illã mtelligãt hoe fallit in vetenno qui nõ appellat ut.s. Stele. ciuilibo· que⸗ m tutela. ut. ff. de excuſac tu. l.
qn ꝓuo·nõẽ ne.l.veteranis · Itẽ in tutela et cura ut.ff.qñ S adlethe. tutela ⸗ß a quarta tutela bñ excuſantur
ap · lit · l.i· ſi tutoꝛ:et.Galia.ſ̊ quis interim gerit munuſ I ¶ Preſtẽt. a ciuilibo·⸗ ut. ff. de excuſa · tu. l. tria · er · S · qui
Fñn · collega ſi habz als eligitur alins et ſuo piculo male nuo tu.l.i · Gi. que ſũt ꝛↄtana. ”
agitur ſi excuſatio nõ vera muemireturut. ff.de ap. l. im⸗ Draule. i. aquã m aulã ferẽtel. p. vel diccuſtos aq⸗
peratoꝛeſ Ei.ct dic excuſatio ẽ alicuius iuſte cauſe allega ductus aule impialis.ab ydros id ẽ aquaaula · ut ]· de

nne aqueductu.l·decermimus· Ovmuſos.
n à (LCoceſſam .· eo ipo ꝙ electi ft ad illud offcin.
IE b (Procumtoꝛes dimnſſos in ciuitate ab abſentibo rei
ft pubſice cã als tdebitoꝛ ex ãmimſtracõne er ex pollicita⸗
btii⸗ j ne excuſatur ab oneribout · ff. de mu et ho.l. pto. E.
ntiti debitoꝛes · ꝛals ſonatoꝛibo. als venatoꝛibo: et faẽ
enii Enatoꝛibo. ,8.· de ſerui· ruſti · pdl · dinus · Itẽ decre
nibut / ta hoe dieit qðᷣ ſb⸗
nul cicit millũ venatoꝛẽ
de, For ares 5 repeticõe teneatur que ſe⸗
i 8en f intes ueritas iuſſioms ad oꝛdi
Gin an aprinci-· nario u dicu officion⸗
a wpigg qʒ tenroꝛẽ debebit excurrẽ
Cnet Rananze d . ut ſi eoꝝ vel gratioſaomi⸗
moht aſtin wegochba uentia wil igno bili diſſi⸗
ee tar. mulacöne temeritas ad⸗
intpt Reler int lyr miſeit curialis eoos q; dã⸗
ͤnmn nnmumlſem ni ſimplicis pena caſtiget
i negociatores. er llud Guemit d .
atn⸗ ſun mcen wung bpaeauei ne quis hãc
etie ele eirenna que pſonalis eſt ſunctio
flauft tüc ab ommi ut B. pao Putet eſſe taxãdam.
eni ctiza pfmomali Riuate rei n'e Fdẽ.
e munere excuſatur . S½ 332
iinn ut dez.l Clicet mi diig egs emne⸗
fejim forte ab eis a qui⸗ us mehi extra oꝛdme p
ne bdus nec princeps /dia iure ppeto oſignata
ſan lerreir utit. ſuuſtmeãt neq; adiectiſ ſe
uHHV1Lacet. inferẽ⸗ pius ac pᷣter pᷣmũ dlega
nono „dir i dand or dia⸗ cõms canonẽ poſtulantis
n niü vel delegatũ · afficiãtur impendijs qñ⸗
efec b ¶ Cõplectitur · ſ. auigens eane
nkini qdra geſimas Itẽ ms ſub puilegijs eſtima⸗
men pluſtra que ſüũt oꝛ⸗
rußeun dinaria ut. S de in⸗
aumd ¶ nferẽda. ſ. extra oꝛdin ẽ decermit dico vel delegacõe
ſeaii ſcz; p pragmaticamvel eplis ut. s. de anno · et trib. l. ij. er
de maict · · pticularijet de ſupindcõ.li.
mg k (Vrgere⸗ diſpẽdij puta. cte penſtacõnis extra oꝛ⸗
hiH 1 (Cua pfeeto loquitur. dinẽ faciẽde. n¶Perſolu
ſntii m (Etautoꝛẽte fieri. ſc; di/ to. tibi.
onerrtſ Referr· qdᷣ exa ctu ẽ et tũc dabitur palatims vel cui
Npen P SSõ bo · va· liſ vacatia. HM
PKuadrupli faꝗ. de eenſitl.pequatoꝛes et in aut ut
enb u SSõ ſuffra· ſic ĩgitur. et. S. de iur fiſ. l. qui
eſt Pabrttio⸗ Gailltcir,eJr awchei gi gned
ge ſupact.tri ·l.i.ubi dicit mmvuplt⸗So ſtbilo te d de
etꝗ vDionttgyne h loeny⸗ pli.So. ibi loquitur qñ ſme
tje wo⸗ entia vnde hʒ locũ pena dupli ſ̊ hic cũ violẽtia vn⸗
toe tenetur pena quadrupli ut ibi dicit ·
*“R . (Sauertas Hno tata et ſie de ↄſentientibo vel nõ di⸗
ie,Aieane EKanrbadend ia e:
ri dus indicibo et officialibo ct fas. tw ap.l. qn incneg.
ſis lud. hãc· ſe; functõnẽ ſupponit ꝓ quolibi pſona
4 40 i munere · co muneris det pecumꝗa. ut. ff. de mu.
da e PDrecio ut lo⸗ et ho. extim acõnẽ. als etiã pecumã p⸗
Gls dit et munus ſubit ut. ff. de pollicit. lm Puatiſ. Ci · ſ c. s.

O

de ꝓ ut.l. litẽ · Itẽ facit.ff. de tut.l.in eoꝭ · tẽ facit quoq

mo. ff· dvar· cog. l. i. E pinde. ubi ðꝛ quedã honeſte acci
puitura c. Itẽ facit · Ss. de cel· bo. l. ꝓpter.

Rinate· pᷣdia: pncipis data in ppetuã ẽ bitroſnn.
ſo luũt ſuꝑpindæcã etiã uſſione pncipis ut hic et ⸗j. e.l

penul et .de loc.fun:ci · l. ij. in fi.ei hec fũt pᷣuilegia qͥ bie
dicit · x ¶Adiectis· ſe; ſupindictis ext a oꝛdim.

to aliquid ex ea iubẽtibuj
nob pᷣbicõnũ diuſtate de
cutitur et pari cum eeteris
extimari ſoꝛte non ouemt
quos pᷣter anonarias ſim
ctõnes eſtimatas ꝓpetua
pẽſtacõnũ p̃ᷣrogatia ne⸗
xeruüt. Edem.ß
Os qui cu honoꝛe co
nitũ nomine mgroꝛꝛ me⸗
moꝛie pᷣfuerunt vel epiſto⸗
lis wel libellis. JItẽ eos qui
ibide pagendis ſignãdiſ⸗
qʒ rñſis nre mãſu etudmis
obſecudãt.omiũ ciinlium
munerũ fieri ubemus ex⸗

oꝛtes· igitur qui ex eo gra

du palacio nro ad heſerit.
adeſſe ſibi ↄoptentia pᷣinle

gia gloꝛẽtur. Quvero ſu⸗

Perioꝛibo dig nitatibo cre⸗
uermt mehilonnnꝰ? hmoõi
loci puliapᷣſto ſibi fuiſſe

nõ excuſatur ut. g.
de exact. tri.l.ſi vᷣi⸗

na. et de indicti.l.i.

3 ¶ Doſtulatis· als
poſtulatis. et als
poſtulãtis.

a. (Umpendijs. ſc;

exoꝛdᷣ.pdi etis ·
b (Canonis i. di⸗

cere etia ſuſcepto⸗

ri aurario quãqᷓ; ⸗

uilegiato inter ce⸗

teros ſuſceptoꝛes
nmichil decutitur id
eltſo luitur ex ea.ſ.
delegacõne quã fa

ceremus ꝓ ſupin⸗
dẽis quacuiq; ex cã

facimuſ ei ſolui ab
alijs nec etiã alijs
imminet hoc onus
mſi pncipe pmit⸗
tente · ut. S. de ſupin
deõ · l.i. al.·
c ¶ Decutitur. als
decutitur. et als de⸗
curritur. ct tũc die

aurario.i. ꝓcurato

rio.
teros:
e netones. ſez
oꝛdmarias.

f ¶Perpetuo. als p
petuo.als pp etua.

g Prerogatiua · i. ſupindcã que ex pᷣrogatia et etiã ex
oꝛdme p̃ſtatur· et eſt als eſtimatas·i:taxatas oꝛdimari⸗
as als eſtimata ſcʒ pᷣro gatiua.i:taxata exoꝛdmaria·

Os·memoꝛie.i.fuerũt mg̃i ſcrinij memoꝛie ſacra—

Arum ep laꝛ vel libelloꝛeut ſubieit eplis vel libellis
de quibo habes · s. de decul. l. fi. et ghaliter omes mgr̃i cu
inſcunq; ſcrinij utqᷓde m gr̃is ſeri:.l.i.

i ¶ Drefuermt.dico cũhonoꝛe comitũ ·i. q; comites dici

et eſſe meru erũt ut ſũt comtes pᷣſdũ et ꝓ cõſulũ et ꝓcu⸗

ratoꝛũ ceſaris et comites cõſſtoꝛij et archiatri et palacj

quibo omibo data eſt excuſatio ut· ff.de vaca· mu.l:lega⸗
tio · Ei. mſi ſuffragio ꝑꝓceperint digiitates· utꝗ. de lega:
vmuͤß. cõtra. de hs Pabes.s· de hijs qui ſe. de · l. fi ·
K (Signädig:

m ¶ Idbeſerint als adheſerĩt· et als acceſſerit als abl⸗
cæſſerint· ad quã ultimã facit.s.de aduoca.diũ· inð. l. ꝛer
ꝗᷓ. de fabri · eos qui.etꝗj.de p po · ſa · cu. l. · et ꝗ.de comi· qui

ꝓu re. let de p po · ſa · ſeri · l. i. Kantur ad maiozs reti⸗

nECreuerint i fimta pma eli/ nẽt quidẽ pᷣuilegiũ pri⸗
meut ꝗ· de dig.l. iij · et de agẽ · in ro · l. fi· ,
o ¶ Preſto · i p̃ᷣſentanea ac ſi nõ maioꝛẽ accepiſſent ho⸗

noꝛem .

ignadis⸗⸗ d pſonalia reſtngitur ut no.s. de mu .
( Ciuiliũ.qdᷣ⸗ pꝓfi·l.qui nnmumtatem.

—

Aximaxc · ſit illuſtres et ſupilluſtres qui ſũt maxi⸗
miut ꝗ.l. fi. ⸗ſil ꝓoꝛcionarijurbis eterne ue qj. de
endicentur.⸗ ſuarijs.lꝛi. Itẽ ſil ẽtiarij ut qj. de ſlen⸗
tiarijs·l.iij: et. ꝓximi ſacro.ſerinioꝛæ ut j.de ꝓx. ſa. ſeri.l.

Hac.l.

fi. Itẽ phi a ſoꝛdi⸗

dis excuſantur. ut
frde vaca:mu.l.im

¶ Soꝛdido.mõ

incipit num erare

ſoꝛdida quibb ad⸗
de q ſüt · f. de mu.· et

Ho⸗/l. fi· Cinter pſo⸗

nalia ·et m hoe die
exceptio · i. accep⸗
tio vel die ſedo q;
aecepit quedã ſoꝛꝰ
dida ſubeuũda etiã
per p̃dcãs pſonas
anñn tñ ſpecificat q̃⸗
dã ſoꝛdida denon
ſubeũdis et dic ꝙ
tributũ nõ eſt ſoꝛ⸗

didũu ut. f. ad mu⸗

mcipa.libertus.G
ex cauſa.
g (Dollmiſ alias
Pollme . et eſt tenu⸗
is puratatio de ſta
migna qua detru⸗
ditur ſubtiliſſnna
farina ex qua con
ficitur polla.i.al⸗

biſſma farina.

32Parauendoze.
Jᷓ.de ꝓxi ſa. ſcri·j.
hac lege.
¶ Retieus · ſpeci⸗
es ſoꝛdidi munẽiſ.
K (Expedicõmas.
hc. s· de ſa. ſane. ec.

l.neminem. et. de

curſu pvᷣ.l.nulluſ.
et · ti. i · l. ij.

¶ Materiãff. de leg.

m (Tabulata.

eProibo-ſpnilegijs ſibi vatis af be. l.
d¶¶ Striuſq;· i: ntraq; arte eruditos ſcʒ grimatica et re⸗
thoꝛica-· eeruſiomore ad qð.ff. de mu. et ho.·l· f. ¶

. letentur. dẽ.

Aximax culmĩa di⸗

Imtatuoſi ſtoꝛiam quoq;
comites notarij etiã nr̃ia
cubicularij omes atq; ex⸗

cubicularij ab ommbo ſoꝛ
didis muneribo vendicẽ⸗

ur. cewros aũt palatina

wl militari intra palaciuʒ
progatia mumtos ita de⸗

muũ puilegiũ ſile cõtineat

ſi prioꝛibus ſtatutis ſe ad
hmõi exceptionẽ docue⸗
rĩt ꝑtinereut nõ ſmgulis
indulta pſoms.ſ̃ in ↄmũe
digtati vill coꝛpoꝛi hmõi

bñhicia doceãtur fuiſſe cõ

ceſſa. ¶ Circa rethoꝛes atʒ

gframaticos erudicõis u⸗

triuſq; vetuſto moꝛe dur
te. ¶ Soꝛdidox wro mu
nerutalis exceptio ſit ut

in primonijs digtatuz ſu⸗
Peruis digeſtaꝝ nõoſici⸗

endi pollmis cura mande

tur aut panis excoctio à

iij. liogng.
ff. de ſer ur. · ſeruitutes. E ſi antra. h̊ aũs

„

ad publicas edes oſtituendas pſtabãturut]. ſtatim.

n (Eum . i· ille ſie. S.· de fid eicõnmnſ· eꝗ quã.

o Poſat · als poſcit ·
ris als inris.

PG

als poſſit · EEr⸗ die eſſſ ar. cõtia

8· de ſa · ſane· ec. ad in

q (Ediba in quibo arma reponũ⸗ ſtructõnẽ.

(Ebe
e (Poſſeſnn

apitaliſ als capcõis als capitalis.als capitacõiſ.
Semomis. ſpẽs ſoꝛdidi muneris.
io. ut eſt poſſeſſo rerũ pᷣuataꝛcau guſti et au

guſte. utꝗ· de Puil: d. auguſt⸗l. i et poſſeſſo ſenatoꝛũ · ut
J· & dig.l· em din erſi · ⸗pñti idẽ ſi m p̃teriti habuerint
u (Poſſiderei. hr̃e in/ ut ſubicit · et j.qe. l. eam.

ꝛdi doꝛæ.que ſũt

lha bes.s. l. ꝓx.
.y ¶ d heredẽ. ſc; eæXneũ ac ad ſuũ etiã pſonale Bui
legiiu traſit ut axff. ſo.ma.l.maritũ. et.l. ſequẽti. et.l.eti⸗

a m.et .· ff. de lega cmbo.ſciendũ.legati· pm. p.Et no. q;
aut defertur pſone vm vel omibo de illa militia immum⸗

tas vel Puilegiũ et nõ trãſ

tad heredẽ ut h̊ et.ff. de cenſi.

=WèJMc

l.iij.ĩ fiet de reg.· iut. in omibo. et. l.
mu. l.i. de pſoms. et. ff. de uſu et

pnilegia. et de iuk. in
habi. uſus. aut rebo e

datur ſuccedẽtib⸗ in eã rem ut.ff. de cẽſi. l. iij. eũ ocoꝛ. aut
datur ghi vel pſomis hoe actout ad poſteros doſccdat
ct tũc deſcendit niſ ad eos qui ex femims fũt natiut. j.

be inr. immu. l. i. Ni · et.l. imj . aut ciuitativel loco.· et tüc tn

„

ſtut · ff · de cc. . fema . quaqᷓ;. q; ſp eſt idẽ Pplus ut. ff.

obſequiũ piſtrini nee pan

uẽdoꝝ hmõi iuris à pan-
gariaꝝ pᷣbitio mandetur
exeeptis hijs quibo ex mo
re reticus limes meluditur
wel ex ꝑedicõnis illirice ꝓ
neceſſitate vel tpeutilitas
adiuuatur opaꝝ atq; ar⸗
tiſeũ diũſoꝛx exco quẽde
etiaʒ calcis obſeqiua nulla

de talibo adiumẽta poſcan

tur. materiã ligno atʒ ta
bulata exceptoꝛx viroꝛx
pr̃imoma nõ pᷣbeãt carbo⸗
nes q; mſi eũ quẽ moneta

ſolẽmter vl fabricaeõ ſᷣm

vterẽ moꝛẽ poſeit armoꝛ
ab hmõi viris pᷣbicõne de⸗
ſiſtãt publicis wel ſacris e⸗
dibo oſtruẽdis atʒ repan⸗
dis capitalis atʒ themoms
neceſſitas nulla mandetur

legatis atʒ allectis ſũptꝰ

poſſeſſio hmõi priiuleg ijj
mumta nõ cõ ferat hoe tñ
bijs pr̃monijs proſit que

8

excuſant bixit. nũe qui nõ.et dic ða

de uidᷣ. l. cũ ꝓpone⸗

batur.

A¶ Digmtatis. exi·

Pla · Salepx · no. et. .
inductia.

E Am letzẽ dicit

de. l. ſupi oꝛi. maxi⸗
maꝛe nã ꝛhec ctil
la ſüt valentim.
adin. ſ. tm̃

ct faeit. s. l. maxia⸗

ruũ·in fi. et. ff. de oſti.

pPñ · l⸗fi· et . qui mi⸗

li.nõ pñt. l. eos.G
ſcituriſ.et ſic no.im
mumtas nõ cũ di⸗
gmtatrt ſᷣ cũ pſona
extiguitur⸗ ut et. S
l. ꝓxino.
Vigenter. te⸗

HW
hil
.R 00.
hy
rſi
ta
ſe
(Den
bnten
ſe⸗
ſallte
ſoni

neãtur.ſic eni

nari it J. de col⸗
n. cini . l. p̃dia.
d ¶ Pꝛdiné· i oꝛdi⸗
nariũ eꝛnonẽ.
e Precij. ad h̊ j.

daàbes⸗s.

e. ti. l. maximaxe.

t:i1. /didiſe ſit

ut · S. e. l. priil atẽ · et

qᷓ de pᷣuile.do. aug ·

il.i. er · S·de co ll fun.

pa.l. i· Itẽ cotra. ·
de ſupindic.l. i. So.
ut ibi.

l: maximaꝛę · ĩ pn
uv· (De quibus

mun eribo. s. qui ſe
m inter Hunc ti et · g.

de immu.ne. oce · q; ibi ſpẽaliter de immumtate tributo⸗
rũ. vel ibi oſtendit in quibo caſib ſpẽaliter immunitas
ocedẽda nõ ſit ̊ aũt ĩ quibꝰ gnalr nõ poſſit opitulari.
Ompacõm.que ↄpantur ad opus pbᷣlicũ et eun
toꝛ pᷣficitur qui ði hr̃e ꝑſonale munus. ut. ff · de
mu . et ho. l. i. Ci. er. l. . Ci. et fac. ff.de uſufrcũ · l.

i ¶ Cranſu ectõni.qͥᷣ fit

ſ pendẽtes. Eſi quid- vẽl cũ curribov el cũ nauibo nec
Wenn mn. i. en a tali trã ſuectõnẽ debʒ ſe al⸗

quis excuſare ut qᷓ.l. ꝓx · ⸗guſta. ut · · ut nemi. li.l. ieet
x¶ ¶ Gmũuſi· eẽ impꝛ er au .l .· ſe. et · . ti · i . maxmiax · E
ſoꝛdi Ioꝛę· et .l· px.et arꝗᷓ.de pᷣdijs nauiculat·li ·

„ 7 -.

.

Ulliricianas·i.qn mpatoꝛ ducit exercitũ milliriã ·id
ſlauomã idẽ eſ ſi alibi ducẽt exercitũ pncipis ſ loca t⸗
git ubi plus neceſſe erat exercitũ ducẽ·

m Citulis.id eſt neceſſitatiba ſupᷣdictis vel trãſuectõi⸗

bus · n ¶ Sub hbae . i· ſo hoe mõ qui ſequitur ibiut nõ tm̃

acẽ̃· vel ꝓprie ſub hac ↄdicõne q̃ eſt cũ tpus exigit

o ¶ Idoneus. qdð qritum in pſonali munẽ utq de potioꝛ.

† billuſtribo 8s.

9
luͤicl
ig,d
vl il
inani
ꝛrod
tiſi⸗,
dſ
deng⸗
Poana
Sn
ed
nhe

ſun
D tſemet
ab
Ngo
rle

hntstoc⸗
Nlinegn
tſNH
Se
ſirii

iutli

anen
uti
Fii⸗
habe
Pnpee
olpittt
öulent
6R
Hiccta:
t
nnt .

tlen H
PlNekdd

zonbuto
nmnttu
pline
Rüsgt
Nulft

Nf

ad mu.no.li:et· S.de tecur.had ſubeũda ſ̊ nõ in pfimõ⸗
mali ut hie et.s.de ſnmu.ne.cõ· l.ꝓ bithimiãet dic ido⸗

neus m ↄmoduũ tm. a

vel oner·
b (Sumis · ua dini
tibo vel potẽtibo q̃
dñr ſumi id ẽ in fũ⸗
nit ate rote foꝛtu⸗
nee iſtẽtes · .
C¶Decurrat: na ſta
bn tenebitur pau⸗

per ſiẽ din es ꝓ mõ
facultatũ et poſſꝗ⸗

Konũ.

.
*
.*

Em ad feliciſ
ſimã. ꝓmcia⸗
liũ.idẽ et ñ pitaliã
ut.s· de ſacro ſanc.
ec · l. iubemus nul⸗
lã n auẽ.nam cũ lex
ip̃a nõ diſtin guat
italiã a ꝓucia nec
nos diſtin gaẽ de⸗
bamm e Pu
icianal. de Pcio.
* (Angarijs-an⸗
garie dñr exhbibi⸗

tio ope· pangarie

qn utrũq; ſcʒ exhi⸗

bitio ope cũ füũptu

fPlauſtris . qñ
rebo tmet ſic vel ꝓp

i. quolibʒac. ſ · p.

dixit quolibʒ etiaʒ
pſonali.

Munaemals mumia: i munera

dig iitatẽ ꝓprio videntin
noĩe poſſidẽ eos ec qͥ ſi
bonoꝛe functi ſut gnalip⸗
rogaſia a pᷣbicõe ſosdido

ℳ

rũ munerũ vẽdicamꝰ

Oꝛdidox mun eruʒ
excuſatio delata p⸗

remw trãſire nõ pᷣt.Neq;
enĩ pᷣt eſſe ppetuũ qdᷣ non
rebo ̊ pſoms cõtẽplacõ o
dignitatis atq; miine in
dulſiſſe nos oſtat. ¶ dẽ.
Am legẽ quã de ex
oꝛdinarijs ſoꝛdidiſ

qᷓ; muneribo expᷣſſis w ca

bulis functõnũ et mſ'igm⸗
bus digratũ ſme ulla am⸗
bage pᷣſepᷣſimus.jita circr
eos in quos ma munera
redũdarũt fuãdã eſſepᷣ⸗
cipimus ut hijſdẽ bñhenjſ

nõ q diu militauerĩt ß qᷓ⸗

diu vixerĩt ꝑfruãtur. E dẽ
Didenter atʒ abſo
Alute iubemus ne lun

diad primomi nr̃jm pn⸗

nẽtes ſeu ↄductõis timlo
ſeu ꝓpetuo iure teneantur
aliquid pᷣteroꝛdinẽ ſupin
dicti vl pᷣenj nomĩe wi de
ſoꝛdidis qiubuſcũq; mu⸗
neribo agnoſcãt.nãa boe
adiuis pnᷣcipibo impetra⸗
tũ ẽ eta nia ſeremtate re⸗
patũ. QRuiſquis igitur iu⸗
dicũ otra fecerit. v. ondo
auri de facult atibo et ali⸗
as de officijs ſuis totidẽ
et de curialibo qui exeqiu

male iuſſa feſtmãt noue⸗
Arint erucda. Edẽ.

illuſtribo pſomis
oꝛdida munera et
extraoꝛdmarie neceſſita⸗
tis damna remouemus.

ſoms ad heredẽ ſucceſſo⸗

g Pertinẽt./ it. s. de ſacro ſane. ee · neminẽ. et. l. iubemul.
et. S· l. ꝓx · in pn:cũ cocoꝛ. excipeveteranos et milites· ut

,AF.· min et ho · l fe Gbec omia·

De quibo mun eribo xl p⸗
ſtacõ mibo nenmm liceat ſe
Je ſare. FE mpꝛ.
Ompacõm tranſ.

uectõiq; ſpẽrũ v⸗

muñ ſme ullo pᷣmlegio co
artẽtur ad neceſſitates il⸗
liricianaſ.nã im hijs dũta⸗
xat titulis nullũ ſub quo⸗
dã ceſſaẽ pᷣiulegijwlamẽ⸗
to cenſemus i ſub hae cõ⸗
dicõe cũ tps exegerit hu⸗
iuſmodi collacõm ſuccu⸗
bãt ut nõ tm̃ reqͥratur ido
neus wrũ vmußl ꝓ poꝛcõe

ſue poſſeſſioms iugacõiſ⸗

q; ad hec munera coarten⸗
tur et a ſumis ſarcina uſe
ad infimos decurrat. dẽ
Vm ad feliciſſimã

iter arripimus debeãt nob
ſolira mimſteria exhiberi
neminẽ ab angarijs vlp⸗
angarijs wl plauſtris vel
quolibʒ munẽ pemtus ex⸗
cuſari pcipimus ſ̊ omes ſi⸗
ue ad vmã nraʒ domu ſiue
advenerablis auguſte vel
ad ſacroſanctas ecclelæ
wel quaſlibet illuſtres do⸗
mos ptinẽt.nec lege pra⸗
gmatica nec ðᷣma annota
tione ſacro ve oꝛaculo ex⸗
cuſatos in dictõmbo mag⸗
fice tue ſedis tꝑe nre expe⸗

dicõis obedire decermmꝰ

cꝓuidentiſ⸗ Edẽ.

mi excuſacõe ceſſante nul
laq; pſona vel digtate pe⸗
nius excepta in quibuſcũ⸗
q; locis adminiſtracõi ſb⸗

limntatis tue ↄmiſſis opu⸗
exegeit muroꝛx oſtructõʒ

Aexpedicõnẽ noĩs nfi
om ꝓ uincialiũ ꝑ loca qua

ma lege ſtatuſmmu?

b (Dragmatica-

faeta ad ↄſiliũ p⸗

cerũ vel exhoꝛtati
onem. HZ
i (Diuina· facta
motu ꝓprio.
z (Excuſatos ut
ᷓ.de curſu pu. nul⸗
lus.
¶ Sedis.loquitur
viro p̃ fecto pᷣtoꝛio
de quibo omibo ſb⸗
ditis vult p dicere
er mamifeſtare ne
aliquis poſſit pᷣtẽ⸗

dẽ excuſacõʒ igno⸗

Natle.

c. excepta.
41 itũ ad büe

eaſu
n (Cõſtructõnẽ.
ſcʒ fieri qð eſt in fi
et facit · a. de ep̃is
cle.l.ad poꝛtus· et
eff · de of. Pcõ ſu · ſ
in aliqua q̊ munus
eſt ſoꝛdidũ.ut.S.t.
i.l. maxĩaꝛe · E pv̈
licis· vnde foꝛte ec
cleſia excuſatur aut
Ss·: de ſacroſanc ·ec.
l.p lacet. et dic cõ⸗
ſtru ctionẽ· ut cum
aũctate pnᷣcipis ſi

at nouũ pb̈lico ſů⸗
ptu. ut. ff · de oprbo

6 3

5

die ut · f de vaca · mu.l.ijj. mun eris:et facit · . de mu ·

caſũ · et de u· cecus. et. S. de decur · in famia · et qᷓ d ageim

ðð ß va lnac tũc & nõ excuſatur. ut. f. de mu. et ho. ut gu g
yeli. l· f et de mu · Pf̃ · l. f. H otra huic · l.et Pᷣme huius ti · f · eMõ eſt. datim. quotiẽs:miſi ſt pupillus ut.ff de a
de excu. tu ·̊ reprobari. ſũt aũt· So.illa ßm iſtã intelli⸗ um. mmu . l. n. Ci · Itẽ añ eſß oſuetudo prie ut. ff. de vaca.
gitur · vel H ẽ ne mu.l. n· in pnᷣ.
ceſſitas vel illð ſpe mfeſti. plo⸗ ſ
ciale ĩ phis q nõ . „ . s na lia · ſecus in ES
placʒ: ut.s · de mu· ſeu comparacõnẽ frumẽti 7 ca cecitate pa⸗ onoꝛevel munere N
va F eiſo. cfate aliaꝝ q; ſpẽrũ ſme ullo im ter tuus ofp̃ſſus erbeferutrt a
ſe excuſant. quidã pedimẽto utomo dũ atz „. eſt ut utruiſq; ocu nẽs · m lit decario qᷓ V.
Hñt igra alnj neceſſariũ magtu do tia p li acie ꝓꝛſus amſerit leua⸗ lz ſit digtag. ut· . pon
qui ꝓ enone · er. ſpexerit fieri.· Ru . rnt Aui munerum deva · mu · a decuri⸗ Fu.
ad.l.m amfeſti·hñt * ſant. R 6 hrp ſe ment p mnadn unertun onatu tamẽ excu, Hia⸗
qui etate · H certe ꝓp exct ant. rtec. pz. ſentiet. . em. ſat ut. ff. de decur.l. a⸗
feſſio ſola nõ excu PYm vos affir⸗ . Pmartitulari moꝛ⸗ ij. E fi · Et nota q ne
Se 3 3 ſe laee metis liberalibu- bo debilitatüũ te eſſe dicas . a rcſant gin
ix monſda „. . ⸗ * 1 10 Perlonan “ 7
excuſa tiombo nũc ſtudijs opaʒ da⸗ iuxta iuris publici aĩcta⸗ munẽ ut hie et . f. un
de alia. re· maxime cirea ꝓfeſſio⸗ tẽ a pſonalib muneribus de decur. l. i in fe n
SEm “ nẽ mris ↄſiſtẽd o in ciuita vacacõ nẽ habebis ?dẽ. in tutelar cuna lxx· e⸗
2. 4 ——„ 2 —2 . Ut. 8. . f⸗ . —
Rons. ſame⸗ te beri thonz ꝙ ee pheni V Odagre quið vali⸗ g 1rartaenn⸗ we
it p feſſioneʒ iu:is cis ꝓiudẽdũ utilitati pvᷣ⸗ udo nec ꝑpſonalium riò. q fr l v. am ex ii
elſe de libenmiibus lice et ſpei vre decermmus muneru ꝓdeſt ad excuſa⸗ cuſant g maioꝛ nu⸗ M
4 ₰ 35 „ . „ — „ = 4 . E
in nntore ut ſmg iuſq; ad. xx v · an tionẽ wrũ cu ita te valitu⸗ elat denickw au⸗ un
qꝙ ibi docetur ius nu etats ſue ſtudijs non die edũ afflict u dicas ut minus videtur n ·
ut ĩ .he · ff. Ghec mocrun. Pale. rebo ꝓprijs interceſſum nõ eſſe neſt 1c. et no. ſo⸗
aut. ——- Vm filios tuos pa⸗ etati deferendũ miſi .
Sig eſimũ quů⸗ trta ptãte liberatos wſis omocacach H nüc de nouo factul 1b⸗
tũ anũ· qni eeptus apt adde dee repuice ꝙ n auega coo ſit diues ut. ff. de in Eſe
Habetur ꝓ Ppleto huc minoꝛes legitia eta⸗ tuis ſide adeſſeꝓ ſpexerit re immu.l ſemꝑ· G jnai
fr. de mu. et Hno. n3 „,P. – 2 — tudo utff. de decu· edt
lad rem· et dic eſt ias ut lileral io ſtudni nõ rite nõ patietur. E d . lnontm · C. fi. vel ut;
ten en etas ut hic. auocetur. et ideo muneri⸗ Aſug pris coꝛpoꝛis niñ mopiaut. f. de ie
ꝓuecta que excu bus pſonalibo qᷓ ad pfi⸗ munerũ pſonaliũ ſi⸗ mune · et hono · uut ff
ſat ut ꝗj.l.fi· et.f.de momũ nõ ptinẽt nõ aſtrĩ⸗ . 2r . gradatim. quoti ſhho
decut. nõ tm·h̃ pᷣmi omuno pune no aur⸗ lio iure nõpᷣſtat excuſati⸗ enlſ. et facit ad:læx an
volẽtes etiꝗ nõ ad⸗ Katur R cinu mopia noe onẽ. Be biis qin numero in de telti · c.· ſeries · et in
mittuntur. Kriße mſeſti iuri? E dẽ. lrou wel paupt ate excu⸗ ff. de telti. mnue. KR
ut. F. de le. tu. l. f er maioꝛes · lv. anms ationẽ meruerũt. Empi. æ. ff de deuß⸗l non ſ
8. de decur . lai ldd — cſtv adl munerapſona ſanone meruerut: Pmꝑꝛ. tatũ. in pñi et · f. d·
ſi vemã eta tis im⸗ ntos admunerapona PBmerus libero⸗ tamo.lij · et. ff· de n
Petratut ſ. aahue lia wo cari nõ poſſe· cũ ita⸗ ũ ab oneribo nõ iut. immu . l. maio⸗ N
idẽ ut . S · de hjs qᷣ ſeptuagenario mno⸗ Edẽ. res · et de vaca · mu.
ve · eta · mpe. l. fi· re weſſe aais. Rand⸗ ver dé. .in honoꝛibo. et in e
enen etas ẽ m‚⸗ Welechni n9⸗ liu a boſ bo cap⸗ ſtit!· de excuſa · tu · .· ffft
chilominus:qᷓd ſi miac ne fea appellacõnis tũ ac nec dũ reuerſũ Itẽ maio hni
de facto Rut erea⸗ auxili intoſuiſti. tuei te ad excuſacõnẽ munerũ p⸗ u. (Qui deee
tus ma ſatus velin nocõne pᷣſidis piũcie po⸗ ſonaliũ pr̃i ꝓficẽ nõ poſſe eppenevd
officio viðꝛ ꝙ licet dre po⸗ onalii pri ꝓſicè no poſſe ad tpus excuſat
habeat ſalarium res mre concelſo. mwmmag placuit. dẽ. ut elt tpalis vel p⸗ JN
nõ bab; eñ visnm Qui moro.ub, mpr. potes loc parẽti peemus ut. f der e
tatẽ ut · fy. de decut · — E cuſa. tu.l.nõ ſolũ· A
qñ ab alio·ſecus ſi ””””äl – devaca· mu. l. penl. une
apnᷣcipæ.ut · ff. dere inð.quidã.in fi.als in iudiee diſtin⸗ et. l. j. Cquẽ ita⸗ Kvmius tmut. s. de excuſa. tt. ijn
gule. ut. f · de indi . cũ ptoꝛ. penul. Itõ facẽ h etas nõ ſtu eautriuſq; ſecꝰ⸗ fratſe in ſurdo et minus au⸗ i
umm. jflios.· ptãte. pideo dicit qe ſi eſſent in po⸗ diente ut. S. qui moꝛ · li . et. ff. e.l. · Cnnnuss un
¶Em ad teſtate nõ eſß dubitationã pr̃ ſo lus vo i¶ Perſonaliũ· que coꝛpe nmplẽda ſũt cæterũ ea qᷓoſilio ai
eter- mó pfhnoniinõ aur ſiii eh ſipfent ut ar . te rudétis viri vel prfimomio fiũt nõ ut. ff. e. l ij. Ccoꝛpif. afl
bijs ꝗ nu·lib.lł.cũ facultateſ. Poſſſi eẽ eſſe alia rõ q eadẽ vGñ vſus. Confilio pollet cui vim natur negauit. ad a u
aepſona pfis et finexiſtetis in ptate. vñ cu vna ſolax ff. de capti. et poſtlireuer · li · et · . poſtlimmnn. G fu et. n
ſona iuris fictõne pᷣſumãtur ſufficit pr̃em ſolũ ſubire. de triſac. ſani er qui toſta· fa poſ. ſemi hee ver ſũt m 4 .
d ¶Mõ ptint · nã quedã ꝑtinẽt ut ſũt mixta et illa ſubijt nouis nã p̃terita nõ euitat ſm p ut. ff · de poſtula: l. i. C

langr

ffdee⸗

inn

ſnft
en

5

tnnt

anieg

Ekeen

fernit

poſſonn
thenf
in
n alnlen

.

bun

ſy nie

lrte

eg

N
ne

eeſ
neſcln

Nnofe.

leldr

r

=

ſnS
ſte
N .
td
ono
ſe
AIO

res.
( NVGmeruſ. I.

re.łpenul.in ſi· miſi in tutela et cura ut..de excutu.
ſiſceptã. j et. als ſentiet et ẽ bona.
p hoc ꝙ;

a (Henti

Vm articulari:qui vᷣ arti

qui da.tu.poſtlnmmimbo.
teca quaſi articulos ten s
¶Derlonalibo.hoc expone ut no.plene a. l. px.
( agre.que nõ nmpedit ad
n

eriboect facit

e ꝛpalia. F
expone ut plene.
vaca mu.l.penul:
Poꝛis · et · f · de te in⸗
di . queſitũ · et inſti ·

de excu. tu. E Jtẽ p⸗

teraduerſam
Aſus excuſa⸗
Aeõnẽ:licet ha

beat curare patrẽ

et hoc in munẽ qᷣ

ſuptũ nõ exigit al

ſecus ut . f.de lega⸗
tiombo·nilio:et no.
ij: acur·

ub. (De hijs 276
de ſedᷣa pte loquit

Jꝗ.c.cũ facultates.
et: l. eos.at omnes
ali e de Pma nec ſu⸗
pfluit h̊ ttulus nee
upioꝛes duo p ti⸗
tulos ſiles. s.qnto
libro.C.q; quo ad
tutelam loquuntur
llli iſti ad hono⸗

£△

qnq; ut ꝗj.l

ſuecedẽtes viee eoꝛũdẽ ꝓ
deſſe cõſueuerũt. et ideo
v. numerus liberoꝛa ex a
miſſoꝝ ſilioꝝ nepotibus

ſuppletur a mun eribo pſo⸗

nalibo is quẽ patrẽ tuum
elſe dicis iux oſtiuta ex⸗
cuſatur. R dẽ.
eAVm facultates oẽs
tuas in hilii tuũ cliſſe te
nee quieqꝙᷓ; hr̃e ꝓponas re
ſxectu eius pr̃monij qdᷣ
tuũ eſſe deſnt muneribo ci⸗
ui libo nõ aſt geris?:l &q.
d Epflonalibo mune⸗
ibo qᷓ femims ꝓ ſe⸗
xus ↄ dicõ e mdicũtur ex⸗
emplo mariũ qnq; ſuꝑſti
tũ numero liberoꝝ eas ex
cuſari diui paretes nri cõ⸗
ſtimeruũt. dẽ.
Os qiu cumſcũq; ſe
xus liberoſ. v. ha beãt. im⸗

perrata ſemel vacacõe po

tiri c uemt ita ut ſi in hoec

b b oneribo.
habes ab honoꝛibus ſBaudi et muneribe hijs cobherẽ⸗

tibo et eſt plana.ut.ffe.l.ij. Enug. ct.l. in honoꝛibo · in pnᷣ.

mſi ſmt · xij· filij ut. s.· de
beas a muneribo dic. ſ.
neq; mſi ſmt.x vi.ut.ff.
vel ̃ᷣm utmq; ljam dicl
onalibo. poſſ
Ilui. non⸗.ff. de
Epotes· parentũ pfis mfris utꝗj.e.l. de pſonalibo.
p· imn ꝓg mcia ſ̊ rome tres in ita⸗
ut · 8 · qui nüo libe. l. i. vel foꝛte in H
qð eſt publicũ aũctate et utilitate
et faẽ · de ſumpt. recu.l.i · Itẽ dic
vel etiã emãcipativelin adoptio⸗
tm vel legitim tmut in inſti. de ex⸗

ha.iinj. Rcut m tutela.

munere alind q; in eo
eu etià m alijs differat
naturales et legitimi.

nedati nõ naturales

merus. die m

decur. l.ſiquis decurio.S i vero ha
pr̃ momalibo. ut.s. de mu.pat:l.
de iut · mmu.l. ſp. Edem õſtratur.
iberoxe.ſ.m oꝛtuoꝛx· ut q̊.e.l.de p⸗
ecus ſi moꝛtuus m acie fuit ut
vaca.mu.il.fi.

cuſa · tu . in pnet · ff. e . ij · legitios. Itẽ mares vel femi⸗
ne ut j.l.f. Itẽ natinõ naſcituri ut.ff. de excuſa. tu.l.ij.

qui aut imventre.

Aſ vinüũt qꝑ ſuo priꝓ ſut nõ auo ut

nnſſoꝛũ. ſecꝰ . z. q nuolibe · l. ne et ff. de mu er ho.
ij. Itẽ no. flioꝛenõ filiax. ut · ff. de excu . tu. l. j. Gnõ ſo⸗

lii· Ite no. ꝙ minoenüs z poſtea impleatur nõ ꝓdeſt us

. pPoſt
1 als ſenties et tuc die
pr̃ leuatur nõ tu. ut j.l.fiet facit.s.

J. 8. de decur. I. a mu 4

ff. de vaca.mu:l.ij.G qui ad munen. Itẽ plures nepotes
exvno filio ↄputãtur ꝓvno filio ut. ff.de excu. tu. l.ij. C.
quocũq;. jtates. fili. ſei emãcipatũ als nõ dennẽet
lpr̃imo mũ eſſe pr̃is nec valeret donacõ
ceris cã ecuitãdoꝛemu

Vm facu

ut.·s. de dona. l. ſue emacipatis. ⸗ceri⸗
o/ ¶Proponas. mſi m fraudẽ fe⸗ nerũ ut ar. ffj. ad mu⸗

mc:l.fi. anpnlł:et. ffe.l.. qui in fraudẽ. hec aũt excu

numero etatis legitie fili⸗

us mueĩatur obeadis ſta

tim ꝓ ſuo patre muneri⸗

bus aſplicetur pr̃ibo qiu iſ
lios wel filias. vhabu erit
Pmin legibe immumea⸗

te fuanda. ¶ Æρ.15 ſi quis
ꝓpter cenſũ temuoꝛẽ vaca
cõnẽ meruerit atʒ boc ꝓp⸗
bauerit bnſicio potiatur ſi
Tpter rerũ anguſtias ad
pſonaia waati⸗ obſeqa.

Im te me⸗ Fmpꝛ.

dieu legioms ſe⸗

qꝙ; diu rei pᷣlice cauſa ab.
fueris ſuſerpe nõ cogeriſ.
Cu aüt deſieis abeſſe poſt
fimtã eo iure vacationẽ ſi
in eoꝝ nũo els q ad bñſi⸗
gaa medicis cõceſſa ptinẽt
Nea mmiitate uteis.

Hãmaticos ſeu (dẽ.

feſſonbo et medicis.

cunde adiutricis
eſſe dicas munera cinlia

ſatio fimtur aucetiſ

Poſtea facultati⸗
bus ut. ff. eel. hjs
Honoꝛibo.G auctiſ.

.

Et ſic tpalis ẽ excu

mf.
E plonalib⸗.
indicuũtur.ſed

raro qð dic ut ꝗᷓ.de

muli. ĩ quo lo.mu.:

nepotes.

Os -Iiberos
aquinq;· plene
bie ut. s. e⸗ nepo⸗
mpetmta. ab

ip̃is legibo.

ta ut.als ita ut

als aut hii e

xx v·aãno ut· s· q

etate.⸗ l. i.
n (Dbeũdis: id ẽ
ſubeudis.

c enm pater excu
ſatur qr filios oa⸗
beat ſbeütes. ut · ff.

quanis.

P Tenui oꝛẽ ut

„

eſt impar onerim

iũcto ut inſti · de ex

ei tu. Citẽ ꝓPter.

¶ Poſiatur. ſe, apter rerũ anguſtias ſi ad pſonaliaa c.

uB.

tũ rome do eẽtes excuſantur ut.

et fac ꝗð no·S.ecũ facultates.·⸗
Ve pelſoꝛ bo Hur Pfitv⸗
Pfr̃ia ſua ut.ffde va.mu.l.eos qͥ.

ãtur rome ſue ĩ ſua pa
tria hñt excuſacõnẽ jmn
mſi wctoꝛes legũ qui ta
ff. de excu. tu · l. ̊ reproba

ri. E fi. adiutricis ivᷣo dicit q foꝛte illa ſcdᷣa le

Vm te.

dSi in eodẽ nuo

gio emt adiutrix iſtius legioms in qua
Erat pnᷣceps Potis en denotat aecidẽtiã facti q́; numn⸗
ſterii inris. omia opᷣhenditut. ff. de mu . et ho · l. fi. EH
bCiuilia. omia- et ꝗᷓ. e. medicos.
e¶ vacacõnẽ.qð ẽ ãno elapſo poſt⸗
potuerũt ↄponẽ ut inſtide excu.tu.
ff.de vamu.l.tps. no:duo foꝛen
q̃ p ſmgłlas ci

reinulas ſuas

ff.de dec· ab oꝛ.fa · l. i. et q; nmnmitatẽ h ẽat ut jj.l. nec in⸗

tra. Si aũt ex nũm ẽ nõ mũ ſit abſens ut in pnᷣ huius.l.

t/g. quibo nõ o bſtat lõ:tẽ pᷣ.l.ij. es ff. qui ex cau. l.inter
eos. Efi. Itẽ dic medicũ cuiuſli bz egtudĩs huane ut . fl. de

vaĩ. g.. l.i. Ci . nõ beſtieut j. de excu artifi. l. i.

* (Coceſſa: q̃ ſũtꝗᷓ/ e.medicos. et.l.fi.
BkRmativs. dis teeurionũ ut ꝗᷓ/e mgrfos.

Mur reũſioms ꝭ
2

CItẽ qui rei pub. et
ecria ſcʒ q; ſit de nũo
utates ẽ ſtatuẽdꝰ.us

G „ .

—

b

a ( O:ꝛatoꝛes · qui wo cẽt rhetoꝛicã et faꝗj.è nec intm·
tiles ex ca &reprobatur qð ſemel ꝙ batus ẽ ut hie

et. . de dee · ab oꝛefa· l· ꝙ ſemelet de mu.et ho. ut gradati.

Greprob ari.ſ̊ nõ ſme cauſa· ut · ff de negs . S· pomp · Itẽᷣ
rS miam reſcin nõ poſſe:li⸗

er errgſi ut mſti de iure · natu . h ius nee

oꝛd me vel lcʒ oꝛdo

ta nmmmunitas ſ̊ reuocata ut. S. l. grimaticos nã nõvi⸗

detur velle qðᷣ nõ durt ut . ff. de in rẽ yſo · ſi ꝓ pre. Gvſũ.
ct G̊ ecẽ ſcdo mõ p̃bt intelligi hec lex.nũs aut do cẽtiu ẽ ut

Edicosarchia⸗ imn accuſatio et ablatio de eiſdẽ di⸗
tẽ no: maximne ideo q& et alij hᷣmõ ſmt intra numerũ
velxrei publice ca ſũt immunes ut · s · l.ii.
b ¶ Luerne· no · lau ſecus ĩ mech amcis miſi in certis ut
ᷓ. de excu · arti · i. et · ij.· Itẽ die lrae . Llib eraliũ artiũ nõ poe
te nõ caleulatoꝛes ut · s · e · l poete. ꝛ.l.oꝛõe.⁊.ff.de va.mu.
l. ij. Efi · Itẽ die ut in ſei·s· no. iut qᷓ de methatiſ. archi
i Eilnſ. vin ẽnbo pr̃ibo nõ poſt⸗ atroſet ad h.s.de epᷣ.
er cle · l. j · mmb muneribo.de pſonalibooſtat· Sʒ quid
k Abo/ de prmomalibo. Ren m peet alios non ſut

PPelau h troſi· phcipes medicoxc. et nõ q

immunes ꝓ guibo. s · de mu. pfi · l ꝓfeſſio · et ꝗᷓ.l. fi · ubi iſti

equipãtur ꝓhiloſophis.Itẽ ꝓ eis· f· de mu. et ho.l. fi. E

geomerriut..·l. ꝓx.
Racne qua
odatur immu⸗
meas. ꝓfeſſoꝛibus ,⸗
quã no babemun oꝛatoꝛ es decreto oꝛdinis
aetan ꝓbatos ſi nõ ſe utiles ſtu
25. e. l. medicos. detibo ̈ beãt denuo ab eo⸗
e Calculatores. dẽ oedine poſſe reproba⸗
heſt Remal n niincogmiũ nõ eſt. ¶ dẽ.
geometri⸗ velid à ) Oere nulla immum
qui do cẽt abacũ ad tatis progatia mua
g deerr Elen, tur. Pdem.
.lii nec etiã qui pri
mas lĩas docent ut ſacõne diui pn libe
ff & vaca. mitlij. raluiʒ ſtudioꝝ ꝓfeſſoꝛes
CEfiet fa · S · de de · no etiã calculatoꝛ es conti
ario pnnmm entur⸗· ¶ dem
„es⸗ ‚—.— * „ .
cintm-nus A Ec intra numeru p̈⸗
mecicoſtatuitur tutu oꝛ dine miuto medi
a eumomto! 7 nn⸗ aoss et immumtatẽ he ſe
f. de dec ab oꝛ. fa⸗· poſtitutũ cũ opoetz eis
.l.i · miñ in caſu ubi decreto decurionu immu⸗
Ratnr a eg⸗ ut nitatẽ tribui. P idẽ.
.8S de epis er cleri. .
parabolam licz g Edicos et maxĩe ar
aliquis ponatur in hiatros wl ex ar⸗

chiatris gramaticos eca

fiat de nouo non E
gaudet immuni⸗ feſſoꝛes alios liaꝝ et do
tate mſi adijciatur ctoꝛes legu vna cuũ uxoꝛi⸗
ſit inmunig ut bus et fiins nec nõ etiã re⸗
bie ee. S de rde⸗ brus quas in eutatibo ſu⸗
cur.l·i: nec obſtat ue n ee era
&g.de decuẽ. l. vacu⸗ is poſſident ab omi fun⸗
atis. q; bec lex co⸗
adiuat decretum.
Idẽ eſt ſi fuerit da

ab hmõi.et devaca·mu.iłlſũt munera que · Itẽ ſpãliter re

mittitur eis ĩcep tio hoſpitiſ.ut· ff· de mu. et ho l. fi. fi. et

Ide metatiſ archiatroſ et h bicit p qð colligitur ꝙ alia

pf̃imonialia ſubit. eſt enĩ primomale hoſpitis reccpos
ut ſtatim dices: Itẽ ꝓ eis ꝗ..l.f · in eo qð aliquis plus da
re vult achiatris er militantiba in palacio ſ̃ die ut ibi.
Ecõtra pᷣt dici ꝙ prfmomialia nõ ſubeęàt p hãc.lq̃ gna
liter dicit cũ rebo· er ꝓ hoe eſt ꝗ.l·fi et·ff. de vac.mu.l.pijs
honoꝛibo.Cangariax nee ob· depho obſtat ratio a⸗
uaricie a qᷓ ſe dicit inmmunẽ·ffde vac mu.in honoꝛib.G.

phis · vel die ĩ pö
ut di ces .l.ſ quiſ.
. „. nec ob. Cab hmoi
ctionea ab omibo mune⸗ Frcip: mß p.l.
li † płealẽ pncipis ut
g£ t.
ti alioelp mmu Rß a pbana d.
nes eſſe pcipimus et neq; cta. l. t muer q.
in ꝓiũ eijs hoſpites recipe in fi · que hm ßᷣ eſt
nee ullo ſungi munẽ nee vGee epione 8
ad iudiciũ deducivel exhi Hoſpites. qd ᷣ
beri vel miuriã pati ut ſiqs de mu · et ho · l. ij.
eos wxauerit pena arbito munus.
iudicis plectetur. merce⸗ m (Deauci inuiti
des etiã eis et ſalaria red⸗ ſiẽzin dnaht ut. .
di iubemus quo facilius li de of. eiui · indi. l· i.
beraliby ſtudis et memo. patierur nnſſio⸗

ratis artibo multos imſtitu

nẽ ut ille qui de do
mo nò dʒ trahi ut

ant et inſtruat. dem. ff · de in ius vocã l.
Agiſtros ſtudioꝛ? dieriß . e lſe or
ic mñ ꝓ ſua cĩ v
ckoꝛe ſq; ex cellere ſuo numero ut. g·
moꝛibo pᷣmũ dein⸗ de ep̃is et ele. pla⸗
de facũdia.ſᷣ qꝛ ſmgulis ci ne et ꝙ dek ⸗
⸗ Senq mf. eri · ꝓ eodẽ et ſ
iutaubo adeſſe ipe nõ woſ⸗ in ciulli. vel die ex
ſu. uibeo ꝙ ſi ꝗs docẽ vult biberi in criminali
nõ repẽt nec temẽ ꝓhliat ubi dabie Kri⸗
anOE Idie 2 oꝛez vel inrabit et
24 hoe muno ß iuclicio ⸗ ſie non detinebitur
dinis ꝙ batus decreto euri⸗ ſiẽ in dna fit ut in
aliũ mereatur optioꝝ eõ⸗ aut ut nulli iud. E
) ſpirate oſenſu. Pdẽ. ——
pEddatur vnuſquiſ Ce ve vel die miſi
— ſua cauſa ut dixi ·
n ¶ Pena. ſic ꝗ. de
ſuptu. re. l.i.

oKReddr quo ad do ctoꝛes eſt otraf. de var. co g.l ·i· C.

ij. So·hic de publico ibi aſcolari utꝗᷓ·c.· archiatri. vel

pic ſpõte ꝓmiſerat ibj pmittẽ non volebat. velß refer⸗

tur ad alios pᷣdcõs nõ ad d ctoꝛes · et facit· s. de excuſa.
mu . l· maximaꝛg. et ᷓ· de excu · artifi·. li · in ph · et. l. ij fi et ꝗ·
p ¶ Multos · diſcpulos vel ſcolares. Al. fi.
P

Agiſtros · ſtudioxę · ut · S. l. ꝓx · in pn.
oꝛibo. qui omes diuitias excedũt ut. s· de tu.
– hoe deb; hre ſcien⸗
tiã et ſolertiã et fidẽ ut in ꝓhbemo. inſti. E eũqj. et fac ·

ab hijs.l.ſcire opoꝛtʒ · ſ et añ

de ſtu. li. ur. ro. l. i· ⸗rionũ ad qðff · de deẽ . ab oꝛ. fa.li.
¶ Oꝛdiis · decu⸗ bona pte ſie bonus dolus ut. ff · de d

t ¶Cõſpirãte· m⸗ lo · li · &nõ fuit · Et no · e ſeptẽ ad mi

nus debẽt cõprobare utꝗj.l ñ quis ·et foꝛte eti iurare ut
.g. de aduo. diũ. inð· lnennnẽ̃ · ctꝗᷓ· de px · ſa. ſcri. vmeuicy.

facit ꝗj.de ti · l. fi · et . de agẽ · in re. l. i · et · · de decut · l eũ qui.

xxx. Itẽ q; debẽt eligi m qualibʒ cinitate habes ð ſtu. li.

ur.ro/ Itẽ facit ſn aut quõ opoꝛ·e· Eet neq;· et de ſan · eis

in pů· et de pfel· q in ur · cõ · li · et · . et . l. x · et de excu⸗

opiont.
