36 aſſe Pt ut. ff. de redes et poſt illos adlega
inoff. tr. l. fr et. l. nl · tarios et ſideicomſſarioſ
ſen. te ſiẽ qmiliber
legatarius vel fide

icõ miſſarius tante H

erit. et · Gſ v ero nullus · ac ·
¶RKeſpicimus. q; moꝛtuo hẽtur. ut ff· de ↄiñ· cũ. e. Ri
.l. i· Eſ Pater . tnes ſc ut omes obe · in · ꝓ· ĩ pnᷣ · et ꝗ
¶ Decies mil⸗/ de leno in. i. coluna. et de nup · Cß hie.
8 is. Huius · ut · S. e. ſemp.et.· Chijs igitur.Sʒ et
alie multe hoc vo lũt et intẽduũt.ut ꝗᷓ.de nup· C.diſponat
et. ff· ad.l.Fal.lłum pn vñ poteſt dici legis:in ghᷣe · pri⸗
ma verioꝛ elt. eid eſt nomiatim et hoc exigitur ſi ẽ maſ⸗
b¶ Expᷣſſm · culus vl feĩa inr iſto. ut. C. de lib. p. l. k
CECp enłl olim cõtn in femĩs ut in ſt. de exhẽ. li . Ci ·
Poluit · q· d· nullo mo; ſed nũq̃d q dicta ſunt m exhè
dato locũ hñt in p̃terito.Nñ. ſi a ꝓꝑr̃e in cuins ẽ ptãte eſt
pᷣteritus mpo iur nõ valʒ teſtam ẽtu ſiue cauſaz pᷣtericõmſ
expreſſit ſue nonut · C. de lib · p. l. f. Ppenlet mſt. de ex⸗
hẽ.li.i.Gñ.Si aũt ab aliquo de linea materna ſiue cauſa
exp̃ſſa ſue nõ. vʒ teſtamẽtũ ut inſt · de exhẽ. li · penl. et
ff.de cõtra·ta.lillud. Gad teſta · Sʒ hodie cã pᷣtericõm⸗
debz inſeri a teſtate et ꝓbari ab bedib utꝗᷓ.cu de app. co.
Caliud. ⁊· Cſiue i git· dem ẽ in eſnãcipato filio·ſꝙ de
beat inſeri cã pᷣtericõms ut ꝗᷓ ut cũ de app·co⸗Eſiue igit᷑:
et. Caliud: vñ patʒ ꝙ in duobovltinns caſibo qñ p̃ᷣterit᷑
quis a lin ea materna vel a pr̃e emãcipatus vlmm etiã
ſine cauſa hodievero cũ ca locũ hʒ qð in hoc· ¶dꝛ. Itẽ qᷓ⸗
re nõ vocatur exhẽdatus mter eos qui noĩati fuerunt in
teſtamẽto cũ ipᷣe fuerit noĩatus.ſen. qꝝ ipᷣe fuit noĩatus
ad damnũ nõ ad lucrũ et hoc mõ intellige bũc. Itẽ nũ

am ꝗᷓ eſt ab inteſtato woca iße ßᷣ ac al⸗
. „ , Exneus admit
Hſoncaadd alos vniren? drut kk. de adob.
n oĩbo aũt m quibo ſep⸗ pr· E qu duos.
tis nõ ↄpletibo vocamuſ. à Item qᷣd ſ Eſtara
ſ. P nz vnum numũ nunchi
ex teſtõ pſonas aut ab in lesauitaſocres ſen⸗
teſtato et ceeteros · damus ſuitutus nõapleuit
om̃ibo talibo ꝑſoms ſieri ſuã volũtatẽ · nuq̃ꝗ
heredes et aditioms: aut dceſos buius nu⸗
aà HeO re⸗
ꝙ herede geſtioms babe ditatẽ puabo ag

natos qͥ q̃ſi ex tebi
to ſperabãt ut · ff.
ꝓ ſocio.ilłet q;: NRñ.
. iſc. nã plus dilexit
me teſtator cũ eis michil legauerit michi aliqͥd ut inſti:
de her.mſti. Eſ plures: et/s.e. E ſi qͥs aut· et: ſi vero
Sivero. accipitur ꝓPevel ꝓ certe. aut non⸗
eduxnnns. ut.s. e· Eſi v ero inſtitutio·
¶ Socatur.· al ſcʒ non facto teſtamẽto nã hic velut ex
tel tamẽto admittitur hnius.l.auctoꝛ itate.·
m¶Ad e?neos.q admittũumur eã lib ertatũ ſeruã daie ut
8S. e. moꝛ dmatuũ:Sʒ qͥd ſi nulla libertas eſt reli cta.ſeñ.
adhue adnunttitur exneus ut cetera reliet a ſoluat et ſic
intellige qð h et alibi dꝛ de exneo ꝑ hanc cõ ſtõnẽ.Sʒ qͥd
ſi nulla ſit relicta ſ̊ foꝛte ꝓpter timoꝛẽ creditoꝛũ tm pᷣce⸗
dentes exneos noluerũt adire· Rñ.adhhuc videtur idem
ut Hẽat locũhec ↄſtõ· ar inſti.qui ma.nõ poſ.Gi:·ſ̊ eon
tra· cr edo cũ ꝓpter vltimã volũtatẽ ſeruâdã hec conſtõ
facta fuerit ut. g. ꝓxĩo · ibi vna eſt eni ⁊ cẽ accipient g

re uis · Hec en ba legis

eam creditoꝛes et diſtribuẽt ꝓut volũt ut inſti. de bẽ8.

qua et diff. Gi. fiſcus aut nõ ꝑ hãc ·l·ſ̊ ſuo iur̃ t qᷓ; vacã
tẽ pᷣt accipere ſi vult.ut.ff· de iut. fi · l. i. ut tñ inde rñdeat
creditoꝛibo ut.ff.de iu⸗fi.l.nõ pñt.
ec quaſi aliquẽ. i.nullus ignoꝛet quia ita decrèuit
fieri hec cõſtõ et eſt h̊ verſus interpoſitio ·
o Secundũ legẽ · factũ eſt I̊. ñ neq; repudiat neq;
P renuciã tibꝰ ſ. expᷣſſe ̊qd/ aceip it.HNũñ:inſtãatib⸗
8

q̃ ↄſeqñter deb ent admittiↄpelletur infra tres mẽ

ſes eã renũiciate ut. C. de uir. delib era · l.· ul. Cſmiliq; mõ
nomibo · caſibꝰ eille qni erat deſinit cũ duo in ſo⸗
Fieriheredes & es liqũ nõ pñt beredes eſſeutff.

— — 2 –

— — FFVVVVVVVVLLV,n

de peieð. inſti. l. Item q; ſabinus. .
* Pe oſitio eſt et determĩat h̊ verba adire
et p herede gerẽ que exponũůtur ut inſti· de beð. qua.· e⸗
diffe · Gf · quiſſſme ut illũ qui p etit ſibi bona dari cã
b¶ Anti⸗ Iihtatũ tuẽdaseut. ff de fideicõli· lin . Ci uſh

in finẽ . l. et in ti. de eo cui · l ca . ho · p to · Itẽ cogti · lzneq; a

lege · xij.· tabu.neq; ex teſtamto vocẽtur tñ admittũtur

ſemet que nõ ⁊c vel die hora. i ps tpis vel tps. Nam dte
hora ꝑs tpis ex momentis plur mis cõſtituta et p tales
pticulas diuiditur dies nox.ff de v. ſi g.l.in.C. de trãſac.
nò minoꝛẽ · m P/Nã ·xxiiij·hoꝛe diẽ naturalẽ faciũt· xij.

faciũt artificialẽ ut · ff.de v. ſñ.lij. E fieet te adult᷑:l.capite

alcidie. ðꝛ aũt falcidia a falcæ· ꝙ ſẽ falx relerat ſic
bec ſex vel a falcidio auetoe ut publiciana a pbᷣlicio

int pᷣtoꝛio qð anti

quiſſimũ ẽ ut inſti.
de ſuc cel· cogna · et ⸗
ff. vñ cog · p totũ ſunt et tãqᷓ; her edes om⸗
Itẽ emancipati· ut 1— conucto
inſti · de hreð q ab ma gerere et onuetos et
intel· Gemãcipati ouementes · hec quudem
ðʒ h̊ nõ vidẽtur bo⸗ etiã antiquiſſime leges ex

na exẽpla de cog⸗
tis et fi · emã.cũ nõ

ſint heredes· ut in⸗ . 5
ſti · de bo. pol. E s qui neq; ſepᷣti heredeſ.ne⸗
aũt . Sʒ die ꝙ quo q; ab inteſtato ad heredi
aa effeern ſie . tatẽ vocabãtur. ¶ Hijs o⸗
tzreð. pe. li . et de i⸗· mmbo obtinẽtibo licz non
deicõ· hẽz · pe · . i · H ab hẽde ſ a legatario. à

et noue · l. H faciut

ut. C. de epi. ꝛcle. ſi

q̃s ad declinãdam.

ꝗꝓpᷣa auctoꝛitate pᷣſtabãt
et heredes faciebãt eos.

hHdeiconmſſario.aut moꝛ
tis cauſa pcipiẽte dari. ali

¶¶ Socabãtur. m· qind.aut ſi eri teſtatoꝛ vo
niit ꝙ bjs duoby luerit. ¶ Eodẽ oꝛdine in

modis tm fiãt he⸗

red es qð eſt verũ

f ¶ Eodẽ.ſubſtitu
tis: ablati caſus eſlt
g. egatarijſ· dti ·

ermio i. fine ·
pꝰ ſbᷣ ſtitutũ legatario.

occaſone oblatarum rer⸗

ut het inſti . de bo. rũ ſᷣuã doa mehoãte qͥdẽ
boſ Egoozene⸗ à ſſtitutis legatarijs ter
ombus⸗ . 4.
Tut a nõ cõplente mno eſom. ſco et null⸗
auferatur comodũᷣ banc legẽ durã hẽat tãq;
3 SEnrailan relictis pᷣuatus. Sʒ oſide
oꝛ dmẽ ut.s.ſi qͥs . F15 7 .
aũt. er. Einoꝛ diati. s q; omibo hombo ter⸗
er in ſeqñtibo. ·¶ minus E vite moꝛs · et non
e¶ Voluerit · nam ſolũ ab alijs ipße ſe peipè
omẽs iſtos potuit tẽpletur. ſed cogitet qꝛ
oneraẽ ut h et inſti⸗ ibe ali —
de ſin. re. p fideicõ· tipe ains moꝛ ies impe⸗
re. in prin. rabit . et ſi non huꝰ legis

ſſeo. ponẽdo.h̊ q̃s admitti
ñ.pẽdes vel alij q̃ mag a telta

toꝛe fuerũt honoꝛatiut. s· e. erem. et ĩ ſeqntib⸗· E ß qᷣ4
ſihabuit collegatarios cõiũctos et re et vb o.ſeñidem
qð ſupna dictũ eſt. ſ.ut heredi detur.nec alteri accreſcit
q iam ent ſceiſſum iuris pᷣſũptione ut ipſti.delł· Eſi eadẽ

i ¶Et nulluſ.ſ. Heres velalius honoratus.tacite res·
enm reſp ondet obiectiom. aut. ff.de cõ. et demõ. l. i·

K 8· p hanc.l. serꝗj. de nupẽ. Edeinceps⸗
Ig Bed cõ ſiderãs.ſie & τ. nõ ciuilis. o6% Cogitet⸗
m Cerminus.·lʒ mcertus/ ſic ꝗᷓ cũ de ap.co. Eh autẽ
n oꝛs· naturalis ut h; diſpoſuimus⸗
0

erducet. ſipᷣe qñ teſtabitur. vel ſih eres pducet
hedes eins 3

. tacite obiectõi. o¶Cꝑe·nõ aũt ad
pPNõ em rñdet⸗ p

terita tpa trahitur ut· C. de le.⁊ cõ·

nemus et de omodo videamus ·ſ. falcidie.
r ura. als homa · i· caſus vel euẽtus. vnde illð gta ſup⸗

l.leges nobis. q· d. exqᷣ de incomo do heredũ vidi⸗

e¶ Poteſtatẽ als

pretoꝛe ut inſti. de
. acc. Galieę⸗Et nota
. qꝙ ſup bae materia
mereatur auũxiliũ . nl hoxꝛx Remo ex x ea in ⸗
eee n rn . a eſt qᷓ pl enum
q cũ omi ſtudio diſpoſue⸗ ins tribnit teſtato
erat · ad effectũ ꝑdueʒ · nõ riby. ut. fß. a d.l. fal.
en hijs quu ſo nobis ne⸗ l.i· Scdᷣo de furia
22 e et vocoma. Tercõ
q; ꝗ nuc ſolũ ſũt hoĩbo.ſed lex falctcta⸗ ve⸗

omĩ et poſt hec currẽn tẽ⸗

poꝛilegẽ pommus ¶ Hie

nobis ingrella elt cura et
qdã cõſideratio falcidie

malignati eſſent nõ foꝛto

due leges non ſüt
ſufficiẽtes ut inſti.
adlʒ:Fal.i.hſeñ.q fal

cidia fuit modiſica

ta p inſtimanũ ut

legis ꝗᷓ etã muutis telta⸗ demu facto mueta⸗
toꝛ ibo ſi expẽdãtur res ꝑ rio habẽt locũ ut
. ro C. de int. del. l. fi. et
legata· pᷣbet eti retinẽ he iterũ plus ꝑ eundẽ
redes q;tũeũq; eis imple fuit modificata ut
at quartã ſbõᷣe. Et ̊ enim eitm cõpetat ᷓ nõ
repugnare q dẽ vid ẽtur bitie n
Wlutati deficetis et mcu⸗ adhibuit ut ſtat
bere talia legi ꝑmittenti. ſequitur. .
CU Sancimus igitur qm . *
tuẽda eſt nobis vbiq; de⸗ H
ſiciẽtiũ volũt as· heredes æ ¶Inuitis. hoc elt
ſi uoluerint hac vtilitate verũ ꝑ·l. iſta falet
ſpotiri· purã ſeruare legiſ miadelk ne. .
poteſtatẽ· et nõ ꝑ ea q ſoꝛ⸗ ad.l.fal. qd de bo⸗
te ſripuerint aut mali⸗ nis. Ei. et. Efi· Ho⸗
gnãtur intro ducè tẽptẽt e. 5 deorore⸗

veteri fiebat cõtra
volütateʒ teſtato⸗
ris ut.S. e.· ſempꝑ.
heñ . h fit. l. pmittẽ⸗

te. l. falcidia ut h̊ vᷣꝛi. ĩ totũ vel ita ꝙ nõ remaneat hè⸗
endãtur.ſ⸗ di qarta ime ber qua fuit in
ſtitutuſ. ut miſti.e.Gi. ai:cõ cedit heredibo ut retineãt.
x Prebet boredes⸗? qiud deerat ſiue nõ utꝗj.e· E hoc
y

eat. ſiue ali⸗ aut ·

repugnãt pᷣſũp cõne huius · l. ut ꝗ]· e· E
olũtati tacite· in expᷣſſa ſecus

vero abſüũt m fi- a

Etur ·ſ. heredes pᷣm
ut ꝗ.e· ¶. ꝓx. et. Eſi

ut ꝗ.e. Eñ vero expᷣſſim · s i moꝛ iẽtis teſta⸗
toꝛis. c¶ Legi. l. falcidie-

d Stilitati. leg falcidie. inõ ſurripuiſßᷣ ceſſaret q

Alütatẽ.

reoꝛ.

ſufficienter erat ibi ꝓ r

f ¶ Malignãtur. ſ deſtruẽdo. ta et poteſt pom exẽplũᷣ
g Vs foꝛte· cũ nõ ſic lege ſi ut ſi eat prᷣim omũi c.au
vi. legauit hẽs ſtraxit xx v· et qd dicit nõ foꝛ⸗

te · i. nõ hr̃et locũ cũ nõ eſſ neceſſaria vel ſi nõ habes nõ
die ꝙ erat pr̃mmomũ ·C.legati erant.c· vel·xc· ſtraxit ali
q̃d.puta/v.nũe non poterit vti fal.et ſ hoc non feciſſet
poſſet · Nam pᷣnilegiũ meretur amittere ꝛc: ut h et · C. de

diu erſoeindi ·l. i. i

iundeis.lł.iudeos·in fiet in deẽ · xi ·q/iij · puilegiũ . er qð di⸗

cit foꝛte ſit ſupſluũ. vnde h̊ caſu pumtur plus qᷓ; ꝑ·il.C.

de inre del . l. i. Cillo. h ins vetuſtius ̊ velle videtur ut · ff.
ad.l.Ffal.l.bñficio.et·l.hereditatũ.fi.

¾ emx.

ap qͥ dudũ.ut ſigno crucis ppoſito incipi

at fieri ut infra.xxx.dies ab aptura teſtamẽti a cõpleat

infra duos mẽſes alios rebus et pſoms in pᷣſentia poſi.

tis als imfra ãnũ ut
ſin aut dubius · uſh
ad. Get ſi pfatam.
c ¶ Quãdo.ſub au

cõpeteret. ¶ Kiat igitur in

uẽtariu ab herede metuẽ

di eo tpe quãdo. .
dei Eüreg mus.1. te. ne foꝛte non heat poſt
libernumus. debita et legata falcidiaʒ

D ¶ Aiecto ſolo · ſ.
illi co ſtõm · C. de iut
del. l. fi.p hane con⸗

ſm modum et tempoꝛa p
que dudũ ſanciiumus qñ

ſtitutionem. boĩes excepimus ex dã⸗
¶ Mon damficari. no rerũ ſuarũ in aditiõibo
net areopor. ſtatuentes onera uſq; ad
tet dico ꝛc. az o. ſpſtãtie relicte mẽſiram
Fideicomiſſari⸗ illo adiecto ſolo ut opoꝛ⸗
dir Enner er teat huuis heredẽ qui nõ
qe eorũ intereſt ut creditoꝛẽ ſo lũ ſ̊ etiã lega
I ut ſpon Jar. Cad tarios et ſideicõmiſſarioſ
de iur dell. fi. Eli cẽ miſicari ſolũ ſ̊ eẽ nõ lucra⸗
tia-accur. ri ↄuocare omnes legata
5 Agentes. Peu⸗ rios et fideicommiſſarios
ratoꝛes. ſ̊ qualiter en ,
hoc hiet.· ſen. nntte⸗ .quãticũq; m eadẽ ciuta⸗
tur ad do mũ ut aut te ſut o ſtituti aut quoſdã
venat vocatuſaut ꝙ eis agẽtes ſi foꝛte pſo⸗
ernr na. naꝝ natura wl digmtas
Itẽ ait pᷣtoꝛ · Epenl. vl q̃litas wi etas wel qlibʒ

et. Gfi. et. C. de aucte

ineerat ui
mulier que nõ debu

it in iudicõ cõparẽ
ut. C. de ꝓcur. mari⸗
tus.ymmo pumtur
vocãs ut.C.de offi.

necitas facultatẽ eis non
dat ad inu Etarn preſentiã
ivro aliqui abſunt
intereſſe teſtes m ipᷣa ciui⸗

i mtas ut ſacerdotijut · C. de

epi. er ele.· omnes.in ꝓn et · ff. de in ius vocã.l.ij·
itas:ut q; valitudine eſt imnpeditus ut. ff · de
iutin.l.ad pſonas: adulti curatoꝛes habẽtes ꝙ per
I¶Etas ut pupillia? eos ſe rep̃ſentant ut. C. de in inte.
reſti . nmmno.l. iij· er· C· ſi aduerſus rẽ iundi.l:cũ er minoꝛes.
m Meceſſitas. ut q; captus ẽ in vmculis et latumis vel

nudus ut ſine ſui dedecoꝛe m publico apparẽ non poſſit

ut.ff·.quibo ex ca:ma.l.ſuccurritur. et.l.m ea dem·
nGiverd ablunt de qua abſentia hie dicitur cũ mul
ta ſint gna a bſentiaeut diximus qde fideiuſ.Ci.FReñ. ſi ẽ
extra ciuitatẽ dicitur abſens utꝗᷓ. ꝓxi:innuitur. .
o (Aliqui.ſ.ex legatarijs vel creditoꝛibus.
p¶ Ceſtes· op oꝛtet repete · ut inſti.qui manõ poſ..
q Facuſtatẽ.als ſbſtantiã⸗/ pᷣualuiſſe. vel dic Kaculta⸗
tem. i. poſſibilitatẽ dandi utff.de v.ob.cõtinuus.Gilld.
i poſſidẽs ſacculũ hab facultatẽ. ſed intellige ydone⸗
am ꝓ motii indicis ut · ff. de iur deli. l. i. Efi . et · C. de . epi · au

ci.l.de crea tiombus · Nam facit facultas ſit ſibi magis
credatur ut ꝗᷓj.de teſtibus · ſancimus.Sʒ quale erit iudi

cis arbitriũ ut extimet ydoneũ . Rñ· ut hẽat tm quãtũ
id ſuꝑ quo pᷣt eſſe queſtio.vel ut ſit par miuncto oneri
ut inſti · de excu· tu. et cu · Citẽ ꝓpter pauꝑtatẽ.

r mionis ·que foꝛmacur ex bonis moꝛibus ut · ff. de
tu · et eu · dat · ſeire opoꝛtet.fi. res. tribus
qᷓ hẽedẽ cognoſcãt
ut. C. de iur delib. l.
ſancimus · Gſin aüt
tate fidedignosa poſſi⸗ dubing. riin
2 1 . t Kabularijs.in⸗
õ ptims terpoñtio eſt hi v⸗
opimoms exiltetes no ſus et ponitur hie
minus tres (tabularijs ple ꝓſingulari · ſie
enĩ ſolis quãtũ ad h̊ cõ⸗ . eh . e oe⸗
— , .
petit no credimus coꝛaʒ hijsq̃ in· ec· ma.li.
qunboouenit fieri inuen⸗ tt. ff. de neg · g. l. ait
tariũ)ita ut ſupueniẽtib ptoꝛq qd ſi ſint ta⸗
legatarijs a qrentibus belliones tres ofe
an ſubrept anqinud vʒ · nã non iðᷣo mi⸗
rex ã nõ mamfeſtatũ licẽ⸗ nꝰ ꝙ ſüt tabelliõeſ
tia ſit nõ ſolũ ꝑ Fuoꝛx exa⸗ treſ credit᷑ eis imo
⸗ , = plus cũ ſint pvlice
minacone cam qrerec(na ꝗa Tone. ut 5.
h pᷣbiumꝰ p ꝓlatã dudũ a Eſancimus er p⸗
nobᷣ in Fuilibo examĩacõo⸗ pfere⸗ eſalur pie
3 2 m iingualare.
mbo obuacõnẽ)ß eẽ ꝑ i uti ad hoe

iura dũ hẽdisa iuſiuraduũ
teſtiũ dicẽtiũ ſe affuiſſe hnſ
qᷓgeſta ſuta vidiſſe q tune
agebãtur.et in nullo cõſci⸗

E a cotrario ſenſu
als ſo li tabelliomi
eredimus etiã ſine
teſtibus confecto

inſtrumẽto et ẽ p ̊
os eſſe facte ab hꝛede ma⸗ C. de wnae. mnde⸗
ligmtatis.ſicq; in hijs qᷓ nationẽ. ſ certe nõ
relicta ſut a teſtatoꝛibo in- agalieun ei ſoli mſ
uc⸗ . . teſtes adhibuerit
uemre veritateʒ · miſi foꝛte ut ꝗj. de fide inſtru.
pntes legatarij oẽs aut Eß ſi inſtrumẽtũ.
qdã oteſtacõ e ſibi pmiſſa õ
wolu erit vmre nec adeſſe ru eſt ut nõ ſint ne⸗
ceſſarn cũ ſſeptio
mbus ꝓpria manu

.“ . ſcp̃tiſ. Cabellio tñ
ſeribẽ debʒ eoꝛe noĩa ut dietũ eſt.et qð hic dicit qᷓntũ ad
hocaꝛẽc᷑ᷣ· jdeo eſt q als tabellio er duo teſtes quoꝛe noĩa
ſunt ſcep̃ta ſufficerẽt · Hͥ aũt exigũtur tres ſ̊ vidẽtur hec
omiĩa eſſe coꝛrecta et ꝙ ſp ſoli tabellario creditur ꝑ ins
nouiſſmũ utꝗᷓ· de fi. inſtru. ſi vero neq;:ad quod.ſeñ·di
ſtigue tꝑs quo⸗cõ ficitur in ſtrumẽtũ ut tũc teſtes ſint ne⸗
ceſſarij a tpe a quo vult aliq̃d ꝓbari ex in ſtrumẽto ut
tũc ſoli mſtrumẽto ſi non negetur publicũals.i.ſineget᷑
publicũ ei credatur cũ iuramẽto tabellioms et p cõpa⸗
tionem · ut ꝗ. de fi. mſtru. Eß et ſi mſtrumẽta. ex. Eſi vero
moꝛiãtur.er. Eñ vẽo neq;· Pir in qua res inuẽte in he⸗
x¶ Inuẽtariũ ·i· illa ſeptu⸗ reditate cõſcribũtur ut. ff.
de admi. tu.l.tutoꝛ qui reper ·j.ſñ. ſ̊ nũq̃dvno cõtextu
fieri debʒ.viðꝛ ꝙ ſic.ad inſtar teſtamẽtiut.C.de teſtacũ
atiquitas · 5; ↄtradico ut · C. de iut deli. l. a. Eſin aũt du⸗
bius · Itẽ nuqᷓ did em tabellio vſq; ad finẽ debʒ adhiberi
et igem in teſtibo quero . meñ. nc. .
y Sup eruemen tibus . er redeuntibus.

— B=

(C. de teſt teſtiu alxr

rn et nñl potuiſſzkie⸗
ri qn ipᷣe viderit p⸗

i¶ Repoſito.i.rei ecto.q.dnõ umabi

2
b ¶ Examnacõnẽ que fiet etiꝗ / deli.l. fi· Elicentia.
C nobis ut. C. de ui del. l. fi⸗ Elicentia. vel die ut . C.
de q ueſti·ſ. fi. iurabit nᷣl malicõſe feciſſe ut ſequitur.
„ edis:⸗ ta teſtimomũ de auditu non recipipm
e vidiſſe no⸗ nfa iura ut het .· C. de telti · l. ſtũ. miñ in
caſu ut in acc.aq pluar. ut fłde ꝓbac̃· ſi arbit: Sndeno
ta teſtẽ videre debẽ⸗
vnde cecus nõ ad⸗
mttitur h caſu . nu⸗ . ,
qd als.· die ꝙ admit muentario. tune emm lic⸗
titr ce no muem tia erit heredi etiam nõ ad
ꝓAOhibitus ut . ff. de jenabo errararig ⸗
teſti.l.i. Itẽ nota eũ uemenuboegatarns co⸗
deb ere l ne eſte tentum eſſe teſtiuʒ pᷣſentia
velnõ eſſe · nõ aut face ſcconé ſi⸗
EHH et facere deſepcõnẽ repoſti

to enã ſic legatarijs iure⸗
in ſa cramẽto calũ⸗ iumndo hèdis et ſeruorũ

nie ut Cdeinna. examiacoône. bijs omiba
I. ij. Cqv obp̃uari.
Itẽ nota ꝙ nega⸗

tiua p batur qð eſt dia plidii · ſie em nõ vide
contra. C. de ꝓbac. bimur neq; legem hacte
actoꝛ ſ bʒ equipol nus approbataʒ; minuere
lẽtiã a firmatiecũ mürſtic ka cs n 3
en iuret ſe ſtetiſſe neq; miuſticiã facẽ moiẽ
uſq; ad finẽ muẽta ti.h enĩ ommno qdã vult

lbi aliquos fieri here des
et hr̃e quãdã cõſolacõneʒ

inde ẽ ac ſi affirma⸗ .
tiuã ꝓponẽt ſie· C. ex ſua ſueceſſione et arbi⸗
de codicillis · l. nec tiatur ſufficiẽtẽ ſe hre ſb⸗
arillas. ſtãtiã: non tñ caule weri⸗
eritatẽ.nota — .
q index debz omi⸗ tas oſtẽdit certũ eſt quia
no mqrẽ veritatẽ non hec cõtrarietas erit
ut h et. C. de eden.

ſme moꝛiẽus ·ſedignoꝛã⸗

1s quẽ.
iſ foꝛte. H m⸗
ſi refertur ſup ra cũ
dixit eũ cõuocare omnes q̃ ſũt in ciuitate ꝛ
(Zelrinl ertn ut ſupra dixerat. Nam videtur repetiti
ut. ff. de v. ob· ticia. Cidẽ. Re · vel dic duoꝛe modu nõ ve⸗

mentiũ cũ numerus nõ additurut.ff.de teſti · ubi. C. de ca⸗
duc.tol.l.vmca. Epenl. b¶ De cpᷣcõnẽ i. muẽtariũ.
i. rei. es neq; toꝛquẽ⸗
tur ſerin m odu nõ vemẽtiũ ſ̃ᷣm quoſdã.vel melms die
re ſto. i. reſeruatout nlominus deã auxilia ſibi reſer
4 W ĩbe · ſq dixmus.s. hine no vᷣ· uſq; huc. uẽt
¶Preſñdii. cõtra legatarios et fideicõmiſſario s nuqͥ d
ↄtra creditoꝛes · viðꝛ ꝙ ſie q ſupra dixerat eum timẽ le
gatarios et credit oꝛes et cõmctim de hijs locutus eſt et
ſic coneludit h̊. Itẽ eſt ar.inſti.de hreð.cjua. Ei · Itẽ expᷣſ
fũ viðꝛ .e · Eſ vero nõ fecerit · in fi · E et h vidẽtur p hac
rõſtõnẽ hᷣ ꝑ · l. C. ſolũ hẽbat ſ ut vltra vires nõ tonẽtur
credit oꝛiba ut · C. de iur. del. l. fi. Ea ſi pfatã. et pt eſſe ra cõ
q hie maioꝛ ſolẽmtas exquiritur m muẽrario cum ma
ioꝛ ſit vtilitas ut · ff.de reg.iut.l.pm naturã et inſti. de leg.
Pa.tu. Efi.Sʒ cont rara ſnia vera eſt. et qð ðꝛqᷓ. ſi vero
in ſi expone ut ibjdiximus. Itẽ nũq̃d aduſus hibertateſ
uttur falcidia·ſen.nõ ut inſti· ad · l.falci· G cũ rõ. ct. ff. de
moff. teſ. pap̃ᷣ. Eß an et libertates.
m ¶ Mmuere . imo augẽé. ſ. ut cõuocẽtur teſtes ut ſupt
dictu eſt. et iſtud etreſtnge. l.ililllz9. rn
n (Conſo lacõnẽ.· ſie · ff. de mter.actl.et quia

Nuerẽtibo. ꝓ cõquerẽtiba. ꝓ toꝛmẽtaut. E. de int.

obßuatis habere ex falct

crxrari. ¶ Dec aũt dramus

cũ debuuſß eta amplioꝛẽ

mbo⸗c. t

Oten die na plus ſepe in facultatiba ſuis q́ in bijs

*
eſt hoĩeg ſperant · ff. qui et a qaibo. l. in fraudẽ · inſti.qui
mamænõ poſ. Ein fraudẽ. ⸗=.· ę. G fiat i gitur.

p ¶ Sivero.nò fecerit· ſẽ⸗ itra etiã qñ nõ habebat lo⸗
q Megatarios.olnn “ cũ falcið:cõtra legatarios
ut · F ad trebel.l.i.Gis qui:.et · dem q;· Si im creditoꝛib⸗
idẽ· ꝙ in ſolidũ tenebãtur etiq ultra vires hereditatis
ut · C. de int del! l. fi.
Eecum igitur.
r muẽtes.imo

tie puritas illius ¶ Si
wro nõ fecerit muẽtariuʒ
Fſm hanc ſigurãut pᷣdixi⸗
mus nõ retin ebit faleidiãꝗ

mamus ſtatuendo
maioꝛ ẽ penaʒ nã p
eã ſolũ denegabat᷑
fal.cõtma legatari⸗

ſos & pteb os· hie aũt plus di
ſe egrerige der bie rit ut in ſo lidum te
H“ cOn anos⸗z pu- neantur Hedes etiã
re ſpᷣſtãte moꝛiẽtis tranl⸗ ult m vires ut h et
cẽdat mẽſurã legatoꝛum C deum. dell. fi . G
datio⸗ et H̊ dicimus nõ no⸗ ſvero poſt.
1RX„ olinnis n0n. i¶ Dãamificẽt· ſ. fcõ
ſuimus ut il de ꝓprio dã⸗ editoribo ab
mk dito- latiue accipe et lar
V mſicentur hedes eredito⸗ ge etiã ꝓ legatarijſ/
ribo. da dit ELl Ena Ex cto ut · ff. de act et ob.l.
ſue maligmtaus curtranſ hẽditatarũ · ct. ff.
cẽdelt leges ex q bus cau N ſig: crcdiorei.
te omĩa agens il powrat ug ucrari. S facit

dãmſicari.ſ̊ ex diuerſo eẽ
. ia lege lu ut etiã cõtra credi⸗
q ſunt ex faladia lege lu. een Kemereaſ⸗

ubi errans teſtatoꝛ de ſua
ſbᷣſtãtia hoc egelt.ã foꝛte

tm ad legat arios
id qð de lucro dici⸗
tur · Nam q̃ de dam
no certãt p̃ ferẽdi
ſut ſ de ſuo bedes
nõ ſoluũt ut ar. C.
de iut dell. fi. Glictia · Jtẽ nũqͥ d pᷣ uabitur debito int na⸗
ture ſi nõ facit mnuẽtariũ ille cui ex neceſſitate relmq tur

ut filiuns et ſimiles ut · S. e. Ei. Ren.nõ.ſi enĩ non obedit te

ſtatoꝛi legã ti et.l pcipiẽti ut.s. hijs igitur.et iudici de⸗
cernés uk. 8. E.ſi s aut . non pPum tur. multo min 48 ß qñ
ſoli legi nõ obedit · pualere enj debẽt iim potioꝛa et Plu
qa ut.C.de edicto dini adri:tol.l fi· et qᷓde ↄ ſang. autfra.

CGfi· qʒ tñ nõ eſt.æꝙ et h̊ nõ debet ꝑdere. Itẽ qð ſupn di/
ctũ eſt ut non pdatur h̊ mtellige rep etitũ ut arinſti:ad

iliaquil. GE ceterũ. licʒ qdã dicũt cõtra ar:eins qð in h. E

loquitur indiſtincte et. C. de iur̃ del.l..fi· ubi ec plerũq; fir
mẽtio buius vᷣbi miſcuerit qð ad filios ꝑtinet ut inſti.de
here.qua:et diff · Cteſtamẽti:· Itẽ quero qͥd addit h̊ cõſti

tutio illi · · ſancimus· nam et ibi ſic pumebatur nõ facto
inuẽtario.ſeñ.̊ tenetur legatarius ultra vires heredita
rias qð non erat ibi ut h̊ et in dcã·l.ſvero poſtq;. tẽ ꝑp

iſtã vocãtur legatauj ꝑ illã nõ ut.s· ſi vero abſut · Itẽ

hered es ſurripiẽtes carent h toto. ibi pumebantur in

duplũ ut . S. e.· Eſancimus:· et. C. de iuf. del. l. ſancimus . C.
illo · Item et quidã caſus ponũtur ꝗᷓ de hac materia: qui
nõ p orſitur ibiut ·˖ CGſi vero . et · Enõ aüt · et · Gillud. et qð

i ᷣ nõ minuẽtes ꝛc verum eſt in inuentarij cõfectõne.
¶ Hec autẽ dicimus.ſailicʒ ut facto inuentario habe⸗
at locum.lfal.ut·s· ¶ Si vero abſunt · in fr ibi· in hijs õ
Hoc.i. tm reliquit ut nichil apud h eredẽ

augemus eã et firs

pro eo qẽ diximſuſ

vel dic ut referatur

teman eat. gſirenit nam̃ reliqͥt ſed minus falcidia ſed
a (Diſpo⸗ ſupra mehibdinmnſerat· ð
bᷣ¶ Erritisſepe eniac ut inſti ·q ma.nõ poſ: Em fraudẽ·
Siyvero. heredẽ cui certã p oꝛtionẽ nõ gebatur re⸗
lin quẽ p· l. Hãc.vnde dic hẽdẽ p emtus exneũ · ðʒ q̃ͥd in
ſuovel q̃ſi ut in aſcẽdentibo patronis et fribo· ſeñ · in eo
grauari nõ p̃t filins a patrevel ecõtra utꝗ· iut e de ap·½
Caliud. et· E Hh õGõ

4

dẽ · et ꝗ. de triẽ. et ſe. . [m
CC ꝓhibemus. nec . .
patronus a liberto quantitatem heredi relin
nia. Pec frater fra⸗ rit. etem etiã hoc errantis
trẽ turpi pſona in⸗ ſnje elt et non pure et inte
tris et ide in omm wro expſſin den gnaueit
pſona cui neceſſa⸗ nõ velle heredẽ rennẽ fal⸗
rio deb erur ut in cõ cidiã.neceſſariũ eſt teſta⸗
etnteire⸗ ne toꝛis valere ſentẽtiãa aut
ꝗ. ut liceat ma· er a. volentẽ eũ parẽ teſtatoei
qq vero. foꝛ ſan etiã qdã iuſtea pie
2 Snni mam: relinquẽti lucrũ nõ in pci⸗
olim contn ut. ff. eee ⸗
ad.l.fal.qð de bo⸗ piẽdo . h ſolummodo pie
nis. Ei· er. · ag edo hñtẽ et nõ videri
Et pie. bbie ho ſine lucro hmõi eſſe here⸗
ria exp̃ſſio ut de ditatẽ · aut ſi noluerit euʒ
cc. ti. E ſin aut· qͥdẽ recedẽ abhmõi inſti
and⸗. r tutione. Locuwro fien
elurr oe e? ſc dudupdiximus ſbſti⸗
dev· ob. l . R qs ſti · in tutisa coheredibo et ſidei
(Predixm?. fi. cemiſſarijs et legatarijs
Le sre ß wer e er ſeruis et ꝗᷓ ab mieſtato
reg iut. ſi in dua ba⸗ ſut et alijs 'm pᷣus a nobᷣ

1Subſtitutis · ſcʒ
Pn ſubſtituti er co —
hẽdes iure cõi alij 2
aũit aũctate huiuſ:l.ſpecialr vocãtur.Sʒ nũq̃d idẽ in tre
belliamica qð in iſtaq;ᷓ iur inſtõnis de bet᷑· ſReñ · ſic q; ſilis

belliamica qði iur in
et effectu quodã mõ ut inſti: de fideicõ.hreðᷣ. Eſed quia·
et. C· ad.l.Fal.ſi ut alle. et ar.cõtra· C. de app. pᷣeipmul.in
fi. 1d teſta. ſancimꝰ· ⸗dr muẽtarium faciẽti demus fal.·
5 aut: lieʒ hereę co modũ huic aũt nõ damus ⁊c.
¶ Subtiliter· non errãdo in facto ut · C· e. erroꝛ et ff. de

iur. er fac igno.l.ij. te amiciſ hẽduũ qð ec mterpſitio ẽ.·

mQuibuſdã. foꝛ impatoꝛũ qͥ fuerũt añ nos· et po⸗
n ¶ Precedentiũ ·i·? ne ex empluʒz ut. C. . l· i· et. l err oꝛ·
vel die ꝙ eas nõ habemus:que ſie expᷣ ſſe ponant hũc
caſũ. vel ſi h ẽas in lra pᷣcedẽtes nr̃e leg es dic ut.C. e.l.fi.
o Ketinere de nõ ſo lutis ½ diut f. e.qðᷣ de bonis · ¶
p¶ Gelle.imo videtur cõce⸗ nõ id circo.qᷓ eſt cõtra. S
dic eã coꝛrigi·p iſtã vel diſtm gue anvoluit in totũ ſo luẽ
et hoc ↄoſtituit m animo ut h an nõ ſt ibi. vel melius⁊ ve
rius h; ſtiliter a gnouit et totũ ſoluẽ mcepit. vnde p̃in⸗
diciũ in reliqᷓs ſibi parauitut ar.ff. ad mac. ſ iul E·fi er
C .de fi deicõ miſ.li.li· ex · j.· H̊ in cõtrario nõ ſubtjliter ag⸗
nouit . Itẽ viðꝛ cõtra. ff.e·ſi ex plurib⸗ qc̊ hͥ dicas non eſſe
contra nã nullũ ſolidũ legat fuit ibi ſolutũ ut ex lĩa illa

patet qm omẽs res erãt vmus leg atarij·

1 ¶ Hententiam . . in ſolutis · —

Pr¶Eam. L in nõ ſo lut· N¶ Agnolſcẽtẽ.ſſbᷣſtantiam.

t ¶ Sentẽtiã · ſ. molut: ⸗da voluit p̃ſtari ut.ff de dona:
u ¶ Ceſtatoꝛis · qui ſoli⸗ inter vi,et ux · ſi ſpõſus: Eñ qs

x equi ſ audivolumꝰ Hoc pemtẽ rogatus.
y Sequẽtis hẽdis :· 3Nuidæ. ſ. qᷓntitatẽ primonij.

a ¶Hercipiẽtibo.ſ legatarijs q pcipiũtlegata
b ¶ Inferre. .. velle · e Eolniſſe redarguitur enĩ va
8 rietas ſiue pticula⸗
ris approbatio. ſie

muentã in talibus viam. rteur a de bo i.
7. imt ics⸗ l ·nam abſurdũ .et
tiã heredi mẽſura ſbõſtãätte exi.l. celſul. Ecell⸗·

ſubtiliter ag noſcẽti ſo luẽ
qdẽ mox ab initio qbuſ⸗
dam inteoga legataaad
plenũ ſententiã teſtatoꝛi cidiam retinere.

Exactõnẽ· quã
legatarius ab he⸗
de facit ·

huare. qð etiã pᷣced entũ . ¶ Kecte. de ſo luẽ
nos dicũt cõſtõnes ab ali⸗ SCneptabitrin
qjuibo aũt retinẽ velle. neqʒ; æ& graue apparnit
ex pte q dẽ cõ plere teſta⸗ es alieni qð ſaue⸗
. Sa& prr nat priul ut mſti.de
toꝛis ſentẽtia ex pte vro jre . ua⸗ Eiclen⸗
ea mnue ß ommno n0 er⸗ dũ ẽ. q en de nouo
ratẽ circa qᷓntitatẽ ſubſtã emergũt auxilio in
tie.ß agnoſcẽtẽ et mox ſe⸗ digent ut. ff de mt.

quẽtẽ ſententiã teſtatoꝛis act·de etate · E ex

lent cauſa. et ut in poſ·
p omia etiaʒ eam ſequ et le. plane.etꝗ. de eqli
nõ ad ꝑioꝛa pemtẽ · Non επvero.
enĩ hoe erit pure ſeqñtis. eti⸗ N——
Dʒ neq; ocedjmus eis ab cuidamuſꝛ c ut. ff ·
imitio ſ. cẽtib⸗ 4 dẽe et in cau de ſupficieb⸗ .el · i.
te ſo luẽtibo et poſtea lites qð ait · ſed m ea qꝗᷣ
cpictiloinſerr. erre dicuntur factũ cũ
bapieubo mferrea recipe vno inter alios fa
ciet pindiciũ qðᷣ eẽ
nõ debz ut ff. do iut

ĩſepe·i · eñ . h dic hoe idðo euemire qſi ex vno fonte er
quaſivnũ fa ctũ viðꝛ.ut.C.de duobo re.l·fi.Sʒ qͥd ſi par⸗
tem leg atilegatario ſoluit · nuq̃d in renjßduo multomag
ſibip̃indicat·qñ.nõ.q; qñ ſo lið ſolnit vm vnã volũta
tem cõpleuit in ſolidum · at h̊ nõ ſic.pᷣterea ſ debebant᷑
xx·noĩe legati ·x·ſũt debitaa alia/x· indebita iut fal. vñ
ſoluta pꝑte.in durioꝛẽ cãʒ viðᷣꝛ accepiſſe ut. ff.de ſoluẽ.li
reſidueg nulla ẽ p etitio ac cũ in ſolidũ vni ſoluo ceſſat
hec raco electionis · Itẽ nota quatuoꝛ caſus in quibꝰ ceſ⸗
ſat fal.̊ᷣ iur.vnus ẽ.s· ¶ ꝓxialius ̊. E. alius ꝗ.de ec · ti ·
Cſi aũt.alius ᷓ ut ſpõ.lar.penl.eſt et aliuss.eę⸗bĩe
no bis · Eſt et ſextus · S· e . Eſi vero non fecit ·
i ¶ Nlua.queſtiombo.puta agitur ꝓ leg ato vel fideicõ⸗
mi gnali vel ſpeciali ex tpe ſit: cõteſ. uſq; ad annũ debj
finiri h̊ͥ ca qð intelligas ↄtinuũ et ita eſt h̊ ſpecialeut lis
duret ano ſz als ciuilis triẽmio· ut.C. de · indicẽ . ꝓp erãdi.
i·Reñ.crimĩalis biẽmo durentut · C. ut ꝗj. certũ tps queſ.
c.ter.l. fie ſic ẽ als ſpeciale ut minus trienmo duret ut .
ut cli. apᷣ.ꝓ·epi:Gi ·C ut omes tam ciui.l.fiin fi · ff.de ex
cu ·tu.l·qnquaginta·et· C.denaufra.lł.penul · et de deeuĩ. l.
generaliter. et de aſſer. tol. l. i· et. de edif. pri. l· fi.
k ¶ Aditionẽ. ideſt admonitionẽ ut ſeqᷣtur ibi · imitium
aũt ꝛc. er · · · Eñ q̃s aut.

—

e¶ Agere . id ẽ fal⸗

—

„„ —. — —.

— — ———dU—DCG

.—

rrrir

s. ꝓxiNñ.iudienj mſſtãtie fim de:Amd ſi.xi.mẽſe pꝰa⸗
dicõnẽ et admomcõnẽfuit q ꝓ lęgato mchoata· Fñ ·ſ
vult leg atarius hoc dicẽ eũ cecidiſſe a ſuo inr.nõ agitur
cauſa ↄtra eũ plus.als pᷣt cã durare uſq; ad ãnũne qd m
odu eius eſt mductũ in eius:vertatux utilitatẽ ut .· ff· de

a (Solui bie ãnus ↄputatur huic fa cto.i· ſolutiom. S:

ꝓe randi.in fi:· tiones: ꝙ& cucurrit · Sʒ nũqͥd eliget quꝗ
Et pꝑ reſtitu⸗viã pᷣus velit viðꝛ ꝙ ſie ut · C· ſ tu· vel
cup tot:qð verũ credo quo ad ãnũ q datur ſolucom:q
ad alu non.imo pmo cotna tutoꝛẽ vel curatoꝛẽ agit po⸗
ſtea reſtituitur in ſſidiũ:et eſt ratio q; ꝑditũ non eſt iug
agẽdi vel defenden di lʒ inſt antia perierit ut. C. de indiẽ.

interdic. et rele. l· xelegatoꝛum in fi

beat m diffimitiua
dari.

eæNRelictis · i. here

Pupillis et mi⸗
noꝛibo. etate . Ladul

b ¶ Anno·ſ. illo qui
datur ſolutiom le⸗ HZ
Pirimus ut.. velle ab eis qᷣ cũq; otige
d6 Decreto p n⸗ enĩ an exactionẽ cogit ac
daʒ mterlocutoꝛiã et agea non cogitãte re⸗
p poh ne cke demde traffer ri ad in⸗
velpegen r. Reer deuotionez. mi foꝛte iuſta
arbits. qualẽ·m fi. qdam cauſa hoc introdux
arꝗj· de ſeis . e. Er⸗ erit mopmabiln quodam
uellis cotineri q de tiã et locũ recepcõnis faci

at. (Ilucd pſpicimus
netꝑs fiat longum mtali
bus q ſtiom bo.nullaʒ enĩ

taliũ qſtionũ ꝗ litiũ traſeẽ

de am tus ſaneimus ne⸗

beg ue C 1 in. ceſſitatẽ inponẽtes omm⸗
re.mĩo.ſ curatoẽz. no intiᷣ annu xoſt aditio
dls no bal niſ vi nẽ et legata ſoluia eaque
3Nichil Laad ef a teſtatoꝛe ſut relicta co⸗

focti pindicat tñ ip

l· in cauſe · ij et ita
erit h ſpẽale ut tẽ⸗

pleri et m ſui naturã oĩa

nre reſli de ain Umitin aut ano damus
ſeqtur ut.ff. de mĩo: ano damus

ſic pus iam diximus ad⸗

momcõ ne ex iudiciali de⸗

poꝛalis pſep cõ eiir creto·ãno enĩ ꝑ culpa he⸗
rat cõtra minoꝛem dies tt Liu
regul ariter contra redis traſacto·tũc ille quu
ut . quſbuseau⸗ de cadet relictis.alij wro
m mte reſti. non nõ ad ſ̊ vwmẽt qs p
eſt ne.l.fiſic eſt ſp e £ 5v Le s Pus o
cialet cire indiceia Mium. (Kupulis cti er
min ſpacio · x· dierum nnioꝛibo etate ilnia puici
qᷓ dãtur appellati ut
. de app. et infra qͥ
tꝑa.G.i.tẽ in inſtã

eat lex. eſt enĩ eis mquidꝭ
etiã 'm dickas a nobᷣ cau⸗

relictu fuerit et aliqd ali
bertis petiti fuerit.illi ↄpi⸗

1 tron atus.i.ſj

*

Perãdi· in fij Nõ auͦt· a lege nfen nr̃e legis.

pronuſ inſtituatur
a liberto:
m Piffinimus f.
Hodiętercia ſi moꝛi

atur ſine filio cõdi⸗

ſas ledãtur duplex quo⸗ to teſtamento ß ab
damõ ſubſidu et p reſtõ⸗ inteſtato totu u
5 atr zic⸗ reveteri erat aliter
nes pvia btrane t ge⸗ quod dic ut in ſti
tes curatoes. ¶oaut de ſuiccel.li.a pnᷣti.
excepimus a lege neq; uſq; ad. Emltis au
patronatus ſucceſſiones tem. eitt Rerunt
t ibi en legitima els ſer⸗ i. Ee petierunt
uata ꝑte quã nos diffiim⸗ ꝓpatrom aliquid
mus quicqͥd ultra hc ei dent vel faciãt .

oDiximus. ut. 8⸗
2 qs aũt.
P0

egalis · i. lege

deinde noluerint hũe oꝛ⸗ debita.;
dinẽ ſanci qc¶ Dum in talibo.
Stenere ſancimus quẽ
. „„ — 2 ꝓems lʒ de ea no⸗
inchoãtes ſacrã nraʒ hãe lit p̃ſtaẽ. ut s. e. E

cõſtõnẽ dixmus:ita ut lę

galis ps qdẽ maneat apò.

eos pura talib/Geliq̃ v
ro vmet ᷣm viã a nobᷣ nuũe
aptã in talib maxime qm
mn ipſa de uire prönatus
poſita a nobis cõſtõne ad
ſimilitudmẽ pene mgenu⸗

h qs aut pon.·
FGemat: ad cof
ꝗqs nuammus.s. ge

eEſi qs aut nõ:

—

„
2

orũ ec libᷣtimtates oꝛdina .
uimus. ¶ Quiawro du⸗
duplex ẽ teſtamẽtoꝛ? mo⸗ ¶ Conſtõne ſeiſit
dus aut m ſeptaʒ delatus cet greca q̃mlta cõᷣ

diſpohcõnẽ àm nõ ſeptã

tinuit cũ multotiẽeſ
eius memoꝛiaʒ ha

lũtatẽ hec oĩa o btinere beamus ut inſili. de
ſuecel. li. Eß nia. et
de ßuili co ĩ pn.et

MWM.———

tia cauſe ut· C. de indi᷑. ꝓp erãdũ·in fi· Itẽ in p ſep cõne qᷣ
obeſt mioꝛi volẽti accuſare ut.ff.de mi: auxiliũ · Itẽ in P⸗
ſepᷣcõne qhquẽni que obicitur mĩoꝛi ad tuendũ ſtatum
defuncti ut.C. ne de ſtatu defuncto.l.ñ mr. Itẽ ĩ pᷣſcpᷣcoe
dotis non numèate que obicitur mĩoꝛi ſuecedenti alij ut
etiã nõ reſtituatur ultia ſtatuta tpa utꝗᷓ de tpe nõ ſolu:
Pes do · ſi ant minoꝛes.
eindicat . m ſpacio illus anmi q datur ſolutioni.
nam ꝑ h̊ mioꝛ heres nõ pꝑdit hereditatẽ quo ad effectũ
dẽ dico in illo ano q datur ꝓ inſtantia cauſe.nãa ſi ſua

interſit foꝛte litibus nõ vexari q; opoꝛteret a capite in ci

Pere reſtitu etur infra illũ ãnũ ut nõ videatur eucurriſſe
ut · ff. de mino · l.imnoꝛib·et ecõtra ſi agat idẽ miĩoꝛ et pe
at legatũ cũ alius ſit ſereſ nã reſtituitur utC. te indiẽ

t¶ Libertimtates · i.exeqᷓnimus ſuceeſſiones ingenuo⸗
rũ libertoru fere. et h̊ fere idᷣo dieit q patrom uſq; ad
qntũ gradu:a gnati uſq; ad/x:co gnatiuſq; ad. vi.ſucce⸗
dãt. ut inſti. de ſuc⸗livᷣ. Emultde ſuccelſ.co.Efi.et alias

adicias differẽtias ut in pᷣdicto.G mult.diximus.

u ¶ Nina delatus. iz cuius ↄpoſitione.iiijſũt neceſſaria
T nũs. vn,teſtiũ et q; qͥlibet ſ ſcribat et ꝙ ibi ſint ſigil⸗
la·vij.teſtiũ ut inſti.de teſta.Gi. et. ff.e.ſ.de toſta.l ad te⸗
ſtiũ. Eſi qs ex teſti boet ꝙ teſtatoꝛ ꝓp a voce et manu no
mẽ heredis ſeripſit ut.C. de teſtis ubemus. qðᷣ ultimuʒ

hodie tollitur ut ꝗᷓ ut ſponlar. q; vero.

iſpoſitionem.ſeſolemn.

X* 7 £● 2 „. 97% 1. „.
y Ps ſetam in qua ſufficiat cõuoctio · vij. teſtiũ ut
inſti· de teſta · Gfi⸗

a ¶ Soluntatẽ· Kut em qnq; modis vltime volut ates ꝑ

T ſepᷣtũ . Itẽ ꝑn

v.·teſtes ſufficiũt · in ſtit.
illa que fit a patre inte

tiſſima. ex impfecto · Itẽ volũtas nnlitis que fit coꝛaʒ

oſeptů ut hic · Itẽ codicillũ in
de hdeicõmiſ hreðdᷣ. Efi · Item
r filios ut · C. de teſta. l. hac con ſul

duobo teltibout. ff. de teſta · mili · l. diuus
b ilitari: ut miles heres inſtitutus poſſit rep elli ſi

nõ obedjit defſuncto
Itẽ teneatur i ſo li⸗
du ſi nõ fecit inuen
tariũ: vnde coꝛrigi
tur. C.· de iu delil. fi.
CEfi.nã Hue · C ge⸗
nenaliter intelligo
referradvtramq;
partẽ Huius cõſti⸗
tutiomis ut ſequitur
ↄmuneʒz namq; ac̃.
Itẽ ſi miles heredẽ
in ſtituit heres poſ
ſit retinẽ fal.ſi fece⸗
rit muẽtariũ: vnde
coꝛrigitur. C. de te⸗
ſta.mili in teſtamẽ
to. et· C. ad·l.fal.im
teſtamẽto.ſ̊ quidã
