manoꝛũ aſſueuimus ſanctiones que non
alias eſſe apud eos qᷓ; eas quas romam
nomiãt diſpoſuimus et eltimaumus o⸗
poꝛtere expᷣſſa lege ilud quoq; coꝛrige⸗
re quod male ap ð eos delinquebatur et
non ſcdᷣm barbaricã agentes viroꝛx qui⸗
dem eſſe ſucceſſiones tam parentuʒ q fra
trum et alterius generis· mulierum vero
nequaq; neq; ſme dote eas adviros vem
re nec enim maritis futuris ꝙ barbarice
hactenus apud eos ſeruabatur nõ ipis
ſolumodo hoc ferocius ſequenti bo ſ enã
alijs gentibo ta exonerantibus naturam
et femmeuz miuriantibus genus tanquã
nona deo ſit factum nec ſeruiat natiuta⸗
ti · h tanqᷓ vile et exoneraãdũ ut ex omnẽ
opetentẽ oſiſtens honoꝛẽ ſancimus itaq;
p hanc ſacram legemut et apud arme⸗
mos hec ipa tenere que etiam apud nos

occahõ e ſucceſſiõis feĩarua nullã eſſe diſf

ferẽtiã maſcli à feĩe h̊ mca in nr̃is legibuſ
diſpoſitũ ẽ 'ᷣm equã figurã hꝛedes exiſtãt
parẽtü hoc ẽ pris amr̃is auia auie et ad
bee lõgius aeoꝛ ꝗ poſt ip os ſut hᷣ ẽ fin
et fiien quẽadmodũ ipᷣi hꝛedit atẽ tranſ
mittãt itaa ap ð armemos ecẽamchil ar⸗
menioꝛ leges a rom anoꝛũ differre ſi enĩ
nfe reip · ſüt Plnũtq; nobᷣ cũ alns gẽti bu
et omibo nr̃is fruũtur neqᷓꝙᷓ ſole apð eos
feĩe nrã eqͥtate repellũtur h̊ omibo ſbᷣ eqͥta
te nre ertleges quaſcũq; ex vteribo col⸗
legimusaĩ nr̃is poſuimus inſtitutis atq;
digeltis et qcũq; ex impiali legiſſacõetã
pioꝝꝛ impato qᷓ; nĩa ↄſepᷣte ſũt h igit
omia valẽ ꝑ ome ſcmus tpus incipientia
a pncipijs pñtis qrte dece indictõis tin

rrmrrrrrr rrrrr en ereerz

l õ

W

ſecunduʒz quam hanc oſcripſimꝰ
legẽ.nam etiã antiqiuoꝛa pſcru⸗
tari et ad ipᷣa tpa aſcẽdere oſuñ
oms magis qᷓ; legiſſacõis eſt ſᷣ
ex tpibus ſicut pᷣdiximus pñtis
quarte decime in dictõis tm et in
ſbᷣſeqñti vmũᷣſo tpe ſucceſſiones
man eãt ſiles ex omi cã q̃ im ſucceſ
ſomb relata ẽ ſilir in mulierib
ſilr in viris de cetero buãde.Qð
aũt pᷣus factũ ẽ ome manẽ in pᷣ⸗
oꝛis figura ſãmus ſiue inꝓ gem⸗
toꝛibo pᷣdins aut factis ſucceſſio
mbuſuſq; ad terciã decimã in di⸗
ctionẽ tm ſed ex memoꝛato tẽpe
bocẽ quarta decima indictione

valẽ q anobis ſũt legiſſate ſan

cimus. (Aueigitur placuerunt
nobis et p bãc ſacra legẽ decla⸗
rata ſũt tia magmſicẽtia et que
poſt eã ammiſtracõnẽ ſuſcepũt
in ꝓpp etuũ cuſtodire feſtin ent.

Pe opis noui nũciacõne. Edẽ
G Auſam q̃ doloſe ſit in hac
regia ciiutate circa domuũ
ediſicia cobibere et emẽdare mi⸗
ſtũ credimus Quia enim certis
mẽſuris diſtare domos abmui⸗
cem zenomis pie memoꝛie conſti
tutio dicit h̊ et nos alqͥ d tale ſan
ciiumusſeqtur aut m hac regia
urbe nõ poſſe aliquid mtra centũ
pedes ꝓhibẽè maris aſpectũ rem
gratiſſmã· opoꝛtebat quidẽ ſoꝛ
ſan et ex amplioꝛi menſura aſpe⸗
ctus euis ꝑtẽ etiã non eos ꝓhi⸗
bere. ß tm in hoc opmabili qua⸗
dam machmatur arte.qiudã enĩ
centũ pedũ relinquẽtes menſurã
aut etiã parũ aliq̃d huue adden
tes. demde ediſicãtes mehil ali⸗

ud habentes ſ tãq; aliquod v⸗

lum tendũt et cũ abſtulerint ma
ris aſpectu ꝑ omnẽ ptãtẽ et non
repugnantes legi ꝓpter · c. pedũ
ſpaciuũ mterius edincãt ſme ꝓhi
bicõe et dũ ꝙ querũt potuerint
ponũt illud quod ꝓpter utilitatẽ
ab eis admuentũ e ſcʒ ita ſcema
circuuementes omm voluptate

extraneas poſſeſſoꝛũ cõſtituerũt

Se ornienys

De aαz1 alye ca

domoſ. quod de cetero fieri nullo
modovolumus ſ et ſi qus wolu⸗
erit tale aliqͥd excogitare et ma
lignari nõ taliter ludat ſ̊ ſi hoc
egerint ꝓ vrit ate domũ totã edi
ficet et uſq; ad ſpaciũ totũ.c.dici⸗
mus ꝑdũ tendat ediſicia faciẽs
tanqꝙᷓ; neceſſaria ſibi et meuitabi
lia futura. ?õ aũt ꝓpter vicim leſ⸗
onẽ cõſtruat parietes et wlut ex
quadãphtura talẽ extendens ma
chmationẽ puacõnẽ aſpcũs ab⸗
ripiat. Sic enĩ eos qu aliena di
ripuit rẽe aduerſamur et pena di
gnos putamus :et ita hec molien
tes mehnlomnus eis malicias e⸗
oꝛũ ꝗ alienas res abripiũt eſti⸗
mamus. vnde ſi pernã aliquã per
modu abrepcõis auſerre pᷣſumẽſ
bñſicio vi bonoꝝ raptoꝛũ cũ qua⸗
drupli mulckabitur pena quo mõ
nõ hoc nece eſt qui tale aliqiud
egit et co gi deponere qð ab eo fa
ctu eſta alia maioꝛi pena mulcta
ri hoc ẽ.x· librarũ auri mferenda⸗
rũ theatralibo tue celſitidimis ut
non malus vicinus hoc qð in ſer⸗
mone oſtitutus vadat deridens
egẽ tanqᷓ; nualentẽ eũ ꝓprijs in
bibẽ diſponcõibo. ¶ Que igitur

placuerũt nobis et ꝑ hãc ſacram
declarata ſunt legẽ nia celſitudo

m hac feliciſſma ciuitate opi ter⸗
minoq; ↄtradere et m ꝓpetuo vna

cuũ o bediẽti officio ſeruari feſtimet

eadẽ hoc ẽ· x· librarũ imminẽte pe
na cõ tra hee puaricãtes aut pre⸗
uaricariſmentes.
De collatoꝛibo et alijs epitulis.
dem aug etro pᷣ. pᷣ.
Vecunq; ad utilitatẽ nr̃oꝛ⸗
collatoꝛum ptinẽt ꝑ iulium vel per

auguſtũ menſem vmuſcuiuſq; in⸗

dickioms pticulares diſpoſicõnes
collationuũ future indictois in fo⸗
ro umuſcuiuſq; dioceſis gloꝛiſiſſi
moꝛꝝ nr̃oꝛ pᷣſectoꝛũ ſub cõfeſſi⸗
one monumẽtoꝛ mamfeſtari de⸗
clarateſ quãtũcũq; ꝙũcie ſue ci⸗
uitati ꝓ vnoquoq; iugo aut iu⸗
lijs aut cẽturijs aut alio quolibʒ

ecũ̃
q;. m⸗

.

r (Invno
ch;. hm con⸗
ſuetudmeʒ
eni ſut mẽ⸗
ſure ut · et ·
.FK. de Stra⸗
empt. l. im
Fo
¶Et octo
brẽ. imnuit ꝙ
in octobri
et ſeptẽbri
aptabüutur
ad pᷣſtacõʒ
tribut oꝛũ.
C. de ap och⸗
Pil . l. j ·

u (Diſpoñn
coõne. fac· g;

ut liti · in rẽt
Cet hoc · et
.C. de ſacri.
pa · et tẽpliſ
l. ult: ac.

ubem?.

deluſcepta.
id ẽ ſcp tura
de ſuſce ptil ·

pn· E c gel.

i vero
m penã· ſ.
ſcemeaſ. col
lat:ʒ Ac⸗
B 0c aus
cẽ. deſcp cõ⸗
nũ · C· de edẽ
do. mſtũ ẽ. et
de ſide in⸗
ſtru illate.
a (Et in B
quoq;· ſc· S·
de ec · ti. Emſin
quis aut in
ſua. et ꝗ. de

ſanc· epiſ. ¶E

ſi quis ra pu
erit · ar. C· de
ſuſcepto in
ſta · et · l· exa
ctiones

b Etßm le
ges. 8. de u⸗
djẽ. in fi ti ·
E 1vero
obua.
C. de omi a⸗
gro deſer · l.
locoꝛum ·

—

tam m ſpecie q́; in auro fiſcalium
cauſa imminet iudicãtes q; ſpecie
ruʒ extimacõʒ 'ᷣm mẽſurã im vno⸗
quoq; loco tonẽtẽ et ꝙ ex hijs in
archã inferri aut in vnaqq; ꝓmũ⸗
cia dari à expendi opoꝛtʒ·ſi ergo
opoſñitas tles diſpoſcões ꝓuicia

rũ iudicibo mox deſtmari m pmo

vmuſceuiuſq; in dictõnis et ꝑ eos
ꝓoniin ciutatibo ſub eis oſtimi⸗
tis intra ſeptẽbrẽ à octobrẽ mẽ⸗

ſes . enã volẽtibo exẽplaria ho⸗

rum ex ſoꝛo gloꝛioſiſſmoꝛx pᷣſe
ctoꝛũ ſme dilacõe dariut colla⸗
toꝛes agnoſcãt quẽadmodũ de

bent collacõ es inferre. Rh vero añ

inſmuacõeʒ m alios titulos pᷣter

eos qͥↄtinẽtur a ꝑticulari diſpoñ

cõne anm collatoꝛes ſiſcalia ex⸗
ſoluãt aut in ꝓiicia expendant.
iubemus eis in eiuſdẽ collacõ es
indictois boc reputari ut nullũᷣ
ip̃ipatiãtur damnũ. Si vero ßm
a nobis diffintuũ tpus non diri⸗
gantur hmõi pticulares diſpoſi⸗
cõ es qiu qiude ꝑ tpus gubernãt
nrm pᷣtoꝛui.xxx· li brarũ auri pe⸗
naʒ pſoluãt vmuſcuiuſq; wero ꝓ⸗
uncie ↄtracte ut et.xxx.librari 3
auri pena exigẽtur.ſñ autẽ iudex

miſſus eaſdẽ pticulares diſpol⸗

cõ es in ꝓueijs nõ ꝓpoſuerit.x.li
brarũ auri pena dãnabitur et ſpo
liacõz cinguli ſuſtinebit eius qß
offici. v. auri librarũ exigetur.

(Nubemus ergo ſpecierũ quide
illacõeʒ mox ex pncipijs vmulſ⸗

cumſq; in dictõis incipe argenti
wro nllacõis titulis 'm tpꝑa diſſi
mita ꝓ ſiſcalibo autẽ illacõibus
deſulcepta ſiie ſecuritates pticu⸗
lares aut plenarias ommbo ab
hijs qͥ kſcalia ſuſeipiũt fieni diffi
mimus manifeltantesa ſolidox
quãtitatẽ et ſpecierũ necnõa vi⸗
goꝛũ hue iulioꝛx Riue cẽturiarũ et
noĩa poſſeſſionũ ꝓ quiubo funckõ

nes ſuſcpiüt. Siwro ᷣm pᷣ dem

moduʒ deſuſcepta ſiue ſecurita⸗
tes non fecerint inbemus eos et

penam x librarum auri exigi et

toꝛmentis ſub di ſmiliter iudice
ꝓuicie.x.librarũ auri penã exigi
h de hoc interpellatus nõ vindica
uerit et tñ opellitur deluſcepta ſi⸗
ue ſecuritate 'm quẽ diffnnmus
oꝛdinẽ ſcribi hoc autẽ iubemus
obbuari ut ſi quis foꝛſan collato⸗
rum dubitat de poſſeſſiõe ꝓ qua
ſiſcalia exiguntur aut ꝓ ſiſcaliuʒ

quantitate omibo mo dis fſiſcali⸗

um deſep cõnum cuſtodes cogi a
ꝓuincie idice aut illo neglige⸗
te a locoꝝ ſanctiſſmo epo eas
ꝓferrre et ſiſcalium oſtendere
quantitatẽ et ſm virtutem publi
ce deſcripeõmẽs exigi poſſeſſoꝛeʒ
et in hoc quoq; adiuuare noſtroſ
pſpeximus collatoꝛes ut nonne
ceſſitas in feratur poſſeſſoꝛibus
ſub ypothecis decimacõnes nomi
nare in auro collacõms ut non
aliquam ex hoc patiantur leho⸗

nem · ß eas quubo in vnaquaq; pꝓ⸗

uincia aut ciutate aut piculum
ſiſcalium exa ctionum imm met ſi⸗
ue iudices ſmt ſiue curiales liue
exactoꝛes ſeu vmdices aut cano⸗
micarij aut alij qudem ꝓprio pe⸗
riculo et ſuſcipe pecumas et traſ⸗
mittere et expendere in quibus

deputate ſũt vtilitatibo et hoc cu

ſto diri iubemus canomcaruiz ta⸗
lem in ꝓuincia deſtinari qui poſ⸗
ſit piculo oꝛdmantium eum exi⸗
gere ſiſcalia tributa aut ꝑ nullã
occaſonẽ im pulſoꝛẽ poſt eũ mit⸗
ti et daãnũ ſbiectis mferri impul⸗
ſRonis et ip̃ᷣm wocabulũ decetero
pimi mõ. Sivero nõ/opoꝛtunus
muemat canomcarius nõ impul
ſoꝛ mittat᷑· ſillo remoto alter di⸗
rigat cano nicarius ipᷣm q; cano

meariũ ↄtentü eẽ iu bemus depu⸗

tatis oↄſuetu dimbo et nullã ſbie⸗

ctis inferre leſonẽ. ¶ Sm aũut

aliañ irirfupen dictõʒ cuuſii
bʒ poſſeſnõis obue à ↄotributarie

ſieri ex illo tꝑe uibemus ſupindi⸗

ctũ ſuſcipientẽ exigi ꝙ eo fiſcalia

exq tradita ẽ ei ſupꝑindeã poſſeſ
ſio nõ aliter aũt ſuꝑin dictũ ſieri

d (Euthi⸗
cis · ff· de pe
mil. uel ſup
P el. le.
e ¶Quali⸗
tatez. et ſie
oↄſcribũtur
bona eius
cui ſuccedit
Bcs:
Eos au
tẽ qui · C. de
cano.lar.ti/
l. fi· et. C de
exac.tribu.
.l.i. li.x.
ſitas· no ꝓ
ſnia plaẽ ·
ut dixmmuſ
C.· de ꝓcut·
Li.
b Hoe ꝗ
q;· imferre.
C.· qñ filcuſ
debi. ſui de⸗
bi. l. vnl.
i ¶Et exigẽ
tiu.S· de ma
neq; aüt · et
JS.· ut om el
k (Exige⸗
re eos⸗C de
epiſ.audi.
iubemus.
(Si quis
aut ex pᷣdi
etis·Fac.ff.
de decre · ab
oꝛdi· fa.qð
ff. de mune
riba⁊ ho · ut
Fdat· C· de
ſuſcepto ·l ·
exa ctoꝛ es·
m anteep
uẽo. damꝰ⸗
at᷑ . ꝙ pᷣlatꝰ
electus ip⸗
ſa electõne
aliqð ius
Habet nec
poſtea eli⸗
gotes mu⸗
tare ofilinz
poſſunt ut
ex de elect.
cũ inter di⸗
lectos · Iteʒ
cõtia; S de
mã · pnᷣ· C.
eos aüt · et
₰ de adim
miſtra otna

08

*
I
ſo⸗

e

ſemn

ſf
B

tef
nu

GH

06

A
ene
Nin
e
fis
net
vten

.
4

W

2haa

niſi ex reſeripto de boc examina

tio ſiat apud ꝓuincie iudicem er

ſnĩa eius ꝓcedat diffmiens eum
quidẽ ſuſcipe ſupindictũ. Si qs
aũt putauerit ſe ledi liceat ei p⸗
uocare ut in ſoꝛo glioſiſſmoꝛum
pᷣſectoꝛũ app ellacõ examinet᷑ et
ſevÿm leges terminos ſuſcipiat.
¶ Sivero aliqñ contigerit dñm
cuiuſq; poſſeſſioms aut nõ appa⸗
rere à ad fiſcaliũ ſolucõʒ nõ ſuffi⸗
cere ut ex hoc ſupindictõis ne⸗
ceſſitas ſuſcipiatur iubemus re⸗
pente hãc tradi hijs qiu ↄſerua
aut otributoꝛia pᷣdia poſſidẽt cũ
omibo qui in ea muemũtur agri
colis et peculijs eoꝛũ et euthicis
et fructibo et aĩalibo et om alio
inſtructo mſtrumtoq; ibi muẽto
ſivero aut pſona q;̃ debeat eas ſe⸗
cundũ leges ſuſcipe nõ inuema⸗
tur aut alio quocũq; mõ differri
ſupindictũ otigeit iubemus ge
ſta ofici apud ꝓuncie iudicẽ ſi⸗
g niſicãtia qualitatẽa ſtatũ eius
poſſeſſioms et omia muẽta in ea
ut ſic eam curiales ſeu exackoꝛeſ
aut vindices à officiales ſuſeipi
ant et ſi potea inuematur q debe⸗
at eam m leges ſuſcipeno alit
ſieri mſi ꝑ occaſionẽ exactoꝛuʒ à
curialiũ aut vindicũ à officialiuʒ
eius peius à mĩus factũ ẽ ei quu
ſuſcepit reſtituatir. ¶ Hoc quo
q; iubemus ut ꝓ pꝑecunns aut ſpe
ciebo in ꝓiunens expeſis nõ exi⸗
gantur collatoꝛes ea q̃ dicuntur
traſmiſſoꝛia et ꝓ hijs aũt q tranſ
mittütur nõ amplius p̃ᷣberi hoꝛx
que ex initio in vna quaq; ꝓun⸗
cia deputata ſüt. ¶ Eos aut qiu
in ꝓuicijs ꝓ quibuſcũq; publiciꝰ
exactõibo dirigũtur nõ aliter in
choare exactões mſi pus in ꝓiũ
ciali iudicio inſmuauerĩt impoſi⸗
tas ſibi de hoc iuſſiones ut exſol
uẽtes fiſcalia tributa nulli p hbons
pieulo aut dano ſubiaceant hoc
ipo et ſuꝑ pᷣuatis negoens obß
uando. ¶ Hoc quoq; uubemus
eis quibo fiſcaliũ exactõ miũgit

2—

nullam priuatarum cauſaruʒ ex⸗
ecucõnẽ omitti ſ̃ eti quid eis ta⸗
le imiungatur nullo modo eos

preſumere hoc agere ne occaſt⸗

one publicarũ ſunctionũ nr̃i ſub⸗

iecti ledãtur. ¶ Si aut aliquis

ꝙ writate publicadebens tribu⸗
ta dicat executoꝛieſſe ſibi alii de⸗
bitoꝛẽ nõ licere ei executoꝛi mole⸗
ſtiam aliquã denoĩatis inferre
miſi pᷣus debitoꝛ ꝓbetur nullo mõ
ommopoſſe publica tributa per⸗
ſoluẽ hoc tñ pᷣus reqri apud midi
cem ꝓucie ſi ꝓ veritate debitoꝛ ẽ
is qui denoĩatus elſt et ita fiet ex⸗
actio.in vtroq; wro caſuſi quis
exequi aut exigẽ citra ea qᷓ a no⸗
bis diſpoſita ſüt pᷣſumpſerita cin
gulo nudabitur et ofiſcabitur et
exilio tradetur.qͥ aũt miũxit aut
pᷣcepit iidex.x.librarũ auri exi⸗
gatur pena et officiũ eius.v.au⸗
ri librarũ ſbiaceat pene. ( Nulli
wro pemtus liceat publica tribu
ta exi gentiũ neq; cenſualibo aut
rõnum ſepᷣtoꝛibo à alnjs quibuſ⸗
dã publico mimſtrãtibo excuſa⸗
cõnem quod in loco ſacro reſide⸗
ant vel ↄotra eos quu dicũt ſe leſo
ab eis in fiſcaliũ exackõe. ¶ Nul⸗
lus aut pemtus moleſtetur ꝓ tri⸗
butis terrarũ quas nõ poſſidet.ſᷣ
etiã ſi otingat agricultoꝛes ali⸗
cui ↄpetẽtes aut mſepᷣticios ꝓpriã
babere poſſeſonẽ illos moleſtiã
ſuſt inẽtes mſi ſoꝛte ꝓpria wlũta⸗
te tali ſunctõe ſe fecerit obnoxi⸗
um. ¶ Eos añt ꝗᷓ publica tribu⸗
ta exigũt iuſtis ponderibo et mẽ⸗
ſuris vti pᷣcipimus ut neʒ in hoc
nr̃os tributarios ledãt. Si aũt
collatoꝛes putent ſe grauari hiue
in menſuris ſiue in ponderibo ha⸗
beãt licentiã ſpecierlũ quidẽ men⸗

ſuras et pondera gloꝛioſiſſmis p̈⸗

fectis auri vro argẽti et reliq⸗
rum metalloꝛũ pondera glioſiſſi⸗
mo ꝑ tpa comite ſacrarũ largiti⸗

onũ acepe et has mẽſuras a pon⸗
dera in ſcſſima vmuſcuniſq; cim⸗
tatis Fuari eccleſia ut ſecundũ ea

E

tpam iuſſionem m expeditis vbi

Solucõ ut grauamen collatoꝛum a fiſcaliuʒ ciuitati otigerit ex ꝓpris ſubſtã e. Eiube⸗
inn e. de illacõ et miitaresa alie expenſe tijs hec medebũt.¶ Qullivero li usruſen
le.l. i ft. fiant. ¶¶ Ciutatũ vro noſtre rei ceat eoꝛũ qui in officõ ſũt gloꝛo⸗ E gu⸗
S. et. i v et · l. pu.et habitãtium eas pfecte ꝓ⸗ ſiſſmnoꝝ pᷣłectoꝛũ ã in alio offie7d berna
. aen ſyicientes iubemus nullã omino aut ſela oſtitutoꝛũ talia rõcinia Finmice
aür-latrock eſſe licentiã fiſcalium exactoꝛibo omitti neq; ex pcepto euiſdẽ ad⸗ S. de nõ al⸗
ma. C. de e⸗ omumcare pecunijs que ex oꝑibo miniſtracõis à alterius iudicis et · S. de ecc⸗
et eler ·li qs et frumentis ciiutatuʒ et aquedu ſep̃ᷣti nec ſie pragmaticã aut aliã ti · et · . de ee
he de of· cis et alijs quibuſlibet ſolemm⸗ ſanctioneʒ aut ſacrũ ↄmomtoꝛ⸗ cleſ re · im⸗
. ↄgruit- qu ibet lolemm⸗ anckion eʒz aut lacru ↄmomtoꝛi⸗ mo. ali.
b» QAd hoe bus aut ſalarijs deputate ſunt à um accipiat pᷣcipiens ei aliquud 8 (Congi 3
inbemus .· s. retinere aliquid ex eis aut adꝓ⸗ tale ſ̊ ſi quid hmõi fiat licentiaʒ tucõ bo. ut
ma pii pruium lucrum redligere ſed ſine habere vmuſcuuiſq; ciuitaus ſeiſ opor eps “=
li indi. Enul aliqua dilatione aut immmutio⸗ ſimum epm et eius pᷣmates non et.S. de mo⸗
li·ff. de offt. ne hoc pᷣbere ut ꝓſiciãt in quibo reſpondereꝓ memoꝛatis capitu⸗ nach. et · .
ar ia geß ab initio deputate ſunt operibuſ lis talibo pſoms referre aut no ari⸗⸗
Aäa, ſed neq; poſſeſſoꝛes aut habita⸗ bis ut hoc agnoſcentes et illatũ d n.o
tatẽ. ſcʒ aut toꝛes cintatum pᷣſumere quoli⸗ ciiutanbus damnũ ex eoꝛuz ſba 4s oportz.
„ 4 Pu. bet modo auferre aliquud ex ip reſtitui iubeamus et ↄopetentẽ vmn Samul.
up B. . in re n It Pmates. ſc;
ſcimis Cut ſis pecunns aut nomine deſcrip⸗ dickã talibo inrferamus. ¶¶ Sup cccaſtirco
omes tã ci⸗- Anum aut ꝓ ſpoꝛtulis dare ali⸗ hec iubemus ſcrimarijs operũ ſbß ut archipſ⸗
m; mili.t 6. quid ex hijs aut expendere. Si ßfecto ſacroꝝ pᷣtoꝛioꝛũ oſtitutoſ biteros e
tielſtee quis autem aut dare aut accipe nullũ pticipiũ ad talia racõcima aiiter
neceſſitatẽ. ex hijs pſump ſerit inbemus eun omnino hr̃e vacãtibo ombo ꝑ qꝗᷓ tes ecfaln.
et. s· de am⸗ dem de ſuo in duplici quantitate eis lue gnaliter hue ſpecialiter ci dicuntur
e Diſpen⸗ boc ciuitati reddere·ſed neq; ꝓ aliq d tale pᷣiulegiũ ↄceſſuʒ eſt à uae Eſe
dia Fat. C. uinciarum iudices aut eoꝛum of poſtea impetretur ꝓ pᷣdictis enĩ uerentiſſi⸗
qñ et quib⸗ ſicia aut alium quemlibet omm⸗ cauſi s rationes nulli ↄmitti volu⸗ mos nõlo⸗
Fabsl. no pticipiuʒ habere aliquod ad mus miſi nos ꝓdeſſe ciuitati bus i
r. pub. nõ pdictas pecumas aut eoꝛum diſ ſtimantes virum bone opimo⸗ né alge 6
npatimur. penſacõm ſemet ipᷣm mſcere.ſed ms et digintate oꝛnatum elege⸗ facte elecci
ey. ciiutatis ſanctiſſimum epiſcopũ rimus qui debeat a nobis inſep⸗ debent
eæt primates nec non et eius poſ⸗ tam diuinam iuſſionem peapere mnwere u⸗ =
ſeſſoꝛes conſtituere qiudem pr̃eʒ ↄtinentem ꝑ noſtram piam ſub⸗ in. dil. docẽ
ſolt ciuitatis et frumentarios a ahoſ ſepᷣtionẽ et illius nomen digni⸗ dus ec.
H hmõi diſpenſatoꝛes ſm gulis au⸗ tatẽ et cauſas et tpa quoꝛx ei rõ⸗ maerve t.
randuũ. Ehſ⸗ tem annis impletis ſanctiſſmuʒ cima omittimus· eos autẽ qu a m Propo
ue autom. epᷣm cum.v.pᷣmatibus ciuitatis talibo pſoms rones exigũt omeʒ ſitis· nõ ta⸗
([Omes raeõneʒ exigere eos qui ab ipis hĩe cautelã iubemus alic queſti⸗ Fe⸗ l⸗ “
ri.: ut.6 ut oꝛdmati ſunt et hi quidem ex ta⸗ onẽ nullatenus ſuſtinẽtes. ¶Ad n dicen⸗
nulli indi⸗ E. libus racõcinijs apparuerit debi hec ſcmus in nullo rei pu.ñe lo⸗ tel ſ dicti p
ſas veror. tum à remanſiſß exigi hmõi diſ⸗ o eüdem ĩm et iudicẽ eſſe et lo⸗ maegg
Kien de nſatoꝛes picuil ſtitu⸗ loꝛioſi
feiſſims e⸗ penſatoꝛ es piculo eos conſtitu⸗ ci ſeruatoꝛem gloꝛioſiſſmoum tis. in buſ
piſcopis. H entium et vtilitatibo quibo depu⸗ pᷣfectoꝛũ aut mg roꝛuʒ militatus eligũt ilos
82 . e· nſg . tati ſt reſeruari. ¶ Si quis au⸗ cinguli.ſ̊ nec aliquã exactõʒ fiſſa tres Eoncit
3 Kcu, tem ex pᷣdictis diſpenſatoꝛibus lium tributoꝛũ agentẽ loci ßua⸗ P (na
rendiſſmmiſ. meſſicax inuem atur repente hũt toꝛ em eſſe gloꝛioſiſſmoꝛumpfe⸗ in aͤlib; ele
H 8ꝛ . e · C. remouere iubemus aliumq; ꝓ eo ctoꝛum aut magiſtroꝛum milita-⸗ ric utꝗᷓ .
ercnee et a ſdſſimo ciiutatis epiſcopo et tum et ſinpliciter dicendum nul⸗ „Eelorteo3
Peraug. rretliquis p oꝛibo ſicut pᷣdictuʒ eſt lum in ꝓuinens fieriloci ſerua⸗ s · quomõ
i(Et mona oꝛdinari ſeentibo hijs quu deno⸗ toꝛem pᷣfectoꝛũ mſi ꝑ nram ſcri⸗ opoꝛ · e .· ¶h
chis · H 8ꝛ · minant eos ꝙ ſi quod damnum de deo · et · E

vtilitas exigit loci uatoꝛes mit
ti eiuſdẽ pᷣſecture que debeat ꝓ⸗
indere mlitaribo expenſis. Si qᷣ
dem aüt extra hoc delmq̃tur vel cõ
mttatur qui quidẽ loci Fuatoꝛeʒ
ſuum fecit.xxx · auri librarũ pena
exigetur reſtituturus et ome dã⸗
num qð p eũ qͥ ab eo directus eſt
aliqui ꝑptulerimt quivero pᷣſũpſe
rit et ꝓprio cingulo et digmitate
et miitia p̃uabit᷑ et.x.auri libra
ruʒ pena mulctabitur. Prohi⸗
bemus autẽ ad hec et in piuncijs
exiſtẽtes iudices ciuiles et mii⸗
tares in ciuitatibo aut caſtris lo⸗

ciuatoꝛes in ↄmiſſis ſibi ꝓuin⸗

enjs facere exquo videlicʒ in ꝓiũ
ciam acceſſerint et mquãtũ jin ea
adminiſtrat.v.auri librarũ pena
imminẽte tã faciẽti loci Fuatoꝛem

iudie qᷓ; feri pſumenti.¶ Anteq;

——

vero m ꝓuincias vemãt iudices

damus eis licentiã vices agẽtes
ſuas inſtimere qui omia debeant
uſqʒ ad ſui pnñtiam agẽ q̃ poſſmt
ipᷣi iudices facere citra tñ nouiſ⸗
ſimũ ſuppliciũ à mẽbri abſah onẽ
ſi ſi quus ex iudicibo m iuſſionẽ
nram in aliã fegionẽ mittatur li

ceat eiꝑ ſimilẽ modũ loci fuato
rem ſuu facere. ¶ qubemus autẽ

omes iudices tã miitares cqᷓ ci⸗
uiles pꝑ ſe requrere eos qͥ latro⸗
cima aut violentiã à rapinã rerũ

aut feminarũ aut alia qlibʒ illici⸗

ta in ꝓuicijs omittũt et ſupplicia
eis legitim a inferre neq; ꝓ bijs
cauſis accipe aliqiud ↄſuetudi⸗
nis noĩe ut omes vndiq; colla⸗
toꝛes nr̃i illeh ſeruẽtur.õ enĩ p⸗
mittimus cuilibʒ maioꝛi à minoꝛi
militari iudici aut latronũ mſecu
toꝛ es à violẽtiaruʒ imbi bitoꝛes à
tribunos ꝙ talibo cauſs in ꝓun
cijs oꝛdinare aut qiu debeãt ali⸗
quos examĩare ut nõ ptales oc
cahones amplioꝛes violentie in⸗
ferãtur ꝓuincialibo. Si quis aũt
iudicũ hoc nõ cuſtodierit ogno
ſcat nõ ſolũ cõmiſſo ſibi cingulo
ſpwliãdũ ßᷣ·x. librarũ auri penam

exſoluere eo ꝙ; preſumpſerit ta⸗

lem cauſaz aſſumere · poſt toꝛmen
tavero et ſbᷣ e oſſcacõʒ in exiluim
dirigendũ et in inſulã relegan⸗
dum. ¶ Ad hec iubemus ꝓ uinci⸗
arum iudices et eoꝛũ officia ſi qñ
de ciutate ad ciutateʒ venerint

neq; ang arijs neq; deſcp cõibo

aut alns expenſis collatoꝛ es gra
uare.ß ex deputatis hibi de fiſco

annoms expenſas facẽ. ¶ Sup

boc ſcimus ꝓiũciarũ iudices om
mbo modis poſt dehcõʒ cigu⸗
l.l.dies in ꝓuincijs omoꝛari et
ↄuentõ es aliquas ↄtra ſe mouẽ⸗
tibo rñdere. Si vero ↄtigerit ali⸗
quos añ opletos ·l. dies deſerere
ꝓuinciã iubemus omnes ab eo

damnũ aliqð paſſos ſmul ingre

di apð ſaſſmũ metropoleos eßm
euiſſdẽ ꝓuincie et ſõ geſtis monu
mentoꝛũ vnũquẽq; tãgentẽ ſan⸗
ca euãgelia palã facere illata
diſpendia et exillius ſbᷣa contra
quẽ talia facta ſunt monumẽta
ome dãnũ leſis reſtitui piudẽtia
et piculo ꝓ tpe pᷣfectoꝛũ et otra⸗
ctarũ euiſde ꝓuincie ſcentibus
q; h hoc oplere neglexerint ipᷣi
ex ꝓprns facultatibo omia dam⸗
na leſis reſtituere compellentur.
Si qus aũt ex uidicibo ꝓiũ⸗
ciarũ aut euocetur ad aliã admi⸗
mſtracõʒ à opus ad alã ꝓiũãciaʒ

ei credatur iubemus eũ legitimo

ꝓcuratoꝛe ↄſtituto ↄouencõ es ꝓ
dãnis ꝓponẽtibo rñdere qð mſi ſe
cerit ſimus monumta apðõ ſciſſi:

mũ epm ſicut ſuꝑius dictũ ẽ agi

et ꝙ dãms illatis eis iurãtibo m
geſtoꝛũ Itutẽ ome dãnũ reddi
ꝓudẽtia ſiłr et piculo ꝑtpus pᷣ⸗

feckoꝛũa vmuſcuiuſq; ꝓuicie otra

ctaruʒ. ¶ Omes aũt perumarias
penas q̃ pnti lege ↄtinẽtur a comi
te ꝑ tpus pᷣuatarũ rerũ exigi eo
q̃ pntẽ legẽ nõ Fuãt et nr̃o fiſco
vendicari ſcimus q mſi eas vendi⸗
cauerit ipᷣe cũ admimſtrãte ſibi
ſcola ex ꝓpa facultate hmõi qᷓti⸗

tatẽ ſo luẽ coger· ¶ Que igitur p

Kncimus.
a ¶ Eum. ſez
Liacun⸗ di
nterdi
ere
cam · ut · e . ti ·
in nouelliſ.

C¶Sʒ; neq;·

ognoſcunt ·
uẽ electu⸗
ri ſũt ĩ epᷣm
et pxnme in
nuitur a et
ſic mepte

mutat mate

riam.

d LNoc ch.

ex triũ · Re cõ
ſtrue ut ex e

lectõe triuʒ
c. et ſẽ no.

qꝙ· xxx v.an.
debz habere

epus ſiẽ et

plbiteri ut:⸗

c · EG Hlbite
rum. Itẽ nõ

q tres debẽt

eligere ſuffe
cit tñ duos
oſentire ut
C. de decul.

..noĩacõnũ⸗

et i deo tres
et nõ ꝗ̃tuoꝛ
uel duo α
naturaliter

hoĩes diſcoꝛ

dãt et illis
caſibo poſſe
eſſe ꝙ nõ in
uemiret᷑ ma

ioꝛ ps ut · ff ·

de ar. Item

ſnvnuſ. Gpn

cipaliter.
eOꝛdma⸗
tis · na depo
neretur ſi ta
lis nõ eſſet.
P uria⸗
lez retindat ·
olim eccia
tres retine:
bat er qrtã
curie dabat
ut. S· q mõ o
poꝛ: e⸗ E etr

neq; ex offi⸗

ciali · et · e.
ſ h̊ qnidẽ·

amus

aũt· cũ alijſ.

licʒ olm la
icus nõ eli⸗

geretur Ut

preſentem ſalutarem legem in p
petuũ valiturã ꝓ vtilitate et ſtatu
nr̃oꝛũ collatoꝛũ diſpoſuimus tua
gloꝛia inuiolata ꝑp omma ußare

feſtin etam ommũu noticiãa wmre

faciat edictis qiud eʒ in hae re⸗
gia cutate ſalenice ohas p⸗

ceptis aũt apud clariſſmos ꝓ⸗

iũciarũ iudices directis ut p eoſ

omibo collatoꝛibb mamfeſta ſtãt
De ſaſſimis epiſa deo amabilib⸗

reueretiſſimis clias a monachiſ.
F mpꝛ iuſt. au. pe

E guterna ea buleginjs
alnſq; diuerf capitulis ad
anctiſſimas eccias et alias wne
rabiles domos ptinẽtibo jam q⸗
daz diſpoſuimus .· ſup ſeĩſſimis au
tez epis clericis amonachis du⸗
duz m diuerſis oſtõibo diſpoſita
cũ ↄpeteti coꝛrepcõe hac ophen⸗
dere lege pſpeximus. ¶ Sanci
mus igitur quotiẽs opus fuerit
epᷣm oꝛ dĩare elericos et ᷣmates
ciiutatis cuius futurus elt epᷣus

oꝛdinani mox in tribo pſoms de⸗
creta facẽ ꝗꝓpoſitis ſacro ſeis euã

gelijs piculo ſuarum aĩarum di⸗
centes imn nißis decretis q; neq; ꝓ
pter aliq; donacõʒ à APpter aliqᷓ;
ꝓmſſionẽ aut ami ciciã à ꝓpter
aliã qualibʒ cauſaʒ h̊ ſeientes eoſ
recte et catholice ſidei et honelte
eſſe vitelras noſſe hos elegorue
et q neq; vxoꝛ es neq; filios ali⸗
qui eoꝛũ hñt neq; ↄcubimã à ſili⸗
os naturales ↄgnoſcũt eũ habu
iſſe aut habere ſip̃us vxoꝛẽ ali⸗
qius ex eis habint et ipam vnã
et pmã et neq; viduaʒ neq; viro
ouũctam neq; legibo à ſacris ca⸗
nonbo veloſtoõnibo imterdictam.
¶ Sed neq; curialẽ aut officia
lem bůc eſſe ognoſcunt aut ſi eu
riali à officiali ſbiacet foꝛtune ſci⸗

unt eum in monaſterio nõ mius

xv.annis monaſticã ↄuerſacõʒ
impleſſe.
opoꝛtet in eri qꝛ nõ minus qᷓ;.xx⸗
xv.etatis annos habʒ is qu eli⸗

gitur ab eis ↄog noſcunt ꝑſonas

glionſſimmo ß̃ p.

Moe quoq; decretis

ut ex t rium pſonarum ꝓ quibus
talia decreta ſuũt facta melioꝛ oꝛ⸗
dinetur electõe et piculo oꝛdinã⸗
tis. ¶ Curialẽ vero wi officialez

qui ſi cut dictũ eſt.xv.ãms in mo

naſterio ouᷣſatus eſt et ad epᷣatũ
ꝓuocatus ẽ liberũ eſſe ꝓp ria foꝛ⸗
tuna ita tñ ut liberatus a curia qͥr
tam ptẽ ſᷣe ſue ſibi retineat reli⸗
quis aũt rebo eius ᷣm nraʒ legẽ
curie et fiſeo vendicãdis ¶ Da
mus aũt licentiã decreta facien⸗
tibo ſi quempiã laicoꝛ pᷣter curi⸗
alem et officialẽ dignũ memoꝛa⸗
ta electõe eſſe putauerint hunc
cũ alijs duobo clerieis aut mona
chis eligere ut ſi laicus hoc mõ
ad epᷣatum eligatur nõ repente
epᷣus oꝛdin etur pᷣmo clericis
non minus trib⸗ menſibo onume⸗
retur et ita ſcãs regulas et quoti
dia nũ eccie mimſteriũ edoctus
epᷣus oꝛdiĩetur.qui enĩ debʒ alios
edocere ab alnjs poſt oꝛ dmacõʒ
doceri nõ debʒ. ¶ Divroita. eue
nerit ut in quibuſdã locis nõ in⸗
uemãtur tres pſone ad talẽ ele⸗
ckionez opoꝛtune liceat decreta
faciẽtiba in duabo weil in vna pſo⸗
na decretü facere eos omes tam
dictas a nobis habentes teſta⸗
cões. ¶ Sivro quu debent epm
eligere citius ipᷣa decreta intra
vi .menſes nõ faciãt tũe piculo
ꝓprie amme ille quẽ cõpetit oꝛdi⸗
nare ep̃m oꝛdinet ombo alns qᷓ

5pᷣdiximus obſuãdiſ. ¶ Si qius

aũt citra memoꝛatã obfuacõneʒ
epᷣus oꝛdin etur uibemus hũc mo
dis omibo epᷣatu depelli · etã illũ

—

qu pᷣter hoc pᷣſũpſerit oꝛ dmare

ſegregari vno anno ſacro mim⸗
ſterio et omeʒ eius ſpᷣaʒ ꝗ quoli⸗
bet tpe aut mõ in euus dniũ dedu
cka eſt ꝗpter culpã quã fecit dño
eecleſie cuius epus eſt vẽdicari.
¶BSi qius autẽ ante epᷣatus oꝛ⸗
dinacõʒ electũ epm accuſauerit

in q̃libʒ cauſa qᷓ poſſit ̃m leges
et canões euis impedire oꝛdĩa cõʒ

Differatur hmõi oꝛ dinacõa pᷣus

8. quomõ

opoꝛ · e. Ci⸗
5 .
Oꝛdie⸗
tur. ß hodie
B cꝛrectuʒ
E iure cano
nũ.nã nõ E
epm mſi fu
erlt aut di⸗

aconuſ aut

pᷣſbr aut in
ſᷣ ſidiũ ſub
diaconus
ut in decre.
lx.diſ.c.ul.
ß poſtala⸗
ri pᷣt ut diſ.
lxi oſius.ſ̊
hodie ſbᷣdi
aconuſipe

iut ſmepo

ſtula cõe eli
getur ut ex

de tpi oꝛ. c.

a multis.

men
ridiculũ eſt

eoſvelle do
cere qᷓ non
du diſcere
didicerunt
ut ait tuliuſ
et h et ad h̊

pff. de eden

do ſi qs ex
C. phibe.
et . C. de · · et
cle. cũ eleri
cil · Cipeue
ro. et. S· cõ⸗
ſti · q de dig
mtate · ibi
eũ nãq;· ꝛc·
et f ad.l.

l·ſi vxoꝛ·.

iundex.

ellGnaa
nus & pro
ommb⸗ eli⸗

git ut et. ff.
cuiuſq; v

muͤ.l. Item
Ci · et · S· de
q̃ſtoꝛe · Ci⸗
et⸗ar. C. co⸗
mũia. de le.
l. ſ duobo⸗
et ar. ff. de
indi. l. non⸗
nũqᷓ; aüt.

X

aà (Sivero qui· cõ⸗
petit · id ẽ is cui cõ⸗
gruit · Eſt aut is q̃ᷓ

peſt ep̃o uel archi

epᷣouel ſmiliß ho⸗

die uſq; ad tres mẽ

ſes ut ex de elect · et
elec.ꝓoteſt.cum no
bis olim.
b¶ Si aũt citra.ob
ſeruacõ eʒ.puta q;
p ſuffra giũ eſt ele⸗
ctus ut ꝗ· E p om⸗
mbus:

c¶ Si quis aũt dif⸗

ferente·alias defici
ente id elt d ifferẽ⸗
te uſq; ad tres mẽ⸗
ſes na interim nul⸗
la faciẽda ẽ exami
nacõ cũ accuſatoꝛ
deſſtit ut m nouel⸗
lis.e·ti · er facit ad
Ciſtũ ·s · quõ opꝑoꝛ
epiſ. Eſi quis aut.

et · Eſ tñ ·et · Eſ vẽ a⸗

d ISi quis aüt. ex

amĩa cõʒ. ſcz accuſa
cõis q infertur epᷣo

eli gendo⸗
2 Supius ut. s.
e. C.h qs aũt circa.

f ¶ Pre omibo aüut.

auri · dati ſiue ab im

oꝛdinato ſiue ab a
lio ut · ff. de calu. l. ee
generaliter. ⁊ facit
C.eſi quẽquam·et
Js· quõ opoꝛ.epilſ.

Eſed neq;· et. E et
hanc Sʒ quid ſi ig

noꝛauerit electus.
heñ . debet eum ſcit
renũciare im mam⸗

Gſecrantis et tune
iße ß reelig ere eũ

ut · i. q· v. e. pñtiuʒ.

contra eum ꝓpoſitam cau⸗
ſaʒ ſue pntæ accuſatoꝛe et

ab eo ꝓpoſitã cauſaʒ exe⸗

quente ſiue etiã differete
p tres menſes ſuã accula⸗
tionẽ implere et dilgẽter
examĩari a ab eo a quo ſu
turus erat ep̃us oꝛ dmari
et ſi quidẽ obnoxiũ eũ ac⸗
cuſatoꝛ inuenerit phibea⸗
tur oꝛ diacõſi vro obno⸗
xius nõ oſtendamr oꝛdi⸗
nacõ quidẽ nõ impediatur
accuſatoꝛ aũt ſiue nõ ꝓba
uerit ſiue etiã effugeit p⸗
poſitã a ſe accuſacõʒ ꝓmn
cia in qua habitat abicia⸗
tur. iquis auũt añ ex⸗
amĩacõʒ accuſatü oꝛ dina⸗
uerit oꝛdiatus quudẽ a ſa
cerdo tio repellatur.quive
ro talẽ oꝛdiare feſt maue⸗

rit ſupius dicte ſbiaceat
Pene tã m ãnali ꝓhibicõe

ſacri mimſterij ꝙ; etiam
ut omes eius res eccie vn
dicẽtur. ¶ Pre omibo illð
ſeruari ſeimus ut nullus p
ſuffragiũ auri aut aliaruʒ
rerũ epus oꝛdĩetur.ſi qͥd
aũt tale cõmittatur ipi ſe⸗
met ipos et dãtes et acci⸗
piẽtes a mediatoꝛes eo
Fm ſaeras ſepᷣ turaſa ſacraſ
regulas dãnacõʒ ſbiciunt
et ꝓpterea qͥ dat et qui ac⸗
eipit et mediatoꝛ euis fa⸗
ctus ſacerdotij à cinguli

bonoee à cleri remoueãtur
ꝙ autẽ ꝓ hac cauſa datuʒ

eſt eccie wvndicetur cuius

Wlunt ſacerdotiũ cõpare

¶ Siwro laicus foꝛte
bac cauſa aliqͥd accipiat

ut mediatoꝛ rerũ eſt fcũs
datas fes in duplũ eü exi⸗
gi iubemus eccie vendicã

das. 26 ſolu aũt que Fm
bic modũ dãtur vedicari

pcipimus ſ̃ etiã omnẽ cau

tionẽ ꝓ hoc quolibʒ modo

ex poſtam et pig noꝛum et
ſideiuſſoꝛũ dacõʒ et omnẽ

aliã caucõneʒ quãlibʒ vaca
re ſimus et ſup hoc qᷓp ꝓp⸗

mſſionẽ accepit nõ ſolũ p
ↄfeſſone reddat ſ̊ etiã aſi
ud tin quantũ ꝓſeſſio otinʒ
exig atur qð debʒ eccie da⸗
ri. ¶ Si quis aũt epᷣoꝛum
Rue ante oꝛdmacõʒ ſuã li⸗

ue poſt voluerit ꝓprias res

aut ptẽ earũ eecie offerre
cuius ſacerdotiuʒ acce pit
nõ ꝓhibemus et om ode⸗
nacõneã pena pñᷣtis legis
liberũ eũ eſſe ſancimus ſed
etiã omi laude dignuũ midi
camus qm boc non eſt em⸗
pcõ oblacõ.

epis q̃ ſubſeqñnter pñti le⸗

gi inßra ſut. Jubemus igit
biſſimos quidẽ arcbiepoſ

et priarchas hoc eſt ſem⸗
oꝛis rome et oſtãtinopole

os et alexandr ine et theo⸗

poleos et hieroſolimoꝛum
ſi quidẽ cõ ſuetudo habet
epᷣis aut clericis in eoꝛum
oꝛdmacõne non minus qᷓ;
qᷓtuoꝛ libras auri dari ipa

ſolũmõ preberi qᷓ oſuetido

recognoſat plus autẽ ab

bac quãti tate mchil ſupræa

xx · libras auri pᷣberi. Me⸗
tropolitas aũt a ꝓpria ſi⸗
nodo à biſſmis priare his

oꝛdinatos et alios omes
epos qui aut a priarchis
aut metropolitis oꝛdinan⸗

tur dare ꝓ intromiſticis q⸗
dem ſol. e. not arijs autem
oꝛdinãtis a alijs miſtrãtibo

ei et ſolẽmter accipiẽtibus
ſołccc.iwero eccie red⸗

ditus minus quidẽ qᷓ;. xxx ·
auri libras p annũ red dãt
nõ minus aut.x. ꝓ introm
ſticis ſoł cc· ſ wero minus

quidẽ .x · nõ mius aüũt. v·

„— e 0σ
ſey

A

ſiita dixit palã of⸗

. (Prooſuce
tudimibo aũt illa ſola pmit⸗
timus pᷣberi ab oꝛdmatis

pam romanu ut in

vere dat romams
ſed nõ ſcᷣm foꝛmã

m (Plus autẽ id ẽ
non mmus⸗.

diticio ut in nouel

ſic et alias ꝓ vili cã

ut . S. de inð. Ene au

gGis redE .

¶ Si vYero laicuſ:
nideiuſſoꝛũ·no par
miſiſſe ut hic.et.S.
neq; · et · Cet hã c. et
epoꝛum. oblacõ. ꝙ

fero ut eligar ep̃us
licitũ ẽ ym Jo.ut.ff.
de pollicita.li.nõ
ſemp· et / f.. de officõ
p.lbarbarius-
i¶ Pro oſuetudmi
bus · ſez qma ſie elt
cõſiietudo et bona
ut in aliquo ſerue⸗
tur ut ſubicit. ſccus
ſi eſe mala nam nõ
ideo pᷣſtarentur q;
eſ aſuetudo ut..
ut nulli indic. Pma
colu. bi male enim
⁊c.q eſt otra.

nouellis · e. ti · et iſte
huins. l.

¶Et theopoleos.
id ẽ anthiocenum.

n Pro intromiſti

o (Permttimus.

nõ p̃ſtãtur ſpoꝛtule

tem. in fi. E

Hec aũt q̃ p̃be
re. pſbr · q arhp ſbr
dicitur ab archos
qð ẽ pnceps quahñ
maioꝛ inter ahos
pᷣſbiteros·
b Sed hec quitẽ ·
pᷣ dictaʒ· q; ſcz. x v·
anms ſteterunt in
monaſterio ut diẽ
s· · Eß neq; · et · ¶
curialem.
Diſpoſunnus.
ut. S. de eccle · ti · in
terdicimus-
d Sue. ut. S. de cõ
ſti.qᷓ de di . Cillud ·
reſbiteroſ.ali
as Ppſbiteris ·
f ¶ Diacon es aliaſ
g Subdiaconeſ-
als ſᷣdiacomis·
bCognacõms
uel agnacõis cũ ho
die noõ ſit dia ut. S·
de here. ab intelta ·

Cex bijs
Permittimus.
a lind m milite ſecu
lari q̃ nullo mõ ad
mittitur ut mſti · de
excu.tu . Cidẽꝛ ĩ mi
lite · h nuqͥd pᷣt eſſe
telt amentarius uel
datiuus.Nen.nõ ut
Hic a ↄtrario:ar ff.
de of. eius cui man.
.l. i. Ci.
k ¶Hoc fecerit · id
ñ declarat H̊ mfra
q̃tuoꝛ mẽſes g ſi nõ

fecerit indicat ſi⸗

bi in aljs pᷣm plac.
et ẽ ꝓ eo · S· de here.
et fal. Enõ aũt · er · ff.
de of. eius cui ma-
ẽ iu.l. i. Ei · Sʒ Jo. et
y· ↄotra· dicũt em
m alia ſibi nõ pᷣin⸗
dicare ut. C. de excil·
tu.l. voluntaria et
mu. ſub. l. ij. et cÿ H
dic aiſi qͥs H̊ fecerit
c.exponũt · i. ſi ita
tutelã ſuſcepit ſolẽ
nit᷑ nec en aliter ſu
ſcipe debʒ nullũ ex
in alia c. hq p mle
giiũ hñt clerici qui
ſtãt ut celerici non
als. ut. C. de epiſ. et
cle.l ghaliter·ſ̊ qd
de lectoꝛe et catoꝛ e
et alijs clericis qui

fiat miuria.

auri libras ecclehe red di⸗
tus eſſe cõtigerit ꝓ intro⸗
miſticis qiu daʒ dari ſołl.
omibo aüut alns ex oſuetu
dine peipiẽtibo ſol ec. Di
autẽ mmus quidẽ.v.non

minus auũt ij auri libras

redditus habeat pbere ꝓ
mtronnſticis ſoſ.x viij. om
nibo aũt ex oſuenidine p⸗
cipientibo ſołxxiiij.ſi aut

mimnus tres nõ aute mmuſ

duas auri libras quanti⸗
tas reddituũ eccleſie opꝑi⸗

atur dare intromſticis
quidem ſoł- xnj. ꝓ omm ve

ro alia ↄſuetudme ſoł. vi.
epm enĩ eceleſie mĩus du
as auri libras redditus
habentẽ neq;. ꝓ introm⸗

ſticis neq; ꝓ alia qualibzʒ
oſuetudine dare aliquid

pmittimus. ¶Nec autez

p̃bere diſpoſuimus pᷣmus

pᷣſbᷣr oꝛdmantis epᷣi et ar⸗
chidi aconus ſuſcipiente

ex cõſueuidine peipiẽtibꝰ
duudãt hec. ¶ Hoc igit

mibemus ommbo mocdis

obbuartut nõ ex talbo oc
cahlombo eccie debitis p⸗

grauẽtur et ſacerdot alia
venalia hãt.Si quis aũt
ult ra quantit ateʒ a nobis
diffintaz ꝓ intromſticis
aut ↄſuetudmibo quolibʒ
modo pᷣſumat accipe iube
mus quic qͥd pluſ accepit
triplũ ex rebo eius vẽdica
ri eccie dãtis. ¶ Sed hee
