niti ſtitie adop. ſeu lioꝛes eſſe ᷓ illoqui ſolum quirãtur. ſancitum elt.boc bns achentreifft
glati weric den ſiſbi. modo oſanguinei aut ſolu etiã mreliquis moꝛientis cum oportel.
t potioꝛae mſivna modo uterim ſüt / et non rebn valere atq; tractari. a ¶ Legiſlatio· pdi
aagt zenezor Fe ut nos faciat heſtare nature ¶ Hec ergo lex in iſto e⸗ tte ſe.
Adh reeten. varietas.ſed nos buiuſ⸗ caſu data ſibi occaſone li⸗ ieur eü pater vo⸗
Haict na e peren mo di adinuencõnes oſtẽ cuti dictuʒ eſt poſita ſit.et eetur vna cũ filijs
dimus legitimas atq; diſ⸗ q; ex tribo matrimonijs ut ꝗ.de her. ab inte.
cermmus pfectiombo di⸗ hec proceſſit nouitas na⸗ nero n aſten⸗
ſtribuentes que melioꝛa ture mehil prohibet uel ſi mos
ſut et mĩoꝛes exequare ei quis ponat ſolummodo
nõ patiẽtes. ¶ Hurima in duobus matrimonijs.
namq; nos ad hoc muita⸗ alios quidem eſſe ſolum
uerutſᷣmum quidem alte uterinos alios cõſangui⸗
ra noſtra lex ſi filius moꝛi neos ſmnula utermos.vel
atur ſilios nõ habens. de⸗ ſi qu extendi dicat ma⸗
inde exiſtẽtibus ita foꝛte trimonia · et adhuc am⸗
materms rebo aut ex nu⸗ plius tale aliquid ſieri/et
ptiali aut enã ex alia cau⸗ ſic in humſmocdh canbus
ſa que nõ acquirũtur priꝰ ubitales quideʒ intro du⸗
ex hijſdem nuptyis frau eſ cuntur oꝛdines fratrũſex
ad heredit ateʒ wocariſde⸗ habeat ſuam virtutem
inde ex alijs et poſt hos excludãt duplici utentes
patrem qðᷣ ꝓbatio erat eo iure / eos qui vno ſolo uti
p dudum talia noſtra le⸗ poſſunt. ¶ Siwro nõ ta⸗
giſlatio concepiſſet/nam lis eſt caſus.ſed ſolummo⸗
et ſ patre exiſtente ſuo do conſtituti ſunt uterini
patre et hijs qin ſunt ex aut cõſanguinei·et moꝛia⸗
alns nuptijs prepom con⸗ tur aliquis fratrum h pri⸗
ſanguneos et uterinos oꝛibus ſubiaceãt legibus
o fratres ↄtingit. conſeqñs que eoꝝ ſucceſſiones diſ⸗
*„ elt licet pater non exiſtat poſuerũt.locum tamẽ hec
gt ſed fratres ſolumo do pᷣ⸗ lex habeat non ſolum m Nahtt-os
n (Peſitare d eſt pom hijs qui ex vno parẽ boe caſu qui queſtionem muneg Mrmid
len ugltare q vt non mim ſolũmodo copulãtur moiut ſed etiã in hins qui e¶ Acquirãtur. ſcj
dSDbiemu w ai marſont vos qm ſmiirr pſteafutunſt auo cira . parztio uaff ac
ut varietate nature quidem conſanguinei ſi⸗ prioꝛa ſi aut iu dicis ſentc⸗ R Talererna olt
4 quals iſta fuit nã militer autem uterim ſunt tia aut pactõnũ expedita hee ſole patnbus
hern Pn iennn r nõ acquirebantur ·
nin nid unis eſſe debeat. id dSD e He en adutetica ſi⸗
ne 4 monogei⸗ganano t. proid eef. ut hie dicit· idẽ jn omiba aduentieijs etã ſeruari debʒ·
ex vno latere auantn aeri meres dicũtut eſſe j ſut die ut dixnmus inſtip quas pſo.· no ac.· Choc. quoq:
ſte x ut roq; aceur. e¶ Legibo· que ſũt ut · C . de legit · her · de emancipa tis. et

C.eò munia.de ſuc.lulti.ẽt·C. de bonis qͥ li:qnecuncq.
et plene dixi modo:accurſius floꝛ entinus.
Ruᷣca. a PDe armis hãce nõ lego ̊ q̃dã in ea noto
Agnũ. inuocantes no. ſie · s de queſto · in pnᷣci.

atiutur.·
I lu malum
dDduyplex in ferre ut
hic.et etiã tercium
ꝙ facit hoĩes pau
peres · ut. C. de cað·
toll.in pnᷣ.et infra.
6. GR autẽ.ibi.dũ
torre cultoꝛes⁊ 7

d Fabricenc ij. ul
riceſes qui ſüt

quidã habẽtes edi⸗

ficium et nec ſſita⸗
tem faciẽdi arma.
aui n eceſſit ati eoꝛe

ſunt ſoꝛmis habeant ꝓpri⸗
am deciſionez huuus legiy

uidicõ nõ egẽtia. ¶ Cua

igitur emmẽtia que pla⸗
cuerũt nobis et ꝑ hãc ſa⸗
cram mamfeſta ſũt legem
per literas ꝓprias declara⸗
re cũctisa mm ꝓpetuum ob⸗
ſeruare feſtinet.
e Armis. Rubria,

P tẽ auguſt baſilidi ma⸗

ſſtro officioꝛꝝ-.
Agnũ deumaſalua⸗
tõꝛem noſtrũ ibeſum xpᷣm
et euis auxilium ſemp in⸗
uocantes ſtudemus omes
noſtros ſbᷣiectos(quoꝛx

reg imen eredidit nobis

deus illeſos et ſme caluma
cuſtodire et inhibere bella
que per ſuã oh deracõneʒ
ſuſcipientes aduerſus al⸗
terutros operantur dolo⸗
res·duplex ex hoe contra
ſe ſupplicium inferentes tã
qð libmet inferunt qᷓ; qð
ex legibus vſamam eoꝝ
pumẽtibo patiũtur.volo⸗
tes igitur hmõi moꝛtibu
bommes liberare perſpexi⸗

mus armi facture opus

nullum prulatum operari.

ſolos autẽ illos arma fa⸗

cere qui in publicis depn⸗
tati fũt armiſicatoꝛijs aut

qui dicuntur fabricenemj.

Eos auũt qui opꝑeratur ar⸗
ma nullivndere priuato.
ed neq; qiu in numeris
ſtatuti ſunt armiſicatoꝛes
quos etiã deputatos ap⸗

poſteritas tenetur. ut. C. de fabriexn.l·iure. er adinſtar

militũ no tã debent habere in brachijs et aliena predia

wlenda cõdueere nõ dehent · ut · C. fabricen. l ſti gma⸗

ta. et.l.f.in pr inci.

e¶ Kaciũt· Hij deputati quiꝛ phi

—

biti ſũt operari.

& Armamẽto. qð em aufert ab indigno applicatur fi⸗

ſc ut.ff.de iure ſiſ. lueius accur.

pellant. qui de fiſe anno⸗
nas accipiuunt pmittimus

opuærari · aut alicui vende⸗

re arma.ſed ſolum diligẽ⸗
tiam habere armoꝛũ mii⸗
tes in numero conſtitutos
in quibus militant.ſxro
nouũ aliquid faciunt hoc
auferri ab eis.cet imn ſacro
noſtro inferri armamẽto
adiciẽdũ ibi repoſitis pu⸗

bblicis armis. ¶ Mec aut

obſeruare wlumus ſ eos
qu in oedinibo ſunt bali⸗
ſtatoꝝ quos ꝑ diuerſas

ſtatuimus ciintates odi⸗
nãtes eos et arma facere
ſelientes ut et ipi ſola pu⸗

blica arma in armametis
publicis vmuſcuuiuſq; cii⸗
tatis recondita coꝛrigãt
atq; renouent.Si qiu ve⸗

ro numeri aliquid armo⸗

rum inſtruxermt hee ſmi⸗
liter et ip̃imter publica ar
ma preſtent.et nulli alte⸗
ri pemtus vendant.boc q;

cuſto diant qin in balita⸗

rijs deputati ſũt periculo
patrum ciuitatum ſbᷣ qui⸗
bus et ipſos baliſtarios
ſtatuimus et publicoꝛum

armoꝛ diligentiam atqʒ

cuſtodiam conſtituimus.
quatenus ſñi qui viſi fuerĩt

aut deputati aut fabricen⸗

envndẽtes arma ꝓuide⸗
ant per loca iudices eos
ſupplicijs ſubdere.mſupꝑp
et arma ab hijs quu ea cõ⸗
parant ſme precio auferre

hHoc auteʒ. in⸗
ſtruxerit quia ali⸗
quẽ inſtruxerũt
facere ſeit.
i¶Ipñſis. ba:iſta⸗

nant.

&E MÖâ‧iDeputatl. pa⸗
bebãt em quoſdaz

ſibi deputantes ſie
fabricraſee.

¶ Patrũ· id eſt fte⸗
ctoꝛæ· et nota ꝙ di
pater · vñ ſiẽ pater
Klij dz bhabere gu⸗
bernacõem. ſic re⸗

ctoe eciuitatis. et ſie

+ opinione noſtra qui dicimus ꝙ ſufficit talem iurare
de caluüma.licʒ pla:dixerit maioꝛẽ partem vmuerñtatis

tebere inmre · its C. de iut inrã · calu. l. i. E qðᷣ o bſeruari·e

Uur
c(
t

—

Choc etiã ct. ff o di ct del. municipibo. ct e. fauͦe
a (Manc igitur cartularioꝛ. cartularn appellã⸗ in fi⸗ g.

belliones dicutur.

tur qn ſcribũt in cartulis publica acta qin vulgo tabel⸗

e nota q; tabellio⸗
nes eli gutur imn hu⸗

b ¶ Opmionez. ut
S. de monach. E.
dmacoͤne.

„
*

et pubſi vẽdicac. ¶ Hãc

igitur gubernantes nos
deo cogitationem p pre⸗
ſentem ſancimus legem
in nulla ciutate aut ꝓuin⸗
cia noſtre rei publice ha⸗
bere licentiam priuatos ã
alium quempiã armafa⸗
cere.aut vendere aut quo
libet mercari mo do. Sed
ſolos qiu inter fabricen⸗
ſes referũtur ho c inſtitue⸗
re et deferre ad ſacrum no
ſtrum armam entũ.et hec a
tua celſtudiine et qui polt
te ſuſeeperint cingulũ cu⸗
ſtodiri ſancimus deputã⸗
nbus nobis aliquos car⸗
tularioꝛum qiu ſub tua cel
ſitudmne in ſcrimmo conſtiui
ti ſunt fabricenſium peri⸗
culo quiq; inter eos prio⸗
rum bonam opimonẽ ha⸗
bentes et optimos qiu in
hac feliciſſma ciuitate et
m alijs cintatibus noſtre
rei publiee arma faciunt
requirentes ꝓhibeant p̈⸗

uatos aut etiã alios quoſ-

dam citra eos qui deputa
ti ſunt inter fabricenſes ar
mfacture agere cauſam.
et in qubuſcunq; reperie⸗
rint locis aliquos priua⸗
tos hoc audientes hoc au
ferri et fiſci aꝑlicari arma⸗
mento. ¶ Sm autẽ inter
operarios priuatos araſi

ces opoꝛtunos inuemre
potuerint hijs ſi wolunt in

mlitis ſtatuẽ et m deſeri⸗
ptione nomĩa eoꝛꝛ facere
et deſtinare nobis deſcri⸗
ptionem armſicum ut per

ſacrum noſtrum reſcptuʒ
nulbis ſtatu antur locis in

quiby ſunt publice fabri⸗

ſubiacere et boꝝ officia.

1 £ —o WMs

r ESin aũt. deſcripeõne. i· matricule ſeriptura.
9 ber ius ſic demanda. princi in fi.ti.
* Bonfelſionẽ· id eſt ſcripturam in qua confitetur.
F(n pecunijs. H

eſt qað dicimus in
auroapſona.

cenſes quatenus ip̃i ope⸗
rantes arma et de ſiſeo an⸗
nonas accipiant. boc en ͦᷣͦᷣͦͦ
facto et ſubtiliter obſer⸗ “”
uato a pᷣdictis perſonis
licentia pemtus nulli dabi
tur.neq; culitates inhabi⸗
tantibus priuatis· neq;
villas me lẽtibo ruſticis
armis uti aduerſus alter⸗
utros neceſq; preſumere.
et ex hoc plurmmos hoĩes
occidi.publicas wro peri⸗
re functões dum terre cul⸗
toꝛes vntam amttere me⸗

tuẽtes fuga ꝓpter timoꝛ eʒ

utuntur. ¶ Opoꝛtz ergo
eos qui diriguntur a tua

celſimidine ex memoꝛato
fabricenſiuz ſcrinio ad ꝓ⸗

bibendos p̃uatos armo⸗

tum fackoꝛes confeſſionẽ
accipere et p loca iudices-
et ſubiecta eis officia et ci⸗

uit atum deſenſoꝛes et pa⸗
tres quia mehil valebunt

de cetero hoꝛ que a nobi
cꝓhibita ſut aliquid age⸗

re. ſed que ꝑ pᷣſentem ſan⸗

cita ſüt legem cuſtodient
penam et m pecunns et in
zpm foꝛmidantes caput.
¶ Hancimus eni magne

qudẽ alexandrie iudicẽ

negligentez. que a no bis
ſancita ſunt.xx.auri libra⸗

rum dare penam.et cingu

io aderea huus officiũ
ſmiliter.xx.libraruʒ auri l

exſoluere penam et capi⸗

tale ſuſtinere ſupplicium.
aliarũ vro ꝓuinciaruʒ iu⸗

dices damnuz quidem · x.· A Mesligents. 8.
librarũ auri ſuſtmere · hlr Ddeemonachis. in fi⸗
autẽ et pos caſin cinguli collatA.

Defenſoꝛes autẽa patre

a 60 m. ererees.
u. l. nrm palam
5,d ners ſ

Gt autẽ
ꝙ alibi largius ſu⸗
mütir arma etiã. p
lapide. ut inſti de
pul· in. itẽ lex coꝛ ·
e¶ Hrobibemus.
ſemiſpathia · i · mi⸗
ſe ꝛdia.
anceasnota
mae3 fiũt q quidã
Pabene ad capien⸗
dos hoies que ron⸗
chee vocãtur · ut · ff.
de vi. et vi. ar . · iij ·
in pnci.

d Mioꝛes · aptos
ad pẽnarũ tempe⸗
racõnẽ uel panum
inciſioneʒ hm al. es
ex hijs p̃t colligi
ſtatutũ de non poꝛ⸗
tandis arnmis p ci⸗
uitatẽ aliquã:ac.
e ¶ Preſentẽ igit·
tua·. lIo tur magi⸗
ſtro o coꝛe· ut · 3.

ſceni cas · coll. v. et · C. ad · Liul. de vi ·
.q.dicat ꝓ hibuit arma ſie in ge⸗
ert uelvendi nunc ſpecificat · et no

ciuitatum triuz auri libra⸗
rum mulctari pena. et ĩ ca⸗
pite ſuſtinere periculum ſi
quud tale factũ comperiẽ⸗
tes non pumerint aut hoe
agere valentibo non nun⸗

cient · ſed latere pmiſerint
Pt aut palam hãt quea

nobis ꝓ hibita ſunt a pri⸗
uatis et alns quibuſdam
citra eos qu in ſacris no⸗
ſtris fabricenſibo reſerun⸗
tur fieri aut priuatis vn⸗
di arma et hoc per pᷣſentẽ
legem ſig mſneare curain

mus: ¶ Prohibemus en

prulatos operari et emere
arcus et ſagittas et ſpataſ
et enſes et que wocari con⸗

ſüeuerut ſemiſpatiaa que
vwocantur zame hue loꝛice
ſcutos et contos et quoli⸗

bet mo do wl ſigura factaſ
lanceas· et que apud hy⸗
ſauros nomĩantur mono⸗
capia et appellatos ſurri⸗
nos ſeu miſſibilia. in ſuper
er aſpides ſiue ſcutaa ga⸗
leas ſeu caſſides nec enim
iſta alio cuidam inſtruere
ſmimus p̈ter eos qu de⸗

putati ſut in ſacris noſtriſ
fabricenſibo. Solos aut

fſieria vendi a priuatis ꝑ⸗
mittimus cultellos mmo⸗
res quubo nullus ĩ prelijs

utitur. Prelentem igit

generalem legemtua cel⸗

ſitudo in hac regia cimta

teꝓponat necnõ et ꝑ alia⸗
cintates noſtre rei publi⸗
ce. ut omes ag noſcẽtes qᷓ

mn itur. in pnci. ſtitucõms einſdem. al.
fA udmęæe. no ta ꝙ ſi tabellio delm quit ĩ officõ nõ
* bza am odo poſt ehoc ogielum exercere·

=

tem. in quibuſdã.id eſt ſub quibuſdã ↄdicõnſbo.

e gnt ½

placuerũt nobis hee ob⸗
ſeruẽt.Denũciaummus aũᷣt

ſuturis preeſſe huuiſmodi
aſtodie cartularijs ex me

moꝛato fabricen! lũ ſerinio

qu ex negligentia nõ ſo⸗
ium pecumarias ſuſtine⸗
bunt penas · ſed in coꝛpoꝛe
ſupplicia patientur et mili⸗
tia cadent. ¶ Inſuper nec
ip̃m ſcrimum ulteruis per⸗
mitti a no bis in hac adeſ-
ſe ſollicitud me ſ̊ alijs cõ⸗
mitti ifabricenſiuz curam.
ue igitur placuerũt
nobis et per hanc legem
decl arata ſut.tua celſtudo
et qui poſt te in cingulum

fuerint operi termĩoq; cõ⸗

tradere leſtinet mdigna⸗
Wonénoſtvamtwripimcmi
entes mñ rem ſic utilem
rei publice cuſtocherint.

pe bepoſito et de de nuciati⸗

ombe amimn oꝛꝝ et de ſul⸗
pendenda ammmſtrtio⸗
ne panum. Rubrica.

F au. Jo · preſecto p·

tem nuper audien⸗
tibus nobis hoc qð
in mpze publice ſedẽtes
multotiens ag mus·oꝛta
eſt alqua queſtio quam
ſolumus ſtatim huiuſmo⸗

di enj diſcentes continge⸗

re multa et cõ mun er ge⸗
nerali lege diffmire hoc
inſtuz eſſ arbit rati fuim.
ſi enĩ quis ab aliquo acci⸗
piat aurum aut res aliqs
depoſii cauſa in quubuſdã
condicõmbus:deindęe illi

nt· deponẽtes unpleãt oↄdicoões quas im⸗

Umpletis.· et qñ⸗
q; no nmp otis odi
.l.4. G pnlt: et. . de
pet. here · l· ul.aʒo.

(Extrinſecus 1.

vter deponentẽ · de⸗
ponẽs en interdi⸗
cere p̃t nõ alius ut
hic mi index inter
dicat cũ pſona de⸗
Poſitarn ſit ſuſpe⸗
cta.ne cũ re aufuęgit
at. ut.ff. q̃ ſatiſda
· ſi kideiuſſoꝛ.
fi. ſ ſᷣm hoc nõne
ſut coꝛrecte · que
dicüt etiã depoſita⸗
riuz reivendicone
dnov ero ten ert. ut
ff. de reiv en. offici⸗
um · et. ff · depoſiti ·l.
bona fides · quidaʒ
ſic. Sʒ tu die ßm Jo ·
ꝙ nõ. et alind ẽ vel⸗
le agẽ reivendica⸗
tione m indicio · et

iud facere bmoi interdictõnem ꝙ non reſtituat ·
ſ mere. id eſt facere teneri uel differre.
m Pata ſũt ſ. actõne depoſiti nam pᷣmo habetur ratio

fſeust
hetit
eſiſtent
ſo Auet

pbnn

ſeſiſ⸗

reanatg

Glr

vefont
Celni
ivot
e
foret⸗
iret⸗
ct
us

ſuderfm

deponentiũ ſi cedunt boms debitoꝛis · ut .· ff. dep oſiti. l. ſt
hoĩem. Ci · et · Gfi · Itcem actõne depoſiti cõpenſa tio non
opomitur · ut. C. e.l· fi· et i · heñ . Itẽ creſcit in duplüp infi⸗

ciacõem m. jij · *CQHα◻-

ſiba. ut inſti · de act.
Crei perſequẽde.
nmniüc aut datur ad

alind. ut nemo ei
interdicat · ut hie ·
nidiccit quidã
in comodato.
n Aecepturus. i.
recepturus ſeilz de⸗
poſicõ nes ·

0 etere · a de⸗

ponẽte · ut er defen⸗
dat eum.

pC Sobeun. ſel
ammno⸗ Ut. C: de pi⸗
gnoĩ.act.l.iij.azo.

neatur deponẽti ·

ut ꝗ.e · Enemmi · nõ
depoſitario qui ti⸗
muitvane.

agere.

— ut

agunt qu depoſuerũt ne⸗
ceſſitatẽ habeat ome reſti⸗

tuere aurũ aut res odicõ⸗
nibo ſemel impletis nullis
omino licẽtia ſit aliquubꝰ
extrinſecus uti interdicti⸗
onibo et retinere depoſiti
reſtiticõnem cũa alia mul
ta pᷣuilegia tam a peedẽ⸗
tibo legiſlatoꝛibo qᷓ; a no⸗
bis ip̃is data ſunt. licen⸗
tia enĩ eſt prohibenti red⸗
ditionem eũ quidem cui
creditum eſt depoſitum
nõ moleſtare · eum wro de
rebo que in queſtõne ſunt
q̃ aurũ aut res aceepturuſ
eſt. litem ſoꝛtiri et iuſticiaʒ
et legem ꝓmereri. ſed ne
per hanc cauſam damms
magnis ſubiceat eum qui
interdictõnem ſuſceperit
et compellatur aut deſen⸗
ſones expetere à res ha⸗
bere et non poſſit volunta
rie cum deponẽte benigne
Qõ ſi tale aliqͥd
egerit omino enĩ opoꝛtet
non ſola delickoꝛvnos cõ⸗
tentos eſſe ꝓhibitione hß
etiam timoꝛem inferre iu⸗
ſtum tranſ⸗ greſſoꝛibus ) ſ⸗
ue perdicõnem contigerit
rerum aut pecumaruzʒ fieri
et hoc cprobetur ſiue alium
quẽcũqʒ ſoꝛtuitũ caſum re⸗

1¶ Cerciam. bane dabit ei qui ileſs et. ut bic aie.

nemmmigitur.

8⁸ Sitemimaconis derur uſim acerſus fõ:en
imoꝛe id eſt hac pena
erſandi · id eſtverſar ·

ie »

D

Oap⸗ g rre

euoz RR
Ber Ponen

x ¶ ed et hc tot. qdi.multa ſũt mandata que data
ſunt ãminiſtratoꝛibo qͥ ſũts. de mãda.pnᷣci· adhuc aũt.
queda deſunt q pomt hic duo· ſcj de ãnona. et de penſio⸗
ne. et ſic dictus tra
ctatus de mãdatis

ſpieere eum qin conteſta⸗
tionem dixeit · mſuper etiã
exquo facta eſt humſmo⸗

di Tcmmſtano uſuras pecu⸗

maruz uſq; terciam cente⸗
ſime ag noſcere ꝓhibentẽ
aceiperepria non ſolum
ſi aurum ſuelt qdᷣ depoſitũ

eſt. reſtitui wro ꝓhibitum
ſedaſ alie ſint res ut hoc

timoꝛe ſtultoꝝ ſmul et ꝑp⸗

uerſoꝛum maligne werſan⸗

di in depon cõmbus hom⸗
nes ceſſent.ſeda totuʒ hoc
quod de mandatis elt et
aſpicere et conſtituere ſe⸗
cun nai legem pᷣucdimus.
Nademus enim freqñ⸗
tari boe in regia hac pre⸗
cipua eiuitate et aliquos

interdicentes eis qui mi⸗

niſtrant publicas ãnonas
et teſſeras accipiũt ab an:
nonarum pᷣfecto volentes
ſuſpendi admimſtracõne
eos qui ex hoc ſolumodo
foꝛſan nutriũtur defrauda⸗
ri admimſtracõne p quã
ei omms tributur vite oe⸗
cſio. ¶ Huic autem rei
ſeueruis et difficilius illð
eſt. multis enĩ domos poſ⸗
ſidentibus in hac feliciſſi⸗
ma ciutate inbanciti non
videntur mox ſuturi ſunt
penſiones ab inqulinis

Pno nplenioꝛ fit

bidemus eni.
eras. genus elt

menſure equa men⸗

ſuratur ãnona. ut
ff. de iud.ſeda ſi· ꝙ
ſ lib ertia ·

aſo ab o iteo

e

imiquius eſt. ut. ff.

* etenſact l. cũ bij · ſedr plonami,. et · ſi in annos.
nbanciti.id ẽ mn bancis nõ ſedentes quia ſũt abſen
ias ẽ im ſa in bancis nõ vidẽtur et eodem mõ intel

ita fuit de facto.ſeʒ ꝙ erãt abſentes . —.

ligas et nõ eſtvis utrũ ſmt abſentes uel pᷣſentes i̊ foꝛte

a ¶ Hi vero. ſcʒ quibo intercicittni.
dbEas interdictõnes aceuſſius fõtentimus·
Memim igitur. obdoamiati.nõ differat eũ cõuenire

nam negli gotia elt

nociua ut hie · et · C
de anna. excep. ut ,
pfectius. zeotn⸗ acapere calumniantur per
Diligẽtia fructuoſa interdictones imaulim
at hic. et. f. que im i, ones mquilims

dirig ẽtes ut non inferant
eis. Jllivero nltro eas ſu⸗
ſcipientes qiudam ꝓpter
mopiam foꝛſan comedũt
eas:quidã wro et exules
a magna hac fit cimta.
te et decidat omino penſi⸗
onuʒz miniſtratio hijs qin
ex hoc ſoꝛſan ſolo nutriũ⸗
tur m quod occurrentes
in ciiulibo anoms diximꝰ?.
[Memim igitur licen⸗
tiam damus huiuſmodi.
vnuſquiſq; ſi anquaʒ ha⸗
bet cauſam ad obnoxium
ſibinõ obdoꝛmat.in libe⸗
ralibo autẽ et peruerſitate
omm plenis aſpiret inter⸗
dictõibo. og noſcat enĩ q
ſi tle aliqͥd eg eitaꝑ occi⸗
ſionẽ eius cecideit ã ami⸗
niſtratio panũ aut penſio⸗
nũ dac ex hoc accidens.
ipſe ſuſtinebit piculũ mox
qui mterdictõnem inqui⸗
lmis et numſtratbus pa⸗
nem milerit aut ſuſpende⸗
rit annonam.nichil ennmn
hoꝛagi oĩno wolumus.ſᷣ
exquro mterdictõnes ege
rit ſancimus eum ome dã⸗
num ſartire domĩo rerum
ſuper boc et uſuram terciã

Frau.erepupillus·

d ¶ In libemlibo⸗
ſiaple ex pᷣmiſſis
et nulli aſpiret in
hberalibo mterdi⸗
etiomboa c.fũt enin
liberales ideo qnia
lib ẽter ſuſcipit in⸗
terdi ctũ ille cui in⸗
terdicitur. ut ꝑ hoe differat ſolucõem · ut · S. ꝓx. Eibjelli
vero ultroꝛ c· Alij dicũt in liberalibo · i. in depoßtis qᷓ ex
libenlitate et bona ſide fiunt
e ¶ Amminiſtratio.que ſibi om̃i die fiebat.

¶ Mox · ig eſt ex tunc/ .

Et neq;.· defenfones. id ẽ non exigat depo ſitarius fi⸗
deiuſſoꝛem a deponẽte uel eautelã
quia graue ẽ ut ſhᷣicit dare fideiu

eenteſnn e agnoſcere pecu⸗

marũ aut rerum que non
accipe per eum is qui Fᷣm
hunc moduʒ leſus eſt va⸗
luit. ¶ Et neq; aliquis op⸗
ponat deſenlones qꝛ qiu
preſens eſt ei exactõmis
domĩo danti deſenſionem.
aut in depo lituz aut in alijs
recipere ꝓpriam.non enim
omibus elt facile prebere
fid eiuſſionẽ noſtris legi⸗
bus nullam deſenn onem

ommo ratam eſſe ponenti⸗

bus miſi cum ſideiuſſoꝛe
Rat.ſideuuſſoꝛem em omi⸗
no dan duʒ idoneum non
facile neq; poſſibłe paſſmi
Et ꝓpterea igitur in obſer⸗

uantia noſtroꝝ ſubiecto⸗

rum volumus ãmodo et
decetero omi tempoꝛe hee
cuſtodiri ut inmoꝛtalè ht
hmõi noſtre ſanctiomis
iuuamen rei publice mdi⸗
cant qudem nobis in mẽ⸗
tem vnientes: preſentem
wro legem cõmune iuua:
men noſtris parienteʒ ſb⸗
iectis. Tua igitur emmẽ⸗
tia que placuerunt nobis
et per hanc diuinam mam
K⸗ ſunt legem operi ef⸗
fectuiq; tradere et in per⸗

petuuʒz obſeruare feſtinet.

ter hmõr interdictũ.
ꝛem. ut.ff. ut in poſ.

leg · ſi is a quo Efi.
et puto hũc. E ge⸗
neralem ad omnes
tres eaſus huiis
ↄſtitucomis. et per
hunc dico corrigi
qð eſt.C. depoſiti.
l. pnłin f·

bſDefenſionẽ. id

vult cauere de

defendẽdo depoh⸗
tariũ facuiltas erit
ei dommo ſie cauẽti
ſuple ꝓpriã rẽ re⸗
cipere · uel die ecõ⸗
tra.q; dicit depoſi⸗
tarius ſe paratum

recipe caucõneʒ et
ſupple et rẽ reſtituẽ
datã m aliũ modu.

lat. hoc veru ẽ
inpᷣtoꝛijs. ſecus in
alijs. ut . f. de pto ·

ſtipla · l. ptoꝛie· et. l· i · Eiij · et · fret ideo male allegat hie

imp eratoꝛ.

k (Indicant · ſc; ißi quivenerũt ad nos ꝓ qõne facii · it
2·c· in pnᷣi:et potes dicẽ᷑.i.inducũt nobis in mentem ꝙ
faciamus hãc.l.cõmunẽ parientẽ ꝛc·

Nſono
auered

dpoſe

ſnset
ohecus
pfii
edeen
orrpe⸗
ſepnnn
Aeitt
riſͤu
iinod⸗
gemn
ſenbft
Kptn
lath⸗

efigi
n

gqmbo mo. ꝛc. q hic ger in medio pme co
i bñ ſe hʒ ⁊c. Itẽ hic tractat de hijs qͥ ſut ſui iur· et

Nnibomockie na dꝛffert hic ab illos.
bie

generalioꝛ ẽ ut ꝗᷓ. m medio p̃me co⸗

ptàts fint parẽtis:ibide hijs qͥ legiti fiut ſucceſſoꝛ es lic⸗

c¶ ſScniptu; eſt. in
tractatu.de natura⸗

libo liberis ·

dMediocritatẽ·
ide modu uel men⸗
ſur in dãdo uel re⸗
linqñn do naturalibo.
a etrs u
arch adius tbeo⸗
doſius · ut. C· e. l. j. et
f Kerẽt. ſe; ij.
leo · ut · C. e.e qm de⸗
ſideria: ct ⸗ ·e. Ei.
g Wegiſlacones.
it m.l.· · C. e. ti ·
hb¶ Generũt · C na⸗
turales liberi.uel e⸗
oꝛum queſtiones.
i¶ Barietatẽ. q. d.
q; qones naturaliũ
ad nos puenerunt
ideo coꝛrexrmmug
diſtinximus ſtatu⸗
ta ab alijs. 8
¶Seruitute. et
pmu⸗

¶ Elcuare. h ſetm.
m ltio no jglo⸗
rionſſnmu verbu. et
ſenſus· qy lʒ alid
ſint in ſeruitute ꝓt

delictũ · foꝛte qdᷣ fe⸗

cerunt et ita ꝓpter
ultionẽ uel licz ſmt

nati ex non legitio
mimomo.et ita
mterdictũ tñ nõ ſũt

deſpiciẽch ß inuan⸗
di. ut fugiãt de ma⸗
lo et vemãt in bo⸗
nu· ut 1 · e. Enatu⸗
n ſiquið ⁊c.et ſic
ar. ꝓ quolibʒ ma⸗
lo coꝛrigẽdo. ut et
ð · de emẽ. ꝓpin.l.i.
ſItẽ fac̃.ff.deven. ĩ

poſ. mit. l. i. j. Rñ.

(Eõſtitummꝰ. ut
mſti · de heĩ. ab in.
Ei · ac.

uibo modis naturales
efficiutur ſui · et de eoꝛ ex
teſtamto ſiue ab inteltato
lſucceſſione. Rubrica.
E & au. preſecto. p
Aturalium nomẽ
omane legis la⸗
iom ducduz nõ e⸗
rt in ſtudui nec quelibet
cire hoe fuit huamtalſis ſß
tãqᷓ; aliem genuz aliqd et
oĩno alienu a re pu puta⸗
baturſa oſtantim wro pie
memoꝛie tpibo in oſtõnuʒ
ſeptũ ẽ libris deinde pau⸗
latiʒ mediocritatẽ clemẽ⸗
tẽq; ſnĩaʒ impatoꝛ es traſ⸗
eũtes leges pnᷣtalij qudẽ
dari arelmqui aliqͥd eis a
pribo ↄced etes aliqJ etiaʒ
admuemiẽtes modum per
quẽ naturali iure pᷣoꝛe libe⸗
rati legitim ſierẽt et pr̃ne
ſbe ſeeſſoꝛes pau tiq;
etiã ad nepotes ꝓceſſerũt
hmõ i legiſla cones ſet qm
mmnia tẽꝑa ven erũt et eox
q paulo ante nos fuerunt
multam varietatẽ cã ſuſce
pitmnos eni duplex habu
imus ſtudii plurimos in
libertateʒ ꝑ ducẽ hoĩes et
ex pᷣoꝛi ſeruitute et ex na⸗
turalibo ad legiuos eleu
reſnon enĩultioa intrrci.⸗
ctio deſpiciẽda ẽß qð ẽ in
ncẽitate curãdũ ẽ et fugi⸗
endu qiud qdð malum eſt
inuemẽdũ eſt vrro vn diq;
qð meluis ẽ. ¶ Quia igi⸗
gitur / aliqᷓ quið in oſtonũ
ſit codice quẽ ex pᷣoꝛum
omi legis latione collegi
mus de naturalibo ſcripta
ſut ſilns quedã vero in li⸗

ſuc.cog · ¶c loco.accurſus floꝛentinus.

—

me⸗ et
9

ollectõne. ſeʒ in. C. ut. c. e. huiamtatis· et ſeqñ. uſq;

m hti⸗

bro inſtituti onum de hns
aut nos oſtitumus aut iã
pꝓfecta spimus et nos ißi
plurimas fecmus de hijs
oſtõnes alias qu ĩ pᷣdi⸗
ckarũ collectõne oſtõnuʒ

P ¶ Poſtea ut.s& inceſł. nup. ¶pemul et de

trieñ. et ſe · Qulti. et
ut lib dece · Eß qs.
er · S. quibo mo.na.
eff. le. M

ſcʒ ſfta-

t tum i · omia.
ut ex ſeqñtibo colli
gitur ·
ueDalam ẽ. Iègiti

mMòos· ut nati ex ma

alias aũt etiã poſtea ne cᷣ trimõio· ut inſtit
diſpſa ſit. bñ ſe hr̃e credi⸗ de pfi ·. po · in pr et
mus in vna cſtõne totum V d ijs exp edlit ſe
Ne n e frkrreuiter hec co ſtõ
colligẽ q c oĩbo ſuffigat e Fe. Elegium ac.
ea q̃ de naturalibo ſũt coꝛri⸗ Nte engn
Fere arch ſanckire. Pa⸗ mrg alia ſi
lam namq; eſt q boĩm alij us locis in hae co
qindezʒ liberi ſmul oſiſtut ſtitucõne et de hijs
er inter leginos ſut/ alij ve⸗ dieet ꝓ lixe
ro hoc pᷣus nõ hñtes poſt⸗ Forfreti. 4
ea fiũt. et ex ſeritis ad libe⸗
ros aſcendunt et ex natu⸗

ralibo ad legiãosalij ve⸗
ro ex hoc ipo naturales ſuũt
et quedã eis ſucceſſiones
exiſtüũt/alios aũt neq; na⸗
mirales eſſe deʒ ß enã mo⸗
ſtratur hoc indigm. Opoꝛ⸗
tet nos igitur ita facẽ oſti⸗

mæeõnẽ ut nullus ignoꝛet

qᷓ pnt in naturalibo valere.
Diamus aüt inchoãtes
legẽ qui onſtũt naturales
qbuſcũq; modis ꝓcedũt
adlegitimos quoꝛpluri⸗
mos muemmus noꝗg atq;
ſüt hoꝝ ſucceſſionesa quõ
qus wtuſtas uſa ẽ hijs a⸗
mare et quõ nos humane
nec illð q; relinquenir qmn
ner naturalii dig m ſut hl⸗
cuti pᷣ diximuoappellacõe.
¶Matura li qiu ᷣab imuo
du de finoꝛ; ꝓcreacõe ſan⸗
ciret ſcriptis nondũ poh⸗
tis legibo oms ſimilr qui⸗
de li beros ſmilr aut ꝓ du⸗
xit ingenuos pᷣmis namq;
parẽnbus pmiſiln ſmmilr

y¶Exiſtunt. et de
hyns dicet j.e. E di
ſcretiſ· uſq; ad. ul.
3 mꝗj. e. C.
ul; et ſupple hic alij
ſüt legiti tm ut ad⸗
optiun ſie ſũt qiũ⸗
q; gene na filioꝛ
icimus autez.

quoꝛæ ſ.mo doꝛum
a AXma᷑· adubiũ
q; nichil curabat.

ut.S.m pn.huius
o ſtõms. ac e
b¶ Relinquit· ſcʒ a
ae Aeremuf
de hijs quia c.
Natuna ſi quidẽ.
ſuperioꝛ g diſtin⸗
ctio fuit ym ius ci⸗
uile mmpatoꝛũ.
¶ Cegibo. ꝙ fuit
anteq; ciuitates el⸗
ſent fa cte. ut inſti.
de rerũ diniſi. Eſm⸗
guloxe-

Prſ

õ

a Scemai-ordinem quo gentes utũtur te ſeruis ac.

b odos quiba ad h

bert atẽ puemãta quiba hiãt ſer⸗

ni. ct qiubo acq atur p eos immo de maioꝛe pte de ſeruis

fere tractãt le ges·h̊ nõ ſic

mtelligo hãc lſam mmo dico

na euriali · ut· S. t o di. pfee · et it in conſtitucõne que de

dig i. Rñ nec trãſire ad euriã pmttitur ꝙ dehoneſtaret

illuſtrẽ admimſtracõnẽ et h̊ ſubicit nõ tñ talis ꝛc. ſic g
et m eßo erit · ut . xe ſanc · ep · Eeß h ec

quið.et idẽ m libʒ

ꝙ y pbolice loqtur q̃ p digmtatẽ a cu
et de modis illis tim ria liberatur qͥ ſunt
dicit qubo ad h⸗ .— , . „„ „ „ multi · ut · C. de decu ·
tatẽ puerntitr · ſut quidẽ liberi ſmiliter autẽ ꝓcedẽs legitimis· à etiã l.f accur.
ula nſt de⸗ iegitmacreatur fibuͤt m ſeruitute nati Klibertana⸗ Aabuainegs
¶ Erãſtoꝛie · i. ne⸗ bella wronlites atq; libi⸗ tẽ quiðᷣ meruerit manſerit 5. acd.
Koseeimrol qj⸗ dines ni cõ cupiſcentie cĩm aũt naturale hoc modiva Hor nan ge
ſtoꝛe. Cul. col. vi. PDIor „1. Kmi ſy u mterpohcõ ẽë.
l crt. vi. uef̃t ad aluid ſcema. mterponco ẽ.
ut. 8. de nupt!. Enu⸗ lũ inaturales aũt caſtitatiꝰ reliqua ſãmus rim? .l. quomã. iei
btas. caſuſlex aut rurſiis bmo As legiin pSine reſpiet
e¶ Lege ut. 8. 2 li . X 21 li bertatẽ ſ tach modus en 35 leg .s.· alid ſiue.
mo: na⸗ fFſund 5 wlicka eums ubertateler⸗ iuris exñs eiuitatibo mox ialei· fi⸗
ergo · et. Equãtum uuis molita eſt. et multũ de ualis quẽ theo doſus pie at curialis.
v 0 et. ſquus his tractatur mo dos in⸗ er noue mem oꝛie introdu⸗ Legitimis · C· de
autem. = ,„„ . 72 „ natu.L. l. or. .
in abiectavita cõo⸗ peratonevero ſtõnes a⸗ ppoſſit natirales filos aut
ſae voſe peruerũt hijs qᷓ non recte omnes à aliquos offerre
reredd de facta ſut ad ius legitimuʒ curns aut hilias curialib-
g in genere vias ꝙ no trãſitoꝛie neq; copulaẽa qm modus iſte
ponitur videl; ille nos ſancimus neq; ſubie⸗ nõ ſim plicẽ Habiunt legiſ⸗
flsrrlont cerierre⸗ cto s hãc legez negli e⸗ lacõnẽ i varie et de o bla⸗
dibus. ter auchrepe pmud (Le — nomb diclũẽ ut de ſuccel⸗
gitim ſi quidem ſucceſſo⸗ ſiombo quõaipi et quoꝛx
res ꝓcedũt hoĩbo ex nup⸗ berdes exiſtãt et q rurſus
, tis quas otrahunt . aut cũ ad ius eoꝛx hereditatu ac⸗
vralib, inſt fiſ a etia abſ⸗ cedũt iuſtũ credimus boe
q; his· ſie ad femĩ as maſ⸗ pmũ legillacõms diſponẽ⸗
culis ↄuemẽtibo ut ab in⸗ tes caplm ita ad rehquos
itio habeãt ad eas nupti⸗ modos ꝗq ad ius legiãũoꝛx
arũlegitimarũ affectu et ferũt accedere qenĩ mde
= boc eni m caluma poſitim ſut facile oĩno eſt dicere.·
b¶ Sie ſe by ut di⸗ nos reſpiciẽtes leg e decr. e Ei ꝗs igitur fuerit na⸗ 3 (Erxiſtit. et ro
i Quodvero⸗me⸗ ſoꝛtune digmitate cti A12. ant legitinns filijs
ig. 2 igmtate ꝓpueckt curialis exiſtẽs ſeu hiber a Dl iU
moꝛie · ut.s · de natil· ſtit qd aut in mediocri unandEe e en ſuo facto pᷣiudiciũ
lib er.l. in · ut. qd aut in mediocri ho curia licẽtiã habebit omes facẽ qðᷣ potuit pr̃
ASiani igitur. mmũu ſtatu agendũu ſit ad aut quoſdã ex hins ſiue le⸗ et hãc daun vie:
pater.hoc qn p da⸗ demoſtracne legitimarũ . . , q; iam m hac oſti⸗
tionẽ curie ſecus ſi⸗ garii as ginmn 4 gitimo ſit hioꝝ pater Moone dices.
ne eavelit js ſibi nuptiarũ qð vro demn cep ſiue etiã nõ ß̊ ſolumõ natu⸗ t(Sancttum elt.
hiluũ facẽ ſucreſtoꝛ pnmnſſum eſt Fiebi prer ralui offer re curie licʒ foꝛ⸗ ſcʒ zm.az0 .
q tũc demu legiti⸗ nuptis pᷣ cedẽtibo ex hoc 24 is diœæmitatis ſn ¶Smpliciter i⸗
mis nõ exñtibo ut is vſt lh creſſ ones ne te illuſtris d gmte 416 ſnt ſme diſ tin ctõe · az ·
.8. bo mo. na. eff. Po1 relnones filn ſuſcepi m tñ tlis di⸗ x¶ Fortuite · · foꝛ⸗
le. Eſi vẽo ſo lumõ · et ſi mter legitos ume mitas interceſſerit q ho⸗ tune.
que eſt otra ac rẽtur mox lex mtroducit s 1 ſpro certe·
e Suſcrpti. forte mereſttonkfkmoclosplun mies licʒ curiales ſit ab uBto. am
tioꝛ lit ceteris non mü de bins trae alegit⸗ oblacõis aũt modus ſiue non tñ hlius eius
ur babui mmg⸗ mũ ſi quið ius ſic ſe habʒ. ſiat a pr̃e adhuc ſuꝑſtite niß ſpecialirer eſt
ultris 3 V 32 . „ — — . ic⸗ et.
aczetis tudem Qbwro no eſt hmo.ß li⸗ ec cũ quſpiã ſomũe offer⸗ ir uehiſhon
ſp liberatur a foꝛtu⸗ berũ quuð nõ tñ ex nuptijl ret hliũi(boc nãq; geſtu ẽ mu.lfl· ac.
X g ,
A aaeC Ge
HS

g
ſtare
bſe⸗
ma

fͤſi

NN.

vefct
legsi

unge
Noi
tucht
reſpſet
le
di

neCN
nlummng⸗

Ein

ffie
zuli
wueßt
npen
Neo

0
ſcnt⸗
coen
nif

vnn
enh
oh

uei: no · vil⸗
las caſtra
ſib cimtate
facere colle⸗
ctã · ut hic·
et⸗ C: e. l. ij.
et · f. de cen⸗

ſi·l. foꝛma·

er ins ciuita
tis ſequi · ut
ciß · l qui ex
vjico · et · C·
.l. nulli . Ecy
ſi mn vico⸗
bEunta⸗
te ↄo ſtatino⸗

0 *

polimi me⸗
tropolita⸗

nã ciuitatẽ ·

d ¶ Pianti⸗

us. i. oſtan⸗

tinopolita·
nã ea ciuitaſ
mo dicta
elt bizãtiu ·

—
.⸗

vico ſit oꝛiũdus illi a pre offera⸗

e¶ Cuius
peritiã · of⸗
ferat filiam
ſuam copu⸗
lãdo curia⸗
li metropo⸗

litane ciui⸗
tatis ac.·
f (Et iſte

modus· id
eſt naturali⸗

ſeruoꝛe· az.
g& (Predi⸗
ctum ut⸗ 8.
C. q vero
non elt · ae ·

mus licẽtiã in quã wo lueit metro
um filiov

. 4 . — —
— 2₰

aut ſi quis liber ſmul aut roma⸗
nus aut biz antius fuelt quicũq;
curialiũ aut alterius cuiuſpiã me

in hiloco lo naturali et filio curiali
a pre in buſtrena cuutate) et boc
ipᷣm dicẽ ſᷣm inſpectõnẽ ſibi factã
et ita eũ offert ſic a leone pie me
moꝛie ſepta dicit oſtitueõ ſiue er
go his modis fiat aliqͥs a pre
curialis ꝓnũciatus hiue eü pater
ſub geſtis monumẽtoꝝx offerat ·
hue moꝛiẽs in teſtamto oſcribat
optere hieri curialem. dem de ille
amplectatur ſeptinam legitus
mox ſiet naturalu oĩno iure libe⸗
ratus ſiue etiã a moꝛtuo patre ſe⸗
metipm ſiliis aut filij offerat nõ
exñte qiuð legitia ſobole.etiã ſie
erũt legitimia curiales ꝓinde pr
quið etiã exnñtibo legitinns filijj

rialiũ diligẽtia eſt et iſte modus
piacz iuris legii q;ꝛ damus curi⸗
aliũ naturalii exñti ſolumõ filio⸗
rũ pri ex aneilla eos habeat et
liberos facẽ et offerre curie Fm
qð pᷣdictũ ẽ et adhuc ãplius de
cauſa ſcimus ut uel ſi non pr offe⸗
nt liber aut ſemel ſilius ſiat poſ⸗
ſita ſemetipᷣm offerre curie euã h̊
tegitia nõ exiſtẽte ꝓle. ¶ Et qm
varie etiã de hmõi pſonarũ ſuc-⸗
ceſſione ſancitũ ẽ nõ videtur ab⸗
ſurdũ nobis et de ſucceſſione ſicẽ
offert curie nõ leginos ſilios.q pᷣdiximus termĩare. ¶ Di quus
wro p ſemetipᷣm ad hoc ꝓcedit · v igimr natralis hm boc ſcema · i·
tüc ſolumõ audietur cũ nullus le oblacõis ſfiat curialis erit pri et
gitimoꝛx filioꝛx exiſtit hoc itaq; i ab inteſt ato ſucceſſoꝛ et ex wolũ⸗
de oblacõibo ſit qð indrñter ſan: tate nichil diſſilis legius et ex
citũ ẽ a nobis in hac pñti lege re donacõe pepe poterit pr̃is ita tñ
cõditũ nõ aũt ſimpir neq; foꝛtui⸗ ut nõ amplius habeat vno boꝛx
te oblacõ ne.opoꝛtʒ enĩa modoſ gin ab imtio legitim ſut et inter
facẽ mamfeſtos 'm quos offerã omes mĩus habete.·¶ Ca ſemel

tur. Si qs igitur ex qualibʒ oꝛia aũt illi ſuſce pint oblacõeʒ et ꝓpt⸗
/Kr ciuitate hue curialis ſiue etiã

ea ad ius legitioꝝ aſcendermt.
ſuũ naturalẽ offerre curie illius bereditate aut videri qſn donati⸗
vñ oꝛitur cuntatis. ſivero nõ ciuiſ onẽ in le habitã factaʒa ratã ab
nec ipe oſſtat · ſ̊ ex villa qdaʒ ã eis relmqre et foꝛtuna recedere
manẽtes itaq; curiales relickam
aut donatã ſicuti duduũ a nobᷣ di⸗
ctũ eſt habebũt menſurã. Elrn
wro ab initio reſutauerint obla⸗
tionẽ manere liberos ſponentes
licet naturales quam hieri ditio⸗
res et curiales dem de videantur
poſtea aũt in totũ aut m pte poſſi
dere res donatas aut relickas ſi-
bi aut etiã alienare tenebütur oi⸗
no curiali ſoꝛtuna etiam inuiti ut
nõ adulterari nobis videãtur le⸗
giſlationẽ et luera quiðᷣ wnẽtur.
q occalione oblacõmis ſut repel⸗
lãt aut foꝛtunã ꝓpter quã lucraꝙ
meruerũt. ¶ Et H ſmilr ſeimus

tur ciuitati aut ſemetipᷣm offerat
ſub qᷓ ciutate villa aut vicus tri⸗
buta pſoluet.palaʒ vero eſt.qꝛ ſi
qu pr̃ eũ aut auus offerat aut

aliqͥs aſcendetiũ parẽtũ legitoſ

legitimi ſut fratreſ.ſi tñ aliqs of
ferre volẽtiuʒ ſuos naturales cu⸗
rijs aut ex maxima oꝛiatur cuun⸗
tate · à ex ſem oꝛe roma hiuc da⸗
polim oblacõnẽ celebrare et hãc
eſſe reglam enã in filiabo ut iun⸗
gat eas curialibo aut ex ciiuta⸗ in maſclis oblatis curie et ĩ filia⸗
te ipa ex qua oꝛti ſũt aut ſõ qua bus nubetibo curialibo nulla exi⸗
villa aut vicu s tributa ꝑſolu et. ſtente dẽa ſiue ꝑ maſclos qᷓſpiã

tropolhs th. ¶Sic itaq; nobᷣ cu⸗

H¶Et qm
bAE
bente ſic e⸗
ſcdᷣo cotma⸗
Pens matri
momũ non
ãplius dat
de ſuis ſcðe
vugi ꝙᷓ; vm
filioꝛ pᷣ m
mr̃ᷣmonij.
er cui mus
dederit. ut
* C. 0 time.
et. C. de ſcſ
nup.l hac
edict. Ci. q;
nonßt eſſe
minus legi
tima. uel
uel ibi. ut.
S· de nupt᷑.
ſi eſß hie ſo
lus to tum
poſſet hĩe ·
ut · C· e. l · ij⸗

iſ Fortuna.
vt Ce.t.
qm deſide⸗
riaac.
K Madulſte
rari:ſics. de
in pnci.
Prome⸗
ru erüt. ubi
en ẽ lucruʒ
et onus· ut
2 1 cadu.
ſco. get

ct.ff. ſ quis

omiſ. cau
ſolus.in fi

a Eoꝛum.
qind enĩ in⸗
tereſt quo
