te ſacroſancta euãgelia.q̃d ergo ñ als ſup alio libro in⸗
rauerit · vel foꝛte ſup ligno aliquovel lapide.ſeñ·nlonn⸗
nus valẽ. q; ad coꝛ reſpicit deus vnde nlominus dierat
ſi cõtra facit:nã tactus libᷣ cuiuſcũq; nõ id opatur ſ̊ ſola
volũtas ⁊abnegacõ dei omipotẽtis nomĩs. ut · C· de tranſ
act:ſi quis maioꝛ · circa pñ·hodie tñ non vivevalere inſiu
radũ ꝑ nomẽ dñivel caput vel capillos ut in aut. ut non
luxurientur ↄtra natura colł.vi.lieʒ romami ſepe cotrariũ

faciãt.ho die tñ etiã de cõſuetudine eſt obtẽtũ unari p ſa

cro ſancta euangelia.qð cõſtat eſſe puandũ q; diuturni

moꝛel.⁊cᷓut inſtiide iur na. Eex nõ ſepto. h̊ q̃dſi iuait

„ —
a

— .
S

—

Prra⸗

non inſpicitur fuerit affims vel co gnatus. nno etiãn pa

verbotenus ut quia dixit ꝑ deũ nõ vemã cõtra. heñ tunc
nõvalet.plus enĩ opatur tactus libri racõe maioꝛis ſo⸗

lemmitatiſ· quᷣ etiã ꝓbari p̃t.C.ſi mi.ſe · ma · di. l. ſi alteriꝰ.

ECulti· q̃d ſi non ipᷣe ſed alius ꝓ eo et ſup euis aĩa iurauit

ut fit interdũ· ſenidẽ eſſe ac ſiipᷣe iurauerit ut fit interdũ

ſi tñ unatũ fuerit eo mãdãte · ut arff. ad mumc.ita a utẽ.
CEgeſſiſſe.et. ff. ꝙ euiuſq; vmuerſitaitẽ eorũ · Ei · i. Fe. ar.
ↄtra. C. de hijs q̃ ve· eta.impe.l.ij. in pñ· et de emphi · inre
.l. ulti. Epenl:quid ſi mpubes iurauerit · nuquid tenebit
eius ſacra mẽtum.ut cõtractus cũ eo mitus valeat . ar · /
ſic · ff.· de iut iut. qui imaſſe · i· Fe ñ. Sʒ cõtra puto · q illud ve
rum eſt in ſui emolnnẽtũ et adüſarij pindiciũut ibidẽ ꝓ⸗
batur· qnimo impubes ꝓ hib etur inrare etiã cũ de eiuſ uti

Pat: litate tractat ut· f· de in lit: in· vide amus · in pn · in caſu

„⸗ .

tñ puta cũ iurauerit ſe daturũ pr̃ono opas ct ioculatoꝛ ẽᷣ

vel hij ſtrio obligatur · ut· ff. de li. cau . l. ul . terea cũ lex

iſta loquatur tm de pubere.michil noui við: ſtatuẽdum

p ̊ in inpubere· qꝛ q nõ mutat᷑: ꝛc ut. C. de teſta ſan⸗

cimus. pu berẽ autẽ accipimus maſculũ maioꝛem · xiin ·
an.fenmmnã m aioꝛẽ.xij.ut inſti.quib mo.tel.infir · in pn·

Itẽ puberem accipias ſane mẽtis.nam ſi furio ſus ſit nec

iurido ſe obligat. ꝙ ſfimilis eſtpupillo infanti adeo
millũ negociũ recte gerit ut inſti· de muti ſti · Efurioſul.

g Drrat⸗ h nõ inſpexit imꝑ atoꝛ iſte defoꝛmita te m
urbis

—

glnt et. Cſed qð diximus · ipe enim habetur loco doꝛmientis
ſün erabſentis ut. ff de int eo dicil.l.ij. Cfurioſus:et de acqui⸗
icſe poll.i. Ei · quero nũqͥd ſt hoc intelli gẽdũ in pubere pf̃e
ſne fa. ſan · idẽ er in filio fa.pub ere· tũ qe lex iſta non diſtin⸗
i, guit ·tũ q ĩe ex omibo eauß obligatur ex qᷣbo pr̃fami.
lei „ excepta cã mutin ut ff. de act et ob·l. filinſfa. Sʒ nuquid
ſme hyoe tm in pubere libero ˖ Eeñ · et idem in ſeruo· quãtu ad
ulen hoe ut naturaliter .
no bligetur cum effe
eſtoblig atur natu ſin coꝛ poꝛis cohertionem
— nliter · ut. f-ocon cũ Pberib⸗ pa tiatur. et p⸗
inde. l. natumaliter.
nitim, nec cõtra illã natu⸗ cul ab eo loco quẽ in habi
der ulem p oſß reſtitii tat · . miliaria ꝑ qquẽmũ
ang Nt quãtum ad hoe vitam agat. ¶ Couenti⸗
d ut dum obliget de goc
hirn verulio⸗ an ei etlii culas q; omeſqz cõ iurati⸗
uun mnnitü de pecul ob: ones in ciuit atibo et extra
bin uiitgat · ut. ff. ð pecu etiã occaſione parẽtele · et
enin pofſit qd tet eine imter pſonã et pſonã ſue
ſanige . mm rnge⸗ mMter ciuitatẽ et ꝑſonã om
caſlan eBnnodi mbus modis ſieri ꝓhite⸗
aott puberelibeo ere mus et in pᷣtoritũ feãs caſ⸗
nni bat ſe eſſe ſeruuk ſamus.ſingulis ↄiuratoꝛũ
n6 n idem qt in ve⸗·e· pena. i. lib· auri pumẽdis.
een ro opinato libero eEen
niiſG quia plerũq; exta . E 308 c5 lo coꝛx ecciaſ⸗
bondn id quod agitur ta ſtica ceſura violatoꝛ es hu⸗
io ę cie ob iars D ius ſanctõis.donex ad ſa
nodient 5 gui⸗ R libero. tiſfactõnẽ vem at oberce⸗
uſlſu r.ffde acqui-re.o. ri volumus. ¶(Kecepta⸗
nmiaa voan ſi hoc intelli
Atnmm gẽdũ in pubere eus··
pectrnm mntoꝛẽ habente qui ſine ceuntoꝛis auetoꝛitate iurauit· ſe.
limii utiq; m eos qn dicũt ꝙ ſacramẽtũ repñtat eũ maioꝛẽ nã
CDimm maioꝛ eſſp nõ reſtitueretur.ſ̊ cõtraviðꝛ cum pupillo ſi⸗
iuun milis habeatur. ut. C. de in inte. reſti · mi· ſi curatoꝛẽ hñs.
iate m quẽ non cadit pñs cõ ſtituco ut.s:notam mus.poteſt
nuice igitur lex iſta intelligi m pubere hñte curatoꝛẽ et ↄptabẽ
W. te elus auctoꝛitate et in pubere nõ hñte curatoꝛẽ ↄotrab ẽ⸗
uunm tep ſe ſolũ. S; inſtabitiqius dieẽs.lex iſta nõ diſtinguit
ſtimd m pubere hab ente vel nõ hñte cumatoꝛẽ ergo nec tu dia
ſi ſitmgué debes. ꝛc. Gnñ. imo. q́;uis lex iſta nõ diſtinguat.
o. religione tñ iudicãtis obmitti non debz. ut .· ff. de teſtibus.
pbin l.queſitũ. vel dic ꝙ lz bec lex nõ diſtmguat · debz tñ di⸗
lenbt ſtinguip alias ut ar. C. de capt·l. ul. fi. et m aut: de ad:
tr mi.of. C.fi. nam p oſterioꝛes · l· trabẽde ſut ad prioꝛes ut
Aude f. del et ſe. oõ ˖. ſ̊ et poſterioꝛes. Sʒ licʒ ira videatur poſ⸗
bcig pedſe dici et diſtingui. verius tñ videt᷑ ut ſiue curatoꝛẽ hẽat
rafe cg Rue non. ↄtractus teneat nec poſſit reſcindi quã qᷓ; m.l.
tta veteres ſit ipᷣo in nullus:nam et m.l.veteres re vendi
Gglre ta ſine decreto ipo inre nulla eſt venditio.ut.C.de p̃dijs.
aa cct alijs re· mi. l. n. et de adnn. tu. l. lex que tu. Culti. et tñ ſi
titen coꝛrob oꝛetur iuramẽto valida ſit et tenet ꝑ hanc.l
chcx E onte. q; ſecus ꝑ vimvel metũ. ut ꝗ· e · E vim autẽ.
ventif Sz qud ſi vlo fuerit mductus minoꝛ ut mterdũ faciunt
frinpe⸗ tutoꝛes fimta tutela. qui eos blanditijs et adulacõib⸗
Nſeſe adtalia inducũt · ſeñ:nonvidetur tue ſpontanea volun⸗
solnc⸗ taſut ar. C. de ratii· vir. liecca finẽ. quid ergo.ſeñſima
cro⸗ ioꝛ eſ hab eret actõnẽ de vlo quaſ ves poecl er ad tra⸗

dſtionẽ. ſed quia minoꝛ eſt videtur q; ceſſet reſtitucõe ſu⸗

pſtite · ut. ff. de dolo · l. ·. Eidem
lit inamẽtü interpoſitü qð p . ß in
ram ctũ ſine eius effectu tollit mterpoſitus dolus q non

6p. reſtitucõnem aũut tol⸗

—

t eũ maioꝛẽ ut h. ſ̊ in

debz ex eo luerari ut.ff. de dolo.l. ne ex wlo⸗ anie nu qᷣ d

res cit in circulo ut.ff.qͥ po.m pi ha.claudius fe

ix: Fen.

nõ.̊ mnoꝛ poſtulabit reſtitutionẽ ceſſante actõede do⸗
K. lo qui nõ pᷣt habẽ
5 locũ.⁊ ſi opponatur
de in ramẽto replica

toꝛibus etiam malefcõꝛũ

pacem iurare et tenẽ no⸗

aerir wiff pacis nõ fru

atur. ¶ Aliatas etiã exa⸗
ctõnes et maxime ab ee⸗

bitur de dolo· qe do⸗

1; e bt t. lo eui it ad i
amn pᷣdictã pacẽ violau e ut e reedi
rint.· et pᷣdã emẽtibo · nraʒ ſub pretextii. et.l. ſi
indignationem ſbᷣituris ex falſis · et ar. ff. de
et eadeʒ pena feriendis. indi.ſ p̃toꝛ. Emar⸗
. 22—☛ cellus· et hoc cũ cõ⸗
reterea ſancimus ut ſtat adhbibitu wiü
bona eius publicentur et foꝛte pſuadente ei
eius domus deſtruatur qꝗᷣ in nllo ei teneba⸗

tur qᷓ; qᷓ; longe plu
ris erat obligatus
vł ſimili modo.q̃ͥd

ſi alias ſine blan⸗
. 4 *
ditijs minoꝛem ad

hoc induxit. foꝛte

l
„7 - Vakr-t 46 — e =
Æ c 5 9aſ 7

dleſijs quarũ abuſus iam dicẽdo q ex ſde fe
plonga tẽpoꝛa ino leuit· ccent · quã ꝙᷓ; in ali⸗
p ciuitates et caſtella om⸗ que mnul bene fe
jmocho damnamus h⸗ ciſſet ei. et talia. vel
mmodo damnamusapg⸗ qꝙ valde p bono
bibemus.et ſi facte fuer ĩt babeẽt ſi ſiec cum eo
jn duplũ reddãtur. ¶¶ orrab eret. nua te
ſacramenta puberũ ſpo⸗ ſrtle nd n ꝙ
AFPE quo ſit leſus
te facta ſuꝑ cõtracti dus ut nec reſtituat᷑.qᷣ.
ð utiq; qr non eſt ali⸗
cui iterdicẽdum ſi

ð aliquid ex ſua im⸗
duſtria cõſequi poſſit·ut.C.at᷑.tui.ſi defunctuset.C. ſi qͥs

aliquem te. ꝓ hil. ulti. et · ff. de le. i · l. luciꝰ. ſempromia.
Itẽ ꝙ dicit ĩpõte nõ dicit ad dĩam eius qð mterdũ ex in⸗

ris necitate fit· ut cũ cedit vm actõnem cõtra aliũ. ut.C.
de adim tu. l. ij. Culti · et idem in ſimilibus.
b ( Contractibo. hic eſt queſtio an ſit idẽ intelli gẽdũ de
quocuũq; ↄtractu in legibo interdicto.ñ.nonnam iura⸗
mẽtũ interpoſitũ ↄtra leges ipᷣo iure non valet nec cõfir⸗
mat ↄotrmctũotra leges mitũ ut.C.de leg · et cõ.nõ dubiũ.
in fi· er. ff· de pac. iuſgẽtiũ · Oghaliter. et del· ij. ſi quis inqͥ

linos· Gulti. et in aut ſcemeas non ſo lũ.coll: v. Efi. er · ff.
de obſea libᷣlpenł.nec obſtat ſi dicatur ꝙ deierat · q no

vidꝛ deieraſſe ut.ff. qui ſatiſda.co.l.ulti·S ed inſto·nõne
cõtractus alienacõ mis rei immobilis ſine decreto eſt co⸗
tra.l.ut·C. de admi.tu.lex qui tu ·in fi·et de pᷣdijs mi·fere ꝑ
totũ:ergo nec ſacramẽtũ ullius debet eſſe momẽti · ſeñ·nõ
eſt cõtra.l.eũ hac.il.freſit approbatũ hac.ſ.ſacramenta

17–. vel illud in contractibo mterdictis iur̃ cõmiũ. Item
quero quid ſimnoꝛ vẽdiderit et iumuerit et deceptus ſit
ultra drmidiam iuſti precnj:an poſſit venire contra. Reñ.·
Potelt utiq;: quia a git ut vel iuſtum precium ſuppleatur
ve

ut reſcindatur contractus · ut·C. de reſcin. ven. l. i. ſed
Jo.b.idẽ.ſed alia racõne dicẽdo qꝛ ſacramẽtũ nichil ali⸗

ud opatur.mſi ꝙ repᷣſentat eũ maioꝛem.vnde elſt q ipᷣe

ſicut quiuis maioꝛ poterit poſtulare vel peiũ ſupler vl
cõtractum reſcindi data electõne actoꝛi.ut in predicta.lł

—

hcramẽtũ enim interpoſitũ pᷣuat eum a pᷣmlegio ſcilicet l

3

gu rAt
. I

Soak. 4 .

0 “
de Hor , We

7 (
0σ) Cer des *

( AArer
X P y IPISH

R 53.T bE

6

A ds&

2

17

eltitutiomis . qd ei ꝗꝓpter et atẽ cõpetit· nõ a iure onum iure nulla fuerat. ut. C·ſRmaioꝛ fa ctus ratum ha beat vel
. 4 al tcte facere tni⸗ de traſac·ſi ex falſis· et. C. de nõ nõ. liie et. ij . et eſt ar.ff· quoꝛæ · le. l. i. E ꝓdelt. Itẽ quero an 4
9,. falej tel e nu. pec.l ul.neemirũ q difficilins tollitur ins ↄne qᷓ; p⸗ l.iſta locũ habeat in ſtipula cõnevel in renutiacone. vi⸗ ſg
d uilegiũ. cu et difficilius in ducatur ut in aut de nõ ali. ß detur ꝙ nõ qe vtretus ꝓPe is ẽ qᷓ ultro citroq; dãtẽ acci ſ
qaq veriſinnle in fr Quid immaioꝛe iurante decepto ultra pPiẽtẽ obligat · ut. ff. de v. ng. lab eo.mĩoꝛ aũt ᷓ ꝓmittit ſe e
D Biun Reze⸗ dimidiã:Gñ.foꝛte idẽ: cũ non ſupꝑſit ei niſ ius ↄne:tñ do⸗ alij nõ ali ſibi obligat Itẽ mioꝛ q̃ renũciauit nõ ↄtrabitt nn
ee ee en . nmnno. p. viſu fuit cõt ra. ut nlominus cotrauemre poſſit H potius diſtrahit ut alibi dicitur:mſoluto debito ut ar. lle
dl,predicto modo qᷣ “ inſti. ꝗ. mo. re. con⸗ 0
„ no agit p ciſe ut re⸗ tra.ob. Eis q; in fi. n
ſcindatur ot ractuſ . . . . , „ ſed ↄtrariũ puto ſ. ni
ſß vel ut iuſtũ pan rerum ſuarum non retra⸗ onem impatoꝛis vẽdere it hie nomẽ cõtna⸗ ae
ſuppleat velut cõ ctan dis miolabiliter eu non pᷣſumat . q ſi fiat non ctus a ccipiaturp un
tractus reſcindat᷑: ur. pvim ant vel in ommi obligatione o⸗
cet facit pro hoc ꝙ; ſto diãtur. pvm aut velm valeat. Wro uge 2 ad exempfum eius inia
ſacr̃im ius oue nõ ſtũ metũ enã a maioꝛibus rit allodun aliqð etiam qð dꝛ in edicto pᷣto mue
liit ur: no nv⸗ maxmene querimomam nfeudat coferri cclcke de ur n de nnnoi.
Peſr. Pe , e “ — — . .,m S
pof ſi quis eỹneuf. L malehcioꝛũ cõmſſe Nu fa⸗ . l P oblacõnẽ ſidelium ar · ff. 4 frn. eren “ beg
t. F. ct. l.ſeruu qs· ciant extonta nulluis eſſe vl p empcõms alterins i: Gait. er. ff. de in⸗ e
CEul. ß̊ dño meo vwi momenti ubemus. ¶ Ad vehbmoi otractũ infeuda⸗ Nitomnẽ et. f. am aaf
ſum eſtota urn⸗ hec qui allo dii ſuũvedide datus mii per gfam eeele⸗ bus ex cau. in poſ.
in ſumma de reſcin. XEC d de eet Irere . 1 1 ea.l. ulti:· Quid ſi in ſaert
ven. q; vẽditoꝛ nie rit. diſtrichu et iuriſchcki⸗ ſie tãq; de nouo reciperet rauit ſe nõ venturũ rt
agẽdo altera raroe R . cõtra ſentẽtiam veil e
urgeret emptoꝛem . Se⸗ ⸗ otra cò feſſi onẽ vel uuſ
reſcindere ↄtracti . arbitriũ. eñ uti mur
ut. ff. de cõ · mſti · · que ſub ↄdict. Eß ſi iurinr. Ztra hoe tñᷣ et tũe tẽnet· nam in iudicio quaſiotrahitur. ut. ff. de peculul. mmnit
eſt ar. ff. de iure pa. adigere · Ei · Sʒ quero an ſit hoc intel⸗ .l. iij. E. idem ſcribit. maioꝛ etiã ſi tale pactũ feciſſm nonyve Wll
WOW ligendũ m vẽdicõne facta cũ mterpo ſice decreti · an idẽ miret cõtra appellãdo· f. quibo ap.licet vel nõ.l.ij.nmo co,. eiid
— E. ſ decretũ nõ interu emat.ſeñ: utiq; m omi vendicõe q a⸗ trariũ puto q; ſaltẽ app ellare poſſet qð eſt de iure cõmu ſ
liter inutiliter vi deretur adiecta. cũ hoc etia · l· C. ſi aduſuſ nã iura do ſolũ pᷣuilegiũ p dit etatis ut.s.dixi.ſ̊ nuq dᷓꝛ t n
ceas Le⸗ raj iftaha ven · imdueat· maxnne cu hoc indiſtincte hic dicatur.res tũc in aliq tenebit ſentẽtia cũ cunatoꝛ ſibi nõ affuerit· en. uithe
co in dubio potius ſit interp̃tanda ut valeat ꝙᷓ pereat idem. ut.s.notaui m.ix.q.Quid h inrauit quis ſe nõ ven Ppu
2 1 ut ar. ff. del: i. ſi qn/ et ad mumẽ· l. i. Itẽ quero an ſi inmueit turũ cõtra teſtamẽtũ.diſtmgue utrũ ꝓpriũ an alienũ.ſi cõö ſti
quis in gne ſe ratũ habiturũ omes ↄtrictus quos fece⸗: tra ꝓpriũ non tener q; teſtamẽti factio iuriſpublici eſt· ut uigſ
neat. Gn.videtur ꝙ non q; ex cõfeſſione nõ ſolet qͥs ab⸗ nõ pt · ut.· ff. de Pac. inſ pvᷣlicũnec enĩ ꝑ pactũ pᷣt eẽ aliqᷣs zutz
ſenti obligari.ut · f. de cõfeſſis.· certu · Eſi qiis· Itẽ qe res maioꝛ libᷣtatẽ teſti faciediſibi auferre/utC.vᷣ pac.pactü ihat
inter alioſ acta.ꝛc: et ad hoc facit.C. ſi aduſus vẽ.l· i · Itẽ ꝙ dotali. v.· ff. ꝓ ſoẽ· cũ duobo⸗idẽ reſpõdit.ſi aut ð alie muen
eſt ar. ad hoc. ff. ꝙ cuiuſ; vmuſtatis · Itẽ eoꝛe · ß ſi ita nũ·tũe diſtingue utrũ potuit tenere pactũ de iurf cmum diep
Ja we eſt pns lra ſup ↄtractiba. vnde ſi aliter fiat nõ SIm diſtinctõnem no. C. de pactis · l. ul.quo caſu pᷣindicat jint
valet. ut ar. C. de ſentẽtijs in ter. om·ii. ꝓ lata.ex adůſo ei nã teſtametũ ↄnumerat᷑ inter ↄtractus.utffde duo.Cq ſd
videtur cõtia hac mcõne quia oſtat hãc racõnem ſbeſſe bus reis.eadẽ:an nonquoſcaſu ↄtrauemiet de iur ouũ ut ot
et cũ alas inratur.et q nlominus faciẽs ↄtẽmt religio⸗ als.S.no.xij.q:q̃d ſi filiuſfa.mĩoꝛ renũciauit macedoma
nem diumam. et delinquit et nlominus turpitudinẽ ꝓã no et inrauit. En·non tenet. q nec maioꝛ renũciare potu⸗ ob
allegat vnde cũ eadem ſubeſt mtio. idem debʒ ins ſbeſſe iſſet ceũ non ſit fauoꝛe eius inductũ ſed odio creditoꝛũut ade
ut ar. ff. ad. l.acquil illud. ſufficit enim q deienat · ideoq; ff· de cõdi.inde.qui exceptionem· ſic enim daretur matt i
ferendus non eſt. ut. C. de indicta vi·l. ij · in fi. Itẽ q; ↄtra ria ꝓeccãdi qð eſſ̃D cõ tra publicã utilitatẽ ut ff. ad mad.
one ſatis ꝓ uto ꝙ ſi pᷣmo ita iumuit et poſtea in cõtractu cuniã mutuo accepiſſe iurauẽit ſe nõ vẽturũ ·et renũci⸗ e
dixit ſe velle teneri in illo innamento· ꝙ teneat · et ita vide auerit excep cõi non nupe·e. nõ poterit aliq mõ vemẽ ͦn
mus de oſuetudine obſar aueroſmin oꝛ vẽdidit ↄtra· m eos qᷓ dicunt maioꝛẽ renũciantẽ nullo modo de⸗ (oe
A, et innauit et anteqꝙ; traderet cecidit a poſ poſtea ad eum bere vemre cõtra.velſᷣm nos dabitur excep tio doli · et iſe “
redijt caſi aliquo.an ſi non pᷣſtet velnõ reſtituat eã emp min ̊ grauabitur tũc ut ꝓbet nõ numeratã ſẽ als diximuſ ice
ton agenti p ea videatur facere ↄtra ſacr̃m. h ñ. utiq· cũ in maioꝛe renũciãte: ut in ſũma · de nõ nu:·pec · quid ſi mu 1
nondu tradiderat ſ̊ ſ iam tradiderat tũc ſecus erit cũ iã lier minoꝛ renüciauit velket inrauit . Een. tenet nã ſi maioꝛ 6
videatur liberatus ſolucdne eius ut no. C. de trãſac · ſi qs renũciaſſet cũ ſit eius fauoꝛe inductũ tenẽtut in dicta.l· qᷓ eu
maioꝛ· m aʒ. vel dic idgem in utroq; caſu q agere videt excepcõneʒ. ff. advelłlul. CPnb et · C. qñ mu. tu.of· fun. b
æ ctrouſtam facit etiã reus excipiendo cet cõtmdicẽdo & Oιz-l,f- Quid ſi mino: donauit moꝛtis cã er iurauit ſe nullo N
Ar. f de pcur.l. nõ ſo lu. Eñ ſtat a ſips p pe pnnttẽdũ. tpe vemre ↄtra ſeñ tenet nec reuocat· nam minoꝛ etiã de nnn
W S quid ſñ pᷣmo vẽdidit nec inrauit.et poſtea ex interual:· urne ai vnare potuit quia teſtari poteſt ut· ff. de dona. ſn
lo inrauit ſe mtũ habiturũ et nõ ↄtra vẽturũ nüiquid ↄfir cauſa moꝛtis · tã is· ⁊ inſti:quibo ex cauſis ma· poſ. Efi· nã G.
mabitur. ut teneat pᷣcedẽs ↄtmactus quã qᷓ; in pnͥ.nullus et maioꝛ potuit renũciare inri reuocãde dnacõnis cũ hoe n
fuerit iß o iure. ſeñ utih ar. ff. de iuð .· lic · ar. cotra mſti . d ſit eius fauoꝛ e inductũ et cẽſe atur pᷣuati iut᷑.licʒaliud ſit unn
auctonitatæ.tu. E: ul. ſtẽ et quia maioꝛ factus ratũ hñs cõ in teſtamẽti factione · ut· S no. vnde et filiuſfa.dvnare pᷣt en
tractũ ſine iumamẽto cõfirmat eãdẽ vendicõnẽ q;uis ipᷣo eauſa mortis pr̃e cõſentiẽte h̊ teſtari non pᷣt ut in pᷣ di cta

bitn. l. tam is·ex· C. de teltam:nemo. Anuid ſi donauit ſimpłr æ
unn ininuraut. videtur foꝛte ꝙ nõ teneat q etiã cũ tecreti aucto
l ritate fcã ipo iure nõ valet. ut· C· ſi maioꝛ facra· ha ·l. ul⸗
nin Cfi ſed cõtmriũ puto cũ repᷣſentaturmaioꝛ ꝓpter ſacra⸗
ee mentũ. ut.s.no nam ſi maioꝛ factus donaſſet nõ repetẽt
J nec obſtat ꝙ nõ p̃t hoc facere dereti interpoſitio.q; illa
tH non tollit reſtitucõnẽ· ut; C· de ;· mi.l ſi quið· iuramẽtü tũ
en tollit ut hic · Quidꝗ
i inmno: iuramt traſ
ee actönével venditi⸗ ,„
Kn onẽ vel alii coõtm⸗ feuduʒ qdᷣ habebat retinẽ
2 nnene. no poterit. (Mtaut eq⸗
inrin nuquid ſi de facto tas que in paribus cauſis
P otraueniret et deie⸗ paria iura delidẽéat. pvm⸗
an. r bmabſed ũſitatẽ totius imꝑij Fuet.
e ibit. que otinentur hrmiter ſtatuimd utt Aſ⸗
n PiC. de mnen s talia qᷓ; m alamama qͥcũqʒ
tfn maioꝛ.Neñ· nõ infa⸗ in d Zli
npeoee mabitur et ſi alias m vicka pᷣlica expedicoe
i ſbeat penas ut ar·
Antm (C. de Hjs qͥ no m⸗ .
vand fa.l ꝓenl. qhᷣmo videtur ꝙ nec alias penas ſubeat mſi
ſnie quas ſubiret mai oꝛ q nõ iuraſſet · cũ ſacr̃m mi aliud opet
lan miſi ut maioꝛ ẽ eũ repſentet·vel qð verius ẽ dic· q omes
Rn penas ßdictas ſubire co gatur. q; ↄſtat ↄtractũ tenere
HdN EVyVvnge ſi cõtra facit tenetur ſicut quinis maioꝛ qui iurauit.
ſinoci lεια cü mn delictis nullo etatis auxilio debeat ei ſuccurri. ut. C.
wcini ,, I aduſus delic.l.i· et · ff. de mino. auxiliũ. E. in delictis · qᷣ
niſt ee fiiuſfa minor inauit pfi ↄtrahẽdo foꝛte cũ eo cũrenũ⸗
rti qat bom materms ſiẽ plerũq; faciũt.ſᷣñ· non valet· nã
epon ſtipula cõ etiã inter maioꝛes cõtracta cũ pntiba m quorũ
niſ ptãte ſũt inutilis eſt. ut inſti · de muti · ſti · Citem inutilis.·
ate Quid ſi pĩ̃ diuiſit bona ſua inter filios emãcipatos ꝛin⸗
ritdi rauit· nuqͥd poterit vemreꝰ tra:ſeñ· utiq;.tũ ꝙ nulla fuit
idee otracta obligacõ nec fuiſſß etiã ſi maioꝛ fuiſß · tũ libe⸗
eee rũ debuit hr̃e ↄmutãdi arbitriũ.quãqᷓ; hoc fallat m caſu
litle fauote mr̃monij q; dotem quãâ dedit ꝓ filia ſua pᷣ oꝛi viro
— nõ pᷣt poſtea dimmmueremiſi poſtea elade aliqua ſupue⸗
lda mẽte. ut. C. de rei ux. act. autẽ. ſ̊ qᷓus . ſ̊ cõtra videtur cũ
FNndH talis duiſio fiat inter filios ammo donãdi er donacõ int
t eos mitatur viribus.ut · C. de mof · do. l. ·
R . AKenum coꝛ paliũ et in coꝛpaliũ. Itẽ mo bilium et in
en mobilu rei enim appellacõ gnalis eſt ut · ff ſi cer. pe. l. i.
ie et de v. ſig· rei appella cõ. ⁊ mſti: de rebo coꝛpalibo et incoꝛ
trun pPozalibo. ji· Priaruü h e qd ſi ↄvum. ſñ.idẽ qꝛ; vbũ ſuũ
1NO uaꝛe· ad utrũq; ptinet. ut.ff. de v·ſg · vᷣbũ ſuũ.et
ieſee ff. del. in. ſi quis ſuos · quid ſi ſuper rebo aliems cõtraxẽit
enich puta quia rem alienã vẽdidit et iurauit . ↄſtõnẽ pñtẽ
ene nõ ptinere ad id/cũ hic tm de ſuis rebo ſoquatur.quid ẽ
“ ſtabo legivetẽi ut dicã ipᷣo iut᷑ nõ valẽ. ut.ff. de rebo eoꝛ⸗
eſe ſubtu⸗mag. Gi:vel dic ꝙ teneat ſiẽ als facta a quouis
tinn maioꝛe . ut · ff. de cõtrah /emp·rem alienam/ut qð dixit.
iee in ſuarũ large accipiatur.q d.ſuꝑ otractibiſuis.
ſna rc nuio labiliter. vc.i·incꝛruptibiliter ſine violacõne
ſeGH et coꝛruptela aliqua · et quatũ adagẽdũ ⁊ quãtũ ad exci⸗
Eirn piendũ et quãtum ad dnũ trã fferẽdu ut ar· ff. deacquir·
end re w. ſtatuas. et familie hꝛc. inter coheredes · Ci ·
cir d uſtu. q; ſivanus fuiſſ timoꝛ cõtra eſß. ut. ff · qð me⸗
en aau/ metũ aũt ct· l. m etum. i. accurſius·
(/ (Querimomã · etiq ſinulla facta fuit nec depoſita que⸗
gi rimomia de maleficio tali omiſſo.nullius momentt ſt · i
Nuef Hoiurenoͤvaleat 5; inſto nuqd dices edictũ ꝙ metus
G latũ:et quo ad actõnem et quo ad excepcõ nẽ ex eo
ſa en ucta ut. ff· qʒ me · cau .· l. metü · iß y.· er.· Giul.et · Gvo⸗

1 Aα Jtr PFe*2 „

* P ſ& AE„α .R.

—

——

—◻ 4 P Rh⸗ — 4⸗ eer . oß 1 2 A
E , v ur ; — — —

romam ad ſuſepiendam

iſto caſu ten ebitur ei dñs ad intereſſe.ſ ut vel pᷣſtet ei æxti⸗

k (Legitima· i p ſe ve p ꝓcuratoꝛẽ ſuũ facta pñtib⸗ alſſ
paribus foꝛte duobo vel tniba· debebit enim dñs eum in

lèti· et. ex hoe edeò.cũᷣ vi deatur p.l.iſtã ꝙ ↄtractus per
metu nitus ipᷣo iu ſit nullus quẽ ↄſtat p. l. veteres tenẽ
ut . ff. qd me⸗cau.lpnłet anpnł et·C. de mmuti · ſti. dvlo. Rnñ.
mime.nã ꝙ dixit nullius eſſe momẽti: ſe̊audi quantũ ad
effectũ.nã et als ſic accipiũtur h̊ yba:ff. qð me.cau.q̃ in
carcerẽ.ſ̊ hec Genñ.nõ ſic ꝓplacʒ ꝓpter vᷣ ba pᷣ cedẽtia ne q̃⸗
rimomã maleficõꝛcomſſoꝛcextoꝛtac et q hec ÿba ſie
poſita ꝓPeſigmfi⸗
cãt. ut ꝙ fit ipo ini
nullü ſit · ut · ff. de vᷣ.
ob.l. gnaliter. er · C.
del. et cõ. nõ dubu. —HMW
in fidic & ̊ refert⸗: Aalie e Pe
du eſſe ad ſacra tm

imperij roꝛonã regem aut
ſoͤ rege dñm ſuũ non ad⸗

iuuerit· aut eundo cũ ipᷣo bym extorta de q p zr, A,
aut ꝓ quãtitate feudi ſti⸗ S. dixtat. qd p⸗ v
Aeen bat etiã vbũ aduſa⸗
pendia mlicie perſoluen tiue poſitũ pter p
do ſi de wocatione legiti⸗ cedẽs vᷣbũ ſpõte.h
I inſto quare magis

ma a domino ſuo conuici imnſto quare magis
⸗ tollit ii ramẽtu ipůo·⁴nh ”MU/
iure qᷓ; contractus c Pasn r
J Een. q mramẽti ef?⸗ t, e
fectꝰdebilioꝛ ẽ.ex eo en nulla in duei᷑ obligacõ ſ robur Wð
q dã pᷣſtat ↄtractui cui accedit ut poſſit efficaciter cöue
mri qͥ als nõ pᷣt auxilio reſtitucõms obſtãte ſi ſpõte int⸗
ponaiur. e el eetus quaſi debilioꝛ tollitur vi vel metu
illato·qdᷣ nõ eſt in effcu q̃ ex ↄtractu mducitur.q̃n foꝛtioꝛ
q; ex eo inducitur ultro citroq; obligacõ ut· ff. de v. ſig.
lab eo.⁊ ſupᷣ dictã lecturã lego ſup ſſam talẽ quã hẽbam
pvim aũt ⁊ inſtũ metũ ſbaudi p ſacia mterpoſita ſbaudi
a puberibuſ de quibo dictũ eſt.s.a maioꝛibo mate ima
ioꝛes ·i· potẽcõꝛes vim vel metũ intulerint·ne maleficia
ꝓmiſſa extoꝛta·ꝛc.vel pᷣt legiſᷣm aliã lſam alicer p vmnm
aũt er inſtũ metũ etiã a maioꝛibomaxĩe neqrimonia ma
leficioꝛũ ↄmſſoꝛũ fieret extoꝛta.ac.hoc ẽ dicere · hoc qð
dictum eſt · S. verum ẽ m iuramentis expoſitis a puberi
bus ſponte· nam iuramenta extoꝛta per vim vel metum
nedum ab eis ſed etiam a maioꝛibusxxv anms nullus
momenti ſunt ipſo uire:maxime ſi fuerint ſuꝑ eo expo⸗
ſita ne dep onatur q̃rimoma malefi cõꝛeo nuſabeimergeo asupr-en Wn
dicit maxie q; reipblice intereſt ne maleficia remaneat e a, r 1
impumta utff ad.l.acquiłita vulneratuſ cũ ↄocoꝛdãtiiſ Prind.
ibi poſitis · ꝛet ita no.h̊ caſũ quẽ in ſũma nõ uil.q vaſ.
¶ Ketin ere. annttit feu:ſne culpa ſua ſiẽ aſ's amittit
3 s Feu.nõ culpa ſua ̊ ꝓpt culpã alteriuſ ut.s·m q̃ ba ca.
feu.amt .· ¶demq; et.S. ſvaſ. fe·p· eui de.de. c.i. q̊ nuquid . rſſer Er-
3, Wa- Daes— .
maconẽ.vel alind ſibi det feueiuſdẽ homtatisvel quůãti do e
tatis · Eñ·puto ꝙ ſic tãqᷓ;ᷓ ſi eũ mueſtiſ de re aliena· ut· s.
ſi de feu.vaſ mtpellatꝰfu.c.negociũ:ct.s.ñ ð mue.rei ali.
xc·cũ de re.cũ enĩ imꝑatoꝛ ꝑ hãc.i:.ilð bñficiũ nõ ei abſtu
lit · merito veteri cõſietudnm relictũ mtelligitur. ut. C· de
ap.pᷣcipimus.in fi. jet als vꝛ ꝙ racõ equitatis diuerſas es eſtut Dnt en
g e ſiderat. ſicut⸗ ſpẽs actõis non excludit exquoex ecre
ſiliba negocns nõ deſcẽdũt.ut.C.de ↄſti.pec.l:ulti ·
P ¶ Eudo.vel aliũ pꝑ ſe dño acceptabilẽ mittẽdo · utꝗj.l.

ꝓxi. Efirmiterec ſtatumus. i (Stipẽdia:q als dicũt X 9) Pe
oſtẽditie ſim lombardia. xij. dnari de modio in alama-⸗ TIna. Sas, PiHSen
ma tcã ptẽ fructuũ feudi illius ãm in quo exp edicõ m⸗ 4. py g= D
ducta ẽ. ſue quo fit exercituset hoc m cõradi.ut.s· de ð
cap· cradi:c.ſilr in hoſtẽditijs mvero iſtũ fre nmmpato⸗
rẽ dimidii vedddit feudi vmus imiri in alamama q' m Iö y,
bardia.ut qj.l. ꝓxi. firmiter ſtatummusaccurſius. A rr, , en

QA

eenn wöe.

A4

αα .

. Ce — 1 A 6

38 994 Aark

debebit ſecüh ab ere duos vel tres de paribe ꝓ teſtibo ut

vemãt ſecũ in expedicõe romã cũ impatoꝛe ſue rege et
tũc erit legi tima vocatio· et hoe eſt qð ſequitur.conuũci p
cõpares ſuos ⁊ c et ita not abiſ h̊ im hoc ꝙ iſtavocatio

debet fieri coꝛã paribus ad hoc ut ſit legitima. ſic als fi⸗

eri debz noua mueltitu
ſat · ut · S. qui teſteſ
ſũt necãrij ad ꝓbã⸗
du no. inue. c. ler · e.

57 ſe · vel intelligas h̊
ol E lmdeſſen
legitimã eſſe voca⸗

tionẽ ſi dñs eã ter
faceret ut dixi coꝛã
pib ſpacio ↄ petẽti
inter vnã vocacoeʒ
er alterã foꝛte ſpa⸗
cio.vñij. vel. x· die⸗
rum interp oſito.ſiẽ
als fieri debet cita⸗
tio qñ dñs vult fa⸗
cere controuſiã de
vaſ vel econtra ut
S. de milite vaſ. qᷓ
otumax eſt. c.dñs
vocat nilitem.vel
etiã dicas ꝙ tüc eit

legitima· ſi dñs eũ

vocauerit ꝑ cõpa⸗
res ipᷣins val:puta
q; dñs mtteret ad

vaſallis ꝗᷓ dicuũtur

compares valalli

quẽ vocat.quaſi ſi

cũ eo pares· ſut de
beãt re cũ eo dño

m exp edi cõe regii/
et m hoc ſta oſtrue

ſi de vocacõ e legiti

ma popares ſuos
ſpbᷣaudi facta a wdñn10

ſuo ↄuici:.a c.et ᷣm

ra coꝛà paribo · ad hoe ut legitima

5

per pares ſuos poterit feu

dũ pdat · et dñs in ſuos u⸗
ſus illð redigẽdi hẽat li⸗

berã facultatem.

¶ Pe ꝓhibita feudi aliena

tione per fridericum.
dem aug · umuſo plo
Mperialem decet ſo

lertiã ita rei.p.curaʒ

Ferere et ſbiectoꝛu como

da mueſtig are. ut regm
utilitaſ incoꝛrupta pſiſtat
et ſin guloꝛ ũ ſtatus iugit

ſeruetur illeſus. qᷓpropter

dũ ex pᷣdeceſſoꝛũ nroꝛum

moꝛe vmuſalis curie ron⸗
aallie ꝓ tribun ali ſedelmꝰ

a pncipibus ytalicis tã re
ctoꝛibo eccleſiarũ qᷓ; alijs
ſdelibo regm non modi⸗
cas accepimus querelas.

ꝓ benehcia eoꝝ que ab eiſ

hie intellecti dices ꝙ ſufficit. ſi pbet etiã p alios ita fa⸗
ctam eſſe vocacõnem p oꝛ tñ expoſitiovel eẽ ſcedᷣa melioꝛ

a Der pares. quid ſi nõ hᷣ
vo pad r añ.foꝛte tunc ſufficiet ſi etiam p extraneos ꝓ betur ſicut
en;
*.

als dꝛ de no. inue · que p̃t fieri coꝛã evneis teſtibo.ſi dñs
nõ habeat pares ut.s. qui teſtes ſint neceſ.ad ꝓbandũ

no ⸗. inueſ. c. i et. c. ſe ſiẽ al etiã ꝓpter mopiã ꝓbacõnũ ta⸗
dHeles admittũtur ꝗᷓ als repell
BE et de repudijs.ↄſenſu.et. ff. de teſta.l fui reſpõſo.

erẽtur ut · C. de Hꝛe. mami.qm

b (Feudi et ita nota bic aliã ing ntitudmẽ p quaʒ vaſ.
annt. feudũ. et ad dñm libere reuertitur.hoc idẽ habes
J.l. ꝓxi· ¶firmiter etiam ſtatummus .c. m q et has et
alias ing natitudmes in ſũma plene no. ſupa·
¶iberã ſ̊ nũquid hoe elſt intelli gẽdũ ſiue fuerit pater⸗

Sð

—

nũ ſiue nouiiita ut nõ ſo lũ filius h etiã agnati e xecludãt ,⸗
a dno·ſeñ. foꝛte ſic· cũ mdiſtincte ſ̊ dicat cũ enim lex nõ / h⸗
diſtinguat nec nos diſtm guere debemus ut. ffl. de of. 5.
ill · inj· et de publiciana. de pcio · Itẽ nõne eſt ̊ͥ talis miuria
que reſpicit dñm.eũ enĩ cõtẽmt q; ſecũ nõ vadit ſi eut de⸗
4 bet. ergo ad eũ debʒ omino ptinere feu. ut hanc ſue jniu⸗
cxyr Naedo. ei At. rie hab eat ultionem. ut. s. in quib⸗· ca. feamit · Gdeniq;.
. mmo qð plus eſt reſpicit ipm impatoꝛẽ cũ eũ teneatur ad
muare m dicta expedicõe vel dñm ſuũ er hoc eſt qð dixit

abuit cõpares videtur.

renale Pria pſona vocare vel mittere ꝓcuratoꝛẽ ſuũ ad eum. er rego aut ſib rege. ac eũ etiã ꝑ hoe
vo tio ne vel aliũnõ mittat ut dictũ eſ
non ſoluat,minuatur utilitas imp
nuentur. et hoc eſt de quo lothari
JgS· l ꝙ xi:impialẽ.circa mediũ et ſi
tur tam de nouo feudo vel etiã de
ggnot eeos nonhabeat val.li

—

tenebãtur ſine dñoꝛx licẽ⸗
tia pignoꝛi obligauerat

Vdiderãt et quadã collu
ſone nomine libelli vẽdi⸗
derãt. vnde debita Fuicia
amittebantura honoꝛ im⸗
perij et nr̃e felicis expedi

tioms cõplemẽtũ minue⸗

batur.NHabito igitur con
ſilio epoꝛꝝx ducũ marchi⸗

onũ et comitũ limul etiam

palatinoꝛũ iudicũ et alio⸗

rum ꝓcerũ hac edcãli le⸗

ge deo ꝓpicio ꝓpetuo vali⸗

tura ſancimus · ut nulli li⸗
ceat feudũ totũ vel parteʒ
aliquã vẽderevel pigno⸗
nmẽ vil quocũq; modo diſ
trahere ſeu alienare. ꝓ a⸗

mima iuchcareſine pmſſi⸗
oneillius domim ad quẽ
feudũ ſpectare dmmoſetur.

vVvnde imperatoꝛ lotharii

tur etiam de paterno feudo loqui.

SBrſus. vel extraneũᷣ heredẽ de feu· mſtituit. nullis agna
tis vel deſcendẽtiba relictis · ſeñ nõ videtur ſic alienatum

vel ſuipẽdin mlicie
ern et vires eius atte⸗

s in.l.ſua conqueritur
nem. vel die ꝙ hie loq̃
veteri. ad qdᷣ nõ vemũt
cʒ enĩ hic nõ diſtingua⸗

tur. nos tñ in caſu
iſto debems diſtin⸗

guererßm determi

nacõ nẽveteris cõ⸗
ſuetudĩs intellige⸗
re. · ut licz vaſ. delin
quat. in iſto caſit et

ſi ad filu nõ vemat
adagnatog tamẽ

n hab; vemiet · et h
ẽ qd ðꝛ.s.ſi vaſife.
pri. cui de.de. feu. c.
i. lʒ qñq; ad agna⸗
tu ptineat.⁊c: et ita
intelligi debet. g. in
Cdemq; · ſ. ut jbi lo
quatur de nouo fe.
licz eni ſit hoc a le⸗
ge omiſſum nontñ

debz omitti a religi

one iudicãtiſut.ff.
de ſponſalibo. l. oꝛa
tio ·qd ennm hac.il.
noua nõ eſt ſpẽal
dictü hoc veteri cõ

ſiletudimi relictum

intelligi debz. ut ar.
C. de ap. pcipimꝰ.
in fi pᷣoꝛ tñ intelle⸗
ctus verioꝛ videt᷑
PBter racõnez que
aſſig natur.s.m qui
bus ca· fe.annt. E
demq;· eu ibjvidea⸗

Mperialem decet ſolertiam.pig noꝛare. ꝓhibetut

—

ergo hic expᷣſſm pignoꝛis obligatio de feudo m totum
vel partem aliquã ſicut ꝓx.dixit totũ vel partẽ aliquaʒ
⁊c.qð eſt ↄtra py·q̃ ↄtrariũ no.s.de alie.feu·c.i.S nuqͥd
poterit dñs ꝓrietatẽ feu · o bligare ſine ↄ ſenſu val.n.

lex ↄradinõ dicit ꝙ poſſit obligarevelnõ.ſed dicit ꝙ do

minus non pbt inde facere cãbuivelpᷣcariã ſiue libellum

ut in lombar.de benefi·et ter.tri ·l. ulti. Gulti. ar. tñ eſt qgÿ

poſſit oblig are.C. de uſuf . l. ij. et. ff. de pig · act tutoꝛ. infi⸗
d ¶ Alienare · ſi aut alienauit demmde redemerit ar.ẽ q; nõ

annttit ut. ff. de ali · iu · mu. ex . Eſi qs · et · ff. qui.mo.pi ·
vel ypo.ſſo l.ſic. ax. cõtra· ff. depoſiti · l. i · Eſi rem. mo ca⸗

qd iuris ſit ſivaſ.poſt alie.feuipᷣm
ecuperet · e. p̃terea. Quid ſi vaſ.legauerit feu.extraneo

ut ſic dñs eũ inueſtire co gatur ut ar.ff. de al in. mu. ca. fa⸗

cta · ex hᷣ· . ß heredem. ⁊del in. pater . Einl S huic qſti⸗

om accedit et illa.an pꝑ aliũ licʒ feudũ deßuire · michitñ vi
detur ꝙ nullo modo cogi debeat dñs eũ mueſtire ꝙ nõ
tenuit leg atũ.nec herediſ in ſtitutio in feu· facta.nec enĩ
valet oꝛ dinatio defuncti m feu:facta ut.s· de ſuccel. feu⸗

bnö vadit in erped

D

neze
ni
nnt⸗
ſvien

bibehe
totuun

icug

nige

,N

ityd

ellum

eſtq
6
1o⸗
moch
viön
aneo⸗
zgr
Hatum
CA ,

F——§mr

õõ

heſke

in pñ.et.Squaliter olim potent feudũ alienari. dona⸗
re. S nõne val. poterit feu · in do tẽ dare ꝓ filia ſua ar.eſt

K. ꝙ poſſit. C. de na.li.l.iij.in fi· er.ff.. hᷣ quid in fraupa·l·i · G

ß et ſi. li. et · f.. quibo mo.pi.v el yp o.ſo l. l. ſcut. Eq; ſi in do
tem. caſus tñ expſſus eſt ꝙ nõ pᷣt.s. qualiter olim pote
c nt feu alienari Gdonare. S nu quid poterit in emphite
oſim ppetuã dari:Hñ.foꝛte no cũ emphiteoſis petpetua

quã·s·dixmmus· ꝓ .
ab mitio validũ:⁊c et rubca ↄtraria ſequẽti.

d¶ Pone fidei:q.d· ꝙ ſi uerit male fidei ẽp toꝛ nõ poſſit
pciu repetere.et hoc idðᷣo q; ſciens rem alienã emitut· C.

W de euic · ſi fundũ.qð verũ puto ꝙ cũ bone fidei emptoꝛi
pmiſit pᷣcium repetere·male fidei emꝑtoꝛi videtur ꝓ hi⸗
buiſſſe.ar:ad hoc.C.de pactis cõuen.tã ſuꝑ dote.l.ulti:et
ff de ↄpẽ·qð labeo/:imo nec vẽditoꝛ eũ retiebit.ſ̊ eo care⸗
bit. ut. S. in.llotha.circa fmẽ.et appli ca bitur fiſco q̃ ſuc⸗
ceſſoꝛ ẽ male acquiſitoꝛiut ·ff. de iure fiſcr lucius . nec pu⸗
to ꝙ emptoꝛi male fidei detur rep etitio p̃en. etiaʒ ſi cautũ
reſimp l aliena pᷣm ꝙ ðꝛ in dcã.l.ñi fundu.de euict·et. C.
coõmum a utriuſq; indicij.ſñi fratres rem etiã alienã quem
veoeongere poſſe nulla dubitatio ẽ. ut. f de ↄtrabẽ.empẽ.
ett ven. rem ali enãet hoc foꝛte ivᷣo ut aliqᷓ; penã ſuſtine⸗
at de tali illicito cõtractu ab eo ſcenter facto·ſicut et no⸗
tarius qui etiã plus pumitur cũ officin et manũ amittat
cum infamie nõ utꝗᷓſequitur. G ſcriba vero:ꝛcſic ergo
emptoꝛ bone fidei repetet preciũ ⁊hoc verum eſt k
d

Te eið elictõne cũ ↄtral·iſtã ſcienſ fecerit· ut aliud ſit in

ſi actũ fuerit inter eos ne aliq̃d euictõnis nomĩe pᷣſtare⸗
tur · ut. ff. de act· emp · et ven · ex empto. Eulti. Sʒ nũq̃da
. intereſſe poſſet a gere ſi vellet pᷣeiu dimittere er quare nõ/
cũ hic nõ phib eatur. ut · C. de euie · emp · actio · et aget a⸗

etione ex empto ut ibidẽ ðꝛ et· f· ð euie· vèditoꝛ hominiſ·
niſ foꝛte velles dicere cõtrariũ quia ven ditio nulla fuit.
e ¶ Iicere · que utiq; licebit ſi nõ vẽdant ſed vere in feu
dũ dando mueſtiturã faciãt · ut .ti ·i· Eillud q; p̃cipimꝰ.
ar.C.mandati ·p diuerſas. Eulti · et . l. ulti · vel foꝛſan · quia
hibuit alienari ꝑp hoc et m feudũ dari:ar. C. de rebo ali⸗

enis non ali:l: ulde hac aũt materia dicas m ꝙ no.sde

nõ ꝓculab aliena⸗ cap.cõradi· ci·
õe diſtet · ut in aut · fe Annttat . in totũ
coll ij. de non alie · .. „ „ D ”M totu alienauerit
pmu · ec· rebus · Ga⸗ tantũ in futuro cauẽs.ne ſi omibo mochs ꝓbibemus alioqn ea pte dũ
quid ſdñs ꝑmiſe⸗ aũt ad plemoꝛẽ regm un⸗ minẽte. ut wnditoꝛ et em⸗ otm oſtõnẽ lotha.
iitt vendere amico litatẽ ꝓuidẽtes nõ ſolũ in ptoꝛ q ta illicitas ↄtraxiſ- bene · ali ·c·i . Sj nü⸗
avale lus Folee poſterũ ß eẽ hmoi illicitaſ ſe repti fuerint alienatio ◻ gudati dt vaſall
venan 1t ** . „ „ — 6, . 4
no poſſit F. qui alienacõnes hactenus p⸗ nes feudũ amittãt · et ad re feu. et vitt , ſic
bus mo. pig. vel petratas hac pnu ſanctoe dominü libere reuertatur. ar. ff. de opis lib. in
ypo · ſol . ſcut re·⸗ caſſamus et in irritũ dedu⸗ ¶ Scribawro qiu ſuper vreh erarri viter
„CE . — . . „⸗ — TP 1 „ * „ „no Poimn nec
cfcſtenone⸗ amus nullius tꝑis pᷣſepti· boc inſtrumentum ſcien/ 10 nmiſes Wntmes
quicqd ſup fcõ pᷣ one impecliente · q quod . oſepᷣſerit poſt amiſſionem auferre ei pt. nã cũ
