cit eni ad alios reuocatur q̃tenus non hʒ reuocacõ fieri

debʒ ·h et utrobi · et uti poſſidetis hʒ locũ foꝛte qũ poſſel⸗
ſonẽ retinet ut no· s. ubi cã ſtatus · li· ⸗
Olono s·debitoꝛũ.a dño et tũc ẽ ar.otras e. omes

pfugi ſß hie dñs erat ſoluẽdo· vel dic ab ipſs coloms
q; nõ debẽt mñi ꝓ terrula ſua ut · S. e· hij penes · Cſane.

d Pucto · hac de cã et no· ꝙ iperbolice loquitur er facit

e¶ Cempoꝛis ſie⸗ tentde qᷣſto· Cet qm ·

. vlier oꝛigmaria·que ſit die ut · e. cũ ſatis . ¶. ex.
As5Decekit. pma facie liba p ſumitur cũ ſit in poſ⸗

ſeſſione libert atis libero nupta ar · ff· de lib · cau.l. aber.
b ¶ Conſoꝛtiũ ·i.mrĩ momũ qð eſt inter tales · fi.
iure ut ꝗj.l.fi.licet m aſcpᷣtiens cõtra ut ibino:qñq; pom⸗

aſſeptos ꝙ bari ↄcecimꝰ9
q; in hac ꝑte et dñoꝛ iuri

n Condicõis.

quẽtiſſima ↄſequẽtia colo⸗ Olonos. pte.
noꝛx impetus excludente) /Adenegam 5ß.
talẽ eſſe ſup red ditiũ vei Adeãz coloms ad añ
. NEeSn ꝗᷓ. de mãci · et colo.
functionũ publicaz pᷣſta⸗ pa.l·fi et de fugit.
cõne foꝛmã cenſemuſ. ut i c. l. i. et in aut · de
mã. pn. C. ſ̃ etiã. et

S8: e· oꝛiginarios-
et . l. oẽs omino · er

ꝗᷓ. te re mili. cuicũq;· et no· colonos h̊ large dici ꝓA omi
aſtri cto ſolo.ut.s·ę.omino.et faꝗᷓ.decohoꝛta · l. ſi obhoꝛ

talis.m fi.et.S.de ſpecta.l.ſi qua.ibi neq; iam poſt.
Itibo. celerit atẽ · ſic · f· ſi cer · pe ·quid ã.et.s.de iudi.

ꝓp erãdũ. ue fut plues ut no in Ki. et liez in a⸗

h nõ ent ↄductõ finita ibi ſie· vel h̊ ꝓteſta batur qð vo⸗

vel verius ut ibino · /accipe talẽac qð ẽ⸗.qð ẽ in me

miũ poſſidẽt· G̊ dio interpoſicò eſt.

q (Eos dnos. Iſc pdeſt vno ſtatio diutumna ſc. f.
r ¶Colonoꝛ?.et/ de uſur.cü de in rem vᷣſo. er. C. de fid cei⸗

cõ. l.i· et ]j. de fun . p a·l: ius emphiteotici·ſ otra.ff· de ꝓbᷣ.
eü de inde. Ci.Soibi ſemel et puo tpeh.x.ãms.q h̊ di⸗

citur longinquaad qð inſti:de uſucapᷣ m pnar.ff. ſi ſer-
uitus ven.ſi quis diuturna.et ar ꝗ.e.cu ſatis. E fi·et ar· ff.
de aqua plu.ar . l.i.infi · velibinegligẽs hͥ ſapiẽs. Itẽ op
ſi poſſeſſio eſt colom ergo locatio nulla ·. nec etia po ſſe:·

dit dñs p coloniũ ut·ff. de uſucap· ei a quo. So. h̊ ſciẽs rẽ
ſuã ↄduxitvel verius h de dñio nõ erat queſtio.ſ̊ an h̊ lo

caſſ· ſed ſi de dño aliũ nõ ſe dñm dicebat et ab eo dẽ co⸗

duxiſſe.alias eſt dñoiet tũc iũge pᷣ cedentib ·

¶ Cenſemus·abundat hoc vᷣbu ꝓpter vꝰbũ ſancimus.
qð ẽ.s. ꝓpter kxã interpoſicõnẽne videatur oblitus.

one lijs differãt in ß tñ cõuemut qð h̊ lex
oMec ne. ſic & retinet poſſeſſionẽ et litigat coo⸗ dicit.
lonus ſatiſdãdo ut ſubicit et ſic ẽ ↄtras.loc.ſi quis.ſo.

84

a ¶. Ab hijs depẽditur.i.dep èdi ꝓoſtulatur. aldioꝛę· ut in lom barðd/ de aing. vel aldi.l.ſij.q̃omeg nige
b ¶Rò omes redditus.̊ meipit foꝛma eautioms- ſut ↄtra. Itẽ in honoꝛib⸗ ſequũtur prẽm ut. ff. de ſta. ho. ſe
e ¶ Kecipiaturno.als p duos menſes tenetur.ar.S.de ſi el. cũ legi tie: et de ſenat: filiã · Itẽ ex delieto pñis qñq pu⸗ nſnn
deuſ. et ſi fid eiuſſoꝛ.ſ̊ quare remouetur cũ mſtãtia ceauſe můtur filij ut · 8 ac.liiul:ma:quiſquiſ. Itẽ ſj pf̃ pepigit ſᷣ oden
ſit finira ut.s.de inðᷣ· ꝗp erãdũ: So.illa coꝛrigit iſtã vel m liũ monaſterio obligat eũ ut in decto.xx.cã. Itẽ qñ nõdi ſpon
H̊ caſu ſpẽale ut ibi velverius g añ ſit: =t fuit acceptuſ erat nativel excepti qñ pr decurionatũ ammſit nõ dur fi⸗ ſbli⸗
d ¶ Peponãtur ·ſ.ff.ut leg· noca· poſtq;. Ci. In decurioms · ut,ff. & decur. l.ij. Gm fn⸗ iin
— Inchmiliar⸗ 7 eruabatuy. N.
chio ad hoc. 8. de aGnerne h⸗
bo:aũe· in. poſ.l.fi. . .— tradicat m eo q —
m fieæ de uſur. acce tales eolom q̃les ſupᷣdixi lis eccia ad ſuſcepcõnẽ pxpx 8s. px. . le
eroene⸗ mus idoneũ ſideiuſſoꝛẽ to cumaꝛvidonea nõ ſit ĩ me⸗ S enelligatun. *
ſpeale regulariter tius ſũme q̃ ab hijs depẽ⸗ tropolitana eccia ut rema icit e ar ſreli r hrfi
cotra q dieut. 8. ditur pᷣſtiterint. ꝙ omes neant cũ oĩ ceautela.et poſt mi exhi.l. n. Jn a⸗ ebiſt
aml. redditus ſme ulla pera⸗ plemſſnn diffimtionẽvl Barne nilerir æ Peen
Rantaneit ſimac e ſi melioꝛ ci dno⸗ dñis dentur vl coloms re. wlo⸗ mer. ni. kd
Ppoſiti dẽi redditꝰ. rũ uidicetur eis reſtituent ſtituantur. Sm aũt rec.· Fe. lLcũ ſatis. Cc:· iie
Reſieuane⸗ et talis fideiuſſoꝛ ꝑ triẽ⸗ ditus nõ in auro ß̃ in ſpeci⸗ oat a p hoepoſi iue
O⸗ ,„— „ , L. = 1. „ reæ
ſnũ e i drpimel mů accipiatur eoq; imple eb⸗ in feruũtur wl in totu wi S5e. H vitr
lexerit hãe legẽ q; to iteru renouetur colom ex parte lteru p officium colla. C. nullus. qð ſupto
c ſit inter vnũ do⸗ m medio nullo modo ſup uidicis fructus vedantur. in ßuo ſecus ut. . finrt
minüet alterũ qui redditibo a dñis inquie⸗ et precia eoꝝ ſᷣm pᷣdictũ weacgni poſ. aibe. Aaſi
di cit ſe dñũm. Item 2„5 Perie⸗ . redeſ. et fieri clerici nos
nõ dici dñm qui do⸗ tentur. Din aut hoe olo⸗ modi deponatur. ¶Wee pñt dñis eènolt⸗ o
minus nõ eſt eo qꝙ; m mimme facẽ vel potueft de redditibo diffimentes aba in poſſeſſiom.
bii nnagrune wi noluerũt.tũc idẽ red⸗ ad pbᷣᷣlieas trãſeamus ſun⸗ us ncſel ſut al
ſare, diuus p officiũ iudiciſ an⸗ ctõnes. Et ſiqiudẽ colom ez aus wienc⸗
hb (Gédãtur. – niu exig ãtur ꝑ ſolita tpa moꝛe ſolito eas dependãt epil. ¶. ſi ſeruus. et
iriPrwl⸗ uctue in que etiã dñis depende⸗ ipi maneãt in pᷣſtina nuda Caſſcpᷣticios · Itẽ
gla.le.l vme, bäda. ct deponãtur in ed cõſuetudme. nullo piudi⸗ ſeruus ſi ſaente do⸗
glã.le.l.vmica. „ e mino fit elicus · fit
¶ Functõnes · i tri ſacroſanctã id eſt in cbi⸗ cio dnis gnando quu et q⸗ liber. aſſeripticius
i⸗ . zue wlom⸗ miiarchio ciiutatis ſſeᷣ 4 eſeẽtibo coloms et nõotra⸗ nae eiſdẽ Ae⸗
a terrula et dñs Dicennnc uo poſſum aufer⸗
phiacgus wion⸗ poſſeſſio ſita eſt wl ſi loca⸗ dicentibus ad publicum e e ailii aſipn,
tenet ſoluẽ debz ut cio nõ · Itẽ ſerui eti⸗
s e.hij.et in autẽ. am ſine peculio võ
de colla · nullus. SS di pñt. ſ̃ nõ aſſep⸗
ea vero de qua litigatur vel euius occaſione ſeruatur tieij ut hie · et. 8 · l. ij et · l. quẽadmo dũ · Itẽ iſte litigat cũ
qðᷣ hie dicitur. eidẽ poſſumus dicè de decimg ut ſ ru⸗ dño qñq; utꝗᷓ.lcũ ſatis · caueãt .et ꝗ ..ti · i· l. i. qd ſeruo nõ
(Rui. dñi. 1 ſtici ↄſu euerüt dare dñis ut ip̃i det eaſ licet. eti cũ alijs litigat ut·sS.e:oẽs pfugi.m fiſerui nõ 1S
¶ Mors emt:⸗ ecẽns ſeruetur oſuetudo.als ipᷣi ruſti⸗ ut · C. de indi· ßuus . vel dic quo ad dinm ſeruos· ut noff. nnm.
ci eas pᷣſtent jm p.ad qð:ff.de adnm..tu. ſme h erede. de ſta · ho · l. ij .· Itẽ adde qð no.inſti. de iuf· ꝑ · Itẽ fit liber hoͤſer⸗
lucius. re. H prmo viði ↄuemn ſideiuſſoꝛ qᷓ; reus fuus velancilla ſi ↄvtra hit mrmomũ cũ libero vel libe⸗ int
m ¶ Unfer⸗ H hodie cõtra p aut:de ſideiuſ.miſi dicas hie ra dno ſciente ſ̊ nõ aſſepᷣticius.ut in aut de nup · Cſive⸗ lſeſf⸗
nmproprie fideiuſſoꝛeſi i: expronnſſoꝛes et ip̃enõ obli ro ab initio.et ]·c· l. fi. ſed an de peculio tenetur dñs ꝓ al D
n unectõnũ hãc ſecuritatẽ facit ſuſceptoꝛ ut get ſe. ſeript.Nñ.ſie ut.C.qð cũ eo· dños ·et ar.huius.l. et ar. nſrhe
J. & colla.fun.pa.l.placuitquã ſi nõ reddat colonus do 8.de epil. et cle. ſi quis p ſör. , nicehe
nmnno p triẽmũ cadit a locacõne ſic emphiteota ab em⸗ t¶ Cã peculio.et ſme eo ut. g. de pecu. eius qni. lib.l. ſihet
phiteoſi ut. s ·de in. emph.l. ij. ꝛet libẽovel aſſcp̃ticia. Vm ſatis · ſiẽ curialis lon go tpe nõ p̃t ſe liberare a Wemfteg
– S dintius · libero. als deeſt⸗ et eſt hec lex mſſa ad curiali ↄdicõne ſic nee aſſepticius nec etiã ſoboles neoſtbe
— ſenat: auas nõ hẽmus ni ſim ſeruis et ãcillis ut eius ſiue nata ſit in eodẽ fundo ſiue alibi · nã ipe et etiã ufith
P egib. Side rei vendi:/partũ:et de lihᷣ.cã.l.fi·et in ſo bo les eius remanet aſſepticie ↄdicõmis· nec ſe ſepan⸗ fenſe
eſu ſpẽali ut q.de agri ·et mã.lniij. hodie aũt ut h et 5. wa ſolo lib eratur a ↄ dicpne aſſepᷣticaut dẽm ẽ.Et hoe neii
l· fi · et m aut ↄſtõ que ex aſſepᷣti.in pnᷣ.Itẽ fac̃.s.e.l mu⸗ dictũ eſt ad ſilitudmẽ ſerui fugiti qui ſe in fu aoſtituẽ⸗ edd.
lier⸗ et . ꝓx. F. Px cũ ↄcoꝛ·̊ fallit in libera q̃ iñgi⸗ do nõ p̃ſeribit ſibi libertatẽ lõgo tpe· ut.s.de ſer · fug ·l. · woſg i
Wentrẽ · ſe⸗ tur thamiaco ut j. de Paijs thanna. x (Colonos ·i. aſſcpᷣ ticios · s · de decut · ſi ᷣs decurio · ſtig
l.i. Itẽ in murilegulo ut.s.de murileg..l. Itẽ in filijs imn y Curſit tpali ctia · xl. an ut et de pſep· xxx· an. pſcri⸗ nit
quilmnoxe er colonoenatoꝛe ex libera femina ut.g. e. dif⸗ ptionẽ ſ̊ ↄtra·s.qũñ et qui.quar.ps.l.fi.in fi.S o ut ibi. ate
fimim⸗ mã h̊ m nato ex aſſe pᷣticio ꝛlibera. Itẽ fallit in li⸗ Muãtacũq; mũ·xl. àm ut. s. de p̃ ſep.· xl· an. omes · que tefſin
Hᷣtis curie ꝗs ſequũtur filnj ut in dec. xij.q. ij de litis er li⸗ eſtotra. Itẽ qnq;xxx.ãm ut qñ alius pᷣſcribit ut ꝗqᷓ de fun n
Hᷣums ecãe· ſẽ⁊ als in de· xv.q. ul. cu multe. Itẽ in kilij / o rei p.l·eũ·et hoe mĩ ſteterit id ẽ pmãſi ins aſſcriptien ci

afft
dninn
otmiſi
pdwepe

CpulhisH
ſen
ſihe
efingin.

senee

ſiſt

ſnne
iüi A

ſſmu
ttib⸗ſi
ſaete,

rcias.

ſoipaans

geſti fſi

unalſr⸗
li ſſ
fiſnn
gner
n
ſemead
OSon
iſcun

Aeok

fiftlbe
ſe
Pnd
la .

inbl
lbeme
ibobors
ench

jeſne
ist
4 6-
rf
ltſo⸗
icsge
irfn
ſetg

in agrotũc em nul

lo tpe ut. S.· l· ꝓxi ·
In ſimplici aut ſer
uo die ut · s· de pre⸗

ſepᷣ.lon · tẽ · que
lib · l·i· et. . nõ & p

omia curiali cõpa⸗

tur. acur.
a Legociacõne
quã alibi exercuit.
b¶ Intelligatur· ut
S.·de ler · fug· l. i. H
an.xxx.ãmis pᷣſcri⸗
bitur fugitiuuſ Re.
ut ibi. Itẽ an priua⸗
tus ex titulo pᷣſcri⸗
bere poterit aſſepᷣ
ticiu alienũ die ut
ibi · ſic ðꝛ ſe furari
colonꝰ eẽ inquili⸗
nus et ſimieſ eo cy
om es fugẽ dur et
receptoꝛes eoꝛ pu

mütur ut · S. e. oẽ s.

et · l. oꝛjginarios et
lom.

e (Soboleſua ex
femina aſſep̃ᷣticia

nõ ſi ex liberma nulli
ↄdicõmi ſuppoſita
ut . e. l.fi. nã m aſ⸗
ſcp ticijs tm et co⸗
lomſ colonarie cõ⸗
dicoõis ðꝛ qꝙ; ex cur⸗
ſu tpis nõ liberan⸗
tur : omneg aüut alij
colom lberari pñt
ex eurſii tpis ut cẽ
ſiti et reliqui ut ꝗj.
de fun. rei Pua· eum
qui. vel die etiã in
coloms idẽ qð in
alijs ut. S. l. prx. no·.
d (Fecerit.. pere⸗
auerit. vulgariter
en et ſilitudmarie

loquitur.ſ̊ otma. 8.

l. px. Ei· ct: lipx·

tributarias ſfunctkões mi⸗

mme inſerebãt. Vm aũt
moꝛis ernt dños totã ſü⸗
mã acciꝑ e. et ex ea quudẽ
ptẽ ĩ pvᷣ5nñÄůeas wrtẽ functõ
nes ptẽ aut ĩ ſuos reddi⸗
tus hre. tũc ſiqindẽ ſide⸗
iuſſoꝛ a colonis detur. eu⸗
dẽ fideinſſoꝛẽ dñis ſme p
nidicio linis tantã füůmam
mferre quãtã tributapu⸗
blica faciut. ut a dñis pᷣ⸗
licis rõibo pſoluatur nui⸗
lo ex hoc coloms p̃iudi⸗
cio gnando. Sup reddi⸗
ti bo enĩ dm̃ ſidetuſſoꝛe Ri⸗
ant otenti. Oim aüt ſide
miſſoꝛ e ceſſante ad ſeque

ſtracõnẽ res wmat et pe⸗

eume deponãtur. et ex ea⸗
rũ ſũma tanta indices ſe⸗
pare quãta ad publicas
ſufficiãt ſuncłõnes et eam
diſponẽ · dũm accipe. q̃ti⸗
nus ipe eã pſoluẽs publi
tas accipiat ſecuritates.
reliqua quãtitate q̃ in red
ditus puros remanet. im
tuto collocãda.et litis ter
mnũ exſpeckãte. nullo pᷣ⸗
iudicio ſiue dñis ſiue co⸗
loms ex hmõi ſid euſſio⸗
newł ſeq̃ſtracõe vel publi
eaꝝ functõnũ ſo lucõe ge⸗
nerãdo. ſ̃ omi cã mſtv⸗
ſo manẽte.donec uidicia⸗

lis ſnĩa q̃ ex toto negocio

ꝓcedit. oẽm rem apperi⸗

at et oſtẽdat qͥs dũs ter⸗

re ↄoſtitutus eſt. et ad quẽ
publicaꝝ functõnũ ſcruri
tas debz m poſterũ fiel ſeu
redditus puemre vel ma

1nere. .
c diutius dubiteni
R qius ex aſepᷣticia et libe

ro wl aſſepticia et Fuo.vel
aſſepᷣ ticio et ancilla fuiſſet

editus cuius ſtatus ſit wl

q ioꝛ ſoꝛtuna ſit.utrũ ne

aſſep tida an ſeruilisſan⸗

eimus ea quidẽ q̃ in ante⸗
rioꝛibo legibo cauta ſüt ꝓp
tali ꝓgeme q̃ cx mlierib-
aſſeptiens et vmis liberis
ꝓgemta ſit in ſuo ſtam re
linqui et ſic ſit aſſcrip ticia
ꝓles ex tal copulacõeꝓ⸗
creata. Si quis aũt vel ex
Fuo et aſſepᷣticia vl ancil⸗

la et aſſcriptico fueit edi⸗

tus: miis ſue ventrẽ ſequa⸗
tur et talis ſit ↄ dicõnis q̃⸗
lis gemtrix fuerit.ſiue an⸗
cilla ſiue aſſeptida qd ha⸗

ctenus mlibis et fuis ti

obbuabatur.q̃ etenĩ diſfe
rentia inter fuos et aſſepᷣ⸗
ticios intelligatur. cũ utq;
in dñi ſui ptãte poſtus eſt.
et poſſit Fuũ cũpeculio wel ſi
ne eo manunnttẽ et aſſepᷣ⸗
niciũ cũ terra ſuo dñio ex⸗
YVVyemſa⸗ pellé. Fdẽ.
ttis inbuanũ e terrãa qᷓ
ab initio aſſepᷣticios habe
bat ſuis quo damõ mem⸗
bris defraudari:acolonoſ
in alns terris demoꝛantes
dnos terre maxĩs dãnis
afficẽ cẽſemus quẽadmo⸗
du in curialui odicne ne⸗
mo ex tpali curſu liberatur
ita nec aſſepticie ↄdicõm
ſuppoſitus ex ãanalibo cur⸗
riculis quãtacũq; em ana⸗
uerint· wi qcuq; ꝓ lixa ne⸗
gociacõne aliquus nibivẽ⸗
dicet libtatẽ. h reman eat
aſſepᷣticius et in lxreat ter
re. et ſi ſe celauit xl ſepare
conatus fuerit ſm exepiu
fin ſugiui.ſeſe duutius iſi⸗
dijs furari intellig atur. et
ſit ſuppoſitus vna cũ ſo bo⸗
le ſuaaſi in alia tia eã fece
rit hmõi foꝛtune er capita⸗
li illacõm nulla li beracõe
aũt anaſtahana lex hoĩes

qu ꝑ.xxx. annos colona⸗
ria detenti ſuint oondicõne

Enulla.So.ibi in

colonis bic in aſ

ſepticijs · velveri⸗
us ibi maxmme ſb⸗
e¶ Compttente · ſ
ne volutate dñi vl

nulla ſcz tali et faẽ

S· e · mlier · et · l. oꝛi⸗
ginarios.et de me⸗
tal.l.ñi.etꝗᷓ.de coar.
li ·xij.ſi coartalis

ſũt. nullo pacto vl
ſepᷣtum pᷣ ambula
ſm quoſdã adin⸗
ſtar aliaꝛæ rerũ ut
Sð.de pſcp.xxx.an.
ſẽ.et hoc ſoluendo

penſioneʒ ut colo⸗
nus ut hie diẽ S;

tu die ꝙ pactio de
obligando ſe ſolo
p ceſſit in ſeriptig
vel ſme ſeßtis ſe

euta pᷣſcp tio· xxx.

ãanoꝛ nõ ex vna ca

tm ſ̊ pluribo ẽ ut
J · l. ꝓxicirea pi..
nec ẽ differẽtia mn /

ter hos quideʒ aſ⸗
ſcripticios ſ̊ certe

imo differũt ut · ·
de eßa au. nemim.

Itẽ co lonus tẽpis

urſu p̃t libari ut
J.l. cũ ſeimus. in fi.

ſß aſcrip ticius non

ut. 8· e. l· in pn · Itẽ
ille ̃ſcpcoõenõ mu
tat cõ dicõnẽ ſ̊ xre.

manet liber ut hie

qð in eo ſecus · ut
ar· s· e. ne dintius·

L FYVe
. . S 2 alsn g 1 g ut. ff. ₰6. Jt ag& i. S imtdr
nare ut ſ.t · i. l. i . H ibi als ꝙ;ꝑ ſtari pñti. et· l. ſ manifeſte.et.s.e.l.dñj.et.illitibꝰ. hec de redditi vlofn
mittẽ no pñt. Epenb vel die ꝙ teſtari pñt inter ſuos q̊ nnet. utit etereddten.
ab inteſtato ſueceſſuri erãt nõ inter exneos ſic.s.de bo⸗ bus. h Nulla nec tñe qñ violetia⸗ 5Emng nend air
mis qlibẽis cũ op⸗ e aus ſtat ad de⸗
ertanfe in wie Wiemnec.
eg notaß⸗ Wluerit liberos quidẽ ꝑ q in ſo bole eoꝛ qliſcunqʒ 14 abole eor. de
mulalaud libern manere.nõ aũt hr̃e facul ſexus vl etatis ſancimuſ. mims arctenmmdng Aol
de li. weexrht lij. tatẽ derelicta terra in alia ut et ipa ſemel ndona xxx. annis de ret· nu
et de teſ ka · qui teſta loca migrare et ex hoc q⸗ taremaneat in po eſſiõe 1 e vrr is 6 en
mẽto. er ð Sloen. rebatur ſi etiã liberi eox ſub hnſdẽ mo dis hijſdẽ tre ur len. 5 be. en
em we Ki 3 cuiuſ. cũq; ſexuſ z nõ. xxx. q; ↄdicõmbo ſub quub eẽ imo pfem coloni. ſch
ſnmpliciter et ſie in ãanos fecerĩt in fundis wi gemtoꝛ es eiꝰ manẽ in ali⸗ .dẽ mn inquilmout oni
ceteris p̃ter aſſepᷣ⸗ vicil. doberẽt olonarie eſ⸗ emis funchs diffimiumus. rri ann i a inn
ne dintius · DPredei mtoꝛ eoꝛ qui ꝑ·xxx.ãnoſ cr. ipticiũ· wl colonũ alie⸗ ͤ oſtat ſi poſt o=. pein
aüt dr colom im⸗ bmõiodicom illigatus ẽ. num ſciẽti prud ẽtiq; in ſi⸗ pletã pᷣſep tionem e
fine ꝙ ↄdicõi iam non eſſe quide in ppetuum ſide eu ſuſcepit poſtea au vbo accepto cum frnf
illigati ſüt ut h diii Fm pᷣfatã legẽ liberos · et tẽ reꝑit eũ alienũ eſſe oſti⸗ effectu ut. ff· ne qᷣs itd
lir. et inter Hüc er nulla deterioꝛe odicõneßp tutũ.admonẽte dño velißi⸗ inarne, nir
manun zetif⸗ grauari nõ aũt hr̃e licen⸗ us aſſepticij wi terre et o poſi mnchoatas art
fimmꝰ.ſ̊ certe imo tiã relicto ſuo rure ĩ aliud faciẽte pꝑ ſe vel pccuratoꝛ nõ opletãveloc.. i
eſt ut ibino. migrare. ß ſp tre mhereãt ſuũ hüc reſtituẽ· cũ omi p· beaen oplet⸗ na⸗ ſni
baber coe ſe quã ſemel colẽdã eſſe pa⸗ culio er ſobole ſua. Et ſiß ve alen n
dñs ut. S. de ei · e tres eoꝛxſuſceperũt. Ca facè ſuꝑſederit omis qui⸗ nati pꝰ ingrattu⸗ uz
cle.ſi quis p ſbͦr.·· ueant aut wſſeſſionũ dñi dẽ tpis quo apud eumo⸗ dmẽ pfis fenoean. SE
¶Deterioꝛe Sdi⸗ inn quibo tales colom oſti ratus eſt publicas functõ⸗ tengee cn. ſer 1
Ahn no elentlibe tuti ſunt aliquã imnouacõ⸗ nes ſiue terrenas ſiue am Itẽ ꝙ de comodMis 3
ri ut pr.et pñt hij nẽ wel violẽtia eis mferre. males ꝓ eo inferre opelle partus queritiir tẽ e
dici oꝛigimnarij co⸗ l enĩ pᷣ appro batũ fuerita tur cura etp uſione tã emi aderhabie e 1e
n er p grien ne pꝑ iidicẽ ꝓnũqatũ.ipe ⸗ nẽtiſſime pᷣfecture q; pſi⸗ ho. qui in uteroſe
d ¶SBʒ ſo terre · nee micie moderatoꝛ in q̊ ali⸗ dis ꝓuicie · coartetur autẽ et ſenatoꝛ vel ali⸗
pucto ſe ſeparent q tale fuerit ꝓpetratũ oĩ⸗ ſic ad reſtitucõnẽ eius ſᷣm ctanſſnnis pa,⸗
gte erolonas et. no ꝓuideat.et leſionẽ ſi q veteres oſtõnes et penas te oiealeg oltos
a. Eniella. Jes ſpᷣſecuta eſt eis reſartirea eis inſertas. 2dẽ. ut .de vig. ſenatoꝛ
fac.s.· de p ſepᷣ. lon. wterẽ oſuetudiẽ inred⸗ PHm ſamus nia iu⸗ warkalis ſtermn
Sae lider: lne ditibo pᷣſtadis eis obſer⸗ nolle piudiciumgnare mithe rcom
Rin par erer v⸗ uare. ¶Nulla nec licẽtia cuidã cirea ↄdicõnẽ. neq; relmquit obnoxiũ
de tabu. l. fi· tüc ↄcedẽda coloms fun⸗ ex ofeſn ombo neq; ex ſep ed pi asen.n
e Sen isne r eñ dũ ubiomoꝛ atur relinqre. tura n et ex alijs argumti Ace caartaliſſſe

——

ue lõgiſſiõ oluert.
f aueãt ˖ tales
colom.q: di.ſecus

in aſſep̃ticijs qb⸗

Et hoe tam in ipis colomſ

p̃t inferri vis ſm quoſdã qð nõplacʒ. g ¶ ßPer iudi cẽ.

ſſnmplicẽ oꝛdinariũ et qð ſjcit pᷣſes ꝓ uideat · ¶.c xxequẽ
do cũ ibi ſcz in exeqñdo vᷣti poſſiw nnxtũ nnperiũ · ff. de iu ·

o.iuðᷣ · iubere.· qð pᷣſes hʒ· ut.ff.de of.pſi.l.illicitas.Cq̃
vmũſas.vel dic ꝓ eo dẽ accipi indicẽ et pᷣſidẽ. et dic qp
nõ inre act·ſ̊ ꝑ officin indicis hoc inploꝛabit colonus
ut h innuit ꝓuideat ꝛc᷑.et:j. ti.jj.l.i.ſicq; dicas pᷣm Hiq; m
ſumplũ et nõ in duplũ ſit ↄ dẽnacõ ſʒ rapm aa vis vel fiir

tũ ſit· ar. ff.de ſeruo coꝛ · l.fiet.ffrer· anno ·l. ij. Eſ quig. S

aliqð acceſſerit incremẽtũ

cus in eo qui ſe cu⸗
rie offert· In quo

indiſtincte filjre⸗

manent liberi ut

s. de hijs qui ſpõ. mu.l.fi. Sic et filius naturalis curie da

tus· ſi poſtea filios ſuſcepitet curiales erũt et munem cu

rialia ſbibüut ut . . de natura. lib.l.ↄuiũ · ſ̊ coõt ra vidꝛ velle
bec lex · dicit en pr̃em pᷣſepᷣtũteneri et liberos eoꝛ lz nõ
xxx ·an · ſteterũt·. aꝛc. Itẽ quid dices de natis anñ inchoa⸗
tã pᷣſcpᷣcõnẽ qui tñ cũ pf̃e ſteterũt ſp·viðꝛ ꝙ nõ tenean⸗

tur cũ nec ↄtraxerũt nec mercedẽ ullã ſo luerüt nec boſe
eæa nati ſũt nec excolũt · Itẽ qðᷣ ſbicit mm fundo nata ſecus

ſi alibi m quoſdãut etiã ꝗᷓ.l.cũ ſcimus. fi.h̊ utro biq;

engi
Pfemcei
mmqnhteg
fn
agitaſſe
tuj⸗
PKötorg
atai
otettn
Aceptoan
fe
nine

4

düfetrdan

ſttchere

tince D

opſtinn.
tpol pe
eſn
Ngert
eticaoan.
iurn
trh
vowros
leii
“
GN
Nute
t NOOH
ſhngee
fHen
treeitn
ſun
Gcfn
ſloe
ℳðn
obnoril
zunn
axch
durtlt
oqita
eefffi
. bent
ontn
tum
tieg
etefti

fubaudi maxĩe ar.s·e.lł.in pn. Itẽ ſi hoc eſſ verũ dare⸗
tur oceaſo colono tpe pariẽdiut facẽt alibi ire uxoꝛẽ ut
dñm defraudaret etvia debz malieijs tolli ut.C. de lat. lib·
tol. l.i· Eſili mõ. Itẽ pudoꝛ eſſ dño tpeillo ſtaè cũ uxoꝛe
colom ſi vellet puidere ne alibi iret et pareẽdũ ẽ pudoꝛi
ut.ff. man.quãtus· Itẽ ꝓ hoc qð.s.dᷣꝛ in fundis velvicis
quaſi nõ ſit curãdũ ſi aliquo tꝑe nõ fuerint in fundo vel
tpe pariẽdi vel a⸗
lio . Itẽ ꝓ hoc ꝙ di
cit. ꝗ ·qð ſufficit ſi
pr̃ accepit terram

terraj Sancimus ſolã ↄdicq
ad colendũuũ et din

nẽ wl aliã quãcũq; ſeptu⸗

wlat ſre p c.s ram ad h̊ mimme ſufficẽ.
a (Memini nõ de⸗ nec aſepᷣticiãodicõnẽ cui⸗
ber anis n ſun ins dã in ferre ß debere hmoi
ſe eker is S 3 ſepᷣture aliquod adinue⸗
rnater recepit poſt⸗ mre aduitoꝛii. quatenus
eaᷓ vñs aſcp ttin wl ex pbͤ̈lici cenſus aſſeß

ſeiuerit per ſe vel
per ſuum ꝓcura⸗

toꝛẽ debz quẽ rece⸗ mocdis talis ſepᷣtura adiu
pit reititere eum uetur. OMelius eſt etenĩ in
ſi otra fecerit tene⸗ bmöci difficultatibus ex
bitur pᷣſtare tribu pluribo capitulis ↄdicõe⸗
ta q ſo lui debẽt vel oſtendi et nõ ſolis ofeſſio
ſoluta it a the ſu mbo neq; ſcptris hoĩes
dn deeruit Ue al⸗ wvꝛte liberos ad deterioꝛẽ .
ſepticius et etiã detrahi foꝛtunã. Sin autẽ
aialib⸗ deitatl eſt ſe tura et poſt ſepturã
ad agriculturã illi⸗ . 4 — 4
us aan. ofeſſio ſeu depoſcõ ſme vi
b (Sʒet ſibona ſfi
de · ad qð exigitur
a pnᷣcipio mqui

e¶ Vel ip̃ius · pᷣt ꝙ alius eſſe terre dñs et alius aſep tien
ut et S· e· l. j. Ite facit. C.de incelt.nup.qui otra.et.ff.de hi⸗
be. ho. exhi . liij. Eis qui · et depoſiti· ſ quis. in fie et de tri⸗

ublicaswimim⸗ omnes ꝓfugi.

renaſ.ſ.de qhquẽmo in qnquẽmũ ut.s. de ſuſcep. l. f. vel
de tercio in terciu annüũ . jdie utno.s ·de ſer.fugi ·l.quicũ
iſenalha⸗ penas⸗ ꝙ:et facit in aut: de man.pn.

fi.et ꝗᷓ.de colo.tra.l.i.et de colo.jilli.l.i.
Sm ſcimus·cõfeſſiombo.ſolis inter acta vel eẽ ut
ſtatim dicet · ma. ſcʒ ſola. k (Ineremẽtũ.quo acceden
i (Ex ſep̃ᷣti tefit qnq; colonꝰ ut ſi poſt ſepturaʒ qua
ad habitãdũ ſe illigaſſ·xxx·ãnis ſteterit utꝗjᷓ.e.cũ ſatiſ.

. etiã · et · S. e· omes ꝓfugi·et · l· ſeruos. er de opis liᷣ.l.

Ecũ ait · ſi aut adiecit m ſcpᷣ tura qð ut aſſcp ticiꝰ ſtare

volebat et ſic fatebatur tũc fit is aſepᷣticius ſi vel deã p
ſcripcõ vel alius ſiis modus mteruenerit ut ſubicit.

lCõdicõnẽ als ↄductõnẽ & ſo lu ut aſſepticius ↄdu⸗

xit ad qðᷣ. s· de liᷣ.cã.l. ad ꝓbacõnẽ. als ↄdietõnẽ id eſt

inſtr̃m ↄdi cõmis aſſcpᷣticie ꝑ ſe fa ctũvel aliã ꝛc · vel die
oↄdicõnẽ.i.mmſtrm pↄdicõnalẽ.i :· notaru factũ ut.s. qui

po. m 9 ig.· ſcpᷣturas.vel aliãac ut pꝑ ſev el ali
m 7

toꝛi.ſic in ↄpacõibo lĩaeut in aut · de fi inſtru.
Ei hijs vero· ſic in qomib⸗ ſeruoꝛe. ut. ff. de qombo. li
in pn · er in aut de nup · E quia vẽo · etno. que nõ ꝓſũt ſm⸗

cõne. wl ex alijs legitimiſ

bu. l. illud. nmnus. ctiã in ſub ſidiũ p pᷣſidẽ utꝗj.l.fi.
c¶ r Bcunmtosé vel ut g e quiſqins. —
d ¶Cempoꝛiſ· qdᷣ dic⸗ avel fiſciut dcã. l.quiſquis. et. l.
C .

f ¶ Aiales · id eſt de aĩ alibo.als ãnales et ſᷣm hoc die ter

gula multa inuãt ut ẽt hic.et.· S. de teſta. ſancim us:er. C.
ad vell:ſimulier.m aut:ut imoante nup. do. g⸗qui po.in
pig·lfi.aut.quo iure.in fi et . de fun.ꝓa.l.fi.ſᷣ aAr. otr 4
mili.nõ poſ.l· j· et. ff. de admi.· tu. ita aut. . geſſiſſe · pm

hie facit rei magnitudo utibi dicit melins eſtac.

n. Aſſepcõne, q; m cenſu velut ſuos aſſ pᷣticiqs dedu⸗
t volẽtes et qiu ipe quaſi aſſcripticiũ in cenſũ capiti
ſe deduxit
oMegitis modiſ.
äl puta p ſedam ſe ri⸗
et neceſſitate tñ interuene prururej dient vel
„ d eni f og H eS qꝙ lõgo tpe ſic ſol⸗
malehuͤn ſenn hcie⸗ utut in ſep tura eo
nale imt rm. 12 cartu⸗ feſſiome aſfepticie
lã m qua ſbᷣſeripſit et mti⸗ ouenit ut. s. e. liti⸗
mauit er inter acka depoſu enn
t ſeſe oolonũ fiiſſe aſſeti.æ un aſteribeit ſe ter
ciu) tuc ex utroq; gne ob⸗ tre ofitẽdo ſe aſſepᷣ
ligacõms.id eſt tam ſepᷣ⸗ — ve
— 1.„ e moꝛari et p cõſe⸗
c cỹ ofeſſiom sl depo⸗ D quẽs nolle diſcede
cõms·talẽ eũ eſſe cerede⸗ re.alind ſi tm p fite

batur nolle diſce⸗
dere ut ijn pnᷣ dixi ·
q (Ex plurimis.

dũ · qualẽ ſe et ſepſit et int
acka depoſut. ¶ Allud q;
nõ meleganter dubitaba

nter ecce ꝗqðᷣ nocet et q̃
tur ſi colom filiꝰ vel p · xxx. nõ ꝓſut c. et facit
annoꝛx curricula wel ſoꝛſitã f. de reg iut . l. quo
1.ſeu i 5 tiens dubi · et . S. de
P· xi.leu amplioꝛa· a dhuc epᷣa.au.l.nemimi.ſ
viulente pfe.· et ag ricultu⸗ otra · s. de tmſac. l.
ra pagẽte ipe in libera co⸗ fi.So.· ibi in tranſa⸗
uerſatone moꝛabatur. et eh eck adt boni no
erd⸗ ad maluʒ valet ut
ibino.
r ¶ Cõfeſſiom bo. ex

l ius factis vel ec im
inre · nõ in figura iudicij liberalis cauſe ut ̊ et.s.de libe.
cã.nec ſi volẽs.et.l.liberoſ.et·l.introgatã. et. l · pntes · ſe⸗
cus cũ figura indien ut.e.ti iubemus.
¶Sepᷣturap̃dcõ mõ fcã. yne coꝛã tñ indice vel nota⸗
t reſfo inſegito vel ſ: rio eẽ ex ins. u ( Depoñ⸗
tio· coꝛã indice ꝓfeſſio vᷣꝛ depoſicõ de hac inſerit cũ diẽ
quid enĩac. jſᷣ innuit etiã e ius. cũ in inre nõ ſit veriſi⸗
x ¶ Sine vi · mle pati vim ut ff. qð me.ca nõ eſt.
y» Quid em. interpoſitio ẽ. cõdicõis· i notarij ut. a.
C¶Condicnale· i.aſſcpticie⸗ dixi· a Et interacta.
vel etiã ex ius fuit cofeſſus ut · S .· dixit· reglariter en tmn
val; qð fit ex ius quãtũ qð fit coꝛã iudice ut.s. de pact.
pacta.no· er de triſac ſue apud et delibcã· intro gatã .ß
fallit ut· 8. de ofel . er in ſti. de adop. Efi· Itẽ no.eũ ſtac᷑ ſue
ofeſſioni vel ſcpture ſic et als etiã ſi nõ ſit tãta ſolẽmtag
ut.S.ar. tu.l.fi.et · S. de fa b.l. ſi qs. Itẽ et ille q̃ ſe expẽda⸗
mt ut . 8.· deõ. ta. l. nõ putanit· ¶ſi quis ſua. ſic et. C. de ar⸗
bit l.ne in arbitriſ. in fi.et de dona ſi pr̃onus.et.C. de nõ
nu · pe. gnalr.ſic æhabes quali fit aſſep̃ticius de nouc.
.cu ſepᷣturna et cũ alio ammimculout in Hica pᷣmiiſ.
b ¶ Illud q;. filius colom mei qui in libera ↄuſacõ ne mo
ratus fuit·xxx.an.vel.xl.vel longioꝛi tpe· nſlominus tñ
poſt moꝛtẽ pr̃is vel poſtqᷓ; pr̃ agriculture mutilis fcũs
eſt retinetur mnuitus im agro.necp̃t ſe excuſare eo ꝙ; libẽ
vixerit lõgiſſmmo tpe. nõ em vidꝛ libere vixiſſe cũ o dã⸗
mo pſona coꝛpis eis in fundo remãſerit cum pmãſerit

aliꝗᷓ vel aliquis de cognacõ e ſua qᷓ michi pᷣſtãt vel pᷣſti⸗

terũt qdᷣ volui ·ideoq; cũ ipemet p̃ſtitiſſe videatur nõ Ft
ſe libertate defendẽ ut dictũ eſt. e ¶ Cõuerſacõne.als

condicõ ne id eſt in poſ.libertatis ·

a ¶ Inutilis · puta f.
b ¶ Cui ꝑ pr̃em · ſ̊ nõ

ut in aut· de ſan. eß · E aſepticioſ ·
ↄuertitur mo ut in fi :huiug·l.et fa

cit.s. de ãna · excep. l i · et. l. fi. jner tñ deterioꝛis cõdicõis

e Colom ·i·filioꝝ · colom

erũt qᷓ; pr̃ ut ꝗj.l.ꝓx · Ci.

d ¶ Mati . idẽ ſi alibi arꝗj.l. ꝓxlicʒ qui dã otra ſbᷣ audi &
maxynne:? e In fundo remanebat ſecus & ſi nullus re⸗

manſerat p qð col⸗
li ge ꝙ colom non
aſeri pticij ſit filius
q in eo lecus utꝗ.
l.proxima · Itẽ q;
dicit gnatoꝛũ · ſcz
frẽs vel ſiles cum
qubo ſeruiẽtis pa
trimo müu ſit ↄouᷣe.
als ſecus ut · S. de li
bera.cã.multij · Itẽ
otra ꝗ. de fun . re . P.
.l.eũ ·S o.ibi nemo
remiſerat vel ibi
ab alio hice a ſe. ct
eodẽ mõ ſolueę · ff ·
de diüͤ. p̃ ſcpᷣ.l. lon⸗
ge.vel ibi cũ ſolo.
Itẽ faẽ. S.ad. liul.
ma.l.quiſquis · Itẽ
no.circa pᷣdicamẽ⸗
tũ ſitũ eſſe . Itẽ facit

.F.de uſufruc.ſñ cui.

et qui ba mo.v· a.l.
ſi is cui · Itẽ quid ſi
eſ natus añquam
pf eſſE(nK colonus.ſe.
ut ꝗj.l. ꝓxi · C i . Itẽ
facit · . de pᷣſcrip ·
xx an. l. iij.
F ¶ Antiquitaſ pa
terna.

g (Poſteritas. fi⸗

lij. Itẽ no. ꝙ retinẽ⸗

do partẽ viðꝛ reti⸗
nere totũ.ar. ff. de
ſerui· ur. p.l. vna
qui aſcrip⸗
ticie. mente ·
credẽtes foꝛte ma⸗
trimomüũ valere.

dñs terre q ꝑ pr̃em eiſa⸗
tiſfiebat nõ etiã eius pᷣſen
tiã exigebat · an poſt obi⸗
tũ pr̃is vel poſti mutilis
foꝛte exiſtat iuri non ido
neus pᷣt excuſari ſilius ſeʒ
longin qua libᷣtate abutẽ
do et ꝙ p multos ãnos ne
q; agrum coluit.neq; ali⸗
quid colonarij opis cele⸗
braint cũ nõ poſſit dñs in⸗
cuſari ꝓpter ſuã dehdiã cui
p preʒ euis ome qð volu
erat accedebat. In omiby
itaq; hmõi ſpẽb ſatis a⸗
cerbũ no bis viðꝛ pᷣiudica
ri dño colonoꝝx abſentia.
q m iure nati et poſtea ab
ſentes p ſuos v ꝑ patre⸗
vlꝑ frẽs wl ↄognatos a⸗

griculturã pagebãt · cum

enĩ ps quo dãmõ coꝛpis
euis pognacõnẽ in fundo
remanebat nonviðꝛ neq;
abeſſe neq; pegrmarine⸗
qʒ in lbertate moꝛari.Oa
neat itaq; dño ius meon⸗

¶ Sxoꝛ es · de fcõ nõ de iure hodie ut in aut: de nup · Caſ⸗

ſeriahelo⸗ ß ſeruo oiũcta liben poſt ãnũ fit ſerua do

k KTã eas:

mini ſᷣm lumbardã ut in lumbarð:ſi ſer⸗

o Neglexerit · &ig noꝛãâs dñs nõ pdit aſcpᷣticiũ̃ ſciẽs
ſie ut ſubicit hm· p· et · S· de ſena. con. clau. lei. in fi. ſtẽ ßm

pla· in ſeruo nõ diſtinguitur · ſciat dñs vel ignoꝛet q; ſp
ſequitur ventrẽ. ſ̊ ↄtra·s·de ſena cõſiil. clau ·l. i· in fi. ubi

in ſeruo dieit idẽ · q; fit liber aſcripticius ᷣm.p.vel
p ¶ Damni hmõi.⸗ aliter ut no·g.de ſenacõ ·clau.l.i.

im fi·

cuſſuʒ· et donee eius vel an⸗

tiqͥtas vel poſteitas vel co⸗
gnatio in agrum remanet
ipe videatur ibi reſediſſe.
Jqu aſepᷣti⸗ F dẽ.
cie ↄdicõnis oſtitu⸗

ti. mulieres liberas quacũ⸗

q; mẽte aut machinacõne
ſue ſci ẽtibo dñniſ ſiue igno
ratibo ſibi uxoꝛes ↄiũxerĩt
libtate in ſua pmanere · tã
eas q; ꝓlẽ qᷓ ex hijsꝓꝙ cre⸗
ata cognoſcitur ſancimuſ.
llo ꝓculdubio obfuãdo
ut ſi ex libero marito et aſ⸗
ſepticia uxoꝛe ꝑtus fuerit
editus.is mr̃ne cõ dicõ nis
maculã et nõ pr̃nã ſequa⸗
tur libᷣtatẽ.ſ̊ ne aſcripuenj
putẽt ſibi mpumtũ eſſe ta
le conamẽ qð maximeve⸗
rendũ ẽ ne liberaꝝ mulie⸗
rũ nuptns ab hijs exco⸗
gitatis paulati hmõi ho⸗
minũ ↄdicõ decreſcat.ſan⸗
cimus ſi quid tale fueit ab
aſſepticio ꝓpetratũ liberam

₰

Lebs urba⸗
na T. rome p

excellẽtiã ſiẽ im oꝛi

ẽtalibꝰ ꝓuensatc.
pꝓ quo eſt inſti · de
uut. na · C.ß ins · Itẽ
qx b ec lex mittitur
ad cuſebiũ pᷣfectũ
urbis. ſed ex urbis
muros poſita ſol⸗

uũt capitacõnẽ ut

Ij.ne ruſti:a c.li.ex
ceptis tragicis ut
Iᷓ. de colo · tra. l· i. et
excepta eccia teſia
lomcenſi ut · S . de
anno.· et tribu . l. fi.
velpt hec lex loqͥ
in plebe euiuſlibet
urbis p hoc ꝙ diẽ
c;· Itẽ ꝓ H̊ ꝗᷓ. de omi
agro deſer. l. penl·
p hoc ꝙ diẽ ꝓ gle⸗
ba er ſic nõ ꝓ capi⸗
te · Itẽ ꝓ hꝗj. ne ru⸗
ſtica.ad ul.ob.l.i.
Itẽ ꝓ h.S.ti · i . cũ ã⸗
tea · Itẽ & h̊ Rica
ghalis eſt ut.S · ſi
cer · pe. l. i. Itẽ. S. de
metalłl.p annos.
otra do ut ibi.
In quibo.
1c. ꝗ ſmt dic ut ꝗᷓ.
.l. ij. in pn. et die
accuſat dñũm qñ ul
tra debitũ exigit ut
.l.i. Itẽ qñ in pvᷣli⸗
ca aecuſacõne ꝓle⸗
quitur ſuãvel ſuo⸗
rum iniuriam· l. ij·
in fi.

Siſquis ·adeat·g nõ eſt ſeruus ᷣm · p· .
r ¶ Poterit hr̃e pñtiã dũmõ opetẽs ſit ſcʒ oꝛdĩa⸗

riũ rei ut· S. de iut o.iuð.l.iuris. ono qð aliqñ ſit pꝑ vnn

uus lib e.muli.l. fi. Itẽ ꝙ h̊ ſbicit ꝓ lẽ liberã dic̃ al:et ha.

colonã tñut a ſolo recedẽ nõ liceat ut s· e.cũ ſatis.Ci.
ſ in a io caſu dicit · Itẽ adducũt.s.e. diffinimus· ̃̊ dic ut
cit otra ſe, mgenuã · Itẽ ꝓ eis·S. de murileg · l. fi . ibi ſpe⸗
ciale.die & m yr. et in.genuã ut ham nouel.diẽ cy · er. g.
.e.ne diutius:et ar.S.de rei ven·partũ.et de libera. cã ·l.fi.
Jtẽ ꝗ.ibi ↄditio decreſcat ⁊c. ſic S matrẽ ſequitur. Bß fallit
ut no· s. e.l:ne diutius. Itẽ hec lex in futuris tm obtinet.
ut in autↄ ſtõ.qͥ ex aſſep̃ti.⁊cet mi aliud huic adicit
¶ Libertatẽ · ut · 8. ne dintius · rnatus ex in genua non
n ¶ Sine p ſe . ſi deeſt p̃ſes ſic.s.de hijs qui ad ec.cõfuig.
ſi ſeruuſ· t. s · de decur . .· gnalr. etqj· de colo · tral i · et de ag ·
et man . l. ij.

ſ ¶ Drobibeatur.nec obelt colo⸗/ exa ctuſ ut.ff·de mu.
et ho.l. cura· et no. ꝓnũiciari de futuro ut in negatoꝛia ut
ff.ſi ſeruitus v en.egi.ſ̊ ar cõtra ff · de uſur. l. i. eꝛ facit ad
hãc.l.s·tij.cũ ſatis. Ecaueãt· et.l. colonꝰ et. l. i. et · · l ·
l.legẽ· et de diſcuſ.li.et in aut:de q̃ſto.etqᷓ.de ag· et mã do
O mini cos. :iectos nõ faciũt · ̊ dñi pᷣ ſtãt ꝓ eis ut · s ·
Oloni.ſub⸗ ti.ij l.iiij. Et no· ꝙ in eoꝛeoſtõne exi⸗
gitur ſceptura ut h̊ dicit · et · S. ti · i l.colonos·hẽ in aſcripti
cio.ut. S.ti.ij. cũ ſancimus. ſ differũt q; ̊ ẽ ex aſep ticio
natus ſjm quoſdã.vel dic cenſitus eſt qui certã anuã pẽ
ſionẽdño ſoluit ut in h ac.l.aſcpᷣticius qui meertã et di
midiã fruetuũ ſjm Jo.Alij dicũt cenſitũ ꝓ quo dñs pᷣſtat
cenſũ et ſcribit in cenſũ.i. ceteras ſuas res ut in aut · de
collat. C.i· et · S . ti · ij. l. in. er. · de ẽis et cle. quiſquis · et .
dere mili · quicũq;· ſ̊ certe ſ̊ debʒ facẽ de omibs aſcpᷣticijs

dat

bal

bl
ſi
ſicl
mnn
tn
tad
guil

ds d

lſbiiifi
ſotetn
spoßtn
pitaciſi
tnglase

dlottrlie
) rintt

Uſiut,g

atribu,D.

betſer e

beauugbe

bweo
pfjon
ſelpert⸗
Ropd⸗
ttöpag

4 .ob⸗

16dl
SNn

Gtes.⸗

Ten
Aume

oltib⸗

ſſit

ſedſeti

de
din g

füarpen
citpe,⸗
ute

olſt
ſtovm

ohani

i4

in

Ncn

œlomis ut ff. de cenſibo.foꝛma · ſi quis mquilmin· er
nõo · ꝙ qnq; large accipitur cenſitus ut aſſepᷣtiau opᷣhben

„

dat ut · S· ti· ij · diffimmus.

a ¶ Auo minus. ſi
habes idẽ ꝓpt

qðᷣ·als quo modo

elk &ferendũ.⁊c.
b Lite pulſare.m
ſ. · e · l et j. e. l· in
fi.et.s ·ti:ij.diffini⸗

mu .-
e ¶ Dubuã ut et · g.

ti.ij·quẽadmodũ.

eadẽ eſt ↄoditio i⸗
quimoꝛęut · S. ti.ij.
diffummus.
d ¶ LCuius ip̃i. ſunt
colom nõ hui er ſie
ad ſeruitiũ nõ q
ad dñi.nam ſepe
vulgariter amicuſ
dicit amico tuuſ ſũ
in omibo et me tuũ
eſſe rcognoſco ſᷣm
pla · ſie et als om/a
pncipis eſſe intelli

gutur ſcʒ quo ad in

riſdictõnẽ nõ q ad
dni vel utilitatem
ut. C. de quað. pf.
lfi.· nec ob eſt ꝙ
nõ pñt alienare ut
ſubicit. nã nec ma⸗
ri us fundũ dotalẽ
i mſti·quibo alie.

habere dñm euis ptãtem
ſue ꝑ ſe hue ꝑ pᷣſidẽ ꝓuin
cie talẽ hoĩem caſtigacõe
moderata coꝛrigẽ et abſ⸗
trabè a tali muliere qðᷣ ſ

neg lexerit ſcaat in ſuũ dã⸗

nũ hmõi deh diã reuſurã.

¶ Be capitacõne ciuiũ cẽ
libo eximen da. Pmpꝛ.

Lebs urbana ſic
in oꝛiẽtalibo q ꝓ
uinens obſerua⸗
tur mime in cẽſibo ꝓ capi⸗
tacõe ſua ouematur.ſ̃ iux
hãc miſſionẽ nram immu⸗
ms habeatur.
¶ In quibo cauß colom cẽ
ſiti dũos accuſare pñt.
BPiſ. qiuſ Empꝛ.

colonus plus a
dño exigitur q;

licet · in pn. nec he⸗ —. ur A
res rem legatã licʒ ante oↄſueuerat et ꝙ. man⸗

ſubodicõne ut. C.

ↄuũᷣia de leg. l. fi. E
ſ̊ et tñ ſũt dñi.
Itẽ ꝓ hoc ꝙ liberi
et ſua rerũ dñi ut

8. ti. nj.l. iij. ut di ẽ

eos ↄſcpᷣtos im p⸗
prijs pᷣ dijsſed an
actõ de pecuhio de⸗
tur in dñm · Re. ſic u⸗
tilis. ut no · S·e.l.
ne diutius ·

e ¶ Alienare licẽt.
ut · S. de epis · et cle.
bemus . in pnᷣ. nec
eccia m intrare ut
di . liinj. e · ſi quis ob
ſi quiſan aũt teſta
ri.quidã ꝙ nõ.ar.

hums legis et. S.

de ſecũ · nup · ſi quis
poꝛis.Gillud. Item
qꝛꝝ ſerui dicũtur ut
S· ti · · l.ꝓne dutiuſ·
ct· l· quẽadmodũ.
ß̃ die ꝙꝙ; pt inter ſu⸗
os de ſua familia

terioꝛibo tpibo exactũ eſt
⁊adeat iudicẽ cuius pᷣmuʒ
poterit hr̃e pñtiã· et faci⸗
nus ↄprobet ut ille qin cõ
uincitur aplius woſtulare
