it in cõtuma ce cui . 11, — —
ampellarcnoſiczeur pimendis mſi foꝛte terco
hic. et. C. de iud. l p appellare woluerit aut per
auð. Ecũ aüt e0,. otumaciã deſuelt.tali bo enĩ
quoꝛ apꝑ ·no reci. l. oti3 a znu réô
ec ur oms obe· tiã appellaconu rõ prma⸗

iud. Eliquid. niſi ſi tur. ¶ Appellacões eni ex

te p tribunali ut · ff. dan eis midicibo nonultra
de minte. re · duus· nel⸗ bfe indu 7
et hoe ſi eſt otumax duos mẽſes hr̃e induaa
vere. ſecus hi p ſũp⸗ in curſu fataliuʒ wolumus
meo q bis in eade les ſuũ inchoare curſuʒ ea

qᷓ wocatur a legibe repacõ

eã axpelauit · ut h. Latu alcgne epaee
nullü locũ in hijs habet.

ct. C. ut in vna⁊ ea⸗

tamu ſem l apel⸗ LLulloq; Pſumete tran ⸗(
latur. ut ꝗᷓ. de ſanct. ſcendẽ q̃ in ſpoꝛtulis aut ĩ
5is⸗ Ef da dera⸗ litis expenſis a nobᷣ diſpo
iquẽ. Itez fallit in Sir Lize ars⸗
qubulſdã alijs caſi⸗ ſta ſut · omib⸗ bijs orẽ⸗
bus in qbo apella⸗ tis et foꝛmidãtib penam-

quã in talibo ſacra na oſti
mcõ termĩauit hijs qͥ cau
ſas ſparat ſie exiſtetibo ſi⸗

tio nõ recipitur s
die ut · e Enros·

e Kvedlanci ſ.
ſupdictis xijid ẽ

delegatis a pucip cut enã miitie ſigura ba⸗
ne e r on . ctenus diffmiuit. Vno
ie ſ. ꝓuocacõ ĩ hae ñlü
ciuitate indi ci poꝛ⸗ tn iudice duobo qui dẽ
recta fuerit uſq; ad exceptoꝛibo utẽtean duob⸗
duos menſes Piſt⸗ cãm ſparatibonoplentib-
tur mducie. et po onvatenibo eis piurid
duos menſes dies dr⸗ lee „es uen
peragat ſuos ⁊ eur⸗ duobo ommo mitrare
ſus nulla repacoe iudicibo¶ Hos aut omo
maoe tio⸗ locup letes et ꝓbatos eſſe
F(Duos menſes. ut neq; ab eis aliqᷣd pecce
olim biẽmuz loco tur neq; ꝓ datur neq; ma⸗
hoꝛe du oc menſũ .
dabat ut. C. ð ap. .
in offerẽdis · CPnl.

et datur ̊ tẽpus ad inchoan dũ cam appellacõis·et poſt
incipit currere ãnus uel biẽmiũ qð datur appellãti ad ex⸗
ercitiũ appellacõis ut·s.de hijs q̊ͥ ingre ad ap- Ci · etpt.
dici ꝙ hoc ſit ſpẽale in hac appellacõe factaa delegatis

decernẽtes hec aln tradi⸗

—
— 3— Lere 4αCaA

apfcipe p hãâel. Sel die gnalr eſſeverũ ut duo menſes

—

F n curſu.id ẽ ante curſũ fataliũ ut ſubicit.

i; dentur ante biennn eurſü· ac⸗

Fatalesfatales dies dicũtin ãnus uel biẽnuꝗᷓ.quoſj
= appellacõ exẽccetur
q; tàto tꝑe fatũ:i.
termius mpomt

ligne agatur. ſed piculo eauſe. ut · C· detẽp ·
officõrz aut lœlaruz aut etre. l nemo. uel q=
ſernnorz, btvniuz cis ſup fatuʒ · i·moꝛs acci⸗
eos electõem ſmula mim⸗ Werãdũ Ehilius.
ſteruũ et vel ſi quud ab eis dicuntur eni fata
ccatur ad eos q deputãt cariũut.C. de aduo.
eos referri exinde ꝑiculũ atutc.“
qui ome dãnuʒ eoꝝ cauſa 1 5 hns. nec ia⸗
factũ hins qiu ab hijs leh bie a k
hñtibo etiã opeteẽtibo uidi⸗ an Pmo lbabuit
cibo ſi eis meerpellacs kiat katurncpartil
ex ſiuns officns aut ſcolis de tẽp. et re . l ij et il
aut ſcrinijs engũt miſtra⸗ H dorr Eirur nee
tes hine leſs dãnũ curare ultimarultima D
¶ Si vwro iudex lenſcit a⸗ dici coꝛrecta piſtãs
liquã maligmtateẽ ab ali⸗ .
4 õ ( Mulloch diſpo
quo miniſtrantiũ heri ex⸗ ſitain greca oſtõ⸗
pellat quuð eos auditoꝛio ne quãnõhbmus.
ſuo qui nõ cũ util opimõe 4 eius rõ el mẽtio
cauſis utũtur alios aut m⸗ Stur miti. & act.
„ CEtripli · ⁊. S. ð mã
ſtituat ſnĩa et electõe eoꝛx da. ph. Gſit tibi. Si
quibo hoc ſicuti pᷣdiximus aũt uire s nca D
eiiit auit 5 at in quadruplum
vicui eſ. Benianis eils pene nomĩe ↄdem
aut. glioſiſſmnoꝝ aut elo⸗ Rnatur ut triplu fi⸗
quẽtiſſmoꝛx uidicuʒ remo ſco. ſimplũ dãnum
ueatur uidicare ꝓ qualibʒ Pareddan W
cauſa nõ aliter alter in eiuſ in E Gicr ut ple⸗
„ „ . „ .
ſuecedat auditoꝛio ᷑ nos ne ſcias qles fuert

Hee ſpoꝛtule · die fi⸗
unt tribo de caußs

derimus ꝓ eo carũ examia⸗ cxpenſe in indicio

tionẽ. ¶ Ne aũñt circa boc uel ꝓpter indicium
laboꝛ ſme mercede nobis Vno mter ptes al⸗

tero indicibo tercõ

ſiat nris pedaneis ſmus vrecutonibo⸗Circa

eos m vna quaq; dea apðꝰ pᷣ mũ fiũt in alẽdis
eos cauſa vel ſi diujnitus fu/ eli C aw.
rit A .l. eos · En quis· et
erit Sõ quo Cide tellibo.l. qm
aureos ab utraq; ꝑtec⸗ Cin exhibicõne ·
teſtacõne litis accpꝑe et et cirea aduocatos
ut. ff · ð var. et exoꝛ.

rarijs ſet hij ſüptuſ
litis appellãtur et facit index eos reſtitui avicto victoꝛi
ſm quid ſibi viðꝛ uelnõ. ut ꝗj.e· Copoꝛtʒ/ Circa ſcᷣm fiũt
ut dices ꝗj.e. ne aũt/ Circa terciũ fint hm ↄſuetud ines ut

pꝓ miliario vnus nümus nã nõ ẽ certa qntitas diffmita

— 6, —= — — — — —- r— ̃V————— —☛ ß

— — – = — —

—

m Pñs qui · i.nu⸗

a iure mũ in quibuſdaʒ ꝑſo nis ut in clerieis.ut ᷓᷓ. de ſan.
eß. cherrulat et agẽtibo in reb⸗· ut· C. de pniagẽ. in re ·

l. fi ſtẽ qͥ hʒ uilegii de ̊ a pncipe Itẽ ꝛ aduſarius eiꝰ

ut · C de ꝓx.· ſa · ſcri · Eet qm · et. C. de fru ct. et li. ex. l. Ite;
ꝓxmii ſacroꝛ ſermioꝛe ut · C. de ꝓx. ſa · ſeri.l. inſacris · in

Pebi duo modi expendẽdi ſpoꝛtule dicũtur ideo q;
in

poꝛta ponebãtur et ſibi uel etiã fiſco ſuabãtur et ip̃i
habebãt ſalariũ de

publico!et ſic pom
tur otinẽs ꝓ atẽto J „„. æʒʒ
nomm enſ deſerui⸗ duos im ſine negocijet ul⸗
mus. ut mſti.de do⸗ cCr vit/ 22
nnee alind ae. tra h̊ mchil / qð etiã pᷣdereſ

ſoꝛes nr̃i diffmierũt h hij⸗/
otentos eſſe ſolis. ¶ Pri⸗
uileg js quipe que in di⸗
mnucõne ſumptuuz qui⸗

¶ Lijs otẽtis · ſcʒ
pedaneis· imo ap⸗
parit oꝛibo ut ſtati
dicit.

eijs ↄmums. buſdam conceſſa ſũt omi⸗
n ¶ Militie . i. oꝛi⸗ bus integ ris ßm ſuum oꝛ⸗
narn mdices;

dinẽ oſeruandis. ¶ Hec
aũt dieimus in litibo tran⸗
ſcendẽtibo qᷓntitatẽ aure⸗

0 ¶vno cꝛ ut ſub⸗

p¶ Judice· ſc; pe⸗

q (Exceptoꝛbo. oeum. eſſi en uſq; ad hoe
exceptoꝛ dᷣ qᷓ reef maenſun fuerit litiu miehil
r A enunetes. cos audiẽtie cà volumus
de delen cu· E ex e⸗ ri enji „ „
mcia li/ cim ſperãs exiguq emita parue qnti
ðꝛ nücius omums tatis exactonẽ fac ꝓ ma⸗
q hʒ multa noĩanã ximia ꝑte victoꝛia hc pau⸗
qnq; ðꝛ executoꝛ · ut 5 lat. ¶(Et .
C. de indic.l. fiſqñʒ pærẽ fraudat. ¶ Et neq; in
awaritoꝛ ut. C. de toc ſolumodo ſtamus.ſj

ſpoꝛtulis · l. iſ qñq;
ceſarianus ſſiue ca⸗
thalicianus· ut· C.
de bod am. l. penul·
— — . 7
qñq; officialis. ut ́ẽẽ
s· de defen ciui · ex ꝓuũcialiſqñ q; cim ſparãs.ut hic d.

etiã de ꝓprio ipo largimur
nolumuſen vnuquẽq; e⸗

t nota ꝙ duo nuen duob udicibo poterũt ßmre · ut h

dicit qñq; mimſtratoꝛ ut.s.de queſtonbo. maxime.
t (Eis · duob nucijs po·m uid ex dʒ legales nücios
u ¶ Hos ait: ꝓbatos . pr̃e. ut hic.et.s. de queſtoꝛe· E¶
maxme.alias ẽ piculo electoꝛis· ut ſbi cit. etj.de coll. E
inbemus· idẽ eſtim quahbʒ familia cuinſcunq; ut. ff. de
furt: aduernau ·cau.li. er inſti.de· obli. qᷓ ex q̃ñ delictnaſ.
x ciox·i:magiſtri ſeolaruʒ ⁊ mg r̃i ſcrinei Cfi·
lib elloꝛeuelſacrarũ ↄgmcõnũ de quibo traditur · C. de de⸗
eur.lul · et de Puille. ſcolarũ.aʒo. ⸗

y Super eos ſcz exceptoꝛes⁊ executoꝛes·
¶Meceſſitatẽ· ſ eis.ſeʒ indi ciob.
1 terpellacõ· ꝓpter damnũ datum ab exceptatoꝛibo.

urare · ſezʒ relartire · =nũcij uſq; ad finẽ cãe ſeruire in⸗
Phpmione. debẽt eni⸗ dici. ut h. et · C. ð̊ ſpoꝛ.l. i. als re⸗
mouẽtur ut haec diẽ multis afficiutur nã uidex illuſtris

uſq; ad ſex ſolidos.inferioꝛ uſq; adtres· ſupilluſtres etiã
coꝛpales poterit mferre.ut.C.de ſpoꝛ.l.jij.

d loꝛio ſiſſmoꝛe· ſup radictoꝛe duodecim.
e¶ Judicare.ia indicãdo·i.deſierit eſſe index.
fMe aut· pedaneis·ſ.quos delegaumus p hãc oſtõnẽ
q̃ſc; piũlioꝛa negocia diſ ceptãt ut.C.de peda.iuð. ꝓla⸗
cuit ſcʒ uſq; ad · ccc. ſolið ut.· g. e. Caudiẽt.et noar. ꝓ do⸗
ms doctoꝛe.nã ſi laboꝛ in dãno eſt ereſcit moꝛtalis ege⸗
ſtas ut diẽ cato. Itẽ vᷣtuoſs pᷣma ſũt dãda ut. C. de ſta⸗

IaNE DeS.ag. .6.

et yma . ſ. i. Sed quid in alijs indicibs oꝛdmarijs uel tele
gatis: ſeñ.non eſt int᷑ eautu.ſed dico idem qð in iſtis. ut
ff. de leg: et ſe· cõ. l.nõ poſſunt.ſ̊ quia hmõi aurei in uſu
nõ ſũt. ventũ eſt ad ↄſuetud nẽ ut alicubi decimaut bo⸗
nonie in eauſa pnᷣcipali:alicubi.xx.ut bonome in cã ap⸗

pellacõiſ. alicubi media lis ut fit iuriſdcõibo comitiſſe
matilde qð eſtvalde jmquum ut m fi. uius. G accur.

g Deputataid
delegata ab impa⸗
”ßUMB „ 2 toeuel ̃a-
ox qui ſub iſtis ſũt ꝑda- b¶A utnc pte ·
neoꝝ ãms ſmgulis a me⸗ dgei du⸗
ſa tue ceelſitudnns percipe ſc. quidã qꝙ vniũ
duas libras auriahijs c⸗ tm.·p mũ vic: veri⸗
tentů eſſe ſolis · et neq; re⸗ a tcz naͤ mnt.
dini et aurũ oĩno deſpreb. it ꝙ qucib; pars
ꝓpterea enĩ eligimꝰ fiſcũᷣ duos det aureos
mimuoere quatenus hoꝛuʒ lia⸗ nſanim.
2 — cells 1 nnmitm
vnuſqiuſq; otẽtus nia lar⸗ toꝛe qui mehil debz
gitate. et qᷣterms aureis hre mſ ſuũ ſalariũ
puras deo et nobis alegi et ſic nõ obſtat. s.
cuſtodiãt manus cogitã⸗ de manda.pnci.

opret ·. et · S· ut nidi⸗
ces ſme quodq ſuf.
volumus et.8.
iuſur. EC inre ch.
i Rubuſqà. id &
clericis · ut. C. de eß̃.
et cle · l. omes · Cve

tes qᷓ a pᷣoꝛibo legiſſatoꝛi⸗
bus de hijs diffmita ſunt.
ꝛtet aut expenſara
racões iudices omino ex⸗
aminare et qina boc bene

zenoms pie memdiie de⸗ e de er
creiiit ſententia et nos nõ dectan w tni
eiia 10 81 elericis. ß de oſtãti
dedignati ſumus ptẽ hoe nopolitams loqui
facere nrarũ diſwũñ cõnu tur.l: illa.cũ cłicis.
don. fng. doeltolhnatu
de clericis qð ð:ꝗᷓ.
de ſanc. eß · E ſpoꝛ⸗

tularũ· Itẽ habemꝰalia exẽpla multa.C. de fruc.et li.ex.
l. ul. Itẽ p auꝑibo.ut.s.de man.pn.¶ deinde.et · Eſit tibi
ec aut ˖ ꝙ debeãt acipi p̃dcẽ ſpoꝛtule duoꝛe aure⸗
I¶Parte. no. diſpenſacõnẽ debere haberi ĩ ſpoe⸗ oꝛũ.
tulis uel ſũptiba rõne paruitatis litis.ut h.et· C.de teſta.
l ↄſulta·et· S·de man.pnᷣ. Eſit tibi. et. C. de P ulegnjs ſco⸗
larũ·lf.· Equotiẽs aũt.li.xij.qð ↄtra ↄſuetudmẽ q̃ ſer⸗
uatur in regalibo co mitiſſe matilde. l
m (Et neq;· ſeñdet tacite obiectõm.q.d. iam mi babe⸗
bit index ſi tm ſũt cauſe parue.ſed certeꝛ c.
IE qui ſub iſtis·i.de numero pᷣ dictoꝛæ· xij.alij di⸗
ſt hoc referri ad o cto qui ſũt ſub qᷓtuoꝛ maioꝛibo de q́⸗
bus omibe habes · s. e. vetus · et hᷣm eos hoc ſalarium
habent tantũ mĩoꝛes:ac. tur p fecto ptoꝛio oꝛiẽtis cui
o ¶ Tue celſitudmis. loq, mittitur hec ↄſtitutio.
p ¶ Nmuere.dãdo duas libras auri et ita plus parcet
Pua tis qᷓ; fiſco.ut.C.de ca dðᷣ.tol ·l.i.in fi et fac̃.s.de nõ ali.
Cop oꝛt: eniac᷑.et.s.de reſti:er ea que pa.Gi.in fi.
q ¶Hoꝛum ſcʒ indiceum.
r EÆσnobis hers de manda.pnᷣci.G op oꝛtet.et.s· iuſ⸗
in quod pᷣſ. G iuro.

8Uegiſiatoꝛibo. ut. S. ut iudi. ſme quoquo ſuf et ſiſbo.
t

enſarũ.factarũ a ꝑtibo in teſtibꝛ ⁊ aduocatis ut
dixmmnus . S. e. Onulloq; in glo.in grecaꝛc̃.
u Diſponcond ut dximus in noſtris legibus dehijs
exp enſis. ut.C.de indi · ꝗꝓperãdũ. ſue aũt · et inſti · de pe ·

teme liti. Ehec aũt· et dixi. S. e · Enullo q; in glo. ĩ greca·
a ¶ Illo ſolo adi ecto·nmmo duo noua dicũtur q q̃ olim
nõ erãt primũ quia olim heebat taxare ante ſacramtuʒz
etiã pſtitũ iã· ut. C· de indic· ſancimus· qð hodie nõ le ut
H.ct ſic illa coꝛri gitur.ſed an circa ſa cramentũ in litẽ erit

coꝛrectũ qð etiã polt pᷣſtacõneʒ taxatur.ut · ff· de in item

iunãi. I. vtdeamus. in fi dicũt qudam ꝙ ſc alij dicũt qò

alind in ſacramto

in litez qᷓ; im hoc ex⸗
penſarũ· Cu dicas
ꝙ qñ hoc ſac namtu· ¶ Maneat ergo nune in
dn dvone vocdeſcomarv auſtochintm
taxari poſt pſtati⸗ illo ſolo adiecto ñi iunuraã
tionez eius ut Hic. dum mtulerit de expenns?

et. C. vnde vi·. ſi qñ·
Sʒ ſi racõne affecti⸗

iu dex victoei ſeʒ cũ quãti⸗
tate ꝗᷓ eiviſa fuerit recte

oms potelſt.ut im.l. Me 1 re
pᷣdicta.videamus ſe habereſquã taxacõneʒ
niin gamde: woeant leges deinde ille
C1. 3 02 . „ 2 .„ — =.
uum bie pomtur iuraueit nõ habere lieen
hodie nõ odem⸗ tiam iu dicẽ mmus qᷓ; iura
namrvſeens vieto⸗ tum eſt cõ demnare neq
P1 m expennsm 1 2, 5 4 22
iudici videatur.ut em videri don Moerzi
q; calũmoſe victũ ge que boc diſponit. 1
videat litigaſſe. ut tñ ꝓ ſpexerit neutru ſum⸗
bicolim wergat ptuum ſubdere ratiom/ et
CEſue autẽ· niſi in ſter varietatez abcen
duobo caſibo · ut · C. boc ipᷣm decernat ſua ſen⸗
etelem . tentia. ¶ Omibo alijs ſup
qui ſo lid. C etia. er appellacõibo ſicuti pdixi⸗
miſi ĩ alio qñ victoꝛ mus et excuſacõ mbus / ut
erat gtumex t C. nõ ꝓmpte et cũ neceſſita⸗
dln autez ey de⸗ we hant litis oteſtacõnes ·
ſtis . et hoc elt ꝙ di ſed habeant · xx· dierũ in⸗
xit yr. excepeonem duclas et quicquid aliud
faẽaregula qua vö· aindiciale decreuimus in
victus victoꝛic· Sõ nube⸗
contumacia inſta Gria virtute manenubo:
ignoꝛantia uel die
ꝙ dicta regula ab

mitio ſic fuit intel⸗

lecta etiã añ hanc autent. ſc ſi indiei ſederit. q nunẽ; dz
ſedere in amo iudicis qñ de calimia iurant mñ ſint peti⸗

te ex ꝓmiſſione.nã eo caſu etiã ſi ſit inratum de calumma.
victus in expenſis dʒ ↄdẽnari·cũ de iuſta ignoꝛãtia etiaʒ
iure veteri diceretur · ut dcã . l.de leg · ij . qui ſoliðᷣ.G. etiã · er
de eß. et elet. omes · in fiet ſᷣm hoc bñ ſtabit illo adiecto
ſoloꝛc.qniavni ſolũ adicieturaẽ.
b¶ Meꝙ viderinota mirabile verbũ ꝓ allegãtibo nã ſp
lex mitioꝛ eſt qᷓ; md ex poſſit eſſe.ut hic.et.ff.de arbi. cel
ſus· vnde eius verbis eſt ſtandũ·ut · ff· de exercita.l.i. E
igitur in re. et ubi lex non diſtm guit/nec nos· ut · ff. de
offi.pſi:l.iij.accurſius.
c ¶ Bua ſentẽtia dicendo ab expenſis abſoluo · uel ſi de
quibuſdã ↄdemnauitp̃t dieẽ de alijs abſoluo.ac.
d Omiboapp ellacõmibo. ut. s· de ap · et de hijs qͥ ingrẽ.
42 ellã. ⁊c. S
e cuſa tiomi bo· i· recuſacõ mibo indicũ ut · · de exbi. et
introdu· Ci ·
f Et nõ ꝓmpte et cũ · ut · · de exhi. ſancimus · accur.

gſj. Auia vero. iudices · iarbitros ſmilitud inẽ hñt
Pꝗ Contentosꝶ.id eſt ſtabut dicto taliũ arbitroꝛe. ut.g.
ubus. ſez indicibo. .— e.in fe ica.
uiſpiam. id eſt ſapiens homoaccurſius ſloꝛ ent:
n ¶uris· ꝗ· di . et ptes inãt ſe ſeruaturas iudieiuʒ et iu⸗

dices rite ſe indicaturos iurãtac· o nicmerito
leſi ꝙ eũ ſie elege⸗
runt · uel dic leſi. et
. ſideo merito rurſus
¶ Quia wro multe que⸗ *Eaac.
A g Rüit: . o Examiari coꝛã
dam nobis hũt interpella iudice oꝛdmario·
tiones eligentibo quubul⸗ üilutstſione.
dam iudices pemtus igno i · coꝛrectõne.
rates leges a oxpimentuʒ q¶n eutũi d eſt
male cautum.

et prone nmãt otentos ſe rꝗCEecu pideſt.
iudicibo quubus nequaqᷓ; Serl kadrd⸗

ti ab arbitro qð nõ

quiſſpiã quulibʒ credat de⸗

inde foꝛſan etiaʒ ſuadent plae immohm ſo.
H „E et. M.a ptibo. idem
iudicibus quaſi ſibi pᷣbere tñ dicũtet ſi ab ar⸗
iuſiurandũ iuris neq; qͥd birro.er ge coꝛrigi⸗
. 2 tur hie. qð ẽ in. C.ð
niſtem hr neq eine obſer⸗ arbi lne arbitnf.
uationẽ ſcientibo · et meri⸗ et. l. eum antea⸗ Cal
to ĩilen rurſus volũt exa⸗ tera.
mmari negociuz obliti ii⸗ ¶Coõpulſi aauſa⸗
ſi di a& i tiue q aut opoꝛte

cauſa nobis ſubuerſione mittere aut piura⸗
digna elt viſa. Et quia co⸗ te.
gnouimus ex rerũ experi⸗

ſanceimus de cetero nullum wnda audiendam
fieri ommo iudicẽ arbitra⸗ et tunc cadat m pe⸗

nam.an alias cita⸗

leacuũ uriſiurandi cautiõe tus ettuüeno cadat

iudicaẽ ne ex boc ĩpiuriũ MF arbüdzen⸗
mei Pol ter iidi⸗ Ch qus ˖ & re⸗
incidant hoĩes ꝗp ter iudi⸗ probo quia ſiue in
cum ignoꝛatiam pele ſare medio ſiue in pnci
pio ſiue in fiue nõ
cõpareat cadit in
penaz · ut hic. et. ff·

de arbi.nõ ex omibo·et · f. ſi quis ius di nõ ob · li in pñ.
x ¶ Der mulctam . i. penam certam ꝓmiſſam · improprie
enĩ ponitur bic . it · ff. de verbo · ſig · m qua pena eſt. et no ·
ꝙ hec litera vivᷣꝛ loqui in actoꝛe qui nõ vult ꝑarere ſen⸗
tetie ꝓ reo late·nã ſoluit penã et redit ad actõnem ſuã ·
Sʒ quid ſi reus nõ vult parere nüquid actoꝛ penaʒ pe⸗
tet rem. videtur ꝙ nõ ut · ff. de excep. d. apð · Elab eo.
et. ff. de pact· ſeptum ·. ſi pacto.ſed tñ dieo ↄtra· q; hec
pena nõ lo co rei ſuecedit·ſed loco mobediẽtie facte ar⸗
bitro.pᷣdicte autẽ loquũtur qñ loco rei ut ꝓmittis codi⸗
cem · et ſi nõ ꝓmittis decẽ quo caſunõ debes utrũq; ut di
xi inſi actũ eſt.ut·ff.de tranſa ct·qui fidem· hec eadẽ eco⸗
tra dicas in reo q; et penã petere poteſt et ſui iuris defen
ſionẽ nõ amittit · Itẽ ꝙ ſubicit ꝙ poteſt ad indiciũ alind
vemire · hoc eſt verum iam finita cauſa coꝛã arbitro per
ſententiã. Sed quid ſi ea pendẽte.ſeñ.et tũe potelt · ut .
de appel. Ci · ſed cadit m penã quaſi arbitro non pareat ·
ut · ff. de arbitris. ſeda ſi in ſeruu · Efr. et · l. ſeqñ. in pn a · er
ſo luitur opromiſſum.ut · ff.de arbi ·ſi quis rem ·

uKorant. quidꝗ
dutinguut an ps

uti⸗

ſefft
bef
ſſwoe
bot
eſct
ußt
Cr
ſclag
ſptn
aura
ſtan

s ap. abſtinendũ. Itẽ in iudicò poſ.
ncipis.ut.C.quoꝛx ap.ab ſtinendũ. elc Pſ⸗
. . e, ſt. udicesi.arbit ros: 2 ut. C· ſ de momẽta. oſ. li: Itẽ a nomĩ acõe tute⸗
Ebe rtrandeerdi⸗ DSer r- narrusits wanen lu aut e voſt tec vie
hr c¶ SZuſtinebut · ut · C· & Irbis tue ſigna otra C. de N.. ab executoꝛe. Itẽ quidam
nent d CIgnanti⸗ indti 25 act.l.penhSo· H obſtabit p erreileo lianten, mon nciitur ut.C uoei⸗ p.l. h.
nentu Eieſer ubaals ei: piſbe ſin Niit⸗ ſt cito pumre. ut
leſne arbite 1„ E 9 . J nes ; tẽ apt.
futug eũ taliter cũ iumam:⸗ ulſi. ſed omino qiu ue ex antiqua legiſlacõe ginis nõ appellat.
to elegerut · ut ar · omputh. ſca o elicue ſiue a nobis de compromiſ⸗ ut. C. de rap. vir. lei.
nnH 5:quid a penem cũ pena eligãt eos quate s eceſſitatez b ¶Preter tuam. o
ſone ſtipulati ſut. et iuſ⸗ tes ad iniucẽ co eãt arbitris extra nece pfecte ptoꝛio onen
inridũ eſt pſtitum. unt habeãt aut tamẽ iuriſiurandi in ꝓpria tis.
d qudam mdent et neceſſitatẽ babeãt a ſi virtute manẽtibo et nequu⸗ i( Auxiliũ. p ſup⸗
nõvalet ut ar iniß eſſe contente iuclicõ aut mor er bac noſtra le⸗ plicaconẽ ut tu ipße
ar C lo. g foem retrackare woluerit alter ꝙ mox exn Zffos retractes.
idnde tm arbitrij non ar⸗ le et ſie licẽtiam genouan dis. 1 mis aut. cin⸗
göa britriũ6 p hibitum det mulckam et ſic Dis tamen iudices ombo mo⸗ Aachmim⸗
ſie. ff. de cõdi · et de· Pabeat diſcedẽ ab Ins 4 = oͤnem.
ſen me⸗ iee tucdienta ſunt. e ncſa lin ſa inns et nulli licentiaz
dbr Rooaie Cick. ſ wem re auditoꝛui nr̃is iu⸗ neimu 5
ub odiẽ· Eidẽ · ſie en O pſ im c repellere
l⸗ ja feſtinatio pu⸗ Sti 5,. V5
bitnt Pae neuſen ue gẽtibo muldam pys d nn hHoc ab initio largitur
na1H dereſti et ea que uſſi ſünt acciere reſt . — daczmain⸗
pa. Culti ſcem pt ſparantibo ( Paentibus imperai retra din. (Oe
5 alaris K
n aep Sõ ſi nõ boc egerint · neq; ſil⸗ autẽ niden He S
le ciatur · ut ar. ff· de Es ſiue aliter in
5 Dlo Aerſelres afeb
quc⸗ = iureiurã do caucõ eas ꝓferat ſententias e
ä
dlen . . 5 raà foꝛmã
niin noceãt eis h̊ qui ex ſtu⸗ in medm vel n ſacra foꝛ
n⸗ dio a dño deo penas piu⸗ lhpragmancach ni .
e rij ſuſtin ebunt. Si aũt ex ſanctõnẽ dicentem aliter
Adet miuirmed ſſi fuerĩt iſequaturlegẽ.Mos
ignoꝛãtia hoe paſſi miern⸗ agl leq optinere ꝙ,
n mchil pᷣter iuhura du erit en olmas o e eſf
r Rrbuemusad nnn tegentaſarin⸗
4 mind almetemg⸗ Na wttntd ipelngg
f tes damnü ſuſtinere ma⸗ moat Pemius orenſans i
ÜR. anſz wioeri u nO. m
DeH gnügpter iudi kuridt ⸗ uibo oĩno licz appellare Iidicans. ſeile;
Eeto⸗ rantiã citra iurihura re⸗ qub AE rea atpella⸗ cingulũ nõ h abẽs
uerentiam permittimus. auxiliũ wro dten ſte . ut ſut mgri ſcola⸗
3 ¶ Omibo autẽ ſanatis · l⸗ tiones omibo adiacet pe un er ſla ſit ele⸗
l a oſu A ie⸗
oſtros tamẽ.
ecu g ram ü 5 indicẽt nõ als. ut hiec · et · C. de ſen⸗
er appellacões · no. — 3& tni⸗ et pᷣm eas iudicẽt nõ als.ut h
ur JU tGſtat marrrenben elacbne ue der jue nulli mell. tentijs ·. nemo index. ſed quidã ſupplẽt hep ut ſbi vide
“ Cillas. et.ff. de ap· recl ·l· ſicut · et. C. de app · l. in e ti t diximus.s· iuſiur.qð pᷣſ.Ei. et equius
N in caſu . ut in pfecto pᷣ.oꝛi ẽtis cui digiturpse nati⸗ u egem. poꝛeʒ. ut ꝗ· ut in medio ſitis nõ fiãt ſa · foꝛ·
qui recipe nõ renetur app.· ̊ ſuplicaconẽ. ut in c vuo⸗ eni · reuertitur ad pᷣ cedẽtem caſim. ac.
4 depeib⸗ imp· off. l. m quis aduerſus·et niſñ in ca . de . 0 icq; nam qñq; nõ h: qᷣ dicut. s. x & vymus
ſ. bus q ſut. s e. Caudient · in fi· et mſi in quatuoꝛ caſ it „ aces krzns faciẽdas in certis caſbo. ut. S.
de a pncipe. Item ſenatu.et qũ remota appellacõe fuit au⸗ q A dic ↄtra apellacõnes factas · ut ille otra quẽ
it, ſa ↄmiſſa.et qñ p artes ab mitio remiſerũt · ut · ff. a qui⸗ P Aa r defend at ſuũ ins.
1, bus app · nõ lic·l. . Item non recipitur ſi apellat debitoꝛ awpella

quia non habeat

e¶ ua igitur. im⸗
periali.ſeʒ in latera⸗
no palacio.ac.

2 (Sententia. a qua eſt aꝓ ellatum uel ſentẽtia dicenda
in cauſa apellacoms.
b ¶ Si quid aũt · dubiũ· de ine quo caſu poſſunt oſulere

ſupioeem:aut de facto quo caſu nõ poſſunt ut hic. et · ff.

de indi.l:cũ quẽ. ¶iu dicib:aut gratia vitãdi odijet tũc
nõ lie; ut ut indinõ expec:ſacras iuſſ. inbemus. nam
ſufficit ꝛc ut · s.de mandaprinci.patrocima mſi fiat

poteſtatẽ indican⸗
di h ognouerit de
eauſa. ut · ff de offt. quod licet leſoa queri et
ꝓconſu ſolent. et mereri coꝛrecbonem aut
lcoꝛ. de fal · ubi. ab hijs qin de appellatio⸗
c¶ De bis · ſez du⸗ ne iudicãt aut a nobᷣ ipᷣis
vns. ſi ad nos ſentetia refert᷑.
(Si quid aũt audiẽtes
iudices putauerit eſſe du

buum. damus licentiã eis
de hijs nunciare nobis et
conſulere nos ut diſcant
que necſſaria ſuta ita qʒ
agendum eſt explicent et
faciãt iuſta ſimula racõna
bilia iudicia. ¶ Tua emi⸗
nẽtia que placuerũt no biſ
etꝗpter noſtroꝝ ſbiecto⸗
rum utilitatem geſta ſut.
hec a imperiali ꝓponat ba
ſilica et ĩ alijs partibo no⸗
ſtre regie ciuitatis ut hee

vmuerſis fiãt mamſeſta.

et diſcant qiua p omia no⸗

bis cura eſt eoꝛꝛ utilitatis
paritera equutans.
Pe clerici apud ꝓprios
8 ſa ooncor epiſcopos conuemamr p̈⸗
icꝗ haĩ pſalmo 1
dices. inſte indica⸗ mum et poſt boc apud ci⸗
te filj hoĩm. paue⸗ les udiers ubricn.
ant igitur iudices Edem au · Johi prefec· p·
in ſentẽt ijs ferẽdis ſc vo et excõ ſuli oꝛdmari⸗
nec illos abſoluãt o et patricio
qui ſũt ↄdẽnãdi uł erp .
eos damnẽt ſüt urimas ſacras le⸗
abo us al. q nõ et de deo amabilibus
magis indicant q; epiſeopis.et reli .
indicabũtur.ut.C. ſkeorche 3 reliquo omm
de indi.l.rẽnon no⸗ — otio necnon de re⸗
uam. accur. uerẽtiſſmnis monachis er

urimas· ſacerdotio· ut et. s. quõ opoꝛ· epet clet.
. erey cmonachis . ad oꝛ· p·.
¶Agentes- Icʒz fadẽtes .l.de monachis ut. S. api.
.cvrmo ee alſi pey toti. püͤck as
i In quibo. ſcz legibo. k ¶Poc dare. ſez iubemus.
¶ Vt ſi quis · ſubaudi et ideo 4

amus in hunc modum

4

ar. f. de verbo ig.l.ꝓ ecume.

ut ſi quis · 1 7. .
m ecum ariã:large accipe ſᷣjm Jo.i.nõ crimĩalem. ut

n ¶ Archiep̃um ſi immediate archiep̃o ſubeſt alias ſs
epo h execucõm mandatur. ꝓ ciuilẽ iudicẽ.utꝗ de ſanct.

epiſ. Eſi quis contra aliquẽ.

„
5

nuper ho c agentrs in qui⸗
bus volumus reuerentiſ⸗
ſimos monachos apud ſo
los ciuitatis epiſcopos ſbſᷣ
qubo ſũt monaſteria con⸗
uencõnes ſuſcipere petiti
ſumus a menna deo ama⸗
bili archiepiſcopo hunis
feliciſſmne ctatis et vm⸗
uerſali patriarcha reuerẽ⸗
tiſſmis clericis hoc dare
puilegiuz ut ſi quus ha be⸗
at aduerſus eos quãhbʒ
pecumariã cauſam pus ad
deo amabilem archiepum
pergat ſub quo conſtitu⸗
tus eſt et inter pellet eũ et
ex non ſcripto udiciũ me⸗
reatur.et ſi hoc ſiat nec in⸗
qui etet eũ.nec trahat ad
auditoꝛia ciuilia neq; a ſa⸗
cro eũ faciat vacare mim⸗
ſterio.ſed ex nõ ſcripto et
examĩetur neg ocum ſme
damms et accipiat foꝛmã
foꝛſan etiam ſcriptam. ſi
hoc quoq; partes volue⸗
rmt et popoſcer int er libe⸗
rentur ab alterut ro certa⸗
mine. ¶ Siwro aut pro⸗
pter cauſe namraʒ· aut ꝓ⸗
pter qᷓndã foꝛte neceſſita
tem no fueit poſſibile deo
amablli epiſco po decidere
negociũ tũc licentiã eſſe et
ad ciiules iudices ꝑgere

racõe pſonarũ parcitur expenſis· ubi

o (Et ex n n ſep to· hoc eſt cõtra regula q eſt. C. de ſen⸗

tẽtijs ex peri. re.l.

fi· ſed ſpẽale hie et
m alijs canbo quoſ

dic ut dixi · S. ut iu⸗
diẽ. ſme quo ſuf. ¶.
neceſſitatẽ.h̊ hodie
p ↄ ciliũ lateraneñ.
aliter ẽ quia in ſepᷣ
tis eſt ferenda ſmia
etiã in elicis. ut e
de ꝓbac̃· qm otra.

4 ¶ Miniſterio. ut
ie . et · C · de epis · et
cler · l. om es qͥ ubi:
q;in pnciimmo ſᷣ
cõtra fecerit amit⸗
tit cauſam iure ca⸗
nonũü · ut · xi · q · i. in⸗
olita. et idem vᷣm
leges . ut · C · de imriſ⸗
dic . om. inð.l.in en
miali. et idẽ ꝓ bat᷑
l.fred erici · ut q.v
atu · otra · li · ec · Ei·
coll. x.

Sme nagis
ſmediſpendio ge⸗
ſtoꝛe. ſp oꝛtule tñpᷣ⸗
ſtãtur. ut ꝗ· de ſanc ·
ep · Eſpoꝛtularũ ·q
eſt otra · et ſic no · ꝙ
alias nõ parcẽtur.

ut. C. de ſa cro ſanct. ec · Y ius · et. · de man pn. Eſt tibi.
q¶ Sivero aut · naturã· ut qʒ liberalis eſt ut · C· de peda.

indic.l.ij·vel q; ante fuit aduocatus eius cauſe · ut · C. de

aſſeſl·fir et · ff. de iuriſ. om · indi. l. ptoꝛ. uel q ẽ cognatus
agẽtis actõe iniuriarũ. ut· ff. de inint. l. lex ooꝛnelia · uel q⸗

nr
s
n
a⸗
b
uis

on

-= —

rſ = vtxrinns

abi ſe uiel cla.l.ij.E ſedendi q8 Sotraregulã q dicit ne⸗

mo qui odemnare nõ poteſt abſoluẽ poteſt. ut· ff. dere.
my. . nemo⸗

ln. ab eius mia de hoe tereio fuit apellatum. vñ ipe app ella
e cõis ſe ognoſcere noͤ poteſt. ut . C. de ap · eos ·
iĩtatẽ. quia infirmus idẽ eſſt ſ nõ faciat plenã

h 4 hem ut . de ſane e· Eſi quis aut pecuniaria ide ¶ Ecãaſlic · ut de artieilis ſidei ul ſnnonia et ß ñi cle⸗
Nü ßm legem ſi renun⸗ rico in feratur.ſi au
ciauit ſuo p ilegio tem laico tunca pᷣ⸗

ee

ut. C· de pact. l. pnl.

ſes cũ epo. ut. s. de

n ßiut canonũ renũ⸗ e pnlegijs omibo cuſto⸗ neq; enim volumus talia man · pnci· E ſi ve⸗
ſb 8 ciari nõ pt · ut extra ditis que reue renuſſimis negocia oĩno ſeire ciiules o anomicll.
. kro ope ſi dih⸗ b ¶ Cõ micã tibo.
den clericis ſacre pᷣſtãt cõſti⸗ iudices cũ opoꝛteat talia id eſt gnoſcenti⸗
ut Aige ſcʒz ſu⸗ tucõnes er litigare et ex⸗ et ecciaſtice exami mari et bus cü epo de hoe
une braderis. perüt aminacõnes fieri et termi⸗ emẽdari ammas delmqn⸗ er n e,
nante en vemam ſub⸗ mim impom liti et ita libe⸗ tium per eccleſiaſticã mul⸗ diaaligs cire ur
nti ditis et oꝛãt· ut · C. ram fieri cauſam clariſſi⸗ ctam m ſaceras a diumas C. de h eret: et ma⸗
matr inrr mis iudicetbo m noſtias regulas quas etiã noſtre eaukibse⸗ er⸗
arbinodiltingue⸗ leges ſtudẽnbo cum ma⸗ ſeqiu non dedignãtur le⸗ vosrs Slategr de
mus. Copronnſſo. gna mmetate wlociter ges. ¶ Si wro quedam monacß & fi et ue
et · C. de epis · et ele. lites decidere ut nõgpter precõteſtate ſut lites hee bet. ſit numerus
omnes qui · in pn · hmõi cauſas ſacris àamo⸗ maneãt in ipoſcemate ve⸗ Aer.in hi. et are
neantur obſequijs · e et cum locem naccipientes finem. o
opoꝛteat deũ placari et de⸗ ¶ Omibo que iam a nobᷣ
cẽtia ſacerdotibo agi au⸗ ſancita ſũt ſiue ſuꝑ eccle⸗
ditoꝛꝛns deinezturr et illi ſijs ſanctiſſmis ſiue ſuꝑer
turbis atq; imerentes tu⸗ deo amabilibo epiſcopis
multu liti gãtum aĩabus. ſue ſup clericis ſiue ſuper
¶ Sitamẽ de criminib⸗ monachis ꝗpriam virtutẽ
conuemãtur ſi qiuð ciili⸗ habentibo. ¶Cua igitur
bus bie quidẽ competẽtes eminẽtia que placuerunt
uchices. in ꝓuicijs autem nobis et p hane ſacraz de⸗
haruʒ pᷣſides ſmt iudices clarata ſut legem ꝑ ꝓgra⸗
non traſcendente lite mẽ⸗ mata ꝓpria mamfeſta faci⸗
ſium duoꝝ ſpaciũ exquo at vmuerſis et impp etuum
ront litis ↄteſtacõ fit. quatenuſ ſtudeat cuſtodiri.
gpe breuis i imponatur cãae ter⸗ Fe conſangumeis et ute⸗
i minus. (Illud palam ẽ rinis fratribo. Rubrica.
gtemt ſi reü eſſe put auerit eum qᷣ ẽ au. Jopi preſe. pre.
ſine conuem ir mcie preſes ſe ho et conſuli oꝛ din ario
cin et pena in icauerii dignũ pat ricio. d
8 prius hunc ſpoliari a Ko ATltis vndiq; namuiu⸗ Iites: tpe biu
plun anmabili epiſcopo ſacerdo nnointatibo utens (dictũ e a bautn f, er
igee urbis. ſcj de tali dig mtate. et ita ſb le⸗ eſt cũ iam in legib boe ſe⸗ alias ↄfirmãtur ta
leſ nezir. . Pe lia · ut. C· de fa · ec · P⸗
ee * (Hinmabe ſe; gum fieri manu. (Sive⸗ pe ꝓbemũ dicitur autẽ et ilegta. vomes.
detineatur. ro ecclehaſticuʒ ſit delictũ iterum donecilla que ſua Gltis · nouita
diel 4 ñ de erimi⸗ egens caſtigacõne eecle⸗ ſut oꝑatur ad opus mul⸗ Htibe. q; facta
os raligarcito ſaſtica et mulcka doo ama taruz nos ꝓtrabit legum mutatur m cunſuʒ
8 5 uſq; ad duos mẽſes. eg nature ut .· C. deve⸗ .
ut dixi · regulariter bilis epiſcopus h̊ diſcer⸗ legitimas etenĩ et coogna⸗ ter. iut. enu. l. . E.
nini auͦt Aniles trimo nat nichil omumcãtibo cla tiuas ſucceſſion es dicunt ß r · et . s · de nõ ali.
nn ment en riſſmnis iudicibo puincie quidã nobis et wteres qᷣ . lenzcbi iß.
Werãdũ·et.· C. ut m⸗ ture mutatur. ut in
e tra cer. tẽ pus.l. fi⸗· ſui · de iu na · pnl.
t ¶ Hunc . ſc clericum. er ad hoe facit.s.quibo mo na. effi· leg. in princ·
end 34 anu hic nota mirabile quia abſoſuere poſꝑſtnõ pb(Dicium. hic eſt caſus quẽ ſo lũ pomt bee conſtituci
ude quiſito ep̃o ſ̊ nõ condẽnare ut hie dicit ut ⁊alias.&C. Ee ſoluit ꝑ ar ut .e. Eulti · et · EPlurima ·

Dictum elt. interp oſtio eeellt.
ua ſũt.i.donec utitur nouitatibo qð facè ſuũ ſc; na⸗
eratur. ſcʒ natura-

ture eſt. ut in pnᷣ.

d ¶Duxit · hic eſt caſus quẽ ſo lũ ponit h eec cõſtitutio.e

ulti. et. plurima.
e (Lonſangneos;

qui ſunt nati ex eo⸗
dem patre tantũ.
f¶ Sterinos.qui
ſut nati ex eadem

Pmarinota
bile verbü qy
pꝓauca ſapiẽti dicaſ
et multa intelligit.
vnde etiã ðᷣꝛ ꝙ po⸗
tiſſmma cuiuſcunq;
rei pars eſt prmci⸗
piñũ qua h ꝓ ceſſus
ſit facilioꝛ ut · ff. de

b Lueſtõ. ex the⸗

mate pᷣmiſſo nune
queſtõnem elicit ·
i ¶ Kuia igitur. le⸗
glitimul · q utermi
fratres vocãtur cũ
coſangneis fratri⸗
bus ad ſucceſſionẽ
pmoꝛtui fratris ut
C.de legit/ here . l.
ulti · Eh nee ·
k EGrolem. et enit
conſangumel tm.
¶ Maternã. et tm̃
utermi erant

m Si igitur. venerat. id eſt vemiſſer.
n¶Feceratid eſt feciſſet· accurſius floꝛentinug.
o ¶ Ponoꝛati ·i· heredes mſtituti qͥ honoꝛati di cũtur·

ex antiq ſſnno iure boe ſu⸗
mẽtes deſcenderunt uſq;
ad nos qui plurima hoꝛx
coꝛreximus. ¶ Peruemt
autem uſq; ad nos aliqͥ d
tale. duxit quudã uxoꝛem
et filij ex eadẽ ſũt nati de⸗
inde moꝛiẽte illa duxit rur
ſiis aliam ex qua nati ſuũt
ſiln ei prioꝛibo ↄſangumei
ſolũ nõ tñ uterim · deinde
eniã terciũ intro duxit ma⸗
trimomũuũ.fecitq; filios ex
ea:poſt moꝛtem vro eius
ad ſcd̊m mulier deſcendit
virũ ex quo alios fecit ſi⸗
lios hijs qin ex pᷣoꝛi viro
fuerat uterinos ſolum nõ
tñ cõſangumeos. Moeiẽ⸗
te vero matre poſtea moei
vnũ fratreʒ ex tereio ma⸗
trimomo contigit ſme ſi⸗
Iins et ſme teſtamẽtis mul⸗
tos fratres relmquentem
alios quidẽ conſangume
os alios aut utermos ali⸗
os quidẽ ſmulaconſan⸗
guineos et uterinos et ꝗᷣ
quideʒ adinuenta eſt na⸗
ture nouitas tlis quodã⸗
mõ fuit.lieebit autem tali
prmcipio dato nobis ab
ea etiam alios quoſdam
opinaricaſus tale aliqiud
ꝓſferre valẽtes ſiue moꝛ⸗
te viri ſiue moꝛte mulieriy
ſiue alia legitima ſepara⸗

tione nuptijs diuerſiſ hoc
facientibo. ¶ Queſtio igi
mur illa erat h ad moꝛtui⸗
fratris hereditateʒ opoꝛ⸗

p ¶ Moꝛtes · ſut eni due naturalisa cimilis ut depotacõ.

ut. H. de ↄ tra tabulas.l.i.mm ſi.

q¶ Bult aũt · ſo lucõ queſtõmis. „
q ¶Melioꝛ es/bie diſtm gue · qe⸗

teret omnes vocari et con⸗

ſanguineos auterinos et⸗
ſmul qiudẽ conſanguine

os ſmul aũt uterinos fra⸗
tres. Rmina igitur con⸗
ſiderantes leges omnes
quas congreg aumus et
wteres Inras hmõi nõ in⸗
uemmus emerſiſſe qonez
congruuz eſt eam ſero ta⸗
dem refrenare lege et con⸗
ſhderareſq; fratribus ſuũt
ad deſunctum. alijs qiudẽ
cognacõnis uira que nos
legitimis copulaumusſa⸗
iijs autem hoc ipo legiti⸗
maf oↄmumcabant enim ei
aliqui circa paternã ꝓlem/
ſicut alij circa maternam.
alij autem illud pure ha⸗
bebant et lege et natura iu⸗
uãte ſe/ ex eo ꝙ ex hijſdeʒ
erant ꝓcedentes matrum

ſimbus eratq; eis patris

ſemen vnũ et un diq; wluti

quoddam ſig nũ eis ger⸗

mamtatis reſplendebat.
1igitur huuiſſmodi
ſuper litibus liberare et le⸗
gem et dubitantes volmſ⸗

ſet ad væſtamẽétumvnerat.

et ſuã ſententiã fecerat ma
mfeſtam.xet per ſcripturaʒ
honoꝛati ad hereditatem
w carentur.qiuavro hoc
agere nolut aut nõ potu⸗

it. multa nam qʒ ſut hoĩm

et anxietates innumere et

repentine moꝛtes· hec no⸗

ſtra lex cauſaʒ determinet.

vult aũt hee lex ex utroq;

te hor· ab inte. .

aut ſut utrimq; oiũ⸗
cti tantũ aut ſoli cõ⸗

ſan guinei· aut lo li
utermi et hys tri⸗
bus canbo admit⸗
tũtur equaliter vñ⸗
cũq; bona venerit ·
utꝗᷓ.de het᷑. ab inte
ſta. Eñ igitur defun
ctus: aut ↄſangui⸗
nei tm cũ illis q ſut
uterm tantũ. et tũc
in boms quelitis a
defuncto Ffratre di⸗
co idẽ ꝙ equalr ad
nnttütur cu agna⸗
tio et co gnatio ho⸗
die ſit equalis.ut

ſivero neq; fratreſ.
ſecus in hijs que
habuit a patre tmin

uel a matre tmn qꝶ
tüc pfertur ille qui

ex eo latere ſibi e⸗
rat co niunctus ut

de emã cipatis · nec
dico eſſe coꝛrectaʒ
dictam..l · de emaci⸗

patis · ꝑ dictũ · Eſivero neq; fratres · lieʒ hoc dixerit · p ·
nam et p idem autentde here · ab intoſta · babetur diffe⸗
rãtia inter eos qui ſũt utrimnq; coniũcti et eos qui ſũt ex

ucnt

D 10 — 3 ere 1 e 8 c
£ .
VGuα —
Ds altero tantũ latere ut in. ſi igitur deſtin ctus.ct in tαbe xg Plurima namq;· nõ ti dicit hie mſi vnũ uel dic di
ing D bijs caſ b⸗ ceſſat bec ↄſtitucõ ſed remanet ſbi locus in cit ꝓplurima:nam pᷣmo caſus. ꝓximus · ſcdᷣo mco pᷣdicta
nrſiic tribo caſbo · ſ cz qñ ſunt utrunch niet! cũ conſan sun eis q; due racõnes vm cere õõ
uel tantũ · uel qñ cũ uteruns tantuʒ uel qñ cũ con ſanguineis ¶ Lex · ut · C · cõmũia ·de ſucceſſ.lfiet ſupple dalenicir.
ebſon et utermis tantum. 3 Anne ic
bent qubo tribo calibus parẽtibꝰ quatu ad
iaſin, pferuntur qᷓ dupli⸗ D=M — . Y ꝓPrietatẽ ſed dũta
8 i . et lſimul quide et in hijs oonuemens erit xat quãtũ ad uſum
nvenei, ci mre utuntur. decoꝛatos et quideʒ et in bin u 8 e õ
iabi hic. “ n con ſanguineos ſimmul au⸗ illud quod duduʒa in ma⸗ aub ere. au ceu as
nedi a e vo⸗ meones temuterinos fratres ad ternis et hijs que ex nup⸗ et. C. de bo. ma. l.i. H
len vincunt vnã ut in⸗ ſueceſſionẽ morentis me⸗ tial cauſa aut aliter nõ ac⸗ hodie idẽ eſt in oĩ⸗
