tur. nl eos vl qui ab hijs
opant diſpenduũ cuiuſcũ⸗
q; pſone vel cauſe velthea⸗
tralis libaltatis noĩe qd

frequẽter ſieri ðꝛ. ſuſtinè

decermmus. nec ex tabu⸗

la decretü recitari h̊ curiali⸗

um vel maioꝛis ptis curie
relacõ ne currẽte ſme ulla

maligitate referentiũ vel
damno cõtrahentium ad

¶ Cheatralis. em
ptoꝛ es tali pᷣdio⸗
rũ aliquid oſueue:

rãt dare ad ludum

theat-

bello· et als tabel⸗
la. i· p deleg atũ. qꝛ

que cauſen E ut. f..
de of. ꝓ cõ.l. nec qe

quã. Ci

u WRaioꝛis ptis.
x rrente·per

circulũ ſic in aut.de

defenſo. ciui · Emte

rim. ſ. ut oẽs prr

circulũ referat re eſ-
ſe venditã.
ub· Qñ et qui⸗

bus ꝛ c qn debetur

et quid et qñ eſt he
res nõ curiał. vel

qñ curialis ſ̊ nõ in

totũ heres ut ꝗꝗ.l.

i. ctel. ij. in pn. Itẽ

quiby debetur · Eñ ·

in pnᷣ· Itẽ qualiter

diſtribuaturid eſt
diunidatur heredi⸗

tas inter curiaz et

„„

—

i · nõ curia⸗
lis euriali ſucceſſit

3 (Eidem.ſ curiali

vel eius heredi.

a ¶ Heres · de iure

ciuili ex teſtamen⸗

to vel ab inteſta⸗

to. acur.
b bonoꝛe ve poſ
ſeſſoꝛ · de int pᷣtorio

e¶ Curia i.petet a curia ut et · S.· de na. lib · ouiũ · E eodẽ ·
et . de hijs qui ſpon.mu.ſuſ lfiet no.iure optime nã ſe⸗
cũdũ pij· ius petenditripartitũ eſt.nã q; aliud eſt bonum
aliud melius aliud optimũ.bonũ eſt ex quo tm ẽ exce⸗
ptio ut. s· de uſur. l. qᷓuis uſure.melius ex quo iudic tm

officio eſt petitio ut in · e · ti . l. in bone fidei · Optimũ qð
eſt vndiq; ex omibe ſuis ptibo circũuallatũ peticonẽ m·

ducit ꝑ actõnẽut hic et in dcõ ti.li.
Emimmus lege ut. 8.. l. ꝓxima.

e(Ad quẽcũq;.excipe utjᷓ.in ſi ·l· Ehß er ſa . Cex⸗

—

traneũ que videtur ↄtra·

f ¶ Multi.ſez euriales quibus defertur quartna.

heredes qð habeſl

—
decurio⸗
nũ:alienuſ.

ſbo

=ͦ —
—

midn
menn
nit
ſri
ſckon
ßf
nup
ii
El
uftun
eſu
Wlen
ta
poxy
l

ulr

fenr

neglt
etugi
Ptt
idlin
utne
ltbent

dro t.

Göbte
.
6Niran

ode

ſad
M⸗
,i
NMen

ettA

Kepe

öee

a WPertiatas ſeʒ
quartã rei ſic· s· de
mof · teſt · H quis in
ſuo · ubi appellat
munuſculã q̃rtã.
b ( Participibus·
id ẽ berediboa no·
ar · cõtra peſſmnos
et malinolos cohe
redes qᷓ ꝓtervmi⸗
us mimmã poꝛcio
nẽ vel alterius ma
xime muidiaʒ mi⸗
nuta tim puto per
ſulcos hereditatẽ
dinidẽ vel ptitas
cupiũt · debet g ex
vmuͤſitate fieri di⸗
uiſio que vulgari
ſermone apudita

licos in groſſo ap

pellatur ßm py. et
ꝓ hoc fac̃.C.ad.l.
fal.l.ij.⁊ qð ibi no·
acur.
. enegamus.
ſie. S· de mure fiſ. l. ꝓ
hibitüũ. et · l. defenſ⸗
8 Toufiofibo
d ¶ Cotil. i · omibo.
e ¶ In ſoꝛtitum. ſic
dictum a ſoꝛte.ſba

eni diniſa ſoꝛte di⸗

rimetur ſi als non
ↄuemãt utrü curia
quadrãtis an cohe
redes vel fideico⸗
miſſarij dodrantis
electionẽ hab eant
ut is p̃feratur quẽ
ſoꝛs pᷣtulerit in eli
gẽdo ut. S. ↄ uia de
leg.l.fi· in ꝓpnᷣn foꝛ
te ſit uxoꝛ defuncti
que ſueceſſit vel ex
teſtamento velab
inteſtato p bono.
poſ. vnde vir etu⸗
xoꝛ.ut· s· vñ vir et
uxoꝛ.l.i.cuii circa il⸗
lam ſoꝛtẽ ſpẽalipᷣ⸗
uilegio optio oce⸗
datur ut. g. de hijs
qni ſe. de. J. i. VGiðꝛ
tn als ꝙ illi optio

eſt cõmittẽda·.qui

maioꝛem ptẽ in re
hfe ognoſcitur ut
s.de donat· l. ſanci⸗
mus.E.ſi auũt.et ar.
fami · Bꝛcẽ. cetere.
er.l. ſi que. que ſut
otra· Itẽ ad idẽff.
mu regu l. de mõ.
ß aliter meelli gitur
Item als vm datur

cõfirmã dã emptionẽ ope
tẽtis iidicis ꝓferri ſnĩaʒ.

¶ Lñ et quubo debetur qᷓr

ta ps ex boms decurionu.
et de mõ diſtribucõis eo⸗
rum. Pmpꝛ.
decurionũ oſoꝛ
tio ſit alienus. ꝗᷣ
curiali ſueceſſit · opetentis
eiuſdẽ miris ſiue ex aſſe ſi⸗
ue ex ꝑte heres ſit bonoꝛx
ve poſſeſſoꝛ ptẽ quartã iu
re optio a curia ꝑeti decer⸗
nmns⸗ Lae.
Eimmmus nuper e⸗
miſſa lege diuali poꝛcõeʒ

quartã de facultatibo curi

aliũ fati munus implẽtiũ
que ex qualibʒ noiuſſima
wlũtate vyl ab inteſtato
etiã ad quẽcũq; pᷣterqꝙᷓ ſi
ad hiios curiales deſeran⸗
tur curialiũ deputaſſe coꝛ⸗
poꝛibo· ß multi tãq; coꝛrũ

pædi totius pr̃imonij occa

ſone captata vmuſcuuuſ⸗
q; rei ſibi ꝑticulã wndicã⸗
do · adeo totas dilacerant
facultateſ.ut dũ ꝑticipib
relictaꝝ opũ nocere cupi
ant ſua quoq; iura pᷣcipi⸗
tẽt quo mmã licẽtiã ꝓ⸗
uda diſpoſicõne refrenã⸗
tes ipᷣis ꝗ dẽ curialibo oc
cupãdi ſua aũcte res moꝛ
tui copiã denegamus.· he⸗
res autẽ ad quẽ ab inte⸗
ſtato vl ex poſtrema vo⸗
lutate directis vel fideicõ
miſſarns ]P:bis decurrerit
hereditas.ome pr̃mom⸗
um qð relictũ eſt. in ptes
quatuoꝛ diuidi ꝓcuret ut
rebo totis in ſoꝛtitũ caſu de
duckis vel curie quadrãtiſ
vl heredi wl fideicõnnſſa
rio ꝑ vmuſitatẽ do drãtis
electio ex ſoꝛtis felicita⸗
teovtingat · ita ſeʒ et pfati
ſucceſſoꝛes et curia ꝓmiſ⸗

eui rerũ dũi liberabütur in⸗

comodo. ¶ Naturale qdẽ
viciũ ẽ negligi qð ↄiũter

Poſſidetur ut qus ſe ul ha

bere qð nõ totũ habeat ar
bitretur. deniq; ſuã q; ptẽ
coꝛrũpi patiatur dũ inui⸗
det aliene · H ubi quarta p⸗
bonoꝛꝝꝛ moꝛtui curie deb et
offerri:immobiles quidẽ
res q̃ nee latere facile poſ⸗
ſũt nec cuiqᷓ; ſi diuulgẽtur
officiũt · ſub aſp cũ etiã eu⸗
rialiũ eſtimari diuidiq; cõ
cedimuſ. ¶Mobiles aũt
reſvel ſe mouẽtes ul mſtĩa
wel ſi quid in hmõi iure cõ
ſiſtat ĩ mediũ ꝓferri diuul
gariq; nõ patimur.ßp̃ iura⸗
tis ſueceſſoꝛibo cũ apud ſe
diligẽter exiſtimauermt
que quãtiq; pᷣcij ſmt facul
tates credi opoꝛtẽ decer⸗
mmus. Quid en tam du⸗
rũ tanꝙᷓ; in hũanũ ẽ qᷓ; pu⸗
blicacõe pompãq; rerũ fa⸗
miliaꝝ et pauptatis dete⸗
gi vilitatẽ et inuidie patẽ
diuitias. ¶ In exigẽdis v
ro debitis ſi pciũ qð ꝓ q̃r⸗

ta pte ackõnũ curie ↄ petit

ſucceſſoꝛes pᷣſtare volue⸗
rint.caunom bo iurata qui⸗
dem ſide ꝓlatis in medui
vnuſquiſq; a debitoꝛibus
ouem entẽ ſibi exigat poꝛ
cõnẽ eque ex diüſo es ali⸗
enũ ſi defunctus fuerat ob⸗
ligatus tam ijdẽ ſucceſſo⸗
res qᷓ; curia ꝓ ſua ſoꝛte re⸗

ſtimere opellãtur. (Qö

ſi pᷣdci ſucceſſoꝛes ſaer̃m
ſibi crediderint excuſan⸗
dü tũc vero ad ſiſitudimem
rerũ immobiliũ diligẽtioꝛ
curialibo omiũ rerũ mda⸗
go pᷣbebitur ſcz ut vmuſis
moꝛtui facultatibo in apto
ꝓpoſiis wi eſtimatio rerũ
vl diuiſo ſub pñ̃tia curia⸗
liũ celebretur . in omibo aũt

electio alia ex cau⸗
ſa ut ꝗ̊. te metat'l.
AMj.que eſt ↄtra·
¶ Naturale quidẽ.
no.ſic.ff. de leg.ij.
cum pr̃. dulciſſi⸗
mis · et de admiñ̃.
tu ·.ꝛij. E app aret.
et · ff. de ſerui. ur. p̃.
liure ↄũi.ſ̊ ar.co⸗
tra.ff. ꝓ ſoc l.meri
cto· Itẽ fac. ff.de tu⸗
g& ¶Nõ totũ ſic· f
como.ſñ ut certo.G.
paa H
Officiũt. Cc
alij ꝓ deſt etr nem⸗
m nocet pmittẽdũ
ecu · l. fr et. S. de pᷣci .
nnpa.of.l. ſe pta.
Et no.ꝙ inducitur
hic ꝙ ꝓ re mmmo⸗
bili non agitur ad
exhibendu q p ſe
Patet ut hic dꝛ.

. oꝛtere ſic. g·
aut · de colla. Gſup.
et . ꝓx. ¶
k ¶ Duutias. ſic. ff.
ad.l.a quilł. l.ſ qᷓs
teſtamẽtũ · Epnblet
urata fide · ſic
¶Z· ¶ ꝓx · et ẽ ar · ⸗
uxoꝛ in ramẽto pa⸗
tefaciat bona he⸗
redibi. Itẽ vaſalli
feuda ſie.s ·de hjs
qui ad ec · cõ fu . l. p⸗
m ¶ Cõpellãtur. ſie
Ss.ad.l. inilde vi.l.
tutoꝛis.
n Eſtimatio ſi di

nidi nõ poſſunt.

a (Tranlactõnel.
ñi res ſit dubia als
15 JS· de tranſact.l.
pſes.
b ¶ Curialuũ.i.qui
filij ſũt curiales ad
qð eſt ſequẽs ſimi⸗
litudo ſie eſt cõtra
J.t.i.l.i:in ꝓn.So.
ut ibi· acur.
e ¶ Cenſumus ut
.S.m pn buius. l.
d ncipali. id ẽ
decuriom ſeu curi⸗
aliut.S · de decur · l.
quiliber ·
e ¶ Dniũ · nõ habzʒ

em curia quartam

qñ filius eſt mſtitu

ng vel filhia curiali
ta
lienaz. ti· i. ti i.

jbi⸗
g ¶ Aiciatur · Hvi
S matrimomi

vmnculo pene ali⸗
quatenus aſtringi

et ſic ſũt· ar. otra.g⸗
de inutili · ſtĩ · libe
rm. ct. ff · de. vV. ob. l.
ticia · et · l. ſ ſti pula
tio fa cta ſit. ex· ff.
de ↄdi. et demõ. ti⸗

cio.C.i.
h Conſeruetur.
hoc ſcʒ caſu cum nu

bit curiali.curia ñl
Pzʒ ut h̊ ðꝛ et ſie nõ ẽ
locus hmõ di iura⸗
mento.
Jquis curia⸗
libo. hec lex hHabet
tres ptes. In pᷣma
ſtatuit inpꝑpatoꝛ qꝙ;
nullus curialis ha

bẽs filuũ curialem

relm quat filio mi⸗

nus quarta bono⸗

rũ oĩm eẽſi plures
habeat ſoꝛoꝛes nõ

curialibo coplatas

Inſcdᷣa idẽ ſtatuit
in filia curialis co⸗
pulata curi ali.q;

iſti oĩno dz relinq⸗

re qrtã ptẽ bonoꝛe

licz habeat multaſ
ſoꝛoꝛes.nõ curiali

bus copulatas a⸗

lioqn curia quartãa

aduocabit· In ter⸗
cia ſtatuitur ſi curi
alis nl vel minus
quarta reliqrit cu⸗
riali filio vel filie

cean bo ubi quarta pars cu
rie opetit traſactiones in⸗
rroſtae, firmas illiba⸗
mané decermmus.
A filioꝛx wro curia⸗
liũ vl nepotů vel ꝓnepotũ

icz decurionũ ſilitudinẽ ad

quos integ ras opes pue
mre cen ſuimus tam filiaʒ
q; etiã neptem ꝙneptẽ ve
pnᷣcipali euiſdẽ ciintatis
vñ pr auus wl ꝓauus oꝛi
tur nuptã rerũvel ab inte⸗
ſtato vel diſpoſicõ ne ultie
wluũtatiſ q̃ſtaꝝ integ tũ
nullaq; pte dimmutü dñi⸗

um hjre ſancimus. Q5

ſi poſt parentũ obitũ mue
mantur imnuptevel vidue
in puberibo qiude poſt traſ
ackã pubᷣtatẽ. in alijs ve⸗
ro que pubertatẽ exceſſe⸗

rint wll etiã m vidius poſt

moꝛtẽ parẽtis triẽmũ dũ⸗
taxat uolumus exſpecta⸗
ri: ut interim quarta poꝛ⸗
tio ſuſpenſa aut apud eã
ſi mmr̃momo curialis ei⸗
uſdẽ ciuitatis fuerit collo
cata ꝓpetuo iure pmane⸗
at we ſi intra id tꝑs alienũ
ab eadem curia ſoꝛtiatur
maritũ penitus vel nupta

nõ fueit· memoꝛata ꝑs to

tius ſbᷣe curie cum triẽnij
tam urbanoꝛx qᷓ; ruſtico⸗
rũ pᷣdioꝝ dũtaxat fructi
bus adiciatur.ita tñ ut et
ſacia tam de quãtitate qᷓ
de eltim atione rerũ mobi
liũ. deqʒ ackõm bo inferen⸗
diſ vel excipiẽdis ſic in ex

traneis pſomis dictũ ẽ ra⸗

—

tio cõ ſeruetur. ¶ Sz et h
mater moꝛtui vel auia tpe

quo hilius nepoſue moꝛit

in ↄouigio eiuſdẽ ciuitati-
curialis inuẽta fuerit.nec
ipᷣas quidẽ patimur quar
te poꝛtioms ſubire iactu⸗

ra. Extraneũ qui etiã here

—

dem Pinquitatis quidẽ iu
re diſeretũ curie tñ eiuſdẽ
ciuitatis obnoxiũ ſupᷣ deẽ
oꝛc 8. diſpedio libera⸗
–mu pꝛ.
5 quis curia libo mu
neribo obnoxius imo foꝛ⸗
tevel pluribo filijs vel fina⸗
bus derelictis ſilio quidẽ
wl filijs ſue ſbᷣe ptẽ mim⸗
mã dereliqrit.eam tñ q̃ ex⸗
elud è eos de inofficioſi qᷓ⸗
rela pᷣt alijs aut ſuã ſbam

dereliquit ut ex hac patri

monij diſtribucõ ne.ad ſi⸗
lii quidẽ vel filios curia⸗
les mima ps ſbᷣe remane⸗
at.totũ aũt curiale munu
immineat maſculis ſiue ſi
ln ſiue nepotes ſmt vel ꝓne
Potes ſmt curiali tñ ↄdicõi
obnoxij ſanximus hmõdi
iniquitatẽ reſecari:et non
minus qrta poꝛcõne in ma⸗
ſculos poſſe teſtatoꝛẽ trãſ⸗

mtte. ſue vnus ẽ hliꝰſiue

plures· nulla dimmucõne
ex pimxtione ſoꝛoꝛũ eis fa
ciẽda.ut nõ ſolũ coꝛpibo h̊
ec ſõnjs laboꝛantes poſſmt
curiale hr̃e ↄſoꝛtiũ. (Ad
hec ſancimus ſi quus curi⸗
alis filiabo plibo derelictis
ab hac luce fuerit ſubtra⸗
ctus quaꝛx vna curiali ei⸗
uſdẽ nupłit ciuitatis alijs
filiabo que ad hmõivota
nõ migrauerũt wi exn eis
nupſerũt in reliquã ꝑtẽ he
redibo derelictis nõ videi
curie ex ſnĩa legis theodo
ſiane ad apollomü ſeripte
ſatiffieri · j̊ omino quartã
ptẽ prmonij curia oſequa
tur ſiue vni kilie qᷓ curiclib
nuptyjs copulata ſit depu⸗
tãda ſiue ex alijs hredib
colligẽda filia ꝓ culdubio
q̃ curiali nupſit mmmum ab
hmõi donacõ e quarte ſer⸗
uanda cũ ꝑ maritum eius

copulate curiali
nlominus ipis in⸗
tegra qᷓrta ex hae
l · defertur eẽ ñ p di
gintatẽ deſ erĩt a
ſe curialeſ. ſ aũt nõ
ſmt ei h eredes fun
curia les hᷣ extrne
quarta bonox eiuſ
curie defertur.
K ¶ Velfiliab. vel
ꝓ et ut ptzex ſeqũ
tibus.
¶ Querela. que eſt
quarta ſue poꝛcõ⸗
ms ab intellato in
re iſtout.s.dᷣ inof.
teſta · l. cũ qritur.

m Kans. ſ. femi⸗
msvel exneis.

n ¶ Mmima. legiti
ma tñ omib opu⸗
tatis mariby et fe⸗
mimes.
o ¶ Maſculil. in mi
am Kantts⸗

uarta ˖ ſic .
H

js qi 8 qui ſponte
mu · l. f. Ci· et mau⸗
tent.de filijs an do.
inſtru. concep · Ei.
ſ hodie nouiunciũ
ut in aut. de triẽ. et
ſe · E excipiatur. et
in aut· qui.mo.na.
eF.ſui.Eſi qͥs aũt.
q ¶ Ex pmyxtione.

habenturg femie

pꝓ nullo quo minꝰ
abeant curiales

quartã oĩm mſiſit

curiali nupta utq.
l.· ꝓx ·

r ¶ Migrauerũt i.

nõ nupſer̃t curiali.·
¶ Exneis. vel da
tiuus vel a blatiuꝰ

rtẽ ·ſ. quartã

qua pᷣdcã debʒ hỹ̃e

ad inſtar maris cu

rialiſ. ut ꝗ.e.· ge
neraliter. don
u ¶ Cheodoſiane
que elt. g. l. ꝓx.
ad filioꝛum vole⸗
bat enĩ ĩilla mi ad
curiã ptinẽ ſi talis
eſt filia imſtituta qᷓ
ſit nupta curiali ·

illud intelligitur ſi

ſibi eſtt totũ relictũ
nõſ eFneo vel filie
nõ nupte tali ut h

x Prmomj toti ⸗
us ſi tm p̃t auferri

extraneis ꝙ tantu

r

Cind

rij
u

ſal

Udint

ſost

.

tr

d
hort
rfli
Nib
mnce
ſh
Nſen
Aflo⸗
e⸗
ſiydh
ſ⸗
nam
n
on
tend
ican
nac

ſrib
nbr

75
ſetrane — „ * „ — . 4.
ec . bet alias aufenaur eg bẽt et qð deficit nõ aufertun tantũ · Itẽ ille do omibo rebo ut. s. ti. i.l.ij. H de immo binb⸗
Ftg ged abẽt alias aufertur qd Pabẽt et q cit no au 7 s Dj d e, i 8
R nar ut ſubicit· Sed ſi ſmt filie nõ nupte inſtitute vel filij tantũut m pñ·huius.l. Itẽ ibi de ti. ſueceſſio ms tantũ h̊
nò curiales quõ aufertur eis totũ ſeñ. Gᷓ quo ad cuniãa qͥ de quolibʒz eẽ inter viuos. p qͥ aparet ꝙ qñũq; utraq; de⸗

6 ñ̃ t 5 io c 6 iali ab extran co-
1 d eurialẽ qͥ duas integras hñt quartas ut et . e. Enul⸗ c tio ceurmat ſeʒ qñ ſucceditur curialiab extrane.
int lorc Foote exn eos uel curialẽ quãtũ ẽ ultna quarta m⸗ (Be coms.i impoſicõis. ¶ Siiqrũ·i.ſolidoꝛ
lte

. 1E )e . E 12 eue. g. j. et cle. auten ſed hHodie.
uẽtur ut habeãt debitũ ommũ bonoꝛę ſubſiduu. quod dieut.s · de epi. et cle. au hodi
ed (Collgola⸗ſcz qᷓ̃rta et ſubaudi nõ filie dã da ̊ curie: P ¶ Iigacõomho · i poſſeſſiombo⸗ vnmol. c * 1.
1berne b (Dacde. ſue ſo⸗ qꝛ in go arantur · et
Ic, 8 HPabeat.- . „* . — & „
iet, PEteanren e. g. de quãtũ ad ipᷣius pſonã eu⸗ De imponẽda lueratiuoꝛ, mrintionin ſiliqᷓ⸗
bfett natu. Re Ek. rie ſit ſatiſfa ctu.· et hoc ob deſcripcõ ne. P mp atoꝛ. s achim
ſenler er. . l. px. Cad fili⸗ ſeruari nõ ſoluũ ſiultimo e⸗ Eſeripcõms one⸗ immobilẽ lue mitis
Nage oꝛũ. et in aut: quib⸗ 1 „ . .„ X ſio titulo emciah
ſine⸗ mo. na effi·ſui. er logio odito teſtatoꝛ curi⸗ e ſiliquaꝛx q̃tu⸗ aric e einait
hrſmn hoc ſmmiliter alis deeeſſeit ß etiã li inte⸗ oꝛ quas ex lucra⸗ vel reinqrit alicui
ige ſ. cedat ſolus curi ſtato diẽ ſuũ obieit. ¶ Sʒ tius iigacombo tm non dinis in eadẽ cini⸗
ced —]R— „ = ,B —
d alis vclſo lanupta et ſi quidẽ minus fuelt vel huams vl ammaliũ cenſi⸗ tate et ipi poſſeſſo
ſini curiaſi.curia habe mimme derelictu. boc mo⸗ bus neq; mobilibo rebo iu enie eſtbes⸗
R aeeinie dis omibo filio curial wel bemus indici et ſi curiales ms pdicte ut 5. e.
ng 5s filie que nupta eſt eiuſdẽ nonſmt maioꝛes ac poſte⸗ Eres veroꝛẽ⸗
nuidẽtur inter omẽſ eciuitatis decuriom. ex ſo⸗ ros liberamus.ut ſi pater
ſlin Rilios ei eertale⸗ ſtantia pr̃is curialis mo⸗ auus wl ꝓauus filio nepo
„HG ⸗ . . — 47 * . 2
ni uUed S. d Corp ieh dis omibo deputari vel ad ti pnepon we vll ſilie nepti
. 11* — . „ „ 9 7. . ,
Rin . (ESrlerßaui. implei nullo obſtaculo cu ꝙneptiw.nec intereſt nu⸗
ſenu di en rie oꝑponẽdo ſi ſᷣm pᷣdcãʒ pte ſmt curialibo necnepo⸗
ere m H 4* I *. . *, „ .
u bere SSõ legẽ filius nepos ꝓn epo⸗ ſtrema wlütate wl mter qꝗ Huams i ho⸗
efoei ptã hpfe mitegra qr Pater auus Pauus curia⸗ . viuuos etia donacoõne de⸗ mib⸗ iberis ſez vl
Heni tam. ſed et ſi c· li moꝛiẽti fuerint derelicti quã de ſuis o pibo! argia⸗ ſeruiſ et qd ſubicit
8 37 edictã legẽ. ibo curialibo ex ⸗ „ vel ꝓ id eſt amima
ame Enzfipioec. E. qin nexibo cunalibo ex q̃⸗ tur memoꝛate deſe cripcois liũ rõnaliũ.nam ce
in 3 d ſiliox videbat cuq; digmtate vel occaſo ceſſet indictõ. Eque ex di⸗ tera mdubitãter a⸗
e ſuffieẽvnũ eſſe curi ne fuermt abſoluti. in hoe uerſo ut ſivel poſteloꝛes ad irali mer⸗ mo⸗
aleelvna ia ei⸗ croni theod oſiane legi ap maioꝛes pccã ſbi ↄſang⸗ cie sciner ur. . de
don Aniaintotiraelie tiſſme wlumus eſſe dero tate deiunctos pᷣfatis titu .v. ſig.l. mouẽtiſt.
ind datrur. l nõ & ita ſi gatũ. ¶ Et gnaliter diffi lis ſuas oferat facultates r (Raies⸗ ſu⸗
nej alij quboẽ relicta mmus ex om ca neq; ma⸗ nullius acceſſione guami perioꝛ lmea er me
Eg ſmt nõ curiales. q; ſeulos lite ſiti . Irc 1 ri oꝛ lucrãs in inf⸗
iic curialis qrt- cu ulos iiteros neq; hlias ms hmõi liberalitas on⸗ẽ.· mitu ut bie ſubiei
ria rtã·reſiduũ in⸗ copulatas mrmomo cu⸗ tur. in tã enĩ neceſſarijs ſi⸗ tz gprie trmepotez
Pa ſer des nberony⸗ riali minꝰ quarta paretis bi ↄiictiſq; pſoms ſ libe⸗ dazent n. Sshen⸗
irrir nirt⸗ ſbe bfe vlnõ extãtibo R⸗ ralitatis appellacõne debi⸗ iur cõi· Sõ
o SDigta⸗ lioa. ins wi filiabo ß alns here⸗ tũ naturale pſo iutur cuiu ſ vid: nõ curialis
te. q odienõ ſe dibo ipam curiã ᷣm ante⸗ aũctatẽ iuris piter fanci⸗ no bere excuſari
mp euk.lh. ioxes leg es quarte curia mus valere enã ſi ab inte⸗ uti t d. mparvr
bea oge l lis moꝛientis bre ſolaciũ. ſtato ſuccedunt pᷣhimii ſibi hic coꝛrigit vel il⸗
ſone de qua dꝛ. S. de decu. lud in a lia deſcp̃ cõ
nn linemo index·et. l. ne ſcʒ quarte h̊ ſili⸗
1 ij. Eſ quis decuf. . . gqquarx uti Kica mõ
, nõ dico tpis õᷣſep cõne ne ſit cotia.s. te p ſcripẽxxx.ue no·et ſic eſt ̊ vna ðᷣſa inter hũc ti.et illũ.
FYlan pſep cõc ctâde agne et cem-ci ſatis-inp. ee miereſt · nno ur. s. ti· i.l. nj. E ſi poſt. 5. Hilluc
h (Luriallsen⸗ ſi nõ eſſet co pulata curiali nõ poſſD dicẽ in quarta et iſtud in ſliquis ut modo pxmmo dixi.Alij.
. teſtamẽtũ imofficioſũ licet minus br̃et quarta · py · qð hic coꝛrigit.⸗diuſs modis comuctos puta ex pte
n K (Wel filiabo. ſez talib⸗ que ſunt nupte curiali. t ¶ Deiũ ctos i.⸗ patris vel matris. ,„ B
i SW zalijs· qui nõ ſũt curiales al ſecus ut. S. l. px. in fi. u ¶ Maturale.no. ſic. S. de codicilłl.fi. Ci.et.ff. pꝓ ſo cio.
i Fica (Deimponẽda lucratiuoꝛ deſep cõe al lucratiuis l· et quia· et.s·de cur.fur᷑.l.fi. Eſm aüt ppetuiſiet · f· de bo.
id eſt rebo tranſlatis.al lucratiuo ti· allucra tiu oꝛe et ſmmi⸗ dam.l· cũ ratio.et· ff.ad.l.fal.pr̃.ðet maut de h ereðd. et fal.
ſ, nter expomtur. er die differentiã inter hüc ti. et ſupioꝛẽ mũ ·et q̃.ꝓximo.et in aut:de triẽ · e ſe. in pnᷣ.
nlcn

r. q; ſupꝑioꝛi ti· quarta totius rei data curie H. iij· ſolidi

x Juris huius. l.

a ¶ Deferũtur.ſeʒ ab inteſtat.
b ¶ Curiale. qð datur ti:lueratioct nõ onus imponi lu⸗
eratut ]. Eres vẽo· ⸗tur qñq; exæneus quilibʒ pᷣter eũ q̃
C Extraneos · di i⸗ Pz in ptateut. 8· de rei ux · acti: Cex
traneũ · er inſti· de hẽ.· quali · et dif · Eſui · An q; ille q nul
lo mõ eſt ↄgnatus ut in aut.de h ereð:et fal.inodina⸗

tũ · et. C. de iure do · l in pnᷣ · qñ q; om es pᷣter ſupioꝛẽ et in⸗

ferioꝛẽ lmeã ut hic
er · g. Px · ¶E
d ¶NImmutari . itẽ
excipe loca venera
bili a ut.s.de ſacro
ſan. ec · l. Penl.q̃ eſt
otra;
e ¶ Hereditatiſ.hʒ
et onera hereditas
qd ſecus in legato
ut· ff. man.· ſi here⸗
ditatẽ ·

f Agrervinos. ee
ſi aliquid in coꝛde
gerã michi fieri ut
ff.de cõdi. ob cau·.
da · l. ij · Equã qᷓ;·
g (Sarcinã i: onꝰ
de pᷣſtãdis quatu⸗
oꝛ ſiliquis;
p¶ Donauerit · añ

nupt. q; ſic hodie

ſiue ante ſiue poſt

ðꝛ ꝓpter nupt: ut
.C.de dona an nup ·

.I.fi. nõ aut dicit de

ſpõ ſalici alargita⸗

te ꝙ illa ẽ lucratia-

ec de ꝓpter nup⸗
tia

dicat probatur

ſta tim cü de do te di
cat. a eur.

. Aalucu. ex pa⸗
cto vel ex lege nꝛ

aliquid mulier cõ⸗
mittat ſcz de hHjs
q̃ ſũt. s.de repuð.
oↄloyſu.
k Diſicultatibo.
ſic.ff· ſo.ma.l.cum
do. C ſm autẽ in ſe⸗
niſſnno . et. ff. de in⸗

do· ſiis. Cibi. Item

facit · ff· de act · et o⸗
ꝑ ex ꝓ miſſione · et

de do li excepti. l. a⸗
pudE ſ ſi mulier

et. ff. quibꝰ mo.pi·
vel ipo · ſo l. l. ſicut·

generis oꝛdie ſociati. Ex

hyjs enĩ ſuceeſſiombo ma
xime debiti potius ſolutio
qᷓ; muneris oblatio com⸗
probatur que nõ largiẽti

bus etiã dñis ipa ꝓpinqui
tatis ſerie deferũtur. Ee

terivero licet quadã inter
ſe ↄgnacõne mgãtur nü⸗

quã tñ curiale pᷣdiũ ſme p

dicko onè lucrabutur.mſi

is ſoꝛte cui luero res ceſſe⸗

rit. eiuſdẽ ciuitatis oꝛdi⸗
m ſit obſtrictus.qiu lʒ in⸗

ter extran eos numeretur
vacuũ tñ ea functõne qð

datü eſt cõ ſequatur.nã cũ

pſone cõ dicõ nõ mutetur

nec rei qudẽ ſtatũpuemt
immutari. (Lucratiuas

vero res eas tin wo lumu

appellari· atq; pᷣdeẽ deſeri
penis grauamẽ excipe·

que hereditatis legate fi
deicõ miſſi iure moꝛtis cau
ſa donacõmis vel cuiuſlibz

poſtreme volũtatis arbi⸗

trio ad quẽpiã dela butur

inter viuos etiam donacõ

ſnnplici liberalitate cõ fe⸗
cta.lucratiue merebitur a

nomẽ et ſareinã. (Siv
ro wel ſocius futurꝰ filnjne

Eſi debitoꝛ· et · ff · ſi quid in fraudẽ pa.łi.ſilibertus.

I ¶ Ponderibo:ſcʒ quatuoꝛ ſiliquaꝛæ.

m emoꝛatis· ſcʒ hac.l. Jti q̃ſ o mitetur rẽ ſiẽ onus
nypoth ece et pᷣteriti tribu⸗

1 aſfereturſinõ eſt ſolu
ti. ut · f· de publica· l.mmpatoꝛes .
o mputet. nam tũc nõ ab alio ſᷣ a ſe decipitur ut · ff. de

rei ven.l.nã ſi actoꝛ · et · f.· fal tu auc.l.i. Eſ· nemo em
c. ut · ff · de reg · iu · H nemo viðꝛ fran·et.ff. de act· emp.l.i.

in fi·/ Itẽ facit m py· in autde monach̊ . E ſi qius autẽ.et

S · de ep a·auð.łſi legibo· et vnia utriuſq; iuð·l.ſ fratres ·

et·ff. de libe. ca· l. mo · et. S.· de act. emp.l.ſi minoꝛ. et de e,
mer ß unus er few adi. ſne s liſ
p ¶Cõſequatur.avẽditoꝛe· eiuſſlibʒ ↄtractus er cauſe
q ¶ Cituli · ex oꝛigine nã q; as! q̃d ſit ſtatuendũ diſtin⸗/
guitur · ut.ff man.ſi ꝓ curatoꝛẽ.in pnᷣ·et. ff. depoſit · l. i.

n ſeruus depoſuit.et ad mac:ſñ tñ.nempe oꝛigo potius

oblig acõmis qᷓᷓ ti· actõnis inſpiciturut:s. ad maceðv.j.

is difficultatibo oꝓꝑprinat᷑
aduenticijs etiã cumulare

uaſerit · et n poſtea lucri ti⸗
tulo mn dñiũ alicuius ceci⸗

en in hmõi cauß ↄſuſioms

quid. im pñ. ertep
„ ——Mã mile · credi. l. in. ym
potis vel ꝓnepotis ſpõſe af⸗ p · Itẽ fac. S ſ cer.
fimtatis coeunde cã dona-⸗ Pe.ljſi ex ᷣcio·et. ff
„ — 1 1 de falb.l. de eo. et. g.
uerit vel parẽs etiã ſiliã ne⸗ demtadic. m 1.1.ſfſ.
ptẽ wel ꝓneptẽ euriali ſiu e r ¶ Peruenerit. de
extraneo nubentẽ dotaue⸗ nouo aliquo ↄtra⸗
rit lz caſus eueniat ut res er er iroͤne pee⸗
. 14 ſt reuer dentis tractus nõ
eius cui dos data elt reuer erat indicenda de⸗
tãtur ad lucrũ nec inter lu ſeriptio · tñ ſipea⸗
era tiuas numerabitur nec ense euabinr
deſcð cms oneri ſbiace⸗ qð. s. idẽ ſi aliqñ fu
bit. Nec enĩ umis optim ẽ ent ſuaa aliena ti
mrimoniũ rũ tot tãuſq; ſu⸗ nõ luemtio tãdẽ p

ꝓ lures manus ad

eüdẽ decurionẽ vel

ad alinʒ redit. nã ſi

ponderibo. ¶ Res wro qᷓ nicne itelo nan
me raei cauſis luerati⸗ onen deletioms
ue ſemel nomẽ exoꝛ diũq; er facit in aut de ec
ſoꝛtita eſt tz ab eo qͥ ſuſce⸗ eleſaſti · t· Einter⸗
pit ad alterũ empcõis wel dicmus. cbédo-
cuiuſlibzʒ ↄtractus iure mi aDeß melins di⸗
grauerit cũ pᷣdcõ deſep cõ⸗ xiſſß de non p bẽdo
ms grauamĩe ꝓculdubio btaen .2 .
traſferetur ut vel ſaẽs ſiibi El abe⸗ 4
imputet qð acceperit one⸗ Bllli ſpẽali
ratã · vl ſi ignoꝛauerit qd enenſio
—2 r. go ghalis cõceſſio
m terelt ſequatur. Con ſufficit ſie · ff. de pe
tra q; ſi cuiuſſibʒotractus cul. quã tuboms.
exoꝛdio lucratie nomẽ e⸗ Calia.

t ¶ Cõ ſecutul · et m

ſi ob liberalẽ artezʒ

. e vel medicinam. ut
derit ſarcinã memoꝛ ate de ff. de decur. l. ambi⸗
ſcripcõms effugiet. nulla cdoſa. et facit ]. ut
ar. uſus inſcio pn·

.l. i.

vrial el · fiſco ·
nõ ciutati et
emiſi publicane

ceſſitas exegerit ut.s.de decut.l.curiales ultra· Item ſᷣm

py.mſi rõ incolatus aliud ſuadeat quo caſu ſeruabitur
qð eſtꝗ.tii.lfi.et fac.s.de decur.lj.quidã · ct.l·i.et de vaca.
mu.l·i. Epenl. ct. s · de edifi · p.l· ſ quis poſt.et de aduoca·
diüͤ. iuð · l· ij. trauerint· et ita notari pᷣt h ꝙ impüü elt

x (Demon⸗ relimquere ꝓpriã patriã.

„ „ .

ub. ¶ De municipibo et oꝛ mumceps genus oꝛigena
riug ſpẽs ſc.s · de ſer. et aqua·nã aliquid ſpẽale eſt in eo

qui ẽ municeps oꝛigi.eſt &municeps ꝓprie qui ſoit mu
nera ſiue ibi natus ſit ſiue nõ.Sʒ hodie omes etiã qui non

gan
ſido
ſnn

iime⸗ ſubeüt dum tñ ſmt in mümicipiout.· ff. ad mumcip̃.· l. i. et alias opoꝛteret nos querè nbiad fuit natus qð dꝛ eſſe
dicitur oꝛigimarius ab oꝛigine piis nõ ſua ut h.e· filios. ager damaſcenuſ.Et no. ̈ de naſei in cimitate qni im ter
N et. ff. e. aſſum ptio⸗· Ci. vel bm azo. ſua etiã ut .e oꝛigine. ritoꝛio na ſcitur · ut. ff. equi ex vico · Itẽ dic filios legiti⸗
hlidſe Gm bibliũ· nom ẽciuitatis de qua ꝓponẽs qſtio⸗ mos et adoptios durmte adopce. nã vulgo queſiti ma
peſtle nẽ dicat ſe fuiſſe natu. luc imt cã ppetuo habi⸗ trẽ ſequũtur · ut · ff. e:l. eius Im inſtu. ct .· l. oꝛdme · Cñ. et. l.
ſeren b ¶ Incolã · q aliũde il⸗ tadi ut ꝗqᷓ.tri.l.ciues.ſᷣ ſis · t · ff. de ſtatu ho · · ci legitime. Itẽ no·oꝛig inẽ no diẽ
gfnr quiqſ utraq; ciuitas munera ſimul imponat. ſeñ. poti⸗ vmeili pr̃is maxime ſi filius alibi habʒ. ut.ffe·liber⸗
dn oꝛ eſt oꝛigims cau⸗ tus⸗Gpfis· ot. laſ⸗
ſpſieg ſa. ut· f. ad muicip· ſũptio· Cßiliug. .
fiͤsſ⸗ facitjᷓ.ti ·i·l. puile⸗ mtercecdlit occaſ o ſ̊ ad p⸗ Vm te bibluũ oꝛi⸗ en u mat r:
1bene glo. moꝛduũ tituli woſterio && gme. mcolã autẽ 12 Uh n
ſri c¶ Muneribo. nee mpecĩ timuli po ee ob⸗ icios eſſe nẽ ut j. lL. pxi · et. .
enn nõ mucipali iuriſ emn etur euentus. n apð icio 85 eiſe e. 1 aſſumptio. in
nnnie dictiom ut .· ff. e. m⸗ foꝛte res decurioms ꝗq ad Poms merito apo utraſ⸗ pi e werzllie.
ſnnn ler e dieutno⸗ eu cuiuſlibz mercimonij iu ꝙᷓ; ciutates muneribo ſun⸗ eJ de get er ſtl.
P t t ooims. re puenerit ad altera fu⸗ opelleris. Empꝛ. cis mãci.l.ex inge⸗
tieius fecit a⸗ erit oſtrema eius volun ut ꝓpoms ea q ex nuo. et a. de decur. l.
tfff⸗ rethuſam hbertaz tate vl ab inteſtato vel m cauſa ndeicõ miſſi te manu⸗ irael: ger Goma,
je ct ro . . — - , I. egiu .
itn eiehereem err ter viuos donacõe traſia mſerit ab ea libtatẽ inſtã terna ut ff. e. lii er
ga tẽdo ſeruũ ſuũ hie ta · tic enĩ qe ſemel m pſo⸗ ſue rit ↄſecuta qᷓ oꝛig inẽ ex fa.s. de decur. l. exẽ⸗
ni ſeruus maumſſus nã cecidit pncipalis wte⸗ ꝙuincia aquitama duce⸗ nlae e k teni.
i vanien⸗ nneiii rũ tituloꝝ nequaq; rõne bat· iu q;ᷓ eius o dicõ s ci⸗ aumi logn rim atop
mn q ſeie non aũt ticij reſpecta odicõnẽ et onu⸗ uſq; ciuitatis ius obtines. pncipẽ·eñ. idẽ qðᷣ
e ut · ff. Re. . merebitur lueratiue. vnde q te manumiſit fiit. adnriu e ſe⸗
idi Aeeſ berene⸗ Depbendo ſalario.Rub. eoꝝ em bdicn 5 ſeaui *x adopen.l.n adop
gin teſtatoꝛis ut inſti Vlli ſa⸗ Pmpꝛ. cauſa hideicõniſſi maunmnſ tione. et.ff.e.oꝛdĩie.
e de ſmgulis rebo p larium tribuatur ſos pᷣdẽ placuit quu liber⸗ Gfi.
directa in Rame⸗ lice mñ ei qin iubetibo no⸗ uerin t. Empa toꝛ⸗
t to fuit reli cta liber bis ſpẽaliter fuerit oſecu⸗ –ios apud iginẽ
de tas.· nã in caſu “ tus. Si curialis derelicta pris non m mr̃dna ciintate
. 4 ð .. —rD rrre= — 2
ancgcarne uitate,rus bathitane ma er ſibinati ſüt ſimõ nõ ibi
ſna ſq; petit bona ſibi luerit. Fmpꝛ. domicilns rtineãtur ad ſo SE
ge. adiciut inſti. de eo Priales oes iu⸗ noꝛes ſeu munera cõpelli omiernſee m
alc ee. bemus intermia⸗ Pſſe exploran iung eſt. a alns rnbo g
6 idẽ. e. libertul G ne moneri ne ciutates Ri gine ꝓpria Hmpꝛ. ctu eſt. H Scaſudu
ſe ex cã. Sʒʒ quid ſi he fugiãt aut deſerãt rus ha⸗ neminẽ poſſe wlüta obus locis tenebi⸗
u poreinpecea⸗ bitãdi cã fundũ quẽ ciui⸗ te ſua eximi mam ſeſtu ẽ. S Ne f.
pᷣtoꝛis ab⸗ itulerineſen⸗ 5 Jmo: Risgĩe ut. ff.
6 Ku hecla ai tati pulerint ſeẽtes fiſco Jqs ex ma1 mpr. NMekaſtas.
im adlibertatẽ puene eſſe ſociã dum eoq; rure ſe ioꝛe wl ex minoꝛe aui in pn·ſᷣ autẽ fallit
n ie ar. aigeer carituros cuuis cã impi os tate oꝛiginẽ ducit ſi eãðᷣ ci⸗ e nieonn⸗
Sne or e, ſe patriã vitãdo demon⸗ iutatẽ ſtudet et ad alienã guo o.l.i. ir. a,
1 CcCiũ q; ocinus ẽ li‚⸗ ſtraueri t. Demunci pi bo ſe ciutatẽ melatus occa⸗ mum a. l. k. E itẽ
bertus teſt atoꝛis orgmarie6: mnpatoꝛ. ſone otulerit. quu et ſuper relcpſerũt. Jtẽ qñ
( nõ heredis oꝛigi⸗ . fit ſenatoꝛ mumi⸗
ſ lis oꝛigi H .
te nẽ ſeqmitur ut. ff. de ceps quo ad quid
ane deico lib. eũ vero. s ut. ff. e. filj. E ſena
fr Eſubuentuʒ. Si autẽ ex damiſiano ſenatuſcõ.ad liber⸗ toꝛ.lmunicepſ.qð in pr̃na foꝛte ſecus ar. S.· l. ꝓx · Sʒ cer⸗
D. tatẽ puenerit q pm de habetur ae ut opoꝛteret ac ſi ex te bi nõ ſequitur ut maternã ſßut ꝓpriã oꝛig in eʒ nec ut
. deicmiſſo maumnſſus eſßß n eſt beres infans velfu⸗ pr̃nã ſeqᷣtur oꝛiginẽ ut ibi dixi · Ite m colatui bñpt renũ
o rioſus velſilis heredis eſt lib ertus et ideo eius domici⸗ ciaé/ ut. ff. e. incola. dũmõ re et fcõ nõv bis tm · ut. ff. e l.
4lii ſequitur ut. ff. de fideicõlibᷣ.l.neq; infantes. et facit qᷓ. do miciliũ.et facit.ff.de pa ct· l. ius agnacõis. et. f. de reg⸗
4„ „ . . — „ . „„ . . — . . 1 7 R -
.i.ciues.et.ff.ad mumcip.· eius. et. l. de iure · et. l. aſſimp⸗ int. l inra et .l. ꝓxi. ß ßm pp· ꝓriã oi ginẽ vocat pPater⸗
n tio. Efi. f (Rogauerũt. q; nõ manumilſerũt · nam.nam ꝓpter ſuꝗ ꝗpria oꝛig mẽ nõ ↄtrahitur dxomici⸗
0. Iliiios pr̃is.ubi ſcʒ pr fuit natus ut hic et · ff. e. aſſum u ßm eũ qð nõ placet · ut · s. e . l. i.
ptio· Ei · adeo ꝙ ſi auus aliũde fuit nõ ſeqtur eũ nepos. quis oꝛig mẽ. ꝓpriã ut et · . l. px.

a ¶Duane: quid & ſ utraq; eiuitas fimulvocet àd mune⸗
ra. ſeñ· ut. S. l. ĩ Itẽ fallit hoe 'm py· ſ publicaſit neceſſi⸗
tas. ut· S. de decur. l. curiales ultra· Itẽ no · ꝙ in duobo lo⸗
cis hʒ quis domiciliũ ſie /ff. e. ſi qnis a pluribo · et. l. ſi qui
inſtru ctus.ex.ff.de interdie · et ne ·l. relegatoꝛe· Cdubita⸗
tü. et. ff. de mu· et ho. l. et q̊ͥ oꝛiginẽin pnᷣ· Itẽ no · ꝙ impu⸗
ne terrã ꝓpriã nõ p̃t quis deſerẽ ad qdᷣ.·s · de aboliẽ. l. fal⸗
laciter.

ſupioꝛi ti · de oꝛi gi
narijl · · de Pñjs qauni boe vel pees dare tempta
eeee ner wi qlibʒ fraude nit ·
liter dyeit ut p os ut oeig ine ꝓprie ciutatis
l. illins ti · ptz nüe eludat duaꝛx eiuitatu de⸗
Enal qitalitef illo curionatus onera ſuſtine⸗
vel alns mocis t m vna volũtate in vna

die qmis ſit incola
ut .qc. ciles ·

On tibi. ſu et ubi quis do meilm hye
bite 0 vioꝛ . et de hins qu ſtudi⸗
c (Tranſtuliſti ue oꝝcauſa ĩ alia cintate de⸗
amodo pᷣmo meo⸗ gũt. Empatoꝛ.
latui tenearis cun On tibi obeſt ſi
renũci aſti ut ino⸗ zineola eſſes a⸗
8. ti· i. l. oꝛig ine ij , R a es à⸗
aũit elh̊vocatus afn liqð munꝰ ſuſcepiſti· mõ
a chz ſect eſß⸗ N ſi anteꝙᷓᷓ ad alios bono⸗
tevla. et de mun. res vocareris donncilium
et ho.l. et qui oꝛi gi⸗ ½ raſtuliſti. mpꝛ.

— —

nẽ. Equi ad mune:· An Eeni qu ſtudioꝛx
u: ve un mmmi. cauſa aliquo loco moꝛãt

ſemper.E. hoc cir⸗ õõ .
ca et. ſf de iudiẽ·l. R dom cilm ibi hre credun⸗
qus poſtea.et ff. tur ml.x. ãms tranſactis
de inf. o · uidic. l. cũ et eo loci ſedes ſibi oſti⸗
quidã .quid aũt ſi . .
dicat ſe t rãſtuliſſe. tuerunt 'm eptam dun a⸗
et ciuitas que reuo driam · nee pr qiu ꝓpter hſi
„* nefe Sen illium ſtudentẽ frequẽtius
gn . omeat.
p̃eſt ciuitati reuo cã ad eum locũ omeat · Sʒ ſi
ti ut. ff. ad mumci alns rombus domiciluim
de r inpi. ſplẽdidiſſã ciuiate lau⸗
X geen wit dicinoꝛx hĩe ꝓbatus fue⸗
ſtetit ut h. et. ff. de rit mẽdaciũ quominꝰmu
min⸗ . lex coꝛner⸗ neibofungaris nõ neit⸗
ia · Eſi tamẽ · er ·l·
ꝓx · hſ̊ & ibi cõt ra⸗ twrum E Pr.
xit vel deliquit pſu eos qi mterritoꝛio
mitur hĩe wommcili⸗ alicuius ciuitatis ↄomoꝛã⸗
um ut ꝗj.in fi. l — .

e Seninerit
qð preſumitur ex . . .ẽ
trãſcurſione decenni · ut · ff · deuſuẽr · l. eũ de in rem verſo · et
.8.de peti · here · ſ filinſ. m py·et h· et maxĩe ſi emat ibi do
mũ vel poſſideat ·idẽ tñ ſñᷣ oducat ut · ff de iniu. l· lex coꝛ
nelia. Cdomu. Quid aũt ſi init ad dmũ hoc decẽmo · Feñ ·
aut juit ut cũ denarijs rediret aut ut de ſuo receſſudiſpo

neret · ar · ff · de cap · et poſtli. reuer · l. mchil intereſt. Item

no.hic aliquid ex tpꝑe pᷣſumfactũ ſiẽ in deã. l. cũ de in rẽ
vᷣſo · et · l. R filiuſ et m autde reſti.et ea que pa · E fi · etꝗ de

fun.pa ·. l. fi. Itẽ quid de alio qui ſtat per· x· ãnos nõ cau⸗

orniginis g'a. De ncolis

ſa ſtudio· ſñidẽ ut pᷣſumatir domiciliũ aĩo oſtitutũ.

F¶ Comeat · etiã plus q; decẽ

ſecus ſi minoꝛitꝑe utqᷓ.l ꝓx ui. nã mterpalatim ut

ff. de ſerui · l. ſeruituteg.

Itẽ nõ ammo ibi manẽdiut dcã ·l.mehil intereſt.
g (Ratiomboqðᷣ ↄtingit multis modis utꝗe. l. ciues.

PMẽdaciũ.aſſ eris em te ibi nõ hr̃e dmiciliũ et tñ ha

bes ut. f.. e.l.aſſupᷣcõ/et ſie vᷣbis nec

tur. velut incolas ad ſpeũ⸗
da munera vel ad capeſcẽ⸗
dos honoꝛes nõ aſtringi.
mneq; on⸗ F dẽ.
ſales neq; incolas
s eſſe memoꝛatis ob ſo
lãa domus vel poſſeſſioms
(hz ex ſba decurioms acqͥ⸗
ſita ſit) cauſam pbłᷣlici iuris
auctas muneibo ſbiugari
vos nõ ſmet · P dẽe.
Jin pria uxoꝛis tue
W m qualibʒ alia domici⸗

liũ deſixiſti· in colatus mire

ultro te eiuſdem cuutatis
muneribo obligaſti. Edẽ
Riuilegio ſpẽali ciiu
tatis nõ mteruemen
tin oꝛiginis rõne ac do⸗
micilij volütate ad mune⸗
neiulia quẽq; wo cari cer⸗

. „
eJues qiudez geigo.

AAEE

. S .α
manumiſſio allectio atq;
adoptiolmmcolas wro ſſic
et duus adrianus edc.

ſuo mamſeſtiſſme declara
uit domiciliũ faciet ſet eo⸗⸗

—

dẽ loco ſmgulos bĩe domi
ciliũ nõ ambigiturjubi qs
larẽ rerũq; ac foꝛtunaix ſu

aꝝz ſumã oſtituit vnde rur⸗

ſus nõ ſit diſceſſurus ſi ñl
aduocet/vnde cũ ꝓfectꝰ

5 (Muneribo plonalibo ßͦ pf
omb⸗ ꝗs ibi poſſidet ſbire deb;
lo coꝛc.li.et no.ff.e.libertus:ſola ··
in pfia · defxiſti· qðᷣ fit ut · ff· e·l.· dmicilium . et feri
ut. s· ti · l. i. in fi. er · ff. e. nõ utiq; · et de mu · et ho · . i iPn ·
Kiuilegio.pᷣt intelligi duobo modis vel ꝙ; ciutas
abeat pᷣuilegiũ ꝙ; omes 1
teneãtur ſubire muneravel ꝙ oꝛiginarij quidã ut le
gũ doctoꝛes munen nõ ſubeãt. „

fit nec deſmit dom⸗

ciliũ ut · ff. e.l. domi⸗

cilu.et no.g. ti.i.l.

oꝛigine.
St.territoꝛio.
qud ſit die ut. ff.

de · v. ſig · pupilluſ ·
Cterritoꝛiũ.
K (Nncolas. q noõ
ſut mecole · ̊ velut
ſtantes in territo⸗
rio quaſinõ ſint in⸗
cole mſi qui ſtant
ĩ eimtate hm quoſ⸗
dã qð nõ placet ut
f · de . v. ſig · ſi pu⸗
pillus. C. incola . H
dic ꝙ hmõiõdmo⸗
ra tur nõ ut ibi ha⸗
beant domicili ut
F. e. l. libertus · C.
pPoſtlimininʒ · et . l.
ſcire· ſecꝰ ſi aĩio ſtã⸗
di ibi expᷣſſo vel p
ſũpto decennio ꝙ
tũc incola eſt et co⸗
gitur ut ..l. ꝓx· ſo
la ergo habitatio
non facit incolã ſi⸗
