dere metus q; rẽpiatur delictum ut.C.de peniſ.ſanemus.
et · ff. de vul · et pub ſubſti· ex facto. Eiul et notabis ſů de
pena inficiatioms qᷓ;ᷓ varia ſit · in filibelli diſput atorij

re viðꝛ qð legit in
ur agnatis electõ feudũ nũqᷓ; tenuiſſe ab eo quodaʒ ſundo qrebatur.
ſibi 2 , aen. nec ab eo dño ip̃m val. vel dño feuð hilia allodiũ vel
C — — 1 , — — ₰
etnnavel racõnẽ eins añceſſoꝛ es nug mue libellariũ ee allegãte Re⸗
dinerſita tis aſſigna ſtiturã accepiſſe et hoe vl ſpõſuũ ẽ filiã in poſ.feu ·de⸗
nadie⸗n dljore⸗ pares curt· velꝑ inſtru⸗ bere manèẽ donec de eo m⸗
zu er mẽtum publice confectuzʒ dicetur. ꝓbacõne wero hĩe
attẽdatur a ſupio⸗ n . chb⸗ vro io
ribus nõ diſcrepa vaſal· potuerit ꝓbare.do⸗ iinde ceſſante. electio iuriſ⸗
büt. referas ale minꝰ ad reſtimcõnẽ feudi iuradi hilie danda eſt.
ſß deimdi y atenebit alioqn dñs ſacra·· y Ouibus receptũ elt
Efuncto. ſiie· maentü ſbire cogetur iſt q dñm de feu. ſui mili⸗
8r Mac-oreumie in nſ Edel eius anceſſo qð poſt moꝛtẽ ipius ad
maicto.8'c vXι res aſe vila ſuis anteceſ⸗ dñm reuùti ſperatur. in alii
So · Hꝓ filia facie-⸗ . 1. — in eun peſaur. Mat
da ne pꝓ ſoꝛibus nũq; bhoc feudũ te militẽ mueltitura facẽ poſ
agnatis. muſſe. wl mueſtitur ac⸗ ſe.qᷓ mueſtitura tic demum
5 ED cepiſſe. quo facto dñs ab capiet effectũ · cũ feudũ do
ſucceſſione valge ſoluendus ertt. nino ſiue wredi n0 fue⸗
ins heditate q̃ri merit. aur 2
aurutali ners cleſaſtica pſona talẽ fece⸗
ditio ut · ff. de act· Ide feudo deſuncti rit mueſtiturã.nõ alr vale
naenzlcſ. militis cõtẽtio ſit in-⸗ bit.niſi ſibi nõ etiã ſuccel⸗
velaci: ven i. . ir dm et ag natos deſun ſoꝛiſuo feudũ apiatur · in
iij. et ar. C· de pact. cti · dno nouum feudũ ag taali mueſtitura conſenſu
li. ar rr c de natis vro paternum eſſe eiuſdẽ de cuius ſeu do ſit
baeted otẽdẽtib·agnatiĩ poſſeſ⸗: 2 exquiri non opoꝛtet.
ti et.· C. de muti · ſli. ſione feudi de qᷓ queritir “ ) Alallus ſi feudum
ex Re woin cõſtituẽdi ſut eo facto ſu- ptẽ ve feudi. aut feu
pactu. ad hoe ut. peoer pnᷣcipali qᷓſtione co⸗- di oditionẽ ex certa ſcĩa
valeat potẽtiſſimũ — daitone ex certa
ter, dr donaẽ l. gnoſcendũ ẽ. ut roq; dek⸗ fuerit inſiciatus· amde ſu
u hacmarerta ciẽte in ꝙbacõe.· electõ iuf erit ↄiuctus·eo ꝙ; nega⸗
ro archiepus· et. 8. 40 eigntm tionem. expoliabitur.aliꝰ
dfe. ver⸗ neti ern s eiꝰ de qcã pdio aũt vaſ.q;'uis hoc ſaens.
com c. ſi qs inueſti queltio mota e.agnatis nõ patefecit feuð tñ reti⸗
exlt. C. 4 — —
7 Aiallus. ex e⸗ feudũ.filia wro allodiũ ſi net. aut ſi aliã rem dñi va
ta. qð diẽ de ſcla in ue libellariũ eẽ aſſerentib⸗ ſallus cel auerit feu dum
eelligo ſieut eaſſa ſup poſſeſſione apud quẽ tamen non amtttit.
don hande manẽ debeat querebatur. qs per.xxx· ãnos
· no· eſt et legiturr Delpoſu e apð niia polſe rẽ aliqᷓ in feudũ poſ

in ff. de iur t facti ααοnë nter' collocãdã de⸗
Ktne clotibo wro bĩcĩde ꝓba

et qð poſtea dicit iiſantr 55 ,
expoliabitur. imtel⸗ omby P iuſiurad „ gm
inficiatus eſt ut ðꝛ da agnatis. 0
· de vaſ. qͥ cõtra cõ

ſte ot. F. ali. c nec functo milite inter

/
7
1

W Bñma ſili eius ſup

ſedẽit et fuicũ dño exbi⸗
buẽit q;uis de ea re nũq; fu
erit mnueſtitus pᷣſepᷣcõne
tñ·xxx.ãnoꝛx ſe tueripᷣt.
Ni clericus efficitur
aut votü religioms
ſumit boc ipᷣo feudum

ſatis pᷣt a diligenti

bus ↄpetẽter mda

gari ·accur.
d ¶ Celauerit.non
p dolu alio q ꝑ hoec
ꝙ celat ꝑ dolumvel
dñm cõtra abnegã
tẽ ſciẽs patefacien⸗
do nõ admuat.uti⸗
level facile nõ ha⸗
bet inmemoꝛia qd
foꝛ·fideli.in epiſto
la.ergo q; deierat
nö immerito feudo
careat ut ꝗᷓ̊. h̊ finit᷑
lex. c· ſi inter dñm·
Jqͥs · xxx· iſt ðᷣ
mẽito accidit
& tãto tpe oĩſ acti⸗

o tollit ut. C. de Pb⸗

ſcp.xxx.an.omes

er deßſcp. lon. tem.

aut᷑. male fidei:ſed

nũq̃d iſtud haber

locũ ſiue bona fide
ſiuemala fide poſ⸗
iſtud habet locum

ſiue cum ti.hue ſine

ti. Itẽ ſi a poſ.ceci⸗
derit nuq dvẽdica⸗
re potẽit i̊ ſiad vẽ
dicacõnẽ admittet᷑
nũq̊d p̃ᷣfertur dñs
in vẽdicãdo an ipᷣe
Hñ. h omia imiei⸗

es nõtaut.C. deß⸗
ſcpᷣ.xxx.an.hi quis

empt:

Si clericus a
nimttit · H ideo
aecidit q poſtq;ĩ
cipit eſſe miles dei
deſinit eſſe miles ſe

bñficiu ad eũ qͥ nõ
debz gerẽ officium
ut dictuz ẽ ſupra de
eo q̊ arma bellica
depoſuit · ̊ nuquid
paliũ pᷣt ſeruire fe ·
clericus·ſeñ.h̊ que⸗
ſtio eſt ſcolaſtica et
idᷣo obmittimuſ eã
quia in brocardis
diſputat a iur pru
den tia . ac cur ·.

.

797

Cα . ſer, 9, % „

fala (pa Dof. AMako :

Ere 2 , r,

D
R

iſrer ec ee e .)

—2

— p -l. Puſt-

ſi vaſallus. iſtðᷣ plenius vꝛq7.e·c liet vaſallus. ſpecialis obligacò nò debʒ in alijs extẽdi ut ar. C. de acet·
Anes meito dicit omnes filios iurare fidelitatem emp· ct ven.qui aliena. Itẽ q̃ cũ vno cõtraxit nõ dʒin plu ef
rples Maet . 3 q cü plures pſone in locũ vmus ſuccedut omnes reſ aduſarios diſtringiut · ff. de exerci.act.l. i. E vl. et · l. .
3) Anad o e P ſingulari pſona ex bns itaq; patet N.
ſüt accipiẽdiut . ff · wꝙ vm iurãado libe⸗ So
te cõ. et demõ · eum . . , ratur. ut · ff. de hijs e
V nr Err ſer. „ amittit. c10 qðᷣ olenſit alienacõi 2 drie⸗ vel effu.l. i. n
. 1 1¹* — — „☚ „„ „C. U ti. Z. l.i j. con⸗ 6
et intelligo ꝙ iſtð ſe R vaſallus 6 mm welꝑ annu ex aquo ſauit 2 bna vwoßt m ni
mazime expontie nno ſe dño nõ rep̃ſentet cuit oĩ modo remouebit. apiit vaſallireron
peoeunitur nãa ſi p di⸗ feudũ tñ nõ amittet. fJfcã de feudo mue⸗ queri · iurnut enim le
ð uſo poſſicſerns ſa MAMnes filij euus qui ſtitura pemteat do⸗ hbi et ſiis heredi⸗ *
2ð lus q;ᷓ poſſidet vaſ- dum- Riut ſ U ared⸗ bus er ſinon fuent
eſt cẽſen dus.huie ecucum acquunut n minũ añqᷓ; poſſeſſionẽ traſ dietũ et ſuis here⸗ 4
oſonat. ff. de vmo · delitatẽ facẽ debent maxi⸗ ferat. an pᷣſtãdo intereſſe dibus ſᷣ ſibi cũ non 4
l. in .· E h eres · et. ff. me ſi ndiuiſũ habent. ꝙ ſi vaſallo liberetur qſitũ fu⸗ fuerit additu ſibi en
de vi vi ar. l. ſi plu feudũ tin ad vnũ ii= ſt⸗KReſpoſü eſt Wr. tm er heredibus in Nec⸗
res· ſ̊ qrimranvalſ. udi tmad vnu ex enn⸗ it. Heſpõſu eſt ptermiſſa raſſe intelligitur. gq un
teneatur umare 2 fi nõe puenerit ille ſolũmõ illa coondemnatione dñm pactũ non fut blo⸗
re iente faeere R hdelitatem faciat. . poſſeſſioneʒ fe. de qᷓ mue⸗ nale z in eo pſona guan
. — autſifficiat ſi pat“ Poptiuus Rilius in ſtitura fecit tradè ↄpellẽ⸗ fuerit mſerta ergo
Sfte e⸗Dae „ aut ſufficiat ſi pat — e 1 e. tranſit ad heredes
r, , Ycvm inrae. q ſuif R feudũ non ſuccedit lij nati ex aa duũu. ut.f. depac int gö.
a . dai, ] ciat vid: poſſe p ba Blier habens feu⸗ vxoꝛe cũ ꝗᷓ mfimo⸗ Cytrũ et. ltlepa⸗ j
en = d ren ho ſiyr ex⸗ . duz relictis filns ex mu tali oditione ↄt ractũ unn wig c. ſik
Pſſum ꝙ omiboin⸗ . duobus mñimonijs deceſ⸗ eſt ne filij ex ea nati pa⸗ vegem ka pa. A
rare debẽt ergonõ ſit inter quos queſtio feu. tri ab inteſtato ſuccedant ſ pactũ·ſ trãſitaad ul
rchenbe ali arũq; rerũ maternaruʒ nec in feudũ ſuccedũt.nã herectes SO adoms
motractu apoſto Vertebatur · obtinuut filio q;uis ex ratione miprobe p.ß h.
rum n0 eſt recedẽ⸗ pPons mitmony taz m leua⸗ tur talis ↄditio ex vſu ta⸗ Itẽ illa ratio qꝶ ob
düu niſi euidẽter A do ꝙ i ceteris ee potioꝛe. mẽ admittitur. Ilig atio nõ debz; mu
uq awareat ur ff⸗ MAturales ſilij lic eet vaſa. Puiciũ do tari ex pſona ſue⸗ mlak
del. in· nõ alr. Itẽ q⸗ 25 ncz o . cet vala. tnau ceſſoꝛis pᷣt retoꝛqri fi⸗
inß eaſu poſſet de⸗ ANAſtea hããt ſegitimi ad mino nõ offerat qͥn in vaſſet illa non ulti
4 eclinfiata⸗ W cceſſionem feu · nec ſoli tocũ q; tpe ſteterit duůmõ eſſ cõtrariũ poſtu in
Ffrne Se adaut. ff de e tRnec cii alijs vwo cantur. dño petẽti ßuire patus ſit laturus vomes alie n
Kaahaàut ba. α õäs So. iuraẽ debẽt om if
fec.l.q̃ bona. Eul. minoꝛi datũ ſuerit uα bñſficũ nõ amittit. ſi tñ ſaoa⸗ m unt
0 . 4 Se 3 ntat htnla⸗⸗ iImb &e vaſalloruz
ect. ff. de re inelna di — fe. delitatẽ facere at ei mag nũ piculũ imm⸗⸗ E ius indiniduũ vł 1 4
Pio et an dieg⸗ nõ cogit donec venerit in nere. vltro ei adiuto riu? Aſe debet ad inſtar wie
ce.l.. Cite. er wel in . oꝛ et atẽ. feudũ tamẽ Lr. es 6 listorum quore elt de
hideicõ.· Eſ qs · x maio ẽ etatẽ. feudũ tamẽ ſuũ debʒ pᷣbere · ¶ Itẽ qñtũ ing nanicuceimutt e⸗
dever . ſ.· boues C. retinet. . eſt ſi dñs in piurium inci⸗ ff. de iur pa. cameli⸗ on
aucnabiliores fuͤar Pibere relicto wl infante dare urauerat et vaſal. α d u ſir n vhn
rei qᷓᷓ actoꝛes ut · ff. ſidelitatẽ nec ipᷣe nec aliꝰ eum liberare poſſit ſuam * ut fſf. de Huitu. vie. ſiin
ea⸗ me⸗ eo facere eogit · Jdẽ de pecuniã dãdo et nõ faciat c. ff. de ßui. ruſti. . e
redes nõ eſſent cõ⸗ pſonali Fuicio.· alius tñ F⸗ an bñficium amittat.et re enge⸗ enkmauſ!
traria poſtulaturi uiciũ ꝙ eo faciẽſ admittet ſponſũ eſt nõ amittere. nec eni incurrit infi hee
eiꝰ qð potuit & nõ Icius filios maſcu⸗ vaſallus culpã cõ mtateẽ cũ effectꝰ ſit nde⸗
ſũt audiendiut. fr. los nõ habẽs.pten tnt! Am idem · tm en faciet i
de dã. infec. qᷓ bona. Qlos no Ppabẽs ptem Amttat ꝓpter quam Perecibom ſolidũ iͤhn
Eſi q̊s et. C· de ſoli uã feudi ſeyo partem eiuſ feu · annttere debeat negq quantũ faciebatſſo n
Lvent eẽ obli . dem feudi poſſidẽti agna filius neqʒ eius deſcẽden li defuncto are vni ntien
cas S- -M. c FSalio no debz wn⸗ to ſuo ↄceſſit· ſempromus tes ad id feudũ vocabutpro ommbus iun ut
2 Poꝛis ut. ff. de v· ob. ꝙximoꝛ agnatul moetuo ſed agnati qͥ quarto gra⸗⸗ aehr gu. ff. de bijs (ne
ee Pio demuũ ticio partẽ illã feudi du ſüt dũmõ ad eos per⸗ qui deie. vel effiel · di⸗
nfec- vana Eid 8. nullo Bam õ N generali tineat. 2 coͤemi ſenſn in
NNde diuer. et t Pl. pt . qo iliin lios habet lenatione vaſalli in gez. ſelſicua
cũheres qnia pcio redano ena mnum ti⸗ nõ otinet᷑ feu.nᷣ noĩatim rni ſentit relmquat en
ns

kedi

odeffone

N
Cylae .

igpen

fet
efil.

to e

untem
föhen
noſſieie
ſis ſe
bicinen

dieft

hcſbus
giung

1 en
ſetlogp
Chenges

ehltlepr

ſas⸗G

d 4. . „A 5 . . — . —— —
tpb unt legitim ut m fe. ſuccedant et noĩatim dictũ ſit ab

ſttiftad

S. D Ar A , T

feudũ ᷣm py · h qcq̊d ſepſit py. ſ̊ tñvidꝛ expᷣſim dietuʒ
in oſti· freimnpialem ; Epterea ducatus. ut non teneatur
vaſ. fidelitatem facẽ mſ vm dicẽdo ꝙ ꝙ vno feudo
plures dnos bĩe nõ comp ellatur.
Doptiuus.ſuecedit · in quartã omimodo pr̃i adop
tiuo ſuccedat ut · C. de ad op.l.ijict ĩſti · ᷣ adopE cũ aut·
2a ff. ð avp·l ſi arro gatoꝛ · nec hbi putʒ aliqꝙᷓ ĩiuriã fici eᷣ

fis naturalis ola
mñn pfſiſtãt ut · C. de
adop.cũ in adop·
ais re mediũ p⸗· dictum ſit.
Glier. potios RW☚ vaſal. feu al nena⸗
ꝛes. It qad uerit ignoꝛãs nõ dño ſed
ꝛexpſſim legib ip̃i vaſ. feudũ reſtituẽdum
cõtradicit.et maxi ⸗ RKjr
(nme miqtatẽ otiner ⸗
ut . C. de le · Bre · l. vl. . R—. „
e, et ad ſe. cõ.oꝛ.l.pnl· vel foꝛte h̊ loquitur de hbijs filijs ſcði
fimonij qui naturales filn dicuntur ꝗᷓ. ꝓxi·c.filij nati.
Aturales.legitimi.h̊ nota bis illud ghale qðð ab im
itio nõ valet:nec expoſt facto ↄualeſcit · m qð pla
clerico qͥ bñficiuũ amint .nã h; poſtea deñnat eſſe cerieus

nontñ feudũ poſſidebit ut ꝗᷓ de fe. femine. Gex hoc er il⸗
G ud.hoc aũt qð de naturalibus ðꝛ ita intelligo· i.miſi ita fi

,mpat oꝛe etſie ex R᷑pto licebit qð alias nõ liceret ut.C.
ui xes Aryne e. quotiẽſ. ⁊ita accidit de facto mutine in ꝗᷣ
tigſi⸗ dam c cuuſdã pugoms ↄ tra paſſapõtes ut ferebatur.
eg Innoꝛi.ſ̊ de quo minoei intelligẽdũ eſt hoc.qen.de
öön, impubere tmnã · ſi fuerit pubes et ꝑ annũ et dſem
ſunſe⸗ differat · a feudo puatur ut in oſti·fre. nmnpialé. 1c iſtud
peſtni, auit fauoꝛe minoꝛis ðꝛ q gnaliter nulli mueſtitura eſt fa
nipo 4 ſtitumip quos reci.c nulla. aitur fidelitatẽ nec ſer
onealt K 211 qs cogit /no · hic non⸗ uciũ facere velp ſe vel p
Nbcton liu. ſi tn fecerit vel facerevoluerit admittitur et audit᷑
Wn . A auermporstiſimenorabis vidcligi e alin palio
Drd, feudũ ſeruire valet/huic pᷣ bet ãmimculũ.C. de epi · ꝛcle.

Higiüct

alſnlr E. quis qs · et.l·ad ſimilitudmẽ.et.ff· de ãmj.tu.ita.in prin·
K A et · C· de caduẽ· tol· Ene aüt · et · C . de na ·li . lin. et · de agẽ. in
t iebus · agẽtes. li·xij. er in füma ut. a. in pn hoc aüũt arbi⸗
anhe trio minoꝛis· i impuberis relinqtur· hodie vero ꝑ maio
NenOe rem ꝑtẽ curiarũ neceſſariũ ſubic. nã hodie cũ dñs impu⸗
nnl boersẽ mueſtit· aliũ p eo donec pubes factus fuẽitvaſ.po⸗
ſtulat quẽ impubes nulla adhpibita excuſaconep̃ſtat. ̊
4 tñ nõ puto ei piudiciũ fieri et ſi id nõ faciat ut h̊ dnõ⸗
uſö⸗ — ad id ad qð aliqͥs nõ ↄpellit᷑ volẽs tñ admittit
5 4 ſimilia ſtudioſus inquirat·
Jcius. filios.· Iſte cal valde nõbil ẽ. ſ. ꝙ ubi filio⸗
r ab; alienatoꝛ ꝙ etiã eo viuẽte reuocatur alienacõ·ſed ſi
4 Sn non habet demũ eo moꝛtuo qð quare ↄtingat is inqrar
en ain alia rdinquimus maͤrenda Et notatur hic , aln
nſh NAVſentit. ium ſua pdit ut·s· no eſt in pluribus locis ert·s.
hb gqui mo. feu. anmt · Cpterea ·. et · S· ſi de mueſtitura inter do
e e, minn et vaſallũ lis oꝛitur · Eſ autemalibi ad hoc ut ꝓxi
ſin noꝛ agnatus ſuccedat alienatoꝛis moꝛs inſpiciatur ut
pann s · de ſuc. fe · e. ij. ðʒ qͥd eſt qð dicitur.s.in qbo ca.fe amit.
nen C demq;. m fi.ſq; ſi vaſ.alienauerit feu ·.jllicite qꝛ videt
Fd dim coͤtẽnere ad ipᷣm pemtus ptinebit nũq̃d ꝓpter pa⸗
Ams allenaconez exclucdutur fin. Itẽ ſ excludũtur cur ad
N agnatos potius ꝙᷓ; ad ipᷣos ꝑtinet et maxime cũ fuerit a
fen⸗ mitu et pauitũ. ſeñ.determĩabiturꝗᷓti. ſvaſ. feu. p. cui de.
e 4 feu · e. va ſalli· feu. ⁊ b ¶ Cõſenſit· fue tacite ſiue expᷣl·
NAςN ut no. 8.quiby mo. fei amitc'pterer.

E ¶ Der anũ· remouetur S iſte ꝓximioꝛ ag natus a peti⸗
cone illius ptis feuð·q tãq; ꝓximioꝛi ad eũ debebat pti

nẽ taciturmtate vmꝰ ãani a tpe ſcie ↄoputãdi.qð iðᷣo vꝛti

git foꝛte q; ille erat de agnatis ad quẽ ſilłr feu dũ ſpecta⸗
ret miſi ille eũ pᷣcedẽt in &duvno foꝛte vel pliba non curo
ct h facit ſcia et ãm trãſeurſio et agnatio illius q poſſidʒ
qi videatur tacite ↄſentiẽ alienacoi facte agto ſuo·ſecuſ
foꝛte eſſ ſi extraneo
alienaſſet qm tunc
nõ nocẽt ei ãnalis
trã ſcurſio niſi foꝛte
eh tã ta pꝑ qᷓ; ius ſu⸗
um tollẽturut pu⸗
ta.xxx.annis ut.C.
de pſep ·xxx.ãno · ſi
cut · et autẽ. male fi⸗
dei · de hac enĩ pre⸗
— ſep̃ᷣ.ãnalihẽs · S · ſ
de muelti · inter do · et va lis oꝛiat᷑· c· ſt aut.
Jractapoſſeſſonẽ· ſ.vacuã poſſſtati p oſtq; fecit
mueſtiturã et fidelitatẽ ſipꝑ pactũ nõ remiſit fidelitatem
Imo ſi differat eã tadẽ oẽm vtilitatẽ ei pᷣſtabit ut.s.de
no.fiðᷣ.foꝛma ·c.mueſtituraaintelligas ꝙ hͥ loqt᷑ de ea in
ueſtitura q abuſiuo mõ mpropᷣe ðꝛ mmueſtitum et nõ de
ea qᷓ Pe ðꝛ inueſtitura ſᷣm ꝙ de utraq; ð ẽ qͥd ſit inueſtitu
ra.c.i.als enĩ ſi de ꝓp a mueſtitura loqretur nulla eſſ dubi
tacõ ad qð enĩ tenẽtur dñs tradẽ poſſeſſionẽ cũ iã tradi⸗
derat. et tüc nõ eſſß mirũ ſivaſ. nõ opellẽtur inteſſe recipe
ſi nollet.Sʒ qͥd ſi alui mueſtiuit poſtea qꝙᷓᷓ illi imueſtierat

ei poſſeſſiõʒ tradidit añꝙᷓ iſti:nuqͥd tũc libᷣabitur ſo luẽ

eſt.ad intereſſe vero emp⸗
toꝛi ig noꝛãti ↄdẽnandus
eſt vaſallus.
ſallus feuduʒ qðᷣ

do mteſſe et re nõ ſiẽ ſᷣ vẽdidiſß duobo ut tũc locũ hẽat

ſi res vẽdita nõ tradat᷑⁊ c.ut.ff.de act·ẽp.et vẽ · l.i.
d rad ſẽ als ðᷣ de dnatoẽ q̊ͥ oĩnoop ellitur rẽ ſunplłr
in t viuos donatã tradẽ nec temẽ poterit eã reuõreut in⸗
ſti · de dona · Cij. alind ẽ pᷣm meã ſmaʒ in re vẽdita a euius
vẽdicõe liberatur vẽditoꝛ pᷣſtãdo inteſſe.utff.ð a ct·ẽ

Alij nati·iſti filij.l.ſallica dñr⸗ do nõ ſuccedũt ſ̊ nec
impropetate pᷣoꝛibo extãtibo·ſñi enipᷣoꝛes nõ exta⸗
rẽt tũe in ꝓpetate ſuccederẽt et no in feu · Poꝛibo vero fra
tribo ſiue fils decedẽtibo ſuecedũt et ðꝛ tale mrmomuʒ
mediolañ.accipe vxoꝛẽ ad moꝛg anaticã.alibi lege ſalli⸗

ca. utꝗ.de filjs natis de mfimomo ad moꝛg anaticã ð cto

c.q̃dã hñs filiũ.et de hijs loq;tur foꝛte · S· ce.mulier·
. Acet vaſ.·piculũ.puta q; dñs obſidebatur vel als
i moꝛs imminebat tũc vltro ut ðᷣꝛ debʒ ei ſuu adiu
toriũ pᷣ bere et ſine nũcio et cũ potẽèit. als eni feu· pdit ut
ꝗᷓ.h fimtur lex· Gad hoc · ſuſſicit qlibet occaſio ꝑ ꝙᷓ fi⸗
e ¶ Non amttere. nec eni/ delis accepti bñficñj videat᷑:
ingratus ad feu.amnttẽdũ uts· quibo cau.feuamit.cca
pñᷣ·ſiẽ̃ etiã nõ annttitur ex omi cauſa ex qᷓ opmio vaſalli
Fuatur ut.s·pdicto ti. Gillud enim certum eſt.
vaſal · ar. otra huie · c · ff. de euic · l. ij. Evl · et de int·
, et rele · l. ij . er de in ius · vocan. ladoptiuũ.
¶ Socabũtur · notauit H̊ quidã miſ ſit feu. ab auo acqͥ
ſitũ · q; filius ꝓpter delictũ pris nõ dʒ amittẽ feu: acqſitu
ab auo ut. ar. f· de ſena. emãcipatũ. Eſ qͥs · et. C· vñ libe
ri·l. ul.qð certe falſũ puto q ſi nõ debẽt amittẽ feuð ab
auo acq̃ſitũ· &æ multo minꝰſi a ꝓauovel etiã a ſupioꝛibo.
vel etã eadẽ equitate vel rõne nõ dʒ amittẽ.quõ enĩ poſ
ſent eſſe iſti agnati de quiba h̊ ðꝛ in ꝗrto gradu niſ ab a⸗
uovel pauo ad minꝰeſſ acqͥſtũ.dicas & ꝙ nullo mõ de
beat filins admitti ad eiꝰpetitionẽ niſ p gĩam adituʒ a
dño acquirat et agnatinõ extãt quibo apiatur quiuſq;
ad qrtũ gradũ admittũtur ut h̊ dᷣꝛ.· imo uſq; ĩ infinitũ ut
I ſ vaſa feu · p · c· de · feu · caimo qð pluſeſt puto ꝙ etia

— .

ctvẽ.l.i.verũ tñ ſuꝑ eavariatur. jjnati ſiue ꝓditi etĩ feu A= = B= Ree

19

—,
6

& —
228

. —,Sg,/e

2 EkE: / .

—
te*

e

)

YV PS d

S la sA= ſend
E e

S

Pel ſit-e d..

—— 1. R —

„* NA NE. . 1 J
N V- — E

K

* =ð
ðõ

S .„ 2 gF8. 2 . 4 „½ — g. S 3 j e Ce £ „ 2 ri
irvemouentun a petitione illius ſi talis ſit felonia q el· ul. et ĩta hẽs Hh ꝙ apite pumiri dʒ ille qᷓ hoĩez oeciderit . L
zn iciat ut dñs Pabeat ſue miurie ultion ezut in q⸗ I.Pacẽ cõſtitutã. ſed alias ꝑ henricũ impatoꝛẽ dicitur t

„

bus ca. feu.amit · Gdeniq;· liez quidã itellig at foꝛte illud manus eius debeat amputari eiut in lom bar.de homi·li. ſicren

— „ . .„ * 1 J. E 5 — ſ.
u hre in feu. nouo 'm ꝙdbinotatur. - ho·l· qui vero ꝗ.treuga·ſ̊ dicas ꝙ qͥ ↄſtabat homicidui ſeſar
NRE gnali: qð b: expoñtũ eſtꝗᷓ· de capi. aui eurtẽ vẽ⸗ ppetratũ ab iſto q̊ ita pumitur. ibi vero nõ cõſtabat miſi ri
t. c. quidã capitaneus · et qᷣ ibi no.h̊ ſiᷣ no· pnt: pugnaʒ in qua ſuccubuit vnde non eſt mrũ fimnus ing
vaſ. huic accedit · ff · de euic · l. i: Gulti· eta · de otrn Pumatur qm mæęærti ſumus te indicio dei et multiper pu nn
vño cũ emptoꝛe· et dũt ſine iuſta cauſa . i
q̃ ibino.h̊ repetas · . ;—. „ , . ut in lombar. pᷣdcõ e
Alſallusabne ſciẽs abnegauit amittat. ut ip̃e hẽdeſq; ſui maſculi ti.. recolimus. n. 7
gauit. hoe · . ignoꝛãti vero ſubuemetur et feĩea cui dederĩt habe⸗ rduellu. no.
atis expohtuz . —Sſi bi i b 2 iſdẽ . ergo caſuũ iͦ in q Pu
de.l · cõ · c. ſi fueit int ÿh du ſtat dubitater re⸗ ant eiſde culpis amtutur gna fit. ſ.qñ cõſta⸗
dñm et vaſ. ſpõdẽè dobet. quibo et aliud feudũ.Qð dat eũ feciſſe homi
„ 0 J Iß En em Enekciũ in feu· a va⸗ vaſallus alienauẽit ſeu. H o dꝛ hie
a . en ſitheit nn ſallo ſi il in fraudem esẽ delnit ap̈ emptoꝛem. nooccsdlie 5 wulae
ßbr equali detur legis fiat recte dari pᷣt dũu 4 Neius cũ ſempromo ruit tm et de H con
A AIts no debebit vo⸗ modo militi detur. fratre ſuo feudũ pa ſtabat dicebat ta
Suii P e. ri alia lege mſi qua ſEa e S mẽ ſe illð feciſſe de⸗
1 je habz ut de. l. Jvaſalluſ de ſuo feu ternũ poſſidẽte packü fe⸗ fendẽdo ſeſiẽ ĩ ſupi
cõ. Cex eadẽ lege. agat w cõuematur ſi⸗ cit de eo feudũ nõ petẽdo oꝛi caſu ut . e.l. Eß
De e Ar. Ja Ptorea non debebit ue obtineat hue nonnicet a ſempromo heredibo wve q̃s aliũ· Si vero nõ
AAeDDH, Peü recip ere ab eo ignoꝛãte dno ſiat omi tẽ⸗ ſuis.ſempronio ſine filio cõſtaret de homici⸗
ſub coloꝛe mueſti⸗ SS —. . dio · iſte iſtð fe⸗
ture ei vẽdẽdo ut poꝛe firmũ erit illud iudi maſculo defuncto inter ti⸗ ciſſet tũc poſſß alit ft
in conſti· fre. e. cal⸗ ciũ · nã et trangẽ recte po⸗ ciua ſeyũ frẽʒ ſuũ de eo feu . ꝙᷓ p pugnã ꝓbari
ugi⸗ * e eens terit nee qdð accepit tranſ/ qſtio oꝛta ẽ et reſpõſu eſt e ePe neugen
1 7 . .„ — . = 2 „⸗ 0 Pa⸗
n fiaucdem ſar n om⸗ noje euenſ enr. pactũ nõ obſtaè ticio. cem dirat du feriſſe
DHHäitur faci ſulen lomãut ita dicã per e paer wnenda erei. d o honnco
, pciũ medietatis ac quam vaſallus amit teret us vioatonbous. loqvero'tre⸗-
ciperet ꝓ totoa qʒ õ . .— „ gam.potẽèis g ad⸗
ita a multis intelli⸗ feuduũ ſ ca comteret. ro⸗ Redericus dei gia dere ſtos duos ca
gitura accedit huie ſponſũ eſt ꝓprietatẽ feudi romanoꝛ impatoꝛ ſus qui ſũt in.l.ĩſta
2⸗ 4£ , . „ „ 2 C 4 ſ
qðᷣ legitur.s dcliter ad vaſallu puenire alias et ſp auguſtus epᷣis duci⸗ m quibo fit pugna 0
olm pote rat feudũ g. ſi dus comitibo bi alijs caſibo qui no Se
alienari:circa pnᷣ. ⁊ tne· ue peccaueritm Va? us comn marc lom⸗ in lom. in ſuma ro⸗ F. 4
quecũq; de haema ſallũ ſiue in alm. bus et omibo ad quos ir̃e fredi · Notabis etiã H
teria noꝗ· de cap· cõ Eudũ ea lege datũ iſte puenerint graʒ ſuam hic duos caſus · . 5
radi:c.i ic ec no⸗ dictos in quibꝛ ex
tari poſſent· neceſſitate cauſatia
val . iſtð·· ⸗ cogit reus pugnã
MWdevermmatur per id qd notatur ꝗᷓ de cõ inter vaſ. imponere. ſ.ſi non vult pumiri:ſunt et alij duo caſus in
cect als· c. ſi c inter va ·⸗qð ꝑ ſe eẽ nõ pᷣt ut.s. de mueſt. lombar ·in quibuſ ſili eogitur puta in crimine maieſta
L Feu. n ſit tle⸗ rei ali:.c·rei aut. ⸗liter do · a Pe · tis · Item ubñ quis aliũ vocauit aurigã ·i· cucurbitã ut in
Omino.iſt melius expomtur .q̃⸗ .cex fcõ. lom · de publiẽ · eri · l. ulti · et de ↄuicijs.li.qð erit ſpẽale in
udũ· amittitur.lʒ enĩ non hẽat ꝓpria feu.naturam p̃ᷣdictis ·iiij.caſibo cũ alias regulariter pugna ſit ſemper
iure tñ feu · cẽſebit potẽit tñ eũ vedẽ vel alr donare m eleetõne actoꝛis ut in lom · qualiter qs ſe defen · de · ſ
el aliter ſi ſibi placuerit alienare etiã ſine dñi volũtate quis ã mõ.l.de p̃ᷣdijs et · l. ſ qͥs aliũ aſto · licʒ omes ·l. vide
et hoe facit vbi illud. et cui dederint ꝛc· aliud tñ eſß ñ dix antur dicere ꝙ reus teneatur ſe inrare vel ppugna defen
iſſß cui in feudũ dederint q; ⁊tũc h̃et ꝓ; à feu.natun· ut ꝗj. dere ut in lombar ·p̃ ccõ ti·l.ſi qͥs ꝓoſt.qð ita intelligas *“
ſide feudo nõ hnñte ꝓpriã feu:natur·c· ſi qs ea lege ac. ſi actoꝛ voluerit ꝑ pᷣdictas leg es. — ſ
7 X/ cius cũ ſempromohoc.c. expoſitũ eſt ꝗᷓ de eo qͥ ſi⸗ de Uð vit am · qd quidẽ de iure facẽ potuiſß· qdð eni qui⸗ M
4 ¶Enem fecit agnato de feu⸗pa.c·tres erãt agnati. uis ob tutel ã ſui coꝛpis fecit de iure feciſſe videtur et ex⸗ ltn
. Redericus · lr̃e · viðꝛ ergo ꝙ voluit imꝑpatoꝛ ↄ dere timatur ut.ff.de inſticia et iut. ut vm. du tñ cũ moden⸗ ta
l.cũ dixit/ad quoſ.lr̃e iſte puenerinta c.ſ̊ ſupꝑ h̊ die mine meulpate tutele h̊ faciat ut.C. vndevi · l·i. dẽ pu⸗ ſe⸗
m ꝙ no ꝗde pace iu ram ẽto firmã·. hac edecãli. Omiuria to ſi nõ volũtarie ſed ex improuiſo eũ occiderit · qm tue nrp
4. b eges⸗H nõ uauit iſte imꝑꝛ in furto · ſiq; ſeu furtũ. crimẽ nõ ↄtraxit ea enĩ que ex mproniſo caſu fiũt et vi Morz
4 leges reman erẽt in ſuo ſtatu cũ dicat ꝙ ecẽ ꝓ furto val ẽti potius qᷓ; fraude aecidũt facto nõ noxe imputantur ut rn
tm̃. v. ſo ł debeat fur laqo ſuſpẽdiut·c.ſi qs · v. ſo li · va C. ad.l.cꝛ:de ſic.l.i. Idẽ puto ſi hoc fecẽit ob tutelam fil ie
lẽs. et als diẽ lex ꝙ ꝓ furto non dz moꝛi hᷣ alr caſtigari ut orũ ſioi vel vxoꝛis vel foꝛte alterius pſo ne comũcte ut Mnrie
4 C. de furt aut: ß hodie P furto · Puitur miles q p ace P ar · C· de epeet cle.rapt oꝛ es i. Reñ . et . ff. qd me. cau · iſti qde · ena
. e¶ Si qſ hoĩeʒ:capitalẽ/eodẽ mõ: turbauit · ut de re mn. ¶Eulti · et. ff.ad ſilł.ſe.cõ·l.i. Eſi eum · idem foꝛte eſſet ſ ob ſnpt⸗

Dugnag

—
E

aANſ

lhtt
feiſ
ſſiſig
W
Nyerone
rlpnni⸗

keſesf

hoſß it

fian
telgan
poſ

tinſe.

lic t

hnncdo
Wun
isO
6 dloa

ftogt
lgti

fimm

Neeti
aſſ
che
NAi
ln

y 4. aer aαα PeA,G, . d

utel à reru N
.C. vnde vi.
l · coꝛ · de ſie ·
furẽ. um au
ten. ue nlli
in · Culti ·in
lom de hjſ
q̊ adpalat:
ire otẽ · ſwi oeu
inſcũq ·

PrHert. Eu. E,

et pacẽ et dilectionem. Quoma
diuina poꝛdmãte elemtia ſoli
regie maieſtatis ↄſcẽdnnus di⸗

gunrü eſt ut cuius pᷣcellimus mu⸗

nere. illi oĩ no pareamus in ope

ticas pſonas ſubleuaerean ab m
curſii et ab muahone quorũlibet
deſenſare intẽdẽtes qͥ buſq; pſo⸗
ms ius ſun cõßuare wolumus er

pacẽ diu delideratã et antea to⸗

ti terre neceſſariã ꝓp vmuſas re⸗

gm pꝑtes hnñdaʒ regia auctoꝛi-

tate mdiamus. Qualiter aũt e⸗

/

adem pax tenẽda ſit er Fuanda

tur. ¶ Si qs hominẽ infra pacẽ
oſtitutã occiderit capitalẽ ſub⸗
eat ſentẽtiã.mii ꝑ duellũ hoe pro
bare poſſit ꝙ vitã ſuã defendẽ⸗
do illu occiderit.

Sð bus mamfellu fueit q, nõ neceſ⸗

alat pael Pe

ocſen

niiſt

tälen

pilen
ſenper
zl Ndt

idit .

N. . d r
N è
plequi non

deſiſtat. ar⸗
mis. ſ. lega
lib quib⸗
impatoꝛiã
maieſtateʒ
armatã eẽ
opoꝛtet ut
m ꝓh emio
iſti · in pn.
oↄnter er

ktr-k Bart

ſario ſ̊ wolunt arie illũ occiderit
tunc neq; ꝓ duellũ neqʒ quoliber
modo ſe excuſabit qn ſententia
capitali dãnetur. (Rrro pa⸗
cis violatoꝛ a facie uidicis ſuge
rit res eius mobiles a iudice in
ꝓplo publicẽtura diſſipetthẽdeſ
aũt ſui heredit atẽ quã ille tene
bat recipiãt tli ↄdicõne mterpo
ſtaut iur iurãdo ſpõdeãt ꝙ ille
pacis violatoꝛ nũq de cetero ip
ſoꝝ wolũtate aut cõſenſu aliqʒ
emolmentum inde pcipiat.ꝙ ſi
hẽdes neglecto poſtmodũ iii
rig oꝛe hditatẽ ei dimnſerĩt co
mes eãdẽ hereditatẽ regie din
om aſſignet et arege iure bñſi⸗
eij recipiãt. ¶ Si qs alii infra
pacis edictuʒ vulnerauerit mii
duello ꝙ vitã ſuam deſendẽdo
hoc feceit ꝓbaueit.manus ei am
putetur.a ſiẽ ſuꝑius diffimtũ eſt
uidicetur.iuidex in cã ipᷣm et res
eius m iuſticie rigoꝛẽ ſtrictiꝰ
cõ ſeqᷣtur. ¶ Si qͥs aliquè cepit
Fabſc ſanguĩs effuſione fuſti⸗
bo peuſſerit. ꝙ crines à barbaʒ

1.

Inde ẽ ꝙꝙ nos tã diuinas qᷓ; hua
nas leges in ſuo vigoꝛe man
cupiẽtes et eccleſas ſeu eccleſiaſ

in en euidẽter declarabi

—A at tiida er

C19

eũus expilauerit· decẽ libras ei

cui in iuria illata eſſe vmᷣꝛ ꝓ opo⸗

ſicõne impẽdat.et iudici:xx. li⸗
bras perſoluat:/¶ Si wro teme
rarius abſq; percuſſione eum in⸗
uadat.qð vulgo ðꝛ aſteros.atʒ
calida manu ac beribo otume⸗
lijſq; male tractauerit.v.libras
ꝓꝙ exceſſu oponat · et iidici ꝙtliĩ

exeeſſu·x·libras pſoluat. ¶ Qui⸗

cũq; iudici ſuo ꝓ exceſſu · xx· li
braſ inuadiaueit.pᷣdiũ ſuũ ꝓ pi

gnoè illi tradat. a infra q̃tioꝛ ſep

timanas inuadiatã pecumã ſol
uat.qð ſi intra quatuoꝛ ſeptima⸗
nas pdiũ ſuũ ſoluẽ neglexeit.he
red es ſui ſi wluerĩt hereditatẽ
ſuã recipiant.et comiti mfra ſex
ſeptimanas ·xx· libras ꝑſoluant
Sm aũt comes eãdẽ hẽditateʒ
regie ptãti ↄoſignet.ꝓclamato:i
enã danũ reſtituat et pᷣdui a re⸗
ge bñficiali iure obtineat. ( Si

clerieus de pace violata pulſa⸗

r EEJ—

tus ſueit.i. notatus et ꝓſcptus ſu
erit.ã pacis violatoꝛ ẽ in otuber

mo ſuo habueit . et de hjs in pn⸗
tia ſui ep̃i etiã ſufficẽti teſtimo⸗
mo ouictus fuerit comiti in cuiꝰ

comitatu idẽ clelcus ho c facinꝰ

ꝓpetrauẽit.xx.libras ꝑſoluat. et
de tãto exceſſu 'm ſtatuta cano⸗
nu epo ſauſfaciat.hi aut idẽ cle
ricus mo bediẽs extiteit· nõ ſolũ

officõ et bnfdo ecciaſtico puet

wrum etiã tãqᷓ; ꝓſepᷣtus hẽatur.

¶ Si nidex clamoꝛe ꝓpli aliquẽ
pacis violatoꝛẽ ad caſtrũ alicꝰ
dñi ſecutus fueit:dñs euius ideʒ
caſtrũ eſſe ↄgnoſeitur·ad faciẽõ
uſticiã illũ pꝓducat · Qð ſñi de ſua
diffiſus fueit innocẽtia et añ cõ⸗

ſpectũ uidicis vemre foꝛmidaue

rit. ſi mãſonem hʒ in caſtro·dñs
euus omia bona mobiha ſbᷣ iura⸗
mẽto iudiei repñtet · et eũ de cete
ro m domo ſua tãqᷓ;ᷓ ꝓſeptũ non
recipiat. Sivero mãſionẽ in ca⸗

ſtro nõ habueit. dñs eius ſecure
euz adducè faciat. ae poſtmodũ

iudex cũ ſplo eum tamqᷓ pacis

ʒR8

20

. )
oatoe 5

iudi cez de q́
ðꝛ et quideʒ
nõ alr index
ꝙᷓ qð legi
oↄoſtõnibo et
moꝛibo ꝓdi

vby germ .
₰ caser l ie

min es i· qn
mueſtitoꝛ di
cit ſe illũ in⸗
ueltiſſe de il⸗
lo beneficõ
quã mueſti⸗
tura fecit do⸗
no non pᷣcio
aeceptoꝛ ſ̊
eſt qðᷣ dicit

onü inuelti

ture· vc·

bebit ꝓba
re ſe mue⸗
ſtitü eſſe ut
5. ſequitur
et ſi idẽ ꝓpba
rẽ poterit
1c. vl dicas
illinsitelſti⸗
momũuũ.ꝛc.
id ẽ eius in
ueſtitoꝛis
qa comes
pebie Pp⸗
mo audire
=Sð 02.8 eius telti⸗
Srnr & —n moniuid à
ſimplex di
ctü ſine in⸗
ramento vl
cũ inramen
to ſi volu⸗
erit. ⁊ ſi dix
it ſe mueſti
turã in illũ
q̃ eũ ꝓdux
erit feciſſe
tüc ille qui
ꝓaduxit eũ
mueltiturã
debebit ꝓp⸗
bare ydo⸗
neis teltib⸗
c· Poꝛ tñ
intellectus
magil við:
oſo naẽ lr̃e.
nlominus
tñ audiet co
mes dictũ
inuellitoei!
et H5 eſt qð
dicit. et in⸗
ueſtitoꝛ do⸗
telligas qy
iſte q ꝓ du
Sa a & a-ſrs nan; Lit inuelti⸗
voßjte toꝛẽ nõ poſ
ſidebatals
enĩ nõ br̃et
nece ꝓbaẽ.
cum act oꝛe

3
g5

„ vis .

en

ſario facẽt.
PTPa) dee,

—

Ps tr

retur ab altero utij·

b ¶ Allius teſtmmomi · i· eius qui ꝓducit mueſtitoꝛ ẽ qͥ d

nõ ꝓbãteꝛc · ut · C·

—

.

⸗be ps . (Et vnus nã ſ ambo ꝓducerẽt vnũ inu eſtitoꝛem ille

ð eſſiz potioꝛ cui dñs line fraude guarẽtaret · niſi alind ꝓba

de.l.cõradi: ſi inter pares duos ⁊c̃.

—

violatoꝛẽ ꝑſequi non deſiſtat.

Sir duo bomĩes ꝓ vno bñſicõ

otendũt.et vnus ſuꝑ eo dẽ bnñh

cao iueſtitoꝛẽ ꝓ ducit illius te⸗
ſtimoniũ cum mueſtitoꝛ donum
mueſtiture reco gnoſet · comes veeles 4) ¶Si miles aduſus militem ꝓ
pᷣmo recipiat.et ſi idẽ ꝓbare po
terit ydoneis teſtibo ꝙ; abſq; ra/ puiiellũ omittẽ vo luerit.facultas
pina hoc ideʒ bñſicin habu erit

motaotrouſie materia illð ob

ũeat. Qõ ſi de rapĩa pñte iudice

ouictus ſueit. rapinã dupliciter

V.

ſoluat.beneficio wro careat · miñ
iuſticia et iudicio dictãte illð in
poſterũ reqͥrat. ¶ Si tres vel plu
res ↄtẽdũt de eodẽ beneſicõ. ꝓ⸗
ducẽtes vtrĩq; diuſos inueſtito⸗

res· iudex in cuius pñtia cãvwti⸗

latur a duobus requirat bom te
ſtmonij bomibo in ꝓuincia eo⸗
rundẽ litigatoꝝ ↄmoratibo per
ſacramentũ qð nirauerũt ꝗs il⸗

loꝛ abſq; raplĩa eius bñſien pol·

ſeſſoꝛ exnterit. et ↄgmia ex ipſo
rum teſtimomo rei verit atepoſ⸗

ſeſſoꝛ benefſiciũ ſuũ qete poſſide⸗-⸗ a=α1ctus. (Di qius ruſticus arma
at.niſi uidicio et iuſticia dictan EXαωιονο anceâ poꝛtaueit. vl gladiũ

te alter de manu ſiia illð eripiat.
(Si ruſticus mliitẽ de violata
pace pulſans maũ ſua urauelt

ꝙ; nõ woluntarie ſ̊ nccitate hoe vicια.αιcator neg ociãdi cã p ꝓmidã tran

faciatmanu militari ſe mies ex
pur gabit. ¶ Si mies ruſticũ de
pace violata pulſans manu ſua
urauerit ꝙ, nõ wolũtate ß neci⸗

ᷣ edẽ.qͥ accuſaẽ.ᷣ aliq̃d eſſ qðᷣ ꝓ adu
j re diẽ ꝙ debebit ꝓbaẽ ſe id ian
aſte , rapia habmiſſe · nõne ſufficit ſi p bet ſe inueſtitũ illð ha⸗
buiſſe. Hñ· latis intelligitur ꝓbare hoc ipᷣoqð nõ ꝓbatur
cõt rariũ·du tñn ꝓbet ſe mueltitũ ſaltẽ ꝑ dictũ illius imue

„

ſtitoꝛis quẽ ꝓducit · ar.ff · de iu. do · do tẽ. et · C. qui mili.nõ
poſ · ſupꝑ uis · h̊ etiã videtur diciqᷓ. ꝓxi:qð ſi de rapinaac᷑.
vel dieas ꝙ ideo debz illð ꝓpbare ut remoueatur poſtea
onmis cõtrouſia ab eo et ̊ eſt qnᷣ ſeqͥtur· remota contrauᷣ
ſie materiaꝛ c

— f—

—

e¶ Dupliater ſoluat · ei eui p apinam abſtulit er intelli⸗
8a8 hic apinã nõ m ꝓpᷣa ſig niſicacõne cũ res immobił
dicatur ꝗe muadi et res mobiles dicãtur rapi ut inſſi⸗

/

yi boa.· ¶cꝙ nõ ſolũi.etita hẽs ̊ ꝙ debz ſoluere dupluz
ae 2 V . illnis rapie
.⸗ afve, h nüquid e
tate hoc faciatde duobo vnũ ru⸗ na an in ip
ſticus eligat.aut diumo authꝝ ſa dupl
mano iudicio mnocẽtiã ſuã oſt? ar. ſe m.
dat · aut ſeptẽ teſtibus y doneis ipo duplo!
qs iu dex elegerit expur res otineb⸗
„₰. 1 Ench. Ctradicat
lpace violata aut alia capitali cã aſtõm. Rq̃ſ
menneamt
Pugnacle:nooecaund mäne⸗ Diaund den
are polſit ꝙ antiqtus ipe cu pa in duplo cõ
rentibus ſuis natione legitimꝰ tineri · vel
miles exiſtat.¶ Poſt natalem e et⸗
ſancte marie vnuſquiſq; oomes er p̃terea de
vij· viros bom teſtimonij ſibi e⸗ bebit bñß⸗
ligat · et de qbuſcũq; agẽdis in ahae as
qualibet ꝓuincia cũ hijs ſagaci ſetur baſ
ter diſponat et quanto pᷣcio Fm eio vero ca⸗
qlitatẽ tꝑis ãnona ſit vxdenda rat c qp
vtluer BPiudeat . Quiru eter quã pe⸗
Vniiter ꝓiudeat. inciq; wro nam reßua
otra ipᷣius deliberacõnẽ infrater tur ei ms
minũ ãm altius mo diũ et carius zlur poſſit
ven dere pᷣſumpſerittanq;ᷓ vio⸗ . 5 uo in
2 . poſterü re⸗
latoꝛ pacis h ẽatur.et totide.xx. quirẽ de iur
libras comiti pſoluat.quanti mo detterg
ios 4 oAAͦ E⸗ n eltz illi⸗
dios altius wvedidiſſe fuerit cõ cmunn
e verſeſ
alius poſni
iudex in cuius ptãte reptus fu⸗ debat eyez
erit. vel arma tollat vel.xx. ſo lidᷣ iſte imaße
ꝓ ip̃is aruſtico accipiat/Oer c hoe ẽ qad
ũ ſegjur. mi
Hẽs. gladiũ ſuũ ſue ſelle alliget ultlen ae
vel ſub vhiculũ ſuũ ponat. no ut 9 Sitre,.
quẽ innocẽtẽ led at.ſ̊ ut ſe a pᷣdo vtrimq; di⸗
deſendat „T nerſos⸗ Si
ne dendat. Memo retia ſua aut vnũ p⸗
. ueſtitoꝛ em
tũc ſi dvmi⸗

nus poſſidenti ſine fraude guarentare voluerit · ille ob
tinebit· mſñ aduerſarius ↄtra induxẽit ut ꝗᷓj.de·l· ora · Eſ

inter pares duos. erit ſi nullũ muemiat q ß dicat · Hñ.

e¶ Aduobo.qd g& beatus qui tenebit miſi foꝛte alter il
vasg, A loru ꝓbauerit de iut ſuo. In. Eiſto er ſupioꝛi viðꝛ dici ꝙ
— W nder ſiue comes debet cognoſcẽ inter duos pares vel
jtres · de ↄtrouſia feudi.qð ẽ ↄtra ↄſtõnẽ eiuſdẽ fride ·im
pialem decet ſolerciaʒ ⁊c. Ep̃terea ſi int: ꝛc. vbiðdꝛ ꝙ do⸗

minus debz cognoſcẽ. ß dieas de hoe m e ibidẽ no · et ſn

N füm at· apᷣ quẽ et quos iudi · ca feu · debeat agitar ·

V

unn
Gin
an.

hti
ſſnrp
ded
ſalen

thn

even
esc
penmn
lt
erwts
Glbie
Pno
ſunti
wpott,
ſedet
ſenti
ſola

ücf

rail

ugt

n d⸗

iin

liti
ogr

be⸗

Hitf
mſ.
lier
nuahi⸗
Libpn
octe
ſilsf
guhte
ndbeb
worn
yler
ngl
Pettie⸗
Peneg
ſglde

Nen.
znignd
twiͤ⸗
Nanne
b
sontg,
unſin
hodg
Ni
leſesſ⸗
bencſa
ſinifif
htanean,
Nelſtn
Iden
Menee
Nagn
ſiithen
mnt
bbjebif⸗
limti
ich
irdik
Noedee
*

nn

tlrun
ſur
ludter
olrin

gritktk

niurd

iitſ
erute
ns pn
dat en
deſce
ſe nui⸗

itnn
ſad 4⅓

nig .

nade
ſob
renn⸗

ſteeen.

eſom
elee
G
Neh
in
ſNe
1st

ſe

tvelild

e

5iruſticus. nõ volũtarie:q als : in lom. aſto amimo
