pcõms officiũ. wel ſi moꝛã

ab eo qui aufęrẽdi et dandi ptãtẽ ha bebat · velß aucte
pnᷣcipis ibinõ:et fa·s· de fun· pa ·l· fundi⸗ er. hn .·

be ſiſo noſtro compaue⸗

rũt ſeu ↄparãt.nullo ano⸗

bis iure retrahi ſꝗpria fir
mitate poſſeſſas.etiam ad

vicunq;· ſuo
nonmmne poß⸗
bendam⸗
q (Perpetuo.idꝭ
emp hiteotico·
r ( Conductiomiſ.
tpalis:.
¶ Obnoxius. ſie

foſteros ſuos dñn ꝓpenmi (Obndrius ſe
bumblłitate dimiti Emp: Ifreti aut: dema.
jquos comoditas pn. Enõpmnttas.
huate rei pᷣdioꝝ ad ct ff. de paet · inter.

ea poſtulã da ſollicitat.ad
eant tue dignacõms offi⸗
ein · et mo dũ ſue deliberati⸗

oms in dicẽt ꝑ libelloſ. eer
tũq; habeãt ꝙ vnaqq; vil
lacũ eo onere vel foꝛma cui
nũc habetur obnoxiaad
noui dñi iura migra bat ut

ſi qudẽ adiecerit ſũptus
cura vel ſolertia. qiucquid
mancipioꝝ wl pecoꝛu ac⸗
creuerit capitatioms aut
canoms non patiatur au⸗
gmenta ſed ſolum domi⸗

mis heredibuſq; domino⸗

rum ſit cenſura felicitas.
¶ Si quis autẽ m anms
ſmgulis nõ ſoluerit debi⸗
tum ex re ipſius qð in reli⸗

quis remanſiſſe claruerit.

ſine aliqubo dependẽ co⸗

getur induens ſane ſi qu?

Adã bñt H rur-

ſtea minus ydoneũ fa⸗ — dã Hñn⸗
Kun eſſe cõ ſtabit.nec ita beur deonalff.
ut expedit rationẽ redd ii. ꝓcuratoꝛũ ceſa⸗
penſioms potelt·res ques risut id modo
ex noſtris rebo aeceperat 1 Doſnlaeiſ v
ad aliũ y doneũ iure quo dicit de hs que de
ſancamus trãſferetur. nec bentur ex 5ene ni⸗
tamẽ deco ctoꝛis cuiuſcun⸗ a det waut de
q; reliquis qui nouus ac⸗ ec. ti · Cad bec vel
edit onerariel mpr.. que pẽſio debetur

templo

Ninerſi. qui ⸗

us adijciat precio fecerit m cyrog rapho ſe⸗
ut. s· de vẽ · re. ciui · curitatis edẽdo.ſuꝑ quo
l firet k adel iſta poſſeſſoꝛes à ꝓcuratoꝛes
· de diu · Pdi l. mn. . .
et. g· de funð· pri.l. vel mgintus aut dae
hnj. et de debi. eim · l. m locis fuerint qui ↄhciẽ⸗
rem quã vene li. uemet oteſtari ut et de of⸗
et. ij · et de quadri · p⸗ “ 3
ij quos · ſolli⸗ exereẽda vmdicta eſt· et
eis & e Hiꝛijs poſſit eſſe conſultũ.
in emphiteoſim b⸗ Er omes ꝓ F mpꝛ.
dia pncipis mũcias prĩᷣ momalſii
5EE ignaco⸗ ndoꝝ ab oꝛ dmarijs uu
als õ 3² dicibo canon exigatur · et
cac P⸗ 7 . „
ſidi lo quitur· qcquid exactũ fuerit di⸗
Silain einpbi rigatur ·ſciãt vro memo⸗
teonhm dadahce di⸗ 2 1 ,mic .
eta bm cyastinu⸗ 6 incliees miehil ſibi ex
acõne limitis. pᷣuate rei vl ex eo eanone
k ¶ Mon patiatur. qð ex hijſdẽ titulis cõti⸗
ſc.s. Pdiis va.x gerit.ad necitates alias
yj. et de allu. l. fi. e. duümſñi maluerit
¶ Debitu. ſez pen⸗ traſferendũ mſñ maluerĩt
ſoms.· grauſſma ſeueritate eo⸗
oms. .. gyia . EH⸗
2n Sancim⸗ bac De fundis rei pᷣuatea ſal⸗
l. ſe; ſme diminnti⸗ tbus diume domus.
one veteris merco. Zliuerſi Empi.
D1Seacr⸗ „„ . , noſcant has
o ¶ Onemti.i.non
uatur nouus em N .

poſſeſſiones quaſ

rei priuate me ac⸗ cipuo et faẽ · xi q·
ceptã ſuo nomine vel iure i ſñ tributũ ·

nnmnn n

cto ut no

Sus·pfeetũ· repetẽ iꝛ ut ꝛc.· cõ ſecutiue ſ.g.de ob⸗
ſequijs ·l.ſi manumiſſoꝛi:et facit.sS.de ſeruit: et aqua
lſñ mamfeſte·et.l.pſes.er de aqueduetu.l.diligenter.
Bm. priuata. ꝙ ſit uati coloms. et facit. g. de ag.

et cenhi.cũ ſatis

agricol ẽt cenſit.
cũ ſcmus. illud.

So.ibip agnatos

ſeruiũt · Item otra

s. ne rei do. vel tẽ.

.l· i.̊ ibi de longo
tempoꝛe . vel h ſpe

1

teneatur
emptoꝛ ſo luere ca⸗
nonẽ. et nota ꝙ hie
tangit ultimã dra
tẽ eice ym ey.

d (Domimce id
mpatoꝛis cy· ex

qua ipſe impatoꝛ
ſoluebat alnj cano⸗
nẽ vel penſionẽ. ut
s ·de fun.pa.l.fun⸗
di · et ſui officiales

vendunt dicto pacto et excipẽ

Ei · et de decur · l. eum . Sʒ cõtn. S. de

ctioms ei credidenit eſſe
tradẽdam.qi penſare u⸗
tilitatẽ primonij nñi ſoluẽ
donõ valeat. is ꝓ eo quẽ
ſuceedaneũ ſᷣro gait p⸗
petue ſolueõms ſtatuatur
obnoxius. dem.
VWliuerſi fundi tem
ploꝝadrationaliũ
rei priuate ſollicitudimem
euramq; ptineant atq; ab
bijs anmuſarijs ſolu cõi⸗
bus poſtulatis.peculi ari
ut ſemp fuit ſtudio defen⸗
antur. ¶dem.
u Bus aque que fun⸗
doꝛv noſtroꝛꝛ utilita
tibus ſeruiebat.plurimo
rum dicitur uſurpacõe ſu⸗
latus · idq; ꝓcurato om⸗
uentia · wl diſſmulacõne
Pfectuʒ ut agroꝛʒ fertili⸗
tas deſtituta. nullos fru⸗
us cultoꝛibo preſtet.q;
igitur ſatis jniuſtũ eſt ſta
tum floꝛentis patrimonij
aride ſitis moleſtia fatiga
ri· ad meatus pſtinos um

uerſum aque modũ tpis

pſcriptione ſubmota pᷣe᷑
pimus reuocarie¶ mpꝛ.
Vm qui curie wel col
legio vel burgis. ce
teriſq; coꝛpoꝛibo per. xxx.
annos ſme interpellatio⸗
ne ſeriuerint res dommica
vwl pᷣuata mtentio nõ in⸗

oꝛientẽ c que nec ſaluo nec dempto canone poſſunt ali

cedit vel penã palatino re⸗

et ſaltibug rei domnice.

poſſeſſiones poſitas pꝓ

recia mſ fuerit ſtipulatus ut. C. ↄuia de leg.l. fi· G.
fi/ Itẽ ↄtra.s. ne liceat ha.me.l.i.in fi. So· ut ibi.
f. Fructũ.ſi habeas fructuũ eſt planũ q; ꝙ curatoꝛ ceſa
ris rem cũ fructibovendicat.ut.S. de fi inſtru.et in haſt.
lei:ſi habeas fructũ dici.melioꝛacõ rei nõ indu cit com
pꝓenſacõnẽ exacti⸗
om ſcʒ fundi et im⸗
proprie ðᷣꝛopenſa
tio.vel ſeʒz canoms
et ſie ſtabitur otra⸗
etui volente decep
to ut.S.de trãſacti.
l.traſa ctõne. Item
contraꝗj.de diu.p.l.
pꝓe.in pn.Soibi.

quietabit ſi colonatuswl
inqiulmatus queſtionem
mouere temptauerit ß in
curia wel in coꝛpoꝛe in quo
NYVeruierit remaneat.
Emo dem⸗ F mpꝛ.
to canone ad eoꝛpoꝛacõ⸗
nem dñice poſſeſſionis ac⸗·
cedat ꝙ ſi quis impoſterũ
ad interdictũ cõtractum
acceſſerit eum volumus p
cia perdẽ ꝓpetuo.nec ex⸗ .
penſaꝛx vl melioꝛate rei
fructum exactõm cõpen⸗
ſacõnem opponẽ᷑.nec tem⸗
pꝛis ſibimet cẽᷓ noſtra o
modap̃ſeripeõe excepto
wtuſtatis auxilio blandi
ri:palatinũ etiam officiuʒ
ſRi quoquõ cõtractus eiuſ⸗
modi fuerit celebratus.vel

ſi talem peticõnem inſtru⸗ J
xerit· quunquaginta pon⸗
do auri pene nomine infer
re. priuato noſtre mãſue⸗

tudmis erario. nulla libe⸗
ralitate noſtre clementie
nulla ſanctõne ↄtratante
rei priuate comoda vali⸗
tura.licet adnotatio vel di
uina pragmatica ſit.qᷓ cõ⸗
tra vetitũ canonẽ vendè cõ⸗

g ¶Setuſta tis . ſeʒ
xlanno opponẽ⸗
da tam peticoi rei
qᷓ; canoms ꝙ h̊ͥ nõ
agitur de canõe tri
butoꝛũ ß de canõe
fundoꝛerei priuate
pncipis et ſic non

mittit officio. He fundis obſtat. S. de ſep.

1 xxx.an.ↄperit.
JIquis o⸗ mpꝛ. p¶ Celebratus .
num boum wi e⸗ d ge.
quaz greges m de. impa. of. l. nec
Dam noſa. et ſi otra
ius vel uti. pu.l.fi.
— et de canoñ. fru.ur.

r· l. ij. er Yti · i. l. ij. Itẽ facit ad.l.s.ne rei dñicevel
tẽ · ·ij· etꝗ· de pᷣdijs ta ·l.ij. et. S. de fun.pa.l.fi.

Jqᷣs ·greges·quot aĩalia gregẽ faciunt habes

F.de abigeis dues ¶ Noꝛentibo. innuit ꝙ ſ alicubi ſit copia ad h̊ deſcẽden⸗ xecon
a (Alienus-extraneus b G endicentur.ſ. greges· dum elt idẽ de minoꝛibo· xxv. annoꝛ⸗ ut · S. qui etate.l.ij. . ib⸗
e ¶ Conmuentia i. oſenſuis · . et de decu. leos qui. er. ff· de mune · et ho. l. ut gradatim. ſaß
d (Eos.· p curatoꝛes et facit. S. de paſcuis pub · l. j⸗ Ci. es Cij c.. Honoꝛck. nch
qua loca occupauerit · alio emphiteota tenẽte· m Mominacnę· als interminacõne.et als nomĩace. wer
f Nurma i- ad Olonos·pᷣua td
mũ emphiteotã Atſ. pfimoni mmel
et ↄ ſuetũ cen ſũů. ., „ . , —= ⸗ noſtri. man
g& (Longi tpis. ſaltus rei domimce alienꝰ ſunt priuati vel ad ratioi⸗ o (Gerẽda · infra
. „ . . „ 6; . . ——
Annta ſtto. immſſeit · kiſco illico wndi⸗ mia gerenda vel ad olen⸗ p Ketrabi ßaa ti
tur de canone rei do⸗ centur. ꝗ h venalis ura dos agros ydonei retra⸗ alioeuſi inerüt. sſ
enhcbentzer⸗ eeps tẽptetur admiſerit· dis nr̃is rebo adici queti’äö erriendi in
tributoꝛenulla tol⸗ muſſimo dos nenus m poſterũ obfuari. neqs r ¶ Obſeruari · iu⸗ ume⸗
litur p ſeripee miß ſubiacè ſupplicio. mꝑꝛ. eoꝛx rem priuatã cuiuſcũ⸗ bemus repete. et dina
in eaſu. . de Pſet · qua loca ad ſacrũ q; gerẽdã aut aliqiudmi⸗ fact.s: deman · et Sien
nparl Gf g. dñui ptinẽtia.cuiuſli mſtrãdũ ſuſepiat. Fdẽ. en tie ſe
b (Preindicijs i. bet temeritas occupaue⸗ Erui atq; colom etiis eñ pactis ſtipen⸗ ain
ut noni non p̃indi⸗ rit ᷣm veteris cenſus fi ds coꝝ hiin vel nepo tes dijs meruerũt ocia nin⸗
cent veteribo⸗ m ſua iura retrahatur. re⸗ vIqiucunq; de fundis ac maner dieſ.
ſcriptis ꝑ obrepeõnẽ im⸗ poſſeſſiomibo nr̃is clanculo t Dilangi·no diſ
petratis et pᷣſcripcõe lõgi ad officia ↄuolauerint di⸗ angi. nã eingit᷑ cũ ſin
tpis et noiu cenſus piudi uerſa reddantur etiã har⸗ ſemaeuee r c
21 e „ mili:l. filiuſfa.
ens in hac c ſubmouẽdiſ mate habuerint ſacramẽ⸗ in b nereiduz⸗
neq; enĩ aut pcatio colo⸗ ta mlitie· nos enĩ etiã eos cevol tẽ. l.i. et · in · et
rata aut incub atio diutur diſcingi iubemꝰ ac reddi de ſer. fug. l· fieet de d
nãaurnouella efeſto pP. aqiuteckorũ fuerſt noms eſiaiuepakr
prictatis nte pulegiñ ab adepti. Edem. c. 6⸗ V Euno.
olere potuerit. Pe agrico⸗ Aingenuo et colo⸗ d
lis et mancipijs dñicis et ms et ancillis nr̃is natos 8
ſiſcalib⸗ ufrer pralare. natas worgim ex qᷓ ma⸗
eUus o †nP:. tres eoꝝ ſut faciẽs depu⸗ ſenl
mmno oꝛig maliſ Ntari. Lmꝑpatoꝛ. inen
i Profeſſio.ar. tenie ad aliquos hono⸗ neq; ad deſcripcõnẽ pati⸗ pto eo qð ðꝛ de co⸗ hunn
o an pele res vel quelib et alia nie ai⸗ mur deuocari·neq; eoꝛdi lono quiiũgiturta i
hugulini et inpe⸗ intans munera deuocetur narias pati fun ckões ma⸗ et facit 8. decur. ul
trauerunt ſe pta p nec em aintatuʒ oꝛdimbo xim e cù aduerſus oſuetu⸗ Jl. nati · et de agri · et
3, E 22 eher 2 4 ne diutius · et · N· æx
ioꝛis cenſus et fac me he moſtcren? cantur inferri mpꝛ. ne denmnurlleg toſf iie
S· ne rei dñice · l fi. o ꝛterp omma oꝛentibo PDotiens alicui co⸗ ui.
etes· tie· uſus. et · l. ad hec ſuß̃ ma preſ dia in⸗ on oꝝꝛ agrũ priu ati minicoſ. de 6
Benar. ... iurioſa noſacone deſcẽdẽ patrimonij noſtri placue Seneſh „
181 9 . n A * — —— cies illacois ut · S· o
Vllus pri⸗ ioe Eas. „ rit nũdari.nõ vnus tãtũ 5 poneda lu. de· lice
ate· qᷓ eadẽ . onos noſtros q qiu foꝛte conſoꝛtibus ſuis yExoꝛdinarias· d
ſcalis cey. ar. 8· de pa.l.i · et de Pnile. ſic
of. co. rei pri.l· i. ͥ er “ do aug .l· i· dmne
s.de fun.rei Pua.no.in ſeica · et.ff.ne quid in loco p¶i⸗ GSotiẽs· colonoꝛe.noſtro⸗ę· fen

co· l.· hoc interdictũ. Itẽ idẽ de colono priuati. ut · . de

agri · et cenñ.loꝛigmarios.et fa ·s · de mã · et co · l. fi. 2 Cigine. nõ adnnttitur quilibzad emeci ..

ne liceat ha · me · · i· et in aut. de co l. Gn is Szar. otra ff. . nn

ſem
Clans
,
Nemht
Ain
enche;
inſtmmes
peaib⸗
Dblnunti:
lenpeng
ran
clſ

17

Enniniſi⸗
ets ſpen
elerite
mmoxiteg
Rclſ
ſongincr
ſfüeti
ſitetd
nluhfiake
6, fenidqS
ilbaft
ſhier

ſeno⸗
tem
ümn
güger,
ti
6
Nite
elſe
GeN
fio'd
ee
ent
N
GunüD
diſe⸗

60½
emf⸗

de contrabẽ. empti. dudum.

uð· ¶ De pᷣdijs tamacis · dicũt quidã debere ſeribi da

p̃dijs dnicis nõ tamiacis in hac ſeica· et hoc ex eo ꝓba⸗
tur qð ſubicit et de hbijs quiaẽ g in. lei. dicatur dñicovel

dnice nõ tamiaco

vel tamace er ĩ ul⸗

tima fundos domi

mici iuris nõ tami-

aci ſᷣm ꝓ · qð ñl eſt

ſß die m iotamia⸗

cis ſe; pᷣdijs in qui
bus ſüt cellule vn⸗
de tami acuſi· cella⸗
rius:tama enĩ gre
ce latine dꝛ cellari⸗
um.vel aliter pre⸗
dia aſſep̃ta erat ut
canonẽ redderent

mter cellulas ſcðᷣm
Jo · et eoꝝ colom di

cũtur tamaci et do
minici colom qua
adia erant ni⸗
patoꝛis·
Iliber.aliud
m ſeruo vel aſſepᷣ⸗
ticio ut in fi · l.·

batur nõ debẽ ſeri⸗
bi tamiacũ ſᷣm p·
et no · ꝓut accidit
colono eſt ſpecia⸗

leut · S. de ſer. fug ·

l. fi.
e (Hancimuis. ut

ſequatur mĩis cõ⸗

dicõnẽ · ut et. S. ti ·i.

ex in genuo cũ con
coꝛ · qð m caſu pᷣmo

humsl.nõ ↄtingit

Itẽ eſt ar.otra.s de
ſer. fug.l.fi.S o·ibi
in liberis.

Enmnmmmꝰ. iuſ⸗
ſiſſe.quã non
abemus ac tam

aci expone ut ĩ Ei.
e (Sonarci
ſaltus laboꝛibo ad
fertilitateʒ deducti
Gomos eni grece
latie laboꝛalij ha⸗
bẽt canomici · i.pſtã
tis oꝛdinariũ cano

graus ae moleſtus exi.
ſtat. ſ̃ alij quoq; duo vel
plures ex ſimli oꝛigie ac
iure vementes in ſupradi
cta empcõne ſocientur.
De predijs tamiacis et de
bis q ex coloms dhnicis
alnſq; libere dicõms ꝓ⸗
creaãtur. E Patoꝛ. .
Iliber colonꝰ vel
clona libera ta⸗
miaaco wl tama⸗
ee mr̃monn iure oopule⸗
tur filnjvel filie ex eiuſmo⸗
di ↄtubermo ꝓereati vel ꝓ
create coloms dñicis ad⸗
nectẽtur. Sin aũt aſepti⸗
cius wel ſeruus alienus co
lonã wil ancillã dñicã du⸗

cat uxoꝛẽ. vl aſep̃ticia xl

ancilla co lono vel fuo nu⸗
bat dñico. et ex hmõi oiu⸗
ctiombo nati ſut liberi le⸗
gũ vxterũ ius tenè ſanci⸗
us. Edem.
Emimimus pragma
tica ſanctione uſſiſſe fun⸗

dos tamaci iuris ijn ꝓun⸗

ens poſitos.necnõ et poſ⸗
ſeſſones gomatici ſaltus
ſub certa ſoꝛma ſaluo vi⸗
delicet canone et tributa⸗
rijs collacõmbo hinſdẽ pᷣ⸗

dijs impoſitis volentibus

diſtrahi quatenus quic⸗
quid ex pᷣeijs memoꝛato⸗

nẽ. Canos eni grece latine oꝛdo· inde canomci q; ex oꝛ⸗

dine nomĩatoꝛũ ibi

ſũt poſiti canomci.ſ.et de hoc canono

fit mentio.s. de coll· donato · et · S. de ſa. ſanc · ec. placet ·
f ¶ Diſtrahi ·ſibi ſ audi hoc fallit m hjs primomalib⸗
quiꝑ oꝛientẽ ⁊c ut.s ·de fun·pa.l·pnlł.et facit qᷓ·ti·i·l.eog⸗

—

c.l. ſ qui S.et.ꝗj.ti.ij.l.fi.et.s.de fun.rei pua.l.i:et.l.fi.
Ro edibo c gãtur.ſi hoc pub.expediat als ven
dicẽtur in puᷣlic p pᷣ̃ñdẽut.ff.de opi. pbᷣ·ſ lega
tũ: Efi· & facit · ff. ne quid in lo co publico.l.ij. Eſ

—

rum fundoꝝ poſſit reſtitui
public inferatur. ſ h p eã⸗

dem ſanctõnẽ hmõivendi
cõnũ ↄtractibo plemſſnna
delata ſit caucõ attamẽ ꝓpe
tue empc ms ſecuritati eõᷓ
ſulentes hmõi etiã ꝓpetue
conſtitutiomis autoꝛitatu

mumri eoſdem pᷣcipimue

emptoꝛ es.De diuerlis pᷣ⸗
dijs urbams et ruſticis te

ploꝝa ciuitatüa omired⸗

Ditu ciuli g mpator.

publice exſtruxe
rint placitã ꝑenſionẽ pᷣſta⸗
re cagantun Bnpalce.
mphilie etiã ciuita
et quecunq; alie
quicqiud ſibi acquirẽt id
hrmiter babeãt. Edem.

Eſtauratiom memũ

publico terciã poꝛ

tionẽ euis canoms qui ex
locis fundis w rei p ·ãnua
pᷣſtacõne ofertur certũ eſt
poſſe ſatis ſufficè. Fdẽ.
Os qui actione pri⸗
ma fundoꝛx iuris pa
trimonmialis ſiue temploꝛx
ꝓoſſeſſoꝛes effecti ſunt wel
fuerint firmũ dnui tenere
demimus ne ulterius va⸗
cillet vmuſcuiuſq; poſſeſſio
ſed teneat vnuſqiuſq; uis

sS. actione·i.accepeõne pꝑ em

Ro edibus quas
nõnulli in ſolo rei

quis nemmẽ.
Aumwmphilie er
eſt nomẽ ꝓu
ei e· als m eipit etiã
cinitates;
tes : vel die alie vil
le vel pſone.
K MAcquirẽt inſte
tñ. et facit · s. de he⸗
reð.inſti.l.heredi⸗
tatis · et · ff. de leg.
i.l.ciuit a tibo· et. g.
de fun · rei pua. l. i.
et · ff ad trebellia.l
ommbo.

eNaunesni
memũi. ſ.cinui⸗

tatuʒ vel caſtelloꝛ⸗
qð fieni debʒ ↄſulto
pꝓncipe ut.ff· de re.
di. l. añnpnł· Emu⸗
ros.
mCanoms. i an
nui tributi fiſco p⸗
ſtandiut.s. de opi
bus pbᷣlicis ·l.ſplẽ
dichſſime. et de ve⸗
cti.l.fi. et im aut:· G
inbemus nullã.

pcõnẽ utj.in fi. et ſie

ꝓ actunõ ꝓ iure ꝓpomiur nomẽ actõms ſic in aut.

hoc ins poꝛrectũ.

locus adi ectiombo in pr̃momali⸗

o ¶ Ermũ q nõ ẽ/ bus ſeu tẽploꝛe poſſeſſombo ſᷣ ſo ũ
in cauſis fiſci· ut.s ·de vẽre.ci.l.i.ac. vel poteſt dici ut in

atrimomalibo ſit locus adiectõmi ſ̊ nõ mñ ſemel hoe ¶Eoꝛ foꝛte nepote. ——. od
Rg titur in eo ꝙ dicit ma actõ ne et facit.S. de fundis p ercia mdictõneex quo tpe nõ fuit eis obſeruati. . b
rei pua.l.i . ſteria.acceperũt qð eſt q.ſeʒ ab alio q ¶Cuũ ipᷣa·ſcʒ apamena ciuitate que erat ſᷣdita mice⸗ ((
quis ergal priuato⸗ . nevel die cũ ia exactione.· q(uã. hoc reſpbi ſen
(Liulis. i x cit ſupius tam. z
eimlis redditus ci⸗ r (Ciuiatis mee⸗ el
c¶ Huins: ſ. oſtan ꝓpriũ qð dato pᷣcio robo⸗ rii et detentatoꝛ es parimõ ¶¶ Cluitatibo . pre poſta
uno ae. ratũ eſt wl fuerit. Empꝛ. pmanente. E mpꝛ. nal a Ad i
. exbons ub. 8 du 7 quis et titulo dona Axin xpetuum lege ta fuerit a martia⸗ D .D
fun/pa.l· fi. cõms we ex empcõ Vvalitura ſancimus ut mce⸗ no. et ẽ hee lex ar. eſbe
e. (E os aecepto⸗ ne hue ex alio titulo poſſeſ nenſhiu eintati ſeu habita⸗ da tgie ies 75 renl⸗ iiite
res acur· : 9 of 02 ecmaut. mmen
F¶ Els. poſſeſſoꝛi ſones vel domꝰ we erga⸗ toꝛibo eius tã ius exactio⸗ peͦd. et fal Ci. na
bus. ſteria iuris dũtaxat cuu⸗ ms quadr ingẽtoꝝ ſolido ub.¶ De locatio
g (Debita quod lis qᷓ hmoi muris were eſſe rum anniu canoms cimilis ne pᷣ dioꝛeciuili·id 8
REf epaen, c, ꝓbãtur cuiuſſibʒ ciiutati redditus ad ſuã priam p⸗ Eiaſi einita i⸗
tra fng. vei . et pcipue hiuus eterne ur tinẽtis a poſſeſſoꝛibo id eſt 4 Ui ali beens on
l. fi. ubi aufertur bis cui fauoꝛẽ maioꝛẽ de⸗ calamo et eliobilio neenõ debet locari nnno⸗ iimnen
poſſeſſio ibi m p bemus tam cunlis ut dẽm emptoꝛio raraterio cũ em⸗ ribi . Itẽ cõ ductꝛ:·
dio celaris hic ciui õ 1., a ne nichil debz exinde
tatis · elt iuris e etiã agonothe pꝓticio eoꝛ ſb territoꝛio a⸗ expoꝛtare ut · ff · de
ticas poſſeſſiones aↄſula pamene ciuitatis cõſtiuuu⸗ ine fiſ in fruidezj.
tu axonoꝛij et olibrij dem⸗ tis ex nup lapſa tercia in⸗ er·l · f et penul ·
pto aiuli canone aceepe⸗ dictione cũ ipᷣa reſtitui q;
runt eos im poſitum eis ca ſi qͥd exquo ſanctio mar
nonem iuxta fidem pub⸗ tiam diue memoꝛie lata ẽ
liovmonumentoꝛx ciui⸗ ad euſdẽ ciuitatis pᷣiudi⸗
tati ad quã heedem res ꝑ eiũ geſtũ eſt in firmaria q;
tinuerint pᷣbere uibemus ex eadẽ ꝓuiſione eſt ciui⸗
nã ſi pᷣuati iuris debita nõ tatibo delatũ · interea et q̃li⸗
patimur denegari multo bet occaſone imminutũ ẽ. AS
magis pᷣbenda ſũt ciiuta⸗ ex autoꝛitate oſtitucdnis e (Kemploꝛe. en ode
i Kargigonilni nibo que iure debẽtr ecum noſtre ſerenitatis hijſdeʒ on, ds togli ſin
K (Adẽptũ· cano⸗ ſufficiat poſſeſſoꝛib⸗ ꝓa⸗ ciuitatibus rediberiita ut üigi g epdiarei 8
nẽ dico nuqᷓ adẽ⸗ pud eos dñnium in ꝓpetuo neq; iudiciaria autoꝛitas puate ſeu domini⸗ dinmn
ptũ ꝑ p actũ Dl ex nra liberalitate pmane⸗ neq; reſcriptuʒ imperiale ce pñt locri ppe ſſfie
toe g no . ſi qͥ tñ poſſeſſiões iuri quacũqʒ; videlic: adio umuui1. dari m ephi⸗ din
nt. S. de . rei P·l. fi· at ſ 3 en poſſeſſiõ es zuris quacũq; videlicʒ adiectõ⸗ teoſim ſic tẽploꝛe 4
¶ Impoſitũ.poſt ciuilis Amone Puatis lar ne mumtu. ſepe dicte ge⸗ qð noua ↄſtitucõ⸗ D
quã nouus accepit gicõmbo in pñn pᷣbent vel neralis legis vires poſſit ne ꝓhibituz eſt ut apf⸗
efn. nus adlemen loſt⸗ frmge g ſinus alior ſe mae Kal eenn
äe cent grau pena plectet:· inon ultri xxx. nu
Ae in ppetuũ. ne no ptinebũt ß puato e⸗ De locacõne pᷣdioꝝ eiuili⸗ annos et idẽ in a⸗ nag
rtt ⸗ gnoſcũt inferre ex moꝛe rei puate vel dniee. vommaß diepr? 4ℳ
nenſiũ et quibuſdã el . es Ppudte Wian in ppetuũ ut no · in
nobilibo de territo HS m mino Krnnenr Jui patris E mꝑꝛ. aut · de nonalie · E .
rio apamene cini⸗ apð eos ſucceſſoꝛeſq; eo⸗ fi apta pᷣcepᷣtio ẽ ſun neq; illul. 6
tatis ut de redditu i doe m apta peep fi dos ui · p petua—⸗ a
ſeu canone qð ſol⸗ rijs. ſe, colo⸗ ntv
uere Debeatvietg ta ſüma o Suiſegii ms. ſen
eiuitas exigerent ſibi certã ſũmã qð pᷣnilegiũ certo tpe ionecz. j. o Ec llo cãtiũ⸗
male o bſeruatũ eis repat zeno p.l.ſſta nc xeq officlo Sollo ritoꝛibo qui et dil ſ.
nkü cinitas etin pninciaß Apaaritione.i: indicæcũ ſuis apparitoꝛibo qui et d .
n Nicenen nũ ˖ cinit as eſt in ꝓuincia 'm p. cũſſoꝛ bicitur.

cocee

dhernt
areſegkt
Finſa
np

ſpO
lg

H

en

USd m

im

fideiuſſioneñ nõ hũt ſufficientia pᷣdia ut. . de omi
agro deſer. quicũ q;. et de fun.pal quicũq; omn

Vndi ↄductõms. ſmmplicis tpalis namtũc poſſet

auferri primo alio

plus offerẽte ut ꝗj.
æe.l · fi. h vero ꝓ
tali.qð h non licet
poſt cõtractũ ut h
et .l.fi. ſi vero. et

Eß nec locabit . H
tpe ↄtractu s ſie ei
in fi ·hum s.l.et qᷓ. l.

ꝓxitenebãt ergo
im emphiteoſm. et
facit.ff· de int.fiſl.
inj . Edini fratres.
dSanctionuũ:id

Puilegioꝛeque

ſanctiones pſona⸗

les dñr ut inſti · de
iure natu · Eplane.

¶Beterẽ. quã nõ
habemus ſ̊ pmit⸗
tebat aliũ plus of⸗
ferre tpe ↄt ractus
nõ poſt ut in pn.l.
diximus · er no. q;
ſufficit ſemel ſic. s.
de iur d hberã. l.fi.
CEß quia. Itẽ facit
gZ· de ven. re · ci . l. i.
et de fi. mſtru.et iut.
haſt. fil. l.ſi tpa. et

l·quecũq; et.ff·ad

mumcip̃.luciuſ.
fi· et. S. de funð · pa ·
POca:edictis.
oꝛte ˖ xx · dje⸗
m m foꝛmã q̃ ẽ

g.de ſaſan c:ec⸗au

ten. hoe ius poꝛre⸗
ctum.et.l. ꝓx.cum
ſuig ſimilibo.

(Conducetoꝛibo.id eſtemphiteotecarijs.

¶ S eru etur.facit · S. de funrei pᷣua.l.quicũq;.

ex re priuata ma ita tra⸗
diꝓpetuarijſ ut piculo col
locãtiũ officioꝝ q; tradã⸗
tur.neq; enĩ qiucqᷓ pᷣt ex

deuotioms plemtucſie va

cillare ſi apparicõne iudi⸗
ciaria et fundi idoneis at
tributi ſunt · et idẽ ſiſcalis

indẽmitas idonea ſideiuſ

Rone eſt mumta. quoꝛxſ
alterũwl utrũq; neglectũ
eſt que ex hoc titilo penn

tatio canomca deſiderat ex
officoꝝ facultatbo ßue⸗

Dndi rei publice
ab hijs qui nec titulo cõ⸗
ductioms eos detinẽt. quu

q; melioꝛes cultu patroeci

nante reddiderũt ne no⸗

ſtraꝝ quidẽ ſanctionuzʒ ſi

foꝛte quuſpiã p ſubrepeõ⸗
nẽ meruerit nutibo auferã
tur. iux legez wterẽ ſemel

tantũ licentia facẽde ad⸗

iectiomis indulta, Empꝛ.
Oca omnia fundi v
rei publice ꝓpoſitis
pus licenter edcis.dehĩc
ubi ſĩ eũ canoms modũ cõ
tẽdẽtiũ augmẽta ſucere⸗
uerint ut extẽdi ultra aut

ſupari ab alteruis obla⸗
tione non poſſunt ppetua⸗

rijs ductoꝛibo locẽtur.
Ongruit eqͥ⸗ Pdẽ.

tati ut vetẽs poſſel⸗
ſoꝛes fundoꝛx pbᷣlicoꝝ no

Ongruitpoſſeſſoꝛes · i. detentoꝛes.nã de tpali con
acke⸗ dicit nõ ꝑpetuo emphiteoticario ut ꝗ. l. fe

Ehnec · et · ER vero. et fa.ff. de in diẽ a diec.l.lʒ.et.l.ncce.

uis ↄductoꝛibo p̃ᷣferãtur.
ſi facta p alios augmẽta
ſuſcipiãt:. mpꝛ.
ſiecdia domus nie ſi
emel iure perpetio wel no⸗
ſtra pᷣceptione.vel autoꝛi⸗
tate illuſtris viri comitis
erarij pᷣuati apud aliquez
fuerint.vel iam duduʒ ſmt
collocata ad alii traſfer⸗
ri ppetuariũ nõ opoꝛtet.a⸗
perte enĩ hoc diffimmus
edicto ut a ꝓpetuario nun⸗
quã poſſeſſo traſferatur ec
ſi alteri eã impatoꝛ vl exo⸗
ratus vl ſpõte donauerit.
ſiue adnotatione ſiue pra⸗
gmatica· cui ſi foꝛte otra ꝑ
Petuarium vir illuſtris co⸗
mes pᷣuatoꝛx dũ allegabi⸗
tur adquieſcet · et ĩe de p⸗
prio cctũ libras auri et ali⸗
as centũ fiſci iuribo ꝑ pala
tinũ inferre co gatur offici⸗
um.nec tñ poſt allegacõ⸗
nẽ habebit hmõi iuſſio fir
mitatẽ ſ nec locabitur al⸗

tei lz ingẽti ſupare vid eat

augmento poſſeſſio.iure
igitur ꝓpetuo publici otra⸗
ctus firmitate ꝓppetuarius
ſecurus ſit.et mntelligat ne
q; a poſteris ſuis neq;ʒ a ſe
hijs ve ad quos ea res vel
ſueceſſiõe vl donacõ e lue
vẽdicõe vel quolibʒ titulo
puemt ſeu aliqñ puenerit
eſſe retrahenda.Sane qꝛ

—

Redia.ꝑpetuo.id ẽ in emphiteoſnn qð ideo ſic di⸗
citur q; qᷓ;din penſo ꝛc᷑ ut inſti. loca · Cadeo · er · ff.
ſi ag. vect . · i · vel etiã locatio ſmnplex h̊in ppetuũvnde

eſt ſimle ctractui
emphiteotico.
kq(Mõ opoꝛtz. nec
extraoꝛdiarijs nec
ſoꝛdidis munẽi bo
grauatur heres ut
·de excu :mu. l.p⸗
uate. et· l. euidẽter.
Mec tñ pumtur.
factũ etiã li non te⸗
nuit ut · ff. ad ſillei.
l.in. Cſi quis eo·et
.·· de leg. et oↄſti . l.
ij· et de fun. rei · pri.
l. fi. et.ff. de iniur.
itẽ apud. Ei. et qj. de
cohoꝛta. l. fi. et·S.
depe · bo. ſub. l. i. H
ar· ↄtraff. qð quiſ⸗
q; iuris ·l.i.m fi·

m (Sʒ nec locabi⸗
tur · n olna⸗
nabitur hac. ne p⸗
mo auferatur nei
iniuriaꝛe ac. ut. S.
vngde vi.memine⸗
rit. S iug qd hbabz
pᷣt vendẽ alij pᷣ
uatus poſſet.
n (Ketmabẽda· nõᷣ
res in ppetuũloca
tas poſſe vendi et

alien ari ab eo cui locate ſũt · Itẽ et nõ ꝙ res ſic locatavi⸗
derur dari in emphiteoſim ad qͥ facit inſti·loca· Gadeo·
neede nouop̃t ei adijciut no·s.e.łij.

a ¶ Donabſt ei. et ſic mutabitur ei eauſa Poſſeſſiõnis qðᷣ

boc caſu licet ut hic et · ff· de acqui · poſ.l. iij. Cillud.et no.

C.de acqu·poſcũ nemo.· qð non fieret ſ eæneo dvnaret
qð pp etuario in aliquo ſuũ ius mutaretur· Sʒ videtur ꝙ
etia extraneo ut · S.

de Pebit wer
Ci. ↄtra· So. h de⸗ . „
erat pneps vel co nõ ex omi ꝑte excludẽda
e en Puatee eſt largitas pnñcipalis rẽ
habʒ ibiactoꝛ poſ⸗ diume domus ſue mypera⸗
ſeſſioms. vel ſub. toꝛ li velit donabit ei q eaʒ
maine⸗ vel vert⸗ poſſidet iure perpetuo ſi⸗
bleg h grare fei ue ipſe iam meru erit ſiue
licis H̊ Puate rei PEi E
ßm. p. b. cuiuſiibʒ tituli iure ſueccel⸗

b ¶ Donationẽ. id
dationẽ etiã infra
tpa p̃mi · als nullũ

ſit. vid etur enĩ ſuã conce⸗
dere penſionẽ nõ alterino

eſß ſpeale. cere liberalitas que poſſi⸗
c E arng. etiã dentẽ iure ppetuo dñm euz
durate locacõnepᷣ⸗ iItse 2
ma tpali et m hoc vult wocari. — ane ſi gs
eſt otra· ff. de pvli⸗ nõ ꝓpetuo iure ̊ ad tpus
licratio: Gad locatã ab illuſtri viro co⸗
oducendũ.ibi imn⸗ miti rerũ Buata Am⸗
pleto ꝛc. S o· ibi in 11e cn doſ m⸗
locacõne vectiga⸗ one vgeur adeptus · no
liũ hic in alijs vel il erit obſtaculo prmcipali
la trahitur ad hãc largitati fi wluerit in al⸗
ßm quoſdã.

teru donacõnẽ tranſferre
quo ad diſſimtũ tẽpus al

ter foꝛte oduxit. ¶ Sive
ro ꝙ tali predio ab altero

& ductoꝛe offeratur au
mentu ſit m arbitrios du⸗

5 Arbitrio ſimõ ent
ckoꝛis pᷣoꝛis cui res ad tẽ⸗

ſoluit penhonẽ pᷣ⸗

blicañ. licitatio. pus locata eſt · ut ſi iße q
ad ↄducendu: In⸗ alter adiecit obtulerit ma
nitus & nõ cogitur neat penes illũ tẽpoꝛalis
verũ niſ maximoſ illa vdu ctio. S vero idẽ
fructus cõ ſecutus bane Pam rem aliqñ me⸗
ſit er poſtea tm lo⸗ ruerit iure ꝓpetuo poſſide
ari no ßtut. ff. de re habebit et ipe ſuperius
publica:cotẽ.otra. ſt. P . e 2
S0· illa coꝛrigitu· Expſſaʒ ꝓpetuã firmitatẽ.
p·l. f. de in. ni. l. ij⸗ Be cductoꝛibo et peima⸗
Ceciũ ncenie toꝛ ibo ſue actoꝛibo pdi⸗
makqueni none oꝝꝶ ßiſcalium er wmus au
ut deoͤ. Ceũ qiũqus guſte.Rubric: (mpatoꝛ·
mũ. vel ad minus S==J ——

vectigl · penes ·
e enez mo⸗, eS.e.cõ gruit.ſ̊ ↄtra.s.loea.l.nee cui.
So· hie ſpã le ſẽ in ſcolariba ut e de loẽ.etoduc.ex ſep⸗
to. F ¶ Idem.tpalis ↄpductorꝛ.

g ( Bupius· hac.lj uſq; ad · ſane qe. et facit ad. l·s. lo

ea.emptoꝛẽ ·et · l. viam · et · S. de omi agro deſer.l.R.

ub̃ /¶ De ↄductoꝛibo·auguſte.a diectiuũ nã de ſius ho
mimbo nõ uxoꝛis dicit utꝗin ful.vel dicuxoꝛis etenĩ
eius viri dicũtur ut.C.de pac.l.hac gnali:

Onductoꝛes bo⸗
mineſve auguſtiſ⸗
ſime nr̃e quotiẽs

de cauſa ad domũ regiam
ptinente aliquid queſtio⸗

mis emerſerit nõ aliter q;
ex legũ oꝛdine.quibo ſimi⸗

liter omne hominu genus

ten etur vel excipiãt vel in⸗

ferãt actiones nec alioꝛ/
litigatoꝛ negocia interce
dãt.nec ſententia uidican⸗
tiũ aut illicito pr̃ocinij ſui
fomite iura cõturbẽt.nulli

w execucõ mis ſue turbulẽ⸗
tü mimſteriũ audeãt omo
dare non pᷣuatis ſenego⸗

eijs· nõ publicis immiſce⸗
ant. nec quieſcentẽ domum
delatio ulla ſolllcitet · nec
eos inconſulte ptinacie ſe⸗

ro pemteat. grauioꝛ enim

pena oſtituenda eſt in bo†½

qu noſtriiuris ſunt.et no⸗
ſtra debẽt cuſtochire man⸗

data.&¾ inbo ad ↄductio⸗

nem predioꝛ ſſcalui acce
dore non licet. Empatoꝛ.
BPllus palatino⸗
m qui in officio

&trei puate noſtre
mlitãt ſteoms nomi⸗
ne vel ꝑ ſevel ꝑ quãlibʒ per

ſonã poſſeſſionuũ hmõi cõö⸗
ducendaꝝ habeat facul⸗

tatẽ · cũ neq; militi neq; cu⸗
riali ̊ faciẽdũ ꝑnnttamꝰ.

res . augu⸗
ſtiſſiẽ. ſe⸗
ie etiuũ ut in ſeica
i ¶ Cenetur. no. ſie
S.de leg. et oſti. le⸗

ind ei.
k ¶ Excipiãt apð
ration alem ſume
rei vuemendi ſunt

ut · S.· ubi cauſe fiſ.
l.cloniſ.vel apè

cubiculi ſacri p po

ſitüut.s .C. t. l. R cy-

velapud pᷣſdẽ ꝓ⸗
mcie.ut. Ce c· l. vmi⸗
¶ Untercedant · ut
Sde agri ·er man.
l.ij· et ar. s.ne lice
po · l· i.

m ¶ Sentẽtia. quia

eis cito cõ ceditur

aecedere adp̃dcã.
vel die ſentẽtia qᷓ;
cito obtinerent p
eo cui procimaren
tur ꝓpter ſui mag⸗
tudmẽ.
n (una alioꝛt.

o Delatio · i. nõ de

ferut aliquẽ m fiſ⸗
cũ fouẽdo delatoꝛẽ
Et die domũ · i· ali⸗
quẽ de domo pua⸗
ta · ſie . ff · ſi cer. pe ·

.l.lecta · vel die

faciũt pᷣ dcã ne ali⸗

quis nobis deferat

qui quieſcere volu
mus et ſic domu id

eſt me de domo .

¶ Pemteat · i · nõ

delinquat ut peni
teat q; ſero pemnte

ret nã nõ hʒ locum
penitentia ·

rauioꝛ. qᷓ; i

Aliijs ſic. s. de eis
er cle. ſbri · et vnde

vi · meminerint · t eſt ar· ad id qd no ff derer. dimi. · .

r· ¶ Etnia· expone ut in ſica .·
Wllus · prittimus · ſi tñ
ctoꝛ es remanebſein ea

Heredes extiterint odu⸗
dẽ conductioneut · fr · d

reſ
Onducto⸗

cpiie
Aen i
encſie
lſeft
fſveipg
etlfig
4 Pfci⸗
oth vn

ulufri

pgͤſtis

Vcedtue

ee
inn

gümg⸗

ſ
iſit
lnch
lumi
i

d
uſd
,

ℳ

Rdinario⸗
m· offici⸗
is i.officia⸗

decut᷑. l. decurio.et de re mili.ł.milites. E fi. ey et facit · ff.
deotrahen/ emp · l. ij. et. l. nõ licet · et. S· q me. cã. ſ p imßpſ⸗
ſionẽ · et · . lo c.milites ·et.l.curialeſ.et.l.fi.et.ff.de admi⸗

rerad ci·p·lij· i. et ꝓꝑ emp.lʒ.ij. tutoꝛet· S· de decur. l. ſ

quis ꝓcurationeʒ.
l. ij. et· l. fi. .
De collacõne fundoꝝ fiſ⸗
tiuz vl rei puate vel dnice

libus.

b Broninciar
qui ſunt oꝛdmarij

tte . mul⸗ is necnõ ipſis re⸗
¶ Cõueniendi.i. ctoꝛibo ꝓuinciaꝛ autoꝛe⸗
weenelut ſoluãt ſeu ↄductoes dñicos cõ
penhonꝗ. jenditicentdamg.
d (Immin eãt. dz. uemendi licentiã damus
cti oꝛ dmarij·q· dj. ita tn ut rõnalibo priuate
tam ibi exigent c rei ad exigẽda fiſcalia de
vateai. beita immineat. 1 de.
reddãt ſo vNH —
die mmin eãt exi⸗ latinos qui aVVO
Sendi ſeʒ ad peri⸗ Milluſtri comte reräü
culu niß exigãt · ct pᷣuataꝝ cu publicis lite⸗
facit · S· de exac. tri. is doſtinantur ad &mo⸗
ſ.exactoꝛes . et de ris deltmantur ad cmo⸗
fun. rei pᷣua· l. vni⸗ mecõnẽ uidicis quo facili:.
uergi. aien f us ex predijs rei noſtre
l·cu aliqd.et.fr.de .
unenmmumtaſp. oferatur debite penſiones
.CGaoductor es cũ ſũma degere pcipimuſ

latinos. vᷣ⸗

ati. q cuſſe ferri ꝑ oꝛdinarios iudice?
mne voſteorta opoꝛtebit ut in eos ſeue⸗
nullus Mnia pᷣdia tam ea
dne mnemen. que in re pᷣuata olĩ
one⸗ expone ut.⸗s- . — .
depdns naui. I. fi tenentur qᷓ; illa que ex p⸗
et facit. s. de exact. ſeriptoꝝ boms ad fiſcum
irl. . ſe colla. ſut douoluta.eatenus ab
n. pa. 1. — , 1 ————G
u5.(Peguile⸗ pens hiulegns et excuſa
gns domus augu⸗ 1 ſbmoueãtur ut oẽs
ſte. hec expõead⸗ ſpecies annonarias curſi⸗
lectiue · ut. S · ti. in · tacõn 5 4
in Kica que tñ ha⸗ a Ones en⸗ Rnas *
bet ceſar vel fiſcus mtegna opimone ſaat el⸗
hbʒ auguſta. ut. ff.
tde inr. nil.l. fiſcul. G

fi:acur.

vl eiuitatũ vel tomploꝛũ.
Rdinari⸗ mpꝛ:
oꝝ iudicũ offici⸗

diſciplina de quoꝛvnomi⸗

nibo ſi tomere verſati fue⸗

rint ad ſublimitatẽ tuã re

Riuatas · ↄductoꝛes.facit ·s.de paſcuis pu.il.fi
t de agri · er man.l. dñicos · et de col. fun. pa. l. i· et
ijij·ct de a gri · et cenſ.l.i.et.l.colonos.ex.s.ne rus
ſti ad ul.li· et de excu. mu .l· euidenter. et:l.maximax. Sʒ
S· ti · · l· fi· ↄtra·So ·ibi/de oꝛdmarijs.ut qᷓ.l.ꝓx.

Em noſtrã i poſſaſſionẽ pcipis.
i Meuandoꝛe qð a pluri be poꝛtatur leuius poꝛta⸗

„

tur ſie in autde natumcude. in pn er. S· de exact ·trib. l.

actoꝛes k ( Pronincialiũ ·indicat hec ↄſlitutio ꝙ ſo⸗

li puinciales pſta⸗
bãt canonẽ tribu⸗
JJJMdƷQ to quoꝛeleuando
ſe ſoluẽdã.De pᷣuil eg ns rum cauſa iſtud aſ⸗
domus auguſte w rei pri tnci .
— . un . L.1.G 7
uate wi quarũ colla to nũ c horno eſtobier
excuſationem hbent. uatũ occaſione tali
Riuatas Pmpꝛ. q; frumenti reddi
ſteſſi — E tus ex eis predijs
Plielſiones mas poꝛtabantur ult ra
ab vmuͤſis mune fſolitü et ideo id re⸗
ibus ſoꝛdidis placet eſfſfe mane ut ulti ſo⸗
immunes.neq; eaꝝodu⸗ litum locũ nõ poꝛ⸗
tẽtur.
ctoꝛes nec olonos wl ad
extraoꝛ diaria munera vel
ſuꝑ indictiones aliquas
eõuemri. EPmpatoꝛ.
Em priuatã noſtra
leuãdoꝛ ꝓuũcialiũ cauſa
canomcas neceſſitates ea
odicõ e qua cũctos volu⸗
mus ſuſtinẽ. ſ̊ exceſſit oe⸗
caſio iuſſionẽ.qñquidẽ nõ
locis ſolitis frumenta que
ex diuerſlis ſut ſaltibo coõ⸗
uehenca trahãtur. h eo uſ⸗
q; ꝛtetur quo graue at⸗
q; dãnoſu eſt ꝓpuehere p⸗
inde ſpꝑectabilis ſmcerita⸗
tua remeantẽ m hijſdẽ lo⸗
cis implẽ faciat ꝓpas fun
ctiones quibo antea fru⸗
menta pᷣbebãt. EFm pꝛ.
o nrombo in coꝛ po m (Kemeantẽ a⸗
R ribo poſtulatis pcia Haa fenianennt,
conferri ex fimdis ppetua⸗ .et: a. te fun: pa..
rys nie rei puate pcipimꝰ ij · et. S. ti · i. l. fi. et
Pſit ut nos mpꝛ. de imcirto i. et de
mſNe,α. an. et tri. l. ꝓ locis.
Kinſtructõnes vie ppᷣ e.l mo ſiteſaande.

lice et pontum ſtratax q;

o ¶ In coꝛp oꝛibo.alicuius milite.
p ¶ Precia.upenſiones vel quidã ãnui redditus qui vo
cabãtur pᷣciũ ut.sde excuſa.mu.l.euidẽter.nõ enĩ alind
extraoꝛdmariũ pᷣcin exigitur.ut · S. de excu · mu . priuate⸗
ex.s · de loca.funð.ciui/l.jj.et:hi:acur

—–

Pfi. ftuliſnominabatur opus a pneipe qui ſieri

faciebat.
b (Mumeremus.⸗

ſ oſtruẽ publicaſvel ſaeras edes ſeu
reparare inter ſoꝛdida munera erãt

ut· .. de excuſa. mu. l. maximae .· pb̈licis ·

c ¶ Genus mſi ali⸗

cui ſp edaliter p̃ſti alijs gregib.
ta ſit vocatio pb̈li . ⸗ . „ 6 — * ₰ ⸗ — ⸗ores ogemia⸗
ci mun eris ut. ff. de Opa titulis man oeu princi⸗ Onſecra⸗ mpꝛ. nis i. ſue ſmt nati
en . ail. pu dedicata inter ſoꝛdida tas nobᷣ edes ·i· in ai illa terma ſiue ex
5r eern eremus igi . . alia.
ea que namculario munera numeremus igi⸗ . clita palacia ab m Eoſ equos vł
no e ſüt obnoxia tur ad inſtructões repa⸗ oĩ pᷣuato uſua ↄũi hĩta⸗ equs.
ut· S· de Pdijs naui .

cul.l.i. et ſic etiã nõ

excuſatur utracq; do enus he 2 ex luoo damnẽſ vl pſidis iij.in fi.
mus a ↄpaceſpe ntaε aααnετπαπ p egiptu no excidedis vl VOnſecm⸗
cierũ ut. a. nemi li · oms meritis ceſſare opoꝛ⸗ vndendis. mpatoꝛ.: tas· excipi
emnnſhe kier ttet domus etiã vmas lau⸗ Jqus damnenb 3 1 mus cra⸗
:ad.l. s.· do ſa. Tilt 2 H 4, pe iudices qui red
ſanc · ee· ad inſtru⸗ dabili titulo libeter aſcri⸗ luci in ſyria vl p⸗ düt ibiius ut. g. de
ctionẽ. et de opib⸗ bimus. mpꝛ-. ſidis ĩ egipto ar- of: rec ꝓ· nulli. et
paerag po Xeepto pr̃momo boꝛẽ ↄpauerit qnq; libris ſa ste op. publu.l.
pf̃ · l.i. in fyet · S· de pietatis nĩe cuius quideʒ auri noueit ſe eſſe mulctã⸗ mmal D mute
exact · tri ·l. fi. et. ff. redditus neceſſitatbo pu dũ nõ minoꝛe diſpondioꝗ nimagosa.
e puil · vete · . pe. blicis frequẽtiſſme depu illo feriendo qui vendè ar
