ut. C. de uſur. l. rij.
t Mieri. ſ. cõſigna⸗
xi et depom.

u¶ Quidaʒ puta

nunc iꝛtutoꝛes ex

pcepto iudicis·
eEraaöne u
ꝓmi tſiue nõ ne⸗
ceſſe hʒ dare et idẽ

ðꝛ in aug mento ut

ᷓ.de equa · do · Ci. et
TFilluc⸗

y (Cã alijs. ſe; cõ⸗
ſignatio 3 depoſi⸗

tio valeat ſubaudi
alijs · valet enĩ ad
naſcendaʒ pigno⸗
raticiã etia ſola ob⸗

latio. ut. ff. de pig.
act. ſi rem. Efi. Itẽ

vah oblacõ ad im-
hibendũ curſu uſu⸗
rarũ qͥ nõdũ cæpe⸗
nt. ut. C. de opẽſa.
l.ſi conſtat. et. C. de
uſur.l.ſi ereditrici.
Itemut ſit in peri⸗
culo creditoꝛis.ut
ff. de ſo l. qui res.
et · ff · de ver. obli. ſi

ſeruũ. JItẽ ut mple

at ↄdicõnẽ. ut. C. de
mſti · et ſub. l.i. at
ↄſignatio depoſi⸗
tio hoc plus ut de⸗
bitoꝛ ipo iure libe⸗
retur. ut · ff · depoſiti.
li . ſ pecuma. et

ſmuliter neceſſariũ nobis
ad legiſlacõnem fecit. Si
enĩ debeat doteʒz mulier. et

illa quidem dare woluerit

ipᷣa ſoꝛſan aut qꝙ ea da⸗
re ꝓmiſit illud qiucũq; fu⸗
erit aut ꝓpximoꝛx aut ex⸗

traneoꝛuʒ aut ꝓ fecticia ꝗ

aduenticia ſit doſ. Hec enĩ
legis verba ſut. vir autem
aut euis pater foꝛſitan à
aliis ſuſcipere eam nollet.
pars auũt mulieris oteſte⸗
tur ꝙ parata ſit hoc ſolue⸗
re aut etiã aliqiud maius
pagere et offerat foꝛſan et
ſi mobilis ſit ſignacula e⸗
tiam imponat et m legez
recõdat · aut pm vnã pteʒ
ingrediens mn iudieũ pe⸗
tat hoc hieri et pergentes
ex iudicio quidã denũciãt
boc ad partemviri at ille
pmaneat etiã ita differẽs
nõ poteit ſoluto matrimo
nio antenuptialis donati⸗
oms exactonẽ declmare
tanq; dote nõ data.qin enĩ
dare wliut dũ prepcõem
recuſat is qui ſuſevre po⸗

ſtulatur ꝓx imus eſt danti

et hoc cũ alijs ĩ dote vale⸗
at. ſieut enĩ mñi dederit per
dilacõnẽ dotẽ negationeʒ
ei et antenuptialis donati⸗
oms mferimus· ita et ſi no
luerit dare et pcepturus
ex ſtudio recuſauerit per⸗
cepeõneʒ damus ei annu⸗
ptialis donacõms matri⸗

mono ſoluto peticõnẽ licʒ

dotem ꝓpter viri cauſaz nõ
intulerit. ¶Que igitur

he fideiuſſoꝛ agat exinde mãdati ac ſi ſoluiſſ utff. mã-

gui mutuã:Gi:.et curſu etiã uſurarũ jã currentiᷣ impedit.

ut. C.· de uſur · l. acce ptam . et facit · S. de exhi · Cfi. et. ff. de
odiẽ.et de·l.iure ciuili· Itẽ intelli ge q; Pactu ſit de ſucran⸗
do· ut hicnam alias cuili bʒ dʒ reſtitui ſun ſoluto mrimo
mo· ut·J. equa.do. Gi· Itẽ vidꝛ ↄtra:s.· de nõ eh. C fi. ſoq 5

*R—

ſoluitur qdð habetur p dante.· ʒ ¶ Studio ·i. dolo uel

fraude q dolus eſt
ſi quis nolit accipe
re⸗ t· ff.mã ·l.doluſ.
placuerunt nobis et per . Am quið. po⸗
hanc ſac ram declarata ſut Re C. ur ome e.
legem eminẽtia tua operi eiut. mii
effectuiq; tradere feſtiner. b (Bolentes. als
Oe admiiſtrmtoꝛibus. volentem.
Edem au. Johi gloꝛioſll⸗ Meropolibo.
ſimo pᷣfecto ſacroꝛx p̃to.p metropolitamis⸗
oꝛiẽſcdᷣo excõſulia pr̃icio.
Am qudem noumus po⸗
ſitam legem wolentes eos
qui in cingulis fuerint ſi⸗-
ue einlibo ſiue militariby
neq; ſiremou eãtur ab am⸗
mimſtracõe diſcedè mde
poſſe anteqᷓ; dies ququa⸗
ginta in metro polibo com⸗
moꝛẽtur pub lice apparen⸗ DUD .
tes et cuemre wolentiby
ſatiſfacientes et ut nee ꝓ
occaſioneʒ h̊ euocatioms
poſſint a puin cia diſcede⸗
re.et uel ſi quid egerint ta⸗
le.rurſus eos ad ꝓuinciã
deſtmare. muemmus autẽ
aliquos ſie exiſtentes au⸗
daces ut etiam hac poſita
lege antequam diſcinge⸗
rentur pᷣſumerent derelm⸗
quere ꝓuicias. et ad hãc
vemre feliciſſmã cuutateʒ
timoꝛea ſe geſtoꝛum et ne dIDiſcnngerctur.
iuſta pferret hoꝝ que de⸗ id ẽ anteq; depone
liquerunt. ancimus rẽt amminiſtracõʒ
igitur nulli pemtus Iniam nrm in ilu ad
eſſe cuuſcũq; pũcie iudi⸗ e Saneimun, er
ci et oꝛientaliia occiden⸗ utroq; ut quia idẽ
taliũ et ex utroq; eã relin⸗ ſit ind ex in ꝓiũcia
H — . vna occidẽtis et a⸗
quere anteꝙ; deponat cin⸗ lia oꝛietig.
gulum. ſed etiam poſta ¶ Relmquere.ci⸗
(renouamus enĩ vetuſta⸗ tra prin cpis iuſſi⸗
tẽ ququaginta cõmora-⸗ onẽ. utq. e. E ſi qs

ri di es publice apparẽtez

autm.
R. Goncaemi.
in ꝓuicia ĩ qua amiſtraut obbuacõnẽ ipius:

duemiid eſt m facta qͥ contigerũt ſuo tp

bͤ

roumciã no ſmul ponũtur in qõne admimiſtrãs

er remotus· ſ̊ m ſenſione ſeparãtur. .
e¶ Deſtmatus.p ſe uel p ꝓcur · ut ꝗ..de coll · Eſupꝑ h. et · C.
ſi quis aũt · lʒ ic⁊ alib iv ideaturvelle ↄtra.ut· C. ut omes

tã. ci · qᷓ; mili.l.i. E·
iße aüt · et. S. ut inð.
ſme quo quo ſuf..
necelſtate⸗·
d Pena s ut. C. ut
omes · tã ci · qᷓ; mii.
.l. i. ¶cq; ſi quis·
e ¶ Sancita · ſcz ut
capiet deduci poſ⸗
ſit ad ꝓuinciaʒ a qᷓ
fugit et in quadru⸗
plũ ablata reddat
ilt.C. ut omes tam
ci . qᷓ mili.l·i. aʒ uel
p. ꝓcuũ.ſe defendat
ut mõ dixmmus· ar.
.C.· ut o mes tã ci · qᷓ
ut iuð. ſme quo.ſuf
Ceos · er · Gncẽita⸗
teom. .
f tra termios.
ſcʒ antique ꝓpuicie
tm. q; ipſe foꝛte de
ꝓucia ad ꝓuciaʒ
aliaʒ dirigitur hm
pncipis inſſionem
qð fieri pᷣt. ut ꝗ· de
col. ꝓhibere et
S. ſiquis·

5 erdicta rn
dz electus añ tyus

mittere ſibi ali quẽ
q̊ ibi ſtet ꝓ ſe. et il⸗
lum q;ᷓ pus erat in⸗
terdicat aliqͥd age⸗
re · ut ſibicit ·
et tarde ire pᷣt· et a⸗
liquẽ pᷣmittẽ ut in
oↄtrarioꝗ. de coll. E.
anteq;· So· hic lo q̃ͥ⸗
tur qn moꝛ oſe ince⸗
debat. i bi cum aliq̃ᷓ
ncẽitate uel imfirmi
tate detinebatur.
nere.
K (Datriã.· quã dʒ
regere ;
¶ Viſuros · ſ. poſt

L⸗“ .
m (Conſecuta ſũt .
m libro alias con⸗
ſtituta· accur ·

geſta quoq; monumẽto⸗
rum conficere ſᷣm que ad⸗
uemt ꝓuin cie ut ſit palaʒ

ſue ſiduciã habʒ in ſuis a⸗
cctibus ſiue etiam non. Si

quis autẽ admimſtratio⸗
nem admimſtrans alquã
mlitarem uel ciulem aut
etiaz remotus ab ea relin⸗
quat prouimciaʒ admim⸗
ſtrans qiu de eam adhue
dum derelin quat cõtra no
ſtram iuſſionẽ ipᷣe qiudeʒ
maieſtatis reus ſit.m pro⸗
umcia verro denuo deſtina⸗
tus · poſtq;; accuſantibo ſa⸗
nſtfeceit tüc maieſtatis no

iſſimas ſuſtineat penas

Di wro deponens eingu⸗

lum demde nõ moꝛ etur tũc

legitims diehus publice

cictis ſem etip̃m oſtende?

et ſugiat de ꝓuincia q du⸗
duma nobis de hoc ſanci⸗
ta ſunt valere. ¶ Ilõð au⸗
tem omibus pᷣdicimus ut
dum alquod acceperint
cingulum tueantur illud.
ſucceſſoꝛes aũt cinguli fa⸗
ckos ſolos nõ ultra termi
nos mittere que wocantur
interdicta.neq; remoue⸗
re quidem preſides ip̃os
aut moꝛoſe iter agere aut
hic degere aut aliquas a⸗
lias pᷣus ire prouicias pa
triam viſuros a quecunq;
foꝛtuitis et blãdiẽtibo ho⸗

mimbo conſecuta ſunt ſed

wlociter ad ammimſtrati
onem ire cuius regimina
ſuſceperũt ut non aln qui⸗
dem remoueãtur. aln vero

non ſmt . et piuaa ſme iu⸗

dice maneat ß ante duos

n ¶ Officiũ. nõ aũt alios de ciuitate· ut. ff· de offi. peõſul.
obſeruare. Gantecᷓ.· uel ibi ex ꝓuãciã·ſ̊ infra puiciaz ſie ·

ut hic dicitur.

ſolum dies qꝙ; ad ꝓiciam

aecedãt in qua q eingulũ
bPabet emittere ad eu ami

cabilẽ eplam volentẽ offi
aum deſtinari ad occurh⸗
onẽ euis et uſq; tũc anno⸗
nas acciꝑe m cingulo ex⸗
iſtentẽ et gubernãtẽ eum ·
et nõ ex codicillis ceinguli

uudicare tẽpus· neq; pᷣee⸗

ptis tue ſedis · ſ̊ ex quo ſi⸗
cuti dictũ eſtm ꝓuicia ipᷣa
acceſſerit illius acciꝑere

rei publice emolumẽta et

uſq; tũc eũ qiu in rebo exti⸗
tit ea ꝑcipe et alium nullũ
ho minũ.nõ enĩ poſſibile

nexr poꝛtabile ẽ oĩno ſme

uudice relmqui ꝓumciam

ſtatuto quideʒ qſi ahquo

ab eo qui a nobis oꝛdina⸗
tus eſt ut euus impleat lo

cum hoĩem ſꝛſan rerunõ⸗

habentẽ experimentũ ille
wro qui in ipᷣis ẽ operib⸗
et diſcedẽte de pricia an⸗
teq; aduemat tempus et
fraudando emolumentis
qꝗ eũ acciꝑe opoꝛtʒ donec

deponat eingulũ . deponet

autẽ eũ dũ ſucceſſoꝛ acceſ⸗
ſeit m ꝓumciã ante duos
ſolũ dies quã priciaz ille
ingrediatur. Que oĩa cu⸗
ſtodiri a ſede tue celſtuch
ms in ppetuum volumus.
et mox ut co gnoueis aſti⸗
tiſſe eum promũcie ex illo
tranſponere emolumenta
in ſucceſſoꝛẽ.alioqiũ mini⸗
ſtrare eos prioꝛi ſcdᷣum
ꝙ a nobis diſpo ſitum eſt
donec in proumciam ſue⸗
ceſſoꝛ wemens ſemet ip⸗
ſum ſubiectis oſtẽdat.

o ( Eũ ſcʒ cin gulũ.et ita pomtur in maſclmo gne h c. al.
pꝓ ¶ Codidllis · i·lr̃is electõmas.ut ſt

atim illo electo hie
deſmat agẽ et h di⸗
g mtatẽ hbr̃e videa⸗

tur. ſecus ĩ patricio
et ſmmilibo ut. C. de

cõ ſulibus.l.fi. et..

oſtitu qᷣde di. Ci.

q¶ Emolumeta.i.
ſalarium.+
r ¶ Eumſſcz veterẽ
phdentem.
(Ea. ſeilz emolu
menta.
e ¶ Impleat. nota.
nõ poſſe qͥd fieri p
ſubſtitutũ ut. C. de
decur. l.nullus qͥ. et
ff.de ſo lil.inter ar⸗
tifices · et · C. de cað.
tol.Gne aũt.ar.ð.
¶C. de epil. et eler. l.
quiſquis · et.l.ad ſi⸗
militudmem.
u (Dies. et illis di⸗

ebus nõ iudicat ut

ff.de fer.l.pridie.
Itẽ hoc ſi ſucceſſoꝛ
aduenerit.nõ als.
ut · f. · de offi · ꝓcõ.l.
meminiſſe.ß vide⸗
tur ꝙ; demuũ qñ ro⸗
mã erat reuͤfus de⸗
ponat ut. ff·de off
ꝓcõ ·l. fi.ſ illð quo
ad inſigma non
ad ammſtracõem
ut . e. ti · de off. ꝓ cõ.
.l.i.accurſius⸗

aſſiſtit ſucceſſoꝛ ꝓ⸗
mcie nõ fimto tpe
prioꝛis.
tDip oſitum . ſe
ſuß bac oſtõne in
eo ꝙ dicit ꝙ nõ dʒ
Hoꝛ recedereꝛ alter

nõ vemire. et jdẽ dꝛ·

eff· de offi· ꝓcon l.
memiſſe · k̊ viðꝛ ꝙ;
aliũ mittere poſſit.
utꝗᷓ.de collat:· Gad
hec prohibemus⸗
ↄtra · ſed ibi impe⸗

ditus erat iuſta cã

ut.gSe.diximus.

2een e r rrr
oe α
n reo po'recto pſtanda
indi ce libello. ſ Vondu feo porr recepto a
ncë ebs. ſeptoa S ſed alij dicũt ntrãq; 5Rar ub; ila 4
it legt q facẽ debzʒ. ð dici poſſß m Jo. ſ. doſt omes locũ hʒill⸗
„ ſie obedit egt qᷣ 5ſul Mi⸗ tñ no poꝛ recto ꝑ . 3.8 H queritur
Soniz adueſamur. e C. de teſta . hac cõſultiſſi⸗ ence lehello⸗f ut. 3. exire. Sſin loracvnan
üzi ut.ff⸗ad tercull.m ph. eſt de indico ſiſti. hic ſtatuitur ; ibi. ſeñ. qꝛ ibi a⸗ faciẽ⸗
af utt. fl . . e mius tps hic 5 nẽ udicis f⸗
pingt ma⸗Cex inp fete n et tergnierſatiuos dibemeoneiny libello ern eorgd hec fieri ſara
. u8⸗ 4 .—RHr . . „ . m
dfebe 3 eee rome. via factarũ et ſpoꝛtularum dam datur ſpacium.et qe p man aeiu
dehte t damnü e Beern in vin f⸗ floꝛentinus. 1 Demltiel⸗an tio
ebann ſ P ee itur placuerũt ſanamus irigeren dã⸗ eſtituturũ nõ debʒ
toine neumbrle. imo Queigitur placu res libellos diriger en⸗ rcclene duplũ ei⸗
d 4 r . . . . ₰ℳ „* X 2 . .
t⸗ daoma geir palluns inſmuata ſunt ſiegem tu t antec cmeõne; expo⸗ 2alage. e du⸗
nns dprer pfus lntudo operi eſfectuiq; ant et in fugientẽ et ĩ ne⸗ Kauce.
ſe reus ꝗpte it⸗ celnitu. n inter plo.
nſnn . eticõnẽ ut inſti dere ſeſtinet. . ocij executoꝛem q;
rn Ract. Cerpli a traere ibo et hijs qui 8 ſes omibo mo⸗
ſat; de act · toꝛibo . — menle .
S eueß. de monmeitun ere oonde⸗ dis ſias conteſtacõnem
ichil ſo luit. con 36 d . udicez aut
e Ner be nius⸗he muntur. Hubnen. fecto *Kaiunt apud ecezeur
itin olus peut h mehi mau · Johãnipſecl 5 hoc egerint om
ſcinete P re deb et · ſañ · der ſuli ſcᷣo nno hoc eg conuento
D pete p·p oꝛlenteʒ exc ſuli lede num euemens non /
.R et patricio. jas reſtitiant in uplammon
eCen – Domaz calummia trãſcen dẽte caunone.xx⸗
eüitri odimus et ennne xvi aureos. ¶ Jllud cG.
Nleede — 0ͦ0 önẽé aduerſa⸗- aure tentez coꝛ
alai iergiuerſacõnẽ a⸗ mereri competentez coꝛ
e . miptrre⸗ bmõi actus Pertonem decet · adnt eni
aſlin i re legitimis medelis rec daʒ docens · qiua in co⸗
iulnt nn auimus.didicimus dacs; E fecit obligatum
niar gudi no batees elapud quenda gi io⸗
An onich: qin ca n ſi vnã ſta 1 uidicũ
itrit llã obligacõʒ ßvn ſiſſmoꝛ noſtroꝛ .
. ntes wolütatez cũ hjs einde qui factus eſt in
ſiſri ale equũtur cõ⸗ demde ar m tanquz et
r uemũt quoſcaz deinde li⸗ iᷣe actoꝛem oblig Ainmg
fri bellos dirigüt et dů ven. habens eum apud aliu 4
Pa nũ ptulerint fugiẽtes dele traxit iudieem et aliqui
mato⸗ . iſcütur in⸗ . ile fieb at. quia
ſencien eos etg hici cut . mabile ſie arL „
n õ runt eog an diſpen⸗ mohb ſeoꝛſum acto⸗
laiustenamnie diũ et boe adhuc amp u⸗ ris nauer aictum mene⸗ 1¶Gloꝛioſiſſmo⸗
tractat et ſpoꝛtula⸗ ,in ꝓpuicijs omittitur om randũ quoddam et 2 iofino⸗
ne rerus ſu⸗ eda⸗ mahemerwen ipis ouem⸗ lei a euemebat. mox Prnenrel in.
ſc enĩ dic omedã⸗ mon u executo⸗ em. ſſet aliquis 5 is et rei
num ꝛc· ut . ꝓx.· entibo et cauſarũ ex elto. enim ut volin et aliq icp actoes diett
at ibi de dãno circa ribo ꝓficiente. ¶We gil⸗ riaʒ mouere litẽ repẽ qð bʒ ee ſſſm .
ſpoꝛtulas tm dicit. mittätur apud g .
n ibim lĩa. Itez tur hee iigiter om e Rezin gie⸗
hiſ bpac oſtitucõe ple⸗ ſcit eũ eui indicat poſſerecu .
ſ cauetur ſeʒ p . atoꝛc̃ ꝙ ex ẽo pʒ q; di 10 dicu⸗ etiã oꝛdinariũ 1
ſog aautionẽ ibjnon· ſt freqũter romoomit- gat Evero. e audlaut⸗ ariter. et bic alud qjrirur
f Amplius id ẽ qᷓ rome qy ſo lẽt reqn ſe ceuſa imt ar. f. de li. ca. boue impetmueris cu et ego
n ti fre quentius tñ in ꝓũcia. ſig.l. ſancimus. ua necrt auſa tua puta de wmo an poſſum heñ.
ti u de verbo. ſig chcẽ in volo de .
Nn g (Cautionẽ. ſeʒ nudã. ut. C. t.ff. de to ſtil. ptoꝛie · et m am eodez reremire vale q̃̊ videt ſe de domo recõ⸗
vrun cuhr au . tẽ. dic id eſt reum. ſcʒ ſ pñs t; poſſum p agro coꝛã eodeʒ
ntif ictm ena alerg ihraben: et p ueniriv elit · et de agr
cauetur nego itoribo. jritur. ut. ff. rem pu.
n ſtipula cne executonũ actio qnitur
e al. fo · l.non quaſi.

olo recõuemre. ſeñ.
an i ernr oꝛ refert · a⸗
nege le, rerus dicatur qᷓ uenamſrin er⸗
l —— Kiatee q; e.
d er le⸗ bebadur
E Pernaren erat liquidũ qð hine inde de

ntna duos.hoc autẽticũ litis finẽ nõ reſpicit ſ̊ mitiũ
ſedin fori

alias fieret ↄpenſacõ in bone fidei indicijs ſp̃o iure op⸗

poſita tñ ab homie in ſtrieti iuris iudicijs oppoſita exce⸗

ptio ne doli mali ſm vetera inra uel m noua mra mutro⸗

qꝙq; ipo iur.ut inſti.de act. ¶in bone fidei·et. C. de openſa.
a ¶ Litigãtes · in lite qð eſſe non dʒ · ut.C. de iudi .l. l. fi.
Aperãdu.in pnᷣ.Sʒ quõ h̊ cũ etiã inre veteri coꝛam eodeʒ

one:et · ff. de quib⸗
rebo ad eũdẽ mð.l.
nõ erat ſed in legi⸗

bus pᷣdictis idem
erat oꝛdiarius etiã

actoꝛis ·hodie aũt
habʒz hoe loeum et
in eo quinõ eſt in⸗

dex actoꝛis licet h

ponat caſũ i oꝛ di

nario utriuſq; qq

iundex pnᷣcipis erat·

b ¶ Scimus.mox.
nõ h tria iuma. hic.
et . l· co dicis. et de
ſenten. et interlo.l.
Pnl.et dictuʒ pap̃ᷣ.
et qð pᷣus fuit. ut ĩ
di cta.l.recitatur q̃
ſic differüt. ꝙ lex
LCadicit dcõ pa¶p̃ ·
in hoc.q nõ mſpi⸗

citur utrü ↄpetens

index ſit a gẽti.cuiꝰ
eniaꝛc̃· ut ibi dicit ·
licz in dieto pap·
foꝛte cõſideraretur
ſcz ut eſß eadẽ res
in recouencone · p
l.tñ co dicis etiã in

mndice rñdere cogebatur ut · ff· de indi l.· qui nõ co gitur.
et · ff. depoſiti.l.acti⸗

cet is qui e diuerſo conue⸗

trahebat eum apud quem
ipe ſoꝛtitus ſuerat iudiceʒ
et alterutros ꝓtrahentes
immoꝛtaliter ꝑmanſerunt
litigantes. Daneimus
igiaui ſi qus obnoxii ar⸗
bitratur habere eum qui
contra ſe cõuentionem ex
po ſint.non apud aliuʒ mii⸗
dicez. ſed apud eum mox
a principio conuemie et
eundẽ eſſe iudicẽ in utro⸗
q; negocio. ¶ Si wro ſoꝛ
ſan diſplicuerit apud quẽ
litem ſoꝛtitus eſt iidex.li⸗
cet ei etiaz hoc emendare.
xx.en dierum inducias
dantibo nobis poſt libelli
tranſmiſſionẽ. poſtq; opoꝛ
tet litem conteſtari. licʒ in⸗
ter pᷣdictam ſuſpenſioneʒ
refutare quidẽ illum. aliuũ
vero mereri apud quem

iterũ ſmiliter utrnnq; ex.

erceri cõ petit litem. et hu⸗
iuſm odi artes in nullo ſie⸗
ri ſed vnum quemq; ꝓprio
iure uti · ſi itaq; tacueit de⸗
inde poſtea wluerit cau⸗
ſam apud alterũ iidicem
mouere neceſſitatẽ habe⸗
re eũ ſuſtmere terminum
eius litis illate ſibi ab eo

qui eum in iudiciuʒ traxit

et dum finem lis acrxepꝑit.

alia re p̃t fieri recõuentio.Sꝭ ſᷣm oſtitucõem iſtã modiſi⸗
catur et reſtringitur ut hec recõuencõ fieri poſſit ſtatim
nõ ex interuallo. ut hic dꝛ· et. C· de ↄpenſa.l.fi.ſ̊ quidã di⸗
cũt qñcũ q; poſſe fieri hmõ i recõuencõem uſq; ad ſnriam

coꝛã eodẽ iidice · hp ma ve

ioꝛ eſt et ſtatĩ dico ſue ante

.

patre m et rurſus data ꝓ

. parũ ſue poſt parũ·ſiue eodẽ tpe · ut. C. de pact. petẽs.
et. ff. de rebo ere . l. lecta· ibi· q; pactaa c. ſ. qũq; ðꝛ ſtatim

añ lit: ↄteſt. ut.· C. ubi in rem act .l.ij.in pnci.
e ¶ Sivero foꝛſan. diſplicuerit · oↄuento. alij dicũt ↄuemi⸗
enti et recõuento· licʒ eniꝗpter ſuũ negociũ recuſari non

poſſit tñ ꝓpter ſupuemẽs p̃t·ar.ff.de ac ni · here.l. cũ he

d Licʒ · i. licitũ eſt.
e ¶ Lacuerlt. in re⸗
cuſandoꝗᷓ.xx.dies.

reditate· ſed ᷣma placʒ.

tunc eum ſuam cauſam a⸗ qualitate. hoc ex
pud ali iudicem ꝓpone⸗ mennſer uſh ad. EC
re· ut ita tales eoꝝ aufe⸗ (Kugmento.
ramus artes et in alteru⸗ dꝛ m. E aliud ulq;
tros calummas. ¶ Aue zs ſengi
igitur pilacuerunt nobis bétur e. C bije
et ꝑ hanc ſacram declara⸗ ↄſequens.
ta ſunt legem tua celſitu⸗ i Excipiãtur. hoe

do operi effectuiq; tnde⸗ 7 Lrwer

— 2 . 2 G. vero.ij.
Equalitate dotis et p⸗ ¶ECollacone. hoe
pter nupc. donacõms et Je. Eillud q;ar.
augmento dotis et ꝓpter

nupe.donac et de pruule⸗
gys dous ꝙ alns ſpona⸗
tur priuleg ijs et ut exci⸗
piãtur hoc pulegio cre⸗
ditoꝛes im emptione mli⸗
nie: et de dote remanete ad

. om. anti⸗
ca dem hilia ſecũdo viro. qua. leoms:

et de dotis collacõe mope (

„ ſuper.do.l. ex moꝛ⸗
marito mondonte. . te · et ſupole qðĩ ſe⸗
dem au. Johi p̃fecto quẽti· l. ꝛ ibj.
pᷣto· p oꝛientẽ ſcðᷣo: n Sult. ſcz p alle

gata lex ex moꝛte

PHomaz plurimas o (Dat . ſcz dieta

in legibo queſtoneſ lierxx
videmus et crrca noſtras p ¶Queſiuit. ſal
Pmas natiutates i . q (Raconẽ alias
muptias et ſilioꝝ ꝓcreati⸗ wona conem.
ones motas et circa no⸗ r ¶ Voluerint · ſcil
uiſſimma quale eſt aliquud 8 (Dutis. inquibe
wlütatum et teſtamẽto⸗ verbis lĩ̃is ↄtine
rum cogitacõ facta eſt a tur ꝓactũ de lucra⸗
nobis nuper pſcrutari et va r ne wnacde
agnoſcere quid volens Corrigimus.
anobis antiqua lex ſuꝑ coꝛrigit hj qů eſt
C. de pact.cõ.l.ex
motte · et. l ſe. et de
donac · ante nup ·l·

cum mülte. E ſmautẽ et · s · de nup. Edeinceps. .
u ¶ Sirũ. an idem ecõtra ſi vir dederit dnacõnẽ ꝓpter
nupt: ꝙ illa habeat necẽ̃e dare dotemtãtuʒ. ſeñ · ſi ceq in
augmẽto ẽ idẽ utꝗᷓ. ꝓx · Galiud. et ſi alteruter eooꝛ miqhil
dedit iᷣl ex pacto luerari poterit.ut·s.de nõ eli· Galmd.

ſn

e
nb⸗
t
lo⸗
ſe⸗

ſe⸗
r⸗

ſ

b⸗
ine

i

n
en
e
A
re
de

t Soluerit. vit

cet uxoꝛ.alias vo lu⸗

ermt·

u (Sinegocaatiue.

tractibus ubilicet

otrahentibꝛ ſe deci
pere · ut . ff. loẽ · Itẽ
pcio. ¶ quẽadmo

du. et. ff. de mĩoꝛ · in

auſe. EGpnl · vel die
malũ eſß ſi ſie ⸗
wies mus paci ſci·
Stipulacõnes.

lucrando.

uteʒ. et qð di⸗
xit obſcure audi a⸗
pertus ·
¶ Sndiq; lex · no ·
non dz lex derideri ·
ut ꝗ.et · C. de bo · qli ·

l.fi. ¶Pnl.
2 S doulgu 14
p ſtipula cõem

ꝓmittãt. ſie pom⸗
tur. ff. de condi. in⸗
de. l.ſ non. Eulti · in
pnci ·aʒo ·

factep. pacto eqᷓ⸗
litatis. et nota ꝙ e⸗
mgma ðꝛ ſpeculũ
in quo mulieres
ſpeculãtur.et ſicut
in illo viðꝛ eſſe qð
nõ eſt. ita videbat᷑

Pic eſſe equalitas
facto pacto ĩ quo⸗

ta tantũ.ſ non eſt

quia deficit equali⸗

tas in quãtitate.
c rocedit.ſupᷣ
dictu eſt ſubaudi.
d Expoſita · ſcil

eseiſtam. .—
e ¶Dotalia imſta

uel pacta.

dotis in trumẽtis menſura

Idẽ pactonũ nuptialiũ m⸗

ter alterutros equam eſſe
ct maſculos a femĩas vult
et equalitatẽ penſat eoꝛuʒ

qu ad inuicem copulan-

tur. non alij quidem me⸗
diam foꝛte dat ſtipulari
partemalteri wro terciaʒ
aut quartã:ſed ex medio
trahes equaleuttimq; ex⸗

igit fiei pactũà mediã di

eimus ĩ utroq; oſtituẽs. à
terciã aut qrtã ptẽ à qntü⸗
cũq; otrahentes voluermt
boc aũt nõ multũ pᷣus q̃ñ⸗
uit ut ipᷣoꝛx qᷓ dantur illis
eque ſmt mẽſure.ſed alns

quideʒ ꝑpmſit in mille ſoꝛ⸗

ſan aut m duobo milibus

aureis facere racõem. aut

in quantũcunq; voluerint.
alns autẽ non tantum ſed
et mſus ut equalitas mwr
bis ſolis et lr̃is puris ſed

non mrebo ipis quereret᷑.·

Hec igitur ante aliav⸗
muerſa coꝛrigimus equa⸗
lia in dotibus eſſe et gꝓpter
niiptias donacõ mibo et ea

que offerũtur et ea que in

ſtipulacõne deducũtur pa
ctaet tantã quidẽ quan⸗
titatem conſcribere virum
quantã et muliereʒ. tin q;
lucrũ ſtipulari et ex tanta
pte ex quãta vwoluelt eq⸗
lis tñ menſure.nõ enĩ ali⸗
ter iuſticiea eqͥtatis ſerua
bitur ratio.ſi negociatiue
alterutros circumuemãt
et videãtur quidẽ equale
facere ſtipulacõnes · pro
wro aũt mequales mane⸗
ant effectus nõ prius qn⸗
titate datoꝛx eadeʒ conſi⸗
ſtente irrideri videatur
vndiq; lex. ſi ille quuð cõ⸗
ſcribat duo miia aureos
mulier autẽ foꝛte ſex miia
m dotẽ offerat · et ſtipulẽ⸗

tür alterutr̃os quartã cõ⸗
ſcripte in lucro percipere
ꝓ inde euemente lucro-il⸗

la quidem mchil aliud lu⸗
crabitur mſi quingentos
aureos ex quartaille aũt
qugentos et mille ex ea⸗
dem quarta et tan quã in
emgmate multo videbi⸗
tur quarta alteruus quar⸗
teminoꝛ· ex ſuſpecta nãq;
equalitate quãta inequa⸗
litas ex hoc ipᷣo ꝓcedit.

que igitur pus expoſita

ſut dotalia ßm quẽ conſti⸗
tuta ſunt modũ habeãtur.
Qõ enĩ factum eſt infe⸗
ctum manere impoſſibile
eſt. (Der cetero autem in

omi donatione ſancimus

equas quidẽ eſſe oblati⸗

ones· ipſos auteʒ medio⸗
eria lucra paciſa ut per o⸗
mma uiſticiam equitatẽq;

bonoꝛ emuſ. Si enj aliqͥs

aplius alio diues eſt hei
p alui modũ legitimũ tñ
et agmtum noſtris legib⸗
clementiam pbere aln · et
non per mequalitatom re⸗

digens ad equalitatem

iucruũ mauis alteri acqui⸗

rore.et hec quidez de hoc

lex ita quodãmodo habe
at ſuam iuſticiam vmuer⸗
his oſtendens. 1
quoq; quod cirea nuptia⸗

les oblationes ſit inſpexi⸗
mus atq; conſideraumꝰ
dicimus autẽ de augmen⸗

to.qꝛ enĩ et ante nos legiſ⸗
latoꝛibus et a nobiſipſis

de augmentis dictum eſt.
plurima autem a nobis

et non facile numeranda

etiã in hijs ſup antiquuta⸗

tem philoſophata ſunt
adinuentas ab aliquib⸗

circũſerip tiones pimẽtes ·

et puram uiſticiam ſeruari

volẽtes · et ilð coꝛrigimꝰ

28 eni no. ut H
F.de cap. e e

reuer mn be
facte autem.
g ¶ Modũ. ſcz uel
pꝑ donacõ em ubi cõ

cedutur conſtante

mr̃ momo uel per
donacoõnem cauſa
n rtis uel p lega⸗

1. (PDer inequali⸗
tatẽ · apertius dẽm
eſſet no p equalita
tem rediẽs ad ime⸗
qualitateʒ·quali⸗
tas ergo oĩno ſer⸗
uatur in dote⁊ dona

tione nuptiali · non

tantũ in lucris ex⸗
inde puenturis. ß
et in pᷣſtacone et in

oſtitucõe utriuſq;;
ut hic diẽ et. s. px·
Ei in pnc·

i ¶ Alind. lateꝛbo.
ut· C· de dona· ante

nup· ſi ↄſtant.
k († Philoſo pha⸗
ta · ut · C. de donat·
ES l. fi.
10 Corrigimus. in

uemebatur aüut de⸗
ceptio quia ex vna

parte fieri poterat
augmentum at ex
altera fieri nõ erat

neceſſe. ut · C. de do⸗

nac · añnuptias · ſ
oſtante. in pnᷣ · qð
ooꝛrigit h· er . Px.
ibi p̃ᷣmũ quidẽa ẽ·

ne

E Pras – 2

¶ Priuilegiũ · bñ dico in hac neceſſitate augẽdi equa⸗
litatẽ fauoꝛe dotis ſeruari:nam⁊ in alijs dednnus eip̃ᷣni⸗

LC¶fuerat · er . de pᷣ
. ere muli . non
ꝓreſ· q uia eni.
b&αtιιααα.⁰.
puta pater mulie⸗
xis uel alins nõ ex⸗
neus etiaz me pa⸗
cto uel etiã exneus
dũmo do cũ pa cto
ſi bi reddẽde dotis ·
ut · C. de rei ux · act.
DCaccedit.ac.

. Et gue tüc foꝛ⸗
te · ſupple ⁊ eis ſub⸗

ſtantijs credunt q̃
foꝛteꝛ c· et foꝛte vi⸗
eit ideo q et ſi tũc

ciũo tia xerũt mariti

cũ pᷣmis ↄtrahenti⸗
bus habebãt iſtaſ
res idem eſt.ut · s·
ꝓx .ſ̊ maxime tũc
qñ nõ cõp etebant
iſte res eis maritiſ.
d Hijs. l. viris·

e¶ Quipus atra⸗
xerũt:cũ creditoꝛi⸗
bus ſuis q; aecepe⸗
rint dotes uel muli⸗
eres ⸗K
f (Dedimus. reaſ⸗
ſumit qð incho aue⸗
nt pᷣdicta interpo⸗
ſicòne pᷣmiſſa.
g ( Dotem . ſemuli⸗
er uel pars eius.

b (Propter nup⸗

tias · ſez maritus uł
pars eius·
Sieua u u

pᷣdicta.ł. C· de dona.
añ nup.· ſi ↄſtãte.
k ¶ Conſtitucõ · ſez
inſt mi. ut. C. de doñ ·
añ nup · ſi oſtante ·
¶ Scematicũ .i. m
ſignatũ uel oꝛdina⸗
tum m al. vel die
id ẽ figuratum uel

iegiũ ſcʒ ut tacitam haberet ipothecam ut dicit hic.er

pruuilegium enĩ dedimus
dotibus ut cõtra antiqiu⸗
oꝛes ypothecas habeãt ho
noꝛablia iura ut pote dum
contrahentes cũ viris eo⸗
rum credãt ſubſtãtijs.et
nõ mulierum et ꝗᷓ foꝛte tũc
neq; cõpetebant hijs qui
pᷣus contraxerũt. Dedimꝰ
autẽ licentiã hoc videlicet
qð antiquutus et augmẽ⸗
ta facere pmittentes et vi
roa mulieri hue ambo vo⸗
luerint ſiue etiã hoꝝʒ alter

celebrare augmentũ.pri⸗

muũ quidẽ illud ſancimus

ne aliqua hat circũſepᷣno.

ſiue augere woluerit dotez
aut ꝓpter nuptias donati⸗
onem nonlicere aln quude
facere alij autẽ in prioꝛibo

manere. ſed utrumq; cele⸗

brare omino augmentum
et non in electõne ſicuti p⸗
us⸗ ſed. in neceſſitate cau⸗
ſam conſiſtere. ommo ta⸗
men quãtitate equali.hoc
quod etiam noſtri patris
dieit oſtitucõ et ne contin⸗

gat augmentum non pᷣa

heriwritate.ſed ſcemati⸗
cũ et maxime in parte mu⸗
lieris a viri creditoꝛ es eir
cũſcribat pᷣulegioutens.
ſi quð habuermt utrim⸗
q; immobiles res meluis

eſt immobilibo fieri obla⸗
tionem quatenus ſit palã

et indub itatum qind quið
ab mitio fuit quid autem
poſtea additum eſt.ſñi aũt

dubiũ · uel fictũ.q·di. figurã uel ſmilitudinem habʒ au⸗
g menti·ſ̊ nõ eſt augmentũ.ut qᷓ.e.· ſmautẽ mulier.

m Maxime · i· abundãte ſiue mmia racõne. nã ſecus eſt

in viro· utꝗj.e.ibi · vir autẽꝛc· n ¶ Circũſcribat · ſ. inler.

o Immobilibo. vna dictio · p

¶ Mulierẽ · als mlierũ.

q ¶ Prinilegiũ·alias nõ hʒ pᷣ mlegiũ ut ſequitur.S inaũt

utrinq; immobiles res

non ſuermt. mulierem oĩ⸗

no per immobiles res ce⸗
lebrare augmentuz ut et
dos et augmentum ſmuli⸗
ter habeat aduerſus an⸗
tiquioꝛes creditoꝛes pri⸗
uilegium vncliq; indubi⸗
tato augmento exiſtente.
vir autẽ etiã in mo bilibo
rebo faciat augmentum.

nulla en hme oꝛetur le⸗

ſio. Sj aut mulier immo⸗
bilium habens rerũ ſub⸗

ſtantiam in rebus mobili-

bus ſcribat augmentuʒ.
ſaat priuilegiũ nõ habi⸗
turam miſi in antiqua ſola
dote nõ in ſigurato exiſtẽ⸗
te augmento. qð enĩ ab
initio factũ eſt in toto ſme
ſuſpectione eſt.quod aũt
poſtea machjinatũ eſt cõ⸗

tra ereditoꝛes hoc ipᷣo in⸗

troducit meditacõnem.
et ledi homĩes ex datoa
nobis pᷣuilegio dotibus

millo volumus modo. Di N

wero nõ fuerit debitum cõ⸗
tra virum ullũ neq; ſuſpi⸗
tio contra creditoꝛes cir⸗
cuuentionis · tunca in pe⸗
cunijs et ut vo lũt augmẽ⸗
tum ſiat ab eis· utrunq;
tñ augmto ſie faciẽdo et
equalitatẽ habẽte ut equi
tatẽ ſeruemus.qꝗ̃ erit enĩ
circũuencõis ſuſpicõ viro
obligato nulli exiſtẽti · et
ꝓpterea augmentis ſme
tergiuerſacõne factis.

uod autem ſcilie; angm

7

–w

—

mulieraꝛcet ẽ ratio
nevideatur dicẽ ſe

dotem auxiſſe aĩmo

decipiẽdi credito⸗

res. Quid g ſi muli

er velit ꝓbaẽ p te⸗

ſtes ſe in augmẽto

res mobiles dedil⸗
ſe nüquid habebit
Pullegiuz. ſeñ. hm
yr.non quia ẽ iuris
et de iut pᷣſuũpeo. ſie
C.ad maced.l. ul.
et · ff. que m frau.
cre . l.omes. Ci.

r¶ Oritur. utitur
B6 prinilegio in do⸗
te ſola nõ ꝗpter nu
pti· donac᷑· neq; in
ipothecis · ut . ff. ꝗͥ
N frau.cre.omes · Ci ·
m dona · ꝓpter nup.
utũtur mulieres iui
cõmũüi cum ceteris

creditoꝛibo.ut qui

tioꝛ ſit in iure · utꝗj.
de pᷣuil · de hỹ. muli.
nõ pᷣ quia eni.
8 (Secribat · id eſt

dicat ſe ſepſſſe · et
ereditoꝛ hoe negat
ſG̊ ſio fiteretur credi

toꝛ cur non utitur
mulier priuilegio
bᷣm azo ·

t ¶ Factũ eſt · ut dos

ab mitio data·

entum dotis accur.
riuilegio ˖ nõ p̃nilegiũ ſme alterius leſone ↄceſſuz;
elli gi ut·ff · de natal reſti.l· ij. in ni · et · nec filio.

in ipothecis enĩ et

1 ferretur mulierl. qe

Seie
in

ↄcurrũt:qp oꝛ ẽ in
tce potioꝛ eſt inre.
ñenut in fiſcor mulie⸗
ſeu re dꝛ · ut. C. de uil⸗
%fiſc. quauis.
o (ECompetrre⸗id
Nl eſt conuemire.
e. k (Orinilegiũ. ſcʒ
noumul. al. uel me⸗
ſd liuns repete pᷣtẽdẽs.
nent edere. i. ſi det
locum alicui Puile⸗
tak gio.
% m ¶ Acquiſitaals
in umanis.
⸗. o Abſurditas. ſ.
ℳℳ ſpſa cedit alicui
Siulegio,

qñ duo pᷣuilegiatit

reparatam nauem aut do⸗
mumaut agrum.aut com

prtere eum in hbijs rebus

que eius pecunijs empte

aut reparate ſunt habere

pdictum priuilegiũ utruz
opoꝛtʒ dotem etiã talibus

Pom. aut alns quidem

pᷣualere creditoꝛibo qiucũ
q; non pᷣtendũt talia.hijs
aũt cedere quomã ex eo⸗
rum ſubſtantia res eſt ac⸗
quiſita. Olurimum igitur

ſuper hijs cogitantes non

muemmus mulierez iuſte
exiſtentẽ cedere alicui ta⸗
li pᷣulegio videbamus eũ

wero ex huiuſmodi quedã

addicões nobis facte ſut
eo ꝙ quidã alioꝛ mlitãt
pecunijs et opoꝛtʒ eos qui

m has crediderũt cauſas H

fſpom · ſancimus quudẽ.ſñᷣ

qs crediderit aurũ occaſi⸗

one mlitie ſiue ſtatutüſie⸗

ri. uel ꝓ alnjs quubuſdam
talibo cauſis et expreſſin

hoc ipᷣm ſcribatur inſtru⸗
mento et in hoc fiat pactũ
ut caſu puemẽte prioꝛ ſit
ſolus q ad hoc credidit
et huic ſo lo caſui eedere
mulierẽ neq; facile credẽ⸗

dũ nec per teſtes hᷣ negocõ

)

x¶ Caſu. hie acci⸗
pPeverbũ. s. poñti

ſanamus.

y ¶( Prouemẽte. q⸗
litabat ꝓpter alie⸗
nampecunmiam.
Prioꝛ. ſcz qᷓ ille
qui mutuauit ad re
fectõnẽ domus uel
ſmilis de quibo ſu.
Pn dixit.
2 (Holus et non
uxoꝛ eiug.
b ¶ Muherem. ide
in fiſcoꝛ pᷣmpulo.
ut. C. de P nilegijs
mipu.l.ſatis. aʒo.
Itẽ idem in caſu jl⸗
lius · l. aſſiduis. G

* / Nes 1 dars vr G
RB k. d. dr, & nuli eris dixit ita PAduerſantibo. ſez foꝛmica m. i. foimicari nolẽtibo
e IJWYMB ncate erſtit bij eaſuis ff. de p nilegijs cre. l. qui rere ß magis kEe davoommzt as t..t
ci in nauem · t · l. ; ſi Heranu.
uit auis er ff. guipo⸗ p ¶ Nulla. ſ. mulie⸗
d ih e.lhbmoi. ac⸗ ¶Hns conſequẽs eſt et qbue cauſe abſurditas eſt. oc wee⸗ repe⸗
SHn d ¶Ediſiceat᷑. ut · C· illud decernere qð in caſi qiua aliquis quidẽ fmoꝛm⸗ qꝗᷓ ¶ Mulieriby. pe⸗
kin Bakereli ven⸗ bus hmõi dubitatũ noui⸗ cantibo mulieribo ex ꝓprio tontibo wotẽ uel au.
eſſereditnemf mus et antiquioribo crechi re ient uclte erwt
bable quibo cau. Pig ta tꝛibo aliquas ypothecas et viuũt ex boe aduerſan⸗ ———
A o A awol⸗ ſponere mioꝛes exiſtentel tibus autem et ſemetipas 8 Cadüt. ſq; ap̃⸗
i B Pactout! ſb nu⸗ ex pᷣulegijs a legibo da⸗ atq; ſubſtan tias ad virũ i legn Gy ver nren
nii merti ſit obliga⸗ tis quale qñ aliqs aꝗprij mradbusnſobim H . gig.
n aent cg hon pecunns ꝓcurauerit naue nu us ſit queſtus avnis et I. de Puilegijs d.
6 e artm ik Erde comp arare aut fabricare male degentibus. ſed etiã ber. mulie.nõ pſtã. .
pis l. quãuis miñ aut reparare aut domum miuutur et ſpos eis nulla areni bbe deng. R
eiepuyillus u f.· foeꝛſan ediſicare aut enam ſt ſevm. H. vnde wolum⸗ ſepſin. C. qui po⸗
Aigoneg. aliſe emi agruʒ aut aliquid bo⸗ ut et ſi quis domum reno⸗ mypig. Pa.lI. f.
aüt pᷣdictis etiam rum. In hns enĩ omib b⸗ uaſſet aut etiã agru emiſß ro mi
tacite otrabitur pi⸗ oꝛes exiſtunt poſterioꝛees non poſſit talia puilegia xutn a milrale
gnus.·ut p icee creditoꝛes quoxx pecunij mulieribus oponere. In⸗ qñ ei pecuma acce
zuibo⸗ ercinpic. empta aut renouata res frmtatem namq; mule⸗ pta mlitia emitur
tta.a. 2 tha.l. i. eſt hijs qiu etiã multũ an⸗ bris nature ſati 8 nouimꝰ merßliens
— tiquioꝛes ſunt. ¶οui⸗ etqua facile ecuienco⸗ obligatur ei ex au⸗
D cicctn eſt. tum elt igitur mulier p̃ten nes fiunt aduerſus eas. ins pecuma emit:
ut e ſmnaut ni deons pulegiuin ſup anti⸗ mimui autẽ eis dotem nul⸗ eieeke s.
alind in vnacõne qua dote et aug mento in lo ſmimus modo. ſufficit optemem. xre. C
H inpid. quo et hoc ſeruatur priui⸗ enſ qiua lucris cadunt et u ¶Fieri· repete de⸗
ba.leaſſiduis. in fi legium ſicuti pᷣdictuʒ eſt l pᷣoꝛ ant nuptialis dona⸗ Aairutfierut
a m fi huius· E. ſ prioꝛibo wluerit ſp om tio inuematur. et ſufficiẽs nomed pbeneng
tur⸗ creditoꝛib. wmiat autem quidẽ extet eis ex hoc dã⸗ ſibi danda:
d er alter credito: poſteoꝛ num non etiam eas wlu⸗
3 . rior ni qiudeʒ pretẽdens aut pe⸗ mus et circa ipam Gn
tf ſi pᷣo: eſj foꝛte pre⸗ cunijs ſuis emptam aut piculũ ſuſtinere. ¶ qua

a Gelto. nota ca⸗ ex ſcripto geſto et teſtiuz quũq; et decem peipere re⸗ (Hoc eni. audi 65
ſu mnqio plus cr⸗ hobente ſubſecripeõnes et liquas tanquã ſtuduerit Ernere⸗ qð dixiin nen
n taavel · ipßo opeqꝙ cedẽte tũc enĩ ſ pater ledere ſiliam. quid oc g̈di⸗ 7
l.antique· Ci · et · ff · p omem hmõòiviã cã ꝓce⸗ en egerat ſi nõ contigiſſu ctum eſt. ß iuſtum
p Gac:cenſis. dat ſuſpicõʒ nõ habeat. et ſevdᷣis eã nuptijs co pulari e nſte⸗
Cgalanter petit otrahetes ꝗprns nõ ſed manere eũdẽ generi factendi es mimd,⸗
otra· ut · C. de pact. puari alijs ommbo pualere vuũ.aut quomõ futurus bus. 63
l. pactum., mulierez 'm ꝙ iã a nobis erat mmuere dotez iã aſe n ¶Egent i. egiſ.
b ¶ Com petit · id ẽ eis datum eſt Pulegi am. aut prium ill o (Propriũ ante. ſch
ouemẽs eſt exquo eig vauimm eit pPuneguim. datam. aut ꝓp rium zus nup. donacoõmig.
ſic ſibi diligenter ϑua wro iamlegem lucrũ facere ſuũ et in dotẽ p Habere. ſe; ꝗ n
ꝓuidentt· ſcripſimus ut patres ſe⸗ ſcdi viri deducere cũ utiq; ſũt annuptialis luuu 1
e¶ uiavero ·ia mel offerẽtes dotez ꝓ ſilia opoꝛteret eã in paraferm .onSvnii. 3
legez · C. de rel uxo · ſub ſtat ſin . . q¶Erig inta. ſub⸗ (be
act. l. Gaccedit · poteltate aut ſue quu⸗ boe habere · et ſoꝛſan pro⸗ audi.ſc; totius ſůꝗũ,· (qꝗ
d (Poteſtate ut dem poteltatis· reuerlionẽ pter hanc cãm ditioꝛi nu-⸗ me.
tadc varn dueſ⸗ autẽ in ſemet ip̃m facien⸗ bere viro. nõ ſolum.xxx. huadngmnka d
rei uxo⸗ ae .l Eac⸗ tem. queſituʒ eſt apud ali⸗ librarũ dña facta eſt.xv. crũ quivᷣi c. mi ſue o
cedit · quos ſi competẽs eſt mo⸗ ante nuptialis donacõis. D 1
riente genero et remeãte et quidecim a pr̃e oblati 4
ad patreʒ dote que ab eo et nõ.xl.et.v.lucruʒ quuð n
data eſt hanc prem ſemel m paraferms ei conſtitu⸗ i
offerẽtem poſſe ad ſcedᷣas tum foꝛtuna eidatum qð
wmẽte nuptias filia minu aut ex largitate paterna
ere aut hoc non facere co oblatuʒ eſt manente inte⸗
gitantẽ q; ſemel alienata gro.hoc aũt ſancimus ſi
eſt ab euus ſbſtãtia. ß ipaz et patris ſubſtãtia man⸗
mẽſura ei nubeti rurſus da ſerit ĩ ia hgura in q̊ pus
re tanqᷓ;' ſi nec otigiſſet vi⸗ fuit. Sinaũt foꝛtuita qdã
duatã hoc eni nobis nü⸗ clades minuerit eius ſbᷣ⸗
ciatũ eſt.q; ·xxx · librarum ſtantiã ut neq; volenti ſit
auri quidã pater exiſten poſſible eque mẽſure quã
obtulit dotem deinde ſilia pus daret rurſus dotez et
vigduata et ad ſedᷣas vem⸗ ꝓbetur a pr̃e foꝛtuita di⸗
ente nuptias nõ iã · xxx · liw⸗ minutio pr̃is ſᷣe tüe non
