ſtrenuus aüũt legiſperitus
ſeubicaſus emerſent qui

oſuetudine feudi nõ ſit c⸗
p̃ᷣhenſus abſq; caluma uti
Ppeterit legeſcripra.

tiq; vt opinoꝛ ut in legibo. ut. ff. ð le. et ſe. cõ · nõ poſſnnt
Auid eſt ergo qð dictũ eſt in fe· ar.nõ eſſe eredenð· Eñ: Her E

tio nobis frequẽwer omit⸗
titur alie qde dirimumur iu

non ſufficit ipſuũ p⸗
bare ↄteſtacõ ez ꝓi
gnoꝛis factam ubi
alter tm preſcp cõ⸗
ne feucii ſe tuetur.

ſanñ· hoe nõ negat
hic. ſed filius vole⸗

bat ſe tu eri dicens

patrem ſuu inueſti
tantam pᷣſcp coem

alle get flius defun

cti ꝙ filius dñinon
alind ꝓ bare tenea

tur miñ pr̃em ſuum

pignoꝛaſſe et cõte⸗

ſtacõeʒ factaʒ fui ſ⸗

an⸗Eſt enim legi⸗
tima interruptio ſi
vel p executoꝛẽ ſᷣ⸗
ſecuta ſit ↄuẽtio ut
C·de pᷣſc.xxx.an·
ſicut ar:ad hoc.C.
de pig. ac·neq;·

fWKica de feudi

cogmecõne.· Aueð
exẽplaria rubricaʒ
velti · talẽ hñt. Ex⸗
plicit iber primuſ
et incipit ſecũdus.
et nõ addũt.de feu⸗

bertus
, . legũ ro⸗
manoꝛ⸗:
ac ſi apte dicat co⸗
ſuetudo in feu. vm⸗
cit legem. licʒ otra⸗
riuʒ dicatur. C.q̃ ſit
longa ↄſue.a ſuetu
go de equa nõ de in
iqua ↄſu etudine.ni

nniruʒ. male muẽta
et male ↄſuetudĩies

nõ ↄfirmantur etiã

lõgo tpe ut aut'nt
nulli inð. Cnulli ve

ro.et in dec. di. viij·
c: mala ↄ ſuetudo⸗-

tt.c.· ſi ↄſuetudinem· ⸗ac ſi apte dicat argumtis nõ ẽ cre
p ¶ Abſq; caluma.⸗ dendũ m ↄſu etudim bo feu . ſz in le⸗
gibo repiatur ↄtrariũi. ut. ff. de re mili.nõ omes. a bar⸗
Bans Bunani de ſim lib ad ſimilia erit ꝓcedenð· et u⸗

intelligas qñn ſilenõ apparet et lex qͥd fiẽi debeat indicat

1.0
4, — 8
SPa⸗ 7( fe 2 grsre Pa/ —
7 7

e= , B G„☛ι

2 , 0 nã tũc lex ſequẽda eſt et argumenta ſupflua nò credun⸗ Nueſtitura. habji vaſallos. cirea hũc articulu ta⸗ 3
E tur. bic ergo p mo oſideratur ↄſuetudo.ſcdᷣo ſimilia vel le lis eſt faciẽda diſtinctõ · Aut agitur de noua in⸗
/ ges. nã lex non p̃t ↄſu etudini obuiare.qdð eſt intelligen ueſtitun aut de veteri · aut dñs habʒ pares aut 1
du ut. S· ſimile legitur in dec· nam nec decretis pñt obui⸗ non· Itẽ aut vaſallus pᷣt ꝓbare ꝑ breue teſtatũ aut nõ. e
rre leges.ut di. ix · lex. èä als dñs poſſidet aut nõ· Itẽ als dñs eſt clericus vel lai⸗
Ciendũ eſt.ſoli.veluti in reb⸗ immobilibo · et ꝙ ſe eusalsↄpellit pares als nõ vult ↄpellere · Itẽ als habʒ e
quitur aut ſolo coherẽnbo. utputa in fruetibo qͥ pendẽt vaſallus aliud feudũ als alind nõ bʒSiqdẽ agitur de no i
i fundo utpute fun⸗ . ua inueltituna et do⸗
di ps ipſ fundo co⸗ %minus pz pares. et i
herré dicitur. nam eſt ĩ poſ feu.tũc dʒ
PE, ei,A Ary: fruetus pendéws Ciẽduʒ eſt itaq; feu vl p publicũ inſtrm a tri⸗ ꝓbareva. mueſn.
fructus. ſi in rebus ſoli à ſolo co he matũ· nam ſi inſtrm deſece ab ißis paribofir
b Inmobilia. ut rentibo aut in hijs qᷓ inter rit vel q; factũ nõ fucit vel matũ utꝗ Cepxſſe
ſut pPanes ciuiles · . biliaoputa ſu⸗ miſſiu ſit tüc q obare de⸗ cũdũ aũt mediola: Uul
ut. C. de iur .· vo. l ul. mmobnmaoputatir velu⸗ amilluʒz nt · tuc qpbare de⸗ neñ· etiã ſ ab aljs ni
CEpterea. ſ̊ nũqd t cu de camena aut de caue⸗ ſiderat pares illuis curie qͥ eſt ↄfirmatũ ſuffici nn
irore noia meer na feuð datur poſſe oſiſtẽ interſuerũt offerat . ꝗᷣſi de⸗ Ru 5, te · ſmt 4
immobilia oputa⸗ 3 nomin 5 e, 1 nti ſoꝛt e. ad ꝓ ban· no. m een
tur. Heñ. oc aban⸗ c feuð nomine po ſſe A neg auert orupa foꝛte ue · c. ſue clericus. m,
tiquo qſtũ er alibi rẽ n mueſtità à ſucceſſõe odio vel gra ſeupᷣcioa di⸗ er. c. ſeʒ ſciẽduz eſt. 48
ſatis diſputatũ re⸗ S ,, Ge! . cãt ſe nõ mterſuiſſe cu inue ꝛc· Et hoe ubi dũs in
perimus. et iwon ¶Rud ſit mueſtitura. ſitura fieret· wl nõ remim⸗ zmellit pares inraẽ E
mittimus· , . . aen ee ſi aſt pares aliqᷓ ex
¶Decamem. me⸗ ueſtitura ꝓprie qiu dez ſeu tũe dno co gete iurent. noluerit anne. zat
lius dixiſſ indicio dicitur poſſe eſſio. abuſiuo à tactis ſacroſanctis ſcri; ner dñs eos cõpe· i
mea reltn er, autẽ mõ ðꝛ inueſtitura qñ; pturis ꝙꝙ huius reiwrita ⸗ ar tücheobit naſ
1c ut ſ ligat⸗ Pyſtiw atiicoemsecds U1 ꝗ „ecx exneos mueln 4
ſit expoſitiuuil⸗ haſtavel aluid efoꝛe u tem neſciãt. et tuc act ℳ –tur pbare ut j. p
lius vbi aut piſ qolibʒ poꝛrigitur a dno ſe alios pares ꝓducat· ã u-⸗ xi⸗· Eet ſi eẽnei nouu iᷣ
iner mwebile inueſtiniraʒ facẽ dicẽte.qᷓ riſiuradl electõ detur dño. epint nmſe umnc⸗ .*
oputant᷑:ei ſie feu · 1813 4 s 5 ——— 151 EEE comite vel a popu i⸗
amere aut cauene ſiquiðᷣ ab eo kat qu alioſ ut ꝓ inde ulret mueſt ltura lo debẽt opelli ura⸗ itd
S vac n, oputabimus in re hʒ vaſallos ſalteʒ corã du fackã nõ eẽ.aut ſacr̃m va⸗ re. qui ſi noluent e⸗ n
bus zmmobiihus obus ex illis ſo lẽmter ſie ſallo referat.et ille aut iu⸗ es ↄpellere tũcva⸗ e
al ens lo . ri debʒ. alio qn licʒ aln imt⸗ ret aut acqeſcat. Qõ ſi iu⸗ Plus vueiſſ zoe ðWMUẽ
l. Eiiff. ſint teſtes mueſtitura minm raẽ pares aliꝗᷓ ca recuſant qt impatoꝛ indica iet
d nueſtitura me valʒ · niſi ꝑ breue teſta⸗ nee dñs eos iuracopellat auerit obſeruabitur g
telligo aut S“ tũ fᷣm quoſdã. ¶ Si enim liceat eẽ uaſalloaꝑexẽneoſ ut.s. ſi de inueſt. in⸗ i
utputa cũ uiſſit do dño adhuc in poſſeſſione ꝓbaẽ inueſtitaʒ. teſtib we .c. i. Et H vena ſunt⸗ ic
mnus aliquẽ ire oſtituto an facta ſit inue⸗ ro deſiciẽtibo iuriſhunadi e⸗ eũ dñs habz parel ſ
veſſemons 3 Eni ſtitura q̃ratur.nõ dʒ ꝓbaè lectõ det oño. ¶ Si vero lies ſuffieiũt eri Id
poſſeſſionẽ noõ de⸗ K. . SII e f. I. 2 „ EE en teſtes extranei a
derit: peodẽ tñ ha⸗ mi P Pares illius domus uaſallus qdez woſſideat l pbandã nouazin⸗ we
betur. ut ꝗ7. de oſue · WRDUMW ueſtiturã. ut .· e · Eſi ſe
licet illud fe:a d be .„ . „ eETAà 7² 4; Pén ßc 1 .e 1 „ dieat aliqiuns ideo ei
redes nõ tranſeat. ut.s qui.mo ·fe.cõͤſti·pt · c. ſerenduzʒ ẽ. inuelſtitura valere cum ſme paribus facta eſt qñ pares wc⸗
Et ideo ſimile eſt huie ꝙ dicit actoꝛe nõ ꝓbãte reus ee aberant· quomam ſi abſunt expectãdi ſunt.ut qꝗ.de con S
ſi nich il pſtiwrit c'ut g loſatur⸗C.· de eden · qui aceuſare . ſue · recti feudi.c.ſciẽduim. Et hecvera ſunt quando va⸗ Mes
r Aeid vi, nam lz deficiat hic mu eſtitura ſufficit tñ quaſ mueſtitu⸗ ſallus poteſt ꝓbare per teſtes· Si autẽ non poteſt ppba⸗ eult
/7 71 ⸗Pu n. Hcut er ibilʒ deficiat ꝓbatio. ſufficit tñ quaſi ꝓ batio. re per teſtes nec per pub licũ mſtrumentũ.nec per bre⸗ ſope
1. DH S q intellige. iuſiura dũ delatuʒ et pᷣ ſtitũ ſuecedit enim lo⸗ ue teſtatum.tũe dabitur domino ſacramentum ut aut in ar⸗
S=?ð S Pdace c ꝓbatioms iuſiurãdũ · et qñ ꝓba cõ appellatur . ut · ff · de ret aut ref erat vaſallo· ut ꝗprox. et⸗ ¶ſi vero mueſtiti dorr
4 * Beſſert mriur. non Exrit⸗ ECdato. et. l. Et n. Eul⸗ et · l. tutoꝛ · . . 9 ra. QAuod quidem verum elt ſciliez qy dominus debet m⸗ ur
. e¶ Succeſſione.iſtud pᷣt hre locũ in co heredibo·ſ̊nõ in Fa mnare ſi vaſallus aliũde non habeat feudum ab ipſo do⸗ ngn
fl, a vade 9α filio ci patri ſuccædit · Nimirũ patre etiã viuente dñs in ¶mino alias enmm de equitate remittitur domnno inſiurin tcie
telli gitur ˖ ut in ſti · de here. q. et dik · Eß er ſui. Et alibi dici dumut⸗s. do cõ trouer · inueſti. Eñ vero feuduũ̃ a liquis: ltn
tur ꝙ pene ad ꝓpria bonavemre intelligit· ut. ff. de ſie Et bec vera ſunt cũ agitur de noua inueſtitum Si autem
cel. e·lii⸗Elargius · inde mqchil ei deeſt ßter admĩſtracõʒ agatir de veteritũe etiam extranet teſtes recipiutur ut le
ut. (. de li. et po in ſuiſ. Ex hug ergo aparet ꝙ ſilij no ead, ꝗᷓ. de conſue. reet · feu. e. ſciendũ · in fi. Et hee vena ſunt in ſe
: aequirũt pfi ſuccedẽdo. ſ acquiſitũ apriétt· . laic dño · in clerico vero dño indiſtiete adimittũtur pa a
f(Rica. Kunid ſit mueſtitura.qdã nõ hñt hic ti · vel res et extranei/ut.s.· ſi de inueſt. inter do · et va. lis oꝛi · Eſi i
rubricaemaleee. “ aũt ſe vñturũ⸗ et ſ verũ elt cü de rebo ec · facit mmueſtitura ·
. A P. Eel 7 X. 4

O , — —
pe? ſue vocft

*£ Far

. . „8& cdò dicẽe t ob ſeru ãdũ in ſus inqrat. Sʒ et dici pᷣt q a etate pᷣuetur dñs hocipſo
e . Si aũt de ſins. se:dadinn e e ſerrine ſieut ne Im quibo au feamt. Eiſtud nõ te lateat. als
nn clerico að ob nn⸗ et hecvera ſũt qñ dñs ẽ mpoſſeſſio itẽ qui dño ſuo · ⸗ſallus·poſſideat · intelligo de ea re que
1 ꝓban. no. mue te Pe. tüc ſi ſtetit in poſſ. p an⸗ e¶ Sivero va⸗ vere poſſideri poteſt. —. 22
eſt in poſſeſſione · tüc ſi ſtetit in poſl.p . 10 e1
nne. Si autva P 153 öͤne teſti d Nuaß. ſtudvel ideo dicit q bhmõi amue pᷣſtaces grraE Ne
ndñno ſciẽte et nõ ↄtradicẽte ſme aliqp bacone teſti⸗ (Fu⸗ dict qbm ſ aß ☚
ben mni iurabit va ſe vel pr̃em ſuũ imueſtituz fuiſſe ne loco uſuf.utpote ſeruitutes no pit vene voſn a. pyr E
fdo unas inſta ignoꝛãtia vel pui tꝑis negligẽtia cũ mique ut · f · de uſuf . ñ quis ia ·et de ammuis ane ſogniar. de
oſſeſſtois Punio ſeruit: quotiẽs. Nõ
6 qñq; dno poſ da⸗ eſt in talibo vera
dex . nüafferat ut. 8 ſi 8 „—N porß ii: vñ necve
aq mue ⸗inter do. et va ſi fuerit feudũ camere vl diſſe ut vaſallus ĩ ſeſtinis E ſß di ſite ut.f.
ſis oede⸗Kerd 268 cauene duabo ſeu tribo q̃e dieba vadat ad ecciam ceu de enb er ven.
pif ta fuͦt de laerunto tis accepcõibo q̃ſi poſſide uxoꝛe ſua ommi facultate Bfo.g mnter aß
Pſiadomeelligen⸗ at. dñs aũt feudũ eſſe ne⸗ ꝓ bãdi dño adptahabe⸗ tribb aeceproͤmby.
22 me ſenin gãs tem ſuã petat. vel qðᷣ at vaſalluſptãteʒ ſe defen⸗ . qf. 1c. Huius ſ
ü derer⸗ 14 Pa 1Ar, 71 E le a8 S
ie preitineus a de camera vll de cauena biſ dendi ꝑſacrm. ¶ Itẽ ſi va nmſe5 35 ñ o
nſne leg · de cõ · rec. feu · Wl ter ſicut diximus iã ſo⸗ ſallus pactũ ſpecale Otra rlieer ar. ff 8 uſu
N crſa eĩm et · · ſ in⸗ lutũ elt demceps ſoluẽ re⸗ feudi RReaacdire en⸗⸗ dsicn de irem ver⸗
fals⸗ ter dũm · 7. 875 lazz luccelnone lʒz videatur cõtra
4 2 Sien vüo o⸗ nuat tüc no eſt opus ꝓba luti de oreſi pt he in- orepac drerrie
hdin gente. Huic videtur tione . oſſidẽti data ele lieeat ei tenoꝛẽ h pt he m⸗ e¶Nuret. qu intelli⸗
ni obuiare · ut · C· de to ckione vt aut iuret ſuũ re⸗ ueſtitura bare ꝙ hĩ ꝓba gendũẽ ym diſtin
in n eigie ctũ eſſe feudũ aut dño re⸗ cõne defecerit wl ceſſauelt ons Uums. E d
—— Eerat uuſuna du: Sivw⸗ ocedatur dño hoc denega . Ue woe e· c. ſacra⸗
tral duz babe vs eſ ro mueltitura ab eo q va⸗ re ureutrãdo pᷣſtito. Druerca atom
mnh enun toinder ſalloſnõ habebat dicatur r mnueſti pta. ſ̊ ſic intelligo
mlge en ſt opel alle bat ¶ Per quos fiat inueſti⸗ pta. Bj ſic r ”MÿMBW
ltet lẽdiveritatẽ reuela facta· ꝑ quoſlibʒ idoneos tura et ꝑ quos recipiatur. onedehciete erpore —
dt re. ut ĩ lõbar. de of. toſtes ſeu ꝑ pu blicũ inſtru s Ratr poſtea mkr
ipn iudi. ut index. Que entüu pbari it. à mo Zueſtitura aut aut de ve idũ ad cautelã ab
py ut dicka ſuͦt de p⸗ mentu ꝓbar poterit: àam . ..4* en madu ad cautela
Nin aut dicta ſut de. p⸗ ja pbacõis rentv teri beneſicõ fit aut de no⸗ ipſo va · ſicut er. ·
te Va—ν„ bacone noue mue pia ꝓbaeois emergente o. de wteri kit ec a mio⸗ notatuʒ ẽ. nam ſia⸗
. ſſtiture mtelligocha res decidatur ꝑ iuſiuradũ od de n nilt amino⸗ lirer ineelligat⸗ ab⸗
ſodi ſüt de eo nalinch ¶ Preterea ſi tenoꝛ aliqͥs re keript. ue aut a mno⸗ ſurduũ viðꝛ qð vaſal
iet feu · non habz ut . Pter racõʒ feudii re ſiue amaioꝛe hiat nõ de lo in eodẽ caſu oↄce
8 de ſuc/ fe.· p inuelti. pter ↄmune racoʒ im e 4 .
nee.ch auts. Sed fe mnueltitura dicatur a dno omi poſſeſſiõe vaſalli · ß de deitur. pbare dene⸗
chin c. ꝙ aute. Sed for mueititura dicatur à d iuuſta tm facta intelligitur getur dño. ut ꝗ. ꝓx
* te ubi hab; breue interuemſſe. veluti ſi diaat / iuſtatmfactamtelligt mo. G dicitur. ſice
on aſtalavan kea⸗ feudũ ſub tali ↄodicõe de⸗ miſi aluid noĩatim dicatur. at ei tenoꝛẽ ac· Bel·
alirt⸗ iyn, M ſi vis in tellig ere e Ppkrcn
ſio.ſcʒvtrũ poſſide ”ůłẽ J . eck,
n ſs anipſevaſ. yynns non aannttat
“ weinpreloeaſt ſufficiẽs non ſit coꝛroboꝛatio p extra⸗ 40 p bationẽ intelligas hoc eẽ qñ violẽta pſũptio ertaa
. eos. ut hic m ſecũdo ſufficiãt eẽnei · ut . qui teſtes ſn lis ꝗ pPbacõʒ nõ recipit in otrariũ erat ꝓ vaDe bac pfi’i n E
neos/ ut hic m ſecudo ſufficiãt exnei · ut qᷓ.qui teſtes ſmt 4 „ E e ee b: , A r
a ne. ban.no.mue.c.ſiue. pc tractatur m pn.li · diſ . hie g etm ſeqñti · Cnota 0. ſ
ſ⸗A b ¶ Liceat. hãc penã patitur dñs ſi non opellat· ſ ex⸗ ſp ſic foꝛe aliq̃d ↄceſſuʒ ut oſton ofu m Een
,d or⸗ eti . . et pᷣ ſumẽdũ · ſicut et inꝑatoꝛ Puilegiũ alicui ↄ ced nõ 2
“ð nei qui als repellerẽnir admittütur qui extranei a comi itar atw aſuen din ootiſſe ut C. de inof t. re GονV,
* tevel a populo ↄpellũtur. ut.s:ſi inter doietva.lis oꝛiic quos fat inueltituranp quos reapia

m . i Sed qro ſi va palios teſtes nõ poſſit ꝓb are niñ per

6AoH quid mrris ſit· Eeñ intelligo ꝙ poſſit a comitevel popu

. 1t 1 n j. no. i. c i. ien. ienatum⸗ ☚ e ge ,
ſſt lo poſtulare ut ↄpellãtur.qui ſi ceſſa uerit · nnpatoꝛ em ſint ne. ad ꝓbã· no muelzir ; alienne ballengidin . =e
e M adire debet . et q; mde ſtatuerit obſeruare · ſicut dẽm elt 1 A imnce er mertto inn u n it a maioꝛe et
* de extraneis. S· pdicto ti · er · enã quod dicit᷑ſ. licere p a⸗ fa etũ cõfirmat · Vñ vᷣ ꝙ ſ pignus meep
Re⸗

lios ꝓbare· fauoꝛeva · dicit᷑. vñ nõ debz ad eius leſionẽ

es rectorqjri. quod eſſ ſ pariũ ꝓducetio denegaretur p eỹne⸗ ſtulãs nõ auditur · ut · C· ſi aduũ· ven· pig:l· i · et · .

os.cũ exnei abfuerãt· nã et alibi dicitur fauoꝛe pupilli.
* ejjne tutoꝛ poſſit hereditatẽ pupillo delatã ſme eius volii

6ierme intelligẽdũ ut in eius pmeiẽ nõ reuertatur· quod fiere reliqro·qm de bijs tm videoꝛ libemcez reliquiſſe q iuſte Nee e
“ Rfocwacbuc farin Pomßvelſamme wel un⸗ arere i.ſme dolo vel fraude michi nebatir: Gn da rebs nu S
NH puta q; eſt furi oſusut.C.ad trebelll. pnl. Sieigitur H nig ab hẽde ſe tueri nõ poterit · ut. ff. de liba. le. nõ .
in ita eſt mterpᷣtatio faciẽda vt inv aſalli pinciẽ nõ reuer⸗ ñ hẽsnã e ectταeres pPoſ. tradere dy et i n
i⸗ tatur. qð m eius uilegio fiut ↄceſſim. Simiilia ſtucho⸗ tradat poſinõ vivi tradidiſſe ut· ff. del ij· qcubinã.· G

pares· et dñs eos dicè teſtimoniũ renuẽtes nõ cõpulit.·

tatevel actu acqrere. ut. C. de mre deli potunt · qu · ſ. ſc olt

l- ſi quando. ueit 1Leuds enn
ſeica ¶ Per⸗ tur. quidã nõ hñt h̊ aliqꝙᷓ rucãa ꝛ male

le

Nueſtitura de nouo.qͥ aũt ſit noua inueſ tractaturꝗ/ꝗteſ

ſm auẽcõʒz creditoꝛ diſtraxerit illð.qð minoꝛ reſtitui po⸗

i De inſta.ſimile repitur in traſactõne facta.nã reb) ſp⸗
tie poſſeſſis pactũ obſtabit. ut. ff. de pac. tres frẽs·

et · C. de excep· laduſus· Idẽ eſt ſi debitoꝛi meo libercõeʒ

3232

14 Aere 4Tee h e.
. ere e 2 Gr⸗.

E

h eres. et. ff · de acqᷣ. po ſnõ viðꝛ · et de ac. emp ctv 6. rcõ
Suoꝝ bon oꝛ· hic hẽs ꝙ de bont s nõ =
re facit mueſtiturã: et merito.q in boms vaſalli fe. ccõö otmn· C. ↄma. del. lul z de hac m rmis ad
Ppaeal ut ar. ff · de · ſg · bonoi· Nimirũ ſi ager veetiga ⸗ dil. pi · cax.iin:cũ qritur utrũ male fidei emptoꝛi ſit pᷣ cium
Rs in bonis cõductoꝛis eſt.qᷓ;to foꝛtius feudu imn bomis aler

fe bone fidei q male fidei emptoꝛi

fertur ſimilr inhibet ut · ff. de ali · iuð · mu.cã fa.ex hoc. E
ali enare. et · C. de liti · l iij · et aut. e· heñ ille loquutur imn hijſ
quibo alienacõ ghalis nõ eſt interdicta·q̊ aut ↄtra. nam
appellacõne giis q̃nbʒ ſpẽs ↄtinetur ut in.l.pᷣdicta de
rebo ali · nõ al. Sʒ appella 1
invno caſu ꝙ meminerm. Fut · ff. de ſta. lib. l. tatu lib eri ·
Et partis app ellacõne qñq; totũ ↄtin etur.ut.ff.del:iij. u⸗
xdꝛi ſue. C. de here · inſti. l. i · et · ff. de here. inſti. ſi q̃s ita.

nc ayzats ah, Nenen.

appellacõ e ſpeciei nõ ↄtinetur genus.n

¶ Sʒ et res ꝓximioꝛi:et vere:q; nõ intelligitur alienacõ „
ut. ff. del· ijj. pater. quindeci. Hic ergo oceditur agnato
qð alijs denegathinã alibi ſimilia inuemẽ potes ut.ff. 2

traß. emp. et vẽ. qᷓ officij. et de miñ · xxv.an· ſi in empeõʒ

dii ut.C.ðᷣ p̃ſepᷣ.xxx.an.l˖.vuet.C.ðᷣ euic·ñ fundũ.Iʒ ſit ar.
oↄtra.C.ↄma.del.l.ul. Gul.Sʒ de hac materia decurras ad

reſtituẽdũ. Itẽ hoc intelligo qñ ↄtra ↄſtõnes fiebat alie⸗

¶ Reſtituere.hoc itav erũ eſtut red datur p̃ cin va ſallo

inueſtito et ſucce da t in ꝓp rietate et in alijs etiaʒ pᷣter feu

diü . alio q etiã ſme pᷣ cio recuꝑabit nulla obſtate pᷣſepᷣ⸗
tione · ut · C. de boms mrms.l.q n. et · ij.

g Diſtinguimus . hic rõne pſone recipiẽtis inueſtitu

—

—

Di. 2 icitus. Si p hibitus ſit vé⸗ io. ꝙ iplo iure nulla ſit. Et ꝙ diẽ reſciſſa intelligas de
dE E aſell. vaſalli eſt. ut ibi· ⸗inſtat ſollicitus· Si ꝓ hibitus ſit vẽ⸗ natio · ꝙ; ipſo uure nulla nt · Et q
1 d bent g⸗ dere heres funduʒ ſibi pᷣlegatũ ut ſe⸗ Hete ans e iure ſenotanm nc: reſeen wenel eEt g
Boterit alid b hoaie iſtð ẽ mimu⸗
l eboms dr⸗ nouivero feudi inueſtitura tibi rem reſtitué. ¶ Perſo ꝙ nõ. cum nõ mue⸗
eb ibied nõ ab alio recte fit mſi ab nã vero inueſtitura accipi⸗ mo correctü. et qo
EFiſtud dem tm eo qui itmã ſuoꝝxbonoꝛx entis nõ diſtĩguimuſ. Nã aeber de.
eeenre phibita id bʒ admiĩſtracõeʒ ·q enĩ q̃li et ſeruus inueſtiript mii⸗ eRibekene
boeren tt röne aliqud de bo—ms gnorãtia ptendat: Sz e ga dete ocefn Eenen
ſtea alienarel Feu⸗ ſuis im peditur alienac. is utrũ iße an aluiſ p te mue⸗ cheredũ ec hodie
duũ ↄcedẽdo · qm a⸗ ep feuduz pᷣt inueſtitu⸗ ſtitura faciat vil ſuſeipiat. ſuo c heredi ſua;
ien a cõjs vbo etiã neep „ pt „L prtẽ vẽdere et loca
bannooſobligee⸗ ra facẽ. ¶ Sj et res cuiuſ mqchil intereſſe putamus· izm bãac rono utß.
3 . 1 4. „„ — 2„ . 2— — —„7.
ber S Pg 2ðèð nchinnns eſt við 1 alienatio hibetur · nee 12 pt enm hoc neg Oclu t ꝑ at kae pfni.
dus alenoala nul in caſu ut ecee ſi qs ex ag expediri. ¶ Feminaʒ q; et ſo ſare p makutlo
dahs. aliéaroe onii natis tuis rem q a ↄu pa⸗ noui feudi mueſtitura facè poſſideat heredes
oĩs actꝰↄtinetur pꝑ rẽte ꝑ ſucceſſionẽ ad eũ p poſſe pleriq; conſentiunt. uhnankeegnen
unnun tiſfeſ ni⸗ uenerit alienare voluerit jala nuaſtiana kei Elitanm pihtd
C. d n. lne e — 7„7 —7 7 . 6 ,Z ceë — „: —
ſte nõ trãſfert dñiũ nõ ꝑmittitur ei etiaʒ ᷣm an debet ei qui hdelitateʒ ſas ſiue nõ petiẽit · heñ.
quim fe. ocedit nõ ti quã cõ ſuetudinẽ alij easʒ recuſat · cũ a fidelitate feu⸗ pec ᷓ. plemus et u⸗
dz & alienacõis ꝓ⸗ vẽdere niſi tibi vel aln ꝓxi dũ dicat vel a hide.n eo pa Bernes nainbetue.
bibicoe in feu dae mioei ꝓ equali pcio aceie cto acqſitũ ſit feud ut ſme fude pmictu dmſe
re qð alienare ꝓhi . — 7 — , —- — . . bẽ — 22 — . .
1. etur. ſenñ faliiteſt te valet p Kidi tn ruli⸗ iuiram̃to hdelitatis Eat. hesnis: ivafo
vin vele/ us cre, nat. uile⸗ erotine d drre pt. umn har in hau ¶ Quid pᷣcedẽ debeat an ita ad eã eratẽ pue⸗
nat. ne er. dem huius ne oſuetudiĩs melti nfidelit⸗ iinit ut filios hr̃e nõ
tñ dire ctũ vñ utiliſ wileci bonemẽ — ueſtineman elitas. ſſie. Gelſiofa
et nõ dir ecta vẽdi⸗ Vl legis noue bone meo⸗ zaut inueſti poſſit. Vel ſio fa
catio datur · ut · de rie lotharij impatoꝛiſ.tũe 6 Trũ aut mueltitu 4 ar nuer e am
mue. rei alie. cri em reciſſa mueſtitura red⸗ „mn ðß cedere debeat necere ebe
nt oiie A. ditoate wlab alioxin ilitate autfidelitas ng. püpend asdle
alienare rem ſbi ꝓ oꝛi ym antiqᷓ; ↄoſuemidineʒ ueſtitina queſitũ ſcio · et ſe⸗ nat in faudem cre⸗
enc utereres ro⸗. ſtituraz accepit opellatur debere cedere hidelitatẽ cr als voleneme
ligioſa phibita . . Paks,erdPAr A re an omei
ahnenari⸗et q indi⸗ ec Pa e ne ee ru ins an
eij mutãdli ca tranſ. uenitur ut · ff. d

ranl inteſt· nã et alibi nõtur ꝙ il inteſt a qᷓ qd fiat · ut · .
hb¶ Ignoꝛ ãtia.nã et ſi dñs putat liberũ q ¶ · e. ti. · i.

poſtea ſeruus aparet.merito nõ val; inueſtituma· Nimi
rũ incidẽte erroꝛe eẽ mrimomũ nõ tenet · ut ĩ xci7.
p totũ · et ĩ aut: de nup. E ſiv ero. et ar · ff. ſo · ma · ſi c · Cul.

Pariter ergo ſerui et liberi pñt inueſtiri ſicut heredes
mſtitui · ut · ff. de heredibo inſtinon minus·

7

dre ais
2ðð

1 = 47 7 D⸗

7 . ue o SS 2 Lor4 *N * . G 2 7 4

5

t/ 8 : Sjrr wuvu. ferẽdo emptoꝛi rẽ v

pil. edu.de.l.ul.ic ergo ði ꝙ ag natip̃ ferũtur ſitm da⸗
re volüt quãtuʒ alij exnei · et ſ otra factuʒ ſit ꝙ p eiu of⸗
ẽdicare p̃t · Intelli go iſtð de empto⸗

.. Hoinſtynonminis. m
i ¶ Szutrũipſe.putamus.hic notabis ꝙ licitũ eſt pa
Sin ſeipfũ licebat · ut et al . de ſol mehil f de ſoll.
Pindcko⸗ ertlichi⸗ Cuſikru e. C. ð ep · et cle . l. qui f.
er · lꝛad ſimilitudinẽ et inſti · de rerũ di · Emichil aüt · et

uipet

uth

tt

ljgut
Vphan
(ſiecſe

achre.

fizole
iffit
meiai
AieG
cheuti⸗
foncia
voſſdo

wedhe

hd

. nointn

png
difim
honmn

m ſiſte
ihrdin

ugoe
Nm
hhe
Pneſſe
iin

S plade 2as α⅓ u
E hen . Pre ſſ. ſi
OèG . . Re fa c 6 4 4 4⸗ „ Ave,
. . 5 . 4. . , 6 tro, fu. e ñio mittlete · ſidelitas vẽo t 16 † —— 9 —
ſ iif r. ñimo h p aliuac᷑ hotraria ſit lt de Rati c, r ant 1c et in ti. de foꝛ fidelitatiſ. et in D
en ſuma ut in li· pi iin. dacõne nõ ſueceſſione ſilis ẽ feĩa alio ti:de noua fielrtatig foema. dee. ca. xxij:q.v· ð fa· 4
Kfen⸗vxnna Kie maſut · S· dm eſt. et adbucᷓ no. maai ifec abinig ce note g, ielitae piter ei /⸗ N r
Seie ner valſat. ſe viteliez ſie imtelligo a dñi fimt:ſcũ excõicatur dñs et ꝙ piter cũ famã re
2 1 recuſat/hoc videlicz ſic in . fama dñi fimt᷑ ·ſcũ excõicatur dñ . piterg „7
EAe bNulla mueſtiumat facturũ negat:nõ ꝙ mueſtitu⸗ ſtituit ut q.h̊ fim᷑ lex·c.dño guerr. et ĩ dec. ca ·x v. A. Ei.
na nõ deb eat fidelitateʒ pᷣ éVerſari ut alibi notauit ſoł E a ms cr. · il. aRica eſtitura an fideli⸗
4 n nö debe ; vult otra fidẽ verſari. ut alibi notar E
gicitus C de pact· 3 Kicam ß neq;. c.
mm SEαc bhonän.. H imo: Etm. ß male:
Hdehitae nog dici mus uß itatez iurat iſtaſex i me⸗ m tmn 6 mal
A acroem fidlelitatẽ dieimus iuſtu⸗ leaz ume ile ſer lu⸗ rn
bar aneiin⸗ , Fictelitate t elta⸗ mꝛia ſp hĩe deber. mcolu⸗ 2
ue li. de tutel; in pn · Pri .ü. vaſult, —eee e Ee at inrare fidelitatẽ
rl ſellbono srwmio. . r aile· poſſibile: jncolume ne Salr aut.
in mamalu Eput ¶ Qualiter vaſallus de⸗ Pein vano dño nioeꝛ⸗ teimran
udin ſit inuelt. faciẽ⸗ beat mrare ſidelitatem zeſno. Culneſtr mu⸗ tßva iurare ellab
ſn da vel perẽdaet fi⸗ Maliter autõ va⸗ no de ſeereto u0 wel mu⸗ dicatur ꝙ amittat
ia elitas p̃ſtãda er llus iurare debe⸗ mecõmbo ꝑ q̊s tutus ee pt. fe. ñ credetiã dñi ſei
füet qñ · Et utiq; va · do⸗ ſa us mrare be⸗ Honeſtũ ne ſit ei in dãn⸗ eter ad eius detrim
upin nnnũ ad ire honoꝛ delitatez videamus qu 2 Kerd ſti avvrl de aln 6 tũ maĩfeſtauerit ut
daFandan roego-F2.nd beelancha e,d de ſua uſticia vl de ſta⸗ 8. 5· mo fe am c.
Pen bius eiltees ainn euãgelia do inãẽñm anuſis q ad eius bonelta⸗ i. Inß ſacr̃o otine ae) vaſadh zus
n um diſtictoez quz di euãgelia q bmn ⸗ iez ptinere videmr. Vule rividꝛ. ꝙ pm et ⸗
ſng Msn ra oro kerſie miuc e , im dãno de ſuis poſ minũ ſun totũ exal⸗⸗
nut uelk nõ æ muß d bet eſſe vaſallus dño.net ne ſit eim Uevanolſ⸗ tabit inqᷓ tus pote
Rte e⸗ Een le öꝛrne id qð michi ſub fidelitatſ ſſomo faclen ſit aamter e
e , facta ſß ideo din⸗ 1 n 5 alt jle. nei ns lu⸗ ut mẽbrüu neq; ho
ieſi * veritas occultek noĩe omiſerit pandã alijſ ilenneie Selenar faciat norsaneb ſaao
utn ut. qui wi ſinr ne: ad eius detrimẽmz me ſea⸗ us ec re Pi ieit daß of⸗ lütate aut conſilio
hin ad pban. no· mue. . Siyyvro domeſticul ei diffieile. neue i 14 oſ⸗ aut exo: tacõe pdet
4 (. ſue clicus et no ẽte. ¶ Syhero tanig er, ſibile ei eſt faaat impoſſi⸗ S; in hijs oĩbo ad⸗
lt aaneinue eius li i eſt fannliaris ei⸗ bile. Htñdelis hee doeu intorelus ent ſivm
ht⸗ ſbituri peicer ſei us ſit cui iurat. aut ſi iᷣo iu ne. Dir⸗ atuſtuͦeſt. ſißzpohr urpee.
rii na Pollieen n mat ſidelitateʒ nõ ꝙ feuduz meta ed ruet Pck rones q fecit
NN utqᷓ.q fuit p. . bi iſdickt nõ ſufficit ab ſtinere a ma⸗ rex Otto ſp̃ e Joßi.
pini Kann. c. er ſ de cap.· habeat .· h q ſub iur chce „ r, lo mi faciat qð bonuʒ elt. b¶ Si vero dome⸗
ent elil one cius it ui umt no'a⸗ , Ratutinſerpdidioſe sn enbn⸗
in e. n dde mn tetfn tim vitã mẽbrũ. metem. et reltat ut m lex pq ſuoß⸗ dia inter ſacrẽ̃m do⸗
enueltiuäpi 5 a illuiſ rectũ honoꝛẽ iurabit oſilia auxilii dño ſuop⸗ meſtice pſone a a⸗
aenenetvor. üliuſrecki vonoekn Rarlvule biſcdo 'gnie az-Sr ar noiad A na.
ii Kpoſſen poſtau ¶ Peſvoꝛma fidelitatis. deri et ſidelitate eſſe ſal⸗ m pſona womeſti Mu . Dra. .
H 1 e ſdcitatct n rrr „* Ins qe in hijs oĩb⸗ a. er ſufficiat ſiĩ ge
detn iez ey⸗ Hepiſtola philiberti e⸗ uns, ñs ch; no oid nere dicatur in exg⸗
bai tr n e ee⸗ ſſcopi ĩdecretis xxij. cau vicẽ ſideli ſuo reddere dz. neo. qro · Fe. qe citi
dihfamnpatorevo ldeemakäalaur ali⸗ qð hᷣnõ Eece ie mertmh ſr⸗ us Hus itar
llen hon pammis ſi nn quid ſcribere momituſ hee ſebitur malefidus ee agaub ſortr wmi toe
r ccrre · ſufficit · pi quũtur breiu aui imn eoꝝ puaricacõe wl ditaſpoſt moꝛtẽ
ch e tu hoc dicat. poſtu uobis que ſequũtur breiii quum ſomict doß⸗ reditaſ poſt S
ie W. lo muelti mei recti ter ex libroꝛauckoꝛitate faciẽdo vl oſentiẽdo deß⸗ ſp ectaẽ vide ut. C.
Sachiotaeto v⸗ ier uüroxuct ei Eſus fuit pfidus apiurꝰ?.· enup. uidue. er C.
ackotnmteſtieund notai. Quu dño ſuo fide bẽſus fuit p En ubi pupil. edu. de . l. .⸗
S D ſuſci⸗ D ul. Et & Plus time =cn ph Sdl
Hr Kefmn ia. t ri le ſpecialkr A PaLat
ce Pere n nbi plae — . cöclucitureiclcirco
. oterit de — . èð — a. aliter ſp onſione cõ clu itur.id circo
ä nin niere⸗ſonss Saaidsgadhe enn
ae cõtinẽti facere muel · et ſuſcpe fidelit atẽ. an velit differ⸗ ſpẽaliter in 5. Sj q; ſnt vomeſtice pſoneFñ omes Berſln Eſsre
watdſion ſtatinoſa ia qð facẽ dʒ. Itẽ ſi ulta ã⸗ EH appellãt · ut. C. de teſ li. etã inre ci
A4 ma dis flenie omueſti⸗no fortie e mfw ammu fuẽit pe 3 ſtiomibo· pla
6 tita. eñ. hoe nõ debebit ob eſſo vaſallo. ſufftẽ eni ſi inue⸗ li qᷓ adec· aful. ul. & pnłet ibi. no: Et om
9 ſtituripetnt m ꝙ debuit. cũ almd nõ dicatur in. l.fre . jm ceuit · et. C. ſe ceſſio ẽ puẽtum in fe. ꝓpter p̃dictã rõʒ
6 pialẽ ipſi debere facẽ. ner ꝑ cap̃· aomdi imo foꝛte hocip neradz dni foꝛma fidelitatis· qᷓdã ̊ nõ hnt.t. ſ male.
A aherate dobebie puari na ſie va Puarenr afeu hmmm⸗ 3(FKiecr (1d eſoma quem. cexp̈ muͦturnotabi
4 ueſt nõ perét infa anniir diẽ ita etdns dʒ a etate ua Ra fit omia Hillucl cipue no onnttẽduz at
4 niſpoſtqᷓ ab eo petita fuerit ſiẽ debuerit ipᷣmva · infra erinſn⸗ dñs in hijs omibo fideli ſuovicẽ

. ,
l S Ar
G. 1 . e. “ 2, O
Hæſhec — 1* gua⸗ Puan . ſ

1 2 R veael. uo PeeN V

eeſad, Br,) ⸗Drr 2 O) Deſn G, ed
.- ☚ ſen ; Hr Ier Ee. S6
ßnz eit. merito es le fi uſte offendere bñ dixit iuſte qm nõ tenetir va xo e
9. Near wael Pc ſuam reddere da- q ſinõ fecit. merito cẽſebſtin male f. ini adamare ſimuſte vclit aliqué offend mf ado i
r E deſic? Sz nunqd aliã penã patietur. Feñ utiq; talẽ qlẽ imn e. . rü inſte an mmin ſte 1
, * 9 5 Hanſe fo elit eu offendere ſiue guerra facẽe tuc emtenetur eu a pon
va · i · ſi va · Puaretur a fe. venkecl oftoncere ſne gaorm fack 4
dns à 6à FPiSn6 alétes pronos ſuos ſm paup⸗ inuare. l quidã dixerit ꝙ indiſticte ten eatur eũ adinua c
garn no ðꝛ er libto. nã libti fomserinpaat H re. ut · hic fimtur lex c.i· Et hec vera ſũt ꝙ tenetur wRODium nin
ret r Frune tate poſtos pumiutur a promsct lira libtio carebue adinuare ſiẽ·s·dẽm eſt.miñ dñs ſit excõicatus veęl a rege . e
, Zs tur. Siceuſa pr̃oni non preſtates alimta lipᷣtis carebut 3 Namntus⸗efm ame 7 ſ
opis nnpoſia⸗ ca g4 interimva. eſt a ſa,· n
libtatis· et a e eramto fidelitatis ra
betce nis voereies 4 tuz pſtare neqᷣuero:qᷓ ci⸗ ee eit dr ſhe⸗
dütur niß her — cs1: — zpltare nequero:q' a⸗ eqſitus. iſt: d
mae c amt⸗ (Genaua ſialitane forma tiuſ potero tibi nüciabo· et verbũno pomitur n
ru br n iib ag⸗ HSt q ala de nouo otra eũ ꝓut potero tibime Hie ne ne nece⸗ ad⸗
. Tr. O 28 . .„ „ —= . 7 „ .„ — HAa⸗ P e ed
antiqoꝛ dñs alimẽ ſuꝑ ſidelitatis iura um auxilu pᷣſtabo.a ſi oõ meli offerrent⸗,⸗ e
taa de i brrd mẽto ſoꝛma inuẽta utẽtiuzʒ tigerit terem aliq; quã ha no· quãtocunq; enia ¶
nõ Et ẽ hie ar ad bodie fere in omi curia vi ſoꝛtuito caſu amittẽ eã re⸗ en ament kud ti
ranNaro detur obtinere · hee . . Ego cupare iuuaboa recuꝑatã v b pi tñ dno p etẽti ß⸗ uan
WQ.OaRi en⸗ Aicius iuro ſuꝑ hec ſancta omi tpe reunere. Et ſiſe a KA mre paratus fit. i
ua fidelitatig fo˖ee. –☛ e S N „ * iquẽ vlle oftñ ſauerit dño ma: ſſſe
Anidã nõ hHůt dei euãgelia. ꝙ ab hac ho uẽo te iuſte aliquev eetn auertt dno ma⸗ (ee
ma Auidã dei eua g eina c 2 e1 e . zliter uh· Snũ piculu imni⸗ aig
hic ti. et wal⸗ ra in antea uſq; ad ultimũ fendere · et inde ſprãliter ul nere puta moꝛtem 8
S5tralie diẽ vite mee ero hdelis ti⸗ gnalr fuero reqiuis.meũᷣ vel aapcõez vel àaad gce
A.c. in pau⸗ bi gayo dño meo otra oõ⸗ tibi ſicut wotero pᷣſtabo au⸗ eune leh e caf
cis ↄſuetudmibus nẽ hoĩeʒ excepto imꝑato⸗ xiliũ. Et ſi aliqd michiĩ ſe⸗ nitur lex C a r. eſ
mne ween revel rege :· quod verbũſ ereto mamfeſtaueris·ill . ſ de feu· o tro. fi· 1,,
Pheipſoißius eoi⸗ recte intelligatur nulla qͥ- ſine tui licẽnia nemim pan⸗ Halallutaar ͤns⸗
ligitur vel pᷣt pẽdi dem indiget adiectõne · h dam vel ꝑ qo pãdatur fa⸗ mire; w muieſe. „„ (Ern
ede integraet pfectã in ſeon⸗ ciã. Et ſi vlliũ michi ſupr nnt c⸗no eogtur. mn
ni m va otmo⸗ n‚et ſidelitatez . F gter ſi. aliquo facto poſtulauenn i(PDadem ſaan ai
. 2 „ . 2 , — „₰ 2 . . . 4
mnes dz dñm adin plices et noĩs ſigſicacõmiſ illð ubi dabo oſiliũ qð mi⸗ ie nbetnun⸗ ia
uare e Fkne⸗ ignaros adillius Ybi im⸗ chi videbitur magis expe x ſide. cira pn. wv’ẽ Wi
t. dne ferptacez hoc adnei ſol; dire tibi et nunᷓ exmeapx ñKaotmfecent⸗ poſt wmni
eeei ceteris ellßfe⸗ id ẽ Juro ꝙ nunqᷓ ſoẽter ſona aliq d faciã ſaẽter qðᷣ aiſea en laen
rẽdus · ut ꝗ· hie fin ero in cõſilio wl auxilio vel ꝑtineat ad tuã vel tuoꝝ m⸗ dia ketcku am t e⸗ uſmdi⸗
a ex Coen m facto ꝙ tu amittas vi⸗ mnmiã ve otumeliam. ſapitaned.
naes : ſactomil⸗· tam wl mebrũ aliq. l tu Nueſtitura vro fac⸗ a Erpecline et ⸗ mn
excipiatur nõ erit recipias in pſona tua leho ta et ſidelitate ſſecuta o? abiſ ornie inn
Her A bſen- Rnitr , nẽ aliquã vel iniuriã vel O mõ cogatur dñs inueltitü P rvig nus videri et fi Ned
Y S ainaa vg cxripi de tumelhaʒ. wl ꝙ tu amittas ĩ vacuã poſſeſſionẽ mittere deltate eſſe ſelaus Pnn
omi ſacro ſideiita⸗ aliquẽ honoꝛẽ quẽ nũc ha Quodſ deferat.omeʒ ui⸗ ⸗erdna er me ſtne
tis oreen E bes wel in antea poſſidebis unitatem ei pᷣſtabit. rito: cũ enim va. te⸗ rini
õõ Et ſi ſauero wvl audiuero re, ſe, etur dũm adiuua ulpt
mnbialem. iluad De aliquo duuwelit aliai⸗ e inueſtituna de re al⸗ moterallosetab i
PBunet. e ve an gu eei anr⸗ e⁵eena facta. ARubca. atqjs eũ defendere aht
d SSting ee , ſtoꝛx otra te facẽ.ꝓ poſſe . ne pᷣdez ei vemant mſ
eotnet cile n meoutnõ ſiatimpedimẽ⸗ PHmde re ahens umnleo ſwtuo iſta n
d bĩe ſp in memo tuz p̃ſtabo · et ſi impedimẽ alij obligata inueſtira gpfſona hoc artdd w
ria et cõ J”ùUUMUBMG dz ut ar. ff· de co di. mmun
ner a d =DM imntfeirrafrire. Aurn
PesmIa KachtauufãWsss. rr 2. C de euic ſue. n
Nuũciabo. q ſꝑ va facẽ tenetiur ut pĩde ſcrẽs prudẽa Nueſtitum vero in vaciiam · ff de ac emp. er ven. no ün
Epiculu valeat declin are alioqn ſva. ſuꝑ hoc negligẽs m tlitatẽ · q fit circa rem· neq; enim ſi potuit ex vm eſii

nans edes fuerit inuẽtus aut doloſus bnficiuũ amittet · ut .in qbus vel ex redditu negociari et luerũ cape id extimabit᷑· ff. ihtge
ſue — Aα

Sr. u.Fe· amit. Cp̃terea ſi vaſallus· de act · emp · et ven. ſi ſterilis · Ecũ pvenditoꝛẽ. lies ſ.
f ¶ Prout potero.nãſ nõ poſſ va· dñm adinuare.non minus ei ſidẽ non ſeruauerit aut feudi ꝑ miſſuzt in⸗ K
amitteret ob hoe fe· ut · m q⸗cu ·fe· amit· Eitã ſi id ꝓpt dederit· nõ tenetur obſeruare iummentu fidelitatis dud
quod lcz auicli nonhabrifilludin texe inberet adic.ſ fiſ ſeruauerit ds autſifeu pimiiſqiam

* p ſtiterit. et q; fides ſeruare ei qni ↄtia fidẽ nititur gmu
eſt vel miquu · ut · C· de trã ſac. ſi diula · in de . c. xx vi · q· n ·
u ag atoſa· et c· xxij . q. ij. ne qs · et. e.· quare · Ci. et. C· ð pac.
cᷣ ponas. e ff· ðᷣ̊ mi.xx v· an· auxiliũ. in fyl.C· de nõ nu.
ſi pec.lul e. ff. ad .l.iul: de adul.ſñᷣ vxoꝛ index.· et. ff. loc.· ei cõ
1 duc.ꝗqᷓro. inter locatoꝛẽ. et · ff. del ij. eũ pater. C. libtis ·
e a ( Eip̃ſtabit · nec liberabitu dñu volẽs ei ſo luere inter
U eſſe · i eũ pemteat
diſ . r. feu · otro.
b (Kica de inue Pa lun dinichn Sng
dnet ſutura de re aliena laet wi ĩignoꝛat facta nit
facta. Auidaʒ non quu eni rei aliene inueſtitu
ñim byñt biet nenrna rãſciẽs accepit niſ pacto
en Smuere. ſpeci ali ſibi ꝓſpexeit de e⸗
df non ßt · bu uctione agẽ non pᷣt: g⸗
tit vfe. G eneſ noꝛans wro recte agit ut
4 ench arm 4. Gire aliud eiuſdẽ ꝙ titatis ſeu
ni labeo. bomitatis ei pᷣſtetur. Dzʒ in
in d Ignorauerie. eo nulla eſt differẽtia qiu
on Veru eſt ꝙ ſare de mueltimra fecit utrũ ſaue
edi cti . et · ff. oca. et aut ꝑ bnhiciuʒ recte mue⸗
oe odue · h addes · LEi· ¶ſtite valallus hanc hẽat
„ et C.· om a utriuſqg ⸗ —„ ̈ ons wſſi
ſH iudicij· ſfratres. ·Peatez ut tancy dns polſit
mi ff. pig ac· tuto ab omi poſſidẽte qh vẽdi⸗
t⸗ ea S are · a ſi ab alio eiuſdẽ rei
Elwmu gC. co⸗ noĩe ↄuematur defenſiõeʒ
ir a . Cul. opponere · nã et ſeruitutes
gin el vani nee m eniſdẽ rei debitas p̃t pete⸗
i perat rei vidicatio re et ſonnere. ¶ Nud er
uulo wetuo vl go ſ pcio vel dolo. wl ineu
d ar s mag⸗ ria ſeruitutẽ rei bñſiciarie
A cum fundü oduxit- 1 paddeur.
m düti tpus no ſit fi mpom ireabnhan 4 do⸗
8 4 mtum ut f. ſi ager minũ poſtea bñ aũ ex ali
avJee.li. Cul. et. ul. qua cauſa reuertat᷑ an ex
ne inſclaron 2 eo pᷣuidicũ dño gnemr qꝗᷣ
zü ibhcianio. erepl ſituʒ fuit· et rũſũ eſt ut va⸗
ſis Fgnoã. ac. l. tutoꝛ. ſallo qiudẽ donee feuduʒ
an. her ſabkeiariu⸗ tenet poſſit obeſſe. dño au
dictouti poſſidetil temetſi plõgatꝑa pſeue
u ᷣm ouẽtionẽ ſuam Nuerit leruitus no noce⸗
