Diſe: preſton? na revero aut nõ habeat p⸗ hinc natura quidẽ ꝓdux⸗ liter die än. .
raln ut d nata. mitus à non ſme delicko ſit it ſo boles legitimas atx natura efftei lui. E
1 remãdãs. i· aut q nõ aꝓpareat.hate⸗ ro ad cõcupiſcetiã diũſio et j. pprxrx.
ꝓ c cdẽs ille mo at aũt m quãdã legem naturalis eis immiſcuit.tã Sdanciebat · id
de ente ad mr̃imomũ impeditam quã ergo ſimlibo paſſio⸗ ntiebae eosle⸗
actu ſc; p mterpᷣta damus ei fiducia noua q mibo fackis opoꝛtet · et me⸗ yHifferotia. ho
cõnẽ et cõceſſionẽ dã et nüc adinuẽtaa nob delã ex equalitatibo inue⸗ mimbdbo.
t annloneaureo: via ad legitimoꝝ ius p· miri illã qiudẽ a pdeceſſo⸗ ieni Ki .
Et pid edans eis ducẽ naturales ꝓpeuldu⸗ & Mribo nr̃is hãt wro a nobis genus hominü em
ẽ̃ᷣqui modus ſe⸗ bio ſuis in talibo caſibo nõ A, Sit igitur licẽtia pri mre erat ut mſti de lib.
nnplen enm⸗ exiſtẽtibo. Sic enĩ eſt qu in pᷣoꝛi ſtatu deliquẽte ſi ex ie. in⸗ er.ſt. .
ar nntretut C dã a pcedẽtibo nob adm/ weritate aliqͥd circa thoꝛu,z dæ ondi indeſtid
adl.ul.miſcellia· ,ir e eee en Nen 11.1 de condi: inde ſid
l.vna.vnde et pa uentus modus qiu libto,- apparu erit qdẽ deliquſſe qd dis.
tronus cceai aa ingenuitatẽ deducit. (aliter nãq; fieri h̊ m tali⸗ b Palla a an⸗
de in?. au. anu.l. pe · pmãdãs quidẽ eos alio bus caſibo nõ pmittimus) ti ſerui capiẽtin ef⸗
H reſtõ nataluũ ple = “ n —2 ree ficiũtur.ut inſti· de
nã tribuit jngenni quodã actu. et dãs eiſ au et ſi p quãda arcuuenone iut. per · Eſerui ·
tatem nee ſucceddit reoꝝ ius ãnulo. poſtea aut nõ eſt latet à aliqͥd c ¶ Produxit. ab
pPatronus ut. ff. de vwero ad ipᷣam deducẽs na etiã aluid fiat circa eã aut mmdo.
natali.relſti ·l. in ter⸗ jque ſeruũ et libri 2 D — d¶ Diuſo als ouͤ⸗
disz ercaue tion ge tura que ſeruũ et liberũ ab qð ꝓhibeat wemire ad viã Ko. utꝗf. d. mo. na-
et hie ſtatim innui mitio nõ diſcreuit. ß et li⸗ ducentẽ ad dotalia. et ic cf ſui. Gilluc.
ſy nataliũre berã homis fecit ꝓlẽ ſic et etiã ꝓuidere ſiljs offerre e ¶Eis · ſc legiti⸗
ſtonem p̈cedit ins nos hũc modũ adinuem impatoꝛi pᷣcẽ hocipᷣm dic mmns⸗ SS
ãnulo aureoꝛeibi ſeerſi mEI, . inn (Exequalitas
poſtea vẽoꝛẽ d maus cauſe.et licebit icd pfi tẽ. q; vult naturales ſuos bus. no. itemmo:
non puto nã nulio ut mhijs q dudua nobis Kilios reſtitu ere nature. et bũ bñ exigẽ ſimi⸗
modo tali iure vo½ dadã ſunt modis . wl etiã i antique mgenuitati et le⸗ lez medicinã ſic·. c.
tito aureoꝛe ãnulo⸗ — — . äsü de ep̃. et ele.l· ſi qu
rum p̃t reſtõ nata⸗ qins alter occurrerit ta⸗ gitimo u ut ſᷣͦ ptãte eiꝰ qua. in fi ct. ff ad
liũ peti ut.ff. de na lis · multe nãq; (ſic pᷣ dixi⸗ ſſtãt. mehila legitininsg . aqnilillud in ſi
tali · re. l. ij · et · ij · er mus nature ſüt nomta⸗ etꝗ· qui · mo natu

ſilns differetes et H facto

geten

5 adeat ꝓpter cireũſtãt t
. eno ageatape cum multis ſi
iguit atẽ. ꝛcipẽn dire nojpᷣ i.
e ambiguit oh & eũ a de ap · Ci
frue.am uidẽ. ſ. p icitus ut. g 5. u.
Bor aucke ekodit maamn nton⸗
. àX3.. te⸗ neepsnegoc ediebã fe. s. Ei.
8. ued 2 Ave P n. mimmpe 1e ,, in pfe. at. . .
r.ↄtra· ff · de p almnſiogs ia en⸗ x iliruraumes 5 uͤrmat geadic:nieemt &* ł
. Gillud ar. 0 edelã id .Ci. et pz · ataliũ . ienibe. no. qui dicio hec e la ſi vm fili⸗ .
ffi. ſui.G ſcz mede liberti sna y pietiby. ne ſi m in r etia ſti⸗
ino Tam c rrnck dol⸗ edelã reſtõms: erieno⸗ tunele Pbeut teſti
aſͤ 1 õ itur. a Matur E miü enz ains
inon ei cru ilin nedeli aueſtan, mm uxoꝛẽ · fuit in ſco eſut Fut li. ma
nuſmni be Pirg mwertos lee T enauſioen oͤnes nias que ka Cad ber
hohie e Sean bmnatus. e ſſoꝛſan p qõne bHic ad B mo
1 u · 9cu ſi foꝛ anp „ trodux ü A· Deh m
rſn dubꝛo ut , roafhitaiſeia dotalii dü. ¶ Et nõ nos dus Ker air
wnoit ir nterpo exinde n fraudare poſſe erut mo tia atopgoma n aubapilo⸗
nnn eruner 5. et neq; fi atrẽ et latuit q; etiã⸗ tus al ſbeinn ceipe nõ
beentt, ſitio elt. mittimuſ. . et celãtes m 1 dus ãtqiu be⸗ modos a ator ẽ
agtii itti em ere abicẽ vno ent mo cus ar atoꝛib⸗ icet ut ꝙ m t vl
gtii ASiterm Pr. itimoꝛza 5 2 n nos mpatoꝛ lice vel latet v
ſſoabe Fonpm effici le⸗ ius legitim mbo hmõi aliqbo a adlegitios m elt ime vera vr
iur fng Narunele eme eni hoc eſeen aadinuẽ ſup elen3 improba⸗ 6 e krten a⸗
migtie Finn ſidiũ.nã ſi ature excelnbon; egiti⸗ Aſferẽdos je dis imn is ut. s. e.
bonon niſ in ſt nekii. quã d m in hijs qu regti⸗ traſſ en timatulß Sot lijs orne de
ſigefen ais pmoce n md! bñt filios me ti bilis die pr ni et oſl ale qui mo na
ihſe Po hre per mẽri⸗ mos nõ hñt ſolacõ tã memoꝛi lia rep hedit. facit j. quu nalit.
herß⸗ „ . ia rep Hheclit ſui · Eg of.
ſocſn momntmirbern⸗ ur · ita brein 1 Etes. Ila. lata· ta II ſuis effi · ſ. modo
egri⸗ nlegttiani ut bie nn impetũ coꝛrig ⸗ lo ergo et illa in War me ſup
. in legiti nature! ſolũmo natu⸗ manere 1 mus ˖ qm ca oent non a⸗
. dicit. 5 eſt. ut myero r. H qdẽ pt ims volu iligeter cõ Aur c.6 e⸗
kartentn nõel . 6 4pt termmms ligẽ &. quiavero v
tummt b ¶Aut nõ §. 5 Ppr· h qde⸗ quidẽ dilig ie: quiavere
an loten ut.n. mlim itioz vi b dals ipt ſtitatẽ qui imcõ potẽs eſt ſeens woſta⸗
hripin. aliud. ſdã foꝛ iẽs wro iut et imn ad einnle alios mo
enun re. E. ut. s. daaict rt moꝛiẽs v ndera ſut rurſus ad hre loeü legi⸗
nphierg Mut latet . agat · mo j bñ excluſa ſĩ ã ſi filnj leg
oft. 14– et aliud 836 ho ag. deõꝶ caſuuz bexc care. ¶llud w ena ſue p ma
na 4. ut aliqd ut ſub quodã amewwlle rẽpbᷣlicã reuo bitramur ronn oan
Kiannn . irca eã ⸗ eos lege Sirei tuere cõpe 5. ut. itatũ· er. S.
nnt itur eam ſibi eo bmôir ſtituer rrimé⸗ dubitatũ. fi.
cichten ls impeditu 1 lcceſſoꝛes et norie oltit ſaꝛ expe 28. C du ſem. Cfi.
murots Pie gnie os ſurceſſoꝛe⸗ licanti⸗ lurimocau lte qᷣde triẽ⸗ et ſemn écu⸗
ſogegn in uxoꝛẽ h lſuum os i⸗ licẽtiã ſuxp oſt Piur 8· multe qde . oblacoõnẽ 3.
e. e, mmu , . ſuie p tu. li.
ſeltſqmn mulieris ve e. Eſ damus iaz ſic filns po toogno ſciate no⸗ ri e ut. C. de na 1.
.g. e. - 1 O nuci leut. C. den ibo
hffani ſtatumut. us in etlaz nie tiboa nue lites nos . Ci. cr quibo
hihimni g igo di licẽtia bst pfis et hᷣ altapon. enaedaugdbgno⸗ rnkrck f . A
,B .. ,.„ „7, 1 1 . . —„ .,C . —„11 3. j 12
ar ð oſtẽdẽ ib⸗ er enbu⸗ urcrur legis mulga⸗ Sieur. a e de.
nr 66 dꝰlegitimã . Heredi 2 2 „ 2 anti quu cα 2 ig itt 15. K.
baten mo tu et r eos ſeplerit mm et ib et a nob ißis na. li. ↄniũ dſt
diul Procẽ. qvᷣ qua⸗ inquãtũ pr̃ e cipiẽubuſ. t eſt legibo. ſtituta ut nu⸗ Whont. Pde
iiß ut..de pci· mmpa ut in vno eo . 8 et pñᷣ 60 grana oaumente natu.lul. ⸗
e ere.l. fſfi. itur ſit donũ pfi ſi⸗ r rpi lo affectu valea inf. edit. di⸗
rntüeſt og Dif cõ de ſe⸗ ipis id eſt diee ci⸗ 15 Ex lole t.̊ falſatis o ẽés ut naturaliſn
ldre⸗ impetracõ 65 pis . Et hoe dici⸗ rate ſint. cõpleta ceg u rut. C. de
* natreanunere⸗ mul et leg aneon e⸗ legi bus nra ex wes enleen ier anaſta.
ſtef vult accip ⸗ nullu a 5 ica. amtro⸗ 2 na li.⸗ le erüu.
de eunen ien⸗ mng ulln ann odũ · j eẽ en hbien as ntroun⸗ Ein Sro ſy
ſini ia ii⸗ timũ ewe in qubo il⸗ tes reſtes õ g ¶Cermn
„ . ſo let. „ C * — „ . . 1 4 1. — . .
lieg le 1 hüc ad,. enõ licet. omino danga hiſonſnd oherẽ ni õͤſiderauit · ſ.
ſnni 5njtet daè adebeſteute vſn⸗ dnnnaſbiſe Enlorno⸗ „9 dmere il. no. nõ
leni 4 (Benfmu e⸗ eni ſuis atis a pri⸗ tem et iſtũ ſingüt . Frubturene.
a iekkli eian⸗ manmg iean uac legi mnabat. et ſic eis e en ans bnt ſeme!
n tes otrend mitus natiſ. n dun. ́M an eeene H
aovi⸗ ie Pren. auam imo ius eis a . „ dulte. graccus 4 n. 1
. efficiütur l omo legitim oꝛe ſß ſi⸗ i. mo⸗ na. 1Ið . tiaſ. n (Mo⸗ gütur · i .
Glen nech ob hoe abici dicat pri ho ice. i.ſpnẽé. e⸗ o aoplera. erer
in BüzRentrkti läbieri vel rene⸗ o ¶Eõp
ſia ag Lui Ggnaler. Eno aionis tractata ut· C. de
e . ree⸗, ſpeũm HMM
,
nyn

S
e ſaprel
¾ ⸗ dern

c 1* , 4 p

a Monimus en . ſez eſſe er Firmntg ut ſubicit am a. c᷑: ali
as erit nosc᷑.ſicS.de triẽ·et ſe · oſiderauimus.
b chemẽtius:no⸗amoꝛẽ app ellari furoꝛẽ vehemen⸗
tem ut ſiẽ furioſus nõ ſentit ſie nee amoꝛoſusẽ etiã ſimi
lis ebnio. ut inſti. de ſuccel · ſub. que fi:ex· E fi · vñ vᷣſus⸗

ſeit biem 1
i ab ſtmebüt.
D phie eſt ſi
abſtinebüt ſermo
ne blando:.
ue eis:i. quia
eũ p blãdicias nõ
oferũt. i. poſtq ta⸗
li detinẽtur furoꝛe
vel ſi deeſt non · ex
pone oferũt · i· con

ſuerut oferre.
6:als deeſt nõ·

5 Legiſlatoꝛ es·
de dona inter
v.. cet ux .· p to tũ · et
maxime. l· ie et · lein ·
in pn.
bp uſtres. no il
luſtres et ſup erio⸗
res uſq; a d princi⸗
Pem debent matri⸗
mo müu otrahbẽè mtꝰ

„uemente dote et an
tenuptiali donaco⸗

nerin ſeptis ut · C.
de nup· inpia:ĩ fi.
Bme colũ · et . ut li
ce·ma:ct a. q; ve
ro duduũ. Itẽ ad o⸗
mma que honelti ·
⁊c.qd iet omia de
bẽt eſſe ibi ad tale
mrmomü otrahẽ

dü que decet habẽ

honeſtioꝛa nomia
ſcʒ illuſtriũ.i. ipᷣos
illuſtres ut ſolẽm⸗
tas et põpe et glo
ria qͥ ſolẽt nuptijs

mteruemre · Et die

breuiter ſenſu ho⸗
rum triũ . Cqui ſũt
in digmtate maio

ri ut ſenatoꝛes et il

luſtres nõ ſme do⸗

yx NS 2 te et dnacõne ꝓpt

nuptias cõtrahut

Pl= he Terlte my imomũ at qui
aß

, ENXK 67.

A,

=

ſüt m militia hone⸗
ſtioꝛi vel in ꝓpfeſſi⸗
one honeſtioꝛi ſi co

pulãtur abſq; docu/

mentis nuptialib⸗
ad oꝛacõms vem⸗
ant domü et ſcptu⸗

Lõ frater fratri cũ furoꝛ ille = lEn us ille furor ne⸗
du. Perfecte aduͦbm elt⸗ .

F.

mr̃moma non ꝓ veritate
cõ ſecta.boc eſtmaiumus
opoꝛtẽ ſm naturales diffi
mre legel. nouimus etenĩ
et caſtitatis ſumus ama-⸗

toꝛ es a hoc ſancimus no⸗

ſtris ſbiectis (h̊ mehil eſt
furoꝛe amoꝛis whemẽtiu⸗
quẽ retinẽ. phie ẽ pfecte
moꝛiẽtis et inſiliẽtẽ atʒ in⸗

lberentẽ cõcupiſcẽtiã refre

nantis) ut bn quu hoc tali

detinẽtur. ſi abſtin ebüt ß⸗
mone ad eas quas amãt
quẽ eis pꝑ blãdimẽta non

oferũt.demq; intin añ noſ
legis latoꝛes tales ſciert
ammo affectus ut etiaʒ
donacõnes ↄſtãte mr̃imo
mo ꝓ hiberẽt ut nõ ocupi⸗
ſcentie magmgtudiĩe vi⸗
cti latẽter paulatim oiu⸗
ges ſemetipᷣos ſua priua
rent ſa. ¶ Mecergo ca⸗
ſta lege ſancire bñ le bye
credimuſ. In maioꝛibo ita

*

9n ve-Ls

== Sble,

q; dig mtatibo et quecũqʒ

uſq; ad nos eſt ſenatoꝛes
et magmſicẽtiſſmnos illu
ſtreſ. neq; ſi eri ̊ oĩno pa
timur ſit omino et doſ et
annuptialis donacõ et ad
oĩa qᷓ honeſtioꝛa decet no⸗
mĩa.Quãtũ vero in milit ijl

boneſtioꝛibo et negoens

et oĩno ꝓfeſſiom bo digm

oꝛibo eſt ſi woluerit legiti
me uxoꝛi copulari et non

m omino ↄficiatur. Abiectis aüt itẽ imliti caligato item

agelis etiã ſme ſcepᷣto l ↄ trahẽ·ſ̊ hee nõ ſeruãtur foꝛte

¶ Cõſule · fa. ff. teacei: ſibello · c s ut po · no . impe

20 egerit. i. no accepint hmõi p teſtacõnẽ. az.

8.S. de defen. ciui . C cepto ·

i e chiunis · dic qt modis archinis accipitur ut dixi⸗

mi bo. ſeʒ marito et uxoꝛi et filijs.

t ommo. no.ſcp turã neceſſariã ſie et als. C. de nõ nu.

v. gnaliter.ſ̊ re gulariter ↄtra ut · C. de ꝓpac.pactũ.
Piſpo ohcõnẽ Hbec megia via reducitur hodie ad ius

facẽ nuptialia documenta
nõ ſic quõcũq; et ſme cau⸗
tela effuſe et ſme ꝓbacõne

. ae ag at᷑ ß̊ wmat ad quã

a oꝛ oms domũ nu et fateat
ſanctiſſnne illuus eccie de⸗
fenſoꝛi. ille aut adhibens
tres aut qᷓoꝛ exin de re⸗
uerẽtiſſnnoꝝ clericoꝝ at⸗
angu ↄſiciat declarã⸗
qꝝ ſᷣ ila inditione ſbil⸗
lo aſeilla die. illo noſtri
impij ano. ↄoſille illo wne⸗
rũt apð eũ in illã oꝛ ojs do⸗
mü ille et illa et vuichi ſut
alterutri. Et hmõi ꝓteſta⸗
cõ nẽ ſi quidẽ acci pe volũt

aut ambo ouemẽtes aut al

teruter eoꝛ. et hoe agãt
et ſᷣſcribãt ei. et ſan ctiſſi⸗
me eccie deſenſoꝛ et reliqui
tres aut quãtoſcùq; volu⸗
erint · nõ tñ minus trü li⸗
teris hoc ſig hcãtibo. Sin
wro etiã boc illi nõ egerĩt
ille tñ talẽ reponet cartaz
wnerabilis illuis eccie de⸗
fenſoꝛ in eiuſdẽ eccie ſan⸗
ctiſſmie archiuis (hoc eſt
ubi venerabilia waſa buã⸗
tur) pᷣdeãs ſbſᷣſcripcões ha
bentẽ ut recõ ditũ ſit homi⸗
nib ex hoc mummẽ. et nõ
aliter videaturn uptiali af⸗
fectu eoſdẽ cõuem iſſe. miſ
tale aliqͥd agatur.et omi⸗
no ex bpijs lris cã teſtimo⸗
mũ bẽat. Hijs ita geſtis

AKnas. er. C. de nupt. oſenſu ·

B

tercie ut ſo lo affe⸗
ctu cõ trahãt ut ꝗj.
ut li · ma · et a · qy
vero. que eſt otra.

P¶Macẽés · ille iac;

m vita tota qui bʒ
omia que exigit vi
ta et illa in nouiſſi⸗
ma pte vite qͥ vix
hʒ qʒ ſufficit ad vi
ta m.Go.

q. (Etambis-id
Ein mrmmonnjs in⸗

dulgentiã habeat
ut ſme ſeptis poſ

ſit otrah ere matri⸗

moniũ.
* ¶ Obſcuri oꝛes.

ꝓ eodẽ ſic et. ff. de

ocul · l. in cõ eubina⸗
tu · pu. ct · C. de nu⸗
ptijs:a caligato.
[¶ Perſcrutamur.
i⸗nõ ſepamus ap
deis abiectis ꝙ im
omiboidẽ dicimus
et viðꝛ hie vna ne⸗
gatio a bud are ut
et · · de here. et fal.
Ginoꝛdiatũ· ĩ pnᷣ.

et no. qꝛ de trib di

cit iſte· Eſcʒ de vili⸗

bus · Item de nouo

milite cui eſt ſtudi
um militie · Item de

ru ſtico cui eſt ſtu⸗-

diũ terre et eſſe de⸗
bet ut · C. de agri⸗et

cen.i.cũ ſa tis· et ſic

redde hic ſmgula
in ilis.
nvilibo⸗ ſbau⸗
44 ita m militibus
et cetera.
u edio critatẽ·

qn pntes erãt vilel
omauele
gitimoſ ut ꝑ duos
teſtes · ut . ff. de teſti ·
l. ubi. vel p inſt̃m
de hoe factü ut · C.
de fi inſtru · l. in ex⸗
ercendis vel p cõ⸗
feſſonẽ eius vela⸗
lio mõ · ut · ff. de co⸗

fel.l.i

4 „Wrc inẽ. oꝛdinẽ diẽ lex qñ cũctos enũat caſus
icʒ uxoꝛẽ dimittẽ ut ꝗj.ut li.ma.et a. q; vero plu

4 — 3 „ — W .

7 e9 16 62

4Vz. a n ęRM .
* 16.5 eſieijs. ⸗mariti h uxoꝛ in buo boca Ans ur ſibirit acur. ‚ſunt iſtis largita ut. s. de
tdi d enen Be⸗ ſio Prnus en eã rpellit in⸗ m ¶ Ab mteſtato.alia olim⸗ trien · et · ſe. Goſideramus.
2 hic.et.s.de nup. Eſi quis em dixerit er. C. de re⸗ et aliter hodie utꝗᷓ.qui.mo.na.eæf. ſui. Eet diſcretis. et. E
ö. tst. a Ci. t qn moeſturvir erun ſupſtes Ei ne igitur · et · Eſe · ae· n¶ Potientur. hocvidꝛ locũ he
deſo puð ·l. fi. Gi· Itẽ qñ pᷣmoꝛitur vir et uxoꝛ ſupſtes ẽ inops ne igitu le ac⸗ nPotzer

e. in medijſ qᷓ
(Epnl.ctß. „ jma bfet. er filich lecion ,, inereiſs ſo⸗
areede. entehtian erreis ſolalem eſe Dmeamnãͦpfer er flion l'ginmoma⸗ emmterue
1,6 Hoce obj legitimã · hoc autẽ diximus ubi tre nequaquã pemius licentiã ei ſentte mi⸗
bareresvel nõ dotis aut añnuptialis donati eſſe de domo hãe pᷣter oꝛdinẽ le⸗ mmis poſ⸗
D lioſ aoqů ſis teſtibo ſuſpectã hñtes adp⸗ Aos ſuos ei eſſe. etillã quudẽ ſi in⸗ infuhiſts

wyir

Poꝛibo·
legẽ dudu. H

¶ Quiſquis autẽ in abiecta de gquartã ſbe viri peipiẽs ſiue ex⸗
egẽ dudt. get vita pue quidẽ ſbᷣe dñs co⸗ pellatur ſiue pᷣus moꝛiatur vir nõ
bigſ J Pre X. ſiſtẽs.in nouiſſmma wro ꝑte vite ſerutãtibo nobᷣ ſiue repudiou⸗
e neß.ſmer⸗ iacẽs · habeat etiã in hns iniam tẽs dimittat eã · ſRue etiã ſme or.
e pudioal. 6F neq; agricolaʒ aut milites ar⸗ neq; en veriſile eſt eum mittẽ re⸗
ſenat 54 Dene⸗ matos qs lex caligatoſ appellat pudui qui et ipas nuptias dene
. Janrah. boc ẽ vilioꝛes et obſcurioꝛes nõ gat . ſi eã irrõnabii expellat d
uge e ¶ Conue⸗ pſerutamur.quibo ciuiliũ cauſa⸗ domo H ĩm ſit aduſus⸗ virũ iuſta
* nefit. ſc in rum ig noꝛatia ẽa ſolius eirca ter cauſatio. et mulier hů feõ repudii
eun acur. n opacoms et area bella ocupil⸗ ei nnttat. et quartã exigat ſi ux⸗

nn nota nõpoſ laudabilis ſic in vilibo pſomiſ. in xxnxrrna dotẽ ouenelt mriiurãdo ere⸗
. 8 ſealigue nn mllitibo armatis obſcuris etag dens. Quidenm agat aliid qᷓ ad
hanms um in alte⸗ Ecolis lixẽtia ſit eis et ex nõ ſepto dotem nõ eſt idonea qᷓ;ᷓ ut ſemet
rr a nin⸗ ↄueĩre et mr̃imoma celebrare in⸗ ipᷣam ſbᷣ omi doteotradat ſit aũt

efal
lip
tribod⸗
ſpi
vnono
ſtuc
fende
Gen
agrc
toaft
ſnplu

n

tbue

tni
tpie
utl
Ndot
ſunf
ſin
t
ner
Apco⸗

wan

wo⸗

Ntan

op

Een ¶Rurſul.

reg · iu . ne

mo. et . ut

li:ma. et· a.
Eillud ch.

et · C. de neg·

C.de acqui ·

CEſm autẽ

ϑα½Riß eilſ.

ſ.ſcdig nilijſ.
me h Quidẽ
deo nota qn

inratur deuz
eſſe teſtẽ ſic
qñ ind ex in
rat bñ indi
caẽ deus ẽin

dex ut · C.· de

¶ ſmaüt ·
. s le⸗
ut ab

inteſtato p⸗
mo loco luc

cedãt utin

centie cauſa eſt ſtudioſa et miſte

ter utroſq;· ſmtq; filij legitimi qͥ

patrũ à medioctatẽ à militares

wll ruſticas occupacões et igno
rntias adiuuẽt. ¶Tmaüt int⸗
pellacõibo q̃ nobᷣ fiũt ſp omiũ aſ
ſidue młieres audiimus inge⸗
miſcentes et dieẽtes q; quidã ea
rum cõcupiſcẽtia detenti ducãt imn
domibo ſuis ſacra tangẽtes elo⸗
quia aut in oꝛacõms donnbo iu⸗
rates habituros ſe eas legiũas
uxoꝛes taliter eas hñtes tẽpoꝛe
multo et ſoꝛte ſuſapiẽtes ſilios.
demde dũ ſe ſaciauerint eaꝝ de⸗

fñiderio aut extra ſilios au re ſi⸗
lijs ꝓiciẽtes de ſuis domibo iudi

cauimus etiã h̊ opoꝛtẽ ſancire ut

ſ mulier oſtẽdẽ poterit modis
legitimis q ſm hanc ſigurã vir
cea acrepit domiut eã uxoꝛẽ legi

N B0 . 2.,

NEE,

ab inteſta . Ci · Itẽ ut in teſtamẽto debeãt mſtitui veler⸗

peredari ut inſti· de exhere.lim pñet. C. de li. terie vel —

exhẽè.l. fi· Gpnłl. KPoc fiat: i·ſ otrah atur mrnmnomu.

oꝛ oſtenſa fuerit extitiſſe licʒ ex⸗

e ſoboles legita eti muito pre.

QAm enĩ ad hoc nuptias ſecit

et nlios ꝓcreauit ut mulier legi

timoꝝ ei hliofieret mater . non

pᷣt ex talinatos germine rurſuj

ut naturales abicẽ neq; quaſdã

uxoꝛis aut rfepudiũi ↄotrabes eo?-½

qui ex iſtis naſcũtur nuptns. xl⸗

le ha bebit ſolos elle leginos m⸗
ſi eis ętiã ipi pᷣoꝛes copulati fue⸗
rint quoꝝ ſilr paten eſt.teſte ex
iſtẽre nuptiaꝝ pᷣoꝛũ quidẽ deo ſe
cundax aũt lege eadẽ noſᷣ lex
ꝓ. autela ſit nuptias otrabetiũ. ẽt
ſi fiin qiudẽ ꝓceſſerint ex talibo
nuptns erũt ſui et hijs legibo qᷓ
ſüt de ſuis poſite fruentur. ¶ Si

oſeriptaꝙcœdat oopulacõe orũt

—

—

quid aũt poſt hec fiat non tn ex

o.DProbi

cognacõis
vlaffimta⸗
tis nõ qꝛ de
tura et nune
natumales
dicẽtur ut
mo.na.ef.
intelligüt hH
de illis qui
deberent ⸗
xiſſe eũ ſeri
Ptum et nõ
nec natura-
di . ſed nõ⸗
ne ſuß ap⸗
Hellauit le⸗

gitimos nec interuen erat ſcptura ſeñ illò referri ad nu⸗

ptias añ hãc.il.otractas. bic ad futunas.vel hH qñ breui

tpe tenuit eã ut ſupra poſuit;

ubh. ¶ Ot hij qui obli · ſe hĩe p· res mino·hec ꝓs ẽxpe⸗

ditur ꝗ. uſq; ad. Ecꝙ ſi quis ·

a ¶ Et ut curatoꝛes · hoe expediturꝗᷓ. ¶cq ſi quis.uſq; ad

ali enati· Ei. Apoche auũt ſũt ſeripture in quiba ↄtinetur
debitũ ſo lutũ elſſeut.s.de mã:pnᷣ . Ccoges · ᷣm al.et fa.s.
te hijs qui ingre/ad ap · penul.

CEaqm aũt. it.hoe ꝛꝗᷓ.e. Eet hoe dicimus.
de gu
bernacõe .
hoc dicetur

Te. ¶qm·
n.
legiſla

naturales et que anobis largi⸗
ta ſut naturalibo ſiue ex teſtamẽ

toꝛi. die ꝙ to lue ab imteſtato potiẽtur. Eos
pmolo gui enĩ qu ſemel ex odibilibo nobis
tur gnaliter ßeorea obibinis nuptiis pre⸗
de cholibj fa et pᷣterea Pph itis nuptns ꝓce
ciente legẽ dunt neq; naturales vocarineq;
ſiue ſenato⸗ pticipãda eis ulla eclem ẽna eſt iᷣ
re ſiue pᷣto⸗ ſit ſuppliciũ etiã hoc patrũ ut a⸗
e e v euſgte noſcant q; nec qiucqꝙᷓ peccatri⸗
la mĩoꝛũ fe⸗ 8 q nec gincꝙ leccatri⸗
cit. l. ut · ff. de cis ↄ cupiſcentie eoꝝ: habebũt ſi⸗
nmnno. li. vl lij. ¶ Que igitur placuerũt noſᷣ
Poſteav et ad hominũ medelam et nature
impatoꝛe e plemtudinẽ ꝑ hac legẽ ſtamta
ſie faẽ trůs⸗ ſuit.tua celſitudo mamfeſta faci⸗
HH at vmũſis ꝓgramatibo ꝓpoſias
rale. p que omibo lex erit apta.ogno
e¶ Michil · ſcẽtibo 'm quẽ circatalia wrſen⸗
n Hulla oe⸗ tur modũi et nram ohderaumus
jnan. ꝓuidẽtiã q omino occupationi
quib ↄotine alteri eoꝝ utilitatẽ ſp ommus.
tur debẽi mi „ 1 .
noribus vel ¶ It hij qui obligatas ſe hre
erotra mio⸗ phibẽt res minoꝛũ aut obliga⸗
res ſoluiſſe.· tiſut eis ad eoꝝ gubnacõnẽ pe⸗
dio⸗ . gu epe⸗
a eiſ. ſp ete mtus nõ accedãt.et ut curatoꝛeſ
quẽadmoð nullo mõ ſuſapiãt ceſſiones ad⸗
vnſe ſabe uũſus eos quoꝝ curacõnes agũt
b (Ao. wel egerũt. hec aüt gnaliter va⸗
ut .. de fide lebũt in omi curacõne in quibo ꝑ.
mtru. SGα ſonis curatoꝛes leges pᷣbet · et de
Se mox gubernace pecuma petentiũ
id ẽ poſt eis quoꝛnegocia adminiſtran⸗
Eoes ſũt tur · et qñ eos recondi aut mutu⸗
Peii . ari opoꝛtet aut ex eis redditus
tur .· ſez cura⸗ com pari au. Johi p· p.
toꝛes. ... , .
¶Eor.ſej Oma quidẽ legiſlatoꝛirei
pupilloꝛe. publice in magna cura ſũt
m (Facuita
tũ · p accepti
lacõnem in

ſolutum. ⸗euntes ·reſo lue h ec ⁊ ſequẽtia pticipia in vᷣba

ſ. ¶ Occaſiones· ſ alias quas mali he mines adinuemũt

ut ſbicit vl
occaſones
. q celabãt
quẽadmodũopiᷣe ſe habeãt · et teſtes qͥ in⸗
peccandimiqchil relinquatur.pci⸗ hwrune
pue autẽ inſtra minoꝛũ et qᷓ circa cte apatre
eos curatio eſt res ſtudioſa eis. pupilli·
qui ꝓ ferẽdi leges a deo licẽnã p⸗ e
ceperũt.dicimus aũt de eo qͥ im⸗ m alictolte,
Pat. WMWultas itaq; cauſas au⸗ omemaluz
duuimus ubi admimſtrãtibo cura poſſe co gi⸗
toꝛibo ceſſiones facte ſunt adu⸗ xime oſſie⸗
ſus minoꝛes ſiue pubẽes ſiue im⸗ alẽ aliquẽ.
puberes quidẽ in ſcdᷣa etate tñ cõ ut. C. de iur.
ſtitutos et mox efficiutur eoꝝ do nr. . en
ſan debita ſb eũtes aut puo pᷣcio l. fi · in pñ·
ceſſiones accipiẽtes eoꝝ q̃ ſunt peil Eſi⸗
vndiq; fragiles aut etiã celãtes “ anen
deſuſcepta exiſtẽtia in minoꝛũ re⸗ ph · e. S. de
bus · et ita ceſſiones accipiẽteſ. et exhi · Cill.
Fm multas plures w occaſonei ſoiam te
Quid enĩ hõ ad malicã ſemel de u ¶Volu⸗
ditus nõ adinuemat ut minoꝛuʒ mus. qo fa
res faciat ꝓprias. ¶ Hec omia deEG.
lege ooꝛrigẽ wlumus et pcipue x¶ Obliga
illud ut ſi qius obligatũ habuit tũ. pſonali
minoꝛẽ aut eius res buc nõ omi⸗ aae rire
no ad curacõnẽ eius vel la legi⸗ reivendica
bus vwocetur accedẽ· quid enim cõnẽ hʒ tu⸗
nõ agatꝓ ſe dñs eiuſdẽ exiſtẽs toꝛvcl cura
et aduſarn rerũ detẽtatoꝛ nuper t elni
effectus ꝓter hoc enĩ et illð ſan⸗ cõtra · nam
eimus ut ſi apuſſmme mamfeltuʒ ſlla nõ ob
eſt· q; is qͥ ſit admimſtratoꝛ iöe nignti ut
eſt iuri minons obnoxuis neq; in piᷣ·
ipᷣe curatoꝛ erit nec ubi aut cauti
onẽ furetur aut alias ꝓbacõnes '(Nadeen
q̃ erat minoꝛis coꝛrũpat et cura⸗ quid idẽ in
toꝛ fiat eirerũ interitus ꝓpriaꝝx. tutela . ſeñ.
ſie q eadẽ
eſt rõ phi⸗
bicõmis er

Zo idẽ ins ut ·ff. de v. ob · a ticio · in f · i .· keñ · et vꝛ . Vcpx · H

neube. ut ſub eütes · i.· ſubeãt.accipiẽtes·.i·aecipiant
celatel.i.celẽt.et ita accipiẽtes qð ẽqᷓ.expone.i.accipiãt
0 ſcʒ minoꝛũ hoc eſt dicèẽ otra eos
p u ſũt. als que ſec ceſſionesals qui ſcʒ minoꝛes et
eſt plana. ⸗q;:vel q; nullo mõ debetur · vel & inutile ẽ
q di⸗ pexcepcõnmis opẽ qò idẽ eſt ut.ff. de v. ſig.
.l.cditoꝛel · ¶ Deſuſcepta.ſ.apocha · ut. S. de ec · re · im.

et ſi ̊s · ibi · ſ̊ ↄiũgi· ꝛc᷑ · et colligitur ꝗj. ut ſine ꝓhi·ma · et
de · et ere · ĩ Phet in nouell e.ti. die g euracõnẽ iß ti . large
accipi etiã ꝓ tutela. Itẽ ſᷣm H̊ nuquid idẽ ĩ quolibʒ tutoꝛe
quidã ꝙ ſie hie ghaliter loquitur.alij ꝙ nõ· et excipi
unt teſtamẽtariũ ꝙ fides eius appꝛ obata videbatur a
teſtatoꝛe. ut inſti.de ſatiſda.tu. i.et.C. de eßa · au · de cre

acõnibo · et. ff. de cur. fut. l. i furiolo.in fi.· certe et tadẽ rõe

in

v

N

9 unghee i mnirici loetaar: ue fe Efve teare.
ſeĩa debãt excpenam:oba⸗ rit⸗ vel die dicit de pena dupli rrörbi ij. hi⸗
ſex inquiſcõe ex certa ſeia debẽtexciperam trit. vel die q dis ut. ff.de tu · et ro/ di l. . Cfi.
ann kad Aagesreieaerabatanein nemnauckebe Winnbecin En e. ſßff Ebe⸗
alafti re el cte eñi in ſolis datiuis et legit obſtãt deã iura p Daré 8,et p ↄſequẽs ipos mi i. et ſi heredes er⸗
r aut· Defen ſatiſdat euitãdã nõ quo ad inſti. de heret. qꝛ itario. ut. C. ſi cor. Pe. li⸗
e bfer de entert quo ebrſt eeni osttot goſeobisotii⸗ enevbeErFer pen
d ee ri Crchtoet ve eſtee n 1 ¶Incertũ i ñ hoe
ut altt. excipio R oes aut tus nes neiue tetiln com
6 „ 2* ) » ℳ 2
rẽ er auiã ut! re mnnoꝛe aut ein 2 robare al ·
Ae iine pbi gs Hoc itaq; lege acutiſ⸗ Himin pentes mox oſtẽ⸗ IErcdss. e
R de et cre · in bi e⸗ Kma colli getur. ut nullus mi boc ipm recuſacõms tẽ in E elilent.c.
lann cxeept e Iu bibet res deſuncti. pmch niors et a bſolui aut ſi in⸗ ſivero bur. wein
haſceſt Net Einſc⸗ lepu⸗ nnoeſeius res zu iſtit tů ẽ hoe pᷣbeat ad Pncta , En d ff. rerũ a⸗
o. aigs eretie aer i deer e e wren⸗
oſta b Nec ubi. i. ne a⸗ ad curacõnẽ eiꝰ accedat. itate obli gatũ eũ ſe be in ſaero ca lũmie idẽ
me gff . l.(pupillo. neq; Ho . et ſi qs credes recu at 2„ . in pn CEt ſic no.q;
linti d¶Proprlaxe. qð qudagẽ. We n ctũ fuerit tutelã nõ oung hoe ſaer̃m eſt qua⸗
Eln cile fieret ut ar · dam cura gerẽs ob iFang curã ß eũ ab ea re pp- calum me ſiẽ et qñ
fa a neq; cura .
ſeran ff. de car· edic. h et ſibi efecta habeat moꝛe Uexpelli ne ex hoc ipſo q̃s iumt qð credit
o mfee ſi. Gpenul. .„. ſan bereditate ꝓ⸗ cu exp 1 g ado⸗ ſe ꝓbare Ffalſuʒ · ut
hnanen e¶Eius.· ſ. pupilli. in ſe foꝛſan jà. gui ming˙ boſtẽ et nõ curatoꝛẽ ado C· de fi. mſtru:lfi.
4 iigann lochuur er bpabuit obligatũ aut alia vto taciuerie in initio bo⸗ mpeer an veein
id go bie Ein riis⸗ in HhHmõi occaſione.nõ iam ſo antne fuerit curatoꝛ ſci⸗ am in alieno loio
tun⸗ gm debiti ſe „ Dmo! els ad impu⸗ et kactus ſu öditam ut. ff.
r6d nci debito ere⸗ lu eu eſſe ſidelẽ ad impu⸗ ni actone aduſus mi⸗ aoſcédi heſauruſ.
ae⸗ modico ſ. eae - 14 at oma R ad exi · l.the .
dpi do· ar. ff. de tranſac · berũ aut adoleſcẽtiũ curãꝭ e ſi wra fuerit ſe caſurũ t¶MHoſtẽ. qꝛ cüſit
int pi Eman ß cõugi tutoꝛẽ alterũ aut n hoc ex ſtudio adu⸗ tutoꝛ vel curtoe q̃i
nen⸗ erit modicũ. al t 6. hoe qᷣ in pluri⸗ rer boe ex ſir hrme⸗ dñs pupilli · ut. s.
lt dꝛ. ff. de w lo. nole⸗ ciatorẽ . nuem⸗ ſus hãe legẽ nram e · C i . graue eſſßz ei
ua uralgrbifo? legum caſbo mueni⸗ tur. (Dz lquis apte ob⸗ reſiſtẽ vel ſub eo li
rj⸗ Raeleg⸗ mus dut cuſtodiat ille ne G H tacneit. ſei tigareut j ce ff. de
e Rarthali⸗ debi⸗ hat aduſiis adoleſcẽtem areit iteck ſuſtmebirne⸗ af. Sſt. Seſkſen D
o o,tutele naun⸗ aut euis ſbam ab eo d ne leſtiercich. ulrwero: aainc.
. venbüeet guer Bed obiigaaiimecdi 1d ibo à alijs ſolucõmbo de⸗ RAnn.
* õ la maligmtas h̊ Hanb i biei ſe miſcere tpe curacõ⸗ tẽ er dedlird edeb⸗
4 al⸗ bbuet. iſq; iuſiuraãdu ii⸗ iEerb. ſins. toꝛ tutoꝛ eſſe pote⸗
nibitn dam. . orbbßuet. iſq; miſm s foꝛſan arte coponts. da.tu.
Aam aſg. „V macsne., mes 2 — rt · ut. C. qui da. ti
hglan 5 maaln re⸗ rs in oꝛ dinacõne * oe ¶ Tõÿõ ſi quis ſic dictu ẽ et cu. l. ereditoꝛẽ. ſ
rien uenenietn eũ caſuz cuſto diet etiã ea q ex ꝓdi factus curatoꝛ deinde mi⸗ p hbãc illa et os me
dene ree ge ße 5ne ad curatoꝛẽ pena eſt Acfus ite pfſer 8 ſiles coꝛrigütur ni
en uo mcipe nõpᷣ co ne ad cu = fuelt pſcrutatu
da a quo infti⸗ we le⸗ Feſcrmclang t autẽ noꝛis res luei 2 tñ erat de magno
nnic en ininſti ioar. refoꝛmi da a Sneon et ceſſiones in ſemetipoã etiã olmm otrouᷣſia
ſirr ern nabal nõ demus recuſaconẽ om donacnẽ aut ꝑ vndicõ⸗ potemt ſe excuſad
4 rine indb⸗ homimbo utele wl cu Egaue quolrbg aſio egerit ne intli- exztrt-
. Aler npe reſt dicant q; obligatas mo ſaat ommo in firmum aperr i⸗⸗
eu eell. pud. hñt res adoleſcẽtiu ã aꝑ eſſe qdᷣ ab eo fueit factũa . meuria.
Eantonde trtxobligati ſüt ſancimus. ſe neq; ꝑ intvſita Redibicibo. c
If eeneer. hR qus dixeit obligatũ ſe neq; p hsrus e in ſp ſe
legitimus tu⸗ . oonigatus.
undleß teſtamẽta⸗ 45 la ns
iuſ vel datiuus nõ H 4 . e.. 5 ſolucõne lic; hoe dica uE
iie ſeogenſue mſti. . .⸗ . totũ. ergo tollitur omis eSe ß ſpãle h et als ut · B. de tri ·
ſer E u. et. C. in in. ca. tu. vel eura p 7 inſti . qni · mo.tol.ob.in p 2 6 matoꝛ. vel tutoꝛ
binte⸗ KKmerran S diñctus ꝙ nõ fiat maligmtas mſti 4 ſtudiivo. ſolucömbo. balCun. itor
4 ete cez e . 4. π 1. et le . O. 1v02 1 i. S. e. Ci.
kud tia iurmbit curator iſteut ſubicit e· Efi a 6νπε2.ſſc;; ut baui Rice nalogen facta
bbtut ct hoc etiã iurab ne.i. cũ oꝛdinatur curatoꝛ. H it factüũ. q ea que vtna e. et co ſli. Phi.l⸗
b⸗ ¶ noꝛdmacone.i. cũ oꝛdin Aat. io⸗ . it factũ · q ea hie. et. C. de leg. et cõſti/ p
ctnn m 6. vel tutorẽ ſub audi erẽ pena Anmno⸗ ſũt ꝓ mfectis bñda ſũtut hic
hun ni eu ator⸗ ſt vel ꝙ ſolucòne interim facta nõ ut p L
re ws debiti ſi creditoꝛe P loluco
mdine

—

nõ dubiũ.et de ſa ero ſanc. ee · . inbémus. Eſane. de⸗ 8. bſti.
qᷓ ex aſſcp̃.et libᷣ.na.li · Efi.ĩ fi. et h iur iſto. olim aũt h cel
ſio valebat · ff. de re . eoꝛe q̃ ſut· l. nõ nt · qᷓ ẽ · ſ̊ coꝛrigitur
a (lnaidẽit. ut accipiat ceſſiones ↄtra pupillu. Pic.
b ¶ Stilit atẽ. ſibi parãdã:et yronice loqtur h̊ ßm al. ſẽ
er alias · ut · C. de inoff · te. l. frẽs · et f. de da · infec. lex da⸗
m · Ci. ibi · ꝓ bñficio · eius

e¶ Gerere · i · recipe
ceſſione. ac.
d Cõſi derãs· ſ. p⸗
us lc al p̃oꝛdma⸗
tur fraus· ut. ff. de
mino .l· ij. Eſcio · et
C· de a gri · et cẽſ. l·
eno
bſcondat rẽ;
4 mitrjm ceſſiõis.
Latere fecerit ·
ſcʒ apo chas.
alere ceſſam.
ergo amittitur actõ
lʒ fuerit ceſſa nõ po
tẽtioꝛi ⁊ v ere m du
dubitate ßm aʒo. h
certe mo rõe offici
maioꝛ eſt ad ipᷣm
pupillũů · ut · 8. e · Ei.
et officialis ðᷣꝛ· ut
ff· de fer.l. ij. ibi. ut
officiaac. et · C· qñ
mir off · tute . in ipa
mica · et ideo nõ dz
ei aliqd licere ex of
ficio ſuo ꝙ admi⸗
miſtrat aſſumẽ. ut
ff. de ↄotrahẽ · emp ·
nõ hz. et · C· de vtrac ·
indi.l·i.ĩ fi.et ſic no/
ꝙ eeſſio non tenet·
& in potẽtioꝛẽ eſt
facta et etiã cedẽg
nõ agit ut · C. ne li⸗
c.po.l.i.⁊. C.man⸗

da. l. fi:et fa· C. ð hijſ

o⸗no.l.i.in ꝓn·
Aaerde⸗ uſufr · E
Itẽ finitur ·ſ̊ an re⸗
peteret ſi ſo luẽt qð
alterius curatoꝛis
deli cto ſit liberatus
foꝛte nõ.ut ar · ff. de
ↄdiẽ· inde. l. ñ pene⸗
et · l. qᷓ excep cõn 6.
5 eis · ſcz debi
tis · accur.
ueſta. ſcʒ debi
toꝛi mĩ oꝛi.
acilia. facilitaſ
eni venie in cẽtiuũ

trib uit delinquẽdi

ut diẽ canõ · er h· et
ecõtra pPena! inter⸗
poſita minuit male

Eeia cũ vmus pena

ſit metus multoꝛ.
ut. F adl· aqmil·

pſonã tale aliquid⸗ agi. ß
undiq; mualida hec talia
fieri tanqᷓ; ſi neq; ab inicõ

facta fuermt. amfeſtuz .
nãq; ẽ q; ſim talẽ cogita-⸗

cõnẽ meideit oĩa agia diſ
Pom ad interituʒ qdẽ ſue
aĩe. et ad rerum ꝗᷓ eius q̃n
vidẽtur utilitatẽ. ¶ Et nõ
ſolũ donec fueit curatoꝛ ꝓ
hibemus eũ ab hac huius
ceſſone · h neq; poſtea ge
rere cõcedimus ne foꝛte
bocoſiderãs abſcõdat rẽ
et poꝛ dinans illud male
poſtmoduũ dũ a cura ceſſa⸗
ueit q latere fecelit qd ma
ligne egerit . ſoꝛte tunc iã

no curatoꝛ exiſtẽs ceſſio⸗

nẽ accipiat.a rẽ maligne
diſponat.tunc enĩ mfirmũ

eſſe volumus qð agitur et
nõ poſſe ullã actõem va⸗

lere ceſſam aduũſus eũ cu⸗

ius pus curã mimſtraue⸗
rat h̊ꝓ nõ facto id eſſe et

lucrũ fiei adoleſcẽti t ceſ⸗
hoꝙ weris cauſis fcã ſit nõ
ut remeat rurſus ad eũ qᷓ

ceſſit tanq; ſi nl q̃ſ in me⸗

diũ otra leg ez viſu ſuerit

actuʒz ſ̊ cadat ab eis q ex

inde ex hoe ſůt qſ ta gpter
traſgreſſionẽ nre re legiſ. et
hec mĩoꝛẽ ucmeri.na ſi nõ
hãc impoſuuerimus penã
facilia erũt ea 161 q ſut mali⸗
gitatis · et eũ q ceſſit fa⸗
ciet iterüũ mouere et p me⸗
diũ ea q ſũt ceſſioms reci⸗

biorleger ſuã maligmta

Et hoc

tẽ circuuemens. ¶ Et ho
dicimus in omi curacõe in

225

c taſ. curato-. m

qbo of oĩno cinas aliquox
eroducut legeſꝓdigo⸗
tũ foꝛte à furio ſoꝛx ã amẽ⸗
tiũ aut aliud zaler⸗ dixit
ſi quid mopmabile natura
adinuemt. ¶ Qm aũt vi⸗
demus curatoꝛes qcũq; me
monã dei hñt ad curã diffi
culter accedere.nã płnnis
volẽtibo ea q mmoꝛ ſunt
impie ĩ ſevertere amablis
ẽ res a appetibilis. Wde⸗
mus auüt pcipue difficilez
eſſe curatoꝛx cãm ꝓpter fe⸗
neratoꝛ ncc̃itatẽ· ſancimꝰ
nullã necitatem ex legibo
eſſe curatoꝛibo mĩoꝝ pecu⸗

mas fenerare.ß̃ caute ropo
nere atq; ſortaare⸗ ¶ Qi

melius ẽ ei in antiqͥs tutũ
manere qᷓ uſuraruʒ appeti⸗
tione etiã antiꝗᷓ pecuma ca
dere et piclitari quidẽ cu⸗
ratoꝛem ſi nõ mutuauerit.

Rurſus aũt h̊i mutuauerit

piclin ſuſtmere fcõ foꝛſan

in debitis detrimẽto. (Si

wro ipſe ſponte mutuare
wluerit ſbᷣ obligacõe foꝛ
te pignoꝛxã ſᷣ alijs q pu
tantur in dubitata cautel·
tũc habeat qͥdẽ duoꝝ mẽ
ſũ ꝑ ſmgulos ãnos mdu⸗
cias hoc qð leges laxa⸗
mentũ vocat. ſaat aũt mu⸗
ibſee⸗ ad ſe oĩno vetu⸗
ũ. ¶ Sin wro hʒ reddi⸗
6 ſufficiẽtes is cuius cu⸗
ra admniſtratur eos ex⸗
pꝑdat. Sin wro plus ſmt
q; Eſufficiat qð plus ẽ re⸗
ponat. ¶ Et li mobilis fu⸗
erit foꝛte eiis cuiuis cura

itavnlueratusin medio.l. æ. C. ad.linlrepe.l. i. e.
er meduũ.ſ.hue tutoꝛẽ codẽtk.
ecipiet · ſcʒ antiquus ereditoꝛ ·
Ex hoc dicimus. ſcz qᷓ dicta ſüt a phᷣcpio uſq; puc.
Curatione et in omi tutela: ut.S. e. ienotaui.
gmuenerit . qð p p̃eogitare non poſſumus.ut. 8· ti.
x. Ghni qs vero nõ babẽs· et in pn· ↄſtõms illius.ac.

utẽ diffi⸗

culter. nã qͥ ſe inge

rũt ſuſpcivid ẽtur.
ut · fF. ad.l.cꝛne.de
fal· uxoii · Ci. et. ff.
de pcura · q oĩaret ,
ſubicit.

9 (Amabilis. ſe

tutel avel cura.

1 Difficilez eſſe. .
la s az · et repe⸗

te.
neratoꝛe. neu
tri gnis.

x* Wrsitace qdg
ſi fecit nuqͥd luerdᷣ
erit ſui.ar. qꝙ non ·
f· de negg·ſinego
cia. ar. Z. ff. de reg.
in actus. m az o.
y¶ Feneraẽ · H locũ
PHʒ ubi mmobilia
P* ex quibo ſuffici⸗
entẽ redditũ hʒali
oqu ↄtra.ut ꝗj.e.E
ſi mobilis.qͥ ẽ õᷣ·
Caute. qð eniĩ
ſit caute deponẽ in⸗
ferioꝛ titulus innu⸗
it. Eſ qs vultꝛc̃.
m melius ex
H.· Cſumit aut· ve⸗
niſſe.q eſt.C.de am
miniſt· tuto

b ¶¶ Ei · ſeʒ pecunie

alias ẽ eis in lĩa· et

tüc dicas eis ſcʒ pu
Pili Tſic planũ ẽ.

ecuma⸗/ 5mi

ẽ vtus qᷓ; que⸗

rere arta tueri ·
utu auerlt·
ſquid æg ſi alias ne⸗

gocietur ob ſ̊ pe⸗
riculũ accidat · Jo ·
ſeñdit nõ ſpectars
ad eũ periculũ · hoe
tñ eredo ſi pr̃ pu⸗
Pilli ↄ ſueuit nego⸗
ci ari · nõ al · ut . ff · de
uſut. q ſennſſes · E.

fi. et. ff. de ig. acti ·

vel vmuüͤſoꝛe · alias
nõut · ff. de negs · ſi
negocia · ac · .
e ucias· ad

collocadũ utnõ te⸗
neatur reddẽ rõneʒ

„ 7

ſacp I⸗ 1..

ut: C. te adimi til.. uk.
ba men ſibo . t. fk. de namitur l. uto⸗ Archere⸗ naba⸗ ⸗ Re trues i e de admi. tu ·l. vulgo.
4 de illis duobo me ſie no· ꝙ imputatur ei qui ſe poſuit in Eefenſiz et. l. Kunza l. curatorem.
ae Fie⸗ 4 aan hatuſſon Lon et de fer. 1. t 8 ne ilcke ura urcent Edachmi ter. to⸗ eſ
ſpbe⸗ enenes ne tantu. ceſit ut. fe. 4 Qautioꝛc ſcyrẽ pupiilli fal fote n teltamtarius uel eu
