latos qui mſtruxerĩt vxl
geſta adnnſſe pticis e⸗

diderint bonoꝛ ꝓpſepᷣcõe
pumri deẽmmuſ.Pariſoꝛ⸗
ma res etiazʒ ciiules vel ad
ius pbᷣlicũ ptinẽtes ab oĩ
peticõe mumẽdas eſſe cẽ⸗
ſemus · ſeʒnec pragmati⸗
ca uſſionevil ſacra anno⸗
tacõe vel quolibʒ oꝛaculo
ðᷣmo ſeu mãdatis ſi qᷓo tra

hãc ſanctõnẽ nram fuerit
impꝑetrata qdᷣ cũq; roboꝛis

habere valiuris.
¶ Lehijs qui ſe delerũt.

apaci reſtituẽ. et
hoe ſi habeas in li⸗ e 8 cums taci⸗ Empꝛ.

ten ipa eẽ q; ꝛc᷑ als
eſt ipa etiaʒ pſona

qᷓ; defunctus et tüce

die ꝓm uxoꝛ detulit
ſ·i. quãuis inſtitu⸗
tus ꝓber cũ tali p
mo mancipetur · .
uxoꝛ pᷣdicta pᷣmo

IIte fideiomiſſa fuerit
heoditaſ.ſtan officio gra⸗
uitatis tue nücier. et geſta

ꝓ data otinuo qð actũ ſu

erit nüciet. et poſt hãc ſi⸗

& ¶Dfrimonio ↄtm ff. de iuf. fiſl. ei tacitũi. v. medio do⸗

bax ſe defemt. et tic obtinet phcipin aut rogatus non ea

pax et tũr dimidiã ut · ff. de in. fi ſenatus. Eſenatus. An

a nobᷣ ali

vero ille eui eſt relictũ qui nõ eſt eapax et tũc diſſfert uxo⸗
ab alio ut hic. Si aũt exneus aliis ſe; nec rog atus nec

alius cui eſt reſtituendiũ tũc foꝛte tercia ut no-
el:edeõ⸗Eextat·ex facit.e.l.in pnᷣ.ẽt.Gi · et · ij.

2

p Eligat. ſie e metatisl i. F ar. ↄcra ᷓ qñet quibuis
tebæ. quar. ꝑg·l j. cir. phi. non deferebat qð intellige ſi

+

i ¶ Oceultatoꝛſcʒ heres q́;

cti boms percipiat poꝛcio

nez. Qõ h ab uxoꝛe deſun⸗

cti iſtud ad officiu deuo⸗
cõms tue fuerit reuelatuz.
ipᷣa etiã quã deſimctus eſſe
voluerit heredem ſi geſta
aperuerit tali premio mã⸗
cipetur· ut ex ommi primo⸗

mo mediũ oſequatur.et cu

ſiſco nro celebret dunſio⸗
nẽ.idẽ etiã habitura pᷣiule

giũ ut pᷣo eligat opeõnẽ.

Et tunc oecultatoꝛ ille ge⸗
ſtoꝝ ſiſa et mulieris pari
ter immicus exutus omm
primomo ſuo ſiſco vendi⸗

cato.in mſulã depoꝛtetur.

Si impialis liberalita⸗
eis ſocid ſme bede deceſſeit

BDbemus mpꝛ.
i ut ſi quis foꝛte ex

D

ꝙᷓ ad pſonã aliam pars pꝓ
uemat decedentis.

dãtur tribũta de quibo ẽ di cturiis ipᷣo de
P· vel quia inter cetera iuna fiſcalia de quibo cepit dieẽ ẽ
ins in th ezauro qñq; ideo de eo dicit. SJ

. „ 2 2 7

„N

q̃d donatũ ſit.nul
lo hẽde relicto deceſſerit.
ad cõſoꝛtẽ ſolaciũ potius

co theſauro vel ſupꝑ inusto
ab alio vela ſe effuß pᷣcibꝰ
pietatis noſtre bemgnas

ris. q; etheſ⸗
o de eis p mittit ym

mo. pꝓmixtim incipit qñ in ſuo vel alieno quis

Jinuemt ß poſtea diuidit·

celabat ſtudioſe nõ ſi diſffe

rebat deferre quia

non feſtinare debe

bat · ut· ff. de iu. ſiſ.
ĩ.eædẽo.Gcũ aũt.h̊

ꝓ · dicit occultato:

ſcʒ officialis qðᷣ nõ
Placet.

tatis nmpialis ſo⸗
cius ſme herede de

ceſſerit.

GBGbemus
donatu. nul 1

id ẽ nullo liberoxꝛ·

ut. ff. ad trel/ ex fa
tur ſo cius uxoꝛi et
alijs pᷣter liberoſꝛan
ꝓJh eſt qð ſubijcit
ad pſonã aliaʒ vel
dic heredem large
diciut · g. de bo. va.
l.i · et hm H̊ ꝙ dicit
pſonã dices extra⸗
neam vel fiſcũ jllð
ↄſtat ꝙ teſtamẽta
rius huc ſociu p̃cecc·
dit ut. S. de hereð.
deeut.li. Et no. ꝗ;
B ðᷣi in ſocio libera
litatis imperialis
idem m bo. poſſ.

ↄſoꝛtibo. Itẽ here·

dibo iuris einilis.
Iteʒ legatarijs. ut
s:qñ non pe · et de
caduc̃.toll. hijs
ita. et · Eubi aut · e

dem. Item pluribe
pfomj. ut. f. de bo
miſli · cõi liberto. t
de aſſignacoe lib.
l. utrũ · Itẽ in pluri
bus eiuſdẽ coꝛpis.

nt · s · de here · decuFK.

p totũ.

ut · · ti · · l· i in fi.

eſauris

z

a ¶ In ſuis. accipe appellacõne ſui ut ſit dñs directo vel

utiliter ut m feudatario emphitæota a ſiliba lʒ inutiliter

dño p.dixit ↄtra nõ g ereditoꝛ nõ fruetuarius dñr dñi ut
ff· de acqui re · do · ſis .· penul . et fi· necvir ðꝛ dñs ut· ff.
ſo.ma.l.dinoꝛcio.ñ fundũ.tẽ idẽ qð in ſuo eſt ſi qns
in ſacro vel religioſo loco caſu foꝛtuito.ut inſti.dere.di.

So · ut ibi.
bSacrificijsàd
qð·s·de pa· ſa.per

Ctheſauros. Sj in hijs ↄtraff.de iur.fiſ·l.ij· Eſ in lo cil.

totum.
c ¶ Arte.puta ma⸗
giea ad quod.s. de
math·p totuʒ quo
caſu totũ fiſci erit

„

tis ſiue maieſtatis imnpatoꝛie tũc ſbaudi.ſ.oceſſio.ut. S.

teren habẽt inpatoꝛia maieſtas et liberalitatibus.

enoꝛẽ· quẽ dixit ſcʒ dño uolente vel imnito.
i ¶ Legisſcʒ buius de quo etiã extra oꝛdinẽ pᷣt accuſare
ad qð ff. de pen-ſanctio.et de erimi.ſtelli. l.iij.
Kk 4 naliems. ad qð. s.fi.reg. ſi ↄſtiterit.

I¶Inuenerit· mueniſſe ðᷣ qui vidit vel ꝑcepit etammuz

hndi habuit · ad qð.ff.de acqui · poſ.l.m. neracius.
m (Partiatur.idẽ ſi in loco ceſaris vel publico ciuit atiſ
nã dimidia muẽtoꝛi alia ciuitati vel fiſco ut mſti. derer.

m. augdeat aures moleſtare.
Nã in ſuis quidẽ locis vri
cuiq; dũmõ ſme ſceleratltts
ac pumẽdis ſacriſieijs à

—

cũ h ſt indignis alia qualibʒ arte legibus
SH nfiſl⸗ oodioſa theʒ aurũ abſcõdi
d ¶ Theſaurũſ.q⸗ tũü ab ignotis dñis tpe v
as eaum⸗ tuſtioꝛe mobilia querẽ · et
emiert. t. Mepe muẽt uti liberã tribuimꝰ2
acquit. re. w.lnõ⸗ facultatẽ.ne ulteriꝰ dei be
gi ethefnerus⸗ nehciuʒ muidioſa calunia
Prte her Prb⸗ pſeq̃tur ut ſupfluũ ſit H̊ p
4 Ur Nn ⸗ „ .
exhi theſaurus. cibo poſtulaé ꝙ iam lege
e¶ Lege. ſcz iſta er pmiſſum eſt et maieſtatis
nekr e. aeb. impatoꝛie videatur pue—⸗
tirl.cũ interdcẽ voõ mre liberalitaſ poſtulãda
dioõiſ et · ff. de odi · ¶¶ Inalems wro terru⸗
nlte. r n r. lis nemo audeat mnuitis
in auſe pn· et ad imo nec volẽtibo wl igno
mumciß. li · in f. · Mtibo dñis opes abdita,⸗
x i. ſi qñ. inñn. ſuo noĩe pſcrutari.ꝙ ſi no
Kept G. . c. r. 2 bis ſuꝑ h̊ aliquiſ credide
f ¶ Liberalita tibb. rit ſupplicadũ aut pᷣter ei⸗
ſi hes lceniirde us tenoꝛẽ legis in alieno
bus tine hẽas mm-⸗ inuenerit totũ hoc locor
patoia ma nitn⸗ eoꝛʒ domino cedere com -
te er die videatur P pe
ee enn legte iaateerne
ſtulãda ẽ pluralis 185 egis aiuberrme ⸗
numeri et liberali⸗ pumaätur. Qõ ſñi ſoꝛte vel
tatibo eſt ab la tiuꝰ
Itẽ ſi habeas ĩ ge⸗
mitio magmimta⸗

g ¶ Solentibo· no. dñi volũtatẽ mi facè ut alius ſuono
mine querit ad qð inſti.quibo ali.licʒ· in pn.et.ff.de uſu⸗
fruc.ſ̊ et ſi qnid· in fii et ad.l.cꝛ. de ſicca.l.lege coꝛnelia.
CEfi.atrariũ in lapicidims ut.ff. ↄuia pᷣð.l.vẽditoꝛ· Ci.

dini· theſauros. Itẽ otrajᷓ de metallil· cũcti· So. ut ibi.

ſtẽ qua actõe dñs ↄſequitur dimðſñ·ↄ di ·ex hae·l.vł
rei vendiceacõne· æna et tributis.de alio iure fiſcali dicit

ub.¶ De anno⸗/ ct dic de an . et tri · i . de tributo qo p⸗

ſtatur ꝓ annona militũꝛ equoꝛe vel ãnona in ſpẽbo tri⸗

buta in pecunijs· tu die ãnona in ſpẽbo.tributũ in aur

et argẽto et ere · et vꝛ tri butũ quicquid tribuitur.ſ̊ ſpẽa⸗

arando vel alias terrã ali-
enam colẽdo. wl quo cũ⸗
q; caſu nõ ſtudio ꝑſcrutãä⸗

di in alienis locis theſau⸗

rũ mueneit id qðᷣ reꝑtũ ſu⸗
erit dimidia retenta dimi⸗
dia data cũ locoꝛ dño pti⸗
atur:]ta enĩ eueĩet ut vnuſ⸗
quiſqʒ ſuis fruatur: et nõ
inuideat aliennſs.

ali enũ ꝓ poꝛcõm⸗
boaus ex qua qui⸗
libz de ſuncko heres extitit
pᷣſtare opoꝛtetãnonas au

tẽ is ſo luẽ debet qui poſſel⸗

lon es tenet et fructus p⸗
cipit. bmpatoꝛ.
K Ndictõnes nõ pſo⸗
mis ß rebo mdici ſolẽt. Et

ideo ne ultra modũ earũde
poſſeſſionũ quas poſſide,z·

oueniaris pᷣſes ꝓũcieꝓ⸗

Ones penſitare de⸗

bent q̃ manus nr̃e delega
cõnibo aſcribuntur.nl am⸗

plius exigẽdi vel mittẽdi

pi aminiſ. ꝛc. q ibi de hijs que ꝓ ſa

liter vꝛ tributuʒz qð
pncipi datur . Etẽ
ſciendũ ꝙ tributuũ
aliud capitiſ ut ff.
de cen . l. i· Aliud a⸗
groꝛeutꝗl. i.· Vtrũ

q; itahcis⁊ qubuſ⸗

dã alijs remittitur

ut · ff. de cenk. l.i. et

f· et . S · de epiet ch·
lI. de hijs nec· ob.

s· ſme cenh.l. fi.ut

ibi no. nec inſti . de

re diui. Ep tradit·

q; m p· tributũ ea⸗

pitis ẽ ꝓ maèë mtr⸗

ger aureus · ꝓ fe⸗
mia medius ut ar.

dixit mediũ ꝑ eãdẽ

ſcʒ legẽ qdᷣamõ tẽ⸗

pandũ vel pequã⸗
dil · et ꝓ eoꝗ· de ag.
et cen.l.fi cũ antea.

nomine pᷣdijpᷣſta-

tur in quãtitate fru

menti que ðꝛ quũ q

geſmma oꝛdei qua-

drag eſnma vimi et

lardi.vigeſnna m

ptibo nõ remotis.·
utꝗj. ðᷣ ſuſcep.l.mo

dios ꝓ ſmgulis li

bris argenti quin⸗
q; pᷣſtatur aurei ut
ꝗᷓ. de p cio qð ꝓ the

ſauro infertur.l. i.
m p.ſ̊ certe aliund
dicit lex illa adimn-⸗
ſtar argẽti et in au

ro et in aljs pecu⸗

nijs fiat ↄ putatio

Itẽ differt ̊ ti a b

illo.s.de ãnoms ca

cialiba h̊ fiſco · Itẽ ab inferioꝛi ꝓximo differtut ibino.·
Squidẽ.ex qua · i.ex quibo ſie· S. de in ins vocã.l.
ijij. alias ꝓp poꝛ cõne et tũc ꝓprie pomtur ex qꝛẽ·

poꝛtet. ut.· de herẽdi.ac.l.ij. Sʒ fallit in ſe⸗

ptẽ eaſibout ibino. =teritas ut.ff.de publiẽ· impato⸗

nnonas etiã p/ res · erqj. de pð · naui. l. ij · er · in · et di

annonai tribnta ꝓ ãnona ut in Reica · Itẽ ̊ caſunõ op⸗
ponitur ↄopenſa cò ut.ff de iut.fiſaufertur. qui⸗ pẽla⸗
tionẽ. Si quid ſi nõ eſt ſoluẽdo.ſñ.tenẽtur co hedes ex
plona defuneti quaſi actoꝛes ar.s. ſme cẽ · vel reli · li · et

m aut · ibi poſita. er facit in autide mã · pn. Enõ pnnttas
piũt niñ ſit eõ

et · . ſne cen. vel re · l. omnes .· ⸗ſiones pcipiũt
ſueturo regioms ut! de

q¶ Fructus· nõ aut illi qui pẽ⸗

—

.

larijs dabãtur offi⸗

lker

rNoA
ede

utfie

alſc⸗
fep⸗
fwee
w

4 hon

Nnn
er

fünn,

gnoͤpol
ſeimm
Kalf
ſutte

höprn
nfrie

binſtie
dal

ſi

NAn
e
jen

Pictyg,

(Cope
ii

igri:et cen.l.litiba. de redditiba. etff.de ãmi.tu. l. ſme
herede· Elucius.et ar · ff· de uſufruc · l. hactenuſ. Itẽ facit

I.l· ꝓx · et· f · demmpenſis.l.neq; ſtipẽdiũ · ctꝗᷓ.de coll.fun ·
a-l omnes. enes· i : munera prmomoꝛe que poſſeſno⸗
Ndictõ⸗ mb indicũtur. Eſt enĩ duplex prmonij
unus vnũ in rebo ut h et hoe ſubeüt etiã nõ muni⸗
cipes. Itẽ etiã qui fenus exercẽt et pᷣſta bitur ſm moduʒ

notatũ m ſeica. Itẽ
eſt et aliud ꝙ plo⸗
ne mdicitur. p Pri⸗ 1.
momo eetetaniũ ptãtẽ eſſe.Nã ſi quis vica
mumcip es · ut. ff . de ruis aut re ctoꝛ pꝛũcie ali
mu.ho.il.reſcpᷣcõ. 1 . 1E E
Efi e.·l fi.· ¶pnii⸗ qiud iam cuiqꝙᷓ eredideit
mom oꝛe · et tüc nõ remittẽdũ qð alns remiſe
Pitei St ra; rit de ꝓprns dare faculta⸗
m Kica · ⸗ 57
citur p Imgula lu⸗ tibo opelletur. pꝛ.
ſtra ut no ꝗᷓ. ꝓxia VWUnes oĩno ad ob⸗
E E nora ſ⸗ ligacõnẽ functõnũ
dã leges huius ti. 1 4
de vno alie · de alio Pu licaꝝ opoꝛtet urgeri.
er alie de utroq; di⸗ Lege em nia Rgnatuʒ eſt
cereß⸗ cit .de nec eſſe extraoꝛdĩaria.nec
pa.l ñj· et ꝙ noᷓ. acare qᷓ ſolẽmier pui⸗
mu · et ho · in Keica. et vacare q ſolem tera † u
ff. de neg · g. q alie⸗ cianbo deuo ſimis oferẽ⸗
na. G ſi · et hm ꝙ h daſtis Emp⸗.
pe an ee Pin Ro locis ac ꝓximi⸗
i. ſtem facit ᷓ de tate poſſeſſionũ znonam
immu ne · Oce · l fi. ⸗ ad limitẽ tranſuehi papi⸗
b Sraate peo mus. Pmpꝛ.
ꝙ nõ poſſides · uf —2 „,
de mmu. ne. cö. fraudẽ ãnonarie
l. is · et. l. . et · in. et rei ac deuocõis publice e⸗
m aut de man. pů. lietũ danabili ſubrepeõe
aſie ͤ, relcriptũ mamfſfeſtũ eſt vi
titate fru ctuũ tñ ut res nõ ſſe ſoꝛtiri. Circa
no. in beica. et fa. a · omes igitur par atqʒ eqᷣ⸗
de allu. l. j. 8 1 r a f.
mes · . hoĩes.·
d Manus duͦta⸗

xat ut: j.ti· i.l·i. et vꝛ delegatus qñ p ſuũ nũciũ ſeribit p̃ſ
di ut exigat et qñq; pᷣmttit eplam de mdictõ e futura ut
I de excu.mu l placet· tendi ptãtẽ eſſe.et ſie bñ ſequi
e ¶Exigẽdrals rennt⸗ tur nã ꝛc. ſ m aliã refert ſe ad
PiS e reddit quadruplũ ut ꝗᷓ. de excu.mu.l:placet
f Gicarius· puta palatinus vel alius vſce pnᷣcipis vel
rectoris. piũci e ad cuins ſollicitudmẽ ptinet tributa exi⸗
gere ut de cano.lar.l.ij·et·s.de exact.tri.l.in fiſcalibs.
. ¶Copelletur. dic in ſubſidiũ reſeruari eũ eui eſt remiſ
ſũ. ut. . de vuie · fiſ· de.l. j.ĩ fßm quoſdã nõ vał remiſſio
ommout.s. de trãſac·p̃ſes.que ẽ ↄtra pauperi tñ pt re⸗
intu cupine debeat agẽ ut aut ut iuõ.ſme quo.ſuffra.
Ceos · et fa. ff. de pac. l.mmpatoꝛes · et de public̃.l. fi. fi.
et de dec. ab oꝛd. fa· l. iinj. di puñciales ut m fi. Pniuſ.l.
nes omino· ſbau et no.g. ſme cen. vel. reli...fi.
et facit ᷓ. de cen. l. ij· et de coll. fun. pa. l. omes et de
mmu. ne · oce.l·i. adeo ut nec veteram excuſentur ut. ff.
8 uil: vetera · . penul· xet faẽcqᷓ.ti · i.l. i. als vocare. qi

Moſtra. quã nõ hẽmꝰ/.d.nec exoꝛ· cõferũtur nec oꝛ⸗

Nacare alias vocari. dinaria remittũtur ut et. S. l.
olocis i.magmtudine locoꝛæ. ð
¶ Poſſeſſonũ· ex quib⸗ tributa pendũtut· “S

1

Annona n ſim gulis lo cis et ſp ẽbo oſtitutam ut ᷓ. de
fuſcept:l.modios · litibo in caſtris ↄ ſtitutis pfliga⸗
o ¶ Id limitẽ nbi mi⸗/ batur vel adtps reponebatur ut
hetꝗj.de erog· mili.an.l.inj·ẽt qᷓ. de cano.lar. l.i. et ᷓ. de fun·
lmi ·l.i. et facᷓ.e.l.nemo. ”
fraudẽ.ãnonarie.i.tributi ad ãnonã ut dixiĩ ſei.

q ¶ Reuocòmas.id eſt dicti tributi vel deuote ſo luẽdi.
ceptüx.l. ãms ut
. J de fun pa. l. fi.
lis illacõms ſõꝛma toneat ABSaid ineini:⸗
1 excuſando ut.:s.
1 Emomſeſto. Paé e.l. omes.· ꝓ modo
mãhones wloferẽdas ſpe 8. c.l.in dictõis· et
cies longius delegetur · H rn 22.
omes itneris ac neceſſita⸗ te fun. pal⸗omes.
tis habita rõe delegẽtur. et. · de vecti gali. l.
Editerranee Fdẽ. ec ern eains
iut ates antea ama vel un. Ppu.l..er j.

ritimis et etiã maritimea ij· etqᷓ. de cano.· fru .
mediterranjs onerabant ur · ro ·. .. ij. et de aq⸗
expẽſis ut plus hr̃et diſpe⸗ duc:loiligenter.

dij traſlacõ qᷓ; deuocõis il⸗
latio.h̊ nõ ſolũ in pñtixerũ
ec impoſterũ ꝓhibemꝰ.ea
lege ut ſe ulimo nouerint 3 um pdi⸗
ſupplicio pumẽdos qᷣ iſta oꝛe ꝓPpter que tenẽ⸗

omiſerint pꝛ. tur ad infra ſeta.

ſiſtè omodis pub⸗ u ¶ Manones. pu⸗

blicas in quib⸗ foꝛ

licis et ſtatutis neceſſitati RW te annona erat re⸗
bus nõ pñt pᷣmlegia dig⸗ ponẽda vel alias
tatũ. Vnde et ut qꝛuſqʒ de Re i 8
pans emolumẽta ↄſequi⸗ iide vna piucia nö

tur ſi non is euoluto amm debẽt dekerre ad a⸗
DU lienã er faẽ · .· e · l. ꝓ
locil. et ꝗ.de Pui · d.

aug. l. ij· et . l. pr.
Editerranee.ciuitates.id ẽ hoĩes eax·
¶ Expen ſiſ.i. mui cẽ alie ꝓ alnjs tributa ſoluebãt
et lelongius poꝛtabãtur tributa qꝙᷓ; deberẽt ꝗqð q̊ remo⸗

uet ad qðs.e. ꝓ locis· et facit qᷓ. de p uił do·au g· l. i. et · g
l.ꝓx.et ĩ autde coll· Enulle aũt· et .de met al . l.i iij · Icẽ vi

detur otrariũ ꝙ ðᷣꝛ alter alterius onera poꝛtate ⁊c. ̊ B nõ

releuatur mo grauatur alter. ſoluendi. .

a ¶ Deuo cõmſ-.i.tributi deuote hhiteota ⁊IFructuario

bñſiſtẽ ·pone ſᷣm.ᷣ in em: qni publicas debẽt ſol⸗
uere fun ctiones · ut.s.de int᷑. em p hi.l.ij.et · ff.de uſu
ue.l.hactenus.qͥ ſi nõ ſoluãt ꝗᷓ.tpa huius.l.dñs exi⸗
git id eſt vendicat pᷣdiũ nõ obſtãt aliq̃ digmtate · Sel

ſᷣm//M. pone ĩ exactoꝛe tributoꝛcqͥ n mferat fiſco ꝗᷓ.tpa

huius legis dñs pᷣdij qui ſoluit repetit ut in fi · huius ſe⸗
gis et nlominus tenetur fiſco exactoꝛ et exactus in ſubſñi
di utqj.de erog. milita.an.l.v.et.s.de ↄue. ſi·de·l.fiſco.
velveriuns miſ emphitheota vel ſiles ſoluãt infra tẽpo
ra huius legis ptinet exactio ad dñmi.qꝛ dñs exigit.
c omodis.i.tributis q̃ fico exigẽti et ncce hñti ſol⸗
uütur ut ſubicit. ff. de mu · et ho . l. f· Eab huins · er de
igmtatũ ſic⸗ va · mu ·. l. ſũt munera· et. S. e · in fraudẽ.
¶ Anmꝗ·quẽ tdebẽt ſolui exactoꝛiut ꝗj.ti. ij·l· miſſi ·

de naui. non excu. l.

Smopoſſeſ⸗

3 4

a Sex menſes nota purg atur moꝛa cõmiſſa infra ſex
menſſes qð eſt verũ quo ad dñm ſ̊ quo ad fiſcũ · xxx.dieſ
ſtatuũtur utꝗde eroęg · mili:an.l.quinta-

b¶ Exactõnẽ · i. vendicõnẽ p qn ym pᷣmũ v ALrepeties

„ — —

nẽ pecume ſolute ſᷣm aliũ ꝑ ↄdiconẽ ſme cã vel die q; do⸗
minus exigitur etiã ꝓ pᷣterito tpe ut. ff · de publiẽ. et ve⸗
etig. mpatoꝛes· ip̃e aut dñs reuocat ab emp hithcota

ut · S.· de iu. emp hi ·

toꝛes · Itẽ facit ad

negligentiaz indiẽ
puniendãꝗ·.de ſuſ⸗

cepto l . i. et de coll·
fun:pa· l.placuit ·

et · S· de of · p · illi.· e
oꝛi.l.ſi qͥs· ſic in ti⸗

toe ut · ff. de admi.
tu.l.qui negociati⸗

l.n.et a fructuario
ut .· ff. de noxa· ſi no⸗
xale · vel die rece⸗ ſpacio intra ſex menſes o⸗
pea ueima boſeß mné eui eſſeoſtrictus dici
gat qð debuit em⸗ tur reli quoꝛx intulerit cu⸗
phitheota ſoluẽ mulũ ad ipos qui ſũt dni
cũ ĩe ꝓ eo tpe ſol pdij exactõnẽ volumꝰp⸗
uere teneatur et ſie L einer e. Fdẽ .
odicõne ex hac.l. e ASe.
di ces · i. pñ NWadices quos circa
des ad quos ꝓfligenda erarij nri com
deigenczrein ms pendia negligẽtes ac deſi
ſcalibus. des fuiſſe oſtiterit omia qᷣ
dProfligenda. in admimſtracõe poſiti p⸗
oſendavet ceperĩt emolumta reddè
e Rpeia deſt . opellatur. mpꝛ.
lucra. .⸗— 1Dab vna qq; ꝓun⸗
om pallau. cia cẽſiimꝰ ex peted ab
gentia hſ qü acce eiſdẽ nupꝑ eſſe ꝙ miſſuz
per̃tut male agat tua ſblimitas iudicaiut.
tũc manade pi Nullus vero decetero ad
Pter hur e a mwpſſeſſiones eo maxie
cẽ.et pꝑ eqᷓ·l.p equa foꝛmdant inſpectoꝛ acce⸗

dat macedo. reliqͥ exẽplũ

ſecuti medie quãtitatiſ ut
obtuliſſe noſcuntur tribu⸗

ta ſuſcipiant. h hij qᷣ pte⸗
ſtati ſut ñl a ſe ultra terciã

pꝓ ¶ Sed hij· ſcʒ macedones quid ſpeciales.
equali.d· q; vero · in fi· et aue q; Hhanenõ intelligit
in tributis oꝛdinarijs h̊ qm imminẽtibs neẽcitatibo aliqͥd
exoꝛð piuũeijs imp oĩtur et ꝓbat ̊ q; prmomiales fun⸗
di nõ pᷣ ſtãt has tercias et medias ut ꝗ..de colł.fun.pa.l.
jj.Sʒ tributa oꝛdinaria ſic ut ꝗ.ti · i · it et . ti · i. l. F.

r. (Sacroſancta.
S · de ſan. ſ.ec.l.ſa⸗
—„—. E i eroſan cta eccia.
ptẽ cõferri poſſe illud ex⸗ uB e indicti⸗
ſoluãt ad qdᷣ ſe indubitã⸗ Annse negſter
ter foꝛe idoneos pollicen nij ut no.8 trlin⸗
tur que diſp oſicõ m ꝓpetu⸗ di ctõ nes · nüc ꝓſe⸗
um obuabitur ſacroſan⸗ A falef ſe
ell. jcenſis ecci „GPPI1 rnmmo
cta theſſal omcenſis eccia mo mnpomtur. a
ciiutatis excepta.ita tn ut q; hie indicebatur
aptiſſime ſcat ꝓe timmõ ſmeſſa b Enguſa
õ modü bñhic genti ſcðo · et eris
mei numĩs ſbᷣleuãdũ · nee tercio luſtro ut in
extraneoꝝ grauamie tri⸗ autde ol. in pn · et
butoꝛx rẽpbᷣlicã ecciaſtici Reſuſt en wi
noĩs abuſione ledendã. vicroe ictt e vo⸗
¶ Be indictõnibo.kmꝑꝛ · prindictũ ut c.li .
r0 q; exoꝛdmariii ca⸗
Ones omino quo nonẽ qmuirebo im⸗
cunq; titulo poſſi⸗ ponitur preſtatur
dentes ꝙ delega⸗ kngo luſtra
5 „ 12 2* 12 „ m 2 icas. 8· ci·
no indictoe vio⸗ zm⸗ i. l. omes omino. eſ
plexavlut canões cogã⸗ ſe poſt iſtã · vel ibi
tur inferre. et ut ne qua ſit de eo diẽ ꝙ ſen⸗ n
etas Pa 3 dic. omitur cũ h nouũu
dubietas hae aptiſſiã dif⸗ Paein erevene

finicõe decermmus ut id
potius canoms voeabulo
poſtuletur. Nulla igitur

Alij d icũt ſupindi⸗
ctü ꝙ ultra hec o⸗
mnia p̃ſtatur pro⸗
pter fertilitatẽ vel
ꝓPter publicã ne⸗

ccelſitatẽ qð et ipᷣm

onẽ. Ci · et. penul. Alis ẽ hee lex. ſcribit enĩ cõ
g ¶ Emolumẽta.i.ſalaria ·/ſtantinus iſ doꝛo p̃fecto il⸗
PFðD ab vnaquaq;· loca: lirici ſuꝑ tributis gcoꝛx di⸗
és ꝙ multe pu cie grecoꝛe ꝓmi ſerũt ſe ſoluturas
medi etate eius qd antea ſoluè ſolebãt vel medietatẽ au

rei qð d cõ pᷣfecto viſũ fuit ſufficiẽs vñ nõ ſũt in plus ex

i ¶Prouincia.grecoꝝ ſcʒ de illis q́ pmiſerũt.
k ¶DPromiſſum. qd fuit medictas ut ſubicit.
l¶ Eoꝛuũ :macedonũ vel grecoꝛę ſ- de illis qui ꝓmiſerunt
dic g nõ mitti mſpectoꝛẽ ꝓ ſupmdcõ aliquo inponen⸗
d. talis enĩ in ſpectio fiebat qn ꝓpter fertilitatẽ aliqð ſu
perindictũ erat mnponẽdũ.nã tunc plus exigebatur tri⸗
butoꝛe gia · jſcʒ greci qui ꝓmiſerũt aliquid.
¶ Keliqui. ⸗emplũ macedoniii. grecoꝛeilloꝛeſeʒ qui
ecuti x⸗ ꝓmiſerũt. id onus tributoꝛ et die
o Cributa- ſſoluẽdavel- medietateʒ aureivñ ſumit
pyar. ꝙ medius aureus eſt tributũ ceſaris ̊ h̊ in greciſ
malijs ſerua q notatur m ſRᷣica· ſ. ꝙ; aureus integer qðᷣ
et ʒᷓ colligitur nã ſi iſti dimidiũ colligitur qð illi totũ au⸗
reũ ·et hm hoc nõ elt ↄtra ꝗj.de ſuſcep·l.modios ·et fajꝗᷓ.de
coll.fun · pa . l.ij. vel dic h medietatẽ eius qð añ pᷣſtabãt

igendi.

oꝛdinariũ erit utꝗᷓ. e.l.i. ſ illud qð pſoms ꝓ primomo
eſſ canomicũ et ante hanc · ut · S· ti. i · l. omnes ommo ⸗ et

nota ꝙ romam ante natiuitatẽ xp̃i oputabãt ãnos ab

indictõne bebrei a dilunio · greci a ludo herculeo qui fi
ebat pſmgula quadriennia m monte olimpo · Sʒ hodie
xp̃iam omes ab ãnis dñice incarnacõms et impꝑatoꝛis

ut in aut ut ꝓo.noimpa· in pnhᷣ.

Ic᷑. t ¶ Að deleg axcõ ·· pcep tũ factũp delega⸗
cnẽ er a phcipetm̃ utꝗqᷓ. de excu· mu.l.placæt.et · l. pua⸗
to. et. S· ti · ·l. ij· one. alias ſupindicti noĩe. et tuc ex
u ¶ S uꝑ indicti⸗ pone ut in ſica · alias indictone. et ali
as ſũt due ptes ſuꝑ indicti ut ꝗᷓ de pᷣ uil d· aug.l. n et fi-
x ¶ Canones i oꝛdinaria. nã canon·iĩ regula Inge exa⸗
ctoꝛes dñr canonicarn ut in aut · de coll. Cet in hoe · G
y ¶ Dotius.el ectiue · aꝙ ſit canomcuʒ ꝓ deſt q⸗ nul us
Poſtuletur. 8 aire⸗ ſe excuſat ut ſbicit ut. . t l
F. de Zuil do. au g.l. . et fi· Secus ſi eſexoꝛð. ut. de co.

a (Sacri pr̃Ämonijſ dicas p eccia ̊ẽ fun. pa. li ct n.

Z.S. de ſa · ec · l. ꝓlacet.Sʒ ſo ut qᷓ.t· n.l· fi. no. Itẽ ſi dicas

domo nĩa qð eſtverius tũc eſtotraꝗ · de Huil · w aug · li ·

—.

Mnelſ.poſſidẽtel.accipe · gãtur inferre ꝙ del.

60

eu
Ei
d
e
Wog
di
(pr
ilit
Ule
mhe
aen
e
arr
.(cn
let⸗
yh
po⸗
ſea⸗
mm
uly
wfr
hd

natoꝛes ut ꝗᷓ.e.l.miſſi.toꝛcad qð fa.s.de iut.fiſl.phi
i (Ex debitoꝛibo · tribu: bitũ. et. ff. de iut. f· aufert. pe.
k (¶ Atabuſario:ad cuius officiu ptiner debitoꝛ modũ
ingerè et fideliter eoꝛenomĩa ꝓpuidẽ ut ..e. l. mmſſi. et ] de
numeactu:et cartu.lʒljj· Et no.h̊ tributoꝛẽ debitoꝛẽ nõ de⸗
bẽ ouemri añquã Gᷣues fiãt a tab ellione vel tabulario.

¶Cõcuſſione ut id ſolũ exigãt qð

xa pᷣceptis ſedis ampliſſi
me depoſcat indictio et co
gat exactio.

¶IDe exactõmbus tribu
toꝛ. P mpatoꝛ.

Peẽnarij et cen⸗
.s tenarn ſiue ſexa⸗
genarijnõ pᷣus debẽt ali⸗
quẽ ex debitoꝛibo cõuem⸗
re ꝙᷓ a tabulario ciiutatis
nomĩatim bᷣues accipiãt

debitoꝛuũ quã quidẽ exa⸗

onẽ ſme omi ocuſſione

deb et et nõ ultra ali-

qua ra cõne ut ꝗj. de
lucris aduo. l.ij.li.
xij.qð ſi fiat pᷣſes

audiat eũ qui le le⸗

ſu dicit a dictis of

ficialibo ut.eæ.ti.l.i.
et ĩponet foꝛte pe⸗
nã crimims ↄcuſn
oms velfal ut. .
de ocuſſi.l. ij. et fac
J.l. ꝓx. et fac̃. S.de
furtis etiã.
Emo tributa

— rxius. vel als

fiſci debito.
n ¶ Ab mſolen tia.

i. duricia ym quoſ

dã et fa.s.de a ct. et

ob. l. negantes.

8, dices de ſupindicto qð eſt extraoꝛd. ibi loqui et eodẽ
fofnie mõ rñũdeturꝗᷓ.de excu:mu. l. euidenter· .
hub b (pũſis. nobis· ſtrue tua ſublimitas faciat inpu⸗
leg Articulari.ſic? tari id eſt ſciri modũ collacõis ſo⸗
lir lite deuocõms ſeʒ quãtũ debʒ ſolui a deuotis collato
AIribo mo dũ dico ꝓ ſpectũ a poſſeſſoꝛbo multo añ hů autẽ
otine facies pticulariꝛc debʒ eni ĩ vna qᷓcũq; indictõe ſiue lu⸗
nſel ſtro mitti pᷣfcõ cu⸗
n. inſcũ q; dyo ceſeos
Ming et pꝑ eos pᷣſidibo in⸗ . .. “l
NN lio vel auguſto et domus vl ſacri primon
Suito P
nſfn p p̃ſides ciuitan b⸗ vl emphiteotici iuris vl
oete ſmglis mter ſeptẽ⸗ e i ſi;⸗
gtig brẽ octobrem ut hbomnũ pPuatox etia ni p⸗
41 oſſint de ib erare uilegiũ aliqð hre docea⸗
Nale P — 2 G
ſoin epre Pineon⸗ tur ab hac neceſſitate ſe⸗
4 5 „ 1— Z
i aut. de collm pn. dinariũ ut hactenus ſed
R dMaorellirar que ipᷣis faciẽtibo canomcum
6nen nqntermna e accepi c.
nn actõnẽ. vel dic nome accpit. bd.
nn et qui poſſß ſe tueri A riiculari delegati
nan alias nõ ꝓpter bre onu notieia an indi⸗
mtats this poterit ſoms exoꝛdui ſmgulis
ſe excuſare que ex⸗ —— r —
und cuſacõ coꝛã pfecto traſmiſſa ꝓmens collaco⸗
fit ut. S. de of · P· af. ms mo du a poſſeſſoꝛibus
Gſntin äl muito ante ꝓſꝑectu deuo⸗
NNA . 4A⸗ð —2 „ „„
tittn ient 5 cõms ſolite non ſubditis
. ſo luẽtibo et nõ hac calunns tua ſolmitas fa⸗
“ ve c eula ler. ciat mput ari.ut et ꝓuicia
Ninal. nneKrr dia⸗ libo ſubeüdi diſpendij ne
f cö differt a ſupi⸗ ceſſitas auferatur et offi⸗
e dice ti. inipe ens ingerendi damna li⸗
rchnnn fertilit ate velaha
nn publicã neceſſita⸗ centia denegetur.
thit, tom h̊ qñ aliquapᷣ⸗ .
ſata deia enãt deſerta ut i 5 eſuꝑ indicto. Em eꝛ
Aut'de coll⸗ CKve⸗ Jchil ſupindeõ⸗
ri ro aliqñ ab h̊ ex E
I atur eccia ut. 8. de ũnoĩe ad ſolas
ion ſaroſan. ec. l. pla⸗ ſectuẽ lras quuſ
n ..uE Ilentiari e· vp nclalié exſoluat. ne
utjde ſlen . .er de GGulluis om ino in dictio⸗
ſi Ppo. ſa. ſcri ·l. inj. et ms titulus etiã ſolẽms im
ui 5.,. de xra dir l.ema⸗ mnneat.mſi cũ nr̃oofirma
Nnog ximarę · et de cañ · ſa niclicide ini alt,
Exmuar bpreccpit. ta uudicioa impialib⸗ ne
cd nos ᷣm. p.dicimuſ
nAH fupindictu q pt
elE fertilitatem indici
ctAH tur velnccitatẽ publicã extraoꝛ v nõ p luſtra ĩbip luſtra.
inn Mchil ſolag.i. ꝓpter ſolas. Wü
e ¶ Ampliſſmne. i. pfecti indicio ad qð facit ꝗᷓ.de
ℳ. cu· mu.l. placet. toꝛe. dixit que tributa p⸗
„RM ub ¶De exactoꝛib⸗ tribu⸗ ſtanda ſũt et a quibo nue
e D bquos et qualiter exi gantur.
i Gecẽnarij ſic dicti qui ducẽtos exigebantvel q
ſn wpi tot enat nuo · et ſie ſeqñtia exp one.hij etiã ba
164 b nomſa alia put diuſificatur officiũ ut ꝗ. de apo/ pu.l.
ficki Pe.· et. S. de iuß. fiſci. lꝓhůbitũ · et. l. hip ereã dis: vo cantur
ctiã publicam ut. ff. vi bo. rap.l.n. Eñ pᷣlicanulſ. et opi⸗

(Emo carcerẽ plũba⸗
toꝝ q; bera à podera alia
q; ab inſoletia iidicũ rpta

(Penaliũ. i. ſw⸗

ſupplicia in debitoꝛꝛ ſoluti⸗ mnnd t oar enz.
omb wla puͦſis vl ab ira de peñ.l. aut dãna.
tis iudicibus expaueſcat. Cſo lent. ubi vꝛ ꝙ
carcer penalium carcer pꝑe ad cuſtodiẽdu nõ
11 r ad pumendũ ẽ car
na eſt hoĩm noxioꝛx et of⸗ cer. acur.
ficialiũ et odẽnacõe eoꝛx p ( Officialui. q.
iudicum quoꝛ de officio nbon Puatoꝛc qui
cohereõnes eſſe debebůt qᷣ n enr oKiciaitn
. . SS xIgedt
otra hãac legẽ admiſerint excedentiũ ut ſub⸗
ſecuri uxta pᷣndẽ traſeant icit etĩ quadruplũ
ſolutoꝛes vel certe ſi ꝗs tã ie n wace

ut /J. de execu · mu. l.

alienus ab huano ſenſu ẽ placet · et . de cen⸗

ut hac mdulgẽtia ad otu ſit. l. equatoꝛes ·
meliã abutatur ↄtineatur ꝗq (Eondemna co
nem als ↄdẽnacõ⸗
nẽ et alias ci deno⸗
tacoõe Itẽ ꝗᷓ.als cer

tioꝛes alias coher
cõnes · et ẽ ſenſus q cũ pena indicũ ip oꝛ ſcʒ officia ſiũ qᷓ
ſ.officiales ↄtra hãc legẽ admſerũt impo nẽdo in cear⸗
cerẽ tributarios de officio quoꝛeſc; officialiũ male geſto
ſcʒ in vinculãdo certioꝛes eſſe debẽt ſeʒ indices eoꝛe·

r¶ Preſdẽ. qui facit exigi hmõi tributũut qjᷓ. e. im filcali

bus · Eſi quis debitoꝛ ¶ eſie dicti ꝙ ſoluẽ debẽt ibüt ſe
olutoꝛes. tributarij? curi:nã timẽtes officiales pe
nã mferẽdã a ſuis indicibo nõ in carcerabũt eos.et ad ̊ᷣ
·s.d ofrec. ꝓu ·l· omes: et de ſpoꝛtu.l.ij.
t (Indulgentia q; nõ mercerentur.
u ¶ Abutatur.q; nõ ſoluat qð tamen facile ſit.

vel abreptus ab

ſuſceptoꝛ ab ductus et cu

a ¶Euſtodia.· capitur & ut et ar. ff· ad·l. iul· pecul ſacrile⸗ m ¶ Debitũ .i. qñ debz collatoꝛ vel ꝓ quo ſerinio exigitur
gnj· C.ſi·qðᷣ eſt in publco debitoꝛe ut et qᷓ.l. ꝓx · ſpeciale· ut ]· de cañ. lar. l. · et. n · n ¶Exofficiali aaritoꝛe p-
alias ſecus ut no· s· qui bo.cæ.poſ.l·i . dicto⸗ o ¶ Officiũ.· id eſt ſuſceptoꝛ ·
b ¶ Omnẽ nõ ergo ꝓ menſura debiti declarati.et ſic ẽ cõ⸗ her latũ. i. ſpõte datũ ſ̊ exactũ p vimut.s.· e.l ijad
era. in aut: de exhi. E ſwero · So.ſpẽale in fiſcovelverius qð. del in fideicõmnſſum. Eſi rem.
bic oꝛrigitur et facit ꝗ· de capiẽ · et diſ · pig. lai · et· i · q ¶ Suſceptoꝛ ꝗꝓprie.q/di. ideo ꝑ aparitoꝛ es facit exa⸗
e ¶ Suſcepto.ſuſcipit enĩ ex actoꝛ ob ſequiũ:i.officiũ tri ctionẽ neꝛẽ·alij dicunt ſuſceptoꝛ id ẽ apparitoꝛ qui ideo
butarn quia ſoluit debz ſeribẽ que ae⸗
ſibi ip̃i de ꝓprietate cipit neaꝛc. et ᷣm h
rerũ debitoꝛis que , „— „¶—̃„ℳ PB . detrimẽta ac. q; de
videntur et repiũ⸗ apta et libera etiam in uſu fuitiũ tituloꝛx debitũ et col ſuo emẽdabitur de
tur de bonis iß iuns hominum mitituta cuſto⸗ lationũ ſũmas relatioms quo neſat reddere
ꝗᷓ· de capi · et vil · pi. ia miiitari — . 2 — m cõnẽ · er facit ꝗjde
l’i-acur. dia militari . ¶ Siꝗqs i ob ſue ſide et ãnotacõne per ſuſcept: frumenta.
d [Drebita. exa⸗ durata neqcia pmanebit ſcribant.ſicqʒ ex officiali etꝗj. de apo. pu.li.
ie Peitng. Eac ad res eius oẽmq; ſbᷣam inſtructõne officiũ cõ ſañ pi G cogen ve
xercitus. s ar — 2Z 7. „ 5. C coges etr
in aut de man. pn.· exacton eius accedat ſo⸗ qud exactũ ſit quudue ꝑ⸗ wil⸗ Ctemnus.
Cneq; aũt.in fi lucõms obſequo cũ ſbᷣe latum eſſe videatur ne lon fiſca libe ·ti⸗
Wworles abre⸗ proprietate ſuſcepto qua ginquu itineris diuſitate ali. certa ſüt
Peus caneu facultate pᷣbita omes fo end Pnapis

et alnqui ſo luut ad

eo qui eũ ſubtraxe⸗ re credimus ꝓmoꝛes ad rie ſue deſit et rei familia⸗ vnã aln ad aliã ex
rat a cuſtodibo. ſoluenda ea q ad nri uſu⸗ ris detrimenta ſuſtmeat. penſam ſue archã
5 Scanm icte exercitus ꝙ ↄmuni ſalute L ſiſ. calibus Impꝛ:. eehzeorme
l.nemo. m. jj· ſeñ. ſcutur. ¶mpꝛ. debitis boc ẽ ãnona⸗-⸗ apud pcuratotem

Abſtulit. l. of⸗

Pociẽs quis t P⸗

rijs ceteriſq; tituliſ qui ad

cæſaris ad qð ꝗᷓ. de

Harcendi auati debitoꝛ inuenitura ſi⸗ archã eminẽtiſſnne ptinẽt nlaechkocc
ANKbtemverit ſie. ſe a abreptus ab vno offi⸗ Plecture necnõĩ his debi⸗ tatulos.
ff. de rer. di.l. fi. S cio teneatur ad vmũuſi de⸗ tiſ q rénale uſurpat officũ [¶Kationalei. p
viðꝛ non vimare biti ſolutionem qiu cũ ab⸗ rectoꝛeſꝓuiciaoſtũgã⸗ curatoꝛ ceſariſ. 1ſic.
qlu exigit a debito ſtulit coarcenir ac totius tur et eis neceſſitas mane potae vomia:
re publi co ꝙ debz . mi bõ pte uſurpa
exigentiut. ff. ad.l. ſüme exactõnẽ in ſe ſuſei at exigendi a quibo expe⸗ ut de agri⸗ er cen.
iul p ecul.l.pecula⸗ pliat qin eũdẽ auellendũ catur autoꝛitas. dẽ. lquẽadmodũi cir
comodo ſicʒ et tã⸗ Ctꝛes cete⸗Mdẽ. eſt exactoꝛes milita t¶ Sfſurpat · i utẽ
tũdem reddit fiſco iq; rei pᷣuate nr̃e ad ris anone cũ delegatoꝛens wo vetinoect
ut. ff · de iul. fiſl de⸗ ſolucõnẽ ſpeci erũ ſolemi iudicibus eoꝝ q; officijs u Coſtringatur.
ferre. E fi. hic aut „ . az c,E e exi gẽ ut J. de cano ·
in fraudem fiſci. Itẽ debiti vigoꝛis autoꝛitate mſiſtãt ut mfra ãm metas lar. n. l. ⸗
ibipecumã hie p⸗ ogãtur. ne ꝓuiciales rei id qpᷣ debetur accipiãt il x Maneati d⸗
ſans ſoͤtraxit ut fi⸗ uate nr̃e fatiget mmmam hijs ſit cũ poſſeſſoꝛe omũe cae ſhn coll
cus eum nõ muem 0° 2 E n. pae.l. f.
at er fa. g: we aſſer. as. mꝑꝛ. cui nõ mulitẽ exactoꝛem Tin opfmato-
to ll. lin. et in aut⸗. aAritoꝛes quucuq; R ſit obnoxuis ↄuemt jm⸗ res:muſtano
4 omes H in collacõ e auri pcepti ſu⸗ minere. uidices itaq; qauu mia exa ctoꝛ ut
igitur⸗ te nota EC mt offe 4 4 . no-Seln⸗ .
Arnans pfe rint offici ſui adbibere proiunciales paſſi fſuermt . ſe delegatcriß
fiſcũ qᷓ; uatũ cum idẽ lr̃is et ſic iudi⸗
priuatus iuraret in cibo eſt datiuus vl

litẽ ut. ff. ne quis eũ qui in ius.l.ſꝑ aliũ. die ꝙ ſit ablatiuus qꝛ pᷣfectus delegat.i.mittit pᷣſidibꝰ
Ctoꝛes · ceteriq;officiales ſubaudi. ut no · S · ti · i. l. j. et m Keica iſtius ti. .
¶ Immamtas.als innonitas als immanitas.et a nm.ãno enĩ durabat officiũ exactoꝛis ut in aut· de
als immumtas.nã ſiiſti officiales nõ ſoluerẽt totũ onuſ col · Ciunbemus nullũ. et ..de ſuſcept· l. neminẽ · et ꝗ· de ex⸗
poꝛtarẽt ꝓuinciales qñq; et ſe im nnmenſũ fatigerẽtur. equa.et exac. l.iij. et in fraid tꝑs debʒ fieri exactio ut h̊ et
poꝛtatur en leuius qð a pluribo poꝛtatur ut ar in autẽ. · de ano.et tri.l.obſiſtẽ. erio q ꝓ poſſeſſiõ ibo debʒ tri⸗
de inſtru · cau. er diffe. in ph · et faꝗ· de omi agro deſer. l. o⸗ b ¶ Poſſeſſoꝛe.i.tributa⸗ butaet dic ↄuie nec in exigẽ⸗
mmü · et ꝗ. de Puil do· au g.l.ij.et ꝗᷓ.e.l.fi· et ſic no.ↄtra offi⸗ do ut ſubicit. nec omerciũ cũ ꝓucialibo fac utꝗ. de erog·

ciales ↄitatis bonoñ· ut ſo luãt collectã ſiẽ alij. mili.an.l.opmatoꝛibb. in hae militia miitat ·
paritoꝛeſ.ſeruitiũ·ſcʒut ſeruiãt ſuſceptoꝛi accipi⸗ e Cui.ſ. poſſeſſoꝛi. ꝓicie ad cuius officiũ p:
tilite i Oa toꝛẽ qui⸗/ tinet tributa exigẽ ut. s· l.

Ando aurũ a collatoꝛibo et poꝛtãdo ſuſceptoꝛi quaea d
les erãt ducẽnarij· ut· S · e. l· i. “

8 Exactoꝛ ẽ· id eſt rectoꝛẽ⸗ ꝓx ·acur ·

lti

S

0die

fienti
eemp
ticgie
ntoent
cir
ſgche

6Fee

hſlet,
nie
gne

ſſchi
hacen 4
odiac
rol

ri
ſrol

NeH

ſeine

ett

—*

r

6

.

o
ſ ℳ.

inen

Neſe

.

.

.

r

—

e

—

Amminẽ.i.ut ſo luat ↄpellẽ ad qðꝗj.de cañ lar ·ti.l· ij.
udices · i·pᷣſides puciae· bus exigi vel cõpelli
cDelegari· i.ab ip̃is opĩatoꝛi⸗ ſoluere.
d¶ QRuatitatis · .. quã a. ꝓiũcialibꝰ opmatoꝛes exigũt
Dfſcio. i. cumſlibʒ officiahs ſit.

Pi

E C10.1.
Ff (Exigẽdos.tributarios quos ip̃ideb t exigẽ.
g& (Militibo. id eſt opmatonibo· acur · RZ
b Manebit id ẽ
tenebit
Seate ””́”ÿẽĩ „ —
pſdes acqtz ⸗j.r. opmatoꝛibo deleg ati eiul
l.in pn. . i' ſi⸗ dem quãtiratis duplex p
(udi⸗ dẽloci. g tt Pl x pe
I¶Unquirere. co⸗ na retinebita apparitoꝛ el

gnoſcondo quis et
quantü deb; er ſuꝑ

ex quolibʒ officio ſnĩam
depoꝛtacõms excipiẽt ſi ꝑ

udicare. . —
t W mina. redi⸗ lemet exigẽdos uoluerit

genda m ſepptis

ut poſſit dare du⸗
cẽnarijs ut· s Li.

n onſuetudme ·
o (LCõuictis · legi⸗

deleg are miitibo. et curia
les tpale manebit exiliuʒ
hi eos quos ſolẽmter ex⸗
igere ↄſu euerut oꝓpinato
ribo putauerint eſſe tradẽ

miſn modou.s. Dos cu mdicz oporwar in
l· nemo · qiunrere debitoꝛes tabula

pꝓ ¶Perceptis · per

t udiceſ.i dicũt

quidã iudices qui
miſerüt opmato⸗
res ſoluẽt de ſuo et
m hoc dic ꝓtracti
id ẽ vemie diſtule

rios ſi deliter puudẽ noĩa

eeerchidb uc debitoꝛũ aſparitoꝛ es ſiue
qgexigunt cũ fuis euriales oſuemdine fua⸗
offiens ut ĩ pn · hu⸗ ta regionũ cõuictis debi⸗
as Za inſn toꝛibo imminere ut peep⸗
quem debeat ſo lui tis congruis emolmẽns
ut no · m pn . · opinatoꝛes implew anno
lumeros nili ad ꝓprios nuos valeant
bus ent opinate remeare qui ultra annũ
vel die ꝙ numer⸗ protracti fuerint· iudices
opinatonuʒ erat in et officia abſq; ulla moꝛa
äras pinis de ꝓprio cogãtur exſoluẽ
mmtteb ãtur ut faci⸗ mitti bo qð debetur pñs
unt teẽplarij. adũuſus ipſos obnoxios
les lui opinato, repeticõe fuata. Qõ ſi ad

vos aliqua de retẽtis in o
pmatoꝛ ibo qrela pueneit
m duplum ab hijs ꝓ tinu⸗

rmt.et die obnoxios·i.opinatoꝛes vel die indices.i.pᷣhᷣ⸗

des er ptracti.ſ. opĩatoꝛes et ſie ꝓprie et obnoxios · ſ.tri⸗
butarios militibo ꝓ ſtipẽdijs ᷣm moduũ pᷣmũi.vel militi
bus · i. opin atoꝛibo m alui · tributo ãnoario.
ebetur . . ꝓ. annona vel⸗ ff. de neg.g ex facto. ¶
