tur ad ſupplemẽtũ.
ut . C. de · inoff · teſt.
ommo. et. l. ſcimꝰ.
et de rei ux. ac. Evi
deamus · uel die qy
pᷣdicta ium loquũ
tir qũ nõ faciebat

uel matri auo uel aue ꝓ⸗
auo uel ꝓauie ſuũ ſilui ul
R liã uel ceteros klios pᷣte⸗

rire aut exheredes in ſuo

facẽ teſtamto.nec ſi ꝑ qͥm
libʒ donacõnẽ aut legatuz
uel ſideicõmiſſum uel aliũ
quẽcũq; moduʒ eis dede⸗
rint legibo debitã poꝛtio⸗
nẽ mſi foꝛſitã ꝓbabuntur
ingrati et ſpᷣas noĩatiʒ in⸗
ratitudims cãs parẽtes
uo inſeruerĩt teſtamẽto.
ſed q; cãs in quubo ing rati
liberi debeãt iudicari in di⸗
uerſis legibo diſperſas et
nõ apte determĩaras mue
mmus quaruʒ alique nec
digne no bis ad ingrati⸗
tudmẽ viſe ſũt anquevero
ciũ elſent digne pᷣternnſſe
ſunt ideo neceſſariũ eſſe ꝑ
ſpeximus eas noĩatiʒ pñti
lege cõpᷣhendẽut pᷣteril⸗
las null liceat ex alia le⸗
ge ingratitudims cãs ex⸗
ponere mſi q̃ hmõi oſtõis
ſerie cõtinẽtur. ¶ Cauſas

auüt uiſtas ingratitudinis
bas eſſe decermmus ſi qs

parẽtibo ſiis manus mtu⸗

lerit. Si guẽamhoneſtã &

Te- Yr an

/

miuriaz eis ingeſſerit. Si
Wι eos à crimialibo cauſis ac⸗
cuſauerit q nõ ſũt adũſus
pncipẽ ſeu rẽ pu. Si cũ ma
lehcis ut maleficus ↄuſat᷑
Vel vite parẽtũ ſuoꝛx per
venenũ à al:o mõ inſidiari
Æ temptauerit. Di nouerce

—

teſtm ſ̊ codicillos
h aüt qñ ſolẽmter
teſtabatur vñ iute
inſtit· fibi ut alijs

lram iſtaʒ · nec ꝓ et
nõ. et ſi qs ꝑ quãli⸗

dicũt hac intelligi
ſm illas ⁊ legũt ſcc

bet donaconem uel

ſue aut ocu bine pris fili⸗
us ſe immſcuerit. Si dela⸗

t: otra parẽtes ſiluis ex⸗

titerit et ꝑ ſuã delacõnẽ g⸗
iua eos diſpendia fecerit
ſuſtinere. Si qu elibz de ß⸗
dictis parẽtibo in cluſum

eſſe otigerit et liberi ꝗͥ pnñt
ab inteltato ad eius ſucceſ
ſionẽ vmre. petiti ab eo uſ

vnus ex hijs m ſua nolu⸗

legatũ uel fideicõ⸗

nnſſum uel alio i⸗

quo mõ debitã de⸗

derit poꝛcõnem. ee

aſſume nõ ſʒ exhe⸗
redare dico mſi foꝛ

ſam c. pᷣma verioꝛ
viðꝛ ut coꝛrigãt᷑.

erit eũ fideuiſſione ſuſcie ac= Ar'r-t

wl pro pſona uel debito

mquantum eſſe qiu petitur
prob atur ydoneus Hoc

cenſumus ad maſculos

tantümõ volumus libero⸗

ptinere. ¶ Siouictus fu⸗

erit aliqͥs liberoꝝ q; phi⸗
but parẽtes ſugs od ere
teſtamentũ ut ſi qiuð facẽ
poſtea potuermt tellm ſit
eis ꝓ tali cauſa fil exheĩ⸗
dã di licẽtia. Si aũt in ipᷣa
ꝓ hibicõe ſme telamwa⸗

7

liqs ex parẽtibo deceſſerit.

et aln ſmt qiu ab inteſtato
ad hereditateʒ deſunch. à
cũ pᷣo filio qui teſtm ſi eri
ꝓbibuerit aut poſt illum
vocãtur ſiue illi quos her⸗
des à legatarios hĩe vole
bat à q lelhonẽ aliquaʒ ex
ꝓbibicõne teltamti ſuſti⸗
nuerunt hoc ipᷣm apꝓpꝛoba⸗

uerint 'm alias leges ſuꝑp /

hoc poſtas talia negocia

rios uel mimos ſeſe fumnis
ſociaueit et ĩ hac ꝓfeſſiõe
pmãſeit mſi foꝛntã parẽte⸗

lũtatẽ parẽtũ inter arena⸗⸗

.
terminẽtur. Sipter vo Mep,

e querela ceſſat mſi

mter fratres turpi
bus pſoms inſtitu
tis ut inſti · de mof.
teſta. Gi.hoc modo
pr̃᷑ tenetur cãm ex⸗
pPmẽ ut hic. et he⸗

res ꝓbare · ut · C de

inoff. teſt · omi mõ.

7

ſiloga g& ſic.· aut
dfS

ſtato. ut /. de here.
ſat quere a·ſi vero
fecit. aut in ſeruit
cãm. aut nõ.Sinõ
ipo iure non valet
ut hitc · ſi vero inſe⸗
ruit · aut eã ꝓ bat
heres. et tüc repel⸗
litur filius · et mechil
PHʒ · ut · S· de immen.

it querela. aut nõ

bat et tũc teltmn
nõ valido elſt · et
ab inteltato ſucce:
dit · ut ᷓ. e. Eſi igit.
et ſie ſp ceſſat qrela
inofficioſi qre· M·
poſuit vnã aut:imn

cit teſtamẽtũ.
aut nõ. ſi nõ ſuece⸗
dit filius ab int9ez⸗

1
(rn
gif

ſnet

n
i

—
S=
=

— —
= = S —

= = = = = =

==

labrſtzi
ſiunn

iingd
ppnancn

dlifi.

lmm 4
miͤi
potimne

ferüfc e.

edionte
eöemmmn
Rtaunei

onierh 4.
N
ucl 4
ſtreön
ſonis nſe
all den⸗
ſibpen

ity ante

tbiet N

eltC
oriri
Eſe
Ntr
zKniſe
s b
gjnbe
(1
iriie
r ffſnt
rnon
jarti⸗
in
kiipe
iret

ge

trnti
aun⸗
3,
Gni

L ibin nõ dicit de cau

X

. Parvnh. . er

C te inoff ·te · et in tit e · dicẽtẽ · hodie cehatꝛcetſicoẽã
a· de mof.teſt:ſuũt coꝛrecti · ̊ dic pᷣdeã vera mñ ĩ ultio ca⸗
ſu nã ſi inſeruit cim heres nõ ꝓ bat tüc quo iur admit
titur filius iᷣ p q̃relaʒ vſc ceſſant pᷣdcã · Itẽ no · ꝙ pla· di⸗
xit hãc autſupfluã e. lmſtide exher᷑.li · Enia. ſ efalſũ
a inſerẽda ̊h dicit.
3 auſas aũt· decreummus. et füt · xiiij· ut ſequitur uns
Cillu· gnalẽ au⸗

vmus fem alij nõ noez.

1ise Par-l s.

Cyess pe

ſ —

i- 2 4 W-

etiã fratri ut. f.ñ qs ali.te. ꝓſoi.

lſi q̃s dolos·j.hodie aũt qð plus ẽm duplüũ ten netur qui

pꝓhibuit · ut .
imp edientẽ et ad ̊fa.

ut nulli inð. Cex puemt . et ſic nõ teneri
ff. de oo p quẽ fac.l.ex i̊.et de ↄdi.

cau.da.il.iij. Efi. in fi.et dele. i. ñj.lł lucius:ſemproma.ac.

P Dreter volũtatẽ· h̊ decia ẽ cã.

zus iudeo mi catelma

q (Profeſſiõis · n mi tic inde⸗ cctegomil woloſus do⸗
loſo. ut· ff. ð dolo. i

24 erõtra qᷣ bo pr
reß wge 4 1 eiuſds⸗ etiã ꝓfeſſi is fue⸗ lexerint et ſi
t· vij. u iom glexer eFneus in ſua
rſ 3, e E rint. ¶ Sialicui ex pdeis domo furio ſu ſuſceptu ſu⸗
ter fratrẽ turpi pſo parẽtibo vo lẽti filie ſlewi Da Erge uſq; ad finem
na mſtituta ſüt tre nepti maritũ darea dotem vite ipus cpcuraſſe mon⸗
r ainndS ckin⸗ fm ſbe ſue vireſꝙ ea pᷣſta⸗ ſtrams fuerit eũ q obſeq⸗
turpi tüc ſp eeſſat qᷓ⸗ re.illa nõ oſenſerit. h luxu uurnm ac diligetiã ſurioſo ex
rela. ut. (. de moff. rioſam degẽ vitã eleg eit. hibuerit lez extraneus ſit
fReei. Siwro uſqʒ ad xxv.an⸗ aa eius ſucceſſionẽ pue⸗
b Intulent. bec ẽ noꝛx etateʒ puenerit filia mre decernimus euacua⸗
prima. et parẽtes eã diſtulerint ta in ſtitucõne eoꝛ utpote
5Aers. eteſt marito opulare et oꝛlitã indignoꝝ q̃ furioſo hcuti
d (In ermialibo. ex hoc cõtgeit in ſuũ coꝛ⸗ pᷣdiximus euraʒ pᷣbere ne⸗
tercia. pus eã peccare ã ſme oſen glexerunt · ita tñ ut cetera
5Sie eum malckcis. ſu parẽtuʒ marito ſe libero teſtamẽti capla in ſua ma⸗
(Belvice FH qhta. oiugé: hoc ad intitu di⸗ neãt firmitate. Sivnũ
S. Si nouerce. H nẽ EAltenolum s nunuta⸗ dep̃dcs parẽtibo in capti⸗
exta. ri · q; nõ ſua culpa ß parẽ⸗ utate detineri contigeit et
l ttateen tũ id ommſiſſe ↄgnoſaimr. euis liberi ſiue oſ ſiue
Siquẽlibʒ. hee 2. (Biqs d de pᷣdes pentib? vynus nõ feſtinau erint cũ
octaua. furioſus fueita eus libri redimè ſi quið valuerit ca⸗

k (Dertinere nã fe⸗.
k PDert pechütur . 1 Wwel qͥdã ex hijs à ſlibeiſeiꝰ

fideiubere p uell. no exñntibo alij euis ogna
ut. ff. advell.l.i. et · j· ti qui ab mteſtato ad euis
iante es herditatẽ woecãtur obſeq⸗
ra urij⸗ e. G. aß buerint . R qinð atli fierit
qd parẽtũ.
de Filo⸗ g für kra⸗ Pns ngraitat erit ei po
tres eus nõ pbi telſtas utrũù wlit negligẽ⸗
bueur ac· tẽ filii vl nios ão gnatoſ
eges; q d cüt
ut ꝓ hibẽti actõ es i⸗ s n aͤing 123 m ſuo
omes hẽditarie de⸗ cribè teſtamto. Sin aut
beãt denegaria fil⸗ aliq; furoꝛis moꝛbo eũ detẽ e
a gorc deſem tũ exneus aliqᷣs videit ſi⸗
ephil pe is neglectuʒ liberis vel co⸗ SB
C. 6 gius ali.teſta. Fnatis à alijs ab eo 1. cri⸗
ꝓbi ·l. i· alns vẽo tis herdiboꝓg miſcði
qb⸗ aliqd ſit relictũ a⸗ nnſcdia wo
nonoc, uerit eu ꝓcurare damus
aͤmius pa⸗
prãt ſiue ſmglarit. ei licẽtiã ad teſtacõnẽ eis
ir⸗ ff. ſi qs ali.te. p⸗ 4 q ab inteſtato uel ex teltõ
enarit iã fcõ ad furioſi herditatẽ
ad tre ·. in. Gki· in Weãtur ſeri tis dirigéut
fine. et. ff. ſi qs ali · cũꝙ cumè feltinẽt. Si aũt
te ph j ·l. ij· . ha poſt atteſtacõ eʒ bmoͤine⸗

lamitatẽ captiuitatis eua⸗
dere in eius ſit ptãte utrũ
hanc cãm ingtitud ims te⸗
ſtamto ſuo wlit aſſeribẽ.
Siaũt ꝑ liberoꝝ negligẽ
tia vel otẽptũ nõ fueit libe⸗
ratus et ĩ captiutate deceſ⸗
ſerit illos ad ſucceſſioneʒ
eius vemre nõ paumur · q;
nõ feſtinauerũt eius rede⸗
piionẽ Pcurare. p ombdo li⸗
beris m hoc negligentib⸗
res vmuerſas ab eo dereli⸗

cctas eccie ciuitatis ex qua

oꝛitur applicari muẽtario.ſ.
ſe publica atteſtacõne ce⸗
lebrado. ne q̃ͥd ex eius fa⸗
cultatibo pereat.ita ut qᷣe⸗
quid exinde ad ecciam p⸗

uenerit captiuoꝝ redẽpti⸗

om ꝓficiat. ¶ Sʒ ber quiÿ
quãtũ ad pſonas dcã ſunt
quas exheredare non lieʒ

(X.
GO

——

duo.C. de heret: l.

qm· et. C. ð inof. te⸗

el.in arenã.
r ¶ Si alicui.̊ vn⸗
deeima.et fac.C. de
moft. tel. filiã⸗
8 (Hſq;ad xxv.
g ecõtra ſi fuett mi

noꝛ et p eccat iſuũu
coꝛpus inſta ẽ ex⸗

hẽdacõis cã uel eẽ
maioꝛ ſi copulet ſe
ſeruo.ar.ff.de offi.
eiuſcui mã. ẽ iuriſ⸗
Dietõ. 1. i· jbi . hHuius
reiac̃. . J. ꝓx · ibi. li
be ero⸗
Si 6s. deßacis.
3 ẽduodecia. ot hec
adẽ ſᷣu atur ĩ filjs
ut j. e. et h quidẽ.
ii⸗ ſi liberis uelv⸗

Hijs.
u 7 Ranmneto. na nã
pᷣt eu mſtituere et

exhẽdare. et ꝓpter
H. Ciſte hie pomt
Si auũt mi dixẽit de

eo hic. dices ꝗj. e. m

7 ius⸗ G
cptis no. at:⸗
Xe aromein ſcptis
redi gẽd aʒ. ut · · de
tẽtꝑ · nõ ſo · pe. Ceoͤ⸗
teſtacõeʒ JItẽ no. ð
vi et ancte enuc⸗
C. et. E. to reiven. ſ
fundũ. Itẽ nõ ꝙ de
licto hedis leʒ nec
ciuitatẽ neq; libᷣta⸗
tẽ amiſerit amitti⸗
tur hereditaſ ut qᷓ.
ꝓx · ¶Itẽ nota qð
aufert᷑ ab mdigno
nõ applicatur fiſco
ſßͦ bñfactoꝛi. Itẽ nõ
ꝙ ex bñficõ exneuſ
fit heres. Itẽ ꝙ le
gata valẽt hz teltmn
nõ valʒ qð plemuſ
dices j. . Px. ne
py¶ Megl exerĩt. qd

ſinonfaciat teltin

nec aliqͥs eneꝰ eũ
veurauerit. Fñ · lie
beri uel agnati ſut

. .J H

— De 4 4 Aupes
te 1. Ber T N. n

Pt 6 Ffet.

98 Ne. r g, 5

t= „ ArS Re

are, a H

re⸗ reh
SS
Een — . ,r,
S, L. /,/ a. 4 1 EE

3 / Ra. U Fne

U Ar bo Wͤ

= —
7 8

ſoga wAl. (.

*

—

or⸗

kfes

—

bered es·ſ p̃t eis auferfi hereditas· ut.ff de hjs qρut
indig · l· ij. uel dic in H̊ caſu ſiẽ in ſeqũti ꝙ eis denegetur
hereditas ex ſuo delicto · ut · in ꝓx · E¶

1 ¶ Si vero. Pdeãs.ſcʒ res et h̊ͥ in o diũ hẽticoꝛefem̃.ſe e

alias in fauoꝛẽ ceſſat reddicõ rõnũ.ut· C. de ep̃. et der᷑.j
ophanotrop hos · etj. de ecciaſt. ti · Epnl.

bus t indig. l. im.
eSuponẽedi nõ

mirabilia P mü licz
teſtm nõ valeat · le⸗
Fata tñ valẽt qð ẽ
. — 5᷑ſu⸗⸗ñ ͤreglam C. de fidei
Rach a Kat a0 Mre c. leam. ſcdᷣm qð

absae Ate

„

4 quartum q; mmoꝛ
var Ser, alaas unpPatt xjiiij. an. non patik
37 KEPren) huius lpenã:cũ al
etiã impub eres ca⸗
paces doli nõ inuẽ⸗
tur · ut . ff. de re ind i.
pupilli · et inſtit. de
ob · qᷓ ex deli.naſ· E.
f.quirũ q;y mĩoꝛesĩ

Gr 42 l=Dh n E e⸗
êð .
. reſtituũtur.alł:ↄtra.
ut. C. de inte. re · mi.
.l. inj · et · iij· a ccur.
tadecima:.ac·

k (Ingtos · nec ab
inteltato ſuccedũt ·
nt j. ꝓxi · E et . de
het᷑ab inte. fi.

r Pr mioꝛem. xx v · ãms
. ee voſſe alienareob
als ↄtra. C. de hbn s
q ve · e. l. pnl et fac̃
ff.ð rebo eoꝛx:ſi pu
f Eis tanq.·ſ·. cõ⸗
traetibo.·
=èèGG EadeSDebitis. ex 8
c, aũt quiq; notãtur

alſienacõne tahnõ Vvalore circa illos iubemꝰ

Esſpinose n
oſpiracõ ĩ bona pte.

a ¶ Sivnũ · de P deiſ. —
hec ẽ terciadecima “
b (Aſſcnbẽ. q· o. .
ſi vellet eu nlomĩuſ miſi in gtitudmis cãs ſeribi
po; inſtitue er in· ect aſpꝛobariotigerit. Oc⸗
2 ¶Droficiat. er ſie caſionẽ aũt nob ad gnalẽ
fit muentariũ qn ca⸗ legẽ ꝓp mulgãdã pns cau⸗
pam wirccre nſteeu ſa noſeitur obtuliſſe. Sʒ
cler · l. nulli. br vmuſaliter iubemus ut ſi
d ¶ Neglexerint · ſie ille q m captiuitate deten⸗
et ſi eã egna nõ cura⸗ tus fueit liberos nõ habu⸗
uit · ut · · de his q́‚

erit et alijs qͥ ad eius herĩ⸗
ditatem wcati ſũt eũ redi
mere nõ feſtinãtibo ĩ capti
uit ate deſinckus ſueĩt nul
luſex hijs qͥ neglexerũt.
ad heĩditatẽ eius pueni⸗
at.hʒ an capſtatẽ teſtm fu⸗
iſſet tñ foꝛſitã ab eo oſcri⸗
ptũ in quo memoꝛatas p⸗
ſonas ſep̃ſit heredes.Sʒ
hac q; mſticõe hereduʒ

——

mfirmata et ceteris teſta⸗

menti capitulis in ſuo ro⸗

boꝛe pmanẽtibo. ſubſtan⸗

ataa is aufert ab mdigno tie tali pſonarum ſiſi mõ
nõ Plienen e ecẽnjs ciuitatũ ex qͥbo oꝛii
al. 5 ut dꝛ. f · d. PHmO 0“ ſut applicõtur et nullis alnſ
q ba ut in dig clau⸗ ſin Sj eſt⸗ 1
dinſ. et · l. mulierẽ · et cauſis ꝙqᷓ ĩ captiuoꝝx redẽ⸗
deleg. in . ſi depoꝛ. et T pcibo expẽdatur ut vnde
C. ð hijs qbo in di· Meilli a ſius nõ ſũt redepti a⸗
rrr e een herditasterciũ q e ne 1 déne e

alienat ſua aucte. α iponνai ex hac cauſa

pnſſma ſbᷣ leuẽtur. hoc eo⸗
dẽ obſeruãdo et ſi aliã ex⸗
traneã ꝑpſonã ante cap tiui
tatẽ ſepᷣſit heredẽailla ſei
ens ſe ab eo heredẽ ſepᷣtã
eũ redimere a captiuitate
neſglexerit. hanc aũt penã
q octauũ et decimũ annuʒ
etatis ſue cõ pleuerint. In
bmõiwro cauſis qñ ꝓ pu⸗
blica captiuoꝛx redepcõe
nccẽriũ fueit dari pꝑęcunias
ſi qs ꝓprias pecumas nõ
habuerit · licentia erit ei ſᷣ
memoꝛate etatis ſit. mutu⸗

ãdi pecũias et res mobileſ n Drermnns HF
. . . nuqd ni loco pa⸗
et immobiles ſuppon endi tris ſui ſiſuͤt or h

ſue ipius ꝓprie ſmt ſiue il⸗

m¶Getamus. he
ftun do · ſi is · et

doxi vocabũtur. e.

luis qͥ ĩ cptiutate detin et ſic ut inſti de here.
qm in pdictis omibo q ꝓ 5 e Fer lk.
. epcoõed⸗ LOWeoO ſcema.
captiuoꝝ redẽpcõ edata i.cſici ſũt parẽtel.
vl expenſa ꝓbabũtur cõ⸗ p¶Habeb zt il ii
moꝛtui:ac·

tractꝰ hmõitãqᷓ; a pſona
ſue ptãtis alegitie etatis
feõs ita firmos eſſe decre⸗

q (Intn annale.

nõ & ꝙ p̃ſepᷣtio q

als ẽ.xxx.an· ut in

ummus· nullo eis qͥ cũ hmõi psaitatie peticõe.
pſoms in memoꝛatis cau⸗ ut.C. te heſ. potil.
⸗ 5 hẽditatis · erit hoc
ſs quo pᷣdẽm eſt mõ otra⸗ aſii eccie annalis.
xerũt pᷣuidicõ generado. ſic als de ſanct.
nccẽitateʒ eo hñte ſcʒ qͥ ex R———
tractus ratos hr̃ea eis tã⸗ libo. vel pt eſſe rõ
ꝙᷓ ſuis debius obligari. qſiſqualis. q; eſt

Si qs de pdãs parẽtibo
oꝛthodo xuſoſtitutꝰ ſenſeit
ſuũ ſiliũ vel liberos nõ eſſe

bus qᷓ iam de alijs hertici⸗

min acquirendis ut

. C. d acqͥ · poſ.l.

r¶aici ſut. ſ pa⸗

ctholice ſidei net in ſacro ern alzge flico
ſcã eccia omuũcareĩ q̃ oms 6Sieni. nõ aĩam
buiſſmmi priarche vna oſpi⸗ cꝛpi pferẽdam. et
5 = alnjs reb ſc⁊. C. S
niiõeao coꝛ dia h&rectiſ⸗ ſa· ſanct.ec.l.ſanci⸗
E pᷣdicare et ſeãs qtuoe mus.m fi ac.
ſmodos nicenã oſtãtinopo t¶Si gitur. vnã.
litanã epheſmã pᷣmãaa ceal⸗ Keenade
cedonenſem amplecti ſeu Pie- g.e ſ taleß
recitare noſcũtur · licẽtiã et · C. reuo . do. l fi⸗
hac cauſa maxime ingtos far Scf .
eos et exherd es in ſuo ſcri⸗ ibr fuemt ainre ey⸗
tbere teſtamto et hoc quide im⸗
EnanA 4 e eſt.
ingrucimis radrerm⸗ rarſad
mus. ¶ Beneralẽ aut ꝓin⸗ ſe gratog ut. C. de
dentiã filijs catho licis deſe⸗ inoff .· te. libert. 4
rẽtes.iubemus ſaluis legi õ ſedp inſtinianũ

coꝛrigitura ꝓpbant
herdes ut h. et· C.

ſüt ꝓlate · et circa neſtoꝛia⸗ de mof. telt. oĩmo·
nos et acephalos hoc ob⸗ ſeo,
vruari ſ narota in⸗ up cõ
ſeruari ut qñ parẽtes in⸗ Ehode ene hfae
uenti fuerint ſiue iu daico inſututus heres et
neſtoꝛnj furoꝛi dediti ſiue a⸗ c atll.ue
oſndetis·
æphaloꝝ amplectenrs Empie: a ſe etiaj
inſamã · et ideo ab eccie cæ⸗ glius alimẽta non
tholice ommone ſepatinõ babebit imonl · ut

ſiſner
qe⸗
enannte

. ſſcͤro⸗
rante
eopetni
ebctoen
ng eit
tamis
lſprleſi
ärj

litcſen⸗
uiisa

ati

bitßleen

ehn
nipoin
ricttte
pha

cter u
ſe
ginr fn
cerphad
lclt

fdntt
cſin

ttüng

rlint⸗

bitf

Gb(M

„ „

ſbendi

eſtment
nnt
nrhe
o

5Cotbe

66 .

2ð
hie. ct C.·. d ſiceat eis ahos herdes ſibi in t⸗
ſcdis nup-. tuere mſi liberos oꝛthod oxos et

:de bei :· erccic catholiex ouicites we libeis

datos: ct. 8⸗ qui ſeʒ cathoſci ſũt. ¶ Qð ſi foꝛ⸗

na in fi. Ci. te ex filns alnj quuð ſmt oꝛthodo⸗

in vẽo ab ea ſepati.oẽm parentũ

ſoᷣam ad ſilios tm catholios p⸗

uenire ſancimuſ.lieʒ uliimas voluũtates hmõi pſo
ne fecerint ↄtna tenoꝛẽ huius nre oſtõms aliquid
diſponẽtel. ¶ Si wro poſthac frẽs ab eccia ſepa⸗
ti ad eam ↄueri fuerint ꝓs eis cõpetens in ſtam

uur omes memoꝛatas in gratitu⸗ nõ. ut h er
ſue quãlibʒ vnam parẽtes toſta-⸗ c.1 ati ſi.
mẽto ſuo inſeruermt et ſcripti be⸗ tol. G fiar.
recles nomĩatam vel noĩatas cãs 5 · ff. de mig·

xia eccie citholice omũicãtes.a—⸗.§⸗

quo muẽta fuerit tpe quo redditur eis pᷣbeatur ur

nullaʒz de fratrib aut gubnacone medij tpis in q⸗
etudmẽ aut moleſtiã catholici patiãtur q añ p di⸗
ckas deinebãt. Qñwro hmõi rerũ qᷓ ſut ex pant
fratrũ nõ ↄmuicauũ catholici poſſidebat.hcut ali⸗
enacõemwtamus.ita pᷣteritoꝛ tpm fructus aut
gubernacõnẽ nullatenus ab hijs a qᷣbo detẽte ſũt
exigiw retractari pmitimus. Si aut uſq; ad ſi⸗
nẽ vite ſue in eodẽ erroꝛe nõ muicãtes pmanſe⸗
rint tüc catholicos frẽs xel heredes eoꝝ plemſſi⸗

mo iure dommmn eaſcleʒz res poſſidere decermmus.

Quodſñi fimij quidẽ omes puerſi et ab eccie ra
tholie onione aliem inuẽni frermt alij aut gp inqᷓ
agnaa wl cognati reli gioneʒ catbolicã coletes et
muicatoꝛes eſſe ſuerint aprobati. eos liboris he
reneis antepom.et eoꝝx hereditati ſuceedẽ decar⸗
mmus: ¶ Hi wro liberi er ꝓpinquia agnativel co
gnati ab oꝛthodoxe religiois omone ſit eẽnei.

tüc ſiquið ſeema clericoꝝ parẽtes eoꝝ; habuerit
aad eccleham ciutatis ubi donn⸗

cilium habebãt res oorum volu⸗

y (Nulluz⸗ mus ptinere itaut ſi ecclehaſtic
unhuintm anale ſpaciu buiuſmoi pſo
m Jo. etal⸗ narures vdicare neglexerint e⸗

dieas p ſen⸗ arũ domimũ nii fiſa uiribo vẽch⸗
anrid cruir. Si aut laia ſüt ſne aliqua
Cm goſe. de ſtinchone ſbas eoꝛ ad res pᷣ⸗
ces euacua⸗ uatas mas ſancimus ſmilr pue

to. i euacuã⸗ mire. Que obtinere decermm9er

ekeeinz ſ teſtõ nõ feõ tales pſone dereſ⸗
mitur p tpe. ſerimnt. ¶ Omibo qᷓ otra ceteros

ut. ff deleg. hereticos in alns oſtõmbo diſo
a ſüt et otraneſtoꝛianos a acæx

poſſnei. phaloaalios ommes q ratholi⸗
ß̊ pᷣmi ꝓprie ce eecie in qua pᷣd ce q̃tu oe ſmo⸗
o nmeeſſt die et patriarche recitãtur nõ oſi⸗
Piend der cant et ſucceſſioneg eo ſily ob⸗

6. e. Galuid. Ffuãdis.R eni tauſis voꝛpahby

20

3)

retes ad interitũ vite liberos ſu⸗

Be ilaz⸗ cſat we

cogitamus quãto magis ꝓ aia⸗ 3. Ciſtamẽ

rũ ſalute piudẽtia eſt nre ſollicec⸗ ti no.ſeptu

, 10.3 1 1. . nm ꝓ ꝓte tæ⸗
tudinis adhibeẽda. ¶ Siue igi⸗ nan P

dims rauſas ſiue certas ex hbiis C. ð trilae.
ſ ex fal. et

Vl vnã ex hins wra eſſe monſtra⸗ x cauſa.
uerint teſtin ſuã virtuteʒ habere
decermmus. Bm auüt hec obſeruata non fuerint
mullii experecdatis liberis piudiciuz generari ſed

quãtũ adi inſtitucõnem heredũ ptinet teſtamento

euacuato ad parentũ hereditatem liberos tancỹ
ab inteſtato ex equaparte puemire: ne litci falſi

accuſacõmbo odemnẽtur vel aliquã circuſcripcõʒ
in parentu ſubſtãtijs patiãtur. Sirtñ otigerit
in qiubuſdã talibo teſtam tis quedã legatavil ſi⸗

dicõniſſa aut libertates aut titon donacões re⸗
imqui et quelibʒ alia capitula conceſſa leg ibo no⸗
miari· ea omia iubemus adimpleria dariillis qbe
uerint derelicta et tanqᷓ in boc nõ reciſſuʒ obtine⸗
at teſtamentu. ¶ Et hoe quidẽ de parctũ oꝛdina⸗
uimus teſtamẽtis. iuſtu aut pſpeximus et ecõtra⸗
rio de liberoʒ teſllamẽtis hec eadẽ cũ aliq diſtin⸗
ctione diſponere. ( Sancimus itaq;ʒ nõ licere li⸗

beris parẽtes ſuos pᷣterire aut quoltb; mõ rebus &
Aꝗprns in quubo habet teſtancli licentiaʒ cos oino

aſienare mñ cauſas quas enumerabimus in ſiie
1 teſtamtis ſpeaàliter nomĩauerint. l
☛☚—

Has autẽ eſſe decermmus. ſi pa⸗

os tradiderint. atra t cim q ad
maieſtateʒ ptinere cog noſeitur.
Sivenems aut malehecijs aut a⸗
lio mõ parẽtes ſilioꝛx vite mſidi⸗
ariꝙ babütur. ¶ i pater nurui
ſue aut cõcubine ſiln ſui ſeſe mi⸗
cuerit. Si parẽtes ſuos ſilios te⸗
ſtamentũ odere ꝓhibuerint im

reboqiubo habet teſãdi licentiã e C ackten⸗

omibo videlʒ in hmõi teſtamẽto⸗ culel.f. j pi·

4

rũ ꝓhibicõne ſeruãdis qᷓ mn pare⸗ c ff. demi.

tũ pſoms diſtinximus. ¶ Di oti⸗ lie. Giſ.

geit aut virũ uxoꝛi ſue ad interi⸗ b (Emdi⸗

tũ aut alienacõnẽ mẽtis dare ve⸗ dermt accu

ſando oos

nenn aut uxoꝛ em marito vl alio wealig ma⸗
mo do alterũ vite alterius inſi di⸗ leficio. .
ari.tale quidẽ utpote publicum (Nuri.
crimẽ oſtitutũ 'm leg es examia⸗ &n

ri e vindictã legibus legitinã ximme. ue.

1.

„

—

Sie. Eſi eòs

nictus⸗ ac.·
a elinq⸗
re: PHec m⸗
titudo eſt ꝑ
obliquũ.
b ¶ Diſpo⸗
ſuimus. 8. e.
ti · Eñ qͥs de
p̃ᷣdictis.

aũt eſſe licẽnã mehil ĩ ſuis teſta⸗
mẽtis de facultatibo ſuis illi pſo⸗
ne relmqre ꝗᷓ tale ſcelus noſcitur

omiſiſſe. ¶ Di liberis vel vno ex
pys in furoꝛe conſtituto parẽtes

eos curare neglexeri t omia hec
obfuari pᷣcipmus qᷓ de parẽtib⸗
furions ſuperuis diſpoſuimus.

¶Mijs canñbo etiã cladẽ captiui

tatis a diũgimus in q̃ ſ liberos detineri et ꝑ paren⸗

tũ otemptuvel negligentiã non redẽptos ab hac

luce traſire ↄtigerit nullatenus eoꝝ parẽtes ad
facultates puemant liberoꝝ.de qiubo ſiln teſtari

potuerũt h̊ omia in hoc q capła fuẽtur q de ꝑntib⸗

vl ognatis atq; agnaus qͥ ab inteſtato ad taliũ
pſonarũ mra wocãtur. aut de extraneis ſeriptis he

redibo ſup cenſuimus. ¶ SDi qͥs de pdictis libeis æ=
oꝛthodoxis ↄſtitutus ſenſeit ſuũ parẽtẽ vlparẽ⸗

tes nõ eſſe catholice ſi dei hoc am eoꝛx ꝑſona tene

re ꝗᷓ ſup̃ de parentibo iuſſmus: ¶ Sr tales igitur

ccãs wyl certas wl vnã ex hijs liberi ſuis teſtamẽtis
inſcripſerint · et ſcripti ab eis heredes aut omes
aut certas aut vnaʒ ex hijs apꝛobauerint teſtin
in ſua ſirmitate manere peiprmuſ. Sin autem hee
nõ fuerint obſeruata nullam vim hmõi teſtm qn⸗

tũ ad inſtitucõ nem heredũ hr̃e ſãmus:ſed reciſſo
teſtõ eis qͥ ab inteſtato ad hereditatẽ de

ckixo

cãtur res eius dari diſwoſuimus legatis vidch ſi⸗
ue cõnnſſis et libertatibo et tuto dona cõmbo ſeu
alijs capitulis ſicut ſupius dem eſt ſuã obtinẽtib⸗

firmitatem.

¶ Si quid autem aut ꝓ legatis hiue

pro ſideicõniſſis · aut libertatibo aut qu buſlibet

e ¶ Cenſui⸗
c· Eſ vnu.
de Bumd.
ut · G e⸗ E ſi
q̃ͥs de parẽ⸗

tibus et⸗ C.

halem ac-
e (i aüt⸗
teſtõ· ſcz p q̃⸗
relam . ut di⸗
xi. S8. E· C. Ni
igitur.
hFrr mita⸗
tẽ. nmno viðꝛ
y nõ. ut · ff.
de iminſ. rup·
teſt. l. filio ·
b·ſo· iſta coꝛ
rigit illã.

alijs capitulis ĩ alns legibo inuẽ⸗

tum fuerit bHimc omi coſtitucõm

otrariũ hoc nullo modo volumuſ
obnnere. et hee quuð exheredati
oms aut pᷣtericõis pene quãtum
ad ingratitudmnis cauſas otra pᷣ
dictas pſonas ſtamẽde ſũt. Si

que aũt ex hins inter crimĩa re⸗

putãtur earũ auckoꝛes etiã alias
penas ſeutiãt legibo diffmitas.
Hec aut diſpoſuimus utapa
retes et ilios a teſtamtoꝛa, inui⸗
ria reddamus liberos. ¶Ceterũ
ſi qui heredes ſuerint noĩati etiã

ſicertis rebo iuſſi fuermt eſſe cõ⸗

tẽti in hoc teltamẽtũ quið nulla⸗
tenus ſolin peipimus. ¶ Quie⸗
quid aũt ei mſus legina poꝛcõe

1 . ieu⸗ , see. M.e,

° * 91α vosn),

relictuʒz eſt hoc Fm alias nĩas le⸗
ges ab heredibo adimpleri.ſola
enĩ eſt nre ſerenit atis intentio a
parẽtiboa liberis inumiã pᷣtericõ⸗
nis et expẽdacõis auferre · ol de
rare nãq; debẽt parẽtes q; et ipi
in fu erut · et eadeʒ a ſuis pntibo
ſperauerunt. Et ſmilr qui nune
fii ſunt ſtudere debẽt parẽtum
aĩos ſanare q;aipᷣi parẽtes fieeir
deſi derãta a ſuis optãt filijs honoꝛari. vnde eniã
oſtat ad utriuſqʒ ptis utilitatẽ atq; cautelã pntẽ
legẽ fuiſſe ꝓlatã quã ex hac occaſone ꝓmulga⸗
dam eſſe pſpeximus. ¶ Inaliquo aũt nego cõ diſ
ceptãtes muenimus pulcher rimã gratã ᷣde niliã
a ſua genitrice fuiſſe dictã exheredatã aut teſtõ
noĩatã tã in pr̃jmis qᷓ; in materms facultatibus. et
talẽ quið ſepturã q; dolo eã et machmacõ e quo⸗
rũ dã opoſñitã fuiſſe ↄperimus nullo mõ ꝑnuſnnus
obtinere.Rliã aut heredẽ pr̃is aut mr̃is iuſſimus
heri ſca ſepᷣtis ꝓlatũ ſuꝑ hac cã nrjm mamſeſtac
arbitriuz. Wennmmns mſu legẽ a nobᷣ kuiſſe
ꝓlatã ꝑ quã iuſſmus nulli pemius eſſe licẽtiã coꝛ
po:a deſunctoꝝ debiti gra detin ere à impedimentũ
eoꝛ facẽ ſepulture.ſ̊ĩ pñti quð ↄgnoumus cu⸗
iuſdã moꝛtui gemtoꝛẽ a ſepulmira hin ſui redeũtẽ
noie debiti teninſſe ideoq; piia hũanuz eſſe pſpe⸗
ximus talẽ crudelitatẽ hac lege pijſſma coher⸗
cere. Samus itaq; nulli pemtus eſſe licẽtiã à here
des aut parẽtes à liberos aut ↄiugẽ ãagnatos à
ognatos aut alios affmes eius aut fideiuſſoꝛes
eùis ante ix· dierũ ſpaciũ in qbo videntur lugere.
ↄuemẽdi aut quocũq; mõ inquietã di à aliq; ãmo
mtiionẽ eis offerẽdi.ã in iudiciuʒ

eos woeãdi ſiue debiti gratia qð a

deſuncto deſcendit ſiue alteruis
cuiuſcũq; cauſe noĩe ad memoꝛa⸗
tas pſonas ſpeãſr ptinentis. Si
wro intra· ix · dierũ ſpaciũ aliqᷣs
auſus fueit quẽlibʒ de p dictis p-·
ſonis aut ↄuemre aut aliqᷓ cauti⸗
onẽ à ꝓmſſionẽvel fideuiſſionẽ

ab ea exigere hec omia inualida

eſſe decermmus. Poſt. ix · aut di⸗

erũ excurſũ ſi qs cõtra tales pſo⸗
nas aliquas putauerit hr̃e acti⸗
ones. eas 'm leges exerceat nul⸗
lo vi delicʒ actoꝛibo pᷣiudicio ex

boc interuallo circa tpalẽ pᷣſepᷣti⸗
onẽ à in alia quacũq; legitia alle⸗
gacõe penitus generãdo. (Ad

„

„

g (Mec au
ut. C· de in⸗
offi. teſta. l.
omimodo.

tare. ſie. 8. de
hẽͤ et fal. E

bhijs omib⸗

i ¶ Dulcer⸗
rimãalias
pulcherri⸗
ma ut ſit ꝓ
priuũ nomẽ·
( Memi⸗
mmus. im⸗
unalida eſſe.
imo maio⸗
res penas
pati debet ·
ut · g· ut de⸗
funct · ſeu
fu. Ei ·q eſt
j.So.penã

amiſſioms

prij et al⸗

terius tanitit
et tercie par

tis bonoꝛu

e
ſßt
è
ſ
t
Af
ſe

ob

atn
(
Egr
(lf

.

WI
an

ſah

ncee
nſi ii
Umigiͤ
ſgogt
afi
aite
tatbpe
ͤee
Ptſeme
Silſfnne.

nobf
hlrfiin
Kcſen
irtean
inta
cſeßn
naclr⸗
in

guans

ſeitſos .

tnte
lin

ſten
tndtke
girone ⸗
nu-:OW
Nhd

nome

2

locũ hy cũ uel in moꝛibñidũ adhue vinentem iniuriatur
uel & hibz exequias fieri· Smaũt ĩ caucoib exigẽdis

locũ habeat h̊ aitent·et ſic no.ꝙ qdã cã funeris ↄ cedũt

q̃ als nõ ↄ œdẽntur. ut h· et. C. de iur del. l. fi. ĩ oputacõ

k (Preiudi
cio.nõ nõ fit
pᷣindiciuʒ a⸗
gere nõ va⸗
cP.·xxxd-
liß · m fi· et
de an. excep ·
.l. i. ĩ fi et · C·

Ean . l.· pnl er

te. l. j. Ci. et

jj.· ¶Penul ·

Fvjio · l. fi· et.ff. ð inius.voxa.l.nj. ¶· pe· et fi·

„.

ppec aliud capitulũ ad pecumie eõ

.

etꝗ·de ſan. e.

¶Si qs · pᷣ⸗

indicinʒ nã

nõ p̃t qͥs cõ
ſtituẽ alu ſo
luturũ.ut.ff.
ðoſti pe . eũ·
Cñ q̃ͥs ↄſti⸗
tuẽit · ⁊ mſti ·

ſi q́s aliũ· et

.ff. de dubby

re · h js vbiſ.

ſicꝛ ecõtra a⸗
lij nõ pt oſti
tui. ut im e·l.
Cml. ſcribit
et ar. ff. dev.
ob.l. ſi michj

et ticõ. ĩ pn.
n inb⸗
nalr. ſic dicẽ

do ſmmplr. ſa:

tiſfiet tibj nõö

v alʒ. et ſic nõꝰ

certaꝛ ſpeci ⸗

ncata valere
qalias non

valẽt · ut. ff.
ſi qͥs cau.ſ̃ et
ſi. C q̃ ſitũ · et
de acqui hẽ.
ſi qs michi
bo. Einſſuz.
ct. ff. i E. pe.
l.f:G labeo.
l ·q; ĩ ſtipu⸗
lacõe · et . ff.
qy cuinſh v⸗

Ci·· ff. mã.
q mutua. G.

alariũ. ac.
(Kubric⸗.

ſtitutionẽ ſeu ꝓmiſſionẽ reſpiciẽ/⸗
bac lege preuidimus diffmire.
Sanamus igitur ſi qñ aliq̃s
autꝓ ſe autꝓ alia pſona pecum⸗

am oſtituerit vel ſpoponderit di⸗

ejũ in qᷓ;tit ate quã dixerit modis

cẽs foꝛ te cuicũq; ſanſfaciam tibi

„

—

/

omibo obligari et pmiſſonẽ ſeu⸗

ſſionẽ ſuã adimplerea debituz
opelli pſoluere. Si qͥs aũt dixe⸗
rit. ſiet tibi ſatis · et eu tlvbo imp⸗
ſonali dicto tanqᷓ; ſi mehil ꝓmi⸗
ſerit ita ab omi exactõe liberum
ſeruari. (Si qs auũt dixerit ſiet
tibi ſatis a mea abilloaillo illis
quð quos noĩauerit nõ ↄſentiẽ⸗

inibo nullũ ex talivoce hieri pᷣiudi

ciũ. ſed nec ip̃m q hoc dixeit ꝓ il⸗
lis pſoms quas noĩauerit aliqᷓ;
exactõneʒz ſuſtjnere ꝓ ſe aut qð
Fm leges debere mõſtratus ſuelt
ꝙ rata tm poꝛtione pſoluẽ. ¶ Si
aũt dixeit ſiet tibi ſatis aut a me
aut ab illoa illo tüc noĩatis quiðᷣ
ſii mõ non oſentiẽtibo nullũ ſieri
pᷣiudiciũ ipᷣm aũt qͥ hoc ꝓmiſerit
mteg rũ quuõ debitũ cogi pſoluè

Si qs aũt otra nomiatas pſo.⸗
nas putauerit ſibi actõeʒ opetẽ

eã ßm leges aduſus eos ꝓponè
et legũ auxilio ꝓpotiri. hec auteʒ
obtinere ſãmus m cauſis omibo
qᷓ̃ nondũ iudiciali ſma wil amica
biliouentiõe ſopite ſũt. ¶ Pater
kariſſime atq; amãtiſſime. celſi⸗
tudo itaq; tua pñtẽ nr̃i numims
generalẽ oſtõnem edictis quuvᷣ
m hac regia ciuitate moꝛe ſolito
ꝗꝓponendis.pᷣceptiombo aũt ad
ꝓuciaru rectoꝛes dirigẽdis ad
oim noticiã faciat puemre.

Vt liceat matri et anea alns p à

rẽtibo poſt legieimã partẽ libeis
derelickã quõ wluerint rehduaʒ

“D

137 —e GRrad mæs Wand „☛nr

1 FFr E

E

o (St liceat matri. bee ̃ ma ꝑs exp editur uſq; ad- G.

ad ſ̊ auũt⁊ illðᷣ.ac.
Juerſis ca diſpon

3

facultatẽ diſoner⸗ et alia plura

5F au· theodoꝛo.p̃.

pitulg. Fde au-t
AMorſe capitulis ad nos
jHrelatis neceſſartũ eſſe ꝑſpe⸗

ximus generali hac lege diſwo⸗

nere. ſancimus igitur licetiã eſſe
matria auie alnſq; parẽtibo poſt⸗

ÿ reliquerint fiins ptẽ qlege de⸗

betur qðᷣ reliquũ ẽ ſůe ſue ſiue in
ſolidũ vwoluerint ſiue in ꝑtẽ filio
wl filie nepoti vel neptia demcepl
deſcẽdẽtibo donare aut enã ꝑ ulti⸗
mã relinqᷓre volũtatẽ ſᷣ hac dif⸗
fimcõ e atq; odicõne ſi voluerĩt

ut pr̃ aut q oĩno eos in ptãte ha⸗

bet in hns rebo neq; uſufrẽ.neq;
quodlibʒ pemtus habeãt pticipi⸗

um · her oenſa exneis relinqre po⸗

terat. vñ nulla parẽtibo utilitas

naſcẽtur.hoc itaq; nõ ſolũ parẽti⸗
bus ß etiã om pſone licere pᷣcipi

mus. ¶ Res aũt ita relictas ſiue

vnatas poſitis ſub ptãte pſom,-

ſiquudẽ ꝑfecte ſmt etatis licʒ ſub
ptãte ſmt licẽtiã habeãt quo vo⸗
luermt diſponẽ mõ. Si wro eta⸗
te moꝛes ſmt p quẽ pſpexerit te⸗
ſtatoꝛ aut donatoꝛ /hec gubernẽ⸗
tur doner illi quibo donata ſut a
relicta ad pfectã etateʒ puemãt
licẽtiã hñnte teſtatoꝛe vel donato⸗
re et mr̃i et aiue et boꝝ quibo res
collate ſut ipᷣarũ rerũ ſivoluerint
gubernacõnẽ cõmittẽ.lłʒ maritis
ucte ſut memoꝛate mulieres· ita
tamẽ ſia iße hmõi gubnacõnem
ſuſapere wluerint. Si wero foꝛ⸗
ſan is qͥ relimquit aut donat nullũ
hijs diſpenſatoꝛem oꝛdinauerit.
dab eo datus hmõi gubᷣnationẽ
ſubire noluerit aut monatur añ⸗
ꝙ illi pfecte ſint etatis. Jqubemus
iudicẽ ↄpetẽtẽ curatoꝛẽ ſide dig⸗
nũ cũ legitia ſideiuſſione talibus
yebo oꝛdinare q debeat ſpᷣſtãtiaʒ

.ſq̃d iuris ſit in illi
Oue lege· ut. S.de triẽ⸗ et ſemiſ. Ei.
¶Participiũ· nãa iurs veteri hoc licebat.

Qlia. H ex peditur abinde p totu.
8 capitulis.

ut. fr.ad tre.
imperatoꝛ.
et; ff. de he⸗
dameh non
poſß teſta⸗
toꝛ dicẽ ut
illud caſtrẽ⸗
ſe eſß pecu⸗
luũ mſi illud
everü. ut
pe · l. ñ foꝛte.
que ẽ oↄtra.
quoddam
fa lſũ im du⸗
citur.· ̊ hoc

dic ut i ſü⸗

ma hHuius
ti · in pn. Sʒ
nũquid etiã
in natumli

debito Hãc

odicoõnem
adicẽ p̃t · ut

pfi nõ que⸗

ratur · ſeñdðᷣ.
filiis nõ g⸗
uetur. mo
eius oditio
melioꝛ effici
atur. ut. C.
de inof. teſt.
lI· filius ma
trem ac.
ne · ſcz extra⸗
nee relin qñ

u(Diſpo⸗

nere . ergoꝛ
facere teſta
mentuz ÿm
quoſdã qð
nõ puto. ut
ff. dedona.
cã moꝛ·l.tã
uſfa.nãa im

WYWetate ad

uẽticioꝛ? fi⸗
lus non te⸗
ſtat. ut. C.

fi. filius
autem. ac⸗

XxKebuſ

buſ dari cu
mtoꝛem ut

Do Ey3

luus adit heredita⸗ bern talbus porſom alns hilijs ex indotata con-⸗ Itẽ etiã in
tem telatã ex adus gubernaè atq; cuſtodire ex OO. tẽ etia m octauo I
ticia et. debo. donec illiad perfect uge nane piudiciũ hieri. an ſczuſuſfructus
qli .l. f. ſm autez di erwclam n⸗ cñ aln ſiins ex ſeᷣa nat? lio relinaer näad
pre non aũt pſone irum et ctatem p⸗ uxoꝛe qᷓ rũ dotalibo inſtru⸗ bte⸗ nte fthert da
Ralefr. ut . de ciii ſecrẽ uſi n caſibo metis co pulata ẽ ad pr̃is ſeruitus ⁊c· ut.ff. de
im pñ gẽ q uſum parẽtibo pᷣbet et illos hereditatẽ wocari ßui. le. l.i· ac.
„ 12 2 4
nolumus cuſtodire quub⸗ cũ etiã ſolo affcũ poſſit con⸗ bRa pee ſe g⸗ x
iã nõ ineſt ſpeãliter hmõi Por. neu polnt con⸗ ſtis.i. in figura iu⸗
concles: CAdtoc auts ſiſtere matrmomũ qð hi dien. 1
aailluc Pce Da autez valere volumus.etiã ſi p⸗ (Euocanteer 6 4
. ur ſi aumſt e axu6 us quiðᷣ cũ dotalibo inſtru⸗ ſotn . pris pfel.
bens de libe ſiere. cl uiga iqs uxoꝛi ad legitimacõnem
jmeptieoßit ſſeing poſt illa wro alteraz indu⸗ uitt bicet ar.s. bo n
mepue dnſtexe Coinan t ſolo nuptiali affecu. mo na ekr ſu En
dearimninſtrun hue pu⸗ aawrelegesduen cro Snalier.
ice ſiue pria man . a KerO valet ut ſerus
ſeripto. bnben h n⸗ cꝓptulimus iubentez · aut do⸗ fiat liber. ut. C. de
iß 8 u bier coz talia fieri documenta aut latina li. tollen. ams
triũ teſtuim fide dignoꝛ ꝓbationes alias ꝓcedere ſili q; mõ. er inſtit. i
nue in teſtamto ſiue ſb ge facas anpud eccie: - de adop · Gfi ſicꝛ in ve
ſtis monumtoꝝn.huᷣ 8 apud eccie delenſo⸗ muentario ꝓfeſſio
. numtoꝛa. huc Zaut res.p . in ſeͤtis va 06
bãe ſiliũ ſuũ⸗ 4 p quas nuptias ope⸗ m ſepᷣtis valet. ut f
ãc filiũ ſuũ eſſe aut ſiliaz tat conſirmari aut certe ſa⸗ .Car tul frad B.
a ¶Parẽtibo. q ẽ. C. et nõ adiecerit naturalem eraſnta pberi inoſenti pſiv C.de nõ nume. p. jj
⸗ o:q lil.cũ optʒ. mõiſllios legios eſſe. ximus melius diſponẽ ꝓdeſtut de ene
? et ſic no · hie caſus et nullã aliã ꝓbacõneʒ ab e mOnie itmne da n n
in quibo uſuſfrcũs ei c baronezah qde eis pᷣdem ſancita ſut filius effictatur. lii it
in aduent pr̃i non Eeis qut ri·ß omi eos frui et ꝓpterea iubemus eos qᷓ uſe aohin a
ritur. Pwus i 6 une an legteimne filns ne maximis digmiatib⸗ rc 12 ſi uf Pa-.S 06
ac ↄdicõe relin q́ͥ⸗ conferüt le 67 eUI., d, je⸗
tur uel d aen parisr patre ſeugbfene zo bpo nn ſunt · uſq; ad illuſtres 1
uel ab eneo. ut h. nii ickaegprios nõ aliter nuptias celebra⸗ ſpf
ſedus ſi pr rennt⸗ ios euocãte eos · ex boc re miů dotalia ſeribãtur in⸗ u
tat uſũfrẽm · ut · C. en et cii eoꝛvmatre mani⸗ ſtr 2 iK t alig m⸗ Ei
de bo. q li.l. cũ optʒ. feſtatur legitimũ habuiſſe Pumsra mi tf alice an⸗ e
Eſmalt wreius in mfimominz dabuſſe qᷓ; mereretur hmõi digm⸗ 19
Eeditat fratris uł rimomuʒ ut neq; ab ea tates ex affectu ſolo duxe en
ororiain clc D 8 nuptiaru fide aliqua ꝓp rit uxoꝛẽ.tles em nup tia/ VI
bere · ab inteſt. Eſi ai requmtur. Si aute ante digeiit atez factas et R ui
vero cũ quartus in P . ex ipa muliere mul poſt di gnitatẽ legitimas ſeik
Raadiraie ad⸗ loe bales vn ex eii· manere precipimus. er ex d ¶ Mamfeſtatut. i⸗
n enolen⸗ imomũ quo dlibʒ ex p knga , id eſt fin gitur ſae
te. ut. C. de bo. q li.l. 1a 5 oandz exp hiljs natos legiumos eſſe gitur.
Rc ſn t pre. qn⸗ ”õ in omnib⸗ Eiloe Foltepnero honoꝛa⸗ erenen l
2. 38 Em 1 . Pe . — ** — .
legato it ei i natis adl resdemüliere ti fuerint aliqui hmõi di⸗ datu et alns imnli · l
fetar uerd. webo⸗ ttis ad legitima iura pa gitatib⸗. nõ aliter ducĩt ve virn *
dieik. ß Srrangg teſtimomũ vm damm u in cũ dotalibo i C.· de din · re i·
in lu Dextus oc c; ßſens oſlieuco xoes mn en dotalib⸗ m⸗ .C.de aduo.d iuer · legt
