cut nee domus poſ
ſeſſio utꝗj.l. ꝓxia;
1 unen⸗Tpſo⸗
nalia utl. ꝓx no ·
Vm neq; · me
moꝛatis · tunc
eni cogeremim ut
J. e.ciues. .
n Solã · ſc; ſmep⸗
uilegio ciuitati da⸗
to aut laribus non

traſlatis ut. ff · e. li⸗

bertus . Eſola na⸗
tio · et cl · ꝓx · ciue ·

o ( Decurionis · ut
q; mutineis emit
domu a decurione
bonoñ · ꝑ qðᷣ vide⸗
batur facilius fie⸗
ri boñ· mumceꝑs·

imomilia ꝓbijs poſſeſſ
ut j. de muli erib in quo

bñtes in ciuitate illa d⸗

blimn a ( Oꝛiginis.prne vel ꝓprie nõ mr̃neut.s.ti·i.iſios. vel ſũmã rerũ hr̃e ut et.s.ubiſen a. vel cla.l. ij. et faẽ.ff.
i b Golutate. ſuple vel aljs rcõmbovel modis utꝗ.e· de inð. ß et ſi ſuſcepit. Eſi ea res.et qj.de hijs qͥ ſpon.mu.l.
l.ciues·:q/ d.nõ ſola poſſeſſio ut ·s.e.cũ neq;· Itẽ nõ ſola iij ·m fi. etde. v. ſig. l. in lege. jeſt qð facit eũ recedè aut
ale habitatiout.s. æ.l.eſt verũ.nõ oꝛigo materna · ut. g · ti · i · 8 C2 duocet . ſ. eũ nã ſi anqͥd ammo redeũdi ei dᷣ: pe⸗
ii⸗ ſilios · yliapſonaliaals ſecus ut.s.e. cũ neq;· et fa.s· vegrinari ut h̊ aut nõ tüc eſt ſme domicilio ut · ff. e· ſi qᷣs
fitn c Tiait de teſta. ñ nõ ſp eciali · et · ff. e. livtus. Eſola. mſtructus. ⸗ urbe.roma veteri velnoua. i Gi⸗
n, ſ es ſdie muricepo eſt gemis ſciuis vincola ſũt , Enatoꝛes ·tetur · et hñt et ßmnn retinẽt quo ad
ae⸗ ſſpecies ut col noꝛes nõ mune⸗
ligitur.ff·ad mum⸗ ra ut. ff· de ſenat! l.
Jipa Lizct ff- nir. . H P. ct · f. o. muicepſ.
deu et ho · l. etia er lo re eſt ſi eregrmart Vi 4 etur virã poſtea ſ. Oꝛntæ fĩ erit. et no. do micilii i 1
l End ivelpfna⸗ ſi redijt pegrmari iam poꝛe digmtate puate po⸗ irare Dnene
di ee os ce * deſltice⸗ mpatoꝛ. ſterioꝛis mariti ſequantur ſq rone ↄnis pkie
gei loꝛig ine· Itẽ ma⸗ — ☛ Enatoꝛes in ſacra tiſ odicõnẽ et dom cilia muta nõ eſt eiuis. ut . ff.
dnn numiſſione. ſ. de ſe hma urbe domncilu digm mus. De mun eriboa bono ce.l. roma. ſed quo
Nntg vel ð pr̃e fcã ut.ff. s pfe vid 2 S . . ad ̊ ut poſſit ibi
noͤfry c.aſſumptio · Ep· tatis re v entur. C. ribo no ↄ tinua dis mter pa ouemiri. b.
giſr et. l. filij. m pn. et · l. Vlieres honoꝛe ma trẽ et nil ui. et de mteruallis. Vlieres. eri⸗
Ptt et ſi a plunbo maũ⸗ Rerenobilitannis H mun ruſcant ema c. ſ et
fFin mmttatur oĩm oꝛigi KaReli, ee Wet nores eminen mater p filiũ ſi fliꝰ
m nẽ ſequitur. ut. ff · e⸗ ex eoꝛ pſona ſtatuimus. „ cu pr et filius de⸗ vult et nurus ꝑ ſo
niſdc⸗ ſi quis a pluribus. ¶ Si aut minoꝛis oꝛdĩs curiones ſut in eadẽ domo crũ ſed nõ ſoꝛoꝛ p
tht Ite allectione.i. des — SJ fratreʒ nec filia ſa⸗
nelie latione honoꝛis in dijs pfis ut ĩ aut·
ins aliqua ciuitate · ut de ↄſul:· Gſvero. et
inal ·l.ꝓxi: Inde dñr allecti.i.elẽ. ut.ff de int᷑. immu.l.pe. facit ꝗ.de dig.f.mulieres ·et f.de ſena.l.femine.
ſdol in fi· Quid ergo de rufino guaſco ptãte bonoñ Hñ. py. m Statuimus. ut er · ff. de iuð. exigẽ.et · ff· ad mumcip ·
ſort idẽ/vel dic allectõne ſcʒ de milite electo ubi ſtip ẽdia me filij · et .· l· fi. n. et · l. de inre . Gfi. H
nmno ret ut · ff. e.l.mumceps· ¶f tẽ adopcõe ſcʒ qᷓ; diun durat n ¶ Prinate ut et dictis·łet in autte nup. Gnõ tñ.
ten adoptio.ut:ff.ad mumicip·lodie. Efi Incola vero ðꝛ 0 Piramua nid adpᷣmã ptẽ vel dic etiã ad ſcdᷣaʒ
pr i. valde colẽs et venerãs ꝓiũciã m quã ſe ↄtulit utpote nã ſequituro di cõnẽ ſcdi maritivel viri et nõ p̃m ad qð
nt cũ pter eã aliã reliquit ut tñ ſi utrobiq; equaliter domi no · S· ti · i. Loꝛigine. Itẽ facit · s· de nup.l. cůte.
cli⸗ eiliũ h ut · f.e.lł.libero.et.laſſump tio. viriſi et fit inco ub5. (De honoꝛibo. rõne oꝛigims er domicilij deſerũ⸗
nape la etiã ſi m territoꝛio ſe ↄferat. utff. de.v.ſig.ſi pupillus. tur honoꝛes et munera de hijs dicit ut nõ ↄtinuctur ſ̊ ne
oti Emcolaſet nota ꝙ incola fit ſo lo aĩo et fa cto eius qui pp etuo excuſentur.ideo ſubicit de interuallis.
acquirit dmciliũ at ciuis fit vel aſterius cõſenſu tm vel Icut honoes/honoꝛ eſt admmmiſtratio rei publi
ole ſuo et alterius ut mp̃dẽis exẽplis in pnᷣ. huius· leer ßm ce cũ gradudignitatis:et q als eſt cũ ſuptu ali
rt⸗ hoc rõne pr̃ie onis fit ciuis ut.ff. ę. roma/ðʒ muli ere vi⸗ as ſme ſũptuut.ff de mu.et ho.l.honoꝛ.id eo Hie
neger detur oõtra q; fit mœla. ut.ff. ad mumci¶̃ ·l.f. En. et do⸗ loquitur de utroq; in pn.l. Quid aũt ſi ſpõte vellet ↄtinu
toct micili ðᷣ ſoꝛtiiut j.e. l. fi· et tñ ex alterius etiã facto pẽ are· Fenñ. nõ p̃t mñ cũ eſt mopia.tũc enĩ pᷣt et cogitur. ut
mmmt dt mr momũů. ß mproprie ibi ðꝛ incola nam ciuis fit · ff. de mu. et ho· l.honoe · penul. et. l. . et qiu facit in.l.iu
Süt aut quidꝗ modi quibo nec ciunis nec incola fit et tñ liã ambitus incidit.ut·S·ad.l.inl.ambil.iĩ. A pdẽis ex⸗
in⸗ ibi ↄuemtur ut rõne ↄtractus: Itẽ rõne oꝛdinis clerica⸗ cipe decurionatũ qui quãuis hono: ſit ab alns nõ p̃ſtat
tcttan tus et roõne poſſeſſioms ut noff. de inð.heres abſens. G vacacnẽ · ut · ff. de vaca. mu. l.a decurionatu Itẽ qð de mu
eeq iſſß quid ſi qus eſt ciuis vel meola duobo lociſ· vel alte nere ſubicit de mixto dicit · Itẽ et de munere pſonali die
elH ro ciuis alio mela:et ab utraq; ciuitate vocatur ad mu⸗ qnd ſit. ut · ff. de mu. et· ho · l. ij. Ci. nõ de pĩrimomali me⸗
m nem ſeñ.qui prioꝛ vocat pᷣ fertur ut. ff. de indð. qui prioꝛ. ro dicit· nã ibi ↄ tinue ſubeũtur excuſacõne omi erſſante
clk Auig ſi ſimul. ſen. ſi ad oꝛigims terrã ille p fertur. ut. ff. utꝗ.ti·i.p totũ. Itõaꝛ de illo munẽ qð pncipalr pbᷣlicã uti⸗
H e.lihtuſ. p ſeptio/als foꝛte innicẽ ſe impediẽt donec cõ litatẽ tã git de hẽs multa exẽplaff.de mu.⁊ho.li.fi⸗
thͤ uemãt ut. f.· de leg . · l. Hiuſ . C·f ct deuſuf · atiẽs duobo. in pnᷣ.Si aut pᷣuatũ pnᷣcipalr ↄtigeret ut tutela cura. tũc
ee vel ſoꝛtiri eos opoꝛtebit. ar. S. ↄũia de leg . l. fi. et de inð · nec ipa ab alnſutꝗᷓ.de excu.mu.l· ijj nec alia abillis nůᷣ in
Nfoe . l. h cũ ambo/ vel gratificacõm locus eſt ut. ff. de reli g.l· caſu uſq; ad ã nũut inſt.de excu · tu · Citẽ qͥ rei. itẽ alio ut
d⸗ ſi· er de leg . i. l. ſi quis ſeruũ. Eſ inter. et .· ff. de condiẽimde in · e. ti · Equi tutelã. jquib⸗ eligũtur ad honoꝛel · ut. g. de
HH plane · ut electus eligat vel defertur nobili oꝛi et maioꝛi q ( Becuriones · ex⸗ decur · ad ſbᷣeũ da. ſß quõ erãt ſimul
ciuitati it ar· in aut· de here· et fal. ſi quis aũt nõ· et in in honoꝛe decurionatus tñ hocipᷣm 66 ꝓhibʒ · ſeñ . ſme ſũp
NO aut · de defen. ciui . internm. et. ff. de fyinſtr. lfi. et. C de na tu eſt decurionatus miſ ad aliud munus vel honoꝛẽvoce
64 tura. li · l. ſi quis · vel qð ẽverius ei ſeruies q minomunug tur . vel m elius ſpẽale eſt in decurionatu ut. S· dixi.
nmpomt ar.s.qui bo· c. poſ.l.fiiet de pact.lmaioꝛẽ/ Itẽ r ¶ Domo cõtinuatio dicitur quãdo idẽ denuo vocatur.
eie quo ad q̃d ciuis eſt vel mela.ſeñ ut.no. ff. e· aſſumpcõ· Itẽ qñ pater poſt filiũ.· itẽ qñ ecõuerſo·idẽ multo ma giſ
Efilius. -i .am mũ habitãdip petuo et habitat.nã fa ſi ſemel vocetur et ſic filius pꝑ patrẽ et econu erſo ut hie
. aré. cto opus elſt. ut. ff. e.l· cmiciliũ et hic ſi non qð eſt ſi eſt m ptãte non als utꝗj.de filjs et quẽadmodũ
lr habeat ibi maioꝛẽ partẽ rerũ · ,ma etiã ſi non habeat parẽ: p hijs · l.ij. Itẽ nõ frater pꝑ fratrẽ utꝗj.l. ſi mſ eſſent

Suũmã.i.maximã et ðꝛ ſum⸗ alibiplus.ut. ff. e. aſ⸗
ſũptio. ficñc & ſufficit alterũ hoxe. ſ. vel larẽ cõſtituere

in ptãte eiuſdẽ ut hic q in vna domo ſüut . ut. ff. de mu · et
tH..l·iij · ſi duo tꝑa.que ſũt jj.l. x

a Mo alijs: etiã filio p pr̃eʒ vel ecõuerſo nõ ꝓ deſt quo onus.·ẽt ſie in hoc titulo.tercio officiũ et ſie.S. ti. i.i.et.f. nun
ad mteruallamũſi eſſ honoꝛ cũ ſũptuvel munus mixtum⸗ de . v. ſig.l:munꝰ.tribo mo dis·et.l inter donũ. et. l. munus 1P
q; tũc ad interualla ꝓdeſt vnus alteri ut· ff· de legacõm⸗ eerl Pupills. Emunꝰ.Itẽ diſtingue ꝙ munꝰalind
bus · filio·ſe & in ↄtinuacõne nõ diſtin guitur · ſt eũ ſũp ſonale alind primomale aliud mixtũ·pſonalecu ſollich⸗ ſo
tu honoꝛ vel munus vel nõ.vel in ſeipᷣo vel in pr̃e ꝛ filio i⸗

tudme pr̃momale cũ diſp ẽdio rerũ · mxtũ cũ utroq; qðᷣ

ut mpPn. l. Sz in interuallis diſtinguitur · aut de ſeipo ad diep exẽplaut:ff. e. l.i · etr · l. fi. pñ· et. Epr̃im oĩoꝛe. et. G m
ſeip̃ᷣmet ſc idẽ ut nõ diſtin guatur an filio ꝑ patrevele⸗ mixta · pſonalia reſpicũt pꝓpᷣlicq utilitatẽ pncipalr ut le⸗ e
nene ie diſ⸗ gatio ad cenſus vł 6
ſme it dietũ eſt. . . . . beren ntria D n
py · dixit etiã coe⸗ continuari no opoꝛtet ita ant bona mimme ꝓ deſſe primomale aliud
tantacoe que al me vacacõnũ cõ ceſſa tpa nõ frequẽtet oſtitutũ ẽ.¶ Sa mducitur pſomſp ſit⸗
terpfem er kliñ di⸗ ins pdeſſe pnñt ꝙ; pns qᷓ 1 rreb⸗ er hoe ti ciui⸗ 1
ſtingui ſit cũ ſůptu alns deliep q Hijs q ne hijs mſſis qin nec du bus et meolis als aim
vel ſmeꝑ·lł pᷣdictã. ad eoſdẽ vl alios hbono⸗ functi muneribo ad beci⸗ i5is poſſeſſiomby
filio⸗ res eadẽq; wil alia mune⸗ don ei oſtituti wocari debẽt et hoe in anenige⸗ Re
b Munem . idẽ ſe de cãtu mfan s e 7,1. nis qui modo h a⸗ nnle
de munẽ ad hono⸗ denuo vaaich. nn⸗ An. wos ſi ad obſequiũ ciiuli⸗ liqd poſſident. uit eli
rem vel erõtm ad te wro Rlio quẽ decurionẽ um munerũ r peit paruiſ⸗ ff. e.l. epto. Efi. S
qð. s · de decur. l. qs eſſe voluiſti. quãq; ſidem ſe ne interim mterpellem⸗ et. 8. de ãno. et tri ⸗ R
tamet· ff· de vacac. tuã m woſterũù aſtry eirrr 1 EU bu.l. nj. ct j. e. l. ij. t
mune. l. eos · Ci . a m po erit nmxer S m pᷣſes ꝓuncie ꝓ udebit. 9 Pilia. oia ge
Mhxeris ta⸗ eñ onena ſuſt inẽ nõ coge⸗ Re muneriby primomoꝛx. perſonalia ns
. F-ndnmnen ris · cũ ad ea que mãdari Juilia mu LQH mpꝛ. primoma⸗ N
r m pn-dep nt wo luͤtatẽ dediſſe vide nera p oꝛ dineʒ ꝓ ſin et mirta cluttte i
vonatg. Ffutern hbonoꝛibo ad eoſ⸗ ſuſtmmẽda ſit. Ede. de omib muneddd
du elt mfans q nõ / Oi eg iasZnet a. „N „Ee — “ ſ
ſumitur Pic plolo & bonoes quiquenn Da⸗ . Vnera gprmmonyzs Rineen aad. ſona⸗ Nep
infante. S; Hie in⸗ tur vacacõ. trienij vero ad pᷣlice utlitatis gra indi⸗ foꝛtue iout ſolu⸗· It
fans vᷣ mœ xxv · alios legacõne auũt pfun⸗ cũtur ab oĩbo ſb euda ſt. marddit aliquẽ di. i
e vofirehe dren⸗ ctis biẽnij vacatio oceſſa WM immum⸗ Fmpꝛ. nitẽ vel puiduʒ. ut tr
riout. ff. ad mum⸗ eſt npator. tatẽ mun erũ publi⸗ Scater Fven . R
cip· l. luciuf· ¶ꝓm⸗ . Nterualla tepoꝛu 9 QW oſecuti ſut onera pri⸗ l.Hnoꝛes. ct · f. e.
fante· et als incipit mvmus pſona locu habet momoꝛ ſuſtinẽ debẽt. in l.honoꝛ. de hono me
lex infante. er d. fratribo liczoina poſſide⸗ be ; ribo. er de albo ſeri. nnad
murer wradre p atribo licz onia qubo cauſis a hoſpites ſuit lz fae de miri ſtoi
lica. ij. Reñ · ut. ff. e. l.inj. Ep ſel. ufe
e ¶ Volũtatẽ· taai er l. honoꝛes· de, gaiſe
ta vel exp̃ſſam at . demeropfimoma mnt
hoc ꝙ ifans ſit deurio nõ poteſt mandari. liut ꝑ oꝛdinẽ·i· nõ vmi tãtũ graua bitur ut alius leu etrtuir miſ
3s demir. Irõ m facultates ut :ti.·i·l. ü. nl
ct H· l.nauicularn-et fa cit ꝓ hoc qð excipit de lega nera. indicũtur. que olĩm exoꝛdinari ie ſut balt
to qy elt munus ut · ft de mi et o. l f. Clegati. ſrnia ut,s deſicpindictotnn. e ſie nni⸗
g gano Bterſo decurionatũ vocetur ut · s. l. p omibo:etiã aliem gems dũmõ etiã aliquid poſ⸗ H
AH Hnñ in ſubſidiſut no a-l. px. 2 ð”. ſideãt ibi ut no· in ſeica.et fac̃.s.de vecti g. oĩm.erqᷓ.l. px. W
bMegacone.remotanõ ima utꝗᷓ. de leg acõ ·l. · itẽ et · le neq; · et . l. ꝓpfeſſio.et.l. etiã.· et. l.pr̃momoꝛæ · et · l. f. Oh
ad ſeipᷣm nõ ad aliũ etiã filiũ ut·ff.de lega cõ.l.filio.ert.l.ſᷣ Si immumtatẽ· no. ghaliter mmmumtate oceſſap⸗ .
liuſ. et. l. paulus rndit in pn.let. impatoꝛ. Itẽ facit · ff. ſonalia munern remitti ut ꝗᷓ. de excu.mu. p totũ. et thr
admumcip libertus. p̃ſcriptio. er.l. diuns · ff. de iut · immu. et vaca. mu.p totũ.ſ̊ nõ primomalia ut tin
Nter alla aue mnt g.l. d⸗ us tno oli. 1 Hh̊ q̃ͥ duob modis relaxãtur vel ſpẽaliↄceſſone pr̃ᷣmo⸗ n
3s maliũ vel alicuius prpnmomalis ut ·ff. de va. mi · l.· ſüt mu ſti
Ce wi Sõ abnc. g. li 8i icte nune dn nera:et ·de hijs qui a pnᷣ. vac.l.i.vellege ſepᷣta.ut mgñ̃. in
ES i er Ozae om liberali artiũ: doctoꝛes legũ. gmatici · oꝛatoꝛes· medici A
bonoꝛe við idẽ qð in fratriba ſᷣm py.q; ipᷣifrẽs dñr ut B —mi miet, Su-. g& matici.· oαοαε0ρε. n ſne
2.- . rn. es urt er phi quibo remittitur munus cipiẽdi ut.ff. ſ
ff.· ꝓ ſoc̃. verũ. Sʒ ↄtra vidi q onus eſt ↄiie qð nõ ẽ m ,E. .i. 4 ß. er . de Pfel me e te ihurm Sn
cct. Ei Ewomn. ſmehſe 5 n Key⸗ . ijs ne mãt tributoꝛæ exactoꝛ es · ut· ff. de p̃ml.vetera.l. fi· n
m ¶ SHane· oſtrue. ſanep̃ſes micie. ꝓnidebit ne interim Idẽ in aljs q̃ nõ primomis indicũtur nt ff. de vaca. mu · ſ
c et hoc dico niſſis.id eſt vocatis qͥ necꝛc᷑·vel ad mu⸗ l. hijs mun eribo Jtõ cl mi 3 ... t mu⸗ eon
nus qò in idẽrecidit ad qd ti. j.l. ij et · S· de decur. l. lonjs muneri clerici ut. s. de eßis er cle · l. · Itẽ mu ge
äs lieres nõ ſut eũt coꝛpalia licʒ ſmt pr̃imomalia q; nix⸗ Kn
aubele e nEpenut⸗ dey onalibo dixit. t. ta qð dicas ſᷣm py·ſcʒ ãmimſtrada ſẽnec minoꝛeſut · ff. N
moniſborpiomunun Mirnbo monie wio wn . i e.lneq;ad diſtĩctõ nẽ quã feci ſup ſeica.ff. de excu. mi/
l t. cdo T Hoſpites recipiẽdi quod eſt primomaleutꝗᷓ liij. OA

N munug. Itẽ facit. ff. e. Fpto. C fi· faliquis excuſacõnez
ulnnn On vidᷣʒ. curiales. i· curialiũ· pſonaliũ ſ certe imo
ne — A ¶ Decreuit · cũ foꝛte p̃tẽdẽt: male decreuit q eſt
ien pfſonale ut. ff. el. fi-m pnᷣ· So ut ,b.
in 1 . 5ne n soſ-
N e ¶iqua. ſũptu publico ſine apellacõne nõ reſein
re ditur ut.s.ſmniam reſcin.nõ poſſe.l.fi. er de fruc . et. litiũ ex
ukr pen.łinj et ad trebelł·ſeruo.in · Gcũ p̃toꝛ e.s.· de poſtulſ
ipinn d (Permanet. ſey
ke yĩnnom⸗ 3]⁰0reeipiẽdi. Q mpꝛ.
detit ſcpto · Cfi. et deva⸗ viclemur a bboꝛ⸗
nchſe aẽ mu c. ſũt mine rere rõne ſnia qua pᷣſes ꝓ
Fſin e ſecs in ſona· uncie equos curiales a⸗-
1ahenie bo ut . 51 „ßpfima-⸗
nen numeiſb e. lie ſ len eno pſona b prmo⸗
ud e. 1.ii⸗C quauis. m eſſe decreuit. er tñn in⸗
ng ue ſut otra. iqua eſſ · omiſſo a te agpel
en Redneig n⸗ lacis auxilio neceſſario
leſ 0 . . .
legũ petenti reſti manet. Em P2.
ſni tuconẽ imn jntegru. Eq; tꝑe etatis neq;
imnn 5 Sars iece numero ſiberoꝛ a mune⸗
oi 0 102. xcUII . — er . n= „
kane aß a pfunoma⸗ ribo qᷓ primomoꝝ ſut ex⸗
⸗ libo non ut . et. ff. cuſacõ nem quis hrep̃t.
Rwih de vaea · mi.l. in ho⸗ oſelſio et pꝛ.
* noꝛibe· philoſo ſideriũ tuũ in ſo
us recipisdiut-ꝛ. 1 diſcrepaat nã cũ philoſo⸗
A no · l. qui immumta phũ te eſſe Ponas⸗ vm⸗
le· k. e facit . de pfel⸗ ceris auaricie cecitate et
Ai ſo. l.reddatur. 2
an Tia ſubinga⸗ rapacitate et onera q pri⸗
Eriut ea ſuſti⸗ momo tuo muiguntur.ſo
n ſeãt et perſoluat lus recuſare conaris.qd
non aũt ut ea exi⸗ 2 .
boſe gãt et ammiſtrẽt. fruſtra te fa c „ ceteroꝝ ex
enn ut. ff. e ad rem pu em plo poteris edoceri.
blica. ſic et m ver⸗ iam nnnoꝛ es eta⸗
8 rano ut. ff. de Puil ·
inn veter.l. i⸗ ſto quid Ate hatrmomonmu
lua djffert bec ab illa neribo ſb iugari ſolẽt. vn⸗
GH ne tpefa de intelligiſ te fruſtra ple
EHte illa m ſemli ut). nã immumtatẽ del derare
gqui eta. h in inuem — —
ihpt liut dicta. l. ad rẽ Amunen que impeſas ex
bize igut ſubire te neceſſe eſt.
lu latie ð: anterioꝛ v!-
ſant Pmus ſtaſia·i.ſtatio. vnde illi dũr hr̃e ꝓteſtaſã quipri
fimn mu locũ hñt in ſtatiom bo.p. S oluebãt & ꝓ ſe et ꝓ alijs
ſtn Alij dicũt ꝓtos·i. maioꝛ inde munus ꝓteſtaſie.i.ea p̃ſta
n tio que dabatur ex picia · i · qui ſtabat mai oꝛ inter ꝓcu
ece ratoꝛes p uncie · ut. ff. e · l. ſponte.
C acerdotiei. munus qð dabatur ei quip et ſacer⸗
on dotio totius ücle ut fe l ſp oͤe. /Re decaproticus pri
Nn ¶ Hecaprocie · i munus decimaꝛe? mus decẽ. ut. ff. e.l.
nl in. decaproticos.ſ tra.m.lj.fi· mixta.ubi ðꝛ mixtũ.
o 0. lle qui colligit mixtũ hʒ ille qui ſolnit omus primo⸗
ſie nij bit. vel eſt pr ut h.i. naturã prmonij hʒ.ẽ eniĩ mixtũ.
en t dcã. l. in. Edecaproticos ·et no· jm py. ꝙ decaprocienõ
ſtl Cpᷣcie dieẽ deb emꝰ ſie decapro ticos nõ eapraticos.
trimomox· ᷣ et ꝑſonalia munera ſexui cõ tĩgẽtia

——

*

—

.

no imcogruen tia ut de mulie. in quo lo/l.iet/fl ce.· I. iñ. .
coꝛpaha·et dic qͥ fũt prpĩmmomaliaut.s in ſei. et qð no.
mn. l. qui uinmmumitatẽ ynes. que Nadie ſũt oꝛdinarieut·ẽ

vaaantü indictö⸗

de ſupinditc.i.i.
oPoſſeſſoꝛes immobiliũ.
+’ (Ceteroſq;· ſe; mobiliũ poſſeſſo

jres cũde primonia⸗

i dicit.

q ¶ Pebere · excip e quoſdã im quibuſdã muneribo ut.s.·e.

Ec ꝓteſtaſie ¶dẽ.
vl ſacerdotie wl de⸗
caprocie munera coꝛpalia

ſut ß tin Eehnari eſſe nõ

amulieres etiã ſuſtine de⸗

exoꝛdmarias indi⸗
RKones ptin et pſidibo ſig⸗
ſicamus ut omes poſſeſſo⸗
res eeteroſq; ſciãt vuuemri
debẽ. qñq; quideʒ ea pfi⸗
monn munera eſſe cõſtet.
meritoq; ab omibo agno⸗

ſci debeãt quo facilius ob⸗
ſequijs pᷣlicis pareatur.

Quẽadmo dũ quilia mune
mindiçantur. mpatoꝛ.
m te curatoꝛẽ
ad cogendas an

llacõne int poſuiſſe ꝓpo⸗
nas pᷣſes ꝓuicie ſi alterui
cure creatu te eſſe aĩadu⸗

terit. ad aliem coꝛꝑis mu⸗
nera wo cari nõ ſmet · qꝛ eiꝰ

ptis oneribo rñdere debes

cui te attributü eſſe cme⸗

t
nem.

Pantũ ad bent.

garias creatüũ ap

no.
r ¶ Ab omibo. etiã
mlite et vetenmo
·n·G primomo⸗
rumet · Cab eius.
ubᷣ· ¶Quẽadmo
dũ cinilia mdicãt᷑·
cinilia dicũtur oĩa
ut. S· ti · i. l. i. in qni⸗
bus mſpicitur pſo
na eiꝰ qui nnpomt
munꝰ vl indicit q

hab eat illud offici

um ut. s· de iur. fiſ.
ſup creandis: et de
ſpicitur qð ẽ ꝗᷓ.l fi.
Tercio pſona cui
indicitur. Quarto
oꝛigo nataliũ.iũ
to facultates. S ex
to ↄſuetudo · ut.ff.
de mu et hono. l. ho
noꝛ· ¶de hon oꝛibo.
pſona.ſ ut ſit abi⸗

lis vel non excuſe⸗

tur · oꝛigo ut hono⸗
res ingenuoꝛenon

deferantur ihto ut

S· ad.l.iuł.vil cell.
A¶. i. facultas ut ſit
ſufficiẽs munèi in⸗

iũcto. JItem. vij. ut

po tioꝛes eligãtur.

ut. ff. de decur. l. ho⸗
noꝛes · Itẽ. vinj. qd

diciturꝗ.. l.ij. Jtom
ix·qð dꝛꝗᷓ.l.i. Deci

mo qð ð:ꝗj.l.penl.

Inpſonalibus eni
hec oſidernãtur ſed

nõ omia.

Sm te. cogendas i colligendas.

m prᷣmomanbus

¶ Angarias · i. opas.· ut · C. de ſa. ſanc. c. l. nemi⸗
nem ·. u ¶ Appellaconẽ.ꝗqᷓ fieri debʒut.ff. qñ ap.
i. Calia ca. ⸗re als curacõms. etẽ ſenſus ut in vno

x Cure als cu⸗ officio elcũs nõ eligatur ad aliud do⸗

—

nec fimatur pᷣmũ ut hic et 7ᷓ. de ſuſe
vaea·mu.il.fi ſ̃ et tüc habʒ interua
curie et eſt ſenſus ut decurio vmus

ptlLnennnd. et. ff. de

a ut . s· ti. ij · l. j. als Gẽ

munena ad que vocãtur alterius curie euriales ad qð F.
de Clle. illi.l.i. ¶. fi· oneri s vel.i.eiug curie oneriboac.

y ¶ Eius ptis · i. eius⸗

munen in eadeʒ cinitate võ tus fu erit n ec aꝓppareatad
qð pᷣ̃us.ſeñ.ſi idẽ ẽ noĩatoꝛ utriuſq; eius ſit electio q eli⸗-

git ut ar · ff·de excu. tu.l.ſi duas

m pnᷣ ñ aũt ſũtdiũſi tũc

curie non eligatur ad

ſ ſᷣm pᷣmũ intellectũ· q̃d ſi ad duo

dic ut no s de incoliſil. ciues ·

i

nemo venit nii habue
Aioribofunctosad que⸗ rit minoꝛeſ ut.f· de mu.
et ho.l.honoꝛ. gerẽdoꝛæ· et no· hic hr̃i mſpectõnẽ
aſcendẽdo-ut· ff.de miiet ho·l:ꝛut gradatim nõ deſcen⸗

dẽdo ↄferãtur honoꝛes ut hie· et ad hoc. ff · de neg . g. l · q
utilitor. Itẽ hec mſi ſit neceſſitas ut dcã ·l·honoꝛ.m hi

10 D en nera publica ſuſœ perunt.
P¶ Preſes. cuius ẽ . Eteram mpꝛ.
officiũ hoc facè ut 0 4 cũ poſſent ſe tu⸗
Fni ho.l. in 5„ eri im mumtate
5 qualitatem. bns cõceſſa decuriones ſe
imo ſi de quãtitate hieri m pria ſua malu erũt
fiſcaliũ collatoꝛ du redire ad excuſacõ eʒ qua
bitau erit elte m⸗ rreliqu erũt nõ pñt.·mſi cer
rone oſeſioni ta lege et pacto ſeruãd
ꝓ qua exigitur fl; ta lege et packo ſeruade
ealui deſcripeõnuz immunitatis wl pteʒ eius
aden Ea b ind oneris agnouerũt.
p locoꝛcepᷣm ꝓfer⸗ Di publici Emꝑꝛ.

re co guͦtur et fiſca⸗
liu oſtendẽ quanti

em te. ſ. decurionẽ ex quibo ad munera quis vocat

perlonalia et
mixta que pvᷣlica
utilitate pnᷣcipali „„
ter inducuntur · ut 6 ioꝛib⸗ bonoꝛibo fũ
ff. de decur. l. hono Kkoſ:ad minoꝛes de
08.84 Pijs qm. . 6 7 — —–☛, — —
e¶ Copia eſt ut et uori no opte rõis ẽ. Edẽ.
s.ti·ij.li.ct· ff. de Vm te omibo mune
mulet ho. l. honoꝛ. ribo functũu eſſe aſſe
C fi · als ſecus ut 2
K.wo mu. et w.l. it ueras ad eadẽ munera(ſi
gaadatim · E quoti alioꝛx ciuiũ copia eſt qin
ens⸗ Hn. obſequns ciuilibo fungi
r alind debuir be / ι Pnt) Peſpüce deuri te
interuallu ut. S.· ti · no pmittet. pꝛ.
r. rno hoe tra modũ ſũptuuʒ
u erit omes ut. 2. 17 3
de decur. l. alexãdri⸗ . munerib⸗ cimlib⸗ 82
is. uari leuatis alijs pᷣſes ꝓ⸗
Utra. H̊ bñ ex· icie nõ patietur. ß equa⸗
Rontg. Kice inte⸗ litatẽ tam iuris qᷓ ceſure
e¶ Suptuũ · faciis: Memoꝛ circa oꝛdinẽ cuſto
doꝛ nã facta ↄpu⸗ diat. De his qᷣſ te mu⸗

tatẽ ut ſᷣm equita⸗
tẽ publice delcrip⸗
cõms ꝓ viriba primonij poſſeſſoꝛes exigãtur uit in aut:
de colla · Chec aut iubemus · m py· Itẽ facit · S· de ãno.

et tri· l.m fraudẽ?· ti conſure de inre exigẽde vel in⸗
„ 2
¶ Oꝛdinẽ·eſt enĩ oꝛdo ut nuc pᷣmũ nũc aliud nũc ſmul

ſure. ꝓ eo? ris ſtricti cenſure equitatis.

equaliter nõ aũt ut vnũ tm ſp grnuetut et.s · ti · i. l. i.

ub. ( De bijs qui ſpõte mu. ꝛc᷑. dixit de cogendis nũe

deſpontaneis. et dicas ꝙ in munijs ſponte decurionatũ
ſuſcipiẽs omia munera decuriom miũgẽda ſubire coga⸗
tur miſi pacto inuetur.utꝗ.l.i.ſ̊ aliud munus ſuſapiens
m alijs nõ pᷣindicat ut.·l.ij.h̊ in eo ſic ſibi nõ filij ut.l.in.

et · iiij · mſi naturalis curie offeratur tunc etiã libe⸗
4 R ut ꝗj.l·fi · ¶fi. ⸗qualiterↄ cedãtur dic ut.s.ti.

. teram · ceſſa. q⸗ ij·lł qͥ immumtatẽ.hñt autẽ

muneris vacacõnẽ habz

et quedã priuilegia quoꝛe quedã filijs etiã dãtur ut. ff.

de Puil. vetera p totũ ·et · ff. de vaca. mu · in honoꝛibo. Eva
cacõnũ· ⸗cuſacõnẽ·quã ante habebãt et cui renũciare

¶ Ad ex⸗ vidẽtur accipiẽdo decurionatũ · ut ̊ etqj.l px.
et.l.inj/in hi· et. ff. de iure immu.l. ꝓnl. E fi. et de pᷣnil. vete.

.l.fi.in fi:et de vaca·mu.l.a deeurionatu .et ſũt ſilia de taci⸗

ta renũciacõne ut.ff.te vacmu ·l.añpnl. fret de noua.

· ſi quis de le. et de
opis li⸗ ſ. campa⸗
, „ nuſ. et . de tabul .
ſi aliquẽ honoꝛem excepto ij. Itẽno. no vem⸗
decurionatus ſponte ſuſce elien SSn
rit ob id ꝙ prie ſue uti⸗ reba cre · ſ qus iul
itatibo ceſſerit wel gloꝛie ĩma du.
cupiditate pauliſper ius 2 Ee vacto le
pbᷣlicũ relaxauerit ꝰ ꝑetẽs leren bec guentio
bnſiciũ nõ amnttit. Empꝑꝛ · ut. ff. de int.· immu⸗
ieaodicõi nõ obno⸗ Hitacis-j:etqje
r, „ — Nle⸗ N⸗
xius curiali quẽlibʒ n(Vonoris. alias
bonoꝛ ẽ ve munꝰ volũtate honoꝛis · et tüc dic
Aꝓpria in quacũqʒ geſſenrit imoi Honcre into
cuutate. nullũ puidiciũ cir tua o oneris et tuc
„ L e ptẽ. Et nõ ꝙ idẽ ẽ ſi
ca foꝛtunã ſuã ſtatũq; ſuſti mimums filio decu
neat ß tam ipe qᷓ; liberi ei⸗ rioni facto oſenſit
us aqin ex hys in poltera ee Ni. eip
ꝓꝙ creãdi ſut ab omi hmõ ic. l. eſt cõtra. in in⸗
nexu cum ſuis facultatibo ſti · de excu. tu. ECpe.

li beri aliemq; pmaneant.

. — 4e . Hale1 bin .
ita tñ ut ſi aliq functio vo⸗ e ublet. o⸗
lentibo eis fuerit muicta 2 mma ophen⸗
dit ut. f. de mun. t
Ho.l.fi · h ec oia.
¶ Habʒqd qua⸗

liter fit habel. S· e ·

ex qua neceſſe ſit aliquund
eos accipere. qð ex datani
bi pecuma in reliquis apð

eos remãſiſſe oſtiterit ſol l·i. acar. ſai
uentes etiã ſme ulla mole⸗ Copetẽs ſcz in
7. — 7. . . - alns vel etia m eo⸗
ſtia wl cõdicõms ſue foꝛ⸗ dem ſidenuo voce⸗
m dme diſcedãt. Si quis tur ut et. S. de excu ·
wro ex hbijs oma decurio: l. voluntei
— . ff.de pᷣuil · veter. l.
nü munera vel functiones iin ſrct⸗8. de epiſ.
wl honoꝛes nila immnẽte cc cle. aut pſbros ·
et J.l. ꝓ xi· m pnᷣci ·

et. f. de va. mu l.in

hononb⸗· Ga mu⸗
neris. Itẽ ad id qð dicit de decurionatu facit · C. de lati · li.

»

ol. l. i. Cß er qui dñs. ct .· ff. d penis. reſpiciẽdũ.

¶ Statũ · qui erat ut ad talia illi nõ co gerẽtur cũnoe

ciuis vel in cola ut.s. de incoł.l.cũ neq;: In alijs g̈ ſibi nõ

p̃indicat ut et· S.l. ꝓx.Sʒ quid ñ curialis erat et in alia ci
nitate talia egit. Gn reuocatur ad curiã ut · S. de decur. l. q

derelicta. ct. l. gnali· et. l. ſi quis decurio. Itẽ et tan q vilis
nõ habʒ pᷣuilegiũ ne ſubdatur toꝛmẽtis ut·J.d tab ir.
et ſic pᷣindicat ſibiin aliquo.et fa.ff· de va· muil· i. Cpnl ·

t neãt·ſi alia neceſſitas tñ eos nõ urgeat ·
u ¶ Accipe.ut opus puta publicũ extruat·
eerce alia ſcʒ munera ſubire nõ cogantur.
3¶ Ex hijs nõ obnoxijs cuie.

ibi eſt m marito

Si ↄdicõm curiali · nõ eni eſt curialis ſuue decurio

Sat
Gmune⸗
Ntqub⸗
Kid
Su.
anedeti
ſobft

Mdve
namial

tuqj⸗
for⸗
G

. ., r., Gnoeris.imiũ utur. ñ ↄceditur vacatio aut ſim⸗
iire 2 mma indiſtincte p qð fit mumceps nt ſubieit al⸗ Farn b tolemas ut et mili tia detur cui
7 lis. ꝛde decur. l. alexãdri⸗ Pliciter ut hic aut p ſc⸗
uhe lectione ut· S.de in co vAares. n ct 6 de de ceditirnnmunitas utff. te vaca· mul.penl.
rian b Patrẽ i· tecurionẽ v dicut⸗s.2 mis, „.1et a. de: duuo gna. Cũ & ſmnplr cõceditur exoꝛdinarias dutaxat
tkri,⸗ Osremanebit.nõ aũt Pi ut · S.· l·i. et cur.l.iij · ̊ im Ena 1 eult aens x impromio amg atibo in dictas
R S BSskrakteme d ken nre 8.te ordinanas nõ · i. que a legibo vel a ſena auſcõ ſul . vel cõ⸗
flid. ¶ Lege · i· pacto ſic.s.lij fi e¶ Properauimꝰ. ſie. 6. Nam⸗ 5 5 ſtitucõmbovel ali⸗
gdun f eeſſoeen J rcuſare nõ pᷣt qlia
n enm An neceſſit ate ſ̊ ſua ſponte p⸗ teuolutavel ex alia qcun⸗ ae niawanen
boſin mevel ſenten egerit eũ ꝓ ſua liberalita⸗ q; cauſa eid Ecurie debiuſ⸗ nariaut h. et. ff de
ltcöfn tia vel alio mõ ſuit Se . ſe pbeiur. Hoc i dẽ ſucceſſo vaẽ mu.l. in hono
lcd curialiſ ut.s.qũñ es te patre ciutatis mqᷓ vo⸗ betur. „ ribo. & qui munéil.
d qui.q̃r · pſ· l. · et. ij. lũtariis mumceps appa⸗ res curialib⸗ reddẽ mim i⸗ uen depen
. Poreõne. ut qꝛ rebit ſi et ei ̊ libuerit ſieri me dubitent illis ſeʒ q ſup momalibo eni ne⸗
en anteq eſß curialis oſtituiq; hac lege derer⸗ naturalibo ſiljs quos na mo ſe excuſat ut. ẽ
Portois fueceſſit curia li ſie ü tura lis pr̃ ſub hac lege cu⸗ de mu . pr̃i. l. ij. eum
bui mus. Pmpꝛ. turalis pr ſub ha 8 44 .
Aoleſ ) quartaz debuit Os ii ſiberi ea rie dedi tvel poſtea ded erit nrr.er. umm.
nimm curte⸗. 5 Qm uin 5 Nen . ree „ mumtatez. et. ff· de
iee P(Heteribo. ut. 5 na curialioſtituti poſtea ſe ut logitios ta ex teſtamẽ⸗ mu· er hon. l. f. ꝛ de
1Sanctömiveur obulerin an dẽ wlumus res heat nõ ſol wteibo le⸗ Smdla, Aene
in s de natur. her poſteritas eoꝛ nõ ſolũ gibo ß etiã nñis ſanctõꝛby nõ euitat ut qᷓ ha⸗
ſ aut. gubomo. n2. iam ꝓcreata ſ̃ etiã poſt ta diſtoſita ſut pnu lege ex⸗ benehonche oneri
i . ui E quis i⸗ lem deditionẽ ꝓcreanda cipiendis ut nõ ip̃i tin ſi⸗ ahlenſannen⸗
s Situr. les. ſeu bmõi ſoꝛtuna ſibera mane lij neamlen Brcaer his cttadidem de vaca.
e Matum es. c bit· ſiue ſpẽaliter ſub hbar ꝓcreandi mares pr miln i Turn Enn⸗
el 1 ubñſtetibo. b lege curie ſe obtulerĩt. ut/ quatur foꝛtuna baſtenb⸗ lamfauote pupil⸗
„* audivel filia nup⸗ ab hijs deſcẽdẽtes tali foꝛ — liberis mimme eti „ linõ euitat ut ff. de
unne ta eut, 2 ga tuna liberi pmaneant kue- quarta ps ſbe moꝛtui cu⸗ excu.tu·l. ſpawnẽ.
acffiltae or . nullã hmõi feeærint ment ne deputetur. Pe hijs qiu on leevor duet⸗
L ðn tel⸗nG⸗ aeX 11 „ J —— — ec⸗ momale . i⸗
ge iit⸗ Ffi⸗. onez nullo audẽte dicẽ q; Wunf. Rubif mp tat. ut. ff · de vacac.
NneH Wllus curi nati wlocepti poſt talẽ de⸗ Nunt. Hub: [ mpr. mu.l. jn honoꝛib.·
A urß diesnspfrabcteneſ. llus vachne Eqnimuneris.—
,e. .19 2 — „ aIS cur à ſſ& ertinẽs. quia
en Atecurionatil. quu debeãt. hoc enĩ ſpẽali QG tpꝑalẽ cunialis ac⸗ (Perineg:e ra
se n ¶ Qauſiſ no. tria bñficio alacrioꝛes omeg apiat mñ id foꝛte wris et naria et h abes va
3os bu⸗ Pbatis auſis annotato naria et mlegi⸗
coms muneris ſcz iuſmodi opitu acons o⸗⸗ Nà nr ens public Lmp. apel ems eur.
u ut pnᷣcepsocedat ſtituere ꝓperaumus.ta muneris publig? 4 txt ʒ. quẽadmo· ci⸗
m dat ſtbut ea ncci⸗ 5 me bonon bmoi de vacacõnẽ ea oti⸗ ub.(Dedecretis
aſ tatis ꝓbata ut h woꝛcoms bonoꝛvh Z J nere qnõlegenõ tecurionũ ſup im⸗
.8. 7 decur. l ne⸗ curioms quicũq; ſucceſſo n k Rön. mumtate qnbuſ⸗
nmo di en cuiliber res eiꝰ aliquã inqͥ etudinẽ ſenatuſcoſuliu nõ cõſtõm⸗ dam . nã et ſup alnſ
eene anaanfeue urneen. bus pncipũ mniũgütur me mrpomr ue ſup
enennibgeaed. eec riali uamine Frito rnſu eſt ad quã foꝛmã alienaconepchot⸗
lt ma ſubir i 42 oici Fuan Se n .. ſ. Fis acl curialiũ ut · S· de p⸗
NVevrxvaẽ mu. l.i. iĩ pni. ↄſeruãda eſt.et ſi quid de uiris ptines ſi cepe dijs cur. l. ij. et ſup
eE aftattag anf. functus wel ex ãmimſtratit /mmunera exoꝛdmaria a ma⸗ eligẽdo ſmdico vł
een — one curialium munerãũ wel 8 giſtranbo deuocani aſpel⸗ afoeſencli .
ſtn one munens pub one ad eã lacõne interpoſita poteis uch vnnenu
i⸗ lici dj mens pub ex quarta poꝛcone 4 a E one? 4 aho officiali. ut. s·
Ui dirit a auo co⸗ dem curiã ſemel vel ſepius apo pᷣſidẽ iuris rõmbus decur. l. . Jtõ ſup
“ ccecdatvaca tio nüc ſalarijs medicoꝛ⸗
voceſſa ob enir. cs er mgroꝛe lib erali⸗
ſrenunz lun n um artiũut. ff. e. l.
licum q inàmini ⸗ E- ziß. . nis et ſtatutis· ut·ff.e.l.f. Quid at
cct ho. lhonoꝛ· Gi. aliud puatü ut tutela qð etiã eſt publi n aeneut pr Zen⸗ i en ſtatutd enn poſne trro.dar
di quo ad quic. ut · inſti · de excu . tu · in pn · ius ſeñ · ym py · ſ ð tale .

4
— 2 6% „. . 2 „ — — . . 14 tt
pactovel renũciacõe tũc et ꝑ ſtatutũ quaſi quilibʒ renũ tio ꝓpter quã artari nõ debẽt ad ſubeũda muneraut f. ie
ciet als nõ.ad qð habes · C. de ꝓact·ſñi q̊s in oſcribẽdo. de vac. mu . l. i · i. keñ. et diſtingue ꝙ excuſacõ alia ẽ tpalis he
Xcep uis. antiſtiteſ ut m gr̃i nõ dico rep etitoꝛes: alia pſonalis ut · ff. de vaca. mu. l. is qui · et · l. in honoꝛibo.
b Fungũtur. et ſũt intra numerũut et · s · de epis Ciet · · de hjs qui a pn·alia ppetua· ut · ff. de vaca. mu.
et cle.pabolamet multo magis leguʒ do ctoꝛib⸗ l:penul.in pn Itẽ alia plena cum a muneribo tãtũ pfo⸗ e
it · de ꝓfel. l. medicos· ct · ff · de mu · et ho · l. f Cfi et die qy nalib excuſatur nõ aũt ab oneribo/plemoꝛ aũt cũ abo⸗ en
etiã in prrmomali neribo nõ tñ parn. yend
ten et imnmunitas momalibo ut. ff. de vunlin
ↄceſſa ſ mo do ſpe , , , .„. . . vaẽ miyl. i. Eij. t nlſ
cialiter dicatur i ctegi. de de cretis Leruri⸗ liũ nnmumtatẽ ſibi iure cõ ⸗ 4 Fenomnar. “ ſ
no. s· de mu· pr̃i·l. Lipimnmmum 3 Prm n imme rol⸗ et.l. P. duo. Ahkla m
qui immuntatez · on 1 1 d Aami. Mmp enn inme po Plemſſmma qᷣ ẽ etii e
cũ etiã de burſa da⸗ buldã oce ca Empz. unt. dem. qn a quibuſdã prſfi on
ri pñt decime · ut . ff· xceptis qui libe⸗ Rocuratoꝛes abſen⸗ momalibo excuſat
S in rn . raliũ ſtudioꝛx an urei publice cauſa mune ef nijo wno⸗ n
O 7 . — „ ℳ₰ — .₰ℳ —„ g. –— .„ * .
ſt umennſtatt wa tiſtites ſũt et qui rũ cuilii vacacõnẽ no Hñt. ettemu. ſo lſt. aan
re· ut. g · de hijs qui medẽedi cura fungũtur de⸗ Enatoꝛib im Ede. Cpenulporo ab v.
a pi va⸗ queẽ oo⸗ cto decurionũ immunitas MMmumtas ob hãc ꝓ⸗ anid ertelan 1 ſce⸗
·So.ſp eci ale in oee er ſaen † l3 iro e eminit · p. ſe le⸗ iu
be vubbo⸗, js & nemini tribui t. dẽ. ſeſſionẽ ſolã nullo iure coõ⸗ giſſe en ens no e⸗ 5
alins ̃ſtabit im. ſdis abicioſa decta ſſa ꝓbari t. Edẽ. ratoꝛ et auguſta q:· cant
mumtatẽ ſi opus ſacris ↄoſtõmbo re⸗ Egociantes veſtia⸗ dam talia ſubit ut inie
fuẽit · keñ . ſo lus pnñᷣ probãtur. De exculacõm⸗ rios Imtheones purpura⸗ J. de qubo mu. l . gan
ceps ut ibi dꝛ. 4 * . Pn et . S ut in ẽpt· ſpe. dh
dinisam⸗ bus mun r6-Empr. . rios parthicarios qgin de il. i. legitur. f. d bon
bicioſa· ut ſ Tiã hij qui nra uocõm nje deſeruiut viſu iure mmmu . l. ſo. mß
ent vu blien R. procuraſſe mon⸗ elt Fm wterẽ ↄſuetudinem rr e Bules nane
9 — — „ . . * (4/4-
largiatint⸗ K.e. ſtratur muneibo ab omi munere mmmunes m ſn. ecw mo⸗ “
am bicioſa. et noõ ey curialib⸗ q digmitati eoꝛx Lacet eſſe. La e. fel.l.medicos · nee
ie Bens bitad⸗ ngruut fungi debẽt. nullüũ omino uidicẽ ali genr
LCQ. . 7 . . — .» , — E P
debz ſenure ur 7 A VIductis firmi- Empꝛ. cetero ꝓcialibo inferẽ as nre— l
c. l. i. et. ff. euiuſ⸗ no et appollmario et cete⸗ dü aliquid in dicẽè ut ea tñ ſq pr̃momo.i. ad imd
õ ries pnjcip alibo antiocenſi ſedulo cũctkoꝝ ſtudio pe⸗ utilitatẽ. als nia. ſ. int
21805 Lalz ts ee ſ um aſtãtibo. ſabinus dixit ſitẽtur que canonis inſtinm Pfnnoma vene
vah reſcinditur tñ õäs gocia · et ſie eſt peu p⸗
qñq ut. fe. q ſe⸗ certis dig mtanbo dataa ti ſoꝛma oplectiui velno⸗ mſſemterim tndũ
mel. er facit. s· de afß no bis induigẽtia eſt mu⸗ ſtra clemẽtia decermt infe⸗ anmmitrant exuo⸗
ſeſſo · l. nemo.· et d· nerãũ cnuliũ et pſonaliũid rendavel delegacõne ſollẽ ſantur ut. ff. dac⸗ uml
eßis et clet. ſᷣ qui⸗ ʒ “ . eckoꝛib iter ſanci tepiſlo⸗ mi · tu · l. ãmimſtri⸗ llic
opoꝛ · opil. Eitẽ. et ſuit aut ex ſpoſitis hij er⸗ lis pcedẽtibo.h̃ᷣ ſi giud ur⸗ peuraſſe et facit ꝗ3. Pyn
Enae do hemas: go ad munena ciulia aut gere foꝛſitan cepit referri manaße. znd
ub.¶De er aaa lonalia nõ wocabuntur. ad celſitudmẽ niam ſtatui⸗ c acdoo,. (s
cõne muneru. quil BPtele ſollici Ekdẽ. mus et autoꝛẽ te hieri et eo f ¶ Derſonaliũ · nnö t⸗
e mun ais er Ptudo a mun eribo ci⸗ pſoluto reſerrad ſactiaʒ patrimoniozei . er
vit ncie v eon⸗ ibo non excuſat utpote nyam ut nobis iubentibus Goect Po lng.
ſis ꝓpter quas qᷓs nec tres ſmul miucke diu⸗ roboꝛetur.ſhi qius auũt uſur & (Protectonbo. in
1. 72* „ — g = r* . = ₰₰ „ . —
excu ſatur et dic ſaꝝ domuũ euiſmo dibñnfſi patoꝛia temeritate aliqd de hs habes ·. de utl
tuat anki, ſi eiñ p̃ᷣſtent. EFdẽõ. amplius fueit conatus ex⸗ eeet greet⸗
es als oſentire vi⸗ Praule mun erũ ciui igẽ obnoxius quadrupli ae etdep⸗ lnn
detur ut . ff. de vaca òòMM . poſlabo.li. t
muli· et. S. de ap. ¶ Ciuilia. p eodẽ n
hij . et ꝓ ſequatur . q cinilia ſut ut · ff ·

infra duos menſes. ut. S · de ap: l.ꝛ. licet et alij aliter legẽ de mu.l.fi. ¶hec omia. publica ſũt utilitate qd nõ eſt
