te miegia nere. itaq; va rẽd entes in ꝓp ſB que li · l. uum o ee B Sex . 4
õ Po ſapoſñtis va deſcẽdent e ſiue ſöõᷣ m principio:e 5 efe
Se rctone che ara ea ſolaß⸗ Pe nakiſo ſerpe⸗ deaener nalte Prmz 64
mie eos po tos e iqᷓ nüc con mis gee⸗ p inuemäturtan D5 igitur. vſufru aut õ
agnatos uari q nuc⸗ 18⁸ ge⸗ tis inuemã jetis accipie⸗ igitur. vn mpa⸗ Po
Fiwanatlepe Ken igt ſtato ſuccel ⸗ reditate morictis mnt quã vumn imeekne e
Feerenacrurpe neris ab mte ſeatur gra⸗ tes vrs na neuch iueret murlier hlins we⸗ - E
Fertigma e tribo ognoſatun ge et pater ſ viuer Rnei ſtin D—
Rei nati. ut · ff. in⸗ no ſt aſcendẽuũ 2 nm eonp ſueceſſion da ſu. id eſt in
len tu.. .ag. i et ex latere qᷓ habin antiqiu nam nuduſ
bene ſti. de legiti · ag. deſcẽclentiũ et ex 4 lng caiut ant vſufru.n⸗ ſſ. ur
gerde⸗ de ce ſe di . ſtirpes vo Cra⸗ mmus eltz
ele tontn Pael fac⸗ ema ele diſvnr⸗ tis meni nl⸗ e Emmus.
1 rent nec en luari mus deſcendẽtii itur de⸗ ũ fins et filiabo⸗ tesü/
ttn coꝛrigit q ſal ni⸗ miuils Si qus igitur cu nim ut ſilia nepo .
2 .„B. 6 „ du 1 am⸗
ſgtgke bugmo na. Eſt ſeendentiũ ſii r euiuſlibet Kocrechuſſfenen⸗ Rue 8. ſcilicj
erſalie ſtnmms igmans ſuc r troducẽda di e r Hõü
SC AM.. eruarli⸗ 4 V e dic inſtitut. Per
e te 2. ff. de Sog. NNA An. Jv
ſcinne de Fdi. Epn tos.
„ 7
Gp

i c. in pn.

j.ta tur. ut mſti
em. in hoe lex. xij.ta. muta de
1 onem.
f ueceſſi
6
1e,H

„accur. is10 ptis oxle
eeoee
2 sare kſeii nupẽ. l.ſ qnis ̃
. Et. .
tn re. ut
d,

.aſari. d
O
. . cum filins. Kter .
. zeab inteſta. . dẽtes diui „.
. rno/acqui i. bere 4 ,D deſcen 7 i. . aN,
=ð 1e ESne A ee,
aEkis a e eniſn Cet Hweten znickirur vlrmmn r⸗Ar ,
tur heditas! etiã · in n. Cet r diuic 9. d
Sftas ehenrini tines n aũt defun et 671 a 7
nkenrs d ſte, s antiquũ · ut . s 6 –△
auſSciper reeten Srs, (i 2
3 nu⸗ ib. Erepe nittitur W AaI.os , H
is. et mſti· de gradi cito adnin — KI
bo. qᷓli.l. ſatis — quare non ſi Rer L —
ſeinpmogmanu⸗ T H *
ð D . ſe ſalt
3,

Per —
d 2 5 „„— r wrr
K. ☚
KN

— rr A. ,
ep Tr
rn

br= &
Rp D

Pan . Wo⸗ Sir,

ur * vrey Pr- 7

coꝛrectũ ꝑ id quod eſt.̊.·de trien · et ſe. Eneq; ut dixi.ẽ·
5. in pn· bhic adiẽy· ſ ſo la naturali cauſa inſpectavn⸗
Ptatiſ⸗ de quero an ſueceſſio aduptiuoꝛũ ſit ſubla⸗

Fallit. ut et al ut dixi:ẽut liceat mr̃ia auie.in

a ¶deſ cendant hoc non erat neceſſe dicere quia iã orat quteritur vſufru. ut · C. be bo. que li. cum o
1 e
(Sii igitur defunctus. natos.potioꝛes ſut ergo qni du

2 die ꝙ non. yerbu⸗ ſo la:tollit differentiã ſexus et
patrie ptãtis ſic et· C· de iuriſdi · o · iu. l. j. Item no. ꝙ hic
coꝛrigitur totus illeti.ff· de coniũgen · cum eman. li.quo

aiinre vteinturé A vno · ut · 3· de coõſan et vte · fra. Ci.

et · fi. coll· vi. ocanimus. ut . Z. px · E

m Sennrno, fuerũt fratres p hoc nota ꝙ filij faa⸗

tris defuncti vocantur in ſtirpes s qñ cum patruis ſucce⸗

titur frater repellat dictũ auumut ar f. de diü. et tẽ. p. l.
de acceſſiõib⸗· et hic . et · C. de ſuis et legit in ſucecſſione.
5 ſm pmam dic illam:l.m ſucceſſione· coꝛrectã piſtam.
Skiid ẽvfukru.et ſic no.q; licʒ gnaliter mm aduẽticijſ

p' P

8trs deb ent repellere. ac
i vero. neq; ſcẽoõ

— 6
O 8 H. N. Kf, ey, — *r- . 1. 4 .
— W fnn r rr am eEe S 0 Arn—
2 A4, P Pa— . PC 1; ſr
RS r V= us L Pr rt, n —

— rEn = —

2 — –
r .. 0

—

5„7 — 5 . S —„- O ⸗ 5 , -E. 11H S=—
+ 1—
ð tR-r res derr Se.

5 — vf

— &

N

—,—

W.tUb . , J
iE Wr . a

cauebatur ut ſi pha- . duũt ſiio patruo:ſj
er at, e beo fili emacipa⸗ S. sFer Frr vero nullus ſrator
W tum et ex eo nepo⸗ ùƷẽ c Srar⸗ . .C. Gae rdre, ſige P.
em i prare huin maſculi ſiue femme ſmt et aſcendentibo jnuemantur In trum bn foꝛte
. vna ebi les, Afiuiue ex maſculoꝛũ hue fe⸗ fratres à ſoꝛoꝛes ex vtril⸗ m apita vocabü⸗
dit mſpeeto inre ec minarũ u ꝓle deſcen dant q; pntibodiun cti deſuncto.
nili ſcz.· l. xnj. ta. Iolꝰ ſiue ptãtis ſue ſeu ſub po⸗ cũ ꝓximis gradu aſcendẽ
Pek ab in tee tẽoeſtate ſmt cõ ſtituti. et hee tibus wo cabũtur. ßᷓ et li pr Uenr ſ di T
cipati ti vtrach ſ⸗ quidẽ de ſucceſſione deleẽ er mater fuerint diuden⸗ vconees E. e.
mul vocamt . t. Pdi dentiũ diſpoſimus. Cô da inter eos quippe here⸗ n (CPyl. vulgare
. ctus · ut. ff. e viũg · ſeqns aũt eſſe pſxmus ditate ſcdᷣm pſonaruʒ nu⸗ Smnturkf videtur
H e⸗ ect de aſcendẽtiby oſtime⸗ merũ · vti et aſcendentiũ et Nur alctle a⸗
die nulla ſit vn ut re quomò ad deſcendenti fratruʒ ſmguli habeãt ed ſuc. Eß etiaz inf q
8 dit ceſſat p di⸗ um ſucceſſionem vocẽtir. lem poꝛcõnẽ nullum vſuz u cõtra So hec il⸗
ctus ti:accur. 2 am coꝛrigit ac-
S lar efun⸗ SS i. igit atenarz, deſ g ex filioꝛñ aut ſliard woꝛti⸗ 0Huius Sbarich.
acapein infimtus lnquat heredes· pr̃ autẽ F tre ſibi pemtus wndicare. rrainſti vele a.
rr. Rn a 1 aut mater aut aln paren⸗ Qmp bac vſus poꝛcõne Kicn memam
rentes Ucz quidaz tes ei ſupſmt omdbo ex la Hrrechtans! ius et ſeðm ꝓp⸗ Soluc. pic coꝛrigit
uſq; adtritauũ ſu⸗ tere cognatis hos ſpom rietatẽ ꝑ pñtem dedimuſf illam.
P P PP
HH ſancimus. exceptis ſolis legẽ · differẽtia nullaßuan k 4 (Mulliſ e ßn⸗
6 . . iũ a im
cstcticne oma. fratribus ex vtroq; ꝑnte da mter pſonas iſtas ſiue ße ut ct. Fecy cſ eo.
noꝛ iũ · ut. ff· de gra⸗ coniunctis defuncto licut maſculi ſiue femine fuerit SGſi. E ſoli · et. ff. qruů
drlinri cõſul. CE. P ſuᷣſeqntia declarabitur· qui ad hereditatẽ vocãtur reium. ac. l1. E . de⸗
parentes: ff. de re. in . et ſi ndeo⸗
Derlarbit ur. (Hi aüt plurim aſcen⸗ et ſiue ꝑ maſculi ſiue femi⸗ in oeret. p b ſoco.
Jᷓ.e. Ehvero: cü al⸗ dentiũ viuũt bos om in 17 ne pſonã copulantur hiue l.verũ.m fri. Reñn.
enden bus bemus qui px-mi graduſ ſue ptãtis ſeu ſub ptãte ſu q Si aũt cum fra
r =esn. a 2 un enun repuntur maſculos afe⸗ erit en ſuccedit᷑ · ¶ Heli · tn eimuſarr f.
ee dit pater cũ mater mmas ſiue pr̃ni ſiue mrjm quũ eſt ut tereiũ oꝛdinem cengentibus.
e Pr Be , nö ſupſit. S; alind ſmt. aũt eundeʒ habent decernamus qͥ vocatur ex fMullo modo ß
m teſcendetbo vtn gradũ ex equo inter eos latere. et in agnatos oog⸗ bodte vocitur ena
Hab eo fili ꝛ ex eo fereditas d ⸗ . . idit⸗ . ci thijsa auis ut j.
nepotem. ut. . . reditas dnudat ut me natoſqʒ diuidit ut in hac ut fratru. fii. ſeß⸗
Ghctamen. dietatẽ qiidẽ omes acci⸗ pte diſpoſita vndiq; ꝑfe⸗ S5. ſo. H coꝛrigit.
, Quantoſeüch. . piãta pr̃e deſcendẽtes n ccta lex inueniatur. ¶ Si mann. id
. T. .⸗ tiicũq; fſuermt medietate; igitur defunctus neq; zaf eenn fatreſtal⸗
. pe altera mr̃nus auuſ wro reliqᷓᷓ a mr̃e deſcẽdẽ cendẽtes neq; deſcenden cendente eſt cõtra
. ua tim̃ hie ⸗“ tes qtoſclq;e eos muemiri tes reliquerit p̃mos ad ze omüe hutne⸗ 3
tũ illi duo hñ Ums itu cõis qu
7 S veren n Stigerit. ¶ Givero cum heditatẽ vocamꝰ fratres ei eeg ſue
tibus · id eſt ex pr̃e 42 14 cedendi vñ ad oſe
et matre. 26 quentiã nõ pduci⸗
b(Droximis · ꝓ⸗ tur · et hh diẽ ar if
e P ⸗EPν rvimu accipe qué nullus cedit. ut. ff. dev. ß pximis. S tee et ſe. cõ. quod conti rationem ·
quidã dicunt cũ matre et pr̃e tm· ut hij pximmn tm vocen t ¶ Ilud palaʒ.ſiid eſt qᷓuis ̊ quare cũ ũ eodem ſint gra
5 tur iſic di cũt fratrẽ repellere auũ:cum pr̃ cũ quo agmit du. Keñ. iſti vo cãtur cũ fratri b⸗ defumcti bij ꝓPeertor repel

nenr patruos auunculos eranntgs et materteras Eriſ

Eog natosſz Rc ad quem gradum nũ̃
aud vmn. ut oln n non quia ſic eſſet differentia inter

Lerrr
E Je.

S

—

„ õ

„„„.

. t⸗
Sebs, 24 . .
dkan. E HW , 45
— 5 S „ - W 4 eei; Al cũ repudi N
d. . fe ſi⸗ ante. Item /7 r set;,
en, F Pu feminis s anfen⸗ mectegiti⸗ SS — *
. s maſculisa pondnurkhenam gra⸗ me ein 2
4 tiu
N 0 2 um t. de tia ut .c. Ar
H ſoꝛoꝛes ex e atai.⸗. a nednend d8 ſruct n Tefterenn .
docc e fenatos q nmiS neq; elinit omneſ Bera ⸗ A -
cog natas⸗ em nd gerechrare en⸗ ſeoo e a ee natos gelee nechenvar L 6
id 2 adx· . exn ra⸗ mus reo m n 3
Ndocu W q uſq; r er bus aut non d beredit X g a late vmuſcu ut hic eun —r-
te⸗ voc Dnj 8 tres a defun⸗ deincep camus m tvicm legitimos 24 Bi. „ 2
ſ ogieenn felllos „ vno Heten ep ditatẽ vo atiuã v r. o der E D
dfi. e rog natur. e mß der ⸗
W Eeral we * mus qᷣ ex fem ſolu u 21 Fdusß iqs ſpo 5⸗ Aemeta S . A
W◻ ſeccaſt⸗ eie aũt Nunco ꝛoris pᷣmortu⸗ lee autem p ne Erore vre ate — 0 .
ila mre frĩs à 0 ditatẽ jantur a68 81 gl · tu 6 6. . *
—– ſti. rius ad here liſ mmuem hedit Sitimos.
nn re ut inſti. et alteri bütur aſculi dus ter eos leges ap⸗ die viei le⸗ e
ulrin ſuc. oo ufil vwoad fethijs m n merũ m ita nre lege lumg die d ich ..
l de nir os oꝛũ mr it ta nu cap wlu gitimaz.
n nm C ſt cũ de riinerem datur kre a he⸗ 5 H
Aeer . mim cipiã ci llat. uc di⸗ el. a iud
e⸗ e SS ſlurue n nemrreosdas R rartn.
iſitfens n ar ns mte 8 ac e (HGelta:
oro⸗g eoꝝ p oñoſeqñ litate raſculo⸗ iffi⸗ ꝛaz
Fen di mus dhẽèæc alcu (Kenun⸗
ewlen n ſerui forteß pPmoꝛ ptẽ tũc aut uos à i ſue m nge⸗ FQR m⸗
fide e eatd vtrãq; ſupſtites 9 i us wo car deluncto in d„ dat lani
losnen nilmif natu viuũ bamr mj ez ei mim ſona ſſomboy m aln auxi
W Kñ non q⸗ na ra ognat miea⸗ ma. et de · C
ndohe ſen ptroꝛe atur ſpo ng 2 aw li ma: et .
Ste. vocabatu thijs licʒ fe ſint hiyn epcipimn acõ ez v ib- qun enun⸗
inni ſola nau prys ehue a m eſicut eo na ie p emãcip⸗ ibo legi ernun
ſbne nlkeizinta⸗ hRue a pr ſiue femm E⸗ ſonã Ri odũ pᷣoꝛ 65 bu⸗ ci atio o⸗
1 et · ⸗ bzm e qli mrim
e deanlenn Vema betzenn re er HS om es neche Fdũ Ritom n 5
dege i. res ſuꝑ p racka riũ ſtato dicat. u
tnan. meie ur. pa nquidẽ r deſuncto p t dra m P ab inte in cto. Eß
hran vẽ in pi. 4 ,diuſo nteoiũgitu geba iuſmoi ſuceeſſiõz hijs aũt qᷓᷣ Barcte Ef
ere r nas
P ber a oꝛ lios a exclu vem dixin a coſliſ⸗ V r.ffa
8 xi iligeter a n. . l, hmõi fili l viuẽt beditate amifelt ra⸗ 1 CGp B
mte fm. us ro pᷣ . de tu uquẽqʒ ß - m ſia
afi Zute fra i d cludnn PHmõiver ſolu pbe⸗ et ꝗ en vn tẽ vocã⸗ u odo
elrCSe ſa glo. B 5. debatur. l acõis 0 rũ ſi tüt. ſamu FTad hbée 6 tute⸗ di nti ꝓde
deſ ſtigu ebe⸗ oꝛdieogn. à femĩa oedjez 4 a ſunctõ agennegte
ete ns hoce aſculoꝝx ntuz dun ni alns c pte rit · Eeñ .
biß aut. 35 tẽ mus liabo ut in mmo p⸗ tur 4 nulla neq; i natoꝛum cod ſtipu⸗
tanfe r · oli au aut hi nulli alij o ſulape adeagn 1 H
i ue öerniierc ben anng ure i, iir Reiuuto⸗
cocttd beegtt. i ex h oꝛ frin Riijs atoen q; ex m as s re⸗
. 18 4 deſcẽ⸗ magi
in . Lela qẽ ſon⸗ ur. Haĩis n cu ꝓp nii. telã wocã rü ꝓle licatio ut
lou mitn. ſß bie largim koimmas n A femi ad tu ex femĩa dicimꝰ Rowonat
q aut ſi opp
wine rn :ac. hoe bñſici s maſculi iau loꝝ quu ucki . hoc ta nu leianuz
. . i 6 ſIm ve 4
4 einie⸗ dicãtin thin miſit. ſit mĩoꝛ io cke erati ſapꝑe epliceta
tiſ rich en a⸗ n fmſue mĩ ctia a E e Ede ſculia pfe telã ſu nius de
ung rib⸗ uepf ſun édita⸗ N Teſi ma nt tu imet uͦſa 5,
Fäüreven Recut i dixim daaſereſßi “ ruf vd ieribo eni een Periker
ſte 82· ut. C. tes ſcu Hom ſinhos neq; uli le o Pe el ;
o tu tu bire nĩ ſol 125 qſt de
iin an , de tẽ vo ato frĩs ſi ex utre v us 8e tra. C
die. ab nenemgn inda mwerciemus erfe bna eni v⸗ r lels
eg ꝛiez. c pr̃ãm nm ita nu⸗ m. ſo —
Snd my Sntt aqd — 2 fe oꝛdĩ ez R T cõ⸗ Peaia. .- —
CX —.
a: Aalme tale p ü ſuccedẽtes iſoog Ptns ali iam renũciã A H ͤ, E
„ ieim⸗ nng Wèð ſula —0 „* HD r — lar 7 , t. —
wof r dugſtituti this de rr N — AP n
Kafeer⸗ Allð palãẽ qʒ — , =ð 5 /1 —
corn aer 4( Q2A N- 3 — 2— ze 7„
6 e —* . * 5
Bus ) ro d. t
V
PR

4*
„ + r —
44 — —
1 ————I
e

-
„ — „ —9 RX /
R*
—

— —,—
R “

y
— pat- .
—α
— —
4

S

4

1

260 1

A.:

„ „

— 1 *

— —

=

„

i 4

a (Si aũt.
nunc redit
26 materiâ
upiozem.
b ¶Eligi.
hec electio
IPter ↄomo
mſtracõncez
fit. ut hic et
ff· de admi ·

tu. l. jj.
c Torn. ta
cite obliga
tis · ut · C· de
adm . tu.l.
ꝓ officõ⸗
d WPeci⸗
gitur omia.
leges. ut. s.
vt cü te ap.
co · Eſi quiſ
de vntilet
EGgualit:
Kica. Gt
Ponſahkhcia
largitas.
ſPonſa licia
largitas ðꝛ
hie nnpro⸗
pe · i. dona cõ
It nupt·
Prie en 8:
quod donat
ſoõſus ſpõ
le ß hic ſit
ad recõpen
ſacõʒ dotis
vt h diẽ . et
S· de equa⸗
& ſie ᷣ ſpe
cialis ẽotra
ctus · ut h et
ð · ut inmo

bi· an nupẽc.·

dona. neq; y
po. dẽ. pnᷣ.
excipimus
aũtc. h eſt

p ſeotractꝰ.
Itẽ ꝙ; in ſe

Habz ſpeã⸗
le aliqð nã
cũ alie dona
cões exigãt
mſinuacõeʒ
n fiãt vltra
uin gẽtos

olidos ut

inſti · de dona ·
ECEalie · et
hec eadẽ ex
igebat · ut
C. de onat ·

ſetuanteſ. ommbo a latereognã
tis qin ad tutelaʒ ſponuntur te⸗
ſtamtarijs ſoſ tutoꝛibo pᷣcedẽti⸗
bus eas · deſuncki nãq; volũtatẽ

et electõʒ ſpom volumus. ¶ Si
aũt plurim eundẽ'ognacõis ha

bentes gradũ ad tutelã vocãtur
uibemus cõmũuiter ↄuementibuſ

apud iudieẽ cui huius ptis ſolli

citudo ẽ vnũ aut plures quãti ad
gubernacõ eʒ ſ e ſufficiãt ex ipii/

eligia denunciaria eũ vl eos mi

noꝛis res gubernare tutele picu⸗

lo omibo imminẽte qin ad tutelã
wcãt᷑ aſpᷣſtãtijs eoꝛũ mion ta⸗

cite ſubiacẽtibo ꝓ hmõi guber⸗

7

nacõne. ¶ Wec igitur omna q de

ſucceſſioms gũᷣe ſcmmus in illiſ
wlumus optinere qui catho liee

hidei ſut. In hereticis aũt ia a no
bis poſitas leges firmas eſſe p

cipimus nullã nomtateʒ aut im⸗
mutacoʒ ex pnñti introducẽtes le
ge. ¶ Que igitur ꝑ hane cõſti⸗

tucõʒ in petuũ obßuandã ſanci⸗
ut nra traquillitas in illis volu⸗

mus obtinere caſibo qin a pnci⸗
pns iulij pñtis menſis. vi.imdli⸗

ctõis euenerũt à poſt hoc emer⸗

gũtſpeedentes namq; caſus quui

vſq; ad memoꝛatũ tpus p tran⸗

cipimꝰ. ¶ Cualigitur gliappᷣ⸗

[ſierut ßym wteres leges incidi p

ſentẽ legeʒ a nobis diſpoſita ad
omnũog mcõ eʒ vemre pcuẽt. in
hac enĩregia vrbe edds oſuete
ꝓoſltis in ꝓiuncijs aũt pᷣceptis
dirigendis ad clariſſmos p̃f⸗
des earũ ut nulli nri inpernj ſub⸗
iectoꝛuzʒ ſit ignota nr̃e crca eos

mãſuetudims ꝓudẽtia.ita tñ ut

ſme omm diſpendlio ciuũ aut p⸗

uincialium in omm loco pᷣſentis

*

legis ſiat inſinuatio.

Vt ſonſalicia largitas ſræalis

liotmactus et de dnins cblis.
dem au.petro gloꝛioſiſſmo.p̃.

p·per oꝛientem.
Ponſaliciã largitatẽ con⸗

tractũ ſpeãlẽ eſſea iudicari et nõ

alijs donacõibo eã ↄonumerariꝑ

preſentem ſamus legem quom⸗
am pro ea equalitas dotis of⸗
fertur. ¶ Siue igitur ſiat ſᷣ ge⸗

ſtis monumentoꝛx eius inſmua-

tio ſiue etiaʒ nõ.iubemus eam ꝑp
omia ſuũ robur habere tã apud
mulierẽ q; apud virũ hue ab ipᷣo
viro ſiue ab aliquo alio mulieri
detur ſeuoſcrib atur wil in viri pſo
nam donacõ hat quatenus ipaſ
res in nuptialẽ donacõʒoſeribat.

„

¶Et hec valere pᷣcipimus cuiuſ⸗

cũq; ſit donacõ quantitatis vel ſi

nõ heuti dictũ eſt mſinuet. ¶ C
h̊ quoq; pnti ſancimus oſtõevt

licẽtia it mmoꝛibo in ipᷣo tpem
quo liceat eis teſtari de alia ſbᷣa
etiã ſuos ſuos in ultimis volun⸗
tatibo manumittẽ nullo eis im⸗
pedimento etatis faciẽdo h̊ vacã⸗
te lege q primitus hoc ꝓhibebit.
Et hoc inſup iubemus ut ni qſ
in aliquo documẽto alterius fa⸗
ciat mencõneʒ do cumenti nullã
ex hac memona ſieri exactõnez
miſia aliud docum entũ cuius me⸗
moꝛia m ſedᷣo feã ẽ ꝓferatur aut
alia 'm leges ꝓbacõ exibeatur.
qꝛa quãtitas cuius memoꝛia fc
eſt ꝓ witate debetur. hoe enĩ et in
vereribo legibo muemt: ¶ Hoc

cq; ſcmus ut ſi qn appellacõe ſecu

ta in nouſſmio induciarũ die à
ps vtraq; à ſolus ꝗ apellacõne
vſus eſt occurrerita ſuã pntia,ʒ
mamfeſtauerit iudici futuro ap⸗
pellacõis examinare iudiciũ aut
etus oſñiliarijs aut q lites mtro⸗
mittüt et ſi iudex eũ in diffmitis
diebus ſuſcipe differat nullum
piudiciuʒ ptibo aut vm harũ ex
hoc penitus ſieri ſ̊ poſt hec exa⸗
minari appella cões hmõi et ſnĩa
legitima termmari. ¶ Aliudve
ro ad ſ̊ capiin ma mdigẽs ꝓui⸗
dentia pſpeximus emãdare.quia
en nre leges decernũt ſi qñ glo⸗
tioſſſimi pfecti ſacroꝛũ pᷣtoꝛo⸗
rum ſmnĩaʒ ꝓ tulerint nullã appella
cõnem apðõ eã offerri ſancimus
quotiens ſnĩa gloꝛioſiſſmmoꝛum

ante nupẽ.

.l·fi. Efi mni
li q; modo

noꝛ feia. ut

C. de dona.

añ nupẽ.l.
mioꝛib. tñ
hoc hodie
no exigitꝛ
ſic aljs nõ
cõnumerat
id nõ aſſi

milatur in

hoc. JItẽ nee
in ̊ q alia
eſt ſimplex
bec ob caãʒz.

Poõſa⸗
liciaz.
donacõib)
ſmnplicibj.
e (Apsövi
ra: quid ett
ÿ dicè apè
virũ hen ·
reuocaẽ nõ

pt. Itẽ ſi fa

etũ eſt hme
mde pactuz;
in caſu ali⸗
cuius eoꝛuʒ

pmoꝛientiſ

luc rabitur

quilibz ym
pactuz ſiue

fuerit inſi⸗
nuata ſiue
nõ p hanc

autn.· ß in H

Hdie h̊ coꝛ
rigitur nã ſi
vir nõ ma⸗

nuet et pac

ta dotalia

cedãt prĩ vi
ri nullã ha
bz exactoe;
eo qꝙ ex⸗
ceſſit et inſ

nuatu nõ fu

it ut j. ut

cedãt · Cil⸗
lud ch.

pactũ.ſ. 33

tenus· 1 C.
g (Nuate
nus· ꝓ ut ·

b Coͤſcri

. (Eal⸗
m· ae·

hnſ Et hoc quoq;teſtari. qᷣ eſt in. xiiij.an. ut. ffde teſt tet. et. f ne vis fiat ei.qui in poſſ:lñ· Eñi
ae 3 t hoc uoq;· teſtari.qð elt m.xninane ut. † A⸗ gante r. et nevis lat ei · qui in oſſ.l. C .
igfn E wa roen teſta. fa. poſ l.ñ frater. y ¶Aliud.ad boc indigens: ſallicet apitulit accur.
nen . b¶ LCege.elieſtentia ut inſti · qui manõ poſ Geadem.lj. 3 Noſtre. ut . ff · de off. p· p. i · Ei · et · C. de ſen. pᷣ.p.lei.
iffmi et iure medio qð ibi dicitur.ꝛno · ꝙ h̊ loquitur in vltima a ¶ Deticonem · id eſt libelluũ.ſed ſuꝓplicacõ tin principi
Afign volũtate et libᷣ inſti.ſimiliter vñ patʒl.elieſcentiã.nõ eſ⸗ ſit facienda.et ſic co ꝛrecte ſunt leges que dicüt ſupplica⸗
A ſe coꝛrectã inter viuos facta manumiſſione ammoꝛe · ri prefecto · ut· C. de pci. impa · offe. ſi quis. et de ſen . Pfec.
npen c ¶ Et hoe inſupꝑ · deumẽto · Puato ſecus foꝛte ſi publicũ ptor.l.i · Sed dico ꝙ inter h anc Petitionem⁊illã ſuppli⸗
ſdie alterius publici fa cconẽ nulla ſit dif
wge ciat men cõeʒ ᷣm al. ferentia nec fit ne⸗
deugtn ꝙ tũc creditur ex⸗ “M õ cæſſarius li bellus.
ei emplo · ara· ut frmin prefectoꝛuʒ cuiuſcũq; re⸗ ſtinere ab hꝛeditate in ſe bſ Introducẽtiba.
i e eliterr E t⸗ gionis ꝓfertira vnus fſoꝛ deuoluta et a ſe ſuſcepta.ſi Aäreder dir
ſuw; pbis. Sz tu dic m ſan litigantiũ putaueit ſe quidẽ omes creditoꝛes pᷣ⸗ Ei ce getenenene.
eFin Jo. etiã ſi publicũ grauari.habere enĩ licen⸗ ſentes fuerint in illis locis Sed an ip̃i co gno⸗
lei ke das Ere bͤ⸗ tiam peticõnẽ offerre glo in quubo in mntegrã reltitu⸗ ſane d emella ae
D catü nã ad hec er . is ſecis d ötur a in⸗ ñ.· abſit· cum imt
ceob, ditur exẽplificato rioſiſſimis pfectis qun ſen ao wſtulatur vo cetur a m⸗ mioꝛ es ut.s.de ap.
ſdn qr ſie continetur in tentiam ꝓtulerũt aut eo⸗ dice creditoꝛes. et pᷣſentib⸗ Cfi Sed princepſ
alion e aſſe q8 rumohliarijs aut cauſas omibo ab hmõi hꝛ echtate tantum vel cui pſe
Pii eine ann ve introducentibo intra.x.di ſe mi oꝛes abſtineãt. ¶ Si rn wr velpre⸗
farih. cões q nõ ↄtinent᷑ erum induaas poſt ꝓla⸗ wro omnes aut aliqui cre⸗ no.l minoꝛ. jn pn.
in exẽplo vnde nõ tam ſententiã vt hoc ſub⸗ ditoꝛũ abſentes fuermt. iu⸗ penul.
ſ Ae mnen ſecuto nõ aliter ſententia bemus minoꝛes volentes .* e voſt mã⸗
on de ed end. pcur. et executiom contradatur. hoc agere lo coꝛuʒ iudices tia Neenegi enden⸗
iͤſe ff. famil: herẽl. ſ niſñ pᷣus fideiuſſiones di in quibo ipſi degunt adire. Sed cotm m appel⸗
gnin ert voponu. gnas p buerit victrix ꝑs illum vero per conſuetas ci⸗ ne Eruan
ln mſioeiginale ſit of tante quantitatis quàta tacõ nes woeare creditoꝛel.· vẽ.m aer et tder⸗
D ficõ indicis oꝛdĩa⸗ fuerit condemnatio ut ſi et h infia triũ menſũ ſpaci⸗ mũſĩ can ut ..c ſan⸗
ti 1 Hliene a ſe poſt hãc retractacõeʒ mõ um nuſch appareãt eredito⸗ eſe. conomo:
nene Rc llrcleer legitimo ꝓcedẽte ſnĩa re res licere minoꝛibo ſme p⸗⸗ d/ gee ellan Fahe
* fff. x admi.tirl.ci⸗ ſoluamur res ei cĩ augmẽ riculo huuuſmodi heredi⸗ plican ſemel emmn.
ht⸗ éobis. eueer tis legitimia reſtimannir. tate abſcedere. ¶ udiee ut. C. de cibo imp.
enfie e aputaper. Siwro mtra memoꝛa ꝓudente apð quẽ agitur 87 is nauͤſug.
1 teſtes aceur. taſ·x dierũ inducias poſt m integ rum reſtitutio vbi enmuzak doſen.
r f (WMem wia ꝓplatam ſiſĩam non obtu⸗ debeãt hereditarie res mo⸗ p·p· l.i.que eſtotra.
inn Echae eBeibentur lerit libelluis qu putatſe bilesa immobiles cuſtodi⸗ Sed ſbi bienmum
gehan TUegibo. ut. F. fa. leſum iubemus cauſe exe⸗ ri. quantitate qiuꝑpe haix Poſt lententia dat
ſrtit egt t 2 2. „ — „ 2 , g⸗ , Et Poſt ſupplicacõʒ
une herẽ.ſi q aucõnes. cutionẽ ſme ndeiuſſiõe p⸗ pbᷣlica deſcripeõe ſbᷣ geſtiſ erita ad exercitiu;
an 4F inſtn.f. cedere ret ractacõis iure monumẽtoꝝ mamſfeltãda. Hz aut dantur · x. di⸗
tor onff auld. ſemandoilliqu ſe gmua (Kurſus ſancimus ut i es an ium lzc5r
8; teſta. api-l.K. tum putauerit. ¶Ad hec quis mala ſide rẽ poſſitss ſuſcepta qudad ⸗
iti H quoq; ſancimus · utſi cõti⸗ aut pvendicõeʒ aut ꝑ do⸗ ciunt quandoq; ut
den, Ene ehinnrut vbß gerit min oees velle ſe ab⸗ nacõnẽ aut ꝑ cõductõneʒ C. ſi minoꝛ. ſe ma.
eſff illud mferius. ſ. in⸗ . W Een ut ſit liti⸗
hiſ viffinitis dieb⸗. peei ſinpei in⸗
l raiudicti Fue 5 ſtet nbatoeẽ qui index ſit appel noꝛi l.-minoꝛ· xxv.an. ⸗gatarijs quia eos h res tangit.
60 rir tng de awel . Ei⸗ ſue p aliũ indicẽ ut h. nõ cur⸗ reditoꝛes·idẽ ĩ le⸗ ar· ů. de here· et fal. Ehĩc nobis.
4 marß eß g A ie den E, datur relto ut. ff. qui ex cau. et ar C. de aũcte . l. fr alias non valet reſtitucõ ut. tr e
, ibalir · Gair Ptoꝛ cr ſy in e appellacõis. in cz eni pn⸗ miñ· etiam · Efi · ⸗pᷣindicatur ppᷣſentes pluẽs abſentib⸗
Rd mndi S, iel d ee iceicl otigat. ut. C. de indi. Ppe Aliqui.nõ g: paucioniba ar- ↄtm. f-. de pac. maioré-
8 7 e ie oln. K niommnus currit tpus. et. l. Eeptũ · et de cu. bo · dã. l. i. h et hoe dici poſſet ut abſen
Fil ns ih ſolue lo reſtem. dlo.larbitrio. Ewlo . tiba ꝑ pñtes p̃indicetur. dumõ vocentur abſentes.
Examrt. me vg. . ad litẽ. ut . ff. de eo p quez h Ri quare triũ· ſñ·ſcvideo ⁊ aliut.s.de litig. Com
xamari. mo viðꝛ ꝙ no ut.s.de Hijg qᷓ 3 3 &£ . ‚— Sre II ,
ingre ad appel. Ci. ᷓ eſt otra. Soſn s qᷓᷣ fac.ẽ. l. fi. nẽ. et · S· ut cũ · de ap · co· ¶ß h pñti. ꝛp imbecillitatẽ eta⸗
, 1S SSõ ee alickec khins enebie Mobiles min gueda pPerierit⸗ tis · ut. ff.de mino⸗ ait
3 . — . . — 2 lel. G⸗ Enu Ct. . D z. „ ſie i⸗ . . ,. * t. * „
per pᷣtoꝛem· Gait p̃toꝛ · et. fyde dam. inlee. ſi fnita Eel 4 pPretoꝛ. C fi. =diri · con uuent. pctiator em ut · ff · de cu

¶ Culſto⸗ bo.dan .l· i az ·

a ( Cognoſcens.quocũq; mov ſciat ut ar.ff. de pet· he
re.Itẽ vemũt:petitã.in fiet ſic no.ſcientiã ſuã ei noce⸗
re. ut et ar. C. de nup· l. ſ vicims. Sʒ ex quo tpe hoc tpus
x. et.xx. an.ↄputatur.diſtinguũt quidã ſi poſſeſſoꝛ velit

uti acceſſione ſui auctons et tũc ex tpe quo poſſidebat

anceſſoꝛ qᷓ fuit male fidei et tũc.xxx.anm an nonet tũc ex
tpe ſcientie dñi:ar.C.de p̃ · lon. tẽ. liet · ff. de acqui. poſſ.

falcidiã retinente ſ̊ certe imo viðꝛ ꝙ nõ q; fal.ipᷣo iure
remanet in boms heredis et in reliꝗ ꝑte legati dnmiumm

legatariũ traſit.ut.C.ad.l:.fal.lʒ.fi. ſeñn. H fa cit h volutas
exp̃ſſa teſtantig ne fiat aliena cõ et ſic no· vnũ caſũ ubi
ceſfat falcidia ſũt et alij ut ſi eſt relictum ad pias cauſas

1 (Sien alienari.̊ pᷣ ceptũ ẽ puãdũ.ut.C. de rebꝛ. al.l.fi.
m Alienacõʒ. alienaret aut legatarius in hꝛedẽ hiede

alnj dicut ꝙ etiã qñn
rüq; dñs ſciat in
decenmo uel vicen
mo ſibi noceat et H
dicüt ex hac lſa in-

trax. an.⁊ c. Sʒ pᷣm

Hoc quid ſi in ultia

die ſcit et copiam

indicis nõ habz H

aũt tpusotinun eſt
ut. ff. de uſuca · nũ
qᷓ;· Ciq: d · miqtas

occurrit dic ẽE pmũ

verius ut ex tpe

ſciẽtie dñi ↄputet᷑ ·
b ¶ Cõteſtatul. eti

am ex pmſſione

executoꝛis · ut. C· de
p·xxx.an.ſicut · et. l·

cum notiſſmi · et de
Hijs fit h mencõ ·
c ¶ Poſſidet . ſcilicʒ

qð p ſcripſit et qʒ
bicit qn id ẽ quia

uel tpaliter · et ſic

no·hodie ꝙ mala

fides v ẽditoꝛis ẽp⸗

toꝛi noc; h caſu. olj
ↄtra · ut · f.. de pPb̈ᷣli ·

leuz. G toꝛ: et. C.
p· lon.t. l· i. et de pi ·
et. co· rei vẽ. l. do lũ ·
O 2 ſcpcoͤne.

ablſens ut dupli⸗

cetur tꝑs abſentie
ut ſi abſens fuerit
quinquẽmo dentur
ei abſenti iterũ · v.
anm hoc qñ exvo
lütate ab eſt. ſi aut
ex neceſſitate tunc
ip̃o iure nõ currit

4

u el reſtituitura die

de ꝗᷓ abſentia hic

lo quitur ſcz de ea qꝗᷓ

de vna in aliã ꝓnin

aut aliter hãc alienet. qui
wero putat eaſdẽ res hbi

cõpetere hoe vgnoſcẽs in

tra·x· annos inter pñtes.

et.xx. inter abſentes non
oteſtatus fuerit ſm leges
emptoꝛẽ aut donacõʒ acci
pientẽ aut illu ad quẽ res

alio quolibʒ mõ tranſlate
ſut euʒ qui tales habʒ res

firme eas habere poſt de⸗

eenij videlicz inter pñtes

et vicenni inter abſentes
diſeurſuü. (Si aut igno⸗

ret wrus alienataruzʒ dñs
reru et qꝛ res ei cõpetũt · et

q; alienacõ fcã eſt nõ alit᷑

hüũc excludimſi ꝑ tricẽna
lem pᷣſcripcõʒ nõ valente
dicere eo qui res hoc mo⸗
do Poſſidet q; ipᷣe bona fi⸗
de poſſidet quaãdo a mala ſi
de poſſidente hec accepit.
Pſcpcõewero decen

nij hoc oꝛdiare pſpeximuſ

ut ſi qñ qiuſq; in p deãde⸗
cenn tpalipᷣſepcõne in q⸗

buſdã quidem anms pnñs

m quibuſdã wro ablens
aliosatãtos ei annos ſuꝑp
decẽmüũ ei adici quãtos ex
ipᷣo decẽmo abſens ſueit.

ut j. de ecele. ti. Eſ
aut hꝛes · tẽ qñ te⸗
ſtatoꝛ expᷣſſmm ve⸗
tuit. ut . S. de Her. et

Hec aũt oma qᷓ de tem
¶Hecaiĩ a falẽ. Eſi vero expſ⸗

poꝛali pᷣſcripeõe decreui⸗

mus nõ in pteritis h̊m fu⸗

turis et tm poſt pñtez legẽ heres · ut · . de het.
negoens atq; cauſis valẽ er fal. E nõ autẽ al.
cipimuſ. Ki — gna liter habʒ locũ
te hãc legẽ ꝓtulmus ut Sltis. legibꝛ.
teſtatoꝛ aut manu ꝓpria àꝗ e Seplatis ane
p teſtes noſa Hꝛecluz ſerr⸗ Polutier dreit deil a
bat in teſtamẽtis· agno⸗ q 6. 8. de nõ alie. tẽ
uimus aũt ex hmõi ſpotili⸗ de illa ercle. re · mm
tate plurima teſtamta de⸗ Saonthezoroiet⸗
ſtructa teſtaton bo nonva CG ſi· Itẽ de illa. C.
letibo hmoi cuſto dire ſbᷣti⸗ de ſa. ſan. ec · ſcimuſ.

litatẽ. aut foꝛſan nolentibo
ſcire aliquos ſuã wolũtatẽ
iubemns licentiaz qiidez

„ — . cii ticaril
in ꝓprijs teltamtis QSDi rerũ ꝛ innuit Feica

aũt etiã hec non obbuẽt h

Fmoſuetudinẽ pᷣſcaʒ teſtẽ⸗ amimiſtmebe⸗
E — KAakn ut: ff. ad tre · muůer.
tur etiã ſic firmũ teſt amtũ aoſe⸗ dtm fhoof.

ſcmus. Rue pꝑ ſe aliquis ſi⸗
ue ꝑ alterius pſonã nomẽ
hꝛedis inſe pᷣſerit h omino
reliq legitimã obfuacõʒ
in tetamto teſtatoꝛ fuaue
rit. ¶ Legẽ wro ꝑ quã ſan

dã in ſolidũ ſoluit

et de alijs quas nõ

hbabemus.
2(Kaliane. ſBau⸗
diet alnjs otractib⸗

nã alienaco ptinet

ꝓcð· l·i · Eiſet hoc ſi
Habes in la et reli

que ã mimſtracois

⁊Tẽſſi aut habes et

relis admimſtra⸗

cõib⸗ planũ ellt.·
o De plãtãtib⸗ · .

. . , ipas eccias foꝛte.·
cimus nõ tranfferri ad ali⸗ ineselbdess
os· res q ad nram domũ ex leges accur·
wnerabili eccia puenerĩt amns lieen⸗
. am . ten
vacare ſancimus tam in reb eccẽiaſticis ob⸗
pua ᷣm oſuetudmẽ
ut fieri debeat earu

ciam.ut · C. de. P ſcpᷣ.lon.tẽ.l.fi.et facit ad hũc.ff.de mi⸗
no.mterdũ·etff· ex qᷓbo caumaio:necnõ.ſi qͥs ſepius.
e Quiavero· legẽ· ut.C.de teſtamen tis·inbemus.
f voluntatẽ · qʒ eſſ neceſſe ſi teſtaretur ꝑ nü cupacõeʒ.
g ¶Driſcam ut m.l.illa.que eſt in. C. de teſtamtisl. pac
cõſultiſſma.nam ꝑ illã nõ cogebatur ipᷣe vel teſtes ſeri
bere nomen heredis · ⸗ipᷣe expᷣſſerit qð eſt ſeribenduʒ
p ¶ Inſep ſerit · dumõ⸗ ym quoſdam ſñi g& nutu expᷣmat
nõ valet ym eoſ· hotra ar.ff. de leg · iij· nutu. ſatis eni expᷣ⸗
mit cum annuit ac. ⸗in coll.v.conſti . vi. ut de cetero cõ
i egem vero. ſc⸗ mut acõ es· ↄtra.ſo lucõ h coꝛrigit ·
k ¶ Peruenerũt· ne ꝑ ↄſeqñtiam res ecc̃ie alienẽtur:·

7

aliena cõ cõſenſu pr̃omi ſi quis ibi fuerit uel plebamſi ca
pella plebanũ habeat alioqn cũ auᷣctate ep̃i et ſi non fi⸗
at reuocatur cauſa tñ cogmta ſcilic; an decepta ſit eccia
Itẽ an p ciũ ſit in eius vtilitatẽ vſum donare aũt amicis
bñ merẽtibus p̃t hm al. Itẽ hmoſuetudinẽ regm etiã ſme
eius ↄſenſu uel aũctate ſolus pᷣlatus dat in feudum.
r. Menaſternſic monaſteria poſſunt ahenare ᷣm hoe
utꝗq:eę · et hoe quidẽ:ibi in alijs · .
Subalterno id eſt pari dacone.ut in nouel.eti· al ·
t ¶ Ad impialem ut.s.de non alie. Eſm mus · s.· ut de ce⸗
tero cõ· m pnet ſic no.ꝙ Puilegiatũ a pᷣuilegiato acci⸗
pit ar.otra.ff·de reba e.ſ pupilloꝛum · cirea pn.

= —
= —

— —

— — —.—

—

=

S=

t 5 Enon
joꝛe eccia alie Fna
iſſma maioꝛ Io ro.: 5. ſtare
„ ſanctiſſima moꝛatoꝛu 1 5: 5 o il⸗
dicka utatisame pſona euus n 5 vi0.
. rie ci S m =
dnoſtram wnuz oſſen nuobus denz⸗ expſ ene
n E WW E
ue iam a t qᷓc ue po t aecipit et nõ nmhliug de e⸗ . Bade reddi
l bijs 4 ne puenerũ — . an 2 qui 8 hꝛedib⸗ anoms di ae⸗ tus pt ker
. niid dal . puemre teſtamtiũ Eer Kene aut tap i n rannibnmr one facrai
ſſoin ſeptichs. ſ. liqius m ſue egati mus 6 opete ecclehn xx. anm 8
diune b (Dari. remimmobie ſone noie egn cepit. de te Glibotomnbofn miß etla c⸗
nie an el alio uſtori ien; Bſane dixer i apoᷣ aſtijs iß p enerienlbe⸗ in eius re irnopo⸗
afit na .R 2 3 ltana ibif
R modo cedi reliqrit et mallenar, ce illi⸗ ct noĩan acintate ie mte ziegnan die
eng Kan ec pac re ð ſuecelſ. boc hac regi nhone⸗ s habe⸗ algs Dirit
· * ut ap ere in mar dditu di y bic dicit
inn te tat: L relic lcidiã 2 11 ne a bilia di . ſ. in
aopu cui fa lie mus cano era alem
nagee enon ee n⸗ egũt Kinen pdi⸗ ia Eene
lie⸗ E no loci Pemitus Ratr pimus natoꝛibo ꝗ bittroſm talns dua⸗ eia
a Ju en . ſil ) bilẽ ſucceſſi Eſe a ac. .
beble p in iillis ca t p amca do decik bus fenamo⸗ 5 anb⸗ ta vẽo
fls arbmme⸗ decreto au itimo mo ue omino re Srveron reddi⸗ m Erit. do
8
slete tin nſtãtil. li uo olib legi igitur tua q S m ſeri. s omino toꝛi⸗ cʒ pua
dsr f4 ntis aut q Emin ena . ũ valitina iu a aliquos 8 oꝛdmna nn t diffe⸗
d keiud, ppñ Raf traq cuutate ꝓpe tus lanate rdictu eſti ro iirrd,
iſif (Dinnt⸗ ſtra ia m⸗ bus hec ſicu Hiwro mre⸗
rleſi 8 8.· al; di no bac rege mmuim tate vare. di⸗ uta.
mu . ider m adon m⸗ uãti ſum ? 4 uo pᷣ co P
iul ninsnus⸗ ſag enpng ae s ado Anpbithre m aiiq bi . (Perſo⸗
. cep ſtin ati mp bz rem mp ſez d⸗
aricß roal⸗ ſitis p ces de iret. * t eyli 3 l. coꝛ E narũ. ſeʒ
1dlic⸗ ei de ũ iuch re ꝓa ſi. et tigeri biliũ lo ialez um.
ei il ciar wei heo 0 nera t imꝑ Pe 8.
in pnimer. notic Bemnpbie di oꝝ've ata au riũ à (M 5 /
1 e 3 ana in Gu a . aer Gni gue⸗ Vonh
faim cere a n⸗ . s ſacraru p. p̃. ñ 1 1 aliquã v 5bemus oꝛ iubuſ ibam. a3 ‧½ .
nurhe gm cat in ltis et di hithe⸗ mire. iũ ſis fa diſſo lu⸗
1 a emp nerat theo aa⸗ 1. ero
tͤhen vichnus in N acomboa dmiſtra ribov emphi a pdi [1Siv 6
ſtmei ꝓcõ ſu no alien bo reliqᷓ a . nta/ ncipio it in vn hithe⸗ uedã. liez
n a p ener mp i P2
tefin en licz Ar Het locacõi rerũ depl e ut pu üß eipa e tatez materia d
ſrn Rrarul 0 ciaſticarũᷣ nu op r mox naru u lun . ſenſ uſh a
ecẽc omes p i ſo ſuã vo imm⸗ c do.
mſti. oi tibus pui⸗ Sanci oꝛdi⸗ oſis ma na aut al uenit. 2„ ſr de ecc 0
ſſrei⸗ E.ẽ anapen pendere lege. licentiam ta⸗ tra bienmũ dquos * cõti⸗ rmoſtanin .
babet E maver n ullã habere egie iui mi nde rẽ a acko „ po ut j.e ·
r qui ea nẽ q p n⸗ PH cq⸗
nnſr ue erin⸗ nakoreg nanihei, e. zakiſ⸗ qu m ponſionẽ accipe aer we e⸗
nich nuit lite natoꝛes e maio chnj annua aut hoe eſbi dem.tñ i
e ſea anids tis Eaine aut Saneaiee⸗ nobeen ſolattae⸗ — 384qd Siglin fu
e. id ẽ ꝓ⸗ hano ſo comn re hitheoſi t. Dr aioꝛi ex f et
et ber al. dep hij aut no 8 in hac iſtimat. ſime m olligit. n
ſtia. al. tochn domu cõ deſſe ex Piſa lũ do CE q̃eu
1 à ãti⸗ ilis bo d t ip bi F.e
an 1 nde tus wrab⸗ huein eius mO00 ſumt loca R ana ba⸗ g o eum
venn ta vñ ad ia eiutate wnerabi à cõ cleſie au quibo inbo oſi
N de ꝗᷓ Een ela ec am ex ep
Gi ed ane⸗ — wnnn areſ Regt eerſüre pregi⸗ irk
o fri dico ns 34 V dono 1 c8 dditus. aqbe⸗ C, A
ei niv ain woe ſte alterno eim⸗ bitacõ tur re mus 4 ſtructe,
nt⸗ en qs ſeq⸗ mutar lio mõ alie zaäruſti millus ſ nerabi hemenon enn
ſjun ani gaen, uolibz al lẽ annonã i J vero ve reedi iphis
i eſt 4 t eim domũ ccte c loca us ip
nkeun Xx- mobilẽ au mñ tete de cõpetũt — dam
2c. v tẽ acipiũ ſola ß 2 unt. li
ſit⸗ “ riapi cũm tacõ factaẽ liq d cõcedi⸗ . of
n fiat dim cõmu ari alqʒ re⸗
. friter GEErengoeriee⸗
4 lora u0o8 . muſ. Emp
66 qñ a iq tus
g hʒ reddi
en

a Emphi
theohos p⸗
petuo. al ĩ
emphithe⸗
oſiz ꝓpetuo·
H expõe ut
diximusS.
de nõ ali. E
alien acõis;
b ¶ Un ter⸗
cia pte · diſ⸗
ctiguitur hic
an ile q ac⸗
cepit in em
phith eoliz
rẽ ru moſaʒ
vult ſta tim
ſo luẽ an po
ſtea quã re⸗
edificauerit
pmo ca ſu
fit dimiu cõ
in terciã ptẽ
ab eo ꝙ po
terat colli⸗
gi habitati
oneoſtante

ꝙ intelligüt

R· et py ut
tercia pꝑs pᷣ⸗
ſtetur due
remittãtur
Jo.eõ. ſcʒ ut
due pᷣſtẽtur
et tercia re⸗
mittatur ſi
aũt a pnᷣci⸗
pio ſoluere
nõ vult tũc
pCᷣſtat medi
etatẽ aduã⸗
cte p ẽnſomiſ
ut ſi tüc red
deb at · x · cũ
erat rumo⸗
ſa et nuc. lx ·
addicõ ẽ.m
.l. et ſie · xx v⸗
dabit anmiſ
ſmgulis ut
i dicit · et H
eodẽ caſu da
bitoſtãtẽ. ſ·
x.et ſic· xx⸗
xv. dabit ;
ut. 3 de non
alie . Cſi ve⸗
ro minui.

ꝓpidᷣꝛ otra nã

cũ in h eodẽ
caſu lo qᷓtur
tu hic a diẽ
cõſtãtẽ nuũc
pẽſionẽ ſol
niß ſoluent
dictuz elt. H

boc quartã ꝑtẽ cẽteſime. ( Si
Wro pſo luerit debitů ſpoſiti eiuſ
dem venerabilis domus à ex fru⸗
ckibus adimpleatur creditinn

oꝛdin atoꝛibus eoꝛum einphite⸗
oſios ꝓpetuo iure tradere ipᷣa lo⸗
c ita tñ ut emphitheoſis in ter⸗
cia pte penſoms qᷓ ex habitacõ
mbo adhuc ſtãtibo colligebãtur
ex pncipijs tpis emphitheoſioſ
ꝙ cedat.aut h emphitheota vo⸗
luerit magis ſub iſto pacto ac⸗
cipiat loca pᷣmitus ediſicarean ex
additis wl ꝑ eſtimacõ eʒ penſio⸗
mbo medietatẽ ptis dare venera
bili domui a qua ipᷣe locaipᷣa ac⸗
cepit et hoc ieri ocedimus uta⸗
tur legiao hmõi emphiteota et
illic muẽta depoſitis habitacõi⸗
bus materia. ¶(Siwro aliqius
woluerit quãlibʒ rẽ nmmmobilem
noĩe vſus accipere a ſanctiſſma
maioꝛe eccia regie ciuitatis.aut
vmus memoꝛatarũ wnerabilniz
domuũ. nõ alit accipiat ñᷣ aliaʒ
rẽ mox dñn iure pᷣbueit exqean
dẽ rẽ accepit.tin habetẽʒ reddi⸗
tũ quãtũ ha beat res qᷓ ei datur et
nõ maioꝛibo fiſci pᷣſtacõmbo pre
grauatã ut poſt eius moꝛtẽ aut
poſt euis tꝑs in quo vſuſfructuſ
datio ouenit. nõ traſcendẽte vi⸗
