e· q̃ciq; · E omnẽ.
et · Eulos ·et · ff. de
publicanis.l.cotẽ.

C.fi.
dictis pdns qᷓ dr
dimmuta eo q; ma
era et ſterilia ſunt
¶¶ Nuerit. abſierit
ſcꝭ poꝛtiũcula aliaſ
fuerint ſcʒpᷣdia.

Sbemus. teỹ

—

—l ritoenz terre

it et. s· e.l. Hac. ct
ſic aliter qᷓ;.ff.de v.
ſig. l.pupillus.C.
territoꝛium · vel die
ꝓ tzaln qñq; cogã
tur ex territoꝛiũ ac

cipe deſerta p̃dia.

ut. S. e. qcũq; · Efi.
curiales tũñũnõ ut g̊
de decur. l. curiales.

et . C. de act. et ob.l.

cauſas.et.l.mmia-
et alia q̃ dixi.S.e.
n ¶ Mumcipẽ. id
ẽ ſbiectuz ut imnuit
ex eo qð ſeqtur et

ff · a dmumicip̃.l. i.

77

1.

—

quisfirmi⸗
l·qui cun q;· ex· S·
b Eos ranſit de

ſm gulari ad plura
lẽ numerũ ſie · s · de

in ms vo.l.fi· ..
. nnonacont⸗

hRe.S. de a gri · et cẽ.

cũ ſatis · ¶. caueãt.
et. 8. quibo· ca. co·
cen.l. i · et · S. de allu ·

ub. (De fundi.
quidã hñt lmitro
phis· a trophos
i. deſcriptis ad uſũ
militũ qui milites

imp eriuũ cuſkoduũt

ut ꝗᷓ. l· i. et fi· et in
quibus ceſſat allu
uio:ilt· ff.de acqui:
re.do.l.in a griſ. als
eſt limntoſis hᷣ ſiue
de nĩis ſiue de eui⸗
ctis fundis erãt.
d (Caſtelloꝛe. ſcz
ndis ut ꝗ.l. j.
Jberianuſ.
vel impꝛ
el qmia in
eromca nõ inueni⸗
tur. p fectus fuit q́
legẽ facẽ pt · ut · C·
de of· pᷣ. pᷣ.foꝛmã·
We biitac
qð facẽ d ebuit ut
8 · de ãno. et tri · l· ꝓ
locis ·
mitũ . als li⸗
mitu als lmitẽ ·
b (Conuemrent.
als cõuemirẽt· als
ierterit als ↄue⸗
erent;
¶Etreſpuẽda re⸗
ſeripta ſie et it · ij ·

l. penull · et · l· oẽs ?··¶
Gicũq; p̃ᷣua⸗
tivel milites
nõ caſtellami 'm p·

ut in ſ · huins · ·
¶ Caſtelloꝛeterri
toꝛia · id eſt caſtruʒ
cum territoꝛio · vel
id eſt uriſdictõne
ut · ff de · v· ſig · Pu
pilluſ. territoꝛiũ ·
vel etia ipm caſtrũ
et terrã m qua rehi⸗
m ( Aſeripta · ab
bijs qui primo a⸗

tate njr̃i nominis de
fun dis primomalib ſte⸗

quis autoꝛi⸗ Ede.

riles ſub certi canoms pol

licit acõe ſuſcepit eũ firmi
ter wolumus poſſidere ſb
eiuſdẽ tñ canomſ ſolucõe

quẽ nr̃e mai eſtatis auto⸗
ritas pãnos ſmgulos ſol
uendu eſſe pᷣſepſit nullã⸗

q; deſcripcõnẽ eos à ad⸗
iectionẽ aut innouacõ nẽ
in poſterũ ſuſtinere · Qm
mmis abſurdũ ẽ eos qui
nobᷣ hoꝛtãtibo fundos in⸗
opes atz egenos magno
laboꝛe mpenſo aut ex au⸗
cto patrimomo vix foꝛte

melioꝛare potuerint utpo⸗

te deceptos inopmatũ o⸗
nus ſuſcipe . llud q; wlut
quadã circũuencõ e depo⸗

ſci. qᷣ ſi ſe daturos pᷣleiſ⸗

ſent fundos mimme ſuſci
pere ã etiã colẽ paterẽtur.
De fundis limitropbis et
terris et palu dib et pa⸗
ſcuis limitaneis wel eiſtel⸗
ſox Rub mpꝛ.
Abelanus ad poſ⸗

Rones que ad limitẽ fru⸗
menta ouemiret quo circa
gnali lege ſancimus tibe⸗
riam diſpoſicõnẽ o woꝛte⸗
re Fuariſamouẽtes qcqd
vl potẽtia vmuſcuiuſq; e⸗
licuit vel furſia depᷣcaco ad
denteſq; nlominꝰ in futurũ
nulli licõaduſus utilẽ ve⸗

—.„

tuſtatẽa pñtẽ legẽ nr̃am

vicunq; ca⸗ Edẽ.
ſtelloꝛ loca quocu⸗
q; titulo poſſidẽt cedãt ae
deſerãti q; ab bije tin fas
eſt poſſideri caſtelloꝛx ter
ritoꝛia quib aſcpta ſunt
et de quibo iudicaut anti⸗

L bilitatem ſmgu
lo quoeſiq; locoꝝ inm⸗
ens ſtatuit certas poſſel

quitas/Qð lRulterius vel
pᷣuate ↄ dicõms quiſpiam
in hijs locis vel non caſtel⸗
lanus miles ſuelt detenta⸗
toꝛ mmuentus capit ali ſnĩa
ũ bonopublicacõe ple⸗

Bros limitaneos u⸗
muſos cũ paludibo omiq;

iure quos ex pᷣſca diſpoſ⸗
cõ nolmntanei milites ab

omi munete vacuos ipᷣi cu
rare ꝓ ſuo ↄpendio atʒ ara

gros conſtituerũt
ut.ar · ff· de aq plu⸗
ar · . ꝙ pneipiſ· vel
die aſcpᷣtap exem
plũ ſeu ſcripturam
phneipis qð olĩ da⸗
batur mgfis mili⸗
tũ cuſtodientibo li

atur. dem. = vei mina qð exẽplum

ſequebãtur magr̃i
militũ qui etiã ſta⸗
tuebãt numerũ im
litũ lnmit aneoꝛe ut
· de of. p · P· afri·
aut. .

re cõ ſu euerat) et ſi m pñti eſt antiqui ut pᷣdi⸗
, Xivel id vetuſtaſ
coluntur ab hijs ſirimter ·⸗

ac ſme ullo ↄcuſſioms gra

uamie detineri /ſet ſi ab al
poſſidẽtun cuiuſlibʒſpacij

tpis pᷣſepᷣcõne ceſſanteab
umũuſis detẽtatoꝛibo vendli⸗
eatos hijſdẽ militibus ſme
ullo prſus ſic ãtiqtus ſta⸗
tutũ eſt collacõis onere vo

lumꝰ aſſignari. ¶ In pjs

etiã cẽᷓ eos qui pᷣee pcõ ib⸗
nr̃is obuiã wmire tẽptaue
rint ꝓſcpcõnis pena vali⸗
turaſnã ſi quis foꝛte qð mi
mme audẽ debuerahem⸗
pcnis titulo memoꝛati ui
ris poſſidet pᷣdialcõ petẽs
ei actio cõ tra venditoꝛem
intacta ſeruabtur.
pe palcuis publicis vel pᷣ⸗
uatis. Rub. Empꝛ.
Pm nulla ſit rõ
cur in paſcuis ſal
tibo rei puate penſio debe⸗
at ampliari nequaq; ꝙ li⸗
bidme oꝛdimũ augmenta
faciẽda ſunt.eteni idcirco
grauioꝛẽ penſonẽ impom
ab oꝛdinibo accepimus ut
aĩalia ex rebo pᷣuatis no⸗
ſtris a locoꝛ paſtibo arce
ãtur qð fieri nõ opoꝛtẽ di⸗
ue memone iul· ꝓmulga⸗
ta iuſſione oſtituit·quare
excellẽs aũctas tua ouen
tis rectoꝛibo ꝓuiciaꝝ nõ
eã licitationis neceſſitatẽ

que ꝓ lege habet᷑

ut. ff. de aqua plu ·
ar. l.ij · in pn et ſie

no. nõ licere euili⸗

bet hĩe caſtruʒ qð
intellige in limie
imnpi · et ſie caſtel⸗
lũ ðꝛ lmntis caſtrũ
ut decã.l. in noĩe do⸗
mim et h dicit hijſ
locis et alibi quili⸗

bet pt facẽ· ut. g9. de

edifi⸗pᷣua.l /pꝓ ꝓuin
mulacõnẽ vel ſcan
dalüinde oꝛitur ut
ibi no·nã nec pᷣua⸗
to debz cõ mitti cu⸗
ſtodia limitis ut

ff.de opis puſile⸗

gatum·. ſie nec ulli
eneo lʒ metroco⸗
miã emẽut . s· non
licere ha. metro. l·.
i.et h caſtra ſi ſunt
mmie magmitugi⸗
nis ꝑ mgrm mihl⸗
tũ pnt ad modũre

uocari ut.g · de offi.

ci. talis miles cui
nõ ſit aſcriptũ limi

tis caſtrũ · nec ſit a
m gr̃o militũ inter

limitaneos depu⸗
tatus ex militibuſ

eni conſtituebã tur
milites limitanei

qui erãt ſub du ci⸗

bus ut. gS. dcã. l. in

noĩe dñi. et de off/

ma mi . lſi ·

Gros. lmmita⸗ .
neos i . militibo cu⸗

ſtodientibus limi⸗
na impij aſſigtos·

igitti

guleh⸗

lienſe
ſhebibt⸗
ilap.
npetſt
ſne ld
aſtnge
ein nme.
tſe

mtstet

inten
dt.
idten

alppein

relſan

Lorſee

lerpu⸗
züntncn
mnoi
epoſt⸗
ſſeteeul
ſarow⸗/
legſon
hnerol
ſufet

gnn A e

,roint

6 KH

crafß
ſelim⸗
ſcsel
ſeeſtt
fünten
os denl,

nitta

achin
mment

ſbNNH

gt

lencx

olind

ſön

rei pua.uſus ſet. ff.

Sk Sekeke⸗

utꝗ·ti. i · om es. et · S. e. li. . non limitaneis etiã nnli⸗
a Munere. & tributoꝛe tes tributa p̃ſtãt ut.s de of.
bae mc ho.l.fi:· Gad hums.
b ¶ EFrniter.hic. s.ti ·i. l. fi.
¶ ¶ LCeſſante · ceſſat hic pᷣſeri⸗ li.l. ſi
opit ſet de decur · ſi quis decurioſer de me
¶· iij ſet . S· ne rei dñice · li
ulufruc · l. neqhſet j.
de cohoꝛtali.loꝛdi
narioꝛeſet de funð.

pᷣſ. xxx. anno.

de fal· l. qui falſas. tinã faciũt cuutates. ſ̊ eã

igẽdaſ ſi quſq; poſthae

modũ. .
memoꝛata prata mutila⸗

ſalti bo· fac tẽpt t. no n⸗
vnmn ſaltibo nõ di⸗ re ten WM Fenkt de
eas pratis vñ fru⸗ cerneda pena: enanh pra
etus colligitur ali⸗ ta pᷣuatoꝝ antiochenoꝛ
S FSea ffuerĩt deuaſtata ita tñ ut
Jele ꝗ C⸗l. 14 . . —„m „ —
dicit pᷣuate ſcʒ pn⸗ ſine leſone ꝓiũcialiũ ꝓui
cipis na in ſaltu p⸗ deant curiales quo pacto
uati Wwis n er ammaliũ mili driſPagenn
nttit le oꝛdo· 3
mino omittitur ut . conſulatur. LE.
. de indeiſ.nemo. Rata ũcialiũ no⸗
f ¶ Priuate. ſcʒ pn⸗ ſtroꝛx et pᷣapuerei pquate
e noſtre pmicioſu eſt. mintũ
5 erre leſtia fatigari. doq;
di · ideo poſſeſſoꝛ moleltia fatigari. Jeoq;
ſeu oductoꝛ ſaltus lege adãpliſſmã pᷣfectu⸗
pſcpipius dae rã ꝓmulgata cenſemus.
cipit ut aĩalia nn⸗. ne boc deinceps uſurpet.
litum arceãtur ut Sup q̃re umuſos quoꝛx
ſua ↄductoꝛis libe B G
rius paſcãtur que⸗
q;vult induci et fa

cit.s.noua vecti g.li.et.s.de cañ.fru.ur.ro.l.neminẽ.et
de Puil coꝛpo. ur · ro.l. nulli · et · f· de decre. ab oꝛ· Fa.l.ij.
b (Tua o pᷣfecte pᷣtoꝛio · ig Antiqnit as · ſic · S· ti. i. l. j.
Nñgmstua mgꝗ ro militũ loquitur.
¶ Hac odicõne.i.intantũ. in pᷣuatis cuiuſlibʒ

n

m Plitencd induaboeAhara, ut hac. l. er j. l. px·

hic.ſcdᷣo ut penſio nõ augeatur ut.s.l. ꝓx.
Rata.l.iſta quã dirigit ad pᷣfectũ.facitjj.de pᷣuile.

do· auguſta. l. .dis pr̃mmomaliba.tam de ꝓprijs qᷓ; de

ubᷣ· ¶ De fun⸗ fiſcalibo dicit · cei omes ſmt pncipis q̃i

ꝓprij et prĩᷣmoniales ut arꝗᷓ. e.l.i.ſᷣm quoſdã.ſ̊ alij di⸗

cũtde prĩ̃ momalibo tm ut· ff. ne ãd in loco publico· ln.
Ei · et no. ꝙ quidã ex hijs nõ pñt locari utoſtituti ꝑ me⸗

Hfturadhe
al

l:l. niet de fab·
de ag · et cenſ. l. cũ ſatis / et de

patiatur inferri quã repẽ⸗

ariter o traſit. ,de manere derernat quã ſta
pᷣſerip · xxx ·ãno.l. tuit antiquutas. dem.
omnes. igms aüctaſ tua ha-
Ree odicne apublicis pra-
uictione & ſibi fu⸗ 9 ea pubheis pra⸗
it ſtipulatuſ vel q us ac amems paſcuis a⸗
bonaſdeenie id· mmalia miitu phiberï⸗
mꝗᷣ 4 eand. ,2 K 2
emptoꝛ de p cio nõ cipiat ut umul og noſcãt
agat ut . de funð. de emolimẽtis eoꝛ · cuiq;
H depernemoes. offien facultatibo. xij· li⸗
deß. cu. lar · et de a⸗ r: E N 11
n. cen. qu ac⸗ M bras auri fiſci omodis ex

llieann. in duoby oſulitur aĩalibꝛ militũ.pᷣmo ut

1

mnes · ct · I. nulli · o (E

aurariã ſeu frum ẽtariã.i⸗

fopotamã. quid miri. q; fũt militibo affignatiut ᷓe.o⸗
t ſaltuenſibo. de hijs dic ut .. el. fi.
p ¶ Et emphiteoticis ad quã ẽphiteoſim nõ pmittit
accedẽ mſi dato fid eiuſſoꝛe etiã n deſertü aceipitur ut ꝗj.
æe:quicũq;.et.s. de omi agro deſer.l. ij.
q ¶ Cõductoꝛibo.ſeʒ pſo nalibo quibs ſpãle ins cõcedit᷑
tam/ p eis y oↄtra eos ut ꝗj.liij.et no:ꝙ ſi ppetuo-accipi⸗

donat. l· i. et · · de o⸗
⸗ „ mm agro deſer . qui
intereſt cõuenire tua ma⸗ agros · nec nnpe⸗
gmſicẽtia nõ moꝛetur. ne nate it eis .
pmittãt poſſeſſoꝛes wl co⸗ I, Kñ.

gquis · em

ſonos pᷣtoꝛij gra qualibʒ

impoꝛtumitate wxari. phitrota.
BDe ſundis primomanhbus fFundoſad fiſcũ

ptinentes⸗

oticis et conductoꝛtbo. . uo0 anone ut c. l⸗
vmiuſ. et . l. fundi.

Jquis fun Fmpꝛ. et.l.

dos emphiteotici u Bnegntliein
„ iuris ſalua lege R ſti-loca adeo. S
ſei citra iudicis aũctẽ do⸗ an venche⸗ viꝛ id
nauerit donacõnes firme ing . F in lio ent⸗
ſmt dũ mõ ſuis qiubuſcũ⸗ phiteota ſecus · ut
q; tpibo ea q̃ fiſco penſitã⸗ C¶ · de iu. em phiil.
da ſut repñtare co gãtur. x(Cogztur.n 50
trimomalis Pdẽ. natoꝛ ſ̊ donatariuſ
ndi penſtacõnem ſe nec vẽditoꝛ pa⸗
cto etia mteruem⸗

tra tpus omiſſam min oꝛũ ſu.vel rełl.fi/et fa⸗
dnio nõ nocere pᷣeipimus cit. . de oß is et eli.
nec ad fraudeʒ iuris eoꝝ 1 es i edebe⸗
euadẽè ſi qd ſolẽmter debe Atrimonia⸗
tur paulo ſepius mferat. lis. tps. xxx.
Ita tñ ut pmanẽte ſba p⸗ der ue E*.
uuloꝝ iudex tutoꝛẽ ſeu cu (Nõ nocere. imo
ratoꝛẽ ꝑ quẽ differtur illa⸗ aste Freſtituatur
tio negligẽtie ſue et deſer⸗ ut · ff· de mino. ſi ex
Eiget auſa. E ſ in oomil

ti offien ſui penas exigat

52 AE ee Pen ſuũ ß ibi in fiſcali . H
et dãna deploꝛare ↄpellat .

in prmomali Itẽ
adhuc plus ꝙ vi⸗
detur nec reſtitui et
ſibi pindicaẽ ut.s.
de fide inſtru.et iu.haſte fiſ.l quicũq; ſ̊ ibiin fiſcali et ul⸗
tra erat ꝓceſſum.q; ſolẽmiter vẽditũ eodẽ mõ ſo luitur
S.de admi.tu · ſi tutoꝛis· Itẽ nec ibi denegat reſtõnẽ. Itõ
hdie viðꝛ coꝛrigi qð de·xxx. diebo ðꝛ ut ipᷣo iure nõ cur⸗
rat. ut.C.in qui ·cau.m integ.re.l.fi-vel die q illud qñ cur
rebat tꝑs et reſtitueb atur · at qñ nõ reſtituebatur et ho⸗
die currit et non reſtituitur ut dixi qñ vẽdidit fiſcale.ala
coꝛrigitur · ꝛdẽ · i. dãnu ſic. ff. de edil. e.l.cũ aut. excipi⸗
a ¶. Adfrau⸗ tur.q.di.eu adẽ nõ aufert dãnũ ſi paulo id
ẽ parũ inferatur ꝛcᷣ· i.nõ totũ qð debeturveldic ad frau⸗
de ·i.occa ſonẽ iuris⁊c.qð eſſ fraus eũ euadẽ ꝛc᷑. et fa.s·
de uſuca. ꝓ emp.Dlʒfi· ⸗ſoluet eſtmmacõnẽ poſſeſſionum
b̈ ( Penas.qu foꝛte-⸗ quas mioꝛ pdẽ debuiſſe.ar. s.vn⸗
devi.l.meminerit · et · f.· de act · empti · iul· ß cũ in facto

ente ut. S.· ſme cẽ⸗

tributũ tamen nnnoꝛ ſo luit eũ in hoe locupletioꝛ ẽ ur vi⸗
cto· Cet no· penas deſerti offien ſie. ff. de of. ̃· dinus. ſe
p omia in eccia et pᷣlato ut in aut: de nõ ali.ſimmus· et
facit· s. de ãno· et tri.l.obſiſtè. a ¶eploꝛai: em ẽdare.
Vviciũq;: poſſeſſones.primomales
e ¶ Reſundendũ:i:ad remittẽdũ cnonem.
d ¶ Delertali.ſteriles ꝓ qð excuſabat ſe ut nõ ꝑdiderit

di dati m empbi⸗
teoſm.
pt eſſ.

0
t eſſe metus com
miſn.

licet no ſoluerit pẽ
Rone liar⸗ e.5
de allu · l. ij · H ibi p r P.=
pncipa fuit dimi⸗ 3 ienc poſ Iden
nutũ. , i
X— ſeſſiones ex emphi⸗
elo — groure ſenreperihrn
eatiombo en et võ·· teonco uire lulcepermt ea
dicomb⸗ pᷣdioꝛfi⸗ ad refund Edũ uti occali⸗
mlinn Pimno le one nõ pnt qua aſſerat de
ctiom by miſ cũ lo⸗ ſertas eſſe eepiſle tama ſ
tio prᷣmomalis reſcpta ꝑobrepeõnẽ me⸗
nui t rpanis ſed nee ruerint. Sʒ nec auelli ea/
unet auitari ache⸗ ab hns pvſſe nec ſi licita⸗
ctio. ut · de vend. tio ab alio fuent ꝓmſſa h
rei 5. de lo⸗ in ꝓppetuũ eaſ apud eos qͥ
Par- lvm demeo ſuleperut eas or con to⸗
ductorem alind ſteritatẽ remanere . nee ſi
0. Itẽ fa. s. de omi ſup hoc reſepᷣtũ fuerit ad⸗
aro er lqneu ⸗· uſus eos impetratu. I¶dẽ
ven ſercil. .a Vndi primomales
ff de publica · lici⸗ et qui ex emphiteo⸗
8a. ⸗— nco uire ad domũ niam di
ris aan antrad. uſs gnibo deuoluti ſüt. ſie
ſent emphiteotici eis qui oos popoſcerĩt ce⸗
alicuius uati vel důt · ut cõmiſſi metus eſſe
e 15 ſee rine. no poſſit. Neq; enĩ magiſ ,
tilo emptioms omodamus njĩa qꝙᷓ tradh
mena ppetuo ti dinus ea ure dnin. ita tn
tulo. ut ea que in nia poſſeſſiõe
b (Comodamuſ. ſia E. ſti m ma po noe
i.ad comodũ pci⸗ Font pi ltermt 1 eru
Bengi damusvel diſte oluãt. dẽ.
ebrcaun 37 Jqa pᷣoꝛibo colom
(Doſſeſſiõe. fun⸗ tutu prfimomaleʒ fundũ a

peq̃toꝛe wl cẽſitoꝛe ſuſce⸗
permt.· ꝓpetuo eũdẽ atz in⸗

qui.ppetuoniſi mfia ſex menſes ex die cõceſſio⸗
s venerit ut.s.de cenñi.l fi:et fa.s.de omi a gro deſer· lo

x · et · .· · quicũq;. Aſc.s ·e·fundi:et ꝗᷓ.de loc pᷣ.ciui.l.fi.
q mcõ cuſſe.⸗ et · S· de cenſi. l. f· et de omi agro de⸗
lquicũq; · et de quadripᷣ ſerip.l. bene.
¶ Contractibo:ſeʒ ut vendãt vel alio titulo poſſint a⸗

Obſtaeulo.ſi alius poſſideat et facit. S. de funlimi·l

Y·ꝛůi et. l. fi · et · x vi · q/i ij:c. inter ·

ANinerſi p̃uato inre.· facit differẽtiã inter primoma⸗
lia pᷣdia tributaria que emit pᷣuatus a p̃uato ſaluo tñ ca

la pr̃momaalia que quis accepit directe a pnᷣcipein em

pꝓbitvoſmm. cũ hijs ſcdis poſſit da

data ſũt floꝛida et
hoc pequatoꝛẽ qð
— „ in primis ſecus · et
ccuſſo iure poſſdeãt nee ßm hoe pᷣuato id ẽ
quſqᷓ ſedᷣus petitoꝛ aece⸗ vie e Puatusap.
- uato emit. Alm di⸗
qub⸗ dat. Edẽ, cüt. i ſpali iure.
ꝓr̃momales poſſeſ⸗ u 4 eos. ẽptos
ſones ꝑ aſianã et ponticaʒ et facit : de metal.
dyoceſim vel a nobis vl a oen erſ. xx
ᷣmis parentibo nr̃is ſacra ne⸗ i. tributa
largitate donate ſüt meõ⸗ odmaria ꝗᷣ pᷣſtãt
cuſſe poſſideãt.atʒ ad ſuos principis pᷣdiaut
3 . “ S · de exacti · tri · l. fi.
poſteros trãſinttãt. Að q⸗ nã et ecca ut. S. de
de no ſolũ in heredib/ Bß eẽ ſa· ſan. ec.lplacet.

in otractibo omi gne volu
mus cuſtodiri. dẽ.

iuſſu nr̃i noĩs venerit.is ſi

redũdãtia foꝛtuna ydo deſenat ut omia ali⸗
neus fuelt ad reſtitueda q̃ ieſer⸗
debtis foꝛte poſſeſſiõibo re⸗ l. qm utilia· ſecus
quirẽtur:primomũ ſuũ pu in emptis a pua⸗
blicis implicet nexibo.im toat &1 pr.
wro minoꝛ facultatibo ꝓ⸗ nphen tici
babitur datis fideiuſſoꝛi⸗ p̃dij que pẽſio nio
bus ydoneis ad emphi⸗ — vmoe
teoſmn aeced at · ſcienti bo D altr tore,
bijs quos talii rerũ cura ut ipſe eã pᷣſternoͤ
ſollicitat in ſe negligentie emptoꝛ ſme vineu⸗
bãna ſi hmõi cautio deſue⸗ g bigaraos
rit eſſe reütenda. ¶ dẽ. ſeu obligacbut eᷣ
Mẽs fundi pr̃imom alius ̈ÿ qin poſ⸗
= det pᷣſtaret ut · S · ſ.
les ꝑ meſopotamiã ne cen. vel reli.l. f.
H mſi ſit facta nfo ii⸗
dieio . ſic et iius p

yConceſſi ſunt.
in ẽphiteoſmm vel

L , locationẽ.
Meunq; ad emphi⸗ (Cõoſtituti ſũt. de
veoſim fundoꝝx pa⸗ hti ist er ſta apiᷣ
T242 4 . nos lut nemmm es
trimomalui vi reipublice cein qui cocedütur.

Hnti alia aut illa

dij pfimonialis in efficax eſt aliena cõ facta a pcurato:e

pr̃imonij mi iuſſu pnᷣcipis ut · ff. de leg · j. apud iul: ¶.fi·
itaq; illud ius nr̃o iudicio retẽtũ nmmutabile pſeueret ſᷣi
eut eſt ab emptoꝛe poſſeſſum ut venditoꝛ nõ ipᷣe ẽpto⸗
pᷣſtet cy. Et ſcdᷣm hoc vba iudicio nr̃o determinãt reten
tatũvel die indiciũ eſt m hoc ut ſmeobliga cone vel effi⸗
cacia eſt ↄuentio qð nõ valʒ ↄuentio inpᷣmdiciũ fiſci va⸗

got

lienare · ſertis · i · ſi fiant ſteriles.
“ icũq; de⸗ a.s· de omi agro deſer. quieũq;· et fa.s. de
4 4 Accedat murile · l. p. et ꝗj. de lo. p. ci · · i. et de pubhl.
li tatio·ĩ ph·et.s.de uſur.ſi bñ et inſti.de ſatiſdatu. p.
Mnes fundilimiti i· ad uſũ militũ qͥ ſtãt in limiti⸗
bus impij· et i deo ninpꝑꝛ alienare nõ pᷣt ut hie dicit.

let tñ inter otrihẽres ut . ff. de pac · · inter debitoꝛẽ · et ſie
ſoluat emptoꝛ.vel die ꝙ legàtur cũ in ferioꝛi lĩña indicio
nĩo et eſt idem ſenſus qui proxme.
b¶ Dredij.pr̃imonialis. Aſtro iudicio emptoꝛ vetu⸗
e¶ Hoſſeſſioni·ſi ſme no⸗

ſto tpe tenuit ſic poſſeſnoͤzʒ

venſt
lbbed⸗
pop
e ven
xl an

pfiltt.

no ve
ſſoſ
ſ
ecepft
poſeſ⸗
nuloc

ſoluet
dießn
trotic⸗

unde
duüpe
vrxx⸗

ſipbin
ipbit⸗
ataſe

i
dſi

ſün⸗
tiſpi
phir⸗
ſaßl
hjeg
lo die
bat
pbitr
hiin

bus!
ſs
by

wlate
dſtün

ſeut

aſn

Hoitſtn

Fnſggöſi

apssiene

Nialt,

eebogot

Ghaiſiſie.

Naeſmnee

tmahrr.
ſetne

icintin

NAe

ſtonaat

ſpoſimte

grotſer

la ne

6ah
Plyr
Mipnſt
pbten
lepcſoßn

inſn
hihen

ten

pſtrmun
guinn
npactet
ae
u gſß

lle
ufiw

cnoß

AetN
G
ſueſ

tfenmd

.

quã venditoꝛ pᷣſtiterit · non ipᷣe volumus eum adinuari
ex vetuſtate tẽpis quo minus poſ.pᷣſtet ipᷣe emptoꝛ hm
quoſdã ·et vᷣbũ vicioſa pᷣt legi ſcʒ obligacõne ut.s · vel
vetuſtate.nã tricẽnalis vel·xl.ãnoꝛe pᷣſc̃ tio ex vicioſa

poſſeſſione oꝛitur
ut. S· de acqui:pol
ł·põpomus · Efi.
er vetuſta dicetur

xl. annoꝛeut arꝗᷓ.

de fun · rei pri. l. ne⸗
mo.vel dic q̃ poſ⸗
ſeſſio ſcʒ vicioſa et
ßm h̊ dic ꝙ vicio⸗
ſe cepit poſſidere
poſeſſoꝛ id ẽ ſme ti
tulo et tñ p̃ᷣſcribit
xlãms pſ canonẽ
ſoluet pꝑ.l.fiqᷓ.e· vl

dic ſᷣm az. ius ẽphi

tro ticuʒ h ẽbas in
fun do tieij illud pᷣ⸗
du poſſedit ſeius
xxx.ãmis nllo mõ
ſibi obligatum ab

ẽphiteoticario nũc
ẽphiteoteta vẽdi⸗

cat a ſeio utili in rẽ

ſeius obicit pſepᷣ⸗

cõnẽ ꝓhibz hec cõ
ſtitutio p̃ ſcep tionẽ
et ẽ ſpẽale iuri ein⸗
phiteotico nõ ob⸗
ici pᷣſcpᷣcõ eʒ ſᷣm aʒ.

ðʒ ego credo meli⸗

us dici ſi dicamus
eũ habuiſſe ins em
phiteoticũ in pᷣdio
pr̃imoniali . nã et
Rica de primomali
bus loquitur.et ſic
H ſpãale in primom
alibo ẽphiteoticis
ymcy · et m hͥ ad
iunuatur poſſeſſio · i.

dñi iit nõ pᷣſcriba

tur.xxx· ãm s.· h.xl.
ſie utꝗ.æ.l. fi. et faẽ
¶Sede pᷣſcpᷣ.xxx.an.
cũ notiſſmi. ¶.

DOſſeſſoꝛel. vel.
ppid eſt.
me vel a puato ſi
emphiteoſim hñ
e ¶ Modo.i. bñfi⸗
cio.q di.ſic̃ eis lar
gimur in enphite
oſim ita largnmnur
hec ut nõ habeãt
neceſſe ea emẽ et tñ
habeãt tm̃ ins ac
ſi emiſſent excepto
qð diximus . S e·
vmueri.

tate m

et ho ſdrocenam ꝓuicias.
quos cõſtat diuoꝛx retro
pncipũ ſanctiom bo lmiti
deputatos ad ius pᷣſtinũ
ſme ullius aſſercõis reuo
centur obſtaculo.pᷣbituri
omia que antea impendẽ

da neceſſitatibo limitis p⸗

beri oſueuerat · ita ut nulli
penitus audiãtur q aut re
ſcripto aut annotacõe do

mimũ aut ẽphiteoſim wl

cõ ductionẽ quolibʒ gne
largitatis de nia liberali⸗
eruermt. Edẽ.
TZliuerſi ↄognoſcãt
ñl pᷣ̃uato iure ſaluo
ceamnone fundis emptis cũ

primonialibo eſſe omune

ita ut ad eos nũqᷓ; primo

malii fundoꝝ pequatoꝛ

accedat grai mulcta fe⸗
riendo eo qiu ſtatuta no⸗
ſtre clemẽtie auſus fuerit
temerare. Pdẽ.
PYndos pr̃imoma
es eos dũtaxat qiu ſaluo
canone iure pᷣuato nrali⸗
beralitateoceſſi ſũt cu hinſ
primomalibo qu in cõ di⸗

cõe ꝓpria ↄſtitmiti ſũt illu⸗

ſtris autoꝛitaſ tua iubeat
exeq̃ri · ita ut releuato o⸗
nere qð imminet fatiga⸗
tis traſlatio in eos qin im-⸗
tegris viribo floꝛẽt aſerip
tio tributoꝛũ equa lãce di
uidatur. Pdẽ.

Ps ẽphiteotici pᷣ⸗
dij qð ſme blgacos

culo retẽtatũ ẽ iudicio no
ſtro immutabile pdurare
pcipimus.poſſeſſionẽ aũt

que ſme obligacõe ſpãli

fuerit vicioſa vetuſtate tẽ

d SZueceſſione/ut qr aeceperũt deſertũ ꝑ qdᷣvidẽtur ſuc
cedẽ deſerenti quo caſuvel biẽmio vel ſex menſibo fit tu⸗
tus ut.S de o agro deſer:lqui agrosetl.locoʒx.
¶ Priuata fa ctaa nobis ut ſubicit.

—

Quocũq; mõ.
q ius in re tẽpoꝛis
diuturmtatk queñ
poꝛis nolumus a diuuari. Seiat emp bi⸗
Oſſeſſoꝛes Idem. Sotapf.
vel emphiteoticarij h¶ ib tates ti. i.
rimomales qui fundos · ij. cõtna. So. Hñt
jmenücuſ. ſt. oo h̊ quidã liberalita⸗
mime nuc ulq; opart. tes ſecus ĩ liberta⸗
largitatis mõ neq̃q ad e⸗ te dicũt vel illud in
oꝝopationẽ urgeãtur. h olono ſnnplici vl

alio h̊ m emphite⸗
ota vel ſimili q ſũt
dñi ſaltem utiliter.

tanq; pᷣeijs depẽſis ſic eis
nri noĩs bñſicio potiantur

ut ꝙ iuris alter inferẽlc o · ar m aut:denõ ali.
peiu oſecutus ẽ hec nĩa li⸗ D iagereiuis.
beralitate pᷣdcũs ẽphiteo⸗ agriet cen. quẽad⸗

ticaruis ha beat.illðq; iis modũ.

in qubo coluit pᷣdijs qð ã i ilauee⸗
ex ſucceſſione aut ex ↄ a quibo ſut paſeua.

cõne priuata a nri noĩs li⸗ (Oꝛientis · lo ca⸗
beralitate à quocunqʒ mõ lis eſt hec lex. nam
poſſedit.ſciat illibatũ inte alie5 ihedra nen
meratũq; ſeruari.lnĩa eis alienari pñt ut J.
cõcedenda enã libertates de fun. rei Pua.l. fi.

mancipis ex fundis pfi⸗ ano mo phibi⸗

momalibo at; emp hiteo⸗ tio alibiĩ pᷣdnjs re⸗
ticarijs cũ fun doꝛ ſmt do⸗ dactiſ ſß form⸗ Pe
zmini 12 trim onn ut · ff. de le
„ –◻☚Mnamm Piteru ¶ Officiũ · i o ffici⸗
licẽ pᷣeipimꝰ pr̃imomales ales et fa · S. de aq⸗
ſeu limitrophos ſeuſaltuẽ⸗ ductu. diligẽter · et
. —R— de fun. limi. l. fi · et
ſes fundos qui ꝑ tractũ o⸗ pobo. ſip. ſaj.
riẽtis poſiti ſut ad ius traſ⸗ Sbemus. agono⸗
ferre pᷣuatũ ſiue dempto ſi vad n dis dunws
. zitejd Ein vel nomĩatos rele
ue ſaluo canone iuris fun⸗ uatoee vel aliom
doꝝ immutatio poſtuletur ſli ut. s. col· wad
legis temeratoꝛes qĩqua /era.l.i dr ago⸗
ena co⸗ notetici ym cy. fun⸗
Ent⸗ igria aur pena 0 di q da bantur cer
thercetes tam videlicʒ pz⸗ tãtibo in agone vl
titoꝛẽ ꝙᷓ; officiu qðᷣ petitio irureſtrei pducti
nẽ ocedit admitti licʒ an- 20 ailiratt a,,
notatio ma vel vmapragi erit ſterilia agon
ca ec wtitu feratur. Pdẽe enĩ grece laboꝛ la⸗
Pbemus omes qu in q⸗ n⸗ q; qui lab nenr
. 35 mn. agit vñ xp̃s ĩ ago⸗
cucq dyoc · qua cuq; Pui⸗ ne fuit cy. releuata
ciavel quolibʒ ſaltu fundos dñr qᷣ cũ erãt palu
primomales wel cẽploꝛx ſtria fe ſũt trena.
a agonotetici ſeu releua⸗ de quibo loqtur de

que iugo amtur nue· olim ſterilis.ut in aut de man·pnᷣ.
CCcoges · vel cuiuſeũq; iuris.i.noĩs a iure nnp oſiti ut a⸗
nmrii · ut. · e.l. jj· et de coll· w. Et nota e ßm ey · hic loqui⸗
tur de p̃dns deſertis que poſſidentur ab aliquo nulla m⸗

tercedente autoꝛi⸗

tate eius qui eã in⸗
terponẽ potuit. et

ideo h p· xl.an · pᷣ⸗

ſtabit vel alinſ qui
atali poſſeſſoꝛe ti⸗
tulo intereedẽte ae

cepit ßm cy · er Jo ·
quicũq; g talia pᷣ⸗
dia p ↄotractus em

phiteoticos vel cõ
ductõnẽ ppetuã p̃ᷣ⸗

eeptione inpato⸗
ris vel autoꝛitate
co mitis pᷣuati era⸗
rij ſuſcepit dñiũ cũ

poſſeſſione ↄſequi

tur quã alienareꝛ
quo volu erit mo⸗
do trãſferre potẽit

qð g& p̃ᷣceptio vel

autoꝛitas fac̃ hoc
ſ facit p̃ᷣſcriptio.
a ¶ Ex publico. a⸗
muſarie ſo lucõms
prõnalẽ rei p̃uate

exigebãtur qui ali⸗

as vo catur ꝓ cura⸗
toꝛ fiſci ut.C.de mõ
mul. l. j. et. jj. et ſie
a pvᷣlico moueba⸗

tur actõ utꝗj.ð Fun.

rei p.l. vmuſ · ey.
b ( Suũ eſſe. q; ca⸗
pitis cenſura ſub⸗
lata mgatio terre⸗
na remanſit et oẽs

ꝓ hijs agris quoſ

poſſidẽt publicas
pſtacõnes debent
id eo videbatur pu

bli o eſſe queſtum

qð fu erat pᷣſcriptũ
q fiſeus ſolũ pen⸗
ſonẽ receperat ſed
nõ eſt niſ ei q poſ
ſedit. ey.
e¶ Quadraginta
an. ingiſ ut. S . de p
ſcripxxx·an.com
pit. et . de funð· rei
pri. l. fi. nec ob · g.
ne rei dñice veltẽ⸗
plo · q; ibi de lõgo
tpe dicit · Item nec
Sde omiagro de⸗
ſer . l.· qui agros · et
.l.locoꝛæ · q; ibi cõ⸗
tra uatos.h̊ cõ tra
fiſcũ · Itẽ qͥd ſi erat
Huati pᷣdiũ · ſeñ· idẽ
multo mag pm · p.

iuris p · xl. iugiter annos
poſſeſſionẽ ſcʒ nõ ſolũ eo⸗
rũ qui nũc detinẽt· verũ eti
am eoꝝ q; qu antea poſ⸗
ſederãt oputãda ex quo⸗
cũq; titulo vel etiã ſme titu
lo hactenus poſſederũt.
vl poſtea ꝑ memoꝛatũ.xl.
anoꝛx ſpaciũ poſſederint
nullã peĩtus ſuꝑ dñio me⸗
moꝛatoꝛx oĩm ſundoꝛx wl
locoꝛx vl domoꝝ a publi
co actionẽ vel moleltiã à
quãlibʒ imqiuetudmẽ foꝛ⸗
midare.h̊ impoſituʒ cano⸗
nẽ ꝓ qualitate iuris cuiuſ
pᷣdia ſutvel loca p ſmgu⸗
los ãnos ſoluẽtes ꝓ cer⸗
to habeãt ſuũ eſſe qð poſ⸗
ſident vl poſtea poſſede⸗

rint. ita ut ommbo ad ex.
cludedã oẽm quolibʒ mõ
evx publico mouẽdaqõnẽ

nuda et ex quocũq; titulo
Vl etiã ſme titulo coꝛpa⸗
lis. xl· annoꝛx iugis poſſeſ

ſoms exceptio poſſit ſuf⸗

ſicẽ. Hoc etiã adiciẽdo ut
illi q;ᷓ qui adẽpto canone
hmoi fundos ab mitio pn
cipali iuſſione datos ſibi
fuiſſe ↄfirmãt· ſi p.xl.anoſ
adẽpti canoms bnñfiaũ iu

giter poſſederint. nec ca⸗
none cuius adẽpeõnẽ.xl.

ſic dictũ ẽ ãnoꝛx poſſeſſio
teſtatur. pemitus poſſint p
fligari eo ꝙ noſtre pieta
ti placuit in utroq; caſui d
elttã ſaluo q; adẽpto ca⸗

none poſſeſſoꝛũ iura nr̃o⸗

rum in eo ſtatui quo per
xl:ſiẽ dictũ ẽ iugiter an⸗
nos manſerũt abſq; ulla

innouatione durare.

ſecus autẽ n nl eſt ſolutũ & fiſco nõ p̃ſeribitur in eanone

pᷣuato ſie ut amod ſoluere nõ teneaturut compit. qd
tñ die ut · s · de ſcp̃.xxx.an·male.in fi Eir d

dP ¶ Adẽpto canone:inpetraui apnᷣcipep̃ᷣdiũut ſme c⸗

Pe mãacipijsa colonis pri

momalui ſalaonlie⸗ et
emphiteoticoꝝ fundoꝝx.
oticarios grauãt
Alom agros p̃ᷣ⸗
ter oſuetudinẽ uſurpãtes
quos nullis culturis eru⸗
dierint · cum ſolẽmit as id
eos attrectaẽ pmittat qð
eoꝝ laboꝛe w oliuetis eſt
obſitũ wl vmetis · ß et irri⸗
guãs fontium aquas uſur
pare conãtur quaꝝ frcũs
ſolis ẽphiteoticarijs debẽ
tur · ideoq; placuit ut dem⸗
ceps aquaxx ius ptãteſq;
penes ẽphiteoticarios p⸗
maneãt tinq; co loms im⸗
ptiatur q;tü culturis eoꝛx.
agroꝝ ſuſficẽ mamfeſtum
ẽ quos ipᷣicolũt.p mõ aũt
ſupflue irrigacõms qᷓ; ul

tra culturas ſuas uſurpa⸗

uerĩt ẽphiteotecarijs poſ.
ſeſſoꝛibo penhones acceſſi⸗

bertates quas mã⸗

cipns ex fundis primom⸗

alibo atz emp hiteoticis q;
fundoꝛxnõ ſũt dñi pᷣſtite⸗
rũt rõnes huius pᷣcepii au
toꝛitate reſcindãt.¶dæ.
Ognoumus a non
Inullis qui primoma⸗
les fun dos meru erũt/co⸗
lonos antiqiuſſimos per⸗
turbari· atq; in eoꝝ locum
vel ſeruos ꝓprios vel alioj
colonos ſbᷣrogari edicti
itaq; hmõi aũcte ſancimꝰ
eos qui deinceps hmõia⸗

liquid crediderint attẽp⸗

tãdũ hijſdẽ poſſeſſiomb⸗

eſſe puandos. (em.

oneſq; pᷣbeãt. ¶ dẽ.

none libere habe
rTẽ. H cõtraj̃. de fun.

dnico.hie nõ. imo
I a pncipe · ibjab
alio accepit eopa
cto et nota duone

ceſſaria quoꝛe vnũ

nõ ſufficit ſie. ff. de

adop.poſt moꝛtẽ.

Ablij dicũt eꝙ hh erat

vubüü de canone ſ

aũt eſſ ctũ ec a pnᷣ
cipe ſufficèt. Item
xxx.an.cũ notiſſi
mi.ĩ fi· So⸗ iuſſio
vel conceſſio pnᷣci

pis fuit ibi nö.
e¶ Ab iitio. innu

it qð ſi pᷣmo cepe⸗

rit poſſidere poſt⸗

ea bñ ficiũ adẽpti

canoms impetra⸗

uit nil egit. ut. S. de
ãano · et tri. l.in frau
dem · et de mmum.
ne. oce. l. i. cey · et fa
cit.s.de ꝓfeſſoꝛi· et
meæ.l. i. .
Mphiteo⸗
ticarios.cũ
fſiſcus ſm⸗
gula p dia cuinſdã

ville lo caſß diuͤſis

certa mercede ĩ nũ
mis oſtituta poſt
ea dederat aln vil⸗

lam illã in emphi⸗

tooſim · at colom

ſic oĩa volũt uſur⸗

pare ut emphites

te nil remaneat qcYGd

nõ pñft ad qð facit
J.l.i j. . .
g (Coloni. quib⸗
locatio pᷣma facta
eſt ad nümos.

b¶ Gfſurpãtes · ſe;

eos quog ac. et elt
ar.ↄtra platenſem
ſeptoꝛẽ qui facit ꝑ
ſuos diſciplos ſeni
bi. et cõtra mgrĩm
qui minus ydone⸗
um facit ſcolarẽ ꝓ
ſe le . ⸗ 2—
i ¶ Solẽmtas · que

„

a iure eſt inuẽta cir

ca emphiteoticos

fundos.
¶ Attrectare · id ẽ

qð⸗ff. de deeur̃.l herẽnius. idẽ foꝛtæ in colono eccie· ãfp.
. Siſquis primomalẽ.

duſũ ꝓpriũ trahen raere b rrogaconis. fa.s.
n 2 nſitũ quaſi mſer rui.cp. b. rros

s· e fun: pa.l.fi.iĩ pnᷣet fa:
. , iciũ in fi. , .
ſeruit er aqua. D ct ſic nõ eſt .tii poſſeſ⸗ decur. ghali. et de e fauoꝛe ſ̊fiſcivel
de 1. bertates dñnut color nõ dno. l.ſinõ ꝓprie. ⸗ Mphiteotiearij muner. .l ſp, Coduetoꝛr es · et
heſgrit ones. et facit · .· de hjs acelanis up. mul. l. j. pPucipis ut. ffde iure unmmu faeit· S. de ag. et cẽ
f el d Rationales ·i. ꝓcurato c mphiteoſmet no. ſpe⸗ l⸗i. .
gnouimul meruenit in emphite r ¶ Impendãt. faẽ
ge iale ut teneã M „Lubong edo
a tonaſtai a⸗ ginomalt rin vinculis foꝛtuna tonet mſtnuctionẽ: er de
ſnge pfonus. als regu dugu eſt niis legibo moderatoꝛis iudꝛeii illico Proni riieſt.
ntn 8. loc. l. emptoꝛẽ. ſ. rterant ſub pdonea ij Nacõ e fun ν vero veriſile⸗
ſdſitgit et. ff. locẽ. ſ merceſ. lentes ſolũ eox wnt n⸗ mitrẽtur. De o'laco bi⸗ AEmnk. .-½
güane bi. er de uſufrucl. nũc ad alia loca vigen:; primomaliũ et ẽphi⸗ Atrimonia⸗
eie Ci. er de uſul ſut nuc a⸗ litiã ouolãai⸗ drprn . tr. 1
iget arboeibo. i. ſu tes· nic ad miitiã oue 2 oticarioꝝʒ. F mpator. rae Poꝛclo⸗
edn mom tes.nũc ad aiutas ↄdicõ⸗ Apbitroticarij mis. q H
Ne Vp pr̃mom n er cen⸗ ſos m. tercia eius de colla
naneiſeef . lũ. vtemt. arãdo⸗ nes ennog anegiid, ſſeſſoꝛes qma⸗ Gefindoncpartt.
ef g (Diri getel ſ. ſe. tur· ceteru eos qui caſtrẽ⸗ ſuetu dinis nje be momaliũ et ẽpbi⸗
haſopie P ¶Admilitiâ · ꝗ bo ſtipendijs ocia quie⸗ Hõ dinaria mi⸗ troticarioꝛe qdð ſol
ſitbit. euocatur de miitia nb⸗ ene t wteram cõ⸗ nekicio ad exo⸗ unera ſi⸗ uũt alij ß certe aut
iſnnim ut hie et t · ul. i . e ta meruermt ve acerte⸗ mme deuocãtur mun bſe⸗ totũ aut nl. ut.s· de
inane f et de ag . ermaͤ⸗ ſtituti· nequaq; p e cut ceteri ꝓũciales obſe⸗ ãno. et trih. linj. et
ingg G ied:am me la muſu wmeri igom . quiũ ſuũ mumẽdis itineri r Aar hie nS
ſfci e . li ·nõ pñt. cura · et. g. De gitmg E eie Nren lla en de u ¶ Auri. u s⸗ de
nuerte. De! ndãt.nulla em d Aurl. ut
eonn/. de colo . pa. l. i. et de cP conleſte. bus impen. e m. pa.le.n.
ſra agn.cr cen-lecolo⸗ loms bumne enn bent racne ab boe qo m Dinatur. pe⸗
Utiſif nos.· ct. l.nuilla · et· l. emphimoticarys et laltu g5r ne omibo ꝙ futuru ẽ na és. de exci mu.
nnmn u ſatis. O caueãt · enſit 2. Oune onnt q lleuidenter.
innn 8 ido. vel tẽ ennb. E die ſeiũgi em. Mnel. rata
lientf et ne rei do . 7 ici uuli ex trpn ao 2 inel. rata-
ſtſ . :i. et j. de awari. ma lco DArghaen kin⸗ e aiiter poſſidet.
Ntex mſtja facti imt ve⸗ oms primomalibo à ſal⸗ —r edie à tercie poꝛ ex aſſe et no ptinẽ
ienod teram ut ſubicit. et PL, oꝝ tñ aui ac bus wl m ijs fatiqari tiuũ.nã nõ exoꝛdĩa⸗
4 nõ loquitur menſbo (quoꝝ tñ a ac ĩoms obſequns fatigari ieß oꝛdiarieut. .
flasſin no. ꝙ no⸗ n bmoi fun⸗ tio E uri rie ſ oꝛdĩa
na deſmmplici colono pres inplicati hmoi fun nõ ouemt . cu eoſdẽ et aur 1l. Px. et.s de excu.
nſ Faſcp ticio q pt; ctiombo fuerint )9omuẽtia weis er frumoti plurimũ mu.l. euidẽter.
nu Naönes Jerg. e militaris o naat M modũ oſtet pſo uß ita⸗
n varrrl-penul diũ caſtreſe wl officia d . qui violare ſtatuta tẽpta⸗
inm i. leruemr u⸗ uerſa trãſerut ad mune⸗ uerit pumatur. mwpr. aPriuatox ef⸗
“ Ana oneltemi ra pr̃ie vl agroꝝ cultue Mnes qui pr̃mom⸗ cit.s. dem . beent.
udu ſut den im mi uetis ducib⸗ tribumis ac les fundos hiue ⸗ omte mſ. de
onpre k ela quen ou , „. eS . „ — l.o mes.cet et
. Uic abuerũt. prepoſitis elrtur neH ter ſiue ex aſſe retinet. alluui. l. ñj. er. S. jme
HH vomeris. iſta njs ꝓſint ſtipedia. E dẽ. muitor Rus edi ſut ad u⸗ cenſu. vel reli. l. fi.
i it noia mitroꝛe q Pijs pint ee . hns ouemdi ſir ad u⸗ de coll fun. Fiſl.
ie. — JÿÿMU —, „ 2 W , — „ 1 . 4
. * SS õ fundos ptinẽtiũ ꝓ ratapoꝛ Hoſſe ſore
* 2 –☛ 5 2 2 „ g1 1- 7„ = „ 1
mitt mſinck licitacõne ſuſcepit au ſo⸗ cõ e vel in ſolidũ ſfunctões pont in nti⸗
finuſe anti ſopacn, A ultace celauerit nõ o⸗ Fs nn en. puatoꝛzne⸗ teoſim p̃dia pnᷣci⸗
ied . parui ſepatur a ſo guReoc cvie enã li⸗ ſie vnũquẽq; p SGe is vel qͥ pnceps
us lop pré ponentẽ lu ip̃m reſtituere. . ferre ſſitas pbᷣliee pẽſtacõis Pabebalab alio
nn cunm aliquo milite bra auri pene noĩe in rre N ARr ingit. mpz. inemphiteoßmut
mue im tn i mag nus gatur. Empꝛ. Neen, t ẽphiteoti s · de fun. pa.l. fun⸗
in ceſſauerit ſe a ſolo Piuſcũq; adnota⸗ Laruir ut ent jaliũ diaeur.
ugn ut. . ti . · l. f cũ ſu⸗ Diulciq; „s * coꝝ fundoꝝ pr̃imonia e¶ Quãatũ. ↄtra. ff.
g cõcoꝛ. et. . de de⸗ cõiſvel oꝛaculi du dũ impe bſſelſoꝛes. quo wolue⸗ de uſur. tutoꝛ. Elu⸗
oi cur. l. qui dereli cta. trati wi poſtea eliciẽdi au wiſel et q; tü habuerint cius . ß dicut. f.
eae.ff. de decut. hono ſubmota. omnes rint tpe * P Dämé non eer. pe.l.quidã.
ig res. GPenul. trtotare ſubmota. o ro⸗ peſnoms patũ dũmõ
n Stipendia:da⸗ quos primomaliũ agro⸗
ene ta vel ſtatuta 24 r
gei

—

a (Iquũgeni tiuus pluralis numeri et ſubſtãtuu iani⸗
ariaꝛe et eſt hic dies cirea medmianuarij · 5
b Fecuritatis· que cãphondat inf erentis nom et di⸗
em olulẽ menſem et cãm et ſumã ut. S· de apo ch. pui.l· · er
ſi fundus eſſ puati hãc apochã debz emphiteota dare
dno ut · g· de iumr · em phel. ij.

è

eſt dimmutoꝛ penſiomis. decoctio eni dimmmt et facit
g:de cenſi.l.fi.m pñᷣ.cũ ſiliba:Sʒ ↄtra.ff.de publica.l.im⸗
patores. So/ ibi m ↄ ductione vecti g hie malia. vel ula

e ¶ In euo facit · ff. de ſal: qui · x etil. ſ debitoe e. s. de ſuſß

eæpt·l.iect · ff. de ac·
et ob · qð qmus ·
Er omes· ab — „
erdiarijs. amplius qᷓ; in tribo ꝑ ſm⸗
ſdibaut. 8. mé gulos annos vicibo offi⸗
muleta . l eos. Kae , 5 9
ir: Catur. a cio rationalis aſſignẽt. et
e ¶ Dirigatur. ad ARo.
erarium ſie et · · de de ſuſcepto ab eo dẽ ſecu⸗ .
H ſyer de ritatẽ eodẽ die ꝓ moꝛe ꝑ⸗
ijs qᷓ ex pubᷣ co. vit t imtra ianu
ſ. nant. l. ⸗ct. s de cipiãt modo ut intra ianu
bijs que ex publ. ariau yduũ diem omis ſũ

exac. tribu l. in fil⸗

calibo. feratur giuſſnne pene ſub⸗
u. (Defundis dendo officio · ſi cuicᷓ quo
rei pᷣuate.. fiſcalis libʒ anni tꝑꝛ duũmõ nequa
puᷣcipis dñrut ff. ỹ muneru terne illac 8
ne qd in lo · pub. l. excedat ſolutionem face

trabi. n ali⸗

ii E t ß.
Niuerſi · re⸗

geſtienti neg aueit ſuſce⸗
