ptis · ut · C. de ver · ſi.
l.ſancimus· ſic ecõ
tra ubinõ ẽ ſcptunm
ðꝛ im cautũ ·

Plurimis Lne

goens ac.

eMisaliter nõ ꝗ
alie nõ ſmt ꝓbati⸗

ones leʒ hie de facto deficiãt.ſũt enĩ quatuoꝛ modi ꝓbã⸗
dip teſtes ut hoc titulo.et · ff.e.cr · C· e. Iteʒ p in ſt ia · ut · S·
de ſide inſtru · ff. e · et · C. e. Itẽ ꝑ ↄfeſſionẽ pꝑtiũ · ut · C· de co⸗
feſ et.ff· e.p totũ . Itẽ ᷣm.M.ẽ quartus modus · ſcʒ indi⸗
cis oſciẽtia. ut · ff.fiñ.regũ.ſurrepcõne · Efi. Sʒ Jo · otra it
ff. ð off. p· illicitas · C veritas · et ꝙ dieta · l· ſurrepcone ·

= ☛ =
— — E.— — — —

— - – –—

—.
—
„☛R —

S=

=☛m =
Se
=ͤ- =— S

= =

S=

= =
OE

E

=☛

14 ug odf v as

die ſuis ccorlocũ hʒ qũ ut iundici erat notũ.p̃t SGeuemre abundat maxime. ut · C. de teſta· ma.l.fi. & ij. a ecur⸗
Nn ineg ae Ses dnatenn teſtes t veritas muemri r ¶ Multoꝛc. alias multitudo. et alias multox?: 2
afid dn orte mſi caute dicãt malũ eſſ ut hic dꝛ.ac. 8 hmioms ·fame.·ſẽa alias ſepe rep eries et qne
(Patefüütid eit patefieri poſſnt. vr xtiatio: ut. & var:et exa ag.logmcoʒ. Cextiacv.
en „Proniciatibo id eſt veritatem expm entibo. accur. t ¶ Derogacone. i: ſuſp icone quę fame tderogat:ac.
spiit „Pronuaatbo id e eneratom. . vnü ut omi Per digmitatis:nota maioꝛẽ fidẽ debere haberi ei
htead y (Cegiſlatoꝛ es.duo dixerũt legiſlatoꝛes · vnũ ut omi⸗ er d16 fitus S.n t AliS di 8 4
iiie bus liceret teſti ficari· Itẽ ꝙ viliſſnmis non lice at. Sð zubi m dig mtate poſius emã r alias exe⸗ an rbe Srnt .
Eſtare ꝓhibita erant hec f. e Linf. i. Itẽ
r nöor ſeñ.tüc qñ alios re⸗ H ſten3
oon Kl e qn anon ſatiſa dicio
rinn ulerüt ipo iut ut ss S acoe indici⸗
ghin mpubẽs ꝛßuos er eoꝝ ſtatu exiſtinſauimus latere tñ q; ſůt ſide digni aermveſeugtrnitze
nt alios indicis ofi⸗ opoꝛtere detinere. (Que teſtimomũ phibere ernon E=igteelpend
hiſi aoſo⸗al on itaq; dicta ſuũt ab antiqs quoſdã ignobles artiſiceſ et ẽ dup lex racõ qʒ
e. unnncc s ibo m ꝓhibicõ eq; viliſſmos nec mmis nõ ẽ nece ꝙ alteriꝰ
fing Pter iniuriã alios legiſlatoꝛibo m ꝓ bibicõe neq; viliſſimos nec nims tah n,
murſti pter amiciciaz et eoꝝ quos ſuſpederũt te⸗ obſcuros ad teſtnnoniuzʒ a merkte eſtnee⸗
telincre alios. ꝓpter paup⸗ ſtimomũ phibere oĩa po⸗ ꝓcedere. ¶ Szut ſi qᷓ de ut. C. e. l· ecS. ten
igg infamia;⸗ut ireel. mimus rata. ( Bancimu⸗ bns dubitatio fueit poſſit ad dignitatẽ ho
.⸗R teſtiũ · El · iulia · et · ff · autapᷣcipueĩ hac maxĩa facile demõſtrari teſtium mies reſtielien⸗
waul nul c er feliciſſuma eiuntate ubi vita q;incłpabſis at; mo⸗ opnnoms ut C
En etoraſtilw.l.. plur ima o ſiſtit deo fauẽte derata ẽ. ¶ Syvro ig noti digm. leij in tel lib⸗
* ct ff.e.l· idoneiali⸗ ſermoms multoꝝ bonoꝛ quidã fuerint vn diq; et a⸗ e ut vne⸗
e el toze bia viron bone opino⸗ ſiqudaſparuerit cire t⸗ Moeibeo crecſatur.
td be ansnon aipro ms eſſe optere teſtes.et à ſtim onij vritatẽ coꝛrupe nõ tñ hec adeo ꝓp⸗
ad bamus. ut 3. e. E carẽtes hmõi derogacõe feſtmãtes poſſ⸗ eeos etiam eedunt.ut vm ſoli
dnt nSaigttur mfc p digmtatis aut miitie ã verberibus ſbicere et iu⸗ Eeeeer at ⸗ e.
örtuſe 5 ABamus:⸗ diiutiarũ aut offien cãm à dices ſi quidem admim⸗ x¶Militie. magis
ntäitit nedi ſi nõ tles exiſtũt ex utroq; ſtratoꝛes fuerint ipi hoe imhniti creditur q;
red nec teſteſvocarẽtur H Pag ano. vn ec mi⸗
neunft nec officiũ teſtium liti vm qñ; credit᷑
lamg baberẽt. et ita exqᷓ HKM uut ff. de re mili· nõ
noĩe carẽt etiã effectu carebũt.ut.C. de dilacõibo.l.a nul⸗ omnes. G a barbaris ·/plus diuiti ꝙ pauperi creditur.
Aouide à Gcemate. id eſt oꝛdine. lo iudice. „ Banaum nd q/ ut inſtit. de ſuſpec. tuto. in fi . ti · et
ne. b ¶ Quia vero.nã in ſola ꝓhibicõe ↄtenti eſſe non tebe⸗ ff· de excu.tu·l.ſpadonem.G.fi· qꝛv erinñle eſt ut pecuma
mten mus ut. S. de depoſito. et demü. Gi · et id eo pᷣcipit fieri ſ⸗ coꝛrüpatur qð nõ ẽ ncce in teſte. ut · ff · e. l. j. K
ſinc tilem experientiã ut ſubiẽ. b ¶Poſſibile.ſic inſli· de ac. a Weßſeaufagwari lauda bilisut in nouel.e· ti uel
c(Amorare i minuere ſc. C.de firicolen. Ecurare. dic officij publici ut quia tabellio erat cui ſoli qq; ere⸗
nſtnn d (Cale quoddã. ubi nõ poterat ſciriveritas ñ p teſtes ditur. ut. s.· de fide inſtru · Cſiv ero nullus. et. C. ad.l. coꝛ. de
et tñipi nõ dixerũt verũ ut diximus/sS.· æ in fi. pᷣmi ſeñ. fal.l.ſi quis decurio. Sʒ nũquid adnnttitur aliqͥs miſi p⸗
fiiſt e¶ Inteſtamto. inuemmus dico. d teſtiũ dico. betur ꝑ aliquẽ de hijs modis. vidꝛ ꝙ nõ.hſ̊ certe numo
rl e ¶ Louiſſnne. i tã dẽ. f¶ ieret · ſcz in ſep tis nõ dũ eſß̃ ut ſoicit et ſp p ſumitur bonus mñ ↄtra ꝓbetur.dʒ aũt et
onenn opleai. g Icz tenẽtes. H¶ Per cartã teſtam enti. avicinis iudex inquirẽ de bonitate et legalitate teltis.
inii i Generabilis. mos erat antiqus ut ſaltẽ ſi gnũ erucis ut ar · ff. de fundo mſtnuic.lcũ delamoms.Gaſmã.et · ff · de
utſcn teſtatoꝛ uel teſtatrix ſecribẽt etiã ſ ignarus erat lraruʒ. ut queſtiombo.de mĩoꝛe. Epnl.accur WH
tunin ar. C.de iur deli. l· f. GEſub ſcripeõnẽ al. vt roq; latere.ſcʒ litigantiũ ſjm al.uel dic.i.vndiq;.
Pſin kl· ¶ Preparauerũt.id eſt ita omia poſuerũt.· quañ di.licʒ nec digmtatẽ nec officiũ nec miitiã nec di⸗
ii De domo. alias ẽ de modo.i qualra quotiẽs ꝓducãt uitias habeat tñ creditur eiſñ eſt fide dignus· ut hic. et
ſönnah ut J. e. q; vero·et alias eſt de dmo.et tũc.ſ. ut mmis re ff · dev er · ob · · ſi quis ſtipulatuſ.Gfi:et inſti de ſuſpec. tu⸗
hunſi mote hñtes domü nõ opellãtur vemre. utj. e. ECetqm. c ¶ Artiſices igno bilel·no.ignobles nã nẽ ꝗꝓpter. Gfi.
6dynn, in ¶ De eoꝛe ſtatu. ut. e. Eſvero dicat· ꝛnere quedã de h ꝙ ſit artifex repellitur · h ꝙ ig no bilis ut ſut erpenta⸗
e ten n ¶ Detinere · i· deſtruere ne fiãt. uel deti antiquis ſed rij qui ſtãt in curia cõis viliſſmi aũt pñt dici ſpanaldi
ſiſſr⸗ 19 ia Richendenn t.i. ſuſpenſos uelremotos a ſme arte obſcuri abiecte pſone.ut· C. dð incel.nup.l.huũlẽ.
Quos⸗ dicẽdo teſtimomo antiqͥ̃ legiſlatoꝛes fece⸗ ed ut.ſcʒ an tales adm ttẽdi ſint uta c.
ind rut.al ut dixnmmus.s.e.Glicere.in pnᷣ. den⸗ ẽ.in bonis moꝛibo. ut er . ff. de tu . et eu. da.
4 /Dancamus. ciuitate. oſtãtinopoli qͥd ſi hoĩes vmuſ abᷣ:ſcire. ¶pnl.ſ̊ p quos h̊ ꝓbaturſeñ.p alios· ut m no⸗
ginn ville uel loci omes ſũt imfames nũquid mter ſe teſtifica⸗ uellis· e. ti. et'j. e· ¶ſi vero dicatur.ſ̊ quidã dicũt ꝑ ſeipᷣos
rtn bũtur · ſeñ ſie. ½ il doloſus dloſo. ut. C. de her. er ma.l. qð ẽ mniis graue. ut · C. de teſti . l. nmis . cti. ſic. C. de iur
rdhtn qm. Itẽ paria delicta mutua openſacone fimũtur. ut · ff. f¶ Sivẽo ignoti·no.ignotũ nõ admit⸗ delib.l.fi. Eſm
ſſtut ſo. ma.l. viro · uel die ꝙ index dz eos remouere ſi partes aũt: ct.· S. de fide inſtru. opoꝛt:. ⸗feſt mat veritatẽ coꝛ
ten oſentiãt. et hoc mnuit vbü p̃cipuebie poſitũ.ut er ar.ff. g& QFeſtinãtes. nõ tñ ex q̊ ſolo ꝙ⸗ rũpit.ſ̊ ex ̊ non ad⸗
l de peur. l. filuiſfa. vetermi. er. C. de tpibo appel. l ij. Cfi. mittitur ſme toꝛmẽtis. uth. et in deeret · v. q. v. c. illi qui ·
ſeng uelut p mo dixi · et die q; abundat maxime ſicut alias b Herberib⸗ i.toꝛmẽtis i ¶ Admiſtratoꝛes.i oꝛdiarij.
nen

—–

2 ¶ Agãt.i toꝛmẽtis ſubiciãt.al.et ſic admittutur ignoti nu pec.il.gnalr⸗ n ui pecumas. ſbaudi ſolutas. w

leg.et.ſe.cõ.l.nãa poſterioꝛ es.accur.
m (Faciẽda ſolucõne.duoꝛæ alterum debẽt teſtificari. uel
ꝙ ſolu cõneʒ viderũt uel confeſſionẽ ſiue memoꝛiã ſoſu⸗
tioms facte creditoꝛi tpe p̃cedẽti.et ex eo ꝙ dic ↄfeſſio⸗
nẽ ſumũt.Hug.et Ja.ar·q; ↄ feſſio facta coꝛã vicms.etiã
ext ra iudiciuũv alʒ et ꝓpter ex hoc. EpPoſiuit autẽt· vnaʒ
C.de oↄ feſſis. ſi̊ hoc ẽ ̊ ad liberadũvñn valʒ.ſecus ad ob⸗
ligandũ mũ fiat in iudicõ.ut.ff.de interrog· ac.l.i.in fi.ñ
ſit ↄfeſſio cũ cauſa quo caſu ſi ẽ mutui poſt biẽmũ ·ſi dotiſ
tũc ſerua qð eſt ꝗ.de tẽꝑ. nõ ſo pe.i · et. Eij. Si aut alia
tũc ſtatim. ut · ff. de ꝓ ba · l. c de mdebito · E fi. er· C. de non

b¶Cõſtitutũ.ſcꝭ eſſe dixerũt. cõfitob atur credito:
faciẽte ſcribẽ. hic ẽ ſenſus? ſe ſcribẽ ſcire· et ex hoe
ſcicebat poterat omia facè mamfeſta p ſep turiv nõ feẽ
vñ mputandũ ẽ debitoꝛi ꝙ hoc fieri no fecit uel ſie lege
et faciẽte ſeribẽ ſcʒ nullo ſupple nullo ſciẽte ex hoc ſeʒ ꝙ

factũ fuerat nullov alẽte ⁊c: et ſie ſemp repetitur nullo⸗

d(¶ ¶ .· [fem uel negociũ. e ¶ Ex illo.ſ. tpe uel nego co
¶ Preſentil · dicte m hoe · Get dicetur etia in ꝓx · Eeñ · ſe.
& (Et iterũ alius.ſcʒ caſus· —,——
bp ũimiãti ſ.ſuꝑioꝛi .q.d.ſñilłr recipit calumã ſic ſupioꝛ.
i ¶ Depoſiit · i· ſa eramto firmauit ⁊ ponas eaſũi. debitoꝛe

et vil es cũ toꝛmẽtis.Sʒ ↄtras . E ꝓx. So.ille ſm iſtũ m⸗ o ¶ Aut etiã cãm. ſci ſj no ſut viri ita bom debet facẽ cim ing
telli gitur uel die in ſſidiũ adnnttũtur ut h̊. nõ al ut ibi tel kimonij mamfeſtà ̊ mõ ꝙ iudex interrogabit eos de dn
ar. C. de Her. l.qm. uel dic ſi index viltatẽe ſeit nõ adnit⸗ circũſtãtijs qualr ſet quale tẽpus erat tuca ſia Item de Penct
tit. ut iĩpi cũ ignoꝛat ſie ut hic.ſ̊ cũ toꝛmẽtis. Alnj dieunt die.nã ad hoc d: ſañd ere itt hic.et· C. e·l. ſolam. et.ff. ad iſi
ꝙ admittũtur ſi eis vilitas nõ aponatur ut ar ſe d in⸗ ſilleia. l.pᷣ us· pmvnã lſam ꝗ ẽ ibi. Itẽ foꝛtiterẽ querẽdus. ong
off. teſt. l. poſtumus. Eſt quis · a ccur· ait vi deatur qua trepidacõe uel ↄoſtãtia Reñdeat.nã hee fno
b/Plebis.· ſc: ĩ ci⸗ fa aüt ad ventatẽ iſen
uitate regia al. illuian daʒ. ut. Ff. de uſhe
Verlt atis p ti⸗ . , . „ queſtõm bo⸗l.de mMi⸗/· ang
nãtis ad rẽ er nõ h agãt. Siwero alnj preter hoe ip̃m aſſumãtur teſtes noꝛe. C. toꝛmta. ts in
3 rgte hira etn⸗ eos qͥ admimſtraconẽ ba utꝙ faciẽda ſolu cõne aut na n er boh⸗ .
— ſtimomũ ut plene bent ipi quud aſſumãt ap⸗ memoria facte alicui i ſo⸗. am ſui vic debet wa
RDdivij .. de ſanct. epi. paritoꝛeʒ magmiſicẽtiſſmmi luecõis et ↄfeſſione eius ꝗᷣ dicẽ h in ſuſp ectis fſit
o * Enulli· a coarr. pᷣtoꝛis plebis ĩ ꝓuica ve⸗ iã pecumas accepit teſti⸗ fadaz loqu er poo iun
Cbiinri eau ro looꝛz deſenſoꝛʒ et p e⸗ momũ phibeant viri ſide eéeieRö r
te deßhẽdãtur. l. te⸗ èò momu piowean vini ſiat trãſac · l. cu hij. E in c
ſtes ignoti. 08 inferat eis wrberuũ ecx⸗ digm oſtituti.aut etiã cam cauſa. alij dieüt fa⸗ cn
e¶ Aut aliter ſme perimentuz qtenus ꝓpter teſtimonij foꝛte faciat ma⸗ cere Sn a onn Ei
pecuma ut &ο g& . e., 2 ,R „ r mamkeità p famlãa ifitid
uel odio- boe nichi clẽt veritatis 4 mfeſtã Hec aut aſti, cõſentien tẽ. nã fa⸗
¶ Et ſtz ibi dicta . etã cpiãtur ꝑ hac viã pe⸗ et ex tralitu phibita teſti⸗ ma ofirmat rem de M
ſcz milla oſtõne ⸗cunijs teſtimomu phibere moma nulla modis omibo qua agitur ut. ff.ð Aßte
e⸗ dnn aut aliter circa hboc malig⸗ valere rõne et hmõi qdã õ
nõ corrigẽdo po⸗ nates. ¶Et ſicz duduü nul⸗ fingũt teſtmõnaut ꝓpter traſeutibs nõ roga
tiuus ad memoꝛiam lam in debitis ex ſepᷣto fa⸗ aliud quod daʒ opus ad⸗ tis. ((
nezlaadcten⸗ ctis nõ ſepᷣtarũ ſolucõ nuũ uemẽs audiat aliquos di⸗ ulla⸗ rone ſſ i
ut ſibicit ſem 1c. ꝓ bacõneʒ ꝑteſtes ſuſapi cẽteſ accepiſſe aurũ abalic xAliquos.· ſ cre⸗ le
ae: et nota bic q; ſanciuerimus mſi 'ᷣm obſ aut debere alicui. Hec nãq; ditoes.
er Etibern f er uacõnem ibi dictã quã ſcʒ apte nobis ſuſpecta ſunt. 5 Pictees qð ſe o
quahj ſeripſit ſe de· valerep̈cipimus et tñ enã et nulla digna racõne du (AKccepiſſe⸗idi
Bere et ſubſeqñter nũc boc renouamuſ. ¶SHi qñ tale aliqd in uidicãdo recepiſſe al.
a ereditoꝛe.ſ. quair enĩ ſcriptũ ſit debitũ et nõ inuemmus eo ꝙ multepe 1 eber alicui.. ſſ
ſes ſt “ laneche⸗ ſcrip ta ꝓ feratur ſolucõis cumie dicãtur ſolute/ta bu⸗ da ſupiceſte nnnt ſnn
nẽ fuerit ſep tũ · ac.· 2 litigãtibo ꝑ teſtes ꝓba⸗ larnj duo tatumõ lc dixe⸗ ſoluconex in ↄfeſi in
H¶ S criptü ſit· qd tio.tüc ſuſceptibulez eam runt audiſſe ſe teſte pñte one ſolucoms et in n
eſt tüc cũ ptes ↄue⸗ apud midices eſſe dum ad nullo. et debitũ in ſcriptis obligace otrabẽz è
muüt ut non alitr dancce t ogaus
cõtrahãt ꝙᷓ p ſeri⸗ eſſe teſtẽ et ita coꝛ⸗
ꝓturã. ut. C. de fide fifiigitur qo eſt. f. de
mſtru.l.otractus · uel die ut ibi.ac. teſtibo.lad fidẽuel qð ẽ verius hic lo quitur cũ celebrat dp
i ¶ Et nõ ſeripta ſcʒ a creditꝛę qᷣ ſcriptura ᷣꝛ apocha. in ſep̃ tis obligaco de qua diſſoluẽda pncpai hic po-⸗ 4
ue mbentone ahquo. k (KCuc.ſ. ömũu et nõ alłac. ſuit et dr · C. e· . coſtiu. u ¶ Poc: ſc; teſtimoma. itp
Aſſumãtur:qd. tłes debet elle teſtes qubo fuit nego⸗ x ¶ Dum qñ:id eſt aliqñuel dic ꝓ quia. „.
cium patefactũ cũ viderint ſo lucõnẽ etiã rogati ut teſteſ yCS0 ute. ſcʒ creditoꝛi · ‚duo tabelliones fue⸗ fen
ſmt · ut hic · et · e. in fi·.huius · Cibi. h exig imusac.et ꝙ in 3 Kudiſſe-ſ-pecumas ſolutas. jrint. n ſupplerogaæ
definite diẽ hie teſtes ſumut q daʒ ꝙ duo ſufficiãt ut ar. a ( Preſente nullo.quõ nullus cũ⸗ to ipi eni rogati non ſ
eff · de teſtibo. l. ubi · er ſie di cut coꝛrigi qð ẽ in· C. de teſtibo. fuerũt: uel dic ꝙ ꝛp̃i audierũt alios di cẽtes nõ aut ofeſſi
l.teſtiũ ubi quũq; teſtes exigebãtur.ſ̊ tu dic ꝙ hec jm onẽ creditoꝛis et ita de auditu alieno nõ poteruũt reddẽ
illã mtelli gitur cũ veteres. l:nouas determment . ut. ff. de teſtino mu miſi in caſu ut · ff. de ꝓba. ſ arbiter. d

D

tn
ihert
1 ſte
lgnits
6tfibe
pcti
lt

gigan⸗
ſadr
iſen
gnneeg
blianff
ibic
ſdicitt
uſfion
ipfni
ntö hiſn
dt endr
lritßih
euſci
hne
1föſeln
loſen

eD

41
alan
ainnnit
ſwpitft
tef
nisctn
.htnbi
hwgtn
ac
zafe
ccchet

reN

,

rezft
Pent
Ngnin
rſi

Stltdt

. ccfe
aeft
tinit
6 ſel⸗
rale.
Atchrt
v

ſe

niteH

hoe modo aliquis mercede accepta a nõ debitore cõͤfel⸗
lus ẽ in pñtia teſtiũ et tabularij ſe debere dicẽdo ſe ticiuʒ

vere debitoꝛem cũ eſß gains · et ifte deceſſit· titius verus
debitoꝛ exactus eſt.qꝛ ofeſſus fuit ꝑ ſacr̃mveritatẽ q̃n a

ſe ofeſſami.in ↄfeſſionẽ deductũ qð ab alio quo dã id ẽ

gaio in ↄfeſſione deductũ fuerat ſᷣm al.uel pone in credi

toꝛe H̊ mõ puta titius crechtot fecit debitoꝛè ſibi cõſitert

cũ alij tenẽtur· et ad
hoc teſtes vo camt
quos mercede qſi⸗
uit · ̊ poſtea duus

actus ab eo cui ſole

ui debuit. uel tercio
alius fuit cõfeſſus
ſe debere qð alius
deb ebat etvero de⸗
bitoꝛe deced ẽte fuit
exa ctus q; fuit ofeſł
ſus et h fuit poſt H
fcitũ deoꝛ c.·
aꝓ Indulgẽte/no.
ex Bac lĩra ꝙ nullũ .
qͥd pᷣt eſſe tã ſecre⸗
tũ quũ reueletur.

dirit Px. G et iterũ ·
e (Predixnnus.s.

d Eo ꝙ liĩis · q. d.
bec ca non me mo⸗
uet · accur ·
e ¶ Apud quẽ·id ẽ
apud alique·
IE ſeribẽ · ſ. vo⸗
ndubiã.nãq;
lc mdubita⸗
tã dare fidẽ nõ ſuf⸗
ficiuũt ſupᷣdcã ñᷣ ro⸗
gatiſimmt.
b¶ Eas · ſeʒ ꝓbati⸗

Geraciba· bau⸗
di pro.
k (Exigimus. ſcʒ
ut ꝓbetur qðꝛ c.
et ſic nota ꝙ ptes
ſp̃ᷣerogãt teſtes·

n hoc ipo · ſ. ut
eſſent teſtes.

m ¶Eos:ſc; roga⸗
tos ⁊ bone opinio⸗

is eõ ſtitutos · et H
etiã im teſtamentis
fit ut hic. et. ff. de

teſta.herdes.in fi.
eſtamẽtis· ſc; lo cũ hab;.
o¶ Eauſaʒ.ſhᷣaudi ſiẽ m teſtamtis.
tteſtacõnẽ.i · ſcp cõ eʒ ip ins⸗

oſtitutũ et faciẽte ſeribere
et ex hoc ſciẽte et valẽte p
lras ꝓprias hec mamſeſta
facere qð ex illo odio ha
betes oecaſonẽ pnñ̃tis ac⸗
cepimus legis. (Et iterũ
adductus e aliqs alius

ſilis calumãti et pnñtibo te⸗

ſtibo ad hoc et coꝛã tabu⸗
lario depoſiit apud ſemet

ip̃m debita eſſe. et is quu dẽ

q mercede boc egit deceſ⸗
ſit alus aũt exactus ẽ de⸗

bitũ qdᷣ ab alio quodã tã⸗

ab eo ſeʒ o feſſum deo bu
iuſmõi oĩno nõ indulgẽte
occultari.eq; igitur hu⸗
iuſmõi credimꝰteſtimõns
à tabellarioꝝ ſic pᷣdixiniꝰ
depoſicõibo eo ꝙ lñis eru⸗
diti ſut qͥ ↄ iteri volũt apðᷣ
quẽ et ſeribẽ aut in iudicõᷣ
ofiteria dare rei ſidẽ indu
biam neq; manere eas ve⸗
racibo peſtiferas ocedimꝰ
¶ Neq; ſi tale aliqͥd factũ
eſt recipimus ̊ exigimus
qð depcatũ ẽ ab eo q dedu
xit teſtes in hoc ipo et hoc
p teſtacõnes demonſtrare
nece ẽ eos hoc qð in teſta⸗
mẽtis rogatosa bone opi

moms oſtitutos et ta cau⸗

tam ſuſcipe ꝓbacõneʒ ab

tur ſe recepiſſe· at⸗

anſeirden qᷓ ue⸗
teſtacõnẽ dico nõ

hbabenteac al. autẽ multũ facit ̊ depoſcõ· ut· C· de fide⸗
uſſ. l. vnl. et de iure emphi.l.pe· Eſm autẽ.accur.

rreſi lias ſciat. ut in

eni depoſicõnẽ ſuã p ſuas lĩas decla
nouellis. e. ac.

¶ Ruales. ſcz bone oprmomis oſtituti.et ad ̊ rogati.

ut.s. innuitur. al.

¶ Et ſuppheijs · inn uit ꝙ etiã
rog atus creditur ei ſmę tomẽtig als nõ· ut.s· e. Get licz.

et · Eſi vero i gnoti.ac.

nõ fide dignus exquo

t¶ ¶Sivero quidãa · dicãt ſibi:ut q; aliqᷓs ſibi ipi ↄt radicit

els et neq;ʒ atteſtacõnẽ de⸗
inceps neq; teſtuũ habetẽ
pᷣſentiã et depoſicõnẽa ſb
ſcripcõnẽ tenere. Sivero
nõ hmõi conſtituti teſtes
ſit qᷓles pᷣdem ediximus
et ſuppliens eos ſbᷣdi pᷣci⸗
pinnis. ¶ Diwro quidꝗ
a pte otraria dicãt ſibi.aut
alterutris teſtiſicẽtur ma⸗
xime iudices hec aniadu⸗
tere et ſi veracioꝛa teſtiſica⸗
tis aduſtates inuenermt
eiciãt quidẽ hmoi teſtatio⸗
nes ( aut qᷓ a digmo⸗
ribo ſide er pluribo dicła

fuermt oſderẽt. ¶Si w⸗

ro aſtu apparuerint mali⸗
gnãtes et ex boc inciden⸗
tes in otrarictatẽ neq; im⸗
munes eos derelmqu min
m ali quẽ erroꝛẽ foꝛtuitũ
et nõ aſtu otraria di cẽtes
demõſtrẽtur. Mua.
mului ſepe teſtes ꝓducũt
et tercio hoc agetes poſt⸗
ea mox ut ocluſerinta ex⸗

cepta fuerint teſtimoma

tẽptãtes inter ꝑellacõmbo⸗
nous impoꝛtunum eſſe et
vlle et quater ducere te⸗
ſtes. Sancimus noſtros
iudices hoc maxĩe ↄſide⸗
rare et ſi tercio iã ꝓ ducti

et tuc repellitur prſus. ut h· et. fr. q aꝓp elſit.l.nj. Eß ſi a⸗
lius et · C. de furt. l. i ſi aut vnus alteri

oↄtradicat tũc iudex
conſidemta credit
veracioꝛibus inter
aduſantel. ut t ſbiẽ
Et. ff· e.l. ob carmẽ.

aliud ĩ inſtrumẽtis
ab ead eʒ pte ꝓpdu⸗
ctis ſibi cotradicẽ⸗
tiba q nulli credi⸗
tur. ut. C. de fide in⸗
ſtru.l. ſcp ture.et ẽ
racõ. qe q ceturas
inducit potuit ꝓpui
dere ne otrarias in⸗
ducẽt. nõ aut ille q́
teſtes cõtrarios in⸗

ducit· Alij tamẽ ut
M·‚dicũt ꝙ; G̊ Een⸗

ſum intelligitur qñ
a d inerſis ptib⸗ ꝓp⸗
ducti co tradicũt. ſᷣ
auũt ab eadẽ idẽ qð
m ſcpturis dicũt · H
ym nos qͥd dices
qñ a dmerſis ptib⸗
ꝓducti ↄtradicũt
Kñ: p̃ mo numero
S cdᷣo digtati eoꝛ
ſtan du eſt. ut· f. e. l.
iij · Cidem. et. l.ob
carmẽ. Eſi teſtes

u¶ Ceſtificẽtur.ſc⸗
contraria.
x¶ Amma duertẽ.
ſcz volumus.

¶ Sivero. aſta · i. .

dolo uel malicia · er
Poteſt loqui qñ ab
vna pte tantu ſunt
et melius quãdo a
dinerſis.

¶ Dereliqui. h ver

beribo uel toꝛmẽtis
ſo lẽt ſubici.ut h· et

ff.de queſti.l.ex lib ero.ex · l. vmius· teſtes. et .· C. de telti⸗
bus.l.nullũ . Itẽ et · l.coꝛ.de fal: accuſantur.ut.ff.de teſti ·l.
qui falſa.et.ff.ad.l.coꝛ.de fal.l.eos.accur.
a ¶ Qma ſepe · ſeʒ bis uel ter ut ſubicit · er ĩta no.ꝙ ſepe
pꝓ duabo uel trib vicibo pomtur.ſic etiã due vices oſue⸗

tudmẽ mducuũt.ut · C· de ep· au · l. iij. in fi

Erne ẽrenuciauerũ

. 2

t. p ductõm teſtiũ:al.

¶Et excepta · i. recepta et illi cogmta qui eos dedu cit·

0

4.-

W

tres ꝓductõnes qᷓ fiſt infravnã dilacõn EEt ſi obijciat

quare ter uel quater tm pñt ꝓduci· dicas q; iam ſuffici⸗

ens teſtiũ numerus ẽ.·etiã ſi vnũ tm qualibʒ vice ꝓduxe:
rit.cũ duouel tres ſufficiãt · ut · ff.e.l.ubi.ſ̊ quid ã dicũt
gĩa ex empli c̊ ᷣꝛ.nã et pluries poſſijfierih. dũ tm añ re⸗

nũücia cõnẽ· et anteqᷓ; teſtificata di ſcãt. Sʒ an ſufficiat tin

genũciaſſe uel tm teſtiſicata didiciſſeut demceps teſtib-

eſſe debẽt diſputa⸗
tiomibo et publica⸗
tiombo teſtiu · ut h

C.de bijs q̃ ad ec.
oↄfuipñnti· Eſicubi.

et · ff. de inm · Item
aPud. & ̊ edicto.

Terc ñj di cut illã eſſe

4 neludentei. renunciãte ut dixmmus modo ae
b itus-alias edictũ et als aditũ·et ſp ẽ ſenſusid ẽ
e¶ Nõ adeſſe.i.nõ concedi.· aptur titiũ.
D rioꝛi bo· ſcʒ q̃ dicta ſũt p̃us ao. L
? o ꝓductõönem ſczveram ſed malicio ſam·
F ¶Eoꝛg. ſcʒ teſtium · g Depoſicõmbo. ſcʒ dietis.
bEdicõn em · ig eſt dicta teſtium ſuloꝛe
i Aduocatoꝛc ei?ꝰ.
aduocati eni inter⸗ 4

ſut teſtes et ab eo qᷓ teſte⸗
deduxit ocludẽte et aditù

ul· ſi po ſtulauerit. accipiẽte iterũ petãtur te⸗
GCgqom. ſtes hoc oĩno nõ adeſſe ut
k ¶ Diſputacõem. pote ſuſpicõne habita ne
¶ Diſpoſiconez ·i. ꝛte relickis qind poriby
expoñ conẽ. et dudũ mamfeſtis ꝓpter
n Sſangltiena boꝝ teſtimoma factis il⸗
Jice 2 42
Tbere ſatiſfacẽ · ut le nõ ꝓductõeʒ teſtiũ ß de

pᷣcedetibo à nõ teſtiſicatis
additamẽto aut eoꝝ de⸗

Paus iner eum ab poſitiõibo emẽdacõnẽ den
rauerit et nõ debeat deret. ¶ Sixro dedu ces
mß lemel iurare · ut quið teſtes edicõnẽ nõdũ
4 i Src accepꝑit neq; plegeit teſta
cõtra.So.ſ̊ ſaer̃m nones neq; ipe neq; aliqᷣſ
nõ eſt de caluma ß⸗ aduocatoꝛx eius.aduſari
ſans bel fiem ke us aũt euus acceꝑit ſolus
pſtaturſß de dam et feceit diſputacoz nõ tñ
pterito. ſcj ꝙ non eã dederit ei ꝗ tereõ dudũ
ubten neg vel⸗ fecit teſtiũ ꝓductõʒ nec p
87cuel die zſ Sns os ſit za X
ſpeciale oter fal⸗ diſpolhoõne edo ct⸗ ht is 4
ſitateʒ vſtandam. eos ꝓ duxerat q tſtimo⸗
nnr rr fide nle. nijs deſüt hec adici tüc dã⸗
Cſi vero michil. Det . 5 Ans anz
nã plus ſol timen eee quarta pauclone
ꝙ ſpecialiteraẽ ſie teſtiũ ei ꝗ hoc petierit pᷣmi

tus ſacramto dãado ab eo
ꝙ neq; ſubtraxerit neq;

poſt iſta ↄpoſitã pPercunctatus eſt teſtatio⸗
lʒ ſit in oꝛdme pᷣoꝛ: nes neq; ipᷣe neq; aliquis
ſz media v erioꝛ elt “”
opnno.
n XAgẽs· ut tutoꝛ. .“
uel curatoꝛ uel ꝓcuratoꝛ uel ſmniis. &ſtibo ut teſtificẽ

o (Denũciãs · denu ciat enĩ index⸗ et co git· ut. ff · de ta⸗
bulis ex. l. ij. E exhibere uel die ꝙ dicit h de denüciacõe

quã facit iund ex ptib ut toſtes ꝓ ducant ſivelint.
Nuartã teſtiu ductõnẽ. vnã ꝓductõnẽ dicũt q̃dã

et ex hoc didiceit teſtifica⸗
ta nõ habebit oĩno licẽtiã
ulla ulteruis teltiuz uti ꝓ⸗
ductõne nec lidiuma mſ⸗
ſio pcepit. Et qm ſoamus

ducdiũ factã lege ut hi quis

uti nõ poſſmt. Jo.
Fii renũciacõneʒ
ſolã nõ nocere ß di
aduo catoꝛxeuis aut oĩno di ciſſe teſti fata et
pro eo agens neq; pali⸗ ebewſees mn
quẽ dolũ aut machmmacõʒ ciatio non noceat
uel artẽ quartã teſtium ꝓ⸗ q iudex dʒ uſq; ad
ductõnẽ petit fieri · h ꝓpter Faan nrvogen
2 — — * 84 .
qð nõ valiuit pᷣmitus uti de terevelint ut. C.
nüũciatis teſtimonijs er ſ indi · indices alij
Noc factũ fuerit neq; iuſſi⸗ dicũt u rrug ncẽru
. um. 1· ut renu ciet et
oneh talibo impiali egere dickicenit teſteſteate
ſicut pᷣdẽ erat h ex hac le⸗ ad hoeut nõpoſſit
ge ſufficiãt eis hec q pmſ⸗ cſtibus uti. ar ut
ſa ſut et uſq; ad quartã te⸗ cũ de apel. cõ. C ß
eſſe teſtmonijs uti· nõ tñ besnenice ſf de .
plongũmteruallũ ut non reiven· officiuʒ. uel
ex hHocꝓ at . r ites 6 tio nẽ.nõ tñ renũci⸗
opoꝛtere oinowocitateʒ auit · tu illud intel
eis imponere m ꝙ uiderx uge ur ſtaii, dices.
= pmã opmonez
eſtim aueit hoc fieri. ¶l· dic verioꝛb. ſe nin
lud tñ in dubiñ vnt q; ſ q̃dſaẽtia dicti ſuo⸗
ſemel ꝓducẽs teſtes à bis rum teſtiũ noc; tmn
et teſtiſicacões tractaueit Een etiã ſi u adu
a aduerfario oe fadcẽte arn dicta ſauerit ·
à aduerſario boe faciẽt vidꝛ ꝙ ſuoꝛe tãtũ.
ipe diſputacõem accepit q; de alijs nõ mue⸗

mitur ꝙ noceat ·

ex quibo cama.nec
nõ · Ehß ꝙ · nã · Ciſte
er in pncipio et in

medioꝛi ſine de ſa

Si oz. em̃ die
tẽ ẽ ꝓ hoc . C· de fi⸗
ßm al.et aldri·ſ tu
dicas ð. ara. e· Cet

qm. ubi diẽ̃ è ſi etiã ab aduſario dẽtur teſtes · tñ ſi gillatis
tebẽt dari· ut poſtea daẽ poſſit ꝓ ̊ rõ huiꝰ.Gnã ita poſ
ſet falſit as ↄmitti ꝓpter iſtã ſciẽtiã ſẽ ꝓpter ſciẽtiã ſuoꝛ

q Unteruallum. ð̊ indicis erit arbitrio · ut ar · ff · de in/
delibe. l.i. in fi.et ̊ ſubicit alij dicũt ut al.dari foꝛte dilati

cgi
Muiin
Eie
miit

fii

ſmele
enf
wfi⸗

re

e
funn

uſi⸗
nn
ſmit
M

mnſ
zgip

ut al.et aldriet To.i· vnã dila cõnẽ et ita dicũt·iiij dilacõ⸗
nas debere dari et ſic dicũt coꝛrigi qð ẽ·ff. de ferijsl.oꝛa⸗
tion eet · l. fi·q̃ ſũt ↄtra.nã ibi dicitvnã dari·et in fra quã⸗
libet iſtarum dilacõnũ pñt ꝓduci teſtes quot qͥs volue⸗
rit ſic etiã tercõ vꝛ ꝓ eperiſſe q̃ ter gemĩos p eperit.ut · ff.
de ver. ob · l.ter emxa. refrenata tñ multitudin e.ut · ff. e .l.
i. quanqꝙᷓ;· Aln ut aʒo dicũt etiã hodie vnã dilacoõnem
dari tm in pecumarijs actõmba ain crimĩalibs ſiliter ut
olim ꝑ pᷣdictas.lde ferijs.e qð hie diẽ intelligũt· id eſt

onẽ triũ menſii. ut qᷓ ut eũ de apel.ↄ gnoſ.Eß h pᷣfenti.
¶ Ilud tractauerit.i.deſcp̃ ſerit.ſic.ff.ðᷣ bo · aũc · in · poſ·

l. f- aut aduerſarius ſeripferit· et alij ederit · ut ĩ nouel⸗

lis · ee et . ſubicit ſtatim ·

.¶ Non babebit · imo vidꝛ e ſe · ut · C. de p ba.l. excepa

onẽ · er · ff· de rei ven. l. officiũ · q ſũt ↄtra · nã di ꝓ bat reus
demũ cũ ꝓbauerit actoeſ ꝓbauerit actoꝛ uel nõ ſcirri no
p̃t niſi vid eatur.et ita ꝓbat reus poſtqᷓ; ꝓbacõ es acto⸗

ris au dit· So· ibi nõ ꝑ teſtes·ſ̊ pꝑ mſtrumt a ꝓbat reus

ln
v

n
hnr
R

ofeie d

ktuftn
türerie
Lfludnre
RR
opymn
Ni⸗ ͤn
ldienſ
inogti
ttſtid
1ſauct
titi
ſoͤnue⸗
gct,
nitſ
a
Pi
Poe
ſnertl
inin
eß
ſche
ife
E
ſclr⸗
in
tiſe
Fn

Aln dicũt ꝙ ibi didicerat ſ neſcebat alij ꝙ illa ſit eoꝛre
cta pᷣma verioæ uel dic ꝙ ibi ſciebat a indice ꝙ actoꝛ
bauerit nõ areo. Itẽ otra. C. de ap. I. os. C. ß qs aitct
duci ß ia erat ꝓducti teſtes in ea pᷣmavita poſtꝙᷓ; di⸗

dicit teltificata teſtes ꝓ ducũtur: So· dicũt quidam ꝙ ibi

nõ didicerat ꝙ n ẽ. dic ꝙ̈ qð illa eſt alia e ym opimonẽ

niam. uel dic eẽ ßm
alios ꝙ ibi in pma
q pbatus fuemt ꝑ ẽ
aißnong teſtes. bic exe reeret litẽ · opoꝛtet
Sj h alſjnõ pnt p⸗ aut in ꝓpuicie pte alqᷓ ap⸗
dulcl nuqd pñt de t mpuice po anq dp⸗
reduci. vidꝛ ꝙ fic probari licẽtiã h̃e indiee
ut. y de queſti ·l re⸗ boc decernẽte et ſufficien/
etict. fr.de int ac . aciũ tẽpis diffmiẽt
etate Cr C .. Haciut bi 8 en dee
fi. oꝛ. f · de op · le. l. ij re meracuicia vſtes
ecõtra vidꝛ ꝙ nõ ut et hue retraſmittẽ litẽ ge
Fslvee a er⸗ ſtis ꝓlatis et ab eodẽ idi
ie ne aag ri uchice. ( Multe autẽ
tis ſue poſtlaco; bmòinterpellacõnes no⸗
liaiugi aduſanꝰ bis fiũt aliquubo volẽtibo
nõvult ſtare pᷣmo u n peſen ti des iect⸗
dicto er ſe loqtur qin im prücijs quideʒ lii⸗

C. e.· l. h. ſed ad po⸗ Diewro wi.
ſtulacõnẽ aduer/ſe teneãtur et in bmõi lege er

ptis ex oſu etudimne licẽtiã eſſe in ꝓpmũcia uidicã
redit nõ ut addat Hea aſeiny hücla ucdis
itronẽ pdictos n. dirige Huc ut plenen⸗
dicat. a ide fit p ofr tur teſtes aut teſtacõnes
ſeĩ miagnenn oĩno dentr et iteruʒz ad eũ
Petete den iit eS e
deur. dte zaͤ ſiſo⸗ ſefſerrilites er ſ a puincia
teqd inaẽ voluãt in ꝓruiciã hee petãtur ſieri.
vidꝛ q poſſit r. Sancimus ꝓpter pbati⸗
f. de bere. inſti. . onũ abũdantiã et boc va⸗
ita ſeptũ ·i· geñ. et de e e e e
mai·teſt.l.ſti chuſ.
S otra ẽſi cu aliq̃
partiũ fuit locutus.

ar. pums Cals audit:ſ qᷓd ſi imedio tpe cepit eſſe a
ms illi p à fert reltnmomu. z ſp aeekaengacmn⸗
ß qð pᷣus dixeratvalj Itẽ qͥ ſi poſt publicacõʒ volo in⸗
ducẽ ad reprobacõʒteſtii aduſarij quos induxerat · Eñ.
poſſuʒ.· ut /. Eſi veo. Itẽ q̃d ſ meo ſvelim mõ rprobaẽ
viðdꝛ ide · cũ ſic ꝙ me ita ꝓ adũuᷣſario dꝛeè deb eãt teſtes · ut
Ii de ſan e.· Enulli: S; tu diſtingue an ex cã ſupuemẽte vo
lo oos reprobaẽ qð poſſuʒ ut q ſut facti immiciuel coꝛ
mpte eoſ dieo an ex p cedẽti ꝙ nõ poſſuʒ. ut· C. c. l. ſi qͥs
eſtibo⸗t. s. de bij s q ingre. ad appel. Cillo. Itẽ qͥd ſino
addẽ velim ſ̊ tm ad ofirmacõʒ ꝓductoꝛec pus velim pꝰ
publieacõz inducẽ ·ſñ.kar.q; pt: ar.s.e. Eibi. qͥ tiſtimo⸗

nijs deſüt ꝛc ec tu die ð· ꝓpter duas pᷣſũpcões q̊s 2
ne P . Ole pᷣſũpcões q̃s habe⸗
mus hic. pᷣma q; qñ quarto p ducẽ volo etiã ſi nõ didi⸗

cero · p ſumitur tũc otra me hh p ſũpeõ ꝑ ſacr̃m purga᷑.
alia qeſ didi cero pſumitur ꝙ velim addè uel purchrc
Becrar Refetenalae dicüt q daʒ ut hic ſacro pur⸗
Pec ſi ᷣma iuſſio.nã ſepta ↄtra ius elicitaa . gari-
t pa mpaoffl Kpta. te icit de San
u Et qm lege. ut. C. de fide inſtru.l. indices. Sꝭ q̃d hec
nu adnecit. ſen · hoe clarius diẽ. Itẽ hec de te⸗
ubus excipit q ſlla nõ facit. Ite hiie udex noſatur apðᷣ
gus fiit hmõi pducrõnes rome. ſtẽ illa tuc tm loc ba⸗
at qn a promcia rome persbãtur. bee autẽ ſiueſᷣ caſia

gãt. hic wero teſtes hñt ut

hue ecõtra hue a pmcia in proiũciã · it hie ſubicit. ac.
x ¶ Bici· rome uel oſtãtino poli·d.

y ¶ Pab ere. ſcʒ litigantẽ·

.⸗C. de dil acõ. Li. az o.

Pabere diffmit · ut. s· de fide inſtra.
3 Diffmiẽte. ſie alias⸗ .Ci · et diff miet hm mo dũ q̃ eſt
biteſtes ſũt nea ſuis negocinjs ad

a ¶ Intra ꝓuiciã· L/ uo cẽtur qð eſſ graue.ut.f quẽad⸗

mciãa aut apud deſenſoꝛ?

aut pᷣſidẽ.teſtiſicacõnib⸗
ex interlocucõne iudicãtis
datis illic vi delicʒ diffmi⸗

tiua ſentẽtia danda ubi et

lis oteſtata eſt. ut quẽad⸗

productõe teſtiũ agi ſan⸗
cita ſũt. ita et a ꝓuincia in

pronic av rabhne Abundätias.5
teneat et ꝑfecta ꝑ omia ſit no.tria pᷣmo qa
probacõnuʒ omibo facul⸗ ſ tẽdut inriſcſulti
tas. teſtimonijs quideʒ ut ꝓbacõnũ ſit co⸗

quomã. ¶[. rome.

F Hic. aita diẽ

nuc e ad fupi

modi tel.api⸗ſñi qͥs ex ſigtoꝛꝛbp bTeſtes·i· atte⸗
ſtacoes uel dicta te
ſtiu recipiẽda ſut.·
lere et poſſe etiã a ꝓuincia ſti ſup liteee.
qui a nobis fuerit diffmi⸗ ecta oblatis indici
tus eloqntiſſmmoꝛx iudicũ prici pei qeeſtes
interlocucõne de eo a iudi⸗ eig aei⸗
. N . am uel p eius aduù⸗
ce facta teſtacõnes dari ſariũ. ut qᷓ. e.
et a ꝓuicia alia in aliaʒ ꝓ⸗ e¶ Multe. repete

g (Teneaf uſl.

icctia · repete

volẽtibo.·

i Huc. i rome.·

modũ hic in ꝓꝛcia agud õ
u es coꝛã iudice· et
uidices aut defenſoꝛes de go ſubieit. aut ex,

pone ꝓ et.

„

m ¶ Ad eũ indicã

—

pia · ut h. et · C. de re.
erèe · l.g nalr.ĩ pnj.et
de het. et ma.l. em
multi fi. vn qjlibet

teſtis recipitur ñ exp̃ſſe ſit ꝓhibitus.ut.ff.e·l.i. Scᷣo nõ
ſacr̃m teſtis ⁊ alibi pᷣſtat᷑ ex cã · ut h·et · C· . l indices: et
J. de ſan. e· Gnulli · et ſic etiã in inramto calume. utæ ut liti

iuĩ. Eſi aũt ↄtigitſc⁊ mdliciale ſiue nccriũ· ut.C.de re. .

lłgnalr. Ehijs de pñtibo. et ut · ff. de inf iut. ad pſonas
Tercõ nõ·ꝙ ſie diẽ̃ poſſe nã vis ẽ ĩ .et ſie collige ꝙ ar⸗

bitrio indicis ̊ ↄmittifut et.s.e·m pnᷣnbilicẽtiaꝛ ẽ·
poterit g in cauſis cinilibop̃ cipe pñtari teſtes coꝛam ſe ſ
ſibi viðꝛ ꝓpter cie magtudmẽ⁊ ꝓpter ſuſpicõnẽ teſtiũ · er
ſie loqtur · S. ut defun · ſeu fu e. Cillð.q eſt Sꝭnã æ& nõ eſt qõ
q̃d iur eſt ſi de vna ciuitate m aliã eiuſdẽ ꝓucie petãtur

hec ſieri:nãa indicis ↄmittitur arbitrio ut dictũ eſt.

oDeſtmaru pro dietis teſtiũ qͥ ſũt rome. L
p ¶ De eo . i. de teſtacõmibo dãdis a indice cauſe·
.AEe atteſta cõ es dari ſancimus · qua re.et.lʒ
r ic.i. apud eũdẽ mdicẽ · ut · ff. de inð. de ubi. Itẽ in
WMeforo⸗it. ff. de int · o. in. l. pnłct ð inð · ſi qͥs poſtea· et
C.de veterams.l.ſi·li.xij· Itẽ in eodẽ loco ut large accipi
as ſc; ubi ſaluo honoꝛe t ↄſuetudime maioꝛe indicari cõ

ſueuit nõ alibi p cãpos uelplateas. ut h̊ꝛ ꝗ· de ſan. e. ERE
qͥs eps.et· C. ubide cri · a.o.l·i · et· ff · ð inſti. er in. l. pnl nñ
erat talis ↄſuetudo iudicis q; caſu etiã in ſeceſſi b·i.locis

aliemis poterit iundicare ut. ff. de ar. l. R cũ dies · pnłac.
Sancita ſũt. ut nicta.l.C:de fide inſtru.l.indicœs ac·

—

H
. HZ

Pre, erPete

—
—

2

—

5 editis · i. nõ datis · ꝗ· d. nõ deb ẽt teſtés urbam mie
ti m ꝓumciã ſ̊ dicta tm hm o.ſ̃ tu die m al .i. nõ aꝑtis.hᷣ

clauns ⁊ſigillatisut ſubicit.accur·

b Bigna peipientibo i- ſigillabtur apud acta pfdis.

ut Pic et palã umabũt ⁊ ꝓducẽturſ̃ in ſecreto ſua dicta
dicent. ut. C. de fide inſtru: indices· accur.

Zelnsssese
e⸗ Eaifone inon
poſſſit alios teſtes

c¶ Et ita · i· ſicut dictũ eſt de ſigillatis·
d Deſtmãdis. ſzqz

nõ editis neq; in ꝓuincij
ſ geſtis datis eis a quibo

mducẽ· q; deã ſũt

ei dicta teſtiũ .· et ſie E. eten
nõ h ꝙ ſi dẽ teſtiũ ꝓ ducũtur aut eoꝝ adu⸗
aalari ſ 33.o ſarijs ſb geſtis monumẽ⸗
po ſiuʒ plures ꝓ du to⸗ nioghn oe
cere · ſi vero velis vig beipiẽtib⸗ etnta
otrariã opimonez ducaut meuincns &ſti⸗
defendere dices nãdis a iudicibo nequãdo
Hie noſbduc” g 4 loꝛſana alijs egeat teſtib⸗
adi ectõ ꝓhibetur. cauſe natura et excludaui
et hoe diximus. s. ꝓter edicõnẽ teſtiũ adie
C. E q; vero. 6nS cłio. ¶ Hec omia in pecu⸗
fFꝗ Keogmita. h n marijs qombo intelligẽteſ
pte reddit teſtimo⸗ m crimĩalib⸗ enĩ quibo de
mũ ut plene dixi⸗ magns ẽ periculũ omibo
mawdi ſanct. ẽ · modis apud ui dices pre
llorlan Hvaail⸗ ſentart teſtes et qᷓ ſunt eis
larè muematur. ut cognita edocere ubia toꝛ

Eteltes · et · l. ex li⸗

ff. de queſt · · vmꝰ. mentoꝛx etã erit opus et

aln omibo obſuacõmbo:
. Süwvre dicatur ſeruuliy

bero:i.Nen.ac·

bObſeruacibo. catur ſer
ut arßeckent v⸗ , el efoꝛtune qͥ teſtari volu
n it hehee⸗ erit is wro liber affirmet
müů ſüptibo pducẽc⸗ , Rer.
tis ut. C. . qmm. C im oſtitutus. ſi quu ex natiui
eibicoge iie a⸗ tate impleatur quudẽ teſti
ueãt de nõ receden⸗ Fuf
wſitiam antanrere⸗ momũ diſputacõnũ de ſta
dere. ut. C. . ſi qn ·

—
5*2.

1

—,

eũ.Si & nõ valer teſtimomu ſerui

1LQui teltari id ẽ

tellnnomu ferre.

atiuitate.ſcʒ ere es poſſe ut hic· et

R
I ¶ Impleatur:irecipiatur. C.e.l.quomiã.et.ff. de

m ¶¶ ſta ſit · ſic & nota pui teſtet⸗ teſta.l.q teſtamẽto.E
ſeruus. Sʒ otra mſti.de teſta. Eteſtes.et.C. de teſta.ſ.i. ubi

8 ꝙ ſeruus mteruemẽs ut teſtis in teſta mto va; teſtm.

So.ibi credebatur liber tpe teſtamti le, poſtea appare⸗ V

ret ſeruus .q̊ aut ab mitio oppomtur ei ꝙ ſit ſeruus. p̃ter
ea nec ibi dicit ꝙ poſſit ꝓ duci ut ſit teſtis in iudico nec
eni ꝓduci po ſß. etiã ibi ſ̊ ſe tum teſtamẽti nõ viciatur p
15 . ſerui qñ hñt locũ leges que
dicũt pᷣuos toꝛqu erxiut ꝑ totũ ti.de queſtõ.ff.et.C.e.ſeñ.
cum de ſuo facto agitur.et tũc ſme indicõ ſim aʒo.ut.F. e.
ſerui· et · C. de queſti · interrogar. ß· ho· diẽ demũ indicio ß⸗

cedẽte. et ẽ eo · ff. de ediß ecic. l. quero . C fr et · ff. de pba.
I. cũ ꝓbatio. Si auũt nõ de ſuo facto tũc ſũt indicia neceſ⸗

ſaria.· ut · ff. de queſti.l.i.in pn.et ſ̊ͥ inter eẽneos. inter ſe

aut et doñm ſi agitur iudiciũ liberale nũqd mterrogatur.

dic ꝙ ſie.ſi agatur ↄtra ſeruũ qui ſe liberũ diẽ ſiue etiã de

domio alicu ius ſerui qratur inter aliquos p actõem in rẽ
