Af:-4
△

ipᷣos aũt oĩm peſſma facientes.
cũ enĩ iudices ꝓuiciaꝝ/ vmuſcu⸗
iuſq; maxmoꝛũ iudicũ cõpleãt
officiũ · et ꝓ omi cingulo alio p⸗
uuncijs ſufficiat. et ad ea que ex
nris legibo ſup hijs decrera ſüt
quis pᷣſumat aut ſoꝛi pſepᷣ cõne
aut huius aliquo apud eos uti.
nterdiamus aũt et gloꝛio⸗
ſiſſmo mgr̃ᷣo militũ oꝛiẽtis et o⸗
mmbus nf̃is iudicibo aut latro⸗
nũ mſect atoꝛ es · aut violentia⸗
rũ in hibitoꝛes.aut armatos aut
aliquos tales in ꝓuinciam deſti
nare. Sciant enim qu ad boc
inſtituti poſt hane legem nram

pſupſermt · qm capti ab hijs no⸗

ſtris iudieibus ꝓuiciarum æ in
vmcula redigẽtur. et ad nos cã
nũciata·. a nobᷣ ſumũ ꝑiculũ ſuſti
n ebũt · et q hmoi pᷣcepta eis tra⸗
dideruntxxx · librarũ auri ſuſti⸗
nebũt penã.maioꝛẽ inſuꝑ ac ve⸗
hemẽtioꝛẽ nram mndig nacõnem
exꝑientur. Owꝛtzigitur iudice⸗
ꝙ mdarũ tãq; ꝙ meritos a nobis
ptãtẽa ſic cauſis utiet ut iuſte et

iegitime ſint omibo menuẽdi ſei⸗

ẽtes q; ſi data a nobᷣ ãnimſtra⸗
cõne male et mdigne utuntur a
nobis ↄceſſa ſibilicẽtiaſubiace⸗
büt ſupplieijs q pᷣmitꝰ diximus.
et donec ãmmſtrationes habẽt
hec pferentes et dũ eas depoſue⸗
rint maio a adbuc experientur
picula. lon enĩ damus eis li⸗
cẽtiã anteqᷓᷓ legitimũ qnñquagĩ⸗
ta dierũ ↄpleant tpus a ꝓmcijp
m quibus ãmimſtrauerũt diſce⸗
dere. aut p occaſoneʒ reuocato⸗
rie aut ꝑ occaſonem ſuge aut ꝑ

plene dixi⸗

Musꝗq ut o⸗

mnes obe⸗
inð. Eſi qͥs
igitur.
Eq; ex
he · mle
gio . eni p
uilegiu ſibi
valeret ſe⸗
eure delinqͥ⸗
ret vumde na
ſceret ma⸗
lũ vnde bo
na debẽt o⸗
riri · qð eſſe
non debʒ ut
C. vnde vi
memierit.
et de indic .;
vidui. ⸗.nj.
0 0ent⸗
zE iut
Eſin auteʒ
reas.

P ¶Protã⸗

Eijs.a 68 %

uũ cie als in

Puineyjs
Cannſp

am⸗ma Zil⸗

ſtri milituz

foꝛte velal⸗
terius de qꝗ
videretur.
¶ Hanc.·
legem.

jectis ·

u Pene
bent. ſczph⸗

des ·
x (Auxilie⸗
tur. ſcz lex
iſta. ſc ]j. de
man. pnᷣ· ¶
pr̃ocima ·
y Haten⸗
tur . ſic · S · e ·
Eſi qͥs au⸗
tem.

3 2„
bil. bñ dico
ut viri liter
ibi maneãt
ut p H̊ nõ e⸗
geamꝰ daë
eis aliqueʒ

adiutotem qui non inuaret.imo impediret eum inuando
malos homes· et dũ haberẽt nomẽ adiutoꝛis ip̃i magiſ

eſſent fures et mali. ut e. ¶. interdicimus.

⸗
s

Na
.
eit
1
ai

aut · rep ete opus ſit et aceine vbu mittẽ qt eſt .
Kiciũ omia p̃t preſes pꝑ bãc:lłe q̃ poſſunt varij ma⸗

giſtratus rome.ut · f· de off· ꝓcõ.et lega.lſi ĩ aliqᷓ; et.l· ſe.

et · ff. de of.

illicitag. Gqui vmuͤſas · et · l. ex omnbo. etelh
Sti⸗ quañ dicat nullus. d (Interchicimus.

in ſectatoꝛes.i.qui ita noĩarẽtur ·mag aũt eſſent fures ut

sdixi · e ¶ nhibi

—–

ꝓ ſceleribo occultã⸗

dis ⸗

f (Cales qᷓ bona

pᷣſumpeõne mitte⸗
rentur.vere autem

mali eſſent.
ſcʒ illuc ire vel mit⸗

¶ Capti · ( miſſi.

i ¶ Nuciata.pmitti⸗
tur ergo relatio im

ſiltis miſſis a magi
ſtiro militũvelalio.

als ↄtra. ut ꝗj. ut iu⸗
diẽ · nõ expec.ſa.iuſ.
l¶ O poitebit pro⸗
meritos. qui ꝓme⸗
ruerũt hãc digmi-
tatẽ hab ere /

m ¶ Metuẽci·ſe. ff.

de offl. ꝓcõ. et leg.

.l1. ob uare H
n ¶Admĩſtracõne
ab lati abſoluti.

o ¶Stantur · nota
Puilegiu debz pdẽ
qᷓ abutitur eo ut h
et · C. de indeis . l. in⸗
deos ½

P rimitiiſ ut. 8
æ· G.ſñ quis aut.
q ¶ Pec. ibas pe⸗

nas.
1r¶Perferentes ſez
in trib canbus ut
diximus S e· Ene⸗
ceſſitatem.
¶ Maioꝛa.·de ad
nmmſtra. Eij · cotra.
ß ibim fuga loqͥt᷑
ubi magiſ punitur
durante admiſtra⸗
tione q; ſ poſtea
fuglat · bic autẽ ex
delicto pᷣus ↄmiſſo
punitur et tune po
ſtea plꝰpoterit pu
mri cũ ſit digmita⸗
te exutus ut · ff. de
incen.ru:na: pedi⸗
us.et de penis · lin
ſeruoꝛui.·
t ¶ Et experietur.
1· exp eriri p oterĩt

ſ accuſab untur · ſe . ff·

aliã qlibet eauſam. ſciẽl

inculpabili exactõeſicip⸗

toꝛes· q; iſti foꝛte pecumã accipent

92— ..

ſc pᷣdiximus ſiue ad bãe

vwrmãt feliciſſmã ciuitatẽ

ſiue in quãcũq; regionem
ad ꝙ uiciã denuo reuocati
cui prefuerũt.penas ſuſti⸗
nebunt qs pus diximus.
¶ Julhuranduũ vero dabũt
boc quidẽ qðᷣ ſupius dixi⸗
mus · Rwro aliquibo in p⸗
mcijs exiſtẽtibus mittant
einguli co dicilli. et oꝛam

deo amabili eßo metropo⸗

litanoa qin in eis pᷣmates
ſunt uſurãdũ ſubibunt.q
ita cinguli ſuſapiẽt actõ⸗
nes · tua quippe celſitudine
ꝓuidẽte. Riue m hac maxi⸗
ma ceuutate pcepit aliquuj
ãmĩſtracõnẽ.ſiue in pum⸗
cia ei codicilli eius tranſ⸗
mittatur a tua celſitudime
ut iße ꝗ accepit caucõneʒ
faciat ſiſco de tributoꝛum

ſe pure ꝓbaueris.
ſita ſit aut hec lex a no bis
omibo in ãmĩſtracõmbus
a noſᷣ nominãdlis. et ex pᷣ⸗
ſentitꝑe ſine ſuffragio pei
piẽdiſ.nam que pᷣceſſerũt
pridẽ poſits ſubjaceãt le⸗
gibus. nulla pena hoꝛꝛ qᷓ
hac lege noſtra determĩa⸗
ta ſut imminẽte bactenus
amĩſtracõnes hñntibus mi⸗

ñitñ er ii woſt infinuacõʒ

hiuus legis nje furari cr⸗
piãtur. hee igitur tua cell⸗

de ſtatu libe. labeo. er·ff. ad. l. ink⸗

u ¶Mõ enĩ · bñ dico eũ poſſepunini poſtea.non enĩ.⁊c.·

*

x. Neuoeatoꝛie: i.réuocacτ⁰Y—s et ita adiectiuſ refolui

„ „

b (ſuſiur dixim. ut. S. e. Gſic igꝛ. qd iuamẽ

uge: quã nõ expᷣmit licet in coꝛde gerat
auſam. ut eccleſie rei familiaris-

V
xmus.: ut.s·e · neceſſitatem·

tü dabitur

romẽe veloſtatinopoli ſi ibi fuerit electꝰ als iurabiti puñ

tido vmũſa oognoſcens
m omibo gẽtib ſub ſe cõ⸗
ſtitutis fierti mamfeſta p⸗

curet. ſolemmiter pᷣ ceptis

vtens apðᷣ omes puicia⸗

rum pᷣſides.:ut ipᷣi coogno⸗
ſeẽtes nrm circa ſᷣiectos

ſtudii et quãatã hemꝰ?cir⸗
ca oꝛdmacõnẽ uidicũ vo⸗
luũtatẽ· oſi derẽt quãta eis
bona pticipãtur.neq; impe⸗
rn medele ꝓ eoꝝ felicitate

ocetes. criptu exẽplar
Fics lranowlbis ita.
Bantã ſubiectoꝝ
poſuimus ꝓ uidetiaʒ
oſtedit a noᷣ nuꝑ poñita

lex qua ad gloꝛioſiſſmos

pᷣſectos nr̃os ſcripſmus.
hopetẽs ẽ et voſpos ſare
nram ꝓ uidentiã quã circa
oẽs hoſes hemꝰ. et ꝓprea

legẽ ipᷣaʒa in edeis ꝓpo⸗

ſumus figurata ut vos et
dno deo ac ſaluatoꝛi nr̃o
iheſu xp̃o iuſte reſeratis y⸗
mnosa nro impꝑio.qꝙ oẽm
pro vĩra vtilitate pferimuſ
laboꝛ eʒ · no ticia hoꝝ q̃ ab
vnaqq; ſubditoꝝ admi⸗
niſtra cõne debʒ p beri circa
ↄſuetudmẽ quãtitatis ab
hijs qin admimſtracõneſ
hñt nullo pᷣſumente extra
ea qſupra ſepᷣta ſũt neq̃qᷓ
requiré aliquid amplius.
¶ A ſpactabili comite oei
entis in ſacro cubiculo ſo⸗
ſlidos.lxiij · primicerio

cia in qua eltetihec
ſũt vera m id tpul
qn princeps elige⸗
bat hmoi ptitek h
nuquid cũ iurẽt ho⸗
die in ſuis ciuitati⸗
bus. i.ĩ hijs in qba
debent eſſe poteſta⸗

tes .· hẽbit lo cũ h ee

ff de pub.iudic.l.
do/ et. ff· de neg.
n ꝓmcijſ.aliq̃⸗
bus. ge

f ¶ Codicilli ·.i. l̃e

cotinẽtes pſidatus

illins puincie.
¶Actõnes. id eſt
actus.hc: sde non

ali⸗· fimimꝰ in fi.
vo ¶Cuao pfectè
¶ Codicilli expo⸗

neut. S. pxri.

Accepit. ſ.admi

Mmitm conz··

m ¶Eauconez, nüͦ⸗
qᷣc meſdeltiſime
viðꝛ ꝙ; ſie. ut. C. de
v.ſig.l.ſanci mus.
tamen contmdici
muſ namd ari dehet
fideiuſſoꝛ de fideli
exactõe tributo:ũ
ut J.ti· iuſiu. qð p:ct
ffad mumc. quo⸗
tiẽs. Epenl. et . l. li
tus · et. C. de bo vac.
lifi.et. C. de canoñ.
„LC⸗

Itr. ꝓxi.erx. s ·e Eh
omia.vl die nomm
nã diſ.i.eligẽdiſ ſie
aceipiturvbũ.C. ̊
ce enupc. ij/ 1. G

5säl 8. Tonsn.
c hac cõſtõne declaratur quid debeat dare ex cõ ſuetu⸗

—

die qᷓlibz elcũs ſiẽ et ꝓmnſerat dicẽ.· S. ti· i. Eer oĩa.
Santam.vᷣba ed ſunt iſta./ nec eſt legẽda.

a Drometropoli i· p̃mas afchiep alis ciuitatis ut eſt
ci itas beritotiro ut. C. de metro pol.berito.l·i· li · xi· ar·

cõtma .de defen. ciui · Ci ·
olo.id eſt quando ego volam dabũt michi.
Scriptũhec oↄſtõ exẽplũ quoddã eſt ↄtinẽs q̃⸗
dam que fuerũt milla.ut iudi · ſine quoquo ſuf.et quedã

cõ tinet p ſus de ĩmomcõmbo quas debẽt facerę ep̃i et p⸗

fecti preſidi poſtq;
iurluerĩt. ut ꝗj.e· ſc
enĩ ſi aliquis mitte
ret eplam ſecretam
et quandã apertã
ita hec eſt apta re
ſpectu ſupioꝛis.
c ¶ Auariciaʒ: que
ẽ adix oim maloꝛe⸗
ut · s· ut indi.ſine qͥ⸗
quo ſuffra · Can ẽ⸗
te · et ᷣt notari h̊ ut
lex.ff.de ofli · ꝓ cõ.
ſit coꝛrecta.l:ſo lẽt ·
CE.fi:nã h̊ nõ pꝑnnt⸗
titur aliquo modo
acciꝑe eſculentum.
dũmõ hẽat ſalariũ
ex quo ſibi ſatis fi⸗

eri pᷣt ut ſtati ſeqt ·

idẽ dico deilla. ff. ð
affi.pᷣ p lebeſcito ·
d Studuimus le
gẽ. ut.s. ut indi · ſi⸗
ne quoquo ſuffra.
uEb.¶ Iuſuĩ.hec
cõſtõ adicit et di⸗
li gẽter cõp hen dit
ſaëmẽtũ qð facere

debz quilbz admi⸗

miſtratoꝛ · ut · S· ut
iu diſine quosſuf·
CEſic igitur·
e ¶ Amminiſtrati⸗

ones · quaſlibet · ut
.S. ut indi · ſine quo

quo ſuffrag: Eh ee
omma.

ro ego. hie
ota Pus ſb⸗
antiã ſacramenti

uſ illuc · Purã oſci
entiã. ⁊ . biauteʒ
in cip innt capitula
q̃ iurat uſq; ad. Efr
poſtea aut penas
dicit q̊s vult ſbire
ſi cõtra fecerit ꝛſie
tria continentur m

hac cõſtitutione.

g p̃m p hoc ꝓ
bum et ſequens ſa
eramẽtũ qdð dicit ðᷣ
virgĩe excludit iu⸗
deos ab hmoiad⸗

mimſtrationibus

elariſſmnoꝝ tribunoꝛ no
tarioꝛũ cum qᷓtuoꝛ ſermijs
ſacri lat riculi ſolidoſ.l.ei⸗
us aduitoꝛio ſolidos trej/
officio gloꝛioſiſſmoꝝ pᷣ⸗
fectoꝛx pᷣtoꝛioꝛũ ſoſ.lxxx.
◻Hro nnae aſe ita
in ſacro nr̃o cubiculo ſoli⸗

dos nuo. xiij· primiceio cla⸗
riſſmoꝛ tribunoꝛ nota
rioꝛcum . iiijſermijſ ſacri
latriculi ſol.nũo.xl.eiꝰ ad

uitoꝛio ſoł.nuo tres.offi-

cio gloꝛioſiſſmoꝛũpᷣfecto
rum pᷣtoꝛioꝛum ſolł.nuũo o⸗
ctoginta. ¶ Aſpectabi i
connte frigie capacianei⸗
ta cartularijs tribus ſacri
cubiculi ſołnũo.ix:pᷣmce
rio clariſſmmoꝝ tribuno⸗
rũ notarioꝝ ſolł.nuo.xxin.
eius adiutoꝛio ſoł. nume⸗
ro tres · officõ gloꝛioſſſiſ⸗
ſimoꝛũ pᷣſectoꝛu pᷣtoꝛioꝛũ
ſoł nuo.l. ¶ Aſpeckabili
conite galacie prime · ita
ſpect abilibus carularijs
tribo ſacri cubiculi ſolł.nu⸗
mero x. pmceio elariſſi⸗
moꝛũ tribunoꝛũ notario⸗
rũ ſołnũo.xxxin· eius ad
uitoꝛio ſoł nũo. iij.officio
gloꝛioſiſſmnoꝝ pᷣſectoꝛuʒ
pᷣtoꝛioꝝ ſoliðᷣ.nuũo.l. ¶ A

vicario lõgi muri cartula⸗

rijs tribo ſacri cubiculiſo⸗

lið.nũo/ix·pr imiceio cla⸗
riſſmoꝛũ tribunoꝝ nota⸗

rioꝝſolnuo · xxiin eiꝰ ad

vel poteſtarijs · ar. C. de ſů. tri · l.i. Nã xpᷣus ut dicit in de⸗
creto ꝓpter tria fuit baptuatus · ꝓpter exẽplũ ut nos fa
ceremus idẽ · Itẽ ꝓpter cõmẽdaconem ſue humanitatis

Item ꝓpter vim reghatiuã coͤferendam aquis quã non
habent indei mn ſe ut in decre. dil. iin · ð cõ ſe· ſiba pti ata.
et. e.nũqᷓ;. In hoc ennmmnomine xpᷣus tria ↄtinẽtur·ſ qui
er a quo er de quo · i.· tres pſone · pater vngens · filius vn
ctus.ſpuis ſanctus vncto.ut in deere. de ↄſeera.di.iiij.c.a
P euangeliai:.a quatuoꝛ euan-⸗ quodam.
geliſtis facta et compoſita. ſ luca iophanne marc et ma

iutoꝛio ſoł nũo · in. offi cõ
gloꝛioſiſſimoꝛx pᷣfectoꝛũ

pᷣtoꝛioꝝ ſol·nũo· xl. ¶ Et

quecũq; admĩſtrationes
conſulariue ſunt · a iudice
paleſtine ita ſpectabili⸗
bus cartularns tribus ſa
cri eubiculi ſoł nũoix. p⸗
micerio clariſſmoꝝ tri⸗
bunoꝛuz nõrioʒꝝ ſołnuo
xxiin.eius aduitorio ſo⸗
lið.nũo · in · officio glio⸗
ſiſſmoꝛapᷣfectoꝝ pᷣtoꝛio⸗
rũ ſolið.nũo· xl· ¶ Aiudi⸗
ce phemcie maritime ita
ſpectabilibus cartularijs
tribo ſacri cubiculi ſol· nu⸗
mero . ix · Pmeerio clariſ⸗
ſimoꝛũ tribunoꝛũ notari⸗
oꝛũ ſol.mio.xxinj.eiꝰ ad⸗
uitoꝛio ſołmio.iij·officio
glioſiſſmoꝝ pᷣfectoꝛũpᷣ⸗
toꝛioꝛũ ſołnũo.xl. ¶ Aur
dice ſyrie ſecũde ita · ſpe⸗
ctabilibo cartularijs tribo:
ſacri cubiculi ſolł nũo.ix ·
pᷣnncerio elariſſimoꝛ tri⸗
bunoꝝ notarioꝝ ſołnu⸗
mero.xxiin:eius aduito⸗
rio ſołnũo. in. officio glo
rioſiſſimo ꝝ pᷣſectoꝝ pᷣto⸗
rioꝛũ ſoł nũo.xl.A iudice
cipri ita ſpeckabilibo car
tularns tribus ſacri cubi
euli ſoł.nũo·ix.primicerio
clariſſnnoꝛ tribunoꝝ no
tarioꝛx ſołnuũᷣoxxiin · eiꝰ
adiutoꝛio ſołnũo.iij· offi

ao glioſiſſimoꝝp̃ᷣfectoꝛ

theo qui ſub figu⸗
ris pĩgũtur ut hoe
vᷣſu continetur. Eſt
ho · ma · mar. q; leo
vitulus lu. pingit᷑
¶ Jo. hij aut quatu
oꝛ omia euangelia
fecerunt et nõ ſunt
Plum hz diuiſmm le⸗
gantur in ecc̃iaſed
quid ſi vnũ legatur
tm vel quid ſi ſuꝑ
aliũ librũ.viðdꝛ non
valere ut hie cõ⸗
tra eſt. ꝙ hẽtur re⸗
ſpectus ad vera e⸗
uãgelia · Itẽ mens
deferẽtis eſt cõnde
rnda miſi aliquis
vellz malignari ut
in decre. xxij ·q· v.
c.qᷓ cũq; arte et fa⸗
cit ad hoc vᷣſus. Fal
lit mrãtẽ inra cõ fcã
pꝓ arteʒ. et repete ſp
p ad omes hos ac⸗
cuſatiuos Itẽ ↄſue
tudo ſic interpᷣtat
ut iuramentũ factũ
ſup quoli bet libro
valeat.ut · ff · del et
ſe. coͤ. l. ſi de interp⸗
tacne.
i Teneo· nota qꝛ
tãgere debz. 1 ẽ hoc
verũ mſi in caſibuſ
ut in indice indicã⸗
te. ut · C. de iudic̃.l.
rem nõ nouã. Item
ĩ epo teſtificante ut
ᷓ. de ſanctiſ. epiſ. ¶
nulli. Itẽ in alienã⸗
te rem ecdleſiaſticaʒ
vel dante eã im em⸗
phiteoſim · ut · s · de
nõ ali · ¶qð autem
dictaum.
1 ¶ Germanumqʒ.
germanus frater.
germana ſoꝛoꝛ di⸗
citur quaſi ex eodẽ
germine natusvel
nata et ſie facit ſe
parem. qð eſt verũ
quo ad qiid cũ ut⸗
q; ad ſtatũ mperij

ſudeatut.sut iudi.ſine quo quo ſuf· G opoꝛtet.ſ̃ ſbiẽ
ſeruitiũ per quod reddit ſe ſubicibilem.
m Donums·hie nota ꝙ genus maſculinũ ↄcipit feĩnũ

Sn

that
rſi
us V
in,e

gae
oſue
tat
ctü
ro
lec
1p⸗

10⁰
bull

ſci⸗
l.
tefn
Pll

ni⸗
ſa
em⸗
de
en

en
d⸗

el
ni
ut⸗
er

li

5p̃toꝛio ſol: nuo ·xl. Aiudiee půâͤ
philie ita. ſpectt bilibo cartala⸗

rns tribo ſacri cubiculi ſol nume
ro· ixx · pmicerio clariſſimoꝛ tri⸗
bunoꝝ nõrioꝛuz ſoł nũo.xxiin.
eiuſ adiutoꝛio ſolnũo.iij. o ffice
gloꝛioſiſſmoꝛũ pᷣ feckoꝛꝛ pᷣtoꝛio-
rũ ſoł/nuo.xi.A iudiee armeme
maioꝛis ita ut ſupra.A iudicæ ca
padocie pᷣme ita ut ſupra.A iu

dice ſeðᷣ eita ut ſupᷣ. A mdice eu

ropeita ut ſupra. A iudice belle
ſponti ita ut ſupra.A iudice tra⸗
cie itaut ſupra.A iudice licie ita
ut ſupra·A iudice auguſtrarie
itaut ſupra. et quecumq; adni
mſtracõnes pᷣſdales.hue coꝛre
ctiue ſũt.A iudice ſibie ſupioꝛis

ita ut ſupᷣ. A iudice egipui ᷣme
ita ut ſupᷣ.· A iudice egipti ſedᷣe

ita ut ſupᷣ.A iudiee phemae ſe⸗
cũdeita ut ſupra.A iudice pa⸗

leſtine tercie ita ut ſup̃̊. A iudi⸗

cearabie ita ut ſupᷣ.A iudice eu⸗
frate ita ut ſupᷣ.A uidice eupha
teſie ta ut ſupra.A iidice meſo
potamie ita ut ſupᷣ.A iudice aili
cie ſedᷣe itaut ſupra.A iudice ar
menie prime ita ut ſupra.Am⸗
dice galacie ſcdᷣe ta ut ſupraA
uidice honoꝛiadis ita ut fupᷣ.A

iudice inſular ta ut ſupᷣ.A mdi⸗

ee miſie ſcᷣe ita ut ſupra.A mi⸗
dice ſythie ita ut ſupra.Rro vm

us cuiuſq; ciuitatis defenſoꝛe.ſi
qui ſit metropolis.ꝓ mertropo⸗

li apud gloꝛioſiſſimum pᷣfectuʒ
pᷣtoꝛio dandi ſunt ſoł: numero
iiijſ wero alterius cuutatis ſol.
tres et ultra hee nichil. neq; enĩ
deſenſoꝛes vel dare undicibo. nec
alteri cuiq; nec accipe volumus

mſi quedam ſint cũ ab hijs volo

pᷣſideãt ↄſuetidmes.ſaentibus
eis quia ſi nũcietur nr̃e poteſtati
de aliquo eoꝛꝝ quia preuaricãt

quea noſ ſancita ſũt et qd acee

perunt quadruplum reddent et

officõ ſoluto exilui habit abunt

timuũ · cu en ꝓpꝛũcia iudlices
ſi hoe neglexerint et deſenſoꝛes

—

ſinant rape non modicam Liß
3

ſuſtin ebut penz. eptu exep

pmoi dñieo glioſiſſmno pᷣfecto
hſa p hilliricũ preto: ioꝛi.
Ed iea ſi quiò adiectõibo

iſurandũ ſubeant pmprũ de

h fo iudicum ſacr̃m cuus exẽ⸗
plar ec direcłã eſt tue celſitudimi.
in vero àmimſtracõ es ſuſ-⸗
epiũt a tua telſitu dine.directoi

hmc eis a nobis codiaillos ſuſ-⸗

cipiãt pᷣſente deo amabili ciuita⸗
ns ĩ qua degit epo et alijſ qui in
ciiutate ſũt mm iudicio tue celſiu⸗
dinis cògregatis.offico omm
tuo coꝛã qiibo etiam codicillos
accipiãt et iurẽt pᷣdictũ iuhurã⸗
dũ et max ime hoe pᷣcipimus co⸗
rmam curialibo agi:quos cõpetẽs
eſt magna frui et a ua celſiudi
ne et qiu eũ eis eũdẽ cingulũ ob⸗
tinuerũt ꝓuidẽtiaa ſtucliũ eẽ ut
nichil ab eis tu lucreris ommno
neq; permittas eos ab ullo ledi
Eos enim qiu hãce nitũtur iniqiu⸗

tatẽ qu atenus et feliciſſmo nro

auertãt exercitu et reliqᷓs curia⸗
les adnnpleant functõnes. quia
nõ opoꝛtet talia temptari ſola⸗
cia· ut poſſit ad tant am deſerri
tarditatẽ. michil enim nobis cõ⸗
mendat tuã celſitudinẽ.quo cir⸗
ea curiales vniuſcumiſq; ciuitatiſ
ꝓuidẽtia quã preberi volumus
iſtis et a tia celſmidiĩe er a cingu
li ſemꝑ ſuceeſſoꝛibo. ¶ Quapro

—

pter dũ odicillos dederis mi⸗
mſtracõ nes accipiẽtibo.a te aũt

pnte h̊ eis tuã denüciare wolumꝰ9

ſedem. ut curialibo omnem ferat
fauoꝛẽ.mehil pemitus ab eis ac⸗

cipientes. ꝓhibeãt aũt et ab a⸗
ins eis aſferri dana et ag noſcãt
P te.qiua ſi pᷣter h̊ aliquid ege⸗

rit pems ſbᷣiacebũt graiuſſimis.

Rcut enĩ curialibo pcere te volu⸗
mus ita etiã deſen ſoꝛũ caſtigac
etretinere auariciã ſanamus. et

ab eis pᷣſum ere accipere a nr̃is

ſbiectis mñ ſᷣm ꝙ eis mimſtrat

ſic. ff. del ij.
l.qui duoſ
muloſ. et. F.
de pact · trel
fratrts · ſed
nõ econtra

ut . f. del · ij.

nin ſcpᷣtũ.

t oEz.·

1 iuro me
pᷣſtatuturũ
repete.
b ¶ Arte · i.
deceptione
vnde cathbo
ſic ars delu⸗

Djitur arte
athos

lice · i. vmuͤ⸗
lalis.
d ¶ Apoſto

lice ·· roma

ne que fuit
ablaplo pe
tro fundata

ut · ti. ꝓxi ·

e¶ Pernnt
to. i· pittã
ſie enan eſt
modus lo⸗
quendi teu⸗
toni coꝛum

vncke extũc

patet ꝙ ex
eis teutoni

cis erat im⸗

peratoꝛ uſ⸗
q; ex hoc tõ
poꝛe qð tñ
dicemus Jj.
ut po. no⸗
men npa·.
m pnᷣ Nota
tñ h ꝙ po⸗
teſkates ter
garũ deb ent
expellẽ he⸗
deticos 8 ſu
is locis ꝑ·l·
Nã er · ¶ de
ſũ. tri. l. i · in

fri derici·a d

decoꝛem · .
webereticiſ.
gazaros.

ura 8.

uo ſn⸗ GE.
aiu. e

C. ad.l iuł·

publicĩ ſolaciũ qᷓ Inti umculpabi⸗
iig anti quitas diffimuit · ut aſpõ

tàneis ipi mag a⸗: ̈ ab inuius ac⸗
cipiãt.et boc paruũ et qu an tũ eis

ad mechoerẽ ſufficit gubernati⸗

onem . ſcant onim ꝙ n citra Ha⸗

liquid accepĩt. nõ ſolũ qdrupli

ſubiacebunt pene. ſed etiã xiliũ

babit abüt cõtinuum. prius eis
plagis coꝛpoꝛeis infligendis.

¶ Edictũſeriptum in in omi torra

deo amabilibo epis arepis a ſa⸗
ctiſſimis pfiarbis. ¶ Crndite

nob⸗ a deo rei pub. cura⸗ abñtes et
in omi iuſticia vriere nr̃os ſubie

cos ſtudẽtes ſubiectã legẽ cõ

ſeripſimus.quã tue ſcĩtati et p eã
omibo qu tue piüae ſüt facere
mamfſeltã bn habei putainmuſ.
Tue igitur ſit reueretie et ce⸗

teroꝛhee cuſto dire. et ſi qͥd traſ

ecanf 4 iudicib⸗ ad nos refer

re. ut michil ho contemnatur. ꝗ
ſancte iuſteq; a nobᷣ ſancita ſut·

ſic enĩ nos qdẽenr̃oꝝ ſbieckoꝛx.
miſerati· qm ſuß̃ fſeali fun co⸗

i ęxactonẽ etaʒ maximã ſuſti⸗
nent . ex irtu iudi cũ violentias
Apter factas ꝓũcian vedicõe

ſec auferre ꝑ ſbiecta ſtuduimꝰ
legs. Wons⸗ aũt negligẽtes non
referatis a nobis quidẽ oſecra⸗
ta dño deo. vos aũt racõnẽ red⸗

detis ei· apõ eũ ꝓ alioꝝ ĩiuſlicia
ſñquid nõ ag noſcentibo nobis

damnũ apð vos hbomib⸗ inferat
ſed opoꝛtet pntes vos piunens
et ꝓ eis ac reliqͥs deteſtãtes ma
mſeſtos nobᷣ facere et rectosi ui⸗

dices et traſ. cẽdẽtes hanc nram

legẽ quatenus utrũq; ag noſcẽ⸗
tes · hos quid em pumamus illi⸗
aut repenſemuscũq; lex pblice
ꝓpoſita fuerit et omibo mamfe⸗
ſta tũc ſuptus intus reconditus
m ſanctiſſnna eccia cũ u ſacris va

ſis utpote et ißa dicata deo et ad

ſalutẽ ab eo fooz hominũ ſerip
ta.facietis aũt melius et illic da.
bitãatibo vmuͤlis homib⸗ utilius
ſ eam ſculpees aut tabulis aut

–d
et Kim eius vmigemtũ dñm no⸗

lapidibo in poꝛticibo ſaſſime er⸗

cleſe deſcribatiſ.penã pᷣbẽtes oĩ⸗

bo hoꝛ qᷓ ſancita ſut lectõnẽ atq;
poſſeſſi onẽ. ſi vero ꝓ uidicũ puri⸗

tate hãc habiimus ciudẽtiam

palamẽ q; multo magis defen⸗
ſoꝛnbo no pminmus neq; quie q;
accipe neq; dare.dabũt eni cõ⸗
ceſſis hbi pᷣceptis in ſoꝛo glio⸗

ſiſſimoꝝpfeckoꝝſ qᷓ dẽ maio⸗

res ſint ciuitates ſolið.iiij.ſvro

nmnnoꝛes ſint ſol. iij et ultra hee nl
aceipiẽt aũt mehil ab ullo. miſ a

liq́s ex ſiſco ſolẽmis eis queſtus
aut ſi mehil ex ſiſco peipiunt. nl

ultra ꝙᷓ ̈ ſacra ma oſtone oſtitutũ

elt peipiãt · alo qn ſi quid acci⸗
pere capiãtur.aut ipi aut quulu⸗
crantur eoꝝ cartularij aut alter
quſpiã qiu circa eos ſunt. illi qᷓ⸗

druplũ reſtituẽt qui acee porunt

et hac ſollicitudĩe repellẽtur. in⸗
ſup exilio xꝓpetuo mulchabuntur
et coꝛpoꝛe caſtigati reddẽt ꝓu

ciam boms viris ꝓ malis deſen⸗
den dã. Merito autem et in h cu⸗
ſtodes ſuos et inhibẽtes quep⸗

ces bec agũta inſinu ãtes ut ne⸗
q; lateat aliqd hboꝝ ꝗᷓ delinquũ⸗
turneqʒ latẽdo ſit impumtũu. ſed

omis equitas atq; uiſticia nris

ſubiectis floꝛeat. ſi wero etiaz ha

ctenus iudices nõ 5 poſt inſinua⸗

tionẽ buius legis omi abſtme⸗
ant furto. ſeaiant ißi legis buius
pune ſe eſſe ſubiecctoos.
Juſiu radilin qͤ pſtatur ab bijs
gqui aduumitmon acapiit,

mpꝛ iuſti. au. io hi. ̃.· p̃.
Vro ego pꝑ deũ omipotẽtẽ

ſtra ihm xp̃m et ꝑ ſom ſanctum

et ſcãm gloꝛioſamdei genitricez

et ſemper virginẽ mariãa qua⸗

tuoꝛ euangelia.que in mambus

teneo. et ꝑ ſcõs angelos micha⸗

elẽ et gabrielẽ pura oſaentiam

germanũq; Fuitin me Fuaturuʒ
ſacratiſſmmis nr̃is dñis iuſtinia⸗
no et theodoꝛe oiugi eius occaſnh

one tradite michi ab eoꝝ pietato

rte. ſancim⸗
li.i.digimta

tis⸗

i 2
Fn · i. ꝓ ſu

fragio pᷣſtã
Do coꝛã dño
impatoẽ ꝓp
digtate ha
benda.
I(Famoſiſ⸗
ſims. Bici
bona par⸗
te accipitur
in mala als

ut cũ dꝛ fa⸗

moſꝰ latro
ut. ff. de pe⸗

mss· l· capi⸗

talinz. Gfa⸗

moſoa. et

Cfi.
m erce⸗
pi. qd oſtat
ut . S. ut in⸗
di hne quo
quo ſuf. E.
hec oĩa.
ſe; impa 0

ris Tvxoꝛiſ

et concipit

hic malcu⸗

lmuz fem⸗

mnũ. ut. s.
e. diri.
.°¾ An
ms ut tam

elculentũ ei

po eulentũ

poſſit acci⸗

pere. ut. ff.
de officõ ꝓ⸗
cõ ſul. ſolẽt ·
C.fi. et ð of
fi.pᷣñ · plebi
ſceito .· ß ille
pñ̃t dici coꝛ
recte qñ ha
bẽt ſuffici⸗

ens ſalariũ
utdieinn⸗

capn.
p¶Fiſealia;

l. tributa·

q (Indigẽ
tes · i · qui
ex ncẽit ate

imponitur
neceſſitas
nt ſoluant

ut . s· ut in⸗
di. ſine quo
quo ſuffra:

— — —

— — – — dioo------

— — — — —

R——, ———,.,. — — ,—. — —.

— —

——

—„— . „emerer re — =

— — —Y

aliquo.
Sk en eke alus · i⸗flexus in. bo. aucto⸗
„Geas. See = q̃s autẽ.
⸗ vRer g Tlfrinfi ctz walie.
nte . 5 indi.po Ln⸗m.
ri

5 bñi volũ
è ati ßuus ꝓphe7 d loꝛü
pm. qt feẽ Ftis i tceſſu illilibtauiß meloen.
Far:erePbaikaaa Kn anarhretemetmr
Pabcbatmhdſteo deenitidtmnt
habeb⸗

n jte ſue
ntit m uũ ꝓpriũ toto tpe vite ſi
rã libẽati ↄuertit m puũ ꝗpr cupiditateʒ
ſciuit:leprã libẽati ↄuerti S deß iudice.
atüc ide ſonat. emere aym.
ÿ ·i· aliter qᷓ tecat als ultra qua è ut ſiẽ ille tremut er
e¶ Litraqᷓ · · a 6 B euſtodiãet equus timuit hoſti inter
ſibilitatẽ. G . . e cuſtodiã. 11 . E. ſica iſte.
ſ 5 dbñ poteſt· öms et omnᷣ pa ſie triq; parti· am Karem ſer iſe⸗
ſ ne d kinc, e nſtnesmie e omas —— ero. CEen ſer 1ſue
dio quoquo ſuf. Eqð aboꝛẽ ac ſu oee en 3 pPublia citra quã ui⸗ oeiss.
quoqu fi. Get. la rte qᷓ̊⸗ parti citra quã ui⸗ vxoꝛis. iai,
a. quare ergo re mqʒ ſuſcipio in cõ . ſtũ eſt pſtab Ea. et omn? ioſ no apᷣ
ma . quare er .n. cumq is admimiſtrati iuerſa delicka omne pᷣlatioſſn om
dn⸗ uitur Pic de po . impꝑio atq; re tatẽ ſerual e e grer iñt ut. ff. 8
die loquitur hic mna one de coꝛꝝꝛ mp ct qui En bi iuſtuz. et ab eis hiñt! —
in erbia ure⸗ Ei⸗ Pa licen aplice eecle s quidẽ qui inn ſti.ð iur naturali&
4 du opepu⸗ di atholicea wel tẽpo iq; inoxios illeſo P et non ineleg
fa⸗ gitur. et nullo modo . vn diq; m xns aut ¶Anterioꝛ roma
iſũ . excepto ſie. inec alus 6 ſeruabo. obnoxij „ r. noſa
itto E 1 Fariſtag 4 rſaboꝛ ei nec * c ſerua „ Lond le. ulta oꝛ titur
querlabe atü poſ à ſuppliciu m ege miilſt⸗ l. hie nota
pe er rm. reac tro quãtũ imponã ſupplici demm ut dis al-bie t
EIE m o ꝗq — mpo ,„ ,2 dDdem ut! nterioꝛ ut
ſ Nnera de del ſiun. ſbilitateʒ ha dum o iblicis pruiatiſq; hie vetus ut . C. GE
lq8veri⸗ quoq; idem qz dedi 2 § eis ſeruab J v lẽdi didqma
ym. w. vel q quo⸗ lli emtus⸗neq; , contractibu u minſticiã Pnl. ſplẽa iure
re⸗ venn in ao⸗ q*½ nun ccaſione dati ſi c pꝑero fiſcũ miuſti e. d. veret ter⸗
te libꝛ ut hm. indica⸗ neq;: da bo occa ecaſie. Hf To ſolum u.. & pnl eter⸗
r. . t .]. de in⸗ *, „ . Oecanz i. nõ enmeg . „ „ en eteri un
e re debeat · ut ichi cinguli. neq; an pati dena ſp michi na ut · C. de vet .
aut · nec mmc .. „ umſi ſed etiã 5Pm er. l.i. regi asiit
uo d o tin rele trocinn neq; ꝓ 1; bhoc ago =ſtudebo re onu. l.i. reg g
6 earc Bian feſſus ſũ de puincia aſſidentem 068 einſtit inciita al
dit mlerocz. r·. neaccius n ittaʒ. neq; . ere. et circa me oẽõs f. nna ine ibo.
i⸗ dit ßm. et oẽʒ ittere. neq; mi i. aſſum quideʒ purus marut. C. de tpibo ·
d. lLiſtam m nicſſuffragn. 6 ego quideʒ pur. e mzut., elſti. l. f. et
facradliſtan ſione dñici ſit ut no ego qui ſunt E l eltiet
indicẽ. nõ expec. occanon js pfectiſ re me ſunt my i. ſe. vel cla
di ut indie. noe de iu ioſiſſmmis p ſmn · qiu wro ci ank. C C. vbi . ſe ini⸗
ve⸗ renesnane . famoſiſſmis vi furẽtur et de mquant. . l. n. et . de donat.
4 aiu i ati. ie⸗ etns fa lſims en etamart eiten Pse Khignne⸗
3 FJhtmee bo . neq; hijs q me talis. et exxæl5 ut ꝗ. l. et . de
ſacit. benti 1 amare et eum expel I de tabel . et
P aaat. o⸗ a eos ſunt vec aln oĩm ul me ſanare ne omia ita eche imo ali.Ef.
AgSo iaga ſo⸗ i ſed ſẽ hne ſuffragio p⸗ Sivero non pianbdecr n or : C deah
mnem inſ en: cz. ulü⸗ ſic eciã pure eruauero.reci in wrri⸗ opẽ.l. arrog acõeſ.
4 nrs nad mreyphkwtr⸗ circa ſbiectoſ iane Veroinern⸗ nentiſiema mar⸗
. ut nulli indi. me fon n e mdei do⸗ eut . de
v⸗ro..ũ nſſimoꝝ nr̃oꝝ dñoꝝ cõ bili iudicio mag ſiihu ma Eß vero.re
5 (Et areame. ſe). Saam 7 queſtammr ſii⸗ imi et ſaluatoꝛis nfi paragemenggd.
, ſikhtt. tẽis hnjs que onmfs et . imm. beã ptẽ cũ iuda Eus morna efſ
1 b(Delinquzt. q ichi de fiſo aãnomis 15 Pi· et habeã p BDruus mon⸗ ua.
Psrnd 5 michide ſi dti 3 X* B cioi tremoꝛe ca qs igit ex 9
8 eſt ut ſup . habebo ſtudiuz lep giezi et — ed ſi s éan⸗
. turpins EnEIn omne ha “ et lep ig q le Lez⸗ eſt hoc nomẽ „
. fiidqi. hne qu lia vigilãter im P im mſuꝑa pe Stinkar ero o reſpe
ſuffra · Ceos · ali H s quideʒ ũ pietatis cõtin éſcdᷣa roma u
¶ Me ſanare. ſcli iam. et indeuoto gucez uplerags wotir lar lenare lis· que
inane ſat indigétes ner⸗ ſirawe Pee ve ſee cervler ezee
Pi talionẽ onm exigã wbemẽane apat vniek gioeie lesoftia der
6 torian — Koge e , leeagt ae n
iqitatem. ip̃m lucrũ ommino 9 „ Ne pſepcõne. Pulen mibuſdã
mLumaa. ſez in Emucri omm diũ aucleat pſepcne. inh chuhiſce
inerno ue ſrutille is aut ꝑ gam aut o - —Ag aleat beati⸗⸗ mvetus habʒ p
m idit atem igẽs ali ue citra ꝙ; de au o alebo et mam ſedez ecci⸗ .
1 ter cupiditate exiges aliq AIt . oac ſãſſnno arepo et da babet ſeci
Trr⸗alm vorem nur oõcedoalicui. de⸗ oae ſaſſnno ai ſecunda habet i.
xxx ·aureoꝛum fui aut coce ſimo⸗ e veteris rome. a. ut de er. ti. Gi ·
. dammams berine acos ait prne tractabo pfiarche ſor gins an⸗ e deigſnem legt
. . Ee err heliſei et ſbiechos pijſſim no⸗ ☚S legi⸗ ma ſoꝛtita ẽ
nenr ahe ronvnomilleoe vndi⸗ ( terioꝛ ro
r eproſus quidam Kanmß ſſibilitatem
in iradenßzn PP quantu poſſtbi
ut liberaret eũ a le⸗
41

bʒ vetus non noua

fontẽ ſacerdotij habet vetus non noua ut hiẽ. tẽ vetuſ

roma caput eſt oꝛbia terrarũ et impatoꝛ ibi creatur non
in noua.ut· C. de cõ. et no ſpar · ſnemim. qmlibro.xij·
ct .· C. de veteri iure enu . l. i · Epenl· Itẽ pᷣmilegiu qð habet

vetus roma ĩpᷣſepᷣ
cõne cẽtũ ãnoꝛenõ
habet noua ut hie
patet in rubrica.
a ¶¶ Nemo. qui ĩ ta⸗
libus intendat.
bᷣ¶¶ Patriam · ſcli⸗
cet ipam ro mam.
c (Ex hac.ſ.roma
i .occaſione rome-
d (Ad occeanum.
i.occidentem.
eA¶ Moſtras · i. ĩ no⸗
ſtra ꝓtectõnẽ poſi
tas ſic omia ſũt ut
C.de qua dri:pᷣ·l.fi.
F ¶ Conſeerata ſie
S ut indi-ſine quo
quo ſuf. Eita q;·
g. ¶ Antiqua ſ co⸗
dicis que ſũt anti⸗
qua reſpectu iſta⸗ꝛ⸗
legũ. ut. C. de ̃ᷣſep.

notiſſmni. nam iure
digeſtoꝛũ nõ mue⸗
mitur de hac pᷣſep⸗
cõeexx. vel.xl.an.
ſ pᷣdcã·l.ſicut pᷣmo
dixit de iſta matẽia
nec obſtat. C. de cõ
ſti · pecu ·. l. ij. qe ibi
fit mẽtio de hyjs p̃ᷣ⸗
ſep̃cõmbus q no
nioꝛ elt ẽᷓ illa.ſi eut
in rem. cũ ſit iuſtim
hAKLongtoꝛa.ſci⸗
licet quadraginta
annoꝝę ſi cõtra pn/;
cipalem debitoꝛem
intẽditur ſi contra
aliũ ſine titulo poſ⸗
ſidentẽ.xxx.ãnoꝛx
ut · C. de pᷣſcp· xxx.
an. cũ notiſſmi. et
de an. excep.l. i. ſed
ſi titulo quis extra⸗
neus poſſidet mo⸗
biles p trienmium
immobiles p· x. vl
xx.an.p̃ᷣſcribit᷑ ut
C. aduſus cre.l.i.
et · ij. et ſic patet q;
ypotecaria habet
quatuoꝛ vitas.
i Maxime. quaè
dixit maxnmne cũ ul
habʒ alind mii qð
ſuũ eſt et hoc ſpeci⸗
aliter dicit lenonẽ

et ſũmi pontiſicatus apicẽ

apud eã eſſe. nemo eſt qui

dubitet. vncdle et nos ne⸗
ceſſariũ duximus patriaʒ
legu fontẽ ſacerdotij· ſpe
ciali nri numims lege illu⸗
ſtrat᷑. ut ex hac in totaſ ca
tholicas eccias qᷓ uſq; ad
occeanũ fretü poſite ſut ſa
luberrime legis vigoꝛ ex
tend atur. et ſit totius occi

dentis necnõ etoꝛiẽtis ubi

wſſeſſio nes ſite ſic inuem
untur ad eccias nĩas ſiue
nũc ptinẽtel. ſeu poſtea eis
uc . .
acqrede.lex ꝓpria ad ho⸗
noꝛẽ dei ↄſecrata.cũ em̃ an
tiqua iura.xxx. ãnoꝝ me⸗

tis tpales excepcõnes cir

cuducebãt·.a Ri ypotheca ſu
erat paulo lõgioꝛa ei ſpa⸗

cia donabant. nos autẽ ſa⸗

croſancbas eccias hmõi
quudẽ curriculis tom nul⸗
latenus excludi ↄcedimꝰ
et maxĩe in hijs rebo in qͥ⸗
bus wi lehonẽ ſultiuerit
vl quicqᷓ; debeatur.ſed cẽ⸗
tum tãtümodo ãanoꝝ la⸗
pſu tpalem excepeõnem
eis opponiſancimꝰ ut ma⸗
neãt ꝑ totũ ſupradictum
tpus mtegra uma eccleha⸗
ſtica. et nõ poſſit eis aliap
ter cẽtum annoꝛx obuiare
excep cõ.cũ hoc tpus vite
longeui homimiſ plerũq;
ſimns eſſe dmoſcitur. hanc
itaq; vr̃a ſanctitas habe⸗
at legem catholicis totiu
occidentis ecẽnjs ꝓ futura
et in oꝛientales ptes ꝓpa⸗
gãdam m quas aliqͥd ſa⸗
croſancte eccie vſtre poſ
ndent . ut ſic deo omipotẽ⸗

vel qð ei debetur ꝑpſonali actòe et hoc dicit vel quicq;.ꝛc᷑.
hKñ.imo ut ſi quã rem immobilem alienet eccia nam da⸗

tur vendicatioy conomo ᷣm hoe uſq; ad centũ annos et
ideo dixit maximeut hic et.s.de nõalie.Evult.

ti dignũ donariũ diuinaꝛx

rerũ tuitio nec iniquis ho

mĩbo impiũ remaneat pᷣ⸗
ſidiũ.a tutus peccãdi locꝰ
enã ſcẽtibo relimquatur.ſᷣ
ille ſeruetur imocens qui

reuera imno xiꝰ ſit.nec im⸗

proba allegacõe ſeſe tpiſ
tu eatur · tps ꝓ veritate pᷣ⸗
tendẽs. ¶(¶ Qõ igitur no
ſtra eternitas ad omnpo⸗
tentis dei honoꝛẽ.venera⸗
de ſedi ſũm apli petri de⸗
di cauit · hoc aut omes ter⸗
re omes mſule totius oc⸗
cidẽtis que uſq; ad ipos
occeani receſſus extẽdũt᷑
noſtri imꝑij ꝓuidẽtiã ꝑer
thoc ineternũ remĩſcentes
huius legis p̃rogatiuam
ſicut ſupra diclũ eſt.nõ ſo

lũ in occidẽtalibo pꝑtibus

romane eccie ↄdonamꝰ.
ſed etiã in oꝛiẽtalibo m qͥ⸗
bus eccleha ſtice urbis ro
me poſſeſſiones ſutvel po⸗
ſtea fuermt. ſeilicet mno⸗
ribus omibo iudicibus et

maioꝛi bo quu xpᷣiam et oꝛ⸗

tho doxi ſut hãc nram cõ⸗
ſtitucõʒ puantibo.nlomi⸗
nus huius legis temem⸗
toꝛi bo polt celeſtes pena⸗
etiã legitimũ ſp vigoꝛem
ꝓtim eſcẽtibo.et penam..il.li
brarũ auri foꝛmidantibuſ
hac lege.non ſolũ m po⸗
ſtea emergentibus cauſi

ſuũ tenoꝛem exercente. H

etiã in hjs que iam m iu⸗
diciũ ſüt deducte. Sãcti
tas itaq; tua pñtẽ noſtre
manſuetudimis legẽ piſſ⸗
ſimã hue ſacroſãctã obia
cõʒz quã deo dedicaiumus

k ehionẽ. i. ꝓPe
rei a mſſionẽ.

1 Debeger cilic;
actõne pſon ali.
m ¶ Annox ̃ ho⸗
die videtur ꝙ;. xl. ã⸗
noꝛe · ut ꝗ.de ec. ti. E
ꝓ tpalibo. et . hee
cõſti · innouat oſti⸗
Ciiq̃ ſũt ↄtra.So.
dieũt quidã ꝙ hic
gnaliter loquitur
omi eccia poſita ſbᷣ
romana er put ge⸗
neraliter dicit dicũt
in omibo coꝛrigip
illas er in hac ſnia
eſt placen. et Jo. er
aʒ. al dicit q/ hie
gnaliter loquitura
m vna tm ſpẽ dero
gatur.ſcʒ in rebus
ecciate aliaꝛc q; ro⸗
mane eccie et yr. di⸗
cit idẽ que ſnĩa no⸗

bis placet.nã et inu⸗
re canonũ ↄproba⸗

tur . ut ex de pᷣſcpẽ.

cũ no bᷣ.qð imitari

debemuß · ut . de ec.
ti · Ci · et.· S. quõ op.
epiſ. fi.verü pno
uiſſmas decretaleſ
inno.qð.ſ.ius cano
mcũ iur̃ naturali fir
matur · ut · ff. de reg
iur.l.iure nature.

n alẽ. nam al.

locũnon Habet tal

pᷣſcpᷣcõ niſ quibuſ⸗

dam puileg ij loco
ſit ↄceſſum ut ecẽie

nouantulane cõcel⸗

ſũ eſt hodie ·

o¶ Plerũq. qaꝛ an⸗

q; ahnquis vinit ul⸗
tm ut noe et zo ſimꝰ

abbas ut. S· d̊ mo

nachis. Cbinc au⸗
tẽ nobis. et fac ad

hoc · C. de ſa · ſan · ec.

an uſukructus · et .
h cõſtõ inno · cõ.E
p Donariũ ·i· wnũ
p ¶ Imquis.als i⸗

P
q Prellicei⸗ au⸗
xilm· ſ. pſepᷣ cõiſano
ta pᷣſcpcõnem eſſe

odioſam.

ni⸗
8i

1al⸗

ſe

ſent ipᷣi reſpõ dere

1 ¶ Inoxius.facit · S.·ti · i · Eet equus· et.S.· ut indic᷑.ſine qꝗͥ
quo ſuf· Ceos.·et· C.· de peñ. ſaneimus· etꝗ.de meeſ nupt.
b ¶ Improba. iurenaturli inſpeeto ut ff. d eõ⸗ im pnᷣ.
di · mde · nam hec natura · h̊ iure ciuili ↄprobatur:lic; non
hoc caſu ãmodo.ut ·ff·de uſuc·l.i·et· ff. ꝓ ſoc̃.l..
e¶ Cyus ꝓ veritate·no.hic ar· ꝓ. M ut pᷣſcp cõe domi⸗

miũ directu queratur nam ſi hic non eſt tpus ꝓ veritate

et eſt ſpẽale. als
eſt ſie ꝓ eo · C. de ⸗
ſep̃ᷣ.xxx:an.ſi quis „ „ ,
empt.i pn ct.ff. de accipiens intra ſaeratiſ⸗
vicõmbo. et notani bis fuandã: et omes excle

inſtit de uſuc. Ci.

ſiaſticas poſſeſſiones ßua
D enerãde. ſe; 4. B

turã. De reerendarne la⸗

uo ad honoꝛ em. . . .
Petnp hoe di⸗ eri palacij.I dẽ.· au· her⸗
cũt quidam ꝙ hec mogem magiſtro ſacro⸗

qð falſũ ẽ. ut.s· di⸗
ximus · e. ti · ſed poſ

MWm alns omibo qꝗᷓ
m oꝛdmẽ ꝑduximus ope⸗

ut q̈ dicit hic ſta⸗ tẽtẽ neq; ea que de ſecka⸗
ſpẽaliter ſo roma⸗ ſunt foꝛas relmãre exiſti⸗
na ecca er de ſuo an/ manmus a nia puidetia
imles nam remo⸗ vtilioꝛes oſtituti ſüt et p⸗
tarum ecciae qñq; mũqdẽ eos nõ jn multitu
de ſamte⸗ enk dine oſtitutos · nos ut pote
deter. ſtnu. cle. Gi. multos ꝑ eos audiumu/

ct j. de alie. et ẽphi. ſinguloꝝ facile ꝑeticõnes

Ci · qua tñ one diſcentes plures eſſe quã
non moueoꝛ. eenes Hiurgs e
f¶Iper ij legis dugdu fecimus. Sz aſparu

binuuius. erũt quidã nram largita⸗
9(RKeminiſcẽtes. tem in immeſu wocantes et
terosane multos qudẽ nob intro⸗
☚ d uximus. ſed ducentes ſupplicates mui⸗
tis auteʒ peticõmbo uſi ita

ubi ſüt bee que in
oꝛdinẽ opetetẽ de⸗ ſp adieckões in immenſuz

mentmueiesat. incöpetẽs cauſam ſic pdu⸗
uõ opoꝛ.epiſ. xermt honeſtãà mchil en
ee darijs. petentibuſ fackũ ẽ fim tũ)
fut aũt referenda⸗ donec m quatuoꝛ a decem
rij qui ſũt aduocati eoꝛx exiret. ¶ Propterea
mcuna pheipis di igitur utpote cauſa ſoꝛſan

cti ex eo quia refe⸗

