et rurſus res ad creditoꝛẽ
merito vmirẽt aura pupe
non valentẽ quãobrem
qð cũ iniuria et acbo effeũ

pducèt creditoꝛẽa debito

rem hoc nos clemet ſil er
leg aliter eidentes ſe=n
Kſtcbo dwebitoeib⸗ auxilia
mur et acerbis creditoꝛi⸗

bus nõ apparebimul dari

cauſam eis deputãtes / ad
quã ſi pꝑmanerẽt mobediẽ
tes tñ modis omibus ad

nemrent. (Siitaq; patꝰ

eſt ereditoꝛ ſparare ꝗqndâ

eptoꝛem ncecitatẽ Ehfe deb

toꝛẽ hoc age ͦprebentem

bmõn cauconearbitrio ⸗
dicãtiſ qualẽ omimodoẽ
dare poſſibile Vndiq; en
ita creditoꝛiboꝓ iudendu

el ſn t nõ debitoꝛes grauẽ

tur. (Et abſolute credi⸗

toꝛem pommus antiqs ſi⸗

quẽtes leges ſomnẽq; a⸗
ctõnẽ hr̃e cõtra aliquẽ pt

licz nõ ſit mutuum geltũ . h

alter quida otractus co⸗

ſiſtat. e
pe ſpõſionib⸗ ter vuͤra

tẽ otractuũ uũ m oꝛdime mo⸗

derno durantibo. Que

igitur a nobᷣ ꝓ cautela ſub
iectoꝛũ ſancita ſũt ogno⸗
ſeens tua eminẽna ſolẽm⸗
gram atibo et ham
omi dicõ ne ſieri mamſelta
gẽtes

illorũproiidentia.
em onachis oſto. v.

mpꝛ iuſti. apiphamo
arepo huus felialſime
ciiutatiſ a vmuůſali pfiarch
Onuerſacõms mo⸗
nachalis vita ſic ẽ
boneſta.ſic omẽdareno⸗

uut deo ad h̊ wmẽtẽ homi⸗

nem ut omnem qdẽhua⸗
nam eius maculã detergat
purũ aũt declaret.ac racõ⸗
nabili natia decentem et
plurima m mẽtẽ opantẽ
et humams giraesni

celſoꝛẽ. ¶ Si ꝗs ig futu

rus Armonachus pfect9

indiget et diuinoxeloq⸗
orũ u erudicõne et ↄuſacõ⸗
nis integrit ate ut tãta di

gnus! ſit factus mutacõe.

us igitura no⸗
explanare qð agendum

elſt ab eis.et decertatoꝛ es

wros eos ad ſacr viam
cõſtituere. et ita nob mtẽ⸗
tio pñtis eſt legis.ut poſt
illa que de ſaſſimmis epis

ſanciuimus.et que de reue.

rentiſſimis clericis diſpo
ſuimꝰ.neq; qð monachi⸗
cũ eſt extra qdᷣ cõpetit re⸗
linq uamus. (Illudigit᷑
ante alia dicedlũ eſt ut in
omitpꝑe et in omi terra ſi
quis edifieare wnera bile
monaſtertũ Wwluerit. nõ
pus licẽtiã eſſe boc agen
bic deo amabilem loco⸗
rum epᷣm aduocet · at ille
manus extẽdat ad celum
et p oracõnẽ ſocũ cõſecret
deo. Rigẽs in eonfr̃e ſalut⸗
ſignũ dicimus aũt adorã⸗
dã et vnerãdã were erucẽ
ſicq; inchoet ediſicũ bonũ
vtiq; quoddam boc et de
cens fun damẽtũ ponens .

boc itaq; pnᷣeipii piev⸗
nerabiliũ monaſteriorum

fabrice ſiat. ¶ HWinc aut

nob ec de ſinguf mochis

Sʒ pᷣt dici eas non
extingui cũ poſſit
adhuc cõuemiri et

—aA IKRN;s

Mo vV

vel per abbatem
vel p aliũreſponſa

lem reſpõdebit ut

apud dοmo:
eãm.diet ibi plem

us diecemus.,
btnos: ſqni

tualibus tractar?
ſeñ. ut dixi 5j. tii · im

pi 16
(Becertateres le.

jelunns et oracõni⸗

bus oↄtna dya bolũ

ad pncipẽ de ſpiri⸗

et expone decerta⸗

toꝛes · i. deb ellatoẽs

t poſt illa hie

collige continua cõ
nem Huiꝰ oſtôͤmſ.

babemus nam de
ea que elt · de ſan⸗
tiſ. pil.nõ di eit· cũ
illã pᷣ ſunimꝰ f cãm
pꝰ iſtã ut · ¶. de no ·
.C. Fa.l.i.nec de illa
que ẽ. S. ut det· ſit

14 Rihoſeimus.
quas ↄſtoõnes non

q; ibi nõ dicit de e⸗
Pil. Itẽ nec xᷣilla

elt .ti · i · qꝛ et illa ẽ
poſtiſtã vel die ꝙ

dicit de illa · Sa ut de⸗ .

ter. ꝛc. c& et de cle⸗

ricis et eßis fit mẽ⸗

tio ibi in frpᷣ Pme co⸗

lüne.

mExtra qðᷣ·i. e

monaſtirã vitã.
n endi.i.mo⸗
naſteriu edificãdi⸗

o Ue · i epus⸗

P ¶ Ponẽt̃s· ſic etiã

elt m cõſkructõne
cuiuſlibet eeccleſe.

als facta nõ eſt ec⸗
cleſia ſ̊ ſpelunca illi

cita ut ⸗/de ee. ti. E·
ſi quis autẽ. et ut
nulluſ. · o· do· i. Reñ.
en modo·ſ·.
monachos.

„
2

a ¶ Maſculus. hoc

intelligũt ſie quida

ut monachus non

ſit liber vel ſeruus

vel maſe culꝰ vel fe
mina cũ moꝛtuus

ſit utꝗj.e · ſi autem

vx oꝛẽ.ſ̊h; quo ad
do tẽ veldona coönem
eſt verũ ut ibidem
ðꝛ ut ꝗᷓ.de nupẽ · E
p occaſionem · die g
non eſt liber. 1c.i ·
nec eſt dra hominũ̃
inter iſta gnaquo
ad gram dei ſuſcpi
endã.ſ̊ quo ad alia
dĩa eſt inter mares
et fermnas ut · ff.
de ſta · ho. l. m mult·

et mier liberos et

ſeruo s· cũ ſint ſpẽs
oppoſte ut inſti · de

libᷣ. Ei. Itẽ huus fa
ctus monachus re
cedes redditur do-

mino cũ rebus utq.

c. Eſi vero buici ·

ſ liber reeedẽs res
monaſteio dimittit
utꝗᷓ. e. En quis aũt
ſemel. Itẽ in oꝛdima
coͤne clgici eſt dſa
qð dic ut ᷓ.de ſan·.
epiſ. Gaſſcpᷣticios·

Et· ER uus. ,„
b Omnes ſic etiã
malio omes pares

ſut ut. ff. de accuſa.
hHos accuſare . in fi.
Sãcimus igit᷑.·

reglas · ſieꝗᷓ· ti ·i · Vi.
d Singularẽ. id ẽ

monachicãnam et
monachꝰa monos
id eſt vnus dicitur

quaſi ſo ? achos

q̃ð eſt triſtis/ut.C.

mmus⸗
e¶ Non ꝓmpte . H
ſi dubſa eſt eius cõ

ditio:als ſi cta ſta⸗

duijßt fieri monachꝰ
et inpom cuculla

ut ꝗ..de ſanc · ep · Eſ
quis aüt · Sʒ et ſi eſt
dubia in laico igno
to trienmũ im noto
bienmũ. In clerico
ignoto bienmũ in
noto aũt ãnus ex⸗

pectatur ex iure ca

nonui. .
Tonſura · ¶ rotũ
da Rue cꝛona q-

cognoſeẽdũ eſt quo oue⸗

. Mat ſieri mo do.et vtrũ li-

beros ſolũ. aut etiaʒ fſoꝛte
ſeruos eo ꝙ omes diuina
ſimiliter ſuſcepit gra· p di⸗
cans palã. q; quãtũ ad dei
cultũ nõ ẽ maſculus. neg;
femĩa neq; liber neq; ſuuſ
omnes enĩ mxpᷣo vnã mer⸗
cedẽ pᷣcipe. ancimus
igitur ſacras ſeqñtes re⸗
gulas.eos qui ſingularẽ
cõuerſacõ nem ꝓ ſitetur.nõ
ꝓmpte mox a reuerẽtiſſi⸗
mis pᷣſulibus venerabiliũ
monaſteriorũ habitũ pci
pere mon achalẽ. ß ptrien
mũ totũ ſiue liberi foꝛte li⸗
ue ſint ui tolerare· nõdũ
monachicũ hĩtũ ꝓmeren⸗
tes. ſ̊ tonſuraa veſte eoꝛx
qui layci wocãtur vtia ma⸗

nere. diſcentes eloquua di

uina.· et reu erẽtiſſmos eo
rum abbates reqͥrere eoi

fiue libei foꝛte ſint ſiue Fui.
et vnde eis denderiũ vite

ſingularis acceſſeit. et diſ
centes ab eis· ꝙ nulla ma

ligna occaſio ad hoc eos

pꝓduxit et habere eos mt

eos qiu docẽtur adhuc at
q; monẽtur.et expimẽto ꝑ
cipe eoꝝ tolerantiã et ho⸗
neſtatẽ (nõ enĩ facile ẽ vi

te mutacõ·ſ̊ cũ grau am⸗

me ſit laboꝛe) a dũ triẽmo
toto ita pmãſerint·optioſ

ſemetipᷣos. et tolerabiles
alns monachis · et pᷣſul de
mõſtrateſ hoſ.a monachi⸗
cã ꝓmereri veſtẽ atq; ton⸗
ſuraʒ. et liue liberi ſint hine
calunia pmanere · ſiue biu
penitus nõ in quietari .mi⸗
grãtes ad ↄmũe oĩm dici⸗
mus aut celeſte dñiũ et ar
ripiãtur in libtatẽ.ã ſi in
multis caſbo etias ex lege
hoc ſfit.et talis quedã lib⸗
tas datur quõ non pᷣuale⸗

bit diuina gia talibo eos

abſoluere vmculis. ¶¶ HDi

wro intra triẽmũ venerit
quiſpia· et aliquẽ hoꝛqui
ouſacõnẽ ꝓ feſſi ſüt trahẽ
tanqᷓ; Fuũ voluerit(H̊ qðd
nob nup ex licẽtia nücia⸗
uit ſoſimus deo amabilis
vir famoſiſſmus etiã cõ⸗

uũſacõne. ꝓpe vicehmũa cẽ

teſimũ etatis ag ẽs ãnum.
pollẽs aut ammi vYtutibo.
et coꝛpoꝛeis opacõmbo.

tanta quidẽ in eo gra dei

floꝛ et) Si quis igitur ſicẽ

pᷣdiximus intra triẽmum

wmat.aliquẽ in ſuitutem
trahẽs volẽtiũ et ꝑduraã⸗
tiũ ut ferẽt monachia di
cat.ſed qm arripuit quaſ⸗
dam res et ꝓterea recur
rit ad monaſteriũ:ſanci
mus eu non ꝓmpte agẽ.
ſ pᷣmo ꝓbare ꝓ weritate
q; et Fuus eſt. et ꝓ furto

foꝛſan à ꝓ vita maligna

aut viens peſſmns fugeit
et q; dẽ ꝓpter ſuũ viciu ad
monaſteriũ venerit. et ſiqͥ
dẽ wrax oſtẽditur.et appa
ruerit ꝓpter hmõi cauſam
monachicã ſimulatus cõ⸗
uerſacõnẽ· aut ꝓpter tur⸗
pitudinẽ vite foꝛte diffu⸗
giens.et nõ ꝓ witate ſei⸗
monij habitũ ocupiſcen
hüe reddi dño.cũ quibo
ſoꝛſan arripuit.ſi tñ ̊ eẽ
in monaſterio fuerint.eũ

vwero qui dñs approbat᷑

dare ei unurãdũ. ꝙ il ei
malifaciet et ſuſape atq;
reducere domi. Siyero is
qui dicit ſe eſſe dñm nl tle
ꝓbauerit et appareat is
qui in talibo accuſatur ex
ipᷣa conũſacõne honeſtus
ac mitil. et foꝛte teſtimom
um hẽat alioꝛx. qui etiam
apð dñm ſuü oſiſtẽs diſ⸗
cipliat? kint · et boneſtati

illa confert oꝛdinẽ
ym quoſdã qðdð non
credo: .
g ¶ Socãtur . . vul
gariter m ecens ·
abẽ eos · re⸗

pete et ſancimus re

uerẽtiſſmos abba
tes requirere· ⁊c.
i Pocetur adhuc.
qu nonien appellã
tur.
erimẽto. ſic
inſti · m ꝓhemio.

I¶MNõ en. interpo

ſitio eſt ut in in fini
tis locis m hoc vo⸗
lumĩe · ut . e. Eſ qͥſ
aũt monaſticã ·

m ¶ AImmeiaĩati

coꝛpis Na amma
gaudet et nõ pati⸗

tur laboꝛ em in hoc
ſc. C. ſa·- ſanc ec.

ſancimus.in fi.
n 6 eſtẽ. ſ cucullã

et ſca pulariũ.
0 Tonſiuri.. cilicz
cũ coꝛona
pEx lege. ut. C.
ↄomuma de ma .l. fi.
et · C. ꝓ q bo cauſis
pui. p mli · ꝑ totũ
ti · et. C. vð la teeli · tol.
totũ · et. C. qui mi
i · non poſ. ſup ſer⸗

uis. Sʒ numq d mo
naſteriũ pᷣcia talis

pui reddet donmmno

viðꝛ ꝙ ſie · ut · C. ꝓ
quibus.ca· puil.fi·

cõtna dieo & im⸗

puto dño quare tã

tũ tardauerit.

a ¶ Quõ. ſe inſti. ꝗ

vbus · mo· ius pa.
po · ſol. E filius · ſe
ᷓ· conſti · que dig ·

¶ Rinculis· puitu

t Muiſpiam · do⸗

mmnorum.
u¶ Poc qð nup. H̊
ẽinterpoſicõ · uſq;
illue·ſi quis ig: ⁊ C
x¶Ex licia · nomẽ
ꝓmncie.
x (Kamoſiſſnnus.
abbaſ fuit ſanctiſſi
mus ut ðꝛ in dee ·
3 durantium.
ſ. in ꝓbacõne.
4 eat. dñs qui
vult tra here eum ·

*
——

a ¶ Agere . i. facere qdᷣ vult · i. extraberẽ
b Probare.no. q; dñs ꝓbat g ſeruus eſt in poſſeſſioe
libᷣtatis ut.C. vbi ca.ſta·l.i.ct · ff· de li. cã. liberũ . E. fi. ſed
nũqͥd dlo malo eſt m poſſeſſione & ẽ ꝓ eo ac ſiin poſſeſ⸗
hone ſeruitutis eſſet ut · C. de pbac.l. vis eius et. ff de lib
cã.l.qð aut · quare dic ꝙ ̊ eſt fauoꝛ religioms ut ip̃e nõ

ꝓ bil wlo malo ſitĩ poſſeſſiõe litatiſi als S ut dẽm eſß.

icis ut quia
ad vxoꝛẽ alterius
acceſſit vel ſimie.
dPropter viciũ.
Tſtatia dño ut nõ
verberet᷑ 1 poſtea
ad monaſteriũ oci
oſe init ut ſequitur
als ſi ſtati ad mo⸗
naſteriũ iret redde
retur dño ut. C· de
hijs qui ad ec·co⸗

fu · l.pnti· ſfi
Aamät int
aconẽ illius
77 Simulatus · tã qᷓ;
libᷣ·cũ ſit buusvel

melius · ſmulat ſe
velle fiẽi monachũ
cũ ſolũv oluit eui⸗

tare penã.
Diffugiens . ſ.
ad monaſteriũ ut

euitet penã illius de
licti:na et als inter
hicit ſe s qñq; ꝓpt
ↄſciam delicti ut · ff.
de bo. eo. l. i.
h¶ Cum quibo · ſei

licet rebus.

15 E ſab bacl vel
dic ſeruo · vel mip
ſTonaliter iuret:non
curo.ſic ꝗᷓ.de mã.pnᷣ.
CECſed ne.
k Ceſtimomũ. ſ.
bonu ut vulgarit
ðꝛ · ut:..e · Oco gitã
¶ Amatoꝛ. nam ſi
tuc bonus fuerit et
nuüc bonꝰpᷣſumit᷑.
ſic et ecõtra ut. ff. de
re mii.nõ omes.G
a barbaris. et . ff · de
m (Eius·.. bui:an
ſñt ſi ner ne.
n (Et viciũ · i. pec
catu ut furtũ vel nᷣ⸗
mleut . S. e. Ci.

amatoꝛ.vlhi nondũ foꝛte

opletüũ eſt triẽnij tpus at⸗
tñ etiã ſic maneat mvne⸗
rabili monaſterio t rahetiũ
aſperitate liberatus. Criẽ
nn wro ſemel expleto tpe
iudicatuſ quia monachica
dignus eſt honeſtate. ma⸗
neat in monaſteio.neq̃q́;
enĩ damus licẽtiã vlli pem
tus pſcrutari que eius ſũt
ſed ſiue ſuus ſiue liber ſit
manere eũ in cõuerſacõne
volumus.· ã ſiviciũ in pᷣ⸗
oꝛi foꝛte ab eo geſtũ ẽ vi⸗
tahuana en natura quo⸗
dammocdo labitur ad deli
cła)attñ ſufficit ad melio
rem purgacõnẽ pecoꝛx.
et ad virtutis aug mẽtum
triẽnnalis tpis teſtimom
um. ¶ Ea wero que rapta
ſut ec ſi apð quoſcũq; in⸗
uemãtur .· modis omibus

reddãt᷑ priſco dno.¶ Hi

wro Fuicij nccitatẽ eſftugi

enſ teptauerit monaſte

riũ quidẽ relmqre.aliã aũt
vite ſectai figurã. licentiã
damus dño. et trabere eũ
et ꝙ bãti foꝛtunã mier ſer⸗
uos hĩe :non enĩ muiriam
patietur ti ad wrũ ßinciũ
tractus.quãtũ ipᷣe iniuri⸗
atus eſt. culturã dei refugi

(Gitaiane eſß monachus.
pꝓ Humana.interp oſitio ẽ. q ¶ Mehoꝛẽ. als meli oꝛem

als mediocrem · ꝗq

riſco·i. antiquo-

1 (Effugiens prius tamẽ int ad monaſteriũ:
1Cem tauerlt .ſ. Ppoſtea. tGie igumm queũq;
vitam faciat. u Habere. ſed nõne iam erat liber p
monachaconẽ. Nn· ſic tanqᷓ p ing ratitudmẽ m ſeruitu
tẽ reducitur · ut · C. de lib. er eoꝛelib eris ·l. ij. qualiter S p⸗

. deo⸗ *
“ 5 . Ae foꝛtuna.ide
ens:a h̊ quið de ſoꝛtuna e⸗ conditione-·
,7 ii; cho⸗ a ¶ Cogit ãdũ.cer
orũ qui mter monachos .
— . . tatoꝛ es · ſic. S. e · i.
ꝓſiteri wolunt ſancimus. ſen.
¶ Cogitãadũwro quõ ip⸗ beSimtum.lo eug
E 3ac quidã vilis ad iacõ
ſos hitates rrins mo HB diſponculut.fk.
nachice phi oſop die eer dev. ſig.l ſtratum.
tatoꝛes dignos oſtenda
mus volumꝰ enĩ niim mo
naſteriũ ſub ditione nra
cõſtitutũ ſiue plimoꝝx ho⸗ D
minũ ſiue paucoꝛ mona⸗ 2
chos qui ibi ſunt diuiſos
ab alterutris eſſe. et ꝓpijs
Pabitacõmbo vti . h cõiter . Kes nido
13 oone z. . onõ dico eoꝛã ðᷣo
qudẽ oos comedlero ſar⸗ Rect quida vontmr,
uanmus doꝛmre vero omes dicant q& nullu fibjz
im ↄomiũ.vnoquoq; quidẽ latet ſecretum. ſec
in ꝓpria qdam ſtraturaia nuũquid alias n in⸗
mapridq Am iri „ dicio p̃t eſſe teſtis
cẽte · m domo vero vna col gñ. ſie cũnõ ſit p⸗
locatos.aut ſi foꝛte nõ ſuf hpibius ue ff dete⸗
ficiat ad multitudmẽ mo⸗ ſti · l. ·nec obſtat
— 11.ſee ðᷣi moꝛtuuſ. q; quo
nachorum domus vna · in aamfumomn ves
duas foꝛſan aut pluẽs nõ rũ eſt. ut . e. Eñ au
tñ ſeoꝛſũ et apð ſem etip⸗ vxoeé imo ideo
. S magis ei creditur
ſos i m omm teſtes alter⸗ et magis pumiretur
utri ſint honeſtatis et ac⸗ ſfalſu imuemretur
ſtitatiſ.a neq; ipᷣm ſomnũ dixiſſe· ar. C. de epi.
deldioſũ hẽant· h̊ meditã et cle.l. pſbri. Item
bonũ oꝛnatũ propter noda monaſ⸗⸗
tes bonu denam propr rio vel cõtrap̃t fer⸗
increpacõnẽ reſpiciẽtium. re teſtimomu. vid⸗
miſi tñ quidã eoꝛx in cõtẽ⸗ yn ßf.. in iuſ
placõea ꝑpfectõe degẽétes u , eecere
vitã remotã habeãt in boſlr⸗ dinißl. intantũ. E
ſpicio (quos wocare ana⸗ ———ũ
, 18. ſ ,‚A6 qð cuiuſq; vmũ ·l.
choꝛitas id eſt diſcedẽtes e Zz erede woem
eũ nõ ſit ꝓ hibitus
ut. ff. de teſtibo. l. i.

babit ſeruũ cũ coͤſtet eũ kberum. Heñ. ſ abit eü Pus fuis
iſſe ſeruũ ſuũ ut nũc ſibi cõpetat occanone ingratitudis
actio:.Si aũt curialis fuiſſo ſue curiè reddit utꝗj.e. ſive⸗

ro relmquẽs· Si aut ꝓrſus liber.res pdit ſuas.⁊ primo

monaſterio applicãtur. et ip̃e in aliud monaſteriu detru⸗
ditur ut dicemus ꝗj.e. Eñ vero relin quẽs · ut et ibi dices⸗

x ¶ ractus. ad veram ſeruitutẽ primi vonmm.

y ( Iiuriatus · ſc;

Item nũq̃d in aauſa alterius monachi·ſeñ.ꝙ ſic eadẽ ra
cõne q; et cauſaʒ pᷣt hr̃e ut ꝗᷓ.apð qs cãm di · mo · ſz tãqᷓ; a
mico aliquãtulũ minoꝛ fides habet ut · C. de teſti . l. eog

et · f. de telli. l. i · Idem de ↄuerſo· idem de monacho ut ꝗ.
e. EPenl et ᷓ·tii. quanta igitu · d ¶ Habeãt· alias
habeatur. e¶Niſñ tñ. bñ dixit eos ſimul eſſe miꝛẽ ·
¶Anachoꝛtas. ebrayce. latine heremitaſue exneus

vel ab alijs diſcedẽs ut ſequitur:

Rar

à (Heſicaſtas· grece al. ut in nouel.
b (elus i. amoꝛ. erga deum als mmnidia 8ꝛ. vnde ilud

—

zelus domus tue comedtt· et als elo ʒelatus ſũ. c.

erfecta. vnde illud moꝛ es a ↄuictu foꝛmãtur utff.
de edil edic.l.ediles· d Abbati: vel prioꝛi.
e ¶ Conuſacõnẽ i regulã. yne vel pabitu mon

f

clenã . ut · C· e · deo

nob̈· huius quid
ſ non tenuert mo
nachatio nuqͥd reſ
in monaſterio re-

maneãt. ſEen. diſtin
gue an et monacha
tio et rerũ oblatio

expᷣſſe vtrumq; fa weantur ceno bia · i· in cõ⸗
ctũ fut · à caſu cum mum vita eſſe volumus ·
Prs doar ſic, ſic enĩ zelus eis ad virtu⸗
non valeat alterũ tẽ creſcit. et maxme mue⸗
valer ut. ff · de eo qð mbus ſi cũ ſemoꝛibo oſtitu
certo loco.l. contu. tuãt. ſi et enĩ ſemorũ ouſa
Si aut monach acoõ o unceutiſ ecd iopfeg
tm facta fuit et ſie tio uiuetuti e ucatiop 2
p oſeqũs rerũ obla et lie ſint m cenobijſꝗprio
no cri ſh abbati ſuo obedientes· et
an ne ReRoeu traditam ſibi ↄùſacõnem
ut. ff. ſi quis cauc.:. incul abiliter obbuãtes.
asar F. deſer. qꝗs aũt ſoꝛte ſemel
ruſ. . Eii ct. Ch pe. dedicatus deo ſcemateq;
apllimoꝛs mterue. cg. doinſcl ſ
l. iij. et. C. ſi reus vel Pontus· m E a mona te
act· li · Itẽ nu qd e⸗ rio diſcedẽ wluerit · et ̃⸗
oerceein unara Wrtaſſis eligore vie⸗
vigt ꝙ no ta ſiu ie quideʒ ſciat. qm ꝙ hoc
ceſſoꝛ ut. ff. de in wo. dabit deo ſatiſfactõnẽ.re⸗
mulier oainn aut qſcũq; habuit dum mn
fi ſed racne poſſel monaſteium intrabat.ea⸗
homs rei vendica⸗ dominij eſſe monaſtern. et
tione vel ypotheca ñl pemms eiciat. (ſllõ qG·
riaß le 3 gue deẽmmus qu in monaſte⸗
racõe poſſeſſioms Evcmmus qunummonante⸗
dantur. pſonalibus riũ mtroire woluerit.añqᷓ;
aũt idẽ monachus m monaſteriũ ingrediat
zuemr ut ao iicentiam brfe ſuis vti quo
4* . .„ m . D „» . . .
vel die ut no . in au vwoluerit modo. Ingredi
ten. mgreſſi. entẽ nãq; ſimul ſequuntur
. . — „„„ „ .
b u erfe cß⸗ res ommo.licʒ nõ expᷣſſmn
voluẽit modo/po õsõs
terit & ſibivel vſu⸗
fructus nomĩevel
pprietatis aliquid

a ch ali

iquis ſcemate.i. oꝛdi et tta poſt trienmium·
malng dlericis qui
bona mferũt in ec.·

et heſicaſtas.i. quieſeẽtes
oſueuerũùt)tãq; a omumo

ne hbominu ad melioꝛa ex⸗

ceptos. alioqñ alios qu⸗
buſcuq; inter multitudieʒ
cõuerſatio elt in hijs que

ſeruari ut hic ſed cõtra dico nã mil retinere p̃t ut ſequitur

tur ut nõ videatur p̃ ritus poſtumus ut inſti. de exher.

¶Erit dñs. ſed vidꝛ ꝙ ſc.nam adhuc poſtea li:Gij.

diſpomt ſi ᷣus non diſpoſuerat utq· de ſanc · epiſ. ſ ꝗ

mulier ſed die ꝙ nõ idᷣo eſt dñs: nã et de aliems qͥs qnq;

teſtatur ut mſti·de pupillari ſub · Ei. et. C. de ſcdᷣis nupc.
fermmne. Cfi vel die ut ibi dicemus:

Itẽ quid ſi cauſa ora⸗

tiomis vel ꝓbacõms.ſũ· nõ habʒ locũ qð hic ðꝛ ſed ita

qui mtroduxit eas dixe⸗
rit et nõ erit dñs earũ vl⸗
teruus vllo modo. (Si
vero ſilios huit . ſiq dẽ cõ
tigeit iam eũ res anquas
donaſſe eis. à ꝑ anñnupti⸗
alem donacõnẽ.aut ꝑ do⸗
tis occaſionẽ obtuliſſe et

facũt hec quartã ab inte

ſtato euis ſbᷣe · nullum re⸗
liquis rebus hẽant pꝑtici
piu filn. ¶ Sm aüt aut l
eis donauerit:.aut minus
qrta.et poſt q; abrenũciãſ
cõuſatus fuit mter mona⸗
chos. nlominus qrta debe
atur ſilijs· aut ad ſupple⸗
mẽtũ ſi cõtigerit iam eos
aliqͥd accepiſſe· aut etiã

qᷓtenus eis totũ der· ¶ Si

aut vxoꝛẽ hñs deinde eã
relm quẽs in monaſteriũ
mgrediatur.et dos muli⸗
eri ſeruet· et ex moꝛte pa⸗
ctũ.qð m alia nra ſanciun
mus cõſtone. ¶Onnde ꝗ
ſuꝑ monachis de hijs deã
ſut. et m mulieribo in mo⸗
naſte riu ſn gredientibus
valituris. ¶ Si wro relm
quẽs mon aſteriũ.ad q̃n⸗
dam wmat miliciã· aut a⸗
liam fi gurã vite ſbᷣa eius
etiã lic mmonaſterio (m
qð pᷣus a nobᷣ dictũ eſt)

—

demum ſi ſeculo re⸗
nũ ciauerit ut ꝗᷓ.e.

n auũt · Cſi vero re

linquens · Itẽ quid
ſi eccleſã ſe clarem
vel capp ellã vel ple

bem vel ſimlem m

tret. Keñ. tenet ꝓPa
et acquirit et teſta⸗
tur in hijs ut ᷓj. de
ſan.epiſ. p̃ ſbᷣros

aüt · id em de ep̃o ut

Jᷓ. de ec . ti · mter⸗
dicimusgs
k (Vlterius . i a tẽ
pꝓoꝛe mtroitus vel
die ex tpe hmus.l.
ut :J. H. con · interp·
CECde Hys⸗ 1c.
lyjs elenint ut do⸗
narent vxoꝛi et idẽ
de dote quã dat fi⸗
lie ut det marito. vł

etiã ipe pr̃ dat.
m & Em aũt · ꝗrta

qð dicit de quarta
hdie coꝛrectũ ẽ.ut
I.de tri · et ſe · CRi.·
n Mbrenüciãs ſe
o Elns:hoc ſubdi
uiditaut⁊c.
p Kotũ·. quando
nichil dederat eis.
q ¶ Detur· han qð
debetur Iter quar
tam.ſtatim poſt in
greſſum pᷣt p eti. vi
detur ꝙ nõ ut. C. de
donac. inter virü et
vx · l.res·in fi.Sʒ cõ
tradicas q; filn fa⸗
me perirẽt qð pᷣca
uendũ ẽ. ut · C. de ali
na lib · p totũ · et q
ꝓ moꝛtuo eſt iã ut
· C.ꝓx · er ꝗ.de nup
ti · Cp occaſionẽ.et
I. ut h ma. et a · ¶.
quia vero · et con et
ſut hec vera qñ vo

lẽs quis monachus efficitur. als due ptes deſcẽdẽtibus

Sʒ qð hic vᷣeverũ eſt in alios· non in ſe · Sʒ nũq̃d intraãdo
rumpit teſtamentũ. ſeñ·ſie duabo racõmbus et ꝙ capite
minutus eſt ut inſti· qui mo.te · infirmẽ . Enon tñ · er · S· ·
Ci. eti quaſi fiius ſibi agnaſcitur. ſ. monaſteriũ ut ꝗ.
de ſanc. epiſ: ſed hoc pñti · Quare dic ꝙ vel alia volun⸗
tas hic fuit et nõ teſtamẽtũ vel aliqͥd monaſterio relinqᷣ

tercia monaſtẽio. vel ſi nõ habʒ deſcẽdẽtes · tercia aſcẽdẽ
tibus· due monaſterio dãtur ut ꝗᷓ ut nulli iudicũ.· adul-⸗
teram et · Cquia vero. etꝗᷓ/ ut li:.ma.et a. quia vero.

Sverorelman ẽs · ꝓ certo ponit q; pᷣt eã dinnittere

„ 7
qð eſt verũ m legẽ·ſed m canones nõ poteſtñ cogno⸗
uerit illam carnaliter mß et illa voueat caſtitatẽ.ſi autẽ

—— ðm — ——

N

nõ ognouẽit p̃t ut exti vᷣ ↄuerain. in illa deẽ ex p pᷣlioo

a ¶ Ex moꝛte pactũ: ut ſi fecemt pactũ mulier de dona. lu

crãadatota vel ꝓ aliqua ꝑte ſp̃moriatur maritus ut.s. de

nõ eligẽ.ſcdᷣo nubẽ. hoc aũt:nũc lucratur q moꝛtuo
habetur · ut hic et ꝗᷓde nupẽ. poceaſonẽ. .

¶ Etiã ſie·q · d· ac ſ iam eſ in gradu altioꝛi cleri eatũs ꝓ
uectus: t ¶ Clerici· in nmnoꝛibug oꝛdnnbus:
u ¶ Abutantur. ex eo enĩ ꝙ ert clericus in minoꝛibꝰ oꝛ⸗
dimbus eõſtitutus erat ſiducia et ſpes aſcẽdẽdi ad ma⸗
ioꝛes qua ſpe abutitur accipiẽdo vxoꝛem et ideo adma

b ¶ Conſtõne · ut. C. de epis et ele. deo nobis Eſponſa et

e ¶ Omibofacit ꝗti · i · Cjrta · ſc je· Cpnl· Choc euã. x Educia:ex hijs⸗ mimus ꝙ malꝰ erit elericus in ma
d (Si vero relin⸗ iiooii ccõtna ſic et eſt
quens · dictü eſt re . bona ſpes qñaq; ut
manẽ . ut · S· e. ¶ſi „ „ , M , . mſti · in phemo m
e ſnel . remanẽte.ipᷣe inter offici⸗ uxoꝛẽ ducere ꝑmittat. Di⸗ ð
nealen re ales clariſſmni ꝙtũcie uidi eimus aũt cãtorum et le⸗ * 12 „. inter⸗
plex mimſtrans p̃⸗ cis ſtatuetur. ethüc habe⸗ ctorũ:alns enim ommbus (PHernmttat. als
ndi — emurzosms fructũ· a ꝗ nuptias m ſacras regu nõ eſß monach u
vnde etia rennſſio acruũ mimſteriſ exit. mitts mterdici ut in qtuoꝛ minoꝛi⸗
————H mun niũ deſpexit las penitus interdicimus bnn araimbun elt
Renun Rlin nanan tribunalis terrem obſuet aut ↄcubinas hr̃e aut lux⸗ utl tiei Enecg altt.
lis curie accedẽt · et ſeruiciũ. ¶ Si wro relin⸗ urijs tradere vitã) exclu et ſtati ſequitur·
pᷣſdi ſeruiret ut im⸗ quens mona ſteriũ in quo dantur mo dis omibus a a (Alijs. in maio⸗
ſti. de nup · OGha ꝗj. Gufacs „ ⸗22 - . — ribus oꝛ dnnbo con
ambormo Ra efſau cõuſacõnem habiut et ad elero.tãcq; pᷣoꝛẽ ouerſati⸗ ſtictis.
Eß qs igit fuut · aliud trãſeat monaſteriũ onẽ et ſolitariã o funden⸗ rbus. etiã ſi
Exhpys anli⸗ etiã ſic quundẽ eius ſᷣa ma tes vit am. et puati ſint de 5 ot monachi.
bat defenſoꝛi pᷣſes neat 4 vẽdicet᷑ a poemo ccteroa dmiiliciã qudẽ ã . de ſan e · Ep ſbriſ.
ut ſde defen. ctui. . naſterio vbi abrenucian ad aluid officiuwmẽ.nõ LCofundẽtes eõ

ioꝛes non aſcendet· aeni que agit in minoꝛi oꝛdine pᷣſu

nulla. bãe reliqiut.Cõpetẽs aũt pᷣſumentes mſi woluerint fundẽ eni bonz er
Senug atuatr. ß eſt reuerentiſſimos abba dudũ intermatis anobixꝰ malan rneree⸗
rat. al ſ ſeruus do⸗ ws no ſuſape eu qin hoe ſubiacere pems · ipi aute oſtõne quã no ha⸗
mino. ut · S· e· ñ ve egit. erronea nãq; talis ẽ apud ſem etipᷣos degẽtes bemus.
enucij liber in vita monachica. nullate⸗ et agnoſcẽtes qualẽ ꝓ ̊ F(Deo. ſc. we. Efl
aliud monaſteriũ nus wlenitie, dr õ .quis autẽ ſeme
eũ rebus poſt exi⸗ mus toterate opvnhaneq; ro mag no daturi hint la g Monaſterium.
tũ queſitus mittitur ſtãtis et pſiſtẽnis amme tiſfactõnẽ. ¶ Oꝛdiacõe ve⸗ ſubaudi:Rerivolu
e ſonc epi. E ſed iudiciũ htiñs circũla⸗ ro abᷣbatũ ſi qñ ongerit e⸗ mue errpotn fieri
monachus . ali de aiz a ro Irog 6 moſtertſ. abbatỹ nò volumus abbate
Fructili, daͤni te nce liaregreni. gẽ mõſteriũ:abbatẽ nõꝑ op ordmé: N.
erſic yromce loqt᷑· qpropter enã boc phibe⸗ oꝛdmẽ reuerẽtiſſmm oꝝ ſi⸗ 5

hbSi vero.a pᷣoꝛi:
hoc eſtverũ de aeqᷓ

ant deo amabiles ep̃i.et ar
chimãdrite nücupati.mo

eri monachorũ.nec omi⸗
no eũ qͥ poſt ᷣmũẽ mox

Re un aru l nachicam honeſtatẽ m ſa abbatẽ ſieri.nee qui poſt
mus. cras regulas cõſuantes. illũ ſeðᷣs eſt. neq; terciũ à EStrna · s · de here. et
ſelans etnt. ſ iqs aut monachica p G reliquos. hoc ÿ eniam ex . inoften grer
us Bois monaſte tẽtiũ ↄuſaconẽ meruerit ma alia dieit. ſ̊ deo amabi quãnoò bẽmꝰ nec
rij er ei · Nã ep̃us cdlerici oꝛdinacõnẽ. mane⸗ lem locorũ epᷣm pcurrere en de ila que eſt j.
münaſtennmecte at etiã ſic puna oↄfuãs con quudẽ oſeqñter ꝑ omnes e Heube
ſanc · epiſ. Eñ mo⸗ uerſacõnẽ. Qo ſi fach ele Knon enĩ exhonorãadũ eſt ꝛſtã cũ poſtea jnue
nachus; rici abutãt nducia, et ad omino tpus. et ex eo oꝛ⸗ niamus eã ut. C. de

xk Circulate als
circulare · i. in diciũ

nuptias vemre pᷣſumant
(quiſpe in taligraducon⸗

do) et eũ qͥ apparuẽit pᷣus
optimus inter monacho⸗

Ehõm. no. ꝙ per

vagum. WG nS! hãe cõſtõnẽ eligit
. Auz aui bab⸗ ſtitutimtar clericos 4 eis conſtitutus· et dignus ep̃us abb atẽ ſec j
bat in pᷣmo mona⸗ coꝛrigitur hodie q⸗
ſerio . monachi eligunt
mReqrẽtis·ſ aĩe· et ep̃us oꝛdmat it

rabmanck ir. archos pnᷣceps mandrita mmgf inde

„₰

archmãdritai · pneeps
monachoꝛe· o ieen

mgr̃oꝛæ hoc eſt abbas vei pᷣoe
las. ſicq ti ·· i⸗

p (Ei quis aũt · ꝓfſitẽtiu i· oligẽtiũ ·
q Coõuerſationẽ als ↄuerſa cõnẽ als conuerſioneni.
1r ¶ erici. in mnoꝛibus oꝛdinibus.

ꝗ. de ſane · epil. Einbemus.

m¶ Exhonarandũionoꝛanduũ.
ribo ſie.C· d of.rec. ꝓũ ·· Potioꝛiſ.arx.· S.ff· de iure nnmu ·
l. ſp; C de poſtu · l. ꝓuidẽdũct· ff · de fide inſtru.l.ſ· xt · · ·

Gtio ẽ.

emn. miterpo⸗
ꝓ nonis do cto⸗

reſulatui·dignus ꝙ ſit abbas.

/

à SJòMU!
b ¶alis: ut omnes hoenines ſint equa les ut ſubicit·

e¶ Sumos.C. de veteri iure enu · li· c ¶ Scᷣm graadum ſ.
bonoeno tpis.ut·S.dixit ꝓxi · e epi.
f Suffragãtẽ · i. adinuãtẽ et ſc nota ꝙ dat fauoꝛẽ plo⸗

—

ne auctoꝛitas di gmtatis · ſic.ff. de ſena · l. fi.

„

mittẽ · ſic · ff·

dewaee ee

xima vere maxnn

Qð melius ſcꝗᷓ· quibo mo.na· ef.ſui. ¶i·

a qma ex hijs duobo totus re⸗

fuit ſine quo Factũ eſt nichil ut d in euãgelio. et ꝗᷓ de fide

in · Cquiaigitur:m pñᷣ. 3
a utẽ nmnpiñ ;

„ 72

ud- ſacerdottuum.
traq;. .dona:ſa cdotiũ.ſet

impiũ· cur ergo mr̃ impij ðꝛ eccia.ut. S:ut det · ſit nus cle.
CGi.cũ magis ſoꝛoꝛ ſit ut hſeñ·illud ðꝛ rcne dig mta⸗
tis · ſ. ꝙ res diuĩe digmoꝛ es ſut · ut · C· de. vetẽi iure enu. l.

ij: Eſed quiaidem tn pncipiũhñt u

de paet ſi plures. Sʒy lic; ſolucõ facti

t hic et ideo parum
differũt. ut · ti · r E

X .
loẽ.nmmaue.in fi⸗ſie . . fimmus.
ff. de mu . er ho re⸗ . — „ .. e¶ Exoꝛnãt .i · cũ ho
ſcripreiui. pᷣſulatu eoꝛum hũc eligẽ dimacõe oſtitutis ↄgita P bernant.
nmari⸗id „ eo ꝙ, hüana natura tal eſt faciãt.qᷓtenus ꝑ omia cul l ebet, tajcl ſt
¶ Quecũq; nũc di ut neq; omes ꝑ oꝛdinẽ imt tura dei maneat vndiq; in⸗ e ¶ Pro illis. . im⸗
cit qᷓ dixi.s. in mo⸗ ſũmos neq; rurſꝰ inter no coꝛrupta. Imminebũt en ꝑatobus⸗
meb . uiſſmos oõs oſtituti ſũt. h maxnne pene iſta traſgre 6. ſadetre⸗
“ dicit q areßi ꝓcedat quidẽ ᷣm graduʒ dientibo. dicimus autẽ de otium.
tebẽt her omia ma pcedts inſpectõ. Quve⸗ celo quas nece ẽ rectorũ b Imprũ impe
m feſta facere e=ꝛiᷣe ro p̈oꝛ inter nuatos mox dogmatũ otẽptoꝛibo im⸗ m.o-.
ſub ſe ponſtis⸗ oot 2= feſiquidẽ rei i ¶ Exoꝛnet · i· eũ ho
o, ptimus afparueit. is ab ninere · et nre nquide rei ᷣ
kPrius ur C. de SSSõ eV E e ee noꝛe gubernet.
epiſet cle.l. fi· bas ſit.et oꝛ dmeʒ ſmul et pu.iudicſ.ſi hec eis nũei k (Conferens ge⸗
te Nenherute⸗ vtutẽ ſuffragantẽ habeſ. entur ombo ſtudeãt mo nen amare ezo
ut deter. ſit nu · et · · j ceos qᷓ diſcer⸗ is. ea que ſacri is . nec papa in pa
in Dacoſtone. Opoꝛtet enĩ eos diſcer⸗ dis · ea que ſacris nregul, hbus. nec impatoꝛ
m UIn femiin s· ſic nũt qð meluis eſt a peioꝛe otinẽtur(quas nĩa ſequit in ſpualibo ſe debẽt
.8. c. Foniia. . aluid quidẽ ad regendũ lex)ad effectũ ꝑduci ꝓcu izere nhauid
n iternsand imittere. aluid wro meli⸗ nã neci it pe abz gaρροαρ
nidnedo. mul dim ore ainidn meli rare · nã nec illos deſerit pe aFigieronem
tũ ſtatur ibi adora⸗ nart t re ˖ et pau ati per na Neoneggclens gun⸗ in hijs qͥ impatoꝛ
du ut et mi lo co ubi erudicõem hoc etiam ad propter ſeqntẽ hec tuam cõſtãtinus dona mit
ſit oo zug ncte. meluis accedé. ¶ Quecu⸗ ſanctitatẽ derz omibo ſb ſe vearon Kluaſtro ſpe
0 us ſ. a n & 5 — L., Rrn noer t ic mmẽ
Gelg . Ehfmc aüt. ; tñ a nobis ĩ omibus . poſitis ſcſſimis metropol ſa fuit wnatio · ut .
e igitur me⸗ p̈us et ꝗᷓ nüe ꝓlata ſüt ſa⸗ tis hec facere manifeſta. ti · i· Cſimmus · pte⸗
tropolitis· i· archi⸗ cris nr̃is ↄſtombo ſũt ſan⸗ ⸗ rea qð vult pncepſ
ep is · vel metropo cita de cleicis à monachi⸗ ¶ Quomodo opoꝛteat hoc eſt lex. ut. fr. de
litams · — — epᷣos et cetẽos clericos oſti. ph.l · i· Itẽ ſicut
Rertori neutri aut monaſterns hec ↄuia “ rcercos cehers airſmomaliaita
4AAP . 4 ad oꝛdmacões ꝓduci · et satrnomanaa
generis ponimus. et in maſculis et erels ereiaz oſto. . imnpialia donare pᷣt
(Seauian ler. m femims. et mn monalſten; de expens ecciaꝝ olto.. cum nulla zenn
Jᷓ. ut c .ap * e Et .. .„. —— „ . „ » .C de E .qdriẽ. IE
. de .d. Ei. er . et aſſiſterns. nõ diſcernẽ⸗ mpꝛ iuſti . a · epi phanio in p Scutr vide L
ti i· in fin .· KR. tes qᷓntũ ad iſtos maſcu⸗ aĩepo o ſtãtino politañ. nõ & tuc no eſſ
m utesec-inph- dix imuſ. vnũ omia in xpᷣo unt dona dei a ſup⸗ Itẽ nipas nonpo⸗
ub. ¶uomod cõſiſtat. ¶ Hec igitur om na collata clemẽta · ſacer tuit pari i.nnpato
oporber epeg irt ma ſeſſimi priarche ſub ſe dotiũ et inpiũ · illud quidẽ ri non Evwemont
Arey anſbus ſunt conſtituns deo amabilib⸗ diuims minſtraſ. hoc aut H e. F.
epi· q̃re videamus metropolitis mamfelta fa humams pᷣſides.ac dili⸗ ad tre. ille a o. Ctẽ
de is ut e. iſ⸗⸗ ciãt · at illi ſbiectis ſibi deo gentiã exhibens. ex vno peſtiuũ · Item ne tur
rrailod. Eer amabilibo eßis declarent eodemq; pnᷣeipio utrag baamoput Ficen
uuccd. et illi mõaſterijs ſ ſua oe⸗ ꝓcedẽtia·huanã exoꝛnãt de tpalibus. ut· C.
u ¶ Nericos. ex⸗ de epil et cle. placʒ·
peditur ·c· ¶ hee ene vnus vuot
g — rrr officiũ heat · ut · f.
Iſis.̊ vᷣi ꝗᷓ.e· Eß neq; effuſas

adnos non ptineat

f — — – — — — — —. — ————

ſoluimus tñ de iure· ut nõ valeat talis collatio ſiue dona
tio · utqᷓ.e ·ti · ¶q igꝛ et. C. de le. et a.l. di gna · in fi in inſti.
qui · mo · tel · infir · Efi nee obſtat ꝗ. ti ·i ·m pn qꝙ; auxit q̃ᷓn
tũ in eo fuit cõſtãtinus· vel in alijs.nõ aũt in umiſdictõe
quia ſic poſſet totũ nnpiũ pire ut dictum eſt ·

gitur mũdus.vndeillud.ecce duo gladij hH. ym vnũ
mntellectũ- Alij dicũt ꝙ duo teſtamẽta ſigmficantt
y ¶ Impiũ. imo a wlo romano viðꝛ eſſe inpiiũ · ut inſtit ·
te iut. na. Eſed qð pnᷣcipi ·ſe · et illud dei diſpoſicõe factũ

aQuã. ſhoneltat?. bi Ilis. ſſacerdotibus.

d o.ſic ᷓ.de armis in

e¶ Pene aũt · le · ff.· de orig· iuj.l. i.

*£

pn. e¶ Et ſci. ſeqñtes aplos.

f ¶Sancimus ad quid ꝓ deo intromittit ſe inꝑatoꝛ de

ſpiritualib⸗ vel ec⸗
clenaſticis cũ ſciat
ad ſe nõ ꝑtinere ut
S· i. R. dic ꝙ nõ m⸗
uemẽdo de nouo vl
cõſtituendo pomt
ſed recitãdo ſac ras
regulas.otra quas
ñi qͥs fecerit nmnpo⸗
nit penas · ut · e · ¶
ñi: vel die ꝙ aucto

ritate ſpᷣe fa cit· vl
die hoc faciẽdo ſta
tũ rei pu·tuetur cau

interſit rei pu · eſſe

ſacdotes honeſtos
a quibus pemtetiã

peceatoꝛù petimuſ
ut · C. de ſũ. tri . l. fy
g& (Et eccleſias de
quaruũ ↄſtõne.s · ti ·

i. Cillud ig: dixit ·

Nã in eis vemã pe
timus peccatoꝛu ut

J. ut li ·ma. ex a.

quiav ero·
b (Kegulas ſie.8.
ti.i·Erelimquẽs: er
. fi⸗
i ¶ Adduciturno.
nit atus fugit · ut · C.
ð eß · et. c. lſi quẽcy ·
velle tñ deb et ut J.
e · E. ß etiã · ſic h co
actus.ut· ff.qdð me.
cau · l. ſ mulier. Epe
nul:· vnde q dã dixit
nolẽs volo.volẽs
nolo.
k ¶Kplm. q dixit
x inj· capitula circa
epᷣm cõſiderã da.pᷣ⸗
mü q ſit ſine cmine
vmus vxoꝛis virũ
nõ vĩolẽtũ⸗prudẽtẽ
oꝛnatũ.hoſpitalem
pudicũ:doctoꝛẽ nõ
peuſſoꝛẽ.nonlitigi
oſũ.non cupidum
domui ſue bñ PPo ſi⸗
tum · nõ neo phitũ.
bonis·factis.
m (Ceſtimomum.
i· famã bonam qᷓ
valet multũ · ut · 8·
de monachis . co
git andũ.et. ff. de q̃⸗
ſtiomibus.l.de mi⸗

m

vitam. Jdeoq; michil ſie

erit ſtudioſuũ impatoꝛibo
ſcut ſacerdotũ honeſtas.

cũ utiq; et ꝓ illis ip̃i ſp deo
ſuxplicẽt. na ſi hoc qͥdẽ in⸗
culpabile ſit vndiq;· et a⸗
pud deũ fſiducia plenũ · im
periũ aũt recte et oꝑetẽter
exoꝛnet tradità ſibirẽ pu·
erit ↄſonãtia queędã bona

ome qᷣcqͥd utile ẽ huano

oↄferes gni.¶ Nos igitur

maximã bẽmus ſollicitu⸗

dinẽ circa wera dei dogma⸗
ta.et circa ſacerdotüũ hone
ſtatẽ· quã illis obtinẽtibo
credimus q; p eã maxima
nob dona dabut adeo. et

ea que ſut frma hẽbimu⸗

et que nõdũ hactenus w
nerunt acqremuſ. Pñ aũt
vmũuſa gerutur er opetent
ſi rei pncipiũ hat decenſ et
amabile deo. hoc aüut futu
rum eſſe eredimus. ſi ſacra
rũ obbuacõ reglaꝛx cuſto
diatur. quã uiſti laudã di

et adoꝛãdi inſpectoꝛ es et

mimſtri dei verbi tradide
runt apli et ſancti patres
cuſtodierũt et explanaue
runt.
ſacras p omia regulas ſe
ꝗqnteſ.du qͥſpiã ſeqnti oĩ tẽ
poꝛe ad oꝛdmacõnẽ epiſ⸗

copatus adducitur oſde

rari pᷣus eius vitã m ſa⸗
crũ apim.ñ honeſtaa incul
pabuliſ. et vndiq; irrepᷣhbẽ
ſbilis ſit· et m boms telſti⸗
momũ hẽat et ſacdotẽ de

noꝑ. Gpenl: etq. de ar. hoc igitür.
ccẽs.ſ.teſtimomũa bonã famã. n Exofficiaſi.

mlta ſũt hmoi officia ut dixmius. s. ti ·i· Eſi vẽo reliqñs

Hancimus igitur

—

iſpoſitiᷣ· ſ:in greca conſtõne· credimus tñ eâ idem
dixiſſe qʒ ðꝛqde ſanc/epiſ. Gcurialem.ſq; v⸗ãnis ſtete
rit in monaſterio a inuentute.ut hica⁊ i.de ſane epiſ · Eß

neq; curialem ꝓ¶ Quartamhodi

eens. et neq; ex officiali à

curiali.vemat foꝛtuna.niſi
tam ex nouella etate( m

iam diſpoſitü ẽ) in mo⸗

naſterio ↄſtitutus foꝛtüa
liberetur.quartam tñ pᷣus

ſbᷣe reddẽs curie.neq; eẽ
ex ydiotaet is qui voca⸗
tur laicus exiſtens · et ita
mox m epatũ aſcẽdat nee

ymagmariã ſuſcipiat o-⸗
dmacõnẽ. tãq; mõ qudẽ
ydiota.mox aũt clericus

deinde puũ aliqͥd pᷣteriẽ/
epᷣs appareat. (Einem

vxoꝛi alie coplatꝰ.ſᷣã in
virgintate degens a pn⸗
27 —„A —
cipioaut vxoꝛẽ qͥdẽ hñs
ex virginitate aut ad eũᷣ
wemẽte · et no viduã. neq;
ſeiũctã viro. neq; ocubi⸗

nã.neq; filios à nepotes

hns· neq; cogmtos legi

neq; illi odibiles alioqn

qu pᷣter hec aliqͥd agitet

ipᷣe adet a ſacerdotio· et
qui eũ oꝛdinat foꝛis epiſ⸗

co patüũ ſectabitur offen⸗

dẽs hãc legẽ· ſneq; pecu⸗

nijs opoꝛtere emere ſacer
dotiũ ei pmittimus:ſolũ ve⸗
ro reſpicere eũ dñi dei cul⸗
tura volumus. et nõ pluri⸗

mis huams cogitacõni⸗
bus ꝓtrahi. eaneg L
meruditus exiſtẽs ſacro
rũ dogmatũ ad epᷣatũ ac⸗
cedat·prius aũt ad mo⸗
nachica vitã ꝓ feſſus · aut
in clero oſtitutus non mi⸗

nus mẽſibus ſex· vxon tñ

e tñ ſibi quartam to
net · tres vero ptes
curie dmittit utꝗ.

de ſan. epiſ. curia

lem.
Fceota. qui ne⸗

rMajeus. b hodie
cõtra.hi nece ſit lai⸗

cum oꝛdinari ut.
de ſanc. epiſ. Eda⸗
mus · q iure canos
nũ coꝛreetüu eſt. ut
