noacc i in f c. l . E i. qua pt agi licet nõ antiqua q; no die ut no.C. ſ ꝗp· pub.pẽ.lłi. in alio die ſiẽ in alio cre
iſt nequfiut iconeu emolumẽtũ · ut inſti.de act: Efi. ſed ditoꝛe · ut · C. de iur · w. impe. l. k. Ci · q debuerat ſed eui
d adhet q in frau cre .l. fr infi⸗ ꝗac.hcaſu nõ agitur ¶ Inferẽti·debitoꝛ inferet · i. ſo luer⸗ vid: emptoꝛi ut · ff.
adhucnõ ent croditoꝛeſ. S, tũe qliter dᷣ reſcindi dato de rei ven. I. emptoꝛ. et.s.ſi venð pig aga.l.i.ecõtra nõ

en. vi reſcin diquo ad mẽtẽ agẽtis ſic. C. ẽptoꝛi et ſie fiſcout.s.de pᷣſepᷣ · xxx·an.lłi·in fi · et ꝗ. de pð.
bns eu ut inclig. l. polla. Itẽ nõ h qd ltime factũ ẽ ex curialiũ ſine decreto nõ alie.lim fi. So.ſi p̃ciũ ẽ vſũ mu⸗
buemẽtica nõ retractat vel viciatur ut et. S. de int lie. tilitatẽ debitoꝛis q; fiſco tebebatur tũc em ptoꝛi infertur

ut in mis.ſ:alias nõ ut in alnſ:die ꝙ empꝑtoꝛi ñ ſolue⸗
rat fiſco et m ̊ die debitã · ¶ quõ dã ⁊ ſi nõ ſo luèt et tune
fiſco ꝓprie ð tdebita ut · f de rei· vendᷣ.l. fundus. in fi. Vel
die ho tractus nõ tenuit ut ꝙια ꝓhibitus a lege vel qꝛ do⸗

lus dedit cãm ↄtractuitũc fiſco:alłls emptoꝛi ñᷣ ſoluẽt fiſ
co. Sʒ op· S fiſcus hʒ bis · Kñ · ſemel ut debitun ſemel p de⸗
licto emptoꝛis ut · ffix.l lueius· h ꝑticipauerit vẽditoꝛ ds

licto ut.C· de ſa cro
ſanc:ec:aut: q res
iam. Itẽ ſi tra ditus
erat fundus quo
ꝓ curatoꝛ ceſaris ẽ

6

Erta foꝛma ſup me⸗
troicis data e qutſ⸗

index nrer daeeſupncipis in aliz eiuitatẽ
ꝓucie ut dicta ·l. traſlati ſũt. Nã pᷣdia eo⸗
ſunduſ.ſñ·nõ rum q anteq; dimgraret
didenn fundſ.vel habuerint h ab hyns diſ⸗
ic ſi tradiderat fi⸗ ſeirönj
ſcus adhuc hʒ fiſ⸗ rracta nõ eſſent fiſei rõni⸗
cus F.r venclea⸗ bus vendicari iã pridẽ de
re admitar icono⸗ oſt. miſi ali 21 %¾Y
miqu fecie unmle cretü eſt ninalnalſpaß
venditionẽ ut · C. cepto augu a maie as
de ſa · ſane . ec ·l · in⸗ decreuerit. ut igitur a pn⸗
bemul Elane nee apibo ſalubriter ſtatutuz
1 A . — 4 2
actionõ æ no tene⸗ elt ita ſaluis hijs queuti
tur ideo ꝙ actõnẽ liter placuer int.· parenti⸗
hHab ark q male bus heredes eos exiſtere
enck g wber mimme opoꝛtere nulla ie⸗
xPecubl.l. ꝙ debet: . 1
ctbm ß agitur bie gis ſanctõne ſtatutũ eſt.
otra fiſcum act. pi⸗ (Sheemplũ dyoclec:et ma⸗
gnoꝛatitia · ſi aũt ꝗ ximiam.
vendicacõe qð pt Mohibitu elt cuunſ⸗
pjl. funduſ. vel int⸗ q; bona ſuũt qui ſiſco lo⸗
li. et ſes ſit index pi priuſq; a nobis foꝛma
vel certe et tũc ꝓci fuerit data et ut omi ꝓui⸗
mtor index cu enſ ſioms gne occurſũ ſit ce⸗
debeat facere reſti SðD
tui fun dũ ꝑ fiſcũ et
ñiſcus nõ Hʒ em⸗

ptoꝛ op oꝛtet ꝙ etiã ad ẽptoꝛẽ manũ poꝛrigat qʒ eui in⸗
riſdictio ⁊cᷓ ut·ff. de iurdie·o.inð.l.ij. Et notãdũ ẽ ꝙ aut
ltime ẽ facta vendi cõ ⁊ emptoꝛ ẽ ſecurus ut. s.· ſi ãtiqui.
cre.l:obligata:aut venditoꝛ tm ↄmiſit dolũ im odiũ de⸗

bitoꝛis et tuc ipᷣe ſolus tenetur ut.s.ſivẽ.pig · a. l.i.j.Neñ 7

aut uterq; et tůc emptoꝛ in ſᷣſidiũut.e.l:m fi.Si aut em⸗
ptoꝛ ſolus tũc ipᷣe et hoc ubi tenuit ↄtractus.als lieʒ uter
q; pticipet fraudẽ eẽ pᷣ̃us poterit ẽptoꝛoueĩriut h et. s · ſ
ven.pig· ag ·l.cũ otra. Itẽ quid ſi emptoꝛvelit h̊ ſupple⸗
re pᷣciũ:ſeñ.ut no.in decã.l.cũ ↄtra: Itẽ foꝛte h emptoꝛ te⸗
etur in quadruplũ ut :j.e.l qui in otractibo·
Erta·metroicis·hij traſlati ſc dñr a metros qð eſt
enſura q; menſurta ciuit as.et terra dabatur eis m re⸗
ſtauracònẽ ſue· metros em grece latine menſura villaꝛ⸗

ðꝛ · hec tñ trãſlatio við⸗ abolita cũ ex ea ſᷣl aliud acceſſit
rei publice mſ bellũ ciuile ut · s · de lati · lib. tol · l. j. in pnñ ·

b ( Deęmigrarent . i. reced erẽt ſie pomiur f de migrãdo

et facit ᷓ.nõ licere habita metro.l.i.

e¶¶ Decretũ.a pnᷣcipiboutꝗᷓ. ſtatm ·
d (Ctatutũ ẽ.de dictis pᷣdijs ↄñiſcãdis ſi diſtraet
e¶ Placuerit de di cta ofiſcacõne.

anõ fu⸗
erint.

f¶ Statutũ ẽ.ſuceædũt · &u bicũq; parentes moꝛabãtur

ꝙ em nõ ꝓhibelur pnntti mtelli gatur. ut · ff. ex qui· cau.
ma.l.necnõ: Eß ꝙ et ſie nota ꝙ pᷣterita ꝑdit · I̊ noua q⸗
rit ſie·f.. mã.l.ſi mãdaueroGis euius· a g nodib ut

ſarianis. ¶ Hancimꝰlicẽ
vmuͤß quoꝛz mtereſt obi
cè manus hijs qui ad ca⸗

pienda bona alicuius we⸗

phibitü. feciſſe.fit loeus fiſco mu

ff.æ.li. ac.

b ¶ Capi p officiales fiſci · ut ꝗᷓ dicit./ ut j. debo.
¶ Foꝛma:hec foma datur inlris⸗ vala/ſi.

Kk ¶Ceſariamis. jd
eſt officia libʒ fiſa⸗

—

ut? dieit.
1 Nnrrel hit
uiuuis m vboms ut j.

de bo· va . l. fi⸗
m ¶ Leg ibo · ſuccũ⸗
bit legibo ille euiug

neop! i ſiccubuerit le⸗ bona ad ficũ deuoſ
nerint quu ſuccubueriele uũtur / delicto vel
gibo uta ſ officiales auß aliomodo.
fuerĩt a tenoꝛe date legis n Denſts apien
iſcedẽ wl deſiſte ipis pri⸗ do ſme fma/
ni Rtibe a lacibda (heiſtkato nd
Aaus enſond) àa actede ꝙ etiã phcipis of⸗
iniuria arceãtur. Cuc em ficialibo reſiſtitur ſi
is cuius intereſt bona ali⸗ rceget I a offt
cuius nõ inter pellari offi⸗ “ e d F Etan,
cialibo vo lẽnibo ea cape dʒ tiſ.l. delotu · li xi · et
aequieſeẽ eũ iris nr̃is co⸗ g. qñ li. vm · li.
nouelt nõ ex arbito ſuo Cumſr̃is/ad h̊
Snon „: Sde man· pnei · l. i
ceſarianoſ.i.officiales ad et de pi. et cle. l. ſi q
capiẽdas eaſdẽ vemſſe fa⸗ 1 aluip E et . de
o&ς 6 inſtieie vigoꝛé exacet. tri. l.i.
aeſſe an e q O fficialeñ· ſic po
dſieri at L. 2. nit C. de bo ꝓſep·
Pſtas etiã et que locum l.ſ s poſt m hiet
Pñt fiſci actõnes pᷣcipimꝰ ſit palatini qð die

cõcremari ob hoc ſolũ qð
ſuis tpibo ꝓlate nõ ſut ut

jam calũme pᷣuatoꝛxeo ſal ſticie. vace . le⸗
. 3 ammata ut.
tẽ arceãtur exemplo quo woßiiliboe froſte.
S= et ius ptoꝛiũ dieit
vina vox iuris ciui
lis. ut · ff.· de iuſti· et int. lenam · et no · aliqͥd eſſe qd ſne au
toꝛitate ſupioꝛis fieri nõ lieʒ ſie·s · de pig· l. nommatornet
.g. ut nemo p · l. ij. et · .· ne quis in ſua cauſa ius ſi. di · hi ·et
ide exac tribu.li.et · · vñ vi . . memin erit · et. ff. e· aufer⸗
Sſtas. ſ. als ſi ſuo tpe agẽtur. tur. Gaction es·

—

t ( Cõcremari id ẽ amittiut in fi Hums libr
u (St iã · als ut iã als et iã ꝛc· ſic idẽ ins em fiſco et in

r Sigors i⸗pnei⸗
péë qui elt vigoꝛ in

fi hums libri colligit

puatout arff. de pet· hẽ . Itẽ vemůt · Gaptãda· ut agẽ
w añ tpus pdatur actio ut hetinſti de act · Eſi qs agẽs.
ſ hodie duplicãtur inducie et reddutur impẽle ut inſtit ·
de excepẽ· Etpales · et h̊ fuit de legibo· C. gregoꝛiam eu „
iuſtimam coꝛrigitur. deo foꝛte poſitaut denotaret ſim
le ius in fiſco et Puato. vel potelſt dici ꝙ ea fiſcali pſep⸗

c& e amiſſa agitur qð nõ p̃t ſẽ nec puatus agit. et pdit·

fiſcaliſ actõ·xx. an. ut. ff. de diů ·p.l. ᷑n omibo. et · ff. e·l i. E

6 cõ· pᷣma verioꝛ. x ¶ Quo. als ꝙ· et alias quo·

4

—

te fiſci qui lib era ànmrim ſtracõn

recipimus ß quo agente pdit fiſcus · Rñ. ꝓcurato
recip iz ꝗ S& E ut et ceſaris ut · ff. de

of · ꝓcuð · ce. l. i · et nõ ꝙ ex hac.l ↄſequitur fiſcus ius ↄüe
Lecalns. „nis ſKacult as. als facultas als defenſio⸗

FEſenſio⸗

ſioms meipit lex⸗ et differt abilla. s · e.·

tabite
rcin
ftau
nocſge
le.
niats⸗
di

t .

ons ej
plai
ſie
1

Riapot.

enn
ſaptsee
ſeſturt

rrrrrren r

nſioee

6r.

nen

l

tce Nnd

ſeo

N e.

enigNe

dilbG

giicfne
AiSen
cenle

Mta.

ſisale
phails

rinti

öfen.

ing
Se .
ſoeen
ſutae
age

ltntt
wiumal,
“
aſoſ,

ig

60.

pennn

le

Gnohle

gfenſo

1106

jmunin
1
oauler,

.

pꝓhibitũ · ꝙ illa de facto hec de iure pmittit defenſionẽ
26 Rſcus. id eſt ꝓcuratoꝛ fiſcivel officialis vel etiã dela⸗
toꝛ cũ petãtur bona aliqᷓ fiſco obuem ẽtia o ccaſione deli⸗
cti veſſucceſſioms ut .de bo.va. lñ.et ẽ hac.l· ins onᷣe ·
b ¶ Pendente·i· an bona ↄpetãt fiſc vel nõ:q; dubiñ õ
an deliqrit vel an alius fiſcu pᷣcedat: ᷣmo enĩ cã crimĩs

.l. K. in fi⸗

tractari debʒ ut · S. ubi eail· fiſ. lie et an alius fiſeuz p cedat

in ſuccedẽdo ut ꝗqᷓ.
de bo. va · . penul.
quid aũt ſi de hija .
liquet ̊ refertur q̃⸗ iuſtas ſiſci lites ſilẽ pᷣcipi
ſit de bonis illiuſ · mus. Pde.
ſeñ et hoc pᷣmo in⸗ homs facultas dan
quirendũ è ut h· et da ẽ hijs quibo aliquã in⸗
ff. de re indi . l. a di quietudmẽ fiſcuſ infert ch

uo · Eſ ſup · et . de

bo.. va ·l. n. hodie

.

facultates eoꝛudem ad⸗

auũt in delictis im⸗ hue ↄtrouᷣſa pẽdẽte inqᷣe
nitaenein aligi⸗ tari deſcribiq; fas non ſit
ut m autet. 5* * „
ind. Efi. teubj n5 ubi ergo otrouſia extite⸗
eſt qui trouſiã re rit fiſco alicuius primom
Prir et aliqð ne um vendicãte apud eũ o⸗
pbᷣlicacõe aut alia , AfLienn,
rnacõne iure eſt ad-⸗ mmb⸗ facultatibo oſtitu⸗
dendũ ſiſcalib ſub tis ↄgmiio vẽtiletur ut cũ
ſtãtijs p comitẽ re rei exitus debẽ eas vendi⸗
rũ pᷣuataʒecet rõna⸗ 311r5 ej
ſngenen qmiak care Fbauerir tüc emun
coꝛpatio impleri. mo do facultatüũ et rerum
e d boeraeil interrogacõnẽ br̃i q ꝑ e
ſri .K as inten. ditionales fuos mueſti⸗
c(Deſen bi. ad h ganda eſtut ſi quid ſub⸗
ut nemo. P l e. tractũ fuerit exigatur er
(Aps ei. I. extnſecus integruz aliuck
q patitur ↄtrouſiã tin mulcte noĩe quãtũ fue
nb.
eEogmecortz ib
quo ſen. ſub pᷣſide

q‚ni ẽ iudex rei utqᷓ de bo. va.l:.ſi. ꝛde excep. rei inð ·l· i. de

tus. i· cauſe finis ad q55.8.3 s.quoꝛcap.l.abſti⸗
g (Et reruũ.et cũ toꝛmẽtis habitis vel ſuſceptis nẽdũ.

ut. 8· de qſt. l. fi· etin aut.de reſti · et ea qͥ pa. ſancimus.

b ¶ Cõditionales.i:notarios qui ſerui dũr ut h. er · S. de
adop.l·nõ aliter.a ſeruiẽdo et ↄdicõnales dñr id eo q;

hominũ ↄdicões etotractus faciũt uts · q̃ po. in pig.l.

ſeriptumas. vel erant veri ſerui et notarij i. notatoꝛ es ut
SS. de pig · ſi tibi. nõ ta belliones . ut . de tabel · gnali.
1 Integ rü/ alias eſt integrũ als intãtũ. vel aliud tm.et

alias deelt · Et nota

in duplü pumtur ut
er · ff. e. aufert · Gfi. et

qui facit fraudẽ fiſco in querẽdis
ic · et . ff. de publiẽ · et vecti · ſi multi.
bſmß ðꝛ nõ facẽ fraudẽ fiſco in qᷣrẽ

dis induplũ ſcz ut ultra duplũ teneatur ut. ff. e. l. eũ q̃dã.

tis tũc ĩ qᷓdruplũ teneat᷑

—

ut. ff. e· aufert᷑. ñ · et

I de hijs qui ex pub.l.i ct ꝗj.l. ꝓxi · ̊ im ca ſu etiã in qua⸗
druplũ in nõ queſitis ut ꝗᷓ.de excu.mu. l. placet · Itẽ ocoꝛ

dat. 3. de bo. ꝓ· ſ quis intra. in fi er de int. deli. l. fi. EGillo⸗

tẽ ſũt er alij quni pumũtur ꝓ bac fraude ut qᷓ.de bo. va:

nk. anni⸗ offcialis. ut. 8.· e:l. phibiti.
ari⸗ it. in hac qõnẽ ſc; qd vi aliquid ſbtraxiſſe.

¶ Inci le⸗ pacõnẽ. ſe qnpumatur pena huius oſtõ⸗
m ¶ Yſur⸗ ms imo p cipue iſti dñt teneri ꝙ oſu eueft

talia faeẽ et ſie nota duo pᷣmũ ꝙ officiales plima mala
ſcũt etꝰ mittũt ꝙᷓ alijut in aut ut iudiſme quq ſuffra.
ECi. et in aut· de exhij. et intro. reis · Gi et ſie ad ꝓx · dictuʒ
vel ad pncipiũ legis referas ut ꝗᷓ.dices qð nõ placet.
Itẽ q; ꝓpter ↄſuetudinð deſiquẽdi plus vel facilius ẽ q̃s
pumẽdus.· utff·de peñ.l:aux fcã. E quãtitas.et·s.de epi.

audi.l.iij. Efi. n ( Auibo. fraudiby.
¶ Predi cti ſcʒ ce
ſariam et als p̃dcã
Mä p (Lemenre . id ẽ
rat ꝑ fraudẽ ablatũ. Sa⸗ omumpe.
ne mhuiuſemocii qönẽ Gererheons ue
R ceſarian nomẽ inciderit cprebendamus
aduſurpacõnẽ oſtõis iſti ſub hac.l. Rcff. de
us nõ debebit accedẽ. ſ q iminſvo BR hac.
dem oſuetudo frau dũ qinun ſcptoꝛ ðdᷣꝛ exceptoꝛ
bus pᷣdci oĩa temerare cõ ut. ff. loca · ß ad delſ.
ſueuerũt excepeõnẽ eoꝛũ⸗ Efi· vel pt de ſeᷣo
eruerit . dici ꝙ ſi officialis
dem merue p?. ceciderit in hac q
DHPi in otractibo ſce⸗ ſtione ſez ꝙꝙ velit a
Neſtibo ac ſiſeo pmici⸗ liqua Lana Bub;
ohs mteruũſoꝝ; maculoſis as —— aem
ſele fraudibo implicuerĩit tas defendendi gpt
quadrupli redibicõne te⸗ oſuetudinẽ eni ex⸗
neãtur 2. cipiẽdus ẽ ab hac
Vper creacns luice⸗ epᷣa:audi.l.ij. Efi
ptoꝛibo pieulo ꝓcuratoꝛũ et in aut: de eccleſi.
rei dñice diſpontionẽ tue ccoin abat s
ſolimitatis ſrmã eſſe pei⸗ Amãtur ficr utibi
pimus ita ut omi ambicõ⸗ dᷣ in pᷣlato ̊ pᷣma
ne ceſſante q̃ ſtamta ſut q Siee. ci⸗
„ . . „ 172 2
q; antiqua oſuetudine ob u pac. Lé ina ſin

Fuãdaomẽdãtur ĩ paboliſ ul
Z Secieltibo. alial
ſceleſtis er als ſce⸗

bus ↄmittitur ſcelus. et alias ſceleratis et pone exẽplũ
utꝗ.de hijs qui ex pub:ra.l.i.ſecus in auro ut.l.ij. in.e. ti.
Itẽ pone ꝑ · l.s.eſi minoꝛi:nã ibi queſitũ ert pignus.
(ntemter, oꝛ:alias püſoalłs mterùſoꝛc. et dic id eſt
eoꝛc qui ſ pᷣtextu credẽdi interuertũt ſiue ſhe exactoꝛes
ſue tabularij ſiue aurarnj ſiue aln officiales qui ſup pe⸗
cunia publica ↄtrahũt. ⸗lũ tenẽtur etiãſi multi ſũt ta ac

u ¶ Quadrupli· in qd ſo⸗ cipiẽtes qᷓ; dãtes m p.ic; ſe⸗

eus in furto fœõ pᷣuato ut.ff.e.aufertur. E fi. et facit j. de
excumu.l.placet · ſ̊ ↄtra·a.l:ꝓx·et·ff.e.aufertur.Gi.So.
ibi m querendis ⸗Iex mittitur comitirerũ p̃uata
vper creandis. 3/ rũ. et die ſuſceptoꝛibo auri vel
argẽti ſeu quarũcũq; ſpẽrũ duoluendaie ad fiſcũ.ut de
ſuſeep· p totũ.et maxime in.lfi· ⸗miti rerũ priuataꝛet
y ¶ Kei dice · hj qu ſuberãt eo⸗ eligebãt ſuſceptoꝛes
pñntibo multis pvᷣlicis ꝑſoms ut ꝗ j.de ſuſcep.l.exactoꝛel:
nn ſui eligẽtis ut hic etjj. de ſuſcep · l. j.
n

¶ In pabolis · alias meulpabilis ſcq; ↄſietudine ſecus
culpabilis ut in aut ut nulin· Gi.alias impabilis ſcʒ in

vbis ↄmendãtur. et als pabulis et hec verioꝛ.et dic fa⸗
milie ſcʒ p ᷣlice que erat cũ ſuſceptoꝛibo.vel die familie
deferẽti ſpẽs aurivel argẽti q̃ ſaeris largicõnib⸗ ex mo⸗

re reddutur ut:j.de nauicula · l.iiij·

*

—

2 ¶ Irenatcha.qui pſonali fungitur munere et de ſuo nl

erogare co gitur et pabula et ſũptus de publico ei mini

ſtrãdi ſũt ut· ff.de mun.et ho.l:ſi· yrenarche. er hane eli

gunt decuriones in dicio pᷣſidũ utꝗᷓ.deyrenach. li.
bᷣ ( Opeõe· vnũ g enus exactoꝛũ publici debiti vocatur

optio qð colligitur ꝗᷓ. li ·x· de apo· pPublli·l. qui cũq; · et J.
li. xij· de erog mili.an.l. opinatoꝛibo · eo foꝛte q peipit

mitarẽ et ↄtraxerũt reliqua et vos qni emiſtis ↄuemimi⸗
m ypothecaria ut · ff. de inre fil · l. mochis. ſic facit .li · xi·
de debi · ciui · l. fi · Itẽ ad utrãq; poſitionẽ fac̃.ff.de ãmire.

ad ci·p·l.euratoꝛes. ſi. vel dic tercio ꝙ qui geſſit mdẽ⸗

nitatẽ ꝓmiſit et vos qᷣ emiſtis adhuc nõ ſo luiſtis pᷣ cein
et ſie fiſeus ↄuenit debitoꝛẽ ſui debitoꝛis ſuo debitoꝛe nõ
oↄdẽnato duũmõ ouento pᷣus et inuẽto nõ ſoluẽdo ut.ff.

qð optat.alias v a⸗
el ectio militum ut
ar.S. Ioca:l. fi. . . .
geudine. wlſüͦptufanmlie miniſkra
vel etiã in el ectõe. Sõ pmaneant
et ſe nota ꝓp oſue⸗ uꝑ yrenarcha et opeone
adnen eNet omi antiqua cõſuetudine
umptũ ad ꝗqð ꝗ. de obferuäda. mpꝛr.
paſcuis pubᷣ.li · li· 2 ſeruãda. mpꝛ

xi: acuir. =S
EcCoꝛũ pr̃mmo-

maPoane inn ifss oſcĩam ſuã dicũtur pol
decetes mreatu ns linſſe Emimbo. ſiſa rõmbo
bẽat heredẽ fiſeu neqꝙ,; äðpetẽ. vl ab eo ali⸗
niſi viuẽs ueri ccõ enari cẽſemuſ miſ poſt pu
mectus et mn biicã accuſacõnẽ oſtiterit
tul. ut. ff. de accuſa · 2 *
l· ex indicõxe:ĩ pn. eos fuiſſe ↄuictoſ. Empi.
c aut fallit qñ eri⸗ On miuſta rõne de⸗·

men eſt taleut aGG
beredes trã ſeat ut

maieſtatis et ſimi⸗

lia ut ibidẽ nota⸗
tur· Itẽ fallit ſi erat
iam damnatus et

apllo pendet nã

tũc diſtmguit᷑ erat

deratis repromiſ⸗
a ſiſeo mäemmtate eos

pnecipali loco ↄuemri qui·

reliquaotraxerĩt mox ad

quedã mercati eſtiſ. Edẽæ

Eoꝝ primoma mo:
ô*τν+qui vite ſue tpedni

tioni que tibi ſup eo expo a paaebtoe
ſita eſt tabularmis nõ ſub eutoris . 5 hoe are
notauit.equũ eſt tame ut ſets mflectte⸗
Pus de boms ei ex⸗ illa. utili actõe quã
pᷣus de bonis eius qui ex⸗ la: utili actõe quã
acoz fuit ſ ſoluẽdo eſt. e otm debieoꝛe pzni

oↄuemẽdi eius facultaſ da⸗

tür in dẽnitati ſiſci ſatiſfiat Fas na Lmn .
tũc a te ſi fuari h̊ modus ff.ↄmo .l.vnde qͥ
nõ poſſit repo ſeat Emꝑꝛi. rinr in pfy et . de
Vomã augurio ac ſiſeep lei ctifr w.
filio 6a exigen &is pohulhis.
da reliquaoſoꝛtes vos at; e (Pncipali aliaſ
ſociatos eſſe dicatis eiſq; borrck als phapi
a⸗ ackio⸗ iet nota ꝙ hac. l.·
certoꝝ dũtaxat exactio ; fieus. com .

nẽ nominũ mãdatã nec in

actioms mutuũ piculũ cõ⸗

ſtitutuz . h̊ ſepato muneris

de in. ki. linj. Cmul⸗

vel p.l. . et . iij · et

ius ↄuũe imo certe

ter eũ ac eeteros q fuerit ſpẽale:et adde qd
exactoꝛes noĩati ↄſuſe ex· no. f. de iut. fiſl ij.
EGEmulta

f ¶ Reliquareliꝗᷓ
otrahẽ ·i. effici debi

toꝛem kiſci · ut . S. de

õ

nin bongietact ſo qune eoͤta eo
vel expſla.ut · C· .
penab lekiſere⸗ manet actõ ꝙ argẽe
ſi reus vel aceuſa. tum quo d inferre debeba?
moꝛ · fuẽit · l· fi et · ff · S e.

in pnᷣ·huic eni cri⸗

mioſo ſolui p̃t et bona ſua adminiſtrat.ũt · ff.e.l aufer⸗
tur · Cſi in reatu. et de ſoł.l.reo·Scðdᷣo pone ꝙ moꝛtuo cri,⸗
miĩoſo ex ẽmĩe ex quo hẽs tenetur fiſcus vult h̃e bona
ſi hẽs negat cmẽ ↄmiſſuʒa defuneto nõ pᷣt fiſeus hr̃e ni:
ſi pᷣmoↄiicatur moꝛtuũ fuiſſe cmĩoſũut h· et . ff. e · l. res q ·
Tercio ſᷣm py · et io · ꝙ cũ oſciuerit ſibimoꝛtẽ cmĩoſus et

ym G̊ ꝙ diẽ cminibo ſbaudiaꝑ hoc ↄſciuit ſibi moꝛtẽ.nã

et tũc nõ debẽt bona a fiſco accipi mſi ꝓpter erimẽ oſo
uerit ſibi moꝛtẽ nõ tedio vite · ut · ff· e. in fraudẽ. Eeius · et
s.de boms eoꝛꝑ·li.ĩ pnᷣet mſi erimẽ fuerit ꝓbatũ poſt

moꝛtem ut hie.et · ff. eę.in fraudem.Geius · mñ in vita fue⸗
rit accuſatus vel poſtulatus vel in crmie dephenſus et

erimẽ ẽ tale vñ viuens dãnatus bona ꝑdẽt ut.ff.de bo ·
eo.l.fi. et facit ad hãe.l.ff.e.lłeius qui.Efi ſ̊ q̊ hodie re

ſthgitur ut in aut ut nulli iudi. fi· ligi.pᷣ mo ꝙ ali,
On minlka. tribo modiap̃t intel- q̃s admimitra—-
ar eo n pubicſten quo vos ꝓmiſiſtis indẽm
tatẽ fideiubẽdo.p̃us ergo pnᷣcipalis q; fideiuſſoꝛ ẽ ↄue⸗

*

mẽdus ut ꝗᷓ.de decur. l. i.licʒ in alijs fideiuſſoꝛibo ſit ſecus
iure iſto ut·C.de fideiuſl.iure nro·ſ̊ hodie in utroq; idẽ.·
ut in aut:de fideuiſ.Gi:et ſᷣm ̊ mi fac fims mercati eltis
ſ ſubaudiac᷑.· Itẽ dic reproniſſa mdẽnitate ſcʒa vobᷣvł
ſeðᷣo die ꝙ ipi gerẽtes negociũ publicũ ꝓmiſerũt ind⸗

itis a iure non diſcrepat

obſequuo diſcretã ſollici⸗ toem e u .
17 ᷓ„ . ta. l. c 4
tudims rõnẽ fuiſſe aſſeue⸗ Raneto ct. Fe⸗
diẽ · et de · cũ fbuus ·
ſco · argẽtũ ·
ſ argẽtũ ſo lu
S tũ nõ puemt ad fiſ
eũ vel ſi puenit nõ liberatur ſolucõne eius qð debeturut
.s.de nõ nu.pe.aut:ↄtra qui ꝓpriã. ⸗em exacton. ſ̊ oppo
Macsmbo⸗ſe; plicil ſalmuſti⸗ ne & ſoluit non eſt

rõ ꝙ teneatur imo ẽ ꝙ nõ teneat · ß die ſic ſoluiſti ſme

ſͤſeripeõe et ſic eo mõ quo nõ debiſti· et nota ꝙ cautio

deb; fieri de ſuſcepto · ut ꝗ. de col . fun · pa.l · placuit · li · xi · et

in aut.de eccialt· re.nno alie · Cemẽtiba · er in aut· de coll.
Einbemus · eui debz ſoſcribẽ vnus de tabularns duob⸗
ut . de ſuſcep· l.duos · et ſi fiat ſtati ſoluẽs eſt ſecurus ut
.s.de qua.p̃ſcp.lij.in fieet de nõ nu.p eeii.l.in ↄtractibo.Sᷣ

eo mõ fcã nõ ut hice · ⸗ſcpſit ut · C· de ꝓ ba · l exẽplo. .
¶ Subnotauit · i · ſub/⸗. de numerarnſil. ij. li. xn· h ar · ·
k ¶ Datur. fiſco et fac/·C. de co dicil.:ñi.et ſi tu. vel eura.
interue. l. i · reli qua.tributoꝛũ vel alioꝛe debitorũ fiſci

Somã·/q dur reliqua etiã ſi nlſit ſolutũ ut ff. de
b. ſi& ceterox. cios. als ſo ciatos · ; cũ eis vel

m (Cõſoꝛtes als ↄſo i poſt adidẽ officiũ electi ·
n (Eiſq;ſcʒ augurio et filio · ⸗reliquis pdictis.

—◻

o Mominũ · obuementint p⸗ qð viðꝛ vol. phibuiſſeꝛ

— —

¶ Mandatãa nomĩatoꝛe p⸗ illos ſolos exigẽ noluiſ⸗

ſe ut. ff. de Pcut. l.ta qʒ. et. S· de ꝓcur · marituſ. et ſic ãnnm
ſtrationẽ diniſiſſe ut ſbicit. Si aut dicas ep̃os exactoꝛes

inter ſe ſie diuiſiſſe planũ eſt ut in glo · ſe ·

2„α2

eteros . vos
Nutuũ. id ẽ ↄuᷣe⸗

ui.ſez auguriũ. get alios ſi q ſũt. ſ. alij œadiutoꝛelſ:
3 imdi ſticte ̊ cũ diſtictõe legis
ſcʒ que ſequitur· vnde eſt piculum

euulq; m ſolidũ ut ſhᷣicit et·ff. ad municip̃.l. nmmpatoꝛ.
d¶ Muneris· ſoffien exactoꝛis qð eſt munus pſonale.
ut. fF de mu.et ho.lf. annonãa· =òMW
e Diſcretã.id eſt ſepatã ſi &ᷓ ſepata nõ eſſ exactio eoꝛ

omnes exactoꝛes

ante no matoꝛ em
oↄuemirentur vel te .
nerenaer ve jiq qje ut pus ex bonis exacto⸗
f (Exactõ nẽ pre⸗ rum qui pnapali loeo ad
deõꝛe nominũ ſpe exactõnẽ deſtinati fuerat
cialiter ↄmiſſoꝛe· in dẽnit ati fiſcaliſatis fiat·

g Momiatores.
qui ſmt iſti er qua⸗

poſtqꝙᷓ eoſ ſi ſohdũ debitũ

exſo lutũ nõ ſit. noĩatoꝛes

plures vna ſnĩa:l.i:ĩ phᷣet.S ·q uibo ca. pi:ta. S.lłſatis.
i q:fruſtracõe· fruſtrabãt dicẽtes ſe nõ hĩe adhue
p̃ aũ rei fiſcalig ab ẽptoꝛę vel h̊ cũ eſi ãmiſtratoꝛ fiſ
ei et illicite vẽdidiſſſ nã nõ liberatur etiã cedẽdo actõm

ut. ff· de pjg act:l.pnł Idẽ ſi qᷣeunq; alia ex cauſa pᷣtẽdat
ſe nõ ouemni debẽ ſ ſuũ ↄuemat tebitoꝛẽ· vel dic ꝙ diee
bãt fiſeo ut ↄuemirẽt debitoꝛẽ ſui kbitoꝛis qð nõ lʒ ut hj.

adũſus eos quos Ribi ob⸗
noxios aſſeuerant legib⸗
et iudi eijs experiẽdũ eſſe

ognoſcant. Pdẽ, m Momim nat.
Biter cartulas cõ⸗ Busidef fsduo⸗
W enn en ribus ſczʒ fiſco et ſig
ſiſcati· breuis qiudã aſſe⸗ vocabulũ nomim
ueratur inuẽnis qui noĩa bus ſuponit ꝓ de
oↄtinebat debitoꝛũ ſeu con⸗ H H rer
eredita pecuma ꝓbaretur ut hvel die · i. obli⸗
neq; caueò mbo ea q̃ breui Sarum b⸗ quibo te
inſerta ſuũt oſtẽdantur mi⸗ netur nico,

quũ eſſe ꝓPexinmis ut ſub
Apᷣ̃a ãnotacõis maũ vnuſ⸗
quiſqʒ ſibi faciat debitoꝛẽ.
oeccalionis igitur hmõi ca
lümã pñti volumus iuſſi⸗

ct · Se ñj cer.pe.l.nõ
adũſuſ:.et.S· qñ fiſ·
vel p.l.nõ pᷣus.m
ſi in canbout jbi. et
eff. de in · fil l · ij. E
¶Ceneatir er lol⸗

2 (Legibo. no. inje
et n vi debitoꝛẽ eõ

one coherceri · ut breuis uemienezn ur. ſyc⸗
vamtate reiecka nullꝰ ad wect. erent. leis,
redibieõ nem de hijs quo gãtes. er de indeil.
riui noia oſepᷣta füt urgea⸗ nullus · et de pig. l.

tur ꝙ in alns ſilibo canbu⸗
obbuandui eſſe cenſemulſ.
De mſtri et de iure ſiſca⸗
lis haſten de adiectõibo.

inj⸗et vn de vi.ſ qs

in tantã. et.ff. ad.l.

inl de vi. P. l. eredi⸗

toꝛes. et ſven. no.

iuf,/l. nõ e ſm galis.
min prin. et in aut: ut
hyj quiob· Gi. ſed
ar·. ↄtra.ff. de furt.· l.

liter nominãtur di 4 Rrn 4
ceturꝗ.. de ſuſcept· oueirt. Honalis igitur n
rgtosre ficl iuris oꝛdinẽ ſequi exeuſ⸗
Konaliſ. i ꝓeu Ta n i g 1
ratoꝛ ceſaris ut. S· ſiſq; exactoaũ facuſta tib⸗
de mõ mul.l.nj. neenò etiã noĩatoꝛũ ſi ſiſ⸗
voas ie ſe eus in vmüſa debiti quan⸗
ereis ed tate ſecuntatem indm
officij college fue⸗ tatis ↄſecutus nõ fueit ecẽ
lias ex pſona eoꝛe? lia debi re
ouemiri nõ debetis . deb ta uſ gerl mp e⸗
ut. ff. ad mumicipᷣ · qia nico nie man⸗
l. impꝛ: et j. de pe⸗ QRietudinis obnoxi
Rece no gerrn⸗ ut omſſa fruſtracõne te
ſedᷣo nomiatoꝛ ter neãtur ut ꝙ de ſuis nomi⸗
cio collega nõ ge⸗ mbo debẽt de ſuis faculta⸗
den een e tibo cogãtur exſoluẽ fua⸗
detur pmo colle — 7 ca=
deb ere cõuemiri · ut tis cũ dpleuerint alleg 2
C. de mgĩa o.l. ad⸗ cõibe ꝓprijs n quas adũ⸗
uerſiis. So · ibi oẽs ſus quoſcũq; ex ſuis otra
r ctib, debitores opete ſibi
mimby que ſpecia crediderint ex iure ita ut
liter au gurio et fi⸗
lio eins erãt demã
data · Item ſñi dicas

diuiſionẽ factã a iudieœ ſeu nomĩatoꝛe ad quid ten etus
alter e · vel dic fa ctã eſſe a ſe ipᷣis vel a noĩatoꝛe.ſi a no⸗

miatoꝛe dicas eũ ↄuemri eis caſibo quibo et tutoꝛ nõ ge⸗
rẽs ſiẽ in diuiſa a indice.ſ. ſᷣ debuit ſuſp ectũ facẽ ut ·ff · do

ami re.ad cip.l.enl Gañpnb et. ff. de ami tu. l. lueius · C.
ꝓnbet adde h̊ diſtictõ nẽ ꝙ aut oẽs geſſer̃t ſmul cũaſił

fiuerit niũctũ: aut diuiſim diuiſione facta aſe vel aiudi⸗

cee aut vnus tm geſſit.pᷣmo caſu oõẽs et etiã fideiuſſoꝛes
añ noĩatoꝛẽ ↄuemũtur utꝗ.quo qͥs oꝛdi .l.ij: in pn.li.xi.
Idẽ in tutoꝛe ut.C.de mgra.ↄ·.l.adũſus.ſi diniſim a indi⸗
ce tůe obtinet qð h̊ ði et qᷓ.quo quis oꝛdi.l.ij. Gi.ſin caſi⸗
bus quibo et tutoꝛ ut mo.no.Si aũt ipi dunſerũt tũe pri
mo noĩatoꝛ ꝙᷓ;ᷓ nõ gerẽs·ut · ff· ad mumcipᷣ.l. mpatoꝛ· et
de ãm · re. a d ci p.lcuratoꝛes · in pnᷣ·et aluid in tutoꝛiba ut

C· de dini. tu. l.nj · in fi.ſi aut vnus tm cũ omibo ſit imũctuʒ
tuc idẽ qð in ſupioꝛi caſu · ut.ff. ad mum.il:qͥd æ et ẽ rõ q̃⸗

re pᷣus noĩatoꝛ m pᷣdẽis caſibo ↄuemtur q; rõne fidei ſed
collega negligẽtie noĩe ↄuematur ut deã l· impꝑꝛ · in fi· en
faqᷓ de fahceñ · l.inẽ ꝓuiſũ · li · xi · et de ſuſcep · li· x. lij x. .

, qui vaſ. m pn.ſ̊ er
Ribi autoꝛitate indicis.ẽt nota e ex hac.l. fiſcus hʒ ius

I coͤmune. ti: ſe; potrimonn ex cauſa delieti vel

ENier. ofiſ- alia quacũq; vel melius. i:homĩs et d
aliqs ofiſcari qñ bona eins oñſcantur.

pꝓ¶ breuis:id eſt ſcedula vel quaternus. .
q ( Caucõm bo.ſq; publicis. xemplo et.l.mcoöͤnes
T Debitoꝛẽ · ut.s·de ꝓbac.li⸗ jlias vari erate:q aliqui

¶¶ Samtateals vamtate a dicebãt valere et alij nõ
h ecõtra ſi dicat ſolutũ ſecus eſt ut in autde teſti. Cet lez.
vᷣel illum dũm bonoꝛedebuiſſe. ſecus ſilr ſi adeſt cã ut.ff.

de ꝓbᷣ· cü de in debito· fialias ſemiplene ꝓ bat ut. C. de

ꝓbaõ l.nſtia. ſe: in puatis ad qð.s.tiil.inſtas.
* (Simlibo⸗s ⸗fidemnſti alias inſti eriure balte. c.
u ¶ Rubᷣ. De⸗ nã et de inſto fcõ vel omiſſo in ↄtraetu
fiſcali dicit utjjᷓ. li.etiijialias deeſt inſtri et dicit de fide et
iure haſte⸗i · vendicõnis que fit cũ ſubhaſtacõne quã⸗
wa fiſco ſit venditio que facile ouelli nõ debʒ ut. s. de re⸗
miſſi. pi g.l. ſi ypothecas et qð de adiectiombo ſubi cit
die ut · e·l'htpa- HZ

Sogdin libellũ.cõdẽnatus fiſco et in. e · euius etiꝗ

. —

hres capta cũ ex cauſa indicati fuerat vendita mi⸗
nus ſolẽniter ꝑ fiſcũ ſupplicat ꝓ re recupanda⸗
db ¶ Beſideriũ·dengnãdo ei rem tuã ſů ↄtra quã agis et qᷓ
actõe die ut no.s· de iure fiſ:l.ſᷣ moꝛe· ⸗dẽdiut ꝗj·e.quecũ
e ¶ Procuratoꝛ e·ſiſci ſe; qui ius hʒ vẽ q; ac ꝓcuratoꝛ cæ

nõ vendit rem ceſaris ſme ſpeciali mãdato ceſaris ut. ff·

de of ꝓpcur.ce · i.
d acultas ut q
hʒ mãdatũ a pnᷣci⸗
peeleria haun Pod in Empꝛ.
toꝛe fiſ ut ar· f mã⸗ llä mizſtt vD⸗
da · l. ſi p euratoꝛeʒ. libellu ouliſti p⸗
Ci. et ad h.s · h ꝓP· J cũtoꝛ meo ad eu
bin e tij ab his y ius offieiũ delide rin mũ p⸗
enĩ factavenditio tin et alle a cui ſi b⸗ue⸗
val et ſi mõ p eiũ ſit et alleg a cui ſi gbaue

ſolutũ nec valet p-⸗
miſſio dupli: ut.f·
de iur fiſ ſi peñtoꝛ·
e (Habitis alias
habitis iſtis ſeʒ; p-
ſonis ſup̃dũs:als
habitis haſtiſad
qð ꝗj.l px-als habi
tis actis ſeu geſtik

et tũc die nõ ouen⸗ IA nae aEEGCàceeeen
to debitoꝛ eꝛ apud recipies cũ fructibo quo?;
indicẽ celebratafu ad emptoꝛẽ mala ſide p-
it venditio ut · S. ſi L e
P.· pub · pen. l. fi · uemſſe. p uem re debere
nõ aũt dicas ſerip⸗ ¶oſtiterit. hmpi
Jnpezffartatur. Pplex ratio delnde
FO1Ke., odo m riuin tun muarer y pior⸗
reba fiſcalibo vĩdi· miſſa haſtanꝝ ſolenmtate
isenur hitn ppoſſeſſiones tuas ex offi-
ub ſit et zti co diftr orig.
cũ de ſ̊ ſit facta in⸗ 90 diſtrackas ſugger 19
terpella o coꝛãßf er qÿpreeij viltate ob erx
de ut. S· ſip· pubß. guũ debitũ grõſam emp⸗

pẽ · l. ij. et · ij · Itẽ
nat ſ haſtatio ut
j.l.fr et · xx· diebus
phᷣli ce ſt venal et
pPlus offerẽti detur
ut. 8. de ſacroſane ·

tionẽ m fraudẽ tuã inuti⸗

ec· aut· Hius poꝛrectũ · Itẽ ꝙ vẽdatur inſto p̃ cio ut ꝗ.l· j.·
et. g. de iur. fil. l. i mĩoꝛi.et · ff · de iure fil. l. in. Edini. tẽ pcu

ratoꝛ fiſci debz adeſſeut hic qui bo pactis valet venditio

et nõ reuocatur ut ꝗᷓ· e·l.ſ tpa et.a de remiſ. pig. l.ſypo⸗
thecas. et.S.de ↄu re.alie·l.ij.ſſi aliq̃d deeſt nõ valʒut B.

et J. ꝓx· et ar.ff. de tranſac.l cũ hij.· ſ pᷣtoꝛ · et . de P ans
cut.ſiue de. l· i. et . ij. et · . ſ vẽ · pig. a.l · i · et · et · iij · et · ii · et

de reſcin · vẽ · ſi s et ſi aduſus fiſ.l.edictũ.̊ infra quanti
tpus vendet fiſcus.Hñ ut in ᷣuato ut no.S. de iut. fiſ. .

inj. Itẽ et op· quo mõ ꝓbat actoꝛ negatiuã ↄtraregulaʒ

s· de ꝓba · actoꝛ · Itẽ quõ ꝓbat ſolẽmtatẽ deeſſe imo ecõo,
tra deberet ꝓbare eã affuiſſe ut· ff. de pub·lquecunq;.
fi.So·ad utrãq;· H̊ ꝓbat eoipᷣo qð nõ ꝓ baturotra ut ar·

J. qui mili.nõ poſl.ſupꝑ ſeruis· vel h̊ erat ſcpᷣtura qᷣ dice⸗

bat h intemſſe cui erat ſtãdũ mſi còtra ꝓbetur ut · C de
ꝓ ba · l. cũ pᷣciba· et ꝓb abitur ᷣm hp obliquũnegatia ut
et alias.S· de ↄotrah ẽ. et cõ mit. ſti.l.optim ã:alij dicũt oia
bec pᷣ ſumi ſolẽniter acta ut inſtide fideiuſ. Efi. h m. l. aa
cũq; dicũt idẽ et ſie ꝓ bari eompᷣo qð nõ ꝓbatur ↄotma· qGq

ris non autoꝛe ꝓciratoꝛe
wl eo cuius vendẽdi fuit
facultaſ neq; babitis ba
ſtis nec omi oꝛdĩe pacto
vditas res eſſe et ĩid qd
ex eauſa iudicati debes ex-.
ſolueris reciſſa vendicõoe
mala ſide facta eaſldẽ ree

litatẽq; rõnũ meaꝝ adu⸗

nõ placet ut ibino ·. vel die ꝙ hie fungitur vi ce actoꝛis n
et ideo ꝓbabit m.b.et facit · ff. de pba· l.ab ea parte. 1
g Debes. gꝓpter qð debitũ fcã fuemt venditio: g
hb ¶ Mala fide:qð eſt eo ipᷣo ꝙ nõ eſt ſeruatus oꝛdo. ſe
i ¶ Kecipies · ſ qua actõne aget.ſ ut. S. de iur. fiſelR mi⸗ E
K Rebre enaur Sg de pcipiẽdis licet habeat noꝛe. nn
titulũ. et ſic eſt ↄtra.s· de reiven .l· ſ fundũ. So.h̊ de pcipiẽ ſe
”JUMUV S dis q̊ adhuc erant 4 8
in fundo qui pars 1 ſ
. . fundi ſut et ſic non a
ſariũ cõuentũ fuiſſe dieis. můut freũs. ut. ff.
qᷓpropter illicita iſta re⸗ dreive.l. fructus ſi
vargue ta incmiati fſei Padenoryn vnent pf
ↄſulturus quã tue ſecurita unt minſte ut a lu⸗ 4
ti opam laturus. Edem. partopue⸗
— —T Pmſr „X46 uerũut ut
35 inſtn emg dd neſti qui tñ puene⸗
nõ extẽt quibuſcuqg rit ſecus ſi nõ pue
tñ ꝓbacõibo uxoꝛ tua oſtẽ mſſent tz debitoꝛ p⸗ er
derit ad ſe eã domũ ptin? cepiſſ ſe poſde y
„ —— E re licuiſſet · et ßm H
qᷓ a fiſe eius nomiĩe dicis dic puemre debere u
opatã pᷣ ciũq; ab ea exſoſlu ig eſt debite puene ,
tũ et m eam dñiũ traſſati. et ee veriii D *
Fruſtra hſcũ ex pſonama- norim-lpdc?:ſſſin e
tris euiſ referre qoͤnẽ ꝓpcu du:et faẽ. ff. de rei 4
ratoꝛ meꝰ nõ ſmet. Empꝛ. M.
N A E 1 *Xv: delt puemre.
ſtatuta ſut actõib⸗ deriuz. deſide⸗
W baſtis patitur cũ eiã mnt recupaẽ rem ſu
augmẽtũ te facturũ eſſe ꝓ na Fi diſm .. i
hitearis ad röõnalẽ noſtruz mPaſtaye: qͥ ſo. it
ut iuſtã uberioꝛis pᷣenob⸗ lẽmtas nõ fuit ob⸗ In-
lationẽ admittat ptine. nuittenda ut et.l.
NWecuos p re Emp: fi· et.s.· ſi aduſuſ fiſ.· wnn
Vecuq; mp’. l. odcõ · et de exe · rei nn
Jiiqs ꝓdigoꝝ et an⸗ iu di·l odo. ſitni
nonario timilo ceteriſq; hi n (Gilitaw. qa nõ vin
ali dbitia thnbuſtui ueacier denn
fliij. Gdiui cet · ⁊S. uiun
de reſcin vẽ· ſ ͤl.· am
et de iu . fil. l. ij · et q. be
de predijs cu·l. i. pete in. ſi nõ habeas. vel dic in p · ici,
o Inutilitatẽ·re⸗ ſic.s · de heret.lin · vel foꝛte ẽ vna ps ij
mutilitas. Sue,,·arguédo cà couinceut f. te. v.ſig.l⸗
p ¶Redar/ mdicaſleſ agẽdo ↄtra fiſcũ qð die ut · · d
iut.ſil.ſi minoꝛi.· et hʒ fiſcus hac.l. ins oue · Sr. irn
ꝗ ¶ Indemmtati ſoluẽdo fiſco qð dbbes. ff
r ¶ Securitatii·mdemmitati · Pmã ptẽ ti · er ẽ ins vue N
TG6 in ſtea; lex reſpicit: et facit. S. de pac. pacti.
et de trãſact. l. cũ te. er de rei vẽ · l . cũ ſup · et. l· indica. ni
t¶ Probacòiba.ſeʒ idoneis · vel alio o.... inn
u ¶ Eius noĩe · vel ip a em ⸗ zempta⁊ ei poſſeſſio tra ſbe
x ¶ Traſlatum.qðᷣ ſuo noĩe ſit dita ſuffieit quicũq; ſol⸗ G
uerit p eiũ dũmõ ſit ſolutuut hic · et. C· de ꝓba l · cũ res · t du⸗
ſi quis al.vel ſi.l.i.et.l.multũ.et.l.qui ali ena pecunia - e
y ( Matris eius· bona ex delicto fiſco obuenerãt · S ecu⸗ ſ
re Cennt qui a fiſco emit dumo ſolẽmter ut. S. li etj.ne
fiſ. rem quã vẽeuĩ.l.i. et. n. et · · de oui · re all⸗n. b
. tpa· haſtis alias haſtis.als actõmbo · als utrů⸗
ij.· Et die ꝙ qñ fiebat ſubhaſtatio dicebatur ppᷣ conẽ q iy

s

qui plus dederit uſq; ad mẽſem ille habebit licetgᷓ infra

menſem alicui a fiſco vẽdẽtur tñ a dmittebatur adiectio
infna dictũ tps quãuis cũ ẽptoꝛe nõ cuemſſß. Si aũt eũ
ipᷣo emptoꝛe eſ dictũut ꝓoſſ» idari alij plus offerẽti in⸗
framenſem eſſD pactũ m diẽ adiectõmg et valeret etiã in
ter pᷣuatos ut · s· de in diẽ adi ·l.i · qð in pᷣdio ciuitatis nõ
eſt utꝗ· de vẽ re.ci ·l· itet · i· li · xi · vñ no: ꝙ in fiſcalibo alie

« niſi ciuitas habe⸗

OH

nacõmbo tam ſua⸗
rü rerũ q; obhiga⸗

ũ habet qð .—r
ar mi⸗ cooꝛpibo ſubhaſtacõneli⸗
aß · luciuſ. en ſ citãda ſũt ſiſco autoꝛe vẽ
aliby tpalibo tñ nõ ſint iure dnij qubo res hu
ypetuis locũ hʒ ut iuſcemodi ſub haſte ſolẽ
ꝗ.de loca. . ci. l. fie mis arbitrio hſeus addi⸗

Cſi ad res aũt ci⸗ RiEaS a
uitatis nõ hʒ locũ xerit · et ſiquidẽ nũqᷓ; ut a

ſiſco fcã veditio poſſit in⸗

obtinuerat quo caſu frcũs medio tpepceptos pinde ae
ſialius licitàdo obtinuiſſ fiſco reſtituet mſi er pma ven
ditio et ſedᷣa adiectio ſit facta ante pceptionẽ fructuum
et niſ ꝑ colonũ fuerant ꝑcepti· nã pmo caſu emptoꝛ ha⸗
bebit fructus illos ſcdᷣo colonus et dabit mercedẽ emp
toꝛi ut.ff. de iut.·fiſ. l.ſi · et ᷣmo caſu emptoꝛ pcipit penh⸗
onẽ illius anmi ne fiſcus colono teneretur ut no.d cã.l. ff.
†⅛ hi. l-ul. zna vel coꝛpa ad vẽdẽdũ ponẽda et
vecũq;: bo⸗ ſut licitãda.i.vendẽda ſub quadã
etgese nã plus ofeekhei dari rhzener dir ſa. ſanc. ee.
aut.h̊ iis poꝛrectuũ · & cibarioꝛe nã ꝓdigũ ꝓdigi et in
d ¶ Drodigoꝛeę·i d- peip diga oꝛ·i· cib⸗ ener ſie die
ꝓdigoꝛe.u cibarioꝛeſ̃ p.qͥ ᷓ. ꝓxĩos dies ꝓdigũt᷑·i:ↄſu⸗
müt ut. ff. de of. p. l. plebiſcito.admſtrauerat ES et male
ãnona cibaria ̊ͥ adminiſtratoꝛvel ꝓdigoꝛeqbo ẽ mtdi⸗
ctũ bomſut inſti.qbo nõ ẽ ꝑ·fa.tel. Cit ꝓdi guſ. et reliqꝗᷓ
apellat cibaria ipᷣoꝛeque plerũ q; a fiſco pᷣſtantur ut.s:
de ſa. ſanc. ec. l. ᷣuilegia. et de openſaẽ. l. inj · que male ad-

mnniſtrauit ille qui pa titur vendicõnẽ ſuoʒebonoꝛe.

e¶ Derp etuo · facit . e. li. x · de caß.· et diſ. pi .l. i. et de cen.
l fi. Sʒ ↄtra.ff· de iur.fil.l.p̃ dijs· So.ibi fcã fuit venditio

tributis ̊ ꝓ mala admimſtracõne vel alio debito ex

tractu vel maleficio. erit ſie pomtur. ff. de iur. fil. l. f·

¶ Addixerit · i· vẽdi⸗ in ph et de re in a diuo · Eñ poſt.

r Pategeut f. fringi auctoeitate reſep⸗
vel die tps ſtatutũ ti fuerit impetratũ nullus
a lege qd nõ habe obtẽpet · e in mnoribus
olunneſn anth ſi quando aliqiid ex reb
mo woeroctt et for eorum ꝓſiſcalibo etiã deb⸗
ius poꝛrectũ · et foꝛ⸗ . cn .
te tale eſt h. tis adiudicatur ẽ ptoꝛibo
roſtearis tu repeticoms facultas inter
qm 1 4 . . . 7 . . 1—
ta ꝙ t ſemel faci aplaturm nde ctam.
enda ẽadiectio ut Jqus ꝙſcri⸗ Fdẽ.
