ſũ.ß rineſch nerwli⸗ accepit. ſi poſtea fe. cu fia Vl ecciaſtie ꝑſona qanti tennufrt po⸗ e
gas quõcũq; ↄ ſen tre diuſerit et ille q feudi q́tus nõ ſit ſoſita fe·dare. QAumus Mec em p⸗ ißr
DADWr ⸗ S„ C— niat. Kue taate ſi⸗ pteʒ acceꝑit · poſtea plus ſcʒ ut qdð dederit de iuĩ nõ loeus feſei fe dt
2ðOð tB Ppi. l. ij. et · l. R y pote legitio hberede dereſſerit. noꝛe feuð accepit ut eius “ mucſtituſ. ut ꝗ·. ð eo ng
as. et. ff ð reg· iuf. feuð ad dñm reuᷣtit¶ tẽ deſcẽdetes maſclia ſeie lld qᷓſibivel ſuis Hre. nſ
.. creditoe uſ un ſi qͥs feudu habueit ĩ cur⸗ hĩe poſſmt relicto maſcło maſe Kein mir at u
ligat ius uſt ubih te dni ſuinõ potrit iõm fe ulteruis feĩe nõ admitti⸗ I(Muto. nõt. c an
durare · ut. ff. ꝗ/ mo. uduʒ in aliq ꝑte libellario tur. ¶Mutus feuð̈ retinẽ 8: pléiſq; nõ pla⸗ fi

cet ut ĩ lõ b·ð bñ. er

pi · vel ipo.ſol.l.ſic. lot ct
ter · tri · m qs terr ſᷣ

Pei. vol Po ſal nomine alicui ſme ↄſenſu
S Alu ee, Rr. P sis , C no 1dé. Itẽ iſtud

onmn nõpt q nilo mõ loqͥtur.ſ̃ ſi
dñni ſui daẽ ve pignoꝛi ob .

feuð magnũ ſuerit quo ei

ere N A ſls intelligo cũ ex cer⸗ , i⸗ de quo muto ſit m⸗
ta ſcĩao ſenſit· nam ligare. Hilt ſi extra cur ablato le exhibere non telli gẽð qſo ut idi ii
alioqn potius in⸗ tẽ detinuerit et dñs diſtri valet tm ei relmqui debet caſ an vices de u e
telligitur errare qᷓ; to a nata â muto
ↄſentiẽ · ut. ff. ð edel⸗ . t ſirnenite eeui
1 . 2.Z. .1. P . —„— 1 .C.
e “ nnan a. hoſentiẽ intellr q̃ pñs ẽ. nee ſſereti a natur p. ſſt mtelli⸗ an
1 ſhvr fe. 9tro. fu.c.ſ va. Itẽ hoſentiẽ intell vñs o nee te. fa poſl diſeretiſ. De muto a natum i poſſ mtelici‚ß. an
. „ ↄtradixit.ut · ff· de decur. l. decuriones. Eul. In ſuma autẽ ſi potuit acqͥrẽ młro foꝛ tiꝰdʒ retinẽ. Si de alio millig4.
ßnons eſt, aln oſentitipe ſua gdit ium ut. C w anm. ſi᷑ omomt qlibz iultio articlo mutus ſi etet a b 46
tu. l. cui. R erit· ad dñm.S meailgo n era teri ſeic⸗ bʒ ꝑ dẽt ſic ad filiũ trãſnnttét. En. pituſ annce ſu a.
f ¶Itẽ ſi fu⸗ perũt. ct noĩati dem tet r vtei ai⸗⸗ tilitatẽ locutuſ es igi tur loqla niaa indicib⸗ nssaann ſen
et.· Nã alio qn nuli ubin Wer n n6 ſhcrd 4 ntt tẽda. ut.ff·qmo.pivel ipo · ſo. l. hẽ. Eñ d to6. y ing
bi tus ↄtra ctus.q als rater im re. no nee edet ut. H„ tiꝰ ẽ iſpuẽdaut·C.ad treſe.cõ l. p et · C· it ac.· 5 * nc
fe · da · pñt. c · i · S tu iſtab· qm ſi nõ delmt va i onm⸗ 6 bere. l. i⸗et H eſt qd alhtbi 8:. ſmplicitaſ eſt amde legibe⸗
a dꝓ xmoꝛẽ agnatũ et nõ ad dñm fe. reü tit õ “ U/ ut inſti · de fideico. Hhee · Eß · er in ſti · de legi. ag ſuc⸗ ſen
fe. amit · E fi · ſen · ibi q; et in vũm delinare m elk. qm ißin ſmplicitatom. hic iĩ gitur legitime facta ꝑ ſupuemer n

G. ↄtẽnere viðꝛ ut ibiðᷣ oñdit᷑· Sic æ alterius delictũ alteri
ales, Debete AU alee obeſſe viðᷣ: hj ̊ pleniꝰ nõ bitur ꝗᷓ. qᷣ fuit p̃ᷣ.cã bñ · amit.E
2=ð fi.e ꝗj.t. ſi va · fe · . e · de defe · c · vaſalli · 9 (1 tẽ ſis fe · l.

»* . 7 7 e. C
turbantur. ut in aut de reſti · et ea que pa.in · xi· men
fi· et. C. de ſecũdis nuptenjs · l· i. vel intellige hoc de fenca
pꝓ aterno.qð ſecundum quoſdam mutus ſurdus cecu

2, g e r
2

5 7 5*
7 5 „
4 .

n inebit. do pᷣuire demũ alienatoꝛe moꝛtuo ſine b erde ſůaudi ct ſine fmerè.
claud is uel aliter impfcũs ganener aeu da Paiy ut .ð feu.ali.c.ſi cli tulus fecerit libellic uel ſi vis in⸗
ah nõ valẽt. ut J. ti. an mutus uel a ria ſi no nimns feica. telli gere ꝙ h̊ loqᷓnm enã alienacõe ti· védicoms factta. „₰
nn gel mmenlligas jm got eer tm in glo. vacat dicag ꝙ, Hᷣ loqtur m ſua tpa. Olim eni poterat vaſ nci⸗ r. e
fA ce- rrfi t1 PBier infer uate ſundéte tiſch ad egienene TePvendet. t
enau ee 33 übihãc glo. no b ſai · ut qliterolim potemt fe ali· ci. et hmſ hʒ locũnotula j .
einl 3Benanacole Fnn colübj hãc glo. no hbj ſi · t qglitero lim p. temit ke ali⸗ Cnbrtnenn nzuit
t Atunm fe. ſine cl⸗ q ſic mepit. collr
d ſile:j. de feu. fiatrẽ ad ptem eiꝰ
Fne culpa nõ amit. . . nz s qᷓ alienanta ctnã
ft ci· ert · a tpe miles vñ poſſit ſe ſuſt ineren bijl rmt hoſtẽ rome tũc. enĩ b7 qnva.vẽdebat
duen innaeedeefemn ilo aſibo feudũ amntti ẽm minns qð ĩ maioꝛibo ptẽ feudi ſine oſen
ßt lõbar. de bñ. et ter. t. d dñm reuertitur. valuaſoꝛibo vl ů emer̃t tũe ſu dñi nõ irritabat
ſian .l. ul.Ex iſto loco col tur et ad dnm atals Aer Ie =c = vẽdicõ mſi demum
. lul. Ex iſio loo co ſtituẽdũ ẽ ßm ãů⸗ v
ſunt ligitur · ar. p vetẽs ey e natuna ſeudi em pau reltimeciue moꝛtuo alienatoꝛe
Na ex pſonarũ qᷓlitate ¶ Be natura . iquũa rõnabilẽ uſu. Mo⸗ ſine bede maſeulo
. Hcm debeͤclir⸗ d ſötitr eræ verutn ſi nun van
ri Dra Lcituz dep b ura bee 6 iue rm aũt nõ ita ſbᷣtlr cer⸗ weri tñ ſi vñs vole
a chilnaiti ar.ff. ceee dermaen & obbuzdu; bat ea redmne eij
n de pba cũde indebi⸗ princeps inueſtie⸗ netes dicut ide obpu. ib lipᷣ cõ potenat h̊ fa⸗
tife toe mlielen⸗e rit capitaneoy ſuoſ de alic mĩimiſ qð dem ẽ ĩ maioꝛibo. creS agnatus p⸗
ben⸗ En.et. C. de. Pcu. mn⸗ u.nô ot eos o fereb atur ein in p⸗
litẽ. et de H plemꝰm⸗ feu.nõ Ppt eos deu eſtire ſi⸗ Pe ſueceſſione feudi. Pibédoin redumé
U uemitur ĩ libello py · ne culpa.i. marchiones et en d.· ut ꝗ. qualr olm
tnt ij.car. in mei. ex plo⸗ comitesq ipos qͥ ꝓprie ap Sqtur d neceinone pott.Fe·ali c.ẽ aũt.
i SS . pellãtur capitanei. Jdẽ ẽ ſi ſeu. vidẽé. ſi qs igit X Po: ro ſue we po
drſer mogernos aüt int mnueltiturafc fueit⸗ i⸗ deceſſeit fins aſiliabo ſup⸗ na:hodievero inbi 220
frite maioꝛ eſamĩoꝛes nõ imnue titurma ca uelt a cap n.gi ut tin fnj eqᷓ⸗ bita oĩs feu. alie-·
lagr hẽtur diſerecõ. itẽ oll taneis ꝗ am aioꝛibo valua ſtitibo ſuccedũt tin in eqᷣ nact pticularis
. Sne vois⸗ ſoribo He afpellmr do liter vl nepotes ex hlio in eoelr lege i⸗
õä ele ci. Warg ereipeg:
*. et eer eno. cka fuerit a mĩoꝛibo vel mi nace defuncti feu. manẽ ipo iur nõ tenetur·
R ſ l mmis valuaſoꝛibo aluid tewl valẽte · hoe Gufiar Betun dbertise
“, uis 9cꝛ. ſce colli⸗ h onge ri t13 alienaue⸗ ut dicit. l. dicta fre.
girur hie qd licitũ e.tuc en pnt deueſtiri no0 ut Senr ſeu chirel fecerit mmpialẽ. C2 mtelli „
iif añ qð poſtea nõ li⸗ habita rõne culpe mſi fece it pte lua ſe t go verũ ẽe qn feu.
ALkbit. ut ff.de of pů. . enmt nouuz ſeutale
lin nefregaig Haternuʒ ad gans
ſii Al.ieet. ff. de P cur. ſ̊ ec. . . r, — iqᷓs pꝰalienacõ em cũ nõ hfet a natos ſeu
ſe ur⸗ Rier⸗ ſec e ad X 75 erirſa EGdGn ie Patenese ad qð a Gnat vediroris ve
qs officii: ar: otra ff. B erer deri nup. ſi m t p tẽ eius filij ſmaſclis nõ exñtibo qm
feſe 3* o2 IIE 99O0ODca. * Je *O. . — —„ r 2 9 —— 20 E
civero-re⸗ no affici 12 ns 6 fe. al ut. 6. no. . ſcvaljas ꝙ ſi vaf Pa
h g.. 1.. ad. l. ro. do is in fi-ff. & act. em cet võ. ex dimẽdo pꝑtẽ e-ahenata⸗ ut. 8. ne ier „ 2.
nl. ct. ff. ad. l. ro. de jac. namis. in Acremp. 33 Siitetie 1. uã feudũ amittẽ deb eat nec filͦugsgs8s —
knt NP ff. de ine .5 rſuccurſuũ.er. ff. de peñ.ſcio.lcʒ culpã onnttat ꝓpter Auã feudu amittẽ d Eenr Nec ſin S „
46 Epto. Eul ct. f. de in w. in ſuce lc. cũ nec eius deſcẽgetes ad id feudũ vocabũtur. ̊ agnatianna , Pr:
1ſ566 , ar. S. ff. de trãſac. qᷓ fidẽ. C. de trãſac.cũ ꝓp onas.et· l.ñ quiſ nec aus deſes W1Q. ſv r E, e
6 A. . z 1. Itẽ 6 jnnu ut? ſi de feu:ↄtroũſia fu.c:ſi vaſi et q. ſi vaſ fon. vLz acg an .
ehr et. C. de ſeð l· i · Itẽ h mnuit᷑ ꝙ feuð em va⸗ unttutur ut J. Rde feu⸗ otroi z. E . 4
maioꝛ e 15 mcPd1. 0zes . hi; . 5 ſalli· ſic olm p̃ferebãtur a nati dñoita et
leat ſicqᷓ fe datis mmiſ va c. ſimioꝛes 9,5 bñfi fmtrif Hdie femine dnn Pferebatur a gnat dño it ⸗
e e . 2 . ſ. die pᷣ ferũtur cũ nõ ſit mutatũ q& qð ſpẽalr no mutat Fr
, zet ſrqucadmodu ad filia fe. p n.c Rs ſue alio be ꝗqre ſtare ꝓphibet᷑ ut. ¶ de teſta· ſancimus. Quicqd eni le 2 R
SSSmii . d fe in vic.l onni da e i· deo daͤteibi nberi⸗ ſenouas vde erpifaekee ucdc enle, .
i e MVKE.l. Dl 5 „ anõë idveteri.l.relictü mitelli gi dʒ. ur
6 22 Räcaſtenelaa der witri pᷣmis ꝙ maſcu⸗ . Lap.Sopmus w Rwsjren S„„lotur Naliena⸗
e eluccellione feu · ſei. ꝛcolly in pᷣmis ꝙꝙ maſcu⸗ Wr Sneckfieben imn añ ↄſtõnẽ loth arij et fre. Olſim en et
e quitur. n.S51 loꝛe melioꝛ eſt ↄditio cõne qͥ fiebat olnmn an ſtonẽ loth arn er fre. ¶ en e
r mulieri. Rüaremurteg norff. ſao multis. et ut notani et ſi val. teeere e m Bata H t E
mus. g. let qli ut notãdũ ẽ eudũ reti Hadie vero ſecus cũ ſtati poſt ahenacõ
CQued i oge 4en An Ac jſu. d ur ſo, pe tũ ut ꝗᷓ. quiq iur ſit hvaſ. poſt alie. e. . 1
gnt (uedã tn pt h̊ norari q ſut alibinotara. ut ĩ ſũ · de ſuc. . illicitã ſit ᷣ dño aptu ut qui du mmo debeat agnatis ö5⸗⸗ waal. v. 8. K.
inct plemus exponemus· qᷓ pñ't btiliter in agarl. et ym q 1 u. amit. Edemeget fiecel en; al. ita ĩ dñm peccat
4 kamaenaiſumane 55 abeaen a e gemitriheeg
(AͤBoc:ſup iſtud;; glo, ius ſucceſſion? dus te g utdfs bicbar ueintd eainanenef tn i gun
oe dr ſic · i feu. ptẽ · · ad libellũ aceſſerit qð qd facẽ p 5 Rutdfs z jbilor de feu nouo uel de tali pr̃Äno ad
(Alenauẽit⸗ tuit ſme dñivolũtate. ut . de keu · ali c · i. pu ß dies i tor igrerenen des inupfnt. ſ
ſnil et Hotigit ea rõne q; ps tm feudl ẽ alienata cũ vnũ feu · novemut ag be Fllu dacq̃ſiuit et ad vit facẽ lra
ie⸗ erat tm qò adillos fratres deuenemt ex ſucceſſionepris tm deſcendẽtes ab eo q il 5 r et ac vmꝛ faco li
6 n e ier 5 bi poſi ꝗpximos et nõ dixit agnatos qi voluẽit
en eu au et io donec vixerit alienatoꝛ frater eiꝰ nõ potuit 1bi poñnita nò a S dẽtibo ar. ad Ha ſß de fe. 5. fil. c. ſiv aſ.
Pten etẽ ptez illã alienatã m qð B· ſequitur ſi monatur ſme metelligẽ tm de deſcendẽtibo ar. de E 5.fu c. ſ. l
0 herᷣde maſ.nichilomĩus reuertitur ad meꝛc᷑.q · d. añ moꝛ culpã amittat ꝛc. iki eſadr miceriehang n 4
el eius nõ potemt reuerti nec dñs poterit eã recupare ñᷣ ꝗ mterfecit frẽm dñi ſui.c.ſñi qs inter ecerit i alibi dica
G
1

5
4* P* 2 „

SSõ

Se e et zaa, A;, e tur et eai

e Nr e. ꝙ ille pximus ẽ quẽ nemo añcedit · ille ſuß mus quem
ve nemo ſeqtur. ut. f. de v·ſig. ꝓxnmus: ratri ſic faciẽti ·

¶ Inueltire · H qd ſ frater oſentiat⸗ nunqd filijs pᷣin⸗
diciũ Ffaciet · h certe viðꝛ ꝙ nõ· ut. C. de libtims et eoꝛeli · l.

j· et ar . ff · de adop· arrogato · et · ff · de ſenatoꝛibo. emãci⸗
patã.ſ̊ quõ · cũ teneatur affirmare qð defunetus volunit

nec debeat heredi licẽ q
cũ nõ poſſit filius
fe. hĩ̃e er hreditatẽ
. repudiare. ut ꝗᷓ.an
a& uel fi· defun · poſ
fe. reti · repu⸗hꝛ · c · ſi
ↄtigerit · et ar · de ca⸗
pi · qᷓ curiã vẽ c. fili⸗
us nõ p̈t · et. C. ð li ·
cã · li ab eo · et · f. pro⸗

ſoẽ. heres. et · f · de ¶R

ðᷣ deluncto nõ licebat/et maxie

mueſtire filiã ſuã ſi moꝛia-
tur ſme herede maſclo nᷣlo
minuſ reùtitur ad mea oli
obbuabatur vſq; ad qrtũ
ESdũ tmn ſm qſdã · hoc idᷣo

muͤ. er te p cũ hs .q; poſtea nõ vo catur feuð

ßm ꝙ et de hac ma
teria muemre po⸗
tes ĩ lib ello dil. pi ·
et ꝓ et otra inm ſeica
nõ eſt licitũ Hredi.
⁊cet ĩ rubcellis ſu
pioꝛibo· Heñ.q̃ op⸗
poſita ſũt locũtur
mf fe.pfr̃no.et h mõ
nõ eſt pr̃nũ· ſ̊ ab ã⸗

17

teceſſoꝛibo acqͥſtũ ·

„
5

üüüEEEoPppp; nepos. ar. ff.

=

1.

ℳ—

pr̃nũ· alnj aut dicunt uſq;
ad ſeptimũ gdu.Filiave⸗
ro nõ ſueccedit ĩ feuðᷣ nᷣ in-⸗
ueſtituna fueit fcã in pr̃e vt
ſilij et filie ſuccedãt in feu
dũ · tũc enĩ ſuccedũt ſilijs
nõ extãtibo vel mi mueſti
te fuerĩt de feudo pr̃no: jn

rit imitiũ ti a fribo nõ ſuc

de ac ar oge⸗ cedit vnus altel ſiuem u⸗
PEi morjatur B na inueltitura hue ĩ duab⸗
colligitur fratrẽ ad inueſtituris miñ hoc dictu
. = e⸗ 4. „9. “ eius q nccitate fuerit expᷣſſnmn vt alter al⸗
flfuadẽte alienamt teri ſuccedat
5 vel alio mo a imr⸗ .
rZ. mien wnec ſupenit ¶ Qui ſucceſſoꝛeſ teneãt
. 5 aetge Neer quis mueſtitus
9 . oin e, Bres cpPtus! 2 . .
eius eſſz alicin poſt Ce⸗ fuerit de aliquo fe
moꝛtẽ ſuã heredi⸗ udo poſt moeteʒ euis velſi
aesrelt⸗ e fuerit inueſtitus ſub odi⸗
netur et na ei 0.
. a ſco occupétur. cõe aliq wi tꝑe de quo nul
et interi venerit fi⸗
deicõmiſſarius hre⸗

ditatẽ petẽs repellitur. exſp ectãda eſt enĩ moꝛs ſepti · ut

.

ff· de int. fiſci. l. ſtacius floꝛuſ. E fi.et · ff. deh. iij. ci pr. Ehe
reditatẽ · et. Eab inteſtato. et arꝗᷓ· de le. cõ. ¶ ꝓ fecto·

.α9506

5d X.à

W . C . Ac&

e¶ Nõ extãtiba · vel e

P¶ De feudo · nec eius

dſeptimũ gdũ · ſ̊ hodie obtinet uſq; ad infimtũ.ut
Ss. fe dapoſ. Choc q; ſciẽdũ eſt. to moꝛtuis q̃ſ non
videãtur extitiſſe. ut
no.s æpᷣmvel ab· fe· da.nõ pPoſ. Equineẽſ 1
les eni feminij lexus vel ex

xtã tibo et ſbi⸗
uig.
filij · p

fennna deſcẽdẽs ad hmòi ſueceſſionẽ aſſpirare nõ pᷣt.i

ex pacto.· ut h. er . de F· ſuc. in fe.c. i.· h enĩ femine ut ma⸗
Qa ſan ent pn lez,H„„ſculi ſuccedãt pr̃i legibꝰ:a ſucceſſione tñ feudi remouẽ⸗
et⸗ filij ut. 8 qͥ fe ·da.poſ· hoc aũt notãdũ eſt.
Ft/ g (Hine in vna · hoc eſt dicẽ. ſiue unus tm fuerit muelti⸗
. tus. ſue ambo tm fuerint inueſtiti nõ ſucceditvnus al⸗
teri · niſ hoe dẽm fuerit exp̃ſſim. et alter deced at ſme le⸗
gitimo berede ßm ꝙ hᷣ dꝛ · et · · q fe · da·pol · cũ vero cõ

radus.etꝗ· de fe. mar.

c.ſi duo fratres ·

2

c Perede · i ſie filio mal.·de ali · fe. Einde pᷣt pſumi.·

eEpg** ent

b (Hu

ccedat.̊ p̃t noi illð ghaleꝙ licitũ ẽ exp̃ſſe qðᷣ ta

cite nõ liceret · ut. C· de pig.l·iij · et · f. de otrahen · emp. la⸗
beo · C. de doñ · inter vi· er ux · donaco es:cũ omiba ↄcoꝛ.ſe⸗
uẽtibo in Reiceęlla illa.nmo exp̃ſſuʒ et ꝑ pactũ hq̃ eſt in
li. diſe pi. car. ij· h otrarie ſm t rub celle bidez pcedẽtes. No

tari tn h pt eillð bʒ
cte ſuccedit mii in fe:m quoſdã· ut

lus erat inueſtitus ſuepᷣ⸗
moꝛiatur tenẽs feuð ſiue ĩ⸗
ueſtitoꝛ ſiue mnueſtitus.in⸗
ueſtitoꝛ et heres mueltito⸗
ris tenẽtur mnueſtitoa he⸗
redi euſvemẽte tpevel cõ
dicõ e. lz aln dicãt h moꝛia⸗
tur inueſtitus ateq tenẽs
ſeuõ wyl añ ↄdicõʒ exnñtem
vl tꝑs qð heres eius nõ
debeat inueltirt. nã ni qs in⸗
ueſtitus ſuelt pure de aliq;
fe. nõ vʒ mueſtita. hoc ita ẽ

i ſuit inueſtita fcã ab alꝗᷓ

ℳ E

alio vero feudo qd habue“

ecciaſtica pſona·tũc enĩ ſi
pᷣmoꝛiat᷑ mueſtitoꝛ ãteqᷓ
feuð tenẽs vel ↄdicõ wi tẽ⸗
pus exiſtat nõ obligatur
ſu cceſſoꝛ illul. et boc ꝓba⸗
tur plegẽ lotharn de pca⸗
rijſ. hoc intelligẽdũ eſt de

vaſallis qui feudi ſucceſ· rrech opetit. Nimirũ

ſionẽ nõ hñ̃t.

„

2

¶ Be ↄtẽtione mter mſim

et va · de inuelti. feu.
ſueit ↄtentio inter
dñma fſidelẽ de mue⸗
ca fe · p ꝑes curie dimat᷑

locũ tm in fe · maſeculoꝛũ.qm fiknare
qᷓ. de na · ſuc · fe. c. . lʒ

videatur otraꝗ. de
per iſtud ſuccedat
mueni gloſellã ta⸗
lẽ in qbuſdã libris
ſie dicẽteʒ · vacat h
ꝓt inferiꝰ.ſi duo.
¶Hic pt eſſeti .
ſucceſſoꝛes tenean
tur.alłs rubcella ta
lis elt. qͥd iuriſ ſit ſi
q̃ͥs fuerit inueſtituſ
ae alieno feu hac
aũut nõ utimur ĩ nro
apparatu.
qs muelti
tus · et H es.
mmmrã ex
ꝗᷓ pſona qs lueruʒ
capit · eius q; factũ
p̃ſtare tenetur ·et ſi
qñ iut᷑ factũ nõ eſſt
ut. ff. de reg· iut. ex
q · et. C. de lib ali cã ·
ſi ab eo ·
¶ Deb eat inueſti
ri.et merito. qꝛ ſi px
pfem vel teſtatoꝛẽ
ſibi defereb atur etĩ

jip̃ius pſona locum

nõ hʒ igitur nec he

nõ dz pmitti Hredi

gqð defuncto nõ fu:

it licitů . ut · ff · de di⸗
uer . et tẽp · p · cĩ he⸗
res · et . ff. ꝙ- quiſq;
iut. l. . et de v· ob.
Al.ij · et quaꝛe rerum
ac:non datur.l· i et
de cõ · et de · cui. et de
edendo.quedã.⁊ in

ſũma in rub cella illa. nõ elt licitů heredi ꝛc᷑ er ut no· · t.
i. Choc quoq; ſuꝑ verbo illo · ut inueſtire filiã ſuãꝛc · et

—

ſionis maxmmum cõ modũ eſſe · ut

fluũit ꝑhec omia intelligẽda qñ non fuerat in poſſeſſionem
miſſus hic ſecũdus va ſallus · ut ·
antur . c. ſi qᷓs ep̃us. Et hoc eſt quod alibi dicitur poſſel⸗
ff. de rei ven. is qui de

· qui ſucceſſoꝛes tene

ſtinauit· Sed ompomitur quomodo potuit hic ſecundus

vaſallus in poſſeſſionẽ mitti· cũ a

lter poſſidebat · Feñ · be

ne. quia potuit aliqua cauſa interu emẽte a feudo priuari
etſic etiam ante tempus ſecundo potint fieri traditio·

Hocita elſt · ſcz ꝙ heres mueſtitoꝛis tenetur premo:

tuo muelſtitoꝛe anteꝙᷓᷓ tenens feudũvel conditioveltem
pus exiſtat · miñ̃ fu erit ꝛc p er.lł.que eſt in lombar · de p⸗

carijs.
n(Kica

e ↄtencõe inter dñm er va ˖ de inueſti. feudi.
uerit. p pares · iſt plemus notabitur t.
ſit inueſtitura. c · i · . . in diſtinctõne que ibi fit · et
Iti· ſi de mueſti. inter do · etva · lis oꝛitur ·

—
—— = — =— g.
= = =
—— – ☛ =

ii

ne

eß

jopia hie notandũ eſt ꝙ inopia ꝓpbacoͤnu emer⸗
Miogtait eſt ad auxiliũ qð als eſt,en iciẽdũ ſicut
als no C. de here · et ma · qm · et · ff . de teſtibo. ſerui . et. C. de
tepu. ſenſu · ⸗Huice ſile eſt. C. de rebo ere · et iurin in bo
b (Cliẽtuli.⸗ ne fidei. æ no:eſt ꝙ merito poſſeſſoꝛi de⸗
fertur iuſiur dũ.tũ poſſeſſomis fauoꝛ e. tũ qy reus eſt. ni
SW mirũ · q ut ſup̃dem eſt maximũ poſſeſſioms ↄmodũẽ⸗
a melioꝛ ẽ dico

poſſidẽtis qꝙᷓ; p etõ .
oß ereſte ſ
miint ie g pi alij em teſtes et ſi idonei
gno bie ſnt tñ adnuttẽdi nõ ſut.
ſñi nichil pſtitit reꝰ Inopia tñ ꝓbacõnũ diri⸗
J tñ n gareſ matur ꝑ religionẽ cliẽtuli
9 de ẽden. . R—
virifauorabiliorel Ppoſſeſſoꝛis feudivel cũ.xn.
ütt rei qᷓ actoꝛes. ſacramtalibo Fm quoſdã.
HS ue Kü reg ſe, Xce ſ. nn alne⸗
Ptiotes ſumus ad at q p luu unurað cu.xn.

ſacralibo dirimatur.hoci⸗
ta mſi clietulus ſit caſtal⸗
e ¶ Hoc ita:i ut de· us vl ackoꝛ dñi tuc em
tur ſacẽmva. nam tm ſue id eſt dñi religioni
— . 2 C . — .
verũ eſt ꝙ ei datu ·· ſtat᷑· mſi habeat teſtes pa

abſo luẽdũ Gad cõ
dẽnãdũ · ut · ff. de ac ·
et ob; arrtanus.

△

Hñ·illud locum habere qñ inficiebatur rem fuiſſe illius
ſßͦ hic bene ↄfitebatur dñi fuiſſe licʒ dicẽt ibrobligataʒ
ꝓꝙ pignoꝛe nò eſſe· vel aliter dicimus ꝙ pᷣt intelligi.E
iſte.. qn dñs in ꝓbace defecerit et ſie datur defenſio va.
nec ſufficit iuſiurãdũ miſi et teſtes aſſmt.alioqñn credere⸗
tur ſuo ſacramto cũ·xij. ut.s.¶ ꝓPx⸗
f ¶ Inſuꝑ/ poſt amũ ·nᷣ ad ctuʒ tpus datũ ſit.tũe em nõ

raigiom ſtaturan lignado multa bona aufe
oqnnõ.mſi foꝛte fu rùtur dñiſ hoc mõ dieut
aſtal lus ain. rem eẽ ꝓpriã dñi nõ infeu⸗
poſſider · ti Citur
dño nõ poſſidenti datã · et hoc colligitur Pple
ſacr̃m datur et hoe gem q eſt in titulo de acqᷣñ
eſt qð dien mali⸗ tionbo actoꝛ regis in lõ
Spnto Fiſtg ſtuc i, bar: dẽ dicẽdu ẽ de guar
referatur ad ꝓxĩe dia. ¶Simii ſi qs volu⸗
dicta. ut ita expo⸗ erit dicẽ de pignoꝛe ſibi
nes ve ta utbh doato ſe inueſtitu eo. nõ ere
diui dñi poſſidentis datur ſuo iuramto. ß teſti⸗
9 renmmranilo bus noneis paribo domꝰ
dDirimetur niſi chẽ⸗ edũ 1
uullus ſit aſtaldus Inſp me ſan
25.tüc en tm ſue i. guardie et caſtaldie q̃ ho
di raligiom ſtat⸗ ra vult auferri poſſe a do⸗
ita ꝙ ſolus innbit mnno. ß poſt amũ⸗
etnõ habebit nece bfo⸗ ammt
mr C⸗ ſaen⸗ ¶ De tẽtione inter me et
mẽtalib⸗ ei alibi ẽ 5 6 1
mteutuno ſtabir⸗ dum de poꝛcõne frĩs mei.
et hm hoe nõ debet
eſſe in textu vbüu il⸗
lud · id eſt dñi . ß dz
referri illud vbũ.tm ſuead cliẽtulũ et nõ ad dñm.ut ita
dicas tm ſue.i. chẽtuli religiom nõ ſtabitur mſi hab eat
teſtesaꝛ c et vᷣm hoc magis ↄgruet l̃e pᷣma expoſñtio·
dd Malignan. molgpae- et als maliciãdo et als
°66Multa bona. ⸗de pig noꝛe hoc intelli go locũ h̃e qñ cõ
1 d Similr.⸗ ſtabat de pign oꝛe · alioqn dño p ban im
lAubit.· q ſ ꝓbare nõ poterit ſe pignon dediſſe. reſtituẽ
debet eu dominovel ꝓbare p pares curtis vel ꝑ breue te

, *+π H , 4 —
niſ ſit aſtaldus ꝛẽ· res idoneos.nã aliqñ ma⸗

tüc en tm ſue. i · dñi

ſtatũ qð ſibi dedẽit in feu.
de ↄtrouer. imueſti. feu. E.

oſtq; pignus accepit. ut.s.
miłr ſi aliquis. hnic obniare

viðꝛ. ut· C· qui po· in pig ha ſignałr aut: itẽ poſſeſſoꝛ·

Akccurſius.

N elientulus vo⸗
luerit pteʒz ſui feu
di alienare id eſt
mediũ ſme dñi wolũtate.
poterit hoc facere. ulteri⸗
us ꝓgredi non p̃t fm iu⸗
ſtũ et veruz vſü. alioqiũ et
feudũ amittit et non vale⸗
bit qdᷣ factũ eſt qð dictũ

rit. ac. B
k ¶ Sine alienaui.
intelligo ſie · ſue ꝑ
me poſſideo ſiue ꝑ
aliũ · Nam qui meo
noie poſſidet ipſe
nõ poſſidet ſ̊ ego
poſſideo.iit.ff.de
acqui.poſq; meo
nomine .· inmprope
ennm pomiur alie
naui. vel foꝛte ideo
defertur va· inſiuraã
dum et ſi non poſſi
deat · q; de Feudo nõ

eſt ↄtentio·ſ̃̊ de feudi qualitate heſitatio·id eſt vtrum
fuerat paternũ an nõvel racõne alterius partis quam

poſſidet illud intelligo.Si enim mchil poſſideat de feu⸗

do · nec dminus vel foꝛte dominus aliud eſtaccurſius·

I¶ De alienatione feudi.Rubᷣ.

gitur pro parte licet qð

in ſo lidum non li ceret · ut. f · de trahen· emp ·
ven.ſi quis donationis:et de offi:eius cui man.

BBlannanlener

elſt iuris.l.ide im ius vo·ſed in hac. qui manumittitur.

et de cõſti · et demon . eum ita · fnnilia ſtudioſus inquirat ·

— 2
☛n va éHEHe E

M
SSW . SBeoo

poſſ auferri añ tẽ⸗ R
pus illud. JIdẽ jn⸗ 3
kiligas er becd aG AN
AS ß ſr datü eſt ꝓp mercede
1 ateneo fie ntm alicuius rei.ut.s.de
, poꝛcõe feudi fris aut dicatur caſtal⸗ 6
5 mei deſun cti dicẽdo pr̃nũ eieneine⸗ ,
eẽ · ille vro mĩme tãq; pa⸗ ter merdñim ð poꝛ
buerĩ ꝑtẽ meã ſiue poſſido tione frtris mei.
rA ) ſiue alienaui. dabitur mi⸗ S ¶ Caeuicka
chi iuſiuradũ ſe pr̃e,ʒ meu noõ bñt Pic aliqua
1 —O,21n— rubricã ſeu ti· ⁊ ma
iure mueſtitũ fuiſſe.licʒ nõ le. ac.
poſſideã poꝛcõem fratris aotẽtio · al
mei. Siwero nullã parteʒ muemtur h
.Y gloſa vacat
hbabuero illius feudi nee ¶Poc. e. Ppter ſupiuſ
michi nec dño dabitur iuſ tẽ ilud ac.
umãdũ.miſi ꝓpter ſupᷣdcãʒ he poe one ic
arinsnsan 2 nã
racone dno nout egoqpt appella cõe ptis di E AE. L zer.
boc aliud meũ feuð amit⸗ midia ↄtinetur. ur
tam. Si tñ vaſallus pote⸗ S. er eran
rit ꝓbare pr̃nũ fuiſſe ſiue Rliara. & voeroig. J
Poſſideat ſue nõ obſebit. uel intelligaſ poꝛ = 0
lioqu id eſt mſi ꝓb Sne id eſt ſiue de E Nre
alioqu id eſt mſi ꝓbaue⸗ cõne id eſt ſue de D D
rit paternũ fuiſſe vel mſi macerate fue de 2
2 SS iqua pte intelligo
—, — ut. g. de 9tro.muel.
¶ Be alienacõne feudi. Ccũ aũt q̃s dixe⸗

D ALEE aO

4 .

2 S altr

cau.ſta.l.i:im pnᷣ.et
F.de op.pu.il.inj.et

etiã ↄ firmare iſtud
p·l·freimpialẽꝛ ẽ·
quicq d tñ dixerim

ꝙ uſq; ad medieta
ev pignoꝛis ob⸗

terat. ut.S.quimo-
fe. amit.Grurſus·
nec obſtat hec cõ⸗
ſtitucõ q; loquitur
de fraudulẽta alie⸗
nacõ evel qñ totuʒ

dez caſu loquit ut
C. de rebo al. nõ al.
.l. ul.nã vt dixnnꝰ
licitũ eſt ꝓ pte qð ĩ
totũ nõ liceret. Sꝭ
hnic qſtiom rñdeo
ꝙ dem eſt alienaè
intelli gas de libel⸗
lo.ſbᷣ audi etiã pig
noꝛ are. et ita pi · vi
detur ſibiipſi ↄtra⸗
dicere · cü a ls in ſü⸗

Cn . 12 Sev 9)

P voto lere-

in rubcella illa.q̃d
ho dieo btin eat de
fe.al.h̊ an ho die.
c. Sʒ de hac mate⸗

b ¶ derogatũ elt.
ego nõ puto ꝙ de⸗
beat eſſe in tex · ſed
potius in glo. et di
ces verũ elſe · . ꝙ ei
derogatũ eſt p d cãʒ
llotha.q̃ eſtꝗ.de

.

⁊ꝛmſtið auectu:⁊in
ſti. ꝙ cũ eo · Cul. uiðꝛ

obtinet. et elt veruů

AAig atio ſiẽ olimpo

alienare volebat
vel pignoꝛare eo⸗

ma ↄtrariũ notanit

ria dic ut ibino-

ꝓbibita feu. ali · p lothariũ·l· impialis bñuolẽtie.imo S

a ( de libello. ſic ergo vi: ꝙ alias nõ ſit pmiſſa aliena
cõ pᷣterqᷓ libelli ↄceſſio·nã cũ de pluribov nũ ↄ ceditur ſe f.
quẽs intellectus patʒ ꝙ de alijs remouetur· ſẽ ecõtra ut c
ff. de cõ. etde mõ. cũ ita· et de iudic̃. cum pᷣtoꝛ· ſ̊ cũ aliena⸗
cõnis appellacõne pignoꝛis obligacõ ↄtinet᷑:nunqͥ d pi
gnoni obligari poterit.et viðꝛ ꝙ nõ· ut · C. de rebo ali · nõ
ali.l.ul.minnirũ.cũ nõ lʒ ĩ gne nec ĩ ſpẽ licebit.ut.ff.nau:

eſt alienare intelligas de
libello.huic oſuetudmi de
rogatũ eſt ꝑ legẽ lotha⸗
rij. ¶ OMediolanẽſes vero
irrõna bir oſderãtel dicũt
cliẽtuluʒ ec alienare poſſe
totüũ etiã ſme dñi wolutate
Inde pᷣt pᷣſumi ſi cliẽtulꝰfe
cerit libellũ imppetuũ de feu
do ſuo alicui eccie nõ valʒ

idᷣo ſcʒ qꝛnunqᷓ;ᷓ reuerſurũ

eſß ad dim cũ eccia nõ de⸗
ſinat eſſe heres. qʒ; o brᷣuã
dũu eſt in uato ex natura
ppetui libelli. ¶ Sʒ diuer⸗
ſu obßuatur in eccia q; ĩpᷣ
uato.eccia cult rix a alitrix
mſticie nõ patitur otra iu
ſticiã aliqiud ſieri m ſe vel
in alterũ· priuatus wro ſe
Ppe obiuat iuſticie. ¶ Et H
cliẽtulus fecerit libellũ wel
aliqd de medietate feudi
ſlſme dñi volüũt ate eo moꝛ⸗
tuo ſme legitio herede ma
ſculo qð ̈bũ ita intelligẽ

diuz eſt in feudo.i.ſme fino

malculo reutitur feudũ ad

dñm. Siwro cũ dñi wolũ

woet en en
3

diues ſit. ut in dee. ca. xiin · q· v. deniq
Sine herede· inhoc . e· notatur ꝙ h eredis ap.
tm filius mal.ſ̊ alibi pomiur ꝓ liberiſut · ff. a d tre · l. ex

facto· Gul.Et ſivis ſcire quatinus extẽdatur nom here⸗
dis decurre ut in libello dil. pi · vj. car· ſeica. ß̊ qritur q̃ti⸗
nus heredis aꝓpella cõ extẽd atur.ac.in q ðꝛ ꝙ heredis
appellacõ imppetuũ ſuccedẽtes ſigficat.ut · ff. ð v.ſig. he

uerit ſtabilis pmaneat a⸗
lienatio.fratrivrovel ne⸗
poti alienatio libelli facta
m feudo comitatꝰ vel mar
chie vel alia digta tü nõ
eſt ſucceſſio ?ᷣm rõnabiieʒ
uſuũ. Sʒ hodie ẽ uſurpatũ.

¶ De ſeudo marchie duca

redis. f· de iut im⸗
mu⸗:l. in. et. ff. dev.
ob · ſtiploiſta. cu a⸗
lijs ↄ coꝛ · ibi ſeqñti⸗

bus. lʒ ↄtraria rub⸗

ca ibi ſequẽs dicat
qꝙ; ſigficat ꝓpxmmuʒ
hredẽ dũtaxat · ut
ff. ð̊ v.ſig. ſcẽdum
ex illa. ff. de ope · li⸗
v.cũ pronus. Ciet
ff.de mino.in cau⸗
ſe. C.i:cũ ſuis oco:
alijs ibi ſequẽtibo.

. Buß g ¶ Ad dũm hic g
tus et comitatus. Rubca. 3, va. licite pok
Emarehiavel du⸗ ſit uſq; ad medieta
. . tẽ feu · in libello da
. tu vel comtatu elere ſme pmiſſu dñi.
aliqᷓ regali dtigmitate k.Ofſfecerit et ſme ſi
quis mueltitus fuerit p belio maſ. deceſſerit.
—„ NIS2 ° àa d d m feu . reuerti
neficiu ab impatoꝛe ille tã tur. Sz opomg va.
tü dz hre . her es en nõ ſuc licite fecit Spenaʒ
non meretur ut. C.

cedit ullo mõ n ab impa⸗
toꝛe ꝑ mueſtitiã acqᷣſieit
Si capitaneivl valua
ſoꝛes maioꝛes vel minoꝛes
inueſtia fuerint de bnñſicio
ſilijvel nepotes ex pte filiw⸗n
oꝛũ ſuccedũt. Sivero unꝰ
ex hns filijs vel nepotibo
ſme deſcẽ dẽtibo maſculini
ſexus hredibo moꝛtuus ſu
erit.pᷣdicti fratres et nex
tes ꝑ mueſtiturã pr̃is aui

ĩbñſhiciu ſucce dut aſiir im⸗

tate totũ vel mediũ aliena telligẽdũ eſt in oſobrimis. 2*
6. eE e, e, uk e.

ſa ſit iſta alienatio pᷣter illuũ.ſcũ p libellũ alicui ↄ ceditur
Nec ↄtradicot qð de pignoꝛis obligacõne ðꝛ.qm licʒ pi
l,H L. gFnoꝛis obligatio tineatur alienacõis aꝓpellacõe . nõ
pe, ebn DeEpe? tn eſt alienacõ. Nimirũ.pignus m boms debitoꝛis per⸗
7 manet · ideo q; ipi pire in dubiũ nõ vemit. ut · C. de pig · ac.
d ¶ISʒ diuſu· in pᷣ uato.ẽ & deterioꝛis ↄdicõis ¶ pignuß.
SI, Se ad 4esn „9.„Eccia qᷓ; priuatuſ.cũ eccia ꝑ libellũ nnxꝑp
3 at, poſſit. ſ̊ pᷣuatus valet·Alibi no.ↄtrariũC. de ſa · ſa. ec. ut
èò mter ðdᷣmũ· iſtud vbũ eſt ſatiſ nõbile:nã ſatis ẽ omib⸗
e¶ Cultx:⸗ ꝓdeſſevelle et neminẽ ledẽ h ſo lui poſſit ſi

etuu rem hrenõ·

ð
a Dulcioꝛi vocabulo pñt noĩari. ut.ff.
e ¶ Inde. qritur unde ꝓcedat iſtud in de·ſñ· q& tiã. Hä
dem elt ſo lũ aliena cõeʒ q fit ↄceſſione libelli pmiſſaʒ eẽ⸗
inde pᷣſum pᷣt ꝛc. Per hoc datur intelligi ꝙ nulli pymiſ⸗

*
2*

— 7

adl.iulde adulte.
graccus Rñ.h̊ pu⸗
mitur nõ & aliena⸗
uit. ſed ꝙ ſme filo
malſ.deceſſit ſicut ð

minoꝛe ð ꝙ reſti⸗

tuitur nõ q; fecit · ſ.
q ſie fecit · ut · ff · de
mino.xx v· an.ſi ex
cauſa.Enũc · uel als
hic nõ pumtur·qꝛ
illud intelli gitur de
recto feu. in quo fe
mine nõ ſuccedunt
Sʒ tu mſtabis. nõ⸗

cludũtur. ſenñnon.
Am filio appella⸗

tione etiã nepotes
otinent᷑ nec ennn

de v. ſig · lib eroꝛe · et

nõ videatur alienatio · cũ feuð enat
paternũ.imo idẽ et in alia alienacõe ei facta. lſ eni als
ꝓhib eatur alienatio feupr̃m mter agnatos · tñ 9 cedi⸗

tur. ut ꝗj. de alie. Feu · Pr̃m.c ·i.et arꝗᷓ.p quos fiat mue·et ꝑ
quos reci. Eß et res. et · ff. del. in. l. pr. Eqndecim · vel ec
dicas ꝙ hoc refertur ad ꝓxime dictũ.et ita ↄtinuabᷣ ſta⸗
bilis pmaneat alienacõ·fratriverovel nepotia c i .dum
tñ ſit facta fratri vel nepoti· Et ita ᷣm hoc mchil viðꝛ o⸗
artↄſenſus ſiue volũtas dñi.q; tũc ſi eiꝰ volũtate eſſ

facta in quẽcunq; valeret nõ p oſſſ irritari ſjᷣm q; vident

velle ↄſtõnes lotharij et fre vel etiã dicas ꝙ nichil ſub

audiatur aita ↄtinua cũ ſeqũñti ſĩafratrivero vel nepoti
aliena tio libelli facta in feu · comitatus vel marchie · ꝛc ·

9 tin ek

mi

— —,.
— ——

Gii
“

g
.
ſc
Np
d

c
Id

außm hoe dices ꝙnõ debeat eſſe. CPrien tñ expoſiedve inquinat. dit, ut. s. qui fe. da.
rioꝛ viðꝛ. udo uſurpanũ · in feu · E& nõ eſt ſuãdũ.mmirũ (Bucce⸗/ de ſuc. fe D poſ. C. H aut notãdũu. et. S
ireermale inis e vſielucki 10 Sce .feu . Cfilia vero⸗ et · de F. ſuc · ĩ feu . eti
a In fe/ er male inuẽta er male oſuetudmes trctu tẽ⸗ RKARuBca. An SunEnene
Infe et maie mieta er in e net K KRuvca. An maritus ſuccedat vx. in bñficiũ · als ẽ
oꝛis nõ ↄfirmant ut in aut ut nulli inðᷣ. Enulli. lʒ otra ti. Pemno: qll; deen egat nficiu als &? .
is no 9N „ ut m au tr. 4 quo oꝛdme ſuccedãt filij in boms mr̃is quo
riũ dicatur ꝗᷓ de cog. fe.m ph. chie ducatus et comita⸗ nonvtimur in nro appara
t B eBe De eum mar tus. als eſt en ti . talis · q⸗ Ifennna. ſaccedtt.⸗ Gurs malijs bonis inĩ lõgo
sr vſus bifte it retinecus à no veinuiri ro ap at⸗ bardox ſuccedat ut in lõhar. de ſuc. laul· ime
. ab impato Iᷓ de inuel. quã tici⸗
lllud notat᷑.ſ. ꝙ re⸗ . HW C.i.
r qlitate et dĩa lici Dmnt fratres ſi in⸗ tem dieamus ſilios debere fauitart bie
m eelt ali ueſtiti fuerit de b. ſuccedere. hoc diamus de chatan utranb⸗
eg aß r rih ⸗ e non pr̃noſ ./pitaneis et de maioꝛibꝰ Cñi res ali.pig. cũᷣ
lins. et. f· de pcu. l. do eſ uljinn⸗ ſcendeti⸗ aminoꝛ ibo valuaſoꝛibo. de a er ſdAe.
Paumtor totor⸗ e maſculĩ ſexꝰ moꝛtuꝰ ſu mĩmis aũt valuaſoꝛibo id Rerente Finn
mno eßto aeit ds ſucoeclitno fmder eſt de bijs ᷓ bũfcin wonẽ tin ſiy ur in ibel⸗
Nt rr·. . —„ „ . 6⁶
ane n ac pactaſneiri mueſtitura a minoꝛibo valuaſoꝛibo ſie lo py.· ſedᷣo q̃terno
Radi. wnal h. a. fmter fri ſuccecar. por fuemir ſi inferius dicemꝰ? Prina carrerrtakei.
ſũma vt in libello pactũ en frater ſuccedit (de R Wreni equitas p̃fer
diſ pi · car · ij rubri⸗ et nõ dñs. Quod diximꝰ De feudis datis mĩmis n e ieim
cla. er rer ð qbo de frĩboq; frater frĩnõ valuaſoꝛibo. Ru · Reasedeng.
ag · qualitate · ꝛc. l fwo rmter frino ſue ee 98. dem6. 6. dna-
ſit contrari ar. ff. cedat · idẽ dicẽdũ eſt de ſi Iminoꝛes valua feu. in pn. ſcʒ ꝙꝙ ſme
uſuf. quẽa dmo dũ. lia bo miſi vacti 1 E vaune cauſa deueſtiri non
ca. l. · Ci · et · C. de cõ et. Rce pa u hococili⸗ ſoꝛes bñficiũ tol⸗ poſſint. ac·
trac· iu. Itẽ hic no. Aucr. pactũhilie ſuxlerte woluerint minns val⸗ Klioſauoꝛ⸗ ap A
PFPl/iatũ eſt minoꝛri cedunt. uaſoꝛibo liceat eis facere õ feie N DE
qqqð maiori nõ lice⸗ 2= ““ excepto ſi bñficiũ vedid mtelliguntur. nam
rxret: ut et alibi·(· d ¶ An maritus ſuccedat xcpio h onnau veclele⸗ maſculmũ coͤcipit
AArrbi. .i· et. C· ſi de⸗ vxoꝛi in bñſiciuũ.Rubrica. rint eis. Si wro pᷣeüũ de be femimnũ · ut · ff · del
mom · poſapel . fu.· N . neſicio accepint · tũc aut pᷣ õ
Hdlibe Iſemina hñs ma⸗ eiũ reddant aut bñf ceiuum nẽ. ut.s de ſue fene
et. C. de pcl. militẽ. 4 ritũ et bñfiemũ mo⸗ dimittant. Ci· Sʒ foꝛte illud ĩ
et · ff. de ri. nup· ob⸗ riat · nullo mo ſuccedit in „ 1. pr̃no hoc in mĩno.
ſeruadũ·lʒ ↄtra· ar. bñkhiciũ maritus.mſi ſpeãali Quib⸗ modis feudum ar. ff. de pig ac. Si
eceeulutn er inueltius ſuent. Erſ amittatur. Hubea. ſitos er Jdebene.
ff. iu · nõ 6 — Ci. — ☚M H co·
ä P ¶ Autẽ valuaſo⸗
ðꝛ.qð licitũ eſt mi⸗ dicut quidã filios nõ debẽ aſe nwe ribus · quidã hñt h
g irucan udaã hlios nodebe uaſoꝛes mnoꝛes in textu ſtat voſt
nen mi dto⸗ rus Fcum bñnficiũ mr̃is ni ꝗqᷓ ſodie wocãtur capit anei valuaſe ſbo⸗ gloſe
barbanuſC de po Rte ir ſit dem vel nnue licʒ imprope dicãtur mino tũ ſeu interlin eatuʒ
r de pe. õ res lenioꝛes ĩ bello dimiſe H
da. iud. l. n. jte Hi m bnñſicũ w catur pr int wel i cred ẽtiã n )
— ro h heredi qð de⸗ En öͤmfnñ. vzß Pprnuz rint vi ſi credẽtiã ad eoꝝ bus val . poſtea ſe⸗
Afuncto licebat ut DSz m eqinta dãnu ſaẽter maĩſeſtauerĩt quitur.ſic uetur.
a.C. de reuo · do.l · i · qSeru et als oti
et ul · et. ff. de donac. netur in ſequẽti · e ·
nibellannfe cũ hic.et · ff. de pe. he. necvllã. et ð ſũma. us coꝛrigatur. ut jbi no- xꝓx · liez illud hodia
Rr o pi. vj·car. H. otra nõ lic; heredi qð licebat te⸗ v ¶ Rubᷣea · ¶ De feudis datis mĩmi
funers lie b Hrraria rubea ahi ſupꝑioꝛ. vñ bic ſolet ſi Fri ynon ent ti · neq; · c· ſed „ jmis vaſaaſoꝛitm. als
l·ff. de pba.ſñi pactũ ·ſ̊ ibi ẽ plerũq; ꝓpt qð ſoluit᷑ ee nn „.4,7
(Slom rat mo mortuo ; uliomo enev in vatoꝛs 7 Frar alian ttemamiſſſonefenat⸗dus wminn. .
8 icapitanei· pr̃is. bñ dixit pr̃is et aui· qm hoc obßb⸗ aapitanei. dimmſe miſſione feudi · nõ vtimur ·
Seue⸗ , uatur feu· ab anteceſſonbo queſito nõ ſi p ſe queſiſſ· q; capitanei.dimiſerint· idẽ expoſitũ eſt.s.in pnᷣ·
ii frater fri nõ ſuccedit. ut. s. dictũ A.a. Bx r Herx ° t quibus mocdis feudnamittatur:
pacto ut ibi vʒ. eh olim uſq; ad vn. gradi ſj hodiej m Sciẽter · nü quid iſta duo ſũt ncẽria· ſe; mamfeſter
8& Conlobmik⸗ fimtu a meulligo h g aren ieĩ in et ꝙ ad eius dãnũ hoc faciat· ſeñ.vtiq;q pene potiuſ
55oes8 ſütmollisdte yeraſpade-ut. C pemd deml. Sib ore⸗ 2 Hg.r 1
duo fratres · inueſtiti · mſti· de gra. co &. C. q̃rto. dentiã dñi manifeſtauerit als nõ dãmficã KShe e
uo fratresmueſtiti iſtud.s.expꝑpoſitũ —Re amreitaue nõ dãmficaãdi aĩo lie, wd8= A
feu. filia vero.et·s. qui fe.da. . a Deſie. dãnificet᷑ nõ tñ pᷣuatura fe. Sile pᷣ̃t dici de libto ͥ oſpi A. de,Ae
dus . S; eſt ſaẽdũ q; induxit ar· a ndi Ra lturhoſti e mniete vni ſui·nõ dñm oſpirauit· non Oa —
—— d er. Teltocn utur buitutẽ · ut · ff · de of p · ur . l · Eeũ pronus ls 4 § A

..

videatur at. dtra.in dec. cã·iij.q· v.c·aceuſatoꝛibo.aꝛc.
a ¶ Adulterauerit · iſtud intelligo qñ ſciẽter eã agnoue⸗
rint. Auid enĩ ſi m lecto ſuo ſua vxoꝛ? abſente vaſallus
dnaz ſuã muenerit. et ſic putãs vxoꝛẽ ſuã eſſe eã oↄgno⸗
