jlosect li l bere ac diſtrahẽte ſi⸗
ie tu debitoꝛ qᷓ cel⸗ e E.-ii er
ſaueral utᷓ. de loe ſoo debitoꝛũ ſiſcaliũ emeit
ci. oõ gruit · er. ff. facultates ꝓ eaxxrerũ ta⸗
K o anetlee ie tum pᷣcio obnoxij ſint q̊s
Aamttat et ti it .
bidinſt awplicet ut eos patuerit decurſis ba⸗
I. de ven. re. ci. l. i. H
auit mſiidẽ qui pri
ug emerat licitãdo

ß et pᷣter hãc ſolẽmtatẽ multe alie debẽt intueniẽ. ut no.
S · e.li acur: xret · ut. s · de Pei⸗enmnp · of. reſcpᷣta et ſi cõtra
g ¶ Obtẽpe⸗ ins vęluti· pu.l.ſi· acuxr.
hb ¶ Hntercipiatur·etiã minoꝛẽ etatẽ ſic g& minoꝛ nõ inua⸗
tur iure etiã ſpeciali qñ fiſcus vendidit rẽ eius ꝓ debitis
ſecus ſi eredẽs fiſeus ſuãut et.S·ſi adũſus fillñ.ſ̊ tñ die
verũ ſi interuenit tutoꝛ vel curatoꝛeut·S.ſip · pu.pẽ.l.fi.

ſtiſ. et ꝓſepcõe hſtaopalſ⸗
ſe.nã ita eos mummus ut

nulliusouẽcõis reliquoꝛx,

fiſcaliũ nomĩe panãtur ex
trinſecus ſubicę iacture.

De venndic nibo fiſcaliũ̃

rerũ cũ pᷣuatis ↄmumũ.
Potiẽs F mpꝛ.
d fiſcũ wl mima
poꝛcõ rei ptin eat
ut vniuerſa a ꝓ curatoꝛibo
meis diſtrahãtur . ß ptis pᷣ
eiũ tm in fiſeuũ redigatur.
reliquũ pᷣciu dñis reſtima⸗

hotra ꝗᷓ· de fun. pa.
li: So ut ibi.

bẽte. i. ob de⸗

bitũ fiſeale capien⸗

te et deſcni bẽte vel
dic · i · publice ve⸗
nale ꝓponẽte ut.g.
de dil pig. l. credi⸗
toꝛ:acur.
¶ Debitoꝛũ qᷓ eeſ
ſauerãt m ſoſucõe

ct ideo eoꝛ bona

¶Haſtis.i· dieba
gqmbo publice ſte⸗

tit venalis ut ĩ au⸗
tent· ̊ ius poꝛ. vcl
die haſtis decurſis
ifactis ſubhaſta

m (Cöuencõoms.

tur ſoꝛma eſt. emptorẽigi miſi ad p̃ci ut dix⸗
tur pᷣdioꝝ de qiub⸗ libellũ it et ẽ ſic. ·l. ꝓx. et
dediſti apud ſuũ idicẽ eõ ꝗ· de funð · rei P. l.j.
uemri uſurũ defenſiombu⸗ r xi⸗ etmagrok⸗
ſ ſibi openine. erto qᷓ nouo poſ⸗
que ib ρρhbtn ſeſſoꝛi aſſignat ut
Me ſiſcus rẽ quã vndi⸗ tenn geh c.
dit euincat. Empꝑatoꝛ d 1 So. 5lig ole
git vel h̊ alia pᷣdia
ibi tributaria ven⸗
de publicamiſ.ſ.im patoꝛes · ſ̊ibi ᷣuatus puato et fac̃.S.

ſ adũſus fil.l.ſi. =ma.i.conſtõ iuris ſic· g. de of. p. p.l.

Sotiẽs · foꝛ/ foꝛma.et de pac.lᷣ.reſeriptũ.

Gel. ꝓ ſaltem vel eti · as deeſt ut ac.

St vmũſa als ut vm ꝛc ali pig/ nõ de.l. i.
q ¶ Meil. ſ.· fiſci ſic.s. credi:euic.⸗ ⸗et ẽ ſpẽale in fiſeo ſe⸗

r. (Diſtrahãturidiſtrahi pñnt⸗ ceus in alio quinõ mſi p
tẽ ſuãvendèpᷣt ut h. ot. S/ de oui re · alie.lij. Sʒ quid ſini l
lã ptẽ hʒ fiſcus et vendit. Nen.aut credit ſuã et ſtati em⸗

ptoꝛ ẽ ſecurus ut·sS.de qᷓdri: p̃ᷣſepᷣ.l.fi.aut ſeuit alienã et
nõpᷣiudicat dñno · nã ſi nõ pᷣndicat ꝙ partẽ hʒ ut hͥ G ubi
nõ hʒnõ pᷣiudict · Itẽ m·M. locũ habʒ ̊ lex qĩũnonpᷣt
comode diuidi.ſ certe indiſtſete dieit h̊ g ſic intelligen⸗
dũ.ut ar.ff.de publiẽ · l.de p cio.et adde diſlictõeʒut no.
S:.fa:hꝛcin familie. ⸗fiſeo ẽ ſoluendũ ſ̊ ꝑs redigitur in
¶ã Kedigatur.totũ⸗ fiſcũ ut irreuocabiliter hẽat er a⸗
liã reddit ſocio.hoe enĩ imnuit vᷣbũ reſtituatur et vbũ re⸗
digatur et natura ↄtractug ſic gẽᷓ in ſᷣſidiũ cũ nõ poſſit re
habere rem habebit ratũet act· neg.g. cõtra fiſcũ aget

ut.s· ubi in rẽ ac.

t¶ Reſtituat᷑.ſcreliquũ p̃eiũ nõ res..l.i et. lñi.

u ¶ De quibo.ſce; predijs

ad e⸗ ut · · de re⸗ alie. nõ alie · l. i.

ut. 8. de oui rè. a⸗
y (Comperüt · que vere competũt⸗ huius.l⸗

—

quis ꝓ ſcri-

“

Rauiſſmũ bona fiò rõne g malefidei ipemet fi⸗ t ¶ Cautioms · ſe; ſme fideiuſſoꝛe ut C. de · v. ſig. l. ſane· Np⸗
ſcus refert cõtroũhã · Itẽ ſut et alia neceſſarila ut u ¶ ponſioms:cũ fideiuſſoꝛe vel cauere in ſeri-⸗ mus. a
no.s.de fi.inſtru:et iu· haſte.li. . ptis ſpõ dere ſme ſcpᷣ tis :· quadruplũ ut:s.l. ꝓx. So. 16
b ¶ Adiecta. alias additai. vẽdita ſie·f/ de iur.fiſl· fi. x ¶ Boms omibomo in⸗ ibi in alia pecuma h̊ mauro. W
c ccepit· nõ & fides de pᷣcio pt hab eri.ut · ff. de iu · fil⸗ ar · in aut· de fideiuſ. Eqð aũt· vel h mutuaturut publica
d ¶ Keferat · H ſiue ut ꝓpriã ſiue ut obliga:⸗ ſi ꝓ curatoꝛ · dicẽs ſe hĩe man datũ qð nõ h; ut h̊ dixi ſme ancte půi⸗:·
tam vẽdidit ut ꝗᷓ.de fundis rei ̃ᷣ et.s/cre:euict.pi.nõ de. pis vel comitis · ibi ut puata. et ſic hͥ furtũ ſiue peculatuʒ R
li et de romiſ. pig. et falſũi ibi furtum t.
l. ſi yp othecas· ct ſeu peculatũ tm vł
ff de diſtrac. pi.l. . . . . ibi ciuiliter hic cri;èꝗ̈æRm üöEum
i· et. l. ſi is.· et de ee⸗ Rau ſſſmuũ wrecũ onũ fenebrem pecumã ſup⸗ minaliter. Itẽ otii dolt
en⸗ e ven nert dia mea duxit ut ſeit detectus in eo dẽ ad qᷓ D en erb on .
et we reſein. ve leſi. cuius rei pᷣciuʒ ci drupli penã ex hac aũcte urmſac. nex o⸗
et de euic. ſiue poſ⸗ bona ſide elſet adiecta ſe ten eatur. E m pꝛ. y Comodauerit. n
ſeſſio ſeillepri. 5 mel fiſcus accepit euis cõ Ciãt omes accipiẽ⸗ . eſt mutuaueritꝛ
mo vomat otm fa⸗ trouſiã referat nõ ſolũ er⸗ mutuo ex larg cõibo ſa⸗ WPſam. n
ctũ ſuũ vel eins cui ga emptoꝛẽ ab ea dẽ ſta⸗ cris auri nõ patẽ cuiq; fa-· Jpone eaſiiʒ aß
nieceſſt ad qð ctiã tione ̊ nec ab alia quidẽ cultateʒ· ꝙ ſi quus aurũ ex d 18. ti. i. · n,
mabe. qonẽ pati debẽ equũ ẽ cũ no erario priuatis omo⸗ in n . kqui . .
rei ven. cü a matre etiã m hns vendicõibo em dis ꝓfuturũ o cculte. ã cau⸗ cit. f.. ſo. ma. ſi ma äün
et ·ff. de de · ab oꝛ ð. ptoꝛe nõ mqietato offi⸗ tioms aut ſponſioms ſide rito. et · ff. de int. fil. K—
nnlt hoi.no⸗ cia inter ſe poſſmt exꝑiri. ut debitoꝛ rdibiturus ſme in irner vo⸗
nnne einſd llati ¶ Etrackare E mꝑx. nra aũcte acceꝑit ablailtis fet.l. deferre . Cfi. t
oms. H em fiſtus kſcũ ꝙ ſemel vndi⸗ bo iis omibo ppetue depoꝛ et·l. ticius et arãs. id
plures ſtacõnes er dit eqiutatis honeſtatiſ⸗ tacõis ſpᷣ detur exilio.hij de iuf. delib.l f · Eñ ſi
ſivendat rem vm⸗ ,—— , „22 — J vero.
us non pt alterius q; ratio non patitur· rie e ſo⸗ eibliete rrſu⸗ a (Propᷣa foꝛmꝗ. utt
nomĩe reuocaẽ ad 2 Li. „ nIS e publici credito⸗ ut Poſtponatur ſi hl
q;ʒ. s.de ſoł:l.ij. ſed Pe hijs qin ex publicis ris me chi comodaue⸗ ſ. dis ut ĩ pn· huius ay⸗
ar.ↄtra.s. deop en⸗ rom bo mutuã R. adac⸗ dcleri li ſen⸗ .el.m pᷣcio aũt rea pi
ſat. li.ſ̊ ibi ẽ racõ ceperũt. (mpꝑꝛ. rit ac derit capital len⸗ cto ex vẽdicõe pi⸗ ſr
ꝓterofuſonẽ vi.,.„ . . tentie ſubuigetur. gnoꝛũ ſponũturpᷣ t,
tãdã · et eſt hic ar· ꝗs ab ex actoꝛi , ,„ oes creditoves ut nnlit
ſi abbas vẽdit bus tabularijs“ ¶ Penis ſiſcnlibo credito cf. de int. fil. l. res . Inn
rem vmus ↄuẽtus c. is of n res pᷣferri. patoꝛ. Ci · et hoc ſi pſona⸗ nie
ſibi ſb diti qᷓſi ſit al⸗ archarnjs officnjs we ratu⸗ liter agatur ſ er in men
terius qð nõ p̃t re⸗ ypot h· poꝛ in tpe nüit
uocare. 8 ſily pfertur. ut. ff· q Ku
F¶ Oicia. eaxeſta 2 . pot in pig. l. ſi pi⸗ nuj
tionu vel dmſae· et die neg. g. actõe in ſubſidiũ act. ut gnusque y pothecaria etiã in delietis eſt m azʒ · ut · C. de duo
3 S. de re.alie.nõ alie.l.i.acur.· Buil. fil· l i.· Pone exẽplũ in penao uẽcõnali ꝓmiſ F
— Etra ctare ·. h̊ p otes dicè que ſupioꝛi.l.dcã ſũt.nõ er Jus.ſũme·: ſa fiſco ꝓ quo eſtꝗᷓ.placitũ ẽa cuiuſ
go ſides de p cio hfi p̃t ut · ff.de iut.fiſ.ſi ꝓ curatoꝛ: .. nõ debetur uſura vel pone pena legali duplut . s · de in · i
jquiſ tabularijsqui cũ ſuſceptoꝛibo erant ut . fil.l.defenſoms ·vel quadrupliut · S· de hijs qui ex pub · nn
de ſuſcept:l.duos · erant archis in quibo pecu⸗ ra.l.i.et tũc dic placitui.placuit ꝓ cũtoꝛi.et ſic no. ꝙ pe⸗ ſt
i ¶ Krcharijs · qui p/ ma publica reponebatur ne nõ aecedit uſira ut h et· fF. de mga cõ.l. fi. Oſoꝛtis fiſ⸗ i⸗
de uib⸗ habes · de ſuſceptil. fi· et ꝗ. de hjs que ex pub. co debite ſiẽ etiã ſme p mſſioneut · · de uſu. eü quidã· C¶ gtno
col.lj. K (Officijs· ſc; alijs · „ſone publice vel pri⸗ fiſcus· et de iure fif.liñ fiſcus. aſura deb eri quaſi qu edã gicr
¶ Supſerit. nõ em debz alicui p uate mutuari ſ ad u⸗ b̈ ¶ Mulctam videbatur· u/ mulcta qᷓ pene accederet
ſũ deputatũ ſeruari et iuſſu ſupioꝛis ibi dari ut ꝗj. de hijs qꝙ remouet q; non irrogauit eã ultra penã certe nec. po⸗ i
que ex p u.col:illata ſuũt.l.i.ct·n. et · ii. tuiſſ irrogaẽ ſivoluiſſmieut. s de mõ mulc. l. ij · certi em ſũt Pir
m ¶ Auctate. ↄdicõne g ex.l.ve' act.in factũ ↄuemũtur iudices qui pñt mulctare·ſ̊ penas oꝛdiarias omes pnt ſet
ad qʒ.s · de iut. fiſ.l.qui m orractibo. cipe vno plurib⸗ imponè etiã del egati.ut.ff.de inð.l.ij. Chñns dat· er deev⸗ ͤg
n eneur. . ſmul cũ fraudis ꝑ ti⸗ ve ut · ff. de iu · ſ. ſi g.l.aliud. imt mulctã.tur eni in ᷣ inẽ Puatiut. ff · de lian
aufertur · Efi et no·S.de iur·fiſ.derenſiom s· Itẽ ꝗjᷓ.l.ꝓx. Mſub.o poꝛtet·uti⸗ uſut᷑.cũ quidã.fiſcuſ. et ar · S · nin
So. ut ibi:Et no. ꝙ in q̃drupꝑlo ↄ tin etur res · ut ꝗᷓ·ti · i · li. ad.l.inłdevi pu.tutoꝛiſ.pacto & fiit actũ ut pig nꝰ ſnei⸗
Ciãt.accipiẽdi:ſcʒ auri qð ſubicit· J pꝓ hijs tenẽtur · ut. S· de uſur · l. p retentionẽ. ſ̊ ar · otm. fr.
Sa cris.i· ſacris largi cõm bo deputatis · de pig.l· cũ vicioſe.ſ̊ h̊ nõ interceſſitvicioſe evel mutiliter nn
acultaxẽ. ut etꝗᷓde hjs q̃ ex pu.col · li.et · . et · iſ. obligatio pignoꝛis. quã habes·s·de uſuĩ.l eos · 3 Unn
omodis · ſcʒ acceptoꝛis · toꝛit ate pncipis ut ſbi⸗ ſcũ.ſanctiomi. regulariter quãlibet uſq; ad ſe⸗ ſo⸗
¶ Deculte · eo ip̃ᷣo qð ſme au/ cit vel comitis ſacraruʒ miſſem et nõ ultra poſſe ſtipulari uſuma pᷣtermer:·
largicõnũ · ut ꝗᷓde pub.auri·ꝑſe·lvna· catotes qui beſſes et pᷣter quoſdã alios q̃ centeſm pnt i

1

õ

grrrPrEre

Tbiee

hinbe

hicti
n

die.

ope
n
r
g

linm
ſotteh

Pbis

tnic
cepi⸗

fiun
tt

ſpbn

l,ftn
ſte

=—
=
E

ſuipulari ſtabit ergo fiſcus illi regule ut hic et. S · de bijs
qmbo ut in dig. li· ft p ſucceſſionẽ quo caſu utetur H
a ¶ Deuolute ſũt · pu⸗ Puilegio poſtqᷓ; inter noĩa debi⸗

toꝛũ retulit ut · S· de uſur. cũ quidã. Eñ debitoꝛel. e et. ff. de i in
re fiſ.l.ſi fiſcus. Fr otmf fiſcũ aut rite omia fa⸗
Auſas.cũ iudica⸗ cta fuerũt et valer ſnĩa et ap⸗

. pell atur iure cõmum . ut · . de ap. lillud aut abꝛ

ſente aduocato et
nõ vah ſnia ißo in⸗
re.inre ſp eciali qð

disut Fre. naf⸗ Em ſuã plequẽ⸗
eus alicui et · · in.
dinus · et ita tpe · i · enne Er den⸗
racõne tpis nõ fir-⸗ C pomtur ncut
matur. ut · ff. de ap· itaq; in ſoꝛtis quãtitate hi⸗
ſi expſſim. et. S: dd ſa pſecueõ potioꝛ eſt ita im
fal. . tge⸗ aut omil⸗ . cliecc⸗
ſum ẽ inſtrumtũ ꝓp tripi 0qo pene noĩe adie⸗
ea faciẽs ae cũ ẽ ꝓpᷣa ſoꝛma tenẽda ẽ 7K.
ſp eciali uſq; ad tri S
. aſretmetatnr pe e euſuris fiſcalibo.
tita reſtõne p offi⸗
ciũ indiciſ ut hic er· Jus ſüme quã ti⸗
ff. e re ind. i da bi noĩe pene in⸗
toꝛes. nec o .
iutᷣiu admonẽdi · flickã baturus
ubi et in Puato idẽ es uſure wro exiguntur
dꝛ q · F ut ibi no. nec enĩ mulctam tibi ꝓpcu⸗
Jtẽßm hoe nõ ob· natoꝛ noſter irrog aut ul
d· de re inch · ſub ß⸗ L
textu · q; ibi in pua tra 7 ỹÿ̈ placitũ 6. ß pena iuſ⸗
to ſen eweraerl⸗ ſit inferre , Em pꝛ.
eſinõ interue
mt pᷣuaricatio· als 4 ſub Fna⸗ cre⸗
diſtingue aut coꝛ⸗ “ ditũ fuerit · etiã fiſcũ qͥ ſuo⸗
ruptio peeume in⸗ ceſſit in locũ Eebitoris uſu
a e iti . ras pᷣſtare opoꝛtet.ſhi eaus
etũe nõ valz i5ao depench ſaltẽ pacto pla⸗
iure etiã poſt triẽ⸗ Jſcũ lehitet mpe.

mü ut h. et · 3. de pe

etiã nr̃m parere ſan
na m. l. ↄſiſtit· et ſie P

ctõm noſtri numims iube

etaz pt mtelligi de 4
aduo:di · iu.l.i. aut mus. Pp quã uſq; a dimi⸗
g ſavel anbieene, diãͤ centeſime uſuras ſti⸗
m et rũcvalʒ·ſů rez⸗ „.
tmactaure uſtma ei⸗ plulart creditoꝛibo · exce⸗
enmũ ut hie. et. ff · pris certis pſoms pmiſi⸗
ad tre.l. huo· m·. X mus. ut iße etiã fiſcus ul⸗
de, eeſ trrea dimidiã centeſi me ptẽt
quadrienmũ wne⸗ H a debitoꝛib ſuis mime ex
tur a die ſme et pin igat ſiue pniapaliter ei p⸗
wegaelzid. mſſerũt ſiue a poꝛibo ſins
f. et ita utitur iure ECECcEcxY’ editoꝛib⸗ ackões ade eũ
oũi qũ mterueĩt p.
uaricatio et que di⸗
xi inre publica · idẽ
in eccia et pupillo diei pt t no. f. de re inð. lLin prẽg.

e¶ Dreuaricatio · in aduocato fraus in indice vel m ad⸗

uerſario ad qð.ff. de inð.ſi pᷣtoꝛ· E marcelluſ. et. ff. de iut.

fl.nmpatoꝛęs. Itẽ an ex eadẽ ↄteſtacõe ⁊ actis a getur
vel no uiter fiat ↄteſtacõ die ut no.ff de ap. ſ expᷣſſũ · tẽ
anpᷣmo debeat agẽ res piblica cy coͤtra cocumroꝛẽ ſuũ. FKF⸗.

ut d cãl imꝑatoꝛes

1 Cire.tua. lochutur comntirerü uatazzenus as
e et incoꝛpare debzut . l. if. S
— egitio. vel onerario · ff. de iur. fil. l.i i⸗ C diuuſ.
Itẽ uxoꝛ Waer fiſcũ ut.s. vñ vir et uxoꝛ · l· i · Itẽe ſo cius

liberalitatis impialis utꝗᷓ. ſſocius libera:impa.il· i Itẽ
curia aliudq; collegiũ licitũ fiſco pᷣfertur et pr̃onus ut·s.

de hereð · decu · p to · et de epiſet ele · ſi qs p̃ſbr · tẽ ſb ſtitu⸗

quocũq; mõ deuolute ſüt.
(Le ſentẽtijs aduerſus
ſiſcũ latis mrctancdis .

iudicatũ eſt mtra
triẽmu retra ctari poſſe e. et

poſt id tꝑs ſi pu aĩca cõ ar⸗
guatur vel mamfeſta faut

probetur notum eſt.

¶e bonis vactib⸗ etin⸗

poa n e. Impr.

Jrũ res qu ſine le⸗
giamo herede deceſſerint
hiſci nri rõmb vendicãdaſ.
nec audiẽdas ciuitates qᷓ

ſibi ius eaꝝ vdicãdaꝛ w

luti ex xmſſu vdicaẽ miũ⸗

tur. et dem ceps q cuũq; inte⸗

ſtatoꝛũ bona a ciut atibus

obtentu pulegioꝛ;ſuo

occupata eſſe cõperis ad

officiũ nr̃m eadẽ reuocaẽ
nõ dubi tes. F mpꝛ.

—

qñ ãanotacõ es nr̃e

oↄtineãt poſſeſſionẽ ſiue d
mũ quã donauerimus in-
tegro ſtatu donatů. Hbo

ea vis ↄtinebitur quã ante
ſeribebamus ſez cum ad⸗

iacentibus et mancipins er

pijs vᷣbis integro ſtatu. er ſien vba, oꝛone pom. Itẽ

qiubo cõtra ſiſcu .—K rL

Cire debet graui⸗
tas tua inteſtato

ti et cohẽdes ut· g.

de cadu.tol. hijs

ita· Itẽ facit e· l.
vacan tia·

f ( Gedicãdas· do
mimũu rerũ ipᷣo in
ad fiſcũ ptinʒ h fũůt

ſoluẽdo nõ als. de⸗
ducto tñ ere alie⸗

no et tũc cũ ſüt ſol⸗
uẽdo ut · ff. de in · ni·
l.i. an bona. et · l.·
nonpft. et obſtat
p ſcpᷣ tio qᷓtuoꝛ an—
noꝝ ex die nuncia
cõnis . ſ̊ a die quo
fuerũt vacãtia:xx·
annoꝛe · ut. s· de q
driẽ · pᷣſepᷣ.lai.et.ff.
de iure fiſ· l.i . E di⸗

uuſ · et · ¶ pſerip cõ.
g¶ Dermiſſ · i. pnñ

cipis vel legis n53

etiã ꝑmiſſio cũ peti
cõne nõ tenet · utꝗ.
de pe · bo. ſub· li. h

mue peticõe ſic ut
. ti · · i. han ꝓ deli⸗
cctis accipit ciuitaſ
R.nõ eadẽ rõe ĩino
nec ipſe fiſcus ho⸗
die mſi in crimĩe le

ſe maieſtatis ut in

aut ut nul.iu. Gf·

(Priuile iaed

41 eee per

ſuos officiales.

legia·

IDonauerimus.
nõ petẽti et ſie va⸗
let. ut ]j.t. ij. l· i. et · S·
de quadri.p.·l.fi.ne
ſiit ↄotra.s· l. ꝓxad

qð ẽ· de ppo · ſa. cu ·
l·fi.ſ̃ ar· cõt raꝗj· de
agricol. et mãcip ·
li. xi. l., K.
m oc vᷣbo. id ẽ

pauea vᷣba ꝓ vna colũna.s. de uſufruc.lãtiquitas · in fi.
85 facit ꝓ allegãtibo· „/quac! quã nõ hẽmus. velin

S eribębamus · in⸗

quodãpᷣuilegio.
diacẽetibo · ſcʒ etiã mobiliba ut ſubicit h immobilia .
34 erentia accedũt etiã ſih ec vba deã non eſſent ut · f.
de leg · ij p̃ dijs. Efi. et fac · s· de · v. ſig.l · i · et · ij. et · ff · te um.

◻ qnannota-
cõnes · i. Pᷣui⸗

/

et ha bi. l. ſ ita · ẽt de leg · in · l. queſitũ· peto. et de fun. in⸗
ſtruc·ſñ cui.et adde qð no·s · de ↄſtõ.phnᷣl.ſi· Itẽ nõ in ge⸗
neralivel indefinito vᷣ̈bo oĩas tineri ad qð.ff.de of·pᷣ.ur.
.l.i. cũ urbẽ Itẽ hee vba ponũuũtur in inſtr̃is vẽditionũᷣ
,l.ſimiia:acur. ⸗inſtr̃is dmus vel fundiaꝛ pf̃iſfamiliaſ
a ¶ Iure ſuo.i.⸗ ibim oꝛ ãtiſ.nee obſtat · ff. defun. inſtruc⸗
qᷓſtũ· ſ ſi fundũ ubi dicit nõ ↄtin eri iſtr̃magriqß ibi

gitimũ ſueceſſoꝛẽ ſuccedit uxoꝛ et poſtea fiſeus ſᷣ legiti
mus nõ ẽ ultra·xgradũ ut.s/vnde viret uxoꝛ.l.i.
uris titulo · legitimus ſucceſſoꝛ iuris ẽ adoptiuug
ut · ff. de ſuis et · le. l. · Cfi. er .· . j. Gheredit aſ. Itẽ alij auoſ
dic ut no· S.li.et facit·s.de cadu ·toll Efuet.de ſpo.ſac.
eu..·. pnł. Ginteſtatoꝛiũ.et in aut de here. et fal. E moꝛdi.
et ·tii.lij:et in aut ut nulli iudi.ſi. e in aut · denup ·
. 1gtur.

qnpublica
rõne. qͥᷣ fit ex
varijs cauſis ut.ff.

e ¶ Juris.ſ. alteri⸗ 5 qu
ut donacõe vel ſue⸗ ſtructũ poſſeſſionis vel do
ceſſione. mus ptinẽt tradẽda ſmt.
1 ane⸗ Iqñ aut ali⸗ Empꝛ.
de qdriẽ. pſepl. i. £ cuius publicacõe à
e Re ſm foꝛmã moe iuris aliquid nr̃e rei
71.E. 1 en r . 2
7 Konales. peu⸗ addendũ eſt rite atʒ ſolẽ

natoꝛeſ ceſariſ ut s.
de modo mulc.il.ij.

at et . S.· de boms/ꝓ

ſcpᷣ.l.ſi quis intra-

mter ꝑ comitẽ rerũ puata
rum. deinde ꝑ rõnales in

qui in coꝛpabãt ut ſingulis qubuſq; piuen
index ut h qð faci⸗ De ztes mrorz aug “ ⸗
unt pᷣ mo comes ca E— eO aao m⸗
piendo ſcdᷣo dãdo pleauira diligẽs ſtilus ſi⸗
ꝓcunatoꝛ ceſaris qᷓ gillatim omia aſcribat.ti
Pomt eas ĩ nume⸗ ..
ro et coꝛpoꝛe alia⸗ tul wro ro adiectõe
tii reru ſiſrahũ. pᷣdia nris ſũtoſecrãda ſᷣ
(Stlus· ſeribẽ⸗ ſtàtijs nõ miſi publica te⸗
* uir n IRsini 6 ſtiſca cne ꝓponãmir illis
guo dainntraric grauiſſmmis ſtatim ſubdẽ

dis ſuppliceijs ꝗg hmoi ali
qiud ꝓpria uſurpacõe tẽ⸗

. , , ata . ſ. dãna⸗
genter mquirat cinus va⸗ toꝛe vel alio modo
cãs cadenſq; fuerit primo Zplie uer ff de ujt.
mũ quãtũq; wel q̃le ei vide⸗ P ¶ Balatim de g⸗
atur ut cũ data reclamãdi bus hẽs ᷓ.. de pala
copia nullum id iure poſi ertele. 4
. H 38 curi
dere vl endicare oſtiterit ſie dicti qſ de curia
locũq; erario factũ et eſſe miſſi.
tam ipius relacõe qᷓ; pub⸗ 3 nſtantia hij
4 atim vocantur
liooꝛ monumentoꝛ hde in fine legis execu⸗
oſtiterit rerũ nobᷣ noticia toꝛes· Etnota ꝙ
intimetur ut iuſſu nr̃o va⸗ fſR officiũ iudicis ex
cãtia uel alie res noĩe occu Podiare femeg⸗
pentur erarij que foꝛma eẽ defenſioms.
in ꝑpte bonoꝝ vel vna alte⸗ r¶ideatur. Hre⸗
raue re ſeu actione vnaxl Sictgain rbris
etiã pluribo ſeruetur.nã ſi lenquis.
quid ꝑ fraudẽ in diſpendi⸗ ¶ Circũdata. ab⸗
um erarn fuerit admiſſum tain ———
. „„76. — V — op . 5*
miſſi quidẽ executoꝛes nõ de m ſil l pbibiti⸗
euitabũt indignacõnẽ no et. l. efenſoms .
ſtra. Preſes aut facult atũ t (Conaad 5 H
pte dimidia mulctabiur. honan 5
fiſe wero pronus detrimen poſſidentẽ donec li
tu qðᷣ vicio euis fiſco mge queat ea zlſez3
1 ire urcgebt ut. g. de iu · fi. deken⸗
ritur reſartire urgebitur. ſonie.
¶ Be delatoꝛibo. mpꝛ. u ¶ I ius.ſ.p ſidis

ei qͥ capep̃tta⸗

ate relinq̃ qiu palã relicta
cape nõ pñt. E&mpꝛ.
Onẽte offieij ſollici
tudĩe qnimo iuſſu ꝓcũtoĩ

vacãtia. de⸗

pꝗpria epiſtolã

x* onumẽtoꝛe ·

„ —c . que facta ſunt ſup
L citũ fideicõmiſſiiz oo muẽtis qua
relictũ ẽ ceſſat de⸗ ſi quoddã inuenta
lacõ. Hijs enĩ ꝓhibetur ta riũ ut de. l. de vo⸗

nis ꝓſcrip · l. ſi qᷣs ·
y ¶Oecupentur. p
eoſdem palatinoſ

vel alios ad ̊ miſ

ſoſ. v elſi nõ mitta

tur aliquis ꝓ capiẽ

do tradentur comi⸗
ti rerũ pᷣuataꝛc et ꝓ
curatoꝛi ceſaris ad

et nota h ꝙ in q̃li⸗ .
bet puñcia erit vnꝰ tauerint. (mpꝛ.
ꝓcuratoꝛ ceſaris et ugH . Acãtia moꝛ bo
vnus . ee⸗ reru na tũc ad fiſcũ iube 9traſ
p̊ᷣnataꝛe .· Itẽ nõ q; er ſ .
i lex facẽ ad ſedam erri ſmalla ex alib; ſan⸗
ptẽ feice· guims lmea wi uiris titu⸗
Tenndai. lo legitimũ dereliqrit here
aamgeqan die qn mteſtatus.
adicitur debʒ ſcribi dem 6 1
pv̈ůlica manu quo vacata we auquo
ſeʒ titulo utrũ ex do mõ bona del legi
naesneyel ſu ce bus ad erariũ phibeãtur.
one vel quomo ſiſ⸗ certi palatimi elci et iure⸗
co obuemüũt vl die — ””s
qñ adiciũtur im iurãdo obſtricti mittãtur
pormenm in Hopte ut eoꝛx inſtãtia pᷣſes piũ⸗
io ſignũ qð nõ h z05 3
msalſere Pubfir cie pᷣſente ſiſa prono dili⸗
opetentis indicis
ut h· et · Sut nemo.
P · . ij· et in autẽt de
man.pnᷣ: Etitulos.alias pumitur ut ibi et hic dᷣ.
¶Vvlurpacone. u ſurpat qui otra pdicta facit.
EK Kemptauerint omoꝛãtes ſcʒ comntes et rõnales.

Acantia. trã ſferri · de facto.nã dñiũ ipo iure q̃re fiſco
ſi ſoluẽdo ſmt bonaut ff. de iur.ſil.l.i.an bona.
m (mea.inferioꝛi vel ſupioꝛi vel tranſuerſali etiã ultra
ſeptimũ vel deciinũ graduſm p. qð nõ placet q; poltle

inooꝛpoꝛãdũ er iterũ iſti inquirẽt ut dcã ·l· ſ qs · et. s· e.
qñ. Itẽ q; dicit oceuꝑẽtur id eſt de facto cũ de iure nõ ſit
opus ſi ſoluẽdo ſũt ut.ff·de iut.fil.l.i ſQan bona ·
¶ ma · de inquirendis et capiẽdis boms pᷣdietis ·
a ( Executoꝛes · hos ſcʒ quos ·s· vocauit palatinos-
b Eiſci vero.facit.s.de aduoca. fiſlfiſci.et j. de anno et
ub̃. (¶ De delatoꝛibo. dixit de boms vacã · tribi lin·

nũe te eobonoredelatoꝛibo. et nota ꝙ teferre dꝛ multiſ
modis · pᷣmo-i:qui aliquid affert vnde ðꝛ hẽditas defer⸗

tur ut · S· de car . e · l. · Itẽ accuſare de quolibʒ crimie ut. s.

ad.l.iulłre.l ·ubemus. Itẽ bonoꝛenuũciatoꝛ ut. ff. de diu.
p·l. intra.et ita h. Itẽ deferre ſc honorẽ ut · · de ep̃is er cle ·
l.pᷣſbri ·H̊ aut. ꝓ delatoꝛe pomtur bono inſto velmiu⸗
ſto. et ẽ miuſtus rõne pſlonax etiã ſi ꝓbet utꝗ· eil. ſi · Itẽ̃
ꝓhibentur deferre .

Inrem ac·ſego. Gpartus. .
„AAnente. officij. qð geris q; eras palatinus ut. S.t·
i.l.fi.vel poneut.ff · de iure fiſl.ſiſcus.E delatoꝛis.

f ¶ Pro curatoꝛis:fiſei vel ceſaris qð etiã excuſat ut.ar.

eff. de hijs qui ut mdig.lin fraudẽ.E. fy et de bo. lib. q̃ cũ
maioꝛ · ¶ſ pf̃iſ et.S· de in. fil.l. . et · l. ꝓhibitũ.nec obſtat
ff de in. l.l.ij⸗diuusq; ibi mandatũ h iuſſumẽ.mter
que eſt differentia

ut hij qui rei publice cau⸗
ſas deſendũt delatoꝝ cri⸗
mimbo nõ teneãtur. cũ o⸗

mmbo notiſſmũ ẽ eos ſo⸗

los execrabiles nüciato⸗
res eſſe qin hiſeo deferũt.
Ones iudi⸗ E mpꝛ.
ces inuigilaẽ p̈cipi⸗
us delatoẽs ſiue fiſa ad
uocato denũciantes pems
afficẽ. aptiſſmmi enĩ iuris
eſt ut ꝙ ex cuiuſcũq; pi⸗

momo ceciderit m caſu et

legiboa retro iur̃ oꝛdjĩe ſi⸗
ſe aduõtis agẽtibo vendi⸗
cetur.h̊ q; nõnulli pᷣcipite⸗
Fm ius poſſeſſa primomia
deſerre nõ ceſſant damus
licentiã omibo quu ſe leſo
exiſtimant ↄtra delatoꝛes
ſeueitatẽ iudicũ imploꝛaè

ut inſti · de attil· tu.
circa mediuʒ. Itẽ H
habʒ ius mandati
ibinon.
g ¶ Attẽptetur· ne
patiaris ꝓpenas de
latoꝛis.tria eni te
exciiſant officiũ ꝓ⸗
cu ratoꝛis inſſus et

ꝙ alius inch oaue⸗

rit lcʒ nõ ꝓ bauerit
als pateris penas

dqð dic ut noꝗ.e. ex

aria⸗

- N. lla- macka.
imfa

me.
i ¶ Crimĩe · i. pꝓena
crimis qð ↄ mittit
delatoꝛ non ꝓbãs
t Officialiba. pa
latimi ut · S. ti.il. fi.

nõ monſtrauit ut

ff.de uit᷑.fiſ.l.defer

re. CE ſed ſiomunẽ.

magis eni viðꝛ de⸗

la conõotra ſe fcům
repellẽ qᷓ; aliĩ quẽ⸗
quã deferre ut · F. de

Ppicia

Ipter honoꝛem ut B
clariſſmmi · Itẽ vete . .
ram · Itẽ milites ꝓ⸗ ut cãm ab alio delatã oue⸗
ber reſtin?ment diligetia inſtruen/
xũ ut mulieres· Itẽ nõ ipᷣm volũtariũ delatio⸗
ter damna conẽ ms munꝰ te ſuſcepiſſe a⸗
bo ieckoꝛuleckio q miexta ſut
„ .
cu danati kint. ſts pᷣabo mamfeſte declarat.
in metallũ damna⸗ ¶ Eapropter ne quud in
ußene cauſ 4* pſona tua qd eſt ſecte tẽ⸗
an damnacon 2 = ,„N2 Snz
perũt deferre poſt wꝛũ meoꝝ alienũ attẽp
dãnacõnẽ pñt ex⸗ tetur. pſes ꝙuincie vir cla
quiue. Ft ineß̃. riſſimus ad ſollicitudmeʒ
vferre. h et qui ad⸗ iã reuocabit. Edẽ.
bant fuͦt iniuſti ut Mlla maculave cri
infame ut. ff · dein mine delationis aſpgitur
re ſcrl nn vl: i8 ab officialibo fun⸗
7. . . de⸗ . Nl⸗ — „ 2 9
la. et · l. ex varia.et du leu domu ſiſci poſſide⸗
l.omes. in fi ut · C. re cõtendęetur nõ ſe h̊ aliũ
eife ei mits eius rei poſſeſſoꝛẽ eſſe mõ
dieur Fe l. va⸗ ſtrabat. E mpꝛ.
ria . S ivero ꝓbãt Xvyaria ſtatutoꝝ.
pᷣmũ hñt ut. ff. de diuͤſitate ad id decurſũ ẽ
it. fil. l.edicto · ¶. H
extat. Itẽ differt H
ti · ab illo. de hijs

qui ſe · de · nam ibi ſe · hic alios defer.
ei qui· capę.cũ effectu ſc; ex teſtamẽtout. ff.de
v. ſig. ſi aliud. et in hẽde ſuo vel exn eo q̃ tpa in⸗
tur an ſit cpaxvel nõ dic ut mſti.de her᷑.q̃.et diff.
Eſui. er. Ein exneis· hac aũt lege h̊ legatariꝰ ſiue fidei⸗
cõmiſſarius ghalis vel ſp ẽalis cui datur aliqð relatiuũ
duobo tpibodebz eſſe capax ſcʒ teſtamẽtia moꝛtis et ſic H

ert ut· ff. de iu. fil. nõ intelli git· qñ aũt ſi aut pᷣmo po

terat ſcdᷣo non p̃t cape ceſſaret etiã tũe delatio miñ foꝛte in
futurũ fidẽ accomod auerit inſtitutus idẽ ſi pᷣmo nõ po
tuit. ſcdᷣo potuit ei relmq̃ de benigtate ut dca.l. nõ intelli
git · Ggñ. et no · ff · de hijs qui. ut indig. l.ĩ fraudẽ· in pn.
⸗ aut faciuũt nõ capa cẽ no.inſti.de leg. Ein certis.
b (Cacitũ· qð ẽ qñ domeſtica caucõe vel ꝓmiſſione non

palã in teſtamẽto vel codicillo er de hẽditate non de ſuo

rogatur. ut · ff· de iu · fi· nõ mtelligitur. in pñᷣ· et· Gqueri · et
Eſi qs palã:et.tacita·et.l.ita fidei.in pñᷣ.et in ſi. et de
leg i.lin tacitis· ⸗ſi neutro tpe fuẽit capax dodrãs reli⸗
e¶ Delatioalias? cti aufertur nõ capaci et qᷓrta roga⸗

to quicũq; deferat ut.ff.de iu · fiſ.l.i.et.s.ad.l.fal.l.inj. et de

hijs qui· ut indig. l.heres rogatus aũt excu ſatur ſ pa⸗
lãrogatur. ut. ff· de iur · iſ. l nõ mtelligitur. Itẽ ſi ẽ ſeruus
ro gantis excuſatur ut/ff. ad.l.fal.ſi tacitũ. Itẽ ſi filius ut
ff.de hjs qui ut indig· l:in fraudẽ. G fi. Itẽ ſi ſe deferat
ut .ti · . l. i · & ſi pñt pt eis ta cite relinquiloco ſũpto
d Poſſunt. a ↄſequẽ deſtructo ad qðff. d publici:

iure fiſ. l.j. in pnᷣ. et
. fcus in qone. E
fi. et. l. delatoꝛ. itoꝛx.i.legũ ſtatuẽtiũ ſic.s.ð ſen ·ex

Xvaria. ſtatu⸗ pi · re. l.ſtatutis.

n ( Defendũt· in indicio alio ꝓuocãte ad qð.ff. ꝙ cuiuſ·
q; vmũu:l.i:· Eſi· et · S· de infam. neminẽ. vel ex ius ut. ff.
de no · opi.nũ ·l.in ꝑiũciali. fi. et · l. ſe · ⸗bare nec pumt

o (TCeneãtur. pᷣt & emẽ deferreꝛnõ ꝓ⸗ in infamiaut. s.

l.· ꝓx · et . ff · de in · fil. l. i · m pn et · l. deferre · ¶ß et ↄvuem. Itẽ
qꝙ tm dat fiſco quãtũ detulit ut · ff.de int᷑.fiſ .ſenatus.ſe⸗

natus. et. dinus. et· l.adrianus.Itẽ alnmulti utꝗ.l.ꝓx.

ab alijs aut pemis eccuſatur multis modis quos dic ut

no. ff. de iur. ſil. L ex quibuſdã.et.S·e· l.x monente.
P ¶ Execrabiles · i · odioſos · jſpe mij et non ꝓbãt mi
q ¶ Deferũt. ſq; inchoãdo et⸗ excuſentur a liquo de pᷣdi⸗

ctis modis ad qðff. de iur.fiſl.deferre · ¶h ouem · Itẽ ci
uitati nõ defertur ut · S· ti · i · l. i. jrijs ců nõ dicat d. ut · f. de

Anes. peniſ. exoꝛdma⸗ pen.l.ſanctio. et · ff. de in.
fiſ-l.ſi fiſcus aliem · et· s. de aduo·fiſ.l fiet · g. ti · j. l. h.
ſ¶ Incaſũ.ex delicto vel q ſme ſucceſſoꝛe deceſſit.

t ¶ Iegibo. ut · S.· t · i· l. fi· et · anpnl.et de iu. fiſ.l. phibitũ.

et. l. dſenſioms · arecto.et als retro.i.eo oꝛdĩe quo ha⸗
u¶Retro alias⸗ etenus obtinnit qii ẽ inlegibo pᷣdẽ̃iſ

x ¶ Eſtmmãt. ex tali delatione · ⸗ciendo eos pumri diſ⸗
y ¶ Imploꝛareaccuſandofas tricte cũ ferro.nã ut di

cũt ↄtineri inth eodoſiano Codice caput et lĩgua ei ãpu⸗
tetur.ad qð.s.de caluma ·.l.nr̃is · et hab eas diſtrictã als
diſtractã ·i· executã et habʒlocũ hec pena ſ̃i crimĩaliter

N.

accuſetur als hñt locũ ille ꝗs no· s.l.px.ad qð.ff. de Hjs
uiba ut in dig.l· i · vel hʒ locũ qñ ex cõſuetudme faeit ut
ꝗj.de ſupexact.il.i: /foꝛte metalliut · ff. de of · p. ur.l.
Eruũ.ſubingari· i: Ccy aut · et· Ecũ pronus · vel
eẽ moꝛtis·ad qð .s:qui ac nõ poſ.l.pnłet fi. Itẽ fac ꝗ.in

quibo.ec.colo cẽſi· l.ijet · ff. fi· reg · l. . Epnl Itẽ no. in ex⸗

emplũ.ad qð.C.ad.lłiul.re.l· ii et. f · de re · eo quãuiſiet · ff

ipᷣa enĩ rei pnᷣcipia pimentes et ꝓhibẽtes q fit nequa

qu pſcrutacoe deinceps in digebimus h vbu ſedet ibi
ut in aut den ò ali. ſi minus.m fi:nec en leges.C. eõti⸗
nuãtur cũ quelib: ꝑ ſe certa debeat eſſe ut.s.de no.c.cõ.

li. Cquibo· atuſ. incipit vᷣſus quiſq que ve accipe
Kk ¶ Et ſi inte⸗ fati munus ꝛc. ⸗fertur.ut ·S.t.ij.l. i. et. l.

Narito- vel alio qui fiſco p/ vacantia.

de cuſto. re.dinus·

ona fides · in pnᷣ. —S .
Itẽ adn Perni ferro diſtrictam. E mpꝛ.
etiaʒſi ꝓbauit ad — .
qð. ff. de re · milit· I. Sn dm 0 toꝛem
iij. Ein bello. et · ff. iubemus in exẽplo
de neg. g. l fi. ſ ar. mũ ꝓ ditoꝝ ſeuẽiſſme
eteſmatne. igt ſnĩe ſubiugari enã ſ obie
c ad turpik l. t E cta ꝙbauerit excepto cri
penul. Itẽ no · ꝙ ex mine maieſtatis.
cipit ermmẽ maie⸗ Y
Natis ut hic. et. f. ¶ De petitis bonoꝛ ſpᷣla
ad.l.inl maie.l. fa⸗ tis. Emꝑꝛ.
moſi. G ſerui.Sʒ et „
toꝛ quetur eodẽ ca⸗ Piſqus ĩ crimi⸗
Rict eng ſetuuaimn ne maieſtatis de⸗
alijs qñq; ut · s· de . „
qombo. i. pᷣbenſus fuerit et pumtus
ub. ¶ De bonis bomſq; euis ſicẽ plectẽdi
parinfals bane ↄſuetudo crimĩs hʒ fiſcus
. CO1 P 18‧1* „ . „ „
peticombe als do⸗ finuaſenit nullus ſb ſpẽ ea
elt er tüc ponope⸗ de Iumiſeztie piinalie .
titis neutraliter ve audeat ꝗꝓprio iure poſeẽ q;
ſubaudi rebus vlł otra legẽ id auſus ſuerit

boms.

Siſquiſ· cõ
uetudo et

ſpare qð nõ licet reus vio

late legis hẽatur. ¶ SDʒ

nf̃o aduerſus foꝛmã legi?-

late loci aliquid relmnqua⸗
tur. Si quid aũt ex boms
talibo nro iudicio nullo tñ
del derate atʒ poſcẽte oce⸗
dẽ cuiq; voluerimꝰ hmõi
tin valeat libalitaſ. Empꝛ.
Ones enimalienas
appetẽdi foꝛtũas ſtir
pitus eruè cupiẽtes: nulli
deinceps wolumus peticõ⸗
ms rerãũ eſſe licẽtiã. Et ſi in

teſtatus quſq; q ue ac nul

lis ex numero ꝓpinquoꝛ⸗
exiſtẽtibo.vel uxoꝛe vel ma
rito fati munus impleueit.
et cuiuſcũq; ſit ↄ dicõis aut
ſecte ſue quolibʒtitulo re⸗
fuerit ſiſcalis. nemo aude

m ¶ Cuiuſcũgh.l. de
functus vel ille cu⸗
ius bona fuerüut ut
foꝛte hẽti cus· ut.s.
de heretiẽ. l.mam⸗
cheos · et · l. o gno⸗
nimus.
n ¶ Aut ſecte .· ſez qᷣ
Petit.
0 etitionẽ.aſpi

rare qd eſt ꝗj.
P eſtoꝛ.nec
eni aliter valz ſp.
miſi a queſtoꝛe fue⸗
rit ſbſeptũ · ut ĩ au⸗
tent ut. di. iuſſi. et
die ille qui circa la⸗
tus pnᷣcipis erat a⸗
lij erãt q̃ſtoꝛes qð
die ut. ff · ð of. que⸗
ſtoꝛiſ. l.i. Et nota H

de illuſtrib quibuſ

bam. acur.
¶ Inſinuaturi.
oſtẽditur principi
pꝓ eum.

r Ceri nn⸗
noꝛiby et ſie nõ pu

lex uts ad
Iinßſ. ma. quiſquis.· qm Perag⸗ ita in nõnulliſ
circa pn.etiã hodieæ cauns mvwerecũda peten⸗
uet in aur ut nul in. tii inbiacõneoſtng imur.
Efi acur. ut etiã nõ ocedẽda tribu⸗
alio delicto ſũt de⸗⸗ amus : nec reſc pto quideʒ
ſione ut .l. px.

d ege. ſcz iſtã.

e ¶ Legis· ſe, huius de quo extraoꝛdjarie punitur ſt. f.
de peęñ.ſancio:etꝗ.qui mii·nõ poſ łeiſdẽ als hijs qu·

ne · frequẽti peticone.

mionõ vahzut het. s. ſinupt gx re: pe. l. fi in fi et 5ᷓ. de
nauibo nõ exeu.l.fi etĩ aut de nõ ali. ꝙ vero· et in aut.
ut om obe. indi. ꝓm. Ehanc dicẽtes et· ¶ſi vero quiſqᷓ.
niſi ex certa ſnia dicẽdo nõ ob.hac.lłlar.ff.del· j. l. ſ qͥs.

hb ¶ Cãatũ:ad·s. de crimi ſac.l. et. ff. qd quiſ-⸗ imn pn.

ꝗᷣs iuris· lij.iĩ pnᷣ. Sʒ S. s.de bo.va.l.i.So.ibi cũ peticõe ·
Itẽ ar · ꝗ.de loc. p · ci. l· loca. er. l. ſe . Hibi ab alio poſſide
bãtur. Itẽ dic tm.i nõ petiti:q:d. valeat puilegiu oceſſe

liberalitatiſ nõ petievl dic ꝙ ly tm excludat ius petẽdi

nõ capiẽdi ius vel.i.res nõ uis capiẽdi ut ꝛres pᷣbẽde nõ

aũt pᷣbẽda pᷣtocedi·t nota h̊ ꝙ quedã honelte accipiã

tur q nõ honeſte petũtur.ut · ff. de oꝛig· inris. l· n. ¶fi.

nes: alias mcipit omes enĩẽt m hoc dic ↄtinu⸗
ari cũp̃ᷣ cedenti et ſubaudivias vel ſ audi viciũ a⸗-
pud oẽs alienas foꝛ.vel meliuus habeas: omeſemẽ.⁊c᷑.

g (Relgutur no euins phi betur petitio einſdẽ facta
Ocelt

cti deſuncte ve cuiuſcung res ut vrreja ſiẽ
foꝛtune aut ſecte ſit et fiſco 10 Stii⸗leki⸗
nro locus pateat aſpiraẽ. ſcpᷣ toꝛes ſiue exce⸗
Cũ nec illis quudẽ quoꝝ ptores ut ſb ijeit et
actu atz officio peticõnũ ꝓ loreet arice
cedebat effectul. impune unt ad memœiam

pig. l. otrabitur.
Sð 1 (Edigermt. id?
publice ꝓduxerint. coꝛrigitur in aut: utnul. indi. ſi.
u ¶ Proſepcõne · hoe Itẽ ad hoc · ff· de coll wo.l. i. Eh · et
ꝗᷓ de metatis.l.penul. ne ciuiles ſq anmu redditus ex
x ¶Ciuiles · ut anno⸗ pbᷣlico ad qð·s.de ſacroſanc·ec.
I. Suilegia. ct no· ar. a ſili ꝙ nee pbenda debʒ petivel die

dabitur publicoa ſic nõp̃t impetrari remiſſio ad ꝗð ꝗj.

de anno.et tri.l in fraud em. . S.· de no · co· opo. l·i· E. fi h

y¶ Pragmatica mo cõtra.ibi m coꝛpoꝛe iuris· Itẽ cõ

tra · S. de leg. et oſti. l.ij. So· ibi ſme alterius leſone vel ſi⸗
ne peticone. ut. S. l. px. m fi· Itẽ quid ſi ſemel et bis h eſt

ꝙ dicimus ſcdᷣa inſſio ſe· ut no.s · ſi ↄtra ius vel uti. Pul· l.

fi. Itẽ nota ꝙ licʒ bonoꝛepetitio ꝓhib eatur quedã tnp⸗
mittũtur ut bonoꝛæ poſſeſſio iuris ut vñ liberi ꝛſileſ. Itẽ
poſſeſſio bonoꝛe fa cti debitoꝛis ceſſantis ut. ff. quib ex

cau.ĩ poſe.l.ij. Itẽ bonoꝛe adico factiiui· ut inſti.de eo

cui lib.· c. bo· adi. Itẽ bona heredis nõ pntis id ẽnõ obe
dienl . tiut. S. de fidei cõ miſ. aut hoe ãplius · Itẽ bona ca⸗

ptiui et furioſi ut· s. de ẽa audi aut liberos. er de epis
er cle. aut! ſi captiui· Item ius miquũpᷣt petilicet noceat

ngte
nend
ien
Geſte

e

ic
idr
I
eit⸗
erſubl
Ut

(e

1

r
ning

n
ſini
t0
8
ſſane
cic
ffan
dip
in
ſgtve
hapi
S
Pce
no
ſhe

aͤnf

be

i
te

ii

lini
cuer⸗
Vfe

* u.(De bns duiie dferut- an
S cuiuſ.ſ. mſtitutus hs legitimꝰ ne q rogatus ẽ
ut nõ capiẽti det ßᷣm p · et die cuiuns ſeʒ fidei hẽdi⸗
1 ſa ſez reſtituẽda uxoꝛi nò capaci et ex⸗
pone tacite ut. s· ti· ij·l. j. etim etꝗ. otinuo ↄcoꝛðv ·ff. e.l.

as 6 miſſa ſez

qn alios h qñ ſeipm·

5 (Statiad id q 8 ſta- edcõ.i.ſeñ. ðʒ otſa. in · e · l. ¶

cũ aut · u bi dicit ex
pectandũ illũ cuiẽ
relictũ ut ille pᷣmo
deferat ſi vult · So.
ym quoſdã h̊ ceri
git illãvel h in mo
ra erat deferẽdi ille
cui erat relictũ · vel
die ſtatim poſt ta⸗
bulas aptasante
eni eſt alus expe⸗
ctãdus ut ibi ·
c ¶ Cüue.loquitur
„n ceſaris ut
ex ſubſepᷣcõe.l.ap
paret que dicit ra
tionali comti .
d ¶ Cerciã.mo vi

detur medietas do⸗

dratis ut. ff. de iure
fil.l.cũ tacitã · So/
ibi ð illo cui erat re
ſtituẽdu hic de ro⸗
gato magis eſt cõ
Eſenatus. ubihhe
redi etiam dat di⸗
nmqdiam.Solu.ſᷣm
p · ibi ꝑ adrianũ h
p oſtãtinũ qm coꝛ⸗
rigit vel hic capax
bẽs ibi nõ capax.

e Abuxge. l. nõ

capace cu ert re⸗
ſtitutio facienda.
f ¶ Heredẽ.ſ.. fidei
cõmiſſariam q̃ effe
ctu heres eſtut · ff.
qð cũ eo.lł:ſi filius.
Alij ut. M. diecüt q;

fuit cũ alio inſtitu

tar alius rogatus
ſuã ptẽ mulieri nõ

liceat noſtris ſanctõmb⸗
aduerſari. Sʒ vm illuſtriſ
qudẽ cuiuſcũq; tpis que⸗
ſtoꝛ ſi oblate peticõm ſub⸗
ſep̃ ſerit vel etã rñſu dede
rit. virq; illuſtis comes
rerũ pᷣuatax ſi wi inſtrui
pmſſeit vel pꝑeticõnẽ ſi qua
inſmuatur admiſeit. indli⸗
g nacõnẽ nr̃i noĩs ſuſtine
bit. ceteriſqʒ hierẽr vmdi⸗
cte a temeritatis exẽplũ.
Memonales vero qin ex⸗
cipiẽda hmõi reſep̃ta vl
implẽda curauerĩt.et pa⸗

