8 (Innoxiãi. ſme pena. ⸗hüuũtur ꝛagũtur.
b ſequũtur.i. ↄtra: ⸗rũ cũ omis noſter ſtatusg ſoᷣ p

olubile eſt. nec mi⸗ Petuo motu oſiſtat. ut. S. de nõ
alie · Cut aüt lex. ⸗repuð.l.fi. uſq; ad illũ. Ein
k (Diſtractõe.i. d morcio⸗t ter culpaſ.cuius tenoꝛẽ ba⸗
¶ Admuemmus. ut · C. de⸗ bemus ꝗ.e. Eſic itaq;.
m ¶ Diſtrahutur itaq;: q opoꝛtʒ cam ſequi ommo et ſo⸗
luconẽ aut innoxiã aut cũ penapᷣm al.jtaq; ꝛc᷑. et no. q̃tu
oꝛ eſſe modos diſtrahẽdi i vnus ſit modus ↄtrahẽdi · ſ.

oſenſu · ut · · Px · C Jmorte alterius dirinntur dicetur qj.

n ( Inuita.nam qñ Exc. Edemceps.

o Michil h. nec als qdðᷣ mõ ꝓp omt . q̊ tñ als h̊ ðꝛ ubi coꝛ
rigitur qð hic ðᷣꝛ in ſ̊ caplo ut ut li. ma et a· qʒ vero.
p ¶ Gubernãtibo · i· ex quo diſponũt de pncipalii. de dj⸗
u cio oſenſu faciẽdo.veriſile eſt ꝙ et nũc de dote diſpo

ctushic monachus vel o⸗

—

nãt et de dnacõ ne ꝓpter nupt᷑ Sʒ quid ſi mi dixerãt. ſeñ.
ſi dixerãt in ↄtrah ẽdo mr̃imomo alſquid in bũic caſũ idẽ

erit.als dos ad mulierẽ et donatio

redibitut etꝗᷓ.e.p occaſionẽ:
q ¶ Ber oceſionẽde hoe capite 8:. px · Guſq; ad. Emi
¶ Rue ęetia · ut eadẽ ium ſeruẽtur hic q̃ et ſeruã / tioꝛeſ.

tur qn bona gĩia dirimũtur ut qñ ex oſenſu ꝙ tũc bona

mi adinuenimꝰ. Diſtra⸗

hütur itaq; uita otrabẽ⸗
tin mr imoma alia quidẽ
cõſentiete utraq; pte· ꝓ qͥ
bus i bie dicẽdũ eſt pa⸗
ctis cãm ſic utq; placueit
gubnãtibo ſalia wro ꝑ oe⸗
caſionẽ rõn abilẽ qᷓ enã bo
na gĩa wo eal vero
circa oẽm cãmſalia q; cu cã
Srabned n oe
aſionẽ inculpabilẽ qñ cõ⸗
uſacnẽ altera elegeit ꝑs.

ad melioꝛẽ migrãs vitaʒ.

et ſub caſtitate cõũſa cõnẽ
ocupiſcẽsſtũc onĩ lexa alia
nia dicit licẽtiã eſſe viro et
mulieri ad melioꝛa migrã⸗
ti traſigẽ mr̃momũ.a abſ⸗
cedẽ quodã breui dmnſſo
et oblato ei qiu relinqiut᷑

rint ↄtrahetes ex moꝛte hi⸗)

eri lucrũ h̊ hr̃e opoꝛtz eũ
q̃ dim ttitur ab altero ſiue
vir kue mlier ſit eo ꝙ aiſte
quantũ ad mr̃m omu viðꝛ
moꝛiſaliud ꝓꝙ alio vite eli⸗
gẽs iter.

— ns;

ꝓter nup · ad maritũ

gia ðꝛ dirimiut · s·

ꝓx · Cet · C. de repu

dijs· l.ſi conſtãte.
¶ Omnem eãm · de
qua dꝛ 5j.e. Eſi ve⸗
ro altera
bus dicit . e .·. Emi⸗
tioꝛes⸗

ſSeum inculpa
bile. ſ. diſtrabutur

mrimonm a .
x ¶ Conuſacoͤnez.
vel monachalẽ ut
& ſit ↄuͦſus ita ꝙ;
ſeculo renũciet · ut
8s· de monachis.
illud.et. Eſi aũt.
y(Et alia· greca de
qua habetur men
tio ut. C. de epil. et

nonũ diſtinguitur
ut ſi cognouerint

ſe carnalitnõ poſ⸗

ſit vnus alterũ di⸗
mittẽ niſ voueat

aſtitatẽ qui in hoc
ſeculo remanet. Si
aut nõ ognoueriĩit

tũc ßuatur qð h̊ di⸗
citur ut ex qui cle.
vel vouentes ma⸗
tri · ot rahẽ pñt.
a ¶Craſige i· ſepa
Nre-..
b ¶ Breuni. libello
repudij ßm al.̊ ho
die etiam ſme eo ut

c¶ Hucrũ. no. ꝙ ſi paciſcoꝛ de aliquo in caſu moꝛtis ſiue

d c.epiſ ſivero ↄſtante.er in nouellis.ti. e.

cimilis ſiue naturaliſ moꝛs aduenerit locũ habʒ pactũut
hic. et. C. de eis et ele.l. fi. in fri. Keñ. et qᷓ.de ſanc. ep̃is. ¶

ſponſalibo ſ cõtra.ff. de· v. o

b. l·. ex ea parte. C ij. ßibi de

depoꝛtato hic de monachoItẽ otra· f/ de wdnat mter vi⸗

rũ et ux. l. cũ hic ſtatus· Eſi

donatoꝛ · ß ibi ſeruus fuit fa⸗
uͤſus et ho

mr̃imomia ſ quãtũ ad alia nõſſi hocnõvalz ꝙ et depoꝛ⸗
tatus pᷣt hr̃euxoꝛẽ de quo ði in dicta.l. ex ea pte. et. f. de

bo · dam. l. iim · tñ hoe elt verũ et qꝛ

quo ad quedã h nõ

eſtm oꝛtuus vnde teſtis eſſe poterit cũ nõ ſit ꝓhibitü ut

ff. de telti. l. i. et. dixnmmus · S· de monachis. Gcogitãdũ.

d ¶ Der occaſionẽ ;: q · di. nõ ſolum in ſu pioꝛi/ꝓxi · caſu.
ſͦ etiã milto et in ſequẽti· ſ̊ etiã captiuit atis ⁊c᷑·

c eſt verũ quãti ad

₰

NlV 999

. N
— . 1.
. H ren
. Jan

.P+ .

Aipta ut. C. e ropuß l in en h⸗. mus aut. r. (Hoc enii.dinoꝛen genus.

. .

xnuptiaxę·i ex quo incepit br̃e uſũ ad eam. ¶ Drecedẽtibo· ſa piẽtibo.ut. f·de diuoꝛẽ uxoꝛes ·et · ff. ſo.

e endat. i. viri potentiã non exercet in veritate tñ ma.lſi ab hoſtibo · i · deciſion e · als ſanctione. J
vir eſt. nã etiã pupillus ẽ vir et ſenex ut · ff. de leg · ij. l. ſer u¶ Pic.i. hoc caſu· ꝛentia iudiẽ̃ qui hãc ſnĩiam dar
uus· Sʒ quidã dicũt pupilluũ nõ eſſe virũ nec mmũ ſenẽ· HB. ¶ diuoꝛ cio · pt. St aũt quatuoꝛ tm qui ſ̊ pñt
56 cõtnelt. l. p̃dicta. ⸗uellis.e.ti· dicitur ꝙ ſme repudio x ¶ Að aüt ceſſiõe· ut diximus inſti· qui. mo ius pa⸗
d5d Kepudi·ſ̊ in no⸗ pᷣt eã dimittẽ ſ illud intelligo.i.· y. ¶ Ex decreto i:ſens trie po.ſol.Gcũ aut.
ſme pena repudj. 3., (Proacomſſo.
e ¶ Gel. ꝓ etiã. 8 .“” als in ↄpromiſſo.
grid cosem ſ mu⸗ . .„ ſsi l S idi a Pſo. loca e⸗
ier fuit impotens quoq; neceſſariã et nõ ir⸗ s mulier quidẽ in capti⸗ nt ſic dicta·
ſe ñ. idẽ cũ ſit eadẽ Plsn iſtrah — s 4 . dind b (Seruitus. cʒ
rõut. ff. adl. aqui. ronabneſdiſtrahiuir mri⸗ iut ate ducatur:maneat vir pene.
„ ) A.illi et facit u· momũ qn ali quis impotẽſ in re pbᷣlicaſcrupuloſa qu ?¶ Iabonibo ut. .
ACe li. ma. et a· Gpdciſ. fuerit coire mulieri et agẽ dẽ et ſbtilis rõ trafñ git nu⸗ de bo p.· l. m metal
Sy . a Panaſumus. ea natura viris data ſunt ptias ſuitute nanq; ſemel . r emerdl⸗
2 (58; ctia. nö ſo⸗ Fbiemi quudẽ ſm de Ha ſupꝑuemte altei pſonefo: inſiit qui· mo · pa.
ſũ pᷣgicti duo. nobis pridẽ ſep̃tã legem tune mequalitas equalita po.ſol. Gpene ſer⸗
b Eſt bona ut ſß· traãſcurrat ex nuptiaꝛ tẽ⸗ tẽ ex nuptijs manẽnõ i⸗ uus.
icit ſẽ ibi nl perd „„ . 2 d¶ Ex ſupplicio · i.
turnerwes nee -⸗ R;R mt. ( Attñ huamus talia erPena⸗
natio ꝓpter nuptu te eſt vir nõ oſtẽdat· lice⸗ ↄtẽplãtes donec quidẽ eſt e¶ Sibiq; · . ſuppli⸗
ze a ner Bir. . bit en mulieri à eius pa- mamfeſtũ ſupeſſe aut virũ ena zies ſertuuſ
Crepu c rentibo diſugé mrimom⸗ aut uxoꝛeʒ manẽ inſoluta noſep.lein ..
¶Subtilis rö. à unm et mitté repudi veli.· miimoma ſinimus et non (bene natorr⸗i.
75 ſtanm ſequitirr noluerit hoc maritus et H wmãt adſᷣas nuptias ne⸗ ingenuoꝛr ·
eruitutec;. B r Rz t 5 iſſan ſ. g tmammus.
Erigit id elt . quidẽ dos ſit det hãc vir nuckeres neqg wiramiſ Foſſeitmanio gen.
diſſolut. ea Ontigit acapꝓpter wluerit vi erl aulu teme ut inſti · de liö. Ef.
m ¶ Penſone . vii nuptias aut ſeu añ nupt⸗ mrio hoc egiſſe. et pais et. C. de lati . liber.
Nu werntalita g.* as donatio manet apð vi ſuccũbẽ illuũ quidẽ añ nu⸗ wona K vme ße “
qr alter horeßuus rũmichil de ſuo dãmfican⸗ ptias donacõms dicimus 5. feſtinauit. ut j.
ſcʒ qui captus al⸗ du. Hãc itaq; legẽ coꝛri⸗ 3 t „Exackoõm llam wro dotis. qui.mo · natu effi.
ter nner ſe; une⸗ gimus brein quadã ad⸗ (SDiyvro incertü ſit utrũ i aſnt
ohne Re⸗C. iectõne nõ enĩ biẽniũenu ſupeſt an nõ.q̃ ad hoſtes mAceR ſuͤt fa⸗
de nup. l·f in pñ · e merarii ſoluũ ex ipo tpe oo αpſona deuenerit tüc quin⸗ ctiſerui peneꝑ me
uc seS. .e. Eſivero ab in pulacõis / ſ̃ triẽmũ volun quẽniũ exſpectãdũ ẽ ſiux tallu.
8 r Aler ſtio. mus edocti äcg ſum aviro ſiue a mulio toſt q6½ i (ibertũ. qui ux
ͤ/ . rxoré. ſin ca⸗ us edocti nãq; ſumus viro ſniue a muliè poſt q RWeobat.
mquẽ m. ſez nerũt quoſdã amplius ᷓ te ſiue incertũ maneat nu⸗ rũ habebat.
. 3Me⸗ „„ b .2 . —R2 „ . — . 4 . O⸗
dee cho repte e biẽmũ tpis non valẽtes. bẽ licebit ſme piculo hoc 14 liee ui ro⸗ .
ſe in certũ. nã hie ar poſtea potẽtes oſtẽſos mi enjnucupatis bonag naua. . cũ filins lib erti ſiitt
ticulug ninte tre⸗ niſtrare filioꝝ ꝓ creacõi. trãſactõmbo a pᷣcedẽti mngenuus ut in 8
mitatẽ nigmficat. iã captiuitatis ca⸗ onum eratü elt. de ingenuis · in pn.
(⸗· ut. ff. de vulg. ſub. (ESRi puunkatis 2 in boe of⸗ „ Mos ch qre ̊ pomtur int
oP—( ld in Pbſtitucoͤe. et. f. ſus talis eſt qualis eſt bo jin boe oſentim ut hiene⸗· ltos: eñ. bic fii⸗
„ de cõdi. er demõ · I. na gr din mhe mrimo⸗ q; repudio ſiat opusita it ßuus filius et cũ
d . Ce ſe pto müſuc en cõtingat viro pſonis diſtãtibo ab alter· ufe mamuniſſie⸗
n egr reput.. tale infoꝛtuniũ muliere i ultris et nullus ex boc lu⸗ aſbte⸗ ee
uxoꝛes · in eo qð di repbᷣlica manẽteſſue rur⸗ crabitur neq; vir dotẽ ne etris et filio linge⸗
citur ↄputãdũ qu⸗ = ff U nuoh ec macula ir
quẽniũ ex tpꝑe ap rogatur ut .·. ut o⸗
tiuitatiſ vl dic hãc S” . .. nnnnes obe indiẽ.
intelli gi hm illãut ex tpe captiuitatis ↄputetur ut ar.ff. ECi⸗ m (Seruitutẽ . pene ·
de leg. et ſena. cõ ·q̊ et poſterioꝛes · Itẽ hodie vidi ꝙ ppe⸗ n ¶ Supuemẽtẽ· occaſione indiciarij ſupplicij. Ja ut di⸗
tuo debeat exſpectareut ꝗ.. ut li.ma·et.a· ꝙ autẽ. ibi ctũ eſt. vel quia reuo cetur in ſeruitutẽ ex ing ratitudine.
loquitur in eo qui eſt in militia hie de capto qui etiã ẽ ſer ut · C. de lib · et eo. li. l. ij. et facit ad hoc.ff.de reg· iut.l. ſeriu
uus · ut inſti · de iut · pſo · Cpnl· nã et hec conſtõ inter hos tutẽ. et · ff · de dna. inter vi · et ux. l. cũhic. Eſi donatoꝛ · et · ff.
duos ſcʒ militẽ et captiuũ dĩam facit ut h.et j.e. Enoni⸗ de co. er demo · intercidit.in fi · et.ff.de ri.nup.l:in eo iure ·

—

4

de neq; Enosp px. .
tatis foꝛtunã .· vn tem p AKA Maligmtate.
tialẽ dona⸗ lucrũ ex mrimomo cõ 7 San gene *
ln er añnup aliqiud ta⸗ io ut i. Kn.
vrnartu 8 liberti manebit. mtro⸗ as adloͤen reclclies dite m im uxoꝛẽ nã
eft Bikaell ſint ho⸗ ex legu raine — noe c autẽ decermmus Kenmiguuakn certi⸗
ermg t ꝗj. ut ſt.nos cle ne. ma i. ut. ff. de acti.
erinmut. ucku e mus eſſe oꝛari. ut.
n cote⸗ Eillucl 5 reſoluimuſ. ſi enĩ ex et tale no dicl mus m⸗ empt li. eſ.
ihp⸗ lib arantur ſone . 6 metal⸗ uR cãm am redẽs · hãc
“ ggern⸗ ingenu⸗ decreto iudicia iau mu⸗ rs iſena⸗ ſoluneqRʒ 6 iberã als nõ eſſ
i li Vir tu
— nn Kaaererg unmiet tate
miſ ad qua na lier dari o et liqua neq;
locne naokeoſe nuc eſt m Ppacon 1 ſo tus / te eius a 3 Lã ſitr⸗ ſi tradidit Ene ſeruu.
e. a. Pint. Apellata Sip lenrd la- negt Tri lanen ancillã dñs. . Uulierẽ. es
nun ieil : ho⸗ blanniqs le tãq libera dẽs cõtraꝗᷓ. e. C al⸗
ctũ eſt · ta ex ſupp ille aũt liv ſoꝛſan ſcpticio · h alin.
vutt diehen; ſquiſh. l. toꝛibo ſanci a⸗ acepit ſſo p euz
Gnu qm batur wro m t dẽti bar . aſſcpᷣticio q;
a s ſſepa tis do⸗ tur ut
in Larate man in illata ſep ſi ipplicio poſf— t⸗ adotalib⸗ celebra terra anpgi 5
liee ut ſi mulier ẽ D trmomex i hbich ſer⸗ . nẽtis i neq; celebwas s. de man. p
ſin n⸗
eneſen tẽ remanet uientẽ. 608 ⸗ gu n0 erit iuſt Pradrd ſ.
m cimtate nullu ab mieio cãm gu 3na evel dio. i;
lcof en eciint ni atoꝝ ex R lieio tale no artaremf ſequiſſi lue 3t malo. allens zin
ut . eruii· citã libt⸗ Sſcum tal artiat i
ſua elt ut dicit mttimus ſieri ⸗ gͤtaerta ißr am tale „(Sa
ſepl Itẽ et plura icet „ “ utamus nos re virũ ſiue mulier imo ferat. talia.
ſe paetũ er r nnz ileri Fl ctiũ ma⸗ e no aut Eemna t. Ena wan
tpi ſequitur reli qui ens ꝛes eſſe feſtinau⸗ din geniutatẽ et ca ca „ oñs 5ſſe decit .
ſba ad zſeu veniet nunnſſoꝛes tur mri⸗ 2 liberis et ingenu⸗ u Coͤſenſiſſß. ex⸗
insg Pelpſené ut eiv mus maneat igi⸗ decre⸗ quã io Siwro i ipße pſſe.
icir Faeie nat. momu hice il ex ta ibera nie lebrauerit nu⸗ x alisna 5 e
,. uaturut 5 te inter li uidẽ nõ ce D eſt. ſcʒz tacen
iben K 8. Cñ· Itẽ ad eũ to leſü utwo de 9 is pſone dñ etẽ affirma⸗
in ⸗ ſ. Siwro as alteru Pf no.ta cẽ
gde ſeruitutẽ re⸗ ſonas oſiſtẽ pti immnet ex ſic et als.ff. de dd
qui in titu libertu aut tẽ qð ſe uc t. er
eße at ex ing D tu nicliciale 1 ſciat au a e o.l. i. E. wiluant
eſ⸗ l.nõ ſo lũ. t quiu⸗ ri eoin .l. j.
eeen Sivero famu⸗ uicute redigat. iar au ſartiat al möi nu. apte fed. multa⸗vale
la · i. Aufan. hane dem ab initio pores ſeni lrd⸗ pᷣuamus do g⸗ ut ie erte
fi au . oa r ne à⸗ uz et li
e. aa. „0, tus ie mß⸗ rſus ! c ot Em fi
F r teſta. tuc cedẽtes nos aerk nn b qrue en
me rr e⸗ P lex E
ino⸗ c redditionẽ moꝛte diſte uſ⸗ ca rapratur p:⸗ er ho e trip
n. ruali i.·p cõ qð icte rrit eſt emu⸗ . eſfe⸗ ireii enine⸗
il 5gru iat p ſona li⸗ uüt ut al.
* uiſ⸗ rcip 0 ſiue mali⸗ ſtig 13
ſt dicns ob cãm E quiq; te eſt libe⸗ ie cõſenſit ſii languẽtes et nõ
2 5% zemä rerng. ſalu q aunle reliqua ve⸗ efe ns balse⸗ ta⸗ enaez⸗ ma raſit
mt mũ datũ elt et i. is acqiu . ibo nu⸗ efficiũ
, Eeuti ut. c rerkf. ro mat ReNie Ge ei ihin ex and Fm ciamſi tols.
ai ob cãm da.l. ek⸗ tẽ. Siver tijs liberi er im 4 . LC¶ſed ſancimu
s⸗ E wo cn. · qñ in ſeruitu t alicſe libe bens ut legẽ. — Pir. ſcdᷣo pñt oc
ac nram erã at. nm bpeic. in li⸗
f¶¶ Nncerus⸗ initio putauel fa⸗ bãe niame aleat. ari cũ ꝓ dere
accepit lla wro fa⸗ tius hec v cup biti. ut
p ign wanet iebat qd re ngi pſonei multo 2* 5 ſi aut an cto ſunt habi
n nohone t enim la woſtea declaretur ex otigit dudũ ſerui li⸗ ff. derelic.l. *
, g. reutir. Ente tra aa o oſolui mrimo ſeu lan guẽtes dere fi. alij dicũt indi .
BiAsee aaſte⸗ tngewe wrehe anene.
it mam feſte 4 omitio neq; m iſſe ſeu enã cõ nue
terter S. e E mirn n Eus nab A et amnſiſſe ſu per dñio
S 5 duo equi⸗= .
bi ſit libera ut / dictã auſaz ꝗpter in
. bhic er . ꝓx · icit ·

e

qeq̃ͥd.l.vłetẽrs di⸗
cãt. ut liber ſit ſiue

ſit languẽs ſiue no⸗

ut H ðꝛ et. C. de in⸗
fan.expo.l i· Ter⸗
cij jdiſtiguüt an ip⸗
ſe gerit ſe ꝓ li hᷣo q; 4
caſu ſerua qð ̊ di⸗
citur. et. C. de infan
ti.l.i:. aut nõ gerit

et tunc ſerua qð ðꝛ

ff. ꝓ derelie. l. fi. et
fa.f.de ſtipul.ſer⸗
uo · l. qui ſeruuſ.qð
veriu vidꝛ.
. inris no⸗

ta aliquem eſſe ſui

ipᷣius.ſ̊ ↄtra·ff.ad
l.aquil:li ber hõ· h
hic die ab negati⸗
ue dici·i. nõ alieni
ſic.· ff. de dolo · l. non
debʒ. in fyl. vel die
hm illü. ti . qui ðꝛ p
ſuo quẽ habemulſ
uo.
be Depoꝛtatio · ẽt
antiqua· eſt eni ali
ud depoꝛtatio et a⸗
liud interdictio h̊.
ut mſti · de ca. dꝛ. C.
media-
e ¶ Nre. l. ut. ff. de
pems.l.ij. C . dere⸗

puðᷣ·l.i.in ſti. de . —

di media.
d 6 ſo luit. eum
libertatez retineat
quãuis ciuitatẽ a⸗
mittat et hoc ẽ qð
lex dicit mĩoꝛẽ ca⸗
pitis dim muconẽ
ut Hic.et. ff. de ho.
dam . l. iij.
e ¶ Cõſtantino. ut
C.de dona. inter vi.
et ux· l.res uxoꝛis.
non autẽ nicie de ,.
1.·C.de rpu q; illa
eſalexracri.
F Probata elt. ſ.
hic et eo ipſo ꝙ in

.C. ſummuſ.
ake

ic Brelen eni tenoꝛem

aliaꝛe legũ tractan
tiũ de diſſolutione
mr̃monij hac cõ⸗
ſtitucõne poſuerit
et · 8. et · eiug tñ nõ
poſuit q; nõ ſo lui
tur mrſmomum Eex
qꝛ nõ ſoluitur nec
effceüs cauſe ẽ ẽdicẽ⸗
dus cũ nulla ſit cã.

hb Maneat · ma

aduerſus eos wolũtatẽ ſil
i na utpote iam oſtituti

beriſet m ꝓ derelicko ti⸗
e

jet nõ alioꝝ exiſtẽ

tesſnõ poſterũ mqineta
ane ab hijs quu poſſidẽ
eos olim odio habuerũt
¶ Bepoꝛtatio tñ in quaʒ
mig rauit et ãtiquaſigms
et aque mterdictio quam
aquea igijs interdictõ⸗
nẽ vocãt nfe le egnõ ſol⸗

ut mr̃moma (hoc enĩ ſa
eratiſſiõ pᷣdẽ placuit oſtã⸗

tinoſ⸗ elemẽs quedã cã et a
nobis quidè eſt ꝓbata.p̃ᷣ
ſenti vero nõ copulata le⸗

gi · vnde neq; effectus mu⸗

ſe dicẽdi ſut cũ m ſuo ma⸗
neat oꝛdine. Mouimus
aũt et huius nre ſeliciſſiẽ
ciiutatis ↄ ditoꝛẽ.diuũ cõ
ſtantinũ ſeripſiſſe legem

ſm quã ſi qus impedituſ

fuerit et tacuerit ad uxo⸗
rem ꝓ qudriẽmũ et nulluz
ei fiat ab illo ſignuz eius

Ae circa eã affectus tüc licen

tia ſit mlieri ad ſcdᷣas nu⸗
ptias wmẽdi offerẽti pᷣuſ
militie pnᷣcipia ho cipm te

ſtiſicãti et hi hoc fiat incul⸗
pabiliter muli er ad virũ
aliũ traſiet anõ 5 dãnificabi J
tur quide dot dotenõ tñ ante

nuptialẽ donacõnẽ lucra⸗
bitur. ¶ Hoc itaq; ſacra⸗
tiſſmus cõſtãtinus whe⸗
menter auͥt nobis imma⸗
ture hr̃e ſe illaoſtitutio vi

detur ſactibo enim bellicis

occupato maitouxoꝛis i in
ferre puacõnemnõ minoꝛ
eſt pena q ab hoſtibo capi
ideoq; nõ pᷣus ad virũve
mat 'ᷣm huius legis teno
rẽ mulier ẽ; ̈ legiſlato⸗ iſte

gcpoſuit etia decẽnij tẽ⸗
pus traſeat. et hec impoꝛ⸗
tuna quidẽ ſit viro mittẽ
lras aut ꝑ aliqs vbis utẽs

ad eũ·ille vero au tapte re
nuat nuptias eius dabſo⸗
lute cõticeat · tüc c libellũ
offerat · aut Florſoſiſſtmo
mgr̃o militũ aut ſpectabi⸗
li duci aut clariſſmio tribu
no ſᷣ qui bo mles ille eſt.
Tũc licẽtiã enĩ damus aß⸗

ces porrigere impatoꝛi.et

idẽ hoc ꝓmereri. ſciat aũt

quia ſi citra hoc aliquid e⸗
. gerit tanq; temerarie nu⸗
bẽs ſbiacebit ſimis pems.

es itaq; 3 nupua⸗
rũ ſo lu cõnes(tanqᷓ gnali

quadã rõne ſub bona gr̃a

factis diſctiombyſcien⸗

dũ eſt tales eſſe qu odam-
mõ ſeetefe wro cauſam q⸗
rũt inſpicẽ aut a viro à ab

uxoꝛe factã ut damſicent
temerariũ. ijn caln boꝝ que
ab eo data ſunt dotis diei⸗
mus aut ꝓpter nuptias do
nacõis i baꝝ cuſan ſanti
quioꝛes quidẽplurimos
faciebant diuũᷣſoſqʒ tracta⸗

tus. Cheodlon9 aut minoꝛ

alias qiuudẽ deinde ſumẽs

alias aũt ip̃e adimuemẽs /
de repudijs ſepᷣſit ↄoſtõnẽ·

ſanobis aüt et alie quedã
adinuẽte ſũt cauſe ſq̊s reẽ
bĩe ꝓſp eximus ad culpã

relerrieius qi ſuccubue⸗

rit. ¶ Di ergo m theodo
ſn pie mem oꝛieoſtõnẽ. va
luerit mulier oſtẽdẽ.ma⸗
ritũ à adulterio delmquẽ⸗
tẽ aut rei homicidij aut ve
nekicij: aut ſedicõmbo oc⸗
cupatü ã qðᷣ peſſimi oĩm
delickoꝛ eſt onicantẽ in de
licko dicimus aut machĩa
tũ aliquid ↄtra ipᷣm impiũ
aut ↄdẽnatũ falſitatis·aut
ſepulcra effodientẽ aut ex
aliqua ſacraꝝ domuũ ali⸗
qud rapuiſſe aut latro ci⸗
m ſeckantẽ vita mnia latro⸗
einantes ſuſeipien tem aut

trimomũ als ma⸗

neant ſc; ↄiuges.
4 Rorwimus doll⸗
ciſſmme · ſ. o ſtãtino
poleos·
egem ut. C. d
repuð.l.uxoꝛ.
mi itia.

9 Trar, viri.

ſic a CEalit.
ſez ſ hii. ,
r ¶ Eapi.ſ.maritũ.

ſ rmaien
alse ualẽ.

coꝛrigitur cũuᷣ noa
tur eum expectare
quãdiu ipᷣe ſteterit
ut J. ut li · ma. et a.
S aut.
t idẽ hoe. ſ.li⸗
centi maritãdi lu
cet ſciat maritũ vi⸗
uere ßů hoc coꝛni gi⸗

turut no.s.

x ¶ Uegitimis pe⸗
nis · quibo ſbia cẽt
qui male dirmůũt

pmũ mrimomum
utꝗ.. e · Cſi vero al⸗
Mitio

itioꝛ es. Huc
ac de vno gůe ſo⸗
lucõmis dixit· nuc
de alio in cipit ꝛ die
mitioẽs qᷓ alie due
que ſecũturnã ſupᷣ
deẽ due fuerũt Ene

pena hee q̃ ſequũ⸗

tur cũ pena et ſme
pena.
Kuodãmõ · q⸗
les dixmmus.
a (Letere . diſſolu
tiones ·
b wi icẽañqᷓ
fiant licite id ẽ ſme
ber
c emerariũ /te⸗
eertvn.
qui repudiat uxo⸗
rem ſme cãa vel q̃ re
pudiatur ab uxo⸗
re cũ cã et idẽ econ⸗
tra mn uxoꝛe deinde
ut amittat dotẽ vel
ter nup.
d d tn nnn
ſfione-
e ¶ Alias.ſ.cauſaſ.
Ff (Conſtit⸗ ut · C.
de repuð.l. o ſenſu.

; ifer cauſa ſuhaudi ſoluẽdiac· 2
l.ſi eerrien⸗ Zani wt erennepasde⸗
giden 4 d dfnuenten ſne q ibo ſuſcipiẽtib⸗· lattai li y Rs pene ann ⸗ impomt feine repudiãti P⸗
goin n lapienteime? it: et de receptato⸗l. i.· ſũt ambo⸗ ni n nrmomüũ intna qnᷣ
und . Sene K w of-Bl seit eide⸗ 5 mnaliau⸗l 3 (Unſupe ti ad iac vnoſezne mnei m ctäip
ſaſin c Abigerno- uas ãq; interp oſitio eſt ſic·S/ut hij. ſo inre non valeat
8 uematur. “ Cüulenaun H — a nfomioſit n⸗
nue nchveeii . „“ (de repu. l. oſen⸗
ut de derel vo Lin ⸗ pug na elaut inſidias ſi ſu. C. bec mſ.
Peiſte fnde g a vnũ eoꝛꝝ qui appellantur bifaciẽtẽ à vnems à gla⸗ a. eat. Einchi.
Flagellis. ad bigei quibo elt cura alie alio fadtas modo cna hec accuſacs
ly de lagellis ðꝛ ho⸗ abigen quibo liby aut in dio aut alio factas n lu ẽplaris ut bic di⸗
lrn die ſpẽ aliter ẽ coꝛ⸗ mis mnſi diari aalibo ai li⸗ ex quibo arca vitã piculũ cit. et ſacit. s. de nõ
Vi rectũ ut ꝗᷓ ut li· ma. nents et ea trãſponẽ a 1⸗ à oſciam tyraml2/ ali · Efi. et. C. de op·
NNE ſi quis autẽ m arin eſ⸗ eſt. aut etã oſci⸗ . arle bſiqnus in F.
ſe Ravorbern⸗ biaut ꝓbet plagiariũ el⸗ dem meditãtibo aut fali⸗ et ele. Lſ quis in 5
4 1a. „ - . 1 . „☚, „ ₰„ 22 *
ene Er iß am maritus; ſe aue ea luxurioſe ucts, tatis reã cõſtitutã aut au⸗ g crcſaretali.
ſſii f (Ea:ſ uxore. ut inſpiciẽte uxoꝛ ecũ a iy tus manus ſibi in⸗ uid qð eſß otra le
uni at lex. · th eo S maxie mu⸗ dacs emn ali fa⸗ 2 ſß hec pena ex
beeßhocie crrupatun aite rnr ſe rr nldnohh, Sen 6Perreraer
quedã ex hijs cau⸗ liere 6 utpo te al. et ci cto· dat viro lex bãc a y⸗ f hodie mutatur
rat ſis remanentalie ſtimulatas exaſpat. eè mulierẽ vl ſi vnã hoꝝa ut j. ut li· ma. et a.
nrr tenet awt ee cꝛ⸗ pue aſtaglaut ſ inſ ias ſolã ꝓbaueit cãʒ et lucrari e vero. S ni
n e efene r⸗ ſe paſſas a viro ꝓbẽt cit⸗ qdẽ dotẽ añnuptialẽ wro Maſerit nnni
vle eplenue aſplanz ſalurs aläa⸗ . Pfetonaceg. etrol „gbabee.
D 1. Kaſin ant nene aln alt. erg ter ban pfonax rönde e dee Incrtanmm⸗
ſitſ ey a ſnt errema⸗ quẽ talẽ modũ (mult Pier repudiũ mißita D. bus vicit i. in indi⸗
Uiüipe nẽt alie. ut Jj. ut li⸗ q; bomib⸗ 2 d maleef aſu iß mi ſolueẽdi mfimonijſme Ghuerit iuſle eũ re
Gunge ma · et a · ¶quia ve ſut) aut etiã ſi flage 1⁸ rõneſſubdita erit dudũ a pulſũ ꝓbãs pali⸗
ene PPernntusas percautat⸗Si chenie nobojedis umse Aifnlitrz iſtis außs
Pii erania. fier tale aliquid oſtenc auxoꝛ reaomino ex qs habuimut
fnte. (Kariesamg otu eit licentiã ei dat lex Per ena uxo⸗ ſis pirrõ⸗ . no Et
. ð ncen . atis cauhs ꝓ rſus.
n ren. nenls —20 Painnt nuptis abſ nabirepuch miſionfa⸗ eNucrbitur ſe;
rem ſa —☛ 1 pe. et an⸗ 3 nulier.
loco defert ut ne⸗ tinere doteq; pcpe un⸗ aſet in qi quẽmũ totũſad er eii.
whe f.adyl iulpecilll. tenuptialẽ totã don 1b⸗ ſcõm wemẽ mrimomũ ꝓhi⸗ donat ꝓpter nupt ·
ni K etentiũ.iid Panen tcauſas ß etiã du⸗ beuur ſet a 4 ſene atußn e⸗ ſ
tnde aAtnulla affetate , bauerit ca ¶ Etrurſus li prtias nõ eſſeſſme re is KRacõnabilit:
edie yel necelſit ate cõö⸗ as ſeuvnã. e leginas vocariſß omis 5 tin duoboaß
n leDisn det.e de abicè ſi adulterã muemat et 3a3 legẽ pſüp⸗ pellitur ab uxoter
li⸗ de fer. l. fi · er · C. ficã aut delmquẽ⸗ ctutanqꝙ; cõtra legẽ p . HBim ellit eã ut in
tſe vapu aſenſii. ie it venene au lachta⸗ m̃. ¶ Diwro etia rõnabi⸗ nbner F er ⸗
mer aut ſocrleg oriſtt⸗ irronabit ea abiheics ſub⸗⸗ Warne ment i
rim aut fauentẽ latrombo. iacuerit penis · lucrabitur liter talia lucra q
tmaimpatoꝛẽ n o neſciẽte aut etiã ncuerit wuis. iuemb⸗ ſit vuon caſibo ee
HZ editantibo. aut viro O uiniti udẽ luera ᷣmitus dicta. tunc lueratur uxoꝛ.
ih rogitatibo ali⸗ ꝓbibẽte ge gas gunun autrſtrar ant an anũ ople⸗ ut qß iuſie dimitti
/ . pPetenu· . . 4 3 rab uxoꝛe et qn
3 ieirmanto. Nias i cterg ronabils tü ad õ d⸗ luttevinnttre.
Ccoce: „„ „ 5 ſeruã un . ut. 8g. C. px. .
d C.de repuð ·l· con⸗ tra nis wlürats dreeil lia lucra cũ nõ obtinẽti etiã d Persn nngie
m ſenſu. entẽ aculi le S re hʒ locum etide
enn 1. Re al bar gaugentẽ wecd aratis repẽte nuptias facẽè Iʒ· qm̃ untr anäns nubit
Sivero· hueuſ⸗ cogaudẽtẽ et ſeckacul lla circea ſo bolis cõſuſo⸗ dixenit ß in vi⸗
in t (di. ñ cũ cauſa mheretẽ aut theatris ad⸗ nuua arelo E. e 8 ceſſat na nõ poꝛ
q; dixit qñ cũ caj m erete aut teatris ad⸗ nẽ rõnabilis ẽ ſuſpicio ꝗ ro ceſſat 6
ue dinnttit vnus alt? uemẽtẽ (dicimus aüt ubi W malteribo ante unm ah⸗ fat maſeulus ſiliũ
„ inicant au ime ſcæna et talia fũt. aut etiä mmnene de pbibeur e inventreine femia
. uſa e e⸗ aduſus hoies pletionẽ den
ſi

e n rifhitd n ideo in ca poſſet oriri dubiũ eſß ex pᷣmo velſeõo ma
n en eee rito/qnid autẽ ſi edidit prius foꝛte elapſis duobus men
WI lſibo vel quid iᷣ elapſit ſepts vel octo menſibo nubat qñ
ijam certũ eſt àmodo eam filui non habituraʒ. heñ. hm 3
nubereßt ſante n racõne ſupradcã ut hic et ꝗ.e.Eñ q́; s
emm. in fi- Eo cõ

vel eam lib ere iungi pſone. ut. s. e.C ſivero ab initio · et
elt rõ ne terra ab hmõi coloms deſeratur. ut · S. demã· pn.
è‚Eß neq; · et. C. de a gri et cen·lł.quiſquis·nã et alias inter
ſeruũ et aſſcripticiu eſt dra.ut ꝗj.de ſanctis epi:Eſi ſeruꝰ.
. jaſſcripticios. et p hoeßt colligi hm Jo · ꝙ aſſcripti
cius non ſit puus li

ſti · de nup. Ci llud.
Rie dixijꝗ. e N⸗
et ea q pa· in
a Ex hoc id ẽ ex
ſangu mis ofuſõe

et fac· ff. de ven. in⸗

ſpi. li. Cß ꝛſi puuſ .
b ¶ Mr̃momü · ſie
cõſtrue licet bona
⁊c. tñ etiã ſie inſti⸗
tuta eſt mulierib⸗
ꝓhbibicõ in annuʒ
ſthara nuptiarum
cõſtituce ex anaſ
pie memoꝛie
in greco.
as treſ ut. .

de repu.l.h. E inter

culpas:ſaliqᷓ de
hijs tollũtur· ut ꝗᷓ.
ut li ·ma. e auie E.
vero plurimal.
AMibid. id eſt lu
E
e Eis ſ. mlienbo.
f Beferentibo. ſcz
matrimonij diſſo⸗
tic⸗
Icpticõ. ideo
F. jcitur qy ſolo
inſeribit ſe p ſepᷣ
turã cõ fitetur ſe illi
ſo lovelle eſſe con⸗
ſcriptũ · ut · C. de a⸗

. Et cẽ.l. cũ ſcimꝰ.

b iẽte. H alind
in ſeruo vel ancilla
quando dñs ſcit eũ

tiã cũ viris voluptatis oc
caſone lauetur. aut enaʒ
dum ad huc oſtet cu viro
mr̃imomũ ad alios de nu
ptijs ſius loqᷓ̃tur.licentia
datur a nobis viris mitte
re eiſrepudiaa lucrari do

tẽa antenuptiales hr̃e do

nacõnes · utpote etiã hijs
cauſis ſoluẽ volentibo ra⸗
cõnabilirer mr̃imomũ et
ſub eundẽ deferẽtibo oꝛdi⸗
nẽ ſub quẽ penas heodoſn
pie memoꝛieoſtõ diffimt.
Altebzies autez alieno
nubere liberã nõ licʒ neq;
ignoꝛate neq; ſciente ne⸗
q;o ſenciẽte poſſeſſoꝛe h̊ li⸗
a aliqͥd tale ab aſcri pti⸗
cio geratur licebit dno ip
ſp ſen p ũcie iu dicẽ ca⸗ P R
ſtigare plagis medio cri
bus hec agents aſcriptici, .
um et abſtrahere ab ea 5*
fruſtra eioiũcta eſt. vn⸗

de neq;ʒ nuptie ſunt qð fa⸗

ctuʒz eſt nec oblacõ dotis
nec añ ſnuptialis donacõiſ
ſᷣ pura fã mali oꝛreptio ·

— — —

ta dote aut ſponſalicia lar⸗
gitatevbi quoq; pᷣſumpti
ue ſieri ſolucõnes otinge⸗
bat/nullo ex hoc cõtra te⸗
merariũ ſeqñte piculo oſti⸗
tucõʒ ſeripſimus dicentẽ.
Siquus ſub ptãte conſti⸗
tutã mulierẽ wolũtate pa⸗
rentũ aut etiam ſue ptãus
foꝛte ducat vxoꝛẽ neq; do⸗
te oblata neq; inſtrumen⸗
tis dot alibo factis / nuptie
quidem ſůt licet dotalia nõ
ſ mtoſeriptaſut nõ ob hoe
vir(quod in multis noui⸗

mus factũ) expellat domo

vxoꝛẽ ſme vna prius dcã⸗

rũ rõnabiliũ cauſarũ quaſ⸗
q; theodoſius quaſqʒ nos

enumerauimuſ. (Si qd
autẽ tale ſiat aut ſme c cau⸗
ſa eam abiciat domo / aut
etiaʒ ipe rõnabilẽ cauſam
pᷣſtet ut mulier ſeꝑetur ab
eius mrimoni io/quartã P⸗
tẽ gprie ſubſtãtie eo gatur

exſoluẽ eiſet uſq; ad q̃drĩi⸗

gentas quidẽ auri libras
ſubſtantiã habẽs centü li⸗
bris dãniſcabitur hoc eſt

9

tra & elt et alia rõö. cet cuidaʒ pᷣuicõ ſit
ne quid maligne aſſcriptus ut dixi⸗
fecerit erga pᷣmuʒ tãta ẽ ꝓ pibitio ex hoe qꝛ ¶ Sic itaq; matrimoma mus in inſti de ini.
NRi ur e Dan licz bor gia diſſoliuon⸗ diſſoluütur viuentibo ad⸗
ſ nam plerũq; vbi gat mr̃imomũ oſtõe ĩ an hbuc hijs qiu eaotraxerũt. uilius. ut. c depig.
ſüt due racões licʒ nũ ꝓhibic ſc vᷣaꝝ nupti⸗ t pecumarie pene cire do⸗ ,
na tallater aale⸗ arũ tñ etiam ſic ex anaſta tema ſponſaliciã oſiſtũt do ECPi 1Sis ic id eſtꝰ
qucs etich pmũ ſio pie memoꝛie mulieribo nationẽ ſß anobis aliqincd ¶Coꝛreptio· id ẽ
remanet. ut ſi duo inſtituta elt. (Mas i ita⸗ etiã aliud admuẽtũ eſt ut qᷓ daʒ res pure co
it Eiu fetoraſo qʒ cauſas nobis theodoſi⸗ gtiam indotata mfimoma reptibilis⸗ 5 nuqd
manr dan Runn⸗ us explanauit.os autẽ irracõnabilibo factis dim e 4 bental
pedmmẽta ad mñi⸗ ex veteribo ſumẽtes a ali⸗ ſiomib ſcaſtigacoi Bitn dã⸗ ginpoſſit ſen. n
momü et ßuitus er as adiecimus tres. Si e⸗ tur cõpetenti. ¶ Si iqius anon eſt biillett
ENantnadnete , mm mulier tanta detin ea⸗ enĩ duxerit vxoꝛẽ aut etiã ene eenronf
üſitvnar 5 remanet? tur nequicia ut etiã ex ſtau⸗ , mulier ad virũ wmiat nup mris ſtatus deſere⸗
* eE altera et ideo etiam dio aboꝛtuz faciat virũq;ʒ 7½* V Otiali qiudẽ aſſumpta wlu⸗ tur ut J. cõ ſtitucõ ·
ins gemwanet ut ns otri ſtet et priuet ſp filio⸗ A- tate atq; ſnĩaſnõ tamẽ ſecu 4 S aſſenptiehe.
oAme in n rũ . uel tanta libido ẽ ut e⸗ ell in vo ſen e- C.

de agri. et cen .l. fi · et
fac̃ ad hũc. CC. de
epi.et cler.l.qſquiſ.
et. l.in bemus. et · C.
de agri. et cenſi· l. ne
diutius. et. g· ut iu⸗
dices ſme quo · ſuf.
Ceos qᷓ. et ꝗj. ut li.

ma.et a. Chijs ch.

m (ie ita ꝙ mce⸗
vii nõ illatiuũ.
Woluütur. ſez
di ctü ẽ uſq; nüc
ab illo. E. diſtrabü⸗
tur⸗
0 4 Conſiſtũt. ſcili
cet circa terciũ ⁊ q̃r
tum modũ diſiun⸗
gendi. ut· S. e. Cmi
tioꝛ es · et · C ſiv ero
altera. non aut cir⸗
a pᷣmü et ſcᷣm ut
.3. e. Cdiſtahütur
et. Cſequẽ · uſq; ad
C.mitioꝛes ·

v(Aamuentu P⸗
uſq; ab alio ut · C.

de ropu · l. ſ· cuius. ſ.
legis ſtatim ſbicit
ſentẽtiaʒʒ· et facit · ·
e · Enup tiaſ. ĩ fi · E
q (Cõ etẽti · ſcʒ in
pecumanon in coꝛ

. pore c. Cꝓx ·

Si quis em ſen
tehat voluntate
vel affectu.als ſen

tẽtia multil modis

eut. 8. e. Gſvefoejn fi⸗ diximuf.
etK dedleee:d DREen aod
ſt p. fa te. Gjj. erfecta ſit. ſeg tamen at ma et a. C q; vero.ert
5 3 44e Fr inſti · qui — ſ ſoluere: vel arta ðᷣꝛ p hoc q 1 517 fi. etꝗᷓ.de ex 1 „ 2—— ſe
4 itur ut dixms in ſü et ſupbü erat c⸗ dotem gquarm uc ; C ᷓ ut nulli inð· Ef le i. Cqm. et e . 0
1 Dh. 2 (Prei . ͤſumitur qꝙ 1 OlIII mo-na. 1E.G ratru⸗fi; „ ,S. ie · q; . . mulier
in L Ditatur g iud milſ diſſolene. C. de repin luto. . Trepudia. 3 E * Dir abat repudiũ vi⸗
2 nenlo ſi leges. nie H 3 Iatgter eC-&
ar ineer alpas e üe iboaue zehucns Lo ubin.
ent Mup tie ſit · quia ð et mittere ſuis uxoꝛibo.a iEc b Eim nſe e
deni momũu ſine do⸗ 140 teſmi⸗ et ex diuuerſo et nulla ra nup. Cij. m fi. i
1 uno — õ r etiã ex diuerſo exriſlon⸗ vghals agagie
H . de tri. et ſe. 2 2– d hoe inq; . abili pemtus 1 a Alteru ris.
che p̃tut · 8· de ff · de noꝛẽ aũt a . Vvero tion fimomaut zus er alevr.
p E neq; illo · et. ff facit quãtitas. Sivero te cã ſoluere mĩime 3„ nSca yro⸗
int Pot· l.ꝛ f. te faci pdicte qua⸗ —2 ſbiaceãt exa b Habẽtes.
5. ð dringerarg auri librarum acn walaut anileie giii Gabeanep⸗
83 c. 1 ” SSH heatſnon argitatis ſ ſolum ma⸗ rentes de ſuo bñfi⸗
eidi itaq;· ſius.ſ. atitatis ſbam . lar ltatis gnte ſoꝛ⸗ . ls yrom:
nean b zeoclanel. qi lius. c. auri dãamſicet tehomo. ctiß qiuð foꝛ eatnls proſn
rii ennart ut ſtati col ampuus c· aurt nãq mmom⸗ ſſcentur al⸗ banmfeehosa
l ſigitur oaſdcennn. libris ſad maximam nãq; Pn latender nii ütpa⸗ an infee bey da⸗
lt⸗ 1getu aſae uf rIS . m ig. diſcedut aut pa⸗ .Gi tet . C. de mof.
1 theodoſiu Ai. tes dote „ diſcedũ l Ci. et
inmn ee ; ⸗. ac ſepᷣſimus legẽ r rẽtes dãn tatis e ¶ Scripſimusin
lut g monnnmut AD bac ito Fm nias leges pudfilios humanitatis dr nan
H ee. . zmerito m nia apudfilios! 5 greco vel exuag
apo (Enum u.l. Pnk. illzme pura debi⸗ uc ecompenſacõnẽ . lde hac eadeʒ
tne ut/C· repu--l p eſtmãtes eſſeqᷓ p 8 ex! habẽtes r pſimus tẽ. vel d vetekiin.
. eltim p gem ſepſimiis cit. et veteli in
Nin e berr ors alte. ſe tis videatur ratio q;ᷓ ex 15 Ideoq; legem ſe ki o⸗ Retbea kitoe⸗
ui an wabe yhne D r aelͤl! aog een btate er la: r.ff. ſo.
habẽ qᷓ ſ ſis cauſis ꝓ cau Wlẽtẽ · neq; ſub p 1 u.l.ſi filia · . ff. ſo
ſen Tomn beeaie. ns ¶ Et kmulier per cut Fe⸗ ſtitutos· neq; emadapato õ .— .
ſ eſtm da 1 dit. ria ſeperur aviro in⸗ vm ſiſioſnoch maſculos neq; 5 (Golẽtẽ. bico le
mſaban al -⸗ Paqpr iſtenſ. aut etiam mnd⸗ oſſe diſt rabere õ
i Kama-. dotata exiſten liqia cara⸗ feminas · po ſuoꝝ lehonẽ Obewuler it. aus
guu i. dicere ꝓpter illo at ei ſine aliq ataa⸗ fimoma in . EeO z. Ea.· q; pr, dedit
40 RE— ſpicit maxi⸗ mttat 1,— dui.hijſdẽ mim ũ ·q dote/ 5 Pter
bae⸗ 1 patru aut matruũ.q tẽ vel donat· ꝓp .
hlne a wih uã pht a ti onabili repu ſſ. er ſi patru aut matri tio⸗ nupt obtulit p ſi⸗
madote qu abere. 2 „. t ml. et ſi annuptiales dona nupt· o btulit ꝓp
di dᷣa vxoꝛe habere. bo ſbiaceat ꝑe ut annup 2 10 vel filia et m ca
fena vxoe Pabere. onmndn lace⸗ mo⸗ aut. ut ſuſce⸗ lio vel filia et me
ſi dicitur m eplis qdẽ p culpãꝗ eius mr es o btulerunt a ⸗Cr—E is filij ſibi
ſc dicitur me d b a.g dẽ ꝑ culp Emu ob⸗ nes o iã cũ finſ. ſu moꝛtis .
ltſ⸗ adhebreosvelad pec⸗ 94 ſiquẽmũ ob⸗ ut ſoli aut etiã cũ ſilij aetus eſt non di⸗
ad hebree Iſimhia iu ſoluat. qnquẽ 35 rũt ſoli ai ,, pacetus eſt no
na⸗ ¶Durna debitis i. Fuã du mulieri ſed ſicut in ſic ceſſet pactum
ui nA Punmten des — I ts. ——— us patrum ut ſic )
ui⸗ ere alieno de B ulabitur nup arũ expectam 4 ff. ſo. matl. filie.
omm ere no cop m-2 Ar e . ut. ff. ſo. mat·l..
7 ductnw egene nd iverovel ꝑ culpã ma⸗ cõſenſu · ita neq; trafgere ct.l. ſ eũ dotẽ · Itẽ q;
ie e ee (Si tenam bona gia dij fimonia ſinmus in pa⸗ dieit ſuſceperunt
. m. bo 1 F.m 21 . , um . — 69 ellef.
ſi Firenilͤbolen . oarſentaadſi wnraceck et ſi re enn fSelein geibu⸗
i⸗ emancipati·m 4 19 la noſᷣ lex pfcã diũ cõ petere cẽ e , cañbo in ſolið obli
un 2.et miti· ad.lfal. one⸗ utPO aq aliue fepucnu co peie ſim ranturp'! arenteſ
Eamn . r (EIa aoͦdaa aluui Nraone venera na uſeni rEo n gvere
en . a nobis piñ ſila gratũ niſ. *Ppe mus. ſiue ip̃i dederu ij14 dotẽ. Gnũuc tĩaſgre⸗
n Pro caucõn inuẽtũ. ubi et repudjs miſ rüt ſue etiã ceůᷣ nuria uſq; in fi l.
ne d. nõ ẽ cauẽdnm muai ubicrrep⸗ ue vl ſuſcepe t.non enĩ dmu
. . * „- Pen . „ . Ac Ue⸗ ;— . un 4 S
*“ milieniin pnie ei ſis nnpaesl 4 tateſint alijs ſiſeeper arentẽ qꝗ⸗
nl vei oea⸗ Coeiũ nãq; q ceepar entes habet racõn ſ as filij nõ
tioms?s nũe „. ibemꝰ?. qm quoſ⸗ aſigere mrimom⸗
4 dAgemrger u bitaſcphibemd acſorre pſſe traſigen mittere ¶Cõſenſũ ut in⸗
mit econtra. ſqi a inuemmꝰ ex ſtuc mu⸗ſilnjs autem ꝑ g ¶ Cõſenſũ je
pPomr con hoe damuemm⸗ . mu t: in pnᷣ
p culpã vxoꝛis pudia ſcribere feſtinantes ſ denuptiin
, ht. P — it pr nõ ledifüeiit·ff.
¶ Pems · qui eſioné. uͤtn gu Lpr̃es · Ekg
5e ⸗ . N ☚ i.l. i. &fi⸗ I (Cranſige
6 & Juo nferd e. ve dt muner. unff⸗del
66
3

2
„*

à ( Marchus. ut. C. de repu.l. diſſentientis. quocũq; modo ſoluatur.ut .e. quia vᷣcro luera. ut ah
b ¶ Secutus elt. recitando marchi ſnjam ut p̃dicta.l. S: fratrũ ·fi. ij. q Perdumre.i. ad ſedᷣm non vemireꝛſic upt
C.·de repu:que dyocleciani eſt· c ¶ Termnus i finis. lege ſtatim ſequẽtẽ lram.ſfimilis eſtlectõ alp abnegaco,ʒ die
d (Dihuctonũ. mrmoni al. et incipit h tractatus ut.s. ut. ff. de dolo. l. nõ debz. in ſi · ”ẽ de
e. diſtrabũtur. ⸗uſq; de diſiimetiombus factis utra⸗ 1¶ Propria.no.ar. q; dña ſit uxoꝛ dotis etiã cõſtãte mii⸗
e¶ Demcepſ bue: q; ptevinẽte nũc qñ altera moꝛtua ſrẽ momo. qð tñ falſũ elt ut in inſti · quib⸗ ali · li· in pnᷣ. et qd b
pollicitus eſt· Se· nuptiaset. 8· Pxi . Q in fi hic ðꝛ ẽ ꝓpter ſpẽ· Itẽ et hic iam erat pᷣmoꝛtuus maritus
f ¶ Simihiter · ſcut L Sup ſcdis. qᷓ ma .
et minnnmũ nã et teria ſcdᷣarũ nupt· eni
mãdatũut.ff.mã. , expedieturꝗ.e.Ep Fen
inter cauſal. in (woꝛſan et minoꝛe etate eõ bis placuit immoderati⸗ cg 96
