et dos etiã nõ opu⸗ . , ,
tatur in boms vi⸗ qui albo curie detinentur
ieenn adeſſe nõ pñt.ne pauco⸗
ciß.l lueius · E idẽ ue neceſſaria debilitet ꝙ; a
K.⸗ one egt nſi maioꝛe pꝑte oꝛdmis fuerit
nin. Ei. velpo⸗ S„ ſalubriter oſtitutũ cũ due
teſt dici ꝙ ille deu⸗ )ptes oꝛdinis in urbe poſi⸗
rio eligitir ad mu⸗ α te totius cuxrie inſtar exhi
mali:adiat offi⸗ zt .
fac.ff. e· l. honoꝛes · ſubeuda prie mu⸗
m pñ et. sgeid. nera digniſſunis meritis
et . qui nuo lib .l. g . 1.
F. c. F. de excu. un. er facultatibo curiales eli⸗
lpauptaſetinſt. gãtur ne tales foꝛte inno
de excui tu · Eß et p⸗ mnmnnentur.qui functiones
õ mucr publicas implere nõ pñt.
Kytamn pi. Hrial Tae
vriales. ho⸗ ales e.
NInoꝛariã.·ſic di onoꝛariam adepti
zab en it᷑ comitiuam digmtatez
x. 8. . a ewmiren foꝛmidare debẽt eos quo
debẽt eos qui hono rũ ſut moderacõmonnſſi.
res gerũt · vel veri nec ſe extimare ideo digm
ler chone o a⸗ tatem meruiſſe. ut iudli⸗
e (¶ Eo Dom ſſi. qui cũ p eepta deſpiciant . q ſi
p̃ſunt curie.ad qð m eadẽ cuſpa pſeuerẽt.v.
HG.de iutr.o. inð.l.fi.

f ¶ Perſeu erẽt . ſeʒ
inobediẽtievel de⸗
ſp ectus. et nõ pſe⸗
uerent ſic. s. de ſup⸗
exact · l. i.
f¶ Obnoxiꝰ.als ob
noxiꝰ et ſeqñtia in
ſinglari als obno⸗
xnj ſeqnñtia ĩ plali.

libraꝛauri mulcte obno⸗

xius ſbiugetur ho noꝛe cq;

quẽ ꝑdidit ſpoliandus.
Pdrnnie Pa.
rialiũ decermmu/

g ¶ Dro didit:als ꝓdidit · ſq; cõtẽnẽdo.als Paickit de in

re vel ſpe ſeu deſtinacõe ꝓpter mobedi ẽtiã

pãlr de fcõ.

Nſuccſſioneagnac · i· filius ſequitur ↄdicõnẽ pa

tris ut.a. e· in filijs· eſt enĩ ꝓxmus agnatus pfr̃i fili

us ut . ff. de ſuiſ et leg. l. filius. vel dic ꝙ agnatio.i:ſucceſ
ſoꝛes tenẽtur ſi añceſſoꝛ male ãmſtrauerit ad qðᷣ· g. e. l. j.
nes · ſupſticõis· ut indei ad qð.s.de indeiſ. quicũ
cp · et · l. iuſſio ·et · ff· e. l. ij. Gfi.

. Aantu ad utilita-⸗
¶ Munera. quo ad onus eoꝛenõ⸗ tẽ als cõtra. s. de in⸗

deis. l. fi. ⸗mnino. in oꝛig malibo. q; filius fuit curi
nes o⸗ alis oꝛigmaliter vel debitus p ſniam ut

5 e.l. quo tiẽs.·
m Seruituros.⸗ ſ

idẽ ſi ep̃us fieret ut · S. de eß. et ele. l.ad
militudmnẽ. et in aut· de ep. et cle. Eß

quidẽ.et ſi quidẽ in fraudẽ cauſa euitande curieſe fecit
eligi ꝑ ſeipᷣmut hic als p ſubſtitutũ ut dcã.l. adſinnlitu⸗

dint· et in aut: de ſanc.ep̃ᷣ. Gaſcpᷣticios.ſ̊ ho gie cotmut
J.e.l.pnlł· Itõ facit qᷓ.el. duumirin.
„ auis· fuerat.uts/e.ſad mgĩatũ.ct.l.quidã.
d ¶ Militie· armate vel mernns in quã ofugerãt.
p¶ Rep ererũt: ſc curiales · liũ ſe tm. ſ. non ſo lũ li

¶ Eoꝛ·i:aliquibo eoꝛecuria⸗ tũc fugerat nõ aüt omi⸗
bus ſ als deeſttm. r nnum. ſic . ff. de
requirẽ. re.l.i.et in
aut · de litig. Com⸗
7 α .₰ nem. .
ut etiã ſi pres deceſſerĩt te ſ mmatuno ic
neatur agnatio. Edẽ. valde qncuũcq tñ re
quoliber dierit recupent ut
loco curie iuri debẽ⸗ Sis. arbiter.
tur cuiuſcũq; ſupſticõms = ſhokto⸗
ſint ad implenda munera dan emi
toneãtur. aẽ. u ¶Dreditis · ut bo
Qnes omino curia⸗ an Krſtola
. al , votiua vel qr
les in ong inalibo ac debi⸗ voto ſe offerut ali
tis ꝓpetuo curijs pleuerẽt · qui quãdoq; curie
et qui ex bijs ad ꝓuiciaxx ut. fr. de pollici. l.
reg nũ atz admimſtracõnẽ voro geri
qualibʒ fraude atq; ambi multi ſmt curiales
cõne puenerint.ſciãt ſe nõ q ptʒ q; remittũ
ſolum in ſua curia remãſu⸗ — id nt
ros p etiã eũctis rurſus ab menammalto p
exoꝛdio muneribo ſeruutu lationẽ curie ut in
— „ .
ros. E dem. aut.quibo mo:na.

ãauis ꝓ uiſũ fuerat
ogrue emẽdacõis occur⸗

effi · ſii. Eſi qͥs igꝛ.
y ( Pneris. ex de⸗

ſu quẽa dmodũ curiales muria libo eligeban
7:17 . r ad onen pꝑ ànũ
militie noĩe et honoꝛe ſiil⸗ ⸗ queitemre non o⸗
penſo officijs redderẽtur gutur ut h̊ neq; cõ
tn q; hoc callido ↄſilio re⸗ tinue neq; ex inter
perunt.ut euitatis ꝓiũcie allann nlit
ſue fimbo. tanq; bijs eoꝛx ſponte. et idẽ vidꝛ
mterdictus fuiſß acceſſu * hon dil⸗ ut · de
egrxi 3 2 ½vo mu. no co.
Pegrmos ex betorer dme l. i. et fi · fallit autẽ
atus ne duutius in ꝑmcieʒ hoc qñ alijnõ ſunt
idonei ut ſbicit · et
ff· de mu. ⁊ ho. l. ho
noꝛ · ¶ fi· et in alijs

tri ba caſib ut no·ff.ad mumcip̃.l.diuus.
¶ Curie ſacris.i.poteſtati curie q ptãs ſacra eſt ut pa⸗
tria ut. C. de fideiull.pnł cũ hee liberẽt a naturalitateut
modo no. eſt ma giſtiatũ mumcipij qui curiep⸗
SGuüuirũ . id⸗ eſt. b ¶Impuneſmepena.
e faſciii·digmitatũ ſic pomitur in aut ut indiẽ. ſme à
ſuffra · Eneceſſitatẽ. als pomitur.ff.de of. ꝓcõ.l. anpnl et
dic ꝙ non ßt extollẽ id ẽ accipe aliquã admimſtracõnẽ
ey terminos ad qð.s.e.omes curiales · vel dic nõ ſz ex⸗
tollẽ·i. exercere ſuiũ officinultra ad qð fa. ff. de int. o/ in⸗
diẽ.l.fi. erfacit ad pᷣmũꝗj. de ſuſcep.lłjhumli.·ſ tüc fallit
ſi pub lica eſt utilitas ut·S.e.curiales ultra· et fac in aut·
ut omes obe. iudi · Eſ igitur. duũuir ꝗ peſt eis ut· g · l.

XEnenali ut ſi quis puta⸗ ꝓx. e
pfſidis. f

eſiltãtẽ · i· decurionẽ reſiſtentẽ et ſic

curiombo enimm ſeu

mtoꝛis i

6

f
fod
di

feftefa

theni

gen
AGe
deffueh

cA

hrtſt
⸗Od
Atan
ſſfhui
ct e
oſ

nis

tiep

lli· et fi · Itẽ fac · g ·
ſißuus expoꝛ· ve.

P
ni

onen

. . . 4.

no. ꝙ m defectu indicis licet ali cui ſe facẽ indicẽ ut et· S.
de in de · et celi · l. nullus· als nõ ſ ius ſuũ amnttẽt ut im ar.
otra. ff. q me. ca.l extat ·et dca.l.nullus. et.s · de iul. fil. l·
Pioſet⸗ tüc gᷓ aut ↄotulit ſe ad militiã armatã et ↄvuem⸗
tur ſub mg ro mli⸗

tũ aut ad aliã ⁊ tũe
ſub pᷣſge terre im
quã aufugit nõ ſbᷣ curia latitãdi ſpes. et ſo⸗
eo qui peſt miline lacia eos impumtatis ex⸗

ſue merm. ut. S· u⸗

bide cu · vel cohoꝛ · equãtur eoꝛz cupiditati⸗

bus o binamulſ.ut ex eoꝛꝝ
boms c qin ſewl pſecucõm.

* 4 0 .
l. i. et. s· de no · op wel munijs cintatu mter⸗

nũc l · i in pñ · et · S·

ubi de cu· vel coar · dicke dudu ambicõemi⸗
.l.i. acur. litie wl qualibʒ frude ſſᷣ
a (Eres monſes. trahere conati ſut. curijs

no· ſpeciale otra.l.

erãdũ. qᷓ de triẽ⸗ quas deleruerat oſulamr

mo diẽ ut ꝛalia ſpe itaq; ſ wocati echctis : m⸗
Bendeem⸗ tra ãm metas(hi tñ qma
dinanaaliqua. mſeſtis curie nexibus illi⸗
Debitis als de⸗ gaͤair) latere potius qᷓ; re
bine als Pprijs· dire maluerint. ſcãt poſt
emerſũ annũ mter pellati⸗
ꝓucia moderatoꝛibo.
ex facultatibo ſuis curnjs
quuas deſtituerut oſuledũ
neq; enj d& immaturo ß pin

dicio tpis pñᷣt breuitatez
cauſari, Edem.
Pis tam muemirt
mquus arbiter rerũ pᷣt. ꝗᷣ

1 aene in urbibus magmſio ſta
vel mermẽ. ti pditis. ac w tiua curia⸗
d (Tempoꝛis · ut liũ nuoſiate lo cupletibul
inuliec, ad iteracõnẽ quẽpiã traſ.
plerip. xxx·an lp. acti oneris opellat. ut cuů
ſcp cõ e. Põ j. de co⸗ alijnee du pene micia ti cu
⸗ ortdi rie ſacris fuerĩt. alios cõ⸗
que di ribi
txx an. ßt diei tinnacõ et repetite ſeꝑ ſun

ubi init ad aliam
mlitiã tũc ſecus·
e ¶ Statũ· decuri⸗
onatꝰ vel dicas eẽ
militia · Poꝛ verax
eſt py· cet facit .de
agri. et cenſi· cu ſa⸗
tis. Ei.et J. de fab⸗
cen · l iij. Itẽ cõtra

Huüuirũi impune

prie ciutatis de.
Enerali lege ſanci⸗

San et q auſt qr. rtone curie wndicare
pl.l.n. Enullo ob⸗ maluerit.
ſtaculo. Solue ut piaſ eudẽ l pᷣſdis deſit oo
bi acur. aĩ eüdẽ manus miecti⸗
Füe oneoceſſa · ſaat ad examẽ
pñcipalibo · i. decu: oↄgtoꝛis reſt 8⸗
nomndo vel ſindo. diendl ultatẽ ev
ut. s. e · l. quilibz. ũ ta ut modera-

ctiones afficiãt. E mnpꝛ.

nõ lcʒ extollẽ ptãtẽ
aſaũ ex meras territoꝛn

mus .· ut ſi quis ſuuz

S (Mereg rinacõnis · i.p ej co gũtur exire territoꝛiũ ut
ubieit · et.s · de aduo· diũ.iudi:l.qui neceſſario.mſi ſit pu⸗
blica utilitas Ut · a. e· euriales ultra.
p (Cura- facẽ enĩ debet qð aln decuriones ſue pncipa⸗
les faciunt neceſſi

tate exigente ·
. i ( Drimus. i. tiro.
toꝛ ꝓũcie ſi ꝗſtio foꝛtaſſe quipmo nũc cis
ſiducia deſenſiõis ulla ge⸗ tur aclir.
neratur.niſi mtra tres me⸗ einnt eeuriones et
ſes cãam roꝛigims ↄpetẽti diſ ſic nüc eſt antiqui⸗
. oꝛ: acur.
abeaoon⸗ enolirtit atz Comitiue. i i. co⸗
Muictua eu Penar ituerit mes eoꝛe qui ui ſüt in
debitis muneribo. wl libe⸗ pᷣmo oꝛdine.cũ bi⸗
rũ ab inqiuetudme ꝓnũci⸗ enmo ſteterit anti

quioꝛ eſt ut H. ad⸗
Puc tñ eſt curialis
ſiue decurio. et ſub⸗
elt ei cui ſb ſut alij

auerit.x.libraꝝ auri mul⸗
ctam mo gatur exſoluẽ. eiꝰ
etiã offtcin dam irro gati⸗ Bis
one eneat ba. nale⸗ ani⸗a lacit
quis deurio aſb⸗ 4.l. px.
jiectus curie. auſus Gmnq; ſuůma⸗
erit ullã affectare militi⸗
am. nulla pᷣſcripcõe tꝑis
mumatur. ̊ ad cõdiconẽ
ꝓriã retrahatur. nec ipe
Wl eius li beri poſt talẽ ip
ſius ſtatũ ꝓcreati qdᷣ pr̃ie
betur valeãt deelinare.
exandrims. Fdẽ.
pncipalibo aſ aduo
Sosoeſien aur mehil onꝰ?
pegrmacõis mecũbat. nec
publica cura miññ in ſua tin
ciutate ↄmittatur.et pᷣmꝰ

q; et vocabãtur ſũ
mates quaſi ſũnn
qui perat curie de⸗
curionũ in illa ter⸗
macur.

rurie cũ muneribe⸗ vmuͤſis

expletis ad ſũmũ puen eit
gradũ comitiue pᷣm oꝛdi⸗
ms fruatur poſt biẽmũ di⸗
giitate pᷣſtita m curialibo

tñ pmaneat. .Fdẽ. n (Cenſemus ad

SS

Vmq; ſũmates pri⸗ hoe. s.· l omes iudi
d decks alexandrim coꝛ⸗ ces.
palibo iniurijs immunes Pdane 1
eſſe cenſemus· ut libera vo⸗ ffendunt ut et. s· e.
ce ↄmoditates pr̃ie defen ee
. diſpẽdijs. no.
dãt cüpoſſmt ſi quud ege⸗ ermen perumar⸗
rmt criminoſe pecuniarns ter pumri occaſio⸗
cohereeri diſpen gijs · exti⸗ neꝑpſone.
mabuntur aut pñte curia (Extimabutur.
cuũ eligantur ad q8
viri ſectabilis augulta⸗ J-d. Pfel-l.m gfoß.

a murilegul. l. ñ
quis· et de tirom.l.
fi · et facit ꝗ.l. ꝓx·

NIis indicio, E dem.
Im nn xxx. àänos

facit que alij curiales: ziurijs et als meurijs id

nintijs als munijs als in⸗ ẽ miurijs ee facit . g·l.

N ciuilibo.pſonaliba fuit enĩ ut curialis et ſᷣe

ꝓx. et ij.de fundis rei pᷣ.l.eũ qui.

e ¶ Cõſequãtur.p̃
ſeribit & curia bo⸗
mis nõ malis ut ee
eleetio ſit de bono
et nõ de malo ut ee

.B.l. .

quos *gꝓpo?z
ematognma⸗
Phi.grecũ et ẽ vna
dictõ la tine igm⸗

fiet nominatoꝛ es
aliquoꝛead publi⸗
cas functõn es vel

verius illi qui acci
piebãt in emphi⸗
teoſim p̃dia pubh⸗
ca. nã emponema
i:melioꝛacõacci⸗
piebãt em ad meli
oꝛãdũ.ut.g ·de iut.
ẽphiteo.l.fi.ĩ pnᷣ·
graficio ſbicitur q̃⸗

ſiſcriptura qᷓ mta-

libo ↄtractibo ẽ ne⸗

ceſſaria ut.S. e. ti· l.

ciui· Eintermm. ⸗
Sllus⸗ghis.

i⸗acur.

d Henalis nota

ad qð ·C. qn ꝓuo.
nõ ẽ ne. l. venales.
e ¶ HFtriuſ· et no
m naãtis et nomia⸗
ti · py.
f Ere⸗ toꝛis · als
creatoꝛisals cura⸗
toꝛis.
g (Cõfirmaẽ. no.
ꝙ ſupioꝛ cõfirmat

q fac inferioꝛ ad

qð in aut· de defen.

ad qð·s· e. ⸗
tiens.

„

i ( Decꝛatus· no.
nemnẽ poſſe deſer

nire p ſubſtitutum
etiã ſi fiat ſpectabi

lis et magis ſi fiat
elariſſmus ut h. es
ar.ff.de ſo luẽ.l.in⸗

Etatu i lne

fi et.s.de cadu.tol.
Ene aüt· et de iut.
emphi. l. fi · Efi. H
hoc fallit ſi curi aliſ
fiat illuſtris ut hic
ſubicit · et. s. de ẽ·
et cler.l.ad ſilitudi
nem. qdð hodie co:
rigitur in illis caſi⸗

bus quos habes

in alexandrma ciiutate ci
inlibo mheſerit muneribo.

coꝛpalibo miurijs non pe⸗
cumarijs excuſari ↄuemt
habitaↄſideracõe vide⸗
licʒ meitox ut hoc bñ co⸗

gmti pᷣuilegiũ oſequãtur
nec eo paſſm fruãtur in⸗
digm. Edẽ.

Jquos ſpõtaneos
yponematographi mum

ſicos ſuis exhoꝛtacõibus

ad publicas nomĩiauerĩt
functões.iubemus nõ ex⸗

pectã diui eſſe oſenſũ ꝓ tẽ⸗

poꝛe viri ſpectabilis augu
ſtalis.qiu fit plerunq; ve⸗

nalis. ſ̊ utruiſq; ptis ſuffi

cere volũtatẽ.ut incipiat
functio quã nullꝰ mcuſat

tüc ad memoꝛatũ iudicem

tam nomĩati q; etã crea⸗
toꝛis ↄſona relacõe currẽ
te qdᷣ ſuſape vel ofirmare
diſtulerit. ſcat ſe. xx v. li⸗

endũ. E dẽ.
Qllus qͥ nexu gnij
curie tenetur obnoxnis p
ſoſtitutũ quãcũq; pſonam
curiales impleat ſunctio⸗
nes ·. h ipep ſe debitü pfie
munꝰ exſoluat · et ſi ex ſpe

ctabili digmitate decoꝛa⸗

tus ſit mi hoc ei ſpali bñ⸗
hcio ſit ↄceſſum. Hn wro

qui honoꝛario titulo illu⸗

ſtrẽ digmtatẽ oſecuti ſut
p ſſtitutos ſuaꝝ faculta
tu piculo curie muneribo

ſatiffacere non vetantur.

um virũ illuſtrẽ. et

totã euis ſbᷣ am. neq; hy⸗
reneuũ virũ ſpectabilẽ tri⸗

braauri odẽnacõe ple⸗

q; doꝛothe Pmpꝛ.

Je.l. m. et · ·. nłet ff. qd metuis.c.illiid. et. ff. de aſtiepe.
ant. Ei · et de arbitris. la beo · Gfi. Itẽ ſi ᷣmus eſt mutilis
bñ ſupomtur alter ut ꝗj.de pnᷣ· a gẽ. in reba.l.agẽtel. in fi.

et. g· de ſa · ſanc . ec. l. qui ſub pᷣtextu. Itẽ ↄtra.s.de natu.libö.

bunũ et notariũ. et lhi ante
paternas illuſtres digmi⸗
tates natus ẽ. nullã inqia⸗
etudmẽ ꝓ curiali gnea cõ
dicõne ſuſtmẽ decermmꝰ.
Liberos cq; eoꝝ qui wiiʒ
nati ſunt wel futuri. eoꝛxq;

woſteros quotienſcũq; cõ

tinuata tẽpoꝛũ et ſucceſſi⸗
onũ ꝓpetuitate naſcetur.a
curialio dicõne et functõe
eſſe liberos. ¶ Lege diue
memoꝛie mliam. q de ma⸗

tno curialiũ ãthio cene ci

utatis gne ꝓmulgata ẽ.
mihil in pſonas viri illu⸗
ſtris doꝛothei vl viri ſpe⸗
ctabilis herẽnij. wl adu⸗
ſus facultates eoꝛvvl ad

uerſus liberos eoꝛundẽ. qᷓ

wel iã nati ſũt vl wſtmod
quoquo tꝑe naſcẽtuir. vel
aduſis ſbᷣas eoꝛꝛ ro boꝛis
habitura. Circa alias ſane
umũuſas pſonaſ. de mater⸗
no gne admemoꝛate an⸗
thiocene ciutatis tãtümõ
curiã ptinẽtes ea dẽ ſegẽ
pcipimus obtiné ꝓpriã ſir
mitatẽ. b de.
Jille qui ex filia decu

rionis anthiocene ſplẽdi⸗
diſſnne ciitatisa pr̃e qiu

nulluis alterius ciuitatis
munijs debebatur perea⸗
tus eſt ſb examĩe pꝛucia⸗
lis iidicis wl ſpõte ↄfeſſuſ
vl certe ouictus fuerit. q
ex filla ſit curialis ꝓ gem⸗
tus et albo derurionu alep⸗

tus fuerit. nullã ſibi ſupeſ⸗

ſe facultatẽ negã de et eui
tãde ↄdicõms exiſtimer.

et curialẽ nõ aſpnari foꝛtu⸗

nã aui ſui m̃m ptemptet.

l. ſi quis ſemel.jin
fi. et · g· de ep. et cle.
l. quiſquis .et aut
aſſep̃ ticioſ. Itẽ fal

lit ꝓter Builegu

ut hie ſubijcitur q.
e · nennnẽ. Itẽ ar.
cõtra ſie et .e.l. d⸗

ech. nota
— h ec lex ẽ ſpe⸗

cialis q; hoc prin⸗

ceps vult ut inſti
de inr.na.gõ. Epla .

ne. et . e. l. do ctieij.
nec ẽ idẽ in alijs lc
in coꝛpe iuris ſit re
dacta et ſie eſt otm
S· de no.co. fa. Efi·

ßß eſt hie ſpẽale q
ſie vult pnceps ut

ibino.
I¶ Natus. ad h.ff.
Ec.l.ij. Ein filnjs.
m Niberos. libe⸗
ri dir uſq; ad ꝓne⸗
Potẽ.poſteri min⸗
fimtum abinde.ut
ff.de gradi.l.iut᷑.
Cparentes.
n Qliani aui eſt
S· e·l.eos indulſe⸗
rũt . q dicit exquo
filij nõ trahũuᷣtur ꝑ
ↄdicõnẽ pf̃is ad a
liquam ciuitatẽ q

tüc matrẽ ſaltẽ ſe⸗

quũtur.vñ cũ h̊ nõ
trahut oꝛiginem p
pr̃em videbantur
trahẽ p matrẽ p.l.
illã. s. e. eos. qð H

ille. debeba⸗

gitimus erat er ſic

nlli curie obſtrictꝰ
velſi erat legitinꝰ

materna oꝛigo ha

buit pᷣuilegiũ ut · S

p (Megande. ſi ſe⸗

mel eſt ↄofeſſus vel

ↄuictus · nõ pᷣt reñ
lere ut h. et · s · de nõ
nu. pe. l. gnalit et

.I. cũ fidẽ · et de exe⸗

cii.reiiuð.l:fi·ſ̊ ar.

cõtra. s · de lib · c. l.
interro gatã · et · ff·

de ofel.l.cũ fid eicõ⸗
miſſum.

tur · q; non le⸗

aS

tgK.

deſe
e Nnr
Antir
nn
hln

niO

tee

tnbitn

ſpeis, d
nitae
i
fait
ngtn

N

bebt
PoNle
taſt

a (IUncpe. exelu⸗
dit em filium pᷣter⸗
miſſaouentio pr̃is
ſe.s de reuoc̃.do . l.
i⸗ EGki. acur.
Octieij· ꝓpri⸗
um nomen er
za in eoo qð in do⸗
rotheo ſtatuitur ut
.g. e. neq;⸗
e¶ Jubemus. als
menemus als in⸗
bemus
d (Facult atibo· re⸗

„e ſup ·

luituro ˖ nã diſ⸗
putare. .Ac. ut· S. e.

de diuer · p. l. ſacri
legij· et de crim · ſa⸗

eril. l. diſputare. et
I utdigmi·oꝛ ðſer·

üces erog. mili⸗

l.lege. et eſt pena
huius crimimſ ff ·
ad.liiulł.p ecul.l· ſa⸗

erilegz ij.

f luſtrem. Bicti
deticij qui ut cla⸗
riſſmuſ vixit ut · 3.
et illuſtris aliqñ fu
it · acur · .

mã Wafe Kter.
etzeno lo quitur et
quo ſtatu inuemt
eog dimittit ut et
C. ñ ſeruus expoꝛ·

ve . l. moueoꝛ · et no⸗

ab mitio · i. poſti⸗
ieiũ adeptus ẽ ſeʒ
digmtatẽ.

nee dubitet ſe munijs cu⸗
ralibo ſubiacere. ¶ Q
ſi quẽ curia de q̊ pñs ſan⸗
ctio loquitur natũ ex filia
curialis mimme mpᷣſti⸗
tam oꝛdinacõnẽ ſibi ſoci⸗
andũ curauerit ꝓlẽ euis
nullo mõ pulſare penitus

poterit. Nec enĩ patimur

ↄuencõnẽ hmõi pᷣtermiſ⸗
ſo hilio quẽ filia curialis e
diderat a nepote wl ꝓne⸗
pote wl ulteruis incipe.
Ockien vi dẽé.
ariſſim iubemus
ſoꝛtuna ſuꝑ curialio dicõ⸗
ne nullo mõ in qiuetandã
nec facultatibo eiꝰ ̊ nec
eo qiubo hmõꝛ cnamöſn
ierit ſacrileg ij penã luitu

ro. ¶ Omes qui poſt pa⸗

ctã illuſtreè admmſtrati⸗

onẽ wl adhue in ea poli⸗

to pfi ſuo gig nũtur a curi

alm mtencõne deſendẽtur

vna cũ prnis ſme dubio
ſſtantijs quas cũ pſona
pfris a curiali nexu nemo
diſſnnil et liberas eſſe.
Eminem ex Empr.
qui obnoxn⸗ cu
rie ol litu· ab imtio felienſ
him njr̃e pietatis nnpij co⸗
mitũ pruiatanznie wel au⸗
guſte ptis ſeu comitũ lar
itionuũ wl comitũ dome⸗
oꝝ q̃ſtoꝛis wl magr̃i
officioꝝ. ad actu admi⸗
niſtracõis gerẽdu ꝓpue⸗
cti ſüt wlin poſteru pue⸗
hetur ob hoc curialui mu⸗

nerũlaqueoſvolumus e⸗

uitaẽ. SDz obligatos cũ li
beris ſentẽtijs qñcuq; ꝓ⸗
gemtis et facultatibo ſuiſ
poſt admiſtracõneʒ de⸗
pohtã· curie omoditanbꝰ

mſeruire miñi ſoꝛte alns pᷣ⸗

uilegns ſuper hoc legib⸗
ogmitis mumãtur. na alia

legitima vmuſavel ex oſti

mcmbo data pᷣiulegia in⸗
tegra volumus iniiolata
ꝙ; ſeruari ne tñ indulti ho⸗

noꝛes mane nomen retine⸗

revideãmr. dignitatũn ti⸗
tulis potiãtur ꝑ ſpᷣſtitutos
ſuaꝝ piculo facultatũ curi
alibo muneribo reſpoden⸗
tes habeãt i integraillaba
7 puilegia digmtatis.
Eos wro qui vel p̃fatas
4 giitates ante initiũ nr̃i
impij ↄſecuti ſunt rũ facul⸗
tatibo ſuisa poſt eã digta
tẽ ꝓgemiis filns a curiali
bus nexibo el onere decer
mmus liberari. (Meos aut
qui quocũq; tpe pr̃icij vwl
oſules aut ilales facti
ſunt · aut in poſterũ fuerint
aut magf̃imilitũ wel pᷣfecti
pᷣtoꝛio oꝛiẽtis vel illirici vel
urbis admimſtrationẽ im
actu poſiti qñq; geſſerunt
aut peſtea geſſerint omi⸗

no cum facultatibo ſuis et

Poſt eã digtatẽ ꝓgenitis
ſilis a curia nexibo vel o⸗
nere decermmus liberari.
Jue memo⸗ PEmpr.
rie zenoms ſacrauſ⸗
mã oſtonẽ ꝗ de curialibus
poſt certas excelſas admi⸗
mſtracões ſeudigmtates
odicõnis nexu liberandis
data eſt. in hac tmmõ pte
duximus coꝛrig ẽdãa. 999
cauetur eos etiã qui añ eã⸗
dẽ oſtõnẽ ab initio tñ eiuſ⸗
dẽ diue recoꝛdacõis zeno⸗
ms impij comitis pᷣuataꝛx

nfje vl pijſſme auguſte p⸗

tis ſeu comitis largicõni
vlcomitis domeſticoꝛq⸗
ſtoꝛis aut mgr̃i officioꝛ:
lʒzad actũ admimſtracõis

gerẽdũ ꝓ uechi ſunt mim⸗
me curialii munerũ laque

os ob hoe euutare . h obli⸗

gatos cũ libis ſuis qñcũqʒ
ꝓgemitis er facultatibus

mperij · a co
pe tli actuac et
no. gbecpmape
uſq; illuc hosa c.

coꝛrigitur p illa. l.

J.
4 Fafam: NRud

qñcũq; ſtrictius qᷓ;

ſo net mtelligendu

eſt ut .. defebec..
iinj· ut fit ſenſus ſ⸗

ue an dignitatẽ ſi⸗
ue poſtea dum tů

pꝰpr̃is curialẽ foꝛ
tunã py. M. ut ꝗ. e ·
l.fi.acur.

k (Data. ut . p⸗
ximo. et · ·· neq; et

l. ſ ille.

ISſitutos-ad
hoe · s. e· nulluſ qui ·

cũocꝛ · Itẽ facit in
aut· ut oꝛdi.pᷣ·

m (Et poſt. repe⸗

te cuꝛd.

¶QNuoeũq ·i⸗ ſiue
añ nim impi ſiue

P0°
0 (Etpoſt. repe⸗
te cg facꝗᷓ. . .pxi.

t. 8. l. px·
P Certas. g · di ·
nõ omes ut. Chos
auũt.
r Eos. hie refert

pneipi legis ſupi

eis⸗

¶ Ab initio . loq ⸗

batur em de illis qͥ

erãt adepti has di⸗
giitates ab initio

i · poſt mitiũ im⸗
pij et añquã fieres
oſtitutio et ſie ad pᷣ

terita tpa tiah eba

tur hic.

a Hñs eni. bñ di⸗

e coꝛrigi hijs enĩ
Tedacur⸗

b ¶ Der illuſtrẽ · ee

ce mes ſupioꝛes
adminiſtratoꝛes il
luſtres dñr.
e ¶ Acquiſitũquo
ad vaninomẽ-
d ¶ Seruari. ſej in
plenn.
e ¶ Cõceſſa· añ ze⸗
¶ Potiãt᷑· ut nee
teneãtur ſeruire x
ſſtitutũ et ſic in ̊
coꝛrigitur ĩ aliquo
g (Et h.i.quãuis.
1 eege nõ & ex
toto tollitur . l. ze⸗
nonis ſ tm in hins
qui ſũt adepti di⸗
gintates pᷣdictas
inter pncipiũ im⸗
perij et factão ſtõ⸗
nẽſ totü reducitur
ad id qð q.l ꝓx.ðdꝛ.
¶ Excitare. ut. s.
de leg. et cõſti.lele⸗
ges. er. S· de fide im⸗

ſtru.l. ↄpacoõnes.
Hrialibo. hee
C ex tractat qͥ⸗

bus mo dis curia⸗
les liberẽtur a foꝛ⸗
tuna curie er ſie re⸗
ſpicit ultimã ptem
mꝛice · et fac · · e · l.
ſemo: a
91 qS⸗Pprram⸗
Se iſanee
lias. ut 5. de ↄſuli. l.
fi. Et no. ꝙ nemo
ſit pr̃icius miſi an⸗
tea habuerit aliã
dig nitatẽ ut ꝗj. de
oſuli.l.anpenl: Itẽ
nota ꝙ. xij . nume⸗
rnat digiitates qui
bus liberãtur a ecu⸗
ria · et h eedẽ libe⸗
rt a pria ptãte ut
in aut. o ſti · q̃ dig
et due p̃me h poſi
te liberãt ſola ele⸗
ctione ut ꝗᷓ. ſubicit
et 'm H̊ nõ obſtat
.s·de natura.li.l.c
mumũ.nã ibi ſola
dignitas fuit col⸗
lata.

—

ne aqminiſtracõe.
n ¶ Dꝛdmarij · uu

adminiſtret⸗

ſuis poſt adnimſtracõnẽ
depoſitã curie omodita⸗
tibo infuire miñi foꝛte alijs
pulegijs ſup ̊ legibus
ognitis mumiantur. hijs
etenĩ q memoꝛatas admi⸗
niſtracõ es vel vnã ex hijs
pegerũt . necnõ liberis et
eoʒrebo bñſicium qdðᷣ an⸗
tea pꝑ illuſtrẽ admimſtra
cnẽ ꝑactã eis acquiſitũ

eſt int actũ illibatuq; inbe

mus buari.ut relaxacõne
ↄdicõ ms et munerũ curi⸗
ali ꝑ anterioꝛ es pncipa
les diſpoſicõnes ſibi oceſ⸗
ſa tã ipi ꝙᷓᷓ liberi eoꝛ poſt
hmõi adminiſtracoz ad⸗
eptã ꝓcreati vna cũ ꝓprijſ
ſpᷣſtãtijs potiãtur.et hi cõ⸗
tigerit eos poſt diue me⸗
moꝛie zenoms ↄſtõnẽ. ſi⸗
ue ꝑ ſe hue ꝑ ſubſtitutos
ſuos curie ↄpetẽtia mune⸗
ra ſbijſſe. eade videlicz cõ⸗
ſtitucõe diue memoꝛie ze

nonis ex die . quo pmul⸗

gata eſt ſuas vires obti⸗
nente. cuoueĩat leges ſu⸗
turis regulas imponẽ.nõ
pteitas calumas excitac᷑.
Vrialibo cõ Empꝛ.
oꝛtijs ↄoſulẽtes cen
emus ut nemo ſibi blan⸗
diatur. et nõ certis modij

ſele liberã eſſe exiſtimet . H

ꝙ nĩa foꝛma tãtümõ ſciat
poſſe libertatẽ ſibi curiali
opetẽ ↄdicõnis omibo an
terioꝛibo modis quos nõ
opᷣhendit pñs ſanctio ex

pñ̃ti die ãtiquãdis. ¶ Di

qus igitur vl ſũmũ pr̃ici
atus honoꝛẽ fuerit oſecu⸗
tus· Rue inſulis cõſulatus
honoꝛarij aut oꝛdmarij ſu
erit ampliatus.ut vel oſul
wl oſularis efficiatur.ſeu
pᷣſectoꝛx pretoꝛio inſulas
ſuſeepit gubnãdaſ. wlur

bicariã tñ in ipo actu me⸗

ruerit pᷣfecturã necnõ ma⸗
giſtri militũ officiũ geren
du ſuſcepit · is gaudeat ſe
hmõi ↄdicõis ẽe exſoꝛtõ et
liberum cũ ſuis facultatibo
ſuaq; poſteitate quã poſt

ꝙᷓ meruit digtatẽ wl actũ

geſſerit edideritqʒ anteri
onbo funs in odicone pri⸗
ſtina remãſuris et tã p̃fe⸗
ctura queſtoꝛis qᷓ; viri elo

quẽtiſſmi ſiſci prom tã pᷣ⸗

ſecture q̃ oꝛientalibo etil⸗
liricanis pᷣſidet ſedibo qᷓ;
urbicarie nexibo curie libe
ratur cũ ad fiſci pronatũp⸗
uenerint vna cũ ſbᷣſtãtijs
et liberis ſuis quos vel añ

habuerĩt wil poſtq; ad eù⸗

dẽ gradũ ꝓuecti ſunt viri
etiã clariſſmi pncipes agẽ

tiũ m rebo curie libertatẽ

ex antiquis legibo ↄſecu⸗
ti ſunt. et viri ſpectabiles
ꝓximi ſacri ſerinij nre me⸗
moꝛie et ſacrax eplax nec
nõ ſacri ſerinij libelloꝝ ſa⸗
erarũq; ↄgmcõnũ et diſpo
ſicõ nũ cũ ſpᷣſtãtnjs ſuis et
liberis qs poſt emerſa ſti
pẽdia ſuſceꝑãt.hec ecẽ no

cꝛroboꝛãtes imtuiulabo⸗

rũ quos multos lõgo ꝓli⸗
xoq; tpe ptulerũt mtacta
illibatuq; buamus ut hij
oẽs foꝛtuna curiali liberẽ⸗
tur cũ ſua ſbᷣa ſuaq; ſo bole

Fm ea q̃ p̃diximus.ex euo

aũt ſequẽte ꝓgemitos an⸗
tea nullius futuri fiſei pr̃o⸗

m liberos ocedmmus libe⸗

rãdos.ut ne ꝙ ſũnis api⸗

cibo dig nitatũ nõ ẽ oceſſuʒ

hoc aln ſibi audeãt vedica⸗

reſꝙ gemti filij anqꝙᷓ; ad ſi⸗

ſa pr̃onatũ puenerĩt in cõ
dicõne pᷣſtina remancant.
Alns autẽ modis qᷓ; hijs
quos ſigillatim nuauimuſ
ſiue legib⸗ antiquis ↄpᷣhẽ
ſi ſut qualis erat is quem

Drefe

(Conſularis. il⸗
le eſt cõſularis cui
datur digitas cõ

ſulis. cin ſi ſupad-

datur admimſtra⸗
tio nõ ðdꝛ addi di⸗

gnitas ut . de oſu

li.l. penul. et no . ꝙ
o ſulſtati poſt pn.
cipẽ in iſtr̃is po⸗
mtur ut in aut. co⸗
ſti · que dig . in pn.
et aut ut ſpo.no.

nnp mpn.
pDrLrtore per

dinerſas dy oceſesg

ut in aut: cõſti que

digm. Gi. p̃ter oꝛi⸗
entis de quoʒ. ſpe⸗

q ¶ Vrbicariã ut⸗

34—

uſq; ro me ut. de p5

Coõdicoms.ſc

curialis.

(Ediderit. fa.s.

l. ꝓx.· et ].· de pnci ·
agen. in reb⸗. l. qui

cunq;. et . s · de lib . et
eoꝛe lib.l. ij. et· g. de

nupt.l.nnpialiſ. E
lib. cãa/l.fiet. ff.de
ſena.łemãcipatũ.
Ci. ſß ar · cõtra . e.
ti. l. ſenatoꝛel.in fi.
er · ff. e . l . in · Ein fi⸗
lijs · et de pems.l·
moꝛis· Ciſte · et ſüt

hic ar:ad feudũ ut

delictüũ pr̃is no no⸗
ceat filio nato vel
noceat.
ſtoeis· ñ habeas pᷣ
fectura q̃ſtoꝛis · i·
queſtoꝛ hm aʒ.pla
na eſt als pfecture
et tüc ſub audi pa⸗
trom qð ẽ · et ᷣm
hoc digiitas ad⸗

uoracõmis in foꝛo
qſtoꝛis liberat uta
als fiſci ut ſubicit
qui fiſci erit duo p

ſm gulos ã nos · ut
.ðs.de aduo.diũi iu.
U ¶ Tam pfecture.

pũctũ loco copu

le accipe · et eſt als
p̃fectura et eſt ſen

ſus. pfectus oꝛẽ⸗

tis ßm az · als p̈fe⸗
cture et tuc die pa
trom dicotaac . er

Mlo⸗

(n

cture ᷓ⸗

veog
id
mi

.

n

ilt

nanne
Neſeot

ocgel
tübif

onit
fuoce
enit
Udant

ſſ
o
ln
Anli
liwn
itil

Poog

(mrt
ſertl
hs
nn
ien
uſer
faor
umn
cſee

ac e
Npſn
(t.
f
pigfn
O

5

te
1,O
irt
E
Af .
atln
ſld
itc
Nt

ſn

DO

NNNH
H

6
DH

ym hoc bene ſubicit urbtcarie quaſñ in foꝛo p̃fecti ur bis
aduocati et hoc habeãt alias opoꝛteret dici repetitum
de eo q; · s. de eo dixit et ᷣm hoc no. aduocatos pfectoꝛ⸗
bĩe idẽ pᷣnilegiũ qʒ aduocati fiſci ut.s.de aduo.diü.ind.

.l. po ſt duos.vel plamus·rep etit ſi quis fu erit ↄſecutuſ
honoꝛẽ pᷣ fecture qſtoꝛis ⁊c. et eſt plana et ꝙ ſbicit cu ad

fiſciac. pᷣt legi cũ ſupioꝛi et etiã cũ mferioꝛi lia.

(Niberntur. ex
antiquis etiã legi⸗
bus.

b ¶Ca ad fiſa. hoe

refertur ad eũ arti⸗

culũ ubide hoe mõ
dixit.
e Poſt;· hoe ex

antiquis legibo ho
die ſecus ut ꝗj. Gex
euo:acur
d (Pñcipes agẽ⸗
tiũ . hij ſüt decoꝛati
digmitate peoͤſu⸗
latus et m ſcriptis
ouemũtur et nõ ſa

iis dant iudicio ſi⸗
ſtiut ꝗ. de pn· agẽ.

m rębo.l.in. et. fi ·
e Moſtre memo⸗

rie. ob hoc. ſ. dicti

Prmmi quja mlita

bãt in ſacris pala
enſ.hoꝛe eni erat t⸗
na mlitia · erat eni

mlites memoiie e⸗
plaꝛe.· erãt qui mili

tabãt ĩ libris me⸗
moꝛie. Alnj qui in li
bellis ↄgm cõmb⸗
et ſentẽtnjs ut H ðꝛ
hyj excuſabãtur a

ſoꝛdidis et alijs qᷓ
buſdam muneribe

Itõnoc ↄuemiebã⸗
tur mſi apð mgim
officioꝛe· Itẽ fimta

amimſtracõe erat
comites cõſiſtoꝛj
ut de ꝓpx. ſa · ſcri.

l. i. et. Liin. et. l. p

ximas . et.l. ĩ ſacriſ.

¶ Buſcepant. er
repete ex antiquis
legibo ſut liberati
Hoc etiãa c.
8Prolixoq; tpe;

ad qd·s. de of. ma⸗

giſtri · o f.l. ij

ex tribo maribo cõceſſum
añ fuerat pri maximo ſe⸗
nati ſociare ſRue opᷣhen⸗
n anterioꝛibo ſatis nõ ſue
rũt liberacʒ cõpetẽ cuidã
curialis foꝛtune nullo pa
timur mõ ſ ſiue pragma⸗

tica ſanctio ſuꝑ boc ꝓceſ⸗

ſit. ſue ſnĩa eminẽniſime
pfecture ſiue alius qiucũ⸗
q; mo dus excogitatus &
omia ea pemtus euacuari
er ꝓ mfectis hr̃i. et curia⸗
lia coꝛpa ſius reddi ciin⸗
tatibo et ſbõns coꝛx ſubia⸗
cere nulla excuſacõne eis
pemtus competente.

SDi libtus aut fuus ad
tecurionatũ aſpirauerit.

Ilibert F mpr.
vl uis aureoꝝꝛ ã⸗
mnuloꝝ adeptus
nõ eſt vwi natalibo ſuis nõ
reſtitutus eſt. pᷣſes piũcie
nõ tm curie ptieiparenon

pmttet. ß iuxta legis ſe⸗
ueritatẽ ↄ gruti pʒna uul⸗

ciſcetur. Empꝛ.

dẽ nõ ignarũ odicõis ſue

obole. ante vel poſt dignmitatẽ nata.
ig Ex euo.i.ab ̊tpe mantea pgemti añ ſq digtatẽ Ha
bitã pronatus fiſci nõ ẽ ↄceſſuʒ ut in qnq; pᷣnmns pᷣnomi
natis hacl. ꝛtos.añ digmitatẽ pris aduõ comis vel ali
k G rogeni⸗

am de ſupioꝛibo. l⸗
l. cu in adoptis · et inſt. de hẽg. q ab inteſt. de. Cad
jaureoꝛe. phᷣ hẽtur ut ingenu⸗ ꝗα n
libertus hon oꝛes ut. ff.de in. aureoꝛe ãnu . l.
pnl et fi. q; qi fiat no. s · de iur aure. an. l. j. et ibi.
de.lei. ðꝛ qlr natali bo reſtituat᷑: Hdie tñ ſ̊ ↄſeq̃tur ex ipa
manumiſſione et ſic nõ hʒ locũ h lex ut in aut ut lib de

adop

monẽdi.

ctribus. ſic. g. de

eſes ꝓuincie ſi eu q
dilitate fungitur ßau tu⸗
um eſſe ↄgnouelt. ſi giun ⸗

HD
1

ertero .· in piᷣ· col. vi. qᷓ pumt in dãno e oꝛcinẽ cũ in⸗
n egis.· ſ. viſcelle⸗ famia ut. s. ad. l. viſcel. I. vmca⸗
ꝗ hodie coꝛrectaut mò nõni ſ fliꝰ liti ſe ut qᷓ de dig.
l· litoꝛe· Itẽ idẽ ut.s. de epil.et cle. iubemꝰ. Eſeruos.
R eſes. edilitate: quoꝛæ erat officin edes cuſtodire.
ut · ff de Pu. fru. l. ediles/et.· ff. de Pexi. et co· rei vẽ. l.
Z p Congruẽti. er
bño ſi fuit ĩgnoꝛãſ
redditur ut ſbicit·
q ¶ Proceſſitdño
ignoꝛate.
r Zingabit. ſc;
intra.xxx. dies ex
quo ſcimus cũ ad

lecto

ad edilitatem aſpiraſſe p
ſxxerit ob violatã ſeriuli
macula curie digmitatẽ còᷣ
gruẽti pena afficiet. Six

ſone pub. talẽ digmitatẽ p⸗
o cu op onep b⸗mator motum. poſtea enj
eius ꝙ libera hretur · ex de nõ audierig. imo

curione ꝓereatuſ.ad eape⸗

lib et mgenuus e⸗
icendũ ho noꝛẽ erroꝛe la⸗

rit nullo iure pf̃o

Tmrist natus tibi ſeruato
pſus peeſſit domno ſuo qucẽadmodum ſi te
eum ſubiug abit. ſciẽte ab initio eaʒ
— ꝗ. foꝛet adeptus. ſed
e pᷣdns curialium ſme ip̃e aut ea fruetur
decreto nõ alienaudis. ſi bignuſ appareat
H . ++— . Aut ea tanqᷓ; indi⸗
Jqs de eu Fmpi. gnus ſpoliatur ex
rionũ vel ruſtica p iſtes omind li
diawlurbanave-⸗ nl c, ut j. qni
+ EIee nõ pnt:l. pe.
bitoꝛ nccitate coactdad⸗ in fi. h ita ſi ad di⸗
dicit interpellet iudicẽ co⸗ gmtatẽ. nã ſecus ſi

ad munera ciuiia

tetentẽ · omeſq; cauſas ſi⸗ fuũ aſpirare oceſſe

gillatim quibo ſtrãgulat rit. nã ſeruus o faca
exponat.et ita demü diſtra bitur cũ vberibo et
hen de poſſeſſoms faculta oß bijs drmib⸗
tẽ accipiat · ſi alienacõms rietis enahonnr.
neceſſitatẽꝙ baueit. Inſfir at de tabu l:gha
ma enj erit vndicõ ſi hee li · py · Itẽ hecvera
fuerit foꝛma neglecłaita ſ gnquemum non

traſmt a die moꝛ:
tis miis als nõ ſbᷣ
ingabit ip̃m p̃ᷣſes

enĩ ſi et ut nec jmmodera⸗
tuſ vẽditoꝛ nec ẽptoꝛ cuiuſ

cũq; ſit ↄdicõ is muemat Emr. nra ig gent.
„ „ , „ „ S . *L2*
miult9. demq; il eit poſt⸗ tep. ſig.l. i de fuif
modũ quo venditoꝛ vel cir er le. l. ex libera. et
cuuẽtũ ſe infidijs wi oſpᷣſ⸗ a in. .en S
ſũ potẽtia opatoꝛis queri in hijs et . de ag.
eeeen fl. de of. . l. bar
barius.

Jquis.ex hac lege p̃t no:i ꝙ vẽdicõrei fcã a curi
ali nõ tenet ñᷣ ſt f aũcte iudicis qð tñ hodienõ
Fuatur ĩ ciuitatibo lõbar · h debẽt ßuari cũ impꝛ
H oſtituerit ut reſp bᷣlica diunites curiales horet ut J.l. ꝓx ·
oactus. de qᷓ ncc: circo⸗ u (Cõ etẽtẽ. pᷣſdẽ ut jj.
m fi.et ꝗ. de vẽ. re.ciui.lfi.in fi. ‚ↄpellatur et loqtur
x*π Strgulaf i. vẽdatur velvẽdẽ! iromec q̃ſ male eſt
qdᷣ vẽdit᷑ ſ̊nccitas cogit.ſc.f. ad fill.l.i. Qoceſoꝛe.
mmoderatus · id eſ ſme cauſa.

mfirma. ſic. ff. de rebo eoꝛeqᷓ ſ iu · et cu. l.mag· Eſi es.

a (SDebeat . ſie · F. ꝙ me. ca.l. f. et· S. de trãſa l. trãſactio.

b ¶ Suppoſias · ſe· S ꝙ me·cã laſi p impᷣſſionẽ. et.ff. de

aũc.tu.l.pupillus · ¶fi· ⸗ven · ſi fun dũ ·et · l. vmum et .
e ¶ Priuatũ·ſic.S· de rei : de agri et cn. l.quẽ̃admodũ:.
et · S. de fi. intru.et iut.haſ.lei.et · S· de pᷣſcrip· xxx. an.l.i.h
r. ↄtra ꝗᷓ.ne liceat ha.metro.il.i.

1
dütur bona cinita
tis utꝗ. de ven · re. ———
eiui·l. fi. Itẽ quali⸗ debeat qñ quidẽ ſub fide
“ tein prrectt. * actoꝝa de neceſſitate diſ
Itẽ qualiter fiſci ut trahetis et de wolũtate pa
g. de fi. inſtru. et tuerit ↄpantis ꝙ; ſi qͥs cõ⸗

iut. haſte · l. i. et de

lbera. debit: ciuli.

l.ij.li.xij · Itẽ quali

A Ex vendicõ. hic no·qualiter ven dutur res curie ut
e· Itẽ qlitervꝗc⸗

tra wtitũ occultis moliti⸗

ven.reę.fiſcũ pua. .
c. li. Jrmmetnota onbo ꝑ ſuppoſitas frau⸗
qualiter liberetur de pſonas. cuiuſlibet loc
Ptrelligir 33 quẽ tñ ei decurio diſtrahe
p ↄfeſſion · ſi antẽ bat opatoꝛ extiterit. ſciat
ꝑ ſolueõnẽ tüc ſuf⸗ ſe pcio qð dederit eſſe ̈⸗
eie ee uatũ · et locũ quẽ cõpauit
erno⸗qualitencini⸗ cui fructibo eſſe reſtituẽdu
tatis debitoꝛ libe⸗ 2 ecwn ditio P mpꝛ.
ratur ut ꝗj.de ſo lo. et Arei peditarie curie
acqiuhte à debitoꝛis he⸗

ter fiſci· ut. . de co⸗ reditarij qin ſoluerit libe⸗
. Kcta foerr pſi⸗ mſi apud acta totius vel

de tu · et cura.da ab

bie ibi⸗ Ji tractus wl diſſoluẽde ob
egtelegacombo. ligacõis cauſa pbetur. ta
l.ſ qð evoꝛdinari⸗ en et qð ex ea redigitur
n. ſe faet in agddpᷣdioꝝ iubemus ↄopa-
aut.de ali. et ẽp hi. Inzsoreß,i css
Kempicloeokg. cõnẽ expẽdi quoꝝ reddi

g (Dictũ ẽ. m gre⸗

ca.l. vel dic hae.l.

in eo aferi ſol⸗ qjue ſolatio egere ↄſtite⸗
b (QRueſq; mune rit iuſtiſſime Puabũtur. ex
ra acur. ↄſenſu,oĩm et maxime di⸗
(Solatio.id ẽ ex⸗ tioꝛũ vel y donea ſid eiuſſi
ponſa aliqua que
elt ſo la tio illis qui
bus datur ſie · ff. cõ
munia pᷣð.l.vẽdi⸗

maioꝛis ptis oꝛdims· int᷑⸗

cedete decreto meudi cõ⸗

tus oẽs ſiẽ dictũ ẽ curie ei
uſdẽ publicis munerib-

toꝛ· ſi ↄſtat. ⸗vel die· s.qñ idoneus. h̊ qñ nõ ydone⸗

¶ Vel . ꝓ etiã⸗ eſt ↄoductoꝛad qð in aut.de man.pnci-
CEnõ pnnttas. ex facilitate ↄuemendi ut.ff.qui ſatiſ⸗
m ¶ donea:q̃ ẽ⸗ da.co.l.ij·et de publicẽ.hcit atio.et ter⸗
ciũ adijcitur.ffde v.obli.l:hñᷣ quis ſtipulatus· in fi ·
vGriales· decreti · nec res minoꝛis pñt vendi ſme de⸗
eretouts · de of.eius quivicẽ ali:l.ij.nec eccie ut in
aut:oc iuns poꝛrectũ · ⸗cialiſſmũ ins ſic.s.de iu· emph.
o ¶ Permittimus.ſpe: .l.fi.m pnᷣ regulariter cõtra. ut
ff· de reg. iut.l. cui ius eſt. et eſt rõ q facilius vendũt qᷓ;
dent lic· ff·ad vell.lłiiij.ſ̊ et mulieri daẽ pmittitur nõ fide⸗

inbere · Itẽ facit mmn aut·de non alie · E vero leoms . Itẽ

—

pt h eſſe alia rõ q otra ius ↄuᷣe ðꝛ decretũin vẽdicõte exi⸗
gi & nõ trahitur ad ↄſequẽs ut.ff.de pig. im quoꝛæ.
p ¶ Nõ redibẽdo· ſi quis emerit ſme hac ſoꝛmaut. S.l.

i. in fi·cũ ↄcoꝛibi poſitis.

a ¶ Intelligi/ nã in vendicõne p̃ciũ eſtnõ in alijs otracti
ug ue ffid⸗ otmhẽ · emp.l. ij. Ei. et eſt ſic. C. de teſta · n5
codicillu⸗ r ¶ Intercedẽte· neceſſitate nõ ſpõteut. S. l. i.

one oblataà conductoꝛib⸗
eligẽdis. E mꝑatoꝛ.

Priales vndẽ qui⸗

dem res immo biles

XVl ruſtica mãcipia ꝓhibe⸗
mus ſme interpoſicõne de⸗

creti. Oonacõnes verovel
pmutacõnes vel quoſlibz
alios ec ſme decreto pimt⸗

timus celebrare ↄtractus
qm et ſacre ↄſtõnes q̃ ſuꝑ
boc a retro pnᷣcipibo late

ſut in pluribo ptibo ſuis de
pcio non redibẽdo locute
ſüt. ut ex hoc apuſſime de⸗
tur intelligi. ſo lũ vendi cõ⸗

mis decuriombo ſme decre

to in tdictũ fuiſſe cõtractũ

cũ tñ vndicõne iutercedẽ?

teut dicku elt decretu agi⸗
