one. cet in wlũtate parentum. debetur ſingulis. ex equo eHer. q dabat
i Wr mili et abin. ercapiüt quidem cognati quaqrticn wi ſexunaum eernte que gjlk⸗
wen dr. uſq; ad tractatuʒ omma. et extranei vel cum diuid endũ · et hoe nõ ſub crudelitate loque⸗
eri pſepᷣ cõnum. libertate ſeriu.ſiln wero li⸗ miuſta circumſtantia re⸗ baaor
il nobie nohis ut pa eet multi cõſiſtant(etiam rũ·ſoꝛſan enĩ etiaʒ hic al Depicere. ägeannif
rn, rum titulor oodi⸗ ſini offenderint parẽtes) miuſtiaam patiũtur, aiis (lla quartä.
unſ cis ubi leges iuſti⸗ cõfundũtur. et truinciũ di⸗ quidem melioꝛa alijs w F¶ Kelinqui · ſcilic;
bſ⸗ mam ſunt. uident ſolum. vel ſi derem ro deterioꝛa pcipientibo. volumus⸗
“ legi codices. ꝛte aut amplius fuerint ſed qð cõtigerit vnũquẽ⸗
(& m ¶ Conſiderãtes. et paupes erũt filij. donee q; pꝑ omma equumjeſſe in
i i rope⸗ vixerint patres ydonei. qualitate in quantitate.
ſo repe ec nos mouerũt en⸗- Inſtiare.
dW aesmus aüelt ¶ Hec nos mouerũt coꝛ⸗ ſue quis illud inſtinrcõ⸗
bi ſupa. rigere legem. et non eam ms modo ſlue ꝑ leg ati.
4 aimnue re⸗e deſpicere ſempꝑ erubeſcẽtez idem eſt dicere et ſi ꝑ ſidei & (Cerciã: ptœm
is Tut facte noue cẽõ taſi ſſi rotin duntoe . ¶ Cerciã.ſ. ptem.
8 ſukanen, taliq; modo deterninara gmiſſi relinquat oecanonẽs ꝑ Wumerii ſtuoe
P (Drlore ſez ma⸗ filio vel Paucoꝛe·
d le poſita: nam nĩas 4 i exuncii i. ſex
non piget leges emendatẽ· utꝗj. ut fratrũ fii.ſñ.als cᷓ . . vncias ut dixent.
. tra. utꝗᷓ quibo mo.na. effi· ſui. Gtribus. Z k Debetur. ſe inſtineta natare ut diximus. 8. . pxi.nõ
¶ VBemuolis. ut quia grati ſunt er obſequioſ erga pa vi pacti.alioqn es alienum nõ detraheretur qð fit. ut. ff.
rẽtes. ſi ennn eſſent ingrati nec ohm nec hodie neceſſe eſt de inoffi·teſ. pap· quarta.ſi autẽ minus baberagitad e 2
16 aliquid eis relin qui ut etꝗ. de mmẽ· dona. in filios. Gſi. ſupplementum· ut · C. de inoffi. teſ. ſancimus · ſi autẽ michil 72 7 A gle
9 e¶ uibus. nlijs ſcilicet. tunc exh eredatus agit querela pᷣteritus ſi et emancipa-⸗ . Fikiend
f ¶ Debitũ vocãat. ſcʒ inriſconſulti et impatoꝛes et eſt hoe tus ꝑ ↄtra tabulas vel ſi ſuus eſt diẽ etiã ißo iure nullum
nature mſtmctu ut.ff. vndelibᷣ·ſep̃to.in fi. et. C. de co di⸗ ut inſti · de exhꝛeð. lib. jn p n. er. C. de lib. . . . .
a cillis. lfi·et· ff.de boms damnatl.fi.m pñ imo etiãnon ¶ Et ;̊. quod dixi ſcilicet ex e uo in ter eos fieri dini⸗ — 2
144 ſo lũ debitũ eis ſed etiam dñi dicũtur viuo pfe· ut imſti · de onem nõ fit nterdũ quo ad eetucuũ m ißa diniſione li⸗ D Etn oghn
hꝛeðᷣ.qua:et diff. Eſiii. et. ff. de liß. et poſtu. in ſuis. et⸗ ra⸗ ceat ↄtrahentibo decipe inter ſe re ipᷣaut ſeqmitur et. ff. de ⸗ .
4 tio ciũvnũ er idẽ eſſe pᷣſumãtur. ut.C.de impu. et al·b.l. f. minoꝛ.l.in cauſe· Penl. et. ff. loca. Itẽ ſi. quẽadmodũ. .
er inſti · de muti. ſti · Eei qui · er. Epoſt moꝛtem. n ercipiẽtibo. ex ipſa dinihone. —
4 t iũ. id eſt tres vncias. n ¶ Cõtigẽit · iure ſucceſſiõis lʒ nõn ſit diſpar emo⸗
u Diffin erũt.ſiuriſcõſulti et mnpatoõꝛes.ut.C. de moff. lumẽtum meqꝗ liter fea diniſione o in qlitate · put me⸗
. cũ. qritur. et. l. pntiba et. ff. de moff. tel.l. papmianus. lius poſſunt bona fideubires hereditarie in ſpẽ ſunt.
ſi E qm aũt · et inſti ·de mof.tel. fi. . p ¶ Ruãtitate· ubi ſunt res hereditarie in qᷓntitatiba ut
. rff. de v. ob. l· ſtipulacõnum · q ¶ Kelinquat nota non

2*

mnitereſſe quo titulo vel iure hic ſilij habeãt ſed contra j.

ut cũ de app· cog. Galiud/nam tm iure inſtõnis debetur.
ut ibi dicitur.ſo lue u᷑ ibi. ⸗q̃tuoꝛ vel ꝓaucõꝛes vel ſexũ⸗
à ¶ Octoũ ciũ. ubi fuerut⸗ cium ubi ſunt vltra quamoꝛ
Sed quid ſi ſũt vltra quatuoꝛ puta·xi· et quatuoꝛ ti vel
paucioꝛes ex hijs exh eredat vel p̃terijt nuquid trientẽ
vel ſemiſſem eis dabit ſue ptis· Eñ ſemiſſem/cũ ꝓpter

num erũ et ſua legi⸗

tima diminuta ſit .
videtur. nam et al licebit enĩ ei reliquũ octo⸗
dicitur mi eſſe ado unciũ ſoꝛte. aut ſexucium
masg nũ qn fiat in- Palef reririſ
ſenſbile ſi p plurel habere. et largiri ſicut vo⸗

tes d undatur ut lu erit filnjs ipis.aut cuili⸗

J de na · incu. de pu · bet extraneoꝛꝛ·et natura p
b atmi li 6 mo curata opæteter . ſic ad
qᷓ̃ naturaliter ꝓ ere⸗ extraneas largitates ac⸗
atur ſue iure natui eedere hoc kuãdo in omi⸗
turali⸗ Gi⸗ imtio antique quarte racõ
de ino fficõ ſa lege decreta
eſt. ¶ Excipi atur aſt a no
bis de curialibo nuper po⸗
ſita lex:q fns curialibus
, aut filiabo curialibo nube⸗

tibus nomuũciu ommo da⸗

ri vult.reliquo triuncio a

do ommbus alns de moffi
cioſo poſtis legibo et pci⸗

pue noſtris ĩ ſua Ytute f⸗

uandis· et de ingratis hilnſ

—

pentibo ſm ptãtẽ diſpeſan

1

et de naturalibus preter ſo/

lã quãtitatom quã ad pmj

auximus ᷣm omes pᷣdecis

diffimc nes.
mus aüt et illð graue exi⸗
= ſtens et habens quidem
e¶ KAccedere.ſ. li⸗
cebſt patri dare in
extraneos nõ autẽ S
pᷣus.a facit ad hos·s · de non eli · Geum igitur. in fi. ¶.
d ¶ In omibus·ſ·filijs et nepotibus et ceteris inferioꝛi⸗
bus cũ hijs omibo detur iure veteri querela· ut ff. de ino f.

tel.l.i. et · l.nõ eſt enmm. Sed nũquid et ſupioꝛibo quarta de

bita olm augebatur pꝑ hãc legeʒſenñ.quidã ꝙ; non. utꝗqᷓ.
e· E ꝓ hibemuſ. in fi· E et in nouel. e. ti · Itẽ q; nõ inuem
tur expreſſe dictũ ergo in ſua maneat vetuſtate · ut. C. de
app. p cipimus. in fi.ſed cõtra eſt ut puto nam hec ſüt v⸗
ba ghalia in omibus pſonis:c.ergo g naliter intelligẽ
da. ut. F. de alea.et alee luſu .l.i. Pnl.et de ſeruit· ur. pᷣ.ſ
ſultus. in fi. Cõſtat aut pr̃eʒ et ceteros ſupioꝛesolĩha⸗
bniſſe hoe ius cõtra filioꝛeteſtamẽta ut filij hẽbant cõtra
eos. ut.ff. de mnoffi.teſ.l.i · erqj.l.nã et ſi · et mſtit! de inof · tel
in pn· ergo hodie illᷣ ius augetur ut hic manifeſte dicit

(Drobibe

Item nũiquid alie quarte per hane cõſtõnem augenti

ut træbelliamica et iuris inſtitucõnis et ex cõſtitucõne di⸗
ni ꝓn ĩ boms arro gatoꝛis.ut · ff.de mnoffi.teſ.papᷣ.ſ qͥ

ex hijs· Rñ.non puto cum hoc non velit hec conſtitutio

dicerear. C.de teſtamentis.l.:ſancimus · et.C.ð app·preci⸗
pimusmfil. e Exripiafic p̃ᷣdcis in· . ꝓxi·s.
F¶ Lex:quaʒ non hemus ſ̊ ens ſma eſtj. quibo mo.na.
effi.ſui.Eſi quis au

tem.
¶Curialibo. ſcili⸗
aliquam legalem occaſi⸗ cet viril. ſed vi det
onem. in diram tamen in⸗ ſ locũ habere non
1EEEE, 1 pPoſſe vbiduo filij
cidens crudelitateʒ eta⸗ ſunt eurialis non
maritudmẽ. Floumus curialis vel ambo
enim aliqua teſtamenta curialeſ vol filie nu
Fm que moꝛientes nõ pa⸗ piæ curiali. Sienim
terne nec ut viros opoꝛ⸗
tebat. ſed mmis molliter
atq; remiſſe fecerüũt mſti⸗
tu cõnes uxoꝛibus.ſi quivᷣ
omem reliquerunt ſuaꝝ
rerum uſumfruckũ. ſlns
auteʒz ꝓprietatem nudam
Quãobrem arbitroꝛ ſtu
diũ eſſe hiuuſmodi teſta⸗
mentis · vxoꝛ em etiã ꝓpri⸗
etatẽ acqiurere.filns foꝛ⸗
te fame ꝑpẽptiſ. vnde enĩ
in medio gubᷣnãtur et co⸗
tidianũ heant cibũ il eis
relicto vxoꝛis iure foꝛſan
et irracõnabili intercede
te quod etiam eis cotidi⸗
anam gubernacõnem ar
ripiat · nõ licebit igitur de
cetero vlli ommno ſilios
habenti tale aliqud agẽ
ſß modis omibo eis hmõi curiali dederit. ix.
vnclas non rema⸗
nẽt alij mi tres cuzʒ
ſupna dictum ſit q;

arc, aut exheredatus vnus vel duo vel tres deb eãt

abere quatuoꝛvnciasrñdet Jo.tradendo gnalẽregu
lam et in ↄ putacõne falcidie et m omibo ſinnlibo ꝙ vbi
plures ſut et quãtitatẽ lex diffinit tacite ſingulis decreſ
cet ꝓ rata poꝛcõne ſiẽ er acereſcerei · ut · ff · de Hꝛeð. in ſti · l.
interduũ. Eß ſi alter · et. Eß ſi exceſſerit · et in ſti. de hꝛeð. in⸗
ſti. Eſi plures· vel melis q̃libet dʒ hr̃e nouiũciũ.i.tres
ptes eius ptis quã hr̃e debʒ ab inteſtato qñ ſũt omes eu
riales vel filie curiali ba nupte· als nõ curialis ſexũciũ vl
quadriunciũ et ſᷣm hoc omia plana ſũt. Alij dicũt ꝙ hie

erat tm vnus curialis vñ habet nouiũciũ nec h ẽbat fra⸗

tres. vel ſi erat filia curiali nupta ſola erat qðᷣ recidit in
idẽ ꝙ̃ H plꝰ dicebãt ſi limi eſſent ⁊ hmõi filñj curie dan
cũ illis.tunc nõ pt hr̃e plus curie datus qᷓ; legitimus.ut

gnige

uft
iginon
lanbe
ienn

tſr
ma⸗
gag
ſten
bei⸗
negl
ybi

il
in
tres
egel
i
phe
fn
lem
dan
1G

3ᷓ. quibo mo·na. effiſui· Eſi quis ĩgitur · er: Oqm varie.· &t

Cſi quis aũt · licʒ foꝛte
omes eſſent legitimi
a ¶Seruãdis · imo vi
cũ de ap cog · Calind.
falẽ. Cexheredatos·
e ¶ Naturalibo. ut. C.⸗

mo:na·effi.ſui·
d¶ Auximus ut· s.
CC ꝓximo.
e¶ Probibemus.
occanonem. nã qꝛ
ↄceditur a lege re⸗
linquere vxoꝛiuſũ⸗
fructũ rerum ſuaꝛc
ſumebãt occaſionẽ
ut etiã ſic auferrẽt
illũ uſuf⸗fulmjs de le
gitima · ſic et als ut
sS. ut indi·ſine quo⸗
auo ſuff. Eꝓpinde
nvolumꝰ · et · Can

certe·

f ¶ Indiram/i· ma⸗
gnaz due eni ptes
g Nec viros. no.
5K foꝛtes deb?
eſſe et robuſtos ſie
J.de nup · p occa⸗
Konem.

b (Nudã· et illam

foꝛte nõ totã ·
1 1 Teſtamentis · i⸗
teſtatoeibo velfub⸗
audi m.

K Cregeren⸗⸗ qð
ſtadere vidẽt᷑ pa⸗

rẽtes totũ vſũfru⸗

ctũ fljs admẽtel.
1 ndemterro⸗

Fatiue lege·

m (Filios Hñti . B
eſt Fnoe g liberis
auctã eſſe poꝛcõnẽ
ym al · q dixnnus
plene . S. Ehec noſ ·

poſſ dici ꝙ ſupioꝛa hñt locũ qñ
q̃dã erãt curie obligati aln non.
dẽtur omes coꝛrecte qð dic utꝗᷓ. ut
b ¶ De ing ntis ut.S. de Fꝛ e et
te naturaliba p totũ·ſed quedã ex
illis coꝛrigentur als ut ꝗ· quibus

R

legitime ptis quã nũe de⸗
putaiuimus q uſufructum

mſup et ꝓprietatem relm⸗
quat ſi vult filioꝝ non re⸗

pente fame moꝛientiũ.ſed

vilere valẽtiuũ vocari pa⸗

ter·a hec omia dicimus nõ
m patre ſolo· ſed et matre
et auo et ꝓauo:a aduictiſ

vmcuiq; femina pſomnis

i. auia et ꝓpauia hue prne

ſiue mĩ̃ne kint. ¶ Eleq; il

lo quẽadmo dũ ab inteſta
to liberi ꝑ femineũ ſexũ deſ
cẽdẽtes pntibo ſius ſuece⸗
dere debeãt de cetero Fuã⸗
do nepotib et ꝓnepotib⸗
nõ ſuis et ſub po teſtate mi
nus tercia pte eos hre ᷓ
eoꝛ pntibo viu ẽtibo opoꝛ⸗
tebat relinquere teſtato⸗
reſ. nõ enim excipimus vi
teruis nepotel quu ex filio
pr̃ms auis accreſcũt ut il⸗
li quidẽ integra accipiant
ptẽ.quãtã eoꝝ pr̃ accipe⸗
ret viuẽs. nepotes aũt ab
auo ꝑ mediã hliamvmẽ⸗

mfi. n ¶ Kelinquat.hoc ẽ ↄſie in om̃i quarta. ut· ff. ad
iI.falẽ.qðᷣ de b oms · Gfructus · et . f. ad trebel· muli er. Eſmi

bereset fac ad hũc · EC. de moffi.tel.l.qm in ponb⸗· ſed

otra eſt.ff. de uſuffle.l.vxoꝛi meeſed h̊ coꝛrigitur.ut ar.

Cde moffeteſ ſancimus.
tur nõ guatur oim
ſtit. p quas ꝓ · no:ac
pᷣ. quarta aut ·ſ̊ qðᷣ
to mnoꝛẽ hẽat quarta d
cũ in nullo poſſit grauari.

Ccũ auũit.vel ibi ſi recte mſpicia
rerũ ꝓP etatẽ habʒ qð plus ẽ ar · in⸗
Choc q. Itẽ ↄtra· ff · de moff · teſ. pa⸗
bi dicit in litatib⸗ eũ guari ut tã⸗
ta dico coꝛrectũ ꝑ hoc qð bie dicitur
Sed nũquid pᷣt alio caſu filius

fraudari· ſeñ.ſe · ym Jo. ut ſi habeat tantum ſeruos qb⸗
relinquit libertatem que ↄ petu t licʒ abſtineat filius ſi ẽ

in poteſtate ut · ff. de

fi dei cõ miſlibᷣ.l cũ quah· ſed et ſᷣ

quis · et de inoffi · tel. pap · E. quarta·m fᷣ E

et le

14

o Neq illo· a ſub ptã e rep ete non t tie plana eſt»ell

dic . non ſiuis et ſuis qͥ diuerſtimode ſiccedebãt ut ſequit

ſi tamen ſint ex filio nati:non aũt ex filia nati dicuntur in
poteſtate· ut inſti:de pa·po· Epenbkiet · Cfi. et caueas tibi
in duo bo tm caſibus hic. Gloquitur ſcilicet m nepote
vel m nepte ex filiaſi moꝛitur maſculus vbi ſuccederet

ꝓna cũ patruis vęl amitis ci dimin

tes. aut auia patorna vel
materna ninus tercia ac⸗
cipiant · ſed vnũ oꝛdinem

in omibo pommus nepon

bus et ꝓnepotibus.˖ nõ fe⸗
rentes feminã a maſculo
in talibus minui.neq; enĩ
malculus ipe ĩ ſe· neq;ʒ fe⸗

mina ſoluʒz ad natiuit atis

ꝓagacõnẽ ſufficiẽs eſt.
ſed ſicut utrumq; coapta

uit deus ad generatioms

opus. ita et nos eandeʒ
vttiſq; ſeruamus equa⸗
litatem.ſed nec uſq; ĩ hoe
ſtatuimus legem boc enĩ

dicimus etiaz in ullis fiims

qui ex nuptijs ſunt legi⸗
timis. licet non ſint ſecute
nup tias dotes · ß̊ affeckus
mdubitatus et mamfe⸗
ſtus inter ↄiuges exiſtẽs

ſilios pᷣſtet eẽ legitimos·

dotem etenin celebrãt nu
ptie nuptias auteʒ dotes
non faciũt· ſed ↄuictoꝝꝝ

affedtus- bocidẽ obtine⸗

ucõe tercie poꝛcõig
ſue.· Item ſi fenmna
moꝛitur ðᷣ cuius ſue
ceſſione agitur tũc
nepos ex maſculo

vel feĩa cũ dicta di

minucõne ſuecedit
cũ patruis et h̊ ſbiẽ
in hoe . Cet dꝛ · C · de
colla:illã.et de ſuns
et le . h ere ð.ñ defun

ctus. et inſti · de hHe⸗

reðᷣ.que ab inteſ.ð.
Cdmi · que ho die
non diſtmguuntur
ut hic dicitur . H̊ nü⸗
q̃d dicte.l.coꝛrigũ⸗
tur p.l.inſtit. de he⸗
reð que ab intel.de.
CEfi quid am dicũt
ꝓ ſic vnde hoc aus⸗

ten.non coꝛrigit c
iam coꝛrectũ mue⸗
niat· nos dicimus
ꝙ dictus. Eloquit
in quodã alio caſu
et quadã alia parte
que dabaturagna
tis ex ↄſtõe archa
dij et illud coꝛrigit
ut ibi padet · et · C de

ſuis et læg Bꝛedᷣ.lfi vnde hic.Gcoꝛrigit dcas.l·

p (Quam

—

q (Excipimus · i ſepamus· r

ſcilicet terciam pa

lcerius. i ammodop

¶ AMuia paterna· de cuins ſueceſſone nuc agitur hãc·l.

—

et caute no. Hec duo capitula ut modo diximus

t ¶Ferentes · i. ſuſtmentes.

11

eminã-i: ex feĩa natum

vel etiã maſculo cũ de ſucceſſione femine tractatur.
x Gnacõmsfac inſti· de exh ere · lib. nſa. et · . de ſuis

. bere.l. lege · xjj· tab. et · C. de lib · · vlexhꝛ eð. l· fi.
ualitatẽ · ſjin iure ſueceſſomis —MDẽ
6 non impommus finẽ⸗

„ — —. 7
3 (TCe z. ut nõ dicamus plus · q · d. n.
a (Hoc enim. qd ſupia dietum eſt ·
b (A eetus . facit de nupt. Enuptias ½

6 faciũt · facit · C · de donat ante nuptil · fi er · ff . de iuf

dot'l. iij in caſũ tã exigitir dos ad matrimoniũ· ut ᷓ ut li.

e

R.

ma. et auie · qꝝ; vero pudũ dixvmmus.·

23 (Conſtönes ut. C.

de naturali · li. cũ qs · et. l. nup.

b (Cõſideremus:crebre.facit ad hoc · C.qui po.jin pig.

el· f. m pn · er · S· de hꝛeðd· et falẽ.in pñm.
e ( Erubeſcimus.nota nõ valere reſpõſionẽ que lege nõ

libo filijs· i· ad eoꝛ⸗

vtilitatẽ· SZG

f (Dednmus i. co⸗

cſſmmus ſic et ĩſtit⸗
de libti · ki.
eges poſite;

ſcʒĩ qnto libro ·C.

in ti · de na · lib· pri⸗
ma elt. l n. alia eſt

lex hbumamtatis

b¶ Mumficẽtijs-

ut p donationẽ vel

cauſa moꝛ tis vel in⸗
ter vinos vel dotis
vel donat. ꝓpt nu⸗

pt ut. C· ð̊ natura. li

ber.l. humanitatil̃ ·
ſed hec hodie ex te

ſtamento aliter ſũt

effi · ſui.· Ene igitur ·
et · Eſi vero filios.

„ —

i (Pñs. ſcz lex ·
Pe biis cz ſue⸗
ceſſ ombus
m ritia. Lexi⸗
ſtente & hec noce
ret lieʒ ipᷣa nõ ſuece
deret miſi in ſbſiduũ
ut. C· vñ vir et vx⸗

oꝛ.l.i· et hijs canb⸗

vbi filij naturales
hmõi rep elluntur
ali debent arbitrio
boni viri · ut .q b⸗
mo.natu.effici.ſui

ct addas ut ibi.
n ¶ Cognatio · i· ognati· o ¶ Manunnſſoe. i pr̃onua.
p ¶ Doſſeſſionẽ· ſcʒ ↄotra ta.ut mititde ſuecel.libe.i.

q ( Calibe· interpoſicõ· ẽ. r

pꝓpbatur. dD Populos ·i· multitudinẽ que totadienoſ
interpellat.
e Iis Enadem⸗

affectu cũ dotibo ßᷣm nras
oſtões legitim Riũt et hec
ſit ſackio legitime ſo boli.
oõͤſideremus aũt aliqͥd
etiã ad ſolã natura clemẽſ
multi nãqʒ moleſti fuerũt
nobis ſp · pceſq; crebre et
flentes filij et ſ equudem
clemens aliq d diffimmu⸗
ſed q; nõ hoc cũ lege agi

mus eru beſcimus. ideoqʒ

cauſe eti legẽ adicientes.
ipi qudẽ ꝓplos remouebi
musdabnmmus aut omi bo

habere ex lege remeduz.

¶ Qua enim teſtari natu
ralum Rilioꝛꝛ patribo enã
ip̃is dedimus lqmna quidẽ
exiſtente ꝓle· uſq;ʒ ad vnã
ſolam vnciã quã habebũt
vna cũ matre. hoc quudẽ
etiã prius fuit.Rlijs auteʒ
non exiſtẽtibo lmmsauſq;
ad medietatẽ totius ſbe.

hec aũt dicũt a nob poſite
leges.non in teſtamentis

ſolum patribo concedẽtes

bec agere . ß etiã alijs mu⸗

cubine⸗ adheſerit q̊s ·

ct.nec enĩi ↄcubmã dico ſuccedẽ ab mteſtato-

cq nec vxoꝛ ſuccederet mſi in ſubſidiũ qð eſſßpſ iã nece ſi le⸗
geres diſiũctiue.legas ergo copulatie

t
b

CE

robes. ſcilicet ſint et ex illa filij.
ipiat · et ſe mater admittitur in virilem.
Hec. ſ. q dcã ſũt.s.H.G
Sic eni. mterpoſicõ ẽ.
abmnus · i.· o cedimus er repete non;
aſi bec.i.ſi nõ im pomimus hãc penã filijs natuiali
bus.ſut nõ ſuccedãt pr̃i in aliquo qñ pr̃ plures huũt cõ

Dicimꝰ.i.h ẽant locũ
a G ſcʒ vxoꝛes·

cubinas: d Quam. alias quem-

i¶ Hec:ſnia lex valebit.
¶ S pßterijt · ꝗ: denon hẽat locũ in

e Atauerint ſbominen ſi hẽs quã ſi hs quẽ amaue
rint ſc; muli eres · Jert etiã filij· nã tot erũt ↄocubineꝛ fi⸗

¶ Indiſcreti · ſcʒ

iij ex eis ut neſciret pr̃ eoꝛ qui nati eſ

ſent ex vna er qᷓ ex alia: g ¶ Eer lex:ſtotauſq; ad pn.
Snieſ ailelcgl t ractãtiu de Pac materia.

k Explanauit· hec nia lex.

mſicẽtijs quas et ſupſti⸗

tes donant. pñs autem de

hijs que ab inteſtato ſut

loquitur et noui aliquid
intro ducit. lunc enim
ſi qus monẽs lima ſibi ꝑ
mtus ſobole nõ exiſt ente
(Rlioꝛ dicimus à nepotũ
aut cetere ſuccelnõis one⸗
q; vxoꝛe legitima ꝓinde
moꝛiat.nõ diſpo ſita ſba.
et wmat cognacõ foꝛſan.
aut certe manumiſſoꝛ bo⸗
noꝝ poſſeſſionẽ mouens
et mſurgẽs · aut etiaz nr̃m
erariũ(nec edſ illi qᷓntum
ad hoc pcimus) ſit autẽ ei
domi donec vuiit libẽa mu
lier m habitu concubine
cum eo deg es · et liberi ex
ea(talibus enim ſolũ hoc
ſancimus vbi ommino in⸗
dubitate ſunt concubine
in domo habite ſiue natu⸗
ralium ibi dem proles)et
nutrim entũ damus eis · et

„₰ „
iteſtato pntibꝰ moꝛictibo

duas hre vncias paterne

teritis.et fac̃.C.de
teſta.l.inbemus· et
Z.ut indi · ſine quo
quo ſuff. fi.etqj.ðᷣ

m ¶ Hec.· q deã ſũt

Eut filij naturales
ſuecedant pr̃i inte⸗
ſtato moꝛtuo in du
as vncias.

n ¶ UIllö. m eaꝛ-·f.

legu qᷣ multe ſut ut
et · iji · et. v. ⁊ fere o⸗

mn es.l.illius ti/ſed

ſi teſtam entũ facie⸗
bat non fiebat col
latio ut ſubiẽ et · C.
de coll. l. i. et ·l. filiã.
er · C. cõma vtriuſq;
06 Dicentes.ſ. pa:

renteg-
P Eig·.ſcollacõ⸗

nibus.

q Kelicta ſin te⸗

ſtam ẽto ut q ẽin⸗
ſitutus heres cum
alijs ſitis fratrib⸗.
1 (Pefengere . pu⸗

ta pteʒ ſuã h eredi⸗

tatis. .
Oinmno. nos.
t Talem qualis
den ien

ex teſtõ qͥs decidit.

u ¶ Inteſtatus. qdᷣ
fit tribo modis · ut
dixnnus inſtit. de
hꝛeð.ab inteſtato.
ei. meñ.

xy¶Oblitus. longitudine tpis ꝓpter quam aduenit obli

nio ut dixmnus inſtit · de vſuc. qð aut ·

y Agulllauanes enim eſt ei mputã dũ quare ſe an⸗

guſtiauerit licʒ als interdum imputet · ut · ff· ſi quis cau⸗
tio · l. j.· ¶penłquia moꝛs inopinate vemt.ut . ff. de cõdi ·
et demõ. l.iet facit ad hocC.q̃ teſtã facere poſ.l:hac con

fultiſſnna. Cat cũ . et. C. de Peculi · eius qui lib er. me.l · i.
iuſmodi non eſt.ſcilic; dnacõms. =
a ¶ Ommo .ſed cũ donatio alia ſit ſimplex ut puta dnna⸗
tio mter vinos alia ob cauſam aliquam ut dos donatio
ꝓter nupt:vel ꝗpter militiam vel ſmili a. ut · ff. devna.

li.de quibus donacoõmbus loquitur hic·ſeñ · jm Jo· deo⸗
mmbuſ. nam omma conferuntur ſecundum eum quiav⸗
ba generalia ſũt omnino.ac· et ſupra dixit datoꝛum.ac.

H

— — L J —

uf

s
t

8

obl

.
N

1
nd
07
’,

nec diſtin guit q̃li⸗
ter data ergo gna
liter eſt intelligen⸗
da ut. ff. de ſeruit
ur. p · ſi ſeruitus · et

.ff. de aleatoꝛibus

l · i· ¶Penl· Itẽ cum
dos q̃ de bomis pa
tris diſceſſit o fera
tur · ut. ff. de coll do.
l.fi·ex· f.· ad.l.falc.
I.pr̃.multomagis
ĩ ſmplici dona cõe
que in boms pf̃is
remãſt . ut · C. de i⸗
officẽ.donat·l.ij. ſed
W·èet · b. et loth.
dicut enmm ſimpli⸗
ci donacõe collacõʒ
non faciẽdã ſed m

Hijs que ob cauſaʒ

ſñiunt idẽ dicũt qdᷣ
To. ſed in Imnplici
ↄcedunt fieri m du
obus canbo ut qñ
pater hoc expreſſit
ut hic ꝓ bat᷑. et. C.
ð inoff · tel. ſi qñũ. ¶
i · Item qñ vm ob

cauſam donauerat
alteri ſinplicit. tũe
ennn ne emergat
imme qualitas etiam
ſimplex dona cõ cõ

fertur.ut. C. de coll

l.penbłet ̊ im hijs
vbi fit collacõ hoe
eſt in ꝓfecticnjs nõ

aũt in aduenticijs
iu iſto· ut. C. ̊ col.

il.f·ſiue ſui ſuis ſi⸗

ueſin emancipatis

ſiue ecõtra.Si autẽ
emancip ati emãci
patiſtũc nullo mõ.
id em qñ ſũt nec ſui
nee emancipati ut
nepotes ex filia. ut
C· de coll.l. ſi eman
cipati · et ꝙ dixit e⸗

mãcipatũ ſuo con⸗
ferre ĩtellige ĩ hjs

que tꝑe emãcipa⸗
conmis habehat nõ

ſübſtantie cũ matre ptiẽ⸗

das · quãti cũqʒ fuermt ſiln
itt a ut ꝓ poꝛcõne vmus ſi⸗

in et mater accipiat · et hee
dicimus ſi vm ocubme co
babitauitaſilioſ ex ea ha
buenit. aut pdiſcedẽte cõ⸗
cubina moꝛte ſoꝛſã aut di⸗
uiſone hilij dom ſint· tunc

enĩ damus eis ab mteſta-

to duaꝝ vncanſuccelſio
nem. Hi aut ofuſa cõcupi⸗
ſcentia ita fiat ut alias in⸗
tro ducat pᷣoꝛi cõcubimmas
q młtitudſeʒocubĩaꝝ hẽ⸗
at foꝛmicãtiũ(ſic enim dicẽ
melus eſt) et ex eis ſilioy
faciens moꝛiatur.multas
ſimui relm quẽs ↄcubinas
odibilis qiudeʒ nobis eſt
iſte qui talis eſt.ꝓcul aũt
ommbo modis ab hac le⸗
ge ex pellat. ſiẽ enim ſi q;
legitime vxon cõumctus
alias ſupinducere nõ po⸗
terit matrimomo oſiſtete.
et ex eis legitimos ꝓcre⸗
are filios.ſic neq; poſt co⸗
gnita quẽadmo duʒ dixi⸗
mus cõcubmam. et ex illa
filios dabimus ſi aluid o⸗

pus libidinis egerit.eti aʒ

boc adſueceſſionem eius
mtroduci ſi moꝛtuus fueit
inteſtatus. ã ſi hec nõ co
ſtituimus erunt indiſcrete
mulieres · qᷓ; mauis aut qᷓ;
minus amauermt etiã in⸗
diſcreti filij et nos non pᷣ⸗
bemus luxuriãtibo ſed ca⸗
ſte viuentibus legem.nõ
aut diſtinguimus de filns
liue maſculi ſiue femĩe ſmt
ſicut enim natura mchil cir
ca hec arte racõ cinatur ita
nec nos alterã im maſculiꝰ
et alterã ĩ femims m hoc
pommꝰlegẽ. valebit ita⸗
q; hec lex nobis in fumiris
maxime oĩm hec qm ea⸗
rũ que dudu non recte te⸗

nebant plima. et emẽda⸗

uita explanaiut. et qo pᷣ⸗
ternt nõ poteſt ab ea que

nõdum erat regulis ſubi⸗

a.hec a nobis de pdictis
ſuceeſſiombo ſint ſancita.
¶ ð quoq; bene ſe ha⸗
bere credimus hac lege
cõ plecti.prioꝛibus enim
legibo volẽtibus in colla
ombus. ſi quidẽ ſine te⸗
ſtamento moꝛerent᷑ pa⸗
rẽtes collacões ᷣm eaꝛx
virtuteʒ ſieri.ſixro teſta⸗
ti mchil dicentes de hijs.
locum non ſieri collatio⸗
mbus.ſedares babere ꝑ
dotem foꝛte aut alio mo⸗

do datas et que ſumt reli⸗

cta defen dere. Hos ſan
cimus non eſſe ommo ta⸗
lẽ opinionẽ.ſed ſiue quuſ⸗
piam mteſtatus moꝛiatur
ſeu teſtatus qm meertum
eſt ne foꝛſan oblitus da⸗
toꝝ aut ꝓ tumultu moꝛtis
anguſtiatus· huius non
eſt memoꝛatus omino eẽ
collationes. a exinde eqᷓ⸗
litatẽ Fm ꝙ olim diſpoñ⸗
tum eſt. miſi expreſſun deſi
Fn auerit ipe ſe velle non

eri collacõnem. ſed br̃e
eũ qiu cogitur ex lege cõ

ferre et quod iam datum
eſt.a iure teſtam ẽti omi⸗

bus que prius de collati⸗

ombo a no bis ſancita ſut

in ſua virtute manẽtibus.
¶ Et qð ſeꝑ nobis iudi
eantibus placuit.nereſſa⸗
rium credimus nüc ptem

fi eri preſentis legis.Fre⸗
quẽter enim qiudã pluri⸗
moꝛx Rlioꝛx cõ ſtituti pa⸗
tres deinde putãtes mox
ſubſtantiam diuidere ut
a fraterno certamne eos

ſeruenta ad maioꝛ es ad⸗

Huc et ſeiuoꝛes eos cõtẽ⸗

tiones adducũt. Cũ enim

que poſtea queſie⸗
nec emãcipati · et.l.

ea demuz. et jnter

ſe · ext ran eis autom
coheredibus nullo
modo.ut.C.cõmu⸗
ma utriuſq; iudᷣ.l.ſi
a ( Diſpoſituz. ſ. eo
inteſtato moꝛiente
al enĩ olĩ nõ fiebat
colla tio et ita nõ e⸗

rat h eꝗlitas et faʒ

ad equalitatem. ut
S· de non eli. E fi. et
et ꝗ.ut exactõne in

e ¶ Habere:repete
vo luerit.
d ¶ Cogitur. ſcz al
miſi teſtatoꝛ dixiſſᷣ
ꝙ non ↄferret.
e Datü eſt. a pa⸗
tre ei iure dotis Pu⸗
ta vel alio titulo da
tum.

ta ea partẽ ex qua
& (Sancita.qᷓ non
86 ſtatuũtur. ut. g. in
pñ huius. Gſic. s.
b ¶Et ꝙ. ſlioꝛe. æ
duoxe ut. . de teſti
bus. l. vbi. ſedhee
dictõ plurimoꝛuz
tres exigit ad n⸗
nuſ· id em credo tñ
m duobus.
gis dolent ſi fratri

aliquid ultra ptem
datur ẽᷓ; etiaʒ ſi ex.

tmneo. ut. C de bo⸗
ms q li:l.euʒ opoꝛ⸗

tet. Gie⸗

F

*

a fraterno ctamie⸗

eos liberare.
c (At· hec a duͤſa⸗
tio ſupflua eſt ꝓptꝰ
p̃eedens cim·
d ¶ Niteris · datiui
caſus eſt.
A¶ Abiecta. 1· vili
¶Et hinc . i · ex ta
li ſubſeriptione.
g (Decies miies.

ſcilicʒ oꝛte ſũt et faẽ

ad hoc verbum.s.

8 hꝛeð.et falc. ex⸗

heredatos:

bentis oꝑpã certa⸗
nmm arte er callidi
tate ſua:⁊ nota hie
dilig ẽter ar · imn ta⸗
bellione qᷓ recipit
teſtes ut ſuſpectꝰ
dari nõ deb eat.idẽ
et in in dice eui cau⸗
ſa cõ mittitur et fac᷑

C· de inð. aptiſſnmi.

et ſubi eit hic.
¶ Hec que modo
deã ſut et ſep̃ta. C.
Famił.herciſ.l.fi.et
fac̃.C·æ.l.filij.in fi.
et.l.ſi co gitacõne·

ooꝛterer li hec vellent. hes
aut apte omma dunde⸗
re teſtamentis ſuisaut ſi
nõ h̊ vel ptes facere.et ea⸗
ſubſcribere et ſic mdubita
tam dare filns duiſionẽ.
at illi non h̊ fauũt.ſed ptẽ
quidẽ aliquã ꝑ ſe ipᷣi ſcri⸗
bunt. et neq; hanc cõtinue
ſed foꝛte inter ſeriptã alte
ruus cuuuſpi aʒ literis et in

deſcrip cõe adiecta. q nule

la cuſto dia digna poſtea
poſitam.reſiduavero parſ
nequaq; illoꝛx eſt manus
ſed ſcriptoꝛis cuiuſpiã foꝛ
te coꝛrupti·aut cuuſſcunqʒ
et hince ilns litium occaho⸗

nes decies miies vtru hee

wluntate geſta ſint pa⸗
tris · an alicuiꝰ artiſicis o⸗
perarn certamims et cõtẽ⸗
tioms: et ad fauoꝛẽ parti
alicuiuꝰ ſcribẽtis. ¶ Mec
nos moleſtare de cetéo no

ſtros ſubiectos nolente/

ſaneimus ſi quis volueit
res ſuas filijs duude. au
omnes aut etiam aliquas
foꝛte relmquere pᷣapuas.

has maxime quidẽ ſi poſ⸗

ſbile eſt dicat in teſtamẽ⸗
to. et in dubitatã det ſijs
hmc vtilitatem.ſi aũt hoc
nõ agit ꝓpter aliquas ne⸗
ceſſtates (que plime cir⸗

eum aſſiſtunt homimbus)
licet tñ deſeripeõnes face⸗

re rerum quas partiri no⸗
luerit. et ſubſcribere omi⸗
bus:aut ipᷣe aut ſilios vm
uerſos ſubſcribere ꝓpera⸗
re.inter quos res diuidet
et ex hoe cauſe dare indu⸗?
bitatam ſfideʒ:et quod ſᷣm
hanc ſit ſpẽm ratuʒ ſit atq;

firmũ· aliaqʒ cautela non
mdigẽs. ehrraaltgs

bee non egeit · ſed diſper⸗

ſam ſic et plerq; ſinè te⸗
ſtimomo conſcripcõnem
fecerit.ſciat nichil hinc ſi⸗
lijs ſeſe pᷣbiturũ vtilitatis ·
ſed quaſi mchil lit factuʒ
duuident ſubſtãtiam filn
incertãa plerumq; ſine te⸗
ſtimoĩo cõſcripeõʒ nõ ſe⸗
quentes.neq; iudicibus
cauſe quos uidices fami⸗
lie hꝛciſcũde leges axpel
lant has ſeqiun cogendiſ.
opoꝛtet eteni ꝓudere ſbᷣ⸗
tiliter cautele filioꝛx·a nõ
alium quidẽ mumre:et a⸗
lium ſub errore relmqre ·
qð difficilium mſuꝑ et in⸗
ſolubilium crebro etiam
crimma ferentium occaſi⸗

onem cauſaꝛ pᷣſtet. ¶ Ae

ſuceeſſiombus itaqʒ et de
collatiom bo et alns qp⸗
dicka ſunt uſqʒ in hoc ſan

citum ſit. ¶ Studui vero

malmolentie qð ſit ab a⸗
liquibo neceſſariũ nobis
ſec plebis denuo legiſla⸗
tionem approbare. quã ꝑ
quẽdam ſuoꝝ ꝓtulit tri⸗
bunoꝝ · que aqlij nuncu⸗
pacõnem ab illo ſuſcepit

Fm quã ꝓ abnegacõeſſᷣ⸗

debat duplicibo exactio⸗
inbo maluiolentes et ab⸗
negare tẽptãtes · ubi etiã
alie quedã acłões ad eũõ
coaptate ſunt oꝛdinẽ.ſed
paulatim mutata clemẽ⸗
tia oblita eſt que oſueuit
jniquoꝛ enutrire maliuo
lentiã. qmobrẽ etiã nobij
necariũ viſu elt indecẽtes
et turpes abnegacões pᷣ⸗

deẽ pene ſubicẽ · ¶ Si eoni

ꝓtulerit aliquis ſep turaʒ.
alter aut eam negauerit.
cũ h̊ lſras eius heat ita ut
necitatem patiatur actoꝛ
cauſas pati:circea ꝓbacõʒ

k (Has. ſe; ptes.
IIn teſtamento.
quod in pñtia.vij.
teſtiũ fit ſiue in ſep
tiſ. ſiue nucupatim
ſit · ut mſtit. de teſta

men. Ei. et. Efi ·
m¶ PHinc. i:ex hoẽ
teſta mento et diui⸗
ſione ibi facta
n ¶ Poc non · ſcilic;
teſtamentum.

o Moceſſitatel · v!
poccupacoes moꝛ
tis · ut · S. ꝓxi. ¶vel
q teſtes ſeptẽ non
pᷣt hr̃e ꝓpter homi
num raritate. ut · C.
ſte de codicilliſ· Ei .

Si aũᷣt ſit iuris ne-

ceſſitas que impe⸗
dit facere teſtamẽ⸗
tum que multe ſüt
ut dixmus ĩ in ſtit·
qui teſtamẽta face⸗
re poſſunt . Efi tũe
nec codicillos po⸗
terit facere nec ali⸗
am legitimã voſũ⸗
tatem. ut · ff · de co⸗
dicillis. lnj. Cfurio
ſus;

—- — —

f ——.C --

e/
e⸗
en
ſit
ſi
c⸗
e
90/
li

⸗

m (Duplicibus. nã ex mficia

a (Omnibus. ſcilicet paftibus. .
b roperare.q/ d· aut ipeſeribat aut filios ſcribẽ fa⸗
ciat er ſic habes tres viaſ.et habẽt h ee locũ qñ in ſcp tu
ravult Facere ſuã volũtatẽ als etiã ſine hmõiſubſcp cõe
facere pᷣt.dumodo coꝛam teſtibus etiaz duo bo. ut. C. fa⸗
mil.herciſ.l.fi eꝛ.ff.de teſta· mili.lł.lucius· ſed./.dixit q;
nonp̃t hodie miſ cũ bmõi ſubſcpᷣcõe que hic dicitur.et
dictã · l. dicit coꝛre⸗·

ctam · ut:j.de teſta·
imp· in pn · et hñt
hec locũ cũ de p̃le⸗ euis aut literas qin dẽ ſuſ
Foniqurrilt Cipiat dicat at nõ ſolumʒ
to merr eos filios debitm ſibi. a ꝓbauerit H
Hĩto queratur die legitis modis actoꝛ.odẽ
ut · de teſta · nnyß nacõnem duplicem adůu⸗
Ci⸗ ſus euʒ m utroq; caſu ſieri
ſancimuſ.non q; a maioꝛi⸗
bus delectamur legibus.·
ſed q; lites hoꝛũ minoꝛes
efficimusquatenus timo

e¶ Firmum inter h

re pene atius dicãt qð cõ⸗

poſitiue eni ita de⸗ ommbus mo dis ↄdẽna⸗
mũ valer ſi verũ qᷓs cõnem hoc ſieri volumus
Aaro dn uißt e⸗ modo.et ſ preter hec ege
õ rit mdicem ſeirequia trã⸗
vel oĩm liberoꝛem ſcendens legeʒ ipſe tene⸗
quos pꝑtitio deſf bit hijs pems. ¶ Her aũñt
S HH dicimus mii ꝙbacõnmbus
p̃legat · nuqd et illi acboꝛ: abrenucans ſacra⸗
ſubſeribent quib⸗
non pᷣlegatur. Eeñ ·
ſe · qꝛ eos tãgit·ut

C.·. de auct· p̃ſ.ql. fi. et . ue ſpon.lar. G ad Heec⸗
d Cautela·i· firmitate. e¶ Egerit i. null triñ ſupta⸗
dicta viarũ elegerit. f Aſm quid ſc ·s. de nõ al. Ri.

g. diũ maliolentie · id eſt negationum .

h¶ Denuo legis· i: iterũ aꝑprobare legẽ aquiliã latam a
plebeis aquilio rogãte ſiue mterrogate plebem ut ſbᷣiẽ
et· ff. ad.l.aquill.i.et inſtit: ad.l.aqmil:Gceterum.
¶ Ruã. ſ. legẽ aqͥliã. k¶ Drotulit. ſcilicet plebs.
1¶ Scoᷣm quã ·ſlegẽ aquiliã. ⸗cõne creſcit ĩ duplũ odẽ⸗
(Dup m3 6 natio· ut hice et.C·ad.il.a⸗
quill.ctra negãtẽ.et.ff.ad.l.aquił:inde neracius.hee
n Alieactõnes· ut vtilis aquiſ.cũ datur dãnu actõ.
de coꝛpe in non coꝛpus et ecõtnade non coꝛpe in coꝛpus
Itẽ in factũ ſubſidiaria legis aqᷣ lie qñ datur dãnũ denõ
cooꝛpem non coꝛ pus ut inſtitad.l.aqͥlł. p enl et. Efi · et
ff.de dolo· et elegãter. Gidẽ labeo. Itẽ actõ pꝓ leg ato ſeʒ
ex teltõ que datur venerabili loco. ut mſtide act:· Eitem
mixa · o (¶Oꝛdinem.- ut ereſcãt ex imficiacõne.
pSed pau atim.q/ d.pᷣus nõ pumebãtur.ad eo erãt in
dices clementeſ· poſtea ſupuemẽtibo dictis.l.et mut ata
fuit parũ clemẽtia.etrũc talem maliuolentiã.i:malã vo⸗
lũta t hom es tradiderũt obliniom quare et in pnti caſu
idẽ ↄoſtituẽdũ eſt q ( Aliquis · ſcilicet actoꝛ.
r Alter · ſreus · ¶ ¶ Hec · Icalicet ſcriptura. .

6 Gi ſer rei · g nũc ↄuertit eaſi in actoꝛe negãte e too
u¶ ¶ Aut hteras ·¶pferẽte · et ditit nõ ſo lutũ ꝓpe accipi

tur · Itẽ ꝙ dicit actoꝛ.i.reus qui in ꝓbanda ſolucõne elt

actoꝛ.ut.C· de ꝓbat:l.i.et qᷓ.vocat eũ reũ ibi.ſaeramento
reia c et qd dicit in vtroq; caſu ·i.ſue in ᷣmo vbjiactoꝛ ꝓ
tulit ſſas rei·ſiue in ſcvdᷣo ubi reus ptulit lrãs actoꝛis.vel
dic pt ut tota lĩa et .e qᷓuſq; ad. Eñ aũt·loquitur in a⸗

ctoꝛe ꝓ ferẽte et re⸗
. o negãte. qð ſeqͥ⸗
. . tur ſolutũ die. i. nu⸗
mẽento rei nũe uſq; nega⸗ meratuʒ. Itẽ qd diẽ
cõnem factam ſolui volu een gone Homt
egerit·hſiquidem mox ab us lĩas ſuas et pte⸗
jmtio voſt abneqation rea nimeracnẽ ne
m no po , 2 n 86 . ez gauẽtt ſibi fcãm ſi⸗
mtulerit iuſiurandũ et ille ue ſcturi coſiteat-
. . 2 „ UD 2
continuo confeſſus fueit nuacõnẽ aũt negee
quod in negacõnẽ dedu⸗ ut hie innuitur.

ctũ eſt.ſine piculo ſit qᷓ; tũ
ad duplum. Siwro lon⸗
gioꝛi facta lite.tũc ackoꝛ
mſferat ſacram entũ.at ille

etiã lc quo d infertur ꝓfi⸗ x¶Dup heerf gut
watuir de dupli quidẽ cat na aliud vexo reit⸗
eximimus pena omes w⸗ ſtitutio · ut . e. Eñ
ro expẽſas que vſq; tune Inis t. ſtaelorvi
unt we 2cS etur in plus puni⸗
facte ſunt ꝗp rerqb Des ri ſeʒ ut totũ duplũ
actoei iureiurado eius de⸗

— vſit pona ut e. Eñ
ſimtas exſoluere eum qui. aut ß exponeillud
ab imtio qudeznegaumt ut ibi dixmus.
ab mitio quideʒzneg aut „Kmacnibo-rn
ſumimus delectati⸗
onẽ legũ a maoꝛi(d(
bus id eſt antiquis

Atn fecerunt..aquil: et als ei ſimiles ̊ q; · ꝛc et ſic relpõ⸗
det tacite obiectoni. y

odo ·.ſcʒ duplicem.
3 rit. (index. a bitur. nã litẽ ſuam facit.ut
ff.de var.cogl fi.⸗rei:quẽ ſupm vocanit actoꝛem mpᷣ
b Sacramento⸗ mum intellectum Huius . C.
e¶ Goluerit.ſactoꝛ deferens reo ſaemmẽtũ et ille non in
ret ſed confiteatur vel innndo conſteatur et ſic nota qꝝ.
Parcitur ſpõte ↄſitẽti.ſic.f.de ali.indi.l in. fi.er.C. vᷣ plꝰ
Pet· l·i: et · ut litig · ſi quis.et: C.ad l.iułmaie.l.q ſquiſ.
E fi et · C· de hijs qui ſe de. l.i. ar. contma· ff.de furt· qui ea
mẽte. et .· f.· de vi bonoꝛe rap.lpenł: tẽ no:ꝙ ſi releuas me
mvno ſcʒ hon ere pbãdi et ego deb eo te in alio releuare
ſcilicet in pena dupli.ſic.ff.de ireiuran.l.oum qui.i.ſeñ·
d it. ſcili cz actoꝛ. e ¶Et ille. ſea 6.
f¶ Sivero · nũc conuertit caſũet dic vero ꝓ ſed. Itom q;
dicit actoꝛ.i.reus ſiue debitoꝛ q̃ defert actoꝛi et ̊ ut diffe⸗
rat a eaſu pᷣcedẽti· vel dic retẽto caſu mo.ſ.actoꝛe deferẽ
te et omia pone ꝓe et ĩ ſ̊ caſu differt a ſupioꝛi ꝙ ĩ ſupio
ri ab mitio fuit ↄfeſſus reus qñ nullas actoꝛ fecẽ exp ẽſas

hie auũt quando dudum poſtea. vnde reſtituutur hmõi

exp ẽſe actoꝛi ut ſubicit ·
g0 e alicet ereditoꝛ m primum intellectum.vel die
reus ſecundum alium intellectum.
h ¶ Expenſas · ſic · C. de indici. ſancimus.

¶ Si quis·ſ. debjto- ⸗poſtqᷓᷓ actoꝛ pbauerit ſe mutu⸗
b vero.id ẽ⸗ aſſevult bec ↄfiteri ſ̊ dicit ſe ſol
niſſe · nõ pdeſt ei ut ſũbicit · etiã ſ verũ dicat ut ſubicit et
facitꝗ· ut hij qui ob · p. ¶ſ vero.et eſt hoe gpter eius mẽ
daciũ qð eſt pum ẽdũ.utꝗ.e· Gill als otraut.ff.de reg.
iur · l.bona fides· Sʒ nõne actoꝛ eſt in dvolo qui petit qð hᷣ⸗
bi am ſo lutũ eſt· vnde potioꝛ deberet eſſe ↄodicõ couenti
ut . fr.ne quis eum. “ .
l· i. in fi. et · l. ij. Eeñ.

actoꝛem bona fide
aFere Bus bo. poſtea wro cõſfeſſus eſt in
als rep ellitur e, Sn mig .
ut dictü eſt. bemus. ia qns aut ni
c Debitũ · i. tantũ meracone mie fcam pecu⸗
quãtũ ert pᷣus de⸗ nar negans poſtea wro
bic qüvere tñ ſo⸗ vtatur ſolucõmbo a ſe fa⸗
utum fuit⸗Sʒ qua . .
actone hoc peiitur ctis tali nullã vtilitatẽ ho
kno⸗ rb cer ruʒ que were ſoluta ſüt eſſe
ex Hhac:l. q; anti ſanc . ſ g 4
