victoꝛi ommo erat inex⸗
plicabilis victoeia nõ va⸗
lẽti neq; hins qᷓ erat iudica
ta frui ꝓp appellacõʒ neq;
appellacõʒ examĩari poſſe

Apter abſentiã appellãtis.

¶ Hec nos dudu ſancti⸗

entes coꝛreximus annũ q⸗
dem deputãtes appellacoz

offereti lue ip̃i ſcÿᷣm ſe m⸗
grediẽti ſueomumter qᷓa⸗
nus intra hoc litẽ exeqᷓtur
et mereatur qꝗᷓ iuſta ſũt et

nõ relmqᷓt ea ſme ꝓuſione

deinde ꝓpter clem ẽtiãſ ꝑ

occaſionẽ iudicis appella⸗

tio ꝓlõgetur à p aliã quã⸗

libz cãz meuitabilẽ etiã aliũ
adiciẽtes annũ poſt quem

mſ litẽopleuerit ratã ma⸗

nere victoꝛis ſnĩaʒ ſemus.

¶ Hec itaq; placuerunt

nobisa inomum legeoſeß

ta ſũt aoptinere legẽ hãc
volumus et illius obßua⸗
cõnẽ.ſ̊ plurimi inter pella⸗
uerũt nos dicẽtes ſe qundẽ
denuciaſſe axpellãtboa vo
luſſe litẽ exammari nõ tñ

ab ipis iudicibo impetrare

valuiſſe ꝓpter quaſdã foꝛ⸗
ſan ineiutabiles occupa⸗
cõ es · alijvero etia ventoꝛũ

immẽſtatẽ accuſauerta q;

q ¶ Deputãtes · ſci⸗
licet nos·

omum quã etiã in⸗

tent are pᷣt ſme mã⸗
dato ut. C. de o ſoꝛ.
eiuſ. li · l. ij. uel die ſe⸗

cunduũ ſe · id eſt ipe
tm ↄomuniter ue id
eſt vna cũ altera ꝑ⸗
te ſcʒ aduerſa.

ereatur.ſcil⸗
appellans.
at. m⸗

u
dex ea ſcʒ qᷓ ſut iuſta

uel nõ relmquat ap
pellãs ea ſcz agen⸗
da in cauſa ap · ſjme
ꝓniſione · i. quin ꝓ⸗
uideat ut fmat m⸗
fra annum

x ¶ Kdiciẽteſ. noſ · ſ.
y ( Annum . ſcz altiũ
ut ſta ſmt duo fata⸗
lia id eſt duo tpai
quubo appellacõ fa⸗
tum id ẽ moꝛtẽ ſiue

finẽ recipiat ut.C.

de tẽpo·ap.l. fi. Cil⸗
lud.m fi et · l.nemo.
( Et in comum le⸗

ge ſcʒ pᷣdicta ut et

C. de tepo · ap · l.· k ·

Cilluc.

a (Plurimi · victc·
res appellant. B

b Denunciaſſe · ut

Pederer ca.
c Judiciba id eſt
cog noſcentibus de
appellation e⸗e·

d ¶Orapa cõnes.·
ſic. et. ff. de p cu · l. fia
lius · C fi. et. l. aut · t
l.vel hereditas et

el. uel in dicio · et · ·

aut longa. .
2 Riyero. cilie;
a ellantes ·
augare ſic · ff.
ſi quis caut· l.j ·

K quis in indicio· et

CC quod dixmus·
et · Cſi quis tñ ·

¶ S com ſe id ẽ ꝓ
ſuacauſa tm.ſiue cõ

mumter id eſt im ce’äö

ntra 8. anum.

ͤ Sπ
S —

‚—

☛

—
—

=

—

— ☛ =S

nerg
lt
nchf⸗
endann
tdri
loc
noſ⸗

ſlech
Ka
tnͤfn⸗
memz
doſor
dieſe⸗
ti⸗
r ei
. 4
innn.
ir ſal⸗
6
atin
inſn
lirip
agen⸗
pſte
binp⸗
nattn

Aport
ſ A
ofary
fotpeſ
lacuft
ntſt⸗

tt. o

C
neno⸗
mle
Ut
oll⸗

0e0
ſt⸗
iſer
na⸗
D6
ibusn
,

jcit
vols
ant
tis

,te
gli
ſao
efmu⸗

–

a (Juuaret. Puta
ym integrit reltõöz
forte ex ghali clau
ſula n ꝗ inſta can c·
ut. ff. ex quibus ca.

iten ere actuq; P · l.

et facit . ut ſpon ·
lar. Cß quoq;uel

die neceſſe aliam. l·
reſpicere ſeʒ hanc
nouam . ut ]· ꝓx · E
quia ennn.
a egis noſtre-

ſcilicʒ: C. de tempo.

ap · l. foet H miſ in⸗
ſta cauſa nnpediat
ut ſu bictt.
b ¶ Obleruet. ſeili⸗
cet udicium appel
latiomis al·

e¶ Licet ingreſſus.

qmamgreſſus fuit
et vemt ſemel coꝛãa

indice apela cöos

et faralẽ fecit id ẽ

pᷣmum annum 4 p⸗
pellacõms traſre
pmiit er nõ occur⸗

rit id eſt nonvemt
poſtea· ad huc ta⸗
men ſub audi picli

totur tempus id ẽ

cur rat tempus cum
piculo tamen ap⸗
pellantis et hoc cõ
pendio bienniſj

d Adicimus· id ẽ

dicemus.

e¶ ¶ Quia enĩ. fin⸗
gentes · id eſt obi⸗
cientes ?m al. vel

dic abſtrahentes

pijs ⁊c. ut ſubiẽ.
¶ Inſtavte. ſic. C.
de indic .· ꝓp erãadũ.
Chuinſmodi.
¶Supioꝛ · ig eſt
mehoꝛ m cauſa uel
potioꝛ in ire.
b (EFirmaz elſeſen
tentiã· ſcʒ ſcimus.
¶Certamma. id
eſt malam cauſam
habens et ſubau⸗
Papparuerit.

7*

nauigare non licuiſß de ꝓp⸗
mucia ↄtrarns flãnbo ven⸗

tis ꝑ terrà wro wmrenon

valẽtes ꝓpter inopiã aus
certe q; mimſulaomanen-
tes nõ aliter mſ ꝑ marew
mire poterat. et ꝓgpterea nõ

valuerũt exammare uſq;
ad fineʒ negociũ neq; ſe⸗
cüdo ãno quidã etiã tem⸗

peſt atũ acerbitatẽ aln lan

guoꝛẽ meintabilẽ qᷓ omna
ex ipis agnoſcimus reb⸗
nobis inſmuats vñn nos
hee iuſte mouerãũt et legẽ

tranſcendere nolentes et

bns q p talẽ quandã foꝛ⸗
tune circũuencõʒ ledũtur

dare pᷣſidiũ poſſibile cupi

entes. qͥd ergo agẽ opoꝛ
tebat mſi ad legẽ aliã re⸗
ſpicere qᷓdigne cãz mua⸗

ret. ObFuacõ ſi quidẽ reli

qua pᷣdicte legis nr̃e ſicu
ti pᷣdix mus pꝑ omia cuſto
diatur. ſivero pro ueritate
in euitabile qͥ ddã euene⸗
rita ꝗq apellacõ is litẽ ex⸗
equitur nõ obſaer et licet
in greſſuma fatalẽ fecerit
et nõ occurrit picliter bi
ennijopendio tꝑus tũce vi
ctoꝛi ofirmari ſniaʒ( eti

am nra lex pᷣoꝛ dicit ſed

cũ qua dã ſbduiſiõe quã
in pnti adicimuſ. ¶ una
en victoꝛes videmus im
menſitatẽ tꝑis fingentes
hijs qͥ appellacõʒ quꝛde et
p fatalẽ imgrediũtur non
tñ vlterius examm acõez
quidẽ ſubire wolũt à enaz
m medns certaminibo re⸗
lmquũit eaʒ · ꝓperea puo
quo dã victoꝛ es mumen⸗

tes oſideraumus bñ ſoꝛe
g decet volumus etemnim

eũ qui vicit cãʒ ſi voluerit

ꝓ veritate ofirm ari ſnĩiam

nõ ex circũuencõenec ex
tꝑe quodaʒ ſ̊ ex ipᷣa rerũ

vrita te etiam deſerente oo
qin appellacõeʒ obtulit in⸗
gredl et hoc ipᷣm accuſare
et qrere deßtoꝛẽ et liue in⸗
uemre eũ valuerit ſRue ille
nõ appareat ſuas allegati⸗
ones deducere ad mecimʒ
(quipe biẽnio inſtãte ad
ſineʒ tñ ita ut ſoꝛte vnus
ſuphit negocio menſis) et
ſi quidẽ ſupioꝛ apꝓparuerit
firmã eſſe ſententiã · ſi wro
inferioꝛ circa certamĩa(etiã
eo qui appellacõ eʒ obtulit
et fatalẽ ingreſſus eſt non
obfuante cauſam) ſuſcipi⸗
at de iure decretuz. ¶Ilo
tantũmo do adiecto ut ſi⸗
ue optineat cauſam is qiu
etiam prius vicit hue circa
eam mĩoꝛ muematur expen
ſas ei modis ommbo poſt
appellacõis ingreſſum fa⸗
ctas deſertoꝛ pᷣſtet.ſiue nã⸗
qʒ obtineat cauſaʒ occah⸗
one ex penſarũ ſᷣm hoc ip⸗
ſum qð enã vicit recte u⸗
ſtũ eſt etiã expenſas accipe
ſiue mĩoꝛ inuematur eo qo
ommo ille deſeruit et cn⸗
git eum delerentẽ vmecere.
ex penſas qindẽ pᷣſtet ſnĩa
wro fruatur gras agens
deoa pñ̃ti legi ita iiſticiaʒ
ſibi buanti et tantũmodo m
expenſas dãmſicãti quibo
nõ lex ſ ip̃e abſens dãm⸗
ſicauit. (Divero neuter
occurrerit neq; victoꝛ ne⸗
q; victus (qui etiã ſᷣm fa⸗
talẽ mgreſſus poſtea dele⸗
ruit) ſententia vickoꝛis ma
neat firma omibo reliqius
ſup appellacõmbo ſeriptis
legibo exiſtẽtibo et in ſpa⸗
ens tẽ poꝛꝝʒ et in alns hãc
en legem ſpeãliter ſuper
hbijs quu polt in greſſum fa⸗

talis factum deſerunt po⸗

mmus mcehi aliarũ legum
aut tempoꝛũ appellatuoꝛuin

– aas

RNA

¶ Sulcipiat. ſcili cc. Do =A

cet appellans:
I ¶ Accipꝑe. quia vi⸗
ctus vi ctoꝛi in ex⸗
penſis condemna⸗
tur ut: C. de indi · ꝓ⸗
pemndũ.Eſm au⸗
tem reus·
m ¶ Prelſtet. ſie · C·

de in dic. ꝓperandũ.

Cſmaute reus ·

n Fruat: abſens.

o ¶ Qnibus ſcilicz
expenſis.

Meuter oecur⸗
rerit · elt ergo volu
tatis quod ꝓx · di⸗

xit ut victoꝛ deb eat

ſe ingerere. ſed ſtul
tus elt ſi vadat cum
eo non eunte ſenten
tia p ma firmat ut
hic h̊ foꝛte ire vult
cum aliqua petat
pluram cauſa appel
lacõms quod po⸗
teſt ſi ſmt acceſſoꝛia
pPrin cipali ut . C. de
ap·lamphioꝛẽ. Em
refutatoꝛns· Iteʒ et
nouas foꝛte vult m
ducere victoꝛ ꝓba
cones ut. C. de tẽ. et
re:ap:l.p hane·ſed
quid ſ̊i in dicis co pi

am nõ habuit. ſeñ.

non currit tempus
ap · ut ꝗ. ut ſpõ.lar.
Choc quoq;. Iteom
et in alio caſu non
currit tẽpus quan⸗
do ſcilicz appellaco
eſt coꝛam principe
in tercio · ſcilicet qñ
interim cauſa eadeʒ
coꝛam arbitris cõ⸗
tractat᷑· ut ꝗᷓ.de ap⸗
pellat. Ci.
p (Et iſpacis · ut
mfra· x· dies appel⸗
lẽt ut · S. de ap· Ei.

aEmmas ſcz le⸗

ges antiquas al.
b (Contigerit iã.
ſeʒ ante cõpohſicoʒ
hbums.l⸗ .
e¶ Decreto · ſey in⸗
diciali.
d¶Eandẽ. ſicut di⸗
ctum elt ac.
e (Ullud. legeʒ · ut
C. de fide initru.l.
cõpacõnos ·

(Lege. ſcʒ pᷣdcã-
g& (Scema id eſt

Namem⸗
p ¶ Manus · ſcz p⸗
uate puta ꝓducis
lſas tuas cotra me
ego eas cõ fitooꝛ et
induco alias ↄtra
te quas dico te fe⸗
ciſſe et ideo ꝓ bo ꝑ
opacõnem earum
quas induxiſti ↄtra
me idẽ dicoaſi al⸗
terius lris ꝓputa ti⸗

cij vteris cõtrame

ot ego eiuſdez ticij
lris me volo ueri

ut 5. ſubicitur ibi li
cetòtingati .
(TNege pdicta C.

de fide inſtru.l.co⸗
pamcones.
Exammacez.
id opaconem.
Conen quem⸗
id eſtotra aliquẽ er
facit · s· de in!. mr.
amo. Ci.et · C. de nõ
nu. pec. l. genera⸗
litor . et · C. de telti ·l
quis teſtibus· es
E. de Enten·a int:
„SF. nk.
Kanſur elt
reſi ſtere pᷣt et fa cit
ad hũe · C ]. de fide
inſtru· Eſivero mo
riãtur· ei ſeqñtibo.
n ¶Archiuis . hoc
expone ut.s. de de⸗
fen.cini · Ci.·
expone ut · s· de ma·
pnᷣ. coges.
p ¶ Male. hee mẽ⸗
ſa huins menſe ca⸗
ſus geitiuwvelut ſi
apocha fuerit pla
q ( Gloꝛioſiſſmo⸗
rum pᷣ fectoꝛii.ut in
nouellis fiat cõpa⸗
tio ex publicis ſcri
neis h et quo d ex

neq; pmentes neq; ꝑmu

tantes firmas igitur eas
etiã ponẽtes ꝑhance legẽ.
(lnc quoqʒ determi⸗
nare opumũ elt. ſi quideʒ
victoꝛ esotigerit iam ſen
tentiã ꝓmereri firmas de⸗
clarantẽ eoꝛum victoꝛias
hns eos frui.michil emm
boꝝ q̃ iam determĩata ſũt
cõmonemus. i vero ha⸗
ctenus pendet bienmo in
ſtante et non dũ traſacto
et nondũu decreto firmate
etiã iſte eandẽ mereantur
exammacõʒ et ita potiant
victoꝛes ſententijs ſi eas
recte hr̃e monſtrauermt.
¶ Illud etiã iudicaiumus
hbuic opoꝛtẽ adici legi:q;
eni dudü ſepſimus legez
wolenteʒ ex ꝓprie manus
ſepᷣmma nullãa fieri ↄpacõʒ
ſed ex ſolis documẽus pu
bliee celebratis. videmus
aũt cauſarũ experimentuʒ
egere opetẽti coꝛrectõe in
lege et hoc ex ipo litigan
tiũ inuemmus expimento

emẽdare eã m boc wolu

mus ſcema. crebro nãq;
ꝓferẽs qͥdã manus eiuſ⸗
dem documẽtuz et ex ea fa⸗
ciens.autouencõʒ aut ſu⸗
arũ allegacõnuʒ pbacõ⸗
nem cũ enſdẽ manus ad
uerſa ps ꝓtuliſß lras et le
gitimã ꝓbationẽ ex inde
vellet ſi eri ex quubus ipe
aduerſarius illud optule
rat ille vtebatir lege. qꝛ

opoꝛtet ex publiceoſectis

documẽtis fieri opacõneʒ
et nõ ex alns q̃ a quocũq;
ſeribũtur. ſcimus enĩ ſi qn
aliquod tale cõtigerit et
quiſpiã voluerit 'm eas

que ab aduerſario ꝓlate

ſut lr̃as fieri exammacõʒ

nõ accuſetur tanqꝙᷓ hoc nõ

recte fit factũ.cui enĩ ipe

credidit et quod ꝓtulit i1s

otra quẽaex quo ſuas af⸗
firmat allegacõ es hoc nõ
accuſet arcuſandũ neq; ꝓ⸗
hibeat cò pauoneʒ lrarum
ad eũ fieri licʒ ↄtingat eſſe
docume ntü manu cuiuſcũq;
oſcriptũ. Neq; em ipᷣe libi
racõne reſiſtit et que affir⸗
mauit hec accuſabit. ¶ Si
wro etiam ex publicis ar⸗
chiuis ꝓferatur cartha ve⸗
luti deſuſceptü menſe glo⸗
rioſiſſmoꝛũ pᷣſecłoꝝ (no⸗
uimus enĩ etiã aliquid ta⸗
le queſitũ) et qd ex publi⸗
cis ꝓ fertur et publicũ ha⸗
bet teſtimo mũ etiã hoc ſuſ⸗
ceptibile eſſe ad collacõeſ
manuum pommus ubiq;
enĩ falſitatis odio haben⸗
tes pec catũ et iuſurãdum
pbere diſcutiẽtes lras.ſan⸗
cimus · et ex publicis ſolũ⸗
mõ pmiſmnus dociumtis cõ
paracõem.qua ꝓpter va⸗
leat ꝑ omia lex illa pᷣſenti
ſub diukione delata ei iun⸗
reuirãdo tñ cõ pantiũ mo⸗
dis ommbus phitendo.
a igitur nos ꝓ re⸗
uerẽtia litig antiu xolumꝰ
mox in pnᷣeipio lius iurare
litig ates (actoꝛes quidem
q; nõ calümantes inferant

lites fugiẽtes wro qe cre⸗

dãt ſatiſfactõe cõpetentẽ
ſe facere et nõ cauſa ↄoten⸗
cõnis) et hãcomunẽ poſu⸗
imus legẽotra omnẽ pſo⸗
naz mochis omibo hoc nul⸗
li concedẽtes. ¶ Illud q;

adicimus ut ſi qus ꝓba⸗

cõnem petierit quẽqꝙ; ſuoꝛꝝ
Fᷣmonũ aut irarũ iuret pᷣu⸗
q; non dilacõis cauſa hoc
agat · multi nãq; ſola iniu⸗
rie cauſa(et maxime ſuper
nobilioꝛibo mulieribo ſiue
ꝓbacõ lĩ̃arum obicatur ſi⸗
ue alia quelibet cauſa) ad

Publicis monumè:

tis ꝓlatũ fuierit hoe
quocq; imneũvidea
tur ad c paconem

quippe cũ publico
teſtmmomoofirme⸗
tuir ut ĩ nouellis.al.
T¶Teſtimomũ.nõ
qð ſit publlicuũ in⸗
ſtrumentũ iã emm
mladderet.l.C.ſ̊ p
es elt ac ſi diceret

publicuzʒ ut fiat cõ⸗

Paratio.

Collacones. id

eſt opacõne.
t Compantiu. id
ↄopacones liartum
faciẽtiũ.C.de fide in
ſtru.l. ↄpacões.

u ((uia. legeʒ ut

x (Concedẽtes.i.
nulli concedmmus
cuſa conter cõms
litigare vel dic nul⸗
li remttimus h̊ ſa⸗
cramtü · ut · C. de iuf⸗
mrã · ca.lij· Eß qe · H
cõtnmff. de iriut. l.
iuſiuradũ.ſ̊ iuſiu⸗
rãdũ.dic hec coꝛn⸗
git illã. vel dic illdð
ſpeciale cum exp̃ſſe
xoꝛrectũ nõ inuem⸗
amus. ut . s. de ad⸗
miĩ off. G. ni. Itẽ õ̊.

ꝗᷓ.coll x· ut clic · iun⸗

rare nõ cõpellãtur.
in h.ſᷣm illud ẽ ſpe⸗
ciale m clericis ut
nõ inrẽt de calũp. x
l.frederici p̃dcam.
y ¶ Detiẽit · Sᷓ duos

viuerſos regit accu

ſatiuos.
Erequõter. ut. C.
de in iut. ca. i.
a tãs ꝓ bacõ⸗

neʒ Itẽa alia adici

untur m ſactro calũ
me · qð dic ut dice⸗
mus ꝗ] ut lit iut · m
vb Mequaq· in eo

cꝙœ dicit nõ iurandũ

poſtea:exq ſemel
ſatiſdat:c · l. de die
¶ fi . et · ff. de eden. l·
ſi quis ex ar. E exi⸗
gitim. et · C. de inin ·
ca.l.i.et. ff. de iufiuf. V
l. inſuirãaũ · Eq iu
iurã.in pnᷣ.Sʒ pᷣdeã
hñt locuũ iut᷑ veteri

u
n;
G

v

ite⸗
Go

ℳc/

nnn
ſith

.

kinoi⸗
bitſi,
ntliien
anclet,
eſdien
Gutfi

lnin⸗
coner .
npanti
eslenn

bacies

ſene

cedir

cocfmmi
crroir
Vaden
nmntgfte
Cdin
ſcſo
nit
(eir
ſbecen
vede
amnant
nöͤfnte
t
E i
tchain

pin

0d iſpe
nasut
alipy
bde
fnu
ngren

ngt
L
gpon
lhu
Nein
eltnr
ſeing

quando ſepᷣius in

rabatur · ut · S.· · ¶

Irem contraꝗ· de te

ſti . Eñ vero dedu⸗
cens · et · de fide m⸗
ſtru . Eſi vero m⸗
chil er. C. de fide in
ſtru. l. ↄparacone ·
in ſ potelt dici q
a principio iuratu
non erat in pᷣdictis
autem iuratuʒ erat
ut patet hic ex ip̃a
ſma. vel die ꝙ hic
imauit ſe non peti
türum pbacoõnes
fupfluas ab aduer
ſrio at hic non in
rat ſe non ꝓbaturũ
qð vult etiã falſo
p banc auten.licet

p.l. C. hoc iuret in

eo ꝙ iurat non ca⸗
lummandi ammo
litẽ mouere imo e⸗
tiam quod plus ẽ

net ꝑ illam inrat ſe
non calummari ni⸗
ſi quo ad pnᷣcipinʒ
cauſe vnde poteſt
et poſtea calümari

ut.ff. de d am. infec.

qui bona fide.ſ
quis ſtipulaturuſ.
vnde iurare debzut
in dictis. l. ð. dicit.
vel verius illa ſũt
ſpecialia hoe aute;
generale.non autẽ

placet ut hec coꝛ⸗

rigatur. Item nota
hie gnale ſufficit
ſemel ſie · C. de in.
del:l. fi. Eß qy qui⸗

dazʒ · ar. Z.ff. del. jij.

ſideicoinmiſſa. ꝙ
H qus x· ac·

iuſiurandum hococurrunt

utĩ vno negocõ freqñũter
iuſurandũ pᷣbeatur. Sci⸗
mus igitur (hãc pimẽtes
miuriãa nolentes crebro
m eodẽ negocõ iuſuradu⸗
pᷣberi) vt vtraq; ps dum
vna qiudẽ de caluma ſa⸗

cramentũ pᷣbuerit.aliave

ro q; iuſtà putãs relucta
cõ eʒz eſſe litis adiciat q; in
tota lite ſi cubi qᷓſierit ꝓ⸗
bacões aduerſariũ ſuum
nõ p occaſionẽ dilacõms
hboc facit. ſ̊ꝓ werit ate ne⸗
ceſſariã ſibi ſuo aduſario
exhibedũ putãs ꝓbacõʒ
et li hoc iurauerit ſacramẽ

tum nequaq; pemtus (licʒ

crebro reqiurende ſmt p⸗
bacões ) ab alterutra pte
expeti ſacramentũ.ſ̊ dari
ꝓbacõ es et nõ crebro co
gi quendã ſacramtũ ſub⸗
ire gnaliter ſemel Hmõi
ſaeramto pᷣbito. ¶Ruei⸗
gitur viſa ſunt nobis et ꝑ
bãc ſacra declarata ſüt le⸗
gem tua celſitudo ommby
faciat maĩſeſta edis a ſe
direckis ut omnes agno⸗
ſcãt qᷓ nobis ſint plactta.
t in priuatis domibo ſa⸗
cra mimſteria nõ ſiant.

AWmpꝛ: iuſti. au.io.pᷣ.p. ij.

priſas eſt ſancitũ

ſima ſüt agere ſed publi⸗
ce ſnie ꝓcedere increduli
tatẽ et dei cultura m ſan⸗
ctõeʒz de hijs ſacratis acti
bus traditã. et nos auteʒ
hane in pñti pommus le⸗
gẽ quã cum cautela omm
tenere volumus. ommby
enĩ mnterdiceimus magne
cuuitatis huius habitato
ribus magis autẽ totius
nye ditioms in domdbo ſuiſ
babere quaſdã oꝛatioms

domos et in hins ſaera cele
brare miniſteria et huic ſi⸗
eri quedã catholice et apo⸗

ſtolice tradicõi extranea.

ſed liquidẽ domos ita ſim⸗
pliciter aliq haberi putãt
opoꝛtere in ſuis ſacris oꝛa

cõnis videlicʒ ſolius gra

et nullo celebrado pemtus
hoꝝ que ſacri fuerĩt mimi⸗

ſterij hoc eis pmittimuſ. In

india en nulla eſt li volu⸗
erint citra hoc habere ha⸗
bitacula quedãam eis tã⸗
q; in ſacris oꝛare alijs aũt

omibo abſtmere tmn miſi in

eis woluerit aliquos in⸗
uitare clericos hic qudeẽ
ſciſſime maioꝛis eecie et ſᷣ
ſcãrũ domuũ wo lũtate et ꝓ⸗
bacõe ſaãſſimi archiepᷣi ad
boc deputatos · in ꝓuincia
vro deo amabiliũ epᷣoꝛuʒz
nulla nouit ate ſedi eius

beatitudinis ex pñti noſtra

facienda lege circa exiſte⸗
tia ei quolibʒ mõ in oꝛdma⸗
cõmibbo aut gubernacõibo
bic aut in ꝓpuinens iuraſſ

omibo oꝑetentibo ei et quo⸗

libʒmõa tꝑe ratis nücam
reliquũ ome tꝑus Fuãdis

ſcemus tuam hãc cõfuare

gloꝛiã et manifeſta omibo
p ſas ꝓprias oſtituere qᷓte
nus valeat p omia lex.hec

enĩ et gloꝛoſiſſmo pᷣſeco

feliciſſme huius vrbis et
ſeiſſmo archiepo et vmů⸗
ſali priarche pcepinnis ut
ex ciuili et ſacerdotali vir⸗
tute hoc ꝓpetuo cuſto dia⸗
tur. ¶ Deãt aũt et ipi do⸗
muũ dni q li nõ hoc cuſto⸗
dierint ipi qiudẽ ſub impe

riali fiãt motu.domus aut

in quibo aliquid tale agi⸗
tur et publice ſient et ſub
ſacratiſſmũ nr̃m erariũ de⸗
ducentur.
aliquos oↄtigit tale aliqͥd

Di aut etiaz

sibus. ut · C. de
ep̃is et cle. l. conuẽ⸗
ticulam. et. C. de he
ret et ma· l. inj·
a ¶ Pomi.ſ.puate:
b¶ Ditioms · id eſt
„ T+ 2
iuriſdi ctoms.

c¶Domibus. ſcli

cet Puatis.
DI/Srrnta ur c.

A ſacris id eſt
pᷣdijs ſuis qͥ quan⸗

tum ad euʒ quañ ſa
erata ſunt. .
miſterij ut
cantare miſam uel
celeb rare ſacrificiu

¶Amabilinz epi⸗

ſcopoꝛuʒ · ſcilicʒ vo⸗
luntate.

lgent motu. jd
e arbitrio ip ins im

patoꝛis pumẽtur.
¶ Beducẽtur.C de
epis. et ele. l. conuẽ
ticulã · C. de enuchiſ
l i. et. C. de heret! et
ma . l. ijj. C. de falſa
mo:il.i.cuinſ. C. de
paga.lI. fi.
(Contigit. tem⸗
compoſicõis
ums oſtoõis.

TPriſcisle⸗

a 6Kres mẽſes ꝗ.
ut fœ vo.oſti.ut
aüt · Z. ſo · H ſp eãle ·
b¶ Geraciũ . ſeʒ a⸗
matoꝛes als veri⸗
tatis lic.C· de lege
fu:caetol.l.i.
c ¶ Vnitatẽ. ſie · C.
de ſũ. tri. l. j. ac.·
ſe ica ¶ Pt defuncti .
hec pᷣma ps expe
ditur j.e.uſq; ad:E.
d (Et ut ollliarn.
hec expedit᷑ j.e.E.
e oſiliarn hec
expediturq.e. Cil⸗
lud. uſq; in fi·

Sivarietatẽ·

Opere ſempꝑ
vocãte. id eſt neceſ
t puos alios .
ergo ſerui poſſunt
eſſe milites Sʒotra
.C. ꝗᷓ mili.nõ poſ.
ſup pᷣuis.Sʒ di co
ꝙ; hec dictõ alios
non implicat hic
ſie et in d iuina ſep⸗
tura crucifixus eſt
xpus talij duo ne⸗
Cop oꝛtet · et · ff. de
ꝓcur.· l.non ſolum.
C queritur.
eſtate. id ẽ
auctate nin⸗
b ¶ Quoli 3 om⸗
nino repete non.
( Diſpoſitũ· eſt a
nobis p ſnĩaʒ ·
k (Hcimus igitur .
nüue repetit qſtio⸗
nem ut addat ·
1¶ Modis omibo.

id ẽ ipᷣo iure.ſic. ff·

depoſiti · i. ñ pe⸗
cumia. in fi · Eet facẽ
ad hocff. de pub·
et vecti · cõmiſſa · et
.C. de Hijs qui po·
ty · P· afft · et · C· vn⸗
de vi · ſi quis in tan
tazʒ · et · C. loca. l · fi · et
.S. ut nõ fiãt pi· Ci ·
m ac ſcʒ actõʒ

ęt facit.ff.ſi quisa.

teſta . ꝓ· l. i · i · Rñ ·

ente id ẽ
moꝛtuo- .
0 NP qma ;
p ut · C.

de ſepul . vio · l. f ·
q (Dreſens· ut · 8·
ꝓx · Sʒcontm·ff. de

habere in ſuis domiby ſcaãt
mſi mter tres menſes exqᷓ
lex eis inſmuata fuerit hee
coꝛrexerint et ad figuraʒ

nobis oꝛdĩatã deduxerĩt
ſub predicta pena fient.

caut agi cu verita⸗
te nõ cũ aliqua calũma vo
lumuſ.veraciũ enĩ ſo lumõ

ſumus. ¶ Wec ſamus tu⸗
am cuſtodire celſi tudimes
et michil tale fieri ↄocedere
ſcito enĩ q ſi didicerimus

q; tibi tale aliqiud denũ⸗

ciatũ deinde nõ ꝓhibuſti

aut tu à ſuceeſſoꝛ es tui cin

guli futuri ipe quidẽ quiqᷓ

ginta librarũ auri expo⸗
nes penãa qui ſucceſſoꝛes
cinguli fuerint.parẽs aut

tibi officin id eʒ ſuſtin ebit

damnü. q; rem nobis ſtu⸗

dioſaʒz et ſaſſime eccie cu⸗

ſtodientẽ vnitatẽ et ꝓhi⸗

bentẽ qa nob apte inter⸗
dicta ſut agi latẽter paſ⸗

ſum eſt deſpicere omiſſum
et crca ipᷣm cingulũ pich⸗

tabitur. inſuper a ißaz do⸗
mũüũ m qua aliqͥd tale agi⸗

tur fieri publicã et ſub ſa⸗
cratiſſmũ vemre erarium.
¶ Seriptüũ eſt a nobis et
a lanctiſſmo pr̃iarcha fe

licis huius vrbis ut aipᷣe

hmõi rei ponat ꝓpuidentiã
volumus enĩ ſacerdot ali
ter et indicialiter hec ler⸗
uata durare in reliquũ tẽ⸗
pus immutilata.
Vt deſuncti ſeu funera eo⸗

rum nõ miurietur a credi⸗
toꝛibo. et utoſiliarn nõ ſu⸗

ſcipiãt oogmeõnes abſq;
uidicbus, Rubricia.
ꝛ iuſti.au.io.pᷣ.pᷣ.ij.

Vi varietatez cauſa⸗
rum comciũt nõ fa⸗
cile ad culpã vmũi ſi veri

tatem examinẽt. quoſdaʒ
nãq; wriſileẽ multitudĩeʒ

legum que ꝑ ſmgulaa no⸗
bis adiciũtur culpare non
oſderãtes q; ope ſemper
vocanteoſonas cauſis po⸗
nere leges opellimur cum
ſp inopiabile emergat et
ab hns qᷓ iam poſita ſunt
mederi nonvaleat quale
nup quoddã eſt agnituʒ.
¶ Deberi ſibi qui dã dicẽs
ab aliquo dum hominẽ in
moꝛte cognouſß eſſeoſti⸗
tutũ milites cõgregãs et
ſeruos alios plurmos in⸗
greſſus eſt ſup moꝛienteʒ
vrũ ille anxiatus clamare
cepit donec eũ violẽtia cõ⸗
preſſuz reliqſ ſpus · at ille
etiã ſig nacula impoſuit re⸗
bus ſua ptãte nullo pñte
in cingulooſtituto ã quoli⸗
bet ommo legalia ciuili of
ſcio obuante et neq; ita
receſſit h̊ euã defunctũ miu
riari nõ eũ piguit.Primuz
quidẽ inſiſtẽs nõ fi eri exe⸗
quias deinde cũ vix ceſſiſſ
de do mo moꝛtuu depom in⸗
ſtabat publice poꝛtari le⸗
ctũ nõ ſmens neq; deducẽ
dum dicẽs miñ debitũ pee⸗
perit donee ſponſoꝛẽ acce⸗
pit et ita iam defunctũ ter⸗
re tradi ꝑmiſit · negociũ ſi⸗
quidẽ quo hec omnſſa ſunt
cõpetenter diſpoſitü. ẽ opoꝛ
tere auteʒ iã iudicauimus
etiã gnali lege hoc emen⸗
dare nõ ſmẽtes hec rurſus
omitti ſp ſme legiſlacõne
manẽtia. Sacimus igi⸗
tur ſi quis illo ſuꝑſtite ad
huc quẽ putat debere ſibi ·
aſcendat domũ eius et mo
leſtus ſit ſupſtiti bomim à
qui euis ſunt vxoꝛi ſoꝛte
vl filijs aut domui omino
aut enã ſig nacula p ꝓpriã
ptãtem imponere pᷣſumat
niſi prius decreto et lega⸗
li officio ßuato poſt eius qͥ

ſepul. vꝛo.l. ii. Cnõ

ppetuo · ſed ibi ab a
amicis poꝛtabatur
hßm volũtatẽ defun⸗
cti hic aũt otravo⸗
lütatem. Item hie
p̃t teneri in iur hꝛe⸗
dibo ut. ff. de miur.
l.i. ¶.et ſi foꝛte ·

Vvderrre he . .
de heret. l. iij.

¶ Dedit deus · ſicj.
de ſide inſtru. Gi ĩ fi.
tAnte nos · ſcilig

dixi foꝛte

uſ Seuitur · ic
plequitur.

ic. id eſt in re⸗
gia cimtate.

y ¶ Ullud. ↄſtõ. nec
iſtã oſtõʒ neq; ſeqn

tem nĩaz habemul.
p huius cõſtõis ſc;
zenoms habemus
memoꝛiam ᷓde in⸗
diẽ . · Kñ.

Eryß doq di
cit conſtituco. *

a CCõſiliarios. id
ẽ aſſeſſo:es ut ꝗ de
iudici.circa ꝓn· ibi
noſtris eni Quo
rüoſilio aqdmimſin
toꝛes indicãt ut.ſ.
ꝙ quiſq; iurislm.
et · C. de aſſel. ⁊ d · i ·
b ( Per ſe. id ẽ ſme
admimſtratoꝛe co⸗
ram quo fuit cauſa
cepta ·et dic ꝙ oꝛdi
narius ſerua mit ſibi

ſnĩaz q ſi nollet ſer

uare ſbi ſniam hoc

poſſ ante ap·

c mimſtmto⸗
os indices ut patʒ
ex diſtinctõne quã
facit.s.de exi · et m⸗

tro. Cſivero.
d C ltãtur.id ẽ

agitari cepte ſunt

ribus.ſcilicj agitã⸗

tur cauſe ·

¶ Pñtibus · ſie · C·
ſi pvĩ uelalio mõ·
l.fi · Efi· ſic . ff. de re
menonoauock
TCelſtib⸗ ut po
ſit treri et cogi te⸗
ſtnnomuz ferre ut
alit'ut poſſint toꝛ⸗
queriutꝗj.de teſti · ¶

or
w
d
uu

1

i

A

ſ

hnegſeh
Nöri
ſtos
babenne
i⸗
nn he 6
lne
ſos
crarſ
3 eniach⸗
acmnte,

rham

Gins
Alſctar
ſeſdeft
Irntoten
bofiitall
t dega
nautſ
ſſolerle
ſtianſpe
Nape
nimnſtut⸗
rocdhnt
ſs utt
inch̃n
de ener
e
tin/
jahrt
tnnti

hec omma in pecu

marijs · et · C· de te⸗

ſti. l. nulluz. et. C. de
epis · et cle. preſbi⸗

teri·quod fieri non
poteſt a conkilia⸗
rio ut 7. de teſti · Eñ
vero ignoti · ſed in
eo quod dictum ẽ

coꝛam eodem ad⸗

mimſtratoꝛe ꝓdu⸗

cateſtes. cõtra eſtq·
de teſti · Eet quomã·

ſed illud ſpeciale

quando abſentes

funt.

2 bonengen.
alias honeltatem

alias ptãtem.

b ¶ Quã ñ· hoe re⸗

e ſupins ver⸗

bum pfectius
e⸗ ia eſt

xlegatos.

qd. ſnniles ſunt

oſiliarinj pedaneis

iudicibo vnde ſi ita
obtinet in pedane
is ergo et m coßli⸗
arijs loco ſumpto
apari uel a comu⸗
mter accidẽtibo. ut
ff. de publicis in⸗
di . eum qui · i. Reñ. H
fallit in eo ꝙ peda

neus eſt mterdum
oꝛdiarius ut defen⸗

loꝛ ciiutatis ut · C.

depe. iu:l. fi· et· S. de
defen. ciui. Cet indi
care. et iſte p oteſt
ignoſcere d total

cauſa ſuo iureſme

alicuius omiſſione 4

6 on a ab illis. .
pedaneis indicibꝰ

dicitur debere moꝛtem acti
one quidẽ modis omibo
cadat ſiue iuſtam babeat
hãc ſiuenõ. quãtum wro
deberi ſibi diẽ tin aliuid ſu
pexigatur ut detur miuri
ati hꝛ edibo. Conſiſcacõ eʒ
quoqʒ in terciam ſubſtã⸗
ti am ſuſtineat ſicuta mar
chus philoſophiſſimus
impatoꝛũ ſuis ↄſcpᷣſit legi
busaimfama feriat. Cluu
eni hoĩs naturã nõ erubu⸗
it dignus ẽ et pecunns et
gloꝛia et omib ains odẽ⸗
nari. ¶ Sivero etiã moꝛi⸗
ẽte quodã circa funus pre
cetur aliquid moꝛiẽns q;
exequias ꝙ hibeat ſcpᷣta
qiudẽ iam lex eſt et a nr̃o
pre ſuꝑ boc tñ ſimui etiaʒ
ex nris maioꝛ delicti ſeq;⸗
tur penaa hijſdẽ ſbiaceat
que pſens infert lex eis qᷣ
in viuẽte tale aliqiud q̃le

diximuſomittüt. huius rei

ꝓuidennã hñte pᷣapue qᷓ
dem gloꝛioſiſſmo pᷣfecto
huius ſeliciſſnne ciuitati⸗
cui taliũ emen dacõnücu⸗
ra eſt. mchil ommus autoʒ
er gloꝛnoſiſſimo ſacroꝛum
nr̃oꝛuʒ pretoꝛioꝝ pᷣfecto
et gloꝛioſiſſimo mgro ſa⸗
croꝛũ offi cioꝛua ſemꝑ hijſ
obediẽtibo offienjs opoꝛtʒ
enĩ om uin bo exñtibo cõtra
natura miurns ↄmunẽ eſ⸗
ſe m iudicibo ſup hijs p⸗
hibiconẽ atq; vm dictaʒ.
hijs nõ in ſola hac ſeliciſ⸗
ſima ciuitate valẽtibo ſed
etia m omib⸗ gentibo qruũ
nobis pncipatũ aluid ꝗde
ab inicõ dedit deus aliud
vro adiecita adhuc eaã

dabit (ſicut ait qu dã añ
nos) ꝓ iunciaruũ qiudẽ iu⸗

dicibo ſiue mlitariby ſiue
eiuilibo huius rei ꝓmden
tiam bñtibo.· ſeqtur em̃ hic

quidem iudices eoꝛũq; of⸗
hcia.xx. lib raruʒ auri pena
ſi quud hoxx neglexerint.
ꝓunciales aũ t qiũq; ſi ne⸗
qʒ ip̃ᷣi ad hoc mititermt de⸗
nũciacõe qualibʒ aur hir 4
Pꝓiñcias facta. (lud
etiã recte ſe habere ſpeyrt⸗
mus nõ pmittere ſi zeno⸗
ms pie memoꝛie dicitoſto
et nia quoq; ↄſiliarios iu⸗
dicũ ipos ꝑ ſe cauſas audi⸗
re q apud adnumſtrato⸗
res aut datos a nobis iu⸗
dices agitat. multo nãqʒ
melius atq; pfeckius coꝛã
ip̃ᷣis admimſtratoꝛibo pre⸗
ſenubo illis quoꝛũ cãe mo⸗
uentur terroꝛe immmente
exhibitis teſtib⸗ et ommo
cauſaʒ ꝓpriã hbñte honeſta
tem qᷓ; ſi apud pedaneos
iidices talia decernantur
in nullo oſiliarioꝛũ officio
viſtãte ab illis ſj qm ano⸗
bis oſtituti ſemp admini⸗
ſtratoꝛ es occupacõmbus
rerũ nrarumq; uiſſionũ cõ⸗
pᷣhenſi ad hãc neceſſitateʒ
deponũtur opoꝛtz cõſonam
ↄgruãq; legeʒ rebo i impo⸗
nere. Samus i igit co⸗
teſtacões qdẽ litũ omibo
modis apð ipos fiel admi
mſtrato: es ſnie maioꝛes ſi

ue mioꝛeſ ſmt ß etiã ĩ medijſ

liti bo introduci rurſus apðᷣ
eos ſemel moti negocij e et
res quatenus ea ꝗ exami⸗
nãtur agnoſcant. Cũwero
nouiſſima ſnĩa ꝓferẽda eſt
nullo mõ pᷣſum ere ohili ari⸗
os abſq; admimſtratoꝛi⸗
bus zuriire, cũ opetenti
honeſtate quã dudũ diſxo
ſuimus ꝗpoſitis ſacro ſes
eloquns ipos adminiſtra⸗
toꝛ es er audire que exami
nata ſut omia cõ ſeqñter et
iudicare eos negociaaſu⸗
ſepe appellacones · ſi qius

407* dee

P E Il

obis
tuti.als a nobis coõ
ſtituti:alias nobiſ⸗
m ſtatuti ·
eponuũtur.id
ſt deducuntur ſiue
auonzun. ut non
poſſmt ꝑ ſe audire
alias ergo non po
teſt fieri delega tio
vel omiſſio reſerua
ta ſibi ſententia ut
C. de pe iu. l. plaq;.
5. de indic. Gi.
Sine maioꝛeſ ut
pfſules uel pcõſuleſ

gMincnes: ut de
fenſoꝛ es ciuitatum
qui et pedanei dicu
turut: mo diximus.
alsmorun. negociu.
ouiſſma. ſcili⸗
5¹ mtiua.
iſpoſummug.
4epfen rem
Pon nouam.
1(Et ñ ſuſcipe. aliaſ
Pumtur qm non ſu
ſeepit ut. C. de ap.l.
iudicibo·et.l. ſi quis
ꝓuocacõne.

„ M

lex hec nõ aut per
mittit lex qñq; uel
tõne plo ne iudicã⸗
tis ut de mus s.
de ap. Ci⸗ uel rõne
rei ut ſup poſſeſſo⸗
rio ut.Ceſi de mom⸗
ta.poſ.łi.uel q oc
currit tpus apꝓpella
cõms faciende. ut
. de ap · i · Rñ̃.
b Nudices uel de
leg a ti quibo cã ap⸗
pꝓellacõis ↄmittit᷑.
uel oꝛdmarij. ad B
.. de ap. Eill ud . et
CGoꝛiẽtales · Sʒ q̃d
ſi oꝛdiarius qͥ de ap
ꝓ ellacõeognoſcit
impeditur publiciſ
occup acõibo.ſeñ·
idẽ qð in eo qui de
pncipali cã cogno
ſcit ut ſiẽ ille meum
ca ſuz tm qñ ſie im⸗
peditur pᷣt audien
tiaz ↄmittere ita et
iſte ut ſtatim hie
ſubicitur ut · S ꝓpx.
CEſß aluid in delega
to etiaʒ a quocũq;
ut tm p ſeognoſcat
ut ꝗ·e · Gfi. S ed alij
dicũt ꝙ idẽ in indi
ce appellacoms qð
in delegato ſcz ut p
ſe tm audiat etiã ſi
ꝓublicis occupa⸗
cõ ibo impediatur.
c ¶ Hnam. quas du
as non Habemus.
d (Falſitatis id ẽ
imiqtatis ſic inſti.
quibo excã ma.nõ
poſ. ECſemel · nã fal
ſitas ẽ mutacõ ve⸗
ritatis · ut ꝗ· de fi de
inſtru. in prin.
e¶ Decupacões. ſ·
concedunt vemaz
ut ſubicit · ac.
F¶ Alios:nullã ad
mimitracõ eʒ id eſt
nullã oꝛdmariã iu⸗
riſdictõeʒ delegatã
tn Hnñt ut · ff. de of.
eius cui mã.li.m ſi·
in eo ꝙꝙ dicit tranſ⸗
ferri in del eg atũ in⸗
riſdictõnez ut. ff· de

int᷑ᷣ.o.iu.l.moꝛe.S ed

quidã dicũt delega
tum nullã habere
inriſchetõʒz ut · ff. de
re· indi· ait p̃t oꝛ · H

appellauerit ſme vlla dila
tione ubi lex hoc pmittit
heri.et rurſus appellacõi⸗
iudices modis omibo ꝑ

ſe audire negocia nullo a

liter agere pᷣſumẽte . het
ſi quid tale fiat ipis qdeʒ
admimſtrantibo .xx. libra
rum auri foꝛmidãtibo pe⸗
nãoſiliarijs aũt quu aliqͥd
tale agere pᷣſüpſerĩt li q⸗
dem aduocati ſũt expelle⸗
dis ab eloqntiſſmoꝝ ad
uocatoꝛũ collegio. Siwe⸗
ro aduocati nõ ſunt ß aln
quidẽ etiã en gulo liquod
bhñt priuãdis et · x· lib· au
ri caſtigãdis pena· nõ enĩ
opoꝛtet eos ꝗʒenoms pie
memoꝛie cõtẽpſerũt legezʒ
et dudũ nram et pnñtem ar
bitrari ut vni qᷓ; falſitatis
huius fugiãt penas· erit
enĩcure ꝑ tpus gloꝛioſiſſi
mi comitis ſacroꝛũ nr̃oꝛuʒ
Huatoꝛũ huius rei habe⸗
re ꝓuidentiaʒ et exigẽ pe⸗
nam et in ſerre erario dum
tale aliqͥd fuerit omiſſum
cognoſcẽte etiã ipo qʒ de
ſuo niſco ↄplere debeat m⸗
ſi huius rei habuerit ope
tentẽ ꝓudentiã. h hoc ᷣdẽ
in adimniſtratoꝛibo derer
mmus quibo publicea cir
ca noſtras iuſſiones occu
pacõ es ut nõ ꝑ ſe audiãt
cauſas cõcedunt wmam.
¶ Alios aut omes q; nul⸗
lam admimſtracõʒ habet
cauſas aũt ex iuſſombus
nris auduit à in hac feli⸗
ciſſima ciuitate à in alijs ſi
tale aliquidegerinta eoſ
qui in officõ ↄhliarioꝛũ cũ
eis audierint adhuc whe
mentioꝛibo affligimus pe
ms mſi p omem oſeqñtes
litẽ ipi cu ſuis conRiliarijs
au diãt cãʒ.nãq; adignita
tũ caſuʒ eis nterminamu

et penam vicenarum libra⸗
rum auri et eoꝝ oↄſnliario?
ex ipa pelli cnutate in qua
bec egerint inſuꝑ et ißos

o adẽ bonoꝛe. Cua

igitur em mẽtia ꝗ viſa ſüt
nobis ap hãc diumã decla
rata ſut legẽ ombo faciat
mamfeſta 'm ſolẽnem mo
dũ edictis ꝑ ꝓucias vtẽs
ut nullã genti lateat ali⸗
quid qð a nobis ſcitur:jn
hac eni feliciſſma ciuitate
gloꝛioſiſſmmus pᷣfectus vr
bis hec ſponet.
AVt immobilia antenuptia
lis dona cõis neq; ypothe⸗
ce dentur · neq; ommo alie⸗
nentur a viro nec ↄſentiẽ⸗
te vxoꝛe mſ poſtea ſatiſſi
eri poſſit vxoꝛi hoc wro et
in do te val ere. Rubrica.
ꝛ iuſti. au · j0. P· P.
Auſam miſerandam

raz nobis ipᷣis negocõ mo
to· illud quideʒ coꝛreximꝰ

opetẽti mõ.lege aũt gna⸗

li emẽdamus hmòi nego⸗
ciachoc quidẽ moꝛis ẽ no⸗
ſtròet ſcimus hi qius con⸗

ſepſerit ante nuptialẽ do⸗

nacõeʒ ã ꝓpter nuptias do
nationẽ (ſic enim eã opoꝛ⸗
tere magis vo cari decerm⸗
mus) ſiue iße ꝑ ſe boc faci⸗
ens ſiue enã altero ſcriben⸗

te aut pre matre àogna⸗

tis aut extraneis moꝛte. Di

quus igitur tale aliquid fe⸗

cerit et ſep ſerit dona cõz in

qua etiã aliq d immobiliũ

eſt interdicimus ei aut ſup
ponere deretero rẽ oſeptã

in ante nupuali donacõne
aut alienare ommoquod
enĩ vinculis ſponſalicie lar⸗

gitatis oblig atũ eſt non
erit cõuemens alienari ut

mulier muemẽs foꝛſitan lu
crũ qð ei ofert an nuptiali⸗

fieri ↄognoſcentes co⸗

certe vbum nocõis

qðdð ibi ꝓomtur pro
arbitro copromiſ⸗
ſario adicitur· Itẽ ẽ
ꝓ eis · ff.de of eius.
.l. i. fi· in eo quod
dicitur ꝓpriu mchil
habzʒ ß dic ſcz oꝛdi⸗
nariuũ· uel dic ꝙ nõ
habʒ ꝓpriũ ꝓpter h
qq cito pᷣt reuocari
ut ar · C. omuma de⸗
le.l. fi · Ci · et . ff · de in
di · indiciũ ſoluitur.
g Egerint id eſt
nõ à udiuerit cũ re⸗
fuauerĩt ſibi ſnĩiaʒ.
m eis · ſcilicz
adnimſtratoꝛtbo.
i ¶ Per omeʒ· id qſt
p totam litm·
k A:udiãt cauſaz.
ſcʒ a pnᷣcipio uſq;
ad finẽaita delega

tus a pnᷣcipe nõ de⸗

legat ut hic · ̊ otra
.C.de iudic̃· l.a iudi⸗
ce.ſo. hic exaudit
Jo.ſñvellet ſibireti⸗
nere diffimncõʒ naz
t p ſe tm debz audi
re negociũ licʒ ſecꝰ
ſit in oꝛdĩario ut ſu
pra dictũ ẽ.Sivero
totum vellet aln cõ
mittere poſßut ibi
nã et hic et jbi de de
legato a pneipe lo
qtur.alins em nul⸗
lo mõ delegaret ut
ibi⁊ · ff. de of. ꝓcõ.
.l.legatulſ.uel ſic ibi
loqtur de mdice oꝛ⸗
d mario delegato h
vero de eo delegato
q̃ nõ erat oꝛdĩariuſ
et hoc pᷣt die pver
ba illa q hic ſũt ſeʒ
alios aut omes ꝛc̃.
vel coꝛrigit hec il
lam ᷣm. p. uel aliter
hie nõ ꝓ hibʒz dele⸗
ga to delegare ꝓr⸗
ſus ß non poſſe lit·
ↄttm audire ſůᷣrur
ſus in medio ſemel
in fine omia et hec
eſt eadẽ cũ pᷣma ſo

lucõne que eſt iõa

veritas
¶Interminamus ·
i mterdicendo
mmamur.
NRica t mmobi

lia. hec Pᷣma pꝑs ex
poditurꝗ · e uſq; ad

=
=

re
=

ð
— —
=
S=

— =—2
=E
—

— — =
= —

=
=
—

— S
=

=

n ſocz is

ESe⸗
eleilicer e rulie munier. ſe⸗
a m
d⸗
ittin emere. ekiemeten e b ſu inte
Senen ſeme cun ſen ri qᷓ;
isi 2 entiat. ſ. pueregie no
ea in vita! ut h tracti⸗
li ea in lto · vnũ lin ot ell.
ned multo⸗ terce u · pec̃. C.adv 5.
ſentiẽke i e nen min in 8 be Eler. fi al 5.
Mee⸗ . omtur dia dign ſpecie indẽm bo. ulier. n l· qui
us. 2 a ps R minnicver amnaln enma mar et⸗ Han geb. dic
oti ete id eſt bo dũ ut. 5; q muli⸗
n te. He am. i H om ſecũ t ole bis. plici fi⸗
et mu tĩ do ſiſerand tatem pa iſn etiaʒ braueri ox r de du re k⸗
m tu ſen ſu dica⸗
mnuron b am mam ifficulta em in M 8 cele xpᷣmo liere eris 9 ne Hin ut
pon Ma P ſin atio di emẽs r als ximu amq; e ir. muli deinſſio ꝛreetũ et
uſ tiuam. ut. 8. don nõ inu lienata nb luran linquũti ickõibo re viðꝛ lli iudi. ⸗
mari riar .. ero p i dixi⸗
nin d pn· HHH vwiri ſba cũ ohta à nus illi ema ta et ꝓp 0 m illov ut ibi d
ünch ay G nen ur 7 t ſupp uate m gqufp cep Cuver . el die Hi.
au 8 q ſit o le de aue⸗ ſſenſt
ſt de in Snran nub⸗ is pſom uſas n⸗ faci iura it us. .i. jd
te cog n e ditu · i uk.
diegt⸗ Wnà añ nun foꝛte bmoi ca nles wn⸗ . gligen tẽpoꝛe oꝛlita lindu dic
pf E ſe alind. xer dis ina et liti lurimo niet neq; mßin
rflegn e⸗ bende ſanß J mo cilis et! ſit piu egoco men ſt Kunt t.
nid 712. arin⸗ t g niſdel or vo ob. takrivtamanne ſe uns ibtalemt
