delicet accipiẽtis vita. vtraq; reſ
integ raa in dnmiam vſu in eadẽ
venerabilẽ domu pueĩat. ¶ Lo⸗
cacõnes wro ab ipᷣis venerabili⸗
bo dombo lieriocedimus mn quã⸗
toſcũq; otrahentibo annos pla⸗

cuerit non tranſeendẽnbo videlzʒ
xxx. annoꝛum tpibo.

ↄtigerit aliquã pᷣ deãruʒ domuũ
venerabiluũ noĩe iſcalii tributo⸗
ruʒ aut alterius cuiuſſibʒ ſupue⸗

mẽtis neceſſitatis venerabili do⸗

mui pecunns egere liceat euis oꝛ
dĩatoꝛibo immobilẽ rem aut ſup
ponere et dare in ſpeale pignus
et creditoꝛ poſſideat eande rẽ et
euis fructus colligata reputet
ſibi tam in hijs creditis pecunijſ
qᷓ; in vſuris nõ aũt etiã in maioꝛi⸗

*

redeat iterũ res ad wnerabilez
domũ ex qᷓ data eſt. ¶ Empbite⸗
oſes wro et ypothecas ultra quin
quẽmũ volumus ſieri a ſanctiſſ
ma maioꝛe eccia regie ciutatis

oſciẽtiaa cõ ſenſu beatiſſmi huiꝰ

ciuitatis ep̃i et priarche· et urã⸗
tibo pñtibo deo amabilibo yono
mis et cartularijs eiuſdẽ ſciſſime
maioꝛis eccie ꝙ nõ ad pᷣſepcõ eʒ
iuris eius otractus efficiatur. In
alijs vero venerabilibo dombo n
qiudẽ ſũt cartularij ipos equali
mõ uirare pñte eo qiu peſt vene⸗
rabili domm. ¶ Sixro nõ ſunt
cartularij eis qin pᷣſunt vnerabi⸗
liv donbo ꝓpoſitis ſanckis euã⸗
gelijsotractũ ſieri in ſeptis cũ i·
reiurado addito hmõi inſtrumẽ⸗
to ꝙ non ad lehonẽ aut adpᷣſep⸗
cõnemvenerabilis domus otra⸗
ctus efficitur. ¶ Yconomis vero
et oꝛphano trophis et reliqius
venerabilu dom oꝛũ oꝛdmatoꝛi⸗
bus nec nõ et omibo cartularns
et ꝑntibo eoꝛũ et hiins et alnjs qui
p genus vei nuptiarũ iureoiũcti
ſunt inter dicimus emphitheo⸗
ſes et locacões wl ypothecas rerũ
ipis venerabilibo donmmnboopeten⸗
tiũ aut ꝑ ſemetipᷣos aut ꝑ mter⸗
poſhtã ꝑ ſonã accipe. Scẽtibo eiſ
ſi aliqiud tale fiat et hoc inua⸗
lidũ erit et omeʒ ſbᷣaʒ tã eoꝛũ qͥ
accipiũt q; yconomoꝝ a caruila⸗
rioꝛua oꝛdmatoꝝ qubus ᷣmpᷣ⸗
dictũ moduũoↄuicti ſũt inwnem⸗
bilẽ domũ de qua rem accipiunt

poſt obitü eoꝛũ puemire iubemuſ.

¶ Et h quidẽ ſuꝑ hijs q maioꝛis
eccleneapᷣdictarũ domoꝛu vene
rabilii q̃ ſut in hac regia ciuta⸗

te et m eius circuitu adherentiũ

diſoſuimus. ¶ In alijs wero ſan
ctiſſimis eccleſs et monaſterijſ
et xen odochijs · et noſocomijs ·
ſeu reliqͥs venerabilibo donnbo qᷣ
in ombo ꝓuncijs nr̃e re· pu · poſ⸗
te ſũt wrũ etã in monaſterioꝛum
m hac regia ciuitatea in eius cir
cuitu adherẽtiũoſeqñter diffnnẽ

nonne m pᷣ
dei magis
Fuatur qui
ſtatiʒ ſoluit
cũ tm ei ter⸗
cia remitta
tur huic au
tẽ medietaſ
bñ · Hſibi vi
detur meliꝰ
et lemꝰ? qd
elegerit ut
inſti. de act.
zi⸗
c ẽphi
Loſeoſn
cedat. hᷣ ſu⸗
mitur autẽ.
Riꝗqs rumaſ
d (Hiv ero
aliꝗs · domu
um. nã. l. C.
inoemun de
ſa.ſan.ec·imn
conſtãtino
po. ciuitate
habet locũ
ſed h̊ etiam
et ĩ alijs ibi
dẽ a diacẽti⸗
bo hodie
idẽ eſt vbiq
ut ꝗ. e. E q⸗
cũ q;. et facit
adhunc.G
C de ſa. ſa ·
ec. iubemꝰ.
Cfi. et · ů · de
nõ alie. Eſi
quis auteʒ
voluerit
e¶ Locati⸗
ones. ſalicz
ſunplices.
i vero
ↄtigerit m

ſpeãle. mul

tomagis in
gnale nã et
p ſupioꝛẽ.l.
de non alie.
pro hibetur
ſpeãlis ut
ibi dicitur ĩ
Calienati⸗
onis · et · Ef
m.

em
g (Adim⸗

pleatur. qd
debʒ fieri ut

et C. de pi

gno. ac · i⸗
.· ff de pig ·
ſ is · Ci et ·
C. de diſtra

ct.pig.l· i.

7

. m dimmuta eſt ſubſtan⸗
”se quia vero leoms. Si vero multum diminu cugenenr.
N a (Empbhitheoſes. carfuſat njs. lli qui ſeribebãt eceleßi⸗ a ob cats tune hua ad vichur . pynnoi ecnqax.
H a 9 habebãt omma admanus ErIe B; ſumitur illa auten. ꝓpetua
iS ſtica acta et erit de eccia et i 94 ½5 D ct · S· e· C. ſi vero · et no. ꝙ h̊ ſu . 2 „
altica acta et do · l. argẽtarius. Ei· et ſic no. ꝙ; uſq; illue ſolutoꝛ c.
rnn melius ꝙᷓ alij ar. f. de edendo · L argẽt reliqua ſumitur·s.
nu in ein⸗ Pntia ſt de non alie. Eq; ve
nute cttiã vendicõ rei ci⸗ R ro leoms · et. Eſi ve
Uein ut atis aꝛ cũ pñtib⸗ . ſcenti az bmõi contractu efficitur. ro. aecur.
bien euãgelns . ut. C. de preuidimus. 1 icr⸗ ¶ IR vnerabilibo wro deo p ¶Quecũq; vero.
hket uẽ. rei ci·l. fi.i fi·li · x · igitur damus pᷣdictis ve DEe ed - ins. ut. 5. e. Eſi
Accivensadſ⸗ rabilibo domſto no ſola monaſter ſa maruis co pma ut gg. Fi
Pn ut qlibet neroi D ũ cũ mao te ibide deß⸗ vero quedã
n mittũtur ut qli ad tꝑs emphitheo ſim fa ru cu maoere ꝑ (jIn hijs ſch om⸗
ic co . — . . itutis⸗
AGH n alis vero⸗ cõpetentüũ · ß er pp etue hee a eckeine Perecielia en collati
di. mohaſteaen er emphitheotico uure volẽti vero omibe nbemus mj 8 ombo. ad que tenẽ⸗
hip mibo nã de hys e de ſe bi inſtrumtũ cũ iureiuran⸗ tur eccleſe. ut. C. de
5. e· in pnᷣ· bo dare et ſiquide ſmt ſan Pin
ie cepat: 3.e. m . 2: li p.- do qð non ad lehonẽ aut ſa· ſan.ec.l.placʒ.h̊
ußſi d (Wicenta- omi ctiſſime eccie et alie vne⸗ ſeripeõ; earunde res agi hodie nõ p.lłFride⸗
umn; bus. in prucnjs co⸗ biles domus quarũ gua⸗ pᷣſcri pcõʒ ea E rici.ad decoꝛem. Gi.
ninn ſtitutis de qbꝛ mõ rabiles gule g ur hac wro obſeruacõne
Vn incipie tractare. bernacõnem loci ſciſſimmu⸗ r ac wro ablcruacone cIx.
en e tieß epus autpfſe d pwnera⸗ bmõi pᷣeedẽte releuacõnẽ ¶ Obno xiealias
Pdn eSech e Petue us aut pleapwnen⸗ non ampluis fieri a ſexta obnoxy.
i4 die evienu S. bilẽ choꝛũ clericoꝝ face⸗ non amplults babeat t Un ozli. olim
eitlin de non alie.· Eahe⸗ . 0 arte redditus PHa bea antu gnale pmit⸗
ne natiomo⸗ re videtur cũ woluntate eo Parte! Diebroſim da tantũ ghale pmit
Eraſenſeek mm er oö ſenſu ſieni vma⸗ res qmn emphitheoſt rmbatiir it ct.
hſinn „Etoſen rini⸗ en 1 e. tur uecũq; wro de la⸗ nõ alie.aut pmu.G
cut venguͤnm res ciui⸗ otractũ euã iuranti bo pñ⸗ „,Ca e ibo ve⸗ alienacõms. et. Eſi
eratis e⸗S. diri e tibus yco noms et admi⸗ phgs diboienti res emm. que ſuͦt cõtra
C⸗N 3 *Ee* . , , . 2 ä .
ſer ni. pti.l f ctide miſtrãtibo et cartularijs ip heninldn wmn nfupr ſß hee er ⸗
e vzdicõe rei qᷓ fuit erabilis domus Kia ſut pon . nutae ona Pedle.
cſtiin ĩ vẽdicõe rei q̃ fui ſius venerabilis ꝓ . . eci ſurig eſt
„ „ . . . II . clnons U In viuris.
fut erralie Aeda⸗ ex hac emphitheoſ nullu rius diſpo ſiimus he ale m ommidebitoꝛ e ut
u en damnũ eidẽ venerabili do⸗ vnerabilibo domibov ſt 8. de bic acki
ſec⸗ N 1, . cipi . ec etia iu e diſtrac pig. l. i. et
4 RERe mu mſenen⸗ n n we ßie wnabilibo dombo dir mueub ie; wie
hmec Aktabellio chia aut xenones aut no eiiW M pmnttat in ſoꝛte tñ
W ſer⸗ ntam. ſocomia aut reliqᷓ wnera⸗ fimre ichnus urſi ure pᷣt pᷣus in uſuris p⸗
bee 5Maͤm „ ſt ad ex eis hiue ꝓ publicis colla cipe ereditoꝛ ut.C.
oi id eſt oꝛdmatoꝛuʒ biles domus mt ꝗꝓpriã a x eib ſfaria oklier arnsp.
lAH 1awrantiu id ell miniſtracõ; babentes ſiq; cõibo hiue alia nece li de oll.. nae
unn ee dem venerabilia oꝛatoꝛia caula euiſdẽ wnis d WD ut miti · del. Gañ he
hnt temdicl ercie igerit cũ vol te obno xie ſiant et nõ eſt po redis· uel die ſp eã⸗
toꝛ inz · id ẽ eccia ut elſſeoti gerit cũ wolunta noxt bilibora⸗ is uel Dic ſr
Ne differat a ſupioꝛi · maioꝛis ptis ibidẽ oꝛdinã ſibile de rebo mobilibo ea⸗ le a t
8 ſionẽ. no. . lui debita et Hmo xKktel me. cẽte⸗
Pleen ons ad tium clericoꝛx nec no yco dem ſolu deb al ick⸗ ſima dꝛq anno ſoꝛ
in vtilit atem que ad nomi. (S iwero xenoneſ qinde oꝛdine in gus — ti e patur q̃ñ rotũ⸗
Pier damni non pmit⸗ ptochium aut noſoco notdanmmoberege⸗ „a ur centonarius
lenl aut ꝓ H ll us ẽ rotũduſ
* Renturur . e mü aut alia ſit wnerabi⸗ ditoꝛi ut eius fructus colli Avers porl cr
ſac · l cum hij · Ceã. — e. . . itã mißis c „οαα6⁵ο°6 unttit
ſeni et inſti. de auc. tu. ijn lis domus apud fpoſitum ges reputet nbi ta n bis. ꝗrta & : qͥ qtuoꝛ 2
nd ph:er F. de bo . auc. fpms ſieriotracta iuranti⸗ debitis mutuis pecunns i vis eevntiler ſie
Vr in · Poſ. .pretoe · . bus oꝛdinatoꝛibo earũdeʒ in vſuris nõ amplius q̃rta bi abs eiherl
Hn m cum⸗- . „ ilui .- ſ b = te centelime. ̃ivro nartos cll u⸗
ſsl, 1 redictis vẽo. Vnerabi iu domoꝛũ t P P . E 1 ſto mndo tranß⸗ P qlibz mẽſe.
len eoꝛ undem.ſcilicet ſentia deo amabilis epi a noluerit ito Hecol olaerter. cre⸗
hen⸗ do moꝛum venera⸗ . gere debituũ iubemus p eo ditoꝛ nõ vult huiu
eg dnm quo pponuntur aut a quo Se idẽ qin a ſanctiſſimo pa pignus ſic habere
1 m Kes agitt .· oℳdmantur q mehil ad qin gen anantar ſuns 3 (Crãſig ẽ. . ſic le⸗
srners⸗ RM leſonẽ aut pᷣſep cõʒ ip̃arũ triarea or ſuc alnzeßi ſin. H
u n ¶ Huiuſmodi.j metropoli S riarcha. et ſi⸗
ſne inſmodt wne rabrlum domoꝛuz de metropo nbj apoz ſunrcrai⸗
o ¶ Habeat res · natoꝛeʒ ut hie erꝗᷓ.
6 habet modo talem .B MMc ibi per̃ eos acetera in caſii tamẽ fallit ſcilicet cum archi⸗
ſrſ⸗ vel maioꝛem redditum quantũ qñ advenerabilem dm bine c dit nam duo de ſuo ſmodo debent inter⸗
9=6 deuemt alias ſi minoꝛeʒ paruum q; tune tpis quovemt 8 R iſcopi ut.ẽ· ut nullus fabᷣ.oꝛato· E¶fi.
hh eum ea d iminucoͤne de qua hic diat · ut. . de non alie. uemre epil
p

ℳ

Archimandrite id eſt abbat. ⸗nientium ps au
n eis.no.duo et maioꝛẽ ꝑtẽ et deß⸗ tẽ maioꝛ attẽdi⸗

tur pᷣmo in numero.ſcdᷣo in digmtate· ut.ff.de pac.l.ma

ioꝛẽ·S eruiẽtiũ autẽ
ideo dico qꝝ ſi qui
monachi ſmt de eo⸗
dez monaſterio nõ
tñ ibi deſeruiũt ſed
m ſuis cellulis ſtãt
nõ exigitur eoꝛ? cõ
ſenſus. Itẽ nec ab⸗
ſentiũ op oꝛtʒ tm eſ
ſe pnñtes duas pteſ
ommũ oꝛdmatoꝛũ
ut. fl. de deẽ · ab oꝛ ·
fa·l.ij. et · F· q; cuuiſ
; vmũ.l· nulli · et. l ·
plane.et maioꝛ ps
ill arũ ptiũ dʒ oſen⸗
tire · ut · C. de decur.
.l.noĩationuʒ. et de
p̃dijs cur.l.n.li . x.
¶ Bebitũ.· ſcilicʒ p
eos ut poſuit · H
quid ſi neſciuit q
noniter fuerit ele⸗
ctus ꝛhic nõ inter⸗
fuit · Rñ. nõ opellit
pinrare · ar · ff. de in

ſit. inrã. l. videamꝰ.

h foꝛte iurabit y co
nomus uel alius q̊
ibi maioꝛ ſit ut ar·
.·· e. Cli cẽtiã · ĩ fi. E
d ¶ Poſſibile · id ẽ
cõmodu ut arff.
de „.ſg. nepos
proculo ·
e (Kerrop dolital.
id eſt archiepᷣos:
f Golumus. als
non uolumus.

g (Suſtmere . ſez

debebãt ſe mil da
batur tabelliomi ut
et. C. de eß̃a audi·l.
tam dementis
hb¶ Hns vero om

mbo. fien · s· de non
al. aut ꝑp· Enos igi

tur · otm. So. ibi re⸗
gulare h̊ ſpeciali⸗

ter pmittitur.

2. *

i ¶ Dando· emptoꝛ

em ſoluet ereditoei

ut. ff. de rebo eoꝛe qͥ
ſub tu.l. magis· ¶
ne tñ . et · S· de ec. re ·
immo.ali. ſcimꝰ.
cima · ů ut ſi res va
leat nouẽ detur ꝓ
x.ſ̊ tũc nõ decima

ſiue archimãdrite ſiue oꝛ
phanotrophi ſiue ꝓtho

chi à xenodochi à noſo⸗

comi à alia venabiliũ do
moꝛꝝ oꝛdmn atoꝛes apud
ſciſſmioſpr̃iarchas a qͥbo

oꝛdmãt᷑ à ſponũt᷑ monu

inta fieri. ut cũ iureuirãdo
oꝛdĩatoꝛuʒ aoſenſu ãpli⸗
oꝛis ꝑtis in eis defiuentiũ
id debitũ mamfſeſtari et qꝛ
nõ eſt poſſibile de rebo mo
bilibo illud pſolu. ¶ Eoſ

qui a metropolitis oꝛdim

tur ſiue epiſmt ſiue archi
mandrite ſiue oephano⸗
trophi à aliaꝝ venerabi⸗
liũ domoꝛ oꝛdĩatoꝛ es a⸗
pud eos ſiſ metropolitaſ
epᷣos hmõi monumẽtao⸗
ſeribi. ¶ Ab illiſvro epi
qui aut a pr̃iarchis à me
tropolitis epis oꝛ dimãt
et habeãt ſub ꝓpria iuriſ⸗
dictõe aut monaſteria ã
ꝓtochia à xenones à no⸗
ſocomia ã alias vene rabi⸗
les domos ſub himilẽ mo⸗
dũ ſiei geſta.ita tñ ut ſue
apð pfiarchas ſiue apðᷣ
metropolitas ſiue apud
alioſ ep̃os hmõi geſta ſi
ant nullüũꝓ hijs diſpendi⸗
um aut expenſam vene⸗
rabiles domos ſuſtmere.
¶ Propterea emm volu⸗
mus decetero apud iudi⸗
ces prouinciarum aut de⸗
fenſoꝛes locoꝝ hmõi mo⸗
numẽta a memoꝛatis pſo⸗
ms hue domibo agi · ut nul

lum diſpendium lentiãt.

ſed nona adderetur aʒ· Alij ut ñi res vahx. detur ꝓ nouẽ
qy cum in vno gmuetur ꝙ accipit inuitus in alio releue
tur · ar. S· de triẽ · et ſe · Eſtudiũ. h̊ pᷣma verioꝛ eſt ut ar qᷓ de

er. tl. Eſi a utem annale.ac · jim
¶ Uð aüũt p̃betur · p electõʒ.⸗

no ad electionem credito
ris · ut. · de fideiuſſo. q

aut· q eſt cotm.So· ibi creditoꝛ p̃cioſus metallũ ſcʒ au⸗

¶ Poſto wro iſta ſbſecu

ta ſuerint apud memoꝛa⸗
tos ſãſſmmos pf̃iarchas à

metropolitas à alios epoſ
tũc p̃dictos oꝛdimnatoꝛes
debitricis domus venera⸗
bilis in ſeptis publico ci⸗
uitatis loco ꝓponãtur per
xx · dies et iſto mõ hoꝛtẽr
eos qui emere volunt im⸗
mobilẽ rem ut qui plus pᷣ⸗
bẽt alijs ſponãtut. ¶ Hm⸗

vero omdo pᷣcedẽtibo ven⸗

dicõz fieri pcio omibo mo⸗
dis ꝓ debito dandout nõ
aliter habeat emptoꝛ mu⸗
micõ ez mi peiũ ꝓ ipo debi⸗
to pſoluatur a hoc euidẽ⸗
ter inſcribatur et qꝛ mehil
ad lehonẽ à pᷣſepᷣcõʒ eiuſ⸗
dem venerabilis domus ef⸗
ficitur. ¶ Si wro m pdi⸗

—

ctũ modũ emptoꝛ huius
rei nõ imuemtur.iubemus

creditoꝛẽ ex iure pᷣdictarũ

wnerabiliũ domoꝛx qð ꝓ
ſoluto dicitur accipe poſ⸗
ſeſſonẽ iuſta et diſtinm cta
eſtimacõe facta et addita
in pᷣcio decima pte vmuͤſe
eſtimacõis ipᷣaʒ quãtit atẽ
accipe creditoꝛẽ ꝙ ſolucõ⸗
ne certo dominio woſſeſſu⸗
rũ ita tñ ut oꝛdĩatoꝛes de⸗
bitricis wnerabilis domuſ
et amplioꝛ ps deßiuentiuʒ
bmõi vendicõibooſentiãt.
¶ Quod aũt pᷣbetur ĩ hoc
immobiles res nõ ꝑ elec⸗
tionẽ creditoꝛis dentur hß
ſm eq;tatẽ aliud quidẽ fru⸗
ctiſerarum aliud wro et

ruʒ mutua uerat. vñ
in reb pcioſis ſolu
cõ ez dz recipe uel h
ſpeãle in eccia qð
eſt verius·ac.
m ¶ In hoc · ſalicet

in ſo lutum.
n Ebleopa: nee
ſufficit ꝙ is qui ac

cepit ſo litus erati

utilitatẽ eccie verte

re ut.ff.de in rẽv· l.

o ¶Crediderit · ſeʒ
aliqͥs creditoꝛ uel i
pᷣterito uel ĩ futuro

eredet ut ſubiẽ
P ¶ Neqz els · ſcilic
creditoꝛibus
q ¶ Profecerũt · no
ta credentẽ eccie de
bere pbare in utili
tatẽ eccie ↄuerſũ ut

Hic ſic et credenteʒ

minoꝛi ut.C. ſadu⸗
ſus cre.l. i · ſic agẽs
de m rẽ vᷣſo· ut. ff. de
hßagens exercitoꝛia
ſicfficit ſi ꝓbet na⸗
uẽ indigere refectõ

ne eo tpe mutuat

ut. ff · de exerci · l. fi. ⁊
intellige vᷣſu ſiue a
pncipio vᷣtit alen⸗
do familiã uel ſoluẽ
do creditoꝛi ut · ff. de
in rẽ v.l. ij . Gi. ſiue
ex poſt feõ · ut · ff.
ad maẽc · l.ſ̊ iuł.p
inde. et · Eß et ſi ab

micõ.Sʒ quid ſi ſo⸗

litus erat hic pᷣlatꝰ
et diligẽs vtere in
utilit atẽ eccte videt
q ex hoc pᷣſumitur
vtiſſe ar ·ff · de p ba·

cũ de indebito · Ci ·

et. ff. de re mili · nõ
oms·. Ca barbaris·
Sʒ dico ↄtraut hie
et ar. ff. de m rẽ v. .

ij. Eß er ſi. im fr

Itẽ no · h factũpſo⸗
ne in dãnũ eccie nõ
redundare h fallit
tñ in triby caſbo p̃ᷣ⸗

mus eſt de heredi⸗

tate heretici ut · ·

ut cũ de ap· co · En

vero liberi. S cdᷣus in hereditate raptoꝛis · ut j.de ſcis
ec. Epnl. Tercius eſt in naue excuſata ↄtra felicẽ embolã
ut. C. de la ſanc · ec . · iubemus · et hec ſũt cõtra ut hic ſed

ſc ut
quoq d
nn 2 lie. Enos
ommno alie⸗ Karn ne,
ri aut om d alte 18 Jendine⸗
um eiuſ⸗ narioce biles domos⸗ auomo Eelie 5 di
ſſonum nerbine⸗ Et qm qu⸗ ſtica ſicu e.
eneioſteſſ wmane lealiajd Karit Mamde cir⸗
⸗ em venerabilie in ſi ommus aſte el· ſcimu ſane . in f
End naenben . en dien ece⸗ diacõiſ. airacsemonade demul d ſane. ißn
iſhnn euem erit pe ero qꝗᷣ matoꝛi eu⸗ rloꝛ ũ ouᷣ 40 odi⸗ it et. 8. de n no⸗
gn ean eih o ger⸗ (Siv odma 5 in puatoꝛ mi bo m ci ero cogno⸗
te mu toti habejo⸗ 0O aut or lis domu mp⸗ boc om tale CCqꝛ; v vẽdicacõ
ſſhe bue dier vab⸗ e nom erabili⸗ ſiue ferãtur Siwro 2 imus. cu igeo cü
ue dico t ut m iuſlibet wen ntate ſiue jbemus. phenda⸗ my detur ꝛid u8
beuſ e idie bare iuſti ia ciintat m hibem u deßhene dno d ñuũ quus
i ig t. pbare in regia ci pecu chbibe factũ ſeiſſi⸗ in talib⸗ d ſſare
wind c4 debeata t cõ buem : ſtitute pe lid 2 us id mt t llare
lins del dieüt a 89 boe aliq i bemus ſe ſte⸗ nõ habeat a t. fr.
e idã d ſſe in piunen ſt . tia p a no Habe MuU
an t po quneys ut poit licentiã monalt ẽdicacõ. 6. G
ſſaie ennier oez m didit a s neq; tur o boc tiqᷓ ſi debʒ v l. in rẽ. G
tra. ß pſüpcoõe; 8 crechiciit bemus loa ep in anticqf rei ven · Heñ.
pune Ti ſee r 6S credi tarie wner ĩo wndicare Sivwro loca. q rutilind
1. ige⸗ is hoc roputarig oſtẽ riov encnbilb, do⸗ ndieanna urilins
agir 1 ſit di de hoc re iſ Bmmtus 2 redu bilib⸗ vediean el di
uel ar ba · cũ eis ſi pᷣm deẽ mareq erabilibod cta uei di t
lüen l.ff. de p i. uel qꝛ li domo mñ ates p gu ictiſwen ia ciuita dire vẽdica
Ee „- in utilitates pde di aaut nvoͤgiear ß
klepenn indebito Eine bi in utilit. iſta p dep — hac regi ns ſut qua cẽien eiu je
ni vmbo mi nec. derit qꝛ ilis domus nen⸗ mibo q in h incys ſut uaſie utoꝛ noĩe
md! ſa.ſa bilis Cito⸗ m in al S iᷣ 410 au ilt tut .
ti * .l. C. de Sed nera ipm crecht lel in alij ma mai mme ,ac.
tet illam terea ! aut hye mu . cia reg 15 fiica⸗ dictis etri
ſien t dixi pt liter re leʒz do iſ mö⸗ re ec lurimis . Pdic nonne t
ut ſti rabile⸗ 63 m'h m biñ habeat p tü ex qᷣ 3 qritur rilita
lia vult ſbtilt rem WnebUez ctõz min habe is rau H q tor ſterili⸗
. dem e ſa tibu dDui . 8 g a 8 ta ꝓp t. C. de
dixi pP.l . aliq it ꝙ m u te⸗ libot mfertur re ẽ mmuũutu Kñn. ꝓ⸗
4 vſo · ut v⸗l. ij . E. ſtrau erit q; us 9te⸗ infer icontiaz m l. n. Ren 12
in lis dom llus . in lice . lluuio ita tribu⸗
nind Ein rem abilis don ũt ß cõ nu ili dom bi⸗ za Fent eribt⸗
Fie tern eumepierrnie pe⸗ Zne bitinn ibone⸗ knaſolttaviane
eniin a non alie. ti S accip . 2 pbemu diato⸗ 7, mutile. nã a tur
lefi . Fenani an i mutua eluls ꝓ P nus oꝛ⸗ olibet mu P Petun .
atem ſrc po lectuit as à Hꝛ at ackiones. 18 u aliena lecbkam ſo ff. de publi
fade ſi certü p ero inbe cum oueat a ut le pᷣdii int ad ꝑp bi⸗ ut. . ac. ſt
SE oc ve u⸗ ias m iun bemus 6 woluerin ẽwenerabi⸗ eAtoe ac- id en
facere. Hoc mo woſue iu u⸗ Sctur elia.
efſe mus. fac ci ectn MHoc ver a manoꝛ tate eiuſde onu⸗ 6 euã gelia.
eccta ⸗ ſceiſſima inta⸗ ſecurit⸗ eſtis m 5 ſuß ſca euãs ſ. ep̃ᷣo
ie tat ge lio venera cpta ecim mus g in bmoi Bieſeme lato
hntti uel cũa ut het. s. exr huius regt pha⸗ lis do idelicz bi⸗ 8 lalio pre
“ ili locon aſepᷣ⸗ cia h ilibo oep ntoxvidel dis a al ue .
. girsiz un ne —= nienacs oſc enli ab ner.mue
D tiens t.s· de nõ trophyj ſũt in regi bo oꝛ ir liu t ſae e⸗
t. pncipe u imus⸗et notrop elu itutis a qmn ſponũt Le utat i. ſcz pe⸗
nlbe giief Cünimue chyjs que ſtituti lis Pom ſciy 9 ãlibz
C ⸗ 55 ttt uum lo coꝝ atibo in Qu ta.
ſſien alien non n⸗ chto ſub eiis Lomi lium ãätura uura Swne E ccep d
ut dece 1 tate „ = eſſe turei . dewen ma a taS.
in 7.7 ciutate i licẽtiã eſſe et dinãturau euiſdẽve mmumta
dt ant. veto 4 ia karct ucct⸗ eng ee ſeßaris ntder unploee g Fnungsei
. . llis ntiu ꝙn 1(Nc vPonta.
Gin Acanceomgun ali erabilib⸗ s tam in rabil debuie raz t v inte jttüt
efS llomõ Vven aſterns ta⸗ di tem ean dere neq; pgir⸗ - aui nõ aam et
clena nu nres n et mon . m P ctoz ipeõz alie⸗ no. . ilib: ut
NC ele Hmus q ſt no et mo tate ey 2 du ſcripcõz . n Dz1 ſi0
d at · Pm ata eſt gla autat 8 p⸗ P pc b; ſeripcõzʒ u iſti ut a ficõ ſi⸗
eſ⸗ a hice. S cðut m . uncys . ce face aut q t ß ut 4 ili do⸗ m de otra tu
ctr m mona at ut nes a erabili do naco . Wne 6 licz. et au⸗
ien Belora liena⸗ mut⸗ iq; veneral 8 cỹ mitas e oms wroe la ſua u illus.
et Fee. & Terei nvtriq; mita . (Veon larnjs te pu pillus .
nr x. E. et emeret n aß atur mdemn ut per mm. Wrage mo cto · tu Hel Puig.
. del ognatovece⸗ min äbomſeptisa ui oꝛdim atoꝛ erabiliũ do erecſteorin emn
n lcog ono⸗ entiẽtib⸗ oiotra . jcũq; wen bo eo⸗ eredit is ut.C.
⸗ wrne r cpevne⸗ tiẽtib⸗ jo vene et is
us. Quar e e⸗ olü oꝛdin. 8 6F ũ oſti lijs quibo f . FmeteniF.
np lin bacsdlehere⸗ ſolũ oꝛ ins domus ß̈ Insa alijs nnj iu⸗ lib enaine nee
ta no bi 18 iſdẽ et ſi Z rimo — q ſu ut · C.
660 ele utJ. uſq; oꝛe te zab enus à 2 locacõ fideir dvidęetu
ſi lienetur tus à amplioꝛ a enus tur ut em⸗ l. i. ſe
e Alien .Clum amp ro q G . ngu ute lo.
16 mus. (lm on ena amp ESavero eiouinge ſes a
0O nhangsuane Funentiũ. na mantligr⸗ 5 temphirbvo
tien alienat ut . bijs . piali domo uenerut 2 aut
i Fiaben pbiber nenrbi locũ 1 nullo m
P ſj ſib⸗ iã ſi tal n merit m. m½
em macs enaſ al ſtea puen i ſuppom à
etc aliena t in quo 74 ignoꝛ
it⸗ mõ fiere ttit᷑ vendiap
06 . pmutare ẽ m ſex
aliena cõ D
„ r.
6

—

rerum
es ã ypothecas r

. 1 funt in ſmgulis ci⸗
eis ↄocedimus r ſe oo⸗ uitatib⸗ H 2
Ü— „ 1r „, nera⸗ 7 „ a lice .C.C. de ſa· an. ec · ſc 1
woſſunt ar⸗ immo bilium ipis ven nib⸗ hmotd ſſimnaceceleſa machan f· vbi dicit t
et Poten ae⸗ bilibo donnbo cõperen tiam habeat domus cõpe ꝙ aĩe hoĩm c.
te e woyg. ſbire aut ꝑſe àꝑ interpo⸗ ntes ei et poñtas in ea⸗ ienẽt. qdᷣ pa
Ein aut ut ec 1 . hbns tentes., vnde⸗ uandũut.C.
ibi de eclericis ſ ſonã ſm ꝙ et on 4 ſancka clutate ctu ana⸗ur.
26 07 hibemus. m regia ciiu re no mmon pcio & ta hiet de pac. int em⸗
Pr bibmmuf pemis ꝓhibem⸗. Siy⸗ ſombo eis in qiunqgm . pt.l.fi· et. S. ut ſpõ.
D tis ut. 8. e. E. . . 8 cuius reiope „ dditus meli⸗ ¶ Eth aüt · in ang
amtar 1 hitheoticu cio alios reddin 3 Emta. ſeals pciit
hith eohsita P 2. oꝛiſ P . u⸗ Imta. n „
malna cimitatibo. tentis aut ſſſime maioꝛi/ oꝛes emãt. ¶ Sivero q 1 ex redditu ↄſtitit
Gen s. cu⸗ eccie à alij wnerabili do⸗ dam cunlibz wnerabili o⸗ ut 5. de ec. t. Eſm au
ins: id alicuins. in quolibʒ loco nr̃e re a ſiue in har regia cin⸗ tẽ annale · et. . e. .
mmG1 Te e mun m quo 3 . min ſnue m 3e tem p̃betur.
Per biemũ· no. titute aut deterioꝛ ez nens poſite .utem Pbetuir.
nieſovora ee⸗ pu. oſtitute au L tate ſiue in ꝓunens p E¶Sivero qdã· co
ehenel ↄductoꝛe faciat rem quã quideʒ aut ſteriles poſſeſſiones dona ceſſerſt · ¶int vinol.
iẽmũ ut bic mem t poſt hoc acce ndidermt à 1(Dereliqrint
Rroot Zua 8 derig, n bienmi nõ mtu⸗ n an neferinn aut dere gen eaer e
. . „C. . * ½ . z= C ure
mempbeili in eo kere qð̈ ab eo pmiſſum ? liquermt.iubemusꝙtali⸗ quere. ut . ſi de ta .
iono puati biẽmũ. emphitheoticu à locacõis bus rebus nullã leſonẽ ſu exi.l.j. in fi · rmk⸗
ur. Kloẽ qro. D canonẽ licentiã damus ve ſtinerevenerabilẽ tomũ in ore nore
En aniain erra nerabili domm ex crnno⸗ qua bmoroſſeſdes p uo⸗ viu poſeg ee
— e 2 ole au 6= iat ut C.
ñ. puabo qð hic L t emphitheons à hiſcaliuz n . ꝙ̈ pap .
Piekan d ruer laeſbet 4 dlrur ſolo ꝓp niwrens cuiuſtibʒ cauſe ga lutel. ee ſe ei
bus. et li · ex. l. fi. a uu ſta alter ß omne bmoi eſß pᷣmlegiũ hßte .
. rocedẽte. hoe p̃eedẽti tpen anaq P pregrauari · ß oj —,„ ti cuius noĩe poſſe
ides ↄtractus a tum locare ſiue emphitheo onus in dãtes et eoꝛũ Hhꝛe⸗ ſoꝛes tenẽtur ut.ff.
pizm leges im⸗ tice rei exigi et eici de em⸗ des recurrere neceſſitateʒ g Botrir S d„*
ioqn etiaz 5e nõ à bmoi coꝛdat huic. Cs. d
ms ngen TPkne phitheoñ hue locacõe nõ hñtibo ſuſcipe data Pingi noÿ ali. Cſiẽ in futi.
Ue⸗gro lie. valente de emponematis ſſeſſi onẽ et reſtituere de n (Sivero viſpo⸗
de. En wero quiſpi ackoõnem aliquam Otra * ria facultate wnerabili ſumnus. ut. S. e. Eſi
az. qᷓ eſt ↄtra · e Iog oſmouere. Abria fac anũ ex hmõi vero aliqnis.
Am. 6 i⸗ nerabiles dom ,. „ . domui omed . 0 e ſacris aute .
I. e. Cſivero ẽp luerint pdi d5otigerit ſi ve eddi. Gid ęrat iam
ſis · ꝗᷓ ẽotra. et Sivero woluer occahone qdᷣotige reddi.ſᷣidẽ erati.
eo aſu locuple⸗ cti oꝛdinatoꝛes expallere ro tals dolus m elen⸗ rata, gane
cia cu ali⸗ 6 cipi 2— 2 1 dac— ſa · ee.l. ſcmus· t· ·
maiackreneßibiß i.· exigi quide eum pcip tus ẽut aliq pecume de no alie · hſaẽ.
a ia ctura · ß ibif 2 eſiue em⸗ 16 daretur öflare id é co
en⸗ tet cũ quiſ mus qᷣ locacõ E venerabili domui — p ¶Cõſlare·id ẽ eõ
binnpu S 6ognoſcr m ꝓpriũ lu⸗ . re et ſic vẽdẽ
ũ ſen ſi debẽ og bemus in ꝓp fringe e⸗
fua culpa dãnũ ſen phitheoſi debẽ ogno et eas ubemus m ꝓpriulu⸗ ler. ſecuicich
tiẽs ꝛc ut · ff. de re. uſq; ad diffimtũ wro tꝑu crũvene rabilẽ domũ habe. qo ſe nochrene
m quod Donema cõpletũ datã ſibi rẽ tene⸗ ¶ Sieriles wro res ei qin 4 ſieß caſu et ſe⸗
s ds i maſr re eum et q placita ſunt ei dedit et Hꝛedibo eius om⸗ quẽtib⸗ luc n e
Sbr erſe no ſ dare 7xero reſugiat ino reſtitui ad hee iube⸗ aliena K. rochin
dei cietur ꝓoter non icentiã pbemus ſpoſitis n lla neceſſitas ſůſ eſtotreff. .ſo. e
àa pehonẽ mi licen tiã p 5 mus ut nu t. de.l. na natura. ſo.
Sn Piazme⸗ oꝛũdẽ venerabiliũ locoꝛ. ſimis eccleſns wl alijs v⸗ cdeſa nõ iniuria B
Abict de HH bilibus nug eclenne m mre⸗ iure fit locupletioꝛ.
acsiba-ſere in indẽnitatẽ venera 1 ſeri nerabilibo locis tar lo ma aw ennphitrote kia
.one Puafiico⸗ domibode eiuſdẽ reba fier gia cuutate qᷓ; in omi g obici eulpa ut
dem 6 nulq 9 tic. nõ valẽte neqʒ de empone ſtre rei pu. chumens pon⸗ ff. de re · in . s !M
7oero volue⸗ matis aliquid p̃ᷣtendere. is inferatur poſſeſſiões ſte Fdee
rint dare. cõpelli⸗ Paſſmas wro eccia⸗ ules aut frugiferas vbili⸗ uis vero⸗ aea
mur eni ere⸗ ſticas edes ſeu yconomoj teelſkituras emere ut nõ das Eep es dens
e de publiceer ciuitatũ pᷣeipimus ali ena⸗ mnuemãtur ꝑ hãc occaſo⸗ ale⸗aid werole
Verti Lecves Efea. re res immobiles ꝓ capti nem et quas habet ꝑdere ncun ſe uonte W
e e vln uoꝛi retẽpce miſi ſõ hac aut debitis obnoxia eſſe. rmin ) voſſine a⸗ 4
S enet ge wſſeſnone⸗ a1i4 ¶ Di wro quis uctit peti· accurſiuus.
uennn. . ermt ut nullo em immo bilẽ noĩe
2 Baihmal aum ba Eenne et boe auteʒ wem mmobn
tatũ · id ẽ ecciarũ q Has —e

2 (Si vero

bãtur. ſez ñ
oↄtra.l· iſtaʒ
loquantur ·

mam.
itmn qulli⸗

tatem. ut ſo
exhonoꝛẽt

etü mriſdi⸗
ctõis · ut · ff ·
te of. ꝓcõ.

ſolet · et . l· ſi

accipe ab aliqua wenerabiliũ p̈⸗
dickarũ domoꝛuz ᷣm qð ſupuis
de vnerabilibus domibo q̊ in re⸗

gia ſunt ciuitate poſite diſpoſui⸗
mus nõ aliter h̊ accipiat mſ ali

am mox rẽ dñij iure pᷣſtiterit ve⸗

nerabili domui a qua eandẽ rem
accepit ti habentẽ redditũ q;⸗

tum habʒ res q̃ ei datur et nõ ma
ioꝛibo tributis grauatã quatinꝰ

poſt eius tranhtũ à tpus m quo

datio vſus eſt placita nõ tranſcẽ

dens ſceʒ euis qui accepit vite tẽ

pus utraq; res integro mure et ſe

cundũ dommũ et m vſũ m ipaz
vnerabilẽ domũ puemret et hoc

qui deʒ de mmobilibo rebo iube⸗

mus. ¶ De ſacris aut vaſlsope⸗
tentibo ſanctiſſime maioꝛi ecẽcie

buius regie ciutatis ã alijs ve⸗

nerabilibo domibo oꝛatoꝛij domi⸗

bus mqualicũq; loco nr̃e rei pu.
poſitis gnaliteroſtitummus ut nõ

aliter hec vendãtur aut ſupponã
tur niſi ꝓ captiuoꝛũ redempcõe.
¶ Hiwro ſũt plura vaſa m ali⸗
qua mem oꝛatarũ vnerabiliũ do
moꝛũ nullũ neceſſariũ vſũ faciẽ⸗

tia etotigerit aut hmõi venerabi

lem locũ debitis aggrauarianõ

ſut alie manifeſte res de qubo de

beant debita reddi licentiã ei da
mus geſtis monumentoꝛũ ſicut
ſupius dictũ ẽ oſtitutis pᷣdicba

ſupflua vaſa aut alns venerabi⸗

libo locis neceſſariaha bẽubo ven
dere à oflare et ſimiiter vẽdere
et eoꝛũ pᷣciũ in debitü pbere ut nõ

immobiles res alienẽtur. ¶ Si

wropter hoc q̃ infta ſut pñti le⸗
geotractus ſiat ſupopetẽtibo re⸗

bus mobilibo et immobilibo vm

memoꝛatarũ venerabili domo⸗

rum reddi quidẽ eidẽ ſãſſmme ma

ioꝛi eceleſe ſue vnerabili domui

rem ſuꝑ quã aliquidtale ſbᷣſeeu
tum ẽ cũ medij tpis fructibo ma⸗
neat aũt apud eũapᷣeũ ã anti⸗
dotũ à qðᷣ ꝓ ꝑpmutacõe aliqᷓ qli⸗
bet occaſiõe ei datũ ẽ. ¶ Sivero

emphiteoſis agatur pᷣter hec q̃

legẽ in

diſpoſita ſunt a no bis feddi ſan.
ctiſſmme eccie ſue venerabilibus
domibo uel locis eandẽ rem iube⸗
mus et emphitheotã m qdᷣpla
citũ eſt dare et pactũ ſfimre Fᷣm
YJtutẽ emphiteoticalii mſtrumẽ
toꝛuũ. ¶ Siwero donetur res ec⸗
clenaſtiea aut alterius wnerabi⸗
lis domus et hãc reddi ſciſſmme
maioꝛi eccie à ains venerabilibꝰ
locis cũ medn tpis fructibo et
tin aliud quãtũ valebat res ipᷣa
¶ Siwroypotheceotra hee den
tur creditoꝛ ꝙ; debetur ꝑdata reſ
vnerabili loco reddatur tabelli
onibo pᷣſumentibo poſt hãc nraz
legẽ talibo mimſtrare mnſtrumen
tis ꝓpetuo exilio condemnanclis
Sivero aliqͥd añ nram hãc ie

gẽ ̃m antiq̃so ſtões factũ ẽ iu-

bemus hoc modis omibo ꝗpriaz
Jtutẽ habere · ¶ Omiawro que
cõtra antiqᷓs leges fcã ſũt reuo⸗
cari ſcimus et res qᷓotra Yrutẽ ea⸗
ruũ data ẽ venabilibo domibo red
datura deretero ßm pñtem legẽ

omma fieri diſſommus vacãti bo

pᷣter hee omibo alnsoſtõibo que
ſup talibo caſibo dudũ loꝗbãtur.
Emmẽtia igitur tua qᷓ ꝑ pnteʒ
ꝓpetuũ valitirà ma ſanx⸗
it trãquillitas inouulſa obpuare
felkmet edicto in ſolẽmbo et le⸗
gitimis locis p.x.dies ꝓpoſto et
nullo ꝓ tali occaſone im ꝓpucijs

S NN ais α epetαι

. eg

uel mſi pro
dubitarõe
int. ut. g. de

deltinãdo. Nos enĩ piudimus q́⸗

li mõ ſme collatoꝛũ lel one omi⸗
bus pᷣſens nĩa gnalis conſtitucũõ
mamſeſta ſfat. It iudiccs

non expedlent ſa ras iuſnionej.

m au. g abrieli. pᷣ.pᷣ.
Vomã quidam iudicantiũ
poſt multa litis certamĩa et
plurima a litig ãtibo fcã diſpen⸗
dia m negocijs apð eos motis

ſuggeſtiombo vtũtur ad nraʒ tra

quillitatẽ pñti gnali lege hee ꝑ⸗
ſpeximus emẽdare ne dilatoꝛes

negocijs ex hoc hãt et aliud rur⸗
ſus pnᷣcipi examĩacõ es accipi⸗

at. ubemus igit nulli iuclicatiũ

b (Exami
nacones q;
opoꝛtoret
ꝙ pnͤceps
pſeuel pa⸗
linm a capi
te videret ·

aà ſSenten⸗
tiã · no. ꝙ qᷣ
libz debz in⸗
dicareꝛplu
riũ mĩa tenzʒ
ſi ſůt nnpa
res ut. f. de
re indi.l.duo
ex tribus. et
Itẽ ſi vnus.
Sivero pa

res in cuſa

lib erali ꝓ li

bertate ma

lijs aut ꝓ
reo valeat
ut · . de re
indi:l.inter
Pares et .l.
põpo · et h
oꝛdlarijs in

delegatiſ pa
ri bo expecta

tur ofirma⸗
cõ delegãtiſ
ut · . de re
in di · l. duo.

ſeia⸗(Se .
g.

litigantes
Hic debz eſ⸗
ſe ut indiceſ
nõ expectẽt
ſacras iul⸗
niones Hh

ego habeo.

b (Nurent.
p̃ma ꝑps
expeditꝗq·
e·uſq; ad.G
et hoc c.

e(de ſpoe⸗

tulis · Hec ſe

tur .e · C q;
v ero · uſch

in fi.accur.

elen
Atðẽ. ſuf⸗
ragiil. id ẽ
pecuma ꝓ

ſuffragio da

r.
pnapales;
E

Wmelle
cõnes · lic E

et de caluma
mmratur m ca
appellacois
et ſic clk alia

quolibet modovel tꝑe ꝓ cauſis
apud ſe ꝓpohiis nuciare ad niaʒ
trãquillitatẽ ̊ examĩare pfecte
cauſam et qð ei iuſtũ legitimũq;
videtur decernere et ſi quidẽ pteſ
ceſſauerint in hijs ꝗᷓ decreta ſut
execucõni ↄtradi ſmam ᷣm legũ⸗
Jtutẽ. ſIm aũt aliquis putauerit
ex noiſſima ꝓlata ſnia ſe leſum
aſpellacõne vtatur legitima et
boe Fm oꝛdmem diffmitü legib⸗
examinetur et pfectum ſuſepiat
terminũ· ſm aũt duo aut ampliꝰ
fuerinto gnitoꝛes litisa aliꝗ int
cos emergat diſſonãtia etiãſic
iubemus vnuquẽq; eoeuz m ꝙ;
ei videtur ſuam dare ſententam.
Mõ igitur ꝑ pnñtem in ꝓpetuũ
valituram noſtra tranquilitas
diſfmut. tam tua celſimdo q;
omes aln uudices maioꝛes et mi
noꝛes cuſtodire ſeſtinẽt ut nullꝰ
pimitus ignoꝛet q ꝓ vtilitate no⸗
ſtroꝛũ ſubiectou a nobis diſpo⸗
ſta ſut ita tñ ut vmuerſis inter⸗

dieatis ꝓga pᷣeepta qᷓtenus ſme

vllo iuſto diſpendio nr̃iſcollacõ
mbo inſmuacõ legis pñtis ſiat.
It litigates iurent ꝙy neq; ꝓmi
ſermt dare iudiabo neq; gabut.
et de ſpoꝛtulksußet que mbentur
referendari pleant et non im
miſce ant ſemet ipos caule ß le
exe quantur. Rubrica:
mpꝛ uiſtinianus au.
eſentẽ legẽ ꝓferimus ue
et iudicũ puritas appareatanõ

valeat litig antiũ ſuffraguũ cir⸗

cumuenire leges iubemus igitur
quotiẽs apud quoſcũq; iudicã⸗
tes aut amminiſtrãtes lites à ap
pellacõ es examin ãtur p̃᷑ omibus
pncipales litigãtiũ pſonas aut
alios ad quos in mediũ nego⸗
ciũ ſoꝛte migrauerit in pntia iu⸗
picũ tangẽtes ſancta euangelia
iurare.q; michil penitus iudicibo
aut pĩocinij cã ipis wel alij cincũ⸗
ꝙ; pſone pro hac cauſa quolibʒ
modo ded erüt aut ꝓmi ſerũt aut
poſtea dabũt vel ꝑ ſevelꝑ aliam

quamcũq; mediam ꝑſonam ex⸗
ceptis his qᷓ̃ ꝓprns aduocatis
ꝓ pr̃ocimo preſtãt aliſq; pſo⸗
nis quibo nie leges dare diſpo⸗
ſuerũt hoc aũt ſeru ari pᷣ eipimus
et in ſacro nrooſiſtoꝛio qnoſulta
cõnes mtromittũtur ut ſub pᷣſen⸗
tia ſaeri ſenatus memoꝛata ſacra
mẽta preſtẽtur. ¶ Si aũt ut oõ⸗
tingit aliqiu litigãtiũ nequeunt
ad iudices mretüc iubemus p
ſentes quidẽ iurare pᷣdictũ iuſu
randi ad abſentes auteʒ dirigi
ex offiens mimſtratibo anquos
cũ aduſa pte ut eis pntibmemo
rata ſacramenta liir pᷣbeantur.
Sivro mulier fuerit qᷓ ꝓpter
boneſtatẽ vid extraneis viris ſe
monſtrare nõ oſueuit tũc et ab-
ſente aduſario ex officõ miſſos
memoꝛata ſuſcipere ſacramenta.
Si aũt abelſſe ptes in alijs lo

cisotingat aut vnã earũ papi⸗-

mus abſentẽ in ꝓuincia in qua de

git iuſiuran dũ modo anobis di⸗

cto ſub geſtis monumtoꝛũ apð
iudicẽ ꝓiuncie aut apud deſen⸗
ſoꝛẽ locoꝛꝝ pᷣbere. (Hu vide⸗
liez gnaliter obſeruãdo ut ſi quis

litigantiũ abſens à pᷣſens hmõoi·

iuhurandũ pᷣbere noluerit et hoc
mamfſeſtetur iudiciꝑ ſnĩam eiuꝰ

actoꝛ quidẽ enſu actõis reus aut
oꝛẽnacõeʒ ſuſtineat. ¶ Siquius

aũt ex litigãtibo dixerit dediſſe
ſe alicui ã ꝓmiſiſſe et pſonã decla⸗

rauerit et hoc ꝓbauerit ipᷣe qui⸗

dez in eu entũ litis vmã mereatur
qui vero atccepit à pmſſionẽ ſuſ⸗
cepit ã ei ꝓbatur hq dẽ pcuma⸗
ria ſit cauſa quicqͥd datur triplũ.
Qð wro ꝓmittitur duplũ a comi⸗
te pᷣuatarũ rerũ exigat adigm⸗
tatem ſeu cingulũ qð hʒ in vtro⸗
caſu annttat.hi aut criminalis
t accuſacõ oↄſiſcacõʒ ꝓprie ſub⸗
ſtãtie patiatur et mitt atur in ex⸗
ilium qui ꝓpter accepcõʒ alienũ
crimẽ in ſe tranſpom feſtinauit.
divero datũ à ꝓmiſſuz litiga
toꝛꝓ bare nequerit iuret pꝑſona

alia cauſa
hß ꝙ dicit in
ratur intelli
ge ſiprimo-
nõ fuit inra
tũ.alł nõ. ut

ingredi:ad

ap · Efi. et
iuratur ideo

tũc qñ nõ fu

it pᷣmo iuna
tum & et
bacões ca⸗
lümoſe poſ
ſent dari cũ
ptib de no⸗
uo ꝓbacõ⸗
nes induce
re pmittat᷑
l.eos.Eſ
q̊s · et de tẽ⸗
po. et repa.

l·p hãcſed

quo a d hũc
articulu ʒ ꝙ;
ml dabit in
dici dico ꝙ
iuret lieꝛ in⸗
rauerit Pus
cũ alius ſit
index ut· C.
de ap. l. eoſ.
in pn.
i u
ſut heredeſ
uel foꝛte ꝓ⸗
curatoꝛes a

lias. ſ. in rẽ
ſuã als de ea
lüma nõ iu-

nãt qð ple⸗
ne dicit· C·
de inreiut. ca

luii.l. ij. Eſm

autem.
g PDerſo⸗
mis ut exe⸗
cutoribus
ſpoꝛtule ·

bCue al
gqub;2.

i Coͤſulta
coesg i litel ·
(Semre.
Pter infir⸗
mit atẽ liczʒ
ſit in ciunita
te ut di ffe⸗
rat a. Cfi au
tẽ abeſſe ·

¶Si vero

mulier· ſa⸗
eram̃ta · foꝛſ
tã ſi H iudex

inui
Nale
Urte
luti

En

du

ſßan

O

2

— ð
=—

E . e

=☛S S

— —

ꝓſpexerit ut iuret
ablente aduſario.
ut · C· de iut · ꝓpter
cal. dã · l. ij. al · et. E.
ſimili ch; mõ et facẽ
Jut nulli uð. Ene
ceſſariũ · et · C· de of·
diüͤ · in · l. i. ac·
a ocis. rem otiſ ·
b Illo videlicet ·
eius indicio · ſcz et
qᷓ lõgiſſnne expel
latur ut. C. de iul · ca·
l.ij. qꝙ ſi actoꝛ·
cC ( Suſtmeat h ad
