vero nõ pu
miret· ut · S.

demã. ph.

opoꝛtet ·

—

pe ms ſubici iube mus a in exilinʒ
¶ Sivero hij quima⸗

deſt mari.
trimomũ ſo luere pᷣſũpſerint wo⸗
luerit ſibi iterũ oiũgi anqᷓ; imtra
uerint in monaſteruũ licenuã eiꝰ
damus hoc facere et pᷣdicłas pe
nas ↄocedimus eis et ꝓprias hre
ſubſtãtias et ita ad miucẽ viue⸗
retãnqᷓ; ni michil delickũ ſuiſß. vi⸗
rowro wolẽete mrimomũ reuoca⸗
re ſi non oſentiat alia pſona otra
eum q woluerit teneât pene hee
wro ommo Fuari iubemus tãm
regia hac ciutate qᷓ; ĩ ꝓiucijs tã
a comie puaterũ q; a palatinoꝛũ
ſcolaa ꝓuncarũ iudicibo et offi⸗
cijs eoꝛũ ſcentibo ꝙ ñi neglexe⸗
rint hmõi alicuius delicti et non
oma hee cuſto diãta exiliũ et ꝓp⸗
ſepᷣ cõʒ ſuſt mebũt.hec wro iube⸗
mus ſeruare et locoꝛ ſciſſimos
epos ut ꝓudẽna eoꝛũ tradit ꝑp

ſone in monaſterijs mittãtur er⸗

de rebo earũ qð a no bis diffin tũ
eſt monaſterns vẽdicetur. ¶¶ E1
quis wro accuſatus in adulteio
pq dicõ eʒ iudicũ ã alio quolbʒ
mõ a legibus penas effugerit et
poſt hoc innem atur mulieri de ꝗᷓ
accuſatus eſt nirpiter ouſatus à
in mr momo accipe eã et viuẽte
marito faciat aut poſt eius moꝛ⸗

tem neq; mrimomũ valere iube⸗

mus ß et eü q hoc delinquere pᷣ⸗
ſupſerit et ſi pus ꝓfugerit ita tũ
licentiã damus ommno iudici et

ophengere cu et poſt toꝛmenta

vltinns ſuppliens ſubicere nulla
alia excuſacõe aut ꝓbacõe faciẽ/
te et muliere caſtigata et detrula
monaſterio mitti uibemus et ibi
manere in omne tpus ꝓprie vite
vtriuſq; wro ſbᷣam ſ̃m pᷣdictum
oꝛdm eʒ diuidi ꝑiculo ſicut dixi⸗
mus tà comntis puatarũ qᷓ; idi

cis loci. ¶ Qiuawro nos opoꝛ⸗

tet humam genens infrmicatẽ
ꝓtegẽ cpales penas m alucᷓ
ꝑtem immmuetes mterdicimus
alterutras manus aut pedes ab

ſadi aut bmõi quedammſerre

ſupplicia ꝑ que articuli diſſoluun⸗
tur q;ꝛ mẽbroꝛꝝ diſſolucõ graui⸗

oꝛ eſt vtriuſq; manus abſcihõe
Apter qð iubemus ſi quidẽ tale
aliq̃d delinqᷓtur vnde leges moꝛ⸗
tem delmqñntibo inferüt ᷣm legũ
Ftutẽ ſuſtinẽ eũ penas. ¶ Swe⸗
ro tale ſuerit crimẽ qdᷣ moꝛte di⸗

gnũ nõ ſit iut ipᷣe caſtigenir aut

m exilii traſnnttatur ſiue crimĩs
qlitas mẽbri abſcinoneʒz exigat
fieri vnam ſolã manuz abſeindi.
7Pro furto vero nolumus om⸗
nino quodlibʒ mẽbrũ abſcidi à
moꝛi ſ aliter eũ caſtigari·ſures
aũt vo lumus q occulte et ſme ar⸗
mis hmõi aliqud delmquũt.eo⸗
wro qui violẽteraggrediuntur
aut cũ armis aut ſme armis in do
mos ãà in itineribo aut in mari pe⸗
ms eos leg alibo ſubdiiubemuj.
W autẽnõ ſolũ coꝛpales pe⸗

ne ß etiã pecuniarie mediocrio⸗
res fiant · ſcmus eos qͥ in crimĩa⸗

ſibo accuſantur m qͥbo leges moꝛ⸗
tem aut ꝓſcrip cõʒ diffmũt ſi cõ⸗
uincãtur aut ↄdepnentur eoꝛꝝ ſö⸗
ſtãtias nõ fieri lucrũ iudicibo à
eox officijs ;̊ neq; 'm leges ve⸗

teres fiſco eas applicari h quidẽ

bhabeãt deſcendetes a aſcendẽetes
uſq; ad terciũ gradũ eos hj̃e. ſi

ro mulieres hñt qꝗ ↄdẽnati ſũt
omibo modis uibemus eas a do⸗

temauuptialẽ donacõʒ accipe.ſi
Wro et ſme dote talibo pſoms cõ⸗
mcte fuerĩt a legibo diffintã p⸗

tez de tota ſbᷣa odẽnati eas accipe
ſiue ſilios habeãt ſiue nõ.ſwro
nemmẽ pᷣdictoꝛũ habeat qͤ deliqt

tũe ſiſco ſociari euis ſbaʒ. In ma⸗

ieſtatis wro crimẽ ↄdẽnaus vete⸗
res leges ſeruare iubemus.
WVe differẽtes iudiees audire m⸗

terpellantiu cauſas allega c es
cogantur ab eßis boc agere et

ut qñ mm ſuſpicõe habuermt iudi

cein piter audiat cauſam er ciui⸗
tatis eus et de cautela alia quã
opoꝛtet ommo epm agere.

b (Mulie

res. ſcilicet
vxoꝛes·

(Sine fi⸗
lios. quod

dic ut. g. ut
liceat mri.
et aui. qꝝ
vero legez

Sie. (Ft
differentes
iudices ꝛ2c.
e (Differẽ

tes heep⸗
ma ꝑs ex⸗
peditꝗ. e.
uſq; ad. Eſi

verootige

ri t. S ecun⸗

da et ut au

tem al qũ-

tc. expedi
ur poſtea

in fi⸗

Xquo.
Pmn⸗
cie⸗ hec ea⸗
dẽ dicüt. g.
de mã pnᷣ· G
ſit tibi tcũ ·
a ¶Sivero
du. meruerit
inſticiã · id ẽ
nõ audit eũ.
b Rivero
contigeris
qñdã· nun⸗
q̃d tã in ac
toꝛe qᷓ; ĩ reo
hic loqtur.
Rñ. ut dixi
.S · de execil.
et hijs q; cõ
ue · et re · C¶. f·
e ¶ Conuẽ⸗
tmũ. qd dice⸗
mus ſilex il
la nõ oꝛn⸗
gitur q ẽ. ff.
de arbitß ſi
in bauũ · Ein
dex minqd
to tus mun⸗
dus errat
namq; vide
mus pteſ co
gi ut) ſe cõ⸗
ꝓmittãt er
arbitriũ in
ſe ſupplices
libẽter ſuſci
Piñt dico au
tẽ nõ ſuſcipi
unt ut ſmt
arbitri ̊ ar
bitratoꝛes et
ꝓlꝰ dico ar⸗
bitriũ nõ eẽ
Mazʒ h̊ traſl⸗
actõʒ ſiẽ vẽ⸗
dicõ qᷣ fit i⸗
ta quãti ti⸗
cius arbitra
turus fuerit
ut · C· deo tra
ul · et in ſti · de
emp.et ve·;
gqð ex eo p̃t
apparere ꝗq;
non totũ id
qð res debe
tur faciut ei
pᷣſtari et in
terdũ reum
aduerſus
quẽ nichil
ꝓbatü ẽ ali
d pᷣſtare

Mmperatoꝛ auguſtus.

Xauo deus romanoꝛum
nos ſpoſiit impio ome ha

bemus ſtudiuʒ vmuſa agere ad

wtilitatẽ ſbᷣiectoꝛũ ↄmiſſe no bi
a deo reipu. et in illa facẽ q̃ omeʒ
difficultatẽ et lenonẽ atq; cõtri⸗
tionẽ puent ne occaſione litiũ et

alioꝛũ quoꝛundã diſcedẽ cogaàt

a ꝓpria pria et m pegrinis afffli⸗
gi. ¶ Propterea igitura in pñti
pſpexmus pñs edictũ ad ome/
dirigere ſbiectos et palã facere

ommũ ciuitatũ et vicoꝛ hahita

toꝛibo qtenus ſi qius habiut otẽ

tionẽ aduſus aliũ ſue de pecumi⸗
artia cauſa ſiue ſublacõe rerũ mo

biliũ et jmm ob lii ſeſeqʒ mouẽtiũ
ſue de erimĩalibo pᷣus interpellet
clariſſmũ ꝓmcie iudicẽa ut ipe

Em njas leges examinet ea q pᷣi
ponũtur et vnicinq; iuſticiã Puet

¶Sivẽo dũ aliqs adieit iudicẽ
ꝓrücie nõ meruerit iuſticiã tune
ubemus eũ adire epᷣ̃m ſuũ ſaſſi⸗
mũ et mittere ipᷣm ad elariſſmuʒ
ꝓicie iudicẽ ã p ſe vmire ad eũ
et ſparare eũ ut omibo modis au
diat interpellantẽ et liberet eu cũ
omm iuſticia 'm nras leges ut
non cog atur pegre de ſua ꝓpria
pria ꝓhciſci. Si wro etiã ſanctiſ

ſmo archiepoopellẽte iudicẽcũ
ulſticia determĩare interpellãtũ
cauſas iudex differt diſcernere
negociũ et nõ buet litig aãtibo iu⸗
ſticiã iubemus ſcſſmũu illius ciin

tatis epᷣm dare ad nos lĩas ei qͥ
nõ meruit qð iuſtũ eſt inſmuan⸗
tes qꝛ ab eo coactus index diſtu
lit audire interpellantẽa iuchca⸗

re mter eũ qͥ ab eo ↄuẽtus eſt ut

hee og noſcetes et nos ſupplicia
inferamus iudici ꝓucie qui inter
pellatus ab eo quiu iniuſticiã paſ
ſus elt et coactus a ſceiſſmo ar⸗
chiepo nõ iudicaut q̃ in dubita
tionẽ venerũt. Siwro cõtigerit
quendã nr̃oꝝ ſbᷣiectoꝛꝝ in dubi
tacõne hr̃e iudicẽ iu bemus ſeiſſi
mum archiepiſcopũ audire cum

clariſſmo iudice ut ambo aiuit p

amicabilẽ ouentũ diſſoluãt qᷓ du⸗
bia ſũt aut ꝑ annotacõʒ ſcriptis

factã à ↄgrnicõn aliter iudicetur

inter litigãtes et foꝛma detur iu⸗
ſticie legibuſq; duemẽs ut non
cogãtur nj̃i ſbiecti ꝓpter hmõi
cauſas recedẽ ꝓpria pria. (Si
quis vero exiſinnãs hr̃e ſe adu⸗
ſus aliquẽ quãlibʒactõʒ neq; cla
riſſmmũ ꝓuicie iudicẽ interpellet
neq; ſaſſimũ ciuitatis epᷣm ade⸗
at et ita vmiat huc abſq; literis
deo amabilis ep̃i ciutatis ſeat
qm et ipᷣet ales ſuſtmebit penas
quales futurus eſſ ſuſtinẽ iudex
R interpellatus ab eo nõ ſtuduiſ
ſet ei buare iuſticiã. ¶ Mee autẽ
omma ſancire pſpexinnis ꝓpter
vtilit ates etiã eoꝛũ qͥ habitãt ꝑ
ciuitates et vi cos ne pᷣuati ꝓprinjſ
ꝓuincijs et ipi in pegrims aſfli⸗
gãtur et res eoꝛũ ledãtur ꝓpter⸗
ea enj et iudices gratis facimus
et iuſurandũ eos iubemus ſbire
ut vmcuiq; mterpellãti iuſticiazʒ
Fuẽt 'm nras leges. ¶ Si tn cõ⸗
tigerit quendã nroꝝ ſbᷣiectoꝛũ
ab ipo clariſſimo ꝓunmcie midice
ledi iubemus eũ adire ſãſſimum
illius eiuit atis epm et ipm in di⸗
care inter clariſſmmũ ꝓuncie iu⸗
dicẽ et eũ qͥ putatur ledn ab eo ꝙ;
et ſi otigerit iudicẽ legitime aut

iuſte adiudicari a ſãſſmo epo ſa⸗

tiſfacere eũ omibo modis ei qͥ m⸗
terpellauit aduſus eũ · ſi wro re⸗
futauerit iudex hoc agẽ et pue⸗
nerit ad nos ipᷣa lis ſi qudẽ mue⸗
nerimus q iuſte et 'm leges a⸗
ditus a ſaſſimo epo ea qodẽna⸗
tus eſt nõ facit nouiſſmnis ſupꝑph⸗
eijs ſubdi pᷣcipimus qm qͥ debiut
vmdicare oppᷣſſum ipᷣm opprimẽ
repitur. Si etiã ſubiectũ ei offici⸗
um iubemus cum omm ſtudio er
mimitrãtes clariſſnnis iudicibo
inter pellãtes abſoluẽ mehil ac⸗
apiẽtes pᷣter illaqᷓ nr̃is oſtimita
ſunt legibo · ſ wro hee noncuſto⸗
diant iubemus ſubdi ſupplicijs.

iubeãt te;
nl poſtea
cognoſcet
de cauſis
dicet ne qᷣd
ãpliug ac⸗
toꝛ petat
de eo qð p̃ᷣ⸗
us pPetierat
qð ſceuſob
buaretur ſ
EW arbitri⸗
um in ad
inſtar indi
enj ſnia da⸗
ret Jo. Itẽ
qd ſi eſt iu⸗
dex vmus
alteriuſ nõ
ſañ. q; vale
at ↄopromiſ

ſum uel die

ßm bul. in⸗
tereſſe utrũ
ſit iudex rei
et tüc non
valeat· an
actoꝛis ut
tüc valeat
qꝛ foꝛuʒ ex
rei perſona
metimur.
ut. C. de in.
om. iudi.l.
er
dCogm
tionalit.id
eſt m oꝛdi
nẽ inris.
Si quis
vẽo.· ſtudu
iſß · s. de mã
da ph· Cet
nõ pnnttẽ.

ec au

tẽ · in pegri
mi. paupeſ
effecti ꝓpt
nõ puatam
eis inſticiã
uel ad nos
vementes
pter eãdẽ
cauſam.
q; ut. S· de
defen. ciuit·
CEius int·
et. S. inſiut.
qð p· et s ·
de indiẽ E
antepnl.
b Sitam
otig erit · i
dicare . ß aͤ⸗
modo hoc⸗

trt⸗
d

da⸗

s
no

Ne
Nh
de

lin⸗
ltni
nd

ſon

hen
leat

G
ſon.

II.

t⸗
di
e
en

d

i⸗

AH

hi

60
i

fad

,
ut
in⸗

1

dn
H
4

d

duabo röm⸗
bus ᷣ ſtare
q expſſe P
hibetur ut
.q · ut indiẽ·
ſme oͤͤ ſuf ·
Cillud· que
ẽotra.ſedᷣa
q; de maioꝛi
bus eſt vn⸗
de durãte of
ſicio ↄueni⸗
ri non pᷣtut
ff.quibo ex
cauß . h et ſi
p pᷣtoꝛẽ · Cij.
que elt otra
dolucõ· di⸗
cas ꝙ H de
minoꝛibo i
dicibo dicit
ut. ff. de in⸗
imt.l.nec ma
giſtra tib⸗·
E ꝙ hic loq̊;
ꝛur in furtis
et ſilbo in q̊
bus etiã de
durãte offi⸗
cio pᷣtouem
ri ut pᷣdicto
Cillð.ĩ pnᷣ·

Itẽ ubi op⸗

pmit ſubie⸗

ctos qð ibi
pmittitur ut
et. C· ad· l.iul.
ehe. letnbe
mus. et H
baturĩ frin
ins · Cqm qᷓ;
debet vmdi⸗
careꝛc̃.

¶ GSitamen muenerimus quẽ⸗
dam ſcſſmnoꝝ epᷣoꝛũg gĩa cu⸗
iuſpiaz ꝓ dere iuſticiã regularẽ
ei caſtig acõʒ inferri inbemus ut
ſtudeãt cũ timoꝛe dei iuſte iudi⸗
care ne nos impantes iuſticiam
cogantur hoĩes relinq̃re ꝓprias
ciuitates atq; ꝓuicias et loca in
qlibʒ alia ocurrẽ.m ciuitatibo au
tem in qiubo nõ ſut iudices iube⸗
mus eos qiu habeẽt cauſas adi⸗
re defenſoꝛẽ et ip̃m diſcernere mi⸗
ter eos. i vero liteʒ hñtes vwolue⸗
rĩt defenſoꝛẽ vna cũ ſãſſnmno e
iudicacaſ agipᷣcipimuſ. S

po
q; aut monachũ ã clericum neq;

ep̃ᷣm iubemus vemre huc abſqʒ
lr̃is ſiſſimi ſui patriarche · ſi wro
hoc fecerĩt ſaãt qe ſemet ipos ſee
mate faciũt indignos.¶ Si qͥ
auteʒ magiſterianus à p̃fectia⸗
nus ã cuiuſcũq; foꝛtune exiſtens
accepit amplius ſpoꝛtulas qᷓ; dif
fimtu eſt ſacris nr̃is ↄſtõibo iu⸗

bemus omibo modis iudicẽ piũ

ae gꝓprio piculo 'm nam legem
boc midicare et vin dictã inferre
pᷣſumentibo hoc. ſi vero hoc non
vindicauerit ipᷣeiudex licentiam
damus ſanctiſſmmo vmuſcuuiſq;
ciuitatis epᷣo nuciare no bis que
de hijs aguntur et qualẽ habeat
militiã à digmitatẽ qͥ hoc pᷣſüpſe
rit ut et iidici piculuʒ iferamus
pmittẽti et deſpicaenti noſtra iuſſi
onem et ip̃m quoq; iubemus pu⸗
mri talia pᷣſumentem.
Revſuris nauticis. Rubrica.
dtem au. jo. ̃̊. pᷣ. oꝛientis.
Vncium audiiiimus a tua
eælſitutidine cui occaſioneʒ
nos ipi pbuimus duos enĩiſtos
petru et eulo giuz ſupplicaſſe nñe
ptãti ſacre et ꝑ ſe explanaſſe di⸗
centes ꝙ cõſueuerũt nauclerijs
ſeu negociatoꝛibo mutuare aurã
eoꝛuamaxĩe in mari negocia fa
cientiboa hãc h̃e vite occanõezʒ
Pa vero marma credita wocare

ña oſueuit lex traieclicia et me⸗
tuere eos utpote dubitacõmbus

148

hinc eis exoꝛtis opoꝛtere ꝓpter⸗
ea ſieri mamfeſtũque valeat ſu⸗
per his cõſuetudo ut et ſacra nĩa
in hoc ꝓ cederet iuſſio qᷓ ↄſuetu⸗
dinẽ ad ceruſſimã duceret foꝛmã.
Itaq; nos delegauimus tibi du⸗
bitacõmis naturã cognoſcere et
hãc ad nos deducere quatenus
mamfeſta nobis facta ꝙ videt᷑
lege opᷣhendètur ꝓpetua. ¶ Ca⸗
amq; gloꝛiã auduimus hec ano⸗
bis agere iuſſa ↄuocaſſe naucle⸗
ros quibo hec mutua cure ſunt et
interrog aſſe qᷓaliqñ antiqua cõ
ſuetudo fuerit illos aũt et iuſiurã⸗
dũ adiciẽtes teſtimomo phibu⸗
iſſe modos eſſe varios taliũ mu⸗
tuoꝛũ et ſi qudẽ placuerit credi⸗
toꝛibo in ſmgulis ſolidis pecum⸗
arũ quas dederint vnũ tritici mo
dium aut oꝛdei imponere qᷓ mer⸗
cedẽ publicis pᷣberet ꝓ eo thelo⸗
nearijs ̊ quantum ad ipᷣos ſme
theloneo naiugare naues et hüe
hr̃e fructũ earũ quas credider̃t
pecumarũ et in ſuꝑ etiã ꝑ.x·aure⸗

os vnũ ꝑcipe ſolidũ ꝓꝙ vſuris in

ip̃os aũt creditoꝛes reſpicere ex
euẽtibo piculũ· ſiwro nõ erũpant
hãc viã creditoꝛes octauã pteʒ

peipep ſingulis ſolidis noie vſu

raru nõ in tpus aliqð certũ nume⸗
randã ſ do nec naues reuertãnir
ſalue ßᷣm aũt hoc ſcema contigit
foꝛſan et in annũ extendl tpus · ſ

tñ nams moꝛetur ſoꝛis ut annuʒ

aut ſuos termĩos fimiat aut etiaz
tranſcẽdat citius aut remeante
eatpus in vnũ ſo lũ à duos trahi
menſes et ex tribo ſiliqius vuli⸗
tatẽ hr̃evel ſi ita breue ſit tpus
ut ſi apud alterũ extra debitoꝛeʒ
maneat debitü hoc idẽ valere ali
am rurſus neg ociatoꝛibo ꝓſecti⸗
onem aſſumẽtibo et pvnuqðᷣq;
onus diffmiri ſcema ̊ qðᷣ cõpetit

mutuũ aut manere à pmutare ſe⸗
cũduũ pactũ qðᷣ ob hoc ouenerit

ptibojſi tñ poſt reuernonẽ nauis
ſalue et nequaqᷓ; nauigare ꝗꝓpter
tpus valentes reuertãtur. xxx ·

2 (Optef

ſuz. ex hoc
ſumt Jo.
qðᷣ non ha
bet locũ mi
ſi ubi racõe
offieñ ſbie⸗
ctos offen⸗
dit ac.

mẽ muene

rimus noſ.
als nobis-

e (Hmpan

tes · als im
pantibus.
b/ ec, au
tem mona⸗
chum. pfi⸗
arche. ut
et ele.ſ qua
alummã

aüt magi⸗
conſtituco⸗
nibo. ſic. g.
ut liti iurẽt

nau . fene . l.

. D

omibo hoĩbo credimus ve⸗

dẽ legẽ vindictã et pᷣſepᷣ tis locũ

£
a (mmu⸗ ſoluũ dieru inducas bare a credi recka ofefone ut bonna beero⸗ La tee
tabiliter· no toꝛibo debitoꝛib⸗ et nichil debi oretur et omio orbis terrarum a mtoeif
+ ſueru. tis uſurarũ cauſa exigẽ donec ven rir ee doco:diaʒ etin ß ma⸗
dme maris A65 AN di ckies ap ſaſſimi ſacerdotes ad 5. le dicebãt
ſeruada q vonngar honus t urt aA 4 copulẽtir et ↄoſone immaculataʒ Kk (Qa
tũc tenet cũ aluũ eſſe debitũ nõ red dẽdũ du⸗ anoyz oſſonépdicer ero⸗ ni pPibe
nfis no re⸗ as ptes centeſnne dñis pecuma⸗ xtn ſionẽ ꝗᷓ ab heticis inue imus ·ſcz et
puͦgnat le⸗ urum dare uſurasaq mutare mox mne occanone dab penas n di adhuc p⸗
gibus et ſie ram & in terreni trãſwonè mo⸗ miur auferat qð oſtẽdit et ex 1 hibemus
mtelli gitur. mutuu et imterrenutralpone mo⸗ uerſis oſeptis anobᷣ libris a edi⸗ ¶ Cenſu⸗
ff. ad.l·ro. dumnequac maritinns piculis uer m ſrreuci nei ei feco nus,no.
r. deſtat ·· veiyiſſe cũ iureutrando * nste ſe penas exienäſeiterttate cõ⸗ vermo⸗
et olue · Cp· teſtimomũ qð ad nos nũciaſtis r pe diaboli opus implẽt et uam.
coll. x· ut nos ſanciremus qð nobis vi⸗ ſideraãtes diabo a ſis E. 1Sanci
Rimũ. nit nos lancienuis qo nobs; quoſdã ſuppliciũ ſeducẽtes ſcẽ ſi⸗ me Sanug
Cerert᷑ et ſup hijs cauſis dicebas Ticacholicea apäce eccie adui⸗ mus ieac.
arhema⸗ deret p Dys caune .(Mos dei cat holicea aplice eccie adul⸗ vendicaro.
tizãtur/ no. bec noſtre nũciata an 22 teras collectasa adultera bapti ſunt et alm
Bnumeti gara Ha lege es ge,i ſatn eſt ſmata latẽter faciũt · pietatis eſti ſus guoſ.
ree enn mhen to⸗ ammas teps im ediämo Srrein.
ut ze me tua ta nüc et de⸗ mammus p pns iim ecnerumo ſti. de lega ·
C. de ſu. tri. ꝛa celſitudine tuan. . ere eos ꝗ tales ſüt qᷣtinus a ipᷣi CElegati ·
VKcdn mecpè d omne enus iv-uervx⸗ 1. reredat ab bomcawrſamact nec n (Craſfer
vero. ci.601. ã poſtis repugt legib' ut cecat a 1 õä ri ·no. dñiũ
vere neq; ia pontis rep , N aliov; aias p ſnnplicitatẽ ꝑdant in.
H onſtõ opoꝛteat nũcade eetero Ein APe Rinagln tnrer ad ſcãm dei ec aeieer
mbr ut. C. quã dã legẽ ĩ naucleriſ aneg oci cdeſiã in q̊ recta pᷣdicãt᷑ dogmata eone ut diri
ernef. atoribo ſup talin eiru boe reſet⸗ camd pcles ed piapatoſi Lipac
ernerß. uari litibo· et 'm dictũ modũ pᷣdi rtemeregatur. ¶ Noſſe en vo e ito⸗
et · Cpterea · ctarũ pactõnũ ita ſieni enla eue⸗ anathen ẽs qdᷣ hi de cetero aliqui
de edi⸗ tus et omia alia quecuq; in poꝛi himus ocs aan ar entro ſil
e eben tus et omia alia quec „ neom trarias collcãs fa
et cle cõuen pus teſt ata ſũt apud ſeclem tuzã inuemãtur a cõtrari⸗ 38 f
culas. bus teſtata ſuũt apud ſedem rietes à apud ſemetipos collecti
ESgis. vñ m ꝓpriã lege teneãt innau⸗ cietes à2 Eino von ſeranus ß do⸗
in d⸗ cleris zuenegtaei , enin n ancd rlin uir ſa
ut C.d longis ita Fuatũ ẽ tpibba temu e of * :
l·et oſti. longis ita Puati ẽ tpib “ eccie. hijs aũt qͥ co
A SS immutabili ſicut teſtimõia apð H ſerolligaur ex
vul. ſub. l· tuã gloꝛiã diffmierunt quõ non act⸗ renas inferri omibo
ex facto. unſth eſt & in omibo alns valete conſtonibo penas omn
e ¶Eimné⸗ uuſtu eſt et in omibo alns valer odis iubemꝰ. DBeraptis muli⸗
tia. ut · C· de q̃ poſtea erũt et omem hanc eis be qᷓ rapᷣtoꝛibo nubũt. Ed au. ⸗ (Cõpe⸗
legiet on. rrerũ traſactõnẽ exꝓpᷣa lege va⸗ endn ls nterpta anobinð. tit· no. pe⸗
egem. lents etaltena quadia diſpone no Sns ulmimitin opet pici nas e
ut. Cde ap· egentẽ ß in naucletijs ſeu nego⸗ Inemim vemt in dubiũ cl ⸗ ern ut
jr. l.i· ciatoiijs occaſombo omi tpe va bannenminrm Eut indi. E
vir . li cata:ns aaôa οà um tpe va lgãdecq; legis aũctẽ foꝛtune nul · in
g£ Pan lentẽ utpote generalẽ exiſtentẽ nnn g gi Eminbei a. QWemi⸗ quomiam·
elermen e iſlacõnem et in nauclerijs ſeu ſibi vdicat ennnetia lieri fiu er prenn⸗
de rap · vir · negociatoꝛns otractibo expok-⸗ m deſpõſate fuerint vel maritis eoõ uth er · . ð
l. ult. 3 et ꝗ dʒ etiã ps ſieri iã a nobis la delpo —2„7 mtle⸗ de ſtatuis.
d mi ta er ꝗq ena ps nertiaa ucte ſue nõ etiã ſi vidue ſmt le⸗ anns.
ntareyvo⸗ hãc reſpiciẽtes ꝓferre ſentẽtias. F n 5 4 6 ein a loreſ wrũeẽ co apte
luit quõ pu . ¶ Que igit᷑ placuerùt nob etꝑ upplico nott noerahol qᷓ eiſauxi ritis. no. qy
met Py Hanc ſacra declarata ſũt legẽ tua miteſ eoꝝ nernõa alioſ ꝗ eiſaix lex ad pte⸗
ſtea adul⸗ hanc ſacra declarat. liũ tpe inuaſõis cõtuliſſe noſcũt᷑ lea en ft⸗
tea nau celſiudo iugiter fuare feſtinet. in ppenmman erũ wrũ etiã Facta-ſicet
ter. Feñ. qn. rennao mgeer vn ſxrti et no tmin pntibo mulierũ veruũ etiã facta· ſic et
patri min⸗ be interdds collegnjs xrtico' cõſangneis atutoꝛibo a curatoꝛi⸗ C· ð leg et
aſn F mpe iuſtmnan mr iobů ꝛPÖ5. epſahneisrfutoeitoa o Beh⸗. onin.
ean ec Rimũ eſſe et maximũ donuz bus ĩ hmoi deli et conſte⸗
uſh·

⸗

e,

c

Ne

6bNℳ

, ̊

6e

pemis dediſſe ſi lam innupte wl deſpõſate

mulieres rapiãtur.cũ nõ ſolũ raptus mu⸗
lieris verũ etiã adulteriũ ꝑ hmõoi temeri⸗
tatẽ omittatur et ſup alias penas rapto⸗
ris etiã neenõ alioꝝ qͥ cũ eo fuerũt patri⸗

momũ rapte mulerivendicari p eãdẽ le⸗

gẽ pᷣapmus ut dotis etiaʒ dãde marito
legitio copia ꝑ raptoꝛis ei mĩſtret᷑ ſõam
Illo q;ᷓ ſpeãliter adiecto ut nulla ſit mu
lierwl virg ini rapte licẽtia pmiſſa rapto⸗
ris eligẽ mrimomũ ſ̊ cui pnteſ voluerint
excepto raptoꝛe ltimo mrim omo coplari
millo mõ nullo tpe licẽtia mulie rirapte ꝑ
miſſa ẽ raptoꝛis ſe iigẽ mr̃momo.ſ̊ pa⸗
rentes etiã ſi tali cõſenſermnt mr̃ᷣmomo
depoꝛtari pᷣcipimuſſ̊ mirati ſumus ꝙ co⸗
nati ſut aliq ducẽ raptã mulierẽ ſiue uolẽ
tẽ ſiue noletẽ et ſi raptoꝛis ſit ãplexa ma
trim omũ otra nr̃e oſtõmſ tenoꝛẽ debẽ tñ
eã raptoꝛis ſböamhĩe vel qi legis pᷣmiuzʒ
vl ex teſtõ ſoꝛte ſi hoc ecẽ factu eſſe ↄtige
rit ꝗͥ enĩ talia dieẽ pᷣſũ pſerũt pᷣdẽe legis
ſeriẽ intelligẽ nõ potuerüt. ¶ Qin ennn

ſtare mrimomũ taleaſi rapta woluerit

bibumus et ob ho epentes rapte mulie
ris depoꝛtacõ is ſbiecimus pene ſi hmõi
oſenſerĩt mrimomo quõ raptas muliereſ
raptoꝛũ eligẽtes cõnubiũ pᷣmijs honoꝛaſ
ſemus rapte dotis date mulieri. ¶Sup⸗
fluã igitur eoꝛa dubitacõnẽvel in poſterũ
reſecãtes pᷣoꝛẽ legẽ ꝑ pnñtẽ interpᷣtari cen
ſuimus.ſancimus itaq; ſi rapta mlier cu⸗
iuſcũq; hit odicõis vel etatis raptoꝛis nu⸗
ptias eligẽdas eẽ cẽſueit.pᷣſeri pentibo
nõ oſentietibo nec ex bñhcõ legis nec ex
teſtõ raptoꝛis hẽditatẽ ſuſcipewl quocũ
q; mõ ſubſtãtiã wendicare hß pᷣmũ qop le
gẽ niam rapte mſieri datü ẽ ut raptoꝛis
et eoꝝ qͥ auxiliũ ei tpe muaſõis pᷣbuer̃t
ſbᷣam vẽdicet hoc ad parentes ſi am bo vel
vnis ſuꝑſit q nuptijs ſpeãliter nõ ꝓbat᷑
oſenſiſſe ex tperaptus ipᷣo iure traſferri
et primomũ raptoꝛis non iam raptã muli
erem hĩ̃e q ↄugio raptoꝛis inquinare ſe
nõ piguit ſ̊ in pſonas trãſferri quas ſu⸗
perius noĩauimus eius nõ oſentiẽtes cõ⸗
uigio· nã nepharios hmõi coitus penis
coꝛrigi nõ pᷣmns ouemt honoꝛari ꝙ ſi pa
rẽtes iam deceſſerunt vel hmõi ſcelerioſen
ſerũt ſᷣa raptoꝛs nee non alioꝛũ qui faci
nons ſuef̃t pticipes fiſci iuribo vẽdicetur

quam interpᷣtationem non in futuris tan
tũmõ caſbo werũ in pᷣteritis valere ſãmuſ
tanqꝙᷓ; ſi nra lex ab initio cũ interpᷣtacõne
tali ꝓmulgata fuiſß̊. ¶ Ano bin de tu pr
kariſſme atq; amãtiſſme que igitur per
hanc legẽ nra ſtatuit etermtas celſiudo
tua effectui mãcipari obſuariq; pᷣapiat.
De puiegio arepᷣipᷣme iuſtiniane ledif.

F dem auguſtus cateliano viro beatiſſi⸗

mo archiepᷣo p̃ᷣme iuſtmmane.
Vltis et varijs modis nr̃am pr̃iam
augere cupientes in q̊ pᷣma deus p
ſtitit nobis ad hũc modũ quẽ ipᷣe oõdi⸗
dit vmre et circa ſacerdotalẽ cenſurã eã
volumus maximis incremẽtis ampliare
ut pᷣme iuſtiniane patrie nr̃e tꝑe ſacro
ſanctus antiſtes nõ ſolũ metropolitanuꝰ
ſed etiã archiepᷣus fiat et certe ꝓuincie ſſᷣ
eius ſmt aũcteid ẽ tã ißa mediterranea
dacia q; dacia ripenſis nec nõ miſa ſecun
da et dardanea et pualitana ꝓuinciaa ſe
cũda macedoma et ps ſcdᷣe pãnone que
in bacenſi ẽ ciutate. ¶ Cu enĩ in antiquiſ
tpibo p fectura fuerit ↄſtituta ibiq; omne
fuerat illirici faſtigiũ tam in ciuilibo qᷓ; in
epᷣalibo cauſis poſtea aũtatiliam tpibus
eiſdẽ locis deuaſtatis apud eũ is pᷣfectuſ
pᷣtono de ſimitana ciuitate in teſſalomcã
ꝓſugus venerat · tũc ipam pᷣfecbura et ſa⸗
cerdotalis honoꝛ ſecutus elt et teſſalom⸗
cenſis epᷣus nõ ſua aũctate h̊ ſubvmbra
pᷣſecture meruit aliquã progatiuã. Cum
igitur m pnti deo auctoꝛe ita nra reſp.au⸗
cta eſt ut vtraq; ripa danubij iam niis ci
uitatibo freqntaret᷑ etiã mumiatiũ q̃ reci
dua et littoꝛata q̃ trans danubiũ ſũt nr̃e
iterũ dicõm ſubacte ſint neceſſariũ duxi⸗
mus ipᷣaʒ gloꝛioſiſſmã pᷣfecturã in pãno
mam nram feliciſſmã pr̃iam collocare cũ
nichil quidẽ magm diſtat a dacia mech
terranea ſedᷣa pãanomia· multis etiã ſpa⸗
eijs ſepamir pᷣma macedoma a pãnoma
ſcðᷣa et q; hoĩes ſemp bellicis ſudoꝛibo in
herẽtes nõ erat vuile reipu:ad pᷣmã mace
domã pꝑ tot ſpada tantaſq; difficultates
wemre ideo nobis neceſſariũ viſũ eſt ipaʒ
pᷣfecturã ad ſupioꝛes ꝑtes trahere ut iux
eam ꝓrtücie oſtitute facilius ſentiãt illiu
medicinã et ideo tua btitudo et omes pᷣ⸗
uate pᷣme iuſtiniane ſacroſancti antiſti⸗
tes archiepi habeãt progatiuã et omneʒ

lieentiam ſuam auctoꝛitateʒ eis imptiri
et eos oꝛdmare et in ombo ſupᷣdictis ꝓ⸗
iunens pᷣmũ habere pᷣmã dignitatẽ ſumũ
ſacerdotiũ ſũmũ faſtigiũ et ſedes q̃ ha⸗
bentur illu ſolum archiepᷣm habeãt nulla
actione adũſus teſſalomcenſi epo ſeruã
da ſed tu ipea omes pᷣme iuſtiniane anti⸗
ſtites ſmt eius iudices et diſceptatoꝛes
quicquid oꝛatur inter eos diſerimẽ ip̃i
hoc dirimãt et ſinẽ eis imponãt et eos oꝛ⸗
dinent neq; ad aliũ quendã eatur h̊ ſuuʒ

ognoſcãt archiepᷣm omes pᷣdicte ꝓuicie
et eius ſentiãt creationẽ et vel ꝑ ſevl ꝑ ſu

am auctoꝛitatẽ vel clericos mittẽdos ha
beant p tãtẽ omnẽq; ſacerdotalẽ cenſurã
et creacõis licentiã ſ̊ et in aquis que ẽ ꝓ
uuncie dacie ripenſis oꝛdiari volumus a
tua ſanctitate epᷣm nonut in poſterũ ſub
meridiano epᷣo ſit oſtituta ̊ meridianuſ
quidẽ maneat in meridiano nulla cõmu⸗
mone cũ aquis ſeruã da.Aquenhis auteʒ
epᷣus habeat pᷣfata ciuitatẽ et omia eius
caſtellaa territoꝛiaa ecclehaſtica ut poſſit
bonoſianoꝛum ſcelus ex ea cuutate extra

repellere et m oꝛtho doxã hidẽ tranſfoꝛma

re· ut igitur ſciat btitudo tua nri numinis
diſpoſtionẽ ideo pntem legẽ ad tuãvene
rabilẽ ſedẽ tranſmmſimus ut in ꝓpetuũ ta⸗
le bñſiciuʒ habeat patrie nr̃e eccia in dei
omipotentis gloꝛiã et nri numims ſempi⸗
ternam recoꝛdacõʒ qñ aũt tue ſedis gu⸗
bernatoꝛẽ ab hae luce decedẽ cõtigerit ꝓ
tpe archiepᷣm eius a veabili ſuo cõſñilio
metropolitanoꝛũ oꝛdinari ſemus quem
admo dũ decet archiepᷣm omibo honoꝛa⸗
tum in eccleſns ꝓuehi nulla pemtus de teſ
ſalonicenſi epᷣo neq; ad hoc cõmumone
ſeruãda.beatitudo igitur tua qᷓ ma ſanxit
etermtas modis ommbus ad effectum
pducere non differat. De p̃toꝛibs oſu⸗

lib⸗ ſph oſtãtinopolitam .
Lariſſmoꝛũ iudicũ vigilie F dem.
nomẽ honeſtũ et antiquis romamiſ

ↄgintum neſcimus quẽadmo dũ in aliam
tranſſatũ eſt appellationẽ et oꝛdinẽ.pr̃ie
enĩ nr̃e vox pᷣſectos eos vigilũ appella⸗
uit a vigilãtibo et mchil pſcrutãdu dere⸗
linqueẽtibo honnmbo cinguli hos ſponẽs
vox enĩ greeoꝛ neſamus vnde pᷣfectoſ
eos appellauit noctiuʒ tãq; neceſſarium
eſſet · ſole ꝗdeʒ ſmiliter decũbẽte exſurgẽ

cingulum · quieſcere autem die dato quid
enĩ erat ꝓpter qdᷣ noctiũ addidit nomen
Sienĩ quomõ hãc ſolã digmtatẽ quem
noctibo ſmt nõ recte geſta cura hnteʒ et
circũſtãtem cutatẽ hãc habut appella
cõnem ſ boc ipᷣm et cauitatis cingulüu vi⸗
demus agentẽ quatenus mehil eſſß quod

ꝓbiberet appellacõnem iſtã et digmtatẽ
illã iſto noĩe vocari.ſi em dimdi digmta⸗

tes poſſunt et gloꝛioſiſſmũ quidẽ pᷣfectũ
feliciſſine ciuitatis huius eſſe diuturnum
iudicẽ:alios aũt noctis vihemẽter cõpe⸗

tentiũ errauerũt rectiti dine nommũ ne⸗

ſemus quẽadmodũ coꝛrũpentes hãc ap
pellacõʒ iſtã nebuloſam exiſtentẽa ob ſeu
rama noctis pᷣnomẽ foꝛtaſſis refutãt om
nes et penã eſſe hãc admmiſtracõeʒ eſti⸗
mãt et neq; impialiũ dignã codicilloꝛuʒ
eſſe putãt· nos ergo rem quomõ opoꝛt;
aſpiciẽtes eſtimaiumus opoꝛtere digm⸗
tatẽ hãc a pnñᷣcipio meipiẽte appellacöõne
in totũ coꝛrigere et oꝛnarea noctis pꝑ ter
minũ nullatenus decetero wocari cura eni
habemus ut eoꝛũ ꝗᷓ et in die et in noctepᷣ⸗½
ter quod opetẽs eſt agũtur.gitur enĩ et
antiquis romams whemẽter pᷣtoꝛis pla⸗
cuit nomẽ. ꝓpterea eſltimauimus eos pᷣ⸗
toꝛes plebis opoꝛtere noĩari q ad cuſto⸗
diaza diſaplinã oſtituti ſuta plebeiã poſ⸗
ſe opeſcere ſeditionem et ſicut aln pᷣtoꝛes
ſunt curie ſenatus à libertatuʒz à tutoꝛu et
talibo pᷣhdent ita ſmt et iſti pᷣtoꝛ es ſuper
populoꝛũ rectitudinẽ et nra qudeʒ voce
plebis pᷣtoꝛes appellẽtur grecawro iſta
et omum lingua pᷣtoꝛes po puloꝛũ · pᷣtoꝛij
enĩ qliter ẽ honeſtũ nomẽ qualiter nõ lõ⸗
ge oſtimutũ aoſulatu qᷓliter vicinũ legiſſa
tiomi manifeſtũ leges ↄſulatui ↄpuungen⸗
tes pᷣtoꝛ es ſ̊ eis cũ lege dãtes oꝛdinẽ et
quẽ admodũ antiqutus cõſules fuerũt q

magne p̈erant curie pnecipis· plebis aũt
qui plebẽ gubernarũt ita nũcaſũt pᷣtoꝛeſ

quidẽ ſenatus qui ea que pᷣdema nobis
dicta ſũt.pᷣtoꝛes wro populoꝛũ hij q quu⸗
etem eoꝛũ defendũt et qdᷣ eis expedit ꝓu

dent reuera enĩ digiitatẽ hãc olim hone
ſtam cõſtitutãa in ſem oꝛe roma in vſum
et freqntiã ſplendide m tpibo nõ ſolũ ꝗq

impatoꝛes habuerũt ß̊ ad hee lõgius et
magna ciutas hec ſuſcipies digmitateʒ
nõ deſpeckã habiut. Neq; em in multum

veteribus tpibus didicimus qui aliquaſ
magnas dignitates admimſtrat et q eir
ca impum ſunt et poſt hoe in digmiate de

bac re ſollicitudin eʒ fieri:paulatim itaq;
res iſta vila eſt nulla re dignaut neq; co
dicillis nr̃is iaceret digna q̃tenus ſuper
gloꝛioſiſſmos pᷣfectos huuis feliciſſnne

ciutatis amulti ex oꝛ dine eoꝛũ iſtam ſu⸗

ſapiẽtes dĩigmtatẽa ãnmm ſtraſſ. e eã om
mno peſſme.Etenĩ ſi quis accipiat antiqͥ

tatis euus cinguluʒ vehemẽter eã qualis
pridẽ erata de hijs q̃ nüc ſunt docebitur.
Cognoſcet enĩ eã et foꝛũ ꝓpruũa officiuz
cõmentariẽſis bñtem et alia omia q̃ pene
ciiutatis cingulo a legibo deputata ſunt
q; igitur nos onmna pſcrutãtes ꝗᷓ feã ſunt
pdem feſtinamus in melioꝛẽ oꝛdinẽa an
tiquã dig mtatẽ a hmõti rei reducere oꝛdi
nam entu ut nõ ſurta ſiant abeis freqñtia
et ſo cietates cũ furibo aiudiciaa negligi

et ſperni et nullius digne pcedãt roms ·

ꝓpterea eſtimammus q̃ circa ea ſũt deſm
re.ſancimus emm qm ſi ꝓpter pecumariaſ
lites et alias cauſas in quibbo nõ mag nuʒz
eſt piculũ nõ in pecunijs ſolis attamẽ di⸗
giitates eas iudicãt magnas a multoci

ens etiam cũ iudices dantura innumera-

biles ſollicitudines nobis ſut ut nõ cau⸗
ſe ſme iudicio ꝓcedãt quomõ nõ ↄꝑetẽs
elt de uidicibo quibo ſuꝑ aĩabo iudicãtiuʒ
eſt piculũ omnẽ ponere ꝓ indentiã quali⸗
ter alicuius digm efficiãtur rõms nec am
mã ꝑdant hoĩes· nam quid ẽ ſemel recipe
cũ eandẽ ꝑdiderint nüc valẽtius.pᷣmum
quidẽ ſdmus nemineʒ omino in pdicta
digmitate adeſſe pᷣuſq; a nobᷣ codicillos
admimſtracõis accipiata nulla rõne pᷣſu
mere citra impiales codicillos ad curam
iſtã accedere ̊ expectare mpiũa ex inde
oſcriptũ iudiciũ.os enĩ nulli pᷣdictam
digmitatẽ tradimus miſi mag mſicis illu⸗
ſtribo aut ſpectabilibo comitibo oſiſtoꝛia
nis à clariſſimis tribums pᷣtoꝛiams ano
tarijs qui hãc ſuſcipiũt digmitatẽ à alit
admimſtracõnes agẽtibo et apntibo no⸗
bis apii et nro digm teſtimomo q̃tenus
eos pᷣdictã hñtes honeſtatẽa honoꝛẽ de⸗
fen derepſertim ꝙ iiſticia ꝓpter quod ꝓ
aĩabo eſt intencõ et multis bomicidij con
ſueuerunt linbo hebetare et de adulternjs
et inuafſoniboa rapinis et ſi quid tale eſt

Opitet er̃go talibo criminibo preſiden⸗
tem virũ eſſe vndiq; honeſtũ et mnrepᷣhen⸗
ſibilẽ et huius auditoꝛij dig nũ et omms
abſtinentẽ furtia puras hr̃e manus.ha⸗
bere autẽ et cõſiliariũ ꝓbatũ virũ et neq;
citra vſũ oſolacõis eos derelmqmus ſed
vmcuiq; eoꝝ tot ſolidos occahõe anno
naruz aãms ſmgulis dabimus q̃tinus hij
ſufficiẽtes hijs nullo acquieſcãt furto aut
venalitati h̊ neq; ꝑ donacõʒ fieri ommno
quẽadmodũ in quibuſdã ſiebat tpibu⸗
neq; enĩ poſß abuti in equali enĩ erimine
efficitur et qiu dat alicui occaſonẽ digm
tatis qdð et ſi factũ ſuerit ab alio accipere
acquieſcẽs fuandũ ab eo uſiuranduũ ma
mfeſtat᷑ didicimus aũt eis ad obſeqũ eſ⸗
ſe officia malignadidicimus aũt latro⸗
num ogiitoꝛes et veneſicialios et cingu⸗
loꝛũ inciſoꝛ es et aliã multitudmẽ quoꝛuʒ
vnũquẽq; cõ pꝑetẽs ẽ caſtigare magis qᷓ;
taliter viuere.Neq; enĩ latronũ ogmito
rem talẽ quomõ in bonũ quid agere ſ̊in
hoc tm ognoſcuũt fures in quo lucrũ eis e
iudicibo eoꝛũ venerat qᷓ omia opetens eſt
eos qui nũc in pᷣtura populi traſeut odire
et aduerſari et mũclis vti mambo et reſe⸗
care omia q̃ pᷣcepta ſũt.ſiue de furto liue d
alijs delictis et ciuut atẽ nobis emũdare
ab hijs qui furta oꝑantur beſtis et viris
in duſtrijs et ad hoc mimiſtris et ꝓpli offi
cio offerri ↄopetentẽ quatinus timoꝛ eos
habeat ſui iudicis et omia agant cũ vehe
mentia et bona wlũtate ſi em vlmt recte
agẽ et digne iudicio de ſe neq; multi ali⸗
qiu fures erũta furta celeriter muemũtur
timẽtes dig mt atẽ quã nemo compat pe
cunnjs ̊ et crmmalis ſi whemẽtia fuerit
cognoſcẽta populares ſedabũt turbas.
Ita gloꝛioſe hums aregie iudici ceuutatiꝰ
ſed nobis p̃ᷣis obſeqũtes et omidignos
eos honoꝛe tanqᷓ;ᷓ iudices iumoꝛes a iudi
ce maioꝛe et euacuauermt eius ſollicini⸗
din em michil eligẽtes agere qð non ẽ vj
roꝛũ bonoꝛũ et in pialis teſtmonij dignũ
ſi vro aliqñ ↄtigerit.hoc qð nõ optamu
fieri aliqð in hac ciutate incendiũ opoꝛ⸗
tet eos pñtes eſſe a mimſtrarenmaximũ
boc opus hr̃e ut fures et ſubtrabẽetes in⸗
felicſſimoꝛꝝ res eripere et ſaluare quãtũ
poſſunt res ab ignis violẽtia. Etenĩ ſi cir⸗
cea hãc digmitateʒ facti fuerint mduſtrij

maioꝛ eos ſedes excipieta honeſtioꝛ dig⸗
mtas aↄgnoſcat qtũ eſt ꝙ cũ honeſtate
viitur qᷓ; hanc otemnere ut autem mul⸗
tis mam bo et p eas impie agẽ ꝓpter qðᷣ
mihil hoꝛx q̃ ita cꝛrigũtur cõſueuit ma⸗
nere h male coꝛrigeren ſtati deꝑ dere ut
igitur nr̃os ſbiectos iniut ari quidẽ ꝑ he
redem eſtimauimus opoꝛtere occahoneʒ
et ſolaciũ tin eis dare et hoĩes honoꝛatos
ad mediũ adducere ut eoꝝ Ÿtutẽ ſenti
ant ſubi ecti habebũt aũt ſpectabiles po
puloꝛũ pᷣtoꝛes a ↄſulariũ nr̃oꝛ ſuꝑ eos
uidicia hcut diximus digm aſſiſtẽt autẽ
eis a vmcuiq; milites et tricem mr̃icarij
qs nũc nos ↄſtiuũmus diſpon cõibo obſe
qnites eoꝛũ et ſibi ſi eos qͥ mdecẽter agũt
detinuerint opetẽti oꝛdine tradãt opoꝛtet
auũt eos ſere mamſeſte ꝙſi mũdos ſemet
ipᷣos cuſtodierinta dei auxilii habebunt
et ma placacõe nõ fraudabũtura lõgioꝛ
eis digitas erit.qs enĩ bñ et recte agẽ⸗
teʒ amouere velit. Sʒ ſi traſimttatur aliq;
eis a iudicio viri elariſſimi pᷣfecti huius
ſelicſſſine ciutatis quatenus ſuppliens
ſubiciatur ſcerupuloſe inquiat digmitatẽ
eulis et doceãtur in qiubo oecidũt hoĩem
aut auferũt mẽbrũ à tale aliq ſciſcitãteſ
et ab ipo gloꝛioſo pᷣfecto ſi et hic pᷣuide⸗
rit ut cũ ſbᷣtilitate ꝓferat ſnĩaʒ aut animã
aut ahcuius mebrũ auferẽdi a deſtinato.
Quẽadmodũ eni ſpectabiles pᷣtoꝛes po⸗
puloꝛũ talibo hbonoꝛauimus donacõibus
dignos eos faciẽtes codicillis a nra ꝓce
dentibo manu et annoms et appellacõne
tanta et aljs dudum que dicła ſunt ita
eos exigimus reddẽ nobis ſuã purita⸗
tem et in ommbo vigilantiã et cũcta agẽ
equali et iuſta conſctentia et pura manu.
Si enĩ aliqui apparuerint delimquentes
aut ſurãtes aut furibo acqiueſcentes nec
oimbus reſecauerint modis et dignos
quidem moꝛte ſupplicijs ſubdere.medio
criavero agentes expellẽ a magna hac

ciuitate ut nos pᷣeapimus ſciãt ꝙ ipiꝓ hu

uiſmodi red qnt non deo ſolum ſeda no⸗
bis rei fuerinte omnidãno qð ſbiectis
contigerit et noſtra indig nacõne veloci⸗
ter cum infamia a noſtra digmtate repel
li. ꝓpterea et laboꝛes ſuſtinemus a expen
ſis mag nis acquieſcimus ut nõ alicui no
ſtroꝛum ſubiectoꝛum inferatur aliqua ca
lumma et pecumarum et amme ꝑdltio et

que talia conſtituta ſunt ſed omma eum

examinatione ſiant ↄpetenti. Hanc igi⸗

tur noſtram voluntatẽ omnes ꝑ bane pᷣ⸗

cepcõnem diumam et legem cognoſcen

tes et quia qdð expedit nobis nullatenus
derelin quimus ꝓ noſtro oꝛate imperio ſic
nos tuentẽ ſie nos ꝓpria eſtimãtẽ que in
vnoquoq; contingunt paternam vo bis
in omibus cuſtodiẽtes ꝓuidentiã ꝓpona
tur oſtantinopolitams cimbus noſtris.
Rearmenijs. zub. Fmpentoꝛ.
Rmemoꝛum regionem bene legib
gubernari wolentes et mchil aba⸗
lia noſtra differre repu:et admimiſtraco⸗
mbus eam romams oꝛdmmauimus pᷣoꝛibo
eam liberantes numimbo et figuris in ro⸗
