mm multis legibo er maxime m ſ:qualiter qͥs ſe defendere
debeat ſi qͥs aliũ aſto ammo appellau erit . ain multis a⸗
ins legibo.qð vbũ expomiur.i. volũtarie ſjm eꝙ eſt hie

fnimpſr poſitũ ut in ſombar. de homicidi.lib·ho ·ñ q̊s pu

ellã· in fi ti de incẽdijs et dãpno et iniuria · l. i. in ph. iure
autem romano bictun calummari
b g Si mles.pul⸗
1 deferens vel
accuſans . et a ccu
ſando citãs.
e¶ Hoc.ſinramẽtũ
tlepfate pulſacõiſ·

ſeu laqueos aut quelibet
alia mſtrumẽta ad capien

d (Aut dunndi ⸗ das vnacoõnes tendat.m
p indi cium ferri c ſi ad vrſos apros et lupo⸗
Entis ieis mtin ceapiẽdos. ¶Ad pallacũ
diemmulas ⸗ — F
locis eſt cõſuetudo comitis nullus mies ar⸗
poꝛtari. vl foꝛte ae ma ducat . mſi ro gatus
de gnoue , ſa comite. (Publici latro⸗
meres igmitos aͤ le e
quilibz qalidus nue nes et ouicti antqua dã⸗
igmius in terra po nentur ſnia. (Quicunq;

Bemir. minis añ aliũ ₰9 Acduocaci am ſuã wi aliud
et poꝛtabit vnũ ex 31. . Ler
eis · donec fuerit ad ne q̈libet bñficiuz moꝛnate

nouem ſcille ꝗᷓ bor trackaueit. aa dño ſuo a⸗
ricidiñ onnſit tiin momitus nõ relpuerita m
p eũ eaſurũ in huitu ſua pſeuerãs inſolertia. oꝛ
fuus gui oeidit⸗ et dine iidiciario tã aduoca

ß̈ negauerit ut m tia cq bnſicõ exutus ſuerit.

tn efarnectſſ⸗ ſi wſtmodũ auſu temera⸗
fnusns que ßev: tio aduõtã wi bñficiũ ĩua
de fuo qm homiei⸗ ſerit. ꝓ violatoẽ paciſ ba
bin blcoſe e beat᷑. ¶ Si qs· v.ſolitos
tomi waud valẽs à aplius furatꝰ fu⸗
aüt ſeqtur aut biia erit laqo ſuſpendatur. S i
no indicõ ſie mirlt minus ſcopis a foꝛpice ex
gas i p ꝓugna. 8 ⸗ – .
Ferori roie br⸗ crletur et tondat. Si
bit pugnare iſte ru
ſticus. nuquid pu⸗

gnabit cũ milite an cũ cĩpione dato a milite.ſeñ. cũ mih

tedebebit pugnare. qm pnᷣcipales pſone ꝑ ſe pugnare

debent. mſi inuemlis aut decrepita etas ſeu infirmitas

eos pug nare ꝓhi buerit cũ aljs quibuſdam canbout in

lom. qualiter quis ſe de. qcũq;et.l· ulti.er. l.ſ ßuus ter
appetitũ · et ti · de homici · l · ho. quiv ero. vel dicas et G foꝛ:
te verius eſt ꝙ non pugnabit cũ imlite h cũ capione ſbi
equali dato a milite.qm ꝑ ſimiles aduocatoꝛes fiẽi debʒ
pugna ut in lom· qualiter qͥs ſe de· de. l. qcũ qʒ et · l· ul. nec
em pᷣt quis cõta miitẽ nolentẽ pugnã imponẽ᷑. miſi ꝓ⸗
bauerit ꝗ; antiq̃tus ip e cũ parẽtibo ſuis nacoͤne legitimꝰ
miles exiſtat. ut ſeqtur ꝗᷓ. E ꝓxi miſ foꝛte velis dicere ꝙ

aliud ſit qñ miles impomt pugnã cõtra ruſticũ. et tũc ꝑ

ſeipᷣm pugnabit. et alind qnᷣ ruſticus vult pugnã impo

nere mliti.et tune non poſſit eã imponere utꝗj. pxi.Eðꝛ

tt ho ẽ etiã qdᷣ m ſupioꝛi ꝓxi· ESꝛ. ſ. q; tune mnles debet
ſepurgare ſuo ſacramẽto ct ita erit dererioꝛ is ↄdicõmis
ruſticus q; nmles.nec mirũ eſt cũ in multis caſibus Puile
giüb abz mies ꝗ nõ hñt alij quos hic eniare mmis
e; ꝓliximmirũ q; magis deb; coꝛpaliter pumiri ruſti⸗
us i mies ut in . C .· d itrinemo dfenets:vnecunmiane

ſeed ut. C. de ep et ele. p ſůrl. et. C. de of · p. ur. l.i et · C. de ep.

e¶Si miles· capitali:ſic & videtur ꝙ de quoli⸗ audi li.
bet emine capitali poſſ hodie pugna mponmi qð ẽ cõ⸗
tra ius ſombardoꝛe quo videtur ꝓ hiberi pugna fieri.m⸗
ſi in caſiba a lege dictis.ut in lom:qualiter quis ſe defen.
de. qᷓ buſcũꝙq;· et ti·de hoĩe ad indiciũ non mittẽdo.l.vmica.
pugna eni odioſa eſt·et legi diſplicet.ut in lom.de homi
cidio· libe.ho.recoli

mus enim · i. et. j. et

miniſteriales alieꝰ dñi int ingenas⸗ Rro⸗
L . erint. c ganda ut.ff. de liᷣ.
ſe guerraʒ habuerint.co poſ ca geg. mc

mes ſiue uidex in cuuis re

— aeN etiã dicas ꝙ mehil
gimine eã fecermt leges

mnouetur ꝑ id q
ee⸗ HH 8 h̊ ðꝛ aut aliꝗᷓ ca⸗
iucũq; P terra tranh⸗ pitali cã· ex qua pu
es equũ ſuũ pabulare wo gna oꝛiatur. ̊ foꝛ
luerit.· quãto ſᷣm viã ꝓin tte ẽ vẽioꝛ intalleetꝰ

et in dicia exinde ꝓſeqnt: Hic dr et intelligas

quius ſtas in loo zple awußek erlgier e
cti potuerit ad refectõnez dixit qualibʒ ſieut
et reſpiracõnẽ equi ſun imi⸗ct al m quoſdã in

P, R telligitur qð legit
pune pi equo poꝛrigat. m lobarda ilr qs

Licitũ etiã ſit ut herba ſe defen. de. l. de fur⸗
et viridi ſilua hine vaſta⸗ tis vel de nen D
goria Sent* cauſis c& qò ibi d:
tione et noxia qᷣlibet arat de minoribng vare
ſua como ditate et vſu nitelli gunt ißi et de
neceſſario. hbns Snalis in quib⸗
S . , non pt fieri pugna
Die fimtur lex · deinde gia rei eſt in fra

oſu etudies rĩgm mcipuũt. quãtitatem de qua

. „ als fiẽt pugna.pu⸗
Omino guerrã ali⸗ ta eſt furtũ j. vi⸗
cui faciẽte. ſi ſcatur lolid. depoĩtũ nega
ſt dubitatunrr t) xx. lo litz erno
uiſte. aut cũ dubi de alns de quibo ali
vaſallus ut eũ adiuuet te as nõ voſß impo⸗
. ſi m pugna. licʒ q dã
neutt. zri palam eſt æ- aliterill intrlligat
ut ibidem notatur.
ſic etiaʒ intelligitur

all.ñ quis aliũ aſto ammoꝛ c᷑. m vbũ illud ammo vnde
ipᷣa apellacõ agatur ·i.de cã de ꝗᷓ pugna oꝛiatur in hoe tñ
artabitur foꝛte ius lombardorũ pꝑ id qð hic dicitur.ſ. q;
cõ tramilitẽ nõ poterit hodie pugna impommũſ a moli
te ᷣm ꝙ in hoe · Eſequitur·m ſi ꝓbare poſſ.ic᷑.
F 7 Siqs; arma.et ita habes ꝙ ruſtici nõ audẽt pPoꝛtare
arma.ſiẽ ⁊ al dicitur.ꝙ ruſtici nõ audẽt optaẽ pecumã
ut. C· de ag · et cen · dñi p dioꝛe· intelligas q; foꝛte tollere
deb ebis ei arma qñ nõ poterat ei auferre pecumã cũ tał
erit qui nõ audet eam optare it dixifoꝛte q; nõ poterit
ſeꝑari a ſolo de quiba foꝛte loquitur lex pᷣdicta:alijs vẽo
ruſticis auferat.xx/ſoliðᷣ.ſᷣ habuerint.et hoc ẽ qð dixit
vel. xx.ſolið:⁊c.vel dicas ꝙ tollet vtrũq;. Larma et pe⸗
cumã ſi h abuerint · er exponas vel ꝓ et.
g ¶ Mereatoꝛ. nõ ut quẽi.nõ eo ammo ut quem ꝛc ecce
ut hic ꝓꝑalãvides ammũ maliuolũ hr̃e arma deferentẽ.
quidã aliter hñt in ſe ica · ic incipit lex ↄſuetudinis re
gm.melioꝛẽ tñ puto hãc ſeicã qðᷣ verũ ẽ qꝛ lex fimi᷑ hiſ
ſipioꝛ ꝓx ·ti·de pace tenẽda.l:fridericꝰ ⁊ qdᷣ ſeq̃tur
Omino· non elſt lex h̊ conſuetudies ſunt potius.

8

ic finitur lex · dende ↄ ſuetudĩes regmi incipiũt.

guerrã. imo ſolutus nũq̃d vaſ. interim poterit vendere
ſine cõſenſu ip̃ius dñi ſui banmiti ; ita ꝙ teneat vendi tio
jta ꝙ dñs non poſſit eam venditionem reſcindẽ poſtqᷣ
fuerit reſtitutus· Et videtur ꝙ ſic ad exemplum filnj eiꝰ ꝗ
depoꝛtatus eſt. nã e a que geſta ſũt ꝑ ipᷣm flui tũc on pa⸗
cer eſt dep oꝛtatus rata deb ẽt hrĩi nec infirmatur pfe reſtt

4

. 7„

ſoluere debemꝰ. xeerit.cũ foꝛtaſſis facere non dbebat
c Sivaſallus. fe/ miſi in feudo colligẽdoꝛuʒ fruectuũ

to⸗
5

eauſa faciat. Sʒ ſi quid edificauerit foꝛſtan nec tollè nee

reficere pᷣt ſine qſtione.rẽ ſuaʒ tñ po terit v ẽdicare ut. ff.

de uſufrue.ſed et li quid in edifi in prin·

d¶ Aut ſoluat als eni ſibmoueretur excepcòͤe doli mali

uto ut. C. de ſen. pal.l. ulti · in pnᷣ · et merito debz tenere ve mſ pᷣciũ exſolueret ut. ff · de act · emp · et ven . idem q; inlia
ditio· n à interim nũ· Ei. ainſti. dere.
dũu eſt bãmitus poſ diui · Geerte illud. et
ſet damnũ nnpune è” . . j„ — ff. de vſu fruc . h et ſi
in boms eius dart irracõ nabiliter eam facit. ſis pſomiſqʒ diffimet. fin⸗ quid. et de reiven. ſ
cũ als mchil videt adiuuet eũ ad euis defenſi ge aũt vaſallũ remotũ vel fundi poſſeſſoꝛ. et
ei nocere bãnũ · Itẽ 1ofendendi õ i eſſe. wl ilin fundo . et · ff. de
tũc nõ ðꝛ feudũ vẽ⸗ onem. ad offendendu wve Pinquũ ꝑatu eſſe. wl do⸗ pig&. act. l. elog iter.
di. ꝙ tüc nõ videt- ro aliũ aduiet eũ ſi vult. minũ guerra hr̃e w non. Culti. ct. l. m fuos.
Kuai Elſeen men ßücu adiuuare noluerit. t vtru magnã v puã et via n ereſtarial
vaſeſoltu ad no tn feuduz p qet.. et. g. anũciaut aidñi wlnõ bee Gfnt ad
a qua fidelitate feu: aln Wro ſine diſtinctione em omia vwertutur m ogm trebel. heres cu de⸗
82 e per às fiat dicuũt ſp debere euũ aduiua tione cauſe. et ꝓpmpcõꝛes kuerit er lpfom fi
. . —12 —☛ „C-Ule ect etr. .
muenulla. Beg re. Sʒ · o et · g. eo vnmtur ſumꝰ ad abſoluẽdũ qᷓ ad er cn l dñs: Eitet
dicas et foꝛte meliꝰ argumẽto. ꝙ quẽadmoõ odemnandũ ·tñ ſeias ꝙ ſi lpenub er q dicit
ſ. ꝙ nõ p oſſer inte S= e/dum excõmiũcatũ vel a re vaſallus ſciuerit dñm ob boſraigen dico
xyxyxyim vendere. licz tu nõ iga⸗ i. l als ei Ej ñ pᷣcio ſuitutẽ acqͥ⸗
vel zNye, meermnonpolgz e⸗ ge banmtu nõ eſt obliga⸗ nderi wel ats ei moꝛtẽ im⸗ 4 9 ſh dern⸗
a Gaα zi ſube, ir vditio retractari tus vaſallus ad adiuuan mnere · et u po tuerit etia Nenoõ pt ſubſiſtere
Pe A aoh . Lec eni dñſ amiſis dum vel buiciũ ei pᷣſtãduʒ· ſine nũcio eù non adiuua ut notatu eſt. s illi
“äl o, denirure ler ba⸗ cramẽto ſidelitatiſ. mſiab Sivaſallus in feudo a ſine vubiofm
Daka, as M,,* niemß forte eis vo eccia w arege fueit reſti⸗ liqð edihciũ fecit· vl ip⸗ locuti ſüt ut michi
. na eſſent expreſſim tutusita nec iſtum iniuſte ſi ſua pecuma melioꝛaue-⸗ ge aſegs
publicata.cu ctiam guerraʒ alicui facientem. 7”*rit. et otigeit poſtea ut va e¶Hijs oſeqnter.
tüc foꝛte eo reſtituto a ůz K. ante marciũ.qð hie
a bona ei intellige ¶ Ad bee qntocunq; tpe lall⸗ ſine filio maſculo de⸗ de fructibus diſtin⸗
rentur reſtituta ut ſteterit vaſallus · q; domi⸗ d cedat.dñs aut patiatur e guitur aliter obpᷣua
C. pᷣ dicto trli.aul. no nõ fuierit ßm vſũ me diſicin auferre aut ſoluat tur in herede fru⸗
circa fi:et maxnmme . ee A, 2 — „ — etuarn ut. ff. de vſu
ß dũs habet filios dio lanẽſiũ bñſiciũ nõ amit pᷣeũ melioꝛacõms. Idem frue. defuncta. ßin
intermm feuduʒ ad tit. niſi Fuicũ facere renue digdo ſi pcio ſeruitutẽ feudo tr vxonẽ et maritũ
„— L3 ptinet. cum ho rit.vl mñ a dño ei nuciati acqiurit.q dam alij dicunt aliter fit fructuum
2 as, Pr- Sfr die etiã bona depo⸗ „ —2 S 2 . . diniho ut ff. ſo. me.
rduar nö publi fuelt aille cũ pomit diuſt e⸗ onmodo ad dñm ptinẽ * norei i
rSumere tati nõ publicentur . „E. —π e — Pune c (. duioꝛcio. qualit
ut. C. de bo. ꝓſeß̃· tit ꝙ Fuiciũ nullũ fecit· bo⸗ ¶ Mns oſeqñter d · ꝙ ſi aũt hic diſtinguit
aut: bona. S qddſf nus tñ uidex varie ex cau valſallꝰdecedata ongeit diligeter elt attẽdẽ
dñs eſt banmtus — dum. qʒ de facto ſe⸗
ab aliqua ptãte ali piſſnne accidit et
cuins cimit atis ſlb⸗ . qð vltim dicut ini
cuius inriſdictõne eſt dñs et va:nũq̃d interim eſt vaſal quitatẽ ↄtinẽt.et iðᷣo m ale dicũt ſieut ſupioꝛ es in alo.c.
ſus a ſacramẽto ſidelitatis ſolutus ita ꝙ nõ ſ tobliga⸗ ¶ Pertinere. ꝙ iſti bñ dicãt ꝓbatur ar. l.ff. de vſuris · He
. tus ad eũ adiuuãdi vel ei buiciũ pᷣſtanduũ.ſeñ.foꝛte ſic e⸗ rẽmus.et inſti · de re · diui · Cis aut ad quẽ vſumf ·
adem racone ut in banmto a rege cum racõ diuerſitatis ¶Cõtra omes debʒ. h nuqd otra ſe debz dũm ad inuare
reddi nõ poſſit ar. C. de oſti pecu.l ulti. mſi foꝛte dieeres ſn. vi: ꝙ ſic. qm gnaliter urauit vaſ eifidelitatẽ otra
otrariũ ea racõne ꝙ maioꝛ ſit rex aliqua poteſtate. onmnes homſes. vnde ghaliter faciẽda eſt interpᷣtacõ ut
a¶Ad hec · vſũ medioianẽſũ·nmmo ymomunẽ vſu. lz enn· 57 ff. de libera. lega· ſi quis racõnes et. C. de fidei cõ· cũ virũ ·
vaſ ſuiciũ dño nõ offert · nõ tñ ob h̊ feu. amttit · du tñ E vnde eũ nõ fecerit diuiſonẽ pſo na· vmuerſos ↄpᷣhẽ⸗
dño petentiſuire paratus ſit.verũtũ ſi ſciuerit dño ma⸗ dere intelli gitur ar. C. de dona. l. data. et maxime cũ tene⸗
gnũ piculũ nmmmere vltm adintoꝛiũ ſuũ deoʒ dño pbẽ. atur eũ adimuare otra filiut ſtatim ſeqt: cũ eadeʒ; quaſi
alioqn feu.pd er ut.s. ſi de feudo otro. fu · c · lieʒ · et hoe eſt mtellig atur pſona pr̃iſ cũ pſona filij ar. mſti de inuti · ſti.
etiã qð ðꝛ . ꝓxi.tñ ſaas.· ꝛc hoc tñ venetur in eauſe co⸗ Cei qui.ſ etiãᷣ als non intereſt vtrũ veritus ſit pr in ſe
SaiSneſ ꝙ h ð bonus tñ index.ꝛc· an in lilijs ut ff. qᷣ me· cau. l iſti quidem Culti · ſ eni val ·
r-pes&&es 9g) a 4 Et ꝓmpees.· gᷣ eſt qdᷣ als d.·ff · de ac· et ob. larria⸗ tenetur dñm adinua&otra alios filios. vꝗl ab alijs defen
& Se nus· et fauoꝛabili oes ſũt rei ꝙᷓ actoꝛes r ff wre ui⸗ fa tere. & multofoꝛ tius ↄtra ſea ſe ar· ff. deodi inde. frat
J. A. uorꝛabilioꝛes-aß eve eſt nßn libertate vele repri⸗ a fratre &. C. de euic . ſue . otravidetur ꝙ nõ debeat cotn
gnilegiata ꝓnũciari poſſit· tũc enĩ magis ↄdẽnaẽ qᷓ ab⸗ ſe dominũ adiuuars.nec eni ſpꝑ facienda eſt interptatio

ond

dedlen

nnſtin

fuifn

laggin
lſſdg.
Drml.
dſg D
bergi
elpini
dng (e

agtnn

demn den

eradefn
ſv
netvß

7

ammi.
ftfuutun
edige
,etN

MAdte

„7

Utanm

„
.

r
eiclre 8
v mtellexiſſz iurre coͤtn ſe. cu ſpẽaliter 5 ſe nõ fuiſſet in
untur ar. ff. de pig· obliga cõe · et · f. de pecul. ꝗqᷓ peculij im
ulli enimiſto iuramẽto vide tm de extraneis cogltaſſe

engilt

°Kñn. no tenetur otra

„*

gintit
Nere
ſbſſtn
fichsſ
Ndetee
gdinnene
Piofhn
üttttnt
eeiſtlG
f
rchcine
bieee
lteroh

aliquã culpã ipius

düu amitteret. ſi aut

otra om̃s etiã 22
.

, —

0„ .
P= e, c aE WWPeE

generaliter ſermoins gnalis ar ff. de mino· illud in fi. et

peur mãdato.imo de gnalibo eſt facienda tacite ex⸗
deob uleff de ßuit.ñ cui:nex ẽ intellig ẽaũ vel credenduz

ſtue dixiſſe ar.ff. loc. ct cõ: qui inſulã· Eulti · et · f. conmu⸗
ma . pre. qcqᷣd· Itẽ
facit ↄ tra eu q; co

tm ſhpulatoꝛẽ debʒ

ſeri mterpᷣtacõ ut feuduʒ reuerti ad dñm.ſic
fr de v. ob. ſtipula diſtin guitur ut hi an mar⸗
vero adbuc videt · eiũ om es fructuſ illius 2
facere lia ſequens m ex feudo ꝙ uemẽtes ad
ſez mñ cõ tra anti⸗ dñm ptineãt . Si vero poſt
Evnũ excipit meyl as marcn uiq; ad auge
to omes alios vi⸗ ſtum. fructus qiu inde pei
detur vphedere ar· piuitur ad ̃redes vaſalli
ff.de iuð · ſolemus.

aAmei Ehlenemus. EuGart. SBnxroPoſtan

guſtum omes fructus an

ſe dnm inarr AI peipiet dñs. Qiuvaz tn
i miſto gnani ſ dicũt. quo eũz tpe am deee
ecramẽto viðꝛ tm de
extraneis cogitaſ· dat omes fructus pendẽ⸗

Pre quicqͥd · Itẽ a⸗ 7 65t momes debz vaſal

ſia racõne· aut eni Nre
Pminaiufle pab; lus dñũm adiuuaé. ec otra
o e , fratrẽ Rilii et patrẽ miñ co
nuſte · ſ inſte nõ pt trma aliũ dñm ãtiꝗoꝛẽ . hi
ulð de leui mſi ꝓpt doe bie

en ceteris eſt pᷣferendur.

poterit Ad quidęg momo ad moꝛg anaticaʒ
tenetur eu adimuaẽ contracto.
otna ſe · eũ mi aliud .
pateretur ſi etiam Vidam bũns filui ex

nobili coniuge. poſt
moꝛtẽ eius nõ valens cõ⸗

cõtn alios nõ ad⸗
imaret miſi & feu⸗

ininſte · adhuc idẽ tin ere. aliaʒ minus nobilẽ
& hoe ißo debere· durxit. qui nolens exiſtẽ
erats feuncli. ſie vaſ. in ꝑccato ſpoſauit eã eale
caderet a feudo ſ ge ut nec ipa nec filj apli
otna dñm hoc facẽt us de boms patris hẽant
ut gde feu ſir· y dictuͦ elt tpe ſpõſalioxz
et j. qu aliter dñs a JYbigra.x.· libras vel qtũ
proprie·pri c. ex wlueit dicẽ. qᷓndo eã de⸗
H Reig – foꝛ ſponſaut ea lege · qd me⸗
aEt fimu. HFnuqjd diolano ðꝛ acciꝑe vx oꝛeʒ
dns eodẽ modo de
ber vaſadinuare † De a Sr a ,r, er ‚.,

õ
tra fratren en · vtiq; cũ in hjs omibo debeat dñſ
vaſallo vicẽ egara que val. tenetur dño pᷣſtare ut . · p
dicto ti.de foꝛma . fi · in fi· cũ etiã dñs amitteret ꝓPetateʒ p
eandẽ fellomã per quãvaſ.amitteret feudum ut.S.ñ̃ de
feu. co. fu · e· do nino ↄmittẽte · erq. qualiter dñs a Pe · p.
tcex facto.accurſius⸗

tra fratrem et filiũ.

4 hRaiũ deeeſſit · qꝛ femi

b ( Antiqnioꝛem.ſia quo feudũ nõ tenebat vnde rectè fa
ciet ſi no ĩſatim eũ excipet qñ iurat fidelitatẽ ſieut noĩatim
debet ex cipe ꝑſonã inꝑatoꝛis qñ iurt ut in coſti · fre im
perialem.Eillð quoq; pcipimus et merito qm qui pᷣoꝛ ẽ
tpe debz pᷣoꝛ iure eſſe ut.ff.q po.in pi·ba.potioꝛł:·
Siqdã.ſilijſ· de talibs fiins intelligo loqui.s · ſi de feu.
E · fu. e muli er. et· c. fin natu ut miquitas ymlegem

hèat auctoꝛitatẽi
vgęeat h̊ lex ſalica.
Ifenmmna:ma⸗

bis ꝙ filie nõ ſucce
dut mii in feudo.lſʒ
amje ſũpſerit mi⸗
licet aliter alijs vi⸗
deatur ut ðꝛ · S. Pxi.
cxc. ct ꝗ de natura. ſuc
·feu. er mẽitonõ
ſuecedunt ſine pa⸗
cto ſpeciali: na ym

ad moꝛg anaticã alibi le
geſalica.h̊ ſilijs ab ea ſuſ⸗
cepiis deceſſit · iſti in ꝓPe⸗
tate nõ ſuccedũt alijs ex
tantibo.ſ̊ nec in feudũ etiã
alijs nõ extantibo.qę licet
legitimi ſint.tñ imn bnſiciũ
nullatenus ſuccedunt. in
Aprietate wro ſuccedunt
patri.pᷣoꝛibo, nõ extãtibo
ſuccedunt et fratribo ſine
legitima ſobole decedẽti⸗

cedunt matribo im

bo m vſũ mediolanẽſiũ. ternu nõ materni
. Sʒz de eqtate admit
¶ De benekicio femine. tut ut · S. ti· an mari
tus ſuc. vxo.in fell

Ifemina hñs bene⸗ cfemina,
neũ ẽ feudũ er ſine pacto
ſpcali· deſciẽtibo fins ma
ſculis ad filias ptinebit.
0.ei·g.alij vrro nõ per pa e¶Ex ß. fuceedẽ

ctũ ſpẽale ad eas nõ ꝑti? inß foꝛte paratꝰ ſit

„

nere· ſic ſi datũ eſ̃̊ fino ma fuire dño p ſubſti⸗
ſculo.q; h ivᷣo ꝙ eſt femi⸗ gan ar. eßis
r 3ſi . cle · qͥ qiis·et. l ad
neu nne pacto traſt. in ſe⸗ ſimiitud meʒ. et. ff.
mnas.eadẽ racõne q; fe te arbitris · ſi arbit!
mineũ eſt. debz tranſire m in g Al.
lis extãtibo. qo falſu eſl. PFactus clericus vel
Ex boc et illð deſcẽ dit ouerſus feu.fuit do⸗
qðᷣ vꝛ clericũ nullo modo mind abeli ſie be eo
—☛ . . 4 2
in benehciũ paterno ſue⸗ lenauit ſine volun

cedere.ec ſi poſtea hunc

habitũ poltpoſuerit. ¶ ſde S ebatert abemn⸗
— E n polt⸗ toꝛe · nõ tñ penes ſe
in ommb us qui hitũ reli⸗ retinebit euz dño e⸗
glioms aſſumüt ut ouſi. rat aptum ꝑ ahena
tionẽ ut qᷓ.ti.qd ini
R ſit ſvaſ.poſt alie.

terea. Hie & colligas mamfeſte ꝙ non reſtituũtur amiſſa

licet mpriſtmu ſtatuʒ res redierit ut ar.mnſti·de a · di ·

ꝙ aũt · et · ff · de adop · ꝗ liberatusar· ↄtra· C · de ſmaʒz pal.
ꝛrelſtil.i· et ul. et · f · de m ius vo. haſi. Eaꝛh· ar .· ·S· ti · H fi
mitur. l. c. i et m ſuma ut in libello diſ py. Fica nec enĩ in
na reſtaurantur. c accurſius·

rigoꝛẽ ↄſuetudnns
fim maſculi nõ ſuc⸗& r eedi, “

6 AAd,△ .

tate dñi · licz eni re⸗.

2

1

le en . ſern

A

5 —

e e

8
P

— .

NWW „„ r .

2

aleg Mele allerse,;

2

. 2a A, nst, Pa.
. – 1 d. — —. .
oſe, is e heént — filn no cet prim fe.

ſio. alteriꝰ g deli ctũ
alteri nocet qðò fit

a ¶ Et ſi qð etiã ſiid acquiſiuit foꝛte cũ eſſſ elericus · qm̃

eaea een lerg ſcptu eſt nemo deo militans implicat ſe negocijs alieniſ
ut in decre. xxi.q. in. ap loꝛe et · c. placuit·ſiẽ̃ et.s.dẽm ẽqͥ

fcũs ẽ miles der· deſijt eẽ miles ſecli ut · a. de eo qͥ ar. belli.

aAlſalli.icʒ qñq;. puta qñ bñficiũnõ ẽ depoſuit. c.i.

Inouũ.qm als non ptineret ad agnatos ſed dñm. et
ita intellexerũt quidã qð legit᷑·s·in quibo cau: feu:amt.
Culti ·. ſ. ut ibi lo qᷓ;

tur de nouo. b. vel
dicas ꝙ ibi loquit᷑ „ ,B
de Parerne et VNij enim nec poſtea in feu
dq5 S*2 lic; qnq; in⸗ ñ ſuct ſi osb
Mligas.qivaſal. dim ſuervelunt ak a hbut
nõ deliquit in dñm Praunt.
B6 in alu qm tunce , . T J 2
ptinet ad agnatos . ¶ Di valallus feudo p̈⸗
et nõ ad dũm ſᷣm urectur cin dbeat delerri.

lins . ſic g dere
rioꝛis ↄodi tiom a ẽ
filius qᷓ; alius · pa⸗
tris deli etü nocet fi

apiatur.ad cuiꝰ peticõnẽ

du ſunt remoni ab eo qid
acquſiuit.et etiã uſq; m m
himu.dũ tñ cõſtet hos ab

plerũq; ꝓpter delieti . e.
mag miudmẽ ut. C. o ꝑ maſculos deſcẽdiſſe.
2 iſemaiena. (Qui teſtes ſint neceſſa⸗
quiſquis: aliqn pro „ .
pter nmiã pſona⸗ rij ad probãdum nouam
rum oↄui ctõ nem ut mueſtituraam.

ff.ſi quis ali·te · ꝓ⸗ „
Jue clericus ſiue lai

bet ut · ff· de ſena t·

hi ·l · i · licʒ alibi dica
B rree, d coſit dñſ ad ꝓbãduũ
nouã mueltitum ſo pares

admittũtur ꝗ quarto gra⸗

poſ. otm ta lin.et ne eis fa cta fuerit muelti
de penis: moꝛis· C. —„
penbct in ſũma. ut ma. enã ſi důs confiteatur
no.m libelo py· e. fackã.q; tñ ſine hac ſole⸗
delenſſme . mtate faca eſt nõ valer·
ex ode ſuo er c etiam ſi bari poſſit ꝑ bre
tere ſei ce ſequẽtes ue teſtatũ. Sʒ alij ↄotra te⸗
qð pater habebat fackã decurrens ad ſolem
ut in cõſti. fre. im⸗ tatẽ oↄſuetudimis nõ audli⸗
peri alem . ¶imſuꝑ
ſi fil ins vaſalli⸗2c.

e ¶ Sůt alnj. B tale ,
aſt ac ſi dicat nõ poteſt dñs filio gram facere. accur ·

d (Quibus. et ita viðꝛ ꝙ ex latere vemẽtes excludant

non ſolũ filiũ m caſu iſto· ſ̊ etiã omnes deſcẽ dẽtes.qd foꝛ

rum eſt· mo ſine foꝛteut · S· ſi de feu · con . fu . e. ñ va⸗
ue. ad ꝓb ãdã· bic mamfeſte videtur ſallꝰculpã·
coꝛrigi qðᷣ· sS· di ctũ ẽ qͥd ſit mueſtitura m pnᷣͥ. veldi

camus q; iſtoꝛę ſentẽtia coꝛrigitur p alios qjui melius di⸗
cære vid entur.et merito eoꝛe ſentẽtia pᷣualet·naʒ et heres
decurrens ad ſolẽmitatẽ iuris cũ ab eo leg atũvl ſideicõ
miſſum petatur ſoluere detra ctãs.non auditim ut.C · de fi⸗
beicõ·queſtionẽ.et inſti ·de fideicõ/hꝛ · ulti.Sʒ occurrit

inſtantia.nã repitur ꝙ pr̃ dicit emancipacõnem a ſe fa

ctam.ſed decurrens ad iuris ſo lemm tatẽ fili redigit in

αaa1 r A- α H5 ſuã poteſtatemut
18 2e6& =ð D/0& C.:ſi aduſus rem.

atur.ſ̊ tale habeatur ac h̊ uocat. ꝙ de ſubſtã
pares affuiſſent. alij euua eſieefmt wi⸗
ſ ꝓbari poſſit ꝑ breue te⸗ ta d n fiemt vi⸗
ſtatum ut et . o · et · g. miſi a ctone p̃toꝛe fcã.· S
hic no ẽ ita qm te⸗

0

paribus ſit ofirmatu·cõö⸗ M. c
„ 1„ 77 2 0,Aes non ſüt de ſba
ſules tñ mediołnuꝑ qiu inueltiture . ut ita

ibi ðꝛ· Si aut in dv⸗ 4. 2 O e P
minũ deliquiſſ tũc Aſalh feudum delm buſdã otra reſep ſerũt.in dixer im ar. ff de a⸗
ſeais er hoceit a AQyquẽtis licʒ qnq; ad quo oẽs fere medioſ con ral m ortẽ. qᷓ
Pacme miunie wiei agnati ptineat. filius tñ ſenſerũta oſentiũt ut bre fueltituraurna bi⸗
on em. licz foꝛte vi⸗ ad id nullatenꝰ aſpirabit ue teſtatũ nõ a paribo ſed erim ſut necelſarij
Kan equio⸗ oe miſi ida dno iterũ cõque⸗ ab alijs ↄ Růᷣrmatũ ſuffi6at ad am Phand
entegne en d3 rat lbi gram faciẽti · ſi nõ adꝓ bãduũ nouã mueltitu notati eſt. e, qd it
cto alterius aliꝰdã ſ 1 a en . mueſtitum.c.i et. E
nũ patiatur· nint aln ex latere qubus uer ra. ] oua inueſtituram fienim. ig ßm ſen
dico qñ ſeuduũ pᷣmo queri tentiã melioẽ non
tur.de wteri aut benencio nocet aß de ſolem
mueltitura que fit a dñi qbus ſubuemnipt
ſucceſſoꝛe.wjl vaſalli ſuc⸗ utaj in. rta.
ceſſoꝛi. etiã extranei reci⸗ Siccun re
puitur ad teſtmomũ pre- Plamßpt ofkitni ut
ter feminas 'm vſu medi 8. qui mo.feu:aſti⸗
olanenkũ ·. Iſte enĩ nec in br acnena
aauſis feudor neq; alioꝛx duo bo modis po⸗
recipiũtur ad teltmomũ. teſt acqri ut hꝛ·s.
Ceteri aũt recipiũtur in o⸗ defe. cſcien.
mimdt B „. du. nmon terco mo
mmbo que ad feucli cau⸗ ut hic habetur et
ſas ptinent pᷣter iqᷓ de no⸗ quarto ſimliter ut
ua inueſtitura. no. in ſůma qualit
“ .—„ , feu ↄſtituaturn ac⸗
¶Se ↄſiuetudie rci feudi. quim tur·
Ciendum eſt itaq; aut non dixerit co
feudũ acquiri mue- rnim cuna · tüc foꝛte
nera ſucceſſi le ſecus eſſet · ꝙ tunc
titura ſicce none wel eo eꝙ nõ Aprie feudũ ſed
babeatur ꝓ inueſtitura. ut quaſ feu. cẽſebitur

donec vix erit ille qᷓ
ita nactus fuit et
nullum m co habe
bit ſucceſſoꝛem ut
s.quibo mo.fe. cõ
ſtitui pᷣt. c. ſciẽdũ·
S vnde talis erit foꝛ
te differentia inter hũc eaſũ et illũ · qm hie dixit coꝛam eu
riaibi veronõ · vel etiã potes intellig ere hũce ſetᷣm illũ ·
f¶ Feudiillius.non ꝙ eo ſolo vaſ poſſeſſoꝛ efficiatur q;
ſolo ammo nõ acquiritur połlut. ff. de a cquit.poſ.poſſi⸗
deri. in pnᷣ· h videatur obuiare.ff. pdicto ti.l.i. Eul. et A⸗
liter intelligatur ibi expomitur hic notabis ꝑ paciẽtiã

ecce ſidñs dixeit alicun o
r curia vade in poſſeſſio
nem feudi illius.et tenea⸗

èðG
7

iudi ·ſñi cũ.ſo.ibi re⸗

ſngen

=
=
S

ſcn
1.A—
ten
fitrra
ſcit
hti

/

täde

10
ſone
Iymnnor
ouitr
iinſun
ſitrſt
to⸗

leſttur⸗

ils

itti

lgas

exxx⸗
oq
Neſacra
tabol
der
ee

ſeene

wepſ
hiſbjße
ettom
shba
ſtrmn
ueli
alchie
in

otnni⸗
Mli

poſſeſſionẽ trãſferri· ſle eſt· ff · de dnat qui ſaxũ · et de acqᷓ;
n· 5re d. qua meone als triſfertur Poſp detẽcõnem vſlu.
d fructus ut. C. de dona· quiſquis· et · l· ſi qͥ argẽtũ · Eß er h
hu sals dengnacone ut. ff de peri a com. reiven. ꝙ n als
n4 oculoꝛe ſbiectõne dũ tñ a ffectus interuemiat· ff. deacqui.
fe poſl·i. Eñ iuſſerim. et.l. ꝙ meo· Rvẽditoꝛẽ.als alteriuſ
tin⸗ Je reitradicò e puta clauiũ hoꝛrei vł celle vinarie. ut.ff. pᷣdi
t cto ti. Ii. Cſi ſſerĩ.
en , et· ff de ↄtahocẽ. ep̃.
ne⸗ X etven· l. auibo.als ,.
l gauetnee omes Pmop feudo.licʒ enim nõ
n iſtiqnq; ea e interceſſiſſß inuel titura. tñ
pu ferẽdi poſſeſſionẽ le eſt —
ſub iſtis vfibo decla tale el ac ſi interuemſſet.
5 nuntur. viſu ſiue rei q; ille eius volutate poſſeſ⸗
mutnatevecicegne⸗ Ronẽ feudinactus eſt no⸗
“ Poncreremclani⸗ mine feudi. ¶ Inde etiã ðꝛ
„ bus et cartis in ea ſi aliqius ꝓ bauerit ſe a
d oduco ſaent ⸗ liquidnomĩe bñficij in ali
9 nis nõ aliter detur . ———
de ollellio rnantt⸗ quo tpe tenuiſſe dño pre
lauo tpe de ſente et nõ ↄtradicente-cr
4 dis tpemiel lgie Fuiciũ eius quaſi a vaſal⸗
r en 1orecipicre. iczn gbet in
quis ptriginta an ueſtiturã wrüutñ obtinebit
n nos. velintelligas pᷣſtito iuramẽto.miſi aluid
, 4 Reuir mn pol otra in ducatur. ¶ Qð aũt
ß ſefſione ſeruiendo dictũ eſt ut ꝑ pares chber
domino ipo hoe nõ mueſtitum· mtelli genduũ ẽ
isnoae rn de eo dno qu alios habet ε
“S ſrajir. pſtieo inra⸗ val. allos· ceteruũ ſufficiũt
i mento. cet. s. ſi de extrnei. nec dicatur ideo
6 mueſliten ar mueſtiturã ubi ſine parib
* * L⸗ , . 12 —„—
. fancaliqnnsen6 facta elt n vale am tune
“ intelngas de dieto tpꝑpis pares aberãt · qꝛ etiã
4 tpe· xxx. an: q; tũe ſ abſint tñ expecłãdi ſũt.
16 puto ꝙ ſine delati⸗ Sacramẽ üno ſo dz
.⸗ one ſacramẽti debe = mori no 2 dà
e llr endi. boſſielen knch wſſ
t Etny aci⸗ n tet qnq; n .
e⸗ cẽte.valde notabi cß peten gnc er,
ſeſipbn. naazptor et cu alicui eoꝝ datur. ita
4 fevidetun dienei demu datur. ſi aliqd ꝓ en
„ e⸗ rerſb p̃iudiciũ fa ſit qdᷣ iidicẽ moueat.vbi
cit ut ., T 1, ✕
ctut o notann mehil eſt qð faciat ꝓ aliꝗ
4 s. ſi e inueſti mter coupter poſſeſſionẽ ſola.
det vallis oꝛi· Eſi tũe ym ÿ uidici melius vi
e e nier. ame ſu fuerit · aut poſſideti dabi⸗
be rito ꝙ ↄtra dũm p/7 2 Prt 1p tas ſett
ſfumitur cũ pñs ſi 2
t pns ſt .
. ut notatur.sS.ſi de inueſti·intèr · do. er val. lis oꝛi. Eſin añ
l . is oꝛi· ¶. ſin aũᷣt
H liqiuſ. cẽ ſuple vel quaß ꝓbet puta iurãdo ut ſeqtur
Aſatimpſtito umamẽto· ac. ctꝗ· c. CItẽ ſi mter dñm · inſiu⸗
a Inauü eni Ao phacome ur muanies notatü.s · ſi de in
8 ueſtitura inter do. ſi quis ſevel patrem.
1 — —☚ .
4 ernertzurrder qð in diſtinctõne notanimus.qm̃ ſi
6 ablut pares expectari debẽt · alias enim nõ valeret no⸗
4 ua inueſtitura. ut hic dꝛ. pᷣt h etiã i ar. ad queſtionẽ
isn ut ſhic dðꝛ:pt h etià notari ar.ad queſtionẽ
gi a m qua ᷣꝛ de eo q ius ſibidixit pter mopiã mgiatus
2

nꝗ et bidi ꝙ ſi abent debuit expeetari ·

e¶ Sacramẽtũ.moueat:.ſ̊ nũqͥ d ꝓpter vnũ teſtẽ ſe moue

14

bit iudex · Eñ utiq; inducit pᷣſipcõnẽ vox vmus ut ar·
ff.de iurin· ſ duo prom · in pnet de liberis agnoli. ul
ti · et. C.de aduoc.di:iu.nemĩ a. C.de decur . ſ quis decurio⸗
et.f. quemadmodũ teſ:aperi.iij· in fi · et. ff · de dte. prele.
theopõpus:lʒ ar.cõtra · litut in aut · de fide inſtru · Eſi ve

aur ſacramẽtũ aut actoꝛe
non ꝓbante . qiu ↄuemtur
et hm chil pᷣſtiteit obneat.

0

Et cũ datur aut datur a

uidice à aparte · ſi a pte

aut ſubeat cũ.xij/ſacramẽ
talibo 'm inferioꝛẽ diſtin
ckõnẽ uuramẽtũ aut refe⸗
rat ps cui del atũ elt. Si a
mdice.mret ille cui delatũ
eſt cũ.xij.vaſallis. cũ.vi.

par entibus· ceteros vro

heat ext raneos ſi vult. dñ
wro ſi vult cũ parẽtibus

aut cũ vaſallis ſo lis aut

cu parẽtibo wel cu extrane⸗
is myxtis parẽtibo vel vaſal
lis. Et iurabit ſp vaſallus
ſine mẽtione ↄſcie. dñs q;
de ſuo facto ſilr.De facto
wro pr̃is vel aui aut alte⸗
rius aſcẽdẽtis iuram ento
de oſcia ꝓponetur · quidaʒ

tñ dicũt nũc vſciaz eſſe p
ponẽdã. (In quibus enã

cauſis ſacram etũ calume
a dño nõ exigitur.qð nu⸗
per rex fridericus in ro⸗

mamola fecit· cõſtituit eni
ut va.ſacramentü calumie

a dño nõ exigat · qʒ etiã.
a dñi parte intelligẽdũ ẽ

ut qð quiſq; iuriſ m alterũ

ſtatuerit ipᷣe eodem iure

mã · in fr et. ff. de teſtib⸗. l· ij reqᷣre ut in ſum⸗
Sde ineto inrat ſiẽ ꝛalibi ut in lõbar · ꝗlit qͥs ſe defen. de.
ſi otigẽit ⁊· l.ſ q̃ poſt moꝛtẽ.ſ̊ oppo· ꝙ ã cepſ piuriũ ſʒ
ire viðꝛ ut· f. de in litẽ urã. vide amꝰ. E
vaſ. de caluma ſi ſacmẽtũ de feu · nõ feẽ. ¶ ¶ Adno.n
mil ẽ dñs prono qͥ cũ inſiumð defert libᷣto nõ tenet᷑ deca⸗
lũma iurac ut et· ff de iuriunã inſuran. E ins. m (Dñi
pte. nõ eni ẽferẽd ãpliꝰab adüſarijs qrẽ ↄcedi ꝙᷓᷓ ipi ab

alnjs pulſati facẽ patiãtur ut· C. de fruc· vli ex · l ul.

pia emergẽte pba
coms admittütu- S

7 Ee⸗

ro moꝛiãtur. ubi di
cit· et omino ſe pu⸗
tauerit.et ar· cõ tra
maritus· ſ̊ ibi ideo
fuit remota q̃ſtio
ancille.q; nõ debu⸗
it retoꝛq̃ri in dñũm
ſuũ ut. C· de qo mb⸗
l.i. tẽ notatur cõ⸗
tmariũ⸗ C. de teſtibo.
iuriſurãdi.Si g viſ
circa hunc articulũ
diſtimgue la tiꝰ 1 de
curre ad diſtimctõ⸗
nẽ pill: actoꝛenon
ꝓbãte. ꝛc. ſie S& ym
determĩa cõnẽ iſttiꝰ
c· eſt intellig ẽdum
qð ðꝛ.S.ſi de feu.cõ
tro.fu. inter filiã
ot. de cõtro. inter
malcu · et fe · de be. c.
itẽ ſcien au eſt.
F¶ Kefert · nmirũ
nec velle iurare nee we
iuramẽtum referre
mamfeſte turpitus
dinis eſt ut · ff · de in
rein: manifeſte.
PDarentibe hie
potiꝰ parẽtibo cre⸗
ditur q; ext man eis
eum ex nccitate.vi.
ageſſe debeãt · de re
liqᷓs eius arbitrio
relmꝗqᷣtur lʒ ↄt rariũ
ſit in vltimo.
bb((Sivult H meli
oris ↄ dicõis ẽ dũſ
qᷓ; va ſallusſ̊ q̃ro
ſi vaſallus ꝓpinͦĩͦ/ͦ/s —
nõ hẽat qd iu᷑ ſit P Gene
ſañ.tũe alij admit⸗ α Se E e Be.
tuntur in defectũ. ni
myrum et alibi ino

A pl*

hñn q̃ als rpelleret S
ut .· C· de Hre. ⁊ ma · ꝗ

n ꝗbo· in at tñ

dño. in H ſi⸗ 5,α e Pene

e,

—
—

4 pe 22

ðð 42%

5416666= D

eGHde erzut

a ( Qð quiſe
licitꝰ.· aut em
aut ſine impe

ut. n. q· v· c. i · in ph. Itẽ res inter alios acta nõ deb

——,e
.*°

obeſſe neq; ꝓ deſſe· ut. ¶

NX ⸗ .
2 e*

· ſed quõ hot eſſe potuit nõ video. dicit ſol Ex· inter pareſ· qdð in iſto · e.ꝛ obſuatur quicq̃d·g.
impatoꝛ pꝑ impetracoõnẽ ins miquũ ſtatnit expoſitum eſt.
tracõne. in p mo caſu ille ſolus q impetrat

eſt pumẽdus.cũ alteriꝰ factũ alteri inputari nõ valeat

de pact. debit oꝛũ · licz ꝓ et ↄtra aliqñ repiantur. ut in illo

ghali res inter ali
os acta:ꝛc in ſcdðᷣo
aut caſuvbi ſineim

petracone datũ elt
tale ins. nullus eſt
pumiẽdus ut ff. del.

in. mimirũu licite of

fertur qð exigi pro

hib etur ut in aut ·
de ſanc · epiſ. Eñ q̃̊s
aüt · et · ff · q quiſq;
iur. l. jj. et · F· que in
frau.crepupillus.
C. dojcrimine ſac.l.

ul. C. ð peti . bo · ſub ·

.l. ij · er. F.· de varijs
et exoꝛ. co. l. i · et · C.
de off. pto · l. j. quid
ergo eſt qd gnalit
hic ðꝛ · Eñ . ꝑ impe
tracõnẽ ſtatuit im⸗
pꝓeratoꝛ.verũ volu
it hoc eſſe ghale et
qð dixit ꝙ q̃ſq; iur.
⁊c.dixit ↄtẽplãdo
plonas que huic

edicto cauſam pre⸗
ſtiterüt ·

b¶ Similiter. accũ
ſare· h etiã ðꝛ de pa
tronofilio prom
qui ꝓ hibetur libtũ
accuſare in ca capi⸗
tis vel teſtmiomu
cõtra eũ reddẽ et ſi

cõtra fecerit a bo

norum poſſeſſone
cõtra ta · remouẽt᷑

ut. ff.de bo.li.qui cũ

lbti q; aduſus pa

„ . “ . —
”äl —tro nu reddẽtes te⸗
featind p

ſtmo mu pumütur
ut. C. de teſti. aduͤ⸗
ſus · is Eetiã qᷓ teſti⸗

momo ſuo mtẽcõnẽ
accuſatoꝛis adiunit
vel ꝓ actoꝛe fide⸗

iuſſoꝛ extitit a reli⸗
ctis in teſtamento
puatur · libertaſq;
data ßuo q teſtimo
no ſuo teſtamẽtũ
infringere voluit

vtatur. ¶ Simmliter vaſal
lus dñm accuſare vel teſti⸗
momũ otra cũ reddẽ non
pᷣt m ciiuli ca mo dicaw è⸗

minali. quudã tñ dicunt in

crimĩali nõ licere. in ciuili
licere imn quibus ſi otra fe⸗

cerit feudo pᷣuabit. ¶ te
ſi nter dñm et vaſallũ con
trouſia ſit de beneſicio. do⸗

mino poſſidẽte.et vaſallo

m ꝓbacõne deſiciẽte. ꝗᷓ con

uemiur nullo preſtito iura

mento abſoluat. vaſallo ⸗

wro poſſidente et ackoꝛe
in ꝓ bacõne deſiciẽte.ſñi lon
ga ſit vaſalli poſſeſſio · eiꝰ
iuramento cã ſim atur vbi
noua elt eius poſſeſſio ſa⸗
cramẽtũ nõ pᷣſtabitur. h̊ do
mnno deferetur niſi aliud
pro poſſidẽte faciat.

be lege conradi.

Ex cõ radi de beneſi⸗
cijſ q dicit ſi mter ca
pitaneos ↄtrouſa ſit.co⸗
ram rege finatur. ſi inter
valualoꝛes coꝛam paribo
curie mediolam nõ tenet᷑

ßtalis ibi diſtinctõ obſer

uatur.ꝙ ſi inter duos qui⸗
cũq; fuerint de beneſicõ re

gali ↄtrouſia ſit. quorum

vterqʒ a rege ſe inu eſtitũ
eſſe aſſerit · tunc cã coꝛam

aufert ut. ff. de hijſ bo ut indig.l:·pꝰ.ctati · et. Ean lie
e¶ DPriuabitur. iſtud intelligo qñ nulla nccitate Gtas.
cogẽte valſteſtmnomũ dixit. alioqnᷣ excuſabit ut no.ff.

ſi quiſ cauti · l.ij. i. et ar.ff·qᷓba ut ndig. pꝰ· anlibᷣtas.

Itẽ q; officiũ ꝓpriũnon debʒ eſſe ei dãnoſũ ut j.ti. ij. S.
d ¶ Itẽ ſi inter · ſ longaiſtud ſupra expoſitum eſt vnde
ſie mtelligi debet ſicut · s. di ctum eſt.

V zalijs vr. 23.
res inter alios acta.iliulti.et.C. Y

quid de alienacõne feu · ob ſuandũ

2 ols ,

Pfe “*

eo decidatur. cetere vero
cauſe apud pares curie.
i mter duos pares
de aliquo beneſicõ ſit ↄotro
uerſia quorũ vterq; ſuum
priũ feudũ eẽ dicat.ſue
aſſerat eũdẽ inueſtitoꝛem
ſiu e diuerſos · coꝛã udice
vel arbitro fimatur.ſ̊ cũ
vnũ ꝓducunt mueſtitoꝛẽ
poſſidẽti dñs ſine frau⸗
de guarẽtare woluerit · ip̃e
obtinebit. niſi aduſarius
aliqͥd contra induxerit.

¶Ex eadẽ lege deſcẽdit
c dns ſine vaſalli volũta

te feudũ aliẽare nõ poteit
qð mediolanẽſes nõ ob⸗
tinent.ibi enĩ ſine curia ec̃
beneſhiciũ totũ recte aliena
tur. dũ tñ aut equali dño
aut maioꝛivẽdat᷑. P
rioꝛivero ſine vaſalli volũ
tate non licʒ. nec licʒ ptẽ
alienare maioꝛi.detẽta feu
di alia pte· verbi gra. Eſt
vaſallus qui ab eodẽ do

mino in pluribo locis feu⸗

dũ tenet · ſi ptem feudi in

e¶ Ex eadẽ.alienat᷑. ſit hic ſubtiliter diſtin guitur.ſed
aqu aliter hodie ſitintelligẽdũ in ↄſtõne determiabit᷑. Po
*/ tan dũ tñ eſt ꝙ licite cũ vmũſitate tranſit qð p ſe tranſire
nõß̃tut · ff. de fundo do. l · i. et · j . et ]· de acqui · re. d. l.qdã.
nam licitũ eſt in ſoliðᷣ qdð ꝓ parte nõ licʒ ut no. in li · py.

vi.ca· R ica.licitũ ẽ
in ſolið qðᷣ ꝓ parte
non liceret · licz ot ra
riũ notetur in ſeqñ⸗
tibus duabo rubri⸗
cellis ·
f ¶ Aut equali.hice
ergo notabis ꝙ li⸗
citũ ẽ michi p aluũ

quod ꝑ me ipᷣm li⸗

vno loco veędat.in alio ſi-

bi retineat.iſte nõ debet

