ſeruan dã ut ſi qn fuerit vel
triticũ vel oꝛdeũ feneratum
vl alij aridi fructus.cre⸗
ditoꝛes tã qð dederũt ac⸗

cipiẽtes. q; ꝙ uſuris octa

uã modin ptẽ annuã ꝓ ſin⸗

gulis modijs wel ſiiquam

pro ſingulo mo dio · et fm
hũe modũ inꝙᷓtũ fenus ꝑ
mãſerit pcipiẽtes. ſiue ter
rulas ſiue aliud pignꝰ ac
ceepĩt. boues fſoꝛte vel pꝑeco⸗
ra vel mãcipia· hec mocks
onmnbo reddere· et hãe le⸗
Fenr cõmunẽ ommbo eſſe
ſamtate pietate gau⸗
dentẽ . et omibo egems cõ⸗
ſulentẽ. et creditoꝛibo me
dioere ſolati afferenteʒ.
¶ Hec igitur que a noby

ſtatuta ſuũt claritas tua in

omi ꝓcia que mio mode⸗
ramne gubͤnatur obbuaé
feltmet · ſcituris omibo cre
ditoꝛibo. ꝙ ſi aliquid pᷣter
hec omſerit · et ackone ca⸗
dãt. et cui fenuſ eſt ablatũ
boc hebit ſolaciũ . ut ipe q⸗
dem degat ſecurus · auaru
aut creditoꝛẽ videatĩ ſuiſ
pecunns paciẽtẽ iacturã.
De reſtõm bo. et ea que pa
rit m vndecimo meſe woſt

viri moꝛtem.
mpriulti.

aꝛuioßipf p·ſedᷣo.
Ecurſio et varietas
Humane nature· et paula⸗

tim egẽs curacõne nõ alit᷑
ad bene ſe bñdũ reuo cat
liez pᷣma eius pnapia gu⸗
bernẽtur. mſi etiã qð Ppacu
lariter ei reſiſtit coꝛrigat
ſie q; ſtitu atur ſubtran⸗
chullitat et qᷣete vti legi

(Coim gatur. cꝛrigẽdo Feepeshes a que non placent

ct dimittendo que placent ·

oueniens quale ſeʒ qd dã

etiã nüc emergens ad le
gis nos opus adduxit.
Seimus enĩ etiã du dũ
dubitabatur de reſtombo
et ſi cõtigiſſß quaſdã ypo⸗
thecas obligari oĩno qui
reſtõne grauabatur. pli⸗
me cõtẽtions erat nego
ciũ.ſue opoꝛteret etiã res
que reſtitin uiſſe fuerant
piculũ pati.ſue ſolas eiuſ
qiu grauabatur reſtõne.
et multa quidẽ erat et cir
c ipᷣam wrboꝝ differen⸗
tiam queſtio. Vtrũ defun⸗
ctus pcepiſß res qᷣ rema
mnerent poſt moꝛteʒ eius q̃
grauabatur reſtõe opoꝛ⸗
tere reſtitui an abſo lute re
ſtitin qp relictũ erat poſt
detẽtionẽ partis legitime
iuberet. et mtro ducebãt
et hideicõmiſſi pſecucõnes
et ex mopia in reʒ mſſio⸗

nes et plimi alij et varij.

et ĩſo lubiles pene pᷣdicte
in rẽ niſſioms circuli.ſed
tãqꝙ; nos dudũ hec ſanã⸗
tes · legem ſepſimus mo⸗
dis omib ꝓhibentes re⸗
ſtimtione grauatas. res à
alienari aut obligari.ſed
cũꝗpria am bulare foꝛtu⸗
na· et apð quẽcũq; fuerint
non manere firme ſed re⸗
uerti ad illum cui dari iuſ⸗
ſe ſũt. et facta lex iã quo⸗
dãamodolongeua eſt. et ĩ
iu dicio aꝓprobata freqñ⸗
tatur.ſed futurũ erat qð ß
diximus ut q ferre omia
cõ ſuueuit tpus oſtendẽt
indigere q̃dã excepeõne

neceſſaria legem. Adi⸗

erunt nos viri jetmuli eres
ex hijs leh · moꝛiẽte nãq;

t legi. ſbaudi
ne eo ſbau

R poteſt.

Adlegis. quà́
modo no mei As

Bᷣꝗ. ¶quãobrẽ · hie

autẽ p̃ mo tres du⸗
bita coes pomt q̃s
nõ ſo luit hͦ tu ſolue

ut ibi dixnnus cea

liam.

i (Sanci mus· 5 ma
dubitacõͤ. *

eGbligar taci⸗
1 * gs à res non ſ0:

lum res illius qᷓ gra⸗
uabatur reſtõne ·

iculi.ſ. ob⸗
ligaco is m al.
n (Solas. ſc; res.
⁶ ſtõe. hã ac 5 3
mã Ritegronen

nõ ſolut ſed ſoluè

ut diximus ĩin ſtit.
tel . Ci · et · C ommũa
telil.i. que dicũt q;
nõ ſut obligate·
p¶ Et multa.· ſcilie
queſtio ut ſubiẽ et

è bec ſeda dubita⸗

tio u non ſolmt
aaoe de⸗

P ( Rueſtio. et emt

bene facẽd a hec

bubitacõ cũ hecv⸗
ba dinerſa admui⸗
cem ſig mficẽt nam
vbi ro gat reſtituẽ
q8 Brect ſuperit qñ
moꝛietur ſcz heres
ſufficit ſi quartam
reßuet · ut ..de relti ·
G ſin autem· ſvẽo
ſimpliciter tumc qr
ta deducta dodrãtẽ
reſtitua t. ut. C. ad
treb ell. l. i · et · · als
enim ñ inter verba
eſſet vis non eſſß qͥ
ſtio faciẽda. ut. C.

oma delil. n. q huie

reſponſo eſtotraris
ſ ſt de ẽtionẽ.
hoe v̈bũ nõ ent ne⸗
ceſſe ꝑ teſtatoꝛẽ di⸗
ci.

troduce⸗

bantur. ut patet. C.
oma del.l· i.· et ẽ hec
q̃ſtio tercia ̊ hane
dicit ſe ſoluiſſe ut
ſubicit·

—— — — — —— — — —

——. —=— — —---—— —

— —. — +–

* Blr- e J

eſon ü ce.lJ. · Sgι ¶Ruod p̃diximus · in pnᷣ· huius · ti. .
ible Ex mopia.ſez actõnis in rem. amaieſt * . Mele E legẽ.ſ.illam.C.ↄma
V b egẽ.ut.C.ↄma del:l. fi. Eß PTnna maie 285 B/ it indi dã excepcõe imo dua
ſgt⸗ C. ur. 11, ðᷣ vbiũ aliena cõnis ad eos dell. n·ſ quare dicit indigere quad' epe
fieg c lienari irreuocabiliter, q vV n nenckertar⸗urEntg bus excep cõmbo· ſ. wotis et ante nupt dvnat ut deelarant
Addomadſe arsradlpnents cthdn Inemanen ſequtia. iſ Ex pns. ꝗ dicutur in dcz ntyl.
ſde dntur da:3, encalie- dſionaconis ſedd oerl,or ii⸗ & (Dotem. ſuam. 1(Facte: avrro.
n tmhuuur ur: nõaſie & ali ennoonis ſed corts h oc iſ n (Dabat. .n xtia pactũ viri factii.
nind videtur ſibi ip̃i ↄtraria:nam ꝓbibet pᷣmo alienaconem m (Dabat · · m eaſu mortis pactũ n[Et patris ſ. c⸗
n ergo ſi fiat non va⸗ mums tam moꝛtui
adnn e arue d ſiat . fratris ꝙᷓ;ᷓ eius qni
doi cõtra legem nõ va , —„ „— J H be⸗ unc petit bona:c
hiſti leat. ut. C. ð le . et o. viro uxoꝛ quið etiã dotem eens uxoꝛis patrem ſub⸗ H foꝛte oi
nmnt non dubiũ. ſed ſta⸗ exigebat. et donacõis an⸗ ſtantiam eius ſubſtituiſſe H pater ut quicũq;
eine tim ſubicit ꝗ ãbu⸗ te nuptiaſ facte partẽ ſeu alns ſuis filns ·paruaʒq; eoʒe pᷣmoꝛeretur ſi⸗
lunei⸗ lat cũ ꝓpria foꝛtũa „ ,. R deam ne fijs ſupſtiti ꝑtẽ
alienatio ergo va ꝗpter nuptias· quam viri partem ſolam apu dam ſuã reltitueret ·
iit let. ſed dicas ꝙ va moꝛs ei dabat.defuncti ve mſſiſſe manere amagnu (Enmbebat⸗ad
iuumn H ro frater alunde vendica⸗ . ſbimet imminẽ piculum ſi ſe
zllusz⸗ eulilient mam exi⸗ bat reſ.a patris ꝓ ferebat ſue quidem ſoſtantie pi⸗ . Weien
iiine ſtente odicõne re⸗ voluntatẽ. et trahebat mu culu paterenir·et circa do⸗ fuphliſſe cũ forte doſ
ne Rttcömis infrm li eris res dicẽs fratrẽ qᷣd tis reſtitutionẽ et ceirea to⸗ erat ĩeſtmmata als
fn Hõ ſuu eas expẽdiſſe.ſe wro tum ex doralibus inſtru⸗ . newritine
Nuhi ut patet · ff. del · i. ſ apð mulierẽ videre pr̃naſ mentis ſuꝑ antenuptiali ai wrars ig
ſdn fundu. Ele e ſe res. quas pater euis non donacne pactũſibivero ff.ſolu.matril.eſſti
* —„ „ — . 74 2 4 ðð
unt a ne n elit exiſtẽtibo lijs reſtitii pᷣce nichil licerer ꝓmereri bo
eCni f. amit is cui. Efi. pat ei. et recpe ex omiby rumꝗpter ſublacõnem et . Ei eb Alfs
nun et . ff. ð eili⸗ eas inſtabat.nec ceſſabat feſtiticõò eʒ. Hec wro no rebuis uniſieriſe vel
en l.gnaliter. Equo onec ſatiſfactõ noſtre le⸗ merito cõmouerũt.et me⸗ dic ex omibo·i. ab o
ltt es in aſutnecin⸗ ene ſel rret. hin⸗ l̃ . arbitrati ſumus nĩaʒ minbo ſez eas poſñi
Ueſbe terin nonvaler ut gs ꝓꝑ oma ꝑu mre B ine mus⸗ L S ſi b⸗ dentib neduũ a mu⸗
Padahet ſvelit alienaẽ ma⸗ gemſcebat uiſte mulera coꝛrigere legem qm S ere, lecn W
urrlesdgereio dicebat ĩmiſtũ eſſe quah p iectos deſpicere piculum
i noean faclleut alia deepcõnẽ dñm quud vira ſuſtinentesmaxiein ⸗
oen relicta ut · ff. qui et hieri dotis totius.a ſi pᷣmo⸗ ptijs quan nichil eſt bo⸗
nihte 2 ealirer ri mulierem cõtigiſſ lucrũ mimbo vtilius tanqꝙᷓᷓ ſolis
ſbacei urea. bret vir m pactuʒ. Quia facere homines valẽtibo.
tkm ret iſte rogatꝰ quo vero vir moꝛtuꝰẽ ſe igno⸗ ¶ Quã obrem pnte po-
ſt⸗ caſu et teſtamẽti fa rãte reſtõʒ amiſſiom picu mmus legẽ· oma quidem
ni litarr⸗ lũ ſu ſtin ere · ſed huc qui⸗ alia pᷣoꝛis a nobis poſite
i l. quidaʒ. Eſi quis dem data eſt negotio ſoꝛ⸗ cõſtitucõmis rata manere
rk, niliũ. Sed cũ quar⸗ ma quã bene ſe habere pu olẽtes.hoc vero innouã⸗
ae ta remaneat apud ſin 6. ut ſi auus de
ante 1 taimus. ¶ RBurſus autem tes ſolumm. ut ſi q
unti valet alienatio q̃te alter ſuppiex apparuit di⸗ cetero reltitucone teeri (Moſire legis,
e . d. nõ ceſſabat nii
nus durat quarta . aE
eh ut alut. s de nup. adimplerẽtur ei o⸗
CG quomiam infir. mmaq in lege nia
nſ mnñmo val;. ut.ff.ad trebeꝗ. l. marcellus. ESres. q ergo dicuntur.ut · C. ↄmũa del.l· fi. Eſed qma:nam omma glee
.* hie dicit poſſereuocari dic eſſe verum ſ vltra quartã ſuã bat · vel die nõ ceſſabat donec hee lex ſupuemt ßß poſtea
te alienet vel obliger· accurſius. eeſſare eũ opoꝛtuit. ut⸗.e. C;'obrem. 4 E
hi d uerti.ſc.f· de cõtrahẽ. empẽ.alienatioſic. ff ut in u ¶¶ Negotio. foꝛma · q. d. hec queſtio fuit ẽᷣ võn determi
4 poſle.l.ſi fideicõmiſſ. oꝛũ · iiet. ij. REñ. nata eſt ſed illa deterninatio nõ eſtin cope iuris.
ſed ¶ex. C. cmuma de leg.l. fi. ́ Rurſus. nunc ↄqueritur vir ſupravero ↄq̃ſta ẽ vxoꝛ.
ie ongeua eſt i·inueterata ym al.ſed certs non poterat xAltr. vir. y =
tolt ba ere ultra.x. an. vel.xi· cũ illa eiſta ſint inſtimam nee ¶Subſtituiſſe. i. p reſtonẽreliquiſſe. . 2=
“ ipe imꝑauent tpe huius legis niß.·x. an. vel parũ plus a ¶Walentibe ut. s. de nup. in pr oſti. b Rus hréa
e ut . ut Ho/no.mpa Gpenſal longeuũ p. c·ãms pomi⸗ hai-omes alij caſus qᷓ ſuũt im dcã.l. C. ↄaua del· fi. va eãt.
i tur .· ut hee conſtitutio innouat cõin pn· et. C. de ſa. Ian. pter eũ qͥ ẽ m deõ · ß qe ·¶ Fecerit· i: inſſerit fieri.
w
ſeu

a0 Ruod enim.als quid enim· ⁊ciet tune interrogatiue
leg as quaſ dicerer mehil eſſet ꝙ coꝛrexiſſet · s.· de trien . et
ſemiſ.Ci.quod falſum eſt.imo coꝛrexit omes leges que
diceb ant quartam ſuffi cere ad filium excludendum ut
dicebat lex m. C. de moff· teſ: ceum queritur:et.l.parẽtibo.
als eſt. qdᷣ enim ·et tunc pone enim certe.
b ¶ Inopiam.i paruitatem eius quarte.

ſe grauauerit. ut .· Chec gitur omia · et h ee eademlo⸗
cum habent qñ filius dotem iam aceepit et ſup donacoe

alſe data pactũ fecit ut mulier lucretur vel econtra muli
er donatiam accepit et ſuper dote a marito lucrãda pa⸗

ctũ feẽ· namſi hee duo debita nõ poſſunt ſoluide bonis
eius qui ad hoc tenetur poꝛrigitur manus etiã ad reſtõʒ
lt · S· e. Ea dierũt · et · Erurſus:et etiam ad hũc intell ectuũ

uet ſ io pr inbens
fieri reſtõnem rerũ

ſuazxg:
d Hiumeru. quod

plene dic ut s · de

triẽ. et ſemſ.· Chec

nos;

ſuaxrerũp mũ quidẽ ſer

uet ſilio legitimꝗptẽ.non

quartã(qd enim emẽda⸗
iimus mopiã enis plimã

rep̃ᷣ hedẽtes) ß eti terciaz

. hec verba poſſunt
accomodariauter⸗
totis oblacõʒ.ea em que eſt. Sʒ Inic ſifuoni
— 1 exneus heres gra⸗
omiũder om bo ſie hua uatus veſtuuchne,
que iꝑcianter qiubuida ſeñ.· retinz ꝓ dote vl
utilia ſüt ſpommus · ſitqʒ donace non tñ ſol
boc nuptialibo donacõm⸗ mt · ut in nouel e. ti ·

modis omibo aut mediã
ſm filioꝛ; numerũ deim de
ex relqua ſubſtãtie parte
ſi nõ ſuſfeceit legitima ꝑps
dotis . aut annuptialis do⸗
nacõis oblacõnẽ honeſte
a Fm pſonarũ qualita tem
merita excipe etiã hoc ad
reſtõnẽ. ſm ꝙ adiectũ le⸗
gitime pti doteʒ aut ante⸗
nuptialeʒ fac donacõnem-

ſancimus enĩ Fm huc mo⸗

. du excipi modis omibus
ad reſtitutionẽ nuptialia
documenta.a ſuꝑ hijs fcãs
alienacõ nes vel donacõ ej
aut ypothecaſ. wl ſi guata
ſit pſona aut viri aut muli

eris reſtõe tali.liceat etiaʒ

ei nücupatã antenuptialẽ

ſeu ꝓpter nuptias donacõʒ

offerre. mchil qᷓntũ in illy
rebus reſtõne valente. et

bus et haꝝ exactõm buj

pᷣuilegiũ.ñ enima an nos
ex generalibo ypothecis

plima ꝑ pſũp coneʒ exee⸗

perũt cũ utiq; non ita novᷣ
neceſſaria onſtãt.quo nõ
nos ex maioꝛi et melioꝛi

ſnĩa nuptialii lucroꝛx ex⸗

—

ceptionẽ faciemꝰ.¶ Mec

igitur omia futuro cõ feri⸗

mus tẽpoꝛi · et poſtea faci⸗
endis reſtitucmbus pᷣm
bãac legẽ.non enimillam
ocedimus ſfieri lehonem

ñi mulier reſtõne grauetur
non impedimentũ fieri ad

e¶ Darte. ſez ople⸗
ri volumus dotem
ut añũnup· donat
¶ Si non ſuffecerit· ſed nonne hãc legitimam deber ha
bemus.·ſeñ ſic et ita hic habuit ſed ipe filius poſtmoð
ſemetip̃m g auauit cõſtituẽdo donationemet pactũ ſuꝑ
ea dnacõne faciendo vnde non a patre ſed a ſem etipo
hoc grauamẽ ſentit quare de ſua legitia ſatis facere debʒ
donec durat ut hie dicitur.et hec ea dẽ econtra ponas in
muliere · Et nota hic mi rabile quia etiã ultra legitimã ha
bet filius de bonis patris etiam cõtravelle ip̃ius patris
ſed hoe nõ eſt apter ſe ſed ꝓpter dotis vel do nacõis ꝓpter
nup· pP nilegiüu ut ſbicit et hoc etiã miſi in fraudem mmiũ

ut h qua mulier puam ha
bens dotem ˖ deinde leg ez
ognoſcens noſtramaut
ſi qus vir mediocrem fe S=
eerit antenuptialem do⸗
nationem ad circumuen⸗ g (Dotis al ad d
cõʒ legis· wlit augmen⸗ Enpel Em
tum aut dotis aut antenu:· qs ſubicit excipe
ptialis facere donationis hoc etiã ad reſtõnẽ
ſ taere ad imſdiaſreſti i neſtonead hei⸗
, de. niuſmodi ob⸗
tucõnũ.hanc eni pimimus lacones wiis etaß
nupt· donat· Itẽ al.
aut dotis. ꝛc. et tũc
piũcta ibi · excip ere

et qð ſubicit etiã ad hoc reſtõnem ſcʒ deneg andã ſbaudi
g ¶ Merita. ſubaudi et.et facit.ff.ad trebed·l.mulier. E
cũ ꝓoneretur .et no·hic dotem ↄſtituẽdã et donat. ꝓpter
nupt ꝓ honeſtate ꝑpſona merita.i. primonij faculta
terfac.ff.ðᷣ int.d · l.ſue gnaliſ.et. C. de nup· ſi furioſi.ĩ ſ·

¶ Adiectũ · neutraliter pomitur er ſic expone quia pᷣmo

ſatiſſter de legitima donec duret · poſtea vero ſubducitur
de reſtit: vel ad cõſtõnem dotis vel antenupt:donat vel
a itutionem ut modo diximus-
..ſcilieet viro. K ¶Reb

. kRKERebus. i · m donatione ·
Ea enim que ↄmter. ſieff. ꝓ ſo ciolactõne. Elabeo ·

— —— —. —

— — —. —

ieſan

tenge

1ce
1166
do
cen
hin
teapen
bvd
nint
fn
i
nonn
auan
ot

be

ke. . de nõ ali: quia veroveriſimle.in fi C.de cadu.toſ.
fi· et. C:de uimi. ꝓpter ca.l.ij · ß q; veremur.
a T mrenovſlilez iuriſcon ſulti et impatoꝛes exiſtẽ⸗
tes ꝗ dixerunt ut licet omia mea bona obligem tñ qͥdã
excipianturita ergo ⁊ hic.ut.ff.de pig.lobligacõne.et
l. vł que. et. · den q; · er · l. ſe · et · C. que res pig:ob. pol.l.i
b ¶ Pec igitur · ppo 4
ſtea · i. poſt banc le
gem.

eMoenim vere

2
E

crcũuentionem.nullã vti⸗

melioꝛem ſententi⸗

litatẽ habere cõcedentes

fraudem hmus.l.

HS facientibo augmentũ q; tũ
non nos⸗2c. ad reſtitucõms lehonẽ pu
ram futuro tpi noſtram ſer
uan tes loge. ¶ Vnũ ſiqde

boc capitulum eſt pnitis le
gis. Fm wro illud de muli⸗
eribus que poſt pᷣoꝛes nu
ptias ad ſecũduũvenerunt
matrimomum. et ãteq; ã⸗
nus expleretur.quem lu⸗
gubrem leges appellant.
quas pumebant cõſtituti⸗
ones tres: ante nos impã
tiu. et nup de hijs nos ſcri
bẽtes legem . eũ qinbuſdã

ſancita. i breui qdaz ꝑte
legis noſtre latoms teti⸗
gimus .· ſed impudenuſſi⸗
mum quoddam nunc ac⸗
ceſſit qd innoſtris ꝓuem
re toꝛibus nolebamus.·
e ¶¶ Augmentü · etiã
ſ non ſit dos ↄſtitu⸗
ta vl donacõ m fa
cultates.
F¶ Gnum duo en
ea pitula habʒ hec
conſtitutio ut pa⸗
tet etiã in rubrica:et eſt ſimilis ꝓceſſus.ut hic et. S.de nu
pt Epuo · et · Gſequent. 4
g& (Ruem. annum.
uas mulieres.
es: ut. C. de ſecũ. nuptl.i.et. C. ex quibo cau.infa. ſt.
l. decreto.et. C. ad tereułl.ſ qua. 3 ñ
K m ſcilicet· s. de nupt: Eprime.

cuit emẽdacõe dignũ exi⸗

1 arte noſtre. ſez dicte conſtitutiomis· s. de nupf: Eñ J

i gitur. uſq; ad.ſivero expectei.
m unc. ſcilicet virum.

n ¶ Extulit.i.extra ciuitatẽ ad ſepeliendũpoꝛtanit. moꝛ⸗

tuug enm eſt e nõ eli. Gi . m pnᷣ.
εt appareat. ſcʒ; nue. nam ex eo ꝙ nũe male ſit ſu⸗
mitur et tüc male factum.ut hic et.C. de adult:l.ſᷣ qᷓ elual⸗
tornj· ꝓpterea enim ꝙ aliqñ fit bene vel male er alia vice

coꝛrectombo etia ſup hijs

Quãobrẽnobᷣ recte pla-

ſtimare · Mulier enimad

Ce 2
et:ff · de accuſat·ſi cui.hjijſdem.et.C.de imoffi·tel . · ij.

o. ſcilicet viro. .
rfeo dem dic et ſi cirea. xi. méſem emt a quatuo:

r

fieri p̃ſumitur. ut· ff. de fe imli.l.non omes. Ca batbafis·

vel tribus vel duobus diebus in antea poſt introiumn

r tet ꝙ Poꝛtetur · ut n
ſtite eo nõ caſte vuiere co

gitans.nõdũ enim com⸗
pleto anno.xi.mẽeſe ꝑpe⸗
rit ꝑfcõ· ut non eſſet poſſi
bile dicere eʒ de deſuncko
fuiſſ partus · neq; enĩ in-
tm tẽpus ccepcõms ex⸗
tẽſum elt. et qm eniam hec
vna ẽ penaꝝ eaꝛx q acer⸗
bas faciut nuptias.ut ux
oꝛ cadat mox antenupti⸗
alidonatione a viro data
et ei repente eam amittat.
et neq; vſum habeat. re⸗
cte fiinj ſic mirabili matriſ
parin miuriati ante nupti
alem ꝓatris poſcebant ac
cipere donationem. et nõ
lue rari wlle mulierem per
virum quem ſic wlociter
dehoneſtauut illa.ſed qũo
dicamus verba illius eru⸗
beſeimus non dignam ſe
dicebat eſſe ut cadẽt quua
legez noſceret de legins

dicta. l.ĩteſtato· di⸗
citur.⁊.· ff. de ſta. ho ·
ſeptimoſſed qdſi ẽ
natus in quartode
cimo vel qutodeci
= mo mů6ſe poſt viri
mvꝛte mm/Nñid em/eum certum ſit ex marito non eſſeet

1nãa pxmẽſes a duos dies plus p̃t poꝛtare fuũ mulier in/⸗

Ventre et non plus
ut hic et · f· de ſuis
et le⸗here.l· inteſta⸗
virum vemẽs hunc extu⸗ to. cfr ge plus
lit ut apareat etiam ſup⸗ vimen Wus op

ante aimum conceptum eſſeiet ita muemies ſ bene opu⸗

tes uſq; adx x.menſes matum a.x.menſibo ſupra nec eſſa
bit locum pena huius cõſtõms ſnam quare aliud eſſet in
alio temp oꝛe tali ꝙᷓ iſto ſciliet xi menſũ mcõ reddinõ
poteſt. ſit ergo idem ius · ut. ff. de v. obli.l·a ticio · in fiſſed
ñ poſt. xix· menſes ſit natus poteſt eſſe conceptus poſt
annum luctus et ſie ceſſat pena huius.il.
V ¶ Earum ſcilicet mulierum·
1 ittat. ut · s de nupt. Eſ igitur.
t Ilius ſcilicet mulieris.
u ¶ Erubeſceimus · dicimus tamenut ſubicit.
5 ma legem no ſceret. ſcilicet de anno lugubri quem
abemus. C. de ſecũ:nupt.l· i· et.s· de nupt. CRigitur.

2 WSo becvoe. diei ſedᷣa matio et facit ad hane n⸗
tion?.· ff. ad.lacquilſi ſeruus puũ. Eſi foꝛnicariusin fi. G
bᷣ ¶ S ed quia.hec.ſcʒ mulier er loquitur iuſtmianus ſan⸗
ciens in caſu queſtioms defcõ quam habebant filij eum
matre.ut · S.· e quomã.uſq; huc.ſed ꝗj. Gvñ ſancimus·
ſanctiet generaliter als eſ ſupꝑfluũ vnũᷣ eoʒg.
e¶ Decies milies.
hoc coloꝛe lo quẽdi
ypbolice plerũ q;
utitur hic liber.ut
.s.de hꝛeðᷣ.cet fal.G
exheredatos.

loquentẽ nuptijſ.ſbivero
nuptias nõ ſuiſſe mſi pᷣmaſ
poꝛro partum hüc eſſe o⸗
pus naturalis cõcupiſcen
tie .· ¶ Sed quia hec etiam
decies milies alijs ſubiacʒ
caſtigacõmbus coõmiten
do ſtuprum mdubitatum
elt. et pems illis eam non
pᷣuabimus. interm enim
peimus defuncti filn s. In⸗
lerimus auteʒ eis anupti⸗
alis donationis amiſſionẽ
et in hoc caſu quam cõſtitu
it lex ſuꝑ eis que ad legi
tim as accedũt nuptias m
tra lugubre tẽpus· ſi enim
lex ilas mult as non reli-
qut lieʒ legitimas nupti⸗
as celebrantes · eo ꝙ foꝛte
ſuſpicio fuerit ne qua pᷣex⸗
titerit ſuſpicõms maligne
cauſa ad ſecundũ marituʒ
eo ꝙ velociter ad nuptias
feſtnauit.quovero h̊ vbi
cauſa non ꝑ ſuſpitionem ẽ
ſolam · ſed bocpſo incre⸗

5Caſuiga cõibo.
id eſt delictis in q̊⸗
bus caſtigatur
e¶ Stuprũ · quo d
in viduam cõmit⸗
titur. ut · ff. a d.l.iul·
de adult.l inter liberas.ſtuprum.
t penis illis- quas ſuſtmet mulier que ᷓ. tempus lu⸗
etus nubit ut ꝓbatur ſtatim.
g (Parcimus id eſt ſubuemimus.
b¶Ruam ſcaulicet penam.
i ¶ Maligne · preſumitur onim non caſte vixiſſe penes 5
mũ et contractaſſe eius moꝛtem ut.s.e· E ſed quid erit.
vbi mulier cogiturvltra an num expectare puta uſq; ad
quinquẽnium · et ſi nubit perdit dotẽ et donat ut. s. de nu
pt ſed etiã capti:⁊· Eſi vero vxoꝛem.Nñ.non ita pdit
ſi ſolum foꝛmearetur moꝛtuo marito quia et hie alia eſt ra
tio ſalicet turbacõ ſanguinis.ut.s·de nupt: mſup.
k Et in dubitata hie collige mam feſta nõ mdigere p
ba cõne ſic · ff. de do te p. l.iein ſi.et · ff. de v. ob. l. continuus.
eum ita ·ct · f· qui ſat:da·cog.ſi vero ꝓ condẽnato · Eq

gitimas nuptias maiori 4

Rqunlteate.

m ¶ Craa ternnnũ. anm. Idem ſi poſtea vel:j·xviiij.mi
ſes ut · a. ho c . e. Cdixnmmus. .

n ¶Caſtitate luxuria umõ debz plus habere luxuria qᷓ;

eaſtitaſ. ⁊ fac.C· de wnat:mter virũ ꝛux. ſ ex voluntate.

et · f. de d nat!: mter
virũ ⁊ ux · l. ij. et · f..
„ , qð vi aut elã · uiul.
patio mamfeſta et indu⸗ et. ff. ad turpilleli.
bitata prebita eſt. delicko Caccuſationem ·

omm impijſſmus ẽ ptus
iſte. noxiam Hanc relm⸗
quens.vnde ſancimus ſi
quid tale cõti gerit.a an⸗
te tempus luctus pepere
rit mulier cirea terminum
anm. ut mdu bitatũ ſit ſo⸗

bolem non ex prioꝛi con⸗

ſitere matrimomo. mo⸗
dis ommbo eam priuari
antenuptialidonatione.q
Fmꝗprietatema vſũ ſub⸗
dendã quoq; alijs ommi⸗
bus pems: ac ſi ſecundas
eam otigiſſet ante luctu⸗
tempus legitimas celeæ⸗j
braſſe nuptias lon eni
amplius aliquid habebit
caſtitate luxuriaſſed ſubi⸗

— —

ciatur quidem pems pa.

periculumq; ſuſtmeat. et

circa ſpem ſeripture ꝓpter
ſtuprum ut neq; nuptias
bas delderet. neq; le⸗
ce5 P Spem ſepture.
i.ſepᷣte donationis
WMwPter mipti ut. s.

diximus ibi/ vnde

ſaneimus.
p (Hegitimas i. Sᷣmas ut dicũt. vel dic ſecũdas quia cũ
nonpoſſit mpune facere nupt facit hoc ut. s. ibi. nõ di
gnã ſe·⁊ cet ſie no.dici legitimas nupt' ante annuũ et pu
muntur tñ et ſic eſt aliqð legitimum quod penam meret᷑

arↄtra·C· d adult·l.graccus.Sed certe matrimomũ hoe

non pumtur ſed mimna feſtinantia. Item quod diẽ de ſtu
proꝓpoſſe eã a ceuſari eſt contra.C. ð̊ adult:l.ſi ea.Sed nõ
eſt cont m. namlic; dicat ibi adulterij expoſuimus tamẽ
i.ſtu pri ne cont radicat.ff. de adult:l.ſj vxoꝛ · Ep lane. Sʒ

dic ibi eſſe vxoꝛem · hie viduam. Itom ibi palam ſe ſubi

ciebat hie non. ut ar. C. e.l.que adulterium. Sed quid de
muliere tutrice filioꝛum.nũiquid erit idem.vid etur ſie
ut · .· de nupt· ſi vero tutelam.ſed die conera cũ hocnon
inuemias expreſſum.ut.sde admi·off. in ſacris· Epenk

Relmquens quaſi diceret non debet relinqᷓmulim.

— De as Ko⸗Jo
éw S

bFaceré. dixerit tabellilio. l

uß de tabellionito. hoe expeditur ᷓ e uſq; ad. Gillö. 4 Facer F
b ꝓtho colla·hoc expeditur ꝗᷓ.e. Gillð.et expone c (HGeiiſſe. ſcilicet dietum tabularium

. — 2. 2 „ „
fnd tem.paulo ante.non ꝙ ſit ſepᷣta imn aliꝗd ut ibi. d ·ſcilicet tabellioni. .
iſn lege ß̃ defcõ fuerat lis d ¶ Docum ẽtũ · carta q̃dã e ¶ Commiſiſſe· ſalicet tab ellarium.
ſteg mdẽ· i · certe. (Eius.ſcilicet mulieris. f Erß ſali magiſter ſtatiomis.
enſnn g bens. dictum do cumentum. 5 RCompletioni · id eſt audientie ontraectus.
denkri b Caz Llne. i(Ignan-dicta mulier. Dicens· tabellio. i (Dimiſſum fuit · i m ãdatũ ut
kliſer KH bellione. Er rreerr.
ei ta bellio erat mĩoꝛ K (Inuẽtus eſt. ſc
uit tabellarius maioꝛ „ „ J l tahularius.
et mgr̃ ſtacõis ma malo circũuemãt. (Que gnoſcere dixit cõple⸗ I Racicbaf:ſedca
ſru aln Ladmerütt igitr placuerunt nob· et tioms tabelliomis. non tñ mHecreti pni
otrmahẽtes. t iß̃e cõ p hanc ſacrã declarata ſüt noſſe aliqͥd hoꝝ qᷓ ſecuta ſnĩam quã defcõ tu
muſit tabulario au legẽ. mia celſitudo ogno⸗ ſunt.nec enĩ ſibi ab im⸗ limus que etiã fuit
õ ſcens ſolemmiter ꝑ Pgras tio pemtus deleg atũ ßc ms. ur C. iea co.
ſcribẽð cõmit ut mata ꝗpria mameſta fa⸗ miſiſſe cuidam ſuoꝛx boe o⸗ os. m ombo.
ꝓbãt ſequẽtia · ſũt aat vmuerſis. De tabellio⸗ facere neq; poſteawemſ⸗ ſcꝭ homĩbꝰ et oĩbua
nerird mbus et ut pthocolla di⸗ ſe ad completionem. Sʒ rris ue vauett
m . . . 7G5Q . O⸗ AU*
rũ ſep toꝛi ut. (. d mittant in u. tis. Zubriea. rurſuʒ aln boc cõm ſiſſe ee Früuͦdam opimonẽ
habes ir 2 tabet tem paulo ante aauu pletiom vemt michil nee cſti localem. Sed
lsa rbmarhd. E. zdiumus pfe legixb⸗ ppſevicens ſenoſſe eten; ves viemng Cna⸗
ſepᷣcõnẽ · c. et tune bentẽ occahonẽ 4 ex ꝑſona neq; ſeriptoꝛ fuit docume hec cuſtodiri.⁊ c. iſ
icun epom erehatur documentu lras ſent dumi fi⸗ .
ꝓ id eſt. ſed pᷣmuz qu meniò don aben⸗ nee cui ab mitio deleg atũ nũ · i. pis tabellio⸗
verius ẽet ſie due— Cerat enm hari 6 nara) eſt muentus eſt. vndem⸗ mbus. ut in nouel.
fuerũt delegacões comp erũ auteʒ a tabellio⸗ ſi p teſtes iudex valiuſſet . ti·
ne ebauer ubſeno⸗ ognoſcere cauſam pure.
on⸗ “ uSe Piculũ patiebat vndiq;
oſtedens pnñtiam/ demde negocn cadẽdi noticia. et
du quedã dubitatio ſuper illud quidem compeætẽtẽ
eo ſieret muliere dicẽte nõ meruit examinationem.
eſſe a ſe delegata que car⸗ atq; decretum. ( Elos ”l
r ta lo qu ebatur:qi litõ au ; —
(Eabulano: ata diebat. nerebaratalel⸗ ute geclimus oportere p (Hois p le:eue
iartedienn ee, lione dnoſenegoenveo. vmluerſis aurihiari et om é peefe enn
i Pletũ boce i noneogao Anesdenwe⸗ munẽ in omibo facẽlegez digit ip̃i tabellio⸗
Qit tabelliom ſeri⸗ ritate demq; tabellionem natonus prepoſitis opi m mugi ſiue man⸗
bendam. deduxit.at ille literas re⸗ anus prepoſins op dari ĩſtrum ẽtũ. Itẽ
hn m ¶ Eius. tad eli. tabellionũ ſpᷣis ꝑ ſe oĩbus et p ſe mãdatur ſi
k ons fle. 6 ue miñgitur ut iße
ſae⸗ dc. —⸗ „ met ſeribat et non
benik n ſtendens· pdictũ o cumentũ tab ellionis. alſiman det. Item er debet audire ip̃e idem verba cõtma⸗
ſepi 0 edelegata.i:dicit ꝙ nõ mandauit ut ſcriberentur 1

ctus uſq; ad cõpletionem ut ſubicit.a dũ djimittitur· ⁊c.

Ne que ſcripta ſunt· p ¶ Qui litem. ſubaud i ille.

E im auũt nõ erat ita. Sed dum ibamus ad tabellionum
ity q (Audieba. ſcilicet uider. olim aut nõ ent i . õ
irſe . abelione. ſ· cui vltimo fuit g̊ mãdatũ ſcribendũ. maxiſtnam Pr non audieba nos ſeaitrar a
Gant eritatẽ · optime ſumitur hic ar. ꝙ index modis oĩ⸗ ſen Ene eue .
MM . Sre e ibendũ ↄmittebat et ipᷣetm audiebatut s· e. in pnci.
gtne bus laboꝛet ad ver eʒz querendam. ſic. C. de edendo.l. cribendũ ↄ mittebat er ipᷣ 5 inui ⸗
⸗ is apud quẽ. êäl hodie aũt et otractum audit u Gad kucm ſbiinint
iaifocit deduciid eſt vemre coꝛam ſe⸗ . mn wrumentu erpie ut iße mNonat ut ie nicitur er de
IuAlle. ſalicer tabellio. x Cplecõms.ſ ſbſcpcõms Rae mcin uarekonpofigfeamien g kawre aſten.
. ſue nam ipſe tabellio ſepſit et ſubſep ſit. mentum non co petit iure mgratus ergo delegartn
r . P P 1 16 ſt in· l.i.in pn. Sʒ nu quid tota
elon y ¶Noſſe.id eſt neſcebat qualiter cotraxerunt. ut. ff. de offt. elus cui ma⸗ nemafm ſt 3 j5 et cos
e 3Cõmiſſiſſe· di ctum ſelicet magiſtrum· die videmus aliquẽ eſſe floꝛẽtie mgr̃m ſtacõnis et ꝑ

fieri mſtrumẽtũ qui diſcipuli ſunt· Rñ.ibi audit cõt ractũ

a ¶ Mo · i· diſcipuloꝛequi erat tabellarius. diſcipulus ꝛſibi miũgitur documentũ et ideo ſcribere pᷣt

ð

lieet et magiſter aponat ibi ſignũ ſuum mcòne maio⸗
ris auctoꝛitatis · ut.ff. de eden.l.ſ quis · ex ar· Ci.nam ot
ſunt ſigna plura inn ees tanta caucõꝛa ſunt inſtrumen⸗
ta· ut ꝗ·de fide inſtru· Copoꝛtet · ä
a Rniun gatur·hic nota ad hoe ut tabellio facat cartãâ
ſibi debet mandari a ptibus ſiue verbo rogo nue mando
ſue delego ſue ſimilibus · ut hic er · · in pnᷣ· ibi non eſſe a

ſe delegata. 1c. ſed
aliud in teſle.nam
foꝛtuitus valet. ut
tem niſiin quatuo⸗
caſibus · ut ꝗ. de te⸗
ſtibus . E et liez · in

fi· Sed nuquid
neceſſe vtrũq; con⸗
trahẽtiu hie man⸗
dare. Hiñ.ſic. licʒ foꝛ
te poſſ diſtin gui.
an ſit g ĩa vtriuſq;
er ĩ utriuſq; pᷣindi⸗

*

modis miũg atur documẽ

tum.et dũ dimittitur inter⸗
ſit et non aliter imponatur
carte cõpletio.miſi hee ge⸗
rtur ut habeant vnde ſa⸗
ant negocium. et interro⸗
gati a iudicibus poſſmt
que ſunt ſubſecuta ogno⸗
ſcere. et reſcondere maxi⸗
me quando literas ſunt i⸗
gnoꝛantes qu hec miun⸗
gunt.quibus facilis eſta
meonuincibilis denegati⸗
o eoꝛum que ꝓ veritate ſe⸗
cuta ſüt. Dt igitur hec o⸗
mma ꝓhibeamus ꝓpterea
pᷣſentem conſeriphmus le
gem. et hee cuſtochri mo⸗

dis ommbo wolumus a ta

belliombus. ſiue in ipſa ſe

liciſſima ciuitate.hue in ꝓ

unnens ſint· ſaentibus q;
ſi preter hec aliq̃ egermt.
cadent ommino hyns que
wcãtur ſtatiombus. et qͥ
ab eis dirigitur ad miun⸗
g endũ documentum.cet mm

cium et tune opoꝛtet vtrumq; mãdareue hie. aut pvno

tantũ et tunc ſufficiat eum mandare cui fit. foꝛte enj alter
nũq; mandaret in cuius fit p̃indiciũ. ut.ff. de vᷣ. ob. inter
ſti pulantẽ. Ei.er ita ſeruatur maxime in denũciacomibo
que fiunt ab vno alteriexvarijs cauſis. S ed quid ſi non
muemetur m inſtrumẽto qð ſit mandatum vel miũctum

a partibus.hñ.pſumo ſe
libus ſti. Iſi ſep̃ᷣtum.

ſemp eſſe mũctũ ut infti · de jmuti
et inſti · de fideiuſ. Efi.

b ¶ Dmittitur.id eſt perficitur contractus.
e ¶ Inte ſit· ip ſe tabellio id eſt preſens ſit.
d Niñ hec · ſcz tria que dicta ſũt in bae lĩa ut modo eau
te notammus. eR

Xeſpondere . ſcilicet indicibs.

¶ Nui hec. mſtrumenta facienda-

f
g ſgre obeliorn⸗ id ẽ facile poſſunt decipi illite
b (Rmbus facllis eſt.⸗ nti ꝑ mutacõnem ſepᷣturaꝛe et

p

non poterint ꝓbafe ↄcrariũ

incõuincibilis.i. non poterunt i
re illiterati a tutela excuſantur. u

quia quãtũ ad eos ves eNe
i ꝓbare cõtrariũ qua⸗
t inſti.dᷣ excuſa. tu.· Eſilr.

Item a poſtulãdo repellũtur · ut.C.de p oſtułl. . ßm l.
dam.Item a indieãdo· utj.de iudici. Gi. Item a cleri catu

ut de ſanc . epiſ · i · et · S · quo. o
i ct hec: que dicuntur in hae.

tereſt ipſe dominus. ſuper
ſtacõms aucłkoꝛitate erit.
et mut abitur cauſa · et ille
quidem de cetero hoe ob⸗
tinebit officium in ſtacõ e
qᷓleqͥ in ea prim atum te⸗
nebat.ille wro cadet ea.
aut vnus erit mimſtranti⸗
um illi. qm ille quideʒ de⸗
dignatus elt hoe agere
quod erat cõceſſum ei.ille
wero m illius wo luntatẽ
hegeit · ꝓpterea nos hãc
eis intulmus penam.ut
optimi fiant cirea documẽ
ta.et uiſti.et caucõꝛ es· et
non ꝓpter ſuam requiem.
et delicias alienas coꝛrũ⸗
pant vitas. ¶ Si wro ij⸗
dignus foꝛte ſit poteſtatẽ
ſtacõmbo ſuſapere. is cui
documẽtum (extra ea que
a nobis ꝑ pᷣſentem legez
diſpoſita ſunt)) inuingit
tabellio qiudem cadat o⸗
mmbus mocdis a cã. alter
wero ꝓ co conſtitmatur. ñil

nouelle. kl. n
mgr̃o minnctu· o

ñ
t
u

poꝛ.epiſ· Cet neq; ex ydi

„„ ota.
K¶Cmitate ſiue
uinejs Hmamfe⸗

ſte reprobatur eo
rum opnno quidi⸗

eunt totã cõſtone;
bane eſſe localem.

(Scientibus. ſ. ta
cenech vel die
m (Preter hec. id
aſt diſapulis ſuis
iniũxeruũt documen⸗
ta cõponere ut in

d iniñgẽdũ:i.ad audiendũ id qð erat
t mtereſt.i.a deſt audientie-·
Obtinebit. als obtinebir als ſuſtmebit.
Ruale. ſcilicet ſuſtin ebat magiſter.
CadetC. de uid eis · l.iudeos
Gnus. ſcz alius ſ ille cui deiegauit magiſter foꝛte non
tydoneus et de hoijs dicetur ꝗ. G pximo.
Ene ſeilieet pᷣmas in ſtacone.
¶ Miniſtrantium. diſ⸗ cpuloꝛum.
¶ Ulle. ſcilicet ma giſter.

xXi. ſemagiſtro. y .
Moc agere. i. cõuemre cũ eis qui inſtrumenta ↄpom

dendemnt ut in nouell: e.ti. Et ſic nota ꝙ nemo debet ve⸗

recũdari facere artem ſuam.

a Qle vero. repete qm ct dic ille ſez diſapulus.

b Ulius· ſcllicet magiſtri.

lnen a. ¶ Pocegerit. i. oopoſuierit doeumenti quod iniunctũ ne. ꝓhi·ma. et debi. et eredi Eifiant ergo inſtrumento c
hfmig erat mgĩo faciẽdũ p quodvidebatur eũ pumiri ſed non cautela ⁊ p ſe omia faciãt quia etiam ſie facta incidut im
ſiuc pumtur imo efficiturpᷣmas ſtacõis ut dictum eſtideo dubium nedum als male factaut ſubjctt. —„
kli nõ pumtur ut hic innuit quia obſequitur impio patris m Dubitacõnem ff. quibo ad liᷣ. ꝓcla/nõ lilñi.
mrcet vel vmim. ut. ff. de reg. iut. l· vello. n ( Sed nec queſtusvidebatur em ꝙ exquo hec ommia
atege b ¶ Els · ſalicet ma giſtrios. faciũt et ꝑ ſe ꝙ tota die hab ebũt quid faciant vnde m
„ 4 e¶In ſtacõmbus.als ſuꝑ ſtacõibo als in ſtacõmibus. nus deberẽt accipe a quolibet cũ in alio recõpenſetur q
ſnd, d (miũgitur. ſ diſ hñt exerciciu ma⸗
ehne cipulis a mgĩr̃o et ius ß tñ non eſt ita
bfebin fa. ff. de inſti · euꝛcũ⸗ . S R . 22 ut ſubicit. .
negt i. Salene⸗ lo. ommo dãnificãdo ex hoe dubitacoõnem. ß̊ nee que of Sio⸗
dluf vd nienma Tacms domno. qincũq; ſtus eoꝝn minores herib bpuccell ſectcun⸗
Finer. huerit extraneoꝝ. et nõ ipe hec gpter oↄotrahetium fre⸗ gaudio ꝙ tota do⸗
tabellioneq; cadẽteucris quentiam occanonem ha mus plẽa vietimiſ
exinde wementibus.ſed il bentes · cũ melius ſit pau ſin Rpa in ma⸗
lo ſolo qui talia ppetrauit ca agẽ caute qᷓ; multis in⸗ inſticia qᷓ mſti fru⸗
et dedignatus eſt ſuũ cõ⸗ tereſſe piculoſe. ¶ Ht tñ ctus cũ miqᷓtate. æe
plere opus pᷣmatu cadẽte non vehementer eis dura ſett Ee verriin⸗
Oĩbo quidẽ alns ſuꝑ ſta⸗ lex eſſe videatur.nos co⸗ ninear. taachine,
tioms mire integ ris dom⸗ nicientes humanam natu lie . et ẽphi. Eſive⸗
ms eius ab ip̃is tabelliom ram· mediocres etiã eis le ro contigerit.
bus qui talia peccauerunt ges nras pommus ꝓpter
ſeruandis. ¶Et non fin⸗ tales enĩ eoꝝ foꝛte dubi⸗
gant tabelliones occaſo⸗ tacõnes damus eis licẽ⸗
f/ Sam fniſicgnad ones p eg ritudineʒ foꝛte tiam ſingulis vnũ ad hoe
Hõ deſcedentes· aut occupa⸗ conſtituere geſtis apud
bet redditus inte⸗ ceſ huiſmodi.ᷣ licebit enĩ clariſſmũ mgrmcẽſus fe
gros ut ſbicit.· ne⸗ ſi quid tale fuerit euocare liciſſme ciiutatis ſolemm 5
ſaaat Eſenas. eos quu contrahunt . et per ter cel ebrats. et licẽtiam
ſeñ.magiter qͥcõ⸗ ſe cauſam complere. ꝓm⸗ eis dare ut delegentur ei
untkannd re⸗ de hec que conun gunt ra⸗ ab hins qͥ wmüůt ad eius
petet a diſcipulo qͥ ro. noni mẽtũ faciẽt Seʒz documenta: a di⸗ ½
nune eſt ibimagi⸗ mon inpecnni faci f7 ſtacoez denn 1⸗ r tamey m⸗
ſter. videtur ꝙ nõ vmũuůſis · eo ꝙ nil mter ho⸗ miſis eis intereſſe. et nul⸗ cipit bec eo ſtitucò
quia ſuo delicto p⸗ mies ſie eſt mdubitatum li ommo alteri in ſtacõe localis eſſe.
te venmd⸗ ut non poſſit (licʒ aliquid exiſtẽti licẽtiã eſſe · ut aut 8⁰ Setonn
1 mium babere non ſit valde iuſtiſſimĩ tn ſuſ delegenn ei mmitium. aut Ulitane ciuitatis.
4. debet · ut. ff. ſo. ma. cipere quandam ſollicitaʒ cũ dimittitur interſit.min r (Dura als dur.
fſab hoſtibo. Eſrfz etals dir-.·
plleſi verius eſtut ag at Coicisas id eſt
edain et repetat cõdicõe = conſiderantes al.
geler ex hac.lſatis enm pumius eſt dedelicto q; pᷣmatũ ami⸗ t (Dubitacoõnes ſcilicet an poſſent aliquẽ delegarevel
cde ſit ut. C· de penis. l ſfancimus quomodo poſſent facere ſᷣ̊ graui neceſſtate ad talia o
m 8S₰ Et non ip̈e tabellioſubrog atuſ. ſi enĩip̃e idẽ eſſi do gerentur ut·sS/e⸗ Get non ſignant

nnnus ſta cms non peteret redditũ a ſeipo vel a magi u ¶ Singulis · ſeʒ tabelli ombo et ombus ſingulis ut in
ſtro qi eſt deiect is· nã mitius deber agere cũ mgĩr̃o ſuo nouellis· e. ti · x ¶ ᷓnũ · ſcʒ tabellionẽ· ut in nouell.e. ti. h
ꝙÿ alijs. Itẽ et excepcõne doli ab eo repellitur cũ ſibi reſti⸗ quidã hñt vnã et tune die vnã licẽtiã er ſemel vnũ ↄſtitu
tee tutur 4 ut modo diximus . ut. ff. de except:d.l.dolo. ere et erit idẽ intellectus· wxtu lbmus et diẽ de ſtanti⸗
b adẽ e · l. dñ a/15. Soec quedã pepigerat m agi⸗ x ¶ Liuitatis.qͥdaʒ hñt m⸗ nopolitana et bñ · nam hbie
