d Si antiqtus· ut· ¶ feuduʒ dare pñt. Feudum
n oſtet eiſſe nel „ aut dare pnñt Archiep̃us
eer mon tretro 6 ESpusAbbas Abbatiſſa
oſueuermt facẽ. nã Prepoſitus. ſi antiqiutus
ſuetud nutu obe fuit oſuetudo eoꝝꝛ ſeudux
C en ib. lier dare. Dimili feuduʒ dare
.F-o. pñt archio Comes qui
AEoxe keudit da?. ꝓrie regmwji regis capi
ſ. Böfeecfahem tanei dicumr. Duta alij q
de clico qᷣ mueſti. fa· ab iſtis feuda accipuint ꝗᷣ
eleren.e ita vi ꝓprie regmw regis val⸗
beeugi dare hn uaſoꝛes dicuntur . hbocie
antiqtus eoꝛæ fu erit apitanei aſpellatur qui =
ienic 1 karte ip̃i feuda dare pñt. Piv⸗⸗
ee egendu. roqmab eis feu da accipi
ſcz de rebo jp̃ ius eccie ro qui ab eis feuda accipi

unt dicũtur mioꝛes valua
ſoꝛes.¶ Et qiua vndimus
de pſons videamus qua⸗

q videʒ ei ſubi ecte
ſut. ut ·. epᷣm uel ab⸗
bateẽ uel abbatiſſaz
⁊c. Gitẽ ſi ẽs · h̊ ali⸗
a dare que data nõ
muenerint tẽpe ſui
ingreſſus ꝓ hibeãturaſ̊ ẽ qð ibi vᷣi qvidelʒ ei ſbjeete ſũt
¶ Marchio. q́ aüt dicatur marchiones comites duces
capitanei valua ſoꝛes maioꝛes uel etiã mimmi ðꝛ 5. quis
dicatur marchio dux uel com es c.qᷓ a principe.accur.
g Feuda accipiũt.et iſta feuda ꝛ ſupioꝛa ꝓpe iur feudi
olimm ↄcedebãatur. Illa vero feuda qᷓ a mioꝛibo alijs im⸗
pendebãtur iur feu.nõ indicabãtur ut Je . E notadũ eſt
auũᷣt.hodie aũit idẽ ᷣuatur m mmoꝛibo mimis qð etiã im
maioꝛibo. utq.de na.feu·c. i· et. ij· ac. ⸗net ĩ feudo guardie
hb¶ Et & auferre. qd adhuc obti et gaſtaldie qð da⸗
tur ꝙ mercede alicuiis rei ſe; q; poſt ãnũ p̃t auferri etiã
Pcio ꝓ eo dato non reſtituto mſi ad certũ tẽpus datũ ſit.
ut ꝗ de feu. guarð. et gaſtal.c· itẽ illud qð datur · et:j. de o⸗
tetione mter dñm val. de inueſtitura feu. Emſuper ſciẽ⸗
du. mſi foꝛte velis dicẽ q; illa.e.loquãtur ſcvᷣm antiq̃ tpa
ßm ꝙ hic gnaliter dꝛ. viᷣꝛ tñ otrariũ dicẽduʒ ideo q illa
duo. c. poſita ſũt poſtillud.ac. obtineriviðꝛ m rigo⸗
i Ad vitã ultra nõ iſ adhuc⸗ rem ↄſuetudns in feu⸗
wo marchie ducatus ⁊ comitatus uel alterius regalis di⸗
Emtatis ab impꝑatoꝛe dato qm illð feu.fimitur cũ pſona

*

N Y

B ech Be zet

accipiẽtis q in eo heres nõ ſuecedit miñ ĩterũ ab impa⸗
toꝛe inueſtiatur. ut ꝗj.de feu.·marchie. c.· i. lic; illð vi deatur
hodie uſurpatũ. utꝗj.de al:feu· Em feu.comitatus.ac.
k ¶ Cuvero.· bic muem ca pitulu in quibuſdã libris ma
le · tu tñ habeas. E Inſup muem gloſellã talẽ vacat H.c.
ꝓPpter inferius·c.ſi duo.ac· ¶ Producè dignaret:
RZ ſubaudi qð digna
tus ẽ facere ꝓpmul⸗
gamt eni legẽ in ꝗᷓ
ↄtinetur qð h̊ dᷣꝛ et
quedam alia capła
ut in longobar. de
bñfienjs ⁊ terris tri⸗
but arnjs. l. ul.ac.
m (Frator. ſic & fra
tor fratri ſuccedit ĩ

lia pᷣus habuerunt initia.
Antiquiſſimo eni tẽpe ſic
erat ĩ ptãte dnoꝛx onexũ.
ut qñ vellẽt poſſent aufer⸗
re rẽ m feudũ a ſe datam.

Poſtea vro ouẽtu ẽ ut ꝑ feudo pr̃no ſe, cũ ſñ
annũ tãtũ fir mt atẽ hret. ne legitimo decedit

herede.ſ̊ pone fra⸗

demde ſtatutũ ẽ ut uſq; ad trẽ deceſſiſſe qui ex

vitã hidelis ꝓducèuir. Dʒ traneũ heredẽ mſti
cu hoc iure ſucceſnois ad uit unauie e
ci1. „ ,ſir rn⸗ Puabitur frater iſti
filios nõ ptineret. ſic pro⸗ hs ci illeberen mm.
greſſim e ut ad ihos de⸗ ſtitutus p omia le⸗
uemret in quẽ ſeʒ dñs hoc gitimus repiatur.
Wllet bñſiciuʒ ↄfirmare q; Ke. nequacq; Puat-
die ita ſtabilicuz eit qm iſtud ẽ mtelligẽ
bocdie ita ſtabiliuiz eſt ut du de eo legitio He⸗
ad omes equaliter ꝑtine⸗ rede cui.ſ. æereba
at. (Ca wvro co radus ro rane intelae⸗ D
2 — . „ — 1 4s: D 7
mã fi ciſceretur Peti tũ eſt legitio i. de eo qin
a fidelibo qͥ m euis Fuitio de iure mſtinn valʒ
—— „ ⸗ „ — .
erãt. uta lege ab eo pmul⸗ i aüt ideo ↄtig l
enâ ad Potus pneipali.p
gata hoc ena 4 4 nepoteg uidẽtia q;ᷓ eius indi
ex ſilio ꝓducè dignaret᷑. cio ß feu ad fratrẽ
Et ut frater fratri ſme le⸗ puemt. er ideo ad
gitimo herede deſincto in Eexneu trãſferri nõ
nſicuz qaͤ eius pfig ſiunt valz· ut ar. ff. de ad⸗
bfiauz q eius pf̃is fuit opẽé. ſi arrog ator.
ſuccedẽt. ¶ Sm aũt vnu/ Ci. Nã a maioꝛi⸗

ba potiꝰ i̊ itelligik⸗

ex fratribus a dno feudũ bopot
Ppore qᷓ; a fratre. vñ

mtelligo frẽm fra⸗

DM MD twuni ſuccedẽ debere
ex qᷓcũq; cᷓ feudũ amittat dũ tñ culpari nõ poſſit is qui

ſuccedẽ intẽdit· ar· ff. de interdic.et re.l in ita tñ ſuccedit

ut ſi dñm maliquo offendit ſatiſfaciat alioqn tali bñfi

co indig nus vidẽetur.ut ex oſti.nmpatoꝛis cõ radi mam

feſte colligitur qͥ ẽ m lõbar·de bñ. et terris tribu.l. ul. ſic
& legitius velut ꝓpxmioꝛ frẽm excludit ̊ aũt mtelligit
ñi fuit maſcls.femĩa em nõ ſuccedit in feu.mſij ex pacto.
ut ꝗ. de ſuc. feu. Gfilia vero.et ꝗᷓe. & H̊ aũt notãdu.mſi pᷣm
quoſdã ſi feudũ fuerit maternũ.ut I.de na. ſuc · feu. Ei. l
videatur ↄtradicere ꝗj. de feu. fe. c: i. Iteʒ iᷣ ſic intelli gatur
ſc ſi ſme feloma pᷣdeceſſoꝛ fe.amiñt.Nã tüc ꝓximioꝛ ex⸗
Pellitur vlterioꝛ admittitur n dñs ꝓximioꝛi Fti ficatus
fuerit ꝛ ei feuↄcelſerit· ut ꝗᷓ. ſv aſ fe.puatur ciideferatur.
c.vaſalli.fe.qð vero dixi femin nõ poſſe ſuecedere· ſic
verũ ẽ miſi fe.a dno redemẽit uel dũs Pter ßᷣuitiuz pfis

ei id reddidẽit tũc enĩ ab aliquo ex p arẽtibo ſius nõ ẽ in⸗

quietãda. ut ꝗ. quẽa dmodũ fe.ad filiã ptineat.c.ſi quis

ſine filio maſ accur · =Sic g expᷣſſum p pactũ le⸗ qð als

Sin autẽ noĩati: nõ liceret. ut ⁊ alias ẽ ar. C· D pig
l· inj. et. ar. ff. de o trah .ẽptilabeo·m qð de hac materia

.

ð

9.

1 ELer,

Pe e ⸗

uerE E
y ℳ .
3 „ „
äl
. c E TSen .
C AE XTEE PoEL
Pa O
.
JeE ee
4 2 4 — 2

a p e otra ſatis potes colli gere in libello diſputatoꝛio
dñi pi· rubca licitũ eſt ta cte.vc cũ duabus ſe· rubricel⸗
lis. il tlud aũt quod hie dicitur ſie eſt intelligendũ mſ fi⸗
erit emp tum de omumbus boms cum inſmul ſtarẽt er
dño ſciẽte. ut ꝗde benefi·fratris et qualiter frater ſuece⸗

dat fratri in feu · c· ſi quis acquiſerit bñficiu. Nec ob.q
legitur in ti illo de duobo fratribo de nouo bñfieõ inue⸗

ſtitis. ce· ſi duo fra⸗
ares ĩ ↄmum cã· x S *:
ibi loquitur qũ dño
feu. ignoꝛãte de co⸗ aceeperit eo defuncto ſme
mum pecunia eme i. .
bat · et hoe eſt qð i⸗ legitimo herede frater ei
bi dieitur · ne foꝛto in feudũ nõ ſuccedat:qui
inuitus dñs . ꝛc ſic ec ſi miũter aecepꝑint v⸗

cuius fuerit pe⸗ nd ſ
E cu P nus alteri nõ ſuccedet. niſt

cuma de qua feu:e⸗ Sõ
merit multũ mter⸗ boc noĩatim dẽm ſit ſeʒ vt
er t r naſ uno deſuncko ſme legitio
. erino woennna e⸗ herede alter ſuccedat · h
mitur cuius noĩe rede wero relicko frater ne
mß caſualia noten mouebitur. ¶ Hoer autez
r utc eeiven notadu elt q; licet hlie ut
n ex 23 Pecumãa.E li gi
C.· ↄua vtriuſq; iu m aſe⸗ euli prib⸗ ſuecedat le
dicij · ſi Patraens gibo. a ſucceſſione tñ feu⸗
C. de ꝓbacad pro 51 ztur. ſi
bac· Caſualia autẽ ma ſy l ſiae Atem
bijs tribo carmini n mh pealter di ctu hit
bus opbẽduntur. ut ad eas ptineat. (Hoe
fitres an nd⸗ q; ſeiẽdũ eſt ꝙ beneſicium
ta ſitq; pupillariſ advenientes ex latẽ ultra
nunns res empta fratres patrueles non ꝓ⸗
pupilli: et ne ouer⸗ greditur ſueceſſone ſᷣm
tas. ſ idem de mili
te credas.ut. ff· de
inre do. cu vir. Eul ·

aliaſẽ ibi lex.res que ex.et.ff.ſo.ma ·ſi cũ dotẽ.in fi.et. C.
de rei ven. ſi vt ꝓponis · ſ̊ quod imn pmo voↄtinetur falſuʒ
puto · ut · C. de iure do · ex p ecunia.
a (Moc aũt · legi ba.qð verũ eſt·ſ̊ alio modo ſuecedunt

iuure romanoalio modo iure lõgobardo iuf enim roma

no ſuccedũt tam femine qᷓ; maſet p ſe cũ maſ equaliter
qm ſᷣlata eſt dĩa ſexus · ut · C· de ſuis et le. li · aut m ſue⸗
ceſſione · Nec enim deb ẽt ꝓpter hoe ſolũ pumiri ꝙ femine
nate ſũt. ut.C. ð leg. HGre.l.pnł Quid eni peccauit natura
ꝙ; maſ.nõ ꝓcreait · ut · C. de lib. pte . vel exhꝛ. l. ul. Exiſtẽ

tibus igitur filiabus legitimis tanqᷓ; legitis ſueceſſoꝛi⸗

bus naturales filij ommo excludẽtur ut. C. de na.li:quaſi

p totũ· ot autẽticis ibi ſignatis.Preterea ſi ꝑp̃ dtauerit
unliã mehilo minus vemet ad ſucceſſionẽ pr̃is etiã ſi pa⸗

cta fuerit cũ ꝓatre ſe nullũ regreſſum ad bona pr̃na ha

biturã · ut. C· de coll· pactũ ·et · C· de pactis· pactũ.filnj eni
meritis pr̃ms magis ſũt ad obſequia ꝓuo cãdi qᷓ; pae⸗

cõnmibo aſtringẽdi ut.C.de in of.te.ſi qn. Ci. Jure aut lõ
bardo nõ ſuecedũt ita femine ſieut maſq;uis eẽ iure lõ⸗
bardo filia ltima ſi ſola remanet totà bereditateʒ pr̃is
hr̃e debeat. ut in lõbar.de ſueceſſi quicũq; lõ bardus:et

de hoĩci. libe. hõi. c. ſi quis lõbardus. Tñ ſi remãſerit u⸗,. f. wri. nup · obuãdũi ↄtra· ar · ff. de of · p · barbari⸗

*
—

ex ſoꝛoꝛibo naſcũtur

—

4

. e

nlis tercis ut in des ti·lij. Itẽ ſi pf̃ wotauenit flisn
veit amplins filia ad eius ſuc.ut in lõbar·pᷣdcõ ti.ſj pf
filiã ſuã aut frater. Itẽ iure lõbar.filius ltimuſ natuſpꝰ

donacõem quã pꝓf fecit oĩm ſuobonoꝛe reuoeat eã to
tã poſt moꝛtẽ pr̃is·filia vero tm terciã ptẽ· ut in lõbar.
p̃dcõ.t.ſi q̃s ſe deſperauẽit. iut lõbar.filia nõ recipit
opoficõʒz pfis occiſi ſ̊ maſ.tm vel alij ꝑẽtes · ideo q; fai⸗

dã leuare nõ pᷣt. ut
in loͤbar · de haici li⸗
v. hõ.ſ qs lõgo.·dꝛ
vſum ab antiquis ↄſtłitu⸗ aüt faida. i mimi⸗
tum ſapientibo. z mo der⸗ R. .ſiombo. a.
no tempoꝛe uſqʒ ad ſepti⸗ te ſuc. ſi fuerĩt filij.
mũ gradum ſit vſurpati. be (En feudrhe
Quod in maſculis deſen lenhybteni
zo eie egibo obßuatur · m
dentibus nouo iure m innt rmrũ legũ rõ nõvi
mitũextenditur. ¶ Elo⸗ lis eanctae. Noti
tandũ eſt aut ꝙ illud bñ⸗ e aernfr
ficiũ quod aregis capita dinẽ vineãt aut mo
neis atq; a regisve regm res · ut . de cog. fe ·
valuaſoꝛibus alnj impen⸗ .————
ditur ꝓprie uure feudi cen⸗ nẽ mlieri viroꝛ⸗
ſetur. Illud vero quod a 15 ẽ qð d·ff. ᷣſta.
minoꝛibus in alios tranf· ho in multis ius.
B6B ꝗre h; otigat qro

+*

fertur non iure feudi iudi

õ 7 ſn.q; dñũm inuare
catur. Aliter in curia me⸗

nõ pñt. nec pugnã

2,

biolanẽſ obſeruatur. Sʒ ſg qb⸗ inlto gß :
- pnt tn mno
quando wluerint recte ubt emn ph orde &
auferre queunt· mſi ro⸗ Pproõne volütas.
mam cum illo in exercitu c¶ Moc ; patrue
D les.pat rueles frẽs
důur qͥ ex duobyfra
triby ſuũt nati·nã qͥ

ꝓ;e ↄoſovᷣni appellãtur qi ↄſoꝛoꝛim·
z vulgus om es ↄſo bnos apellet · ut mſte de S coF. C
qrto gdu · et · f de F· li. E rto Sau/, Fau plus ẽ aſſuetũ
d (Gradũ. als Fdin als geniculũ.q; gemiculů · ß ſüt ẽ
pollẽtia in ſi gficato· et qᷣdã nõ bñt v̈ba ſeqñtia· moim
himtũ:ꝙ aũt diẽ dũ ſic intellige vt ſi otẽtio inter eoſ col
laterales et curtẽ regiã fuerit de feudo debẽt iurare cu le⸗
gitimis ſuis ſacramtalibo·xij· et feu · Paterni eſſe et ſe il⸗

ſs qui acquiſierũt ꝓnquioꝛes eſſe· et in ſeptimũ gem⸗

tinere . ut in lõbar. d ſuc. li. infimtas rei licitũ

e ¶ Un imfimtũ.G̊ ergo colligitur ꝙ⸗ vel illicitũ nec vici

at nec excludit ar. ad h̊ ff. del. pſtã. pe · bo ꝓoſ. otra ta.
.I. i. Licʒ Sriũ als dicatur · ſ. ꝙ rei infimtas vitãda· ut

f.. de dã . infec · qui bona⸗ Eul. ff. de teſti . l. i· et notatur de
pac matẽia plene libello diſ pieiin earta. Feiea · ðꝛ o illi
fa Notãduʒ ẽ.obpᷣuat: q oĩm eqlis eſt ↄdicõ · citun c.
asn refertur adv.illᷣ.nõ adv. aliterin curia.
ecte · hoc intelligo ᷣm ſua tpa:oli en licebat mio
ribavaluaſoꝛibo deueſtire vaſallos ſuos qñeunq; vole⸗
bãt.er pnᷣcipivel maioꝛibavaluaſoꝛiba nõ erat pmiſſuʒ

er ſic ↄcedeb atur minoꝛi qd maion denegab atar S

* =

na cũ filio ma. legitio ipſa hẽbit tm terciã ptẽ heredita ei hodie murarur. g idẽ eſt in mmo qð in maioꝛi dice⸗
e

tis· et maſ.duas.ut in lõbar.de ſuc.l.ijet.l.vj:Preterea

inre lõbar. filia ltima nõ excludit naturalesimo ip̃ᷣa hʒ

em terciã ꝛ eurtis regia vel alij parẽres aliã terciã. et na⸗
turalis vnus vel płes aliã terciã. ut in lõbar.de ſuc.ñi qͥs
dereliqᷣrit filiã· ltimus vero filius hʒ duas ꝑtes et natu⸗

G
7

bat ut j. de natum fe in hi· et · de fe · datis mimis valua⸗
ſoꝛiba· c.ſᷣ minoꝛes. Sʒ nouiſinno mre feudum ſme cer⸗
ta et ↄuicta culpa anntti nõ debet · ut in loõb ar · de bñfnet
terris tribu. k. ul · er de feu · ſme eul · non amit · bi. et · quo
tye niles inueſti · de pe · · iñ

A „

=ĩ

=-
☛e = = =
π.= —=

= — —
S= = SSe

=
— =—

v

encſd
crn
oſ
tung.

gfclte
iir
n
6
huondee
ſH
r

ne
icl
Eni
nl N
1oſe
e
fe
rt
e

☛nD ☛=e

=— =

=
-
—

prica qᷓ̃ h ẽ uel eſſe dʒ

. .
1 4. 3
7
7
7
6*

De feudo guardier caſtaldie. ica: ⸗et alias: cals.
— itẽ illud· als illᷣ aut.· Sʒ.· c. dzʒ ẽe nõ
qꝙ rubricã hʒ uel hr̃e dʒ ut h ꝗᷓ in nro utimur aparatu
b Si vero caſtaldi · öe caſtaldus ſue actoꝛ cui res domi⸗
m gubernã4 a mãdatur.ut.C. de ſaero ſan c.ec. iub emuſ.
cirea pnñᷣ. ut in lombarda d acquiractoꝛ reg·l·i ut als

8² yconomus cui rel 5
dñi ecciaſtica guber⸗
nãda mandatur ut
genengue perrexermt que caſu iurẽ
vilicus ant Br qjad feudi trãſta iudicatur vel
fructus pcipiendos aliq d ꝓpter feudũ accepe
pontur. ut ff. de in⸗ rint · tuc en mſireſtituto pᷣ
ſti.ſi cũ villico·

eDerendé ignoꝛi⸗ io auferre nõ poſſunt.
ter accipiẽdo qð erat

ꝓriũ feudũ ſimplex De feudo guardie wl ca⸗
p ceaſtaldia alioqnᷣ ſtaldie. .
iucian ſbigſie em illo quo ddatur no⸗-
Ut. * C P⸗ 12
ven. ſi ſeruos. ac. & mme caſtaldieuel Fuar⸗
d ¶ Telkatuz · Pec tñ die etp mercede alicuius
ndiertio pleriſq; nõ rei traſacto anno pᷣt iure
ui ſucceſſoꝛes tef/ auferri etiã paoc co dato
neãtr. qica· noõ reſtituto mſi ad certum
yẽo.· als e e· tpus datü fuerit. ¶ Sive
als. Gſineru⸗ ro caſtaldi aliquid noĩe

Aprij feudi poſſederint nõ

m quoſdã qᷓ m ap⸗- Pry 9
valẽt ꝓpterea poſſeſſionẽ

paratu nro utimur.

als Prai gto ter ſibi deendẽ mſi per pare
feriul.ſ q;s mueſtitꝰ curtis potuerint vel breue
F¶Archiepᷣus. pnt teſtatũ ꝓbare ſe anteqꝙ ca
ePmsi Ag rtent ſtaldi eſſent vi poſtqᷓ; de⸗
olitituere⸗ hH m⸗ . , 2
telligendir urno. in ſermt eſſe inueſtitura ac⸗
ſũma oſtituebat olĩ cepiſſe. L
⁊c̃· leʒ feudũ dare Rul ſucceſſoꝛes teneãt.
poſſmt nõ tñ cog na „·
tis dabũt. ut. C. de Jvero archiepᷣus

ſa·ſan.ec.l.inbemulſ. —,—

aut. ibi poſita· q̃dul⸗ eps abbas abba
cũq; m odis.Notan⸗ tiſſa mueſtituram
dü eſt ꝙ ſipſona ec⸗ eius feuch qð alius detine⸗

cleſiaſtica faciat in⸗ 1 ed eE
ueſtiturã de feudo q,q at eo tenoꝛe alicin dederit

ab alio detinetur an⸗ ut poſt deceſſum eius que
qꝙ̃ᷓ ſibi aperiatur q; poſſidet habeata añ decel⸗
nõ tenetur ſucceſſoꝛ

flice erit archiep̃us ꝙᷓi .
eiꝰ. Et ſi pure aliquẽ ſerit rchiepus qᷓ ille qui

inueſtiu erit exmam⸗ ye, le 11, 20
tin feu. i. nõ valet m.
ueſtitura · ꝙ ſi ſů odi ͤ 19 8

tione faciat mu eſtiturã ecõuerſo pᷣdecedeñ.vaſallo q̃ re⸗
tinet inueſtitun ſueceſſoꝛ recuſare nõ valet· S ecus aut ẽ
in pſona pᷣuati qꝛ tũr utriuſq; ſucceſſoꝛ obli gatur. ut h
habes. hie pᷣt eſſeti · qui. ſu c. te · c. ſ. qs mueſtitus fuerit.
cet j. ſi de feu · otro. fu. c. moꝛiba. Et ẽch notãdũ ꝙ i clicoꝛe
mueſtitura pariter admittuntur teſtes Pares et exnei . ut
Iſ de inueſti.int: do·et vaſ.lis oꝛiat c.i. Eſ aüt ſe vẽtu⸗
rũ. et h cu de rebo eccie faciũt inueſtiturã. q; ſecꝰ cũ de ſuis
lut . qte · ſint ne.ad ꝓbã ·no.mue.c.i.circa pnᷣci:ac.
&¶. Ratã hr̃e.q̊ pt nõri· ꝙ rõne adũcti p ſũitur q̃d adẽ⸗
ptũ niñ ꝓbetur ↄceſſuʒ ut ar.ff.vᷣ poſtulil.i. Eitẽ ſenatꝰ.

Ect. f. de infamibo· l. finti et. C. de jnfa. decreto ar. otra ff. S
vona.mter virũ ⁊ ux· ſi ſpõſuſ.· ij et.ff.ðᷣ man.te.ſi qͥ hiᷣ.

hm etiã ꝙ de H nõtur pꝓ et otra libello py⸗c. ij. F⸗ licitũ eſt

Qd rõne aduicti.et ſe. ↄtra ſeqñtẽ ſed buic. Cotradicitur

Iſi de inueſtitura inter do. cet vaſ.lis oꝛitur. G ſi aũt al iqs.

wſſidet feudũ. Succeſſo

res eoꝛx nõ co gũtur eã in⸗

uelſtitura facerewl ofirma⸗

re. Et ſi pares curtſ adſmt
teſtes vel breue teſtatiʒ in⸗

de ſit miſ ille quiu iuueltitu⸗

acce pit noĩe eius feudi

in poſſeſſionẽ miſſus ſit eo

oſentiẽte qͥ detinet. Sʒ ſi il⸗
le qui ſeudũ poſſidet pᷣus

deceſſeit q ille ꝗͥ mueltitu⸗

ram feut uire cogitur eam
ratã habere.¶ Naici wro
hijſdẽ modis ombo qᷣbo
ſup diximus ſi alns inuelſti
tura ded erint heredes eo⸗
rũ ſi racõib claruerit omi⸗

mõ eã adiplè o pellent.·
BPeotrouerlſia in ueltiture:

aũt ↄtrouerſia
inter dñm et fide⸗
lem de feudi inue⸗
ſtitura fuerit quid iuris ſit
videamus. Si mueſtitu⸗
ra facta fueit coꝛã parib

curie aut in brein teſtato

recte eũ qui muelſtitus eſt
cogitur dñs mittere ĩ feu⸗
di poſſeſſionez. ¶ Snvro
fuerit in poſſeſſtõea mo⸗

ta luerit ei controuerſia

a dño ei defenſio detur ꝓpt

m (Teſtato. et a paribo ↄfirmato ſa
ut .ᷓ· q̃d ſit inueſti. Gſi enĩ.tñ jm mediolañ.ali obſuatur
ut ꝗᷓ.qui te.ſint ne.ad ꝓ bã ·no · m.ce ·i.
n ¶ In feudi poſſeſſionẽ·ſ.vacuã ꝙ ſi

ß illud mtellige q in poſſ. fuit caſtaldus. F Enõ p̃ſumie
. eſſe datũ mſ ꝓbet

ð.ſicut ꝛ peculiũ illi
us q maumittitur
in toſtamto. uel ĩ ul
tima voluntate ut
C. de peculio eius
q lib· meruit. l.i.
¶aici vero. ela⸗
ruerit.ſcʒ per pareſ
curtis aut breue te⸗
ſtatũ aut foꝛte alijſ
euidẽtiſſnnis ꝓba⸗
tiombus ac⸗ .
i ¶ Cõpell ẽtur. er ẽ
racõ q; ſucceſſoꝛ pᷣ⸗
di etoꝛe mi hʒ a pde
oꝛe. vñ factũ nõ
tenetur hr̃e ratuʒ. h
in herde ſecus· eſt.
ao.Nimirũ ex ꝗᷓ p⸗
ſona em q̃ͥs luerum

capit eius c; factũ

pſtare tenetur etiã

ſi qñq; int factũ nõ

eſß. ut. ff· de re. iut.l.
ex qᷓ · et· C· de li b. ca ·
ſi ab eo.

Be ztrgue ma in
uelſtiture. F ica.

Taũt.· qͥ daʒ

— HMi.talem. ſi

dtrou erſia feudi fu

erit de mu elſti. feu. qᷓ

nõ utimur ĩ nr̃o ap

paratua quidã hñt

hic gloſatuʒ vacat

iſtud.c. ꝓpter mfe⸗

rius.t·de cõtrouſia

fe. apud pares ter⸗
mĩimã da.c.mter do⸗

nnnum.

¶ Coꝛã paribo. ſcʒ
q debẽt intereſſe no
ue mueſtiture ſi tñ

pareſ hʒ dñs ſi aut

nõ h tũc ſufficiũt

exnei.utꝗj.q te· ſmt

neceſſarij ad ꝓbã⸗

dã no · mue. c. i.
ltẽ duo bo uel tribo·

viffent oẽm ei u⸗

tilitateʒ pᷣſtab· ut

J. ̊ no.fidelit ats foꝛma.c.immueſtitura vẽo facta.nec libe⸗

rabitur dñs ſoluẽdo intereſſe ſ eũ pemteat mueſti.feciß·
ſe. ut ꝗᷓ· ſi de fe. cõ. fii· c. ſi facta inueſti.et ẽ ̊ ar. ꝙ p inue⸗·
ſtiturã non quert᷑ poſſeſſio als ipᷣe mueſtitus poſſet ſua

aucte in gredi poſſeſſionẽ.ar. .ꝙ lõge diſtat poſſidere

ꝙ̃j in poſſeſſione eſſe·ff. de acq. poſ belliſſnne· als · l. ſi qͥs

ante. Sbelliſſmme. o ¶ In poſſeſſione. in qua ſtetit ad

8 — „ — ℳ☛☚
He. PG P 4

3

Ppaſev l gm ſ dolo als fu
Aeg Pas ‚Dwye, Erir qs Poſſeica zn
ð W,nsẽtus nõ dʒ ſibithis
poſſeſſio patroci:
nari · ut. C. de lib. cã

5 —
7

quẽ releuare dʒ · ut
ff. ꝓ ſo.v erũ.G.tẽ
pus Auid ergo e⸗
eeeeiirit ſineuter poſſide
èð at. ñ · ei qui ↄuem
. tur dabit defenſio

fauoꝛ abilioꝛes
ſut rei q́ᷓ a ctoꝛes:
ut· f.. ð re·iut᷑. fauo
rabilioꝛ es · et prom
. ptioꝛ es ſumus ad
rrra⸗ h ad es abſo luendu q;ad
é6: odẽnãdũuũ.ut.ff.de
ac.et obarrianus.
et hoc vbi pꝑ omima
paris cõdhcõis ſũt
rei Sracta es alis⸗
qui honelſtioni ſacra
rerr = mentü eſt deferenð

iut. in bone fidei: et
. . de ↄſue re · feu · c ·
ſacr̃m nõ ſp ẽ dan
din E. vñ qd ðᷣꝛ bie
de ſacrmmto dã do
poſſidẽti et in ſeqñ
tibo. c. et in om ib⸗
alijs m quib⸗ ß 8:
dz intelligi cü deter
minacõ epᷣdicti:c
ſacramentum.
b¶ Defenſio. ̊ ſie
intelligo ſ. ut habe
atur racõ pſone et
feudi qd petiturv⸗
— trü ſit honeſta. an
eceaahp ſona q facile in
e ſe. raret · et an ſit ma⸗
gnũuv el paruũ feu
du qð a va ſallo ex

. minus p amũ et dño ſe cẽte nõᷣ ↄt radicẽte ne als inſta
ignoꝛãtia vel ꝑm tpis neghgẽtia cũ mi poſſeſſoꝛis pin
rio qnq; dño poſſeſſiõis aſſerat d nũ ut:j.ñj d imueſ mt
w. et valis oꝛit᷑. Cſi aut aliqs ⸗datur defenſio poſſeſ⸗
àa (Si aut nõ fuerit m poſ hie⸗ ſoꝛi ꝓpter poſſeſſonẽ:
eſt enĩ ma gnũ ↄmodu poſſidere· utffde reiven.is qii
deſtinauerit . Að puto mtelligendu de iuſta poſſeſſone

nt ĩpoſſeſſtione nec ſũch

eã .· Nec enim cuinſ⸗
q dolus ꝓprius ali

g (Poterit · adᷣo aũt ut eũ · ſ. va

poſſeſſion Si aũt nõ ſue

ctis modis poterit ꝓbare
tũc illuis erit doſenſio qͥ in
uelſtituraʒ ðᷣꝛ feciſſe. ¶ Si
wro feuduũ alis habue⸗
rit de quo nulla ↄtrouſia

a dño ꝓ NKudo mueſtitura
6.et dixerit ſe imueſtiturazʒ

accepiſſe· dno wro ĩ ꝙba

vm ꝙ no. C. de iure⸗

alteruis feudi accepiſſe
ab eode dño nee in poſſeſſi

one luerit nee pᷣdictis rõi

bus ꝓ bare poterit. h dñi
eſß defenlo ex oꝛdĩe tñ qꝛ
aliũde vaſallus ẽ remittit
dñno ex equitate deſenſio.
¶ Cũ aũt dixerit quis ſe
udu ad ſe pſucceſſionẽ ꝑ
tinere aſſerẽdo illð eẽ pr⸗
nü ſi fueit in oſſeſſõe me
dietatis vel alicuius partiſ

Vl cãbii ꝓprietans noĩe il

luis feudi habueit wil ali⸗
is iuſtis rõmbo illð ẽe pr⸗
nũ ꝓbare poterit. feu. iure
obtinebit. Si wero pbare
nõ otueit pᷣdcõ mõ dabi
tur ei defenſio cũ.xij.ſacra
mẽétalibo. ¶ Itẽ ſi vaſall9
poſſederit caſtrũ qdᷣ dixe
rit ſe ꝙ feudo tenere et ecõ
tra dñs ꝑ guardiã ei dix

poſcitur. et an diun dñs ſme aliq̃ otrouerſia ſcẽte va.poſ

2
74

di noĩe mueſtiturã accepe
rit et d xerit ꝙ ome mere

5

a4q deſeratur iuſ⸗
innã duva ſi dñs in

biieri t hreue teſtatũ. Alij enim er ſi idonei ſint nõ admit
tiitur. utꝗj.de ↄtẽcõne inter do et va · de mue · fe. e. R fuerit.
Paternũ ꝓbare ̊ ſinõ ꝓbauerit electõ in- ↄtẽco ·
rihuradi ei datur Si vero ꝓbare nõ poterit mõ p̃dicto
dabitur ei defenſio cũ·xinj.ſlacramẽtalibo etiã ſiue poſſide
at totũ feu.vel partẽ vel ꝓ eo alid. lũ iuraẽ ſufficiat
Pe ſmeteſtiboan poſ

guatur v trũ ſit do⸗
nnnus an fidehs:

Sõ — ꝓbacõe deficiat cũ
metu ptineat ad eũ ꝑ inue actone non ꝓpbãte
ſtiturã ſi dñs reſeruauerit reus et ſi mi prelti⸗
ſibi aliqͥd m ipa curte tũc rene abrnervin
. —„ — „ ut⸗C. L. ccL
opoꝛtebit ſidelẽ incremẽti ſare. He. ad aute⸗
= lã h̊ facit index · ſiẽ
et in. C. de intiur · in
bone fidei ·et. ff · de

. GO
Sg eee D ePr
5 .

* es AAe
4

. 3 4
n den a.

4 8*
. P ed E*

nõ hĩr̃e cãbiũ.Nã alioqñ ſi hr̃et cãbiũ totius feu .noie ꝓp⸗

ſederit · et hec omia cune vel alterius iudiẽ arbitrio reſ
quũtur extimãda. dicividetur ꝙ obtinere debeat va.
c¶ Cũ aũt.ptis· H⸗ ſi ð̊ aliq ꝑte poſſeſſoꝛ mueniatur.qð

pꝓuto mtelligẽdũ ſjᷣm ſupiis deã · ut·ſ· ꝓpter poſſeſſionẽ 4
detur ſibi defenſio · ⸗ß utrũ eað hñda ſe viltiets z quẽ 2

d ¶ Prop etatis · admoduũa· s.· e. E ꝓx.ſ. utrũ fuerit ei
datuz cabiũ coꝛã pariba vel in breui teſtato.vel als.Ren.

utiq; et mntelligo/qð allegatva· ſe hr̃e pure noĩe ꝓpriera⸗

tis ꝓ pꝑte illius feu.qð feu:p pte petit.ſ. ꝓ illa ꝓ qꝗᷓ diẽ ſe

etatis· fruſtra expiretur ꝓ feu· ſtitura fuẽit facta coꝛã
e¶ Juſtis racõibo ·h eſt ꝙ inue⸗ paribo curie. vel ꝙ ha⸗

iuriunt. admonẽdi.nõ eſt otra·s ·de feu.guar ut ibi no.
i ( Si quis de mãſe in iſto. Ctalis no.diſtinctõ· aut ſibi

aliq d dñs reſuauit aut nõſi nõ ſibi aliqd repuauit aut

eſt va·m poſ aut non.in pᷣ mo caſu pbaredʒva· inueſ. er
hoc facit retẽtio dnnm.in ſcᷣovero ſi non eſt in poſſe
ſione idem eſt·ſivero poſſideat nõ ꝓbabit inuel. ſed ita
eſſe inrabit · ⸗ ueit · P ſumit᷑ enĩ ꝙ dns incremtů retinue⸗
k (Reßua⸗ rit eo ꝙ aliq̃d in curia ſibi repuauit. vñ ſi

1 vãà ob tinẽ dz de inerem̃to ſpãliter mue.fcãz eſſe ꝓba?
A

pPʒ ncce· vel dicas refert vtrũ ſit diſeretũ vel latẽs increm
tum · ſi diſcretũ ſit ſeut eſt inſula ptineat ad do· ſi latẽs x

tineat adva.ut· ff de vſufrue · itẽ ſi fundũ · Ei · et. ij.

¶ Probaè · ql g retẽcõ ꝓdeſt ut h. et ꝗt px · Cntẽ ſi qs fe ·

ſidet. ut j.ſi de muel.
inter do· etva. lis o
. neff q̊s ſevel pa⸗
iſſſo. ,z ſ n trẽ ſuũ · v. ſi aut. nõ
ertt ſe dediſſe Dni eſt ꝓba eſt 9tra pᷣdicta:c ſ
tio · et ſi poterit ꝓbare tüc fuẽit ↄtecõ illd. e.
ille quu tenet dno dʒ reſti⸗ quis ſerarnnna⸗
2 . „ tur ꝑ iſtud.c.ſi fue⸗
re p pares cur iyß chn
méwlc⸗ be P n⸗ t wolt rit ꝗ .de oter int me
tis wl ꝑ breue te tatu pol et d. de poꝛcõ e fra⸗
qᷓ; in guarcliã ſuſcepiſſ ſe tris meideut diſti

tione deficiẽte tůc illuis e⸗ ſe oſtat feudi: ſed
rit defſenſio qiu poſſidet. ubitann lepa:
E 318,3 . rnu an collatem⸗
il ſi aliqs poſſede⸗ ler picid tin e ſ.
rit caſt rũ we alã rẽ· et dũs fuerit. nonoſtabat
dixerit ſe ꝓ pignoꝛe ei de⸗ ꝙ vnẽꝙᷓ fuerit feu.
diſſe . econtrario ille dice⸗ . p pares.
. in hoc et in ſe · Cſie
rit ſe accepiſſe ꝓ feudo.ſñ oppomitur aut infi
potuerit dñs bare ꝙ eip ciatur ſe hr̃e nomi
pignoꝛe dediſß · tüc ille ꝗᷓ ne guar: aut n 5i
tenet dño reſtituet wl ꝓbʒ qinchwbar dn ſe⸗
ſupᷣdcõ mõ ſe poſtqꝙᷓ a do⸗ temſi mficiatus fu
mo ꝓ pignoꝛe accepit fe cit. ad quid poſtea
udi noſe accepiſſe.aſi dñſ uefaedn
nõ potu erit ꝓbare ſe noĩe Priam ſcp wr ne
pignoeis dediſſe erit de⸗ gauit · ut. C. de non
fenſio illuis qui poſſidet. int priam tezd
Si qs de mãſo vno feu nnn miſto er ſer

nt
Unr.
vn

1

en
lb
bocn
Et
0
if
ſn

à (Kurſus ˖ ad eũ ptin ebit · in iſto. Enðte h qrelo lucoõ i
re donacõis et ius accepcis reſoliitur ſiꝗ· tr i. rurſus · et
.C. ſi pig pi · da · fi · l. i.ß qrit nuqͥd iſte qͥ ſcdᷣo loc poſ⸗
ſidet iure feu · ſinolit Poꝛidño ſᷣuire an ſit ↄpellẽduſ.Rñ.
ßm inn iſta nequaq; utꝗ.q̃lr oñ poterat feu.ali · c · i. v⸗
rũ hodie foꝛte pᷣt.ſq.plemius deter minabitur.

Aub. Ruib modis feudũ amittatur.
ia ſupᷣdi
ctũ.amittẽ. .
nuqd ß ẽin
Aäsgen ie eſer⸗ mueſtiturã p pes curtiſvl
atur. Rñ det mia⸗ P breue teſtatu ꝓbare · ß ñ
bitur ti · h funt·l· dñs in ipa curte mi ſibi re
demde S SroSn tinuit tũc merementüũ iure
DW5 minſteßbli⸗ feudi fidelis obtiebit. Si
AArri cũ eũ inuare nõ wro ſidelis in poſſeſſione
eneatun ſi eü inn. incremẽti fueit · nõ opoꝛte
re mapiat et elt) bit eũ mueſtiturã ꝓbare ßᷣ
h deſerat an feu. P⸗ Di En Iα ρNa.
uabitur. Fñ · et hoe mrae. ¶ Kurſus ſi aliquis
uberius ꝗnotabit acceꝑit inueſtituraʒ feuch
ar hea n6ů, cũ omi incremẽw qd et ob
toꝛi· ſuffiẽ eni ñ cui uemret a aliquid acereue
vel in paucis ꝛc̃ ut rit oo vulete a quo acce⸗
H Pier iſud⸗ an pit iphus erit. Et ſi ille qᷓ
qn pottat dam ad mueſtitura fecit ſme herde
muare era dimißt deceſſit / et feudũ reüſu fue
N E 1 1 S — B *
RKui eniſi brachi rit ad eũ a quo tenueit vel
is abſciſis aufu git — 2 1
utpote jã inuts adc aliũ· qiucqd poſt moꝛ⸗
aad dñi defenſionẽ. tẽ eius q dedit accreuerit
a ſe⸗ na⸗ bnab . ad eũ ptinebit ad quẽ re⸗
utꝗ7. de feu. ſme cul. .
n annt. n:in i. greſſum fuertt.
Nichil en tenht· ((Qubus modis feudũ
dñi va · ibi fuiſſe · E . ⸗
a feu· nõ puat: cũ p amittatur. Aubᷣ.
eqͥ moꝛiturus erat· , —„
ut ar. ff · ð oð · ob cãʒ via ſupradictũ
pecumn re⸗ eſt quibo modis
C. depo . ples. Sʒ duũ
e atrtie anadam feudũ acquiratur a renine
Auvarv.ßflai tr⸗
neat · nũqͥd ſalut .
ſfſiã d; ſponè ſaluti dñivel nõ.ar.q;poſtponẽ debeat.ar.
ff. ad ſill. ſe. cõ. li. Ehoc aũt quotiẽs · ſ̊ puto ↄtrariũ fo⸗
re cẽſendũ. ꝙ nõ tm hꝑʒ ius dns ĩ va ut in ſuo.lʒ ↄtrariũ
dicatur ] de ali · feu · pr̃m. c. ſi a moꝛte. ꝙ deb eat ip̃m libe
nre a moꝛte ſi pᷣt. =cucurbitauerit/qð h̊ ꝛ. cucurbitaue⸗
c¶¶ Itẽ ſ fidelis⸗ rit · vbũ ẽ et inde cucurbita nom vᷣbale
q als ð arga· ut ĩ lõbarda de ↄuicijs.l.i.Sʒ in ̊ loco qͥ⸗
dã hñt gloſaʒ. vacãt iſte cauſe amittẽdi feudũ ꝓpter in
fenoꝛes huius ti. ⸗vel cũ mimicis dñi aĩcicias ↄpoſue⸗
d ([ocubuerit. ritvel aly ↄotra dñm ſe habuẽit vt ma
Seiꝛs pᷣſumatur minncus qꝙᷓ fideliſut ar. ff. de inof· te. li bi.
et. ff. de of · p. pre · l· i · E cũ pron⸗.ſ̊ ſi dñs nõ placitauẽit
vaꝛa. de culpis ſius ↄmiſſis m vita ſua nec hres eius debz
Prliacitaẽ ut. ar. C. de ino f· te · omnmõ. er. C.de vuo.do.l.i.f.
1 rbrrlo, idᷣo ꝙ in maleficijs potius volũtaſ
(Exercuét· Laffectus q; effectus inſpicit ut.ff. ad
. oꝛ. de ſic. diuuſ. ᷣ intelligo miñ gpter peĩtẽtiã deſtitẽit
ut · ff. ad. l. coꝛ. de fal. falſaʒ· ſvero ꝓpter impoſſibilita
te deſtitit affectus ẽ Pumẽduſ. ut no · in dipi · cũ quis hʒ
” Feug aerte, Faal valwm P

&
—
KR8

volũtatẽ deſnquẽdi.⁊c. manus ad eius pectus ponẽ
f 1 uſerit · puto foꝛte⸗ do· vel ſi turpius luſit. ut mlõ.
bar.qualr qͥs ſe defen.de· ſi qͥs ãmodoludus enĩ ſiue lux
us noxius in cuſpa eſt· ut · ff· ad.l.aqͥnã luſus.qs eni e⸗
os ludos appellat ex qͥ ba crimma oꝛiũtur. ut in ↄſti.fre.
imꝑa.circa fi ↄſtõis · cubuerit.q̃dã hñt h̊ ĩ textu poſt

g Cũ ſoꝛ oꝛe dñi a⸗ iſta vᷣba ſtati hec alia hec ita ob

atur.nũc videamus qliter
amittat᷑.Si enidñns pᷣlui

cãpeſtre habueit. et vaſal

lus eũ moꝛãteʒ in ipo pᷣlio
dimiſerit nõ moꝛtuũ nõ ad
moꝛteʒ vulneratü feudum
amittẽ debz. ¶ Itez ſi fide⸗
lis cucurbitauerit dñm id
ẽ cũ vxoꝛe eius ↄ cubuelt/
wel ocũbẽ ſe exercueit aut
cũ ea turpiter luſerit.wel ſi
cũ ſilia aut cũ nepte ex fi⸗
lio aut cũ nupta filio.aut
cũ ſoꝛoꝛe dñi concubuerit
hec ita obtinẽt/ſim domo
dñi maneat mre feudũ a⸗

mittere cenſetur. (Soilit

ſi dũm aſſilierit.vel caſtrũ
dñi ſciẽs dñm vel dnam m⸗

tus eſſe. ¶ Itẽ ſi fratrẽ ſu⸗

um occide rit vel nepotẽ id
eſt filii fratris· aut ſi libel

lario noĩe ampluis medi

tinẽt ſi m domo dñi
maneat .q̃ dã vero

nõ hñt. ß crednmmuſ

ulla eſſe ſupflua.

p(Jure· ß nunqd

hodie iſtud ẽ coꝛre
ctu.ſ.ut non poſſit
auferri ſme certaꝛ

ↄuicta culpa ſe. ne

quaq;.qð en ſpali

ter nõ remouetur qᷓ
re ſtare ꝓ hibet᷑ut

C.de teſta· ſancimꝰ
quicq̃d noua.l.nõ
muemtur expᷣſſum
id in ↄſtõmbo vete
rũ oſtat ẽe relictuʒ

ut. C. de ap. pcipi⸗

mus · in fi. S atis tñ
puto poſſe dici cõ
trariũ/ut m lõbar.
de bñficijs et ter . tri

bu.l. ul. et ꝗᷓ. ð feu.ſi

ne cul.nõ amit · c. i.
et ti · ̊ tpe miles. in
uel . e · de · e . i . ac.
i ¶ Sir. ſciẽs · ita tñ
q; craſſa et ſupĩa i⸗
gnoꝛã tia eũ nõ ex⸗

cuſat. ut· ff. de ↄotra.
emp. l. et ſ. Cigno⸗
ntia · et de iur. et fa.
ig.l.nec. mo ut ve

ꝓ pignoꝛe plus medieta

riꝰ loqr h̊ ſaudiẽ⸗
dũẽ maxĩe.qm cõ⸗
tra ſacr̃m fac.ſ̊ tu
inſtab. nüqd a fe.
Suaturva.q; ſacra
mentü fidelitatiſ de

etate in feudũ dederit. aut

te obligauerit ita ut traſ⸗
actũ ꝑmittat.vel dolo boc

uut ꝗ]. q̃ fuit pᷣma eiss ⸗⸗
bñfien amit.Cillð enĩ.ſ̊ ibꝛ loqtur qñ deiemt ↄtraib ẽdo

iz aüt delmqñdo ſiue g ſciatv el ignoꝛet dñm ibi ẽe a feu.
Puat᷑· Itẽ ſiue bi fuerit ſiue nõ fuerit h videatur obnia?ẽ
Jꝗ.q̃ fuit ᷣ· cã bñ.amit.̊ taac.ſic & rõe loci licitũ depᷣhẽ
ditur qð als nõ liceret · lʒ alibi ſit ↄtrariii ut· C.de tpibo ĩ
inte · re . l. ul.⁊ H̊ ita tã varie.q; maioꝛẽ mmriã put auit le

giſlatoꝛ in eius domo fieri qꝙᷓ; alibi. ut.ff. ad.l.iuł.de adul

ternjs. ꝙ ait. k (Eſle. al imntꝰ al ibi.ſ̊ melioꝛ ſja ẽ mntus.
¶tẽ ſi fratrẽ ſuũ.h qritur cui refertur ̊ͥ vbũ ſuũ.an ad
dñm an advaſallũ.hᷣn·ad utrũq; pᷣt referri nõ tñ indiſtĩ
cte.mmirũ.lʒ fratrẽ dni ſuiva.occiderit· nõ tñ ideo feu·a⸗
mittit . ̊ iſtud intelligo ñ in tradẽd h̊ fecerit.nã et tũc ſi
exneus eſſ;̊ pᷣuaref a feudo· multo g foꝛtius ſi dñi fratrẽ

ita occiderit · cũ ̊ caſu feu:ad dñin reuertat᷑. Si va.ſuiip.⸗

ſius fratrẽ interficiat ad h̊ foꝛte ut totã hreditatẽ habe⸗
at.v el ſimilẽ fellomã fecerit puta hoĩem tradẽdo utam

plius in curia ſtaẽ nõ poſſit feu:amittit · verũ ꝙ in dim

nõ delmquit ad ꝓximũ agnatũ ꝑtinebit · ut ꝗᷓ. an ille qͥ in⸗
terfecit fratrẽ dni ſui feu: amittit.c.ſi q̃s interfecerit·

äs n
7 5

4 1
Cal, E

„ 5 —
2 8 ₰*
20 KEree õä

. „ „* 9 &
—
„S&αn e ee
1 Ce KS M
S 2ð packen

„

3AdA. .

a (Mulctabitinunq̃d a toto pᷣuabitur rõe ptis aliena eð de cameravulgo ðꝛ. ſie ergo hm inna iſta vel hi va. fe. 14
te · Reñ. mo in oͤ delmquit · ut . de va · qͥ ð ↄſti · loth· fe. alie curte dñiv el ex et ſi e vel hʒ dñs diſtrictũ ·i · iufdictõez 8
nauit. c i.̊ hodie nõ p̃t aliq; ꝑtẽ alienare ſme dñi volũ⸗ vel nõ. in pᷣmis duob⸗ caſ bonõ p̃t aliq; ptẽ ſi me dñivo⸗ 4
tate ꝗj. de ꝓphibita fe.ali/ꝑ fri.l.impialẽ· quieq̃d hͥ dicat᷑. lũt ate libellario iure daẽé᷑.ſ̊ ĩ ultio uſq; ad medietatẽ pᷣt
b ¶ Keuertit᷑ poſt h vbu· reütit· et añ · Crurſus. inuem e· at · S. ꝓP e etꝗ in plib caſibsvellocis.verũ hodi ĩ nul
glo.talẽ.dero gatur hoc nr̃o tpe in curia mediolanß. lo ſſtor⸗ caſuũ pᷣt va ſ me do. vo lũtate id alti 9cedẽ. ut in 6
c ¶ Kurſus. dum. H noip̃t qdð notanimuſ.. ti ·i· Crurſuf· cõ ·fri. impꝑpialẽ decʒ ſol ertiãſic itaq; qlqualiſ retẽcõ dño Al⸗
et ꝗ..ti· illo qtr olim poterat fe.ali:circa pnᷣ·h̊ qritur hic· pdelt. ut h· et. S · t · i · Eñ quis de mãſo · Hhſ Geica Ep̃ᷣm
Phggrſaeree⸗ . b. achen “
rieein fereit eudiannſſione mul aũ babuerit i aliũĩ bono Ptue meelisce
fe.ß cũ herdein a⸗ ctabit· Hijſ oĩbo caib feu rẽ a ſi alienauerit ſme do⸗ taliß ſo li & male ſ
. is bori heñ hec dũ ad dñm reùtit᷑. ¶ Rur mim volüũtate iure ad do⸗ Taſ vel ab⸗
qſtio facti ꝓpotuis . . die nſ ro⸗ tur. bal. vigoꝛẽ. H
dli, ie eper ſis ſitwlis minus mecte umnn euertem. fr ſit intelligẽdui
terminari hm ꝙ le tate libellario noĩe dedeit —— fuma expoſuimus p
rr . ¶ Ep̃m wl abbatẽ wl ab⸗ ma expoſummu
gitur ⸗· de mue. rei et ſme herede deceſſerit et b. ilfaz el lebis feu verũ p̊ notãð ẽ. q “
ali. c.cũ de re aliẽa. feudũ ad dñm redieit.wel batillaʒ vel vnm piebis ſeu qað oſtituit. ſpᷣa vr⸗
ſ nunq̃d eo dẽ mõ 8 — e; dum dare nõ poſſe. banus i futurũ du⸗ i⸗
reſo luitur ius acce poſtq; ad libellariũ dedeit — „. „ taxat locũ hʒ.⁊ me len
re prtoꝛis ſi culpa ſua wl pignoꝛi obligauerit · Tẽſi ep̃us wl ab⸗ ito. & nl peccauit ie
c ga vug ia Bmus fe. vel dñno reſut auelt.tũc ille pas vi abbatiſſa ntians cn anus
amit.Rñ:utiq;. naã 2 4 ſez . 5 decxeti foꝛet inſcia.
ſi ppter nntalclaf qab eo acce pit nullo uite vl dñs pleb feuð degerit ut. (. de teſta. iube⸗ nma⸗
id accidẽit ſiue alio ſe aduſus dñm tueri pote de rebo ecciatx q eis ſbie⸗ mnmus. in ſi. l. e · f de i
mõgpter aapaſ⸗ rit. ¶Preterea hi ille ad cte ſũta titulivo cãt᷑ · nullũ nee t
m ipe tenebit ut Sſeus nſiue & e „ mSmi metia adim 2=”
. n ne pe.. que feuð ꝑ ſueceſſionẽ un bʒ vig oꝛẽ ßm eꝙ oſtitutuz ß dd üͤ mal
ph ct· ff. loẽ. et nð. obuemre dz oſenſerit eos a ᷣa vrbano in ſanctaf reliqta feminã.·nui⸗· f
ſ merces · Coduc⸗ mueltire ad quos m re⸗ nodo hoc ẽ illð qð poſt e⸗ d 3 in fe · ſucce
toꝛ.et ar ·C. de odi. enõ ptꝛ. ni 7 .03 det. Rñ. nõ ut qᷓt.n. 11
de ar gn iem. moed nõ ptʒ. nullo mo ius decretü datü fuerit · ca ct forte mal. 5
als ad libellũ a⸗ pʒ.¶ Itẽ ſi fuerĩt duo frẽs ter pmanere dʒ:dẽ uiris mortuꝰ ſit qt ro vi⸗ P
ling92 libellari⸗ et vnus feu di muelſtituraz eſt k ſpoſiuſvel abbatiſſa datur erntiſte ann e
2 et ba. regrel⸗ . 1 n nõ pſeuermueritu e
