emptoꝛi ſeruire. h ꝑ pᷣoꝛrẽ

dñm totü beneſicium reco⸗
gnoſcere. Cum curia vero
cuicũq; bñficiũ ec̃ ruſtico
et ſine valalli vwolütate pt

cebat · dů tñ ſit per
eq; bonũ illð ſicut
et aliud vnũ eiuſdẽ
gnis et bomtatis
recte pſoluitur ut
no.ff. ſi cer. pe. cũ
q̃d.⁊ hec not antur
ßm oſu etudmẽ me⸗
diolañ · ꝓ qua ar⸗
gumenta pnñj᷑ᷣt repi⸗
ri in py· queſtione
in ꝗᷓ queritur vtrũ
vaſ. poſſit ꝑ alium
fe.ſeruire.
h¶ Dum tñ totu. ſ.
qð in curia habʒ qʒ
qdã p ſe non trãſe
unt q cũvmuſitate
trãſeut ar.ff.de con
trahbẽ. emp · m mo⸗
dicil . et de ac · em p·
Cſi eũ· ꝛde acquitᷣ.

re · do · quedam · et de

fundo · do. l. i. et ſic

nota · in li. diſ. py.

cũvmũůͤſitate trãſit
qð als trãſire non
pᷣt. licʒ ↄt rariu note
tur in rubecella ibi⸗
dem ſequenti ·

¶ Herſona talis.
viðꝛ ꝙ in pſo na ſu

a deb eat buiẽ · ß nõ

deber ut ar · ff. vſu⸗
frue.quẽad · ca.l‚ſi
vſufructus michi
legatus et · · ti · ſi de
de feu. contro . fu · c·
beneficiũu.
¶ In infinitũ · no ·

hic ꝙ infinitas licitũvel illicitum nec viciat nec excuſat
ut.ff· de an.l.annua. Cannua. K
et hoc ꝓpter infimtatẽ euitãdã ut · ff. de dam · infer . qͥ bo⸗
na. Sꝭ queritur h̊ a quo dño vendiceturcũ in quartã p⸗

Terciam pſonam.

ſonã puenertit · vtiq; ut opinoꝛ a primo.Sʒ nũq;d terciꝰ
de euictõe tenetur. vtiq; mſi falloꝛ ac ſi de re aliena feciſſj

inueſtiturã ut. s · de inueſtiturarei · alie · cũ de re aliena· cum

4

* I fer ere e foe Recthar,

d
vn
8 ſont
vt
uc
nn
M
WN

t
n
M
(uch
ibt
gt
ili
ſehebe
Fnn
cort
ipol
mut
tidn
Ett
W
n
n
ſyn
lthen
ißfii
Nudsn
Ehrſe
cet
miſt
yten

(En

Wül
.

r veri
palun

balg

n tiſe
fütan

Non

diſtinctõne tñ que ibi fit ſe ciens vel ĩgnoꝛã alienũ rece-
perit · et eſt racõ cur pᷣmus

duũs admittatur ad vendicã⸗

dum et nõ ſedᷣs qm ea ncõne qua nõ poteſt pᷣmus duůs

terciũ cõuemre. eadẽ non poterit ſevᷣs quartũ · Sʒ pone

etiã in qntã pſonã
trãſitũ feciſſe q̃s tũc
pfertur. Eeñ · adhouc
Pmus qꝙ Pmo ſibi
fuit aptu nec rnuci

aauit iuj ſuo ut ff.

RH

nnoe

Ncenp

retin
NNi

Enerx

eſe

n

alar
etuſft
re won
fünon
aibi

1.

jl⸗

dſaſ
i

al
nch
Nolr
od

ti nno

—

—õõ

t uis exp or ſi tic
us .· ̊ oppomtur q;
ſeds vaſ. velpm⸗
babʒ vtile dnium
ac dñs directu vn⸗
de videtur ꝙ vaſal
lus qm habz vtile
p̃feratur · ſiẽ dicitur
de actõne vtiliꝛ di⸗
recta· q dircã poſt
pomturut. ff · de ſu
perfi·l.i. C in. hnic
ſtudioſus reſpon⸗
taat.
a (Profecto maſ⸗
culis· bic ergo ap
pellacõne heredis
üolusjmaſculus co

„.N.

itinetur. H. B. etiã alr

2=ðð

t, notatur de feu.alie.

CECmgdept pᷣſumi·
Itẽ hit no · ꝙ; non
pᷣt quis plus iuris
m aluũ trãſferre qᷓ;
pe habet · ut. ff . de
reg· iu· nemo · Itẽ
pic notabis m ſen
tentiã poſterioꝛem
moꝛtẽ alienatoꝛis
ſpectãdam foꝛe ſẽ
notatur. S· de ſue.
feu.in pn.

git ꝓpter infici⸗
acõms penaſ quã
ꝓÿ varia · in fili · diſ
putatoꝛij reperiat᷑·
et H̊ ſi nõ negauẽit⸗
aliud eſt eni ſi dixe

Ar, 1 J. S e . n,
iiit ſe neſcẽ vligno

—

me qð mtelligedũ
eſt hm ſentẽtiã imfe
rioꝛẽ i. vbi ſcebat
et ex certa ſcientia
diryit ſe ign oꝛare p
uyeltur tunc.

35

b(I[Sciens iſtud

vidꝛverũ qñ ꝓpter
ignoꝛã tiã doli pᷣ ſũp
tio repellitur ut · ff·
de li. ho ex. l. in. Eis
qui · et . ff. de reg · i.
non poteſt.
erico.de ſuis ·
Nciũ clericus dat

dum tñ totu alienet· o. qui

dã alij dicüt et. g. nõ vale⸗

re ſi kRat inferioꝛi. ¶ [Dir

nec vaſallꝰ feudũ ſine do⸗
mim volũitate alienabit.in
ſeu. tñ recte dabit.ſhi ſcdᷣa
tñ pſona talis ſit que feu⸗
dũ ſeruire poſſit. ut ſi dãs
miles ẽa ille ꝗ accipit feu⸗
du mieſ muemat᷑ ad hoc
ut feudu ſi ↄtig erit dno ſi-

mliter ſeriuure ut prioꝛ poſ/

ſit et hoc ut dare liceat in
inſimtum In qinbuſdam
tamen curijs vitra terci⸗
am perſonam feudi conceſ
ſio non extendit᷑ ut cum
feudũ puemt in quartã p
ſonã ei auferre dñs poſſit.
Profecto ille qui ſuum
bnñſici alnj dat m feudum
nõ debʒ alia lege aln dare
mſi qua ip̃e habʒ. ut li Pa⸗
bet libi ſuiſq; heredibo qð
intelligi debz de ſolis mal⸗
culiſ. non debz aln dare ut
habeãt et ſui maſcul here

des et femĩe. vnde qiubuſ⸗

dã placet ut eoipo feudũ

—.

amttat. g · et alij dicuͦt eẽ

qui dedit et cui datũ eſt be⸗

nefici ꝑ dit. Fm vro alios
tunc domino aperitur cum
maſculi defecerint.
fuerit inter dm et
vaſallũ de feudo cõ
trouſia dno dicẽte hoc qð
tenes in feu.a me bẽs aille
wero negauerit. ſiqᷣ dẽ pr⸗

ſus et ꝓbatũ ei fuerit ipm
ab eo auferatur. ̊ cũ dubi

tanter reſpoõd erit neſao
mimme ſᷣm quoſdã.ſᷣ ſecu

dum alios tüc demü pua⸗

bitur. R fraudulenter · ſa⸗

SS

„
— diw eſnet, Senr

in fe. de ſuls rebus ſimilis eſt layco· ſ̊ cũ de rebus eccleſie

non · ſicut hie dicitur.qd autẽ hie dicitur de feudo ꝙ apeæ⸗
riatur et non de aliohodie male obſeruatur. vnde alind

capituli hñt quidã m quo ↄtrariũ legitur meipit· arch

ens boc negauerit.

¶ De clieo ꝗ inueſtiturã fac.

Lerico de ſuis bomſ
muelſtitunã faciente
euis ſucceſſoꝛ ommfariã

cogitur eã implẽ. ¶ Cu1(/

de boms eccie eã fecerit ſi
poſſeſſio rei ꝑ bnſciũ m⸗
ueſtite penes eũ fuerat ipᷣe
eiꝰ ſucceſſoꝛ eã adinple
at. qð et in layco ↄtingit ·
vbi vero de alwrais feudo
feeit mueſtitia.ſi qdẽ pu
re.non valeat.h̊ ſi ſub tpe
l ↄdicõne quo feudũ a⸗
periatur ſibi. valebit inue
ſtitura. etiã ſine volutate
vaſalli facta. ſi tñ ante de

ceſſerit inueſtitoꝛ q; feuð

ad eù reutatſucceſſoꝛ nõ
cogitur eã hr̃e ratã ã cũ ſe
viuẽte feudũ aptũ fuerit
poſſeſſionẽ tradat et mue
ſtitirà adimpleat et ideo
ſciẽdũ eſt arepᷣm mediol
nõ poſſe dare in feudũ qð
tpe introitus ſui in dñico
loco muemt. Sʒ ſi poſtea
ei apiatur feudum.ipᷣm re

cte dabit. ¶ Profcõ ali

epi et clerici ea q̃ m dñico

hñt. er feuda hijs apta oli
dederũt et hodie dant.

¶ An mutus wel aliter im
pſectus feudu retineat.

dus vel alr impfcũs

totũ feudũ pr̃nũ retinebit.

o. et. g. et młti aln · tñ qdã
dicut eũ q tlis natꝰ ẽ feu ·

retinẽ nõ poſſe qꝛ iᷣm bui⸗

re nõ valet · ſic diceimus in

clerico feĩna et ſifibp.

Vtusa ſurdus clau/

ĩepiſcopus.c.
e¶ Ommfariã. nã

uod a defuncto im

oatũ ẽ ꝑ heredẽ
explicari dz · ut · ff.

de fideiuſ. noĩato

ribus et heredibuſ
tutoꝛũ ⁊ curatoꝛũ· l.
.*

vtus · pater⸗
nũ · nouũ vero
feudũ nõ. verũtñ ſi

27 Gai A rlie

—
—

44 Da= ote

. — „7 8 Rũ 4

feudũ ita fuerit ma S e Sak, d. :

gnũ qꝙ eo ſibi abla
to ſe exhibere non
valeat · tunc tm de⸗
bz ei de feudo relm⸗

qui. vnde ſe retinẽ
poſſit ut· squibus

mo.feu a.mutus
d etinebit . hoe
foꝛte hm iſtos pᷣt e
odẽ mõ mtelligi ut
de nouo feu · ꝓx
dixmus.
e¶ Mon valet · ß̊ nũ
q̃d ſi velit ꝑ ſubſti
tutũ ſeruire poſß·
retinebit tunc ·

¶ Similibo· ut et
.s. de eo qͥ arma bei
lica depoſuit · c .· i. et
ti · ſi de feu · Stro. fu.
.c.ᷓ clericus. et· S.
de fe. feie . c· i· et. E

ex hoc· et ita videt᷑

aſſignari ratio q̃re
femina nõ pdt reti⸗
nere feu ſ. ꝙ id ſᷣui
re nõ poteſt. Sic er

als dicit᷑ ꝙ filia nõ

recipit cõpoſicõnẽ

patris ſui occiſi q

feudũ leuaẽ nõ pᷣt
ut in lombarda · de
homi. liber · ho.l · ſ
quis longo ·

„QQ
ynn Pazir Sre R .

.

, et- & .

hern)

p den

] quis. non poſſit ac ſ apte diceat ſi talem oõmiſe⸗
rit felomã ꝙ in curia moꝛari nõ p̃bt · debʒ feu · Puari
n ent moꝛari dico ſine verecũdia nã qui ſine v erecũdia nõpᷣt
☛ S . exiſtere.nõ intelli gitur exiſtere poſſe:ñẽ non pᷣt exigi qð

222 4
de wehnden e.
—

in curia ampiuis ſtare nõ
poſſit. bñſicio puabitur· qꝛ
tñ erga dñm nõ fuerit feã
ad agnatũ ꝓximioꝛẽ ꝑtie
nebit. ſi paternũ fueit.ea⸗

intelligo miſi ꝓpter
ſuũ delictü reſtituat᷑
ut · ff. ꝗ· ex cail:ma.
re. in eadẽ.ſ̊ et H ar
biter in loco imnho⸗
neſto litigat oꝛ em

„ 6 deſſ. Nntse
d. bache aa ae
apare

adeſſe inſſit parere . . 5
non tenetur ut. ff. dem ꝓprſiis obhuãdo quã⸗
de arbitris cũ di tũ ad oꝛdmeʒ gra dus qui
pnl hier oe m legibus otinetur. cu aut
bu dr ꝙ poete di⸗ minii reſaicir loma
22ð daudũtur. ut. C. de tune dño feudum apiatur.
dignit: neq; famo. (ſõ cogitur vaſallꝰ om
ſe Annan 5 ino m vſii medioldñm
1Kiad Fut in cu⸗ adire et kuicin ei offerre.
ria ampliꝰ eſſe nõ ſß cũ denu ciatu ei ſu erit tüc
poſſit feu pᷣuatur domino ſ potelt ſeruiat.
p pᷣma verioꝛ elt. in
hac ſfen ee po . ( Beval.ꝗ tra ↄoſtõnẽ lo⸗
ut damnu oſequat th arij bñ “ alienaiut
ut. ff. de aqua plu· vaſ. ↄtra ↄ ſtõnem
ar. ſi ticlus: Ci⸗ H 171 . bñß „
pic pñt multa ſi⸗ unm alienauerit · ſi totũ.to⸗
milia notari nam tũ pdet.ſi ptẽ.ptẽ pdet.et
ↄdicõeutꝗᷓ.xxx. di onm reaertetur ˖ et deo
es tibi pmitterem ſi contra vnũ dñoꝛx quoꝛ
de dupla poſtea i! omiis vaſallus ert felo⸗
pſtarẽ et .xxx. di⸗ mã fecerit eũ foꝛte ↄcurbi⸗

es H nõ deſideraſti 2 . “
18 6573 teneoꝛ · ut · ff. bitado eius ſoliu 8 ptep⸗
de ee emb even. uabitur. et Hh woluerit vm
ex empto. C calniꝰ. B .
en Eido abi us ſolius ꝑtẽ reſutare alijſ
nouũ opus:nõ in⸗
rabo de calunia mſi
iunſiiurandũ exigas. ut · ff · de opis no·nũ de pupillo. qui
nũciat ſane·ar.fũt in ↄtrariũ ut· C· de cõtrahẽ · emp. et co⸗
mit.ſti · ma gnã · et de iure emp hiteo tico. l. ij.
val s er r ver b Seruiciũ offerre·miſi ſeiat magnũ piculũ im minere de
SSge. .0 v. 5, X. Mno S.· h fimtur lex. Gad hz. et. s · n de fe · co · fu. licz vaſ.
— prrl- r 6à vaſallus·partẽ· H̊ mamfeſte colligitur ꝙ nõ eſt a
—i

R .

pemſſancimꝰ. et.ffad tre paulus reſpõdit · er · ff. de hijl

ð ſine pudoꝛe nõ va , ,. punitur. q; ipa ſo⸗
let poſtulari ut · f· ” la infringitur. cete
devſuris.l· iij · in fi· ſbirel. . e lo ra vero pmanẽt ut
vonde denegatur de II. ,. Ec. releruatis:poterit hoc in aut ut cü de ap
Se iexcepcõ otra pa ¶ Anille qui interfecit fra Ffacé ˖ ae vaſ. uh j ſi cog·ar. cõ tra.ff. dẽ
EXCE EE 2 ni ſui ſeu . ace ˖ qe vala us etia nine L . .
trẽ q pudoꝛẽ apðᷣ tre dni ſui feu:eiꝰ amnttat. ñſ wWiütane ſeuclu ruᷣ:nau.mcẽ.l.ij.E
bonos et graues . , dii wlutate recke feudi ulti· er in ſũma ch in
ſug gillat ut · ff · de Jqs interfecerit fra⸗ refutare pᷣt. poſt refſutacõ⸗ vilibello.ꝙ autẽ
wier aoi i E nei trem dñi Kinauleo nemtñ ad ſeruiẽdũ nõ te⸗ dictrad vüm rez
duͤſus et. ff. de o ciſ padit- öem –— R„ E . 5 ., iter ß ſt in
ſequijs · a lib er · p⸗ nefci 1 dit ſed ifrem net· h eũ offendẽ nõ debz. telligẽdu in oſtõne
ſtan. licet. vndeet ſuũ interfecerit ad hoc ut — Oe alinacõ e ſeudi prmni. frid erici determĩa⸗
ſi aliquis ſine dede totã hẽat herecdlitatẽ wl a prm. bimul . Itẽ ꝙ dicit
renan Hulel⸗ liã fel omã omiſerit.honn⸗ ienatio feudi pa⸗ eius ſolius ꝛc. p ᷣ
apparere n poſſe nem Pbi gGr tradendo ut

„ .

quis vltn pumẽdus qᷓ;ᷓ deliquerit·et merito:quia

Pa wen „ Ha & vir Pe⸗ S⸗
2 =

non debet vltra ꝓ gredi pena.qᷓ; repiatur delictũ.ut.C.de

†

quibo ut indigheres·nã et cũ teſtatoꝛ no fficio ſe teſtat
quia in ſola in ſtitu cõne delinquere cõuincitur. in ea ſola

ſumitur ꝙ h non ẽ
talis feloma ꝙ in
curiaapparere non

ermi no valet etiam
dni wlũtatemſi agnati

oſentiẽtibo.ad qͥs bnſiaũ Poſſet naʒ ſi eſß tal
qnq; ſit reuſurũ.nec in ſili en roto Puarearfrrr A
am vaſallus feudũ poteit interfeeri, nds 4
conſirmare:agnatis non e¶ Partẽ refutare. i
conſentientibo. vl poſtea oens elt dimittẽ⸗ U
ratũ nõ hñtibo et lic; opi queriur nddd ds
2 beat bñ ſien alienaco mt ſit m libellario ꝛc
agnnatos tñ ſi pr̃nũ ſueit ductoé ad quodre f
oceditur. et ſilibelluynis mhogeur non eſ. n
terno nõ elſt libellus ß qñ ratio.h heñ · in the⸗ ih
refutacõ. ¶ Di inter dũm Kuris determabi⸗ t
et vaſallũ fuerit de bñncõ CiNon tener; ar. e
ↄtrouſia.coꝛã paribo ſim cotra. C. de natu. li. ſt
atur.v bi aũt vaſallus di n quis feu in fi·p iſi
cit de ſuo recto fuudo do: w Euf gere. n
bere a dño inueſtiri.ſiq d hoc dietu eſt mme in
ſine controuſia de ano iit moꝛiã fidelitatiſ et chi
vaſallus indubitater h-⸗ iutiut bhue p ceis a⸗ ui
mo eſt inueſtiẽdus.et po⸗ curione.nam ipſo
ſtea cognoſcendü eſt qðᷣ damnato · nõ tñ q t
ſit ſuũ rectũ feudũa quod n mbiat⸗ ie w
non. ſed ſinl aliud ab oo tio c poſtea dam⸗ e
ꝙ feudo tenet mñ illud netur. nõ tñ eſt to⸗ ci,
de quo vtrouſia eſt tüc q; aquédus. ſ. pt me md
cauſavẽnlanda ẽ et ſic vr-⸗ mtiſ ur de we uk. er
õ ſit poſtea ultrim ie ẽergo ni
., 2 de leruo ꝗqm 1
ex eo mnuoſtloͤdus. s Jetalli: vanats N
“ goſeachreti ir
reddattñ ei mniurioſus eſſe nõ debʒ it C.d ſentetapal. ſen
et relli. fruſtra videntur enĩ dumre reliquie ois fidh
tatis et annicicie ar. ff. cõmum di · in hoe indicio. Epenl. K
nec viði oñino falſũ ꝙ inuatur pᷣmoꝛdio verttatis ut · ff. *
delin. cũ filius. E heres. ſed quid ſi cũ offendat: ſeñ pum i
kur m qualitatẽ delicti inſpeta etiampſona dommio i
inſpecta pᷣoꝛi amicicia et cuius culpa hoc accidit. n

lumngin
dcalti
nmmreit

ergftn
mofin

wefnin
1d

aihf
PNnen

mmgf
neneſo

zſcht.
Planr

nio ſi⸗
.

Altare

mitzi:
ſlene
iidd
or
gotr
ſonc⸗

tng

lienatio feudi patermi ꝙ adit dicatur feudũ pater
nũ dꝛ j·de na · ſuc. feu.et.s.de gradi.ſuc.in feue· i⸗

oſtea reuocari ut.s.quibo mo.feu.anmt. pretereꝛ.·

jpᷣm toner pr̃ vixerit. ſirr et dñs ſiſibirefut auerit hicet a⸗
mium ratibabitio
retro trabitir a mà

dato opatur ut ff.
et Vero e . ſin ut de feloma aut de inſi
obbararemk⸗ delitate pugna fiet lieʒ cõ
d (Cöceditur. er trariũ ſit qʒ pᷣcipit lex ion
merito qtüenõ de· gaut de inſtdelitate pu⸗
ali enacõ ſ̊ quaſ re na Kat. &* P
futatio ut in fi · di⸗ gna nat. Dra moꝛte do
citur et queeũq; no minũ vaſallus liberarepo
reei &ſech etren . 9 rebit. H i otuit facere. ne
potes repetere. dñs in peccatü pᷣ cipitaret᷑
e ¶ Non eſt lex lõ⸗ weluti periuriũ.non tamer

ga. ut ſin lõbarda
qualiter quis ſe d.·
de · quibuſeũq;· alb
ut quibuſcucq;. vita
potes pic nota 4
eßclitateßt
Bas eοri pugna m ꝙ di

feudo pᷣuandus erit.
¶ e capitulis cõradi

geu e . cit pdicta lex lombar · puta dñs dicit val· felomam
heſenn omi ſſe. ſue infidelẽ ei extitiſſe:ita ꝙ feu: annttere debe
ſinn atct hoc nõ poterit bare p teſtes· Sed nuqͥd dñs tũc de
nt bebit p ſe pugnã facere cũ vaſallo.ſ inuemlis vel decre
Ptita etas vel mfirimtas eũ pugnare non ꝓbibeat· ſe.
en .oꝛte dabit capionẽ ſi voluerit qui pugna bit cũ vaſallo
NH ſieut als dicitur de dmino quip̃ᷣt dare cãpionẽ cõtra ſer
lnfß nũ ſuũ qui ꝓpter appetitũ libertatis ſe liberũ cõuocauit⸗
ut ſmn lombar/qualiter quis ſe de. de · ſ ſeruul. vel dicas qÿ
e o EEnbiemiß-Pbibeatur aptrr etatẽ vel infirmita
ne. temcũ ſp pnᷣcipales p ſone ꝑ ſe debeãt pugnã facere· ex
titſ ceptis quibuſdã caſibus ut in lombar.pᷣdicto·t.l.ul.fiet
eun . autẽ bec pug na militaribus armis et ſta lo quitur p̃di⸗
nr ccta.l.quibuſcũq; in lombar. et nõ cũ fuſtibus ſᷣm qꝙ als
nitſ fieri Eb; ut in lombar · de teſtiba. i qus c altero. et qua⸗
öͤtiſ⸗ liter ꝗs ſe de. de. mẽtio. eodẽ mõ puto vaſallü poſſe im⸗
.ponẽ pugna coti dñm de infidelitate· cũ eodẽ mõ poſ
ſuu , it connttéfelomã cõtravaſallũ et oſſe infidelis ei. ꝓpter
uiik quã cadit a ꝓprietate feu. ut . s. ſi de feu. con. fu. c. dño cõ⸗
tk· mittete. et J qualiter dnñs a ꝗ; ctate pri.c.ex facto. mmi⸗
eor rum dñs tenetur reddẽ viet ideli ſuo de hijs que fidelis
eu⸗· Eenctur pſtare dño ut. s. de feu fideli. in fi· pmo tñ di⸗
xdeeii cco⸗ ſ.cy dns non teneatur pugna p ſe facere eſt ar· Ss de
* Hertenenda. Eſ nm eg aduſus aita pores hic notare
A ſu in aus pug na heri pe fit aitt eraln duo caſus. 8, de
nt mima foſt eci. tuerit. puta nũciado dño qð ab aliq
n ia moꝛte po⸗ volebat oecidi anõ nũciauit cũ potu

SA9 v pᷣterea maxine eũ nõ potuit ꝓhib ere p ſe· ne oceide⸗
Sel D retur · vel foꝛte cũ erat ſecu et non liberanit eũ a moꝛto qn
Eeidebatur eũ poterat eü ſiberare bñ foꝛte adiuuando-
D eintelligas qd bic liberare potuerit ſ. comode non
y.Peſtponẽdo morꝛt ſuã monte dñi nec eni intelli gitur fid
poſſe qd omode fieri non pᷣt ut· f de v ſig nepos pro⸗

it qð facẽ debuit ſtati eũ ſeuit ut. g. ijn quibo ca. feu· amit

õſentiẽtibo tũe en bene valeret nec ab ipis poſt

kener in filiam· verũtñ ſi ofirmauerit in filiã retinebit

eſt ↄſuerudo medliolanẽ⸗

culo.et ar.ff. de int᷑ do· auus. in fi.licꝭ alr dicatur te huo ꝙ;
debz ſalutẽ dñi p ferre ꝓprie ut.ff.ad ſill.ſe.cõ.l.i.ſ aut.

Am aliud ẽ in puo in quẽ dñs hab: maius ius ꝙ; väaſallo.

g Periuriũ. puta ; dñs non p̃t ſoluere debitũ qd iura

uent ſoluere.et vaſ. dñm poterat libermẽ ſo luendo ſuã
pecumã qð quidẽ non tenetur facere nec ob hoc amittit
Eaddir ut d, ſitw ferr⸗ cõ:fu.c:lic; vaſ.nec onĩ ſufficit ad be
nefiau amittendũᷣ
oĩs occaſo pꝑp quaʒ

Se ſut capitula q̃ cõ⸗ ficij videat mame
rnadus rex fecit iro mm ut: 8 m ub
mamol a de bñſicio. Coſti⸗ ſicut etiã non amit
tuit enĩ ut ſi poſt moꝛtẽ do⸗ nutiur be. ex omi cau
mini vaſallus wl poſt moꝛ ſa ex q̃ opnno va⸗

. ſalli grauaf᷑ ut.s.
tẽ vaſalli eius heres per. Pdicto ti. Cilluc e⸗
annũ et diẽ ſteterit q; do⸗ mm certuũ eſt.
minũ wi eius heredenon PV) Ee ſüt et diẽ.
adierit hidelit atẽ pollico⸗ 1. Uß fuerit mi⸗
er eitate Pluce⸗ les q pᷣt ſtare p an
do et mueſtiturã petẽdo.ſi nu mẽſem et diem
ita ſit bñſiciũ ut ſidelitas t Ar tp es
= MW — — u * Ce⸗ C*1⸗
p̃ſtanda ſit. ipm pdat keé Fſp aam nflu
unqtus fuit ↄſuetudo ſ̃ nõ cũ multa de eo ſint
mediolanẽſiũ. retea n nã et al⸗
hhoeeabes ꝙ cötn eu
nõ pᷣt npom pu⸗
gna miſi a milite ut
gs. de Pa. te · Eſi miles.veldicas eꝙ; idemſit hodie in mili
te qð in alijs pꝑ cõſti.fri.impialemẽt hoc idem etiã ðꝛ·s.
in quibus ca.feu:amit.c.i.vnde que ihi notata ſũt circa
hüc artieulũ ex · S. quo tpe miles mueſti. pe· de. hic nota
re poteris. ſit.qð eſſe ſp intelligi debet. Lut debeat de eo
Si ita/ fidelitas fieri mſi eo pacto ſit acqiuſitũ feu⸗
dü ut de eo ſacr̃m fidelitatis fieri nõ debeatut.s.im quib
ca.feu:amit. Geſt et alia ingatitudo.in fi.nec enĩ d ebz ei

mnueſtitura fieri qui fidelitatẽ facere reeulat. cũ a fidelita

te feudũ dicatur ut.·p quos fiat mueſtitum ꝑ qs reci:
c:nulla · alienacõnes· intelligo de omibus aliena tio⸗
i Pretẽa) mbus. ſiue fuerit pignon oblig atũ ſiue eẽ
vſufructus in eo cõſtitutus ſiue ſeruitus impoſita ut.C.
de rebus alie · nõ alie.l. ulti· et m ↄſti:fri:.im pialem. ꝛc et
bene dixit de ſeruitute q; non poterit eã vaſ in feu.impo
nere. ſeruitutẽ aut bene poterit feu.acquirẽ. qm melioꝛẽ
dicõnẽ feufacere p̃t· deterioꝛẽ vero nõ ſine dñ volun⸗
tatevel eoꝛeag natoꝛead quos ꝑ ſucceſſonẽ puemre po
teſt ut. s. de mueſti · rei ali: crei aut.ſ̊ nuq̃ dintelliges hie

; vᷣbo alienacõmſ mtelligat etiam mfeudatio uthocke.

noõ poſſit fe· in feudũ dari ſine pmiſſu dñi.p hoc qð dicit

in oſti · fri.impialem· ſeñ · videt᷑ ꝙ ſie debeat intelligi.qm

—

verbo alienacõms omis actus cõ tinetur ꝑ quẽ dmim⸗

vtile dñiũ.dando in feu·ſRmiliter illud trãſrert ſaltẽ vtile
et ſie ſi trãſfert ergo alienatꝙ cũ ꝓhibita ẽ alienatio. ꝓ

hibita eſt etiaz in feu. datio ailt traſfemen rin vaſallũ
i vtili

vtile dñm ꝓbatur q; datur e s acti o ꝓ ipᷣo feu. ut ꝗᷓ.
de cõtro. inter vaſiet aliũ de bene · e. ſi cauſa mter vaſimo
tãq́; dñs pᷣt illud quaſivendicare a quolibet poſſidente
Rt. g. de inueſt. rei alie· Erei autẽ. Sicut als ðꝛ de ſupfi cia
rio:ſ.ꝙ habeat vtile dñiũ:eo ꝙ datur vtilis actio. ut.ff.
te reiven.ſupficiario.et de pigno. act tutoꝛ· Gulti · Idẽ
etiã dᷣe de emp hiteoticarioet de eo qͥ nõ ad modicũ tpus

fidelis accepti bñ⸗

+ E

ſpecialia. nã et alz

um trãſfertur · ut · C. de fundo · w. l. i. n va ſallũ aut traſfer· ꝭJ va. &. Rck
tur ſaltẽ vtile vᷣmimũ a dño qñ mueſtitur.ſi ergo habet

D- 5 Haf,

A barſe Ahe. d

z1la mt-p n- .

va malich 2Ao, ..
2. „ .
ar . He .

* . ααο τ
y dy z

N

rr LesſK
2„

R. n

*

*„

. jtüi. quibus ſimnliter eſt bec interp̃ta cõ mutãda.mĩme enji ſũt mutã da q int: ſſen
fuñdũ conduxit. et tpus noneſt mtz: Embna emiite pta cõnẽ der ſy habuerũt ut . f · del. et ſe . cõ · mimme · 2
vtilis datunut · ff hag vee. eevpboalienacoms co em op tima legũ interpres cõſuetudo⸗ ut · ff.p dicto tii Vn
Adnn n a erei urdſern eny leul. C. de rebo ali · de interp̃tacõne.rectè etiã pᷣt dici non alienare cũ nlomi ſ
tinetur vurructu . znig5 nus remaneat vaſallus. —èð
rct y neos da nib. vſufrictus aut Mad Acc ierg co NWerAIE ali ·p lotb · l. iꝛ et in oſti ·fri · unperialem.⸗ ;—⸗8 n
e er ſui heredes qð plus eſt in petuü hẽant ut.s · qb⸗ ali · p lotb · l iꝛ et in ol P 8 Brelcuroͤe ſed
ca.· fe. amit· cca pn · W de qua pᷣ ſpᷣecõe in⸗ 0
r aaneralie⸗ elligis tu:uga in Ce
nat · q hine colen⸗ —— . , 1 - . Sus ibb tellig s eẽ de p̃̃ſcp.
ſu dñi facere nõ de ut liceat dñis alienacões cus weluti cpus abbas ba ense el · xl ora ſi
L.ber nã er als vꝛ g ſeudi factas nulla obſtã⸗ bes beneſiciũ a rege datu huñ · de p ſepcone qᷣ ci
4 Ccan , e „ . 6* 4 4 „ .1‧*£α* ter ñ .
ut va ff. de vſufruc. ED imilirerin poſtandiz- deſie ipmpter ſi culpb Varrimtenſend ul
. iin. nno et iure cõ tijs petẽdis · hoſtãditie di pdat.eo viuẽte· honoꝛẽ ſentes. m ꝙ dꝛ · C.
Rainari is⸗ cũtur.adiutoꝛiũ qð faciut ecciaſticũ hñte. ad regẽ de pᷣſepᷣ. lon · tem · x.
c cõfu el. — . - . ro vel ·xx.ãno.qᷓ meri .
hodie nõ poſſit in dnis romam eu rege in ho pi neat drie 60 Bicmtan al ſuu⸗
feudũ dari ſine oõ⸗ ſte ꝑgẽtibo vaſalli. qui cũ dans ad ſucceſſocem ſuum ſtaẽ.cũ alie nacõ ip ⸗
ſeſn da⸗ano gr g eis nõ vadũt· wlutim lõ⸗ reuertatur. ſo iure nlla fuit. q i
res cu En r 1 dio.xij.it N— „ ĩab mitio non te
et au] Iis pates hibetur no t in bardia de modio. xiji the Re otrouſia inmaſeu⸗ i rnin emiens
. feu. dari ut6. P qS otomea terra terga parte lũ et ſeminã de beneſicio. p̃t oualeſcere· utn ſe
, at m e fructuũ ſcã ↄputacõ e fru⸗ .e intr ↄſtõne friderici ·mm i
rs b miterdeiali ctuũ ſolumõ eius amquo em ſaẽdũ eſt q; nunt verala non inmll ſen
A(Srs e. . A 123 ⸗Pm 1 r— .= . 1 rS ninã qtrou o de. xxx · vel. xl. ã
ur 2A e nato· feu· p oſti · boſtẽ faciut. ¶ Iẽ ſi cleri marẽ et feminã cõtrounha gas erer
fri· etp hoc qð hie S . ctio tollitur ut. C. ẽ i
ðꝛ · & in fouan daco „ pſep̃ᷣ · xxx. vł.xl.ã.
eſt mterdcã ecotra B ſ des enj et fui iuris otẽ incacks ber
—— 25 cut.contra deſides enĩ et ſui iuris ↄtẽptoꝛes introducte AMW
videtur ꝙ hHaie recte naſſe inkernche atoi ee ſi Pm p̃ſe cõnes odioſe · cũ dĩa ubeen elle inter deſi⸗ Udh
rnt· cũnõ ꝓhibeatur exh eanehnunn iced nonale des et vigilãtes. ut· C. de ãnali excep. ut pfectius ·et.l. ulti. nn.
49 e re O ſtare ꝓbib etur frcalt 13 wrecli täregaltts veterũ· in ſi.vigllã tibo enĩ inra ſubuemũt · ut. ff. q in frau.c.l. pe⸗ un
BTeu novid: exumn enimus. mfi it olim pote⸗ nul in fe nec eni credédi eſt romanũ pncipẽ qui ima tuet ſon
lagi Worenn ſ⸗ tn eimuede ut. B. aualuorolnn Hymõòi vbo totã obbuacoõnẽ de pᷣſcpᷣ cõe longiſſmi tẽpo⸗ Mlet
nt ſe dic F otha mon omdir vio: pnnſſiunut ris multis vigilijs exco gitatã atq; muenta velle euertẽ
von ern Bnr n Tacvnac vide di Seec hic im ut. C. de mo ffa. tel . ſi qñ · vßeñ · vel dicas etiã ꝙ loquit de õ⸗ Aan
z blegr con En re de fraudulẽta alienacõne nũõ inßſcp cũ indiſtincte loquatur. poꝛ tñ intellectus vit: acg
Kaes Anein eus. unßt. t fraudulẽter puta foꝛte pᷣ cũ ve melioꝛ ut puto. intelligas verũ eſſe mii vaſallus pote⸗ cd
nun ei deripiea di lhdis mſipa ct ita nõ obſtatq; . di it. tũc enĩ eſt electõ emptoꝛis vtrũ velit illð feu. elcd u
tuttone. biboc alli hibet ꝛc. qm ibi loquitur de dño.vel vaſallo reſtituere poſtqᷓ ita iurauerit et poſtqᷓ „ l
pilcnerat ſpealis puta au pbibſta ẽ a teſtatoꝛe bᷣm ita fuerit reſtitutũ ·ipᷣm a allue retinebit nõ obſtãtevẽ⸗
ico neerſt eA— ie dommu i itione ut . ꝓpe · e · dño feudi emptotoe. ac⸗
eeeenerscvhratvene aer dSenetercis pants-oditecrop aſtonsfricherici u
vaſtrã fferat᷑ nec eẽ aliq ̈ ſe o eſſe medietas tã in lombardia qᷓ; m alamama ut in ner
hoc tñ nõ dꝛ ꝙ hẽat anqð dnmmmũ· lhicʒ enĩ pꝑ be / E, debz elſe medietas tam archa & m dian
nem P a ad eũ ſpectet. ꝓrietas tñ pe MWa contſti-fn-impialé. Cfirmiter miſi vaſallus mittat alium lea
neſcin res ſbi infen da iali⸗ Eaelahr, nanas i. . ꝓ ſe domino acceptabilem. ut ibidem dicotur. ſi⸗
de urelen ra wachrae⸗ ei quinõ eſt dñs directo necvti A¶ Itẽ regẽ ptineat et ita habos bic caſũm quo cccſeſia ni
ſttrr heuricu datur pb̈liciana ut inſti· de act· E ecce ple patitur damnũ pꝑ uipàplatietoe otingit macne regiſ in
rũcq;et. f. de publié. p totuũ. æ ſinõ hab; dniũ nõ vid: alie rau ſue eius pᷣuilegio. ſic etals c nepublicæ vtilitatis p ᷣ en
nareddo in feudu Quid & diczmus ſn ine indicio ads iolicatur res ecclcſheſtien inter culpaplatt ut c. e ſa ſane
IU e 9a) 90) melioiis ſn'e puto ꝙ hodie recte poſſit feudu dari dum le inem n il naein r hoesuigitapternatun ied
S. &α ür ſande tñ ſincere ſine fraude fiat pᷣm qꝙ ðꝛ S· qualiter olim po⸗ feu. 8 Ppter mgratitue mẽe ammnttitur · a 8 cm nugq; mt⸗ hufter
. tenrat fe ·alienari:circa pnᷣ.qð etiã pᷣt endi expᷣ dicto·¶ tẽt᷑ feudũ eccleſe d atũ. et foꝛte loqtur de culpa q reſpici iizn
allidis in ſuꝑ· ct ex alio· C eiuſdẽ ↄſtõnmis · illud q; pᷣcipi Ebat oñnm. quo caſu ſi dñ p̃t feu recupaẽ nõ eſt abſoni iil
mus ut ſi valex feuſuo aliũ vaſ. habuẽit. ꝛc· qᷓſ videat᷑ ga dut dñs h eat ſue muarievlcon ur.s in quib⸗ afe ainit⸗ mii
prmittere ꝙ poſſit in feudũ dare.dum ti ſine fraude fiat Eng eretntr pm Ein ecce vontsent 37. ab en
7 Uevie pufa g ſeds valaltus eoen eeevel. o sonkmesebnfiritik abcir Re ananhe piated
ſicut p oꝛ· Item qꝝ nõ dat in feu.alial.mſi qua ipᷣe hab: lio non a rege bñn ficiu habuerit. Itẽ quid plasocq e⸗
naã cs hoc nõ pᷣt facere. ut.s.de.l.oↄradi.Gex eadem.il. nõ ſit ẽus vel abbas. Itẽ qnid in eo fucceſſoꝛe qui ante ſodi
na ootea Hocn Et aoeivioco Heid ſub colore ijnueltien re Sialune Pmocon rate letd inne cõmiſiſß pter N
Itẽ q; nõ vẽdit feu:accipiẽdo pᷣciũ ſub coloꝛe inueſtitu 6 6 platus fuiſß a feud. Se nn tẽ quich
re. qð ꝓhibetur pꝑ dictũ · Gcalli dis et hoc etiã videtur ho qi ſplatus fui za eue acecleſa nuiſſet lata. a Kanz
die ꝑ totũ obtinere et ita pᷣdicta· leſt ſe interpᷣtãda.S nõũö erit tenendu in delicto pᷣlati qui de rebo eecleſie in m wrif

,/

2ι

OWslü

„„ A1 ¾
gint⸗
ne inſte datis ſubſeqñter taliter in vaſallũ cõmiſit ꝙ ſi lai⸗ tur ꝑ · l.que piuria punit viam piurijs apiri· ut. C. de ind ea=
cus eſßß vel clericus de prf̃ᷣmomo ꝓprio dediſſet cecidiſſ uidui.l.ij.m fi · ⸗ransdũ tñ eius ig noꝛãtia non ſit craſſa οπνιι ι
ſon a proprietate · ihie p om caſus m duobo filijs defunctis d ¶ Qð igno⸗ et ſupma puta q; ignoe auit ꝙ omes de = ſſ WM
Tẽ: poteſt⸗ ſ.ma ſculo et femĩa·qui cũvellent here ciuitate ſciebãt.ff.de int᷑. et fac.igno.il.i·et·l.nec.et·l·regu
☛ ditatẽ diuidere:maſculus dicebat quoddã prediũ la:arff de calu:annus.Itẽ intelligas verũ eſſe qñ igno⸗
bereditariũ feudũ foꝛe · qdᷣ femia neg abat · p̃t etiã pom nbat factũ alienũ.puta q; a pᷣdeceſſoꝛe illud habuerat ””M
ſi in ag nato et filiadefuncti· a qua filia petebat agnatus qñ̃ in alieno facto ignoꝛantia tolerabilis eſt er erroꝛ ut o Dec 2.
en illud prediũ diceẽs M ([. p ſuo. 1 ul. etff. r
cn feudu eſſe.illa aut O de iul. et fac. igno-
ſeß neg abat · vl etiam . prurimũ. a. I. erroꝛ.
on . agnatus vaſnde⸗ ſuerit.maſculo dicẽte · hoc mĩo feudi cũ em⸗ ſecus ſim mo puta
ei boat ꝛfiia petebat eſt ſeudũ. ſemi — . ſi⸗ cũ ipᷣe acquiſiuit ut
6 „elen vatabatag el eneſſ ſenn na neg an ptore agẽte. n valal F d velk auuc.
pſt⸗ Puc poſſeſſio illiui mñſ aptis ꝓ bacõmbus fe⸗ lus iura poterit ꝙigno ect. ff loc et o h ad⸗
nrib foꝛte pᷣdij· nõ euro mina oſtederit nõ eſſe feu rãs ee bnſicii vedidit cre des . EGi · et de edil. e⸗
a H diu credatur maſculo ſuo dens ꝓpriũ.electõm em2 ich von dfanin.
. 10 . 2 . . — „ „ „ 1. , „ — . . . ug⸗-⸗
mpoſſeſonempo iuramẽto affirmã .xij· ptoꝛis ↄmittitur vtrũ ve⸗ ethecvem ſunt an
nöd ſtea agnatus debz ſacram etalibo. Sz ſi mt lit ißm dño cedere.anva⸗ errauit in facto pu⸗
9 petere ut. S · ſ. n fe. dim et ſeminaz dno dicete ſallo reſtituere · alij dicunt e tans illud feudũ eeckæ .
nn ffudũ. feĩa negãte Kudũ. omia vaſallo reſtituenda rien rabo⸗ . . 5 . 1 B
3nö talibus · qᷓ eũ eo in⸗ ꝓbacõmbo denciẽtibo. det quo reſtituto id bñficium mbat legẽ ꝓpbibẽ * apa
itn⸗ mbunt illud feudũ ſemine ſacramẽtũ. ¶Jdẽ vaſallus retinebit nõ ob⸗ ei feudi aliena cõonẽ 2ð
le Kita mtelige⸗ ſi ſit inter dũm et emptoꝛẽ ſtate nec nocẽte vẽdicödõe Rr. Fare n adie⸗
pitaneo qni curiã feudi.ſi emptoꝛ dicat nõ eẽ eo ꝙ ignoꝛans alienaſſet ffad mac. ſi quis
i vendidit · ho tẽtio ſeudũ.dño m ꝓbacõne de Et qð ðꝛ alienacõe dño patrem · et · C. vnde
et fuerit · et. . ſ de feu. ſiciẽte. ſacramẽto ep̃toꝛis feuð apiri intelligẽdũ ẽ. vi ſiguig in tantjʒ .
lid cõ·fu· c. inter filiã. ſmat?. d e diſtinctii i aſciete bñRei edit et · C. de intordicto .
c. et her ver ſunt nmat qdain du mg liut cu a laere vnnau wecht . et ma.l. iꝛ et · C. ð pᷣſcpᷣ.
6 „ ita debz dari ſaca⸗ ut ſi mag na ps eoꝝ q va qð dicitur de vendicõ ne. xxx.an · ſicut. m ſi. S
e mela naro ne ſallus wchtoꝛ ſibi tenebat idem eſt m ommbus alie ete Be Lon ee. 4 S „4.
ſe⸗ ntanqma —. 2 . „ 6 Enmitaca eges as
GNE. . moueat. als cõtra „K —0 gũt honmmnu vitas . Sr
ut · · de oſue · rec · fe. e otrouſia mter dm De otrouerſia mterva ab omibus ſari de⸗
S K. ſacamẽtũ· vnde nu et emptoꝛem. ſallũ et aliũ de beneſeto. bẽt ut. C. de leg. et
. quecuq; dicutumr m cõ leges ſacratiſſi⸗
, CAAWαναροϑ iſto-c do iuramento me. ct hoc foꝛte ve⸗
. „ preſtaãdo mtelligẽ⸗ m ſũt mũñ fuerit tta —
ſen . - . . . a r. L hern
d da ſunt cu deermi .„ . R . cui pmiſſum ſit iuſ kr a L. n
naenę predicti capituli ſacramtnn. ignoꝛare puta minoe niies et mulier aliqñ. ut.ff de iuf. mn⸗ M.
ceè 2 b¶ .: ſi magna:quaſvelint pᷣ ſumere aliud feudũ eſſe et fac. igno· regula. in pnᷣ·et.C. ſi aduerſus ſol. l ulti. de
P ex eo ꝙ magna ꝑs eoꝛequevaſallus ibi habʒ extat fei my. et fac igno.lł:i. vncde hic circa huüe articulum poteris
au dum ad hocut detur ſacramẽtũ dño ſicẽ et als quid pᷣſumi⸗ diſtin gu ere hm ꝙ diſtimguit de ig noꝛãtia fcinris: h· R⸗
4 tur ex diuturnaß ſtacõne ut. ff· de vſiiris. cũ demrem ver⸗ 2 ectiomi: et ita datur hie electõ emptoꝛi vtrũ velit
. ſo · et · C. de fideic·l.i· ſiẽ als datur ſacamẽtũ racõne ptis id ced ere dño. an velit id reſtituere vaſallo. vnde hm de
quã poſſidet qͥs.uts.de ↄtrouſa imue.G cũ aũt quis· ſed termĩa cõnẽ iſtius · c.poteris intelligere qð ðdꝛ.s·ſi de feu ·
6 nũquid pm iſtos eadẽ diſtinctõ facienda eſt inter marẽ n. fu. e. ſ vaſallus · feu · in quo indiſtincte dꝛ ꝙ vaſallo
4 et feminã vel inter dñm et emptoꝛẽ et quare nõ eadẽ eqᷓ debat reſtitui: et nõ dño. vel dicas et foꝛte melius ꝙ iſtð
tate qua ipᷣi mouẽtur.ar.C.de cõſti· pec · l. ulti · intelligi debeat cũ deter mancone illiuſ. et quo d hic dici
der — imnno . ag ente. ſ. rei vendicacõe ſi foꝛte credidit ſe tur qð ↄ mittitur electm emptoꝛis.verũ eſt.ſ̊ el ectõ il⸗
ꝓbare dñm. vel foꝛte ↄdicõne ex moꝛibo vel condi la nõ hẽbit effectũ ſi vaſallus voluerit ut ei reſtituatur
. tione ex. lilla impialem decet ſolerciã.a c.cũ eni jbinõ ca⸗ et poſtq; fuerit reſtituttenebitur ad intereſſe emptoꝛi
6 ueatur quo gne actõnis agatur. merito ↄdicõne ex. l. il⸗ ignoꝛãti ſjjm ꝙ ibi ðe. Si aut cõtra volũtatẽ vaſalli dmi
i la agẽdu erit ut · ff. de odic· ex. l.l. vna:et intelligas ꝙ cõ no ceſſerit.tũc foꝛte nõ tenebitur ei ad intereſſe.cũ ipiva
e es Mar- dicet eã reſpectu poſſeſſioms exnõ reſpcũ ꝓBetatis cũ ne ſallo debeat id reſtituere:a ita culpa eius amiſit que non
“ Eg 4 mopoſſit cõdicere rem ſuã pᷣterqᷓ a fureut.ff.vſu fruc. debz venditoꝛi nocere.ut.ff.de euie · ſi dietũ · Cſi cu poſſß. „.
8 . quẽadmodũ ca.l.ulti· in fi. vel dicas ꝙ odicere poſſet cõ Sʒ quid ſi emptoꝛ dño ceſſerit· nuq̃d vaſallus qignoꝛas Mn wt e
nn ditione ex.l.illa ex libris ſabimianis cũ ab eo hẽ at ẽptoꝛ vendidit poterit id recuparea dño:non obſtãte vendi 4 D A e-pe
ſ1rd qui ꝓ dño poſſidebat.ut.C.deacquit. poſ.ex libero. tione quã de eo fecerat. Eñ: foꝛte ſie:cũ ꝑ illã venditionẽ Pr .
ie Nurare poterit. bene dixit poterit. ſqñ vere ignoꝛa⸗ nõ fu erit dño aꝑtũ jm ꝙ ꝗj. ſequitur · ibi· q ðꝛ alienacõöe e mide ver
n bat · et nõ dixit voluerit æ foꝛte vaſallus lib enter vellet feudũ dño aperiri.ac̃· imo qð plus eſt foꝛte ab ipᷣo emp — P v„
. iunre ec ſi ſciret illd feu eſſe qd ĩgnoꝛ ãter vendidiſſi. et i toꝛe poſſetvaſallus recupare ſtatim poſt vendicõnem- Ni . .
un dixit nolens aꝑire viã piurij cũ ſatis inhuanũ eſſe videa poſtꝙᷓ ſciuerit feudũ fuiſſe. cũ vendicõ nõ tenuerit ipſo
„

“è HH en.Paſ.et reſtitu.in in ſulã et· ff. vnde co gna hijs q́̊ pau Eſe⸗
iure ut dicit conſti. frid erici: nmpialem ut ar. C. de acer Edaffe Mict n rl ſmuckrerd o iee ⸗
cen. uẽadmodũ ·Sʒ quo iure ag eretur cotia quemlł 3, it. q d tñ· Ci.et. p enłarcõtm · ff.de bo poſ.ↄtra ta.p A
ltoti ſß ae⸗ amit . qͥd tñ · Ei · et. p P
valde ergo eſt norabile cillud. õ feu· l. i. Ei⸗ et pnłlet de iur pa ſiue ct.· C. de adop. eũ in adopſpſaia ꝗj 8
cidere de facto.nã er hm iſtu oſtit'f idericimtelligeda. uil. et. C. de ſnſaʒz · Paſſi eet re · · i · er vlti. ff. de ali. iu · mu. ca fa S
c· ſu.c· ſi vaſallus feueredo cõſtit friderici intelligẽda. CEſiquis · alũtate. foꝛte lo quitur pᷣm noua iu uG
5 ſi dñs fuerit pſens cta· ex hoe · Cfiquis · ⸗lũtate · foꝛte loꝗ elee
n 89) aauſa. dño abſente idem puto ſ ons fuerit pſena e¶ Proferto. dñi vo⸗ map quevaſ. ꝓpibetur feu. aliena Nien
3)1. . et hoe eſt qð dicit etiã dno abſente· ſtatim enim cũ (Pr ed e en ein reſine dñi volũta⸗ tt
l. a⸗rist⸗ vaſallus eſt mue⸗ te · ut in cõſti. fri. et 6 naſre
V e. . ſuitus Noete r alil =”l lotba. olm em po ra i
Ire bãac bab; pote⸗ cumq; puenerit apertum. temt vaſabſq; nuni A end
. Fo, Xe ut tã q; dñs Jcauſa meer vaſallu⸗ amnq pucneyut afertam. voluntate konn 3 ßtn
proterit a quolibet et aliũ fuerit de bene EProbecto ſi domim wo⸗ ad medietatẽ rete M
beeiae an ve IAficio. adũuſario ꝓprietatẽ lũtate yendiderit.we pꝑ li vendere et libella⸗ ni
A care . et „„ 5 . Iſ lienaue⸗ io noĩe dare ut. g.
