uerit· nunqᷓ d ꝓpter ̊ p̃uabitur a feudo t certe nõ. vere
etenĩ ipſe adulteriũ nõ ↄmittit.ut in deè᷑.cã ·xxxiiij.q·ij.ĩ.
lectũ.· dẽ inteligo ſi dũtaxat ↄcũbere ſe exercuit.ut.g.

qu · mo · fe · amit · e.
S 8. r, ) να9 vo de eo qui ſa exi
rnae nerdan ſvaluaſoꝛes ſenioꝛ vxo
et cle. ſ quis nõ di res adulterauerint ſi ſeẽ
c.·et in aut: de ſan⸗ ter ſemoꝛes aſſilierĩt ſiue
n Ee 4 hies culpas ommſerĩt bñ⸗
dS augvi il os oo ſicio carere debent.
uerſia feu·diffiniri A. 0. “”
debeat. als non eſt ¶Ap ud quẽ we quos cõ
bic aliquis titulus · trouerſia feudi diffiniri de
Jotẽtio · im beat. Rubrica.
patoꝛe ·iſtð EH
hoaie corii IJotencõ ſuerit de
ge9 Situr ite⸗ mnbe bſicio inter capitaneos
„ α H e 5 . — „ . „ „„
aaa eſt diſcretio. utẽ? cꝛa impatoꝛe diffimiri dz.
2=ðèð 13 de na. fe · in fi. ergo ,Swro Otetio inter nino
Pereſsur deno res valuaſoꝛ es et maioꝛeſ
'e bitaneoe de bñſiio in iudicõ pariũ
4 . ⸗ „ . .
maxime hodiepo⸗ diffimat᷑: vl ꝑ iidicẽ cur
ſti · fre. gnpial?. 4 Jahliqͥs de ca⸗ ¶tis.
biene bie loquut pritaneis wi maioꝛi⸗
gqñ otrouſia eſſß in⸗ bus valuaſoꝛibo vel de mi
ter panchs de noꝛibo ſuũ bñhcũ ſiue to⸗
feid ey quilibzeoe tũ ſiue partẽ alienauelt et
impatoꝛe.· vñ non ipᷣevel heres euis ſme Hre
eſt mirũ ſi impatoꝛ de deceſſerit qꝛ bñficiũ ſe⸗
Pan inuerepnſm moꝛibo apitur totũ qð feẽ
q; ðꝛ in Kaice⸗ sſ⸗ reuocari debet.
is A O. ——rrae- 82 teorea. 1. —.„—=. 2 —.„
Ferochagalend,. Coſtones feudales dñj
inter duoſva. ꝙ do lotharij impatoꝛis qᷓs añ
nnni rgentie. ianuã bti petri in ciuitate
an rõna ↄdidit obßuãdas.
hoc· c · qͥdã ex
zplaria ti hnt talẽ
q̃liter alienacõnes
militũ euacuari de⸗- ..
e¶ Sine totu.iſtud in⸗ nitur hicvel ooꝛrectiue qm totũ
nõ poterit alienari:alioqũ ex ſola alienacõe nõ inſpe⸗
cta moꝛte heredis ad dñm reuertitur. s ·ðᷣ feu.ali.in pñᷣ.
. ut. S expoſitũ eſt· vel ſivis intelligẽ qñ alienauit otra ꝓ
Hibicõ eʒ· mtelligas ꝙ ita de fa eto euenerat et erat ſolũ
modo dubitacõvtrũ a bone fidei emptoꝛe p oſſi fuocari
mala fide traditũet no: idẽ qðᷣ·s q̃ mo.fe·amit. Grur⸗
¶ Sine hede . i. ſme filio maſ ut. s.de al fe· circa fi· ſuſ.
4 d (Debz. H noõndũ eſt vbũ ncãtatis ꝓ poſſibilitate po
del, Pi p paſſt m et ꝓ ↄſilio.·ſiẽ et alibi · C· de pig. creditoꝛes et. C. ad.j.

fa·de pla·ſi fratrẽ·ſiciit ecoõtrario vbũ oſiln ſepiſſmmepo

mitur ꝓ nccitate. ut· C· de reſcin. ven. nõ ideo. er · ff. de ad⸗

mi · tu · tutoꝛes· Cij · ⸗nes feudales dñi lotharij impa⸗

ica · ¶ Cõſtõ⸗ toꝛis qᷓs añ ianuã bti petri in cini⸗

/

5

ctate rona ↄdidit obſuâdas. rij.hãc oſtõeʒ nõ memj
quis ex militũ.lotha⸗ me legiſſe.niſi fu erit illa q
ſic mcipit.immpialis bñuolẽtieꝛc. pi. Ego aũt puto
ÿ iſta ſegen ſit illa q ſie incipit · ſi quis niles moꝛtuꝰ
fuerit · Et dz hĩe ſb ſe cõeʒ talẽ. Impatoꝛ lotharius eu⸗
geno pape et vmüůſo ꝓplo. et etiã in qᷣbuſdã oſuetudi⸗
mbo itahẽtur ſſeptuz · Et intelligo ꝙ teneat bec oſtõ
uſq; adillð.c.ſñi q̃s.

ſme fil· ma.Nã in p
. dierin c. oĩb⸗ aſtt
3 itũ oꝛ⸗ uſq; ad dẽm.c · ſi qͥſ
Js ex miei :: ſme fi ma.loqtur ð
dine deceſſeit qau bỹ. militil et de bñ⸗
. de feudo inueltituſ et ſuc · et de culpis.
lerit ut oſtitutũ hH muſob jaltwe fen
Fuetur de bñf co et ſu cceſſi cipiit. ſancimꝰꝛ c.
one et culpis. Si vnus inæ⸗ qᷣvbũ notat eẽ ·l
culpatus ſuerit vna de hiſ nnpatoꝛis. illa oni

„*, —„ /oſto impialiſ bñuo
noĩatis culpis ut xmus fctie. no oeſtur nſ
inftü obßuetur poſtõʒ dñi 2,/ ðuna eul pa ſ de a⸗

lotharij impatoꝛis quam ſenacne. p w⸗
. S tur ꝙ hic nõ loq̊
õ tur deilla oſtoe m.
lanua b ꝑtni aph im ceu⸗ ſifoꝛte dicẽs ꝙ illa
tate romana ꝑ laudamtuʒ ↄaſtõ. et iſte qᷣ ſüt H.
ſapiẽmʒ mediolañ atʒ pa⸗ ntyel rbeat⸗
pie· mãtue verone.qᷓ berna ( ¶Kica Impatoe
weatur et parme ſiue luce lothariuſ eugemo
et piſe et lipõti et marchio Pavcn pne
— s dãc ſ ſcp cõeʒz nee
nu atq; ducũ wel capitane⸗ aliqᷓ· puto tñ ꝙſa⸗
oꝛũ atq; valuaſo maioꝛx tis poſſit admitti
+ † . talis ſubſcp tio. qꝛ
Impꝛ lotharuis augu⸗ eredo hãc foꝛe illã
ſtus eugemo pape et vm⸗ oſtõeʒz de qua fecit
⸗. mencoʒ.s.ꝓx. ⁊cre
uerſo populo . do ꝙ; duret hec cõ⸗
2 Jauis nules mo⸗ (tituc uſcgadl cil⸗
. ci: ud.ſi q̃ᷓs ſme filio
tuus fuerit ſme ſilio maſcu mal.lz diſticta ſit p

Pnmit vel ad hoc refutauit ut dñs eũ de nouo inuelſtiret· ad

lo et nepotẽ reliqrit de bñ⸗ plura c. ::
ſicio au in pr̃is vicẽ ſucce Jãſ frẽz · in

dit. et ſi heredẽ et frẽm reli crme
qrit in bñſic pr̃is ipᷣe ſue qʒ ꝙÿ inferioꝛes
cedit · a ſi filiꝰ frĩis moꝛtuuſ non relinquat. tam
. fratres ex trãſuer⸗
ſo admittũtur et do

A ſeh⸗ =Iie- 4 .
62: E 2 . unnus poſtpomt
1, = frẽs nõ ſuc. miſi fuerit ſpẽaliter dẽm · utꝗj.
Px · c. et · S. de fe marchie · c. ſi duo. vel

ð eſt verius idem
m alio ſuecceſſione · qy in fe · antiquo loq̃tur. et h̊ ẽ qð
diẽ in bñfi·pf̃is ipſe ſuccedit ⁊ c quid æ erit ſ duo inter
ſe frẽs bona pr̃is diuidãt ·et vm ſoli fe:euemat qð erat
ãtiquũ·nunqͥd ſm e herede moꝛtuo frẽ ad quẽ deuenerat
defertur fratrivel dñoſeñ.aut refutauit aut nõ ſñ̃ refuta

ipſũ dñm reutitur.alioqñ fratri.ut qᷓᷓ. de na · ſuc · fel . e. wet/
I· de eo q fi·fe. a de fe. pr̃· c. tres erãt agnati.etij.ſi de na.
fe.oↄtro/fu:ticius cũ ſemꝓpromo.
¶ Kica (De bñ̃ficio fris et q̃ſr frater frĩ in fe.fuccedat
Als nõ ent hic ti· :rit emptũ.ſic & fe. emitur et

ãs acqᷓſẽit· fue⸗ acqritur pᷣ cõ· ut h.et. s· de na ·

fe · otrariũ eſt euidẽter ꝗ7. de fe · da in vicẽ · · co · ubi

.

2 P vle Abe⸗ nlaes H

avy * aakaeß 6 es/t= D KA
R H A. * zu af 3
& ꝙ nõ ſub p̃texu pecunie. ſ̊ amoꝛe et honoꝛe dñi feud e¶ Juſſu. H inſſus ꝓ oſenſu pomt i.ſme oſenſu ervolu⸗ M
1 Zrjrtur. Oi i; mtelligo qñ avaſallo emitur dño ſeien tate dñi. Et nõnð eſt idẽ in alijs qð in mnlite. ut in oſti. 7 à AEWae
te.illð v ero lo cũ hʒ qñ a dño emitur qð fieri ꝓhibet· Sʒ fre:impialẽ decʒ. et idẽ de ꝑte qðᷣ h̊ ði de toto · ſut ptẽ alie De⸗ P R.
obicitur quẽadmoð fe· ad filiã ꝑti ·c· ſi qs ſme filio · e nat m amittat.ut ꝗᷓ.de va.q otra cõ loth.bñ.ali.cci.. ⸗u n
eo vbo mſi a dno redemerit ꝑ qð innuitur ꝙ a dño em f cubuerit · illd. e · expoſiti eſt·S. q. mo.fe-aniit· Eij.
. valeat. So · illð intelligẽdũ eſt qũ redemit ſme precio alł ¶ Dotuenit · nõ bile eſt ybũ illð.et ſoluit qſtionẽ quꝗ
bñ ßuiẽdo dño et optime ſe hñdo erga dñm. et ponitur fecmus · S.·q̃ mofe · amit · in pn· b¶ Nica Quo tpe
iiibi redemerit extra miles inu eſ pe. de⸗
Pppriã ſigficacõʒ. Si beat · qdã non ha⸗
milia ſtudioſuſ in⸗ bẽt haliquem i.
auiat Hie arnefuerit fater pf̃is in bf⸗ uſñſũt nommnare qñ ſideli⸗ ane
euunſmeßcio qͤ ciũ aui deſuncti ſuccedat. fan faciũt dñis neigdrl Pp 24 ſuetucmil⸗
5, .„ „ ., — . , n6 .
p SSaa⸗ cũ pᷣcio no liceᷣt ut ( bñß cio fratris.et 5 ⸗ lau amentu Pare 0πDιæE noelt tenh ir⸗
ar ff. de in fam. fur⸗ r Pr.7 wel h domims ſuis deſerin⸗ emo miesiß ita
4Etiet ar. C. dijs liter frat fri ĩ fe.ſuccedat. . o tinuatur cũ ſupio⸗
eurialiũ. l. ul. et· C. re noluermt. ri.c. Et cũ eo no la⸗
mãä . ul. et C de fun Iquis acq̃ſheit bñ — qſmiles bñſiciũ ſu boꝛauerit ſi potue:⸗
1 Xdis Harelei ar dt ficiũaſme ſilio ma um vdiderit totũ ſme iuſ⸗ uen ultan ua,
Aab noß ̊ fſeulo moꝛtuus fuerit faa M ſu dñi gp̈uz bñficinut amit o at ve inne⸗ c. ar
H nõ licẽt. ut. ff. de ri. tre reliqrit frater nõ ſucce tat decermmus. dns wro ita bm nõ dʒ eẽ h
8 nup palã. ar.5ad dat fratri i dñs habeat m babeat. vl ſi vcubuerit cũ meeptio necru⸗
Eft d vegliui uis lp mueſtitura a dno oꝛdi⸗ vxoꝛe dñi ſui dño viuete * 3 eos , e
dicat qð licitũ ẽ pᷣ⸗ natũ fuerit ut frater ſucce wlſiĩ pugna dnm ſuu di⸗ mu poſt ſciam ecur
aQdo q gmnis nõ li dat fratri ſi moꝛtuus fueit miſerit et cũ eo nõ labora⸗ rit. dũ tñ eraſſa et
Grat t otaß. ſme herede maſculo vel m uerit hi potuerit. ra Ea:at
4 mnnb onn. f. de p. ſi de omumbo boms fuerit los fnneſti⸗ Put omes w ci
5 . e, uo tpe miles inueſti⸗ auit e o⸗
cupcuratoꝛ cui.ff. emptuũ vel utriuſq; noĩe do unirii petere œtvat nitate ſciũt ut. ff · de
ſ de pact S: Culff nino ſcẽte ſi inſmuul ſtete + CS ) P* eeng 1 el.
donac.filius· ff. qui · . 2 7 . nec. et. l.reglła:⁊ ar·
mo.pi · vel ypo.ſo· rintvel m hoſte regis ac⸗ —– A neimuſvt vemo ff. de caluũ: anmꝰ. et
ſicut. Ehß et ſ. C. de quiſerint. HWZ mies vltra amũ et meſem ned tlitpe exp̃ſſi⸗
j otrac· iu· et. C: ſi ma C., . vadat ut inueſtiturã bñh⸗ uſ i. C. ð re . mili. l i.
ioꝛ factus ·.. ul. et ⸗ ¶ De feudo ſme culpa nõ ij ſui a filio vel ſucceſſoꝛe I¶ Menſem ſie er⸗
actuG-Rll-ct. eij ſui a filiowi ſucceſſoꝛe e n
. ſta gnalia ſũt in li amittẽdo. Rubᷣca. 2re goviðꝛ ꝙ p amnuz
bello pi. Qð aut h dm ſuinõ Petatv pmoꝛ⸗ et menſem poſſt
br inſmul ſteterſt · — Ancimꝰ ut nemo tem dñi ſui vel pris ſuivel nmles differre p en. Pr Pr
. 4 . . . . „ „ T*. 4 . . .-
uaulFairene les Ine oogmita eulpa alterius cui ſucere djt, we uene e
. „ . S ⸗ — „ „ 4
dnii Peima e culpis hijs vl cauſis om⸗ peti eit wlluti moꝛtiſwel capi pſo Exlatditur a⸗
4 dño ſciẽte fuẽit em us nõ fuerit s miis talſ immicicie vel ifantia n · du tn ſmt pube⸗
Pe Atran mlenſu⸗ ctus nõ ſuerit q́s miites taliſ immicicie ve res ut: 21ii enn⸗
eeeeerelt cuins pecuĩa pialẽ· Ep̃terea ſi qᷣſ
,fe. emat vñ h po⸗ ee erit ſ caſuale in
teris repetẽ qðᷣ no.s.q̃ fe·da.poſ.c.cũ vero ↄradus. milite· ſẽ et alia caſualia notãtur circa mlitẽ · qͥ hic enu⸗
a ¶Sciet· g aut dem eſt ne als dñs inuitus aliũ q;quem merare eſſ ſupfluũ.vel foꝛte coꝛrigitim iſtud p oſti· er ið
pvee elit acqͥrat vaſallũ. ut; .de fratri ba de nouo.bñ.imue.c. erit in milite qð in alijs· velut g& ctumax a feu puatur
IlI duo frtres ĩ ↄu cã. Hic colligitur q ex ſcia ſme otra⸗ uapoſt ſpaciũ tati tpis · ſcut ⁊ alibi punitur ↄtumax·. C. ⸗
dictone pſumitur dñs oſentire· ſẽ et alibi · ff. de euic. qui auoꝛe ap· nõ reci.lii ct de indi.ꝓperãdũ. Ecũ aũt.Sʒ po⸗
dz. c. C. de nup. ſ. vt oms .et · ff. de rey. iut. qͥ tacʒ.et in ne poſt amũa menſeʒz hm vſu ↄſuetũ dñs va · recipit · nů
„ſüma in li.diſ.pi.ij· qterno.i.car.Gñ.ſcia ſme ↄtradicti⸗ quid hãc talẽ qᷓ ingratitudimẽviðiꝛ omittẽ.et certe vidꝛ
one cuinſq; ꝛc. lʒ õria ſit ſeqñs rubricella p id qð legff. qſic. ut · ff. de le · vml. poſt diẽ · et · ff. de eo qðᷣ cer.lo.l.ul.
qui.mo.pi.vel.ipo ſol.ſicut.nõ viðꝛ. et. ff · de ꝓ cur. fili⸗ m orilnundge ſi moꝛiatur anteq;ᷓ petat cũ ſupeſſent af. , „ »
uſ ECmuitꝰ · cũ 2 coꝛ · ibi ſeqñ tib.Qð aũt dꝛ ĩ fi. uelĩ hoſte tm duo vel tres dies de anno et menſevęl die · dabiturr· ga
“ regis. ðꝛ p.l.qͥ eſt in lõõ· de ſuc.ſi fratres poſt moꝛtẽ. hredi ſuo tm tpus dũtaxat qᷓ;tũ defuneto ſuperat·an daa.·
1. * . — —„— P . „ P — . . 2
è bᷣ¶ica. ¶ De fe. ſme cul . nõ annt. q̃dã nõ hñt h̊ aliqᷓ; bitur iterũ menſis n amus ·Nñ.ut tu lectoꝛ pĩgernõ effi
rubca i̊ nos hac vtimur. ⸗qð dᷣ de mlite idẽ eſt hodie ciaris q̃ras diligẽter qᷣ notãtur m. C. de tpibo in inte reſt.
Ancimus miles · ⸗ in alijs. ut.s.de na.fe.ĩ fi. Si⸗ l ul.et omia poteris inu emre·h videatur epillð tm qð ſu
4, le leg. C. qᷓ accu· nõ· poſ.l.ij. et. ff.qd me.cã.nõ perat defuncto dar debeat . ut · C. de iudiẽ . ꝓperãdũ.Eſm⸗ 14
At veriſle. et merito idẽ eſt in alijs va · q eadeʒ · aut. ct · f. de indiẽ · ſi index · xtu infantia tue ceſſabũt am N
1. es tatil rõ vñ idẽ ins ſtatuẽdũ.ut.ff.a d.l. aqᷣ · iliöd n ( Inkfantia ſi hẽs in te⸗ fractus· utʒ ex cõſti · fre. et . ſi
4 ct. de leg · et ſe · co. n opnt · er. C. de lib. . l. exh.l.i. de fe. ↄtro.fu.c.ſi minoꝛi·Si habes mfamia · tũc q̃ritur de
8 ãs miles · buic . c · qͥdã hñt.t· de ſuc · ̊ nõ vtimur cuins infamia ſit hoe intelli gẽdũnunqᷓd deinfamiava· N
7 „. N gt 3 „ 1

an de infamia dñi. Si dicatur de infamia vaſalli.· videtur
abſurdũ q; ꝓpter ſuã infamiã debeat iſtud hr̃e Puilegiũ
¶ potius ei nocere qỹ pdeſſe debeat eius delietü · ninnru
el, 9, alcs dolus ꝓprius nõ dʒ aliquẽ releuare. nec dʒ ꝓpria temert⸗

lõbar· de bñfi.l· ul. et · de leg. com . Cex eadem lege.
d¶ Dro non facto. hoc intelligo du ſup eritva · verũ eo
decedẽte cogitur dñs attẽdere ꝓ miſſum et tũc demũ in⸗
cipit imueſtitura hr̃e ęffectũ ·qd intelligo tm de eo milite
q̃ ſucceſſionẽ feu · nõ hʒ·alioqñ oĩno ꝙ nõ facta habet᷑
inueltitura · utꝗ.· ſi de feu · otro · kac · fu. moꝛibo· et · de fe · da
to ĩ vicẽ.lↄmiſſoꝛieñ q̊s muelſtiuerit.· Sʒ ibi alind nota⸗
bat᷑. ut in lombᷣ · de

rit tẽpus maxnne

Ee tas alicui lucratiua ↄ cedi · ut · f.· ꝓ ſoc· verũ.· Etꝑs.· et de
dolo · l ·. i. er . l. ne · er · C· de ẽ · et cli· omes · in fi Ne igitur ex
ſuo delicto fructũ ↄſeq̃tur devaſalli imfamia nõ loqtur.
de dñi aut infamia
fké puta α dns ex
⸗ eõmum eatus eſt ee
ſtetia a ſacam?⸗ ſentiaet ſut ſuß̃ dickuͦ eſt
to fidelitatis ẽ ab⸗ —* petierit danetur.
ſolutul. ut in deẽ · ca — quis fecerit inue-
xv· q. vj alins. c ſiturã vel cãbiũ de bñhfci
c. ul. et:. hic finit᷑ ttun. ncio
lex deinde ↄſuetudi militis ſme conſenſu illiuſ
nes cegn malpiße cuuis eſt bñſicium ꝓ non
l DEr- gas ita wenul⸗ facto habeatur.
la fama habita de Ancimus ut nemo
dnim Gte one do⸗ mmn es en aatur de poſſe en⸗
nnnuſt uit mare one ſui bñſicij mſi ↄuicta
moꝛtuũ · nee ſit fa⸗ In .
ma de eius moꝛteo culpa que ſit laudanda ꝑ
amun menſennet iudieũ paruuz ſuoꝛx ſieut
13 Auaalelln. ſupᷣdixmmul. ¶ Si aüt di⸗
7 4 „
Sñ apparer hoc xeit miles ꝙ ſui pares in⸗
tẽpus ei atye ſciẽ⸗ ique iudicaſſent miles in
36 cdater din at poſſeſſione maneat ꝓ ſex
ertetepus. 8; bdomadas a ad maʒ ve⸗
nũquid hodie ꝑ·l· mat pñtiã cuũ illiſ ꝗ lauda/
fre · coꝛrigitur/ ſen. mẽtuʒ at q; iudiciũ fecerũt
ibi teterminabitur et ante nos diffimemus
a Aoſentia py⸗ 1 .
ta cã reipu · ſit ab⸗ „ D i i r
ſens. nu quid E ab⸗ — mus ſe
ſenti cã reipu/ cur⸗ et vaãa ₰₰ u de mue tura fe⸗

Igquis miles in poſ

ꝙ inueſtitus fuerit a dño
ſuoq dñs negauerit/ad⸗
pibeãtur pares illuis · et p
ipos inuematur veritaſ et

bene. l. fi⸗
Anciuꝰ.hñ au⸗
te · maneat · et meri
to. q; oĩa ĩ ſuo ſtatu
pmanere debẽt pꝰ?
ap · ut. C· ð ap · l. ij.
Qe intelligo n fue
Tit res mobilis a p

ſi pares nõ fuerĩt · verritas 1ſona poſſidẽs ſuſ⸗
muemiatur ꝑp dñm/qꝛ nõ ẽ n ſpecta ſit nec ſatiſ⸗

. dat vel etiã ſi res a
bonũ ut writas deneget poſſidẽte popula⸗
¶ Quẽadmodum feudũ rentereit C quoꝛi
ad ſihiam ꝑtineat. cweret ſk. ar.
. . impatoꝛ. Eul et q
Jqus ſine hilio ma ſatiſdaco. ſi fdeiil
ſculo moꝛtuus fue⸗ ſoꝛ.Oult· Að autẽ
ita reliqᷓrit filiã. filia non ðꝛ i fii c. ſ. et añ nos

habeat bñficiũ pr̃is mſi a
dno redemerit. Si autem

ut in lõb · de bñfi l. ul. ⸗ne inter dum va de inue. keucl ·

g (Kica de otẽcõ⸗ ⸗lias

diffimemus. ſie in⸗
vaſ.ꝓncipis curie⸗

dñs ei dare vwolueit ꝓpter alioat ille ad quẽ
„ — 6—– aꝓpe auèit caz a .
2 non lẽit cãz app
ſeruictũa amo Eefi⸗ on nalauee en am.
reuocetur ab ullo ex pare nabit als ẽ in tex.
tibus ſuis neq; dãnetur. f¶Per ſex. hnũqd
+ : a1: . ↄtinuũ vel utile eit
¶ Quibo modis feudũ conz⸗ hoe tps. Intelligo
ſtitin potelt. ℳ . ufile eirild de
eAt l an mdulge
Ciendũ eſt aũt fe⸗ tur appellãti. et noõ⸗
udũ ſme muel tit⸗ * q detrahitur
r niul do oſtitin poſ⸗ uic ·l. p pſuetudi⸗
nullo modo oltinn poſ⸗ nẽ. q; gnali appellã
ſe et w dno iubẽte quis ali⸗ ti indulgetur ann⸗
cuius rei noĩe feudi poſſel⸗ nt antr Pae
ſionẽ nãciſcatur et tenaat vie na negatur
z poſſeſſiõʒ taliter adepta illud.ſed ðᷣꝛ mfra
du vixerit qᷓſi feudi nomi⸗/ er eb dmacne d.
ne retineat · heredes eius e ſpali bi atriß irer
oc iur̃ nilło mõ ſuccedãt. arripiat. Eth ẽ m⸗
telligenð de maioꝛi
bus valuaſoꝛibus

mue.talẽ glo.loco huiꝰ va

ſi ꝑ ꝓcuratoꝛẽ po⸗ E. 7
eeſer, p „ü r Se annt adièẽ dñmen 6 S„ι 0t. ſeſnone ſui bñfiei
= rr 80) pac, Pär euti arr⸗ fuerit et dñs mueſtituram
Iequm boe calu ut negauerit · miles affirmet
ff.de minoẽ ꝓapi- p iu ſiu raduʒ ſi potu erit q;
ianr i Se ſuuʒz fuerit bñſiciũ ꝑ inue⸗
bi nõ potuit p. pcαι ſtitura dñi ſui:a R dñs poſ
bideclrens efl. ut ſtiturã dñi ſui:aſi dñs poſ
ibino · vel foꝛte ni⸗ ſederit et miles ſie dixerit
ſi inſta de cauſa ab⸗
ſens eſt · nec p ocu⸗ H
ntoꝛẽ adire tenetur. q; nõ intelligitut abſens qui ltimũ
ꝓcuratoꝛẽ reliqt ut in multis ſtudioſus in dagãdo po⸗
. terit inuemire · diſtĩguitur utrũ fuerit ↄotumax vel nõ.
. e, b Dänetur.⸗ ut ſi ↄtumax fuerit inuẽtus q; noluit ſer
— uire merito amittit feudin ſ ſi dñs recepat eius uicium

T e W wl Ipolt amũ vivꝛ renũciaẽ uri ſuo et hoc p multas leges
S ſenr di Utarf. dere cep · l· celſus · et · C. de uſu. qᷓuis aduerſus · et
e D.. 1. , C. de pact · inter emp· etven · l. omiſſoꝛie.et. C. de iut. doẽ ·
r. u g . ſl. Zerad . mpe: l. ij Ect. f · de var · et ex . . p enul · + ofſit alienare nu⸗
. V e quis fecerit.cãbiũ ·̊ lz non⸗ quid locare:Itẽ nũ⸗
6 q̃d in feuduʒ dare.nũquid pignoꝛi obligare. Hec
in oſti.·fre notabũtur amuẽte dño·er hoc intelligas ve
rũ eſſe miſi totã curiã alienauẽit. ut ar.ff · de fun · wo . · i. in

qs miles a⸗ catiſtõᷣ.c. t'mferiꝰ.ſi int dm
. Ge Peneone g in iſo
ſoꝛẽ debẽ iurare nõ eſt indiſtĩcte ſie intelligendũᷣ
f ſiẽ diſtĩguitur ꝗᷓde con.rec.feu ·c· ſa er̃m nõ ſp· Et nõ bi
tiur ꝗᷓj. ſi d mueſt.inter do.et va.lis oꝛiatur. c/i. ð aũt m
fi.ðᷣꝛ non ẽ relnquẽdũſ.ꝙ nõ eſt bonũ ꝙ veritas dene⸗
get: ſic. C. de ap.leos q Ci. efeudũ ad filiam ptineat.
ſeica ¶ Quẽadmo da⸗’ glo · vacat ß. e. ꝓpter infe
quis ſme filio als ẽ H⸗ rius.de ſuo feudo.

ut et. S. ſuc. Fe. filia vẽo · n mica ¶ Qui · mo · fe oſt · ̃t ·

c.ↄtinetur.ſ.poſſeſ

6 — J7„ „ 5„ „ . . S 4
m (Bñ̃ficii intelligo ñ pae · intuenẽit uta filie ſuccedat

—

—

nie cis ũ eſt· hoc inre · als h̊ iu als hac ĩ re nullo. 16.
gin J eat n hoe · . viðꝛ abſurdũ· ſi beres ex
miltn udatur qn: dns poſſe eſſionẽ mva. traſtu lit. igitur mue⸗
de ſi. feciſſe vid: qm. e inueſtitura poſſeſſio appellat ut
in S.ti· quid ſit mnueſ.ci nã er vnuſqmſq; ſbi ſuiiq; heredi
ſan· bpviðᷣ: ꝓ ſp exiſſe . ut. de buob fribo a caꝑpi:inue c· dua
nd fratres et hoc verũ eſt et ſiheredis meneõ habita non
‚. eſt.ut. ff. de pba .
ſe pactũ:et apteↄtra .
tm . dicit · de ſu e · re⸗
un cci feu. ſacdu pi. idñs qᷓ inueſtiiiit ſoꝛ
p te hac tñ die ut in —. eret edn
pli⸗ fũma notaui. te ſit clericus aotigerit vt
dift e¶ Si dñs q; mueſ añ moꝛiatur q; valallꝰpoſ
ſer ſt clericusillð ſa⸗ ſeſſonẽ feudi nãciſcat᷑. ex
oſ tis expoſitũ eſt.s· inamiur ei a ſaliter
rſut ti · qui luc. te 1 in a⸗ mamtur feus qognaliter
linn lio · t. Hie pᷣt eſſe t · m omibo clericis qui feuð
gnln qni ſuc. teneant · e· deant obſeruatur.
i . dicetur. ́R8ê8—ðD . ,
Nn nd ie⸗ Si de in⸗ Si de inueſtitura inter
i uelti. inter dñm er — t r.
4 vaili lis oria. dñm et vaſallũ lis onatur
ſfdn als elt ti. qualr in⸗ E 4 .
lun diciü feuch ſit exa —— SSSõ
n vnmur. iatur otencõ. dño . . inue
. n ntt do. ſtitionẽ ſe feciſſe negãte ſ
Ce⸗ 1 563 . 2
qua inuelt in⸗ libo res bari nõ pote⸗
, telligatur qd h dðꝛ rit poſſeſſoꝛis ſacr̃o res de
mm Siun uer “ cidatur.idẽ et in eoꝛv ſue⸗
inr ua an ðᷣveteri · Heñ · e * 5
n ſtes miſi ſmt de he⸗ os vaſalluſ ad teſtmmomũ
lis ntoeim b⸗ weauerit.eoꝛx teſtimoĩjo
ai quo etiã caſu ſcvᷣm u cramto credat·. Ce⸗
nlen quoſdã nõ valʒ in⸗ ſtes vro ſmt pares euiſa
int uaſtnm ge ſolẽ qͥ ab eoð dño feudũ tene
u feu. ut . telt . ſmt at. q n tꝑe mueſticõis ab⸗
i ne ad ꝓbã. no in⸗ ſu erint eẽ extranei ſũt reci
t a i olſintaln piẽdi.qiu etiã ſi vritateʒ
1 I 1 „₰
pnñtes ſũt pares te eelare woluerĩit amoꝛe foꝛ
tun poꝛe mueltite · nã te wl pᷣmo wł alia quber
* ſi tüc ab eſſent tunc
nfin etiã poſſent recipi
Rcd ici in allo. qui ſi tpe inueſticõis abfuerĩt ꝛc. qðᷣ falſũ ẽ
ſitu V ſi abſũt expectãdi ſũt. ut . de oſue. rec · fe · e· ſaẽduz.
aG Abaüt h d intelligo qñ dñs pares nõ hʒ · ut oolligitur
Plie in pᷣdcõ.c. ſcenðᷣ. vñ qðᷣ h̊ ðꝛ: qui ſi tpe inueſticõis ab⸗
fuentt intelligas ita i ſi tpe mueſticõis pares do. habu⸗
eſl erit· nam ſpares nõ hb abuerit etiã exnei ꝛ c. et ꝙ ibi ſe⸗
6 guitur venttat celarevoluerit · ſatis eſt notabile vᷣbuʒ.
Gi mmjrũ quiveritatẽ dicẽ nõ vult no cẽ deſiderat ut in deẽ .
Dten .xi· q ul.cqniſquis: notãdũ eſt ꝙ gradati poſtula.
unn f ¶ ARcomite · H illud⸗ tio faciẽda eſt.ſ:de minoꝛi ad ma
e ießindies Ram Pmo muocatur curiapoſtea comes. de
rn P mde pplus poſtea impatoꝛ: ſic etiã ꝓcedit appella cõ vt
, . m aut· de ap.· coll · iin · Eul. licz videatur huic 8 ff. de oſti.
ul⸗ pi.l. et mſti· de int· na· gẽ. vt ci. Eß qð pnᷣcipi.nã ibi in⸗

AU nuitur ey maion ſit ꝓpluis impatoꝛe c ab eo poſſit degra
ea

dari Lieʒ coerariũ barbarius philippus dicat· ſey plus

poſſe impatoꝛ em.ff.de off.pᷣ.barbarius philippus.
g ¶Obſerueturac. q; qð pnᷣcipi placuit legis hʒvigo⸗
rẽ.ut mſti:de inre na. Eſ qð:et.ff.de cõ.pn.li.Et imuem⸗
tur erroꝛ eſt pncipis uis facẽ ut.ff.de ali et ci.l· ij in f h
ct qð comes utpote loco pᷣſidis ſtatuerit de nccitate ſer

b (Si aut ad amu e iſtud minm

ex ca a omite wla pplo iu⸗
rare ↄpellant᷑.ꝙ ex ea cau⸗
ſa falſitatẽ nõ dicãt nec ve⸗
ra ſe ſciẽtibo tacebũt. hijſe⸗
nim nõ cogẽtibo eos vaſal
lus cũipᷣo dño adimpato
rem ire feſtinet. et qð impe
ratoꝛ iudicauerit obßuet.·
Si aũt ſe iturũvel nücium
mnnſſurũ vaſallus pmnttat
exquo ꝓmſit uſq; ad ãnũ
quiete poſſideat. Sivero
ad regẽ nõ venerit vl non
miſelt mfra amũ dñi ſacr̃o
cauſa fimat. ¶ Et ſi teſte/
ſacramto iã dicto pᷣſtito ſe
nõ mterſuiſſe dixerint·dñi
ſacr̃o queſtio terminemr.
¶ Mec omia etiã in cleri⸗
coꝝ pſomſlocũ hñt pᷣter⸗
qᷓᷓ qð de pſoms teſtiũ dem̃
eſt. In elericoꝛx feudo eqli
ter accipuitur pares et ex
traneli.hoc ideo qʒ eu cleri⸗
ci quoſdã de feudo inuelti⸗
uerint ſepe abſconſe et ſme
ñtia ſuoꝛx cõfratrũ facẽ
ſtudent.
4 Jquis ſei patrem

dnñi ſacramto/alio qnᷣ nò.

l In clerico· hie colligitur ꝙ ex pſo nai qlitatea dif⸗
ferentia licitũ dep henditur quod alias non liceret.ut ⁊
notauimus ·s· de na:.fe:circa prin· Auod aũit dicitur de
elericis H·ſ.ꝙ feudũ dare poſſunt:cognati tñ excipiun⸗ SCh e, Rr feos e 3
tur quibodare ꝓ hibẽtur. ut · C. de ſa. ſa ec · iub emꝰ et aut! ‚
quibuſcũq;· Lieʒ hodie potius ag natis qᷓ; exneis bmõi
beneſicia a cleri cis concedãtur.nec ſibi poſſunt acqͥre⸗
re dum admimnſtrãt ut.ff.de ↄtmhẽ. emp.non licet · et de
off.procon. ſolent · Gulti. In iſto. notare li cet et nota
bitur ĩ mferioꝛi proxmmoꝙ mopia probacõnum emer⸗
gente li citũ deprehenditur qdᷣ alias eſz illicitũ.ut nota⸗
tur. s de contẽtione inter dominũ etv aſallũ de inueſtitu⸗

rma feudi · cirea prin.

„

epropter inferius ſi duo.

bile ꝙ anmnus vaſal⸗

aliq́d p dno facie⸗ .
bat . ut ꝗ· dici t. ꝙ ſi

ligo ꝙ ſacr̃m ad.

ciat qui ꝓ bare te⸗

nat ei qð leqᷓ. de ſue

Agqnuiiſ.· Huic· c.quidã habẽt gloſam talẽ· vacat hoe

Sies R /9c late. S

lo mdulgef ad reß
ſentanduz ſe· cũ timn
ſex ebdmade ↄce⸗
dãtur in ſipioꝛibꝰ
aꝓp· ut· S. quo tẽp
m. mueſt. pe de · c.
iij. ſi aut dix.⁊im
lõbar: de bññi.l.ul.
Sʒ illð cur cõtigat
i ſmqrat quẽ mudi
laboꝛ exagitat ma
xime cũ ſp aciuno⸗
uẽ menſiũ ſeptẽtrio
nalibo hoibuſ ad ſe
repñtãdũ indici le⸗
gũ latoꝛibo uidꝛ ſuf
ficiẽs · ut ĩ aut ut õᷣ
nes obe · in. Eſiigi⸗
tur.collac. v.
i (Infra amuz. et
ete polſidere dz va⸗
ſalluſ.lʒ imfra anmmũ
debeat ſe pnñtaẽ᷑· Et
eſt nondu ꝙ h̊ poſ
ſeſſoꝛi ꝓ bacõ mcũ⸗
bit. Sʒ intelligo ꝙ

A 60 ReAcα

oSPAE
S

PpWon Vr Ne Ga*

1
— KR 7
7

teltes ſe nõ imterſu⸗/
iſſe dixerit 3 ſa ei
d ni fim tur. Eet mtel
cantelã dno det. ci . d Seſtnat D /S

net ſiẽ no:m. C. de
rebo cre.ex int᷑im.
bone et hoe conſo

cel rec. fę · e:ſac ̃m.
K ¶ Dni ſacr̃o.ſi ha
bes non ĩ lña tunc ſi
miltr deb es hreĩ lĩ̃a

ece

Bepr AL — gi
g N4

S n

„ NAW,
7

.

pan- . Mes

„„R

Gt⸗ 6
72
—

”ä

nns eo ſciẽte et nõ ↄtradicẽe cũ emerit ad hoc.ut. ff. ſi ß⸗

D ſeralhn ern

a Der duos hi enðbis duos teſtes ſuffieẽ ad inueſti⸗
urã ꝓpbãdã. er merito q; v bi nũs teſtiũ nõ exigitur duo

tkura

ſufficiũt. płalis eni elocueõ duoæ nuo ↄtẽta ẽ ut· ff· de
teſt. ubi. ñ dñs iĩi euangelio. In oꝛe duox aut triũ ſtat

—

* *aαραα

eius cã tradidiſſe intelligit ut.

res in hoxreis induxeris vjdeoꝛ a ꝓp oſñito receſſiſſe. ut.ff.
loẽ · et cõ.cũ in ples · Elo eatoꝛ. S ed et lʒ in inſtr̃o nõ cõti⸗
neat᷑ pol.tradita:ſi dño tñ ſciẽte tu ẽptoꝛ poſſediſti diu

amoꝛi in pnᷣ. Lieʒ alibi dicatur ꝙ multum diſerepat iuſ
iurãdũ hereditariu a pnᷣcipali ſacramto. ut. C. de rebus
cre.et uurint᷑.gna liter. in pn. j. cũdũ diſtictõez que fit qj. ſie aec
fSi aũt · ſolus intelligo ſe⸗ de ↄſue.rec· fFe.cè. ſacramtäüäü

mgỹ.· deʒ q; m eo qui miſit ſtillicidiũ ſuũ in edibs alie⸗ Ai.
— — .
uitus vẽ. ſi a te. Sʒ ſi paſſus fuero teĩ meo ſepulero edi⸗
ficare et me ſciẽte moꝛtuũ intuleris alm.poſtea te inferẽ⸗
tom ꝓhibere nõ potero. ut · ff. de moꝛtuo infe . ſi ꝓpriuſl.E
fi·nã et ſi ego dñs hoꝛreoʒe ꝓpoſitũhabuero aurum ar⸗

gentũ margaritas meo piculo nõ recipeꝛmeſciẽte has

*
47

talẽ va. hr̃e.tñ pᷣt pactũ valẽ ut ff. ð huit' ei fundo· ma
xime cũ id pactũ nullã turpitudĩeʒ ↄtieat.idcirco videt

cuĩe · ſ̊ amoꝛe ⁊ honoꝛe dñi acqrit᷑: ut nõ tuʒ ẽ·S /pᷣt em di

88S Sdẽt· hie ſunntur ꝙ patiéta ſmeotradi ctõne pro ι ſtiigui utrũ voluẽt dñs totã domũ ꝓ fe tenert an vẽo p
5 1 -ba oſenſu habetur exp̃ſſe o. Simile qd dicitur de coheredi ea tm̃ ꝑte ꝓ ꝗᷓ pᷣciũ nõ ẽ ſolutũ ut p mo cãau nõvaleat.ſᷣo
/bus q pñnñteg paſſi ſũt vnũ coheredẽ totâ b ereditatẽ vẽ teneat ꝓp ꝑte illa ʒ hodie ſ pᷣtextu pecuĩe młta feacq̃ri᷑
R dere et p ciu accipe · nam et ipi videntur ſuas partes vẽdi tur. S; qd ẽit ſi fecẽit debitoꝛ cũ ſuo fideiuſſoꝛe pactũ ꝙnᷣ
diſſe ut. ff. de euic.· quidã. Idẽ q di citur de liberto qͥ paſ ſoluẽit ẽditoꝛi n eũ lih̊ auẽit uſq; ad ctũ tpſ. et fidiuſſoꝛ
ſus eſt dům rem vᷣdere. cũ ipſo partẽ precij ſo luiſſſ. ꝓ eo ſoluẽit poſtea ꝙhẽat ipᷣm ꝓ fe.nũqd vʒ pactũ ·er
ut. ff. man. ſi vero. G inde pap̃ᷣ.nã er pr̃᷑ vide aprobaſ⸗ vidꝛ ꝙ ſic. ut·ff. de 5.· ẽp.l· ul. lz p̃dcã rõ videat refragari.
ſe mr imomũ fij ſin. eũ ipſũ ↄtrabẽteʒ nõ ꝓhibuerit ſei k ¶ Ancũq; iſt qñcũq; ſie intelligo.i.n ereditoꝛ alio iur
enſ. ut. C. de nup · ſiut. ẽ dicitur de otractu filij. ut. ff. a d uelit ſe tuẽ pi pſcp·xxx· an. allegãto.qð qte facẽ pt hm
maẽc· ſi filius.S ʒu m gr̃ nauis viðꝛ illũ naui ſoſuiſſe quẽ Sdã maxie p? mtuerſaʒ poſſeſſiõʒ ut no·i. C. de pig ac.
miſterio fungivoluit · nec ↄotradieit · ut · ff. de exerci ·l. i. A VſInec creditoꝛes: uel eẽ ius dñij nnp etrauẽit 1pꝰbiẽmů lol

.

uere voluerit debitoꝛ tũc nõ co gitur ſolucõʒ ĩcipe credi
toꝛ · ut. C. de iut. do⸗impe. l. ul · ĩ medio · l.Sʒ ſi recexit p ecu
mã pignꝰreddẽ cogit᷑: ut · C. de iut.do · m. l.· n· 3 alio
oblae 5 verũ ẽ cũ ↄuẽcõ inter do et⸗ qn kiimt
neoſ. vj pa ctũ · ut ĩ lõ ·de debi.v guar.ſi qs fideiuſſoꝛẽ·
qͥs muel.oↄſentiẽte· intelligo iſtud ſᷣm · p· cũ de fu⸗
ansa ſucceſſiõe tractat᷑ quõ bonoſmoꝛes tle pacti

—

qn ſi mt

☛ In o ¹ tat . ichiſem C· de acqͥ. poſ.l.i.nãꝛ dñs
ðð omevbu . et ex de telta et ul· vo · c relatũ · ⸗Pia ꝓbatio⸗ . fſ ſciat puũ ſuũ militarẽvel nc digßtars hre a m 2n5
b ¶ Sel alioſ. eecce qð gpe nõuimus ino⸗ nũ emergẽte G⸗ reuocʒ vidi oſentiẽ vin genus efficit ut · C.qͥ miłnõ poſ.
6 unre. Auid ꝙ& ſi nec inrat nec ſe inrare velle recuſat l· pnł erul. Idẽ ſi nõ ↄtradixit puũ oꝛdinari clericũ eũ ſa
ð SGFñn .· intelligo ꝙ i⸗ H ebat · ut in aut. de
— ye. 212 dex deb eat ſtatuere ſanc · ep · Eſi ßuus,
r. tps inm an iurer . Ergo hec patiẽtia
— Fanlevs kaiſ ſuũ ab aliquo vel pr̃e eius pr̃em ſuũ inueſtituʒ fuiſſe. ſns vemdietor en
lectio · ih antecᷓ iu de feudo inueſtitũ fuiſſe cõ Hec aũt ita ſũt tenẽda.ci.· pit· By mtellig
kkeet in die traſacto tenderit · ñ hoe ꝑ duos pa p unũ anmuz ſabte dño et ſicut expoſituʒ ?.s.
Vo ſell: pe , , Poſtadiene “l res de domo p̃uisdñi pPro n60 ↄtradicete in poſſeſſio qui · mo. fe · amit · Ec:
vr N dP„ rebns-areir vel-1. bauerit qð intẽdit.vl ali⸗ re feudi pmãleri ae de
. cũ res · et. C. oma de vau i⸗ mtech “ alt ne feudi ꝓpmã lerit.alioqn bKica De feu⸗
leg. ſi duobo. Eß ſ os duol idoneos teſtel. tüc iuſta ignoꝛãtia vel pin te⸗ w dato ĩvicẽ.l. cõ⸗
quie er ffiw aro⸗ in electõne dm̃ eſt vtruw poꝛis negligẽtia cum iniq́ nmſſoꝛie ĩprobãto.
. CaAbius ung. lit iurare cũ·xñ· ſaeralibuſ poſſeſſomis periurio qñq; Kag eodr
mierri netoe non illũ qin Kuckn qrit vel pa dñno poſſeſſo dãanũ affert. Wpſſe ꝙ non
pꝓbãteve ſi ꝓ tre eius ſi de Hoc gratur de —. „ t fe-acꝗ. ᷣm pac⸗
abſolumarfeus ipſo feudo inuelteii nõ ſuiſ e feudo pato ĩ meẽ le⸗ rlan anfone
et ſi nichil pᷣſtitéit X . Is& omiſſoꝛie re 4¾ g. rꝗ.
obeinere dlvt ſeliunroaluerit ae⸗ gis alee n
eden.qui accuſare. toꝛ muret cu·xn/ſacralibus Iꝗqs obligauit a⸗ phibita lex omil
A haritee din ſewl pr̃em ſun inueſtitũ ſu liquã rem pigno⸗ S ſea et topaci
ar pdet Fe aioms cectt. iſſe. Qð ſi iurare noluerit ri ex eo pacto ut ſi ſtatuto . Sz Aorin oe ta⸗
dernee d rebel Em enĩ moꝛẽ mediolanè⸗ ſet eſß ereditoꝛis· et eaz p br vmit p: w ard⸗
de iurint. noͤ erit· ¶· fi ſc ſacia ſut pᷣſtãda tã feudo at · pt debitoꝛ qua⸗ wgasßeſt eria
dato cr. li ei ſ.c. a filijs ackoꝛiſwl rei qᷓ ab woeuq; pocumaz ſoluendo. poſtea n ke e ſol⸗
ere men ipfſis pncipalib pſomns. † pacto nõ obſtãte pignuſ uis machterate hius
eA EniNs e mer Si aü aliqs hſit in poſ- ecupare.feudũ em nõ ſſᷣ minuſiie. qd iuris
4A ⸗ Siaüt⸗ . recupare.feudũ enĩ nõ Hõ
T%T te. qm piona pfris 1. 1ern — erit. nunqͥ d licituʒ ẽ
auilij pene vna es ſeſſione feudi de quo dñs pᷣtextu pecume h̊ amoꝛe et pactd Feij visrw
intelligit ut. C. de dicit eũ inueſtitũ non fuiſ⸗ bonoꝛe dñi acquirẽdũ eſt. ſ pactuʒ ſit licitũ.
mpuier⸗ aleelail ſe tüc ſme ulla ꝓbacõe te⸗ J quis inueſtuierit Im er dixoitn ve
. 1Ee [Pii 3 . Atu OU 4
Feiqͥ tuo.Etvnuʒ ſpiũ debz ſo lus iurare ſe vel aliquem de feudo ctu aohans va⸗
D e a eſt ſacr̃m teſtatoꝛiſ . , ”” 8 lere dʒ· ut.f.ð̊ pac.
õ l . ĩ tradicõibo.nã ⁊ ſi
de iureuman. quod non expediat dño

valẽ. Sʒ riuz ẽ qðᷣ ſeqtur ſtati·ſ.fe.eni nõ ſb pᷣtextu pe

5 ſniduᷣ.ut.¶ l. ul
6 Eictũ mprobatur ert ſdeo eſt inuahdu.ut.C.de pae· l. ul.
. erar mlei ſti er eo. vn nõ obſtat mulieri q̃ nullũ re⸗
greſſuʒ ad bona pr̃na ſe hĩturã pacta fuit · ut. C· de coll.
n . in.· al eniſñ de futura ſuc· nõ tractat᷑: ſ ignarus foꝛteva
in ſal de alieno feu⸗ae cepit inueſtit· vel etiãſciẽs et noĩat᷑
de euic. cauepz habuerit vel accepit.cur nõ valeat nõvi
n teo. mmirũ · qm vẽdere rẽ alienã poſſe nulla dubitatio ẽ
e a.6Ut. ff. de era⸗em.
ti yYrem lenvline
u kttllligat quo ad pæ
de⸗ „ „ „ 5 7 ,5 * „ % —„ „
ſ kannsleltiſe ſuimilitis · viri placẽtini aſ
le⸗ mece ſeft hac mueltitura nõ ali
4. ut nõ bitur etia· R — 2
de feu. defunc. 2tro . valere miñ eo vſenti ẽte cu
emerioe NW ins feuðᷣ erat. Mediolañ.
eft n ene ſoer ita. wro et cremonẽſes nichil
di deã ſüt ᷣm placẽti diſtare aſſeuerãt· an eo e“5
65 nos. S hm mecho ſentiente an ig noꝛãte dü⸗
“ lan. nõ.na q i;ß mÿ eo vinẽte nullu detrim
hbu vinẽbe eo nullũ de⸗ tu de keudo ibi dugat. hoe
le trimentũ patiatur aũt dicẽdũ ẽ de eo miite qᷣ
n Ilis oſonare videt. feudi ſueceſſoꝛes non hʒ.
Kh legibo· S· nõ tis et ẽ Widã obli
byof ar. ff. de buit: rul. p· V 40 igauerat
ren p quẽ · et. f. ð aqua qᷓdaʒ terraʒ ſuo mi⸗
e mn derec. uliti. deĩde cü ſiluus dñ poſt
iez videatur ar: 3 ½ 1—5 13 3
dn fl. de aq ev · et elli · lõgũ tpus pecumã offerẽ
in lurio. do pig nus liberarewoluiſ
Buceeſtorta k ſet filuis militis otẽd ebat
d meo 4 yſſue patrẽ ſuũ a dño ſuo deſin
nh ceſſoꝛes idẽ iur᷑ nõ 7 .
E aünuluzPinch co de pdicto pignore ſeu
D Aaie er d . di mueſticõ em accepiſſe.
nt uiſ nei deb eat Rn. PHñ viri prudetes 10
picſtudioſorndet Sõ meclio
nſce , nõoim q̊ a maioꝛi⸗ anen! es mterrogan au⸗
drus tmdita ſut rõ dauert in electõnefilnj mi⸗
n reagißt ut. litis elſe cu. xij. ſacinliboiu
g Seda obliga mre prem ſuu a dño ſuo
n⸗ uerat. ſup hoe poſt mueltitura deſuncto.
8 Fhnue durve vl ſe ꝑ inueſtitura pdictã
e ca.qᷓ: t ta 1P..⸗ .
nn leſiiglerur bfe d. terra tenuiſſe itaut ꝑ· xx⸗
ir uſu mediolanemu· x. anmnos ↄteſtacõ pigno⸗
be ¶ Lõgũ tpus bie ris a ꝑpte dñi aduſus ipſũ
, notam eſt c. ſ quifH/ velprem ſunfacka no fuiſ
bligauerit ſez ſet. Di aut ie iurare nolu⸗
uUs offerẽch nõ toll ernit ſilins deſuncti dñi ne⸗
n creditores. mer anb deunetumin
n d (lumre Pre ſfGüH/ de ꝑ feudũ mueſtitũ nõ lu⸗
ſont um. poſt iſta vba
jefn ieenie⸗ J
6A xtu hnt hoc adie· . ä
fit tũ a dnño ſuo poſt mueſtiturã deſuncto.poſteastinuatur
1 ſub ſeqnter vel ſe x inueſtiturã pᷣ di ctã ac que ſequũtur.
yon Ex (Axx. amos. h̊ notabis pᷣſcpᷣ cõʒ xxx. an. et in feudiſ
6N locũ hr̃e · vñ ſᷣ aliquis p·xxx.anut feudũ poſſederita ᷣ⸗
iſe miciũ dño exhibuerit · qᷓ uis de ea re nunq inueſtitus fu⸗
⸗ erit. tñ preſep cõ em acquiſiuit ita ꝙ ſe tueri potẽit utꝗj.
rii ſide feu.ↄtro.fu e:ſi quis p xxx· Quid ergo ſia p oſſeſſ⸗
Dla ſ . NTX. ,“ e⸗
11/

one ęeelterit iſte qui p̃ſerip coͤne ſe tueri poteſt. nũqnid

vendicarę poterit · Eñ· vtiq; adhibita diſtmetõne q fit
LC·de prelc/ xxx.an.uel.xl.hᷣ quis empcõms·ſ̊ qʒ diqᷓ.

e: videtur mirũ ꝙ filius deber inrare prem ſuũ poſt in⸗
u eſ titum moꝛtuũ finſſe ⁊ ſe q; pꝑ feudũ rem tenuiſſe ita ut
p·xxxanmos ↄteſtatio pignoꝛis facta nõ ſit · i̊ dño de⸗

feruir de homine in certo.ſ defunctũ militẽ p feu. imueſti⸗
tü non fuiſſe · Sʒ cur

7
1

iſſe. Q ſi ita inrare reeu⸗
ſet mueſtire ipᷣm debʒ mii⸗

tis filiũ deiam dicta terra

p feudum.

¶ Explieit liber primus.

di cogmtione.
AR Pertus de oꝛto
P A ſilio ſuio ſa
luteʒ. Cauſaxꝝ

re romano.alie vero legi⸗
bo lõ gobardoꝛʒ. alie aut
Em regni ↄſuetudinẽ.que
q ſint varia qᷓq; Fm diuũſo
rũ locoꝛx ã curiax moꝛes
ſmt diuſa · nec breuiter pᷣt
dici. nec hoc libello facile
pᷣt ↄpᷣhedi.uſũ tñ feuch qͥ
m nr̃is ptibo obunet put
poſſibile ẽ tibi exponẽ ne⸗

ceſſariũ duxi:n iudicõ et⸗

enĩ quo de feudiſagitur il

lud legibo nr̃is ↄtrariũ di⸗
ci ſolʒ.Legu aut romano⸗

rũ nõ vilis eſt aũ ctas.ſed

nõ adeo vim ſuã extẽ dunt
ut uſũ vinemnt aut moꝛes·

