actõ ſublata eſt ſo Ancmus aiwiier
lucõe. ut ĩſti · qui b tu exigi papimuß.et hane
mo. toll. ob . i. keñ. ſolã ſuſtmere negacõms
penam. ¶ Moc etiã qiudã
ante nos impatoꝛũ conſti
tuit, nullo udicantiũ.neq;
mm boc flectẽdo.ſᷓ integ ri⸗
„ tatem legis cuſtodliente.
4 it enã reus ꝓferat
literas actoꝛis.dem de ille
eas neget · at ille ꝓbet eas
.,non ſolu illud repetetur de
quo negacõ fuit. ſ̊ etã tin
aliid adiciat.h̃ q; de iuriſ⸗
iurãdi dacõe ſilr etiam in
. actoꝛẽ introdueat᷑ ratio.
dſtitit. tn (Siwro lis agaturp
. *TCe loca. CO⸗ — .
duetdecſ pcln cza curatoꝛũ foꝛte conſtitutas
dius · ut . C. vnde vi ꝑſonas que cuntoꝛes re⸗
non ro. ſpiaũt hbmõinegacõis pe
e lectẽdo.ſie.C. ne qn mipᷣoꝛꝝʒ curatoꝛũ ſu⸗
ad.l.nilide vi pbᷣli. „g, 1 ST„
ſ. ſeruog. ermt ir̃is nõ aduſus eos
¶ Si aũt. actoꝛis. .
m quibo actoꝛ fuit
cõfeſſus ſibi ſolutũ

g Ulle. ſc; debitoꝛ· ⁊redit ad caſum illũ quẽ pabuimus

8· Eſi en ꝓptul erit · ⁊c. hm PBmũ ĩtellectũ quẽ ibi dedunꝰ.
„ liter · ut · S. e· Chec aut dicimus.aꝛc᷑.

idem in eis quod in curatoꝛibus ſeruetur.
z (Eos · ſ. tutoꝛes vol ꝓcuratoꝛeſvel curatoꝛes et facit ad
hoe · · de ſeruis fug .· l· quicũ qʒ. Ein minoꝛũ.et · C. vnde vi.

l· meminerint · et. C. de fal. mo.il.i.in fi· et.ff·qð quiſq; iuf
Al. iij · Ci. et. ff. ſi quis ins dicẽti · l. i. ſi ꝓcuratoꝛ.⁊ . ut liti.
iurẽt. Eĩ cauſis.ſed quid ſi literas eius cuius negociũ ge⸗

rit negat.ſñ nõ tenetur geſtoꝛ negans cum nee alienas

literas poſſit reeo gnoſcerẽ ut ſuos imo etiam qñq; vij

ſuas cum als iuuenis al ſenex ſcribat · ut⸗j.ð fide inſtru.
Ci. ¶ Legibus. ut inſti:de act. omnes⸗
m ¶ Conſtitutiombus:ſcilicet ĩ duꝑplum.utC. vnde vj.
ſi quis in tantam et.l.non ab re · et · l. fi. et · C. fimum reg. ſ

uratoꝛes · i. pſone ꝓ curatoꝛum reſpiciũt curatoꝛ eſ. ue

conſtit · Item tripli et quadrupliut inſtit:de act· Etripli.

et. quadrupli: Z .
igeſtis in
ff. multe actõnes
inuemütur ĩ duplũ
quoꝛx ſũt curatoꝛes ̊ ad⸗ ut hui vrihtr ie
. Hä ĩquadruplũut fur⸗
uſus eos ferriq uirpeci⸗ ti mamfeſtia quod
decete hac negacoz fece⸗ metus eauſa.ut· ff.
rũt. ¶ Si wro aliudodẽ⸗ de ſeruo coꝛrupto.
nacõis aug mẽtum aut in .5 1 En.
duplũ aut in triplũ aut in o¶ Hoc aut. qð h
quadruplũ abãtiqius le Edictũ elt.
gibus aut pncipũ intro⸗ PNlamelins
ductu eſt oſtõm bus. ma⸗ ſuitt deßꝛe⸗ dla. es
neat qiuð illõ ſᷣm ꝓpriam diff. Eñ.
foꝛmã· ſẽ nos illò in nris
inſtitutis et digeſtis et cõ
ſtõnũ ſancimus libro. hoe
aũt augmẽtũ nũc pᷣoꝛx ſit.
¶ Uõ ch in indiens ar⸗
bit ramur opoetere meli9
qᷓ; omes añ nos determĩa
re et oſtituẽ.ſi q enĩ ↄuẽ⸗
tus fueit res alterius ba
bere ille wro dieat nõ eſſe
res illiꝰ de quo dicit actoꝛ
et cogat᷑ q actõʒz inferet à
documẽtis à teſtibo à alns
vti laboꝛibo ut oſtendat
res illius eſſe.poſtea vro
is qiu ſemper abnegaue⸗ .
ntillais hoc non fuiſſe ve geeus ſz nn
ti voluerit illius iure. er ſubielt alterius. ſej
dicere ex ypotheca aut agẽtis · Item ꝛypo
thecariaꝛ qð ſů icit
alterius · i · eius quẽ
diceb at actoꝛ obli⸗
gaſſe quia habʒ neceſſe ꝓbare qui agit ſcilicʒ ꝙ debitoꝛ

fuerit dñs tpe obligacomis.ut.ff.de pig· et que nonduʒ
ſunt.qð dicitur · et · ff. de ꝓpbatl.añ omma.et pᷣm vtrũqʒ

hoꝛum modoꝛũ hane literam ꝓſequere.⁊fac ff.ð reivẽ .·
l. R. ſed ↄtra in · eti·l.officium. m prmcipio ſed ibi talis
opponebatur excep cõ que non erat ↄtraria hijs que pri

us dixerat ipſe reus· Item tercio poteſt pom in eo qui a⸗
git nonnne procuratoꝛio · Itẽ quod plus eſt poteſt intel
ligi hic · de qualibʒ actòne in rẽ ꝑ quã directũ dmimũ

gna

vel quaſi petit᷑: quia verba iſta ſunt generalia · er ideo
ner intellig ẽda.ut.ff.ð ſer.vr.pᷣ.ſi ſuitus:qualis ẽ

pꝓubliciana et rei vẽdicatio vtilis et peticõ hereditatis

4

00
et
nii
l

dirẽcta et vtilis er in imilibus ut ſiago in vem vel publi
ciana et negas medominũvelme emiſſe a nondnmno ee
hoec a me ꝓbato dicis te a me emiſſe et me domnu fuiſſe
vel dicis auctoꝛẽ meũ fuiſſe dñm ut abſoluaris a publi⸗
ciana· Itẽ quid de ſmnplici poſſeſſione que interduũ petit᷑
ut p condicõneʒ · ut · f· de ↄdit·m.l.indebiti. ſi numos.
et de tritica · l. ij· et igem vbicũq; petitur poſſeſſio quocũ⸗
q; inre · liq enim p⸗
ſonaliter ag at tñ
res id eſt poſſeſſio „ „„
alinjs cauſis in illã pſonam
relatis ꝓpmqioꝛ eſt.qᷓ il⸗
le q auſa mouet . alie qui⸗
dem ſententie vacent que
prioꝛnbus noſtris placue
runt.mediocris aũt que⸗
dam et elemens et ipi cau
ſe ouemens pena abnegã
tibus inferatur ꝓ abnega
&e.nãq; cirea hec et acco⸗
ris laboꝛibuſ. dum adhue
eauſa dicitur ad actoꝛem
tranſferatur rerum de qui⸗

bus eſt queſtio facta poſ

ſeſſio.licentiam habete eo
qui hanc reddet ſi qua iu
ra ha bet ex ipᷣa pſona de q̃
prius negacõnem paſſu⸗
eſt competentia ſibi hec p
. Te E
petitir vel quah. fonere. er legez et iuſticiã
rem vel ad rẽ agit᷑
et dici po ſt idem
nam er reivendicatio datur racõne poſſeſſionis ut.C. de
alie · mui indi.cauſa·l.i.Sʒ quidam dicunt hunc. Ein ypo
thecaria tm loqui quã ſecundus creditoꝛ mtentat ↄtra 5
mum .ſed cõtra eos eſt m nouel·.æ.ti.l.ſñi q̃s detẽtatoꝛ.
a ¶ Abnegauerat · ſcilieʒ dicendoillius.⁊ c.ne vna nega
tio ſuꝑfluatals pomtur ꝓ ſimmplici negacdòe.ut.ff. de m
diem adiec.l.vbi.et.ff· ſ vſuff · petatur · l. vti. i. Reñ.
b ¶ Hijs cauſiſ.hoc eſt contra eos qui faciunt loqui in y⸗
poth ecaria tantum accurſus. S
e· ¶ Prioꝛibo· ar. ſimile· ff. de pig. ſi ſupatuset · ff. de reg.
iur.ſi inuitus. cui:accurfſius.
d Et actoꝛis·repete pro accurſius.
e¶ Poſſeſſio.not a ꝓenaʒ im pom ꝓpter mẽdaciũ de trãſ⸗
lacõne poſſeſſomſ.ſc·s. ꝓxi.G et · fj. de rei ven.l· fiet ĩſti.
de fideicõmiſheredi · Gfi er · ff· de inur. l. eum. et. C. loca.
l.cõductoꝛes · et.C.vndevi.l.non ab re.
e Megationem . id eſt penam negatioms.
f ¶ Et legem et inſticiami.legalem inſtici am.ſic.ff.de ac
quir .poſl.ſirem in fi.ſed qualis erit hec iuſticia que ad
mittit hominem tam varia dicentem . nam primo nõ il⸗
lius eſſe dicebat cuius nüc dicit vnde videtur ropelli tan
ꝙᷓ ſibi ↄtrarius.ut.C. de furt.l·i. et · ff. de pet: hꝛed.l. vj· ſed
die eum ſatis pumiri. Item in alio indicioadmittitur licet
dicat contiaria hijs que dixerat m prioꝛi iudicio.utff. de

moffi teſ ꝓpapᷣ. ſ nec impuberis.nã quedã alio indicio
fieri poſſunt que illo eodẽ fieri non poſſent ut ꝓ ductio
teſtiũ que non pᷣt fieri poſt publicacõnẽ· fit tñ m alio in⸗
dicio puta appellacõms.utꝗj.de telti · Cer q · et . C. de tem.
app. l·p hãc.ex.C.de ap.eo s.Gañpenl.ſᷣ iure fiet hmõi
traſlatio poſſeſſomiſ.ſeñ.p officin indicis cũ iã pbacõi⸗
be pᷣſtitis et ſuꝑ pneipali fcã litia ↄteſ hoc petatur · nam

ea qͥ poſt ↄtigunt
ad eius officiu pti⸗
i. ena ĩ ſolal tra dſe⸗ r erzile
mereri·pena ĩ ſola traſ⸗ ic⸗oil. C.
ſagone Wiſeſſonis oſti⸗ rAiralone n
ceſſombus er dilſtributi⸗ 4
ombus et collatiombus.
et litigantium cautela· ut
multitudo litium minuat
et adiuenta ſunt· et ſan⸗
cita de cetero tenebunt. q⸗
tenus et ſucceſſiones a⸗
g noſcant . et collationes
non ignoꝛent. ſed contra
diſtribucõnes non reſul⸗
tent. et neq; peculãtes ſui- .
arum litea abnegatio⸗ „
mibo inſiliãt malignarivo .
ſentes. neq; adnuac es
abnegẽt. neq; poſtea fo vatur mia aſ ione
ſan ſolucõmbus vtantur. Peachr ing czuenti
neq; res ex qiubo detinẽt Itẽ quid ſi ĩrẽ ago
et dicat ſe rem non
poſſidere.nũquid
lis cõteſtabit᷑ et in⸗

mnbitur de calũnia ſup trãſlacõe poſſeſſioms. ut ff. de rel

ven..l. fr ſeñ · ſc.q pᷣus nõ erat iuratũ in actõe im rem nec
lis conteſtata:nam illa q̃ſtio fit añ lit: ↄteſ ut.ff. de inter.
act:l. qui Fuũ. G mint. vnde dic ibi de caluma inrari ct litẽ
oteſtari et omia ꝓcedere ſicut moꝛis eſt in cauſis.et in ca⸗
ſu iſto nõ fit hec.cũ ſit c̊ inchoata ſ̊ p officiũ indicis h̊
ex pedutur ut dictu elt. licz aüt diecam litẽ deb ere oteſtan
eoipᷣo tñ ꝙ fuit fcã in c deà mterrogacõ poſſides velnõ
dico ↄteſtari ſup indicio poſſeſſoms ut. C. de lit otel.l. i.
nõ aũt ſuꝑ iudicõ in rẽ cũ nõ fuerit ille ammus imo ma⸗
gis euitareut dicemus ꝗᷓ. de exhi. ſuſcepto vero · ß nũ⸗
q̃d dabitur lib ellus ſuꝑ hoc poſt dictã oteſtacõʒ.Gen.nõ
paut offerat · ſ̊ oppomtur æ cõteſtacõ nulla eſt cũ p̃ce⸗
dere debeat libellus · Fe. Hnõ fuit petitus . velſſ pẽale ẽ hie

ꝓpter nego eij naturã ·
(Heca nobis · ſucceſſiones ·i.poſteros ↄgnoſcãt pr̃ea
vel ecoõtra poſteri ↄg noſcãt et hẽant ſucceſſones maio
rum de quo habuimus . S. e. Ei · et. ij. et. Gcõſideremus.
b ¶ Collacões ut· .. e· Cillud. i(Diſtribucoõnes ut. s.
Eæe. qð ſepe.· ki antes · i · eallide extoꝛquentes ut
C. de modo mulc ·l·fi·als p etulantes ·i.ſiiꝑbivel turpes
ſeumale opinionis 'm az.
1 liãt · i · inſultũ faciãt agẽdovel reſp õdẽdo.ut·s.e.
CEſtudium.· m ¶ Detinent · ut · s · e. E. Pxi:

2 ¶ Mediocres.n

mediũ eligẽi .mẽ
ſuratã vitã.ſe qᷓ. ut

omes obe in. Ci.
b ũt.ſoꝛti⸗
atur · I.ĩ ↄcubinam.
c ¶ Cõſtõnẽ ut· C.

de na · li. . cũ qs · et · ..

nuper.
d 6 recipiẽtes.
ſut p dicti filij ſint
lmi fcis eẽ dotaliba

inſtrun entiss·
Sainteis
ſiderãtibo vel intuẽ

tibus. .
f ¶ Nõ ommo.i.nõ
oĩmõ ꝓhibetur. qꝛ
tm cũ hijs q̃ ſunt ĩ
magna di grate ut
C.de ĩcel. nup.l.hou
nnlem. ſ̊ hodie cũ
omibo p̃ᷣt dotalib⸗
tñ in ſtr̃is cõ fectis
ut . ut libti dece · ¶
is autem.
eſſe deb mit.
h¶Fdios legitioſ.
nota q; filij Inni ex
cludũut alios ̊ ↄtra
·S.de incel. nupt· E.

dubitatũ. So · ibi m
libera ↄcubma bie ⸗

in acilla lo quit᷑ lʒ
poſtea manumiſſa
ſit. ̊h coꝛrigit nã

hodie nõ diſtigui-

tur ym · M. ut ꝗj. ut
auũt.et fac ad hune
CEimnſti · de buili co⸗
gna. in pn · et · q b⸗
mo·na.:effi.ſui. et
iſte modus:etĩſt.
de nup. in fi. et inſti.

de heeð. ab inteſ. ¶

i. Jj.ti · ꝓxi.
Won oꝛa uẽit.qð
et ſinon feciſſet fe⸗
ciſſe tñ pᷣ ſumeretur
ut.C·ↄia de manu.

. fi.
t

1
poſicõ eſt.
Moſtreoſtõmi.
ut. C. de naturali · li.
l. cũ quis.
m Sub ptãte ob⸗
lacõe curie · ut ꝗj. q̃⸗
bus mo.na.effi·ſui
q;· accur.

abnegẽt pſomſ. ̊ medio⸗
eres et iites ex cauß oſtẽ
ſis medhocri potiãtur eti aʒ

uidicio. ¶ Qð autẽ mali⸗
gne ab aliqͥbus dubitat
ĩquibuſdã nr̃is ↄitõibo et
in iudienjs płſimis motũ ẽ
et cũ ſit iuſtũ vlteius nõ qᷓ;
ri pñtiom g imus legi.cõ⸗
ſtituẽtibo enĩ nobᷣ. ut ſi qs
reſpexeit ad aliq́; mliereʒ
elemẽs · a hãc ſoꝛtiat abſ⸗
q; dotalibo documẽtis de⸗
inde faciat hlios poſteaw
ro marit aleʒ ad eam rece
pit affectum et ſeripſerit
hmõi mſtrumeta et fecerit
Rlioſ nõ ſoſũ eos ꝗ poſt h̊
nati ſut ſilij . ſ̊ ec pᷣoꝛes eẽ
ſimos:et ꝓpter circũuemẽ⸗
tiu et malig ne interpᷣtãtiũ
calliditatẽ.etiã aliã ſcribe
tibo oſtõz q H wo lumꝰte⸗
nẽ. iz ſcði. nõ ſint nati poſt

dotẽ ſiln à exiſlẽtes moꝛiã
tur. Aainuenerir eẽ q̃⸗
da aliã dubitacõzʒ nõ reci⸗

piẽtes hãc tenẽ ĩ hijs qᷣ li⸗
bᷣtabus copulãt᷑· cũ vtiq;
reẽ oici ẽtibo nraʒ imtẽ cõnẽ
ec ̊ fiit ſancitũ.ſi enim ad
libᷣtã nõ oĩno nuptie ꝓphi
bẽtur ctũ fuit qꝛ ec in illis q

tené volumus. (Oz quia

vbiq; dubitatũ ẽ ſancimꝰ
ſi ꝗs vxoꝛẽ nõ hñs ſimam

àfilios fimos ad acillam
Apã habueit qᷓndam meli
oꝛẽ ſnĩaʒ.a ſilioſ ꝓ ꝓtuleit

ex eaĩ fuicõoſtituta.pꝰea
vero libᷣtate honoꝛauit et
acillãa natos.a ius eis au
reoꝝx petieit anuloxx et re⸗

gnacõis · et inter ingenu⸗

os Pm iuſtos rduxeit mo
dos et nup tias ↄfirmaueit

poſtea wro nuptialia oſep
ſerit documenta et aut fue
rint filnj poſtea aut nõ fu⸗

erint (ut utroſq; cõſtõnis
nr̃e amplectamur caſus)
ſit et vxoꝛ lmaa. et ſilij ſub

ptãte ipᷣius a ſui et ab in⸗

teſtato heredes gemtoꝛi.
dicimus aũt eos q añ nu
ptias nati ſunt vias ꝑ q̃s
ad ingenuit ateʒz 'm ꝙ pᷣ⸗

dictu eſt wnerãt celebra⸗
cõe poſtea dotalu uis le⸗

gitimoꝛum eis pbentes.
ua igitur excellẽtia

que bene nobis et ſancte

viſa ſüt et ꝓ nr̃oꝛꝛ qiuete

admuẽta ommbo gẽtbu

quibus preeſt ꝑ pcepta
ꝓpria faciat mamfeſta ut
agnoſcant. q; mulla maxi⸗
ma cura ꝑ quam ſemper a
liqͥd adicit deus noſtris

ſceptris extra nos conſi⸗

ſtit ꝓ eoꝛum ſolliatidine
et piudentia. Pe afn⸗ an

dotalia imſtrumeta natis.

Eruemi ad nos du

buſdã mcidiſſe.liquu⸗
dem ſancitum eſt a nobis
de filns ꝓcreatis ante do⸗
tiũ celeb racõz. poſtea doti⸗
bus fcis. ut nõ etiam in pᷣ⸗
teritũ feratur ĩ hijs qᷓ non
decreto à traſactõe ſüt t⸗
mĩate q̃ſtiõibo.nobᷣ vtiq;
cũ ꝑticulariter ynẽmꝰ le
ges exp̃ᷣſſm ĩpᷣmaoſtõe
(q h̊ ſanaut ) cõmẽoꝛãti⸗
bo ut ſiue ſupſüut eis pr̃es
ſiue deſuncti ſüt. nõdũ tñ
hmõòi ꝗᷓſtiones à ſentẽtnꝰ
à trãſactõibo ſuſce perũt
tmnũ.oĩno ita uidicari ſiẽ
ec nĩa dic lex. quã ↄplẽteſ
ec ſeðᷣaʒ poſumꝰ legẽ eãð
valere· ſanciẽtes etiam ſi
non poſt dotes perean⸗
tur ſiln. à ꝓcrean moꝛiãt᷑.
ñnlomnuſa añ dotes nato⸗

pꝛ. niſti. au⸗ioßß p·p·

bitationem vanam

uð. ¶ De filijs an
dotalia · i an mrĩimo
mü natiſ. et ẽ mens
hꝰ co ſtõis ꝙ volu⸗
it · l. illam cũ qs.et.j.
nup poſitaſ.C.ð na
turas ↄiũctõnes et
ad pᷣterit as referri
q nõ ſut trãſa ctõe
vel ſnĩa ſopite ut
T e·
Erueĩt · ¶ pᷣma
oↄſtõe. ut. C. de
natu.li.l.cũ quis.
P m poſui⸗

molegẽ· ut. C. de na.

li.l.nup.
q ¶ Adiecimꝰ. als
em ad tura tin ne
gocia traberẽt. ut
r Ceorciã oſtõʒ. ut

Eoſtoe quã mò
vltio noſaumus.
u Et ſcde h. . deß⸗
terito tpe.

ð veteri ui e.l. i. jbi
meliꝰẽ pauca.⁊c..
m inſti. in p hemo
ibi.⁊ cũ ſactiſſmmas
multitudo eni.ac.
ySit locusnota
mmabileverbum.
u. ¶ De admi⸗
niſtratib· ⁊ S. hanc
nõ lego.

ap. l. .·
a (Et oĩno inoua⸗
tũ ẽ ĩ vm⸗. ⁊c ut.s.
ut iu. ſine quooͤ ſuf
fra. Eillð. et · Oi ch⸗
in fi.
ntiq; ßuamus
figura.no· ubi legẽ
coꝛrectã nõ muem⸗

mus exp̃ſſe àtiq̃ di

mittimuſ ſigure · ſie
C. ð teſtamtiſ.l·ſan
cimꝰ. et. C. de appel⸗

lacõnibus.l. p̃cipi⸗

ꝓ imus.in fi.

Mins
Gthoti
butn.
dm⸗
bene

ſond

lE6.

c

mn
gi
eſne
in
e
ſen
i⸗

legitimos Ne. etĩ bae quoq; ſcdᷣaʒ no
ſtra oſtõʒ ſir᷑ adiecimus opoꝛtere eius
legiſlacõnem et ad ſemoꝛa reſferri tpa.

exceptis illis cauß ꝗᷓs à uidieialis ſen⸗

tẽtia à trãaſactõ termĩ aiut. Sʒ qm qᷣd
poſt has nias claras legeſ audaci mẽ
te nĩaz pᷣſũpſerũt male ĩterpᷣtari legiſ
lacõʒa ſenſu.tereiã coacti ſumus ponè
oſtõʒp quã iuſſmnꝰ.ſi qͥs ſmã vxoꝛem
hñs et ſinos ex ea filoſ. demde eamo
riẽte à mrimomo ſoluto ĩpudio habu
eit filios ex aliq̃ad quã nuptie nõ int⸗

dicũtur · poſtꝙ; vero hin nati ſut.dotalia

oficit mm eã documẽta.lmnos ec ita ei na

tos hilios exiſtè. p̊ in ipa tcia nria oſtöe
nõ adiecimꝰ aꝑte valè hoꝛx legiſlacõʒ.

ec ĩillis quoꝛ pr̃es adhuc ſupſüũt à de
functi ꝗde · otẽtio aũt neq; iudiciali ſen
tẽtia neq; amecabili interuẽcõnedeciſa
bĩc quið arbitratiſut.nos nullatenus
Vlle ea qᷓĩ mẽoꝛatis otinẽt ſegiſlaoo⸗
mbo de ſilijs qͥ añ celebracõz dotin na⸗
ti ſüt valere eẽ m illis qͥ an hmõilegiſ⸗
lacõʒ nati ſũt· et maxĩe eo ꝙ hmõi ꝑs
in ᷣma et ſcdᷣa oſtõe poſita ablata hit a
nobᷣ ĩ codicis ↄpo hcõe qð abſurde ar⸗
bitrati ſut·iuſtiſſme nãq; a ᷣmeq ſcdᷣe
h ſtraximus oſtõm. et ĩ tciã nõ adieci
mus. In pticularibo nãq; poſitis legiſ⸗
lacõibo nec̃artũ erat foꝛte hane acepe
m pᷣterito legiſlacõis relacõʒ .ĩ oĩ wro
coaceruacõe legũ codieis ↄg noĩs nii
recte abſedere tlia ꝓpoſumus.q̃tenꝰ

nõ multitudo ſupꝑflua co dicibo ſeribẽt
Tercia vero cõſtõe nõ adiecimꝰaliqd
de tpibo.cũ omibo manifeſtũ ſit opoꝛte⸗

re ea qᷓ adiecta ſũt ꝑ interpᷣtacõʒ ĩillis
valere in quibo et interpᷣtatis legibuſ
ſit locus. Quiavero oĩno emerſerũt qͥ⸗
dã· etiã de ſie mamſfeſtis ſe dubitare cõ
tẽdẽtes wel errantes.et hãc adieamus
legẽ·ſanciẽtes ĩ pᷣdis tribooſtõibo fa⸗
ctã a noᷣ legiſlacõʒ valẽ.ĩ quibo etiaʒ

expᷣſſin pᷣme poſite a nob legi aſſeph⸗
mus boc eſt ſiue ſupeſſe ongit talii ſi⸗
lioꝝ pr̃es ſiue moꝛi nõdũvero de hmõi

negocio a decret à trãſactõe ſins ac⸗
ceptus eſt· ſm h̊ tales cauſe ad leges a
nob poſtas deducãt᷑: exceptis illis ne
gocijs qᷓ ↄongit añ leg es a nob poſita⸗
aut decreto iidicũ aut traſactõe deter⸗

miati. Que igitur nobis placuerũt et

pñte ſacra declarata ſut lege tua ſubli⸗
mitas mamfeſta oĩbus ſtudeat facere.
Qeaummſtati officye ĩſacris appel⸗

mꝑr iuſti· auiohi p.pᷣ. lacpmbus.
X a quidẽ ſacrã legẽ feumũs de
appellacõibo eloqñtẽ quẽ opoꝛtʒ

Fuari modũ ſup eis.et vn ad quos fer⸗
ri appellacões qᷓmqʒ tã ad tuã celſitudi
nẽ.qᷓ; ad glio ſiſſimũ miſijmus qᷓſto em.
qꝙ vro plima feã ẽ dubitacõ de mſtra⸗
tibo eis offienjs.cũ hin q ex ſacro eplłaꝛx
ſerinio ſũt ſpectabiliũ iidicũve dicaret
ſibi appellacõis mĩſteriũ.q wro ex ſede
tue ſũt cælſitudiĩs maxĩe dicerẽt ſe ledi.
ſ mutato ſcemate neqqᷓᷓ ſoli appellacõ
nibo miſtrarẽt. hins qa clariſſmis piũ
ciaꝝ iudicibus wmũt ad tuũ ſolũ idi
ciũ hẽ pᷣus erat dñĩ diumo quupᷣ ipᷣe au⸗
dires ↄhᷣſtoꝛio miĩſtraret vero officium
tuũ · ſ ꝓpter ſꝑectabiliũ ſeema m oꝛdme
ſacri auditom negocõ motoapiter au
diẽte tua celſtudine cũ glioſiſſmo nr̃o
q̃ſtoꝛe vtriuſq; ptis totũ ſibimet appli⸗

carẽt· ogreg atiſq; et ap ðᷣ tuã celſitudi⸗

nẽ et glioſſſmũ nr̃m q̃ſtoꝛẽ ſepuis et
bijs qui ex ſacris ſerins apellacõ mi⸗
bus miniſtyrant. et qui ex tue ſedis offi
cio nouiſſme ad qᷓndam foꝛmam cãp⸗
ducta ẽ quã nõ ex ſepᷣto ad nos dedu⸗
xiſtis · Cauſa vero nob nẽ meõgrua vi
ſa placuit:et mterĩ qm plafagomaa ho
noꝛaria duiſe pᷣus ĩudices duos in v⸗
nũ cũdẽq; deducte ſuũt pᷣtoꝛis nomẽ ſu
ſapiẽtẽ. h̊ſdubitate placuit ſcema tuo
ↄpetere eigulo.hox idẽ etiã in duobus
aliqñ poſiis hoe eſt helleſpoto et ypõto
polema maco.nãq; illie duobus cõſti⸗
titis u ibo nüc aũt vno moderatoꝛe
fœ adecorato etiã ipᷣo ſpectabiliũ dig⸗

tate. rurſus h̊ ꝓuem ebat et ad tuũ ſo⸗

lũmõ iudiciũ ferri appellacõnũ lites o⸗
poꝛtebat m ternnnũ tñ ↄſtõis de appel
lacõmbo.oplacuit igitur ſimul qᷣde of⸗
ſicinjs vtriuſq; ãmimitracõis ſimul aũt

vobis abobus mſup et nob ·et recke ſe

habere viſü eſt nob ſolumõ officiũ tue
celſimdĩs talibo mĩſtrare appellacõibo
ſic et ᷣus fuit·ſñ et in ſeemate ſacri audi
toꝛnj dicãtur.et adſit glioſſſmus ni q̃⸗
ſtoꝛ et ꝑticeps ſit geſtoꝛum. ſed etiam

1
☚

Be⸗

q̃m pᷣme capadocie pᷣſes pᷣus ad tuũ e
guluũ xeſpiciebat ſolũ.a ibi appellacõ eſ
ferebãtur.nũc aut m ſpectabilis ꝓcõ⸗
ſulis hgurã mutatus eſt.nᷣlominus ope
tẽs eſt illã ãmĩſtracõʒ appella cõʒz ſuſci⸗
piẽtẽ et mittẽtẽ litẽ ̊ Fm niaʒ ſacrã cõ⸗

ſtõnẽ min oꝛdinẽ ſacri auditoꝛn eã exa

mari:pñte q; glioſiſſmo nr̃o qſtoꝛe a
piter audiẽte negociũ.ſolo officio mi⸗

mſtrante tuo qm et pᷣus boc ſolutũ erat.

nã et ſi ſctabilis oomes domuũ pnn⸗

xtus eſttñ neq; pᷣdẽ multe queda cau⸗

ſe mouebantur apð eũ. neq; ex iudieio
eius ferebatur aliq̃ pꝑene aꝓpellacõ hie
nũc aũt que cirea erarn ſuũt diſpeſa cõʒ
et alns hee qbuſdã tradidimus. et non
opoꝛtet ob hoc miniu ſedẽ niã.ſᷣ ſilr tuũ

mimſtrare officiũ ſoli hic delatis neg o

eijs · ho cipᷣm ec ĩ armeme ꝓconſule qm
pus ãmimſtracõ; eã oꝛdmariã faciẽte/
et nũc mchil ei addẽtes m ꝓcõſulis hi⸗
gurã mut aiumus·ctenĩ in de aduemẽ⸗
tibus litibo tue celſitudĩs miſtrabit'of
heiũlite qiudẽ ĩ oꝛdinẽ ſacri auditoꝛn
ſẽ diximꝰ mouẽda apðãbos aũt vos
examinãda.ñnlominus aute o fficio tuo
mĩſtratacauſe.ſic pᷣus ſuit dũ ſolũ ãm⸗
mſtracõis oꝛdinarie hret ſcoma.maio⸗
ri aũt oꝛdĩe nõ ſuſcepto:qmet elicomã
et ꝓplidam et hiſauriã ſbᷣ iidicibo pᷣmi⸗
tus ↄſtitutas.et appellacõnes deſtman
tes ad ſedẽ tuã nũc decorari pᷣtoꝛũ ein⸗
gulo otigit. licet videatur quodãmõ
pmixtum quoddã ei etiã militare offi⸗
ciũ · qm prius et dux in vtraq; haꝛ ꝓ⸗
uũciaꝝ fuit neceſſe nobᷣ ſebabere placu
it ꝓpternouitatẽ ſoli ſedi wue t ghoſſ⸗
ſimo queſtoꝛi tradere appellacõnũ exa
minacõnem.cedere quoq; et clemenn

us tuo officõ. ut hjs que ſuꝑ hoe agũt

miniſtrent· vnde ſiue aliqiid factum
eſt tale prius hue etiaʒ poſtea fiat euðᷣ
cauſe oꝛ diem impom ſancimus. Quia

wro due fuerunt ammimiſtracões pu⸗

re· et comitis oꝛiẽns et iudicis eius p⸗
me ſyrie.et ciiules qiuð hiuus amiſtra
tioms appellacõnes ad tuã refereban⸗

tur ſedẽ. officio mimſtrate tuo ſolumõ

comitis aũt oꝛiẽtis ut pote ſpectabilis
m ſacraꝝ auditionũ ſigura ad ſedẽ tu⸗
am et gloꝛio ſiſſmi queſtoꝛis vemebãt

ſolis qui ex ſacris ſunt ſerinjs miſtra⸗

tibuſ.ſed hoe in hae pte no bis bene ſe

Habere viſu eſt. m hae videlicet amm⸗

niſtracõne cõ mũe dare mimſterium.q
hijs qui ex ſacraꝝ eplan ſerimio ſũt et
hbns qui ex officio tue celſitudims.qð
enĩ pᷣus duoꝛx vicarioꝝ fuit ponticaaa
ſya· et omnino innouatum eſt.et ĩ vmi
ãmimſtracõis ſoluis ꝓuincie mut atum
(dicimus aũt aluid galicie aluid autẽ
frigie pacaciane) wmat quidẽ tam ad
niã celſitudinem qꝙᷓ ad gloꝛioſſſmmũ q⸗
ſtoꝛẽ.ſolũvero mimſteruũ ſuſeipiat off
cium ſedis tue. Illud tamen ſancimus
ut ex amminiſtracõmbo nunc a nobis
adimuẽtis · et mutantibus antiquũ ſce⸗
ma · ſiue hocipᷣm ſᷣm naturã ꝓprie iudi⸗
cetur ammimiſbracõis.ſiue etiam ex de⸗
legacõne noſtra.idem ſeruetur ſcema
et ibi ſolum nim ſtrare officiũ tue celſ⸗
tudinis ſancimus. ſiue ex delegacõe ſi⸗
ue ex cguli natura appellacõ vemiat.of
fcintue celſimdinis miniſtrare appella

cibo ſancimus · ſue etiã ex delegacõe

nia. offienj ſilr erit ti. In quibus autẽ
oũe diximꝰ et tuoꝛ offieõ a ſacriſcri
nij mĩſteriũ.ſlrouionẽ puamus ſiue ex
del eg acõe ſiue 'ᷣm ꝙ diſpoltü ẽ in iudi
cio hat examĩatio. ſuꝑ illis tñ litibo qᷓs
nõ ſctabileſ iudices iudicãt.ſ̊ aduo
cati ſolu. referatur negociũ tã ad ſedem
tuã qᷓ; ad gioſiſſmũ qſtoꝛem deuotiſſi
mis libelleſibo mĩſtratibo eis. qm du l
oĩno ſupꝑ iſtis inouatũ ſit.ãtiq; Fuamu⸗
ſigura.hc etiãm alns omibo no innoua
tis antiqua mĩſteria manere in ſemeti⸗
plis diſponimuſ.nulla noiutate facien⸗
daa ccedẽs namq; nouacõ aliter quo⸗
damodo opoꝛtere fieri.etiã et inimſtra
tiũ oſtẽdit figuri. Que igiturplacu
erunt no hᷣa ꝑ hane ſaenã declarata ſut

legem tua celſitudo omnibo faciat ma⸗

mifeſta edictis a ſe deſtinatis · ut omey/
ag noſcant que nohis placita ſunt.

/ſ

An

c ¶ Daãtes

Lurmme.leges a nobiſquas fecimus. ẽᷣ ꝓ hoe
olumẽ. ⸗bis·poſite dio ſũt vmcuiq;ꝛc̃
eges · dico dãtes viã hijs q iuſſ
mus ſe nõ recte habere ·

dD ¶ Degẽ. nõ legẽ eſſe moꝛalẽ ſeientiam.ſic et inſti: qui
mo.teſtmfir. fi· e ¶ Anobvᷣhec cõſtitutio.
f ¶ Omibo.hoĩbo· g (Honelſtũ et utile

h ¶ Immoꝛtalita⸗

creatura: ut: ff. de edił edcò.l.in ſtiſſmmetum q; oja alia
ſũt hoĩm gña pata ut. ff. de uſur. in pecuð.inſti · de iut. na.
CEfi. p¶Alia.ſ omia. q Digni. iũ nuptiaꝛn.
r ¶ Antiquitas. maioꝛis.ſc pm nam duo fuerũt. Pmuſ
qui fecit ſegẽ illã.C.de ſcdᷣis nup.l.gnaliter.de quaßʒ loqᷣ
tur · et q ð ſequitur p ceteros impatoꝛes id ẽp ſcvÿm the⸗
odſũ ut · Cede ſe · nup · l. cu alijſ ꝙ aũt ſic fuerit ꝓbaturqᷓ.
æe⸗ Enec illð.et foꝛ⸗

tẽ.i imd iuiduit atẽ . te de alijſ. l. illius t:.
ex artificio iuris ci leʒ ſimt pᷣmopo ſite
uilis · nã 9tinẽt ma De nuptijs (Conſtõ. i. lo priuari luero.et cã erat in oꝛdmeqᷓ ſup di⸗
nnonnen mmahui⸗ bꝛ niſti. au. Jo. ſp. in ſimplicitate oↄfuſa. Ma⸗ Rarragan ue.
Kurmſti de pein Lurime qui⸗ ioꝛis aut theodoſnj tpibo opoſitũ ultimũ eſt
po.i· Rñ · ßm quoſ⸗ m iam varie amplioꝛ ſollicitudo circa poſitũutꝭ.C. de iuð.
dã · vel die melius q; poſite ſut le hinus rei facła eſt tracta X*. enii in turithin
lrieinmeots ges a nobis tũſ donee circuiẽs Pceterofz ccz. l. fi.
ut. ſ. occaſone ma vmcuiq; ꝑptip̃us a nobis impatoꝛes in leonẽ pie me 1 Pu us rei. i ſe⸗
trimomoꝛegenus ſancitoꝛ à diſpoſitoꝛx qui moꝛie puemt virũ ſoꝛtiter u RreniPez.
per repſentibo u nõ recte ad melioꝛa dan⸗ rũq; ſancientẽ. ¶ Qos aũt u (Sin ũ. ut. C. de
ſbicit hic. et. ff.· ſo · tes viã. et exponẽtes ſbie⸗ m oſtõnũ opoſicõne.multa ſe ·nup. hac edcã⸗
Pcas rpo. Qis quo opotat degẽmõ. quidẽ et alia de iſtis deere or no⸗ de un ſbz
er ex hoc idẽ gen⸗ NHoc aũt qðᷣ nũc a nobis uimus·eſtmauimus autẽ cit ut inſti · de do. E.
pian aia aa ſit lex quedã ẽouis omi⸗ opoꝛteénuc lilijs pfectõ⸗ galinal . n3 leo
retro nat a mille z⸗ bus et ꝓpa rebo cõ petentẽ ribus cãm ↄſiderates etiã Pe amus eit be⸗
ackchattiaencf. oꝛdmẽ ponẽs. Si enĩ ma⸗ quedã coꝛrigẽ. nõ alo ſia ecteuimul ut
del · j. ſ grege. i. Reñ. trimomũ ſic ẽ honeſtũ. ut ſo lũmõ ſ etiã que a nobi C. de ſe. nup. l. añ:
r lea legatũ · E huano gnᷣ videatur im⸗ ſancita ſũt ipis.¶ ]? õð em pPenul . et penl·et.· l.

moꝛtalitatẽ artiſicij intro

¶ Mia immoꝛtali⸗
ducẽ. et ex filioꝛꝛ ꝓcrea⸗

. , „ . ι fi. X *
erubeſcmus kiquid meliuſ“ „Erubeſamus. 44 l
tate · H ſuppomt ꝓ

etiã eoꝝ q iipᷣus diximꝰ

o ¶ Amplioꝛi· tum

mr̃nmnomũ a deo fuit factũ inter adã et euã.· tũ q ph⸗
cipiũ eſt et fuda mẽtũ hũam gũis ut h vñ ps ẽ foꝛtiſſmma

huũᷣani ſtatus ut.ff.de oꝛig.iur.l.i.tũ q hõ eſt digmſſnna

„ . ti lege. alias ex pñtil.

legẽ iſtã ut ſbicit ·

i.poſt pᷣmas· ſc pomt᷑·s.de hereð.et fal.inoꝛdĩatũ⸗

c ẽp oꝛa:ſcʒ añ

no. ſapiẽtis ẽm me —
—

gne omi non ꝓ ſe c renouata gna manẽt/ admuemamus h̊ ſancire. lins zmntae ſin S
tatui. ꝓPter nĩam u -i wr ; . . S vi eene 3 ut dicit ſlalomo u
immoꝛtalitatẽ vi⸗ t elematia qua⸗ * ↄpeentẽ poꝛibo nigoné hic et ꝗᷓ. ut fra·fii ·
tädꝗ nemoriatur tů eſt po ibilonie immoꝛ⸗ coꝛreptioneʒnec ab alijs 5- .
ſ genꝰ hũanũ bm talitatẽ donãte nature. re⸗ expectare coꝛrigi legem. Duo igitur. a⸗
Reitcnenhmen cte nobis ſtudiũ de nup⸗ ¶ Duo igitur pmittãtur Ailrertl,
talis quo adimpe ens eſt. Alia nãq; omia ꝗ huice legi et Pmü illud ut. iſtim auimꝰ qᷣdã o⸗
riũ. ut.s.quõ.o.e. ſancita ſut nõ omibo ope⸗ ſoĩa quidẽ/qcũq; in poꝛibꝰ poꝛtẽ coꝛrigẽ igit
aPenul. ſire tut. nec ho mibo nec rebuỹ ſancita ſũta nobſiue a p 5 fn al 32
5 t . . — — . —2, 11* „ — ie no incipi 2
helcdta r nee tpibo .· ſtudiũ vro nu oribo nnis hvaleat ſngta Purerartacerema
bis vel ab alijs fa ptiaꝝ totius eſt ut ita di⸗ Fm ꝗ;a tpꝑa nõ hñtia ullã trimomo ß incipi⸗
cte nen Puidẽt caturhüane ſobolis. ex qᷓ ex pnñti lege nouitatẽ ſed et ꝗ. e. nuptias ·
gnalr huano gnᷣi etia renouatur ſolo et am eẽ in ſuis caſibo valitura atʒ ſß hee aceeſſoꝛna et
ſicut hec de nup. et . —– „ . 2 7„ . pfationes ſũt que
ideo amplioꝛi ſolli plioꝛi alia ſollicitudine tractãda:et ſuoſ euẽtuſ ex bnãzt faciliore in-
Gitdine da hijs di⸗ dig nu elt. ¶ An tiquitas hijs q iam poſite ſut legi⸗ tellectũ ſequ ẽtiũ ut
ſe unge⸗ nau⸗ quidẽ nõ ſatis de poꝛibꝰ bus exſpectãtia ſet nl ↄni⸗ KRrris u13. .
ble- aliqð aut ſeðis pſcruta⸗ cãtia ex pᷣſenti lege/ Pñtẽ eeg bareoſa
m (Kenouatur. batur nupt njs ß licebat ꝗ legẽ ex nũc valẽ wolumuſ na · ibi m vero id
Femis huma⸗ pribo et mribo et ad plu⸗ in ommbo futuris caſi boſet (Prionbus ſt
. , 92929 , ⏑ — „ „E r1021 B*
n Solo. ſez ſtudio res vemre nuptias et nul⸗ etiã ĩ omibo poſtea nuptij⸗ emmortbu.

valere qðᷣ

enerut: añ hãe legẽ.

t in poſteris·i mo naſcituris poſt hãe ·.
¶ Aut futuris . i. demceps poſt pᷣmos.nec enrin h ijs
qui tuc erãt hũt locũ ut ſubicit:

ueris. vel aliunde ut ᷓ. e. E ſi vero expectet · et: Get

—

e Steterut. qd eſt beatũ ut .e.: Eſoluto.in Hi

( Ulis eni: ſe, antiquis legiba:

nec eni peccauit an
tiquitas ſi nõ dini⸗
nauit ut · C. de telka⸗
mẽ. l. iubemꝰ. in fi.

et. ff· mã.l.ſñi fide⸗

h¶ Deinceps · i fu
turũ tpus ↄſideret
m hac:l ut ſubicit
que ẽ gnᷣalis: utꝗ.

EC. C fl.

¶ Vnũu itaq;. q. d·
ita dix imus depo
ſedo dicit qð huie
legi pᷣmittitur.·

¶Sue vir ut ſi di

cat vir volo ꝙ ux⸗
oꝛ mea amittat ꝓP⸗
etatẽ eoꝛe qͥ lucrat
a mecʒ ↄuolet ad
ſcedas nuptiaſ.Itẽ
ecõtra dicat uxoꝛ de
marito als pderet

quilibz mñ hec di⸗
cãtur ut ꝗ.e· ſive⸗.

ro exp ectet. .
m (Nraq;. dixi

teſtatoꝛ
diſponat de hijs
ijta 160

n ¶ Gnuſquiſq;· ꝗ

als p̃ᷣt teſtari impe
ditur aüt · xij · mo⸗

dis quos dixuimꝰ.

inſti. qui teſta. fa.

0 (Anlis. largi
tur ut ꝗ·e · Eß hec.
azoo.
pꝓDignůũ eſt. i. hm
leges ꝛbonos mo

res als nõ valeret

ut ꝓbauimus. in⸗
q ( Dene · id eo di⸗

cit pene ꝙ leges
alie fuerũt ante le⸗
ges.xij:ta bulaꝛc.
ut. ff. de oꝛig· int. l.

i i . et. Ci.

1 ¶Imguãà. ſic· s.
de nõ:alie· Caliena

ti oms.

1 Di cens ·ſc le ge

Fozmidauerũt

hue pᷣoꝛibo hiue deinceps
ſet in poſteris aut in futuriſ
ſiue nuptialibo lucriſ ſiue
ſuceeſſiomi bo que ex ſilij
ſut. ¶ Etenĩ qð quidẽ o⸗
mne iam pceſſit eõſepᷣtis
relmquimus legiboſqð ve
ro fuurũ eſt ꝑ pñtẽ mum
mus legẽ/ vnde ſiue ſeðe
puenert nuptieſſiue parẽ
tibo ſueceſſones ex poꝛiſ
mr̃imonij filijs. ſiue ſuera
ex dotibo aut antenuptia⸗
libo donacõibuſ.aut ex a
lia cauſa ſiue exiſtẽtibus
ex ſedᷣo mr̃m omo ſilijſ.ſ
ue etiã nõm poꝛibo tẽpo⸗
ribo hec ßuẽtur m ſua ſm
gula tpa et fruãtur tã vi⸗
ri qꝙᷓ mlieres pᷣoꝛi legiſſa⸗
cõeſiue ad alias wvnerĩt
nuptias · Riue etiã uſq; ad
poꝛes ſteterĩt/ ſiue ſuccel⸗
ſerĩt filijſſiue aliqͥd omiũ
egerĩt pᷣoꝛes ſequẽtes le

ges ſillis enĩ credẽtes ee

ita ↄtrahetes nullus incui

pa bit q̃re nõ ſuturũ ſae⸗

rũt/et hoc quidẽ qð vide
batur et tractabatur/omi
bus modis crediderunt.
QQð verro nõdũ factum
erat nõ foꝛmidauerũt vn
de illa quidẽ oma mane⸗
ant · ſuũ ßuãtia oꝛdiem.

Deimceps wro tpꝑs in p⸗

ſterioꝛibo pariẽdis canbꝰ

7
er in vna oĩa hac lege po⸗

xij. tabulai ut. F. ad..Fal.l.i. in pnᷣ.et facit · C. de ſa. ſan.

exheredatos.
t ¶ Valente . ſcʒ diſponere.

uFoꝛmãi· pncipis ſeptũ volũtate eniac ut.C.de teſta.

. omiũ. x i quiſpiꝗ rep ete impetre.et·

y ¶ Aliud·ſ. puilegiũ q; pragmaticũ a pnᷣcipe velab a⸗

ma gis volẽs diſponẽ aliquid aliter

lio ſez mmpetret · ⸗qð ſit m mũdo quiſpia dico et cctera
Gist ai

à .Malens id ẽ⸗

q́;ᷓ defunctus.ſ p cepit ſ̊ a quo alio ſᷣ

eri pᷣt impetratio qᷓ; a pncipe.ſeñ.a ſenatoꝛibo qui ſifſem

bñt ptatẽ ut.ff de leg.ct ſena.c⸗l nõ ambigitur. et · ff. de

ſita atʒ collecta reſpiciat.
quecũq; de futuris ſic dẽm
eſt nuptijs opetũt valere.
¶ Dnũ itaq; boe pᷣmitti⸗
tur legißm wero illo ut oĩa
quecũq; ex hodierna die
teſtatoꝛ diſpoſuerit de tali⸗
bus ſiue vir ſiue mulier cõ

ſiſtat hec valeãt. ¶ Diſpo⸗

nat itaq; vnuſqiuſq; in ſu⸗

is ut dignuũ elt et ſit lex ei⸗

us wolutas ſiẽ et antiquiſ⸗
ſima nobis lex:et pᷣma pe⸗
ne rei publice romanox
diſponẽs ait. Dicimus aũt

xij.tabulis ßᷣm antiquã et

pr̃iam lin guã ita dicẽſ.uti

legaſß quiſq; de ſua reita

ius eſto.nullo valẽte citra
euis volũtatẽ.nec ſi ſacr
impetrat foꝛmã.nec ſi quiſ⸗

pia aluid oĩm aliter diſpo⸗

nere aliquid malẽs ¶ Si
vero nl teſtatoꝛ dixeit aut

diſpoſuerit qðᷣ nõ iã poſ⸗

tis et valẽtibo pᷣ ocupatum

ſit legibo.nec aliq d cõtra

vmũüſales leges oꝛ diaue⸗
rit.tũc hec lex nobis poſi⸗
ta ſit.omia quãtũ eſt homi

poſſibileopᷣhendẽs et traſ⸗

jẽs in bi que in poꝛibus

erat coꝛrigẽs nuptijs et

in ſcdᷣis et in ſucceſſiomibo
et in ſolucõibo nuptia ſi⸗
ue ex moꝛte ſiue ex ſepati⸗
one. et que añ luctkuoſum

tẽpus ſunt et oſt ulu ð

ſe cũ ꝑ verba futuri tꝑis elebratũ fuerit mĩmomũ. eñ.
nõ ideo fit mrimoniiiut.ff. de ritu nup. muli erẽ· q H̊ m⸗
ro fit vñ nõ curatur a legis latoꝛnboutꝗᷓ. ut mr̃es et debi

oſtulã.lj.i.G deq.
Itẽ a pᷣfecto pᷣ.qͥ
l.Ffacit · ut. C· de of.
pre.p· oꝛiẽ· et ilꝛ.l.
foꝛma.

b Sivero ñlno.

tres caſus er indu⸗

obo locũ bhʒ hec cõ

ſtitutio et m tercio
nõ.pmus qñ mi di
xit ut ꝙ inteſtatuſ
m oꝛtuus eſt. Scðs
ẽ qñ aliqð dixit pᷣ
ter legẽ non ↄotia ß
illud dictũ nõ tan⸗
git ↄ ſtõnẽ hãc ßẽ

aliud ut de in ſtituẽ
do herede vel alio
facto qð nõ eſt cõ⸗

tra hãc.l· et ho c ſu⸗
pioꝛi ca ſu locũ ha⸗

bet lex iſta. Itẽ et

alia volũtas ſerua
tur mſi alias cõtra
vmũuͤſales et ſpeci
ales etiaʒz ſit leges
ut ſubſcit aut dixit

aliquid qð ẽ de ſö⸗

ſtantia huius con

ſtitucõis et tũc cel.
ſat hec oſtõ et ſer⸗

ua tur voluntas ut
2HA *

e¶ Diſpoſuerit. ſc

alind qð ꝛc

d ¶ In breui · no · de
quo mtẽdit tacta

re tota hec oſtõ.

ec uptias ·facit

ptia s:et hoc ſi int⸗

ueniãt verba dep⸗
ſentiut hic. vis aſ

ſe uxoꝛ mea reſpo⸗
deat volo. et ecõtra

illa interroget · ſe⸗
cus ſi de futuro ut

voles eẽ uxoꝛ mea

nam tunc erit uxo:ꝛ
tũc demum qñ du.

cetur ad domũ ma
riti ut · ff. de ri · nup·
.l.mulierem. et.l.ĩ.

q̃d ſi vadat ſpon⸗

us ad domũ ſpoõ⸗

tricel. ij · et. ff. de leg. et ſena. oſul. l.nã ad ea Itẽ dmus

velcte
enn
icai
toaſor
dufte
arf
ee
op
C d
tlll

zmdn
becch
terco
nmd
vſtanf
etß⸗
ntuf
ötan
jeße
itui
alio⸗
lco⸗
cſu⸗
üba⸗
ſie
ſenin
Cötn
ſpen
eges
ditt
vſ
C
ſer⸗
t

de
i

d

ſtrum entoeut nee
ſſp& dos nee dotale in⸗

mariti eſt dmiciliũ uxoꝛis ̊ nõ econtm. ff. ad municip.
l·fi. Eij· et ff · de indi · l. exigẽ. in caſu tñ et qñq; hoe fit ut
maritus ducatur ab uxoꝛe ut· C. ſo. mal.ſignoꝛãs· et j
ſᷣm Jo·ſ̊.p. ſempꝑ exigebat ductionẽ imn domũ maritilicʒ

etiã ſme feſtiuitate inſtr̃oꝛeet ãnuloꝛe dacõne et aljs põ
pis m moniſp̃t fieri· ut.Ce. l .ſj donationũ. Itẽ an inter
ablentes · vidꝛ ꝙ;
nõ.q; eſt actus le⸗
gitimus · otra eſt

aifne de pñ⸗ti et ad.l.hãc ſic rũdebat ſolus ↄſenſus · i·

etiã qð als Zᷣ de cG vnãquãq; continu acõnẽ
trang onſent faciẽs totus huius oſti⸗
it ut venditio et ſi . 31
miles qui eriã inter tunioms atq; legiſſacõm/
abſentes fiunt ut olim quidẽ inchoatã ex

ſenſu · qʒᷣ die ut · ff.
de ſpõͤſa. l. ſufficit.
a (Alternusiam

—,

quagiita et cẽtũ ams fre
quẽtius motã et pticulari
ter collectã ſmul et pau⸗
latim colligatã ad ſemet
ipᷣam et coherẽtẽ. ofuſam
mn plurimis et quadã ſem
per egentẽ coꝛrectõe · pu⸗

Potalin ſcz in⸗

ſtrumẽtũ ſit necel⸗

„, — „ de . . 1 —
nigediere nnitcq et conſonã ſibiom mo
ut hie et · S. de triẽ. declaratã. ( QNuptias ita⸗
et ſe. Eneqhillo. eir & q; affectus alternꝰ facit.

ca finẽ. hoc tñ qñũ

fallit ut dixnnus dotaliũ nõ egẽs augme⸗

Fut li · ma. er auie. to. Ca enĩ ſemel ouenerit
nH vero dudũ. ſb puro nuptiali affectu.?
c(Em:ce. iã oblati is.
b Dior:.Rnew ſme etiã oblatione dotis.
te et ꝓpter nup · do⸗ et ꝗpter nuptias donacõ⸗
nat⸗ . ms opoꝛtʒ cãm omino ſe⸗⸗
e¶Cauſam .· hoc ẽ qiu.etiã ſolucõnẽ à innoxi
mr. momu⸗ . —2 — .-
f (Solucõnẽ. ſed am aut cũ pena. ¶ Qi ho
nunquid ðᷣꝛ res in⸗ rum que m homibo nibſe⸗
dengu⸗ e quũtur quicquid ligatur
verũ eſt quatũ ad ſolubile eſt. Vt aut etiam
affectũ. nã huins ſuꝑ mdotatis mr̃moniis
debent emaſti diſtractõe fcã. pena m eri⸗
ut nuquã duꝛid.
tur ſiẽ et als ðꝛ au⸗ to ſſequatur hoc nos P=⸗
gaſtus et iuſticia
cõ ſtãs· ut inſti de
inſti · et iure · i. heñ. . .
