ſ nubat ſpe
hilioꝛum nõ
libid miſ cã
nubat ·˖ an
poſt annuʒ
Ttüc caueat

nlh
lef
edr
lele⸗
ſardi
1d
cl

60l

⸗
ſcs,
ova
(

5

abr

öfn
ſet!
ef
ſis

—Sð

m ¶Prioꝛem ·. ſ. quinoluit eã nubere · n

ieg atũ ꝓ hoc aſſepᷣſit 'm· R. o

tm.nò aũt iuret ut puto licʒ quidã otradicãt te intamẽto

ut in qualibʒ ↄ dicòe que eſt m nõ faciendo.ut in hoc. G

in pnᷣ. uſq; illue.nos igit᷑ac. Jure vero nouo remmnttitur
hmoi ſacrm ut in hoc:ibi nos igitur.ac.et·C.ad.l.iuł
miſcell.lł:ij. Jure aũt noniſſimo aliter ſtatuitur qð die ut
in hoe · Gibi. vnde ſancimusac.et omia tã in maſculis

5 SE locũ hñt.ut.Cadel.inl:mſcellłl.fi:

a lijs · impato⸗
ribus
bᷣ ¶ Auã.l. rectitu .
dinẽ. vel die quam alterũ aut ad nuptias w⸗
mre. et abrenũciare peep

e¶ Dñtia:neutri 2 .
g* cmaut ſi hoc noluerit. H

neris Att. 5
» apones ſe, do noꝛat deſunctù ommno
omibo alns; . mé d iig.
rerTuci. em werneronupene.
eDabat. lex inlia. z ut non ej ſuſpeſa ſit ½
5 ſte . ſ. ãno · et poſt tpa foꝛntã lõga re
nnhet ſtatur rurſus exactõ. ꝗpte
te aliq no faciẽdo rea bñ nob viſu eſt bn de⸗
ut. C.· ad.linli · miſ⸗ termĩare cauſaʒ. q uſq; ad
SS Rhier f annu quidẽ nõ eſſe petus
dhe et de mu⸗ D „— — I. miß es
cane: rerat h iun⸗ Pprticõnẽ relicti. niſi tñ mo
toria ut qdã dicut. / us ſacerdotij aduemẽs
b [Puia adet elt alteri pſonaꝛ ſtan pbeat
3 modus caue peep cõʒ · utpote neqqᷓ; nu⸗
. Aackonem ptian exiſtẽte ſpę. K
PoRm. vro traſire otigẽit anale
viðꝛ deeſſe qdᷣdam .tp damus q uud o⸗
nõ. vel dic. adinue ne huuc aecipe qð relictũ
mit a ad memoꝛiaʒ 6:nõ abſolute tñ neq; ſim⸗
e r bneno le· pliater. ſ quið immobi⸗
eiuerat quo ad in⸗ lis fueit res. nõ aliter hoe
uẽgnem.
1Dmibus reli⸗
etis ·

m ¶ Prohibicõne · als ꝓhi hicõnes et eſt ſenſus y ſceuo
la muemt hãc caucònut loaberet locum m illis condi⸗
cõnibo q conſiſtũt in ꝓhibẽdo vel non faciẽdo ut reim⸗
quo tibi ſi nõ aſcẽderis ca pitoliũ. n ¶ Neceſſitatẽ. ſ. ta⸗
lẽ qualẽ modo habuimus·s· ꝓxi.Eſi libidmis.
0 imauimus.ſ.añ.lʒ.iſtà · ut.C.ad.l.iul miſcelł.l.ij.
pꝓ ¶ Sacmcõꝛẽ · ꝙ de ſacr̃o.et facit ꝗᷓ ut mr̃es debi.et ere.
CC ꝓPterea · q ¶ Et . ꝓ · i. Copibere · i. ꝓ hib ere in
rametũ ne fiat · urac. ad ſedᷣas nõ vemẽ nuptias.
t¶ Smul · i. ꝓpter inamentüũ. u¶ Et defuncti. ꝓpt idẽ
inamẽtũ q caʒz dederat peierãdi.vel dic ꝓpter ſcdðᷣm ma
trimomũ við: defuncto facere miuriam.
x ¶ Nuneribo. ſ. dinmis. y¶ Reiaceret.i· erat in dubio
an Hr̃et filios ex mrimonio cũu in deo ſit.
Hee. ſup̃ dea · a ege. ſedᷣaĩ. C. adl.iułmiſcell.
b ¶ Eis · mulieribo· C ¶ Auferentes. ſez ne vlterius iu
rẽt ſe nõ nupturas · d Percepcõnẽ.ſlegatoꝛum.
e¶ Om alterutruũ.interpohcõ ẽ. f ¶ Rerũ.ꝛ vnũ duoꝛæ.
retermiſſum ẽ.i.nõ diximus uſqʒ nuc.ſ.defuncti vo

lũtatẽ ſuari et wo nũc dicẽ vult. h Aie. i: voluntati/
(eßctenit irmonietii ¶ Kelictũ ẽ.ſea.l.ne nubẽt.
. B eã mi⸗ Acmaritu ſe
ꝓhibuerit ad alud vemre mr̃momüũ cui Raren ſtraſt
¶ Nẽ nãq; interpoſicõ

elt. ẽt ; dicit hie utrimq; hue uxoꝛ marito ſHuemari 8
uxoꝛi reliquerit hac adict'ut hic a.· C·ad.liul.nnſcel.lefi.

pꝓ ¶ Conditionem id eſt electionem:
q ¶ Voluerit · ſal cet renũciare ·
r Honoꝛatnõ nub ẽdo ſcdᷣo: ſ Suſpſa. donec ſetᷣm

mr᷑ momũ expect atur. t¶ Exactõn · rep eticõ leęgati.

u ( Determinare eauſam· p hãc cõ titutionõö.
x Sacerdotij. nã
exquo erit ſacdos
nõ poterit vxoꝛem

aceipe mñ iuratoꝛiã cauti⸗ ducere aliã · idẽ da

onem expoſu erit et ſuppo

—

4

quolibʒ in ſacro oꝛ

. die poſito. ut. S· e.
qdᷣ ex hac lege damꝰ.ut mulier facta mo⸗
ſ ad ſedᷣas wneit nuptiafß narha vlaliten no⸗
reddat quod datũ eſt tle ut liecat ma. eraui.
gle peepit reſtituẽl. et qs EVgquia vero ex cõ⸗
accepit in medio fructus, ſencn. emſ
Srrere mobilis fuerit Teflitus do lega⸗
res h qiuð hat ydoneam to cũ eius fructib⸗
ſpᷣam pſona volẽs accipe , 36 ſeᷣm enen
. — matrimomu u
dari qd relictũ eſt. ſub eags Piatibrur ſad ſ⸗
de cauconea hijſdẽ ypo⸗ cundas.ac.
thecis · h n qiui aliqͥd al⸗
ud mobilu fuerit.tale re⸗
ſtitui qle ꝑcæpit.aut dimi⸗
2: 1
nucsis medeat ptẽ ſ w⸗
ro pecume fuerĩt.ec cũ uſu⸗ .
ris quas inde peipe valu
erit. iureiurãdo reſtituen
tis ̊ uidicãdo/hvero no
mutauerit qclẽ h uſus eld I(Damus. ſqyps
Echeram reri papi⸗
— entis dietuũ lega⸗
tuz ·et facit.C.de rei

vꝓx · acti. EEt ut plemus · et. C. ↄma dell.i. et·C. de adm.

tu.l. ꝓ officio.et de epᷣa:audi.lł de creatiomibus.
a t. ſcilicet heredivel coniuncto vel ſubſtitute
velab inteſtato venienti ᷣm· R. ut .e.p̃fate.
bͤᷣ i ſali cet volumus · accurſius. .
e¶ Cautione.ſcilicet iuratoꝛia.

d ypothecis.ſcilicet tacitis accurſius.

e ſcʒ a pecuma numerata ut ſubicit.
F em i·totà Partem diminutam ut ſie totum dã⸗

num redũdet in legatarium · nec mirum. eum male fidei

eſſe preſumitur.alias enim fructus nõ red deret.ut inſt.
de rerum dim · Cñ quis a non domino.vel dic partem di⸗
midiã deterioꝛacõmsut.ff. de v· ſig.l.nomẽ filiaꝛe· Epoꝛ
g —

Bilioꝛes lunt rei. ut.ff.de regu.iur.fauoꝛabilioꝛ es et.l.nõ

4.

debet actoꝛi⸗Alind ubi ex contumacia reus damnatur in

ureiur · p̃t fferri tãad uſurã qꝙᷓ; ad fructꝰ.et ( cõiſ.·
nota dari potius ſacram entum reo ꝙᷓ; actoꝛi.q; fauoꝛa⸗

talibus ut.C.:de iudic̃· ꝓperandũ. Eij.et.l.ſancimus.vel

qð verius eſt ibi loqmitur de expẽſis quas fecerat actoꝛ.
vñ ſibiliq̃de ſũt·h̊ ecõtra de fructibs qs reus pcepit qui
et ſibi liqͥdi ſũt vnde vtrobiq; datur veritatẽ ſeẽti ſacra⸗
mentũ ·ſi aut vterq; veritatẽ equaliter ſciret vel vna pſo

na plus eſt ſuſpecta qᷓ; lenel eſtioꝛi ſacram ẽtũ defert᷑

ut· ff.de re milinon omnes: Ga barbaris et. ff. ð legit · tu

0

X .
2

IT , Re⸗

.l:legitimos: Gi in fi.accurſius. M8
b Rocuplex. ber diſtin ctio ſit locuplex vel non in re
mobili ſeruatur non m mmobill.
b (SDivero uſufructus·hoc reſpon ſũ dicũt quidã tm̃ de
pecuma loqui ut ſic differat a p cedẽtibo ut in nouelliſ. e.
ti: vel ut puto loquitur de ufuf. vel uſu quo caſunõ fieret

non cauetur q; cũ gra defun cti interponatur.ſ.caucò iſta
ergonipe pᷣt remittere. ut. C. ut m pol. le · l. n. et · l. penlet
facit.C.a d trebel:iubemus. in ſupradietis.
hb ¶ Et quia addita.ſcilicet legibus antiquis.
Edix mus.iparũ de quad ã cautela diximnis faciẽda
ab ea plo na cui fuit legatũ ſub ea ↄdict᷑.ne ᷣm ineat ma
trnnomũut · s.· E ꝓxi. vn ſancimus et · ¶ſi v ero non val⸗

traditio rei ſed vſurarum tantũut · s· denõ eli: ſecu. nuben.

e¶ Se habeat. ſej
legatarius .
d kur als tercie cẽteſme reddat uſie
datur er die · lega (Si ero nõ valde⸗
aio. ras. rono valde⸗

Ssrr ſcz ille
q̃ fuit mſſus pᷣſtaẽ.

et ſic ins antiquiſ⸗
ſimũ puat jm Jo.

locuplex fuerit. etiã ſide⸗

iuſſoꝛẽ hinc exigi.ſi vro

flle. legatarius. non valuit ſideiuſſoꝛem
ReT f dare. tunc ſbiuratoꝛia cau⸗
onoꝛatus fuit. tione et ypotheca ßm ꝙ di⸗
bp Ellegarario ctũ eſt ſuaꝝ rerũ accipiat
vatatff.. quidem quod relictũ eſt.
I¶ Zub cõ ditione. mox aut ad ſcdᷣas nupti⸗
ſczne Kas n Pte⸗ as venerit. hoc ab eo ꝗ de⸗
ñ vidue relmquit ½ dit Wicetur. apud quãcu
vel a maritovlab q; pſonã apparuert · tacy
eẽneo ut dictum ẽ hᷣ ab miio neq; da tũ fu⸗
alind ſi virg ini e⸗ iſſe vidꝛ.· qdᷣ in omi reſtõis
lmquatur .tunc enĩ zſi ſiue mobile ſine imo⸗
non valer cõditio calu hue mobnehuemmo⸗

bile ſit. qʒᷣ fumiru ẽ red di
valè ſancimus.¶ Siwro

mre. hue 'm modũu ſacer/

dotij · tune en ei dabit qðᷣ
relictu eſt.ſiue moꝛte.ac⸗
cipiẽt enĩ hoc oĩ mõ here⸗
des eius. nil de datis uſuriſ
reddẽtes·hãc ipᷣam autẽ

mtroducimus obfuantiã

et eudẽ mtellectũ. et ſi nõ

de · cuius cautele oe
caſione et de iſta po
net et occaſione le⸗
eredatur. manere quidẽ gis uius et geci
. II 4 one. l. S. de non eli.
apud illi a quo relictum Caliud ut ſubicit
elt · ex teraavero cẽteſnne vl dic ꝙ dircẽ dieit
eius uſurã pᷣſtari.quã uſq; de illa oſtõne de nõ
tũc ſoluat donec aut ſcdᷣaſ eij Calluch: an diatt
— — 93°
ille nuptias cõtrahat . qñ I Konſtoõnem. lo⸗
et reſtõ pᷣſtitarũ uſuraruzʒ quẽtẽ de ſedis nup.
ſuſcipiet facultatẽ. aut ſi ec Serenun
AE —, Hac ili . G. 6
fiat mamfeſtũ nullatenu⸗ tud adinginnes
poſſe iſtu ad nuptias pue

me Ad eas:ſ.ſcdas
nupt

fimto uſuf.mlieriſ.
Ub ea i. melins
qᷓ; lex leoms.
P o enim bee

due ptes ponũtur

pro q vel ꝓ certe.
q ¶ Adiecimus.ſie

ten. . reſeptũ. vſuſfrue.fuerit qd relmqͥ⸗ cõuiges alterutris ſᷣ tali 9 alnd g.ſalli
et. l.cũ ita le. Gfi. tur minꝰ pdonee nõ ſe ha: reliquerint c dicõne· ſed cet nunc.
m Dreſtadis o⸗ beat ad fideiuſſionem et alius aliqius extraneus Conſtone. llla
8Inreſtitus gia. nec ipe dignus ſit cui boe ſiue viro hue mulieri ſub Kdna birimue-8.
grauata- 2 Si quis· vir.
o (K nobis. C. de erat · uxoꝛi.
indicvidui· . , ,B u ui donnmms.
etribuimus nadicimus q ¶ lie ſeʒ relicta- hoe ð ſi eut fructuarius ↄſeruat qui eſt dminus uſufruc.
V¶ Expoſuimus. in alijs tractatibꝛ puta in ti.de legatiſ xSi omnes.hoc ſic intellige ſi omes moꝛiantur filnj jm
in C.et in inſti· de heredi.inſti.vel ſimiliba ti. ubi de alijſ illa nram.l.S.de non eli.caſus filioꝛũ non exiſtẽtiũ ſiue pa
relictis tractatur. refate. obpᷣuacõnes· i. caucões ctii mn eu caſu puatur matri moꝛiẽti i.que nũc vltimo mo⸗

dereltituẽd o reli cto ſi ſedᷣm fuètt mr̃moniũ ĩtroductũ. 12 ke⸗ ritur.mſi filijdimiſerint filios.filis enim filioꝛũ pmanẽ⸗
E us non uatur mñi ſed filijs fili oꝛu qui ſũt heredes fi⸗

t ¶ Pars· qͥ relinq̃tur ſub eadẽ adicõene ſevᷣm meat ma

trirmomu. u eredibo. datim caſus ſunt.
x ¶ Relicta ſunt · puta alicui fuit relictũ.et ille grnuatus
de dãado alicui·ſñi ille cui grauatur dare ſedᷣm mrᷣmomũ

non ineat naz legatarius onerari pt .Ut inſti. de ſingulis

re: p fire· Ci. vel die q erat ↄmetus illi leg atario cui ſub
hac ↄdicõne relmquitur puta ſie ticio ſub ↄdict:ſi non

ſcdm meat mrᷣ momũ lego fundũ coꝛnelianũ eundẽ fun⸗
du meuio legonã meuio cauebit.et eſt ratio quia pinde

erit ae Rqnec relictũ ſit. ut· S.e. ꝓxiĩe. ibi:ſi vero nõvalde.
et tunc eiadici etur · ut mſtitdel · ſ ead ẽ. et · ff. del. ijij. l. xe
conmncti ; Donacõ.ſ ſit · 3
da cautio ſub audxi. .
Conditionem. ſeilicet ne ſecundũ meat mr̃moniũ.
ubſtitutis· ſ. erit preſtanda cautio.

ut ommo.ſcʒ deſiciẽte herede vel ſubſtituto vel cõ⸗

Ret facit. s. de Hꝛed. et fal. Eſ qs aũt· et. ſeqñtiby.
PDbpuacõne i. caucõne · e¶ Lex. ſcilicet hec.
Bona cõnẽ ſ. reliquit · g (Mulla cautelam· quo caſii

¶ Heredibo. ſcilicet erit

lioꝛũ ut ſbieit et · g. de nõ eli · Ealiud.cirea ſi·et.s · e · Eqm̃
infirmaſ. ibi.vnde ſi pluribus.⁊c᷑.i eo aũt qð bie dicit
ſi omnes moꝛiãturita demũ pactũ in caſu filioꝛũ nõ exi⸗
ſtẽtiũ ꝓ ficere matri eſt cõtra.s ·e. qm̃ in firmas · ibi. vñ
ſi pluribo·⁊c ubi dieit moꝛiẽte vno etiaʒ reuocari mr̃em
ex illo pacto.ſeñ.hic loquitur recitãdo.recitat enim cõ⸗
ſtitutionem illã de nõ eh · que in hoc capitulo ſeʒ qñ non
omnes moꝛiũtur ſuppletur ꝑ pᷣdictũ. qm infir·

y ¶ Tantã ptẽ.als tantã als tm partẽ ſcʒ terciã cẽteſnne

ut ].dicet · 3 ¶ Lon exigi · ſeilicet concedmmus.

a Aurumvcl aliud mobile. —.
b Sme muidia ·i. vere habeat aurũ vel argẽtũ nõ aũt
hoc dicitur cũ inuidia filioꝛeut cũ foꝛte non hab eãt tñut
arceantur dicantur habere ab aduerſa parte·

c atri:i· ad utilitatẽ mr̃is.lſ.in añnupt donacõne.
d terioꝛes leges · ſeʒ leonis ut in dcãa.l.hac edcãli·G
e ¶ Noſtras. ut dicta.l·s.de nõ eli. Caliud· nec illð.
f minuta.i· deteri oꝛata · ꝙ ¶ Keſtituat · hic totus.

alczf
ſer

fatit
nnagtn
ſonp
ltreee
viſen⸗
ſonee
enf
non
tſibe
rridſet
nedn
gidee

tente
n
tpefup⸗
Ehie
mng
ſledn
tes,,
lent
main
9,
mnbe
onine
barn⸗
msfe
ſecin
.
ſi
ſ
66

gonn
mmno⸗
Uf⸗
ff
nept
foto
mand
iof
ſn
dict
bept
fen
nc
on

n.

eſt ſupfluuſ
cü in dicta

l. de nõ eli.

ſit eius ſen⸗
tẽtia hů ideo
Hhic fuit Po
ſitus q; hec
cõſtitituco
omma copᷣ
hendit que
de Pᷣmis et
ſc dis nup·
ſimt · ut . e⸗
cEf.

2 me

nos- ioꝛu.

ſcilicet pᷣ⸗
mi matri⸗
monij al dẽ
tñn de filns
pñtis mat⸗
monj cum
foꝛte ad ſe⸗
cũdũ matri
momü non
acceſſerit ad
huc . ut j. E
ſin aut inte
ſtatus. et. .
et qm. et le⸗
gas h̊ paſ⸗
ſnue . i. qua⸗
nit funſ ſue
cedat᷑ a ma
tre.

beKuam.

ſcllieet ſuc⸗
ceſſionem ·

tali condicõne dari qͥd wolueit
videlicʒ foꝛtuitoꝛũ caſuũ ſᷣm ſuã
naturã· et lege ſuꝑ hijs tãm pre
ſtãdis ꝙᷓ; in reſtituẽdis fuãda.
Hec igitur etiã nup faclis a no⸗
bis occaſione legis inlie miſcel

le ↄoſtõmbo retribuimus.alia w/⸗

ro ſint firma pᷣm terminos et ca⸗
ſus fᷣm ꝙ h̊ expoſuimus. ¶ Pre⸗

fate aũt a nob obfuacõnes den
tur · ſi mſtõms ſit ꝑs aut legatũ

hereclibo aut ſbᷣ ſtitutis. aut illis
quibo hec relicta ſũt.ſed ſi quudᷣ
moꝛtis cauſa donatio omimodo
heredibo.ſi wro ex aſſe ſᷣm talẽ
oditionem cõſcribaur quis he⸗
res ſbᷣſtituns ſi fuermt aut om̃i⸗
no hijs qu ab inteſtato ad here
ditatẽ vocãtur hmõiobſuac er
pᷣſtẽt ut vndiq; lex heat ꝓpriazʒ
pfeckõnem. mſ foꝛte teſtatoꝛ et
boc pᷣcipiat dicẽs licẽtiã habere
eum cui dereliquit · ſue pmſtitu⸗
nioneʒ pti cularẽ hue ex aſſe.aut
plegatũ wl f̃deicõmiſſum.ſiue

moꝛtis ca dona c nem.et accipe

dare · tle enim ſeqñda eſt doſun⸗
ctiwolũtas· ſtudn enĩ nri eſt &⸗

functoꝝꝛ obuari ſᷣm leges wlu⸗

tates. ¶Et q;ꝛ parũ addita de
cautela rerũ edixnmnus.et leoms
nommus due memoꝛie oſtõnẽ
de ſës nuptis· ſi adeas vmẽſ
mulier non valʒ dare ſidemiſi⸗
oms cautelam. q hims reſtimiat
res·terciã ꝑtẽ eẽteſnne accipiẽſ.
nos cauſam achuc melig ab ea
oſtituimus. qdᷣ enim ſuꝑ boc ſta
tutis ↄpetẽtem adiecimus ſubdi
uiſionem. er ſancimus ſoe qð a
nobᷣ pridẽ in quadã dictq eſt cõ
ſtitueõe. ut ſi quis offerat res. p
antenuptialẽ donacõnẽ. ſ qiude
omes immobiles co ſtitute ſunt.
maneat eoꝛx vſus apð matrem
ad ſedᷣas nup tias wmẽẽ. et hee
eadem eligat et nõ recuſet neq;
exig at ſilios p eſtimacõe ea⸗

vſuras ß diligẽtiaz eax habeat

Em ꝙ lex dat vſui domms oſti⸗

7

tutis · cõſeruet autẽ hec m leges
ſilijs ſupſtitibo.aut ſi omes mo⸗
rianui ſm nram legeʒ. tam ſine
fins caſu moꝛiẽti matri q; rema⸗
nentibo ſilioꝝ heredibo ↄfuato.
Hivero vmuͤſa oſep̃ta eſt ſoꝛ⸗
te m pecunijs aut alns mobilibo

rebus annuptialis donatio.tan⸗

tã partẽ uſuraꝝ accipiente ma⸗
tre.cum pᷣus ſancita cautla nõ
exigi a filijs aurũ. miñi foꝛtæ ſine
muudia ſit viri facultas.et hat
aurũ et argẽtũ et wſtes et qᷣeqͥd
oↄſeriptũ elt matri.damus etenĩ
tunc eleckõnem matri ſi wlit res

aciepere et dare fideiuſſoꝛiam

caucõnem.ſiue predicłas acci⸗
pere uſuraſ. diamus aũt ex ter⸗
cia pte cẽteſime tam m anteri⸗
oꝛes leges qᷓ; m mas. Si wro
pmixte ſint res et donacõ tam in
eunijs ꝙᷓ; in immo bilibo rebus
t. immobiles qiudẽ ommo ma
nere apð mr̃em.ꝓpter qð alimẽ
ta heat exinde in rebo wro mo⸗
bilibus illa tenere que Pde ſanci
uimus · ¶ Siwro otig eit in im⸗
mo bilibo rebo omia ante nupti⸗
alis donacõms oſtituta. pꝓuide⸗
at qui dẽ mulier ꝙ non reſpuat
immobilia.neq; imnuta hec fa⸗

ciat. ſed quali a accepit reltituat.

Hinc nos et alia euoat racõ

quede ilioꝛ ſucceſſone eſt. ꝓ

accine que ad ſedᷣas wmũt nup
tias · Jam prideʒ enim et de hns
ſcripta eſt lex a nobᷣ ad hermo⸗
enem gloꝛoſe memoꝛe mgr̃m
Rerponnolkron facka officio⸗
rumreſcripta belliſarn gloꝛio⸗

ſi peedẽs cõ ſiilatũ)x vij· klis a⸗

prilis ꝑ quam ſancimus mr̃es
ad hiij nõ relmnquẽtis liberos cũ
eius qiu moꝛtuus eſt fratribo ſi⸗
ne eauſacõne wcari ſucceſſionẽ
et eius cũ uſu etiaʒ ꝓprietatẽ ha⸗
bere firmà ſiue pᷣuſqᷓᷓ heres ĩᷣlin⸗
quatur.ſRue poſtea ad ſedᷣas ve⸗
nerĩt nuptias · auferentes de hoe
leges que de hijs cõtrariũ quid
pᷣeipiebãt· hãc mam ſanctõnem

„

cilicet mu⸗
lieris volu⸗
mus ſubau

di.

d(IMex·ut
.S. de nõ eli.

talczexp⸗
le lexß⸗

Ce .
F (Cöſida-
tum. helliſa

rij glioſi et

̊ ſeptio.⁊ –

tione.id eſł
diſtinectõne
b ¶Eius. ſ.

cõſtõms.

*△
—0.I.D—

. — M. .
Mo raiz „5 eS
. G , — 3 — —
a. lA. „W.
E 21 Oe 4. L

(Legerſ.

duas ut. C.

te ſe. nupt.

l femie. C.
fi. et. C. a dt
ecul.l.mĩ. .
(San cti⸗

onem. ſeili⸗

cet illa m de
nõ eli. ſecũ·
nuben. Cecüu

E m

Pag —

Sanc;:
mul. als ſci⸗
mus et tüc
plana als
ſancimus i⸗
ibi ſan cituʒ
ſic intelligi⸗
musg.:
b (QAual⸗

dam. .· ſuc⸗

. ceſſiones.
eruã⸗

Erro

ctiam⸗

e¶Poſtß.

ioſt bae.
Weren
q&ι tradé
debemoali⸗
ter ſuccedãt
mfes filijs
ergo pᷣmo

de teſtamẽ⸗
taria ſuccel

ſiõe poſtea
3 ea q abi⸗
teſtato defer
tur dicemꝰ
ut ſbicit ut
digmoꝛa ß
ferẽda ſint

ſc mſtit. de

bo · poſl. E
alios autõ;
ct; 8.· de hꝛ ðᷣ·
er falẽ. Eſ
vero nu
eoꝛx.et. Eſ

vero abla⸗

tamm.
g nteri.
i Pus.
p (Subſtaã
tiam. ſcilicʒ
to tam ·
¶ Hanc · ſ.
bereditacs.
¶ Per ſep
turi maxie
fubaudinã
ſine ſcpᷣtura
pᷣt facere te
Kam ẽtũ cũ
ext raneo eã

—

aſſmiletſta

tim.

K
Si autẽ.
hic no.cau⸗
te in quo h̊
.G. coꝛrigit⸗
.s de nõ eli.
EGcu igit.

Til eat ·

firmã etiã modo manee. ſup ſo⸗

las ꝗᷓ qᷓ dudũad ſeðᷣm vemre mñi⸗
momũ ſancimus.a quaſdã ꝓpri⸗
oꝛũ accipientes filioꝝ ſirme eis
fuantes.et 'm deinceps tpus hᷣ⸗
ue ante nuptias ſiue poſt nupti⸗
as hereditatẽ in eis filijs deſcen
diſſe vtigerit · de hjs autẽ q poſt
bec ad ſcᷣm wmũt virũ ita nob
pñs lex diſponatur et ſanciatur
ergo neceſſe ẽ ſilio moꝛ iete ſine
maſculo hue femna.ſue teſtatꝰ
moꝛiatur ſiue etiã ſine hoc interĩ
ergo ea que ex teſtamẽt ſüt di
centes ita ad oꝛ dmẽ qui ab inte
ſtato eſtwmemus. Di igitur
legitime filius teſtatus ſuerit et
relm quat matri ſbᷣam ſiue par⸗
tẽ eius aliquã·hãc illa accipiat
pſcriptura· qina vbiq; cuſtodi⸗
re moꝛiẽtiũ volumus wolũtates
et habeat qð dimſſum ẽ aut da⸗
tũ. et 'm ꝓpriet atẽa m uſi · ſicut
enm licebit relmquere alicui ex:

.,traneo . et nichil heredem ſcde

mulieris no cebant nupne ita et

matri derelm quens. Rue mſtone

ſiue p leg atũ recte relinquat et
domimũ et uſu ſiue ex reb q̃ ex⸗
trmſecus aduenerũt fueit facul
tas: ſiue ex prms . mchilex hoc
fratri bo oↄtradicere valentibuſ.
(Siait inteſtamis filius mori
atur iam adſcõas wmente mr̃e
nuptias. aut poſtea vmentx. vo
celtur quide et ipa cu filn aut kilie
fratribo 'm nramo ſtõnem abm
teltato ad euis ſucceſſionẽ. ß qn

ta qiu dẽ que ex paterna Bſta⸗

tia ad ſii puenerũt. eo ſolü⸗
modo hxat uſu adſedᷣas ommo
ſue pruis ſiue po ſtea wmẽs nu⸗
ptias:m relidus vero omibo re⸗
bus que aliũ de erãt ſilio preter
paternam ſueceſſionẽ vemẽt ßm
ocacõʒ nr̃am quã ſtan dicimus

quadã coꝛrectõne et ea indigẽ⸗

te · et hec dicimus in rebo que ex
tra donacõnẽ nuptialem ſunt. qᷓ

enim in illis ſancita ſũt a nobis
ct a leoms diue memoꝛie cõſtõe

integra ouamus.· in quibo lolũ
mater hat vſũ.ſed in alijs reb⸗

boc ſancimus et deinceps tradi⸗
mus tꝑe · quecũq; poſt nuptialezʒ

donationẽ ſũt a pr̃evemẽtia ſilio
aut ex alns cauſis tam ex teſta⸗
mento qꝙᷓ ab inteſtato ſucceſno⸗
mbus.racõe otra ingratos ſilioſ
vndiq; et ſuꝑ iſtis rebo ſeruata
qn mamfſeſte cauſe mgtitudinis
demõſtratur alioꝝ oĩm qꝗᷓ de ſue⸗
ceſſiom bo dcã ſut parẽtũ m hilijs
aut filioꝝ in parentibo mtactis
manẽtibo. Ingratitudmem autẽ
oſideramus hic nõ ſolũ ad ma⸗
trem Fm ꝙ pridẽa noſᷣ dictũẽ.
ſed etiã aduerſus eũdẽ ipᷣm fra⸗
trẽ defunctu. et quomam ſcimus
multas fratribus admuicem fa
cłas contẽtiones · illum ſolu tã⸗
qᷓ; ingratũ circa fratrẽ effectum.
participari lucrù non ocedimuſ.

qui moꝛtẽ wolueit fratri.aut ceri

minalem inducere otra eũ mſepᷣ

tionez. aut ſuſtne eisperuerte
inferre iactura. eius enim tã ad
reliquos fratres qᷓ; matrẽ vem⸗

at poꝛ. ¶ Et hec lex ſuꝑ hlioꝛ
ſucceſſombo quubo cũ mre ſucce

dunt ſiij maneat.illã quea nob6

feã eſt ſubdiuiſionẽ intro ducẽs

hijs que futuro tꝑe ſcõo matri⸗

momo future ſuti iuris de matris

ſucceſſione· Que enm iam ad ſe⸗
cũdũ mr̃imomũ puenerunt ſue⸗
ceſſionẽ ſiue ꝑ teſtamẽtũ ſiue ab

inteſtato hr̃e krme. et 'm dnin
qq ?m uſuũfruc. aalienaria teſtari.
et tranſnnttere 'm quẽ wluerĩit

modũumchil eis hit im pedmmẽtũ

quolibet tpe.ex pcedẽn cõſtitu⸗
ta lege. et illud aũt ſirmũ quod
ex pᷣmo mrmomo eſt filns per⸗
maneat qð ſuꝑ pᷣdema nobis

cõſtitutũ eſt ſan ckonẽ. qð ſi ante

nuptialẽ donacõnẽ qm mr moꝛi⸗
ente marii lucrabitur. ↄtigerit
ad moꝛiẽtẽ filtũ puemire.et ꝓpte
rea partẽ eiillius fieri heredita⸗
tis matrem neq; ſᷣm ꝙ ſuccedit

„

hlio dniũ eoꝛ ſcʒ antenuptialis

et/ certe ijn o
mmb⸗ Con⸗
coꝛdat pt⸗
q; ĩ vno nã
ſi teſtam ktũ
facit filiug
et hec illa
pmmttit ma

trem ĩſtitui

Itẽ ſi iteſta⸗
tus decedit
et hec ꝛilla
non diſtm⸗
guũt an añ
moꝛtez filij

nubat ſeci

do vel poſt
moꝛtemut
hic ſubicit
ſed in ſ dif
fert q ĩ bo

ms tm que

filius acqn
nit non aut
in patermſ
h permit⸗
tit ſuccede⸗

re mfem in

etate ;

illam omi⸗

bus et in H
illa p hane
coꝛrigit et
ad.lquan⸗
dam antiq;
redimuſut
C.·ad t cuł.
l. mater . in

fiſed nüq̃d

t coꝛrigüt
.8 hꝛe · ab

mtrl. Ci. et

CEij ubi m⸗

diſticte vo

cat ſuperio
res adſuc⸗
cæſnonẽm⸗
erioꝛũ· Eñ ·

non. ßmp r.

qð verum

ndo quia

jbi ſcdᷣaruʒ
nuptiarum
non fit me⸗

tio. Itẽ nee

eſt nouũ ut
poſtẽioꝛes
P poꝛes de⸗
terminent
ut. ff. de le ·
er ſe . co. ſed
et poſtẽio⸗
res licz qui⸗
dam cõtra⸗
dicant Item
pro nobis

a (Conſtõnem. ſcʒ illam de nõ eli. Ecum igitur.
b ¶ Sſu. i. uſufructũ ſue partis ſeʒ virilis.ſed certe er ßm
hanc v mn ꝓrietate ſiiccedat.ut.se.qm in⸗

fir ·jbi · ſi verono

ceri m Jo.loqtur ð rebus pr̃nis de q̃bo lucrãdis pactũ
nõ fecerat· ibi aũt de hijs que pacto poterat luerari ·

eſ Soccõʒ nĩaʒ. qᷓ
eſt. C. ad tereu.l. fi.·
d Dicimul. als di
cemus et tũc plana
eſt. als dicimus er
pomtur pro dice⸗
mulut:je· qm.
ubi fiet quedã coꝛ⸗
rectõ illius.l.C.ad
tercub.l. ſi·
e¶ Pee dicimus.
que deã ſunt ſupra
q; inpaternis uſũ⸗
fructũ in acquiſitiſ
aliũde ꝓprietatem
hab eat mater.
oſt i· Preter ·

£ ur 6.
de no eli · annupti

ali. et · S· e · Qſi vero

nõ expectet.
b (Lonſtõe ut. C.
de ſecũ . nupẽ l.hac
edeãli · Ehys illud.
Itẽ et tatũ ꝓprieta⸗
tis quãtü ex moꝛte

filij huius de cuius

ſucceſſione nũc q̃⸗
ritur poteſt acquiri
ex pacto nõ exiſtẽ⸗

tiuũ lib eroꝛũ.ut.S.e.

¶qm infir. vl hec
intellige qñ mi pe⸗

pigit alias ↄtra ut

in dicto · Cotinet ·

¶ Poſt nuptialẽ.

i · pter nuptias·

m ¶Filios.i· racõ q
al.repelluntur in F
ti fin ab hmõi lu⸗
eris. ut·s.e. Eſolu
to · ibi ſi quis ennn
ex eis · c· et. S.e. Cet ſup
rep ellatur mr ſi ſit filio m

no bis. ut · 5.

donationis rerũ pfrui ſo⸗
lũ aũt hr̃e hoꝝ quãcdu ſu

peſtuſũ et uſufruc: mane

at igitura hoc hys qui ex
pᷣoꝛbus nuptijs ſuũt ſiinjs
cõdonatũ.miſi foꝛte ante p
deãm conſtõnẽ uidicialis
ſentẽtia et tranſactio inter
partes fcã de hijs aliquid
ſtatit. ¶ Et qm mr exclu
debatur quidẽ a filio maſ⸗
culo h̊ faciẽte ſenatus cõ⸗
ſulto qðᷣ terculianũ vocant
cũ hiliabo aũt admittebat
nos non querẽtes ſilioꝛ⸗
uiſ ſed exinde ei legitima
iura dãtes· vocamuius q⸗
dem eam etiaʒ cũ maſculis

fratribo moꝛientis in tmin

quãtũ nũs filioꝛ⁊ fuerit.q⸗

tenus et ea partẽ heat tan

tam quãtũ vnuſquiſq;ʒ fra⸗

cult et femie fuerit bo am

diſponẽres ſi vero m et ſi

lie cõſiſtãt. ibi ſenatuſcon

ſultũ mecliã quidẽ parteʒ
dabat matn. reſiduã vero
mediã ſoꝛoꝛibo quãtecũq;

bijf in f ſerdlenr in hoc lucr ut
grata · ut h er · S · de

non eli. Gcu

igitur in fi. Keñ et hoe an mamfeſtecauſe ing ratitudmiſ

mõſtrãtur ut ſbᷣicit

knatur ut ſbicit que . vij. fut. ut ut cu de ap. Cet
quið de parẽtũ.ut cũ quib⸗ exheredãtur filij ſtbec

Iᷓ. ut cũ de ap.cog. Gcauſas.ſ̊ quib⸗ repellũt᷑ fratres ſũt

tres ut:ij. ꝓxi· Get qð ſbicit alioꝛe.⁊c᷑. ſie oſtrue.
manẽtibo q de ſucceſſioinbo deã ſunt alioroſm

intactis
pntüm ſᷣ

lijs· aut filioꝛein pntiba.ſqͥ ſũt alia co ſtituta & ꝑ
feñ.qñ nõ auolaffet ad ſeda mr̃moma. tuta iỹ 3 zſüt
n Ingratitud inẽ. dietũ eſt. ut. . e. ꝓxi· Get. s. de nõ eli.

CEcũigitur.in fi.i.ſ.

ones ſic. C de bo que

li· l. cũ opoꝛtet. Ei. im fi. p ucru ſſucceſſion es ab in

teſtato · nec enĩ ab inteſtato frater
tus extitit · vel aliter mater lucrat

ſuecceditfatri c ingra

₰ℳ G

4

4

uſukru etũ in rebo patermi 8 t ꝓprietatẽ ſilij sO buare tenef

büt

P6ρ.

extitiſſent. Qð q; nõ pᷣus
coireximus.mõ adduci⸗
mus ad competẽtẽ coꝛre⸗
ctionẽ et mn iſto caſu vocã

tes eã ꝓ rata ſiliaꝝ qua⸗

tenus vna queq; filiarum
babet tin ſolũmõ et ea ac⸗
cipe et in omi caſu hic re⸗
lato in virilẽ poꝛcõnẽ hoc
qð legis eſt etiam mater
vemat. ſRiue ſoli cõſiſtant
malſculi ſiue ſoli femĩe ſiue

etiã piixtautraq; prolej

iliid quoq ſuper boe
addicè legi uiſtũ extima⸗
mimus.ſi enim moꝛiat vir
a mulier ſilios habetes ex
poꝛibo et ex ſcdᷣis nuptijs
quas poſt hanc noſtram
contraxerint legẽ (in hijs
enĩ pñua diſpoſuimus) qᷓ
quidem ſuꝑ lucris ex nu⸗

ptns ſeruari opooꝛtet· her

ſancimus inſuper et decre

parentes legiti⸗

ceſſe en
mis. et non ing ratis relſ⸗
quere fiins ipſos gemto
res non erit iuſtum ad

d Socamimus. ut. C. ad tercukl. fi. sl
e ¶ Firilem poꝛcõnemhoe fallit in ea muliere que ante

Ks pri. Eñ ãt mteſtatus.de hoc aũt luero non babe
tres defuncti qm fuerunt ingrti · vel p̃t tercio mo
intelligi nt lo qu atur in alio ai ſan i⸗ eit teſtamentu
namp̃t exheredare fratrẽ er turpẽ p
· ſcilicer fratri ·
Maneat. ſ.m futuro tpe.

onã inſtituere hijs

t ¶Etilld. filjs ẽ

u ¶ Maneat · . in fu

2 Banetsne ſ
queſtione gregoꝛie
ut. S.de nõ eli. Choc
y¶ Peruenire. qnia
mater ſibi dnanit
ut. S. de non elig. E
greg oꝛia.

Perfrui auaß 5
lio de boms pater⸗

nis hec donacõ ad
uenerit vñ ſi muli⸗
er in alns reba q̃ p⸗
uen erunt ad filma
patre uſũ fruc:ha⸗
donacõ e ut. s c· E
ſi vero inteſtatuſ. H

nũꝗqd ĩ totũ· Fen. nõ

mſimi retinu erit ſi⸗
bi uſũfrue. in donã⸗
do ß ꝓ virili poꝛcõe
ut dcõ · Eſiv ero in⸗
teſtatus·et · S. de nõ
Solu aüt · Itẽ et
PWP etatẽ ym pactũ
nõ exiſtẽtiuʒ filioꝛe
ut. . de non eli .· Eſ
q;. in fi. Gotra.
bᷣ Et qm ſen atuſ⸗
cõſulto ut inſti:ad
¶ Admittebatur.
ut cũ eis equaliter
ſuccederet mmtm mr
ſola quãtũ omnes
ſoꝛoꝛes defuncti ut
inſti ·ad tercuł Eſo

anni nupſit que non ſuccedit mſ ommbus filijs moꝛtu
is et hoc tunc quando infanma eſtei remiſſa ut.s.e. ER
igitur ſine filijs. Item fallit in boms paternis qð dicut
J.e. ſi vero intel katus.tem fallit intercio caſu qñ ſcili
cet mulier ſecundo nupſit quo caſu in caſu nõ exiſtẽtium

ñiioꝛetm vocatur mater in lucris perditis ꝓpter ſeeũdum
atrnnmomum- ut 8’e. qminfirmmmas.

g (Sancimus Lut lucra pmi

mmonij ſint ꝑdita mcõe

ꝓprietatis ut. S.· e. Eñi vero ſit ſoboles:at lucraſcdi ma⸗

trnnomij p dutur p terciſi mfimomũ/ ut. s. e. Enec illiid.
b (Decreuimus forte facit menconem de illa oſtõne: s.
trien. et ſe. Gi. vel dic ꝙ; dicit de eo ꝗd habuimus.· S. e.

4
5 4
. — „ „ Z 22 p. d2ð ⸗ . (Et⸗
CGodptime. al Ex lege eſt. ſciliez debitim. fio nomine triduũ habebat et talem acerbſtateʒ. l. Cdd r
b ¶ Adicere. etiã ulura id qð neceſſario d imittitür.ſed ᷣ ap:eos. reſpexitquã m pnti ↄſtõ einſtimanus emẽdat. ſ
eſt ſuaſio et hoꝛtatio nõ cactõ ut ꝗj. dicitur hoc ·. x Hec-ſc remedia. y iageſe vosiu wee. “
e¶Feſtiui· quia feſtum patri videtur qñ eũ videt.· cipmus: et alijs· l uſq; in h· ti · 3 ¶Antiqui ti · i. antiq;s e
d Meq infirmare. ut etiã quartam filns pᷣmimr̃monnj legiboa · ut · C. de ap · ſin aũt in indiciũ · et · ff. qñ ap. ſit. li. nis
non dimittat qð etiã ↄtra antiquas leges eſß. ut. C. ð m⸗ . viduũ·et · ¶di es · et · l. penl. i. geñ · ei de bijs dixit in py.
offi.teſ.cũ queritur.et.l.parentibo.et h ſubiectt. ti ·hujus ꝙ erant acerbe· a ¶Procuratoꝛẽ· vel tutoꝛe: Nen
Facizte 8. ut ſta V enloꝛẽ quẽli eni
tim dixit. bet · ut. ff. qũ ap ſit ſhe
Supna legẽé. id . M . —R —r lii .· Ctutoꝛes. et oĩ⸗ tock
D id qðᷣ lex 5 ſecũdaʒ ommino deelmare nucõmbus erubeſcentes n ga auſe eſt ad r
pPellit dimittere id plem or aò S.tan⸗ ſic enim erũt pf̃ alienu luerũ danu ,
RKuttea trenes vel ꝓlem et qdᷣ ex lege etan⸗ legem · ſic enim erũt pf̃es ut in di.l. Ci ma⸗ voft
ultna ſemiſſez ut ſe tumodo relmquẽtes pᷣoꝛi⸗ bom et nia dig m legiſla⸗ A.ſ pnłĩ ph.i. Er. ube
quittr. bus:alia oĩa ad ſedᷣas de⸗ cõne.et mſti quið erũt ſo⸗ neruned K
g AUAStos: ĩ pua ducere. ß aliquid pᷣoꝛibuj lam legem cuſtodientes. vSr feneh. feing de⸗
(Diti eſt e ijn adicere.ſi quidẽ aliquem BHi quid aũt etiã ſupra namas. ſo⸗
hacoſtõne ut. S. e. ex ſedis heat nuptijs aut legẽ reliquerint erũt ui⸗ d¶ Et biduo.nam ſen
* nc hen. etiã ex pmis ſoꝛſan ita ſe⸗ ſtiſmula humam patres on mmaer erãt ſuo a
Cet ſup· er. Eñ au 7 2 — ,. , S . omine.
mteſtatus in k. ſtiun tavilecti ut wlitv⸗ ernõ hee dicimus inter g.· 2e nee rber
et in alns coſtõm⸗ wnere eũ alijs in poſſeſſi⸗ tos et ingratos filios · de nõ vid bona atio n
bulut. a. de Hꝛ· et one damus licennam hoc ingratis enim iam ſepiu- leges nem ſſit li⸗ 4
fal. Gexherecatoſ. agẽdi.nõ tñ omino pᷣoꝛeſ diclü eſt. ſed de hijs qͥ ma tlignoraro. ff. e⸗
et· g. de non eli · cũ õäz 2 .Y . 14 1 iur. et fact: ignor.l. nne
igieur. quidẽ filios minuere ſecũ gis aut minus diligütur nec regula. et C. de he
i¶ Hanc itaq; ptẽ. dos aũt augere.ſed neq; cũ utiq; multa dĩa ſit ing⸗ int · er fact · ignor. l. nnt
IAlioqn. i. alias metu nec ommo oblui⸗ et diſſimilis honoꝛis. Hãc inris ignora ut 1
qnvoluimus ſane ſci poꝛũ mr̃imom oꝛneqʒ ltaq; ꝑtẽ de equitate ſili⸗ ff·ð iut. ⁊ faet. jg. is⸗
enganicere. mſkirmare ea que apcede⸗ oꝝ etpᷣ oꝛi et ſedᷣo mrimo eefarange ſi
m 4. uugentes. ſc; tibo nos de talibo deã ſunt mo veniẽtiũ adhoꝛtantes gala⸗ ags dfen⸗ u
Reſoluẽtes ut ſed ꝓiudẽ quidẽ et ſecun⸗ potius ꝙᷓ ſaãcietes diamuſ cz.i. nõ p dẽ et ideo
habemus vc⸗ 8: dis · ꝓlndere aũt et pᷣmis alioqn ſemel augetes ab eſt bona acõ. eſt pe
edi ogitztes qm filn albo fint meſtato pt onmno hiis mus eſbeeti e e
mim⸗. ut. S. c. Cduo ct ita faciẽtes ſucceſſionuʒ relmquẽdã.et uſq; ad.iij. pxi. CEin f. i
ĩ fi· Cet · Chĩc nos · mn teſtamenuſ duiſionem quidem filios.iiij vncias ¶ Intra x. dierũ. zo
eti alns multis · E Si en inteſtatis eis moꝛ⸗ ommino diffimẽtes . ſi aut ßͤ qnq; duo mẽſes
ubi dꝛ caſus huius iis Iex ofiig eroc ul 7 L dantur ut · C. ð tpi. on⸗
oſtõnis ad funa tuis lex omis ex equo vo⸗ ultra quatuoꝛ ſint· uſq; ad ap.lii. que eſt huie
emhi et elt hoc ge⸗ cat. cõpotẽs eſt eos imitã⸗ mecliã ſubſtãtie ptẽ .ydo tr So ibi ſpale
omie migem ex. tes legẽ. nõ vehemẽter ma neũ iam dedimus ſilns ſo⸗ binnt ns oſte nn⸗
le a con.ll, gnis eos abbrettiare ni ſaeiũ nonex puamenſum grtvaid wjetan⸗ 6
Sess nendaʒ infra duos Uf
P(angés. nam . menſes · i interpoñ ſi
que facta muemt rr .. . tã uſq; ad duos mẽ bue⸗
ante ſenon mutat · ut· S. e. Ei ·inſi. 47 ſes fimri.a ita erit ibi ſpẽalitas ĩ alio qↄuter infm ãnu
q¶ Sacantibo · id eſt exſſantibus. . vel biẽmũ durat. utq de hjs qui ingread ap· Ci. ſed ibi ſon
1 ¶ Percũctatis· als p cũctatisi. dubitatis als p cüetis infna duos mẽſes et ꝓ batur hec ſolucõ. ut.ff. qñ app. ſit inh
ſe dubitacõnib⸗ q in ea otinẽtur ut ſubicit · ”l l.i. ¶qð in ſentẽtijs · et. Calia cauſa eſt. Itẽ eſt ↄtra mſti. D
1 Eanmabil⸗ nobis exiſtẽtibs ſaluis nichil ſpomi⸗ de exeu. tu⸗ G qui aũt. ſ̊ ibi de excuſacõnetutoꝛũ nõ deap. u
mus huic rei hoc qð inſtũ eſt ↄgregare· vel ita ſᷣl jonis loquitur nam nonpᷣt appellari ut ibideʒ dicitur mſidemũ F⸗
mus niſi hoc · i. hoc et mehil alud ſpommus · ʒ lata ſnĩa ſup reprobãda exeuſacõne vel ꝓbanda. ut · ff · ““
ub. ([de apellacõmbo/ nota in hoe volumĩe. ijj. mo⸗ de a m vna. Etutoꝛ:et qñ app.ſit.l.i.Eſi qͥs tutoꝛ Göp
dis de appellacõne tr ctari ut ſ ti et ꝗ. de hijs qui ngrre. g ¶ Arecitacòne. facitff.qn app· ſit.l.i. E biduũ.in pn.ſᷣ
ad app in pnᷣ etꝗ. ut cũ de ap · cognoſ. Ci. et . de ap · coll. otra m. c.l. Ef.quare dicas ꝙ a tpe ſnie currũt iſti·x.dies ſen
Dterioꝛũ legũ · ut. ff. qn ap ſit · L. i· Ebiduũ. na. vij. et ſcie ſicut in illo bi duo erat ut in dcã · l. et · C. quõ et qñ iu. nj⸗
Ufßm iſta iura vetera ſi aliquis ag eret ſuã ꝓpriam cau⸗ .ab eo. Itẽ eſt neceſſe ad hocut currant ut poſſit apel
ſam et victus fuiſſ duo dies ſibi imptiebantur ſi vellet lari indicæ cõpente in pvſᷣlico. ut.ff. qñ axꝓp· ſit.l... Edies. i
appellare et iſti duo dies a tpe ſcie ſiue ſentẽtie recitande et ita erit mirabile ꝙ hoc tpus ad aliqmid eſtutile ut m 4
nbi curreb ant ut ibidem dicitur ſvero ageret peurato⸗ p · ve ĩmedio vel mfi fiẽ alut f de adultil dnquẽmii·
14

=.

—
—

—
S-
E

E

— =—
= =
=- =—

— —
6☛
—

=
☛

=

=
=
— = Se

—
—=ẽ
=

=

=
=

=—

S =
=

= =—
E

=
— =ẽ

=

et. C· de temp.in intv. reſti. l. i. et.l. fi.in fi. et. f. q́s oꝛ. in bo

poſ.ſer.l iji. Feñ. als aũt ↄtinuũ tm ẽ. ut circa uſic̃.· ut. ff.
de uſuc. l. nnᷓ· Vi. Itẽ als tmutile ubi tria neceſſaria ſũt

ut. ff. de d . et tẽp.
p̃ſep̃ᷣ.l.i.et ſic ſunt
tria gna tẽpoꝛũ ut
di etum elſt.

a S iue magm · nãa

gnaliter ab omm
iudice appellat ſi⸗
ue oꝛdinarius ſiue
delegatus ſit · exce⸗
pto pᷣfecto pᷣtoꝛio
ut ſbicit et. C· ð ap.
l·a ꝓpconſulibo · in
ph· et . Gi · et ꝗ. de in⸗
dicẽ . Enfas . Sʒ ↄtra
ĩeo ꝙ dicit nõ poſ⸗
ſe appellari a prefe
cto · ut. ff. de nu pfe
cti.So.aliud in in⸗
teg · reſtit · q vemaʒ
ↄtinet ꝓprn erroꝛis
Aliud ĩ appellacõe
que miquitatẽ ſnĩe
otinet · ut in · e ·l. ðꝛ
Nec aũt eſt veriſi⸗
mle quid mique pᷣ
fectũ pᷣtoꝛio facere

ut .· ff. de offl · pfec . p.

j·i. Chijs cunabu
lis. Itẽ contraꝗᷓ. ut
ſpõ.lar · Caliud ve
ro.Sʒ ibi de ſupphi⸗
cacõne ſiue de peti⸗
cõe dicit hic de ap⸗
pella cõne que cõ⸗
tinet miqtateʒ ſen⸗
tẽtie ut dixi · habet
etiã in alio pᷣfectus
pᷣ.pᷣuilegiũ ut poſ⸗
ſit facere · · it · C · de
offi ·pᷣpᷣ.noꝛmam.
Item et alind quia
alius iudex nõ dat
in integrũ reſti. cõ⸗
era ſuã Entaer e.
ipᷣetm velpncep
.Al · i · Efi. ſunt et ad⸗
huc. vij. indicãteg
a quoꝛe ſententijs
non app ellatur ut
imꝑatoꝛ· Itẽ ſenatꝰ
Itẽ et qñ hoc actũ
fuit inter partes ut
ff a quibꝰ ap.non
licz · . Iteʒ arbiter
cõpromiſſarius ut
fectus auguſtalis
ut ꝗj.qe.illud.in fi.
E Itẽ et alij quidã
qui nominãtur qᷓ.e.
Fhmili ꝙmodo.

antiquã etiã coꝛꝛ anguſti⸗
am reſoluẽtes. ¶ Sit igi
tur pñs lexſſuturo tpe ſan
ciens.ſicut ſepius dicẽtes
pᷣuemmusſcuamichil pᷣo⸗
rum tangẽs cõdẽſa vn⸗
diq; et ↄoplexa ſubvna cõ⸗
tinuacõneſa omia pene de
