8 aug.linij. et traa ne miita ri anoanazz. ugis anue wſtis collatio depen⸗ volunt eli⸗
Pinatoꝛes qui⸗ Lmpꝛ. datur. ita ut p oꝛientẽpuicie m ti gere,
i bus ſpẽs in diuſis pmi⸗ muio auri opaticij qd ꝑ iugatio⸗
1 Procu⸗ . . enn 2 + 2„n
üfn mtoꝛe.cũ do ens delegãturotra oſue nẽ redditur openſacõnis grap⸗
nun⸗ minus ab⸗ tudmẽ oẽm. nullis oↄſiſtetibo fa⸗ fruantur. exceptis oſtroenatis
ſrdiſ H mlijs exco ctõnẽ pams exflagi⸗ et yſauria.nã eaſdẽ oſtat aurum
min orint & tent. illuſtris igitur qaũctas tua opꝑati ciu mim eredibere. Empꝛ.
de fal mo. l. nouã uſirpacõnẽↄgrua aücte Oꝛiuſſmis militibo nñis p⸗
. repellat. ut cu opinatoꝛ es in p⸗ illirici nõ bmos tremnſſes
meiis delegãtur weus ↄſuetudo ꝙ ſmguis clanmidibo ſᷣ ulos u4 De.
exco⸗ puctur. pz. ſolidos dari pᷣcipimu npz. metatiſ. me
nß⸗ ſtiũ. militũ one bucellati ꝙ, deuonſ⸗ Jitaris aderano wlſlis a tat dñr m
4 per K, ſfimis mlitibo ↄueneit ꝓparari.in latoꝛibo exigatur ſacra ufig eſte ter⸗
e. kaiendis a traſlacõne etiã aãnone nulliꝰexci eiſſmnis videlz largicombo inſe⸗ nmms ca⸗
ber Prilis veſti piatur pſona vid elʒ ut ne nja q⸗ renda na ut quiq; euis ptes foꝛ ſroeque
len Ra eda⸗ DSẽ do mus ab hijs hẽatur immu⸗ tiſſimis mlitibo erog ẽtur in pre orn en
edpe nauigiuin⸗ ms er ſi quiſc in de qð nõ opina cio. Dextawro Poecio a gene⸗ cũdab tur
aſo⸗ aprt· ut · ff. mur implere q ſut pᷣceptanegle aarijs clemẽtie nr̃e abſq; ullaxi vnde caſtia
ſſhe⸗ viafeg xerit in ꝓcuratoꝛe eius ſeueriſſi⸗ ipᷣoꝝ wil publica meõmoditate lnten ſi
e⸗ Fgtie. me vmdiceur.ita ut ſi hiuus otu ꝙ eadẽ ↄteſtacõne ſuſcepta iu⸗ erpe pom⸗
6 b¶Kue. lo macie dim oſciũ eſſe oſtiterit. q moꝛibus gregarnſq; militibo in tur. g. de e⸗
vctone, quitir p̃ſe⸗ druplũ id qdðᷣ p eius capitacõne ipſa q; maxime eos deſiderare Ppiſ et ele. l.
insau cto pᷣtoꝛio. . omia . ß̃ epi
ſiud om⸗ H dimetici di
calt,4 cie . p cutur qui ſu
ſetop xx · foꝛte . . . P mlites
uu ꝓ ſingulis· xxx.ingis vnũ aureũ da bit aliquis. Item ꝓ fũt oſtituti metiẽtes ſeu demetiẽtes militibo hoſpitia ab
iteſt tot capitibo aliũ aureũ adveſtes mlitũ. epi qdᷣ eſt ſupia et meticis imet atis · i. de Hjs qui ſupra
. Rk Cerrems · xxxjiij.p̃m hu. imilites dem etiütur · i. dmͦ ſa djuͦſis aſſignãt hoſpitia.
nineg

quilſ.videtur dicẽ q epidimetici habeb aůt ſub
ſe menſoꝛes qui menſurabãt hoſpitia accipiẽtes
terciã ut·.l px et mn eminẽti loco deſcribebãt no
debebat hoſpitari·quibo nõ hzdelẽ poſt⸗
ſuo officio functis ut. ff.de re iuðᷣ.index·

mẽ eius qui ibi
q; fecerĩt quaſñ

et · S · de of . Pcu · ce · · k · ſoꝛes de quibe hẽs. s · de menſo.
b (Enotãt dicti men⸗/ c ¶ Poſtibe · i in oſtijs · ſic . f · de

ac.inſti. l.
ſi pupilluſ·
d Hoſpi⸗

taticiũ.. mi

litis.
delet veruz
ut. fr. de fal.

rõmbo.

PTFE qua
libet⸗

menſoꝛum

expone ut
et ren

ctã· pfertur

qui maioꝛẽ
ptẽ hz de re

ut. g. de do⸗

nat. ſanci⸗
mus. C. . er
facit · · de
Hys qui ſe
de. l. uſq;: ar.
cõtra s. qñ
et qbo qr ·
ps de · l. .
circa pnᷣ. ſ̊

qs diuidet

ſeñ.menſo:
ut. S. Pac.l.
innuit . et. S
l. ꝓx·
b (Erga⸗

ſeria⸗ que

ſunt mpla
tris vel an⸗
gipoꝛ til · ut
8 c.l. ul . G.
i
Auili⸗
bet · ſi ha⸗
bes quilibʒ
viðꝛ abun
dare ꝓpter
vbüi alter ·
ſi habes qͥ
buſlibz · i. de
pdẽis illu⸗
ſtrib⸗.
k (Alter:

puta hoſ⸗—

pes nã et·
Pus eligit
hoſpes ·

conſtiterit ſpecie prebeatur.
De metatis et epidem etias. Ru.

aquis menſoꝛ Pmpꝛ.
— nroꝝz manu qua deputa

tas ſmgulis quibuſcũ⸗
q; domus enotãt et poſtibo hoſ⸗
pitaticin nomẽ aſcribunt. del ere
nõ dubitauerit admſtar falſi re
us ex hac autoꝛitate teneatur.
qualibʒ vl nos ipiur⸗ Empꝛ.
be ſuerimus vel hij qui nob mii⸗
tãt omoꝛentur oĩm tam menſoꝛx
qᷓᷓ etiã hoſpitũ iniqiutate ſumota
duas dñs ꝓpe domus tercia hoſ⸗
piti deputata eatenus intrepi⸗
dus ac ſecurus poſſideat poꝛti⸗
ones ut in tres domuſ duuſe par
tes pᷣmã eligẽdi dñs habeat fa⸗
eult atẽ.ſe d am hoſpes quã uolu⸗
erit exequatur. tercia dño relm⸗
quẽda.plenũ enĩ equitate atq;
iuſticia ẽ ut qiu à ſucceſſione fru
itur à ẽéptoꝛvel exſtructõe gau⸗

det electã pᷣcipue iudicio ſiiã ptẽ

teneat et relicta. ergaſteia wero

qᷓq; mercimonijs deputantur. ad

pᷣdictã diuſioms inmriãnõ vo⸗
centur ſ̊ quieta ſmt et libera et ab
omi hoſpitũ miuria deſenſata ſo⸗
lis dñis ↄductoꝛiboq; deſeruiãt

ſane i ſtabulũ ut aſſolet miitari

viro m tercia domus pte defueit
ex ergaſterijs niſ id dñs quali⸗
ber occaſione ꝓudeit. ꝓ aĩ aliũ
nuo wvi domus qlitate deputabi⸗
tur.illuſtribo ſane viris nõ terciã
ptẽ domus mediã hoſpitalita⸗
tis gra deputari denimi. ea dũ⸗
taxat ↄdicõne ſeruata. ut alter

tos curie romane q; hoſpitãtur in donnby eß oꝛeet

loꝛep̃latoꝝ eis pñtibo · et faẽ in aut.de defen. cim. Enul⸗

N⸗ ctos.hijs·oꝛdinarijs indicibo et no. cõtra lega⸗

li. ubi defenſo: nõ ꝑdit iuriſdictõnẽ ꝗꝓpter pñtiã p̃ſdis.

briẽ · in Kica· n

Euotũ

bricenſũ · hij ſũt qui faciut arma ut.no.s. de fa⸗
omitatu:als comitatu.als co⸗
meatu. ⸗equales debẽt eſſe omes ꝓuciales.
ni. mil es · ut · S. n heica. no. er no. p diũ q;

etatoꝛ. ſecus in dmo.ut ꝗᷓ e. Eſolam.

q ¶ Actoꝛi:i caſtaldiom dñi eo abſente.

ex hijs quilibet quiw maluerit
duiiſionẽ arbitraria equitate fa⸗
ciat. alter eligeẽdi heat optionẽ.
et frniſſmũ ꝓpetuo qð iuſſmus
pſeueret · ita ut.xxx· libras auri
qiu illuſtri ſunt pᷣditi digtate fiſ⸗
co ño ſe pena illaturos eſſe co⸗
gnoſcant. Ceteri wero militia ſci⸗
ant ſe eſſe puãdos ſi gnale pce⸗
ptũ ampluis uſurpãdo quã iuſ⸗
ſimus repᷣhenſibili temeitate vi
VVnctos olauerĩtA dẽ.
dices ſere volumus ap⸗

toꝛijs oꝛ dinarioꝛ iudicũ hijs pᷣ⸗

entib abſtinẽdi: ¶ mpꝛ.
+☛W Abricenſiũ domibo ubicuͦ⸗
q; ↄſtitutis oẽm moleltiã hoſpi⸗

tu pᷣapimus amoueri. ꝙ et anti⸗

Atit .
ocẽſbo et ceteraꝛx ciuitatũ fabri

cis ſiis domoꝝ excuſatio pbe⸗
atur abſente ſcʒ ſacro comitatu.

bCuotũ poſſeſſoꝛem Impꝛ.
hbb oim inquietudme libe⸗
mus pᷣmoigitur oĩm ad nullũ
pdiñ pbᷣlicũ wi pᷣuatũ domus ñe
vel cuuiſcũq; iuris nullus meta⸗

toꝛ accedat ſi a quoqᷓ fuerit de⸗

ſtĩatus licẽtiã enĩ dno actoꝛi ipi
q; plebi ſerenitas nia cõmiñt ut
eũ qin ſparãdi gra ad poſſeſſio⸗
nẽ wneit expellẽdi habeat facul
tatẽ.nec crimẽ aliqð ptimeſcat
cũ ſibi arbitriũ ſue ulaoms ſeiat
eſſe oceſſum · recteq; ſacrilegiuʒ
poꝛ arceat qiu pᷣmus inuenerit ·
admimſtratẽ wro etuſq; officij
ꝓ eeres quoꝛx pᷣcepto inhibitã
pſonã ad agrũ aliquẽ deſtinaue
rit in tꝑe ꝓſcribi deb ere cẽſuimꝰ

te vomus nt et · S.· l. ij.

1 Concel⸗
ſũ.no. ſic·S
de iut. fil. l.
ꝓbibitũ. 1

FSar ad id

qðᷣ no.ff. de

inſti⸗ et in.
Jl. ut vim.

itẽ facit. g.
qñ t ſme in

di · ſe vm. l.

iuñ. emppᷣ.
. j. et de ad

ulter. grac⸗

eus · et. ff. de
adul · mari

ti. et ad.la⸗
quil. ß et ſi

quẽcũ q; · et

I. quẽad-⸗

modu.C i·
⁊mautut
li.ma. ct a.
C Hiyjs et

8· de decuk.

eos · et . l ge
neralit. Itẽ
no· ꝙ hp⸗

mittit ulti⸗

onem non
ſolũ defen⸗
ſionẽ et vi⸗
detur ſie · ff.
de boms li
ber. l. q cũ
maioꝛ. E. ſi

libertus in

ñ· ß hep de⸗
fenſiõepo
mitur. dca
noꝛ. ſe ꝑ iu⸗
diciuvinchi
cat ut nota
ff. ad · l·a⸗
qnibl.l. ſcien
tiam. qui
cũ aliter · m
fl⸗

¶Hoſpi⸗
ta itate· id
elt recipiẽ⸗
do hoſpiteʒ
in tercia vl
dimidia ꝑ⸗

t Poſtuletur. ſic .· S· ne ruſti. ad ul · obſe. l. j. et de erog

mili. an.l. ij. u(Spõte.ſic et · ut ruſti

ca.l.ij.ĩ fi. ett · i ·

s
—„

ð

.
TT 3
ðð

—6 S rA r – — — =

=—= ☛ +–△

£–

— — 2 — —— — — — —

— —,. — —N

;—— — —‚ — — —⸗

. l. ij.
ercle; Se
tenk. ð
lo omi⸗ rimile üres. winalene fa. ff.· de pe⸗
P malo atur 8. quedã
. infau 3. c& ſenſu. en. l. . „ n ele.p̃ 1.
ſiſce . derguedi huaem pſten ꝛe delata . ex welan ßar dem 5
Pale nechtmimlo lauae aelhuhcemie nine pen⸗ E
WReno⸗ tats ſub diũ Inĩ a in hys peipi⸗ riqũ ub e
le. D TINR P litatẽ . darde zPi ena mh 6 1 aci ſer
Nide Solsz ſane Hkeantrais Das sevie os iPe nel Mauunis⸗
“JU murt. fuacõneoee im vel aſaliũ us obſeruarie dicõ ſpecta⸗ Ac le⸗
tiuug. bace obßu ui wl hoĩm vela mas. ſtracõms 9 é aditus ge. di⸗
4 la . ite qui v 1. rwſta dmim tame a S
Uene D mpe ab hoſpi creditu P 2 t honoꝛ 2 7 ſtres tate. niẽ
n eceſſariũ ratü ner atz iles nou fddit illu „ – gmta a8
ſes ige turriũ aſtuine leratü ite bi 1 litate is cinqulo habʒ; du
e. oꝛe! letur oĩ i liceat re „ „ Ana mbo gile rie n a⸗
bbi dis aiſſe inuu. nec ulli lice 2 is om eitagp nus ba
8 nec ulla ex p ſeitur ſacõn unmus
FAAd . bis q trrüt otnuu. anentiu imui⸗ r et excu it ut æenſio⸗ bet hes qᷓ;
tpo 8 Om ri mui⸗ fruatu rit ut æꝑ nctuſi1
hofa mn Rore diurmta libraꝝ auri mui Ptriamr trauerit ut p i⸗ afnc. .
Nd - x. ⸗ mpetn ie ſit imn eſt ar. &
vctin un! dẽ ut diiwxet · x. is admiſtra domus im oöͤms tercie 1 tze. ſic eſta
—— delend . tep ⸗ iſquis 2 4 2mse tu alie⸗ ff. de re⸗
tin jbi p̃pa⸗ letur quiſqu llus au ena oꝛa ſa meta tra. ff
RMB ſe ibi p̃p. ctka ſerie itoꝛ u nlitie cauſa iderit vendi in. l. he
ct 6t alns ve aſparltoꝛ ulli loco 18. ct nnliti crediderit væ 2 gul: in
tſd. Nee taln = atus 2 lom 0 ms- . edi . ſ. Item
tirg . rer⸗ adeũ⸗ tor rogatus er ages u! js domibo ſibier pditus ex redel. JItem
ſtibo adeũ⸗ liter ag lauerit dom idẽ honoꝛe pdi Puilegi
ſeyfte redeu ilitãs ve ſtu e . ms -⸗ dẽe bon it le 1G Pin
du et mi b hoſpite Wwi mo⸗ id ſi qui t. carebi tranſit
rſar duut vide⸗ hquid ab jiberi ſceleratu . cadu. n qut hbabea ⸗ um joreſ
kenm. ke zi⸗ anq i eni mbiberi „ 2 — bo ms uus dare co d ſupioꝛeſ
jora ctio pede⸗ mtat bemus ut ißis q ſi qᷣd ulegijs qu⸗ er eos qiu qð die
. . . amur. n qd P o mter ⸗ xi. ſa
ee lams rem uiber ſſe nõ patiam bati gu , eſt. ſi ver igtas nume⸗ de. criſ.
ſſte chia impumtũ e ceptünim 5 natus atur dig ig ſcri·ĩ ſa .
. i. 5 cep a ſuffragatur d cranſſimis non ſüt
Aenr 0S.) etiã ſpte otraß̃ lige Ede. nulla ſu anſeemai öne ene
tall rincipes erimt obtuli mfauſta etur.c.ſi dẽdaꝝ illacõ ſup eſn⸗
efef . mochrbeuz ſpectu ẽ ut n retur. reuir. ömbo Pon „Empꝛ. iam de
nH H bainri o militrs ex qꝙ eee enaneig
ſiee ſo · et ſ. et edeũtes vel ꝓp bis hbolpitũ ius kilij à pr
nmi medicoſ. ctu redeũt me ur. habeat ro eius hiij
cin ſacrati ſu edes w rà ſoꝛoꝛ
1 J.f. lla muri e plams s. ber t frate W
nõ dbe in pede pl ra otes au ex⸗
“ s ns ſncenle en . Em . ter nepo loꝝſuaꝝ ex
ttuſe⸗ 4 .r. ra⸗ latros nIpa cE = tiat. s ſemis
inm ho. ut F. chiatr roy ſraꝛ ꝙ n ſacõe po iatur duas
m datim . Efi e ann n, i e⸗ urim gianaur oartwſ
V arti feſſoꝛes ſ domus 1 nemoꝛati 1
ef ceſlarijs 5 picture p mole⸗ eius meme ãt nul
miſ neenõ picture ꝙ li mole⸗ fatawro ũ ſuã habeãt nul
I lmiſ. necnõ ſpitalim fataw ns domü ſuã ha ipᷣ⸗
Skgaeke d soganandga
% ia da d viuer 2 ta e. lis ho Piens cũ memoꝛ⸗ 2 ₰.
tof ſtia qa es qui meta kät hue 4 fruatur ir digta⸗
e nes qiut ſtãt ue ilegio p pricie .
n. Mnof. in ſuis don tatorſbus redibo qin ſo ꝛatur m a- Wen. D
8 nel. I Pbuerint met. ei ſece⸗ he ſ eoſulatu deco eenõ et ma⸗ ut mtiete
4 ‚ meta⸗ hoſpitia pᷣ ſatis e tis im . Wro ne Ha ut in aI
im/ ta· i. caſtra ſe cdonelamſtoet ioin⸗ Hi Käoriere ener ⸗ bere. mlli 3
AH ſpitia ut e llãvel penſio j ſuſti⸗ iſtri militu int hoſpiti . E herec
A hoſp a ex⸗ rint nullãvel pent moleſtiã ſu giſtr d vixerint oꝛa⸗ 8. alij er⸗
en oſte is domus gia nẽ wo beãt quoad vij eoꝛꝝmẽ ta iſel
Pomt. nonis dom r· deinde S Bra ae ereren äflir⸗ emiſe
i li⸗ lumus cu iſſina urbe domu g tivna unita⸗ mgfiv 8 do itiũ· ut .
eun Benai⸗ hac floꝛenti ſibi in alie adacon ſtoꝛes vnã ſen ãt bo cnm⸗
1¹ ff. . et atuz nb icare oνwl quelto ixerit babeã v. E conn
E u èð ſpitü oner
En ad teris vero quu leitra cingu
lu t di⸗ ce b ngulo vel
Smtat aus

Dä

ber cõpᷣhendit ſic penus om̃e id as eſii er p otiu
——— ut . ff.de penu lega.lin.inph.

Ecitribunote miñ̃ uſq; ad xxx nmnlites ut. s de
viſ. nã qᷓi oĩa ſũt ĩ plateiſ· vel ãgipoꝛtu qð ex 2 E cui·tribuin X T erog. mili ·
e¶ Inplateiſ.nã qᷓi oĩa ſut ĩ p an. p hanc
ie. pdicti vnã ab hoſpitibo iu⸗ bunoꝝ wlclpral vienion. aliber
5 iielio o e dat. (10 omites aüut do⸗ et familiariũ eoꝛx tꝑe expec lich⸗ Pe ut ſ⸗
e.s. de pe. re deendat. ¶ Con . js quocũq; gne cuiq; de militi⸗ icit ibinõ.
bo/eli meſttοναυαhtrckorn er ſtraxx. di⸗ ar. atch ſg nd wlbhns Das.la⸗
p. Aripta largicõnũ et Fuat ax/largicanũ ei locis in qiu bo pten cãt diſce rbenbn
mnevzveu evir Hcabitis vmus ſuind ab dedi ↄmeatũ dac.ñ qͥs vero ↄtra m. et. l. nnli
ut. S. hacl. tarioꝝ ſmgulas domus ſuas a Pãac iecrẽ auſiis fuenit facè ermi⸗ tes· et. l. fi.
er. l. ꝓPx. ſpitũ grauamĩe dũ viuũt gau bac leg eauiu i di mſeit pn.
ub(De oſpun gi me ti wero litẽ otra mntdẽmomeatu dimſſei FCapir.
ſalgamo.H deãt eſſe ſecuras· memoꝛa “ eo tpe ĩ quo barbaroꝛx incurſio ßqmim pa
expoeut . heredes eoꝝ m diaʒ ptẽ vmus 1. trit et tũc cũ pñtes in caſtris ce deſerit
l· i.ß p· dix domus ſeile ſciat excuſacõne mu⸗ mi tic t et nic. llites eſſe debe mlitiã per
nomnne ſal iri.relidue wro dimidie parti atz apud ſigna mili diie dode dit eam ut
leum intelli . tereiã poꝛcõnẽ hoſpiuby deputaã Picuq; cetur. Empꝛ. l.nõ omeſ·
gas Fanoſ vieſſe ognoſcant. ¶ Di quil⸗ inns antacetibo mre .Fi etno.
ßm pug ſal luſtres bonoꝛ litus imte⸗ bus vwel etiã ex officijs palatims tiantẽ er li⸗
aſenquaſcüc; ſmeactu celitus impe⸗ bijs videlieʒ qiu ſacra et ug⸗ ntiatu.
cõ poſitũ 12 trarũt equo aĩo ſuas dmnea . ns muneraconu conneb ob jcũ⸗
gamos & 16 ãc legẽ pendãt ꝑ t᷑: are „ oacgöſzzös — Käch⸗
ſalis vel ſal pitibo poſt Hae logs wet ho⸗ ſecũdarat.vi:menſiũ ſpaciũ ſuß̃ ſacraig· fil⸗
uo gamolſ cia que legibo pfimtae oꝛno⸗ diẽ comeatus à iiſſionẽ euecto⸗ caiff.
nue vel ne enns ieiiczergailerno dis abgfeinſees oci quich PEEine⸗
mulier. 7* lateis vel oꝛtis el⸗ n8 ——-— taꝛ·/ primci
ner ateis wl angipo bo douoluat · ne
maxieqpt gempate ve ang ntelatis poſterioꝛibo deuolu. 18.
tha fiũt cul ſe no ſcũtur · qð in ombo domib⸗ 3 e 3 m vacacõnẽ arbira rioe s.
citreet ne⸗ que hoſpitales ſut obleruari iu⸗ wro qi diciarij Perpii obiituß , ⸗
eeeleranma annonne. ſſümpſerir ax wit ſe mnliti⸗ micrt2
r. ſeu pragmatica ſanctione On⸗ deſidia qᷓdriẽnij officiu ꝓpᷣũ̃ beas miie
34 ebéc ege nizoſſr renſa . austs Kn lexerit. xl de ſequẽnbo titi rind
e h⸗ ms auxilio hijs omibo ꝗ Pb anc ac ie . eat⸗ qui wroner ſoſt 4, nnwentto⸗
dis ptinet legẽ oſtitumꝰ in hac eternaur⸗ brenn uich eps militauerirn z motpis
ut. s · de of· be obſeruãdis. ¶ mpꝛ. dneniz qince! lis auferatur. et valitudi
5. illicitas. Ecẽ poſt pᷣmiceriũ tribu⸗ mmertto mriains aut . ml . ut · ff. de
Snonn in d nib⸗ guas hac regia Jquis ſme me⸗ Empꝛi. re mili. l. q
volete qe ſp nos in omil quas Hae rog. tu aliquo ãnũ in pena tiby com eatus
preſumntur urbe poſſidẽt metatoꝛx iuſſmmus js wi in quibuſlibz locis de⸗ er facit l.
gs· ti · i deuo vacanone Moren Ampꝛ. ſidioſa quuete trãſegerit · x · ſeqñ. coꝛ.
dere mi.l. fi guus inm lenibn io talis cuf a dephẽdit . xx.· Odiffert ap⸗·
Cut aut. t noꝛaut ſpoſitoꝛꝛ ànn⸗ enmo talis culp ſcat.torei9 cedẽti quia
e. . litu noĩe ſalgam gia i. ſoian wſe genſe rag Fießngtw.
eneche⸗ lcitras ſignu oleũqʒ a ſins ex⸗ wro anus · xxx · platos iure deſle meatu ibi
et · S. ut ru⸗ culcitras ligr X. 1 exẽpto mricu⸗ ſic.
. ANE uartus exep
ſti. ad nul⸗ toꝛqueat hoſpitibo nec volẽt⸗ bit · ita ut q 2 g etiro⸗
lü · li · et ne toeq . “ mß acis ſpẽbo ali le nullã wmã delinquat. de ¶ Penati
bus hoſpitibo inp de bus. Kubri. REnp:
pvev but h̊ ꝓuiciales ſmt mbus. Ru Pꝛ. bus . d mi
la.exi·lii. et qnd aufertur. comiti POllus tirouagus aut pus ꝓprijl
de ſap · Vir⸗ nji ab hac pᷣbicõne ſecuri comiti vweeranus aut cenſibus ut. s · de ex⸗
Aü er be e⸗ ibumſvel certe ſpoſitis mi SWwHue 2 biben l ij.
rog. mi an. bus tribumlyel e 5nb biaceti⸗ obnoxius d militiam accedat. m (Lxem.
l. inj. et fac litioq; grau vxaeõ mpꝛ. g Viſqs mãcipiũ iuri Idẽ. pto. augeł
8· de erog. bus. De cmeatueImpr. liem in tyrocinio mlitie pena quia
mi. a· lii. itẽ n JEcui liceat ſpoſitoꝛx vel tri aliem mntyre
ẽ ſalg am⸗ ..

△●
ι
. . . tur ut. s. que res ex⸗
..ð ſtis cũ amiſnõe bonoꝛeimpom n
ſueſat delictü ſie · Ze domelti.l. f· et de aduoẽ. diũ · ind. 5 4 e.1. 1.et ß,. et de publiea. l. ctẽ· inpn
ieg ſ Et·tri.l. . er. . l. px. ar. otra. epen ſtineãt · ſie. s.de naucler.l.i. ſtites erfcne,
edintino. et· ff . de ritu mip. e ilitibo qui adpuenõ e⸗ ea en ſic.s· de fal.mo.l.i.et de hija
biq; patꝭ ratio. mbe · i. noms militibo quiac nos ut sPuatoſvocat. ⸗ſic. Ss. te .l. i· et decapt et
“ undtad, dhaddhdiarm
bon ff. de teſ a. mi.l.ex eo. re. l. fi. er de
ir merſtif. nu⸗
Aßh uſ⸗ è⸗ jntariby: L ptijs· l. .
AMende „Trrrr kus at⸗ am qin ſtipẽdijs mili ¶ Medio⸗
der, gus Kr. aſſeribi cinauerit. oonuictus at- nerelantn pbiuſſemoſtranmtrr Aa e⸗
ſe me debẽt ſta q; ꝙ ditus auri libram ad no⸗ deſertoꝛ aüt habebitur qiu ſqins Faup or ſic
ie re i militia ſtro cogatur inferre macipio do deier it afkgms eoxqui econtm ho⸗
g 7 Il berit a gms coꝛ
d ut · S · de re 1 u ignoꝛaueit red dè belli tpe a . . neſti loc pi
el teſ· et ſe eſt Jron es mſco⸗ 1do. Ede. deſs ſi⸗ ſpli ein non umebit. CSi trã ſac.l. cũ
“ ſcolaris nõ ĩ patimur quẽqꝙᷓ; celſi⸗ wro flagicio a ign „ ee⸗ nos.
b (Geter⸗ weree obtinẽ mñ ein et 6 ⸗ Biltibo extnſecus in officijs pᷣ mtatemu⸗ .
— mul. ve⸗ pe z iduitas et ſtipẽdioꝝ ꝓlixi Zil bicuq; coereclus ſeucrita- neru forte.
n tebilitatem ſuffragatur. De lito: et ti⸗ licis u cuq; o leruus vẽo
ſie. vel ꝙ din tas K ſto di Thr ti iudicis offeratur degener m ſt liber · ut
“M laboꝛauit. Zercliſ ſanctoe eẽ tẽ gla dij ſubiturus. Sin aüt S.· p quibo
honn qui nonm ſummus ne merces illici eckoꝛ ꝓ diſkmulaco ediſtule⸗ Pre.ac. Ii.l.
fe⸗ ij. acur. „ te ad nauon olibt rit primonij atz eſtimacoõms da⸗ aut: de non
Keat e¶ Caibo. tur· et quecuq; naues ex qu 3 ſbiciatur et in officio pmoees alie. E fi. t
8 S· qui miſi· ſeu li ꝛe dimittutur. nullã no ibi 2 n, z⸗ de eßi. er· .
. S S... Pꝛtu ſeu litto 1,5 italiter vmdicetur. ¶ dẽ. d
de nõ pñt · Li. cuſſionẽ vl dana ſuſtineãt. ita Apitali mueng reſiſts l. nulli. f
lig⸗ cten. cunone ve teride nät inch de ertoꝛ es muenti reſ * et · S. loc̃. ct
eſ vil⸗ tñᷣ ut eaꝝ nauclerij o eſ. du atz armis oppugnãdui oduc:l.fi.
2 SFnorndit vinaitrn anele wanken putauerintt anqꝙᷓ rebelles m ipis
ſgnoꝛauẽit 08 ea mdi⸗ ermt
to nulla contra e „— ſi natibe oppri⸗
Pfn s.· qui mili· eO temeritatis ue oo do ofpr⸗
nonße .l.i. gnatio ſeu cõ cuſſio enit⸗ matiita tñ ut ꝓuiciaꝝ iudiceſſol IMilita⸗
nG et · 8· de ta⸗ cedat. de deſertoribo et en iſqunat. ne ſub ribo. hz non
elle ghali. be RußEmpr licita cautione diſq ne ut ne
tn rt .· f. de pub⸗ Jquis foĩte deſertoꝛem falſaꝝ tractatoꝛiax noĩe ᷣ 5 am licati.
fei aeX. aſquis ctoq; ſuſceperit oms ſue erimẽ defendẽ molian⸗ m Afig⸗
nhit Cdñſiet · 3. agro tectoq; Ki leme⸗ tur.nec opoſitis aut ↄmetic js e⸗ miſ. alibi lar
r ink. F yuc ſe dinpaſſus fient de⸗ ſtolis euadẽdi babeant faaul giusur. ſ.
in — teſcè act uidẽ vel ꝓcuratoꝛ Putolise = de re mili · l.
. ⸗ liteſcẽ actoꝛ q lictis tatẽ. Hẽ. i
nel m loci q ſ espridcniq; or Dñs militaribus caſtris ſeadp̃ᷣ⸗ oꝛ.
K n Airele ſietpliao ardore dacõnẽ vel latrocimũ otulerint. AEocſe
4 aAcifeane wroſibmei rei ↄſaus fuerit pᷣ⸗ itatẽ midicis nõ euadt. rit. i· qui ſe
. addiſcunt eritatẽ midicis nõ eua ꝓdidit añ⸗
qꝙ& ibi oẽs diñ in quo latuerit caramnll ſeu Rewterams: Empꝛ. * ab alio
4 ſũt tirones one pumatur. Siquis aũt deſe 5 Wm introiſſent p icipia mamfeſte⸗
i Ehnon aſ- toꝛẽ ꝓdid eit mediocris loci in⸗ * ſalut atug eſſet aßfe⸗ tur ſie. H
1 lent 5. * — „ — „ a im 1
penean. Seler ianmnganennn, . cis et tribums et viris eminẽni⸗ nuis nouo
1 ß die ꝙ ty⸗ ſol de hijs loqiumur q Px⸗ ſimis acclamatũ eſt auguſte cõ⸗ iure.
n miites ſtet xmehems ſel üt. wrüeti⸗ ſtãtine deus te no bis ſeruet nr̃a res · i. o ffici⸗
n lor poſie litie rudmmẽta timuerũt.v 2 ales pſelin
eeimn ſen ei er Zoratu⸗
lis · i. in ſo otra pſidẽ vel officialẽ uipenas legibo oſitas ve
rtatibo m⸗ la. ut.ff.de teſta/ mi.l.ex eo · er. g . t · i. l. Pnl ee geefdnhm gefd, bm al. a.S. qñ li vm. ſme inð.
utn ve mrierfaa nec eniꝛc.· et. S. d of. ma. of l. i t. nnte g lerwienori,mnunnn ſevm. l. j.. .
uleet ſe Bñj ſeqtur⸗ et de agẽ. re. l. vmcuiq;· etfa. de diu. . 2 q (Emnctatonare.: abſentiazev! licẽtiacõm adqʒ
8 SEPRagerrr.t 8. pfeſ. mgfoſ et.ff. Berncrelen picipia- ſernuoze. 1 (Salu
9 of: a a aronetta oge Gm ittroiſſent.⸗ tatus. no. ꝙ non licxt ciuliber
Alubrima · illlcite ut victualia et arma als p
4

ſalutare pncipẽ ut · s · de ſilen. l. i. et facit · S. de ſen · Pal . l · i

ſüũ.

(Magmfi

c Eni⸗ pſona
ſibeũut ſic . ff . de

li ut ꝗ· in fi · ̊ prᷣmom
ml vetera · l. i · et l iij.

ayxma:no. benignã rñſonẽ ſe.s· de trãſac· ut rñ⸗
centia:ablatiui caſus· L

ale oꝛdin ariulm

„ 2

d (Collatione evoꝛdinaria in oꝛdinarijs enm ſecus ut

dixl·

e ¶Adin⸗
uention. H , , „ „
eſt ut alia ſalus were dicimus iurati dicimꝰ
n rener. adunati veeram exclamauerunt
gulã ad qᷣ oſtãtine auguſte. quud nos wee⸗
s. de nũ. l. i. ranos facis ſi nullãa indulgentiã
f(De po⸗ patemus ↄſtãtinus auguſtus
t atoꝛio· poꝛ

tatoꝛiũ di·

citur onus

dirit magis magiſq; ↄueteram/

—

meis beatitudmẽ augẽè debeo eᷓ

qdð redem⸗ minué. victoꝛinꝰ vteranuſ dyxit
pte baib⸗ muneibo et honoꝛibo m vmuß lo
bonere cis ↄuemri nõ ſmamur cõſtãtinꝰ
vebendo auguſtꝰ dixit aꝑiꝰ mdica ꝗ ſut
egee mwarxima munera que we cbtu⸗
ff. loc. l· cũ madier grauant. vmun vteram
plures. E. dixerũt ipe ꝓſpicis · et ↄſtãtinꝰ
. ia. auguſtus dixit iam nũc p mag⸗
.in.lege. hicẽtiã meã ommbo veterams id

oni eſſe ↄceſſum pſpicuũ ſit ne quis
ẽdu. eoꝝꝝ ĩ ullo munere ciuilineq; in
mia E operibo publicis ouematur· ne
facti ſũt ꝓ P P S eEeie .
tectoꝛ eſ.ad q; in ulla collacõ e neq; a mgra⸗
að s.de w⸗ tibo neq; avectigalibo in quubuſ⸗
mee ce⸗ cũq; nudmis interfuerint nullaz
reH admuẽtionẽ advendicõnẽ ꝓgpo
* nẽdã dare debebũt · publicani ;
Ston ut ſolẽt agẽtibo ſuppellẽ ab hiſ⸗
Pras co⸗ de vte rams amoueantur que
lut · no. mi⸗ poſt laboꝛes ſuos phemter per⸗
lites rus co Fruãtur. fiſco quoq; noſtro eadẽ
g de naci epiſtola interdicimꝰ ut nullü o⸗
et co. pa · I. mmino ex hijs inquictet· ̊ liceat
ibi nan eis emè et vndè opoꝛtums ne⸗
colunt u . weum traà are et mer⸗
ſmt alcrip⸗ goens pecumã t ractare et mer⸗
ticſff. cimoma agitaè nec ſolũ integra
i (Exuti. bñſicia eoꝛx ſub ſeculi nri ocio er
ſic · S· de di⸗ pace pfruãtur ſ̊ etiã nullo munẽ
gmt · iucdi⸗ ciiuli wi coꝛpali vel ꝑſonalivel de
g · de curio⸗ po:tatoꝛio onere eos affici vce⸗
6· de eßis
et ele. l· gna

.
7

ſbiteri · ⸗Pta · ut ff. de iuriſdie · o· indi. cũ quedã ·
“ et de iuð. l. ſi quis poſtea · et · l. ubi · er fa⸗

liter · magis en pena ſũt digniac. ut · S· de eßis ẽt cleri. l.

cit. 8. ubi de curi · vel cohoꝛ. l. i. 28
ub.¶ De filijs offici aliũ· que officia multa ſüt ut ex ſu⸗
perioꝛib⸗ titulis patz

m (¶ Gemti ſut. quaſ filij ·

—☛

dat. S. de

ij qui officioꝛe· militariũ ut in ſeica pt·

n Gocentur. q· di nõ in aliã militiã ad qdðᷣ ocoꝛ⸗
abukl. fi. ct J.l. ꝓxi:nõ enĩ dœbẽt dinidi fannle

ut. S. de cõia utriuſ indi ·l poſſeſſionit ſ̊ cui eſt emolimẽ

tũ p̃fertur omib alijs · ut.s· de px · ſa· leri. l. vmcuiq; Ci.

.-
.

6ine. Eflem
= ouid endũ ẽ neveteram ꝗͥ

pPtectoꝛia digmitate cumulati à
bonoꝛ es varios ꝙ meritis ſuis
oſecuti ſũt incõ gruis pulſentur
miur ijs ë ſi quus in hoe erimne fu⸗
erit dophẽſus rectoꝛ es ꝓiñciaxx
ꝓ iuriſdictione ſua exammãtes
factũ ꝓ ſua qualitate eos coher⸗
Eteram qin ceãt. Fdẽ.
ex negligentia viteneq;
rus colũt neq; aliq̃ꝗ oneſtah⸗
agũt ̊ latrocinijs ſeſe dederũt· 2
omib wteranoꝝ piulegijs exu⸗
ti pms ↄpetẽtibo a ꝙ uinciaxꝝ re⸗
oꝛibus ſubiciã au Cais.
Mollus eoꝝ qui ſacramen⸗
tis in herere del erit vel volẽs per
mittatur vel muitus miitare co⸗
gatur obßuare iudiaum ſentẽ⸗
tns ꝗ hijs nõ obſuatis late ſue⸗
rit nullã firmitatẽ hntibʒ· mſi foꝛ
te repiatur ibi tpe mlitie cepta
ogmiio tuc enĩ wlut nec du ein⸗
gulo depoſito ſb milit ari iuchce
retractari fimriq; pᷣcp imus miſi
pnᷣcipali bñficio ſpẽaliter indul
to quidã ex hbijs ſeſe defendãt.
De hins officialiũ et mlitarium
qur in bello moꝛuitur. E mpꝛ.

ij qui ex officialibʒ quo⸗
rũcimq; officioꝛ gemti
ſut hue eoꝛũdẽ parẽtes
ad hec ſacro tenẽtur hiue lam di⸗
milſli ſut in parentũ miitiã wo eẽ⸗
lios pᷣmipi tur. E mpꝛ.
Alarioꝛa pr̃nã ſc qiu cõ dicõs

Jlioſ.
xima cum
ocoꝛ.

vo⸗
tis·
i. volüta⸗
ti donandi
phecipibus
annus api⸗
tutr.
url D
nu erit in li
bra auri .
p obulos
puri auri q́ᷓ
vocantur
obriciati ·
ut · S· de ve⸗
te · numiſ.
pPoteſ. l.fi.
no · ꝙ q do⸗
nat de meh
oꝛibo rebus
debʒ dare .·
d0Z
rax.
ſic
s · ne. lice ·
pPo · l. ij.
ſ nci⸗
umul. in ꝗ⸗
dã l. quam
nonhabe⸗
mus . et fac

S. de docu.l.

qulibet ·

Ginu
meja⸗
rij. vo cabu

tur · no mu⸗
tari nomen
ſic in autẽt ·
ut indi ſme
quo · ſuk · C
illud.
uC eſtifi⸗
cacõe. ſc. s·
e aPp: l. ß ci
pimul . Eim
Pys autem
omibo⸗

(Perſoluta pd deſidia quaſ litẽ ſuã quo dama

faciãt ut in dex · ut mſti. de obliga · q ex quaſi de · in pñ.

Tr ¶ Criẽnn · no · officiũ tabularij trienmo dumre.
merarios ampliſſnme · tue. p fecto pᷣtoꝛio loquit·
– —

uũcis.tabularij· ſ. vocãtur ut. S· c. ·. I·. .
¶olocentur ut. S· de ſulcep . duos · uoad als

—

—

eſee⸗
6
Haſch
Olan
efi
Nul

Gu
ner.
cehn
o

on

iſne
ſf

ße
En
lten

no

P.
e⸗

—
»*
*

als quo put.aliʒ
qma.

Plaalis. ſcalis
archa ðd qꝛ a pnᷣei

pio cõſuetudo fuit
pliromam ut pe⸗
eumiam quã ex tri
butis peipiebãt in
marſupiũ repone⸗

rent ſ̊ ſ marſipiũ

nõ ſufficẽt ad fiſcũ

1i·ad ſaccũ deuemn⸗

rent hoc ideʒ et im
pnᷣeipe fuit ut pri⸗
mo in burſam dein
de ad fiſcuʒ deuemi⸗
rẽt. i. ad ſaccù im⸗
Peratoꝛis poſtea
cum nec fiſcus ſuf⸗
ficeret ad domũ de⸗
uentũ eſt quevoca
tur erariuʒ eo ꝙ es
ibireponebatur e⸗
rig vero appellacõ⸗
ne foꝛte tũc ommig
Pecuma ↄtinebat᷑
et ſic ꝓpłs romanꝰ

opoꝛtet. De oblacoeo
i. Rubrica. Pmpator.
Pmxotis com⸗
mundbo felix ãnuſ
aperitur in vna li⸗
bra auri et ſolidis obrici⸗
atis pnñcipibo offerẽdi de
uoc nẽ ammo libeti ſuſci⸗
pimus ſtatuẽtes. ut dein⸗
ceps ſequẽtibo ãms vm⸗
uſcuiuſq; ſedulitas pñci⸗
pibo ſuis talia ingerãt ſp
et æſerit. De numeraego
ackuariſs et cartularis er

a duitoꝛibo ſcrimarijs ct

exceptonbo ſedis excelſe
ceteroꝛũq; iu dicu tam ci⸗
uuliũ q; miitariũ. Linpꝛ.
ꝛax et fraudu⸗

auctus eſt.

6 argicõnalel.
i · que ipi principi
largiũtur ſeu dan⸗
turut.s. de canoñ.
c Crãſſatũ.ſic.s.
de ↄvpenſat l. i. et de
executo · et exact. l.
ij·et no.inferioꝛeʒ

debere aecuſare ſu⸗

peri oꝛem.

Xeeptoꝛeſi. X

criptoꝛes/h.
des · Gfi.
e ¶ Probibemus.
ſi qnis ex ſcripto⸗
re fiat decurio ĩᷣma
net ſcriptoꝛ er idẽ

uu notario ut.g · de

nere iubemus.

quũtur ita mhibendũ eſt
ut antea ſanciumꝰ et nũe
id idẽ ſancimus cõ dicõm
eos ſubdi tomẽtoꝛv et e⸗
culeis atʒ lacercombe G
iacere. Ede.

Hinuarij appellari

ↄſueuerãtoſulariũ ac p̃ſ

du dütaxat tablarn poſt

hãe nram ſanctionẽ woca⸗
bũtur ſcentes toꝛmẽtis ſe
eſſe ſibiectos miſi iudici⸗
bus wvlhijs ꝗ; puecti nr̃o
iudicio ad ꝓicias vene⸗
rint vl exactoꝛibus debi⸗
toꝶ aut reliquoꝛx moduʒ
frequẽter ingeſſerint.ſbᷣ⸗
actoeũ teſtiſicacõne.quo
ſeire apoꝛtʒ cũ hijs qui de
bitoꝛes ſũt ſeſe ad ſolucõ
nẽ eſſe retinẽdos mii oĩa
debita ip̃is ſmt indicãtiby
pſoluta. triẽnij tm ſpacio
tabularioꝛx decʒ ome tps
ecludi. Pdẽ.
WVmerarios ampliſ⸗
ime tue ſedis cingulu ha
bere amlitie oꝛdmem te⸗
dem.

N ꝓicijs ſmgalis

bularij collocẽtur quo ad

vnũ fiſcalis arche rõcimũ

tinere timli iubeãt· ¶ Hoc
ſcituri.ꝙ ſi ex aliems qeq;
actibo ad alterã ꝑ tẽ illici⸗
ta fuerit uſurpacõne trãſ⸗
latũ is qui iudicis culpam
diſſimulaeõ ne texerit gra

gãdus. Pdem-
Xceeptees omnes
ib piuncialibo obſe⸗
quẽtes qui nec coartalem
militiã ſuſtmere videntur
neq; a fiſc ullas cõſequũ
tur ãnonas abſq; mem aꝭ
re ceptis opam etiã hi &u
riones ſmt mimme g bibe⸗
mus dumo ꝓprie muma ci
uitatis agnoſcant. et pa⸗
cto 'ᷣm moꝛẽ excepſioms
officio ad ꝓpriã ſibi curiã
redeudũ eſſe nõ neſciant.
Evdiutius ad Edẽ.
cũckor; pmeciẽ actu⸗
arij nuariooſoꝛtijs ad⸗
iuuentur iluſtris añctas
tua cunctvs ex miarijs a⸗
ctuario ſocietate pᷣapi⸗
at abſtinẽ. atz ab eoꝛ cõ⸗
mumone diſeecé. ꝙ ſi bee
momti cuſtoclire neglexe⸗
rint · hijſdẽ pems ſequẽti⸗
bus actuarios nonambi⸗
gaãt ſbiacere dẽ.
tuarios tam clariſ⸗
ſime urbis oſtãnno polita⸗
ne ꝙ; thimile quarũq; curi
aliũ cimt atũ diuſanõ a⸗
liter mſi ut oſueuerat ma⸗
nus ſanxit pncipalis ſeͦli⸗
mitas tua peipiat oꝛdina⸗
ri. ¶ Qs ſi quis talis ſub
tua fuerit iudicacõ ne ↄui⸗
ctus ꝓſecto irritis hijs qᷓ
vtita ↄtreckaiuut etiã con⸗
gruam mdig nacõnem in⸗

ad alterũ largienales p⸗ f(

uſſimo ſit ſupplicio ſubiu⸗

fle.ſi quis decurio.
ſed poſtq; eſſteu
rio nõ fieret ſepto⸗
de nouo/ ut. g. de de⸗
curi. l. vmuſo s.
Numa. que des

acurlombo muninẽt
Cinz roi⸗
um decurio nü et fa

cit· S. de aſſel. I.ri. et
de aduo.diju: indiẽ.
l.ij.acur.
ES dintius · a⸗
etu arij.q vxci
piũt pecumas pu⸗
blicas ut.S. de ero.
miſi:ãno:.actuarij.
numerarij ſaenteg
de abbaco docẽt fa .
cere trebellianum.
vnde nõ debẽt eig

ſociari ut ꝗj. e. nulli⸗

et · de diu · o ffi. l. m
hijs· et facit. g. de

pagams l.i.

Cua. loquitir p

fecto urbis.

omiti. nume⸗

rarn.
S ubiacere ˖ foꝛ⸗
te exoꝛdinẽ ut decẽ⸗

l. in Hjg.
tuarios. ex⸗
oneut . s. l.

ꝓPx ;
n (Thjmile. no⸗
men cinit atig eſt.
0 ſaꝛe repete
actuarios.
P Pihi accipe ma
nus ac.
3 6 5 ublimitas. lo
quitur p̃fecto pᷣto⸗
rio.

1r (LContrectanit.

no· nõ valẽt q̃ ft
a nõ inre electo ar.
cõtra. ff· de of. P. l.
barbarius.

oi b (Humé. Hr. s ſi cer. pe l·. eos· et. f. ſ cer⸗

pPe.Lp̃dis: c (Cogi ſez ſcrimarios ·

NEnmnmm--Fac:g.
epis et cle.
leofficial ęs:et ar-
JZ.· de agẽ . m re.il.fi
Cfidemſſoꝛẽ ·

remrõms coꝛrum
pẽdeꝛ coꝛruptibi⸗
liter notãde.
5 (Cartularijs.
cartularij ſunt qui
nõ ſũt ſcrmiar ij i

notarij vel quinon

plüt ſcrmijs·
b ¶ Adintoꝛũ id ẽ
ſcriniarioꝛe
i ( Nulla.no. aſcẽ⸗
dendũ ad digmita⸗
tes p gradus non
deſcendẽ dũ p gm⸗
dus. ſic. s. quẽad⸗
modi:cimi:mu.in⸗
di. l.maioꝛibo.⁊. ff·
de mu . et ho · ut gra
datim .

cio magni-

tudms tue.lo
quitur mg̃o mili⸗
tũ offlcioꝛ·
¶ Precibo⸗.ſeʒ p o
rectis. ·
K ¶ Stamatur.id ẽ
ſtatuemus quodꝛ
facimus tüc·
¶ Petitiom bo. ſeʒ
porrectis· h.
m (Annuens. ſcz

n C(Promulgata.

ad poſtulacõnem
tui offl cñ. nit ſcʒ
o (Keuoõ⸗ tüc vl
poſtea et ſic nüc re⸗
uocamus qð tüc cõ
ceſſmus ad petiti⸗

oneʒz tui ofttien· Sz3
Juanto tpe dura⸗

bũt. Nñ. trienmo
Foꝛtr ut· S. e· l. j· in
fi. vel aliter expo⸗
ne.l. quia ſtatuenmt
ut y biẽmũ durarer

nuc remouct qð ẽ

ultra annũ ad pe⸗
titionem o fficij tui

Suſtin ere ſie· S. de adi

—

mim · tu · l. cu quedã·

rarios offieij mag⸗
mtudinis tue inbem? nul⸗
latonus m poſterũ aut mu
tuã pecumã ſumẽ aut pol⸗
liceri cuiq; ꝓ publicis co⸗
gi expenſis qs nulla poſt

depoſitã militiã mqunetu⸗

dmẽ ſuſtmere volumus.
mim licere e.
deinceps in quacun
q; mlitia muato ſollicitu
dmem actuarij ſubire vel
poſt depontã eandẽ curaʒ
ad militiã alpirare quati⸗
nus inter priuatos agẽs

omiq; militari priulegio

denudatus mehil nüdma
cõms vil fraudis circa cõ⸗

mẽdãda ratio cima qiubo

obnoxnis eſt / attempta⸗
evaleat. Edem.
Plli ſerimario lice

at ꝙ tpe numerarios pluſ
qᷓ; quatermis vicibus nec-

hbijs tm cõtinuãdis adui⸗
uare idẽq; ſuꝑ hotc cartu⸗
larijs pᷣbenda tpe nua⸗

rijs opa obſeruari deeer⸗

mmus.ita ut adiutoꝛũ q⸗

dem bienij cartularioꝛ we
ro vmus ãm imteruallo cõ
tinuatio interrũpatur· nul
la adiutoꝛibo ad cartulari

rioꝛx ſollicitudmẽ quã ſe⸗

mel dedig nati ſüt diſcedẽ

di dada licẽtiaita ut oꝛiẽ⸗
talis qiudẽ tractus ꝓ tẽ⸗

poꝛe num erarnſ nõ mm ab

hbjs ſcrimarijs quu intra
xxx . viros a numerario
retro num erãdos.ahane
vero dyoceſeos numera⸗
rne nõ mſi ab hijs qui in⸗
ter. l.a numerario liir re⸗
tro numerãdos muemũ⸗

Crimarioſiel nume

ad qd.s. de ꝓx · ſa · ſeri. l. ꝓ bjennio·

„

Er hàc. tue celſitudinis. loqmtur p̃fecto illiriei.
eius officiales deponebãt officiü et fiebãt tribum

tur. põtice wro et tracie di⸗
oceſeos paſſim et ꝓ ſuo li⸗
bitu ex omm multitudme
eligen doꝝ adiutoꝛũ tri⸗

Ipᷣto: iam aſcẽdendo ad maioẽ dig mtatẽ ut.· S· .nulli · et

tũc ꝓ ferebatur q⸗
dã mterlo cutoꝛia
ſeu decretũ electio⸗
ms et aliquid ei da

batur. hic g& ſtatu⸗

it idẽ ſeruari im illiſ
qui eligũtur ad co
mitinã de dẽis of⸗

buatur facultas. Om⸗ Faante. Dectenſt
ma ſane commomtoꝛiavel dSlie: qüchpom
preceptiones aut euecti⸗ tur curſus p officõ
ones ſeu quelibet publica currẽdi qnq; 1o⸗
mſtrumẽta· nõ ſoluũ adiu⸗ m denteſl gern r
toꝛ ibo wra etiã ꝓuice illi⸗ enĩ quidã officialeſ
us de qua diſpoĩtur tracka⸗ qui p erant offieio
toꝛi mſpiciẽdi ididẽq; ſᷣ⸗ ut gcerei conanci
ſeribedi alioꝛꝛ q; qiu vna arma in plauſtris
cũ eo tractet in eade ſoͤſcri⸗ que duee antur cũ
ptione mentione habẽda rie elm iie ⸗
neceſſitatẽ in cubẽ. ¶ SAtCx fabr · l. E quo⸗
quid aũt ſme hac obſerua tiens ·
cõne ex oꝛientali w aſa⸗
novel traciano ſcrimo fue⸗
rit emiſſum falſi ſuſpicõne
nõ careat exceptis publi⸗
cis inſtrumẽtis que aſcri⸗
mo potice dioceſeos emit⸗
tũtur.qð in eildẽ inſtrumẽ⸗
tis ſo lu num erariũ eiuſdẽ
dyoceſeos eiuſq; adiuto⸗
rem et cattularium ſubſcri
bere magmitudo tua diſ⸗
poſiiit. ita ut h quid huiu
legis fuerit violatũ:nume
rarij quidem tam gradus
ſui q;ᷓ ſolẽmiatũ ſeu ſolaci⸗
oꝝ vmuſi anmi acturã ad Quos. were⸗
iutoꝛ es wero · ·libraꝝ auri Ouek Norff.
et cartulari · x v· itidẽ libra adlll.i. C impu⸗

ruũ auri penã ſubeãt. dẽ. ber

Reſidib pe⸗

fficio magmitudimi coꝛib⸗ · ſubau
tue datis pcibus po⸗ pro
ſtulãte ut numerarioꝛx a⸗ rece mn
us nõ in bienmi ſed in declinabile. qua⸗
ckus nõ mn bienmũ ſed drigariz er ra pa

vnum annũ ſtatuatur nra
pietas hmõi pentiombus
annuens diſpoſicõnẽ que

m qð ẽ inxta et ve⸗
rede i/equo duce⸗
te redam aveho et

onmo p a Merat reda ſᷣm⸗h· ſic bu
bienmio ꝓmulgata fuerat Relci veiamige di
