etanee⸗ . ſtitutis.et neq; qdð utile hit ones aduſantibo ad mi⸗- uen. unbpe⸗
AItẽ ᷣuitutes pſona⸗ ſciẽtibo) eitra patru wlũ⸗ nus ꝓ trahere · qd m pacto „. bita vel aliter veni⸗ ſ
lel ut uſy uſufruc⸗· xtateʒ ſoluere mrimomũ.et plus eſt.et nõ alij quideʒ entia·
uninlti de uſuk⸗ E. ex hoe parentes ledẽ. hee licere terciã· alij aũt foꝛſ⸗ erentia bee
hamm pn- aũt bene quidẽ inchoans tan quartã lucri padiſc·ſ neriſẽ ot nui pluraß
g (Vne . i moꝛte. philoſo phiſſmus ſanci⸗ ſi qͥd tlłe fiat.qᷓ̃rta in utro⸗ et caſus nomĩ tiui
b Coͤtrahent ilit marcus.dyoclecianus q; pcipiẽda.et demceps q· d · hec luen non
T.Aſit lucrũ.al. ſit Pſic ſecutuis 6. nos af. 1 5 . differẽt ab aliſ bo
Pii auũt huc ſecutus ẽᷣ.nos aũt ſiłr in ꝑtibo.nõ tñ in oſti⸗ 1
i nequalib⸗ pa e, n nmis luerantis nam ſ
ctis.i: pacta delu⸗· ſir. approbaumꝰ. Sitq; t tuta ex utroq; quatitate ſeut in alns libere
id neeanaie minus nobis hie diſiucti⸗ Soluto igitur mrimo⸗ pt facere vult
licʒ oblacõnes m⸗ onũ que ſupſtitibo ↄtrabẽ mo m p deas omes diſ⸗ ita in hjs lucris ut f
mequales qð ulti⸗ , 8 6 5 . O . . ſubicit et hoc circꝛ 4
mũ coꝛrigitur nam tibo fit· ¶ Deineeps añt uuctõnes. felix quud eʒ et alia luẽ p̃ter ſucrũ j
quo adomia debet e⸗mrimomoꝛ terminũ que beatũ eſt uteiq; otrahẽtiũ do tis et antenupt.
E. . maoꝛs.· vnde ſiue moꝛte vi⸗ et non ꝓ creatã ſobolẽ ſe⸗ ſez ut in iſtis ſit id
k (Cõſcp̃ſit. ut Cc. rn ſoluatur mrimomũ ſiue quẽtibo mr̃imonijs foꝛſitã qð in alns lucriſ ei
epack connẽ .er . fine mulieris · lucrũ ſit vi⸗ cõtriſtare.et ſi hoc egerĩt meſtinete at
16 einauimus. ro quidẽ in dotẽ. ßm ÿ nu⸗ et m poꝛibus ſteterint nu⸗ meõe Pprietatis lu
ut C. de pae· cõuẽ. pti alii mſtrumẽtoꝛũ cõti⸗ ptijs· hebũt qiudẽ ꝓpria. crẽtur ad pñs et ra
iegee⸗ Aus en⸗ netur pacto · mulieri wro boc eſt dotẽ qiudẽ mulier tione uſuf / tñ debẽt .
Minuin y⸗ ex nuptiali donacoe ncut ſponſalici quilargita⸗ Puarifltzo ausma
tate ut ſi vnus det⸗ et ibi cuenerit a pneipio tẽ vir.nl pſcrutãtibo nobᷣ füuit dos vel antenu
cia pte alter dearta cõtra etibo. nõ ꝓhibendi hoe qdᷣ ſuꝑ ſedᷣis ẽ nuptn · pt vnatio a iut
parte lucrada pa- meauali nan⸗ g (ig af Issrer. e . eteri. ut · C · de ſecũ
lrus fuit ſt alter p⸗- qindẽ moqrealilo ven e Peipiét aut lucra. vir q⸗ dis nupt'l ec aliff.
moꝛiatur ut ſb icit · titatẽ oblacõi ec de ex dote mlier aut ex ã⸗ et iureiſto ut e. C
n mmodenmno⸗ aut inequalibuſ pactis h &tenuptiali donacõe.q erüut · necillò. ꝛiuẽ nouio
nes nonee ſoꝛtiſſnnus qdez leo m ſc eis ꝗpria. mehil pene ri ut . neq; virum
ſie:C. de vnatante uis ephnt legibo. nos aut ab alia eox differẽtia poſ⸗ lucris ut in legatiſ/
nupt.l· cũ multe. in lee ſumẽtes adhue clari⸗ ſeſſione. vnde doner vix⸗ et ſdeicbunſeew.⸗
r⸗ o . us oedinauimus. (Me⸗ erint omnẽ licẽtã hẽbitt naciby datur hli⸗
1.S. öræferé- & mut nim alter quidẽ amplius alienacõmis ſuꝑ hijs ſicut genadmeſtoi
titudo · et. s · ut · det · alter vero minus in lucro m alys que de ſuo ab ini⸗ ntüeſt mwee tan SH
ſit . en pen. paciſcatur. in certũ erat q̃⸗ tio habuerũt.Si wro ec te nupt: dnat: ĩ pa H
meſtm dumbit re⸗ le opoꝛteat eſſe qð teneat moꝛiãtur. licet eis et lega ene⸗ Plon⸗ dua7⸗
7 . . * commat⸗-⸗—
gia eun- vtru qðᷣ plus an qð nnn⸗ tis et ſideicommmſſis res me inn q ſibi ple⸗
Rrasßr mequalis liter mſurgẽte. Vnde no⸗ lem quippe alienationem ne⸗ eere
. ve ſitit. deãſ. ea quẽ nõ tranſit ut
E, Sen mortẽ vel viri dictũ eſt qð nõ de⸗

bʒ eſſe. et ideo dictũ ius immutatur ut hodie tm hẽat p⸗
ſona que nõ tranſit ad ſcdᷣm mr̃momũ quatũ vmi filioꝛũ
ſeruat · i· virilẽ habet in dte lue in donat. ꝓpter nupt ut

ve ucoꝛis ut. S. xi · Get in nouell e. ti· ner ennn dicit ſi
alnjs modis ſoluatur mrmomũ quibs ſolui p̃t.s· e · ¶di
ſtrabutur. Sʒ licet hic nõ dicat· nuquid tñ idẽ eſt· ſeñ·ſic

—— —
—e iun ðW
De fh

jerit et ab homine⸗bic non eia itius Q.
relietuͦ jam ent eadlgebe Ber aunzanti O
it.f ans Se ent Hes et xl penccbat bee es vinoffierſ. e⸗
irili facit uicq̊d vult. iſ Hue ſß ar r ine agiturut.f ſ. ut. ff. de mo .
atruũ filij. Gf. de qua virili Hei Aareue C de eil cũ lege q tonine Fmcar-r Rai
de ut kmtri ſilij i: hlijs honoratis it enim. r vk⸗ B Vt nn Aiemase. . ſſa ſpecialiter
naß rut at viðꝛ filij⸗ ibi.placuit enn PBap. Gſi conditiom ſſa ſpeciali⸗
er mebupiſponat⸗ ve plaie eerFn pap. Eſi con veſſem er Fab enſnn.
nrſe⸗ nupt bac edcali. Efi e ug .: Gnec illud . n n. (Non expreſſim no. t· het hi queſitu. beonem. .
egacg deras sveriue uedieim 7*. . ſſeſſil. m (h. nc. ff. ſi quis caut. apð la .
die qoͤ ever ð hic dicit · 1 . bonis a ſe poſſeſſ naliter hę.frih q dictum.
iari⸗ tuile neſone eretal dabuerũt. ſhãac licẽ 4 Znoſtmle. ⸗ .
deH vireritt iltlucritrs. N. ege deſcs⸗ iſtaßſenti na non
n aikns afaen . Jraban & Ae . ñpᷣmiũ ex lege deſes⸗ iierr Man dc B
dn ff. reamo ·l. non 7 5Rönes 1 illa adiectòe Us. Ci. er imo pre
lt eni et. de indeis l. pmiſimus 103. D non 1 des in cog nuͤlla⸗ minua⸗ E mu emmo pi⸗
’6 e e rrp-. bije oſeribẽtes. Si vero R nem mrirtur migi wnt e vd
— lios ex aliqᷓ ꝑte ſepſerint tur. miſ foꝛte cami (Si— naliter fa inſiit
nabe e¶ Migmre. . traß beredeſ. extraneos⸗ hin ſue d eis mgratuf onefi
n Eefec vondur alia. maneãt aũt esres ſquis e numto⸗ alns da 0Prioriba ut le⸗
ff· de migra a iã quedã eaꝝ nõ viðꝛ miu ctibus odl ni de h tracta⸗
eg KEeNni auu enatv. no ob boe. liquu ue npiamus: pibac edeali ih,
- atur en qmaliqiu alios coꝛrip t hac e
Plunr tenoꝛ hic recitatu . ee vid ebüutur qma ,B ut et ELt ad P ſio. ut. C.
nnn ee e iam maneãt bee filns. fratrũ exẽplum reſpi h⸗ fiter in R. ”
ſſſe E certu c. Fta⸗ hß eniam man it oẽs ſilios ſi ei mfoꝛtumũ fili⸗ ter ndẽs ſci.
noemſiſe ſeit oẽs ſlios vndeſit m en Deſce
narn lem ali⸗ no em . Pl libo n⸗ V ſo bolis · ut omes . ſeructur hoc
e 8 woe beredes ex edn r denm rſolr heredes vem ,mdo Klioeh ni⸗
enate· Hoc elk ve ⸗ bohas m hereditaria „insgti ſint. a ep F. aeit optie .
cenn lioꝛũ · vere tñ alie⸗ ecipiet wꝛnes. ſe = Ane c Toſin nõvalẽ⸗ ſtitun
ſen q in aliũ iur in⸗ H ẽt 'm nuͤm ſuũ Wſtãtie oſtituta. llucd. re.lſ. ut
leni nat qm tſimli quo dinidẽt ᷣm ſe?⸗ N ib arente a ſe Reſpicere. ſeu
npt ſerdte geiſnnti ſicut etiã ſi nullũ coꝝ es tibus Klijs 5 bmc hre. qdᷣ mki 256
ſin mitcteut.⸗.gen im⸗ t hered eʒ. ß extrneos exhonerato pmũ bre. qdᷣ enam naʒ vniu
enn mittit ut⸗K⸗ 5. Ca⸗ lerit xre . io dos ex ſg er hae auſaz P netus é mul⸗
ad deõ. C. ⸗ os mo do dis bter hac euſaʒ pena m iul⸗
tidi l· ex hoc ec .t omes eis p alios „„ nos eis† S wro ki⸗ u. ut. C. a d. l. iul-
enarc crinſtit e öne bita pcipienent ö6damus. ¶ Siwro! Se rt.C.221 Jivt.
hꝛeð ĩſti· Eh neg. ſaaſfactõn 5 ſint bédes ſ aliz õ epel naltſ.
e no. in hoe oot⸗ s cũ utiq; nõ ſint h 10 cti qͥdẽ tpohtebonandel-
ſo anam o 8 4 eas a ut it eni nobiſ. alij wro deſunc 4 man. pnᷣ⸗G.
igitur lex vetus qᷣ lacuit eni ſint· alij wro deſun et. S · der
tol tarter i: alie⸗ parentũſpi 5, ,, 2 nt filios aut relmquant. nõ pmittas.
Sh lie q; pr dum via- t filios aũt is da⸗ nö pmittas. fis
en dicebat tiã in piun pᷣſupconẽ q; prᷣd 2 in * öneillis da⸗ ¶ Defuneti · ſ. p
be niabRhoti unm Biand alienaueit aut ex⸗ Rinchpeeneils ſin- fiiunt Krinne,
biehuein bedan pſſmndobhiganei ce ateene inte ſtnen
nei ſint here * aut moꝛiesne ris.alioq tes
u eed ec nup. rerũ haꝝ· aut pris. a olegentaz 4 1
ur V ut. * is. C cer expᷣſſm in a i e. Ducimi⸗ hec va M s AR. à Lae Jat 4
1 al.ſi 8 Por 1 . 18 f⸗ .2 2 lumus , . F-.
cl e 3 et: ſtati ple t. woliut mag . ficiẽtes volun „ . D “*. R 24
q eiq poſuerit. v 8 phciete ſolũ neq; e e,
tacd ein ac ex cã illoꝛũ nõ ſupꝑ dote ſolũt Wt n een ſt
us dicit e hins tac ex ca il lere. nõ ſu = itatẽ R
. b E lut in met ac ſitas / et nõ ac ſu ſponſali tatis ma
aric ti⸗ dingtge rehet d3† ſech etiã ſup neritang ⸗
9 2 . — 72 . ,. CE „„ ijs ex
et. C. oa utriuſ, büur thee filjs honoꝛe p ſin wereluette lierckng
D iu. fi. Eſin autẽ. et Hõ lege. licz nõ ui⸗ ra introductis lucr —
ſi in. x mra lege. liczʒ nmia mtroe . .
w ma.li in Puo ex nmra leg is 1 AO Ven dſedᷣas vem
bo ma khm s aut pris aut llucd mſi a .
N C de boms qᷣͥ ant heredes aut pi 2. et ill ptias parẽtes h Fb⸗
Ni ſ oper s ant tutruiſq;. wel hi qͥ⸗ ant nup uas parefes : 2.
pH e h⸗ ance⸗ damgqukto⸗e beredes ent erit ſilioꝛũ quo
A neos oès.e Dam qgu udient. ſer ,B imus modo. nin —-— ſam. ſ.
anteri t.al wro rep du dix Hine Pane eau
d nõ ſilios ex. eil haantalij 3rectiꝰ pla e ſiquidẽ nuptie et bin (a vnerauit pa .
ijſalis modis uit ỹ prioꝛiboſe hfe. vn⸗ rentem. et faeit· 8·
4 Ffilijſ a lega cuit ꝙᷓ prioꝛiby ehre. v 6. et fal. Cexhere
D aee uepefe . — e.ff. e mi⸗
tũ vel igei t.8 L nat in ſi nemkh.
4 vene crſe Firſerl 1 . atos. a inmche wrar 2 S 1& dſevᷣas.
. de triẽ er ſe. ſtitu⸗ ude ap· cog. Galincd. date auxilinm. m fi a tias · ienõ vemãt ad ſe
. dio noen is Din RSreotiis ¶ Hergẽt
4 rrecß otmimitit deleger ideneeplent.dt

Srnnnr

rere huic legi.

qꝙ ꝑ hoc vilioꝛem

a Luera ſciliet er primis nuptijs· accur.
b Adbuc:i. uſ; ad iſtũ. C cLegi
roibusg: ſ.
«Ex amboba. ſalicet matrmmonijs. al
f Muptijs· ſcilicet manſerint aliqui ſi ine filijs.
g ¶ Q mmo etiã meontinẽti ut · S· e. Eſi vero · et ſine mete
amiſſioms lucroꝛum ut ꝗᷓ.e. Eſi vero o expectet.

mmobbuacõe liberi:muli⸗
erlbus auũt ſolumõ immi⸗
nebit metus. ut nõ ante ã⸗

dare .· Eñ · mag na

maritũ habʒ ſic.s.

. e enf mge nale tpus ad ſcdᷣm vmãt
ſuis dare Poterit mrimomu aut Laut ſaãt qiuaſi
feñ · ſe · eũ nõ mue⸗ q4 tle geſſermt. et imma⸗
miatur ↄtrariũ.
oberdes eiuf tunms cõtraxerit nuptia/
ſeiliez milieris. ſubibũt penas aalias ꝗq dẽ
a 15 poterat eſſe ſ ſine fiijs ex pᷣonbuſ hint
Herel.ſ.min nupſiſſ
mr̃imonijs. maioꝛes autez
infra tpus luctus. R
erat enim inſtituta i etiaz ſilij ſint · ſi eni nõ eſt
x ¶ A p̃oi marito ſoboles. mfamia mox ſeq;⸗
ſut. ſch relict a uxoꝛ · tur.et eit omino mlier ꝓpt
y QC wes ſpfis nuptiafũ ſe
et mfis et aui auie nuptiaru ſeſtinacõnẽ infa
Item filn er filie ne 3 mis. et et neq; peipiet aliqͥd
potis neptis fra boꝝ ꝗ q a poꝛe relicta ſunt
mis onen eir. ei conſoꝛtio· neq; fruetur
ut ſubicit er pbatꝭ½ ſpõſalicia largitate.neq;
inſti. de bo. poſ. G marito ſedᷣaꝝ nupẽ.uſtra
tercio.
e Oetaline ut mo terciã ſbe ſue offeret ꝑtem
deſcẽd ẽtẽs ſecundo euti es ⸗ 2. ePe a

ãaſcẽdẽtes tcio col⸗ ☛ Rarle en pet —=gar og
lateralel. ut . de he⸗
reðᷣ:que ab m. Gi.vel dic ꝙ frater et ſoꝛoꝛ cũ eodem ſint
eride cũ auo et auia cũeis pariter vocãtur. ut · C. de ſecũ ·
nuptil i· bijs etiã · ibi . quãqᷓ; ben ac.

u ieribus.
nubetibo ſcðo nõ
hñtibo filios ex p⸗
misynbe⸗ luera et obpuacõnes uſq;
eGeiſerme et po ad baue bec diſpoſite ſunt.
IMAIlias: ſ penas Si quiwro Poꝛibo nõ cõ⸗
Kibnn⸗ tẽti nuptns. etiã ad ſcedᷣas
mn aiozes: nam
Hõ eerin nuptias nece ẽ le
mfama de faeili ut gi hos ſupp onẽ · aut ſine ſi
m⸗ hoe · C ibi. et 4 p ins exiſtetes Ex prioꝛibo.
alijs. c. ex ſcdᷣis aũt ſilios habẽte,? 4
. 2
exſ⸗ aut etiã ex diuerſo.ſine ſi⸗
o Sequetur. et p ins quið ex ſcedᷣis parẽte⸗
veg ainaoͤnem aũt ex pᷣmis aut ſine filns
tener t mrimom⸗ ex am bobo mrmonijs· aut
um ut ꝗ·de reſtit · e parentes ex utroq;.
ea que. Evnü · igitur ſine filijs maſerint
q m
Uler ſa feſtinas. e Borihus aut etiã ex am
r ¶ Conſoꝛtio · id ẽ abus nuptns. nulla per⸗
viro. ſcrutatio arca ſcdᷣas eſt. h
ſ¶ Neq; marito.ſed viri quidẽ ibũt ommo o⸗
que pena eſt ̊ non.

„2

4 Semt. ſcilic bona. b

c emet· ſciliez ad iſtã mulierem.
d eitercin, no. pic mimbilem modi ſitccedsdi:nanee

mulieris.

uſch ad decimũ neæ uſq; ad ſeptimũ gradũ ſ dũtaxat uſq;

. eE (Uis. ante al.

4

Sʒ neq; extrinſecus ſen⸗

tiet largitatẽ· neq; pcipiet

ab ullo pemtus extrane⸗
oꝛũ · nõ hereditatẽ nõ ſidei⸗
cõmiſſum.nõ legatũ non

moꝛtis cã dona cõnẽ. h hee

Vmãt aut maneãt apud

bheredes ſecriptos defun⸗
cki:aut coheredes eius · ſi
po tẽat heres eẽ utpote ea
nullã hñte utilitatẽ. ſed ſi
ſeripti et aln ſint heredes
ſiue etiã ab inteſtato vo⸗
ceẽtur.ad illos wment que
mulieri tali derelicka ſüt.

nõ eni ſiſcus hec vendica⸗

bit.ne aliquo modo vide⸗

amur tlia coꝛripiẽtes fi⸗
ſei ꝓpuidere utilitati · ¶ H

ita qiudẽ que extrinſeeꝰ
ei derelicka ſunt ad alios
veniũt · ꝗ wro a pᷣoꝛe ma⸗
rito ſũt ab ea ſlata vem
et ad· x·ꝑſonas relĩquẽ⸗
tis tis iure ↄgnatioms.que

edc otinetur. boe eſt aſ⸗

cẽdẽtes et deſcendẽtes et
ex latere uſqʒ adſedᷣm &⸗
dum · gradibo in ſuo ßuã⸗
dis oꝛdine. quibon non exi
ſtẽtibus ad erariũ wmẽt ·
ſed neq; longuis heredi⸗
tas ab inteſtato ꝓprioꝛuʒ
eius vmet cognatoꝛũ · h
uſq; ad terciũ gdũ inſpi⸗
aen nſuciq ſtabit ſucceſ⸗
ſo eius ſolũ·longius aũt
exiſtẽtes alios habebunt

ad terciũ gradũ fit ſucceſſio. ut et .ut nulli iudi· Efi. i
cõtra ut in inſti.de ſucceſ.cog. Cfi.
Solali viſi⸗ lui ab infamia ciiulſ⸗

cũq; i.ſiue maſculi
ſiue femine.

8 Exiſt ẽtes . co
F ilanos. ꝗ. n5

hanc mulierẽ qꝗᷣ
nubere feltmalut
ut hit et · C. de ſeðis
m t.li. Teandẽ.
Ijs. i.añ alioſ·
olui · i · diſſolui
ab mfama.
m Cuiuſcüq;. i ſ⸗
ue ma ſcali ſiue feie
n ¶ Er ſ. mulieri.
o¶Non tñ · et ita in
hoe maioꝛẽ penam
patitur qñ habet ſi
lios qᷓ; n ñ nõ hab⸗;
ut in pnᷣ·hinus · C.

p. donare. ſcznõ

q Feran r t. C.

de ſecun. nupt.l· i. et

el. j. ubi ð remiſſi⸗
onem infamie fieri
gratis et non Ftis
Itẽ qualiter hectdo
natio ad filioſ per
u eni at ut imter coſ
dinidatur nõ dicit
ſecie adicitur.
dabuerit. . ali
1 ex iſtis filijs q⸗
bus mulier nub ðẽs
ãte anuũ debz ßuare
dunigia oĩm ſuoꝛ⸗

erunen ſ. filnj·

t ¶ KRecipiat · ſali cʒ

hoe totum qdᷣ dona
uit aut partẽ.reliq̃
vero filij ſba vemt
m mfjeʒ vna cũ alijs
legitinns ut cũ fra⸗
trib⸗ cõſangneis
ex pfe tmut.C·ad
tercul. ſi quis · et. l. ſ
qua.ſ̊ hodie mr ta
libus pᷣfertur qᷓ ſũt
ↄ iũcti ex altero pa
rente tm utꝗj. de he
reðᷣ.ab inte · Gſiigꝛ
defunctus·
u ¶ Pro his cõſti
rg queſũt · C.

ex quibo cauſñis infa.irro. Ltrezet e. . de ſecun · nupc. l· i.
et · C. ad tereul:ſi qua mulier.eſtet quarta.q̃ dicit de hac

materia ut. . de ſecun nupẽ. lij.

1 3

—— — —— — — - ͤ C——

—

*

☛+

— — ———,, —

,8 — —.

f185

e f— — „ —, —— ——————

æ — —·,.- ſ ⸗—

heredes. ¶ Et quep alijs

Cpenlß eerte hee
denuo ſine ane ene 515 eſt 40ee.
œeßpoſiconè. . er Sivẽéo t lo boleſa na et de alienis qs
e nte pems ei eruredrungan ec⸗ exhĩc exhoneratos ane ae ut d 7
341 , . „ 2 4 —„, . E . — . Fe . .
ſͤrriz no aſche, ris ex pᷣoꝛibo fueit muptn a viro ad eã vemẽte. eã ſolũ inpn. Itẽ mo⸗
ſtd enad glier mubs ſoluiimpatoꝛiſ iñis iutẽi⸗ n p ietatis pᷣuat ptes. nachus de rebs mo n. D 3
Pmuſter nin 5 ſilnj fuerint cu⸗ vm ꝓpri 1atis Pu aſi ne naſternj qñ ip̃e eas NDe, „
maci infra tpus luctus bus.ſiwro ſuermt eu⸗ ſolũ ei derelinquẽs u um cõtulit ut de ſane. Dehs des
maſat patitur er illa q̃ de⸗ iuſcũq; ſexus · licebit qiud fru ctũ.et hec ſancita ſunt epi. Eñ qua mlier. .
4 Ertanheren tuc⸗ ei impatoꝛi ꝓ infama ſup enſtpaſinupeall wne⸗ hodie utrlanue ðð
4 4 genm „ – 792 — P — . ha⸗
egſe i⸗ wusrecalitc Riefrenan enlieatza tionea ſup omi largitate KEueu Biba.
diͤ racõnẽtrãſerit ad qᷓ reſeᷣtoꝛũ hr̃e.ſi tno u Rue cũ viueret a viro ad cli. Ehoe autẽ. et ꝓ
grigf alind mrimom uee ꝓPr jpi brf̃e utilitatẽ ãawem ente aut etiã exte⸗ js rebus cauebit
2 üt tute⸗ erit ex mipio mente. aut etiã ex Hpijs rebu
Rai ee etererk e ins liberari pems et ex Kametoundmoeta er eo⸗ marer nlujs ae vie
dſec lrer C: dteren 7 ain 25 io fins ſub⸗ ſtamẽto aut moꝛti ſ. ut. . de nõ eli· C ali⸗
an l:omnẽ. Itẽ et illa hoen mimomo fins ſu nace. nue inſtõnis ſit ꝑs ud. ſed pater foꝛte
W auepant utte⸗ ſtãtie ſue mediã donaẽ poꝛ ſue leg atuz ſiue fideico⸗ non quia inter pa⸗
n s ſaten tr eſi tionẽ pure et ſine omi cõ⸗ miſſum. et guᷣalr dicendũ ern⸗ i: ns po
me 2 ** e . — „ . — ⸗ 2 „ . 2 treſt eca *Tr.
ig ct e de ß ſees dice et neq; uſü retinere eſt omis oã deſerit prie⸗ ad tre.l.impatoꝛ.
fitfi⸗ et ea ga nPaide ß omis ſbe quã habuit n Res, tatis modus- in hijs que etrit trſe⸗
in ſpins an das wmebat nuptiaſ/e, t⸗ Bori viron eavenerunt untis ad ſcdᷣa vo⸗
aii ſupr F Rue hn n ſ32 diximus ocedẽy ⸗ boe erome, peta⸗ ta⁊ facit. C. de ſecii. e „
pen bere non debet lu⸗ mediã ſiẽ dixi cec et in eã peipiẽt et peta⸗ mipt l. g naliter. in
habef xuria Riaſaitarir ptẽ prius äkſec Hins. tis erũt dni. m rpis nor pPpjůA. .
obar J de reſti. et ea et diuident h̊ ſilij ex equo fquo mr̃ coniũcta eſt a n. t (Erei.⸗ſ. hijs lar⸗
Panaian emntre omeset hlios quið babe⸗ 1 er bec om 8 mulieris et e zel
hin mma feſtmatio.. tes ad ſuos traſmitmnt ſi⸗ ſ* mulcta ſit poſita. naʒ mundres.
ñp culpam muli⸗ jos. 7 t em aliq̃d etiã A ille ſinos Pis ſ. ðam Ex gne. ſcz fu⸗
t⸗ ancſacka nm⸗ lios· opoꝛte Ja et ſiet ille filos hns ſcdam m ne.
tlia eris factu ẽ di ib adici legibus. . it vxoꝛem. erunt qui dederunt
mſe tiũ a die ut · · e · E. Rteribus erit filios eis ſupmduxerit vxoꝛem (idcet videatur.
ſe ſvero altera. ſ vro nõ habuent mor nõ ex dote fruetur lueris q d.ſimilitudie fa
ben ee tionẽ accipient ommino p 1 keachallamamullere imin dote Potit .
H 5e eoxfratres ſ wro abiens bac ebir ſima lligirmn wnawe
reh (Hreclctas ſ. ace coꝛe it. Hat oſe peipiens hãc hebit i. ddo Fß maluit expſſe di⸗
i⸗ 8· · E. prime. uſq; omes delucti ſut. heat o o⸗ Eter it licz uti et friei.· d inalait erß ene⸗
PDenuo ni iam lationẽ ſue infelieitatiſmi ner aduxente ſolinerhc, glexiſſe ut Farne
i S ennel ute. ut ea rurſue hiae n we Hiin liez ſo ptate conſtituti edda Fess wvre. O
ee. Eſtigitur. eſe dicimus ſi inteſtati moꝛiã⸗ W ſint. ß tñ dñj ßm ꝗprietatẽ 0 Hic: id eſtex 1 rrle) 1 Frraeſ
dor FKelro-Epmo. mel fca ſüt eoꝛ⸗ m eos ſimul cũ ſevᷣe vxoris M *
g& Omrmilargita⸗ eos teſtamenta oſcribere oiũctõe et nõ diſcermmꝰ2
Pienenleuir as aut ſuꝑſtites quo volunt Ouicte rante nuptias do
i ſemiplene vieur. . 5 iſponé. itur im de dotena tru ißi hac de⸗
nnn ã.de non eli · Choe hec mo diſp 6 daus natione. vtrũ ipi ac de⸗
P aüt · nã ibi de dote et minẽtes pene ante uckeis derũt ꝓ ſe otrahẽtes. an a⸗
dnie rnnner neres tps ttes quod⸗ iqiu ali eis H egerunt
de alms lucris ut 3 nodo ſunt.et treg phis liqiu alnch ſiue exermnſe⸗
PConumweta eſt quadã hac interpoſcõne odo opheſa. et annupfit P¶Ratũ ſit. ut ad
d alij.ſ. viro ſcðᷣo er hee nob lex peteti ꝓtulit moc optxf dote. ( Sz ſcdᷣa vota trãſiens
ti hoc idem videtur õ ex⸗ alis donacõ in cri/ mittat luera ut in
1 Pp.l. Ci ut. C. de ſetis adiectõne. ¶ Di wro * ̈ ſancitũ eſt ſuper lucri an jus. G
ugr femei pi. pectet quið tbits meſer. Bimce wmeibe ad nubẽte 8 ali. ſczrerum
phe er. Ei · qju de plan. et ꝗꝓpterea effugiat pᷣdcãs iã ſic ratũ ſit. et ita certa luc
4 Blee nigchſa. Panhnenel ſcðᷣm vero vem⸗ änſora, erit. cau ens. r 6 r la iſt. d⸗
ſ dixit ꝙ p pᷣdcãm.l. at mrjmomũ poꝛes negli ut neq; alienacõnẽ ullã P⸗ icRer⸗ lex.
4 8 ezee⸗ gens nuptias. ſ Nuͤnon inttat parẽtibo in talbu
, tatẽ. vnde de . . 83 mttat paj 5mrand
et ſtari p̃t ut et in . e. l. babeat hlios · dicatur Ltis

R

a (Eoꝛi lez parè⸗
tum.
fac b tac

u p tacitã ypo
thecãà et facit · C. de
bo. qͥ li.l.cũ o poꝛtʒ·
Ehre C d bo ma
is ſcz filijs
rohibeat ſez
filiꝰ et ſic mutat nu
merũ cũuſq; huc in
pli nuc m ſinglari
loquatur·
e ¶ Eos parẽtos.

tineat ad cauſaʒ u⸗
ſu.ſᷣm oſdã imo
nec etiã quo ad ꝓ⸗
Pri etateʒz p tinet ut

ſtati ſbicit ꝛimno⸗

uellis⸗ ee ti ·
g ¶ Erubel cit. facit
ad hoc·C. ð bo:que
li.l.cũ opoꝛtꝭ · Enõ
aut · er. l. f. E filijs
aũut. et. ff. de arbit·
de obſequnjs · l· i ·
fi. et. ff. de accuſat.
ſecũ· nupt· ſi qͥs pᷣ⸗
oꝛis· fi.ar:.contra

.ff de cõdi.e. da-l.

iin, Eſ quis quaſi·
et. f .· de tu · et cu. da.

ab hiſl qui. er. ff. de

b Intimiatur · ſa
licz lerx·

i Meq; ſep̃tũ · niſi

filius cõſenſit ma⸗
ioꝛ.xx v.an. ut ꝛff.
de pig·l.ſideiuſſoꝛ.
noꝛ ſi innnut ut ·· S
paceæ tenẽda· Efe

colkx. “
k (Lonſtituat. id
eſt effectũ dominn
eis tribuat · nã do⸗
nnnus nemo fit ꝑ
pᷣſep cõnẽ ſ̊ p uſuc.
tãtũ ßm · b. ut · C· de
pactl.tradicõibo.
ſed·/M.cõtra.nã et
domimüũ queri di⸗
cebat ut hie cet · ff.
de uſue · eũ q· qð die
ut plene diximus
in inſtit · de uſuc · G
1Awaruerint. vl
emancipacõnevel
moꝛte patris velat

neq; ᷣotheca ſed ut ſqd
egerĩt parẽtes mox eoꝝ
obligat eis ſbam non ut

prohibeat eos m hijs ali⸗
quid agere quo d volueę

rint · erubeſcit enim lex ca⸗
ſtig atoꝛes ſilios gemto⸗
ribus ſtatuere illos qu-⸗

dem erubeſct⸗ mtermĩatur

aũt accipiẽtibo tãq; mehil
eis qũ accipiũt ꝓlit. et ſei⸗

at ex hac nĩa lege qꝛ wil ſi
quãaa talibo parẽtibo ↄꝑa
cõnẽ fecerint/wl ſi aceæpe
rint donacõʒ wel ſi quid o⸗
mmũ egerint. tle erit q̃le
neq; geſtũ neq; ſeriptum
qð fackũ eſt.vendica bunt
ea enĩ omimo ſiin heredes
q; eoꝛ et ſuceeſſoꝛ es ab
he redibo eoꝛet ſucceſſo⸗
ribus.nõ aliter exclude⸗
di mſ tricẽnale trſeat tẽ
pus.et detẽtatio dños ac⸗

eipiẽtes ↄſtituat · incipiẽte

ſilijs tẽpe currere·exquo

ſue ptãtis apparuerĩt exi⸗

ſtẽtes aut facti.mñ tñ aliqᷓ
impubes eos etas adiu⸗
uet adhuc. ¶ Vemẽt aũt

talialuera ad hilios omes

ex poius nuptijs offen⸗

ſos.õ enĩ ꝑmittimus pa/

rentibo nõ recte introdu⸗
ctam electõnẽ in cos ne⸗
q; alij quideʒ ſilioꝝ dare.
alii verro exhoneracome⸗
enm ſcvᷣis ſilr exhonoꝛati
ſut nuptijs. ſ̊ quẽadmo⸗
du oĩm filioꝛũ ſilr heredes
exiſtũt parẽtes a non alij
quidẽ ſucceduũtalij vero
nõ.ſilr eur nõ et ipi omib⸗
ex equo qᷓ;tũ ad hoc cõſfe⸗
rant· ſ̊ alioſ quidẽ eligat
alios wro deſpiciãt. ivᷣoq;

Fm poꝛtionẽ vnuſquiſq; H

lucremur.a ſi habeãt filios
ad eos hec trãſnnttant . illi
vero h̊ inter alterutros p⸗
nant. ipi aunb m menſu⸗

ram ꝗnti cõſiſtãt· nõtamẽ
pf̃is trãſcẽdẽtes poꝛ cõezj.

m infirmas deel ara⸗
uimus alienacõnes a pa

rentibo ſuꝑ tali bo factaſ.

ſbᷣtilioꝛẽ imponẽ cõ uemt

cauſe oꝛdine.ſi enĩ omnes
ſuꝑſit fiin ex pᷣonbo nati
nuptyjs · et pmoriatur eis

parens. infirma ommino

manebit alienatio Fm
pᷣus a nobᷣ dictu elt. R w⸗

ro moꝛiãtur omes · et rur⸗
ſus adoꝛbitatẽ cãwmat
tũc ex effcũ erit ratũ qð a
lienatũ ẽᷣ.quis enĩ hoc eẽ
infringat · filijs quibo vi⸗
deli eʒ ſolu H Fuaiumus nõ

exiſtetibo. ¶ Sz h qdẽ no⸗
bis pᷣdẽ ingreſſus eſt ſen

ſus ſubtilis a ſollicitus · et
medii utrorũq; caſuũ ꝑ⸗
tractans qꝛ enim omibo
quidẽ exiſtẽtibus hilijs.et
pinoꝛiẽte genitoꝛe nlla re
inquebatur ps eis ex lu⸗
eratis rebo.omibus autẽ
moꝛiẽti bo totũ in eos reu⸗
tebat · ogitauimus me⸗
diũ quẽda cauſe oꝛ dimem
inuemre . vnde ſi plibus
exiſtẽtibus ſilijs moꝛiat
vnus. ſi quide heat ſilios
adillos ferri hereditateʒ

boe ch ſepe diximus ſwe⸗
ro no heat ſiliosnõ omi⸗

no ad fratres totũ vmire
ſed qntũ ex pacto nõ exi⸗
ſtẽtiũ ſilioꝝ acquirebat
generati · H enim eũ lucra⸗

ri ĩliquũ vero ↄcedè in h⸗

in vemre ſueceſſoꝛesRue
frẽs ſint hiue extranei foꝛ⸗

te(qðᷣ maxime in mr̃e cõ⸗

tingit) Rue diſponat ſua⸗
ſubſtantias.hue etiã inte⸗
ſtati moꝛiãtur. Et h ſepᷣſi⸗
mus in nia lege cogitan⸗
tes illð et muem etes pri⸗
mi · et clemẽter ſancẽtes
quapropter etiam hoc ſi

Hus ut h et . C de ã.

ex.li.in fi · et · C. dd

bomis qᷓ li.l qcuq.
mExiſtẽtes. moꝛ
n (Facti emanci⸗;

ipu⸗
plures etates im⸗
puberesFeñ. ſunt
ut qnq; am er.· vi · et
ſie de ſingul tẽpori⸗
bus ↄtra quã etatẽ
nõ currit Bſene a⸗
liqua/imo ſi cõtra
pdeceſſoꝛeʒ fuit im.
choata tñ internn
debʒ retardari uth
et. C· de pᷣ ſepẽ.xxx.
vel.xlan.i.ſc.ſ̊ c
tra a dultũ tria ge⸗
nera ſüt p ſepᷣconũ
utxxx.an. vel ma⸗
ioꝛ iſte currũt ſed
reſtituitur.alie mfe
rioꝛes et iſte ipᷣo iuẽ
nõ currunt ut.C.im
q̃ bo ca reſti.in inte.
no elt ne · l. f et H ex
iudiciũ·ĩ indicio au
tẽ currũ t h̊ reſtitui⸗
tur ut triẽmũ ad ĩ⸗
ſtãtiã cauſe ut.C.
de indiẽ .· ꝓp erãdiʒ⸗
in fi. Iteʒ am ad in⸗
ſtãtiã eã dẽ ut. g. de
liſ et hee ultia tam
in p upillis ꝙᷓ ĩ ad⸗
ultis locum habet
ut patet ex hac.ł

ad hoe inducta.
pꝓ ¶ Vemůt · tlia lu

era.que pdit parꝗſ
tranſiens ad ſcm

mrmomiũ ma cõe p

prietatiſe ut · · px ·

loꝛiba nupẽ
8 nad teauma⸗
trimomü tranſiuit
Reñ.lucra pᷣm ma⸗
trimonij pmiſred⸗
dütur filns · ſcðilu
era reddũtur ſcdis
ut . e. Enec illud ·
r ¶ Introductam.
ſcʒ a iu᷑ antiquo ãa⸗
te hec iuna autẽtico
rum ut. C.de ſecun.

nupẽ.l.gnalr. ¶di

nid ẽge · et. l. ĩ qbo.
fi·qᷣ lex hͥ coꝛrigit

——,,' —— — — ᷑— — X- =

—— — ——

En

ſie
m
ſten
G
ſcl

tan.
1oin
inen
ſunn

6GCGn

vel die nõ reete introcuctã er ſie tpus ꝓ tpe pomitur ut

ectõnem . ſů ut vnũ eligãt cui hec confenit lucm ho
b. ¶ Smmiliter · i. equaliter.filijs pᷣmoꝛiẽtibo· et ſie no. ꝙ fi⸗
linſfa· habet h eredẽut hic er ꝗᷓ de hꝛeðab inte. Ei· olim
verojpo iure peculij pĩ̃ omia occupabat ut. f t aaſtr

referri ad aliũ ca ſũ
ſ qñ filnj emt emã „
cipati ut ita h lex alienauerit parẽs anteqᷓ;
hoc nouu nõ mdu⸗ ad ſedᷣas nuptias vmat.
cat ut filn heredeʒ inche morianr ſtlioen v⸗
hẽant ſed illa . de emde moꝛiatur nilimen v⸗
ꝛedᷣ. ab in. Giꝛ fa nul. intm valet ſolumõ qdᷣ
: adnaſtte de alienatũ eſt, qᷓntũ ad alie⸗
a til . er · ff. de reg · nant or na oenzeriſs
M 6minarpe n t. nantẽ ex pacto nõ exiſtẽ
de caduẽ. tolł G p tiũ ſilioꝛuʒ puenit. alioqii
ſedo. parẽtxs. fm aliaſptes quecũq; ad
, tert bHͤ filn herecles wmüt omi⸗
e¶TIIi. ſ. fun lucri no infirma erũt. vnde ali⸗
ees ide tanſimt⸗ enacõe f manet ca in ſu⸗
inter ſuos filios ij er „ ſeq zibemic,vc
nõne ſuo arbitrio wꝛtlusagaut pfee ab imno
ut vnus hoꝛefilioꝛe
qu nepotes ſũt ad

mittẽ di poſſit hr̃eplus qᷓ; alter..ſicutC.de ſeæcũ nupᷣ.
m qubo · in fi · Sed ↄotraviðᷣꝛ qð ẽ REee nur
nam ius elegẽdi ſublatũ eſt.ſ̊ ſeñ.nõ pᷣt eligere.ſ. quip⸗
didit ꝑ ſcdᷣm mrmomum.Sʒ iſti filij qui lucrantur qua⸗
re nõ pñt vnũ filioꝛüũplus q; aliũ honoꝛare · cte poſſunt
ut J. e. illud q; in fi. Calij djcut ꝙ nec pdens nec lucrãs
poteſt eligere ar.huius· E..qui dicit ceſſare ius eligendi
25 lſii videtur cũnon muemarur correcte in eo caſu ut
Teap ꝓcipmus. in fi· g ¶Pi ſ. nepotes.
bISecudu mẽſurãi. ꝓ hereditaria poꝛcoe ſm quã ſuo
Pri uecellerut et it apᷣt eſſe ꝙ vnus hrᷣet plus q́; alter ſi
maioꝛi pte fuit in alijs mſtitutus et ita nõ coꝛrigitur. C. de
ſecũ.nupẽ.in quibus · in fiut mo do dixmmus.
1WMon tñ.facit in inſtitide hꝛ edᷣ.ab inte. G cũ filius

B Cmmfirmas. declaraumus. ut. s Cſivero ſit ſo bo⸗

les. ibi mterminatur aũt· c et de nõ eli. Ghoc qm fi.
l¶ Caliba. ſciliez lucriſ. et ſcias q H. Ein dote et in wnat·
nuptiali loqui viðꝛ jm Jo:eſt mcõ q; s.de nõ eli. hoe
aut · de hjs duob tm loquitur et ſup eoet ad eius inter⸗
pᷣtacõnẽ hic fit.ergo locũ habʒ m eo in quoet ille ut. S. S

——

boles.esde non eli. Ghoc quoq;.
n ¶ Hatũ erit· ſin totu ut ſea ,Exiſteribo. a denllul⸗
p¶ Stroꝛũq;.tres enim ſut caſus et qũ omes moꝛiũtur
ct qn nullus. Itẽ tercius qui medius ðꝛ qñ alij moꝛiuntur
alij vinüt ut ſubicit. aAiner lucratis · ſalicet cõtra⸗
hen tibus videlicet patri et emptoꝛi.
r In eos.ſ.ↄtrahẽtes. ¶¶ Heat. ſ. filius qui moꝛitur.
t¶ Dix imus · ut. s. e. Gſoluto. in fi. Get · E me . in fi. Get

filijs ante d· in fi. m Dictu eſt. ut . S· e. Eſi vero ſit ſo.·

· ¶vomẽt. in fi. apit nouꝰ caſus q̊ nõ erat in.l:illa.s.
u Di veéoNoh in⸗ denõ eli. Ghoe aut. vnde illa ĩ H caſu
p·liiſtã ſuppletur et coꝛrigitur: et eſttalis hic caſus ut col
ligitur in nouellie.ti et hic. pacta ẽ mulier de dona. ꝓpter
nupt lucnan da tota ſiliberos habuerit ex eo viroa hoc
dicitur pactũ in caſũ liberoꝛũ exiſtẽtiũ. Siaũt nõ ha bue⸗
rit tuc debʒ lucrari mulier tm terciã et hoc ði pactũ in ca⸗
ſũ liberoꝛe non exiſtẽtiũ· poſtea habuit tres vnde lucri

Be nußry

fecit totã· et ſua eſt interim. hec nupſt ſcdᷣo marito qua⸗
re amiſit totaʒ racõne ꝓpetatiseut.s.e. Eſi vero ſit ſo bo⸗
les ꝓoſtea moꝛitur vnus de tribus·certe łʒ pdiderit quo
aq ꝓPrietatẽ luerũ quod habuit ex pacto filioꝛũ exiſten

— ——

tiũ· tñ hic habʒ ex alio pacto.ſ.filioꝛu nõ exiſtẽtiũ ut ha⸗

beat terciã tercie· nã ſi omes moꝛerẽtur haberet integ nʒ
terciam.nic aut cũ vnus de triba moꝛitur terciã tercie de⸗

bet habere · ſdẽ di⸗
c et ſi vuo moꝛian
”M tur q tũc duas ter⸗
infirmãda alienacõe. aut cias tercie haber;
pfectevalẽte aut ꝑticula⸗ er ita her duo ſunt
déinfrmala pn⸗ Pa ria nullũ natũ eẽ
tim qindemirmadapuz: vel eſſe h moꝛtuos
culatim wro oſtãte. ( E eſſeomes. vel etiaz
ſup hojs q;ᷓ lucris quecu⸗ . gahzo ane pan⸗
. — . . s ait par⸗
q; ad ſedᷣa wmentibo wo⸗ tibus quas nõ re⸗
ta ꝑentibo ſilij ꝑcipiũt nõ cupat habet uſuf.
pſcrutamur utrũ heredes u gie Eſvo
exiſtat aut pmonietie pur⸗ boms teſtunctiſid

rentis à ſcdᷣi moꝛietis nec

i E loabʒ virilem utj.
lalij quudẽ hedes exiſtũt

·GEhinc. ibi.ſ aunt

aln vẽo nõiß̃ ſic ſupiꝰdixi inteſtatus. cct. ꝓp
ane noͤß ſi dixt hac parte quead
mò pᷣmin damus eis hoe eam redit occaſio⸗
ne ſecüdipacti va⸗
let alienatio quam

fecit ut ſequitur Ideʒ ecõtra ꝑ omia ponas mdote lucra⸗
ta a marito ꝙ qð iut᷑ eſt in donacõne hoc et mdote debet
eſſe ut ꝗᷓ.e· nec ills.ibi.ex rerũ vero.ac· et ꝗde equa.do.
CEi. et · S. e · Eñ vero ſit ſob oles · ibi et hec cõmus⸗⁊c.
quid ſi pactũ nõ apponitur.dic ut.s.de nõ eli:ſcdᷣo nubẽ.

CEcũ igitur diximus.ijbi.et hanc habʒ firme· Sʒ videtur

q; hoc pactũ ãmodo nũquã ſit admittẽdũ.etiã ſi omnes
moꝛiantur et multo minus ſinon om es nam duo diuerſa
pacta et ↄtraria fuerũt ergo vno hñte effectũ aliud non
poterit ſuũ vigoꝛẽ ſoꝛtiri:ut·ff.de v.ob.ſi ita quis: et.ff.
de odi · inſtit:ſi plures·et. f· de maũ · tel· ſ ita fuerit· ſteʒ et

tũc qñ nõ omes moꝛ tui ſut etiã alia racõevidetur nõ ha⸗

bere locũ.q nõ habʒ locũ pa ctũ liberoꝛii nõ exiſtentiun
cũ exiſtant:nam ſi aliquid eſt in pluribus facienduũ non

ſufficit fieri in vno utffde cõ dict:et demõ.l.pater ſeue⸗

rianam.ot:C.de odiet. inp.· l. i· et · C. ad trebell.iunbemus · G.
ſin autẽ ergo et hic nõ debet ſufficere vnũ moꝛi·cũ pᷣm v⸗
ba pacti ſedi opoꝛteat qꝙ; nullus remaneat ·h̊ reſpondeo
poteſt dici hec inra magis eſſe volutaria qᷓ; racõnabilia
quaſi ſie volo ſie iub eo ſicuti plura inra impatoeum ſũt.
x ¶ Habeat . ſeilicet filius moꝛtuus
y ¶ In matreut hẽat talia lucra a viro non ſie facile vit

ab ea cũ ſit auara· 3 (Diſponãt . ſcz filj ·

a Moſtra lege. ut.s· de non eli· hoc autẽ nam iure vete
ri de hoc pacto non erat mentio·als nõ ſepᷣ ſimus et tune
dic ſcilicet de hoc caſu nouo qñ non omnes moꝛutur.
bᷣ ¶ In ſuſp ẽo nota quedã eſſe inpendẽti ut etałinſti·
quibus mo · ius po.pa.ſol.Eſiab hoſtibo. et · . de non eli.
hoc autem.in fi. ¶ c ¶ Ab initio.i· ut in totũ non va⸗
leat ſeʒ qũ omes ſupꝑſũt. d¶¶ Galẽte. qñ omes moꝛiũt᷑.
e ¶ Particulatim · qn er ip̃i filn particulariter et non omeſ
moꝛ uintur. A¶Et ſuper hs.lueris · de quib dixit. s·
Ce. Cſi vero expectet · g reipiñt. ſez fili.
Dremoꝛiẽtiſ: a venerũt luc. i

¶ Moꝛiẽtil. ad quẽ p⸗
uenerũt ſ̊ poſtea ↄtrahẽdo annſit ꝓ; etatẽꝛ vemt ad ſi
lios ut hic dicit. H ¶ Aln ſ(parẽti· vel die filiorum.
I¶ Diximus. ut. s. e. Eſoluto · ibn et dabũtur . . .

g.
a ¶ Cam eis · ſalicet ſupſtitibu5. a ( Suppoſitas.cũ alij tet ut àd iſtũ pueniaat.
b ¶ Defuncti filij.q/dhilij defuncti gemitoꝛis ue h̊ dictio b aliam cauſam ut ſi fingat ſe vendere cum done-
filij ſit noĩatiui caſus alie due ſint gemitini caſus et facit nam plus valet qðð agitur ꝙ́; qd ſimulate ocipitur. ut.C.
s. e. Gvemẽt in fi· e ¶ Honoꝛantas: ſeilie nog. plus valere quod agitur.per totum.
d ¶ Ad pietatem.ſq; parentibus exhibendam. * e¶ Ins ntitudine · ¶ tali. d ¶ E uerũt · atique leges va⸗
e (Sicut enim.nũc breuiter rememoꝛatur qͥ dixit.sahᷣ go modo cire hec loquebant hodie autẽ ſũt hee eauſe
ilo.¶ſoluto.non omma ſed aliqua: ſpecifieate ut ᷓ. ut cũ de apcgnoſ. cauſass
E:ECvement et ca mah oꝛiri
g (Denno : id elt vunge iuna naſcüͤtur
ſerem. ig. ut hue heredes fiant ſiue eẽ ingratü opoꝛtet mielligi t bi e. G. vi ..
. rema⸗ 2„ 1 1 —– „ „ — en .,1. C.⸗
e Cwvomt. otine nõ. et hoe ex equo peipiẽt eũ qui cirea ãbos parẽtes de indie · viduital.
i Mon interimi⸗ ipiqiuð ſuꝑſtites cũ eis.à aut omino eirca poſteriuſ ij. in fi⸗
mus. ut . S. e. Eſolu etiã defuncti ſilij gemtoꝛis moꝛi ẽtẽ fcũs apte mõſtra f¶ Et hie · id et SH
toye kine eut accipiẽtes ptẽ ubiq; tñ in⸗ tur. ¶Optime vero nobᷣ 5 ultituckne
tinio moristi erio gratitudme ſiẽ pᷣdiximus leo diue memoꝛie viðꝛ co⸗ ad. & facit. s. e.&
ſuffieit ſi eſtinga⸗ impedimẽtũ ad tle lucrum gitaſſe de oblacõmbo q̊s vement · ſ · Fer. C
mus voſtenusmo⸗ faciẽte hmõi ſilio.cẽ in&⸗ m ſcð a faciunt mr̃moma ren nt eco⸗
repir ter tos enim pohntas nõtranſ⸗ qui ea cõ trahũt · ait enim ß as ſatin “
delictũ ſun ſue pa⸗· cẽdimus leges · taliter er quia ſi ex poꝛi mimomo lequitur non eſtin
ter ſiue mi ſit illud parentes honoꝛãtes et kci⸗ fiios heant paretes dem⸗ z nouũ in ducit
utente n lios ad pietatẽ educenteſ de ad ſcdᷣm aut deinceps H
cognoſ. Geaulss⸗ ſẽ enĩ electõnem ꝓ hibui⸗ vemant mrimomũ nõ poſ⸗ ſtio derermiata nõ
et . C.· de ſeeũ. nup · l. mus adenuo omibo damꝰ2? ſũt neq; in nouercà pres eſt.
min pſeee te n⸗ fir talia pᷣma. ſiẽ ea q̃ de neq; in vitricum mr̃es 'm Splse ſe
Efuet · S. de hre . et mgratitudĩe ſuũt nõ interi vite tꝑus qmlibʒ facere uerce filius ille
fal.Cexhẽdatos. mimus.palam wro eſt q largitatem⸗aut m moꝛte hab: qni minoꝛem ðͦͦ
¶ Optie. cogital⸗ — poꝛcõnem habuit
ſe · ut · C. ð ſecũ . nup? A.
hac edcãli uſq; ad . 1 (Oblationis. id
CGbijs illud· m¶argitatẽi. donacõʒ inter vin”os. eſt dnatioms. m¶ Optimũ. ꝙ; hee tereia via mdioꝛ ẽ èð
– 1 Kanc uãtũ:huic ↄtradicit.C. de donat· ante nupt⸗ duabus ſupioꝛibo.i n¶ Pinubr i eius qui ſuo delicto ax „„
82 va el ſi liberis· So. nõ tenetur dotẽ ſuã fuare filijs ᷣm mat⸗ hoc eſt aſtrictus · delicto dico q ad ſepvᷣm triſinit mrimo
= - doo ν monñjut ibi. tenetur tatũ dare q tũ dat ſevᷣo viro vnde⸗ Pontnces deſe nubents gb eſſe ꝙ ſe⸗ miũ⸗
. a abee A muemat ut hic dicitur ˖ . αα☛+ onubens plus dedit ſedᷣo marito nomine leg ativel e
