ienãtis ſiſit ig⸗ wel bſtac tiſp d bſeru 63 m riã debito
ninor dattaͤettte Sciũ eine llo obſt ado 5 us 0 erale docat ui
ꝰ dat tã toꝛ pᷣcii 6. ſme u re. quã Peapim t pgeneraleà yp oſſidẽte qui
nitit ãs emp ſolhit facẽ. ſi hoc agere ceſſi dꝛte añ aut pge thecã re ſcʒ p didemt ca
alng tchabeatſ 0 ins ceat eis e ſe ꝑ ſucce foꝛte⸗ noſaum ypo di nõdũ tra t. g. de ſi
ſtin et dre ſit en . i res litigioſe! emüt ſpeãlẽ noĩ fuerat credi emptoꝛi ut. ad
, et tm? C.· e. l. fi enre des Pu P — alns — nn en 6 nech 4
ite eroſpexim One2 . tio mte — e . bligat , te⸗ 3‧q & 3. ecẽ poſ
elE Fraß. Er na diui⸗ nibo oblig⸗ leguz os g foae ee Pol
Aarf e l.circa fi. dã 0 dz alie des * to maru ,. te ẽpto coꝛ⸗
c. l. circa qᷓ dã n here 5 ſacrarũ . cuiq; foꝛte ita B
honn iniſon zuͦſita⸗ ũ inter oo ut pñ̃ui nia ſm ſa Pilia vm . hdẽte. et de fi⸗
2 „ mu it Arim —, . ut pn „ m pm mꝰ? „de qð.S. .
li eni fiũt cũv fiũt. (Et boca ſi oti⸗ ez.tp iderermm⸗ dair ga⸗ hm · b
Eii 5 alias non d. Er Hoy 3 ut non noeo⸗ Puar 5 iuſ. ðꝛ. et h B
84 rade. Kninaatri, oagint⸗ teras vie bru
i S ca⸗ et do⸗ Hõs oſoꝛtio vegenns mu i olſumu⸗ ueti rmanca
iNA cas in dot up⸗ Puano⸗ olutatez o noiu debitoꝛis; ſſoꝛi
is Pter nup⸗ tem a woutatoʒ ypo bulo ne Pm iga fideiuj 8
, [ 1e tinert ſtituta e 1* l. Eß ne 4
neo legati fideic fi e 8 aliqs d legat noĩe onner n ltena 5 ndeiul. Eß iꝛ u
eilfein iratiorimnn. derſega rü leguz oſt imus o evis u.
ergarein⸗ air. tiaun nelmare⸗ ons e⸗ mierrerbn. au zeler⸗ Pcegeni
dda 1Et hed 6nõ udicia ſc inere. et . J öag dit e· ut d
en raachie ꝛe ſieit enoarns rne gioſtsar ſted diſtoſuim⸗ tain Snrelbi .
nisbek Frrasasarhar⸗ recak ahnaruaſi
re deleg · .ſi ñ lex ius. e odis om . ch vi⸗ à nulla 6 gn etur cito pig s vetẽs
de tripley . modi ſiudicõ ut ia null gnenir .. leges vet ſ⸗
ien ben peres atario . us extiteritne liaʒ rẽ ꝓ m diſtincke Etur. (Ae ⸗‚mochis. rio.
1 alazʒ e 3 . mentr. Q/ ſe m cto otra
1 euentuzʒ etfn⸗ t s locũ 2 E amia term — lümo 8. p die C. de
EN batur. aruus loc rdẽ exig tamĩ aut calun t. ut
tenebatu ñ inſklim⸗ legat ato heĩ Elitiegi⸗ eludẽdas a 5nes a exe⸗ n Fat. toꝛẽ. et. fr.
, l· imj. et H a⸗ janum eodẽ leg ꝛrẽ litig xcludec tencone 1H. ig debi Pef
u. p inſtim n ſcieẽs teſtato tü lecra⸗ etiu mtr d mue⸗ P iſtrac pi
nie tarius. et l.fi. in fi. olamel liqt · vñ bpe 1 dẽtia nja re oes de pig. a cum in
ut · C· e · l. f. in ſ e⸗ aArio dere qte. op⸗ t ꝓum iudices „E neri · cu
8 lo 4eor e Pe ſernic⸗ . Gurangi Ser eamn liquos teneriue afne ne⸗
65 res. ß bie Ed drbuens zuwiwe ando lntenerine Vnn⸗
Ge aon Bun⸗ leges . . mſieri. ne a i oõͤnẽ be moneri vo
G „„ ( 2 mus nec edi poſſit o
6 draantinnzenee re
H
hri recepimus
ſ
46

l

a ¶ Interlocucõriba · i. p ceptis · nã òme pᷣ ceptuz indicis
qdᷣ facit ad cãm faciendã eſt interlocuc.ut · ff. de arbi.
qualeʒ· in fi · Jid ẽſcpᷣtura inde facta auctoꝛe iudice.h̊

b (Et actis.
Fñ.nõ·ſed mdicis
officiũ in exigẽda
decima interu emat.
tz ſNipkatio nõ fuit
interpoſita m aʒzo·.
ſñ autẽ ſit opoſita
acqͥrat utilis ex ſti⸗
pulatu executoꝛibo.
ut · ff. rẽ pu · ſal . fo.
liiij.m pnᷣci.
c ¶ Offieij· i. offici⸗
alm· ut ponatur mi⸗
miſteriu ꝓ mimſtia⸗
d¶ Dreltiterit. ſed
cui.n.executoꝛibo.
nam ex coꝛę pacto
bha bebit keus utilẽ
actõnẽ ut mõ dixi
uel ipi cõu ẽto ſme
dubio accur .
e ¶¶ Derman eat · ſcʒ
actoꝛ.h̊ cotra · C. de
ap · eos · in fi · nã nul⸗
lus cauet de ꝓuoca⸗
tione exercẽda.ut
vbi diẽ ß dicas illð
coꝛrigi p iſtud ſᷣm
azo. uel illð m app.

.̊ in pncipali.
P¶ Expenſarũ.nõ
ꝙ qᷓ miuſte litẽ mo⸗

uet tenet ad expẽ⸗
ſa B.e ut H· et. C· de ep·;
et ele. omes · in fi· et
S. de exhi . Eqꝛ ve⸗
ro. et · C de in diẽ · ꝓ⸗
perãdũ. Eñ vero.
( Pecimã · dicũt
quidã ꝙ; h̊ decima
nõ excedit xxx vi.
aureos ut · S. de ex⸗
cedẽ p̃t et illa ante
oſtõnẽ lo qtur ·hie
poſt. et ſie hec dif⸗
fert ab illa nec alte⸗
ra ẽ ſupſlua.tu dic
ꝙ illa ſit ꝓpter imci⸗
piẽdã cãm.hec ꝓpt
nRmẽdã. ſh̊ q̃ cautio
fiet p us.Neñ illa.tũ
q eſt ĩ oꝛdine hinꝰ
ſpicit pncipuũ qðᷣ
pus eſſe dʒ· ut.ar.
.C. de · no · C· cõ. ECfi⸗
Itẽ an ↄtinue hec
dic hm Jo. illa ante
recepeõnẽ libelli.h
poſt. h añẽ reo del

nunquid ex hac ſep̃tura oꝛitur actõ reo:

condicõnem in ſuis inter⸗
locutiombus adicere ut
nõ aliter cuẽtionales li⸗

belli pulſatis poꝛri gãtur à

ſpoꝛtuie executoꝛi bo dẽtur .
niſi pᷣus in libello actoꝛ ꝑp
ſe ã ꝑ tabellarios ſbᷣſepſe
rit.et actis interuem ẽtibo
hſideuiſſoꝛẽ ydoneũ piculo
opetẽtis offien pᷣſtiterit cõ
fitẽtẽ ꝙauſq; ad ſinẽ litis
pmaneat. et ſuas intẽcõeſ
aut ꝑ ſe aut ꝑ legitimũ p⸗
curatoꝛem exerceat. et ſi
poſtea fuerit approbatus
miuſte litẽ mouuſſe ſüptu⸗
uma expenſarũ noĩſe deci⸗

mã ptem eius qᷓntitatis

in libello ↄtineur pulſato

reſtituat. Si auũt dixit fide

iuſſoꝛ ẽ nõ valere daé. tũc

apud uidicẽ a quo cã exa

minan da ẽ. ſanctis ſpoſñi⸗
tis euãgelnjs ꝑ ſacr̃m hoc
ipᷣm affirmet · et ſic iurato⸗
riã caucõneʒ exponat et p
eam hec q dicta ſut ſuꝑiꝰ
ꝓkhiteatur. ¶ Si wro nõ

hec omia q pdiximus ßm
ante latů mo dũ ꝓceſſerĩt.

nullatenus pulſatü rñſum
facẽ executoꝛi ↄcedimus.
nã ſicitra memoꝛatã diſpo
ſicõnẽ à aliqᷣs iidicũ à of
ficiũ euis vel quilibet exe⸗
cutoꝛ aliquẽ ↄuemre pᷣſũ⸗
pſerit· iudex quið et offici

um eius denarũ librarũ au

ri penã ſuſtinebit.ip̃e aũt
executoꝛneg oci et oſiſca⸗
tionem ſue ſbᷣe patietur.et
exilio quiquẽnali ↄdẽna⸗
bitur · pena videlicz ex hac
lege opetẽte periculo viri
magmfſicip̃ · pᷣtoꝛio ꝓ tpe

Itẽ quid ſi plus expẽdit ꝙᷓ decimã· Neñtotu ſbireſtituis

ſi h innat · ut ar. S.de exhi. E vero. et j. e.· Gomem

nullo mõ ſit pᷣſtãda.ut mſti:de pena te · lit· Chec aũt. q

coinitis rerũ pᷣuatarũ exi⸗
gẽdaa njr̃i fiſe iuribo infe⸗
rẽda.ome aũt diſpendiuʒ

q expulſatus ex hac cõ⸗

uẽtione pᷣter tenoꝛẽ ne le⸗
gis fem ꝓpeſſus fuerit ex
petitoꝛis ſpᷣſtãtia pulſato
reſartiet᷑ piculo iudicis cu⸗
ius ab executoꝛe detẽtus ẽ
necnõa offien qð eius iuſ⸗
ſombo obſecundat ut un⸗
diq; nr̃o impio ſuꝑpna ma⸗
ieſtate et duimitate credi⸗
ti ꝙ ſua indẽmtate letẽtur.
cauſas vero qᷓ ex conſenſu
utriuſq; ptis in iudicõ mo
uẽtur a pena huius oſtõn
liberatas eſſe decretimus
et ſicut alns nr̃is ↄtinetur
oſtõibo termĩari. ¶ Oẽm
wro cauſarũ hinẽ volẽtes
cel eriter puemire. et illoꝛx
maligmtatibo obinamus
q tmmõ ꝓponũt actõnes ·
nolũt aut uſq; ad finẽ ex⸗
ercere iudiciuʒ dicẽtes le⸗
gẽ eſſe q decreiut. neminẽ

ↄpelli ackões ſuas exerce⸗
re nolentẽ. et hãc igit᷑ pra⸗

uitatẽ extinguẽ feltinãteſ.
iubemus memoꝛato legis
auxilio nõ eos uti q cõtra
aliquẽ ſuas ꝓpoſuer̃t acti⸗

ones ſue ꝑ udiciariã ↄuẽ

tionẽ ſiue ꝑ pᷣees oblatas
pncipi et nidici inſmuataſ
et ꝑ eũ ad ſcietiã aduüſarij
deductas. uel ſub legitio
uidicis ceptas examĩe.in⸗

iuſte enĩ agẽ recuſat qͥ pa⸗
ratus aduſariũ ſuuʒ ad iu⸗
diciũ wocauit. cũ h̊ recuſacõ

pulſato magis qᷓ; actoꝛi
ouemat.qᷓ;obrẽ ſancimus

actoꝛẽ ceptũ negociũ uſq;

e otra. So. coꝛrrigi

tur hic. Jteʒ ꝙ ſbi ⸗

cit qᷓntitatis large
accipe etiã ꝓp ſpe⸗
lie · ut · ff. del e. in. l.
qſquis · et ſic no. B
qð m actõe pſona
li dʒ actoꝛ dicẽ rẽꝛ
certã in libello. ut
hic. et. ff. ð reiven.
ſi im rẽ. Eet ſi veſti⸗
mẽta. et · f. · de dlo.
Iteʒ exigit. et · ff. de

jmint. ptoꝛ. in pnᷣ.

h ¶Moc ip̃m. ſiſe
Rlne i, dare

nõ poſſe et h ſbicit

ei ſie duo iurat. ſic
er ꝗ· ut nulli indi. E
hñ vero crimẽ. et. C.

de aſſer. tol. l. i. Co.

mnes. et · ff. ſatil.
co. de die · Cfi et fa⸗
cit ad.ꝗ. de ſanc.
ep . E nulli. et. S. de
nup · quomodo.
in fi.accur.
¶ Profiteatur. ſeʒ
ꝙ uſq; ad finẽ litis
maneat.
K (Penar.ſcrre

et decẽ. ut · ff · dele.. .

ſi qͥs teſtõ.

¶ Detẽtus · i. cita⸗

tus reꝛ verbo.
m ¶ Ex oſenſu . id

ẽ arbitrio m aͤldã

nã ibi non pᷣſtatur
pᷣdicta cautio hᷣm
eos · ̊ õ. ff. de arbi.
.l.i. dic & ibi mñ re⸗
mittatur ꝑ ptiũ cõ⸗
ſenſũ nã cõſenſus
ptiũ de iut interdũ
relaxatur · ut · ff· de

fer.l.i.a ccur.
orſtonit⸗a
d . Ime hmõi oſti⸗

tucõms auxilio ex
quo pꝑtib⸗ placʒ ·

0 mem. ſupple .

ad omemꝛc᷑ac.

p (Legẽ. C ut ne⸗

mo mmmtus age ul
accu ·

qꝗ We ſanof cz
nolle litigare ·

¶ Quãobrẽ· nũe

in epit · et pᷣmo
lis iã ot. ẽ. et polt⸗
ea qñ nõ ẽ ot · ut. ·
c. C. ſivero mtna ·

*- . et · fj.
ꝓPerãdũ. ¶ſivẽo. h vidðꝛ ꝙ h̊ decia

Na
(n
ie
ſi

Nt

ern
s

acke

N

oe
(e
f

ns

uſſp
nſt
UId

ſiad
⸗
ſick

pogte

(pr

Maie
ie

u

cul

Rpo

nce,
fteneg
NNN
ſber
doenn
N
6
aphe
den
efe
cchepſen
tadſe
lbclo
fönien
Cerfpct
ſßder
gteg
o
Npinſt
len den
afſi
louneſe
llicſ
mng
o⸗
kien
llfz
n

Monroco
e
ftenmt⸗
frie

tfae

bo⸗

ſtſtad

ſncſi
en
bft
erb⸗
binir

phtie

wſeſi
nmol

exN

ſoecn

gog⸗
1
N
,

ol
e,

e,

Nͤi

[Exerre no. qð ſemel voluit pſequi cogitur: i᷑t. C.

ad velll.ſñ· in fineet · ff· man· ſi madau ero.f·

t (Hocetur ut vemat ad am ut ·
u ¶ Cautione. i dilacone ſic dicta q ac uru
poſſit adꝑẽptoꝛiũ puemri ·et ſie ad ſniam.ut.ff.de indi.

ad pꝑemptoꝛuũ · et qð dic᷑xxx.dic ꝙ olim erat. x. ut.ff.e.

lp interualla· et· C. de indi. ꝓperã du. C i ·ß ille coꝛrigunt
p iſtã. iſtud aũt idẽ
ſpaciuʒz eredimus
augeri in reo· nã nõ .
é ue Ftere iur. ad hinẽ litis exercere. Si
f. , j. wro cãmp ſequ diſtulerit
Fuari actoꝛẽ ut dif⸗ damus pulſato lieẽtiã ni⸗
ma otn e foa⸗ dice apud quẽ lis cepta ẽ
un an it ot urij c. poſtulãdi ut ab eodem a
EEſi vero.ctiã non Ktor acl inddici ſe
dico in reo abſente ο ad inc iauza ꝑ le à p
ſß ſ agatur realiter legiumũ ꝓ curatoꝛẽ wire
p Rolefnohezrei moneatur. et ſi hoc mime
le te pfep xxx. feceit ꝓpoſitis tribo voce⸗
an.ſi quis . ſ pſona⸗ tur edictis · vnaq̃q; cauti⸗

liter p menſura de⸗
biti · ut. S. de exi. Cſt
vero.multa enĩ cõ⸗
cedũtur reo q̃ acto⸗
ri nõ ↄocedũtur.ut
C.de tpi · m inte. re·
l· petende · et. ff. de
ferijs.l.fi.ſj̊ ome qðᷣ
ſz actoꝛiac. ut dẽm
ẽ·et ẽ racõ & duriuſ
dz aſtringi actoꝛ q̃
ꝓuocauit muitü ut
ſßů vidꝛ ꝙ eẽ õ eũ fera
tur diffmitia añ lit.
otiut.s.ut oõs obe.
in. Eſvero.ß die ibi

q̃i ↄteſtatã litẽ ↄtra

dñm cũ alius ei rñ⸗
derit, uel non fertur
ſna diffmitiua ßß de
rebo abſentis ſatiſ⸗
fit. Itẽ nõ oſuetudi⸗
nariũ eſſe tres dari
Potius qᷓ; plures
uel pautioꝛ es.ſiue
maioꝛis tẽpis ſiue
mĩoꝛis inuem atur
utꝗ· ut ſpon.lar.G
ad hec · et. C. quõ
qñ iu. l.oſentaneuʒ.

one nõ mĩus qᷓ;.xxx. die⸗

rũ ſpacõ ocludẽda. Jqube
mus enĩ oꝛdinarios iudi⸗
ces nõ ſolũ pᷣconũ vo cibb

ß etiã ecaãs ꝓpoſitis quã⸗

cuq; ſinigatoꝛ ptẽ abſen⸗

tẽ in iudiciu wecare. weeʒ
em pᷣeonũ pauei pñt q mmĩ

pntes muemãuir audire.
Edicta wro p multos
dies ſic poſta pñt pene o⸗
mnes agnoſcẽ.Aſijs aũt

omiby iudicibo qꝑ impia-

lẽ iuſſionẽ cãs examĩant
ex pnti lege permittimus

Ptes q in iudicõ nõ pma⸗

nent ꝓpolius edcs w caé
ne cauſe inſimite pmaneãt.
¶ Shvro apud iudicem
imitiũ lis nõ accepit. tm
ↄuẽtionali libello quucũq;

etꝗᷓ ut eũ de ap. cog. Eſß hec pñ̃ti. S; quero an ſ caſu in⸗

dex poſſit hoc ſpacin minuere. vid⸗ nõ. ut. ff. e. p int⸗

ſalla cũ ſit dilacõ legalis aliud autẽ m iudiciali. utC. de
dila. l.i. uel die poſſe minui. ut· ff. de indic.l.nõnũq;.
x (Precnũ · odie p tres nuncios ad tmi miſſos nec
amat p co pꝑ plateas q; pauci pñtꝛc olim enĩ p edcã

inalbo poſta. ut bic cotinetur hm Jo. qualr cũ ſemel

eſt ſepᷣtů ſalbo iterũ ſeribebanir. ſeñ.foꝛte elapſis. xxx.
dieb⸗ delebaturaꝛiterũ ſcribebatur. et nõ ꝙ ĩß albo qdaʒ
erat ſpecialia edicta ut de hijs cttacõibo qdã ghalia ut

ea djcutir edecã pᷣtoꝛæ. ut. ff. de int o · in. ſ

quis id.in pnñᷣ.

y (Alijs aut pmittimus. no. delegato pnᷣcipis licere p

C·q accu.nõpoſſl.iij.
q; a deautelã datur ut

edicta citare.et ſc ẽ otra.s. de exi.
bic coꝛrigit in Hijs dele. alij dicũ
ſtmguitur ut ̊ lit: ot: nõ aũt ante l

Eh vero qmdam. O
t ꝙ hec ſcom illam di
ceat.

Divero. mtiũi. nota mitiũ litis fieri p ſit: ot: ſic. C. de
plus petl.i.et· C. de indi. aptiſſmmi. e C. ubide crim. agi

aIe faciũt.ad ea qͥ dixi.ff
☚

Libello.·h̊ derogat legi · C. de edẽ.l. edita: q nece b p⸗

pulſatus ẽ.aut pᷣabo nre
oblatis clementie iuſſio
nia ſuper hoc ꝓlata ſiue
ſcriptis ſiue p mãdata iu⸗
dici fuerit intimata. et ea
aduſario ꝑ cũ ↄgmta etiã
ſic licebit pulſato ire ad
opetentẽ iudicẽ et pꝑ eũ ſuũ
aduſariũ ſiſi mõ wocac ut

hi qinõ ſui pñtiã actoꝛ fece⸗

rit cauſa ꝓ legũ oꝛdme ex⸗
amiata finẽ legitimũ ſoꝛti⸗

atur. ¶ Srvrogpoſitis e⸗
dictis vocatus ad uidiciũ

wmre et ſuas actões aut

per ſe aut ꝑ legitimũ ſicut

dictuʒz eſt ꝓcuratoꝛẽ ꝓpo⸗
nere noluerit.tüc almnc v⸗
mus ãm ſpaciũ ei ↄcedim⸗9
intra qdᷣ mſi ſuã intencõeʒ
fuerit ꝓſecutus damus li⸗
cẽtiã indici et abſenti adu⸗
ſario ꝑtis pormanẽtis al⸗

legacõnes ſᷣm nĩas loges

examĩare et writate ſtili⸗
us reqiuſita legitiaʒ pfer⸗
re ſnĩam. (Ehwro mtra
pᷣdictuù ãm ſpaciũ venerit
et ſuas intencões exẽecere
wlu erit iidicẽ iubemus
mocdis omibo expẽſas vel

pꝓba. circa ſ. cðum q; fertur diffmitiu

ſi ſtẽ in qrela veteri
ut h necp̃t mutare
libelli bm a o. etiã
an lit: conteſt.ac.
Comp etẽtẽ · i.
eũ ꝗᷓ delegauit.aʒo.
c¶ Soꝛtiat· pꝑ diffi
mtiam cũ ãbo ſmt
pñtes ſi eſt lis con
teſtata alias fiet.
ut dixi. sS. e. ꝓx.
d ¶ Aliud.ſic cruci
fixus ẽ xp̃ᷣs. et alij
⁊c̃.ſic.s· ut defunc᷑.
ſeu fu.ĩ pnᷣ. nec enĩ
h aliund ſile ſpaciũ.
p̃ceſſerat. Preter
e(Bmuſ. triplex
ſpaciũ·xxx.dieruʒ
qð eſt ei datũ inter
edẽm et edictũ.ut
B ac.

e¶ Dermanẽtis· eẽ

m ſenti.
f Senttate. ut ſi
hʒ actoꝛ bonã cu

ſam nlomius vin⸗
cat redditis reo ex
penſis ut.C.ð inᷣ.
ſan eimus · et · l. ꝓpe
nãdũ. ſmautẽ ex
geſtis· et. S. de uið
Cop oꝛtʒ.ac.
g ¶Pro ferre. qñ
lis ẽ iam ot᷑· et co⸗
g mitũ de c p ꝓba⸗
tiones rei.alhoqui
ab obſuacòe indi⸗
cnj tm abſoluẽt re:
um pᷣm quoſdã. tu
aũt h̊ duo mira bi⸗
lia nõ· q; introdu⸗.
cũ tur teſtes añ lit.
ot ſi reus vult in ſe
onug ꝓbatioms
t ranſferre.ſic.ff. de

a ſnĩia añ litis otiſic

en dicit. et veritaxx ſubtiling ꝛcᷣet hoc hm. M. et Jo.Bul.
cotra. et dicebat legitimà ſmam de miſſione in poſſeſſ et
Hͤ qñ reus ꝓbat ut dẽm ẽ. vel ab obßuacõe indienj tm ab

ſoluitur reus· ut.C. de iudð. Perãdũ.
nõ·qꝛ ampliatur numerus dierũ

Ci. Itẽ terciu nouum
cũ olmi.x.hodie.xxx.

ſüt · ut dixi. s. ꝓPx· Itẽ quartũ.q; añ triẽmũ fimtur inltä⸗
tia lie; al reglariter duret triẽmo ciuilis ut dices . px.
mũtũ nõ ꝙ otrahitur heremo diciu etiq actoꝛe abſente
ut poſſit diffmi tiua dari et ̊ idẽ erat p:l. ꝓperãdũ.ſm⸗
aũt reus· Secus iureveteri. ut.ff. de iudic.l.et poſt edẽm.
et eſt ar. ꝓ hoc.ff. de reg · iur. l. nõ dz tem ſextum nõ q9

cacht q̃s ab actõe
ſua ꝓpt peraſtina⸗

tiones ſuas deluſi⸗

ones hmõdiut ꝗ·
Ppx.
2 Pſazsſe

indic - ſancimus et

8s. de hijs qᷓm gre.
CE qꝑ igitur · ibi · e
expẽſis modis⁊ e

b ( Predictas.ite⸗
rũ de nouo faciẽdaſ
et ſic ſi bñ cõputes
habes biẽmum. et
vi. menſes mo·
uel die ꝙ loqᷣtur de
pᷣdictis · et ſic hẽs
ãanũ tm. et tres mẽ⸗
ſes. quicq;d tñ dicaſ
derogatur legi · ꝓpe⸗
ran dũ·q ſtatuit tri⸗
enmũu.nã uel ꝗj.biẽ⸗
mun ſex mẽſes uel
mfra aãnũa tres mẽ⸗
ſes fimtur ̊ indici⸗
um.ſic⁊ alias finit᷑
p annũ · ut.s.de heĩ̃.
et fal. Cillð· m aʒ⸗

ſumptus quos ꝓpter litez
pulſatus pmanes in iudi⸗
cio ſuſtinuit añ omia exi⸗
gere actoꝛẽ et pulſato da

re.et ſic actoꝛeʒ pman ere

doner cauſa finẽ m legeſ
accipiat · nã ſi tãtümodo
venerit et expenſis Rue ſu

ptibo datis ſolumõ ãanale .

tꝑs interrũpe voluerit. et
iterũ a iudicõ recedẽs uſ⸗
q; ad exitũ cãe nõ ꝑmãſe⸗
rit · ubemus eũ poſt pᷣdi⸗
ctas edezaãanalis ſpa
cij obßuacões ab omi ca⸗
dere ackõne quã libi ope⸗
tere ↄtra pulſatuʒ eſtima⸗
bat. deterioꝛ nãqʒ dolus e⸗
ius agnoſaitur qͥ interru⸗
ptã iterũ litẽ deleruerit q
q ſemel ceptaʒ dereliqiut.
¶ Legis aũt pᷣmlegia ꝗᷣ
nolẽtibo nõ imponũt neci⸗
tatẽ ꝓprias actões moue⸗
re.illis tãtũmõ uti cõcedi⸗
mus qu nullã 'ᷣm pᷣdeõs
modos aduůſario mouerit
qõnem. NHec aũt oĩa obti
nere decermimus in cauſis
qᷓ necdũ uel iudiciali ſnĩa
wl am cabili cõuẽtione à
alia iuri cogmita deciſione
ſfinite ſũt. ¶ Cheodoꝛe pr
kine atq; amãuſinne illu⸗
ſtris itaq; et magſica au⸗
ctoꝛitas tua pnñtem nr̃i nu
minis legẽ in ꝓppetuo vali⸗
tura edictis in hac regia
urbe ꝓpoſitis et pᷣcepcõibo
ſub tua ↄſtitutas iuriſdi⸗
ctõne p vmũſas ꝓuicias
directis faciat mamſeſtaʒ
ut omes ea q ꝓ eoꝛx utili⸗
tate ſeimus a ſe cuſtodiẽ⸗
da cognoſcant.
vt neq; miles federams
oblit domim pruate aut
ſeſſiom alicumis. Ru.
Empr iuſti. au.theodoꝛo
ſecto .
Vm dñi dei bemuo⸗

lẽtia ad cuſtodiã ſbiecto⸗

rũ mlit ariũ rerũ incipit oꝛ⸗
dmacõ.hijs enĩ ꝓuidẽtia
dei diſpoſitis barbaroꝛ⸗
quið incõ tinẽtia refrenat᷑
rei pu.wro res augetur.et
qm aliqui ꝓprie ſalutis ꝓ
nichilo faciẽtes rõnem mi⸗

lites a federatos ꝗ debent

ꝓ libᷣtate rei pu.cõtra im⸗
micos certare pᷣſumũt ſb⸗
trahere et in puatas ſuas
occupare utilitates · piu⸗
dimus p pñ̃teʒ legẽ nr̃am
omibo mterdicẽèẽ ut nullũ
de cetero pᷣſumãt miitẽ in
quocũq; relatũ numero à
federatum ſᷣtrabẽè in ſua
domo àin ꝓprias hre poſ⸗
ſeſſones ꝓ quubo nos ſu⸗
ſtinemus multos laboꝛes.
execentur eni amlitãt ut
cõmuibo utiles ſint rebo⸗
¶Sint ergo omes ſeiẽ⸗
tes ꝗ milites à federatos
aliquos ĩ ſuis habet domi⸗
bus aut poſſeſſombo aut
qualrcũq; obſuãtes a q̃ſ⸗
dã eis ꝓprias implẽtes u⸗
tilitates qdᷣ mi intra·xxx ·
dijerũ dilacões oputatos

ab inſmua cõ e ꝑ loca pñtij

nf̃e diſpoſicõis eos expu⸗
lerint. ſbõᷣe quið hñtiu eos
aut retinẽtiũ publicacõnẽ
ſubiecte ſiſco applic: bůt·
ipivxroadigtatboamli⸗
tns li quas hñt expellen⸗

tur. Mulites wroa federa⸗
ti ꝗ eis poſt dilacõnẽ obß⸗

uauerint nõ ſolum militia
ſpoli abuntur ß etiã ulnma

ſuſt in ebũt ſupplicia. ¶Oci

entiboa vmuſcuiuſq; pm⸗

cie iudicibo q; ſi aliqͥ inue-

mantur in locis qᷓ ab hijs
ex auctoꝛibo à oictoꝛibo
aut pſonis aliꝗ bo aut do⸗
minyjs à oſſeſſiombo aut
qubuſcuq; ꝓprijs utilita⸗

tibo permanentes et non

e Nctoe. hunqd
ipᷣo iure rñderi pᷣt
et alleg ari qðᷣ dixi
mus. S. de inceltis.

nupẽ · Ci . et no. hie

ar.otra variantes
ſic .· ff. de p cura. in

l· nõ nunq ·

d Deterio. nota
tionẽ pluries delin
aliquud ·et · ſf. de re .
res.acciir.
nemo mutus agẽ ·
uel a ccuſare.
f (Pruulegia id
elt puilegns ·

—
S

—

S=
S=S,S

=
=
=ãR

yſ⸗
e.
iſt
udee
Ce
ton
tt

dit
10
len
Obecn
ſcoſe
ima

U ſa N nes
”sl 4 (Nuditi.
Em v ecleriter ipos op̃beterinta d5alib, tonireinqaora 3 ede
W AImm u⸗ ee dierita miues d ſio. Sciẽtibo iudicibo uel admi⸗ S ſte
ii tilitates.a ad numeros ſios trãſmittã . mſtratoꝛibo vmuſis ſ m eo⸗ mocls deit
eata quibo mlitãt Edegren xron libʒnegõ ſacr nſerpintiulſone ri ad⸗
d Snn, ꝗprias opcões.et ip̃i vrz libra⸗ mñ cuivii magmiſici queſtoꝛis na. Bars
Nen bis⸗ . ril auri penã exi gẽet et inſup exi⸗ fueit ſbiecka notauo.mulcta.xx. n ceiſe uk
Clſg e. 5 ½% . . „ .. 8 . .- 142 . 1 . .
inr 1o kitze lio trad ẽtur utpote nms uſſtos librara auri. et officn eoꝛx mng 4 egerdis
ol bo . (e pſumẽtes neglig Waemoigt pena plectẽtur. qbo iubemus . briegene
An otinẽti tur neq; ðino quodã to dicũ ad eos iuſſio tlis an ueitm e de quo foꝛ⸗
barbaroꝛ⸗ woꝛſan facto neq; õ adpᷣdẽm viru magmiſicũ refer ⸗ eeß loqtur.
refrenetur tur ne aliqs nroꝛ idicuz jſtoꝛ es à cũ ulo 4 boc ingerit de⸗ Tercõ qͥ p⸗
et uta nech . 22— 2 qſtoꝛ eʒ „12 tali⸗
audacia ins aliquos uros àpceptio⸗ . in dea ꝓcedat elt capi
publice res huius aliquos hos d proß . ſtinare. ut meum vmd ſtitüt bus cauſis
augeantur. nes iu dicũ ſuſeipiat. ß cu nnn y⸗⸗ quã in falſarios iura ma ditituutt. ad ferẽdas
alcyle; leitatv militaͤte⸗ qiuð adqp Aſu⸗ eodoꝛe parens kariſſmne uel legedal
¶ Implẽ⸗ as optiones reuertantur et pr j valiten tua celſitudo ad vmuer tur ut. f &
tes. ſcʒ mili⸗ oũnibo certẽtur rebo· nullo mo en ſoꝛ, facat pPuemre noticia. off ·qſt.li.
tes· . cetero nros miiteſ . , F — R iſ. eras ſoꝛ⸗ Cfi. et · F. &
m (Trigin⸗ ocedimus de ce qbuſdã puatis In medio litis nõ fieri ſa . oꝛi · int. l· ij.
Contrs. ut oĩno occupari uniitatibo. 2 e enerales leges deadineg dau. erariũ.· et. E
teie. giur plauerirnosa Ne Nkrocta:ogpre. ank
So. it ibi. ſentẽ mamfeſta ſut legẽ tua nn⸗ Ohma m legeſ nias agi. HH
n (Obſer⸗ nẽtia p̃ cog s inſhaca ⸗ lentes · et harũ virtutẽ fuar *1 e⸗ atur. ex He e
oberlterint. feliciſſima ciuitate edes ſᷣm dtes pſpeximums pñim ſeribt e⸗ C ſemnteur
eer ẽgꝓpoſitis. in prucijs wro pᷣ̈ce⸗ éad iparũ obſeruacõnẽ egu. elt. C.;
o ¶ Optio⸗ rẽ ꝓpoſitis nc .B cad lparuo ERaI „—☛. diüͤ. Kpt. l.
nes. hleꝗᷓ ut ptiõibo dſtinatis omibo mamſe⸗ noumus eni qin quidaʒ mc fi
Nne a. ſta Renereten cuũ volẽtes eis q cis iehr D Kae
EVqð autẽ. t diumne uiſſiones S nas feltm2 indici
ceu. St diuſne iuſſio jqueſtoris. uerſari et celare ſuas feſtn rdi a.
lpnffe bozt gloꝛioſiſſimi queſtoꝛie . dilacões excuſant ſe freaßter di iſpo⸗
ff. ð bo. dã . dẽ au.theo doꝛo pfe · p. ſtes. q; ſacre ſoꝛme à ſacre iuſſi⸗ nẽtes nos
diuus . Ecũ Oſtre ſeremtatis ſollicitu⸗ cẽte i iſwoſicões ſpect abilium p deãs iuſſi
(Kauer: . ererlns muf llat bieckoꝛz. oneaa diſo loninſmuate ſür Demcz iuſl
P (Keuer do remedinjs miaglat ſi qᷣd ſit in nr̃oꝛ reſerẽ arioxinſmi dmo⸗ a (Cipii.
arfatgar. nec ceſſamus inquirẽ. q R eis tanqᷓ diſponẽtes quẽa aria vria
uerti BSdt nĩa re pu. cꝛrigen duũ.Ideo na⸗ dn opoꝛteat negocia examĩari⸗ ſcribebat
4 Joorri, q; wlũtarios ſaboꝛes en iudicari etꝗpterea ſmus ut dũ del maciidu
Soan f j ut quietẽ alijs õ . lis examĩatur ſue in pecum zalnf b ¶ Preſeri
Phrarfil In vmůuſoꝛx utilitatẽ ptinere reſpe⸗ crimalibo aut quibuſlibʒ aln Ptionẽé uel
unbe mo. xvimus ſiſacras etia bones n emergetibo cauſis apud iudices ehenn
enn. oitön wubeamnus ac ele ſue ̊ ſue in ꝓmcijs neq; pgma⸗ eſnte⸗ na
7 72. ne aliqbo liceat eas ꝓ ſua vo . ticũ upũ neq; aliã pᷣſep coez nech nos volui⸗
rate ofiteri Na pptiege decerm ſacri nfam quãlibʒ ex ſepto aut nos rmue
aig Juſſio⸗ mus nullã diumã uuſſionẽ neq; P nõ ſcrip to iiſſionẽ ãdiſpoſ conẽ 0 iu. &
8 Rade magnikatvin auslwen acand in hac regia ciuitate ſpectabiliũ omes aüt.
iũ m 4 „ A17 .
c R mnane res nech p aliã cuiuſtibet miitie nforreferẽdarioꝝ anralie iſtaer
Yℳ.uecl cöcedit aut dig mtatis à offien pſonam alicuius diſponẽtẽ eos quo dece en
„ mkauorem. auicũq; iudici ↄfectaʒ a quolibet mehoatũ examĩare aut mudicare ropſerecs
mnownn ⸗ aucuß iudi imagmficivi inckhoa uidicitib n5 npſerce-
ft ſiombo cau ſuſepi ↄgnitoꝛe cu nn E a. negociũ in ſmuare mdi Pm ſic ogng
ſarü foꝛte ẽ ri queſtoꝛis adnotatio ſubiec valere. aut mſmuata valere ym 1 nnen
c⸗ Andut ob⸗ nõ fu erit q̃ otineat et inter no⸗ guͤales maes! eges cãs FFanan li de n
pl⸗ eruari cu⸗ ad quẽ iidicẽ uei p quã ſuelt jj u poltuz “
4 rijſvidemꝰ?. et ad quẽ tudicẽ nelp ni voſt⸗ et decick. ð enĩm legũ P
6 azo. directa ꝑſonã qᷓ̃tenus om pol

Wae reß
= l

lit penden. “

facit. C. ſi cõ
tra ius uel
utilit . pu. l.

a Megoci⸗
um. ſ. relatũ·
b Apud
imn icez. ita
nec indican⸗
da eſt aba⸗

Iinjs alioꝛuʒ

d rudlo
v aleat. ut
ff.q;̃ ba ap.
non li · lei · i ·
Re ñ. et. ff. de
mĩio.lmĩoꝛ.
i. Rñ. et de
arbi: nã ma⸗
giſtratus et
ad trebel . l.
ille. C. tẽpe⸗
e¶ Declara⸗
tionẽ ut · S
de iuð· Ci · et
C. de legi · et
oſti⸗cum de
nouo· er. ff.
de mð · eũ · E
i · et nota ;
etiã pncipiſ
ſmia dz eſſe
ſcpta ſiẽ ecu⸗
iuſli bz alte⸗
rius: ut. C. ð
ſen. ex peri⸗
re.l. .
f¶ Keferẽ⸗
darioꝛe · fcã
areferenda⸗
rijs voluta⸗
te pricipis:
ne· al ſancti⸗
one. ace·
b(Nieri-i⸗
facere ac .
i (Suꝑ Hec-
qͥd a dijcit
pdictis B. G.
cũ diẽ: ſup
hec. Hn hic

dicit de cais
q pendebaãt

tẽpe Huins
legis · quib⸗
pẽdẽtibo ſi⸗
militer diẽe

ð

R poteſtate non eg ebit aliqua

extrinſecus diſpoſcõne.h qðᷣ enĩ
ad nos negociũ apud iudicẽ iã
dictũ aut anteqꝙᷓ; hoc pnfᷣcipiũ ſu⸗
mat inſpeximus hoc nos ꝓprium
iudiciuz nr̃m diſponẽ et dicẽ hoc
nequaqᷓ alterius iidicis egebit
iudicio ·ſie enĩ a nobis ꝑ ſacrũ ſi⸗
cuti dictũ ẽ iudiciũ diſpoſita aut
deciſa nõ egebũt alio examĩati
one aut iidicõ à retractõe aliꝗᷓ
Sʒnos qb deus ſanaẽdi ptãtẽ
donauit hi aliq iuchciũ in quoli⸗
bet negocõ ꝓtulerimus non alij
iudici boc ↄmittimus ſiue ꝑ foꝛ⸗
mas ſue pꝑ diſpoſicõ es ſpectabi⸗
liũ nroꝛx referẽdarioꝛx à alteriꝰ
cuiuſlibʒ quo mõ ↄuemt hoc ne⸗
gociu examiĩari à iudicai utpote
anob ſemel iudicatuʒ ẽ qð retra⸗
ctari a nullo valeat.hijs vi delʒ

tenentibo qñ ſep̃ᷣta talis aliq̃ nra

ꝓcedit ſnĩa. ¶ Si wro aliꝗᷓ du⸗
bitatio iudici de aliq̃ fiat lege.
nüciet ad nmam ptãtemaa nobis
ex pectet cauſe ſeptã declaracõ ez
aut interptacõem et m eã deci⸗

dat litẽ. ¶ Hiwero dũ cã pᷣgma⸗

tica ðꝛ ma ſoꝛma à depoſtio ſpe⸗
ctabilii nroꝛ referendarioꝝ à

alteruis cuuiſlibʒ à aliqðᷣ aliud

eoꝝ que decã ſut oĩm iudicãtibo
inſmuetur oꝛ dinãs eius exaĩati⸗
onẽ aut ſſiam. iubemus iudicem

ginõ nõ reſpicẽ. ſ̊ etiã hijs vacã⸗

tibo et nullã penitus hñtibo virtu⸗
tẽ 'm gnales nias leges cauſaʒ
examĩare et legitio fim cõtradẽ
h aut hec nõ cuſtodieit iidex.x.
librarũ auri eũ ſbᷣiacere pene. ut
etiã aliã nram maioꝛẽ indignati
onẽ expiatur eidem pene ſubie⸗

ctoa eo qui preſumet talem ali⸗

quã dictare foꝛmaʒa mmſtrati⸗
bus ei et talẽ aliquã diſpoſcõnẽ
faciẽtibo ſpectabilibo nr̃is referẽ
darijs. ¶ Et hec dicimus ſiue ex
nĩa ſacra ſunctõe iudicare quiſ⸗
piã deputatus eſt ſiue ex pᷣcepto
iudiciali iue m arbitrtũ aut cõ⸗
promiſſarioꝝ ſcema qõneʒ au⸗

dit ſiue ſme ſepᷣto lue ſme lris.

lutẽ ex aliquo tali pᷣſũpſerit ſnĩaʒ
ꝓ ſerre hãc ita infirmã eſſe volu
mus ut neq; appellacõe indige⸗
at.neq; ex cõpromiſſis inferatur
pena.os enĩ omes iudices ſᷣm
gnales nr̃as leges examĩacõ es
et ſnias fi eri volumus. ¶ Illud

q; indubitatũ erit q neq; iudici

alis quelibʒ valebit iuſſio ex qð

oꝛdinatũ ẽ hac nra lege. Sup

hec aũt et illð iudiees noſſe opꝰ
eſt.qꝛ ↄpetẽs ẽ eos et qᷓ adhuc et
nũc mouẽtur qõnes m gnales
determĩare legel. uelh quſpia p⸗
ceſſerit impetras ſanctõnẽ diſpo⸗
nentẽ iudicãtis examinacõnem
aut ſiĩam.ei enĩ ꝗ tale aliqͥd im⸗
perrauit iã ſnĩam diffmitiuã non⸗
du ꝓmeruit nichil ex eis qͥ impe⸗
traut ꝓdeſſe volumus.Si enĩ
ſemel puemt ſnĩa diffmitia data.
nequaqᷓ; hanc ex nia hac pſcru⸗
tari lege iubemus licz appellacõ
ſuſecuta ſit.aut retra ctacõis ali⸗
qua ſpes otra ſſam.eã aũt qᷓ̃ nõ
diſponet quið iudicãteʒ aut iudi⸗
care futa uiſſionẽ quõ opoꝛteat
qonẽ fieri aut uidicium mferri.

Cauſam vero ſtudioſe fimni tradgi

legitio vult aut actoꝝ imnponit
edicõnẽ aut uidicẽ coget legiti⸗
mãa ꝓꝙ ferre ſnĩam aut ſmmul aliuz
iudicẽ ſᷣm nras pᷣſtet leges et fi⸗
eri et valerea ſepᷣto et ſme ſepᷣtu⸗
ra nõ ꝓbibemus. ¶ Dt aũt oẽs
nr̃i ſbiectia maxime q litibo atte⸗
rũtur nram ꝓ ſe nouerint ꝓuidẽ⸗
tiã et nullus hãc ſacraʒ nram cir⸗
cũuemat legẽ neq; ignoꝛãtiã in
ea gponat. Scamus in vnoc ne⸗
gocio initiũ apud iudicẽ accꝑe
exꝙ hemijs moxa añ ipam pſo⸗
narũ firmacõ nẽ inſcribi eãa mo⸗
numẽtoꝛx ſieri pꝑtẽ· ſic enĩ geſtis
pᷣfulgẽs ꝓhibebit ea qꝓpter eiꝰ
virtutẽ tẽptãtur circa aliaʒ et cir⸗
ca eã ſoꝛſan pſonarũ hrmacõnẽ·
et puaricari eã mtentibo ꝑ multa
interminata refrenauit a talibꝰ

uel ſi ꝗs iudicũ ꝓpriã diſpicẽs ſa⸗-

furplica coʒ
uel ĩpetrati
onẽ non te⸗
nere. et ſie
nota leges
ad p̃terita
trahi et ad
pñntia & h̊
cauetur · ut
C. de leg · et
cõ · l. leges
et ↄſtõnes.
K Weges.
leges dico
diſponẽtes
indicia exa
mĩaconem

piamic.

m Mequa

Hãc. ſen⸗
tẽtiã diffmi

tiuam-ae-

n RKetra⸗
ctacõis.foꝛ
te racõe mi
noꝛis etatil
ſeu ſupplica
cõnis al.a⸗

deo etiaz ut

ſi poſt ſen⸗
tentiam no

o Ea aüt.

ſic cõſtrue.

et babebis
ſenſu. eã aut
inſſonez 4
non diſpo⸗
net quið in⸗

dicantẽ aut
ind icare fu⸗
turaz qonez

quõ opoꝛt
fieri · aut re⸗

pete quõ o

poꝛteat in⸗
diciũ in fer⸗
riv ero ꝓ h

q · d · illa iu
ſio nõ valet

q̃ diſponet

quõ indicet
ſed illa ſic qꝗᷓ
vult indici
um cito fim
ri⸗ et ſice no H

ꝙ q̃ tuoꝛ ea

ſib ſuppl⸗
catur lite pẽ
dẽte · P mus
ut iudiciuʒ

.

3 4½ aet. a. E
H des; 49 e Ne P%⅜ H

ſene ια
raædat ſess u, eos ßfüp emlo etaprßs oms cim examari etet⸗ Sagerner Han
S tẽpus nõ ſmit fieri pems. minũ ſm ipᷣas accipe pui⸗ kKuacones. 5
eean p̈⸗ ut enĩ imqtatẽ ſmul et m⸗ dimus. et poſthac h qncu⸗ añ poſt relacõem
Anis modus. zrt⸗ iuſticiã ꝑ omia expellamꝰ q; dubitacõ talis emerſit añ rnſionẽ ꝗ expe⸗
ut anoctan meic⸗ ęꝓptereaa pñtem pommu/ eã ſimii oꝛdine termĩari. vane nerſcperla⸗
RM n Aeat legẽ vndiq; eã et ꝑ eã ali⸗ Ideoq; ſmus ſi qñ de ali⸗ iuſ Gfi. et. C. deap.
a ut iit⸗ pẽdeñ. as cautas et incircũuem⸗ qua cã ꝓceſſit diffmitiua inb emus. et.8. de
I.-aocg. ẽdas cuſtodiẽtes rei:pu. ſnia et ꝓuocatio ſbᷣſecuta indiẽ .· Cpenult · 2
(St aut ex p he leges⸗Fm eu 51 fueit. aꝓpellacõis etiã ex⸗ x ¶ AReæferentẽ. no. Sgn ,) fer
myjs qᷓ ſunt hmõi leg es ym quas et nosn meit. aſpelacois eta ex⸗ leges ad futura tmᷣ è
phoma ſeñ. anni impi deo dãte ſuſcepimꝰ amĩatoꝛes m leges que tpa trahi ut hic · et
d · Itẽ ſ. ribune d/, cuſtodire nramq; rem pu. tꝑ e diffmite ſnſe ob tine⸗ n.j ſyß .
dan nabit tn ab hijs mumri ſemꝑ opta bãt terminũ daë negocio et dad. Ehigif.
ebelue⸗ cka⸗ mus. (Rue igitur placu boe eodẽ videlʒ obbuãdo etqᷓ. de bere . ab in⸗
tior ſilia q nepe erut nobis et ꝑ hãc ſacra et in rern Aadi ampliſſi⸗ . S s at ker
mia ſunt . et poſt h . nt legẽ tua ce me pᷣtoꝛiane ſentẽtys et in Sit. Sici di
ſirrri Poſ⸗ declarata ſũt legẽ tua celſi p anglenc⸗ js cti 3n5 imPiad ie-
ſt ps munimẽtoꝛe tudo fuare qiuð ſtudeat. ſuggeſtiom iudicũ qn rita etia ſi F vicatur
ſiue actoꝛum · tercõ omibo aũt palã faciat ꝗpo utreq; ꝑtes omibo allega Rern weſuk⸗⸗
ſeribitin zmnaes nẽs eã quið in hac feliciſſi tio ibo ſuis renũciauerint. H “ Megi
dſonate lonlii. ma ciiutate. pᷣceptis auteʒ et iudices ꝑ ſuas relacõ e ſe. B.no e wong.
S vidꝛ ꝙ ſtat p⸗ ſolẽmbo utẽs ad piuciaꝛ· qd diſpom debeat interro⸗ So· hoc ſpẽale. uel vel D S
deã ꝓhemia debe⸗ pᷣſdes ut omes hoĩes ſci⸗ gauerĩt. in omibo em pᷣdi hietnh itur 2 s Pr tr e,e
at fieri cõ firmacõ ant ꝑ eã quã ſup eos ha⸗ ctis caſib illas leges a co ) e d n haolt
pſonarum.ut.s.de E . 5 1 , H diciũ nõ ẽ inchoa⸗
illud vero · Keñ. illa It cuũ de appellacõne co⸗ que tepe ſnje aut certe re⸗ tum ut hic ·
ſm bãc intelligit noſeitur ſim illas iecvs latiõis obtinebãt tametſi
ſů hodie hec nõ ſeri gnoſcitur m as eges . ielecré ſte l⸗
beitin cu ſatis certa dbeat uidica ri q tẽpe ſnĩe ougent lege poſtea pmi⸗
den ſt⸗ accur. date obtinebãt nõ ym ea⸗ gari noiu aliqd diſwonẽrẽ
drithi q woſtea ꝓmulgate ſut er et tenoꝛẽ ſuũ ad pᷣterita q;
S S c Pilie. Ri ci, negocia referẽtem. (Sz
tacſn PSai odoꝛop c. p⸗ boe pñ ti adn cimus ſanci⸗ y¶ Renũciare. va
te Eruemit ad ſciẽtiã ſe om ut q; mter litigatoꝛes let hec renũciatio
ſüeinit demtads nr liqñ olicit vnã dẽ ot5 Aꝓpter allegacõnes
ſni emtatis nre ꝙ inter aliqn ↄtigit vnã qde ptẽ Er

iuris ? ꝓpter inſtſa „αſ.
tzapter teſtes foꝛte 5, , 1
ne ꝓducãtur nõ va ⸗ E
let · ut. . de teſti · · ad / S. Ba e

ſtachii vrũ reuerẽtiſſi⸗
mü rome ciuitatis ep̃ᷣm et
piſtũ diaconẽ eccie celm⸗

ndſe (Sedᷣm qs fo.
ſtn dPrrrmilalege
afn impm ut m leges
m indicet.⸗ſic. C. de ſe.

;

ſuis allegacõibo renucia⸗
re. aliã wro ſcientẽ ſe ma⸗
las cãs hr̃e poſt cogmitio⸗

15

. 6 , oõäs nia vero multi . H
eon er coſti⸗ldignaet ſene fuiſß omota cã ꝓceſſit nalia certamĩaa dilacões ſn la ſcẽtia mitlß
e no. s. e· Ei. ibi. ꝙ e⸗ a rectoꝛe ꝓꝛücie diffmna quas ꝓbacõnuʒ ca leges roei MMV
. esta. St ſnĩa otra quã appelltiao ẽ ocedunt nolle ofiteri alle⸗ e . ama
4 * „ „ „ „ 2 2 27—— u .
mu teap-ogne-po- ꝓiecka· Judices igitur a⸗ gatiões ſibi ſufficẽ ne cito cto. ut in pbacoi⸗
elſa ſtea. et ſic ad pteri⸗ pud quos appellatio veti⸗ cauſe q̃litas agnoſcatur. bus accipi pñt. ut
ii K rnuenego⸗ labatur dubitãtes ad no ubemus ut qn vnaꝑs al⸗ Kde ritn up. as
11 a8 t mmbir ſtrã clemẽtniã reulerũt an legatiõibo renũciaiut· alia iet.! F er dede aa⸗
tud r (Etde aljs capi: Fm leges q obtin ebãt qñ wro ps dixerit ſe hr̃e ali⸗ uo. di · in · l. laud abi
ir tiis it juc na peeſſit ſnia diffmitiua an q̃d qð ꝓponat.iudex ne- orss. D
nd hHolto imlegis tenorẽ que poſt gocij modis omibo eãp aMroponae in⸗
e incidéter multa a⸗ diffmitiuã ſmam a nobis q̃ utitur dlacõe opellat in⸗ an alid noni ad⸗
ninn ſn djee ne a⸗ et pmigata e eãdẽ cãm ex⸗. tra.xxx.dies poſtqꝙᷓ; altera dere velit. ut. C. de
rai e iſum⸗ anmiare deberẽt. Nos itaq; ps renũciauerit quicquid ſuein clien⸗ t. Pine
i Eruemt pſpe⸗ iuſtuz eſſe ꝓſpeximus ᷣm wlit ſmne aliqᷓͥ mtermiſſiõe eTarcer. Mt.
Ennus circa ilam leges ꝗqobtinebãt tempe ꝓonẽ.qð ſi nõ fecerit tlüi bDilacone. pᷣma
i, Rgonem date ſmie pᷣ dcam app ellati ad euis maliciã ſupandã uelultima ·

P rebeatur im⸗
mo videtur ꝙ ſemel
tm uel ad plus bis
5· ſo. h nõ loqͥt᷑ de
dilacõe · qͥ dat᷑ pñti
et p etenti ß̊ de quo⸗
dam ſpacio qð da⸗
tur abſenti ut alle⸗
get · et eodẽ mõ op⸗
pom poſſ.de eo qd
E·S. de litig. Coẽm.
ubi tercia edicta et
ꝓ quolibʒxxx.dã⸗
tur diel. vel die ſpe⸗
ciale hie qn ꝓpter
allegacõnes petit·
ut ar · ff· ex qi cau.
l:ait pᷣtoꝛ· Efiac

=

alius vnus menſis in dui
geatur a iudice. ¶ Siv⸗
roa ſic diſtulerit alterius
menſis dilacõ ei pᷣbeatur.

ita ut ſi uſq; ad pᷣdictos

tres menſes quos litiga⸗

tꝛibo ꝓtrahetibo conceſſi

mus ſuas nõ ꝓpoſuerit al
legacões tũc ↄgmioꝛ nõ
ampluis expectas modi
omiboꝓferat ſnĩaz legibo
conſonantẽ. uel ſi woluerit
impatoꝛtreſerat ne litiga⸗
toꝛibo male cert antibo li⸗
ceat cauſaruʒ exitus ultra
ꝓtrabẽ. ¶ Aliid cq; capi⸗

tuluʒ pñti legi addẽdum

ſſe proſpexmiuſ. Sam⸗

Vigitur non licẽ pemtus pfr̃i

ritio ad lineã femi⸗
neam exheredatio
ad maſculmam.ut
mſti. de exhẽ. li ·
mater. et qð ſ icit
nec ſi p quãlibʒ⁊ẽ.
nõ ꝙ opoꝛtet iure
inſtit· aliquid filio
relinqui.non ſuffiẽ
iut legati · et ſic coꝛ
rigũtur h iura anti⸗
qua.ff. de ino ff. tel.
papi · ſi qᷓ̃s moꝛ⸗
tis · o tra. et mſti. de
moff. teſt. Epnl·. .
et · S. de monach· E
ſi vero filios· otra

er. s · de triẽ · et ſemil ·
Cn. ↄtra · et ſi qᷓ ſüt

ſmilia.quibo ðᷣꝛ q;

ſuffiẽ quoq́ relicti

titulo relmqre.Sic
E m vno nũmo fcã
mſtitutio excludit
querelam. ut ꝗj.e.E
Ceterũ ſi qui:et agi⸗
