preg
nnlett
14

flifnii
ftltö.
fnele⸗
rnſi

eienn

Ntelin

opoi,
elſe

nH
Gol⸗
Netd

llat⸗

Adtan
Cimmtd
idee

fnkte
nychic⸗

te

oſt

4fte
ſitſe
e
peni
en

ar. l. i. αad hoc. 8.e. g amaticos. etᷓ. te tabu⸗
dda⸗ .l. fie et · de murileg.l.ſi quis.
bSeeerni. ut nõ reuocẽtur qͥ indebitevidebitur uſim
paſſe · vnde improprie dicit exceptis. q· di. ſli reddãt
iſti nõ · et facit. S. l. px. eũ ↄ coꝛ. cunãtes de ꝓſp eris val
¶ Noꝛtune · hãc ferũt phi non⸗ aduerſis.
chiatri.pnᷣeipes medicoʒæ.
Comoda HM

Id ẽ ſalaria· ad qðᷣ .
ee dea ee bahin pß
ndu. Prie ſue qiu habituz phie
. Mlalnt⸗ mal⸗ indebite et in ſoleter uſur
ſte dunti turpi⸗ pare o gnoſatur excepti½
ter. S ciẽs eni ſe n6 hijs q aꝓ batiſſmnſ. appꝛo
beß Alaab bati:ab hac deberet collu⸗
tius paupi ut diui ſione ſecerni · turpy enj eſt
tiſeruiet. ut pr̃ie functões ferre nõ
dinitias ſuas ali⸗ ſe ferre ꝓ ſiteur. Qdẽ. .
quis dines citius chiatri ſcientes ã⸗
4 po bki is mĩſtrari
et hoc erat olm an a pliomodis miſtrari bo
teq; medici lbabe⸗ neſte obſequi tenmoꝛibo
fent ſalaria de pbᷣ⸗ malũt q; turpiter ſeruire
1co⸗ . 5 * „ . * . .
(Ea. alaria. diuitibo. quos et ea pati⸗
Sam i facti mur accipe que ſam offe⸗
gens eine rut ꝓ obſequijs non ea qᷓ
nã eaic. ad qð. ff. iclitãtes p ſalum n.
vaf ecror ewe. piel ane ſalute pnit⸗
l·medicus · ct· S· de de.
nai. garaus- ani m archiatri
Ci. mcP-D.. ncti elt lo oο .
plebiſto. e aut;: chmocdij⸗

moritis aggregãdus nõ

U ind. ſme cᷣ ſuf. V 2
an eoꝝ pticeps ſiat q; p⸗

„C. 1.

ℳ Jguiſaggre mis qui m oꝛdĩe repuitur
ãdus. ut q ẽdi⸗ ſeyts wl oo mpſ E
4 epte wl eo ampiius iudi
gnus tali honoꝛe· ,
S luitibo ydoneus appꝛobe⸗
(gieitib oein tur· ita tñ ut quicuq; fuelt
ranubo ut no.S. l. mt 15 in eß ng
mgros ubjplene adnnſſi us nõ in poꝛuũ nu⸗
m ¶ Ita tñ. diẽ pp. oꝛdinẽ ↄſequatur qiu cete
ne dieatur ei · ami⸗ ad gͤ ieia ..
dedre et vorun⸗ ris ad pᷣoꝛa ſbiectis ulti⸗
facitꝗ · de tiro.l.i.eꝛ mus ꝓoterit mnuemri. H
B. dof·ma.of.l.jij. Rrimaticos Empꝛ.
einanros. J vꝛatoꝛes atz phiep
rethoꝛ es· et als o⸗ ceptoꝛeſ. necnõ etiã medi
weores: oos pter hec q retro lata⸗
o (Phie. licet p hj rũ ſanctõnũ aũcte oſecuti
aon tñ pf⸗ tonu aüche oſecuti
momalia ut. S. de
mu · pa. l. ꝓfeſſio.

vel die ꝙ hodiep.l. jſtãidẽ in eis ſit puil egiũ huius pn⸗
epis et m hoc dero gatur illi.l. pfeſſio.et illi. ff. de vaca⸗
mu.l. in honoꝛbo. EpPhis. it ibj no. H e
P Prmi oꝛdinis ·quẽ hñt cũ erũt ſemoꝛes inter alios
t · v. de decut. alexandrims⸗

cũ ea ſic mdẽpto canone ut ꝗᷓde fun.pa.lłfi.in fi.

oſpitãdũ. ut j. de metatis. Larchiatros · et. S· ·
ſ. rct h dic ut. g. e. l. m gfos et facqᷓ.de omi a
lijſ. deſer. l. i. et . g. de epil. er ele. l. j.

ſuũt plegia immuitateſq;
frui hac pᷣrogatia pcipi⸗
mus ut vmuſi qͥ ĩ ſacro pa
lacio inter archiatros mi⸗
litar̃t.cũ comitiuã pᷣmi oꝛ⸗
dinis vl ſcdᷣi adepti fuerĩt
aut maioꝛis gradũ digm⸗

tutis pugnant ut
ff. de bijs qui no.

infa· l. athletas· et

m ſacris certami⸗
mbo ue 5.l. i.

müũ.ciuiluũ
E· qð ẽ in
ſy er ſi ꝓbẽtur p o⸗
mnẽꝛc̃. et ꝓ bẽtur
coꝛonati coꝛomas.
16. acur.

tans aſesdept xDer omnẽ. q; a
tatis aſeẽderit nulla mu Sma ctatr duilet
napali nulla eurialiũ ouẽ⸗ a ſtuuit ut hie er
tione wxẽtur ſeu in dẽpta ut pueri qui a tone
admimſtracõne ſeu acce⸗ na etate legibo im⸗
. — . herent cũ als non
pta teſtimonialẽ merueñt poſſent eſſe pfecii
mſſionẽ ſint ab omm fun⸗ qνnh,...
ctione omibo qʒ muneriboy Eoanizoro,
77A¼ . . Md l⸗ 12 Pieto⸗
pbᷣlicis immunel. noc o, rie aas daber.
domus ubicuũq; pwolite mii perumavkip en al
tẽ ſeu iudicẽ ſuſcipiãt hoſ⸗ ln ata pactoe
pitã dũ.q omia filijs enã nõ obligatur ut.
õs que res pigno.ob.
D eoꝛx et ↄugib⸗ miuolata poſl. ſpem. nec in
cipimꝰ cuſtodiri:hec aũt cauſam iudicati ca
etꝙ feſſoꝛibo mẽoꝛatis eoo.:- Piũtur ſi aliidepᷣt
4. en Aa m. UÄUiuitis fieri ut. ff. de
ruq; liberis deferẽda mã⸗ re inðᷣ.comodis.et
mus. De atlethis. Rub. S · de excu· rei indi.
Thletis † mpꝛ. n⸗ enchin. pio
ademüſip dem bãte principe ad
etatẽ certaſſe eo⸗ qðᷣ. ff.· de poll· in. l.
roms q; nõ minus tribus Frecn honoꝛis gĩ̃a
2 , . .
certamiĩs ſacri in qiu bo wvl 2 (Anqadttm enen
B In quibo. . co⸗
ſemel rome ſeu an tiq gre⸗ romz. L
cie meito coꝛonati nõ emu
lis coꝛruptis ac redẽptis
ꝓbentur ciulin munerum bᷣ ¶ Sel. p ſaltẽ.
tribui ſoſʒ vacatio. Dehns eRome noue. q·
in mpletis ſtipedijs di vnã coꝛonã de⸗
ac olus utel1 mpr. ma veteri vel noua
1 Hñnomime eauſa et bas merito gfe
ſac ramto liberati nõ p iᷣ ꝙ coꝛrũp ãt
— — emuli.i. ſecũ luctã
te reſtůge non pfi⸗
. moſale ut . . mu.
et ho l. qui immumitatẽ. quo milites tenẽtur ut no. ff.
d ¶ Ciuiliũ.ad pſo nalia. de infa. l. ij. ¶milites. et no. q⸗

qñ fimta militia ut .l·fi· cauſaria ꝓpter infirmita

e-

P Bänianſiun tuo gnha miſſionum honeſta

tẽ. ut .l px.· ca euit ãtoʒemunerũ·ite ignomnmnoſa

5 e. l. mgroſ⸗
igiitate vel

l.ma
Cro⸗
de athletis · atb lete dñr qui ſme mercede gmav:

Thletis. de

ut hic · et· f· de re mili. l. milites· Emiſſionũ.
a ¶ Hon oꝛiboad idẽ.s · de decut · l· infamia· et. l. nequis:
et. f. de mterdi ct.et releg.lrelegatoꝛe· Gfi. et. ff. de teſta.
mili · l. teſtamẽto · ⸗excuſandi als excludẽdi · Idõm eo
bᷣ ¶ Excuſandi:als/ qui gĩa euitãdoꝛmunerũ ſacramẽ
to libemtus eſt quo ad munera ut ar ꝗqin mili.nõ poſi
.l. ij·nõ tñ arcetur honoꝛe cũ nõ ſit infamisut/ff· de imfa.

l.ij · C ẽ et quartũ.
Itẽ ꝙ infamis co⸗
gitur ad muera ve⸗
rũ ẽ niſi i lociſ ubi
moꝛari nõ licet · ff.
de excu. tu · h̊ er ni⸗
litel. E et ignomi
ma. e· dere mli⸗
AI·iij· An deb eat in⸗
ſeri cauſa ignomi⸗

me m miſſione die⸗
ut᷑ no.ff.de mfami.

I·jᷣ· Cignomima.

dom ob ſemu⸗
ſen ex eſt qͥ an
noſ. v. Py vełl lxx.

quo ad munen ut
S.qui eta · l.fi.et ſie
ſper coꝛpis debi⸗
itatẽ et ẽ ideo cau⸗
ſaria miſſio ut· ff.

te infa. l.j. Cigno⸗

mime. licz ꝛhec ho
neſta ſit ut bicit ·
vEut

—

mũ nõ ꝓpter mali-

ciam ut:..l. ꝓxi:im
pn.
e ¶ Numero· xx ut
J.l ꝓx. et ſũt hmõi
f · de priuil· et . de
en totü · et ·
„l. PY.
¶ Permiittit · ſeʒ p
petuo ̊ tpalẽ ba⸗
bervelvmus anni
vel bijẽni vel tniẽ⸗
nij · vel quadriẽnij
ꝓut militauẽit ut

F. dere mili l i. ¶

ui mnlitie⸗· „
Eterams · nõ

eoꝛcfilijſut · ff ·

de vaca mu. l. in ho
noꝛba . vacatio⸗
num.
hb ( Perſonaliũ.nõ
prᷣrmomaliũ ut · ff.
de vaca.mu.l.in mu
neribo⸗ .
¶ Cõ ceditur. etiã
ſinõ appellat qð ẽ
ſpeãle ut.s.qñ. ꝓ⸗
uo. nõ ẽ ne · l.· vetera

nns als ſecus ut.s· de ap.· eiues · ⸗Zinti.

taq;· ꝓPter ſe

honoꝛib abſtinere debẽt
a muneribo aut cinlibus
excuſandi nõ ſũt. Edẽ.
Pm ob ꝓuecte eta
lIttis ſemüũ ſis dimiſ⸗
ſus honeſtã miſſionẽ oſe⸗
cutũ te eſſe ambigi nõ pᷣt

bebis itaq; a auilibo mu⸗

neribo nec nõ etiã hon oꝛi⸗
bus vacacõnẽ nõ tñ ea pᷣ⸗
mlegia que hijs opetunt

qiuu pleno ſtipen dioꝝx nu

mero fungutur uſurpare

te ius pmittit qñ non pfe⸗

cto ſtamto miiti e tẽ poꝛ e

nec omibo ſtipedijs derur

ſis ſacr̃o ſo lutũ te eſſe etiã
ipᷣe cõ ſitearis. Edẽ.
Eteranis ita demuz
onerũ et muneru p⸗
ſonaſui vacatio iure cõce⸗
ditur ſi polt.xx.annũ mli⸗
tie quã in legiõe velvxil⸗
lLcõ ne mlitauerũt hone⸗

ſtã vel cauſariã miſſionem
oſecuti eſſe oſtẽdãtur vn·

cũ te in cohoꝛte mlitaſſe

omemoꝛas · intelligis ſu⸗

pꝓuacuo vacacõnẽ nibi wel⸗
le flagitare. ubo mii⸗
neribo excuſantur hij qui
poſt mpletã miitam wil

aduocacnẽ ꝑ ꝓucias ſu

as ↄmodis vacates ↄomo
ratur. et de Piuleg ijs eoꝛx
iſta lex greca eſt de odu⸗

ꝓx · Itẽ fallit in oo hoꝛte urbana ut · ff. dẽ excu. tu. et mi

lites · p lane ſi quis · Itẽ huic·l.eſt ar.otra.ff.de infami.

l, ij. Eexercitũ· aug et otra q; ibi odiũ ampliatur fauo

reſthgitur in quo eſt ar:otra.ff. de libᷣ.et poſthu.eũ qui⸗
vã.poſſ1‚i Plane legiut excuſetur qui fuit in cohoꝛte er
ſic.·s.· de th eſaut · li · p pᷣma eſt ſupra qñ ꝓuo.nõ ẽ ne.j.
vetemnis. et dcã:l.̊ er miiteſ. Plane · S

— ribo vacacõz hf̃e
qᷓ; q̃ mãcipatũ ſuo noĩe ve⸗
ctigala hiſco ↄducũt eertiũ

eſt qᷣre eos qab hijs qdã 5

exercẽda accipiũt nullis
pulns eſſe muũtos haud
dubij iuris Oe libtinis.
Onditio mpꝑꝛ.
libᷣtmtatis de mu
neribo eimlibo tri⸗
buẽè nõ pᷣt excuſacõnẽ · nee
quidem in ea ciuitate ubi
domeciliũ libᷣtinus babet.
De mfamibo. Rub. mpꝛ.
Elfames pſone h nullis

bonoꝛibo qu integre dig⸗

tatis homibo differri ſolẽt
uti pñt.curialium tñ vl ci⸗
iuli munerũ vacacõnẽ nõ
hñt h et ſolẽmbo in dictio⸗
mbo ob tutelã publicã eos
ſatiſfacẽ nece eſt.e reis
Foſſulatiſ. Fmꝑꝛ.
Eos crimĩs poſtu
latoſ nouos hbono
res appetẽ non debẽ añqᷓ;

purg arẽt innocẽtiã ſuã et
2a diuis parẽtibo meis et a

Feeſſpeisreerherf
ex oꝛdme mon ſũt. Empꝛ.
PBib poſthac oꝛ
dini ſuo vel aduo⸗
cacõibo adtps m

ctõnibo vectig abũ fiſci. . GS Edicetur poſt impletu tpi

(Cauſariaz:

K (¶ Si gmti ut ꝗᷓ· de re mili.lł vi⸗ nõ ſufficit caulariani
ſi it tps opletũ mlitieut h et · S · l. px ·
m ¶ In cohoꝛte. et ſic non in legione vel vexillacõne.
n ¶ Supuacus: q; nõ hẽbis ppetuolʒ ad tꝑs ut no.s.l.

ub. . De puile⸗
gijs · de hoc nl in n
gro in oſtõe gre
ea ſic .s · de relig . et

ſũp.fu.et ð aleato.

quia mi dicit ibide

aleatoꝛibusctad

tre · et de incertis p
ſoms.
Onalios.
nmãcipatũ.
id eſt ↄduetũ vecti
gal vnde maceps
.1. 9 du ctoꝛ. ut.g. de
vYecti · et omiſſis · l.
ſi quis ſme-

PSuo noĩe · qua
re ſy diẽ ſtatim ſu
pomit · Item intelli
ge hãc legẽ h ſmt

legitimi oducto:eſ/

nõ palatim nõ curi

ales nõ cleici ut qj.

quibo ad oduct.re.
fua cce. nõ li · l. i · et
m aut · deſa · epi · E.
aliud.
4 onducunt et
durat cõductio vt

F de vaca.munc. l.

in honoꝛb. Enon
als. Itẽ h p nilegiũ
eſt fiſci qui h eius
bona obſista ut h
⁊. ff · ð iu. mmmu. ſp.
Coductoꝛ eſ.alind
in colono p añ fiſci
ut. ff· ad mum ·. l. fi·
Ci. et. 8.· ð excu · tu ·
.i.colom · h̊ in colo⸗
no pᷣd ceſaris idẽ
quod miſto · ut· f.
de in.· mmu. l ſp· ¶

coloni · ꝛ qui pe · ti ·

rPHaud. ꝓ nõ ſie

ꝗᷓ.ð veteril · nů · po ·

.l.vĩfi· et fac · . ne ·

484 Delibtimf

hic tractatur de ob

ſequio ciuitati debi⸗

to. h. S. de lib· et eoꝛeli. ꝛ de obſequio debito prono et ſie

5 it h.ti p illu. ⸗ꝛbus. de honoꝛibo die ut · · ſi ſer⸗
ns n Palii bus lenalwrn aſpi⸗lt.

Onaditio· cuuili

— — „

1 Mõ p̈t. mniñ in caſu qðᷣ die ut. S· de excu · tu. lenec
ſenatoꝛũ· Itẽ nõ obſtatꝗ.ne qs inuitus ac repi

reſeg l

nltide
eſd

ESst

G a
negen

(ſomnnp

ſupee

Vilt
(gue

brit
ti ſe

a
ndl
c.

nnſn
thutt
ori

An crzdere mil. leinj.
en a. ff. de poſtulli.
ntiſdin Er mouer · et de in⸗ ſpaciũ n0 ꝓPro abitu rm⸗
d. e btor⸗ von fama.Tdẽ.
Nſh è züt. ct deo aſſel. l. .
ſda a.ct de telli.1.nj. G Ntpus exulare deu
tu loge ink arbit efſe rio iuſſus et impleto tpe
u e ut ff. de rbrpe regreſſus pᷣſtna qudem
. dins · et ꝓcuratoꝛ et crats recioſt.
Oraics ffuroꝛ et cumtoꝛ ut dig tate recip it. ad nouor
nun mſtide excep. k- wro honoꝛes nõ admittit
dine eęr ff. paltec⸗ i mſi tàto tpe is abſtmue⸗
eniene Etz eſt equiſſmu· t quãto pfuc5 it.
ꝛnſi s.de decur. l.nec in⸗ De hinſfamilias a qucad
9H fames · er de hijs . q modi pr p hs tyneat᷑.
non mple. ſi. i⸗ Atro em Empr.
tan ꝛcut · · de decur. l. pato hlio oſen⸗
g ne quis. nec penã tietẽ ad decurio⸗
min tilirtmmunita natũ nõ teneri dubij iuris
ſik rejen lreleg aege no ẽtüc eni ſentẽdo prf̃
d ele . 2 Z . , — —
nine Gfi. ct male meri⸗ ( ad decurionatu obliga t
lij tis. 1c. ut. ff. depo⸗ ſi kii in ptate heat oſenti
hnft a Bona er⸗ 8, reo aut vir is etiã q;nõ te⸗
—AEcus s pe ſtiſicatur diſſentire noĩa⸗
R bie e bitab⸗ Ppellaſſe te dicas o
u A ho.l. vpto. Cde⸗
gen bitoꝛel · et de debi ·
zuei ciunl. i· et hů ſit mo⸗ .
ti.ag controuſa eius ſtatus ut. ff. de re mili. ſtatis . Item h
nl queſtio ſit oĩm bonoꝛe vel mag ne ꝑtis ut ar.m mſti.de
d eEexcu.tu· E Item ꝗꝓpter litem. .
e Mouos. veterẽ retin er ut. ff. ad mumcip̃.· libertus. G
S m queſtiombo·ſ̃ nec teſtis pt fieri · ut · ff. de teſti. l. in teſti⸗
bus. nec pcuntoꝛ eſſe ut · S. de ꝓcur. l. reü cermmis: nec po⸗
feſt nome militie dare. ut. ff. de re mili l. fi· Itẽ nopoſtu
latos. ſecus ſi non poſtulatus vel poſtulatu s · ̃ deſtitit
accu ſatoꝛ· ut.ff. de mu . et ho · ſe pto. Eſi quis · Itẽ hec ꝓ hi
G ¶tioq annũ ꝓ hoibere nõ p̃t mi ſteterit p accuſatũ quo mi
mnus ꝓ cedatur utff. de mui et ho. l reus · Itẽ an ad mune⸗
n. hen. ſic ut in ſiſi no. s. ti· px. poſtulati ſi ꝓbetur ad
en ub. ¶De hijs quiac᷑. q; rei⸗ uerſus eos ſic pumũtur
¶ectt ideo de dicit vel et hij ſiẽ et ſupioꝛ es arcentur ho⸗
H nore. ideo de hijs dicit vel qꝛ infames ſũt d amnatijdeo
inn poſt mfames de hijs dicit er die qy triplex eſt exiliũ · ut
6NHH f· e interdic.ctre leg.l· exili. ct ꝓut accipitur p relega
tone dic ꝙ p̃ſes p̃t releg are ſi pabet inſulã als nõ . ß de⸗
ie⸗ Potare nõ ut. ff. de interdic. et releg. relegatoxc. in pnᷣ⸗
l inter penas. f ¶ Motip ſentẽtiã.
e vibe poſt. ſpaciũ. nec diſtinguitur quo crim ine
“ aut penan c. ut. ff. de Poſtul.l. impatoꝛes. in fi. et
4 s· de infa.et h ſeu erioꝛet die ecõtra ut in qualibzʒ
OAH
eOH

age co li quia ibi de actu ſeruis tm ouementi loquitur.
a ¶Domiciliũ. ne du in ea ubiꝑ pr̃onũ.et ſic utro biq; ut
ffad mumcip̃.de int · Glib to 8· ꝛtulo de infannho. s. qn
ub.De mfamibo. differt a ti⸗ ibi de cauſs mfanme
ie de ire mfamnũ ibi de cauſs infamãdi et ſic nõ ſup⸗
Nfames pñ̃t. nec nouiter honoꝛ iba legatis imo ſlit.
ydũt veterẽ ut hie dicit et qᷓ· de dig. indi ces · et . l. neq; · et
S. de decu. infamia. P

7

,
7
5

.

.

de decur. l. . Enõ idẽ erit

eſt ſpẽs exiln ut ff. de interdie. et releg. l· exiliũ. .
De efilioſfſamilias. q in exilium dati ⁊ab oꝛdĩe

u6.

Eareno⸗et no.· f· de infami.l. quid ergo. Epena grauio.
D tpus.recipit · ſ crimẽ nõ jimpoꝛtet infamiam als
ſecus. ut. fl ad mumcip. l:oꝛdme et die ut ibinoet

iglFfuga. latã que

„7

motitenẽtur reddẽ rõnẽ.ideo qualiter filius honeribus

obligetur et pater ꝓ co teneatur dicit.

ſtẽdis cãm ad te ptinẽ po
tueras enĩ noĩato filio tm
oteſtari et nõ oſentire ho⸗
noꝛi ei dlato. dẽ.
Jbn qcu pread p⸗
teſtaſie munus wcati ſut
ec ad huc m pr̃ia ptãte cʒ
ſtituti ſut ab pmõi nccita⸗
tibo liberetur. cũ ex eadem
familia ac domo duos ad
iſta obſeqiua deſtinari per
miquũ videatur.ſane eoj
quos emãcipatos eſſe atʒ
ex famlia exiſſe mamſeſtũ

eſt ſme cucka cõ eretinere

—

&bebis. T dõ,
Ine piculo mio ma⸗
giſtratus nliũ ũ curato⸗
rem oſtituit nec appellãdi
tibi necelſitas incubebat.

Sane nomiĩatoꝛ qui Rlin

tur rei publice nõ autẽ illis quibo in

n

Atrẽ nõ te
deiubeat p

emãcipauẽit eü im
fraudem. ut.f. ad
mumcip̃·l. fi. E añ⸗
Penul.

1Obligatin ſo⸗
lidu ut. ff. de ãmi.
re·ad ciui · pti · l. ñ fi
lins . tñ pᷣmo excu⸗
titur ut.ff. ad mu⸗
micip· libertus. Ei⸗

et 7. de decur. l. i. It=

adoptã do ↄſenti⸗
re vidtur. ut. ff.ad
mumicipᷣ.luciis..

tiẽs nõ tenetur miſ
de peculio ut ꝗᷓ.l.h.
eſt et aliud neceſſe
qꝙ filius ſit habiliſ
admunꝰ ad qdðᷣ vo
catur ut.s.ð̊ hono.
fante. Itẽ hic tene⸗
officio ↄſtitutus no

cunt ut · ff. ad mumcip.l. jj·lʒ quidã.õ. ar.l.s.q; cũ eo.lʒ.i.
õſentire.no.de tacito ↄ ſenſu ut.· ff. ad mumcip̃.l.i.

ar. 9 tra. ff. de pcur.filius. Einuituſ. cũ ↄcoꝛ · Itẽ otra. ff. de
tute · · ſi filius· ̊ manere potuit etiã nomĩacõm cõtradi⸗

n
n
vm appel

infirm etiã volũt curari nec ẽopug

cẽs · et dic tenetur ommbo ñ tñ mant?᷑ potuit et nomiacõ
ẽagnouerit eſſe factà a decuriombo.
(Leſittr⸗ tur. cꝛã oꝛdine vel alibiut. ff. de decur. l. ho
ees.· Efi. laſſe. te dicis· ſeʒ noĩetuo ꝓprio nõ ſi-
lij. p (Oſtẽdis. nãꝗ gruati appellãt
r medicis ſano ⁊ c.ſic

ffrẽ ma· ha.ljnj. Cfalſus · ſ̊ otra. ff. de decux. ſpurij. E pa⸗

ter.So· hic noĩe ſui grauamĩs ibi ꝓ

fiij Suammevelut

ibi. Itẽ ↄtra· fde ap· ſi pſſim · ̊ ibi ipᷣo mre non tennit

—

— te ar. Oↄtra.g.de poſtu⸗l.i.
7 hbij ad ꝓteſtane · qd ẽ pñi⸗

momale munus et qᷓ⸗
leſit dic ut. s. de muñ.

pꝓĩi :nec ꝓteſtaſie.⁊ fa.ff.de mu. et ho. l. in . Gfilinſ. et. Eqð

pr̃.et. E

adiũge hic ſi tñac. t
Peculio ſie · ut · s · qʒ cũ eo · l. i.

duo⸗ et. l. honoꝛ · Gplebei · ſi
AIne piculo.imcũbebat nec filio⸗
vel nii vel die opis pbᷣlici et tũc filio imminet onꝰ
Apellandi ut · ff. qñ ap· ſt · l. i. Eſi quis tutoꝛet CGalia· et
Itẽ dicas nõ teneri in ſolidũ ſcz h de

dicas curatoꝛéad
ulto vel furio ſo

neri imſi fi⸗

eo exp̃ſſim vel miů

u

a (Deuocauit accipe detrimẽtonꝛ?.
b ¶Decurio.nã tũc mſo lidũut .s · qðᷣ eũ eo · l·i· et facit.s·

li et de decur. l. filios · miſit pecumaʒ ꝓ ho⸗
de ꝓprio edicõnẽ· vel⸗ noꝛe filn hñ dũ ut.ff. de
mu.ot ho.l.eſtimacõnẽ · E iet fi· et dic edicõ niẽ.
dꝗð editur aut datur ꝓ honoꝛe vel ꝓ miſit ſubiturũ onuſ
honoi admixtũ ad qd.ff.de mu.l.honoꝛ L

e¶ Sacerdotẽ · di⸗
gmtas eſt nõ cum
mpmut. ſ-ad m ð — . .’
nicip · ſpõte · m pn · m ptãte poſitũ nõ cõſenti⸗
F¶Erogacõms. p erntv pfe ad munus druo⸗
deẽ et dic ſi pr̃e vi⸗ rS
ute abuit mun cauit · ſi tñ ex volutate tua
filins habʒ locũ qad antea filius decurio fact9
bie bicit es de de⸗ uoõ ert detrimẽto munen
ſone. ct· ff· famikl. obligabitur. De periculo
Hꝛcẽ.· ſ filie · Cidem ſu eclloꝝparenns.Rub.
ſeri bit · . ip̃ᷣe pr de ꝓprio Em pꝛ.

tencatur et ens he K 0
redes ſiue ꝓmiſit ſi ſuo primomo mu
ue eẽ tm ſciuit⁊ nõ neris editio nem

„ — 5 „ —
otradixit. ſ aut e· tuo noĩe pr̃ tuus reprom

pit gerẽ poſt moꝛ Hr. , 8,5
Sphie ns wnétur nit ideoq; etiã ſacerdotẽ
lariter eẽſi ꝓ alᷣo erogacõ isↄue oĩm hedũ
lno aum Nirte Pa eius eſſe preſes ꝓuicie nõ
etiaz ii klms ilte ignoꝛabit.De mulieribus
viuo pr̃e fuit decu⸗ in quo lo co muuem ſexui
rio ſed munus ꝓ 9gructiaa honoes agno
quo queritur ſubit 3 ſeamt. Tmpꝛ
poſt. ut. ff. de mu. e mpr.
et ho ſi filiũ.· et dcõ Am q alii de o⸗
Cidẽ ſcribit. et. l. riunda alnj nup⸗
ex pte. filius· Fal 1 1R. R no
ſc knt i duobe n⸗ ta eſt. Ri nõ in urbe roma⸗
ſibo pᷣmus ſi pr̃᷑ in ,
ultia volutate vo⸗
luit cõtra. ut. ff· de

mu l. jj. C.fi. vel miſi inter vinos fuit ꝓfeſſus ꝙ te ſuo ß
onus vo lebat expediriut.ff. fam Hꝛc.ſi filia.E neraciuſ.
Itẽ hec q̃ pᷣmo dixi ſunt vera ſi munus ent tale qð nec
vendi poterat.nec ad heredẽ filj aliquid ꝑuemre pote

rat als foꝛte ſolus filius tenetur
Am.nupꝑta.iureutff.ad mumcipᷣ· lf. Cidẽ ſ p.
ſerunt.idẽ in vidua ut:fr. ad mumcipᷣ.filij. Gi · et

ad hoc.s·de incoll.ñ.cũ ↄcoꝛ · ſecus in depponſata.ut.ff.
admumcipᷣ.l.ea que. Itẽ ſecus mgine velnõ inre nup⸗
ta vel coꝛrupta ut.ff. ad mumci.liinj. E fi · et. s.de mum⸗
cipᷣ·et oꝛi genarijs filios. titudo hoĩm ut in aut. de ta⸗
Rõna. ꝙ ibi eſt mul⸗ belł i. vel ecõtra lege ſi ꝓ
quauis qᷓ nõ ſit dubiũ ſibi nu bat ut · ff· ad mumcipᷣ.ro⸗
ma:pᷣma placet · adutrũq; eſt ↄtra · fj.de mu · l. in · Ocoꝛ
i ¶ Ad honoꝛes.· B palia · ſ̊ de honoꝛe dic ſme admiſtnan
cõne.ad qðĩꝗj.de dig l.mulieres · vel dic ex certaſcientia
pnj9ipis · l·illa. nõ obad qð.s· de nuptl.impialis. Ehi⸗
mile · que placet · ꝙ h̊ ſubicit ↄpelli · Itẽ non ad omia ut
in otrario h̊ quedãa ut hic ſbicit. er in Reica hic qdð dieut
ff.de reg· iu.l· i. et hoe miñ mulier fuerit pᷣuenta · ut.ffad
municip̃ ·l. imcola · et de iut · o. inð.l.cũ quedã ·
R¶ Poſſdent · contra· s· de in colis · l. cũ neq; · et · f. ad mu

———

nicip̃.l· libertus:ſola·ſed dic hic dici te primomalib⸗
ut. ff. de mun. et ho · l pto. Efl. ſed p dote vele wtalip⸗

dio quis ſo luet Re. vir ſiẽ et tri butũ ut · ff. de uſifruc h a⸗

ctenus. ERi·nec obff. ad mumcipᷣ· lucius. Eijdẽ.ſeñ.con
ſtãte ·q; illud quo ad pſonalia ꝑ·l.s ·de decur.l.ad ſubeũ
da · Itẽ ſi alibi w miciliũ et alibi pᷣdiũ et indicatur pſone
ꝓ rebus in lo co vmicilij an etiã res alibi poſita eſtima

iam ea duob⸗ o
. cs ſo lhieretur a lte⸗
na maritis eiuns oſiſtat nõ m tributo er al
zme ſuãa E Ppemomans
apud g me ni⸗ ßapud pᷣſtatio utfl.de cẽ:
incolatũm ariti ad hono⸗ F.foma. Gfivero⸗
res ſeu munca ꝗq pſoms co⸗ qð eſſe nõ deber e
herẽt quoꝛũq; is ſexus ca⸗ ernemupatnil
pax elſe pᷣt opelli poſſe ſe⸗ on.
pꝑe reſcriptũ ẽ. Primonijve
ro munen neceſſe eſt mu⸗

lieres in hijs locis quibo
poſſidẽt ſuſtmẽ. DOelega
m bo. mpꝛ.
Ater triũ mcolu⸗
miü liberoꝛz legacõ
mbo pubuicis liberatur. —
prio noĩe ſuptus ob neribo in ghe· nune
deſenkonẽ publicã ſuſcepi: in ſpẽ de hoe að eſt
tis id qdᷣ ad ꝓprias ero ga pſonale munus us

cõ es collega vr accepat Ci. et. l. f. lega⸗
nõ uobis reddè hẽedes ei⸗ ti· et dꝛ ſegaus da
6ſiin ca citate vel a pcia
u6 op ortet me⸗ aauſa mittitur ad pncipẽ
ut reſtitui opoꝛteat o'no vel ad aliũ ut hoc
ti. als legatus ꝓ cõ
ſuliſ. ut. ff. de of· ꝓ·

obbu are. ¶ fi. er ·l.
ſe. als legatus ecẽie ad papã ut in aut de ſanc.· ep̃. Eſve
ro ei als qmi mittitur a pncipe vela ſ de quo eſt. ff. d
of.aſſeſſo.diẽ.pᷣuat oʒlicʒ nobiliũ dñrnũcij vel miſſiad
caulam diffimẽdã · ð᷑ꝛ etiã delegatus a phncipe nnſſus ut
. de in. a indice· Et nota ꝙ debitoꝛ rei public ea fun⸗
gi nõ p̃t· aut is qͥ nõ hʒ iuſ poſtulãdi łʒ debitoꝛ fiſci nec
Pibeatur. Itẽ vicarios dare nõ pñt mſ filioſ et qñ abſen
tia ẽ miũcta quã gratuite ſuſcipit · Itẽ libellĩ pheipi da⸗
re nõ p̃t mſ de hijs que ad miuriã vel dãnũ eins ptinet
vel pupille ſue. Itẽ oꝛdmatim celigitur miñ neceſſitas ſit ·
ut. ff. e. l. iij. et . l. H abſenti · t · l. legatus. ot. l. paulus. Itom
nõ amplius qꝙᷓ; ſemel eligitur mñ neceſſitas fuerit / ut · ff·
temii. et ho . . eſtmacõnẽ. ñ. ·
Ater. triũ. in alns exigũtur. v.liberi ut · · de bijs
qui nũo li ·l.nepotes· et eſt ro q; hie pegre vadit
et eos deſerit · eſt et alia excuſa tio a legacone ut ꝗ. lin.et

alia atq; alia ut f.. e. l. ſciendũ. Eſi accuſatio · et · . oꝛdioe ½

et alie de quibo dẽm elt . ti· de excu · mu · .
Em nos · tu et collega. mh oprio ·i ſepatiim.
( ps Nel ſũptus tm vel ſalariũ ꝓ quo fit de 0
o Defenſionẽ· & defen ſoꝛ ſmdicus ent velerit. ut vien
mu. et ho.l. fi. E dekenſoꝛes vel defendebãt nom ſtrepi

—

llerenrts
tbiutoe
pfinon
Nolbfe.
VW
ſenoͤhe
onor

drtrn
drgnene
rfvege
ſerurustt
cſpe
ſen
egonet
vAAin

radin

üne
egetien
fe.

necßet

indicij ſ̃m al.et facit.s.de infami.l.nemin’s?s.
a ¶ Opoꝛteat. ſ qñ h.ſen.ſi deſeruit ſponte ut h̊ quo caſu
etiã exoꝛdmari e pumtur ut.ff. e.l.i.Siaũt urgẽte neceſſi
tate tũc nõ reddit ut ff.el.legatus. Ci et Hic mnuit ..de
comitib eoꝛe · ut. ff. de of. aſfel.diẽ.ñ aũt eſt dubiũ ipe de
bet. ꝓbare neceſſitatẽ ut.ff.e.l.ij. Gi· et ßm ̊ nõ ſũt cõtra
ff.de var.co g.l.i. Gdiuus·ct· s. de aduo.diũ iudic.poſt
duos⸗
b¶QNuãtitas· quã
repetitis ab here⸗

dibz college. rei pbᷣliee debẽt wotius in⸗
et Doſiula aet ferre. Dane ſi Honozarns
neeaeg tb aduocatoꝝ erat ea quãti⸗
debz ſo lui cũ p eos tas deſt mata reſtitin ilud
nõ ſtet vel ꝙ ia p⸗ vob q i pᷣſtaturi eſtis nõ
Fis oban miuria poſtulatis. Eũ aũt
dunts . ct j. ti- ſuum⸗ collegã vrm quẽ mn delen⸗
ptus iniũeti mune lonẽ pr̃ie deſtiuſſe dicinis

ris:l. vmc. miñ di⸗ ucl buicie Sſor.
cas ꝙ quẽretur al apud ꝓncie phᷣdẽ deler

quid ſimomace ut allegacoõms argué po⸗
J. de murileg. l. ij. teſtis? dẽ.
ubino. Rãſmarma legacõe
apud nos pfunctos oſti
tutũ eſt bienij vacacõnem
munerũ eiui ii et honoꝛuʒ
brenõ eos qin de ꝓximo
bleqiuũ rei pblice vidl⸗
dPoteris. et pu tur exhibiuſſe. Tdẽ.
metur exoꝛdmarie

ut dixi ner nocet Nmerſi oĩno ex co⸗

ſocijs alterius cel⸗ mitibo wel ex ſidiby
Ntio ut. ff. e.l. . G. q̃ ſuffragio Peeperi dig
Ero⸗. mtates ciuilibo bonoꝛ iby
aniliũ ſue legati⸗ muneriboq; teneantur a⸗
one alia fiue alio ꝑ ſtrictine comoda publi⸗
ſonal munere. ut ca cũ vmbratili ſuffra gi o⸗
ff· de vacac. mul. le⸗ e
gato· et ſue ꝛc· ut
ff. e. p aulus.

(De ꝓximo.· hm & intelligũten. s. de ho. nõ oti. . n er

f. e· paulus ſeñdᷣ. im pnñᷣ. et. Ci. et. l. filiuſ. Itẽ hoc qñ ſuo

noĩe nõ ꝓ alio ut.ff.e.filius.ct.l.vjicariug. qð m caſibus

. tm pmittitur p aliũ utibino. .
iuerſi· ex conntibo. i. vmuͦſi comites p ſulũ vel ꝓ⸗

cõ ſulu. et ii etia pſdes ꝙ hñt digt ates. ſ. pᷣdcãs teneꝗ
turaꝛ c ſ certe moꝛ hijs ſiles excuſantur a pſonalibo ut
S · de excu.mu.l.eoſ. et · ff do vac. mu.l.legato. co miteſ·
que ſũt ↄtra.S o.hic p ceper̃ ſuffragio ·i: auxilio. et jta
Per moetntionemibi ex mera lib eralit ate quia merua⸗
erüt. ar. ff. q qinſcq; iut.l.iij. in pn. vel hic p cep erũt ſuf⸗
fragio·i ꝓmiſſo.i.he pacto qð nlominus cũ opus fue⸗
rit ſuſapiẽt mune m et pᷣſtabũt auxiliũ et ſic pactũ ſeruã
du · ut ar. ff. de iu.· nmmu. l. . vel H ſuffragiũ. i. ꝓpter ſuf⸗
fragiũ·i. ſalariũ qð habjituri erãt legati ibi graus et hm
hoc habeas im lia.ſuffra gio digmitateſ.A lj hñt ſuffra⸗
gia dig mt atũ .i. ſalaria et tũc h locũ ultima ſolutio. vel
dicas oĩa plane h̊ fintus erat pᷣſidi atus ibi nõ er ſic bñ

tuir cu wlad nos eſt mittẽ

ſequitur exceptio legati. merih⸗ ſubeudis. .
p¶DPublica. que ſut in mu nõ ſubeüt er ſic facit p
i (Dactõne. q; Pepigerunt⸗ quadã cauillacõne pter⸗

cia ſolucõeſm alios dices umbratili dicit tacite intel
leetũ ex quo hñt digmitatẽ ꝙ nõ teneâtur ad muner a⸗

Sng eſtverũ mii im qð diſtin etũ eſt.

k ¶ Verſati · hij em ſi primo pᷣſides et poſtea legati fue⸗

rũt biẽmo vacãt a
munẽibo pſonalib-
et onoꝛibo. iut. g. j.
rũ pactone lacerẽnir. ec s Reg gles eanes
tñ a pᷣdcis onerib excip! ra⸗ ſiczß ſctratu a
opoꝛtebit qiu m legacbi⸗ ſui petitionẽ i ha⸗

bus publicis verſat ſüt. buerüt biẽmo ta⸗

ö exoꝛdi- T dẽ. men vacãt. vel lic;
7 erordi T de. Pacto vel z p ſala
nariuↄcim ꝓoitula⸗ rio vel liez peepe⸗

rmt ſalaria anto p
noꝛibusvel mu
neribo a quibo mõ
vacat. Sʒ ſoete red-

da leg atio wl nr̃e ſedi ali-
qiud mtimãdũ id qð inter
omes ↄin cõ alio trad atu

o kac dut. pꝓ tpe quo cui⸗
qᷓ; ↄ uenerit. mn mme m ex tat ut. S. l. n. vel Bͤ⸗
amenↄgmto:is ædmarij binj Sate
referatur. puiciaſii enĩ de⸗ taten n H
ſderia qiubo neceſſa ria ſe ut dictũ eſt legaco

tn ſo la excuſat ſp
infna dc tẽpa.dic

τ ſoꝛtuius remedia deoſ
cuũtur wobis agnoſcè atq;
exploꝛare pernntumus ut
ſmt examims tui q ex hijs
auxilio tuo ꝓtinus implẽ⸗
da ſüt. et que clemẽtie nrfe
auribo innmãda videãt·
In loc aut publico de oui
utilitate ꝓuicialiũ ſnĩa p⸗
feratur atq; id qdᷣ maioꝛis
partis aſſenſus ꝓbauerit·

ſtulatur. a P⸗

cit de aliquo qðᷣ p⸗
tineat ad publica;

utilitatẽ puincie.ſi aũt de cqʒ ſit inter pᷣuatos tunc hbʒ locũ

qð dꝛ. · de relat: p eodẽ.acur. .ẽ
m ¶ Noſtre ſedi.⸗ ales aſſidẽtes pᷣſidi vel qui ſũt aſ⸗

n ¶Omnes· ꝓuin⸗ ſidentes p̃ fecto ut ſtatim dicet.

0 ¶ Dꝛdmarn·i.pſidis pᷣdicti qui oſuluit ſubaudi ut dijf
fimat ꝑ ſe ad qð.s.de relat:l.i.vel di ei.p lecti · et tüc ſub⸗

audi tm q; qnq; ad nos remittet ut ſbicit vel dic oꝛdina
rij qui vice pnᷣcipis in alacio vel vice p̃fecti oꝛdinarie
cognoſcebant. p. (Rube. l. deſiderns fortuitis ſup⸗
uementiby. b ¶ Vobis. lo quitur pᷣfecto pᷣtoꝛio jllinici
/ dunõ alij diffimendũ mi phcipi qñq; ut ſubicit.

r ¶ Implenda.q.di:ſñi p te potes expedire facial. als ad

nos remttas. ⸗nincialu aſſidentiũp̃ſdi et in quo cõ⸗
Sententia p⸗
vel dic eli gẽdo legatum.
t ¶ Partis· ad hoc · . d deeur. l nom jnationũet.l. px. et

ff. de tu. et cia. l.ubi.et de dec. ab oꝛ.faciẽ.j.i.et qð cuiuſch

vmub.nulli · et admumcip̃ᷣ.qð maioꝛ

uninciali pᷣſide et di⸗

uemũt pnᷣcipẽ ↄſulendo ꝓuinciales

S

4 Lacarij qui faciũt magnos adinſtar lacus velto:cu

Sotiens deſtmatur-adnos. Iri œarij:i di Facti fen
b ( Precipimus . ſq couemre qð eſtꝗᷓ. ſ nõ egritu⸗ laris. r ¶Ruadrigarij qui facit quadrigas. q
pme c ct noar. in electiombo ad qð in autẽ. de here · et ¶ Quadrt arij/qui faciut quadratos lapidesut ſueſt e⸗
fal. &ſi vero abſũt. ⸗volũt cõſulẽ. e (Auguſtali.ab ſancti quatuoꝛ coꝛonati.· t ¶ Axellãt · homines. lus
d En ata. ſup quo⸗ auguſto ſpoſito · ut · fr. de offi · · 1 ¶ Ediſicatoꝛ es· cʒ muroꝛeut differat ab architectis.
auguſt. l. i. Aturp̃ fecto pᷣtoꝛio maxĩo·et no· ꝙ ꝑ mul⸗ x ¶ Iigm.i. inciſoꝛes ex quib poſtea ſtatue vel alie o⸗
e ¶Tuis.lo⸗ tas manus vadit pacõn es fiũt · „ (Muſarij. id eſt Utte
f¶Oꝛdietur.quia qm faai illð op⸗ (
vel per te expedi⸗ qað muſeũ ðꝛ et ſie
atur vel ad nos re ł.. , „ „ G inferioꝛes qm ĩ au⸗ aß
mittas ut. S. l. ꝓx- ſolẽms firm et autoꝛitas. cupiãt et ipi peritioꝛes ke⸗ ro vel albo. hgce
6 ſati NT3 . . z (Argentarn. de nge⸗
. zi D aſeti Votiens abe dẽ. ri et ſuos fhilios crudire. uſc⸗ Eabes Nde
ti. de pfeler me. qꝛ alexãdrina cunutate Etẽ noticia ſic.architecxi edẽdo. ptoꝛ. vel ꝗ
ibi de libera lib⸗ ar⸗ legatio deſtin atur . vmu⸗ medlici pictoꝛes ſtatuarnj vinsar in argẽteo d
akecilo. de bije d ſos curiales pᷣcipimuſ qui marmoꝛarij lecticarij ſeu Satetis. duemant cSon
ecnfantur wrcren intra urbẽ cõſñiſtũt ſi nõ e⸗ lacarij elauicularij quadri Pin⸗ (
EE . „ „ .. 8 0–—
nõ diſcentes ut no. gritu die vel ala inexcuſa⸗ garij wl quadratarn qs
. r ſer pain B⸗ buli neceſſitate impꝑdum⸗ greco vocablo ſpectas ap ncht
nieaug non no⸗ tur m locũ curie ↄuemre et pellãt ſtructoꝛ es · i. edihi⸗ ⸗
mnes utꝗ..l. i ĩ pn· decreta ſua ꝓpria ſubſcri⸗ catoꝛ es ſculptoꝛes lign nid
dicitur. pcõe firmata viro ſpecta muſarij deauratoꝛes albi⸗ hiel
bili pᷣfecto augultali mſi⸗ m quos grecicomataſap tni⸗
nuare ut eius relacõe co⸗ pellat argentarij barbari yen
mtati tuis VYtunibo ſuaſ ꝑx caꝛij diacretarij erarij fſuſo N
teõ es mtimẽt · et ſub ex⸗ res lignarij bracarij atʒz li⸗ ale
amine tuo ꝓpenſa legacõ⸗ bellatoꝛ es ſiguli qui gre⸗ (
ne es oꝛdmetur. De excu ce chera meis dicutur aurt n
3 ſacõ mba artin cuũ.Rub. fices vitrearij plumbarij mn
Hitiſices E mpꝛ. ſpecularij eboꝛ arij pellio⸗ H oͦ
ees Eartiũ breui ſ di⸗ nes fullones carpentarn als dñr barbaca⸗ d
bdito ut ,e oßhenſan p ſculptoꝛes dealb atoꝛeſclu Ha-AA. nn
ticia A Satene ſingulas ciuitates moꝛan ſoꝛ es trigarn bractkearn b Zilerari R
B aop̃h ẽſaxe.· als cõs tes ab vmũhs muneribo pentalarge. Edẽ. cretos i. de mirs. ſed
/ pᷣhẽſi · er tũc die ꝙ; vacare pcipimus.ſñ quudẽ Echamcos et geo⸗ de quibo habeſ. f. ſcialt
tm illi qui fũt infa indicendis artibo ociũ ſit a& et architectos quu ad. l. aquib ſiſeru⸗
. num eru ſepti in B⸗ accomocladi iuiſions . ſeruũ. Eſi calicẽ· eo
mumbo ad qd ff. de d ccomo dadu quo magi duuhones ptium ommum foꝛte ſic dictos q;
cre. ab oꝛ. fal. i. X de facili terunturi·
“ð unenibo . x ⸗ atterũtur ſiue rum-⸗ ih
ſonalibo. „„ —— .. . Pantur· p·; W
i0 Un dicendisi. docendis vel ꝗp rie et tũc p cõ ſequẽs et eFuſoꝛes nt qui cãpanas faciũt vel ſimilia liquẽdo Res lide
mdocendis. cere ſi queris doceas ſic ipe doceris nam vel dic ꝙ ſut duo erarij qui opãtur in ere · vel fuſoꝛes on
K Flert. diſ- ſtudio tali tibꝛ ꝓficis atʒ ſo dali.ut · ff. de faciũit fuſas cũ quubo nent femine . dn
leg·m·l· ſegatis · Eoꝛnatricibo.et ſic no· ꝙ do cẽtibo tm di⸗ d (Signarij· qui faciunt figilla e¶Prncarij a longis idn
cit utꝗᷓ.l. ꝓx· in fi. et. ff · de iut. jmmu · l. · Ep e. et ar. S. de bracis truto mcox vel toꝛculariũ· Non
ꝓ fel. et me. l. medicos. 1 llios· i. di ſcipulos vel ꝓpe. f ibrateres a libra.i. ponderatoꝛes · . ifi
m Moticia.ſ. eocqͥ hñt excuſacõʒ.· ſut et alnj ut. ff. de int. ¶Eiguli. qui faciũt vaſa ex terra in higmis · ff. de ſeruit · whi⸗
immu.l.penul.m fi. rõ quare excuſantur eſt ut neceſſa⸗ ruſti.pᷣ.·l.veluti. ⸗:faciũt vaſa aurea vel ãnuloſ vel ſilia. .
riã opꝑam pubhcis utilitatib⸗ exhibeãt. ut ff. de iur. im⸗ b¶ Aurifices.q̃⸗: ⸗artificioſe de ferro vel alia materia .
n (Architecti· ab⸗ maioꝛes magr̃i tectoꝛe ut in aut: de k (Plubarij. qui artificioſe de ferro trabut plubu. in⸗
de nõ alie · c aũt. „π ſie improprie ſme lris ut dixi in 1(Scu ptoꝛes aſciſſoꝛ es lapidũ·ſ. ut differat a ſupioꝛi·
o ¶ Medici· aĩ aliũ.⸗ heiea· vñ. p· dixit hic ſcʒmulogap⸗ aln dicũt ꝙ vicio ſepᷣtoꝛis hoc ſupfluit. „ , Uct
pella cõne ↄpᷣhendẽs omia ammalia. . m (Dea batoꝛes.armoꝛeubi debẽt fieri ſubtiliſſmne pi⸗ Nen⸗
P ¶ ecticarn · i· qui breues lectos fa ciũt de quib⸗ ðꝛ. ff. cture de quocũq; coloꝛe. .
de leg · j· ſi ex co. Ei· et de les · in · lega tis · Ci⸗ n ¶ Frigarij.qui faciũt vehicula ex tri bo rotis· 5

n e a (Hratearij · i. qui faciũt quedã rotunda et volubjilia in
P nr freno circa caput equi er hj dir pentalarge a penta qðᷣ
icente eſt q q; et large . i. late quaſi qq; late et volubiles rotu
vrnn le qe tm qñq; debẽt eſſe ut dicut frenarijſic ip̃is opiſici⸗
anhing bus et ip̃is rotulis ↄuemt nomẽ pentalarge.
neti Echam cos. als mechameos als medicos cet tune
en exponeut . g. l. ꝓx · et tũc opᷣphendit quos ſupioꝛi.l.
tſi dyeit.
nuſei . c Sesncn
lcgti baldumũ agri mẽ⸗ , .
ale ſoꝛẽ h ↄtra.fr. de ex mſahon eſq; fuãt menſu⸗
n a geomatri 50, riſq; inſtitutis opam fabᷣ⸗
fn 1 Krebnroctol te cacõibo ſtñgũt.æt eos qiu
gütinnn hoc dixi· a.l. ꝓx.· aquax muentos ductus
en c minones. ut etiã modos docili librati⸗
i⸗ Feometri · „ .
5 Elnei ſiones. ut one oſtendut m par ſtu⸗
architocti. dui docendi atq; diſcendi
f Inſtitutis · ab nĩo Fmõe opꝑellimꝰ taq;
arch itectis. immunitanbo gaudeãt ꝗ
tes ſut ꝛ die m par ulcipiat docẽ os qin do⸗
ſtudiũ nõ tñ m par cere ſufficiut. De tiorl⸗
bñficium q; docẽs zun minan
tanti excuſatur ut bus admunen no
ſtatim imnuit et. z. Ds. Empꝛ.
l· ꝓx · in pnᷣ. Jipᷣe wcatus ad
hb Gaugeant do⸗ Amunera ciuilia pp
cenes . 11 à 1 2
¶ Suſapiãt ut in /tioꝛẽ aliũ nomnãdũ bu⸗
aut de ſciſ. epil.. taueris age cauſam tuã.
rreg libef. ſt. Si ꝓpter inimiacias cre⸗
1 FO. 1⸗ S . , .
en pus ac. q eccuſan⸗ apter inmicici⸗
iin mrrdixit n c gui ſs as ad munera ci⸗
nn ſacõibo qui 2 creanis
dage Paufsigaca alcn. bc nbi noĩacõnẽ nõ no⸗
n qñ aliꝰẽ potioꝛ: cere pᷣfdis equitas faciet
ie pſe. age cũ et publice utilitatis in⸗
cauſam. ſez
ſiden apellado
ſege ut. ff. de vac. mu.l. .—. —ððS
n . . . et.S. de ap. l. eiueſ. ſ̊ quõ potioꝛ ẽ eũ gradatim debʒ quiſ⸗
uſie q; ad honoꝛes ꝓuehi ut · ff. de mu . et ho.l. gradatim.ſeñ.
„„ibt de oꝛdine oneris nõ homis loquitur ut hic · ſ et in ho⸗
id mmmbo deb; ſeruari ꝛdo ut. ff. de legacõ l. ijij. E. oꝛqme ·
ſilecs ct. f· de mu. et ho. Ciij. l. E pᷣſes.Nen.id verũ eſt qñ omes
