maxc..
n Henalitiũ mu
nus ſoꝛdidũ puta

ut quilibz vendat
coꝛbemvm ꝓ ub⸗
tate.

of Canomce:imo

viðꝛ nec ho c ut.s.
de magĩ̃is ſcri.l.i.
So. illa m iſtã. et
facit ꝗᷓ. de pala.ſa.
lar.l.i. et.l.p alati⸗
nos · et · S. de ſa. ſan.
ee · l. pla cet.
p ¶Cemoms. id ẽ

plauſtroꝛca temo⸗
ne;

q Euoꝛe bieut
S. de ſilen. l.ij. et fa

cit. ꝗ.e. in ſacris · et
Se de ſilen. l. inj.
r ¶ Omibo. ſ. pdi⸗
etis mlitantib⸗ in
ſacris ſcrinijs.
¶ Honoꝛis alteri
us digmitatis.
t ¶ Seruẽtur. facit
¶· de ſilent l. j et de
dig · l. inj. et de excu⸗
mu. l.eoſ.et ⸗j.de pa
la:ſacra.lar.l.ul.et
.S de 5 ſce. l· i ·
Eculiari ·i . ſpe
ciali.ſic·Ss de
fun.rei pua ·l. um⸗
u erſi ·

2 Momorie i nit
poſicõnũu et militã
tes ſubaudi.
„ ¶ Melloproxi⸗
mos· vna dictõ et
ſũt noĩa graduum
militãtiũ in ſacris
ſerinijs qui gradꝰ
multi ſunt .· ut j. e.
VvVmcuic.
3 ¶Contributã fa
oncoꝛð.
AARo bienmo.

—

agere.i. admiſtt
re ſicꝗᷓ.de pala. ſa⸗
cra.lar.l.palatioſ.
et · 8· de ſuſcep.l. ne⸗
mnẽ. et de oſuli⸗. l.
penul.

emoꝛie. ſub

idiſpoſicõnu.
b roximoꝛg. nõ
di cit de eeteris ife
rioꝛibo militantib⸗
q; maioꝛi tpe ſta-
bu⸗ ut? : c. le pxion
Nicuiq;· ſui lo
eiſtatuti oꝛdi
narie ſunt en plu⸗
res oꝛdchel. ut ꝗᷓ. Pac
I. inter oẽs tñ cer
ti emnt numero ut
Jj.l.hac ꝑte. Itẽ a⸗
lij erãt utm nume
ru et illi ſu eceſſiue
elẽi qui pᷣmas va⸗
cantes habebãt h
oꝛdme ut pᷣmo p⸗
mus ꝛſic ꝑ oꝛdinẽ
vocentur nõ tñ im
locũ vacã tis alij
ſtatuti poſt vacan
tem oſtendẽt ut ul
timus vacet et eum
locuũ accipit qᷓ vo⸗
catur et faes: l. pxi·
et.· ſ. de mun· et ho⸗
ut gradatim. et· s.
ut dig · oꝛ.l· i · et . .
d Memini qui eſt

ult ra numerũ nõ p⸗

ced ex oſo cios. Ite
nec pᷣeedit ſtatu⸗
tos ut dixi ·
e patur. no. nõ

ſit let din ſtuguiſ⸗

ſe ̊ bñ·nec ibero⸗
ſolnmis fuiſſe ꝛc.et
no.x v· teſtibo hec
ꝙ bari ꝙ ultimus
vel poſtẽioꝛ ſit me
lioꝛ pᷣmo q; ſupra

oꝛdmẽvult admit

ti · regulariter ſuffi
ciut duo qð dic ut
ff de telti · ubi ·
¶ Extra filioſ hec
elt exceptio excep
ms nã licet po⸗
ſterioꝛ melioꝛ ad-⸗
mttatur · verũ eſt
mſi pus deterioꝛ e⸗
nt filius vnꝰ de ſta
tutis et ſie no. pᷣui⸗
legiũ pr̃is filio ꝓ⸗
de eſic.s · de aduo:
diu.in.l.peticõnẽ 6.
ECfilinl · et de adu

agẽ decermmus eos qui
m tribo ſerinijs memoꝛie
epłarx libelloꝝ q; merito
ac oꝛdine ſtipendioad

enen io..
icuiq; pe.
Ein ſacris ſcrinijs mi⸗
atãt ſui loci merita ßuari
opoꝛtere cõſtituimus. Et

vmuſos qui ultra nume⸗

rum ſtatutoꝛx in eiſdẽ ſeri⸗
nijs militãt ſui gradus re
ſctuꝑ oꝛdinẽ quẽ ſoꝛtiti
ſut in denciẽtiũ ſtatutoxx.
tocu ut cũ ultimis ſo cietur

WPire decermimus ſczʒ ut ne

mim pemtus liceat cum ſit
poſterioꝛ tpe locũ pcedẽ
tis ambire mũñ foꝛte adeo

q tpe vmcitur laboꝛũ cõ⸗
patione ſupatur ut.xv.pᷣ.
matũ euiſdẽ ſcrinij teſti⸗

momo cũ ſacfi religione
ſubmxus pcedẽtib dig⸗
moꝛ uidicetur. Hãc q; ob
ſeraacõnẽ extra fiios ꝓxi

moꝝ vwo lumus cuſto diri

etenĩ cuiq; vnicuiq; ꝓxĩo
vnũ de ſuis ſiljs qiu tꝑis
dütaxat ſuffragio nititur

cognoſcatur. inſequẽtib⸗

tpe qui laboꝛũ meitis mu

mütur anteferri poſſe deL⸗

mmufßillu tñ qu locu ſta⸗

tutũ meretur ꝓximo qui⸗
dẽ ducẽtos · l. ſolidos mel⸗
lo vero ꝓximo wel adiutoꝛi
ꝙ oſuetudine vmuſcuiuſ⸗
q; ſcrinij.xx.aut.x v. ſoli⸗
dos offerre pᷣcpimꝰ? Qð
ſi qus quudẽ ſuꝑ numera
vns inſtitutis lo cũ ſbire de
buerat· ne pecumã offerat
ſtatuti etiã gradũ recuſa⸗
re noluerit. ſequẽti tà of⸗
ferẽde quãtitatis pᷣdicte
qꝙᷓ ſubrogãdilicẽtia ꝑmit
tatur ita videlicʒ ut li ſeůᷣs

wl etiã tercius vel cuuuſli⸗

bet alterius numei in ea⸗

dem excuſacõms olũtate

durauerit. accedenti ſem⸗

per eað copia quã pᷣcedẽ
recuſauerat tribuatur.hos
aũt qii ad ſtarutoꝛx oꝛdi⸗
nẽ ꝓg redi voluer int neæ
de ſuo gracu volumus re⸗

mouer/ et eu vacauerit eſta
tuti locus ↄdicõnẽ quã an

tea repudiauerit id eſt et
offerende pecunie.et a di⸗

piſcen di ſtatuti locũ libera

cipimus hr̃e facultatẽ.
oximos dem.
Jſacroꝛ ſcrimoꝛ/(qᷓs
es ae diuturne obfua⸗
ois induſtria ſr̃ataq; mi⸗

litia comitẽ qiietiã diſpoñ

cõnũ quẽ ꝓbitas ac ſtre⸗
nuitas merito ↄmendat)
cõpleto tpe ſue mlitie co⸗
mitiue ſacri nri conſiſtoꝛij
cingulo in dyẽ vite ſue po⸗
er manẽti bo videlicʒ iam
dudũ pᷣſtitis ſaluis Piule⸗
gijs Aprijs decermmus . q⸗
bus enĩ archana piet atis
nre merito ↄmittũtur.hins
pietas nĩa vitã cingulo ſu
pradicte comitiue oꝛnãdã
weorclatag deenit. Empꝛ

Zſacris nris ſerinijſ

litãtes p ↄomeatü
no otinuatim Pſtitutũ. ante
conuentionem ꝓfecti in⸗
tra in dultũ tẽpis ſpaciũ e⸗
rũt cũ ſuis ↄiugibo et libe⸗
ris a ↄuẽcõne ſecuri ab in⸗
dickionibo etiã pu blicoꝛ⁊.
vel cuuliũ munerũ etiã poſt
opletã militiã excuſacõne
potiãtur · ſup domibo quo⸗
q; qꝗs m ꝓuiens poſſident
etatoꝛ moleſtialiberen⸗
Ac par tur. EFdẽ.
te ſtatutos memoꝛi⸗
ales pᷣapimus eſſe in ſcri⸗
nio quidẽ memoꝛie · lx · du
oſ. eplaꝝ vẽo.xxxiiij. libel
loꝛqᷣ·xxxiiij· antiq̃rios
wro qui hntur in ſerimo

Giüͤ. in. l. euts,
Efilios. et. I. p
tiones. C los,
S ¶Parũ obſual⸗
ſe et p hoe p arũ p
fecit · er ſic qui pa⸗
rũ ſtudet parũ pfi
cit.

b (Unſequtibus⸗
vna dictio.
i¶ Ilum. e nume⸗
ei Kamas hacte⸗
ſtitutu.
oxjmo. H eſt
Pmus oꝛdo ſe: ꝓxi
muſmello pximuſ
ſcdᷣus auditoꝛ ter⸗
eius vel pars ſcdi

nã diuͤſi ſüt gradꝰ

militãtiũ ut mpñᷣ.
huius.l. et facit in
aut · de ſan e · eil. E.

ꝓ ↄſuetudinibo. et
m aut ſeptũ exem⸗

plar. ſ̊ hodie h̊ da
tur jalffs. ut · e. l. D

qiu
Kß erſe de
hnjs q ſut ultra nu⸗

merũ ſtatutũ.et fa

cit. S. de odi.inſer

l.penul.ar. ebtra.

ff.qs oꝛ·in bono.

poſ.l.iinj · Itẽ facit
m decre. vñ. qei. eoſ
ſacerdotes · Itẽ ar.
otra ꝗ.de numerat.

.il. nulli. Itẽ fa citꝗ.

de palati · l. vi · et de
agẽ · in ve⸗l. i. et. S⸗
ð po tioꝛiboad mu
nera. l. i. et · S. de v ſu
libo ·. li. et ꝗ. de ero⸗
gac.mii⸗an· ube⸗

itãt naq; patrom

diü · in · l. aduo cati.
n ¶ Comitẽ hie co
mes erat ꝓpximus
ſerinij diſpoſicõnũ

nã / ꝓpxmmus erat er

Sa

in ſi · et. S · ti · · l · i· et

de p̈ uil · eot qui in

ſacro pala · mi.l·i·

et. ij · ct. g.· de ſp · la c ·

cubi · li ij · et ſilen·
l. j ⸗

ſacriſ. mili⸗

itãs li habi⸗
ta R centia ad tps

cauut. s. de aduo·

diuil ſie.8 .
3 l. inbemul.

mmunai

Cſe
Allteut
ſſiſfr
dezg

(i 1

nopñt.
dſelee
ſooſſt
(e
aucup
bent
nomo
bloeq
noffic
colatn
nom
quisr
lledet
vnis
plun⸗
Petur
neſoo
unat⸗

ie
ſtae

ltüaf,
Pechtri
boro⸗
kifet
i

ſi.
fſernn

ſad
ſit6
Gn
Nol
ero⸗
Ubo

o
üfn
Nyoft
o⸗
tt
nis
öri
te

noncõtinuai.pp etua interim conuematur coꝛam comui
indice ſcʒ poſt ꝓ fectionẽ ante reuerſionẽ excuſatur ſß ſu
us index eſt utꝗj.e.in ſacris· Itẽ et a muneribo.
a ¶ Ante ↄuention ẽ: ideſt antequã citentur-
b Kchalen ai ↄmeęeatũ ad qð.ff. de u.ljj. & in omibo.
et fa cit. s.· de comi. ↄſiſto· l.ij· er de ſilen. ne ad d inerſa.

e ¶ Etiã poſt.nõ ſolũ ea

d ¶ Excuſacõe. di⸗

etoꝛe munerũ et fa
cit · S · de Po. ſa · cu ·

l· ijacur ·
e ta toꝛe .· de H
habes ꝗ. de meta.

. Ac parte. id ẽ
inter nmilitan
iſaeris ſcrinijs

ꝓrincipis nã ſecus
in militãtiboiĩ ſcri⸗
nijs inferi oꝛũ ubi
pꝓaucõꝛeſ adſũt ut
J. e.l.eõpimus.

g (Antiquarios:
foꝛte ſenes·
hb Duplici. nota
duo officia nõ de⸗
bet hĩe ſie · S · de aſ⸗
ſeſſo. lfi · et · ff · de of.
aſſeſ.l.penul.et ad
mumcip.l. litus.
CEpſcriptio. et in
autut indi.ſin e q⸗
à ſuffra. Eillud. et
ꝗᷓ.de agẽ.j re.l.pe.
CE illi · et qui mil·
nõ pñ̃t.l.eos·
i ¶ Geminis · faciẽ
do le ſeribi in diü⸗
ſis offiens
ecupẽtur. als
aucupẽtur .i.nõ de⸗
bent aucupariplu
ra omoda qðsð eſſet
p hoc qð hñt plu⸗
ra officia illi q̃ ſunt
collaturiĩ vnuũ plu
ra ↄmo da et iᷣl reli
quis relicturi ⁊c·i.
ille debz intẽdẽ tm
vnmi qð nõ querat
plura. als eſt occu⸗
pꝓetur a ſe ſczʒ in di⸗
uerſo officio colla⸗
turiꝛc. et idẽ ẽ ſen⸗
us.
quis.ſubro
gatꝰ.qð dic ut no.
S · e · vnicuiq; · cir⸗

a ph.
n [lauantur.
qð Sg olim. p.l.sS.e.

memoꝛie nũquã minus el

le q;.im·ſupradẽci aũt me⸗
moꝛialeſ nullo mõ dupli⸗
ei fungãtur officio.nec ge
mims cartis irreppint ut
nõ oeccupꝑetur plura in vnũ
ſe ↄmoda collaturi.mchil
reliquis relicturi.

Jquis in no⸗ Empi.
ſtris ſacris ſcrinijsi. me⸗

mone diſpoſtionũ eplaxx
et libelloꝝ ſtatutis iã onu
meratus ab hac luce ſue⸗
rit ſubtractus ab eo qu⸗
cũq; utpote vacante loco
de ſubſtitutis in ſtatutoꝛ
ↄſoꝛtio ſuerit ultimus ſub
rogatus ꝓ ſoſacio vel ſuf⸗
fragio ꝓxim diffimtã ſa⸗
creq; ↄſtõm diue memo⸗
rie theo doſij et valẽtima⸗
m pnapũ inſertã quãtita⸗
tẽ deſuncti heredes vel ſuc
ceſſoꝛes vel li beri eius ſeu
ereditoꝛ es qiu fenuſ cum
moꝛtuo ꝓ ſtatuto loco ci
acquirẽdo ↄtraxerũt oſe⸗
quãtur ·ita ſeʒ ut ſi heredi⸗

taſvł ſucceſſio diẽ funcłi
minime fueit ſuſcepta vel

adita.tales pſone.i.credi
toꝛes qͥ ↄtra ceteros pᷣro⸗
gatia ſibi fuata libei aũt
wel agnati ſeuↄgnatinon
hreditatis ſ̊ pᷣiulegij no
mine ſilni mõ hmõiſumam

vmcuiq; · E. illud.dabatur diuerſis gradiba.̊ hodièe da⸗
tur certis pſo nis ut hic.vel die ꝙ illa ſ̃ᷣm hãc loqueba⸗
tur. Et no· ꝓ ſolacio ſic inſti ad tereuł. Gi. Itẽ no.aequi⸗
rendo.ſic.s.de pig·l.penul.et in aut.ibi poſita.
o (Lontna ceteros.ſculicʒ filios nõ heredes.et no.oꝛdi⸗
nem hüc ſeruari ſiẽ dixnnus·ff · de leg . ij. eũ pater · Sate.

vel die ceteros.i.cũetos alios creditoꝛes quãnis tpep̃ᷣ⸗
oꝛes ut.S. de pjgno.łul.et quipo.in pig.ldiunñ.ſhodie
ita demũ ſi ad hoc eſt mutuata.als nõp̃fertur alnjs ut in
aut. de equali.do. qꝛ vero. et de exhi. optimũ.
Haxime cũ accipeſinẽ nõ du biterurac. ſi g datur
Heredibo ſalariũ g et hoc lucrũ ad qðs.detomeſti.l. ulti.
et ·ti ·i · l. ij. et de Pnnpilo · l. ie et⸗s de mofteſta l. omimo⸗

peipiãt. ſibiq; petẽ ac ven
dicare pmittãtur.nullius
machinacõe hmõi nia diſ⸗
ſicõe retractãda ſeu vi⸗
olanda.maxime cũviros
etiã ſpectabiles ꝓ tpe eo⸗
rũdẽ ꝓxĩos ſerinioʒſi qs

coꝝañ ↄpletü pximatus

actũ moꝛte pᷣuentus ſit ad
hẽdes ſucceſſoꝛeſq; ſuos
reſidiu tꝑis ꝓxĩatus ſola⸗
cia ſine q dã mmmnucoõne
iſmit tẽ non dubitetur.
ſacris ſerinijs E dẽ.
milit antes et parentes at⸗
q; uxoꝛes eoꝝ necnõ libe⸗
ros ex ſnĩa tmmmõ tue celſ

uules intencõnes agenuũ
excipe iubemus.· inſup etiã
colonos ſeu aſepticios et
Fuos eoꝛꝛ in hac regiaur
be degentes eodẽ bñnſicio
Ptiri fidei ꝓ tpe adiuto⸗
ris viri ſæctabilis ꝓximi
vel vmus ex ſtatutis ↄmit
tendos · ita ut ſi m ꝓucia
quicũq; memoꝛialis rep⸗
tus fuerit iuratoꝛie cautio⸗
m cõmittatur.et ſi nõ poſſi⸗
deat imm obilẽ ſbam. ſerui
nichilominus et colom ad
eũ ptinẽtes ſidei eius tra⸗
dantur modũ mſupꝑ ſpoꝛtu
laꝝ ad mediocrẽ deduci
quãtitatẽ et executoꝛibus

ſti. de ſatiſda · Eß hodie · et facit .

—

tudims crimmales ſeu ci-

do. et de aduo. diũ.
iuðpoſt duos· ¶.
fi et in aut· de exhi.
⅛optimũ.et.ff.de
var. et exoꝛ.cog j.
i · penulti. et? J. dẽ
erog. mii. an. per
hãc. Itẽ no. ꝙ ali⸗
q̃d hñt filij nen ut
heredes ſ̊ ut libe⸗
ri·ſic.S· de lati.liö.
tol.li. C. et ſi ſub
oↄdicõne.
N ſacris ſcri⸗
nns · ſcz pnci⸗
pPis que ſut tria ut
in ſ ica notatur.
r Tentwa. eniſ.
it aq ſupioꝛes ᷣ ni⸗
legiũ ſic ꝗᷓ. ti.i.l.fi.
ct ꝗj. de caſtren. l. fi.
Choc aũt. ̊ cõtra
ff.de ſena.l.i.in fi.
So.jbi.·
¶ Eue celſitudis.
mgro o fficioꝛeloqͥ
tur. ut.S. de ſilen.l.
penl.et dic ſnia ci⸗
tatoꝛia. ſic. S. de e⸗
Piſ.et cle.cũ clẽiciſ.
et de arbit. qlem. et
dic ſtatutis ut.g.l.
vmcuiq;.

ſpecia e ut et in ſer
uis pnᷣcipis. ut· s.
ubi cau ſe fiſ:l.ulti
—
udtit caucõne
indicio ſiſti.

x ¶ Cõmittẽdos.

deos militãates et
eoꝛe familiã et H̊m
urb e ſ m. ꝓuãcia iu
y. Et ſii.quãuis
als otra ut. F., ſa⸗
tiſda.c.il.ſciendũ.
et de H̊ loquitur m⸗

de pnᷣ.agẽ· in re.l.ul.et
Ais m ꝓuũcia et ↄuemãtur ibi coꝛam

3 (Eius memoꝛia: delegato a mgr̃o officioꝛe vel pᷣſi⸗

de ꝓucie ar · de epiſ. et ele · / omes qui · .· et. ij· heñ. er; ſ.e·
l. dimidiã · et fa.s · de dig.l:quoc.etꝗ.de agẽ.in re . l · ul .
a ¶ Quãtitatẽ · repete iub emus. et executoꝛbo ꝛc.

a ¶Nttribuendis mgr̃o officio qui aſſumebat de ſco⸗
la ſua ut et defenſoꝛ cinitatis er de ſcola pᷣſidis ut in aut:
de defenſo. ciui · G ex ꝓniciali. Itẽ ðᷣꝛ executoꝛ h qui fa cit
partes in indicio cõpare.als aliter er ꝓprię ut· .· de exe⸗

eu.rei inð.l.executotẽ.

b

J.e. l.i. Cet ſi apud
arbitrũ. et die ſoli⸗
du.i : aureũ.ut in⸗
ſti · de pena teme . li
uis. ul. ,
Pelto. i.conι
TFanu ininc⸗
cio. .
e¶ Exceꝑtoribo. i
notarys.
P¶ Arbierũ i. dele⸗
catuũ vel ꝓPeut in
aut. de indi · Cap⸗
pellationes.·
g ¶ Eũ ouentũ co⸗
ram arbitro.
h¶ Executoꝛelſ. ſcʒ

aliquos.
4 EKe hijs coꝛam
arbitro couentis ;
k (Pmidiã. QNo-
mnꝰpᷣſtatur ſioue
matur in ꝓpuãcia qᷓ;
ſi rome ſic.s · de ẽ.
et cle · l.omes · En ·
et · Ci 2
1 ibus ut de
bijs habes 8. de
diüuͤ. p.
m (Eos.militan⸗
tes ĩ ſacris ſcrinijs
vel eoꝝ famliã.ſ
quõ hoc cũ coꝛam
magiſtro officioꝛ⸗
tm deb eãt ↄuemri
ut in phci .huius.l.
heñ. ſponte vel ſpe
cia le in talibus ut
certos habeãt iu⸗
dices ut · de pala ·
l. viros ·
ſtriuvel ſpecta bi⸗
liũ· q; ſeꝑpat ſpecta
biles apudac

o ¶ Patronũ.ex cu

ria pᷣfecti erat ele⸗
etus pronus fiſci
qui et audiebat de
hijs caſibo ut iundex
p ¶ Architectos.

indi ces de certo co⸗

gnoſcentes ut ſup

hoſtiavns vel die ip̃i

ↄuentos. c Duos ſolidos.
Singulos i. ꝓxios? nõ apit cui detur. quid dicũt
ſti pfecto:ar: m aut:de inð · Ene aſlt. et

de ſoola agẽtiũ in rebo at⸗
tribuẽdis vnũ ſolidũ ſm⸗
gulos uſq; ad kinẽ nego⸗
eij ꝓq; ingreſſu in iudicio
tue mag mtudinis quoli⸗
bet mõ faciedo duos ſo⸗

lidos et ꝙ edicõ e geſto⸗

rum exceptoꝛibo dimidiã

ſolidi ꝑtẽ. Et ſi apud arbi

trũ negociũ ventilari cõ ti
gerit. ipi quidem arbitro
vnũ ſolidũ et ñl amplius
exceptoꝛibo aũt eũ obſer
uantibo.tam ꝓ ipo qð im
plere iubentur mimſterio

c; edicõe geſtoꝝ ſeu re
lacõis vel diffimc is tciã

ptẽ ſolidi pᷣ bere ſancimu⸗

nec ꝓ tpe virũ ſpectabi⸗
lem fiſa pr̃onũ vel execu⸗

toꝛes qiubo immmnẽdi liti
bus ſollicitu do iniicta ?
quueq; ab hijſ exigẽ ſeu p
fligare ↄcedi dimidiã ſcʒ
expenſaꝛx quas uidicio
tui culmims a memoꝛats
pſoms preberi ſtatuimus
poꝛcionẽ in iudicijs ꝓiũ⸗
cialibo ab hijs agnoſcen
dã ita ut ſi de cuulibo ãno⸗
ms vel tutela ſeu curacõne
vl noui opis nũciacõ e li⸗
tẽ eos ſbireotigelt.in ma⸗
ioꝛe qdẽ idicio ad ſiſitu
dinẽ ſũptuũ quos in iudi⸗
cio eminẽtie tue depẽdere

nüciacne noui opis vel ſũmi mgñ̃i tectoꝛuũ vocabantui
ut aſulerẽt · ſie in aut:te nõ alie· q; · ſoꝛreivel ꝓcura⸗
ełenſoꝛes · ꝓ cũtoꝛ actoꝛiſ.defen⸗ toꝛ cũ mãdato re
vel actoꝛiſ.defenſoꝛ ſcʒrei ſme mãdato et hoc in cinili nõ
m criminali · ut · ff. de publi. iuð. l. pe. Gad crimẽ··
V S entẽtia · citatoꝛia puta ꝑ albũ vel ſcp tura miſſa ſibi

bent eſſe plures.

ut vemat · cõe · q; actoꝛ dicit qð petit et notarius ſen

¶ Bepon⸗ bit vel tm vᷣbis d
mcehil deb etur · et ſie ẽ ar. ꝙ iud
decimis qn exoꝛdinarię a gitur.
męgr̃i officiox· u¶ Omi

Huius ti.

i cit et ſc e oꝛdmẽ et tũe
ex medius ſil accipiat de

ea· i. Poſtqᷓ; fuerint coneeſſa:· p Militãt de

x¶ Poſi- pns quitpe Pmleg n militabãt vel poſtea

pcepti ſũt. apud virũ aũt

clariſſmmũ pᷣfectũ annone
ſeu ſiſci patronũ urbicarie
mag mſice prefecture vel
architectos ꝓ modo eoꝝ
que ſuꝑ arbitrijs et litibꝰ
apud eos exercẽdis ſupe⸗
rius ſtatuta ſunt ſo luẽvs

expenſas nil ãplius agno

ſcere ſeu depẽdẽ co gant·
qꝗ̃ omia cuſtodiri iubemus
ſiue ꝑ ſe vel ꝑ ꝓcuratoꝛes
aut defenſoꝛes lites exer⸗
cere maluerint·hec lhiꝓla⸗
ta ſepᷣtis ſnia moniti ſunt.
ſmvero ex de wſicõ e ſeu a⸗
liter quis eoꝛ ouentus ſu
erit · ñl eũ wil ſerimo clariſ⸗

ſhimi vni aduitoꝛis wyl cu⸗

iuſli bʒ aln noĩe ſpoꝛtulaxx
offerre opelli . omibo ante
latis pᷣuilegijſpoſtea qui⸗
bus p anterioꝛes diuoꝛ
pncipũ ſanctões deſendũ⸗
tur in pſonã tã eoꝝ qui ad⸗

huc militant · et qiu poſtea

eandẽ militiã ſoꝛtiti ſut qᷓ;
eoꝝquip dictã militiã g⸗
du vacãte iam depo ſuerut
wl poſtea depoſuerint ſer⸗

uãdos ut eoꝝ omo do ipᷣi

q; vna cũ uxoꝛibo et liberis
et colonis pᷣterea et ſeruis
ꝓprijs pfruãtur. et qm̃ in
otrouerſis q́s in iudicijs
moueri otigerit · eq̃litatẽ

F¶Kue.queſtoei loquitur ut 5.l. ul.

ceper̃t · vel die ſüt
id eſt erũt.
¶ Sacãte. als gra
du vocãte. als va⸗

cte · als gratia va⸗

cãte·
a (Perfruãtur. ſie
8 · de ſilẽ.f. ul⸗ mm fi⸗
ci dcow
b ¶ Cuſtodiri. et
ideo eoꝝ aduſarij
nõ dãmificantur et
ideirco habeãaàt a⸗
gendo et defenden
do et nõ equalitatẽ
in indicijs ſeruan⸗
dã ſie et · S · de fruc.
et lit· expen.l.fi.et

de poſtul; ꝓpuiden
dü et . de re mii l.

fi. E ita videlicet · et
ff. de re iuð. l.non
tm.et. · ↄſti dini l.
penl et in arbitris
ut. ff. de arbit· ſi cũ
dies · Cpenul · et in
pꝓ actis ut.ff. ꝓ ſo⸗
cio · l. ſocius ꝓ filia·
hᷣ ar.otra · ff. de aet.
emp · et vẽ. l. iul · C.
penul.
8 Soluto. als ſo⸗
lito. als ſoluto et
facit ad ꝓrmcipiũ
legis:s. de comiti·
et oſiſto · l. ij. et de ſi⸗
len.l.penb et. S.· ut
omes tam ciui ·l · i
et in autẽt. de litig.
Cad excludẽdas:

fi.⁊de pnagen. m
re . l. multis · et · l. fi·
Itẽ ad finẽ ꝗj. de p⸗
uil· ſco · l.··
d ¶ Domieili· ex
differẽtia em loco⸗
rũn c. ut et · S · de te ·
in integ. reſti · l· fi·

O mpernmd.
iſpoſitũ · in · l.
quã nõ babemul ·

g ¶ Memoꝛie· xij· s. e.l. hac parte. ↄtra · So · ut ibi alnj ꝙ

ibi m memoeialibo hic adintoꝛibo.

h MNumerũ no. h̊ duas ſcolas ſeu numeros memoꝛia⸗

liũ et adiutoꝛuũ. i

6 long · i.

longe cũ memoꝛiales de⸗
umerus · ſic in aut. de referẽdat ·

b
ſbe
cepi⸗
nujqe
t
4
zmeli
etsgt
buss fun
ncoꝛp⸗
d
Aciute
ſpeodt
ſbſch
Gntn
intore⸗
nmſſen
lne,
ſibare⸗
6
fleeſte
ble.
zinſ⸗
ul.
T
nti
aſſtt⸗
utorib
ter qui
ntpo
Fi
ntme
fales
ſogat
vmte
tore
primn
os ſ
ndo⸗
ibel
daer
beecg
aüſit
tuine
9ei
hoſt
ltate
veld
ltn
zdin

bebeieg,
dficen
gllei
es ſene
6 dtn
penb
leguin
drnt,
ſelatre

ilron

Kuderi
raven
Atbſe f
peſtlen
ſeſ o
s pfie
ſdeer

i

1 Aol⸗
Plioe
fmopul

vPNt.
NH

no
Gl

Nli.

il⸗
Fihart

en

alf⸗
;

lüer
ſſo
6N
06

in⸗
in
onliͤ
0G

ſcrie
diden

Nraln
ffennune

et de mẽſii.
oꝛdi. cle. er
ut deter. ſit
nume. clex·
in pñᷣ et. 8.
de ſa. ſanc.
ec.l.nõ ꝓlu
res.
a Watri:
dus quidã
ĩſcrimo me
poſitionuʒz
pncipis·

ſ. libelloꝛ⸗
et epiſtola⸗

ruz qð die

ut in Kica.
e ¶ Proxi⸗
etis grach⸗
bus fuerüt
mncoꝛꝑati ·
d nter
adiutoꝛel.
hoe cõtinet
ſubſcptio
cyÿ mter ad-⸗
intoꝛ es p⸗
miſſim elt
ei quẽ ꝓ ſe
ſub 1c.
(Kempo
ruũ.ſic J. de
PBuile. eoꝛ⸗
q in ſa. pa.
rit i · qui de⸗
ceſſit ab ad
ter quos e⸗
rat ̊ oꝛ nuc
eſt ultimus
int memo⸗
riales B ſb⸗
rogatus ab
eo mter ad⸗
iutoꝛes erit
primus int
eos ſi mo
oꝛdo tẽpis
libelloꝛe ei
dederit · q;
p cedentes
eũ ſüůt moꝛ⸗
tui ne o bůt
poſterioꝛeſ
erãt ceteriſ.
vel die ꝙ-)
memoꝛialiſ
ultimus ſit
adiutoꝛ et

—

2

litigatoꝛibo volumꝰᷣuari.aad⸗

uſarijs eoꝛꝛ ꝓ ſuptiboa expeſis
ſifeʒ añlatoꝛuũ bñſicioꝝ pᷣrogati
uã cuſtodiri. ꝓpter hãc etem cãʒ
viros deuotos mẽoꝛiales nõ tin
agẽdo in quolibʒ iudicio etiaʒ

actõnes ab alijs ingerẽdas ex⸗
cipiẽdo pᷣiulegijs a nobᷣ induli⸗
tis otiri derermmus hijs vide⸗
licet qui mlitiã vroꝛ deuotiſſi⸗
moꝛꝝ memoꝛialiũ gradu ſoluto
depoſuerunt · et ſi quietis amoꝛe
pꝙuicias domieilii fouere malu
erint · omibo ulommus puilegn

que hmõipſoms p ſacratiſſmaʒ

legẽ nup ꝓmulgatãa nia ſerem

tate pᷣſtita ſũt mumẽdis atʒ au⸗
xilio et eoꝝ comodis potituris.

Omperimus qiu⸗ F mpꝛ.
dem vinitus fuiſſe diſpoſi⸗
tu viros deuotos adiutoꝛes tue

„ 7 2
magtudinis certos eſſe nüo.nee

ad hmõi nomẽ vel opam plurer
licitũ eſſe aſpirare qᷓ; m ſerimo qͥ‚⸗
dem ſacre memoꝛie. xij. tñ ſepte

nos wro in duo bo reliqͥs ſeriniꝰ

i· ſaeraxeplaꝝ ſacroꝛx q; libel⸗
loꝛx · ß̊ poſteĩoꝛis licẽtiã tpis ſu⸗

pra modũ indulgẽdo ambicõmi⸗
bus diſturbaſſe rei melta ac mul
titudine diuulgaſſe. ut inter me
moꝛialuia aduitoꝛuũ numerũnõ

lõgũ pene interſit.ſancimus ita
q; reduci ae renouari ſtatutũ oꝛ⸗
dinis tminũ nõ ut eximãtur ad⸗
uitoꝛibo hij qui pᷣter pᷣdcãm diſ⸗
poſicõnẽ in pnti exuberãt · ut in

terea omibo alijſ interdicatur ab

affectàdo hoc nomẽ · donec ex⸗
eütibo ſmgulis ac recedẽtibo. de⸗
creſcẽ poſſit wtita ↄoglomeratio.
legitimuſq; iã reſdeat numerꝰ
nõ ꝓhibendis viris deuotis ad⸗
iutoꝛ ibo deliſtẽtibo eo dẽ officio
cũvel ad latriculẽſs gdũ in ſcri⸗

nio ſacre memoꝛie ꝓuecti fuerĩt

vl ſcðᷣm locũ obtinuerint in du⸗
obus alijs ſcrinijs poſtq; ꝓxi⸗

mi creabũtur.licʒ nõ dũ redacta

ſit pᷣſt ma quãtitas· tñ alios ꝙ ſe

quos elegerĩt ſörogãdos ad⸗

uutoꝛes pꝑetõ·qui poſteloꝛes erũůt

ceteris · illud etiã diſonẽdũ du⸗
xnnus ut pote nõnullis anterioꝛi⸗

bus exẽplis ſpnixũ nec nõ iuſti⸗

cie ↄgruũ ut ab hijs quibo ocel⸗
ſuũ eſt adiutoꝛii agmim ꝓ ſe ſoci
are. libellus offeratur viro illu⸗

ſtriꝓ tpe queſtoꝛ i petẽdaq; eiꝰ

ſbᷣſcriptio· tꝑs atq; hbominẽ nee
nõ rem ipᷣamotinẽs id eſt ꝙ int
adiutoꝛes et quẽ ꝓ ſe ſubrogat

mereri pimſſum elb.oꝛ dmãdis

videlicʒ hinſdẽ adiutoꝛibo ꝓ ra⸗

cõne tꝑm quubo libelli poꝛrecti

ſunt ut etiã memoꝛialiũ mr̃icula
inferioꝛe loco ſit qui poꝛ in adiu
toꝛibo meruerit.adiutoꝛ quidẽ
habeatur ſupioꝛ memoꝛialis ve⸗
ro poſterioꝛ ꝓ utruiſq; oꝛdmis
mõ we diſcrimĩe qð et in alijs q;

noſcitur. Empatoꝛ.
QAxælege ſancemus ſi qñ ad
iutoꝛes viri magniſie tpe que⸗
ſtoꝛis ſacri nr̃i palacij m accuſa⸗
cõ ne ciuilis vil crimmalis cauſe
deducti fuerint ſtricti uiris et in⸗
tegritatis ↄogruũ oꝛcimẽ oſerua
ri ut ſi ſme ſcriptis ↄvuemẽdi ſũt

nomẽ eius pᷣcipiẽtis oꝛe deſiigna

tũ eſſe ſufficiat.ſm aũt m ſep̃tis

in qrimomã vnus adintoꝛũ aut

plures foꝛte ferẽdi ſũt monumẽ⸗

ta ſnĩaꝛx ĩ pſonatiimõ ↄuemẽdi

adiutoꝛis pᷣcedẽtiũ equũ et iuſtũ
imtiũ futuro pᷣſtẽt certamĩ · et qmᷣ
ꝓbacõinbo exẽpliſq; quaſñ in de
coꝛe oſuetudini deceat indulge⸗
ri. ꝙ ĩ vmũſo ſcrimo deuotiſſmo⸗
rum libellenſiũ eticiſſe monſtra⸗
tur. Jd in adiutoꝛes ſacre memo
rie ſac raꝝ etiã epłax traſferẽdũ
cenſemus.ut qiu li berã ꝓficiſcen⸗

adepii fuerintſme q̃libʒ ſtipẽdi⸗

oꝛꝝ aut emolumẽtoꝛ deductõe
pegre degant · etenĩ ꝓ tpe viris
elariſſmmis et melloproximis à
eoꝝacdliutoꝛibus abſentie cauſa
vel offerre de ſuo ꝓprio ex anno
nis ſiue ſtixædijs qiucqᷓᷓ; relmq̃re

ꝓene omibo officijs obſuari di-

poterit idẽ

eſſe ᷣmus
ſi deſinãt p⸗
cedẽtes/ar.
ſic duo ha⸗
betoofficia
q ↄtradiẽ
S l· LHac p⸗
te. niſi dicaſ
ꝙ hec qua
ſi vnũ repu
tantur cum
ſint ccaidẽ.
pPuta ĩ ſeri⸗
nijs princi
pis vel die
etiaʒ in eri⸗
nijs alioz-
mg ratuuz·
nã ꝛalij hñt

pienll. i.
agẽtis vel
accuſantis.
i Monu⸗
menta idẽ
ſcepture ſen

tẽtiaꝛe p ce⸗

dentiu. l. cõͤ⸗
uentionali
um⸗et fa.S.
Chec hi. p⸗
lata.et de di
giitaquo
K (Proba
cõmbo. als
ꝓuo catio⸗
miboii. ecita-
bus bomi⸗
nes vocan
tur aduisa

hſc ſut due
ptes.

(Deductõ
ne. viðꝛ ad
eſſe qui ab⸗
elt licide cꝙ
meatu quo
ad pᷣbendã
et ſiec fac ꝓp
eclericis ab⸗
quo ad pri
uilegiuz ut
S· e. le in ſa⸗
eris· als ſe⸗
eus ut · 8· de
domelt. l. ij
et · de epis2

adiutoꝛio⸗

rum. ſn co⸗

Po labo.

et ſic .· 8. in

hac.l. fre⸗
quẽter po⸗
nitur.
d Latcu⸗
len 18. b ec
omia expo
neut deã. l.
c5 imus⸗
e (Habe⸗
ant. ſubro⸗
gantes nõ

autẽ dics
ꝙ duo offi

cia habeat
vnus. 8. e.
hac parte.·

vel dice ut

no. in dcã. l.
cõpimus.
f (Altera.
ſcilic; gre⸗
ca quã non
HPabemuſ.
g (Dimi⸗
nucõnẽ. nã
cum multi
erãt ſupra

numerũ nõ

poterãt m

nui. ß liceat

cuilibet ſe⸗

bEt ſu⸗

per vendi⸗
cõnmisquia
fingẽs vel
nõ fingens

egritudimẽ
vendebat

locũ ſubro

gato .
¶ Adepti.
merine. ut
mu 8.
Besa⸗f
greca quã
nõ bẽmul.

4

cogẽdi quãuis ia ianuarias Kalé⸗

das indultũ excedat ſpacium et
intra ſe diẽ feſtũ ↄtineat ad hoc iſ

lud obſeruã dũ ſancimus ne aliꝰ

adiutoꝛ ꝗꝓpter quãcũq; ambicõ⸗

nẽ hijs qui in pñu ſũt velpoſt eo
rum diminucõnẽ addatur ſ inv

terẽ numerũ redacti fuerint.
Erte quidẽ ſüt diſ Em pꝛ.
ſicõnes ni numims q̃s
up aduitoꝛibo viri illuſtris ꝓ tẽ
poꝛe queſtoꝛis nr̃i palacij quoꝛx

obſequio res agitur qſtoꝛia de⸗

dimus quaꝛ pᷣma quidẽ ad ſup
plicacnes eoꝛũdẽ adiutoeiũ e⸗

miſſa numerũ eoꝛx qui erant illo

tpe quo pᷣees no bis obtulerunt
neq; aliquẽ eximi neq; addi pᷣci
pit pᷣterqꝙᷓ; ſi qus eoꝛx vel adlat⸗
euleſs gradi in ſcrimo ſacre me
moꝛie wel ad ſcᷣm locũ in duob⸗
alijs ſcrinijs ſacraꝛ⸗ eplaꝛ ſa⸗

erov q; libelloꝝ et ↄogmicõ nu ꝓ
fectus fuerit.nã hijs licẽ deliſte⸗

tibus ab adiuutoꝛis officio alioſ

ꝓ ſe quos uoluerint adiutoꝛes

ſbᷣrogare ultimũ locũ in hijſdem
adiutoꝛibo obtenturos lʒ ſupio⸗

rem m memoꝛialibe Pabeit. alte
rawroꝑ ſacram pragmaticã fa⸗-

cła eſt ꝑ quã excelſe memoꝛie ꝓ
eulo viro oſuggerente peipimus
illos etiã adiutoꝛes poſſe in ſuũ
locũ alios inducẽ quiꝑ aliqueʒ
ſoꝛtuitũ caſu nminus implere ſuuz

officiũ valeãt wluti ſemũ wvel moꝛ
bum vl aliã neceſſariã cãm ꝙ ex

ipoꝝ adiutoꝝ peticõne idẽ ma⸗
giſfire memoꝛie ꝓculꝰ ad nos

remlit h in pnti i in alijs memoꝛia

libo ꝙ in ſcrimo ſacre m emoꝛie
ÿ in ceteris duobo ſacraꝝ eplas
ruᷣ uſaeroà libelloꝛxet ogmti⸗
onũ relatis ad ditis ↄpimus di⸗
minucõnẽ eoꝛũdẽ adiutoꝛũ im⸗
pediri ꝑ memoꝛatã pragmaticã
ſanctõnẽ. et inſup vẽdicõis quo⸗

dãam memoꝛ ati officij locù m⸗

troductũ eſſe qð ne de cetero ſi⸗
at pñtẽ ſanctõnẽ ad tuã magmi⸗

tudinẽ mittimus ꝑ quã iubemus.

—

illis tin Punſii um eſſt ßm pus no⸗
ſtre ſeremtatis reſcriptũ alios im
ſuũ locu ſbrogare · qui vel lateu⸗

lenſis gradũu in ſerimo memoꝛie

vl ßᷣm locũ ĩ alijs duob⸗ ſcrinns
adepti fuerint.ſcðᷣ a nra ſanctõ e
ſup hoc capitulo de cetero ceſſan⸗
te nulli dãda licẽtia eoꝛũ dẽ ad⸗
uutoꝛũ pᷣterqᷓ; ſi ad mẽoꝛatos
dus aſcẽdeit aliũ ſe hijſdẽ ,

iutoꝛibo ex quocũq; fuꝛtuito caſi
onumerare ut eod mõ adwter?ę

numerũ ndẽ aduutoꝛes redeant
et · xn .· qiudẽi in ſerimo ſacre me⸗
moꝛie.vn·. wro in alijs duobus
ſint ſacraꝛx eplaꝝ ſacroꝛ q; li⸗
belloꝛ et ogmeõnũ illo vicz ob⸗

ſeruãdo ne alius adiutoꝛ ꝑ quãa⸗

cũq; ambicõ nẽ hijs qu in pᷣſenti

ſũt wl poſt ooꝝ dim inucõnẽ hij

lieʒ i in vterẽ numerũ redacti fue⸗
rint addatur. Nã ſi pmutationẽ
htz foꝛtuiti calus incid erĩt cphibei
diſpoſuimus. multo magis poꝛi⸗
bus ehantontio alios mtro duci
wetamus ſeʒ anterioꝛis ſanctõis

capitulis in ſuo roboꝛe Zmaluriſ

Be Fagenabo in rebus. pꝛ.

6

ß̃ is qui oꝛdme ſtipẽdioꝛx et labo
rũ merito ad gradũ militie ſeqᷓ
batur · ſtatim atz illu fata ſbdux⸗
erint m eius pᷣma pcipiẽda ſuec⸗
cedat omi obiectone ceſſantx.
Blli poſthac ſme Edẽ.
nr̃e maieſtatis aũckate di⸗
cingẽdi agentẽ in rebo nulli ex⸗
imedi pateat co pia:·nam pꝓbata

ſeola nec aĩaduſionẽ vereri uich

cis et nullã debʒ timere ↄtumellaã
wiltatis⸗ Lmpator.
Atriculã agentiũ in rebus

a tua celſitudme ↄfectã a dmittẽ⸗

tes t iubemus ne ducẽnarinj plus
qᷓ. xl vii · in ſm gulis habeãtur i m
poſteruz et numerũ cẽtenarioꝝ
ducẽti viri quos vacãate tpe Kia⸗

dus ↄpetẽtes admſerint.pariq;

modo byarcoꝛx nomẽ meritũq;

Bllus de ſcola agentiũ
n rebus de cetero locũ
tui conetur imuadée

facit ĩ aut.
Cnulla. et
ut indi⸗ſmeę

quo ſuf.
CEnulli. et

de ma. pñn· “
Ceos aũt.

et. g. de aſ⸗

ſelel.nulluſ.

tur.ne.ſ.ut

1r ſit ultra nu⸗

merũ.
ubß.
agen ns

in reb. hij

ſut quibus
euictionuz
cura mãda

tur ut J. de
curioſis . l.

penul. et e⸗

rt p lures M
diniſi p diuü

ſos nume⸗

ros. ut ꝗ.l.
in · et quili⸗

bet nuͤs ha
bebat ſpo
ſitu uüt · g · de
offi mag̃i

of. l i. et di

cebãtur pnůᷣ
ae⸗ e

beillie ibi

dicit.

ſcz ille de
quo dieet.

q (Deſc⸗

la. nʒ de ex⸗
neis adeo
q ſimllita
uerit mof⸗
ficns ſpe⸗
ctabilumm

non accipi

et lo cũ hie
ut . S · de of ·
ditͤt. inð · l
pen!.

r ¶Obie⸗

hne. als

gdͤn
ſesd

E
voctt a
zrein
1Ftntis
ſplente
Fres

noris⸗
V
mw

crat e
feuefi

ſ
ptſtd
0eei eſe

v⸗

pes de
iag
en
Uch
hem
ſape
phap⸗
denarn
ſeuen
ſat

n
nſdit
ſeric

afioſt,
peplle
Ftplung
uſpoi
lten
lil
ſegri⸗
atbe
Nerpe
iet
ugt
e N
iupi
l

1,
.

e. .

4†½

obiectione alias obrepeõe.et faẽc̃.s · de ꝓx ·ſaſcri.l. vm⸗
euiq; et ꝗqᷓ de caſtren. li et in aut: de monachis .· Goꝛdina⸗
cõnem · ct·s · de of. mgr̃i of.l.nemo.et de aduoẽ · di.iuð.l.

peticõnẽ· qñ aũt·et de aduo·diũ· inð.lłfi.ĩ pnᷣ. et j.de ti

ro.l.ulet· S.de mu⸗
rileg · ſi quis · er · S⸗
de ꝓfeſſo · l.·nmg roſ·
et · ff.de ſta. liber. l.
ſtatu .et · S· ð of. re⸗
eto · ꝓm. ſi qͥs · et .
de diu. of. et appa · l.
i. Sde of.pre.ur.l.

i. dep onẽdi ſic· s ·
de a gri · et mã · l· in ·
c Exmẽdi.a mii
cula ſeu libro in

nomma eoꝛe erant

ſepta h̊ ipa lex exi⸗
mit qñq; ꝓpter de⸗
lietum eius utꝗj.de
cõmeatu.l.fi et ar·
s · de Pmice. l. fi. et
fac̃.s.de decu. l.ne⸗

mo.
d ¶ Judicis· alieu⸗
ius.
e¶Glitatil. viles
vocat alios iundi⸗

ces vel reſpcũ eius

agentis dicit qua⸗
ſi vile ſit tim ere · ut
ff.de reg iut·l.nam

ti oꝛis · .
Atriculã.i.kh⸗
prum ubino⸗

mna infra ſcpᷣtoꝛe
erãt deſepᷣta p oꝛdi
nẽ ut fuerãt vocati

g Cua.-magrt̃i of

fido loq tur ut
ptʒ ·s · de of magi
of · ei.

b Iin Enguliſ bij

xlviij erant pnci⸗
pꝓes dicti ut no · g.
l · i. er quilibz pᷣerat
foꝛte ducẽtisss
i Admiſerint ac
cipe mpleãt qð ẽ
Iᷓ. et hij du cẽti ſuũ
pnᷣcipẽ hñt qui cẽ
tenarius dꝛ · ſie et
ſequentes num exi
quilibet ſuü ut deẽ⸗

l.

k ꝑ¶ Circitoꝛc.circi⸗

toꝛ es dũr quibus
veſtiarinj vel linth e
arnj dãt veſtes cir⸗
cũferẽdas et diſtra

ducenti quiquaginta viti
düũtaxat · pᷣterea circitoꝛx.
trecẽti et eqiutũ q̃dringe⸗
ti qrquag mta impleãt.

SDit in eternũ illa q; fixa
ſtabiliſq; tue ſublimitatiſ

diſpoſitio ut ſi quis de nu⸗

mero ducẽtenarioꝝ quoſ
quadragintaocto quot⸗

ãams eſſe cenſuimus.woꝛſi⸗
tan de luce migrauerit. la⸗
boꝛũ euis fructũ ſucceſſo
res ab inteſtato vil ex te⸗
ſtamto vemẽtes ſuctu diſ
penſent/ et ita ut omibo m
ter ceteros ſupſtites poti
antur ſolacijs tãq; ſi vnuſ
qin hec eadẽ diu ſperaue⸗
rat ſibimet vndicaſß/qua
de cauſa locũ etiã eius ſuc

ceſſoꝛũ imtuitu vacare ↄue ⸗

niet.¶Nemo aüũt ſme diua⸗
li ꝓbatoꝛ ia quã co dices
in ſacro nr̃o ſcrinio mẽo⸗

rie poſiu debeant inſerẽdaua
accipe· mlitãtibo eiuſdeʒ

deuotiſſime ſcole ſtipẽdij
vlpᷣmlegijs potiatur.

Xeo quo pri Pdẽe.

u ducene wel cente

narioꝝ gra dũ in ſcola a⸗

gentiũ in rebo mlitantes

meruermt deſtituãt in ſa⸗
cratiſſma videlicʒ ciuta⸗

te oſtituti alterius uidies
cumſſlibʒ aũcte pulſari v!

in alio quolibʒ examine p
terq; viri magmſici mgri

officioꝛʒ et cui foꝛſitã ipſe
oceſſerit adiombo ſuis cu

iuſq; aduũſarij rñdere.qð

hendas ut · ff. de inſti · . quicũq;. Ei. et die e, omia ſũt no⸗
mina numero militãtiũ inter agentes in rebo·

10

uotãms.i· ſingulis annis.

m Luctu diſpenſent.ſic.s.de ꝓxi. ſa.ſeri.l.ñ quis in ſa⸗
criset de aduo · diũ·iud.poſt duos. Eiet. S. de domelti . et
ꝓx .l.ñ · n¶ Wacare. uſq; dũ debebat du rare defun etus ſi
vixiſ ne duobo ſalarijs grauaretur res publica.

multo magis m erimĩalibo
cauſis obpuari decermmꝰ.
abſurdũ eſt enĩ ut in euis
ſalutẽ wl eſtimacõnẽ vale
at quiſq; ꝓferre ſmiam.cu⸗
ius de nulla re poſſit pecu⸗
maria iudicare.hmoi aũt
bñſicij p̃ro gatiuã ſᷣ alijs
ec qͥ in ſmgulis inuemũtur

tpibo deferri ubemlz hãc

in eoꝝꝛ pſona moꝛe q; wte
ri obpuari ognouelmꝰ ut
tñ poſt depoſitũ officiu me⸗
moꝛatũ ſi nõ inter cẽtenari

os numerẽtur oui iã lege

rñdere nõ ambigãt.p di⸗
ctas tñ omes cẽtenario
pſonas in ꝓuincia reptas
oceſſa nüũc ſpẽali foꝛi pᷣro⸗

gatiua mſi publice execu⸗

R . „ 1 HMRUD
tioms ſollicinido his m⸗
uicta ſit uti ꝓhibemus.e⸗
oſq; etiã oꝛdinarioꝛꝛ iudi
cum ꝓ vtere iure ſentẽtijs
1 — „ „ ——
obedire pcipimꝰ.E mpꝛ.
Dentes in rebo qiu

p oꝛdinẽ cõſequi ſo⸗

lent pnapatus mſigma in
vno q; fabricaꝛ ſcrimo et
barbaroꝝ qᷓternos ſbᷣad⸗
uiban ſollicitudmẽ ꝑ ãnũ
dütaxat integrũ ꝓceden⸗
tes gradatim ſbᷣire hac in
eternũ valitura lege decer
mmus.exceptis vid elieʒ

vmuß negociatoꝛibo qðᷣli⸗

bet mercimomũ ꝑ ſe gerẽ
tibo intoſitas w pſonas
cũ eis añ ſacratiſſmis cõ⸗
ſtõibo int᷑ dictũ ſit milita?

exceptis nlominus hijs ꝗᷓ

o Kecipe. hoc eſt

qᷓi regiſtrũ ſie ꝗj. de
diũᷣſis.offi·lepba⸗

toꝛias.

non ſuffragio ſ̊ la
boꝛe quis puemt.

ut. S· de of. magri

of · l. i. et. ij. ect . S. C. l.
i· acur.
r Peltituat lias
del kituant. als del⸗
nãt. et als deſerãt.
¶Abſurdũ ſic et
ff.d pems.j. capi⸗
taliũ · ¶et ghalit·
et de ſenat. qui m⸗
dignus. ß ar. ↄotra
ff.· de inð · l. ſolemꝰ.

Clatrunculatoꝛ.et

fa jj.de appari pᷣ.p̃.
el.· fi.et de palatimlſ.
l. viroſ. et ð caſtrẽ.
l. ul. et de veteramſ.

viros. et de Huile.

ſco.l. ij. et.s.de ſilẽ.
I.penul.
t Sub alijs no⸗
ma appellatiua a⸗

rũdã militãtiũ imt

agẽtes ut ꝗᷓ.l. pxj.
u ¶ Poſt depoſitũ.

ᷓ·ti.i. Pheipes.cõ/
tra· et ꝗ. e.l.fi. ↄ tra.

So.jbi.

x ¶Nudicũ. ſcʒ p̃ſi
daien 6 mul

cta.l.eos.

mẽ.matricu
a decurrente. ut. g.
de off.magr̃i of.l.
i· ey.

3 4 Pnepatus i
eſt ut fiat Pnceps

agẽtiũ ut dcã.l.i. et

I. ti · i· l. .

a (Subadiuba.

pponebãtur cete⸗
ris agẽtibꝰ· mno⸗
res tñ erãt pnᷣeipi⸗
bus ut hic colligi⸗
tur quales erãt an

tiquarij in ſcrinis
memoꝛie ut.S. ti i.

Hac pte. et bhec ſũt

nomina quoꝛũdã numeroꝛeagentiũ in rebo.

b ( Militare.no/negociatoꝛes nõ militare ut qᷓ negoci⸗

atoꝛes ne militẽt· et · s. de digni ne quis. Itẽ ↄoductoꝛes et

ꝓeuratoꝛ es ut et.s · loc· l. .. M!
a (Duobo officijs · ſic. S· ti i. lhac part. cũ g eooꝛdãtijs.
b aboꝛibo. ꝓdeſt ha ctenꝰ fuiſſe bonũ ſicff· de re mi⸗

c Der ſubſtitutũ.

ſic ꝗ.qti· i. liij .·ß con

Soibi in alio of⸗
ficiah qᷓ;ᷓ hie· JItem
facit aliquis quod
facit ꝑ ſbᷣſtitutũ et
ſuo piculo ut h̊ et
.¶S.de epiſ· et cle. q̃ſ⸗
quis · et · l· ad ſimli
tudinẽ et de admi⸗
mſtrac · tu.decreto.
et ad mumẽ · quid
E · et de pollicit ·l · de
pollicita cõnibo· et
J· de pi ·noĩatoꝛe· l·
fi.et quo quis oꝛðᷣ.
l. fi. et de decu . l. nul

lul. et. ff. de ↄſti · Pe⸗

cu ·qð aũt. E ß et ſi
uis.
Melege ꝓ cu
ntoꝛ es.qð licʒ mſi
ſint illuſtres. et· S.

ut ĩ aut. ut illuſ. Ci·

Ae¶ Inaulta ut· S·
ti . i · . in ſacris· Ci.

¶ De eadẽ ſcola.
ic aelin ſaeriſ.

„Gi
g ¶ Imptita · p ·l.
quas nõ habemꝰ·
xã leges q̃ ſunt.s.
nõ dicũt de pᷣuil· cõ⸗
petẽtib poſt depo
ſtũ officiũ.et facit
.t. i.l · i · et · l.· ex ag ẽ
tib⸗ · h cõtra · · e. l.
ex eo · ibi ut tñac · H
verbu i bi poſitũ ſi
nõ interaẽ ubi ſo⸗
audi velſiles pnᷣci
pes ſoluit vᷣriũ.
b¶ Coͤuertere p⸗
milegia extẽ dũtur
ut et. ff. de oſti. pnᷣ.
l· ulti · Itẽ no · ꝙ cũ
datur Pnilegiuũ pᷣ⸗
