ſit ſufficiẽtes als o poꝛt: qd bic de ut.fy. de mu. et hono.
ſelonge ſepto. in pnᷣ. etd cã l.de legacõmbo. et. S de decuỹ. l. ad ſſ⸗
eũda.fallit aũt h ec lex quibuſdã muneribo qᷓ imponũ⸗
uuurom s· a quubo mu.vel pſ· nulliſe lʒ excuſare. l.i.
ſſn Itẽ fallit. s · quẽa dmodũ cini.mu.i.fi. .
inſ, Janter mimicias.ab immico er cã mimicicie.
ſun

Niſp

npt

m ¶ Ciuilia. pfonalia. ut t i. l.i. nõ ipo iure ſie
nn nocere apellãte tñ te- in arbitrio. ut. ff. de arbi.
nodiſtimguemus. G cũ quidã. et in tutoꝛe. ut inſti. de ex⸗
eu.tu. Eitẽ ꝓpter. et oꝛdinario indice ut ff. de hi. ca. l. ſi pa⸗
liten er in pcuratoe ut. ff. de pcur. l. vel exilio· ce facit a⸗
de decur. l. j. ⸗α. eic ut. 8g. qui numero libe .l.ijj⸗
Vnerib⸗. qnᷣ⸗ ſita.qð facẽ debes ut · C. de ap.ci⸗

Kecupabi S p officiũ ins

dicis ut h· er . ff. de va. mu. Li. Eß ſi p calũmiã et · S. de deeur.
l. ij. er ar. s. de excitu · ſeueriter. et ſũt ſa. 8· de ẽis a cle.
omes qui.in fi·et · ff. de iuð · eü quẽ. et ſp dic ꝓbari ſũptuũ
coꝛquãtitatẽ ſacr̃o repetentis utC. de inð. eradũ. E
ſin aũt · et.l. ſancimus. facta taxacone Pus a iudice· ut in
aut.de iuð. opoꝛtet. 4 poſt creaconẽals ſi ante cre⸗

ubᷣ/ Sipoſtalias⸗ acoõnem. Jañ· ſubeũ
di · a ſe pr̃e
elcõ · ſi autẽ
dices a te filio ele⸗
terſit nõ ex immmcicia cre⸗ cto tüc diſtigue ut
acnes fieri debere ß eſti par, gitt o iieca.
macõe wra et omo do rei
publice.)e ſuptuu recupe
meone: Pmpt
Pneribo ciiulibo
WH. nö ſung eris que
pſoms mãdãtur. R. v. fili=
os incolum es habeas.at
ſi otra idẽ pᷣulegiũ ad mu
nus fatigãdi tui cuuſa qui
dã te deuocauerit. tuq; ap
pellacõne interpoſita ſecu
ritatẽ repoꝛtaueris a noſa
toꝛibo ſuptus quos in litt
feccis recupabis. poſt
creationẽ quis deceſſe rit. TNõopoꝛterè. m
Jante diẽ Pmpꝛ. . dies p llars
425—118 4 .
)ſbeũdi honoꝛis at; nechine mel us
muneris pr tuus ne pendẽte deceſſe
deſunctus eſt cõuemiri eo rit r tüc diſtigui⸗
noĩſe Hꝛedes eius nõ opoꝛ nnd rens E⸗
tere pſes ꝓucie mĩme abi gneut sß penhr. .
et. De tàbularije ſcribis lI ſi a decurionatu.
ogo Zphis et cen ſulaibo. a munere et tunc ſi
ꝓpter piculũ medij
tpis ut in cõtrarijs

,.s · de excul · ni.l. qᷓ; q;
Et.s.ſi tu.vel cura.rei pub.t᷑a.abſu.l.i et · n. et ſi pen ap..
i.in fi. vel foꝛte idẽ etiã in honoꝛe ſi rei pbᷣ interſit.
ub. (De tabularijſ qui pᷣqcõs ſcribũt noĩatos ad mu⸗
nera et honoꝛ es et tributa ſoluta et ſüt tabularij qui faci
endis publicis inſtris publice pᷣſut in ſmgulis ciuitati
bus hij quoq; vocãtur librarij ut hic et.· . de reg. iu!. l· ſi
librarius· et tabellioneg ut in aut de tabell.et catholicia⸗
ni. et ſic pᷣt accipi.s.de bo. ꝓ. l.ñ quis poſt. E ſi. liczʒ alio
mõ ibi exponãtur · et als ſeribe dũr qui circa pncipes vel

alios magnos iudices actis geſtiſq; ↄficiẽdi g deputa⸗

ti ſũt · hij q;ᷓ vocãtur ſcp toꝛes notarij lib ellenſes memo⸗
riales pᷣgmaticales eplares exceptoꝛes ut.s.de ap.pᷣci⸗
Prmmus. ct. l· in offerẽdig. t Logographi. dñr q̃ pli⸗
cis rõmbo deſcribẽdis deputati ſut graphos qð ẽ ſeri

Pim etlogos rõ q; ſcribũt leges et rones publicas et

njq́h;numerarij appellãtur ut ti i· duos. plerũ q; tamen
Vni ꝓ altero noĩe pomtur. Itẽ ſũt cenſualeg q̃ ſcribũt

cenſu ut hie et . l. quicũ q;. qui ſut ſpẽl. ſub logographis
ſüt et alij ut. .l. fi. et · S qui po .· in pig.l.pe.et hᷣ.

e o Tetst, ribo An aut debeant ſcire leges viðꝛ ꝙ ſie ne faciẽtes ali⸗
EEEEE qgquos illicitos otractus penas ſubeãtut.s · de ſa · ſan. ec .

Er . 5 .l .· inbemus.et · S. de eunuchis · l·fi:etꝗ.ut nemo ad ſuũ pa

llus.tabularijs· hec noĩa expòne ut in ſeica ·
¶ Officio.ſ.alio et facit ꝗ·· e · l. f· et qui mili· nõ
añt.l. omes. et in aut: de mã · pñᷣ · Efi. et. de muri⸗
leg.l.i. et. l. eternã · Fi.· ſribedo cenſui.
Hicũq;. miniſterio.? tur ad curiã utꝗj. l.ſi · t · · de
ð Ha beat. imo reuoca⸗ decur · l. vmuͤſol . et · . qui dere⸗

tatis p̃rogatia nõ
utetur in euitãdis
toꝛmentis ſi de ſua — ——
Eripaenbiertehu NVBllus I mpꝑꝛ.
bitatio ut hic ſbi⸗ ommino ex tabu⸗
qus · et crediturei X . Aarijs veiicrivie
us dieto ut ibi · er vel logographis eoꝝq;
aa minleru hRilns m quocunq; officio
Gehn vero⸗muium cα ſeens K or anis D
ſi it in aut: de he⸗ mlitet 5 ex omibo officn
reðᷣ· er fal· Eſñ vero necnò etiã ſi mtra ñm pa
abſint · laciũ militãt necdũ imple

to quiquenmo repti et re⸗
tractiꝓ tinus officijs mu⸗
mcipalibo reddãtur.de
Vicunqʒ decurionũ

mſterio mãcipauerit cõ⸗
dicõnẽ habeat quã ipᷣe e⸗
legit depoſturus ſui oꝛdi⸗

GeSrenn tal mess pemtus digtatẽ ſi euz
diti ſmeinif neceſſitas qſtionis Wbean
f(Seruituti · liber de inuenerit. Edẽ.
tus & pt eſſe ut. 8. E
de ſer . rei pub· ma. Enerali lege ſanci⸗
.·f quare dicun s ut ſiue ſolidis ꝓuin⸗
uur huib el n eijs ſiue ſngulis ciutati
pulacõ e pui maxĩe bularnj liberi hoĩes oꝛdi⸗
hus ninspfrgi nentur. nec ulli deinceps
Pulart ut⸗ „ 1. .
Pa.l.iij. et · jin. Alij ad hoc officium pateſcat
dicunt ꝙ dyr ſerui aditu 5 qui ſit obnoxius
nõ a ſeruiẽdo ſß a Fuituti: h̊ et k quis dñoꝛꝛ
ſeruando ut ſerui. ſeruũ ſuũ ſiue colonũ car⸗
ut inſti · de iure pſo 5 Nonn de-
na Gi. Itẽ nõ pnt tas p· age pmnſerit eõ⸗
eſſe decuriones ſie⸗ ſenſũ eninõ ignoꝛãtiã vo
q; nec aduocati · ut OM 2
ſos· lieʒ in thuſcia

hoe male ſeruatur. Itẽ hec omia in ſcribis et ſiib ſeto

tro.l.i.Itẽ nota ꝙ ꝑ ſe non p aliũ cõficiut mſi in cinitate
oſtantinopolł.in qua etiã eſtſpẽale ut eadẽ cartha fiat
ꝓ tocollũut in aut.de tab tt
nomẽ npatoꝛis et annus inperij. Scᷣo nomẽ cõſulis
et amis cõſulatus . Tercio menſis et dies. QAuarto dies
facte ciuitatis h hoc ſit de c ſuetudmeqñto ſeries · ſexto

li eta.et.l.exẽplo.q̃ ſũt cõtra· So.bñ reuocatur ̊ digmn⸗

onte ſe cenſuali mi

oꝛdo mſtroꝛe eſt ut pᷣmo

47

locus. ſep timo ſubſcp̃cõ teſtiũ etdtrad entiũ oct—ao ſs⸗
ſcriptio tabelliomis· ut.s·de fid e inſtruↄtractus. ĩita⸗
lia antep onũtur anm dñi. ðWMUWvW
g& (Cõſenſũ. etiã t acitũ miſi ꝓteſtetur in cõtrariũ ſic. S. de
fi.fa.et quẽad.pa ·.l.i.et.ff.de eden.iſᷣinj· Eß et filius. non
ignoꝛã tiã ut ſubicit ut ar · ff. de ꝓcuĩ.ſi &æfunctus. q; ſ
aliter. Itẽ facit ꝗᷓ.qui mili.nõ poſſuꝑ ſeruis.li.xijets.

de ſer .· fugi · l. fi. et · S
ſi ſeruus aut lber·
lumus obligari p̃m qui⸗ nau audli, Ercc
dẽ inquãtũ intorfuerit pu⸗ ſtot⸗.. K&K.
blice utilitatis ꝙ ratio ci⸗ lige ſignors
nns que ſeruo ſiue colono nonatur ſen -
agente tractata ſu obno pPonũtur · Ite facẽqᷓ.
petentibo affectu verberi⸗ mugs.
bus fiſco adici.dñoꝛx enĩ
interſiit ab mitio puidere
ne publicis actibo pᷣuata
hiuutia mmltetntel dẽ.
b) Oetos logiſtas me
ARogmphos logog⸗
phos diaſcolos que vwo ca⸗
bula publicis dur ſbiace⸗

re neceſſitatibo ſiue quoli⸗
bet alio noĩe nuncupetur.
nõ honoꝛe aut alicuus pᷣ⸗
ulegij coloꝛe ſubmxos ꝓ
diffimcõne legũ mexoꝛa⸗
biliũ ſuã foꝛtunã ſbire ↄpel
li qtinus ne ppᷣlicis quie⸗
qᷓᷓ noceatur aut minuatur
utilitatibo et ſiis coꝛpib⸗ “
illi red dãtur.quos vel ꝑa⸗

tris vel maioꝛũ obli atio exercẽ publica a⸗

wl ſuaoſtů it. De ñſerß: . e3 aegkaſl
be . lleeeg caſus nec eot
toꝛibo/po itisa archarn FZßeqs lib iniits
Pſcep⸗¶ mpꝛ. mu.. reipb ·l · i. quia
toꝛeſ ppᷣlios abſ e lelnu. n
z omin riüi Oetosi acin
PP om motaaut toꝛes coʒequi racõo⸗

nes pbᷣ̈licas diſcu⸗
. tiũt · jnde boetius
nomẽ accepit.boetes enĩ grece latine ðꝛ adiutoꝛ p·
lI ¶ Logiſtas.expone ut in Keica.

m ¶Medographoſ graphia id la inde medogpbi

.imedicineſcpᷣtoꝛes. ,dñr cũ aſtu ·i· diſtinctores legil
n jaſcolos · diaſcoli⸗ i . publice rõnis ßᷣm p·
o (Socabula . i· quoꝛe vocabuloꝛeſigmficata bee pſone

hijs vocabulis denoĩate ᷣm · p. me.lᷣ red dãtur· et· Sc.

eddãtur. ad H. s. de pfel et⸗ li· et de dig. lne ql.
q ¶ Vel pr̃isno· ꝙ pr̃is ſubiectio filii ſubicit · ad q·s.
de decur. l. xẽplo.et· f.ad mumcip.l aſſumptio · ¶ filius

—

op

1(Priitata i ſeri
pᷣuatoꝛ nõ debent

char
ſegt

ſſ

ſere

g

—

pe

Ff
ta

E Occaſionẽ. oo ꝙ ſuſceptoꝛ nõ velit ſuſcipe ſoluepõnẽ

tributoꝛe. d ¶ Cotẽp tus·ſcʒ ſme cauſa.ut. ff.de ſo luẽ.l.
qui dee·als ſecus ut m.e. ti.l.ſi ſo luturus.et. l.creditoꝛ

oblatã.in pnᷣ.
e¶Loͤteſtati⸗
f ¶Debit z. ſc;⸗

2.

onad hocjj.de colla.fun.pa.l.placuit.
apochã et liberatur nexu cõmiſſi ꝙ nõ
ↄnnttitur res in fiſeũ ꝓ qua erat ſo luen

di et eu emolumẽtis ſc; libera cõms et hoc foꝛte accipeſ
pecuma oblata ſit amiſſa ut· ffde ſolu.qui decẽ.et.f-.ſo⸗

lu:ma ſemel cet delhmõi ·
et · ff. de. v. o b. interdũ. E

Eñ cui. et fa.s . de odi. inſer.l.fe
fi:et · S· de int. emphi.l.i. fi.

Duplum. ut. S. de ſupexacti. l. i.
g aũt. ſie·s. de anno.ect tri. l.iudices. et dic pſidis il
ins terre · ut · f.· ad mumcip̃.l. impatoꝛes. ct. l.

ntiten et ꝗ. de a gri et cen.l.cũ ſatis.E fi:niſi in caſuut. s · de hjs de admim.re:ad ci. p · l. cunatoꝛes · etᷓj. de pi · no · l. ij. et. ff.
ncefin qui ſponte pub.mu.i/fi. dixit de ſcrip toꝛibo nüc de do⸗ de verozenn m aut · de colla. Cet h· et Be. l.exac: oꝛeſ.
oinz u ¶ De ſuſceptoꝛibbj.. mims ·et differt ti. iſte a ti · S. k ¶Hoꝛreoꝛ ubi collata ponebãtur et pag oꝛe ꝙ illud
nien de exac. tri · q;ꝛ ibi ab innitis h̊ a ſpõte ſoluẽtibo.vel aliuſ officiu ha b ebãt ut p eſſent pagis·i· villis vnde reddi⸗
Feſien ẽ exactoꝛ inmediate a collatoꝛe· alius ſuſceptoꝛ q̃ ſuſci tus puemebãt. vexpedit enim rei pub lice muemre
W pit ab exactoꝛe ut h̊ qᷓ ꝑ quoddã mediũ afcollatoꝛe ſuſ⸗ ¶Mercentur. Pmo ſoluendo ↄuemenduũ .
lsſafn cipe dᷣeut ᷓ.l. din· et. l. modios· et ſũt p̃poñti qui p ſũt ſul vVſceptoꝛes· ãm. cuins admiſtracõ ad ip̃ᷣos ptinet ·
r figlie ceptoꝛibo qui acci n Reliquis. ſcʒ a⸗
us aiſie pieb ãt et ponebat ms vel neutraliter
aſdaie m archa vel imn hoꝛꝛs l a reliquoꝛereliqͥs.
fſ reo Fubliro J.e. ſuſcipe cenſemus. ne qiuy one mercentur. dem. .uerur. olla⸗
H .nj. B cuſtodia ar 5 - oꝛes ſiue exa cto⸗
lichacſic⸗ charij q arche cla⸗ dpter hãc occaſionẽ ſum⸗ VPſceeptoꝛe noin res vel die veteres
döfiee ues tenebat de b⸗ Pms facẽ cõ pellatur. nã ſᷣ omõ pntis am de⸗ ſuſceptoꝛes.
habes ꝗe·l. duol. ſoluẽ wolẽs a ſuſcipiẽte ſu bſta.verũ etiã ſpẽs q̃s ex .
et.l. · no ut din te⸗ erit ↄtẽptus teſtibo adhbi reliquis mferunt q; noue
neret · ut J.e. l. din. bi 7 — „ — „ ſe – ſi ſc 77
ß clin habeat an itis cteſtationẽ debebit ſuũt accreſcẽtes ſuſcipiãt.
opetẽter mittatur gonereut hoc ꝓbato et Eminẽ ſuſcep dẽ.
ar.ff. de admi. tul· ipe ſecuritatẽ debitã omil⸗ cõis munere ſunctũ
ita aüt · ſi nexu liberatus cũ emo⸗ idẽ munus aſtringi m
lumẽtis accipiat.et q ſuſci ſi ſe pᷣus vmnculo ſollicitu⸗
pere neglexerit eius pon⸗ dins ſupioꝛis abſoluerit.
deris qð debebatur in du⸗ nã neq; eos qin placuerĩt
plũ ſiſci rombo ꝑ vigoꝛ eʒ Grauare iuſticia ẽ neq; il⸗
— offien pᷣñdiſ inferre coga los qu diſplicuerint tonè
Sfeepto⸗ tur. Qð aũt ſuſceptoꝛes iu prudentis eſt. ¶ Integro
Cs qui po diee cuius intereſt negli⸗ igitur ſmguli ãmuſario an
iti erãt ad gente violauermt ex ißi⸗ no traſcurſo cogãtur ex po
ſiſci enelaerbu⸗ us iu diciſ facult atibo ſar nere quibo titulis ſuſcep⸗
ngulas eintt aeud tietur. Idem. ta diſporlerint ut facilius
vnꝰ auri alter ſpe⸗ Pxta muceteratas ſi quis in furto fuelt deß he
cere ur el nuͦͤo⸗ leges noſatoꝛ es ſuſcepto ſus recentẽ queat remte⸗
enat et alter ſepa⸗ . qui ad okhitat⸗ „ 11.5 SSne
tus archarius qui ru ct eco qui ad ſp okfi⸗ 8wmreia ctura. (N6 per⸗
cẽtũ libras auri qᷓs n oꝛreoꝝet pagoꝝꝶ ereã⸗ petui aũt exactoꝛes teneã
quilibz o ſul dabar tur teneãtur obnoxij.ſi mi tur in otinuata vxãdoꝛ
mopusa⸗ nus donei ſuͦt qu ab bn ncialiũ ptã iocuſ⸗ R
etus ſuſcpieb at us ich nei ſut qin ab hyſ † naalu ptatx wlut euſ⸗ e ¶ Acereſcentes.
ut de aqueduc·c. dem fuerĩt noĩati · nec qe⸗ ſlonũ dñacõne ſ pannos ſez Petridz.
bac.l. et de cõſull. ꝙᷓ ex eoꝝ ſbᷣa celebrata ꝑp ſmgulos iudiciaria ſeduli⸗ –Ennné aſtn⸗
neinge⸗: interpoſitã pſonã empti⸗ tate mutẽtur ů a ↄſuetudo Vgi. duo dicit
b Suſcipe. etthe 5 mo diẽ ꝙ nõ eli⸗
ſauris mferre. ut ꝗj. git. S cdᷣo miſi rõnẽ
l d in. P reddat ut.ff.de mu

ner. et hon. ſepto· dobitoꝛes et quia anno durant ut in
fi huiuſl. nõ perpetui. ꝙ anno fimto debz redgẽ rõnẽ
ut ꝗ. Emtegro· colligitur m ̊ ꝙ ſeqñti ãno nõ debz eligi
cũ eo ãno reddat rõnẽ.ſmgłlis eni ãms red dat rõnẽ epo
ciuitatis et· v. pᷣmatibo ut in aut de col. Giubemꝰ. et. Eſi
quis aũt: ecia.cũ etiã rõ nẽ nõ reddiderũt.et facit.ff.de
füſti⸗ iur.fiſ.l.iij. Gcũ quiquẽmũ.
o ¶ Prudentis.ſcʒ homis ad qð.s.de ſpoꝛtul l.ij.
P ¶ Kecentẽ ·ad qð ff.de pems.l.ñ quis.ct.lſi diutino.
q ¶ Singulos.ad qð⸗j.de ꝓx.ſa.ſcri. l· ꝓ biẽmo.alind
m mario qui triẽmo utꝗj.de numera.l.jj.
1¶Conſuetudono · de ↄſuetudine cimitatis.ad qð.C. de
emã.·libe.lii.ff.qð cuiuſq; vmũſi. tẽ. et. ff.q vj aut elam

6e
64

5
(fiu Vxta leges. quid g. et de ouen · fil. debi . l. qm · et · ff.
N.

el ꝓ hibere. Gplane.et ↄmu·pᷣdi.venditoꝛ.¶ſi oſtat.

a (Oridmis ad q in aut:de defen. eini. En. .
b Per biẽmũnõ ultra etiã ſi oꝛdo velit ut deã aut:

Sotiẽs · ſolidox.i: aureoꝛeſie ꝗᷓdeve · nimil . Po. l. i.
(Cituli:puta aqueductus publici cauſavel ano
titulo. e¶Aut. p etiã er ſie libm ſoluitur ꝓ ſolido.vel

m (Cetu-ſ ſenatoꝛũ et collige ̊ alios enatoĩes et alifß
curiales. ut noꝗᷓ· de euri ur. ro· et ꝙ ſbicit oĩm die vel ma⸗
ioeis partis ut.ffad mumcip̃.l.qð maioꝛ: vel ſiin picia
ehgũtur cetu deeurionũ ita ꝙ celeberrimeouemut i due
ptes ut.S.de decu.l.nomia cõnũi et curia ꝓ eis depomt e
eodẽ mod ſumũtur p̃poſiti et archarnvel foete abp̃is

Prie aut et die traſmittitur · i· debz traſmitttr · et ſie qð eũq;

eſt in eligendo dicit

v ſcep toꝛel.defenſoꝛibo. ciuit atũ ut · S. de delenſo · ci⸗

vnũ alio mittitur recipitur ut ꝓ libria.lxxij.aurei et eco ſuſeeptoibo pᷣ ponũtur et facit· s · de decut. l ij. et . de yro⸗ 16
tra. lxxnj· ſolidi p naneh.ti.
libra ad quod ꝗᷓ. de n ¶Firmẽt electio
pond era· l.i. Itẽ fa —. ,. . ,B tñ ſit a euratori⸗
eit · S· de coll· eris · l· cimtatis aut autoꝛitas 02 Odios eneos at q; bus ceſaris· ut. g.
r arS. p. dmis eos p biẽmũ eſſe cõ Alapideoe cũ ſextarn, d iuf. fiß l ſup cre⸗
⸗Wel. 1⸗ —————= SDD . 8 „. 2 2½ .
'Frati dicatur pellat. I dem. arz fonderibopmãhone? o (Ralũdare ſi
velid eſt accipiat Hotienſcũq; certa ſmgulaſq; cuutates iuſſi⸗ E. c.l. j. .
a ſuſceptoe. vol f uma ſolidoꝝ ꝓ titun q̃li⸗ mus eollocari ut vnuſquiſ⸗ J Gadsleme
Fa Seriupreſen tate debetur aut auri maſ⸗ tributariꝰ ſ oculis ooo⸗ ꝗ vxtarijf- ent⸗
colligüt bie quidã ſa traſimttitur in ſeptuagĩ ſtitutis rerum oĩm modis is vel lapideis ·
aureuʒ p ſolido o ta duos ſolidos libra ſe⸗ omi bo ſciat qͥd debeat ſuſ 1 enaenibore
ied mturaccepta.I dé. ceptoꝛibo dareita ut ſi s neis vel lapideis
Tpenul. & f. Rumẽta q̃ de boꝛre⸗ ſuſceptoꝛ: ↄdit modi⸗
is inferũtur ꝓ illacõ oꝝſextarioꝛ q; vel ponde
ms modo illico apochar rũ noꝛ m putauerit exee⸗
aaucõmbo anotẽtur.nõ au dẽdã penã ſe ſciat oꝑetẽtẽ
tẽ opoꝛtet in hoꝛreis ſiſcz eſſe ſviturũ.¶ Et ſümotis
libo mñ hſcalia frum ẽta cõ qᷓ ↄtra militatẽ ꝓploꝝ oĩm
ſtitui. Edẽ. hackenus geſta ſunt fru⸗
Ju minime penes ip menti qiũquageſimas oꝛ⸗
ſos ſuſceptoꝛes maneat dei quadragehmas vim et
facta collatio.ſᷣ ſtani qð⸗ lardi vicehmas ſuſcepto⸗
cuq; a rcialil gier ex⸗ ribo dari pcipimuſ huam⸗
ſolutü ſacris theſauris in⸗ tatis aũt neceſſitate ↄmo⸗
feratur. dem. ti ſulceptoꝛibo in armema
xactoꝛ eſvel ſuſcep⸗ lõginquitatis cã frumẽti
toꝛ es in celeberrimo cetu oꝛdei quadrageſmas vi⸗ . r⸗
curie oſenſu et iudicio o⸗ ni et lardi qutaſdecimas and
. — —„☚ . — „—— 2% „ „ 12£
Rumenta. de mmü ſbackoꝛũ teſtihcacõ dari cpimus. I dẽ. ¶Manſon ts · ut
hoꝛreis · . pu⸗ ne firm etur ꝓunciaꝛ q; re Pſceptoꝛes pſlen⸗ in eccia ut in autẽ · gil
bucis ad expẽſas cctoꝛibo eoꝛx noĩa qui ad ibus deſenſoꝛibo et de coll:· Ceos aüt. un
publicas putam publicu mumis offien de⸗ mo dũ iugacõms poſſeſſo ¶ DPena. ut J. e l. ügt
litũ ad qðᷣs:de co⸗E — . 4 fi. et . tiei. l.i. et faẽ
dit. in pub . oꝛ. l. i. diti atq; obligati ſuer int rũ et ſpẽs ſngulas wel eo⸗ in auten. de coll. E. ir
et ·. mnoteſcanta aĩiadutãt q⸗ rum numerũ quantitatẽq; eos ant qu· (i
H cuq; nomiauerint ad diſ⸗ pᷣſcribant. Edem. u Muaan eſi⸗ ſi
.i· i. et de exa cti. tri. crimẽ ſimz vmuſa que illi Ecuritates ſemel pi⸗ mentbunſhen a
¶ Leonſtitui . ſic . . auno · et tri · in ſeiea in
ne quid ho· pbᷣ.im — et. l. ij.s · de in dicti⸗ nitt
ri. pub · pſe. i · . , . de ãno. et tribu l. f · que eſt otra hm · p · h certe imo ibimi N
k ¶ Inferatur · pp oſtig ſe thelauroʒe ſubſep eõmi bo fa⸗ nus ex diſpenſacõne ꝑmittitur ſubiectis ſo luẽ quã ſo li⸗
Es ut. s. d enno. largi iti . · · ’ . n ſut ſoluẽ.· Itẽ quare hoe facit lõg inquitas· en· qr et de
Xactoꝛes.vel ſuſceptoꝛes. de bijs giña ſilitudĩs 6 erũt qð eſt graueut. s. de anno. et tri·l. p locis ·

. mbemus ⸗bant. ad eautelã ſo luentiũ fit er ad obliga
Ginde .(Dreſeri⸗ dũ ſuſceptoꝛẽad qð.s. de apo. pu. l.i.ct m
peſie aut de man.pnᷣ. Eco ges· et de coll.fun. pa.l.placet.et
eni J.l. ꝓx.:et:ar. ff.de eden· ſi quis ex. Ei.
dig hftſh Eeuritates. ſ. cq de vmo accepto ut ſbicit. et jdẽ de ce
ſſnone Ntæris ſilibo ſpẽbo ut· S. I. px.
ien E TDiſeuſſionẽ que fit ↄtra fliſcoptorẽ.
en d Aeceptoferri.
ſni i.. appro bari ut.s.
t, 4 de quadriẽ p̃ſepᷣ.l. . . H
n ij. Eñ · ct de apoch. vim ſuſceptoꝛibo imputa
ſlin ache aliqd. te⸗ ri:et ceptã mercedis diſ⸗
Ppengar.ct de cuſſionẽ volumus in apti
Reiee e hoe acceuſat eũ co⸗ queſta racõe deduciet o⸗
ee uSmßfeetis ct co⸗ mnes pbſDilicas ſecuritates
Ocoslg mitibout maut. de e gaſtis r N
ſinn coll: Ceos. que geltis tenentur aſu⸗
atnn ſceptoꝛibo acceptoſerri.
nh Jaliquida Fdem.
rio fraudis admiſſuʒ eſſe
poſſeſſoꝛ deprehendat.ne⸗
mo eoꝛʒ ſemel interũſõe
ouictusid rurſus officiũ
D genat in quo ante decoxe⸗
rit.a ſi reſcriptũ nr̃m elici⸗
tũ clãdeſtma ſupplicacõne
tulerit. Edem.
Ald. Vos tabularioſſeu
numerarios et ſuſcetoꝛes
totidẽ ꝑ vmũſas puicias
opoꝛtere cõſtitui clemẽtia
nia pᷣcepit. ſcrre aut volu⸗
mus pᷣtoꝛianã ampliſſmã
pfecturã· eos qͥ aurũ lar⸗
¶ Decoxerit. deco⸗ gicõnale ſuſce perũt.ñl eũ
o dicitur officia arche racõcinijs habẽ cõ⸗
lies pecume exigẽ⸗ . ſir pii ⸗
ee wWwur⸗getrdertt.. müe. Judices aüt ꝓũ ci⸗
tfau quilib er vnde die arũ. v. libris auri mulctã
G aoritirſllud off⸗· dos. et ᷣmates officõxca
lſai geſſit. et no. de⸗ ieals edoſ.R ;
oé pon u abofmele pitali pena plectẽdoſ.ñhᷣ
aoffici ad q q. de Vnmnlioꝛibo officijs
lni⸗ Rirlmtcesee . aut extraoꝛdimnarijs
ecePalem. oneribuſ. occupari curia⸗
at lar.lchj cein deere. les non patimur ne pbᷣlica
tH.i. q. vy. c. nõpt · H
d artm . de woar.
Aß quil in fr. l · x ·
eu vos tabularios · i· lo Sographos ut.s.ti.i.in ſeica⸗
oben et tnenmo durat ut:· de nume. l. ij. „
Db Mumemios. q; num eru ſoluturũ memoꝛje ↄm ẽdat
in ſeriptis · et igerit ſuſceptoꝛi ut de nume · j·
o

¶ Sulcep toꝛeſ:quoꝛũ vnus a urarius alter ſpecierũ ſuſ⸗

cæptoꝛ et quilibʒ tenebit vnum de dietis notarijs ut 5. de

ſarijs · l. im · et · s· de cano lar. ti ·l. p cepit.· Epenl.
Wmilioꝛibo·patimur. ad hoc.s. de deeut. j. quis ꝓ
eunacõnẽé. et. S. loc curiales. et ᷓ. de decur. ur. ro.l.i.·
i (Sul. cõnẽofficiũ ent ſuſcipetributa adveſtes.

R Ab officio· i. ab officialib. I ¶In eodẽ· ſ. officio ſuſ̃

vacillet vtilitas.ſuſcepti⸗
onem itaq; wſtiũ equuus
eſt ab officõ ꝓcõſulariwl
ab hijs qui in eodẽ meru
erũt ſolemiter ꝓcurari. ho⸗
rũ nãq; intereſt Hmõi ex⸗
ploꝛare racõnẽ.a querere
qualitateʒ eox quoꝛx ad

oſtituendũ cura comodioꝛ
eſt. neq; enim equũ eſt ut
ad officũ lucra.ad curia⸗

lem ſuſcepeõms tmi dãna
ptineãt. hãc igitur ab oꝛ⸗
dinibo miuriaz ſubmoue⸗
mus.excepiis hijs ſi q cu⸗
rialiũ in officõ memoꝛato
aut militaſſe aut militare
fuerint dephen. De pond
ratoꝛibo et auri illatione.

NWrũ ſiue ar⸗ Fdem.
I¶gẽtũ qdᷣcũq; a poſſeſ
ſoꝛe ↄfertur archaruis vel

ſuſcepttoꝛ accipiat.ita ut
ꝓũcie moderatoꝛ eiuſq;
officiu ad crimẽ ſuũ noue
rit ꝓtinere.ſ poſſeſſoꝛibuy
ullũ fueit ex aliqᷓ deruʒ
imquitate illatũ diſpẽdiũ.
Et quiceq d ex ꝓuicns ad
ñm diriget erariũ id ad

illuſtres viros erarn nri

mites relacõe deſerat.
Vru qdᷣ F de impꝛ.
inſert᷑ a collatoꝛib
ſi quis vll ſolidos wolueit

cipiẽdi veſtem. ad

qðᷣ· s. de aſſel. lice⸗
at. nõ tñ ↄotinuo.iit

·S.c.l.neminẽ.

n Offici ·.· ſuſoe

Ptoꝛẽ veſtiũ.

Pertineant ſiic

ff. ꝓ ſocio.l.ſi nõ
fuerint· Gvultimo.
p ¶ Ab oꝛdimibo.
ſ. de curionũ.

curi ona tum.naʒ et
Pꝓlimum retin et ut
CS · de excu.mu.l.eã

legem.
Vrũ arch a⸗
Arius. nota ar⸗

chariũ qui ſuſcipit

auruũ et argentuad

qð.s.· l. ꝓxi ·
piculũp̃ſidis ut.s.
de cañ · lar · ti. l. K.

mquitate. faẽ

Jj· ti · i mo dioſ. et.l.

ſuſceptoꝛ es . et ti.

pPenl.

(Eomitis. qui aurũ et argẽtũ cuſtodiũt i̊ pfectus ſpe
es ut ĩ aut· de coll· Geos.et fac̃.s.de can.lax.ti.li.

2 Grũü.paribus · i. equis. ad qdᷣ. s. ti.i. l. modios. et.l.
fiſceptoꝛes ·ct.l·fi· et m aut: de coll eos.·

5

Sotiẽs· de qualitate.an ſit bonũ aurũ et bñ foꝛma⸗

tũ ut qᷓ.de vete · num · poteſta:l.i ·
N(Subit atio. idẽ ſi de ceteris ſpeciebꝰ.
¶ Igoſtratem ygos ·i.victoꝛ ſtrates militia. .
d (Fallatur.a quocũq;. idecoctoꝛiba q pſecũtur aurũ.
ub. ¶ De auri pub · p ſe. i.

xpeneeeſeies, fDe
riperſecutores- ſecutoꝛia/ſcʒ licẽtia ꝑſequẽ

di anrũͤ ;
mãat ·pſequi et co⸗

guer vl materiã apprehende⸗
Rtet re equa lance et libramẽ⸗
ti · ij. diu. er . S de of. tig paribo ſuſcipiat᷑: Ed.
c. ſa · lar. l. vmca.· Wotiẽs de qualita⸗
Hõ te ſolidoꝛ oꝛta ſue⸗
lig ab lla de rit dubitaco placet quem
lis ab illo. s. de ( piacer quem
hijs qui ex pu. ra. Fmo grecus appellat ꝑ ſm
arere Porce di gulas ciiutates cõſtitutũ
van vgoſtratẽ qii ꝓ ſua fide
Gllus. vel atq; mduſtria neq; fallat
„ mrachat. neq;ʒ fallatur contencõnẽ
drneDi “ Fl. dirimere. De auri publici
ꝓximma. pſecut oribo. patoꝛ.
Pri pꝑſecutoꝛ es

partim nulla per⸗
miſſa ut aſſolet ꝑ
ſecutona aurũ pᷣſumãt p⸗
tim diutius retẽtãt qpðᷣſta⸗
tim fuerat aſſignãdũide⸗
oq; cẽſemus ne quis abſ⸗
qʒ pᷣcepto viri illuſtris co

mitiſ ſacraxlargicõnũv
c quẽdũ auruʒ ſumat vel

apiat demceps retinẽdũ

ebyjs quẽ ex publicail⸗
lanone illata ſut no uſur⸗

Pandie (mpi.

— llus iudicũ id
. ad rẽ publicã
K ¶Inuadẽ als tteæ· Pu
netur ad uſinas cõ ex collacone ſuſcepit mu⸗

ten mas ut. s. de ne⸗
goẽ. g.l. qui ſine · er
it in aut. de coll.

tui interuẽcõe oppoſita vel
inuadat wel conetur mua⸗
ere. l de.
Pllus penitus ex
eo qð relenur in ↄditiſvel

18 peni⸗
tus · vefertur.ſiue

iã ſit rolatũ ſiue nõ
j Derepitm
Iſß foꝛte ſmt duo ꝙꝓ

caſu vnus ab alio pᷣt ſumè hmp·at᷑.s.de ↄtrahẽ.eimp.il.
ſi m empcõne· Efi.vel hic ſecus qꝙ et accipe hic eſt ꝓphi
bitũ · ut · S. de hjs qui ex pub.xrõ.l.i.
Ciãt indicesmaxnme. nã idẽ ẽ in alijs officia liba.
Guuiſſma capitis ut ˖ s. de hijs qui ex pub rõ.l.n.qs

facit ꝗ. do fru ·iir. cõ.l.ñj.etꝗ. de coll.fun pa·l.ſ.
ubhᷣ.(¶ De auro coꝛo:aurũ coꝛonariũ ðᷣꝛ qdð cõfertut àd
eoꝛonas pncipũ que in tẽplo pẽdentes a tito et veſpa⸗
ſano ſublate ſũt vel qð dabatur athletis.
Dcollacõnẽ.auri coꝛonarij.exponeut in Rica.
q ¶ Cõſuetudine· indei pᷣſtãt ex ↄſuetudĩeut·s.
de indeis.l.indeoꝛ·et facit · a.de ſtatu.et imag · l.in nr̃e.
et · l·fi.

ub. ¶Re yrenar:

chiſ· irenarche ſüt
qui pvᷣlice coꝛrigẽ
dis moꝛib pfiau⸗
tur.· et eſt pſonale
munꝰ. ut. ff · de mu.
l. fi. yrenarche.
maxime in ſedan—-

marcha ↄtinetur ad quẽ⸗
libʒ titulũ uſurpet miſi foꝛ⸗
te pᷣſumẽdi facultatẽ ſub⸗
limii po teſtatũ uſſione p⸗
DBanr, ctzit.l ge.

midices iſſtbi expri aiin ai ena aie
uate rei canõe vel ex eo qGdᷓ latrombo ut. fl de

cuiſto · re · diuus. et

erx hijſdẽ titulis exegerint ui⸗
4 ge dr quañ arcẽtes

adneceſſitates alias traſ⸗

Sõ irã vel q ire ſumẽ⸗
ferre licẽ mſ maluerint g⸗ de in turbatorcſ ph
uiſſma ſeueritate ſuã lice⸗ lice quietis ⁊ paci
tiã coherceri. De auro co⸗ gSerũt monarchiã ·
pꝛ.
Dcollacõnẽ auri
eoꝛonarij placiiit
eminẽ abſq; cõöo⸗
J vgencum.
/ dDde yrenarchis: FEmpꝛ.
3 enarehæ quiad Renarche
ꝓiñcianx tutelaʒ vneue
gquietis ac pacis RN— mEͤ.
pſmgla territoꝛia faciũt on ge⸗
ſtare 9cꝛdiã deeuriomi⸗ ca vnde queritur
bus iudicio pᷣidũ ꝓuicia⸗ an hocie ſint ſipt
. ns ti ꝙ videntur loci
rumpdonei nomméur. ſeikaeotenqs cun
de argen pao qd tlau⸗ dã dicüt ut maut.
ris infertur Impꝛ. ut E ier
Dbe tꝓ ar dcol mbemus.
Ann ut2 et de defen · cimt·
get ſuma qua qg nõ hñteet de man.
theſauris fuerat il pnᷣ. E eoſ vel ibia
laturus· inferẽdi auri acci⸗ pᷣſide hic a decunio
mibo engit er ideo

piat facultatẽ · ita ut ꝓ ſm⸗

gulis libris argenti qui⸗

bus militie . et. faẽ

nos ſolidos inferat. ff. de offi. p. ut ſa⸗
plicit li imi ne.
Expliatt liber decimus. e i rur. ad
hoe · .. de ſuſcepto·
.l.exactoꝛes ·

Gbeimns · facultatem̃. qð carius eſt qñ q; leu
us ſoluitur ut inſti · de act · huic.
x Muinosg.i. bis qq; aureos· nã ſolidus et au⸗
nus idẽ eſtutꝗᷓ. de vete · numſ· po · in ſeica no · Itẽ no .·
xx · libris eris vnus aureus · ut · S· d coll. eris.l·i·

rlal in

Waſeſmn SZ

ntibernt
RN
enonad

Wrte
1 crpo
iNen
Cindi
tgrfH
Dceget
Pltetita
end
nuf
ſdtlunod

ſe

ir
ſen rt
UCtNNn
eAKc en

Gtc

or nie
ſinee
fib
in4
Sa
ſaigt

eCNO.
lete
,H

m coꝛpoꝛe · et. ff. de
mu. et ho. lnauicu

a Rubᷣ· ¶ De luſtrali· auri ꝛc̃.de hoe mchil m mgro.ſic
s :quibo mu.excu · hj qui poſt nnple.mili.⁊c.ſ̊j dicut ĩ
ſica.S.ð intdic.no. dixit.s.ðᷣ quibuſdã muneribo vel
b ¶ De namcularijſ· pſtacõibo nemĩeʒ excuſari a munẽ
traſuehẽdi nũc audi de hijs ꝑ s trãſuchũt· vel. s dixit
de collone ſpẽrü nũc de trãſuectõe q̃ ꝙ fit ꝑ namicularioſ
de eis diẽ et ſüt illi H

Aannonanas e⸗
cies a ſuſcep toꝛib⸗ . ,
vel ſpoſitis im piã Explicit liber deamus in⸗
cia acciꝑe et romã aß·xi. De luſt ralis auri

vlad caſtna ubie⸗

„p ,T. — 9 . .
rãt milites deferre collace oſto greca. & na

debebãt ſic dr ß⸗ incularijs ſeu nauclerns
uire annone urbis publicas ſpenes traſpoꝛ⸗
ut ꝗj.l. i ct. l· in · er · f · SS . tatbus.
de inf. immu. l . ſp. uunb uß.
CEnegociatoꝛ es i⸗ FMpꝑ
R ant utrlaren ratoꝛ.
rma exculanturmha- Hll.
tutelis minoꝛũ ſui DBllam
coꝛpiſut · 8. ð¶ excu· vm op⸗
tuto · l. pe · Itẽ ſunt tet naui⸗
nnnes d. n⸗ cularios ſuſtinere delega
emartuſune ur tas ſpẽs ãnonarias tral⸗
deõ· Enegociato⸗ ferẽtes nec concuſſiones
res. 5 n5 on ꝓeti nec incomodi aliqð
ſber ait daaem genus. ßwementes ac re⸗
er dic ꝙ quidã ſüt mMeãtes omi ſecuritate po
nauicularn quive tiri decem libraꝛx auri mul
bůt publies n ckaꝓponẽda hijſ qin eos
tib⸗ duobo. Itẽ alij mꝗquet are teptauermt.
qui negociantur et Ompimus Opꝛ.-
Parima pan ſite naucleioſ ſuſceptaſ
Sociacone bat qu pecies inegociacõis e⸗
ce pſi ſunt immu⸗ molumẽta ouertè.deo⸗

nes · ut. · · l. Eli cʒ q; decermmus ut intra an

num quas ſuſcepint infe⸗

larij· ut no. deõ · G. rãt ſpẽs et ſe ecuritates re⸗
egociatoies- uie poꝛtẽt que etiã diẽ illacõiſ
et aln qui naues fa Arnt e —2
bricãt . de quib die edoceãt et mt a alterũ a⸗
ut · ff. de vac . mu.l. num eis r̃ddãm a quub

hbijs qui naues-
Vllã.an
nonari⸗

ſpẽs pᷣſtite ſũt. E dem.
P hyns qͥ in naucle⸗

as deöv⸗ L
I mog*ge egerut wolumus eoꝝꝛ co⸗
e HH t noln modis ſatis fieri. et ideo
eroꝛehoꝛreoꝛe dele⸗ ne creſcat m Poſteruʒ von
gabat poꝛtadas. audacia ſancimꝰ ut q̃cuʒ
Ser aitars. vi m rapis fueit opᷣheſus pe⸗
alentio ff adl ini na qᷓdrupli teneat: Idẽ
litoꝛũ ⁊ itine.cuſto. H
l.vmca.circa fixij. 9

li.· qnim oꝛmunerũ pſonaliũ ſũt immües ut in Beica no-.
d. ¶ Mulcta. H datur fiſœ ſed paſſo vim quadruplum
Senna es ſeʒ in ꝓuincia. ut ꝗ..l. iij. acur.

¶ Reportent · i. apoch as ad quas faciẽdas cogimur
2=èð col. fun. pa. l·. placuit.

hp¶ Diem ſic . 8. de apoch. pub. l·i. .NB
b bjs quadrupli.acti.vi bo · rip· et no. ꝙ totũ qᷓ⸗
druplũ eſt pena ſic alias m duplũ tm datur.uts.de pa⸗

rios pᷣdas agũtwel

onuerté:ſq romevl ad aſtmubi posttur.

gams· l·xpᷣianis· m quoſdam vel verius re cõputata

ſis obtẽtu inſulaꝛx ſeceſſu⸗
obiret et nauigãdi opoꝛ⸗
tumtate trãſacta iudicio⸗

rũ mdig natio ſme traſue⸗

tatis ↄoditis ↄſueuerat ad

ſaeratiſſmã urbẽ trãſferri

in ſuã ſi dẽ ſuſceptü ad ea

dẽ auguſtiſſimme urbis boꝛ a87 5 eß ouctis.
rea cõpoꝛtarẽt ſolacns ꝓ id eſt ↄuocatis.
mercedula pᷣſtitis ex tri⸗ „ nos rimi⸗
. — — „ . * 0O
butarie peſtacõms immu⸗ ctri. locts.

nitate vi ex eo ꝙ wocatur

greg · yacha necnõ etiam 1tie imcik⸗
alns que Sniömis imas videtur & a pr̃ᷣimo
ut exame. dem. mali excuſariut · ff.
ſiſcales ſpẽs ſuſ⸗ de iu · mmu.l. ſem⸗
cepit depoꝛtãdas ſi recka per. Enegociato⸗
gacõne cõtõẽpta lito⸗ es ſ certe hie ma⸗
naugacone cotepta uito⸗ gis inuit otrariũ.
ra deuia ſectatus eas au⸗ et facit.s. de in. fiſ.
tendo diſtraxerit Spirali l. penul. R
— Tex ES [Cogmeoms ſ.
pena plectet᷑. dẽ. Se

Odices qui in pti⸗

et infra ãnu poſt ã⸗
nüũ in ſnnplu ut in⸗
ſti. vi· bo. rap · Ci.
Hm nauarchoce et facit. s. e. l. i. cũ
is circiter ꝓpuicias cõ coꝛ Itẽ h lex hy
7½, . „„ locũ qñ non m nau
oꝛetis mopia namu titu- fraugio-ſi alias ra⸗
baret et inueſtigã de claſ⸗ ouerit tũc bʒ loeuzʒ

incẽ·ru nau.l ſi qͥs
ex nau.acur.
Sm nauar⸗
Achoꝛũi:naui⸗

ctõms expectaretur effe⸗ chon. ſue nau⸗
Cku. merito cel ſitu do tua p ¶ Obiret · als aſpi
fecto auguſtali et inſula⸗ ret · i· aſpina do iret
rum pᷣſide conuentis ale⸗ als obiret · i iret qñ
ed obeundo ꝓpter la⸗
xandrine ciuitatis et car⸗ boem.
pacie claſſis ſummates et m Nudicioꝛ id ẽ
nõ nullos alios naucleri⸗ wnen⸗ 13 i
os ſueꝙfeſſioniſ adduxiit ctat tr ſuectoͤnd.
ut onus frumẽtarij ↄmea n Paflertgma.
tus qiu ꝑ oꝛiẽtales nauar icr⸗ WPter defectü
chos ex alexan drine ciui traſuectonis.

o Tua. adduxit

q ¶ Cõditis.i.hoꝛ⸗

t¶ Limamt alias

bus dioceſeos ſue onuſta Mbmauit.
naugia cũ ꝓſperioꝛ flatus Gi fiſcales . a⸗
Sid a H uertẽdo · i. interůtẽ

do vel . i. in aduſio⸗
ſine piculo em⸗

n
ptoꝛis ꝑ qd minus vẽdiditꝛ ᷣm hãc ſcdᷣam expoſicõnẽ
Raudimaxime· ali· depoꝛtacõeutjj.l. px.et fa.S.q̃ res

xCapita⸗ ven·nõ poſ.l.pe.et fi · et de nau · fe. l. jj.

Vdices.ſlatus.i.vẽtus.

„ „ 2 . „ — . . 7 „ „ 7% 1S
a ? Coꝛpatis· ſe ꝗᷓ· de pᷣuileg · coꝛ .l. i. ⸗Pdicõez · S · de pen. 1 ¶ Aſe.ſcʒ nanicularij fundi. ⸗ſionẽ q ideo v᷑ꝛ opĩo ꝙ i

b (Depoꝛt acõms· & et bonoꝛ oĩm⸗ ·l.depoꝛtatoꝛũ · et IOpinionẽ ·i· cenſualẽ ꝓfeſ, opĩari debemus ut ſeß.· uap
no.qð in ſcdᷣa ·l.de of.naucleri:in pᷣma et tercia de pᷣmio tura phibet · p · vel · i. eſtĩacõnẽ qͥ ᷑ ideo opĩo qopinanri voſ
et etiã in quarta tultia et penlł· de pena male gerẽtis tra⸗ nos facit cũ de ipᷣa dubitatur · nã et vulgari modo ſiclo⸗
e ¶ ARubᷣ. Depᷣdijshos accipeut no.s·ti.i· ctatur. quimur quid opinaris he rem valere. 4
in Keica et qnia omes res eoꝝ ſut huie oneri ſubiecte äcũ t¶ Funetionẽ alias pᷣſtacõnẽ· u IFsSäat ſol Po
q; etiã ierint quaſ uãt ſc et ̃ ſtẽt eã. iq
quadã fraude utꝗᷓ. x* Cõdicpnes.· id ierte
l · i. et · ij. iᷣo de hijs łR— . — „ . eſt pactõnes ut t vv
Bae ar⸗ 5 inuitat ſub pᷣtextu hiemiſ cus urbii potius qᷓ;ᷓ frcũs s· ſme cen· vel ree. iti
s ne e inc immoꝛari pmiſerĩt una cũ adquiritur ubi a nauicula e e Busti ad R
—]M 5 7 „ . . — —— .
rem nauicularij. miũcipiboacoꝛpatis eiuſ rns wnerũt ꝓ tãto mõ ad zut agan mter e te
(Functionem. p dẽ loci foꝛtũ aꝝ ꝓpaꝛx feri hãc peſionẽ obligari pla⸗ ut qð ſoluit repe W
moſſ Pußen “ atur diſpedijs nauclerijpᷣ cet q;tü hẽbãt emolumẽtũ A ebl. ?
.fe le. . „ 2„ — „ . . „Ce1⸗ TAMc⸗ G. Zct. 3.
cuſanur ab ẽpco⸗ tea penã depoꝛtacõis ex⸗ cũ pecunia mutuaretur. ubi ſ paeto iereſſo⸗ N
ne vel colla cõe em eipiãt.ſi aliqͥd fraudiſ eoſ vro ſpacia loci et exigui⸗ rũ. er de here. ven. 6
Peaeern ut. yn admiſiſſe fueit reuelatu. tas nulla habuerint penſ l. Zar⸗ ”ä
ne · ab emp · ſpe . 5 ru ctio cunte ¶ VDactone . phar n
l. i· et facit ti · i. . i· (De pᷣdijs et omibo reb⸗ one aut extru ctio cuine e rõe puata teneãätur gee
P. et facit · ff. ꝓ lo⸗ naicularios mpe. ardua difficiliſq; molitio qꝙ eẽ hodie pfitẽt
rigecg ene. . E. . mpr. aut decus ſüptuoſu aut ut apud acta ſi an ta m
hijs . ſreb⸗ mü etizâ mãſuem⸗ —R— Pre ſo imnit,.: dicõnẽ minus idd
Luuis que ſunt n ennn aſ Uetu ſt P leruq; liberale inſtitu⸗ neus inueĩatur em cgcte
buic oneni biect e dums noſtre in bon⸗ tü habitacõnẽ qius ſuã oꝛ⸗ ptoe ut ĩ aut:de mla i
ut no · in kꝛica.· q̃ nauiculario noĩe obno⸗ namẽto urbis adiecit no⸗ da · pnᷣ · Enõ pint⸗ e
8£ ¶ nter cip e · id xia ſũt agnoſcẽ pᷣcipimui lumus mumſiceẽtiã poſt⸗ tas · quid ſi txea i
caſſare. p· et fac . ff · debitä funckione E = 1 1 . . liena cõms erat ſdo
ſo ẽ · idẽq; erit · Lebita funckione, Fde. ea addita ẽ nprobam li uns eDelc,.
ꝓ ſo c ideq; erit iin· Hb * —EE. a—n e — neus ſen · nõ tenet en
f· acurtius. Nhijs que nauicularij v citacõnẽ extimacõis exci⸗ venditoꝛ ut· ff.dde me
h¶Addicta ẽ· ſie düt qm itercipe ↄtractũ pere. ̊ weuſta potius loci neg. g. litis · Ei et f
ff. de publica ; m⸗ edi d di f. — „ de àam. re. ad ci · p. ſa
patores⸗ emẽdivendendiq; fas ꝓ⸗ ſpẽs apenſio cogitetur q; l.ij. Eſ eo. ſte fY˖fe
Munikici. mu hibet emptoꝛ nauicularij cultus hodiernus qui ꝑ in I. de fun · rei p.l in. ſe
nus Haciene nek funckionẽ ꝓ mõ poꝛcõms duſtriã homis ammoſi ac 36 bidaneigen gi
de publiea· ſipubli opate ſubeat.Res em o⸗ n qu ceſſit. dẽY. toriboac q fag a
canus. Ci. . heri acli „ . n Knd- . mumcip̃ · l. libertul Cern
¶ Grbium . ſi ff. neri adiecta ẽ non pſone fund os namcularie G filiũ. cuocoꝛ.
dna op nk Htr mercatoꝛis neq; nauicula functiom aſepᷣtos anaui⸗ Gftngban r
C hHoc interdictũ. riũ iube Eiexi ed 3 alz⸗ ig cribẽdo no
ene dnloe pu u mus ken eũ 4 ali cularns acee per̃t quolibz ma potstuͦ quo ſ
blico⸗lf. uiiid ↄpauit ſ̃ eã ꝑtẽ que a ſe titulo trã ſeũtes Fm a⸗ rũ dicet eſſe nauez an
I¶Pecunia-alias empta eſt ſuo mo ac ra gri opione que atiqiutus et facit ·l. ꝓx· nan
murareein Pin res cõne eſſe mum ſicam. Nec hẽbatur aſeptã nauicula⸗ b. Wrtutoen
