et facit m aut.quõ
opoꝛ. Gnõ aliter.
e agare facit
6· d aduo. dm in .

l· ij . er qñ h vmcui⸗

P⸗ v.
Ontra utilita
mſñ principis aſſit

autoꝛitas ut 5·. ptz.

e Comites. q di⸗
euntur comites rei
militaris ut. 8. de
fComiſſa⸗imme
diate in aliqua ꝓ⸗
g Comitatenſi
546 ui ſtat in ur

be nõ ad menſam

ſi palatini ad men
am. ut· S. l. ꝓx.

eipis · ſcʒz eo⸗

mitibo vel ducibo.
i Legiombo⸗mi
litiẽ qdᷣ et.s.et no⸗
minat quaſdã mi⸗
litias de quib⸗ non
trahitur aut alias
pomtur et caue qꝛ
abüũdat ipᷣis quidẽ
vel qð ẽꝗ.cui qᷓ; eo⸗
rum .· ̊ ob litus dixit
ecii ꝙ coie⸗
( Sttli

trs. ee

cũ ſo lẽmtate q̃ elb
S.de of· mag.mi ⸗-

l.militeſet facit in

aut ut omes obe.
iudi.Caccipiat · e⸗
no · ; interm dum

extrahitur de vna

mittẽdus eſt in ali

am teſtatur iut mi⸗

litum ut. ff. de bo.

M

Jᷓ. de diu. of.l· i. et.
de of :ma.of.l.i. et
l.ij. et .de tiro.l.fi.
Ilites.cultui.
ſic.S.e.l.ne⸗
les. et. S. Io⸗

ea. milites. et. l. ult;

et · S. nego⸗ ne mi⸗
li · l.i. et in auten. ut
neq; mi.nec fede.
et · S. de ꝓ cur· l. milꝛ
tem⸗

4 xercicio. que
ſcia creſcitut.· ff · d

compellantur. hij vro qui
in puato obſeqino militẽ
retinere fuerint repti qñq;
libris auri mulcte noĩe ſe

riãtur. ¶ Sin wro quiſc

miſſus a nuo wil a tribu⸗
no ad comitatu ſeremta⸗
tis nre puenerit (aliter e⸗
nim cos boe facere veta⸗
mus ) illicoo ſe vwis illu⸗
ſtribo oomitibo ſub quoꝛꝛ

regimiĩe oſtituti ſũt offer⸗

re feſtineta cauſas ꝓfecti
onis exponat ut et rñſum

celeſte mereatur et citã re

meãdi accipiat facultatẽ
¶ Si quos aũt milites ꝑ
ꝓuicias reli
des eaꝛ ognouerint coꝛ
recbos faciãt cuſto diri do
nec de hijs clementie nre
auribo intimetur et qͥd ſi⸗
eri op oꝛteat decernamus
Ontra publi⸗dæ.

a numeris adalios nuos
miites nr̃os trãſterri· ſci⸗

ant igitur comites vel du
ces quibo regẽde miline
anaomſſa elt.nõ ſolũ co⸗
mitatẽſbo ac palatinis nu
meis ad alios nuos mili⸗

tes traãſferri nõ licere.ſed
ne ipis quidẽ ſeu de comi⸗
tatonſibo legiombo ſeu de

caſtris riparenſibo caſtrẽ

ſams ceteriſq; cuiqᷓ; eoꝛa

traſferẽdi militẽ copiã at⸗

tributã niſi hoc auguſta

maieſtas pbᷣlice uulit atiſ

gĩa fieri iuſſerit. q; bono
ris augmentũ nõ ambiti⸗
one ß laboꝛe ad vnũquẽ⸗

q; ouemt deuemre . ꝙg k q/
oↄtrafecerit ꝑ ſmgulos ni⸗
lites ſmgulas auri libras

a ſe nouerit exigẽdas.
Iites qin a Empꝛ.

et ali

ctis ꝓprijs nu
meris paſſim vagare pf⸗

c utilitatẽ nolumuſ

re publica armãtur
r ſolis debẽt pbli⸗

cis utilitatibus occupari.
nec agroꝝ eultui et cuſto⸗
die ammaliũ vel meromo⸗

moꝝ q̃ſtui ſ̊ ꝓprie munij ?

mſudare miitie nullũ pᷣt᷑⸗
ea ex militibo poſthae pre
dictis obſequijs vacare
magtudo tua pati atur. ſ
frequẽtes eſſe in nũo ſuo
iubeat ut armoꝛ quotidi
ano exercicio ad bella ſe
ſparent ꝙ ſi quis ex mili⸗
taribo iudicibo ullos nnli⸗
litũ tã vinis qᷓ; regijs vlpᷣ
uatis domibo a wſſeſſioni⸗
bus diuſiſq; alijs obſeqis

otra interdictũ ſeremtati
nfe crediderit deputãdoſ
ſcaat ſe qui ↄtravetitũ fece⸗

ritq ab eo qͥ auſus accipe⸗
re miitẽ fuerit · pſmglos
milites ſm gulas libras au⸗

ri ꝓtinus exigẽdas. d.

Nlitares viros ciuleſ
curas arripe ꝓhibe⸗
mus aut ſi aliquã hmõdi
ſollicitudmẽ foꝛte ſuſcepe⸗
rinta militia ſta tia prim⸗
legnjs omibo denudari de⸗
cermmus ſoꝛmidãtibus
hijs motũ nr̃e ſerenitatis
qui tem eritate ſalubrimij

in nullo nůo equituz
vel ꝑedimũ vel in quolibet li⸗
mite ſme nii noĩs ſacra ꝓ⸗
batoꝛia impoſteruzʒ ſociari
ocedimuscõſuetudine qᷓ
hactenus tenuit antiqᷓ̃ta.
q̃ magiſterie ptãti vel du⸗
ciboꝓ batoꝛias milituʒ fa⸗
cere wel militibo adiungẽ
licentiã tribuat . ut hij tin
in numeris wvel ĩ mlitijs mi⸗
litẽt qiu a nra diuinitate ꝓp⸗
batoꝛias ↄſequũturviroſ
aũt eminẽtiſſmos ꝓ tẽpe
mgros militũ necnõ enaʒ
viros ſpecta biles duces ſi
ſupplere numeros ꝓhijs

ſtatuts obuiã ire tẽptaue⸗
Eminẽ Ugint Enp⸗

—

—

leg. ij. l. legatis.
oꝛnatricibo.
Dininis. i ſiſea

„

ferant.

q Scat ſe. als ſe
et tuc dic ma gtudo

libus. .
p (Kegijs. ſ. pfi
momalib ut dif⸗

ſua. als a ſe et tune

dic index qui ocel⸗

ſit mnlitẽ.
r (Acnserselne
mo miles.
Jlitaeég curaſ.
ut munera pe
tat tu·.l.armate.et
facit · . l. ꝓx· cũ ſui⸗
18 bcol-

t itemerita⸗
te.l. ſua vel aliqua
minẽ. Inni⸗

te. .cuſtodiẽ⸗
do ſeʒ ſtent milites
vel pedites.
x ¶ Probatoias.

ſie.s · e· oen publi

cã. et ꝗj. de diü. of.
l.ꝓbatoꝛias· etqᷓ.

be coarta.l.ij/et.s.

de pala.ſa.lar.l.nõ
aliter . .

Hõ
8. de of· ma. militũ

m collato⸗
es . dit atiſſi⸗
mos ·ĩi ditiſſmmos
a dito · as · i. d initẽ

facẽ vel· i.ſacratoſ

inde dedico

a ¶ Kemediũ· facit
s · de of · p · · lĩ no⸗

nunne⸗

b ¶ Agentib⸗ ſ. cõ

tra milites.

e (Magnificaz. 5

non ut detrahatur
honoꝛi mgr̃i mili⸗

tũ cuma duces ſmt

ſub eo utjj.e.l. f ·

d ¶Inbeſuris als

in heliuriſ. als ĩ mẽ⸗

ſuris.

eCurat 8. as
„enn aln

turri.
fASpontanea. e
· de ſalgamo . l. ⸗

et · . de rap vir.l.i·
circzakf
g ꝛdinãdo · ut
ff. ꝙ cuiuſq; vmu⸗
no.l.nulli · et ſequẽ⸗
tibus·

5

ſni

e .
N

en

iſtn

gi
N

4
ntenf
Mpeng
weſe
NNE
ppaſe
anttn
Nlaſe
rnin
Lalugi
thentin

dtti .

Uenplbi
dii

Ulſet
llnlti

nnnſe
önitti

3
ſolee
drieſte

ims
6dines

.
iin
it⸗

bla

ſteph
baur
ſne
ele
ie

6

an

Scun

oit

ne

ſegne

winneſ

ſeateo

qui fatalibo ſoꝛtibo decreſcẽt ne⸗
ceſſariũ eſſe putauerint writate
diſcuſſa p ſuggeſtionẽ ſuaʒ nr̃e
mãſuetudini declarare qͥ et quãti
et in quo nũovel limite debeãt ſbᷣ
rogari ut ita demũ ꝓut nr̃e ſede

rit maieſtati vᷣma ſbönotacõe ſvᷣ⸗
mxi nnlitiã ſoꝛtiantur o fficio qad
tue ſlimitanſ adti bo cbſcci dat
c.librazvauri diſpedio feriendo
R ex aliqua ꝑte q̃ ſtatuit nia ſere

tas fu erit violata. Pmpꝛ.
Am collatoꝛes et ꝓuincia⸗
les qᷓ;ᷓ foꝛtiſſiõs milites ꝓ⸗
ut opoꝛtet gubernari minimeq;
lehonẽ aliquã ſeu diſpendiũ ꝓpeti
ꝓerãtes nereſſariũ eſſe ꝑſæxi⸗
mus ditat ſimos milites quu de
diuſis terre pñtalibo numeris p
oꝛiẽtis ꝑtes noſcũtur oſſtẽ viro⸗
rũ ſpectabiliũ ducũ iuſſiõibo ob

edire ut quicqd emerſerit q ꝓ
oↄuũ ſecuritate curãdũẽ hoc ꝓti⸗

nus utpote militari pᷣſidio ĩ ꝓxi⸗

nis locis ↄſtituto cõ ptẽs poſſit
mereri remedui ita videq; ut ettã

agentibo cauſas tam eriminali⸗
ter ꝙᷓ; ciiuliter pfati milites iã nõ
apud magmſicã magiſteriã p⸗
oꝛientẽ ptãtẽ wi ex ſentẽtijs ſeu

pᷣcepcõibo euis ̊ ꝑ interlocuoõ⸗

nes ſeu diſpolicõnes tam excelſe
tue ſedis ſbᷣ cuius iuriſdictõe cõ
ſſtũt q; eoꝛudẽ ducũ rñdeãt.eo
ſcʒ obſeruãdo.ut rñſũ(qð de of⸗

ficio tue ſᷣlimitatis huc uſq; ad

pᷣdcãm magiſteriã ꝑ oꝛientẽ po⸗

teſtatẽ moꝛis erat deſtinari) vi⸗

ris ſpectablibo ducibo in heſuri
mittatur tam ꝑſe qᷓ; ꝑ adiutoꝛ e
ſuos eoldẽ iudices obſuare. et
iuſſiones eoꝝ implẽ curaturus
licẽtia ei nõ denegãda etiã ad re

ſpõſiũi qð de officio alterius viri

excelſ magri militũ pᷣſentalis ꝓ

hac nia diſpoſicõe deſtinatur. m
locis in qubo apparicõis tue ſböᷣ⸗

limitatis rñſu nõ ↄtigerit repiri
ſuã ſolliatudmẽ ꝓ emergennb⸗
maxime cauſis pagẽ cuius etiaʒ
illi qui de altero offiao mittẽdꝰ

eſt pᷣbemus facultatẽ ut no tãtũ
ꝓ adiutoꝛes ſuos idẽ ad rñſũ hſ̊
eẽ miucẽ ſe adiuuãdo nec publi

cis nec pᷣuatiſ caub vel execucõibo
abeſſe videãtur.ad ſmgulos et⸗
enim duces rñſuũ de apparicõibꝰ
nris nõ pſpeximꝰoptere deſtia ri
ne ꝑ multiudmẽ eox qualibet
machmacõne dãana otra milites

nr̃os augeri ↄtingat ut aũt onn⸗
fariã tam publice comodati qᷓ;

ſoꝛtiſſimis ꝙ ſpiciatur milinbus

ſpoꝛtulaꝝ nlominus exactionẽ
merito cenſuimus mo der .lã et

iubemuſ.nec ipᷣis adrñſu nec ad
iutoꝛibo eoꝛ ꝓ crimĩalibo ſeu c⸗

uulibo cauſis et ſi ex płᷣlicis cauſ
deſcendè vl ad pᷣlicã cauſam p⸗
tinẽ dicãtur licere aliqͥd plus qᷓ

vnũ ſoli du a ſmgulis vil nolen⸗

tibo wl ſptanea wlũtate offerẽ
tibo ſuſcipe militibo ita ut ſi vmũ
ſitas numeri ſeu prapioꝛ mo⸗
nẽda ſit duplicata qtitate tãtũ⸗
mõ ſpoꝛtulas accipiat.in hijs e⸗
ten cauß nee plures q; duos p̃⸗
mates (quoꝛx noĩa ſemel ac pri⸗
mũ geſtis intuemẽtibo fuerĩt pbᷣ⸗

licata patimur c uemri ſm dico
videlicʒ ꝓut cõſuetudo de poſeit

legibuſq; cautũ ẽ oꝛdinãdo.boc
q; adiectout ꝓ omibo qubuſli⸗
bet expenß ingreſſus in iudicio

duciano faciẽdis vnũ tĩ ſoli du

niq; ampluis milites vel ſm dici
litigãtes dependẽ compellãtur.

ut hmõi ſolaciũ ad omodũ exrre
ſpõſu et eus adiutoꝛiũ et excep

toꝛũ ꝓñciat mqhil ſibi uſurpare
wel ſuo noĩe poſcẽ wi viris deuo⸗
tis pnᷣcipibus qui ducianũ obpᷣ⸗

uãt iudiciuvel ducianã apparicõ⸗

nẽ de pfatis litibo ocedẽdis ita
videlicʒ ut ſuꝑ litis expẽſs in p
ſona ec eoꝝ quicũq; miites pul

ſare maluerint.eadẽ ſoꝛma ſer⸗ H

uetur. erit aũt arbitrij atʒ eſtima

cõnis viroꝝ ſpect abiliũ ducũ p
qualitate negocioꝛx vl quãtita⸗
te ꝗᷓ deuotiſſnnis miitibo ab ad⸗

iſarijs eoꝛx ingerũtur vel ſuam

4ℳ

aà (Fozma.
Æequali⸗
tas debz el⸗
ſe in indici⸗
is ut. s⸗ de
ꝓx · ſa.ſcfi.
el · in ſacris.
ECet ne
b Orbi⸗

tris i. delec⸗

gatis Pua⸗
tis honmm
bus· ſic. ff.

co. arbitro
eg „ lterio
re tpe:facit
oſtõ fride⸗
rici de feuð.

d (Senten

tias . qd eſt
abſurdu ut
ff. de libetr᷑.
cau. pari
ter. et fa.ff.
de in ins vo.
l. inj. in pnñ.
tis · acur.
C atase

ſcʒ ĩ pn·Pu

ius · l. et fac
ad.l. in aut.
de qſtoꝛe·
CEhñ vero a
liqui.

e

6 d

fecti. de hoe
nõ dꝛ in tex
tu ſic . s. de re
lig · in Kica·

Po⸗
te⸗
ate. nõ du
bitabitur.
ut.s· ſi quiſ
alij vel ſibi
I. n. ee imſti.
de inuti . ſti⸗
pꝓu · C. ei qui
et. g. de bo⸗
ꝓſcrip.l.ſ
quis poſt⸗
Hac- I⸗
g o bi⸗
les nonn⸗
mobilel. ut
hic et·s· fa⸗
mi. Hirẽ · H
ſilius. et fa.
ff. e. l. in. er
tev· lcaſtrẽ

audientiã interponẽ litigijs vel
eoꝛx diſcuſſionẽ ditatiſſmmis pñn⸗
cipijs ſeu arbitris in locis degẽ⸗
tibo ↄmittẽ quibo viris ſpectabi

libo ducibo et eos obſuãtibo ad

rñſuũ ſeu aduitoꝛibo eoꝛx cure ſit
h qn ad eoſdẽ duces miites fu⸗
erint accerſitiwde locis in qiu⸗
bus oſtituti ſit mouei pᷣcepti ne

quolibʒ mõ curiales ſeu collato⸗
res quubuſdã afficiãtur diſpedijſ

ita ſeʒut ꝓ miliibus mſpiciẽdis

qncũq; woluerĩt viri ſpctabiley/

duces et pſentales deuotiſſimmos
miltes adhibere nõ m modicaʒ

multitu dmẽ eoꝝtpe pacis ↄuo
care ꝓcurent. ſm wro etiã neceſ⸗

ltate poſcẽte milites ad alia p⸗
uenermt loca leſhombo otr curi
ales ſeu collatoꝛes ů ominꝰmo⸗
dis omibo abſtmeãt et ſi tam eũ⸗
do ; redeundo.xxx.ti dies o⸗
poꝛteat eos ꝓſiaſciipᷣi ſuas ex⸗
penſas ſibi pbendas collatoꝛibo

ſeu curialtbo nuimme pᷣgrauãdi/
ſuſciꝑe nõ ceſſent · ſm aut ulterio
re tpe in alijs locis neceſſe ſit eo/

omoꝛari expenſas eis ulterioꝛis

ut dictũ eſt tpis ad que puene⸗

rint loca mimſtrari. Tuia ve⸗
ro ↄperimus quoſdã temerario
atʒ miquo ꝗꝓpoſio anterioꝛe tpe
certos de memoꝛatis miitibo tã
in iudicio ſᷣlimitatis tue q; apð
excelſaʒ magiſteriã p oꝛiẽtẽ po⸗
teltatẽ in accuſacõnẽe deduxiſſeq
eoſdẽ eodẽ tꝑe ad diũᷣſa q; per⸗
traxiſſe iudicia diuſaſq; ſup hijſ⸗
d pſoms hijſdẽqʒ cauß et nego
cijs ꝙlatas fuiſſe ſnĩas ne poſt⸗
ea nᷣlominus tãteotra milites no

ſtros infſidietãtaq; ↄfuſio q̃reli/

quas ei ingeri cõngerit gnetur
nemim licere apud ſedẽ magtu
dinis tue accuſacõne otra miitẽ
ſeu milites pᷣſentales depoſita cõ
uencõ eq; oblata eũdẽ vel eoſdẽ
unlites crimĩaliter ſeu cimliter
iuſſonẽ viroꝛ ſpectabiliũ ducu

inquietare anquã negociũ ex p⸗
oꝛe actione pᷣoꝛeq; ↄuẽcõne fin

legitimũ ſoꝛtiatur.idẽq;ʒ Ÿſa vi⸗
ce obſeruariut ſi quidẽ miles ſi⸗
ue mlites pᷣſentales ꝓuſione vi
ri ſectabilis ducis meuſati ac
momti fuerint licẽtia denegetur

agẽti poſtulacõnẽ ſeu accuſatio⸗

ne in indicio tue ſbᷣlimitatis otra
eũdẽ miitẽ vel eoldẽ miites de⸗
pone. nec ſi eudẽ wleoſdẽ tã eri⸗
mĩalr qᷓ; ciuir obnoxios eſſe ſir⸗
mauerint · facultatẽ eidẽ agenti

ſupeſſe ſepaus intẽcõibo ſuis ꝓ

erimĩa libo qͥ dẽ iudiciũ tue celſi
tudĩs· ꝓ ciuilibo aũt viri ſpecta⸗
bilis ducis ſbᷣlimtatẽ. ſeu †ſa vi⸗
ce occupare.ſi qͥs wro ad hmõi
tã audaciſimũ tã q; equitati cõ⸗
trariũ conamẽ ꝓſilu erit eũ qiu p
pecuniarijs qiudẽ negocijs ia⸗
ctura litis et dãnoꝝ qq; vicio ei
us otigerũt ſolucõe peelli ꝓ cri⸗
minalibo aũt quaſi calumatoꝛ em
cõ uictũ legũ aculeos ſentire diſ⸗
poſicõnes aũt añ latas nõ ad mi⸗
nu ẽdã ptãtẽ magiſterie p oꝛiẽ⸗
tem adnimſtracoms ̊ꝓ tuicõe
locꝛ ac ſecuritate płᷣlica noſci⸗
mur pᷣſtitiſſe · cu nõ dubui ſit ipoſ
etã duces quibo foꝛtiſſmi pᷣſen⸗

tales milites parè pᷣcepti ſut ſub

eadẽ excelſa ptãte eſſe oſtituto⸗
De peculio caſtrenſi militũ et pᷣſe
ctiannone. Ru. ꝑmpꝛ.
i ptãte tua ſilius tuu⸗
fuit eoo tpe quo quedam
noſe eius emnſti ea tua eẽ nõ du⸗
bitabitur. peculio aũt caſtrẽſi ce⸗
düt res mo biles qᷓ eũti m mlitiã

a pr̃e wl amr̃e alijſue ꝓpinquis
vl amicis donata ſut. itẽ q̃ in ca⸗
ſtris p occaſonẽ mlitie qruntur

in qiubo ſuüt etiã hereditates eo⸗
rũ qui nõ alias noti eſſe potuerut
niſ ꝑ militie occaſonẽ etiã ſi res
immobiles in hijs erunt.matris
aũt hereditas q;uis in militia de

lata ſit ad peculiũ caſtrẽſe nõ pꝑti
net. In caſtrẽſi vero peculio pᷣdin
donatũ nõ eſſe oſtat quãuis em⸗

pta ex caſtrenſi peculio pᷣdia eiꝰ
condicõms eſſiciatur. dem.

ona⸗
ta ſunt. miſi
noticia ca⸗
Px.
di⸗
cõſ. ut ſmt
caſtreſia Ct
ſie nota ꝙ
res ſucce⸗
dit loco pᷣ⸗
enj fauoꝛe
mlitie ſie
S.de reivẽ.
ſ ut ꝓpoĩs.
als otra · ut
c · ti · l. ſi ex

Ca-
linſ.
fa. ff.
eaπ1ε
da emptl ·
inter pares
et de donat·
filiuſfa.
fi.in fi· et. g.
de pa· po.l.
iij · in pn/ec̃
iure noo
quo h ꝓpe
tatẽ aduen
ticioꝛe ut.
de bo · q li⸗
be.l. ul · Efi
res pig;
l.l⸗
Krat ·
ſacr̃i.
militie ut
inſti. qui b⸗
modis ius
pa ·po · ſol ·
m (Patriſ
elt. uUt. E⸗
l. ex nota ·
et. l. milites
precipue ·
Ci et · S · de
bo · q li · cũ
opoꝛtet C.

gas. m eil⸗
dẽ. ſic. ff. e· l.
miles · C fi⸗
liuſfami ·ſe
cus ſi m a⸗
lijs er nücq;
ſecũ in ea⸗
dẽ ꝓ nincia

(8
. H 8. rii. ur ſtantino. li. als diob⸗ dieboꝛ. 2
ſa mllitallet ut. ff.e. l. vtẽ fliofa dae & et ek 5 (Sardi. ad sdmenti- liariut inſti e ereu an 4
A 2 o mihilu-i. nõ parũ et nota ꝙ ofuetido aug y„ i (In duobus a biduo er⸗ Jiit ct rõ & m: p ut fan
ſin. . ectõnẽ parẽtele ut· fr.e·l. pnłm pñᷣ. l.fal fili ſra. JIceſmo.lapide·i.mi⸗ lin de ꝓxi.poſſmt vocari.
ilr E Balissnatzat drkreriir al aommſt. ut paleas in area dimittãt:et faj.e.ꝓmũcialii·
ſne ct. . de Ho. q libe. l.n. ß̊ hodie Zut in aut de hẽabi Ei Enaticoꝛæ ut aliquid foꝛte in cena hab eãt
tin sO eaſtrenſiſ. adintricæ nr̃e.als adiutricis rili1. ¶ Gup hijs ſtãtes.puta foꝛte ꝓcuatoꝛ qui inſta⸗
ſihe Is adiutrice nr̃e· hviðᷣꝛiotra. f· de teltamẽto mili. l. Cu Pyys iratet eirs bat anno⸗
anpnł So. nas accipe
ͤfe⸗ riuſerat mi ,B 2„2 n5 e mm s &pei⸗ nome dicũ
e les ibi non Jhuſfamliias alienationẽ nã etiã milites nr̃os ita ⸗ pei ur a pre
ſfe ut. o. ti. l. f. nullius rei hẽat ſme volũ⸗ pere mn duobo diebo buce ſalo nrenptis
aer e tatre pfis mſ caſtroſe peculiũ ba⸗ e Ae panovna dis vwiialio mamenn:
aein mſlilivel Krat qu ubi teat. E dẽ. die aceui vno die ma, 1n 2. 7itſalga⸗
Nie p habz ius pſuahit ꝙ nexu pr̃ne ptãtiſ Carue wrttccna. Pmpr. l. et me
i Er lens mureſacfi ſolutus eſſelmanét enf Aeſimonõ amplius lapi-⸗ tatis R
7 tñ ðꝛ qy in⸗ itntt g niti-'n in ee ArS t i ubemus patas uot. er. l. ſe
rni renlitari nlominus mlites in ptãte pare de milites nb oueclerd, Lale. quẽti etf e⸗ .
Annle nſaner tũ·.ß peculiũ caſtrẽſe ꝓpriũ habent Enati⸗ oue 1. ſe⸗ .
eiti cit ꝗᷓ. de ap⸗ nec in eo ius ullũ pris eſt. o noĩe milites et eoxx ſit
FAman. PBm allegas te a Q mpꝛ. r bns ſtãtes i pemtus a pui⸗
ig Pi De frẽ tuo eodẽq; omlitone in hyyſ⸗ cialibo aceꝑe audeant . ſeiãt eni⸗
uen erog acde. dæ caſtris in titutũ heredẽ ſucceſ mlites quid opoꝛtʒ rasom lites ad qd
Marptt d et vn⸗ . Gai in e 2 a q in ãnonaꝝ pcepcõne adi⸗ S de anno.
mmpnn P beaãt honẽ ems potius in aſtrenh p. ſiaq in e Pe⸗ nñſwcus de et trib. l. p
Rnnmt ☛ ̈ patris cuius in ptã⸗ piſcũtur accipictes extñſeei 0U
mitest⸗ cauſio tuO Patrie cuius inptà˖ ncis piuciales noaſnes. des ocs: eun
it pengia. te es ꝑte qſtã videri rõms ẽ· et⸗ trmetis ꝓpuciales no affice ſa ocoꝛ.
emi ꝑegrinacis laboꝛ ſociatus Jeut fienip omes limites ſa
kpepo, pag, beüdovmune⸗ lubri pꝑ ſpectõne pᷣcipimus
me q vmlit eius· et o eidon mune. es äanonarias vicimoeilo imi⸗
mumn fuemt pri⸗ ruũ oõſoꝛtiũ affectõm fraternenõ /ſpẽs anonar ibooecknabis nal
rͤn mo dſiieerz nichiluũ addidiſſe qiunimo vice tibo a ꝓluncialibo oꝛdmabis ac
iutii w ſed deſiſt. tua carioꝛes mmiucẽ ſibi red cii caſtra oferri ̊ in veterams caſtriſ
nplti deinde re⸗ mutua carioꝛes miue õ limoma⸗ n ¶ꝛdia:
do t dijt diſſe credẽdũ eſt. Empꝛ. cõſtituti milites duas alimom bis:iocui⸗·
hugt Ntelligis fuio qui miita⸗ rũ ptes itidẽ cõ ditis vmar er tur pᷣ fecto.
uit deſuncko peculiũ eus penes ampims ch torcia pt n Ler, en
H rẽm remãſiſſe nõ hẽditatẽ pr̃i Cuarijm gantur. ſpa⸗ iquis ubi
en Os caſtrẽſs quelitã. E mpꝛ. LCſi explet. xxx. dierũſpa⸗ et horrea
hi peculij tã ſerimarios ꝙ excepto⸗ cio pictacia autẽtica ofeſtini tra⸗ publica et
arenn. roscewroſas qin officlo an rut⸗ dederint ſpẽs quas ex fiſcalibus none p.
len tũ · i · bu SS e . Ais diſſ; er' nec ſut re⸗
las pams Imims merẽdi licẽtiã hr̃e noſcũt credinis diſſmulauerĩit dud bpoſte. ſec
voln aliqs ſẽ ha ac ſi m legione prima adiut rice vel nuo cuius oenie pem znt 6. Pxio a
Nn bẽt fratres ro, 3 litẽt immolatuũ upſederit erogare de ꝓprijs fa unon enmt
n vel die ßᷣm Dre ſeip zirr Iuler imino mi⸗ Katito vel mennbe ipis wl ſiſea caſtruʒ· vel
. p. ut ti · i. pre peipimus. Deerog m⸗ cultandov ddictum inferre. erat ſme an
nen I. ij· als a- litaris annone. P mpꝛ. libo hoꝛreis a chcatur m nona.
fine liter hani⸗ Epetita oſuetudo mon Oꝛtiſſimi ac deuotil⸗Empꝛ. P (Deron
e ui. uit expedicõis tpe Afmi mits zuonas d opi e 1
de vi. l· om⸗ ucellatũ ac panẽ vinũ q; atza⸗ ta ſingulis diebo à H publica ibi
1 PBans. in cetũ ̊ et lardu carnẽ enã wrueci⸗ tpe · i. priuſq́; annus elaba PFgntaad
tegri. ditis ĩ pᷣ.
Kac. — H M 5 w. totn.
4 i. ucellaas .. ⸗ Cuuarij pictacia ·i.ſepᷣturas breues ſᷣm hug · qᷓ oti⸗
4 l faciut srenten dnaae en v. lat r ſac Pan i er pbᷣlici aitis receperint ut nilitcte
4 et ſic faciut floꝛ entim qmi aceti 5„ 5 . iſtribuẽdũ aliund tps datur qð dic ut ꝗᷓ· e.l.
6, . bliea nõ grauetur arꝗᷓ.e· iub emus · Itẽ darẽt · ̊ ad diſtribuẽ tvs dai vieut?
unt hoc ut res publie nõ grauetur ar Pß zjr. G dely ⸗qðᷣ ꝓ cuiuſlibʒmlitis pſona
ſngeae al u f d s. gil. be ie Drafolenpirt Prabatar Ano moꝛã in
8 ebrij ſicut ſi quotidie vm arn rent nce in X . . I. rõ. éditoꝛ ẽ.
ſich Poſtene oee fe foꝛte ſie et facit ꝗj. de ſalga· hoſpi l. ij. et recipe nolente ſic · f.de act.emp · l.rõ.ſi pvẽditoꝛ
lcn

Vlli⸗ delegãtur. hodienõ delegâtur utꝗj. e anonas. debe ſo lui · ſpe hoc fecerit vel eius officialiſ· vel die m
ue eſt ↄtra. /pciũ· et no. cõtia albertũ calui in eo ux ſ⸗ ſi pumat faciẽtẽ er mß fac m aurit o
erit vutas Kcfaciebat otm ruſti os, ts fa⸗ ſt i. alariboopmatores. exponeut. 8. opy,
cit.S.de ↄ dic̃.mſer.il.ri·et. ff.de ſta.lihᷣ.l.iij. Eſtichus. ijs ſo- natoeſo⸗ r Peredibo.facit jj.e p hãac
ouicialiũ.comitel.no · illuſtres conntes ſ̊ ar.ↄtra

de comi. qui ꝓ. re · l · de er nõ amplius · ut. g: e.
rariei⸗a viceſimo lapi-.l. ij· vel.ad caſtra tatũ ut

ſpẽs ſeptr dierũa c.ſ̊ ſupfluit reſſſtẽteſi dicas ꝙ ꝓ mĩoꝛi
pᷣcio qᷓ; aljs dabatur hijs puta plauſtrũ lignoxeſtilla

ture noĩe qd remo et et nõ foꝛe venaliũ ſic qᷓ.ð̊ coar.ſpẽ
ff· ad.l:a qmił.ſi ßun. rariũ deferutur ꝓ hoe qð da⸗
n ¶Aderẽtur.i. imn e tur p̃ dictis als adhibẽtur.
Egeteptaueritimpediẽdo exactoꝛes exigere qðᷣ

huſ.

in fi· et· S·

mili. veſte. l. jj. de i of.
a (Coſuetudmẽ.ſicꝗj.

de aduo.diũ·iuð.poſt duoſ. Ci. er de ꝓx. ſa. ſceri.
l. ſi q̃s · et de vmeſt. l. fyet . S. de an . et tri. la. et de p⸗
Nnonas · aderari·i.ad erariũ ptinẽ etde impu. lii

S.· ſicut alij erario ſol.
nõ illuſtres u & videt
valent. . . „. 2 cutm. S. c.
Xcellẽ boꝛreis oſequtur aut ſi pcepc erogaſſe mõſtrauerĩit.Nã adil⸗ nlli. die ut
ltur⸗ nẽ ſuã ac ſi debitã ſtudio volue⸗ luſtres q; viros mgr̃os ut riuſq; de
fecto ̃to. rint ꝓtelare.id qð opetẽti tpe mi mlitie ſacri apices cucurrerũt.qͥ acũpi ſpe⸗
¶ Suſcep nime pceperint.ſñiſci nri omodi⸗ bus ꝓuda ſanctõe decernimus cies · ſ deb;
tores . qui ndicetur. Empꝛ. ut breues ante indictõms pnci⸗ accipe a n⸗
ſuſcipiebãt IIH l . ê — r.- „ 1 ſco tax to
2 Puiciali⸗ Hlli militũ ꝓ hijs ãnonis pui ſuma ſide ac writate cõ ſecti pcio quod
bus et da⸗ qn ꝓpuicijs delegatur repudia⸗ ad nia ſcrima dirigantur ſm qs ibi facẽ no
dat militi⸗ ta ad tps ſpẽrũ copia et mopie a ſuſceptoꝛibo erogatio celebre ſe bar m⸗
H occaſone captata pcia liceat po PHlbemus p oẽs tr. Edẽ. de tm p⸗
toꝛes i. exa⸗ ſtulare itaut ſi qs ꝓpter am ab⸗ uincias cũctis nuis ac miitibo a t (Kui cul
ctoꝛes utꝗq. undãtiã ſuſcipe oblata neglexe⸗ nouebri mẽſe de nouello vmo an mncoo⸗
nie rit acpoſtea mpoſitis ꝓ neceſſi⸗ nonã dariqm wteris diſpẽdio.,. coio.
b/ Datoeũ. tate reru pens repudlata taxa⸗ ſa viðꝛ ero Fance Pris. r ze
ſüt en dar ueit neq; id qð ↄtra hãc legẽ ex Pmatoꝛibo.i.exactoꝛibu⸗ Blnni
31 Kaſche it petit ſmat exigẽ·neq;ʒ id qð ac⸗ miit aris ãnone nulluũ ſit cu piũ⸗ tolig lo⸗.
i (Indictõ eipe diſſmulauerit coſe uatur. cialibo ↄmercin ita ut a ducibus equiti.
ms princi⸗ Hoanicialiũ ↄmodij Empꝛ:. Vl officio ꝓuinnciali omis ſũma x ro in.
tede et 1 ſbuemre nos ↄuemt ado⸗ debita poſtuletur intra ãm ſpaciũ H
in pñ. er · 8. n itaq; nioꝛſiue wxillacõnuʒ Eptẽ di⸗ ↄferẽda. Edẽ. no nouã. in
de apo· pu· aut etiã ſcolau tribunos wel vi⸗ eru ꝑ quas tribum emolu⸗ pñci ct. .
44. be ros illuſtres conntes ſpᷣlimitas menti gra ſolẽmier ſtillamre no⸗ verrorie⸗
⸗ , Sõ . 2 „ m autẽt·
mus: tua faciat puemre ut memin erĩt mine ↄſecũtur reſſtẽtes ſpeẽs nõ Pij qui ob⸗
no. vinũ an fenũ miitbo iuxta legẽ dui va⸗ aliter aderẽtur mſi ut in ſoꝛo re⸗ ligatas.
nonã dici. lentiam iuſtis capitibus pᷣſtãdũ rũ venaliũ diſtrahutur. Edẽ. „Wesd.
Ems: nec tñᷣ ad opidũ deferẽdu. Edẽ Ege repetita cenſemus ut altquielpa
omerciũ ut Xcellẽtia tue erogacõms ſi qius miitum intercluſam ciſcebatur
es N ſuſ⸗ p ſuſceptoꝛeſ facta moduũ ſpẽrũ exactõnẽ refricare tẽpta⸗ ſbi reſtitui
s afnd. quãtitate breuiũ cõferri pficiat uerit wl aderacõ es ſtaturas au⸗ attibrües
ꝓiũ nullũ. ita ut quo die nus datus ſit dili ſus fuerit im mutare·tam vir ſpe⸗ (Debitu.
Itẽ facit· s · gentius exploꝛetur ac ſi qͥ d am⸗ ctabilis dux.c · libraꝛ auri qᷓ; ei⸗ videtur ꝙ;
ergr.tfl. plius actuarios vl opinatoꝛes us etiã officũ pari ↄ dẽnacõms mutuabat
de ex ecu . et accepiſe oititerit, ꝙ breuu da⸗ ſuma quatiatur adiecta ſacrile⸗ ꝙ dicit tre
memoꝛati in duplũ red dẽ opellã toꝛes palã iuſtquiuur Ea e. bus eere
era. 5 a tur ſuſceptoꝛibo ea ſuma impu⸗ ijs ſœolaribo quibo la boꝛx ſicn ad pl⸗
beas dieb⸗ tãda quã ſemel flagitãtibo eiſdẽ . mtuitu regedos numeros ſed plerũq;
reſiſtentes minus · vel
qðᷣ eſ ꝗj.als id eſt trien
di erũ et die tem. ſie ꝗj. de

ri ex eo qð nõ datur militi ſic

b Ketineri · viðꝛ retine⸗ mulier ſtare m pᷣmo mr̃nno⸗

mo eo ꝙ nõ nubit ſedo ut in autde nup · E ſoluto · nam
ſtat apud ſupioꝛẽ in ſequeſtro ut diceiit.
(Propoſiul anc e. aut· ß index.

.

e ¶ Propoſtiſ nõ tactis ſics.· de epis et el

dde
ſöpbe
aefn
ecpe .
1 aet⸗
Pcocloe
Pfnape
lebien
ufti
all⸗
mnſ ,6

o⸗

ni
Gn o
hrnuc
e c
1cfen
ſolift
ict
trofie
uir

die S

dederimus de erarijs aqnoms ſm
gulos ſolidos p opinatoꝛes cai⸗

ballacõis q;ᷓ rõnẽ ꝓ admimiſtia⸗

tur

heredibo eius reſtitui. Hẽ.

cijs atʒ ſacri palacij mini⸗
kerijs et ſacris ſerinijs ceteriſq;
euctax ãmimculis digmtatũ al⸗
lolẽt deleg ari quaſq; hij q ad ea
rũ exactonẽ mittũtur ꝓ cupidita
te ac libidine ſua gtuter ex ꝓiu⸗
cialii viſceribo eruebãat ad ſili⸗
tudinẽ miitũ qiuboerarie pᷣbẽtur
ãanone ade rari pcipimus ut omi⸗
bus ſuperius delignats emolu
menta debita in pᷣeijs diſpoſñtio
culmims tui ꝓ pbᷣlica utilitate ta
xatis pᷣcipiat erogari. Pmpꝛ.
Exr hãc dᷣina cõſtõnẽ iube⸗
mus eos qub ex officio

Nnonas oẽs qᷓ vmuſis of⸗
ſt

e ſbᷣlimi tatis miitariũ merito
rum ſeu cuiuſlibʒ pᷣſtacõ is omit

titur erogatio in pmis iurare ꝓ
iuſticie rone miũctã ſibi ſollici⸗
tudinẽ pacturos et ſm pᷣſentẽ ſa
luberrime nr̃e diſpoſicõ is obſua

nẽ ſolaciũ ſic dictũ ẽ pbᷣlicũ e.

rogaturos maũ ſua ſme ullo do⸗
lo vel fraude ſmgulis nlitibo nu

meret . qtnus vnulqinſq; niles
accepto ꝑ ſuã manũ ſolatio ipſe
ciũ actuario de negociacõe actu

arijs pmiſſa 'ᷣm ronẽ agat iuſti⸗
cie videlʒ hoc obſuã dout ꝓ ſm⸗
glis ſolidis actuario ſiue ſtau ſi
ue woſt vnuz duos we ſeu ãpluis
anos reſtittũ fuerit debitũ nminꝰ9
quidẽ vno tremiſſeꝓ tꝑis ſeʒ bᷣ⸗
uitate paciſci liceat·amplius au

tẽ q; vnũ tremiſſem nullus actu

arius ꝓꝙ quo tꝑe ſeu ãnoꝝ ſpa⸗
cio paciſci pmtus pmittamir nec

ulla poſſit actuarmis machmati⸗
oneꝓ tꝑis ꝓlixitate vmus quã⸗

aitatẽ tremnſſis excedẽ.ſi qua tñ
intra actuariũa militẽ ſup pacti

one ſeu negohacõne tpe eroga

arpe debitã qñ mlinbo eroga⸗
me moꝛa pᷣbei opoꝛtz vxlh qsa
eoꝝ anteqꝙᷓ; accipiat m fata ↄcelſ⸗
ſit qð ex utraq; cauſa ei d bebat

cõms emerſerit dubitatio. inbe⸗

mus eidẽ mliti dadas pecuma?j

ab erogatoꝛe principis dari.et
Fm hactenus obtinẽetẽ ↄſuetudi
nẽ eaſdẽ pecunias vel ab eroga⸗
toꝛe vl ab actuario retineri qua

tinus ca apud deuotiſſma pnici⸗
pia.ꝓpoſitis ſacro ſcĩs ſcripturi?-
inter actuariũ et militẽ tra ctetur

ut ex omni pte miles nullũ dãnũ

ſub quacũq; occaſione pᷣterq id
qð eũu ex uiſta et pmiſſa actua⸗
rijs negociacõne debẽ oſtiterit⸗

patiatur. Supꝑ hijs wro qs da

tis ſoꝛte comeatibo abeſſe otige

rit.hoc volumus obfuariut pe⸗
rume que erogãde ſutuſq; ad
xxx:miites quos timmõ datis
comeatibo dimntti ſacra oſtitucõ
ↄtinet apud deuotiſſima pnepia
ſequeſtrẽtur illoſeʒ tmmõ mili
tũ quoꝝ intra·xxx· comeatales

viros oſtituto actuarius tpe
eroga cõms pictaciautpote pa
bita ſup pactõne ꝓtulerit qua⸗

tinus cü hijdẽ redierint militos
caauſa apud deuotiſſma pnñcipia

Fm pᷣfatũ modũ tractata utriuſ-

q; ptis ſin dẽmiati ſil cõſulatur
nõ dãda ꝓ tꝑe tribuno licentia
xxx. viris amplius ſb ↄmeatuũ
occaſione dimittere.ſm wro ſalu
berrimã oſtõnẽ offendẽdo am⸗
plius qᷓ.xxx· viros datis come⸗

anbo tribunus dimittẽ auſus fu-
erit pecumã quidẽ q poſt pfato⸗

ruxxx. viroꝛx numerũ ꝑ comea
tũ dimiſſis mlitibo erogãde fu⸗
erãt publice rõm erogatoꝛnon
dubitet repoꝛt andas.ſaat vero
tribunus pᷣter iam ↄſtitutas ſuꝑ
hmõi facinoꝛe intermĩ acõ es ſe⸗
ſegprijs facultatibo ſmgulis mi⸗
litibus quibo ultra numerũ.xxx.
viroꝝ ſub noĩe omeatuũ eos di⸗

mitrẽdojcãm nõ ↄſequẽdi publi⸗

ſolacia dederit qequid ob in⸗
iquã dimiſſionẽ amiſerit ſolutu⸗
rũnec pus idẽ tribunus ab eo⸗
dem diſcedat mio mſi oẽs hmõ
uniites id eſt quos poſt pmiſſaʒ

1

et de iuð. F
nõ nouã.
a 6 Seque⸗
ſtrentur. g.
de ꝓ hibi · ſe
queſtrape
eu . l.i. Gt ra
ſo· Hic ſpe⸗
ciale ut ⁊1.S
de ag· et cẽ ·
litibo.
60 icta⸗
cia.ſcriptu
rã breuem
m hug·
c ¶ Decẽ ex
deu otiſſmiül
noͤ.x. teſtes
neceſſarios
ſiẽ et alias
X* VUt.⸗S dDe
x·ſacroꝛx
cri. l. vm:
cuiq;. regu⸗
lariter otra
Ff. de teſti. l.
ubi. Itẽ no.
ſb̃ pñ tia ſic
ſuß de teſti.
. teſtiũ · et
in aut ð he
redi.et falci:
CHmc·
» ((Exne⸗
gociacõe
q; foꝛte in
ea eſt eroga
toꝛ et ẽ als
negociati⸗
one als ne⸗
gacöne.
e¶ Snmmul⸗
acei⸗pPoſt⸗
quãꝗ.
mſtradas.
facit · S. e ·
bijs ſcola⸗
ribo;
m ſe
Pe rõ⸗
nes ꝓpter
timoꝛẽ foꝛ⸗
te gualde⸗

ne.
b(Cau⸗
ſaz · foꝛte P⸗
pPter duca:
tuz plonaʒe
vel rerũ·
i¶Ungem⸗
tur. ꝓ ltipẽ
in ite ta
m mhlitu.
« (Kgno⸗
ſcẽ · viðꝛ ꝙ

xxx. viroꝛxquãtitatẽ comeatu
noĩe dimiſerit indemnes in hac
pte atq; illeſos reddiderit hoe
etiã adiciẽdout ſb geſtoꝛx teſtiſᷣ
ceacõne tam x.ex deuotiſſmms pn
cipijs pᷣmates eoꝛx vicʒ q; vnuſ
quiſq; capit ſcole iuratus depo⸗
nat ſub ſua pñtia rem ſiẽ ſupius
diſpoſitũ eſt fuiſſe ſbᷣſecutã er ſub
obtutibo ſius vnuquẽq; militẽ ſo
lacũ ſuũ manu ſua ab erogato⸗
ribo ab dextera ſuſcepiſſen hmõi
geſta relone a viro clariſſiõ tri⸗
buno vel deuotiſſmis pnñapijs in

tra sres mẽſes mittẽda exquo fſfu

erit ꝓſectus numerã doſ. ad no⸗
ſtra rexerat pietatẽboc videlicʒ
añ omia curado ut ꝓg tpeeroga⸗
toꝛ poſtqᷓ; date fuerint ex publi⸗
co pecume intra duos wꝑl tres ſeu
qᷓtuoꝛ mẽſes ꝓ qualitate ſeʒ ſpa⸗
cioꝛa ↄmiſſam ſibi ſollicitudmeʒ
erogacõnis nõ dubitet faciẽdã
wel h uiteruis apud ſe pecumas
publicas differeẽdo erogacõneʒ
auſus ſueit retinẽ· ſaat ſe modij
omibo dãnũ qð ex negociacõne
mies ſuſtinuerit ex ꝓprijs facul
tatibo militi ſoluturũſciẽtibo hijſ
qui pᷣfate diſpoſicõmis obfuãtiã
ſue in differẽdo ultra lgillatim

diffimitũ tpis ſpaciũ erogacõnẽ

ſiue m qualibʒ alia pte fuerint e⸗
greſſi.nõ ſolu ſeſe cinguli militie
amiſſionẽ·verũ etiã facultatũ q;
ſuaꝝ pbᷣlicacõnẽ ꝓ tãto ſbituroſ
flagicio et inſuꝑ erogatonũ cq;
ſollicitudmẽ ab officio tie celn⸗
tudinis (ſi impatoꝛia violata fu⸗
erit diſpo icõ ) ad alios traſferẽ
dã· R vero idẽ officiũ ſmulac hu
iuſmodi fueit a quolibʒ facinus
ꝓpetratũ ad noticiã nr̃e mãſu etu
dinis vel certe ad ſcĩam illuſtriſ⸗
ſime magiſterie referre ꝓcura-
uerit ptatis ut eniſdẽ apꝓparicõ⸗
nis piculo tale flagiciũ pncipa⸗
les mimme poſſit aures latere.qᷓ
tinus ex omi ꝑte eodẽ delicto re
uelato. quicuq; ſalubrimas nre
pietatis oꝛdnnacões auſus fu⸗

eit violare intermĩatas mimme
poſſit pnas euade.ita ut in ſm⸗
gulis mlitibo qui (non obhuato
in eoꝝ pſona tenoꝛe date diſpo⸗
ſicõms leh fuerint.liceat ſacra⸗
tiſſmũ nr̃m p vnũ foꝛte wl etiam
binos milites ꝓ ommbo Jba fa⸗
cturos petẽ ↄmeatũ et poꝛrectis
pᷣcibo qð otra nram diſpõnẽ paſ⸗
ſi ſũt appꝛobare· eoq; facto ſta⸗
tutis violatoꝛ impatoꝛie diſpoſi⸗

cõms ſupplicijs ꝑcellatr. ¶

lud pᷣterea modis omi bo obſer⸗
uari deẽmmus ut erogatoꝛ oẽs
pecunias qᷓ moꝛtuis militibo uſq;
ad diẽ moꝛtis eoꝛ debite fuerat
m datã diualẽiã cõ ſtõnẽ uxoꝛi⸗
bus we liberis eoꝛx nõ dubitent
niſträda⸗L adl 46.
HPm ſepe ↄtingit ꝓpter q̃ſ⸗
da maximas et in excuſabiles ra
cõnes quibuſdã ad cuſtodiã vł
aliã hmõi cãm miites deputari
we ecdeputatos eſſe· et nõ ouenit
hoc mõ płͥᷣ9ᷣlicũ aliqð damnũ ſeu
diſpẽdii ſuſtinẽ· iubemus ſi qui
foꝛtiſſimi mlites ex quocũq; nu⸗
mero curnjs vel quibuſdã coꝛpi⸗
bus wl ſacro ſcĩs ecẽns vel alijs
pſoniſꝓ cuſtodia ut dẽm ẽvel ta
ſi alia cã a nro noĩe deputati ſũt
wl fuerĩt ne ꝑ eoꝛxtrãſlacõe cit
ca anonaxx wi capitũ eiſ pᷣbẽd axx
ero gacõnes publicis rõmib q̃⸗
dã leno in geratur · eãdẽ rem de
ꝓprio pſonã ſeu pſonas cuivel qͥ⸗
bus deputati ſüũt vel fuerint mo⸗
dis omibo agno ſeẽ hoc tmmõ de
publico ꝓ hijſdẽ ãnoms et capi
te pᷣbedoa imputãdo ꝙ; mlocis

ex qͥb pᷣfati milites puemũt ſeu
puenerĩt imputa bat vel ſi anla⸗

tãpᷣſtacõz ſupᷣdeẽ ꝑſone recuſa⸗
uerint eoſdẽ milites de ſius locis
nõ recedẽ wl eos quiu deceſſerint
ad ea ſme quadã moꝛa redire.
hoc omiphariã cuſtodiẽdo ut ne
mo deuotiſſmm oꝛꝛ militũ cuicũq;
plone ſeucoꝛpi ſine ſpali nre ſe⸗
remtatis uiſſiõe ſcptis ꝓferẽda
deputetur officio tue celſitu dis

cuſtoditꝰa
nũcio ↄiũs
debeat ſol⸗
uere nũcio
non omüe
p · l. iſtã.ſed
certe imo il
le qͥ facẽ cu⸗
ſodiri ut
Ptz j.ibi. ot
ſi anlatam
tt cetem.
m 5 . Impu
tabatur. i.
qð ſo liti e⸗
nant antea
de pub lico
hĩe ꝓ ſola
cio hoc ha

beãt nõ au

tem plus a
publico. h
ab eo in eu
ius ſtãt ſer
uitio.

mãda.pñᷣ.
lei.

dmis. loq⸗

tur pᷣfcõ.
Eis. de
exactione.

rel. i · exac⸗
toꝛes mli⸗
taris anno
neut . g · ti ·
i ·l. opina⸗
toꝛibus ·
qe Delega
Kut ibi exi
gãt et mili
tibo dẽt qui
ibi ſüt ꝓ re
publica.
i.nõ petat
abullis fa⸗
milijs ex⸗
coctionem
panis qua
cõſuetudo
excuſat . et
ſic nõ ꝓ cõ
ſuetud ime
ꝓicie ſic
cõ ſu.l. ob⸗

ſeruare ˖ G

ne hc. 8. de

Col
taret.
ct.s.
onnb

Cobſeruare . et. l. ſi jn aliquã. Cfi· et. g.de teſta.l.teſtamẽ

paticij. i·qui npabũt ſinõ pñt.

1(Eom
aſtein taet · ff. de aqua plu:ar.ſñ Pus. et de decu. l. nõ tm. Gultra. m ¶ Kechbere . h m merce foꝛte da büt equiua leg.
ins ct.s. de expẽſil. ludoꝛc.li· etᷓ de din· of.l. vjroſ HH ab alnjſ ꝛtiſſimis. tremiſſes. ſcz qe trientes remittũtur. p.
Neuſt om̃ibe quos ↄſuetudo non excuſat effla gitẽt ut ᷓ.l. ꝓx. t de hijs ſit mẽtio.s. de erog. mi. an.l. p hac.G. hoe
eie aEna mefo militũ loquitur. videlicj. oElannd iba. foꝛte ꝓ ſutura vel fibulis. nã
nemi⸗ excoctione. bucellatii. pams azimi qui bucella⸗ toto paru eſſ. ⸗.i. eris 28& ερςοα&tiο certo tpeut
ſſie tus Sꝛ· q; facile ꝑ bucelloſ.i. minuta fruſta diniditur 4 Jlitaris aderatio.⸗ 8.c. l. .
rin 6nta. M J DW q Mgene
ſiſe⸗ lacõne i. m ciarijs. ex⸗
ſci ferendo ad . HW H „ . Pone ut. g.
ii nlites qui ſi hãe noſtre mãſu etudinis foꝛ⸗ foſatur poſthabita dilacone ſol rlec,
fütn jbip hint mã quotiẽs ſuꝑ mlitibo quibul⸗ uetur⸗ N tativſte: Empꝛ. 1Brega⸗
S d Wullio. dã deputã dis aliquid ſtatutũ ſu Mnèé canonem witiũ ex rns i. vili⸗
n můſoſuetu⸗ erit geſtis mſinuare.et quid eoj klis ſeptẽbris ad kalẽ⸗ bus “
hite do exerſet qubo dati ſüt ꝓut nobis placu das aplis niis largiti⸗ naenn “
*D acdidi⸗fr de erit agnoſcè opoꝛtʒid idẽ pvᷣli ombo tradi pᷣeipimꝰ.ꝓpoſita be Frex eſt in⸗
nnn mu. et ho.l. care mimme curauerit tam diſpe na rectoiiũciewel eim Lofficio ferioꝛũ pe⸗
ſe iij · eo z diũ qð cũq; publicu hac ex cã ſuſ odẽnacõme 4 tue iu ſticie vide⸗ n io
ittit eeniele⸗ tinuclit ei de po rela rtire . xxx. Romiciaꝛz bitur. Empꝛ. de anmonge
mli in ea puin⸗ libra auri mulctã ꝓpter ſuã de tEaAXαxxx uga hkue fFmhit no⸗
gaa cia habe⸗ ſidiã imo magis omuẽtiã depen pita ↄferat wvſtẽ ſithia et miſa 5 kortſl⸗
eſifa ne er! 8* dẽ cogẽdo.rectoꝛibo nlominus xxxuigis ſeu capitibo interim tur. gnc “
e . po. l. e ũcian et afp aritoꝛib⸗ eok anua ſolucoe depedãt begiptu es inPocu⸗
3.d e curſit ſtatuta nra violauerĩit ſeu viola⸗ et oꝛietis Ptes m.xxx.terremis ui⸗ nie⸗ inferio⸗
unn Hubi ri ↄceſſerint eiuſdẽ ↄodẽnacõnis gis p aſanã wro et põticĩ dyocẽ. umee,
8 Pilwmus ſolucõe peellendis.De exactõe ad eũdẽ numerũ in capinibo ſeu pane quod
