wro ſolo apð lueratẽ oſti⸗
tuto ſic abſtinebũt omi vi⸗
cio et ſie omi deſderio rrõ⸗
nabili.ſie nec miuti nee ſpõ
te ſuis nocebũt ſilijs ̊ ert

tpati maxĩe quidẽ circa ſuã

caſtitatẽ deinde etiâ circa
mr̃ᷣmo mũ affectũ quẽ ope⸗
tẽs ẽ hr̃e eos q̃ ſił cõ iũcti
ſuũt alterutri. Res ẽa caſti⸗
tate plena et boms moꝛib⸗
ogruaa pr̃—no maternoq;

affcũ plena ut qdᷣ eiſparẽ⸗

tes ſpõte nõ kuãt hoe poſt
deü oũ em oĩbo pr̃em dicꝰ
aut q impium bʒpiegem
hijs qiu a parẽtibo len ſüt
fuet et hee q; ea q de lucriſ
et ſucceſſiom bo p dẽ diſpo⸗
ſita ſut teneãt.Nichil enĩ

eoꝝ innouamus pᷣter illa

ſola qᷓ expᷣſſmĩ hac lege
oſepſimus. (Queigitur
placuerũt nobaꝑ he ſa⸗
crã declarata ſut legẽ tua
celſitudo operi effcuiq; tra⸗
dere feltinet.

Pe app ellacõmbo. Rubca.

F myr iuſti · au · io · · p · Fo
excõſuli odmarioa pr̃icio.
Pbiectoꝛum nr̃oꝛ⸗

interpellacões leguʒ

1CK. enſurã. no. ſ⸗

lium ali ſᷣm ſbam
Pr̃is qð facit ad id
qð dix-imus.ff. ad
mace · iul. C& dr.
m ¶ Noumus. et
recedere.i.redire.
n ¶ Dam. ſcz datia
viro uxoi uel eco⸗
tma.
oEgit. i. curanit.
P¶Picimus. nota
pneipem patrem
om et legu. ut. g. ð
inceſt. nup . ¶dubi
tatum.
q Michil.no.oĩa
telligi remanere q
exp̃ᷣſſe nõ coꝛrigũ⸗
tur.ſic.C.de tẽpo.et
re.ap.l.ulti.in ſi et
S· ut det. ſit. nu. c.

ti · et · . de ap. et aluũ
de hijs q ingre ad
ap. Hñ.pꝓrimus de
ap· tractat de pñᷣ.
ap. ſcdus · ſ. de hjs
q ingre.tractat de
fine.hie auũt mcidẽ
ter poſitus fuit nõ
ex ꝓpoſito ſ̊ ex q
ſtione tali facta ut
in pnᷣ· huius vſiõ⸗
ms q̃ᷓ ð: breuiter
ꝙ ſi pendẽte ap · ca
cpromnnttatur in
arbitros tpus qð
ibi fluit nõ nocz ex.
ercitio qð fieri h
infra anũ uel bien⸗
m · ut · S· de hnjs àq
ingre ad ap· Ei⸗

= =
=*

– =v-
—

— =

=

Se—

EEE

S
S=—

=
—
—

— =

—
S—
Se

— —

—
=☛

— -
—

E
— =

6

m

a (Patronus id
aduo catu · ut · C. de
poſtull. quiſquis:

b Qmalege: u

ad ap:in pnᷣe.

ſnchii⸗ auu⸗
culu nue patrui qᷓ

vulgo ðꝛy ſichius ·

ut ꝗ· de her· ab mte⸗

CEhß auũt defunctus.
d Aduſarios· in⸗
tor e

demnatu.
g receſſiſſe. dixit
aduocatus yſichuũ.

ex mum lcp̃ᷣtura:
volüũt ate arbitros
elegerũt · accur.

¶Ex aurſu tpil. no.
nõ leditur ex tẽpis

carſu ꝗᷓ negligens

nõ fuit · ut · S· de ap⸗

Eij. et de Hijs qui

ingre.ad app. E ij.
CEi · et.· ff. de mio. l.
intra ntile. et. C. de
moffi:reſt.ↄtra ma⸗
iores ⸗aoc.

K (Et ſi decies. ſic

s · de here· et fal. ¶
er hec. .
¶ Mote. p oteſta⸗
tiones · et ſie ſüt ge⸗
mtini caſus.
m (Mon mote. q⸗⸗
nõ cepat adhuc p
litis ↄteſtacõnẽ ca
tractari apud iudi⸗
cem appellaconis·
appellatü tñ erat ·
nbienmũ · ſecus
foꝛte in cauſa crimi

nali ut. ff· ad turpil·

ab accuſacone · er
·· ij. et. C. ad turpil⸗
quãuis·

nobis p̃ᷣbent occaſonẽ p
ſalute ſᷣcitoꝝ oſcribẽda

rũ.Adicõnẽ nãq; quiðᷣ no

bis pr̃onus fecit. q lege

volete appellãatẽap bien⸗

mũ tacẽte à certe exercẽ⸗

tẽ quið nõ tñ ꝑpſeqũtẽ ap⸗
pellationẽ cadẽ certami⸗

mboq ofirmata ſnia non
poſſe ulteruis ꝓcedè. ſ̃ ra
tam ſieri utriq; ſnĩam yſi⸗

chiũ. anichium. et aduſari
os eius exercuiſſe quuð li

tẽ apud ꝑedaneũ iudiceʒ
ad dictũ aũt eũdẽ yſichiu
appellaſſe et cãm otigit re
currẽ ad tuã ↄ gmeonẽ. et

düũ lis in iudicio tue celſli⸗
tudinis exercẽetur.receſſiſ⸗

ſe qui a certamĩbo apud

te geſtis arbitros aũt ele

gilſe ounes ex reſeptoa a⸗
pud illos cucurriſſe.et q⸗
dã execuiſſe · poſtea wro
neglexiſſe q dẽ els ar⸗
bitroſ nõ aut pſecutos a⸗
pud eos motã litẽ ſ̃ trãſ⸗

acto biẽmo uti aduſarioſ
euis q; nõ poſſit odenato

exẽceri in tuo iu dicio lis
tlis.ſ̊ opoꝛtet eã ofirmari
ſemel biẽmo trãſacto.illũ

wroꝗpterea nõ ꝑ exeeutũ

apud tuã gloꝛiã eo ꝙ litẽ
apud electos dicèt arbi⸗
tros. Sãcimus igitur me

moꝛatu neg ociũ quuð ex⸗

quo hec nobᷣ nuncata ſũt
mchil ledi ex curſu tẽpis.
neq; ratã eẽ iuidicis ſnĩaʒ
ſemel app ellacõne data. F
exẽceri apð tuã glonaʒ et
termimũ legitimu ſuſape
eẽſi ecies miies plus q
biẽnn tps exeeſſit à exce⸗
dat. Demceps aũt in omi
negocõ in quo aliqͥd tale

agit et in medio mote cie
apð appellacõis iudiceʒ 3

no mote aliqiu eligantur
aliyet ꝓpterea biẽ mũ traſe

at intra qd; opoꝛteat appel⸗
lacõms uidices lites deci⸗
dere. etpꝑ q; libʒ circũſtãtiã
rurſuſ reutatur iterũ ad iu
dices appellatiõis cã. alijs
Igdẽ omibo liceat uti ptibo
tãqᷓᷓ ſi eoſ nõ ↄtigiſſ deſerẽ
quidẽ appellacõis iudiciũ
ad elcõs auũt wmſſe nõ tñ
Pſſe uti cũ biẽmũ pᷣterijt.
nã q̃ ſemel alios iudices
elegit nõ ẽ iuſtũ ut tacitur
mitatẽ culpet eius q ꝓpter⸗
ea ẽ leſus q; hijs qͥ geſta
ſut de elcõne iudicũ credi⸗
dit. et ideo non ẽ executus

neq; ↄpleiut litemiillic eo
ꝓ apud udices illos ſit
exẽcitatũ negociũ.hecigi⸗

tur ĩ omi negocio ßuaria⸗
pud tuũ foꝛuʒ volumus.et
omi alio ubi ſ̃m aſpellati⸗
oms ſcema iudicatur.qᷓ̃te⸗
nus nichil muiſte circa no⸗
ſtros ſubiectos agatur.
(Sihrro ena foſtq deſe⸗
ruerint eleõs iudices biẽ⸗
nij tranſeat tpus tũc oſir⸗
mari ſnĩam m oſtõnes de

boc fcãs a nob. Aõð etiã de⸗
iminceps ĩ omibo futuris 'm
bos modos negocijs vo-
lere volumus alnjs omibo

q de appellacõms certamĩ⸗

bus pſas dej ſũt legibo et

a nob mleg uoſepᷣta ſunt
codicibo in ꝓpria virtute
manentibus.
De teſtamtis impfectis a
pareubo in ſilios factis: et
de diuiſione reruma ſins
coꝛamparente factis. et
de euis facultate facła et
ſubſcripta. Gubrica.

Ftẽ balſo magmſicẽtiſſi⸗

mo comiti obtinẽti locũ io⸗
bãnis gloſiſſnni pfe · lacro⸗
rũ nr̃oꝛ pᷣtoꝛioꝝ ꝑ or etẽ.
Conſtãuno diue me⸗
A moeꝛie lexſcripta ẽ ꝑ
ãatiqᷓ ↄiecture ſnnplicitatẽ

R

6.- 6* 1

o ¶ Judices· i.arbi
tros ut. S. poſuit.

et ſic pomtur. C. de
larbi.l ne ĩ arbitriſ.

£

Pp Jugdicuz. id eſt
arbitroꝛ.

ꝗCredidit.i. cõ

fidit ꝙ arbiter de⸗
beret ſumẽ ciam.
T (gudices ·i.arbi
tros.
S98KS cemai. foꝛmã
Mel figuram.

mentis impfectis
qntũ ad extraneos
hoc ðꝛ uſq; ad. ꝓ
quiavero
u ¶ Et de diniſßone
reru. repete de teſta
inẽtis factis.i:ſcri⸗
Ptis a filijs de diui⸗
ſione rerù coꝛã pa

rente facta de eius

ta.licʒ. p· ſcpᷣſit ma⸗
lam eſſe hanc gra
maticã falſam q;
nõ tractat de teſta⸗
mentis filioꝛe mter
parẽtes ̊ ecotra.h
certe ita recte mtel
ligitur ꝙ pater inſ
ſit filios diniſionẽ
facere. et iße ſb ſeri
pſit. ut qᷓ. ul.aio.
ubi hec ſcdᷣapars
expęditur.accur.
Onſtantino.
ſcripta ut. C·
aml. hꝛc.l ulti.

M

a (Eas i. eam. uel
leges hmiles. uel
die eauſas.
b Exiſtẽtes · id ẽ
ſupponẽtes ſolẽm⸗
tati iuris ↄmũis re⸗
ſpectu filion · 0.
c¶ Concedit · i:· re⸗
mittit ·
d (Balere B idez
iur v eterividebar“:
ut · f· del. ij. l. peto.
CG. mater azo·
e codoſij.ſeʒ
ↄſtõ.al theodoſiꝰ.
de telka. hac ↄſul. E.
ex nnpfecto:ac.
g ¶ Scribẽtes · i · p⸗
ſoms ſeribẽtib⸗ · et
ſic de alijs accuſati⸗
uis hic pohñitis ut
omes datiuos ca⸗
ſus cõuertãturare⸗
gãtur a vᷣbo pmit⸗
b (Calia· i · tere ·
facẽè teſtamentũ.
i ¶ Claritas· no. le⸗
gẽ clara eſſe debere
et iðᷣo cũ magna fit
delib eracõne · ut · C.
del et cõ⸗huanũ. et
ff. de in ſti· er ſi pu⸗
Kk (Inter ſuos fili⸗
os · & ubi exneo re⸗
linquit tria exigut
q ſcribat · et p ſe⸗
quẽtiaz ꝙ dieat id⸗
ipᷣm qð ſcpᷣſit oꝛã
teſtibo. Itẽ ꝙ ĩ fine
ghalem clauſiilam
pPonat.i.oↄcluſiuã:q̃
dixia ſepſi volo ſer⸗
uari· in filis tm pᷣ⸗
mũ exigitur ſicut
in Sken⸗ Tind .
¶Cepus.. decla a
du. quod eſtj.
m (Vncias. ubi in
qu otis ptibo inſti⸗
tuit. idẽ ñᷣ in certis
r ut ſbic. ⸗et ſic
n (Kelmqt ·⸗ va⸗
let . er no. ubi H ſo
lẽnitas ſit nõ optʒ
filijs ſubſcribẽ a⸗
lias fiẽi ſolẽnmitateſ
de q̃ bo dꝛ · s· de triẽ.
patʒ ex ↄtinuace
quã fecit yr · de illa
autet ad iſtã ut · C·
3 teſta· hac oſultil⸗
hma in aut. ꝙ ſme.
qð tã hãc qᷓ; pdeãʒ

poꝛro cãrũ varietas et na⸗
tura eas freqnter mutãs
eg ere leges illas emẽda
tione nia ſparauit. Dicit
itaq; lex opoꝛtere moꝛiẽti
um volũtates qñ non ſut
parẽtes oĩbo mõis inter hi
lios teneri et tin eos eru⸗
beſcit parẽtes exntes quia
eisa elaram rerum ocedit
ſigſicacõem dicẽs · et ſi nõ
mamfelte ſut earũ diſpoſi⸗
tiones. apintur autẽ ex q⸗
buſdã udicijs a cõiectu⸗
risa qualibʒ ſeptura et ſic

ceas valere et hec in ſuis a

emãcpatis funſ. Ait mſu⸗
pera theodoſius decreuit
nõĩ ſuis pr̃ibo ſolũ hec diſ

ponẽs · h ẽtiã in mribo ade⸗

ſcendetibo utriuſqʒ nature
banc app̃ᷣhendẽtes licẽtiã
boĩes in tantã ing reſſi ſüt
obſcurit atẽ.ut dium ãtib⸗
magis qᷓ; interpᷣtannbus

boc agent taq; neq; ꝑſo

nas ſcribetes· neq; rerũ di

cẽtes noticias a ſoite nce

quãtitatẽ tñ dignatur cõ⸗
iecturis et verinifiuz roõne

talia pmittẽé. ¶ Nos igit

clara omia et apta cõniſtẽ
vwolẽteſ. qd em ſic ꝓpriũ ẽ
legũ ſiẽ claritas maxime
ſuꝑ deſunctoꝛ diſpon cõi⸗
bus volumus.ſi quis ſras
ſciẽs inter ſuos ſilios vo⸗
luerit facẽ diſpoſi cõnẽ pᷣ⸗

mũ qdẽ euis pſep cõe tt⸗

pus denotet demde ſilo⸗
rũ q; noĩa ꝓpria manu ad
hec vncias in ꝗᷣbo oſepſit
eos herdes nõ ſigms nu⸗
mero ſigniſicãdas ̊ p
totas lras declaranduʒz ut
un diq; cla ain dubitate
oſiſtũt. Siwero etiã reruʒ
volueit facẽ diumonẽ vel
quibuſdã rebo certis aut
omes à quaſdaʒ inſtones

ſtatuere et harũ inſeribat

ſigmſicatiões uta eaus li⸗
teris oĩa declarata nullaʒ
ulterius ↄtẽtionẽ ſilns re⸗
linquat. Si tñ aut uxoꝛiã
exneis aliquibo pſo ms vo⸗
lueit relmquẽ legata à ſi⸗
deicõmiſſa à libtates · et h
ꝓpria ſepᷣta manudictaq;
a teſtatoꝛibo coꝛã teſtibo.
qm omia oↄſequẽter in diſ⸗
pwolſicõne poſita ipia ſepᷣſe⸗
rũt et wo lut valere · ſmt fir⸗
ma michnlomius minuẽda
eo qð videãtur ĩ carta ſcri⸗
pta reliquã obfuacõnem

teſtamtoꝛxnõ ſuſcpiẽnia.

ſß h̊ ſolum mitetur ꝙꝙ eius
manus et lingua habeat
om em virtutẽ carte pᷣbitã.
¶ Et liquidẽ uſq; ad moe⸗
tẽ maneat hoc ſcema.nul⸗
lus poſtea deducet teſtes

q; voliut foꝛte talẽ volun⸗

tatẽ mutare a ouertẽ aut
aliqd tale facere cur licuit
rũpe qð fſem ẽ. et aliã facè
volũutatẽ declaratẽ pfectã
eius ſnĩam quã ↄꝑetit va⸗

lere.hoc enĩ ↄcedimus ei
agẽ hoc ipᷣm expᷣſſmnſig⸗

hcãtẽ ſbᷣ pntia teſtuũ ſeptẽ·
qa ſi fecit quãdã talẽ vo⸗

lũtateʒ.nõ tñ eã valere ul⸗

terius vult. h̊ rurſus vult

aliã facèe· et hãc aut in te⸗

ſtamẽto ꝑſcõ faciat omia
teſtamtoꝛx ſigna hñte à
in nõ ſepᷣta pfcã vwolũtate
vid eri eũ defuncku eſſe pᷣ⸗
oꝛibus infirmis factis ex
ſcdᷣa eius ſᷣm pfem teſtin
aut volũtateʒ diſpoſicõ e.
Ruia vero nouimus
aliquos diuiiones faciẽ⸗
tes inter ꝓprios filios etiã
ſparantes eos hijs ſbᷣſcri⸗
bere et hoc ſcema ſuſcepi⸗
mus ſi quus enim diuuidit
ꝓprias res et ipos filios
euocãs faciat ſubſcribere
diuiſiomibo ip̃is et ratas

aut. g· de trieñ. er ſe.
mtellexerũt. Jo. et
bul. et azo. loq̃ q;
pr̃fam. fecit teſtm̃
m ſep tis. ſi aũt eo
dat nucupatiuum
cur exigẽtur ſbſcri
Ptio cũ in nullo ſit
ſep̃tů ·. ideo q; ibij ve
terẽ legẽ ſeruãt qñ
ſit nucupatiuuʒ ut
quoò ſufficiẽti in
dicio poſſit pba⸗
ri veritas eius. ut
LC. de teſta. hac cõ⸗
ſul. Cex impfecto.
ex duo bo tñ teſtib⸗

maribo uel femĩis.

ut . ff. de teſta. mnli ·
femĩie repellantur.
eo et ſie pʒ qtmĩ
teſtõ in ſeptis dero
gatur p̃ dicte.l. de
teſta. p itaʒ. . M.
putabat in totũ ei

derog atüũ dicẽs

hodie nõ poſſit pr

mĩus ſolẽmiter int

filios teſtari ñ ſub
ſeripcõ fiat ab ipᷣo

uel a libis. uel oĩa

declaret p 9 ſeqntiã
ut hic . et exlgebat

numerũ · vij · teſtiu.
ut in pfectavolun
tate . q eỹneis di

cit poſſe legari-

Manu. ſez fue⸗

Vnt.

P Imitetur: alia

immutetur ĩ libro.

q ¶ Prebitãp lin.
guã manuz teſta⸗

toꝛis ·

8 Scema i· hec
ultima volũtas·
t (Golütatez mu

ErSlis uo
ſũt necria ut rupa

tur teſtm pᷣdẽm .
ꝙ dieat expſſe ſe
pemtere eius teſta
mẽti et illud mutaẽè
vult · ut · ff · del. ij. .
ſi qs · ĩ pnᷣ· qð valet
notare ad R᷑&pta 5
ius elicita ꝙ vale⸗
ant ſi expᷣſſe dieat

nõ obſtante.l. tali ·

Itẽ ſeðᷣm ẽ ncẽriuʒ
ꝙ aluid pficiat · ut
inſti · quby mo · te ·

ſn

mee

in

we⸗

— 32 C acvi Gus

olütatem ſczʒ
muus lo lẽnẽ inter
liberos·

tufſ.

titnin
. deizg
polte⸗
ln

erfecta. B ſo⸗ 2
lẽmtas foꝛte exqri⸗
tur cũ extraneos m⸗
ſituit heredes im

ſcðᷣo teſtamto non
fili os ut· C. de teſta.

hac. C. ex impfecto.
Nuia vero. ſpa⸗

4 .ſcz pa tres.
2Cos filios-
ut jcit

8 (Sublenbẽ. ſcz

filios ut ſubicit ·
c ¶ Profiteri · · faci⸗
at filios ꝙ eas ſic
tenebüt.
d ¶ Duiſione . nee
en aliquẽ inſtituit
uel exbẽdat ſm⸗
gulares vmcuiq; av

ngnat ſiẽ ĩ codicil⸗

lis ſoh fieri· vñ nec
oñtia lſarum ut · S·

nec teſtib opus

du tñ de ſep tura et

ſubſcpᷣcõep teſtes

* r

n M

aur

lucſt

nuike

itn

1e

edu

vuos uel p ofeſſio⸗

nẽ partiũ oſtet

e (Käeme ea. ſ.cõ⸗

ſtitucone. q ẽ·s. de
triẽ.et ſe · Cillud · et
CEet qu ſepe · ubi
diẽ ꝙ eỹneis Poſſit

relmqui.
Smiſiom.facte
ſine alijs ut oſoner
.S. dictis.

g (Subſcp̃ſerit. ſ·
Sle uel cü filijs.

b ¶ Leges: ut. s. de
trien . et ſe ·ii · col. E

die. (Dereſti⸗
tucõn *Hß ꝗ eſt dia

inter huc ti · et. S · de
relti. et ea qͥ pa. et
illũꝗ.de reſti. fideicõ⸗
cet no.Fa. ſeñ. in ſto
fit reſtõ im moꝛte
reſtituẽtis. Itẽ eoꝛ⸗
ꝗq ſupſũt in ſupioꝛi
fit ſtat uel poſt ꝓ⸗
ut voluit teſtatoꝛ.
Item om excepta

Irta. ut colligitur
hec dĩa duplex J.e.
Enob · in pn infe⸗

eas iudicaren ꝓfiteri hoe
Fvm hũᷣc hr̃i modũ ſit et
firmũ in hmõi rerũ duuiſ⸗
one ᷣm nram oſtõem quã
ob boc poſuimꝰ quã ĩ oĩ⸗
bus qᷓ in ea ↄtinẽtur firmã

eſſe et pꝑ hãe legẽ ſancimꝰ

Di aũt adiniſiom iße ſub
ſeripſeritaclara omia per
ſubſcripcõ nẽ fexeit. ſlit et

hoc ratuʒ qmahac iã nĩa
legiſlace ↄuneur. palã

wro ẽiqꝛ in talibo canbo

hee lex valebit quoſcũq;

oſtea mouere cõtigerit.
ue igitur placuerũt
nob et p hãc ſacra declara

ta ſüt legẽ tua gloꝛia co⸗

gnoſcẽs omibo faciat ma
mfeſta· ut nulluz lateat qᷓ

recte ꝓmdenter ꝓ nr̃is
ſubiectis ſancita ſunt.

e reſtitutiombo. Rubrica

nau. vicẽ dmalocũ
Pat ſoßipg p.p oꝛiẽtem.
Egociũ auduimus
teſtamto dubita⸗

to etiã interptari iuſtuz

et ſideiuſſione.etĩ hijs eo

moꝛiẽte · et vno quuð filio⸗
rũ eius a heredu filios ha
bete alio vero manẽte ſine
ſiins. ꝓhibʒ eũ q ſme filijp
ẽ is ꝗᷣ filios hʒ nõ uti rebo
utpote eas deterẽtẽ. at ille
utõs verbis teltamti. quia
quucqᷣd i muemretur in tpe
moꝛtis apud eũ:hoc eũ re⸗

ſtituere uſſit. m hoc vult

ſeema lcctiã hr̃e uti reb⸗
Rcο nerit nulla phibiti⸗

one de eo gubnanageil⸗
7.

lata ei;
métes ex hoc occaſonem
eſtimaunmus opoꝛtere et
antiquã diffmicõeza dem⸗

Los igitur ſu⸗

ceps diſerecõnẽ hãc qͥdẽ
diffmire hãc aũt purã oĩ⸗
bus reponé. et ꝓpterea le⸗
ge cãm op hen deut diſcãt

oĩes omem legis oꝛdinẽ

—

H cũ quo ↄ etit talia et diſee⸗

rea uidicare. oujmus

igitur apð papim anũ vi⸗

ru ſapiẽtiſſmmũ dẽm in. xix ·

euis qõnũ libro ubi pmit⸗

eſtimauimus . et lege op⸗

bedé cernſſmma hoc qynfe .

oſu etudimis ẽ Ein neg ocij⸗

motis ex legibo optinmns
accipe occaſiones.lios

eni qdã ſuos inſtituẽs he
redes.demde alterutris

eos filns nõ extantibo ſbᷣ
ſtituere woles uiſſit. h cõ⸗

tigeit aliquẽ eius ſilioꝛ

et herdeʒ ſuturũ ſme funs
hüanã ſoluè vitã poſt ex⸗

cepeõnẽ ẽhoꝛqᷓ ex lege de
bẽtur ei ex eis q ab eo re⸗

linqbantur ei rebo. reliq s
omes res et una quecic;

apud eũm tpe moꝛtis in⸗
uemiretur wmrea reſtitui
ex bijs ſupſtiti a eius kili⸗
is Rii ipe moꝛeretur omi ceſ
ſante inter eos ꝓpter me⸗

moꝛata ſbſtitucdez caucoõe

ut alienacõnes in tali caſu
ilud ſolũ wlut ex ſtudio
ijemgqg mate ꝓponès ut tũc

opoꝛteret ꝓhiberi alienati⸗

ones cũ ad ſoluẽdũ ſidei⸗

cõmiſſum ex ſtudio q hoc
onerats ẽ ad alienacõ eʒ

vemta tãq; philoſophatꝰ

inter imp atoꝛes marcus

tali qda ʒ ꝓpoſito caſu viri

bom arbitratum videri in⸗
eſſe talibo verbis diſpoſint.
4 Mobis ergo recte viſu

elt hj̃e ita diſponẽ legiſla⸗

tionẽ. ut ſiqiudẽ vmuſalr
aliqs dicat reſtõnẽ ſideicõ

miſſi hee tenere q tlibo de⸗
rretaſuta a nobᷣ iã ſancita.
Sm wro tale ſit fideicõo⸗

mmſſum qle ſubiacet · et ea

4 muemũutur ſeu remanẽt

in tꝑe moꝛtis teſtatoꝛ ſub⸗

mttet ſola ſideicõnmiſſum

†

5

rioꝛ auũt· de reſti.hi⸗
deicõ dic. ð quodã
teſtõa codicillo im
quo ſm gularia fue
rũt relicta legata.
et ꝑ fideicõ·fiut ro⸗
gatus q̃ habnit ut
nõ alienet nõ pnᷣci
Paliter de reſtituẽ⸗
do ut ſᷣ alienet ad
aliquẽ puemãt. ut
im in Eica ibi patz.
Egociũ.qð.·j.
cium ue
aeni
1(Nuſtus. alias im
libro : azo. dignü.·
m CEx eis:al hbnjſ.
Ab eo. · teſtãte

. 20 moꝛicẽte. i.
cO

fe moꝛtuo.
P¶ Nõ utiĩ libro
azo. nõ ẽ nõ et idẽ

eſt ſenſus.
. a dete
ro deteris vñ veſtel
detrite · i · deterioea⸗

te. accur.

8(Mos igit diffi⸗
mre. q̃ dif micõ ꝗj.
pomtur ᷣm pap̃ᷣ⸗

(Die Ktclas riſis
inuemes inſtit· de
fideicõ.heĩ.· ¶ß qꝛ
et. f. adtre. ting.
u ¶In enig mate
i obſcuritate q⸗
non poteſt ſcrrian
fecit cã interuertẽ⸗
di fideicõ uel nõ.
x¶ Oneratus. ſcilʒ
fñideicom-

y Verbis · ſczʒ qꝛ

tpe moꝛtis inuem⸗
rẽtur· ut. S· e. ti ·
Diſpoſuit utrũ
afuement cauſa

fideicõ. fecerit ud
nõ. ut.f. ad treh.l.

titius rogatus et

ff. de uſur .· l. jj · E

noõnũquam.

2 (Sancita ſunt.

ut. S. de reltit: et ea.
dau a.⸗ Ci⸗ ac.
de erſa 6
quale ei in caſu no⸗

ſtro-accur.

oeibus · ſcz pap̃· et
marcho. “
b ¶Et oꝛdine id ẽ
inſtũ ẽ diſponere.
eDemtus alias
ampluis ac.
de Exiſtentes · i · ſi
ip̃e dines ẽ pꝑ ſe.ał
ecus. ut ·e · Eſi ve⸗
ro ↄtigẽit · et ſe no.
q tres ptes ſibi aſ⸗
ſumit · et hãc q̃rtaʒ
ſolaʒ reſtituit fidei⸗
cõmiſſario.h̊ qñ de
tota reſtituẽd a ro⸗
gatur tũc ꝗᷓrtã ſibi.
tres ptes fideicõ-
det. ut. C. ad tre.lii.
e ¶ Sivero.q̃rtam.
quã dʒ reſtituere.et
dic cõtin gat · i · oon⸗
tinaat
Dare. ſez p filia
uel nepte quã ne⸗
ceſſe bz dotare. uel
id eſt reddẽ alicui.
utrũ q; eni eſſe pt · H
ſi dos data deſmat
eſſe dos · ut ſoluto
miᷣmonio nũquid
redit in ca reſtõ nis
ſeñ.nonar.ff. ad
treb el.l. herdi bo. ¶
fi·et · l. mulier · C.fi.
et eodẽ mõ rñdetur
ſi hoc idẽ qͥratur in
illa ↄoſtõne. s. de re⸗
ſtit. E quãobrẽ.nã
ibi dote dimm ui
dereſtõne pmittit ·
8 Sponſa liciã · i·
donaconem ꝓpter
nuptias.
P Moõ bñs.ſ. ydor
nacõ nẽ ſpõſalicie
largitatis/ac.
i ( Sivero. excepi⸗
mus qñ ſcz nõ ha⸗
buit alu de foꝛte ut
.. dixmus Item
nũquid ecẽcie ſimili
mõ dari poterit res
bhmõòi · ſeñ·nõ· cũ h̊
nõ ſpecialr ſit dẽm ·
ar.S· neq; viruʒz qðᷣ
ex dote. E fi· ĩ fi· Itẽ
nðõ eꝙ aliqᷓ ꝓ capti⸗
uis alienãtur q̃ als
nõ alienarẽtur · ſie
Iᷓ. de ecciaſti · ti. E.m⸗
terdicimuset · C. de

lſaero ſanct. ec.ſan⸗

cimus. m fi. Itez in
pᷣcedẽti dicto no· ꝙ;

tũc indeſinitũ dictũ pᷣoꝛi⸗
bus ſb q̃dã legina dedu⸗
eefe diuiſionea oꝛdine. ſi
q̃s enĩ hoc aut etiã aluid
aliqͥd tale dixit ſancimus
uſq; ad falcidiã ſo luʒ ſiie
inſtõmis necitatẽ hr̃e ſpua
re eũ q oneratus eſt ſidei:
cõmiſſi reſtitucõeanõ poſ
ſe aliqͥd pemius ex illa mi
nuere ſuffiaẽs exiſtenſ. ſ
bic heredi qundeʒ ſupſmt
tres ꝑtes illi à qrte ſolius
relmqtur rõ.nõ enĩ ↄcedi⸗
mus ei qͥ grauatus ẽ etiã
donacõmbo uti aliqbo. et
foꝛſan ex ſtudio qð papi⸗
manus dicebat interuer⸗
tẽdi fideicõmiſſi cã. ut etiã
qrta mmuatur inſtõis eiꝰ
ſed hoc oĩno relmqre ſidei
cõmiſſum.alns aũt oĩbo ĩ
eius poſius ptãte. et licẽ⸗
tiã hr̃e eũ hijs ſic wluerit
uti quẽadmo duʒ pfectis
diis ↄpetit. ¶ Siwero et
ipam qrtã is ꝗᷓ grauatus
otig at.necriũ ẽ pſcruta

ni cãm Fm quãꝗ boc egit . et
ſiquið à dotẽ voluelt das

à ſpõſaliciã largitatẽ.aliã
nõ hñs ſᷣ am.ei opoꝛtʒ p⸗
mitti hoc agẽ. et H videlieʒ
qð nĩa otinetur iã lege ĩ ꝗʒ
elomo no negaunnus ta⸗
lẽ diminucõnẽ. ¶ Siwro
et in captiuoꝝ redẽpeõeʒ
(hãc enĩ excepimus.:et di
camus deo cãm) et hoc licẽ
tiã eũ hre facẽa minuẽ etiã
ꝗrtã pietatiſ rõne· q oĩm
nobis pᷣcioſius videtur.
¶ Siwro contigerit nec

ipᷣm hr̃e ex aliqbo cauſis

vñ faciat expẽſas.ex tali
reſtitucõe etiã has facere
damus licẽtiã ei . hoe te⸗
ſtatoꝛ pmiſit ꝙ relinqtur
oĩno.hoc volẽs ad reſtõʒ
trahi. ut qͥi aliqͥs dicat.ex

boc qð remanet ei reſtõnẽ

feri. ¶ Sin aüt nulla ta⸗

lis ſubiaceat occaho.ncci⸗

tẽ hr̃e oĩno q̃rtã ꝑtẽ ꝓprie
inſtõms fuare.et tali eta⸗
ins reſtõnẽ donare. hñ tñ a⸗
liqᷣd expẽderit hñs vnde
ſupplem entũ faciat ex illo
ſuppleri quartã· et ꝑ nullã
cãm hãc miniu. (Sivro
otigerit quartãanõ hʒ ad
ſupplemẽtũ aliã ſb am. tũc
damus el et otra ẽptoꝛes
aut aliter accipiẽtes res ĩ
rẽ.et ypothecas ex aũcte
hmõi legis · ut liceat ſibi
oplere ſideicõmiſſum ex
rerũ vendicacõe. hoc qð in
legatis iam dedimus aex
oſtõne in rẽ eis donãtes et
ſideicõmiſſi pſecucõnẽ vñ

et caucõ nẽ Räᷣdeicõmiſſariꝰ

dabit nõ mĩus quartã ſer
uare.mſi et ipᷣe teſtatoꝛ ſic
in ꝓnüciato nob feõ ꝓhi⸗
but · cum en ipe teſtatoꝛ
om eʒ nõ fideiiſſionẽ ſolũ
ſ etiã caucõnẽ relaxaueit.
nos aũt aliter diſponẽ nõ
eſt moꝛiẽus c icere wolũ⸗
tatẽ. ¶ Hec igitur cauſis
lit deciho ipis ꝗ pᷣbiut qõ⸗
nẽ. et alijs ombo m qubo
oti gerit pndẽ cãs teſta⸗
mẽtoꝛx qiuõ feõꝛx ateſta⸗

toꝛxquuſpe deſunctoꝛꝛ. nõ⸗

dü aũt tali locũ accipiẽte
fideicõmiſſo ̊ adhuc eo
q grauatus ẽ ſuꝑſtite.et hᷣ

dicimus noõ in fins ſo lũ hß
etiã mn alns cog natis a ex⸗

neis agẽ m qiubo oino tle
ſidecõmiſſuʒ relmqͥ ↄtige⸗
rit. ¶ Tua igitgloꝛia oĩ⸗
bus mamfeſta hec faciat
nr̃is ſbiectis ut ſeãt quẽ⸗
admodũ ↄpꝑetat eos viuẽ
et moꝛi.et teſtaria ſideicõ⸗
miſſa relin quẽ et alia agẽ
q̃ talibo ſũt ſancita.
De builegis dotis hereti⸗
cis mulieribo nõ p̃ᷣſtãdis.

ob dotẽ fit aliena⸗
tio q alias nõ fier⸗
ut. S· de reſtõne. ¶
quãobrem.
icamus. i. de⸗

dicamus.

rit. faciat. ad ſui ſu

entacõez ad egẽ

tẽ ſobolẽ. ut in no⸗
uelliſ. azo.· et ſie no.

ob impẽſas pmitti
no ſere⸗ ut
tr. de p eti. Hef. He
res furioſi. pe⸗
m Sin aũt. et tli.
occaſione qualis
dicta eſt.

n (Et alijs. ſilibo.

ꝗ· d·pᷣdcis modis
Poterit donaẽ᷑. als
0 ullã. diſſnmi⸗
ula di
p ¶ Cotigerit · i · te⸗
tigerit.

q¶Mõ hz. ſcz nu c.
8

bebat tñ tuc ců
ↄſupſitalioqũ cõ

tra. a;0.

r. es · utiles et
nõ reſtituta herdi⸗

tate q; fideicõnmn:

ſario m alienatis
dico eã nõ eſſene⸗
ceſſari am. aʒo.
oth ecas . in
reb qꝗ fideicõ miſ
ſo nõ continẽtur et
fuerũt defuncti. nã
rei mee nõ habeo
ipot hecã · ut · ff. de
pig.ac.ſi rẽ alienã.
uel die utile dñium
nõ repellit ypote⸗
ca.ut · C.de iu do · m
rebo.directũ ðᷣ.ac.

1 WMamnie ut
.C.ↄuia del.l.i.ac.
tonrrs . ßuas

ſi eſt otra facere. et
ſic nõ ẽ faciẽdũ. ut

Hic.et · C ut in pof.·

le.ipſis. et.l· cũ ar⸗
chemedoꝛam.

u(Et ißis · Hẽ ißi
ſez cae qͥ pbuit ꝛc·

inſtinn qð dic

ut niſtit · ð dona · E.
eſt et aliud. ac.
y ¶ Participii·na

nec aduocati. ut

(C. de poſtubl· ne⸗

mo uel in foro · Itẽ

cd 1
diin
Moafen
vchens
züfe
dchfifke
loß
Dne e
le

lieſh
dasne
tnnd,

.
li n
gereier

lrſgni⸗
ttütied
talo
).
Gelltit
Cecil
lener
ſoͤcene
nao
dthersn
ſaccini
iarre
nckeri
ſohebe⸗
cͤekr
ſtilſei
lcledirn
Utpe
dſre
tutiin
ns,
MWiA
Gifin
ſanet
enp
e d
n
fi
burt⸗
iſ⸗
Hnnii
es N

—

6

Srw

ut . C. de ẽ·
neq; m alia
digtate⸗ ut
S inqeiſ.
a (Et nos
hic aecipe
ſiẽ ſupᷣ poſi
tũ ẽ. et ſup⸗
ple ſicut ipi
fecerant ita
nosac:
b Nãguẽt.
i.languen⸗

ter ſequütur

et moꝛãtur ĩ
ſecta djioſco
c ¶ Sancte
dei. no. eſſe
hereticuʒ qᷓ
non ẽ mem⸗
brũ eccie · et
fa.ad hanc
oſtönemm
decret · xxiij.
qvijc. ul.
C.· de heret·

. nulli ·

ſuermt. no.
arum eſſe
abere no⸗
mẽ mia fa⸗
ctũ h ab eat
cũ nomĩa de⸗
buerimt eſſe
oſonãtia re⸗
bul ut in ſti.
de dona . ẽ

etaliuud.
e rle,
ctentes · ac⸗
cuſatiui ca⸗
ſus.
f(Dig noſ ·

immo omia

Pmlegia o⸗

thodoxis pᷣ⸗
tita hereti⸗
cis denegã⸗
tur · ut · C· de
84 Ama
em dedimꝰ.
ut. C. qᷓ po·.
l. ulti.

P(Atpe:

Nam nobis eſſe in omm re
pu.njre et impij vita in deo
ſpem credimus ſaetes q; hoe ne
bis et aĩenimpij dat ſalutẽ.vñæ
legiſlacões nras impendẽo
tit. et eã reſpicẽ.et hoc eis pnci⸗
pin eſſea medii et terminuũ. Sa
ant igitur vmuũſ q; añ nos impe

rie. et iuſtinus diue me. n pr in
ſins oſtõmbo hereticis omibo in

terdixer̃t ut neq; ulla ipᷣi partici 4.2
paretur milicia nec qᷣibʒ in pu u uerſis piulegijs anfis legibus

bus cũ oetodoxis a bereticos di⸗
gnos ſieri pᷣuleg ijs ꝓpterea et
nũc ad pñftes leges reſpeximus.
¶ Quia enĩ dechmus puileguuz
mulieribo dotium ut etiã pᷣ oꝛbo
creditonbo ſponãtur. et melioeẽ
oꝛdinẽ eas hr̃e.et nec a tpe ſupe
ratas. In donacõ ibo aũt ꝓpter nu

— —

1 . prtias m tpa ꝑ q ſũt ypothecas
rates · et maxime leo pie memo⸗-

hre omibo in pñti facimus mani⸗
feſtũ ꝑ hanc ſacrã nram legẽ.qꝛ
et hoc puilegiiatacitas ypothe⸗
2 c8. et alia omia ꝗᷓ mulieribo in di

.

blicis curijs pticipiũ haberẽt uti data ſut illis damus ſolis jtenꝰ
ne occaſone miitiarũa publico⸗ yjr hijs fruãturautãtur ꝗ diligẽtiã

rũ collegioꝝx ſeẽ catholicen apli

ce dei eccie membra viderentur
vaſtat᷑. et nos autẽ ipᷣi hoc egi⸗

mus nr̃is ↄſtõmbo roboꝛãtes.he

reticos auita illi dixer̃t.et nos di⸗

cimus eos ꝗᷓ diuſarũ fut hereſiũ

quibo ↄiig imus a ↄnumeramu⸗
et q neſtoꝛn ſequũtur iudaicã ve⸗
ſamãa euthicianiſtasa acepha⸗
los qᷣ dioſcoꝛia ſeuei mala ſecta
languent· manicheia apolinaris
renouãtiũ impietatem et ad hec/
omes qͥ nõ ſũt membrũ ſcẽ dei ca
tholicea aplice eccie in qua oms
ocoꝛditer ſeiſſmi epᷣia totiꝰoꝛbiſ
terrarũ priarche · et eſperie rome
et hiuus regie cuutatiſ.q alexã⸗
drie metropoleos aiheroſolimo
rüa omes qu ſbᷣ eis cõſtituti ſuůt
ſanctiſſimi ep̃i apłicã pᷣdicant ſi⸗
dem atz tradicõ eʒ igitur ſacram

ↄinonẽ in catholica eccia nõ pcei⸗

pientis ab eis deo amabilibo ſac

lam licʒ nomen xpᷣianoꝝꝛ ſibj
met impoſuerint. wra tñ ſexp̃ia⸗
noꝛx ſideaoũione ſeparãt dei iu
dicio ſemetipos ſubdi ↄognoſcẽ
tes. Aue igitur de hereticis ꝓpla⸗
ta ſit. lege omibo mamfelta ſut.
Mos autẽ vwolentes oꝛthodo⸗
xam amplectẽtes ſidẽ. et eam de
fendẽtes hĩe aliqᷣ amplius pᷣm
legiuz hns q alienãt ſem etißos
dei ouuli qm neq; iuſtũ ẽ equali⸗

habet rectãaadoꝛãdã nram ſid
tenere catholice dicimus a aplice
eccie ꝑticipare in euis omuione
ſalutari. Que enĩ ſepant ſe a ſcã
del catholicaa aplica eccia.et ſacro
ſcãm in ea omumonẽ accipe non
patiũtur·ab euis deo amabilib⸗
ſacerdotibo nolumus oĩo tlibo
frui pᷣulegijs. ¶ Si enĩ ſe ſepa
rant a dei muneribo eta ſacroſcã
onione alienas faciũt· multo po⸗
tius anos non eas dignas ſieri
priuleg ijs· et neq; noſtris legi⸗
bus frui ꝑmnttimus continẽtia.
ſed ſmt eis inagreſſibilia oĩno
ex legibus beneſñicia et omm pri⸗

uil egio ex nris ↄoſtõmibo eis da-

to Puabũtur.licebit aũt eis meli⸗
oꝛis factis ſnĩe.et rectãwramq;
amplectẽtibo ſideʒ.p hãc ſpotẽ⸗
tas ſtabilibo pfrui muneribo et
puilegijs· hijs in omi ditione va⸗
lẽtibo atq; fuãdis pncipaliter qͥ

dotibo hereticos iuſte vocamus. R dẽ a deo amabilibo epis aſacer⸗

dotibo. Deimde a nr̃is admiſtra⸗
toꝛiboa uidicibo fiue ſmt maioe/
Rkue mĩoꝛes et inſup a tua celſitu⸗
dine apud quãa pñtẽ facimus
legẽ · vñ opetẽs ẽ iudices apud
quos aliq mouebũtur otra muli⸗
eres cauſe.aut mulicibo q̃dã ſibi
pᷣulegia vẽdicare volẽtibo reſpi⸗
cere ad pñus legiſnr̃e ſtilitatẽ.
et ſi nõ muemũt eas oethbo doxe
Rdei exiſtentes et percipientes

i. ab hbijs qꝗᷣ
antea otra⸗
in bijs pnmi
legiũ nõ hʒ
do· hijs
cõſeens · et
Pig. ha ·l.
ulti .

K (Factis.
et ta parci
tur eis ſivo
lüt penite⸗
re · h · C. de
apoſt. Hij.
ĩfi. So.·aut
illð ſpeale
eſt in apo⸗
ſtatis · aut
bic coꝛrigit
ul ibi ð Hjſ
qᷣ iã fuerũt
catholici qͥ
apoſtata⸗
uerunt. hic
de hijs qui
nüqᷓ; nĩam
fidẽ us co
gnouerunt
quibo ẽ par
cẽdũ a pn⸗
cipe. ut. C.
de heret. l.
iin · Jtem
adeo. et. C.

de ſu. tri. I.

fi.circa finẽ.
Itẽ otra.s.
ut cli. q re.
alijs.colla.
v.ĩ medio
ↄſtõmi. ſed
ibi nõ ſuſci
pPiũtur clici
redeuntes
qꝛ grauarẽt
ecciam ĩ ex
penſis pro
ſbͤrog atis
et reu ertẽti⸗
bus. ut ibi
diẽ. Itẽ no.
ꝙ niñ pem
teant etiã a
patribo he
redes nõ fi
cü de appel⸗
cog· ge⸗
nerale.

2/ e naz Ho

c269

Kubriea.
a Bec oſti
tutio · oſtõ ez ·
q ẽ.g. ut ec.
ro· m. Jo.
et ut legitur
im nouellis
nã diẽ illam
ghnalr lo qui
im omibo ec⸗
cleſijs et iðᷣo
gnalr comi⸗
gi. ſ̊ nos in⸗
telleximus
eã tm derõ⸗
na eccia et

alijs ei ſup:

poſitis · vñ
dicas h̊ fieri
menconẽ de
ea q ẽ · C· de
ſacro ſan.ec ·
l.fi. ſupioꝛ
aut. ut.ecẽ.

ro c. rema

ner in firmi⸗
tate ſua · et H

ꝓ batur in .

mre canom⸗
co. ut ex de

Eſß· vidi⸗

nti ·
Gogd.
n. ut
eni moꝛbo
p medicinã
ꝗs liberat
nennegoci⸗
um p ius et
ſiẽ qñq; ma⸗
la datur me⸗
cina qᷓ credi
tur bonaꝛſi
dudu Poſt⸗
ea apparet·
et alia ẽne⸗
ceſſaria tũc
medicina·
ita lex qñq;
fit mala que
creditur bo⸗
na. et cũ pꝰ
Paret eſt
necria noua
lex. H ðꝛ hic.
b (Bulne⸗
rũ · ut vulnꝰ
male medi⸗
catũ iterum
patefit ſic
pſcp̃ᷣ tio cẽ⸗
tü annoꝛe qᷓ
videbatur
pacificata
iterũ tracta⸗
batur non

ſacroſeima adoꝛabilem ouion⸗

in ſanctiſſmma catholica et aplic
eccia aven erandiſſnnis euis ſa⸗
cerdotibo nõ ꝑmittè frui ex nr̃i
oſtitucõmbo piulegijs. ¶ Que
igitur placuerüt nobis et ꝑ hãce
ſacrã declarata ſũt legẽ tua celſi
tudo co gnoſcẽs cauſis apud eã
motis ſeruare opi effcũiq; orra⸗
dere curet et ꝑ omia ſolẽma edi⸗
ctaapᷣeepta ꝓpria omibo fadat
mamfeſta· et m hac feliciſſmma ci⸗
uitatea in ꝓuicijs· ut ognoſcant
oms quã taa q̃ nobis cura eſt. et
wre cirea dñũm ihm xpᷣmwrũ deũ
ſideia ſubiectoꝛx nroꝛx ſalutis.
NHee ↄſtimco mnouat oſtõem ꝗ̊
pᷣſep eem.c ãnoꝝ wnerabilb⸗

loacis dederat. Gubrica.
Dem au.theodoꝛo.pᷣ.pᷣ.

Vod medicamẽta moꝛbis
c exhibet iira negocijs.
vñno ſequitur ut nõnũqᷓ; a uidicõ
diſcoꝛdet effcũs.et qd credebat
ↄiecturaꝓ deſſe expimẽto inue⸗
matur inutile. ¶ Probat igitur
hoc pñtis etiã nccitas ſanctõm/
in qua pᷣuilegiũ ex religioſo ꝓ⸗

poſito ſanctis ecẽijsa monaſte⸗
rijs alijſq; religioſis locis ↄſtõe

nra nup indultu nccria coꝛrecti⸗
one diſtinguimus. Dudũu fiquð
iuſſeramus adc.illis ãnos exce
pcms ꝗꝓpagari curricula ꝑ cinꝰ
licẽtiã ſanctõnis negocia qundẽ

multa c mmota ſüt. et wlut anti

quoꝛx vulnerũ obducte patue⸗

rũt iterũ cicatrices· ſ̃̊ eoꝝ ſanitaſ

ꝓuenire nõ potuit ꝓbacõnũ ſeʒ
difficultatibo impedita qm ꝑ tin
ſeculi magis qᷓ; ſpaciũ tꝑis:nec
documtis integtas.nec actis hi-
des. nec etas valet teſtibo ſuffra⸗
gari vñ q; largitatis nr̃ecã ruʒ
nõ occurrit anguſtia cũ rõne ſiſ
ac religione tractãtes pᷣdictuʒ
pᷣmlegiuz uſq; ad poſſibilẽ mo⸗
dũ ducere expimẽto retraximuſ.

¶ Et ubemꝰ ĩ negoens qᷓ añ hac

xxx·ãnoꝛx remouebat exceptio

nune venerabiliby ecẽens mona⸗

ſterns zenodochijſnec nõ oꝛpha⸗
notrophijs ac bephotrophijs
et ꝓthochijs · xl. annoꝛꝝ ꝓtelatio
oↄferatur ſalua ſcʒ circa alas pſo⸗
nas a cauſas virtute quã ſp triẽ⸗
nalis ſibi pᷣſepᷣtio vẽdicabat.qm
banc adiectõnem x. annoꝛx ſo⸗
lum ut dictũ eſt religioſis locis
eoꝛũq; iuri uel cõtractibo indul⸗
gemus. ut ſopite hoc tpis ſpacõ

tã pſonales q; ypothecarie actio⸗

nes in ppetuũ cõ queſcant nichil
penitus alijs exceptiombo dero⸗
gãtes · ſ tã in alijs qᷓᷓ triẽmo vim
roburq; tenẽtibo.jn illis nãq; ut
dictũ ẽ ti negoens religioſos
ↄtractus memoꝛato.xl.anoꝛ⁊ pᷣ⸗
iulegio wolumus pfrui·imn quibo
eis· c.ãno pᷣrog atiuã oſtitucõ
nia otulerat.h q́s plane cauſas
añ hãc nram oſtõem ab ecẽijs ſa⸗
cris ceteriſq; locis ubicũq; ↄmo⸗
tas iudicialis ſnĩa à traſactõnũ
ouẽtio termĩauit nolumus refri⸗
cari.ſ̃ in reliquũ illis hanc obijci
ſanctõnẽ quas añ hanc ſopitas
octo luſtroꝛx ſilẽtio moueri.ha⸗
ctenus aut motas termĩari non
otingit. ¶ INuſtris igitur et ma⸗
Sihen tua anctas · q ꝑ hãc ge⸗
neralẽ legẽ nra ſtatuit etermtas
edictis ꝓpoſitis ad oĩmnoticiaʒ
faciat peruemre.
De liti gioſis ⁊ œæama pte litis ab
actoꝛe cautxla pſtanda. Rubca

E xẽ au.theodoꝛo p̃.p.p oꝛiẽtẽ

vVlta quð de litigioſis tã
antiqꝗᷓ legiſlatoꝛuʒ prudẽ⸗
tia q; mꝑialis diſpoſcõ ꝓmulga
uit. ſ̊ in pñti quð iudices anra
clemẽtia petierũt ut dubietatẽ di⸗
ſcernamus· q ad hec poſt hmõi
cãs in iudicns ↄmouetur · et legeſ
neenõ oſtõnes ſuꝑ hijs poſtas
apertius declaremus. ut iã mam⸗
feſtiſſmnũ ſit res quas vo cari liti⸗
gioſas opoꝛteat. ¶ Ideoq; ſan⸗
cimus litigioſam dicia intelligi
rẽ mobilẽ uel immobilẽ ſeſeq; mo
uenteʒ de cuuis dñio cauſa inter
petitoꝛ ema poſſidentẽ mouetut

poterat ad
fin eʒ pduei
mopia pro
aconu.
vix muem
ebatur ali⸗
quis· c. an⸗
noꝝ ꝗq pro
bare poſtz
et hac neci⸗
tate rᷣduxit
ad.xl.ãnoſ.
Sußm⸗
dem teſtiuʒ
poſſe pire.
e · et. de tẽ
poꝛ.nõ nu.
dern n⸗
ſtia. i. nõ 00
currunt cãe
q nia largi⸗
tate utãtur
cũ memoꝛi⸗
a piẽit lz a⸗
ln aliter ᷣ
exponant.
e¶ Et inbe
mus.·ĩ alijſ.

Enij. ut. C.ðvᷣ
q̃driẽ · p̃ᷣ.l.
fi · et plene
dices de ec⸗
cleſa. ti · ¶

tutio. dicas
ſp fieri men

tio nẽ de illa

cõſtõne. ut
inter Zmuz.
C. de ſa cro
ſanc.ec. licʒ
Jo.aliter di
xit.nit dixi
g¶Luſtro⸗
rum. luſtrũ
vocat qu⸗
quẽmũ qð
octies ſtera
tũ.xl · oplet
ãnos.· qᷣ en
tãtũ tacuit
obicitur ei

hec ſanctõ.

Slta
nidẽ
prudetia· ut

ff. e · p totũ.
i Oiſpoſ⸗

tio · ur · C· e.

e⸗

1

(
tge

E

miin

al
ſhoͤht
ſcͤtn
ſnpe
ſoff⸗

4

i

(6

di

oni

tit
ge

zi

173 2. 6ona

a n. de⸗ e del
.6 ta-

Pau ſ
ſe⸗ öefaprantore ve de pa
S ar eaten quclibz sbona if pen
t idé in ſelegata ff. de ap · ſi plur b h et que Eteen po
Hae e w gene nuznſoing P ligdie⸗
r totum: ⸗ berbacvzen ct.l. ul bulo necurac alie
ung per tpoſ⸗- in per hã li· Po. l i/ et üt liti gioſi voca 1 ctũ debitoꝛ di in
N nt. an. w o an ypotheras ſep hãac diſtin⸗ dieij. Ken iu · c.l. i.
D gaurnst auth lerne⸗ pneipi ob . Aioneenere⸗ bltene im⸗ Fn aic ztrea li
din b qꝙ lis cõte one. aà ꝑp 8 uidi 21. res me uentes igioſa tñ lo⸗
A freſtringi⸗ ſmuata llato⸗ ſ ãales mouen tigio oſt pz lo⸗
drin ſta u dicit in Sli⸗ ũ aduůſar m hijs enĩ ca mo , fuerint ypo to morſſ aliqel. g
D , Rernete?⸗ ris ogmt teritã oſtõ⸗ zc ipoſite. licea rit we⸗ 2 ligur pune .
— mu bentta. bãc ſuſpoſite.· lice. luerit utſagatur a
efini belle lit ot. lic ſbus etiã p is nr̃e ꝑ 1 aqnwo rũ ſagatur 50
dne ß no idicat tem ſuerudinis in qᷓ ſa ri eas 5 t ex pea 5 aliquẽ 3 liga
ł cõtradi di etõ ninnean btinere tnut ex p⸗ itatem 52 rẽ oblig
os ermierdiet wlumus obtiner ꝛes dre ſie tute uäattater —————
ð onfaerelit un C. umus ob epwꝛos ad debiti quãti bi ibeatu
h ie deliae diſe rmnug e i ut ſi ſacſfacie . fererit aliemare.
eſ weecar⸗ lir wre ſit enteh bac. nditã ſuſp eiſa⸗
D ſaẽs ẽp tur fiſco ſatü cõtige edes autẽ remvndit. donee eiſa
ien ciuz detut ro ulſa edé beredee de rẽ veẽdica Hoc aũt
ailt cæ 7 iße luce rece , mone r . Ca to Kat. „ 6 2 dicare· pꝑ
Ai n atis imo if 13 le diui lo li⸗ ſp debi eruari. ſi n Send bito⸗
