quondã catha archaluriũ gloꝛi⸗
oſe memoꝛie caliopii vero viruz
glioſiſſmũ paſtiũ et hycarium
Rue cathap hiœleu alexandruʒ
virũ gloꝛioſiſſimũ ꝓaſtiũ qð m
venetis eſt nõ alienari nõ ꝑ ven⸗
dicõnem nõ ꝑ donacõʒ nõ ꝑpomu⸗
tacõʒ nõ aliter quolibʒ mo neq;
eici neq; alienare ipᷣaʒ domũ aut
ſupᷣſcripta ꝓaſtia a meo nomine
et mea famiia ſ̊ ſiquidẽ oꝛandũ

et nepotibo legitimis à naturali⸗
bus ſi deſuncti ſunt relinquere

Pñntem igitur ge⸗

Auna eſt ut neq; pᷣuatas co⸗

„ r ⸗

tWrrn nſh, a
e. A

ro.legẽ. q ẽ
s·ut li ceat
ma. et anie.
Cqʒ; vẽo lo
gẽ dudum.

K (Trange

re · i. ſo lu.
1¶Cogm⸗

ta · q cae ſut
Ipdeã ↄſtõe
ut lice· ma.
et auie · C qꝛ
vero pluri⸗
mas: ac.
m ( viro.
5.8. ut lice⸗
at ma et a⸗
nie · qꝛ ve
ro lege du⸗
dñ.ſo lucõ h̊
illã coꝛri git
ut ibi dixi.
Alnj dicüt h
eq; pare coꝛ⸗
pales pe⸗
nas nõ pe⸗
cumarias

q nichil ẽ.

n (Proxi⸗
mas nota
Par delictuz
parẽ exige⸗
re penaʒz ut
C de epiſ et
fallit. ff. de
Pemis.l que
da et de m⸗
cẽ.rui. nau.

HKica. (De
reſtõe. Huiꝰ
ſenſũ accipe
ex ru brica
Pomt tm de
vno teſtam
to in q́ᷓ mul⸗
ta ſüt diſpo
ſitaꝛde quo
dã codicillo
et lñʒ nõ le⸗
go nᷣ ut no⸗
tem. arꝗᷓ· e.

mamfe⸗
— ſti .
PVPAnta.

*
—

—

S e

(Mamke
ſtu &. ſtra
ho· no · & .

opi. Jo.q;i

codicillo pᷣt
admi teſta
mento lega
tũlrelictũ li⸗
cet nõ ſit te⸗
ſtamto oↄfir
matũ ⁊ ꝓ H̊

ff· de almẽ ·

et cibo lega ·
l. lib ertis·
hᷣ pla · et. ·
oↄtra miñ ſmt
teſtamto cõ
firmati et ꝓ
ſe inducunt
1. heredes
palã. Eſ ꝗᷓ
poſt. cer⸗
te in inſtõe
Uãa intelligi
mus ut mu
tari nõ poſ
ſit niſ a ca⸗
pite omia
fiant-
b (Mos igi
tur. volnül⸗
ſe. nota ꝓ⸗
Hibicõʒ ali⸗
enacõis ul⸗
tra film non
extendi miñ
exp̃ſſe diea
de lega · i. fili
uſfamilas:

CGCdim.·
vecũ⸗
q;· ſub
C jectoꝛũ · ö⸗

augi ptinẽt
eSemp.
ſub · cupien
tes;
d Judici⸗
bus. repete
muemmus
e Legẽ ut
.g. ut indi. ſi
ne quodò ſuf.
PCiuita⸗
te H̊ ideʒ ꝓp⸗
Hibet ut:·
de coll Cad
pPec ꝓhibe⸗
mus.
¶ Boſdra

b (Soea⸗

uerit· alias

vnũquẽqʒ eoꝛx qð deput atũ elt
ꝓhbaſtiũa domũ tã in adiacẽtibo
huic regie cuutati ꝙᷓ; in antiochi
am films a nepotibo ſmguloꝝ le⸗
gitinis anaturalbo. credo enim
ꝙ nõ deponãt neq; ſuꝑ naturali⸗
bus ſilns à nepoubo meã diſpoſ
cõnẽ aut voluũtatẽ. Sivero oĩino
ſme hilijs omes aut quidã aut u⸗
nus ex eis moꝛiatur qð abſit. vo
loa iubeo eos qͥ ſme hlijs ã ſme ſi
lio futuri ſũt moꝛituri reſtituẽ ſuꝑ
ſtiti bo ſue ſupſtiti eoꝝ fratri ſu⸗
pſcriptas domos tã hie qᷓ; in an
tiochia.et pᷣmamfeſtata qiũiq; ꝓ
haſtia cũ omi eoꝝ iure a omibo
opetẽtibo in deſmẽter· vacãte vi⸗
delicet inter eos de Rdeicõmiſſis
aut leg atis ſatiſdacõne. volo e⸗
mima iubeo non exigẽ eos abin⸗
uncẽ hmõi ſanſdacõnes pᷣſumẽ⸗
tes ſiue pᷣſumẽtẽ pᷣter meã pr̃naʒ
et amabilẽ circa eos intencõnem
exigè frẽs ſuos à fratrẽ ſatiſda⸗
cõnẽ in bijs ꝓbibitiſalenari re⸗
bus.omi eos ſideicõmiſſo cadẽ
et hoc quideʒ in teſtamẽto dixit.
¶Scripfſit auta oodicilos hu
iuſmodi et in iſfis hmõchverba.
¶ Manifeſtũ igitur facio q; du
du quidẽ in ſep tis feci teſt amẽtũ
et q̃ in eo ſũt ſedᷣm placituʒ michi
mo dũ diſpo ſui.wolo et iubeo om
ma quecũq; eodẽ teſtamẽtooti⸗
nentur omm mõ valere pᷣter illa
ſola q̃ in boc meo codicillo pꝑmu
to ã ſotrabo aliqᷓ derelicta lega⸗

ta· wlo igitur et iubeo ꝓhaſtiuz

meũ qð apꝓpellatur cuparia qð in
pᷣdicto teſtamto cõſtãtino viro
magmſico hilio meo dereliq̃ da⸗
ri et ꝑtinere pfecto poſſeſſiõis et
dñn uire hyerico viro elariſſmno
et eugemiſtato nepoti meo ſilio
cõſtantini viri mag mſſici et inte⸗

grũ im ꝓaſtiũ cu eis omnibo qᷓ
m eo ſunt pᷣtoꝛijs et aſcenſum et
deſcẽſü oꝛʒay mari omi bo etiã cõ⸗

iunctis ſiue illatis ſiue cũ ↄclaui

dom na erg aſtern s'abalneo et

oꝛtis tã infra ꝙᷓ extra muros et

ypodro mum et qð in eò eſt oꝛtũ
et ciſternã et omia ommo quo⸗

cũq; modo ↄ petẽtia michi iura ſu⸗

p iſto ꝓaſtio data qiu deʒ volo
idem ꝓaſtiũ pᷣ dicto viro clariſſi⸗
mo nepoti meo hyerico fcõ ſue
ptãtis ꝓ emancipacõʒ a ſuo pr̃e
poſt obitum meum nulla data ſi⸗

centia ei viro boneſto nepoti meo

ß neq; hijs qᷣ ſiue ex h̊ meo telta
mento ſiue ex teſtamẽto eiuſdeʒ
viri clariſſimi mei nepotis ſuſcpi
entbo iura eius vendere à pmu⸗

tare aut donare alicui à quocuq;ʒ

modo alienare ipm ꝓ aſtuũ ãptẽ
aliquã ex eo aut ius ꝓpter qð vo

lo idẽ ꝓaſtiũ fiue domũ adiacẽtẽ

intra ſanuas qð ducit creaven e⸗

rabile oꝛatoꝛii ſancte marie ec⸗

cleſe pmanere ꝑ omia et ppetua⸗
re in mea famlia et nũqᷓ; egredi
de meo noĩe. ¶ Volo aüt et iu⸗
beo ſiotigerit pᷣdictu virũ hbone⸗
ſtũ meü nepotẽ hy ericũ moꝛi im⸗

puberẽ aut poſt pubertatẽ ſme ſi⸗

lijs tñ ex legitimo mr̃imomio ei
ꝓgenitis puemre et opetere ſiue
reſtituere poſſeſſionẽ et ꝓprieta⸗
tem euuſdęẽ ꝓ aſtij ſiue domus ma
griſic viro eius pr̃i cõſtãtino
ſub eadem condicõne non ali⸗
enare aliquẽ de mea familia aut
de meo noje in iſtis quidẽ ipm ꝓ⸗

cedere. ¶ Myericus vero gloꝛio

ſiſſmus domũu que in catheopoli⸗
tis adiacet ei et ex pr̃na in eũ p⸗
uemt ſucceſſione alns vendidit
pſoms eã wro domũ que in hac
felciſſma ciuitate inſup et ꝑ co⸗
dicillos datü ſibi ꝓ aſttũ in qᷣbo
omibo alienacõ inter dcã eſt con⸗
ſtantino gloꝛioſiſſimo eius traſ⸗
nuttere filio. Ilũvero mox pre⸗
gnantẽ et relinquentẽ vxoꝛẽ vi⸗
ta functũ reſepᷣſit tetamtũ p qð
diſpoſuit ſiue nõ naſcantur filn à
natus impubes moꝛiatur tã mr̃eʒ
ſuã mariã gloꝛioſſſimã q; eius
vxoꝛẽ gloꝛoſiſſmã nobiliſſimã
mariã in eius vocari ſucceſſioneʒ
et qm nata ſilia et ipa pupulla er.

exegerit id
ẽ fuerit ne⸗
ceſſitas nu

trimẽti.

(Expul-
ſoꝛes · ſb de⸗
ſtinare.
2 Mulli
vero. ube
mus ut. g.

CGillud.
I¶Epide⸗
meticis · ge
no ẽ expen
ſarum.
m (Male.
no. malam
cõſuctudi⸗
nẽ nõ fuan
az ut h et
et · f · de leg.
er ſe · cõ · qd
no rone⸗et
C· q ſit lon
ga cõ · l. ij.
in fi er m de
cret · di · viij.
c · in. et dil.
nouaoſtõe
frederici de
engegt,
n Deben
tem jidẽ ad
querẽdum
debẽte ali⸗
qᷓᷓ rem aut
gubernari
id ẽ ad gu⸗
bernadum
quãlibʒ rez
als ẽ in lĩa
de qlibz re
debẽte aliaſ
de qlibz re
debẽtem ·

0Sup ·
iubemus ·
fingitur er
go eſſe cau
tum ubi nõ
eſt cautü ut
ff. de adop ·
l. pijs ver
rei vx· act·
in pu ·et · ff ·
ſi cui plus
iĩ ·i · keñ ·

cH

tenera adhue etate ex homimbo

deceſſit in p dcãs puemre nobiliſ
ſimas mulieres. Reliq vro ſbe qᷓ
m hac magna ciut ate ſut domꝰ
inſup et paſtiũ expᷣſſin in codi⸗
cillis glioſiſſmmo derelicta ſunt
byeric locũ foꝛſitan tã ex teſta
mento qᷓ;ᷓ codicilloꝛũ pᷣmõibo ad
hibere iße domũ et paſtiũ deſen⸗
dere ſo lů de hyerici gloꝛioliſſum
famlia derelicta q̃ nucapᷣmũ ha
bens ĩ hyerico meo noie gradũ.
Sʒ hij qͥ ꝓ maria et maria gloꝛi
oſñiſſmis feis Yba faciebãt teſta

menti quidẽ bis nullũ dicebant

locũ neq; cũ legit᷑ in alexandrũ
virũ gloꝛioſiſſmũ locũ hr̃e tam
ex omibo locuz habere. et vtrũq;ʒ
ſuũ pſicere et ipᷣm etã atra ↄ ſta⸗
tinum glioſe memoꝛie qᷓ; ad hos
tanq; locũ alienãtẽ paſtiũ qð ei
derelickũ ẽ ſup alienacõʒ mequa
liter alijs ̊ qdð ei pr̃ mnterdicen⸗/
cõpetijt et alios fratruʒ eius hoe
facẽ et nrãs leges qm omes cõti
nue in quibo tale aliqͥd diſpohtũ
eſt traſgredideſuncti wlũtateʒ
omibo ſili ſo ſtönes dare ut non

pꝓ mittẽs eis inuicẽ pulſantes mi

tis ꝓ vna ↄogmcõe in diens ſu bi⸗
ciãtur ideo pohtas nos rememo⸗
rari leges. alexãder vero glioſu
magis qdẽ etiã de ꝓprijs alteru⸗
trürecte viſus eſt appellare ſup
co dicillũ eni ſapiẽtẽade rendu⸗
is rebo volũtatẽ ſuã defunctũ fa⸗
cientẽ familie refuare volẽs.ſᷣ in

ꝓaſtio iuſtioꝛibo ꝓbis vſus mi⸗

chil recke ei alienacõz oferre illiſ
ex impiali hoe facere inpellenti

iuſſione vmalibo ꝓp hns werbis
vſa eſt ꝑs alterutra tã teſtatoꝛi⸗

interpᷣtatis volũt atẽ q; nris vtẽ
tis legibo qᷓ ſibi expedire puta⸗
bant. Mos j gitur legis et te⸗
ſtamti interptacoʒ ꝓpohtã nõ ſo
la ſnĩa ß legis cõplecti ↄgmicõiſ
deciſones putaiimus opoꝛtere⸗
ut tã pñteʒz qſtionẽ decernamus
ꝙᷓ reliqͥs auferamus de hmõi cõ⸗
tencõe· vñ ſubtilius teſtamentũ

conſderantes werbis ipſis inue⸗
mmus pꝛedibo demõſtratis filnſ
alienacõʒ interdcãʒ· qm futuri eſ⸗
ſent ſme filijs fungi vita nõ vlte⸗
rius wro hijs ꝗ ſolũ eis ſuccelſ⸗
ſerĩt filnjs ſ̊ ſufficere deſunctoꝛx
uſq; ad filiũ ſtare intordcõʒ. Si
en et ipᷣi filios renquẽtes moꝛi⸗
antur qð relictũ ẽ neq; m longi⸗
oꝛe a Rilioꝛũ vita alienacõis phi⸗
bitionẽ woliuſſe facere. Codicil⸗
luũ wero in ꝓaſtio ſolo factũ ꝓhi⸗
bere et bijs qͥ ex teſtamto byeri⸗
wo gloꝛioſe memoꝛie iumoꝛ e diei
mus res ſuſa pieubo ꝓpaſtiũ alie⸗
nare eten iſtis qͥ remãſerũt velle
defunctu ꝓpetue in familiã manè
ſuã ea qindẽ q in qſtõe deducta
ſut talia oſiderãtes o woꝛtere hu⸗
miitatis ↄg micõz in alns quidẽ
reb q oſtãtinus gloꝛioſe memo
rie hyerio ſemioꝛi de qᷣbo ex te⸗

ſtamto factus ẽ dñs mehil acci⸗

peex hns eſtimauimus bñ ſur⸗
gere q̃ſtõeʒ. vacare wro in iſtis
actõeʒ et nõ alexãdrũ vmũ ſoluʒ

glioſũ. ß et reliᷓ omez familiam

ex teſtamẽti VYbis uſq; ad hlios

ſolũ ſtare ꝓhibicõz et ĩm byeri

cum gloꝛioſe memoꝛie ſiliũ ꝑ qs
eis facientes.ſi no.cõ.a· ca.noy.
wol. y. m. eos hyerij iura qui poſt

eos familie ſſtituẽtes ptẽ ale⸗

nauerũt qͥ apð eos tanqꝙ; ex ſub⸗

ſtitucõe ex volũtate interdeõn
vmus in paſtio vero neq; ſi dũm

c dicilli hyericũ oſtẽdãt gloꝛi⸗
oſe memoꝛie multe nobis viſũ ẽ

plenũ eſſe pietate qᷓtuoꝛ poſlea
gñnacões hmõi in mediũ deduci

queſtõeʒ. Nũc igitur gloꝛioſiſſi⸗
mis fſeis maria et maria adhuc
ſupſtitibo qᷓs et ipas in familia
iacẽdo nr̃is legibo enumerauĩꝰ
hmõi bis ꝓ meritis nõ recte ne

qᷓ; ↄpetẽter alexander gloꝛioſus
ad ſevementẽ inſtitint litẽ trãſe⸗

undo wro et iſtoꝛũ ꝙ qtuoꝛ ã ge⸗
neracõ es trãſſiſſe vidẽtur nõ facẽ

quoddã taliter antiqᷓ; iudicis

cg micõʒ tradi conſtituẽs ſilias

maxime adbuc pupillaris tali⸗

ter etatis ſuncte vita ut et ſi etiã

ſme teſtamto ille eſſß ad mr̃ez eiꝰ
puemre ꝓhaſtii nõ ipᷣuus nouel
ſe vero legi utpote fcã boꝝ cauſa
nullis hy erici glioſe memoꝛie he
redibs circa wolũtateʒ peccãtibo.
eius et enĩ teſtamtum ↄſtãtinus
ſeribens ſbſtões aliqᷓs fecit filia
deſuncka im pubere ad eã mehi
ex hoc introducitur magnũuũ ex
ipius ſm hoe legis pupille mĩi
ſuᷣ aʒ pᷣbente teſt amto citra traſi⸗
tã eã. ¶ Samus igit᷑ neʒ alexã
drũ virũ glioſũ à euis finoſ neq;
ſucceſſoꝛes relmqre hyerij glio⸗
ſe memoꝛie ſemoꝛis ſilios neʒ ali
um quendã ex onibo in eius cõ⸗
ſtitutũ famlia à ↄtra maniã à ma
riã gloꝛioſas feĩas occaſiõe rerũ
apð eas ↄſtitutarũ à cõtn alios
agẽ apð quos res oſtitute ſunt
nuc aut in ꝗ bo futuro puenerint
tpe in qubo hyerius glioſe me.
ꝓhibes fecit alienacõʒ omino qᷓᷣ
memoꝛiã ꝓhibicõea familie no
mẽan aliqð ius fabricare ex h̊ ut
alijs byerij· glo.me.ſilns iphs
alienãtibo et ↄuemẽtibo ſiẽ er re⸗
liquoꝛũ alienacõibo et ᷣmitus le
uarẽtur et ipi aſucceſſoꝛibo q poſ
ſut actões opetere de hoe et alnjſ
quos app̃hendentes reliquimuſ
intellcui ad huius nobis ſuffici⸗
entibo iudiciũ a legiſlacõʒa hãe
eſſe deciſionẽ et nõ pñtis ↄgnicõ
ms ſo lũ ß et reliquarũ quibo ꝓhi
bicões feẽ hmõi ſucceſſões tãte
ꝓceſſerĩt et hꝛedũ ultimus p me

dui aliquẽ pupillũ ſucceſſeit tũc
en tpus et exteris a familia pᷣmi

ꝓhbibetis licẽtã habebit ex pnti
nia lege traãſinttẽ res. ¶ Cõmu
nẽ enĩ bãc fecimus legẽ tã pñtiſ
ogmicõis ꝙᷓ poſt hee euemẽtium
taliter ꝓhibicõʒ tã euemẽtẽ tüe

dirimẽtes otencõeʒ quã eas q̃ fu
ture ſunt reſecantes ·
Vt nulli in dicu lice at haberelo

ci ſeruatoꝛem mſi ceris m cauſis
duma conceſſenit iu io. »

Etem auguſtus · p̃. p.
V0 Vecuq; ad vtilitatẽ nr̃oꝛũ
ſiecto intencõz he ſp
muemmus diuſas leſiones niis
ſbiectis mſerre ab emiſſis vica⸗
rijs in ꝓũcijs ab aliq bo ciulib⸗
et milit aribo uidicibo ade hoc du⸗
dü legẽ ſepᷣſmnus pticularẽ aliqᷓ
faciẽs rei emẽdacõ eʒ nũc vero
pfecte iuuare nr̃os ſbiectos ſtu⸗
detes. (Samus nullã licẽtiam
hbĩe ꝓ tpe pᷣfectos tã oꝛẽtis qᷓ il⸗
liric pᷣtoꝛioꝛx ã comitẽ largicõ⸗
nũ aut comitẽ pᷣuatoꝛũ locoꝝ ſᷣ⸗
uatoꝛes deſtmare . in ꝓmcijs aut
ipᷣos ꝓunciarũ iudices facè et
ꝓrij änguli loc fuatoꝛes emit⸗
tere. ¶ Sz neq; vicaneos iudi⸗
ces in credius eis ꝓuũens loci ſᷣ⸗
uatoꝛes emittè in ꝗlibʒ ciuit ate
ſolumõ uibemus eſſe loci ßuato⸗
res pᷣfecture in boſdruſma et in
meſopot amiaaſ neceſſitas voca⸗
uerit m alijs locis tꝑpe expediti⸗
oms ꝓ nutrimẽto eis deſtin ato.
et hoe qde ꝑ nraʒz nſſiõezʒ. ¶ Hijſ
inſup iubemus ut neq; mgri mii⸗
tum neq; iudices mmn ꝓmens in qͥ⸗
bus admiſtrare iuſſi ſit lou fua⸗
toꝛes aut yocolicas à latronum
expulſoꝛes. Si Wero otigerit
nereſſit ate faciente kRue mgr̃os
mlitũ ſiue duces deſtĩare p nraz
iuſſionẽ in alns locis tũc ſieri lo⸗
caileruatoꝛes abſentes et hoc ſᷣm
niam pcepcõʒ. ¶ Nullivero lice⸗
at ciuili à militari iudici crcuire
ꝓuinciã ſme cã neceſſaria. Sive⸗
ro aliq neceſſtas vocauerit tale
aliqͥd fiei expen ꝓprijs hoe fieri
iube mus tã iudices qᷓ; cõꝑetẽtes
eis et obediẽs eis offieiũ. WMe⸗

q; wro angarns à hijs qui vocã

tur epi demeticis à alio quolibʒ
mõ diſpendio grauari nr̃os ſbᷣ⸗
iectos neq; veroↄſuetudmes no⸗
miare aut qrere quas foꝛſitan
aliqͥ pᷣdictoꝛũ in ꝓpriũ lucruʒ m⸗
iuſte adinuenerũtmale enĩ ad⸗
inuẽta maleq; ↄſuetudines nec
ex longo tempoꝛenec ex longa

a (Et h ⸗
uemt · deſc
cõnes: id ẽ

n aru. J
b ¶ Reſtitui.
no · ĩ duplũ

tenerr illum
qui inpedi
nit aliquid
michi relin
qui olm p⸗
cipiebat qð
teſtatoꝛ vo
lebat cetera
fiſco dabã⸗

tur ut· ff· ad

tre · l. iij · Efi ·
et dixi · S· ut
cũ de ap · G.
ſiouictus:

e(las ve
ro⸗mdices

ſi eſt recipi⸗
enda appel⸗
lacõ iudex
eam recipe
debet alas

pumtur ut

H et · S· de in⸗
di. Enros.
et · C· de ap.
l.qm.etiam
ſi a princi⸗
pe ſit delega
tus et tunc
ad pnepeʒz
appellatur
rum ap.nõ

recipi ·pꝑ totũ.

conſuetudme ofirmantur. ſcienti
bus omibo p dictis iudicibo cui
libo et militaribo ꝙ ſi aliqd pᷣter
hec ſat et qui facit loci ſeruatoꝛẽ
xx·auri libras inferat penã et cin
gulo ſpoliabituraq fieri ſe acqͥ⸗
euit cades ꝓpria ſbᷣa exilio ſubici
etur. (AXA aioꝛẽ aũt nr̃e diſpo
ſicõis cautelã in bemus ꝑ lo epi
ſcopos et ꝓiunciaruʒ rectoꝛes et
eos q ciutates habitãt nullum
otra pñteʒ nram diſpoſicõʒz ſuſci⸗
pe yocolitã aut latronũ pſecuto
res omino etiã nullũ iudicuũ ciui⸗
lii amilitariũ oſtitutũ in piũciaʒ
hr̃e loci fuatoꝛẽ ↄcedimus pᷣci⸗
pue quidẽ iubemus ꝓiciarũ re⸗
ctoꝛes ſic recteouſari à res gubᷣ
nare ut ſi neceſſitas ſiat de qᷓlibet

re debentẽ q̃ri à gubnari ad ꝓumi⸗
cias aliquẽ deſtmari. (Siwro
opus fuerit traſimtti aliquos in
ꝓuicijs occahoõe publicarü exa⸗
ctõnũ ã qrũlibʒ emerg ẽtiũ qre⸗
larũ neq; oꝛdinẽ neq; nomẽ hr̃e
loci fuatoꝛis · deſtlatus wro in p⸗
uunciã nullũ quidẽ ſbiectis inſe⸗
rat diſpendiũcreditũ vero ſibi o⸗
pus impleat iudice puige euz et
eius officio adiuuãte. ¶ Sive⸗
ro h̊ ↄtra iudicẽ ipᷣm foꝛte accu⸗
ſatũ traſunttatur tũc iubemus ee
ꝓiciales offiaũ obeciẽ ei· quẽ⸗
admodũ enĩ ꝓhibemus loci ſer
uatoꝛes hieri ita ome piculũ iube⸗
mus hje iudices ꝓiũciarũa eoꝝ
officiũ ut ſollicitudinẽ faciãt tazʒ
publicarũ exactõnũ q; locoꝛꝝ qͥ⸗
etẽ et ut omis miuſticia leſo ſuſ
pendatur. ¶ In qbo vro pꝛũcijſ
aut iudices à expletoꝛes à ex⸗
ceptoꝛes à ediptoꝛes ſut ſiſcaliũ
et opus habueriĩt aliqðᷣ adiuto⸗

riũ · iubemus iudiceſ ꝓuiciaruaof

ficia eoꝛũ omne ſolaciũa ſtudiũ
eis oferre ut ſme impedimẽto ſiſ
caliũ exactõ ꝓeedat.et omes qᷓ

mote fuerint cauſe kue ciml es ſi⸗

ue crinnales et opetẽtes picia⸗
rũ iudicibo ipos uibemus mqͥrẽ
utilli gprio piculo has diſcutiãt

. —

et legitimuʒ eis ſinem imponant.
(Sup hec aũt iubemus puici⸗
arũ iidices mox qͥ futuri ſut cin⸗
gula ſuſape ſiue pñtes ſiue ab⸗
ſentes ſmt cautelã impendẽ ta pᷣ⸗
ſecture qᷓ; nris largicõniboa co⸗
mti puataruz ꝓ inferẽdis pecu⸗
nijs vmcuiq; pᷣdictarũ digmita⸗
tum cũ et ſi nõ caueãt tãqᷓ; facien⸗
tes cautelaʒ ita iubemus eos et
eoꝛũ officia ſbiacere pᷣdictis di⸗
gmtatibo.m illis wro ciuitatibo
et ꝓpuicijs volumus iucdlices pi⸗
elitari ꝓ fiſcalibo et exigi in qb
neq; ſcriniarij neq; iudices neq;
alij quide ꝓprio piculo exactõezʒ
Et hoc puemt ad nos
ꝙ; quið ꝓuiciarũ iidices ita ini⸗
qagũt occaſione lueroꝛũ ut neq;
teſtamta ocedãt facẽ neʒ fcã in⸗
ſmuare neq; nuptias aliqs facẽ
̊ ſup nuptialibo donacõibo mo⸗
numta oponere neq; defunctoꝛuʒ
cꝛpa ſepulture tradi neq; reruʒ
deſcpcõnes ↄcedũt Rieri à aluid
qd hmõi agià ex geſtis aut ex
teſtimonijs ꝓpterea interdicimꝰ

omibo iudicibo tã ciuilibo qᷓ; mi⸗
litaribo et eoꝛx officijs à ain cui⸗
libz tale aliqͥd pᷣſumere. (S01
wro quið hmõi odibilẽ rẽ in qꝗ⸗
libʒz loco nr̃e rei pu·pᷣſuũpſerit fa⸗

cere aut miſtrare ei qͥ hoc pᷣſũpſe⸗
rit agẽ iubemus et huius extra

cingulũ factos in exilui deſtina⸗

ri. et de ſ a eoꝝ euemẽs diſpen⸗
dui leſis m duplü reſtitui nõ ſub⸗
lato eis neq; alio qͥdẽ qð eſt ex
legibo adiutoꝛio:omeʒ vro da⸗
mus licẽtiã locoꝛ ſeſſimis ep̃is
et ᷣmatibo ciuitatũ hmõi pᷣſũp⸗
cões ꝓ hibẽa ſtudẽ ut her omia
ſme mpedimẽtoa ſme diſpẽdio
Fm legũ vVtutẽ pcedãt et de hny
nob nuciare. ¶ llas wro q̃ Fm

leges offerũtur app ellacõ esa ſuſ

ape volumus omino iudices et
eos q ſm nrãs iuſſiões ſpeãliter
(q; a dnis h appellare iuclicibo)

audiũt ſiue maioes hue mioꝛes
ſintq edẽ geſta ſine aliqᷓ dilacõe

Item ſi non
eſt recipiẽ⸗
da non re⸗
cipitur ut
quia prefe⸗
ctus pᷣtoꝛio
ſiam de⸗
dit ut. S. ut
ſpon. larg⸗
GCalind-

d (dila cõ
ne. C. de ap·
ↄtra. ubi di
Atur ꝙ in⸗
fra.xxx. di⸗
es debet e⸗
dẽ h ſme di
lacoͤne vn⸗
de hãc ᷣm
illam 2 die
ſme dilaco
ne ſcilicet
maioꝛe·

a (Sup .
fieri. nam m
chil ẽ nouã⸗
du ap ella⸗
cõne pendẽ
ap ·ꝛ l. iij . et · f ·
mieh· noua ;
p totum;
b (Qmve
ro.alios ut
C. de pemſ.
ſcĩmus · et. f ·
de penisl·
ermen.
e ¶ Süt vi⸗
cis· noot ra
ptãtes qui
pumũuũt ↄtra
bẽtẽ ꝓ aliq;
delimn qñnte.
d Comp⸗
hendere ut
g ut nõ fi ·
pig · Ci·
e¶ Honn⸗
mibus ut er
JS.de mã.pn.
Copoꝛtet·
et plene di⸗
ces .e. Efi.
di vero
qnis d ifft⸗
mia · ut reqᷓ
ratur et bo⸗
na eius an⸗
notenturut
ff.de reqrẽ.
reis · l. i ·
no.epiſtolã
.·S. de queſto.
G damus ·
ſic et cũ q̃ri⸗
tur fu gitiuꝰ

ut. ff. de fugi

tinis. l. i· Ci ·
b (Comp
hendere. lc
E innitus ad
locũ ubi deli
quit detrabi
tur h̊ viðꝛ ;
ita demũ ibi
cõuematur
vel accuſe⸗
tur ſi ibi in⸗
unemiatur ut
ff. de in diẽ ·
p̈ꝛes abſenſ.
So. ſpeãle
Eẽin delictis

ßm lo. ut B

litigãtibo ut queſtio legitima de

byjs ꝓcedat. ( Hup hoc iube⸗

mus appellacõe poꝛrecta ßm le⸗
ges neq; exactões fieri neq; poſ

ſeſſiones rerum traſferri uſq; ad

fimtuʒ ſuꝑ ea iudiciu. ¶( Qmve⸗
ro ↄtingit adulteria aut raptus
mulieru à homicidia aut alia qli
bet crimia in ꝓpiicijs ↄmitti iube⸗
mus ꝓuinciarũ iudices omia ſᷣm
leges vimdicarea peccãtes tene⸗
re et nõ alios ꝓ alns aut ex q bo
nati ſũt vics qiucrimĩa pᷣſup le⸗
rint alium ꝓalio opᷣhendere aut

damnum eoꝛuz inferre vicis ſed

neq; pignoꝛacões facere ꝓpter
percantẽ aut crimĩs vin dictam

Aprij lucri cauſa inferre aut delin

quentiũ res ꝓpriũ lucrũ facẽ noſ
emm reos quidẽ ex legibo pena⸗
ſuſtmere volumus daͤna vero ſb

iectis nr̃is à lucrũ ex boc iudici⸗

bus à eoꝛũ homimbo ſiue officia⸗

libo fieri nullatenus cõcedimus

ut ꝓpter rerũ deſderiũ inuemãt
miuſte aliquos caſtigãtes à pec
cãtes vẽdere ſi enĩ ꝓpter hoc ſat

iße ꝓiñcie iudex · ome en ex hoe

accidẽs damnũ leſ medebitur et
ſupplicijs ſbiectus exilio tradat
et oſiliarius eius ſimile ſuſtine⸗
bit ſuppliciũ ſi factis a iudice cõ
traria legibo ſeriptis cõſenciat.

officiũ vero eius a alij qui circa h

ꝓpter lueruʒ ꝓpriuʒ ei obſecũdãt
nõ ſolũ dãnaleſisopellãtur reſti⸗
tuẽ ſ̊ culpabilioꝛes eoꝛx legali⸗
bus ſupplienjs ſbᷣiecti exilio tra⸗
dãtur. ¶ Hi wro quis ↄpᷣhenſo⸗
rum eriminũ latuerit aut reliqrit
ꝓuinciã illã in qua crimiĩa deliqͥt
mbemus legitimis edictis a iu⸗
dice euocari eu et ſi nõ o bediat il
la in eo ꝓcedẽ qᷓnr̃is legibo dif⸗
fimta ſut. ¶ Siwro ↄognoſcat
qð in alia ꝓmicia degit uubemus
ꝓ uinncie illuis iudicẽ im qua pec⸗
cari qͥd huius otigerit epiſtolaʒ
publicã nittere ad ꝓmncie illiu
m qua delinqñs pſona degit ille

vro qᷓ publias ſuſepit itemae

piculo ſuo et offien ſui ophende⸗
re hmi et ad iudicẽ ꝓucie traſ⸗

mttere in qua peccaut ſupplienſ
legitimis ſubicendũu. Bive⸗
ro qiu publicã epiſtolã ſuſcepe⸗
rit neglexerit hoc facere à offi⸗
eijs eus tradere aut inpata ne⸗
glexerit tũc et ipᷣm iudicẽ·inj. auri
libras et officiũ eius alias · ii· li⸗
bras auri ꝓ pena mferre iubemuſ.
¶ Si wro iudex à officij aliquis
eius ꝓpter lucrũ hmõiꝑſonã nõ
opᷣhendat à ophendẽs nõ tranſ⸗
mittat et hboc agens cõuincatur
ſpoliatus cin gulo exilio tradat᷑.
Et hoc vero iubemus obbuari
ab om admimſtracõne ut ſi oti-
gerit in ſep̃tis nraʒ iuſſionẽ ſieri
ad aliquẽ iudicẽ et intereaĩiſte
quieſcat ab admĩſtracõne is qui
poſt illũ ſuſceꝑit accipiat eã di⸗
giitatẽ et inſmuet et ſi qudẽ pᷣ⸗
uata eſt cauſa et implẽ eã et aſſe⸗
qui quẽadmodũ ad eũꝓmerue⸗
rit reſeriptũ. ¶ Siwro in ſeptis
hmõiiuſſio in publicuʒ reſpiciet
inquirat eam et ſiqui deʒ nõ leda⸗

tuiur fiſcus qᷓ m ea ophenſa ſut ad⸗

impleat. ¶ Sixvro ad lehoneʒ
eſt fſiſa michil ſuꝑ ea omino agi
nüciare wro nobis pᷣmũ ut ſcdðᷣa
de H iat nra iuſſio. ¶ Divero et
pᷣcepta cuiuſlibʒ iudicis ſmtapᷣ⸗
uſqᷓ; inſmuẽtur hoc aũt pᷣcipiẽteʒ
aut ad quẽ pᷣcepta facta ſut ↄti⸗
gerit remoueri de eingulo et ſie
qui factus fuerit iud ex boe ſuſei
piat et exig at ſi legitime feẽ ſt
ſi wro otra legẽ à otra publicaʒ
vtilit atẽ feã ſmt hoc ꝓꝙ nõ ſeptis
eſſe inbemus. ¶ Qua wroabu⸗
iuſmõi imiquutateʒ in diuns locis
nfe rei pu· cognouimus admitti
q; creditoꝛes filios debitoꝛuʒ pᷣ⸗

ſumũt retinẽ à in pignus à in fui⸗

le mimſteriũ aut ↄoductõnẽ·hoe
mocdis omibo ꝓbibemus et iube⸗
mus ut ſi qus hmõi aliquid deli⸗
querit non ſolũ debito cadat ſed
tantã aliã quantit atẽ adiciat ei

dan dã q retentus eſt ab eo aut

ratiocinijs.
agiopoꝛtz.

et · S. ut in di
ces ſme è⸗
quo ſuf. E
neceſſitatẽ.
et idẽ ẽ vbi

cũq; certe

pſone cog
micõ mãda
tur ut p ſidi

ut . C· ne li⸗

ce · po.l. i.
et ubi de co
artali ↄdi.
l. ulti · H in
ↄtractibus
cõt na ſi ibi
nõ muem.
ãtur bona
q bi habet
poſſidere
nõ tñ inni⸗

tug reduci⸗

tur ſi alibi

uſetur mmſi
habeat fo

rũ uel dom
ciliũ uel ſi a
lias latitat
tũc enĩ pᷣt
jdẽ qð ĩ cri⸗
mibus dici
azo. vel ſi
Uelis dicaſ
ut ſup. l. eõ
traria dixi⸗
mus ac.
Et H. q⸗
elcat. ul q
funtũ ẽ euiſ
officiũ uel
q; deceſnit.
E Acci i
at· inſno nẽ
noſtram.
¶Inſmu⸗
er · id elt de⸗
ducat eã in
publica a⸗
cta·ac·
mKeſcri
ptu·ſ̊ quo⸗
mõ ̊ ẽ ita
hic et . ꝓp⸗

Xxmeogno

ſat ſucceſ⸗
ſoꝛ cũ moꝛ⸗
te mãdda⸗
tarn iuriſdi
ctõ expiret
ut et alias
mãdatũ ut

„

.
n

C ideoq; Rñ ·h/'nõ pſone hſ̊ officòͤ fint feʒ vmiſſio uel tele
alSinero ad lenonẽiuſſio.nõ enĩ facilestra

m loco pbᷣli co.l. j.

gacõ.

pub licã vtilitatẽocedendũ eſt.hᷣ ptũ · aplieirut · ff. ne qd

Eſ qs a pneipe· e·

LC. ſotra ius uel uti
li. pu.l.fi.et de pᷣcib⸗
imp · of.nec dãno⸗
ſa. ideoq; ſe da inſ⸗
ſio exigitur ut h et
s·de man.pn. ¶de
inde.q melins de⸗
liberatur qᷓ; ſi vna
tm.ar.g. ut cum de
ap· o. Eß hec p̃⸗
ſenti:accur.
bSivero et p̃ce⸗
pta· pcipientẽ. hic
viðꝛ negari nõ poſ
ſe iuriſdietõʒ fimiri
qñ moꝛtuus ẽ del e⸗
gãs ut h̊ fuit ut. ff.
de iuriſdic.om · indi⸗
et qꝛ · E jdeoq;· naʒ
ſi aliqͥd etiã ĩ digm
tate uel ĩ officõ pce
pit nõ durat ultra
tꝑus ſue admiſtra
cõis ut · ff. de peml.
l.h.Neñ.pᷣt dici ꝙ G
cepat delegatus et
H mnuit cũ dicit fa⸗
ctus fuerit iudex uł

die ꝙ ſueceſſoꝛ cõ⸗

firmauit ut ar.ff. de
iudi.l. venditoꝛ.G
ſ et. Ein dices uel
hͥ nõ fuit deleg a cõ
ſeꝗ iuſſio quedam
Itẽ ꝙ ſubiẽ ꝓ non
pneeps uelpᷣ cepit
index quõ ſmaʒ ſui
pᷣdeceſſoꝛis infir⸗
mat ut · ff. de re uu.l.
pꝓaulus rũdit.C.ſen
tẽtiã reſcin.nõ poſ.

l.i.ñ.aũctate·l. ꝭ

ſit· uel verius nõ re
ſcindit ſ reſciſſum
declarat vã ip̃o iure
mlvalet qðᷣ in piu⸗
diciũ publice vtili
tatis factũ ẽ ut.C.
ſi otra ius uel utili.
pPu.l.fl.

c¶ Quia vero et

hmõi ꝓhibemus.
no.nõvalere otra⸗
ctũ ſup libero hoĩe
licet fino debitoꝛis

ut et. C. de actet ob. .—Kr

l· ob eg · etiã patre
volẽte et pignoꝛã
te · ut. ff. q res pi. l.
f· er. (· q res pi ·l. qᷓ

parentibo eius aut poſt
etiaʒ coꝛpalibo pems ipᷣm

ſbůdia loci iudice qᷓ pſonã

libera ꝓ debito pᷣſupfeit re

mnnere à locare aut pigno

rare · ¶ Et illð wro pᷣmdi
mus ꝓ ſbiectoꝛũ vtilitate

corꝛrigere ut ſi qua mulier

crediti inſtrumto ↄſentiat

Aprio viro aut ſcribat p-

priã ſbaʒ à ſe ip aʒ obliga
tam faciat iubemus hmõi
nullatenus valere à tenè
ſue ſemel ſiue multotiens

hmõi aliquid ꝓ eade re fi

at ſiue pᷣuatũ ſiue publicũ
debitũ ſit · hita eſle ac ſune
q; ſeriptuʒ eſß miſi mamle⸗

ſte ꝓbenir qꝛ pecumem pz2

7

priã ipius mulieris vtili⸗

tatẽ expenſe ſüt. ¶ Necel
ſaruũ wro credimus ailloᷣ

opetẽti adiutoꝛio emenda
re ut nulla mulier de qua⸗

libʒ includatur à cuſtodia
tur. h ſi qiudẽ ꝓ fiſcahbus
debitis aut pᷣuatis pulſet

õ

ſuũaut ꝑpſeã ꝑ quã wolue
rit pſonã legitme rñdeat

et traãſgat rem /ſi wro vi⸗

dua ſit aut neq; cũ ꝓpo vi⸗

ro ↄiunctalſiceat ſimiliter

mulieri autp quos volue
rit ꝓria iura ꝓponere ßm
legẽſeum vero qͥpᷣter boc
Pluplerit aliqͥd agẽ pᷣ di⸗
ctoꝝſiubemus Hiqem
maioꝛ es ſint iu ices. xx.
auri libſſivero mĩoꝛes ſmt

decennarũ librarũ auri po⸗

ne ſbiacereobediẽtes aut
eis ip dictis cauß ſpolia⸗
tos aingulo pems ſbici. et
m exilii deſtjari. ( Sive⸗
ro mulier poſt legitimam

filios· miſi ĩ eaſu 4 evẽ d pmittit ut.C.d pa q fili og.l. ·

d Parentibo. in quoꝛi ptãte ẽ agentib⸗ eiug nomie az.

ß viðꝛ m quaduplũ ut·s.u t non fit pig· Ei. ß ibi in alio

ammomtionez noluerit in⸗
ſtituere aliquẽ qͥ ꝓ ea rñde

at à litigãs abdita ſit nec
ſc includi acuſto diri eam
5ß legitima iura in ↄꝑetẽtibo
ei rebo ꝓcedere.

Sie⸗
ro crimẽ ſit qdð infert᷑ mu⸗

lieri in quo neceſſariuz eſt
ipam cuſto diri ſi quudẽ ſi
deiuſſoꝛẽ pſone pᷣſtare pᷣt

ipi credatur Rwvro uiraue⸗

rit nõ poſſe dare ſideiuſſo
rem iuratoꝛiã caucõʒ faciat
de obſeruatione iudicij.
Siwro grauſſimũ in⸗
uematur crimẽ in quo ac⸗
cuſatur in monaſteriũ à in
aſſiſteriũ mittatur aut mu⸗

lieribo trad atur ꝑ q́s poſ-

ſit publice et libere culto⸗

diri donec cauſa euis ma⸗

mfeſtetur tũc illa pꝓcedant
in eã qᷓlegibo diffinta ſut.

d

Nullam em mulierem ꝓÿ p
cuniaria ſiſcali Rue pᷣuata
eauſaſaut ꝙ crimĩali quol⸗
bet mõ aut in carcerẽ mitti
ocedimusſa a viris cuſto⸗
diriſut nõ ꝑ hmõioccino⸗
nes inuemãtur arca caſtita
tem miu riate monaſticim
aũt aut aſſiſteriã ꝑ nullaʒ
occaſionẽ trahi ocedimus
de ꝓprijs monaſterns aut
aſſiſternjs. ¶ Di wro qñ

adulterij erimẽ ꝓbetur iu⸗

bemus illas penas peccãti⸗
bus inferriſquas cõſtanti⸗
nus diue memoꝛie diſpo⸗

ſiut ſet illis ſimlibo ſbicien⸗

dis penis qui medijwl mi⸗

mſtri hmõi im pio crmim

facti ſut/ Oe ſbᷣa wro adul⸗
terij h habʒ vxoꝛẽ dotez er
Wier nuptias dona cõez ei
ſaluari aut ꝑtẽ a ma lege

ſu bicit. accur.
Et credin credi
ti nomẽ gnale eut

Fff. h cer. pe.l· i.

f ¶ Ils multo tiẽs.

mnd ſi coͤſenſit mul
totiẽs debz teneri ut

sut imnmo.anñ nup
t do. Ci. F. Sol hee
illã coꝛn git m pla

cen:et.l.C.ad uell.
antiqet. l. ſ mulier

F̃m. R. ſed et alnj.di⸗

ciũt hãc loqui qñ ꝓ
marito mterceſſit
qu anto citius ꝓ eo

interceſſit tãto fa⸗

clilius ei ſuccurritur
de donat inter viruz
W (Expenſe. ut et

de creditoꝛe eccie di
cit.g. de alie. et em⸗

phi: ſivero aut e
piſcopo a excipe ſi

mlu⸗ ip̃a circũ⸗
uemt creditoꝛ eʒ ut
C. de diſtract.pig.
l. mulier. Item exci
Pe alios caſus qn
dixi· ff. ad u ell. l. .

libz. i. p ꝗlibet.
cu.l.ij.et:l.marituæ.
(Si vero crimẽ.
iudien. fſoꝛte h̊ etiaʒ
iurat ꝙ fideiuſſoꝛeʒ
dare nõ p̃t ut.s. de

lit G ad exclu:et nõ

ꝙ fauetur mulieri
ut hic et · C. de of. di

uor. iundᷣ·l. i. ſecus m

mareut. C. de cuſto.
mu aſſiſterns. utſ.
de ſanc. epil· Gſi qnũn.
m (Divero qñ cõ⸗
ſtãtinuſ.C·de adul.
quamnis

n (Facti. ut et⸗f. de
raptu mulierũ ĩ pnᷣͥ.
o¶ege · ut . S. ut li.
mr̃iet ame· quia
vero legẽ dudu · er
C. de repudijs:l.ul.

a Adulteiam- monalterio videtuf alteri eozpi ad pué⸗

mienduũ nõ dari ut. C. de penis · ne quis · qᷓ eſt ↄtra. ſolu⸗
tio h̊ ſpeãle.et illa de coꝛpib⸗ non cauſareligioms factis

antelligitur⸗
d Metuens hbie
coꝛrigütur omma il⸗
la iura de qmbo ca⸗
uetur ut maritus in
adulterio dep̃hen⸗
Em non retineat.
ut · ff· de mino. l. au
xilinm. Ein delictil⸗

nec dicat aliqs g
B loqtur quando

ignoꝛabat maritꝰ
nã eo caſu etiã iure
vꝓeteri poterat reti
nere eam cum ſuazʒ
ſciẽtiã poterat ob⸗
um brare ut. ff. de a⸗
dult.l. maritus.
e¶ Si vero p dictũ.
habitũ · nõ tñ ẽ mo
nacha ym Jo· qð ex

eo ꝓbat q pacta do

talia lo cũ non hñt

mñſ ea moꝛtua ut .

aũt eſſet monacha
otra eſſet q ꝓ moꝛ
tua habẽétur ut ˖ C.
a Paas⸗ pteſ imo
videtur ꝙ; tantũ le
gitimã habeãt fi⸗

ln ut:j.de ſanc.epi.

CEſi qua mulier. q̃
eſt ↄotra ſo· hec p il
lã coꝛrigitur uelh
qñ muita mgredi⸗

tur plus babẽt filnj

ibi qñ volẽs minꝰ
pñ̃t ſeʒ terciazet ec⸗
eleſa duas ptes
eodẽ mõ oppomt᷑
j. ꝓxi. Cet eodem
moõ ſoluitur ·

e (VSncias. ß cum
filj loco monaſte⸗
riũ habeatur ut ᷓ.
de ſan c. epis · Eß H̊
pnti. q̃re non eſtp⸗
ma cauſa fili oꝛũid
ẽ monaſterijut. s⸗
de Hhꝛedi · ab inteſta:
.CGi. Kñ. hic loq̃tur
n inuita intrauit
ſi aur volẽs intra⸗

ret monaſteriup⸗

fertur aſcendẽtiby-
at ibi. uel die ꝙg bu
ins · l. tpenõ p̃ſume
patur eccia ꝓ filio
vñ potioꝛ erat cau
ſa parentũ ut h ſed

datam ſi dotalia inſ trumẽ?

ta nõ ſubſecuta ſunt.reh⸗
duũ wro eius ſbᷣam R qui
dem ſint aſcend etes erde⸗
ſcendẽtes uſq; ad terciuʒ
gradũ accipiãt hi) Fm oꝛ

dinẽ et gradus ſi vxro nõ
ſit hmi alicui fiſc afpli/
cari hoc iubemus. ¶ Aduiil

toram wvro multerotke
tibo vulneribo ſbieckazim

monalſterio mittiſet hi qin⸗

dẽſmtra bienmüuſrecipe eã

1. —– —
Gvir ſuus voluerit ptãtem .

ei damus hoc facereſet oo

pulare ei nullũ piculũ ex
5p̃ menẽs ſinullatenus p⸗

pte eaſ m medio tpe ſcã

ſit nuptias lecdi. (Siwe

ro pᷣdictũ tpus tranſierit
aut vir puſqꝙ recipiat mu
lierẽ moꝛiatur tonderi eã
et monaſticũ habitũ acci⸗

pereq habitare in pᷣo mo

naſterio in omi ꝓprie vite
tpe et ſi quidẽ habeat du

as ptes accipe eos ſbᷣſtãa

tie 'm legũ diuſas oꝛdi⸗
nem . reliq; wero terciã ptẽ
monaſterio in quo nitut᷑
dari· n vero deſcendentes
nõ fuerint ß aſcendetes in⸗
uemãtur nõ cõſentientes
bmõi iniq tati quatuoꝛ vn

eias eos y?m leges diiuſaſ

accipere. vin. wero vncias
dari monaſterio ĩ quo m⸗
cluditur huiuſmodi mu⸗
lier. lvero neqʒ deſcenden

tes neq; aſcẽdentes habe
at aut aſcendẽtes ↄſenſe

rint hmõi imqͥ tati omem
eius ſbᷣaʒ aecipe monaſte
riuz illi oßuandã ut ꝑ om⸗
nes caſus viro pacta do⸗
talibo illata inſtrumentis

hodie he·p.l·ↄ trariã vñ hᷣm h̊ coꝛri gituret parẽtes nl hñũt

S●

Exera hie ſe non monachamt ſed tantum totondit.

Seruetur · patz ꝙ pᷣus nõ

Fpu entur. ¶ Quia wero ali⸗
qui niam legẽ traſcendere

ſtudẽt m qua euidẽter cau
ſas enumerauimus ex qby

ſolũ repudia poſſunt traſ⸗
nntti aut a viro à a muliere
uibemus pter illas cauſas
nullo mõ repudia ſieri aut
p conſenſum nuptias ſolui
et ↄced erem vicẽ delicti . H
verop̃ter a nobis diffim⸗
tas cauſas pᷣſup ſerint ali⸗
qu ſoluẽ mrmomũ iube⸗
mus ſi qudẽ deſcen dẽtes
Pabuerint ſiue ex ipo hue
ex alio m̃momo ſbaz eo⸗
rũillis dari 'm legũ oꝛdi⸗
nem et tã virũ qᷓ; mulierem

in monaſteriũ mitti m omn⸗

bus vite ſue tpibo et de ſm⸗

guloꝝ facultatibo quater⸗

nas vncias monaſterns q
bus mittũtur reꝑari viro
michil omius neq; vſuũ ha⸗
bente date ptis hilijs qñ pr
rerũ ſilij in ptãte poſiti non
habʒ vſufructu·ſi wro de⸗
ſcendẽtes nõ habeãt haſ⸗
cendẽtes inuemãtur terciã
ptem ſᷣe acciꝑe eosh non
imquitati ſolucõis mrimo
nij oſenſerint duas verop⸗
tes monaſterijs in qub-
vnuſquiſq; mittitur ſepari
ñ vero neq; deſcendẽtes ne⸗
q; aſcẽdentes inuemãtur
et aſcen dẽtes oſenſerĩt fa⸗
Roiubemus omeʒ ſubſtã⸗
tiam monalſterns in quibo
miſſi ſunt dari ut nõ ꝓpter
puc otemptũ et dei iudiciũ
otẽpnatur et nia lex tranſ⸗
ediatir h̊ et mĩſtros ta⸗
lis ſolucõnis nuptiarũ aut
qui in certa hbmõi inſtrumẽ
taopoſuerint coꝛpalibus

fuit facta monacha licet

fu erit tonſa · ſ̊ nõne
ꝓbato adulterio

maritus etiam ſme

pꝓacto dotẽ lucratur
ut. C. de repu. l. o ſen
ſu . et. S. ut lice · ma.
et auie. qmavero

plurimas · Rñ · illö

coꝛrigi ᷣm quoſdã
uel die cũ elt cimlit

ouicta maritus do⸗

tem lucratur h̊ cum

a ccuſata et dàͤnata

erimĩaliter ſba di⸗

mditur ut hie uld

cũ eyneus accuſat
illud cũ matitus·

F vero · pᷣt.
ec vᷣba cancellata
ſut in qubuldã li⸗
bris et dicut eã cſſe
notã licʒ otra eos ẽ
ar. s· ut lice.· mĩi · t

auie · C vẽoqdã·
Ruete ſc

bus ſpeãlib qu b⸗
vſuf. pf̃i nõ q̃ritur
ut . S. ut lice. ma · et

ame. Gi· in ſfi.
¶ Coͤſenſerint. ideẽ

in collatoꝛib oſen⸗
tientib⸗ ut · C· de in⸗
ceſt. nup. et inutili⸗
bus.l. ſi q̊s inccſti ·

Ctveſtãdi · aʒ ·

k ¶ Si qs vero · con

ſiſatus. C de adult·
et auie · Cis quoch ·

¶ Quiav ero nos ·

articuli · ut ꝙ rã din
trahebãt ei brachi

um donec auell ebãt

ab armo ſmilis ꝓ

mdẽtia habetur ut
.C.de pemi. ſi qᷓs in
metallum;
m ¶ Trafmttakt · re

p ete ÿm legum vir

tutemc. „„
n (Sivero ermn⸗
nis. exig at · qdð fit
qñq; ut · S. de man ·
pu. Ccogel et · C. de
fug.l.ij. Hᷣ quã · Fen.
qᷓ minus pᷣt ar. ff. de
pems ·l· pnl. aln jO.
oDro furto aut ·
tur enĩ ut · ff de pe⸗
ms. l· capit alinz. E¶
famoſos

ð”“

Pfta
ſeon
ſar
ſche

6fodbo

ſpot

s

dor
niite
ſunf

Non
Nhe
Mon
Plet
M
r

i

NO

ſ

d
os

3D.

nche

ſo⸗
e

lo

ci

4

w .

i

6%

,
.

it⸗

0el.

Rſco.s·demmn

celt. nupẽ·

quidam di⸗
eunt iſtã coꝛ
rigere· Alnj

dicüt ibi ſpe

ciale ut eſß
m ernnie le
ſe ma- ut.j.
in fi. al.di cit
nõ eſſe otra⸗
ria ibi emm
cõ fiſcacõ fit
bonoꝛuz eo
viluente imn
ciuitate re⸗
manente qᷣ
deliquit vn
de cum cimns
remaneat
penam ſen⸗
tit amiſſio⸗
ms bonoꝛũ

6 7
. . . 7y

vbi verò ca

pital ernmi

ne quis dã⸗
natur einul⸗
la eſt cõfiſca
tio bonoꝛuʒ
utpote cum
boms ãàmo
do nõ vtetur
merito cef⸗
ſat ↄfiſcatio
non eni res
de liquit ſed

pſona vnde

plona tãtũ
pumri debz
pofiſcacõ eʒ
