ſta eodẽ moco unre romani impij ſpectare vi⸗ miſſione diſtrahere wla⸗ õ
liberatus ẽ · poſtq . . cömercin aduer⸗ aecipiendo ſub co⸗
refutanit ab illa ob dentur ſollicite pindag a- liquod cõmerciũ aauer⸗ loꝛe mueſtiture vel
— tel pmicioſam peſtema rei ſus tenoꝛẽ noſtre cõſtitu⸗ ar pi Fnon obli
benebatur dño ßui⸗ u.nõ medi imé⸗ om itare. p qðᷣ gãdo ved aliter ali
re. er hoe eſt etiã qð pu· nõ mediocre detrimẽ⸗ 1 oms excogitare P4 enãdo qð quidem
ibi dꝛ ꝙ ad fuiẽdũ Z H fa cere non p̃t. ut ꝗᷓ.
poſtq refutauerit ↄſtitucõe fri. nnpe

rialẽ. Ecallidis· vel

foꝛte infeudãdo alij qmii nõ pᷣt feu. ſeruire ſẽ ipᷣe pᷣt. cum

foꝛto nõ ſit miles ſiẽ ipe eſt.vel dãdo alia lege q; iſ̃e ha

bet qð ſilr ꝓhibet᷑ facere.ut · S/de.l.cõ. Gex eadẽ lege.
¶ Excogitare. nõ intelligas ᷣm lĩam ꝙ ex ſola cogita⸗
tione patiat penã ſeqñtẽ h̊ intelligas de ea q̃ iã ꝓceſſit

ad actũ et factũ ↄpleuit cũ ex ſola cogitacõenõ minuet

utilitas impij vel dñoꝛx· et H ẽ qdð ſeqͥtur.p qðimpijvel

(Et cõſlio. ſecutus fuit mpatoꝛ iſte mo dn iuſtunani

dñoꝛe minuatur utilitas·⁊ c.cũ nemo debeat pati penam
cogitacõnis ut notatum ẽ. S.tci i·c.ſi voluerit.et ad hũᷣ c
intelletũ facit eẽ qdᷣ ꝗᷓ dicit pcio ac bñficio ſe cariturum
et cetera.p quod videtur ꝙ debeat cõpleta eſſe venditio
vel dicas ꝙ bene debz pativaſ. penam inferioꝛem ex ſo⸗
la cogitacone · ſ. ιο. bñ ficio debebit carere ut hic ſit vnus
caſus in quo patitur quis penam cgitacõms er temp⸗
taconis · et hoc eſt qð dicit in fmudẽ.l.machmare tẽp
tauerit. ⁊c.et intelli gas ꝙ hie ðꝛ mnuatn minni Poſſit

vui 2
Le:: 46 1 .⸗ 461

ſ8 ag. T14
* 2

Dar etrrn e

222
ſ a m v,

j ale zſera

pPana 2. 9Deoe Sey

—

2.

1 be Ge.

.
Fa CeE Kae.,

4 28 a Pa
Bag)

R qð qᷓ.ſequitur pᷣ cio· ſ.qñ còpleta emt vẽditio ae benen⸗ lus quo tpe miles / inuel tituraʒ petere debeat · e· i · et no · eiſg
cio:ſ.qñ ſolumodo cogitauerat vel tẽptauerat · pᷣoꝛẽ tñ hec lex et ſupioꝛ ꝓxi · inuemũtur inpaucis ↄſuetudnriby ſitno⸗
intellectũ puto melioꝛẽ· mnuẽtur utilitas imperij ſi feudoꝛ vñ q; dubito ſint leges vel nõ cca eas nõ inſtiti 4 en
2Stlitas. mn hoc eni⸗ beneſcia ita alienẽtur. qm min / P yAc edictaliſubietiſet ita videtur ꝙ lex iſtanõ ba mi
eesg quibfficia vẽderẽt nõ irent à plius in expedicõne cũ g bear locũ miſi mter illoſ qui ei ſubditi ſunt.Sꝭ nũq q e npe
. dñis eoꝛę qð faeẽ debẽt. ut · S· notatũ eſt. er ita vires im⸗ tenẽt francig enas et alios ult rmõtanos qui ei non ſunt ini
perattenuarentur⸗ſm ꝙ.s. dixit · p qd vres impij atte ſubiecti · videtur ꝙ nõ · ex eo hice dicit. ſubiecti. Sʒ dice /⸗ den
nuatas. cct etiaʒ J 12. vv eos ſilt tenet am urh
dnoꝛ vtilitas in H . T- 9 P e ; Ll non ſunt foꝛ 3 ſer
minueretur · qm nõ „ „ .ôòM G& gr3E*. Ee—ſacraméto ſdin bF, oer
poſſent ab eis am imperijvel dominoꝛum mi⸗ topoſito ſicut pater fecèat diti tñ ei ſüt mcoõne * .
nlin oinoon⸗ nuatur vtilitas. Si qius fecit. alter wro frater prro qudene ventr e
tas vel etã aliaſer wro contra huius ſalub⸗ ſuo bñhñicõ alteri dño ſuo ſ fuerint de impbio efnn
nicia quevaſallivd rime noſtre legis prece⸗ hir.q; nullũ alui dñm hre iuſtnmam · ut. C. d gap,
minis p̃ſtaẽ tenẽt pta ad huiſmodi illicitum videbatur·nullo anponn⸗ of p̃ p̃ af lul pri:à g
ct ſ̈H ẽ etiaz qðᷣ dix. . ſſerit wel . ma colũna.
in ſitpioei pte iſtinu commertium acceſſerit vel to ſidelit atem fecit.deſun iDuces. qui aus ftNd
legiſ ubi dicit· ſuoꝛ⸗ aliquo d in fraudem legis cto poſterioꝛi fratre ſine dicãtur ducesa iſti ete⸗
Emom buicia ſub⸗ machinari tẽptaueit.pcio ſilijs utiq; feudũ in queri⸗ alin ſeguatwe⸗ dicit nabe
(Preao. as ei⸗ ac benehcio ſe cariturũ co⸗ monãã venit ut pus ꝑ om alrtez wnere. nhi
um reſtituetur bo⸗ gnoſcat.notariũ vero qui ina. et ſic dñs talẽ ſidelita ie⸗ ””õü
ne nae enp toꝛi ee ſuꝑ tali cõtractu li bellui vel tẽ querit.qualẽ eius fra⸗ (deeimo octauo. en
rea finen. gen leedd almd inſt rumẽtuoſëerit ter fecerat · qᷓs ãputanteſ kg a Pabes bie ““
quid ſi eſſi male fi poſt amiſſionẽ offien infa altricacõ es ſancimus qdð uannore babz legit⸗ ronmde
dei emptoꝛ puta q mie piculũ ſuſtinere ſanci frater fecit ſᷣl ſupſtiti oo mã etatẽ q tu ad d mtn
ſeiebar feu: eſſ. ad muſ.F mpꝛ lotharius au⸗ eſſe · lie; inſeðůam et teraã utt teneat inm h gin
detur dici. vel aliqd Atis bene diſpoſñitũ puenerit ſi hoc actũ erit. ctibo rerũ ipoe mm fer
m frudẽ.·. machi ad vtilitatẽ regm t E mpꝛ lotharius.ac. eu⸗ norũ.qm tũc poſt, M
nare tẽptauẽit· 1 . ad pmici oſam peſtẽ deſtru —— v er vmuͤſo wl 6qᷓ factus eſt pubeſ rjel
() eneifen vaae depar, quañ videatur dis apmadſar ke „» . Seme e „ ulo ppio. pᷣt iurare in ↄtractu mdn
ern, ceretaà de emptoꝛe endã in ſeptis m ſerẽ cura⸗ NVomã inter dñũm et fſuo. ut j. e. l. Citẽ ſa hunmmnt
de vẽditoꝛe ita uuuſ. Quidã miles bnna vaſ.nulla fraus nec emmẽta puberuc urft
Em hoc poteris ro⸗ bñſicia a duobus dñis tt gðouis malü mgemũ debʒ nu qd ſi voſtq feuſ ſhope
ferre iſtud cariturũ litu eſt iu — Re õ At pubes inrauit ſe mponr
ag noſcat ta ad ẽp⸗ ſolitu eſt acquihuit. qiu de interuemre · idciroo pꝑhäc nonõ pacẽvẽtri inht
toꝛẽ ꝙᷓ advẽditoẽ cedẽs duos reliquut hlios pñtẽ legẽ ſanemuſ.ſvaſ. quã cũ alio ſuo mi hnfrn
S n q pr̃na bñſicia inter ſe di⸗ nõ doloſe panũ et diẽ ſte⸗ meo ſpe⸗ keeent l
V FP„ . 7 dA3 1 2 .0. —☚ „* Ee7 c 1 glur
in deã oſti·fride-⸗ uidẽtes · alter eoꝝ ſuo do⸗ terit · ꝙ a dño ſun bñß en venit rũpẽdo eam —
ric nnnialem. be mino ꝓ bñficio qd ad eũ mueſtitura nõ accepit vel nus unenrpe⸗ inen
dngrecupa⸗ vilem ſgdel tats nullo a⸗ Piierit· feudũ nõ ob boe te non. ᷣm qꝙ hic vi emnn
bit nulla pᷣſep eõne 3. detur dici · ut aliuid manmie
R obſtante. q; quod .—G ſit in ↄtractu:aliid wolt
, les His kaudi ab imtionõ tenuert tractu tpis cõfirmari nõpt. ut. s. de hieqm cũ ꝓacẽ reddit vᷣ oo qð ſibi factũ ẽ potius vidttime
rd ere us Pt cap.cõ·c.i:et in pᷣdicta ↄa ſti · friderici.nmp erialem1 C. * diſtrahere q; cõtrahere.cuũ ille qui maleficiu in eũ amnſe⸗ iemnn,
d¶ Libellũ. foꝛte q inbreuiauit tm otractũ ipᷣm ſup ali⸗ rat erat ei obligatus.⁊nõ iſte ipi: ſi enimpatoꝛ iſtevel⸗ emnn
4 ecla e foꝛte ſepſit ſupꝑ aliqua cedula qualiter de let ꝙ ꝑ illud ſa cramẽtũ teneretur.quare ſilr de eo nõ dixit Rindt
batatrict, feebmri u dedit vm ne volẽtiũ vel abo ſicut de maioꝛe.xviij.an. vel dicas ꝙ bene tenetur pena munn
OZD bus ern il ultra feci . iei alia penã notarius p huius.il.tũc· et alinud ẽ in ghali pace de qua lex iſta loqͥt᷑ Hadſen
O,n Pl., enbeil, r & ¶Infamie. et ita coſti. iſtã miſi q; officiũ tabel⸗ quã omes ſubditi impio tenentur mter ſe buare.et aluid le
Ace huedan lionatus amittit et e icietur infamji 3 P conſti. aut fride⸗ in ſpẽali pace.quã ſi minoꝛ ꝙ miſerit ſe firmã et mtã ſy u
DMä rici: mpialẽ decet ſoler. debz nlr manũ annttẽ · E illo. cal⸗ habiturũ. et nõ otra vẽturũ · ct poſtea inrauerit ſpõtenõ6 a
en heTet, ,,„ lidis. 8; nüquid hoc verũ erit ſiue ſciẽs fiue ignoꝛãs feu poterit poſtea cõtrauemire· cũloco maioꝛis tũe habear· N
* — ) ic moneſ. mate fecene⸗ locc tm in firmmni . tune em ↄtraxit ꝓmittendo ſupꝑ facto ſuo·̊in illa gnali Mun
6r ma lex iſta habuit locũ tm in futurũ yᷣm q; pace · de qua hie loquitur nullus videtur otrahere niſ ꝙ ani
„“Dõ Um pdicta cõ ſtõne. impialé crcea phᷣ ibivbidicit inrat ad poſtulacõnẽ indicis illins loci mmirũ alidn ẽ
impato ac mimirũ cũ in hac nõ dicatur aliqmid dop̃teri q̃d licitũ ijn ſpecie qd in gne non licẽt · ut · ar. ffe ꝙ euinſq; in⸗
tis ↄtractibus.leges enĩ er conſtit futuris certũ eſt dare vmno · itẽ ſi. et .· ff. de arbitris. itẽ ſi vnus. Eitẽ ſin duoſ. un
foꝛm m nes otijs · ut · C. de legi · leg es et aſtitu tion es · et inſti · del. C ſed ſi vxoꝛi ·et.ff. cõia p· in tradendis ·et · ff · R
. * iinſta . qñ aũt intelli gatur iuſta c impediri ·s· dici ſñſ quis cauc · ſ̃ et ſi· E queſitũ.et · ff · de ↄ di· et demõ · eum ita. e
= A. O S
(Raeo⸗
a

.

ct de acquit · here · ſi quis inichi. Cinſſuſi notabᷣ ergo bie

Ang. mentu cũ ipᷣino neneaatbus wonus enim o eã ſer⸗
nn 5 pacẽ inrã dã.ſ.x vinj. anm ſic etiã uare ut m pnᷣ·huius · l. dicitur. hog ie aut non ᷣuatur hu⸗
ind que d: legitima doern uein oane⸗ i, bibi⸗ iuſmodi renouaco imo potius fit ↄtrariũ renouãtur eni
nn int lobardo e. ſiem vocon imnr dicitur legitima ſacrmmẽta ſo netatũ et oiumconũ que ꝓhibite fũt p bãc᷑
nööämh ta anenatmnncaiſe Nem eodem nmo vieteuries de p⸗ l. J. Eouentieulas. asade adiuuãdis locoxe rectoꝛib-
nii h erachumetenonifſnna alo Se legiam n. ¶ enéda. ſbaudi⸗ pace tuẽda atſ etcntnn , Ai
nfir. ρbibitis nupc adueméte nouiinmna j . qð ſuꝑpius dixit ut pacẽ teneãt et ocoꝛęrectoꝛes adiu⸗
die an adoſentiõdpri volẽti facẽ flios natumales ſibiohmi Ka dixe „ uuant: re vel etig hi⸗
neen les vel equales ut as non renouabu/
tfr miobar de ſucoe. tur ſacramenta miſ⸗
ur fKombo. i.. ur au⸗ . P mtor off 5 de pace tenenda.cet
ni ma eas xxvano⸗ viöd ſi iuſta cã impediente duces comites· capitanei dꝛ ꝙ debeãt iurare
tei. rum na wer da⸗ ſteterit. datũ · vi. klas ſep⸗ marchiones valuaſoꝛes de adiuuãdis recto .
Frnse t.ino dpͦi- A. C.xxvif. aoĩm locrũ ctorcs eij Sus der poſ. N. &
E las⸗X 7a. . ⸗ ,„2 . 114 Iorarii S
p ‚ad hut quis poſſir mditione qiunta. omibo locorũ pᷣmatibo et Pacem debeant ad
ꝓ alio poſtulare. 2 fr⸗ plebenjs a decimooctauo muaẽ rectoꝛ es ĩ pa
Baſſt n · et inſti · ex quib⸗ manda Fuanda tuendaet ſ iureuirâdo aſtringãt dicã da.cet ita ↄſtru⸗
c an:maporinBg idicanda et de pena iudi Mu umcturadio aitrmga as ut pacẽ ten eant
eeee atnoſira ehen diees ut paes reneãt low, Fuffenr aſtewa⸗
tas pubtas ſc; ad cbo aſpo ta q ea vi de rectoꝛes adiuuẽt in pace et facias punctu et
tęlſtamẽta faciẽda Aiuſticiã facé neglexerit. 1 dicand volumus ſubaudi
ta, et ad nuptias 2t n: tuenda atq; vm dican n fue inbemnc.
ben pencas er qtu ad mpꝛ fridericus dei gya et m hkine vmuſcumſq; qñ⸗ d¶Quacũq;: quaʒ
Weu Poiſedere fomanor impatoe ſemp quni oĩm ſacramẽta re forte aliquis ſibi de
aangomernaen auguſtus vmuhs ſioſb nnenn der RT
nig endos cũ inamẽto iectis imperio. cetenẽda. Diqs igit vel quaß.
tuiu ut inſti deõ ti. Ac edictali lege in aliquod ius de quacunq; e¶ Vel fcõ. qd foꝛ⸗
cn iid en. ꝓpetuũ valitura iunbemus. rewji facto contrna aliqu etita err dhe
ſ bus . teſtiii. El · iulia ut no ſubiecti impꝑio wera ſe habere putaueite m. qð ſibi fecit puta
P Eig e a en Tꝓpetuam pacem mter ſe dicialẽ adeat ptãtẽa ꝑ eã iniuriã vel qᷣa ſi.
tnu „lacfameta. d aut . mmolata ſibi usopetẽs exequatur. ( P oteſtatẽ. ß qᷣd
Einiſ pibtas inmaſeul obſeruent · et ut imuolata F Knõ bab eat iudi⸗
ei· iiß an in feminiſ cialẽ ptãtẽ ꝛ debitoꝛ
ſH ij. an quo ey J ſuus fugit.nũquid
id auabe mortelinfir chen piᷣ alias vᷣ plena pubᷣ⸗ ſua auctoitate poterit rem ab eo fe ree Ka gyn rat
an tag in mal. xviij· an · in feĩa.xiinſeʒ quãtiũ ad alimẽta uſ⸗ cidat in i ſquis int anta. lebebſem ieree⸗
mno q ad pubertatẽ relicta. ut.ff. de ali · et/ ci · le · mela ait dici p · l illam. extat decretũ nc ain expect ata iundi
adſ ut poſſit emcipacom oↄſentire. ut. C. de emã. l. xnl cis auctontate Potett ee lus. cr: C. de d . ghali. li x.
eon pis: aiüt infans mmon⸗vif 6. imn⸗ C. de indeis er cælico· nullus: et · C. de decur . gnali.li· x.
ðꝛ aut infans min oꝛ.vij.an.ut.C. de iure. delib. ſ in⸗ ar. C. d er cens l⸗ JX: E , BE
de enie⸗ etiaʒ dꝛ legttema eras xix.an· quãtũ ad H qð nõ credo verũ eieſt ennn. n Seligeer de
H ut non poſſit quis reſtitui aduerſus cõtractũ quẽfecit m poſſet eũ detinere · donec ad iudicẽ p Röttſeiper
mmonz etate ut C. detb in inte reiti lul. Ex e⸗ & quod bic e⸗ enen ererere gee G oitdeem. nar tn ale
giuc dicitur colli gi p̃t ꝙ nullus minoꝛ. x vin. ãms debeat co⸗ yiolentiã rem auferre mv: Hui in pᷣdeã: Ken t 5 d
und pelli inare pacẽ. vnde ex hac.l.pᷣt notari bonum argu?⸗ è‚ge. . no . ff. ꝙ metus cauſa · ſup lß ————
eH mẽtũ ꝙ minoꝛ x vin.an.nõ teneatur ꝑ ſe pugnare.cũ nõ qnid ſi non fugit · eñ.nec tũc ſua Rirabigſ ibiv 1 4
nſe⸗ cõpelleretur in pagna inmae ar iſtius. l ille enim qui pu ferre⸗verum tñ ſi amet rem ſuã uſneapivApſenbivel ti⸗. b ,SrE. .
c⸗ facit debz inrare ꝙꝙ nulla rem habet que ad malei met aliter actõnẽ ſuã tpe periturã actõnẽ miuriarũ foꝛte
. gnam facit debz mrare ꝙ nullã rem ha et que ad ma QON i vubli ſepᷣtis cũ ſubſep ceõne tabella
dat ciũ ptineat ut in lom. qualiter qms ſe dede nullus cãpio. debebit ꝓteſtari publice m ſepᷣtis cũ ſubſcp̃ i teſtui /
r deb;z iua de aſto. ut m pdc ti·ſ qͥs aliũ aſto. maxime cũ . berir cos Big cn ſe Scanerrin teſtn
be⸗ muemlis eras eu excuſat a pugna p ſe facienda. utn p· v vult a gere cõtra eũ . et p eũ e . 3 eg Pabz wim ci
in dicto ti · l. ulti. nec iur lombar. muemtur de alijs legitimiſ ſens eſt. et hec faciat ibi. ubi adu enal, 3 etins. .
iß ttatibus mſi quas ſuperius notaumus. liũ. et ita interrũper tẽpus ut· C. de ãnali ex. ut p ect det ”l
leſe⸗ a (Septuageſimũ. poſtill vero tpus non debz oſtrm⸗ g (Exequatur. et non ſiia auct aſt e alg enim ina t
ben⸗ gi inare ſicut nec tel lmomu dicere cõp ellutur hmoiſe⸗ m edictũ diui marci.vel in conſti ·illã. cnus intanta. vel / /
ſse (iqusmiwekaa abaide fieri pter .liiij. cet iuris pb̃̈lici tutela eſt in mechoedſtetea, na duſ e 4—d
ſcf ſllos qui jam puenerat adx vinj.an. qui no ditinraueritt Hibhunererowalear vladnẽ ut .ta i eren H
nſl Ppter minoꝛẽ etatẽ et ꝓpter illos qui iã exceſſerint.lxx. Sꝛi ſi index noluerit ei facere iuj uca pemdex ſiſnerit 4 677
i ct eti ut magis remimſcantur qualiter pacẽ debeãt ſer ſibireſartire damnũ õ
ni uare nlominus tñ tenerẽtur eam ſeruare ꝓpter pᷣus inra maioꝛ index pumetur in·x.li an 1. enn L
EArE -E“e — h pell eeſ

„. 249 = —
ibidẽ ſequitur:ſi quis vero temerarlo auſu.iWu aAet. Gex mal efierjs · et de ob. que ex delie. naſ. ul. ꝓ pe⸗ cvi⸗
a ¶(Quinquaginta lib auri e ita debẽt iſti pumiri in qn⸗ anvero dabitur furti actlo que actõ qñ datur m quadru
quaginta libris auri:er alij mnoꝛes minoꝛi pẽa ꝙᷓ ma⸗ plum elt p toꝛia · ut. inſti · de we· vtemp.· actõ. EG furti ch. qñ Ni
cgu ee : periz. Aarnz z0nes et hoc v erũ ẽ pecumariter ym ꝙ hic dꝛ · multo ennn vero datur adꝗ duplũ eſt ciuilis. ut inſti · de nox. act. cira f
.- A per⸗ —magis pen a ſũt digm .1c. ut. C. de epil. er cle. P ſbri: in ſi⸗ Pheet ita dns Jo⸗ b Kcas ſi gnauit in arboꝛe actõnum.qð e
lc eni ꝙ marchiones vel duceſ vel comites ſũt habẽt autẽ dicatur furtũ mamfellũ et qd nec mamfeſtũ.· dꝛ inſti 6
2 Prinapeien quis dicatur dux c.i:coꝛꝑaliter aut ma de ab · que ex delie nal: mam feſtũ· et · Enec mam feſtum. in
ioꝛi pena deberent . — criminaliter t
pumri minoꝛ es · ut , . mri ſi rtũ p t⸗ M .
C· de ſu tri · nemo e, e. . — fur coꝛpaliter pum “
der euſ. e Bte en ¶ Si qͥs vero temerario libras auri pᷣſtẽr. Capita⸗ tur ita tñ ꝙ nõ mo⸗ it
Kaee dld pars violare naick wehotro velnelh⸗. fbſdaateta
ee rea pumẽtur m ꝗ⸗ pſupſerit. ſi ciutas eſt pe⸗ res· xx· libris auri pumat hter aſtigari abet
bape , ilittate cmimſſ et hoe na centũ librarũ auri came minoꝛes autẽ valuaſoꝛes ut in auten ut nulli it
H da erner re noſtre inferẽda pumat omes p̃deẽ pacis viola indi. C vero. di en
(mica reſertient d opidũ wro vig inti libris toꝛeſ in. libras auri infer⸗ ti faae eiußmehil id
torea relartert da P „* O ee ee enn inſcribatur. à faciel ag
nuũ ei ↄtra quẽ pac? auri mulctet duces wro re cogatur et danu paſſo que ad ſimilitudi⸗ nn
ruperint uth ſtati marchiones et comites l. ſecun dum leges ſarciant. nem pulcritudims aun
ſequitur. dãnũ paſ⸗ l ink r 1 celeltiſ eſt figurata fun
ſo.d cc. . l è maculetur. ut. C. de ß
bIninria .q qui ð s DMW . pemſ ſi quis inme nic
inſpici deb ebit a indice. fuerit atrox vel nõ· in ſpici etiã de tallũ iure aut lombardorũ contmriũ fit. qm ꝓ pmo fur⸗ nurt
bebit a quo et in quẽ facta fuerit iniuria · et quo loco ut to debet ei oculus erui . ꝓ ſcdᷣo naſus ſcabellari· ꝓ tercio hnlt
maior extimetur ex pſonavelloco.mꝙ hec omia dicu⸗ vero debet moꝛi ut in 1y fureis- erhuis fugaab nt
tur inſti. de iniur ijs . Catrox ininria ut ym qualitatẽ imin latro.et hoc verũ eſt qñ cminaliter pumtur. ſi at ciuilit nt
rie deb eat pumiri· Itẽ inſpiei debebit an deſcẽdat ex·l· coꝛ e pumatur tũc ſi maſculus eſt et liberet furtũ fuerit mam noſe
nel puta ci dieat ſe pulſatũ vheratũ vel wmü ſuã p vim 3 †„ä: ſibi nouũ reddet et p culpa ſoluat. lxxx· ſol. ſ furtũ tri
introitã an deſcendat ex iuriſdictõne pᷣtoꝛis · ſẽ ẽ alia pᷣt fuerit uſq; adx. ſliquas ſiuèe ſolidoa· et ninõ poterit ſol⸗ miſe
p̃dictam. utilla ꝗᷓ deſcendit a lege pumiatur arbitrio iudi uere mori debet. Si aĩt nec fugrit mamfeſtũ tuc tmn nouñ ahii
cis.ſ. mutraq; pena et coꝛpali et pecimaria gpter ntu⸗ reddi debet. ſ aütmeritſeraus eodẽ mõ pumt᷑ excepto hr
meliã. ut ff de mur. oſtõmbo nptia ver⸗ miur à paſ⸗ ꝓ culpa ſoluet tm· xl ſol ut in lombar. p deõ ti. lie imſt
ſus extimabit ſuã oõtum elia:ct ine ex coꝛ palẽ · ut inſti. de .j er l. in ct. l. i n. et hec vera fuͦt in maſculo.· ſR aute fucrtt i
imuuf. Epena aut. Itẽ mſpicitur a gatur ciuiliter eosdia n mulier libera. tuc p mamfeſto tm nouũ reddet-alia enim Aiit
ria pena vel cminaliter qð fieri poterit ut m pmo caſu culp a ab ea nõ debet requiri ꝓ eo ꝙ paſſa fuit miuri. eu ln
pona imponatur m ꝙ ſupins dietum eſt. ſi criminaliter fuit dẽbẽſa in furto ut m lombar.pᷣdcõ ti:ſi mulier libe tnſt
exoꝛdmaria pena officio indicis pum etur.ut inſti.pᷣ deõ ra eodẽ etiã modo pumitur ꝓ non mam felſto ut puta ex zißfſe
ti · m ſũma. vtrũu aute p oſſit agi vna· ſi actũ fuerit alia eo qð dꝛ m. l· iin. e. ti · Eo dẽ etiã modo pumtur furtum ab nme
variatur dixerut ennmn quidã:ꝙ ſi agat quis ꝓ iniuria ãcilla factũ ut in lom pdcõ ti /ſi ancilla· p.l· aut iſtius fri⸗ thn
ſßbi facta cimiliter. nõ poterit poſtea Eminaliter agẽ vel / = a derici aliter debet coꝛpaliter pumiri videlicʒ. q; ſi furrum i
ecotra poterit em utſaq; agi· ut· ff. de miut . ptoꝛ · Ei. ſed : fuerit valens· v.ſoł vel ẽ laqueo deb et ſuſpẽdi. hſ minus ſgtz
ſi agat ciuiliter pꝓ eo ꝙ ſeruus ſuus ſit dolo malo iterfe⸗/ fſro pis vel foꝛpice deb et excoꝛiari et tondiut·s· de pace nſole⸗
ctus nlominus poterit poſtea agere criminaliter. ut · C· tenenda. Eſi qs quinq; ſol valens-uc. üicn
an ci. ac. eri. p. li er hoe dix erũt tali racõe q; qñ alicui fit 29 ° egitime pumatur. i.m leges · h qualege deber pu⸗ Mupic
minria · nõ pab etur rei familiaris · i · dãm dati ratioß tm̃ . E minria ſeu furtũnũquid m leges ãtiquas romanas ſerſe
cõtumelie M. veronõ con ſentit cũ eis in pᷣoꝛi caſu ̊ po ſdſpast nouas an m leges lombardorũ punietur inuiria ßm aſlege
ſteroe lie⸗ ethoc tali racõne·ſ. q; in eo ceaſu quo qs h abʒ ꝙ ðᷣꝛ in lombar · de uicijſ. er in ti · de plagiarnjs ſeu furtae! nnſen
criuilem. uidicis eſt extimaxe utrũq; ſ cõtumeliã factã.t· ſeruorũ vel alioꝛæ et furtũ bui ſir ſjᷣm ꝙ ſupius notatũ eſt ſti,
penã coꝛpꝑalem.is vero qm mmria paſſus eſt neutrũ ex⸗ R an dices dicta debere puniri m.l. pᷣdic ã. de pace ten? n⸗
. mar mena narm in ero coꝛpalẽtm· et ideo ſi &α ñ. m. l. lombardoꝛ non pumetur. cũ iſte fuerit roma⸗ mcnti
i1m caſunõ egẽit cimiliter. poterit poſteaag minalit norũ impator· vnde intellexit tm de legiby romams nã un
ut ·C· qñ ciuił actio cri · .l.ict intelligas chie loqtur de α ille roma na.l. vinit ei ſubiacere deb er ut in lom. ut ro⸗ wi
ea ininria queſpẽaliter ðꝛ oↄtumelia vel que a ↄtẽnendo manus pplus interro getur qua.l. viuere velit. l.i. ß tuin⸗ Aicſg
dieta e 6 ghalit dicat mmrta quicꝗᷣ d no ue fit ut inſti. ſtabis. nõne rex karolus impatoꝛ fuit qui ·l. illã ſi qͥs la⸗ nil
t miut m pn. quid ſit furtũ ervnde dicaf᷑ habes mſti. tro.cõdidit- que eſt inlõbarda de furtis et ſeruis fugaci fuün⸗
urt) c Seu furtũ · de obliga · que ex delic. naſl. Ci. et · ij. et. C. bus ſen.licʒ fuerit inpatoꝛ nõ tñ romanuſ vel dicas c ene
2 2. Kirtſtaũt ſit. ct · ff. de ſur. l. i. Cfurtu fures ennn ſüt qᷓ occul nõ fuit mpatoꝛ mo videtur ꝙ fuerit tm rex francorum in 4
P enl- te et ine armis furtũ onmnttut ut in aut· ut nulli iuð · qꝝ ſeu lõgobardorũ ut in lõbarda. qualiter din rſarũ legu ſach
veronoſ. coll vnij. ꝙ furtü poſſit pumiri cimiliter et mi⸗ ſvmin es cauſas diffimre debeãt. li in fonec muemnn in nnr
2ẽ naliter amleren punitur furtũ manifeſtũ in qdruplũ lo libro ꝙ fuilß nnpatoꝛ mſ p ſubſcp coõnes ſup legby
nec mam E u m duplũ · ut inſti · de ob. que ex delie. naſ. factas ab Hijs qui opilauerũt lombardãꝗ ſub titulis cõ⸗ uier
“ Gpena marifeſti. et. Culti · et ti. d act Cex maleficijs · et petẽtibus ſiue rubricis mo pꝑ ·l.pᷣmã quã fecit appella Kinil
Fbupli et. Gquadrupli ·et totũ ẽ pena hue quadruplũ hm̃ rex. ut mlombar · de epiſ et clen · li. vl dicas ꝙ ſtetit hene
ſue duplũ·res enĩ ipᷣa furata ↄdici ꝑ ſe potẽit.ut mſti de trexy multos ãnos francie er lom bardie· anqꝙᷓ romanum e
9 tn

. R

— ,„ — 3/
Hprin a)
l, ν ov e . / 2 rIe eeeh PRrrr .
impiũ baberet. et tũe fecit legẽ pᷣ diet̊ ut aparet p eapi⸗ al· ff. qui et a qui·ma.li.nò fi. ꝓſpeʒxit legiſlatoꝛ.miſi quia
nan lare ſiũ · ſi quis ꝑ oꝛdinem inſpexerit in lombarda cõ⸗ foꝛte hodie derogatũ eſt ei ꝑ cotrariam ↄſuetudinem. M
nee uſa nõ mtitulata:nec enim inuemiur feciſſe mi.ix. legel a We mieichu ile ennm qui homicidiũ fecit capite pum . n
nN ſte; fuit nnpatoꝛ ſiue.x· ut in ultima carta capitularis ri debebit. ut · S.· de Pace tenẽda.Gi.tenetur enmm.l· coꝛ. de
lnneſ 1 ablur.non eni fuit ille karolus qui ðꝛ fuiſſe filius pi ſic.cuius pena talis eſt ut inſti:de public᷑.iudᷣ. Gitẽ.l.coꝛ.
btini S un Padille q fuit pr̃ pipmi ut in pᷣdicto capitulari car⸗ de ſie · oodẽ etiã modo pumetur ſi ca hoĩs occidẽdi cũ telo
ſn. Hultima et mlombar · de epil · er cle · I. et hoc ſtatuimug · ambulauerit ut ibidẽ ðꝛ et · C. ad.lcoꝛ. ð ſie.is qmi cũ telo.
en ena dices m ſu⸗ jmo er ſi ca furti fa⸗
dune etirin dez g non ciẽdi cũ teloambu⸗
imn Pumetur p· l. lõbar. . „ „ . . laret eadeʒ.l· tenẽt᷑
keo nec p·l· p dictã ¶ Iniuria ſeu furtů legite ſeu loco vdefenſoꝛes wel q⸗ nt fad. l. vꝛ.li er
e S de pace ane pumat homiciduũ q; mẽ⸗ cũq; magiſtratus ab im⸗ eeſtvorſt gb⸗ u⸗
Endt fore Bano eſß lex broꝛx diminucõ vel aliud peratoꝛe vel euis vwolütate mũp pugnam vel
nee plege debea qölibet delickum legaliter cõſtituti ſeu cõfirmati qui aliter⸗baucrir
NeN maxioir „* Ta Riri icri grerit. ad ſui defenſio nẽ il⸗
ln ae . necenin vindicet. ¶ Judices wro uiſticiã facere neglexerĩt lud fecit ut. 8. ö pa
nn irwatorzllevoluit cete. Gi. iſ eni q ag
azeſſe legs mi c —KFrelſmem velalim g 1 8 2
nin ſoruareturicd qd̈ in ea de. doner cõderet legem ſup pace er jn dubio diſerimine o ſtitutus occiderit nullã calumiã ob
ien ſup hijs que in ea cõtinẽtur· vnde poſtea hãc.l.fecit ge id fem metuere debʒ ut. C. ad.l. ꝛ. ſic.l.ij.qd; eni qᷓs ob
c nemlo⸗quaͦ voluit petuo debere ſeruari m ꝙ in pn dici tutelã coꝛpoꝛis ſui fecerit iure feciſſe eſtimat᷑ ut.ff· de in⸗
enia a. in pyetui valitura. acct ꝙ illa non ſit · l. pbatur ex eo ſticia et iure · ut vim . Itẽ hoe verũ eſltſi habuit voluntatẽ O
dunk qð in illa vꝛ in pnſ et omibo ad quos lr̃e iſie puenerint occidẽdi · ſi en volũtatẽ nõ habuerit.ſ̊ foꝛte caſu eũ oc,⸗ ran⸗ 7. val
n et cetera p qðᷣ viðꝛ ꝙ; nõ fuerit lex ſ̊ fuerint l̃e quas mit⸗ cidit impums erit· qm emen non otahitur mſi volutaf ae= r md ee
chſ tebat p ſditos ſuos nonfaciẽdo mẽcõnẽ de omibo ſub⸗ nocẽdi int cedatea eni q ex mprouiſo caſu potiꝰ ꝙᷓ; frau
ita deitis. ſed de hijs tm ad quos puenerint.et nõ puenerũt de accidũt · facto plerũ q; non noxe imputantur. utC. ad p-f ar
tnin forte miſi ad paucos et eas foꝛte miſñt ſtati cũ recepit co l. ꝛ. de ſic.l.i. e. .im. in maſefienjs enĩ volutas nõ exituf ⸗
i ronz ſicut faciüt omes impatoꝛes · nec enim ſeruauit in ſpectatur.ut.C.ad.ſł cꝛ. de ſc· diuus· Itẽ hoc verũ eſt
ni eaſtilu oodẽdelegis quẽipe met ſeruamit miſta. dicens ita debebit pumriut dictũ eſt. et pᷣterea bona eius fiſco ) His wed T et,
Hac edcaliet alns quas fecit et qualẽ debebat ſeruare applicabũtur · ſi non reliquerit aſcendẽtes vel deſcẽdẽtes edtr
lem ct eti uauit iuſtmianus m ꝙ dr. C. deliet con. leges ut ¶uſq; adterciũ gradi quo caſu eis ↄ cedẽturexcepto cmi
gales ct.l. Pumanũ quẽ etiã ſeruauit lotb arius in ſua ne lele maie. ſa lua tñ dote vxoꝛis· ut· C. de boms dam. au J
iſlei l.ſupioꝛi ·remanet ergo ꝙ ꝑ alias· l.romanas debeãt pu tẽ.bona dãnatorũ:.et· C· ad.l.iułma·quisqͥs · ſi aut homi S. Xa ezr.t
ien mFri et pumentur m ꝙ ſupius notatũ eſt. nec enĩ voluit cida a facie indicis fugerit. tũe res mobiles cius piiblica 1
nn impatoꝛ jiſte derogari alijs legibo ꝑ p̃dictã. l. s. de pace ri debẽt in pplo et diſpenſari:alia vero immobilia dabut᷑
nie tenẽda. ſilex eſt. imo voluit ꝙ in ſuo rigoꝛe deberent per heredibo eius im tibo et obſuãtib ym ꝙ cõnnetur.s·de & ac v a
uptett manere er hoc pbatur ex eo qd in ea ðᷣꝛ cca pnᷣinde eſt qy pace tenenda. Gſivero pacis violatoꝛ.et hecvera ſũt in nE elen
fiun nos ta dininas ꝙ humanas. l. in ſuo rigoꝛe manere cu⸗ violatoꝛe pacis · in alio en idẽ puto obſeruandũ.qðð imm ala ,)
ſtef piẽtes · c. Me eſt etiã qð hie ꝓxi·s.dixi · et dãnũ paſſo p̃ᷣdicto auteñ.ðꝛ:imiſi foꝛte di ceres ut maleficiũ nõ rema⸗
lin ſed leges. c· et nõ dixit m legẽ qð eodẽ modo debʒ pie neat impunitũ ꝙ ſaltẽ ſima tm aſcendẽtibo⁊ deſcẽdẽtib⸗
hng intelligi legitimè.i. 'm leges ſẽ im pnᷣ.huius gloſule ex⸗ uſq; ad tciũ gdũ relm qt:mtereſt enĩ rei pu· ne maleficia
NI pofituͤeſt nec enm voluit tm repilogare vᷣbu illo m.l. remaneãt impunita ut.ff ad. ſ. acquiłit a vulnertꝰ par
auſa pulchrioꝛis dictatus. vel dicas et H verũ puto ꝙ ricidiũ aũt pumetur ſᷣm ꝙ ðꝛ· ff.et.C.ad.l.põp·de parrici
e ßcicta lex eſt. er p lege debet ſeruari. nam q pncipipla dijs. et inſti. de publie/iudi. õ
aen auit legis pab; vigo . q cuq; enim p epfam et ſſepti⸗ b Membrorũ. ꝓ quo delicto foꝛte manus delinquentiss
nin onem ſtatuit mpatoꝛ· vel edictopᷣcepit · cõſtat eſſe legẽ amputabitur. cũ ꝙ ſolovulnere manus, eius amputact gaf webadn pſets r
ſh ut · f. de co . pn. l.i· ſatis enim in ea ↄtinetur vocabulũ edi⸗ ſi pacẽ violauerit ut. s. de pate. Cſ quis aliũmno ut bu ,
nbi ci ſm qꝙ in· Cillo. ſi quis aliã. ðꝛ. cũ ibi dicat ſ quis aliũ ]. to mn plus pumretur ſi indiciviſu fuerit. ꝓ qualit ate ”
epned pacis cdictu. ac. quaſi fuerit edictũ illud qð fecit de pa⸗ mimi. imo et capite eũ pumiret ſi ammo occidendi eũ p-⸗ .
ce tonenda. jmo videtur inſſiſſe q; p omes ptes regm de euſſit · ut · · no · eſt. et Hoc ſilr intelliges m determia cõnẽ ;R
ntton berrct ſeruari. et hoc eſt qd ibi ðᷣꝛ c pnᷣ ·p vmũſas regmi ſup no·ſ.defendẽdovł nõ·aut volũtarie h̊ fecerit vel nõ. J.,8 as EsRge 5
tont, partes. 1c. qd ſufficit ad hoc ut vim obtineat edicti. ut ¶ Nudicæs · oſtituti · et ita no. bic ꝙ ab impatoedebent / c u= ſia; T
ſone, C. del et cõ. l. ij . et m hoc dices ꝙ miuria pumri debeat iudices et locoꝛe defenſoꝛes et alij mgĩiatus eius volũta⸗ ſ 23
in, Im qꝙ ðꝛ in illa.l. in illis caſibus in quibo loqnitur.ſqñ fit teo ſtitui. et H̊ verũ ẽ excepto in lõbardia q p uilegiũ ha⸗ pho A. *
liſe poſt pacẽ. verũtñ ſi index videbit ma gis pumendũ in⸗ bet ab eo ut lõbardi pꝑ ſe iudices faciãt.du tñ ab eo ↄfir⸗
iſt 44 ſpecta atrocit ate minrie et mſpectis pſo ms.ſ.jin iuriã fa mentur qð male ſeruãt·ſm ꝙ ↄtinetur in pace quã imꝑa
a Qts et paciẽtis er loco magis piunet vel etiam minus tor fecit oſtãtie cũ ipſis q ſepta ẽ ſcdᷣo quaterno ſeqñ⸗
zu Pumet ſi viderit minus pumendũu pdictis inſpectis . m ti · ⁊ hoe eſt etiã qð dixit.ſeu ↄfirmati · qð foꝛte dixit ꝓpter
in 82 mſti · de miurnjs· cũ p illam.l.illud nõ phiboatur. q8 pᷣdictã pa cẽ Eet hoc verũ debẽt indices m eiuitatibus ”
S . enim nõ mutatur. c. C. de teſta. ſancimus. quic q̃d enĩ nõ cõſtitui ·ſqm inra redd ere pñtparuũ eſt enim ius in ciui⸗ Pr- 2. 20 e
Aeſtin ea. l. ſpealiter expſſum id veterib legibo intelligi= taw eſſe miiint qni inm redd Poſſint ut.f. oꝛisinf. J .,
nAſſerelictü ut. C. de ap.l. pcipimus. in fi hor idem mtelli⸗ ¶ ij. Epoſt oꝛiginẽ. ,B .
ſ⸗ gas de pena furti mñ foꝛte quantum ad penã coꝛpalem d¶ Meglexerint· ſita ꝙ eam nullo modo fecerint· Idem 6-c; e
e I deebſt foꝛte fien ßm ꝙ ꝛmn p̃dc l Eſi s. v. ſol. va⸗ puto et ſeam otm ins itigatone fecerint puta ſenede. den „
4 ens ac. licz tñ videatur p i durü. lex tñ ita ſepta eſt ut ando otra quem noõ debebãt. foꝛte coꝛruptipᷣcio aut g . .

am tune nõ tm̃ patiẽtur penã extimationis diſpengñ · H
etiã ipius litis cũ eam ſuã fecerint ut.C.de pena iu·q ma
le indicauit · l. ulti · debẽt enim tüc ↄ dẽnari ad venã litis ex
timacõnẽ miſi foꝛet fils fa.qui condẽnaretur quatenus
peculiũpate ret᷑ · q; ſentẽtiaʒ tulit · ut · ff . de iuð.ſi filius fa
9 nos ua et hocvena ſũt qñ dolo malo ita iundicauit · ſi aut non dolo
Snat Mr Axr ſed p imprudẽtiã male iundicauit · tuc ↄdẽnari debebit q̃te

9

4

. ee L.,; OH

e r*. ch P .
eri Ffratrivel ꝓinquo latroni mãſionẽ poſt miſſam ſan⸗

cti iobãnis baptiſte dederit quaſi latro et infidelis deb;

iudicari vndẽ qui illu ſuſcepit ſimilis eſt ei:miñ iurauerit

cũ.x.francis· ſi fran cus eſt ꝙ; neſciret eũ latronẽ eſſe ut in
lombarda. de furtis · et puis fug·q̃cũq; poſt miſſam.

ꝓPpter deſtructõnem dmoꝛũ qð alias lex inſpicit

„ enn kviſti fubit am intereſt reipub
. “ X. G Seartee li ce ne urbs deor⸗
y epan Rent, ob · q̃ ex delie · naſ · , „ .. „ . 1 metur rumis ut. ff.
. cCcCeca Pn·et · ff. de var · et pacem violatã vindica⸗ rario penã · x · li · auri pᷣſtet ·. ne qᷣd in loco pu.l.
e eor cos.! re legitime ſupſederint· minoꝛ aũt pena · in · l. auni ns Fruatur. cl
“ kertur ad iu⸗ dãanũ omne iniuriã paſſo mulctet. ¶Quivẽoadp mimeã ommttatnole⸗
vices q̃ pdicta fa⸗ reſartire ↄpellãtur · inſu per dictã penã pſoluẽdã ino⸗ do iurare pacẽ. nee
cere neglexerint. ſ. ſi maioe iudex eſt ſacro e⸗· pia dignoſcitur laboꝛare cam ten ere. fruſtra
ut debeant pum e de n egnd . enm legts anxilii
ut j. ſequitur ſi p di⸗ —— ₰ b e PaE 46) E. en gin m eam
ctam penã non po ⸗ mmmttit · ut. ff. de

tuerĩt ſo luere· Sʒ nũquid ad violatoꝛes pacis poſſſi refer
ri.ſ qui ꝗpter inopiã nõ pñt ſo luere penã ↄtra eos ſupe
rius ſtatutã.ſ.ut eodẽ modo debeãt cũ verberibus ꝓ cul
ab eo loco in quo habitãt abici· et quare nõ ut ꝙ dicas
referatur et ad ſupius dictũ et ad ꝓximme dictũmaxie cũ
violatoꝛ pacis non ↄ nnſit homicidiũ vel alind delictum
Pter qð deb eret capite pumiailm ipᷣa violatione pacis
ſmo müulto foꝛtius deberet referri ad eos cũ ſit tale delictũ
ꝓter qð deberet capite pumrinã miles turbatoꝛ pacis
capite pumtur · ut · ff· de re mili ·l. fi.
b ¶ Eu verberibus.no. ergo hic ꝙ non libe rabitur quiſ
a pen aꝓpter inopiã imo mai oꝛẽ penã ſuſtinet cũ coꝛpa
liter verberib deb eat pumri· et pᷣterea a loco ſuo expel⸗
lilonge p.l:miliaria·ictus emi fuſtiũ maioꝛ eſt pena qli⸗
a NE=ber pecumaria pena ut. ff. de penis· in ſeruoꝛũm fi· cũ a⸗
lias dicatur ꝙ ſaltẽ minoꝛari pᷣt ꝓpt mopiã· ut.C.ð mo⸗
do mullc. l. ecos in fi ſed hic contingit qð hic dicitur ꝓpter
enoꝛmitatem crimnis · al ꝓhibẽtur cõuẽticula fieri
c ¶ Conuenticulas ſie et⸗ collecta multitudine in quali
bet pte ciuitatis vel vici vel cuiuſcũ q; locut · C· de hhs qᷣ
ad ec:cõfu · denuciamus. et de epiſ.et cle.cõuẽticulas·
dD Coniuracõnes· qualitercũq; ergo fiãt cõiuracõnes ꝓ
hibẽtur ꝑ.l.iſtã et caſſant᷑: qð qͥdẽ hodie male obßuat
— —— imo totũ contrariũ faciũt cinitates maxime lombardie
oe , et ptes que ſunt in cinitatibs et cõpagine ut ita loquar
re as ae ſates ſt ſic etiã als ꝓhibẽtur ↄiuracõnes neg ociatoꝛũ · ſ ut pẽs
rr dinerſorũ coꝛp oꝛũ nego ciacõniſ non minoꝛis ꝙᷓ; inter ſe
fſatuerint venũdetur ut.C. de monopo.l·i.
e ¶ Keceptatoꝛibo·peſſmũ eſt enm genus receptatoꝛũ
Cyvc, Atako W ſine quibo latere nemo diu p̃t· et ꝓpterea debẽt pumri ſiẽ
prn Nas asr aA& Tatronel- ut ff. de receptatonbo. i · et · f de of·p· cõ gruit ·
Idem eſt foꝛte er ſi oos non receperint ſ̊ tñ eos poſſent
appreb ẽdere accepta pecumiavel pte ſubreptoꝛum eos
L vmiſerint. cũ in pari cã videãtur cũ eis. ut · ff· pdicto · ti.
Ppote e Ae n i.i.in fi .mo et mre lõgobardo ſipoſtq; dep̃hẽdant eos

v N. — abe pmmmiſerint. omo dãnũ ꝓ quo fuerint dep̃henſitenẽtur e⸗

e, S c 22 -L .
toꝛibo quaſi ↄſentiẽdo:quos enim par facinus coinqui⸗
nat et coequat.utroſq; himilis p ena ↄco mitatur.ut · C· de

t eadem pena. cũ in pari facin oꝛe ſint cũ eis viola⸗

* r ſeg lat tes
IP zuuute pvena pumut ut. C. de ſa ſan . ec· iubemus · Cyconomos.
cverũ ẽ niſi foꝛte ille qui recepit ſit eius affimis vel co⸗
gnatus · qm tuc nõ debʒ abſo lui nec foꝛte ſeuere ↄdẽnari
nõ enim eſtpar eius delictũ et eius qui nichil ad ſe ꝑ tinẽ
tes malefa ctoꝛes recepꝑit · ut· ff.ðᷣ recep · l·fi.iur aut lõgo.

l

p-

mendare.ut in lõ.de furtis et ſeruis fugacibo.ñ q̃ͥs furẽ.

epiſ. et ele · i quẽqᷓ· in fi.faciẽtes enim et cõſentiẽtes pari

ane WP

—0

mino· auxiliũ. i ¶ Hlicitas:quas pᷣſes ꝓũcie ꝓhibere
debz. ut · ff. de off. pñ· illicitas ·
¶ Ab eccleſijs · nec enim debz aliquid exoꝛdinariũ aut ſu⸗
per imdictũ ab eccia flagitari· ut · C. de ſa ſan · ec · placet ·
a quibus aũt exactõ inbo deb eãt eſſe mmmunes eccleſe et
a quibo non ðᷣꝛet notatur in pᷣ dictoti· et in pᷣdicta.let.l.
ad inſtruct õnẽ pontiũ · ab eccleſa fuẽat facta illicita
¶ In duplũ. imo foꝛte exactio penã ppetue depoꝛtati⸗
oms poſt excõmiũcacõnẽ q erga ſacriſegos iure ꝓmẽ⸗
da eſt exactoꝛ patietur · ut. C. de ſa.ſan.ec.placʒ·imn KiR.
m ¶ Ieẽ ſacramẽta.i:iuramẽta ſuꝑ ſacra coꝛꝑaliter pᷣſtita.
rie enim vᷣꝛ ſacram cẽtũ cũ quis fidẽ ſuã velm ẽtẽ ſupꝑ ſa⸗

cro iuramẽto aſtringit ut puta ſuꝑ altarivel librootinen

