qᷓ; accipe ↄſuerat.hoc fa⸗
cẽ mpoſterũ ꝓhibeatur p
us rddito qð ſup exactõ

xat᷑ aſcripti ſicuti ab bijs
liberi ſüt qiubo eos tribu
ta ſubiectos nõ faciũt ita
bns quibo anuis functõ⸗
mbo et debito ocdicõis ob
noxn ſũt. pene eſt ut qua
dam debiti ßuimte videã⸗
tur aſtricti.qdᷣ minus ẽ fe
rendu ut eos audeãt lite
pulſare· a quibo ipos ut⸗
pote a dñis vna cu poſſeſſ
ombus diſtrahi poſſe nõ

no mter alios ar. s· de heret: coꝶn ouim⸗.et de in eeſt · nu⸗
tijs ſ quis inceſti. Itẽ ꝓ hoc q; liberi dñr ut.s. ti. ij. eũ

tis · Gi·et de hoe no in ſti . de iure p.

dubiñ ẽ quã decetero lnĩazʒ
ſubmouemus. ne quis au⸗

deat nomen dñim udicio

laceſcẽacuius ipi ſüt eiuſ⸗
d omia ſua eſſe ↄognoſcãt
Cũ enĩ ſepiſſme decretuz
ſit ne q̃d de peculio ſuo cui⸗
qᷓ; colonoꝝ ignoꝛãte dño

pdn aut vde.aut alio mõ

alienare licẽt quẽadmoð
ℳ— ſ
circea eius pſonã equo po⸗
terit iure ↄoſiſtẽ quẽ nec ꝓ⸗

pria quidẽ leges ſui iuri

bĩe uoluerũt.et acquiren⸗
di timmõ nõ etiã traſferẽdi
ptãte pimſſa dño et acqui⸗
rere et hr̃e uoluerunt. ßut
in cauſis ciulibo hmõi ho⸗
mnũq; gni aduſus dños
vl patronos adituʒ inter⸗
cludmus et weem nega⸗

muſ.exceptis ſupexactõi⸗

bus in qᷣb retro pncipes
facultatẽ eis ſuꝑ h̊ intpel⸗
lãdi pᷣbuer̃t.ita m crimmũ
accuſacõe q̃ publica eſt nõ

admitur eiſꝗꝓpter ſuã ſuo

rũq; iniuriã expiũdi lnĩa.
De colonis paleſtims.
lias ꝓuicias q ſᷣ⸗
iacẽt nr̃e ſeremta
tis mpio.lex a maioꝛibo cõ
ſtituta colonos quoſdã e⸗
tmtatis iure detineat. ita
ut illis nõ liceat ex hijs lo

eis quoꝝ fructu releuãtur
abſcedẽ nee ea deſerẽ. q ſe

mel oolẽda ſuſcepant neqʒ

id paleſtine piicie poſſeſ⸗

ſoꝛibo ſuffraget ſancimꝰ.
ut etiã ꝑ paleſtinas nulluſ
omino colonoꝛx ſuo iure
welut vagus ac liber exul⸗
tet. ß̊ exẽplo aliaꝝ ꝓ iũcia

rũita dno fundi teneatur·

et. g. ti. ij.l.ne dintiul.

f¶ Potert oſiſt.
ſi & de facto agat
nõ valʒiudiciũ nec
ſnĩa ſiẽ nec ſi ſeruuſ
oↄtra dñm miſi in ca⸗
ſiba ut. ff· de iud. l.
vix, .
g (Lec ꝓpria· ꝓr⸗
ſus ſut dni ut mo⸗
dono.
b ¶Gel pr̃onos.
eũdẽ vocat pr̃onũ
vel dic poſt manu
nnſſionẽ.ſ̊ tũc po
terit cũ vema ut li⸗
¶ Drebuerunt. ut
ſatis.· Ecaueãt ·
i Experiũdi licẽ⸗
tia:nõ aliter ad qð
s.qui ac:non poſ.
de delato · l. fi. et de
in aut de q̃ſto.

GEm pali⸗
as.lex. ge
nere pomt

nam multe hoc di⸗

cũt ut · St.ij.oẽs. et
l.ſeruos.et.l.co lo

nos:et alie plurel.

Fructu.i:cultura

Ipter quã fructus

queritur.
m (Keleuãtur. ab
alnjs oneribo exo:
dmarijs quibo tri⸗
buta nõ faciũt eoſ
ſubiectos.ut.S· ti.
i · l. i. et. S. ti. iij.l. i.
et· l. colonos.
n (Suffraget. qr
colom eoꝛe recede
bãt aſolo quan p̃
nilegiati q; nati m
terra in quaxpᷣus
natus elſt. —

à Mutoꝛitas nõ ergo cadit a ſuio iure ſie reuocando ar.
ꝗᷓ dbe meta.l.deuotu.ct.s· q li:.vm cui:ſme in.l:.i: et in aut·

capitacõnis.
Pcapite nõ p̃ſtãt

terra ſic ut oẽs aiij

ut.S. ſme cenſi.l. o⸗
mnes. Eſt er alia

ſubing atio in lite⸗
m q; oneri ſbᷣiugã
tur ꝓ terra vel quia
ſub ugo terra coli
tura als iugatio. et
tüc idẽ ſit ſen ſuſ. er

ad hec in auten.de
man. pn· Eco ges ·
e ¶ Abſolutis. q̃n⸗

tũ ad eapitacõnẽ.
d (Wid eantur in⸗
genui· no· non er⸗
go ſerui.
e ¶ Lec recedendi.
ſie.s · de ag. et cẽſi.
ſeruos · et · l. colo⸗
nos nũquã · ct ꝗj.ti ·

FKuri ibmeno.

penã ſuſcipientis

tracenſem. Sʒ q tri
butariũ pᷣuati. tũc
dic ut · S· de a gri . et
cen· ſeruos . Idẽ ſi
paleſtmu ßᷣm · p · de
illiricia mil dic ut ꝗ..
ti · i ſi prfᷣ momaleʒ
imnpatoꝛis · dic ut
I. de fugiti. colo · l.
ij ctera die ut no.
Z· de ſer · fu gi · qui⸗
cũq;· et fa.sde ag.
et cen · eũ ſatis · fi.
et in aut . de mã · pů ·
ECßß etiã · et · S· de op ·
lib · l. fi. et · S · ti · i · et
ᷓ. ti·i. et· g. de ag · et
cenſ. omnes

ub. (De colonis

illiriciams · i · de illi⸗
rico· i· ſclauama.

Olonoſ cẽc
ſemus ut
. et. g. Meiel. i. .

hb Mõ tributario.

i non tanqᷓ; tribu

tarius nã tũc poſ.·

ſet ĩcedẽ qñ vellet.
1Ks

beeſſerint · al
acceſſernt.
k ¶ Ineognitü ·ſci⸗
ebat tñ alienuz ne

ſit otra ·s · de ſer · fi ·

quicũq;· in fi. et.s·

de ag.· cũ ſatis · ¶fi·

als eſſ miquum ct

adde qð no·s· tl i·

ſic. s · ti ij · l i · S:· ꝓ

ut iu.ſimne quoqᷓ ſuffra.Gneceſſit atẽ · etrꝗ· ti ·i · li ·

ut ſme pena ſuſcipiẽtis nõ⸗

poſſit abſcedè ad dito eo

ut poſſeſnõiſ dño ruocãdi

eiꝰ plena tribuat᷑ aũcta⸗
De coloms tracennbl.

Er vm⸗ E mpꝛ.
am dyoceſm tra
ciaꝛx ſo lato in Pp⸗
vtuuũ huane capitacõms
cenſu iugatio tñ frena ſol

uat᷑et ne foꝛte coloms tri

butarie ſoꝛtis nexibo ab⸗
ſolutis · vagãdi quo licu

erit reeedẽdi facultas p.
miſſa videatur ipi qdẽ oꝛi

ginario iure teneãt᷑ lʒodi
cõ e vid eãtur ingemu ſer⸗
ui tñ tre ipᷣmis cui nati ſůt
eſtimẽt᷑· nec recedẽdi quo
wlint.ã pꝑmutãdiloca ba
beãt facultatẽ . h̊ poſſeſſoꝛ
eoꝛ iure utat᷑· et patrom
ſollicitudme et dñiptãte.
Si qͥ ſ vro alienũ colonũ
ſuſapiẽdũ retinẽdu vecre

diderit duas libras auri
ei cog atur exſoluẽ. cuius

agros trãſfuga cultoꝛ va
cuauerit ita ut eũ dũ cu oĩ
ꝑeculio ſuoa agnacõe re⸗

De coloms il⸗ ſtituat.

iriciamſ. Empꝛ.

Olonos inqiuli·

noſq; pilliricũ vi
einaſq; regiones abeũdi

iure in quo eos oꝛiginis
agnacõmſq; meito certũ

eſt immoꝛari.licẽtiam hr̃e
nõ poſſe cenſemus infui⸗
ant terris nõ tributario
nexu hſ̊ noĩe et titulo colo⸗
noꝝita ut ſi abſceſſerint
ad aluiwe traſierint·reuo⸗
cati vin culis pemſq;ʒ ſbdẽ⸗
tur. maneatq; in eos pe⸗

in fi. ad qdᷣ ẽ ff.de furt. falſus · E qui alienũ · ct ar: ff. nau.

eauſtal. . E. ſeruoꝛæ·et· S. vñ vi cõquerebatur.

¶ Côpendns · no⸗ lucrũ ſie. ff · de eo

na. qui alienũ et incogm⸗
tũ recipiendu eſſe dixerĩt

tam in redibicõe opaet

dãm(qdᷣ locis que deſeru⸗
erãt factũ ẽ) qᷓ; mulcte cu⸗
ius mo dũ in aũcte iudi vᷣ
collo camuſ.ita ut etiã dñ
fſundi in quo alienus fuiſſe

mõſtrabitur ꝙ ꝗlit ate pcc
cati co hercõnẽ ſbire oga

tur.nec ſit ignoꝛãtie locus

ſufficiat qd incogmtũ ſibi

tonuit. Seruũ etiaz m me⸗
moꝛatis rogiombo ſi quus

receꝑpit ignoꝛacõ mis excu

ſacõe ſplata quadrupli pe
na teneatur.opaꝝ pᷣterea

opendijs dãmſq; pᷣſtitis ·

In libtis etiã quos pari u⸗
ſurpacõe ſuſceperĩt is mo
dus ſit quẽ circaliberos co
lonos duxnnus retinẽdũ.

¶ Vt nemo ad ſuũ pfo⸗
cimũ ſuſepiat vicos vel ra⸗

ſticos coꝝ ¶ mꝑatoꝛ.

quis poſt hůc

nr̃i nomis ſancti⸗
onẽ in fraudẽ cir⸗
cũſcripcõnẽq; pᷣlice fun⸗
ctioms ad procimũ cuiuſ⸗

cũq; odicõis ofugerit· id

qð bmõi rei gĩa geitur ſo
pᷣtextu donacõis velvndi
cõms aut ↄdicõnis ſeu cu⸗
uiſlibʒ altermis cõtractus

nullã ha beat firmt atẽ ta

belliombo ꝗ talia inſtr̃a ꝑ
cẽ auſi fuerit hmõi bonoꝛx
ꝓſcripcõne plectendis qͥ
tñ ſcietes auſi fuerĩt hmõi

inſtia oſeri bẽᷣ. vicis ecẽ vel

poſſeſſombo ad procima
oſugiẽti bo publioo vendi⸗
cãdiſ. Nee aut pſone que
otra publicã comoditatẽ

qð cer.lo.lij. fi eũ

ↄcoꝛ· ibi poſitis.·
m ¶ Libeèros· colo
nos. ut in pᷣma pte
huius. l. in liberto

aũt pᷣ̃uati die ut s.

de opis · li. l. m.
1c· quidã ꝑ poten
tiã Pollicẽtur inua
re villã vel caſtruʒ
vel ſm gulareʒ ho⸗
minẽ ruſticanuʒ in

piudiciuʒ publiee

unt ſimulatas em⸗
pcõnes.vel alios
otractus quaſi bo
na ruſticano ſmt
illius potẽtis que

oĩa caſſat hec lex·

Jquisfun⸗
ctiomſ vel

— Puati ·
ut in aut de mãda.·

pnᷣ · E procima et

ar.s. ne liceat po·
l.i.et de hijs qͥ po ·

n. t. p. et man · ꝑ di
uerſas. et . S· de ſedi
o (Tabelliomb⸗.
auſ fuerint · ſic · S.
de eunuchis · l. j et

de ſa ſanc · ec· iube⸗
mul. Chys tabelli
omb⸗ · Itẽ fac. g · de

exacti.tri bu.lfi.

p (Medioeris
plus ex eodẽ deli⸗

cto mferioꝛ qᷓ; ſupi
oꝛ pumtur · ut · f · d

incen. rui:nau·l· pe

dins. ,
miſteriũ · ſie
S · de rap · vir·
r (Sisiſbuldi. p⸗
priu nomẽ oſulis.·
Precipimus. p
cepit ꝓ retroactis
ſeru art als no eſſet
ut. S. de leg · l · legel ·
E quis · ex⸗
tra muros ·
nõ dicit ro
me et ſic faẽ. eo
qð no.s.de capi · cẽ ·
ci · exi. l ·.i· et maxie
qy inferioꝛ lex ec de
ꝓiũcijs diẽ · et fac

s.· de agri · et cen . l.
i · cr · l colonoſ. et
de paſ · piu·l · fi. et d
Puil · aug · o · l. i.· et
8. ne opa a colla?“

„S
. 2 decurio. do⸗ q⸗
E2 P.⸗ i. rer.
ipia necel⸗ acquir tra. s. de
. o cuipi acipio da ar⸗os uis p
L les.ri obſequij aut ſer⸗ Lak fra⸗
repiſſe ſirar — ahheegln
à ſu rapiſ ſui iuri wl foꝛte tẽqʒ cõ⸗ tel
in clientala derocke ſuer li⸗ un 6 teeracx fa 2Rarzaife
e A unn alie nobilt uriodẽna cris ve ault ononttenn a berem,
rS. Adu 0 aun daen io 4 tatbo te t5a tra Hõ
nfin laate⸗ ſer brux Keaienn Ra exilio. ialurzi
W m. ema ter . foꝛtune one plect V ᷣſeĩ eniſa 5derit . e m iß te⸗
bpſt te ileſ facit o ſſion lckaãdis liſſe ſtring eenullug et re⸗
bippe g tribie⸗ et. S. num a pena mut dẽte e ſeueitu itatoꝛibo 1 de fac de re
Rie l. i. et · dẽq; pena tercedet ne ſeue bita Rischinen ut⸗s H
fnſnn rec . ꝓp exi. Ea iã qui in oi ne⸗ ne icere ha ad inditur ſi dolo.
lirſlee 8.· m a colo of. bijs ſrn an um hmẽ ba licere ca ſua ſcin 6. ven. foꝛ⸗
c 2. of uumpn ro Non ime lo pꝛ. ſcindẽ. detur. 2
hndit⸗ tedi e cz. mmſterii inproba e thoin re. mor. (Recdernn ſti⸗
1 li. f ꝙ m. illi⸗ m ns ackibe uã foꝛ⸗ metroth raſter neq; dup zelio
.et · t f· p·i . pharijs mt q ſa⸗ neut me ſan n velm t
Enm itab nniuſ⸗ p pᷣbuerin eq ranet trocho nusaade Balmeit
ipi . l. in Enele nte⸗ ente udẽ tꝑ mo „ , q mee Pãtur. 5ÿ locũ! g· l. fi.
kp tas qᷣd ſpor me 0 q ne me illis ucupatut racõe de le .
licinin ne qᷓ us ut mã exe 5 a diue gata E lon ario oilia de iaz ſci⸗
Nnk cy me. Ardatr . quiu c aan . humam mô ens ag ans ve
uſtianen S pions⸗ lieẽ ha riem 1.; tracia boe ho aut hi ſ. uomeao uit igno: t ſtipu
E bit aoꝛ ros gr oce tu. et ite ae⸗ nu ẽdi lnĩ Evica⸗ latus li l cis 4
ltgen ie. met latine. et aoſulatu. li wro ſſidẽd hijſdẽ. 6 naa 5 agit u
. 4 ſi⸗ Ex is aliena um. und fun⸗
velie mnſtre illa inde eſt i. ijn oꝛiet ica et a K ſi quis iuris a adp eiũ l. ſ fin
me Gnignciß⸗ uldi. in. ntica 6 Sz ſi q niuris: ſ ad auiect. de
gluſbe comos mia i. v bu iaca et por inj. hoc ſu ice ei m 8.de e tra·s.
nerſn da iptiaca et vii . ijjs loca licẽ eimn e düß⸗ Sad
ſngeſt enemumtade iptia xx vin 3; wngnien i eidẽ m rlac
“ enſunita Ba g celi. x lere atʒ rit n Htu e d lct cen Ker.
tbeen tur tran ut. s. de in⸗ 4 ſi leneurih vale peip bitatoꝛ gloicen odũ · o. ubi
“ Inig . de Olu 5m mã . ba qu dnmz mcd naen etit ſed
hiafn pncipis n⸗, inde 4 cõm 2 coomie ꝑ ſuiaxx ſci⸗ reip repeti no
chon⸗O ineii⸗ eom mp ibutari trocon rraꝝ afferre. ſci Pciũ nõ elh igno
õ iã 8: co illana d mu . ibz tri 2 ckũ te Eqʒz traſte „ Pe jbi ſa HDW
gizut etiã u villan i0. uuſſi ztrie tariã tra nẽq; lot die nullus
ltipei villa ſe ja.· i. Dia „ Jeu bi tribu⸗ . ſ ſſeſſio xnea P im⸗ nans.⸗ St nu vil⸗
fint ionã d icüt i. p⸗ irxerit ſi io hi cuiuſ * pſonae dronn⸗ u. s:. mvil⸗
Ree Pisgek us inrer ormrlo iuxe⸗ ente Kanarai aunenabit,
disie roepie lis ſer eieſraai wetitu ewl illic Botactus pie etimi
Nfmnen tris ve libet an tam tri u ſequi miſcer quucuq;: effectu eeut ex rr in
nokſt fis. je. rit alieno! matrul e taueit · q rebit idß⸗ dte au loꝗᷣ eſt
4 mi rit alie os 0oꝛ pta eit ca iu ſm. p als
un Nerro Fie⸗ ̈ ſeruiſili a r⸗ mitus ſu o F qnucl 27
Alanchh, ne ut ac. P1 ico nez nis ſbdt ractu mn red vi rijs. vica
ſis ee ren werar⸗ condiao ũ ſuaxz dñ ie aſt wwe ein ijs pro rn en perſe
lſe eheel lsvi mitricũ us. ſtitü e jearijs nos peſp⸗ .
ibu.l. js. als ge nſem ullum ex vieary te ri · ne
rimn trib larns al vi tos eſſe ee jad nullu r nullus debit tmii ee
gutlel 2ð tos icam a r. Ru. AVrm icarion: Pꝛ. iues ꝓp cõci cu. p
lchti Baruesr A se be q aue ẽ nẽ nã eq;⸗ n.Lirerin iecrj.
et nim⸗ oea ſui · ãba e qu na ple bowerũ e li⸗ tn. l· pig · G ſer.
3 ntegros 6 & ſticat ſita gibor aru pa onkhpig o de .
hfaftg fC1 tegro öfines ü 8 0 81 . riiꝓ „ 1agr Sne⸗et
enekr. dos certos locus ex m lit. et ã inatura ios mo diffi. Pre-
ie e cer eß! i detuli ⸗ tati natina lios Itate hac uus pfe⸗
ſncte 6 eſt a v. ſig. 1 jũ deuoce ems de bm⸗ s ꝓpetra falli .
H E non⸗ oauni truoe⸗ enag thern⸗
W 7 im 4 1 . uido 101! „ . CS — „ X. . . q
ℳ 8 5 ſcoꝛ im „ lin 2 aO boꝓp ⸗ ulari. 2.
hr e iri di foꝛte lũ a 5 arönalin mi⸗ crca oe omi enſitori⸗ ſuſce⸗
ids t oꝛ b. ß . aAr onm i modis nſitoꝛ m ſuſe 1
ſi⸗ P · et yſub⸗ rneq; a! leque mo cenfite cu icia
nns⸗ tꝓiud tu luive . ri enkbo e by er ibyad pi
rioß Fteth. C. et . fiſca u re co⸗ nh oꝛib⸗ ptoꝛibo a t · 3 · de
encts iget rrazen et laxxf eriũ ſbᷣ E&. De ce quate 14 Sice Tnrn
Fininklie Ba a dabſe. ctcnlonub io kna
DN.. atu n. dj 19 6 in ſeckoꝛibo. ular
chaug aisr ſcianz reſteii⸗ agut m tord mtabularn
rmn Repecht Zin om PHulca quiqʒ mnlin et qiu 12 omam
1 Gtn 9e . tẽ cutur pneipa une ,—
3 te anbe drteer ſu pblici Pnt
eih errde ſair
ter/ ff. de rem
ie f
zohie⸗
uch

ſuſceptpo:et ar·
I· duog.
a ¶ Un ferioꝛes ut
quidãa falſi notarij
bonome faciũt au
ferendo de extima
coevmins er addẽ
do alteri ·
b ¶ Agnoſcat · et
pPumtur ta bulariꝰ
ut . .. de apo. Pu . l.
i · E. h ec etiã . et de
immu. n e · cõ· l· i. et
ad illud officium
amodo nõ vocan⸗
tur . ut. S. de ſuſcep.
et ar · ſ aliqdet fa⸗
cit ꝗᷓ.e.qui graua:

tos · et de poſtul. ꝓ

uidendũuũ.et.s:ne fi
lius ꝓ pre · p to· et
. * ti · i . l. 1.

viſquis fera⸗
ciu ·i. Ferentin
Fetus.i. fructus.ct

nacõms.

facit.f.de cenſi:foꝛ

ma. Cſ vites et de

furt ſñi ſeruus nauẽ.
CEinterduʒ. etꝗj. l·
ꝓx.· Item. f. arbo ·
r. ce: l.i.
d (Calumã id ẽ
penã dicte indig⸗

pequatoꝛe.
e dic ut in

Ko ſic.s. fi
. ſi quis. ct
ſic bᷣm ofciẽtiã · ſ. in
dieis ſiue official.
g ¶ Procuratoꝛẽ ··
ſeruuut. C· ꝙ eum
eo.l.inj. p cuins pñn⸗
tiam pᷣ duũ erat me
liuns ut. S. l. ꝓx · et
ſic de colono ſeruo
vel aſcripticõ per
quẽ erat melius pᷣ⸗
diꝛ etiã ꝓ quo ſol
ui deb ebat · ut · S · de
agri . et cen. Linj.
b ¶ Awoſuéit. nõ
minꝰ ꝓpter abſen⸗
tiam ut. f. de cenſ·
foꝛma.G ſi vites · et
de reg · iu. l. parẽ.
et nlominus pumi⸗
tur ut · g. l. ꝓx.et fa
cit · g. de immum.
nemi.cõ· l·i.
ne. territo⸗
riũ · hoc expo
ne ut . ff. de. v. ſig.

S

100

ſi pupillus. terri
toꝛiũ nã territoꝛuũ

ciuitatuũ ꝑ colluſonẽ pote

tioꝛũ ſarcinã ad inferioꝛe/

trãſferũt iube mus ut quuſ
quis ſe grauatũ ꝓ baueit.

ſuã tin pᷣſtinã ꝙleſſionem
gnoſcat. dẽ.
Piſquis vitẽ ſucci

derit aut feraciũ ramoꝛx ſe

tus wvtauerit quo declmet
fidẽ ſenſuũ et mẽnatur cal
lide pauꝑtatis ingemuʒz
mox deteckus o peteti indi
gnacõe ſbᷣiciat illo vie;
eilitãte calumã ꝗ foꝛte de⸗
tegitur laboꝛaſſe ꝓ copia
ac reꝑandis agroꝝ feti⸗
bus noõ ſterilitatẽ à mopi
am ꝓcuraſſe. dem.
pequatoꝛe miſſo

aliquis aut ꝓ curato
rem ſuũ retraxerit aut co⸗

lonũ p otum aciã rtracta⸗

cõis fugaueit ad eu cẽſuũ

mo dũ quẽve eo vel ꝓ cura
toꝛe illius abſente pequa

toꝛ appoſuerit nreſ.

ms aücke tenebit

or leuamẽ expoſcitur.

ut ſterilia atz arema hijs

ꝗᷓ cultavel opima ſunt cõ⸗
penſentur. Pdẽ.
Pi grauatos eſſe

apequauoꝛibo conꝗqrũtur

et inuſto onere impares
eſſe ꝓclamãt/c peticõms
babeãt facultatẽ. ut et qd
remiſſum gĩa quid ue int
ceptũ fueit fraude ↄuicãt.
et ex eo leuamẽ accipiant
qð ꝑ defoꝛmia et crimĩoſa

oↄmercia libi impoſitũ eſſe
deploꝛãt. ut alijs demétur

ꝙ; intra annũ poſt codicuᷣ

oblacõʒ quo videbitur de

miuſto onere cõ queratur

iniquitateʒ perequatoꝛis

accuſet · ac pſtitã gratiaʒ
habita ↄpetitione ↄmũcat ·

ut qð ei fueat ſupfuſu ille

One territoꝛiũ cen⸗
eatur quotiẽs deſe⸗

cognoſcat quẽ debite ſun⸗
ctioms fraus clãdeſtma
ſ traxerat. Emerſo aut eo

tpe actio denegabitur. ex

ceptis minoꝛibo qui fuerĩt

indeſenſi.hijs etiã qui ab⸗

ierunt reipublice cã qiu tñ
ex eo tpe q̃ ſũt ſtatuta cu⸗
ſtodient ex quo ad agedũ
habuerint facultatẽ. Ede
Erequatoꝛes ac diſ⸗
cuſſoꝛes ſi incurre⸗

gre nõ ſolũ bono iactu⸗
ram wrũ etiã annonan in
quadruplu mulctaʒ ſbire
debebut. Eavero que m da⸗
mnũ ꝓuincialiũ fuerint ac
cepiſſe cõuicti in qdruplũ
exſoluẽ cogentur. Edẽ.
Pud eũ poſſeſſio fir
ma pꝑmaneat. cui a ꝑ
rquatoeclemel eã traditã
ſfuiſſe oſtiterit. Reliqua ve⸗
ro tꝑis anacti nouo dño
ſiſcũ poſtulare nõ patimur
ne altertus culpa alter in⸗
cip t/ſbiacere diſpẽdio.
Pe ia. vero pᷣuatus à
ciaa⸗ ſibi poſſeſſioneʒ
que deſerta uſq; pmãſit.ã
ex aliquo nitulo deberi libi

iure ↄfirmat allegacõnes

ſuas ſme moꝛa vlꝑ ſevel ꝑp
aliã ꝑpſonã legibo oꝛdina⸗
tã mamſeſtare debebit. ita

ut ſi eqtatis rõne ſuadẽte

ad ꝑeitoꝛẽ fuerit trãſlata
poſſeſſio. is qui eã a peqᷓ⸗
toꝛe ſuſce perit rei melioꝛa⸗
re receptis ſbᷣleuetur expẽ
ſiſ. Werũ ne ſub ſpẽ litis do
nacõnes ſemel oſtitute tur
bẽtur ſex menſiu ſpaciũ de⸗
bere cen ſemus ſeruari in⸗
tra qð is 4 putat ſibi rem
ꝓbabilirõne cõ petere . de⸗
bitas exerat actõnes.ARð
ſtps aſepᷣtũ ſilentio fueit
interuemẽte trãſactũ· nul⸗
lũ peĩtus repetẽdi volumꝰ

int culpã negligentie vl

ſimul cum ciuitate
ſoluebat· ut. s de
natu.li. l.iij. in pnᷣ.
Cũ g aliquoꝛe pre
dia defecerunt vel

caſmate vlaſo mõö

petũt releuari.i.al
leni ari in tributig.
ut.ff.de cẽſi.foꝛma.
Cillã. et. 8g · de allu.
l. ij. ſie et in hac ci⸗
uit ate ꝓpter depau

peratos oĩim deno

uo fit extimatio.
¶ Aremial ut ber

1 (Copenſentur.
i· equalr nnponã⸗
tur ßm cy. plus vel
minus valẽt oſide
rdo.vel dic ↄpẽ⸗
ſentur ut quãto di⸗
nmunnitur in deſer⸗
tis tm addatur a⸗
lijs ut nõ minus ci
unitas cũ̃ i territo:io
ſoluat qᷓ; cõſueue⸗
rit · ar. in aut de col
lat: E et ꝓ hijs · vl
die Predijs vmug
ad eidẽ nõ ad alte
rũ ut ꝗ .. ti ·i· I. qui p
potentiã. ex.l.hac
diffimcone. ſic lu⸗
crũ cũ dãno · ut in⸗
ſti. ꝓ ſoci. E adeo.
a qua cũ piguedĩie.
ut · f.· de aqua plu.
ar · li · Ehẽc autẽ · ſic
s · de inre omphiſ
duoꝛe . ſ. ſic freũs cũ
q̃rta ut.ff. de mof.
teſta. pap̃· E tẽ ſi
quid · queri eni de⸗
ber ut · ff. de cenh.
foꝛma.G. penul. de⸗
ſcribentur g ſmgu⸗
la im pbᷣlicis tabu⸗
lis ſᷣm foꝛmã q eſt
de cẽſi. l. foꝛma·
Gi grauatoſ
opeticois · ſcz
p appellationeʒ· nã
ciuilr pñt axp ella⸗
re ut in aut. de coll.
ECſi vero aliqñ· Itẽ
accuſare criminali
ter ut ſubicit ·
n ¶Demeretur id

elſt admmeretur ab

emo emis Gg
0 ¶Oblacinẽ. id

poſtẽ ſcauit in⸗

iquã impoſicõeʒ p
hoe ꝙꝙ fuit ei lectus

roger ubi⸗ ipſe er

ſnönkk
1 n
eſelo
irolei .

ſgleci⸗

raclag
ſſenti

rrennpbif

ſefreisd

fene

unart
Frn

(ver
rgſnn

foetkuI

ni

fumm⸗
mate

oe

onerna.
tapln

iran

ic⸗H
cfmt
bit

,,
nſe
ſcre; L

glen

ſee

alij ollaterales erant ſ cripti. zris eſtꝗ..l. px.

a ¶ Quo · i. in quo anmi tpe ·

b ¶ Conuincat · pena pequato⸗, adequatio ut · ff. de ſe⸗
e ¶ Suꝑpfuſu.i.ultra modu im⸗ pul.vi o·l.m. Gpnl:ac ci

—

uilis ap·terminaturpm tpa fatalia · S.· de tẽpo et repa · l.
nj·et m aut᷑ei qui. 8èMU
d G. cultart.Monat .te pᷣſepxxx.an · ſeut. pẽ · et de

annali · ex. l. ij · in fi.
er de tpi · m inte re ·
l· ij · et · qui · cau. in W
integ · relti. l. fi. er eſſe principiũ.Qdᷣ ſi quis
A enura gſ.eorxvotpe quo pequatos
inre nõ currit anus diũ alicui adicit de ſuo iu⸗
als eeſſaret reſtitu revel ꝑſe vel ꝑ boĩes ſuos
tio ur f nrinoz. nõ crediderit actitandũ.
ir ent. f. kr de ſex mẽſũ curriculis euo⸗
bus cau.ma.l.ſi ꝗᷓ. lutis in Petuũ oqiu eſcat.

Erequatoꝛel.
ᷓ expone ut
Hica.ac dicuſſoꝛ

ꝑxe.qui grauatos.et

De omi agro deſertoa qñ
ſteriles ferulibo vppanue⸗

pt dici qᷓ rit dm̃os Vm diuꝰ Tmpꝛ.
ꝓ pᷣdijs deſertis eũ aurelianus pr nr
uerit quſ⸗ ſei⸗ ciuitatum oꝛ di⸗
nells ec Ctuſioꝛ ⸗
ut de loca. eiui · . nes ꝓ deſertis poſſeſſiom⸗
i. vel dic ut. . in bus iuſſerit couemiri et
Klccx. hns fundis q inuemre do
f¶ Gutie · obmit⸗ - —
tẽdo vel malead⸗ mnos no pomerut quos
equãdo et ſie eſt la peeꝑamus earũdẽ poſſeſ⸗
atna. a ols ſonũ triennij immumtate
nipatur ut ff · . g
ſſſpte. eleimnpr⸗ pcæpta. de ſo lẽmbo ſatiſ⸗
berib⸗· Ei · etq. de facẽ fuato hoc tenoꝛe pᷣei⸗
goll fun. placuit. pimus ut ſi oſtiteit ad ſuſ
Min⸗ 6 ι 3 „
bano hej⸗ mackas poſſeſſiões eaſ⸗
de dig. l. indices et dem oedmes minus ydo⸗
lquotiẽs. neos eſſe earũdẽ agroꝛx
8 EE onera poſſeſſi ombo et ter⸗
oͤte ß bie dupla rltorij dinidãtur acce ta
fiſcus accipiat de quis abe E.
hoc gagevl u ꝓphiteoticario ſeu pa
ar·S. de aller. l · n· 614 „*
velbie dealio of. mtrmomali poſſeſſoꝛe pua
ficio. vel H̊ accepit turs gunppia opauerit
ut ſibi demeretur er cuuis ſba alias poſſeſſio⸗
alij adderet ut · s.

nes ſuſtentareoſueuerat⸗

Pohnitũ. d Aectio id ẽ

alias· c. annoxe ut. s. de ſa⸗ſane.ec.l. ut inter dinũ. als ali

terut no·s · de pſep· xxx ·vel.xl.an.l.cũ notiſmmi · in pn.
K oꝛa.ma gna et no.fieri ſme moꝛa qð fit in. vi:mẽ⸗

nſibo ve

linfra im. menſes· ut. ff. de in. ſ debitoꝛi.

Expenſiſ.ꝓ excepcõnẽ ad qð.s.de euiet· ſuꝑ hoe. eum̃
bona ſide poſſider utff. de acqui poſl iuſte .·
m (Donacoͤnes · ſczʒ facte in nouũ dnm. et fa ᷓ.ti ·i. loco⸗

et ſucciſis quaſ quarũdã
viriũ neruis reliqua labũ⸗
tur eaꝝ poſſeſſionũ on era
ſubiturus eſt qᷓ penes diſ⸗
tractoꝛẽ mopẽ pmanebũt
mutiles. Edem.
1
a meruerint ſbᷣ certa im⸗
muntate ad poſſeſſiones
impetratoꝛnõ pᷣus ſman⸗
tur accedẽquã wil fideiuſ⸗
ſoꝛibo idoneis piculo curi
aliũ datis vel ſundis pr̃i⸗

monij ſui maxſe utilibo ob

lig atis idonea caucõe ſir
mauerint ſuſceptã a ſe poſ⸗

ſeſſionem nullo detrimẽto

publico relin quẽdã. E d
Je recſes ſcripti etiaʒ
N minꝰ idoneis fun⸗
dis ſiſcale onus cogantur
uagnoſce. vel ſi hẽditati re
nũciãdũ putẽt cedãt hins

omibo rebo quaſ ex hijſd ẽ
bonis quocũq; titulo et iu⸗

re peeꝑeruüt. dẽ.
PBi utilia reipbᷣlice

loca poſſdẽt pmixtione fa

cka ec̃ debta ſuſcpiãt ut ſi
oꝛx ptiũ grauẽtur acceſſu

quas ante ꝑ faſtidui reliq⸗

icũq; deſerta pre

rum..a r.
n ¶o ſi. p ꝙ& ne
vid eatur replicaẽ
u54 Deomia⸗
gro deſerto. de cenn
bus et pſoms coꝛ
qui pſut cenſui di⸗
xit nüc de pᷣdijs ex
quibo cẽſus ꝑciꝑi⸗

tur et die ꝙ agerre

limquitur ꝓpter ſte
rilitatẽ et aliqũ da
tur a pequatoꝛe vłl
ceſitoꝛe nouo poſ-
ſeſſoꝛi ut ꝗᷓ. de fun·
patri:l.ſi quis a p⸗
oꝛiba.ali qn nouus
poſſidet ſua aũcte
ut ..e · l. vij. er. viij·
Aliquãdo traditur
a pncipeut ꝗj.. e.l.
(Et qñ ſte⸗ fi.

riles.i. qn ſteriles

ſuſcepti fundi eum

fertilibo ↄpenſant

ut .l. v.
Vm diuuſ.
ciuitatuũ oꝛ⸗
diel. decuriones ut
Pote ditioꝛes qðᷣ

die ut c. quiſqͥs.

r¶ Quoſ. oꝛdines.
de ſolẽmbo. tri
utis.
t ¶ Tenoꝛe. teim⸗
mumtate triẽnn. h
otraꝗᷓ.e.quicũq;. G.
ceterũ. et. Gillos.
u ¶ Agroꝛæ· ab alijſ
mno ſüt curialeſ·
quiſ. opaue

ſie ſolueret illi ob
cuius malũ acce⸗
pitut ar.s ·decalũ.łet gnaliter.Gfi. Item cõtra in aut ut
mð.ſme quoquo ſuffrag. .ſñi igitur. m fi·ſ̊ in alio officio
H dicit et facit · s.ad.l inliã re.li. Gi. ſie.s.de peñ.l.ſanci⸗

mus .· etno · ꝙ aut ab officiali accipit et fit ſecuruſ.vi.mẽ

ſibus ut hie et non pᷣſtat quicqᷓ ꝓ pᷣterito tpeut hie er
I.e.ꝓ locoꝛæ· etꝗj.de fun.rei .l.r.m hi.et.S.de fi inſtru.er
haſt·fil·l.fi aut ſua aũcte accepitet tũc bijẽmout J. ti · i.·
qui agros · cõtmet pᷣſtat ꝓ pᷣteritotpe ſiẽ et ſ accipet a
puatout ·.s · ſme cenſ · Lij · et de pub. impꝛ. que ſũt cõtra.
Itẽ fa · S. de inof · teſta · ſ quis in ſuo.ſ̊ ar.otra.s ·de fabri.

inre · t de of. oſu. liij. tolli ipoth eraria. vi. mẽ
id. obligatam ·q̊ͥ no · ſiba ut als redibitoꝛiam

rũt cedãt alijs curialibo qͥ Kng kena
ti · a cur.

rii aue ei re
manſerãt utpotenõ ſufficientia p expenſis et fa· s. de de⸗
ito. ciui. l. fi· zrint. i· ut mererẽtur impetrauerint
icũq; · merue⸗ enea et ẽ cũ fideiuſſoꝛe vel pig no⸗
¶ Caucone.ſc; ito⸗ re ut hic et.ff.man.ſi mãdauero.
CEfnet facit j.de locatioifundi cini.łi· et de fun.pa.l.qui⸗
iq; et . s· de murileg. lI. penul. de leg · i. a ud inl; he⸗
Eredes ag noſcẽ.ſc.ff⸗ res. d Eitulo.etiã in⸗
vinos qð als nõ ↄtingit et facit.C. de iut. delih.
quidã et · ff. de acquit. here . l. jj.
Si utilia.ſuſcipiãt · i. recipiãt · f ¶ Eoꝛũlocoein⸗
mjs. nõ eſt ad⸗-

iectiuũ ad vi ctõnẽ curialibo ſ̊ dic alijs ſeʒ utili bo locis ·ſ.

eurlalibo ſicut ſi dicerẽ eedo pᷣ diũ tibi
a (Bublata.ſcʒ culta.iablata

„ *

bh (Quos ſcʒ paucosnã pauci ſũt quivelint cultan bo
rosne als incipit quiſquis: als ut quiſquiſ
NVNãſquis·⸗ ctoꝛ·i.curi alis ut dixi: v el etiã nõ curi
du⸗ alis. ut · S. e. l. i · et . · ꝓx· er facꝗᷓ.de fun·
pa. fundoſ: et in aut de coll · ſi vero · er de mã · pn · Eß eẽe
e ¶ Poſſeſſoꝛ ·i. cõ⸗
ductoꝛ qui er tribu
taria pᷣdia poſſides
ut in aut de coll.

utraq; hac ↄdicõne reti⸗
ſi quãdo-

Preltacoe foi⸗ neãt ut pᷣſtacõne ſaluà cũ
te q pſtabatur añ⸗ deſertis a culta poſſid eãt
quã eſßß ſterile ſal⸗ 6 ſylata a paucis quos ĩini⸗
uo triẽmo ut. S . e. quũ ẽ electa rerne. 4 de.

.l. i. et ſic nõ ẽ. S. ff. ——
de inre kil liñ. Cdi⸗ u X qiuſq; oõ ductoe
ui frs· Amfucit muẽtus poſſel⸗
5 Annanoſ aui oꝛ fun di qui ex pbᷣlico vł
reliquerũt locau . 5 it. Dig-
lia illoꝛe qui volue⸗ tẽploꝝ ure deſcẽdit bu⸗
rũt ſulcipe. Itẽ hie ic ager iigatur mutilio⸗
nõ vere mutili¶ut qu ſi otra id reluctãdum
evrie ete exiſtimauerit aliis poſſel
Wieten varrt ſoꝛ ſub eadẽ pᷣſtacõne q⸗
momalẽ · · pti ratur.vel ſi voluntarius qͥ
Sad pfimoma ſt ↄoductoꝛ nõ muemiatur
n 18* — 0O
FPriusoiſpe⸗ tũc ad poſſeſſoꝛes antiqᷓs
ciali et hoc quo ad i· decuriones vel quoſlibʒ
nſen vel pye⸗p em alios loca iuris pᷣ dicti ad
uUut . . Pa: eſ⸗ — „ g: ;S 1 „
f. Falins babés iuctis mutilibo reutantur
m eo ins auditur ydoneis fideuſſoꝛibo p̃ᷣ⸗
iſqh ac. vii, meſes ſtitis. Ed .
ut .· .· ti . i · „Tle⸗ — . SD
k Succeſſione · i Vicũq; defeckũ fune
nẽ bet ei facꝗ. de fertilẽ ydoneũq; pᷣſtiterit
ns palbir. d ſaluo pr̃imomali canone.
de vitep.lii.. petuo ac puato iure defen
¶ Keuerentia · ꝓp⸗ datur. et vlut dom eſticua
prio mon e Hce babita ſueceſſione queh⸗
.g.de reſcin. ven. l. — g, n1 õü
. evopel mwa. tũ ſibi habeat ſuis relm⸗
of. quotiẽs. quat · neqʒ eũ à ꝓmulga⸗
m (Eligendal.ter cõne reſepᷣti aut reueretia
(Bertonete, arannotnœnis auiſcß
ſert a qᷓ ei detur ue a fructu mpenn opis ex⸗
.8. l. ꝓx· vel aliam
habzʒ ſterilẽ vel ptẽ .
ſterilis nã vna ſup

plet aliã ſtatimvel poſt bienmũ poſttpa huins legis
ad qðꝗ⸗j.e.hac diffimcõe.et ſie nõ eſotm.s · e.l.i.
0 iaſentis. a. O.ns pᷣteritit pis ut.s.ti.l.fi.
p ( Ex illis · i · deſertis que ei dãtur.
q (Puſcipe. ſcz inbemus repete exactoꝛẽ · ſ̊ůviði ↄtra hu
ic et ſupioꝛi ꝓxĩo Reñ ·s.e.l.i.So.ibi fiſcale h pĩᷣmoma⸗
r ¶ Submoueatur.hoc onus cũ hñtur tunce fertilia le.
volebãt enĩ ſe aliqui excuſare accipe ſterilia ad vi cẽ cu⸗
iuſdã hoſpitalis qð excu ſatur licet fertilẽ habeat.
¶ Ad diacathochie·hoſpitale ad qð.s · de ep · et cle · oĩi a.

—

t Soluturus · ꝓ fututo nõ ꝓ p̃terito ut e·l.
u ¶ Oĩm · mumcipũvelmaioꝛis partis ſic. S. de int. o. n.
˖.ij. hac etiã.et no.ꝙ omes c· ut.s.de aucte pᷣſtã.ł.fi
et. f. de edilłedcõ. l.qðᷣ ſi. EC.ſi plures Et qui et a qui . l. pe.
s · de cenſilifiið tra.hic ſua a ũcte muaſit ibi a pequato⸗

reaccepit. Si eros re⸗
—C— ſenſüi ſme alia int⸗
L . pᷣtacõne.
dludat. ¶ Ceterũ eos qui (Poſſeſſiomis.
opimas ac fertiles poſſi⸗ natio gau⸗
dent terras aut etiã nũc ſi⸗ ad. xxz an *“ das
bi eſtimẽt eligẽdas ꝓ de⸗ Itẽõ nec titulus nee

fecta ſeʒ poꝛcõ ne ſũmã de⸗

biti pñtis ubemus implẽ.
¶ Nos enã qin emphite⸗
oticario noĩe nec ad plenũ
ydoneas · nec omibo mo⸗
dis vacuas detinẽt · lic ex
illis q; q pſidio in digent-
iuſtã ae debitã quãtitatẽ
debẽ ſuſcipe ut indulto tẽ⸗
poꝛis ſpacio poſt biẽmuz
decretũ canonẽ ſo luẽdũ el⸗
ſe meminerĩt.Nemotñ q̃⸗
libʒ meriti et ptãtis obie⸗
ctõe ſᷣmoueatur quo mi⸗
nus ad diachathochie vi⸗
cẽ deſectas poſſeſſiões pr̃i
momalis iur accipiat eo⸗
rũ tributa et canonẽ ſolutu
rus. Illud ſpãli obbuacõe
ꝓcurans ut pᷣmũ vicinas
et in eodẽ territoꝛio ſoꝛti⸗

atur. de hinc ſi neq; fimti-

mas neq; in hijſdeʒ locis
reperit ↄſtitutas tũc demũ
etiã longius poſitas in⸗
quantũ ſieri valet ꝓ inter⸗
iecto ſpacio libimet cohe⸗

rentes ꝓ modo et equita⸗ rtet no.
te ſuſcipiãt ut id conſenſu otumacẽ ꝓ cõfeſſo
ſie in aut. de exhi.
Cſiv ero· ſ̊ als cõ
. traut · ff. de cuſto ð.
re.l.dluiis · Eſic et dunig· fun. pa.-I. quis · et · S · e · qui⸗
y ¶ Competitionis ꝗj.de⸗ cũq; · in pn ·

¶ Cepermt. nõ ꝓ anterioꝛi tp
impꝛ.So· hie magis inuito datur alind in iſtis quiſpo⸗
emüt ar .s · l. px.et · l qui fundus· velverius hice de ſte
ili et ſua aucte accedit ut · s· e. qui agros.
Ac diffimicõne· neq; muficũ · id eſt poſſeſſoꝛẽ fundi

manen ſubditi.

foꝛte bona fides h
exigitur als ſecus
ut . S. de rei vẽ l. nul

lo . ß hic ſpẽali fa⸗

uoꝛe tributoꝛuʒ. et
s · de iu. d· impe.
l. fi. Itẽ cõtraꝗᷓ.e.l.
locoꝛe. So. ibi vo⸗
cati fuerũt pᷣmido⸗
nmm hic nõ.
Sifundos· ab
nuãt. irepvuane-
eſt fertilioꝛibus ſie
ergo facit · s· e. he⸗
redes.et ꝗᷓ.i. ꝓx·et
de coll. ſi vero. et
riter. et. ff. ad exhi⸗
bẽduũ · celſus . E Itẽ
C Hijs ita · et · ff. d
dã · in fec · ptoꝛ . Efi·
Si p potẽtiã ·
cũ qſtuoſs ·

fa.s. l. x.
Gpe inte⸗
vi · menſel . s·
e· l. qui agros· ĩfi.
otra. So · ut bi ·
t ¶ Affuerint · i .p⸗
ſentes ſüũt er ſic ve
nerunrt
u (Propria ſez p

e ut et · · ti · · lfi · et · - e. ⸗
ĩ.fiſpᷣdijs · et de publica ·

deſtitucõe. ſ.ſolucõis debitiſ aũt ipᷣm pdiũdeſeretur

h

ſeb
bitun
lti.
16
ſupie
bied
bee
ctoe
beo!
hoͤſo
bes ſ
ußf⸗
efen
pali
rceſt
gspe
ſetm
lqto
Htr⸗
lloe
ſeaus
apen
ſß
pubii
ſitott
heuro
ut
ſtaut.
(n
Cren
rnl
ſsa
bi
poren
Atli

Etr

⸗
(G
ſauer⸗
Ntri⸗
hoſti
ts e⸗
pch⸗
Lep
.
5
(ſc⸗
oß
R
paii
giti
n
ſged
ges
e
Ro⸗
Nnf

i

ee

rh acſe
wr ingeſ,
detlisfre.
bonſit
drr ſoſen
Nrarile
behii
bitnge
gin frhe
nchtn e⸗
dobiro
itönin
hmnbierd.
finde
fihlran

mib

hotbiel.
abgehe
tilre
eeitant

mnccd d

ſalerb
ſiogi
alotol
reg Kd
ptel
ppoim⸗
iaſot⸗
dr.
pt
vndH

tn

eſ
rnt /,
Prſen

uſi
ſpis
Chlno⸗
6lOH
ran
a⸗
watt
egu
icth⸗
hibf
gle
ber
iinh

ms

4
1.

tũc bene aſigna⸗
bitur alij cũ onere
ut. S. e.quiſquis.
2 epetitione.
ſuꝑioꝛ ·l.ↄpetitio.

hic depeticoõ als de

ſpectõne · als defun
ctõe et no. ꝙ ſi ha⸗
beo fertile pᷣdium
nõ ſoluo ꝓ te qͥ ha
bes ſterile vel deß⸗
tũ ſ ſ habeo ſteile
et fertile vnũ ſoluit

P alio ut h. et. g.

de cẽſi.l.ome.adeo

q5 poſtq; ſterile eſ⸗

ſet michi datũ a p

eęꝗᷓ̃toꝛe.nõ ſoluo ꝓ

pᷣterito tpe ut· s.e.

l.locoꝛꝑ.m fi li cet

ſecus ſi ſponte ac⸗
ceperi.ut · ff. de iut.
fiſci.pᷣdans · et · g· de
publica. l. impꝛ. qͥᷣ
ſüt otra· et facit. C.
ne uxoꝛ ꝓ ma. et in

aut utnõ fi pig. et
m aut ut nulli inð.

Cq vero · et . de
execu.l.nullã.et.g.
ut nullus ex vica⸗
rijs:. c.

bᷣ ¶ Dreſtigns Ex⸗

Pone ut. C.de ad⸗
ult l. jta ·

c ¶ Mutiletur. id

eſt tradetur.

mũp̃dioꝛe.
tã ruſticoꝛe q;

ur. pdioxe.

ę? (Contracta. icd
ðdetracta ut q ceſ

ſauermt in ſo lucõ⸗

poſſeſſoꝛ es excep⸗

ne tributi · tũc enj 4

tis eccijs amittüt
pdia ut hic et. g.

de epis et cler.l.de
byjs.
via. hac lege.
no.ꝙ deſiderium a⸗

pud acta publica⸗

tu nõ p̃t coꝛrigiſic
Z·de libera.cãa.cum
peiũ · ſ̊ ar otra·e.t.
l.interrog atũ. tẽ
facit ad hãc.l.g.eę.
quicũq;.in pnᷣ.etꝗj.

de fun . pa. quicũq;.

etes · de exact. tri.l.
et · · de cenſi. l. i
Pequatoꝛe.

¶Copiã · rep etẽ⸗

di. mfra bienmũ cũ
palam renũciaue⸗
rut · ut. s· de pactilſ

oĩm ſiat qdð omibo ꝓpfutu⸗
rum eſt. dem.
Pi agros dño cel⸗
ſante deſertos w lõge po
ſlitos wi fimtimos ad pᷣua

tũ piter publicũq; ↄpediũ

excolere feſtinat wlũt ati
ſue nr̃m nouerit adeſſe re
ſpõſiita tñ ut ſi vacãti ac
deſtituto ſolo nouus cul⸗
toꝛ in ſederit ac vtus dñ
intra bienmũ eadẽ ad ſu⸗
um ius woluerit reuocare.
reſtitutis pᷣmitus qᷓ expen
ſa oſtiterit facultateʒ loci

ꝓprij oſequatur.nã ſi biẽ

nyn fuerit tpus emerſu. o⸗
mm poſſeſſionis et dũij ca
rebit iure qiu hluit. dẽ.
DHi fundos pr̃mo
males iure priuato
ſaluo canone ſuſce perunt.
bãc oẽs ſme ullius exce⸗
p&ne pſone ꝓpoſitã intel
gãt optionem.ut ea loca
quubo minoꝛ ẽ ſoli fecundi
tas cũ hijs ex qiub fru⸗
ctus vberes capiut ſuſci⸗
perea tenere nõ abnuãt.
aut ſi eoꝝx reſugiũt ſterili
tatẽ opimioꝛibo cedat.
wip potentiã E&.
ſundos optimos ac-

¶Eertiles occuparũt. cũ qſtu

oſis vberibo ꝓ rata poꝛti⸗
one ſuſepiant infecudos
ex eadẽ ſubſtãtia. Ede.
Ocꝛ dñi intra ſex
mẽſes edeis wcati
reutent᷑·qͥ ſ affuerĩt et ꝓ⸗
pria teneãta ea q̃ ex pᷣte⸗
rito cõtraxerint debita re⸗
dibere cogantur. Si wro
impares eſſe eaꝝ reꝝ tri
butiſ ꝓpria ↄfitetur abſen
tia nec adeſſe wluerint pe
nes eos qui hec ſuſcepint
et certũ quẽ tributoꝛ ca⸗
nonem ꝓmittüt ꝓprieras
poſſeſſioms intemerata p
maneat . ut poſti ea ex⸗

—

—

—

ſoluer int ſciãt ’bi inqiue⸗
tud inẽ ſubm ouẽdam.nec
ſubrepeõ e cuiuſq; opeticõ⸗
ms loca q̃ tenu erunt aufe⸗
renda.quibo etiaʒ illud in⸗
dulſmus ut ex eo tpe ex
quo primũ loca de quibuſ
agitur cepint poſſidere tri⸗
buta poſ. hane Ber.
Ac diffmicõne ſanci⸗
mus nullüũ poſſeſſoꝛẽ
eq; mumſficũ pdiũ p alie⸗
ms debitis wel deſtitucõ ib⸗
eſſe retinendũ.neq; eoꝛuʒz
p̃dioꝛ dopeticõe pᷣgrauã⸗
ri. qᷓ ex hijſdeʒ bonis q reii-
nẽtur nequaq; eſſe mõſtrã
tur · nec vllis pᷣſtigijſatz cõ
nẽtis exactõ mutilet
muzʒ pᷣdioꝛ E &.
actoꝛes ac dñirequirãtur
quoꝛꝝ ſivicio ꝓ batur debi⸗
ta huiſſeotracta.in abſolu⸗
to eſt ut debat dommum
A omutari. E d.
Ma et poſſeſſiones
quas curiales quolibʒ pa⸗
cto publicatis apud acta
ꝓuincialia den derijs ſuis
l reliqrunt vel poſſidere
alios permſerũt penes e⸗
os qui eas excoluerunt.et
functõnes publicas reco⸗
gnoſcũt ꝑdurabunt firmi⸗
ter. nullã pemtu s habetibo
curialibo copiã repetẽdi.
PAquis delerta ¶ de.
hðpdla q̃ naualẽ ſuſti⸗
net fimctõnema in deſerti
nücuſq; remanẽt ſup equa⸗
tiomis iure ſuſcepit.melio⸗
re odicõne in omibo tituliſ
ouemt ea releuari. ut ius
ſoꝛs nauis eſſe nõ poſſt t. p
ea q reſederit poꝛciuncula
cũ alijs fuerit diſpendijs
iberata. E dem.ß
MVbemus neminẽ cu⸗
fialẽ ꝓ aliem territoꝛij de⸗
bitis attineri.ſ̃̊ tin mumci⸗
pẽꝙ gleba ꝓpria cõuemri.

poſtö.
Iquis.naua⸗
lẽ.nauicularij

D alieuins fuerãt vel

ennt ut. g. de pdi.
nauicu. l. j. et· mn
Conuemt ea. p̃⸗
dia · q · di · cũ multa
gruamna moerat
eis releuãtur ab a⸗
lIns ut naualis ſoꝛſ

—

mtegra ſoluat ut
· ti · ꝓx · et. g.de ca
no.lar.it.et ſũt ſiſia

qð m vno releu et

ut in alio grauetur
ff. de meiut. eũ. et

S.: loca.licet. et. g.

