ibi no.
Lec ymagmari
am.i.nõ ſufficit ſi⸗
mulatũ honoꝛẽ cles
ricatꝰhabuiſſe bm
aʒe vel dic ymagi⸗
nariã i.momẽtari⸗

am.Nã reicit᷑ cum

laiecus muemit ſta
tim ñe · ff. de manu⸗
Preteriẽs· ſ. tps.
Klie-als aliene.

1
x Deges cligen⸗.
dit eus elſ⸗
y

Nem.:

epotes hñs.

ex v 19.
fuerat vidua · vInõ
virgo. vnde pᷣſtat
impedimẽtũ ꝓmo
tion.
c i.legi ·

9 – Odibiles quia

incelti · ut . quib⸗
mo.na/ef.ſui · ¶. fi

e¶ Decumis: idem
ſi pciboidẽ ſi obſe⸗
quio alio nam ma⸗
nu lĩigua obſequio
committitur ſymo⸗
ſũt nõ nulli.

1 Sacrorũ do ginatũ· qe nõ ſolũ ſcire deb; lias · ut · S. e . E
ne deota: eẽ decreta ⁊ theologiã ſcire debʒut H dꝛ.
(Srcri ñ nõ cõherẽſ wonec ↄuerſabat m monaſtèio⸗

ut ſ tů H

ditus. in fi· ct.

—

et cũ oꝛdinatur ut ꝗᷓ.e. p̃us auũt non nocet habuiſſe. ut

s· e. Eet neq; uxori.vel dic uxo pñs nõ nocet ut ibi mñ
vidua vel alijviro viũcta olim ut ꝗqᷓſtatimet ſ̊ valet yᷣm
canones ut h.et:j.de ſeiſ.epiſ · m pnᷣ·

a f Cõſtõmbo. gre
b Coherentes.
ſe an legem iſtam·
Nã ad p̃ᷣterita non
tràhiture ut . C. de le
le · et cõſti. l legel ·
D nupeijſ. C..i. m

egis . Huius
cõtra.ſo.ut.S.e.E

iuz leseiid
qð dixerat mõ.s · e.
¶cqꝙ nõ deb eãt vx⸗
oꝛem hr̃e renouat
enĩih̊.ſ.ↄfirmẽdo.
itur. q mlia
hHoneſta in epo re⸗
quiruntur·igꝛ et ex
monachil. ꝛc. ⁊ bre
umiter repetit ſupra⸗
dicta- .
g ¶ Aut ex clericiſ·
ſ.alijs:nã et mõchi
qñ q; ſunt clerici et
illos op oꝛtet lias
ſciẽ. ut · S · ti · i · in pn.·
.Alij nõ ſüt et iſti eẽ
illitera ti· eẽ poſſunt
monachi ut. C. de e
piſ et cle.l.gnalit
ðʒ ex lia tis eſt epᷣs
eligẽdus ut · S· e. ¶
necqq; ex y diota.
Conſtitutũ. ſcʒ
habilem pꝑ pᷣdcã.
i ¶Eccia.foꝛte pſal
mum illum. quicũ⸗
q; vult.⁊ c·
k ñti. ſic
C.de emen · inſti · C.
¶ Interro get. no.
hille qui ſuo uiri

nõ oo herẽs.aut filios aut
nepotes habenſ hoc enim
omino ſupꝑ deo amabilib⸗

ep̃is quernnus ſic etiã pᷣuſ

duab ſacris nr̃is cõſtituti
ombo boc ſancitũ eſt. p qᷓs
dugdu co herẽtes vxoꝛibu⸗
nõ pſcrutamur ome pᷣteri

tü relmquẽteſ. de cetero au
tẽ nili ꝑmittẽte appoſicõe
legis vxoꝛẽ hñti talẽ im
pom oꝛdmacõnẽ . quam le
gem etiã nũc renouamus

ne ſoꝛte ſi pᷣter h̊ aliqͥd fiat

et ipᷣe cadat ſacerdotio.et

oꝛdmatoꝛẽ ſiłr excludi p⸗

curet. ¶ Igitur oꝛdmãdus

epᷣusſaut ex monachis à

ex clerics ſit/a in hmoiv⸗
tateſt monin bomſet hone⸗
ſtus /et glia frues bonaſer

boc fundamẽtü põtiſi catu⸗

deponẽs amme ſue. Sz ec

ſic eoſtitutũ. et ad epᷣati
Pparatũſo petẽs eſt vnera

bilese vndiq; regulas ꝓp

batas legẽante oꝛdmnacõ
nem/quas reckaa mmola

ta nia ſuſapit ſi des/ et ca⸗
cholieaſe

J aplicaq; diſpo⸗
ſuit et tradidit eccia/et dũᷣ

ex freqñti eavlectõe tra⸗

renũciat deb; iluu fſierit qͥ ad oꝛdinacõnẽ de⸗
ſcre. als naͤvis: re . duciturſtũc is qui oꝛdma⸗
nuciare ſic. t cõnẽ impoſiturus eſt/ inter
ac · l.qᷓ cũ tutoꝛibulſ- E 2
· ſe.et · Cſi · et · ff. de roget euſ ſufficiẽs eſt cu⸗
inoff. tel. mat: et ꝓ ſtodireet agè qᷓ ſacre re⸗
deſt mulieribus gule ſancierũt et ſiqͥ dẽ de
velleyano renũciã lr⸗ E& diro⸗e
tibus a fieri t a claraueit/ e dixeit/ pcepta
denr ur. pirti 6 ſacrarũ regularũ nõ ſev a
et · C. de pa ct. l. xnl· ere Fua eſi llo modo ei
m mplebit et
tz poſt multas co⸗
actõnes · ut. C. de epiſ . et cle. ſi quenꝙỹ. .

n ¶ Impatoꝛibus. ut · C. de epiſ. et cle. l. cũ derias. G ſi-

Et a nob ut· g· ti · i· Efi. et. S. e. Ei.

p Snũ quẽq; ſ.oꝛdinãdũ.

tribucõne yromce

lo quitur ſic· ff.de dam · infec. ex dãniet.C. de inoff.teſta.

fratregs. x e⸗

ioꝛdinauit pꝑ pecumam.

Eccleſie:cui miuriabatur emendo eã ut ſequitur.ſed

oꝛdinacõ nẽ impom. Sive

ro ſuſcepitſi dixerit/quia
quãtü homim poſſibile ẽ
complebit hᷣq hins conti⸗
nentur/tunc monere eü et

dicereq; niſi obſuauerit

heclet a deo alienus erit⸗

et cadet dato ho noꝛe/ſa ne⸗

qᷓ; ciules leges delictum
multũ relmquẽt eo aß⸗
cedẽtibo nos imꝑatoꝛib-
et anob iß eferte dictũ
eſt opꝛtere ſacras regu⸗
las valere ꝓ legibo ſet ſi
etiã ſic ꝑmã ſerit cauſam ã⸗
plectẽs ſũc ſuꝑp hins ꝓfeſ⸗
ſiombo vnũ quẽq; ſacram
ſuſeꝑpe epatus oꝛdmacõ
nemęet bãc non pecunijs
emẽ. neq; ꝑ rerũ aliq̃rũ
donacõnẽ ſuſcpe. ſed pu
rã ꝑpciꝑe. et line mercede

tã ꝙᷓ a doo datã.nã ſi etiam

omia alia habeat vtilia q
Hus a nobis decã ſũt. pecu
nns aut vel rebo videatir
epᷣatum emiſſe. ſciat ſea e⸗
piſco patu ipᷣo caſurũa boc
munus retributurũ oꝛ di⸗
nãti · ut et ille epᷣatü amit⸗
tat et ab eo cadat.et vtri

qᷓ; cã talẽ pᷣſtet retribucõ⸗
nem. uta is quidẽ nõ adi⸗
piſcatur que ſperabat.ille

aüt etiã que hẽbat amit⸗
tat. ¶ Verutñ pecunijſ ac

rebus datis occaſione oꝛ
dinacõms ſanctiſſme aſ
ſignãdis eccie.hue epus

ſit accipiẽs· et ꝓpterea ſa⸗
cerdotio cadens ſiue etiã

m Dusd ſi etam poſt· ar.C.de ap.
de rebus eo. qui ſub tu:mag. Eſi ali
n eitepus.

qua actõne·ſeñ.cõ
dicõne ex hac.l. ut

l. i⸗

eis plurnmnu hono⸗
ris datur magiſpu
mũt᷑ ſi tles muem⸗
untur in emnne . ut
C.· de epiſ. et cle. pſ⸗

biteri· Idẽ gſinon
ſit in digmtate. 1ʒ
decretaliſ videatur
dicere eꝙ tüc tm fit

ſymoma qñ ißis e⸗

lectoꝛibuſ datur ut
ex de elec · c. cũ noh̊.

detur.
x Ruplir ſ. odi et?
x. .
,Unſup.· ſc ᷓ. de

46 Admimſtraco⸗
nem ꝗ. ſecula rẽ di:

gnitatem.

aPer ſuffragiũi.
peécunns. q p̃ᷣſtant

fuffragiui.
b ¶ ᷓ aedotiũ.id ẽ
dig mtate.
c ¶ Igdigne. puile

giu enm merer a⸗

mittere qᷓ ↄceſſa ſi⸗
bi poteſtate abuti⸗
tur.ſic.C.de in deis.
l· in deoſ et. ff · de in⸗
re im mu. l.i.et.ff.de
d.uoſi⸗ex fcõ.

m n⸗ .
d Eam oꝛ dina⸗

coönem.

noſcens.oꝛ⸗
dmatoꝛ⸗
Eu:ioꝛdinãdũ.
g oꝛdimacõ nẽ· ſic
J. e. Eh de deo ;
iquis autem-
epᷣatus oꝛdinatio⸗
nem als oꝛdineſ.
i ¶ Cranſeat.nõ tñ
adhuc tràſiuit.

k citoꝛũ . què

enuͤata ſut · g. et de
ſymoma et de alijs⸗
¶iat. ſ. int ra tres
mẽlſes qð dic · ut ꝗj.
de ſane · epiſ.· Eſi qͥs
nominacões · ſic.ff.

enu⸗
acerdotali.id eſt epiſcopali ·

ma

ſz.

ſ

.,

— — —

— +☛—

a¶¶ Omm ·

i inter om
nes hoĩnel.
nl em. ac.
Ut J. e. ti. E

neq; aut ·
Calüm⸗
atoꝛ ·ß̊ nõne

eoipo ꝙ nõ
ꝓbat calü⸗
matoꝛviðꝛ

fe · quidã ꝙ;
nõ ut. ff· ad

turpil. l. i.

i · Sʒ 10· cõ⸗

tra. ex eo eni

eſt caluma⸗
toꝛ ꝙ nõ ꝓ
bat ut · C. ð
in. l. i. er qð
in dcã. lad
turpil. S2.
loqͥ tur ſi ſu
as vlſuoꝛ⸗
miurias ex
equatur.ut
C de calũ. l.
mater.
c ¶ Umpu⸗
mita. nec ec
aliud male

ad.lacquił:

ita vuln era

Siẽ eni.

z t. deealir

als toto er
tũc habz lo
cũ glo.i. ex
toto vel im
totũ nõ fa⸗
ciat exami⸗
nacõnẽ de⸗
e
t non
incurrit.id
eſt nõ pᷣcur
rit vel nimi
um cito nõ
currit ut h

Poſitio in

augeat ſie
ff. de libe.
et poſ. gal⸗
mita. nn. n0
puũtã ꝓ Pu
mẽdã ſie· C.

de hijs qui

no. infa · ſi
poſſidone
um · q. d. nõ

quilibʒ alius in elero oſtitutoxx

nam etiã illi equã impommus pe

nã.ut oꝛdĩe quẽ mter ſacerdo⸗
tes habuit adat · et reddat au⸗

rũ · aut res 4 occahone oꝛdina-⸗

cõis date ſut. miuriã Paſſe quaã
iquis autẽ

tũ ad ipᷣm eccie.
extraneoꝛx ſit· et non in clero cõ⸗
ſtitutuſ.quu aurũ aut rẽ ꝓpter pa
trocimũ oꝛdmacõis accepit: et
maxime ſi admimſtracõnẽ ali⸗
quã hʒ. hebit quidẽ ipᷣe a deo

penã.a ſuccedent de celo ei ſup⸗

plicia. wrutñ ec qðᷣ datũ eſt to⸗
tũ ablatüũ ab eo ſaſſme eccie o⸗
mmbe ĩddatur mo dis in duplũ
Inſupꝑ ec ſ quã adminiſtracõnẽ

habeat ea cadat. et etuo exi⸗
lio con dẽnet᷑. ud chᷣ ſciat

apte· qui pecunijs aut reb alis
emerit pᷣſulatũ· quia ni p̃us dya⸗

conus aut pᷣſſ ſit. demde ad ſa
cerdotiũ ꝑſuffragiũ wmat. nõ

ſolũ cadet epᷣatu.ᷣ neq; pᷣoꝛ ei re
linqtur oꝛdo pᷣſbiternj foꝛſtan à

dyaconatus.amittit etenĩ etiã il
lud (utpote decẽtia imndigne cõ⸗

cupiſcẽs) et omi ſacerdotali x

cluditur oꝛdie. ¶ Opꝛtet aũt in
ipo oꝛdmacõms tꝑe eũ qin mi⸗

pomt eã illi coꝛã omi ſideli ꝓplo

ſciſſme eccie hec omia p dicere
ut agnoſcens eũ omia ꝗ pᷣus di

cta ſut a nobis hr̃e ad ſacra eu
deducat oꝛdmacõn᷑.ut et ille co
rn om ibo hec audiẽs.nõ ſolũ ha
beat dei timoꝛẽ · ß etiã coꝛa omi⸗
bus denũciacõnẽ et ꝓfeſſionẽ e⸗
rubeſcat. ¶ Si qͥs aut talis qͥdẽ

eſſe putetur et ad epᷣatus a⸗
cõnẽ tranſeat.otradicat aũt ali⸗

quis atq; dicat ↄoſcuũ ſe eſſe ali⸗

cuuus illicitoꝛxei.nõ pᷣus merea⸗
tur ep̃atus oꝛdĩacõnẽ qᷓᷓ fiat ex
aminatio qrimoma et appare⸗
at vndiq; innoxius. Qõᷣhſ etiam

poſt hmõi otradictionẽ nõ paſ⸗
ſus is qui oꝛdinacõnẽ facit legi

timã examnacõnẽ impom cau⸗
ſe currat ad oꝛdiacõ ne.ſciat q
ab eo ht ꝓmchilo elle. Sʒ et is

qui otra le lege ſit adat ſacer̃do
tio · et qui ſine ꝓbacõne imponit
oꝛ dmacõnẽ et ipᷣe qudẽ ſiir ca⸗
det ſede ſacerdotalireus aũt e⸗
rit deo qui precipue oĩm querit
ſuorum ſacerdotũ puritatẽ.ſi tñ
is qu oꝛdacõm ↄtradicit· aut ex
aminacõe fe ꝓbetur calumatoꝛ
aut in ipo pneipio:neq; in exa⸗
minacõne pſiſtere oſidat.ſegre
get iſtũ in ppetuũ a ſacra ↄꝛiione
is qui oꝛ' dinacõnẽ facere vult ut
nõ illa falſitas ĩ impumta ſit. Rcut
enĩ bonã gloꝛiã in eo q oꝛdman⸗
dus eſt qrimus · ita etiã in eo ca⸗
lũmã qui fruſtra accuſauit puni

mus. Si vero nemo accuſa⸗
ueit omino · aut tĩ denüciãs exa

minacõnẽ nõ 6 faciat ·˖ aut fe exa⸗
minacõe demõſtrare ſicut pᷣdixi⸗
mus nõ valuerit accuſacõnẽ ve⸗

rã·tüc opoꝛtet eũ qͥ ꝑ tot vias in⸗
culpabilis appariit accedẽ ad

veturã oꝛ dinacõnẽ. qͥ eni ita oꝛ⸗

dinatur ex hoc multa et melioꝛa

ognoſat ßᷣ pᷣeeptoꝛũ er non incur
rit ad vitã impunitã hmoi eru⸗
ditus verbo et ope coꝛpis et ſa⸗
piẽtia. (Et illo eẽ diffimmuſ ut
nemo de amabiliũ u epoꝝ foꝛas
a ſua eccia plus qᷓ;ᷓ p ãnũ totũ de
eſſe audeat.niſi hoc p impialẽ fi
at iuſſionẽ.tũc enĩ ſolũ erit incul
pabile.ſacratiſſmos pr̃iarcha
vmuſcuuiſq; dyoceſeos deo a⸗
mabiles epos ↄꝑellẽtes.· ſiis in⸗
perere eeẽns ſeiſſinn 8. et nõ lon⸗
go itinẽ ſeꝑ ari.neq; in pereg ri⸗

ms demoꝛari wille. neq; ſeſſmaj

eecial negligẽ· neq; ãnũ totũ ex⸗
cedere · qm et ipᷣm ꝓpter miſeri⸗
coꝛdiã conſtituimus. ¶ Siwvro

ultra anũ errauerit. et deliquelt

et nõ ad epatũ remeauerit ꝓpũ
neq; impialis eũaliqua ſicut pᷣ⸗
diximus detineat iuſſio . tũe ſi qdẽ
ſit metropolita· circa ecciaſticam
diſpõnem ſegregatũreli giom
illius pr̃iarcha euocet quidẽ eũ
legitimis melmacõmbo. ſᷣuans
vbiq; ſarmyegian o 0 bhuztiã.

pumẽdam
q bonã vi⸗
tã faciẽt. et
no . h ꝙ vir⸗
tus im ncci⸗
tatiboopro
batur.
HEt illð:
foꝛas· ſte J.
ut nulluſ fa
bri:o. do. ¶

uI8. ſe d

intgicimꝰ.
unc eni
olum. tejʒ

et quã do cã

ſit necaria
et tüc cü lite
ris ſui ſupe
rioris ut 3j.
e. ¶nõ alr.
et .de ſanc.

epiſ. Eint⸗

dicimus.
fiarch
al·rpete dif
ſfimmus.

Dyoceſ.

archatus.

diam. ut nõ
cõopell ãtur
ſemp ſtare

Etipſum.
ſcilicʒ ã nũ.
n 4 on
mſericoꝛ⸗

Nende.

foꝛte ſpacõ
xxx · dieꝛe.
int vnãc⸗
q, denücia⸗
de lit. g. om
nem.

bbuã
tiam. ut nõ
turpiter ci⸗
tetur vel ca⸗

piatur.

ducat. pa

triarcha.
b Litium.
hoc eſt ꝓpt
qð. c. vel
ſi hẽs cau⸗
ſas dic ꝙ
Ptietr cau⸗
als cauſas
als cã et ſp

regit dictõ

nem litiũ ·
d ¶Reſpi⸗
ciẽtium. ¶· re
e ¶Et bie
conſtituti.
i. in Hac vr⸗
be oſtãtino
pPol ubi ha
bitabãt im
patoꝛes tẽ⸗
Poꝛe oſtã⸗
tim q̃ llam
ciuit atẽ cõ⸗

½
9*

R eent.

teria· i⸗ m⸗
Viſteriales.

ehi · ja cẽtes

tã qᷓ beſtie.
vel die mi⸗
miteria di⸗
nina que in
eccia eſſe de
bent nunc.
peregrinẽt
qd eſſe non
debz. ut hͦ et
qᷓ ut clerici.
ap ꝓb os:
epiſ. Ci ·
g Luſtrẽt
luſtro cubi
le qn quẽnia
luſtra fuere·
bRpocri
ſarios ab
apo qð.eſt
ſupia er en⸗
ſis indiciũ:
quaſi cõſti⸗
tutus ſuper
indicio agẽ
do . vl die eri
ſis auruũ.in⸗
de io hãnes
cri ſoſtomꝰ
inde apoc⸗
ſariul.i. the
ſaurarius:

yevno⸗

Siverò maneat p omia mo⸗
beeliẽs. et ex ꝑellatur a ſacro epi
ſcopoꝝx choro.et aliũ int roducat
hmoiet wrecũudiaa reuerẽtia er
honeſtate dignum.Sivero non

metropolita. ß alioꝝ epoꝛx ali⸗

quis ſit qui errauerit. hᷣ omino
a metropolita fiãt. ¶ emo eni
eoꝛx ſuſceipiat talẽ occaloneʒ.iſ
dixermt ꝓptẽa ꝓprias ſe derelin⸗

quere eccias. ꝓpter qð litiũ cau

ſas aut alia rerũ ꝓpriaꝝ ſcãs
ecclehas reſpiciẽtiũ circũluſtraãt
et h̊ oſtituti adherẽt.aut in alns
vemãt locis. hoc enĩ nõ habʒ de

centem racõnem.ut cum multi tu

dine(quã nece eſt epᷣm hr̃eymi⸗
mſteria luſtrẽt peregre. et expe⸗
dant et neqʒ ullu ſciſſmmis ecẽijs
pᷣbere iuuamen neq; ſᷣm ꝙ decet

ſi quedã lint lites foꝛte ſciſſmiis

ſacdotẽ ꝓpriũ hr̃e habitũ.pᷣſerũ

ep̃is wel eccns ꝓpter quas bas

occaſiones afferũt. H̊ peos qͥ ſᷣ

ipᷣo ſunt religioſos elerics aut

apperiſarioſ aut yconomos mo

uere et petitiones non ad impiũ
dirigere. impetrare aũt ſperata.
¶ Droptẽa ſanemꝰ ſi qñ prop
ter ecciaſticam occaſionẽ mcide
rit necitas· hãc aut p eos ꝗ res
agũt ſcã ecciaꝝ quos apocri
ſarios wocant.aut ꝑ alios cleri⸗
cos huc deltinatos aut ycono⸗
mos ſuos notam impio facere ·

aut nr̃is admimſtratoꝛibuſ aut

impetrẽt qðᷣ ↄꝑetẽs eſt. et nõ hoe
deo amabilibus ep̃is erroꝛis et
abſentie · et ſanctis ecẽijs leho⸗
ms occaſionẽ ieri.tã in piun cia

ecciaſticaa rerũ ꝑ abſentiã eoꝛꝛ

neglecł arũ.qᷓ; etiam h̊ expenſis
multis ab ipis factis · necnõ m
peregre hĩtacõne nõ habili eõ
ſtituta.et vndiq; cãm.nullũ iuua
mẽ magiſ aũt leſonẽ ecẽns ſan
ctiſſmis mferetẽ. ¶ Non aliter
aũt aliquẽ deo amabilu epoꝝ
pᷣſumere dirigere ad hãc feliciſ
ſimã ciuitatẽ.puſq; ſiquiðᷣ qius

epus ſit lſſas accipet ꝓpij metro⸗

polite ad impiũ· et que hm duui⸗
nas regulas ꝓbabilia vo cantur
teſtimomum ꝑhibetia nccit atis
eius pᷣſentie. ¶ Sirvxro metro⸗

polita ſit. quu ꝓficiſci vult.lĩas ſu

mat euuſdẽ dy oceſeoſ priarche
euis pntiã neeeſſariã eſſe dicen⸗
teſ. et ſie opoꝛtere impatoꝛẽ ube⸗
re hunc pſentari:et non temere
et ſine conſciẽtia metropolitarũ
aut pr̃iarchaꝛx ꝓ ſicſſa. ꝓ eo ;
hoc et ex duumis interdictũ eſt
regul· et huc aduemẽtes · nõ pᷣſu
mãt pꝑ ſem etipos ſe pᷣus nũciare
ad impium.ſed primituſ aut ad
deo amabiẽ priarcham ꝓfi ciſa
aut ad vmuſcuiuſq; dyoceſeos
ex qua ſũt apocriſarios · et cũ ip⸗
ſis ↄferãt eauſas propter q̃s ve⸗
nerũta cõgredi ad imꝑiũ eius
et demeeps impiali pfrui aſp cũ
mox qᷓ; impãti aſtitermt · liceat
quidẽ petẽtibo epis· et pꝑ eos qui
cãtur referendariſciſſmme ma
ioꝛs eccie.aut p religioſos apo⸗
criſarios cuuſq; dyoceſeos ſan⸗
ctiſſmoꝝ priarcharũ ſuggerẽ
ſeſe im pio · et ꝙ merei reſpõſu ce

leriter ita ut aut ſi iuſta ab im⸗
perio petierint h̊ accipiãt · aut ſi

non iuſta querat· wlo citer reuer
tantur vnde ꝓfecti ſunt. ¶ Hee

aũt de deo amabilibus eßis m

dmiinas oſtituentes regulas· et

religioſos elericos · cu multa ſi⸗

eri mqiuuſicõe ᷣm diumas regu⸗
las et bom teltimonij viros oꝛ⸗
dinari ſaneimus.lras omimodo
ſcientes.et eruditos ↄſtitutos.
¶ Literas enĩ omino ignoꝛan⸗
tes nolumus neq; vnũ oꝛdinem
ſuſeipe el ericoꝛ videlieʒ pᷣſbite
rorũ.et dyaconoꝝ (tam ſacras
oꝛacõnes docentiũ.qᷓ;ᷓ ecciaꝛꝝ ca
nonũ legẽtiũ libros) oꝛdinacõ⸗
nem ſine querela et meulpabilẽ
et ſine aliqua traditione ꝑcum⸗
arũaut rerum ſuſepienteſ.neq;
aũt eos volumus omino offici⸗
ales aut curiales oↄſtitutos ſuſe
pere oꝛdinacõneʒ · mſi 'm leges

moſ.ycono

mus elt cui

res ecciaſti
ca gubᷣnan
da mäda
ab epᷣo⸗ ut
C. G ſa.ſan.
ec. l. inbe⸗
mus · circa
pn. de eß·
et de · omes
qui. H ꝓ⸗
cul dubio ·

K Mouẽé.
ſap ð iundi

ces oꝛdma⸗
rios. et cõ⸗
munes indi
ces qui ſüͦt
bom et op⸗
tinm⸗
¶Et peti⸗
tiones. id ẽ
libellos pe
titoꝛio s m
quibo peti⸗
tur.

2

re · directe
pnᷣ. E dem⸗

de. et. ff. de
to.
trare· ſcilicj
a dictis os

dmaryjs in

dicibus.

o Propte
rea⸗exquo
ad eos hee
nego cia re⸗
nmittimus⸗

Pp(Siqn·
necel itas ·
Iter qua

opoꝛteat
huc vemẽè
puta ꝓ cõ⸗
firmacõne
alicuius p⸗
uilegij . v el
Pter im⸗
petracõneʒ

qð ncẽe el
p principẽ?
fieri nõ ꝑpa⸗
li vl ꝓpter
aliq d alind

ꝓpter qðᷣ⸗

poꝛtz phci⸗

pem adiri
q Mãc.
necitatẽ·

id ẽ inpatoꝛi. a ¶ Oceaſñonẽé. no duplicẽ lenonẽ ut ſu⸗

.
ĩ

5

—) pJucto, po, (oeſS

ASeinete.an r id eſt vidue. Auid ſi virgim fuit co⸗

bicit · tam in ꝓuincia:⁊c · b ¶ Et vndiq; ſbaudi fieri: etuſ Reñ. poteſt eſſe clericus dumo do voueat caſtitatẽ
e ¶ Cauſam: i · abſentiã. ec Leſonẽ ꝓpter expenſas. nõ als ut:j.de ſanc.epiſ. Ecl ericos· etꝗ ut li.ma.ct a. ¶q/
d Mon aliter dirigere · ſemetip̃m ut ſequitur et ut dif⸗ veroect ꝗ]. ſtatim Epnl. JGiri vel repudio muſto minus
fent a ſupioꝛi ꝓxime dicto · ubi conceſſit nntti. Sedinanalanoete⸗ ſi ad hune mctã alij habeant.·
e ¶ Eius Larepi ut hit et · de ſan. piſ. Eintergicimus · Caſtitate· pᷣteritaut modo dixi et pnñti quã vouẽ de⸗
Dyoceleos · qd nos territoꝛi dicimus.ſ.ubi hẽtur iu⸗ beut modo diximus: aCaſtitate · ſe ꝗ. delenombuſ.

dictio in tpalibꝰ
l.f. ⁊ de v. ſig.l. pu⸗

BBen mler..

pilluſ Eterntonꝗ. zs ſuphijs poſiimus Pde et vxoꝛẽ ꝓpter quedaʒ. t aſiitats nã eſt fun
H noregl me⸗ quas et nüc cõ firmamus boc foꝛſan irrecuſabili ne⸗ damẽtũ aliaie vtu⸗
nere femimno vbi — en neeE e e tu que in oꝛdmãdo
ritualibo ut hic in⸗ cra pᷣcepta in oſp ectutoti tioꝛẽ accedat gradũ.neq; ees. ꝓᷣxi · ¶et
mutur. us ſpli ſuſape. ꝗpter has efruatur gradu maioè in dCadat.no· ꝙ ca
ſtante . ipᷣas cauſas. ꝓpter q̃s hoc acerdotio:maneat autẽ principi impedi
b Ex qua ſut. ni ißm agi. et ſup deo amabi m eodẽ gradu ꝓpetueſecd ens er poſt ſupue⸗
ñ eſt eg a initada libo epis ſanciuimꝰ. Me⸗ nõ et ad tercias nuptias mẽs deſtruit ar. cõ⸗
ibi ſit apocriſariuſ cᷓ aut icdas Hnte aut eu emat Pus enmi eit e debitoꝛi ·
ibi ſit ap ä õõ WD
ſui metropolite. ob qui habiut ſcdᷣas nuptias adſcdas. di wro tle efEelatai⸗ eo ſo⸗
cauſam iſtam foꝛte oꝛdinari dyaconũ aut pᷣſ⸗ aliquidegeit.et adſcdᷣas quo ſunt ydiote

vꝗ aliã cauſam me
tro polita ſit et ſit
ibi apocriſariuſſur
ob hãc vel alã cuau
ſam vel ſibi vel pa⸗
triarche illins cini⸗
tatis Pus ſe debz re
pᷣſentare et cauſas
ferre ut hic · ſecd
ſolũ hodie ad pat

derelinqñti· neq; ni cõcubi⸗
nam habeat. ß et ipam vx
oꝛẽ ſi cũ caſtitate et ex vir⸗

archa vi: debe combo diligimus. qmn cum clero adaucutir oꝛdi miilct quaſi noceſ-
at ire. ut . ð ſan. eß. caaſtitate viuẽtes aut vxo⸗ nẽtur · facilis eis ad epiſ- ſras unnonat ut
Einterdicimus. ribo nõ cohabitantes.aut copatũ aſceſus erit.et e equitur ut dilectõ
Kadrendarf, n o wwobabitants ei mulltis viris bomo faclli⸗ fflioze pereiddhori
qm ſtat in curia ut IVXOIS virum quivet nen⸗ qð utile elt. ut · ff · de

pᷣſtẽt aduocation? fuerit. wi ſit. et ipam caſti⸗
vemẽnby et dicta
corerafemitutᷓ t pin et ſundamẽtũ mamfe⸗

referen. Een e e i re reſſtẽ non pᷣt. ut
Susggerẽ. id eſt ſtũ ßm dunnas regulas tur ſupwne fab les cleri⸗ J. ꝓPx. et · · de nõ eli
negocla ſua viee⸗ et reſ due virtutis oltitutã cos a nobᷣ deã ſuͦt. hec etii gẽ· Ecum igrtnn wl
o. que . , n Ril e es q; am oꝛe pulchre
Des Fe Se aut abqjs pſor aue fſup dro amabilio dyaten en nle veht⸗
¶ Uericos · ete dyaconus: aut ſub dyaco⸗ mſſis agivo lumus. ut ne mẽtius · ut . quib⸗
ros.nam ep̃i clerici nuspoſtea ducat vxoꝛeʒ q; ipe cit ra obßuãtiã ãt · mo. na. ef. legitimi.

ſüt. ut. S· eę. igit·

biteru.neq; ſi mſieri cõoni⸗
gatur ſeiũcte. ꝓpriũ virũ

ginitate ſit. mebil eni ſic in

tatẽ eligẽtẽ et ᷣmum pnᷣci

ocubinã.aut palã. aut oc⸗

wmiens nuptiasacd ma-

ioꝛẽ gradu wmire feſtina
uerit. et exinde ydiota eit
et laicus om ſacro mĩſte⸗
rio cadẽs.pudice eni no⸗

bis p omia ptinet viuere

Sj entales oſtituti hin qꝗᷣ
in clero adducũtur oꝛdi⸗

us mnuemiẽtur qui addu⸗

ſiar aämugeadae⸗
doti digm. ¶Tuztaigi

ſed pᷣmũ quuð eis etatem

et lay ci.q.d.careat

bñßcio elericali. ut
hoc

f Propter q̃ͥdapi.

que muitant ho⸗

minẽ ad matrimo

boms dãp·l· f.. CE
fi vel ꝙ iunuems ẽ
vnde feruoꝛi n atu⸗

Cillðᷣ. vel q amo

bic exſguntur qu culte ſacro ſta cadat oꝛ⸗ neq; nouellã eẽneq; erer⸗ is zpter artẽ forte
in oidinacõne epi dine. a deincepſydiota ſit. cẽtẽ. neq; ex hac ad delm⸗ maleficam ut quis
m Eonſtitutos fit ꝑ bonoe vendi
de theologia· tionem. Efi.

gCadens· et nichrlominus eurie einitatis dabitur eũ
ſua i; ſtatia tota. ut:j.e. Cſemel. etꝗ. de ſane · e. Eſed neq;
vurialẽ. h¶ Ad pᷣmũ ·i.ſumu.ſ. epatũ: i ¶ Quãta:id ẽ
quot vel que ira· —

i ütut.8. e p totã. I¶Dyacomiſſis oꝛdo enat mo⸗

2n Meq; vni oꝛdinẽ ſ: volumus illitemtos eſſe nedum
Plures·hoc tñ fallit ſi de ſfatishre non poſſint.
o¶ Docẽtiũ · i. docere debentiũ · S⸗ ſtiu. i. legere de
bentiũ. q d· cũ hec debeant facere non de aene iterati
inaliquo oꝛdine· q Suſapiẽtes.· ſœdmacpnẽ 2.

— — —— —

Pr¶Poſuimus pᷣdem npᷣus ut.S. æ. Cet neq; ex officiali⸗ nacharũ jbebant quãd pᷣrog atiuã nõ tñ cãtabãt euꝗ
¶ Sanciuimus.ut.S.e.Cillud.in fi.· ¶ geliũ ſ̊ al ſacdotimiſtrabàt ut mter mares ſut pᷣmcerij

ReelelaeeEe
u ¶ Byaconi. idẽ in ſubdyacono ut qᷓ. hoei

et cãtoꝛes et alij oꝛdmes · m¶ Obpau lantiã: ſ· ſup dictam
n ¶ Ex hac.ſciulicet etate · D

m ¶Scemate · i oꝛ⸗
dimevel figum.

eliais lie
gibo. vel die reliſſ/

vir. l. i. et. C. de epil.
ct cle.l.ſi qͥs non di
cã. et.l.pnl.et inſti.
de pub · indi · item

lex⸗

o Augdire. . dya⸗

comſſas- *

p ¶ Eoꝛã reliquis.
ut ſit m oꝛdmacoe

clericoꝛũ· ut.S· e ·
bec de deo ·

rubeſcentes.
qʒ verecudabant
poꝛtarevelũ.
¶Aut derelinquẽ
tel. ob aliã cauſam
qlibet. vel ſine cã
ut ſequitur.

¶Moꝛti ſ- anime
namſciat qualem

deo. ⁊ c· ut. S · ti ·i · ¶

ſi quis aũt ſemel. eæ

CEñ quis aũt mo⸗
nachicã alij dieunt
eã vltimo ſuplicio
danandã ut hic . lz

monachus ſicrece

dens nõ puniatur
in pſona h mittitur
in alind monaſte⸗

1t

riũ ut ꝗᷓ. de ſanc. epiſ. Eſi monacbus.

quaginta ſie · C. de epiſ. et ce . l. nulam·

Grtep̃henhbilẽ. valde rep̃ ty ebilẽ ſie. . e· Eſi vero
nẽo. m fi. C et ſbᷣaudi hic tm . e¶Per? ſ. dyaconiſſaſ:
vMeceſſitas ſic. C. qui et adũ:quoſ:ki ſic. f. de decur·ge⸗
nemnmaiter. ſpurios et ad idemff· de mu et ho. l-ad rem.
e ¶ Et minoꝛ:ẽ ſ.qnquag inta annoꝛeqð hodie mdiſtin⸗
ete ſieri poteſt dumòxl ãnos habeat ut · de ſane epiſ
Mer iceat id eliei *
ta t ebo.
Sebaig. mecham oſtitutas etatem
Tchong Eaidine. et circa qũquaginta ano-/
¶Ceſimomũ ·i. fa m diunas regulas agẽ⸗
mãꝗ qð dic ut · s.· e. tes. ſicq; ſacra ꝓmerei oꝛ⸗
ti. 2 . . . 7 — 16.: g. „ „ .
Srben e. Qc.. vinaoone er aut virgmee
de epil. et ele. l. eum. Cn itutasaut vmus vVirt
Fer Bne. pikc qᷓ fuerãt vxoꝛes.non enim
pᷣſiterũ.er.· Eſi qs. pmpittimus neq; ſcdᷣas cõ
I¶ Pyacome. i. dy⸗ P betibo . ech⸗ . 3 0
ie. traheẽtibo nuptias· neq; vi

tã hñti bo nõ dicimus irre
p heſbilem. ſed neq; ſuſpe
cła ommo ad ſacru wmẽ
mmſterium. et adoꝛãdis
mimſtraẽ baptiſmatibus
et alns adeſſe ſecretis que
in venerabilibo monaſte⸗

rijs per eas rite aguntur.
(Sivro quede necitas
ſat.et minoꝛeʒ ab hac e⸗
tate quã diximus oedina⸗

ri dyacomiſſam contigerit

liceat eã in aliquo venera
bilui aſſiſterioꝛ: oꝛdmari
et millo hĩtare. nequaq;

viris admixta ↄſtitut a mt

neq; ſuo arbitrio habitãs
ſ̊ vite ſepaten mediocrilſ.

et aouemẽti multitu die bo

nü teſtimomũ hñſ. (Vo⸗

lumus aüt et ip̃as que ad

oꝛdiacõnẽ pducũtur dya⸗

coniſſas.hue ex vidiutate
hue ex virg initate. nõ cũ

aliquo coherẽtes· à ogna

abãtur. erãt enĩ quedã mulieres dy acomiſſe als

vꝓgines noĩate quaſi dyane ſocie: ut in fabulis legitur-

u Semel aũtredit ad maſculos
x Foꝛte ſub dubio foꝛte reſpõdẽt ſeꝑ e piti·et ſuꝑ fluit

ut hie et . .ti ·i. quia vero veriſimile eſt.·

ectoꝛ· ̊ nuqd ide: m alijs inĩ oꝛib oꝛdmibo poſitis
qð in lectoꝛe· ſeñn· ſie cũ eadẽ ſitratioff·ad.lacquił:
3 ¶ Ilud·ſancitũin greo.

Se

mopia.id eſt quia non habet ſubſtantiam.
eq; im mus:ſic.s:c.H̊ necq; meruditus ·

e¶ Non ꝓpter hoc: ſcilicet qð retro ſit factum.

dD ese 2 ut. deter. nu · cle · ſt ·

e ¶ Foꝛs ſut.i. ęxtra hanc urbẽ

res nuc foꝛte repuitur, g

toꝛũ aut eoꝝ qe appellůt
dilectostalibo eni nomi
mbus utẽtes mahgna ſu⸗
ſpicõne ſuã replent vitã.
ſed aut ſole habitentaut
ciuũ pentibo ſolisa hiijſ aut
vre fratribo aut hujs co⸗
hoerere .· de quubo ſi qs ſu⸗
ſpicari aliquid pᷣſũp ſerit

malignũ. ipe mſipiens hiſ

et impius ſoꝛſan putabit

ſi dicatur tale aliqiud de a
liqua eaꝛx· que in dyaco
mſſarum oꝛ dmationem

ing rech vult . ꝙ alicin co⸗

beret ſõů ymagme qᷣdẽ bo⸗
ne appellacõis.malig na

wro ſuſpicõne nõ opoꝛ⸗
tet hmoi muliereʒ ꝓduci

omimõ ad oꝛdmnacõnem
dyacome . nã ſi et oꝛdinet

et tale aliquid egeit aco
heſerit alicui cũ pᷣdcõ no⸗
mine aut ſcemate · cadat

quideʒ a dyacomia. et ipa
autem et ille ſbiecti erüt

buic legi · et reliquis ꝗᷓ coꝛ⸗
ruptontepumit-(Ntr

tet enĩ omes que oꝛdinãt᷑

vnerabileg dyacomſſas

tpꝑe oꝛdĩacõmis et moneri

et ſacroꝝ audire pᷣcepta

mandatoꝛũ coꝛã reliquis

q̃ dudũ fuerĩt vnẽabiles

eſt adiectio.uſq; in fi. a

non ꝓmpte.

(Pirigatur nã plu⸗
. itur; g HMon fecit neq; expẽlas cõ⸗
ſktuit neq; numeri cleri oꝛi conſtiunt.

hEccia: ſ. maio⸗
i Emolmenta i.
eccſſaria.

1
k Mon ꝓmptũ ·i.

14 aones.
pPiuta clerico pau⸗
peri cui eſt opatiẽ⸗
dum.
me ꝓuerbiũ no lic

clericis neq; eſt ele⸗
moſin a vni altare
togere et alteru de⸗

tegere. Sð

n aneimus eni.

quate.i·quot/
o (Hnopes· ſc·S.

ut teter.ſit nu.cle.

P¶ Queigit · quo ·

q inerrep ete
ſit alienuus.
Wmuſg foete eẽ
ĩbᷣuis ̊ caſuſic als

C. de p ci.imnpa · of·
ſcptioneet ſolẽm⸗
tate actõms eũ ſuã
in inriã quiunbz ꝓ ſe⸗

quitur. nã qð in di⸗

uinã religionẽ · c·

ut C. de Here · et ma

¶ Semp elt. ſie .
ilt · ꝓpono⸗mpe⸗
t ita ſüt. ſci⸗
licet in greca cõſti⸗
tucõ e· nec eni dicit
de illa qͥ eſt · de ee.
ti. Eſ auteʒ. qꝑ illa

poſt iſtã elt. h foꝛte

idẽ dicebat greca
qð dicit illa latina

x Cnhendate

nenda. .
y Pta. B oſtitu
tio iſti pſomis fuit

miſſa. (Adiectũ ẽ plus ꝙᷓ alijs quibo fuit mſſa et S
one dñica.i eũ annis
non alienandis aut

dñi.non tñ hẽmus eos · ubᷣ. ¶ De

ꝑmutandis· ſpẽalerepeteꝛde nõ. ꝛcet expomt᷑ ꝗᷓe· Em
vero creditoꝛ.et. ſi enim ·

—

Nam intẽtionẽ · pommis· ſic . S. de nõ eli · in phᷣ· ſe .

c¶ i. in pnᷣ. ege ſalit ſta.
eæ ouet. ut in · l.

n.l. leoms q; ofirmatur ut ᷓ. e · E vult ·
Ff ¶ Emendet · ut ꝗ· e.· Canaſtaſus ·et · ſmimus m fi.

„

t
A.

*

byaconiſſe. ut iße et dei timoꝛem
babeãt · et adherẽtẽ in ſacris mã
datis fiduciã. timere aũt et con⸗
fundi et ſacro cadere oꝛdine.ſa
turis ꝙ ſi pᷣſumpſerint· aut eru⸗
beſcẽtes oꝛ dmacõn.aut derelm
quẽtes ſacrũ mĩſteriũ ad nupti⸗
as venerint.aut aliã ommo ele⸗
gerint vita · et iᷣe quudem oblſi
gate efficitur moꝛti·et ſpᷣa earũ
ſcſſmis applicabitur eccnjs. aut

monaſterijs in qiubo ſüt. ¶ Qui

wro easaut vxoꝛes accipe:aut
etiã coꝛrüpe pᷣſupſerit obnoxij

quide et ipᷣi gladio erũt.ſbᷣa aut
coꝛx applicabitur ſiſco.h enĩ in a
tiquis legibo.virg inibuſillis qᷓ
imn eoꝝ erroꝛe wocabãtur moꝛtis

mcũbebat dãnũ cꝛrupus. quõ
non magis nos in hins qa deo

gloꝛih cat diffimmus pudiciciã
(ꝗò́ ꝙᷓ; maxime mulieres oꝛnat)

cõbuari wolẽtes.cõ petẽs venera

bilibo dyacomſſis· ut et qð na⸗
ture decet cuſto diãt. et qð debet

ſacerdotio conßuent.
aũt 'm hec factos dyaconos: a
pᷣſhiteros nullo modo derelm⸗
quere ſacerdotiũ:qð non ſolũ in
pᷣſbivro et dyacono ſanemus.
ſed et Rh ſubdyaconus aut foꝛte
lectoꝛ fuerit aliquiſ.neq; hũc re
limqre pᷣſtmũ ſcema.a ad altera
migrare vitã. ſeẽtẽ qꝛ ſi tale ali⸗
quid egerit.ſm ꝙ a nobᷣ iã ſanci

tũ eſt aut in curiã cũ ſbᷣa aut ſub

mopia degẽs adofficialẽ depo⸗
mtur foꝛtunã. ( Sz neqʒ effuſas
opetit fieri de cetero reuerẽnſſi⸗
moꝛũ cleri coꝛ oꝛdinacõ nes.qðᷣ
eni bactenus geſtũ ẽ.licʒ coꝛri⸗
gi opoꝛteret. ß tñ ꝓpter tpus ſi⸗
mmus . de cetero aut nõ ꝓpt hoe

fſieri.neq; ad dãnũ ſeiſſmarũ ec

cleſarũ wemmre ſancimus ꝗqcunq;

igitur opoꝛtebat de tli modo m
ſciſſma eccia maioꝛe hiuus re⸗.

gie eiutatis · et ſub ea oſtitutis
ſciſſinis eccijs et alijs que ſunt
p fiei.ſpẽali lege cõplexi ſumul.

Inomibus aũt que foꝛis ſũt lo

cis ſancimuſ.ſi quis cũ cõſtituuit
ab initio. et ediſicauit eeclenham
diffimuit et oꝛ dinacõnũ menſu⸗
rã.tãqᷓ; ſᷣm eã expeſas cõſtituẽs

non pus oꝛdinari quẽqꝙᷓ; in eadẽ
eccia:mſi ad num a pncipio dif⸗

ſimtum eius menſura dirig atur.
(Errono ſat oe ißa wro
ciuitatis eccia miſtrat emolimẽ

ta et ſibi et alijs eecleſis · tũc nõ

ꝓmptü ſit augere illi clericos.
neq; ꝗꝓpter aliquas ſoꝛte cõpaſ⸗
ſiões aut bñſicia ex hoc eã ſũpti
bus pᷣgrauare.nõ ſũt enĩ hec pia

neq; ſacerdotibo digna· ß ex q́ͥ⸗
bus dñs deus dederit . ex hijs qᷓ

ſũt poſſibilia mĩſtrare.aut anti ꝗ;

cõfuare oſuetudinẽ miehil pem⸗
tus inn ouãtẽ. vnde opetit deo a⸗
mabiles pr̃iarchas et metropo⸗
litas hiuus hĩr̃e cauſe ꝓudẽtiã.
et eos quidẽ qui hactenus ſunt

ſinere in ſcemate in quo ſut ele⸗
ctos · metirivro vmuſeuiuſq; ec⸗
cleſie virtutẽ.et ita ipᷣos q; ſeiſſi⸗

mos pfr̃iarchas ſub ſe ↄſtituta&

eccias oꝛdinare.et metropoſtaꝰ⸗

boc ipᷣm a ſeſſmis pr̃iarchis cõ

momtos facere.illos aũt alios
omes ſᷣ ſe epos poſitos ad mẽ⸗
ſura hãc deducere. et ſtudere nõ
ultra expenſam.facere clericoꝛx.

oꝛdinacõnes.Scimus eni qᷓnte

ſciſſmne eccleſie ꝓpter hane oꝛdi
nationẽ et alterins expẽſe effuh⸗
onem mopes facte ſunt · et ge ali
quas eaix vix qͥdẽ eliberaumul.
quedã adhuc honerate iacẽt ex
tali eleuari an guſtia nõ valẽtes
Ideoq; ꝓuideãt ſãſſnni priar⸗
cheet metropolite et reliqui deo
amabiles epi . ut et nos que ab
eis agũtur diſcentes approbemꝰ
eos qui niaʒ legẽ in l̃is appoñ⸗
tam apð ſemetipᷣos oſtẽderunt
opibo adimpleri. (Que igitur
a noſᷣ ſancita ſũt aſacrũ oꝛdinẽ
ſtatũq; euſto diũt· ſᷣm ſacrax re
gularum Ytutẽ et obßuacõnem
de cetero obbuẽt ppetuo integra
et ſeiſſmni pr̃iarche vmuſcunuſq;

a (Kdiciat.
ut ].e · Cab
anaſtaſ 10.
voeo leoms.
b Abſca⸗

dat. ſut aut

alie. ſ. alicet

leomis et a⸗

naſtaſij ſu⸗
pꝓflue exquo
JT. inſtmia⸗
mi gnaliter
omia op̃hẽ
dit.
c ¶ Aleone.
auxit. Hno.
ar:ad que⸗
ſtionẽ quaʒ
diximus ſu
p ti ·i. im

iex i Iex. iit

C. de ſa. ſan.
ec.l. inbemꝰ.
Sʒ q̃dã di⸗
cũt enn
nõ hẽ
e En⸗
bus. L.terril
localis ẽ

vñ fit Fnal

ut · J. . Enoſ
i gitur · Itẽ
contracti b⸗
q; nõ in pi
gnoꝛe neq;
m cõtractu
emphiteo⸗

ſis loqtur h

p bãc ſupꝑ⸗
Pletur · ut ·
E · C. ορ ve⸗
ro leoms-
f oꝛre⸗
ctione · .⸗NO⸗
coꝛrigi ex eo
qð ſupplet᷑
ſic. fad .l.
ro ·de iac · l.

nñ. Ci. et · E
fi.

bana
ſta ſio · de ta
libꝰ. rebo
ecclaſticis
immobili⸗
bus nõ ali⸗
enandis-
¶Eſt. a⸗
pudgrecoſ.

1. i.

ſczlegi leo⸗

ms nã ge⸗
neralioꝛ eſt
ꝙᷓ illa ut

dy oceſis et deo amabiles metro
polite et reliqui reuerẽtiſſmi epi
atq; clerici · ubiq; dei culturaa ſa
crã biſciplma cuſtodieẽtes imuio
latã pꝑena imminẽte hec puaricã⸗
ti · quo pemtꝰ ſit alienuſ a deo et
impoñito ſibi ſacdotij oꝛdine nã
wele mdignus hoc excluditur.
icẽtia vro damus umuerſi
cuiuſq; ſint officij wlouſacõms
reſpicientibus aliqiud horum pᷣ
uaricari:nunciare nobis ad im
pium qð ſp ẽ. ut nos qu hec ᷣm
ſacraruù regularũ explanaconez
aplicãq; tradicõnẽ cõſtinimus
decentẽ etiã mdig nacõnẽ ſ pᷣuari
catoꝛibo mferamus. etiã hins vi⸗
delicez que ſancita ſuͦt a nob de he

reditatibo deo amabilii epᷣorũ

cuſtodiẽdis. Sanctiſſmi ſqᷣde
priarche vmuſe cuiuſ qʒ dyoceſis

bec /ſponãt in ecẽns ſub ſe con⸗

ſtitutns. et mamſeſta faciant deo
amabilib⸗ metropolitis ꝗ qanobᷣ
cõſtituta ſut. illi q; etiã rurſus et
ißi ꝓponãt ea in metropolitana
ſarſctiſſima eccia et oſtitutis ſub
ſe epis hec faciãt mamfelta · illo
rũvero ſinguliin ꝓpria eccia bec
ꝓponant . ut nullus nie rei pu.
gnoꝛ et · que a nobis ad honoꝛẽ
et augmẽtũ magn dei et ſaluato
ris noſtri ihu xp̃i diſpoſita ſut.
¶ Inſuꝑ ſequẽs h tua ſanctitas
oĩbus qͥ ſub ea ſũt ſanctiſſmmis

metropolitis hec faciat mamfe⸗

ſta vmuerſo tpe otraheda.ſepᷣ⸗
ta exemplaria eufemio ſanctiſſi
mo arepo iheroſolomitano . ſep
ta exẽplaria iobãm viro gloꝛio

ſiſſmo pfe ſacroꝝ pᷣtoꝛ ioꝛũ ſe⸗

cũdo excõſuli et patricio · cui ec

hoc adiectũ ẽ· et tia q; celſitudo

hee ſciens (vna cũ ſp p ſuſcepturiſ
ſedẽ tuã) hec euare feſtin et et ſi
denüciatü fuerit aliqd tale deli⸗
ctu ꝓhibeat · a maxime quecũgꝗ;
in oꝛdmacõmbo curialiũ et offien

alui mnterdicta ſũt. nüciet autem

etiã nob̃ ut decẽs ſup bnen impo⸗
natur coꝛrectio utatur r q; preꝑ⸗

ptiſa a clariſſimos piiicianr iudl
ces · ut et ipi que fiũt inſpiciẽtes
n0 pmittant aliq d extra hoc qðᷣ
a nobᷣ oſtitutũ ẽ heri· imminebit
eni eis et pena. v. libraꝝ auri. ſi
quid et ißi puaricari vidẽtes nõ
nũciauerint aut ſedi tie· aut mn⸗
perio· ut vn diq; decens oꝛnatus
oꝛdinacõmis gradu conßuetur.
ſepᷣta cũ adiectõne domimea.

De non alienãdis aut pmutãdiſ

rebo ecciaſticis immobilibo aut
in ſpeãalẽ ypothecã dandis eredi
wribo. ß ſufficẽ ganalesypotreal

TE ner riuſti·a epiphamo ſciſſi⸗

mo priarche: oſtanti.
La ſpi mtẽtionẽ bãc
pommus. ome geqᷣd
Bus impfectüͦ⸗ dofuſu

vibas ha expurgaẽ et pfem
ex ĩpfecto declarare qð ec ĩ omi
legiſſacõne facientes credimus

opoꝛtere et in alienacõmbo que
hut ſuꝑ ſacris rebo vna oplecti

lege. que pᷣoꝛes omes renouet

et em endet · et qd deeſt adicat. et
qð ſupfluũ ẽ abſedat.¶ A leo⸗
ne liquidẽ duie memoꝛicſqpoſt
cõ ſtantinũ pie memoꝛiexpiane
hdei mter imꝑatoꝛes pncipatũ

auxit et conſtimit ſcãn ecciarũ

honoꝛẽ et diſaplmayſcpᷣta ẽlex
de ecciaſticis alienacõmbooclu⸗

ſa in ſola huius feliciſſ me cimta

tis ſaſſmma maioꝛe eccia etl lau⸗

damus plmna huuus legis cũ ö⸗

m Grma et dei cultura poſita
ern nõ gnaliter poſita ſit

us tractamus. egeretñ

cri⸗ ea quadã oꝛrechione ere⸗

dimus. ¶Ab anaſtaſio q; pie
memoꝛie ſep̃ta quedã lex de ta⸗
libus eſt. neq; ſimilis poꝛi· et om
mno minus hnſ effuſa namq; et,

p loca ſoꝛis poſita nil ominus mꝰꝗ

ke impfecta. eo ꝙ; ad ſolũ ſacer⸗
dotiũ et dyoceſim reſpiciat cõſti⸗

tutã ſub beatiſſmno pfiarcha b9

tegie et feliciſſime ciutatis · als
aut mter oẽs nõ 5 pſcrutata ſedeß.

8 ainuf.
ſ. mnpfecti⸗
onis plꝰ⸗ tñ
qᷓ; lex leo⸗
ms.

1 Koris id
elt ex cõſtã

tinopolita
nã ciuiaatẽ
qð non erat
in. l.leoms.
ſanc. ec · l. in
bemuln. Ke.
m ¶ Ciuita⸗
n¶ Perſcru
tata. ſcʒ lex
Anaſtaſia⸗
na.

„

i: alia lo ca
bec in ur⸗
e oſtã tiñ.
et eius dyo

ceſfi.
brbien jtra
at · i. in H

credidit a⸗
naſta ſiuſle
onem coꝛri
gere di cen
do gnalius
et non fecit
ut ſequitur
ß inſtma⸗
nus hoc fe⸗
cit per hãc
oſtitu cõneʒ
ut .e · Enol
igitur. cxꝗj.

am nõ eſle e.
r ec om
ma ſ. a 602
ner anaſta

fo dicta qꝙ;
facimꝰ ad⸗
dendo. utꝗᷓ.

e. Eim fi; ſic
