ſep coms notatũ ẽ ab imtio de ure nõ valut offlieij cum mmfamie piculo nnſe gſa datur.
eireaan. dit. tmætu tpꝑis ↄualeſere nnö mnmaanũamittat. (retta ai vab tat s va
unleſcrre no debet. ẽpioꝛi bone fi dei a⸗ ſquis mfeudatus maioꝛ ſalli ut fructus feu.
ersgo h ꝙ ex dintur⸗ cłõe de pᷣcio ↄtraveditoꝛẽ xiiij. annis ſua incuria vel habeat · no Pe alte⸗
mtate tpis nõ ↄoua 9 xtẽte. allidis imſu osRa oini ro muito tli pacto
Allcit qd añ mnuali⸗ bi allichamg negligetia p anũ et diem renũciari ar. C. de
duifuit. ſic er alias machmaco bo quoꝛudam ſteterit ꝙ feudi inueſtitu⸗ ac. et ob. ſẽ. et. ff · de
m aut ut nulli iud. obuiãtes qᷣ peio accepto rn a ꝓprio dno no peuieerit uſufruc. ſed cü fru⸗
Eulli.c e pact· auaſiſiib wloꝛe inneſtini⸗ trãſacto hoc ſpacio feuð aariurein D.
* ..⸗ . 14 4 — , — . . * m * .
Bka F fanein re qua ſbi licere di cũt. feu annttata ad dnm redeat. non ſola fentciags
C. ð̊ poſtul.l. in. C. da vẽdüt et in alios trãffe ¶ Fir miter etiã ſanceimuſ Sc eũ ſoluit ſed ðꝛ
de cõtra ctib iudiẽ. rũt · ne tale fig mtũ wel ali⸗ tam in ytalia q; m alama⸗ exp̃ſſin ꝙ de ↄoſue⸗
ij et · C.ſ maioꝛ fa udulterins in fraudẽ hu⸗ mama. ut quucũq; m dicTka diĩept ut s de vaſ.
ctus ra.ha.l.i:et.ij· ins nfe oſtõ 5, eden an 4q z aſti. loth · c · i.
et in ſüma ut in li⸗ iuus nre oſtoms excogitet pbᷣlice expedicõe wocatus g ¶ Keuͤtatur. ipo
bello py · tercio ꝗᷓ⸗ inre ut puto quãtũ
terno ultima carta ad vaſalluũ qni id a
lienauit a tradi dit.

cũ alienacone facta ſtatim ſit vmino apertũ· ut.s·quid
iuris ſit ſi poſt alienationẽ feudi vaſallꝰ id recupꝑeret ·c.
p̃terea · in fi. quãtũ vero ad emptoꝛẽ non puto mñ ꝑ ſen⸗
tentiã. eũ alias nõ poſſet agere de euictõne cõtra vendi⸗
toꝛem cũ ſit bone fidei emptoꝛ ut.ff.ð euict·l.i. Itẽ etiam

mtelligo de vaſallo ſi cõnnttat felomã ꝑ quam feudum
amittere debeat. ꝙ eum adhuc habeat ſcilicet ut tantid
p ſententiã ĩm annttere deb eat · nec enim debz vaſallus a· o, . 1.
feudum amttere ſine certa et conuicta culpa laudanda
p indi ciuʒ pariũ ſuoꝛũ ut m lombarda de benefi etterris
tri.leulti· et· s· de feudo ſine culpa nõ amtt · c. i· et ti · quo tẽ

oꝛe miles muelti · pe · de. c · ii · .B .
. Mani. nam et alias punitur pena irreuocabilis ex
ilij ut. C.de ſa. ſan. ec· iub emꝰ . E penłiin ſii.·
i ¶ Niiij an. qui foꝛ te reſtituitur m imegrũ ſi fuẽit minoꝛ·
xx v.an.cũ hoc ipᷣo leſus ſit ꝙ infra id tpus non petit.
(Gel negligẽtia. miſi inſta de ca ſtaret · tüc onnm ſecus
eſſß. que ſit uſta cã ꝓter quã poſſet ſtare.· dꝛ.s.quo tpe
nleg muelti petere debeat. c · i. et q ibi notãt h̊ rep etaſ·

¶ Detierit pollicẽdo fidelitatẽ. ut.s · de cap: cõmdic · i·

et. S. m qbo ca. feu· amit · c. · et que ibi notãt᷑ ̊ repetas:-
m ¶ Spacio. puta foꝛte ꝙ dinumerabütur ei vicena mi⸗
lia paſſuũ ꝑ ſingulos dies:donec fuerit ad exercitũ pᷣter

“

Fy f, ai

7.J 9.5

3„ —
Eeſr Beree

eũ viem quo vocatus fuit ut iret · et pᷣter eũ diẽ quo ſe de⸗ quita heredit atẽ ut.ff.ad.l.coꝛ.be fal.l.ſhq̃s patris ſui.

=

bet pñtare· et hoc ad exemplum eius qui ꝓmmſt ſe ſtatu ar. ↄtra ff. de ſenatoꝛibo· emancipatũ in fyl. m o. ſed di en
rum in iudicio · ut · ff. ſi quis cau. li. cas ꝙ amitnit. ut.s · ſvaſfeu · cui de.c.i. Auidſvaſba nn
a ¶ Ali.notare potes hic ꝙ val · pt feu · puire ꝑ ſubſtitu⸗ 32 ens auitũ feu:c ¹múĩ˖?ͥ delictũ cõ tradñmex quo potuit
e en tam plonam du tñ ono acceptabilis ſit. m ꝙ bic dici⸗ erz Ki feudũ auferri ſed vñs remiſit dlictum et feudũ tdemde ſel
ve . K. 6 = ſj. tur. hoci dẽ notatur ſußp ſi de feu. cõ · ſu · c. ſi qus deceſſerit. a. vaſallus deceſſit ſine lib eris . nuquid rep elluntur agnati 2
=ðð et pilto ꝙ, acceptabilis debet eſſe dnoñ p eque bonũ ut AuUt eſt cõſuetudo cũ eſt feudũ ab eo acquiſitum. ſen. imo l
ipe vaſallus elt ei . . 35 — ag nati ut m feudo cſo
mittat ar.s· de lege — èðèð paterno ſuccedunt
cradi. Gex eadem , „— non ut in nouo. ar. . F
l. et· . pdieto ti.ſi a domino ſuo mm eadẽ ex⸗ rat. ¶ Inſupſi filius va⸗ ffde peculio· pecu
xeteu. otro lu h· pdicõne ſpacio ↄpetẽtive ſalli dm offenderit · ii. ſiab ere alie⸗ i
(Dñmmicdin aliter mre temèẽ ſupſederit. wi a dño requiſitus deducat pSuccædatdf
obbuatur p 2α ꝓ ſe ali dno acceptabilẽ hliũ ad ſatiſfaciendũ do⸗ vaſ. cõtra dñũm of: Ft
lomnen eut mttere ↄtẽpſerit. wel dimi mno. vl a ſe fum ſeparet Pſam otraxit · ner K é
wcaßerowacz & diũ redditus feudi vmus alioqũ feudo pᷣuet ſin au aniciirit, n, ali, .
011 r= . „ 2 .2 7 — — .
ſi in hoſtẽditijs. am dno nõ ſubmiſtraueit tẽ pater vult eũ deducere poſt moꝛtem dñia ᷣN
c res nr n feudũ qð ab epo vel ab a- ut ſatiſfaciat et filius cõ⸗ vaſpt auferri feu⸗ Hyn
. . de u t in “ lio dño habueit amittat. temmt. pre moꝛtuo m feu⸗ din ſeñ. nõ pt · qua ar
ius · quma ibi pluri⸗ ſs feudi in uſis ſi — ſicced C2 no debz heres moo. a
pus dñ̃is fructua⸗ t dns ſeudi mulus ſuos du non uccedat · mſi Pus uere qð defunctus cn
rius ſatis dare de⸗ illud redigẽdi omibo mo⸗ dño ſanſfeceit pariq; mo- tacuit ut. C inof. S
b e palank: dis hẽat facultatẽ. ¶ Dre do vaſallus ꝓ omibo ſiin omnimodo. E, unt
ß ul dabit Alectõ terea marchia ducatus co domeſticis faciat.Jllö q/ Domalticli aui
vtrũ ipis dñnis an mtatus de cetero nõ dun⸗ q; ſancimus ut ſi vaſallꝰ aut dicantur dome,. g
r datur. aliud autẽ feu. diui⸗ de feu do ſuo aliũ vaſallũ ſeictd ieitin F. 5 ſ⸗ tee
VI: .⸗ . dari. ſ. ut eligat quẽ datur 2ſoꝛtes wluerint habuerit. et vaſallus voa⸗ dckam e Awen. ui
voluerit ex omis itaut omes qui pꝑtẽ fe.ba ſalli dũm domin ſui offen⸗ reſpiciendũC. de. un
ar · ff · d ln wt ple let diuiſ wl diudedi.ſide⸗ derit. min ꝓ Fuicio alteriuſ hns q ad ec· cõfu. n
gal ſcz iure litatẽ faciãt. ita tn ut val. dñni ſui hoc fecerit · quẽ ſi⸗ Nreſnt Sſne ca. te
DP otr e. cöſuctudmn ario ad ꝓ vno feudo plures domi ne fraude ante habuerit. dem. * len
S He. minoenim ſed ad nos pfe no opellatur. nec feudo ſuo pᷣuetur. ad dd k (Alũ no- ergo,s ne
R 66* meoecitnewalal dyuyüs feudum ſine wolũtate minũ ſuũ a quo ipe tene⸗ T a pr hje lin Nan
aeDg.⸗= . lus. miſ ſit puatuis vaſalloꝛũ ad aliũ tranffe⸗ bat reuertat᷑.miſi reqſitꝰ non ergo indelligit aft
foꝛto ut ar. C. de fun mpatoiſteyboo
dis limotrophijl. lienatioms ꝓhibẽe e
1l.ij. li.x. vel dieaegs ü in feuð dationem. A
vꝓv ad mioꝛẽ dñm p̃ttrſferte.⁊nõ ad maioꝛẽ ar.ff. de ali · c hoc verũ ẽ dũ tñ ſincere et fine fraude hoc fiat · ut.s. ꝗ⸗ n
indi.mul. . i. et. ij. er. C. ne liceat ꝓotẽ.l.nj.aul.vol dicas ꝙ; liter o lim poterat feuali.c.neceſſitatẽ.mſi foꝛte velis in areß
ad omes trafferre pᷣt ar. C. de otrahẽ. emp · et vẽgi. dudu. telligere hm eos qui ↄtrariũ dicũt ꝙ hic intellig atur ym ig
et · f.· ſi quis a pa· ma.fu.l.n.⁊ hie ſubaudl ius vaſalli.vł volutatẽ do mim · qre cũ nõ ſit eius vaſ.ar · S pꝓ ſo cio “
nõ tni ſferre pᷣt omino ß retinẽdo directũ domimũ p̃t ar. 1Priuerur F hoc/ nã ſoci & ar.ff te v.ſi modeſtinꝰ. ig⸗
ff de of pſl penli vel localis eſt. qd non placet ut. C. de et de liberis a gnoſ.ſi quis ali · Eñ qͥs a libto · ßm cc · 4
nouo:C. ↄponẽdo.l.iin fi.pᷣm co. vel dic referre vtrũ to⸗ m (Req ſitus:q̃d ſi vaſallꝰ meus aliũ fecerit de feu.eodẽ ſde
tam curiã vendat.vel tm feudũ vmus vaſalli · in pPmoca et ultimus vaſ.feudũ alienaueritar.eſt· qᷓ Pmo dño id Uun
ſup oteſt q quedã p ſe non tranſeunt. que cũ vmũſitate elſt nichi ↄmittatur ·ff.de puis expoꝛ·l.p enl.ff·de acquir. un,
trãſeũt. ut.ffde acquii.re.d.l:queda.⁊ar.ff. de ↄtrahen. polſ.quiv muerſas · Culti. er . . ſi colonus · et · quãms · Ci· ari
emp· in modicis· verũtñ hoc ſatis deterniinari vidꝛ· s.· ð er. l. ſ id qðᷣ· i:et ita pᷣmꝰ hẽbit laudmiũ.qð miquiinõ ſln
l. cradi.ex eadẽ quid ſi vaſallus teceſſerit relictis du videtur ꝓpter timoꝛẽ Wlure amſmionne ar. otraeſt hbie
obus filijs quoꝛe vnus utilis ẽ ad puiẽdũ-alter inutilis vej m co. S nuquid vaſ:dominũ cogerept ut ei feu. oſten⸗ lin
nũq̃d tm utilis ſuccædit cũ et dñs in hoc cõſentiat.ñ. H̊¶ ceu dat. ar. ꝙ Poſſit. ſic. ff. de act: emp. et ven. ticius heres. ſil
queftio diſputabilis eſt ßmco. quidã tñ dix erũt ꝙ ſuc⸗ Sʒ nũquid vaſ dñm qui ei fe · de cam en debʒ pt cogere ut mün
ced er e qdã nõ· uts· e.an mutꝰ vel alr im pfcũs.c.nlluſ. ,& Poſſeſſiones ex quibus feu . pcipe deb et pſtet · ar · eſt q
f anmni quu⸗ ſivaſallus felomiã ↄmiſit ante inueſti⸗ 195* poſſit. C. de dnatſ quis argẽtũ Ei. mmh⸗
tura vel poſt. h tñ mficiatur eã felomã pater vel heres Salllos duos · ſqui als ſuntvaſalli eiuſdẽ dñi dea⸗ ti
eius. nüquid obſtat delictũ. gn· nõ. ar. ff. de wlo. elegan⸗ lñjs feu.· et feudum de quo eſt queſtio inter eos ptinetad in
ter · Ep enl idẽ etiã ſ ofiteatur ꝙ deueltirinõ pt ni Pus eundẽ dñm et uterq; còtẽdit feudũ ſui eſſe. alioqnſi non ſi
mueſtiatur eo ꝙ nõ habʒ. ar. ff. ðᷣ edil edict. bouẽ. Eſi ſᷣ eſſent als vaſalli. h uterq; ſe diceret eſſe vaſallü eius de ſe
cõditione.ᷣm a4,Pter factumm patris filius amittit eo feudo vel etiã dinerſos mueſtitoꝛes dicerẽt ſe habere ſ⸗
Eeua g2 40 „ S riuet · nuqd feudũ auitũ· ſendẽt quidaʒ ita. q; et de eo. tũc coꝛam indicevel arbitro cauſa deb ebit termiari N

=.
=
= =
— — —à2

.
no
bie

en⸗

ut. S. de pace te · Gſ duo . et · Eſe. et · S. de l. eomqdi.e ſ inter

pares nec vnus potẽit alterũ inuitũ trhè ad iundiciũ cu
rie vel dñi· cũ vnu ꝓducãt inueſti toꝛẽ verũtũñ ſi euria eũ
vocauẽit.tũc nõ potẽit eius examẽ declſiareur.s.ti:an a⸗
pð iudicẽ vel euriã dñi q̃ſtio feu.&termĩari debeat.c.ex
eo ꝙ · et. S. de mueſtitura in maritũ fc· Cillð tñ ſaẽð eſt. ee
et de hoe dices 'm
ꝙ in ſũma no. ß qͥd

jta pᷣm H. Ciſte no gdict · c· p dictis . iz potius ſüt diuͤſa .

9

fñ dñns noövultogno

ſcere · Eeñ. tüc pote⸗
rüt vaãſalli eũ facẽ

opelli a mai oꝛi in⸗

dice ſub quo emt

ar.ff. de arbitris ·l. qʒ dñs a ſuo dño reqiuſi⸗
iij. Ci. vel eẽ actoꝛ tus eu qiu maioꝛẽ dum of⸗
poterit alterüũoue⸗ ſenchit requiherit. ut ſat
mire ſub indicerei nait reqin nerit ut atiſ⸗
Sʒ nuq̃d ab mitio faciat ſuũ feudũ amttat.
pofrutiilit:ga⸗ ¶ Dreterea ſi mter duos
3 ire ſo alio indi⸗ Akbaalaſz „
tereno ſb vno ſal vaſalloſ de ſe · ſit otrouſia

tõ in concoꝛdia ita

7 ki zab illa nadt.. uſia tormietur. Siwro in⸗
ce lata teneat· vl mi FPE D
q no tenebit ſmna ter dim et vaſ. lis oratur
tãqᷓ; a nõ ſuo iudice P pares curie a dño ſbᷣ de⸗
lata.ſᷣ.foꝛte nõ te bito fidelitatis cõmratos
tio e derernminac'è mus ut moĩſacr̃o hdelita
iſtius cãe.g alijs in tis noĩati imꝑꝛ exciꝑiat᷑.
dicibo viðꝛ ꝓ hibu ⸗ B
iſſe og tlonẽ et va⸗ ¶qNue ſint regalie.
ſallos ne ad aliũ in

dicẽ irẽt · ar. ff. de cõ

non eſt mecũu cõtra

4 1 corn
eme ·et alibi qui nõ
ſemiat mecũ ſpar⸗

git. vel dicas refer

revtrũ p errorẽ ine⸗

rũt ad aliũ indicem

ab eo paratus fuerit ſatiſ⸗

facere dño maioꝛi quẽ of
fenderit.et mſi vaſallꝰide

dñi ſit ogmtioa ꝑ eũ otro

Egalie armandie

di et de. cu ita. hẽ e⸗ vie pvᷣlice flumina
contear g de d · nain g abilia. er ex quubus
Par wö-tà ſupdo. l. fiüt nauigabilia. poꝛtuſri
ul. (de open ꝙ la⸗ patica vcti gabilia qᷓ vul
beo. h ctraum go dñr theoſloma monete
(EKecerut grm lkee mutchar nann
rut. vñ nõ deb er te ulcfa penaqs com⸗
Ka ere Po iure qd fa Pdia bona vacãtia et qᷓut
aas kur Eiblet mdigms legibo auferùt
no facit qẗ debet mſ qᷓ ſpealr ꝓ qbuſdã cõ
otra id facere inti cedũtur et bona otra hnũ
Sir ue reg. mceeſtas nuptias cõ dẽna
arcde d er ceil. toruͦ er ꝓſeptoꝛũ. 'm ꝙ in
alicolarum in fi et nouis conſtõmbo cauetur
dñs in euãgelio. qᷓ angarioꝛũ et plauſtroꝛũ

ct naiuũ pᷣſtacões q extra

oꝛ dmaria collatioad feli⸗

an ſcaent· in p mo caſu nõ tenet·in ſedᷣo ſie progando eiꝰ

iuriſgictõnẽ. ut. ff.de indiẽ · li. et · ij. er. C. de u. om. iud. l. .

aà (Cogmiio · ſ̊ in quo loco ſtabit ad cognoſcẽdũ ſeñ.
ubiſipe ſtauere voluerit ſalua honeſtate ſua et ubi ma⸗

ioꝛũ eius fuit mos ↄg noſcè mter pares ſuos·ſi eos ha⸗

buerit. ar · ad hoc · ff· de iſti · et iu. . pPenlin fi· .

cAo A-6 P) o o ad4

*

S' ah eGe e e het rerae

ꝓꝑ pari inuito dno velvaſallo qui fideltatẽ nõ inrauit ut
S· de cõt ro:feu:apð pares termi ·c· ſi inter dñm· ⁊ ſ̊ foꝛt=
ga race qm debẽt ſᷣ debito fidelitatis ↄiurari a dno · ᷣm

—

—

ciſſmã regalis nunnms

expedicõnẽ ptãs oſtituẽ⸗ .

doꝛu mgratuũ ad miſticiã
expediendã.argẽtarie et
pallacia in ciutatibo oſue
tis · piſcacõnũ redditus er
ſalmarũ a bona ↄmittẽtiũ
crimen maieſtatil. et dimi⸗
du theſauri in lo eo ceſariſ
muẽeti.a loco t᷑ligioſo.R da
ta opa totũ ad eũ pſfieat.
¶ Quot teſtes ſint neceſſa
rij ad ꝓbã dũ feudi ingra
titudinem.

ꝛ heinricus au. vm
uerſo pplo.
vyaſallus in hone⸗
is factis atqʒ in decẽti b⸗
machinacõibo dñm offen
derit. mſidiſq; eũ clãde⸗
ſtinis vl mamfſeſtis appe
tijt. wl mimicis eius ſua⸗
amicicias coplaueit.atq;
in aljs lic wrrſatus elt. ut
potius mimicus qᷓ ſideliſ
eſſe credatur.e ſi eũ cu⸗
curbitauerit · ſeu in campe⸗
ſtri bello ſuũ dñm dẽeliqrit
feudo pᷣuabit᷑.qð nõ ob⸗
tinẽ ſancimꝰ.mſi.v.teſtibo
ſume atʒ integre opiom
ꝓ batü fueit maĩſeſte.datũ
vin· ydus aug.feliciter.

ubi voluerit ſalua honeſtate ſua ut.

quia maioꝛ index eſt inter eos cũ ab mitio debeat eos cõ⸗
iurare ſub debito fidelitatis ut dictũ eſt.ñᷣ aut nõ eſt lo⸗
cus cõpᷣhẽſus in quo indicare debeãt tunc videbitur ille
locus ↄpreh ẽſus quo mdicari ſolet ſne incomodo litigã
tiumar.ad hoc.ff.ð indicſi locuſ vel foꝛte poſſet dici q;

bᷣ (Der pares. qui p ares in ↄ coꝛdia dñſ et vaſalli eligẽ
tur· ſed ſi diſſen tiunt in eis eligẽdis·tũc dñs pᷣ mo eliget
quẽ vel qs volueritet poſtea vaſallus ſilr faci er mnu⸗
merũ a dno ↄprobatũ ·ita tñ ꝙ ille vaſallus nõ eligatur

ſpõ deri pᷣt. ut ſm eo

in eodẽ loco imquo

terũ t pares inb ere

3 7
Ha rn , e ₰
ꝙ h ſtati ſeqmitur. 41
et hecven ſut ſi vd e V „
minꝰ pʒ pares m TPr = 9:. —

ꝙ ðꝛ · S. P dicto · c·ſᷣ
aut nõ habʒ pareſ
tũc indicis illiug qᷓ
cõuenitur vel eius
m cums foꝛo res ẽ
erit cogmtio.cũ a⸗
ctoꝛ debeat ſeq¶ fo⸗
rum rei ut. C. d iur᷑.
om. iud.l.ij. et · C. u-
bi im rẽ actõ exerce
ri deb ea t.l. ul. H qᷣd
ſi dñs non vult re⸗
ſpondere cũ cornuue
mitur a vaſallo vel MWi e h hh
vaſallus a dno.&:· de pr ) e e
tüc ꝓced ẽdũ ẽ ſᷣm
qꝙ ðꝛ · S. de milite qͥ
oↄtumax elſt. c.dñs
ſueuit querim quo
loco debeant ſtare
pꝓares ad ↄognoſcæ
düu inter dñm et va⸗
ſallum ad q ita re

loco ſtare debeant
de q actu fuerit int
dñm er vaſallum i
aut nõ apparet de oͤ
aetũ ſit tunc ſtabut

XvA

fem fuit cpromiſ⸗
ſũ a ptibʒ. et tũc po

pꝑ tibo ut deb eãt ve⸗
mre coꝛã eis in q̃ cũ
q; parte voluermt
illius loci:du tñ fa⸗
cile partes eo loco
venire poſſimt ne
ſit locus mhoneſt⸗
uta popina vel
upanariũthocad
exẽplum arbitri.ut
ff.de arbitris. ſi ci
dies · Eñ arbiter. H
ſi pareſ nõ poſſent

tüe foꝛte dñs pote⸗ era N, ,
rit eos ubè adeſſe abe e “

9. notatũ ẽ. et q̊ͥ ido. ⸗ali Har Pate

9. . dicas ꝙ dñ s pᷣmo
or dern⸗ g e . eliget vnũ locũ m
At vo, ez, . on) 21.5) quo pmo camepi⸗
= etur et vaſallus eli⸗

erit im quo viciſſimmn
ventilabitur cauſa
p terminos ſtatu
tos p oꝛdimẽ ſcʒ; ſe⸗
meli m vnoa poſtea
m alio· ſicut als dñſ
Wale 9ey r L, babet pmo electõ⸗
n r p, aAͤ, nem pariü ut dictu
4 eſt et poſtea vaſal,
lus ut cauſa equa
lance trutinet nec
B nuirũ cũ dñs deb eat
e, ,) Bos .n reddé vicẽ vaſallo
eaallo 9 ys GPve ier de hijs que va ſallꝰ

32. rpP.d, tenetur dño ſtare
S ut · S.· de foꝛma fide
litatis · in fi.

.1 . Ti a Terminetur. et

hec vena ſunt que

queſtio ẽ de feudo
inter ofm et vaſal
b . lũ. vel mter duos
St Pvaſallos . Anid g
ſ inter dñm et alu
e qui nõ ſit va ſallus
ð de feu. q ſtio eſt vel
inter va ſallũ et aluũ
ſeñn. tüc ſub alio in⸗
dice ſbͤ cuius iuriſ⸗
dictõe erũt. vel ſal⸗
tom res derermiart

ce tenẽda.Gſi duo.
et · C ſcz. et · S. de · l. cõ
radi:c.hñ int parelſ.
cũ enĩ caſus iſte nõ
ſit cõſu etudnribus
cõpᷣhenſus merito
lege ſepᷣta ſine calũ
ma uti poſſumus
ut.S. de ↄognit · fe. e.
i. vnde dicẽdu eſt
q; actoꝛ ſequat᷑ fo
rum rei.

p ab et p̃ᷣmo electõnẽ pa
S.de miite qui ↄtumax? ·
dñm adire.et eũ ſalua reue

get locũ ahũ ſi volu

debebit ut . s. de Pa⸗

ca 1 2 , S LJDA F . Er.
fſemp elt dñi electò ubivoluerit cauſam ventilari·ſhc als
⸗ ſemp riũ ut dictũ eſt.et ad hoc eſt ar.
cũ ibi dicatur ꝙ p ares deb eant
rẽtia cõpetẽter cogere· vc vę

ſne eulpa ꝓmſſoꝛis expe

tan dũ eſt in feudo

ret qui inueſtiuit cũ cohe⸗
qð de cauena ſeu de rede ſuo ut adequatio ꝑ
camera datur nõ debere da currat uſq; ad.xl.annos:

Item inueltitura ꝑ ſe et ꝑ

mera vnde ſolui poſſit.· wl nucin daria accipipt · que
Rita euacuata hit cauena oñmia ſupdcã colligi pnt
in lombar.t.de ultimis vo

lũtatibo.l. ſi qs et. C. orũ.

ri mſi lit de cauenavel de a n

cãdu e don ec mterim de

cauena wi de camen dari Rk . — Di. li. et. ij. dcirco pares

no ſoluto.no enĩ equu elt

mnmns vaſallos alios ba

poſſit. dũm autẽ daẽ feud ſunt neẽrn ſcribendi in in⸗
poſſe intelligit oĩ ere alie ſtrumẽéto inueſtimre a nõ
alij.ne qͥd excogitet᷑ fal⸗

quẽ vidẽ egẽte quẽ pᷣusho ſitatis in pmciẽ dni alijs

buerit m ↄiugẽ vll amicũ.

¶Icy autẽ pares tin debeãt

intoreſſe muelſtituẽ feudi et

teltibo mductis coꝛrup⸗
tis foꝛte pecunia vel odio
wl gĩa que nõ eſt ſuſpicã

nõ alij· hoc tũc verũ ẽ cũ do da m paribo. Si inſtrumẽ
K2. Ktül dicetur falſũ a dno det
babueit · alio qñ adhibe⸗ m deſenſio vaſallo ꝗ affert

at dñs quos melioꝛes po⸗ imſtrumẽtũ ut in lombar⸗

tuerit liberos tũ argumẽ⸗
to legis de ultimis wlun⸗

tatibo in lõbar. dicit l q

donacõnẽ facere wluerit
de ſuis rebo alicuiwl mue⸗

ſtiturã adhibeat ſibi de cõ
pagenſibo ſuis: et q p eã⸗

dem legem viuant. teſtes

ydon eos duos vel trel. plu⸗

ralis enĩ elocutio duorum

—

mio cõ tẽta ẽ. ¶ Itẽ ſaẽdũ

eſt nõ eſſe impednnẽtũ im⸗
ueltiture. et ſi mueſtituraʒ
facat de re quã omunẽ do
minus habʒ cu aliquo.q;
ſi pponte dudè noluerit
ille eũ quo habʒ rẽ ↄomunẽ
qui inueſtiuit pᷣt cogẽ eũ
pꝓ iudicẽ et ille q inueſtitus
eſt ut dundat.tem here⸗
des eiuſ neceſſario hñt ſir
mã tenere mueſtiturã quã
pf fecit · Jcm eadẽ.l· et e⸗
odẽ iure debziſte hre rem
q inueſtitus ẽ. quã ha

— ——

POfeot 1

da qualr qins ſe deſen dẽ
debeat. l. de cartis et aufe⸗
retur dño qui writatẽ no⸗
uerit. et mquũ erit hi ali⸗
quis ex dono ſuo cum dñi

,ct defenſio ex oꝛdme. cũ
vaſallus non poſſideat.
¶ Motãð eſt ꝙ de omi cõ⸗

trouſia que inter dñm et
vaſallũ oꝛitur.ſi pares ve⸗
ritatẽ nouerĩt.omimodo
cogi debere a dño et pari⸗
bus dieẽ writatẽ · ꝙ ſi di⸗
cãt ſe neſcire cũ ſcat.et va
ſallus poſtulet. dñs coget
eos iurare et dicere verita
tẽ. ut. C. de teltibo . li qñ. et

mi lombar.de of. iudit᷑. ut

uidex vnus· ac.et.c. q̃lit᷑
qius ſe deſen. de · ſ qualiſ⸗
cũq; cã et. C.de teſtibo. ut
quicũq;et · l. ulti. ¶ Cum

datur dno defenſio de mue⸗
ſtitura que dicitur a ſe fcäö
iurare debet ſe mmu eſtitura

9

b (¶Ilud ch. ſacram ẽto⸗iumat ergo vaſallus dño ſidelita
tem:et ecuerſo ita dñs vaſallo vicẽ reddẽ deb et ut in de
gret'xxij· c: q- ulti de foꝛma fidelitatis. in fi:et xxinj. q. v.
trc· p deſt· in medio ubi dicitur. ſẽ dilectõnẽ iuſſi ſt ter⸗
6 rentibo debere qui

timẽt. ⁊ c.

q̃d ſeipᷣm debebit
excipere cũ inat fi⸗
delitatẽ omeʒz ho⸗

minẽ. Rnõ 5
E.R· nõ q; nõ ẽ

ĩilla vmuſitate ar.
ff. cõmma pᷣdioꝛũ
Ilq uucquid.

Egalie. ſtau⸗
d ſunt armã⸗

Die. 1c⸗

e Angarioꝛum.⸗

garie ſũt pſonales
pſtacones.panga
rie ex q bop̃ſtantur
Pecume et opere 1
colli gitur obſcure
ff. de muneribo er
H..lmun eru· Epa
trmomoꝛũ.
vaſallus . B
lex in paucis

oſuetudĩbo muem
tur et ido ſup ea du
bito ſit lex an non.

vn de circa eã non

inſiſto.

uB. ¶De notis

feudoꝛu.h̊ mtitulat᷑

de notis fea · po
tius puto foꝛe no⸗
tas ſiue notulas ſu
pPer feudis factas
deb eãt eſſe de te⸗
xtu cõſuetudinũ et
hoc videtur ꝓ bari
ex eo ꝙ quaſi om⸗
neſapprobantur p
.l.ro manas et lon⸗
gobardas vñ qua
ſi gloſulas reputo
uſq; in finem ·

focgi

ſtin.
bſe

6,

irn

iom;
Phee
Gebang

l⸗
ſlis⸗g

npnnce

N nnee
ſipan
EYdHe.
Neil

fots

eſo⸗

tls

ſtee
ſdte⸗

Gnic

pben
Ron
var-

zwiann
npl⸗

ſnnlat

„ Jrr Ag . —⸗ — — 2
cd Md n5 feciſſe. Cũwero datur ſuceeſſoꝛi eui
dtd
enen
Ctn.
engt

NA
lunnf
onag

iurare debet ſe nõ eredẽ inueſtiturã fa⸗
ctã eſſe ab añceſſoꝛe ſuo. ¶ Si q̃ mue⸗
ſtitura fcã eſſe dicatur ſp dʒ noſare dũm
a quo mueſtitura fcã ðꝛ:cũ multũ diſere
pet ſacr̃m hereditartũ a pneipali ſacr̃o
ut. C. de rebus eredit.a iur iur.gnatr.

m aar 9 et ut bs de curatoꝛe q̃ iurat qð credit

et eſtimat ut. C. de iur · calu. l. n. deo cia
eaeni ſua uirare debeta nõ de alieno feo.

9 dAra „ „ — — — .V
S cũ inquu ſit uiraẽ de fc aliẽo ut heres

vl ſucceſſoꝛ.nec etiaʒ filius ut.ff. rerũ a
mo . marcellus.ſ̃̊ otrariũ repitur in lõ
bar · qy licz filius mĩoẽ ]gutem hẽat qᷓ;

Il cd 8 pf tñuna debet peiſe pr̃em ſuũ nõ fuiſ
1 ü N ſe debitoꝛẽ ut in lõbar. q̃liter qs ſe de⸗
ptedn
topen
fobſr.
wihya
ſn

fen. de. l. ſi cõtigerit.

Beſtatutis et ↄſu etucbo contra libᷣ
tatem eecleſie editis.

Pdeeus et decoꝛẽ impija laudem
romam pncipis nl omimo magis vide
tur accedẽ q; ut expurgatis qbuſdaʒ
erroꝛribo et imqius quoꝛ ũdã ſtatutis
deſtitutis . de cetẽo dei eccia plena qiue
te vigeat et ſecura gaudeat libtate.ſa
ne adeo mſideliũ quoꝛũdã et minſto⸗
rũ imiqtas abũd auit.ut non dubitent
otra aplicã diſciplmã a ſacros canoneſ
ſua ſtatuta ↄfingere · et ↄotra ecciaſticaj
pſonas q ecc̃ie libᷣtatẽ. Cũ ergo diſpo⸗
ſicõe duĩa volẽte wel faciẽte ñl wlit ee⸗
clena q̃ nl deb et pᷣter bonũ appetẽ) qðᷣ
nobᷣ eodẽ ↄcurſuvolũtatũ nõ placeat
Nos frideicus romanoꝛũ impatoꝛ ſp
aug9. hac edcãli.l.irritamus et mrita
nũciamus oĩa ſtatuta et ↄſuetudĩes.qᷓ
ciutates et loc· ptãtes ↄſules et qᷣcũ⸗
q; alie pſone otra libᷣtates ecc̃ie ac pſo
nas ecciaſticas ederevel ßuare aduſo
tanoĩcas wi impiales ſanctões pᷣſpſe⸗
rint et eadeʒ capła ã mãdauimꝰ infra
duos mẽſes poſt huiꝰ pbᷣlicacõnẽ edi⸗
i penitus aboleri·et ſi de ceto ſilia at⸗
teptauerint ipᷣo iure demmus eẽ nila
et eos ſua iuriſdictõne pᷣuatos. et locũᷣ

——

n rAubi deinceps tlia p̃ſũpta fuerint. bãno

Gae . nt 7,0. F 52 2 V
3 l bi mille marcaꝝ p̃cipimꝰ ſbiacẽ. ptãtes

wroↄſules ac oẽs ſtatut arij et ſep to⸗

Coe ſae erf es dcõꝛ ſtatutoꝛũ et conſiliarij ip oꝛx
/Ea:οαοaHÜt q́m ſtatuta vel m oſuetudi⸗

nes memoꝛatas iuchcauerĩit. ſint extũe
ipᷣo iure mfames.quoꝛũ ſnĩas et actus
alios illegitios ſtatuimus non tenere
aliqᷓ̃tenus.ꝙ ſi ꝑ ãnũ huiꝰ nr̃e oſtituti⸗
oms inuẽti fuerit otẽptoꝛeſ.bona eoꝛx

p nrjm impiũ mãdamus impune abo⸗
mnibo occupari·ſaliis nlominus ains

pems ↄtra tles im gñali ocilio ꝓmulga
tis. ¶ ſtẽ niła ouitas vel ꝑſona pvᷣſica
vel puata collectas ſiue exactões an⸗
garias vel ꝑpãgarias eccleſns vel alns
pnjs locis à ecciaſtieis pſoms imponè
vl muadẽ ecciaſtica bona pᷣſumat.qð
ſi feeerĩt et reqſiti ab impio w eccia e⸗
mẽdare oↄtẽpſerit · triplum refundãt et
ñlominus banno impiali ſpiaceãt.qð
nullatenus abſqʒ ſatiſfactõe debita re
mittatur. ¶ Itẽ qcũq; ↄiitas wel pſona

p ãnũ m excõ muicacõ e ꝓpter libtatem

eccie fractã pꝑſtiteit. ipᷣo iure bãno im⸗
piali ſbiaceat.a quo nullatenus extra⸗
hatur miſi pᷣus ab excõmuicacõ e bñſfi⸗
cio abſolucõis obtẽto. ¶ Statuimus
ec ut niſus ecciaſticã pſonã in ẽmĩali cãʒ
wWl ciiuli qᷓſtione trahẽ in iudiciũ ſecſa
re pᷣſumat otra oſtõnes impiales et ca
nomcas ſanctõnes.qð ſi feceit actoꝛ a
iure ſuo cadat.et iudicatũ nõ teneat · et
uidexſit extũc iu dicãdi ptãte p̃uatuſ.
¶ Sãacimus ut ſi qs clericis vel eccia⸗
ſticis pſoms iuſtieãã deneg are pᷣſüpſe⸗
rit tercio reqiuſitus ſuã iuriſdictõnem
amittat. ¶ Haʒaros·patarenos leom⸗

ſtas ſperamſtas.arnaldiſtas et ome-

lereticos utriuſq; ſexus quocũq; noĩe
cæẽſeãtur ꝓppetua dãnamus infamia dif⸗
ſi damus et bãmmus.cẽſentes ut bona
taliũ ofiſcentur nec ad eos ulterius re
uertãtur ·ita ꝙ filnj eoꝝ ad eoꝛũ ſucceſ
ſionõẽ wmre nõ poſſmt · cũ lõge grauuſ
ſit diuinã ꝙᷓ humanã offendere maie⸗
ſtatẽ· Qui aut muẽti fuerint ſola ſuſpi⸗
tione notabiles.mſi ad mãdatũ eccie
iuxta ↄſideracõnẽ ſuſpicõms et quali⸗
tatẽ pſone ꝓpriã innocẽtiã ↄgrua pur⸗
gatione moſtrauerint.tãqᷓ; mfames q
bãniti ab ommbus habeantur.ita ꝙ; ſi ꝑ
annũ ꝑpmãſermt.extũc eos ſicut hereti⸗
oos dãnamus. ¶ Statuimus in hoc e⸗
dicko in ppetuum valituro ut ptãteſ ſeu
oſules ſeu rectoꝛ es qbuſcũʒ fungãtur

1r . 9 phhret er:₰

p-eP p rfs er

„ —R

ee D pD 4 Pe. — 1

5 w. isn P TY

. ſrlrs eA. d-Ee.

„. . Ae. tae
O: en 1. 4 E

Sr Ap=& 6.:: 9),

—

2 ; ä

e⸗ 3 ah =S . OH . —— . ... =èð
- de Frrne ffichs defenſione pſtẽt pblice iura⸗ audaciã iuxta noſtrũ madatũ modis Gb⸗
rrezr ſ ae ꝛ v: mẽtũ · , de terris ſue uriſdictom ſubie⸗ alns cõpeſcatur. ¶ Omnes peregrinm et Hn
qis vmuerſos hereticos ab eccia deno aduene libere hboſpitẽtur ubi voluerint u
tatos bona ſideꝙ virib⸗ extermimare et hoſpitati ſi teſtari voluerint de rebo ubei
ſtudeãt · ita ᷓ ãmodo qncũq; quis fu⸗ ſius oꝛdinãadis liberã hẽant facultateʒ. fonm
erit in ptãtẽ ꝓpetuã wel tpalẽ aſſumptuſ quoꝛũ oꝛdĩatio in cuſſa ſeruetur. Si ſn
boc capitulũ teneat iuramẽto firma?᷑. vro inteltati deceſſerint ad hoſpitẽ ml i
alioqn neq; ꝙ ptãtibus neq; ꝓ cõſuli⸗ puemat · ſed bona eoꝛũ ꝑ manus epilo gelf
bus heantur · eoꝛüq; ſnĩas extũc irrita⸗ ci tradãtur ſi fieri pᷣt heredibo. vel in pi⸗ ie
decermmus et manes. ¶ Si vero dñs as cauſas erogentur · hoſpes wero ſi ali⸗ ini⸗
tpalis requiſitus et ãmonitus ab eccia quid de bonis taliũ otra bie nramoſti⸗ Gurf
tern⸗ ſuã putgare neglexerit ab here⸗ tucõnẽ habuerit · triplũ epo reſtituat *
tica prautate. poſt annũ a tpe momti⸗ cui viſũ fuerit aſſignãdũ nõ obſtante uace
oms elapſii. terra illius ipiſ exponmꝰ ſtatuto aliquo wl ↄſuetudine ſeu pᷣiule oeh
catholicis occupã dã·qiu eam extermi ijs que hactenuſ otrariũ in ducebãt. Fun
natis bẽucis abſq; ullaotradictõe poſ 13 aũt otra p̃ſupſerint eis de rebo ſuis
ſideãt. et in eideipuritate ofuẽt· ſaluo teſtãdi interdicimꝰ facultatẽ · ut in eo iſhi
iure vm pnepalis.dũmõ ſup boc nul⸗ pum antur in quo deliquermt . aliter ꝓ⸗ inen
lum pſtet obſtaculũ.nec aliqd impedi ut culpe qualitas exegerit puniendi. ſ
mẽtuũ opponat · aadem nlomnus lege D ¶ Agricultoꝛes circa rem ruſticã occu
Fuat aotra eos qͥ nõ hñt dnos pncipa⸗ pati·du villis inſi dẽt · dũ agros colunt un
les. re Credẽtes pᷣterea receptatoꝛes ſecuri ſint quacũq; pte terrafum. itaut fint
1 3 , E n defenſoꝛ es hereticoꝛ baãmm⸗ꝰ firmit millus inuematur tam audax qui ꝑſo⸗
pe ire A e . atuẽtes · ut ſi poſtqᷓ ab eccia fuerit q; nas vel boues agroꝝ inuadat. vel ſiqd
Paee N, E P libet excomiicacoe notatus ſatiſface⸗ aliud ſit qd ad oꝑam ruſticalẽ ptineat lſt
re contẽplerit · infra anũ extũe ipo iure inuadere capere aut violenter auferre
ſit factus infamis nec ad pbᷣca offi⸗ pᷣſumat · Qui autẽ ſtatũ hin oi auſu te⸗ A
ca ſeu conſilia vl ad eligẽdũ aliquos merario violare pſupſerit · in quadru⸗
adbmoi nec ad teſtimomũ adnnttat. plũ ablata reſtituat· et mfamenotã ip
ſit etiã inteſtabilis ut nec teſtamenti li ſo iure incurrat impiali ammadunone
beraʒ hat factõnẽ.nec ad hereditatis nichilominus umendus. Nn
fſucceſſionem accedat mullus pterea i chanmunes pumenenwe . er
ſup quocũq; negocio hie alije reſpõ
dere cogatur · qð ſi foꝛte uidex extiteit nif
eius ſnia nullã obtineat firmitatẽ nec 5
„,de. An cauſe alique ad eius audiẽtiã deſerat. ſeh
f ſi ſuerit aduocatus eius pr̃ocimũ nui⸗ mſt
eac. latenus adniitatur. ſi tabellio. inſtru⸗
. L mẽta oſecta ꝑ eũ nulliuſ pemtꝰ? ſint mo “ Pndn
mẽti. ¶ Nauigia quocũq; lo coꝝ pue⸗ ifin
a % ona nans nerit. ſi quo caſu ongẽte rupta fuerĩt. c
5 vl aliter ad terrã puenermt.tam naui ufn
gia ia ꝙᷓ nauig atium bonaills inte⸗ nn
Ere reſeruẽtur ad quos ſpectabãt an fai
. toq naugtũ bmmoi piculũ incurriſſ.ſb⸗ au
lata pemtus omino locoꝛx cõſuetudme aar
que huic aduſatur ſanctõm · miſi talia rt
hint nauigia que piraticã exerceãt. aut A
fint noſtri vl xpᷣi nomĩs traſgreſſoꝛes e
aut huiꝰ nr̃eoſtõms bonoꝛũ publicati⸗ i⸗
one mulckẽtur .· et ſi res exegerit eoꝛ
fiei

f .ͥ ⁰᷑ᷓ¼

y 34½
a (Rub. De iure fiſci · oecaſione eriminũ de quibolibro ma. l. iij. de dona · ante nup.l.rebo.et. ff.· ad·.l.xoꝛ. de fal. l. de
ſupioꝛi dixit augetur fiſcus iĩdeode eiꝰiuẽ diẽ. vel dixit de o:ct. 8· de vee . er coͦ. l. i: et de bo. ꝓſcpᷣ.lſi quis poſt.
inre pbpᷣſico cirea crimĩa nũc circa bõ fiſco qᷓrẽda et oſer f ¶Creditoꝛũ ·pñtiũ cu tuc eos nõ het. ⸗de ſolutis · ut
uãda qð et ip̃m eſt ius publicũ alio reſpcũ qᷓ; ſup.· iit. ff. Nſtar.ↄputacoi·trabẽ vel reddẽ rõnõ .ff. de cõ. et de.
de iuſti · et iu. lLi. ¶ Publicũ Itẽ fiſcus ðꝛ ipᷣa impialis vel l· eũ ſeruu s:et dñr tabularij qui cũ ſuſceptoꝛibo ad ꝓu⸗
impn camena. nõ dico pr̃monij impatoꝛis ut. C. de qdri. das deſtinabãturut ꝗᷓ. de ſuſcepto.l:duos· et eoʒeofficiũ
pᷣſepᷣ. bene aʒenone · m pn:quicqͥd tñ ſpãlitatis habz fi eſt in gerẽ frequẽter modũ debitoʒe et reliquo:enõ vero
ſcus et ceſaris ⁊ au⸗ cõputare ut h et j.
guſte rõ ſolet hri. de numera. actu · et
ut. ff. e.l. fiſcuſ· Efi. M . .„ð cartu.l.ij. li.xij. ho⸗
Se eg a ſe⸗ n. Codicis bñi iuſtim am ſa sfaiaudẽ creditoꝛũ geſtum rum tabulario⸗e
nceps. q̃ fiſcalis ran ſTimi nraai, H & dputatio nõ ẽ vali
oel vone ſue⸗ crmuſſim nebie beb 2 90 lenckier Pmp:. da ut h dicit niñ ſi
eeſſit. ut · ff. de ↄſti. eui auguſti repetite pele⸗ Nſtar o tinẽ mim⸗ erit ↄprobata a. p
n.l.i.er dicitur fi⸗ ctioms mecipit liber deci⸗ me poteſt rei iudica curatoꝛe.i. a pſide p
ſs un Pakv mus. De iure ſiſa, Bub⸗ te cõputacõ à tabularijs aon IRstei
mus; . » —22 * . L⸗e⸗ P
ues et ſoluẽdo. ut pe facta niſt ſentẽtia pcurato die ꝓeuratoꝛe · ſ ce⸗
ff. de fun · dta · L. ij. Ntoꝛ. ris fuerit o robata. ſaris poſtea ↄgno
uigs Kert B 7 priuſ⸗ minoꝛi A den. ſcente meer fiſcũ et
tituls ab illo de⸗ arsà 5. 7 puatũ de hac opu⸗
nil· fil. Eeñ. h de ſpã⸗ qua ſſ⸗ do ꝙ res eſt apta frau 4 tacõne cũ denuo fiſ
li iure et vu qð ha a rom⸗ eptoꝛis vel gĩa qᷣ obliga⸗ cus petat. ut. C. ſ
bet ſſun dieit de „ b bus pa⸗ ta ſut a fiſco wmierint.adi alns n Ue
om ut · . l i · er. ij · et ter veſter obligare 2 SDõ t ut hec vera ſi fiunt
ij · er alnſ. de ſpẽa⸗ fectã p dio H tus ꝙ rae nfe ens debita facta p erroꝛeʒ ad
liut in · l. ꝓhibitů. POdon ne ſe quatitate mnfer tuii q5. ff. que ſnĩe ſine
ßibi de om tm · Itẽ aſſe fueit pbatus q; citra ea pᷣdia iubebit. ¶ Opꝛ. ap.l.i. E i. ſed tũc ſ
bieti· ẽ gnalis ad B ſma ꝓcuratoꝛis p
oẽs ſequẽtes et ſie —— erroꝛ eʒ eſt data an
ptʒ qᷣd differat ab —M valeat ſeñ. ſcut. C
ſllo .t. de bo. vacã q; i genus et ẽſie. s.de ſeruit: et de in de erro.cal ·l.vmica· niſi erroꝛ fuerit expᷣſſus ut decã · l. que
integ. reſti· ſunt gnales ad ſequentesaccur. . ſnie ſine ap · lai · Gi. vel dic ꝙ etiã ſi nõ fuit erratũ hᷣ ata⸗
ſpriuſc na ſi poſtea reuo caretur p ypothe⸗ bularns tñ nõ valʒ q; eoꝛenõ erat officiũ in h. Itẽ ſi male
caria quocunq; modo eſſ( facta alien atio. ut. ẽfcã ↄputacõ eẽ ab eo qͥ pᷣt oputare retractatur uſq; ad
ff. e. in frudẽ.in pnᷣet · · de Hui . fiſel. cũ prẽm. xxx.an· ſiꝑ erroꝛẽ.ſ̊ ſi ꝑ g iam tũc ad.xx.ut no.f.de ad⸗
cC Obligaretur pſonaliter ex otractu vel qᷓ⸗ mire ad ·ciꝑ.l.calculi. Itẽ no.h̊ ar. ꝙ ſi quis q̃i deleg atuſ
net hee bona tacite tenẽtur. ut.ff.e.i aufertur. Efiſcuſ- cũnõ eſſſtulit ſniaʒ et ille qͥ potuit delegare ratificet q va
et videbatur fauoꝛe fiſci trabj obligatio adp̃ᷣterita alie⸗ leat Zdico ut no·ff. de inð. l. lʒ. Itẽ ad illã qõnẽ ſi tres fu
nata q remouet hic et · . de Pui . fil ñ debitoꝛ · et de bop erĩt delegati ꝛ duo abſente tcio iudicẽt ſuo abſentis no
ſeripẽ. ſi quis poſthac. penul.a. me ꝙ poſſit ille hĩ̃e ratũ ar.d cẽ.llʒ. Itẽ ꝓ ſᷣ. ff. de re ind ·
daE erfecta· pfea ðꝛ etiã ſme tradicõne ut inſti. de dona. duo · ̊ S. ff. de arbi · l. ſcuti · qd verũ puto q; nõ poſſit qi ĩ
Calie ·ß h demü facta tradicõe alias caderet in obliga⸗ pᷣindiciũ pvᷣlicũ ⁊ alteriꝰratuũ hẽat nõ eẽ ſuũ ꝓBũ ut in p⸗
cõeſtradita nõ eſſß ut. ff. de otrahẽ.ẽp.ꝙ ſepe. Eſ res. curatoꝛe · Itẽ no · ꝙ ꝑ iudicẽ ẽ faciẽdũ nõpᷣt ꝑ notariũ ex⸗
e Probatus. a quo pbatur. Hñ.donatarius ↄuemẽba pediriſic.s.de dila·l.a ꝓcedẽte.et nõ ꝙ hac lege ius ↄũᷣe

turypoth. vnde ip̃e pbat ſß tüc eſt otra. ff. de pig. et que
nõ dü ſut · qdð de ubi creditoꝛ debet ꝓbare ſoñ in bo⸗
ms debitoꝛis fuiſſe. So. ſpale hp fiſco vel ꝓbat reus eo
ſᷣo ꝙ nõ ꝓbaturotrariũ ſicqᷓ qui mili. nõpoſ.ſup ſeruiſ.

fiſcus · ibebatur fiſco ãnua pᷣſtatio ꝓ qua b ta
Imĩoꝛi· de citãyp othecã · ut · C. ſi P· ꝓub.pen.l.i.
vel aliq ſingulare debitũ ubi etiã ẽ tacita ypotheca. ut
ff· e·l.aufertur· fiſcus. H̊ pignus ſi fiſeus võdat debent

mel nerius utaq; pa fatebatur rem finfſt prie wona⸗ multa intuemire · .e ; ſit debitu et ꝙ̈ ſit ceſſatũ in ſoluẽdo
regenßſuinntur duraſſeuſq d cotrarit cufiſo uc M d et bonefidei ſit ẽptoꝛ ꝙ pie nõ fuit et alie ſolẽmtates
Furl dqnrm. e. . de pba · ſue poſñdetiſ.et ᷣm h ut ꝗj.de n·inſtru· et iut. haſ fil.l.nj.et.s. ſi p pub· pen.l.ij.
6 icit in fraudẽ erèditoꝛũ · qᷓi.di.nec pac rõne p̃t reuo⸗ et ſi adũſus fiſcũ.l.fi·als reuocatur res ut h et dẽis .· I.
bue en fuerit factüm fraudẽ ereditoꝛũ qᷓnec vrit ad⸗ bDrecxio. ecꝗ dimidiã iuſti p cij cũht dolꝰ vel gia ut. .
duc. vel die caſũ ꝙ ag itur pauliana contra donatariũ. et de reſcin. vẽ. ſi àͤ· Eut vẽdẽt vłvilioꝛi pᷣcio vẽdẽt gĩa
n5 pt eadẽ rõne q; ad huc mi fiſeo debeb atur et tũe ſuf⸗ i Fraude. z fuit frauſ⸗ ẽt ſme dolo emptoꝛis omia tñ vici
fn ret frus iba re tmn. q; hr̃et titulũ lucratiuũ ut. ff. q̃ in anturut dcã.l.ſñj quoſ pᷣt tñ et ꝓ gña hñda fieri vlus ab
in erel qu aut. Eſili mo. vel dietercio ꝙ agitur acti. emptoꝛe· als fiſco. et die vemerit p. pcur.fiſci vela ſi
celi Giρραα1ρn alienatis de qua bos ft din frau. Afiro- ſc.ũinfra qtu tys polt æſſacõͤnẽ · ſeñ. ĩ
