rũt vices honnnui anobis honoꝛata demde

coꝛaʒ pneipe ut. 8. in multitudine effiiſa ꝓpria
nolnfi een. imminuat᷑ honeſtate pui⸗
10 5 „Q⸗ 1 . , 1
ſRati ſubicit er z ut dmus certa ceon nume⸗
liti.in. ¶penl.
¶ Gtilioꝛes · ſed in
quo.ſñ · ut cũ ho⸗

quõ opoꝛ · epiſ. Enon aliter.in fi·

m·Brimũ i· a principio·ct breuiter tria nota tpa pri⸗

mo nnt. viñ · tm · In ſcdᷣo tpe impatoꝛ ad quoꝛũdã ſup⸗
ꝓlicacõnẽ ctiã ·ij· vel · in. oſtituit er ſjc dicit · q; didicit eẽ
plures ꝙᷓ Pusoſtituit. Cerciũ eſt.ꝙ res iã in mfimtũ p ce
debat q uſq; ad quatuoꝛdeci vel plures erant et hec ſe⸗
quuntur. * duitos iubaud per·

o ¶ Plures eſſe· ſubaudi etiaʒ et tñ q;uis nõ erant infiniti
audiuimus eos ut p multos et melins. v 7

p ¶ In immenſum.
. nam omne immen⸗
5 — ſum incõ petẽs eſt
rũm cõpᷣbedere menſura ut .· s .· ut deter. ſit nu ·
non ut qiu ſũt auferamuſ ele.n pnm.
. ; q ¶ Donec . i. nõ cel
eis ↄcæſſa(nec em boe im⸗ ſauerũt inſtare do⸗
perialis ꝓpriũ eſt maieſta necc facad hu
tis)ſ ut omi placẽtiũ no⸗ ins pcel. s ut deter.
bis et boneſłate mĩſtrãti⸗ fſit macler. Ciect. C.
SE RGEreNREanz. de pet· vonoꝛe ſub⸗
um foꝛas⸗ et aliqs ex hijs

oↄſtituamus a niomimſte⸗
rio:nullo ommo cõceda⸗

mus modo.ſ̊ manere q⸗
eos ſaneimus ᷣm figu⸗-

bitpetita:p eadẽ aut pe⸗

rHonerata pu⸗
ta in duos vltres
ſPropn.qnimo
ut illeſa bñ ficia cõ⸗
ſeruenturut ꝗᷓcõ.q

rãa qua ſut.neminẽ tñ adi⸗ e dic. Cilluch. er fa
„A„ an . „ cit ad hocC.de ad⸗
ommo.donec ĩ oct 0V1. uocat. diuer. iuð.· in
rorũ puemat nus ut hij bemus · erꝗ. de men
ppetue. vin. ↄſtituti nuo q́⸗ ſuma oe di. cle · et.· C.
dez boc ꝑ nullumo uͤ aut reset. s · ut deter. ſit
tpus aucto·feſtinantibu, mnu.cle. er. C.de o njs
aũt ipis ppetue muicẽ traſ⸗ Ja mili· non pol l.
dere cirea nos et mnpe⸗ Konſticutiſali
riui cura et deuocõe. nemi⸗ cet ſint.
nilicentiam habente neq; . Eleeclere d
pætere aliqd deinceps tte gmangmetuͦreri⸗
ſed ſaente qð nõ impetra piant hoe eſt bom⸗

tatẽ ut dicit nõ cea

ticõne non ſolum obliga vVemp ctoße .
tus erit pene auri librarũ ta mmterdici aliquin

x· ſed ꝓpria etiã ſpoliabi⸗
tur militia vwolumus autẽ
eos mẽſura quidem uſq;

peti ſie·s de no ali

quia vero voriſi
mile· et. C. ut lit· pẽ

7 2 den. l. fi· et. C. de pet.
ad dictũ matrimomuũ co⸗ bo · ſub.l.i. et. i ·

tineri iuſticia wroa alijs

„ maioꝛ iter cctens
virtutibus aug er. et ad virtutes ut j. ut o⸗
maius apparè. multitudo mnes obedi ·indi ·
enĩ nuoſa michil habz bo ph·

neſtu qm ut prediximus
inpaucis ex multis q Fm

virtutẽ eſt vita ſaluabit

maneatigitur pᷣm quod

¶ Iuſticia· que eſt

liter.ꝗ.d.ad maio⸗
ritatẽ honoꝛis vo⸗
lumus apparẽ 1c.
a ¶ Honeſtũ. vnde

dictu r ubi eſt mul

titudo ibi eſt cõfu⸗
b ¶ Am in paucis·

ꝗ · d. noli confidere in multitudine nam pauci ſunt.ſxre⸗
ferendarij etiaʒ inter multos ꝑ quos vita ſaluaturi.ho⸗

minuſubſtãtie ex quibov inũt et ip̃e pſone ut j. quibul

mo.na.effi.le. quis qͥs · et. C.de aduod diũ.iudi.l.aduo⸗
eati · et hoeſm virtutẽinaʒ clamãdo quilibʒ poſſet eſſe bo
nus.Vnde cathoſerma datur cũctis ammi ſapĩa pau⸗
eiſ que vba licʒad referẽdarios aptauerimus ad quod
libet tñ factũ bonũ poſſunt aptari.illðᷣ nõ placet ꝙ hee
lia m ammã intelligatur licʒ et tũc eſ̃ verum.vnd illud
multi ſũt vocati ꝓauci vero electi mã ᷣm hoc ſie nõ bene

refertur ad ſup dcã
et FRacit ad huc.G
JZS.ut der.ſit nu.cle.

in pn·et. ff· de odiẽ.·

inſti. filius · et. ff. de
vᷣ· ob. l. ↄtinuus. E
Itẽ qui mſulã.et in
dee. di · xxinj. e. tal eſ.
aCDronmg mus:i⸗
impoſunmnus.
bEx Barnbo.no
ta rtums phunntur
eſſe bonꝰ ꝓpter pa
trem q̊ͥd miri mmo

et racõne nacoms

pᷣſumitur bonꝰ vl
maluſ ut·ff.de edil-
edict qð ſi nolit.G
qui mancipia.
n eos. ſcilicet

c
indigétes.

pᷣ loꝛã dũ ꝓ indigẽ⸗

tbo et nota hoc eſſe

laudabile paupes

adinauẽ. ut. C. quã⸗
do inpatoꝛ int pu⸗

pilloſ er viduaſ.li.
et. C. de epiſ· er cle.l.
oꝛphanotrophoſ.
Ro inceſtis;
eges ut. C. de

inceſti.
f e. leges-

g (Priuãt · qdᷣ cõ⸗
tingit ex eo qnia cũ
omia bona pr̃i au⸗
ferebãtur · filio ma

gis auferri videbã

tur cuius quaſi iam
erant ut mſti. de he

reðdð.quali · et dif. C

ſui · ſcʒ ꝓpter votuzʒ
pPatris · ut. ff de lib.
et poſtu · i ſuis et

ff. vn de lib · l. ſep⸗

to.in fi.
h¶Reanii.ſine pe
nareatus.

Z

. miri. qð non

debz eſſe ut. C. de pe

nis · l. ſancimus · et
JS.ut᷑ indi.ſine quo
qſuff · C eos. et . S.
inſiuran. qð p̃ſ. Gee

—

h. ¶opoꝛtet. in fFi.

prediximus nunc in eadẽ
figura. ¶ WMec autẽ tua e⸗

minẽna co gnoſcẽs cuſto⸗

diat ut nullo tpe traſgre⸗

diatur aliquid eoꝝ que
a nobis ſancita ſũt.ſ̊ eos
qui preter hec aliqͥd agũt
interminatã exigi penam
quã eis ꝓmiſimuſ quã ne⸗
q; repeu licet neq; reddi ẽ
poſſibile · ſitqʒ; ex h̊ lex nra
multitudmẽ quidẽ expel⸗
lens · intro ducẽs vero vir
tutẽ que nõ ĩ multis appa⸗
ret et pcipue in viris qdeʒ
ꝙ cedat ex patribo boms.

ſuã aũt vitã oſtituẽtes. ta

in peticõmbo mdigẽtibus
qᷓᷓ ad nr̃m in eos auxilui.
Que igiuir placuerũt no
bis et p hãc ſacrã legem
mamfeſta ſuũt.ma eminen
tia operi effectuiq; tradẽ

feſtinet. De meeltis et ne⸗

pharijs nuptijs: Empꝛ.
iuſti · au · com. diuſne rei p⸗
o inceſtis 1 uate.
budũ ſeptas ab im⸗
toꝛibo leges non pfe
cte le habere uidicaiumuſ
que eos qͥdeʒ qui inceſtis
nuptijs copulantur impu
nitos ſinũt. ex eis aũt ꝓce
dẽtẽ ſobolẽ utiqʒ meul pa⸗
bilem exiſtẽtẽ pᷣuant rebo
patris.ut neceſſitas ſit e⸗
os quidẽ qiu peccant ſine
reatu eſſe.hos aũt qui m⸗

equus · er de man. p JJͦ”ðGU
zlSancimus fſctaa oe gnalenoms aſt uoen, me
wo ſint nuptie cõtn leges lie; nõ ſintotrarie nature ſ̊ iuri

miri.

aut inter collate rales et affines · ut inſti · de nup · Cergo.
er. ff.de ritu nupt! qn etiã · et · ff. de adul.lñ adulteriũi·.i.e.
z lex hijs qñq; pꝑmiſcue vtatur et mp̊ reprobo h opimi

onẽ ey · qui dixit ti:iſtũ hr̃e locuʒ tm qñ eſſent nepharie

vel inceſte.h̊ hee Iña dicit plus.ſ.quo cũq; modo illi citaſ
nec obſtat rubca huius ti.quã ꝓ ſe mducit.naʒ plerũq;

noxij ſũt tãqᷓ peecãtes pu
nemus igitur
de cetero ſi s illicitas et

contrarias nature (quas

lex mceſtas et nefandas
et damnatas wocat) con⸗
traxerit nuptias.R quidẽ
nõ habuerit ſilios ex po⸗
ribo legitimis et inculpa⸗

bilibus ſibi otractis nu⸗
ptns · mox ei ſuaꝛx rerum

caſũ imminere.ſimul autẽ

et omia ea que noie dotis

data ſut ei in nullo potiri
ſed omma hec erario aſſi⸗

gnari.eo ꝙꝙ dü licuerit nu

ptias facere legitim aſ.cõᷣ
tra leges amauerit et cõ⸗

fuderit quudẽ ſobolẽ.no⸗
cuit aũt et generi. egerit
vero que impia ſüt et ſce⸗

leſta et talia ↄ cupierit q̃⸗

lia etiã plima irracõna bi⸗
lia ãmonẽt animalia.ſtq;

ei pena nõ ↄſiſcacõ ſolũ.hᷣ
etiã cin guli puacõ et exi⸗
liũ. et i vilis fuerit etiam
coꝛpoꝛis verberatio qua⸗

tenus dilcat caſte viuere

et intra naturã ſe cõtinere.
non aüt deleckari. et ama

re ultra terminũ et tradi⸗
tis nobis a natura hijs le
Fbus repugnaé. ¶Mu

iere quoqʒ h legẽ ſciens

hanc quideʒ neglexerit

inceltis aũt ſemetip aʒ tra
diderit nuptijs ſõ eadẽ

pdatur et ẽ ꝓ eis.fr te iure fiſil. eius

gnalioꝛ eſt textus
q; rubrica ut. s. ut
ecci a romana· ꝛc.
nã et de alns eccle⸗
ſijs ibiloquitur et e
cõt ra ruſᷣea gnali⸗
oꝛ eſt textu. ut. C. de
relig. ſump. fune.
nam licʒ in rubrica
dicat de luſu alee in
textu tñ nõ dicit vñ
nõ eſt bona ſua ar⸗
gumentacõ. licʒ nr
fuerit ↄciuis:ſ.ſo⸗
rentinus . ꝓ nobis

aiĩt hec lſa.· ſillici

taſ ut inſti. de nup.
CEſi aduſus: et. ff.
de adult:l. ſi adul⸗
teriuʒ · Eſtuprũ. in

fi· Equocũq; igitur

modo illi citũ mri⸗
momum eſt. qð eſt
xiin modiſ ut dixi
mus i inſti · e. E ſut ·
ſy hab locu hic ti.
KWontrerkets
facto ſic.C. ad.l.iu⸗
li · de adult.l. euAu.
m ¶ Imminuere · H
nüquid ipo iure vl
pꝓ ſniaʒ ·e · ſatis cre⸗
do ipo iure qʒ ſatis
dicit mox.ſniavẽo
non poſſ ita mox
dari ſed tractim et
eũ delib eracõne fer
tur · ut. C. de ſetẽtijs
ex pi ·re.l. ij · et ideo
ſta ti cũ erit tale ma
trimomũ cõtractũ
a ſcientib⸗ ipo iure

dñ ium pditur rerũ

et facit ad hoe ꝗj.de
muli · rap.qͥ ꝓprijs
raptoꝛibus nup · G
ſancimus.et.C.ad
l.iuł.maie.l.fi·⁊· ff.
de publica. l. cõmiſ
ſa· et.C.loca.l.fi. et
J. de litig. Eſ vero
ap̃ · in fi. Cſed qͥdaʒ
dicunt ſniam neceſ⸗

ſariam et legitime

rem ꝓbari debẽ an⸗
teq; dommü rerum
qui · i· Kũñ. er· C · de he⸗

reti et ma.l.quicũq;. qð ſi fecermt. et. ff. ad ſilłneceſſarxi
os · et · C· de apoſta · l· i et ut liti inrent. Eillo. ß reſpoͤderi

ne

ergo
ig.
bare
erie
Nu
dit

. .

decte⸗

lr ete

C
ſine⸗
dte
ſeein
ltv⸗
4 dr⸗
da
lſo⸗
obi⸗
ſle
u.
if.
cul

ll⸗
c
ſet⸗

un

n⸗

oteſt hijs legibus.qma nõ eſt in eis tã hoꝛridũ delictũ
ke der pen des ad quid h̊ ꝓ derit cũ bona
non auferantur mi lata ſnia . Hñquo ad fruetus medij
tẽpoꝛis · ut · ff. qubus ut indig · l. eum qui.
a (Dotis nomine. vere aũt non eſt os cũ nec ſit matris
momũ ut inſtite· Eſi aduſus· b¶ Potini · i· uti ·
¶ Erario · i. in cam em fiſci ̊ viðꝛ etã ꝙ filijs non extan⸗

n

tibul non ſint dan⸗

dicũt hoc ſpeciale
ſiẽ in cerimme leſe
maie · dicit illa. ut
nulli iudi · a lij dicũt

da fiſco ſed conlan
znet us- ut .
Eman pfrd:h oöſtitusda pena. (Sive⸗
tre Fiit nuli ro cõtigerit ex pᷣoꝛiboa nu⸗
m S aae. petns amculpabilibo Filioſ
coꝛrigi pillã de mã. eſſe ei aut nepotes foꝛte à
phet illã p aliam. vlterius: paternam mox
ut nulli in dic. Alrj

illi ſuſcipiãt ſucceſſionem.
ſue qiudẽ poteſtatis pris
ſupplicio facti.paſcentes
aũt eũ et alia neceſſaria pᷣ⸗

c eſſe intelligẽ ð . E
aer filij ſuntener bentes.nam licet legũ cõ⸗
alnj cõ ſanguinei er temptoꝛ et impius ſit.ta⸗
ira er ilaſveldie men pater eſt. et hoc qu
dð eſtveriu 1
diximus ꝗ. ut nulli ſequẽs habeat tꝑus poſt
indic. p reſentẽ nr̃am conſtõnem
dHiaeni. 8 currẽs nullo contriſtãdo
colligo He ſi caſte vixeit.licebit enim
auteñ. loquitur de —115 . J
eo qui ſciẽs tale fe⸗ mehil peccantes ſbᷣ hac le⸗
t matrinonneen ge non ſubdi. ¶Mðõwro
et ex eo qð poſtea m tranſic. 277
dicit de pena exilij. lam anſaenu eſt nec om⸗
q tm dolo delinquẽ⸗ no reimqimmus mnoxiii.
ti nmpomtur et ex .
eo ꝙ dicit muliere
ſi ſciẽs q;. ⁊c.ut oĩa

ſint tibi clara diſtingue an ille qui dicitur puniendus ſa
nit factũ.ſcõſanguineã et ius.ſ.non licere ſibi de iure ta
lem hebere aut ignoꝛauit vtrũ q; aut ſcinit ius ſed igno
nuit factũ aut ecoõtra·pᷣmo caſu cõſtat eũ pumẽdũ ut h̊
Itẽ ſecũdo cõ ſtat ꝙ nõ ut hic Itẽ tercio ↄſtat ſimiliter
ꝓ nõ mſi ſit fatuuſ erroꝛ. ut· C.e.l.qui otra· et · C. de in inte.

reſti.mi.l.de tutela.ſed im

quarto dico quaſ idẽ quãtum

ad ꝑenã ex hoc ti· cũ nõ ſit in dolo etiam qui in iure errat
ut. ff. de p et· Hꝛeð. ſed et ſi. ſcire.et in damno vitã do iut
erroꝛ non nocet · ut.ff. de iuris et fac.igno.l.iuris ignoꝛã.
tia . et. l. ereoꝛ. quaſi ideo dixi qꝛ ſi in iure ciuili errat ut q
adoptiuam ſoꝛoꝛẽ accepit. ꝓrſis excuſetur. nec obſtat

C.de mterdic ma.il.i.
ſcẽs.ut.ff.de ritu nii

totũ · ſi vero nõ dimiſit
de adultl.ſi adulteriũ.
et. idẽ polliom et.

q; ibi clã accepit quarepᷣſumitur
pc.l.ſi.ſi vero in iure gentiũ ratione
etatis inuatur vel ſ̊ dimiſit eã anteqᷓ; acculetur et tunè in
pumtur licet parũ:ut.ff.ad.l.inł.
Eſtuprũ.et· ¶nonnũqᷓ;.et. Efrẽs.
inceſtũ aũt · et hee in maſculo.ſed

feĩe ſy a pena huius ti excuſantur qᷓcũq; iuris ignoꝛãtia
ſciẽs aut pumiur.ut q.e. Emulier ch. ßim pena adulterij

nõ excuſatur iuris ignoꝛãtia maſculus vel femĩa ut. ff.

ad.l.iul de adult: ſi adulteriũ. Efratres · in fi
e ( Sobols natz ex hmõinuptijs illicitis nã nec filius
ðꝛ nec a pr̃e alendus eſt et omm bñficio excluditur ut j.

Ned⸗ mo.na.effi ſui.Gſi.
e

neri:i.ↄſanguineis ſuis nã aliquẽ eſſe malũ dede⸗

—

—„

cſeß et

ff te ap· l.nò tmi· g ¶Ammonent id eſt faciũᷣt.
b(Ciguli i. digtatis ſi quã bet · j ¶ Exilii i relegacq
in mſulã ut puta lʒ alna duo ſint gna exilij ut.ff.de inter⸗
dic · et rele · l. exiliũ · h tüe quo diſcet eaſte vuẽ ut ſeqͥt: Eñ.
α οναεπ 5mã pt retinẽ vel nouã accipe. ut· ff. de bo. dã.
ilis.nõ magis pumii vilẽ ꝙᷓ; nobilẽ. ut. ff. de. l. iij.
incẽdio ru:naupedius:et.f· de pemiſ· capitaluj.· Evene

de predictis · x

net omibus modis ſb̊ a⸗
cerba ĩdignacõe ſᷣmit⸗
timus. SOʒ ſi q inceſte feẽ?
ſunt nuptie · l quiddẽ cõ⸗
tingit eas quolibet modo
diſſolui ſine reatu ſüt. Hi⸗
vro hee noſtra lex aliquẽ

muen eit poſt tles nupti⸗

as licẽtiã ille habeat exc

omibus mſinuata eſt.in⸗

tia duos annos ſie lbi co

pulatã dimittere cõiigẽ
nõ reuerſurã vlteruis ad

eũ neq; ſepataʒ qiu dẽ fi-
guraliter. ꝓ veritate vero
cõiũctum. foꝛſan enim ſi
prioꝛibus ſatiſſaciet.ſola

quartaeius pte ſubſtan⸗
tie ad ſiſeum deferenda et

ad Riios omnis alia ſpᷣa

del. i. filin ffa. Em vulgarem. .
¶ Paſcentes · .. filij. t Eũ.ſalicetpãtrem.

narij. et. l. ſi qs ali⸗
qd. qð nõ · q ple
ne diximul. s. ut in

dic. ſine quoq ſuff.

Gſie igitur. in fi.et
Facit eẽ ad hoc.ff.de
iniut · l. fi. et. C. que
res vẽ.nõ poſ.l.ñ.
et · C. de Plag· l.ſi.

m Gerbera cõ. al-
caſtiga cõ als ver⸗

Bengo.
n (Legé Ltalẽ ma

ermomũu phihẽtẽ

¶ Sciẽg · ſp tñ pᷣ⸗
ſumo ꝙ ignoꝛet ni
ñ ꝓbetur cõtrariũ

ſviro ecõtna ut. ff.
de iuris ⁊ fac.igno.

A¶·regula/qð pᷣt vir
ꝙ bare vel racõne

etatis vel racõe ru⸗

ſticitatis ut in pdi

ↄta.l.ðꝛ·et.C.da to⸗

ſtamẽtis · l. i.
„ Bena ognu
tñ mulieri.

3 ivero: mox.i.
ſtatim.

r S upphesi pe
naʒ patris que ma
gna ẽ in hoc · ut · ff.

u ¶Et alia neceſſaria:ad veſtitum et facit ad hoc ꝗᷓ. qui⸗

bus mo.na· effiſui.penl. et.ff· ad trebelł.l.ex facto. ¶

ſi quis rogatus · et.l.impatoꝛ · in fuet. C. de alen. li. l i. ſed
quo modo paſcerent eum in exilio poſitum.ſeñ.bñ mit
tendo ſibi neceſſaria. nam et eo eapto ab hoſtibus illuc
funt ſibi neceſſaria nnttenda ut ꝗᷓ. ut cũ deap.co. Eſ vnũ

ctũ.ſ.añ.l.iſtam

y ¶ Innoxiii.i.ſine pena ei facit ad hoe.s. ut indiẽ. ſine

quoquo ſuf.mfi·et · s · ti · ꝓxi.

¶ Diſſolui. ſcilicet ante legem iſtam. l
a ¶ Reatu · i ſine pena reatuſ.quid enim peecauit antiq̃⸗

tag.⁊c.ut.C.de teſta.l.inbemu

b lero poſt i poſt ſe. e

8. penl.

otias: ſ. habere.
d ſnuata ẽi. exq;ᷓ in noticiã puemt. ſ̊ nüqͥdatpe du
oꝛe mẽſiũ h̊ biẽmũ ↄꝑutat᷑ ut ꝗ ut fcẽ no·cõ:ſñ.nõ.ut h

ot:j· e· . ſi aũt ·
et ꝓ veritate tenẽ. F

1 lit· nãnõ debz fingẽ ſe dimittẽ
rioꝛibo. nuptijs vel delictis.
g& ¶Ruarta Fᷣ qðᷣ de qrta diẽ eredo coꝛrectũ. ut de mã.

pnᷣ Gopoꝛt. et qᷓ. ut nulli in· Efi·et ſic dieas ubicũq; ĩ b ace

cõ ſtitucõne fit de ea mẽtio.

d filio s: ſed de quib⸗

filjs hie loquitur.ſeñ de hijs ꝗ nati ſũt ex inceſto coiu⸗

gio añ tpa tñ huiꝰ.l.vel poſt ꝗᷓ duos ãnos:velp̃t intel⸗

igi de legitimis expoꝛe legitio mrimomo et ſ̊ uſq;ad

illũ vᷣſũ ·ñ vero ec̃. ⁊c.et ᷣm vtrũq; caſũ potes lĩam ocꝛ⸗

hars ut ſtati no.

N *

a ¶ Eis Cinceſtuoſis m pᷣ mũ vellegitimis m aliũ intel
b Concedmmus · hic accipe et ip̃i legitimi lectum.
ſint qd eſt ꝗ.ſi quidè ſolier non cũ aljs ſubaudi natis ex
nuptijs exiſtẽtibo meulpabilibo er h̊ accipe ut p̃termiſ⸗
ſũ nõ p uẽtur. ⁊c.et qð dicit in ſeqũti caſu ſivero.ac·. loq̃⸗

hie ſut ſoli legiti⸗
mi ſine hmõi filijs
ßz in ſequẽti ſunt cũ
illis.

e¶ Soli. Linceſtuo⸗
ſi et nõ cũ alijs · i. le
gitimis m pᷣmam
vel dic ſoli ſcz legi⸗
timi et non cũ alns
ſcʒ inceſtuoſis pᷣm
ſedᷣm caſũ. et ꝙ diẽ
nõ cũ alijs ſbaudi
ſint.
d (Legitim ſint.
i. ꝓ legitimis ha⸗
beãtur m pᷣmũ vl
Prie m aliũ.
e 4 Refr .ex cauſig
determĩatis ꝗ· ut cũ
de ap : co. Ccauſas.
muriã.i · dam⸗
nũ a vobᷣ q eos cũ
alijs non admitti⸗
mus equaliter.
¶ Liceat · . pr̃i.
hb Precipimus·

qð eſt coꝛrectum ut.

Pxi. diximus
(Eis E filijs tam
lecits qꝙᷓ inceſtuo⸗

18* .
k (Poc codẽ.ſ.qð
dictũ eſt ut natura⸗

libꝛ exiſtẽtibꝰ et le⸗
gitis pᷣus hoc idem

nt ſi poſtea ſint le⸗
gitimi pus hHmõi

naturales. vel ſcðᷣo

pᷣt intelligi hic· E.
qð dictũ eſt natura⸗
liba exiſtẽtibo et le⸗

gitis pus. hoc eni

idem et qũ p̃us et
poſtea eſſent legi⸗

gi

tur qn nõ ſũt ſoli hmõi filij et hoe m pᷣmã poſicõnẽ ca⸗
8. pᷣm aliã planus eſt hie caſus et differt a ſequẽti qna

quã eis taqᷓ; innoxijs oee

dimus ut li quidẽ ſoli a nõ
eũ alnjs et ipi legitimi ſint.

ex alnjs nuptijs inculpa⸗

bilibo exiſtẽtibo non pᷣuẽt
prna ſucceſſione.niſi iuſte
eos odio habes pr̃ ꝓptet
aliã qᷓndã legitimã offen⸗
honeʒ a ſua excdludat ſue⸗

ceſſione. ¶ Hivẽo etiã ſint

nuptie alie pᷣus fecẽa nõ of

fendæẽtes legẽ et fiin inde

oꝛiantur. tres quidẽ ptes
hereditatis vndiq; ineul⸗
pabilibo et innoxns relm⸗
qui filnjs.niſi aliqᷣ offen⸗
dãt aliud qð eos ĩdignoſ
pr̃is ſᷣm legeʒ ſucceſſione
demoſtrat. quartã vero hi-
linjs miuriam quidẽ paſſy

(innoxijs threlinquere li
ceat et ipis inculpabilibo.

p omia alia circa p̃em vi⸗
ſis ſeʒ pcepta et ex pater⸗

na ſubſtãtia quarta parte

quaʒ fiſco dare pᷣcipimuſ.
damus aüt eis non ex te⸗
ſtamẽto ſolo.ſed etiam ab

mteſtato gemtoꝛ m pᷣuj

a nobis dictũ modũ fſieri

timi et ßm vtrumgg
apta lĩam. erdeela maltaben pᷣmũ caſũ vel le⸗
tima ſm ali. jid eſt naturales legitimiis vel legitios
Prius tpuſ.⸗ pmos cũ ultimis ſᷣm aliã poſicònem.

n ¶ Nementie · i. clemẽter. o ¶ Precedẽtiuit.s. e. Gi.

p Lexiſta-⸗ 9

upradeã. ut.S. e. Ci.
pr̃na.utꝗ·qmo.na.ef le.Efi¶ Drediximꝰ. ut.s.

¶ Hanciuimus. ut · g. e. Ci. hec paritas fallit in Ec. C ij.
quarta quã habet hic fiſeus quã nõ habʒ ſi poſt hane
l.quis tale cõtrahat inceſtũ·et eſt racõ quia hic vidꝛ in
alio releuari · i. in biẽmo qð datur ei.q; ecõtm grau etur

—

in hoc. ut. ar. ff. de iuriur. l. eum qui. ijn p·
e Dubjitatum. eſt ſubaudi. idi et ideo exiſtimanimug
u. Exiſt mauimus. ſubau⸗ ꝛc6 vel die dubitatũ. ſ. po

mi neutraliter. x Patres no. imꝑatoꝛem vo carip

erem. l. vnd eet leges ſunt ei ſubi ecte. ut . de cõſulibo. in

—

fi.e ut hij qui obli·p· ſe ha. fie. B
y ¶egem.ſiex qua oꝛſtur dcã dubita cõ. C. ð̊ naturali ·li.
el. c ds. 3 oĩbo. ſimlis oracõ. s de nõ eli. Ci.

+

2 anſig te i: ſepante p diuoꝛtium.
b Megitime. ſcilicʒ ut lex concedit ut qᷓ de nupt: Gſigi⸗

lur · et. C de dinoꝛc.l. conſenſu:

beredes hoc eodẽ valẽte

hß etiã poſt q pᷣus dimiſeit
oↄuige ineceſte ſibi copula
tam.altera duxerit 'm le
gẽ uxoꝛeʒ/filijs ei et ex pᷣ⸗

oꝛe exiſtẽtib et poſtea ex

legitima ꝓereatis:ſie enĩ
prius tpus eclemẽtie vin⸗
cimus dote qiuppe prece⸗
denti mulieri dãda. 7S.
aũt vxoꝛem nõ dimiſerit
intra duos annos exquo

lex pbᷣlice fuerit inſinua⸗

ta.et ipᷣe cadat ſuaſubſtã
tia · et muli er dote et ſub p
dicta fiat pena· taleſq; fi⸗
iij mchil ex prna ſubſtã⸗
tia habebüt neqʒ mater⸗
na dote. ¶ Sʒ ſi quidẽ ſu⸗
erint ex p̃oꝛibus nuptijs
inoxns filn ei ꝓcreati illi
fes accipiãt.poſt ꝑtẽ qp⸗

ve quartã que ad hiſcũ de⸗

fertur ſue poteſtatis effe⸗

cti.et patrẽ alẽtesa aliaz

ei pᷣbẽtes ſufficiẽtẽ ſana⸗
cõnẽ ſic pᷣdiximꝰ. dote eẽ
hmõi ĩceſte ↄougis ſbᷣ ſiſ⸗

c faciẽda.ſi vèo ſiln non
ſint ex poꝛibo ĩculpabilib⸗

ad hocꝗ·de trien et
ſe. Ef· ⁊ . ut lib. de
ce . Eſi quis autem
ddie
dotalia quaſi dicat
ct eaz poſtea cepit
mvxoꝛem.
e¶ Doſtea.nõ ſo⸗

lIũ prius
f. ilij. nati ſcz.
& Secuũdis·i· poſt
matrimomum-.

b¶ Sedᷣos ·i natoſ
ex ↄcubina.
ſcʒ ſi eaʒ accepit in
vPxoꝛE⸗
K ¶ Confectõe . qd
neeeſſe quãtum
ad legitimacõnẽ ſi
lioꝛenõ ad mr̃mo⸗
mũ· ut.ff.ð̊ reg.iur.

nuptiaſ. ßm pla· eẽ

ad mr̃ſmomũ diece

bat hec duo neceſ⸗

ſaria.ſ.dotẽ cõſtitui
et fieri inſtrumẽtuʒ
ar. ꝓ eo inſti · de he
reð que ab inteſ.
¶ Primiii.nati ex
oncubma quã po
ſtea duxit in vxoꝛẽ
tãqᷓ; pᷣm habeant
ct expo ne vero ꝓ

certe⸗

m De ſeba.fe d
filns an dota ſſtia⸗

n¶ Ei.ſ.patri qͥ ta
les 3 Kliogs.
0 Ccãt. l. in qr⸗
tã. ut.C.de mof. teſ.
l.· cũ queritur.et. l.
parẽtibo. et inſti . dbe

moftel. Cf· P ¶ Ä enim hie fit mentio de eo qðᷣ eſtqᷓ.
tde ttien.et ſenni · Ci. ⸗relam de inoffi. teſ.et bo.poſ.cõtra

q ¶( decent. ut que⸗ ta. ̃m al. ut inſti· de exhꝛe . li· Enia.
r oꝛis. i:extra conſtantinopolim ciuitatem.

2

leno.et .· qui hoc. u

antibus ut

lieni genas · i alienas a ure⸗

Cantiqnis· ut · ff· de in fam. l. i. q̃ leno· et. l.adle⸗
thaſ. Gait p̃toꝛ · et · Oqͥ̃ lenociet · ff. de adultl.i. G
Legibo. ſ. digeſtoꝛe.

udũ.ſ.co dicis. f-C-de adult·l.de crimĩe. fi. et. l. ita
nobis pudoꝛaccurſius.
eges · ſeilicet quas mo do diximus.
uxnmnus. ſez in greco. bᷣ¶ Ceges.qᷓs nõ hẽmus
auſam. ſ. odibilẽ. d ¶ Hi

n.· 1odibilẽ. d¶Hns . ſ. veſkimẽtis et ſilibo.
¶ Venari · i· decipe ſiẽ venatoꝛ

es eſea oſten ſa decipiunt

1i nuptns hec agenti ꝓcreati.tůc gitimaa ſuoꝝ appellacõ ſbᷣ pote
fali totius euis ſubſtantie dñs erit ſtate eos oſtendẽ. et dare eẽ cẽ
“S ſiſcus. Hec en etiã in poſtea nu⸗ teſtamẽtũ que leg es p bet et oĩa
i benbus inceſte ſaneimus ſub ea babẽ quecũq; bmõi appellacõʒ
equalitate ꝑ omia ponẽtes eum decent. ¶Tuaa igitur eminentia
fui qui nõ dimittit intra pdictum a que placuerũt nobis et ꝑ hãe le
ag nobᷣ tpus inceſtã ↄiugẽ cũ eo q̃ gẽ derlarata ſunt agnoſcẽſ.oꝑi
en poſt hanenr̃am legẽ meeſtas et effectuiq; tradere feſtinʒ.et pᷣce⸗
niti odibiles quaſdã nuptias elege pto vtens apud gẽtiũ pᷣſi des ut
Fd rit. ubitatũ itaq; ĩ quibuſdã et quu foꝛis ſunt bomines ag no⸗
ccht gẽti bo etiã aliquid de legitinns ſcãt.qꝛ ſobolis innoxiea pure cu
noße hiijs ex nra cõſtõe factis exiſti⸗ im habumus et anemgenas
maummus recte ſe hr̃e .· nos tãq; noſtris odibiles legibus
M legis patres et adicere ei · er ſol aduerſamur opulationes. .
m. uere dubitacõnẽ.eteni cũ tali m⸗ Pe lenõibo. collo. nij.
inar tellectu ab mitio legẽ poſim⸗ Eempꝛ iuſti.au. pr̃i⸗
nam et ſi legiimoꝝ qiuſc ſit pr arhe conſtantinopol.
n Z et obeute euis vxoꝛe ex bomip Tantiquis legibus
aut etiã legitime trngena ha: et dudſ impannibo ſatis odibile
=5 buerit quãdã cõſuetudmẽada⸗ vſu elt eſſe lenonũ nomẽ.et cau⸗
aum liã mulierẽ.quã licebat euã legi ſam interim ut etiam plnne cõtra
ni⸗ time ducere vxoꝛẽ. et fuerĩt ſiln talia delmquẽtes ſcriberentur le
us ei ·aut ante dotalia documẽta(hᷣ ges · nos aũt et dudum poſitacẽ
uci t ea fecerit) aut etiaʒ poſtea vel eos quu ſic impie agũt ſupplicia
e etiã ſoli maneãt ante dotalia ſilij auxmmus · et ſi quid relictũ eſta
ſiu ſedᷣis aut nõ ꝓcreatiſ. aut etiam noſtris pᷣdeceſſoꝛibo. etiaʒ hoe 5*
du poſtqᷓ nati ſunt moꝛiẽtibo.exiſti alias coꝛreximus leges et nup
xbe mauerũt quidaʒ nõ poſſe ſcdᷣos interpellacõne nobᷣ factarerum
6 eſſe legitimos. qm pᷣexiſtãta ex impiaꝝ ꝓ talibo negoens ĩ hae
ſe poꝛi cuige ſua legitimn er ꝓprij maxima cuut ate cõmiſſis cauſa
ip ſin qð nullã rectã et ↄoſequẽtem nõ deſpeximuis agnoiumus eni
mi habet cõſonãtiam.ſi enim hmõi quoſdã viuẽ qᷣde illicite ·ex caub
ſilios nos legiſios er ꝓprios de⸗ aũt crudelibo et odioſis occaſi⸗
monſtrauimus dotaliũ documẽ onẽ libimet nefandoꝝ inuemire
ſn toꝛũ ↄtẽti ↄfectõe.legitimi wro lucroꝛx et circuire ꝙ micias et lo⸗
etiã pᷣmi cõſtituti ſũt m omibo le⸗ ca plma· et uẽculas mſerãdaſ
gitimiſpater moꝛitur ahijs qui decipe ꝓmittẽtes calciamentaet
1, ex pᷣma fu erũtaqui de ſedᷣaclicj veſtimenta quedã.et hijs wnari
en⸗ ante dotalia documẽta) ꝓcreati eas et deducere ad hãc feliciſſi⸗
4 ſüt. et nullus poſt eos polt do u⸗ mã ciut atẽ. et habere oſtitutas
j mẽtũ dotis natus eſt. aut enã na⸗ in ſuis habitacõmibo· et ebũ eis
en tus moꝛitur et licẽtiã ei lex pᷣſtat miſerãdum dare et veltem. et de⸗
8 quo vult teſtari modo mſua ſo⸗ inceps tradere ad luxuriam eaſ
bole ut tñ nõ offendat in aliquo voletibo et omnẽ queſtũ miſera⸗
1e leges. que mẽeſura certa ſucceſſi⸗ bilem ex coꝛpe eaꝝ accedenteʒ
4 onis omes filios wo cãt. wmant ipos acciꝑe et celebrare cõſep⸗
. igitur etiaʒ ab mteſtato er ex te⸗ cõ es· q; uſq; ad tpus quod eis
ſtamẽw.ſc̃ et pater eł lex pnmt⸗ placueit obſᷣuabũt impiaa ſece⸗
tit · ꝓprij exiſtẽtes atq; legitimi leſtam hane funckõnẽ implẽtes
alterutriſq; ſucced ãt. Qiud enĩ quaſdã wro eaa etia ſideuiſſo⸗
aluid decreiumus cu ſufficiat le⸗ res ex petere.et mtm procedere

aues.
a TCinita⸗
tẽ.oſtãtino
politanã.
bMiſera⸗
dum. ie mi⸗

ſerum.
c ¶Cõſcpᷣ⸗
nes · i · cau

cõnem que

ſequitur-
d (Rualſ⸗
dam i; a q́ͥ⸗
eula
e¶ Non ſi⸗
er ⸗
Eoes⸗ .
1 5 ecimũ·
qui etiam le
ge iunl de a⸗
dult. tenef
ut ff. de ad⸗
ult.l . inter
liberos ·
g (Kuol⸗
dã ſ. alios
bonos ho⸗
mines.
b ¶ Deciel.
ſRc.s.de HBꝛe.
et fal. Cex⸗
heredatos
gquidem.

ſceʒ agnoni-

mus qð eſt
.„Be
k ¶Eſſet · ſ.
14 a· Lci⸗
mtas:
m (Omia.
ſcʒz loca ·
n Huma⸗
na . i. ha bi⸗
lia et ꝓna.

rt
tate. ſ.· qn de⸗

ſunt eis ne
ceſſaria aʒ.
ꝓel neceſſi⸗
tatẽ adula⸗
cõnũuũ nã ut
dicũt volu⸗
it petrã ho⸗
mo nedum
coꝛ mulie⸗
ris. .
ro hi⸗
emus. fas
cit · S. de mo
nachiſ. Eſi
quis igit·
4 ego⸗
tio · ut quia
caʒz camera⸗

li ſcelere ciuitatẽ.

illicitã actõnẽ. ut in omi penẽ et
nmnn hac regia eiuitate et in tranſ⸗
marinis eiuus lods et qð deteri⸗
us eſt uxta ſacratiſſma loca e

venerabiles domos tles ſint ha
bitacões · et eauſe ſic impiea ini⸗

gque ſᷣ nris tꝑibo pᷣſumãtur · ita
ut etiã quoſdã miſerates eaꝝ · et
aabducere a tali opacõe crebro
wWlentes · et ad legitimũ redu⸗
cere mrmomũ non ſinerẽt. Ali⸗
quos autẽ ſic ſceleſtos exiſtere

ut puellas nec deamum agẽtys
anũ ad piculoſam deponeret coꝛ

rupcõnẽ. et quoſdaʒ aurũ dãtes
nõ parũ vix in de redemiſſe mi⸗
ſeraſ.q nuptijs copulaſſe caſtilſ.

eſſe etiam decies miies modos.

quos nullus pualet Fmone oß⸗

hedere.cũ ad infimta crudelita⸗

tem pꝑductũ eſt tale malũ.itaut
pmũ quidẽ in ultimis ptibꝰ cium⸗
tatis eſſ.nũc aũt et ipᷣa et q circa
e⸗a ſut omia plena taliũ ſint ma⸗
lom. ¶ Mec igitur dudũ aliqͥs
nob̃ ſecrete qiudẽ denũciauit de⸗
inde etiaʒ nuꝑp magmſhicẽtiſſnmi
ptoꝛes a nobᷣ talia requirere pᷣ⸗
cepti·hec eadẽ ad nos retulerũt
moxq; au duimus et uidicaui⸗
mus opoꝛtere · hmõi cõmẽdare

cauſa deo.et wlociter liberare ta

igitur omes quidẽ ſᷣm ꝙ poſſmt

caſtitatẽ agere.que etiã ſola deo
cũ fiducia poſſibilis eſt hominuʒ
ammas pᷣſentare.q; vero plima

ſũt humana cũ arte et dolo et ne⸗
ceſſitate qualibʒ ad taliũ luxuri
am deduci· omnibus ꝓphibemus
modis · et nulli fi duciã eſſe paſ⸗

cere meretrieẽ· et in domo habẽ
mulieres · aut publice ꝓſtituere
ad luxuriã et ꝓ alio quodã ne⸗

gocio talia mercari.neq; cõſcri⸗
ptioneſ ſuꝑ boc ꝑeipe.neq; ſide⸗

nuſſoꝛes exigẽ. neq; aliquid tłe
agere qð cogat miſeras amu⸗

tas ſuia caſtitatẽ ↄfundere neq;
ſperare · qy licebit de cetero eis w
ſtuũ dacone aut oꝛnamẽto foꝛ⸗

ſan.aut alimẽti decipere ut etiam
imuite ſuſtmeãt.? õ enĩ ꝑmitti⸗
mus quucqꝙ ſieri tle ſed etiã nũce
omia talia breuiter cõpetẽti cura
diſpoſuimusſtatuõtes etiã red⸗
di eis omnẽ quã ↄtingit caucõʒ
occaſone ſceleris hmõi expom.
et neq; pmiſimus ſceleſtos leno
nes.ſi quid dederunt eis hoc ab
eis auſerre.ſed etiaʒ ipᷣos leno⸗
nes iuſſnnus extra hanc feliciſſi⸗
mã ciuitatẽ fi eri tãqᷓ peſtiferos
et ↄmunes vaſtatoꝛes caſtitati
factos et liberas ãallaſq; reqiu⸗

rentes et deducẽtes ad hmõine

ceſſitatẽ. et decipiẽtes et habetes

educatas ad vmuſam ↄfuſionẽ.
¶ Drecomſamus itaq; q; liqͥs
de cetero pᷣſüpſerit muitã puellã
ſumere ahabere ad neceſſitatẽ
nutritã.et foꝛmcacõms ſñibi defe⸗

rentẽ queſtum· hũc neceſſe eſt a
ſpectabilibo pᷣtoꝛibo ppli huius
feliciſſme cuutatis cõp̃ heſu oĩm

nouiſſma ſuſtinè ſupplicia.ſi enĩ

pecumar eos furtoꝛx et lat roci-

moꝝ emẽdatoꝛes elegimꝰ qũo

nõ multo magis caſtitatis furtü
et latrocmiũ eos c hercere per⸗
mittimus.ſi quis aũt patiatur in
ſua domo quẽdã lenonẽ et huiꝰ
gApoſhitũ opacõms habere . et hee
denũciata cognoſcens nõ de do⸗
mo ſua expulerit · ſaat ſe eti as.x.
librarũ auriſuſtinere penã et eir⸗
ca ip̃am piclitaturũ habitacõnẽ
Si quiẽs aũt oſcpᷣ cõnẽ de ce⸗
tero in talibo pᷣſũpſerit aut fide⸗
iuſſoꝛ ẽ accepit ſaat nullã qudẽ
ſe vtilitatem hmõi hdeiuſſiom

aut oſepᷣcõ nis habere etenim ki⸗

deiuſſoꝛ qiudẽ oblig atus nõ eit

oſepᷣcõ wro omino mualida ma
nebit. et ip̃e ſiẽ pᷣdiximiis in coꝛ⸗

poꝛe ſupplieiũ ſuſtmebit.et a ma
gua hac longiſſmne ciuitate ex⸗
gquidem viuere volumus et oea⸗
mus.nõ aut mintas ad luxurio⸗
ſãa vitam deduci nec impie agè

ulieres itaq; caſte

cogi. ¶ Omimo do enĩ lenocimiũ

riã dicit ut

Cad.l. inl:·
de adult.l·
que adulte⸗
rium.
r QCöſc⸗
cõ es · i. cauti
ones quas
dabãt iſte
femſe ne re⸗
ced erẽt.
igẽ.
nec inſiurã.
ut ꝗj. ſcem⸗
ca S. 1c.

t .

ſcʒ lenones
n ine
ant · q. d. nõ
damus ĩpe
ticõnẽ quia
cü ille red⸗
dere nõ poſ
ſẽt ſuſtine
rẽt ſe potiꝰ
ꝓſtituain.
xCale.id
EẽHniuſmo⸗
di ſuaſiões.
uterre⸗
ic. ff. de cõ.
ob tur. cau⸗
ſam.l.ides.
Cß me⸗
retrici⸗
Eierl id ᷣ

moꝛari.
reconi
amus · i. qᷓ⸗

ſip̃cona vo
ce et alta et
publicavo⸗
ce precipi⸗
mus⸗
maximenã
ideʒ ſi vult
ßm al. ut ar.
Cde epil. 1
cle · l. rapto⸗
res et· C. de
fi.

6 Nouiſſi⸗
ma.ut occi⸗
datur. ut. ff.
de pem̃ .l · ul

timum.
„Cos p⸗
toꝛes ·
e¶ Emẽda
toꝛes .i·. coꝛ⸗
rectoꝛes pu
mẽdos eos
mus.non ꝙ;

reee habeamus legem.

abita cõnem. ff. r perre. laneilaz⸗ C f-wnem
ſo. il a coꝛrigit vel verius lie; vemat in h erechtatis pe⸗
ticõe talis p ẽſio tñ punitur qui ſie exißit⸗ er locat æ facit

a4 ß. C de fal. mo.
b Csſetionem.
e ſen
ſüp ſerit · ſez
acepe fideiuſſoꝛeʒ
qᷓ ꝓnnttat ſe cura⸗
turũ ꝙ illa patiat᷑
ſe ꝓſtitui als hi ꝓp⸗
mtterer eã à paſſu⸗
rmaz nec iuf foum valét
ut ĩſti · de inutili ſti.
CEverſa vice.
v¶ Non erit . cu
feetu·

ſepo ien

fF Prediximus.

modo ꝓxi·
Erbaleupe
nẽdo m bãnũ ſi nõ

muematur nã muẽ
tus vumt ad mo:
tem. ut.
olumus. ſie
s.· de non eli · cum
igitur.
TBramus. i. dẽ⸗
camur eos ut caſte
vimãt ·
Onib rin
bonoma tñ non
vidimus eã ibiß⸗

os p̃mi. loqt
cõ minopolita⸗
mis quibo p Pus pᷣce
pit eã ſeruari ·
ſiv elociter·
rut al. ꝓpter
mmminẽs daͤnu ex⸗
igit velocitas ita

igcut homies libe

rentur a malis cito
ut. ff. de dam. infec.
.l. i.

n Keuocemus.

nã cũ fuerũt olĩ ad
obprobriũ pone⸗
mus eos ad hono⸗
rem.
o (Oficiu. ſeis aſ
ſignãdũ qd iniũget
Enckaſ ad
⁹ GC.
mußi. nõ
FSahn ſigfiea⸗
conẽ huus nonm⸗
ms ãtiqui defenſoꝛ
qð facere debemul
utinſti. ð donacõe ·
N E et aliud.et. c · de

et ſieri. ꝓhibemus et facku
pummus. pᷣcipue quidem

mhac feliciſſima ciut ate

etĩ euis circuitu nlominus
auũt et in locis foꝛis poſñitis
omibo et que ab mitio no⸗
ſtre ſut. re. pu ·a que nune

a dñodeo donata ſunt no⸗

bis. et maxime ĩ illis eo q
dei dona que circa nram fe
cit rem pu.wlumus oler⸗
uari pura ab omm tali ne

ceſſitaten dni dei circa noſ

munera eſſe et pꝑm anẽ di⸗
gna. ¶ Eredimus enim

dñno deo etiã ex hoc nr̃o cir

ca caſtitatem ſtudio ma⸗
gnũ Rieri nre rei ipu· mere⸗

mẽn deo nobᷣ omia ꝓpſpera

ptalia opa cõferente. qte

nus erga nos pᷣmi noſtri
eiues caſta ac nia fruami⸗
m diſpoſicõne. ¶ Dropte

N

rea hac ſacra nra p dicati⸗
one vtimur.uut ſaatis circa
wos ſtudiũ nr̃m circa caſti

tatẽ atq; pietateʒ laboꝛes

nr̃os· ꝓ quos in omibo bo⸗
ms cuſtodire nram rẽ pu.

ſpamuſ ſeriptum exẽplar

gloꝛioſiſſmomg rᷣo·ĩ quo
dieckuͦ E. ut ergo omibo
hec hãt mamſeſta nraʒ ha
bitãtibo rẽ pu.tua ſublnni
tas haͤc nram ſuſcipiẽs ſa
erã legẽ m omi ditione p⸗
ceptis ꝓprns eam vmũᷣſis
mſnuer nõ ſolũ in hae feli⸗
aſſma cinutate . H etiã in ꝓ
cia cuſtochatur locis:
dño ommũ deo ꝓ alio quo

dã odoꝛe ſuanut atis ob⸗
lata. Dedeſenſoꝛibo ciuita⸗

tum oſtitit o wrcia. ⸗
¶ npꝛ · iuſti·a.iohi p. p. ij.

petmis Xürmusuepak r

p ↄpetes offieiũ· nec ipam
ulterius antiquoꝝ nom⸗
nũ hebimus writatẽ. alijs
ſquidẽ alia data ſunt ab
antiquitate nomĩa ſigm⸗
ſicatiua a parte reruʒ boc
aũt deſenſoꝛ? nomẽ pure
domõſtrat antiquitatem
aliquos ſpoſuiſſ. ereb⸗ qᷓ⸗
tenus ex omi eas miuſti⸗
ea vmdicarent. liberas q⸗
dem et gpter hoc pr̃na vo
ce defenſoꝛes eos wocamꝰ
quatenus eripiãt a malis
imniiſticiam paciẽtes.nũc
aũt defenſoꝛꝛ hoc nomen
valde cõculcatũ ẽ. multis
nre rei pu. ptibo et ita con
tẽ p tü. ut müuiria quidẽ o
tus ꝙ; in qualibet iaceat

honeltatx · a ſiquidẽ kunt

viri obſcuri. deereta vero
ſuꝑ eis miſcvdᷣia mag qꝙᷓ; e
lectõne o ficiũtur· quubo e
nim non eſt victus vita
fufficiens iſti defenſoꝛ e⸗
mendicãtes oꝛdinacõneʒ
ad hãc accedut curãa ꝓ
alio quodã luſu midicum
ſubiarẽt wolũtani bo dem⸗
q; remouẽt eos qñ wolu⸗
erint· aut mchil aut puiſſi
mũ del mquẽtes. et alos ĩ
illoꝛ ꝓpuehüt officiũ qjſi
loci Fuatoꝛes eos defenſo
res faciẽtes.et hoc in ãno
frequẽter iĩ plibo homſb⸗
agẽtes · ut et officiales et
ciuitatũ iudices et harum
habitatoe es in ↄtõptu no
iuſſimo defenſoꝛẽ habeat

Nue wro agũtur ab eis
ad mſtar no actoꝝ ſunt

mus curaz deſenſoꝛu

epil. er ele. l. decermimus.
p ¶ Abantiquitate i· ab ãti l
q ¶Kerũ ut eſt hoe nomẽ d A orut ſequiur er flaut

as. ſcili cet res ·

aterna. i. gre⸗
a quaʒ liguã ſecuti
ſuũt nr̃i pdeceſſoꝛes

ſc. s· de non alie · C

alienacõms.⁊ 3 J. ut

Ffaeno.cõ· Ei. in fi·
1 Lorrt defenſo
res.

(Pditss ſho⸗

uitis. ſub. in.
» teptũ · ſez nõ
men nſoꝛis i. i⸗

pſe dtefenſoꝛ.

¶ Jaceat · ſeʒ H̊ no
mẽ defenſoꝛ· .
oneſtate. ut ca
pit anei .i. peeres
Panpés qn pti

5
Ee e. defen
Re ⸗
c iri. als viris.
dD ſcuri. i. vileſ

æ infimi impitiut

5. Jn. mo·naeffi.
le. ¶quiſquis·.
Decreta. i. cofir⸗
ma ces nã ut xgle⸗
ctus p̃ᷣlatus confir⸗
mat᷑ a maioni ſic et
defenſoꝛ eligebat

aßpſide ↄfirmaba
tur a maioni pfecto
ut ſequitur.
f Miſericoꝛdia.

T. ter pauptateʒ

electoꝛe mag cõ fir⸗

mabatur eoꝛum ele
ctõ ut ſeqtur quam
Apf- bomtatem.
g& ¶ Electõe. tũc ði
electo cuũ ex boms
eligit pepuus q

Hns t·
66 n6 enim
e Petebãt ſed
a1e applaugebat p
ſidibo ut defen ſoꝛeſ

erearentur qp̃ᷣſdes
mdics dicütur ut

aeciput enm occa
ſio nẽ ut fecit lupuſ
agno de turbacone

loco defenloꝛũ faci
ũt loci ſeruatoe g

&uod phibitum. ut. S. iit indi.ſine quoquo ſuf nui
li· exr qᷓ.ut nulli iadi·i.NH ñ·al/dicit loci et defenſoꝛes. et tũe
ug . ſcilicet ſcripta ·

Aſt plana- a
b ien actoꝛũ· cum enim eis Eua bpabeaur: hikmitast „
quẽs nulla eoe J

ſepᷣturis ẽ fides h a
bẽedaut.ff· de eden.
ſi quis· Cci.
e¶ Impauerint ſ. ſ.
ut non fiant moni⸗
menta⸗
8[Genũ dãt. q d.
Pter pecumã ali⸗
quid ſcribũt et te⸗
nẽt ut hẽant qðdᷣ da

