ſcdᷣis ꝓnũciãs nuptijs et
prioꝛa quidẽ h̊ᷣoꝛibo ſua
virtute ſeruansquewro

ab ea diſpoſita ſut futuris
ſedis explanans nuptijs.

et nouã quãdã vndiq; ac

ſubtiliſſmmam introducẽsg
— „ — —„ KRyey
qu erẽtibo utilitate onnbo

que ſub talibus ſiipoſite
ſut cõſtõibo in futuris poſt
hanc nramlegem nuptns
et ꝗ ex hijs euenerint va⸗
eantibug bac videlicʒ cõ⸗
ſtõe vna futuro tpiſm qp
a nob diffimtuz eſhim his
que cõtinẽnir m ea caſbus
ꝓ cũctis ſufficiẽte. ¶ DHec
igitur celſiudo tua omni⸗
bus gẽtibo que ſb tuo ſut
cingulo ſolẽni mo do ma
mfeſta fieri precipiat ut
omes ag noſcentes quia
maioꝛeʒ laboꝛẽ ſuſtinẽtes

quã opoꝛtet impialibo in⸗:
currere co gitacõmbuſ.tñ

michil pᷣus nia fecimus ſa⸗
lute. mſi vndiq; ↄgrega⸗
re qðᷣ uiſtũ eſt/et omes vi⸗
dentes m vnüũ colleckaz de
bace legiſſlacõne ptẽ.ſcãt
quia et poeẽ hijs qꝗ iã poſi

ta ſunt fuabimus legẽ / et

futuro tempoꝝ competen
tem poſummus ↄgruẽtiã.
de appellacõmbus amtra
que tempora debeat afpel⸗

lari. Conſtitutio ſedᷣa.

—

g. comes oꝛientis ut ᷓ.e. Goꝛientalẽ.

ta.interpoſitio eſt.accurſius.

₰

e¶Diem ſme quicquid enim ofſilij

mpꝛ iuſti.au.tribuna⸗

rio illuſtri magiſtrooffi⸗

νπacripalatij.

Nterioꝛũ leguacer
itati plima reme⸗

dia impon entes et maxĩe
hee carca appellacões faa⸗
entes · in preſenti ad huiꝰ
benehciũ puenire diximꝰ

eſſe neceſſariũ.antiqiuta

ti etenĩ cautũ erat. ut ſi ꝗs
p ſe litem exercuerit et ſi⸗
erit ↄdemnatus mtra du

os dies timmodo licentiã

appellaoõis haberet. Sin
aũt p ꝓcuratoꝛẽ cauſa ve⸗
tilata ſit.et in triduũ ꝓxi⸗
mũu eam extẽdit. Ex rerũ
aut expientia inuemmus
boc ſatis eſſe damnoſum.
plures enĩ homĩes igna⸗
ros legũ ſubtilitatis a pu
tantes in triduũ eſſe puo⸗
cacõnes poꝛrigẽdas ·etiã

in ꝓmptũ piculũ incidiſſe

et biduotranſacto cauſa⸗
perdidiſſe. vnde neceſ⸗
ſariũ duximꝰ hmõi rei cõ⸗

petenter mederi · et ſanci⸗
p ſe ſiue ꝑ ꝓcuratoꝛes ſeuꝑ

deſenſoꝛes vel curatoꝛes a

tutoꝛes vtilentur. poſſe in⸗
tra decẽ dieru ſpaeiũ a re⸗

citacõne ſentẽtie vnume⸗
ran dũ iudicibus ab hijs

quoꝝ intereſt offerri ſiue

magm ſiue minoꝛes ſint
(excepta vid elicʒ ſbᷣlimiſ
ſima pᷣtoꝛiaria pᷣfectura)
ut liceat hoĩ mtra id ſpa⸗

ciũ pleniſſime deliberare.

ſue appellnadũ ei ſit fiue
quieſcendũ.ne timoꝛe in⸗
ſtate opus appellatoꝛin

moderacõne pfieit᷑
non oſueuit plemi⸗
tudis ruboꝛe pfun-
di ſed ꝓpetua firmi⸗
tate durare · ut hic
nup. donat · Eß ſic.
et· C. ð repu: dubiũ
non eſt · et nota hie
quem plene poſſe
deliberne uſq; ad
decem dies et nn⸗
noꝛi tpe non:alias
auteʒ varia tpa ad
delib erãdũ d antur
ꝓ motu legis et iu⸗
dicis · ut ]de exhi.
Cillud.et. ¶ſanci⸗
mus . et. ff. de iure de

libe.l· i. Efi. er· . i.

ff.de interrog ac.
l:qᷓ interro gatus.

d (imoꝛe · nam
ꝓpter timoꝛẽ ne ci⸗
to currerẽt duo vel
tres dieſ ſpaꝓpella
ret etiaʒ ab ea ſnĩia
que iuſte lata ẽ q
tunc ẽ iratus ꝓpter
ſententiam ꝗᷓ gra⸗
uatus eſt. cũ vẽo re
cogit auerit ſtabit
ei ſnĩie nec inambuſ
ſũp tibus ſev exa⸗
bit et facit · ff. de re⸗
gu · iuĩ. ꝙ caloꝛe · et
ff.de diuoꝛ· et ĩpu·

a ¶ Inſpeetõnis· i deliberatiommms.
dð ¶ Et mdiſcuſſos.i:non delib eratos vñ catho · Impedits

ir ammum ne poſſit cer
c ¶ Ad hoc.i.iuxta hoc

nis cui ſtatuuntur
certa tpa infra que
debʒ fimri ca appella
cõms. ut:C· de tpi.
ap · l. ij. h̊ hodie eſt
aliter qᷓ; dcã.l dicat
ſtatuitur enĩ hodie
annus vel bienmu
ut ꝗ· de hjs qui m⸗
græe.ad ap.Si: que

tpa ſi fimãtur ꝓpte

rea q; prin ceps q̊ᷓ
ↄgnoſcit de ap · ſu⸗
pledere non poſſit
non fit pᷣindiciu ut
Hic · Idẽ in quolibʒ
alio indice de axp·
cognoſcente. ut ꝗ.

ut ſpon.lar. hoe

ch;.· Sy quid de cauſa
prmcipali cui triẽ⸗

nium ſelt ciuilis i

erimina lis biẽmu
ſeñ.ibi alind ẽ. nõ
enm aliquo modo
ultra triẽmu durat
vel ultra biẽmu. ut
C. de indic. ꝓp erã⸗
dü · m fi. i · Ren. et · C.
ut intra certũ tpus
erimi: quel. ternn.
.el. fi-

õ
cus elł ubi ſedet in

dex oꝛdmariꝰ m au
diendo⁊ indicãdo
S pnᷣcipis ꝓprie
dicitur oſiſtoꝛiũ · ut
.‧Ge

quas occupacoes
nõ pᷣt intẽd ere ne⸗
gocijs pᷣuatoꝛum
ut hic. et · S.· de Bꝛed.
et falẽ.i. Eñ.

g (Patres. coͤſepᷣ⸗

tos i ſenatoꝛes ut
dicüt quidã vel die
patricios qui ſimt
loco patrũ adim⸗
p eriũ: ut in inſtit·
nib mo. ius pa.
po.ſol:filinſfa.ĩ

fi. Chos aũt cõuo⸗
eabat ut eoꝛeohñilio
indi carer et ſta elt

ar. ꝙ inchces debẽt
dicere ſnias habi⸗
to ↄſñilio ſapiẽtum
hocipm oſueu erüt
ſcribere ĩ ſentẽtija
et facit. C. del · et eõ·

f Decupatzs- 3pt

nereyerum.
2Si qũ lis ſcauſe appellacã⸗

frequẽtetur.ſ̊ ſit omibmoa
inſpeckõnis copia qᷓ et in⸗

diſcuſſos hominu caloꝛes
pt refrenare.

¶ Ad boe ſa
eimus li qn lis ſperatur in
noſtrũ inferri coſiſtoꝛiũ ſi
fſoꝛte cõtigerit imꝑatoꝛiã
maieſtate occupatã pub⸗
licis cauß ex mudams ꝓ⸗

niſiombo nõ poſſe cõuocac

patres · quatonus cã agi⸗
tetur.non ex hoe litẽ picli⸗
rari.qðᷣ enim viciũ elt liti⸗
gãtiuz ſi culmẽ impatoꝛiũ
occupꝑetur.wl qs tante eſt
auctontatis· ut nolentem
principẽ poſſ- ad ouocan⸗
dos patres ceteroſq; ꝓ ce⸗
res wartare. ſed ſi qͥd tłe
euenerit.c intacta ꝑma⸗
neat donee impatoꝛ mom
tus ſua ſponte.et cõuocari
aceres iuſlerita litẽ infer
ri patiatet omia 'm mo⸗
rem ꝓcedere. ¶Illõ etiã
in tercio capitulo diſponẽ⸗
dũ eſt qdð antiquitas bene
ſtatint.nouitas auteʒ ne⸗
Rlexit.cũ enĩ wnerãda ve⸗
tuſtatis auctoꝛitaſ itama
giſtratus digeſſit. ut alij
maioꝛes/aln medi alnmi
noꝛes ſint. et appellacõneſ
a nmnoꝛibus uidicibo non
ſolũ ad maximos midiceſ
remitterẽtur.· ̊ ad ſpecta⸗
biliũ iudicũ tribunal.q̃te⸗
nus et ip̃i ſacro auditoꝛio
adhibito litẽ exercerent.
nomtas aũt dereliquit.
euenit ut ſup mimmis cau

ſis maximi nii iudices in⸗

quetẽtur. et homines ꝓpt
mimmas cauſas magms
fatigẽtur diſp ẽdns.· ut foꝛ⸗

humanũ ·ctC. dbe ſentẽtijs ex peri · reci.:ñj.i.ſtñn.
b Periclitari· C· de dilacẽ cũ a nobiſ. etra. ubi ðꝛ nulla;

ꝓcraſtin cõnem vel dilataconè fieri ubi cᷓ coꝛam pncipe

agitur · So.ibi loquitur qñ ca pncip alis vel apellacoms

ſitan litis totius extima⸗
tio ad ſũptꝰ iudicialeſnõ
ſufficeret. ¶ Ideoq; ſan⸗
amus ſi qñ ex egiptiaeo
tractuvel adiũcta ei utra⸗
qʒ libia ꝓuocacõ ſperatur
uſq; ad deceʒlibrarũ auri
quãtitatẽ nõ im hac regi⸗
am urbem eam wmre.ſed
ad pᷣfectù auguſtalẽ qiu
au diat et ecauſam dirimat
vice ſacri cogmitoꝛis nul
la ei poſt diffimtiuã ſnĩam
appellacõne poꝛrigenda.
Similiq; modo quoti⸗

ens ĩ aſy ana dyoceſa põ

ticatale aliquid emerſe᷑᷑t
uſq; ad pᷣdictã quãtita⸗
tẽ.x. librax auri:.appella⸗

tiones ad viros ſpectka⸗

biles comites ſoꝛte wlp⸗
cõ ſules vel pᷣtoꝛes vl mo⸗

deratoꝛ es ˖ quub ſpecialit

eaſdẽ lites pagẽdas de⸗
putauimus remittantur.
quatenus et h ad ſimli⸗
tudmẽ pᷣfecti auguſtalis
vice ſacri cogmitoꝛis mt⸗
cedãt · et cauſas ſine ſpe qͥ⸗

dem appellacõis (dei tñ et

legũ timoꝛe)pferant deci⸗
nnda⸗dDreneai aut
trackũ cauſas appellacõe

ſuſpenſaset uſq; ad.x· ſi
brarũ auri quãtit atẽ limi⸗

tatas · ad virũ ſpectabilẽ

comitẽ oꝛiẽtis mittere.ſiſi

modo audiẽtiã et finẽ eis
impoſiturũ. ¶ Nlo videlicʒ
obfuãdo.ut viri ſpecta⸗
biles iudices:non ad al
os eadem ſpecabilitate
decoꝛatos iundices. ſuas
trãſnnttant appellacõney

militi bo qntecũq; qᷓntitatiſ

fuit relata princi⸗

pi ut iudicaret tãti

omia enmm erat di⸗

ſputata et cognita

ab alio indice nam
aliter nõ pᷣt fieri ta

lis relatio . ut. C. de

relat.l· i. Sʒ hie ip̃e
princeꝑs debebat

gnoſcere hodie
tñ talis relacõ non

pmmtteretur qualẽ
modo diximus ut
J· Ut in

8
nullum et facit de
ap· coll. vin. et . ut
ſpõ ar. Eßß ch. 1. E.
ð ãnali ex.l fim fi

et·ff· quis oꝛ· in bo.

dies · et· Ein bono⸗

rum.cet facit· C. ubi
ſena:vel cla:l. quo⸗

ff · ad tre · ille. Ctẽ⸗

peſtiuũ.ſic. ff. de ar
bil.nã mg ſatus.·

n (Ullud- capitulo
utercio caſu huius
m ¶ wener da ſie

ff. de iure immu. I.
ſemper . Itẽ ſub ſe⸗

quenter nõ ꝙ treg

ſut oꝛdmes mgĩa⸗

tuu qð die ut dixi⸗
mus ꝗᷓ ut ab illuet
qui Ci.

0 ☚ uctoꝛitas. no

ta ꝓ antiquitate ſi⸗
ue vetuſtate quod
dic ut dyxl.s · ð mo ·
Cfi. .
Dgo lie i wdi
nR Ut. . , „
¶ Ad ſpectabiliũ.
r ¶ Tribunal. lo cuſ
ubi ſedet iudex oꝛ⸗
dmarius m audiè⸗
do et iudicando ſed
pneipis vel pape
dicitur cõſiſtoꝛium

ſ Earort ſuo

1 eunimie no-,
hðꝛ mĩma cauſa

di.nõ expec

onr aſec
de alie · in. l. quia. ſie

mir

que eſt minoꝛ.x.hbrueauri iit patet ꝑ ſequẽtia.als autẽ
a; ðdꝛ qð dic ut diximus·s:de mã:pnñ:. Eſit tibi quoq;:
uguſtalẽ. ſ.venire qui moꝛatur in illa cõtrata.
5 ognmitoꝛis i:

eila gienot⸗
appellari nõ

poſſeut iin duob⸗
Eauctibe Eut di⸗
. us. S. e· Ci .
iliq;emerſe⸗
84 quia ꝓuocatio
ſpen tur.

ugultalis. de
quo ſupi oꝛi · E ꝓxi·
dicitur.

f ognitoꝛis. id

eſt vice pnᷣcipis q;

ſacer ↄgmtoꝛ eſt.
AOrdai⸗ ſimli ·
i. fine appella cõmiſ

remedio.
blovigelicet.
H caute no tres ca⸗

ſusaut enĩ appel-⸗
lat. a ſpectabili et
tũc ad pᷣfectũ er q̃⸗
ſtoꝛẽ et H ſiue ex ſe
ip̃i ſpectabiles co⸗
gnouerit ſiue ex de

ſegacõne pncipis
ut huſh illuc. ha p

ſidib quidẽ ꝓũci⸗
ai· iẽ aut appella
tur a clariſſmiis et
tũc ad ſpectabiles
appellatur ut ibiſed
adane. c. uſq;
illuc.ſi aut vel illu⸗
ſtres · aut app ellat᷑

ab illuſtri delegato

a principevel ſpe
ctabili et tũc ad ã⸗
tiquos indices ut
bi · ñ aut. ꝛc. uſq; il
luc. oĩb⸗ alnjs. 1c.
Si aũt pᷣuato ꝓnᷣ⸗
ceps ↄmitteret tũe
ad pᷣfectũ pᷣ. ⁊ que⸗
ſtoꝛem app ellat ut
C.ð ap/pcipimꝰ.
za minoꝛe . ff.

dar .nã mg ſatꝰ.

k K officõ · i.
tã ſuis uis officialib⸗
qꝙᷓ; q̃ſtoꝛis qͥ ſo cius

ſu erat.
14 Priugtcadn,
racõe nõ auteʒ

digtate ne ↄtradi⸗

cat ſup dictis:
= e. ff.
deneg. g·q utiliter.

iph; F mu⸗ꝛho.
ut gradatim.

(cũ vero opoꝛteat ad opa⸗
res udices appellacõnes
referri·h a minoꝛe iidicio

m maius tribunal aſcede⸗

re)ſed ad illuſtriſſmã pᷣſe
ckurã illoꝝ app ellacõnes
cuiuſcũqʒ ſint quantitatis
ut dickũ eſt dirigãtur. qui
vna cũ viro excelſo ꝓ tpe
q̃ſtoꝛe eas dirimat vtro⸗

qʒ officio ſubmimſtrãte id

eſt tã ex ſacris ſerinnſ mo
re ſolito q;ᷓ prefeckoꝛio ita
tñ hee ſanciuimus · ut nee
a ducibo wl alijſ ſpeckabi
libus mdicib quibo foꝛte
et ſi ᷣuati ſint im pial ma⸗
ieſtas cauſas in mixeit ap⸗
pellacõ ad mẽoꝛatos ſpe⸗
ctabileſ uidices currat ne
c non gradan ꝓcedere ſ̊
ꝓperã videatur · ſed a pᷣſidi
bus quiðᷣ ꝓuiciava uidi⸗
cibo a nobᷣ datis. ſi nõ ſint
ſpectabiles iudices intra
qᷓntitatẽ memoꝛatam refe
rat᷑. ſi auũt vel illuſtres ſint
dati a nob iidices · quubo
apices digmitatü ſupꝑ ſpe⸗
ctabilitatẽ ſunt. vl dueeſ
qui ommo ſpectabilitate
ſut decoꝛati· vel hij q apñ⸗
ape delegati ſüt ſpeltabi⸗
lẽ habeat digmtatẽ · eoꝛ
appellacõnes ſbᷣ quacũq;
quãtitate in bãc regiãur⸗
bem ad ↄpetẽtes antiquo
moꝛe iudices referũtur o⸗
mmbo alijs que in appella
cõmbo ſtatuta ſunt· wel ab
antiqua ꝓſapiavel ab au⸗
ctoꝛitate anterioꝛũoſtõnũ
vel anĩa huamtate ĩtactiſ
illibatiſq; cuſto diẽdis.
4 e en ibe oſtitucõ tcig.
E· au · ſtragio comiti ſa

CSnesi abiles. ſez clariſſmi vẽl die h de duo bo bici · ſ

appe etur a p̃ſide qᷓ vere clariſſmnus ẽ S. ut.· C.de pᷣua.car.

ełi. Itẽ de indice · uato dato a pñnᷣcipe a quo ñ apella

erarũ largicõnum.
Onſulatus nomen
F auſa priſcis quidẽ ro⸗

mams aduſus hoſtiũ ad
jnuẽtüu eſt utilitatem. et in

decretis que eis oꝛdmacò
oiũis dabat reipublice fi
gura ſoꝛtiebantur repẽte

ꝓiũcias · in quubo romam

bellu habebant et ?m has
ſoꝛtiebãtur faſces:ſequẽs
wro tpus ut impatoꝛum

pijſſmoꝝ traſponẽs bel⸗

landi et paciſicand pote⸗

ſtatẽ ad ſolam largitatẽ

cauſam cõ ſulibo mutuauit.
et hanc tpatã et oꝛdmatã

menſiuirãq; non exceden⸗
teʒ. Daulatim wro quidã
ita ſũptuoſe cam aggreſſ

ſunt ut ſuã qudẽ ederẽt
magnamnntatẽ.nõ tñ co

gitarent quia exemplum

aliud nõ haberent.nõ enĩ

ad plimos venit ſübſtan⸗
tie magmitudo.tranſcen⸗

dens etiã mag mſi cẽtiã a⸗
mime. non menſura rei ſed
Apria magmiudine ꝓue⸗
mẽs quia igitur videmꝰ
piclitari cõſulũ nomẽ(qdᷣ
er tpibus ita lixisa 4

milleſimũ ꝗpe aãnu vmen

cũ romanoꝝx re pvᷣlica pul

lulauit) ꝓpterea credidi⸗

mus opoꝛtere cauſam cõ⸗
prehedere et immẽſitatẽ
eius recidentes ad bene⸗
placitas conſulares ſta⸗
tuere ex penſas.quatenu⸗
continua ſit romanis oĩ⸗
bus autẽ boms viris exi⸗
ſtat acceſſibilis quoſcũq;
bmõi nos dignos eſſe ho
noꝛe decreuimus cuncka
hiqui dem perſcrutantes·

tur ad ſpectabilem
appellatur lutroq;
caſi et m ß coꝛre⸗
ctũ ẽ qð dꝛ:C.·ðd ap.
ſa mnus⸗ Chinc:
eferatur. ſad
ſectzbites.
pꝓ ¶ Vel duces re⸗
pan⸗ p dati ſunt a
nob.
4 ¶ Antic. hic erat
mos foꝛte ut a ſpe⸗
ctabili ad illuſtreʒ
abilluſtri ad ſuꝑ il
luſtrẽ apellaretur
ſ m.C. appellatur
m caſu hiꝰ. ſen· ad
pncipẽ ut · C. vð ap:

eipfmo. &enbk

Bie cam coꝛrigi ꝑ

1 ¶ Anterioꝛũ ut · C.

* ap· uſ; ti · qui
Oece⸗Porͤ
Sele nĩa ut pa
tet m multis legib⸗
uſtmiam q ſũt ſub
pᷣ dictis.tim.C.
u uſto disgdis.
mñ p hãe oſtonem
vel ꝑ alias qᷣ ſũt in
hoc volumie poſt
iſtã inuemãtur coꝛ
recta·
O nſulatus.̊
ponũt quidã
peſſmam notã ſ.
hãc hec ↄſtõ nl va
let ß̊ certe imo valʒ
ad multa notabili⸗
aut nota:cea ipam
ſſam. die ergo mp⸗
mis ãteqꝙᷓ; ad nota⸗
bilia tituliveĩiamuſ
cõſul dicitur q̃ͥ ↄſui⸗
lit reipbᷣlice ut. ff.
de oꝛi g. iur ·l ñj· Fex
actis·
x ¶ In deeretis · ele⸗
ctio ms
¶ Figura.i· qualita
¶ In quibo · i. otra
quas.
a ¶ Faſces.i ·hono⸗
res⸗
b Cranſcendenſ-
.i dicere nõ traſcen
dens menſurã rei ut
expendas plus qᷓ;

poſſis ſed m ꝗpriam mẽſurã ꝓueniens ex animi vᷣtuti⸗
bus qð eſt notabile et facit · 8· ut deter. ſt nu cle; Giem fi

medu eligẽdũ vñ

8: medium tenuere

offi. ꝓ cõ.l. ſo lent.

ibi placuit media.
er inſti · qui ma.non

poſ. Openk ·
C mmẽſũ · no· re⸗
probari mmẽſita

tem ſic . et · g· ut det·

ſit nu.cle.in pnᷣ.cõ.

er.g. de fferẽdarij ſ.·
Cfi · et · S· de nupt·
D dein ceps:ar·cõ

tra.s de non ali.
ſfimmus.

Benpezne⸗te

tũ hibraru auri.
d t ſpectacula.
Cede ſPectaculis.l.

Hemele gen⸗

niti elt.
f Januarijs no.
re m klis ianuarijs

ſic. ff. de cõdi. er de.

publiꝰ. et. ff. ð peb

ßꝛeð.l. Itẽ vemut ·

Cpridie-·
g emelicis.ſie
infa. adlethas· in

pᷣ ai
¶Miraculũ elt.
vñ ðꝛ ome rarũ ca⸗
rum · ut h er ꝗ ut ſi⸗
ne ꝓhi. ma. Ei . et
ff. de le. er ſe · coͤ. nã
ad ea.

i Hec itaq; clari⸗

tate.conſo nat qð
ſtati ſubicit . et qm
vxoꝛel.c. ut ſi ma
ritug eſt oſulibee
ↄſularis dicatur lʒ
alia qͥ eſ̊ vxoꝛ no⸗
bilioꝛis ei p feretur

hie eſt ſignata cò
tra. et hee ſũt vera

mrimono durãte
ſeu iã diſſoluto an⸗

teq; nubat homimi

inferioꝛis digmita
tis · ut. C· de nup · cũ
te. et⸗· f ad mumẽ ·l.

ilij. Ci. et · ff. ð̊ ſena;

femine . et. C. de di⸗

gita . l mulieres.

b¶ Mediñ eſt: no·

pſpeximus qntũ eſſe ↄoue⸗
mat qdᷣ da᷑.A martiano
itaq; impatoꝛe eximio ſeß̃
ta lex eſt que volebat nõ
ſpergere peeumas conſu⸗
lens · et ia eius ↄſtõnum
pma fuit.igitur et poſtpᷣ⸗
dictaà cõſtõnẽ muemmus.

qm quidaʒ hanc ſequẽtes

mchil ſpargere ꝓplo paſ⸗
ſi ſut. aln aũt et ultra legeʒ
agere hoc pꝑetẽtes et ꝓme

rentes que petiuerũt.dein⸗

de ad ſui amm reſpicẽtes
mẽſuraʒ· circa aſperſionem

largitatẽ ultra terninũ co

lebrarũt.quidã wro me⸗
diũ bñ eligẽtes medocri⸗
bus ꝙ plmis otẽti fuerũt
qm etiã noſ pᷣeed ẽtibo qdᷣ
modiu eſt optimũ viſu eſt

elſe.tãcq; ex vtro q; ſũmis

piclitãtibo mox ad immẽ⸗
ſitatem ꝓ cedere. ꝓpterea
extimaiumus et nos de H

diffimre qð decet ut mehil

nee immẽſũ nec imoꝛdina⸗

tũ ſit neq; nroꝛx tẽpoꝛũ in⸗
dignum. (Duantaci
ergo cõpꝑetens eſt dari ab
eo qiu a noſᷣ eligitur ꝑp à⸗
nũ ↄoſule.occaſone ſpoꝛtu⸗
larũ oĩm et diſtribucõnuʒ

et expeſaxx hec omia cõpe⸗

tẽti ſepᷣ cõe huic nfe inter⸗
pom ſacre uſſimꝰ legi. In
legis enim hoc pommus
ſcemate ut trãſcendẽti etiã
pena quedã inferatur ope
tens redditus auteʒ eoxꝛx
imminutos omes eſſe vo⸗
lumus.hñi enĩ hoc adinuẽtũ
eſt ut ſpectacula ad ammi
voluptatem agãtur ꝓplo

bec aũit a nobᷣ determnãt

in circẽhbus a beſtiax ſpe⸗

¶ Goluerit. nota honoꝛẽ deferri ad ſupioꝛẽ.ſ.ma tremp

ſili ſed contraff de ſena.l.i.So.ut ibi

Kaculo et themele dele⸗

ctacõe.nullo hoꝛx noſter
pᷣuabitur pls. ſed erit qͥ⸗

dem ei ꝓeeſſus pᷣmus que

ſuſcepit cõſulatũ et hmõi

poſſider codicillos kłia⸗

nuarns .· poſt illu wro ſe⸗
cũdũ agit ſpeckłaculũ cer
tãtiũ equoꝛquaʒ in ipſũ

maxppã ſemel exhibẽ dũ· et

wſt illõ qð dicitur totius
diei ut er multa delectati⸗
one oplebit ꝓplim. hoe qðᷣ

wecatur panc rapon latine

ſilua cõſpecta et cũ beſtijs
pugnãtes hbomĩes.et vm
centes audacia.inſuꝑ et

interempte beſtie. quã tũ

q; faciet ꝓeeſſuz ꝙꝙ ad the
atrũ duut quẽ aboꝛna wo
cãt ubi m ſcena ridiculoꝛx
eſt locus tragedis et the⸗
melicis choꝛis et ſpectacu

lis vmuſis.aut qd auda⸗

cibo aptũ eſt theatrũrur⸗

ſus quidẽ ſpectaculũ cer⸗

tãtiũ equoꝛx edicti ſeu q
vocatur mappa. extũ a⸗
gens hunc oↄuẽtũ ex hoe
deponit annalẽ hüec hono
rem in dexon cõne agens
ſolemnem edicõneʒ·aita
vij.noctiũ et ꝓceſſuũ cõ
plebitur curſus. et nullaʒ
ſpecierũ antiquitus ſtatu⸗
taꝛx derelmquẽs.vnã ſiqͥ⸗
dem aliã admuenire map
pam duoq;ʒ otinuare.que
wcãtur theatrũa amphi⸗
theatrũ. et ivᷣo pᷣoꝛũ hoxx
cõ tẽtos eſſe palam elſt.
nichil noui vltra id qðp
us agitur habet · ſufficere
itaqʒ rite cauſa putabitur
et ſingule dantur clare et
nõ intm ut i am ꝓplo etiam

ſpeciale.
mNam neqcz filia.
ar· cõtm. C. de epiſ.
et cle.l. ecu.
n¶ Conſtõ djeit . è
qua ante fecimus
mẽcõnem. ſut. C. de
ↄſulibo · lij. que ſta
tim hie coꝛrigit.
Honoꝛare.ſie in
ſti. de re · di. Ehoe
plins.
p (Poſt aurũ·no.
aurũ pᷣ cioſius me⸗
tallũ⁊ poſt aurum

argentum.
q Inpatsi, nor⸗
ſo lu principẽ debẽ

habere aurũ er faẽ
C.· de ag · et eẽ · dñj.

Tr¶Ex ſuo vocabu

lo. nã nomen debet
eſſe cõſequẽs rei eũ
conſiila cõſulendo
dicatur. ſic inſtit. de
donat: Cẽ et alind.
et · C. de epil. ot elet.
decermmus.

1 . Per fuſtes. ſic et
ff. ꝓ henmo circzʒ

finem.
araadiln.no.
de ebrietate pota⸗
tiombo ſic · C dead⸗
ult:l.que adulteriũ
u Spe lucri.ſic.ff.
de pet · hꝛeð.l · ſed et
ſi. q· aũt quis·
x emoꝛiam ſie

F. ut ſpo · no · impa⸗
toꝛig ·

y Pignos · no in⸗
dices dignos ho⸗
noꝛandos ſic et C.
de off· ciul! iudi.lii.
3 (Immottaleʒ. ſie
.s. quo opoꝛ epiſ
Efi · et ut po · no.
impa. in pnᷣ.

adDeſcpcõnis i.

ſcpture.
b BPreuiatotes ·i.
q̃ breuia cõnes ſeri
büt aal.
nota principẽ eſſe
ipᷣaʒ legẽ ammataʒ
in terris et facit ad
hoc · C. de le. er con ·
ſtamentis ex imp⸗
feeto. et. ff. de le · er
ſe. cõ · l. prmecepl. er
ff. del · in · x ĩpfeõ ·

ſtmin
ofte 4
obten,
in.
atobe
afiet
ttin⸗
onenn
ntnth⸗
gline
Glin⸗
ſiſd

idee

plets
ſ

nnegt

rre
6CA
glitei
e
lſe
gus
gun
honr⸗

er

9ſeeE
1d
ntict
Pol
tpon
3
ns

en

odibile ſit. in bijs enim que raro
Rũt miraculũ eſt. ¶ Hec itaqʒ de

oſularibo a nobᷣ ſepta et determi

nata ſut expeſiſ.ſi aũt vxoꝛẽ etiã
oſul heat deſimta eſt a nobᷣ· et cir

cillã expẽſaꝝ mẽſia · deeʒ enim

frui eas et oiugis claritate.ſi ve
ro non copulatus eſt vxoꝛihijs
ſatis eſt miſi mater eius ↄſtat iã
oſulatus dig na et prius honoꝛa
ta.et wlit eã vna frui ſecũ ſcema⸗
te · et hoe ĩ ſola mr̃e pᷣbemus:alia
wero nõ decorabiur mulier pem
tus pᷣter oiugẽ et matrẽ ille qᷣde
ommbo modis.qm vxoꝛes cho⸗
ruſcãt radns maritoꝝ hoc lege
dante· matres vero ni ↄſul hoc wo
lueit.nã neq; Rilia neq; ſoꝛoꝛ foꝛ⸗
teneq; vxoꝛ filij. et multomagis
ſi nee ptinens ad genus ſi.poc
enim et pure illicitum exiſtebat.

Sparg ere aũt in. vn. bns ꝓ

ceſſonibo ꝓplo ↄſulẽ meluis noſ
delſ gnammus. ſicut martiam di
ue memoꝛieoſtõ dicit.illa quidẽ
abnegauit omino mumſi cẽti am
Nos aũt coꝛrigamuſ eã cauſam

wolutate eius qiu oſulatus ha⸗

bet honoꝛẽ diſponetes · ſue onim
ni voluerit ſpargere non cogi⸗

mus.ſiue rurſus vemre adh vo⸗
luerit.et ex argẽto muneribo ho

noꝛare ꝓplin. nec hoc interdici⸗
mus.nõ tñ aurũ ſpargẽ hmmus

nõ mioꝛis alicuius non maioꝛis

omino.nõ medij caracteris aut
põderis.ſed argẽtũ ſicuti pᷣdixi
mus · ſolũ enĩ aurũ ſpargere vol

uebatur in ꝑiculo. cui ſoli etiã au

rum otemnere pᷣſtat ſoꝛtune fa⸗
ſtigiũ argẽtũ wro qdᷣ mox poſt
aurũ pᷣcioſiſſmũ ſiet.et aijs cõ⸗
ſulibus largitur decens boc ſini⸗

mus eos ſpargere que wocãuir

mliariſia et in melis et in rauas
et qᷓdrangulis et talibo.quanto
enim minoꝛa ſuũt que ſpargũtur
tãto plures ſuſepiẽtes erut.ſñt⸗
q; rei mẽſura dantis virtus a vo⸗
lũtas.ſiue ñl aut mediocre aut

tranſcendẽs ꝓpło erogãdi. boc

enim in ↄoſulatu diſffimmus. ne⸗
q; muitos ſpargere cogẽtes ne⸗
q; wolẽtes ꝓ hibetes. ſed de argẽ
to quið ſpargẽdo itaa nobᷣ ſan
citũ ſit.et ni omino ad hoc acceſ⸗
ſerit licẽtiã heat diſtribuẽdi ar⸗
gẽti mumſicẽtiaʒ in ſuis ꝓceſſio⸗
mbo. ſic iße recte ſe hr̃e putaue⸗
rit.ſolo ꝓhibito aurũ om ino ia⸗
culari.qð imꝑatoꝛi tin tributũẽ
ↄtigere.alioꝛꝛ aũt que a nobis
decreta ſüta oſepᷣta in deſep cõe
que bae ↄtinetur lege trãſcẽdẽ⸗
di aliquid ommoaut addi nul⸗

io pmittimus mõ. CQõ itaq; im⸗

meii eſt (diamus aũt ſpargere)

in dãtis ppymmus volũtatẽ oĩno

ꝓprie poteltatis hoc eius qͥ dat
faciẽtes. Q wro a noſᷣ diſffimi⸗
tũ eſt ſemela oꝛdin atũ traſcendi
et hec nra lex ꝓhibet. ſeci ſi quis
pᷣſupſerit qð diffimtũ eſt egredi
c.librarum auri pſoluet penã · ut
pote nĩ̃a pᷣuaricatus pᷣcepta.et o
mnẽ huius legis coꝛrũpꝑẽs qntũ
in ſe eſt mtẽtionẽ.ſi enim ꝓ hac·

tmmõ poſita eſt lex occaſione ne

dãdoꝝ immẽſitate ↄſulatus de⸗
ſint. et ꝓpterea nos ſupfluas il⸗
las donacõ es et expẽſas abbre⸗
uiauimus.a ĩ ꝓplm effuſas ꝓceſ⸗

ſiones et ſpeckacula ad bñ ſe ba

bentẽ deduximus mẽſuraã. rite a⸗
liqiud decẽtius de numeris cõſi⸗

dertes. id eſt ſpargere argentü

ut neq; quicqᷓ; dare eoꝛũdẽ cõ⸗
ſulũ dimitcẽtes wo lutatibo. ut no
bis ſint ampluis et ſemp ex ſuo
wocabulo tpus adoꝛnent. Qui

qð diſpoſitũ eſt trãſcẽdit᷑ rite ut⸗

pote nram puaricatus legem di⸗

gnus ẽ pena.ſic enim nob iugi⸗

ter erũt ↄſules.cauſe immẽñta⸗
tẽ nõ oꝛmi dãtes.nec tãqᷓ cer⸗
tiſſmũ piculũ cõſulatũ refugien⸗
tes et aduſantes et ꝓpterea ſan⸗

cimus legẽ ſub firmitate ſeruari

hbãc. lullus igitur eã egredi
pᷣſumat.nec ſi vehementer ydo⸗
neus ſit nec ſ¶i nroꝝ ſit uudic̃.nec
ſi maxiĩe curie. nili ãmimiſtracõi

9,

Daſaks aſe

„9

inſtit q̃⸗
bus mo tel

infir. fi.
a ¶ Trabe⸗
a. veltis cõ

ſularis ð qᷓ
ſit mẽtio·C.
de cõ ſuli · l. 1.
. Si rẽ ;
ane
ↄltoͤnẽ qui⸗
dã non hñt
vel ſi habẽt
nõ hñt hie
er ſo lu hñt
illudvbum
nobile qð ẽ
circa pnᷣ.nã
qð in multi
tudme- ac.
lbo cu
rie. im q; ſeri⸗
bebãtur no
mina curia⸗
lu. ut. ff. de
al. ſeri.l · i. et
el. j.
d (Ante nu
ptias dona⸗
tio · ſie ꝗ. ut
ſpon · lar · in
bro⸗
gammus.
ut · C. de de⸗
cut᷑.i.h.
ſie qᷓ. quib⸗
mo na · eff.
ſui · Cet qm
varie uſq;
ad. E.tribo
autẽ.

ub. ¶b

nullul · tene
at · ſ. feã ſo⸗
lucõne vel
aliquo da⸗
to loco ſolu
cõis als cõ
tra · ut . ꝓx ·
oſti · ſanci
mus et no.
diam mter
hanc et illã
illa enĩ dicit
etiã quãtaʒ
vſuna debe
ant darea:
gricole ſuis
creditoꝛib⸗
qð hec non
diẽ · Itẽ hee
ẽ localis ut
in pnci · illa

p̃ſit. hec enĩ omia nos cõſiderã⸗

tes omibo ꝓpoſuimus ſuꝑ dona⸗
tiombo equalitatẽ nulli pemtus

licẽtiã dãtes exire mẽſur q̃ hac

otinetur lege ˖ mſi in ſolo argen
to in ꝓreſſiombo ſpargẽdo · aut

neq;, hoc faciẽdo qðᷣ in eoꝛũdeʒ

cõſulũ poſumus ſiẽ ſepe diximꝰ

Wluntatibo. ¶ Pis c quu hec
accpe ↄſueuerunt maxime nr̃e
Fratie in hac poſite ſüt lege . Di

enim piculũ erat deſciẽtibo cõſu⸗
libo neq; quicqꝙᷓ accipe.nũce aũt

—

accipiẽt mediocriter·multã ha⸗

bebüt rite hiuc legi gram.quod

ſufficiat ꝓ mchilo offerẽte · et H

enĩ ip̃ᷣm nõ ꝑmittere nos glioſ
cõſulibo.aut aurũ ſpargere aut

vaſa maioꝛa. ſed in mliarenſis
et melis et caucis et quadragu⸗

lis mediocribo et hmõi facè do⸗

nacõnem.ſanctio adhumanita

tem a nob admuẽta ẽ et ꝓplo me
delam pbes · ſi enim boc egerint

qui ↄſularẽ edẽt mumiicentiam
et in hijs ſolis ↄſñiliẽt ꝓplares ne

qqᷓ; de maxis lucris decertanteſ

ſedicõ es exercẽt ad miucẽ.et ve

mãt uſq; ad alternas plagas.
quas ꝑ fuſtes et gladios et lapi
des egerüt frequẽter rẽ nobis
odibileʒ. videbimus enim eos
otẽdentes quidẽ.et malis innu⸗
meris implẽtes alterutros oc⸗
caſione ſparſoꝝ et ab eis abre⸗
ptoꝝ domi wro deferẽteſ omino
mchil. ſed ea die m ebrietatibu⸗
et potacõ ibus omia expẽdẽtes.
hvero ſoꝛſan ſpꝑe lucrimaioꝛ is ec
pexpẽdiſſe otigeitpoſtea vero
aut mchil aut minus excipiat et
damnũ et debitü babebit. et pla⸗
gis et vulneribus a ex hoe ma⸗
lis incurrere oogitur. ſi autẽ me
dioere ſit qd ſpargitur·nec vehe

meẽter otẽdẽt.nee queſtus expe⸗

ctantes abundantia vulnera et
plagas alterutris ultra mnẽſunã
dabüt.] deoq; ↄmunẽ ꝓuiden
tiam mduximus ex hac lege et
ou rei pu· ſigure quatenus tẽ⸗

pus habvat poſt impiũ. et oſuli⸗
ugez memoꝛiã atq; vocabulũ et
gloꝛioſiſſmnis nr̃is m dicibus et
qui ex maxia curia ſũt · eo ꝙꝙ bo⸗
noꝛare nobᷣ placet dignos.non
expẽdentes immẽſe decẽtẽ damꝰ
oſolacõnẽ et nr̃o ꝓplo et alijs o⸗

mnibus licz deſperãtibus iã cau⸗
ſam ꝓpterea ꝙ ſuperfluũ eſt au⸗

ferentes · ut cõſulatũ immoꝛtalẽ
rei pu.ſtatuamus.ſubiaceat igi

tur ſiẽ pᷣdiximus nĩa diſpoſicõ hu

ie legi:cuius exẽplaria recõdẽt᷑

in foꝛo mie celſitudinis cũ hac le⸗
ge quã apð eã direximus et ꝑp
tꝑa tñ gloꝛioſſſimos conſules
ſancimus ex ſolo tuo foꝛo exem⸗
plar deſepcõnis accipe huic ſbᷣ⸗

dite legi ut 'm eaʒz omia dentur.

deſcripcõnẽ nãqʒ idᷣo a ſede tua
dari wlumus. ut nec illis liceat
pᷣuaricari· nec hijs qui vo cantur

breui atoꝛes adulterari aliquid

boꝝx que a nobᷣ diſpoſita ſüt ſed
piculo cuſtodiẽtiũ hãc diſpohi
cõnem mn ſoꝛo tue gloꝛie dari ex⸗

emplar eius· cũ ſubſep cõne cin⸗

gulũ habetis hoc cui nũc ipᷣe pᷣ⸗

ſides.ut ꝑ omma madulterata

manẽeãt que a nob diſpoſita ſũt
Oifficultatem vro nullus habe⸗
bit hoꝛ qiu ad ↄſulatus wmunt
bonoꝛẽ.ſi mediocreʒ ta faciens
expeſam nomẽ ipi fiet· etenĩ ome
quicq dhactenus ↄſulatus hñ⸗
tym bonoꝛẽ. et ex mvꝛo tue celh tu⸗
dĩs. et ex gloꝛioſiſſmns nr̃is pᷣſe
cłis:aut etiã aliide p mumſicẽ⸗
tiã nraʒ pci pi ebãt et nunc eis da
bimus · et ab eis qinð faciẽdas
expẽſas abbreuiãtes · a nobᷣ aũit
largitatẽ non minoꝛãtes. Omi⸗

bus enima nob̃ dictis impato⸗

ris excipiatur foꝛtuna cui etiam
ipᷣas deus leges ſubiecit legem
ammatã eũ mittẽs homĩbus.eo
ꝙ impatoꝛi qiuð iugis et indeſi⸗

nens ↄſulatus omibus ciutati⸗

busa ꝓplisagẽtiĩ ſingulis q̃ pla
cẽt diſtribuẽti · aduemt aũt cum
ipe annuerit trabea · Ideoq; et

„Ci⸗
b

ghalis. ut
ti. ꝓxi ĩpij
l. et. C¶ſin
aut · er iðo
hãc breuit
ptrãſeas et
cede ad

po · l. ijj ⁊. g.
ut indi . ſine
quoq; ſuff.

An
ſtia · dicen⸗
tel ternnnũ
eucurriſſe.
ut ob h vſu
ras vl accel
fiones pete
rent ex mo
ret ꝓpter
eas retine⸗
rent ternag
loco pigno
ris ut ſubi⸗
cit ·
. ¶ Unilliri⸗
cianas · i.in
ſlauamam.
1 ing e
emplariũ.i.
ſiẽ im illa cõ
tiebat quã
miſit ad illi
ricog de mi⸗
litib. ita er
hi dꝛ ut ſubi
cit nõ enim
facit mẽcõʒ
de ꝓxi.ↄſti
licʒ quidam
cõtra.ſenti⸗
ant. nam il⸗
la ad iſtam
nullã habz
omctõnem
vel otinua⸗
cõnem licet
loquatur ðᷣ
ſinnli mate
ria.
ucialibus·
i · ip̃̃is pa⸗
gams · ſiue
ruſticis in
locis illiſ tã
tuz ubi ipa
locũ habet
licz ſequẽs
oↄſtõ ſit ge⸗
neralis.

—-¶& ᷑ᷓꝝ᷑ ᷑——————— —

— — — — — —

— f —

—— — —— .,-.- —- ᷓ , ᷑ ꝝ — – – —. —.— — —

W
8 d
Kſanng
Calrrſe
Uobfe
Nopfict
ſonpe
rirpe
t pe⸗

Aunenee

ſakte

logg.

nlurſe
t
ganngin
ugrns
(Cur
nolnin
ſenls

icbee

niſta
od
ſp Ma
bleſcbi
noetfr
enich
thin
Ggic⸗

Genſen .

lenn
dln
liN
licthnt

unit
n
ree

6
g
4

oſes⸗
s⸗

ANenk

2 2neBi lege· quã·ſmiſimus adtracias gẽtes.

ulluũ eredæetũ · i· mutuãtẽ ſie. ff. ſ. cer. e ·el · . Ed

b ((Lenere illins ½
verũ ũ eſt facta ſolu

cõne wbin nõ pus
ut e Eſancimug.
eDebear. vſur.
d ¶ Dare . ſcz agri⸗

ola hquidã dicant
idẽ in quolibʒ alio

ut dicemus . ſin

aüt p ecumas ·
Em durã aua
riciã.· 8. ti · Px
in
f Cömuné om̃i⸗
bus. at ſupꝑioꝛ fuit
localiſ.qͥ dã tñ dicũt
et hanc localẽ ſeʒ m
oſtãtinopolitana
tm ciuitate ̊ exĩde
extẽdi dicunt ad a
lias terras. ut j. E
ſin aut pecumas.
&O(Amnmmſtnas.

loquit aggerio cui

bec ↄſtõ mittitur·
b antes ſcz ere
ditoꝛes mutuo illis
ruſticis.
¶Non minoꝛem.
imo maioꝛ ẽ cũ ma
ioꝛ ſit pena ĩter ha⸗
mies et vicinos còᷣ
uerſari et eoꝛe non

Poſſevti ſuffragio

qᷓ; ſi eſſet ab eis re⸗
motus· ut·C.ð apo

ſtatis.l· hij q̃ ſcam.

lias ſpes.ala
ſpeciem aliam.

14 ridos · ſũt aũt
qui⸗ gui ad muicẽ
rertl nõ ofundũt᷑
ſedliqidacõfun⸗

dütur ut vmü mel

et ſim lia· ut inſtit.
de re · di · Cſi duoꝛe·

er · ſi frumentũ.

Sednũqͥd hoc ius
qð eſt ĩ aridis hie
oſtitutü et in li ui
dis locũ habz.
nõ. imo ſtamus in in
riãtiquo ut uſq; ad
dupluz poſſit eſſe
aceeſſio ſiẽ im uſura
nautica · ut· C· de u⸗
furis·. l oleonaʒ ut
in nautica pecunia
eſt piculũ dãtis mu
tuũ ita ĩ tali mutuo
ſi fructus medio tẽ

Poꝛe efficiãtur dete

rioꝛes · i vilioꝛis p⸗

imperij oſulatus p omma

ſit ſequẽs ſceptru. (Cua

igitur celſitudo hãe niam
ſuſcpiens legẽ pperue eã
m ſua manere foꝛtitudime
ꝙcuret · Fm omem queĩ ea
otinetur virtutẽ legis ſeßᷣ
ta apparitoꝛi iohi f ſpᷣoꝛoꝛi
entis ſepᷣta aparitoꝛi lõ⸗
gino pᷣfcõ felciſſime vrbᷣ.

Pt nullus mutuãs agri⸗

ale tenzat eius terra.

d. a. dñico viro illuſtri.

opter auariciã ere
ditoꝛ (qui ãguſtia
epozabutẽtes. terrulas
infeliciũ ſibi agreſtiũ acqͥ
rũt ꝓ pauo frumẽto oẽm
illoꝝ ſub ſtãtiã retinẽtes)
legẽ wſiiimus quaz pᷣmo
qdẽ m traciãa totas euis
ꝓcias · in pnti ant in uli⸗
ricianas patrias direxi⸗
mus cuuis exẽplartũ ſpᷣdi
etiã pñti legipeipimus. ut
neq; pᷣuati quidẽ homies
putẽt legẽ cẽ̃ ſe ſolummõ
eſſe poſitã milites autẽ al⸗
tioꝛi mtẽtes faſtigio le
eẽ ſe non eſſe ꝓlatã exi
mẽt. ¶ Dt igitur tua ma⸗
gmtudlo ſciat. ꝙ ↄiũs lex
poſita eſt et ꝓũcialibus et
militibo et omi cegulo nul⸗
la excuſacõne cuidã cpꝑe⸗
tẽte · ideo ad tuã ſublinn⸗

tatẽ preſentẽ legẽ deſtma

iumus.ſaturis ninduc 4
pñti legi non eſſe obedien
dũ exiſtimant. qꝙ eingulo

denudatiĩ iter pᷣuatos ba⸗

beantur . pems quas in an⸗

terioꝛi lege poſuimus pus
ñlominus ſubiugandi.

ullu eredẽtẽ agrico⸗ 2
le tenere illius terra q́n⸗
tam debeat uſura dare.

cij ut·ff.de nau.feneꝛe.l.piculi.et·l.feneratoi.in fi et etiaʒ
nudo pacto ur ſnalla vſiem naittica ut C. de vᷣſuris · l. fru⸗

E t&&. au. aggerio vicario

pᷣſidimiſe minons.

Em dura atq; inbu
manã et que ultra omem

impietatem et auariciã ſit

pſpeximus lege ſaluber⸗

rima ſanare.et ↄomunẽ o⸗

mmbo deponere medicinã
nõtmĩ pñtis neceſſitatis
tpe. ſed etiã in omi euo fu⸗
turo.vemit enĩ adnr̃as au
res aliquos m mſia ſca

ꝓuicia quã admimſtras
auare neceſſitate tẽ poꝛuʒ

captata· ad quoſdã fene⸗

raticios cont actus feciſ-
ſe et paucam menſurã fru

ctuum dantesterrulas e

oꝛũ abſtraxiſſe.et ex hac
cauſa quoſdam olongeũ
ſuge latebras petiſſe alioſ
fame eſſe necatos:et triſ⸗
tiſſmam peſtem honnnes
inuaſiſſe.mcurhione bar⸗
barica non minoꝛẽ. ¶Hã

cimus itaq; omnes hiuuſ⸗
modli creditoꝛes quantũ⸗
cumq; wyl tritici vel oedei
vl alas ſpecies queĩ fru

ctus aridos continentur
degerint · hoe red dito ĩpᷣ⸗

ſenti cũ parte modij octa
ua pro ſingulo modio in

vnoquoq; anno preſtan⸗

da.terrulas coloms reſti⸗
tuere.ſemine pemtus au

dente eoꝛum terrulas deti
nere. ſub occaſione fene⸗

rancie cautioms ſiue ĩ ſep

tis ſiue ſine ſeptis crecl⸗

ta ſũt otracta. ¶ Sin aut
pecumas dedit. mchil am

pilius c vnam ſiliquã pro
ſingulo ſolido annuam pᷣ
ſtare. ¶ Et hane ſaluber⸗

rimam legem in omes ex
tendimus· ex pnti quudẽ

mentti · cuũ ennn hoc

no mutetur nec noſ

dem ius ãtiquũ ſta⸗
re ꝓhibemus.
mTerrulaſ hoc
10 ſic diẽ ut deno⸗
tet vilitatẽ reincre⸗
i; tis auariciam.
iliquã. nliq̃ ẽ
4 yndoꝛus mterp̃
tatur.xxiiij.ꝓs ſoli
di. Alij dicunt eſſe
octauaʒ areius qᷣ
h de octaua fructu⸗
um ðꝛ. vel die eſſe
genus monete qð
vernis eſt. vel elt
xl viij.pars ſo lidi
ut; ff. de annuis le.
l.liberto. Gnluã. et

no· ꝙ ꝑ.l.ſtatuitur

certus modus uſu⸗
rarüũ ĩ certo gne ho
unnũ ut in ruſticis
ut h ſie et al· lex ſta⸗
tuit certas vſuras
ut · C. de hijs quibo
ut indi g. l. i. et . de
al.et em phi. hoe
n smnes. Pic
colligut qmidaʒ ceꝙ
hodie ubiq; ſunt u⸗
ſure coartàde ac⸗
Rones pbãc cõ
ſtõnẽ ut iam nõ va
leat imo ſit coꝛre⸗
cta.il.C.ð uſur.eos:
Cſuꝑ hijs· et facit

etiã ꝓ hoc. qðᷣ eſtᷓj.
et hanc legẽ cõmu

nẽ. ⁊c᷑. Itẽ et ibi ſci⸗

turis oĩb credito⸗

ribo· 1c. Item facit
quia e al.textus ẽ
gnalioꝛ ᷓ; rubrica
ita et hic e· C. etiaʒ
ob ey · pe · pit· poſ.
.li. Itẽ quia vſure
odioſe ſiit ergo re⸗
ſtringẽde in dubio
ut. ff. de pems. L pe

mnul.ſed nos contia

reſtrigimus enim
Panc. l.tm m agri⸗

colis quoꝛecauſa er

alia ſtatuuũtur ſpe⸗

cialia.nã tpe ſatio⸗
num nõ tmahuntur
ad munera ſed alnj
ſic · ut. C. de ag ri. et

cẽſi.l:i. Item ⁊circa
teſta mẽta ut. C. de

teſta. l·fi. Itẽ circa

uris ignõ:ãtiã q; eis parcitur· ut · ff. te intis et fac igno⸗
l.regula. Itẽ ipᷣa rubea hoc euidẽter oſtẽdit a qua licꝭʒ ar

gumentari. ut. ff. ſ
cer. pe· leii. In alijs
ergo omi bo puatur

lex pᷣdcã· eos.qͥ po

mt varios modos
vſu rarũ h hodie in
re canonu aliter elt
qð die ut no ·de ee
de ti in pn.
nitiũ. nã a leges
Salerr m futuro
non aüt in pᷣterito
tpe añ ↄpoſicõ em
ſui extẽdutur. ut. S.
de nup. Cfi. et · C. de
leg. et ↄſti · l. leges

dee⸗ ditoꝛib⸗
t ered itoꝛ
nſic. s de fideiuſ. G.

rdibo non tñ

omibo debitoꝛibus

ym nos ſ m alioſ

etiaz ombo debito⸗
ribug .
d iaee in⸗

exp cditler e· uſq;
4. Crnd⸗
St ea qᷓparit:
23. e. G vnu.
vſq; im fi. oſtõms.

Ecurſi o.liccet

Smna eius. id

elt dicere liczpnci⸗
pia dentur q̃ maxĩie

hueregule appolläa⸗

tur ĩ dyaletica hoe
non ſufficit miſ no.
ue exceptiones q
regulas falſificant
Dicãtur. ut hie et. 8.
de noõ ali. Eut autẽ.
hec aut eſt regula
ꝙ res ꝗ ſubiacent
reſtõm ꝓhibentur
alienari. Hec autez
elt excep tio mſim
eãm dotis et donati⸗
oms pter nup. et
fa cit · . de reg · iut.
l‚ſempꝑ ghalibus.
et · f· del. ij. l. uxoꝛẽᷣ.

CEfeli ciſſmo · ſed e

cõtra regula pem⸗
pta ſiue regularit

aliquo pempto no

opus alia pſeru⸗
tacoe demeeps · ut
8. de nõ ali. Gſim⸗
mus in fi. Cet · ff. S
re · du · ſi is· vtrũ⸗

tpei jnitiñ accipiẽtẽ. ĩ ome

autẽ euũ modis oĩbo ob⸗
