mn lucr⸗ dotis uel do npfxi P 9 ltuco⸗ ſtrumetis.hãc autẽ legis indiẽ ·:l.reſtituẽduʒ. e
ut fit quus ex non ſcri õ . teſta · tu · ſ quis ita. N
fliafamilias. ut. ¶ affecti⸗ x pto ꝑ ctis nr̃e reipublice barb ad
nm RNAt . C. S .S ,tra; 8
deborqli non ine. affectũ nuptialeʒ uxoꝛem ſis lie; dicrint aubo moi in pnci.Sʒ ar · otra ſ
ſed wenonplacet.· acceperita ex ea filios ie li dignitaube ſemo C de triſact. li e
2 en cet. E E 8 ⸗ decoꝛatiſmt. 1 . ff.de mdi .cũ pᷣtoe · iul
Arige in eyno . creuauerit.ſoluto autẽ mr̃i⸗ ſectu poſſ utcida ſut af⸗ in pirer füi mer. i
in hns rebo a filio momo ong at eũ etiã aliã ectu poſſmt ipivolẽtes cõ act.l. fi ac.
ererarad. „ucs ongt alwenaon ramebtn en dnd e en d
um ſme cauſa rona⸗ ſtrumentis et ex ea ſmnih ane omes peer eos ꝗ ma⸗ wiſman n. n
bili. ut . ut nulli in⸗ efilie mulr ximis ſicut dictũ ẽ dig mi⸗ to ut hie fint · et . ·
ut nilſe, nlios pereare . e digm⸗ mo-naeff.le.
dy vẽo aliqd. p a44 bere Sõ tatbus decoꝛati ſüt cuuiſ⸗ ritemno ir nup. 4
Paterna! tatez cum libʒ digtatis ſmt a militie Enuptias ·

37 j5/ „* E *
vt
ecit et añ Hdecſſit nberer ue
S B t · S · quib
limnis
— n, ptuln
i. ia vero jlitijs ;
nift uantuv
au
dnn

ictum eſt.
, t dicta
En lem U
e1 lures
Zies, verop
paucõꝛes ſ
enſue ⸗·
meluñ
illuſtres
d illu
ſah a
„

i. reie⸗
ernnſtre⸗
H nr alie aaſin to.
ii facultate ad Entairo houte
. de wliue⸗ eawemre p tiirncöna 2 n! iur illa 1. et
ivim. no ſ quidꝙ wo 3 e⸗ etni ul⸗ coꝛrig 8 eni.e
Drecipim, no. tſtudn. i qui tnõ phi⸗ lager. ue betheeri rs eege
nn erkviarhine⸗ Pintaur dwealoin oe Soene leeente ar eden
ſucolff n mat m⸗ i autẽ ! oms p hac le quarta ſu vir 5α c.
lolig cãm ve E pt utn bemus cũ Di au — etur h uart ain; uid f z⸗
ñſepeneß in⸗ m es. ſolo otin etu⸗ ſibo q ori.qui lia qᷣ di
rinfech ſeteb e⸗ e 5 cuſtodier s8 nupti⸗ eni im nramieg dis etc lib eaſi oz⸗
debiron. . poꝛem ipe mo cit tal dirtor-
oent Efi õcedmu affe eſſe ſa tim og ſbamlie mus. g t men de
1gpitze d ttimus. jre as firm tos legiti à mibo p robbuã. an ie ꝙ tm il t ĩ eo
ſepton remi orae ß dre ex eis natoe 9 (ui⸗ om itãter oↄſtitu 5 tecoꝛrigit ut;
Gttinaci eſ 1s Puilegui er⸗ 8 uiben öbuimus in du jememo . deviro d So⸗
kman s Palegend. ſſe flio pbui ms pieme alns atien dieta⸗ .
Nectmne vcar en immo elte dudũ! .ℳMez leoms pie clſbus . ſkati en dje . à de
naricſſ ce g cũ mte 3. vero legẽ ſi qs ux . omibo eal ntilege ſt En Kgn d
dn (iſ dede utetur F. er Pcipien wtalibo in br⸗- u non otin t ſoꝛtituch⸗ illa de nup. à q die
zyalantſt i ron nk⸗ b n ſme dot ectu nupti⸗ qune habeat! vro pie ꝛrigit p
berltez aicke o de i 128 aliq zE affect ibo a⸗ riam anemi wro p - co Ringuéa 3
nkellet znre 31 5 accep ac ſme cã Coõ dgreg = nvm . e. ut
erclae rbans lquõ ,. Paäc me . LQecam nem. „, le 03 3 ckã caſu qᷣ ut ꝗJe .
4op fen G lthcere⸗ ;ÿno. ita piece ſbe et aliai me iptã et lup iano fili · Cfi. t nul
tntrio if 10 ubemus valet Fin; te ein . lege riu ne à maͤr lie⸗ d hüc ñ et. C.
r 4 uv ta p fecimus 2 mnterptacs uã muli aabu Eſqñ.
kötöpit⸗ f mrm unack . r. . anc fecin indotatã mterp̃ ie ꝑ qu ſtã⸗ liudi. ¶ſ t. cũ a⸗
Plfiaee ſme ſep px· ſtb⸗ ſi qꝗs in .„ je memoꝛ uas oſ ſcðis nup hie
An tã . ct · SPx tom. 121- agece⸗ emeſ . oõnes ꝗ de E uero
finune- * te. ut hic fallit m decernetom cka ſolu . Ppi ckõ aut js· Jtẽ q lioꝛ⸗
Naunen rut ) ũ duicke swec. ins llus filioꝛ⸗
ſarnonu hoc aũt an?⸗ deoen affee etemc rum biecta jratbus Idſi nullu ſaſ.
tri⸗ bo et q 5 3 ertt 1 u 2. latur . . ſdã 9 nullo c. . UxO 1 ir. 1.
Sckanet 1 illuſtrib⸗ H· Cet pe D moꝛ a illuus d quo Wtur 5kertur vñvir. l.
r mil it. ut in ens pn tã illuu Aa qauon hꝛ r⸗ P C. vñ
idichpt os ſüt. u Sedusſi ea vile rã quar n ꝛatos ꝓ lere por⸗ reb⸗. ut. ſi nullus
dung ee Cillo. Sco e⸗— ſilr et ea ſ ut no decoꝛa doval E. 1. Itez K=
r Zilz H Bergnitstiunon e r eam uſli⸗ retsanakat
aboſa t dat hecc. nti me⸗ mttimus. ß l ſi qunb: ntin ẽ ßtn xorẽ
Folen B. riſcendat hec. paum nirt⸗ mus.: et ſi a ibb de⸗ den euor
uenb re iß emi atitatẽ. m ſponen tibo pben digtatil 7 nerſale f accreſcẽ
* ut. Tercius oꝛẽ „ traq; caiu bet m 01muß imet oo⸗ in totuzʒ tra.
as ocu C. de s ſmus in s nato ꝛeu tñis ſi bim bul.
erit ü qs. et u z⸗ res alibo mẽin ſſe. et ad dotalib⸗ liqui vero tati⸗
. ni die eg ditate 3 we n a ba⸗
cher eni rumtil fihos! ri here P in manoꝛ) tia l
ionẽ ſp ti zwchri boꝛx eos q ſut licẽ
tione. i ſtrum fnã vo ea oq; eo at n acci⸗
bomſt ſtĩr̃o. Prnawoa ex utr ⸗ s decoꝛat ieres a
dtali⸗ vinſt ſo⸗ aũt ba⸗ bus decoꝛa lie
denaß üraa⸗ raſin quus eres ex tebi Peeße oluen nr lo pmnitm.
e⸗ e* legitiacõ ũ̃ Kalt 8 euis vir· ſi r e ſiu nupe 3 8 9
„ . 5 7 . U Pe bemus Pe
ſinn aüfacuf vah ut ex alio mi e. Tuo ſolo et ců q ha ceſt.
eun 76 de ſue ex a viri accip . zenlibere ſint CNI⸗-⸗ noß C. de in
ſleen q& ſme 3 imſti⸗ ea ſba v . filij nlber re. i lex illa. lem. ꝗ
“? dixi inſ lins 9 pieʒ ex ſ rint ſitñ ias celebrare. r⸗ l.hunmmlem .
inun noE ttaie N taã p zE lius ſiie .„ S nas cele . ſſe pe nup. l. h en tim
, ſighe KE „ E „ 3 6„.² uͤelſe . jcit ẽ va .
ſſ⸗ mnup · C. f Amul laut ap 4 cali acci⸗ iz nup ſI neẽdi mter ma⸗ H vicit ẽ ſtoꝛc.
ſſrn ſceme ci⸗ S. ſilr jeré Gtii dupo mterm 5 ali cumg! .
häpto ut qñ icẽ q̃s ac — mutroq;! liere Pt lud ch ut ſi qñ ſo liu no ali lacz ut di
gintlſe meretr de nup.l· tm ubemus mu ip⸗ ximuſut ſi tias 9 .. nõ aũt p Ea gEe
todim er .denupe eubemur ita quip⸗ ſpe nupti filij anrzes
gio dingt Pit· ut · Ci · in pPer it filio reb⸗ ritũa uxoꝛẽ õi nati en cas loq ouen.l
ſtH Snn era le⸗ petit in tlibo re ritua in hbmõinat ⸗ e* pact. ⸗
ini yn verole⸗ v'm 9οt hii tli . igerit ex hi rex ſepa⸗ C· de pact. illa mi⸗
n 3 ((LQuia ve u. vVm ſũ ſo lũ in nium aut erit ex hn r ex te. Gia
een 68 de repu. t uſu uim ong 6 ledãm a⸗ exmoꝛ matẽi
„ 82 eC. d 5. G Peu beat. dñuin o ecta ßad p bil de bac
ſta⸗ ge. 8 de nuo. lier ha ur quos ex nullo me tiarũ · ßae chil de
6 VH l. ul. er. 11c ace. mulie . etur ue „ uptiart 2 r ex dicit.
. 3 llsTeegel ez illis fns abahushe = bits ter dici
i Berernu⸗ ro talis n⸗ ibemuſ eã etiẽ Pris
M S Ataiis
6en hmn. nn no aantn cas es
ie k (Melin utrãq; mnn ure
Pul aſens Dicumi
e
pt⸗

vbͤ
N

4
144 Ve⸗
y.

t.
*
„ dſaet

Ee,
.„ T/
. 6⸗ Wα—

quẽ.ł.i:et.C. ubi pu⸗

pPil.educa.li · et · S·

de nup · Ceius. et · C.

de pa ·po.filia.h̊ tñ

nõ ꝙ uſq; ad trien⸗
mũ mĩ alẽ dʒi ut. C.

de pa.po.l.pnf·
f uia vero. in
veteribus. ut. C. de

repu.ↄ ſenſui.ac·

& Wegibo, ut . 8. de

nup. Eſi igitur · et
C. de repui. l·penl·

p¶ facile id ẽ ſme
péennoa.
i Piſponimꝰ. ſüt
aut. vij ut ſubicit.
Itẽ tres alie adici⸗
uitur ꝗ.e· Cp̃ dictis·

k Inſcribẽ. ſi ac⸗

cuſet iut̃ e?neinam

mi maritiꝗ.lx.dies

accuſatoꝛi non im⸗

pꝓonitur neccitas in⸗

ſcp cõis ut· C· ad.l.

inl · de adul. qᷓ; uis ul

hoc nouũ ius · illud

aüt v etus ðꝛ qð eſt

it n dulteri
t adulteru.q/
d enõ am bos ſnnul
quia hoc fieri non

1
9

pſomis utriuſq; nature va
lere pᷣeipimꝰ.¶ Quia vẽo
plimas ĩ wteribo a in nr̃is

obuari et ita adulteriũ le⸗
gitie ↄuictũ vna cũ uxoꝛe
puniri. ¶ Et ſiquið habeat

7 7 — „ „ —
muemmus legib⸗ cãs ex⸗ uxoꝛ em adult acciꝑe eã
qbo faole nup tiarũ ſoluti⸗ α et dotẽ ꝓpriã et ꝓpter nupti
ones hũt ea cã ꝓſpeximu as donationem et ſi kiios

ex hijs abſcindẽ aliq̃s qᷓ
nobis indigne ad ſoluẽ⸗
das nup tias viſe ſüt et e⸗
as ſolũ noĩatim pñti inſe⸗
rere legiꝓ qbo rõnabilr
pᷣt ſue vir ſiue mlier repu
diũ mittere. Qunc aũt cãs
ex quibo maritus repudiũ
ſme piculo remittere p̃t et
dotẽ uxoꝛis luerari ſerua⸗
to in ea dnio ex eo dẽ mr̃i⸗
momo ſilijs à filiabo non
extãtibo.frui etiã ꝓprieta⸗
te has eſſe diſpommus ſi
otranmperium cogitãtibo
aliqbo oſcia ẽ mlier· à enã

ſuo viro non indicetſi au

tem vir hoc a mliere denũ⸗
ciatũ tacueit liceat mlieri

PeN EE&α

.
—

habeat ſolo uſu fruat mu⸗
lier donacõms ꝓprietate
Fm leges ſilijs Fuãda ali⸗
am wro mariti ſbᷣam eis fi⸗
lijs ex noſtra largitate do⸗

namus. Filnjs autem non

exiſtentibo. antenuptialis
quidẽ donationis ꝓprieta⸗
tẽ mulieri opetere ſcmus ·
aliã wro mariti oẽm ſbᷣam
fiſco 'm antiq̊s applicamꝰ
leges. ¶ Si quolibet mõ
mlier vite viri fueit mſidia⸗
ta à alijs hec faciẽtiboↄſcia
viro nõ in dicauelt. Si cũ
viris nolẽte marito exne⸗
is ↄuuatur aut lauatur cũ
eis. Si nolente viro foꝛis
domũ manſerit miſ foꝛſan
r. &. n eEE

a (Illud ch.nõ venẽit · ſecus ſi vemret r tũc nõ nutrire⸗ poteſt.ut.ff. adl· iul:de adul.ſ marnitiis. ff.
tur apud eã ut. C. ubi pupil/edudebe· ,i. m ¶ Repudio·olim pᷣus debebat repudiare q; accuſate
b (ane aus poc cũ dicat ius ꝙ; ſunt alẽdi ubi pater ut . C. a d · l.ul · de adult.l crimen. et· ff.ad.il.iulłde adultẽl.
iulſit ut · ff. de ven · mles . volenti . q
inſpi. li · Capð eũ. ſũt õ ·ß hodie poſt⸗
ſañ· ibi dicit qñ pr „. G . ea · ut h· etj. ut nulli
deceſſerat· H vmebat alẽdi · et ſi qiuõ pr̃ occaſio p qᷓcũq; pſonã hoc decla⸗ iudi. E ſi qñvero.
. . * — 2 „ . ℳN— „— 9
fuit. ac. ad ſcdᷣas novenerit nup⸗ hac aà repudin muelat oc⸗ uxoꝛẽ mmſeribat. S
lantur · addi⸗ tias apðᷣ myem nutriatur cakonez. Di de aduiterio viðꝛ mõſterio dari
vir marrs locu⸗ expenſas pre pbete. (Si maritus putaut poſſe ſuã in quo ẽ mittẽda h
Peeee wVro p cãm mris oſtẽdat uxoꝛẽ ↄuc optʒz viru pᷣ enmagrq utnul
d (Egentẽ. ſecis Peam miis ol. uxoꝛe ↄuic oꝑtʒ viu pus li indi. G adulterã.
ſ locuples. utff. de ſolutũ mrimomũ tũc apð inſcribẽ mlierẽ· aut etiã aad ꝗeſtcõtra. So. ild
Fno in de ali prfeʒer maneãt hiln alant ulteruz et ſi bmoi aecuſa⸗ qn includitur ĩ mo⸗
n, Siaut oaigeit prem qiuz⸗ *ctio wrax eſſe oſtẽditur tͦie paſterianns
almota bincinde) de mius idon eü eſſe mrem repudio miſſo hr̃e virum includi ut ibi dicit.
in neitatid⸗ BR⸗⸗ wrolocupleteʒ apud quã ſuꝑ añ nuptias donacõnẽ ꝗre dicunt alnj ꝙ h
da apa.aei. lios manere paupes er et dotẽ et adhue ſi flꝛ os Tantnnſenie ni⸗
et . in. et · . neqh uir ab ea nutriri ubemꝰ quẽ⸗ nõ habʒ tmaccipꝑe ex alia bß noͤ valz ain fi⸗
357* ex w. C fi. errs 7:1 admodũ en fin locuple⸗ uxoꝛis ſpᷣa qᷓntũ dotis ter⸗ ne illins. E adulte⸗
n ff. te a⸗ tes cogütur mrem egẽtez cia ps eſſe ognoſcit ut eiꝰ ic Pacta baen
gnoſcẽ. li· ſi qs ali- alere· ita iuſtũ decernimꝰ ꝓprietati et dos et a nob diem luenrenure
et. C. de bo. qᷣ li .fi. et a mre locuplete filios diffmita pena applicetur. p · l ut h diẽ · qre di.
lin rn paſci. d aut de alenda 8 i wro filios habuit ex ceretur eiin hoe ſer
plonaruʒ apðᷣ quẽ men fiijs diffmimus in⸗ — eode mr̃momo iubemus h km illaz int li⸗
debeãt eſſe · ut hic. digẽtibo. hocch et m oĩb etã dotẽ ſeðm de hoc legel gitur.
et · C. diuoꝛ· facapðᷣ aſcẽdẽtibo deſcedẽtibuſq; aliãq; młieris ſpᷣam fiins

o ¶ Mſco · ſed ho die
coꝛrigit nã nõ ſut
ofiſcada aliqᷓ ſie in
diſtincte · ut ·. ut
nulli iu · Efi. ac·
p(Si ergo conti⸗
gerit. exiſtat · nota
non ꝓficit alterius
culpa michiſi ego
ſtitero cauſam ut
ic. et. C. de aſſer ·
tol · l. i. Efi er. ff. de
eo pꝑ quẽ fac·ẽ.lfi.
.Ci .et · S· de teſti. ¶
et Hc · ac. 1
quolibʒz · ma⸗
mfeſtauerit:nota
hic quẽ teneri ad
denüciã dũ · ut h· et
ff.loca · Itẽ queri⸗
tur · Cexercitj.
¶ Vlciſc agẽdo
in iure ut in publi⸗
co cri mie · ut · ff · d
et inſti · de iniur · ¶.

P r.
. e 3) Pr ſx) W

õ

figim
Enpinnfi
ffſing
mſteudr
loentit
NN
l;
ainerſ
idnn,
gohcimig
bſckaten
iutbdtn
ſcintſe
eſbſiatet⸗
Ahiſiesxe
Poyahate
noCalt
ſepicfen
pcmne
ennards
laſede
ndirhpe
lpigidet
inſife
.

fkinift
nnſiͤfei
neet ,
C
Sjergd na
terſnd
wwallie
ief
ifriſt
e

fi.

a G5 vir.
ↄtinẽtur.id
eſt ut uxoꝛ

phabeat uſu
filij ꝓprieta⸗

tem · ut · C · ð
dinoꝛ oſen⸗

bata. qð eſt
genenale in
alijs accuſa
toꝛibo. üt · C.
de accuſa · l.

quis.

△⏑—

abſtmuẽeit.

no. Pmo a⸗
licui denũ ci⸗
andũu ut de
offenſa ſatiſ⸗

faciat uel d⸗e⸗

ſmat. ut h.
et · C. de hjs
qᷓ latro.l.jij.
et de pa. po·.
ll. inj. et. ff. de
ſerui · ur. p.
l. quidam

apud ꝓprios parẽtes. Si circen⸗
ſibo aut theatris aut amphithe⸗
atris interſuerit ad ſpectan dum
ignoꝛante aut prohibente viro.
Si ergo ctigerit aliquẽ citra
vyvnã pᷣdictarũ caãrũ uxoꝛ eʒ ſuã de
domo ꝓpria expellè et illa nõ ha⸗
bens parẽtes apud quos poſſit

. . — . . . I.
manere ex ncẽitate ſoꝛis habi⸗- ⸗

tet no cte.iubemus nullã marito

licẽtiã eſſe ꝓpter hanc cãm repu⸗
diũ mittẽ uxoꝛi eo qð ipᷣe huius
rei auctoꝛ exiſtat. Cauſas aũt
ꝙ quubo rõnabili p̃t viro a muli
ere mitti repudiũ.ex quibop̃t et
dotẽ acaꝑe et ꝓpter nuptias do⸗
nacõnẽ exigẽ.ſmilr fiins Puãda
N donacõis ꝓprietate.aut filijs nõ
extãtibo hre etiã hmõi dommũ.
bas eſſe ſolas diſpoſuimus R cõ
tra im piũ aut ipe cogitaueit ali⸗
qd aut cogitãtibooſcius nõ indi
caueit impio aut ꝑ ſe aut ꝑ quãli
bet pſonã. Si quolibʒ mo vir im⸗
ſidiatus fuerit vite mulieris aut
alijs hoc wolẽtibo ſcẽs nõ mam⸗
feltaueit uxoꝛi et ſtudueit ſm le⸗
gẽ ulciſe. Si maritus uxoꝛis ca⸗
ſtitati inſi diatur.et alns eã adul
teradaʒ tẽptaueit tradẽ. Si vir

de adulterio inſcripſerit uxoꝛe;

et adulterium nõ ꝓbaueit licere
mlieri vo lẽti etiã ꝓ hac cauſa re⸗
pudiũ deſtinaè viroa recipe qde
ꝓpriã dotẽ.luerari auta annuptia
lẽ donacõnẽ et ꝓ h mõi caluma ſi
filios nõ habuerint ex eode mri
momo tin m ꝓprietatẽ accipere
mulierẽ ex alia viri ſbᷣa quãtu añ
nuptialiſ donacõis tercia ps eſſe
ognoſaitur.ſi aut filios habue⸗
rint.iubemus oẽm viri ſbam filnſ

„berus er ofuarifirmis manẽtibo quidẽ qᷓ

C. de poſtu ·
l. ꝓuiden⸗
dum.
vero.ſo lue⸗
bant. ut. C.
de repuð. ſi
conſtante.
e ¶ Caſtita

de annuptiali donacõne alijs le⸗
gibo otinẽtur. ita tñ ut etiã ꝓpter
illatã adulterij accuſacõnẽ et nõ
batã. illis q; maritus ſubdatur
upplicijs qᷓ eſſß paſſura mulier ſi
hbmoi fuiſß accuſatio ↄprobata.
. Si quis in ſua domo in qua cum

tis. etiam h. 6S ia
gi tiam ſua cõiugeomaner otemnens eã

VEer dr e , ,

cũ alns inuematur in eadẽ domo monaſteri⸗
manẽs.· aut ĩ eadẽ ciuitate degẽs trer ur bin⸗
in ali qua domo cum alia mulie⸗ innuit . de H
ere frequẽter manere ↄꝛũcitur et tñ plemus
ſemela ſcdᷣo culpatus aut ꝑ ſuo⸗ dicut dixi
parẽtes à p mlieris aut p alias chitanwe⸗
ꝑſonas ſide dignas hmoi luxu⸗ ro uxoꝛẽ.

na no abſtinuolt. ieere mlieric-
hac cã ſoluẽ mr̃imomuʒ et recpe
dotẽ datã et añnuptialẽ donacõez
et ꝓ tli iniuria terciã ptẽ eſtimati⸗
oms quã añnuptialis donacõ fa
cit ex euis ſba pciꝑeſta tñ ſi fili-
os habuit uſu ſolo mlier potiat᷑
rerũ quas ex añnuptiali donacõo⸗
ne et pena tercie poꝛtioms mariti
ſbᷣe accepit dñio onibo filijs con⸗
ſeruãdo.hñi autẽ filios nõ habuit
ex eodẽ mr̃imõio hr̃e eã talium
rerũ etiã ꝓprietateʒ precipimus.
Quiawroa ex oſenſu aliqui
uſq; ad pᷣſens tꝑus alterna mii⸗
moma ſoluebãt ph de cetero fieri rrr 4
nullo ſmimus mõ miſi ſoꝛte q da
caſtitatis ↄcupiſcẽtia hoc fecerit· lide
ſi aut hmõi pſone filios babue⸗

rint tã dotẽ q; añnuptialẽ donati⸗ f(Siquis

onẽ eoꝝ ſiins ↄFuari diſpſommꝰ. dhannn er,
foꝛſan aut uxoꝛ:poſtqᷓ; ꝓpter ceſti ) nam er ſme
tatem ex oſenſu ſoluitur mrimo⸗ fere Paber
mũ inuematur alias ↄtrahes nu-⸗ die SH
ptias.ã luxurioſe viuẽs· iubemꝰ pijs boms
ſiquið ſicuti dictũ ẽ ſi fuerint ktu⸗ diſpom vi⸗
in ex memoꝛato oiugio ſup dotẽ H millimbeg.
et ꝓpter nuptias donaconem eis q; vero. qẽ
tradiq ꝓprietateʒ ſſtãtie illius otra · et fac
nomje pene date qomũcimr deli⸗ ꝛl Pe
qiuſſe pſona.ſiwro filij ſmt mio ſvero oſtã
ris etatis gubernari cosa paſa te. ct. Eſpõ
Dim ſalibo. et ꝗj.c.

ab illo ̃ arẽte ꝗq mihil H.et
ab Hopeimus Pe aſit α CCpdcis· et
pñti legi ↄtrariũ egit. ¶ Si aũt ☛R 8. nup. C
ambo parẽtes in hmõivicõ mei⸗ moꝛ es· Itẽ

düt · tüc utruiſq; parẽtis ſam fi; no. 5 cũ din
ins applicari diſpeſatoꝛẽ aut hy Poſteà t⸗
„ter. 1 „ . datur ſbſtã
q̃ m mĩoꝛi etate ſut oſtituti oꝛdi⸗ tia noſta
nari ꝓuidẽtia ↄpetẽtis iidicis et tim qñ pa⸗
alioꝝ quubo hec ex nr̃is legibus term eri
ſüt onnila. ¶Sm aut nin no ſ ut nktur da⸗
utruuſq; pſone ſbam ſiſci rõnib re bona fi⸗
applicari · et eos q̃ talia deliqrunt lijs· accur.

„– ar Oepar ee

S, Rl

2 au⸗
tem.ſan citũ·
ut · S.8 nup·
C.nouimꝰ?.

ubi de decen⸗

mo dixit · H

antea p con
ſtãtinu ſta⸗

driẽmu . ut

b Scola⸗
res. oꝛdineſ
ſüt de arma⸗

ta militia.

ut ſequimr ·
erꝗ.e. ſive

ro ſcolaris·

et. S. ut neqg
miles nec
federatus: et
(C. loca. l. fi·

N

*

I= ==

legitimis ſubdi ſupplicijl. alted ⸗ ¶Predictis itaq; cauſis pſpexi
em ſepacõnem mr̃momonf eri

erx oſenſu nulla rõne pmittimus.

Quod aũt a nobis ſancitü eſt
te hijs qᷣ in expedicõmbo futa in
mlitijs cõſtituti· hue miites ſiue
federati hue ſcolares hue aln qͥ⸗
dam ſub alia quacũq; militia ar⸗
mata oſtituti meluis oꝛdĩare p⸗
ſpeximuſ. et iubemus quãtoſcũq;
annos in ex pꝑedicõne manſerint

ri ſuſtin ere hbo ꝛ uxoꝛes lʒ nec lr̃as

.

nec reſponſũ aliqð a ſuis maritiſ
ſuſceꝑmt. Si qua vero ex hmõi

mulie rib⸗ ſuu maritum audierit

moꝛ tuũ neq; tunc ad alias eã ꝑ⸗

ueymre nuptias ſmimus mſi pᷣus

aeceſſerit mſier ꝑ ſe àp ſuos pa⸗
rẽetes aut ꝑ aliã quãlibʒ ꝑſonam
ad prioꝛes numeri cartularios in
quo hmõi maritus miitabat. et
eos ſcu tribunũ.ſñi tñ adeſt inter⸗
rog auerit.ſi ꝓveritate moꝛtuus
eſt eius ↄiux ut illis ſanctis eu⸗
angelijs ꝓpoſiis ſͦ geltis mo⸗
nu mẽtoꝛ? deponant ſi ꝓ writate
moꝛtuus elt . et poſtq; hee geſta

monumẽmomo fecha mlier ꝓ ſiio

teſtimomo pcepit enã poſt hboe
ubemus manere eã vmus anm
ſpaciii. ut etiã poſt hunc diſcurſũ
liceat legitias ↄtrabere nuptias
ſi autẽ pᷣter hanc obſeruacõnem
mulier pᷣſupſerit ad aliud vmre

quin m armata militia referuntur⸗

mus etiã has noĩatim adijcẽ ex

qiuubo mr̃ imoma ſme pena łʒ traſi⸗

gere hoc eſt de hijs qͥ nõ povrũt

6 mmino nuptiarum miſceri ſins

uxoꝛibo.et q ꝑp naturã viris oceſſa
ſüt agere inſup de hijs viris ac

femims qu oſiſtente mrfimomo

ſanctimomalẽ ouerſacõ nẽa mo⸗

naſtern babitationẽ elegerint.
et de hijs ꝓpſoms qᷓ m captiuitate

aliquãto tẽpe detinentur. In hins

enĩ tribo caſibo q̃ de eis pᷣoꝛibo no⸗
ſtris legibo oontinẽtur firma eſſe
ſancimus. ¶Memoꝛa

tas igitur
omnes cauſas ꝗᷓ inpñti nralege
otinẽtur ſolas ſufficere inbemus

àa4 traſactõʒ legitoꝝ mrmom⸗

oꝛx reliquas aut omes vacare p⸗
cepimuſ.nullãq; aliã cauſaʒ citra
eas ꝗᷓ noĩatiz inſerte ſũt hinc le⸗
gi poſſe ſoluẽ legitimũ mrĩ mon⸗
um ſiue nr̃is ſiue wteribo legib⸗
otinẽmr. ¶ Qina wero quedam

mulieres m honeſte voletes viuẽ

feſtin ãt ꝓpria mr̃moma ſoluere

ſancimus ſi qñ mlier citra aliquã

pdictarũ carũù a nobis vwoluerit

marito ſoluere mrimomũ.licẽtiã
qui eã nõ hre hoc agere · Sive⸗
ro ꝑmãſerit in hmõimpia volu⸗

tate. et repudiuʒ marito traſmiſe⸗
rit. ubemus dotẽ quið viro dari

omumbo ſilijs m legẽ ſeruãdaʒ.

tñ ſub poteſtate eam habentes

ele,

et elt p hac

ſo I.e Eß⸗
dictig. in fi.
ſed nuũquid
in quacũq;
mlitia ſic
optinet qð
hie diẽ .· ſeñ.
nõ puto m⸗
ſi ſit contra
ſarracenos
uel cũ prin⸗
cipe contra

Hoſtes. als

ſerua legez
antiquã. ut
C· de repu.
uxoꝛ. h iure
canonüũ ge
neralr obß⸗
natur hoe
autẽticũ·

DheRes ſp
rr-

cSuſti mĩimomi et iaa qui ducit eam SDi ait ſilios nõ habuerit lurru r,
c ¶ Zuſtine d ter
re. jd ẽ expe uxoꝛem wlut adulteri pumãtur fieri marito mulierẽ wero piculo wsauerit.
ctare. ß cer⸗ (Si aut qiu ſub geſtis monu⸗ Fan „* uudicis negociuz audiẽtis tradi nora mnuer⸗
wonme mẽéto cu iureurado teſtati ſut epo auitatis in qua coõiter dom⸗ lete tbere
Anea. ut. s. ouicatur etia poſtea falſe dewoſu⸗ ciluʒ habuerut quatenus illus ſip: quẽ m
de nup · Eß ille teſtimomũ ipi quudeʒ mliitia ꝓ udẽtia in monaſteriũ ipa mt⸗ erro ge⸗ ſc
et cap tinuta nudatix auri librarũ penã opel⸗ tatur ut debeat donec aduxerit t de 00.
tis · que elt poſſ. ĩ bo⸗
otr S0. B lãtur exſolu ere illi que mẽtiti fm ibi oſiſtere et qunð ſi filios habu⸗ noꝛg. et qs
cu ẽ m expe moꝛtuũ eſſe. pe wro licẽtiaz Ha⸗ zit hmõi mulier duas ptes prie oꝛdoi n bo.
ditione. bi N. beat ſi wluerit uxoꝛẽ ſuã recipe. ſoᷣſtatie euis dare fiins terciãw⸗ nor ac.
. e Si wro ſuerit ſcolaris ille de cu⸗ ro monaſterio ĩ quo mittitur iu⸗ .
quẽmuz exr.· ius moꝛte dubitatio ẽ a pᷣmis ſeo roꝓprietatis applicare. Siwero fi⸗ um. poſt ſa
ſpectatur. lec et actuario. ſi autẽ federatus lios nõ habiut ſüut aũt ei iparẽteſ ns
nbepe. ab optione eius memoꝛatã diſ⸗ duas quið ptes eius ſbᷣſtatie mo dicit. vi⸗
ex quo ce⸗ poſicõnẽ accipe uxoꝛẽ euis hijs naſterio p beri ubi mittitur tereiã c ſi jã tẽpa
pit dubita⸗ obſeruã dis et cirea alios omes 1 wero ptẽ illius parẽtibo dari nin tucfus oir
ri· ut ibi diẽ nunnt. ꝙ ita

rchl die ſequẽti poſſ nubere · ſit. fl. de infa. l. genero. in ni· que Gτ verò plurimaſaduũgit tres qͥ erůt p ò dinẽ ut hie
ſeſf eſt ↄtra. So.quidã dicũt illã coꝛrigi uel ibi qñ certuʒ eras ſit in tribo.s/de nup· ¶m oceaſionẽ et. p occaſonẽ.
cen moꝛtuũ h̊ qñ dubiũ h vnus iurauerit cui nõ ꝑ omia credi et · ß etiã captiuitatis · e eos conſirmat in ſoc .· Ga ccur.
ſtmin tur· ar. C. de telti ba · k ¶ (uia vero q́⸗
ngt l. iuriſurã di · tom dam: dant i⸗datam
nnnf eſt ar. ꝙ teſtis non irrationabili repudio cõ⸗ ms et a nobis addite ter⸗ nõ eſt data
nneatur bic eauſenſerut in hoc enj oſenti⸗ cie partis mulierẽ habere cHabuerut olim
am ſut d⸗ * 2 — 2 11 7 . . „ — .
fen trariuz verius ut etes niehil os pemtus ex r ten vero filijs co⸗ ſabatur apᷣ mo vi⸗
ſunn 8. de telti. Get liez. ſubſtãtia ſilie pmittimus eruare. ſins aũt non exi⸗ ro.ut. C. ad.· l. inl. S
— f¶dm aut volt⸗ Ppabere. ß hec omia wnera ſten tibe he mulierem ſu⸗ adut lynler facit
duni⸗ polt an⸗ bilimonaſterio volumus per uſüũ m ißis rebo et ꝓpri⸗ bemuset nt fra⸗⸗
ſutg nü et ſic valuit mri⸗ applicari· poꝛro neq; hine etatem. Et pᷣdictas qͥ⸗ n-Gac.
monin tre li⸗ t neq; parẽetibo exiſtẽtibus dem diſpo ſicõnes de ſolu⸗ mchtegenante
een oſt hocꝛc quar jomem ſmnliter eius ſb⸗ is racõnabi ia⸗ lum · i. adnumſtra⸗
unſt ngn pnnttitur vi⸗ eiomem ſmiliter eius ſbᷣ tis racõnabiliter aut etiaʒ tionẽ. ct ille dicitur
onige ro recupare · Rñ . q; ſtan tia o⸗ tere monaſte⸗ — 4. irrationabiliter nuptys ma ſtratus az.
foaßte mr̃ momũ ↄtractu rio. ¶ iwro iudex qui 5 οnauimus et omma de n (Si aũt · largita⸗ .
n r enn negocii examſat hocnon Dmemoꝛatis eaſi Fm bäc as her vena de ter
vere ut. s. dixit et fecerit et nõ tradidit ĩ hoc noſtraʒ oſtitucõnem iudli⸗ impoßta ſcih in p⸗
poſt werẽ. uel qr dephenſam auitatis epo. cari et decidi decermmus. ſona mnliens. ß ut
dec mulier a mari⸗ ut dewat in me un ciiti am detrudatur in mo⸗
to ſme pena poteſt ut 2 tin meniſterinmn dagante ſin naſteriũ · hodie ea⸗
dz et tenetur diner⸗ mite · . qud mhac feli⸗ uxoꝛem flagellis aut ſu⸗ dem utriq; impom
tere utita alienata ciſſma ciitate ſit iudex ſtibo eeciderit ſme aliqua tur. ut ꝗᷓ ut fra·fi. G
naipiee aenn jpᷣe qiuð.xx v.librarüũ au⸗ cauſarũ quas ↄtra uxoꝛes vemt:aeau. Düõ
3 * „ . — „ 7 . — . 8 . 3
eſſenõͤ potelt alio⸗ ri ꝑenà exigat · officin aut ad matrimonn ſolucõnez eAE fenõ ad omia
3 qu dinoꝛen cauſaz eius alx. h wro in ꝓicia ſufficere uſſnnus mr̃mo⸗ que hac ↄſti.dixit·
eiſevictelanun ſit hmõi iidex:et nõ ege⸗ nn qu deʒ ſolucõnem ex e aliqñ ſ ſicito
Pmo marito ſia ſe⸗ 7 „. ,L „ . e diuoꝛcio aliqñ de
do ſenõ ſepaut · rit quea nobis in hoc viſa õ icito vixit et Hie
ſut. x· librarũ auri penã p⸗ aũt q monſtratur ſine hu⸗ dixit totus ſeruari
ſoluat et officiũ euis alias uuſmodi cauſavel flagelliꝰ ſicut dixit·
v.ſi wro iud ex fuerit non vl fuſtibus cecidiſſe ſuaʒ
hpabes cingulũ. ipe qiudẽ uxoꝛem tantũ ꝓ eius miu⸗
pena · x. librarũ auri exigi⸗ ria ex alia ſua dare ſbᷣſtã⸗
tur. mimſtrates autẽ eiv. tia uxoꝛi etiã cõſtante ma⸗
quatenus mulcta qᷓ hine trimomo quantum tercia p (Si qs. iuſſnnꝰ.
. accedit a memoꝛatis pſo⸗ pars antenuptialis facit e. e· Equia vero
ſe ms p comitem pᷣuatarũ itatis. (Lijs Pluranas et. C H⸗
etn ng Ecom “ puataru et lar Kitatig. ¶Mus quoq; dietis · et ſie illis ca⸗
g palatinoꝝx ſeolam exiga⸗ etiam illud adicimus ut ſi ſbus verbemn p⸗
on g elmomiux tur et nĩo aſſignetur era⸗ quis foꝛſan ſuſpicatur ali⸗ mittitur. et facit. S.
ſen natn Sceepis, rio. ¶ Si autẽa vir circa quem velle ſue uxoꝛis illu⸗ x mup. Faſſeripti
ſhie tm reoeatr pte⸗ iorẽ tr . Tag. os. —
Erul punj ut ut mulierẽ tringere ſtugue⸗ re aſtitaci et onteſtai⸗ a Solumus ſli⸗
4 liti. urent · Eſi qͥs. rit mmomũ et irracõna⸗ ones ei ex reſeripto tres us t pᷣt pfem di⸗
ite m Hirde ebus bilier repudiũ deſtinare. deſtmauerit habetes telti⸗ mittere cogẽdo cũ
6kkben drt iubemus qui deʒ reddere momũ viroꝝ ſide digno⸗ ſapa, aun die
d⸗ cre. l. · et. ff. de lit. eũ quã ſuſcepit doteʒ vna rum et poſt has tres ex rit ma·1 fi.
4nn II. a: dere acüu ſponſaliaa largitatv. et ſeriptooteſtacõnes inue⸗ rHns c: ex raſeri
ſ b (Socro ſcola⸗ tantũ ex alia euus ſubſtã⸗ nerit eũ conuementez ſue HHS
ris: federatus. hoe tia pᷣberiita mulieri quãtũ uxoꝛi. ſ quuð ĩ ſua domo Perimere. ſita
fitt nomas babaſti s. terciã ꝑptem ſponſalice fa⸗ aut in ipᷣius uxoꝛis aut ad⸗ lis ſit qui per.l. iut.
uttn e ecz inles ae. ciet largitatis.et ſi quidez ulteri aut in popinis aut potuerit occidi. ut
ſii⸗ 1(Predictis itaq; ſüt eius ſilij do tis ſolſ uſi Iburs ami ondt⸗ C. adul.I. gracuſ
, uſis ·alijs · vi. cau⸗ ut eius filij dotis ſolu uſũ in ſuburbams eſſe licenti⸗ et de quibo dꝛ. ff. de
2 ſis quas dixi s. e et antenuptialis donatio⸗ am marito ꝗꝓprijs mamnb adultlemarito. K

Seach -S

N

.4

P T= —

1
eaſAree

‚ ge.

☛

a Tmngere. ſ eſſe
ſicenta marito di⸗
cmus· accur ·
b Gmre no ; Pie
aliquẽ ex pnpeoëe
damnari ut hic et
q. ut nulli inð· EP·
et. C. de adul . ſi qs ·
Sʒ otra. ff. de pen 1.
abſentẽ · in pn. ðS o⸗
hic ſpecialem o
viũ ſpernẽtis denũ⸗
ciaconẽ· ar · fr. ð no;
opꝑ · nũl· pᷣtoꝛ. Ei.
et nõ c utraq; ꝑte
pnte dare dz ſIniam
nacto ernmmie ꝓg ba⸗
to receſſit ex cã · ut
C. de adult.l.quã⸗
uis in dubitatiet
damnatur reus ad
moꝛtẽ adiſtar ſa⸗

erilegi. ut. C. de ad⸗
ultil. quãuis. in fr

femiavero ↄunicta
m mona ſteriũ per
ſniam nuttitur ver⸗
berata pᷣus ut ꝗ ut
nulli udicum. Gad⸗
ultemm⸗-
e (CErmm en. ſez vo⸗
lumus eſſe in dici:

3

2

d (QNuia veto. ve⸗
mam.nota in eccia
potiuſ qᷓ; alibioꝛã⸗
dü que gremiũ nõ
elaudit redeũtibo.
ut. C· de ſů. tri · l. f·
fi. licʒ alibioꝛareli⸗
Crar-ut-s s· ut ĩ pᷣua.
ſci.aceur.
elte egel que · ſim⸗
diere ẽ bec relatio
enib mulier que
damnauit ſaluauit
nã non eedẽ leges
pumunt q;ᷓ mterdi⸗
cunt.
¶ wenchcariid ẽ
defendi mſ oſecuti⸗
ue dicas nã exquo
eſt pumẽdus eũ
nemo defen dẽ dz⸗

talem perimere nulluz pe⸗

riculu ex hoc foꝛmidanti.
Si aũt ĩ alio loco talẽ in⸗
uenelt cũ ſua uxoꝛe lo qñ⸗
tẽ nõ mĩus tribo teſtibo ſi⸗
de dig m ↄouocatis ꝑ quof
ꝓbare poſſit q; eũ cũ ſua
oiuge ↄperit indici tradẽ
erimĩa examĩanti illu vero
ꝓ writate ognoſcẽtẽ poſt
tres ex ſerip Poreſtas ey
cũ tali mliere eũ muẽtũ· ta
lẽ qdẽ ex ̊ ſolo adultern
crimim ſbᷣiacẽtẽ nulla alla
rõne queſta piũre licẽtiaz
aut exeqiu crimẽ.¶ Quia

wero ita comperiũtur aliqᷓ

impij ut etiã m veneraãdis
domibo pᷣſumant in talibo
ſe miceri ſceleribus et ibi
de peecatis tra ckaè ubi cõ
ſu euerũt deũ timẽtes vm
am peccatoꝝ poſtulaẽ. iu⸗
bemus ut ſi qs talis inue⸗

matur in locis vnerabil⸗

rE bus aliene uxoꝛi de qua in
2

ſuſpicõe ẽ · poſt tres ſicuti
dictũ eſt conteſtacões lo⸗
qui licẽtiã eſſe eius marito
utraſq; perſonas deſenſoꝛi
eccie.aut alijs clericis tra
dere ad eoꝝ periculũ diui⸗
ſi iſti ſeruẽtur. donec iudex
bor ognoſcens mittat ad
epᷣum ciiutatis · qtenus ei
iſti tradãtur. ut debeãt ſu⸗
ſtinere toꝛmentũ ßᷣm legeſ
q̃ mterdicũt adulteros 2
ſanctiſſmis eccns vẽdica⸗
ri nullaʒ m boc aliã iudice
querẽte de adulterio ꝓba
tionẽ miſ tres ſicuti iã ſup
diximus oteſtacões.hns
enĩ tribo ↄteſtacõibo oſtẽ
ſs om bo modis illi ſicut

adulteri pumẽum. nõ enĩ
u debent hmöi pſone in vene

rabili locohre munimen
qm ipᷣiꝑ ſcelus ꝓpriũ deſpe
xerũt · nã ſi eos ꝗᷓ alibi ra⸗
pinas mulierũ aut adul⸗

ceria omittüt et ad oꝛacõiſ
domos ↄlſuglüt ab eis ven⸗

dicarinfe leges nõ ſmunt
quõ illis qͥ in ipᷣa eccia tlłe
ſcelus ſtuduerũt ppæ trare
pnnttimus aliq auxiiuʒz
ab ecciaſticis termims m⸗
uemre . hoĩbo mo dis hos
iudicibo tradia ꝑenã ſuſti⸗
nere qᷓ digm ſüt qꝗ ſanctiſ⸗
ſima loca violare pᷣſumüt ·
qs en ibi delinquit ubi ſa⸗
lutẽ ꝑetat.¶ Et gnaliter

Dnets diſommus ut ſiꝗs mnue⸗
nerit ſuã uxoꝛẽ aut filiã à

neptẽ aut ſponſam m vene⸗
randis locis cũ aliquo lo⸗
quentẽ et ſuſpicatus ſueit
turpis gre cauſa eos col⸗
loqiu tradat eos deſen ſo⸗
ri à ains euis ſ. anctiſſime
eccie clericis ut ipᷣi ſuo pe⸗
riculo utraſq; pſonas diui
ſe cuſtodiãt wneeicler
eos ſuſcpiat et m le
cauſam diſcernat. ¶ Q ne

igitur ꝑ ptema imperpe⸗

tuũ valitura legẽ nĩa diffi⸗
muit tra quillitas ĩ omibo
pᷣdictis canbus volumus

valere miſi tñ nodũ aut iu

diciali decreo aut amicꝛbi
li ouencõe deciſa ſüt ꝗᷓ ſuuũ
robur habere ſancimus.
¶ BHlonoſa igit et eminẽ
tiſſiã aũctas tua ĩ hac qͥ-
dẽ melita cnitate edicti⸗
ꝓoſitis ad noticiaʒ pdu⸗
cat vmuerſoꝛi m ꝓucijs
aũt ꝑ pᷣcepta ad clariſſi⸗
mos ꝓuciaruz nidices de⸗
ſtmata hec omibo mamfe⸗
ſta facẽ feſtmet ut nullus
pemius ignoꝛet que ꝓ uti⸗
litate noſtroꝛx collatoꝝ a
nob diſpoſita ſüt ita tñ ut
omibop ꝓpria pᷣeepta c⸗
nuncier qtenus ſme quoli⸗
bet iuſto diſpẽdio nfis col

latoꝛibo pñus legis ſiat

inſmuatio.

& ¶eſpexerũt no .
dz quis eiug ĩ quẽ

deliquit nnploꝛare
auxiliũ· ut.ff.ð mi⸗

no. l.auxiliũ. m fi et

ff.ñ q ali.t · l i.
ph · er · ff. de arbu ß
ſi in ſeruũ.in fi· et. 1.
ſe · et · ff. de leg. ij. ei

Pater· Cli bertis. et

C· de pac. l. cũ ꝓpo⸗

nas · et de trãſact. ſi⸗

ue a pud acta. et.l.
q́s maioꝛ ac.
beis. l. ecẽijs
5 endicari id ẽ

K¶ Lon ſmůt quo
mius extrahantur.

ut . S. de man. pnᷣ.G
neq; autẽ.
¶ Loquentẽ. pce⸗
dentibo denüciacoͤi⸗
bus ut diximul.s.
in uxoe · alias im⸗
quũ eſſ·ac ·

m (Rueſgitur. a⸗
micabili · hic nõ de
adulterio poſſe tra
ſigi ameabliliter.
Si ↄtra C. traſac.
l. triſigere · So · qd
hic ðꝛ non referas
ad aduſterij cam de
ua trãſi gi non lej·
Bacd ceteros ſupio
res caſus qui ſunt
in iſta cõſtitucõne
um o· alm di cut hů
ius nouũ. uel grati
hieri poteſt rennſ.
ſio accuſacõms no
p pecumã· ſcut et
m alns cap itulis qᷓ
nõ irrogãt penam
ſanguims · ut. ff · d
mre fiſcl · et · l. eius ·
uel hie trahitur ad
p̃terita facta· uelf
eri Poteſtt traſactõ ·

aß lit oteſt. uc ce⸗

ptam nõ poſte⸗

„+᷑2
—
—

=
Se

—
S=
—

Aa cnac,
H ſeen . .
ins Kñ. ꝓpter coõmune de bo · dã. l. nã et ſi
. t filins. Feñ ï aſcẽdere ut · ff .or moft. lio di⸗
Vt nin 65 a e. in fi. ei. ff. oͤpecu
vemfctibo. bic in, dere potue ſepto here · in deü.· Itẽ in a ato moꝛi
teſtato vemiẽtibn. on⸗ bu. deſta. l. ut Knkue Eheres b Anamarezmo
itatiby ab intel ĩoꝛ i cõſtitu pa. ct paulus.ſ el ãn vidꝛ bona. ut . ff. de neret
ditatibꝰ ã hñt in ſup . vaEp. eaſtrẽſv eupet omia 90 ſſe diſpo
Eie ica ix · conſti · i irſius· tpa huius. ete pf iure peculi 5 nõ nã in eo diſpoſicõ! li
ilgſe cipit collix ius coll acci nã uſq; adty ciuili nõ ſuie Fep ſe madueties n Er S t t. ut. C. de bo. qᷓ 1
i K imas. dia ut em e. ab inte 6 J , i De E. 7. B·l· fi. in ꝓ fecti
lultſihn * ur mma enat dia ut ſti. de here edebant ci ) — = 3 = . 12, 10 us im ꝓp .
.. Edentes o ſic ut imſti. ſuccede „*. Na. . tE e, — to imm 2 ccult
iſedlu * erer zine pton nepotes ex “ . F. , Sicn „— — deſeenclẽsaſue Wtio Aui occupat pꝰ
N apatt Iti gur ent 66. A è DPc fe . feminarũ ſu e ſb ptãte ſit S flnj m oꝛtẽ. ut ,
=ðOð Demd Saiunere r
dſcze coll.l. illa ſit oꝛre⸗ ne⸗ leredibo ab in mibo aſce AE atur e ſeimem manrad,
Fibenee ante hãc ſi i6. et De bere natoꝛuz on gnatis ꝓpon 2 e nſi⁊ qua 17
NH tü ut. 3. de triẽ , et de ag recogn us ſub alte y/ſtrenſi loqtur nec
parſin⸗ ct ut. 5. unſ⸗ etibo et R tere co netus ſubalt = v2 ntitio loq̃tui 1 —
rdiil Fäuae wonet iare ſublato. Rubnea der en⸗ ae⸗ ius lr obſtane droren,
idarng uͤſal aut nonad⸗ — B.B. iugs tat . t au E a quia m pa⸗
nan inre nnrhan iure eltan perr ld64 di l ciluſib⸗ ſexu me⸗ bo⸗ Y. S Ritis mowen
bagſei mittutur h oſt a⸗ — ers— etiã ip̃is Bp- S dicton d
1 . — . . ₰ — 8 ett . = rep nos WM
ſſchen Sronat üſas ieges ve⸗ Snaluse imus quoꝛx eenade P icd fecti⸗ 99, 06⸗at.
Fko ſuraſſise tenbo tpibo ꝓ Kampcnin Enenerus e⸗ ehie rnomlg veg t greS,
Onimit mſti. ncipio. et mueme N tãate 11 „èẽM bo ꝗᷓ m P c aũtn *1 ha⸗ GR 3, R
enmdnn onen poſe g. latas ſte diſte „Pt.⸗ . idelicʒz rebo . rno Hie e a “ B Je= ar
bonorũ poſſ. . 5 iuſte diffe illis v es patriby die ſlmm ian in ͤ
Emn i de bonoꝛũ mtis. 4ds no umn coſſi⸗-= m as le es p die filins om
1 de teſta , qua Mi⸗ nras G „ ſa dem a 4
lti⸗ et cũᷣ bulete⸗ P intelt to ſucce alias 260 am in v dvet here Nlétez;
ff. ſi tabule · te⸗ Etia ab intelta 2 Au rũturen e⸗ deſcenaẽte⸗
baſffm ct. ff. l. ex. l. i pn · retia a oſex ma cqwiraturen bʒ acqᷣ⸗ teſtato ſcen
hrninin⸗ BaKar⸗ etpd oms mierog intro du⸗ ũ rerũ qui as de ſed ſi non eſt de n.
nes gp deẽ d . ntro harũ rer mas habet cõten
tdimmne omes gp ſiq ſunt ſculisa fenmmmis in i ſeruari mas dens habet Nut .
d etier alie ſi q̃ ſ ſculiga i eſſe pſivx⸗ aut etiã ſto heredeʒz· .
Nnlizfn bae ſtog tollun⸗ 2 ſſariũ e epſpe I a arẽtibo eu — den em . 2—
PE 2 . nece 5 † te . 1 es p Edã ho 1 o· Tac —
ſu haen o c hap⸗ da noe ſimul ab in hys leges ſi quẽdã ho P †ene Fee .
tur⸗ en Fnatos imuſomes ſim ti⸗ imuic ti. ut q lin⸗ equmuntn S 8
Pellat cognat Exm esognati⸗ dimuß Stiũ finos reli⸗ 5 (Ac ſtrenſia ⸗
Pellat cx femmima ſucceſnon tara L dẽetiũ ,. , 19 vᷣt ſunt & enti ſAE Jecs
merno a enne Kaw lee mlegem clara ſeence: tigerit illiꝰ aniee aauent . =
et merito ogna⸗ onup pntemle nkloe diſ nte moꝛio lios q ione prop Nen Y
. lnn 7 . que .. 4 aut a „ cia rati bo-. / 4
natos fenelio aq; bo egi⸗ filios aut ſili. are⸗ etatis d E
tos agna ile gia Porwo! dentes in ꝓprij p ue lil. eum opoꝛ: Py a e /8
