ocilijs vñ ſm ſ̊ viri ociliarij ciuitatũ decuriones vo cãtur
et differũt a curiali q curialis genꝰ. decurio ſpõẽs ut deã
l.pupillꝰ.ſ.p· dixit nõ eſſe draʒ ut ar.S. de mceſt.nupẽ.l.
ecũ ancill. et de eß. et ele. l. ſñ quis p ſbꝛ. Itẽ no · q decurio ho
noꝛ ẽ et onus. honoꝛ q; nõ toꝛq̃tur ñ fimto decurionatu
ut . · de qõm bo· l. nl. Itẽ datus curie decurionũ naturalis
fit legitimꝰ.ut · C. de natu.libᷣ.l.qm.de honoꝛe cõ⸗
J pater · voluiſß. qd ẽ eo jo qðᷣ ſcit et nõ ſtat.
pdicit et ſi eſt in ptãte·als ſecus ut qᷓ.de fil. famn.

.

4

re debẽt ut . e.ti . l. d iuus.

ct quẽadmodũ.l.i:et·ff· ad miũcip̃· l. ·. Ci · et ðᷣ decut. l. ho

noꝛes. Efi· ſubaudi maxjĩe ſi dieas pr̃em exp̃ᷣſſe volu
a ¶ Agẽte.⸗ iſſe eẽ ſi poſtea decedit tñ tenetur ut. ff. fa⸗
mil.Bꝛc ſi filij. neracius. Siv ero dicas tacite nᷣl ſubau⸗
b ¶ Publice. ſi quid g eſſit ut decurio et da exem/ dies·

plũ.ff. ad mumicip̃.l.ij. geſta.Si aũt ex oꝛdine decurio⸗

nũ factus eſt mg ſatus illius in quo etiã leſt rempubli⸗
cam diſlkin gue aut

riculo ſuc.pa.li: et
Ff.de adm.re.ad ci
idẽ ſeribit et · s· de ap · l. hj qui.
ſeruare.ſcʒ curare. vel coꝛrectoꝛ es.
¶ Mgẽůatus · puta defenſo⸗ ut oↄciliarij ut in ſei.
f t deeuri om ba. loco quoæ⸗ no. g Momĩiacõnẽ.
i.electõnẽ aliquoꝛofficialiũ. ⸗vnũ de ſe eligẽ pñt ut
h¶ Munera i· offcin quo caſu⸗ · ff. de cu. et tu · da · l ubi.
et debent eſſe m albo ſep̃ti· ut. ff· de al. lcri. l· i. et due ptes

debẽt ↄuemre ut ꝗqᷓ.e l.noĩacõ nũ· et fa cit·s.de ap · no mĩa

SS

Faciãt. decuriones nõ mgratus ut · ff· qñ ap. cõnes.

a ecepit mgratum
moꝛtuo pf̃e et non „„D
tenẽtur aln bẽdes agẽte honoꝛ tibi iſte dela⸗
rel gigen, gn. tus eſt ten ẽtur quidẽ etiaʒ
heredes.miſi pr̃ fu hẽ des eius reipblice. Nã
at pfeſſus filium m hac pte vice ſideiuſſo⸗
uceptura luavo⸗ s pr̃ accipit᷑ h̊nõ añ m⸗
lũtate· ut. ff. fami⸗ s b 7 P b ſſiſ.
ꝛẽ. ſi filiꝰ. Eneraci ſ rebo tuis ꝓprijs excuſſiſ.
us· aut eo vino tüc ¶ Exẽplũ ſacraꝛx lr̃aꝝ di
ten etur v im ſoln⸗ c clec. et. M.
du reipbᷣlice ut.ff. —
ad municip̃ · l. ij. in ſeruare mgntu 8
pvñu· et · C. qd cũ eo. opoꝛtebit ut decurionib⸗
l · i.i aerride⸗ ſolẽmter in curiã ↄuo catis
mgia der pri 3 .
nan no tenetur pf noĩacõnẽ ad certa mune⸗
mſ de peculio ilip mna faciãt eaq; ſtaũ in noti
uato ut. ff.ð mngĩa · ciã euis qiu fuerit nomĩa
nue l E. t e ms p officialẽ publicũp⸗
c Excuſſiſ. ſpale ferre curẽt habimiro appel
iut iſ ko ut· ff. de ad⸗ lãadiſiwoluerit atq; agẽ⸗
mre. ad ci. p. l. ij. di facultatẽ apud pᷣſidem
CEfi. et ad mumci; cam ſilai ſuet 6 R
libertus · Gfiliũ · re⸗ cam ſua uire olueto. que n
gulariter cõtra ut oↄſtiterit noĩ ari mimme de
E na lſſo⸗1.n buiſſe ſüptus litis eidẽ a
recte · et · l. iure nr̃o· . ,
ſie in ypotheca ut nolatoꝛe reſtitui o te⸗
ff. de inre fill. mo⸗ Vn de⸗ bit. dẽ.
chis. et eſt rõ ſpeci curionatus honoꝛẽ
alitatis ĩ pre q fa ſpõte ſuſce pis ab albo ex⸗
cile o bligatur ar. -
ff. d̊ iurint eũ qui· imi z annoſu te elſe dicas
B atr “ Ppic nõ potes. Empꝛ.
dicit ubiq; ſeruat᷑ doptiuũ fil
ut in aut de fieiuſ. Wm adoptiui iiu
Ci. et fac̃ ꝗᷓ.de pe⸗

p.l.ſi filins· ẽt. ff. fami.hꝛc̃.ſi filia.
rem ciuitatis · i · pſides

ſit.l.i. ſolẽt.qð eſt notabile.ſ̊ tutoꝛẽ nõ dãt decurionel

mſi in ſubſidiũ ut dcã.l.ubi:ſ̊ noĩa aliquoꝛ pᷣſidi mitte⸗
. die officiales. .
urẽt. decuriones vel⸗ ri ab electõe als viðꝛo ſen⸗

1 bellandi. no. appe la tire ut. s. de app. l. Hij qui · ee
apellat 'm quoſdã imfra duos menſes exquo ſcit ſe no

tatũ ut · s· de tpe et re ap · li. qð ẽ falſũ·ſ mfra biduü vel

triduũ ut·ff.qñ ap· ſit.li.¶ ey in ſentẽtijs. ſ̊ exerciciu ſft

infra duos moſes quibuſdã tñ remittitur neceſſitas ap⸗
pellãdi ut minoꝛibo et veteramsut · S.qñ ꝓuo.nõ eltne.
lſi ꝓater.et · l.ſi veteranis · excuſa cõm et ꝓbãdo de q-

m ¶ Cõſuetudo· opponẽdo⸗ bus

‚oPe habes ſpãlẽ tijj. et. f..
de vaca · mu. et de u. mmmu. p totu.

n Debuiſſe . qꝛ maioꝛ · lexan.ut · ff. e. . ij. C.fi· vel aliã ex

ex adoptantis dignitate

decurioms filium effici nul

la dubitatio eſt ꝓ atroci⸗
bus miurijs eũ quẽ ad in⸗
iucẽ naturalis pignoꝛis ti

bi aſcripſeras a pſide p⸗

uincie illicitis coꝛpis cru⸗
ciatibo affici nõ opoꝛtuit

cuſacõnẽ hje.
oMitiſ. ut.ð ſũp.
recu. l.i. et. f.de va.
mu . l. i. Ci. ſie et in⸗
dex facit litẽ ſuã ut
inſti · de ob. q ex q̃ſ
delic · in pn · et facit
ff.de inð. l cũ quẽ.
et. g. de excuſa.tul.l.
ſeu eriter⸗

Gm decurio⸗

natuę.ſpõte.habe

as enĩ hãc excuſa⸗

9 — . tionem ſed mõ nõ
boe ercia nel n4 oo⸗ q; ſpõte ſuſcepiſti
reebitur d 67. ut · de hjs qᷓ ſpon
Jlios in ptãte pfis em.l.ii.
poſitos ad munera ſeu ho⸗ q. (Albo. in aqno⸗
S. ſſe & . mina eoꝛeſcʒ decuri
falſo tibi pſuaſũ ẽ. Hane ff. de albo ſcri. l. i.
ſi ad denoĩacõnẽ ſilin oſen⸗ rnneig mar
ſu nõ accomod au eris. ob rerelv.an u ſe⸗
adminiſtracõ nẽ ipᷣius mi⸗ l.ij. ¶fi et. l. nõ cau
mime ↄuemiri poteris. ty kanian ilmee
T ET as. noꝛe ſit annoxx.
. Xpertes ira⸗ a de lxx.ſe: ut no ꝗj.e·l.
ru decuriones · mune fruſtra.
n ꝑagere nõ ꝓbibẽt iura. m adopti⸗
cet induiſ. eſ . Er a pf adopir
bona frẽs hñt · nlo⸗ uus erat decurio. .
minus tñ ſmguli noſe ſuo t¶ Dubitacõ. ut. ff.
tenentur ciiulibo mu de ſenat · l. v. et. vi.
ribe . F 3 ideoq; eius onera
5NVN I fa nerbe. e ⸗ ſubire debʒ pf ut ſi
mia que tibi abbominãda deiuſſoꝛ. ff. ad mu⸗
eſt.non etiam amiſſioms meiße lucius. Eice

u ( n iurijs quas
intulit hic filius imn

aliũ ·et que ſit atrox hab es inſti ·de iniut. Catrox ·
x ¶ Dignoꝛis. i.naturalis filij ad euius imaginẽ ẽ adop
tiuus ut. ff. de liber. et poſtu.l.filio.vndevſus Pignoꝛa
natoe dñr pignoꝛa rerũ · /ſuplie is plebeioꝛenõ debẽt
y ¶ Opoꝛtuit· nã pems vlłl? ſubici ut · ff. de veterams l·

7

eAs dsnerunterctcens
30

—

Hoec quoq;. ſdeli etũ p ſidis mo dũ excedẽtis in pum

Ilios · p⸗ ho.l.eſtimacõnẽ· Ciuuituſ. dẽ in tutelis
qui dari tu.poſ. im pn. lãto vel ꝓteſtãdo in co
c Mõ accomodaueris. app el⸗ trariuzut. ff. e · ſpurn · ¶
pf. et.l.honoꝛes. Efi · et ſic lo quitur· s. ne fiins ꝓ pfe · l. ſ
filius· als ↄſentire vidᷣꝛ ut no· s·l. i· ⸗lio et de in rẽ vᷣſo ſic
d ( Poteriſ. ſez in ſo lidũ ß de pecu⸗ ut. S. ꝙ cũ eo. li. et de
tutelis · ſi filius · et de pecul: liij. Cfi. et de ãmi · tu/ l. n
Xpertes · ꝓhibẽt · ſe . S. de inð. l pnl. har · otra. s · d
poſtulã ·l.ij·et de aduo.diũiuð.lnemim· Eiutpitos. et

endo. ‚-TNuaſũ ẽ.ad H̊.ff. e.ſpurij. E pr̃· et de mil ·

tt inſti · de exeu · tu. Gſilr. ‚ alio nec vnus ꝑ alium
cet · ſuo noie · · nõ vnꝰ⸗ hʒ interuallũ utꝗᷓde mu:.

neribo ut ᷓ. de infami.l.i⸗:qd munꝰ dꝛut.fſde v. ſg. l.mu⸗

nus tribus . ſcʒ immumtas et fat᷑.ff. de interdic et re.
nõ oti·l. h. et H̊ mñ in vita pr̃is alter geſſit vl poſt moꝛ⸗ uhec:⸗ derclegn eork. le de pyjs qui nõ nn⸗
eeN tẽ pr̃e volente et q; tũe ut heres ↄuemietur ut no. 5. l. 1. ple · ſti · lei ·¶ te · qd.puilegiũ eſt hrᷣe mmmumtatẽ no ai
ſinſe ct. p·l. f.·fami.herẽ.ſñ filia. Gi dẽ ſeribit.et. neracius. 4 5no⸗ ptinet ad m famiã⸗
. . Nfamia.im fama enĩ excludit ab honoꝛe hĩtoꝛ ba mo. liberet. gratioſe als ſecus ut no⸗s.l. ꝓx.
nlti⸗ bẽdo ut hie etꝗᷓde digmitil. et . l iudices: etꝗᷓ dere AQ¶Bepnmuatus i: factus mutilis.
ſin is poſtull.i ·ß ceci⸗ . —2 t ¶Ad niam idem
lie q lumĩe pᷣuetur. ut oculoꝛa caſus queſitũ tibi erit euniſmodi infoꝛtimno na Danacs ut. ff.
ain Jgm eboe adimit bonoꝛẽ. Edẽ. deprauatus ut debeat ſble de pen mn Ep.
. — 7 — „ — , ₰ —— . . .
dii⸗ e poſtul l. C N albo decurionũ p uari de hmõi noſe ad nraʒ u ¶Spacio.non in
2,. *T 4„ — —„ , , èðü
ſii quãms.ſ. in queſi⸗ Kſeptis pr̃em nõ ha⸗ ¶ ſaentiã referri opoꝛtebit.· ppetui i ß ct de
n out hie ent cr illa benti hlios aũñferri ↄſtitt ut certo tpis ſpacio eiuili⸗ Edi a api
1 neE . — —.R . — — „ . 8 * „.
ndegf i bonocvet ibi in Jultra ſepti d e. um ei muneruvacano poꝛ MMin erſos. tẽ
ilie bñ do ̊ in hĩto. ageſmũ ãnũ etatis rigatur, E de. pare . qui pb̈⸗
ſtent e¶ Abhominã da prẽm tuueſſe.pᷣſes ꝓiũcie Nuierſos decuriões lei duͤr Erenit .
rſſſeg a te ad hoe ut pſe⸗ 1 Sa . erẽ et ſic nõ deb er
fih ueres in digmta⸗ neru vacacõe pfrui ꝓm⸗ ſicijs tẽpare. Edẽ. vilẽ officiũ · ſiẽ p⸗
te decurionatus · debit. L dẽ. . ques decurio vel p⸗ rve ſuſcipe ut
Gnſn Nalbo. p̃ſeri⸗ Xoꝛẽ ꝓ marito decu lie rei cauſaweil rei publi⸗ Je.Rquis peum
NieNnee. tis · als pre⸗ A 2 P . tioneʒ.als depomt
* criptis. als poꝛtu lone ↄuemri nõ poſſe p⸗ ce cogatur nr̃m adire co⸗ honoꝛez ut · de ta⸗
gſt dalepas aeo, —Vrldubio eſte kdé6. mratiis no an diſeocat. dulij veri piem
bo culis · als pᷣſcpcõe unẽcibo decuriona qᷓ; inſmuato mdici deſide⸗ gnen
ſütee decurionu c· et tuc ja 5ſidis i . Rieiſcccli lni 5ſe⸗ ad decurionatu n0
nlht p̃ſcripcõ decurionu ſtus· nec ma pndis mper rioꝙ necuceciimam coleq⸗ nocet ut. S. de ſer⸗
li nõ eſt excepcõ · fſpetuũ nec ãm.l.nec po da⸗ tur. Rðᷣ ſi ꝓ ſua audacia p⸗ uis rei pu. ma. l.fi.
ſorir e¶ Anteferri . ut m grevalitudo pᷣſtat excu⸗ iu aliquus hãc fecerit iiſſi⸗ Itẽ ↄtra.s · de falß. R.
* tereteis voxſon⸗. ſacõnẽ. E dẽ. onẽ indignationẽpꝑeten nõ ert tabellio li⸗
trd tentijs et oſilijs it n Ec infames immuni tẽ ſoꝛtiatur. dem. cet ſeripſerit teſta
A Pma ut ff. de albo tatẽ habere. cu hoc pule⸗ Widerelicta curia mi mẽtũ vel ßphibe⸗
ide gijnnotelit ouemt. ſtauerint adeuriã reuocẽ l diyl ſeom ar
ei en Vmo index 1 dẽ. tur. Edẽ. bieman
gie geſimũ · in tu aliquẽ ſuo arbitrio Jad mgrĩatũ noĩat Rrereer⸗ alkein t
e a et cura excuſat de curia liberet. Nã ſi qs fu frugermt reqiuratur. Et ellioms liq; mech
* maioꝛ · lxx. an · ut. 1 ge. n anug 4 olam mdifferẽter
i pb̈licis muneriby . S ”MVM ]quis · coga⸗
( excuſatur quis habẽs :lv.ãnos ut ꝗᷓ.qui etate.l · i. et. ff. e⸗ tur. p aliquẽ de nr̃is indicib citatuſveſꝑ noſ.nõ ab alio
l. ij. Efi· H̊ & de facto ſic erat· Itẽ añ creatus p ſupuenien ne ſit 5 .. de ſilẽciarij s· l. iiij · vel dic ſpãle in legacõe ut a
ins tẽ etatẽ maioꝛẽ nõ ſe excuſat ut.ff.de iut. immu.il.ſp· et·l. ſuo pᷣſide poſſit co gicſ̃ tũc ꝙ diẽ e rei dic ꝙ vadit d
hoc circa. et j.e. l. decurio. mñ fcũs ſit mutilis · ut. s· de erx⸗ aliqᷓ facturus qrimomã talis citacõ nõ reſcindit qðᷣ fem
cu. uel. poſt ſuſceptã. monalibo aüt non excuſatur ut.S.dereſcin.vẽ.l.nõ idcirco. cetiã pnᷣcipi qui ẽ index
e g Perſonaliũ a patri⸗ nã ab illis nullus excuſatur cũ (lſuditci.a quo fuit citatus vlł/ indicũ: a¶ Deñderio·
on ab ipare nõ a pſo na dabãtur ut.s.de ãno.et tribul. inj. q; ad nos veit · vel vult recedẽ · vel hm alios ꝙ vult
ſen bp nnerentuto decurionatus ut faciat ad ti: vel ali⸗ arripe iter aduemẽdũ ad nos. ſic æ et m clicis ad qð·s.
ol i Pronidebit· als videbit als ꝓuidebit. oꝛe ſiliũ · de epis et chi.l. ſi q̃ et m autẽde ſane· epᷣ · interdicimus·
em ꝓpculdubio ut.s.ne uxoꝛ.ꝓ ma.l. i et · iñj. et et in decret. lxxi.di.c.pe.et ſi · et fac·s · de hijs q̃ latro · vel
Aſpãle im pmipilo et nõ utuxoꝛ ꝓ maritoↄuematur ali.re. ocul.l.j. b ¶ Cõſequatur.a indicevel a principe
⸗ cttũc ſatis fit fiſco in dote nõ in alns mulieris boms ut alij dicüt a indice terre ſue · ⸗neglexerit ·

õ.quibo ex cau·pi:ta. ↄtra.l:ſatis.et.s.de uil.fiſ.l.i.
Muneribo· ſnĩia exoꝛdinaria. ut.ff.de peñ.l.fi.als cõ
ra. ut · · de poſtul.l· i. et · ff· de peñ. l. ſeruus. Itẽ ad ã⸗
nũpt remoueri a decurionatu in penã ut · ff. de peñ . mo⸗
ris.nõ groſe ut qᷓ.in.lꝓx·ſcʒ nemo iudex.nec magna pe
na inponatur ut noꝗ.l. ꝓx. ·lv. ut ff.e.lłiij. Efi· erno.
ec ãm quũquagmta. h⸗ ·.s. l. ſi ultra.
odagre· mſi omino ire nõ poſſit ut .q̃ moꝛ⸗
ames immumtatẽ· a curialibe mu- bo.l.hi.

e Fecerit · i· vilipẽderit vel· ⸗:p quẽcũq; iudicẽ oꝛdina⸗
NBi derelicta. reuo cẽtur.⸗ riũ ut.s.ſi quis de cur.vel
Nco hoꝛ . l.i · er. i · ßm . p· et fa. S. de e. et cle · l. officiales ·
et. l. qſquis· et in aut· de ſciſ. e· Caſſcpᷣticios · ſ̃ ꝗ. de ta⸗
bula.l.nj.h̊ illud in ſui odiũſi pᷣma curia nolit eũ reuo caẽ
Idẽ ecõtra ſi miles venerit ad curiã ut reuocaretur ad

mlitiã ut qᷓde re mili.lmilitares viros.
Jadmgĩatũ · noĩati · ꝑ tres mẽſes ante faciẽdũ eſt
HI mcipiat ammmſtratio ut ſi ſe excuſet poſſit als eligi

.
7

ut. g. de mgia.munici.l.ij.
4 Keq uinatur. er cogan

tur remedijs ptoꝛis ut. ff. de
. muet ho.l. ſi quis mg ſatus.

et ntermm ſi qd damnu hʒ ciuitas emẽdat ut. fad mu⸗

maci id ẽ nolẽtes reciꝑe electõnẽ

mecipᷣ.·l.lucius.fi. 3
ertinaci. ↄtu⸗ de ſe factia.
ePermittãtur. imterĩ ad uſũ ad qʒð faẽ qᷓ. de murileg.l.
murileguli· d ¶ Duſunatus i mg ſatus ut dixit . s · de in⸗

diẽ . l. f. qui ex decu
riom bo em ſut eli⸗

gendiut.ff. e.l. ho⸗ „
noꝛes. Epenul. ſi ptinaci ammo latere pp
„. Punac am o
Seck d enr munuerit.· hijs ipovbona p⸗
rileg. murileguli. mttantur. qiu pnti tpe in
Aemgeiabede locũ eoꝛx ad duuumatus
etenſtn munera wocabũtur. Jta ut
re ESaͤr. Ut ₰. . 5
ſuſcepto. l.neĩnẽ. ſ poſtea repti fuer int biẽ⸗
et facit qj. de omi a⸗ mo mtegro onen duuin⸗

gro deß:l. q agros.
g mili odico⸗

neia d duptu one

ris ad qð.ffde pe⸗ publi coꝛvmun eru declina
nis: aur namnni- re tẽptauermt.ſilio dicõ⸗
midr er ſar 1: px. ne teneri opoꝛtet, Edẽ.
et .e . l. quãuiſ.et.l. èðñsͤõä AreE.
quidã · ct · de mu. Acuatis releriptis
et ho. .· ſi. P que munerũ ciiuli
Acuatis. eiui uIm noͤnullis eſt vacatio p
xta dũr ciuilia mu⸗ ſi tatibo aggregentur. ita
Pr Aede ite ut nec oſenſu ciuuliũ vl eu
AL. n⸗Pe⸗ „ 4 7 2 4
a pſonalito mul rie pᷣſtita cuiquã immum⸗

tis modis quis ex

ut. ff. de vaẽ · mu . p

ratus cogantur agnoſce⸗

re. Omes enĩ qiu obſeqa

tas valeat omes admu

cuſatur p · l. ſcriptã nerü ſocietatẽ ↄuemãtur.

totũ. et de in. mmu. ,
p totũ.· at primom giſtratus deſertoẽs
alian euitãt nli adeã grautas tua faciat
ſüt minenech ron⸗ neceſſitatẽ oditionis ur⸗
coꝛ. mii ſpãli bñfi⸗
cio pncipis ut ibi
etꝗᷓ.de hjs qui a pnᷣ.va. l.i. vel lege ſepta ſpãlr de mune
re pr̃momali dãte immumtatẽ. it.S. de eß. et cle. l.i. nõ
aũt ſufficit ſi lex vel pnᷣceps dicat immunẽ eſſe ſcz q ad
primonij mmumtatẽ utꝗj.de mu. pfi · l. jj · Jtẽ nec munuſ

plonale ſcʒ mgratug ↄtinetur m remiſſione publici mu⸗
neris ut. ff. demu. er ho.l.cui pvᷣlici:et fa.s.de inmu.ne.
.·l.i.Ad idẽ.s.de ãno.et tribu.il.in fraudẽ.et ꝗ.e.nullus.
Et hoe verũ ẽ qð nõ valʒ h mõi o ceſſio im puidiciũ fiſci ſů
bñ valʒ in pᷣiudiciũ ↄcedẽtiũ et ad h̊ fac.ff. de pac.inter

o (Prinataputa ꝙ pnᷣcẽps indicit collectã p ſuo fcõ.
P Exoꝛd no. exo: dmarns onerib eos nõ ſubici utqj.
de rpeorl Dmliedo ergde ſllent: l. n. nã nec agricole
ſbici ſturexoꝛ ð ut ꝗᷓ. de ag. er conſi.l i. Item no. excuſant
ab onere rei pᷣuate· ſecus m pᷣdns tẽploꝛæ. utꝗqᷓ de fun. tel
Pl. vmũſi:at a munere qð rei.p. debetur nõ ex cuſantur

ſ̃ eſt oꝛdmariũut/s · de exact. tri.l

geri ut quaſcũq; ꝓ hijs ex

penſas ciu tas ꝓrogaue⸗

rit refundẽ ꝓtinꝰ ac ſe re⸗
pſentare cogãtur. E de.

Priales oĩm cuita

tũ nullã ꝙ re puata
nſa debẽt in qiuetu dĩeʒ ſuſ⸗
tinẽ. nec hmõi oneribo ve⸗
lut extraoꝛdmarijs occu⸗
pari · qm ſatis ẽ ſi ciuitatũ

munera p eos ↄgrue ople
A

Jantur. Tmpꝛ.
Os indulſerũt wte⸗
res pnñᷣcipes ex materno
gñe curialibo antiocems
aſcribi. quos pr̃is ↄdicõ
nulliis vendicaret iuri ci⸗
iutatis. E dẽ.

tati decurionũ. qiu nu

nomẽ curijs addiderũt
ne pteritis debitis ſuſcep⸗

toonerẽtur. Dʒ ↄuentis
Æ&ter hec debita qui ea p⸗
cedentibo delegatiombus

Houidẽdũẽ eoꝝ no

cxactoꝛes · etꝗᷓ e.l.qn⸗
q;· ſ̊ lʒ ei onus non

voſtz unpom. ho⸗
noꝛ tñ ßt ei dariq;
onus habzʒ. ſ. qꝛ eſt

curialis qd cõſtat

eſſe onus ut· ff. de
mu.et ho. l. honoꝛẽ.
et facit . de omi a⸗
gro deler. l. inbe⸗
O s. hec lex ẽ
iul· et die mater
erat antiocena.cer
te filn ſequũtur ma
trẽ miſi pr̃ ſit talig
qui trahat eos iuri
alteriꝰ ciuitatis ut
q eſß pr legitimꝰ
Hhie g fuerit natura
lis hß ſi legitimꝰ p⸗

uilegiũ habʒ oꝛigo
materna ut. ff. ad

munici.l.i.Ab hac
liexcipe doꝛotheüũ
et yreneũ utj.l.ne⸗
q; · Itẽ fa ꝗ.de agri
et cenſi.l.fi.
Rouidẽdum.
ſuſceptoie i.

decurio non ſoluit

debita pᷣdeceſſoꝛis
qui pᷣdeceſſoꝛ erat
decurio ꝛ ſuſcep toꝛ
ꝓ eo officio male
geſto ↄtraxerat de⸗
bita vel fue rat decu
rio malũ elegerat

ſuſceptoꝛẽ ꝓ tene

batur electoꝛ ut · s. de uit fiſ.l.ſuꝑ creãdiſet facꝗ. ut nullꝰ

ex vi · ꝓ ali.l· i. et J.de murileg.l.murileguli.ctqᷓ. de cẽſi· et

cẽ.l.i et fi· quibo ðꝛ ſucceſſoꝛẽ ꝓ debito añceſſoꝛis nõ te⸗
Cõuẽtis.ſ.pᷣteritis officialibo vel eoꝛeh ẽdiba. neri.
t ¶ Precedẽtibs.multis als pñtiba.et als pᷣcedentibus.
u ( Delegacombo ·i.officijs ſibi del egatis

x (Eos nouiter electos.

pr̃imomaliũ ut. ff. de iut in⸗
quis mun erãa. etiaz mu.ſp. Edemõſtratur · a pſo
nalibo aũt · v. ſufficiũt ĩ puũcia.tres rome.iin: in ita

debi. et vẽ. l. epła.p actũ. ſticos qui qñq; ↄcedũt im⸗
(Conſenſu.no:ar.ↄ tra ru⸗ munmtatẽ alicui fabrovel
ſili ipi ꝓ eo ſoluẽtes cũ ex hoc alij. q paucioꝛ es ſũt plꝰ
rauẽter aliquibo releu atis.ut.· de colla· dona. l. i . de cẽ
ſib.li.et.· s.de apo.pu.l.i.tẽ faꝗ.de decut. l.ii.
Ircenſiũ.tua· p̃ fecto lo quitur et ante E qᷓ; ſuſapiat
cogitur ſuſcipe ut.s.e.l.ſi ad mg ſatũ ⁊ inchoatũ pficere
co gitur ut h etiã ſi mrauerat nõ ſuſcepturũ ut.ff.ad mu⸗
mcip̃.·l. fum pnj · ł ¶ Ciuitas.pᷣ dc circenſiũ.
Nrorogauerit. p honjs requirẽdis· et fac̃ qᷓ. de omi a⸗
gro deſer. l. inj et · g. eel. quu derelicta.
Vriales · i· deuriones qð idẽ eſt ßm. p·

lia ut de hjs quinůo · libe· l f· ¶ bus id ẽ officialiba·
vVriales · id eſt officiales. . ne vagẽt · s · de aduo ·
a (A moderatoribo pſidi⸗, din in l i F indice
b ¶ Pñ̃tia.ad peticõʒ alicuiꝰ et ⸗ curie interpellet ut ᷓ.
decurialibo ur.ro.lʒ.i.li.xi.et facit in aut: ut omes obe.in.
Chec ↄſiderãtes etꝗj.de oĩ agro deſer · l inbemuſ.et. ff· d
opis lib ·l. q niſi. et . de re nnli. l. trib ũ. et . l. ꝓx.

giſtratũ. et · l. circenſiũ. ligiones ut ibi ſtent ſecu⸗
Sollicitudĩes.i.aliqᷓs re⸗ re ne teneantur ſubire mu

neia⸗ e tonachicrs. Lcollegio dertcvze ve mona-

ch oꝝ vel aliooꝛdinũ ſic & no· ꝙ ſub p̃textu religioms

vidã muneribo. hũñdis et hĩtis ut.s· e· l. ſi ad ma⸗

—

/

R AEernidicge eoa ngrr oos ſint ß⸗
ciuilia zt hens deſe⸗ Pne⸗ See deti eſt.
z gbit ſenwunen eniktg: aliia er e b⸗ Koit vchesr teſialn aelt
ipſig. heteng b pᷣtextu et.. cle . l. ſi quis nos fue igme. no orig r de domo ſua ut. ct · f. de
dmG qu an ptrrrbe⸗ eſte Jam. ennos ne⸗ Oꝛigme. no oꝛis tur de vmo ſua l plerunq;· iij, &
hen at ercs ut⸗s de guenerlenann e aricin Allin nõ trah etu Sam aoe üij.E
cne ngraſnoute Renta daangas n 2Bruns as
en d e ee latitacõne. llus qu alibz ̃ro⸗ bona RE enb.
ns e nos 1Wuil fultus a debi⸗ nup⸗liſ.
Konꝛk equãnis · .. a eos m . Eribo balea m rocinnſ. a
67 en RKrharenetae. BahVnAPateerim ensalge
ti (Mumcipia m igel mor. pat — An demul mimomoapa . D
lhen ęKeuocari ·ſ Jau . eltiſſie 0 curlone. no patn C reuocatur et qui .
don⸗ =WDWUD n erwn lon⸗ liſi tre n matru dis ne gerperütac ⸗
. is dantur ut ſu mun les u tra ter⸗ eq⸗ . reipv̈l 3.de fabri cẽ .
V tis 8. de Pria e eiitan tatoees reipbᷣ / de fal i·Lfabri
eti eit ꝗe · quãui c minü worie eilita Hocurat licis uti de⸗ r (Keliqui · ſfal .
ſ au ic fit men mnuꝓprie erato⸗ S blicis u recipientes
* mk n emn gille u boar ſui exhibere Lere e ne n do⸗ Edẽ. erabit l ·nj. h ſo.
u I mgna ablatiun be⸗ iũcia 12 omibo do⸗ e de tabula⸗ idereli⸗
Tie a eesoma Dfademk gableaneeſ n uetlq d tans. vipbt yer
ehti Pi illece⸗ „ egerit. . m ales. ad ſub⸗ cta· no. t fab⸗
re ums aatgedge e Bidã ig nnnn lſe⸗ £ afirchltan rinnnet. de roa en
uuxg aeee es deſerts muneri⸗ õ r. Cuup ſe fab iea reuors⸗
igt i vel bau tatoꝛes deſe tãt ſollici nctõʒ ꝓptrahuũtur. — ð dicit reliqᷣ
ind, quasac como di⸗ vw lun tat lo functõʒ ꝓ liũp̃ tur et aͤ di .
4 ener n . H atu cap . toꝛibo tali⸗ . ibe doputati
hoip⸗ di rerũ ſeʒ ſſit ille⸗ 2 bus ᷣ . et ſpe⸗ v cii oc ltato T ſe artib⸗ .
„ eta⸗ cu oecuit atoꝛi. cõms arnb⸗ de ſer
bfdd is. i. gPpter ille mames acie ti Ekura xX 6 incubat et he et fa. 8. de
Abbe cebris.i WPe c. ſi . ligioms cũ̃ cet ter ia mẽ mcuba fugi ·. l. fi. ei ra.
rud ve redeat nacblaooge gan i ſaarentoiſe reſſi utilita⸗ . Slepᷣ xxx.
iſe Eſent s oAaama Mmona igitur atz 1 hmoi hulterius ꝓg is cuſtodijr ſeriprõne.
rn viclt i. os g latebris cõ te bliq pᷣuatis int.
ener uas r deß madamus. et procinijs po Emp: ”
. NRee jo aß⸗ ſultap eepeõem ia priaxx⸗ er Abricenſes Fmp -
r inilegio. d municip (Erte reſtituãtu
Nſe ꝛtus als aſ⸗ atq; a . ut ꝓ te dimibor — „
ſuetus· als a⸗ euocari·. . eemi ialẽ er ꝓbpa =
ſeſne etus et als babi⸗ ſbeundar jonis fami i i e in curlale et ꝓpa coͤ⸗
. uetus et a e „ ms ra . NNngemme . 12 nes de coͤ⸗
ſſoter Muetus 8: renüci⸗ e ſanctio qui eclinauerint eiu⸗ rs de eo⸗
4K 1 nã viðꝛ renũci⸗ noꝛe nỹ eillecebriy nera declmau ane⸗ ſuetudine
ſſeger tig.n⸗ e.·l. cũ deeu ru carere ille . munen declmai ude mes
ewe ke t.S. S. cli doci reruũ ca . mnſeed nõ leui q male oↄſuetudin
u areu J. e.· l. mi liarx ſuimus vẽ reliquu male ↄſuetu ut
at·et eos cenſu taus. reliqin lſentur. 5 ſüt ſeruacke
Kenty rion⸗ et. l. ki. quas p eo . el⸗ * 1 dine pu no ſüt li iud.
eetn lutar aterne . Hel icadas.qui p ncti mn es iudices maut.
ani UMUD ſeng. e⸗ ſbimri munera ſi neeneee Ke 8. ꝙ per
eESE ſer dnum. Edeé. 2 dine temerarie u⸗ . noratia delique⸗
mb dor. ti odi iuilegio militie pa ſrnargfanbſimen a ie ut. f dele eſe.
nefe cunie ibi delie in 3 ndicet. quẽ ſurpacõis ab me nci t. n. B
ii um : ſear otmin rne ſenõ v exuſ altn 11 ⸗ nemin? nſ lie u Sub dẽdũ ma:
tt eitcſe Kille. al litari auo liu à decurt xvnmmeſin meut
t lus Keltus. 8. Qu mtärarlaus lmwaͤerrorl aarE no rerbier ee e
n dte⸗ i atia⸗ pfe Teuri uecedaneꝰſun ciatibo eſſe ſb dẽdũ ememl
41 nre ut /.· q8 8: tern riones.
/. . 22 E tI. Ppnl. MDc PTe* I le unkem
t lasener pye ctiom. = c. l. ij. Ein Elis riam kAliemn cri⸗
n inR⸗lsfaeit g:e iombo dinms r .l . michili ſec ho niones. et. l.
n en auer de ileg. bij n ut a. waueſtiomi erelianibd⸗ lo Iel. quibe.
tI 4 ibi no. et in aut. . J. de murileg. hi officin ut. g. t ut . 8· de io. et in alio 5. e·l. q
An õ zze g.en manckl.ex Eigeteemaieſta. ut⸗ quis decurio
4SG ti· ſequa ri:et cenſi. l·fi. fi. Ite ↄotraq e.l. exem⸗ Lalſi. et. s. Li.
zu w ag de ſer. fugi.l. f. Ite nes. e SFtenumer.
NMHW RK eo hrotis leſirauianeen 15 de 9
ℳ% ’ing Roranecea, Pubictanmmap,
Seun . Rocuratoꝛe
ſont

.

àa (Senatoꝛâ alias curatoꝛ et alias ſenatoꝛ?.
b ereat᷑. ſie· S· ar.tu · l.f ſ regulariter ð.ff. de poſtu:

l. i · Cde qua: et · Cait
c ¶ Keſiſtat · ſeʒ officiu· fſubq
d (Librã. no. officialẽ poſ⸗ ad qð.s. de ap. l.qm. et ut

toꝛ. f et debẽ reſſtẽ indici ethe

ſubditi pᷣlato male agenti

oẽs tã cini . qᷓ; mili.l.i. officiũ· et ĩ aut'quõ opoꝛ.·e. E fi.
etꝗ de excu. mu. l · xe · ĩ f· Qnimo ꝛpuati qñq; ut·s· de uufe

fiſ. phibitũ. et J.

de metatil. l. deuo tũ

quis curia⸗
i. vel fabri⸗
cenſi utꝗᷓ. de fabri.

l· fi in pnᷣ·

¶ Plectetur. arbj
trio indicãtis.non
E rep etit ſi quid ob
eã cam dedit quaſi
turpiter · et ſic ẽ cõ⸗
tra.s·de condic.ob
cãm.il.ñilr.So·h̊ ſci
ens curialẽ et non
poſſe eſſe ꝓcurato⸗
rem dedit ibi igno⸗
rãs ut ibino.
g (Stilitatẽ als
utilt atẽ. et als vili
tatẽ · et no · officium
curatoꝛisvile eſ⸗
e et ideo talibonõ
mandari ad qð.s.
loc.l.curialis.etꝗ.
de excu · mu ·l. fi. ee
qui milit nõ poſ.l.
iinj· acur.
N filns· retinẽᷣ
is l.in cõdi⸗
cõne pr̃na.
i ( Decreta ut. g. e.
.l.Puilegio.als in⸗
cipit pr̃ne· et de p⸗

ſcrip. xxx. vel.xl.

an.l.pᷣſcripcõne.et
J.l.ꝓxet lõquitur
pfecto pᷣtoꝛio:
k Aduocacõnis.
quam facẽ pñt nõ
minuẽdo tñ puiciũ
curie ut hic. et · S. de

et fa.s·e.l quidam
ignauie . et. ff · de eu⸗
rafuri.l.obſᷣuare.
¶ Smuͤſa. ſcz one⸗
m acur.·
m (Que onem.
n (Exigit. ſuff
cientes ſut alij eu⸗
riales.
o ¶ Nõ remittit. i.
abſo luit cui natura
liter tenetur quili⸗

bet · ut. ff. deventre in pol. mit. l. . & et ghaliter. Aued

ſ qus foite iudicũ in hãe

ptinaciã illiciti furoꝛis e⸗

rupit quo audeat pnñᷣcipa
lẽ ã decurionẽ et ſue ſi ſie
dici opoꝛtet curie ſenato⸗
rem toꝛmẽtis ſubdẽ.xx.li
braauriillacõe mulcta⸗
tus.et ꝓpetua mfamia mu⸗
ſtus.nec ſpẽal qindẽ re⸗
ſcripto notã eruẽ merea⸗

tur et officiũ.l.libraꝛ auri

mulctã ſiſco nr̃o cogatur
inferre. ¶ Qmut ptina⸗
cie ſui iudicis reſiſtat.li⸗
bram eidẽ otradicẽdi cõ
cedimus facultatẽ. dẽ.
quis ꝓ curationeʒ
facultatũ ſuaꝛx cuti⸗
ali crediderit eſſe mãdã⸗
dã totius dig nitatis ex⸗
cepcõe depulſa. grauſſi⸗

.*
—

ma pena plectetur. (lle

wro qui immemoꝛ liberta
tis et gnis. infamiſſmam
ſuſopiens utilitatẽ.exiſti
mationẽ ſuã finli obſecũ⸗

dacõne dãnauerit trade⸗

tur exilio. ¶ dẽ.
.
NJ Rinjs decurionum
retinẽdis · ᷣoꝛũ pᷣceptoꝛx
decreta ſublimitas cuſto⸗

diat tua. Eos q; q aduo⸗

cacõnis obtentu. curialia
onera declinãt agẽ vmuͤ⸗

ſa opellãtur q̃ et i neceſſi⸗

tas nõ exigit tñ pr̃ia non

remittit ipᷣos quũ etiã fili⸗

eni hr̃e poſſumus et ſi nobis utilia nõ ſũt.ut· ff. de ſerui.
el· ei fundo. Frũ.mgf ipe excuſatur ut.ff.de vacac̃.mu.l.

e e ne ſner

ijs hon. oꝛiba · Eangariazc· q ſũt
acacõnẽut hie et. s · e. pr̃ne . j. e

¶Nemplo. oꝛdiniſ. in quo filij pr̃em ſequẽtur. ut.ff.
de ſenato. l. ſenatoꝛ eset.l.ſenatoꝛis

7 Dfis:nò matris utff. de ſta.
ꝓPrio domecilio retine atur ut ꝗᷓ.
metall· l. fi et · S. l. ꝓx. et de pᷣſep̃.

ho.l.lex nature mſi nouo
de mu · et ho · l. iij et fa j. de
xxx.vel.xl.an.l.p ſepᷣcõe

¶ Spẽaliter. ut et qᷓ de tabulil.fi· er· S. vacuatis· eo⸗
ꝛð · ctl. ꝓxſ̊ ſpalej te murileg.l.fiet.l.hij qui· Item

os mgr̃oꝛx qui ex curiali
ſtirpedeſcendũt ſimſimodo
obno ios eſſe decernat.

ta reſcpᷣta. ſi quis ſe mr̃is
oꝛigĩe defenſa a maioꝛe cu
ria ad minoꝛẽ trãſferri ſoꝛ
taſſe ꝓmeruerit.neq; ulla
ꝓg moꝛe ꝓuncie ſmatur re⸗
Prr e xceptio. E d em.
Jotienſcũq; ſe ex re⸗
ſcriptis nr̃is aliqiud
impet raſſe cõten dunt.hij
quos obnoxios curie vl

oꝛigo fecerit vel latũ inter

ptes iudiciũ delignauerit

nullã ꝓrſus ſpẽm curias de

elinãdi ex coloꝛe ſacre iuſ⸗
ſioms accipiãt. ¶ dem.
n aius officialiũ pe⸗
ne ſpecie atqʒ exiſti⸗
macõ e curie reddatur mſi
quis foꝛte curiã defugiens

ob boc cepit militare. ne

ingenitis fung atur offi⸗
ens. ¶ Omes itaq; omino
iudices tue cenſure ſubdi
tos admonebis. ne quis

eoꝛx exiſtimet curie loco

ſupplicij quẽq; deputãduz
cũ utiq; quẽq; crimĩo ſũ nõ
dignitas debeat ß̊ pena co⸗
mitari. Edem.
Mriales qui ſeſe

nota ſpalit. i. vni

pſone ſ̊ vni ꝓuin⸗

cie poteſt concedi
ut · ff. ad mumciß.
l · v ſie et · . de teſta

mẽ.ſfi non ſpẽali. et

de inof · teſt. l. ſqn ·
vel ibi ↄceſſit non
obſtante.l aliqua.
Itẽotra.s.e.l.nati.
B ibi ſpãle · Itẽ fal⸗
lit in eis qui ꝑ pñis

ↄdicõnẽ nõ trahu⸗

tur als ut.s.e.eos.
et j.e. ſi ille.
t ¶( Promeruerit.
p aliqð reſcriptũ.
( Bre moꝛe. con⸗
ſueto · no · ꝙ o ſu etu
do nõ excuſat. ut et
jJS. l.omes indice
Hᷣ ar.ↄ tra.ff·de ad⸗

mi. tu · l. ſme here.·

de · Cluciuſ. s. de he
reð.inſt · ſi herel · ¶
luciuſ. ß magis elt
pro.
Gotienſcun⸗

q;· oꝛi go. nota duo

faciũt aliquem eſſe
curialem.

y Deelmandi nã
rebo indicatis ẽ ſtã
dü ut. s · de re iud.l.
i.niſi ↄui vlł ſpẽali

iure poſſitouemri.

¶ Accipiãt · quia
nee dãnoſa. Ic· ut
s · de pᷣci.impa · of·
.l.nec dãnoſa.et fa
cit. S· l. pxi.et· S. de
bope.ſubla.l.i.
E quis. offici
aliuz. puta ſe⸗
natoꝛis vel p̃ſidis
et ſiliũa idẽ ĩ nõ of

ficialiut · s · de ped.
iuð · l. ne quis · et cõ

traria omia q̃ ſunt
ibi et hiepom poſ
ſũt et ſolunu ·
vbᷣ ( Exiſtimacõe.
q; eſtimet iudexh
li cere ·

e uis.· officialis. O ¶Curiã. cuius ſ.erat officialis.

e¶ Militare. ſub mag ro militum.

¶Ne ingemitiſ. ſcʒ officijs curie · als ingenitis. ſ.offiens
decurionatus.hij g& reuocãtur quãtũ ad curie onus non
quãtũ ad honoꝛẽ.ut.ff·de inter.et rełl.rel eg atoꝛe· ¶fi et

Onenent
ns
fon
ohſit
duftea
ſeginſeg.
ſfriben
geNe
fben⸗
tugt

bnotade
denke

1

afid

asiſi
dreid
ivten

taen
NE
oc
6ς⅝

0
gofie

plee
lfbdlen
ite
e

Ndetſcg

4

1

.I. ſ. ct· F.e. honoꝛeł i. ſ ille qui nò eſt antea curialis ad

onus nopt fieri curialis ut hic ſ̊ pᷣt ſuicio curie. i ut ſer⸗
niat decuriom bo dãnari · ut . S.de epili et cle·aut· ſ̃̊ neq; · in
fi. et mautquõ opꝑ · e. Eſemel . etꝗde fabricẽ.l.iin.et · ff. de
vaõ mu . Li · Cpe · et ꝗᷓ. e. l. ꝓx: et.a.eqͥ d relicta:et in mul⸗

tis alijs · S.· et . 7

a Admonebis:⸗
e ¶ Digmtas. etiã

loquitur pᷣfecto · b
ut ſit deeurio ec ad onus dixi:

eputandũ:

ſ onus tin afferat
dignitas tñ ẽ. et fa .ÿ .
citq de infami.l· i. priuilegio domus nje de⸗
S fendi poſſe crediderĩt ad
TI *„eb⸗ 4ℳ — „7
nib no deb; s p⸗ curiã retrahãtur etꝗꝓprijs
biberiin penã ut functõmbo mancipetur. et
nerdies S pbᷣlica dãna ſartiat ¶ dẽ.
e. . PHilibet pnñapaliũ
Griales. do⸗ vel decurionu vl de⸗
mus. cũ forte cctoꝛ pecume publice ſi
mo noͤ eſßſec fraudulẽtus in aſcripcõi⸗
falſo allegabatur. bus jlliciti .
vel verius etiam ſi us i licitis. wl immode⸗
ue eſſent de domo ſi ratus in exactõe fuerit in⸗

ne non eſſent . ad
qðᷣ ·s. ut nemi lice
in empẽ.ſpẽ. l.i ·et

uentus iuxtap ſtinã oſue⸗

tudinẽ nõ ſolu a no bis:qͥ⸗

S. e.l. curiales · et. l. bus ꝓpter loci digmitatẽ
ex omnbo. , rerũ ſimaomiſſa eſt.wrũ
neee iucicib ordinarns pli⸗
do fa ctas ut. S. e. l. batoꝝ ickibo ſubiciatur.
creenia hquinn Ecurio foꝛtu⸗¶dẽ.
unpe 1. ia.g. nã quã meruit naſ
de epil · et cle · ad ſi⸗ cendo ſuffragns atz am⸗
mlitudinẽ. ſed ibi bicõibo nõ mutet. Ethi va
arrfbin. are p ſeneckuts potuerit
num acurf. ꝓpter oꝛdĩacõnẽ que per

plurimos cito diffimri ſo

let. curiã nõ relmquat.
Ilitaribo v En, pꝛ.
ris ñl ſit omũe cuũ cii

ns et mgr̃o utriuſq; mli
cie mchilq; licitum ſciãt q;

vilibet · pnci⸗
Pali. vł pro
eõdevel ꝓ d iuerſis

ut. S. e. l. omes·
g. ( Decoctoꝛ. offi⸗
ciũ erat· Re.
bp ¶ nobiſ. p̃fcõ
loquitur als ẽ in li⸗
tera a nobis tüc
dicit pꝛ de ſe.
i (Suma.i· maxĩa
mitio. NPlumbatoricti bus· i· damn etur plum⸗
bo · i.in metalluũ ut.s·de hijs quipo.no.p affi.l.i.ſed ↄt ra
8S. e·.l.om es iudices· So.hic ſpale ut.s.in alijs caſibo ut
ibi no.et ad iſt officiũ nõ redit utꝗj.de ſuſcep.ſi aliquid
Itẽ ↄtra·s.de ſuꝑ exact.t.il.i. in ꝓn.So.ibi eiuiliter h̊ cri⸗
mialiter ut ibi no·ad ̊ꝗᷓ.de excu.mu.l.placet.et dic h̊ eũ
pluries deli quiſſe ut ↄcoꝛdẽt cũ dcis ·l·de ſup exact . tri. in
hi:et facit ꝗ.de digta.l:in di ces· ⸗.e.quotiẽs
Ecurio. vel etiã curialis · 2.s· e.lſñi ultra ·ſ.qð in⸗
m (Foꝛtunãi· ↄdicõnẽ.· ¶ſpicitur tpe quo eligi⸗
n Naſcendo.i:a natiuitate · tur ſecus ſi ex poſt feõ
o (Suffrag ijl.i.auxilijs ad qdᷣ⸗ ſupuemat etas ut hie

p (per ſenectutẽ ·ſ..lx·an.ut no.⸗ et ibinotatur.
q (Oꝛdmacõnẽ.ſ(faciendã de aliquo officiali et de alijs

multis q hñt oꝛdmare decuriones ut · S. e.l.i ·q ꝑ plures

expeditur citius:.utff.qð cuiuſq; vmũ.litẽ.in pnᷣet ⸗ e.
l.nominacõnũ.et fac̃ꝗᷓ.de hijs qͥ nò inple· ſti. l. n.
Jlitaribo.ut mg r̃is militũvel alns eoꝛe magratib⸗
vel ꝓpoſitis ut in hac.l.et facit.s.de epᷣiet cle.l.placet
tãti.fa.s · de iut:o.inð·l.fi:ex· S·q̃ da.tu.poſ.l neq;.
t eulieſe curialẽ ut ꝗᷓet qð dicit miuria ðꝛ gnaliter.

de min . l. ji. u (Gerbe als ver
bere⸗ ei dic tũc dif
ferẽtiã inter pulſa

re et verberare · ut

ſue nõ ẽ ſbᷣiectũ ptati nul⸗ ff. de miut · l. lex coꝛ

lũ miuria nullũ erbẽ nuui⸗: nena int hul et
lũ grai pulſacõne tribu⸗ pua opſſõe ad ſ⸗
nus dux aut comes ſit cu⸗ mlitudim em ube⸗
iisS o ein az rũ que parũ pum⸗
rias napdiew nngat. untur du lae ꝓmul
¶ Si qs poſthac temera⸗ gatur 6m K.
rio et in cõ ſulto et incoſde⸗ x (Si quis miles
rato auſu ullũ ex pncipali wl g on ſß nad
bus viris uſurpata attra⸗ Pnepemickenuti
2O) 1 pumẽdi ſi qud g&⸗
ckauerit iniiiria · ſa at ſe.x. niter fecerit ut. f.
libris auri eſſe mulckãadũ. de peñ . diui krarel.

nes qui cu Edẽ.
Ariali obſtricti ſumnt
ſanguine. diuhs ſe offici⸗

C. fi. .
nes ſang⸗
VYne. &W ex Pre

vel auo ciriah ſit

oꝛꝛpᷣiulegijs et actuũ pᷣiu te oelewvctitio. e
dendos munijs eſſe nõ am ta fabrice ſe depu⸗
biges .ſ̊ nec reſcpᷣta à an⸗ aeron ua Hahe
notacõnes ad munerũ fu⸗ vel alij milicie ad
gacdeſſe pmittimus. qð ꝗ. de fabricẽ. l. ſ
Pllus ſoliuſ dẽ. uis dri fu . md.
- Snn en i. et ubi de cur. ve
Qmaterm ſangnis vi⸗ coar.bi.
culis illigetur . qe mulieru a ¶Reſcpta ut er
infirmtas nũq́; bmõi fun⸗ 1 ba. of.
1anie n l‚nec danoſa:⸗
i Paleite⸗ bAuneris ſezeu
2 Aldd pa Pobotur mne rie. als muneribo.
— mums. Empꝛ. — Gllus⸗illige⸗
Ominationũ foꝛma die Anbis of
⸗ - e
vacillare nõ debz ſi omes ad ana muner ⸗
uiſals ſeqtur mrẽz
ut. g · e. l· eos · et ·
.l. ñ ille. Iteʒz fallit

als ut. S.· e.l. exemplono.
diImmunis · de pſonali muntre loquitur ut.ff.de mu.et
ho.l.ijj. coꝛpahla·ſecus in primomali ut qᷓ.de mu.pat.
l.pr̃momoꝛę et · ff.de cẽ · l.etatẽ.et faꝗ.de mu. et ho.l.fili
os.Itẽ no.nõ facit curialẽ quinõ eſt curialis.ad qð s.de
heret· et mami·l.ij.nec do ctũ facit qui eſt m doctus ut in
aut· de ſane · epis. in pn. Jonü. cũ auũt mg ĩatus aliqͥs ẽ
— Ominacõnũ.i.electi- eligẽdus ↄuemire debẽt decu⸗
riones · ut · S. e· l. ij. et due ptes debẽt eſſe pñtes ut h
et · ff. de decre · ab oꝛð. fa.l.ij.et.ff·ꝙ euiuſq; vmũ.l.nulli.
et omes vel maioꝛ ꝑs in vnũ ↄuemreut.ff.de tu.et cu.da.
ab hijs· l ubi. er⸗]de pᷣð. eu·l. ij. et non miſi de ſe debẽt eligẽ
ut et ↄſules de ſenatoꝛibo utff.e.lihonoꝛel.ij.et ad idẽ
s.e.l.ſad mgĩratũ.et qñ ꝓuo.nõ ẽ ne.l.ſᷣ ut ꝓomis.An
auũt ſufficiat maioꝛẽ ptẽ duaʒę ptiũ ↄſentire an ſit opus

q; tot ↄſentiãt q;tqt ſnt maioꝛ ps totius oꝛdims dic ut

m dieta · l. nulli . no.
2 ¶ Albo. facit · S. e ·

v'l. in albo- b P
37 dicio maioꝛis bhtis ſie: f. ad mum⸗

arte. & ſtatur in⸗

cip̃ᷣ.l.qdᷣ maioꝛ· et. C. q bo· ce · poſ.l.i. et de ſa. ſanc. ec. au⸗
tent · in poꝛrectũ · etᷓ. de lega · l. Penl.ſ̃̊ ar. . C. de auct.
d ſubeũda·curiales·i.decuriones ex quibꝰ p̃.lʒ.fi.
P aitten mg ratus qui honoꝛẽ cũ ſũptu gerẽt ut.S.l.

. ꝓx . no. et · f · de mu⸗
et ho.l.honoꝛ.ĩpñnñᷣ.
