nes opponẽ. ut · s.· totiuſvwi ptẽ wel fuitutẽ weal elg l aliert eMionane al kea eri,er 8 il
de inueſti. rei alie. aliud aliqð ius ſibi vedicã rit· idem po ea recuꝑpa liter olm poterat en
Erei aüt. verütn te.cauſa ꝑ vaſallũ etiã dño uerit.ipᷣm penes eu rema feu .alie · circa ph. et min
an i voluerit babere * „ IEas DRis, n beneſicn noö. hec verna ſũt ᷣm iul ſomer
. y es e.⸗ & M. du abſente qſ ꝓpria ad ſinẽ nebit · iure tñ benenen nõ. Bec ven ſut ym iul e
P) a reg reſſum aduſus na 8 AP i ſolus B ſed aut uire ꝓprio aut iu⸗ antiquu qñ vaſ. nõ podo
dnmde euictone de pducatur. mpe enmm ſolus . la t we ⸗ habebat id feudũ Poy
bebien den ciare utiliter agedi rxcipien re eii aut zrer ſernelt n un dñi namn nin
t. 3 1n at. val. m . ate. idem recupabit· dum⸗ ẽbat in eurte dmnñn ſeret
tpellatꝰ fuẽit. c.na dibab wirſta 2 “ c do ſcias b6 ad libellũ vel ſi h ẽbat ex eur is⸗
gocũ · qd intelligef aut tra eũ uidicatũ ſuẽit moee wlei tem dñe habet di ſſn
ym ꝙ dꝛin glo . que vel cũ aduſario traſeg erit dñ woluntate dederit Rrictu vlalif hono e
ibi eſt que ſe nua⸗ umô frauduléter factũ ſi quidẽ ꝓ libello ei datur rem tunc ſecus · qm ſürmi
pit. hoc intelligas 2e pabef . lis ãms. v. hoc ſi tũc alienabat ali⸗ mfſich
a Solus vtiliter. ciũ aperiatur.· tale erit. ac iure feudũ cẽſebitur. IIll68 tawa feg⸗ eaclehae ſgia
ctitavideneba eo cauſam agẽte iudicas wero ius qõ ꝑ libellũ tranſ ut. 8⸗quibo mo. fe · fpfni
1 yal⸗aααι α beatvtile Wnmnnt tum ſuiſſß. et iᷣo ab eo rati tulit et poſtea recupabit. amit . C itẽ ſi qs fe. iiro⸗
gqð verum puto ſiẽ bnſico no tenebit Fve imoſi fiebat alie⸗ irdco
iwſunhcano c haꝛ aberi opoꝛtebit. K erenn vnevi. li⸗ mnatio ſĩ fierinõde⸗ nig
amp hiteoticanion⸗ zuris ſir ſy ut alterius rei date in i·: bebat. hẽbat loci aſf
et de oo aa mo⸗ Qud iur is ſit ſi poſt a⸗ bellũ ſi feu dũ dño reſuta⸗ p̃ſep cõ· xxx.an. et fſaidi
di tues enee lienaconẽ feudi vaſallus uerit libellu retinebit. obſtat ta ſaentich min
aetdurn igrecuperauerit. ſSnorqti ut.s. qua il
lis etto ur no . An agnatus vel filius liter olmn po. feu. otu
õ eterea ſi vaſallus dſuncti repudiata bèdi alienari. Eſcpcꝗ⸗ mſtn
de h poteris nota⸗ zſtituconẽ! defuncti repudiata hẽdi⸗ ne quepſepeo foꝛ mmmnt
re qð de hae mate⸗ ante co titu ceonẽ 02 ſſit feudũ retinèᷣ. die loci pa⸗
ria no.g in ſuma. Harn regis feu uauena , R— , 5 bebit cõtra ſcẽtes ke o
b 0 min i bat qð in qubuſdã curijs Jcõtigerit vaſallũ ut . no.s · de cap. cõ · S
Sreſiitucre inter⸗ „ parte in quibuſdpto (—Kne omi ple decedé düeEneees k
c
mas ner l gu oc ſtea recuꝑabat. ꝓ feudo ſa hereditas ꝑtinet·repu tio. ut. C. de p· xxx · i z
.8 4 g, . neccpae duch ene⸗ ſibi retinebat.et m cauſam diata hereditate feudũ ſi an.l. ij⸗ nehcif. pii menrſi
S R * ut. n t eu. oorfu⸗ feeudi recadebat · ho die au pr̃nũ fuerit retinere pote⸗ aſce⸗ di t⸗ unt
ð e·hvaſalluſ. de ſio t ſi im alienauerit.ſi qᷣd rit. nec de debito heredita ARaqñad libellum lieft
ſeu S a. non nllicite · lie; poſtea recupa⸗ rio aliquid feudi nomine degent ißm et eaim t
remanebit. i⸗· nerit. en penes eũ nõ rema ſoluere co getur. ſed in fru ne ennin diifben
mile hẽmus de o nyebit. ut ote dño ad quẽ⸗ ctibus ut de hijs debitum orio geſſe⸗
aukactus eſt eleri . ſequitur aut ꝓpri lceng.
.„„ E. quk actus ſ — aut ꝓ libello · ꝛc· et wunel,
Ue eae Prir- eus velconuerſus V V ʒ᷑᷑ ᷑ ec verü eſt ꝙ nõ9 zeſt
Rin Tr ſen vah HH Sõ remanebit tücepe⸗-⸗ dke
Sütiquo puatus eſt pterillnõ necupabit ar j. te be nes eũ iure bñficij.ſ.illud ius qdᷣ p lib elli trãſtulit et po⸗ mnti
e fem ve⸗ hoc illud.ar.contra.s.ti. hie fimtur lex. c.i. ſtea recuꝑauit · rem tñ ipᷣam nlominus retinebit in feu · i oind
ſe emmval mgerim dum dne eſt exeuieaeue vl arese eut ab mmitio pabuerat et hoc datur intulligip il ad5. iun
baenmnr ſe a ſacramẽto fidelitatis ſo lutuſ.tñ ſi poſtea ſeqmitur · illudvero inſ. ꝛc᷑ct qʒᷣ in fi. vꝛ.ſi feudño neiute une
fuerit dñs reſtitutuſ redibit res ad pᷣſtinũ ſtatũ· ut ibidẽ nesaE uie ſeh vamal, lo fnenlid ſibellũ wo W
dicitur. hic & colligas manifeſt r adhena d eigene n ENEE ius bictii no ad
ʒ ̃ amiſſa. lj res ad priſtmũ ſtatũ redierit ar. ad hoc. C. de. mim volũtate dedit ut aa hipins dict nen

Oie
re En. A. der ede Dey Paar l

vziime bictũ ſed pfioꝛ expoſitio verio videtur.
à Alterius i·tacq;ᷓ alia res ſibi data ad libellu. ſ. ab illo
mitenebat feudum. 2’ðG
Tctigerit· ſi paternũ ·ſecus ſi fuerit nouũ quia tũe

g Denouo. ſed nũq̃dm iſto caſu poſt moꝛtẽ filij eius ⸗
ſi deceſſerit ſine filijs ptinebit ills feu.tãqᷓ; paternumad C . Drren
huc ad eoſdẽ agnatoſ.ita ꝙ p ferãtur dño.ſeñ: foꝛte nd· ye
ſm ꝙ viðꝛ dici in dicto. Ep̃terea.nam oſentiendo eũ in⸗

— „
err e eeen. E.

4 VInec cũ hereditate nec ſine h ereditate retinere poſi⸗ ueſtiri quaſi d nouo beneſicio vid entur ſuo inri renũciaz ( 8a,
. ſſiſet miſi eo pacto eſſz acquiſitũut· s· pluries dictũ Nſt. qui enĩ alij cõſentit ſua iura pdit.ut.C·de ã mi.tu⸗cũ q̃dã. 1 3r. G. A.
. b¶ Retinere· hoc ideo ↄtingit q potius pncipali ꝓnidẽ et etiã ad hoc eſt ar qj. ꝓpeę.c · tres erãt agnati · q̃d ſi nree
. tia ex indicio ſi⸗ ”””ẽMẽM eoꝛecõſenſu dñs eũ
nue ex ſueceſſione de quaſ de nouo bene
4fcti ad eũ puemt ” ficio inueſtiuit. nſn.
* ut ar.ff · de adop. ſ ſoluatur. quo tpe deceſſe⸗ g nati qui feu dũ ſibi vẽdi quid ſtatim potit . .
p0 ratorꝛ.- 5 H,—ꝑ₰7„ — . iII ⸗ ue eht. .
arrogatoꝛ:a maio rit.ſ̃m ꝙ ſup diximus cõ cant quaſipaternum. eſt petere illudabeo. „
ſ rib eni potius hoe ſiderab b Klin 21 . ſᷣ.Foꝛte nõ /ſi fiilus trr Pend e
ſD mtelligitur babé erabitur. vbi wro filiũ igitir queſitũ. an apᷣ cu- ill non repudraue d, e .
ce q; ab iſto. reliqͥt.ipᷣe nõ pᷣt heredita riã dñi.vel uidicẽ hec que⸗ rat cum et als foete E
60 eſSupr n diximuſ tẽ ſine bñſicio repudiare. ſtio ſit vtilãda.et reſpõſũ Poſſz ei dñs gam
ł⸗ iſ. 8. bic fimtur lex ſed aut . ſ. ddüm ſpeckar facẽ mueſtiendo eiu
Ehijsoſequeter. led aut vtrumq; retineat. ao · qꝛ ad dũm ſpectare pter puicium et a⸗
cõſiderabitur enim a vtruũq; repudiet.quo re⸗ videtur quo dãamodo ad moꝛẽ patris ·ſic vꝛ
ne vtrũ deceſſerit ante pudiato.ad agnatoſſi pr quẽ mueſtitus hẽbit re⸗ de filiaut · g. quẽad⸗
I klas marcij. an pꝰ⸗ - . „ . ä modũ ad filiã feu⸗
„ bocido frrus nũ fuerit ptinebit.et licz al greſſum de euickõe ut co patris. c. guiin ti,
et hoc ido & fra⸗ . ., SSõ is· c. ſi quis ni⸗
441 jllis tpis ptinẽt ad teruũ ſine altero retinẽ non ramparibo curie fimatir ne filio.
hi pged wfunctie poſſit· agnatis tñ oſentiẽ Et licz alter p ſe nõ poſſit Xeo. ſuß di⸗
bic663., fmꝙ tibus poterit eu dñs ſi vo alterũ trahere ad curie iu d.l. Emnue.s: n.
d (RKepugiaré. & luerit q̃ſ de nouo bñſioo diciũ.· gñaliter tñ ſi inter vares duos.
e 47 hocveruẽ. ſuefar. mueſtire.quo facto lice⸗ duos cauſa fuerit de bñſi⸗ HRemm Paribo.
a fücit nouü ſue pa bit ei repudiata heredita cio curia eos wecãte.nõ li he ideo contingit
i ternũ · et hoc d atur ar, „ 176 ea . B qꝙ; bic c ſtabat il⸗
vl intelligi p id qdᷣ J. te feuduzʒ retiné. nilo honẽ cebit alicui eoꝝ euuſ curie lud feu: ptinẽ ad il⸗
r ſequituradagna⸗ hereditario ei imminente. declinare iudicium. lum dñm . ſß ſupio⸗
toſ ſ prnũ fueit.⁊ c. — „ „ . — ri· c· ſi mter pares
et ita no. hic qð de⸗ ¶ An apð iudicẽ wil dñm Qualiter dominus ꝓp⸗ duos. nõ oↄſtabat.
. 5 Pe . N —⏑ „ „ „ 7 — „ „ „7 R ð
‚‚Ernioꝛ eſt oditio if⸗· ſtio feudi fmĩari debeat. rietate priu etur. et ita hab es hie ꝙ
xN ,lioruũ q; agnatoꝛũ pares debẽt ogno⸗
4 e SeeWaaffar. xeo qdᷣ ſupra dixi⸗ facto queſitũ ſcio ran volnerin.
e cin e. de⸗cnc qſui. ſi dñ an queltloe de feu.
a icrmrmarie mus ut ſi mter duol er ẽègo a plib⸗ qſiui ſi dñs rvr duoſ qg vſce
. cũ feu: erat paternũ de benekcio fueit otrouſa otra vaſallũ aptã felomã tur otn illd 36 di⸗
1 S Porius buapa coꝛa mdlice vel arbitro fim feceit · an ſic vaſallus bñſi oſti · im
ecetened eein atur.talis ſit qſtio. Quo⸗ ciũ amittẽt · ita dñs ꝓpeta pialẽ. ¶pterea.· ſ in
ptinere viðꝛ debere . HH ter. ſc ey dñs debet
5 iucdhcio defuncti. dam ſine filio maſculo de⸗ te pᷣuet qdã ex oĩ feloma ↄg noſcere.Sʒ dicaſ
n t Enercſt. . cedente. alius credẽs be⸗ p quã vaſ.pᷣuaret·et dñs illud loquitur de
i ahna vanns nefici q ille tenebat do⸗ rietate aln non mſi ex iliſ aui alias ennt
“ raiinere feu. repu⸗ minno aptüũ eſſe. ab eomue⸗ maxĩa fel oma. alij ex mul eo ſuper quo erat
z . diata bechtaen a ſtitus eſt eius bñſhicij no⸗ la.ſed prioꝛum ſententia alllo. ie⸗ aüt ille
wrIa: ad p et no mine · Ecõtra apparent a⸗ ichi placet non habita q fuent inſtitutus
“ teneatur ſatiſface⸗ cotra apparent a mich piacet de eo ſup q litiga⸗
4 reereditoꝛibus he bant non erat als
6 reditarijs et ẽ ar. vaſak vl intelligas
ꝓ hoc. ff · de v· ſig · bonoꝛe. Ei·et · ff. üt in poſ·lega.is cui. quod hic dicitur̃ oꝛam paribus curie fimatur ſi pares
. ¶ bonoꝛe.ct de bo.poſ.ſed cũ· bonorũ.er de acquir. re. voluermt · ethoe eſt qd ſequitur. et alter ꝑ ſe non poſſit
ne d· rẽ in bonis et de v· ob. ſtipulatio iſta et.ff.ad trebel. ⁊c.et qð dicit in fine·non licebit alicui corum.ac.· intelli⸗
gi. Eß er. otraria ar. ſuũt· C. ̊ collfundi pa.lij. et. C. de gas.id eſt non arcebuntur.poterunt tñ ſivoluerint· vel
fimdis patril.fundi. et.l. poſſeſſoꝛel · et. ff. de bo.lib.ñ pa dieas ꝙ; dñs vna cũ curia ↄgnoſcet · ut.s.de inueſt.in ma
4 tronus. Enlti · h nuquid erit idẽ in filio emphiteoticarij ritũ facta.illud tñ ſciendũ eſt.ut hoc · e intelligatur ym
o Bird ſic. et pᷣdicta ar. ꝓ et cõt ra potes in eo notare. illud.et ecõtra · et hm hoc dicas q; hoc · c . et etiã illud. c· ſi in 1141
e ¶ Conſentiẽtibus. vel etia poſtea ratũ habentibo. ut.g. ter pares· loquãtur hmvetem inm·ho die aũt dñs debzeo de N
v r dealie. feu · p̃mi. c. i· cũ rtihabitio retro traha tur et man!“ gnoſcere · ut mn conſti. fre. impialẽ. Epterea mter· ſpo 1an * 37
4 dato cõpetur· ut ibid em no. eſt. n et fi ad iſtũnõ deberet tes hic notare que no.s·pᷣdicto. Gillud tamẽᷓ. ⸗ Pen WU
guemrep ſueceſſionem tamen ſi coͤſenſu eorũ foꝛet inue⸗ Xhfacto· nmnchiplacet · etverioꝛ eſt ut putoa tũc ad
4 ftituſad eu repetendũ nullo mõ regreſſim haberent. ut Avaſ. pueniat ꝗꝓprietasnõ habita diſtinctõne pec⸗
ſ ſrarb⸗ mo.· feu · amit. Cp terea· et hecvera ſũt ſiue oſen calerit dñs m vaſ.vel in aliũ.ut · S.ñi vᷣ feu.cõ ·fu.c. dño cõ SHZ
G ermt exp̃ſſe ſiue tacite ut ibi notatü eſt. mittẽte. er non eſt mirũ ſi ꝓrietatẽ amittat · cum ipᷣe dis v⸗ en ee
A4 l
. , „Ar ,C ſe p— . „₰ „ VeeV aat, . „

ſau“ „ r
fen A6* 1

—' 7a* Rerſ „
„ 0
Nean

9/3n ſer weret .
s ſt FPre

„ 1..

ſunt. ut. ff de paetet heredibo. Eulti · .———
b Mouũ.ſ quãtũ ad eũ qui refutauit· nõ qᷓ;tũ ad eũ qui
nõ refut auit niſ eiꝰ ↄſenſit hoc fieret· tunc enmm et ipi foꝛ⸗
te noceret ut.s.quibus mo.feu:amit · Epreterea.
Scceſnoms g ĩa pater · hoc eſt ↄotra iis romanum:
g pr̃ ſuccedit hlio ecẽ̃ mr̃ · ut.Cad ſe · c· tre · autẽ · de⸗
functo. Sʒ hoc cõtigit ter natum feu · et ita m iſto caſu
cõſuetudo feu· vmcit ·
auctoꝛitas ̊ nõ adeo
aut moꝛ es ut· S de ↄ gmicõne feu c. i. ,B .
el Datri ſuccedit. hoc verũ ẽ· mſitale fuerit feu. in quo
nullus ſuccedat · puta feudu marchie ducatus vclalteri⸗
1., S. 3 „b AgAs regalis di gitatis de quo ab nnpatoꝛe ſitfc imueſte

.. nimirũ romanoꝛglegũ nõ vilis ẽ
ſuivalitun momẽto ut vſũ vincat

—

qñ
Rr non ſuccedit· mũ ex pactout hic et · S. de gradib⸗ ngiſit

Flia:hoc poterit referri ad vbũ illud.mſ ex pacto.
p̃t eẽ referri ad illðᷣ vel niſi ſit femimni ·et tue intelliges

gæneatur reddere vicẽ vaſ de hijs que vaſallus ei tenet tura. in eo enĩ nullus ſuccedit ſed moꝛte accipiẽtis fimtur . ter
ut g. de foꝛma · fi.in fi · ⸗rũ ẽ quãtũ ad id de quo querit iſ iterũ ab inpatoꝛe mueſti atur . ut. S. de feu.marchie.l. ui
a (Diſtinctõnẽ· ̊ ve⸗ hie. quatũvero ad hoc ut ꝓꝑ pari i · liez hoc hodie ſit vſurpatũ ut ibi ſupioꝛi ꝓx ·c in fi. mſ cEin
vpobſſit eligi ad eo g noſcẽdũ mter do.et va.inuito dnño vel fuerit tale feu · de quo nõ fuit facta imu eſtitura·ſ̃ ita intra mno
1 re Beb, el vaſ. diſtinguẽdu eſt. qm ille nõ eſt engẽdus ꝓ pari.qͥ fi- uit in poſ. quis volũtate dñi · in eo enim nullus ſuccedit gltnf
rr delitatẽ non inmuit inuita altera pte · ut · S.· de ↄtra · fe · apðᷣ ut · · quibo mo.feu.ↄ ſti poteſt.e·i· Itẽ mi filius ſueceſſi⸗
taee pee pares termina c. ſi inter vonnini eeoeonem feu:amiſerit ꝓpter culpã ſuam offendẽdo dñm in un
qs· amittat „. Te r ge vita pr̃is et de ila ertt
cʒ · ille qui e⸗ offenſa dñonon ſa⸗ m
mit avaſallo· quid „ . tiſfecit· ut in coſti. im
ergo ei pcerit. l.p diſtin ctõne qualis valal⸗ babebat feudu qð erat pa fri: inpialem. Gin⸗ vnzpt
;NR——— lus lit vtrũ ꝑ ſacrjmvl nõ. ternũ. ß alcer eorũ finẽ e ¶ lup. tẽ mſ pf deli· an
hHijs culpis debeat znz diſiuiſ. quit ꝓpter quod de⸗ (Sl
id amittere quib- Dẽ feudo nõ hute ꝓpaʒ refutacõnẽ ei ſuiſq; here⸗ lictu amiſit fe. qm (
feu· a mittitur:Hñ. Fadi naturam. dib us et cui dederit fecit. tunc et filius ab eo oci
non ꝓderit ei ſnõ . ſſit iſte line malcul Puatur . ut · S ſRi va ·
nocebit ei quo ad i et decellit nte nne malculo Feu. P. cui dr. feu.c. hn⸗
eü amittat id quis ea lege ali⸗ hilio. alter ꝗͥ non refutaiut eu⸗⸗ u⸗ c
ut eũ amittat ideo 4 . . i0 n0 i. et · S· ſi de feu · cõ. —
ꝓprium vel ad li „R cin ſeu dũ dederit ut wdi cat libi totũ.alter ve⸗ fu.c. val culpam. 4 4
Pe inneolttat. Upe ſuic heredes et qiub⸗ ro qͥ reſutacõnẽ fecit vult Itẽ ver ẽ ſucoe⸗ zs
g, nieas er ferwemelt⸗ dederit id habeãt. reſpon wmre ad ſucceſſionẽ pa- ſſt legiumus ab ædt
us · ſcz ꝙ foꝛte iſtðᷣ ſo. iſte qu ſic accepit po⸗ cto non obſtãte· ſapietes nntio.et nõ adopti
“ amitte noͤre. terit iſtud vend ere donare megciol. quidam interro⸗ uus neq; naturaliis 8 N
torb vel horllanti wl aliter ſi ſibi placueit eẽ gati reſpoderũt non ob Ien eualis npo⸗ “
ſed ad vaſallum et nine dñi wo lütate alienare ſtare mñ feudn omino re uimꝰ nec ſo lug ee frtſt
dieas q vaſallus et ille cui datü fueit nõ ha⸗ ſut aueit.vel mſi ad hoc re cũ alijs ad ſucceſſi⸗ th
eiſem aauſie id a, bebat lͦ p ſeudomſi hcut futauerit- ut dns eũ tã onem feu vocztrr r
mittet · et ad h̊ facit datu eil. ſ . . c , ut.s· ſi de feu. cõ. fu. ald
qð legitur. S.· ſi de ei datu elt. i̊ qualitercuq; de nouo bñhcio mueſtiẽt . c. adoptims et. c. lan
feu. c. fu. . feudi. ei datũ fuerit.ſue ad ꝗꝓpri tũe enĩ ſecuta noua muelti natumlis · Itẽ verũ unn
ea. l. 8 nüqᷓd emp⸗ um nue ad libellũ. licz ꝓpri tura. quaſi nouũ ſit feudũ eſt mſi fu erit natus ſice
toꝛ poterit idpſer·· am feu. natura no hẽat iu cc ſurdus vel mutus urte
bere h ignoꝛas illö 12 . „ — non ſucee dat. vel cecus vel clau⸗ noe
feudum eſſe · ĩm re tñ feudi cenſebit· ut eiſ⸗ ſureeſſtomis ke dab valalternnx en
ꝓPprio anere em dem cauſis ipᷣm amittat q; ¶ De natura ſucceſſioms ke. fectuſſut feudũ ſer in
emdtoe el e e bus wrũ feudũ. ubi ergo Vceceſſioms feudi mrenonboſſteie ai
„, O , 1 e ”
ꝓprietatẽ er poſſeſ⸗ ſie datũ eſt feudu et cui m talis ẽ natura ꝙ aſ⸗ ſecegie utes. an ſne
onem. feudũ dederis · aliud ẽ · et endẽetes nõ ſuccedũt ver mutus vel alr imp⸗ trc
3 Eesenat. Apriã feudi natura habet. bi gĩa pr filio. Inferius kretus ſuc. in feu . . nin
ter , T. ras jsat Qina Racri ware de eo qiu ſinem kecit a⸗ wro kluis pf̃ ſucceclit et ,Nor fillia h em ial
pſonale. ſ. ti a dcced do patrno nõ filia.mi ex pacto. vl filie ut mal culi ſuc⸗ fim
ip̃m cui refutauit- gnad de teudo patverno. ſi ſit ſemneũ · tüc en ſue cedãt legibus· ad alktl
us Pede . mn nt temneu:tuc emule dat lesibu⸗ 1
et eius Hedes et cu 4 R ati vel B EE hmoi tñ ſucceſſio⸗ dI
daret . vnde nõ eſt es erat ag na cedit ſilia patria mri.m no aſpirare nõ pol⸗ uien
in duobe. Ci. ſecus poſſunt · Choc aũt (epe
ſi elß reale ut ſtai·· rem enim dacta omibo p⸗ no.ẽ . Et hoc veru ? inen
ſequitur.mſi feu·ominocm rem Pacta omid⸗.p⸗ les femmnini ſexus et ex femineo ſexu deſcendens in fiiie

ſuccel. in feu · c. i · etũc demu ſuccedit cum maſculi non ex⸗ cen
e¶ Expacto · et/ iſtüt ut. S. t ep̃ᷣmvel abbatẽ . ꝛc· c. tẽ imn
ſi eßs vel abbas. in fi et · S. de ſuc feu · c. filia vero· nec em nnen
patet locus femine in feu · ſueceſſione· donec m alculus ſu ung
pelt ex eo ꝙ pᷣus de eo fuit mueſtitus ut · S. de eo ain ſbi min
vel heredibo ſuis maſculis femims inue acce · c· qͥ ſbi. n
velmſi poſt moꝛtẽ patris feudũ a dño redemerit:velm ei⸗
ſi a dño fuerit inueſlita de bñficio patris ꝗꝓpter ſᷣiciu eꝛ ſcre
amoꝛẽ pr̃is · tic enim non poterit reuocari ab aliquo ex in
parentibs ſuis. ut.s.quẽadmodũ feu.ad fi per·c.i· K

9

0 DW ð
1

fiit⸗
nchel

ff,i
th.

ſun
5didnn
AN
onoſ
n .

i H

gnod

oſn.
fauc⸗
fare
alpap

Pſuen
flifa
nlga
Aee
Atür e

ſpo⸗
rlegt⸗

lofece
eſſ ,

lt

lI.

cre⸗

—

—

„5 ille pater deſcẽdit ex femina que acquiſi erit feu · ill.
quidã tn non habẽt in textu:-patt. .
a (Sedᷣm quoſdã quidã tñ dixerũt cõtra. ut.s.de bñ ſi.
fe·e.i.imo etiã fuerũt qui dix erũt ꝙ etiã filij maſ. nõ ſuc⸗
cedũt m fe · femineo · i. p feminã acquiſito ſm rigoꝛẽ con
ſuetudnis.cũ de rigoꝛe cõſue. feu · deb eat dici paternũ et
nõ maternũ ut · S. ti: an maritus ſue vxoꝛi in be· ciñ feĩja
b ¶ Ex filio · et non
ex filia · ꝓles enim
femimm ſexus c. . .
ut · ·de gradibus · ex hilio ſolus.et ſic uſq; m
ctt qntũad collat: prrnũ voco qcũq; ex ſuperi
nles. qm donec deſ / oꝛibo id acqꝗ ſRuit.dumodo
=ð vendentes ofane ſcias.q; ſi quis hñs bñ ſici
N ghn a ⸗ „U. L.,
E. ntemalen agnati. ue um. quatuor ſupſtitibus ſi
A,. g. de grachbus ſue. ins decedat · et feudum ad
m feu · ep Heccſo vrnü ſolũ puemat ex diui⸗
emSennea ſione.et iſte duobus filns
mittẽt᷑ ad ſuc.aui vl tribo ſuſceptis dercedat
mfeuo in locũ fui q patrueles dicũtur et ad
Ffis ſeñ · ſic cũ iut nũ eoꝝn bñſiaũ ex dimſi⸗
ſo oſuemidinario vmeoꝑ ona exdun
non ſit ꝓhibitum · one ptineata iſte ſir ſup⸗
ĩmo potius admiſ ſtiubo filjs decedat.q pa⸗
ſu· cũ dicatur ꝙ pri ru Icimer.
ma cauſa ſit libero⸗ t 4 es dicrlur ad quoy
Arum in ſuccehone vnũ feudũ ſilr puemt · ſic
feudi. e inter libe etiã ex alns ſupioꝛibuſvel
ros wiceannt ho⸗ SZmis fratribo ſupſut maſ
en neroeuli Kille qu feuc baber
iccc.in pn mmrrũ ap deceſſerit. nllo filio relicto
. Fa adcone wp ent an ad oms wi ad quos pꝑ⸗
velnilioru nep ineat aueritur. r’c
K ae enn tin eat queritur rñdeo ad
potuit eos dulcõꝛi ſolos et ad omes q ex ea
vocabulo noĩare
ut·ff. de v. ſi. libe⸗

tiã iure romano filius vna cũ nepote ex filio moꝛtuo ſue
cedat ut · C. de ſuis · et · le · Hre. l · ij ·
D
tũ nec viciat nec excludit.et eſt ↄtm illð gnale.imfimtas
eſt euitã da hjm ꝙ et notatur.S.qiu feu dare poſ. hoe
c ſaendü eſt. quare dixit ſi feudũ ſit pr̃nũ · nonne dici⸗
e¶ Sit prnũ·ſ⸗ tur feu·pr̃nũ poſtqᷓ; puenit ad nepotes
et deinceps · pr̃nũ enĩ feu· ði a quocũq; ex ſupioꝛibo.ht ac
quiſitũ ut ſequitur ſtati·pr̃nũ vero.ac.hoc ẽ ab eo parẽ⸗
te qui fuit agnatioms ↄmums ut· s· de g radibo ſuc · in fe.
c.i.circa pn:ſeñ·nõ i deo dixit pr̃nũ·ꝙ idnõ ði paternũ
qð iam puemt ad nepotes· q de eo pr̃no nõ loquitur ·ſ

dixit paternũeo reſpectu.ut agnati remoueantur a ſue

ceſſione feudi.donec nepos ſupeſt.ſ qñ ad auũ illiis ne
potis iam puenerat feidũ pr̃nu.qð debebat ad agnatoſ
deuemire. ſi nepos non pᷣ cederet eos in gradu ſiue gradi
bus · et de eo pr̃no loquitur. ⁊ hoc eſt qð dixit · etiã ſolus.
les cũ ſint nati ex eodẽ patre vnde potius dicũtur con
ſanguinei.cũ ex eodẽ ſanguĩe nati ſint de quo hẽs ſpecia
lem rubcã ſiue titulu m autẽ . de cõſangumeis et uterimis

¶ Qui patrueles: et g̊ viðᷣꝛ falſũ. ſ. ꝙ dicantur patrue⸗

fntribo. patrueles aut dicutur nati ex vuobo fratribus

t inſti · de gradibus · co · Giii· et. ff. de gradi · et aff. li.· E

¶ In imfimtũ ·hpt notari ꝙ infinitas rei licitũ vel illi ci

—

Ocf

CE αà De wondn⸗

vitg& n, vand.). ſſa

iiij. Sʒ dieas ꝙ hie nõ dicũtur patrueles eo ꝙ nati ſũt ex
Ftiahnurpaenueles cũ filijs alioꝛe fratrũ.i ⸗
qñtib loquitur · ſali

co dẽ patre.

de illis nõ eſß adhuc locutus · h in ſe

cet ubi dicit · ſic etiã ex alijs ſupioꝛiba.ac.

g (Pertinere. filijs enĩ exiſtẽtibo maſculis vel ex filio ne

potibus vel demceps ꝑ maſculinũ ſexũ deſcẽdẽtibo cete⸗
V remoustur ag natieut; s· de grachbus ſue. in feu · c. i.

linea ſunt ex qua iſte ſint.
et boc ẽ qõ ðꝛ ad ꝓximi⸗
oꝛes pfere · iſti eni ꝓximi⸗
oꝛes dicũtur reſpcũ aliaꝛx.

lImeaꝛſ omibo ex hac li⸗

nea deſiciẽtibo. oms alie li
nee equaliter wocantur.
¶ De capitaneo q curiam
vendidit an intelligatur
ben eſicium ven didiſſe.
WVidam capitaneus
m quadaʒ ſua curte
miitibus bñſiciũ dedit.po
ſtea curtẽ vẽdidit.nõ ha⸗
bita mẽcõne bñſicijↄtro⸗
uerſia eſt inter capitaneũ
et emptoꝛem · emptoꝛe di
cente ſe curiã cũ beneſcio
emiſſe.dño vero dicẽte be
nekciũ ad illũ nõ ptin ere
Reſpõdetur bñſiciũ in vẽ⸗

dicõne non contineri miſi

vengitionem vnius ſequitur excep

pact conuen·tam ſup erdote.l.ulti.et.ff.de compenſac ·
qð lab eo·ecõtra viðꝛ qꝙ curia vẽdita et bñficiũ videatur

Gidã.nõ cõti
neri.licz enmm
erit uſus vbo ge
nerali vel ſimplici.

id tñ debet em̃ mtel⸗

igi venditũ de quo
actũ fuit inter otra

hentes. ut ar.C. de

trãſac.ſñ de certa.et
LC.advelleya· iube
muſ.nec enĩ fuit co
gitatum de bñficio
vendendo.ar.ff.de
trãſac.cũ aqͥliana.

Ci. vnde id tm vi⸗
detur venditũ qð v
bis fiunt nominatũ
ut .· ff. de euic . qui li⸗
bertatiſ. et de fundo

inſtru eto et inſtru⸗

mẽto.le.cũ delamo
nis · et. l.pᷣ dia.nec
enĩ a ſig ni fica cõne
vᷣborũ alr receden

iij .l·non aliter. Itẽ
noõne pᷣt haberi cu⸗

ria ſine beneficio et

ecõuerſo · vndevẽ
dendo vnũ. non ſe⸗

quitur venditio al

terius. ar. C. de p⸗

†

N6 reh, ven

N, .t.

9r „

J. ed

ba.neq; na turales.

et. l ad ꝓbacõnez
ſeruitutis . imo ad
tio alterius ar. C. de

venditũ· cũ ad curiã ꝑtineatar·ffh ſeruitus vendi.l p e⸗
nul. Ci. et de acti. emptet ven.ereditoꝛi.ultiin venden
do enmnfuit uſus vᷣbo gnali vel ſimplici· ergo viðꝛ om⸗
nia vendidiſſe q̃ nõ excipit · ar.ff · de accepti.pluribus.et
.ff.que mfrau.crełi. Ci· Itẽ nõne ben eficiũ coheret cu⸗
rie· ergo cũ donacõne curie trãſit.ar · ff.de of· eius cui mã.
eſt iut.l. ulti. et de iuſtit! ac· cuicũq; · Epnl. ꝓreterea bñfici⸗
um in eſt curie tanq; ps in toto·ergo tradita ciria et ip̃m
ben eficiũ traditü intelligitur · alio qũ non intelli gẽtur cu⸗
ria tradita pte detracta· ar.ff. de v. obli · qui uſufructũ. in
pñ. et · l. mn execucõnę· Pnl · et. ff. de execu. rei · in · ſiquis cũ
totũ. ꝓ accipiẽte enĩ cõtra dantẽ debemus interp tari ar·

ęff. de otrahẽ. emp· labeo. ꝛdev· ob. l. ſtipulacõ iſta. E m

ſtipulacõe.hoc etiã multũ viði facere ꝓ emptoꝛe ſcilicet
q foꝛte nõ foꝛet alr empturus mſi et bnjficiũ h aberetar.
ff.de mi.xx v.an·tutoꝛ vrgẽtibo · Culti. et de in diẽ adiec ·
q; ſi· ⁊de ſołſi filia:qua ennn racone vult vẽditoꝛ empto⸗

n ſubt rahere bñficiũ.ſ.q ſpẽaliter nõ dedit eadẽ m cõe
pt ei ſůtrahere domos et vineas et terras · et ita redigẽét

ad nichilũ vẽditio:ut ergo aliqͥd videatur dediſſe vitꝛ

Erp alg⸗

228
14 4RX

.8

2 GO

2„%
P.. s αρι

EE

De

d. ſheG Becrs:
e. „Gi )
⸗ 1

Bles

”?ò?łM W

aeg, Ne w.e ae. .

Alte

*

interß tãdũ et benef ciũ eſſe datũ ar. ff. ad munic. l. · ct. ff.
&li.l.ſi quando. ⸗g nali enmn aliena cõnevaſalli nõ cõ⸗

a

De eo actũ. in/ tinẽtur niſ noĩati de hijs dictũ fuerit

ut. S· ſ de feu · cõ· fu. e. in ghali · R.
GSeſitũ.filius·quicqͥd miſto.e/:quemtur et reſpõde⸗

b aboꝛ auerit nõ amit⸗
e ¶ Inſidiatus· ſica als ðᷣi

atur hoe plene determĩat᷑ in ↄſti · fri · impialẽ · Eim⸗
p · B idem determĩabitur ibi dẽ de vaſallo qͥ dñũm dni ſui

ut · C.· ad.l.coꝛ · de ſie · l. i · tit · foꝛte qꝛ penituit vndeve

ma dig nus ẽ. ut ad.l. cꝛ.
ꝙ ſi mſidiatꝰ d fal.q̃ falſaʒ·

fuerit moꝛti dñi veneno vel gladio amittit feudũut.S.

quib⸗ cau.feu:amnt. Poꝛro ſi dominũ · e
dHoc ꝓbatũ · teſtes nõ min us ˖ v. ſũme ct integre o⸗ Pre
pronms ſᷣm ꝙ videtur diciꝗ. in quadã oſtitucõe npe⸗

ratoꝛis henrici. ut ꝗ· quot teſtes ſint neceſſarij ad ꝓban⸗
dũ fe · ingra.c.ſivaſ.quã cõſtit:pauci hñt.neſcio tñ ſi de⸗

beat eſſe oſtitutio vel nõ. v
mau duo ſufficiẽt · ubi eni nuſ teſtiũ nõ adicitur duo ſufficiũt.
. de teſtibuſ ubi. ⸗ſculuſ. hec vi detur meli oꝛ ſenten-
Innliter. tim ma: tia.cũnõ debeãt femĩe ſuccedere
in feudo donec maſculus ſupeſt.ut.s·ti · epiſcopum
el abbatẽ· ⁊ c m fi.et.s.de ſucfeu.c.filia vero·nec enim
e patet lo cus femine in feu.ſuc.donec maſculus

elſi nõ eſt cõſtitutio dices q;

ſupelt. ex

ro qͥ pᷣ mo de eo fuit inueſtitus ar.s · de eo qui ſibi vel ho⸗

redibus ſuis.c.qui ſibi ·

S

O f--) r A. Nrs

—

e¶ Si filios ſ.duos quorũ vnus habuerit maſculũ fu

et alter habuerit filiã. ⁊referas iſtò ille ad illũ quifuerat
mugllierte e ſm hoc dices ꝙ films maſculus ti debeat

brĩ̃etotũ feidũ vel dicas ꝙ hoc vltimũ dem ſit gerardi.

eui dicto·o.nõ ↄtradicit· als enĩ cõtradiceret toti nature
ſucceſſoms feu.cum maſculi debeant p̃ᷣferri femims im
ut · s. no eſt · vel ſi vis referre ill ille ad fi

offendit et ĩᷣo nõ liũ quẽ vna ex filia
ẽ multũ bic inñ tẽ⸗ bus habuerat refe
ö fd — SElſ. verütn ßm hoe
Jaleren exp̃ſſim de eo actum ſit. Jcõtentio ¶ potelt. no bñ diceretur et e
Eõ Sesnoeeme pe Veſitũ apud me ſoo — fu erit inter ſiliãa ꝓ⸗ Stre clin n
r. e,, nam nemo pati de R ſiluſ viuẽte patre pinquũ de hereditate et nt deillo filio vnde
ber ut · f· de peni. ¶ dññm offenderit ita ꝙ feu⸗ de feudo · cũ ſilia feudũ ha Soꝛ intellectus ve⸗
r. sam,4 amierwrer hpf ſaii Erren wtulee- bictiba dencem
E re funel⸗ vtrũ feudũ annttat vel nõ boc elt de mea hereditate G:.s. ti an agnaro.
cutus effectul ut. ff. ßm ſte. ſic ſm. g. et.o.ſilr. et ille dicat imo de feudo · “ vel filius defuncti.
g) aeig urel. i “ Woluerit vaſallus electio ꝓpinquu erit diſerr c. ſi eᷣtigerit· vnde
Ci. et. leñ quis v⸗· dñm offen dẽ. non nerewritatẽ iureiurãdo que ibi notata ſuͤt
ori · Eneqh verbo· et eaMMaboraueit · feudũ nõ amit AImnmliter ·g. et · o.
D ð
failam mf aling ſit no amittit. ſ inſiclig⸗ aliquez ennſa vaſallu i geſ de feu e fu.
As e nrr, repiatur caſualiter S fuerit Ra we bann. aꝓA ꝙæ va ſallꝰ dicat hoc de feu c. ij. intelli gaſ q; in
dictum ꝓpter enoꝛ Inmliter ſi ſuerit. do meo elt. ille aut . bit eum. xij. ſae
meats enmmn. ue Iun . ſtieu ene op meo ille aut nogot mbit im rij ſaen
(C. do epiiſ. et cle. i quis mueltitus fueit electio eſt emptoꝛis veri⸗ roneimtarmaf efe⸗.
quis nõ dicã · et. Cc. feu . ita ut ad feĩas traſ tatẽ diſcern ere ureiuran⸗ de be. c .· tẽ ſciendũ
h quacũq; p· Po · l. ret. et duas filias tm reliq do · c pares curtis verita⸗ ·er quecũq; ibi no⸗
a mon,Fewen. riilt.quarũ vna filiũ habue tẽ nõ teſtãtur · g. et . tauide hac matẽia
e og. li- nec ob. tit. altera filiã. vtru poſt Imliter feudũ da- Lienpea.
– qð als ði ꝙ m ma . moꝛte illarũ maſculus tim tũ.l.connſſoria non ꝓ ſentẽtia ge
⸗ envoneag ſpe⸗ hbre debeat feudũ. Fm . g. tã let. ut ſi ad certũtꝑpus mrdi eſt qð vᷣꝛ ·s · de
. ad b, ITP⸗U EXx . — 2 — . 4 St. . 4 . .
e. - SH ut⸗adl lcor deke. tũ maſculus.o.ↄtra· et ecõ pecumã non ſoluerit cre· Ar datain vartet.
1 Dniuès. qr ill verũ 4 ulo. ſi nlios ille habuerit. ditoꝛ i ut habeat in feudu iit ubi vꝛeyfeu. noͤ
in malgido walr⸗ Jlius non pᷣt recuſa ⸗ g . h Fm. o. valet. d p̃ᷣtextu pecume ſed
i ne n es non in re hereditatẽ patril Wn Imnliter potelt feuð J am oꝛe et honoꝛe do
piciatur ꝗd petra bla feu. wi , ͤ+ Mucer ſor mini acquiri debe⸗
tu elk . h̊ debz mſpich abſq; teu⸗ ꝓpmquus aute dari ad ctũ Fuiciũ.g.· 0oà. vrnge melioꝛ videt
Giledemidtha K. uiius ſentẽtia vnde
buerit volütatẽ de que ibi notantur et
Imausdi-ut tice pon c ““ 6potrris notarc.
matur.ſi ant nõ habueritvolũtatẽ delinquẽdi tũec ſecus. militer.ſeruiciũ:puta ad aliqð certũ ſeruiciũũ faciẽ

, dum quolibz ãno ꝓ ipo feu · et tüc non tenebitur ali

uüud facere dno mi dictũ fuerit. S nuũq̃d t it va
tale feudũ refutare qñcũq; voluerit muito dno·ſeñ. vide
Aur ꝙ ſic cũ indiſtincte dicat al ꝙ vaſ poſſit feu · refut aẽ
neũq; voluerit. nec poſtqᷓ; refurauerit tenctur dño pᷣui⸗
ni co lot · fecerit ali.c.i · eũ enĩ ibt
nõ diſtin guatur feu·nec nos diſtinguere deb emus ut

Wa- R

re. ut · S· de val . qui con · conſti.

ᷣd tunc poterit vaſ.

ar. fl · de off · p. l. in. et ar. ff. de publi · de pcio. ecõtravidetur

ve oy 6) .V

ciendũ et feudũ accipiendũ:ergon

nõ poſſit refutare ſine dñi volũtate· qm ab mitio ha⸗
buerit liberã poteſtatẽ ſe nõ obligãdi ad ill ſeruiciſ fa

onßt ili obligacõnm

ſiue contractin ſine dñi volutate renũciare·ſicut ennnimn

mitio libera poteſtas eſt.⁊c᷑· ut.C.de ac·et o.ſicut · cũ om

mbus ſuis ↄcoꝛdãtijſ. et eſt ar ·ad

hoc. ff. de uſufruc · ſed

cũ fruetuarius. nec obſtat ꝙ pᷣdi cetũ.e· indiſtincte loqͥt·
qm h ibi nõ diſtinguatur.nos tmᷣ diſtinguere debemus
gquod enim omittitur a lege.non debʒ omittia religione·
indicatis · ut·ff. detvſtibus.queſitumet de ſponlalibus

re
Einge
6
Pllrevn
nie
ſadi
ſan
6e e
uce
Iſteve
pront
civc⸗
eiff
rch
ptinde

S ——
= =

= - =–

4

(lsrt

icpede

odit
glatir
neren
polt 4
pynfft
tinuctt
ffnth
gadit
Kißcäͤtn
ſfalin

ſoblien
niſacon
fionſe
germ
nlNbver
Ntoctene
efipr,
ſſar tc
hin
entus⸗
filtait
ſdcden
cbtn
voſpe⸗
Mlßne
Thorn

atin
kiſnen
uſcn
Nointe
hln⸗

dti
imnii
oaen
ſiin
rbe⸗

ne

eenus refutationem

. .

Gatio ·ct elt foꝛte ntio quare feudũ datũ ad eertũ ſuiciũ
faciẽdũ nõ potelſt refutari ſine volũtate dñi·alind vero

) Sre

qð eſt indetermĩate datũ poteſt refutari qm vaſ.qui ba

bet feu. cõditio natũ eſt obligatus dño ad illð ſeruiciũ p
ſtipulacõnẽ vęl ſaltẽ ꝑ pactũ in ipo ↄtractu infeudacõis

appoſitũ. et ita veltitůũ · vn de certa actõe adid faciendi⸗
poſß a dño ↄouemriputa ex ſtipulatu ubiad factũ ẽ ob
ligatus p ſtipulati
onẽ vel certi gi⸗
tione ubi Sra q4 J
Is vbis ubittipu⸗ ¶ Be ꝓbibita ſeudi alio⸗
latio nõ inte ruemt natione ꝑ lothariũ.
vel etião dicõne ex 2 „ . . .
moꝛib⸗ infoꝛmata Otcbarius diuma fauẽ
p pactu an eifjin⸗ te gratia tercius romano
eptumn Frere ut p rum imperatoꝛ puis felix

v tuir feudorũmſi q

actio dño ↄp etẽs melitus trium phatoꝛ et
tellaur at ealibe⸗ ſem auguſtus vmuerſo
re feu⸗recipit · non r E yf. ,
appoſta aliqua cõ ) Periaſis (Plo.
ditioneß ſimplicit bemuolẽtie gprium
fuit nſitutei e eſſe iudicamuſ.ↄmoda ſł
rit pᷣter ſacmmẽtu . R—⸗—
Reeno deũ hbabz ul iect oeũ inueſtigare. geo .
tore ſi coötra fecerit diligẽti cura calamit atibo
ſi fid litatẽ iurauit mederi.ſilr reipu · bonum
er feudu am itie tatũ ad digitateʒ impij
ret ſi cul pãomittat omiib 5 Sda iß
pvpquã amittere de⸗ nmm puaus 9moda po
beat. aduluũ enim nere.quo cire oĩm hidelui
eſt obligat vym na nr̃oꝛ tã ſuturorũ q; pᷣſen⸗

ſi dño nõ ſeruierit tium nouerit vmuerſitas
qualiter dũ apud roncali⸗

ßm ꝙ ex natura feu

E anten etur.
perial traſducẽ. cũ ip̃i milites qui bñficia hñt a
dñnis ſiis deb eãt ire cũ eis qn vadũt romã cũ rege in ho⸗
5 ſte ·iĩ exercitu· Illi aut vaſalli q cũ eis nõ vadũt debẽt pᷣ
ſtaẽ eiſ oſtẽditias.oli.ſ.m lõbardia.xij·denarios ꝓ mo
dio teutoma terciã ꝑtẽ fructuũ fã cõputacõe fructuñ
ſo lumõ eiꝰ ãm q hoſtẽ faciũt ut· s.de cap. ↄradi.Eſilr ĩ ho
ſtẽditiſ hodie vèo ałr ſtatutũ ẽ.ſ q; ſi nõ iuerit ſecũ mp⸗
edez expedicõe vel aliũ ꝓ ſe dño acceptabilẽ nõ miſerit
debebit tã in lõbardia q́; in alam ama ſubmiſtrare dom

no dmidiũ redditus feudi vmus anm. ex ſi alterũ iſtoꝛ⸗

rit feudũ amittet · ut i ↄſti·frideri ci.nmpialẽ. Eſil etiã.
hoc dobebit ꝓbari ſcilicet ꝙ vocatus fuerit a dño ꝑ cõ
pares ipᷣius vaſ utꝗᷓ.de p ace iura· fir. Gut aũnᷣt equitas.

a dño admomtus ſiue vocatus ſpacio cõ petẽtinõ fece⸗

inodẽda leg? ſc faciẽdo eã cõſñlio ꝓcerũ ſuioꝛe ut. C. de

2 Iarinn

eeer cõ · humanũ · bꝗl Hac echectalſi. vnde habʒ vĩ ge⸗

ad

neralis legia Bißo e m ea pomtur vbũ iſtð hac edcali.
el.qꝙ; nõ ſolũ ſufficeret h̊ etia ſeqñs vᷣbũ .¶· in ome euũ. ⁊c.
c ut hr̃et vim gnalẽ.l.ut᷑:C.del.⁊cõ.l.ut ghales.
c ¶ oꝛepmiſſione.als em ſi eoꝛe ↄſenſu fieret venditio

bñ valeret · et H verũ eſt ſiue dũs cõ ſentiat tacite ip̃iven⸗
ditiom ſue expᷣſſmut · ar. C. de rennil· pi · l. n. er. l. ſiypote

caſ.et.f-.de reg. int.
creditoꝛ:qui em alij
conſentit ſua iura p

tũ inferẽtẽ reſecare ꝓp oſui⸗ vit ue g. amt n
mo. ꝓpter ninmt cũ quedã.̊ quiah
my.· ꝗpter multas etenĩ inłę o ete et nen Scli
pellacõnes ad nos factaſ cẽte vendaturſñ.
didicimuſ milites bñſicia ctũc foꝛte bñ vale
ſua paſſin diſtrahere. ac ret vẽditio· ut ar s.
ita ombus exhaultis dñm et val. lis oꝛi.

orum ſemoꝛũ puicia ſbter
fugẽè. p qð vires imꝑij at

. ne botur ꝓ coͤſonſu
tenuatas maxĩe ↄgnoin expſſo. up ar. fr. du
mus · du peeres nri mili⸗ euic.q̃dã t· ff. m-
tes ſuos omibo bñſicijs 1 ro cic pap.
exutos ad feliciſſmã nr̃i Irsinwlig eun n

numims expeditionẽ mi⸗

Cſin aũt ꝓ acictia

eni ſine at mdictõe

ſentire ſi pñs fuit

mme traſducere valeant. ner onenchrir. ue.
bragiſeen Naſilie ar· ff.de decurio.a
aohlio are⸗-
gortamiitace ſilie aare⸗ ondeos Gulenmſt
pPlilcopo pncoporudu⸗ ſciat foꝛte ubiq; iuſ
cum marchionũ comitum ſuũ dumre dü taci⸗
te cõ ſentit.ut ar·ff.

4

palatinoꝛꝝ. ceterorumq;
no bili. ſimul etiã iudicu
bac edictali lege m ome

ꝗ⸗mo/ ppy. velypo.
ſołl.l.ſicut. nõ vi⸗
det · et hec vera ſut

Hrütehuent im as m ãtiquoꝛa impatoꝛi N euũ deo ꝓpicio valitura de an ete ſciẽtia
eu⸗ anmnttit ne em 3 AIßs n mn NR. nomim ticé be⸗ olentit · als eni po⸗
ure oſietudmmario ſuen diẽ iuſticia ac eermmus nemim licẽ be tius vid etur errare
feudorũ pmitritur pace regm oponẽda oſide 5 neſhcia ꝗᷓ a ſuis ſenioꝛibo ut. ff. de ind. l ij.
val. feu · reſutare . remus omia qᷓ ad bonor- babet · abſq; ipſoꝛum ꝑer⸗ d ¶Comertiů . pu⸗
