de p̃ et etiã p conũ
ut. g · de of. rec · ꝓiũ ·
.l. jij. et ĩ aut· ut oꝛ.
p· E. i · alij dicũt q
iſti excip iuntur ab
alijs qui ↄmendã⸗
tur ̊ als tacitare⸗
uerentia p beatur
ut ſbicit qðᷣ nõ
placet.
ub. (De mice
rio·i.de eo qui pri⸗
mus ſeptus elt in
inr̃icula no tarioꝛ⸗
et qui ᷣmũ locũ ob
tin et · ſecundiceriuſ
E qui ſcdᷣm ad hee
J. de dmel. l. ul.
5 Et no tarijs · i.
ceteris poſtea ſeri
ptis· alij dicũt 1 ꝓ
id eſt.nã idẽ eſt ſe,
cũdicerius qð pri
micerius m eos-
vel dꝛ pᷣmcerius
q p̃ᷣmo poꝛtabat
cereũ in aliquo fe
ſto et erat m digm
tate ꝙ ſpectablis

acclamatione exeipiãtui.
ne pᷣtereãtur ut incogmii.
De pmecrio et ſc dicerio
et notarijs patoꝛ.
Recipua ẽ nr̃e pi
etatis intẽtio.cir
c nõrioꝝ nomẽ
atʒ ideo ſi unqᷓ; enis oꝛdi⸗
nis fieri laboꝛẽ qiuete mu
tauermt veil abiece rint vel
ſenectutẽ poſuerint ſeu cũ
alia dignitate poſt hãe ꝗ̊ᷓ
libet ul ſüt. nõ omittãt p
oꝛis vocabulũ mlitie ſed
opendiũ ſequẽtis hon oꝛiſ

aſſumãt.et hi qius ex offi⸗

cio ve pᷣcipue ſbᷣlimitatis

tue temerarius aſſenſus.
diſcuſſiones pequacões.
aliã demq; ullã re mqᷣeta⸗
toꝛ extiterit offiaũ ſuũ no

ueit vel leuis culpꝑe offen⸗
hone detecta.grauis mul
cte diſcrimine fatigandũ
et num erarioꝝ coꝛpꝰex⸗
tincto miurie autoꝛe mu⸗
. —R—
mendũuũ. Pmpꝛ.
Reclaram nobilẽq;
nlitiã ſpeckabiliũ tribu⸗
noꝛx notarioꝝ qui gloꝛio
ſis obſequijs nõ n reipbᷣ⸗
lice comoditatis afferũt.
et decoꝛis diuſis bñficio⸗
rum titulis mumẽdã cre⸗
dimus et augendã.nã bi⸗
ẽnales metaſ viro ſpecta⸗

Recipua ·quiete · i quietẽ ad qð.ꝗ.de epi.et ele:
ecermmus. vrint . id eſt dpoſuermt.
non honoꝛẽ ut.s.de decut. l. ie et
vocabulũ. qua⸗ ꝓcc. et dic ſi qͥs aſſenſus temerari
us extiterit · et ſubaudi nmiponẽdo diſcuſſianes ⁊c.qd.

2
——

rauerint frequetãdũ.miñ

ſi notarius reeepꝑit bigmitatẽ et ſie inqmiet anit.l. iſtã.
o Pelleuis · etiam ſi mm leui re exerceat iudicis officium
pPumtur arbitrio indicis ut hie · et · f. de pems. ſanctio⸗et
dep omtur ut ſbicit · et no · ꝓ puo delicto mag na pena ſie
et · S. de li veet · e. lib · l. · et de Heret· .x..
p ¶ Coꝛpus i: coꝛpus officialiũ inter qs iſte cepat nu⸗

merari munitur iſto extincto id eſt depoñto vꝗ habeas

munietur p electõ⸗
nẽ alterius iſto re⸗
moto et die qui ſũt
ſſti notarij qui di⸗

bili tpe pmicerioagẽdi

muneris duximus ſtatuẽ⸗ gnitates non pſt
daſ aüs enibun⸗ Pre ut no· in ſeica ·
da .5 1 5 08 aut eribunos 8 · de ta.· Itẽ hoe du
quu ſiis negocns occupa rãte officio als ſe:

NReclarà mli⸗
tiã · mermem.

ti mimme ſacrũ palaciũ cu

intra annale ſpaciũ reutã⸗ T¶ribunore.i. ⸗
tur quãuis cõmeatus iura meerioꝛe & tribu
p̃tendũt ꝓ abſentia quudẽ mi ſuffag io elge⸗
vmus am gradus vnius t¶ Anů · ſez tribum
ſh vero duobo ams abfuerit velqui ſq; notarij.
duoꝛʒ. ſi tribo triu. i qua⸗ u isili mnnt
A d. ut. F. de. ſig · b.
tuoꝛ ſifr quatuoꝛ graduuʒ duobo⸗
debẽt ſubire iactura. hyjs ꝗͥ x¶Dñſcioꝛe.qua⸗

inferioꝛis gradus eis ſue

J— . eis ꝑ hanc · l. pᷣmũ
rint wſtponẽdis. qui w⸗ urpmeerius coe
ro p quiqu ẽmũ integrũ ſe duobo ams tenea⸗
pntare ceſſauerint.exem⸗ tur ſtare officio. ſe
ptos mficula tm noĩe titi⸗ m cha Juibuſ⸗
bunoꝝ· necnõ oꝛdine per excuſat. tercio qe
potiri· hijs in hunc mo dũ pfert eos alnjs po⸗
diſtoſis vaccnemtwpis Tericibo auarto
velcenſus dicuſſioms pe⸗ Pet aliã digmitate.
quacõ ms et cuiuſlibʒ alte
rius rei habituros. ilI —è das.
lud ꝓuiſionẽ nram pcipue Seneic vi
flagitare pſi pexmis. ne P micerius · Hotmaꝗj.
ambicnẽ vel graʒz acuiul⸗ de numeral. j. er. l.
libʒoccaſoms obtentuxxl ic. rin.
laboꝛũ vel ſollicitudinũ ſt pẽ ¶ Cribunos· bic
pbᷣlicoꝛx cuiqᷓ liceat aliqñ mas penã qᷓ; eis p
graduũ leriẽ ↄturbare · et nnn natr.
uams ↄme⸗

tẽpoꝛũ rõne calcata dudu
miitãtibo anteferri·et que
lõgis ꝓlixiſq; ſtixdns de domelt.l.iſj.
ſenla ia ollicetur ſeneckuis b MAbſenta qni⸗

atus· faꝗ. de come⸗
atu l.ij. ¶. fi. et ꝗᷓ. de

dem. volumus eũ
ſu bire ia cturã qd ẽ
F.et ſic ſubicit in ſe
MD quentibdbd.·
e Poſigonẽdiſ. als dil. als di:et dictio hijs dati caſus
ẽ.nã poſtponituriſte ſequẽtibs in hijs ĩi quibo añpone⸗
retur niſi abfuiſ ad qð.s ·de of.pᷣ.pᷣ.l.ij.in fi.et dic imfe⸗
rioꝛis gradus ᷣm pᷣdcãmꝗpoꝛcionalitatẽ.Itõ no·ꝙ ge⸗
minatio delicti geminat penã. ſie.s · de ep̃a:au.l.nemo-
d Dicuſſi onis · hec munera ſüũt · S· de cenni⸗· im fi.

tuoꝛ pᷣuilegia dat

a (Surriꝑę no. ſeꝗᷓ. de phagẽ in re. liij · et · S. de ↄ ſuli ·. .
i.et de ꝓx ſacro.ſcri:l. vnicuiq;· et de vemili. l i.
b ¶ Dublicã. s· de decur. l. . et · S· de of. magiof.l.nemo.
et . de domeſti . l. ij.· tatef.et no:ꝙ loquitur qñ ꝑ qnquẽ
ec lnſulas irdig m⸗ mum abfuit ut · s· hos aut. er ſie
ex delicto hʒ pᷣ mü · ſ certe nõ ex delicto hß̊ & meruit di⸗
gmtatẽ gerat eã vel nõ ut hie dicit· vel die ꝙ pinde ac⸗

quirit imfulas ꝑ· l. 6
iſtã ac ſiꝑ electõnẽ
hab uiſſz et geſſiſſß , . .
dlae inklan gratioſa feſtmacõne ſub⸗
Pomitur vacãtib⸗ nipe boe vtin iacle ut
primis q; hʒ nouã piniceruis polt depontaz
dignitatẽ ut . ti i. p bᷣlicã munerũ ſollicitudi⸗
Lñ. E ſed aanim⸗ nẽ.ac ſi ipaʒ geſſiſſ admi
ſtmto es vel pule mſtrationẽ cuius oſequi⸗
gio pᷣoꝛis dig nita mitrano ne cuuns gleqin⸗
tis · o btentu cuins tur digmtatẽ. mgr̃i offici
fertur alijs qui a⸗ oꝛ ꝓ antiqua oſu etudĩe
las Habuerut vi⸗ inſulas ſoꝛtiãt᷑· omibo va⸗
gintates ſß hfe de⸗ nad 0e 4
nerũt et ſic eſt ſpe⸗ cãtibo quãius tempoꝛe pᷣ⸗

id qd habes. s. de It digmit atu oꝛ do fuctur
of.p fec · Pto · l. ij. quis in⸗ Empi.

bebituzʒ · aln debitũ ſibi locũ u⸗
. tnbienne „ ſurpaue rit.nulla
5 xi. H. /ſe ignoꝛãtia deſendat · ſit⸗
ut ꝗ.de palati. l · ij · encar
vel ut · ff. de mu · et qᷓ; plane ſacrilegij reus:
ho· ut gradatim. iun vᷣma pᷣcepta negle⸗
F ¶ Ignoꝛantia · in . er, . 8
ris vel facti:ad qð EEEE
8· qui pe.tu. l. fiet Ones ᷣmlegia di⸗
de Cmi· ſac. l. i. et · . gtatũ hoc oꝛdĩe fuãda
vndev 1¹ n qus. eſſe ↄgnoſcãt. ut pᷣmo lo⸗
g (Nuivina. bu⸗ co habeãtur hi qui in a⸗
ius. Loccupãdo ſeʒ cku poſiti lluſtres pege⸗
eena. rmt adminiſtracõnes · ſe⸗
.l.lege. et . de uil. cũido vemẽt vacãtes q pre
eoꝛe qui in ſa · pa ·l. ſentes ĩ comitatu illuſtris
f· et. S.· de di · Hep · digmtatis cingulũ meru
ſaerileg ij. et de cri · erit. terein eo ediné
acri. l. j. . ed. eqꝙ
Mnes pege⸗ ſpicimus quibo abſentib⸗
rint · et abtie per cinguluʒ illuſtris mittitur
agut · ut ex lequet igmitatis. rtü .
bus ptz · et no · ꝙ H » Sy an 8. quartü ho no⸗
pᷣlacovaʒ ad ea q̃ nario q pntes a nro no⸗
dñr g · de fec · p· l. nine ſine cingulo cdicil
5ea r los ti honoꝛarie digmi⸗
buerut dig mit atẽ tatis adepti ſunt· quantũ
cũ adminiſtracõne
ßz adminiſtracõnẽ
depoſuerüt. ut · E.

vacantes et · S· de fabri. eos.in fi.
l ¶ Em guli.i · gnũ illuſtratus ad qð in aut᷑.ut iudᷣ.ſme
quoquo ſuffra. E fiet in aut: ut oꝛ·p· Gi . et dic hie mitti⸗
tur cũ adniiniſtracõne ut differat a ſequẽti · Itẽ dic ꝙ; fuit
depoſita adminiſtratio.ne ſit cõtra jᷓ. Eſ admimſtrato⸗
res.ſi eni non eſſi depoſita deſicit hic ille caſus ß ſoluitur

p dictiũ. ß admimiſtratoꝛ es.
m

iguloi ſme admiſtracõe et ſie expone in ſeqis⸗

ti· Et no · m ey. ꝙ, crimſales cauſe contra iſtos mote non
pñt terminari mia ↄdẽnatoꝛia miſi ꝑ pnᷣcipẽ ſ̊ abſoluto
ria etiã ꝑ vicariũut.s.ubi ſena ·vel cla.l.quotiẽſ· E i. et · ¶

eoꝛ quibo abſentibo ſilr
ſme engulo mittũtur illu⸗
ſtris innignia digmtatis.
Szadminiſtratoꝛ es qͥ⸗
dẽ comites rei pᷣuate om̃i⸗
bus vacãtibo omibo hono⸗
rarijs añpom cenſemus.
Vacãtes aũt poſt admini⸗
ſtratoꝛes wmẽtes nõ oẽs
iam onnbo honoꝛarijs ere
dimus ſponẽdos ſed eos
vacantes illis honoꝛarijs
qui ſinnlẽ adepti ſut dig⸗
tatẽ ut pᷣfectus pᷣtoꝛio nõ
queſtoꝛius pᷣfectoꝛio ſpo⸗
natur.pari q; mõ qſtoꝛiis
queſtoꝛio nõ vacãs comei/
theſauroꝝ wi comes rei p
uate honoꝛario qſtono vel
ex mgr̃o officioꝝ pᷣferat᷑.
KRoõ mter admimſtra⸗
toꝛes illos etiã ↄvnumerari

deẽ mmuſ. qiubo illuſtrib

in ſacro nro cõſiſtoꝛio cũ⸗
ctis aliqͥd oꝛdĩarie digta⸗
tis vel an omiſimꝰ wvl poſt⸗
ea cõmittemus pagendũ.

ꝓbigĩa· ſi vacãti mꝑroꝛ.

militũ belli cura ↄmittatur.
cur enĩ aut vir mag miſicu⸗
germanus mgÿ militũ va
cãs appellatur · cui bellũ cõ
tra hoſtes mãdauimus.à
cur excellentiſſmmus ꝓpen⸗
tadius non egiſſe ðꝛ · pfe⸗
ctura cuiꝰ illuſtribo cũcto

viros: icãtibo· ſiec ergo tria gna no.ſcʒ vacãtes quide⸗
n (Fa⸗ ⸗ſierũt · Itẽ honoꝛarios qui nuquã admimiſtra

Cnem habuerunt
Itẽ illos q̃ cũ actu
omibo alijs pᷣ ferũ⸗
tur · ut. g · ti · i.l . . in
fiet fa.s.de ↄ ſu. ne⸗
mim.

0 6 aoreus e
cãs o · ho⸗

noꝛario⸗ S
pꝓ ¶Kueſtoꝛiꝰ. va
cs qſtoꝛio honoꝛa
rio ·

q (Comes rei. va

cans⸗

r onoꝛario. eſt
ergo nomẽ digm⸗
tatis ut et. S.de ad⸗
uoca.diũ ·iuð. peti⸗
tionẽ. Cegrediẽtẽ ·
¶ Cuctis.als cũ⸗
ctisals ductis·
t ¶Bivacãtiũ ma:
giſter eni militum

erat et ſic ipſe erat

vacãs ſ ſi de nouo

miungitur ei cura

belli nõ erit habẽ
dus vacas ⸗
u Propentadiꝰ.
priu nomẽ eſt cũ
eſſ̊ vacãs in iunctũ
fuit ut facẽt qð pᷣ⸗
fectus facè cõſue⸗
nit · “
x ¶ Mlles i milita
ris copia annone ·
y ¶ Abudauitome
atu.i.a tpe cõmea⸗
tus ſuperat de ãn
na. .

mu.l. eam. et de fa⸗
bri.l. eos · et de ad⸗
uoca. diü. ind ·l . i. et
de aſſel. l. nõ parũ.
et. S. de Po. ſa · eub.
l.ij.· p qͥᷣ habes pni
uilegiu durare etia
finita digmtate.
a xĩoſ utꝗ·
de ꝓx· la. ſcri. l.iiij ·

bᷣ ¶ Ex piõximis.(natos utꝗ. de ꝓx · ſa. ſeri · in ſa cris · in
pñ · ſ̃ cõtra. c.ti.l.iubemus. So. ibi·ad qð. de a⸗
gẽ · in re · l. k· et de uil: eoꝛu qui in ſa · pa. l. i ·

£●

.
—J As qui · g ſpectabilis ut in aut · de ap · Cilluc.

Ket cdBoa re.l. fi.
L °

ij.· e¶ Eoſiſtoꝛianoſ ut ꝗ. de ꝓx · ſa · ſeri ·l·iĩ ſaeriſ ·

nnA
nidn
tNh
itn
EnliS5
tsd⸗

Ns

n4

s.
ti

fuunctti .

co
coe⸗

nle
ſore
one
en
in

p
e
gun
vle⸗
d⸗
ſie
ani
8
i
n
t̃
ſif
s
Nt

ſo⸗
ei

*
pſen
ſvn

thti

ct.· . de feſ eme·

.l. *

u6. Pecomiti⸗ B

bus ert tribunisea⸗
ias de conmmtibus
et tribumis ſeolaxe
als de Poſtis.id ẽ
comitibo et tribu⸗

ſeolaꝛc id ẽ
eoꝛequi ob
diebãt ei m eo of⸗
ficio.
b Epulis. eſt enẽ

quedã inquietudo

cogitare de epulis
ut · f.. ꝓ ſo ciocũ ſo
degs.
de ndi.i. ſa .
1a .
d Aleruenie r ſp̃
pohtos et tribu⸗-
nos:acur. HJ
e ( Numerãtur. nã
et h ec ptinẽt ad of
ficiũ p̃dictoxe· vel
die ꝙ alij pᷣð pert qͥ ſi
miles erãt pcetis

4Canen .

„ „„U

ruerũt a principe
ꝓPter bonũ ſerui⸗
tium ut J. de ſilen.
l.n. er dic qy mut
tiplex comitiua.i.
multi ſunt grmdus
comi
g t al no. de

AKepoñ toſ.

caſu ẽ digmtas ut

no. g. tr leg·er et con.

dign
mito c comi⸗

tiue . vel verius tri

bume Poſiti ·

uoxpar põ⸗

14 et egipti par ẽ
dignitas. et fac ꝗᷓ J·.
de pala.l. ul.

K Qui:als q ho⸗

noꝛe · et als qui qðᷣ

eſt melius.
Ponore. q dig⸗
tatẽ ſme poñtura

1i. Imeadmimſtra⸗- 1

Eͤne meruit. S

6

diſpoleõmbo ptoꝛiane p⸗

fecture miles in expediti⸗

ne copia ↄmeatũ abũda⸗

int. Den Fis ſeriir
ris ſpe⸗ Pen pr.
ctabilibo mgris
oim ſacroꝝn ſeri⸗
moꝝ nĩ̃e bemuolẽne libe⸗

mlitas tribuẽda eſt qno

ſtre quodãmõ aſſid . ma
ieſtan vidẽt᷑ ideoq; poſt
depontü etiã ofein abo⸗
mm mdictõnis onere ſeu
ciiuliũ ſeu muitariũ iui⸗
cu ꝓrſus immines eſſe
cipimus ut ne ab amplifſt 1
ma quidẽ ſede tui culmimꝰ
eis ulla moleſtia ſupꝑ ſuſei
piẽdo quolib; grauamie
Puato we publico pemtus

iniũgatur · hoc bnficin ad
ꝓximos etiã ſacroꝛꝛ ſcri⸗
moꝛ et ex ꝓximis volu⸗

mus ꝓpagari.l.libraxau
ri officio tui culmĩs cõdẽ⸗

nacõne mulctãdo.ſñᷣ qui⸗

dẽ aduſũ ſtatuta demenfe
nre innouariconceſſerit.
Howomitibo oſiſtonams.
Os qaul Eanpe

das excipiẽdo qᷓ; ſuas e

alios exercendo pfrui· q⸗

bus viri clariſſimi princi

pes ſcole agẽtiũ in rebo p
ſacra prag maticã ſanctõ
nẽ diue memoꝛie zenonis

utütur. De comitibo ſpo

ſitis ac tribums ſœlaꝝ.
Hepoſitos ac Empꝛ.

tribunos ſcolarum

traqiullitatis no
ſtre oſſtoꝛij dic⸗
conites meruerüt ſpecka⸗
bilibus ꝓcſulibo equari
gnaliter deémmus. EPde.
Tos ſpect ables oo
Vmites oſiſtoꝛianos
et diuges et liberos erſer
uos quietiã atʒ colonos
eoʒꝝ hijſdeʒ pᷣulegijs tã⸗
intẽcões ab alijs ꝓponẽ⸗

quietuelinis epulis ad i⸗

tetur etiã adoꝛãdi pncipi?
facultatẽ antiquitus me⸗
rueft inter quos comites
etiã ſacris ſtabulis er cura
palacij nr̃i numeratur hi p ⸗
m oꝛdinis comitiuã eũ ꝓpᷣo
ſitura meruerũt et caſu ad
altioꝛa nõ puenerint· depo
ſito ſaer̃o inter eos qiu co
mies egipti vl pontice di
oceſeos fu erit(quoꝝ par
digmtas eſt) haberi pci⸗
pimus in alns qin bonoꝛe
cominie regimẽ fuerĩt na⸗
cti abſolutos miitia inter
eos qu duces fuerĩt ꝓꝛũ⸗
ciax num erari iubemus.
miti o rei militaris.
inla lmpr.
cõne mertoꝛ du⸗
ctoi mtra ꝓpuicias
traſmarinas ſtreniuſſimo

uã fuerint ↄſecuti ea reue⸗
rentia altiſſmax dignita⸗
tũ viris ſbᷣ iugãtur ut hijs
locũ pᷣſtẽt na Ps ſtlatus
inngmbo adoꝛnatur.
e Os qui ſoᷣ c Empꝛ.
mitiue pᷣmi oꝛdis di⸗
gmtate peculiariter ad qꝙ;⸗
libet Jinciã vel ꝓiucias de⸗
fendendas milite credito
aũñcte nr̃i noĩs deſtinãtura
eos qui vicẽ illuſtriũ viro
rum ingroꝛꝛ miitũ ſuſcepe

pter egiptũ et ponticã in a⸗
Injs ꝓuicijs adnimſtraue
rint adeq̃mus. He comi⸗
be archiatris ſacri Pa-
acij. hutz. Empꝛ
Ichiatros int᷑ pa
atiuz militãtes ſi
comitiue pim oꝛdĩs nobi⸗
litauerĩt gradus mter vi⸗
cios taxari pᷣcipimus· ſi
ue iam pridẽ depo ſuerint
miſlitiã ſiue wſteaf ita ut in⸗
ter r vicarios et duces qui

rint pagendãa. ducibo qui

mlite p pᷣmi oꝛdinis comiti⸗

(MWattia. ſez ⸗

pohti vel tribum.
Hecone. meri⸗
toꝛ⸗ nã p⸗
bi ad talia eligut.
0 ſcucts i. ductiſ
m litibus. ſic. ff. de
v. ſig.l.in uſu.
P onſecuti. die
ut · S· ti · i. l. i.
40 Subiungatur.i.
ſubiciatur ſiue ad⸗
hibeãtur et die di⸗
gintat baedrre⸗

Wisn D ſczil
li qni ⁊c. et als ad
oꝛnatus et nũc ha⸗

beas Pltet. et aliaſ

nonninatur.
Os: peculiari
ter.i· ſpãhter
et intime de bijs.
cõfitendo.

u ¶ Militen. mliti⸗

bus eis datis a no

bis ut. S.I. px-. que

ultra mare. h ec ci⸗

tra mare dieit miſ⸗

x (Berss geda ut
et. S· ut dig. Ror. fi.
in fi. et faẽ ᷓ. de pnͤ.
agen re:l. eog·
reter egiptũ.
1. oꝛte ſüt maio⸗
res.

uB. (De comiti⸗

bus et archjatris.
i⸗ſũmis medicis
ab archos qð elt

pnceps.
E Pibhtet
–militãtes.

menen miitia ut i
i.
zdinis. dic ut
cm. et tribu.liñ i.
e icarios- que
ẽ quedã digmtas
r. 5. de oflt. vicar.
*1

a ( Meruerint. no⸗
equari tres di gmi⸗
tates quãtũ ad id
qð dicit · S · de of · p
p.l.ñj.in ſi et facꝗᷓ·
de ꝓx.ſa.ſeri:lar.l
i⸗ ct . 8· de ↄluli. l. i.
ct de Po. ſa. cubi.l·
i. et de ᷣmice. l. fi
in fi:acur. .
ub ¶ De comit
bus. Ac. ut toloſa⸗
nus et eſt ſp ectabi
lis ut in aut de ap·
Cillud. Sz quidaʒ
ſunt ulluſtres ut:.
de erog. mili .ãno ·
j. ꝓuin cialiũ.

Os comi⸗
teshoc ẽx⸗
poneut.s

de comi ac tri · l. i.
er faꝗᷓ.de pn·agẽ·
in re. l· eos · et · · de
excu:mu.l.eos.
u De ꝓfeſſo⸗
fiboꝛe conntia. ut
ſũt comites qð te⸗
xtus nõ bñ apit·
m NRammati⸗
coſ.qui grã⸗
maticz do⸗

cet.
d (Sophiſtaſ. qui
dy aleticc.
e¶ Paeregia· oſtã
tinopol. Et no · in
regijs urbibo tãtũ
doceri ut nota . S. de
ſtu. li h· ur.ro. ſei·
¶Statutos· qm
debẽt eſſe duo qᷓ le⸗
ges pãdant ut.s.
lG.l. i. in fi
itã. p moꝛes
Preli. l. ma⸗
giſtroſ. ubi et de fa
cũdia dicit.
hb ¶ Deritiã ut re⸗
ete ſentiat ut et in⸗
ſtit · in phemio · C

Toserßtzar id
eſt oponẽdi ut. ff.

ſi cer. Pe · ·i.
* 7 Diſſerendi. do⸗
cẽdi copioſuſ. ar.
8s. de teſta. l. teſta⸗

¶ Ampliſſimo. ſe
natoꝛu vel die ut

deã. l. mg r̃os.
m (Ex vicaria.ſed
vicarius equipa⸗
tur comiti et duci
ergo elt comes et

eſt inigma. De commitib⸗

admimſtrauerint et eos
qui conntiuã pᷣm oꝛdinis
merueriĩt ii interſit miſi tẽ
pus quo quis adnmmſtra
uerit vel commitie adeptus

uincias regunt. Ru.
Os qu in Edẽ.
admimſtracõ e ci
bernaculis ſᷣ iuriſdictoi
licẽtia conntes q; pᷣmi oꝛ⸗
dinis eẽ meruerit vicarie
dig nitatis poſt depohtaʒ
adnnniſtracõʒz pᷣulegijs
frui opoꝛtet e p feſſon⸗
busa medicis qui im urbe
oſtaunopolit ana docetes
ex lege meruert omitiua
Rãmati⸗ b mpꝛ.
cos tam grecos
q; latinos ſophiſtas et iu
riſperitos in hac regia ur
be ꝓfeſſionẽ ſuã exercẽteſ
et intra ſtatutos ↄnuatos
ſi laud abilẽ ꝓ hijs omibo
vitã eſſe moſtrauerint. ſi
do cẽdi ꝑitiã facũdiã dicẽ
di interptãdi q; ſuᷣtilitatẽ
co piã diſſerẽdi ſe hr̃e pa
tefecerĩit et cetu aãpliſſiõ iu
dicante digm ſuerint elti⸗
mat·rũ ad.xx · ãnos obb⸗
uacõne iugi et ſedulo do⸗
cẽdi laboꝛe puenerit pla
cuit honoꝛari · et hjs qui
ſüt ex vicaria digtate cõ⸗
numerari. De hilentiarie
et decuriombo eoꝛ. Rub.
Ecurio⸗ E mpꝛ.
eſ noſtri palaenj
poſt emerſũ fide
liter obſeqinũ · poſtq; de⸗
poſia ſacra militie electi⸗
onẽ habeãt ſiue ex mgro
officioꝛ wlut agẽtes di⸗
gitatẽ oſequi a nia ma⸗
ieſtate maluerint · ſue int᷑
viros illuſtreſ comitel do
melticox videlicz inter a⸗
gẽtes taxari‚ ut tã in ado⸗

rãda nĩa ſeremtate q in ſa

lutãdis adminiſtratoꝛibo

velreliquus pᷣ dẽ̃i honoꝛis
Huilegijs· necnõ in nr̃o cᷣ
ſiſtoꝛio hijs ommphariã

bonoꝛ obſeruetur. ¶ mꝑꝛ.

uſquiſq; decurio
hilẽtiaruis a tiro⸗
nũ equoꝛx q; pᷣſtacõne ha⸗
beatur immunis.nullacol⸗

laeõnẽ q̃ plerũq; poſcitur
ſoluat ſil hijs ulla ptãs in
ingat aut neceſſitas impo⸗

Inatur. Empatoꝛ.
d /Ecuriombo et ſilẽti⸗
arijs eẽ ſi ad ſupioꝛẽ gra⸗
dũ ſucceſſu melioꝛe traſcẽ⸗
düt oma Hiulegia q iã du
dũ diuoꝛ pncipũ iudicio
meruerũt legis iſtius pᷣ⸗

cepcõne nouerint eſſe fir

mata.nõ pᷣmndicatura qua⸗

cũq; gnalitate pragmati⸗

ca nec angarias wl ꝑãga
rias ſiue pauendos ulla
eis ampliſſime pᷣcepeõis
imponat aũctas ·ſoꝛ didij
q; muneribo excoctõe cal
cis et ſupmdicti grauam
ne eos liberamus. domus
q; eoxxnõ tmn in hacſaera⸗

tiſſima urbe ſed in qualibʒ
alia poſitas ciiutate immu

nes ab om hoſpitio cuiuſ⸗
libz digtatis in qui etudĩe
vẽdicamꝰ.pmiſſa eis wmi⸗
endi ad comitatũ licẽtia p

ter reuocatoꝛie ſecuritatẽ

mulcta.x.lib raꝝ auri iudi
cibo ꝓũciaꝛx eoꝛꝛ q; offi⸗
cijs infligen da.ſñi ſtatuta
noĩs nr̃i crediderit eſſe cõ
tẽnẽda.hijs a dicimus ut
cũ optatã qiuetẽ accepint
et inter viros illuſtres ſe⸗
natoꝛes cepint numerari.
honoꝛe curie ſme aliqᷓ fun⸗
ctõne letentur.immumta
tiſq; gaudio plenadigmi
tatis leticia potiãtur.ut di

giitatẽ ſolam habeãt ex

dux ut · S. de coomi ·

et archiatris·l·i.et
q ipſa Nei· hoc diẽ
adeẽ ad ut ſit ut

diẽ .et fa ff. de ex⸗

et: l. ̊ iprobari.
añpenul. er de mu⸗
rile. l. ſi quis. et de

ſic dicit de mgrojo
hanne gnma tico

et de acurſio intpe⸗
rito · JItẽ fa .. de px.
ſacro ſeri.l.ij. et.ff.

te · v. ſi l. anb ·

ub. (De ſilenti⸗

arijs · hij ſiletiarij

ſunt · xxx· decurio⸗

nes tres . ut j. l iij.
in fi · et dñr conſili⸗
arnjut. ff. demno.
Al.verũ · ex fcõ·

Ecurioneſ.

eme rlũ · id
eſt fimtum

qð eſt ex volũtate
pnᷣcipũ.nã coꝛxele

ctio in certũ tꝑs hʒ
ut f de excu. tu. l.
imerms⸗
beãt dig it atẽ ſi⸗

ne admimſtracõe

quã hʒ mgj offici⸗
oꝛe cũ admimiſtra⸗

cõne qui ẽ illuſtris

cũ.s·de of · magr̃i.

off· ponatur inter

illuſtres · ʒ pla . di⸗
xerit ſpectabilẽ.

2

in rebo er comites

domelticoꝛe idẽ ſũt

nadoꝛanda
adoꝛatur pnᷣ ceps.
ſalutantur alij ad
qð · · ti · · · i. et · de
ꝓx · ſa · ſcri. l. i . et. l.
i · et · S· de comit · et
X Nuſquiſq · p⸗
Pſtacèe. die ꝙ;
ſũt pſonalia mune
ra ut · ff. de mu · et ho
no.l · ul · Ci. vel ve⸗

rius prrmomj ſũt

munem hut . s.· de
mu · pfi. l. iiij · na et
bie dicit pᷣſtacõi⸗

bus · et fa ̃.de ꝓxi

P ¶ Caxari. i nua⸗
ri. et no. ꝙ agẽtes

“
aalf⸗
ſe
ede⸗
ns
1
4

ibe
G

ſafi

calt
dpo⸗

nt
iict
feris

Go
torqu

peten
dicte
dator
di⸗
ſne⸗

ipr

ofi⸗

brlee
ſuſen
idbd

de
S
voe
in
ſer

tlart

biſe
N⸗

— 7. .
nr ſaſeri.l.riij.et .l.ꝓx. gmatica.id eſt ñ generale ſtatii de coll. bonoꝛe · li. Enec caſtrenſe. ets. de inof. teſta. l. o⸗
ge Eeuriombo pra! tum fieret in otrariũ nõ vidẽtur mmmodo. Eñ.·et. lfi· et ꝗ/deca ſtrẽ. pecu:om pa.li.
pen iſti ↄphẽdi. ar.ff de ſenatocaſſius · vel die etiã ſpe⸗ ¶Ratione qua mouemur ad diecece.
lßtege ciali ᷑ pto incõtrariit ut gnaliter dicã · ct fa cit. 5. de dig. u MWilitia. pam vel qð indepᷣcipitur.vel eius eſtima⸗
ſrtt l· iij.cũ ↄcoꝛ:· rias.gna ſoꝛdidoꝛ⸗ munerũ que expo⸗ conẽ · Itẽ ſuffna giũ . i. p ciũ ea emenda datũ a ſe flio vł
n b Nec anga⸗ neut.s. de excu. mu.l. maxĩaꝛc. et de epiſ a prevel ab alio nõ 9fertur. . B
denen et cle.l. . et de ſa. ſane · ec · neminẽ. et . S. de ſpo · ſa cubi. Eije x mputari ut in pdietis primis legibo ſecls in alijs
e ¶ Supindicti.ge digmitatib⸗ ut dez
ni⸗ mis muneris ut· s. l. omimodo· et de
ſkun d ¶ Bendicamus. ſenaiu ſb bac videlicʒ dif⸗ opoꝛtet la boꝛes eoꝝ alij y Eepellantur⸗
nint ſc; nmem. numero ea pmlegia oſe⸗ hae nãq; rõne ſmmii et eöo⸗ choata tutela ut ſ.
nſoi⸗ f Preter . i. etiã ſi quatur.decuriones ceii. tẽplacõe nec ipam mlitiã de mino: verum. EC.
iſen nõ nittamus ꝓ eil 8 e,; . ni waciri Wiſ eSe, e e ex fa cto. etff.de ex
ſan ntomge et ß̃ eos tin tüc demũ ſpotiri vel ſuffragiũ qdᷣcũq; ꝓ ea cu. telauntſtyoritof.
lerb. e bGren. decermmus bñſicijs ſupᷣ⸗ ab hijſdẽ viris deuotis ſi⸗ z (Rolste volétces
Reſſre g (Offiens. i. offt ſeriptis. cũ ꝑ tredecim an lentiarijs wl a pentibo eo⸗ Epnt:als reglarit᷑
fftef cialiboy. nos ↄtinuos incuſpatas rũ vl qu olibʒ aſio datũ eſł nnites e dgi
e neee excubias pegerint. E&. l fuerit ab bijs patimur m'rte mer et hw
ni Illuſtres.noſe ¶ n PEad diuͦſa tractivi in ſucceſſione defunckoy fſiqs mg ĩatus Itẽ
duenft natoꝛes eẽ illuſtrel · ri &æuoti ſilẽtiarnj iu⸗ parentũ oferri:ſeu nomĩe no. pnilegi tmnn
n ut eſene ul dicia ſacris abſtrahi vide collacõmis in mediũ eaſdẽ weellgp ſe
o gexbibienne. aneur obſequijs iubemns oferri pcumas wel hijs im ſeri⸗l'in ſacri.
gftn (Solaʒ nã ſena⸗ ecoſ qui quẽlibʒ ſiſẽtiario⸗ put ari. Ad hee de tuteli a (Obſeruãdis.
ſſſten toꝛ quis eſſe . Poteſt rum ſcole vel euis uxoꝛẽ ci et curacõmbo eos excuſari lesG n
d S o eee n uiliter wel etiã crimĩaliter ſancimus ne alienaꝝ rerũ Bans 1- Bdep.
gat dic · et releg · l. rele⸗ pulſare maluerĩt mimme adnimſtracõnẽ ſubire eõ po · ſa. cubi. l. j··
4 Fatorl Eloler id eũ ex ciiiuſlibʒ alterius iu pellãtur· qui ꝓpter nia mi⸗ S mmeſt ⸗
ubet K vigmitats Habz dicio niſi timõ viri excel mſtena. nec ſuis cura ſeu s en
Ge mm (Eapnilegia. ſtiſſimimg riofficiorx cõ ꝓiuſonẽ diligẽter fer: ert ut s t: Pritti.
R ſupe ner s.iſd — Bemr Pmp. re pñt·liberos mſuꝑ eoꝝ eig ſe.
n EEa ias id us clariſſimoꝝ. ſi⸗ dicgnitate viror ſw.- ui et liberti et ſiles
ri officiu ſuũ qð cum bemus clariſſmoꝛ ſi⸗ gin digm tatd vir *½ ſpe⸗ ut · g. de hijſ qui ad
s vigilijs fit. lentiariox militia pᷣditos ctabilii comitu ſeu tribu⸗ ec. ðfu. l. fi· E ſane.
in Sad diuſa. et ſi gemtoꝛz ſuoꝛx in po⸗ noꝝ decoꝛati ſut wel fuerit. qð nõ placet. ut. s.
G — (Sile i⸗ſoce⸗ teſtate ſmt oſtituti.qᷓcuq; nullatenus noletes admi⸗ Kan len⸗a inge
bri. eos. etq de px. ſolacoꝝ ſue emolumẽto ſtracõnẽ pure ſuſape ſeu ut. 8. pc: ia e
ſa. ſcri · .in ſacriſ. es rũ vl donationũ ſeu here⸗ pagẽ omibo videlicz añla l. inbemus. Ehoe
.. Ide decams l. i · et ditatũ nomĩe p militiã vel tis puilegis in pſonanõ nõ ſo lum. tu dic do
ida · de Pml. ſco. l. i. et zſ, S. . n in piti militãci 2 meſticis ut accipi⸗
en õ quãlibʒ eius cãm hijs ac⸗ tm in pnti militãtin. ſ̊ etia .de aſſeſ. l. w⸗
nn eo. er . de palati · . quiſita ſũt wel fuerint.iure poſtea eidẽ oſoꝛtio inſerẽ⸗ meſticil · et ſũt tom⸗
viros · et · S · de iuf.· caſtrẽfſs peculij poſſidere. doꝛꝛ tã tpe miitie q; poſt nlarn auich⸗ .
g e tes:n mnec ea poſſe wi parẽtes ſu eã tepoſitã obſeruais. Piclaicimmhicnee
,4 .SGbemul.cla ꝑſtites vendicare ſibimet. De domelticis er ptoctoni⸗ foꝛtes ut j.lf. pro⸗
Kinno iche wi auferre vel enã poſt eo⸗ bus. Jub. Empꝛ. tectoꝛ vero ẽ qͥ ſtat
NNN clariſſmapꝑpſona 11 ti Nici ⸗ coꝛa pncipe arma
ſte rum. ſũt eni ſpecta rum 0. bitũ fratres vel ro Omeſtici ae * F. tus vn obius 1 bel
biles ut. S. de mof. alios heredes quahñ ad de ctoꝛes oſculã 1 liſarius fuerüt do⸗
ß teſta. omimodo. functoꝛ dñiũ ptinentia in eum ſalutauerĩt vicarios meſtici et ptectoẽs
Efñf. diuiſonẽ deducèé. nec enĩ ttui culminis habeãt ptãtẽ inſtimam er ta pri
NddH 4 Eiuſmnodi cau ä * m ſcoi erit plu⸗
ſ ſo es · ut. ff. de ca⸗ poſitos q́ pᷣmice⸗
ſ ſtrẽ. pecu. caſtren⸗ äü — rrn, dhr. ut j.l. .
6 ſe. er. l ſi foꝛte · ſie aduocati ut. s. de aduo · diůͤ · in . ziij . x Omeſtici.exponeut in ſtfi.
i 1 ( Poſſiqere? aſſeſſoꝛes:ut.. de aſſeſſo.l. velut. b ¶ Oſculãdi.dãdo pacẽ cũ vicario p̃fecti. nõ di
64 1 ructũ· ad hoe · s· de bomis q lil. eũ op oꝛtet · Ci. et · ff. cit eũ p̃ᷣfecto ſ̊ papã oſculamur inpede.

a (Saerilegijfa.s ut di gm. oꝛ. ſer.l.i:cũ concu:: alterius m qð ẽ mirũ q; ſie heres hʒ plus q defunct⸗ 8
b vaceiticentia marzme ſußetcn⸗ . ſe.f de mg ĩa oue · l.nõ ſilr.et de pet here.lnecullꝗ. Cul. fen
e Extimati quẽ pneeps honoꝛat ab omibo eſt hono⸗ rPr Anm . ſcz tpe⸗ 1 1 ro lxe.i · longe ultm q; vixerit. tib
randus iit ᷓ· ti·i ·l i. et · · de erimi · ſacri. l. i· et de aduoca. eSins. quo ad eũ amũ ſ̃ diſſmilis quo ad ſequẽtẽ in es
diu · in. Lxreſtituẽdus.in fietff. de re indi· quid.ct. s· ti i·l. ſ dicas m hr̃e ſalaria duoꝛ annoꝛ pvno. m
et.· ff. de albo ſeri · l. · et facit j.ti · i. l ij· et. s. de of. diü. in. ub¶ Pepoſitis laboꝛũ ⸗ quidã hnt laboꝛũ in textu et 3
l. fiᷣ ꝛcerius.ſcole. iſocietatis · ¶ Fribnnatũ· j. m feica nee dicunt cui laboꝛiſmt ofiti. alij labioꝛũ a la⸗ nt;
mi⸗ pPmi⸗- bijs foꝛte coꝛrige⸗
iatü ut .s de P⸗ bant eos qui male
micæ.lp̃ claram. in . „ „ —= loquebãtur de pnᷣ⸗ i
pf. pena enĩ ſacrilegnjſimiliy enmo tenus ablu erit no⸗ cipe vel dicunt la⸗ ſo⸗
Ser . ripm⸗ erit i hijs honoꝛificentia uiſſimus colloeetur. quun⸗ voraſs nala is
7 Ce „ . „ —„ „ „ . 2
babeas meruerit nõ deferatur quuo tingẽ no quẽmo autẽ li fuerit deua⸗ bus pcioſis qo fe⸗ 4
in ſmglari als traſ⸗ ſtra purpura digm ſüt e⸗ gatus ipᷣo ia cingulo ſpo⸗ cit fierioſtantinus mu
it he ſngulart 4 ſtimat patoꝛ. ſãdus eſt.indignũ quip⸗ feioſt Resnans 40
, 56eqit: o:⸗ Rimicerius quidẽ do pe eſt del des ae ꝗpris tã ergm hoe pomaur e
diate eni erat poſi L eſticoꝛz et p tectoꝛutri diu in munijs aberrantes. ꝓ gemiio plurali ſſe
. „B »„ 1 „— 7
t earſſi me ſq; ſole poſt acceptũ t⸗ ſs oueĩt eſſe aſſiduos nu ut rü p roze ctd ſi
Hariſfumon in ee bun atũ inter eoſ ſpectabi merari. Empꝛ. ucfn. rrſefr⸗
» „ — K. . ‧ U.⸗ L⸗Ne⸗ 6.
. int eos ſit oꝛd tpiſ li digtate potiat q duca⸗ Ege pragmatica ſi⸗ et deriuat a lab oꝛ
ꝓut fuert in eo of⸗ tũ gerẽ meruerĩt alijwero ne hine victura pfimẽdum qui g talib ſigms ſi
ſcio elẽi ut Hien decurſis ſtipedijs ab eodẽ ae oſtituẽdũ crednmus ut facendis one⸗ dien
ſi· et ym oꝛdmẽ ſer ſan õ 111 a batur dicitur ppoſ
uentur ut dixi . g. de x ui qᷓ; numero ſbſequũt ſiquis viroꝝꝛ foꝛtiũ pnua⸗ tus laboꝛu. od
of.pfec · p lLij in fi· oſularii· clariſſmatus die liu dom eſticoꝛꝛ in eqmituz Siß poſ⸗ n
abie wauſg iee⸗ gnitate pfruãtur cũ ipſa ſola ſᷣmpᷣmicerij locũ ad⸗ n d.
erat fintũ offtcum loci x. ᷣmoꝝ acceſſione. eptus diem interea ſußmũ .MM it
iz quidãotrm· Itẽ in Jꝗs dome⸗mpꝛ. elauſerit.heredes eius nõ H abeãtur . etiaᷣ
alijs ulX.n di ſticoꝝ nulla nego⸗ relin qui tin tpis · quid ei⸗ fimto offic ut ar.
ASunen ei public abſtrabete ſol xẽ gradui ſuꝑeſſe mõſtan⸗ Irier ihe etep
quis · noniſ⸗ lieitu dine · nec eiꝑ omea⸗ tur · werũ etiã in ſequẽtis an ARmumnee⸗ no
fimus i. nleim ad tũ ſolẽmterut abeſß facul mi hoe eſt pmiceriatus ſo⸗ pr̃monialiũut. s.
gteleß.le.in ſt. tate oceſſa ꝑ biẽmũ obſe⸗ laeijs ac emolumẽtis fru⸗ rer mtelunche,
Spoliã dus. no quins ſeremiatis nr̃e deſu⸗ atur omibo. ut qð ad que⸗ honoeibo. is
ta vag abũdũ per· ¶erit:is retroꝛſũ m oꝛdmeʒ ſtũ et ↄpẽdiũ militieq; fru ub/¶ De pximil.
—HH tractus inferioꝛẽ quũq; ſe⸗ ctuũ ꝓlixe ptinet ſiſis ha⸗ gnda pſe oſ. nat
neraliter. alia fe⸗ quentibo poſtponatur ſm beaur ac ſi ſupſtes pmàſe Aſt ſe dicti ma⸗
ma ßuatur. 8. de ⸗ vero triẽmũ eiuſ abſentia rit ſinẽ uſq; ad ſupᷣmũ. gis ſe pncipi ꝓxi⸗ 1
nice. li orde es cõtinuaſſe mõſtretur uſq;ʒ mpꝛ. Ha⸗ S alij gu G
meatu · l. quicunq;· ni oci bpein . eis ſüt qui ſüt plu
et⸗l. fi. deamü loeũ * cul du⸗ L Di ſpohn labo⸗ resutqᷓ.e.hae par
1. Abermtes. ſez lo regradetur ꝙ ſi qdri⸗ rũ noltro iudicio e. Etnota. g, tria .
eſſe ꝗ ſequitur. — ſunt ſerinia ſeu cꝛ⸗ die
m Numerari:i· in . 2. mere de quibus di⸗ i
uemri ut numerern“ 7 cit ·e· eplaꝛe · q phᷣ⸗ “ ſel
tur ut facit ptãs de hijs qui dehẽt hĩ̃e aquog jn aui Hue⸗ eipi vel ab eo mitteb antur ut fit bonomie · Itẽ libelloꝛe
p oàρ de ocilio. J viaaA.-Puiiri: ↄuentionaliũ et ↄgm cõnũ utjj.e.l.ul · Itẽ diſpoſcõnũ ut i
Epge pragmati⸗ ꝓpñ̃tes ſtare deb cen curia ut. s. regiſtrũutiᷓ de agen. m re.lʒ.iij.imn fi. 8
AIn Pñtialiũ. q; l. ꝓx · o quitũ.i: in ſocieta⸗ Roximos · expone ut in hei· et die ßm pla. hñ ſũt k.
tedmoſti coꝛe qui ſut milites · ⸗planii aln hñt ſecũdice .quibo arch ana pnᷣcipis merito ↄmittuturutꝗj.e. d
p Sedᷣm. abijcias ſeðm et ẽ⸗ rin et dñr eſſe idẽ ꝙ p mi WRpximos eſt enĩ dignitas q̃ ðꝛ ꝓximatus · ut . e. l· ſ di
cern · alij m locũ pᷣmicerij et ſy ſbaudi etiã:nã multoma aqms · Itẽ et alij qui dir ꝓximimello. ut ꝗᷓ·e· peculiarni. .
gis im pᷣmicerio.vel die ſp poni ꝓ pᷣmicerio · ut ꝗ.diẽ pᷣ⸗ b ¶ Viearioꝛ · qʒ; dic uts.de comitibo etarchia · l· i ·
miceriatus· ̊ reſpeũ pnᷣcipis qͥ ẽ ibi pᷣmus ut.ff.deo f. ꝓ ¶ Inter eos· vi carios · ⸗ꝓpter meritũ. ,⸗ ie
con er lega ſi in ali quã.in fi.ſ̊ et pᷣmus erat reſpcũ ſequẽ⸗ d erito. nom ẽ eſt id è puicias. g as i
tiũ ct ſic dicit ᷓ. pmiceriatus: jelectus. non & tmillins e¶ Qui. vicarij· omiſſas ab hijs quox fũt vi n
q (Monſtratur ad annüerit⸗ anm beres hʒ ſalariũ de f: Dyoceſes · i.terras vel⸗ carij. h ( ꝑarũt · i admi⸗
quo ↄſtat ut j.ti·i.lſi quis.et·s.de aduo · diü · indð. l. poſt niſtrauerũt· i ¶ Indẽpti:i.adempti· Sðð

buos · frer · de pᷣmipilo.l. ij. t · de agen in re ·· iij ß e I¶ Vn ſequẽtiba.i . funto officio qð fit poſt annũ/ut j.ł SSð

inel

ſen

nenin
lüͤnt⸗

Pnd .

olbie

pn
hoſti
6id
un⸗
W
4
ſrpe
vyr
nmni
la,

Alox

tint

i
je

46
en

H .

6Sd Nℳ

ꝓ biennio vicarij
admimſtrantes p̃⸗
ferütur hjs vacã⸗
tibo ut et. g · ut dig.
oꝛð.ſer · l. ij .· Eß ad⸗

miniſtratoꝛes.
à [Perboꝛreſcãt.

. Lſacris. in. ꝓ
mens · ſi foꝛte

qñq; prin ceps ibi

ibat · et no . ꝙ ex a⸗
lijs oꝛdinarijs eli⸗
gebatur p̃ᷣpoſitus
ut ſi ep̃us nieret ibi
auditoꝛ dictaꝛc.
e ¶ Ad ſalutacõ nẽ.

q; pncipẽ et alios
lAlut ant ut et · S. de

nlen.l. i· et de dome⸗
ſti · l. i.·

d ¶ In oſenſũ.i. cõ

ſiliũ indicũ.et ſic nõ
ch quis mutus te⸗

netur cõ ſulẽ ſiẽ in⸗

dicare ut · g. de ad⸗
uoca · diüͤ. in · ſanci⸗
musnõ aut recipe
opromiſſuzʒ ut jbi.
e ¶ Coꝛmculario.
id ẽ aparitoꝛe pᷣfe⸗
ctipᷣtoꝛio ·

¶Eapitiboi p̃⸗
g (Pelata. ſicqᷓ.e.
el · Peculiari · et. S. de
of.diüͤ. inð. l. ul ·
N ſcrinijs pa
lacn.poſt.xx.
te alns in ferioꝛib⸗
dicit nõ de Poſito
qui nõ mſi ꝑ annũ.
utꝗj.e. ꝓ biẽmo. et
facitj.de ꝓfeſſo.q̃
in urbe. l.i..
i Electos·i.hono
re cõſulis qui dñr
honoꝛarnut · s. ut
digm. oꝛ . ſer. l. jj. et
no.: ꝙ iſti honoꝛẽ et

honoꝛ es illi hüc te

neãt.
¶Excõſularibo.
vna ꝑs et facit.s.
de domelti. l. i. et de
ſilẽ.li.et. S.ti ·i· l.i.
et depᷣpo.ſa.cu.l.i.

ꝙ mouentur clariſſimi imt
mter electoſ.ita ut ex cõ⸗

ſilaribo habeãt᷑ nãa im⸗
mutate dig m ſuüt / qs nñi
lateis comitatus uluſtrat
De ꝓrximis ſacroꝛ ſcrun⸗
oꝝ cæteriſq; qiu in ſacris
ſcrinns militant: mpꝛ.
oximos memo

ſicõnũ ita vicarioꝛꝛ onere

merito digta tis habeãt
qui ꝓ fecti dyoceſes ſibi

creditas tẽperarut ex eo

tpe ex quo eos ſplẽdoꝛ in

dempti ꝓximatus oſten⸗
dat in ſequẽtibo ſponẽdi

qiu vicarias poſtea admi

mſtrauerint et nullã imui⸗
riã deſep̃cõms phoꝛreſcãt

N ſacris ſcrinis mpꝛ.
nr̃is militãtes in puũcijs

oꝛdinarij w ſpectabiles
uidices ad ſalutationem

nõ areeãtur eẽ muiii in cõ⸗
ſenſũ accipiantur. ſcituris
vel pncipꝑevel coꝛniculario

l capitibo offien trinas
libras auri ex ſuis facul⸗
tatibo eruẽdas ſi ↄſiſtoꝛi⸗

um nm ſepe ingredienti⸗
bus ſecretarij uidicũ non
patuerit ing reſſus.aut ſi
reuerẽtia nõ fuerit in ſalu⸗
tacõne delata· à ſedẽdi cũ
iuclice ſocietas deneg ata

N ſerinijs Empꝛ.

alacn miitãtes . i.
memoꝛie eplarx libellox

q; ac diſpoſicõnũ poſt. xx.
ãanos tranſacte miline ſi
diſcedẽdũ ſibi eſſe decre⸗
uerint cõ ſulari functi bo⸗
noꝛe inter electos habeã⸗
tur. hüc q; honoꝛẽ digni⸗
tatis teneãt.qui excõſula
ribo deferri conſueuit. nec
eos quiſq; iniũgẽdo ali⸗
quid vel uubedo poſſit ab

rie eplaꝝ ac li⸗
dbelloꝛʒ atz diſpo⸗

cumulamus. ut inter eos

imptito ocio ſepare. Fd.
PBbemus ut pmũ oĩm ſit
eoꝝ qiu in ſacris ſcrinijs
nr̃is.i:· memoꝛie eplaxx li⸗
belloꝛet diſpolcõ nũ refe⸗
rũtur ſecura poſſeſſio ab o⸗
minbo ſoꝛdidis muneribo
excuſata.ſuꝑ in dictũ non
timeant aut venalitiũ non
petãtur.ſolũq; canomce in⸗
dictõms pᷣſtent tributũ la
boꝛe digmtatis ↄquiſita.

exoꝛdimariũ munus igno⸗

rent.nec ullã temonis pa⸗
tiãtur iniuriã.equoꝛ tiro⸗
nũq; pᷣſtationẽ nullus a⸗
gnoſcat qui vel adhuc in
crinijs miitat vel honoꝛẽ
ꝓximi acomitiuã pᷣmmn diſ⸗
poſicõnũ lõgi tpis ſudoꝛe
queſiuit. et hec quidẽ pf̃i⸗
monn cenſumnus deleren⸗
da. qð aũt omibo oſtat de⸗
ferri adiectu alterius di⸗
gitatis pire nõ patimur
ut etiã ꝓſperioꝛis ſoꝛtane
iudicio ad honoꝛis oꝛna⸗
mẽta ꝓceſſermt.wtera tũ
eis ſcrinij laboꝛ e piulegia
ueſita ſeruẽtur. Empꝛ.
Eculiari pceptioms
Inxmje fauoꝛe pᷣſtamus
ut in ſcrinis memoꝛie epi
ſtolaꝛxlibelloꝛx q; ab exce
ptoꝛibo uſq; ad mellopro⸗
ximos digmitatü clariſſi-
moꝝ honoꝛẽq; pcipiãt.et
ſic reliqiu qiu in hijſdẽ ſeri
nijs militãt liberũ cũ oꝛdi⸗
narijs iudicibo ingreſſum
ſecretariũ cõceſſumq; hr̃e
legibo meruerũt. hij q; in
quos hãc ſtipẽdioꝝ meri⸗
tis clariſſmatus ↄferimꝰ
dig mtatẽ.cũ ſpectabilib⸗
etiã ſeſe hr̃e reuerẽtiã reco
gnoſcant .· ut ↄſedendi im⸗
grediẽdiq; ſecretariũ ſei⸗

ant a nobis licẽtiã otribu⸗

Ro bien⸗- tã. ¶ dẽ.

nio anũ ſolũ deincepſ

et ;l. ximos.
¶ Mec eos· ut ꝗj.l.

GBbemul. ſo⸗
PFPeſckenge ſut
ſoꝛdida sie ut. g.
de excu ·mu. l.maxi

