tum ut dicit dicta.l.mmpialis.videtur ꝙ ſic cũ illa nõ in⸗
uematur coꝛrecta. ut.ö.de admi ·of· Efi et · C· de ap. pᷣcipi

ponens amminiſtracõʒ he
redeſq; eius et ſucceſſoꝛe⸗

et eus ſbᷣa eo ꝙ actõʒ pi⸗

am agẽ neglexeit. Si au⸗
tẽ ipe ꝓuncie pᷣſes iuſiu⸗

randũ exegerit ipe etiam

memoꝛatã.x.librarũ auri
penã exigatur. Di quidem
mlitaris iudex ſit in illa p⸗

uincia ꝑ illũ dada heut di⸗
ctũ eſt mulieri. Sivero nõ

habz militarẽ iucheẽ · me⸗
trowleos illius ꝓpuincie
epᷣus hoc ꝓudeat cauſaʒ
eti az ad nos ſi ꝓbauerit

reſerens ainſuꝑ ex uicimſ
maioꝛi bo cingulis a vndi⸗

q; hoc agentẽ (ſue iudex

hRue pᷣuatus ſit) memoꝛa⸗
ta caſtigari pena:et dari

hãc ei que quãtũ ad illum
nec caſte viuere valeat ul
terius ut nõ videatur quaſi
piuraſſe. (Queigit pla

cuerũt nobisa p pntẽ de⸗

clarata ſũt legẽ tua celſi⸗

tudo pcepcõibe ꝓprijs om

nmibus faciat mamfeſta ut
cog noſeant nr̃i imꝑij circa
caſlitatem ſtudum.

Vt nõ ht pignoꝛacõnes
ꝓ alns pſoms et ut ſicut

pneipũ donacões nõ egẽt
geſtis monumton ſic ne⸗

q; a pᷣuatis im patoꝛibo fa⸗

cte donacõ es mdigeant.

E mpꝛ iuſti · ai · io · p · p. ij ·

Nhoneſtas pignoꝛa
cõesa odibile

s ſup

pPuto ꝓpter vᷣbage
neralia huius oſtõ⸗
ijs q dicũt eam ipᷣo
uire no tenerl . vnde
quantũ eſt in peti⸗

rõne ſepti · dico il⸗
lã.l.cꝛrectã p iſtã
F (Exigendaʒ. ſci⸗

licet penam.
b¶¶ Neglexerint. .
exigẽ penã pᷣdcãʒ.

1 Cenebit ab ea.
id eſt iſßa habebit

eũ iudicẽ obligatũ
ad tantã penãaa fa
cit ad hoc.S·de/ mo

na. GEfi. et· ẽ. de mã.
pn. Eneq;· ĩ f · Cet

in fi. et qj. de coll. Eſi
v ero· m pᷣdictum
modũ.etqj·de ecca⸗
ſti. ti · Eſi autem qͥ
hoe · et . ut in pua ·

do in fi. ti⸗

k ¶Heredeſq;·ſcʒ li

te cõteſtata ut qui⸗
dam dicunt alb. ut
LC.ex delic. defunc.l.
.i.et fac.ff. ad.l.iuł.

Pec · l.fi.· et · f. de ac⸗

cuſa.l.ex iudicioꝛe·
IEius.· tenebut
m ¶Actõʒ piã. id
elt a ctu pum. ut et
de nõ ali e. C et h
valẽ ĩ. vi · coluna.

n (Exegertt. ab a⸗

liqua puella ut ipa
nõ deb eat a turpi et

impiaouüſacõe cel⸗
Pre urd c· G ß in
Pre ti. ac.
0 Militaris. ali
q̃s maioꝛ pᷣfide.
pꝓ ¶ Per illiũ.ſcilicz
mlitarẽ iudicẽ nã
ip̃e exiget a pᷣſde

et dabit mulieri.
q ¶ Militarem · ſci⸗
licet illa puninca.
r aioꝛibus id

eſt habentibus ma

ioꝛ es honoꝛes ·
8 (Cmgulis. aliaſ
cinglo alias ciguliſ

et bie inſup ſi nõ ſit iĩn illa p uincia

index militaris nec

etiam metro poleos ep̃us exig atur ille p̃ ſes dictꝭ penã
ex vicims maioꝛibo cingulis id ẽ a mg ſatibus qui ſũt in

— —, ——— —,— — — SS

— — —— —

—— —

ſiſan
dalci
RN
hdrin
uumn
enni

4

Ntales
rabe
nne
PaGl
F
Ucer
mmebi⸗
nii
nlec
Cef
clin
tabe
lutſt
Innt
ſcitc
E
H
e0
f⸗
lin
Gen
idt
o
Notti
ſ6
ege
nnt

ſienn
n

Nco

vicina puincia maſoꝛibo cingulis id eſt qui ſunt maioꝛeſ
p cingulos qᷓ; ſit p dictus pᷣſes · tẽ mulieres ſic iurare-

a ¶ Hoc agentẽ · ſcilicet facien- b¶
Ri tnõ fiãt pig· hec pſexp edit᷑q.e· uſq; ad· Gills

tigari.ſ. volũꝰ

t ut lcut·hoc dicitur ꝗᷓ.e Cillud.

Lhoneſtas

et · ff. ad · l. iul · de vi.
pri · l.P.et · f. de o f.
vi. ſi quis in tantã

et l. quã do.
c K nobis poß⸗
to · ut . C· vn vi · l. fi.

et· C. locati.l· fi· et a
lie exuagãtes foꝛte
d Cauſa.id ẽ tur
pis pĩgnoꝛ acõ ue
e ¶ Legiſlacõmbo·

ut .· S. ꝓx · dixvimus ·

( Preſumitur.id
eſt obſeruatur.
g egũ neceſſi⸗
tas id eſt maioꝛeʒ

habʒ efficaciã miq;

tas qᷓ; equnitas que
ex neceſſitate in⸗
ris ut.ff. de indiẽ.

..l. placuit quod tũ

eſſe non debz.
b Preualere. ſie
Cde omi agro de⸗
ſto.l.hac diffim⸗
cõne ſic ꝗ. ut nulli
iundi. q vero.
i ¶ In ciuibus. ſcili
(Invicaneis id

qᷓ moꝛatur inviciſ.
EFom ã puta cõ
traxi tecũ m alia re

gione h̊ acto inter

nos ut ſi in die ſta
tut a nõ ſolueretur

liceat tibi homĩes

mee ꝓũcie tua au⸗

ctoꝛitate pignoꝛa⸗

reſnie res eoꝛe im⸗
framittẽ et ꝓbatur

bhec lectõ ex eo q

diẽ foꝛmã id ẽ pa⸗
etũ foꝛmatũ vbis
ut liceat ſic capẽ.
et ꝓbatur.ff. de ar⸗
bi. l.arbit intra cer

tũ / Sʒ q̃d ſi ̊ mpa

cto actũ nõ ſit · meñ.
idẽ multo magis.
Itẽ quid ſi accepi

nõ m pignus ̊ in
ſolutũ accepi ·Reñ ·

Lalie leges ut
.ff.ꝙ me · ca · l. extat·

bijs exactões plurĩe q̃dẽ
et alie leges odio hñt. p⸗
cipue aũt a nobis oſite ß

neſcimus quẽadmodũ cã

Qicʒ tãtis caſtigata leg

latio mbo)adhuc pᷣſum

et in re publhca eſtamaio⸗
rẽ ſin pᷣbet vtutẽ q; leguz

neẽ̃itas Proptea ſcimus

nullã ommo pig noꝛacõʒʒ

nia rep · pualẽneq; ĩ mer
catis hoc qdᷣ maxĩe ibi pᷣ⸗
ſup tũ inuenimꝰ neq; m a⸗
gris neq; ĩ ciuitatibo/ne⸗
q; ĩ vicis neq; ĩ eiubo neq;
ĩ uicaneis neq; ĩ agricoliſ
neq; malio omi qcuqʒ mõ
vel tꝑe pᷣſuimentẽ aliuz
ꝓ alio 'm pignoꝛacoõnis
foꝛmã aurũ à aliud aliq d
exigere hoc reddere qua
druplũ violentiã paſſo et
cadere etiã actione qᷓ; ha
biut aduerſus eũ ꝓ quo
exactõnem fecit.on em
habet racõnem aliũ quidẽ
eſſe debitoꝛẽ aliũ wro exi
giß nee alteri moleſtum
eſſe ꝓ altero quodã tanqᷓ;
muaſionẽ aut miuriãomt
tẽtẽn alii quaſi vi caneum
exiſtentẽ cedi aut miuriã
ſuſtinere aut aliquid pa⸗
ti qðᷣ omino non cõpetit ꝓ
alion abſq;ʒ legitima acti
one quamlibet proferre
calumama ſupplicia ſuſti⸗
nere in coꝛpe. Preſidibo
eertũ ſeentibo qiua ſi non
hocegerint h in ꝓuncia

—

ſdẽ hm Jo.q̃re ſubaudi etiã ut ceſſent iſte dur oppſicões.

2*

m ¶ Competit · ig eſt non eſt conuemens.· ſie. . de ec. re
immo·al. Eſi vero non priuatus. õ

u Et ſupplicia. nam et epᷣos hoĩes capi ebãt ſi pplieia
eis mmponebãat qð fierinõ debzʒ. c ut fiãt coꝛã oꝛdĩario
o ( Ið. geſtis monumtoꝛũid/ indice pᷣbente aũctatẽ

huic donacõni ꝙ ſufficit ipius impatoꝛis pᷣſentia· ut et

alias · C de teſti. . ommum.

cui preſunt pig noꝛacõ es
pᷣſumantur miqchil tale erit

qð eos eruat a noſtris ma
mbo. ¶ Illud quoq; hiue
ꝓſpeximus adicere legi.-
ut ſicut ab impio in alios
facte donacões nõ egent
geſtis monumẽtoꝛx ß ex
boc ipᷣo habet ÿtutem ita
neq; a puatis impatoꝛibo
factecmſi tantümodo ꝓwe
ritate fiãt in publico a ta⸗
belliombo cõpletea ſbſeß⸗
cõnes habetes et eius qui
fecit et teſtui et aliã donati
onũ obhuacõnẽ) egebunt
geſtis monumẽtoꝛũ cuiuſ⸗

cũq; quãtitatis ſmt.on

enĩ oſeqñs eſt ut nec hns

fruatur impium a pᷣuatis
q ab eo p bentur illis. Hec

aũt mequalitas facta eſt
ex noiutate quã ʒenonis
pie memoꝛie introduxit
oſtitucõ.ut im piales dona

cões nõ egeãt monumtis.
¶ Qiuaigitur impfecti⸗

us cã pus apparuit ꝓpterea
nos pfectõeʒ imponetes ei
ex vtroq; tenere hoc volu
mus et in hijs donacõmb⸗
q ab impatoꝛibo in pᷣuatoſ
hut et que a pᷣuatis in im⸗
pPatoꝛẽ ut ex eqlitate cauſe
uiſticia adiciatur. ¶ Cua
igitur excellentia q ꝑ hãc
diumam noſtram conſtitu
cõnem ſancita ſũt pᷣceptis
gprijs ſolẽmter mamfeſta
facere ſtud eat vmuerſis.

y

p ¶ Riñ tmmodo· q.
d. fiãt hHhmõidona⸗
cõ es m rei verit ate
et ſcribãtur pꝑ tabel⸗
lionẽ et alia fiãt q̃
bhic dicũutur nõ aũᷣt
pñntia indicis oꝛdi⸗
narn eſt neceſſaria
quatacũq; ſit quãti
tas q̃ auctas alias
eſſet neceſſaria· ut
g· de defen. ciui . E.

mnulla. et fac ad hoc-

C.de dona . l.donacõ

ſme. ĩoſcribẽdiſ.

et. l. ſancimus quid
hẽqᷓ; titas imfra qiũ
gẽtos ſo livos.Rñ.
nec ſeptura eſß ne⸗
ceſſaria q; nec mpᷣ
uata donacoe ẽ ne⸗
ceſſe ̊ ſinplex nu
du pactuũ ſufficit. ut

C. de donat· ſi quis

ar. Im autẽ h.
on eni eſtoſe⸗

quens.no.eandẽ de
bere eſſe rõnẽotra⸗

rioꝛiũ. ut hic · et · ff. ſ.
uſuf. pet ·l. Pnl· Efi.
et · C. de cadu.tolł.
Cß ut mamfeſtet.
et . ut liceat ma.cet
auie · Cillud. et. ff.
de re. di. l. Pnl. et. C.

de ſa. ſan . ec · l. añ pnl!
er ꝗ. de fide mſtru. E

ſi quis.

r. ¶ Mec hijs Puile⸗
gns · ſcz ut nõ ſit ne
ceſſaria imſinuacõ.
8mpium . id eſt
qn Puatus ei donat
t ¶ Prebentur. cum
mnpatoꝛ donat-

u (Inequalitas.que erat ante iſtam lagem.
x ¶ Conſtitucõ.ut.C·de quadri.pᷣ.l.fi. quia igitur.
utroq;ſcili eet latere · 3 (Et. ꝓ id elt.

. H . e⸗ 22

Neica. a (¶ De exbibẽdis et intro ducendis reis:a fe q-
rẽ debz nõ a reatu ut · ff· de duobe reis · l. i. et hec pꝑs expe
ditur .. e. uſq; ad. Eillud · Sec ꝑs expediturꝗ.e · Gillð⸗
b¶ St hij qͥ ↄuemũtur:⸗ uſq; ad. hvero.
e¶ Et de hijs qui iuratoꝛiam et hoc dicitur .e · ſ vero

4

quidãa uſq; ad illiu
Coptimuũ quoq;;
d (Et deypothe⸗
cis·ſcilicetmilitia⸗
rum et hocðꝛꝗj.e· E
optimumexpone
hecvba ut ibi.
e¶ Et de inwtatiſ.
dsð die ut . e. E q⸗
mãv ero. et · Cſi ve
ro quaſdã.uſq; in

Lurmmi ade⸗
ũtes. ſcʒ nos ·
¶ Qui al- quia.

g ¶ Exhibẽtur · id
eſt exbiberi poſtu
lãtur de vna ꝓuin⸗
cia adoſtãtino po⸗
litanã ciuitateʒ· ut
noq/e · ¶q; vero;
¶ Aut. trahutur
dico aut ic·
i Agũtur . id ẽ de⸗
ducunt᷑. qy miſeria
ex mopia otingit
et inopia ex pere⸗
grinacoe. ut hic et
.ꝗ ut.iudi:ſme quo
quo.ſuffra· Cillud.
in fi..
k ¶Juſſiomi bo.ſcili
cet noſtris·

¶Deeretis. ſe; in⸗

dicia libo et ſic red⸗
de ſngla ſmgulis.
m ¶ Proinde qui · id
elt actoꝛes·.
n (Eos· Lreos-
poſtulãt exhiberi⸗
p (Exigẽtes· co⸗
ram eo a quo reſcp̃
tum petitur ·
iremaneãt.
ſ. qu ouenerut ·
r igi⸗ſcz ut af
gigã tur ↄuenti ·
LCale. qð he ptũ
ad extraneũ iudicẽ
ſit petitũ caucõ ſit
facta de exhib ẽdo
reo · ut · · dixit ·
t¶ Ihe actoꝛ nam

hmõi tpa iunudicia⸗

lia actoꝛis maxĩie
et indicis arbitrio
ſtatuũitur. ut hic et

Pe exhibenchs et introdu
cendis reis:et ut hin qͥ co⸗
uemüutur ꝓoſt. xx. die are⸗
ſe ntẽtur iudie bo.et de hijſ
qui uuratoꝛiã caucõnẽ ex⸗
ponũt et an liis ↄt abſen⸗
tys ſint et de ypothecis ꝗ
appellãair ex caſu et que
pſone et qn hoc ius habet
et de mdotatis vxoibo ut
ha beat quartã ptẽ in ſe⸗
ſtãtia viri et vir ipe m ib⸗
ſtãtia vxoꝛis qñ mmopec

838.

relinqintur. Rup.
pꝛ iuſti · au · io.p.· p·

Lurmi adeũtes no
ſtrã docẽt ptãtẽ qui
ibentur ab aliquibo à
etiam in alias ꝓtrahũtur
ꝓ ucias aut ex ſacra nra
uſſione à ex decretis iu⸗
dicialibo et ad miſeriã qͥ⸗
dem ꝓpter boc agũtur co⸗

acti vero uſnombo aut de

cretis exhibẽtur. Proinde
qui eos exhibent etiã cau⸗
cõnes exigentes q; mtra
certũ tpus vnerũt ad de⸗
terminatũ iudiciũ hij qui
ab eis ouẽti ſunt ipirema⸗
neant in ꝓuncia affligi in
peregrinacõe ſũptibo ex⸗
hibitü aut pᷣſentatü relin⸗
quẽtes. ec igitur mi⸗
ſerates ſancimus ſi qud
fiat tale ettpus impleat
ꝙ in caucõne exhibicõniſ
aut pnñtacõms ipᷣe actoꝛ
cõſtituit deinde ille quidẽ
obfuet ĩ iudicõ.actoꝛ aũt

5

e. ſez reũs.

x Obſeruet · id eſt ſtet in iudico et lc expomtur ꝗ.e. Eñ
vero etiã quidã:ðʒ nuquid a tꝑe petiti hepti currant hij

decem dies aut a tpe ex quo ad eum extraneum iudicem

vemire potuerit ſeñ· ex neutro hoꝛæ tꝑm cõputari ſed a

tꝑe finito qð fuerat ꝑ indicẽↄſtitutũ⁊ actoꝛẽ · aliter emm
ſue miuria actoꝛis ſiue ſtipłatoꝛis dicẽ nõ poſſumus cui
ininriari ĩ tlibo nõ debemꝰ. ut · ff. de · ob. l. ſtiplonũ. Efi.

delit et miſi intra dies deeẽ
poſtq reus ven erit in piun
ciam ackoꝛ occurrerit.reuʒ

quidẽ ingredientẽ apud

iudicẽ et hoe docentẽ repe⸗
te dimitti · iureutrado auũt
eius iudicetur de omibus
expenſis quas ptulit circa
viam et circa pegrinã ha⸗
bitacõnem et hins iudiceſ

addicãt actoꝛẽouemnentẽ

fruſtra. ¶ Et qm mos eſt
non aliter fieri pnñtacõnes
d exhibicões mſi actkoꝛes
ſideiuſſoꝛes in certã quã⸗
titatẽ dederint q exequẽ⸗
tur cauſam et ſulcipiẽt ſen⸗
tentiã hãe quidẽ quãtit atẽ
omi mõ eos exigi et dari
fruſtra calummam paſſo.
nere iuſiuranduʒ
p Fanqdierlaraucitccer
ta tñ quãtitate deſimta a
uidice quã leges taxacõʒ
weãt) etiã ſuꝑ hoc exigi·
ut ag noſcãt nõ ludere vi⸗
tas alienas ſ̊ in ꝓrũcia eli⸗
gẽ iudicesa ibi cõtra aduũᷣ
ſarios litigare.· ¶ Qina

wero ab actoꝛibo ſideiuſſi⸗

ones plerumq; nouimus
hic datas tãꝙ in exhiben
dis pſonis· R vero in aliam
deducãtur ꝓuinciã foꝛte de
clin are in hãc obſuacõeʒ
ſancimus h̊ iudicẽ ã glori
oſiſſmũ noſtrũ queſtoꝛeʒ
ſacris nr̃is mimſtrantem
literis ſi quid tale agẽ iu⸗
beatur non aliter ad aliam

*

fiet bec ꝓmiſſio Itẽ quãta erit hee

„ dimit⸗
ti · ſcʒ ela pſis.x.die⸗

bus nec obſtat. C.
de indi· ꝓperanðᷣ.in

pꝓñ· vbi dicitur cau
ſam ciuilẽ trienmo
et crimĩalẽ biẽnio
durare. at hic. x · di⸗
ebo. qꝛ hic indiciũe
rat nõ inchoatũ q̃re
a indicij obſuacoe
ab ſoluitur ꝛ dimit⸗
titur nõ aũt diffrm
tiue.tũ q; lis nõ eſt
oteſtata · tũ qꝛ nõ ẽ
liquidũ de cã. ut.C.
de tẽp · ap · l. f · Enet
.C. de iudi · ꝓp erãð.
Cet ſiquiæ nec eni
ibi dico eſſeoteſta⸗
tã ubi fuit ſeptũ pe
titũ. lz vterq; fuerit
ꝛbi ꝙ iam ibidebe⸗

ret iundiciũ fimri. ut

.qff. de indi · l. vbi. t

l. de qua re · in pn. li
cet decretiſte aliter

ſeruent ·
3 ¶ Eius. ſcz rei .
a hbyns id ẽ eo
actoꝛe cõdẽnato in
expẽſs ꝓferãt iudi
ces actoꝛẽ calumo⸗
ſe litẽ inſtituiſſe ÿm
quoſdaʒ et facit
eis K.nd nertiſ- i⸗
tu.l. Hee eni i. Nñ ·
ul dic ꝛb jſ. · exp ẽß
b dicãt id eſt
ſupponant. ſcʒ acto
n. actoꝛẽ dico fru⸗
a1c-. 2
c ¶ Preſentacões ·
ſcʒ reoꝛum ad hãc
ciuitatem.
d Degerit · ſez co⸗
ram udice exoꝛdi⸗
nario coꝛã quovo⸗
cati ſũt ex ſacna iuſ⸗
ſione ant decretis
indicialibo ·

e¶ Buſapiẽt ſnĩaz.

idẽ vmcæẽt · ut ſtati
dicitur · ꝓx · ¶
†4 Eos.ſ. cʒ actoꝛeſ-
ut ipᷣi reo ea ꝓmit⸗
tãt h̊ coꝛaʒ aͤ indice

quãtitas Fñ · coꝛam

indice extraoꝛdĩario.et eius arbitrio diffmmetur. utjj. E
ꝓxmmo ſequitur. g Exigi · ſcilicet ſancimus ·

——- — ———. — ——q⁊/ — 1.—

=- . — — — —. — —

nin
tiiſ 2 ¶ Hus.· ſcilic; qᷓ fueri
e eric fuerit ꝓmiſſa quãtitas ab actoꝛe. .⸗ . .
SDeErEEeeeer rgeer gge⸗ TSea
„ 5 udereeid é deridere. i inõ ꝓpter ſiami & dic ut ibi dicennis 1 ri obe. in · Gſrigitu F
. glß E 4* c. g. . i.R . . .7 102 24 1 Cee £ .„ 1 mmes ida . L
N g Nuia vero. datas. do de ꝓuincia alt füt oꝛt a ex bomis reb. mia mala exẽpla
obltit⸗ ad hãc t5 ers .p ncia aliena trahitur ee s reby. tate dab
deng pb Rregeitatsſerotm nõ ſic ſeruabatur.ut ſubicit · . — oxvolun⸗ uff ededo ni c⸗ ſnrare
eeritatie ſe üinpimnebthred: SEanevue alekni
etr nñ volut .l 4 Pe . „
ſeinctie (Peclmare. ſcili⸗ fideniſſoꝛẽ pᷣbeat actoꝛ reog nolcene e liberari . derornoſture
mt ſe; nommus. elt reü deducere q dabit libello eti er ſwrom iſſo u Ebre iet
ziedffn me ic: id ẽ ĩ hac Fm loc ſpaciuzʒ aurum no ermn iciales imple artfoagg
ſoc ciuit ate oſtãtino. quatum cuq; dec retũ fuelt aucõ nes quudã wro relpi 4 Caucõ eſ ſũt aũt
Naͤtt, eit cncellafal. Auit cxequcs no vit atur. vp ſt litisoteſtacõʒ ne ũ firmãt ut iudicõ
blite 0 Si quid tale.ſ. Aiſt exeques no vicat cau fu , In PBro⸗ ſiſtia indicatü ſolni
ſipri n do vo 1 c⸗ lam et ibi omia agi quecũ tre omitck. Pe⸗ t ſilel. ff. de pto . ſti.
rſre “ evoedin. Io ro qᷓ; mexhibicõne decreui⸗ tere Hnnttut cauſaʒ arte ma l.i.indiciales.ex
ſam 20 eXοadinaruum mus. diffimtuz autẽ chinãtur Cet maxime execu Sn. ſic eauebat ab
rſn indicem . dimtmtuz aute auruz toꝛi 25 neexecu HB indice recedénõ
m· pReu val; autẽs a ſideuiſſoibo exigendi toꝛibo talia doloſe adin Bticktee roco n
eng ſen En aß aute naenilſon exigendũ miẽtib⸗ eadmue Poternt ut 8.
ntidn HZ R iez añ ſatii⸗ et dãdũ ei qui deductus ẽ melibo) et mox ut oblata mRolirs legel.
ifnii dacnẽ uti eo non pltendo qi cuS! fuerit qlibʒ am 5 ut · C. de iidi.l. apti
p 0 no pbendo qu qlibʒ ammomcõ (ſfo i.l. aptiſ
et pPoſſit vnde h autẽ · ndo quoq; ab ullo eti⸗ anmnenchtr ſimi et. l. H.
S mle orman. d am iureturado uſq; ad ta⸗ vL neq; libello dato neq; iia n Anriid o dece⸗
ſelle 4 Xbia-läds. xacõneʒ ut ſi imauerit ſe Reialiults Qutbc dead⸗ pee uelfraude. vñ
atet aliqus ar bi⸗ eo etiã ampiius ex ꝑendiſ ciũt ho ĩem muutũ ad undicẽz Swej ſmnulat v⸗
ttttio indicis illius ſe et hoc recipiat ut vndi⸗ rai et mei eieni ↄpel⸗- Di ner dbificus
N ant arſtavhrr annqanean aſesſaet c eoſtitutus obligetur er na voͤt mueehs mn⸗
“ DWDZ becpoſeansut f. ens diſpoſuit nũc aũt ſtu⸗ pulla balratliccnna ne1cq Femtwazahiamf⸗
4 Hõä dio machinantur nrarum iſ re iudieẽ neq; aliuʒ executoꝛes uelvia⸗
ſeche ge bee G clementocrahons mul petere cũ foꝛte ſuſpo⸗ nafmie l
iolielit. ut. C. de in. faciẽtes ſuarũ calumarũ ccus iudex ſit et ſic agũt qᷓ 35 nnr vi ſi eſt
ſerpi in. calum.l. ij. in pñ e Mma QAimaͤrt⸗ woluũt et ſb ſuis artid dqð aamuemfe no
Aa (Cauſam Hen. vtuſtate nãq; volẽte ouẽ elüt et ſb ſiis artibo ko⸗ poſſint ut . ut hn
4 . . t. Cauſam. ſi enn· tioms fact g iv minẽ ſtatuẽtes lĩ ꝗ ob ppi. Ei et. s
hhen vincit nõ vidꝛ calũ ioms facte libellu ſuſapi 5 es quo wolũt ab Paal Ciect ;s.
o „ mole feciſſe vbiau entẽ dieb eque. x. delibe⸗ mõ de eo agüt. ¶(Sana-⸗ ibimul Ehß igitur.
Sbcht tic eti ine maonez habere quor mus igitur dũ ammomeöd pe ulta naqha e
ti⸗ omum deberet nmeconeʒz habere quo poſſit dũ ammomcõ pDatu id e dele⸗
time omum deheret red Ddiſcutere cꝗ *7 oblata fueit alicu gati
bi doere imnpẽſas. C.· de re caʒ et foꝛte etiam ,„EF Iti. ĩmodis Sanim .
ncie, Hengg. cten ctian ommo offerri libellũ et nõ5 x entẽ. ęreũ.
indic. ꝗp erãð· Ccũ wofrerri ubelluct no 1fuchter .re
i⸗ 4 Partenuc facit die keamn Hpe
int . Hus Be ittucs. Beſ g alias nopdomnatar in expiſis N ta aſſociani aliuſ ut
et demnari. ut .. de indiẽ. mp viðꝛ ſibi vnde ſe EE ſup h̊.in fi. vñ qð hie d p illꝗ AJJ. m me. li. nõ fi.
eut demn⸗ i. ut ꝗᷓ.de indicẽ · Co poꝛtet 1 vn emp debz cõ⸗ 21 F qð hic ðᷣꝛ p illã coꝛrigitur im E . C
tt 2 0α% *% nõ petit dilacõʒzß a ee es gnmuatur in alio h 5 t· ſ. exactoꝛes· micõ. qᷓ fit Steer in ⸗ capitulo ·
qñn.Si tñ aduerſarius petat uſarius ſic. ut. C. de dilat: ñ t Samus igitur. ãmo⸗ ſtinatũ ad recrtorse
ſi⸗ 1. alͦ guͤp ſebabereneptrute. dett titurut ſic habeat p eergai oꝛdiario We wiegamugeer. E
el u (Et ibi . quando de vn de tpi.m inte.re.l.pꝓ etẽde. uOblata. ſ. a in arbitro:nãai elegato uel ec ab
SS xhibicoei. ĩ pac na mncia vocatur a4 alin. d ſt elli ut ff. de arbel. er. Te buraͤs dien deberi
„ Wmtk⸗dadiegatoutoem, . 2Ab tlo, ze ſatiſ wlit: Cacd exrcudcdal ibr euttas vero.t & mnitaus
Pni⸗ b Reram nekfdrtarscgmd e, reo. excipit ibi de arbitno ut ibi dicemus. vero-ac. quiano
6 tashcdas emmengiitmurnenn el eg t er x Pfferni ß aquo gß a indiceh oſfietualn lege tno
on .opotet. uramentuv ero añ ſmasni C tde indhi. . Wrr ar ſia vemmaiuehce neia kcceſ wianee
ft SFuñaliter. Gome igitur. S; Gin hetd e ealitis.l. or. genbs diltinguere wbemus e Kla l
. 1.5;0 c qᷓ deã ſũt de 5° ib ellum i erewbemus ut; f. de of. P. . ij.
ANGe c fieri o ſueuit et

ad exneũ iudicẽ vid ẽtur
ad exneu iudicẽ vidẽtur non habere locu cũ qlibʒ in ſua

tamen valer · ut · C. de fideicõmiſ. l. et in epiſtola.in ̊ autẽ

libello tria deb ent eſſe ſeripta.· res que petitura eauſa pe
tendi et nomẽ actõis · res aũt petitur ſm gul ariter vbi eſt

ſmgularis puta p eto codicẽ · Itẽ vm uerſaliter ſi eſtv müͤ

ſitas ut hereditas. Item gnaliter ſi gnalitas petatur ut

peto rõnem negocioꝛe geſtoꝛũ meoꝛũ que admimiſtraſti

ut. ff · ꝓ ſocio·l· ꝓ ſocio arbit: Cauſa auũt eſt inſerẽda ut
dicã q emi vel hmilẽ dicã cauſam.utff.de excep.rei in.l.

ap.l.ſi. in ſ · et · C. de priuile · ſco. l. in · in fi · et. de lit; Cad ex
eludendas nec obſtat qð hic dꝛ. q verũ eſt mſi ptes co
ſentiant ut· ff. de fer. l. i· et · f. de pac · L pactũ.Alnj dieunt
nec exp̃ſſe nec tacite poſſe renntti ar · ꝓ eis· ff. de poſtuł
.l· quos · et. C· de iut. iu. ca. l. j. E ß quia. nam m eos lib ell⸗
eſt de ſib ſtãtia iudicij. Itẽ fallit in tribꝰ canbo poſitisC.

et an eadẽ. Gactõ⸗

nel. et. C. de edcõ di.
adri · tol · l.fi. fi. Jtẽ
actio ut actõne ex
empto vel ſili acti⸗
one. ut. ff. de edẽdo
l.qi.i. Eñ· Foꝛ ma er
go peticõ eʒ in huc
modũu.p eto codicẽ
emiet iůp actõ;
ex ẽpto et omia q̃ᷓ
plurna ponũtur ſu⸗
pflua ſunt mſi ſnt
ad ſpecificacõʒ rei
ut ita gloſatũ et in
talibo cartis poſitũ
ut. K. de rei vẽ. ſi im
rẽ aliquis · h̊ et qd
dixi de actõe de cõ⸗
ſuetudine ſᷣ̃ua mir
ut nõ apponat᷑ qðᷣ
etiã · l. ᷣt ꝓbari.nã
cũ poſſit eſſe reus
certus pꝑ rẽ ⁊ cãmſa
tis ẽ. ut · ff. de edẽdo.
.l. i. ij · Rñ. et h ſbiẽ.
Hitc aũt hbellus qᷓ⸗

re datur in ſcðtis

cũ et ſme eo poſſit
reus certificari.Neñ
qꝛ ſi mutaretur ali
quid citius ꝑ ſepᷣ tu
ram apwaret qᷓ; al·
lit. ff. de pig · l· otra⸗
ſtru . l. iure. et cepit
ſie dari in ſep̃tis a
tpe inſtimam ur h
et. C· de an . excep·. l.
tpe nõ ſolute pec̃ ·
Ci. olim autẽe non
dabatur ex neceſſi
tate ĩ ſep tis. ut · ff.
de edẽdo l. · Cedẽ?.

*

et de Puatis delicti

ſecundum antiquit ateʒ.x.
ſo lumodo dierũ habẽ euz
qui ammoneui inducias
ß duplices hoc ẽ.xx.ut ſi⸗
ue repudiare woluerit ſi⸗
ue etiam cũ eo aliũ iundicẽ
petere licentiã habeat hoc
facere aut ſoꝛte cognoſce
re debituz ãà liberare ſe ab
aduſarij ſui ↄtẽtione ami⸗
cabiliter et nõ ꝑ calumam
et circuuencõʒz ſub iudice
oſtitui foꝛſan ſuſpecto foꝛ
ſan ingrato·plerũq; auteʒ
aliqͥ d etiã ꝓprui cõtra reũ
diſpenſante et eo qu litez
ſuſtinet nullũ habente tẽ⸗

pus ad cognoſcendũ ea

m qi boouentus occurrit
Buſcepto autez libello
ſola pſonali fideiuſſione
ab eo data et ſpoꝛtulis ßᷣm
ſacrã nraʒ pᷣbitis oſtõʒ ſb⸗
ſcribere libello qð appella
tur rnſiomis a declarare eti
am tps quo ei libellus da
tus eſt ne etiã ob boc ars
fiat quedã. (Cuũq; futura
eſt celebrarioteſtacõ litis
apud iudicẽ mterrogari

8.l.fi mſi inouencõne illuſtriũ pſona

de apol.l· apo ſtatarũ ·et · C. de indeis · · ne quis ·et · ff. de ſe

ſugientem ſi·xx · dies tran
ſierint deliberacõis (et illũ
quidẽ dicere veritatẽ oſtẽ
di quoq; illud etiã ex die
et ſubſehtione libelli) et ſ
dixerit traſiſſe.xx.dierum
numerũ tũc fieri litis cõte⸗

ſtacõʒ in medio aũt licẽtiã

eſſe ei repudiare iudicem
et almũ petere aut etiã cum
eo iudicẽ pcipe aut certe
abſolui amecabiliter nichil
in medio neq; dãmiſicãdo
neq; ab executoꝛibo otur⸗
bando Fßet iudiciariã cauti

onẽ exponente ſicut qin de

hijs iudicat perſpexerit et

xx · dierũ habete delibe ra⸗

cõnem. ¶ Siwro hec non
ßuẽtur licz videatur quedã
fi eri oteſtacõ litis ꝓ nichi⸗
lo eaz eſſe ß licenuã eſſe et
poſt hmõioteſtacõnẽ litis

intra diffintos dies xx. ſiic

agere oma tãq ſi nec ab
imeõ facta ſit qdãoteſta⸗
cõ litis. ¶ Diwro ſemel
repudiãs iudicẽ aliũ acce
perit nõ ſimmus eia eũ qͥ p⸗
titus eſt rurſus repudiare

Pul.vio.lnij. Item
Ffallit ĩ teſte falſo et
inſtrumto falſo ut
C. de teltibo. l. nullu
et · C. de ꝓba. l.pnl.
Itẽ fallit in leuibuſ
crimmibo. ut. ff · de
accuſat.lłleuia.vel
die de plano id eſt
nõ ſedẽte iudice
tribunali. Itẽ fallit
in ernnme notoꝛio
ut. C· de accuſa.l.ea
quideʒ. Itẽ fallit in

omi ernme vbi ſIme

accuſatoꝛe ꝓcedit᷑
ut. ff. de adult. l. i. ¶
ſ publico. et · ff. de
ſuſpec · tu.l.tutoꝛ q.

l.de ꝓbat:·l.pnl· es

de telti. nullu. de ac⸗
cuſa.ea qnidẽ. Iteʒ
fallit in cernnĩe fal
l. vybi ·ß Jo. ð. dicit
enĩ ꝙ ĩ dea · l· ubinõ
incidẽter h pnᷣcipa⸗
liter fuit mota ibi
q̃ſtio falſi ſ̊ lʒ dixe
rim in d cis caſi b⸗
poſſe pꝓcedi ſme li⸗
bello ÿm quoſdam

tñ ſm pceptoꝛẽ me

um dici pᷣt ꝙ ſi quiſ
ſup hijſvelit aeai
ſacõʒ ſolemnẽ mſti
tuere neceſſe hʒ da⸗
re libelluũ ut hic ðꝛ·
doc eſt. xx. nũ⸗
quid dinmui pᷣ̃t H
tpus.rñdent quidã
q; nõ qy hee indu⸗
cie inducũtur a le⸗

ge et ẽ ꝓ eis .ↄſtõ

que dig· Sillud. et · ff. de re indi ·l. iiñj · Eſiquis odemnatuſ.

rum.utC.de dig mtatiba.l.quotiẽs.quidã tamẽ dicũt eẽ
iure veteri dandũ libellũ ex neceſſitate et ꝙ dcis · l.dicit
verũ dicũt quantũ ad hocut inſereretur nomẽ actõis in
libello nam ̊ erat voluntatis ſlibellũ dare neceſſitatis
hſ̊ pᷣmav erioꝛ eſt et ̊ in cauſis ciuilibo in erimĩalibo autẽ
olmet hodie datur libellus m ſep̃ tis etiã in pᷣuatis deh⸗
etis ſi ermialiter agitur ut · ff· de Puatis · de. l. fi. et. ff. de
furt l. i. et · ff. de accuſa · l. libelloꝛũ.in pñ· et. C. qui accuſare
nõ poſil:qui ermẽ:qꝙ aũt dixi dandũ hodie libellũ ubiq;
et in ſcriptis · nam inde dicitur lib ellus fallit in omibo illiſ
caſibus ubi dicimus ſniaʒ dari poſſe ſme ſepᷣtis qui ſunt
quatuoꝛ ut dixmmus.s.ut indi · ſme quoſuff. Encẽitatẽ ·
Itẽ fallit quãd ꝑtes ad muicẽ ſibi remittũt ·ut · C. de tẽp ·

ſecus ſi a indice dilacõ detur.ut.C.de dila. l. i. et. ſue ps.
ſ puto ſpꝑp poſſe abbreuiari qꝛ inuemio a lege datã dila⸗
cõeʒ poſſe abbreuiari · ut · ff. de iudi · l nõ nůůc · et. ff · de re
iudi.l.ij .· Itemↄſuetudo ſic vult et interpᷣtatur g ſuandũ
eſt. ut · ff. de legi · et ſe · cõ. l · ſ de interp̃tacõe · qre dicas ꝙ ſp
danda eſt tanta dilacõ miſi iundicivideaturotra videtur
enĩ plerũq; aliter ut triũ dierũ uel ſex uel alind tpus det
et facit ad q̊ vᷣbũjᷓ.de iudic. opoꝛtet · in fi. E¶
b6 liũ indicem.ſie q.in medio li·non fieri · Cſuper hec.
in fi. Eſi cꝗ. ut diffe · in · Cſi contigerit · .
e¶ Plerũ q aüt · ſie · · de tri. et ſe · Cet quia cog nouimus ·
d Nullũ ha bẽte. q· d. paruũ tpus habet · habet enĩtm

decẽ dies qðᷣ nullũ appellatur. ſotra · S. de ap · Ei · in fi· ſed

lp,
nlaube
t ſe
eligpe
noid
undia
iſle
enotoe⸗
ſaben
fille⸗
epbiſine
poodt
ltlig
t ſ
utm

aindall

ſpn

lide N

nci
nimieft
6Cd
0,5 do
lubeſi
piahn
e 6
ſhdire
gaſbr
diſnel⸗
oltan
taime
Pſaui

ſt ceg

memſt

theekh

gnu ie

ur Nle
vntuen
ſuepe⸗
rinl
f⸗
lont
ugh
tr

lis e

gebe⸗

tim
renntnt
nſi

ttgriei
et ma⸗

B . . R . ,
hoe eſt nullum ad obuiandum malicijs eoꝛũ qui in bre⸗

ui tpevolũt litẽ ↄteſtariut· S·e. Gillud quoq; at ibi non
eſt huius timoꝛ· ro.pſo nali fideicomiſſione.id ẽ cau⸗
a ¶ Suſcepto ve/ tione iudicõ ſiſti iteo pſonalis dicta
repñtacõepꝑſone in iudicõ ut mſti. de ſatis da ·
Eß hodie . Item ideo dieta fideiuſſione ꝙ ſideiuſſoꝛ dan
dus eſt cũ ſit pᷣtoꝛia caucõ · ut. ff · de pᷣto ſti · l. i. et · l. ptoꝛie
ſtipulacões. hotra

ff. de in diẽ . l. ij. E
ſß ſi dubitetur. fi. . .
lo· ibi eſt ſpeãle in ſicut enim eius curã habe
legatiſ. Itẽotra ff. mus ſic etiam per dilacõ⸗

ſciendũ.in pnᷣ· ſed
t intelligitur ſcðᷣm
illam ut ſi habeet
poſſeſſionẽ immobiliũ rerũ non ſatis detut.ar. ff. de leg.
et ſe · con. . H et poſterioꝛes · ſ̊ plac.dicebat iſtã ſnnplici
ter lo qui· Itẽ niquid poterit ſinplr dare fideiuſſoꝛ em
aliũ qui ſinnliter mmobilia non poſſideat ut ſcolarem
in fyi · Heñ.· Sʒ die ibi eũ eſſe poſſeſſoꝛẽ immobiliũ lic; als
habeat pᷣuile giũ uel miitie uel ſacerdotijcui renũciare
pᷣ̃t im nſa ina ut.C.de pac.l.pnł Quid ſi hmõi fiteiuſſo

nem agi aliqud aduer⸗

rem nõ p̃t dare. Reñ · iuret duo ſalic; ſe fivxiuſſoꝛem dare

nõ poſſe er ſe ſiſtere · ut . de litig. Gad excludẽdas pter
clericos qiu iurare ꝓhibẽtur. ut. C. de epis et cle · l. cũ cle⸗
ricis · Q uaẽ g pmiſſiom eoꝛũ tmomittitur ut mſti. de ſa⸗
dat · Eß hodie. Itẽ quid ſi v olo eſſe otẽtus ſe ola ꝓpmiſſio⸗
ne etiã qn fideiuſſoꝛ em dare tenetur.ſeñ.ſatis ẽ. ut inſii.
de rerũ di . Ev endite · et · ff. de fideicõ li.l.iinj. Gadici. tem
quid erit ſ nolit dare fideiuſſoꝛẽ ̊ pignus ad qð non te
netur. ut · ff. de pto · ſti ·l. ptoꝛie· Ren. ſatis ẽ. q; fac̃ ecẽ plus
ut. ff· de col. bo. l.i.an pignoꝛibo.ar.oↄtra inſti · de act. E

pᷣterea. Itẽ quid ſi dedit pignus et nũc vult fideiuſſoꝛem

dare et pignus repetere.ſeñ.nõ pᷣt. JItẽ quantũtenetur ſi
deiuſſoꝛ . Een · ſi fid eiuſſit m ſeptis uel in cauſa pu blica te⸗
netur uſq; ad trienmũ imera qðᷣ durat cauſa. ut.C. de indi.

Iperãdi. Itẽ mm plus p duos menſes qj.quos debz fieri
oteſtacõ utꝗᷓ. de executoꝛibo et hijs qui cõ· ct recõ. Gi. Si

aüt ſme ſepᷣtis er tüc uſq; ad duos mẽſes tmut.C. de fide⸗
iußl.pnł. Itẽ in quantã quãtitatẽ tenetur. ſñ.ad intereſ
ſe actoꝛis ⁊ B mſi. certũ tps fideiuſſerit uel in certa quã⸗
titate:ut · f. qui ſatis dare cogun.l.ij. Gfi.
bSpeꝛtulis. id ẽ ſalarijs quibuſdã q̃ iundicibo dabãt
ut in oſtõe grecao tineturcuius ſniam hbabemus 5. de in⸗
diẽ· ne autẽ.et facit ad ̊.s.de man.pnᷣ.Eſit tibi · et J. ut
liti · in · ¶Pnl. et. S· ut indices ſme quoq ſuf · volumuſ.et
pᷣſtabantur hmõi ſpoꝛtule tã a reo q; ab actoꝛe ut in deã
l. ↄtineturꝗde indiet · C. de pn agẽ.m re.l.fi. et. C. de fruc.
et li. ex ·l. · h p. ſolum reum teneri dicebat in pᷣſtacõne
ſpoꝛtularum ſed contn eum ſunt pdicte.l.
¶ Litis conteſtacõnem. ſ. alic; narracõe ꝓpoſitajet reſpõ
ſione ſecuta. ut.C. de lit: cõ t l. i. et hoe dico ammo ꝓcedẽ⸗
di in eauſa · ſecus ſi indici ut amico dicam ſaluo iure meo
ut. ff.qbo mo.pi. uel ypo.ſo lui· ſi debitoꝛ · Eſi im vendicõe
Sed ar.ↄtm· fr. de condi.indebi.qð quis.ſed certe ibi nõ
expreſſit licet coꝛde habuerit de repetendo .· ſed cum re⸗
ſponſio poſſit eſſe p ſic. er p non. et p dubiũ · puta oppo⸗
nta crrelo/ nunquid ſemp fiet conteſtaco ſeñ.primo
caſu fit · ed tamen nulle ſunt ptes iudicis in cogaoſcen⸗
do ſed in indicãdo tantũ. ut· ff. adl.aquil-l. pind e et· ff. de
confeſſis. l. i. et. C· de cõfeſſis.l.i. vnde euemt mirab ile ut
hee reſponſio obtineat vicem conteſt acõms et ꝓbacõ⸗
ms et quaſi ſententieut di ctü ẽ. als eni nõvalet ſentẽtia

ut · C. de ſenten. l· ꝓlatam. ethoc quando lib ellus fuit da⸗
tus ut fieret cauſa.Si aut extra oꝛdinẽ feci eũ interroga⸗
riet fuito feſſus tũc fit ei vnũ pᷣceptũ de ſoluendo ym oſie
tudin em gñalem et ſic etiam p̃bt intelligi.fad. l.aqui!:
l. ꝓinde. Item in ſed ooſtat fierioteſtacõnẽ Itẽ et in ter⸗
cio dico fieri conteſtacõʒ. ut.C. de except·ſiquideʒ.in fi. et
colligitur in inſti · de except. Gi · uſ; ad.hec exẽpli.nã
eoip̃o ꝙ obicit ex⸗
cepcõem mmnuit ſe
debitoꝛẽ vñ equipa
ntur illi rũſioni ac
ſi diceret ſie. mſi p⸗
bet excepcõem. ut
C. de ꝓba· excep ti
onez. et. ff. de pbaẽc.
mexcepcõm boy.
d¶ In medio.ſic.C. de indiẽ· l.aptiſſmi.ſicꝗᷓ de iudic· Eo⸗

ſus actoꝛem modis om⸗
nibo aduerſamur. ¶ Sin
wero etiã quidã iurent qd

Poꝛtet · in fi· ſic · S. e. ſancimus · .
e rcipe.qð etiã poſtea hodie lſʒ. ut qᷓ.in me.lit Eſup
f ¶ Amicbilit·ſicꝗᷓ ut dif.in. Eſi vero ↄti. hec. in fi.

ãmficãdo.ſcʒ reo· Nũquid & mchilominus currit
Pſepcõ: quidã dicut ꝙ ſic et ẽ ꝓ eis.ff. ex quibo cau.ma.
Alait p · E fi et · l fi· et· ff. de eo p quẽ factuʒ eſt.l.fi.i.ſeñ.et
h. et . ꝓx. Gibi. ꝓ michilo ꝛc. Sʒ nos õ.dicimus enj pᷣſcri
p cõnẽ interruptã. et eſt ꝓ nobis.C.de pᷣſcpᷣ.xxx·an.l.ſi⸗
cut · Enec ſufficit · Nec ob · diete. I. q poſtea coꝛrecte ſut
ꝑ deãm.il.ſieut.vel nõ fuerat miſſus executoꝛm dictis.l.
Item non obſtat quod hit dicitur etqᷓ. ꝓpxime quia non
damni ficatur in hijs que hic dicutur puta ꝙmimus iundi⸗
cem recuſet uel alu aſſociari petat uel in ſimilibo· at in
pᷣſcripcõne benenocet ut dictũ eſt R ammomcõ facta fu
erit. ſi quis tamẽ pᷣmãavellet tenere ſnĩam p̃t dicere ꝙ illa
l.ſicut.q eos cõfundit loquatur m ſua tpa.nã ſuo tpe
nõ dabatur libellus ex neceſſitate vñ dices ꝙ ſit immu⸗
tatqa coꝛrecta p iſtã q̃ ↄoſtituit indi ciũ ꝑ oꝛdmem.
H enp rorit. did orout iudici videtur.uel cum fide⸗
iuſſoꝛ euel ſme eo ut diximus·s· e. Eſuſcepto.
¶ SBivero. ſeruentur.id ẽ nõ detur libellus et tps delibe⸗
rac ms et ſubſcpᷣcois ꝛſilia qͥ dicũtur.S.e. E ſancimuſ. et

EGſuſcepto ·licʒ de ſbſerip cõe nõ ſit in vſu ſ certe ſeribit

in libroomũiis et ideo nõ eſt neceſſe pom in libello. Itẽ et
q; breue tꝑs datur indicis arbitrio vnde bũpᷣt memo⸗
ria retin eri · ieam eſſe:quantũ ad hoc ut non ſit neceſſe
Pronlo⸗ alium dari lib elli: nam de nouo opoꝛtebit
omia incipi interrupcõ tamen factaeſt p̃ſ cripcõis licet
quidã ↄtra dixerũt ut modo ꝓxmme dixmmus.·
4 Dean⸗ eſt.hic collige ad peticõnem alterius Partiſ
iudic dari ſotra·ff. de indi · obßuandũſolucõ h̊ petit ge
neraliter ibi hominẽ certũ uel hic reſpexit adverecũdiã
petiti indicis ut ibi ðꝛ uel hambe ptes petierũt ſmmul.
m ¶ Repudiare.̊ no.regulã ꝙ nõ poſſum reprobare
ſemel ꝓbatũ.ſie.ff.de negg.l.pompomus : er. C. de re. ere.
l·ſi quis · et ꝗᷓ.de litig. ad excludendas.et qᷓ ut cũ de ap.
co · Cſiue jgitur · et ff. qui ſatis da· co.ljarbitrio.Efi.C. de
nõ nu · pec ·l.gnaliter.ar·ↄtra· ff · de mune . et ho · l. ut Fla⸗
tim. VPnl. et · C. de ꝓfel· et me.l. grãmaticos.

n¶Curã. rei. Her dalac? epbmoi ꝓciaſtmacoz.
p ¶ Sin vero·quidam. ſcilieʒ rei cõuenti in iundicõ.

q renr:ſe in indicõ ſiſtiut nõ poterũt dare fite⸗
iunſſoꝛem ut diximuſs.e⸗ſuſcepto.Sʒ quid ſi fideiuſſo⸗
rem dederint.ſeñ.tũc duplici iureoſulitur actoꝛi et cõtra
fideiuſſoꝛẽ ad mtereſſe.utff.q ſa.da.c.il.ij. Efi.et p niiſ
ſionẽ in poſſeſſionẽ ut hie dᷣꝛ. Itẽ qͥd ſi neq; inrauit neq;
fideiuſſoꝛẽ dedit·ſeñadhuc hʒ locũ hic.¶Itẽ qͥd ſi nuqᷓ
venit coꝛã iudice·Hñ.et adhuce hab: locũ ut gnalis co⸗
ſietudo dictat q̃ ẽ interpres legũ utff. de leg. et ſe. cõ .l ſ

de interpretacõe quod & dicit iurent ſo audi maxime.
quia obſeruant ſcilicet udiciũ id eſt in iudicio nſtant .
et ab hac ſeulicʒ cõſtantinopolitana et maxime ideo di⸗
cit qui a ⁊ als gen eraliter hecoſtõ ſuatur. ut j.e. C·fi.
e (Nontelta ce litis ſed qualiter · cum in ↄtinẽti elapſis
xx. diebo fiatoteſtacõ ut.s · · E. ſuſcepto · in fi. Cſeñ · nno
nõ ſtatim qñq; foꝛte reo tetardãte qð p̃t eſſe uſq; ad du⸗
os menſes ut · de
excu · et de hijs qui⸗
cõ.et recõ · i··
d ¶ Admiſtratoe ·
id ẽ index oꝛdina⸗
rius ut · ut defun ·
e¶ Ommno. ſcilicz
re et vbo qð nõ fac̃

obbuent et anteqᷓᷓ litis
oteſt acõ fiat ab hac ma⸗

niſi oꝛdinarius ut h̊. vocacõ aũt bo fit tm a delegato et

etiã ab arbitro.ut · ff. de arbi. l. ß̊ interpellatur · Ci. Itẽ er
ab oꝛdĩario fit qñq; tãtũ vᷣbo ut de domo vocati · ut. ff. de
im inl.v ocã.l.pleri q; et tribus ſequentibo ·l.

F¶ Dene.aduerbialiter pomitur. tes fugiẽtes ut eo ip

g ¶ Factũ · no·optimũ ar· otra puiẽ ſo res amiſſas vi⸗
deatur btraxiſſe et facit · C. de · iuñ. iu · ca. l. . qð ſi actoꝛ.
et. Eſm aüt reus · cæ: ſcilicʒ oꝛ dinario nã deleg atus nõ
b¶ Aquodã indi⸗ delegat ut. C. deiudiẽc · la iundice.·
i Adminiſtratoꝛe· mmoꝛe pPuta defenſoꝛe cimtatis.
k (Ad illu. ſ. deleg antẽ. lI ¶ Nudice.ſcʒ del egato.

—

m Non valente . ̊ eſtotraꝗde lit: Galijs · S o·h̊ coꝛrigi

tur m del egato a principe uel dic ut ibi ·

n Contelſtacõ litis ex tuncenĩ dominus litis eſt factuf

ut. F.· de edilłe.l.ediles. JItem ſciendum·

o Illo· ſalicet reo. p Legem iſtam ·
4 eſtacõneſuaq mamfeſtacõ eſt ꝓpter fugam

r. mne nã diffintiua dari nõ pᷣt in ei ut . S. dixit ·
lit: nonot ut.C.de temp· ap · l. fi. inec miſſio pᷣt fieri q

erat delegatus necalio modo potenat actoꝛ ad ſuum ꝑ⸗
