d in Rüt dbeg ſas ſcnf ine ſe do emtu nl oꝛ⸗ uee pemsen
ſoſtt px biaf ẽbo ß ipas ſpel re curiali ꝓpge nulli ſe t ut. 3. de plu⸗
mon, . apaphia ſpẽbo ß ipa a⸗ dimalmran debere mulil a viec in⸗
i mees . dilace inſerri 7* mici —. iu at; rali traſi jc Poc eſ
3 nnder br uierate⸗ mmedilacdeinfer nan nanert bſonia lare cn vi⸗ eſ
ocſbien rl. n iq ut. ff. de mus ut . ſeu liqſcat ita demu Zei piicie n0. X I. i.
lu ulpianus ut. ff. d m bo ſe nta demu e ꝓucie m ius vo
wſoiſie vin .in pn. deducat ig jes ᷣbeat quo d moderatoꝛ C. dem ins ſi ↄſenſe
cenluli. in ph. 14 Wause beat qu udm fenſo Libẽéis .5
lodk Eoz H Eer wareften rateglud Wüſsabutap H =
br fa erer her HH wamotopne⸗ rem ciiutatis n ſeipiamur né aren de til.
. ñ face ico conſulat .77 oe qin de. calib⸗l. ſj.
dipgin 1 n bñ face conſulatu! hr 4 hac caucõ Et qui. ſub illis
ecn. riuz blico imicerium fabrice ſi abſq; hac ũſoꝛtiu u¶ Et quu. ſub illis
M rẽt pder. auri t biẽmũ non ſolũ jã ad fab di fabricẽ divs
enrſin t.xx · libras a ür woſt biémun . Pia ad elt. ſeat ſe ad oꝛd t in fi. ſubau zwe
Aſdeſte et ſbicit · alij dicũ⸗ r ſ etiã hono⸗ brepſelt. 1 jecas ſite et ndis ad qò.8.
ut bicg: à pum⸗ ne utru eta „e brel patrieq; dieandis icen⸗
allibete: m. xx.· libris pum vacacone utra ita ut debetur p⸗ 2 17 . fa bricen⸗
m. xx. hibr exer 4 v cipmmus itar niſ en de Sdu ita de decur. fa un
gvinop⸗ ri mercatoꝛes zes re donari pᷣ pnnn ſde fa 111 ſſe deducẽ . et ar. S. de mu
HH merere e onart iuſ nera el rtpis nec ſti ſes · et nã. et ꝗ. de
1, centes mercacõ 2⸗ mter ptechoꝛes ei mu ũ nec tpis n 8 liſ etnã. et
en e Entes m ſupe⸗ mter p „- aturꝰ? nulla eu nec Pis nee 2= leguliſ et l. fi.
nhen he m pᷣdẽis ſed Kra rice p bisnin ado ut nulla eune⸗ afa deſen⸗ anci. et co.l. .
ſemift ioꝛ poĩt penã brice ꝑ . az quſ. rog t Tmpꝛ. n quis.· hac.l.
Ni. ſellatis ur n kſin⸗ etermtatẽ moltn lu⸗ ncdisa dat 1 Rer Büier ere
an net. iee g, ſuo tpe iamern haſtne⸗ E puc nbneſe eer deri
liofn (Kub. do fal W Cigmata H elt ne rijs inſeruire qltor ignutut
n Snnbo⸗vus ie . gnde⸗ fabricen artibe rrie folen immo ,. NAn enenr
ulid bace deinltren i mrls a itur ut H ronnm ci ſolvle gl ic, q Cauebe dau
er. phemo. e ẽ tironũi imfliq „ 0 r , Pem 8 ſolẽmtate. 2
len = ſales mo lne laatze⸗ cui nati ninr. (Venich re kena d⸗
Apinic ut. 8. ti i e belli 4 ſcibijs qui eos ſi ab vnd on uli num eri ut deqr 7557
e B ell E0 tur piculi numeri m hoe faẽqᷓ.
gats ur B. ſüt 5 fabriee. agnolak. liberis ſme . ater picu uis ſo⸗ nat et ad ilige
ls es qui publica ar cepm ice wndicãdis oſtricti noĩ⸗ ädã ſ: veu⸗ daddu. pſcrip.
cloſc⸗ ſes qui publi u⸗ lo fabrice ven S oltricti no ãdã ſꝑ r. et. S. de 5
T,Ae tetmpu⸗ dubio fab adaz Ackibo gi ter el.xl. an.cõ⸗
GAOD ato inen, ernõ et qin ſubrepcõe qu⸗ L co acrid qu damnu X. et e on-.
„ e; X IIN ubr. P bh⸗ 7 — vmus? xX. Jj. de fugi · co
wtehi, alias et dan at lmãdi oꝑ cE TmliR, agen l. ieet · S. de decu
cerio llasarma⸗ we eanuſiibtr ſaene mlitie iales nae i
uc . meis ut m aut d — omes õ Hais n ſacra
non m iſetno ſtn Bre pinfit prnel eemes aii eaen
ineun rae ferri p de ac. l. ij. Ei. alias Rireſſes et d otr ennfe et ſembo faetis zabe re
a alias o ad.l.ro · de j aut e · dur f. to nõ licet id eſt execra eis exbau Ficſen eis
un Krreuz⸗ alweilon puor MWã
al lit · f. de. ih dñ . — bñt cult Hec leut et · S. de * oiau 217. alios 7,C ”sl
ee u ificatoꝛes qui äſferre arma apides licʒ et h p ſoboli 5ibohijs q noiaue aà circa uA.
ar nifi catoꝛes q . 15 lĩacõibo ·. hijs netur etia anu
nf 2=èòðl ultes er lapi pberi cNoĩa Bann gehen ſetͤo abit ſns. d (
nſth, utt arma dicatur. uf l ſic pᷣmo noĩ
, K Rapru la Psdonet ſe
de auro lega. l·i·m Ki.
S9 d
4 „

id eſt abvno illatũ vel id eſt pauptas nã alijten ebutur
et hae racõne etiã ſuecedũt inter ſe ut · S. de h ere ð · decur·
a; Deéecoctioms admimiſtracõnis ad qdᷣs · de .l. fi⸗

b

l.fi. poſt ea ↄuemitur da

ulerit i · otigerit qð⸗

Enien ar.ſi aliquid.
nu inferẽs ut . quo quiſ. oꝛ. l.i:

alter depaup etur vel ꝙ alter

et. in . H otra.s:de peñ:ſancimus et de mnof:te. ſi qͥs in ſuo.

CEfiß h̊ ſpẽale · qꝛ
ipe viðꝛ delm que⸗
re ut dixit h eum de
bebat ꝓuidere ad
qð · ff. de of. ꝓ cõſi
lis l. in ·
os q: uxoꝛ eſ
p viros eaꝛ nõ ꝙ;
ipᷣe ſint fabricẽſes
. coꝛpalia
Sblmntatiſ loq́

lex dat eis priuile
gia duo vnũ dunã
te officio aliud pꝰ.

e Einẽ· qn in cer⸗

tũ tꝑs fuẽit aſſum⸗
ptus alias ppetuo
ipe et filij tenentur

¶MRonſtrãtur.ec
durante officio m
p· et ſie ſubaudli ſcʒ
poſt finẽ ß eſt otra
.3. c. I. prirmceriũ.
nã ſi eſt ſpẽale in p
micerio im alijs g&
ſecus —

g Licitũ · i · qd eſß

tur eu femiomgro
officior no qꝙρ&H

ad oĩ trãſit diſpẽdiũ vm

uerſi itaq; veluti in coꝛpo⸗
re umus foꝛme uniꝰ decoe
tioms ſi ita res tulerit re⸗

ſpõdere cogãtur. Fmpꝛ.
Os qu inter fabᷣcẽ
ſes ſacre fabce ſoci
aiſi ſũt vel eoꝛꝛ uxoꝛes aut
flios qui itidẽ mter fabᷣ⸗

ceſes miitare dicutur nõ

alibi pulſare wolẽtibo re⸗

ſpõdere pᷣeipimns mſi m

uidicio tue ſolimitatis ad
cuius iuriſdictionẽ poteſ⸗

tatẽ q; ptinẽt.nec poſt ſti⸗

pendioꝛx eos finẽ militie

ſuper ciuilibo vel curialibꝰ
muneribo qiu bo nulo mo

ſbᷣiacere moſtraãtur a viriſ
clariſſmmis rectoꝛibo ꝓuũ

ciaꝝ wel eoꝛv offieijs pter

licitũ mquietari. Pdem.

I¶ numiſmatũ.et qui hanc falſant pumũturut ꝗᷓ.l.ñ.ho⸗
die vero ↄſenſu pnᷣcipũ a regibʒ fiũt et eiuitatibʒ etiã de
ere nõ dicas a pᷣuatout.C· de fal:mo.l.ijet.iij.notatur.
Olidos · iaureos · a ſoli ditate ꝙ; de ſolido auro
uAlItt.ut.s · de ſuſcep.quotiẽs:etno· in ſyica.
p ¶ Phcipinut philippi ut.ff.de auro er ar.lega.

gquintus/ Gſ an · ꝗ(Refng acõiſid eſt refutacõms.

1 ¶ Speeiei. q de⸗

terminat ygoſtr⸗
Sm ut · S de pode

cohercitis poſt facultatuʒ rat:l. quotiẽs.
ſuaꝝ amiſſionẽ ꝓpetui exi⸗ lnaciatz⸗
in pena et anĩaduſione re⸗—

aiun dbinario·
tinẽdis. ¶ Quotiẽs ſane

0 imminu⸗

in traſackõne armoꝛ an⸗ „ roe malicl foꝛ
garie neceſſarie fuerit ſb⸗ die hreneryfe e
imnitas tua l'as ad eminẽ ctatur a pncipe vł
tiſſmã uubent dirigi pfe⸗ eo qui aũetatẽ ·
Auri et numerũ ci armon, AA ibinn gufni
et ex quo loco tranſferẽda ſut pᷣcia rerũ. qdi·

ſut iudicare ut ↄtinuo ſuꝑ

p̃bendis angarns ꝙnuio ag n dante
eoꝝxqꝗᷓ traſferũtur armoꝛx pecicd.

pᷣcepeõne ſua viros clariſ Pinerſos c⸗
ſimos prcie moderato⸗ moneat⸗po⸗

. ſtulare qð ẽqᷓ. vm:
res ouemiãtut ᷣm miſſam emeesr
a ſolimitate tua noticiã na x ¶ Obriciatoxe id
ues vel angarie ↄſeſtim de de monor nuneor
„ 4„ — —„— ₰ r . .
pbᷣlico pᷣbeãt · ꝙ ſi aliqᷓ tar⸗ ſcc &r ut. S de velti·
ditas wi neghia pꝰ datas olo. in ſiica. noac

a ſblimitate tua ad eminẽ⸗

tiſſimã pᷣfecturãlĩas in de⸗ vnus aureus quã

aft

cio indicis exo: en

ꝓ mnoꝛi ſũma ac

ſi dicat tmm valeat

aalan
inſi

1l

E

ſcpen⸗
pti⸗

Hann
latp

geman

etl

dr

01od

ſ

an
co
ment

ſob⸗
ſio

otra licitii. E na . u alius et tantudẽ
Bllus. cöõdu⸗ vllus fabcẽſiũ cõ⸗ ſtinãdis autoꝛibo ampliſ⸗ alurer.
ctioni alias duckoi vl admimſ⸗ ſime tue ſedis interceſſeit y ¶ Cõtẽpſerit vẽ
2 Eeetur.ad að tratiom ageulture alie et ex H̊ armoꝝ trãſuectio idovnuplus
6 Toc. L. .. na rerũ ſe poſthac imiſ⸗ fueir impedita.l.libris au⸗ (Eternabiles icd
(Seientes · ſic. s· cere conetur. dicimus qau ri tã numerariũ ꝓ tpe of⸗ eſt pncipis cuius ẽ 9
H dem ſi qui cirea hee ſtatu⸗ ſieij eiuſdẽ ampliſſine ſe⸗ ſbinnage utrale-
1686 officiozclo⸗ ta mee pietatis vmre au⸗ dis cq̈ alios quoꝛr inteſt eſt inpiuut in aut
qutur et facit . de ſi fuermt res vel pdia que odẽnari pᷣeipimus: eęamq; quõ op/ e. E fr ſeʒ HM
urſiplim l· eur⸗ ſeientes ꝙꝙ fabricẽſes ſüt auri quãtitatẽ ꝓtinus ex⸗ vno exiſtente p a⸗ En
larijſ.l. cũ nauareo ide kad mumſtr actã eiviribo aggrega l.n. et ſe nõ ẽ ar. 5. ei
m (Cöͤuem ruͤ. da omnſerint amiſſuris.fa ri mulcła pᷣfea/xxx· libra⸗ ff. de ſer. ur · . l. eũ. gi⸗
at. vos iniᷓ cõue⸗ bricẽſibo verro graiuſſmmne rũ auri ꝓpoſitatam viris a (Giolare. maden hii
mo o indei. do foꝛte ut. ff. ð fal ·
de publico. . . ” er eſt pena igmiſin ſue
o ¶ Autoꝛiba i·literis pᷣſidi ut pᷣdixit et dñr autoꝛes quia hac aurea pncipis et in alia capitis depoꝛtacõeut · · d bſ⸗
autoꝛitatẽ pᷣbẽt deferẽti · de fabricacõne armoʒe nũic de fal.mo.l.ij· et.l.i.ſ autoꝛe jequo dieta. . nun
ubᷣ. ¶ De veteris· dixit fabricacõe monete. et die q; u ianin equeſtribo. ab/⸗genꝰ veſtis h h viðe pom .
numiſma et aureus et ſolidus idẽ eſt ut hie et · S · de ſpoꝛ⸗ b (balteis ·i. eingulis vel⸗ eingulo equi vel pecto⸗ isl⸗
tull.ñj· et m euãgelio· cuius eſt hec imago ꝛc̃. cuius pon nli que quaſñ cin gůt· Auũt alns pcio ſioꝛes ut hep⸗
dus enat taleutlxxij.aurei facerẽt librã. ut.s.de ſuſcep. c( Palatims. ut ꝗ. Enulli. batur. e ( De curcunns. ſte
quotiẽs. H̊ numiſma ſiue moneta tm fiebat olim et de au Glli. iacinctos · que⸗ curcuma dꝛ moꝛſũ frem. h h
ro.iit jᷓ.l.fi:et effigies pncipis erat ibi.ut ꝗ..l.i.et uſuſfru ſe. diẽ id qd come equi impomtur ut incuruetur. inn
etus veluti gẽmaepotenat leg ari in eis ut.ff.de uſufru. f ¶ Clamidibo· clamis militũ purpum regum.
—– — lſe

nn
urn
hoifimee
pdidn

☚

n⸗
an
Hoce

fatoct
rl
cs
ctmni

PiteNH

Hiphe

ſen
pbt⸗ an .
on e
nit⸗

1C
e Hς
N li
i. 6
rölc⸗
wol
f
ing

eni
lte

rrH

ſtola ſacerdotim.toga aduocatoe. birrus ruſticoꝛe eu
culla monachoꝛe appellatur ut h. et · S.· de veſti· olo. et ꝗJ. qᷓ
mili · nõ poſil. fi.

ur Aui diee⸗

et tam
mi iebriuʒz.
repete ex⸗
ceptil. ſc ꝙ
in annulis
licet ponẽ⸗
gẽmas ma
ri et femine
et mari nõ
als. et facit
8 de veſti.
0 O.l. „P et. j.
Requ⸗
rit. no. ſi e
.B de auro

Laſſeʒ

ſeleu⸗
cenãa · ſic di⸗
cta a ciuita
te oꝛientis

ſic noſjatah
ue lecena er

dic · i · naui⸗
giũ ad bel⸗
Kane tũ ·

miuͤ 2

Sagte aſſes

pi⸗ naues
b Obſe-⸗

qnitur. p fe⸗

cto pᷣ.oꝛien
S .
i m cẽ
ſitis. id eſt
ex hijs qui
cẽſent ſiue
volũt depu
taẽ ſe hnic

cOl.r.
2 na⸗ DM
mentano ·
ſic.s· de ve⸗
ſti · olo · · P ·

eean genan bMNulli.

hie de ſcðᷣa pte rubce uſq; in ſinẽ·

clariſſnnis qui pucias regũt q;

eoꝛx aſparitonbo ſi cmuetibus
hijs armoꝝ ſbuectio tarditate

aliqua fuerit impedita.
eʒ wteris nümiſmatis ptãte.
prin cipn vneracõe foꝛ⸗

matos ita tradi ac ſuſa
pi ab ementibo et diſt rahetibo iu

bemus ut ni ommo refrag acõis

oꝛiatur mõ ut debiti ponderis ſmt
et ſpei ꝓbe ſcituris vmuſis qu a⸗
litor fece rũt haud leuiterſe vi⸗

Hei⸗ decreſcẽ opoetet: ¶mpꝛ.
Miuerſos autoꝛitas tia p⸗
poſito edeõ cõmoneat ob⸗

ricatoxoĩm ſolidoꝛv unifoꝛme

pᷣeium poſtulare. ſ. capitali ſuppli

cio pumẽdo · qui vl iuſſan nĩe ma⸗

ieſtatis auaricie cecitate ↄtẽpſe⸗
rit vel eternales vultus du frau⸗
dibo ſtudet duxerit violare. .

Mulli licere in frems et eque⸗

ſtribo ſellis ain balteis marga⸗

ritas aſmaragdos et iacinctos
aptare et de artificibo palatinis.

PBllis ꝓrſus li i Im mpꝛ.
at m frems aequeſtri
fellisa in balteis ſu
is margaritas a ſmarag dos et

iacincłos aptare poſthacvel in

ſerẽ. alnjs aũt gẽmis frena aeq⸗
ſtres ſellas a balteos ſuos pᷣua
tos exoꝛnaẽ pmittimus. De cur⸗
cumis wro oẽm ꝓyrſus qualẽcũ⸗
q; gẽ max htũß p̃eipimus ſb mo⸗
ueri.Rbulis q; in clamidibo hijj

utãtur qꝗ ſolo auro et arte pᷣcioſe

ſuüt. Ri qs aũt ↄtra int dictũ pieta
tis mee fecerit ſciat ſe otinuo · l. li
bris auri eſſe mulctãdũ.nulli pᷣ⸗

42

Olidos wterũ mꝑr. .

Ro immi⸗ dicandũ. dẽ.
nucõe qĩ eſtimacõ e ſolidi
vꝛte tractatur oĩm qu ue ſperũ

7

mimſterio ſie res dicitur in bomis nullius hoĩs eenſura:

k Accreſcẽtibo·iñ i· quj ſupabũdãt in alnjs nanibe.

¶ Seleucena.i:claſſis vel nauigiũ⸗

mDurgand'i-a malis vĩbo vel p̃donibo ut ar. ff. d of.

terea pᷣuatoꝛxliceat exeeptis ſeʒ
oꝛnamẽtis matronalibo et tã mu
liebriũ q viriliũ ãnulox habitu
aliquid ex auro et gẽmis qð ad
cultũa oꝛnatũ impatoꝛũ ptinet fa
cere. neq; illud ſub hoc coloꝛe er
pᷣtextu ſparare ꝙ wlit elementie
principali wlut aliqdðᷣ munus of
ferre. pieras enĩ mea Hmõn dona
nõ expetit neq; regiũ offerri a 5
ua tis cultũ reqiurit. S

quis poſthac aliqiu d ↄtra wtitů

huus ſanctõis eęffecerit et H
reẽda elemẽtien mee oꝛnamta que
uſibo regijs deputata ſut gẽmi⸗
auroq; decoꝛata auſus fueit ſpa
rare.c.libraꝝ auriodẽnacõe ſci⸗
at ſe feriẽdũ capitaliq; ſõ dendũ
eſſe ſupplicio oꝛnamta en regia

minter aulã heri meaʒ a palatims
artificibo debẽt nõ paſſin in pua⸗.

tis donibo wel officijs pari· vnde
ſuma ſeueit ate ſanamus ut qy in
cultu omn atuq; nr̃o ſacrũ et opta⸗
bile eſt id facẽ tom eritas pᷣuata
nõ audeat. Si qs ſane ↄtra wiitũ
trãquillitatis mee aliqd fecerit
diffimtã ſupius mulctã ab hins
p officia palatino exigi ſacris

largicõmbo nr̃is iubemoinferri.
C Pe claſſicis. mpꝛ.

aſſem ſeleucenã alias
q; vmuſas ad offieium

q mag meudini tu e obſequitur
volumus ptinẽ ut claſſicoꝝ nu⸗
merus ex incenſitis vl accreſcẽ⸗
tibo ↄpleatur et ſeleucena ad au
xiliũ purgãdi oꝛiẽtis aliaſq; ne⸗
eeſſitates oꝛiẽtis comiti deputet᷑.

¶ De curialibo urbis rome vel de⸗

curijs. mpatoꝛ.

Jquis decurialẽ de aufe
rendis p puilegijs puta⸗
uerit lite pulſan as itelligat ſe

1

p; ogruit.

tur. a pᷣdeo

p̃ᷣfecto qui

deputatur

comiti.
u6.
curiali -

ewee⸗
rioneſ a mu
neribo exeu
ſantur ut. 95

de luſcept·

ꝑ ꝓ e ·et ma
ximeurbis
rome decu⸗
riones⸗ t
differt hie
titulus a ti⸗
tulo de deeu
riomb. /
hic in ſp-e··

lem.
p Dulſan
Duz. 1· a ccu⸗
ſat eü de ali
quo p qð ẽ
2 curia re⸗
mouendus
ſi ꝓbetur

eijii ut. ff. de
fal.l. falſi.
ECE. odine.
pẽ eſt de qᷣ

cũq; lite m⸗

ſi foꝛte ↄotra

ctus vel de⸗

lictum exi⸗
gat aliqͥd

aliudacur.

J. de
curi
alẽ ·
alias curia

ANo.

a udi cẽ.

iuriſ. o. inð.l.

qui p̃ᷣeſt curie decurionũ ulo ad quod.s. de
fi et dicas hos alios qᷓ; ſenatoꝛes. q; illi o⸗

uemuntur ſub certis indicibo ut· s:ubi ſenatoꝛes·l.ſenas

l· publicã· et cõouemũtur ſᷣm. p. ſib comitererũ pᷣuatai⸗
i. ꝓcuratoꝛe ceſaris · ut.s.ubi cau.fil.ſi quis.et.l.dñicis.
1 Klio mo ſillicito vel die gnaliter eos ad nullã digta

reorut h oẽ omni tꝑe de eis ius vᷣꝛ ut.s · de fer᷑.

tri· i. qᷓ̃ gau dent in pr̃iaßm grecos· ðꝛ enĩ apud grecos

toꝛes· ar. . s· de deeu. omes indiees· tẽ poſſe aſpiraret fat̃ ad ſmomacã electõnẽ reprobã⸗
Egel. 3 . L dam. s. de
S attere epi· et cle.l.
rei atteren . . „ „ ſi quẽq. err
d infligere decurie debe interpellare iudicẽ. legiumq; reaocetur. Om̃e enam clulr⸗
Penas con Eges decuriales tã mꝑꝛ. ſpeciale bnñſiciu quocũq; modo n. ct au⸗
poꝛales p· DELEe . 2,. tẽ. inkuran⸗
ad qðᷣ s.· de a ſuꝑioꝛibo principibo ꝙ,; a contra hãc ſanctõnem fuerit im⸗ vu qß.
decur. l. oẽl · diuo pre nr̃o ↄditas nra aũcta.⸗ petratum.pemtus conquieſcat. behe.
etdepems⸗ ſma t un ł— „ , , ſuarijs id
decurionuz. eofirmamus ſingulos itaq; iu . ¶ Leſuarijs et ſuſceptoꝛib⸗ vi⸗ ẽ poꝛcarijs
et. ff. ð deuu.· dices ſare volumus.· ne qs hucc met ceteris coꝛpoꝛatis: Impꝛ. q̃ cuſtodi⸗ ſerf
H fieniſi ĩ ca collegio miurijs coꝛpalibo tem òèèGü unnt poꝛcoſ ul
ſu. ut⸗ t ptet notã atterere· neq; ab hijs Oeꝛꝛcinarn urbis eterne Tuin eg.
bet.·. modis q rõmbo aſpꝛobantur cũpuugilẽ laboꝛẽ popu iacur-. 15
ESeruan. augdeat ſepare. Hiuc en colle⸗ liromam omodis exhi⸗ m (Suſce i
in toꝛmẽtis gio võlumus antiquã pᷣmlegio beãt · ſoꝛdidis ſp muneribo libe⸗ Pee : enn
et pems er 5rogat Bici tur. . dẽ ſis min
tandis. Et I, Iee I, elt V 3— nue exa⸗ de cõ quc. . Plre
no vud de. e duileg ns Orpato urbis piendi neceſſitate litis aſtrictu⸗ vectig. fil.
lo gib⸗ rome. Emꝑpato. Aue inferede volũtate ſpvõtanea zo bijanſ l
nõ toꝛ quen Plli ſit liberũ nulli per ꝓuõtus iudiciũ woluerit expiri. eept modi
dos erane⸗ miſſus ut nouũ aliquid fwꝛi urbam auditoꝛiũ p ſtoletur. os.acur. 8
qua Pꝛule⸗ rbis meole m urb meãt. „
gia ſeruari. nroſe inelo m urbe ſiſtmeat. ¶ De collegiatis et numularns nen
Gl⸗ in honoꝛẽ eterne urbᷣ coꝛpatis in crcartopatris. Empr inp
li. ur dulta ſuffragia valẽ pᷣcipimus. p. . mpr. na⸗ , m
I. Cura aũt rectoꝛũ ꝙ uinciaxx coꝛ⸗ Mi ſub pᷣtextu decanoꝛ. erbibe⸗
are patis urb rome q ĩ pegrina traſ ſeu collegiatocum id en
ibi dom cili greſſi ſut redire cogãtur.ut ſer munus non impleuit alns ſemu beſti garñrs Uir
um cſtitu⸗ uire poſſmt functiombo quas im neribo conantur ſbtrabere · eoꝛꝛ H G
tend poſuit antiqua ſolenmtas. fraudibo credimus obinãdum. aaa. den
ues. et. ff. de De piſtoꝛib⸗ † „— ne quis ſo ſpẽ muneris (qðᷣ mu⸗ aig
iſtoꝛibo. . neike
ſta· ho . l · in epilt 2 mopatoe. nus exeqiutur alterius muneri⸗ 4 Soꝛdi⸗ in
mbee . NWrcũq; ex manapijs co oneribo) releuetur nec argenta⸗ Zeraunn, Ur
ratil· co o⸗ itis hoꝛreoꝝ digmta rioꝝ munera declmẽtur ab hijs l. maxima 6
ratus dicit Ntẽ et officii xl ambicõe qui dici tàtũ collegiati vel decran igide
qi mechr⸗ wl gra vel pecuma ſeu quolibz a⸗ feſt mẽt. deoq; hiquis eoꝛx ſub twalu
Paar n *— lio mõ poſthat fuerit aſſecutus. nude appllonis wlamĩe collegi⸗ e nar. 64
ſiẽ quodli⸗ exutus digmtate quãotra jnter⸗ atũ ſeu decanũ ſe appellat.ſciat ꝓ s.· ad.l fal. 4
bamebra dictuũ nre ſeremtatis adeptus ẽ eo ali ſᷣrogãdu qu pᷣde mu⸗ .k. 6s
porati die; mulctatus. etiam. xx. libris auri neri ſufficiẽs appꝛobatur.ſubro⸗ r.
tur et ciuus agd mancipiũ denuo cõ ſoꝛtiũ col⸗ gacõe vicʒ memoꝛatoꝛũ vel eoꝝ lin
Fa ctus vel è ”Ml IèGMD oft
fSufa “ catur eoo ꝙ l
gia· et ſũt p uilegia ut plebei a tributo eapitis excuſen⸗ ſbi als nõ ſatiſſit. ff.de ſepa.l.fi· q; reus ſequitur foꝛiiʒ T
tur ut de capi · cen.lii:et facit ꝗj.de alex· pᷣma.l.i. q ( Foꝛii:coꝛã pᷣfecto urᷣ et no·⸗ actoꝛis otna re gulã/s· ſpt
elere eu iſti⸗ qui nüc de nouo facti ſũt ciues per de iurdic. o· ind· l· iuris oꝛdinẽ. xcialiter de qbuſcã col⸗ ii
domicilii · /regrina· ſc; loca ad quod.s. de decut᷑.qiidã ub ˖ (De collegiatis · dixit ſpe⸗ legiatis nuc gnaliter ic
(Un pe⸗ igname. ⸗paſeus pu l. i. et . de a g. et cẽ. et dñr a collegio ut pᷣuilegiati a priuilegio· et idẽ carto⸗ nin
i Solẽmtas· ſc qᷓde .l. cũ ſatis· in pnᷣ. pf̃i ꝙ eoꝛenoĩa ſcrib ebãtur ĩ cartha vel matricula prie ni
Vicũq;· ex mãcipijs · i piſtoꝛibo faciẽtibo panem quaſi in pr̃ie cartha deſepti ⁊ numerũ.Sʒ qui ſüt ſupra füſe
palacij ſicꝗᷓ.de fruur.cõ·l.i.hij ſſũt comiti hoꝛ numerũ nõ gaudẽt ᷣnilegio ut ꝗqᷓ.qð aũ · vel cartopa N

V

N

Mrabte

weuf

id ſet
e
16 A
lg 1

pis

—

capta apud ſatinos patria. vel dictercioutz. in fi. l.

de nouo babebit p

mates qui eum eli⸗

güt py · vel dic eo⸗

rũ a quibo recedit

et ad hoc. s · de ad⸗

uo ca.diu..iudi ·l.ne

mim.

(Qρù ait. , acci

Panemo elt j. et
ge ſuſpẽlue uſh

ſege nec.
ein ui· ſez nume⸗
rus ? tinetur in bre
uibo cautil · i. cũ cau
tela ſcrip tis facta
examinacoe eligẽ⸗
do x et facit · · de ſa
croſanc. ec. l. non
plures.

ke [Fuplicite⸗ qui
icãt ut ſuũ lo⸗

cheis vendè liceat

5 7 enditio em

ptoꝛes pmõi dr

aartopf̃i · ꝙ carthe
empcõnẽ a quopi⸗

am qui in cartavel
matricula eſt colle

giatoꝛe aut cõſiliuʒ

acquirẽ volunt ut

im eius locũ ſubro⸗

gẽtur · i. ut alludãt

noj er id agãt emẽ
do coartant · i. locũ

cuiq; ꝑ cartam aſſi⸗

guatüut pr̃ie hãt

mcoꝛpatiut h̊ vel

aAliter ut no. i ſeica.
p Supllicũ ·i . ſb⸗
rrſisoiieafin

5ſtõnisalias

poſicõms.

Lonſtitutũ eſt.

que onerm pᷣ mus
ſedᷣs agnoſcet ad
qð · s· de coll · dona⸗

toꝛe et aderatoꝛuʒ
Al. i· et. S · de P anjſ. et

omibus reb⸗ naui⸗
eul⸗ l. ij.

ub. De ſtud ijl.

in quibo duabo tm
legitimũ ſit ſtudiũ

nõ alias mſi ex pri
nileg. ut. ff. in ꝓhe

mio. h aũt tria ·

hodie aũt et inpe⸗

riũ ſeiſſum et ſtudi⸗
um m multis locis fit et maxime bonoñ · lega⸗
is ſtudij obtinet monarchiam.
iuerſo s· uſurpãtes ·i·frequẽter utentes et ſic in

vi ſub pᷣtextu hanc habes de vᷣbo advbũ.s.de
acroſanc. ece ·. l. qui ſõ p̃textu. uſq; ad mediã ꝑtẽ.
b ¶ Memoꝛatoꝛũ · ſeʒ in locũ ·
c ¶ Primatũ · ſ. qui

qui moꝛiuntur primatum

euis qui ſubro gatur ad⸗
miſſo udicio. Qð aũt ſup̃

numerũ qu in cautis bre⸗

iubus continetur. nemo ſe
quolibʒ pr̃ocmio wel cumſ
libz aſſumpta potõtia debe

at excuſare. ho e nfe ẽ ſere
mtatis cẽſure tue ſlimita
iis niiq; offien euidẽtius
obbuare. hoc mter oẽs e⸗
qua lãce Fuari peipimus.

nullo vime domus pr̃oci⸗

mo nullo ſacro ſc eccia
rũ reuerẽtia nullo qlibʒvel
cuiuſlibz ſe Potẽtia excuſã⸗

te. Oz ne tin circa munera

releuãda ſupplicibo ↄſulu

iſſe noſcamur.illud etiam

dicẽdũ obſeruã dũq; eſſe
cenſemus. ut carte vendi⸗
ti q de ꝓpiieijs ad oꝛpa⸗

tos ſupplicũ ꝑ innouacõ⸗

nsẽ trãſlata elt pᷣſtine oſti
tuucõms termims ↄocluda⸗
tur. boc eſt ꝙ initio diſpo⸗
ſicõis pceptũ ẽ id in poſte
rum nulla addita nouati⸗
one ſeruetur.

¶Le ſtudis liberalibus

urbis rome et aſtãtinopo
litane. (mpꝛ.

Niuerſos qui u⸗
ſurpãtes ſibi no⸗

mina mgr̃oꝝʒ in publicis
męgjracõ nibo celluliſq; col
lecbos vndecũq; diſcipu⸗
los circũferre cõſueuerũt

ab oſtentacõe vulgariß̃
cipimus amoueri.ita ut ſi

. bona parte · ut. ff. de uſucaß l. ij.

ellulis i.

quis eoꝝ poſt emiſſos di

uine ſanctõis aſfatus qᷓꝓ⸗
bibemus atz danamus ite
rũ foꝛte tẽptauerit nõ ſolũ
euis q; mẽtur mfamie no⸗
tã ſubeat.werũ etiã pellen⸗
du ſe ex ipᷣa ubiverſatur il

J licite urbe ognoſcat. Aos
ero qui mtra plurimoꝛ
o mus eadẽ exercere pri⸗

uatim ſtu dia oſueuerũt.ſi

ip̃is tãtümõ diſcipulis va⸗

care maluermt quos intra
parietes domeſticol docẽt
nulla hmõi intimacõe ꝓ⸗

bibemuſ. Din aũt ex eoꝛx
mnio fuermt qui vidẽtur in

tra capitolij auditoꝛiũ cõ⸗
ſtituti· hij omibo modis pᷣ

uataꝝ ediũ ſtudia ſibi in⸗

terdicta eſſe ↄgnoſcãt.ſci
turi ꝙ ſi aduerſus celeſtia
ſtatuta faciẽtes ſuerint de
phenſi nchil pemtus ex il

lis builegns ↄſequãtur qᷓ

bijs quu in eppitolio tantũ
mõ docere pᷣcepti ſut me⸗
rito deferũtur · ha beãt igi⸗

tur auditoꝛiũ ſpãliter no⸗

ſtrũ in hijs primũ qs rõne
eloquẽtie do ctrina ↄmen⸗
dat.oꝛatoꝛes qiudeʒ tres
nuo · x· wro grãmaticoſ. m
bijs etiã qui facũdia gra⸗
utatis pollere noſecuntur.
v.nuo ſmt ſophiſten gra⸗
matici eque.x. et qm nõ in
hijs artibo tin adoleſcẽti⸗
am gloꝛioſaʒ op tamus in⸗
ſtitui. ꝓfundioꝛis q; ſciẽtie
atq; doctrme memoꝛatis

viss erdoloß tm p.als garrulitatis.
ecẽ viciu ſcriptoꝛis nam et · S di

pbᷣlice vel Buatĩ abſ
uivolut docere⸗ tmeãt ab oſtentacõe

H P ari · n ¶ Oſtentacõeↄſſacõre cũ laicis
9Sanctiomef huius⸗ p rohibemuſ.

ſeʒ ſe mmiſcẽ vul⸗
gari oſtentacõm.

q (Temptauerit.

vulgariter ſe oſtẽ⸗
tando.
r ¶ Vrbe. l. roma
veteri vel noua de

. quibe ß dicit. .
EECõſueuerint. in
“ ulis ut. S. Px.

Prabihen wus⸗
ut ſub yjcit · Itẽ

teſ in dictis dua⸗

bus urbib⸗y·

u¶¶ Mumero. qᷓ nu⸗

merus ẽé ut ꝗj. hac

lege et iuxta capi⸗
toli reg ebant vel
intna capitoliũ· c.

j. ha bẽt licẽtiã ut

regãt et ſic audiũ⸗
tur in capitolio id
eſt ab lHnjs qui oue
müunt in capitolio
ut a populo vela

ſenatoꝛibo·

* AIDriulegfjs.
ſüt. s. de ꝓ fel. l.me⸗
dicos. cet.l.fi.

y Muditonuũ hoc

exponeut. 38.
Inhijs. l.q cinita
tibo duabo er nõ p

mũ qð p̃mittit oꝛa
toꝛes etiã ad leges
neduʒ ad als artes
cuius flos et tuba
romani eloquij fu⸗
it tullius ·
a umero- imo
alius numerus ec
ſtatuitur.in maxĩs
ciuita tibo ut.ff.de
excu · tu. lſi duaſ. E
1¶ et.ij · ſ̊ ibi de alijſ
hic de roma ⁊ oſtã

tinopoli-
b(Gra ruitatis · die
m his artiſtis qui

in fallacijs ſunt ſa⸗
enat ſic. g. ð ex
cul:artifi.li.

8 (BI loꝛioſam·no· adoleſcẽnia glorioſam. Item no has

☛n
*

4

artog in adoleſcẽtia ad diſet. /⸗vñ 17. b

a ¶Autoꝛeſ ſhos q ſequũt: medicos potes ophéd

e ¶Duos no· duos

de dnina ſciẽtia mi
dicitur. Itẽ facit .
de ꝓ feſſo · qui mur⸗
be ↄſtan.l.i.
dę Auertat:qð fa
cile euemt im hnjs
qui male attẽti ſũt
q; qñq; caſtia edi⸗
ſicãt qnq; regales

domos numerãt ·

ẽ h ar · ꝙ; faber nõ

poſſit malleaè inx
ſcolas: publica eni

utilit as que replet
ciuitatẽ ſapiẽti b⸗
prertur hc. ff.ſolu ·
ma. l. i-
Mnes. ciuili⸗
um digmtatü vel

viroꝛe et erant ho⸗
noꝛati quidam qui

habebant prini⸗

legiũ ut mtrarẽt ſe

eretariũ pncipiſ et

alioꝛeindicẽ̃ et ſedõ

di et m ſalut atiom⸗
bus ut. 3· de of · di.
iuð. l. ij. et. l. nj. vel
pone ꝓ hijs q ha
bẽt di gnitatẽ ſlme
admimſtracõne de
quibo die ut ĩ aut.

ut oꝛdi p̃. col. v. q

in idẽ recidit.

(Gvtantur. et li:

ceat eiſ ſi utiuolũt
AKbs oſtãä⸗
tinopol· y⸗
ta lici · eſt g

is ut. fr. de cen. l.
i. et fi.

de ſa. Lec· l. oĩm· elt
ergo mater legum

ut in aut ut ee· ro.
cõ ſuetudinẽ ſequi⸗
mrut. S· de vete. iu.
enu.l. i. Efi · et in ſti.
de ſatiſda · ¶ fi. Itẽ
mr fidei erit illius
ciuitatis eccia. ut

.ð· de ſa. ec · decerni

mu 8.
ub.

e metro

immunmis a tribu,.

roꝛberitus in puãcia fem cis ut. s· q etate.lłiquaꝛc vna
erat metrop olitana añ nũc ſit et alia metropolis · et di,
cit ꝙ mi derogatur pᷣme⁊ ſie no.h̊ ar· ꝙ mi derogatur e⸗

ſeʒ infra numerũ:als ſecus ur in pnj.·
hoc in dictis duabo ciuitatibo ut in ſeica: et no · ꝙ

vnũ igitur adii gi ceteri
volumus qui phie archa
na rimeuir. duos q qͥ iun⸗
ris ac legũ volũtates pa
dant . ita ut vm cuiq; loca
ſpẽalr deputata aſſigna
ri faciat tua ſlnmitas ne
diſeipuli ſibi qudẽ miucẽõ
poſſint obſtreꝑpe. vel ma⸗
giſtri ne v lingua ofu⸗
ſio pmixta vel wo cù aures
quoꝛũdam aut mẽtes ab
ſtudio literaꝝ auertat.·

¶ De bonoꝛatoꝛũ vehicul.

Unes Fmpatoꝛ.
bhonoꝛati ſeu ciiu⸗
Viũ ſeu militaruim
xhiculis digmitatis ſue
id ẽ carucis mtra urbẽ ſa-
cratiſſmi noĩs ſp utãtur.
e pile njs urbis cõö
Nananof mgr S=ð
Abs oſtatino pol
2 unso ſoli iuris ita⸗
mewtels pᷣrogata leter.·

¶e metropoli berito.
Ropter mulckas
muſtaſq; eauſas
metro politano
noie ae dignitate ciuta-⸗
tẽ beritũ decermmus exoꝛ
nãdã iã ſuis vᷣtutibo coꝛo⸗
natã · igitur hee q;ᷓ metro⸗
politanã bhabeat dignita

—

2

Poli.metropolica et ſie eſt apocopa. . Autici.qᷓ poꝛtãt ãnonarias ſpẽs · ut.s. de naucł.
Ropter mulctas inſtaſq;· maxime qꝙ nutrix eltt l. i. q (Acta. in puincia vnde accipuit.
leguũ ut in ꝓpbemio.ff. hec aut.
Ciro·dtĩ caſus et ẽ nomẽ citatis t erãt due ciuitates ti

—

piſe copoſi alter in eodẽ ep̃ atu elig atur eßs et idẽim pre .

lato.Sʒ diſtingue aut digmtas additur pſone puta cũᷣ
erat vnus eps in vna ciuitatea creatur alius ĩ eodẽepᷣa⸗
tu et idẽ d archiep̃o diti p̃t et fierinon p̃t aut rei et fieri

tẽ. tyro michil de ure ſuo

derogetur. Dit illa mt p⸗

iuncie maioꝛũ nr̃oꝛꝛ bñh⸗

cio et nr̃o et utraq; digmi⸗

tate ſimili mõ pfruatur.

De canone frumẽtario

ud pᷣſidũvl ma
AQAgiſtratuũ acta cõ
teãtur mcoꝛruptas ſpẽs
ſuſcepiſſe hoꝝ q; apð qᷣs
depomiur iſta eſtacõ p̃ſes

aſpeckꝰ ꝓbet ul in hijs eſſe

vien ꝙ eotꝑe quo ad ſa⸗

ere urbis poꝛtũ puemt pᷣfe⸗

ceptum eſt. qdẽ.
Jqdfrumẽti w olei

cturaʒ ingiter obßuare p⸗

one indultũ eſt ſpãli bñh⸗
cio ↄtra comodũ publicũ
elicita nõ valeãt. dem.
n Eminem patimur in
mutãdo canone ur⸗
„ —2 2 —– „
bis rome nr̃e clemẽtie bñ⸗

ficiũ poſtulare · ſed enã ea

reſcripta que quoquo mõ
potuerint im ꝑetrari ſuſapi
nõ ſimmuſ. Eos wro qͥ cõ⸗
tra hec fecermt in duplum
detinẽdos eſſe decermmꝰ.
vicarios quũ ec ccteros iu
dices mii demcepſ ab uſur
pacõne urbicarn canoms
abſtineãt depoꝛtacõis pe
na detinei pᷣmateſ officeioꝛ⸗
capitali ſupplicio ſbiugari

lſpectus · ſu biciẽg 0

Thi rupcõne.in fi. ⸗ſpectio ſi
1 (XK5 eo tpe.ſilis in⸗ P ec lex
1 r vel die p p̃fectũ urbis ·

—

r
quis · elicita.a debitoꝛi

utici annone a-

urbicarij canoms remiſiů⸗

pᷣt ut hic. nec eme

rut duo metropoli
tam ſed vnusa ſic
due mĩes eccie ſed
vnus p̃la tus ut bi
gami· Itẽ due pui

cie vnupᷣſidẽ ſie et
s· ti · .· due ſũt mrẽ
eccie ſcʒz roma ve⸗
tus et noua et tãtũ
vnũ papã hñt ſed

H rei collata diguia

tas nõ fit n ex cuſ

ut imn pnᷣ·huius. l. H

t ꝓiñcia ſanditur
et erüt duo ſides
nõvnus ßſů dua e p

uũciaꝛ ſic et archi⸗

ep̃ᷣ atul. ut· f· de of·

aſſeſ. ſi eadem. ſq̊ in
vna eſſe duos me⸗
tro politanos i ſo

lidu nõ pᷣt ut diri

ar fomo- fuit cer
to. ¶.ſi duo bo. ecöo·

tra de duadus vna

fit ut ĩ aut ut iudi.

ſine quo.ſuffra· ¶

illiᷣ. et. hee aut ·
¶Beneficio beri⸗

tuSs⸗

m (Etutraq; tiro

et beritus ·
tropolitana.

ub. (De canone
frumẽtario: certus

canon in frumẽto
ſingulis ams mit⸗
tebatur romam qð
pt q; dieit ceanone
ad qð·s· de ſa · ſ. ee ·
l.pla cet. et apllo.
ne frumẽti omia ꝗ
ad victũ ſũt neceſ⸗
ſaria acciputur ut
.z. de ſuſcep · ¶mo⸗
dio · et ꝗ. e · l. n · et in

pb̈ͦlicis hoꝛreis ro

me imponebaͤtur.
ut . S. de condit · m

pu blicis hoꝛ · per

totu.

o (Kome utriuſ⸗

oculis ad qð·ff· fi reg.
at ꝑ pᷣfectũ annone ci
mittitur et de quo h loq⸗
ut. s · de ãno · er tri ·l· in.
nec openſari ſ̊ ta ato

G

turbſe

polai 4

ninfen
ſprni⸗
ſnierpe

(im yn

ndlan
ltser

Khe

cüͤn
blias⸗
tonh
ſaisf

(ſeee
atide
nli⸗
E
norev
(ens
ent.

ſr

1 n

tene

—

g

—

lnosi.

prinde

ſoflten
dcten
Unan

ute

ſbæi
foo ben

tnigemn
6

Uenre.

11e
Mnone
amni
ſnen
bſ

ned
tont .
Ne
1Nle

on
fvlan⸗

ilele

no

reisr.O.

bün
ctn
.

ſolui ut. s · de o penſatjn ea · et. l· ſre · et · ff.· de admi.ret.ad
ci.p.l.ij. Ciij.et ·iiij·er fa.s·de pᷣci ·impa·of.nec dã. et ſi
ius vel uti.pu.l.fi.et · S.de piſto.l:i:et qᷓ.l. ꝓx.ct in aut ut
nulli· mdi · et hic. :tãdo:de ſpecie in ſp eciẽ. ut.S· de fa

õ

q ( Macipibo.i. piſtoꝛibo ut. S. l. ꝓxi:t caie tibi q non

dicit ꝙ mutuo detur.ſ̊ datur frumẽtũ et recipitur pam s

vel datur pecuma ut emat frumẽtũ alias eſſ otra.s ·de

hijs que ex pub:col.illa.l.i.et:ij.et:ſic B ad publicã utili

Sminẽ m mu⸗ bricen.li. vel de pſona in pſonam
¶ Rome . dieut in Keica · jre vel alio ut ſit gnali⸗

Glli · ꝓp anm⸗
ona: id eſt

Integerid eſt alns yndere potuiſſent.
nõ minutus p hu⸗ L. Driſtatuta Fdẽe.
b ¶ Macipib⸗id J - M. quautas ad wemp
eſt piſtoꝛibo ut. 8. cõnẽ frumẽtariam ꝓpetuo
vpRod nane dedicata. nec liceat cuiqỹ
C1O re 2 — „2 — —
ne pᷣbendeut h. et ſt amimſtracõnẽ urbi⸗
j.l x · et Pᷣusve⸗ carie ptãtis ꝑceptam ali-
H no qd ex eadẽ ſuma minuere
uũ mñ ſit opus I e
nouo immnſcẽi ve⸗ el ad quoſcunq; aliosu⸗
teri ꝓpter coꝛrupti ſus ↄouertẽ. Sʒ ſb geſto⸗
onẽ veteris ut · s· rũ teſtiſicacõe certü fiat et
de odim pub.· hoꝛ. q; mãcipibus mutui noĩe
.l.i · acirr. eſt b ſ. —
i ¶ Necnõ a dino. datu elt et ꝙ ab nſdẽ ſit.
ubi nõ habes ß̊ fa exceptu omiocuſſio eſol⸗
H uẽdũ. Eũ aũt qiu hãc foꝛ⸗
k (Cogentur. ho: mã auſus fueit mquinare
reoconntes. quãtitatẽ in qua ſuã calli⸗
Ems frumenta ditatẽ exercueit in duplũ
uEe1C⸗

C mpetraria quocũq; debito⸗ oꝛ qꝙᷓ; ſupioꝛ ꝓxima.
„ (Sub uſurpati⸗
one · qꝛ ſibi retinẽt
qð romam mittere MM ,B
debẽtvel qð m hoꝛ ꝓpetua aũctate ſancimuſ.
reis ↄodẽ debẽt et fa R —⸗ „
cit · S· de ermir l. ¶ Be frumẽto urbis oſta
placet · ibi ciuiliter tinorwolitane. 2—
Euemätur nopolitane. ( mpi.·
. Sanemus-niß Vlli nee diume
ub. ¶ De frumẽé⸗ „S frum entü de hoꝛ⸗ .
to uercge⸗ SRontis/ reis publicis ꝓ ãnona pe⸗
polcũ qua ꝓuidẽ⸗ ſeti& & t. n 2
tia deferat dixit · · meus pbeatur tͦinteg ca⸗
ti ꝓx.nũc q̃liter de⸗ non mancipibus oſign e⸗
latũ expẽdatur.qð tur · anona in pane cocko
niin mnecerr domibo exhibeda]ta em
ut. s.· de Puil urbig dz cand ab inelite meoie
oſtan. qnimo idẽ oſtãtino pᷣſtitus nec nõ a
vin oras u⸗ diuo pietatis mee auo tle
icis aliaxciuita õs
tum ut. S· de cõdl⸗ odoſo auctus exp ndi.
tis in hoꝛreis pub qm creſeit inopia li frumẽ
Rcis. ·i;/ ta qᷓ ꝓ ãnona tribuũt ad

uſus alioſ deputata cogẽ
tur ſibi de pvᷣlioo emẽ que

ſtribuiſſent /
Grfrumẽtariã.qð qñ fit die ut.s.ut im empt· ſpe.

o (Poſtea.als poſt pceptã alias poſtea peepta·l.i.

p ¶ Eouertẽ. ſie · ff · de ami· rer. l.ij · Ceij. et. inj. ete iin. et. S · t.
*⸗

l ij: et te o ditis in hoꝛ: pub.łfi etq. de colfum na lfi.

tatẽ ibi ad pᷣuatã·

me urbis inſita nr̃e pieta⸗
tis liberalitate tribuimuſ.
datis ſacris apicibus ad
ſublimnſſimã ch p oꝛiẽtem
pᷣfecturã quibus poſſit et

tui. et tüc in eüdẽ modu exponeſic

r ¶ Mutuo. als mu⸗.s.de pᷣð:et omi re naui:lnn
¶nſcidi:id eſt ſculpivel nnp̃mi ſicff.de oꝛi g. in.l.ij· E
—— poſtea ne diutius ·
et repere hic inbe⸗
. . mus qð elt. s· ſie in
redibere iubemꝰ.· et qeq d li. moiſ lapigeil.
ex pᷣdeã racõ e accreuerit Renana
ad cumulũ euiſdẽ auri qᷓ;⸗ eotrn inluf⸗
titatis et frum ẽtarij titui ficientes docto:cs
ſirmiter redũdare. legiſ⸗ ut eẽ ſeolares opti
2 . mi facilius aduo⸗
q; hmõitenoꝛem eneis ta eneur.
bulis inſcidi. u ¶Ex bijs· anno⸗
eannoms auilibo. x ¶Scolaze: ſſi nil
. meruerit p. vl die
W Nnonas ppᷣlicas ꝙ ſua ſcola vel un
nõ tam titulis di⸗ ũſtas hoc nõ reue
gmtatũ q; ſmgu⸗⁊ crt-acur.
loꝝ meius attributas di-
in oſtantini liberalitate ſa-
tis claruit.· deoq; mchil
ex hijs ſcolaꝛꝝ noĩe vendi
cetur ß̊ ꝓ vmuſcuiuſq;ʒ me⸗
rito qᷓ ſut cõ ceſſa fuẽtur ut
quicũq; ꝑcepta ãnonaxx
emolumẽta wi in heredes
ꝓPos iure ſangnis traſfu⸗
derũt vel mn exneos diſtra⸗ „(82 Rguin Evd
ctõnis timlo traſcripſefrt ctia nineſangui⸗
maneat qðᷣ geſtũ eſt here ms ut ſtatim colli⸗
dit atis merito wel alien ati⸗ F Alai aſt 8
S rbieri Qd geltuͦ eſt. †
omis arbitnio ¶ myr deiam peeptis ſie
e Entu vi Suqnq; mo eſt in uſufructu ut
dios frumẽn pᷣter ſo de ci⸗
I 5 . ncta. et facit. s.
es de pnti jexta mdictone Cfi. et de collaillici
ex die kalendax ianuarij tiſ· et .de ſlẽ.l. fi. er
nomĩe parapẽteumatis de Dne emn
boꝛreis publicis hmõi al⸗ pori. v. Ci. q ofja

faciunt ut moꝛtuo
mlitãte aliq ad

heredem tranſeat

p̃ᷣ bẽda clerici iam
pcpta.
entuũ. papen⸗
theumatis h gre⸗
cũ eſt·i. no mine li⸗

ſile augmentũ fit qñq; in pᷣbẽdis ad qd

berta 3‧ .
u Eribuimꝰ?“ s.ti· vl· · et ſibauiũt h p ſn gulos an⸗

nos et ſiec qð·s.ẽ ꝑ ſmgulos dies iũgitur ſupioꝛib:·
d. ¶ Apicibo. id eſt noſtris lĩis miſſis ꝛc᷑.

A8

àa Donationis. quã facimus ppliſtà augẽdo ànonas.
b Roſiris ciuibo.i. militiba ſej· vel die omibo tpe neceſ
ſitatis. 2 Demendicãtiba validias q; mẽdicãtes reſici
— untur publicis annonis de quibo dictũ eſt et B
de mẽdecãtiba validis.i.ro buſtis quos ſpanaldos vel ga
liothas vulgus appellat qͥ mẽdicare no debẽt ne nn ſeril

ſeri deb er de vere mendicãtibo nõ ficticie mẽdicãtiba iðo

et vere debilib⸗ pa
nẽ auferat ut hie ·
er in aut de queſto. —„
