eruata actõne neg g ut⸗ fi· vel ↄ diẽ.ex hac.ł.

„ (Deretentis · ab opmatoꝛnibo i.ſ ex hijs q exegit a mi
litib dari debuit apud ſe retinuit et ᷣm hoc die opinato

riba · i. ab opinatoꝛibo · et ꝙ dicit miles.i.opinatoꝛ ꝓ mi
litibo · vel die ꝙ index aliqua retinuit qͥ nõ det opinaroꝝ
q̊ m duplũ dabit ut mediã· milesi· opinatoꝛ ꝓ ſuo offi
cio et aliã fiſcus et ſᷣm hos mtellectus nõ objꝗj.de cenſi p⸗
equatoꝛes mii a ꝓuincialiba mdebite fuit acceptũ et ita

2

in quadruplũ pumitur.Alñj di eunt ꝙ ibi p vim üt et ] de

exequa.mul placet/hſim eos facitꝗ · ti i.l.i⸗
¶Nudiciba.ſc ꝓpuincie· /ta
a (Digmiatis · li ſit tribu⸗.l.ij:ct:ubi ſe:l.i.et no·qmiciã

h ꝙ offici alis nõ diẽ̃ ius ſua aucte ſ̊ pᷣſidis iuſſu ſe ⁊ die

aũctas · i · apiẽdo ꝑ plonãut.se.nemo.et in rebo ut ſub

xcit. et ð᷑ im eadẽl neæmo-et dic autoꝛ es ⁊c.i:officiales p

tarius ad qðᷣ.s ubi tecu:cõ⸗

b ¶ Nomimba · qui
. “ðM voluũt ſoluere·
exigetur ut ptẽ debitã mi⸗ Sma wm⸗
les reliquã hiſcus acepiat. -hm ver au⸗
7* giu ſte pᷣm · b· al. et
Judicibo quoq; eoꝛq; of P·ſic pomtur. s de
heijs eatenus ſůuemmus q. p l-f et ubi cau.
ut in otumaces debitoꝛes fiſ.l. me do. in hei.

cuuiſcũq; digmtatis auto
ritatẽ ſuam exerceãtac hi
imprudẽter ſolucõ differa
tur.actoꝛes ꝓcuratoꝛeſq;
eoꝝ q; pᷣdia oſequantur.

de eoꝛc nomibo ad nrazʒ

ſcaentiã relaturi. Pmꝑpꝛ.

cuiuſcunq; digrtatis
atʒ ſoꝛtune reuera fundos
ex metrocomas miſi pro⸗
cinn gra h empcõms iure
l quolibʒ alio titulo legi
timo poſſederit et non nn⸗
poſitas rei publice functi⸗
ones agnouerit quẽad⸗
modũ pᷣoꝛ dñs depẽdebat
ommo poſſeſſiones eoꝛx
publico vẽdicẽtur et curie
eniſdẽ ciuitatis ſb qua m⸗
cki ſũt aſſignẽtur · ut pub⸗
licis omoditatibo circa tri
butarias functõnes vndi
q; nra ꝓinſione videatur
eſſe ↄoſulti.
De ſuꝑexactõmbo.

vel die Zᷣma domꝰ.
ut ꝓ eccta pona᷑
ut no ꝗ.·e · l. in ſi. er
facit ꝗᷓ. de mu:pal.
euidẽter. et · S· de m
dict. .⸗ltii..
d ¶ Metrocomial ·

metros mẽſum co⸗

mos villa mde me

tro co mia idẽ villa

mẽſurata q̃ dabat᷑
metroicis ut: s · de
iuĩ. fil.l. cert a.in q̃ᷓ
villa nec hbjs do⸗
mibo nec alijs lie;

emẽè ut ꝗj. nõ licere

hame. I.i.
e ¶ Procinij p̃ſtã⸗
ſtadi tributario i.
fraudeʒ publicaꝛz

functionũ quo ca⸗
ſu nõ łſz ei pᷣdia no⸗

miare ob cãm pf̃fo
cinij data ß ofiſci⸗

tur ut ꝗ. ut ne ad ſu·

um pa.ſuſ.l.i.et ſic

nõ p̃ᷣſtaret tributa

cũ nõ hʒ rem.
f ( Emptionis.li⸗
cite.acur ·

eni publice functi⸗
ones id ẽ tributa.

er annone oner re
rũ et ideo cũ rebus

ãbulatoꝛia ut. ff.
de publiẽ · nnpato⸗

res · et de fund.pa.l.vmũſi.etq.de pᷣgijs et ombo re· na⸗
ui ·l. jj. et. ff· de cen · foꝛma · ſiẽ puitutes ſequſitur rem ut· ff.

de ſer. ruſ . . l. via. Epenul. et. ſe · ⸗=ta erãt ſoluẽda
b¶ Poſſeſſoneſ. ꝓ qiubo tribu⸗ ⸗ſane.ec.lp la cet.ibi ·
c ¶Kſñgnẽtur ↄtra·S. de ſacro⸗ nulla traſlaconũac. So

luco ᷣjm quoſdã ibi de pᷣdijs dedicatis eccie h̊ de alijs pᷣ⸗
dijs colli gitur ad qð ꝗᷓde fun.pa.l.vmũuſi.ſ̃̊ ibi nõ diẽ pᷣ⸗

dia auferri. tu die ꝙ H̊ nõ dicit fiẽi trãſla cõnẽ m alui licet
aſſignẽtur cinitati qᷓſ ad pignuſ.vel verius ut dixi h̊ di
nina domus ꝓ domo ecãe pomtur nõ ꝓ mpa eccia·

d (Nũcti. alias iũ eti alias vincti· as ꝓuiſiõ e · et die ſez

e ¶ Dromſione als pinſſione ali⸗ que ẽ in hac.l.

ub. (De ſupexactiombo ultra ꝙᷓ debetur ne t iſte vel

ſiipioꝛ de ſupin dicto ſuꝑſluus ſit.
vSicquida curi alibo·actiue intellige.
b ¶ In duplũ.imo in quadruplũ ut ꝗᷓ. de exeuſa:.
mu. l.placet· et de cen.l. pequatoꝛẽ·que ſũt cõtra.So · illa
de rigoꝛe hec de equitate vel hec ßm illa ut h duplů ſit qd

pᷣſtatur ꝓuũcialibo alind fiſco ut.s.& aſſer.tol.l.iij.Ci.ul

verius refert ꝑ vim ut ibi annõ ut hut · ff. de publiẽ. l. li⸗

et · S. de mfami. l. ij·
vel hie habebat —
weet iceo in dudli intra debitũ elici⸗
punitur ibi ſua au⸗ c. . .
toꝛitate et ideo in q̃ᷓ tũ fuerit a curiali

e ¶ Confutatus i.
ↄuictus et ſie cini⸗
lis nõ tollit cerimi⸗
nalẽ ut. s.qñn ciuiliſ

exactoꝛibo in duplũ erua
tur qðᷣ ꝓiicialibo reſtitui
ꝙ tinus opoꝛtebit. Si qs

actio.l.i. aũt exactoꝛũ in ſupexa⸗
d Perſeueret · le⸗ enn KennEE„
RPedeidene Aoöms ernnẽ merſtoſira⸗
qðff. de peñ. l. cpi tus capit ali ꝑiculo cupidi
ta n. 4. ſolar. et · S. tas eius amouẽda ẽ atq;
graſſatoꝛel.et.s · de Pe n Riiſ 15 f-*
pa. aud.l ij. in fi ieclaß inhihſeſe ſeele
als ſi ſemel tüc ex⸗ ribus pleueret.
hiiked (peesgis⸗isa dilmas
Es eoꝛum . di⸗ dis pignoꝛibo tributoꝛx.
duos menſes a die Es eoꝛ Fmpꝛ.
ca peõms ut. ff. de qui fiſcalibo debi⸗
re indil · deb itoꝛ ibo· = ais p ↄmmaciã ſa
al. Itẽ ſeruatis ſo⸗ .— t diſtrab⸗
lombo que dixi. 8. tiſfaeẽ differut diſtrahã⸗
. mſtru. et iure tur 9patoꝛibo data firmi⸗
aſt. fi. ii. tate ꝓpeua poſſidendi.
Poſſidendi.eè re E⸗
ſi res fuerit mĩoꝛis 8 Atis ſt dbi Edẽ.
ut. s. de int. haſte toꝛẽ annonar᷑ ad ſol

Ftreclign ſ·et ¶uendi neceſſitatẽ captiõe

—

Sen drern ¶ We apochis pub
&

„ „

As er

ſed tñ bñ capitur p ſep cõibo curialiũ. (dẽ.
pſonã ut · S. t· i · l· . —
Itẽ et vendẽtur ut D inferiooũ ria⸗

*8 l. Xx⸗
ub. (Deapo⸗
chis põͤlicis apo⸗
cha ſoluenti d atur
antipocha ſuſceibi
enti ut.s. de fide mſtru.l.plures.et.s.qui po.jin pi.l.pnł:
et no. ꝙ als eſt curialiũ et als curialiba exponeg ĩ fi. li.
tẽ als eſt de diſtribuẽdis cimlibo als deeſt.
d inferioꝛũ· qui tributa accipiũt et inferũt maio
ribo qui maioꝛ es ſe accepiſſe negãt ſic foꝛtuna
eriozu grauatur in duplout . . de ex act tri · l. miſſi.
Curialiũ. potẽtes er euriales ꝓ eodẽ pomit. et ẽ alias
6 ſez bonoꝛequi voctur eſtimi quas

tunas et impᷣſſo⸗

als eoudé
vt delcpcõͤ es .·faciũt pnᷣcipes cogẽtib djuͦſfs ne⸗
gocns ut illud.exijt edictũ a ceſare auguſto ut deſcribẽ⸗
tur vmũſus oꝛbis et m hoc qð ſubicit p ſn gulos oꝛdis
nes · dic · ii p omes hoĩes magnos et puos. omes em de⸗

H.erãt et alij quadrim

bent ſoluere ut S/de ãno· er tri · l. in fraudẽ. et ꝓp hoe ſ in

aut: de coll:circa pꝑnᷣ.et qð ſtatim h̊ ſhicit puͤci

nẽ potentü et itidẽ curialiũ

cobibẽdã placuit ut deſeri

peõnes ſi que ꝑ ſmgulos

oꝛdĩes co getibo diuſis ne⸗
goens agitãtur nõ ſumãt
ante pncipiñ qꝙ; apð acta
ꝓuiciaꝝ rectoꝛibo intimẽ⸗
tur. et ex eovrecepte fue⸗
rint ſentẽtns. Sʒ et aurã
qð ex hmõi ↄtribucõe re⸗
digitur ita debz ſuſceptoꝛi
aurario ↄſignari ut ſecuri
tatibo in ſeretis dies cõſu⸗
les nomẽ menbhs cã et ſü⸗
maopᷣhẽdatur quo et de⸗
ſcrip cõis eqiutas illuſtre
tur et deſcriptis documẽtis
euidẽtibo fuleatur.boc eẽ
obfuãdo ut in quadrimẽ⸗
ſtrius q; Hᷣiubo qui ad ex⸗
cellentie tue officin ſolẽm⸗
ter diri guͦtur celebrate de⸗
ſcripcõms diſpũctio ſoci⸗

etur ut o ẽs nre ptãtis ſa⸗

entiã foꝛmidãtes nlad re
leuacõnẽ locupletũ atʒ in⸗
opũ ꝑmciem audeãt ptẽ⸗

ptare. qð et tũc optimu ẽ

cuſtodire cũ lue ratiue fa⸗
cultates ex boms curialiũ
curie obue munt ut et mo⸗
pes et lo cupletes freũ hiiᷣ

pin ꝛc. alij

vicüt deſcp eðnel. i. ſcepᷣture qͥ ſũt de Iolucõmbo aueß.
manu in manü et hoc dieit p ſm ines acnt
vocãtur apoch e que deb et inſ
valerẽt ut et dona cõ ultra legiti
¶ Cotribucone i·tributoꝛe ſolucõ

gulos oꝛdmes que quidẽ
lari apud p̃ᷣſidẽ als nõ
mã ſũmã ut. g. de dona. f.

ne⸗ ſaneimus.
m ¶Aurrio. quiet
iße eſt cunahl ſiue
officialis de maio⸗
ribo et ad i reſpiẽ

„ „ ,.— .
pncipi huius. .

n ¶ SHecuritatiby. i.
apochis q ad ſecu
ritatẽ ſoluẽtiũ fiũt
ad qð ꝗ.de col. ſun.
pa et ẽp h̊.placuit
e (Auaferetis idi
ſoluẽtis curialis vlł
etiã tributarij qui
ſo luit curiali ad qdð
· de ſuſcep. l. ſuſee
Ptoꝛes pñtib. Itẽ

ad hoc ꝙ dicit de

libelloꝛe. Item ad
cam facit.ff. de doli
excep · l. ij. Ei. et de
trãſac · l. c h · Ein
c. et · S. mã. l. p diůͤ

ſas. debet enimſe⸗
ri indictio dvcumẽ

to et nomen impa
toꝛis· ut in aut ut

pona nomẽnnpa

toꝛis pꝓ to· et ſbſcri
bit notarius êzz eis
ſubſep tio ſola nõ

ſufficiat ut. s. de co

ue · ſiſ. de · . ſ
p ¶ Kuo · ꝓut vel
quo.ſ.facto et qd
ſubicit delep cõm⸗
bus. i. qliter eque
fuit impoſita col⸗

lexcta ſeu deſcpᷣtio⸗

deſcriptus ſc; tribu
tarius vel curialis
inferioꝛ aliaſdeſcpᷣ

tio alias deſcriptis

et ſic no · non ſuffi
cere teſtes. ut. ff.
ꝓ bac᷑.celſus· et ſie

due ſeripture ad minus ſut neceſſe vna de mpohecõe ut
Hic et in aut.de collł. & ꝓ fiſcaliba.alia de ſo lucõne que ſ t

ſuſceptoꝛi a euriali ut hic. et in aut:de man.pnᷣ.E co ges

cet j. de coll fun.pa.l.plaeuit · fit et tercia quã faẽ curialis

minoꝛ cũ recipit ut· s/de exac.tri.l.apparitoꝛ es.

r¶ Fulciatur · ſcz equitas. emt ut ſi de expẽax noticia

¶n qdrimẽſtruis mos⸗ quaterms ſiue qᷓ̃tuoꝛ menſi⸗

bus op hẽſa ad ſer inia publiea apoche dirigerẽtur p pa⸗
latinos ſcʒ ſuſceptoꝛes aurarios vel alios ut totius erro

ris demerſa ealig ine publici mtiocinij poſſit elaritas ap
arè ut et. g. de etaek. l.i. et facit qᷓ.ti.ij l.i.¶ penl in

ruibreues qui in ſcrinio latculi

=☛

= – —

g . r a mgr̃o o fcioreut. S. de of. ma. off.l:fi. ſ.ff. de ꝓba.lſi eyrographum.
mitt⸗ ne cen licioeos 8 et are et ſuſcepto⸗ u ¶ Optio⸗/maſculini gnis eſt q optat q p cẽpit·
kege elchwrr i/ alovi ſpo rals diſ phog. datoꝛeꝛaceep x· ¶ Actuarius· als aſtuarius⸗qꝛ gcũ aſtu et calliditate et
N riaſſignate:· /2 l ut · ff. de. v. ſi g. l. a gnoſcẽ. ĩ pn · inſtatia extoꝛqucet.vel alias actuariꝰ.q; aliquid agit in
fit rts eg ales. in deuißb mapoſtti . ab exi gendis tributis· ſt enĩ hec nomĩa exactoꝛũ⸗ .
AN 5 nopu:nã videbis quã⸗ eo ęxactũ et an ſuſceptos 2 Kauclon dunpnnßt tribut eerine nuvel D
uid pabuerit totu exactũ. feſſus eſt ea bere que antipoca q tm pᷣtente E an⸗
pge 48 35 deſcri noꝛum trihutuü diẽ
lange E (R5. ſe 8 deſcri Hüuc recepiſſe⸗
enſd ben atu Bi Pe . ¶ Geltoꝛ⸗ id ẽ p⸗
4 ta ſi eurialis dona⸗ „ . S .
Ae 903 1 r. , „ 5 bacoõne teſtium a⸗
dte bat bona ſua ali⸗ ꝓuiſionis po tatur; quam Oms tributar le ſerer ctis receptoꝛæcoꝛã
cui.nã quarta pg diſpoſicõnẽ ſi qius iudicũ eur. miſ foꝛte à curialis aut qnibo apparet qeß̃
de. ſur ei. nũarioꝛa, wi curialiũ muti quicũq; afparitoꝛ vl opcõ teritoꝛannoꝛe no⸗
liii ſerip · l. vna er añ lan dã eſſe crediderit int⸗ vel actuaruis w qlibʒ pbᷣ⸗ mige ebra ur
füng quibo quar: ps. l. minacõi quã nra ed es ſta lici debiti exactoꝛ ſiueopul Bid apochif
n mnſee ne⸗ terit ſubiacebit. mpꝛ. ſoꝛ poſſeſſoꝛũ wl collatoꝛu bConleribñtur.
uite nüpemtitwe quidẽ Emel ſecuritatẽ de habiut caucõnẽ.aut id qðᷣ a retamr aee vſe vt
bne luerũ curie obuem reluſ one munerũ e⸗ depoſcit deberi lbi mamſe⸗ lia d ee no ſPone
iſ ens ponet be⸗ mſſſam. ab altero indice ſta geſtoꝝ aſſepene pꝛa⸗ I. aſ in quo non
D Peer eo⸗ nõ liceat refricari, Et ideo tefecerit. Lmpꝛ. oppoĩtur exceptio
gbite nõad ꝓxrmũ ſß ſu⸗/ ſ. pectabilitas tua ſaluber⸗ Ecuritat bo que pu⸗ pen ar Peciun⸗
ern pernis dicti reer rime atz inſtiſſine pcepti blicaꝝ functõnũ gra· ſue in alon ſoabel g.
ſralianem ee⸗ onis foꝛm ſecuta phibe in ſolidu liue m pte ſolut renõ nume. ge. in
larẽtur poſſent ab bit in poſterũ cos ad diſ⸗ eſe cõ ſcribuntir. nullãex e eae.
lrondi vnobent⸗ cuſſionẽ trãſacti munerii ceptionẽ nõ nuate pecume aren eſon eler. 5
tilenmi e ßelolimzers S.⸗ aſtringi·quos clariut ae⸗ pemitus ↄcedimus opom, txe quadri.pſ. l. ij. E
88⸗ . . „— „ 4
en uarentur · et no. eq⸗ cepta ſecuritatig ꝙ ſperita De canone largitiona- ſer ſuſcept'l.
unt liter paupes et di⸗ letari. mpꝛ. 1 e, ſo Em . SH ſecu ſtatetz.
iie tes m quatitat⸗ Hicũq; de ꝓuiciali⸗ ſuamilon, Emꝑz.
4NG vymon aclt col⸗ . 2
geſt rras non hm mu us et collatoꝛibo decurſo Ane ſummãᷣ au⸗
at nus pſonacad qd poſt hac quãtolibʒ ãnoꝛx riwil argenti reli a 16.(De anone
ii dierer . 4 er. munẽ cũ ꝓbacõahqᷓ ab eo — quarũq; ſp ecieruᷣ 1 5 d eſt de regu⸗
ttee lactoreeg, tributarie ſolucõis expo⸗ ꝗ ſacris largicõ ibo ex mo lari pᷣſtatione eoꝛe
e g (Sihi als ſimili ſcitur.hñᷣ triũ coherẽtiũ an⸗ re pendutur ſtatim ut ex⸗ que p̃ᷣſtantur
, Er noꝝ ſibi apochas ſecuri⸗ actio fuerit celebrata in ieage nine⸗
MR . * ſeee , S E⸗ EW
e? . i ale tabi⸗ tateſq; ꝓtulerit· ſuꝑioꝛuʒ theſauros vmus euiuſq; eiales ſiſco largiũ⸗
e larij dir utꝗ· de nu tpoꝛũ apo chas nõ coga⸗ nciewl adꝓ ximos dofer⸗ tur et dependut et
nmnacta , roſtendéneqz depterin eiſb bgnacdetabiati-⸗ aiailur nadi cua
((Seltm. ſi b ẽas to ad illacõnẽ neq; functi oꝝcæteroꝛũq; qs ſollicito/ Rif svas breui⸗
ta vrſna pfecto loquit᷑ bus in cartis legü⸗
Niie ahas nfa- L tur.ut·g· de vuꝑ:nſ⸗
ſGOeD Emel.refuſione.i.ſolucõne a refundo dis : m. p. deꝛl.fi· et. s· de ann oct tri . l ij. Ci ·
rGH 2 Emiſtam ab hijs qui faciẽdi ̊ ius hñt nõ alio Mnẽ ſũmã.id eſt tributũ qdᷣ ꝓ aurovel argento

i ut ..de ſo lu. debi · cini · li. et. S. de ꝗdri.pl.l.ij. E fi.et ſolen

V * 1 . ſtatur utꝗᷓ. de argẽ· pcio qð the. in lertur · i. i. vl
uf mMmiterut · S.·l. ꝓx:et facit· ff. de peñ. dim frẽs· et. C. ſniam re

die ſũmã auri que ꝓ tributo pᷣſtatur et ꝓ reliqͥs

eGOH ſein.nõ poſl.i.etꝗ.de ſuſcep·l.ſecuritatẽ. ſpẽbe ut qdrageſmaſvel qhquageſmas ut j̊. d ſuſcep.
ſcee m (Refricari · miñ fuerit groſa ut.s/de trãſac pᷣſes:et no. D (Sacris larablatiue vel datiue lege. I. modios:
e s.de anno. et tri.l.in · ꝛit tutoꝛ a cura excuſatur eiuſd em e ¶ Ex moꝛ e:ſcʒ illiusl.modios· .
ſamG6 6is H. l. ut · a. de excu⸗tu. l. curatoꝛ. · Itẽ f ¶ Promcie.ſñi vnus tà tũ ſit ibi theſaurus als ad ꝓxĩm
in ſie et qui fu-⸗ ̊ mſi aln nõ ſmt ydonci ad deã ut ſubieit · vel die ſi in ꝓpucia ſua nõ h abeat tũc ad ꝓxi⸗

munenaut · f. de mu et ho. honoꝛ. E fi. ibim pſonali ac mos · ut et. s· de annoet tri. ꝓ locis · et ꝗᷓ. de ſuſcep· dineet
fajꝗᷓ.de auro pub· pſe · lii.et. S.de of· co.ſa.lax.l.i⸗

Nn ige mpf'momaliutno. s. & ſupinde Itẽ Fa /l. fi
NN 0 = pfecto ad puſq pfem v· h (Cabularioꝶ· qui ſũt cũ ſuſeptoꝛe utꝗqᷓ de ſuſecp· du
eomu r (Ab e0. paſſiue lege. ite pßti ad pᷣteritu babeſ 5
v ibi.ſe; pñti ↄuencõm.· Is · de adulter ijſ. ſ qui⸗ Ito

os:er de nume et actu. l. in ꝓiũcijs.· li· xn ·
ſez pnti s de⸗ . Bollieitos. i· pᷣſides et opinatoꝛes et alij ut· s. de exa⸗
nin t ¶ SPupioꝛũ/p ſũp co depᷣterito⸗ ꝙ p̃ᷣſumatur ſo lucõ elt
ſtall

cori.tri.·lmmmſſi⸗

a ( Cõſig nari.hm ſolẽmitatõ quã habes.s.de apo.pu. mittitur et z intellige qñ ̃mittit fectas pſidibo ut ſub 16
b ¶ St exinde · i · hijs ſecutis q̃ deã ſũt · li. jectis nũciẽt ut ſe ad ſoluẽdiũ parẽt uts. de indict.l.j.ct
e ¶ Saerũ · · ad comitẽ rerũ pᷣuataz. in aut! de collat. in pn. ri qᷣ eſtijet dic aut p etiam
d Mumerus· i. omis exactio ꝑ titulos· i- breues facta ¶ Liulos.· aecipe ꝓpcu⸗ uencc..
ut m Kica no ; 2ruũ ſacra et pᷣ uata ꝓ eiſdẽ pomit· vel f mus · ꝙ ſoliti ſit pſtare. vectigalia ſcʒ pſoms
Eq; ſacra⸗ die ſacra ſezʒ fiſcalium vel puatare ſcʒ ſui g ¶Cõſuetudo.ſᷣm oↄſuetudmẽ⸗ rebo jniuncta ſutpᷣ⸗
TCaatomſeeneh hec officia · . nedu alij qui mã⸗ ſtandaut f. de pubſi lſ publicmus. acur.
. Satũ nõ hñt. P ud. auia ſſti 6
f ¶ Cauſa. ſ. debiti magis ſcire pñt , n
qdeſt.. SS”õõ ſpfectus ideo puimm i
g& Conuemre. ut eſſe debere p̈cedẽtia iuſſa tularios qui de coartalib⸗ unker et facit 7. de
vfe ule, orſr i decreuerãt et theſauro offienjs vmuſcuiuſq; puu⸗ ſũ gro ij
palatini opinato⸗ ſpohtiſ ongnaripᷣcipimꝰ cie largitionales titulos te. pii ciales
res. ut · .· de of. rec· ut ex mde ad ſacrũ comi⸗ retractare oſtituũtur.cum ergo quitributa p
Piũ.l. nullũ. atü integer oĩm tituloꝛ idẽ apliſſma pᷣſectura diſ: ſtant ad opas al⸗ qm
b¶ Cributo. aliaſ tanm m Si . Piapr ide iſ bi l⸗ tur⸗ ut ſoſi quas non tenentur v⸗
buta · n Eq; ſacran puatax neceſſitatibo liberati hide⸗- diby ſuccendẽ ſut
Niiſdem. palas⸗ c Alargicoõnũ pala⸗ liter largicõnales titulos hal enct nteene
inis. . Jalczt. tibo· rei dñice n
k (Officium. p⸗ tina officia ex quarũq; ca retractare valeãt · ꝙ; ſi ali veltribu. laua li.
dis. i. o fficiales. ex quocũq; titulo fiſcalis quo tpe nra iuſſio temera nec beſtias eoꝛeco per
Dependent id debiti cu ad ꝓuiciã mittan rio auſu ex aliqua pte fue⸗ moare u nert⸗
iolnent. 2 ir viol ata. t 167 ict ad nullu ofnic.
Keepit. cun⸗ tur poſſeſſoꝛes P ſe aude⸗ rit violata. tã rectoꝛ cpü⸗ . ij. nec holpftiuz.
ui⸗ munus 6 antouemẽ. ſue id ex pᷣte⸗ cle ꝙ apparitoꝛ eius ·xxx · ut ꝗ. de metal. l. de⸗
quo habes I. de rito reliquuʒ trahatur ſeu libra auri ↄdẽnacõe ple uotũ.· nec ſalg amũ
vblir “ pñtis tpis tributa ſoliu ctantur. ¶ Inſuꝑ virũ ſpe e iegs Eli
n (Kuide coar. no⸗ ouemat. h̊ rectoꝛes ꝓun ctabilẽ comitẽ oꝛiẽtis eiꝰ vl pangariũ ut in
qui dñr cartularij. ciaxx frequẽter adeundo qʒ officium licentiam ha⸗ aut. de mã p Eil⸗
argwonales. omoneãt eoꝛx q; offiens bere conatus nepharios iett olat c.
5 & ne . „ — 5½. 1. . . . 2 vc. ſi in 4 4
p (Ketmctare ſch incübãt · ꝙ R rectoꝛ uin⸗ inbibendi tam moderato⸗ uontu phcpi. ut
eſt pfecte tractare. cie imminẽtẽ ſibi memoꝛa rum q; oartalis officij cũ s · de ſacroſan.ec.l.
q iolara: auſa toꝛ declinare moleſtiã q⸗ de hac re ãmomiti fuer int ni niné e h. et qᷓti
co guntur aliquo rys. Zit ArS atimt&. —— 1.l. f.
grmuamie ultra cõ⸗ res wl qlibz alia roe hnſ⸗ a palatims et eandẽ penã k KCua.p̃ fecto lo
ſuebud inẽ veterẽ. dem ꝓpria aunckate publi⸗ foꝛmidãtibo ſi nõ oĩbo mo⸗ quitur utz ex ſup⸗
r Conatus d eß ce exactõms ꝑmſerit cu⸗ dis pietatis nr̃e decreta cõ
icnuſ⸗ well a o S ra tã ipe ꝙ;ᷓ officiu eius vi gruũ mereãtur effectum.
hibeatur a comite cena auripondo ſiſco depe ¶ Ullud enã gnali foꝛma
cientis · . dt, mpr. ſancimus ut etiã im omiby ui. fitẽ
1 eprozetar⸗ ecepit nmia ſerem⸗ Pꝓliicijs tam noĩacõ ſpẽa⸗ almontel ..
gi a pᷣſide cũ ↄocilio 16n eq; vloci curſui neq; lin ſuſceptoꝛũ largicõna⸗ m ¶ LCuiuſq;· ſcj tri
alioʒetñ utꝗj. de ſuſ⸗ aln pter vetere ↄſuetudi⸗ liũ tituloꝛ qᷓ; defenſio tra⸗ butarn. 5. mn.
cxp. lexactoꝛes · ne grauamim ſbᷣiacè car⸗ non tĩ ꝑ viro n oniterotur.
t¶ Cnctatoꝛi . id S. katorumnontinp viros ſfſeribẽdo aliquem
eſt notarioꝛũ pᷣdi⸗ hominẽ immunem
ctoꝛe qui a graua⸗ ſua autoꝛitate nec

mimbo defendi debẽt er accipe H ꝓ curetur qðᷣ eſt .

u ¶ Drouidentibo. iſtis officialibo nulla licctia pmittat
qð eſtꝗqᷓ. ei qd dicit minuẽdũ facit· S. de ãno. et tri. l. Oẽs
Pene. et. s. de trãſac.l.pᷣ ſes· Itẽ qd dicit trãſferẽdi fa cit q.
x Ad archarios.i. alios officialeſ.

de ſuſcep· l duos.
vy Sʒ ec.michi plus placuiſſſvel etiã. ſa.lar.li etfa.
actatoꝛẽ: i: notariũ ſic ðn.sS. de of. co.⸗ S·de apo· pu ·
a ¶ Auacũq;· ↄ ſtrue nã ſi minꝰ fuerit

b (Plectẽda. (officia. tio. i. ſcepᷣtura delegata in qua
Recepimus. deleg a⸗
ſidiba ut exigãt collectas factas.

—„ —

uacuq;. la n min? fuerit . l. i. et qd ibi no.
ꝓcitio id ẽ minꝰfuerit ꝓcuratũ qᷓcũq; ex pte ꝙᷓ iuſſit ꝛc.

ↄtinetur ꝙ pnᷣceps mittit p

uotams ·i· imgulis ams in ſeptibri et octobri s,

ꝓdeſt immumtas talis ut ꝗj.de cenſi. l. i. et · S. de anno · et
tribu.l.in fraudem.et ꝗ de decur᷑.l. vacuatis.et de agriet
cenſl.immumtates . ut omnes ſoluãtut.S. de anno·
o (Diffim conẽ. que 5 et tri ·l.in. et de opi. pu · l. omes ·
in fiet de vectigali · l. ommiũ. et. s. de m dict. l. i et ſme cen·
p Eirmata. quidam libri hñt neceſſtate vel reli. l fi
tributarie functõis firmata cẽſitoꝛũ p uincialiũ indici.
ꝗ ¶ Cõſtrxerint. ſeʒ tabularn ſed in libro M. eſt neceſ⸗
ſitas ↄſtrinxerit et cenſitoꝛũ pequaconẽ et deeſt ꝓpuũcia⸗
Iium iudicum · geris contraſlſumms impetum
Er bittima. ag⸗ ut. S. de allu. et palu.l.aii.
¶ Muneribo. i in vallis ciuitatũ faciendis et reficiẽdis

et ad poꝛtus et vias ut.s.de opi: publi.l.ad poꝛtus· er·l.

= —
S=
=☛n²/—
E

lſe
fun
ſiſ

ſpid

15

imnie

SGe
.
cd
ſiſen
Ne.
toNc
Ge
nn

AĩG

.

icn

enn

Ge

omnes · et ꝗ. de Puile.d.auguſt.l abñt.

a Mumero.· quibo inſpectis mpomtur munus plone
ꝓ prmomo et eſt tale qd impomtur ꝓ ip̃is reb ut· s.

de anno. et tribu . l. · et. l. p locis· eſt et aliud qð ipis rebo

tm mmpomitur ut ꝗ· de ſuſcep.l.modios.
b

jd eſt aĩali⸗

um a cux.

u6,7De

Conditis·
id eſt repo⸗
ſitis dictum
a cõdo dis
2
12.
etiã
coꝛrupꝑptaut
apparet in
hHac.l.

d Expen

di· vel dan⸗
do militib⸗
vel vendẽ⸗
do· aclir⸗

*(Seterꝛ.
ſcʒ frumẽta
f Quere⸗
la.ſcʒ militũ
et alioꝛe q̃⸗
bus pᷣſtat
expenſa.al.
vl die qrela

dſſtrahẽtig

fiſc. multuʒ
em quis cõ
queritur qñ

clariſſmos moderatoꝛes ꝓiei⸗
aꝛx ß etiã ꝓꝑ viros ſpectabies ꝓ⸗
conſules et pᷣfectũ auguſtalẽ ae

laudabiles vicarios vna cu of⸗
hiens eoadmonẽtibo ſp neenõ
imminẽtibo palatims ꝓ curet ꝓ⸗
uidẽtibo ut poſt noſacõnẽ ec ſpꝑe
cialiũ ſuſceptoꝛũ largicõnaliiti
tuloꝛ nulla minuẽde exactoms

ad ſacrũ ptinẽtis erariũ aut trãſ

Nrẽdi ad archarios ã quoſſibet
alios exneos titulos rectoꝛibo
ꝓcia aut eoꝛx officijs ß etiã
curialibo licẽtia pmittatur.q̃dri
mẽſtruis breiubo p ydoneũtra⸗
ctatoꝛẽ eoꝛũdẽ tituloꝛa ſuper cõ⸗
mendãdis rõcinns publicis pi⸗
culo rectoꝛü ꝓuinciaꝝ ad ſacra

tiſſmmã urbem traãſimttẽdis. nam

quacũq; ex pte quam iuſſit no⸗
ſtratranquillitas ſi minus fu erit
ꝓcuratio · pena ſuperius deſigna
ta tã ipi iudices q;ᷓ eoꝛuʒ officia
ſe eſſe plectẽda nouerint. ¶dẽ.
Hecipimus ut ſi foꝛte dele⸗
gatio que ab apliſſmap⸗
ctura in diuerſas ꝓiuncias ex
moꝛe quotanmis emttitur mmu⸗
ↄtineat.omes largicõnales tim
los à quõ exactio eoꝝ debʒ pce
dere nlominus ↄpetentẽ exacto⸗
nẽ eoꝝ a viris ſpectabilib tam
ꝓcõſulibo qᷓ; vicarijs a viro ſex⸗
ctabili comite oꝛientis et pcto
auguſtali necnon rectoꝛibo piñ
ciaꝝ eoꝛũq; offiens et curialibo
oĩm largicõnaliũ timiloꝝ exacti
onẽ ꝓcurari. vicenaꝛ libraꝛ au
ri cõdẽnacõnẽ p̃ oculis hñtbo ſi
qd imnus exactum vl illatũ ſue
rit ſacro erario qᷓ; pᷣſca et muete⸗
rata conſuetudo ſacris largitio⸗
mb inferri conſtituit.

Meope a collatoꝛibo exigãtur.

rem fuam diſtrabit male py. vcl die querela id ẽ maxĩa

damna ad qð.ffne quid m flu.pu.li· Eſut qui.

g& Doꝛtione:id eſt nouo frumento.
hb ¶ Relata que velabitur immiſcendo nouũ frumentũ
i ego ci⸗
um. ſcilz ad

cum veteri coꝛrupto.

Peraꝛpᷣbieo⸗ mpꝛ.

nẽ q̃ illicite a piiciali bo

bactenus expetita ẽ ſm
eeritas tua ceſſare pᷣcipiat.

¶ Beimmiũtate nemĩ ocedẽda.

ijs nre ſeremta Empꝛ.

arns erit flaãma ſuxppli⸗
; fraude ãbitꝰ ptãte

iniuſtã cuiuſpiã ꝙſitẽtur immiũ⸗
tatẽ ac nõ ſᷣm pᷣeedẽtẽ diffimcõ⸗

nẽ omis omio abolita ſpẽalutʒ
immumtatũ gra nccitas tributa
rie functõis firmata cenſitoꝛũ
equatoꝛũ ꝓiicialiũ iudicũ peqᷓ
tionẽ oſtũxerint. Tdẽ.

2
„*

agg eis aceteris eiuſmodimu⸗

neribo ꝓ iugerũ nuͦo wel capitum

₰

q poſſidẽ noſcũtur dare cogãt
De oditis in publicis hoꝛreiſ.
Oma q̃ in hoꝛ⸗ E mpꝛ.
eis hñtur expẽdiuoſu
mus ita ut nõ prius ad

frumẽtũ extẽdatur expẽſa qʒ ſſᷣ

p̃fectura tua urbis hoꝛreis infer⸗
tur ꝙᷓ wtera odita fuerĩt eroga⸗

ta· et ſi foꝛte wtuſtate ita ſpẽs coꝛ

rupta eſt ut ꝑ ſemet erogari ſme
qrela nõ poſſit eidẽ ex noua poꝛ⸗
cõne miſceatur euius adiectõne
cꝛruptio wlata damnũ fiſco nõ

faciat. Ad iſtud autẽ negocium
arbitratu ac iudicio tuo nobilis

prudẽs ſidelis opie ſibi ↄſciu/
ꝙ mtegritate mẽtis apponatur

cuſtos ac menſoꝛ.qui wi frumẽ⸗

ta modio metiatur.wel iuſtis eſti

macombo colligat quãta habeãz

ur in odito. dẽ.

Dm ad quãlibzurbẽ mã⸗

ſonẽq; acceſſeis ꝓtinus hboꝛrea

is edcis cuitatu tabu⸗

Er bitimaʒz ceteraſq; piũci⸗

frumentum

accipienduũ
et expendẽ

du et cuſto⸗
vienduz ut
ſub jcit.

alias p in⸗

tagłte mẽ
tisalias ꝓ

integritatif

meritis. et
facit ꝗ.ð de
cur.eũi qui.

1 etiat ·
cum vedit

ꝓel dat⸗

DH
dito · quan/

do totu qðᷣ
ẽ in hoꝛreo
vmvẽdit.
Pmad
quam⸗
libet · manſ
onem. in q̃ᷓ

ſũt publica
hoꝛrea er lo

quitur preſi
di ut m ſuß
ſepᷣcõepʒ.

—

a (Inſpiceread qð·ff. de of· ꝓcõſu.l.ſ in aliquã. ¶ Eaicũq; bẽas q; Gue etaccipeꝗᷓ inĩa c ct poſteare⸗ A
b Sartoꝛũ ad qð.s.de uſufruc·eũ· et.ffad .l. inlre· l. deas quocũq;ꝛ ẽ᷑ als excuſacõ als excuſacõnũ et tuc
lex milia. et de of. pñ · l̃ ſes · alias res nudate deterio⸗ m xcuſationũ·.⸗ legitur huius licẽtiaa c. et erit noĩa 1
C ¶ Infecta · i. coꝛrupta ut et⸗ rventut aſpgin e. ut · ff· ad tiuus licontia: itãtes modomo nia quã habemus in 6
.l. rode ĩac.l.maius: Gcũ aut · d ¶ Tuũ· no deli ctũ offi⸗ n (Domi:i pa⸗ æa ꝓnincia cui indiciturhoc munus er 0
cialis puĩt nota ꝙ inm.·
dnu. vl die telli git de “ bn
delictü offi⸗ .. .,— = . WD ea pPpecuma
cialis pini inſpicere te volumd ut deuotiſſi⸗ ra cũctis ꝓ qua ſmgulis poꝛcõne que oferunr
ri· et eſt racõ mis mlitibo defloꝛ ate et incoꝛru⸗ otingũt wolumus irrogariut ab ad cpaco.
ut m autet; . „ 2 — 2 ſt „ „. — bo ſ. iſſ — nẽ. aln q de
ut ind. ſme pte ſp ẽs pᷣbeãt᷑ nã ſi p mcuriã of bijſ. dẽopacõi nec ſacratiſſnnã muns pſo
a ſuffrag. ſicij grautatis tue ſartoꝛx tecto nr̃e pietatis nec ſeremſſime nr̃e nali quo e⸗ EE
Ceos.· et fa rum neglecka ꝓcuracõne aliqua oiugis domũ patemur ſbᷣtrahẽ. mere cogia 4
it.S e on luuns infecta pierint i ad dã⸗ S tur. aln de. 0
no. e trib . l. Pluuns mie e z ¶ Ne collacõne donatoꝛũ xl re⸗ munẽ qð ꝗ
iij. et. lindi l tuu reteretur mꝑ. leuatoꝛũ aut traſlatoꝛũ ſeu ade⸗ ut veè w⸗
acuir. PHlli poſt. lx. hoꝛreaticas . guantur. D
. ratoꝛu. mpatoꝛ. .
ſpẽs ougedi copia pᷣbeatur ſix⸗ “ — no⸗
aticas: als ro quiſq; temeratoꝛ hoꝛreoꝛvex⸗ ſpoſitionẽ ampliſſime ſico i
hoꝛreas ali titerit qͥ ſbi ex pᷣdcis aliqd au⸗ .6 recꝛdacõis antiochi q nem . antio⸗ u
e re deat uſurpare hãc penã ſciat no certã quãtitatẽ ante ſe releuatis gu lis
in bomeis ſtro arbitrio deſimta ut depoꝛta poſſeſnombo nomĩe canoms in- imp:etdie ſ
poñtal thbe coms pone ſubiectus totius ſub duxit · nõ imminui decermmul. iid aſum. ſitii i
Hs eni gre⸗ ſtantie cogatur ſubire iactura. n qd in canonẽ cecidit et amu⸗ ri a9 5
Ane õ arie debz penſitacõne pſolui nec no à
tur pofitio · ¶Getnemim liceat in empeõne nc doozten pion Pꝓut deſcrp
vn de vibnh ſarum ſe exeuſare er de nume⸗ m pᷣteritũ nec in poſterũ patimur ſit in cenſfu
othbeca ubi * ſyaame, Impar. F. eſſe o ceſſum. Indulgẽtiã vero me caſmate in
reponũtur veome. Penbarꝛ. moꝛate deſep cõis etiã in ante a⸗ Probepeo.
de otraben. Votiẽs inſurgẽte neceſ ctuũ et in poſtrũ tꝑs nõ ſolũ in re⸗ ſicce ſuntl
empẽ.l:la⸗ ſitate opacõnes frumẽ leuauſwerum etiã in donatis ad leq; peſt cẽæ ul
georer vatti tivw oꝛdeiwl aliaꝝ ſpe eratis tranſilatiſq; ſeu qð libʒ ali⸗ ſeigeeuat. n
bireponun cierũ qiubuſlibʒ ꝓrenjs m dicẽ⸗ ud nomẽ noue deſep̃cõms exco⸗ fi.ko'm af
tur anuliut tur nulli pemtus poſſidentiũ ſe⸗ gitatũ ẽ uolumus obfuari.Nul tpa g& anti· W
les ii, ſe ſub cuiuſcuq; pᷣiuleginj occaſc⸗ lãq; ſuꝑ hijs unqᷓ; exactõis mo⸗ dcht ech pe
umn eo, ne excuſandi tribui facultatẽ cen leſnã foꝛm dai qbo nõ tin relid; tapdia ali, i
reotecas-er ſemus.omiq; cuicũq; poſſidẽtiũ teriti tpis relaxamꝰ ſß nec ĩ poſt⸗ qua erit wo mni
faete fnu. quocunq; mõ quocuq; tpep ſa⸗ erũ qcq́; innouacõmis aut one⸗ nar⸗ aliq d
Er Conti g cros apices wel etiã pragmaticaʒ ris adiciendũ eſſe cenſemus nul zquoel e⸗
di. ſalcz ac⸗ ſanctõnẽ à mdiciale foꝛte diſſ⸗ liq; licere demceps ↄtra diualia nis ſoluerẽt WK
cipiendo · ſicõnẽ hmõi excuſatio data ẽ vel ſtatuta releuare ſuas poſſeſſõeſ. aliqua tra⸗· vy
g lſur⸗ ppoſtea data fuit lnia mĩme unqᷓ; Nouerit tñ ampliſſime me ſedis ſer in aliu .
harncton otra tenoꝛẽ nr̃e legis ſalubrime officiu ꝙ ſi aliqñ nobis ſugge⸗ goh ſolue⸗ a
ſurpet dep⸗ valitura.Adeo nãq; hmõ one⸗ ſtio huic nr̃e ſanctõm contraria bat ꝓ mo⸗
dictil· ſpe . dico qð ſol ej
ciebus · ueret ſeðs. ma
b ctu⸗ . vnde antio 1t6
rã.ſiſis pena· S· ad.ʒ.iul:devipubᷣ·vel pri·l.ſi quis · in ſi · chus fecit ꝙ omnia talia ſoluerent quid ꝓ pᷣterito et fu⸗ En
ub· ¶ Gt nemim liceat ꝛc̃. als deelt de munẽ ſycome et turo et nl plus ꝓ p̃teritovel futuro qð etvalentinus hic fen
de hoc munere hbic nõ tractat h̊ m greco· et dꝛ . ff. de vaca. oↄfirmat nullo obſtãte p̃uilegio et ſie in certis pᷣdijs im
mu.l.ij. in pnᷣ.et de admi:re· ad ci.p·.l.fi: E Itẽ ſy conias · habʒ locũ hec lex. ⸗anmiüũᷣſarie ex quo collige ill eſſe
votiens·neceſſitate·fanns vel guerre et ſic ẽ ſu p ¶d enĩ.mdictũ. canonẽ anmũuſariũ qð ſm gulis anæę⸗
erindictũ. miſi h abeat excuſacõnẽ.etas.lxx. q ¶ Anmuſarie· no. ms debetur ad qð.s.de ſa·ſanc. ec.·
K Pemtus ãno. aut nũs · v. lib eroꝛeut . ff. de l.placet · Itẽ no· ꝙ lex ↄſuetudme approbata nõò tollit
2 mu · er ho. l. ij .· Ccura. vel hie coꝛrigit hoc vel wbi eſt pſo⸗ reſepᷣto ſie nec ꝑ aliã.l.ut no.ſᷣm quoſdã·C.que ſit lon. o
nale munus utꝗᷓ·e.l.i.Gi.h̊ pr̃momaleet fac̃ꝗ.ex quib⸗ ſue. Lij. r. ceſſiun ic eſt remiſſum. ie
mu · vel pᷣſta.ne.· li · li. et · i. et fi et . s· de an · et tri. l. in kran⸗ ¶ Adertiſ.vacat ad.et ðꝛ aderatio vel eratio q eris p⸗ E
dem . er de pe · bo. ſubla. llii. ”ðä ſtatio. vnde pᷣdia aderata ex quiba es pᷣſtabatur fiſon i

e . ad qðᷣ ·s· ne cõire· mi.lłi. vel ab erario q; alich ex hijs
fenn ſolueb atur erario. üultra quã ſtatuit antiochus.
bnenn a (Sup hinjs id eſt? /dictas nec enim tollitur hec lex p
b (Poſſeſſiones. 5 illã ff-d cenſ·fœma. i.
enee e ¶ Dedis officiũ.loquitur p̃fecto · et als mãdauerint
alcdt d ãdauerit als emanauerĩt/ et nõ nõ valẽ ſeptũ
6 hmõi etiã ꝓgrio motu ↄceſſum.ad qð.s· de leg et ↄſti·l
deſe .n ß eol .
jbo.peti ſubla . l. i.
t. . m fi:acur · L , .—=
nie is precia ·i· poꝛrigatur vi ſi ſacriſmã
u dicere colla⸗ datis li ᷓ foꝛte citra ſug⸗
tgn. es qui in vno lu eſtionẽ in biis pijs diſ.
ſeng ſtiro os ſoluebant getione mons pns din⸗
n i volebaͤt ſo luẽ ali⸗ woſlicõmbo aduerſa man⸗
i as nt br ſ, dauerint obſeqnim et ali⸗
m rrius tn facilins da os tacq debitoꝛel ex hmõn
mur ut inſti de acti. ti tulo erediderit exponẽ⸗
4 Evre⸗ aa dos ducẽtaz libraꝛꝛ auri
6 it ut ꝓp·. xx. libris e⸗ — = 15
is ſaluatvnuſoi ſeſe odẽnacõe mulctãdũ
u Rreaured ue mit. eſſe exiſtimet.
ienpzn depe . te · li · C. fl. et B - —.
“ rininsoi ¶e collacõne eris.
nſ enliet eſt ſie . de 2 .
feue nro. . q the. in⸗ his Pcia Em P:.
deitgn. fer · l.i · et ᷣm h̊ po⸗ que a ꝓiũcialibo
Uttin ſtulatur a ſponte fdoſtulatur ita ex
ki . ſo enaelaite igi uolumꝰut ꝓ.xx · libris
en nde. vel dic p pbᷣ⸗ eris auri ſolidus a poſſeſ⸗
tltin lica eenſ⸗ G ſoꝛe reddatur.
eer ſoꝛibi.multis mo⸗ ¶ be diſcuſſe oꝛibo. mpꝛzꝛ.
ire dis ðꝛ diſcuſſoꝛ P⸗ goties in diſ⸗
ltfen mo q inquirit pvᷣli Votiẽs m dicep
Ptond cos debitoꝛes et re tacõne cõſtiterit
ufn Bizi nſene S. e mique diſcuſſiõ eʒ
4 auſtattd. fuiſſe ofecta et fid facti
uzl rerũ ne vendantu nõ poterit appꝛobare diſ⸗
GAH minus ut. s. de in⸗ cuſſoꝛ ipᷣe in eodẽ mõ et in
deis ˖l. nullus. Ter⸗ —
au cio qui inquirit et eodẽ titulo ad ſoluẽdũ ꝓ⸗
bri aliquoꝛc ꝓ impen
lur denda collecta ut . . .
W I· de conſ·l pequatoꝛ es.et·l.qui grauatos. et ita etiã pt
nwani intelligi ·l. i. Hums ti· et de hmoi offi.loquitur. s. de tu et
— cu illuſ. pſo· l.i.m fiet de ma ↄue.l.fi. Quarto m R.dꝛ q

Elortis agris querũt colonosa inquirũt an ſmt idonei
* ut ꝗ..l.fi.· Itẽ ẽ opis diſcuſſoꝛ ut.sde aduo.diũᷣ.iuð.ſanci

4 mꝰ. et aliter ðꝛ diſcuſſoꝛ quiterret vicinos pᷣtextu offien
luſt ut. S· de odi· ob tur · cau · l. euitãdi. et. ff· de ocuſſo.l. i. Itẽ
ng als improbus exactoꝛ ut.s. de fur. et ſer. coꝛ. l. etiã · er de
ng infam.l.neq;.et faꝗ.qui· cau·colo.cenſi.dños accu.poſ.
H Votiens · diſceptacõe. i. poſt diſceptacõ⸗ cdl.i.
g E nẽ hoc liquet ſcʒ miquen c.
elO g (Confectã · ſcribẽdo debitoꝛẽ publicũ qui nõ
ſen aert. vel ſeribẽdo pr̃momũ plus val ere q; valeatut p
ttn hoc plus de colleeta ſoluat ut in ſiicano.
gnitie Pi Facti. ad ſie fit ut ꝓnũciauit et no.ꝙ ab eius ſnĩa ap
ebNO pellatur ut.s.de ap.cũ poſt ſniam.· :.i’(collecteut quia
4 ¶ Ciulo.foꝛte mutui vel dic in· e· ti⸗ ꝙρ emẽdo frumẽ⸗
heh to fiebat ut · S. ti · ijj l · i. ” —

caſu.p̊liea:quã h pᷣuadtus de qua loquitur. s.·dt
oPul. ſemel. ⸗latoꝛes cum dicãt official es q;
¶ Collatoꝛiboei.5 col⸗ ipicollatoꝛes non ſo luũt.vel

die ꝙ collatoꝛes hñtes duas ſecuritates dicerẽt ſe ſoluiſ
ſe bis ſicq; rep etẽ velle. ⸗rio ſinõ ſut in libro fiſcaliũ rõ⸗
m (Nõ petatir. Sa otra nũ pft iterũ peti ſecunitates
ar:a ↄtrario ſenſu qð ẽ validi utff.de o f. eius cui mã .ẽ

iut᷑.l.i.als eſſß otra
id qð intẽdit.⁊ no.
h ar. ſᷣ erecth⸗ Ryr.
tinus urgeatur in quo al⸗ dit mſtim dehitiv
7„„,„ 4 e5 debitoe ſecurit atis
teru pera feceit ere. et nõ ẽ alia ꝓ batio
n ESecaſu amiſſa Pdẽ. in ſeptis & pt pe⸗
A ritate publica 4 tere ut iterũ oↄficia⸗

tur:et fac in aut᷑. de

dã pᷣda naſcatur de colla⸗ ma pi Cevgeſ c

toꝛibo. decermmus ut qñn

. . ff. de ãmi⸗ tu. l. cy⸗
ſecuritates a diſcuſſoꝛibo rographi. et in au⸗
ſeu aꝓparitoꝛibuſ expoſite tent · de here. et fal⸗

rõcinijs publicis ↄtinctur Ci.

e . e Er ſmgulas.
rurſus p miuriã nõ ꝑetãtur mcipe oſtructõnẽ
Erſmgulas Empꝛ, m fi⸗ SS
ꝓiũcias wel eiiutate/ tereti⸗

hbonoꝛatis uſq; ad comiti⸗
uam conſiſtoꝛianà neenõ
etiã militantibo et ſuis ob

nõ ſuũt aduocati in
foꝛo ↄunis cõſiſtoꝛij
foꝛi ꝓuicialis ſicẽ

11 Vicit et ſico coꝛdat
ſequijs nõ ad herẽtib ald Sete aduo diln ind.
uocatis qn etiã foꝛi ꝓiũcia⸗ l.ſancimuſ: vel me
lis mãdari diſcuſſionis iu uns nur aduötis
— „ ‚— — (1 n 1.
gera ſollicitudimẽ demmꝰ9 õ
¶e decuriom bo et ſilns ibi opis diſcuſſio
eoꝛxet qiu decuriones ha⸗ p ¶ Mãdari. ſ. poſ
beuir et qubo modis a ſoꝛ . S ſe.
71.L.. = 2. las ingo ſ ut in⸗
tuna curie liberẽtur. mo⸗ uimt Jringart⸗
Jeũ te pr̃ curio⸗ Fros deſertos erip
... os cultoꝛes inue⸗
nẽ eſſe uoluiſſet et mat ſm R. als in-
illo ĩ rebo hüams gerũ .ſ ut mquirat
R* ð qt iu gera et qt poſ
ſeſnõ es hẽant col⸗

latoꝛeſ.i.illi qii col
lextã ſo luẽ debẽt ut imponatur ym quãtitatẽ ingerũ col
lercta. ut.S.de ãno. et tri.l.j . mẽ dᷣ in h. ti: m triba ultis
Nub. (De decuriomby c: oↄſtõmbo er die q dixit de
¶ Liberẽtur . de hjs maxi⸗ multis officialiba circa tri⸗
biita exigenda et q inter ceteros decuriones hñt qual⸗
dã progatiuas ideo de eis dicit. er nõ q; decurio a decẽ di
citur · ut· ff. de V. ſg.l.pupillꝰ. decuriones.olĩ em cũ rõm
exercerẽt ſuã iur̃dictõnẽ mittebãtur aliqͥ in ali quã ptẽ q
poſtea vocabatur coloma.et decurio illoꝛ elig eba tur p
