eſt triplũ. magis aüt ſi o

poꝛ tet wrius dici decuplũ

erit qdᷣ a nris ſubiectis

exigitur.a ex loc eẽ Efiſcꝰ
immnuitur. nã ea ꝗ opoꝛ⸗

tebat in fiſcũ młerri.eo 4
amĩſtracõnẽ habʒ puris
utẽte mambo. hec ad Aã
utilitatẽ redigẽs q q ãmim
ſtracõnẽ habʒ et mopẽ fa

ciẽs nob cllatoeẽ. inopi⸗
am illuis que ꝑ ipᷣmagit

nob reputat.et quãta im

pie eoꝛx alia fuerit · ad hbo
rũ furtoꝛ melto relata oc
caſioneʒ. admĩſtracõnes
nãq; hñtes piciales ad

hanc accepcõnẽ reſpiciẽ⸗

tes multos qui dẽ reoꝛum

dimittüt vedẽtes eis deli⸗

cũ.plimoſ aut ĩnoxioꝛ V

odẽnant ut noxij pᷣſtẽt. et

hoe nõ ſolũin pecumarns
agitur cauß. ß etiã in Emi⸗

nalbus ubide ainmma eſt

piculũ. ¶Eugiũt eque ? ex

ꝓuicijs et ↄfluũt h̊ omes
ingemiſcẽtes ſacerdotes
et curiales et officiales · et
poſſeſſoꝛes a ppli· et agri⸗
lole iudicũ furta meito et

miuſticias accuſantes. et
nõ hec ſola ſiũt · h etiã ciui
tatü ſeditiones · et pbᷣlice
turbe plerũq; hũt atq; ſe⸗
dant · et ommo vna que⸗
dam ẽ h̊ oĩm occaho ma⸗

loꝛũ. accipe ſuffraglũ a iu

diebus totius nequicie Z2
pñcipii et terminus · boc
q; ẽ ſacroꝝ eloquioꝛũ mi⸗
rabile · et wrũ eſt ꝙꝙg auari⸗
cia ſit oĩm maloꝛx mater
et maxĩe qñ nõ puatoꝛũ

& (Decentes ut p

milite quẽ ſecũdu⸗
eit et alia familia.

d ꝓriam.qdᷣ
nõ debet elle ut pri⸗

uata utilitas pb̈ͤli

ce pᷣferaturut · S. ti ·

i. C q; vero veriſi ſi⸗

mile.

i Ulius. Lcollato⸗

m oß: de vyac⸗

cepimꝰpci ab eiſ.

nüari nõ pñt.
P¶ Accepc

cepean⸗ 6.

plide
Dumittt. ſaß̃⸗

t¶De amma.i. de à
mmato coꝛpe. ſic

S·ti. ꝓxi. va

pems.

deb.

Pbros accipe. vel

Sea n

eput at.p ſes.
Nuanta: q· d. ez

nẽé⸗als
excep cõn als ac⸗

2 Rabiasra e

nomẽ digita tis ẽ.
ut. C. de naturali b⸗
li.l.i. vel utrũ q; q

elt verius.

3 (Sedicones. que
ut non hãt iundices
debẽt ꝓudẽ. ut . ðᷣ

man.pñᷣ. Edeinde.·
4 ,n06 . .—N
pdᷣůᷣ·lica fiãt auctoꝛi

tate ſed q publice

patent.

ẽdantur·i-ad

ↄcoꝛdiam reducũt᷑

di cte turbe ꝓp ter ti
moꝛẽ mali Paicis

. o qnioꝛũ. ar. q poſſiint dinine au etoꝛitates im auß
ari tã qᷓ; leges ſie·s. quo opoꝛ.epiſ. Eꝗnta· circa pnᷣ.
dmiimſtratoꝛeſcʒ malũ nã index ab ſoluet om̃es

Padnen
(ides. ſcz delin
quengs.
9 ¶ Sendẽtẽ. ſcili⸗
cet incheium.
e reſumẽjſ. ſali⸗
delmquẽs. 1c.
¶ Cõmercioꝛum.

i:ↄt ractuũ ut dixi⸗.

mus inſti · de muti⸗

libus Ripulacom⸗ .

bus.

g£ Mibus. lin

quẽetibus.
e ſcilic; ma⸗
eficia
i ¶ Mancipioꝛũ. q·
d · ſẽ puus vel alia
res ẽ vendibiliſſic
PeR delictoꝛum.
Qullo eos · .pſi
a
m ¶ Prelumẽte · vl
vel . pfecto
vel etiã impatoꝛe.
ut ꝗᷓ.e .· itaqꝙ; · in fi·

°*

i. redargu ẽti.
mgulaid Aſt.
en 3
ronũ ciẽt. loco
eExce cõms ·
r ( Hic i:ad.l:iſtã
faciẽdam
Coniungẽ . th eo⸗
doraz nomine ut j.
inſurã. q p̃ſta. a
mo.Et no.cõſilium
ab uxoꝛe ſumendũ
vnde catho dixit
a ſeruis cõſilu eſſe
eliciẽdũ.
t ¶ Cue . ioßi pfecto
loquit· ut · s· in pn·
u ¶ Procõſulariã·
ꝓcoſules ſüt qᷓ lõ⸗
ge a roma alq; ꝓ⸗
uciarũ regũt et e⸗
rat de cõſulib⸗ ele⸗
ctus quaſi ↄſul p⸗
eul miſſus ut patet
ex ſigficacõe voca⸗
buli cui eſt hui ẽdũ
ut e donat. G.
eſt et alm.
x¶Coꝛrectiuas ni
ſüt in telin ut.ff.

veif ſi. l. ex offibo.

eſcptio. ut ꝗj.

s õe ſeriptũ

Aſt.accur ·

n i·i. pſides.
epẽte.als rĩpe

ſed uidicũ inheret anima⸗
bus. quis enim ſine picu⸗
lo non furetur. quis nõ la⸗

trocinabit᷑ ſine reatu ãmi⸗

niſtratoꝛẽ reſpiciẽſ. illũ nã
q; vidẽs omia auro vẽdẽ⸗
tẽ. et pſumens ꝙ quicqͥd
egerit illicituʒ h̊ pecunias

dã do redimet.hme homi⸗

cidui et adulteriũ et mua⸗

fiones et vulnera et raptuſ
virg inü et ↄmercioꝝofu⸗

ſio et ↄotẽptus legũ et uidi
cũ omibo hecwnalia gpo⸗
ſen⸗ eſſe putãtibus taq; a⸗
iqð op tioꝝ mancipioꝛx.
¶ Sz neq; ſufficiemus cõ⸗
ſiderare ei exponẽ quãta
ex furto ꝓũci aliũ iudicũ ſi
ant ꝑeſſma.nullo eos pᷣſu
mẽte cũ ſiducia redarguè
cũ illi re ꝑete cingula ſe e⸗
miſſe ꝓnücient. ¶ Hee o⸗
mma apð nos cogitãtes
et hie q;ᷓ cõſiln pticipẽ ſu⸗

mẽtel.eã q̃ a doo datanob

eſt reueretiſſimã oiugem
et tue celſitu dini cauſaʒ c
muicãteset qdᷣ dã etiam a
tuo ſumẽtes ↄſilio ad hãc
ſacrãwenimus legẽ.p quã
ſancimꝰ · neq; ꝓcõſulariã
ullã neq; hactenus iurata
vicariã neq; comitõ oꝛien
tis. neq; aliã q;libʒ ãmini⸗
ſtracõnẽ.neq; ꝓ cõ ſularez

neq; pᷣſidalẽ.quas ↄſula⸗

rias pſonasa cꝛrectiua⸗
wocant · quarum expᷣſſim
meminit ſbiecta hiuc nr̃e
ſacre legi deſeptio. quaſqʒ
ſolas ſub hac lege dicimꝰ
dare aliqd ſuffragiũ neq;
ꝙ annmſtracõ? ꝙlibet do
naconẽ· neq; iudia ulli. ne
q; boꝝx qui arca ãminiſtra

Ruaſa· laliert adminiſtmtiones

cimus·i· eas ſolas hiec ↄpᷣhẽdimus que in pꝛi c⸗

õ b ¶ Do

tionẽ ſũt alicui. neq́; alteri
p occaſonẽ pr̃ocinij · ſed
gratis quidẽ ſumere ad⸗
mimſtracõ espauca vẽo
pᷣbere occaſione hoꝝ que
ꝓ ſingulis dantur eingul
codicillis et cartis · nã etiã

ſubiecimꝰ deſep cõnẽ huie

nre ſaere legi deelaratem
quidopetat vnãquãq; ã⸗
mimſtracõnẽ nram p̈bere
in ſacro nro latriculo.aut
in foꝛo tue celſitudĩs occa⸗
ſhone c dicilloꝛx·aut pᷣce

ptoꝛũ · vnde et illð abbre

uiatũ eſt. ne pᷣſtet illi ma⸗
ximũ dãnũ. ¶Illud tñ de⸗
cermmꝰ opoꝛtere vicariũ

al ane qu eſt q;ᷓ iudex ca

paciane frigie nõulteriꝰ
q̃dẽ tanücupari ·ſ de ce⸗
tero comitẽ frigie pati⸗
ane noĩari · et ꝑcipẽ de fiſ⸗
que etiã nüc occaſione
anonarũ et capitationum
ꝙ utraq; ãminiſtracõe ꝑ⸗
cipiebat · il hoximminu⸗
to.nõ autẽ duobo offienjs
uti · ß pmixtima mdicis et
vicarn vnũ eſſe officium a
comite comtianũ exiſte⸗
et nominãdo piculo ſun⸗
ctionũ pbᷣlicarũ·et ei et o⸗
mmbo ſilr immnnẽte. utpo
te vno officio oↄſtituto nõ
diuidẽdo pemtuſ.ß ꝑ vnã
otinuacõnẽ militanti bus
vmuũſs. qd accipiet tamẽ
ꝗpter duplex ꝑiculũ ãno⸗
nas et capita que utrũq;
pᷣdem ꝑcpiebat officium
nõ tñ in altera quadã ad⸗
miſtracõe · Pdẽ quidẽ vi⸗
cariũnũc aũt ſpeckabilẽ
omitẽ · quẽ in capatiana
frigie nõ habẽtẽ penitus

onationẽ · ſc; dare. L
c¶ Prebere · . ſan⸗

cimus.

d ¶ Co dicilliſ que⸗
dã parue expenſe

ſũt que tab elliom⸗
bus ꝓ ſcpᷣturis ꝛſi⸗
mlib⸗ dãtur. hece

eelrieur 5 ᷓ.ti · ꝓxi.

ſeqmitur.
*e Aaſegu dãtur.

Aatrieulo⸗id eſt
7 camervl ſerinio.

g& ¶Cue. o fec· p.
i ¶ Ili.ſa dumm⸗

ſtracõnẽ ſuſe apien⸗
ti⸗a ccur.

¶ Uö. E hic er · ¶
ſequẽs et. hoc au
tem.et alius . hoe

aut .q poſtea ſeqͥ⸗

tur ad lzde ſae ſen

tẽtiã ut due piũcie
bñtes prius duas
ↄſularias· ãamodo
vnã hẽant ut fece⸗
rũt bonomiẽſes qñ
elegerunt ptãtes *
villas⸗

ra nũtcupari..

vicariũ aſian e piũ⸗
cie.

¶ Annonarũ. ut

fu ndis collatoꝛu

m (Capit ationũ·
ut ꝓ bobus et alijs
ammalibo. ar ꝗ. de
man. pnᷣ. E. coges·
vl die ꝙ; capitacõ
dicitur a capite mi⸗

litũ quibo datur. ut

LC.ð ero g.mili:an.
l.fi.et · C. de excu. et
trãſac mli · an · l. fi.
n Officijs·ſ. vica⸗

rij et iudicis.al.ſic

C· de pxi. ſa.ſcri.l.

Hac pte.in fi.et· F..

depac ſiplures.
o ¶ Conntianũ . id
eſt officiu a co mite
ſic dictum.
mnãdo. hoc
comite · i. eligendo
ut hic vel huic co⸗
miti.
q Dmmbls: qui
ſũt
1 Rnminete. ſe .

ꝓxi · Eet · Choc au⸗

tem. in fi·
¶ Qõ. ꝓ ſed.
e¶ Periculum · foꝛ
tx et pro fiſcalium

mo⸗
eß.
m.
en

exactõe et ꝓ ciuili
ſiue pvᷣlica diſapli
na utꝗj. hoe autẽ
jp̃m · vel dic · i · ꝓpter
duas ſollicitudmeſ
ſcilicʒ utriuſq; ꝓuũ⸗
cie ut ubi ẽ honus
ibi ſit emolnmmẽtum

ut mnr de legit· pa.

Kcium. q/ ð.
tralch officialu al

terũ eoꝛe di co pde

quidem. c᷑.
b (Cognomĩati⸗
one · ꝙtũ ad nomẽ
ß utrüq; ſimul ge⸗
fet officiũ. vel certe
poſſunt ĩtelligi iſti
tres · Cut vnã tãtũ
de duabus debeat
habere admiſtra⸗
tionẽ hʒ ſalariũ ſul⸗
cipiat tm̃ quãtũ ꝓ
utraq; pus pceipie
bat licet aliter dixe
rim in pnᷣͥ. huiꝰ. ¶
c t in alt:
utro i. altero vica⸗

rio · nam. s · ꝓxi · ¶

dixit de vno er hvo
cabat᷑ vicarius tm̃
erat tñ et comes ut
ſequitur. ſie pomt
hoc vᷣbum ut. ff. de
pact᷑ reſepᷣtum · Eſ̃
pacto ·

d. Nulli.·loci ua⸗

toꝛel.i.vicarios ut
in nouelliſ.e · ti · · p⸗

bat ghalius 3. ur

nulb iuð.in pnñᷣ.ſed
videtur cũ abſit ꝙ
Poſſit legare · ut
ff. de offt. eius. cui

mã.eſt iur.l.i.i.⁊.ij.

ñ.ↄtra.hſ̊ ſo lue ut
de mã · pnᷣ · Ceos·
e¶ Moc aũt ipᷣm. ſ.
q diximus m. Eun
lud.et.· h autẽ · er
E qui modo fuit
ppoſitus .meliuſpo

ſea ſtetiſß · . s· C¶

nulli.
F 4 Comiciano. 4

comite ſic denomi⸗

natum ·
g Solumus . pri⸗
uatos.ſ. omes Pua
tos homĩes ilẽ et

in militib⸗ et alijs

ut . e· ¶q ðᷣ aũt ct
J. ꝓxi · Efacit ad
hoe · C. in qnibo cau
ſis mli. fo. pf. vti

ullũ ꝑticipuiĩ alijs aſane

ꝓiũcie dyocelibus . ß hñ⸗
tẽ quidem ſpectabilis co

mitis capaciane frigie oo
gnoninacõnẽ. ↄtẽptũ we⸗
ro in ſo la capaciana ſic pᷣ⸗

diximus frigia. ¶ Moc au

tẽ ip̃m et in alterutro pᷣdẽ?

vicario diffimiumus. dici⸗
mus aüt eü qu eſt in põti⸗
ca dyoceſi ut non duo oli⸗
ſtant de cetero hß vnus co⸗
mes qͥdẽ galatie pᷣme no
mindelns. et habiturus ecẽ
ſuꝑ mliteſptãtẽ ſiẽ habʒ
et nunc. et ut riuſq; anguli
pcepturus anonas.nõ tñ
foꝛis:pᷣmã galatiã.· nullaʒ

enj ei pemtus damꝰ habẽ

ptãtẽ milla pontica regio
neß in ſola gallacia pma
officio quidẽ miſcendo et
Fm vnã ſẽ dictũ eſt mtelli
gẽdo et numerãdo oiũcti
onẽ.comitiano exiſtẽte. et

nommando.nulloq; pem

tus eoꝝ ad alioſ habente
aliquã dram. ſ̊ vnũ eſſe of
ſicũ ſub vno midice vmuy
ꝓuicie pᷣſile omi ſir offi⸗
cio vna cũ ſuo iudice circa
hiſcalia piculũ ſuſtimẽtem.
Mulli q;ᷓ iudici ↄcedimꝰ

pemtuſ. neq; ciuili neq; m

litari mittere p ciuitates
ꝓumcie qui bo pᷣſdet eos
qui wcãtur loci puatoꝛeſ.
ſciẽtibo qꝛ; ſi quid tle fece⸗
rint ipᷣi ãminiſtracõne ca⸗
dẽt. pᷣſumẽtes m ſuũ alios
officiũ eleuare. hoc auũt et
ip̃m dicimus in clariſſmmo
comite oꝛientisa clariſſi⸗
mo iu dice.et illic enĩ vnã
ämimſtracõnem facimus
utraq;.Pabetẽ quudẽa ſpe
ctabiliſ comitis oꝛiẽtiſno
mẽ.officio vero vno pᷣſidẽ⸗

te connciano exiſtetea no

minãdo.et pᷣme ſolius ſy⸗
rie et eirenenhis pſidẽte.et

vtruuſq; admimſtracõis
annonas habete· equaleʒ
namq; vicarijs et illů po⸗
mmus . ut et iße nüc cum
ſubiecto ſibi officio picu⸗
lum habeat et ꝓp Eſe lium
exackõne et ꝓ Publica et

ꝓ ciuili diſciplma. 4 Ko⸗
lumus aũt oſfibe uidicib⸗

nia ꝓüciar om es ſub⸗
di puatos qdẽd ßm ci⸗
guli ꝓpriũ pᷣmũ eſt) m o⸗
mmbus cauſis. et vmuſis
pecumarijs et crimĩalibꝰ
occaſiombuſ. Quiwro m
mlic ijs oſtituti ſũt.aiſto⸗
nichilominus occaſione

ſiſcaliia criminũ ſbᷣdi o⸗

mmbus mo dis eiſ̃ etiaʒ
eos qu hinc deſcẽdũt ex
quolibʒ foꝛo q qſcũq; ex⸗
equũtur ſentẽtias.licʒ ꝓ⸗
tũciaꝛx iudicibo nõ ſinere
amplius aliquid.qᷓ in ſa
cra nra oſtõne diſp oſtü ẽ
pcipere ſpoꝛtulaxx · ſcien⸗
tibo qe ſi boc neglexerint
omne damnũ ex hoc niis
collatoꝛibo illatũ ip̃i pſol⸗
uent · Damꝰ aũt eis licẽtiã
et referre de eo nõ ſolũ ad
iudices a quibo ſut miſſi.
ſed etiã ad noſipoſ ut noj
bec ognoſcentes cauſam
tenter exequamur.
(autsiße aliquos i in⸗
uenerint ꝓpter digita⸗
tis et cinguli ſupcilm no⸗
ſtris collatoꝛibo violenti⸗
as irrogantes · licẽtiã eis
damus et examinare vio⸗
lentias · et reos muentos
pᷣuare cingulo . et nr̃m oꝛ⸗

dinẽ in ꝓpucijs adimplere

boe qð etiã vteribo dictũ
eſt R ſicut enim eos
omimiuſto lucro ꝓhibe⸗
mus. ita et pure⸗ agulis
utẽtes · omi reuerẽti aa ho
noꝛe et honeſtatef⸗ frui ſan
cimus: anobᷣ

nõ poſſunt.l. iet.
ubi curi · vel ohor.
el . i. et. C. vbi ſena ·
vel cla.l.i.
hb ¶ Premiũ . no . p
muüu dig itatis ut
eztubeitos.
i¶ Occaſio
i · accu ncoſong.
1 1 Aaliũ. cauſaꝛe. .
Frummnir ie cri⸗
n auſaram.
RS nekeatSii
tia.
PFoꝛo. cũ multi⸗
ex ſit ibi foꝛu ut
I de mã · pn. Eß ne⸗
Pg* nee. Sde⸗
quuntur. i .
Reinmt.
r ¶ Lieet. ſic oſtrue
licz· i· licitũ ? ẽ indici
ꝓpiicie nõ ſinẽ pci⸗
pere eos q hic del⸗
cEẽdüt. ꝛ c.
ſe Tlega
tibo ut ſbicit a quis

bus. e:

t¶Sacra. ſcʒ greca

nec en dicit de Ula
j.ð iundic᷑. Ene aut⸗
lz foꝛte tãte fuerunt
ut ibi ðꝛ⸗
Is. collatoꝛibo⸗

nota ſpẽale ꝙ di⸗
recto pt recurri ad
Pncipẽ. als otra ut
ꝗ.de mã.pn· Eſit ti
bi ·et · fl. ð appl·lnn
patoꝛesi.E᷑en.

y¶ . Pñdes vl
ꝓco ſules.

(Aliquog. (.iudi⸗
ces hinc deſcendõ⸗
tes vel alios habẽ⸗
tes digtatẽ ali q;·

ꝙ durate officõ bn
minoꝛes m giatus
cõuemüůtur ut. ff de
mint?. l. nec mgiatꝰ
aluid in oꝛdmarijs
ut. ff. de inc. l.ps.
et de i inm ius vocan.l.

21

i. unpit⸗ exacto⸗

mibus.
Enoreſeſe.
Cill8. m fi. R
ci Ccu del ·
nota ꝑ deũ debẽ in⸗
rari nõ aliter ut hie

14

et . inſut. qð p· in⸗
terdũu er alr iuratur
ſi hoc placeat par⸗

tibo ut ff. de iu iu.

el. inj· in fi. et.l.iiij. Et
pvP.
a (Hacat. L'nĩapᷣ⸗
ſentia quia alijs oe
cupatur utꝗ· de ap
pel ; Cj. et · s · de he⸗
redi bo et fal.i.Neñ.
b (Kua. o p̃fecte
eui hec conſtõ diri⸗
gitur ut j.ti · Pxi · et

re coꝛã. .
c¶ Dare . i inrare H

que ſequũtur ſtatĩ
et alia quedã utꝗ·
iuſiurãð qð p̃ſta;
d ¶ Prebere · i. pr⸗
buiſſe vel pᷣbiturũ.
cõ fuſũ enmi tpus
eſt et utrũq; tẽpus
ſi gficat ſic in eo ꝗᷓ
de calum. in rt utꝗ·
ut litig in · in pn·
arte
illud. qð gratis ac⸗
cpiſſis gratis da

te.
¶ Mas enim int⸗

pPoſitio elt.
ambus fa⸗
cit ad huc. C. ad

i.iuli · re.l. fi · et · de

mã pnᷣ· Ci.

PSedẽ.i. qui fu-⸗
erint poſtea im ea

vigimtate;

Conſuetud inũ ·

ſie ꝗqᷓ.de ſanc · epiſ · ¶
pꝓ cõſuetudnibuſ·

IDecreuimus ut

ᷓ. ti· xl⸗ ,„„
m (Paruis· i . non
imponetur pua pe
na mag na· vel die
nõ ſolũ puis hom
mbus erit pena de⸗
lm quentibo. utꝗ· e·
Eſi q̊s aũt· h̊ etiaʒ
iſti magni pumüũt
licz nõ in em qð eſt
ghale ut ſy mino⸗
res ãaplius etiaʒ in
ſili delicto pumãtur
q; maioꝛes ut . ff · ð
incẽdio rui:naul.
pedius· et hoc col⸗
ligitur ex hoc· Cet
ex pᷣdcõ· E ſi quis
aũt ꝗj. e· niſi in caſu
ut · ff.· de pPemis.l. q⸗
dam. Auidã etiam
bicũt ꝙ iſti etiã vᷣ⸗

berãtur ſiẽ minoꝛeſ

ein gulis diſeretis · cõöuemt
eũ qui ſic accepit admini⸗
ſtracõnem cũ dei memoꝛia
coꝛã nobᷣa ſi nõ vacat coꝛã
tua cellitudme.et qui tuam
rexer int ſedẽ et qui ſꝑ fue⸗
rint gloꝛioſiſſmno comite
ubiq; ſacrarũù largitionũ
nraꝝet gloꝛioſiſſimo qᷓ⸗
ſtoꝛe ſacri no ſtri palatij·
et gloꝛioſſſimo connteu⸗
biq; nraꝝ puataꝝ rerum
pnñteq; et ꝓtꝑa magmſi-
cẽtiſſmmo cartulario ſacro⸗
rũ nroꝝ cubiculoꝛꝝ.q co⸗
dicillis hijs apð nos mi⸗
miſtrat iuhuran du dare.ñl
pemtꝰ nec qpðᷣlibʒ ſe p bere
neq; occaſiõe ſuffragij ne⸗
q; procinij neq; ꝓmittere
neq; de ꝓuicia ꝓſieri diri
gere· neq; gloꝛioſiſſmmis
preſfectiſ. neq; alijs cingu
la hñtibo.neq; qᷣ circa eos
oſtituti ſũt.neq; alteri cui⸗
libet p occaſonẽ pr̃ocinij
ſ̃ c ſine ſuffragio accepit
amimſtrac ne a ppᷣlico p
cepturus aãnonas (has e⸗
nim ſolas accipe eum ſini⸗
mus)ſic eã puris cuſtodi⸗
re mambo.deo et nob pro
ea redditurus rationem.
¶ Oaiat enĩ et tua celſitu⸗
do et qui poſt te eãdẽ oſcẽ
derint ſedẽ. q; ſue ipipᷣſü⸗
pſermit accipe qcqᷓ; ab eis
qu ad pᷣdeas adminiſtra
tion es accedũt·ſiue ꝓce⸗

res ipᷣi · ſiue enã officiũ tuũ

ultra ea que occaſione cõ⸗
ſuetudmũ a noſᷣ eis diffi⸗
nita ſüt (que ſcʒ ſufficẽ ſo⸗
la putantes dari decreui⸗
mus)nõ in paruis pena ſi
et h maximi quidẽ iudiceſ
accipe aliquid pᷣſumẽtes
ab hys ꝗ ad äãminſtracõ⸗
nes accedũt.aut etiã pꝑmit
tẽtes ſuũ officiũ tle aliqͥd

agere. et nuciatũ nõ emẽ⸗

dantes non ſolũ quadru⸗
plũ reddent totius quãtũ
peeperũt · ̊ etiů magnam
mdignacõnẽ ſuſtinebut
et einguli piculũ foꝛmida
bũt. et qiun circa eos ſüt et
obediẽs eis officiuhi am⸗
pluis aliqͥ d qᷓ; à nob oceſ
ſu eſt tẽptauerint accipe

ip̃ich ſbiciẽt dãms qua⸗
druple redditioms et ca

dent etiam ſba et cingulo.
inſuper et ſuppliens ſubia⸗
eebut qᷓ c gruũt delictis

eoꝝx. ¶ Eos autẽ qin ita

Ane mereede ſumũt ãmim
ſtracõ es pᷣ omibo ſtudui

bre decz ſiſcalia vigilãter

mſpicere.et in deuotos q⸗
dẽ et egẽtes nccitate cũ o⸗
mm exigẽ foꝛtitudie.iure
nullo flexos.neq; ꝓ boc⸗
ipᷣo lucrũ aliqdᷣ ommo cõ
ſderãtes.deuotis aut pa
terne ſe exhibẽ. et demde
nr̃os ſbiectos rebuare vn
diqʒ hine violentia nichil
ab ullo eoꝛũpeipiẽtes.ſed
equi ſint in indiens equi
wro in pbᷣlicis diſaplmiſ
exequẽtes q; delicta.inno
xios qiudẽ vndiq; cuſto
dientes eos qui puri ſũt.
reis autem imponẽtes ſe⸗
cũdũ legẽ.et ita pᷣſidẽtes
collatoꝛibo· tanqᷓ;ᷓ pr̃es fi⸗
inſ. diligẽtes quið eos ꝗᷓ
ſuũt mnocẽtes · qui wro rei
mõſtrantur caſtigates ac

pumentes · omemq iuſti⸗

ciã in publicis et priuatis
documẽtis eis fuantes et
nõ ißi ſoli h agẽtes · h etiã
ſp ſumẽtes cõnliariũ talẽ
et qui circa eos ſũt omneſ
ut nõ vi deatur illi quudẽ
wluti innoxij eſſe p alios

aũt delmquãt atq; furẽtur

boe qð magis turpius ẽ
ut et pticipes iniuſticiarũ
ſumãt · Jdeoq; licebit tue

ut . Eſi quis autẽ.
illũ: qð nõ credo.
n¶¶ Nõ emẽdãtes.
ß quo pᷣt penitere
cũ iam ad aetũ pue
nerit · die hie ſpẽa⸗
le · als hie ↄ mter di
ſtinguẽt᷑· aut pue⸗
niſſet ad actuʒ aut
nõ: in pᷣmo ſi fuerit
ↄſũmatũ nõ liceret
enitere ſi non fuit
icz · ut· ff. de falſis.
q̃ falſaʒ. miſi in caſu
leſe maieſtatis· ut
C.ad.liiuł maie.l.
q̃ſquis.Si vero ad
nullũ actü puenẽit
tucnon punitur· ut
ff. de pen. lcogita⸗
toms-·
06 Percep
p¶ Suſtinebüt · ſeʒ
q¶ Conceſſum eſt.
ut ꝗ·ti · pxi ·
r ¶ Congruũt. foꝛ⸗
te in exilium dãtur
ut. C. ſi ctũ pe.l · qſ⸗
quis.vel dic ꝓmo
tu indicis ut h̊ Zꝛ.
¶ Eos aũüt · egẽtel .
egent enĩ ut eis ne
ceſſtas imponat
adeo ſũt deſides et

t ¶ Paterne. facit
ad hociᷓ.e. ex di⸗
uerlo.et ꝗᷓ. de man.
pn. Eq; n demquẽ⸗
tel · in fi · et . mſiura.
adᷣ. Epenkcr6
defen · eiut · ¶ſiq.
u ¶ Imponẽtes · ſb⸗

erũt · p⸗

iquẽ in

aliũ ᷓᷓ; in ſe ut h. et

colligit ex duab⸗
legib⸗ ut · ff de hijſ
qui notantur infa·
adletas. pompᷣ.
et · l. npatoꝛ · et eſt
verũ qᷣ et ipe pec⸗
cat et aliũ facit deli⸗
quere · vnde vſus ·
peccã do peccare do
cẽs bis peceat etin
ſe. Qui reus ẽ et in
hos quos facit eſſe
reos.

= —( —

— — 2 –— — =—2.—.

——— — - –nv

p⸗ .
4
/
ſi
6.
tin.
n

ſe

2 (Sumãt loen aſſeſſoꝛum et ſo eiun
e ¶ deoq; · quia tot bona habet facere preſes.
e 4 Cuarialiũ·quaſ dicat iſti er illi qui elig ũtur erũt de eu⸗

riact iᷣo mag expti · d(Drecipuã interro gatiuelege⸗
[Smiliter. id eſt
utrüq; ſile ẽ delictũ .
ergo paripena pu
mectil ut. te et ſ⸗ eelſitudli. boneſtioꝝ quoſ⸗
et ele. ſi quecy · m n· 341ente - 5
FDrediximul. H. dã ad ãmimſtracõnes di⸗

nò tãtis ut dirxnn⸗ rigere aſaentium tributa

.8 e.· Eſic ig itur. in fiſcalia.eurialui quippe et a
cet w ill ſit hie liaꝝ pſonarũ expimentuʒ
g Ex admiſtm-⸗ ſui dantiũ bonũ et ad ma⸗
tiombei· ex admi⸗ giſtratus opoꝛtunoꝛum.
mtvrerib⸗ ſupe⸗ Nus enim nõ diligat
Eviſcopi. facie Lu et honeſtate opleri ma
ad hocꝗᷓ ut dif. in. g na putʒ. ſi nro decreto in
KiiAlAl. dicioq; tui eulmims ad ſi⸗
niw offieio nn gulũ wmat. teltimomũ qe
tur hicoꝛdinarius dez hñs qꝑꝶ ſit optimus · g⸗
in pijs caſbul. nee tis wro eu ſuſapiẽſ. nõ va⸗
dem. f. Gjn ing vo⸗ Puati:nec curet quẽadmo
cã. l. ij. et · ff. de indi. dũ qð dedit ↄgreget· nec
E tio vnde colligat aurũ. hut
mitur nõ racõe offi⸗ nobq; ſemetipᷣm omẽdare
Snaden idd et giorn⸗ frui optia et recõ
Nemriut alad in poſacnẽ ſperae Peipuz.

li. repe.l.iubemuj· ut pᷣter hee a⸗

(Dirigimus . ſcʒ

enſticiã no. Minſtracõe in qua ẽ iudex
quspumfiubide⸗ ſurti reus appareat.a ſi p⸗
liqt ſicꝗ ut omnes betur / aut dans aurum ut
.i. iij . i. Ee· 1. ff. ð acẽ aecipies ex admiſtracõne
ſcui. C idẽ impera (ut rũq; enĩ ſitr noxiũ eſſe
tor A- ſenc. ſaat) et oh ſeacõ nẽ. et exili⸗
3 (Exir iabrepet:le um ſulkmebit et m coꝛpus
C. de furtis . l s. Ybena atq; ſuppliciũ.ipᷣm
Aeeeſitats. ⸗ q; qui accepit ab eo ſubi⸗
ut omes tz einiis gens malis maxinis ſicut
qỹmili · in. l· i. 1 facit pdiximus.puras enj' exi⸗
erſ oß „. gimus eſſe ꝓuci alibo iu⸗
ſup hee . et . de ãmi dicib⸗ manus. ut coll atog
mſtrat. Cu.1. Fen. et res cuſto diamuſ. iſte qͥ⸗
Cſancimus· .
ſcesn digm⸗

tates. T¶ Detinere · hie collige ep liezʒ alicui caj ere del
toꝛẽ fugiẽtẽ · facit ad hoc.C.ubi decur. vel ſi heg.
ut nulli iudic. Eſi vero quis·et · ff. que in frau cre . l. ajt p⸗
toꝛ. ¶ñ debitoꝛem. et · C. qñ lic; vm:ſine iudicæ.lijar.ↄtra
C de uide.l.nulluſ. jmamfeſtus m quadruplũ teneatur

¶ Furti itanqᷓ fur⸗ er in libris auri daãnatur ipi pnci⸗

liqd egeit. et donec in ad⸗

piſ ſtẽ tpus augetur e ꝑ. vi,menſes amo do ſtabit ut g
et ;: C. ut omes tã ciuiles ꝙᷓ cri.lii. ſrquis.et· ¶ ip̃ᷣe autẽ.
Itẽ et alias tres patitur penas utg· x· Eſi quis autez. in

pnᷣ·ſ aut durate admimſtracõe fugeret crimĩẽ leſe maie

ſtatis teneretur p̃ᷣ⸗
ter ſupradeã ut ꝗj·de
dẽ tã ex legibo q; ex mim t Preſente. ß mi⸗
ſtracombo imminebuũt pe⸗ q̃d ſo lus hie epiſ⸗

ne bys qui m̃dictis inn pbu a Snoſa e
mſtracõibo ſũt ſi tale ali princeps vel ab
quid egerint. damus aut.· eo telegatus epe
ꝓuicialibo etiã licẽtiam.ſ . Eik. jevelme⸗

quid apᷣ ꝓiiciaz iniuſtu
qui ammſtracõnẽ habet
egerit.vel ſi dams aliqᷣbo

ling die ꝙ durante
officò etiᷣ Poſſunt
collatoꝛes querelã

— 222 deferre de hijs trib⸗
vel, calünjs ſubdat nr̃os de furto de accepto
collatoꝛes ut deo amabi⸗ e naro occahõe
bd oßt o ntiir-e e admiſtracois tuc
les etn er chulcte pmates ſolus princeps vl
pees dirigat 24 nos⸗ex⸗ eius delegatus po⸗
ponẽtes cingulũ hntis de⸗ teſt ↄognoſcere ad
licta.nos enim ̊ agnolſ⸗ inſtãtiã ep̃i et col⸗
— „„ 2 — 2 latoꝛũ ut · S· C. ꝓxi.
eetes diig mus in gpuica er ſie intelligigir J.
h examĩ aturũ.qtenꝰiße pꝓpxi. Eß fimto offi ·

ubi iumſticiã fecit illic pe⸗ cio de omibus deli⸗

nas quidẽ ſbᷣeat delictoꝛũ ſes Lotent 5 Sa⸗
ut neq; alter quiſpiã tale ve. G quod intelli

aliq d agere pᷣſumat ad. 8So. idẽ etiã ſi nõ fu⸗

exẽplũ reſpiciẽs. Ne⸗ ſia er Aon⸗
eeſſitatẽ hte eo quiami⸗ dunite officio et de
mſtracõʒ rexit 'ᷣm pᷣoꝛes omibus oog noſcit
oſtõnes dũ depoſueit fa⸗ auz ue Fuis viſ:
₰ 7 ⸗ „Geſ1 * . 2
ſces qquaginta dies m ra ep̃m ognoſcere
ꝓuicia omoeari pbᷣlice ſe ut hic et . ut eleri.
mõſtratẽ.et ab omibo ſuſ⸗ apud ꝗpri. epiſ. E

.i ·nec etiaʒ mmrũ qꝛ

—⸗ — ☚ 2 „ . .
cpiete cõuẽcõnes · ſi tñ ã⸗ oꝛdinarius ẽ ut. C.

tecqᷓ opleãtur qnquag in⸗ te epiſaudil.epiſ
ta dies fugiens capiatur copale: Interdu tñ
wlut aliquod inhoneſtiif ha er dreſ e it
moꝛũ mancipioꝛũ damus co in feratur ut ꝗ. de
licẽtiã collatoꝛibo detinẽ m:pñᷣ. Coportet·
eũ in ꝓũcia · et ome qd de Itẽ añ ß es luſpe⸗
2,, 12 8 Habetir ur ⸗J.
derũt ei occaſone furti ß5 aut dif u. Enj veo.
exigere · pnte tn deo ama u¶ Ex nõ ſcpᷣto. i.
bili eᷣo et cauſam ex non Ene iene⸗ nal
ſepto examinante · donee ttia lata ſine ſetiſ
qð ẽ ſpeciale ſicut
et alij quatuoꝛ caſuſ

ut . de man . phᷣ. Eſt tibi · ubiſũt duo · Eſt eti et quartuſ
caſus ꝗ·ut clerici apð ꝗꝓprios epiſcopos.cirea pnᷣ.ut qñ
ep̃us inter clericos ↄ gnoſcit· Itẽ qñ mter laycũ cõuemẽ
tẽ clericũ et ipᷣm clericũ· ut:j. ut clerici apðᷣ ꝓpri.epiſ· Ei.
Itẽ qu cauſa vilis ẽ et parua. Itẽ et qñ eſt ca viliũ ꝑſona⸗
rum ut ꝗde mã pꝓn⸗ ſit tibi · ſed iut comuũ et libellus elt

neceſfarius in inleptis ut de exhibẽ. Glancimis. 2* ſentẽ⸗
tia in ſep̃tis dandaeut.C · de ſentõtijs ex iculo. rs. l. ſ·
a ¶ Meditur. velp teſtes vel etiã ꝑ ſalũ erwmag age ⸗
tis m al. utꝗ· de coll. . ſuper hee·

56 z ctiã· nõ ſolu
epm.
uſiur. facit ad
be iuriur . len.
d Afllluc Hter fur⸗
tũ · er pterq ſi aliqd
accipiat vel det ꝓ
admiſtracõe ut. 8.
CEñ quis aũt.ect in
tellige hunc. du
rante officio. ut · 8·½
ꝓxi: C diximus et
mamfeſte ex ip̃a li
tera colligitur ·

morti ergo · vel die
pena p arricidij
et q; in loco filioꝛe
ſint collatoꝛes âs
quaſi occidit ut..
2. Ceos: q; illa ẽ
ommiũ penarũ ma
ioꝛ ut inſti de pub.
in· Calia demnde.

hücC. oq̃ durante
ee
Ser arẽtes. Icʒ
focentes ½

opoꝛ. epiſ· ¶
et. ff. de vonat. inter
viru et ur. loe C.
. Pi⸗ C i ices.
Wre eſt ſi⸗
ne pena:.
mExemp luũ. vn
de catho. Turpe elt
doctoꝛi cũ culpa re⸗
darguit ip̃m. facit
ad hoc ꝗᷓ.de ſanctiſ.

epiſ. m pnᷣ· et. ff · d

ri⸗⸗ l'ñ quis ex.
n Eatliberis. ſa⸗

licet a furtis·
0 ORendiaps
ep̃ᷣm vel pncipem

ut ſequitur · vel die
ipis collatoꝛibo fi⸗

nito offtcio ut ; S e⸗·

Eneceſſitatem.
P (S em. peipiẽ⸗
di ali iquã digmta⸗
tom ut in mſti . in p
hemio in fi ſm aʒ:

reddat ome quicqd fura

tus oſtẽditur. ſ̃ etiã ipᷣos

ꝙꝓiciales ſi ſenſerint ad⸗

miniſtratoen furtü licentiã
hre:magis aũt etiã necita
tẽ h rekerre nobis ut nos

ognoſcẽtes q omino au⸗

rovedidit iuſticiã. p dictiſ
eum ſubieiamus peĩs · ſuꝑ

qdᷣ etiã celeſtibo ſuppliejs
reus erit trãſcẽdẽs inkiu⸗

rdũ m quo aceepit ämini

ſtracnẽ . ſi aut valueit ex

quacũq; cã nõ ↄpletis qn⸗
quagintad diebo ex ꝓiũcia
ſuge.· tüe opᷣheſus ubicũq;

vegore videt reuocabitur

q dẽ in ꝓp ie in ꝗq ãmiſtia
bat. omne vẽo qðᷣ muẽtuj
fueit accepiſſe reſtituat m
qua druplũ.¶ Ilo vide⸗
lieʒ obbuãdũ nullam elſe
nr̃is ſubiectis licẽtiã in a⸗
liquo quodã pᷣ̃ter furtum
bee crca iudices agẽ. non
enm ſi videatur vehemen
tiſſmmus mdeuotis 4pter
ſiſcalii exactõneʒ. aut ꝓpt

delickoꝛũ execucënẽ. dabi
mus ſubieckitz a aliqͥd

aduſus cu. Ex diuerſo
aũt etiaʒ penis eos oĩma⸗

mariſſimis ſbiugamus ſi

eos q puris uſ ſunt mam
bus:cet hiſcalii exactõnem
cũ omm detulerant ſubuli⸗
tate· poſtea deponẽ etes am
miaſtmeöͤmen miriani b⸗

milibus cauſis. i·inaliqua eiujli euſa a gere coͤtra
eos indices durãtę adminiſtra cõe ut.s:in pnᷣ. huius. G.
Ea oↄtra ꝗᷓ. ut diffi · inch. En vero · ſo lutio ut bi ·

is A indici ba.

enerabilibus. ſez

c. En eceſſitatem ·

ces⸗

cze ito eſt basſemites,

x¶ Que· x¶Que · lex·

ſũpſerint et non cũ omi fa
uoꝛe poſt legitimum tꝑpu
ꝓriücias relmquentes de⸗
duxermt. ¶ Opoꝛtet enj
eos quu poſt hãc niam le⸗
gem faciendi ſũt clariſſi⸗ ⸗
mos ſubiectarũ ꝓpũciax
iudices cõnderare qᷓnta
quio fruãtur gloꝛia tales
apparẽtes qntas auũt ſint
meurſuri difficultates le⸗

gem hãc ſoluere. qu antũ

ad ſe pᷣſumẽtes · erit enim
abſurdũ.ſi eos qͥdeʒ qͥ m
uilibo capiitur furtis · jpſi
toꝛquebunt et nõ pᷣmitus
gqineſeunt donec reddãt
furta· ſp̃i aut innoxn mã⸗
ſermt in maximis oↄſtituti
furtis. et neq; apud ſbᷣie⸗

ckos erubeſcentes exem⸗

plũ. cũ liceat eis honelti
et liberisa vndiq; laudã⸗

dis oſtẽedi et a no bis hr̃e

teltimomũ et ſpem . nõ ſi⸗
mmus aũt nec ſpectabi⸗
libus iudicibo nec alteri
alicui ꝙᷓ libʒ eis oppᷣſſionẽ
aut miuſtidaʒ inferre.aut
ciiulibo omino cauſis ↄui⸗
care . utanos honeſtatem
eis fuemus et illi purita⸗
temnob deuocõnẽq; reſti
tiant. ¶ Salient en omes

—— —

ſubiecti qꝛ ꝓpter eouti⸗

litatẽ et vndiq; eoꝝ indẽ

mtatẽet ut ꝑ omnẽ aga⸗
tur quietẽ non nwgaur

—

telibᷣ.cau. ſi filium.

. non alienan. 4 mmug.

ð aũt:dictũ eſt ut. s · e. ¶
egis.· ſez iſtius ut ſubicit.

itra. i. ſine. als eſſß
iziinea ¶Nicẽ

4 Fehiu, oiet, ſubaudi poterit ex⸗
erceri et q ctrap eſſmos latrones exercetur ut modo
dixit ut · C. de fer · ꝓuinciaꝛ · vel ꝙ celeritatẽ deſiderat ut

ff x dam · mfec · · · 1Patres. ſic:s · · Ceos.· ſie etᷓ.ti.

inſiur. qðᷣ p̃.opoꝛtj.
3 eghate⸗g ds
Poͤte agatis ꝙ tã⸗
dẽ ex neceſſitate fa⸗
ceretiſ. ſic · 8. ð ſide⸗
iuſſo. q auũt.
bᷣ NMis · Topibo.
c Clementia · i. ꝑ
hoc ꝙ fecimus iſta
legem.
9 ericulũ. & de
hoc inratoꝛiã pᷣſtat
aucõnez. AUut t 5. Ec EC.
tua qᷓ pe⸗j. J iußur.
goß. Ci.
e g ndeuoenent
nolite pᷣbere ut ſe⸗
icit.

4 ili gẽtia. utin

in phemo é E⸗
aphaßan.

8 Repauimusi⸗

recupauimus.
b 0 Sndic ſe. 8.
io opoꝛ · epi · i· Fe.
tac ymnosi⸗
gras ſic ·ti. xi.
¶ Bem nitatm⸗
qnia in ſola clemẽ⸗

tia poſſumꝰ eẽ pa⸗

reſ deo ut · C. ð nup.

l. impialis.

m ¶ Quãtũ ad noſ.
nam vere oſecrare
non p̃t cũ nõ ſit ſac᷑
dog ut in inſti · de re⸗
rum dini· . ſacre.
n Eis. als eas.

0 edignãtes · ſc
in hoe. m alijs autẽ

mmitatur ut · C. del 1

conſti . dig na ſie et

inſti. de hꝛeð qual.

et diff. Epenk.
p ¶ Aui impato
res.

q ( Ipſi. 1 ſalicz col⸗

latoꝛes.

n¶Propter h. quia

accepãt aliquid ut

.s · e· ¶co gitacõ · in
fi e q; erat pnᷣeepſ
in ſili delictout · s· e.
Cſi quis aũt. vnde
mil potenãt adi mui
cem opponẽ ut · C.

uelti qꝝ ſibi plum dedit deua

volum
d etr ſ.nob.
mala Sematiemats eſt in lñ citra

a. ſez que ſequitur·

ults

uelr
td
ſo

ni⸗

in
ep
66
nic⸗
nun

zus

piũqas relinquere et in pereg⸗
ms affligi ꝓpterea pñteʒ legem
ſeripſimus deo eã wustes et pñ

tibus. etvenẽabilibo maxĩe eius

ouoms que feſtiiis diebo ut o⸗

mmbus liceàt pres ſuſape.ma⸗

gis iudices qᷓ ſures et ſollicita⸗
toꝛes eoꝝ ſpᷣſtãtijs inſi diãteſ.
Opoꝛt; q nos nr̃os ſbiectos
ſcẽtes quãtaʒ wſtri ꝓpoſuimus
ꝓuidẽtiã cũ omi deuo cõe pvᷣli⸗
ca ſine imminucõ e tributa pfſol⸗
uere · et neq; ãmĩſtratoꝛũ egẽne
ceſſitate · ſed ita deuotos noſmet
ipos pᷣbẽ ut nobiſmetip̃is oſtẽ⸗

datur opibo . qꝛ etiã ipis ꝓ hinoi

clemẽtia ꝓpriaʒ nobᷣ deuocõnem
reſtituetiſ: et merito hebitis oẽm
a iudicibus occaſionẽ deuocõnm
fauoꝛẽ et ꝓuidẽtiã.illð ſaentes
ut quia iudicibo imminet vndi⸗
qʒ hiſcaliũ piculũ.a mamfeſtũ eſt
q; inꝓprio ſuo piculo ãmimitra⸗

Oones aſſumũt et vos hoc agno

ſeẽtes ex omi modo et iure mde⸗
uocõnẽ et nolite vr̃as volũtate⸗
itapᷣbere mobediẽtes. quatonuſ
eoꝛũ egeatis vehemẽtia· quã ne⸗
ceſſarui eſt oos aſſum ꝓpter in⸗
eiutabilẽ fiſcaliũ exactõnẽ. ſaẽ⸗
tibus vobᷣ nr̃is ſubjectis q; mili

tares expeſe et hoſtiũ inſecucõeſ

multa egent diligẽtia. anõ poſ⸗
ſüt citra pecumas her agi cauſa
videlicʒ recipiente nulla dilacõ⸗
nem · neq; nobᷣ ocedẽtib deſpici
romanoꝛu terram diminutã qui
et libiã omnẽ repauimꝰ.q wan
dalos in ßuituteʒ redegimus. et
plima adhuc et maioꝛa ſworamꝰ
boꝝ a deo peipe. agere. ꝓ qᷣb⸗
cpetens eſt ſiſcalia tributa ſine
imminucõne et deuote et m diß
fimta exigi tpa. ¶ Quapropter
h vos quudem deuote occurretis
iudiebo.illi wro facilẽ et ſpara⸗
tam ſiſcalii illacnẽ in vos exhi
buerint. et iudicũ laudabimus

lu. et vſam approbabimus
volũtatẽ. et vndiq; vna quedã

erit optima et cõſona pᷣldentiũ

et quibus pᷣſidẽt cõgruẽtia ma-

gna. ¶ Itaq;ʒ deo et ſaluatoꝛi nrs
mhu xpᷣo omes ſilr offerantym⸗
nos ꝙ hac lege . que eis dabita
patrias habitare caute et ꝓpri⸗
as facultates b̃e firmiſſime et
iudicum frui iuſticia:nam et nos
ꝓpterea eã poſuimus. ut aiuſti⸗
ciam que in lege eſt valeamus
důo deo wuerea noſmetipos. et
nr̃m cõmẽdare impiũ.ut nonvi⸗
deamur deſpicere homnes ofp̃ſ⸗
ſos quos nobis tradidit deus ut
eis ꝑ oĩa parcamus.eius ſequẽ⸗
tes bemg mitatem ideoq; quan
rum ad nos c ſecretur deo.eo q;
nichil in mentem noſtram vem⸗
ens bom pro tuitione ſubiecto⸗
rum relmquimus. wolentes eniĩ
inhoneſta heca ſeruilia ſirta pi⸗
mere et noſtros ſubiectos qui⸗

ete a prouncialibus iudicibus

conſeruare· ꝓpterea feſtinamus
grtis ãmim ſtrationes eis dare

ut nec liceat eis derelmquere. et

arripere ſubiectis· quoꝛum caua
ſa omnem pꝑferimus laboꝛ emde⸗
dig nantes mmitari eos qui ante
nos impauerunt qui pecunijs ã⸗
mimſtracões oꝛdmabant · ſibi⸗
metiphis auferẽtes licentiamã⸗
mĩſtratoꝛibo nocẽtibo increpãdi
uiſte et ipſi ea q̃ percpiebant ee
lando iuſti putati · et ꝓprios col
latoꝛes ꝗꝓpter hoc arriperea ma
lis iudicibus non valentes. vn⸗
de nec ipſis iudicibus inerepaé
poterant et agere caſte occaſõe
predicte cauſe. Hos autẽ ſuf⸗

ficientem imperio queſtum eſſe

putamus. ut collatoꝛes ſola ſiſ⸗
calia conferant tributa et mihil
almid extrinſecus queratur qðᷣ

ſubiectis omnem cõmoueat vi⸗

tam. ¶ Quod autem anobis p⸗
mitus dictum eſt. adhuc maioꝛi
opere et ſubtilioꝛi compleri eſti⸗
mauimus legiſlatione· quatinꝰ
noſtra intentio ommbus fiat a⸗

perta. Sãcimus enĩ clariſſimos

ſpiectaꝝ ꝓicia ãmĩſtratoꝛe,y

(Praſeptio. in ſequẽtibus: b Neq; in erniinibug.
H nonne violẽtia eſt erimẽ er publicũ ſiue ſit ppᷣlica fiue
ſit pᷣuata.ut.ff. de Pi indi.l.i.ſeñ.· eſt. ſ̊ erimẽ hie ꝓ ma⸗
joꝛi ermine ponitur: ut · C· de cuſto. re.l· ij. et · de re mili.

e ¶ Hoꝛi. ſ.
p̃nhdu. phi⸗
dü dico nõ

expectã tiũ.
d . Audi⸗
cib⸗ · puta
a mgro mi
litũ ſi foꝛte
erãt militeſ
illi qui deli⸗
querunt-

e ¶ SHubie⸗

cti.ſilli qui
delmquüt
FAd eos.
męgros mi⸗
litũ puta.
g& PDer quã-
ſcz h ae no⸗
ſtra. l. ut ſe⸗

„

quitur
2 Wrabe⸗

mus ergo
nõ poterit
altei delega
re. ut · K. de
offi· ciꝰ cui
. mã; eſt luj.
.l.i. 1. Keñ ⸗
i Omem-
mi in caſu
ut ꝗ.e · ¶ in⸗
terdicimꝰ.

k Baben

tes ¶ Pſiel.
1 CC nus 8.

ꝓxie noĩa⸗

tis. „ 2%
m 2

leg . ſ.a le

ge in dulto
ut ſit ſco
laris qͥ ba⸗
bet puilegi⸗
um mgri ut
m phemio
digeſtoꝛuz
in fi. vel cle
ricus q̃ ha⸗

bet eßi · u

C. de epil ·
et cle· l. oẽs ·

vel miles qͥ

coꝛã mgr̃o
militũ ↄoue⸗
nitur. ut. C.
8 mriſ om.
indic.l.ma⸗

citra omi feõs peeum arũ ſuffra⸗
gio. et ab hijs dato iurennado
memoꝛes.et a noſᷣ hr̃e licẽtiã ut
nulla ſit apðᷣ eos pemius foꝛipᷣ⸗
ſepᷣtio.neq; in hijs que ↄmittũt

ab aliqͥbo violẽtijs · neq; in ẽmi⸗

mbus et que hinc oꝛiutur leſio⸗
mbus.neq; m ſedicõmbo pbłᷣliaſ
neq; in publicoꝝ tributoꝛx exa⸗
cõm bo. ſ̊ omes ſilłr ſubiacẽ ho⸗
rũ iuriſdictõm:non expectãtiũ
neq; pᷣcepta pcipere a iudicibuſ

gqubo ſubiecti ſũt.neq; nuciare

adeos.ſed cõtẽtos eſſe hac nia

lege · p quã omnẽ eis ptãtẽ pᷣbe
mus.et ipi omnẽ licẽtiã hñtes pe

mitus in pᷣdictis cauſis.et nec pᷣ⸗

inlegio vti quolibʒ.neq; ex hoc

ſibimet im ꝑetrare ut delmquant
mnoxie· nõ enĩ qiu omi abſtinẽt

accepcõe iudices · aliud qͥddaʒ
deret legis nr̃oq; ſponũt timoꝛi·
ß ad illũ reſpiciẽtes fuabunt iia

ſticam ſubiectis/omia p̃ᷣm nras

iudicantes et agentes leges.

¶ Quia en mlites et hmoi in
ꝓiueijs conſtitutos eis ſubieci⸗

muſ. neq; in boc egebũt pᷣeepto

cuuiſpiã ꝗꝓprio aut a nobis aut a
niis iudicibo.ſ̊ pñtilege vtẽtur
et hanc eis oſtẽdẽt.ut auxiliet᷑
eis utẽti bo iudiciali ſiducia.ſeẽ⸗
tes· quia mſ’i hec egerint et emo:
limẽwoꝛũ ſuſtiebũut caſu et mili⸗
tie et in coꝛpus ꝑpiculũ patientur
ut᷑ noᷣ nullo alio pemtus opus
ſit uidice et aut latronum inſecu
toæes. aut appellatos violẽtiax
inhibitoꝛes (magis auteʒ fures
aut violentos) mittere occanõe

quidẽ quaſi racõnapili utentes

giſterie. S ed nunq̃d a principe połſt habere.ſeñ.ſie.
dicatur nõ obſtãte hac.l.ut.ff.dełiijſi qᷣs.m pnᷣ·⁊nõ als
ut · C. ð̊ p̃cibo imꝑato · offe.l.reſcpta· et · S. de non ali. E qꝛ

verõ veriſimnle · in mi· et bie ſubieĩt.Alij tñ inteligũt huᷣe
GCEin pᷣuileg ijs que iuris coꝛpoꝛe non ſũt elauſa ut in re⸗

ſep̃tis et imiliba.nã ſi ẽ a lege indultũ nõ tollitur ſjᷣm eogs

et eſt p ceptoꝛ meus in bac ſententia · h · b· fuit in pᷣma qð

