zü triarcha ſiue⸗ uemãt᷑ mullã fi⸗ ouemãt · tunc en licentiaʒ ſi
bi iudices ep ouem ꝓ lite exi is ouemütur damus li .
Wiuſßions aus ſudehtlans. e zobligar, baleant ora ec⸗
ph — ſic tñ ut ip̃i uere qua obl epos cov ꝓpone.
the gant ſemer ipos abſoluere. leſã aut otra epos eo⸗ ſis à
icauſis ſemet ipo clena a m qbuſdã cauſis
ſpn Rbi cauñs ſe uta xenodochol Si vroa mꝗꝗ .
6. uta xe ¶ Sieroa in ꝗ bligatos
wo conomos a trophos tõmbo ſemet ipos o
1oe ſe khomos er on uS actom . m quo rñſa faciut
et noloe lui locoꝛ a vecerint in tpe in q L3
ugfl ioꝛũ venerabilin lo Eecerint in 5es ſuſcipiãt.
eſi etalioꝛũ vener mes clericos bijs conuencões ſuſcipiẽ .
alios omes 2 et ꝓ Hys c pi i elerici ꝓ eiuita⸗
di iubemus ꝓ credins ſ cui ſbia⸗ „. ſuis eccijs ꝗpter ſuã
ali mu bo apud riu epm te aut ꝓ ſuis 15.. 6ez epiad
m bo apud ꝓpriũ ep bͤna⸗ oõnem wl oꝛdinacõeʒ epia⸗
(lie om „: cõʒz ſue Zu nemwe 5 li⸗
et Neoz ſue gul Kaconemwlse d aliũ quẽ
bte cent ouemmt et raa iqð ip̃is de⸗ regiã ciutatẽe vel a .
l. n xigt qo ipis de⸗ regiã ciutatẽ wi⸗ ubemus
geihi MB cõms faecere et ex illi venerabiti ficiſcãtur i
re L tur Mmyenerabi locum ꝓ „ im poꝛtu⸗
o tes oſtenduũtur illiven di⸗ bet locun leſtiã aut im poꝛ
ſdtr ben du don ex euius oꝛ di⸗ eos nullã moleſtiã ſtmere
endu domum g. ſ r, Eeos . ſona ſuſtime
iut reqden itũ apparuerit. ſi wro jtatẽ a qualibʒ pſon. b⸗
i, nacõne debitũ aſpal ſt repe Mratd ñte bijs quibo eos
ri poſt rep ntia exñ re woſtꝙᷓ ad
Onfne uerint ſe graua n lice at ſe hỹe
i utauermt lie ſaz examiet utãt ſe hre poſ
nd put lita cauſaz exam lſicgatos putãt! re eos
tropo , it otra 74 „ *£ tur ↄuemt
ne az me lita fueit otr nciã reuertã ät habẽ
. 15 etropolta iue — unciaà ijs ꝗ ſe putãt habe
D ¶ Sivero m u pſon arũ Hmõi cãs m hijs qᷓ ſe p
— Oonarun nullo mo . 1 — alib⸗ P⸗
mſ quãq; pdcãrũ pſon⸗ egerit et s faaẽdo piudicõ de tpalibo ß
ren it ſe grauat cõibo ꝓp tezʒ
exactus putauerit ſcrip . qn autez
8 „2 . caula ꝓ it ut admomtio et
di mocvſeos illius be t. Nõ enĩ oce erſerit ut admo
tn B . ſaz determe * cauſa emen ualibz pecu⸗
cha cau memo eraturꝓg q R
M imus pᷣdictis pſoms ꝓ . execuco in publica ſiue pri⸗
an us pchict macoez er jarta cauſa ſiue publica
Na vm ſis ante exammacõ . marlia caula ſi bo ãâmo⸗
ries Dtis cnuns 2 2 Hos declia 4,. ut monac „
3 28 Pos epos declia ta cerico autn ſterio
eifnn exactõʒ debitigpo⸗ dicia. ¶ Si ua ie aut cuicũq; monaſter
hrs d alia vmre iue ,„ 2 naſtrie — nus ſmein⸗
ſe 123 — aliqᷓ „ ru.iu bem
ſen roe⸗ 3 ciaſtieas cui 1 e femma Uet 2
tẽ ex er 5 6 maxie ſemmaſa bonoꝛe admo⸗
Gen quis au ſati dita ẽ añ ra⸗ ii, peteti 3 a.
, Atio cre „ „2 ulria et cu — ſtriã à aſ⸗
ſne talis diſpenſati ẽ et debitoꝛũ ſo jcõz ſieri. nõ tñ mona S
ucen expoſicõnẽ mcozne . bſtrahi. E
H onume jiatur iubemus eius 2 aſterio a
hnne 210 iatuir iubem ſiſtriaʒ mon .) mari
em monatur iube 2⸗ ¹ 5 oꝛdqin ari qͥ ꝓ
ultn lucõn ſmili mo et rõibo et exa toꝛẽ ab hijs ——ſd
e nili Ee mtoe b Hns aüt lice
us hꝛedes ſmi Si quis ep̃uſ chee t. monachis añ
1 ctõibo ſbiacere. us ehu nſe rnalenen p ꝙ curatoꝛẽ mo⸗
lericus ex qu. Isi at nuep ſe niue ſciente qui
Aut ecler wlue⸗ FY. ſ⸗ AKere te
ee . ſtãtinopoli repiaturet. Z naſterin cauſas age lexecuto⸗
ne moiraun důſus cũ actõʒ ꝓpo ve puaricatur uidiee wle
gn rit aliqius a⸗ un ſtacõ in p⸗ hoe ß rinculo exſpoliabitur. et
ſe ſi quidẽ litis ↄte mce⸗ req er ingulo exſrol⸗ tur per
neren qind 5 feã eſt ibi li auri exigetu
lag incia ꝙ ipo negorxõ feã nã⸗ v. libraru aur exigen ata⸗
HDMZ S „2 12 1. A2 te pu
H Rvero nõdiũ mehoa⸗ agmficentiſſimũ eo liez etiaz
rfe tem opleri. ſw joſiſſmũ pfectu magiſu ꝛe videliezʒ etia
beti ta eſt apud gloꝛio 9ud eos rum re 1do et in exilii diri⸗
7 2 . c08 . . et m „
4 enaf rnefepurd cichce⸗ ſuꝑ rten ienie eßisc i
ee 16 t d e. 0 1.n t.
(. nobis ermt en⸗ *y otrariuʒ ha
. auemn etibo eu rñdere. · Neuerẽ⸗ Tris ut mihil bijs anur memoꝛa
iſſmiwro awenſaryj cuiuſcũq; ſaliquid omittatur memo:
he ilſſmiwro awenſarij eui itate ka glctog er vwrelat inclier wro
2 e eccie ꝗᷓ m regia ciimn a vltio proce
NH tegũt ãad buſſinos pfiarcha

—ä

a ¶Contin
gat. q ᷣma
pſona ãmo
mia deceſſit
itẽ ſcda · itẽ
tercia aʒ ul
die & oõës
canomcivm
us ecclene
fuerũt ãmo

b (NHcono

miſ.m cã ec⸗
clene defen⸗
dit icono⸗
mus ut hic.
nõ aũt in a⸗
hems vel
publicis ut
S· e. Caliũ.
q̃ eſt eõtra.
ſß quid ſi a⸗
gitur cõ tra
epicopum
nomine ec⸗
eclele · Rnð·
actoꝛẽ pote
rit oꝛdmaë

*

eus aucte
at ep̃i ut fa
cit tutoꝛ ut
CCfi· nã ico
nomus uel
ſmdicus ab
vmuerſitae

tib' inſtitu⸗

untur ut. ff·
q cuinſ; u⸗
mũ.no.· l.i. in
fi. et.l.itẽ · E
penul.qua⸗
liter aut cõ
tra bmõip⸗
ſonas lib ei
lus fiat ple
ne dixl · 8·
aß · às op ·
cau.mo. et
aſſil. pͤte⸗
rea.
c¶Reddẽ.-
triplu fiſco

iurẽr. Cer ij
q· q ẽ cõtra ·

vimndictam differente mponere
ad noſtra ſcentiã epᷣus reſerat.
¶ Spoꝛtula wero noĩe omem
plonã in quocũq; ecciaſtico of⸗
ſicio conſtitutã et adhuc dyaco⸗
niſſama monachũü aut aſſiſtriuʒ
aut aſſiſtriã à monachã ꝓ ommi
erimnalia pecumaria cauſa cuiul⸗
cũq; ſit quãtitatis ſiue a clerico
ſue a quolibet in miitia oſtituto
admomecõnem ſuſcipiant aut in
regia ciuitate à m ꝓuinens in ꝗ⸗
bus degũt· nec ampliis quatuoꝛ
ſiliquas dare pintumus. Sive⸗
ro ex nia iuſſione aut ad iudiceʒ
d ad beatiſſmũ patriarchã miſ⸗

ſuſexecutoꝛ ĩ alias ꝓumcias ad⸗

momecõnem offerat alicui memo
rataꝛx pſonaꝛxnon vltra vnum
ſolidũ accipiat. Svero ꝓ vna

eadeq; cã multas ex memoratis

pſonis admoneri cõtingat.vnã
n ſo lã pſo nã ꝓ oĩbo ſpoꝛtulas da
re ſancimus eps emmꝓ rebus
eccie ſue nullã exactõeʒ moleſti⸗
amq; ſuſtmeat ſpoꝛtula ſi ꝓ ta⸗
libo cauſis admoneæeatur exactoꝛ
aut curato videlicʒ actõ es cõtra
ecciam ꝓpohtas pco nomns ſuſci⸗
pientibo aut ains quiu m ea cã oꝛ⸗
dinati ſũt. Rin wero otra hoc exi⸗
gere ſpoꝛtulas pᷣſuplerit · m du⸗
plũ qð accepit exacte perſone
reddere ↄpellatur.et ſi quudẽ mi
litat cin gulũ ꝑdat. Si wro ele⸗
ricus fuerit a clero remoueatur.
¶ Preſſris auta dya combo et

ſub dyacomboq omibo ĩclero cõ

ſtitutis nõ hñtibo vxoꝛes m ſa⸗

cros canõ es infdicimus etiã noſ
ſm ſacrũ regulaꝛx Vtutẽ mulie⸗
rem aliquã in ꝓpria domo ſupin⸗

ductã habere tamẽ citra matrẽj

aut ſoꝛoꝛẽ aut ſliama alias pſo⸗
nas ꝗᷓ omem ſuſpic eʒ effugiũt.
¶ Si quis aut abſq; hac obſer
uacõne mulierẽ m ſua domo ha⸗
bet quept ei ſuſpitionẽ inferre.
et ſemel et ſecũdo a ſuo epiſcopo

aut a ſuis clericis ammonituũs ne
cum tali muli ere habitaret. eicẽ
eam de domo ſua noluerit aut ac⸗
cuſatoꝛe apparẽte ꝓ betur inhone⸗
ſte cũ muliere ↄuerſari·tunc epᷣs
euis m etciaſticos canones a
clero eũ remoueat.curie ciuitatiſ
cuuis clericus erat tradendo.
¶ Eßm wro nullã pemtus mulie⸗
fem hr̃e aut cũ ea habitaẽ pmit⸗
timus.ſñ aut ꝓ betur hoc nequaq;
cuſtodiẽs epatu ꝓiciatur · iple e⸗
mm ſe indig nũ oſtẽdit ſacdotio.
¶ Byacomſſam wro nullo modo
cũ viro exquo potelt inbonelte
vite emergẽ ſuſpitio habitaè ꝑ⸗
mittimus. SZi vero loc nõ obbaet
ſacdos ſub quo ſubiacet ammo⸗

neat eã ut oĩbo modis virũ talẽ

eiciat ſua domo. ¶ Si wro hoc
diſtuleit agẽ· ecciaſtico mĩſteio
et ꝓprijs emolumentis alienata
monaſterio tradatur. et ibi omi

tippe vite ſue degat. rebo euis ſiq⸗

dem filios habeat inter ſea illos
ſm numerũ pſonaꝝ diuidendiſ.
ut opetentẽ ipſi mulieri ꝑteʒ mo⸗
naſterium accipiens eam agat
Si autem nõ habuerit ſilios· o⸗
mms ſubſtãtia euis in monaſte⸗
rium vbi mittitur et eccleſaz in qᷓ
prius erat ſtatuta equa poꝛcõne

diuidatur. ¶ Si qus cum ſacra

mimſteria celebrantur m ſanctã
in grediens eccleſam epiſcopo
aut cleicis aut aljs mim ſtris ec⸗
cleſe mmiurie aliquid mferat.iube⸗
mus hũc verbera ſuſt mere aut e⸗
tiam m exiluim mitt. Si wro ex
boc ſacra miiſteria conturbaue⸗
rit aut celebrari prohibuerit ca⸗
pitaliter pumatur. hocipſo et in
Letannjs in quibus epiſcopi aut
clerici reperiãtur cuſtodiedo.et ſi
qiuð miuriã ſo lũ feceit beribuſ
exilioq; tradat. ¶ Siwro etiã
letamãocuſſeit capitale pielm ſu⸗
ſtiebita vĩdicare iubemꝰ nõ ſolũ

cuuiles ̊ etiam mlitares iudices.

teris · PHabẽ
tibo · i. non
debentibuſ

hbfe ut ſunt

omẽs in ſa
cris oꝛdm
bus coſti⸗
tuti ut. 8.4
mõ opoꝛ.
epi · C. neq;
autẽ · et. g·
de mipt. E.
ß et ſi quis.

e du⸗

—

ctã.ut occa
ſio delinqñ
dinõ p̈be⸗
atur ut m⸗
ſti · vi bo.
rap · Eß ne
d ü. et ſacit
C·e·l· eum

. Diaco. “

mſſam· p⸗

mittimus

hec eadem

op· epiſ · E

quata.
vVeO

c pſona

rũ · quod le
ges virilẽ
appellãt ut
C. de cadu
toll. Eſi au
te legata⸗
lega. pᷣſtã·
.l. viriliſ. in

ſd ẽ regat.

alten
odin

öete.

ltft
tle.
pa
etſict⸗
Lelaun

ſ
o

a (Si qnis cun aut ſacra· in exiliuin · hic aut ꝓ et accipi⸗
tur ut in nouelli e· ti · et. C. de vbo · ſig m. cum quidã.al.alij
habent in litera · et · tunc eſt plana · et fa cit ad hunc. EC.
e.lſi q̊s m hoc·et. C. de hjs qᷓ ad eccias cõ.l.denũciamꝰ.
b Etiam quas · id eſt aliꝗs hono. cruces interdicimus.

—

non alibi repomac ann
gre. uel ſubaudi poꝛtant et erit plana et dic cum quibuf
ſcilicet crucibus in
grediuntur ſacer⸗
dotes· ⸗
Ommbus autem laicis

interdicimus letamas fa⸗
cere ſiue ſanctiſſmms epiſ
copis et qui ſub eis ſunt
reuerentiſſinns elericis · q
liter enĩ ẽ letama in qua
ſaterdotes nõ inuemüt et
ſolemnes faciunt oꝛatio⸗
nes ſed etiam quas ſacer⸗
dotes honoꝛandas eruceſ
cum quibus et letanijs m⸗
gredunmtur non alibi mſñ
m venrabilibus locis re⸗
pom.et ſi quando opus
vocauerit ad letamas ce⸗
lebrandas tunc ſolumip⸗
ſas ſanctas cruces acci⸗
pere eos qiu conſuete ea)
poꝛtare ſolent et eum epiſ⸗
copo et clericis letamas
celebrari hec cuſtodienti⸗

bus ſanctiſſmis locorum

epiſcopis et eoꝛũ clericis

et ꝑ loca udicibus. ¶ Si

quis autem m boc capitu⸗
lo preſentis noſtre legis
virtutem aut tranſcende
rit aut nõ vendicauerit p⸗
dictas penas patiatur mo
naſterioꝛum et reuerentiſ⸗
ſimoum monachoꝛum diſ
poſiconem. ¶ Jubemus i⸗

gitur abbatem aut archi⸗

mandatritam in vnoquo⸗
q; monaſterio oꝛdĩari nõ
omnino ſecundum gradũ
monachoꝛuz. (Dedom

neſ monachi melioꝛis opi

e¶ Kepom. ut in
ſacriſtia· L
d¶ ubemus·quia fecit modo ꝓxime mentionẽ de mo⸗
nachis igitur de hijs incipit et ꝓſeq;tur uſq; in fi. oſtõiſ.
e ¶ ð ed et omnes.huic· Gcõ coꝛdat · S.de defen · ciui · Ede⸗

cum quibus ſcilicʒ letanijs ſacri m-⸗

tum tempus expiatur hu⸗

creto·et· C. de of.ma g. of.l.i.et de of·p· ur. l. fi.
Elegerũt.ſic monachi hodie eligũt ut hic· olim ep̃uſ
ſed coꝛrigitur hoc ut.s.de mo: oꝛdinacõnem.
g (Oꝛdmare id eſt oſecrare et ↄfirmare ut in nouell.
rchiatris. genera ſunt locoꝛum religioſoꝛx.

„

jquis autem. ſcema: id eſt oꝛdmem monachalem

etiam in continenti⸗
k ¶ Preſul. id eſt ab
bas. et concoꝛdat

Huic⸗ Es· de mona.

moms exiſtentes eligant
ꝓpoſitis ſanctis euange⸗
ins dicentes q; neq; ꝗꝓpter
amiciti am aut aliã quam⸗
libet gratiam. ſed ſerentes
eum et ſide rectum et vita
caſtum et gubernacõne di⸗
gnum et qui poſſit mona⸗
choꝛum diſciplmam et om⸗
nem monaſtern ſtatiz vti⸗
liter cuſtodire eum elege⸗
rint et ſanctiſſmmum epiſco
pum ſub quo monaſteriuʒz
conſtitutum eſt eum quiita

electus eſt ommbus mo⸗

dis abbatem oꝛdmare.

¶WMec autem omma que

anobis diſpoſita ſüt ꝓpter

oꝛdmacõnemabbatumva
lere pᷣcipimus et in wnera

bilibus dombo à femma⸗

rum monaſterns et archi⸗

mandrijs et aſſiſtrijs et ar
chiatris. ¶ Si quis auteʒ
ad monaſticam vitam vem
re voluerit iubemus ſi qiu⸗
dem natus elt qua nulle
ſoꝛtune ſbiacet abbas mo⸗
naſtern et ſi pſpexerit ſce⸗
ma ei pᷣbeat · lvero non co⸗
gnoſcitur aut cuilibet foꝛ⸗
tune ſubiacet intertres an⸗
nos accipe eum ſcema mo
naſticum et mtra memoꝛa⸗

ius ſcilic; bomims conuer⸗
ſationem monaſtern pſul

et ſi intra triẽmũ emerſerit

CEſancimus · et · Cĩ⸗
⸗ ter · et · Cſi vero.
¶ Nuhurandum · ſimile inram entum preſtat dñs quãdo
ſeruum ad eccleſas confugientem recupꝑat ut · C· de hjs
qui ad ecle. con · preſenti · in fi ·

a (Primũ Lẽ p̃ſtẽ d a dño & &. ⸗non debz in rebo eũů

bᷣæ Si autẽ intra. reddantur.nam⸗ aliena iactura lucrari
ut · ff. de cõdic·l.nã hoc natumaet ſie no· ꝙ tenet pncipale
nõ tñ acceſſoꝛi. cẽ ¶ fFoꝛtune · i. dño ſuo. ut · a. e. ñ uuſ·
dſn ommb aũt ſepatim.i:nõ ſimul ſed quilibʒ in ſua
ſtatura ſiue cubili vna domo tamenut hic et· s.· de mona.
Ccogitanduũ. d ¶ Teſtimomũ ſume hiic ar: q; monas⸗

ehus poſſit eſſe te
ſtis et die ut dixi · 3
de monach. Eco gi⸗
tandum.
¶ Hec omma ſer
uan tibo· ſcz abba⸗
tibus.

Pn dixnnus.

3Feminas nota

defertur mulieri
Itẽ no.ꝙ hoc colle
giũ reprobatur lezʒ
alia cã religionmis
factavaleant ut · ff·
decoll · illi · l. ij. Eh et ·

aliquus dicens aut ſeruuʒ
aut colonuʒ aut inſcripti⸗
cium hune ſuũ eſſe. aut e⸗
tiam tanquam fugientem
ſuam ag ricultina à quaſi

aliquid rapiẽtem. aut p⸗

pter aliquam culpã imn mo

naſterium in greſſuʒz. eum

proprio hũc dño reſtitui
cum rebus quas probat
in monaſterium introdu⸗
xiſſe· iuſiurandũ primum
quia michil patiatur a ſuo

domino percipiẽte. ¶ Si

autem intra trienmu nul⸗

lus conuenerit aliquã me
moꝛataꝝ perſonaruzʒ ab⸗

bas monaſterij poſt traſ⸗

curſi onẽ triennalis tempo

ris ſi talem virum dignũ
iudicauerit tunc det ei ſce⸗
ma.et nullus ei poſtea ſit
moleſtus pꝛo foꝛtuna do⸗
nee tamen in monaſterio

deget. Res auteʒ quas in

monaſterium introduxiſ
ſe videtur illeſe domĩo red

dantur. Si qius autez

memoꝛatarum perſonaꝝ
reliquerit monaſterium
et ad ſecul arem wmat vi⸗

tam aut in cuit atibuſ aut
in agris crcuiẽs proprie
foꝛtune naakaeur: d no⸗
a

mnibo autez monaſternjs
que cenobia dicũtur iube⸗

mus ſecũdũ monachicos

ð
—

h¶¶ Sivero qui.ĩmp onatno.e laicũ pñt ehgere iſle ſe

nnne ſicut ep̃m ut.S.e.ti ·pma coluna.

b¶ Sed et hoe· duo dicit hic. Ep̃ mũ ſi dedi mulieri.x. p
totevelviro alicui ꝓ dona ᷑. ꝓpter nuptias.vel nulla ꝗd
ſecta tali eauſa dedi. dieo ſub hac coditione ſi cotrabẽt
matrimomũ.vel ſ haberet liberos ꝙ tüc demum hfet
Hᷣͥ eaſu ſi monaſterin intret · vel clericus ſeculo renũciat
impleta ẽ ↄdicõ vñ

eanones in vno habitacu⸗
lo omnes ſep aratim doꝛmi⸗
re.ut mutuuz alterutris te⸗
ſtimomum caſte conuerſa⸗
cõms prebeant ipi.miſi qui⸗
dam ex eis aut propter lõ⸗
geuam in monaſterio con⸗
uerſacõnem qiuete volẽteſ
viuere et ſenectutis atq;
coꝛpoꝛee in firmitatis cau⸗
ſa in remotis cellulis mtra
monaſterium conſtituti de⸗
gant. Et hoc aũt cum con⸗
ſcientiaa woluntate abba⸗
tis fieri. ¶ Hec omma in
monaſterijs et archiatris
et aſſiterns feminaꝝ ſer⸗
uantibus in nullo loco no⸗
ſtre reipublice eſſe mona⸗
ſteria aliter permittimus.
¶ Woi autem monaſter⸗

————

um muemtur ommbo mo⸗

dis iubemus viros a femi⸗
ms ſeparari. et ſemmas
qindem in quo ſunt mona⸗
ſterio remanere· viros au⸗
teʒ aluud monaſteriuʒ ſibi⸗
met facere. ¶ Si wro plu⸗
ra ſmt monaſteria. ut ib.
non ſit neceſſe noua mona⸗
ſteria ediſicare · locoꝛum
ſanctiſſmmus epiſcopus
mõchos cũ monachis a fe⸗
minas cũ feminis ſepare a
in aljs mõſternjsogrega⸗
reꝓcuret. Quecuq; auteʒ

babent omuma inter eos

pinde hẽtur ac ſi fi
lios hjet · uel matri
momũ cõtraxiſſet.
et tũc hĩ̃et ac ſi nul
la fuiſſet apoſita

Sòitio ſed pure
fuiſſet relictũ et hoe

dicit lſa mualidas

eſſe cõ ditiones. nã
hec duo ſüt paria
obliga cõnẽ eſſe pu
rã et cõdicõnalem
dũmodo cõdicõ iã
extiterit ut · ff. de co

dic. inde · · ſufficit·

. W

nſtn Secũdũ eſt hoc ſi pure dedi uel reliqui tibi cauſa dotis uel vel matrimomũnãq; hie videtur contraxiſſe et liberoſ
leie. donat ꝓpter nupt ſ̊ et ſliberos nõ haberes vel mr̃imo habuiſſe ſi mon aſteriũ intret · et fac ad hocff. ad tercul.
lrt miũ nõ ot raberes rog aui ut reſtituas alnj certe ſi ecciam l·ij. libexi. ponũtur ergo hicverba conditiombo ad⸗
ine mtres videris liberos habere· et ideo fideicõ miſſarius ectis quibuſcunq; ꝓ ſmgulari id eſt conditione quacũ⸗
nd mlexſpectat ac ſi nõ eſſet aliquid aꝓpoſitũ de reſtituẽdo. q; ex bijs q ſuperius enumente ſunt.
* mſi fideicommiſſum ſit relictuʒ ad cauſam pieta tis · quo . C lerici.etiam ſeculares:alias fruſtra diceret ſtatiʒ q
“ aaſu etiã expectat nõ hab etur monaſteriũ ꝓ filio. Iteʒ eas res reſeruare ad pias cniſas · cum ſi de mõ chis
rt no · er oe · C ec⸗ tantum loqueretur
cleña filij loco Ha⸗ ipſo mgreſſu ſe et
i betur.quod valet S . , . ua dedicãt deo. nec
jn admulta.ct ideeo q⸗ ſecundũ competẽs eis ius reſtitution es eis feccit ad⸗ vienus es admi⸗
peſt dan iree diuidere . feminis aut quẽ⸗ iectis condicõmbus qui⸗ nn mgnſl,
caſbus ſi liberos eunq; ipſe elegerint ſeup buſcũq; ex hijs que ſupe⸗ lud.ſitñ de mõ chil
vel matryunannn ſbiterum ſeu dyaconũ ad rius enumerate ſunt ſanci⸗ Ve is tantu mwli⸗
babes non alias. faciend mus plſone talibus condi gere vices hic mo
Alij vbiq; dicũt P nieſ. en eis reſponſim mu ſt un c ſ. . naſteria ingredi · ſ.
filio baberi quia mi aut ſlanckam eis mumo tiombus ſubiecte hiue mai⸗ ut ouerſ vel clerici
inuemat ſe non in⸗ nem poꝛtandam ſanctiſſi⸗ culi ſiue femine ſi m mona⸗ faant ſc; monachi ·
ſtitutuz rumpit ut mus epiſcopus ſub quo ſteria in grediãtur aut cle⸗ arinun dere
. . . . . c36
ee. Px ſunt deputet quem rectek rici aut dyaconiſſe aut aſſi beatdefrs man
dei et bone vite eſſe ogno ſtrie fiant tales condicõ⸗ ſtracõem ruſũ rer
uerit. ¶ Sivro q ab eis nes mualidas et pro non nõ tñ eſt de int. nec
T. . ſerivtis eſſle ſo⸗ abbalſ tenetur ei di
electus eſt non ſit pᷣſbiter criptis eſſe hoc autem ſo⸗ nmrereſinonwnte⸗
aut diaconus dignum ta lacio et clerici et dyacomſ⸗ Item pro hoc quia
men eum hmõi mimſterio ſe eccleſiarum fruantur ſi bie tractat tãtũ de
epiſcopus iudicauerit oꝛ vſq; ad ſuam vitam in hijſ en Alernr deen.
din acõnẽ ei imponat qua pſeueraue rmt et res ſub ta nõ hominũ hoc fin⸗
dig nus e videbitur. et re li conditione donatas aut gitur. ſi aut eſſß ſecu
ſponſis ſicut dictũ eſt mo relictas ad pia opera vel an erie paſß
naſterij diſtribuat ita ta expendant wl relmquant neng n. Ebfbron et
mẽ ut neq; ſic electus ad In pſoms emm que in mo⸗
reſponſa feminarum in mo naſterium vwel aſſiſterium
naſteio maneat. ¶ Sʒzʒ et ingrediuntur et relin quãt
loc pſenti addimus ſan⸗ huiuſmodi caſtam conuer
ctõm ſi ſoꝛte qius ſub con ſationem monaſterio aut
ditione nuptiarũ aut libe⸗ aſſiſterio vbi a prinepio
roꝛum aut dotis cauſa aut ingreduintur res ſub tali
ſponſalicie largit atis ſiue conditione donatas aut re
(Liberoꝛuz ſuh ante nuptias donatiomis lictas cum alia eoꝛum ſub⸗
bns duobo pom⸗ don au erit ſeu reliqrit ſui ſtantia cõpetere volumus
en inet o⸗ 5 liberis ſeu alie cuicũq; per Si tamẽ in redempecõneʒ
i ace wrarcateſaz da⸗ ſone hereditatem ſiue le⸗ captiuoꝛum aut egentium
i Ddipomtnon cõ di⸗ gatum aut ab initio pure almenta ſub pᷣdictis odi: Pro nõ ſeptis:
t nonem gulh Eñ relin quẽs eis oneret eos cõm bus ſubſtitutio aut re⸗ primo cau eſt mua
it dngatputant. ſubſtitucõne et reſtitucõe ſtitucõ fiat ex nullo memo uda conditio. ſoen⸗
emas ſeruum. ſeñ. ſub vna pᷣdictarũ ↄdicõ⸗ ratoꝛum mões excludi P⸗=⸗ taeſmttn ſun ta⸗
e nonkario vnn ur num. Jubemus ſi ab initio mittimuſ. Di qᷓ mulier à dicõne facienda: et
n iet⸗lſe oa 5 en pure reliquelt vel donaue vir monachicã eleg eit vi⸗ ſie per oſeañs ip̃a
eeg inirg ze ke conditio.
de bjs dixit qn ta⸗ rit ſubſtitucõnes wro vel tãan intraueit ĩ monaſterii 2 eitigeus. hi
lia cõuemüũt matri⸗ concoꝛ. sde mon
momts de quubus CEſi quis autem:et
ie dicit · ac. CEſi vero relimqñſ.

b ( Quibuſcun q. ſc loquitur ac ſ plures poſuiſſet. Sed
au q;.l Se
certe nonpoſuit niſi duas ſcez ſ makrinoma vel lib ec
baberet · rogauit ergo hic reſtituere ſi lib eros nõ br̃et.

f ¶ Si qua mulier. monaſteriũ. Quid ſñi c oꝛandi.ſend.
nõ habʒ locũ qð hic dicit miſ qñ renũciauit ſeculo. vnde
nõ facio vim mtret ut monachus vel ouerſus dumodo

renunciet ſeculo ut.s. de mona. Elt m aut m chil. Itẽ quid
ſi capellã intret· Reñ· nõ habet locũ qð hic dicit nec hple
boem. q; tales pñt ꝓpria retin ere ut· s · e. Gpreſbiteros.
Itẽ quid ſi de reba mehil dixit· ſeñ. tacite ſequũtur· ut · 8.
de mona. Eillud. Itẽ ſi non habet liberos:habet tñ pa⸗
rentes quid tunc.ſeñ.pyidẽ:ar.S· e. Eßſbiteros · er · · ut
nul. indi: Cadulterã non tamẽ diſtribuit filius inter eos

bßm eü. tu die ꝙ nil
hñ̃t parẽtes quia
monaſteriũ ẽ ꝓ fi⸗

liout · S. ꝓx · er⸗

go ſupi oꝛ es exclu⸗
dutur.nec obſtat.
JS· e· C p ſbros · qꝛ
ibi ni ſecularibo di⸗
cit· Itẽ nec illa.s. ut
nul:indi:q i bi m
uita int rauit h ſpõ
te. vel coꝛrigitur ꝑ
a ¶ Si vero talis.
deput auerit · ſcz nõ

.

b¶ Proprios.que
ritur an hec diſpo⸗
ſitio lit teſtamentũ
qð ꝓd eſt querẽ ſi
de actione vel nuo
nõ. q; et arbiter et
index diuidit non
tñ teſtatur.q; nõ ẽ
dñs qnui ſie diſtri⸗
buit ut · f..de uit · co.
.l.cõ ſtituuntur.ſi
poſt teſtamentũ ⸗
led a;:non curat de
nomine du teneat

de quo agitur ut · C.

de cõ ſti pecu.l. n. E.

fi. et ſic qcquid vis

ut ſit eẽ tetamentũ
ſ certe non dñs te⸗
ſtatur ᷣm eũ. ut. C.
de ſecũ · nup · kemi⸗
ne. in fi · et mſti · de
pup̃ᷣ·ſubſti· ¶non
ſolu. et potuit hec
lex etiã ſeruo eõce⸗
dere iuns fa ciẽdi te⸗
ſtamentũ nec ob⸗

₰

Riijs nõ extantibo mona⸗
ſterio ĩ quo ingreditur e⸗
tiam res eius oompetere

mbemus. ¶ Siwro per⸗

ſona talis filios habeat a

non antequã intret in mo

naſterium de ſins rebo fe⸗
cerit diſon cõnema legi⸗
timam partem filjs depu⸗
tauerit · otiã ſie liceat poſt⸗
quam in greditur in mo⸗
naſterium ſuam facultatẽ
in ꝓprios ſilios diuidere.
ita tamen ut nulli filioꝛuzʒ

ſuoꝛũ imminuat legitimaʒ

ſuam partem · quam vero
non dedit filijs partẽ mo⸗
naſterio competat. Siw⸗
ro omem ſubſtantiã inter
ſilios diuidẽ voluerit ꝓp⸗
pria ſua perſona hilijs cõ⸗
numerata vnam ſibi par⸗
tem modis ommbus re⸗

tin eat que debeat iuri mo⸗

naſtern competere. Sixe
ro in monaſteriũ degens

moꝛlatur antequã inter ſi

lios ſuos proprias diſtri
buat res· legitimam ꝑtem
ſin percipient. reliqua ve⸗
ro ſubſtantie pars: mona
ſterio competat. ¶ Spoõ⸗
ſalibo quoq; ſecun dũ le⸗
ges factis inter aliquos
ſniue ſponſus in monaſteri

um ing rediatur recipiat

que pro ſpõſalbus arra⸗
rum nomine data ſunt. R⸗

ſtat Huie ſentẽtie ſi dieimus iure teſtamẽti valerè quod
dicitur · S de mona.Gillud.ꝙ illa x hanc coꝛrigitur hoc
caſu ſiv elles tenere op· p.dicas qꝙ:l illa·feminenon ob⸗

ſNat. & ibi mater dña elt licet habeat neceſſe ſilios in⸗

ſtituere. Itẽ nec illa de ꝓupillari ſubſtituco e ·q ibi ẽ ſpe⸗

ciale qnia filius nbi nõ poterat teſtari ut ·. e.ti · Ci . ſed ßm

noſtru aʒ· qua actione agetur cõtra monaſteriũ qd foꝛ⸗
te omes res tenet.ſeñ.cõdictõe ex hac·l.ut.ff.de ↄ di.ex.

le.l.i.ſed qiid ſi filios nõ habeat et fecit teſtamẽtũ inſti⸗

tuendo extraneos certam ptẽ aſſign

2

ue ſponſa monaſticam vi⸗
tam elegerit illa ſolimo⸗
do red dat que ſimſliter
armarum nomme accepit.
pena vtriq; ptio cedenda.
¶ Sivero conſtante ad⸗
buc matrimomo vir ſo luy
aut vxoꝛ ſola mtraueit in
monaſteriuʒ ſoluatur ma⸗
trimomũ eitra repuduim.
Poſtquam tamen ꝑſona
pergens ad monaſteriũ

ſcema perceperit et ſiqiuudð

vir elegerit monachicaʒ
vitam reſtituat mulieri p⸗
us dotem etiam ſi quid ali⸗
ud ab ea perceperit cet ſu⸗
per hoe ex nuptiali dona⸗

tione tantam partẽ quan⸗

ta ex moꝛte viri compe⸗
tebat mulieri ſecundu pa⸗
ctum dotalibus mſtrumẽ⸗
tis inſertũ. ¶ Siwro mu⸗

ler fuerit in monaſteruiʒ
ingreſſa · ſmili modo reti⸗
neat vir antenuptialẽ do⸗
nationem et caſum dotis
ex moꝛte mulieris placi⸗
tum. dotis vero reliquum

mulieri reſtitui pcipmus ·

et ſi qiud aluid ex rebus
mulieris apud eum inue⸗
matur. Ambobus autem
monachicã vitam eligen⸗
tibus . iubemus vacanti⸗
bus dotalibus placitis iu⸗
re virũ retinere donacõeʒ
antenuptialẽ · et mulierez

ãdo eccleſie anquã

intret · nunqͥd eccia
totü habebit vide
tur ꝙ ſic ex hac.l.
ſed cõtra eſt.nã ci

eccta ꝓ filio habea

ſciturus filius inſti

tutus non rup eret
ut · f.. de li. et poſtu.
filius· Cfi. nec ec

clſeha.ſed ſi mi ec⸗
cloeſie dediſſi totũ rũ

peret ad inſtar po
ſtumi ꝗᷓ rũpit ſi ſe
pteritũ imuemat ut

C.de bo · poſ c. ta ·
l.i. Itẽ oppomit᷑ q;
videtur ꝙ totũ de⸗

beat filjs drmittẽ

pᷣter quaternas vn
ciaſut · S· ut · nul . in.
¶q; veroqi ẽ co

tra. ſed ibi muitam

trauit hie ſponte ·

e ¶ Perſona · ſezut

tantuʒ ſibi retineat

ꝙᷓtũ hʒ nece daẽ vnicuiq; filioꝛũ ſᷣm lo·aln hie · i· retineat

ſibi tm q'tũ alicui filioꝛedat cui plus det · tu potes dicẽ ꝙ

virilem ptẽ ſibi aſſunnt ut· S. e. Ediacomſſa vero nullo⸗

R

bii Sed an filij poſſunt eõpellete patremviuentẽ ut diſtri⸗ tur uts.de monach̊.in pnᷣ.ſed in nouielł cõtra. dicitiii en?

i byuat. videtur ꝙ nõ ar ꝗᷓ. ꝓx. Hñet. .. ut li ·ma.er ame· G ſbi ꝙ purgatur mgratitudo p ingreſſum.ſed nũquid ce⸗
ſii⸗ α vẽo ex cõ ſenſu. et · C. de dona. inter vi. et ux.lres · puto teris agnatis uel ↄ gnatis poterit ſuccedere.videtur qyÿ
e tamẽ ut ſtatim ſubuemiatur filijs quãtũ ad alimenta nõ n0 & dicit quedàâ aut'e οut dinaria.i- quõ o. mo. in. 16.
hiine ut ptẽ habeãt mñ eo naturaliter. moꝛtuo.vel ſivelis di⸗ ꝙ monachi nõ habẽt cog nationẽ in terra ſed illud intel
ſn cere ꝙg petatur ſtatim poſt in greſſum h ec poꝛ cõ· eſt ar. ligitur quãtũ ad hoc ut non accedat ex ad loquẽdu co⸗
itn ꝙ dicitur ꝙ ingreſſus ꝓ moꝛtuo reputatur ut · C· de eß · et gnate uelconſanguinee ſue q; tali coloꝛe poſſet illicita
tn cle.l. deo nobis · im fi· agere ut . C. e. l. deo
rbe ii Neñ. ct. ut nul. nno bis. vnde dicas
ſtie⸗ iudi. Efi vero pᷣdi⸗ — „ Mẽq ⸗⸗ ꝙ pᷣt ſuccedè et ab
ſotig ctũ tpus· propriam acciꝑere dotẽ. re autem ſanctiſſimos lo⸗ bas ꝑ eum.
tiite a (Connumerata. er quicgneicd aliud vſro de iſ. ene m (Si monachul.
ſrin fa te colla. bo. . qucqind almd vino de⸗ coꝛum epicopos · ut neq; competé hoeicem
.j. Cpoꝛtiones. diſſe probet᷑ ut vnuſquiſ⸗ monachi neq; monache bab es.· s. de mona.
ſen b ¶ Sponſus· per q; citra dãnuʒ ſuis fruatuxr circueant ciintates . ſed ſi Eſiquis aũt· et. Eſi
fne venba de fi kurocui rrebus . miſi foꝛte ſponſus quidem neceſſariũ reſpon⸗ zc ereln goſten
einn e ¶ Data · ut mi a⸗ ſponſe aut ſponſa ſponſo. ſum ha buerint per propri⸗ queſitis. ſen. ſecus
i mitat. ,B aut maritus vxoꝛi aut ux os reſponſarios hoc agãt. utꝗe. ſi mona⸗
*„ d (erdoncla i. oꝛ marito dare aliqiud à m ſuis manentes monaſte⸗ chus.
nn .Gl Rm on. concedere wlueit.quan⸗ rijs. (Di monachus re⸗
e¶ Sivẽo ↄſtante. do neq; ex pactis nuptia liquerit monaſteriumaad
eg olm neceſ libus viro aut mulieri lu⸗ ſecularem vitam mgraue⸗
argi ſecnantorch crari aliquid conceditur. rit.hũc mlitia et honoꝛe ſi
ſionem. Elullam wro licẽnaz quem hatet prius ſpolia⸗
damus aut parentibus ſi tum ab epiſcopo locoꝛum
— lios aut fiins parentes ſe et prouncie mndice in mo⸗
rularem vitam ſeckantes naſterio mitti et res quas
ectt relmquentes wlut in⸗ vſtea habuiſſe probatiſ
„ gratos a ſua excludere he fuerit monaſtenio in quo
reditate monaſteriũ aut mittitur competere: Sive⸗
monachicam vitam ſubſe ro rurſus reliqu erit mona⸗
cutos. (Interdicimus ſteriũ· tune eum iudex pro⸗
f¶Scema i. eucul⸗ autem parentibus filios uncie in qua muentus fue⸗
lã ut dicüt ſiue foꝛ ſuos monachicam vitam rit teneata ſubdito ſibi of⸗
mã ſm alios ß in eligentes ex vnerabiliby/ ficio cõmonere.¶ Siquſ
topica areſtotilis nonaſterns . ſolnici⸗
exponitur ꝓ oꝛna monaſterns abſtrahere. autem rapuerit aut ſollici⸗
tu verboꝛum ſen⸗ 6 monachus reli que tauerit aut coꝛrupꝑerit aſſi⸗
tentiarumq;· ſier. rit ſuum monaſterium et ſtriam aut dyacomſſam à
g Si vẽo mulier⸗ in almd aH. ſtriam aut anꝗ auq⸗
Placiti figiturve alud mg rediat:quaſ⸗ moval riam aut aſiã quã 2 Pronidè auts.
re moꝛtuus ut hic cuq; fes æmpoꝛe quo mo libet minam venerabilez rñſu.id ẽ neceſita⸗
4 0. . naſteriu de reliquerit Ha⸗ Pabitum habentem hꝛ uſ tem ut alicui reſpõ
et nic t mvalet ficto . . r. val, „ bveant in aliqua cãa.
quãtũ veritas ut·C. re videtur i no mona res ox talis ſeeleris eius . ¶Agat. ſed quã
de hijs q̃ ve· eta · im. erio m quo ab imitio in⸗ participio uibe mus vne⸗ cãm PHnt cũ mehil
“ rae. aſt. greſſus eſt eas compete⸗ rabili loc in quo femna hẽant. ſe· erotra⸗
Hecirli.et. ri i. xn. re iubemu oude⸗ talis habitat et per lo ctibo pᷣcecneib⸗.
de: Itẽ fac·s. ut li.ma· s. ¶ Proꝛude⸗ “ babitarer wert quibo ue iinel a
en Ai a: q; vèo lex. bates cquen antur
. pucrctore lʒ ꝑ alioò rñ deãt ut
n poꝛe ſepatiomns. :.3 Apud quos o
80 2 2„ ☚ , „ . * . .₰* . 8 2
, i Null vero. ſiliog. nunquid hoe eaſu hocvoto obliga Qu.di.mo. ꝓpterea.et fac̃.s.de mo. Eſ vẽᷣo Nehnques.
tur filiuſfa · videtur q; nõ ut · ff de pollicit.ſi quiſ. voto. P& di monachus.monaſterio/duo cõtraria ſunt. 8. c. C.
dis 1e tna ſpeciale hoc. uel illud in dand mtelligitur ſed neq;. et. s. e. Eſi ſeruus· primũ dicit indiſtincte curiẽ
e ꝑ ¶ Sectantes. ſcʒ pus ſed poſtea relmquẽtes ut ſubꝛcit ſecüdũ mdiſtincte dño· ſed habeas in libris illũ. Eſed
ſnn ſcʒ ſecularẽ vitam. j int nt monaſteriuz ut. C. el. fi. E. neq; curi ali.aliũ . im ſeruo mtellige. et ſie nõ cõtradicit
den Ingratos. ob h⸗ ſ etiã· ſ ſi alias ſit mg ratus non æ⸗ vel ſpẽalẽ ſoluconem da illi. E ſed neq; ut ille m iſaus
e ficitur ideo gratus licet omms macula ſcʒ peccati abole diſtinctõʒ intelligatur ut ibi dixi. q (Si quis rapuerit.

Z

a (Et participes · huic. Gc eoꝛdats. quõ opoꝛ· epi. ¶
quãta· et. C. e · l i quis no di.et· l. aptoꝛes · et · ¶ · de pto ·
vir.l.i.et.S.de rap· mu·

b
c

¶ Mabu erit. anteq; eſſet monacha ·

i vero- aſſignare. currit ergo annalis p̃ſcriptio ce⸗

clehe in hereditatis peticõne uel cõdicone ex lege ſicut

et in imli caſu ut. s. ut cũ de ap · co · Eſ quis de pdictis.
ſed regulariter cur
rit pᷣ ſcriptio · xl· an

ſanctiſſimos ep̃os et yco
nomos eoꝛum neenõ etiã
cuiuſlib et puncie iidiceſ
et eoꝛuʒ officia vendicari.
eos auteʒ qiu talia deliqᷓ⸗
runt et participes eoꝛx ſce
leris fuerint capitale peri⸗
culũ ſuſtinere · talem vero

„ e ) afe e muli ereʒz vbicũq; et cu ꝓ⸗

pris rebo monalterio re⸗
c di in quo cautius cuſto
diri poſſit · ut non rurſus
in eodẽ crimine reperiat᷑·
ivero dyacomiſſa luerit
et hlios habuerit lItimos-
legitimam partem dare ſi
lijs. Si wro intra vnũ an
nũ poſtq; cog noſatur ta⸗
le facinus cõmiſſſe tales
res iurivenerabiliũ domu⸗
um non vendicentur. iube⸗
mus omnibus modis co⸗
mitem priuatan rerũ no⸗
ſtro fiſco hec aſſignare·
locoꝛum iudice quinegle
xerit eaſdẽ res vendicare
cingulo priuãdo.et mul⸗
ctam qiãq; libran auria
cmite priuatay exigẽ⸗
dam. ([Ommbus itaq;
generaliter in ſeculari vi⸗
ta cõuerſantiboa maxime
theatralia exercẽtibus vi⸗
ris ac mulieribus necnõ

no ut. 8 · de ee ·ti. E
pro tempoꝛalibus.

que elt contra · ſed hie ſunt ſpecialia. ——
DOmmbo itaq;· pꝓſtrantibo · i · quaſi ꝓſtituentib⸗ ſeip

ſas: q; nec curant de ſua fama ſicut nec meretrices.
e¶ Monachi no reprobari ſi quis alterius veltein eiuſ
contẽptũ utatur .· ut hie · et · C· de epi· audi.l. mimme.adeo
ut miuriarũ teneatur ut inſti. de miuẽ · Ei · et capitaliter
pumtur ut hic dicitur.

¶ Denas autẽ · defen ſoꝛibo· rep ete ꝓuidentiba.
g ¶Drecedentibe · al in pendentibus ·
P¶ V in dicari:ſcʒ exceſſus·
i Sancimus· hoc dicit ꝙ pene que ante legem iſtã fue
rant mpoſite cirea caſus huius cõſtitucõms valeãt etiã
ant hane legẽſed que per hanc legẽ mpoſite ſũt non
valent mſi m futuro ut· C. de legi · et conſte. l leges·
k ¶ Tempi bo. ut ſe
exonerent mſñ ꝓp⸗
=ð ter deſectum iurildi
et proſtrantibo interchci⸗ ctioms ut. ff .· de of.
muſ vti ſeemate monachi peõſu. ſoler. et l. i
aut monaſteie aut alſiſte⸗
rie aut cuiuſcũq; perſone
hmõi aut miitari eum ſci⸗ „”
entibus vmuerſis pſumẽ⸗
tibus vti tali ſeemate aut
imit ari euʒ aut illudere in
quacunq; ecciaſtica diſci⸗
plina ꝙꝙ et coꝛpoꝛalia ſup⸗
plicia ſuſtinebũt et exilio
contradẽtur. promdẽtbo
hiuuſmodi rei locoꝛũ epi⸗
ſcopis et qiun ſub eis ſunt
clericis.ꝗᷓ enam ciuil: bus
mlitari buſq; iudicibusa
qui ſub eis ſunt offiens et
lo coꝛũ delenſoꝛibo. ¶ Pez-
nas autem pſenti legi m⸗.·
ſertas que etiam prioꝛibꝰ
legibus ſunt note· nomſo⸗ 4
lum in futuris ſed etiam in êr
precedentibus canbo ſeu
relictis valere et omibus
modis vĩ dicari ſancimuſ.
per pᷣſentẽ emm legeʒ nu⸗
per diſpoſitas videlicet pe⸗
nas in ſolis futuris tẽpoꝛi⸗
bus Fuai mbemꝰ. Cuia
igitur gloꝛia qᷓ ꝑ pntẽ le⸗
gem m ppetuam valitura
nia ſanxit tranquillitas ꝑ
omia cuſtodiri ꝓuid eat.

¶ Expliẽ liber autẽi coꝛ. quid. et. C. de falſs ·
.ql. ubi. vel mſi p du
bit atacõ? inris ut
g. de iudi · Cfinon

facti ut ibi dixi per.l.ff. de indi · eum qui. Ci ·
¶ Seruari·no.ꝙ quilib et debet iudicare et plurium ſen
tentia tenet ſi ſunt mpares ut ff · de re iudi · duo ex trib.
et. f. de arbi · Item ſi vnus · ſiv ero pares in cauſa liberali
ꝓ liſtate. in alnjs aũt ꝓ reo valz ut · ff. de re inð. l.int pa
res.et. l põp̃· et in oꝛdĩarijs· in delegatis parib⸗ ex e
cctat᷑ cõ firma cõ delegãtis · ut f · de re un · duo ex tri

be⸗

ſt

ſi
ttt
ſtron
g.
bet
hune
oes
naſ

äs,

ecipiũt. Quidã habẽt aliter rubricã.ſq; ita quibo modiſ
feudũ acquiratur ⁊ retineatur Noſter aũn t apparatus utit
bac ſeica ab illo vbo pᷣmo in antea ſcq;.de hñjs qui feudũ
dare poſſunt ꝛ c. ꝛaüůt feudũ ſit et vñ dicatur
via de feudis · Quid: in ſũma dictũ ẽ p id qð le⸗

gitur ꝗᷓ.in quib cau.feuð.amit.circa fi illius· e. im
S.bñficc m ph. —.”JYMUMD
etꝗ p qs fiat mnueſti
tura et p quos recipi . .V
atir e dulla Qual⸗ Incipiũt ↄoſuetudmes fſeu
ter aut debeat diti⸗ . zi
gui dic ut in ſumma don. Et primo deh ns qgun .
plene no. ſeudi dare pñt. Et quali⸗
c¶ Dare · ꝙ de reg a⸗ ter acquratura retineatur

libʒ ẽ mielligẽdu. ſeʒ
ut ſi habeãt aliqᷓ bn⸗

Mia de feu⸗

ficia regalia ꝙ ea va dis tra ca⸗
leãt ſm feudũ dare in turi ſumus
de uſitatũ ẽꝛ feudum wickeam us
eos dare v oſſe. i prino g
de alijs j ðᷣregalibo — ) primo qin
