2 atee w Eranoauaſe
e eorgovtiligpacknen udo a vaſallo additũ ſit.ſR
n tio ſupdictis ↄce⸗ quidẽ tale ſit ꝙꝙ ꝑ ſe ſbſi⸗
ese Aar⸗ ſoler oceditur· ut
I Vts imwr
Nin ct alii:c.ñi c inter va ſallu. Quidã aũt nõ hñt ̊ qᷓſ. Pi
4 27 Hie
1 „ 5 Ve ntareifee⸗ illaz qſtionẽ quã mſma fecimul ſ. utra
( 3 Zeatone feu. et de hoe dicas ut mn ſu · diximꝰ.
et , omamo hge e nvid: hibita. & H& alienati⸗
4 uoms modus vñ nulla obſtabit pᷣſep̃tio· et puta i intel⸗
E drs n BoRs*a; maxime ignoꝛãte dno alioqn ſᷣ
6 dns poſſideat bnpt puitus lõgo tpe acqri· multo foꝛti⸗
% . 6 c 4 hept F re A d z

Sefed⸗ E A

us lõgiſſimo. ut.C. te huitl.i. et. j. er. F. de huit: foꝛamb.
habita tñdiſtictõe inter ßuitutẽ et buitutẽ m ꝙ ibi no⸗
Ecõtrario · ſbſiſtẽ. nã ſi p ſe ſſi tat obſuabitur qð le
gitur ꝗᷓ. ̊ fimtur lex:Cſiva In feu. igitur rõne rei imndiui
ſiblis licitũ dep hẽditur qð als nõ licẽt· ſẽꝛ als licite pe
titur in ſolidũ qðᷣ ꝓ pte petinõ poſſi· res ẽ indininbi
lis · ut. ff. de puitut:leg·l. ul.et· ff.q in frau pr̃o.il.i. Cquã.

ſeatur ut pᷣdiũid non ac⸗
creſeat feudo.Sivero ꝑ ſe

mnon p̈t ſᷣſiſtẽ ut ſeriutus.

/pleriſq; plac; feudo accre⸗
ſcere et c partẽ feudi di⸗
ſnẽdã eẽ·melioꝛẽ nanq;
odicnẽ feudi facẽ pt · de⸗
terioꝛeʒ wro ſne wolũtate
dñiwi eoꝝ ag natoꝛx ad
quos p ſucceſſioneʒ ꝑtinet
facẽnopᷣt. uãuis enim
poſſeſſio ad eũ ꝑ bnſicium
ptineat . tñ ad aliũ ꝓpᷣetas
ſpectat.et ideo quarte ſeu
tercie rõne q̃ a logobarð
ſeu romanis viris vxoꝛibo
Reri ſolet. poſt moꝛteʒ vmi
ad vxoꝛẽ mchil ptin et · nã
nec pignus qdᷣ oſultuz
ex feudo fieri poteſt.

¶ Qualiter poterat olim
feudũ alienari.
St aũt optima cõ⸗
ſuemdme interdicta feu⸗
di alienatio· ſup qua mul⸗
te et diuüͤſe ſnĩe in ſmgulis
ciutatibo ſeu curns dabã⸗
tur donec impꝛ due me⸗
moꝛie terciꝰ lotharius ſu⸗
per hoc nouã ꝓmulgauit
oſtõnem q̃ eſt poſita m titu
lo de bñſicijl. nccitate nã⸗
q; ſuadẽte poterat oli va⸗
ſallus dño mſeo vel muito
ſeu di partẽ vẽdere.retẽta

int᷑ lõ.qm̃ ſilõbardꝰ voluẽit tᷣl qͥre ĩ ul tiavolũtate uxoa
ſue uſur. de rebo ſuis ultra illð qð dʒ ſibi ꝓ moꝛg imeaph
er meta et h abuerit vnũ filiũ aut duos ex aliavx.non
poſſit ultra terciã libi reli qᷣre ad uſufut ĩ lõpᷣ.ð hijsqͥ a
viro in vx· dan.l.ul:· ⸗q̃d de pignoꝛe obpᷣuetur nᷣl ſtatui
us. in S·c.⸗ mus.q; in ↄſtõne determina bitur·
Kica (Qualiter olnn potenat feudũ alienari.
St aũt optimahic dꝛ de optimao ſu etudine alit

7 „ „

4 5
7 .
„ Tu 4 ℳ 24:

uis. et de re iudi. ea
que.et in ſũmaut ĩ
li. pi. feica.licituʒ ẽ
ſolidũqð ꝓ pte nõ
licẽt.lieʒ contrarie
ſint feice ſequẽtes ·
Melioꝛez · et ĩ H
ſinis eſt fructuario
ut .· ff. de uſuf · ß ei ſi
quid. ꝓprieratis·
Idẽ ð de flio vel ß⸗
uo · ut · C· de Pac. fili
us · et · C. ð rebo ere ·
et iuriut᷑.nec filius.
qrta iure rõno reꝑi
tur.ſ.q ſi maritus
ſmme dote uxoꝛẽ acce
perit et pᷣmoꝛ iatur
maritus· uxoꝛq; ſu
pſtes mnopia labo·
rat· qrtã ptẽ ſuoꝛuz un we
bõꝛeſi tres hberol De eann en
vel paucꝛes vnñcũ dr (et DB.
q; habuèit rſfuaè vꝰ et i= d, e Se
pellit᷑ alioqn ſi plu·
res ĩvirilẽ poꝛcõoez ⸗
cũ ipᷣis ſuccedit.ĩ .h· ·⸗
imputabũtur ains
ſibiilicta avirouut
C. vñ vir er ux- ẽ au lc S
ten. ibi poſta. et ẽi
aut.de exhi.imtro
du. reis · Eul · et hec
ꝗrta nõ dʒ exce dere
ſumã ·c.libra auri
ut in aut ut liceat
mji er auie. qꝛ ve
ro.col.viij · et ꝓſpe
xit inſtimianus ad
maximã dotis qᷓti
tatẽ.cũ de tali qrta
aliquid oꝛdinauit ·
hãc ec q̃rtà cogit᷑
maritus vxoꝛi relin
qre iure lõbᷣ ut ĩ lõ
bar · de hs q a vi⸗
ro ĩ ux.l.i ·ul. S ũt
q; mlte alie qrte u⸗
tro q; ure muẽte · ſ
de alijs nl ad rübũ;
( eu tercie. de

hac tercia repitur

Pe

.
LAwerr
LEers

a,. , lo E .
2 paE

Oα

Gams inſirumsre fecto p )
don auckitur niſ bone bpimom oſtédenie licg dubef
ta. nã ut maioꝛes qſtiones ad aplicumrefe manũ tabellioms bone 5 ex codicis ratione ſeriptum crii
eatanã ut mai oꝛes ꝗſti cofir mat ut an videatur miquũ et nõ ex betur. de eadẽ habet N
vero de beata ſmodus et btã Eed0 mphiteoti⸗ die erg de annali exceptione ha Et eſt notz du ꝙ H erf
ſancta ſmodus et bra ſallus ab empł . ie er . emãcipa.Et eſt not⸗ . F 6a
mnair es ſaneia ſno cug erbrse bi ad bo.poſſ. em⸗ libi ·ff. ãs ſi⸗
7 re. xvij· c· multis · atur v tenet rem m emp C. qui admit:ad . debz hic ſiẽ et al 27 ſeg⸗
m decre .· x vVN. Evarl⸗ cario⸗qui 7 . . . , ² 4 . 6 E demu currere 4 . c.legit᷑ d
N . vart tica riam dnare a tpe ſciẽti . cãnali excep 1
. aPDonare m evene rem emphiteo⸗ ndis. patri.l i. Zr. õ T1de ha in ff. de ſi cceſſoꝛio —
E n teoſim fi o 4 enſionis fiſciut. C. de = li bertug p̃t 0OE edicto.li. Clargiꝰ . emmt
ea enite Eati Ean vevanatur alhbareo vaſam . g Annore. xxx. ue⸗
, rt va. teze, ſni'wwtare . ö5 wlredmẽd potioꝛ Ben fants aaiif un
5 ſufficiat reliquu Utwe ledo ictũ funſſe quibul a
no ſigiclat relichi icz alia pte. Si vero to wautwlrecn ati ꝙᷓ; dñi . de uire pᷣſepeõ ihend
3 legitnnahe frau ſaliez aliap olek aen dn erat pxnnan du rat tal currereut. C. de ie
rem pa. i. & led h tam vl ꝑtẽ wolebat pfe conditio · ſi tn feldũ erat ſcpᷣ.xxx. an.l.ij. tr
Run an nã et res dum aliquẽ mueſtire lice⸗ aternuũ. Deilla wro Sʒz nuq̃d hec anti⸗ 3
e Js, i luͦe biacet reſtitu bat eiſine fraude boc fa⸗ e. di alienacõne qᷓ a dno Imtas corrigitur e
nn e .a qal νESE. cau⸗ „ feu — e „ . F. H̊ in cõſtitucõne S
ae Pr. S tiom lictte r ut cere. Hiue aut diſſentien ſt ſ dubitetur. lex moa⸗ frideri ci determia⸗ ten
r garlechee tæ dnõ vendebat. nue per⸗ toris conradi conſulatur bitur dño fauente n
1mis · auten naek feudum inueſtiebat , ie que poſita ẽ in iam dicto 6 henebefr 4 e
—, Eatig „— . . . „7 cſo
et. C. coia lekal ipᷣm hHodie ſincere et ine titulo de benekicijs. 2 no ximo agnatul s
ieeltas man une berede H cauis iſ e capitane bibẽdo a aare le
locati ſs vno nũ dente deced ebat vel feu dũ chio comes ſiu capi clud at nne en
ma re re mi manu dnireſutabat aut us wl valuaſoꝛ. .— naruͤmtio enm ur ig
a e ſuſifnuc. alia racõne foꝛte mterce⸗ Piaprin cipe de 8. notatum elt.· ac . ſm
d ero ue Ho dẽte culpa amittebat. tuc ducatu aliquo in⸗ llexnnbento⸗ e
deptio. S nuqᷣ Ee —E , , — 13. ris-Tali ex ig
Rdie pferan is omĩs feudi alienacõ adir . ueſtitus eſt dux ſolito mo ratoꝛis fridẽici im hta
bclis equali pᷣ⸗ itũ reuo cabatur eo excop L re wocatur. qiu wro de mar perialẽ decʒ ſoler. lr
99. os ⸗ maxi e Atu eudcada ſecũ do lo⸗ P me. icitur .· di⸗ 6. C terea duca⸗ imhſ
Za ele, .. A- cio eerern vdo qʒð ille qui ecu ſo 7 chia marchio di 3 Felege ⸗ alnſc
. R . kr , me in rneani e 0 ten / cium accepat nO Warre c tur aut marchia R cana chr er cadẽ le⸗ ſin
E⸗ da ſut que iß oꝛe⸗ annttebat. poꝛi dno icol ocata et iuxta mar (Titulo. ſe; ⸗g n mih
T ddie 8. ſiis eat uire et ab eo feudũ recog⸗ plera q;lit wſea ruwro in Snberais e.
Se . uũtur , t re 2 e SWð 1 C 1 owu 3. Quis ſoftiton
Vacvetvennect⸗ noſeere volehat Ranne d aliquo comitan Uneny. b Ceb „ nn
a noua lex omitta at aut ꝙ amma iu lais eſt omes aſpe teſ mes. ſue aapitane ihie
udo in alienace lius curie poterat õ ſuetu⸗ tate ah wepicbe aliqua ebiemgr an
biucnir mertto dine. licet poſßß locare. mſ aut pledᷣ ꝑreꝑ feudũ ſie PPio et comos ae K
Pe marimecut locatio eſſß fraudulẽta alie rit nueſtitus is apitane io e o n rn
lud ſpalr nõ ſit co: et⸗ natio. Rcut eſt ꝑ iibellium. s aſpellat qui Prieval regis gel egen ai nnniſt
rein et idoo e . ut dicatir vẽditio. qinſ em 4 em aioꝛ olim diceb at merc pint zed nie
nGeruec. bitat. ꝙ lib ellario no⸗ Sõ capitaneis an auntur valua o⸗es Kin
S Berreflree v e ſub viliſſima duox Qui ouchftenét vaiua- tdaeticeene
intelligo ſczius ſuũ narioꝝ penſione per pe⸗ d, ken s ſut . Qui wro aval⸗ tanei apell pñt ſehnin
refiutã do.eſt eonm dena * tenduimn — ſoꝛes ut 5 1⸗ JS ·q̃ feuð da Pr nil
iuris ãtiꝗᷓ regula. tuo concedatur tenan uaſoꝛibo Kudi an p . m pr- us i
err öhei ehe, fraudẽ eſſe alienatu. ¶ Roꝛ taneis habebãt ſilr acce⸗ anſe nae⸗ ſir
bñns que p ſe intro ſue de bona ↄſu etudi⸗ rint. valuaſimi·nmnoꝛ eſ ue eo⸗ hii
neta ſũt renũcia⸗ TO . uUs⸗ 2TGl Nermt. „ . ll t. accipit a mar o⸗ e
reutE wepacr. ne · ſuie de praua qram vialuaſoꝛes aſpe ant e nevfa comite capi dn
ris in lenbedo veeſſum ent dño ꝙ equa atiquo qunde uſit nullam nevxta⸗ eee Nen
1 77 — „ io. mſñi ami⸗ , „ . —– 2 rit lt ⸗· 8‧ oe⸗
Knotabſadan⸗ lipeio redẽptio. mſi ami⸗ bvmiaseAnsio dictu ure.
Antae w ſtatuto ſerat hoe beneficiũ prefu⸗ bãt · valuaſoꝛe ei ſine filio aluaſim ſed li l
S er cantatis vmnerntie tacõnẽ vel annali ſilentio noꝛtuo feudũ qð valuaſi⸗ ꝗa minoribus feu ſ
=èò”òÿMZM ss tale l ſi paͦni⸗ ex quo ſauerit ↄputãdo. no dederat ad capitaneu ꝗ N
4 α e di di ſatene le eaſehfonpaieexxx ene Sõõ .ß hodie eo⸗ anumn maritlis ſn
, fun exequivel alle⸗ noꝝ ſbmouebatur b * dẽ iure vtuntur in curia e e n e
gare tre vendicõ⸗ ens qᷓ; ignoꝛ ãs in ꝓ en
,

dua
inre nouiſſimo ut
e m pnᷣ· et m auten.
de hreð · q ab inte ·
de et notabitur! J.
S de natu ra ſuc · feu · in
e pñnᷣ.deſcendẽtes aut
ibrf ideo dixi quia ad
di luineas extnaſuerſo
no porrigitur mſt
4 ãtiquũ · et deſ⸗ cẽden
in ulbo defici ẽtib⸗ ut h
n⸗ et. · de ſuccel . fe· et
in de natura ſuc·feu.
fin a (Feinei ſexus leʒ
R em filie ut maſculi
i ſuccelſione tñ feu⸗
a di remouetureazeg⸗
. re poſ. hoc aũt no-
ret tandum elt.
AESivtro: auino⸗
Ke nu. ſẽ a hered im⸗
qͥd nouũ in teſta⸗
mẽto vſtatoꝛẽ aſſe
tt t adchdiſſe ut. ff.
. de pba. cu tacitum
nn Et illud intelligo qñ
neuter poſſidebat
“ qun poſſeſſoꝛ non
8 ſolet onus ꝓbatio
8 tioms meub ere ut
nit (C. de ꝓb. lij. et · . a⸗
etoꝛ. niſi foꝛte poſt
ne fundatã actoꝛis in⸗
. ohazetet⸗ rnchren
7. pꝓbare dzut. C. de
hafuc poſſixsde.
c¶ Pronũciatũ. qd ⸗
it ꝙ maioꝛ erat p
f actoꝛe pᷣſũpeo ꝛ idᷣo
⸗ ðꝛ ꝙ nõ ſp datur poſ
es ſidẽti iuſiurãdᷣ. ut qᷓ.
cbi de ſuetu. rec.· feu .l.
Aermcti Puicſfe
e elt · C. de iufiuf. in
meH bone fidei. Judici

ſuccedat vxoii in bñficio · e· ſ femĩa in feudᷣ . et in ſeqñta

Er ſucceſſonẽ. ita notabis qð feu.ſu eceſſio ſic de⸗

erſeinn gradibo ſuecedendi in feu.· capitulo.

ertur ad eredes deſcendẽtes: ſiẽ hereditatis ſucceſſio

4
12

E

mediolanenſi quo et val⸗

¶ Ceteri wro uaſoꝛes.

q̃ bñſici ab ãnquis tem⸗

wꝛibo nõ tenẽt. lic; nouit

a capitaneis ſeu a valua⸗
ſoꝛibuſ acqiuſierĩt plebei
nlominus ſũt.nãa hij qui
loldatã acceperint vel ha
buermt ꝑ cũ nullũ peda⸗
giũ ß nee feudi uſũ acqui⸗

runt. Soldata autem eſt

preſtiaos qued ãntia er

ſlnut. 8/ feu·da⸗ glatuita que a neutma pte

4

trſit in heredẽ · moꝛte eni

daniis vel accipiẽns inter
uemẽt fimtur.ſoldata ve

R

eũbit ꝓbatio ſialis eαro à q; plerũ q; in ſolido

rũ dacneoſiſtit.qũq; enĩ
m vmo et anona conbſlſtit

¶ De gradibus ſuceedẽ⸗
di in feudum.

r ſucceſſionem q;
icẽ ꝑ mueſtiuna bñ⸗
ficiũ ad noſ ptinet· moꝛtuo
enim eo qͥ bnñſicũ tenebat
prima cauſa eſt liberoꝛ;
Fiuns eni exiſtẽtibo maſ⸗
culis wel ex ſilio nexo tib⸗

foꝛte ideo factũ. fu·¶ Vl demceps ꝑ maſculinũ

e ,aut merito mndagã

ſexũ deſcen dentibo.ceteri
wero remouentur agnati
ad ſinas wro ſeu neptes

ſeu ꝓneptes wyl ex Rilia ne

potes ſeu ꝓnepotes ſue⸗
ceſſio feudinõ ꝑtinet. ꝓlel
enĩ feinei ſexus vel ex fe⸗
mneo ſexu deſcẽdens ad
hmõi ſucceſſionẽ aſpira⸗
re non pᷣt niſ eius cõditio
nis ſit feudũvel eo pacto

nõ ꝓbãtecᷓ ut.s.notatũ eſt et notabitur ꝗᷓ. et. ff. et· C ·

d& edèdo. q accuſare.huic aütoſonare viðꝛ gð legitur de

omie falſi ut. C. ad.l. coꝛ · de fal · et ibi huius qſtiomis dñũſj

8 d cõ mittitur.· eui
Urboteus mmumd
Krerodu q; equita
teante oculos bre
. debʒ ut. ff. de eo q ðᷣ
NKH certo loco · qð ſ e⸗
pheli. Cul. lie; di
6 catur alibi actoꝛe
aſ
N
4
s

nõ eſt index ut .e. quidã. l
. ub De fratribo de nouo bñfiep iniieſtitis.
duo.p oꝛtio· qᷣd 5 ſi poꝛtio viri nõ vʒ cũ foꝛte res
Emdiniſibil · ſeñ ne tu ſtudioſus lentus efficiaris ̊ tibi
„. ſo llicito · v tibi ſtu⸗
eAE E dioſo q̃ ſo llicitus eſ
”s .„ ſe debes indag adi
aeqͥntũ. Hijs wro deſiciẽ⸗ Feliqui. py poſſ. 5
. ngmz Fr . foꝛte dicere.tũc a
tib. ⸗M Ennz prin 1 es vaſallũ totũ ptinẽ
Al fratrupmoꝛtuohins maxĩe rõne ꝑtis ai
dein de ag nativlterioꝛeſ teiꝰ quã poſſid; ut
qð ita eſt mtelligenduũ.hR s· de uerſia inueſ ⸗/
ſi fuerit illuus parentis qu ſeſſionis quãm to
fuit ag natiõis commiis tũ gan⸗ a maxſe
Si enĩ tien auus de nouo ne
— ) Eeel . rabilioꝛ eſſe debzut
beneſicõ ſuerit inu eſtitus ff. de reg.· int.l. fa⸗
eiecicio ſine legino herede ahorea, pm⸗
maſculo defuncto eius feu cioꝛeſ ſumuſ ad ab
ARE) .. . 1 ſo luẽdũq́; ad cõdẽ
EA„ OP ſuccelſio nõ ptinet ad nã duut. ff. de act.
eiuldẽ tcn patruu mag⸗ 0οbarriams noer De.

nũ. nec ad ꝓlem ex eo deſ
cendentẽ.ymo reuertitur
ad dñm.adagnatos aut
bñhien ſuceeſſio nõ ptinet
¶ Si wro dũs veyl aluil be
nekciũ deſuncti nouũ eſſe
dicat. illus aut agnatus
ꝓximus paternũu eſſe cõ⸗
tẽdat.tũconus ꝓbacõmiſ
incibit illi ꝗ nouu dicit ·
ſcio aliter ꝓ nũciatũ Bonꝰ
aũt iudex cauſa cogmta
diligẽter mmiebit cuius
Potius iuruirãdo ſit diri⸗

mẽda hee q̃ſtio.vtroq; ſeʒ

in ꝓ bacõne deliciente.

¶ Pefratribus de nouo
beneſicio inueſtins.

— —

duo fratres de no⸗
uo bñnficio nõ de pa⸗
terno limul mueſtiti fue⸗
rĩt.vno ſine herecle deſun⸗
cto.ad alterũ non ptinet
eins beneſen wꝛtio mſi
facta ſit mueſtitira eo pa⸗
cto. ¶ Si duo fratres im

ſileẽ huic. ff. de ð hẽ. ẽp. paeta.et.ff.
Timin qð pꝑ pactũ lʒ ꝙ als nõ
Si duo.acqſierit · intelli gas ·ſ.ſuo noĩe / de ſuccel · keu.

marxie n dñũs emat

5 —
„2
4

mnũ cũracõne rei
indunſibilis alid
Permittitur-quocd
alno pmitteretur
ar.S. de mueſt. rei
alie. . econtmrio.-
Econt na videturcqd er,
dñns totum deb eat
hrẽ · ſ. eadẽ racõne
Æ res eſt in duiiſi⸗
bilis et maxie cum
dñs debeat eſſe ma
iois au ctoꝛitatis
q;vaſallus. mimrũ
al licite petiti ĩ ſo/
Iidum q ꝓ parte

ℳ 2 „ 8 H
Bes eG.

s va/All,
„

non peteretur. ut. “ä
ff. de ſeruit · leg . l. Petet
ul.et. ff. de reg mv.
ea que Item domiꝰ⸗

agit ut res libere⸗
tur max ime quãdo
ẽ ſeruitus merito
deb eret eſſe potioꝛ
vaſallo ut. C de ſer
uo cõmuii ma. l.i.⁊

aliã poꝛcõ eʒ avaſ.
ut ibſdẽ eſt ar. ̊ di.
cet ſollicitus inſere
pacti exẽplũ rerũ
induiiſibilium ſeñ-
ſeruitus et ſtatua
dicit indiuiſibilis
ar · ff. de leg · in. l · xi.
Cpenl. et ſi qͥ alie
ſüt et ita deeurre ut
.c·feuduʒ enĩ⁊c·

rcty 1 atαα kF„ t

de P ac. uirgẽtiũ nob 1 2 F e 4 „ †8
licẽt ut.s.notauimꝰ ase

=ò”L Z

iofj
”” nueſtiatur . ita nulla eſt ſo lutio 4 en
= —-2 futatio ita facta n einueſtiat ſo luit ut repetat· michil ete
n pecumaa fuerit. minnrũ de cõmm pecumia ſic fit ut numi eilclätur,na H ejr 4
. 5 eeu nus nomie id fiat inſpicien it ut. ff. de ſoluẽ. qui ſie⸗ i.. & en iti
„ tm. Iz de comm pe cuius nomſe id fiat inſp agit ut.· f. de lolue. itũ facta als non erat tiß. Etm̃ n
e . T-r , ematur mehlinteret Kbi: qui alienã ct. C. de pba. e eimnelt in maritũ factaals n. Aſallus.· eüdẽ Mr
Ire ll.ad ꝓbationẽ vti et . . rim viðꝛ cũ vterq; a
Pecume ne E. ſin er. 1 Srrs, en ſ. . dñm fen. vVa⸗ aſſe⸗ n
e encee . ad hot reſutaiut · vt ſem⸗ nmt. lie; vnus de no. i
Paus ⸗Keaſtialiter võmii rauſa poſt Fien promũ et ſeiũ ſinos ſuos et alius ſe de veten ienn
ms⸗ Zenn gi. laſerint. n iret 5tẽdat · cur iße in⸗
iednotatur que pis remãſerint e A de eodẽ bñſicio mueſtiret Se At. en mCr
ſatis · S. qu feu. da. habitauerĩt · a vnul eoꝛ vaſal.moꝛtuo ſempromuſ d¶ Itẽ placet. refe⸗ h
poſ.noĩata vidẽtur ſeu di aequiſierit pleriq; “ inimo berede ſeio rat. ho c ideo q; ma ſer
a (Fructus eintelli jcut ad alii non ptinere ſine leginm ite werſſit. infelte turpitudis fanit
go maxiĩe cũ de cõ⸗ dicut a — cqhuit adhne ſuperſtite: -——NW eſt nec velle iurare peſt
muñ fuerit acqſitũ neq; viuete eo q acqʒ “ lis eſt inter dũm tãq; no⸗ nee ſacramẽturefer ct
wrieene noc wolt mort eius fru⸗ ui feucl ſbi delatum eſſe noe ſacramerürefer run
e nn. ctus tñ eit cõmmis donec “ ẽtẽ. et ſein paternũ eſſe mamifeſte. Na
DB cr1r ., ge itu meqhecaſtre⸗ n t. r dicete⸗ Pn . . ad dñm. tyng⸗
D SWTY ſis peculnvidetur habitauerint ſimul qon contendentẽ et eoꝝ ſnia Alud itelli⸗ Nen
= ſtatutũ ten. eũ eqius et armns ο ſ pualebi t qui dixerut hoe . gendi ꝗꝓpter feudi in
intelligo qñ domĩo acqſiũ nabuc ic dit — onmmnus paternũ eſſe. aln vaſ. trauer Eehe
fgort fuit da e⸗ ne ſorte unams dhns auu ari⸗ U ſa forct: ßdé q iin
. paenskſiti de coi Pecma e⸗ S us wlu erit ſibi acq; ¶Pemueſtitura m m 2. inkni dicin. 1 ne⸗ ni
cus ſi oo ſciẽæ. tunc c u. du tn meineri mfacta. m liez curie cxa⸗ uſfe
en frater ſuccedẽt e raty aſall 1 urn — D5 tum 1 mewelmmare oiſ⸗ ufde
in eo et ei ꝓ pte 2 mus id qdᷣ de comm expe Aſallus ſuperſtite telligo non licz · i· in ſolbt
Sieur ur de bñfi. ☚ ſu elt ꝙ parte cõ petẽti eſſe tm vna liia decelnt decẽs eſt ei nõ auᷣt de⸗
matiis ceii. 1, 1. lteri. e 1t. non poſſit eins eunſa
e¶KReſtitusdũ · et reltituendum a Aa wro maritũ a ece . 4 iaen driinae. nn
. d H vemet in nnairo Pe mueſtitia quã tic9 cui dñs pecuma accept. ſa ſtudioſus inꝗᷓ Cie
es vlideco vol fa 4 pit a ſempromo. tem feudi qð pater pu⸗ nt. ſ quid ſi alter nthap
mihꝛẽ. ut · C. nin⸗, aAccepit à lemprom P b. bebat retonta ſibt g. Hõ 4 nde
veinc naert Sempromo talẽ elle abebat ß nüc dã düm vel eius cuni fr⸗
u5 De mue . E itunz act alia pte dedit. nuc 4. contẽpſit. Reñ · ſine e
quam ticius a ſeme. L eudi mueſtimira agnatus defuncti cu ma⸗ pena adibit. ſed tu Nii
promo accepit · al us accepit.ut hr̃et iſße he⸗ 8⁸ t. dicẽdo totu hoc mimſtabis . nonne de ibtnp
nõ erat h ti · h. c. tm̃. ſqʒ ſui legitimi maſ⸗ nitoagi rni et 6o0o 1 ber vemre allega⸗ a
S= einp n ſt redeſq; in delcienbo ſemi feu dũ eſſe paternn. a turus ſaltẽ puiſegi ittartr
waloulla⸗ tü filia decelſit. iba a domi⸗ qnd ipebabz noui er ſen Hei iludtoer mn
venuklag.“ ee e, „ t . . e oꝛdiario g Wns
¶Relpõſũ ſmile no mueſtita fuit. et vacht dũ · et ideo domino apertu. nalle mrellaſio ſt tii
s:an maritus ſuc⸗ mi dotẽ dedit. maritoq; iu ueritir igitur vtrum dmarius mter a lebe
— , aretk drß Trenin.Rcio pſtite ſine liberis deceſſit uet anaen dñm et in ſguos et paucos.
c.ſi femina. E L itü leu⸗ apu 1il ö5tñ in alienã mel!
6, Deraſee. rebatur ſad maritü feu⸗ ehis winia e ſctien⸗ Rotmant mnn.
Ferrbits⸗ rit d di ſucceſſio pertineat .· re⸗ tus litit gare defuncki an a= tabit h coꝛrigit m inenn
feudu refuta als ſpoſu eſt non ptinere. d agnati idicẽ uł arbi fra an apud iudicẽ ii⸗
filij mueltirẽtur ti „, pudag ſenſu eleckũ vel curiaz dñi que⸗ tufi
no hi e. ¶ De vaſallo decrepite trũ vtriuſq; olenſue bia ſtio feudi termiari ki
lda val. 22 . „ ( * C .
tornũ · q H ðꝛ etatis ꝗᷣ feuduʒ refutauit debeat hoc ere man 4 ehezt er eo o⸗ ſont⸗
Bor Pa ve fil nueſtirentur. nine piaar panne dbuc nſa feudi apucdlhda
ad hoc reſutanit õ⸗ PBidã vaſallus cu trĩ qᷓ; apud dñm boc liiti⸗ res vme wie alies ſfain
nino ut q de nouo eſſet decrepite etatis ium foꝛe termnandum. i⸗ 1 4 male ⸗ an
bñficõ ipſos inue⸗ mim gium woꝛe ter u gmae e llim
ſtiret. H intelligo co udũu ſuũ m manu domim e⸗ nſi⸗
*11 4. — . ,ee E R—
,, v Iy ge dt pucnturune gtr fnorc. bres enit agnatier nem tale voetarc. Pririnketius y pñt elige mo in
5 r e a ſſ. E- 4 “ finẽ feẽ agnato de feu. prno · c. tres euien le eſt Kacat · qd 82 in dic eu mid dicatur indicẽ nõ elſ⸗ R
gsde ſolucde dicitur· nã ſicut h non tenet pactio vel re

7*

er leze⸗ 7.
e

e
*1
terio
C. deſen. antele
Kul. et au uẽt. 15
eli⸗ . ret oſeqn l. n. E
denter ſta de iudiẽ. zco⸗
deſcẽ⸗ topa r tein d95en⸗
lio ari es et 6d
nulloa hoem dit om̃ ibinõ oſ
dũi SHe u debe
non 4 i Kn bo hilijs l⸗= Siſtigué tbelan
natu e ternũ duo n9 di di ras in
ts Hlaret agu ae ab Nareirrr⸗ ee aie⸗ deeoq in .
us poſtii⸗ ſyog Faougrile vbadk e as filia vno maſau ß̈di⸗ Aus
it erit a⸗ idiẽ. ob⸗ ſ. mpꝑ nte in a dixi⸗ de dovrg' 10 nis als non .
n fuen de ui illud ila deſicie t ſupr⸗ tur ſtite feu maſceu Lpit ſed. c. tm ma
eek e Kn. alter⸗ 2 qua atov ta de ctoi HHõ udũu. q; bie ti. ſibi. c.
H 3 n a t agn 7 et e 4 fea . BGi iſtud-
gei — Moraba tũc uſa co liur dimus tũ hoe ueſti⸗ 5 culo. ac⸗
ai lod psen ißins mus ca En wialerrihn u ſibi to můũ in ſcu⸗ sabeu⸗ p
nerf e ai n⸗ ſcle⸗ ctio. q̃ᷓ wel alt ille q& eius qp es ma ſepiſſi iðo eſt eng⸗ YI⸗ H
ienn po uterch bat ele rnum. m. et lus leper is ve⸗ idé . et i· et rrr „
de Raan glr⸗ rewrat et 4 kace⸗ tef duo? ſr ſerckh . patris e . 8 tabis ti ſit “
n e . 8 als is aut iuret 4 in ſallos ã ſu eo r me hflone . Sz;
dipete d. nalit. — ſciẽ eſſe v atio T tibo. *R! cũq; i ſti 0 rü cone 2 HPice
. ret aut. g trãſac. tn. rũt ſe , dubit. fendẽ ſculu dac q miar ſt ꝗ8 8 Lx⸗
rtce 1e ar. narine 4 Kudſofte eit e tũ nonkt em ſte ſup Rii Pri maluus⸗ ſu
Whant ſi dine t litig vn de rũ in leuis letes utatü. ſt. nõ dit ge femi⸗
ſpfa ũ hoe ſ uẽtum ter aite nm w ſua ſapiẽ ſit diſp atü e fea elu iã ad cerat S ece
leinnn oꝛe im licite al ad dñ o cum one nũci ĩem am. ci ſitu fe eni
. fau ret qỹ t. C.⸗ hẽ h wer⸗ . eos ulo ꝓp femĩ ſ tran uid 1
üc, weaanercli⸗ ira ciũ. erit 2.male cus ma nã nüqt
de uci ſeri . iudici U ni m lo nee u duũ. exc
pñ Ragno riei dñs zillin enſp ſſione. qᷓ m iz ma ſuã vi
benagetißt m curia 1 lie clinaẽ. ſucce ſt ex eo eſti tamitã eadem
Ndi⸗ bendo. dex. et i im e0 mẽ de di ſupe rit mu de et vtiq; te⸗al
linli reñ in caſug nem exa di a⸗ lus do ſfue tum tem. te durna di
* no ſi vis oſ⸗ rie feu cu feu dica juita here
g S ia Tnt weit dit trritel ff.
finnmn ſit re nte im le. E ares vaſa o. ille chciu ſ⸗ 6 rit co eredẽ.
vtme roõſentie 8· ct c ud p nm et o· ben dece et e f. H ff.
ic⸗ m. aſerine⸗ pu Imdor oꝛta kie K minhi 5 6 rliis em re⸗ Ces inr fninf ex ct ,
1 INEN unaibtann ns S Pehrles ar⸗
en l. ſi O 1 gqi Aite ce 0.‧ hicenän ◻
eſen A. et . 3 vo nenit⸗ ilit contẽ lex cõra ba⸗ ſit bijt. ſtite de 3 .e · c · i · eru q
h Sin re il. l. / r us nẽ le Pares 8 licta o ſuper femiazʒ chi q dr nrit de⸗
ics derei . erril. dom tur. ſi tñ tiat dñ aſculo debz p ſcere ee 5 alias
ſten et ad e dirima dẽ oſen dis pa m miles n cogno ex Pbscticne⸗ t et. S.
thnt ul. Citẽ l u . et ſiquu eligẽ bs qð dũ re ſculus phẽ liceret u feu.
aaelulem bet. s in an ſuũ ſeu ſt ma i feeit on li i· de
ſen Por idea .4 vaſallus dubi d ſuñ e ſupe ituna 1 otatur.c.
in ti. . e.C. de U. ribon nlerit. ß5 44 pmai lia deob llo⸗ 7 ma
ai z. atoꝛ diſſe ir. ßn 12 eo ꝗ ſi oa
gali ꝓhbit di . pPu.: dã. ro tqritin erun . dicũüt p de pĩ̃n ſ„†
. 1 ocinch Ppt Bnnn uch W ẽdũ ſi tia q dix qs alij ſce ci alioqn
ſedt Ken⸗ quia f 2 faci ſenteti li 6 pus a⸗ cogno⸗ , feudũ. feinã
ned li rabilan 2 ſa hger g it. et v dio eſß H wrũ eſß p re.
atvor äi ntan lcr n i ü de g gnoſce a
SU eſt eligẽ aſa au fac ille im debẽ bus
vt⸗ eſt o et v ᷓ fideli⸗ s ſitr batũ.t n5 n0 fratri
ere ri oñ ete. q! cũ ſallu vopro itatẽ dñe — duobo itis 4
e 1i 7nõ ima cipiat rũa 8 qhe wl vai a aneo in icius
do lle Bka rauit Part ne Ho fratr nouo u5. ee pita
mI 7. indi t. f · de i 0 nõ iu ntiẽte us den⸗ eo u us a ca ta
in Rr Vin ri con eſt eii Rbi ſ a qa ſut. eo vie leo⸗ meßtt ,
⸗ eo qui ſeulis et Kfri ſtiti ſi ipivel noe tantum es.
r de maſcu it. — linue ỹdiui jue⸗ fratr
ci ſue ẽrecõ 16 ui ra a , „ e. u ſculi 5
HM recſ en⸗ orce. ui 8 fe ce⸗ femie ſiſt
eu Reortmaran os in ibo fem are⸗ .
ſit ex r ipᷣ defici eti an Tite
C kuaitz liniha ſuei
ty t
hin 1 n mbo etiã t riam b .
„ enn kratar
1
60

4 FPedies A, Ee,, Len

ſi Pe = S

az , . .

2„ 7 l C⸗

he ANe G ſeee

—

a ¶ Proſpexiſſe⸗

iſtud hẽtur · ff. de ꝓ
ba.ſipacetũ.qð aut
in fi · ꝛ. ſ. ꝙ; a fratre
dñs excluditur ac⸗
cidit gpter pactũ
q dictü fuit expᷣſ⸗
uan alio q̃n frater ex

cludẽtur a dño ut 2, .

s · notatũ eſt ·
ub. nremo⸗
ueri de Eat teſtes

erãt licz cognati eẽ
deſinãt nlominus
legatü habebüt ut
F..dere. du ſi co ⸗
tis · qʒd aũt mfine
ðꝛ quid enĩ pecca⸗
unit ꝛc hec nõ videt
ratio ſufficiẽs mnmi
rũ et li ꝓpter inſtaʒ

ſα — 1 . culpã de pariba eſſe
Aſee deſierit aliqs nlomi
nus tñ teſtis eins

eſſe poterit h enimn
nõ eſt modus inter

Dicẽdi teſtimomũ.

ub̃; Re cõtro⸗
uerſia inter ep̃m er

vaſallũ:als: nõ erat

Hic ti · h· c. tm̃·

x eo · epo. vel
alio eccl eſaſti

v de bñficijs ſi de a

ins dixerit qð in a⸗

ins nõ poſſD habẽ
locũ vide exẽplũ de
ãanua pᷣſtacone niñ
quis dixerit alind

J2

bẽrent. Ex hijs fribo vnuſ

vna ſilia relicta.altero ad
buc vuuẽte deeeſſit · queri⸗
tur deſuncti poꝛcio cui de⸗
ſemar utrum ſilie anfra
tri. rñdetur ſilie. vnuſquiſ
qʒ enĩ ſibi ſuiſq; derechb⸗

vidꝛe ſpexiſſe. ſi tñ q miã

reliqͥt ſine hẽdibus deceſ⸗

qui pares eſſe deſe ⸗ enter tenoꝛẽ inueſtituẽ
runt. Eenon emehz:⸗ n miertũ eius ps frat ri non
rarto. uie 6 Ar domino eſt queſita.
leiglaan ¶ An remoueridebeint
apter mferiuſ· ex o teſtes qͥ pares eẽ deſierit ·
in 24 Rireran ten, x facto queſitũ eſſe
b ¶ Inueſtiture pa ſeio ſi inter dñũma ſi⸗
res. = idẽ in tena⸗ delẽ de inueſtitura feudi cõ
Ehet Rei eatifnen tẽtio emerſeit.q; dñs eam
ti fuerit aliqs y do⸗ factã neget ſi vaſal. affe
neus liq;z poſtea fi⸗ rat eos teſtes q tpe quudẽ
al mines dnen⸗ mueſtiture pareſ erat · ſed
ſtamẽtũ ut. ff. de te⸗ poſtea qᷓlibet ex cã pares
ſta. ad teſtiũ· Ci · idẽ eſſe deſ erint · an ideo ſint
. inelis enen ernt remouẽdi ·q; nũc nõ ſunt
Rabaeht⸗ c. we Wita. pares · q;uis alij aliud ſen
.l· ieet in ti. de tel · oꝛ tiant. michi tñ et q buſdã
ter aliſ alis videtur ſufficere. eoſ
qdrelinquat tpe ſaltẽ tpe inueſtiture pareſ
teſtam enti co gnati fuiſſe. qd enĩ peccaut qui

mueſtituraʒ accepit ſi illi
quos tpe eo ydoneos ad
hibuit .· pares eſſe poſtea
delerint.

Re cõtrouerſia inter va
lune vinoni.
x eo qð ſepᷣ tum eſt
Afi inter dñm et va⸗
ſallum de feudo naſcatur

queſtio ꝙ ꝑ pares illius

curie eſt dirimẽda.qſitũ ẽ

ſi quis dixerit ſe qnodã
foꝛtaſſis epᷣo iã deſuncto
de ãnua pᷣſtacõne.aut ali⸗
a qualibʒ re ꝑ feudũ inue⸗
ſtiturã accepiſſe.et cũ ſue⸗
ceſſoꝛe eius agat. et ille
reſpõdendo neget hunc
eſſe vaſallũ · vtrũ ꝑ pares
eiuſdẽ curie hit iudicãdũ

ſup hac q̃ſtione. ofponit
enĩ vaſallus ꝙ dns eüne⸗
gat vaſallum eſſe aideo
m ea curia nõ habʒ pares
Itẽ dicit vaſallus ꝙ priuſ
de ſuo recto feudo debz in⸗
ueſtiri qᷓ; a nemĩe uidicari-
dno reſpõdẽte ꝙ quicqͥ d
inter eos ſiue de mnueſtitu
ra lue de Rdelitate ſiue de
pncipali c eſt agendu.
p ſuã curiã ẽ expediẽdũ

illius curie ſᷣm pᷣfatũᷣ mo⸗
dũ pus eligendos ad q⸗
rũ ſpectat officũ ut priuſ

eu . ſuo recto feudo m⸗

ueſtiri faciant. ̊ hidelita⸗
tis iuſiurandũ diſferatur
donee de prmicipali cauſa
cog noſcatur. ex eo enĩ ap
parebit vtrũi iurare debeat
an nõ qd totum expedite
queſtioms eſt.ſ̊ ſi cõ ſti⸗
terit vaſallũ aliud aliqᷣd
pᷣter id de quo ãritur S
eodẽ dño tenẽ ꝓ feudo

tüc enĩ quun debeat de ſuo
recto feudo mnu eſtitunraaum

accipẽ et nidelitatẽ iurare
et ſic ad prncipalẽ cauſam
accedẽ nõ eſt dubitãdũ.

¶ be vaſallo milite qui
arma bellica dewoſuit.

les qui bñficiũ te⸗
nebat cũeſß ſine libe
ris ven erabilem domũ in⸗
trauit et ſeculo renucian⸗
do arma bellica depoſuit .
bĩtũq; religiõiſaſſiimpſit
et lie conuſus effectus ẽ.
hie donec vixerit feudũ
retinẽ conatur.qd domind
vel agnatus ſibi ptinere
contedit. b iudicaũ elt do
mim wel agnati potioꝛem
eſſe conditionẽ.qui enim
factus eſt miles xp̃i deſ⸗
mt eſſe ſeculi · nec pertinet
bñhicũ ad eũ quu nõ debet

ab heredibus ſiue
ſucceſſoꝛib⸗ elẽico⸗

eſſe in feůdo aimé

ſiue cauene. illa en

rũ nõ pᷣſtãtur ut ſu
Pra dictũ eſt de feu
do camẽ. vel etiã pᷣt
in clerico exẽplifi⸗
cari.nã lʒ miuſte a⸗

gat vaſallus nlo⸗

mnul tñratio ei fa
cienda eſt.ac.

c ¶ Kecto. no. itz

añ petit müueſtiturã

reoecti feudi ſecuſ eſß

r w

ſ̃ laudatũ ſao ſepe pareſ a ueſtiturã alicuiꝰ rei

ſpẽalr peteret in⸗

ut. s· in diſtinctio⸗
ne quã fecimus. ac
d Scðᷣm ·ſ. qͥ ẽ.s.
de otro.f. apud pa⸗
res terminanda.c.
ſi inter dñm.

e ¶ Suo recto.ſed

et hoc foꝛte in eo ca
ſu ẽ exaudiẽdũ qñ
et de hoc erat ↄotrouᷣ
ſia an et illud tenẽt
* feudo.
¶Aliud aliquid.
h pᷣt notari ꝙ racõ
ne adiũcti licitũ de⸗
prehẽditur qð als
eſſet illicitũ ut alibi
notat iuris prude⸗
tia.
g Mecedere.hn nũ⸗
quid debebit eps
condẽnari poſtea
ad illã annuã pᷣſta
tionẽ ſi ꝓbatũ fue⸗
rit illũ imueſtitũ fu⸗
iſſe a pᷣ̃deceſſoẽ ſuo
de ea · Reñ. foꝛte nõ.
ymo abſolm debe⸗
bit q foꝛte moꝛte
dãtis fuit fimta ut
S⸗ qᷣjs dicatur dux
vel marchio.c.qui
a pncipe · in fi. niſ
forte virns qp aliud
ſit in ſoldata q̃ͥ nõ
pᷣſtatur noĩe feudi

ut ibi dicitur.

ub. ¶ De vaſal⸗
lo milite qui arma

bellica depoſuit als

5 erat h ti . h. c· tm̃.
Iles qui. cõuͤ⸗
ſus . idẽ eſſet ſi
factus elericus

utꝗ. ti. an mutus vl

aliter impfectuſ.c.

mut? ĩ fr nec ꝓdẽit

ſi hüc habitũ gon
poſüuerit ut . ſi de

Wd
Gain
ort
n
E
(
lily

Uig

2

itnn
aſe
ſrt
(hh
ju
toh
nt

u

=

9e)e,¹

a
j
6
di
ſ

end a
Ven ia etamerito eſt potioꝛ cauſa dñi vel agnati qꝝ cũ m 0
ad naſteriũ igreditur rei- ſuarũ dñs eſſe deſimt utpote g
ſf nõ dñs necteſtari poterit ut.C. de ſa· ſan. ec·aut ing reſſt
d b. ¶ De milite vaſallo qui ↄtumax eſt. als nõ erat h̊
a titulus ſed. c· tantũ ;
en hodie ſolẽnmital. h r .⸗
en nõÿ ſeruatur in. vñ. JM+
4 . vel.x. dies ſplu 3 ger Ere offieium.
patet large curie —– .
u Kickut ſuo arby ¶ Be milite vaſ. allo qui
rio terminũ cõſti⸗
lu M tuar qð Ronc⸗ contmax eſt.
rſerfn vfſitatur . ͤ de iure ro —
ſun denranſolemtal wn d nd deife
Emng in citãdo obſeruat m qab eo feudũ poſſide
nnge der aoentio⸗ bat dicẽdo eũ in culpãm⸗
i nẽ. hoc merito accn⸗ cidiſſe ꝑ qᷓ; feu.amttẽ de⸗
dDit q cõtumax el .. 3 g . . S ie g. 3.
l eeſkrig odicho vo lear. Hn rnde. qritu a
“ catus ſe iudicinõ re faciẽdũ ſit dño.rñndetur eũ
en Pſenta i de⸗ debere wocare ad curiã.et
n⸗ tumacia eo Hn I8. r oſ 3
inij gauctand obepe ſi nõ venerit.iterũ eũ debẽ
totri rat cohercetur ut. ff.
Cdrend de reini oaima⸗
aaaaa, · ide eſt ſ vnũ dutaxat edictũ mittatur ꝓ omibo ut/C.
ſin quõ a qn iudex/coſentaneũ·h iſtud in feudis nõ bec
ſin ape, tur.q; omibo edictis vnu dut axat ꝓgonatur.
lx e ¶ Amttat. et merito. hoc em ipo ꝙ nõvult inſtieiam
fhn facẽ dno ſuo feuduũ pdat utꝗᷓin qͥbo cafeu:amit:c.itẽ q́
ſum dyoſuo- alias: c-illudte nõ latvat.
n· f (Sed ſi ß et als ſecus. vt raq; lribona eſt.et eoꝛrectĩe
pomtur ad añ cedẽtia vꝰba q; ſufficit anteꝙᷓ lis oↄteſtet
nfin ſi dñs in poſſeſſionẽ mittatur.⁊ bñ ſeq̃tur ſi in fra ãnum
tcs veniat ꝙ poſſeſſionẽ debeat recupare.nã legitur ide. C.
ſoin de p̃ſepᷣ · xxx·an.ſi qᷓ ẽptioms. Gſed ſi quis. Sʒ dicit ſtu
ſn vdi oſu 8quero a te iuris prudẽtia:ꝗliter ſᷣm ius tuũ ſit ci⸗
hif tatio faciẽda ut hoec pᷣ cepto ſi cõſuetudo deſiciat ſaltem
ſi inre tuo in cᷓ ꝓcedẽ valeã ſiẽ expoſitũ ẽ ·s · de feu · cogm.
ſiie⸗ c.obertus da oꝛtoiuris prudẽtia.ſeñ.q;ꝛ tu alij freqͥnt
es me interrog aſti qtenus de citatione qͥd ſentirẽ oſtẽde⸗
e derẽ jdeo maxime tuis motus p̃cibo de ea qnid ſentiã
on paucis vpis explicabo q ha bʒ aures audicẽdi mõ audi
n. at cũ quiſ de citacõne plemſſnne deſderat ſcire h̊ in qui⸗
mg , rat ſcilicʒ qiu indices pnñt citare et qui nõ.et qͥ ctaẽ pñt
deii et qn et quot ſufficiãt cit ationes et qð ſit mnteruallũ int
vnã citationẽ et aliã Quid olm q;d hodie de hoe mter
a 9 uallo ſeruetur et q̃s ſit citacõnis effectus. Citare pñt iu⸗
nin dices oꝛ'dinarij. delegati aũt nequaqᷓ; niñ pedanei ſint
ſuu fẽ nec ſniam execuicom pnt mã dare ut. ff. de re indiadi
. naio⸗in pn· et. C.· de indiẽ· ſancimus. Et intelligo etiam
il i delegatus ſit a pncipe iure nouo nec etiã nomſſimo in
mn re. Nimiruũ nouiſſnmno iure a pheipe deleg atus reete ci⸗
ſitud tabit ut. C. quõ et qñ in autiq ſemel.ſ̊ ſup cheti licz cita⸗
ſAn Ee no pnt reqrẽ tñ valẽt ut. C· de indicſancimuſ.dictũ ẽ
H fa abus citatio poſſit fieri·nüc dicẽdũ eſt qui citaẽ va
ei .. ſen et vtiq; citari valet tà a ctoꝛ q; reus. Reſtatigi vi⸗
ſG dl Rre qn.et vtiq; ante litẽ cõteſtatã reus valet citari q; ca⸗
eNH ſu er ab eo rite cit atur qui in eũ nullã hab; iur dictõnem
NAunniruvemire dehert alle garurus Hulegiui ſunt ſaltem i
“ aer, . SiPoſt lit:at:atan pᷣta debʒ actoꝛ h̊ nõ añ qꝛ;
n v aeen are muitus nõ cõpellitur ut · C. ut nemo in
un e ene) . Ae 50

F

. 3 .
EEE E. Pe. V

nin ,

wmim. domĩ mtelligo qn ſucceſſoꝛẽ nõ in fi ·

Dirrlos vaſal se

1

0„ Pa ⸗ 7 . ,

ttus ꝛc.miſi m ꝙ in pᷣdicta aut.continũi et in aũtẽ. ut
omes obe · indi · coll· v. Eſi vero neq;/ Nüe eſt vidẽdũ qt
ſufficiãt· et certe miſi ad ſolẽnmitates tereferas tres ſuſfi
ciũt · ut in hH. e. et. C. de iudi. ꝓp erã dũ.G et ſiq̃ͥd ẽ · et.ff.de re

iuð.ↄtũ acia:et.ff.de in:fiſ.ſenatus. ſenatꝰ.de ſo lẽmta

te aũt dixi qm ſm eã ſie citatio eſt faciẽda:DPrimo enmmn
vnũ ponitur edictũ mox alind. Deinde tercin· poſtaa r
vero ſeqtur pemp
toꝛi.Sʒ poſt pẽp⸗
„ „ „ „ toꝛuũ ſemel citaẽ de riker W
woea?᷑ uſq; in tercio ſpactio bet iudex inq iyupoo
ſeptẽ vel decẽ dierum arbi⸗ luéit. nec infertne⸗
do · ꝙ ſi nec ad tercia wo ca⸗ cit · ſimile ut. C. de
tionẽ wenerit hocipᷣo feuðᷣ pisa C gell.
amttat. et ideo debʒ curia kee nmnor⸗ F.
— 7 „8 *Ie⸗ *A“ Ne
dñm in poſſeſſionez mitt·Eſed vtru nimn⸗
ſ ſi mtra annũ wenerit · tie rüct i totu indicis
reſtituetur ei poſſeſſio· ali⸗ atbierto d it an⸗ HD
oqumapo on nmn qᷓ · et ꝙ talis ſit ſer
ciũ pdit.ut mn lombarõ.de uãda ſalemias le⸗
ns ꝗᷓ ad palauũ vemre Fitur. ff. de indi. ad
bijs ꝗ ad palauũ vem kenpt ooin Eeel cr
terciu et. l. et poſt⸗·

ſed ꝙ de pluribus

edietiò mẽtionẽ fecimus et vm dutaxat nomẽ appomt

an alia ;a poſſunt hr̃e nomĩa qrit ſollicitus.ad qð u
prudẽtia ſen utiq; pᷣmũ & vocatur admomtoꝛi ſcdᷣm ci

— — .

tatoꝛiũ terciũ ↄuẽtionale. ut iſtoꝛetria nomĩa a bono.ꝓ
cedãt ingemoꝗqrtũ aũt alege deſcendat etvocatur pẽp⸗
toꝛiũ ̊ dixit iuris prudẽtia:led ſtudioſuis ait videtur ꝙ
nomẽ ſctᷣi edietivltio edcõ cui nomẽ nõaſſignas potuſ
cõuemiat cũ maioꝛis ſit aut oitatis ſupioꝛe· Ninnrũ cita
