ſtendat. pieas pecumam ꝙ mat . ea
g õäs tim deſenſio ↄſueuit admit
§ thapitur oceano⸗ i. ſi qað ſ öm
ne inris ad ini quũ ti · n qð exſolutũ eſt racõni
ↄpendiũ ut.s· pro reipub. ꝓfeciſſe doceatur.
enr. ire: f re⸗ Sane curatoꝛ viðꝛ ſi frau
us eoꝛe .· l. penl· et . HREA eris;
Facit ſeß eer. porci de ſerui oſtiterit effectum
uitas · et aut · H ius ut mterciperetur a curato⸗
orecttceibi et is re illate a debitoꝛib⸗ quati
b (Curitoꝛ loqui tates · de Erekro euis qðᷣ
tur nnot e diẽ eo mo deelt relſtituet.
ꝙ curatoꝛ reſtituet —
de peculio. exiget ¶ eſpe ctaculis et ſeeni⸗
eni a re publica et cis et lenonibo. Empꝛ.
demde ſoluat vl cõ ⸗
pẽſabit ut · ff. de co⸗.· On mmuidemus
Periſat. l. Pbntor. ß potiꝰ co hoꝛta⸗
vel dic ꝙ lo quitur . 1
de curatoꝛe ciuitatiſ ſelie . Pur amplececa
cuiuſdaʒ ut in ſup⸗ icis po pu i udia gim⸗
ſeripto ptʒ. curatoꝛ eij. ut agonis ſpeckacula
8R ciuitatis tenetur reſoꝛmẽtur. wruùt amen cũ
dicti ut recepti in⸗ primates viri ppli ſtudijs
de fiat ſoluco· cum L
eo enĩ ſeruo videt᷑
otrnctuũ vel quaſ.

toꝛitate ſubmxe ſut. Cum

aũt is qui exſoluiſſe ðᷣꝛ ſo⸗

pPo ſſ etiã ſo luẽs in eũ cũratoꝛẽ agẽ ex bono ct equo at᷑.

ff. ſi cer. pe · ſi er me · pᷣt etiã res pvᷣ.hñdo ratũ curatoꝛẽ cõ
uemre. Sʒ cur debitoꝛ nõ li benatur cũ ꝓpecuma ad curato⸗
rem puemat ut debuit ſeñ . ꝙ nõ puemt ut debuit vel liez
puemt ut debuit nõ tñ interuemt ſolẽmtas pᷣdcã.
ub̃· ¶ De ſp ectaculis ac. pbᷣliceutilitati etiã in hijs p
nidetur.et die reſeruãdis ut h̊ ̊ lenombo tollẽdis ut q.l.

i. et .l·fi.et qᷓ. de maiuma· /nomẽ cuiuſdã ppli.
. On innidemus.gmnmicij.⸗ ⸗in ſcena. i.in ludo u⸗

k (Spectacula:que fiut⸗ bi ludebãt tragedi
—

er comedi ut referũt grãmatici et ĩ aut de oſulib⸗. vel ſce
na eſt locus ut.ff. de mfam.il ij.Ef.aꝓpꝛo bat ſp ecta⸗
cula·cũ et in hãc cãm p̃t leęgari ut· ff · de leg. j· l. cuut atib⸗
et de ãnu · lega · annua. er de polłſſepticia.lcʒ ſit ar. ð.ff. de
admi.re.ad ci:pꝑ ·l.legatũ. fi. ſ̊ no pmittitur ſpectaculi

cũ ſanguis effundatur in ag one ut ſũt toꝛneamẽta et ſi⸗

milia ꝙ ludus eſt noxius utꝗᷓ de gladiatoribo tołli· in
lhijs ludis ſenato⸗

eifui pbebãt of
ciũ ut ĩ aut de oꝛ⸗
ac voluptatibo grati eſſe die ſenatoꝛũ ·
cupiãt ꝓmptius pmittimꝰ ESmi oſenti
ut integra ſit woluntas · ꝗ populo quo caſu
volentiũ celebretur impe⸗ ꝓmptius pmnttit
Vſqs ſis. FE dẽ. q ſi pgnule ſolul
J equos quos vł ſere s olſheen
mtas nia wl oꝛdmarij co matũ vel politantũ
ſules tribuũt woluptati bo. et facit p pᷣmatib⸗
ad omodũ ↄpendiũq; pii maqd mumaiß.l ,
uatum adduxerit vmus li uoẽ · diů · iud. lerelli
bre auri ↄdẽenacõne mul⸗ ce. bind mvm
. 16.
ctetur. PFdẽ. ieSſauis. on

e Eenet
. Os gin agitadi mu⸗ „Dichisen
nus exercẽt.illuſtris auto aut. de oſuli. Cquã

ritas tua nullis pᷣter circẽ⸗ tacũq;. et · Cpoſt il
ſe certamen affici nouerit Ladlethas inpr-
0 tere ſupplicijs. Edẽ. . ſei Kar. ↄtrajj.ti ·i ·
qua in publicis poꝛ irr—
ticibo. vl in hijs cuu⸗ n Mulctetur. vel

—

tatuũ locis in quibo nie ſo⸗ nemo. in fi⸗
lẽt imagines cõſecrari.pi⸗ Os qui agitã

ctura pãtomimũ.veſte hu

. toꝛes et deſeruiunt
mili et rugoſis higms a⸗

ſacris ludis et non

gitatoꝛẽ. aut vilẽ offerat ſut famoſt ut. ff . d
hbiſtrionẽ illio reꝑellaur. infami.ladlethalſ.
in pn · et . Ci.

nec unquã poſthac liceat
in loco honeſto mho neſta
annotare pſonas in aditu
wro circi wel in theatri p-⸗
ſcenijs ut collocẽtur no ve

pꝓ (Suplic njs · ꝓ⸗
pter ſ̊ ꝙ ſut agita
toꝛ es cii nõ ſit deli⸗
ctũ et jdeo nõ pa⸗

vl laboꝛẽ mſi hãc

tamu e. quã gerũt. b
. . 66 — . 2
Emo iudicũ ex q̃cũ⸗ ne vi⸗
q; ciuitate in aliud opidũ ctura tm dicit de vi

lib pſonis pictis

Si vero habeas ſi
quã picturã ſy ſub

audi ſi aliquis o fferat qð eſtꝗ.et ſie de pictura et hoie lo⸗/
quitur· ⸗ctura·ſi h ab eas h̊ pictura fit pũctũ lo co cople
r. (Di⸗ ætomimũ ·i.iaculatoꝛẽ ut.ff.op· lib.l.ſi libertꝰ
ſPan⸗ arcem. t (Sigms· i. viliſſmmis veſlib⸗ inpi
etura vel in hoĩe. non & mtalibo debẽt fieri deriſones ſic
.s · de ſacro ſanc · ec. l. j. ⸗cus ut · g · de infami.l ij.· Efiſce
u ¶ Circi i· loca rem otaf mea pſona ut in aut.ſcemicaſ.
x¶ Proſcenijs·ſcena lo? nõ ſolũ.ect ẽ ꝓ ſcema locus u⸗
bi ſcena fit ꝓcula pᷣdictis locis m aliquo theatro ·
er .: currules qui ludũt currẽdo ut ad bramũ ut

illa queꝛ c. ut ᷓ e. l.

di. i · ſüt agita

tiũtur aliã penam

füenfn
tbagſ⸗
Mnornit

lcteurA

nelt

inf⸗ ,
ögegi
diſiteg

Mtrr

Mpetan
oſleſt
aAche⸗
lpleſs
ſergt
poſe
vlH
igeun

iflbiuet

ſheb
lne
dete
nspeen
labit
zaſit⸗
ocnt

s · de infami.l.athletas. Ei.vel du cũt currum aureũ ad
pugnãdũ m ſaero certamine quaſñ carro ciũ ut · s · de fer.
el.nj. et auriga qͥ ducit ut · ff. de uſu et ha.ꝓlenũ. Cequicij·
a aſtial ale yſtrias et als beſtias puto boues aptos
ad illu currũ.· b ¶ Craducé.ſic ꝗᷓ de erog. mli. an.l. i.
—4 erſequitur.vel illã q ie eſt.s.e.quiſquis.
Enonelſ.liᷣtatei.facultate facẽdi eas peceareꝛſie

no Puilegiũ annt
tit qͥ abutitur uts.
de ind eis l indoo s.
Itẽ q expedit rei⸗
pbõ̊ lice ꝛ ẽ ut miti.
de hijs qui ſunt ſun
vel alie · iu · C¶Pnl·
et ſie no · ꝙ ꝓpter de
hetũ pr̃is filius fit
ſui miĩ ſie in aut · de
inceſt. nup.in pñ·
Itemvenditoꝛ ius
adducẽdi amttit
ſi ↄ ſenſit ꝓſtitucõ⸗
mut.s· ſi man.ita
ve · l. i· Itẽ pena p⸗
inrij in exigẽte ver
titur ut in autſce⸗
meas non ſolũ ꝛc.
Itẽ domũ pꝑdit ad
eũ uſũ accomodãs
ut ĩ aut· de lenoñ.
e ¶ Si velit· nõ ali⸗
as ut ff. de reg. int.

.l.mnito.ſ̊ ar.ot ra

ff· de libe. cã· l.i.

f (Cõductis. foꝛ⸗

te liberis qͥ ſui iur

erãt q ꝓpter paup⸗

tatẽ alicui lenomi

öin hoc ſe locarẽt ut

in aut· de len oñ · et
facit.s ·de epᷣa.au ·
l.ſi lenones · die ut
ibino · vel die h de
mercenarijs loqui
q ↄoducti deſerumt
hHijs ꝓ ſtitutis et fa
cit · ff· de pig · act · l.

elegãter. fi.
moꝛ. no. er⸗

go gramꝰ eſſe pec⸗
cari ab muito q; F⸗
niſſmã penã pati:
b (Contioms als
omumoms i. ſtu⸗
pri in quo eſt feda

cõmumo·

uð. ¶ De expen⸗
ſis que mag ne ex⸗
igũtur in pᷣdictis
ludis ut · ff · de poll·
l.ſeptcia.
vVm pᷣſidẽ.nõ
reu ocabitur·

fe. S. de admi- tut:

ſancimus· ſ̊ ar. cõ⸗

tra j.t · i. l i. et dic ut

vl ex ꝓ unncie ſolo ęquo⸗
currules aurigas beſtias
yſtriones ciues tẽõptet tra
ducẽ ; ne dum popularibuſ
plaunbo mtẽpanter ſerui

unt. et publicaꝛx rerũ ſta⸗

tũ fati gent.et feſtuitateʒ
impediãt in cunctis opi⸗
dis celebrãdã.ita ut ſi qs
hanc violauerit iuſſionẽ.
pena teneatur ea q̃ leguʒ
iolatoꝛes pſequitur.
1 Enones pa I dem.
tres er dños qu ſu⸗
is fhiliabo wel ãallis peccãdi

neceſſitatẽ imponuut.nec

iure frui dñn.nec tãti cri⸗

mĩs patimur libtate gau.⸗kͤ

dere · igitur tali placet eo⸗
indignacone ſubduci ne
ptãtiſ iure frii valeãt.ne
ve quid eis ita poſſit ad⸗
quiri.ſ̊ ancillis hiliaboq; ñᷣ
wimt ↄducdis ve ꝓ paup
tate pſomſ quas ſoꝛs da⸗
naut hulioꝛ · epoꝛ lice⸗

at mdicũ etiã defenſoꝛuqʒ

imploꝛato ſuffragio·omi
mi ſeiaꝝ neceſſitate abſol
uu.ita ut ſi mſiſtenõ eis le
nones eſſe crediderĩt vel
teccãdi ingerãt neceſſita

tẽ miutis · nõ amittãt ſolũ

eam quã habuerit ptãtẽ
h ſeripti pene mãcipetur
exilij · metallis addicẽdi
publicis · que pena hijs ẽ
minoꝛ ꝙᷓ ſi pcepto lenom⸗
cogatur quuſpiã coicõmis
ſoꝛdis ferre quas nolit.

¶ Pe expenſis ludoꝝ.

neribo volumus eſſe mmu

ff.de admire:ad ci.p.lłi. Itẽ fa.ff.de opis pubᷣ.lp eeum
am.. Itẽ ↄtra ꝗᷓ· de execu et trãſla.mili· an.l.i·
* Agoms ·i. certamims mqde agoneta qui pugnat ut
ff. de mun e. et ho · l. f·. Gmagiſtophoꝛi .et ag omʒeta pnᷣ⸗

ceps talis ludiut ·ff.de poll.l.ſe

to. I ¶ Cautionẽi:cautelam.

ub.· De aqueductu ſiẽ ludiita a

. dem ꝓuicie impẽé⸗
ſas.q in certami⸗

nis edicõne erogabãtur.
ad refectõnẽ muroꝛx trãſ⸗
tuliſſe dicas.et qð ſalubri⸗

ter deruiatü eſt nõ reuoca⸗

bitur et ſolẽne certannmis
ſpeckaculũ poſt reſtittam
muroꝛ fabricã iuxta vete⸗
ris ↄſuetudmis legẽ cele⸗
brabitur.ita enĩ et tutele ci
uitatis inſtructe.nuroꝛ
pᷣſidio piudebit᷑·et inſtau
rdi agoms woluptas cõ

Rrmatis hijs q ad ſecurita
ti s caucõʒ ſpectant inſecuti
t?is circuicõ es repñtabꝛ.

De aqueductu.¶ mpꝛ.
Quaꝝn poſſeſſo⸗

res· p quoꝝ finey
ma meatus

exoꝛdmarijs o⸗

nes ut eoꝛ opa aquarũ⸗
duckꝰſoꝛdibo opilati mũ⸗
denur. nec ad aliud ſupin

dicce rei onus hiſdẽ poſ⸗

ſeſſoꝛibo attinẽdis.nec eer
ta res alias occupati.reſ-⸗
purgiũ foꝛmaꝛx facẽ non
curent. Qð ſi neglexerint
amſſione poſſeſſionũ mul
ctabuntur. ã fiſcus euis

pduũ obtinebit.cuius ne⸗

gligẽtia pmiciẽ foꝛme con

cuſſerit. pᷣterea eos ſcire

opoꝛtet.pꝑ quoꝛpᷣdia aq̃⸗
duckus comeat. ut dextra

leuaq;ʒ de ipis foꝛmis. x v.
ꝑdibo intimſſis arboꝛes

pticia.m greco ibi poſ

queductus ꝓplin de

lectãt.et ideo de cõᷣ
ſtantinopolitams
et rome veteris a⸗
qᷓ ducti bo dicit pᷣ⸗
liciſ.et ſᷣe differt ab

illo qð dꝛ ·s. de ſer⸗
ut ruſti · pᷣðᷣ· l. i. ¶

aqueductus.dic g&
ꝙ quidã ᷣ ficiũtut
ad cuſtodiã quib-
datur Puilegiũ ut
Ij.eiL. decermmus·
et hijs per quox ſi
nes trabitur ut. l. i ·
certa pecuma ad
̊ deputat ut ꝗᷓ. ad
repacõnẽ.et.lihaec
lege ˖ nec ex eo ali⸗
quis trahit aquaʒ
ut ꝗj.l.ij.et.l.decer⸗
mmus.⸗ mli habe⸗
at a pnᷣcipe ut jj.l.
fi.et veteri ↄſuetu⸗
dme ut ꝗ uſũ . Iteʒ
nõ ex quolibʒloco
ut ꝗj. eos· Sʒ in caſu
fallit ubi ᷣuilegiũ
uᷣl opatur utꝗᷓ.oĩs.
ſ qñ trabit gratis
hʒutꝗᷓ.ad repacõ⸗
nem.
Quaꝛx. fi⸗
nes⸗ i· fun⸗
n ¶ Muneribo als

Hovnoꝛibo.

0 Orilat i · im⸗
pleti vel rep leti ·
P¶ Alind.ſonus
qð eſt mfra;
q Supin dicte.i·
pᷣdcẽ rei noĩeut ſeʒ
tã ab exoꝛdin ario
qᷓ; etiã oꝛdiario no
mie tñ eius rei ſmt
immunes.

r ¶ Attinẽdis · i. de⸗

tinendis.

purga tionẽ cũ fre⸗
qnter repleãtur.

t¶ Mõ curẽt · i. p eu

rent.
u oncuſſerit · i.
induxerit.
x ¶Pedibo ꝗj.e.oĩſ.

Eiſup hijs · 5· So.
ibiſpẽale in aque

L 2

ductu ad palaciũ adriani cui in alio fauetur utꝗ.e. l. vel pnᷣeipis utꝗj. hac lege.in fi.nõ pᷣſes.

bicp puat qui magn immuum tatẽ b; ba ibi p pub i- Werrmerm. es nanſet
cnet facet a d⸗ ailFlfra Jenernnana. 9 Roderatonibo-idleps mitur eo ĩpᷣo qð ad Pückn 4 4
1 Ontclalt.⸗ 18⸗lern . XALOO I X Lz 1 ENOI .
a GEEEe i. Vetate p̃ditus ut ᷓ. l. decerni⸗ 4 miſtmtoꝛesi pſi⸗ pfectũ offenãt ut. gedele. UM
quis etiã in digm⸗ mus·ĩ pn·mſi de licẽtia pnᷣ⸗ et oſti. l. . er · de viu. of. l. nullus. meis. ”́G
pis ut .l fi. etꝗ.l. ꝓx·ct · ff. de aqua co · et elti · l. i. Epmit ¶ Cui· o pfecte.· t ¶ Cermis · i · ba naln. Rnphilal dſei
titur. vel ſenatus ꝑ rbn 1 ele 4 ſcn
mitteret ut · ff. de toribo. laua⸗ tuha
flu. . quo minuſ. et x tui ff. de bo ⸗
a, piir arcs. babeant obſeruante offi⸗ aque.nõ viris clariſſmis AK;ibo.
d EFloꝛentiſſime. cio iudicis · ut hi quo tẽpe rectoꝛib⸗ piciarz ß tue Pp⸗- aſ ſn tiaeinſ⸗ anes
ſeʒ in ductõe aque pullulauerint excidãtur. cellen tiſſmne ſedi celeſtes te — †
Nemogua 1b 2 ne eaα. rmdices fabricam apices mamar e debʒ. o n⸗ volüt hr̃e. vel die olzb⸗
de bo· vacã · l· ſi qñ⸗ foꝛme cꝛrũpãt. F dem. dẽnacõe vtra illĩ qußceß ut obrzt abũdã ͤct
Os qui· meru⸗ quis de cetero ve⸗ mod eratoꝛib⸗ inſmuaé co dire nego⸗ Hriunt d
nanb elh ges Niti furoꝛis audacia. natur.l:. libraꝛx auri cõtra Arms. aqua⸗
velc ne⸗,. a. floꝛetiſſime urbis ↄmoda vmũſos admimſtratoꝛes rũ. ſpẽalia q: ni
f ¶ Ex eaſtellis.· u⸗ voluerit mutilare.aquaʒ qui reſcepᷣtũ ꝑ ſir reptionẽ 85 ſanärr naus r
i egſerſer ad ſuũ fundũ ex aq̃ductu elicitü ſuſcipe moliũur p⸗ adriamifoteveh i
anc 2 * ½2 — 2 „. . 17 2 — aO E . olu
tret ut. ff. de aqua pbᷣlieo bingochoſrat eü⸗ pon ẽda apparitoꝛibo nlo cd prinepis t
· et elti · l. i. Cca⸗ dẽ fun dũ filcalis tituli pre minus eoꝛũdẽ viroꝝcla⸗ Ee 0 ſuie citn
Rellir re Maltus a ſeripeõne ſignatũ pᷣuatis riſſmoꝛ ꝓ ucie modera⸗ infs hinpbeis 8
m. hec aüt inter⸗ — 2 1 T, e e n 5 & niimnpheis
“ . cuins ſimt ſi rebo nris aggregãd ſ. toꝝ aĩaduſomboꝙ vigo pficit non puatis ſuu
miles foꝛme de qͥ⸗ Os qin aque Fdẽ. re tui culmĩs ſbiugã diſ. et Pannmlacta ee
bus ſubicit. copiã vłl olĩ vel nüc ampliſſma tua ſede diſpo asid⸗ Pmlegnon
SASornr p nia indulta meruerũt. ſitura.quid in publicis ter ut ..l ſ quo votia
Saftcilt er ſic elt ar. uſu aut ex caſtellis aut ex ms quid ĩ mmpheis ꝓa⸗ et Corr die ſerui⸗
otras· de bo · va. l · ip̃is foꝛmis iubemꝰ eligẽ. bũdãtia ciuũ uemt depu pü puſe gice⸗ pnci
Pan ittat ra⸗ neq; eaꝛxſiſtulaꝝ ꝗᷓs ma⸗ tari· q; bijs pſonis qiubus P
mittir buͤfteruͦ am trices wocãt curſü ac ſoli⸗ nĩa phenmtas in dulſit ex Pomoꝛe ſe pnl .
abutitur eo ſic. s · de ditatẽ attẽptaẽ wi ab ipo aq ſuꝑflua debeat imptiri. uaran ſes uens
miga celi o-l.n⸗ aqᷓductu trabẽ. qð ſi qs iis fuitus Fdẽ. npetrata br que
A irer b T. Pe: aliter nõ ſolũ id qð priuy/ aquaꝛx aq̃ductus a⸗ impetmtio no va⸗
Sü. oſtitutũ. ure bñſicij fuerat cõſecu⸗ driani ſiue domoꝛꝛ liue poſ let l expo⸗
apricipeut. tus amittat. wrũ ꝓ odicõ ſeſſionũ ſiue ſuburbanoꝛ⸗ a 7Der uſtrpaco⸗
· l· ꝓx· vel veriuſ ne q; pſone ſeueriſſiã pe⸗ wl alioꝛx vel balneoꝛx wel nem. i.ſiue ex certa e
H lectetur. E d ðmos affamis intimato? ſaentia pncipis i ing
nõ ſit memoꝛia. ff. na plecketur. E dem. dmos aſtatus õõ ſoie⸗
de aqua co · er eſt. l. u Sũi aque vwtere lõ⸗ m quolibʒ iudicio.vel pu⸗ wreiatno abſtaͤte nſdᷣ⸗
o de ro ⸗Smd goq dñio oſtimti.· ſurpationẽ mpiios· pz⸗ baelxut. d delif. uu
„B. erleᷣðR 7 25 2 5 . 2 g. i e.
nifelte. Aeno eſt mgulis ciuubo manè cen⸗ nitus exprobetur. Malui⸗ 6 gug:n pin ned id
ↄtraj.e. l. dili gent ſemus.nec ulla nouacõne mus etenĩ pᷣ dictum aq̃du⸗ nſeriren wie
maubi ve lfo di turbari ·ita tñ ut q; titateʒ ctũ nr̃i palacn publicay Oicio i oftici zin
rraader Enct. ſimguli quã weteis lnſe pei termarxatzʒ nimpheoꝝ co⸗ ali liqyo⸗ ſnez id
l.ij acur. . piũt moꝛe uſq; in pnñtẽ diẽ moditatibo in fuire et de⸗ d T e Fick⸗⸗ use,
K Nicentie. phci⸗ pdurate pepiãt. Mãſura cermmus bãc diſpoſicõnẽ w m Feptu. s,
pis vel Snrti is pena m eos q́ͥ adirriga⸗ modis omibo in poſterum e ¶ Minus. i nõ in os
litatẽ . qð lz ut cõ es agroꝛx vel oꝛtoꝝ de fuari.nemi m licẽtia tribuẽ cis ectene ſ
Ff. licias furtius aquaxme⸗ da· ab eodẽ aq̃ductupᷣci⸗ Ponigen eßcrs. Tocn
Brervllentiſſ atibo abutütur. Edem: bus oblaus uſu aq̃ ptteer Intmax.pedeſ. toſd
Varbiſpentat ſun quis ꝑ vᷣmã libera l eũ audere pfoꝛare. ſci⸗ 8· ·l· · Eſ· contra· nu⸗
ſep to vel pᷣuilegio litatez meruerit ius ẽtibo hijs qui qualibʒ rõno So · ut ibi · ſdof

nrmnano

lelgnde

furtt H
Lprncpe.

ſitt
Pbſacr

finphes .
nonſtee

5

tpcige

Okafrie

tönlgin
rintn
tiſee
iſhn

orſee

Flerue

ppnput
ſe e
tonun
6ſtegn

litn.

Nicne
e.
doſqr

—

oyer

o

rege

n nqi

noinſt

a Serꝑari.ſanci⸗

mus repete ·
b ( Ruaſ.ſſtu laſ.
44 agijfieẽtia.
ab atiuus ſcz qua
las
d ¶ Eãdẽ. ut ex p̃⸗

milegio pnᷣcipis nõ

trahatur aqua.
e ¶ Cue ſublimita

f (Eotn publicã·

aaque u ctuũ. .
lculisalias

als caleulis ad qᷣ
s · de apo. pub· l.
ad poꝛtꝰ.etꝗ.lꝓx ·
b izacenn⸗quia
opeinnãt. p.

. Parnae er.

uilegio pncipis vl
oſuetudin e als eni

nõ lz ut · g. eel. uſũ ·
et ᷓ.l. fi·
(Genalẽ ar. cõ⸗
tra· ff. de alim · lega ·
l.mela.quidã

e lege. pfe⸗
na multo⸗
magis ſi alius m⸗

„

feri oꝛ.
m (Cogatur.fac
8 · de edifi· pri.l.cũ
dubitabatur. ̊ ar.
otra · S · de exp ẽ. lu⸗
doꝛe· l. i. dic ut jbi.
n ¶ Archarius· ab
archa in qua tale
aurũ repomtur di⸗
ctus et nõ ſepatus
ad qð · s.de ſuſcep.
l duos-
o Litulis. ut · s.
l · ꝓx · et no · q; ↄſul
cum creabatur da
bat. c. libras auri
in opus aqductus
ut ꝗjᷓ. de ↄ ſulibo ne⸗

mini. Cp enul.

putauerĩt ad hmõi emo⸗
lumẽtũ accedẽ yl officio
R auſu fueit inſtruẽ wl mi
nus inſtructis pᷣcibo pa⸗
rere· eentena pondo auri
mulcte noĩe ſiſcalibo ſe eſ
ſe illaturos. ¶ Dup bijs
ſancimus ſulcu publicũ a⸗
quaxx nullis intrax.pede⸗
arboꝛibo coartare. h ex u⸗
troq; latere.x.ped ale ſpa
ciũ integ rũ illibatũq; fua
ri. (Srrrroa de plubeis
ſiſtulis ducẽtibo ad ther⸗
mas que achillis nuncu⸗
pãtur.quas ꝓuidẽtie tue
magmiſicẽtia factas fuiſ⸗
ſeognoummus . eãdẽ foꝛ⸗

mã Fᷣuari cenſemuſ. 2⸗

enĩ memoꝛatas fſiſtulas
thermis tãtũ et nympheis
qiubo eminẽtia tua depu⸗
tauerit uolumus inſerui⸗
re.facultate pᷣbẽda tue ſbᷣ⸗
limitatis apparitoꝛibo cir
cũeũdi ſme foꝛmidine do⸗
muſſbᷣurbana balnea. ad
requirendũ.ne q̃ decepeõ
vel ſupp̃ſſio vel inſidieotra
publicã utilitatẽ a quoqᷓ;
mitus atteptetur. P deè.
D repacõnẽ aq̃du⸗
uũ huis almeur
bis omma wectigalia que

colli gi poſſunt ex umuer⸗

ſis calculis huiꝰ inclite ur
bis et ex oparijs qiu ziʒa⸗

cenn dicütur ad reſectõnẽ

euiſdẽ aq ductus ꝓcedẽ.
illo vicʒ obßuãdo. ut ne⸗

mo eoꝛꝝ qui ius aque poſ-

ſideret quãcũq; deſcripcõ

nẽ ſuſtineat.ſã execrabi
le viðꝛ domꝰ huius alme

urbis aquã hr̃e venalem.
clege ſan⸗¶ dẽ.
imus ut ſi quis am

ppliſſimã p̈fecturã guber⸗

nãas aurũ aqueducti de⸗

putatũ ad alterũ quodli⸗

bet opus nõ aqductibo.

vel aq̃ publice opetẽs ex⸗
truendũ wl curadũ puta⸗
uerit cõutendũ de ſius fa⸗
cultatibo eandẽ ſũmã aq⸗
ductus titulo repenſaẽ co⸗
gatur. Sepatus wro ar⸗
charius aurũ aqductus
ſuſcipiat gloꝛioſiſſmoꝛx
oſulũ libalitate vel ex titu⸗
lis alns ad publicas aqᷓs
tin ẽtibo colleckũvel xpoſt
ea colligẽdu. Edæ.
ligẽter mueſtiga⸗
ri deeermmus.qͥ pvᷣlici ab
initio fontes · vl cũ eſſent ·
ab initio fontes pᷣuati · po⸗
ſti publice uſu pbuerut
ad pᷣuatoꝝ ufũ ↄuſi ſut ſi⸗
ne ſacris apicibo p ſurre⸗
peõnẽ impetratis· ac mul⸗
to amplus ſi aũcte illici⸗
ta.nec apꝓpetito coloꝛe ſa⸗
eri oꝛaculi. hmõialiquid
ptẽp tatũ fiuſſe dinoſcitur
ut ius ſuũ regie ciintati re

ſtitu atur. et qðᷣ publicũ fu⸗

erit aliqũ mimme ſit priua
tũ.ſ̊ adoↄũes uſus recurrat
ſacris oꝛaclis vel pragma⸗

ticis ſanctõmbus aduſus
como ditatẽ urbis quubuſ⸗

dã imptitis iure caſſandis
nec lõgi tpis pᷣſepᷣcõead
circuũſcribeẽda ciuitatis iu⸗
ra ꝓpfutura. Fdem.
Ecermmus ne quid
a quacũq; pſona qualibʒ
digmitate pᷣdita cõtra mi⸗

nuſcularios aqᷓ ductus vel

fontes publicos qui ad a⸗
queductus ↄfluũt ptẽpte
tur ſ et ſi quis clà wel palã
aũcte oſiſus de hiſdẽ pa
ralogijs vl fontibo aquaʒ
traduxerit.vel clãdeſtinij
mſidijs foꝛte ſurripuerit

pbᷣlicis aqueductibo eam

reſtituẽ opellatur. hoc etiã

papimus · ne in poſterũ a

quolibʒ iuxta eoſdẽ aque
ductus plãtari qualeſcũʒ

. 1 Uligenker ſur

wrrepcoͤnẽ. pre⸗

ſupecoͤne huius.l.
q ongi tpiss.-
eæ·l.uſũ.ↄtra· So. h
longo ibilongiſſi⸗
mo cuius nõ ẽ me⸗
moꝛia vel veriꝰ z
ipᷣm pub licũ. et in
pPublieo uſu ſtare
ſolituʒ ad qð. ff.de
u ſucapᷣ.l.fi.i:.R ñ.et
Qõ·de opꝑipub.l.p⸗

ſepᷣtio.ibiex p̃ua⸗

to ad pᷣuatũ qð li⸗
cet ut ibi ad qð.ff.
ↄſia pᷣdi.võditoꝛ.
Cñ oſtat · et facit
ff.ne quid in loco
publico. l. ij. Gait

ptoꝛet.l.penlł.et ᷓj.

de fun. pfi.l.pnł.cet
s · de la. ſ. ec · ut int
dininũ · et · S.· de pᷣci.
imnpa. of.l.nec dã⸗
noſa.

Ecermmul. p
dicta· ſubau⸗
di etiã.
¶¶ Naueductus·i.
parũ aque ferẽtes
et ſub. publicos.
ertẽ ptetur. ſi⸗
ne licẽtia pnᷣcipis
ut j̊.l.fi.
u Panmlogiſ.s
ſcʒ vocauit minul⸗
cularios nũc palo⸗
gioſvocat q̃iparũ
lmphe hñtes p.
x Compellatur-
fundus ec ad quẽ
duxit cõfiſcatur ut
C · e · l. ij. p ſcripcõe
ſũmota cõtra hoc
ut ꝗj.de fun. rei pb̈.
l. uſus.

8 7

adx.pedes ut·s.lł.
el.i. 8 n6 placet.
db ¶ Conſtitucomi⸗
hus dcis ſ.legib⸗
g · e. l.i et. l. omes·
e ¶ Sciẽtibo· ad u⸗
trũq; ſupius vdictũ

ſe refert. JFii-mo .
lẽdinũᷣ

d Mola .

e¶ Locuũ.in libro

M.cancellatũ ẽ lo

cũ et domũ . als de⸗
eſt totũ ab illo qui

plãtauit ꝛc. uſq; ibi

ꝓſcpᷣcõnis ꝛc᷑ſed
tu die locũ puta ci
nitatis vel caſtri do
mũ etiã ᷣmã ut.s.
de exact · tri · l. n. ho
minẽ ſcz pᷣuatũ vel
digmtate p̃ ditũ.
F ( ydrophilacos.
ab ydria·i · vas in
quo ponitur aqua

inde idropicuſ.vel

ðꝛ ab ydria et phi⸗
laẽ qð ẽ cuſto dire
vel ßuare inde ðᷣꝛ
ydrophilacos id
eſt cuſtodes aqua
rũ vel ↄſeruatoꝛ es
ſie er gaʒophilaciũ
ðᷣꝛ locus ubi gaʒe

et fa.s.de excu.mul⸗

l.y driale · et .· ff. de
mu . ho .l. fi. mt.
g ( Mamnbon. utri
q; manui cuinſlibz
vel cuilibz ſmn gula
manu et elt in mili
te ut hic in fi. et.S.
de fabricẽſtigma
ta.nõ fronte ut·s.
hb ¶ Decermimus ·
ſcʒdeis manus.
¶ Cen eantur.n in

aduẽtu pncipis ut
s · de ¶ ec.neminẽ ·
KÜ (Munerib⸗ p⸗

ſonalibusut · s· de
mu. Pa. l. inj·

Juinã · pmul
— atã · que elt
„B eEKe qus;

¶Untereſt · ut qui

ſũt maioꝛes recto⸗

ri bo ꝓiũciaꝛeut · S.
c ſi qs. zmittat ·
m (Der⸗ heüli⸗
cẽtia ſic ut h et no ·
n ¶ Cõdemnacõ e.

—

—

arboꝛes poſſint. ne ex ſtir⸗
pibo labefactẽtur parie⸗
tes aq ductuũ qð antiqͥs
etiã oſtõm bo interdictum
eſſe dinoſcitur ſcientibo u⸗
niͤls ꝙ in poſterũ ſuper
bhmõiomiſſis ſuburbanũ

vel pᷣdiũ vel balneũ vl aqᷓ

mola vel oꝛtuſ ad cuius u⸗
ſũ aqua·p · fuerit deriuata
vl ſi quid ex hijs iu aq̃⸗

ducctũ poſitũ ad eũ ꝑtinet.

qui plãtauit arboꝛes aq⸗

ductibo noxias. ad quẽ⸗

cunq; ptineat locũ vel ho⸗
minẽ vl domũ. ꝓſcripcõ⸗
nis titulo ſbiacebit et fiſei
iuribo wndicetur. nulli ſu
per hmoõrpena nec per ſa⸗
cros apices venia tribuẽ⸗
da. Vmuͤſos autẽ aqrios

eamus.quatinus nemo vel
in hac ſacratiſſima ciuta⸗
tevel m ꝓuieijs ſme vinis
apicibo · de ſacro eplaꝛx ſcri
mo moꝛeſolito edẽdis.et
iudicio tue celſitudiniſ.vl
alijs quoꝛx intereſt intimã
dis · aquã de publico aque
ducku ſeu fonte trahẽ per⸗
mittatur.hijs quicũq; no⸗
ſtra iuſſa violauerint ſeu
volareoſenſerint denaꝛ
libraꝝ auri odẽnacõne a⸗
liaq; grauiſſma indigna
cõne leriendis.
De gladiatoꝛibo peni⸗
tus tollendis. Empatoꝛ.

—
Ruenta ſpectacu
la in ocio ciulli et
domeſtica qiuete

n. et. qpꝛ 2
wl aquaꝝ euſtodes queſſ· non R— on⸗
idrophilacos nominãt. qd eno gladiatoꝛ es ellep⸗
omna aqᷓductuũ huius re bbemus. 4
gie urbis cuſtodie depu⸗ evenacone rayx.
tati ſunt.ſmgulis mambo adẽdo⸗ Empꝛi.
eoꝛx ſelici noĩe nr̃e pieta⸗ rum leonũ cuctis

tis imp̃ᷣſſo ſignari decermi
mus ut hmoi ãnotacõne

mamfeſti ſmt ommbo.nec

aꝙcuratonbo domoꝛx vel
quolibʒ alio ad uſus ali⸗
os auellãtur.vel angaria
rum vel opai noĩe teneã⸗
tur. Að ſi quẽ ex hijſdẽ a⸗
quarijs moꝛi otigerit .eũ

nlominus q; in locũ deſun⸗

cti ſůrogatur . ligno eo⸗
dẽ notari pcipĩmus. ut mi
litie quodãmõ ſociati ex⸗
cubijs aqᷓ cuſtodiẽde in⸗

ceſſanter inhereãt nec mu

neribo alns occupentur.
Vuinã diſpoſn E dẽ.
tionẽ ab inclite re⸗
coꝛdacõnis pncipe theo⸗
dolio · ſup hijs qui aquaʒ
ſibi de pbᷣlicis aq ductibo
ſeu fontibo pberi del derat

ꝓmulgata hac etiã lege
in ſua firmitate duraẽ ſan

acimus ptãtem
uã ſinimus quẽqᷓ
caluniã foꝛmidare.Heſti⸗
as aũt q̃ ad comitatũ ab
omibo limitũ ducibo tanſ⸗
mittütur. nõ pluſcỹ. vij. di⸗
ebo intra ſmgulas ciuita⸗
tes retineripᷣcipimus · vio
latoꝛibo eoꝛx qnas libras
auri ſiſei iuribo illaturis.

„

Lemẽtie nr̃e pla⸗
cuit ut maiume ꝓ
„ uncialibo leticia
reddatir. ta tñ ut ßuetur
honeſtas et wrecundia ca⸗
ſtis moꝛibo pſeueret.

¶ It armoꝛꝛ uſus inſcio
pncipe intdcus ſit. Empꝛ.
VBlli ꝓrſus nobᷣ
inſeijs atz mncõſul
tis quoꝛumlibet

neq; aliq

et amiſſione fundi

ad quẽ ducit · ut.s.

cx .· l. ij. et aquã red⸗
dit ut · S· e. decermi⸗
mus.

ctacula · in

quibo við cruoꝛ.i.

ſanguis ut in toꝛ⸗
neamentis · jdẽ pᷣt
dici et ĩ pugna be⸗
ſtiax ut coꝛrigat᷑:
S· de fer · l· fi · et eſt H
ar· qꝙ, duella nõ ad
mittãtur qð dic ut
ff. ad. l.aquil l.qᷓ
actõe. et · Eſi q̃s in
collu.
p ¶ Cliuili. in ſu⸗
mus ut . s.· de cadu.
tollẽ. in pn. vel ſb.
etiã · i · h p hoe nõ ſi
at ſcandalũ.
9 adiatoꝛes.
pdcõs ſic pugnan
tes nã ludus noxi⸗
usc ut· ff.ad.l.a:.
quil. nã ludus · ſed
ſpectacula appꝛo⸗
bãtur ut · S.· de ſpe⸗
ctacul.l.i.de fabri⸗
cenſibo.i.poꝛtanti
bus gladlos h̊ nõ
dicit ß · · de fabri⸗

cen. p totũ.
um leonũ.

idem in manſuetiſ
habitiſ ꝓ derelicto

ff. ꝓꝑ derelict · l. jj.
ſVeſtiaſ nociual
ad qðff de poſtu.
l. ij. beſtias · et ſ
ꝗ̃dru:pau.fe.di l·

t recipimus · S

nec im loco ubi dã
nũ poſſit dare ut
F ediłedi·qua
vulgo ·
38. demain⸗
ma · ludus qui fie⸗
bat in madio et ſic
amadio dicta· vel
ſubaudi leticia· vl
maiuma grece lati

ne ingreſſus ſczin

eſtate quãdo her⸗
be frõd eſq; viren⸗
tes letificãt ꝓuicia
les ut in bonoma
fit regine ·
Lementie ·
reddatur.
p pᷣ cedentes impꝑa
toꝛes ablata ꝓpter

oton

5

ſcele
Ffalt

1
s dir
cuubi
ſererer
.
ulm.
dicar
fiqua
neepu
betmo
lcoſo
hjdi⸗
dicenno
dicigi
noflaj
lügna
Nſann
onou
eneicd
ſeprmm
ſane
ſcanst
Aeomi⸗
Alanmm
ſoefrict
oodeh
toctcol
Nn
Alte
no vr
alud
lhießt
ſtighee
ptind
ſitgi⸗

cſii

1t6
nutdi⸗
Immus-
fifnp
ſetalſs

obetif

it
limm
fugin
aſotme
fagle⸗

ed .

Aae

t⸗e

lidſbn
ipounn
vshni
dſtbi,
bton⸗
bnkleoni⸗
nmnſitf
pnct
eri.
ſein
Npor
ſagef
lbne
ets⸗

Glbidi
. garele

ℳ0

dettin⸗

Ganken

loatft
nietzre
lna,

elationẽ ꝓucialũ teddat᷑ phonoꝛũ ⁊ archadiũ·et fa.s·
de pagam s.l.ut ꝓphanos · et.s.de ſpeeta.l.i.et.l.nemo.
Glli · nõ & ditiſſmnis burgẽſibo ſicj.nego.ne mi
li·acur· b ¶ Mouẽdoꝛc.i guerrã inchoare alias
incidit in legẽ iul:ma.ut.ff.ad.l.iul:ma.l.iij. et eſt
ſie · ff. de capt · l. hoſtes. vel dice mouẽdoꝛę · i · poꝛtãdoꝛe er
tũc ẽ ſic in autde armiſet · · de fab cẽ ꝓut in meica ibi no.
hfallit tñ in caſu ut

u6 De agrico . ,
lis · dixit de aq du⸗ armoꝛ mouẽdox opia
etu ubi a gitur de o⸗ tribuatur
nere rerũ nüc de o⸗ en⸗
naEa nnn (Deagi vlis opſieis
dicitur uſus armo „ wloms. —Mpz.
rũ quã coloms qui Tonauſanam
nec punctovno de nna ſalon⸗
bẽt moueriut. . us wl o igen
l.colonos· ideo de 4 dis frugibo inſiſtẽs agri
P diger welen cola.ad exoꝛdinaria one
icẽ Aos ma .
dicẽdüſit de colo⸗ ratrabatur · cũ uidentie
ms fiſca pmittit ti⸗ ſit opoꝛtuno tpe hijs ne⸗
tulũ ghalẽ in oͤ ex
plicatur priuatoꝛ⸗
comodũ et qð fiſcꝰ

pʒ in eiſdẽ utꝗ.e. litib⸗. hoe de redditibo.vel dixit titu⸗
lis ꝓpxmmis de hijs quẽ ad leticiã et nrſam ſalutẽ ptinent
in ſcena et ludis er aqductu et gladiatoꝛib tollẽdis et
nociuis beſtijs occidẽdis atq; armis nõ mouẽdis inter
que omia oĩm rerũ ex quibo aliquid acqmiritur nl agri⸗
cultura melius ut tullius pᷣmo officioꝛe vel nulla res uti⸗
lioꝛ fructibs aridis qui ſme colonoꝝ laboꝛe nõ ꝓuemũt

ideo de hijs videnduet dic de agricolis in ghe. et cenſi

tis et colonis ſpẽalr.nã agrico la ghaliter omis colens
agrũ ðꝛ de quibo omibohic pᷣmnttit · Vel dic agricolis re
ſtngi ad eos qui quo mõ ſũt ſo lo aſtricti ſie poĩtur in
aut· de mã ·pñ · Eß ec. et ſpãlr ſupomt de cenſitis et colo
ms·vel tercio nõ habeas de cenſitis vel ſi habeas dicas
qꝙ aliud ſbſtãtioꝛe adiectiuetur et ſic fit figura endiadis
ur hie ſit ſenſus de agricolis cenſitis idẽ a gricolis cẽ⸗
ſitis ſic et illud patis libabat et auro:et ibitutela ẽ vis et
ptãs ⁊c et hm hoe colonis gnałr ponet᷑· Itẽ die ꝙ octo

ſut gna colono· aſcpᷣticij de quib die utj.e.cũ ſcimuſ.

cenſiti qd dic utꝗj.ti.i. l.ij.tercio ꝑpetui colom quos die
ut.s· de mendicãtibꝰ validisquarto cõ dicõnales colo⸗
m ut dices ꝗ.. e.cũ ſatis · Ei. Itẽ alij mquiiniut ꝗj.e· diffi⸗
mmus. Itẽ oꝛngenarijꝗ⸗.e· cũ ſatis. E ex h.et.l.ne dintius.
Itẽ ſinplices colom nã et de hijs h̊ vᷣiqj.e.p colonũ.et.l.

i.et alijs Ex pᷣdcis q̃ͥdã naſcũtur utjj.e.ne diutiꝰ.q̃ͥdã ſi

ũt · et hoꝛe alij ſtati ut ceteri alij p curſũ tpis ut colomi cõ
dicõnalel. Eſt et octauũ genꝰut liberi q̃ſtãt ĩ a gro ut ꝗᷓ.
ne ruſtici ad ullũ.l.i:et ĩ aut:nullũ agri: Lcʒ tria gha tm
videãtur eſſe aſcptic ij colom et mquilini utꝗj.e.oẽs omi⸗
no · vel duo aſcriptieij ſcʒ et colom ut ꝗᷓ.e.cũ ſatiſ Gfi ubi
nõ lʒz reſcpticiu vel colonũ alienũ.ſed imutraq; large co⸗
lonus pomitur ut etiã oꝛigenarios opᷣhẽdat.nã et in ſᷣi⸗
ca m vnũ ſenſũ ſic poſui coloms · Itẽ an hoĩes p dictoꝛ
generãũ ſit liberi die ut ꝗᷓ.e.ne diutius. Itẽ no· ꝙ pmixti
de cenſitis cũ alijs tractat · hꝗᷓ.ti. i. ſpãliter de cenftis diẽ
quo ad aliquid· Jjeãnibo ald ſanctiombo. et tũe plana
vVnquã ·ſa⸗ eſt als ſatiomb als rõm bo et tũcpᷣ
mitte vel . et adde ꝓpria aũcte.regulariter emĩ q̃li

bet vocatur rõmbe vel ſanctõibo mſñ immunita⸗
te gaudeat ut · ff · de vaca · mu · l. hij qui muneris · et demu.

Igquis pᷣdiũ vende⸗

et ho · l. ei muneriſ. aln dieũt vel ꝓp ſaltẽ.· q. d et nõ inſiſtẽſ

qð nõ placet ut in fi ·huius.l. ⸗miã cõpᷣhendat ut/f.
¶ Frugibo.large ut etiã vinde⸗ de fer.li.ẽt qð plus ẽ
p · ſatioms tꝑs ↄpᷣhendit ut. ff.de.v.ſi g.l.frugem·et ſie
meſſem et vindemiã ut als · ff· de ferns · l· i
d¶ Inſſtẽs · i. qui hʒ in ſiſtẽ et ſic nullo tpe pm quoſdam
debz detrahi a fund qð nõ placet ut infi· l.nõ ergo alio
tẽpoꝛe ẽxcuſatur.
Itẽ nec eodẽ ſwi non
inſiſtat ut. s· de ep̃.
et eli ·l.gnaliter.et
dic agricolã gha⸗
7 *. iter ꝓp omi cole
. euoluerit wl dona⸗ kirre omi woient⸗
re.tetinẽ ſibi traſferẽdos e ¶ Exoꝛðᷣ.onera.
ad alia loca colonos pᷣua⸗ ad officia aut vbᷣ⸗
. lica nec uolẽs vo⸗

eeſſitatibo ſatiſfact᷑. EFdẽ.

ta pactione nõ poſſit · qui ctur ullo tpe· ut j.
en colonos utiles credut · e. l. olonos · illa
aut cũ pᷣdijs eos tenere de G officia publica
2 „ „ nr ꝓprie munera⸗·
bẽt aut ꝓfuturos alns de⸗ Pec ant onera ſoch

relinquere.hñ ip̃ᷣi ſbi pᷣdiũ
ꝓdelſſe deſperat. ſae.
— ff. de. v. ſig. l. mu⸗

nus. Itẽ die extra⸗
oꝛðᷣ.q̃ nõ lege non
ſenatuſconſultonõ ↄſtõnibo phnᷣcipũ indicũᷣtur ut.s· de
vac̃·mu.ili.hx· Itẽ niquid oꝛdi.ſubibit.viðꝛ ꝙ ſic a cõ

illa dñr mun era li⸗

trario· ut ar.s.de teſti. ex eo. Itẽ ꝓ hoc · S· de ãno · et tri · l.

oẽs omino · Itẽ canomeca pᷣſtat cu er clerici p̃ſtẽt ut · s · de
ſa · ſanc · er. placet · dico ꝙ nec illa ſceʒ oꝛdmaria munera
ut ꝗj.ti · ij.l·iexceptacaptiuit ate utq.ne ruſti.ad ullũ.lʒ.i

nec em ſemꝑ valʒ ar · a ↄtrario ſenſu Itẽ lexilla:oẽs omi
no · in nõ agricolis dicit.vel ſpãle m ãnonauts· ut ne⸗

m. lice.in empẽ· ⁊c.l.i.ſ̊ exoꝛdmaria qñq; ſubit ut qᷓ.de
pPui · d· auguſta.l penłet de col.fun.pa ·.l· i.et · S· de quib⸗
mu.vel pᷣſta·li:et fi.q̃ ſutotra.Itẽ q̃ͥd ſ quedã ſbit ſᷣnõ
pᷣindicat in alijs ſciens vel ignoꝛans ut ·s.de hs q̃ ſpõ⸗
mu.l.pnl:acur.

imoverius pꝓublica utilitas ut ſit copia · ut. ff· de of. pᷣ.
ur.l.i. cura· et de exoꝛ · eri.łl ãnonã.et ut gẽs fame nõ pe⸗
reat uit in aut·de q̃ ſtoꝛe·j.colũ.ĩ fi.tercij dicũt ut tributa
comodius pᷣſtentur a dñis eoꝛe ad qð ꝗ.e.l.litiba.E h̊ de
redditibo·qð nõ placet quia ſic in ꝓiũcia tm locũ habẽt
Itẽ etiã in coloms aſſepᷣticijs vel quaſiac ẽ gnalis q ad
locũ et omnẽ agricolã · Sʒ quid in colono et ↄductoꝛe nõ

agricola ſeñ.nõ hʒʒ locũ hec lex dicit enĩ inſiſtẽs er ad hH

ꝗ· de colla · fun · pa. l. ij. ⸗ſũme quo ad utilitatẽ publicaʒ
Prouidtie ne vdl⸗ ſic vel ꝓ evelid eſt eſſe deb eat·
eceſſitatibo· i.neceſſarijs vel.i.agriculturis et q̊ne
ceſſitatiboſq; vitãdis ad qð.s · de fer.l. om es dies.vel ne
ceſſitatiba·i.muneribꝰ. i¶ OPoꝛtuno.ſ.alijs tpiba ãm.
i (Satiſfacẽ. ne pereatac᷑ ut.s· de fer.l.ij.et qᷓ.de col.· fun.
Pa.l.i.et no.qꝙ hec lex inytalia nõ ſeruatur·
Iquis pᷣdiũ ·m quo inſtituti ſũt colom·
I ¶ Craſferẽdos.i‚ut ſe trãſferãt ad alia loca.
m (Colonos ·large ſume ꝓ aſtrictis ſolo ſecus de alio
ut.s.loc.ẽptoꝛe.multis eni modis ðꝛ ut in ſᷣica no.
n ¶ Priuata· q aũcte iudicis pᷣtut et venditio pᷣdij mi⸗
noꝛis ſm quoſdã · ̊ tu dic etiã tũc nõ valʒotra publicã uti
litatẽ ut.ff·de mg ſa.cõ.l/i· Eſi inter.et · S. ↄnia utiiſq; in·
l:poſſeſſonũ.Itẽ nũq̃d ſtipło vel inramẽtü firmat.ſñ.
nõ · ut · g · de le. et oſti · nõ dubiũ · in fi · nã et ſtiplo pactũ ẽ.

eet improprie ut

. . vi vocabuliß ſpõte p̃tut
(Crah atur· inuitus utz ex/ in aut ·de col . Enullus. Itẽ
q ẽ rõ huius.l.R.p̊ uilegiũ ruſticitatis ·ar.S · de teſta·l.fi.

alſcripticios ſuos

ut. F. te pact.l. i. ſRinutiles ſe. idẽ ut .e. l. quẽadmoðꝰ.
a ( Stiles . qͥd⸗ et.l ne diutiꝰ.iſi· cũ ſi fuerit negligẽtes
pnt co gi opari a dño. ff.de uſufru· ſ̃ et ficuti. qm· et de
uſu er ha · plenũ · Gfſi pter infirmitatẽ vel ſenectutem
opari nõ poterãt · alij loco eoꝝeſbrogabũtur ut ꝗj. de agẽ.
in rebo· libro . xij. l a gẽtes · et · S · de of · p· pᷣ · oꝛien · ſi quos.
de laboꝛe enĩ terre dñs ꝑcipit ut ꝗ· e· dñi · et ecõtra colo⸗
nus p̃t diſcedere ſ

tia elilſia⸗ ti. .
de fun · pa · em. ct. 14 » -
ſi quis a hoꝛibo.li · PVBiſquis ex deſertis
xi. et adde qðdᷣ no. agris wluti vagoa

J. . „ du. = . 6. „ —
e Lenes dia/ ſeruos liberalitate nra ſu⸗

tributariũ et erit oſecutuſ.ꝓ ſiſcalibus
penſitacõnibo ad integrã

Pñs fuit a poſſeſſo 22 .
re deſertũ ſi ſeruia⸗ cerre ꝓfeſſionẽ . ex qua vi⸗
ſcpᷣ ticij ad aliquẽ delicet fui manere viden⸗
emat. vex c tur. habeatur obnoxius.
æſſõe pncipisv! Id etiã circa eos obſerua
ſo la patiẽtia poſ⸗ . 4
ſeſſoꝛis eum onere ri uolumus qex hbmõi ſun
drj tranſeũt · dis fuos ad poſſeſſiones
e(Beſertis. id ẽne ſuas tranſire pmiſerint.
ectis nã ſi dere õ .
leto habiti ſũt n n penes quoſꝓdẽ.
recuparet dñs · qt ſundoꝛ dñia ſut ꝓp
R tra lſũ ut ſtatim ns coloms oꝛigenalilo
d¶ Geluti · ex pſſi⸗
uuverita tis · q; di ·

ſie.qð eſſe deſeruerũt ſerninõ ſolũ poſſeſſoꝛũ vel ſimili⸗
tudmarie.nã inſiſtebãt ip̃i.lʒ dñs deſeruerat.ſie reſpeũ do
mini dñr vagi nõ aũt reſpectu fundi.vel die pᷣm cy · qð
ſuaſũ eſt pnᷣcipi quaſ vagi eſſent qui nõ erãt ut in decre⸗
. q:i. mia qð dic ut ꝗᷓ. e.ne diutius.ad

xij.q:ij.c·terrulas · aq
e ¶ũg SZeruos nõ per⸗ hh etiã p̃t referri.veluti.

iberlitate.ſme peticõne ut · s · de pe . bo · ſub. l. i. om
H Itẽ quo ad pneipẽ eſt liberalitas accipiens enĩ qñq;

cogitur ut ꝗ· de om agro deſer.l.quiſquiſ· et.l. qui fundoſ.
¶ Penſit acõmba·tri butoꝛe futuroꝛe nõ p̃teritoꝛeutꝗᷓ.
kur

n. reipub · l·ij. in fi et ſic intelligitur ꝗᷓ.de oĩ agro deß.

quicũq; deſertũ ar.ↄtra.ff.de publical.mpatoꝛes.
b

rofeſſionẽ als penſionẽ.als ꝓfeſſionẽ ſic dcim

poſſeſſoꝛ: ꝓfitetur tantũ ſe debẽ ut.ff.de cenſi.foꝛma.
. Sbonte ais reſpicit ſerui.
E
debeat ſepari ut j.e.cũ ſatis · in pnᷣ.lʒ ex certa ſcĩa et vo⸗
lũtate pnᷣcipis poſſit imꝑꝛ ↄcedẽ ſuos abſq; terra poſ⸗
ſet · Itẽ ad hoc.ff.de ꝓcur᷑.l.ad rem.et.l.ad legatũ.et econ
tra p̃ᷣdio ↄceſſo a pnᷣcipe et tales ſerui cõ cedi vidẽtur ut
ar. ·l. ꝓx·et ad hoc.s ·de bo.vacãſñi qñet.ff.de oſti.pñ.
bñ̃ficia · ſecus in ↄceſſiõe p̃uati colom ut q.e.quẽadmo⸗
