õ enĩ pr̃momũ totũ ad fum⸗ riã finctionem ſuſeipe o meſt haberenaui
als mutuaretur id PrI . 1 ria Pece tũ eſt hab ere naui 6
6 mutuo ſiue viciſ⸗ ctionẽ nauiculariã oecu⸗ gãtur.neq; eas ↄdicões gia ut. ff. de vaca·
4 „☚ —„ 1. . 7 „ — 184
ſim accipetur.aliaſ pãdũ eit ꝙ habueit qͥ rei hbi eſtimet ꝓfutiras qua⸗ mu .l. ijj. er f. nd en
pmutaretur. exigue mercatoe acceſſt venditoꝛninus idoneus „. utnen Pr ee
m ¶ Molitio· repe⸗ —2 2 . „ — de ãno · ⁊ tri · l ſi ob⸗ ſ
te nullã penſonez ſilla poꝛcõ q̃ ab initio na⸗ in ſe reeipit impoſite meus ſiſtẽ. et . de nautis iur
habuit · iucularij fuerit ad penſio arbitrio hac tñ pactione fberims. li⸗et. ,
n Sumpattoſit nẽ hmõi functõis ſola te⸗ Fuata ut ſi ad mmus ido⸗ .il.i ct de opddDd
n¶ Sumptuoſũ · i· da eſt reſ 2: 24 arhec publicis · ad poꝛ⸗ i
nulla babuit pen⸗ neda eſt rei duo pr̃mo⸗ neũ fuerit trãſlata poſſeſ⸗ ug ac. 10
ſionẽ ut turris aut mo ꝙ vinculo liberũ ẽ oci ſio etiam autoꝛ es tranſceri⸗ vbemus . du
44 Menn D oſoa immum ſeruãdo.do⸗ pti predn teneãtur obno.:ʒ“in ultra n3 eß. nns Ai
bet t liberale ppo⸗ mus wero quarx cultu de⸗ xij ſitq; boc in ꝓmptu ut ut.s. l· Pxi · et · f d. ſe
ſitum ac. vaẽ. mu.l. in.
O mamẽto. ut mbolam . . hn
picturis. 2 L et alia que hie ſt 6
P ¶ Excipe · i. ſuſcipe ad qð.s.de allu.il.fi.et de ſołil.penł expone ut. S. de ſaeroſanc . ec . inbemus · et ibi eſt hoc de
1â omi agro teſer. l. ſ· et . l. ꝓx. in ph. bo ad vbũ. ⸗eſtotra vel ſẽ in vulgari ðꝛ nõ euades an
qui· aſep̃toſ.q̃les ſũt fiindi nautaꝛ uts.in ſeica. .A nte.id⸗ me. M Nec.· debebit qð eſt.

he⸗ adt

Pactoſtenn
e herr f⸗

gan⸗
Driri
flatiane

N ode

rt ſnier
fuei⸗

utimer
anti rani
Pitünrt
Fhuttne

gcönsent
di,nüre

imtſ
68 les
nnſetn,
ſo ii⸗
etnazle

Pure

blch

licinnn
G gnl⸗
Hſetiv

nnii

cer ler

veft 7

ii

bwortu

rr⸗
tel

migte

ieſb

ſdflns

,adeße

Gon
nn,

int

“ e Maufragij h õ

6
6f
6 ben.

e

i

à Nonvaleat ut
. W ius vel
uti pu· lefi· et de pe ·

vo ſb. l.i · tatuũa
b tep⸗ dno
nauiſ· nãſi nõ dñs

. nõ nocet dño ß ipe
ijfnquãtũ nauis va⸗
4 let tenetur fiſco ar ·

Ss· vñ vi. l. ſi qᷓs in
tãtã · alinj dñt dñm
pvdẽ ſ ei emẽdare
debẽ eü qͥ attẽpta⸗
uit. Itẽ qu ere quõ
delietum plati no⸗
cet eccie. et Keñ. ut
dcã·l. iunbemus:

Leri⸗frumẽti.
Beupel acur.
ompellere ·

qui⸗ S ſpote rece⸗
Pit et foꝛte accepit
mercedẽ. Eeñ. tene⸗
tur nauta quaſ cõ⸗
nortwrit publicas
merces ĩ nego cia⸗
cõées puatas ut:
ti. ij. l.j. 6

tigerit pꝑ huc vigo

rem ex oꝛdinẽ Pu-

metur.
f¶ Kica denau⸗

fmg ijs. q qnq; p

onus puatum oti
git naufragiuʒ ut

g · ti i· Ideo de hoe K

dicit vel quia nau⸗
clernde quib dix⸗
it h patiũtur. ideo
deß dicit · et ðꝛ nau
Ffragiũ quan nauis
fractura a naue et
frango q plerũq;
nams frãgitur di
naufragin Patitur
qñ · ptine⸗
at nauis et
res in ea co
tente · ut et · ff. e · ne
q̃d · in fi · et · l. fi. et in
oſtõne frid erici q̃
incipit naufrigia
s· de furt. alio quin
teneretur quis edi
cto p toꝛiſ ſi tẽpoꝛe
naufragij aliquid
acceperit · ut et · ff ·
C. l. i. ĩ fi· et · j. er. l.
inj. ct. l. expugnat᷑·
et etiã crimĩaliter.
ut no · s.· de fur. ĩ cũ.

b¶Sectetur · q. di

cerer nullu.
qs · teltibo·
m forma m⸗

dammis fiſcalibo primiaif

ab idoneis conſulatur.

(Eenasbo nõ 5 exeuſandilſ

PBliti naues-Impꝛ.

blice necitatis titulũ credi

deit apponẽdũ ſciat nauẽ

eſſe fiſco ſociandã. ſã ut
puatos quoq; non ꝓhibe
mus hr̃e nauigia ita frau
di locũ eſſe nõ ſimmus cũ

oss in cõmũe ſi neceſſitaꝰ
exegerit ↄuemat utilita⸗
tibo publicis obedirea ſſᷣ
uectioneʒz ſme digmtatis

—
„

ulegio celebrare. Ede

Nemus nullz nauẽ ultra

duoꝛ mili mochoꝝ ci⸗
pacẽ añ felicẽ embolaʒ xxl
publicaꝛ ppẽr trãſuectõ
nẽ aut piulegio digmta⸗
tis aut religiomis mtuitu
aut pᷣrogatiua pſone pu⸗

dueß unlitatibus excuſa⸗

ri poſſe ſbtra ckã · nec ſi ce⸗

leeſte otra ꝓferamr oꝛacu⸗
li ſiue ãnotatio ſit ſiue di⸗
uina pragmatica ꝓuiden

tiſſmie legis regulas op
pugnare dehebit ꝙ etã m
omibo caub pcipimus ob

fuan ut gnaliter ſi quid
Hmõiotra ius vel utilitatẽ

publicã in quolibz nego⸗
ao ꝓferatur nõ valeat qe
qͥd enii ĩfraudẽ iſtiꝰlegi
quolibʒ mõ 5 fueit netepfa⸗
tũ id naugn qð excuſat

publi cacõe coꝛrigimus.

Me quud oneri publico
imponatur. F mpꝛ.

Neri publico ſarci⸗
na puatã ne qs nmponat
nec audeat poꝛtitoꝛes fru
menti ad ſuſcipiẽdũ onu)
aliqua neceſſitate opelle.

ſuas diuſoꝛ nom⸗
ct titulis tuentur cui
elcii obuiã tes p̃cipimꝰ
ut ſi qs ad deuitacõnẽ pu

qð em ius hʒ hiſcus in ali⸗

ena calamitate ut dere tã

luctuoſa aopendiũ ſectet
Jꝗqs naicu⸗Tdẽ.
laruis naufragiũ ſuſ
tinuiſſe ſe affirmat ꝓꝛũcie
iudicẽ eius vicʒ in qua res
agitur adire feſtinet ace⸗
bet apud eũ teſtibo euetu
relatio q; ad ſublinnſſmi
referatur pfecturaita ut in
tra ãmſpaciũw tate reue⸗
lata ↄpetens diſpoſitio g⸗
cedat c ſip negligẽtiã ß⸗
fim tũ am ſpacum Titaſte
claudatur ſiipuacuas ſe⸗

raſq; intpellacõ nes emer⸗
ſo ano placuit nõ admitti.

Dotiẽs ob⸗
rutawl ſuoͤmerſa flu⸗

Aibo naui examẽ ad hibe
tur ↄpetẽtis uidicis duo⸗

rum wel triũ nautan qoͤne
habita ceteri ab hmoi ne⸗
xu liberẽtur. qiud eſt enĩ ꝙ;
nõ abũde intra himtu nu⸗
merum ſollers quehtoꝛ in
uematur. pᷣmo circa magi⸗
ſtros naiuũ qubo eſt ſaẽ ae⸗
tia plemoꝛimmoꝛetur. qui
ſi fatali foꝛte deſuerint in a
lios mquiſicõ trãſferatur.
ſane ſi vnuͦſos violẽtia tẽ⸗
peſtatis obruerit ne veri⸗

tas lateat a liberis nauta⸗-

rum ſiue magiſtrox intra
iudicia cõſtitutis ſuꝑ eo⸗

rũ queratur interitu quos

ſ veroi

ferioris. l⸗ pxie.

H enj facko atzomiſſo nõ .
in diſpendij ſolu atq; nau⸗ err.
fragn dãnũ tenebitur ob⸗-⸗ IDiſpoſico ut rel
ligatus vrũ eẽ publice o Treltituãtur kna. .
m nm. *
hercõis exꝑietur vig oeẽ. mobiina rcr.
Asg de ſubmerlisotra.
(de naufragijs. dö5. degicſneten,
RD quãdo naufra Digene tia Perenen
. 2581 m icis vel ym
gio nains expul⸗ Pi⸗ i bi im cmĩali h
ſa fuerit ad limus m eiuili act: in fem
wl n qñ reliquã terra atti⸗ ex gee, Fe l. un
2 pñᷣ. Itẽ vidvꝛ ppetuo
gerit ad dños ptineat ſiſ⸗ quztuͦ in ſimpio
cus meꝰ ſeſe nõ intponat⸗ ut. 8. de furts in en.

cr · ff. e. . i.ĩ pn· So.
de quadruplo vt

verius h̊ de in ſtã⸗
tia cauſe erit ſpã⸗
le ↄtral. ꝓperãdũ⸗

ubi ðꝛ ꝙ; mſtantia
duſe ciuilis durat

trienmo.
votiẽs. ↄope⸗

tetis: T p̃ſidis ꝓiũ⸗

cie in qua h̊ͥ cò tin⸗
gZit ut. S. l. Px. et lo
quitur h̊ ſiue ciuili⸗

ter ſiue erimĩaliter

agatur m pP.
o Mautar. pᷣmo

męgroꝛę ſedᷣo alio⸗

ri tercio filioe ut
ſubijcit ·
p Mabita. non ꝑ
toꝛmẽta mſ vacil⸗
lẽt ut. ff. de q̃ſti · ex

libero. vel mſ ſmt
obſcuri in ſermõe

utim aut de telti. E.
noti.
Lexu em ne⸗
xus diſpoſitio te⸗
ſtſonn cũ ad q̊ co⸗
güturut. ff. de tab.
erkiel. niñj · Gexhbi⸗
Qumeru. bé.

erve trium ut

et ff. de telti ⸗· ubi et
als ĩ oꝛe duoꝛe vel
triũ ſtet ome vbũ.
ſ¶mm oꝛetur. Ps

ad mqrendũ dãnu

ſubmerſ⸗ aꝛererũ
t ¶ In alio ſnõ ma

giſtros B nautas

p tales eni ĩimelius
veritas muemitur

Ar.s de repu. l. con
. ſonß ſu · ſup plagiſ

bcns. qͥ foe

te enãt in naui cum
alijs.

x ¶ Interitu · ſ. rerũ

ea quas ⁊c vel interitu.i.damno eoꝛe· ic.
a (Mauicularius aliqs qui euant.· ,mRdust a na⸗
b ¶ Ãlis.qᷓpe ᷣm romanos nõ ſũt⸗/ migandihpiems

a klis octobris uſq; ad kłas apriliſet eſtas ab aprili uſ

q; ad octobrẽ quo
tpe nauigandũ eſt

nõ poſtea ᷣm ppyp

ſed m . l.ſeparatur

eſtas ab hieme m.

equinoxijſ ut.ff· de

aqua co ·et · e. l. i·
eſtate. et fac ꝗ· l. fF.

de¶ Poſſeſſoꝛibo · i. Ro hijs que ſemel
latorit pᷣdeis.· acollatonibus illata nau⸗
E toꝛres⸗m⸗ . . „—
ena tores n/ fragns perierũt nolumuſ
primomalia tene⸗ nobis aliquã cum poſſeſ⸗
ns a pſonaliſ ex, ſoꝛibo ſiue ſenatoꝛes hue
cuſantur.ut · ff. ac Zs ae ſiz ené; 2
mutcißemicipen⸗ Ppuati ſut eſſedmionẽ wl a⸗
f ¶RKedundare ſi⸗ liquid piculi ad eos redũ

ue fuerit nauta imn

culpa ſiue non.An

m (Interpellacõ⸗

ne. etiã ſme libello

pernſſe ↄtendit · ſuſcepcõ
ms autẽ neceſſitas ex ka⸗
lẽdis apᷣlis in diẽ kalẽda

rum octo bris meſura ſer⸗

uabitur. Pdem-

s EC ſubmerſis naubo

aũt ipi naute tene⸗ .
antuß. Fe ut J1 K. decernimus ut leuato ve⸗
nota. lo iſte cauſe ↄgnoſcãtura
ata Smerls. ſR quiſquã de talibo nego
litudinẽ loqtur q ens aliquid acccpiſſe de
di. remoto omi ve togitur uidex apð quẽ eco
ac vel de lner ſtiuerit hijs ↄoquerẽtibus
s leuato.i·remo⸗ 1ne1,13 enie af.
to decernimun aa⸗ qui nudãtur ꝓ qualitati⸗
p¶Cauſe · crima bus pſonaꝝ mulctãdire
les · acur. mouécdi ꝓſcribẽdi habe⸗
Segien nus at ptãtem. Diwro cauſa⸗
actio quadrupli rũ taliũ co giitoꝛes libelli
imfm annũ ſiue ppꝓ datione weᷣ plenaria inter
l aen⸗ imn⸗ pellacõ e ↄmomti intra bi⸗
ut e n onmü has cauſas audire
et. l. ſeeet. l. ſi quid. erg
et. l. ne quicd. neglexerint et h̊ fuerit tẽ
K Nudaeur tan⸗ pus elapſũ pᷣiudiciũ noce
ati ſüũt qni debent ,*
inſtare. ut. S. e· l. ſi at eatenus ogmiorns ut
quus. naiuculario ꝓpter vicium
Pearlonae tz uiudcis abſoluto mechaʒ
ermialiter agitur r& 2 „ 2
et ſic ↄ coꝛ · ff. e · pe⸗ oneds enis Pte qyter cu⸗
dins acur.

merus· acur · t ¶ Modiacõms· id eſt publici frumẽti.

A¶¶ Acceptusi:nõ fiat apocha de eo aecepto que alias

fit ut.s/de nauicularijs.l.fi. accipe qñ pier̃t vicio nau.

x ¶ Eõ ciliũ· id ẽ collegiũ qðᷣ⸗ te qð pᷣ̃t eſſe ꝙ nõ ogruo

ius ꝓ bandã amiſſionẽ le zr Ge le uer
H ARt-S r. Ei et ad.lł·rodi
gitio dutaxat tpeꝰ ginco am de iactu. l.fi. G
petebatur iudex cogatur ſi ea als ſi ſme eius

mferre.reſduã vero offi

eiũ eiis exſoluat. Edẽ.

cõtigerint caſbo uh⸗

los m balluca que grece

Pp naufragioꝛꝛ qᷓ

tẽpꝑpe nauigauit· ut

S· e.quotiẽs.in fi.

vladu erſo tpeut

vicio non tenetur

uẽtes tñ ſp liberi⸗
tur ut · 8· e⸗ ꝓ bijs.

Itẽ quõ tenentur

tãto moꝛe habita qſtione alnꝓpter vmus vi
ſi quis calculus modiacõ⸗ F kabrirt⸗ zrzee
nis dicatur tempeſt ate ma q et eis ſuccede⸗
ris depiiſſe ſpᷣ tue ſedis au rent ſi ſme herede
dicõe nequaqᷓ;ᷓ feratur ac⸗ berwant. dt a he
ceptus · ß hee diſpendij ia⸗ fFf. como. vnde 4:
ctura in ome nauclerioꝛꝝ titur · ct. lI. penl: alj
ociliũ ꝓ rata ·ſ. cõtingẽtis dicunt teneri h̊ ali
muneris deſeratur. os an ꝛam ſucceſſe
rüt nõ ante.
De metallarijs ametal Ks. heme
lis et ꝓcũtoꝛibo metalloꝝ sSia ſepe otinguũt p
— „poduf metalli iddo
Erpenſa delibera⸗ de hijſ diẽvel. S di
5e duximus ſan xit de trafu ectöe et
ciendũ ut quiciuc⸗ naufa gio. nunc de
qʒ exerciciũ metalloꝛx wel träſnnerftt. de me
let affluere is laboꝛe ꝓprio talla pᷣcioſioꝛa ſüůt
et ſibi et rei publiee oomo nge pomt de me⸗
da oparet. itaq; ſi qui ſpö⸗ ferũt er de paimmto
te ofluxerint eos laudabi riby qui ea exigut
litas tua octonos ſcrupu-⸗ atq; cuſtodumtde

ip̃iſq; metallis vi⸗

deamus et de ꝓPcu⸗

criſimos appellatur cogat ntoꝛibo diẽ .l · cũ
exſoluẽ. Quicqiud aũt ã⸗ ꝓcratoꝛel m almjs
plius colligẽ potuerint ſiſ⸗ e mea mera largl
co potiſſmũ diſtrahãt a Erpẽſa. me
cõpetentia ex largien b⸗ tallorei⸗ dẽ
nr̃is pᷣcia ſuſcipiãt. ſe⸗ abe grerern s
talloꝛe ·

a (Gellet ˖ q vel⸗
let eſſe metallariuſ ·

qd eſt ſpẽale cõtra aut: offeratur ·ſie.s.de ſen · ex pi:re· au⸗
tent:mũñ breuioꝛes· velverius ſ̊ coꝛrigitur ꝑ deãm aut:
n bienniũ. dicas crimĩaliter agi et omia ↄcoꝛ. S. ut in⸗

tra cer.tꝑs ·l.fi.et de iuð.l.ꝗꝓperãdũ.nec obſtatsS.l.ſi q̃s.

ut ibi dixi · Si dicas etiã in ciuili ſic eſſe tũc habes neceſ⸗
ſe dicẽ hic ſpãle ↄtra.l. ꝓperandũ. ⸗indicij q culpa ſua
o Nauiculario.ablatiui aſus⸗ aſſus eſt naufra⸗
bſoluto ſcʒ ab ob ſeruacõne⸗ gium vel diripuit
ros ꝓ quibo accuſatur. q(egitio. u biẽmio·

vpꝑ · moꝛe· ut· s.e.quotiẽs · ſ¶ Calculus· id eſtnu⸗

bᷣ ¶ Cõparet .id eſt querat pᷣmoaẽqd.quicũq; vult fa⸗

e õſluxerint · als ↄfluxerint et bñ.als co⸗ ciat hoc ·
duxerint p ſimile q; dãdo ꝙ ↄſequitur ↄducẽ videntur.
d Cua·loquitur ereſcẽtino comiti metalloꝛe qð ex ſuꝑ
ſcripcõne legis apparet. ⸗ℳ t·ff.quẽadmodũ ·łᷣ·. anmt ·l.
e ¶ Octonos.id eſt octo⸗ nõ ſatii · in fi · Itẽ ſerupulus ẽ
xxiiij·pars vncienã tres ſcrupuli dragmã et octo dia⸗
gme vnciã ſᷣm phiſicos ⁊ ſie octo ſerupuli.itercia pars
vncie q̃ ſoluetur in balluca id ẽ publica utilitate · nã ſcri⸗
ſamos grece latie ðᷣꝛ utilitaſvel balluca id ẽ face lucẽtes

un

eſtitn

pelf

tmnenkai
lnmnſadhe
odfe

ſenn
peonnge
ſneniN
ſdinlen
pfictee
gortnere
rn
irse
acfeng

pontn
ſsqnienn

tegam

1 ate

ſtodin
netilt n

s edn

udind
nel

16

ee
H

Gewe

ut caſe cardmahũ quaſi lucẽ baiulãs vel lancẽ et dic eius
metalli in quo verſantur nõ aũt ſi ĩ p lubo exereeat im ar:
gẽto lo luat ſ̊ cü h̊ dicat de tcia vncia etꝗ. ꝓx de · xiin . vn
cijs et alia.cũcti:de decia.alia ꝑ ãnoſ.dicat.vij ſerupuliſ
vi dentur ↄtrarnj inter ſe.Sð o.quidã mtelligũt hãc de eo
qð datur ꝓ mgreſſuſeqñũtes ꝓ ſingulis ãms qð nõ pla⸗

Exr annos.p hoĩes.vulgariter lo quitur.q.di. quili⸗
bet ſoluat. vñn. ſcrupulos et plene die ut . s. l. i· que
E otra et ſie expones ſcrupuluut ibialij ut ſe. dicũt ſeru
ꝓulos qui faciũt aſſe plus ſii quũ vnũ iq ẽ vnciaſ.xij.cũ
ſemi vncie dimidio qð eſt vncie ꝑs quarta. R.Stuc 5

der-

ᷓ· deßto et ho · p. l.ij. li. xij. Itẽ ꝗj. de capici· cẽ. ex.l.i.cõtra.

ſor⸗dD
Glentcg
ccſen

cet q nõ bñ ſiponẽèt h quicqnuid ⁊c tu dic hanc in cete⸗

ris metallis illã.p
annos· in auroeilla
cũcti· non excludit
qn et hoc detur qð

h̊ ð ut ibi no.illa
vero. ob metalliẽ ·
aliter loquitur ſcjʒ

qt vncie faciunt li⸗

brã. Itẽ die ſ—y mgu⸗
los tm ſoluẽ ut ꝗj.

.f. nos

a (Diſtrabãt ſi cõ
petẽs p eium dare
vult ut ſub icit. S
ar. S.sS. de cõ trab ẽ·

emp· dudſl.

d metallicuz.

xinij. vnc no.

xiiij. vncias quas

pulos appellauit·

vnde awaret ſcru
pulũ tãto ſexcũcia

foꝛe maioꝛẽ quãto
ſit ſextã to mĩoꝛ ßm

p:et nic ſoluebat õ⸗
riũ ſupioꝛis.l.Sed

tu die ꝙ hie dixit

xiiij · vncias ꝓ li⸗

brn ſoluẽdas: łʒ re:

galariter. xij. faci⸗

ant libnã nõ aut H̊

dicit. xiinj · vncia s
ſoluẽdas ſpa q̊ qñ
eſt ↄ ſietu do ſolui
libras ad qð·ff. cõ
muma p̃ᷣdi:l.vẽdi/
toꝛ. ſi ↄſtat:aliaſ

mñ ſit conſuetudo

ſoluitur ꝑ ſcrupu⸗
los a ſm glis ut.s.

l. pxrma.
efbn gulis. id eſt
aſingulis.
HSncti.·labo⸗
rioſisnon tñ

P metallicũ canonẽ

m quo ꝓpria oſitetu⸗

to retinẽda clt. xiin. vnci⸗
as balluce ꝓ ſingulis li⸗
bris ↄſtat inferri. E dẽ.
Voncti quip puato
Arũ loca ſaxoꝛu vnã

ſecutur decimas ſiſco deci⸗
mas etiã dnõ repᷣſentont
cetero modo ſuig

Wm ꝓcũtoꝛes me
talloꝝ intra mace⸗
don daciã mediterrane⸗
am. miſiã: ſeu dardamam
ſoliti ex eurialibo oꝛdina⸗
rip quos ſolẽms ꝓfliga⸗
tur exactõ ſimulato hoſti⸗
li metu huic nereſſitati ſe
ſubtraxerint adimplẽduʒ
munus ĩtrahãtur. et nulli
deinceps lnia laxetur puj
indebitas expetẽ digmi⸗
tates ꝙᷓ ſubeundam ꝓcu⸗
rmacnẽ hideli ſollertiqʒ ex
ackone ↄpleuerint. Idẽ.
Enr annos ſmguloy
vñnj p hoĩem ſcrupu
li largicõ ibo inferãtur ab
aurilegulis nõ ſolu in po⸗

ꝓhibitis ar.s ·de theſau. et die ꝙ ̃mo querũt ſeto fo⸗

et ꝗd a e cen cũ antea. . g. tii· etij. de colo. tra cc.l· i· 5
B6BBß n dicit p capi⸗

tie dyoceſ wrũ etiã jnah⸗
Woſdi ana, Ldé
opta humo eſſe ſaxa
dicentes id agẽ cognoi⸗
mus ut deſoſſis in altũ cu⸗
miculis aliena ecdii fun-
damẽta labefactẽt. Nua
de re ſi qũ; hmõi marmoꝛa·
ſub ediſieijs latere dicãnir
ꝓqirẽdi eadẽ oo pia dene
—getur. Pdem.
Etallarn ſiug metal⸗
larie qin que w ea regio⸗
ne deſerta ex qua videtur
oꝛiũdivel oꝛiide ad exter
na migrauerũt indubita⸗
ter ſme ulla tpis pᷣſeripti-
one ad ꝗꝓpᷣe oꝛigis ſtirpẽ?
larẽq; vna cũ ſua ſo bole re
uocẽtur etiã qs domus nr̃e
et ſecreta retineãt. Sciãt

aut nullũ exin de pᷣiudici⸗

um fiſco eſſe gñnandũ etiã
ſi quis ex hijs quẽ metal
licu eſſe oſtiterit pᷣuatis cẽ
ſibo ſuu nomẽ mdiderit.
de murilegulis er gine⸗
ciarijs et ꝓcuratoꝛibo gi⸗
necna de monetarijsa ba⸗

te cuinſlibz t̊ p me⸗
tallis quilibʒ tãti
GSoſdà. mar-
moꝛea-nomarmo
rea ſaxa dici ſed an
inuito dño lice bit
in ali eno querẽ vi
detur q; nõ ut. ff. de
acquit.re.do.l. iij. et
poſtea mgredien
tenetur minriaut
Pter publica uti⸗
litatẽ miſi dis Ba⸗
beat danu uth. er
ff.cõia· pᷣdio.l.võẽ⸗
ditoꝛ. in fi et de dã.
infec.fluminũ.Gfi.
et de aqua plu. ar.

EStallarij / ̊ de
ͤ ma pte rub
Ccc dicitur

k (Metallarie. F
an dãanatim metal
lũ applicatur huic
coꝛpi ·Rnñ .· nõ.imo
pPublice fabrice al-
ligãtur nõ enj p de
licto debz in coꝛpa⸗
i ꝓvᷣlico coꝛpi ut
C. ð peñ ne qͥs mſi
religioſo · ut ĩ aut·
ut nulli mdic. qd
aũt · et de vno religi
oſo ad alu religio
ſũ: ut ĩ aut.de ſanc.
epiſ. E ſi mò chus.
et. Nañpenl. Itẽ de
reli gioſo ad publi
cũ.ut· eiti. Eh mo⸗
nachus. et. Canpe
nul · et in aut· quõ

diñt tercio pluries effundedo in lucidã materiꝗ adducũt
ſßͦ an dno muito leʒ querè theſaurũ dic ut ꝗᷓ. equoſdã. S
vidꝛ h.s.de th eſau et miſti.de re.di. G theſaurũ ubi 8ꝛ nõ
licẽm alieno querẽ data opa.So.aliud ĩ theſauris qᷣ do
no foꝛtune vemũt alind m metallo qð magno pagatur
e ¶ Mſco.ſie g in predio fiſci due decime ſinõ agone.
in ſuo vna decima datur et h pᷣter ànuũ canonẽ in ſcrupu

lis pᷣſtandũ qð dic ut.s.lʒ.i.no.qͥ eſt otra:alij ſo luũt q l⸗

lain publico metallo h̊ m pᷣuato. a=.l.exactoꝛel. et H lex
Vm.oꝛdmaxri.ut.s.de ſuſeep.· tractat de ultia pte
ſeice. e ¶ Exactio. hij & exigũt metalleoa.
f¶ Dig miates ꝗj.tiiel. eterrnmnã··

op· ep: Eſemel. Itẽ etiã in publico recoꝛpatur. ſi coꝛ pus

refugiat ut h.et ꝗ.de fabᷣ cẽ.l.iij· et j. ti· i.l. eternã. et qnq;

in ſtallo deterioꝛi pomtur.ut qj.de pᷣmicerio l. n. etj. de do⸗
ſus deieit᷑ · ut. l.pᷣ dẽis.ct.g. deaduoc̃·di.iun ð.l.penbket fi. D9
aũt qð divxi de ſtallo deteri oꝛi ꝛde excepcõe omi mõ mtel
lige m hnjs offienjs ĩ quibo honoꝛ oneri adnnxtus mag
ut. ff. de int; et re. l.releg atoꝛũ. Gañpn let. Efi. et de hijſ
q̃ nõ nnple · ſti. l.i. et. S· de infamm. l. i. .l.p ſeripecõno.
¶relcp cõ e. ut · S de pſep̃ ·xxx.an.⸗ in phn · et. l. omes
m ¶Sobole. faꝗ de a g et eẽ cũ ſatiſ⸗ ommo in fi.et. g·
deler . fug · l. pe · et fi. et .ti · il · P · et · l. f. air

Ruõ.¶ De murilegulis ·dixit · a·ti:i.l.pannos· de au⸗
rilegulis nuc de murilegulis et ſũt qui legunt · i· qui co lli
gũt murices i piſces ut ꝗᷓ.l.ſñ quis· nã ſie conchileguli q
legũt cõchilios ut .l·fi.ct oẽs erãt ſerui palatini· Itẽ gi
neciarij qui pãnos impiales texũt et ↄficiũt inſerẽdo ſe
ricũ et aurũ et ſic faciũt aumtas pangaidas ut ꝗᷓ.e. l. ij·

e ¶ Et gineci id ẽ

gineciarij ut ĩ Gica
et accipe hie abſti
neãt ſuffragijs inquinate alluuiomis idẽ iit nõ querãt ſi-
monia ce hoc officiu p quos ꝛc̃. ſcʒ male agentes ſie po

mtur m autẽ. ut indi:ſme quoq ſuſ ra. im Reica. er facit.s.

.

mo pneipis pᷣmo mõ dñr quaſi beſtiarnſcdᷣo qi vaſta.
toꝛes aĩalu et hẽas vaſtagarij ſm ſcdᷣam expoſi⸗

e
i aliquẽ.g inecij/expon eut in ſeica· et eſt conẽ.
gera ꝗ.l. ꝓx⸗ ytrim dũr loci ubi texũt. .
vi tex⸗/ qis · i:triba ar.ff de pemis.l.interpᷣtacõe.

k ¶ Ter⸗ ſ̊ ꝓprie pomitur ꝓ ſexut. ff. del i. ſi s te⸗

et. v. et j.ti · i.l. i. vnde gineciũ locus ubi hec fit utꝗᷓ·ti ·Itamento⸗ ¶ en Fl.pr tevem. Sois we upoſſts
muctes pãno ve „ , die ꝙ licz ginecia⸗
ſtitur. Sut mone⸗ Onetarioſ in ſua br̃e cõpti ſũt.v.librarum rius ↄpᷣhẽdat tex⸗
H Fl. PBem * ſemp durare odi auri dano ſbiaãt. ¶dẽ. er in Fmeo tam
rirebeant ue F 5 4— ne opoꝛte t nec vi textrimi nriman ſpecialis pena mi
quis · Itẽ ſüt pcim̃. igmatis cuiuſq; puile⸗ cipia occuultacõne noꝛ in iſto nnponmi
ginecij. ut j.l pn’. gio ab hmõi ↄditione li⸗ celauerit terms libris au⸗ envell Ennns tex
Ne eSr1d6 ran.Tdẽad felicẽ peu ti ꝓſingulon boſm ſuſpl⸗. ene imapis
ſens. haj em oẽs e⸗ b „ Achi ratoꝛẽ rei p. ſione plectemr. L dem. en h̊nö. bm tex
rãt ſerui artifices D cet ginecij quos et ¶Dicimus ne ꝗᷓ muli⸗ trim taneaun
Plegnteräter. Ppuata nra ſba tenuatur et Aer ſplẽdidions gra R.co. dij. Sor le⸗
mi mii certo mo⸗ ſpꝑẽs gineens cõ ſecte coꝛ dus monetarn adhere ns ne die ut no. 8. de
do utꝗ· c· R quis ex rũpũuũᷣtur in bachijs etiam ↄſoꝛtio decus naniue liber Er g auieucqn
dn e e ali h⸗ admxta tomeàcõne vim tatis amittat. ꝙ ſi qua ab Dichg. 4
enã tẽpales ut adducit inqnate allumo hac peepcõne ſtatutũ nre mttat i. nõ adhe⸗
J.e · eternã· ms ſuffragns abſtmeãt leremtatis abduxerit ea reat monetario q;
Onetariof. p que memoꝛatas admi⸗ wl legitie ãmonita ouen⸗ ſe⸗ anniteere “
EA Pnei⸗ mſtrationes adipiſcũtur tione diſcedat.wl ſi com⸗ e ingenuc.
pis monetã cude⸗ uel ſi otra hoc fecerit gla plexui monet arij putaue⸗ 1 er rniz a
ãt qm ſi falſabt dio feriãtur. de. rit inherendu.nõ abig at aeagn e.
Fnuime efni. iI ſgenue mulieres ſe ſibi et libens pᷣiudicatu⸗ o ij om.
mo. l. ij. Sz poterãt que ſe gineciarijs ſociaue rã et euis ↄditiom eſſe ne⸗ p (lFeſtinent. qð
pemtere añ pfecti⸗ rinthi ↄuemete denuncia⸗ ctendã. Di qua vero oꝛi⸗ pñt ſrd de ag e
arekfteeh cõe ſolẽm ſplendoꝛẽ ge⸗ gmaria ſeu colonaria pofk.·· maut w mi . E
co. l. i. et · g. ti ·i. l. f · neris ↄtubermoꝛx utilita⸗ ſeſſõis aliene· ignaro do vero · et facit. s· de
et ꝗj et dig . l. vi · et ti pferre noluerint ſuoxx mino ſeu ſciẽte monetario lib· oere li.l. a d.
J. . erarng⸗. tin marito:ũ odicõne teneat aſſociabitur. hijouẽti mox eſliber hoͤ ſer 5.
cteg pãno⸗ Vod ad P⸗Edem. viri agronꝝ debi taſplona⸗ quãtũ tps ſe·arbi⸗
rum. bachios en ſens remediũ pꝑtinet ret rahere feltmẽt wel dece⸗ trio indicis ut · ff.
grece latinetingẽ quitũ animal baſtãgarijſ tero ſciãt repetẽdi faculta⸗ ſoßwun;
Ee bds harpins .vꝓ reꝑacõe pᷣbeat. b dẽ. tatẽ · ſilentn ſui cõ muentia WBenis arva⸗
eſt tinctoꝛvel laua- vi aliquẽ ex fami⸗ pdidiſſe.Sʒ ut monetari⸗ garijs · et expo⸗
toꝛ ut h̊ erqᷓ.l lotaſ. ia ginecij ĩ latebriſ is nullaʒ extraneam neccti neut s. . qd ad pᷣ⸗

ſeng. et fac. S.e. li·

r ſmpleuerint ·

nedu ad utrũq;ac

ut · ..de aſſel.l.fi·et.ff.ad mumcip̃·in cola.
quis · muricis· q; muriba aſfnmilãtur.

¶ Legẽdiſ.i.colli gẽdiſ.et nota ꝙ piſces ſũt ut hie
colli gitur ex quoꝛe ſangne atramẽtũ mpiale fit ut. S. de
diü · ſep · l· ſacri a ffatus.et regalis purpura tigebatur ut
S.·que res ven.l.i· .i.veſtimẽta que inſerũtur.i.texũ
Otas . ſeries tur et ſerũtur alia ſeriicc·
Et metaxe.i. purpureut.s · que res ven.nõ poſ
l.i.vel coloꝛ eſt. ⸗:nmntẽ ↄomercioꝛeut · s· que res ven.nõ
x ¶ In ferri·ad o/ pol.lłij· et ſũt interdcẽ nundme ſup
hijs ut ꝗj.ti.i.l.ij· et facit.S.e.l.bachn. .

de legacõibo. l vmuerſi. enĩ texũtur poſtea in bachijs
„ Ksrnem putur. pᷣmo/ 1i.i locis ubi tin gũtur debẽt
Ngenueteneãtur ſecus ſi libera ingat adduci.
TR. aſcripticõ ut in ar·otraꝗᷓ.de ag. et cenſi·l·fi. in pnᷣ
et.8 · de ſe · cõ ſul.clau·tollẽ.l.i.in fi.et facs · de ſer. fug.l.fi.
Itẽ no.de vi denüciacõms ſic.s.de epᷣa:audi ·aut.ſi capti⸗
ui· et ꝗ. e. edicimus · p repacòe· ſ dñicivel fiſcalis greg
vod ad pns./ veldie coꝛpis buam.

„
„

g ( Prebeatur a ruſticis ſmgu is ãms ꝛſũt baſta⸗

garij qui cogũt ruſticos ad vc vel ſüt valſtagarij de d

y ¶Ofric ij. ꝓp oſita ſimii pena ut ꝗᷓ·ti.i· l. i.

3Statuta.que oicũt talia nõvendi ̊ ad comitẽ ſtatim

ſpe⸗
lchet

E⸗

=
=
—

S=

Nrſce⸗
oß H
Dlingli
s;

N
ifnnn
Gegn
pbic
n gpin,
ſahn
hſeng

bipeim
efrſtite
nonfnſe
tmak
dli⸗og⸗
eltſnen
gtage
lan⸗
Niängz
kifüctbe⸗

——

=

NondD

mtmantſt

Netrnit

Nugex

Geno.

jldin⸗

ſſee ſe
tinp
cfictl
lilben
tmNS
tpoſat
cſcOOH
TenitmN
risie
AN
6gdalt
egelt⸗

ldenn .

riche

referri ad qð.s · de ſuſcept:l. din·
rileguli· reuocentur. vna cũ liberig utriuſq; ſexua

ut .e. hij qui. et.l.fi· etiã pᷣſepᷣcõne nõ obſtãte ut. s·ti · i·
l fi.et idẽ in ſmilibout · S. li·et.. eternã et. l. edicimus.
b̈ Quos. ſupo⸗

¶ Monctarioꝛe. exp oneut. g. in. l.i.
¶ Murileguloꝛe· expone. ut m ſeica.
m (Largicones. quales ſũt illi quos in Eica no:et no. H
ꝙ omes illi deſeruiebãt aule regie nõ pᷣuatiſ· Itẽ ꝙ dicit

tNae

nit ꝓ ſpoliato re⸗
deunte vel etiã ꝓ te
nente qui reſtituet
nam et ipe ad aliqꝗᷓ

teneb atur p̃ſtãda rio pre ſuſcep tas exneis
fiſco· ꝓbibemus oplari. de
e¶ Keltituãtur. foi Ternã fecimus le⸗
te uſh ad biennũ em ne unc baſta⸗
rediẽs nõ ultra ar. , liciã wl ſuã deſe
J de oĩ agro deſer. garijs miiciã wl ſuã deſe
l. qui agros· nec ꝑ rere liceat vel aliã añquã
wer Hiumter rmu⸗ eã impleu erint ſbᷣrepticia
US 1 . „ . — — —
eo q̃ refugit hono⸗ mpetracoe tẽptare. 2 de.
rem. ut. 8. de decur. Jquis naiculã ſun
a mgraen. inu Kioni muricis et le⸗
ideo q ſtultius fa⸗ Se;.
at bonremits Anclis ochilns deputa
onus er ido bi⸗ tã auſus fuerit uſurpare
enmo ꝓ ãno ibi ⸗ dualibraꝛx auri illacõe
uatur. neatur. adẽ.

d (Faeultatel. etiã
infn bienmü · nam
poſt nõ eſt dubiũ

volumus.itaq ex moneta

Otas in poſterũ ſe⸗
ries blactea metaxe hu⸗

ut . 8. dixit · ius ſpecies inferri precipi
e ¶Uphſs. ut. ff · de n ſib en reeE
edir ede.l. etia r· mus· xx. librarxauri cõ de⸗
de con · cũ poſſeſſoꝛ. nacione ꝓpoſita hijs qiu
ſf.e de Hetelien. ſerimũ canonem tractant
l impatoꝛel. h qᷣd poꝛibo etiã cuiuſcũq; offi
deePaantoc ipſe „ 0
idẽ ꝑ.l impatoꝛes. dã paſſi fuerint temerari.
.iͦ h mnuit Ee ſecus Wrileguli FEdem.
foꝛte q quodãmõ ,„
cũ filco cotrap vi⸗ gui relicto atq; de⸗
detur ſup hijs ut j. ecko ꝓprie odicõis offi⸗

defun. rei p.l.ij.

cio wetitis ſe infulis digmi

ij ui. ſic. 8. de tatũa cingulis pemtus de
tcuj.l.nati. er negatis minuſſe dicutur
de agri:et mã.do·. ad ꝓprie artis et oꝛiginis
agri · et cen.l.ne di⸗ ve 4 reuocetur . a n
utius · et. l· fi. eſt enĩ aut qiu rebo eoꝛꝛ vidẽtur
eniusn ppno: inhiaſſe quos ĩ ſua oꝛigi⸗
q tunc ſequ eretu 3 5
pris odiconetc ne pmanẽ et ſolẽmbo ni⸗
nõ eſtotra.S. de ſta. mſterijs mſeruiẽ mamfe⸗
ho. cũ legitime · ſtü eſt omma queq; oſti⸗
qus gme⸗ t rn
ciarioꝛe · H ex eit ex quocuqz tinio poſ

pone in Kica.
lne deanior⸗⸗
qui faciũt linthe⸗
os auleregis.
¶ Vel limphari⸗
oꝛe·qui lImnpham

ſeſſa ãtiquis poſſeſſoꝛibo
reſtituãtur. ꝙ ſi alienigĩe
detẽtatoꝛes oneribo oditi

iaquã cuſtodiũt ad pãnos lauãdos deputatã vel qui

pãnos lauãt et follãt ml
ciarioꝛe vocabulo ↄtineri·

m innpha hos tñ oẽs dicas gine⸗

rit ꝓcreati iura mr̃ne ↄdi⸗

nexu ſan gms ſcz li
nee deſcẽdẽtis maſ
culine vel kin AUut
oms extranee maluerint s· I. ꝓx. etꝗ.l.fi·
reſt: . 1¶ Obtutibo.· loc⸗
ſubiacere ꝙ reſtituere fa⸗ talromiti ſarnantes
cultates et futura de mee pÿỹ largiconũ.et ſie no
agnoſcãt munera ſibi eſſe ta rin necaia.
WBeuüdaa debõtelto ſi & ioi ut ſup erioꝛis h cat
Bapaa P e nd ü49 abſoluco ez. Itẽ qy
poſſidẽtibo reliqᷓ colligun aliũ ſubſtituat. Itẽ
tur a ſemetipᷣis ſciãt ſme a⸗ q ant appꝛobet
liqua excuſacõe ſoluẽda. ad que faciũt.s.de
. L. E- ꝓfel.et me· l.magi
qnex hiſia be R. ſtros. et · l. ſñ quis et
urileguloꝝ aalie⸗ ꝗᷓ. de agen. in re. l. i.
ne oꝛigis pribo ſut wel fue⸗ et j. de ꝓfel. qui in
urbe cõ.l. i. et. 8. de

Gis agnoſcit. dð.. voeipuler.
7 qiun ex coꝛpe gine⸗ 0 ¶ Proſapiã.·i· ge
ciarioꝝ wl lintearioꝝ wl nemcono ni fam
limphario monetarioꝛ bnoxiz id
w ã murileguloꝛx vl ali⸗ obligatã ſi ſbſtitu
oꝛſiliũ ad dᷣnas largieo⸗ 35 male Ferit
nes nexu ſangnis ptinẽtiũ be Sad paſfmd eto
wluerint poſthac de ſuo mmbo re. na · l. fi
collegio liberari nõ quoſ⸗
ciũq; nec facile ĩ locũ ꝓpriũ
freti dextre ex triumphali
abſo lucõe ſbᷣſtituãt. ß eos
quos omibo idoneos mo
dis ſᷣ ĩis quodã mõ am
pliſſme tue ſedis obtuti⸗
bus appꝛobauerint . ita tñ
ut is qͥ ab huius ↄdicõne
iux foꝛmã celitus datã bñ⸗
ſicio pncipali fuelt abſolu
tus vmũſ gnis ſui pſapiã uneclen pn.
in fun ckõne memoꝛati coꝛ uate veſtes quia
pis pꝑmanẽtẽ cũ onnbo eiꝰ ab uſu ſui ſeruãtp

q abſoluuntur rebo obno⸗
xiã largicõ ibo ſacris futu⸗

uatos nempe ſoli
pnᷣcipi ↄuenit poꝛ
ro veſtis lithea o⸗
mmbo permittitur

ra eſſe non dubitet. jbo pern
ut J.ti · i.l.iinj.m.p.

Hiuate vel ea Baplnncent
arie veſtis mgrit ſau⸗ ſieccz pnᷣcipis 1.1 lin
roꝛx ſpoſitivel bachioꝛ ac ſee que omibo de
textnoꝝ ꝓcũtoẽs cetei ua familia vuemt
Xtnoy/p PP d pontis tbeſan⸗
roꝛe pomt gĩa ſili
“ZVD tudinis.ſequentes
expone ut in ſeica 1.aac. /Tubicit Berat ois vel ſpẽs
r ¶ Hrocuratoꝛes · de quibo⸗ ab eis confectas accipie⸗
bãt et redi geb ant m fiſcũ hij nõ ante.⁊c᷑·

dic tunicis laneis et li⸗
. a vel die 8
temr in li vel quaſilime
mitar in limeis

jci 2 one ut. s l. ꝓx·.
6† liã adminiſtrã

3 Aſer. l. zij · et de
nſtratio ſc; noua ad qðꝗᷓ de om agrode
num

4 equi pof. l. qĩ eo.
c ſic. ff. de acqui Poi l. qi
b(Peragaydas.= 6 ein⸗ vel ideo að hijs cõcedit q
io ſc; vetus ad qð.ff. ¶ Mmiſteriũ. i · vñ⸗ in p ſtãt in ſuo mimſte
icũq;: vel die ãmimſtratio ſeʒ bi.ci. .i. bij Mumlte nout mar limor⸗
npao rlcriptio. debitoꝛes. etᷓ de de 1 nati ar. ff. de pecuß
de mu. et ho .·l. reſcriptio. E A veſtmde⸗
egemlrrans penã illicita tẽptantes ſuſ. li —
erogacominean oi ſollicit e cipient. de. lúmo. iapoſi
ueo. nnt. omittitur nõ añ ad reme rẽt vmůſ ee ar-⸗ 1. (Muricis i.pi⸗
]. de ero g. milt elen a pmit⸗ . ⸗ is ut. S. ti⸗i.
un libemei pi. eri erarn ꝙ curandã ꝑm q mt ſexus digmtal b ſcis illius ut . S · t ·
O R. accedè ꝙ ſatſda⸗ ionis et gnis a .l· ſi quis .
atmoee eanets geenels r aplae usch eme ne ã ſo méRodino:gen?
is odicõnẽ inx⸗ com g itu hmõi ſpe dedi piſcis aliud a
ghis odiconẽ m iſtracõ ro boꝛetur. SDci 4 ipncipi euiſq;ʒ domm n lo. ſcaq ce.
ta moꝛẽ vel ſniam J mirra 15 de li pncip jcaſ. pureo vel ru⸗
21 toꝛias qiu c pallia tumcaſq; purpureo ve
Soben eninec plecutorias Anunir· nee N ne ó ſolis impa⸗
Er er ka n deſer ſaeras poſthac ſibimet po dom qius ſericas cõtexat ite guembne
nigi . werer ailin ſtuladas. Fdẽ. aut faciat ꝗᷓ tincta cõchi⸗ l. ꝓx. nõ eni bñ ca⸗
Ran etn. ergz we eo⸗ W aut a pfe ochi⸗ lio nullius alterius pmx- vax n enihu ⸗
r artalis. . ti ꝙbabütur · nilit ta ſũt ꝓferãtur albo. —R
RußPevani⸗ à mre memoꝛ ate aſepᷣcõi dib= tradanturq; q tu⸗ 9 F. —
bus oloberis· dixx· àm ios ſeſe nõ ãbigẽt. exe llia ex omi parte e⸗Aci im alio id
it de murileguliſ e obnoxios ſele mcen pallia e necka won n aliozen .
SScilegunignene ¶ Bevſtib⸗ oloberis et. texture ieete mina ſbte⸗ ueta de purpureo
etio e inein te deauratis et de intinctõne õ necr völiceatnini
„ 8 4 4 4 5 LC
ene vel virit wof ſacrimuricis. gnpꝛ. eulcks mfeckomis aguo rvat euilib; uig.
ficialibꝰ pannoꝛ⸗ — — leri⸗ eiuſdẽ infecl de⸗ . vẽ · nõ pof
nuc de ipis pãms ratas ac ſeri⸗ pectine ſolidanda ſila de⸗ ee rae H
ihe veinis Daee erweerncenda omfio zmperat ſpe
rũ · et eſt illa ve ags vi current rede a vmilia ei.non &Qemẽvel
eſt tota deaurata uro mtextas vi lobera veſtimenta vmi ciei· non g& emey
ent ron e⸗ riles p̊ᷣuatis uſibo cõtexẽꝭ pnus offeritur. necẽut ali tulo reltcr
„ . . „ 4.r . t . Ge⸗ res
digfort aſequeddi ↄſicẽq; ꝓ hibemus et ĩ Ci⸗ ſt anuſc de abiurato pcio 85 e . cern ec.
Ae e eleno au⸗ neaarns tin nr̃is ſieri p⸗ oqrat᷑· q; ſuffiẽ aalcate leg min⸗ waneie
ro qð ĩ vulgari fol 3 pimus. impumtalne qs . . allia. p⸗
liatu in legibo obri Emo vir aurataſ ha nöi hũſſione in laque „Sler oſſidere.
iatu ut ꝗ. de veteis 1 „ li bmõ OH’ hibuit poſſidere.
catüuti. ßde ͤ⸗ Leat aut mm mmicis aen os noue oſtõms méieſ⸗ nune ꝓhibet veſti
pi Do- R dde ⸗ 1. mñſ hĩ dinẽ leſe ſta vel pãnu cõ⸗
libet auro⸗l die neis perag alasen ber alioqiũ aj hutn ſultino⸗ ncn rin quaſt
veſtia bitrannn⸗ impiale nimſteruũ ↄceſſũ Pr⸗ I bit. E mpꝛ. P¶Coͤchilio lſͦt
ien ne anraen pure cnes de banci vainb b⸗
ia v . dse om di q eltꝗ. er die
gn inpagae Kone lecenr au ſq innumeris ſyt oſtombuj regusvnebd,
le. De tinerge vi⸗ tito ſe et in debito nõ abdi ꝓhibite recẽti q; intermi⸗ d: occu⸗/i purpu⸗
it .l· in. et iin uerit indum ento. Edẽé. Pbibite us. et ideo ſe⸗ uαnchil natiui
SGontal pa cauerit mdu 2 nacõe vetamus . ra ee ine
Mgaydas-i. u Ellera adultno co⸗ timũ de ſerimo exceptoꝛũ lanis dner ane
bruſtas & oꝛe fuſcata in ſpẽ ſa Fern deſctimo nlaner leee⸗
auro m1gar. 2 muricis intin gẽ nõ ſi- e deſeriptio tabularioꝝ/ wicg i .ſi cui la⸗
m gaydiſwe nie ei tincku cũ rodi tu ja femices p certũ a. C fi et eſt varij
toꝛum ſiue elamide mmus. nec tincki ad baphia . na n d e.
põi ſolẽt. para em pus ſericũ alio poſtea tti peipim? ut fraus oloꝛis ut . e t · que
Crece latmne ueta volreiegrſ ca de am o⸗ tos con phibeatur ſoler⸗ ſe rocet e.
Fanaga. lo⸗ loꝛũ ſigẽdi copia en ne qſtis longo ta ſũt de ſerico.
de . . —„ ,g . .
inde pagar ca⸗ mninroeen eige capitals tia timẽtiũ · Ex edibo ſe
„ . 5 kieerrsve nonneg ar ze
. 4 3. . . . 0 .
tat h muli eribo .· u (Ciadentur pnᷣcipi vel omiti cõmerciox·
F1 kinn. lſtationes ubi * (Enden ertea eſd emlee coloꝛis
Nmovir Leciis in feia ut. s.

n n 2 „ Z P† 2,4 1 ſi 2 lana. Glane.

ias bñ nobilis-
Hereka-tatvi neniie.
Sen Abrialis wene⸗ dient in in dic etia
S rmceriũ cuin ſiox munenũ pſor rals tectorc.
id eſt texũtur. 1Facacone bri ut e. iure ·⸗ et als tecto⸗
iquo puatoid „ 2P4 mecerin nõ fa jcerins et eſt⸗ Ernus res⸗1c⸗
glne Subterãtur. ab Paͤe flat. alieu⸗ puins ſpᷣ rõ Serris nevern. oratur mſ
trt * Subter, ms. quia fi enie; Buative biurato. i. dicẽ (Dre ntatẽ· duo impr X I tẽ nec a⸗ ſ re
ctioms quia icuius p Abiumto. tate · duo im .ti⸗i: l.Ki. ideoq cũre
b ¶ Infecti · acuto · 7 Buati. e (Ab tediſſe q; *(Stermta⸗ r.p· leũ.ſieij. deus ß idee r. diẽ
poſche e¶ Arguto.i manꝰ⸗ ius p ſttit h iuret ſe d 7 de ſerui⸗u P. erẽtia a ditu iſitaé
D⸗ decurrẽt p man tus amittit itũ ↄmerciũ⸗ B ut⸗ F. de l⸗ — 11. eu viſitaé
ſtint d Decurn dederat puan faciẽs illicitũ om llus⸗et no⸗ E debere ⸗
Atmii zimpumtat e er, J. uis cõſociñ fal . Tigm ani
Glenat un mnun⸗ ſtipendijs careãt 7 qguns derit eligẽdũ rumẽta erant ꝗ
moitz p dnaen men⸗ ee ſteten s grer⸗ cenſiũ credi⸗ a natus eſt bus ſelie igen f
N. dinas i mer etiã.xx. L Ful be in qua na lo⸗ fe pieratis in 5
tiones. ſũt e ione ꝓpoſita. mezgur a dom cili o Peczebwehin ſis⸗
hagie Bropbibir. nato r. Empꝛ. vl in qua auo mtereſt ba tur ſiẽ e tirones
“ eee WefabenſaP me. enne Panan IuereRE ur tz ibiert raqua
DW wobaet... WX Ambo fabricis aeſeſe wroarno anone õ
leldo c.ti lot. 0 12 doce⸗ .— .22 l. Penl⸗ g. ſᷣ
