bras auri ſibi ipe obtulit. ampluis cogi pr̃em dare
e ¶ Facientẽ. ſez do⸗ 8 quinq; et. xſolas. Ded ſeðo filia migrarẽ mß in⸗ relige. de⸗ .— 90
tem. et hoc qñ pa⸗ quomã cõtigerat mulierẽ quãtũ ſuſtãtie virtus eſt. t(Prius · i primo nn
ctus eſ. lucrataʒ mediam antenu⸗ ſ̃ lucrũ qiudẽ pᷣoꝛis aſnu⸗ viro. in
Fencenle in ptialis donacõms parteʒ ptialis dona cõms habere u Aeer not
nbrene⸗rene m qiũq; et decẽ auri libris integ rũ tin wro pape a Auenen quis ex ar⸗ ie
b Aut. hᷓ̊ repete. exiſtentem. et pater neq́ᷓ⸗ pf̃e m ſcdᷣo oꝛdine dotem gentarijs: Gfi· nã un
queſitũ eſt ce⸗ quã de ſuo obtulit· xxx. li⸗ quãtũ ſubſtãtie eius mẽ⸗ 4 emaernies
r onenoregte. bras.ſed quude qnq; etx· ſura ſuſcepit. palã enſẽ ld utc wepbacl er n
i (Alienata ẽ·no⸗ ip̃ e · qu decim wro ex lu⸗ boc lucrũ qð ex annupti⸗ pſona ac. i
ta dotẽ eſſe alienatã ero mulieris. non uuſtum ali dicimus donacõne cu⸗ x (Suſcepit· nota uft
a patris Gſtanti⸗ igitur eſtimauimus H eſſe · ius ſolum ei uſum damus pticulariſ e; mta m⸗
et ſic nõ eſſe imn bo⸗ —ä 2 „ dimmucoõ · ſic · ff de me
ms pfis ut hie. et ſed ſmiliter in diuiſonem erx omi neceſſitate moꝛiẽs leg. .ſi beres in ,ki:· i
ff. de coll . do tis · l. i.· habere quidẽ eũ pᷣeipuum relſtituet filie· proprietatiꝰ ti · et. f. ad. l fal m n
in fieet · .fi. e · f ad· antenuptialis donacõms antenuptialis donacõms rcne. Cij. ſt
l.fal ꝓater· „ 2 „12.¾½ e y ¶ Moꝛiẽs· pater.
lucrum.ex paterms autẽ dñna omibo mo dis facta. J
A ee dee e. in

dc

. l
ſialſn

fun

enkie
opnüͤgg
nacone
yfr⸗
Cintnſtt

gtote

dügit
ſee .

rr.

etei

z

tſelt

ſser

,pn
firdoe⸗

d. Illud . pfe.
qñ pater o tulit
dotem. .2
d ¶ Matre . qn my
obtulit dotẽ · ac ·

C. de colla. dotis.

f (Si quideʒ · ex Hᷣ
verſiculo colli git
ꝙ locũ ha bet ſiue
pars viri ſit ivnea
q eſt in dcã · l· do tis·
aut dz cõ ferre aut
tãto mĩus accipe.
h ¶ Mulieri.ſcꝭ ad
reſticõnẽ dotis·
i (Legis. ↄdẽde-.
k (Dedmmus in l.
ubiac.
C· de in. dot · ub. et
el .· m rebo·m fſi.
bi mputet · ut. ff· de

re · iul · ꝙ ſi qs:

0 4 Incho ante. led
vidꝛ ꝙ; debeat ex⸗
pectari tãdin ꝙ nõ
ſit ſoluendo.ut.ff.
ſo · ma · ſ ↄſtante· qᷓ
eſt contra. ſo. hec
coꝛrigit illã ut illa
ᷣmiſtam intelliga⸗
tur · er hoc erit hm
oſuetudinẽ loquẽ⸗
di ſicut homĩes di⸗
cüt iſte cepit naui⸗
gare. ar. ff. de fund.
mſtruc.l. eu delani⸗
oms · Ca ſententia.
ðSʒ quid ſi ſo cero
data fuit et j̃e ver
gat ad inopiam.

ſñ· idẽ qð im marti⸗

to cüũ ſit ea dẽ equi⸗
tas. ut:C. ad.l.fal.

(lud quoq; ſancirene
eelſſarium eſtimaumus in
plurimis videlzainnume
ris reba qᷓntum.obtulit enĩ
pater dotez aut mater foꝛ⸗
teꝓ filia ſua· hanc autem
illa obtulit marito et deſun
ctus eſt vir nops.deinde
patre aut matre moꝛtuis
exigimir et q mipſit oferre
ſuam dotem aut mĩus tm
aecipere. Siquidem vir
idoneus eſt cauſa vndiq;
abſoluta eſt. Siwro nul⸗
lius alterius domma con⸗
ſiſtit illa mſi actõnum que
otra maritũ ſut. at ille mi⸗
nus idoneus ẽ.et obijcia⸗

tur mulieri ꝙ iam data ſit

dos ꝙ ea · illavero actõnez

c ferat nullũ habẽtez pe-

mitus effectuʒ legis cauſa
nobis digna putata ẽ. et
noimmus quidẽ iã in plu⸗
rimis iudiens durieiam
poſtea ſic uidicataʒ et mu
lierẽ coactã conferre dotẽ
ãcerte reputare ꝓ ſe datã
ex qua nullũ ei otigit omi⸗
no effectũ in ip̃is rebo reci⸗
pere. Flos autẽ ex alijs
nr̃is legibo iuuamus cau⸗
ſam.qua enĩ dedimus mu⸗
lieribo electõem et cõſtã⸗
te matrimonio ſimale res
maritus gubernet et acci⸗
pere easa gubnare et ſm
decentẽ mo dũ et ſicuti no⸗
ſtra cõſtimcõ dictt. ſi quið
ſue poteſtatis et perſecke
etatis mulier ẽ. lbim et cul
pam inferat cur mox viro
mchoante male ſbᷣſtantia
uti nõ pcepeit et auxiliata
eſt ſibi. ſic enĩ habinma e⸗
nat in collatioms ratione
ꝗprias res vndiq; ſme di⸗
mnucõeet in ea mius tin
cllationẽ facere.ſmauteʒ
ſo poteſtate eſt et ſme pa⸗
tris oluntate hoc agere

BDos P

. 2 „ 4 ,.
FerA C2 12462)

nõ poterat.ſi quidẽ adiẽs
patrei hec dixit et conte⸗
ſtata eſt. ut conſentiret ut
res perciperet etiã conſtã⸗
te adhuc matrimomo et
ſecüdis tempoꝛibo eas cõ⸗
ſeruaret.et hoc egit etiam
pater et rurſus hine inte⸗
gra ſua habebit iuma reb⸗

etiã eis ſeruatis cũ etiã an⸗

tenuptialis donacõis res
vndicare etiaʒ conſtantæ
matrimomo dedermmus ei
et poſterioꝛi piculo ommmo
liberari. Si auũt illa qin de

hpec conteſtata eſt patreʒ.

ille autẽ neq; moiut neq;
cõſenſit etneq; dedit lice⸗
tiam filie hoc agere· non

eam periculuz pati· ſed et

conferrinudam actonem
contra inopis mariti res.
et ſoꝛ tunã eſſe cõmun.et
ipſi et eius fratribo. nõ tñ
ex collacõne dammhcari
ſed eompetentẽ ei partem
dari · ex paterms rebus a⸗
ctionẽ illa qudẽ conferẽ⸗
te ab omibo autẽ mouen⸗
dam fratribo et hoc ꝓpficiẽ⸗

do vmuerſis ipſis ꝙ foꝛtu⸗

ne euentus dedeit. Ded ſi
quidẽ pater m talibo cali⸗
bus o btulerit dotem. et de
euis ſpᷣſtãtia ſperari futu⸗
ra eſt collatio hee valere.
ſixro maioꝛ foꝛte oblatio
fuerit et collatio circa illa
wertitur ſem ex patris in⸗
obediẽtia neq; mouere vo
lẽtis noq; ꝑnittẽtis ei mo⸗
uere . tüc eã p ſemetipᷣam
filiam mouere et nõ habe⸗

re occaſionẽ eo ꝙ non po⸗

tuerit mouere. et ſibimet
auxiliari et future leſioms
ex inopia viri amittẽ me⸗
tum et noumus ulpianuz
ſapientiſſmũ talia queſiſ⸗
ſe et mopiviro comperto
uuſſe mulierem et mqntü

AI· fi· Itẽ q̃d ſiutriq;

fuit data et alter

vergat ad imopiã.

Kñ. p̃t agere ut h.

q verũ eſt male in

PSmautẽ · ſð po
teſtate. ſic ergo fi⸗

lia agit ↄ ſenſu pa⸗
tris.ſ̊ quare pater
Pæ no agit. ut. C.

bo. qꝗ li.l:ulti. E ubi

autẽ . q ẽ ↄtra. et ⸗

mo ſen.ſß tz ſpecia⸗

le fauoꝛe dotiuʒ neæ

Pereant et prolis
Procreande cauſa.
ud bec cerigitur

ue illa nõ negat fi⸗

lio poteſtatẽ a gẽdi
lz ocedat patri · Itẽ
no⸗de ſili denüci ati⸗
acõne. ut. ff. qs oꝛ.
m poſ.bo.ſer.i.fi.
et · C. de bo. q li.lul.
iſen.

q (Dixit. ſc; patr
coꝛã teſtibo. ut ſub⸗
Nat.

8 (Degerimus id
ẽ ↄ cſſmus. ut. C.

de in are do. ubi. ac.
t¶Sʒ ſiquidẽ. VvA:
lere.qð de cõ ſenſu

dictu eſt. nã ſi mr̃i
nõ eſt neceſſarius

oſenſus patris cũᷣ

non ſit ꝓfecticia.
neq; matris cũ nõ

u¶¶ Sivero maioꝛ.

i: magna paruaʒ.
uel mag naz itelli⸗
go ſᷣm qualitatem
ꝑſonarum.

ſ●
pas

+£

ePy.

„9

a ieri eã voluiſſ. e⸗quod fañſũ inũenies · ff. de colla. do.

l.i. cum dos·
bᷣ ¶ Decreta. ſ.pnᷣcipalia · i· leges · al. .
e ¶Seductõ ·i.ignoꝛãtibo ſubiectis qᷣd debeãt ſeruare.
d ¶ Promde.id eſt poſtea ſicut dicitur abmdea deinde
ꝓterea nos vemẽtes ꝓinde ad melioꝛẽ et magis cõſe⸗
quentem viam ·
eConſtitucõms·
noſtre poſiteĩ me⸗
dio ſcʒ inter hãc er
ulpi.qdi: melins
mo do et ſͤlimius
qᷓ ↄſueuerimus px
l.noſtram · C. de iur
dt· ubi.

vir idoneus eſt collacõ eʒ
ei fieri vwoluiſſe. ſed quom
am m mulſtitudine legum
exiſtentium antequã eas
conſtitueremus. et ad cõ⸗
ſpicuum pduceremus oꝛ⸗
din em plurima neceſſari⸗
oꝛum ig noꝛabantur et de⸗
creta que contraria vᷣllẽt

a udicibo ponta ſũt ne ul⸗

la ſeductio circa hoc ſiat
ꝓpterea neceſſariuʒ puta⸗
umus ꝓ inde etiam m me⸗
dio noſtre poſite conſtitu⸗
tioms que et conteſtanti⸗
bus matrimonijs mulieri
auxiliatur ad melioꝛa et
magis conſtantem viam
em entes pᷣſentem pone⸗
relegem. ut autem nõ per
partes enum eremus per⸗
ſonas in quibo valere eã
opoꝛteret generali ſerm o⸗
„ ne decernimus. Qua pro⸗
pprter in quibo eſt collatio⸗
ð ms ratio in hys et conſti⸗
tutionez valere ſiue pater
ſiue auus ſiue mater hue
aua aut aſcendentium a⸗
. liqua ſit perſona.. Que
igitur placuerunt nobis

d et p hanc ſacram inſmua⸗
duo bo reis · nomĩe a ſunt leg em. tua celſitu
duoꝛe et plures in⸗

duo · et dicũtur rei ſtipulãdi qui eandẽ rẽ ſtipulãtür. de⸗

bendi qui eandẽ rem debent. ut · ff. e. l· i. et nõ a reatu ſed
are quã ſimmul plures ꝓ mittũt uel ſtipulãtur. uel reus:i.

firmus q; firmiter ꝓp mittit .· a rooꝛ reris ·
Ounmus.electõnę . ſeʒ inhibendaut s.de fideiuſ-
¶ Mandatoꝛc. inter hos nota differẽtiaʒ ut dixi⸗
mus.· S. de fideiuſſ. CGi · V ..
i Mationes.nam alia preterqꝙᷓᷓ de electõne multa con⸗
tinentur in cõſtitucõne illa.aʒo-

(Egere ſcih eam legem.

¶ Incremento · in erementũ dieo ex genereꝛ uſunõ im⸗
pfecto neq; inutili ſ̊ pfectũ erit et utile tã ad genus con⸗
tractus ſup quo ꝓponimus.qᷓ; ad uſũ ꝙ in freqñtia eſt
hic tractatus et ſic ſuꝑ fre qñti fiut leges · ut inſtit.im p⸗
hemio.cumq; · et . S. de hereð · et fal. in pᷣ n. iꝛbi. quecunq;
quidemic᷑ accurſius floꝛentinus.
m ¶ Kdeiuſſione.h̊ nota ꝓ· M.ꝙ duo rei vid eãtur inter

ſe fideiubere. ut h.
et. ff · de duo bo reis
, l·reos ·in pnᷣ·h̊ Jo.
do per prog ramata ꝓpria ↄtra. et in p dictis
mamfeſta facere vmuer⸗ ila dies . ſpe
ſis ſolemmter ꝓcuret et in ctu Jo R dr arbi.
ppetuũ ſeruare feſtin et. ſi duo · et. ff. de ex⸗
Pe duo bo reis ꝓmittẽdi⸗ cep · · excap cones ·
E mperatoꝛ iuſti au. Jo hi
fect.p reto.p oꝛientem.
Ouimus prideʒ po⸗
n nentes legem de e⸗
eckone mandatoꝛum et
ſideiuſſoꝛum et ſponſoꝛx
multas habentez et in cõ⸗ .
mune utiles noſtris ſub⸗
rectis legiſlacõnes.in p⸗
ſentiwro et aluid nobis
viſum elt egere quadam
explanacõne et incremẽ⸗
to nõ ex genere neq; uſu
imperfecko et inutili conſi⸗
ſtente. ſi quis enim alter⸗
na hdeiuſſione obliga⸗
tos ſumat aliquos ſiqiu⸗
dem non adiecerit opoꝛ⸗
tere et vnuũquemq; hoꝛ⸗
m ſolidum teneri omnem
ex equo conuencõem ſu⸗
ſtinere. ¶ Siwro etiam
aliquid tle adiciatur ſer⸗
uari qudem pactum nõ Crer ivie⸗ ßm az.
quẽq; in ſolidum exigi. eoꝛe et tunc q̃tenus
ß mterim m ꝑtẽ qᷓ̃tenus ad aliuʒ puemtvi⸗
vmiſqiuſq; obligatus ꝗ7. watur n
et tunc alter in ſoli⸗
dum vid eatur fide⸗

inſſiſſe· uel inõ eſt diniſa ſ̊ in cõmunes uſus expenſa et
tũc ſerua qð ðꝛ.ffad vellei.l.vir uxoꝛiĩ fi ubi et h dixi · en
ſm pᷣdicta patʒ ſᷣm./·dari actõem mãdati vmotra al⸗
terũ ſi ſolus vnus ſoluit· jm Jo.nõ mãdati ſed neg · g et
ſicvario modo intelligũt.l.C.de duo bʒ reis · ·i.
n ¶ Suſtin ere·idẽ iure veteriviðꝛ ſ caſu. ut · ff· . l reos.
Efi. et · C. e. l. j· et no. ꝙ hinc ſumitur aut · qᷣ elt. C· e ·l. i.
o ¶Pactum hoc eſt ꝙ tenebũtur in ſomnldum.
Internm.i · donec aparet eos eſſe ſoluẽdo qui ꝑntes
q ¶ Oblhgatus eſt· repete exigi · ſunt.

ſniefnme
ngn
utina

eäruu

Mentfn
rinin
G

1(Cedetei· accedere.et ſm hoc ſiue qð ſequitar ſũt du⸗

eptes ſi et ue · ꝓ etiã·q·d:accedet et cõtra alios et ſi ſunt
idonei et pñtes.et hoc ſtati clarius expᷣ mit.et ſi hee ita
cet ita coꝛrigit h̊ͥ qð ẽ in. C.de duobo reis.l.ijiq eſt ↄtra
et. C. locati· et cõdu:łſñi diniſa.q eſt ↄtra·et ali bi ubicũq;
dicit diios reos in ſolidũ ouemiri nii m hjs duobo caſi⸗

bus. ſcz qñ eſt abſens alter er qñ non eſt ſoluẽdo.ꝙ hie

dicit m duobo reis
idẽ in ꝓluribo tuto⸗
ribo· ut. ff. de tu · et

tatio · diſtra. l. i. G cedere aũt eũ et cõtna reli⸗

Ps e Deab, wain perua

Pamiat. 7 *2*. .

vatii pñti tys ad redueendũ abſentẽ· ut.s.de fideiuſſ.
queſtio ſm. M. ꝓ cædit· pjm ſonon.cũ nõ videãtur fide⸗
iubere ad muice ut dixmmus. s.e.in pnᷣ.et. Ei.
¶ Nõ potuit · ſic in tutoꝛib vno ſoluẽdo oſtituto alijs
non. ut . ff. ꝓ quibo read eudẽ iudi.ea.l.fiſic in fid eluf
ſoꝛiba vꝛut · C· de fideiul·l. i · ſc· C. ad. velłl. antique· Cß
ſi vnus.
b (AKliquid. puta

mumter autez in ferre ſen⸗ ut vnus no teneat

nũc tractemus et
ſideiuſſoꝛibo et cõ⸗
ſtitutoꝛibo· ut · C· de
oſti· pe.l.fi. ̊ non
id em in pluribo fi⸗
deiuſſoꝛibo eiuſdez
tutoꝛis. ut· f.. rem
pu.ſal. fo.l· fu ß an

bñficio hmõj. l. pt
renũciari die ꝙ ſie
ut. C. de p ac. l.ꝓnl.

et ſie ſe hʒ oſuetudo.

Iteʒ nüquid ꝛplu⸗

res rei ſtipulandi

ſimilr din dut pe⸗
ticõnẽ ſuã · Reñ.foꝛ⸗
tonõ quia neq; hie
ðꝛ in mica neq; in

textu.neq; ꝓ deſſet

reo· nam ſi etiã vni

quos ſiue idonei ſint et in

eo loco.· et ſi hec ita ſe ha⸗
bere vid eantur ſi quidem
idonei ſũt et preſentes in⸗
uemantur ullos periclitari
complere in ſmngulos in
pria parte ꝙ ſub alterna
ꝓmſſione creditũ eſt.aut
exquo oĩno obligati ſunt
et nõ cõ mune debituz ꝓpri⸗
um cuiuſpiam fieri onus.
¶ Siwro minus ſe habe
re idonei reliqui videãtur
nue omes ſeu quidaʒ ſiue
in partem ſeu in ſolidum
ſiue abſentes fſoꝛte m illsᷣ
tenere qð accipere ab al⸗
is non poterant.ſic enima
illis ſeruabiuir pactõnis
modus et nullum ſuſtine⸗
bit damnũ actoꝛ licʒ aliqͥ d
inter ſe illi pppigerint ig⸗
noꝛante iſto qin habz eos
obligatos et vnuſquiſq;
tenebitur in id qð ab jnicõ
ſcripſit et artibo aut dolis.
aut tranſactõmbo pᷣuari⸗
cari que conſtituta ſut nõ
ſmendos. Sin autẽ eiſdẽ
ommoꝛentur utriq; aut
omes locis ſancimus ne⸗
gocn iudicem deducere
illos mox et ommumter
exammari negocium.cõ⸗

ſoluit liberatur ab omibo. ut inſti. e. Epnbet · ff. e. l. ij. ac.

8 (Vigeãtur · ſcʒ ꝙ ſit adi ectũ quẽlibʒ in ſolidũ teneri.

t Coplere · i. illos pati periculũ oplendi m ꝓPriaꝛ c.
u (In ſm gulos.ſcʒ actõne ↄpetente.ſile piculum.ẽ. · de
x ¶ Ommo.i.in ſo lidum al. teſti.ijn pnᷣ.
y¶ Üblentes.· ſed cũ muicẽ videãtur fideiuſſoꝛes cur nõ

tentiam.ſic etenĩ rei omes
obli gabuntur et ſubſtan⸗
tie eoꝛ qualitas exami⸗
nabitur et debitü ſmuliter
quudem ſm iuſticie ſmili⸗
ter autẽ 'm legis oꝛdmieʒ

procedit. Siautem non

ꝓ alio aliquo caſu.
Pepigerint. qs
facere nõ poſſunt
in pᷣmdiciu; credi⸗
toꝛiũ ut hicx. et. C. de
Pact. debitoꝛc et l.
pacto.
d ¶ Deducere.re et
verbo ꝙ faciet tmn

adminmiſtratoꝛ ſit cau ſe iu⸗ ginrinte n 5 W
dex ſed alter aliqius · da⸗ er intro. Eſvero e⸗
mus licentiaz aut in com⸗ tiam quidꝗ. et hic
petenti iudici mterpellati⸗ ſubicit ·

onem ſuſcipienti aut in
ꝓummcijs huiuſmodi de⸗
nũciatis clariſſmo p̃idi
aut cõ ꝑetenti iudici coge⸗
re per ſuum officium:et i⸗
los intereſſe liti · et parteʒ
eius fieri ut nullum impe⸗
dimentũ huur noſtre legi
ſat· hijs omibo incipien⸗
tibo m contractib ſequẽ⸗
tis tempoꝛis et ab hmõꝛ
legis diſpoſicõne. ꝙ autẽ
pᷣterijt ante eam poſitis
ꝓ bns relinqummus legi⸗

bus: ue igitur pla⸗
cuerũt nobis et ꝑer hanc
ſacram declarata ſut legẽ M
tua quoꝙ; celſitudo operi e ¶ Sic etem · id eſt
effectuiq; contradere fe⸗ . omia ſupradieta
ſtmet
f (Obligabũtur.

De tompoꝛe non ſolut pe⸗ in ſolidũ ĩ otractu.

cume ſuper dote. Zubrica. 6 Roeanm.⸗
E Rzan. Joßi. 5, 6. n ois. ſatoꝛ:id ẽ nõ oꝛdi
T Ppẽ au · Jo hi. · p Poe narius . ſ̃ deleg atuſ
foꝛte · ſe pomtur ã⸗
mimſtmtoꝛ.C. de

et di cta autent·g. de exi· et ſntro· Iſiveroꝛ quidam.
i ¶ Suſapienti · ſez delegãtis ſi hʒ merũ imperiũ. ut. S. de
exi. Eſm autẽ non ad.aʒo.
Kk ( Competenti · puta ſpectabiliuel illuſtri. azo.
1(Illo⸗ , reos debendi qͥ pñtes volunt adeſſe.
m Legi· ſj cũ olnmm vno ↄutto interim alter nõ ↄuemiret

ut. ff. de peculłquotiẽs. Eſ ereditoꝛ · A vno ↄuem ẽte alte
ri ſo lui nõ poterit.ut.ff.e·lex duobo. Itẽ ab vno uel cõ⸗
tra vnũ facta ↄuencõne interrupcõ omibs uel ↄtra omes
fiebat. ut · C. e.l.fi. Qu ero cü Hodie qua ſi dierſa ſunt · ut
dixi hic an p̃ dicta ium ſeruẽtur an ſint coꝛrecta · ſReñ · l. ff.
e.ex duobo nõ puto coꝛrigi· Itẽ nec coꝛrigi· C.e.lłfi·ſed
qð dixi ꝙ vno ↄuento alter interim nõ cõuematur hoc
determĩatur ꝑp bãc .
l ut omes ↄuemã⸗
tur ſi ſoluẽdo ſũt . „„
Ines pecu⸗ ſecũdo excõſuli et pr̃icio.
mie. replicaco⸗ Anes pecume non
nes id ẽ excep cões:
b (Caſibus ut in o numerate replicacõ⸗
wto. nes ſubiectas in aliqiubo
caſibo non examinatas no
ſtre reliquerũt leges ſed
ꝓlixitatem earum et eſfu⸗
honeʒz abbreuiabimus ne

ſua negligẽtia aut callidi

tate ſoꝛſan negocijs fruã⸗
tur homĩes et cauſas pre⸗
beant alns · non enim ſub
equalitate ſemp probati⸗
ones erunt eas exhibere
wlentibusmulta quoq;
tempus reſutat. Auapro⸗
pter benefaciẽtes abbre⸗
uiamus m quibuſdam cau
ſis pcume non numerate
querelas quas licʒ ex hins
que iam a nobis ſancita
ſunt colligere. qiua enim
ometempus matrimonij
dabatur viris donec ma⸗
trimomũ ↄſtaret queri de
nõ data dote. interpolitio
q; maioꝛ facta eſt etiã poſt
moꝛtẽ viroꝛꝛ ut et poſt re⸗
pudiũ intra annũ daretur

e¶ Non examina⸗ ſaui
e(¶Mo querela.ideoq; extiauimꝰ

tas:ad plenũ· ac.
d¶ Negoecijs · i. ne
in ſuis negocijs cal⸗
lide uel negligen⸗
terverſentur homjes ·
e¶ Alijs. ſc; callide uel negligenter verſandi. et ſic no.q;
tollitur materia peccãdi.ſie mſti. vi.bo/rap. Eß nedũ.
¶ Semp.qm poſt lõgu tpis ſpaciũnec documẽtis inte⸗
gritas nec cartis fides nec etas valet teſtiba ſuffragari.
ut ꝗ· hec ↄſtitucõ imnouat cõſtitucõnẽal. Itẽpoſt tẽpis
interuallũ non eadem fides teſtibo habetur . ut · ff. de car.
Cc. l. jij. due⸗

g (¶ Sancita ut.C.de nõ mi.pecu.in contracetibo.
H¶ Tempus . ſi ceff · de car · e. l. jij · Ccauſe.
i ¶ Dabatur · ut · C· de do · cau. l. fi.
¶ Matrimomũ·ſeʒ qdᷣ durauit tãtümodo pꝑ bienmũ.

—

m ¶ Interpoſicõ.id eſt adiectio:
n ¶ Temp oꝛe · ſcʒ ſuſcipiẽtes grauamẽ ꝓbacõnum.

o ¶ Siv ero.queri .i.cõ queri toto tempoꝛe matrimoni.

ut hie. et etiã poſtea tres menſes· ut q. ¶ ſi vero ultra

biẽmum · accurſius foꝛentinus.
¶ Cranſmittere · ſcʒ ad heredes · ut hic· et. C. de non nu.
Pecu ·ſi intra. Eſi aũt.· et.l. cum ultra.

q¶Caciturmtate immo vidᷣ: ꝙ ſtatim ſibi pindicet ei

ex cauſa fuerit confeſſus ut.C. de nõ nu.pecu.l. generali⸗
ter · et · ff. de p bac.l.
cũ de indeb ſto. ¶fi.
que ſunt cõtra.ſed
ſpeciale in dote. ut

breuia opendioſa legeve⸗ ecial⸗
nõ ſtatim pᷣindicet

locem facerea pecume nõ
numerate ſuper dotẽ que⸗
relam et liberare a proba⸗
tione muli eres in talibus
ex longo tempoꝛe. ¶ Si
ergo ãns duobo ſolumo⸗
do habeat aliquis uxoꝛẽ
aut etiam hijs tempoꝛibo
mmus et nõ accipiat dotẽ
nichil ex taciturmt ate vir
ledatur neq; herdes viri
licet tacuerit ille. ſed in⸗
tra annum alim querela
mou eatur.breuutas enĩ
matrimomj ad hanc nos
legiſlacõem vocat. ¶ Si
wro et maus bienmo tẽ⸗⸗
pus minus autẽ decenmio
matrimomum protenda⸗
tur damus marito queri
et dicere non ulatam ſibi
dotem aut in partem aut
in ſolidum et ſi hoc fece⸗
rit traſmittere querelã ſe⸗
mel marito querẽtea mu⸗
liere quia dedit nõ ꝓban⸗
te. ¶ Si aũt neq; intra de⸗
cẽmũ queratur taciturmi⸗
tate mariti aufernnus ei .

ſie è ſp eciale in mu⸗

tuo in o dium credi:

toꝛũ· ut tãtumpoſt

bienmũ p̃indicet.ut.C. de nõ nu · pe·l· in ↄtractibo. in pnᷣ.
T¶ Diligẽtia.no.excepcõnes nõ in penã · hqpter ſbiecto⸗
rum lib ertatẽ indu ctas ut nõ omi tempoꝛe de ſuo iure
dubitent · ut mſti.de uſuca.in pnᷣci.

8 (SValentibo· nam a. Eſi ergo · uſh huc dictũ eſt qñ ſo⸗

lutu ẽ matrimomũ moꝛte viri uel uxoꝛis· .. .
t ¶ In literis eſſe. no ta querelã nõ numerate dotis in ſcri⸗
ptis fieri debere · ſic et in ↄteſta cõne filijs furioſis facta.
ut ꝗᷓ ut cũ de ap. cog. Eſi quis de pdictis. ſic enã in lib el⸗
lo eſt ſcriptura neceſſaria ut.s.de exi · ſancimus. ct. C.
qñ.lib.pnd · da.p totũ·ſc et. Cde manda·pnci ·l· i regla⸗
riter aũt etiã ſme ſcriptum fit· ut· C. de pact. l.pactũ · Iteʒ
nota ꝙ ſi fiat in iudico dʒ innoteſcere mulieri uel ei qui
dotem oſcripſit · ſicqᷓ.de litig · Gom̃em vero · in pnci· ac·

ofeſſio leꝭ ex cã fiat

ſa

Fe
pha
ſagt

us
i

sEfmme

Nh

nſne
ſdan
Npbe
thn
mnpüci
ni

nda

aleré modo.ſcʒz mulierem cũ ignoꝛet ut ſubicit.

ſez

8 — en enignoter tatn
¶ Gen eraliter. repetit breuiter que dixit et addit parũ
ribo menſibo. er nota ꝙ hinc ſumitur autent· que

eſt. C· de d. cau · nõ nu · ſuper. l. fi. .—
u ¶ Sivero ultra:ad dece· non eſt excluſuum:accurſius
x ¶ Qu erelam ſez dum vinit.

a (Et nõ queratur.
id eſt ↄoteſtaconem
ßm q.s · dictum eſt
infna tempus non
oppoluerit.
bKReſtiucnez.
hane reſtitucõneʒ

putat Jo· ꝙ ſuo in⸗

re hbabeat miĩoꝛ.ct

ſñ eam non petat·ſᷣ

direete hanc exce⸗
Ptionem ꝓPonat.
ſed hec liten aper:
to dicit ↄotra. vnde
ſecus puto ꝙ ſcilʒ
petat p officiũ ut
ff. de mĩoꝛ . ꝙ ſi. in
ſ· et hoc cũ ſcripſit
ſe dotem accepiſſe
poſt ofectõnez do⸗
talii in ſtrumẽtoꝛe.
ſi vero ante confe⸗
ctionẽ nõ eſt neceſ⸗

ranſcurreritalias tranſierit aceurſius floꝛ entinus.

querelaʒ neq; ei poſt decẽ⸗
mum hoc agere ſmemus.
nec ãnum dantes ulterui⸗

euis heredibo. ſitq; etiam

hec non noſtra aduerſus
aliquos pena.ſed liberta⸗
tis ſubiectoꝝx diligentia
ubi em licet in prolixo ſie
tempoꝛe decennij dicimus
ꝓonere querelam ſi tace
re elegerit. palam eſt w⸗
liuſſe uel h non dotom axe
perit ommo eum aut ſuos
reddere heredes hijs va
lentibo· et li repudio ſoliu
contingat matrimomum
m nullo diſcernentibo vo⸗
bis ſiue mulier tanqꝙᷓ; do⸗
tem offerens conſcribat
hue pater ſiue alter quuſ⸗
piam ꝙ ea tompoꝛe in omi
caſu talihcut pᷣdiximus ex

tendente ſuos effectus et

dante wl perimente quere
lam. Conteſtacõnem vero
dicimus non in ſermombo
ſoluz. ſepe en in dignatio⸗
ms aut alterius incidens
occaſio.talia quedaʒ pre⸗
parat virũ dicere aut etiã

ille quideʒ dixit mchil. te⸗

ſtes autẽ redempti ̊ mẽ⸗
tiuntur. ſed opoꝛtet conte⸗
ſtacõneʒ in literis eſſe. Si
autem etiam in iudicio eã

ſaria reſtitucõ.cum excepco ez habeat iure cõmum ſeut

quilibʒ maioꝛ.ſed certelʒ h

ab eat excepcõneʒ int ↄ mum

tñ etiã reſtitui p̃t ſᷣm aʒ· ut. ff. de mi o.l.in cauſe.ij. Cpõ
7 . — .* . *⸗ C. 00 0
Eunſcendat · ſe ius ie · uſq; ad. xij· ãnos nlti xrf.

non auditur.

d ¶ Muptiaru⸗ otractarũ pm./u

ar.C. de nup.ſancimus.

et ſic poterit oppom in· xxx vij annũ vna die mius ſi po
nas maritu in ultima die.xx v.anm ↄtraxiſle.uel dic con⸗

trahbẽdarũ ſᷣm.b.ut ꝓbatur p hec verba nouimmus eni

cos ac. et ſie uſq; ad xxvij ãnos vna djeplus.nã axv.
ano completo mn antea fit cõputatio. Ite cõtra.·M.facit

foꝛte aliquis voluerit fa⸗

rere opoꝛtet ommo inno⸗

teſcere mulieri aut ei qiu
dotem ommo offerre con⸗

ſeripſit. lã mihil eſt

ꝓhibeat marituz in ſemet⸗
ipſum boc agere et queri

quaſi et parte quideʒ mu⸗
lieris qdᷣ agitur ignoꝛãte.

ꝓuidentiam wero ſui pone⸗

re nullo valere mo do et
qiua uel querela ab eo fa⸗

cka elt nelcire. ¶ Benera⸗

liter igitur dicendum eſt

ijntra biẽ mum quideʒ ma⸗
trimõio diſſoluto ſiue moꝛ⸗

te ſiue repudio et ipima⸗
rito de nõ numerata ꝑecu⸗
ma licz qu eri et eius here⸗

di mtra annũ alum. Si

wro ultra bienmum uſq;ʒ
ad.xannos matrinomuũ
extendatur marito damuſ

querelam et heredi eiis

intramenſes tres· ſi wro
tranſcurrerit decẽ muʒ tüc

neq; marito neq; herediby-

eius querela eus erit tẽ⸗
wꝛe ad omma ſufficiente
mulieri. ¶ Et li quidẽ in⸗
tra etatem maritus ſit et
non queratur tantũ ad in
integrũ reſtitutionẽ ei da⸗
mus tẽpus.ut trãſcẽdat

xñj ãnos a tꝑe nuptiarũ.

xxx vij.ànnos pduci · opoꝛtʒ ; tan
potuit exceptio cucurriſſe·et ita annoet ſic uſq; ad

aperte qð hie diẽ
t hquidẽ ſit mari⸗
tus int ra etatem ct
nõ queratur. nã et
ex hoc ꝙ op oꝛtet
inter etateʒ tẽpus
excepcõnis cucur⸗
riſſe er eũ nõ fuiſſe
cõqueſtü ꝙ nunẽy
dici poteſt eo caſu

quando in ultima
die . xxv.anm con⸗
traxit · cũ non poſ⸗
ſit excepcõ tã bre⸗
ni tẽpe ñinita eſſe · ſ.
vno die. ß ip̃e non
attendebat niſi q
ofeſſio fieret ꝗ̊.eta⸗
tẽ · ſed certe immo
eſt attend ẽdũ etiaꝶ
q; ſit pᷣſepᷣtio ↄple⸗
ta. ut pᷣdicta litera

dicit · et ſic etiaz bm

eün cũ diceret · uſq;

tũ ſit infra·xx v. an.

xxx vij.annũ vna die mius ad plus ꝓ cedit etiã ſᷣm eũ:

ſed nos bul‚ſententiã ꝓbamus:

à (Amdecim annox· de ↄſuetudine foꝛte.alind de une.

ut in ſti · de nup · in pnᷣci.

b ¶ Intraviceſmũ:id ẽ citra:uel jmo.pone ꝓprie
e ¶ Tempus. ſeʒz duo decim annoꝛx·aʒo·
d ¶ Habere.ſcʒ mai oꝛes · ⸗habere reglariter qͥs dʒ qð

f
oꝛi ſuo ſupeſt
tempus.nã ſp tpa
p̃ᷣdicta ſeruabimꝰ.
al.
ſpecialia:·p̊ mũ ut
licʒ hec p̃ᷣſcriptio
ſit tꝑalis.ſcʒ anmni
uel triu menſiũ. ut
.g. ꝓx. tñ currit mi⸗
noꝛi. vñ reſtitutio

neceſſaria ẽ ut hie.
alias ↄtra ut . C. in
quibo ca · in inte re⸗
non eſt neceſil.fi.ſie
eſt⁊ in quibuſdam
alijs caſbo ſpecia⸗
le. qð dic · ut. g · de
here· et falci · pu⸗

Pillus · ſcðᷣm qx ali⸗

as reſtituitur mĩoꝛ
inf ra tẽpoꝛa oſtitu⸗

Annum.ſpeciale.nam⸗ defuncto ſuperat ſᷣm oẽs· aʒ·
Erum ind ↄſiderabimus quãtuʒ moꝛienti uel ſue⸗

Mouimus enim eos qui
vehementer citius contra⸗
bunt nuptias non minus
x v.annoꝛum ad p proce⸗
dẽtes de qua re tranſit qiũ⸗
tum et viceſmum annuz. et
erit poſſibile intra vicek⸗
mũ ſeptimũ annũ queri de
non numerata pecuma do⸗
tis· moꝛiente quoq; eo in⸗
tra pᷣdictum tempus he⸗
redes habere annum ad

querelam. ¶ Si autẽ mi⸗
noꝛes ſit non querentis

heredes ſiue maioꝛes ſiue
minoꝛes ſmt.quũq; annos
babeant ſolum ad mouẽ⸗
dum querelam nõ nume⸗
rate pecume · ſufficiente tẽ⸗
Pwꝛe et nõ exſpeckante ex⸗
itum omium minoꝛuʒ tem⸗
poꝛx qdᷣ nos ad pᷣſentem
legem mouit. Muler nã⸗
q; coniũcta quartoa deci⸗
mo anno poſt viceſmum
annum moꝛtis patris ab⸗
utens minoꝛi etate moue⸗
bat quidẽ contra matrem
non numerate pecume ob⸗
iciens racõ nem poſt quar
tum et viceſmum nuptia⸗
rum annuʒ qd nos iudicã⸗
tes curauimus et propter
has circumſtantias et tẽ⸗

ta a iure ſcꝭ.xxix.annoaut.C.de tẽpo.in inte.re.l.fi.hie
auũt mfra· xij. ãnos:terciũi ꝙ alias meipit quadrienmuʒ
elapſo· xxv ·anno · ut· ff de mio . l· interdu h aut a tẽpoꝛe

nuptiarũ ↄtractarũ jm. M.uel cõtrah endarũ · ᷣm nos.

gquartũ q; maioꝛ mĩon ſuccedens hʒ quadrienmũ.ß̃ hie

pabʒ annũ quantũcunq; ſupꝑ erat defuncto.· quintuʒ quia
min oꝛ mĩoꝛi uel maioꝛi ſuccedens hʒ ſua tpa racõne ſue

etatis et poſtea quadriẽmium hic auteʒ ququ ẽmum. et

ſextum.q hoc quũquẽnium currit im mĩoꝛi etate hums

pus etate mĩoꝛuùm in qui⸗
quennium mpſenti decre⸗
uimus lege illo videlicz;
nõ numeratam pecumam
obiciente qui ſeriptus ſu⸗
erit dotem ſuſcepiſſe. et
ſcvÿHͥnm ſua tempoꝛa ſiue p⸗
fecte etatis ſit ſiue mmo⸗
ris cauſa iudicanda.va⸗
lente hac lege ſuper his
que poſtea future ſüt nu⸗

ptijs · ſuper hijs en que

conſtãt ſi quu dẽ reſidu⸗
um elt decẽ niũ aut nõ mi⸗

nus bienmum hoc habe⸗

at tempus in nõ numera⸗
ta pecuma qð ei etiã poſt
tranſmiſſioneʒ dabit. Si
vero aut mĩius ei bienmo
reliquum eſt tompus:aut
etiam exceſſit totum decẽ⸗
ni tempus tüc iphs qui⸗
dem bienmuz damus ad
querelam non numerate

pecume. eoꝛ autez here⸗

dibus et poſt ſolucõnem
mr monn intra tres men⸗
ſes ut per omia eis iuſti⸗
ciam ſeruemus. ¶ ue
igitur placuerũt nobis
et per hanc ſac ram drcla⸗
rata ſunt legem ma celſi⸗
tu do mamſfeſta ommbus

facere feſtinet.

ſuccedẽtis adeo ut nõ reſtituatur alcõtra ut. ff. de mĩoꝛ.

etiam eiac.
h¶ Mulier. na mu
lier nupſit vjro a⸗
genti · xiiij.· annum ·
et ex eo cõcepit et
durauit mrimomũ
p · iij. annos . deinde
vir deceſſit et poſt

mortez eius elapſi

ſũt. xx.anmi· et tune

ſ filius quẽ ex deos
marito habuit ex⸗

cepeopͤnem opomt

racõne ſue etatis ·
et ſic poſt. xxiinj.

anos a tempoꝛe co

tracti mr̃monnj. et
dicit mulier eadeʒ
mater qð non po⸗
telt cũ ti quiquen⸗
mum habeat poſt

moꝛtem patris ;

¶ Siceſnnũ ·alias · xxxet ita dices d urare mr̃imomuʒ

E ¶ Mouebat. filius defuncti⸗azo ·
I¶ Ei · ſeʒ marito maioꝛi uel minoꝛi:

xiiij ãnos:

c

—

=

=
=ͦ ũ Ü˖y

, =
— =

R

S=
KS 1
—

. —
⏑ ——

=
=
,

ige⸗
leön

S

inne
ceine
NeH
.

bainte
efiinani

nenmn

ſtee
nmian

nnit “D p eti
bSolo ſ

tate · hec prima ps

expedit᷑ ꝗᷓ·.e· uſq

ad. Gillud.
e¶ Filios alere.
expeditur e· Cil⸗
lud uſq;· q̃ incip·
noujmus.

pediturꝗᷓ.e· E fi·

A quidẽ.
tumultũ.
qꝙ adhuc
vacillãt
apud hoĩes ·
””
ui caſus eſt. ac.
g& (Neq; indicia-
ſubaudi ciraz.·
hb ¶ Termĩata ſũt.·

id ẽ ſtatuta ab alijſ

pncipaliter ꝛà no⸗
bis ip̃is:al.

nõ Ppe⸗

Weq; virũ quod ex do⸗
te eſt neq; mulierẽ ex ſpo⸗
ſalicia largitate lucrù p⸗
priu hre ſed fuare dnium
ſuis kiijs wi l ad ſecuday
nonvenermt nuptias uſii
ſolo in lucro coſiſtente. et
ut ex repudio traſig etes
nupc.lucrãtes aut dotẽ à
añ nupc. donacõ esa ipis
ſiliter dommũu fuare funi
uſu hñte pſona cogẽda ſi
lios alere· hvẽo bona gra
ſoluãtur nuptie et videã⸗
occaſione dam detineri q⸗
dama hac atte pimẽda qᷓ
dennẽtura filijs Fucẽtur.

— —

Eau . Jo. ̃.· p. p oꝛiẽtẽ.

cltatẽq ꝙ ſme ullius diu⸗

i Nõ diſpliceabo.
idd ẽ nõ diſplicuert
ſcdᷣa q viſa ſũt noſᷣ

meli oꝛa legibo pri⸗
mis ſqʒ tractãtib⸗

de hac materia et

ſie participiũ vbũ̃
reſo luitur:et ſic no.

dq5 corrigit ſeipm.
hc. s. de nupt. Gi. et

J· ut fm. fili. in pn.

lex eni antiqᷓ idem

qð hᷣ dicit . ut · C. de
ßis nup · qm · Vfi . et
lhac edicta. GHi.
ſ̃ alia. s. de nup. E.
ſ vero. diſtinguit.
nũc auũt diẽ indiſtĩ⸗
ete · ſ p aliã ꝗqᷓ ut fra⸗
trũ filij. diſtm guit

ut a di ces.

ſit atis mixtura eſt otinue

poſſidẽtia et utẽtia legibꝰ

ſempiternis et ſacris nul
la cꝛrectõe egẽtbo. Q
aut 'm nos ẽ m redudau

oms opᷣhenſu tumultũ gu

bernana indiget ſapiena

erx legibo ſupuemẽte ne⸗

gocyſ. vnde qm nos neq;
uadicia ſegnes multis in⸗
terpellantiũ cauſs ſmgu⸗
lis qiude medemur. ophẽ
Ertos aũt vnãquãq; qõnẽ
dubitatã a noba a iudi⸗
cibo nis ꝑ legiſſacõnẽ q
opoꝛteat agi gnaliter in
vnaqq; qone expommꝰ.
¶taq; illud añ omia vi⸗
ſum quidẽ ẽ ſoꝛſan eſſe pᷣ⸗
ſas ſegis lacõibo nõ ſme
qᷓdã diuiſione.nobis aũt
putatũ ẽ ſe bñ hr̃e tẽpata
lege ad ſmplicit ateʒ cãm
triſponere et nüc mchoan
toa mchil pſcrutãte eoꝛx⸗
A pus tormſata ſut qin et
nobis ipis pdẽ nõ diſpli⸗
cetibe de hoe ipo q legib⸗

mus ſi mulier moꝛiatur et
wemat lucrũ hieri viro· do⸗
ttem hãc oĩno buare filns

viſa ſut melioꝛa ſe vᷣa.nup⸗

cialibo nãq; lucris ſ quisᷣ
aliqͥs ↄiickoꝛx ſeruauerit
pudiciciã manẽtibo apud
ipos validea eoꝝ ſſᷣſtan⸗
tijs inſixis. Si wro wmat
ad alterius pſone oiũcti⸗
onẽ ex prioꝛibo nuptijs h-
lIns Fuãdis ſnmplici qdaʒ
et melioꝛi lege duplici hãc
placuit interimere ¶ Si
enĩ ſecũdis mixta nuptijs
mulier autẽ etiã vir foꝛteẽ
ad ſedᷣam reſpiciẽs piugẽ
qᷓ ex moꝛte lucrata fũt aut
etiã ex repudio foꝛte Fuat
fiins· cũ utiq;a alij foꝛ ſan
erũt eis ſilij ex nuptns ſe⸗
quẽtibo quõ iuſtũ eſt eos
qin in ſolis filijs legitinis
moꝛiũtur nõ ſeruare eis lu
cra ex moꝛtuis coꝛx parẽ⸗
tibo ß alijs ea traſmttere.
ſivl quid erit pᷣcioſius ſi⸗
ins a pntibo nõ ingratis.
Proptereaigitur ſanci⸗

hue ad ſcdᷣas vmat nup⸗

cdas ſiue etiã nõ.et e diuͤſo

ſi moꝛtuus fuerit vir mlier
aũt añ nupaali donacõne
luc ra ꝓprijs filns ſuis uſu

quidẽ lucroſu ex nuptijs
apud eos oſtitutũ. ꝓprie⸗
tatẽ wro eoꝛx filjs oĩmmõo

Fuãdã.hijs q ſup parẽubo

ad ſevᷣas vemẽnbo nupti⸗
28 ſancita ſut in ſuo oꝛ die

monijs quocũq; mõ ſolu⸗
tis ab hodierna die et in

omne qðõ ſequitur. in hijs
myjimonijs qꝗ iã ſo luta ſüt
qui ſiue moꝛte ſiue quoli⸗

bet alio mõ adhuc aũt pe⸗

dte eo ꝙ, vnus ſupſtes ſit.
nã ſi am bo deſuncti ſũt hᷣ

h:edibo nõ damus tanq;

ſemel torminatuũ wteribus

/
.

Wer

—

re
„ ℳ

k Seruandis. lu
ecyvis⸗

ISnnplici bac
ſeʒ q ẽ melioꝛ antiqᷓ

duplia ; V
m Si en. lieo.
exiſtetibo ex pᷣmo
mr̃monio
n ¶ Es· ſ.parẽtibo.
z alns · ſcz ex⸗
tranels.

Hmoi ucra ſußdi⸗

—

cta eis ſeruari.
Filjs. ſcʒ p̃no⸗
mmatis.
r ¶ Sine etiã . ß ho⸗
die ↄceditur viro
et uxoꝛi virilis po:
cio m numerã li⸗
beroꝛeut aliq̃d am
pꝓlins ſit ei qͥ nõ nu
bit et ſic iſta ꝑ aliã
determſatura coꝛri⸗
git᷑ utꝗj. ut fra.filij
Eαt vẽéo. q̃ ẽotra.

2„
—

mus obſeriare.
t (Coſtitutu. dici⸗

u (Et in omne. ſcʒ
lucrum SS

X ¶ Dendẽte.ſ mri

momo q vnus ſc;

ingu ſupeſt ut ſb

icit.· et ſic tranſit de

plurali ad ſm gula-

re · aʒ · cũ dixerat pᷣ⸗

us mỹ̃nnonijs nue

mr̃momo.ſm al.
die ꝙ pẽdet ſupſti
te illo q fecit lucrũ.

et ſic no . q ðꝛ pen

dere mmomum

vVvrvrvno tm ſupſtite.

a ¶Alijs aeceſſio⸗
mbus. yp oth ecaꝛtc
quã in bonis ſeruã
ties as pñt vendi⸗

nupt.l.hac. Gult·

fructus ſũt eius q̃̊
ſeruat ;
b ¶ llud q· alter⸗
utros inter ſe uel
admuicem diner⸗
terunt;
e¶ Emẽdicãtes · ſeʒ
fiin.
d Gehemẽtioꝛi⸗
id ẽ duri oꝛẽ penaʒ
inferente·
¶ Conuenti · q · d ·
ↄuenti ſumus p in⸗
terpellacõem foꝛte
ad id qð melins ſe
habebat.

f ucroꝛe. lucra
minſta ſut lucran⸗
tibus ꝓpter ſolucõ⸗
nem mrimonn vñ
filio app licatur ꝓpri
etas ut ſubici t
g Erubeſcentes.
ſcz parẽtes et die qy
filios ẽ accuſatiui
caſus et ↄſtrue ſic
et Parẽtes non eru⸗
beſcẽtes filios· dẽt
oenrr
Digna amiſſi⸗
one i · q vir ↄomiſit
ea ꝓpter que eſt di⸗
gnus ut donacõnẽ
amittat · et idez in
uxoꝛe ſbicit · idẽ ſi

nõ ↄ mittat m azo.

utꝗ· ꝓx · diẽ · Eno⸗
mmus⸗
i ¶ Muliere . repe⸗
te tente.
k Caſu.i. amiſſi⸗
one.

legibo. llud certũ ẽ quia
dum ſemel fuerint filiox
et ꝓprietatẽ lex deferẽs ei

pᷣſtiterit tũc ĩ ſucceſſõiby

et alns acceſſiombo ita et
in hijs erit ſic in prioꝛibo
ſancitũ ẽ filijs q ꝓpter nu⸗
ptias parẽtuũ ſcdas lueruʒ

aliqð ex legibo ſut potiti.
Illud q;ᷓ ex qᷓdã cã de

nüciatũ nobᷣ ad legiſlati⸗
onẽ deducẽ extimaiumu⸗
opoꝛtere qꝛ enĩ traſeger̃t
quudẽ inter alterutros et
vira uxoꝛ · ſilij aut eiſ erat
ex mr̃momo deſpexerũt
eos amboa carcuibãt emẽ
dicates ꝓpterea iudicaui⸗
mus vehemẽtioꝛi quið foꝛ⸗
te ouẽti ad melius ſe hñs

uti lege. ut timoꝛe ſeʒ pꝛrna

rũ qiieſcant.ã lucroꝛ cã
miuſtoꝝ mr̃imõia dilaee
rare ã etiã ꝓprios negligẽ
Rilios · ſi en oĩno à ꝑ traſa
ctõʒ ã p modũ aliũ ſepet᷑
mr̃imomũ ſi qdeʒ nõ ſunt

hRiij maneãt poꝛa ĩ ſuo oꝛ

die. Siwro ſilijs exntibo
fiat h̊.et neq; ſilios erube

ſcẽteſ.det tñ o ccaſonẽ ſpõ

taneã traſactõnis p oſen
ſu fcẽ ã etiã im iute foꝛte pe
tẽte à vſro onnttẽte dig⸗
na amiſſione añ mihaali,
donacõis à mulier digna
caſu dotis neq; vir dotẽ lu
cretur neq; mulier añ nu⸗
pualẽ donacõnẽ. hſ̊ reꝑte
caſu ꝓcedẽte à dotis à añ
nuptialis donacõis ꝓprie⸗
tatis lucrũ mox ad ↄues
wemat filios.et eoꝛx ſiat
uſu ſolo apud traſigẽtes
manẽéte · cog ẽdo tñ eo qui

uſu lucretur ſilios ex mrfi
momocalerea alia omia

mimſtrare eis pᷣm lucrate
ſbᷣe menſura. ¶ Nouimus
etiã aliquid tale fem.et q;
bona gĩa diſſolu mrimo

maa rece dere añ nuptialẽ
quið donacõʒ ad eũ q con
ſepᷣſit.dotẽ vero ad eã q ob
tulit· tñ occaſone q̃ſ dãm
et aliarũ cauſarũ auri q̃nti⸗
tas non mediocris utriq;
data ẽ pti ut nõ vidẽtur hᷣ
nupciale lucrũ neq; fuaẽ⸗
tur filjs m de hoc leges · H
extrinſecus accidẽs qͥi ex
alia cã lucrũ fieret eius qui

accipe boc egit · ideoq; ex

hac arte factã curates le⸗
honẽ.ſancimus utv ſi qͥd
tale fiata aduemat aliqd
alteri lucrũ ut hoc ſiłr ſer⸗
uare ſilns ꝓpri etate quu dẽ
mox veniete ad eos. uſu
