af Mnuc te eã. di dum ter cail licite do co e(d es tile
ſin npkrſceide, egent ada qᷓp hecotra⸗ eſnnp ex ſecũ mus Ee⸗ ißimr⸗
nrid nup us dat uua ſt Wez 2 ho ulierẽ mitti ge aahezien m
nren SoSi gus ie⸗ zai liari hu enre nl ſem amno e⸗ ex nt eregmſo. 3 E
ſbiſti, veein dicimus ſciat ba bit ſen res tiſfie lier · et inßz circa
lſahe xerit thecam habe um ſunt ſt eiſa bibus tellige oſenſu cir⸗
tan. b arito nem. ſiue ypo ieene 6 ſcri d oſſibile e mo do⸗ plus ĩ wna- a
gid nache id ẽ m vu a eit n c eb im lalib⸗ nnup. noné t
itanle igart n. omn ec dil uene V ue in otine ter a⸗ . dicet te⸗
n t cõ non tur 4p in ii⸗
pio . o ter nup · ptis ſunt.au . crũ. . acom anen ſicõis nõ ßp lucra CEetr
tadelg 8 ona. Femponn ſepta u 071 fu mo⸗ n no deti ſuppo bil de nup
. vxon i in a ut c Greatalmrs.
ſperün E* prope t ſpon. fuetur nobis nfo⸗ ab cõis a nſim ⸗ la. rœ ta o ſati
heſatn nprae 1 ti gi deéum uidaz m liena alioqui ſic leko⸗ Srcht ba bas
ileich fir lei. Heñ. tum. eo emv feciſſe q tiaz ipa oduʒ ſit neq; erẽ poer⸗ . id eſt m dumꝰ
elnct 1 Oblig m duͤio derare u quu e tlieribo linucich emult wel varei 8 qs de oſ
ſch r do tela ut p
ttnti ¹ facta Saar um iudicũ oͤnez mi nd663 alr ſuſtine t ſecũ u⸗ zud ieribus res ſu
mnaie tert, erido. r em acho triſa 3 nem FHlice ti at ca muli ẽdicare
m e onij ate us. ſen r ec
Wng i ee H 1. celnt 1 . 4
nout oms. qt o⸗, nſa od r ſte R moe ⸗
en⸗ srrte ili. e. Dataegſar 1, Sbene acka⸗
git 1. us 2 ti ES ar⸗
ne i. 5 Danemn risi iudici u a dã erahra⸗ ſaben cicnalnen Et . o⸗
n 1 nnirio⸗ maancna trna gaat rue nak it 2gſerratkoin
gimn, Tamnerg de otemp uema becas ens qua ſolm ſ ne s dict
8 18 On 2 ſcz talis .
Gen ſe, laaleae 65 tvias in ypot ſen⸗ gita mus n ulwo w⸗ andns n reivxo
rof pei ut ini mu. c. fa ,ci. libe met res Hie . . eë dici tes ß m tibug mndes wt⸗ m lex.
gfoi . Nu te ioſas ulie re ii⸗ cen faciẽ —ur — a
lan⸗ ff. Walri ſcil ſparando pria Faei, erib⸗ kis aia⸗⸗ e pon ſi Se mhre placns
4 2 etu . 4. m r. 1
l b eenr dn tire eti ſenſus en tmyven⸗ zne uidez et ſibꝛ omu cõi Pnncikoni ſeeer
dicel l c. id ẽ nſe au li⸗ caſ dona nalite ut
cſern m ſt he e. co lhecã 18 is e g bis ẽ tẽ ẽ
vane 4 aner⸗ eim au mpen nama⸗ lrinani⸗ rurſus ne⸗ lator bie
bie e veb W vi cõnem rrere t ſi ins tur l x mn⸗ obis enfe
* mobili ann tis da tionẽ n p 1t ſeru 9 nez ſbeit i dia
tap ſſio S b̃ ſſe ei
rk mo don fa⸗ ena mino no t.ß ſiei nanen ſucce lex ẽ ier exg de r
. 4 Aenae⸗ ſolu⸗ ut tennn et nee Fali lxc n
n m In rem. ut e 1 m uus ie
nacht u . H eo ecx liente e enn multo po
ionn l er nraneug ſenſum ſi eſt ſica -
ueckfü ſi⸗ nte ſim piam temo d facti iat mlier
enm n nn. do. I. eſſe quo⸗ iſi oſentia
u, n 6 Neguo⸗
cien u rt aatt⸗ i.er
6 6 uger aeg qs
,gr . ali⸗
a.de nõ

2 (Galcbunt.ſe que in ꝓhibenda alienatione dixi nõ gia hac ciuitate · ν teſtamtis ut. 8. ꝓpx. dictũ ?. Sʒ nu⸗
aũt de pmittẽda nã licʒ miies mulier oſentiat nõ tñ ſibi ¶ Hmõi lex no.⸗ quid idẽ in alns. dico ꝙ ſie. ut patz ex
Shiudicat hm Jo · ut inſti· q ali·licʒ. in pnᷣ·alnj otra qß Jo · ut ſeica m pn· cuus vba ghalia ſũt et ita h̊ gnaliter intelli⸗

dixi aliud in dote qᷓ;
m do nat· ꝓPter nu
pt· diẽ et alud ĩ re
mittẽda ypotheca
a muliere ĩ rebo ma
riti ut.C.ad vell.l.
inbemus· Itẽ alia
rõ ꝗre ſit aliud m
dote qe omia puile
gia dotis debẽt eſſe
ſalua ut ꝗᷓ. E ꝓx · ni⸗
ſ erat res immobi⸗
lis in dote in pᷣdeã
ut mulier bis oſen
tiens p̃indicet ſibi
pPoſſent foꝛte ſerua
ri ſm Jo.
b ¶ Sancita · ut. C.
de reiv xoꝛ· act· Cet
cum lex iulia.
c ¶ Golumus. ſic · 8·
de nõ ali .· Eſi qͥs igi
tur emere et. Eſe⸗
quentibus· .
d (Wiris ad eſt co
trabetib⸗ cũ viris·
¶ Suis. ſcz viri er
ut omis abſurdi⸗
tas repellatur non
ut modo pmu ſmt
obligati virioueni
untur ſed ut a pnᷣci
pio obligati nüc p
mo mapiũt poſſe
puemiri nãac pig
ſoluto debito datur
liez et P mo nata fu
erit m pla. ut.ff.de
fideiuſ.l.ſi quis ꝓ
eo· ſi numos·
f¶ Omibo datiſ ut
(C.· qᷓ po. in pig· Ha·
l.alſi duis· ct mſti ·
de act· C. fuerat et
C. de rei vx · act. ẽt
facit ad hũc. Eff.
de Puile · ere · dabi⸗
mus⸗ etꝗ· ut Frim̃ fi
Cin. et · neq; virũ
qʒð ex. do. Gfi · et ut
ex ac.inſtãte do. Ei.
Emp. factis ·
Vpẽdet uſq; il⸗
lue neceſſariũ exti⸗
manimus
¶ Quale Eeut · C.
de telta . l. iub emuſ.
bEx quãtis vn
cijs.· ut · 8.· de tri · et
ſe .· ¶i·
i eges ·ſcilicet p
diete due⸗e⸗·
k ¶ Salere · . in re⸗

valebũt. ſi qͥd dotis à ali⸗
enetur ã ſupponatur iã enĩ
hec ſufficiẽter delimata at
qʒ ſcita ſũt h̊ neq; ipᷣos cõ
trahentes omino neglex⸗
imus.nã ſi etiã ſuꝑ hijs ob
ligacõz quãtü ad mſieres
neq; dcãm neq; ſepᷣtã eſſe
wolumus a ipᷣos viros in
alns eoꝛuʒz rebo obligari
wolumus occanõe aliena
cis à ypothece mulierib⸗
qᷣde Fuãtibo in ipis immo⸗
bilibo rebo ſponſalicie lar
gitatis ius innouatũ viriſ
aũt opetẽs ius ex documẽ
tis quãtũ in aljs rebo ſui⸗
¶ Ommbo pᷣuilegijs doti
jã datis a nobis m ſua fir⸗
mitate manẽtibo qñ muli⸗
er mouerit actõʒ.alijſ enĩ
omibopter mulierẽ hmoi
pᷣuilegia nec ex antiquo
dedinus neq; nüc damu
¶ uaigitur eminẽtia qᷓ
placuerũt nobis ap hanc
lacrã decl arata ſüt legem
omibo faciat maiĩifelta ᷣm
ſolẽnẽ modũ pᷣceptis ꝑꝙ
ucias vtẽs ut nullũ gẽtiũ
lateat ꝗᷓ a nobis ſcita ſut
In hac enĩ feliciſſma ciu
tate gloꝛiſiſimuſvrbis pᷣ
fectus hec ꝓponet.
Vt feẽ noue oſtõnes poſt
inſmuacõʒ carũ poſt duoſ
menſes valeãt pareit aut
nõ cuſto dietbo ſtilitatẽ
oſtõnu ſup telamtis in re

Imqndo quadrate aut nõ

ſcribendo aut non dicen⸗
nomen heredis
E mpꝛ iuſti. au. io. p. . ij.
Emp legũ nobis oe
ccaſiones motoꝝ ne⸗
gocõꝛum pbuerunt cauſe

plurinis emm nobis adi⸗
cõibo factis occaſionẽ nĩa⸗
rũ oſtõnũ quas ſuꝑ ſucceſ-
ſiombo ſepſmus quale elt
ut opoꝛteat ꝓpria manu te⸗
ſtatoꝛẽ hꝛedis ſcribere no
mẽ et ex qtis vncijs repu
tari opoꝛteat falcidiã quã
finjs pntes relinquũt iue
ex tribo ſiue ex qtuoꝛ hiue
etiã ex pluribo amultis ꝓ⸗
pter hoc piclitãtibo teſta⸗
imtis cadẽ ne cõplerẽtur qᷓ
in eis ſepᷣta ſut q lieʒz facte
ſit leges tñ nõ ſut ognite
aut ꝓ uncialibo ã etiã hie

nõdũ ſoꝛte ꝓpoſite nulliq;

mamſeſtate neceſſariũ eſti⸗
mauimus talia lege breui
coꝛrigere · ſãmus igit᷑ ex
illo nras oſtões q ꝙ teſta⸗
mentis ſint valẽ exquo in
ↄmune facte ſut mamfe⸗
ſte. m ꝓmncijs aũt exquo
diſerete pꝑ metropolitas pa
lã feẽ ſunt wl po ſlea facte
fuerĩt ne legũ ignoꝛ antia
Fn qdᷣ dudu tenut teſta⸗
mẽta hoĩes faciẽtes videã⸗
tur pᷣuaricari legẽ ut autẽ

apuus adhuc cã declarer

ſamus ſi ſepta fueit hmõi
lex hãc poſt duos menſes
dati ei tpis valere et in re
publica tractari hiueĩ hac
feliciſſma cuutate ſiue ĩ ꝓ⸗
uuncijs poſt inſmuacõʒ ſuf⸗
ſicẽti hoc tpe omibo mam
feſte eã oſtituereatabellio⸗
mbo eius ↄgnoſcẽubotu
temaſbiectis agnoſcenti
bus legẽq; Puãtibo ſic nul⸗
li omino erit declmacõ ut
nraz cuſto diat legẽ. Non
en volumus deſiciẽtiũ in⸗
fringi volũtates ommbo

ge ut · ff. de auro et
argẽ·leg a.l.ſpecieſ.

et. ff. de iut. et fac ·

ig . l. pnl. C. fi· hõ. S·
ut ĩpᷣua· do. ĩ fi. ubi
dicitur ꝙ infra tres
mẽſes ſ̊ illud ſpeã⸗

le ut ibidixi · tẽ cõ⸗

traꝗᷓ . ut neq; mi.ne
q; fe. Eſ igitur i⸗
lud ſpeãle nlrh aũt
generale.
edis nomẽ
diſpoſuit · ut in dcã
l. C. de teſt amtis in
bemus · et faẽ inſt ·
de teſtamtis · Ci.
n¶ TFomas· dando
reſcripta extra coꝛ
pPus iurls.

0 mporrumta⸗
tem · he · S· de hꝛedi.
et fal. Ei ·
p ¶ Senoem · ſa⸗
licet unbemus.
q ¶ Un inſimiano.
ex Bac ſra colligit
yr. ꝙ iſte lib no ſit
iuſtmiam.
r ¶ Alteram. ut· . de
trien. et ſe.

8 Coc ſacris a
nobis · id ẽ eo qð fe
cimus vmfoꝛmes
ↄſtões ut ita ablti
in accuſatiuos re⸗
ſoluãtur et dicit
factis dic · i· ſecimꝰ.
ſic . ut hij q ob · i·
ſeñ.ibi non exiſten
t¶Freqntiaʒ ſe. s·
de non alie. Calie⸗
natioms ·
u¶ Voce . id eſt lin
gua · al.
x (Deſtinata ẽ al.
inſmuata⁊ alias de
y Q(Sale eãtq; · ncꝗj·
hecoſtõ in· cõ· et de
Hijs q̊ᷓ ingre · imo ·
ſic.s.oſti.que ex a⸗
ſcri t. Ci.
¶Moꝛtes tam in
terra ꝙᷓ mn aqut · ff.
de dona e. moꝛ · ſena
tus · ii.
a ¶Innotelcerent ·
ſicꝗj. ut cũ · de ap .·
i · ſic . ĩ me · li · Ei.
uplementuz.
ſie · f. de otrah ẽ · ẽpt ·

ttpane
Ermnnl,
e e 4

1 bpeuc

et ſae⸗
nfnu
lud ſpei
ni
eqh me
Flurßte
eſlrhaie

i honi
blltindel

kantgi

tfarir⸗
tis⸗Ci.
4,daft
extnan

Nnturmte,

en ,,
mis⸗
ſmnim⸗
gollge
lbrofe
.
nitot
⸗
facte
cct
nfomes
tia
nuos e/
rden
ſeun⸗
qobi⸗
geren

niſe

„

atait

1e

igii

ſiquidem ſtudemus modis ra⸗

tas eas oſtituere· cur enĩ culpa⸗

bimus eos qͥ poſtas nrãs ↄſtini
cões ignoꝛauerĩt weil ſi ſoꝛte poſt

paululũ qᷓ;ᷓ ſepᷣta lex ẽ et adhue

ignoꝛata ꝓceſſerĩt teſt atoꝛes et

pvtes in teſtamus à non aſepᷣ⸗
erint ꝓpria manu heredũ noĩa à
etiã tres vncias reliquerũt ſoluʒ

ſilijs et nõ qtuoꝛ in quo leg ẽ aut

nõ poſitã oti git à poſitã et etiam
ex eo qð nõdu ꝓpoſia fuerit iu⸗
ſte ignoꝛatã. Igitur etiã hactke⸗
nus licʒ antiꝗᷓ oſtõ ſit et mn ↄgno⸗
mmis nr̃i poſita cõſtõnũ codice

q̃ᷓ ꝓpria manu ſcribi hꝛedis no⸗

mẽ diſpoſiit tñ plurimn pᷣter eiu⸗
teſtati ſüt ÿtutẽ ignoꝛãtes eius
legiſlacõʒ et hactenus talia pᷣt⸗

miſſa denũciãtur nr̃e ptãti et om
mb talia ſemp poſcentibus we⸗

mã dedimus qm non dũ fieri baſ
mamfeſtas euenerataſacras ſu
p hijs fecimus foꝛmas iuſtaʒ eis
largiẽtes vemã.ſe igitur im poꝛ
tumtatẽ patiamur de hijs pſm⸗
gulos diesa foꝛmas ſcribere co
gamur · ꝓpterea ſceimus ſicuti di⸗
ctũ ẽ· ſemoꝛẽ quidẽ in iuſtimano
poltã codice pie valere hic qᷣdẽ
exquo inſmuata ẽ.imn ꝓuicijs au
tem exquo directaa palã fcã eſt
in vnaquaq; metro poliã alia ci⸗

iutate· tpe namq; plurimo trãſe

unte et nro codice vbiq; directo
non recte ignoꝛabatur alterãve
ro nouellã q interoſtões poſt co
dicem poſita eſt decernentẽ quid
ſiins relinꝗqtur valẽ.et m hac fe⸗
liciſſma ciuitate et in ꝓuincijs
poſt duos menſes inſmuacõms
ſcuti pᷣdiximuſeo ꝙ factis a no

bis vnifoꝛmib oſtombo de men⸗
ſura inſtitucõis filioꝛũ · aliã qͥdeʒ
grrecoꝝ linguaoſcriptam ꝓpter

multitudinis freqñtiaʒalia wvero
latinã que et firmiſſmma ꝓpter rei
pu · figurã ẽ illa quidẽ kalẽdaruʒ
marciarũ.habʒoſcpᷣcõis tũc diẽ
noua autem tũc inſmuata ẽalia
wero latina voce conſcripta ad

gloꝛioſiſſimum ſalonem apud
afros ſacrũ pᷣſulem tũc pᷣtoꝛioꝛ⸗
kłaprił qᷓvero in grecalĩgua cõ⸗
ſepᷣta eſt mox palaʒ facta elſt et
direcka demqʒ etiã q̃ hic ad glo⸗
rioſiſſimos pᷣfectos ſacroꝛũ no⸗
ſtroꝛꝝ pᷣtoꝛioꝛx ſcripta ẽ id eſt
lingua greca madio mẽſe inſmu⸗
ata eſt m eadẽ ſede atq; directa
ideoq; ſſmus opoꝛtere eius legi
lationẽ qᷓ̃ de menſura inſtitucõis
ſilioꝛꝛ eloqtur valere· hie qiuð
ex kłtũc madns ut duos men⸗
ſes ei Fuemus.in ꝓuens aũt ex⸗
quo hec palã facta ẽ etiã ibidu⸗
obo menſib poſt inſmuacõz buã⸗
dis . R vero hec nondũ hactenus
in omibo ꝓpuicijs delkmata ẽwio⸗
citer eã et alias qᷓ foꝛte non miſſe
ſut adhuc aut poſtea etiã comi⸗
tãte deo a nobis faciẽdas nitii
nũc vel mittẽdas eſſe:·quatenus
nr̃e oſtões in metropolitams ci⸗
uitatibo fiant et faciẽde ſmt ma⸗
mfeſte.ꝓiciarũ wro pᷣſides ipᷣop
mittere eas et miſſuros eſſe per
omnes ciuitates ſub vna quaq;
ꝓuicia oſtitutas ut nullus dece⸗

tero occaſionẽ ſumat cuiuſſibet
ignoꝛacõms vnde pᷣteritũ omne

iuſtã habz wmã . valeantqʒ de⸗
functoꝛũ diſpoſicõ es vel ſ nuper
facte ſũt ſiecut eas illi fecerũt vel
ſi ̃m prius tenentẽ legiſlacõ eʒ
lis ꝓprijs nõ ſcripſerĩt ſᷣꝛeduʒ

appellacõ es aut teſtibo eas non

fecerũt manifeſtas à tres vncia⸗
et nõ ãmplius reliqrũt filns.non
enĩ infringi ſicuti pᷣdiximus de⸗
functoꝛũ volumus diſpoſicõn es
ſ̃ et ratas eas p omia declaramꝰ
ut vel ſi ꝓpxime ſepᷣta ſut teſtamẽ⸗
ta poſt poſicõʒ legis nondũ vero
cõtigerat cõſtões factas inno⸗
tuiſſe et ſup viu ẽtibo foꝛte teſta⸗
toꝛibo non ſũt mutata maneant

etiã ſicut inſtõnes ꝗᷓ ab inicõ ſᷣm

tũc certas extantes leges facte
ſunt ꝓpriã Ytutẽ hñtes et nõ ac⸗
cuſandas eo qð tpe quo ſuꝑuix⸗

erũt illi eas non mutauerũt.?õ

G Renr PD

.l. ſi vtilia⸗
a Fiat. nã
nc erat inre
vᷣ eteri ut · C.
de inof. tel.
cũ queritur.
bE Sãcitũ.

nullus. hec
pma pꝑs ex
peditur ꝗj.e.
uſq; a d. C il
lud quoq;-
E St eßi.
dicitur ꝗ.
„E.⸗ Gillud.

5 (Et dea⸗

lienat· H ðꝛ
J. e. E quo⸗

niam vero⸗
DBaae
gibo.

ſut et m. C.
et · 8. in hoc
volumme⸗

C rurz
1E pidẽ.
¶ Recedũt ·
ad eas Faci

endas-
Sie .
ceclenas

4 (J. q8
ſequitur ·
T1 acoz⸗
ſie . 8.· de mo
nach ˖ Ehie ·
ſicꝗᷓ. de ec⸗
eleſia · ti · E Ri
quis autẽ ·
KSuis me
dentur. id eſt
ſe dicüt vel⸗
1 ifica⸗
re.ſcilie; cõ⸗
cedimus-
m¶ Priuſeỹ
ſie mn decret·
xx viij · q.ij·
ꝙ ſie ꝗ. de

Unc epiſ. G

ñi quis
n umia⸗
ria.ſcilieʒ in
eccleſa·
. ¶ Multe.

interpoſicoõo

7 uſh illuc
licebit eni·.

2.

m rat moͤ⸗
ſez foꝛte ab

enim omma ſunt in nobis nee ſp
qubuſdã tpus ſit tſtãdi repẽte
plerũq; ineidũt hoĩbo moꝛtes te⸗
ſtãdi eis ptãteʒ auferẽtesquã⸗
obrẽ ab inicõ factũ recte eo qð
nõ ſuerit mutatũ nõ arbitramur
poſtea mutari ã aliq; ifringi mõ
ſ immutilatã manẽ qᷓ tũc placuit
teſtatoꝛi ſnĩaʒ valideq; Fuari.eit
nãq; abſurdũ ut qð factũ ẽ recte
ex eo qð tũc nõ erat factũ poſtea
mutetur. ¶Collectiue igitur di
cendũ pcipiãt filn relicta ſibi ſᷣ
ita ↄtigerit a pr̃ibo tres vncias
ex teſtamtis ita factis à ante le⸗
gis poſicõnẽ aut poſt poſicõʒ le⸗
gis anteꝙᷓᷓ hec tñ apud iudicem
mnoteſcerent. ¶ Di wro adie⸗
ctũ ſit teſtamtis opoꝛtere qð reli
quũ eſt eis impleri ſᷣm ꝙ tüc le⸗
gibo debebatur boc peipiendum
ym antiquas leges ut ſi deelt tri
bus vnens millð ſuplemẽtum
ſiat et nõ m q̃drumcio qð poſtea
quideʒ ſancitũ eſt non dũ tñ tunc

rogmitũ. (Knergian placue⸗
rũt nobis et ꝑ hãc ſacra declara⸗
ta ſüt legem pᷣceptis ꝓprijs tua
eminẽna faciat omibo mamfeſta.
et qui in hac maxima ciitate et
qiu foꝛis inhabitãt q̃tinus om⸗
nibo ſiãt palã que a nobis ꝓ om
nium cautela ſancita ſunt.
Vt nullus fabricet domos oꝛa⸗
toꝛij pᷣter wlunt atẽ epi et ut de⸗
putet prius qᷓ circa diligentiã et
ſtatu fabrice oꝛ atoꝛij ſufficiant.
et ut epi nõ deſmt ſuis eccleſijs⸗
et de alienacõ ne mmobilium re⸗

rum ecclenaſticarum.
E mpꝛ iuſtinianus au.menne ar

chiepo oſtantinopol·

A que de ſaſſmns eecleſijs
ſüt multis ↄophendẽtes le⸗
gibo ad huc etiam alia egemus
ad exoꝛta negociaa rurſuſ emer
gentia ſufficiẽte/ plurimi namq;
nomims cauſa ad opus ſcãrum
eccleharũ accedunt demde eas
ediſicãtes nequaq;ᷓ curã ppynunt
ut expenſas eis quoq; deponant

—

decentes et ad luminariaſi ad ob⸗
Fuantiũ alimẽtaet ad ſacrũ mi⸗
miſteriuz ß deſerũt eas in nudis
ediſiens ↄſtitutas et à deſtruen⸗
das aut ſacro mimſterio defrau⸗
dandas. ¶ Sancimus igitur p̃
omm o uude luc cri i null li⸗
centiã eſſe neq; monaſteriũ

ediſicare anqꝙᷓ; ciutatis deo ama⸗
bilis epus oꝛacõʒ i lo co faciat
eet crueẽ ſigat pbᷣlicũ ibi ꝓceſſuʒ
faciẽs et cauſaz mamfſeſtã omib⸗
ſtatuẽs multi enĩ ſimulantes fa⸗
bricare quaſ oꝛacõis domos ſuij
medẽtur languoꝛibo nõ oꝛ todo⸗
xarũ eccleſiarũᷣ ediſicatoꝛ es fa⸗
ctiſ ſpeluncarũ illicitar demde/
non aliter quẽpiã ecciaʒ ediſñca⸗
re de nouo priuſq loqtur ad deo
amabilẽeßm et diffmat menſu⸗
ram quã deputat et ad lumĩaria
et ad ſacrũ mĩſteriũ et ad mcoꝛ⸗
rũpende domus cuſtodiã et ad
obbuãtiũ alimẽta et ſi ſufficiẽter
habere videtur faciat prius do⸗
nacõʒ eoꝛx qᷓ ſunma ſut deputari
et ita domus ediſicetur ſm autẽ
nõ ſufficiat qudẽ aliquis adhouc
nomẽ foꝛte hr̃e del derãs quo et
ipᷣe fa bricatoꝛ ecclehe vocetur ſi
vult tale aliqd facere(multe et
in hac regia cuutate et in pun⸗
eijs ſũt eccie in quubo opetẽti qᷣdẽ
adminiſtratur mõ piculumvero
ruine patiũtur ꝑ vetuſtatẽ à etiaʒ
pue oſtitute et in oꝛdmate ſcdᷣm
deſideriũ hoꝝ qin mn eis deputa⸗
ti ſunt) licebit enĩ ei vnã taſiũ ec⸗
cleharũ accipiẽti hane ediſcare/
et hee vwolutate deo amabilis oꝛ⸗
thodoxoꝛũ epi res agenda ſie
eni poterit et ſacre domus fabri⸗
catoꝛ wocari et michil de ſuo ſuper
expendere deputatis iã circa hec
ex penſis oblatis ab eis qiu etiaʒ
pus has expendebãt. (lud
quoq; ſdmus quatinns ᷣm iam
a nobis ꝓlatã legeʒ deo amabi⸗
les epi m ſuis eccleſns maneant
et nõ reimquãt qui deʒ eas tpus

neq;fen
—E— Fem. ut. g.
ecamneq; oꝛacis domu imcipe hao c.

e EEEE

—6. 2 — . V. —„ —

Hijs q̃ eas
antiqtus e
dificauerat
clericoꝛx.

ſic.S. ut ele
rici q̃ rece⸗
dut · Cſi.

¶II. le⸗

quõ.o· e. E
et illð· et fa
cit · de ſan ·
epis · ¶i⸗
terdi cimuſ
autem·
t co a⸗

mabueſl ut

S·ut cleri⸗
ci qui cce.
CEi.
u ¶ Mi Kũ.
ſczʒ vltra an
nü ut . S.· q⸗
mõ op e · E
et illd · h al.
dicitur mul
tu qnquen⸗
mü ut inſti
tut. de litte.
ob. C. mul⸗
tuz. et · f · de
l.i· C qð au
tẽ d ietũ ẽ.

et pe. ſcili⸗

cet epuſ. et
qð ſubiẽ m
de id ẽ ex ec
cleha · et qðᷣ
ſbicit ei · ſcʒ
eccie · Item
qð ſbiẽ ob
puare duo
ſi gficat ꝓ⸗
ut eni refer
tur ad illud
vbuz inde
dic obßua
re id ẽ hr̃e ·
Itẽ ꝓut re⸗
fertur ad il
lud eiq; die
obßuare id
eſt reſartire
ſcilz de ſuo
ipi eccie ad
vtrüuq; eni
refert᷑ nec
mirũ & v⸗
bum ſemel
poſituʒ ad
vtrüq; re⸗
fertur ut e⸗

K
1

ſnt
e

G
4

9).

6

dß; 1n
ncete
ont
ſenen⸗

üt
mooheg
tlofa
hermi
iciten⸗

miu

tutihin
bC
tiy e
ſepacib⸗
iccen
tedſctli
ſn
ſelt
e eilſt
öſibin
ridiere

ſſue 10O
ht

gien
68 diic⸗

lare dN

gerg
tenitf
ur l
big
tic hſe
reicihe⸗
Jipene
ſin,t
tatde
Ntfn
Cnſnne

ctien,
figen
ſukne⸗
eie
oſt⸗ 4

nighn⸗

rtor e

Rgad.

a ias.ff. de oF. peõ.

nonpatiatur dic · i.
nõvaleat uel non
poſſit et ita ẽ pla⸗
na litera.
a (Tegẽ. ut· s· quõ

0.· c. Cet illud.
b eene ſalie

p annum⸗
e Amplius tpe.
ſcilicz ami.·
d (Plurmo tpe ·
ſeʒ vltra annũ.al

e ¶ walebüt. ſcz ut

expellatur a clero
epᷣoꝛuz et choꝛo cle

ricoꝛũ ut · g. quõ⸗o

ut . S. de eccle · re · im
mo.ali.
¶ Decretũ ·ſ.pᷣ ſidiſ
volumus ĩ dcã cõ⸗
ſtit et fac j. de alie ·
et em phi . Eh etiã.
¶ Metropoleoſ
epᷣo.i.archiepᷣo.
p¶ Scitum id ẽ ſdᷣ
endu ut ita tpus ꝓ
tpe ponatur ſie et
Fr. del. j. l. etiã. uel
die ſcitum ſcz in co
ſtöne greca uelex⸗
uagãti nec eni m il
la.s.de nõ ali uel m
illa de ec. re. mmmo.
alie. uel alia iſte ca⸗
ſus babetur adici
mis. L p hã eoſtõʒ.
conomi.quib⸗
res ecciaſlliee gubᷣ
nãde mandãtur ut
.C.de ſa.ſanc· ec. iu⸗
bemul. m pn. ß epi
volũtate ut. C. de e
pifet cle.l.omes q̃
ubiq;· Get mebil⸗
ommus.

Raiarneſ
bane ↄoſtõem·

1(Anterſmt. quid
adicit bec ↄſtõ pᷣt
dici ut duo epi int⸗
ſint · aln dicũt qð H
erat dictũ etiã ĩ cõᷣ
ſtit: cuins h̊ facẽ mẽ
cõnem et dieit hie
adici ꝙ iſti duo e⸗
piſcopi debeãt eſſe

deſua ſmodo ß ẽ de/

ſuo archiepᷣatu

wro multum ̊ moꝛentur
et cogãt ꝑ ꝓiicias ycono
mos ex pæſas hbi traſnnttẽ
et ſaſſmma eccia expendat

qteẽa ie inde ei q obfuaẽ

nõ patiatur. acemus

igitur a nobis iam poſtaʒ
legẽ in ſua manẽteʒ ]tuts
fiue defuerit deo amabili/

epᷣus eccie ſue ãpluis tps
nullã ei mitti expenſam de
ꝓiücia.ß illã qudeʒ cirea
actus pios et ſãſſmã ec⸗
cl eſã expẽdi.ipᷣm wero hie
errantẽ nõ expenſis ſceiſſi⸗
mã ecciaʒ pᷣgrauare cũcer
nuz ſit ꝙ ſi plurimo tpe de⸗
fuerit q iã a nobis ſuꝑ eis
ſcita ſunt valebũt. m
wrootigit nos iã ſanxiſ⸗
ſeut ſi qua in ꝓiicijs alie⸗
nacõ rei immobilis facien
da eſt m decretũ hãc ꝓce
dere ſicuti dudum ꝓlataa
nobis oſtõ dicit agi vro
decretũ nõ ſolũ pñte deo a⸗
mabili epᷣo ciuitatis eiuſ⸗
demq; clero · ̊ etiã metro⸗
wleos epᷣo nec nõ et illð
mſup ẽ ſancitũ ut ſi metro⸗

wlieos ſanctiſſmus epᷣuſ

ſuturus eſt wnũdare hiue
eius eccie liue ſanctiſſnni
yconom..qð opoꝛtet fieri
etiã hoc adicimus ut duo
ex ſmodo q; ſub eo eſt deo
amabiliũ epoꝛũ quoſcũq;
elegelt ip̃i mterſint et alia
om obFuacõe cuſtodita
qᷓ i ſancita eſt duoꝛũ pre⸗
ſentia deo amabiliũ ep oꝛx
adidatur ut m ſe videat
cũ ſuo ſmodo rem agere er
ſicut ipe rem facit credibi

lem et ſufficientẽ ei qͥ ſ eo

cõſtitutus eſt dũ pñs ẽ ita
et ii q̃ ſub eoẽ ſmodus pᷣ
ſens ꝑ duos deo amabiliũ
epoꝛ vid ebitur rẽ pᷣbere
cautiſſmã ſumentez ex e⸗
iuſmodiſmodo teſtĩomũ.

2 W HA

—

ra et ad ſedẽ tue btitudia
ijs et ſanctiſſmmos cetero
pr̃iarchas miſſam ipi pꝑ li⸗
teras ꝓprias vos ſů̊ metro
politis facietis mamſfelt aʒ
et illi palã faciãt ſᷣ ſe con⸗
ſtitutis ep̃is ut nullũ lateãt
ꝗa nobis oſtituta ſunt,
Ve ab illuſtribo et qin ſup
eam digmtatẽ ſunt omm⸗
modo ſuꝑp pecumarins eau⸗
ſis. et inuiriaru ermmmali⸗
ter p ꝓcuratoꝛẽ dicãtur ela
riſſmmis aũt ſuꝑ pecumar ijſ
lieere eis et p p curatoꝛem

eane itaq; legem no⸗

et ſe itig are.Rubrica.

em au. io. p̃ᷣ. p.
WVecũq; ꝓcedũt qui⸗
zquaſi honoꝛis cã
et ſcematis melioꝛis ſut qð
autem hmc euemt non bo⸗
noꝛẽ ſ foꝛſan etiã mferens
quandã leſionẽ hoc bñ ha
bere iudicauimus breui me
deri lege · fern en quibuſ⸗
dã o ſtitucõibo ut nulli cla⸗

riſſimoꝛũ liceat ꝑ ſe litẽ ex⸗

ercere ̊ p ꝓcuratoꝛẽ ommmi⸗
no ̊ hãc quidẽ antiqiutas
ꝓ dignitatũ honoꝛe ſep⸗
ſit multos aũt cõſpicimus
dignitates quudẽ adeptos
et inter clariſſmmos mſepᷣ⸗
tos aut comites aut tribu⸗
nos vel ſi qui alij cõſiſtunt
hmõi ſſᷣſtãtie vro mmoꝛi⸗
dños ã penitus nõ ſufficẽt
ad ꝓcuratoꝛes oꝛdmãdos

et ꝓpter hoc a gẽdas expen
ſas. ¶ Seimus igitur uſqʒ

ad magmſicẽtiſſmnos illu

ſtres hoc valere et mo dis

omibo eos pꝓcuratoꝛes pe
cumarias exercere cauſas
nee nõ etiã iniuriarũ ꝑpꝙ cu⸗
ratoꝛẽ crimial mõ mouere

Fm qð datũ eſt ſup hoc pᷣ⸗
uilegiune cogãatur aut ſe⸗

dere cũ iudicibo cũ iudicãt

aut ſtare.rurſus tanquam

NL-&,

0 T. J Was;
mIScvům ſe · id eſt

Grat

—
—

in ſuo otractu.
96 Et ſicut iße · ar⸗
chiep̃us pᷣbens au
ctoꝛitatẽ epᷣo ſbᷣ ſe
poſſto.
o ¶ Et epo pñs ar⸗
chiepᷣus· accur·

£ Gecũq; · hinc·

id eſt ex legi⸗

CBus innoĩatis.

onſtõmbo. ut
C. de ꝓeur. l. quicũ⸗

q;: et.C. vbi ſena ulł

cla.l.fi.ĩ pnᷣ. er · C· de
accu. et micpᷣt:tüc
conulems

q(Clariſſmose.

p ↄſeqñs nec ſpec⸗
tabiles nec illuſtreſ·
r¶ Comites .· ut ſut

comites ſme comi

tatu· accur ·
[¶Scimus· ex . C.
ſumitur aut.quod
ius · q̃ eſt · C. de peu.
quicundg—
¶Vſq;· incluſiu
pPomtur ſcz ut illu⸗
ſtres et ſbͤnlluſtres

otin eãtur et illuſtri⸗

um multa gha ſüt
ut · C. ut dig · oꝛ. pue ·
u ou eroe· uel ſut
ſe en e min?.
l.· ni· et fac̃.in inſtit:

*Sedere no⸗bie

ere cũ indicat
et aduocatü ſiue li⸗
tigãtẽ ſtare du diẽ
et Saſe c. poſin.
l.qͥ ſquis· in fi et.C.
vbi ſena.uel clar.l.
fi. ſedendi.et. C. de
offt. ci . in · l. i. et. C. de
of · du indi.l.fi. Ites
facit.C. de dilel.a ꝓp
cedente · ̊ cõtra in⸗
ſti · de li. Emultis ·
ſed illud eſt ſpeãle

5 e indi cẽ debe⸗
xre ſed

fauoꝛe libertatis.

oraty ah

„

.

—

Ex vir qp ſcili
cet latere.
b (niuriã · als in
iuriã als mcuriã er
pomtur ꝓ ruſtici⸗
tate et ita nota noſ
deb ere eſſe curialeſ
in muitãdo etiã ali⸗
quo ꝓbo et nobili
hHoĩe ad ſedendũ ſic
.C. de of. d iu · in · l. i.
e¶ Indigne ꝓ ce⸗
dẽte . q; erit ſiue ad
uocati ſiue litigan⸗
tes iuxta indicẽ de
bẽt ſedere ne hoe
oↄting at litigetur p
ꝓcurat ex parte il⸗

luſtris · ,
d (Pog magnin
centiſmos· B no-

qninq; gna mgĩa⸗
tuu hab ẽtium oꝛdi
nariã iuri ſdictõ eʒ
ut ſupilluſtres Itẽ
illuſtres er iſti liti⸗
gãt pꝑ ꝓcur᷑ · tm̃ ut h
et ſüt illuſtres ut p
fecti p toꝛio oꝛientis
et illirici · Itẽ vr bis
rome Item alij ſũůt
ſpectabiles qᷓ poſt
iluſtres ſuũt ut ꝓ cõ
ſules p̃ᷣ fectus egi⸗
pti ꝗ́ ð᷑ auguſta⸗
les.alij ſũt minoꝛeſ
ut clariſſmni ut pſi
des ꝓuinciaruz ut
C. de pᷣ uat car.l· i·
.Ci . ibi er iuris cla⸗
riſſmus c. et de ra⸗
ptu · vir. l.i. ſm au
tem Poſt · Item alnj
ſunt minimi q̃ nec
nomẽ hñt mñ pe⸗
danei oꝛdmarn tñ
ſunt ut defenſoꝛes
ciuitatis et mumci
joꝛe et de mimis
indicãt cauſ ut.C. de
pe · in · l fi· et. S. de de
fen.ci.Eet indicare
et . Let audient.
e¶ Bolentibo· non
aut neceſſitas rm⸗
ponitur ꝓ curatoꝛẽ
odmare.
¶ Dꝛdmare.qð eõ
mune elt ius in om
mnib⸗ ut inſti de bjſ
pquos·a·poſ. Cfi·
Wropibicone.
nã lex illa q cauſaʒ
pꝓhibet et daãnum
ſcz anmnſſiõis cauſe
impomt eiꝛ pena

litigãtes ex vtroq; emm
cã viðꝛ incauta à digmta⸗
tibo iniuriã ſuſtmẽtibo aut
iudiciali ſeemate indig⸗
ne ꝓcedẽte. Poſt magni⸗
ſicetiſſmos igit᷑ illuſtre⸗
omibo licẽtia ſit volẽtibuſ
ꝓcuratoꝛes oꝛdiare et ꝑ
ſe lites exercẽ nulla ex hoc
neq; ꝓhibicõe neq; dam
no neq; pena inferẽda eiſ.
¶ Cuaigitur eminẽtia ꝗᷓ
viſa ſut no bis et p hãc ſa
crã declarata ſũt legẽ om
mbo faciat maĩſeſta q mo
ris ſũt ſuꝑ hijs agens.
Vt oꝛdmarie pᷣſlecture vj
bane due et pᷣtoꝛiane q̃ in
cingulo et qm actu ſut ſo
le non etiã ho noꝛarie libe⸗
Tont a curiali foꝛtuna.
dem au. io · P · Pp.
Lurima hoꝛꝛ q olm
ſcita ſut neglecta et
no facile mre putractata
ommo viſa ſut abſh lege
ſme legiſlacõne oſſtere.

ouimus enĩ q; antid

tis erat quedã pᷣfecture hᷣ
gura(quã honoꝛariã vo⸗
cabãt co dicillis ab impꝑe
rio ſuꝑ ea collatis hãc au
teʒ ita noĩabant ut nichil
aluid pᷣter purũ honoꝛem
bijs quibo p̈bebatur ofer

ret q curiales nõ liberabat

foꝛtuna curiali mſi quus eã

ipo ope minſtraſßa ſicut

de glioſſſſmis magiſtris

militü videbimus qe nullꝰ

ex magiſterio armoꝛũ eri
pitur foꝛtuna curiali miſi
cũ ope geſſeit(nã etiã ma

gilteriu militie p̈feckuraz

eſſe nr̃e dicunt leges puri
wro mgroꝛũ militie co di

cilli ſolã p bent digmtatẽ
ſoꝛtuna nõ liberãtes) ſic e⸗

tiã in ipa pᷣfectura ſi ſuturꝰ
ſi aliquis liber hmõi ſien

foꝛtuna neceſſe ẽ ipocglo

delignatum ab ea vinculis
curie liberari. Renoua⸗
mus igitur hmoi legẽ ſcen
tes ſi qñ fuerit viſũ imꝑio
ho noꝛare curialẽ ut etiã li⸗
beret foꝛtuna dare ei codi⸗
cillos admiĩſtracõis et ſpa
rare eũ in talibo oſtitui ſedi
bus ã cingulis vrbanep̈⸗
fecture ſemoꝛis romeano
ue videlicz huius nre aut
in pᷣtoꝛiams tribunalibo et
oꝛiẽtis et caprie et libie nec
non et illirici quas omnes
ſub nobis fecit deus et ita
libᷣtate frui qꝗtinus magno
ꝓmeriti honoꝛe et in carpẽ
tis vcti et celamoꝛes pᷣconũ
audiẽtes in ſuꝑ iudiciales
cõſcendẽtes ſedes bmõi
fpoꝛtuna liberi cõſtituãtur.
Si wero ſolo eos pticipari
bonoꝛe woluerit fieri qᷣdez
codicillos et hoc dari tãtüu
vro valere hmõi impialẽ
largitatẽ ut ille honoꝛati
qudẽ ſit et maxĩe curie ꝑps
eſſe videatur nõ tñ neq; ꝓ⸗
uciali curia neq; euis albo
liberetur ſed maneat ſb an⸗
tiqᷓ foꝛtuna ſolũ lucratus ho
noꝛẽ et ita gras agẽs deo
et impio qꝛ migraut cu ad
melioꝛa poꝛis trãquillita⸗
tis educens. ſitq; etiã hoc
additamentũ impialiũ pᷣ⸗
mioꝛũ qð neq; publicũ mi⸗
nuit neq; foꝛtuna neq; cõ⸗
ſueiis ei functombo puatis
curialẽa ei q hoc ꝓmeruit
etiã pntẽ ad dẽs foꝛtunã et
oñdẽs ho noꝛariãa alijs cu
rialibo digtate ſolũ mõ pᷣ⸗
cedentẽ. ¶ Que igitur pla
cueĩt nobᷣ tua celhitudo Fua
re feſtiet ſcẽs qꝛ neq; curi
ales mĩiuimus a honoratio

res eos omibo demonſtra⸗

uimus ut ſciant hee eiuita⸗
tes p tua pcepta qᷓtenus
vigilamus impio⸗:

etiaz unpomt iundi⸗

ci.xxx.libᷣ.auri:am⸗

mõ S hec ceſſant ñᷣ
in illu

uſtribo et ſupil
luſtrib⸗ ut h ðꝛ.
ſeica ¶ Gt oꝛdina⸗

rie.duenmmo non
due tmutꝗ. conſti.

q de dig · Eghaliter
et · Cpalãv ero. naʒ
et eß atus liberat
ut ꝗ.·de ſanc · eßis. E
curialem.
Lurima. oſiſte
re · h pᷣt no.ar.
be excuſa cõe ſpe in⸗
no cẽcij qui ſuo oh⸗

lio multa de antiqs

repetijt quia q̃ſ ne
glecta erãt et facit
gs· de fide inſtru. in
h. ct. C. de ãno. l. fi.
onoꝛariaʒ: id
eſt ſme actu et ad⸗
mimſtratione.
i ¶Codiallisi. lr̃is

£

q̃ dig · gnaliter.
¶Ope geſſerit id
eſt cum effectu ſme
adminiſtracõe.
m ¶ Nã etiaʒ magi⸗
ſteriũ interpoſhicõʒ

facit notãdo bonuʒ

ſmile eſſe.
n¶ Aliqſ. . pfects.
o¶Deſi gnatũ p ad
mimſtracõʒ ſibi col
latam.
pKenouamus:
ſe · .. ut ec · ro. Ore⸗
nouamus.
q¶ Codicilloſid ẽ

*

implales ſſas·al.
1Et illirici. id eſt
ſclauomci.al.

ſ¶Krui · a curia·
t rp entis id ẽ
cutrrib⸗ et plauſtris
eſt enĩ carpentũ ge

nus currus m /M.

et facit · C de qᷣſto · et
magof.l.ij.li.xij·

u¶ Videatur. nota

ꝓ capellams domi
m pape.
xo. fd alb.

ſerl · l. i. et · i.
y ¶Educens · ſcili⸗
cet impertum.
mica. ¶ Gt omnes
obe . indic. hoc dici
tur j.e · Chec conſi⸗
derantes ẽK¶

— —
=Se,-ÄOOm —

„
—= —

imperialibus.
oonefec.

S

S=
= *
—

EEE
—

— —

=
W

=2 -
=—
— —

—

2 62 Aà * Pbrrn enagn
. ieiſactät, fal. E. rindiln tü vitan ui
itur fuerit · uſq; erpe ilies. ſnn adadder. ibi ad n
aicuatknarae d e la wſemer ad deũ et Scterte zaee 8
jcitur e. & ue ..e. Ef xépla. C hie quo⸗ lẽ que nibe aut. ſ.
a. H d aliter in icem index. ↄtra F pſona
t ibi neKot cʒ Penſ eniia t.e. E mielex nkuann
u rripiat. ſſum in p ui biẽet ut. iat⸗ „ ene Etibo. ſci
oting⸗ a Carri li⸗ ce ſz in p t ſu rri J ter otẽti
AtnG dilluz. lentila onuenti. oſtat: u arrip ttit à de te S xpotẽtt .
rale⸗ riuies nnaintatian e Me e ma. ens
ſnet igitur a cã licz crci⸗ qm itigat au 4 nan⸗
baſil . e Deau um. ſci at iudici amne terre ſiõe 17unes .
R . —2 6 2 ſſe 2 tentes ic no.
thö⸗ en en⸗ . obediãt mi mm a de po io quo⸗ Po ta · hj ß
A. & tri 7 . t omes , — m c „ tate lio q 2 ecut o pfis
jng Hiſrica Ke ſſu⸗ cib⸗ m pecum ami dey 5 vale 5 ptulit mri. S0 ſeet · ff.
tqevſſt nida. i. Reñ. ib et in ꝑe exam - va q pti . pum ‚ſeimube
Chiifr⸗ 4 ſti. et int i. p na ibiut neg p pui B ces ho ẽetes oñ pem l.errmẽ lI. ex
ivenen 5 (Snaguac ſis et ibi . excepto . ſpbaec- eniag aa ſoꝛ⸗ te pe de accu⸗ 3
ðWð güneradegneirir⸗ infrnesud⸗ rzad
c Seuor in giit nec ou⸗ matcaor dentelq; pon ſte e ⸗ tur de bu⸗
1 rllnor u leg in pra gmati ſſeit. de ine ita iuſ ra bec ho loqtut lit.!de bu⸗
q ſut atur m. . la mſſeit. titudin inãtura . m deã a illins
ringeiſſe albrate aur m quepia milt titne chinã nq; ppetu⸗ m a. ut ar.i res
hbton aasperntinn ma exhibe „ p. talia geruetanc ta⸗ Bine ſeptune Paesr
nuin Pelngteaa ae P. mines V habituros dun dnarttenak⸗ une
uiſo rn ſin die ap Pe dẽ eſſe 2 Vtutẽ h ſpiciüt a HH t.
iwanti di ßmet tudo -Enm- qic Ptutẽ ar am no reipiciut epia bã uerunt. 8.
zen ſᷣau oſuetud iſſun Etes et lies ex . obſtupi⸗ vtẽte
gugiſi ellet ſcʒ ls pf̃ia ☚ qᷓ iura om d cies m in pſoms itibo vte g.
1 ſdiet a jibo q ium 2 . cles Eet in pſo ſuis .
ine⸗ sre: — oedtr June lia er dr raneloerin . wer⸗ Botentiig hi ffil
tanize foꝛ titudm viilli⸗ ata u iarũ Ptutu m m mus o iuites in Aſcen
ef ez fnn eren mnus Kagua q; ia enn en nimns wt tenbo 4 Bentom. trz. ich
tore ita in lgare vnae uãtur bm 5t ita⸗ re ex 2 eex ſiei . deſcend —
ere Sean nvu 3ſequãtu t ita de tpen ex diuti⸗ .(Deſe ntem.
lsnli⸗ ſecuncun ac ſi ſoſequ oPetet! ſp mibo au manes exd ſt occiden latere.
ſbis ut ſubicit. vtute . hoꝝ qꝗᷣ Eqᷓnõe 4 omid a⸗ manes rum⸗ p. Strec tſep⸗
ie ebk e then rnckgnii E erreſnen Tehtangs le nenee r be⸗
ſaſoſt id eſt ſeit ac. q; nec! ia lauda itudĩez bo aüt le e ccat. m tentrioneal. fi.
8iine inſticã. rü iuſticia ntuckez icia ſo bo tat q ten ro. C. ⸗
Silir ut ſubicit nſticiã cu iuſtie in qgua foꝛ ſo iuſticia eputate 32 ut. eec. aP⸗
e ntLainaſete, ipreg alaſticia, aosi nuaſhn Etoete⸗ Saſer ieaſe
meipis · . in armis ea 12 5 ipi qua ẽtes hoc . aloqjturir ⸗
znng n0 ceſſaaꝛa. Pat orundâ tur os ꝗᷣ potẽ⸗ lente oꝛdĩariũ
npeſc nouoo⸗ indulta ſubtrahat 6 quorun . otra ec n eade po 7 ad extra .
inbong ſtulacõʒ aticas ſolũmõ n ſio quã in ſan agut no qillos. 1 icẽ. accur · o⸗
DPragm. ⸗ o ſolt cca 6. tur ag lem qꝗᷓ 3 indie aru. po⸗
00 ſcalicet p h i fieto etes Ote⸗ an nte ſo bo tem ecum⸗ lligi
6 . . 7„ . e —„ SpPnt † mtell
rifc Kenag a;3 bonoꝛũ! miuets m aſeqñt derãtes 9 eſt ſtricte intel
lel grs a. fis prucijs deo ea ti oſider maum te umiaru q
and el cedente ſiones cu nris ꝓpu enti de »Ne 0Oc - iſtima „. 1 = Pecum. aliſ
ſt ariirra, laee foꝛtitu⸗ UHo ẽ ex mmibo bn ſiẽ de aln
fbio⸗ bSerenones⸗ lege p et ad . re leg ipimus oſmmi inferius ſtricte
n rana⸗ wrrebrare er ice iudi⸗ Poner Papſnus oimt erius i⸗
dito facile m ꝛro bo deducẽ in ꝛtea p icibo geuq; rebout t· C· de p
amms. b melälenitees . o nte de mo⸗ wꝛ 71 dici ipitur u ma
ogre lib; tiur gob dme de ꝛtẽ plut . in pücijs ſcept l.i. et. ff. vel
ut j. opo lraſ alij mꝓ uint ſcẽ bat l·i. et 8. Ci
re ut fi. ſit cammus n ſacras icaſ obed 2 ue a . ſi filin et qð
1. Ci. „ 8 0 0 ne q ce8 t ſumi et q⸗
cloſci i. Berrigt.ne n3 alij ſa matica nris ſa dicõ ſcen⸗ arge Hr ſum na et
4 re unaq; rag 1 uer ue de large edeterrna
ſeod a! da ſaeueure ul ia alij p iudicũ Vm ideta qu tro⸗ ſubiẽ hue ſ huiuſ
gdltG = Puileg lnpᷣcepta in⸗ ntemv egq ex vtro⸗ 1 B ual huii
lin mas alnp alns adin de ſolem iſq; in 6 cete 5nã pecu
air linqñe meys 6 de alias mmones n de 6* ut v 3 ci mevbi vnig. l.
ne n ena uidẽ hones ⸗ late ẽ ut vf in ꝗᷓ pe m ue me .
att cuue r ſe velle Ainc 8 occano mep cBie linqt ã ſue ut. ff. de co⸗
u Kn EEennincii⸗ „* e gut Ml l laga⸗ gräd arimm reus Rnries. Ene
RD . xtran ubus E extr ſin quo ar Pe iliter u
fn m qm eys et 2 2 imq amliter am
n. cias! Ul t qᷣ en „ li⸗ D atur die eti
iſten i uerunt. d eſt ſe ſmulãz atit à ali⸗ erimſe vuem ſb icit ho
. deliqu ulãt. re la pa o erni iſta ut
ſam aeſſe bz n rgenn
⸗ „ „ mu 1.
ſrß⸗ Wrma . it in mala pte. e.
. naa inke ſuſtinnit in ma d.non den
on ſcʒ Nrl⸗ u ere mierſog

uel⸗ accur
ſolam alias ſuam
Er ias ſo

4L. 5„ 6 inu D
ẽq ibinõ
L. ο

com p̃hendi er remitti etiam violenter ut ꝗ. ut nulli iudi.

Eſi vero quis ↄpᷣhenſoꝛenõ erigit E ãmodo queſtio an

hec oſtõ loq̃tur de crmm

bo uel nõ.nã vere loq;tur de crimi

mba ut hic er · g· in rubca · licʒ qdã ut. M. dixer̃t contra ꝙ
nõ loq̃tur in crmmĩbomſi crimialiter ageretur quaſi ſatis
ſufficiãt vetera iura ſ̊ certe gnalius loqtur necvult tãtũ

dicere noua mmo e⸗
tiam vetera recitat
heco ſtõ ut.ſtatiʒ

GBicit· H enĩ ſubicit

apð pᷣced ẽtes aꝛc̃.
2 De texrra. et qdᷣ
mdiſtincte dicit
ſtatim diuidit ꝛ di
ſtin guit ſiue de ꝓp⸗
etaten c·
eterminis de

ꝗuibo a gitur fimu

regũdoꝛæ ut inpo

nãtura diſtm guã⸗
tur ut · ff. fimũ regũ
.l. ij. in ſi · et. l. imj. et· l.
ſi irrupcõne · Cfiñ ·
Itẽ agitur pecum⸗

ariter ad penaʒl.

aur· p· l.agrariã nn
ponendã ſi dicãt᷑
ab alio termim de⸗

jecti · ut.ff. de ternmn

no amo:ag raria
nec tollitur vnuũ in⸗

diciũ pꝑ aliud cũ dẽ⸗

tur ꝓpter rẽ famili
arẽ ut. C· qñ actc·
p· cri · l.i. dxvnec tam
vna intẽtatur alte
ra ceſſat ut · ff. de pu

er. ff. vi bo. rap.l. ij.

Ci. et dixi inſti. de
C¶ de ꝓprietate · i.
dynnio p reiven · dire
ctã uel vtilẽ uel pu
blicianã uel etiam

hꝛeditatis peticõʒ

