ec als coꝛri

it lex diſti

guẽdo ut · ff

ag.l. roᷣ· de

iac.l.fi· i. e.
—S 14 ECr⸗ C.
¶ Omibul.

chioꝛ · oc

— , m—
=ẽ

—–
— — – - — àaaõe]᷑ . S=S = =– £

—

—.

1/
Io

rO.

N.
— z

i

e .
ꝓthotrophu de a verius · nam et ma
Hẽtur̃ mẽtio ꝗᷓ.e.E. . ritus reuocat qð d
nos igitur.et eſt lo ” . , , „ nauit vxoꝛi. ut. ff ·
cus ubi pauperes cũ utiq; dignã coꝛrectone hee inter immobilia nume de dona . inter vi. et
a ornpa⸗ eſſe cauſam arbitrabatur. rãda ſut/que ↄ pemũt oſtan Prncnan wno.
notrophiũ ẽ locus 4pter quã occaſioneʒ alia tino politane ſanctiſſine mus ipo iur erat
ubi ophai- utro⸗ quidẽ coꝛrigebat.alia vẽo maioꝛi eccie) ſed neq; ꝓ ui tes ab admim⸗
g. pnte paſcna⸗ mcõpoſita relmquebat. qᷓ; la ↄpeſa cõe aut alia qua⸗ Neone. duò & vs⸗
Itẽ aſſiſteriũ locus obree⸗ va g menwrh litenet — rale li⸗ dicat · ut · C. e · l. iube
in quo femine debi e ea q; vacae? et crcuue conetale al⸗ mus. Eyconomuſ.
liũ ſuſtẽtatrices hba ſancimus. utpote imperfe⸗ quid agiſet mtermĩatur HNñ.· dic. nõ ipo inr
itante baner cã et loco circucluſam.et emptoꝛi quudẽ rei reſtitu⸗ „ ſentenar an⸗
ee expohtiones — t 1 onS. up f „„ u· et ante ſentẽtiaʒ
in nouell· e. ti. Idẽ no gnalẽ meer leges ext⸗ fone ut red t P tpa v⸗ reuocat ·cũ ſtatũ nõ
dicas in qualibz ec ſtentẽ.neq; aliquid ſtudi⸗ conomo rerũſceſſimme eccie mutauerit. e. ff. de
eleſa ſeculari · ut ꝗᷓ. oſu mntroducẽtem. ¶ Hec rem quã iße pcepit.cũ õ⸗ leg.· iij.l· i. Ehi · alij
Pegkr SiSif & F ergo nos emẽdãtes om⸗ m medij tpis fructu: eta- dienc⸗ Poaalnee
Sult eni. illa l. ma vnam exiſtmauimus ins lucris· caſu immmẽte ti ad vẽdicid poſi
lex leoms opoꝛtere legiſlacõnẽ im⸗ pciorũei qui tale aliqᷣd reſtitueõnẽ in pᷣlatu
5oloni ſ au⸗ pon ere om b⸗ ſcſſmarum aceiꝑe à cõpare pᷣſüpſt⸗ m nſli. de ſi erar.
mãcipiũſᷣñ h lo; ecciama zenodochiorum cũ etiã hoc qð otra leges tu. Eſiᷓs aut
tur de aſeptics vl et bephotrophiorũ et no⸗ actũ ẽ ſta ponat:ac h neq; n ¶Cpis· a tpevẽ⸗
oꝛ n., . ſocho miorũ et gerontoco a pncipio geſtũ ſit. yco digom len rode
1 „„ „— . X+ H .
nueeei n morũ et monaſteriorũ et nomũwro hec puaricãtẽ Wr ſqjntũ
pnt lepari nec . . „ S 8 . DPrecon. Antu
ſine eo alienari ut totius ſacrati colle n re⸗ dare quidẽ de ſuo ſaſſime eſt 5 ecciaz. H cotra
C. de agri · et cẽſi.l. busſet hãc legemleoms exrcie iubet ome quie qͥd yconomü habzut
ij. et· l. quẽa dmodð. ge e = 4 5. e . Eſi quis igi⸗
. F. del pie memoꝛie oſtitucõm o⸗ ex ea cã lucratus eſt.ã ſan dh Juus 1e⸗
et · ff. del · i. m qius in⸗ . . —+ „*: tir · quod mri.hoc
quilinos · i. ſeñ. at poꝛtere adicereſpᷣus bre⸗ ctiſſimã ecciam dãmhca⸗ iur omiũ ẽ ut. C .· de
mãcipu ðꝛ ſeruus uter euis legiſlacõnẽ exx⸗ uit. ſup hec aũt etiã ex elu furtiſ · meitulsem.
ab haſerbe bſe⸗ ponẽtes ſiceq; ome qð reli⸗ dit eũ officio yconomi. et a waetpin D
Cbui qui etiã ſup quũ eſt intexẽtes. (Wult dat actõnẽſ. ciſſime eccle⸗ onat ſilex le⸗
poſſeſſiombus po en illa neq; deo am abilẽ ſie.nõ ↄtra ſolos deo ama omſ. ut. C. deſa· ſan.
. ERe . 9 — : . „ „ —
õä arᷣep̃m et priarchã huuus biles yconomos.·ſ etiã cõ õ
ſebari cu miobi⸗ feliciſſime ciuitatis ſeu ſan tra ſucceſſoꝛes eoꝛ Rue um.
lis cenſe atur. ut · ff. ctiſſme maioꝛis ercieſne⸗ ipi alienauerint.ſiue ꝙ tẽ⸗ q ¶ Pee . ſ. ſtatuta
de diuer. et tẽ po. p⸗ qd; yconomũ vẽdere aut do poꝛe deo amabilis ep̃us a leone.
lin vel de alcrip⸗ nareſaut aliter alienare. aut aliqͥs alioꝛx cl ericorũ r (Preuaricatẽ i a.
ticio ibi dicit et hee e ut aliqs ano,. lienantẽ.et facit ſic
eſt verioꝛ rẽ immobilẽ domũ foꝛſan/ et ip̃i vidẽtes alienantem otra hãc.l.
, b (Liules anno⸗ aut agrũaut aſſepᷣtũ co⸗ taciturmtati degeneri et ¶ Lueratus · ut p̃ci
H wpciendron. lonũ/aut mãcipia ruſtica/ ſine libertate paſſi ſũt. et 1Excludit ſ. pſen
guſis ämis ut⸗ C. de aut ciules ãnonas (nã et multo potius ſio ſentiẽtes tẽtiã nõ ĩo iure ut
.ſa · ſanc ec. l. Puile⸗ vidirunns
. giaiea / vel ab alia ec· at. ſ.lexleomſ·
leſia· ut. S.· ut dter. xXxISine ꝛpi ſcllie;
ſit nume. cleri vel a priuato.ut.s.ti .i. ſ neq; effuſas. yconomi. ¶ Ep̃uſſalienauẽit. ( Elericouæ: ſaliena
h¶Nã.·interpoſitio · ſcꝗᷓ.e. Enos igitur. uerit · rep ete · a ¶ Aut vidẽteſ. ſyconom b Alienã⸗
¶ Et hec.ſ.tria colonus et mancipi et ciiulis ãnona. tẽ. ſ. epm vł aliũ chcũ · c¶ Degni nã genꝰclẽicoꝛ audax

eſt ubi pereg rmi re cpiũtur ut hoſpitale ſaneti iohãmiſ
a bephotrophiorũ · locus ubi mfantes aluntur
b Moſo comiorũ.locus ubi egroti curantur.
c rontocomiorũ.locus ubi pauꝑ es et propter ſene
ctutem infirm curãtur · z ubi mona chi ſimul conuerſan⸗
naſterior locꝰ tur. ut. S. de mochis . Chĩc noſ.

4

otius ſacrati . i. rebo cuiuſlib et alterius loci ſacri ut

umerãdalicʒnõ ſint mobilia· Sʒ quid in actõe cõ⸗
peteti eccleſie ꝓ qualib er re niquid poterit cedi vel als
alienari. ſeñ. nõ ut · ff. de iur delle ait pᷣtoꝛ · Equid ſit. licet
poſſet diſtingui · vtrũ ꝓ mobiliv el nmmobijli re cõpete⸗

ı

7
C wpwe H

yet:iit ̊ mo caſu valeat.ſeeundo non.

—— „

m

„

1 ſtermmanen id interdicendo prinatur.
conomo.ſ nuquid idem adnnttitur ad vendicãdũ

qð alienauit· viðꝛ ꝙ noncũ non deb eat cõtra ſuu factũ
venire . ut · ff. de adoptpoſt moꝛtẽet · ff. de ßui · ruſ. p. l.p
funvũ · Ecõtra ꝙ ſic cũ hͥ factũ nullũ ſit ut hic et.C.de ag.
et cel.qu ẽadmodũ. etC.de libe. cau . li · qd ultimũ credo

eẽ dʒ cũ defendatur lege dei qᷓ diẽ nolite tãgẽ xpᷣos meoſ
i · ſa cdotel: vñ ſecuri ſũt ex ̊ ſc in inſti.de · re. di · Eſcẽ.
d Niᷣtate.i· tinidi erãt ut pui nõ audaces ut liberi·
e ¶ Cõſentiẽtes · exp̃ſſe ut differat a ſupioii

a .Ad hoe.tmdet. lex leonis· tabꝛllio qui in ſuo offico
b ¶ Reuerſionẽ· ſicet aliquis⸗

pᷣlato.ut.s. E ꝓxli·ſic et in tutoꝛe· ut in inſti.de ſuſpec · tu.

c¶ Darticipas.ſ̊ nũq̃d mmꝑato⸗ poſſit m me⸗ p totum.
ruerit hodie in integrũ reſtituẽ viðꝛ no. ut ꝗ· e. ¶qma

deliquit ꝓpetuo il8 bi⸗
betur exercere · lut. C de ſuſcept et archa. l.ſ aliquid· li·x·
Interdũ ad tpus ut·C· de numerarijs.łij· in ſi · xij · ſc am

vohterit. l ißi eccehe.
o ¶ Cu ꝓprietate ;
BePr G. pd
q Dericulo. ſcilicet penarum pdictarum. .
r Teleonis: ercip iet · ſcilicet eecleſia ·

t ¶ DPro nõ facto.qᷓntu ẽ de inre. ut. C· del. ⁊ eõ. l. nõ dubiũ.
ſed factũ ipᷣm ꝓ mfetto haberi nõ poteſt · utꝗ· de equali.

pncipio debz hre ip̃a eccia. ut in
abetiſlirge eccleſe.ſ· remanente.

vẽo veriſle oꝑpoꝛ⸗

tehit en m. ⁊c. ̊ tũ

dico ↄtra· cũleo nõ

potuerit ſeqñtibus
impatoꝛib⸗ piudi⸗

care.ut.C.·delet cõ.
l.digna. et. ff. de na
talibo. re. l. qu eris ·

dumõ dixerit non
obſtãte lege leomiſ .

ut. ff. del in · ſi quis·
inpn.

ſint qᷓtuoꝛ oꝛdmes
ut dicemus ꝗ· de il⸗
luſtri · ⁊¶ qui . S · e. ſůt
.Ci:ap quos om

nes pnñt fieri dna⸗

cõnes. et alia q̃ ſt

te iuriſdictõne vo⸗
ſitaria etiã ſi merũ

impi nõ habeãt
ut ede defen . ciui. ¶

nulla . H̊ nonne tm⸗

mgjĩᷣo cẽſus hec au
ctoꝛitas datur. ut
C. de teſta.l. ↄſulta.

ſeñn.illð m teſtamẽ?⸗/

tis tm dicit · Itẽ im

regia urbe tm et im

alns locis obtinet
quod dictũ eſt.

e Mmiſtrant. ſcʒ .
auctoꝛitatẽ ſuã qᷓn⸗
tũ eſt ad dnacõ nẽ
que inſnuaconẽ de⸗
ſigent. ſi maioꝛ eſt

qn gẽto ſolidoꝛũ
ut mſti. de dona.
alie · quãtũ vero ad
alios ↄ tractus mi
mſtrat.i. mimſteri

um p̈bent . docõdo

fieri ↄtractũ · ut e.

Chaec igitur oĩa.
f auhs. i· cõtra⸗
ctibus.

g Momimẽta id
eſt mitrumenta.
hb Interminatur.
ſq; lex leomis b

d Abos Hmayi⸗ .
mol.qd.nõ ſolum

min oes oꝛdinarij
ſ etiã maioꝛes ceim

5

et videntes tle aliq̃d ꝑmi
ſerunt.et non cauſam ꝓbi⸗
buerunt. ¶Ad hoc aũt ct
tabellionem qꝗ talia cõfecit
inſtrum enta ꝓpetuo tradet

exilio.nullã ei clemẽtiam

neq; reuſionẽ pticipans.
1 1 os q; waximos iudi
ces qiu ad hec accedũt.et
miſtrat tlibo cau. à cõſici

apð ſem etios monumẽ⸗

ta ↄfirmace tliũ dona⸗
tionũ aut alioꝝ actuũ pa

tiũt. et cingalo et digm⸗
tate et ſbaf mtermiatur ex

cludere.¶ Hec igitur in⸗
crepãs vehemẽ eter. pmittit

rei ecciaſtice uſu·aut q vo

catur uſufructus.ſbᷣ certo
quodam tꝑe.aut etiã uſq;

ad vitã papiẽts dare ſan

ctiſſmã maioꝛẽ eeclenam.

ſub hac tñ diffimicone. ut
is qͥ hãc accepit mumficẽ
tiã. etuſdẽ quãtitatis recõ⸗

penſet rem ſeſſmme maioꝛi
eccie. ſub ꝓprietatis racõe
ex qᷓ poſſit eundẽ redditũ
ſanctiſſma eccia hr̃e.qᷓn⸗
tũ ille ex uſu accepit. poſt

peipiõẽtis utiq; moꝛtẽ. aut

diffimtũ tpus in uſu vide⸗

licʒ. et uſufrcũ dato eccleſi⸗

aſtice rei ad ſãſſnnmã ma
joꝛẽ ecciã redeũte et uſu do
nate rei cũ ꝓprietate ecele⸗

re. et hec pena applicabinir

fiſegut⸗ C.de mo do mle⸗e⸗ cos- fran.

ec igitur.ſ.alienacònes ecẽaſticaeimmo biliũ reru.

ermittit. ſ. dcã lex leoms. ut.C.
ſa. ſanc · ec.l· iubemus· Efi. * de

ue. e. E vult. k

l ſu · i. m oceſone uſis ſeu uſufructus. B
m ¶ Dato.· ſilli cũ quo ſic ꝓꝑmutat eccia utꝗ.e. Eſ qᷓ is aitt

ti michil eſt qð non
ha. res · i · Hñ · o

ſie ſanctiſſme faciẽdo · nã⸗
qʒ; talem ↄtractũ ſine picu
lo eſſe pomt lex· h wero mi
nus fueit qᷓ;ᷓ qʒd; dat᷑ a ſan
ctiſſma eccia illð qd ↄpẽ⸗
ſatur ei cuius mox qᷣdẽ ꝑ⸗
eipi et ꝓgrietatẽ.ſperat au
tẽa uſu accipe· mfirmum
cõtractũ et ꝓ nõ facto po
nit datq; licẽtiã vdicati⸗
oms utpote ccuuẽcõe cõ⸗
tra ius ſacratiſſime eccl ehe
facta. Lex itaq; ſbᷣ bre⸗
uitate tlia decermt · a mul
ctã impomt · et uſqʒ ad re⸗
ſcſſme eccie ſtat ſolumõ
et omnẽ quidẽ ꝑimit cir⸗
cũuẽcõnẽ quã pᷣdiximus
nõ tñ retin ere calliditatẽ
wſtea in ſurgẽtiũ valiut.
Mudã enĩ dudũ hoc
qð vwo catur colonariũ miſ.
(colonariũ ius ẽ wluti ſi
domũ valẽtem. c. ſo lidos
et pᷣſtantẽ pꝑehonẽ ſo lido⸗
rũ.x:accipiat quis ab ec⸗
cleſa et det ꝓ ea ſol c. ſeu
amplius aut certe minus
et qᷓſ iam de ꝓpria agg⸗
uet ſe dare ãms ſinguſis
quaſi peſioms noĩe ſołiij.
iſte ergo appellatur pari⸗
tos · h ißam domüũ ſub tam
pua penſione in ꝓpetuũ et
iße et heredes eius poſſ⸗
debãt) admuemẽtes neq;

do tis · que igitur.

et · ff. de cap ti. l. ĩ bel⸗
la · Gkacte · et· ff. de
acquir.poſ.lii.G a

vipiſcimur.
u ¶ Wendicacõmſ.

ſecenn pꝓ tpe

ut · S. e. C vult.

leoms:
hbreuitate⸗ non

qꝙ ißa breuit dicat

h& nos breuit eã
retulmmus.

¶Eccdeſn e. ſ. cõſtã⸗

tinopolut m prin.
ſui ꝓatet.

cet hominũ ↄtra eõʒ
vel in fraudẽ eius.
b ( Saluit. cu dini
nare nõ potuit ut

ff. mãda. ñᷣ fideiuſ⸗

ſoꝛ · in ph· et ideo nõ
p eccauit lex · ut. C.
de telta. l·. iubemus.
in fi.
e¶ Quidã: ſe con⸗
ſtrue.quidam.ſho⸗
nines dudu h qas
vocatur colonariũ
ius admuementes
colonariũ ins dico

neh nr̃is legibo ne

q; ⁊cet ꝓcedit uſ⸗

q; ad verſiculũ illũ

qꝙ; noſ.ac et poſtea
accipe colonarium
ins eſt.⁊c· q mter⸗

b elt.

vbit
aritos upen⸗

anavt⸗ paria?

ð ẽ ſo luẽ ut · ff. de
ſtatu li·l. añpenh E
fi vł ð a pari quia
par eſtp omia fere
donnno⸗
f¶ Ale. legi·
g nmum. vel
imnpatoꝛũ vel iurigs
cõ ſultoꝛũ.

h¶ Pene et hoc ideo æ penſionem aliquã pcepit.

ð nos.ſ. hmoi ↄotractum.

H egem ſ. iſtã. m (Dudum er

hie et ſupio: articulus

adicitur in lege leoms q ibi non ſunt ·

eſpexerũt.ſhomines cũ homines ad malici deci⸗
emant · ut . ut hij qui ob· phi · ſe
mminuerũt. ſ. pᷣſtacões yconomis

ex itaq;: lic;

a nlurg ti ſali

E. ſ. qui ſic ac

li
le
g.
in
t
uſ⸗
no
3

S a —☛ =

— — —

es uitur ·

vn emphiteoh.
Beſta. i. ut ea qᷓ
SMan de hoc otra
ctu emphiteotico
fiant in mommen⸗
tis.i.in ſcripturis.
ſic accipitur⁊.· ff · de
pbax cguf⸗ ſi
F 7 oſtituẽs · ſculi⸗
cet m.l.quã habni

mus m mem oꝛia·

e daſe a,
ſtice.

h¶ Kieret. ſempbi
otich⸗ ↄtractus.

xtẽdẽs: ſ.ana⸗
Raf usS
¶ Leq; utilẽ . et ſõo

coꝛrigitur · e. ECnñ⸗
mimus m fi. E.

m (Predximus.·

ut · S· e· Ei.
n os igitur. qa

legẽ leoms iã bre⸗ HM

uiter retulmnꝰ et du
os caſus ſupuemẽ⸗
tes determinammꝰ
ut · S. e · Cvult · et · E.

lex.et.duduũ.igꝛ

ad legẽ vemamul
quã facere Ppoſui⸗

mus . ut · S· i · Rñ ·

oam eni. inter⸗
poſtio eſt h vſcu⸗

lulſ.ſicꝗᷓ. e. Gut 2 aut ·

bji. gquid em „1C.

et. Eſmn muſ. ibi.

actio· 1 Cc.et ex aut·

J. de ali · er emphi.
CEet hec etiã ſuper
His collige · qd eſt

.C. de ſa · ſanc· ec· au

en ai mus⸗
eliciſſmne. ſc c⸗
ad ↄſtãtinopoli⸗

tane ubi heclex fi⸗

ebat ß qualiter ibi
fiebãt. cũ in veteri
roma hẽãt fiẽi utqᷓ.
ut ec.· ro. in pnᷣ. REñ.

illð fuit añ tpa oſtã

tini iut diximus .8.
quõ · op. e · in pn. ℳ

EGſ vero non me⸗ .

tro olita ·

cciam ſ au d

babere licẽtiã ut in

Sancimuis. ex
e· C. et · C. equẽti .

a Cõſtitucõnũᷣ. quã nõ habemũs
aſus· qui mmminẽt emphiteote niñ ſit totius rei m
S inſti. locati · ¶ ao. 8 nõ eſt in ſimplici colo⸗
no. ut.ff.loca.ſi fundus·
d ¶ Anaſtaſus · ſ. logues! in eo dẽ caſu in quo ſuꝑioꝛ ſcili

mavero · pro certe ·

noſtris legibe. neq; alie
cuiuſdã ommũ notũ circũ⸗
uẽtionẽ nõ puã medhltati
ſüt otra legẽ ꝓpetuas pe⸗
ne cogitãtes alienacõneſ

qdð nos de cetero agi ꝓhi
bemus . et ꝓ eoipo oſepf⸗

mus legẽ. ¶ Dudũ aũt et
ad emphiteoſim reſpexe
runt et imminuerũt plnnã

quãtitatem wri redditus

illis qui emphiteo ſim ac⸗

cipiũt pᷣſtantes hi quire
bus pᷣdẽ ſſſſime maioꝛis
cce, e pſdebãt · ideoq;
nos in quadã nĩan oſtitu⸗
tionũ diffimmus qdeẽ uſq;

ad ꝑſonas tres emphite⸗

oſin fieri·accipiẽtis a du⸗
oꝛũ ſucceſſoꝛũ alioꝛũ.hoc
et ſup rebus ſeiſſmme ma⸗

ioꝛis ecelehe heri pmittẽ⸗

tes· nõ aũt ultra ſextã ptẽ

releuari emphiteoſim ꝑci

pientibus Apter foꝛtuitos

caſus ſancientes. ¶ Qua

wro didicimus ſic effuſe
impie ab aliqiubo documẽ
ta fieri. ut neq; ſexta relin
quatur ſciſſme eccie pars
reliqius omibo emphite⸗

ofſim accipienti donatis a⸗
naſtahus aüt piei memo⸗

rie geſta monumẽtorũ cõ
ſtituẽs ſieri ſuꝑ alienacõ⸗
mbus ſicubi etiam hiuus
rei iẽt tpus et emphiteo⸗
ſim ſtatuẽs·ſine geſtis qͥ q⸗
dẽ. uſq; ad ſolã vitã accipi
ẽtis ẽphiteoſim cũ geſtis
aũt in ꝓpetuuz eã ertscſes
neq; pfectã fecit.neq; uti⸗

lem legẽ et undiq; impfe⸗
ctã uſq; ad ſolã dyoceſim
pfiareſtie ſedis * feli

fi. Huius. Get᷑ ſie ã d inferioꝛa ſemperrpetsillud

1. ¶ Et interßtatus ut. S. e. Gi. t
marie et ſancte the
in medio titu. u Metr
*¶ Ieſ priarcha. y

aſſimg eiuitatis liẽ pᷣdixi⸗

mus legiſlacõnẽ ſtatuẽſ.
208 S igitur Ciam enimn

ad legẽ wmedũ elHlanci
mus · neq; ſaſſimã huius
feliciſſmme ciitatis maio⸗
rẽ ecciam·neq; ſᷣ ea con⸗
ſtitutas ecclehas.qrũ ip̃a
progacõnẽ accepit· hẽ eã
anaſtanꝰ pie memoꝛiein⸗
terpᷣtatus eſt · neq; alias

omes eeclehas in hac feli
ciſſma cuuntate exiſtẽètes
aut eircea eius ↄhmia· neq;

ſub priarchica ſede biuꝰ
feliciſſmne ciuitatis ↄſtitu

taſ.qᷓrũ metropolit as iſße

oꝛdĩat.neq; aluũ ullu vn⸗
diq; neq; priarcham neqʒ
epm · dicmus aũt a eos 4
in oꝛiente · et qui m illirico
inſup er egipto· et vieima
atq; in libia · et eos qui in
affricma ꝓuncia ſüt cõ⸗
plexiue dicendi:p omes

quecũq; nr̃e ſit terre · ner

nõ qiu in occidẽte ſut deo

amabiles epos ab ipa ſe

moꝛe roma · uſqʒ ad occe⸗
anũ oſiſtẽtiu ſſſſnnarũ oꝛ⸗
tho doxarũ eccleſarũ neq;
aliquẽ ʒenodochũ aut ꝓ
thotrophum aut noſo co⸗
mũ aut monaſteriũ viro⸗
rũ vel mulierũ abbatẽ aut
abbatiſſam aut quelibet
ommo pᷣſdẽtẽ venerabi⸗
libo wollegie licẽtiã ha be
re alienarerem immobilẽ
aut in domibo aut in ag riſ
aut in oꝛtis aut omino m
huiuſmodi neq; ruſticum
maneipium · neq; ciuilem
annonam neq; ſpẽalis pi-
gnoꝛis occaſioneʒ tradẽ

eiſtentes. ut ſanete

vir lioenund. ut deter. ſit nu. cle.
litas. i archiepiſcopos·
Ramus cõplexiue.i.gnaliter.

ſancimus
3 enodochum.
bec verba expone
ut · S. ę. Hec igit/
a iuſmodi. ſcili

cetmmobile mnſii⸗
caſibus. vi⸗ ut 't
debitũ qdð als ſo liun

nõ valet. utj.S ali.
et emphi. Eet hee
etiã ſup · Itẽ in em⸗
piteoſiut qᷓ.e. em

Phiteoſim · et. V ſe⸗

qñtibo · et j.de ali · et
emphi. E. licentiã.
Itẽ pmutat cũ alia

eccleha.ut qᷓ. con/

ſti . que ex aſſep̃ ·
fi· 5 cũ pnᷣcipeut
IPter omis fiſcale
utꝗj.de ec.re:nmmo.

ali · E. ſancimꝰ igꝛ.⸗

Item in redẽpcone
captiuoꝛum.ut ꝗ.de⸗
ali. et emphi. Eſan
ctiſſmmas vero. ſed
econtra eccia in ꝗñ
P. canbus omino ꝓ

ibetur in Hijs ca
ſibus ut notanm-

. de al⸗ et emphr. CJ.
ea.Sʒ quid ð mobi
libo· He.pñt aliena⸗
ri cũ nõ muematur
ibit. ut. ff· ex q̃
cau:ma:nec non.
Chᷣqðᷣ.mi ſint ſac
circa altare nccaria
ꝗqᷓ alienari non poſ
unt ut mſti · de re.

diui · CEnull inſ. ⁊. C.
ð ſa.ſanc.ec.l.ſanci

mus. niſ ꝓpter cap
tiuoꝛũ redẽpcõnez
ut ꝗ de al. vemphi.
Ede ſacris . et · ¶ſi
vero pᷣter . Itẽ ſi ſüt
ſupflua ex tũc etiam
ꝓPter delictũ ut ·ð
alie · et emp hi. Eſ
vero ſũt plura.
¶ Special nota

ꝙ ubicũq; ðꝛ ĩi bac

cõſtõne de ꝓPhibiti⸗
one ſpẽalis pigno
ris illð ſit coꝛrectũ

Iᷓ. de ali · et emphi.·

CC hec etiã · vl die

illud ſpẽale ci neceſ HZ

ſitatis ꝑ quã ceſſat

oinnis lex.ff. de off. ꝓcõ.lłi: ghalis auũt oblig a cò pmit⸗
titur. ut . e· Eſi ennn. ⸗bus · Sʒ nuquid ſine tradicõe ſpe
a (Tradere credito:i cialepignus facẽ poterit · ut· f.·
de pig· ac.l.i. vivꝛ ꝙ ſie: ut hic etꝗᷓ.e· Eſi aut creditoꝛinã

ibi dicit accipere.et
CEſi eni · in fi. et · E
ſinimus · ibi . ̊ neq;
dationẽ. ⁊c.ſ̊ hijs
legibo large pom⸗
tur vᷣbü dare · ſic. ff.
de pig · ac · l. ſi cõue
nerit · Cſ qͥs.q̃re di
cas ꝙ' nec ſie fiẽi pᷣt
obligacõ ꝑoſtitu⸗
tionẽ iſtã · ut · S· in
rub·Sʒ gnalis ob⸗
ligatio neri p̃t · L. m⸗
ne tradicõ ne cũ di⸗
cat rubca ypothe⸗
cas ut · ff· ð pig · ae·
l.ſi rẽ. E ꝓpri e · ſed
que ẽ ratio.ſeñ .q;
plus iut̃᷑ cõſtituitur
ereditoꝛi ꝑ ſpẽale
pig nus ᷓ; p gnale
cũ mãcipia gnalit
obligata maumit
timus.non ſi ſpẽa⸗
liter · ut · ff. de man.
el. iij. et · C. de ſeruo
pig da. l· ij.
b iena tionis⸗
ſic C.de rebo ali.nõ

al. fi. ſic · f. de ſta⸗ .

tu li. l. ſtatu libẽi . ¶
h.accurſius.
e petuũ. B no
ta ꝙ ubicũq; ĩ hac
oſtõne fit mẽtio de
petua emphiteoſi
ꝓbib ẽda qð coꝛri
gitur ut ꝗ..de ali · et
emp hi. Cli cẽtiam·
vel die ibi ↄ ceditur
in petuũ · i. quã din

redditus pᷣſtetur et

ita h et inſti. locati ·
Cadeo ·vel dic fi⸗
eri in petuüũ · i. in t⸗
ciã gna cõnẽ. ut · e ·
C ẽp hiteoſim · pri

ma verioꝛ ;
d ¶ Procul · i. non

multum · accur·
e nſtitutio ˖ ut

.s. c. C. vult ennm .

f am- ſcilicz le⸗
Man. 8

g (Propterea · ſeʒ

ut ꝓphiberemus o⸗
mnes ſacdotes ut

dixerat nõ ut cõfir

maret legẽ leoms
qr et ſine hac erat
ꝓfirmata. S8. c⸗ et ſie

non refertur ad ꝓxi

creditoꝛibus.¶ Alienati⸗

onis aut nomen gnalius

ideo poſunnus ut ꝓhibe⸗
amus etvẽditionẽ et dona
cõnem et ↄomutacõnẽ et in
ꝓpetuũ extẽſam emphiteo
ſnm.que nõ ꝓcul ab aliena

cõe oſiſtit. ſed omes ubiq;

ſacerdotes ab hmoi alie⸗
nacõe ꝓhibemus pems ſbᷣ
ditos quibus leoms pie
memoꝛie uſa eſt cõſtitutio

Alã namq; pꝑ omia valere

q ratã eſſe ſancimuſ.ꝓptẽᷣa
hanc ꝓpoſuimus et ꝓtuli⸗
mus.et non paterna vo ce
legẽ conſcripſimus·ſjhac
omuũ et greca ut omibo ſit
nota ꝓpter facilẽ interpᷣta
cõnem. ¶ Nõ itaq; iã pᷣte
rijt relimquimus.nam tan⸗
ta documẽta tpe longo fa
cta nüc cõmonere multe

erit tergiuerſacõnis · qua⸗

ꝓpter que uſq; huc hacte
nus extant · ꝓpriũ habeãt
ſcema. de cetero aut omnẽ
alienacõnẽ mterdicmus.
pᷣdictas eis penas impo⸗
nẽtes. ¶ Vt aũt lex ad hu
mane nature varietatẽ. et

ꝙ ſp vmt moderata per

omma immo ta permane
at(quid enim erit ſtabile
inter homines et immobi⸗
le ita ut nullã patiatur mu
tãcõnẽ.cũ omis nr̃ ſtatus
ſᷣ ꝓppetuo motu conſiſtat)
neceſſariũ eſtimamus qſ⸗
dam excepeõnes darele⸗
gi ců multis vigilijs aſb⸗
tilitate adimuẽtas. ut eas

habeẽs in auxilio lex· neqᷓ⸗

q̃¶ moueatur. ¶ Sinimus
igimir imꝑio ſi qᷓomis cõ⸗

mum dietum. Mna ſed in greca que eſt magis cõmũs
ut hic ðᷣi nam grecã ſciũt greci.Itẽ lati⸗

h¶ Vo ce. la

nosꝶ opoꝛtet ſeare ꝓpter interpᷣtacõnẽ et traſlacõnẽ ut pa

tet p multas ·l:tranſlatasut · ff. de ex

modit as eſt · et ad utilita
tem rei pu.cauſa reſpiciẽs
et poſſeſſionẽ exigẽs talẽ
alicuiis rei immo bilis qᷓ⸗
lẽ ꝓpoſuimus · hoc ei a ſan
ciſmis eceleſns et reli⸗
quis venerabilibo domib⸗
et collegijs peipe liceat ·
vndiq; ſacris domibus
in dẽmtate Fuata · et recõ
pẽſanda re eis ab eo qͥ p⸗
cepit equa aut etiã maio⸗
re ꝙᷓ data eſt. ¶ Quud en
cauſetur impatoꝛ. ne me⸗
lioꝛa det cui plima deus de

dit habere · amultoꝛ; dñm

eſſe.et facile dare et maxi
mein ſaſſmmis ecẽijs in qͥ⸗

nat aru rerũ eis immẽſtai

ratnkami deiam i *

gmatica ꝓ ceſſerit foꝛma·

peipiẽs impio dare aliqͥd

taliũ rerũ · et recõ pẽſaueit
mox rem melioꝛẽ auberi⸗
oꝛẽ et utilioꝛẽ · ſit ea pmu⸗
tatio ſirma.a hij qͥ pidẽt
domibus quarũ eſt qd a⸗
lienaturet qui talibo mi⸗
niſtrant lr̃is.ſine querela
vndiiq; ſint.nullã metuen
tes penarum.que a leone
pie memoꝛie interminãt .
et a noᷣ krmate ſũt.utiq;

cũ nec multo differat ab al

terutro ſacerdotiũ et im⸗
P

et ſacre res a cõib-

ũ
. poöhecs qñ omis ſciſſimis
eccijs habũdantia et ſta

tus ex impialibo muniſicẽ

tijs ꝓpetue pᷣbeatur. alter⸗
utris itaq; ↄpẽſantes que
decent · non ab aliqubus

iure culpabũtur. ¶ Anã

vero omnẽ ſiue adipſum

vnde h quid tle hat et p⸗

cu.tu · et. f. qui pe. tu.
et de indi . l. pars. et
finmium. re · .· fi. et als
infinite ſüt · Sʒ et e⸗
cõtta nraʒ lin guam
g recivilipẽdũuũt nec

cã ſcrevolũt vnde

tm nobis eſt ↄus.

pᷣtere a ut legitur in

dininis qñ bebrai⸗
ca lingua tranſfere
batur m latinã p uſ
trãſferebat᷑ in gre⸗
cã ut facilius ex ea
ſumeretur in latinã
ſicut et de obligati
one iuriſgẽtiuũ que
tollitur ꝑ quoddã
meduũ ſcʒ p accepti
lacõnẽ· ut mſti.qui
bus mo · to.ob. ¶ij·
Et nota ꝙ hec lex
ſic loquitur hic ac
ſi adhuc non eſſet
trãſlata.⁊ facit im⸗
peratoꝛ mẽtionem
trãſlacõis et idᷣo eſt
Suũs q fiebat con
ſtã tino poli.
¶ NHraq;· inceptiue
non ullatiue pomt᷑·
k ¶ Documẽta · i. in⸗
ſtrumenta facta do
alienatiombe rerũ
Aeheniera.
KCergiuſacõnis.
ſic.C.de teſtamentiſ
l.iubemulſ · Epenl·

ſic ꝗ..e .· Ef. et · C. de
caductol.l.fi ſic ꝗᷓ.

de referẽ. Efi · ſic. C.

nlSeem aran
nẽvel figurã pᷣm al.
¶ Predict

n ictas ˖ s. e⸗
GEGE. vult ·
pꝓ¶ Quid enmm iſti
tres vᷣſus ſüt inter⸗
poſitio uſq; illuc ne
eſſariũ.⁊c.
q ¶ Inter hominel.
vnde ðdꝛ ſepties in
die cadit iuſtus ſie
C.de veteri iure. e.
.l. i. ß qma. ſic . ð
cõſangui · et ute.fra
tri · in pnci · aliud ẽ
in dinma natura. ut
inſti. de iuſti · et int

gentiiu et. ci· Gſeda
naturalia.

1¶ In auxilio · imo

–m. —

— ==
— ,,S

,— –

l⸗

vnde
üig.
lrm
rai⸗

Bar

gre⸗
e
ni
t
que
di
ept
qni
ſ⸗
ler
ſer
m⸗
eſt

ii
ſt⸗

vickentur ad deſtruetionem/ nam falſa efficitur lexar. f.
deregula ca.l· i. et ita vicioſa · ut.ff. ð̊ reg. iu·l·i · in fi. ↄtra. ſ
illò eſt quo ad excepcõnẽ que remota ẽ a regula ſed ip̃a

lex vel regula firmatur que remanet ut hic dicitu·
a ¶ Moueatur . ſicᷓ. e.· q; vero veriſile.ibi.opoꝛtet· ⁊c.

tri nij quia res fi cales nò uſucapiuntur. ut inſti de uſii⸗
ap. res fiſei ſed res eccleſie ſic ut qᷓ·hᷣ cõ.·imno.ꝛc̃.pm al:
Sed hoc non valer qiia hec ↄſtitutio nõ cogitauit de il⸗
la mferioꝛi: ſed differũt quia vnũ ſacris alterů humams
pndet ut·s.quũo oꝑ·epᷣ.i.ſeñ.ſimlitudimẽ auũt habẽt nã
utriuſq; res iure iſto aohuc cẽtũ ãms pᷣſcributur. ut hie

b ¶ Snnmus. ex hoe · CEſimimus ſunntur autẽ . h et pmuta
re. que eſt ſgnata ſuꝑ· l iubemus · C· de ſa ſanc; ec · et die⸗

7

ſinmus · i. pmitti⸗
mus · q excepcões
facimꝰ a lege que
pꝓhibet alienatio⸗
onem rerũ eccleſie
igitur hec ẽ pma ·
e ¶ Keipublice · q
publica utilitas eſt
pferẽda pᷣuate ut
h et · ff. ꝓ ſo c.il.a⸗
ctõe · Gla beo · et · C.
de cadu.toll· Epe⸗
nul. et · ut omnes
obe. in. ꝓ· Carripi
atur. iPI.

d ( Calis · l. ccleſſe

alicuius ·
e ¶ Indẽmtate ſer
uata.ſic ꝗ. cõſtõ q̃
ex aſſep̃· et li · fi.
f¶ Ab eo· impera⸗
toꝛe· accur. ⸗
d. bñ debz dare enã
maioꝛẽ rem;
b (Immẽſitas. s.
ut deter. lit nu · cleri ·
.Ci. cõtra· ſo lue ut
bi · a ccur.

ESgntinen . epᷣ
tura feã cũ ↄſilio ꝓp⸗

cerũ accur ·
k ¶ Precipiens ſch

eccleſe.
1 CInperio „im⸗
patoꝛi ·
m Firma. nũq̃d ſi
mliter a puato in
eceleſã fieri pᷣt im⸗
menſa donatio ſine
in ſinuacõ ne · quidã
dicüt ꝙ ſie ut h. et
.C·. de ſa. ſan · ec · illð.
nos cõtra:cũ enĩ nõ
muemamus expſ⸗
ſũ hic vel alibi.ſta
bit in ſuo ſtatu ut

ultra qngentos ſo lido

imperiũ.ſiue ad aliã quã⸗
cũq; pſonã factã. ſiue do⸗
nacõnẽ ſiue venditionẽ ſi⸗
ue pmutacõnẽ ſiue ẽphi⸗
troſim ppetuã ommo ꝓhi⸗
bemus:ſ neq; dacõnẽ cu⸗

iuſdam pignoꝛis m reim

mobili factam occalione

mutuorũ fieri immꝰ. ¶Et

hec valere wolumus in o⸗
mm eccia. omiq; monaſte
rio et noſo comio et zeno⸗
dochio et bep hotrophio
et aſſiſterio et gerontoco⸗
mio et omi abſolute colle⸗
gio qð actio pia oſtituit.

nullo penitus hoꝝ aliquid

accipe ab eis valente vn⸗

de neq; conſtitutione ana⸗
ſtaſn diue memoꝛie ulteri

us opus erit.neq; ſm illã
faciendi decreti memoꝛa⸗
te obfuacõms.ipᷣa enĩ rei
pnᷣci pia pimẽtes et ꝓhibẽ
tes.qð ſit nequaqᷓ; pſcru⸗
tacõe demceps in digebi⸗
mus. (Emphiteohim aut
ſue in ſeſſma maioꝛe ee⸗
cleſa.hue in omibus reli⸗
qius adoꝛandis do mibu/

heri ſimmus · etiam ijn acci

5D fiat inſinua tio ut inſti:de dona.

.Cer cu retro · et · C· de donatione l. penłin f qdð ennmn non

EC. de ſa: lanc/ ec. lefulicet poſt han

piẽtis pſona.et in duo bus

aut ꝓtochij rei immobiliſ
— . „„ „„ „ 9
aut mãcipij ruſtici·et ciuii

annone.nullo pmittimus

quidẽ pie memoꝛie cõſti

in alia ↄſtiucõne a nobi⸗

ſepta ſextaʒ excipi ſolum
ſuꝑ emphiteoſibo ſanceui
mus · hmoi quendã dimi⸗

nucõis rei damus oꝛdinẽ.
ut qratur cũ oĩ witateaſb⸗
tilitate pẽſo eoꝝʒ q dãtur

Petuũ ſed dice ut.S. e. Galienationis.

c.l.ſit coꝛrecta.ut ꝗᷓ.
ð ecele · ti · ¶p tẽpo
ralibus: R——
r. Ruãdo. p :
¶ Eompẽõẽſantes.

euſde pſone heredibus lizcerieſta e im
deinceps hiijs tñ ſolis ma ? AIliꝗ vero. quã
ſculis aut fenims aut ne ſupra dictã pmuta
iuſ Z tionem in qua xria
riu .
Ptibus utri ſh aRize ,. fuerũt neceſſaria et
delicz de uxoꝛe aut viro ex cleha ·et ꝙ eſſ pub
pᷣſſim noĩetur alioqn non lica utilital· et fieret
traſire ad aliquẽ alterum Fres prte foꝛma
heredẽ ſ uſq; ad ſolã vitã Perpetuam ᷓᷓ de
papiẽtiũ ſtãdũ.mſi fin os 1 aemphbi a ler⸗
1. al cam/c tma ſed die
aut nepotes habueit ai ne vixfnnis , .
aute nuf onheironen alienacõmis.
agi eeclehaſtice cuumſida xIDignoꝛis 5. de
61 alꝛet emphi. ¶hec

etiam ſup er .· in pñ
contra. ſołl ut dixi⸗
mꝰ.sS. e. nos ig::

modo.neq; qð fit habere in fi Ner.
alid pemtus robur ſin⸗ tentio val die i
mus. ¶ Quiawro leoms ctus pius

(Horum .· ſcilicet

. i⸗ emptoꝛum ab eccle
no ſubnulla Pemeus ſia vel donatari oꝛũ
minucõne dari rem ecele vel ſimlium ·
ſiaſticã ſancnut.nos autẽ aAbeis. ſcilicet
lociſ venerabiliby·

cums memoꝛiã fe⸗
cit.s.e.· E ab ana⸗
ſtaſio.et Ganaſta⸗
ſius.

c ¶ Phcipia. ſic. ff.

interdumñc. ff. qd̊
vii aut elã.l.nã oꝛi⸗
go. a ceur ·
dEmphiteoſim.
duobo. imo mper⸗

e Funs · no.qued am dare filijs· quenon dantur heredi

mutatur veteri iuri relin quitur.ut.C·de ap. pᷣcipimus· ¶
fi.in fine.et· C. de teſta · ſanci mus· et qð hic dicitur eſt ſpe
ciale in principe · ut ar · 8 · e · i · E.. et. S· quo opoꝛ· epil.i. e.
vel dici pᷣt hic non dici ꝙ impatoꝛ donet ſine inſinuacõe
imo fierivid etur exquo fit pᷣgmatica foꝛma que eſt ſepᷣ⸗
tura publica. ut:j.e. quia vero veriſimile · et ſic de uu ouũ
videtur fieri h do natio· “Rr
n¶Preſidẽt. ut pᷣlati· oO ¶ Ĩis. ut tabelliões ⁊ iudiceſ ut.
.8. e. Cad h· et. Cmpos q. pP¶Firmate. ut· S. e. Caliencõ⸗
vis · ibi · illã. ⁊ C. q ¶ Nec multũ · diff erũt enĩ in uſucapiõe

bus ext raneis.ſie m pᷣuilegio ypotecarum quando ſuc⸗
cedũt matri. ut.C. qui po.im piil.fi.ſic in pᷣmlegijs ne dã
nentur in ſolidu. ut. f.ſo:ma.l.maritum.et.l.etiam.ſic·ff.
ad tre.l.ex facto.fi.accurſius.
Quia vero.ex hoc· Cſumitur auten. perpetua.i· Reñ·.
uſq; ibi ſoluit.⁊c.poſita ſuꝑ·l.iubemus.C. de ſa·ſanc·ec.
g nuilla.i.non ſub ulla.quia nichil dixit de hoe · vl
dic ꝙ eoipᷣo ꝙ gnaliter alienationem ꝓhibuit · ꝙ et hãe
hibuit. ſ. ẽp hiteoñm. h¶ Cõſtõnè.de qua memoꝛiã
habuimus. Se Gdudu⸗ i Rei-. mercedis · que poteſt

haberi ex re ſi locaretur annũatim.accur
a Kanta fonn qn rez vemt ag eeciam re
ãamſ.x.et nũc tmdẽ reddit· vb ¶ Diximus.s.e. dudũ.ex
8

*

xi⸗G. c (Sextam adplu0us.
d Partẽ. accipe vbuꝗᷓ. ↄocednmus:i:remittimus.

e EUnputada. cõpẽſandã cũ ſcrupuloſitate.nã q; ins
terdũ em phiteota dãnũ ſentit vel ꝓpter tẽpeſtatẽ.ut · ſ.·

loc. conductoGi.
vl ꝓpt rei interitũ
pticularem.ut.C.ð
uu ẽp hi.l. i. dicitur
fieri quedã cõpen
ſatio ut hic et · S e⸗
.EC. dudu.

¶ Cladẽ. q fun⸗

dus ꝓ pte camate

l. verũ · Epenbh. vel .

q; arboꝛes ſũt vẽ⸗
to delecte vel dom⸗
exuſta ut inſti. de
cõtrabẽ· emp · cũ
autem.

g ¶ Aut.· hoe eſt de

reſpõhione⸗
lhb Accipiat · Lut ſi

noômie pẽſionis red

reddaset nõ minꝰ
nho potius dimit
tat ut ſeqt et ut h
plene intelli gantur
diſtiu gue. aut res
que datur in ẽphi⸗
teoſim ẽ tante pen
ſiomsg quanteæ erat

tũc cũ ad ecciam p⸗-

uemt.aut maioꝛis
aut minoꝛis aut fe
re nulliꝰ aut ꝓrſiis
nulluil · ᷣmo caũ fit
diminucõ ĩ. vi · ptẽ
ut. g· e. duduũ⁊· S·
ꝓxi · Cet ꝗ j.de ali · et
emphiteo · Ci. in
pnᷣ1 Equ ecunq; .
In ſecundo · fit di⸗
minutio ſilr ut pu⸗
to in. vi. pte h ha⸗
betur reſpcüs quã⸗

d ad ecciam pueĩt

ne qð fauoꝛe eius
eſt inductũ ↄtra eã

tanta quãta ab initio fuit
qñad ſaſſnnã vemt ecciaʒ

et detur emphiteoſis tali⸗
bus ꝑſoms quales dudũ
diximus. tüc enim ſextã ei
ptẽ cũ ſcrupuloſitate im⸗
putãdũ ocedimus.ſi wro
minui otigeit ꝑ qᷓndã cla⸗
dã peſione. ã i toto tũc cõ
ſtatẽ pehonẽ accipiat qui
ẽphiteoſim ſbire vult. aut
nee accipiat pemius cũ li⸗

ceat ↄoducere potius qᷓ; ta

les dim mucões in emphi⸗

theoſim celebrare ¶ Sye

ro alicuius ecciaſtici ſub⸗
urbam pcioſi pᷣdi emphi
teoſis detur (qualia plinna

maxime m hac noumꝰ ſe

liciſſma cõ ſiſtere cuutate
multo quideʒ digna pᷣcio
puas wro reddętia peno⸗
nes ãà nil peſionũ oĩno non
ex redditibo metiri ẽphi⸗
teoſim. ̊ eſtimari ſbᷣurba⸗
nũ ſubtiliter a reputari ex
pcio collecto redditꝰ poſ
ſibiles in.xx.ãnis oputari
et in redditibo ex hoc ↄopu
tatis agi ẽphiteoſim. non
ppetue · ſed in eũ q pcepit

ddebat ſinguł

pim inter ieta biio modo capitula eũ in odẽ caſit in⸗

telli gerẽt qðᷣ hic dꝛ. etꝗ..de ali· et emphi. Eſi vero quedãʒ
et illů. Ehue ſupplere dixerũt qð nõ credo · In qñneo caſu

dico ꝙ ꝓut p̃t qualicũq; penſione debʒ locare · m ẽphi

teoſim yconomusut ꝗ̃.de ali· et emphi⸗Gi.in fi:/Adicõ et

ſextũ mẽbrũ qñ tãte ẽ nuũe quãte p̃uſ.ſ̊ p arum eſt reſpe⸗

ctu eſtrmacõms rei et fũc die ut qᷓe· Efrer hec omia ex⸗
. 2

et duas ex eo ſueceſſiões
et viro et ux oꝛi lic pᷣdixi⸗
mus faciẽdã.¶ Serre au
tẽ emphiteotas cõuemt
q; li m biẽnio ↄtinuo non
exſoluerint emphiteoticũ

canonẽ (hoc enim tpus ꝓ

triẽmo alioꝛ hoĩm ſuffieẽ
ad caſu ecciaſticaꝝ · aut
ꝓtochicarü emphiteoſiũ
ꝙ nõ ſoluto canone poni⸗

mus)omino fient extra⸗

nei empitheomatis · et vo⸗

lentibus ſpoſitis ſcãꝛz do⸗

muũ licebit pᷣdia aut do⸗
mos defend ere.nullã me
tuẽtibo melioꝛacõnũ red⸗
ditionẽ. h̊nq dẽ deteruis
fecit preduũi aut ſᷣurbanũ
aut domũ qͥ emphiteoſim
pcepit · cogi eũ de ſuo di⸗
ligentiã et reſtimicõnẽ pᷣſci
ſtatms facere. et obliga⸗
tũ eſſe ad hoc ipᷣma here⸗

des et ſuceeſſoꝛ es euis eẽ
res in ſuꝑ et debitos om⸗

nes redditus ſine dlacõe
exigi. ¶ Qð aũt dẽm eſt

a nobᷣ. ut nullius immo⸗

bilis rei ecciaſtice à ꝓtho

chice alienatio ſit ꝑmiſſa

mantur p arebi
tectos · ut ꝗ/e · ¶qð
autem.

i¶ Cũ lieeat.i ma⸗

gis licitũ ẽ ſic loca⸗
re ad ãnos qᷓ; tãtãa
penſionẽ dmmuẽ

ſicz ſit ſecurius lʒ e⸗

otra qñq; ſitq; me⸗
lius elt· ꝛ ut 7j. de
ta et · ut ꝓto.di. E
nos8 aut.in fi.
ſcz ut turris.
fiat als ut.s.G

architectos. ut ꝗᷓ.e.

Eqð autẽ.·
2Epurann.
d.·talis detur pen⸗

ſio q̃ collocata uſq;
ad.xx.ãnos cõtine

at eſtmaconẽre ſi

cut et in vẽdicacoe
rei eccaſtice qñ ſta
tu itur pᷣciũ ex pen⸗
ſione. ut ꝗj. de ali. et
emphi. Ehoc autẽ
ↄcednmnus.
o ¶ Prediximꝰ· ut
·· · C. em phiteo⸗
ſimaccurſius.
p¶ Faciẽdam.imo
Perpetuo ſed die
ut · S· e: Calienatio⸗
mos· a ccurfius.
Sare. canonem.
iſolitã mercedẽ
nm. mter
po ſitio ẽ uſq; illue
fient · ⁊ C· . .
Hominũ · nã in
pᷣuata emphiteoſi
pꝑ triẽmũ expectat᷑

interptemur. ut · ff. del . et ſe · cõ. · nulla. er · C. del · et cõ · æꝙ fa⸗
uoꝛe. In tercio qñ ẽ nmnoꝛis nũc qᷓ; qñũ puemi ad eceleſaʒ

puta in d imidiã vel circa.tũc accipiat idem ꝓ ea pẽſone
que nũc eſt aut dimittatut hic ubi aut parũ minus vel
etiã parũ plus eſſ · tũc credoidẽ qð inpᷣmo caſu nã t
mimmã rem a iure nõ recedo · ut · ff. de in inte. reſti. l.ſcio.
In quarto qñ fere nullius ẽ nũc ut q; ruinoſa et tũc aut
ſoluere vult ſtati ꝛtũc fit diminutio in terciã ꝑtem ab ea
penhone q̃ poterat colligi adhuc re exiſtente in ſuo ſta
teu. aut vult ſo luere demũ re refecta.et tune nulla fit dimi⸗
nutio pñtis mercedis imo medietatẽ eius pẽſonis que
adici etur ex reedificacõne deb et adicere· utꝗj· de al· et em⸗
p hi Eſi vero quedã. Sʒ quidã dixerũt non eſſe faciẽ dã

ut · C· de inre emp hi. l. ij. Gfi. ſ̊ in eccleſaſtica bienmũ ut
hie et j· de ali · et emphi · Eſi vero quis · Sʒ in ſimplici co⸗
lono indiſtmete biẽmũ exp eectaturut · ff loc · et con · que⸗
ro.inter locatoꝛẽ. et.l.cũ dñi hoꝛreoꝛe.
u ¶ Ad ceaſũ.iamiſſionem.· x ¶ Defendere · ſcilieʒ vẽdi⸗
candovel condicendo.ex ·l.iſſtaaccurſius.
x ¶ Melioꝛacõnũ · que grere emponemata dicũtur. ut. C.
de in ẽphi.l·ij .inde ẽp hiteo ſ.i.ↄtractuſ.meli oꝛationiſ.
y (Fecerit.ſ.dolo vel culpa lata vel leui q̃ vemũt in omi⸗
bus ↄtractibus qui gratia utriuſq; partis fiũt · ut.ff.de
re iut.l.ↄtractus· et.ff· omo.l.ſiut certo.nuncad im⸗
ſtar enm fructuarij bona fide utetur.ut ·ff. uſuf/quẽad⸗
modum. ca/l.i ¶ Drediũ ſ ruſticũ.

. MM „ , Sſ u&liis. f. ꝛà pſide m. K. q michil eſt mo coꝛaʒ
n Keſtitutionemĩd ẽ diligẽtẽ reſtitutionem. 4 (Euigelis. I db ni 4as nouã. 15 w ſane⸗
N 4 n . tmut]..de ali · & hijs nõ tñ tã gẽt ſic.C·de iudic.l.rem nõ nouã· ⁊ꝗ.
b ¶ Omes redditus racõne pᷣteriti tpis tmut:j.d& „ . . mphitroſis. ſ. de g natũ·. e. G
. emphi · Eñ vero quis.Sʒ contraꝗ e. Eſi vero etiã ppetuã EnEr. 0 Emghie 5 F en. S
d e. ß. bi ab mitio non tenumt ubi quiavero·et · ſvero. P ¶ In bijs · .
