um habuerit cãm. de clericis enj
et oꝛ dine ↄuencõis eoꝛx iã le

conſepſmus quas valere er fir⸗

mas eſſe volumuſ omimõ.ſep ta

exẽplariai. ohi viro elariſſimo pᷣ
fecto ſacroꝛꝛ oꝛiẽtis pᷣtoꝛ io ſc ðᷣo

excõſuli oꝛdinarioa patricõ.ſeri

pta exẽplaria baſilidi gloꝛioſiſ

ſimo mag ro ſacroꝝ officõꝝ pᷣ⸗

fecto urbis.ſepᷣta exẽplaria lon⸗
gino gloꝛioſiſſimo. S
queſtoꝛe. Bubrie·
de au · pfecto pᷣto. ſcðᷣo

oo

Emper ecũ dei auxilio omem
facimus ꝓuidẽtiã ut ſubie⸗
cti ab eius elemẽtia traditi no bis

illen fuẽtur. ¶ Itaq; a leges faci⸗
mus oẽm in eis curates iiſticiazʒ.
et qðᷣ paulatiʒ labitur reparare
feſtinamus etiã inſup admĩſtra⸗
tiones muemimus qᷓ caſtigãtes
qð in honoꝛatũ eſt mediocrioꝛa
faciũt delicka quale videlʒ aliqd
pᷣtoꝛes ꝓpli in hãe feliciſſmaʒ ma⸗
gnã urbem utiliſſmo ex ipᷣo rerũ
expimẽto omibo regiã hãc ciui⸗
tatẽ nr̃am habitãtibo appꝛobati.
Ex hoc igitur expimẽwa aliucd

qddã medela eges moliri et ad⸗
muemre legia eingulo niſtũ ex⸗
timauimus muemmus eniqiua
paulati ꝓuicie qiuõ ſuis habita⸗

toꝛibo exſpoliantur magna wro
bec ciuitas nra pꝓploſa ẽ turbis di⸗
uerſoꝛ hoĩma maxĩe agricola⸗
rũ ſuas ciiutatesa eulturas relin⸗
quẽtin. Hec ad pntem legẽ nos
reſpicẽ ꝓeurauerũt et ad eingu⸗
lũ qðᷣ nue a nob ꝑene nouatũ eſt.
cuinõ piget nos de publieoaan⸗
nonas dare et ad ſufficiẽs offici⸗

um oſtituere et ex negligẽtia eiꝰ

piculũ rel euare.cinglo etem hoc
accipienti queſtoꝛis impommus
nomẽ·ſic eten imtio eũ muemen⸗

tes dicimus aut pſes rpib⸗ inq⸗ .

ſiꝛes vocabãt ad h̊ wmtes of⸗

heium. (Dolumus aut en gu⸗

lũ habẽtes hoc reſpiciẽtes ad deũ

noſtrũq; timoꝛẽa leg eʒ reqiurẽ

admag nã hãc enutatẽ ex qᷓcũq;

ꝓuincia ſmt viros ſiue mulieres
ac cleicos ſiue monachos velmo⸗
nachas ſiue externarũ ciiutatu,
aduocatos aut alterius cuiuſcau⸗

q; foitunevel digmtatis exiſtãt.
et pſerutari qͥ ſmt ã vñ vnerint
et in q̊ occaſõe.et ſi qinðð agrico⸗
leſmt mtendè qiubo nroꝝ m di⸗
cũ hoꝛ opetüũt lites et hjs immi⸗
nere velociterq; eos eripe diffi⸗
cultatibo ꝓpter quas huc vener̃t
et feſtin ater vnde venerüt eos re⸗
mittẽ ↄꝑetẽtia fruẽtes. ¶ Hivero

9
res erepete
caſtigãtes
per edicta
nia.
e Appꝛo⸗
gatuz dico
approbatuz
ab omibus
habitatoꝛi
bus. 1c.

f (Dopu⸗

loſa. ut S.
de tabel. E
de manda.
pn. fi.

.

lů · queſto⸗

rie digmta

tig.

ge Poc ac
cip ienti . et
ꝓ id eſt ·
1Momen.
iur. l. . Ede
inde cũ.ac.
(Exter⸗
naru. ſic.ff.
de redẽptis
ab hoſti.l.
nõ dubito.
¶KRinbo.
ſcʒ aliquis
nroꝛein di cũ
quiboꝛc.
ſcʒ agricula
rum
nKraucteſ.
id ẽ accipi⸗
entes ꝗ pe⸗
tita ſüut.
ve⸗
ro. eis. ſcil;
domimg ut
det ſibi agri
culture a gri
ptintiẽa in⸗
ſtrumenta
aratoꝛia et
hmõi.

Goc ſüx-N

M

nexre ↄfiten⸗
wuel negã⸗
De
bͤMeren⸗
mili. l. tã col⸗
latoꝛeſ· et · ff·
ey euinſq;·
vmũ. JItẽ · ¶
mum muni⸗
ceps· ar· C.
de aduo⸗di
indi ·reſtitus
ende ac.
e (Bceema.
ſic. ff. de ↄ di.
et de muni⸗
cipibe;
„ erers
ant . ꝗqõnẽ⸗
(Litiar.
„C.⸗ mik.
ter call.
FPar. C. de
ar · f.· de op·
Poniner,
upilo⸗ &

*neidi-
i. becidi ucl
En tu⸗
erit· cʒ que⸗
ſtoꝛ- „ „
b Upfſuz⸗

ſcʒ queſtoꝛẽ⸗
IEasl
Rombo⸗ ſczʒ

in coͤtinẽti⸗
K( Sivero;
vite · ut pu⸗
isae
ci⸗
at · ꝙ habẽt
uel parum.
m Decẽs.-
q; foꝛte mẽ⸗
dicare eru⸗

aliqui ſmt agricole eõſtituti ſub

dnisa egẽtes eis·et ad hanc ve⸗

nerint regiam eiuitateʒ ꝓperare

poſſeſſoꝛes citius eas diſcernẽ ꝓ

quibo venerũt cãs et remittẽ me⸗

rẽtes mox q̃ iuſta ſut. ¶ Givero

fſrſan ad reſultationẽ poſſeſſoꝝ

veneriĩt.et aduſus eos dicãt cau⸗
ſas ſi quuð multitudo ſit. plures
quið remittẽ ↄtinuo ad ꝓmũciam
duobo ãtribo relictiſ qͥ m litigã
tium ſcema litẽ exreãt. et ita eũ
imminèẽ litis auditiomnia ꝓcurare
citius incidi negocia ut nõlõgi⸗
tudo eis ſiat tpis et maxime ag⸗
colis quoꝝʒ et h̊ pnñtia ſupflua:a

agriculture vacauo dãnua ip̃is

et poſſeſſiombo facit· ¶ Si vero
neq; ag ricolaꝛx ſie aduemẽs ſit
multitudo.ſ̊ quidaʒ foꝛſan alij à
etiã litigaturi aduerſus alios. et
hic tardẽt non quieſcẽ.h̊ cũ omi

inſtantia iudices arguè cũ feſti⸗

natione eos ↄtentiõibo abſoluẽ
et litibo liberatos remttere ſuas
ciuitates aprouicias habitare.

Siwr cum inſtituerit audi⸗
toꝛes foꝛſan litis aut agricolarũ

domini qꝗᷓ a nobᷣ oſtituti ſut iudi⸗
ces ut litigãtes à obfuãtes libe⸗
rent etiam ipᷣi ab hoc differant et
non caitius eos a litis ob ſeruati⸗
one liberauerint tũc ipᷣm qͥ ano⸗
bis in hoe cingulo conſtitutus
eſt deducè ad ſe liugãtes egẽ⸗
tes aliquo iure a poſſeſnombo a

ꝓinde nõꝓ merẽtes examĩare.et

citius diſponẽ ꝓ quubo illi huic
magne obfuãt auitati ad ſuas

remittẽ pr̃ias aut oĩno ex qubo
venerũt locis omibo pempto ab

boc pᷣinlegio et foꝛi pᷣſcripeõne.
diwero vite occahone aliqd
aut lites nõ hñtes in hac ſũt nia
ciuitate ut ꝓpter victuʒ aut eo ;
h ad eoꝛx deſid eria non ſufficiat
lã etiã peccẽt et cooꝛpoꝛ eoꝛx ſta⸗

tũ qualis qͥs ẽ inſpicẽe.et ſiquidẽ

valẽt eis coꝛpa ·potẽtes aũt ſuffi
cere ad laboꝛẽ ſut ſi quidẽ Fiulia
quox fuerĩt ↄognoſcẽ quoꝝ ſũt

et hos etiã ſmuitos poſſeſſoꝛibus
trãſmittẽ · ſ vero liberi ſfoꝛtuna et
ex aliqͥbo ciuitatibo aut ꝓuicijs

bos traſmttẽ ad ꝓmdas ex qbo
oꝛti ſũt. ¶ Si vero huius terre

fuerinta coꝛpibo quið utãtur va
lidis vite aũt eis decẽs nõ ẽ occa
ſio.hos nõ fruſtra eſſe terre opꝰ
pmittẽ ſ̊ tradẽ citius eos ut ope⸗
rũ publi œꝝ attinet artibo ad mi⸗
miſteriuza ſpohtis panphican⸗
tium ſtacõnüa opantibo oꝛtos a⸗
lnſq; diuerſis artibo aut opibus
in qbo valent ſmul qui laboꝛa⸗
re ſmul aut alia ſe gerẽè et ita ad
melioꝛẽ mutare vitã. ¶ Si vero
aliq̃ noluerint obfuar̃e opibo qͥ⸗
bus traditi ſunt.hec ſectari hac
cintate regia.parẽtes enim eis
bac ſãmus ut nõ ſegnicie eos ad
illicitos actus implentes leges
eos arripiãt ad penas nr̃is tra⸗
detes udlicibo. R s aſit aut

leſas cꝛpe à caicie graues bhae

ſme moleſtia eſſe iubemus ĩ hae
bona ciuitate aut pie agẽ wolen⸗
tibo aſſeribẽdos et alioꝝ ſmgu
los interrogare qvenerunt gĩa
et in quiſitis ꝗᷓ digna ſũt ſuꝑ eis
agẽ. ut nõ pigri ſic ſedeãt ſ̊ ope⸗

tetia agẽtes ad ꝓprias reuertan⸗

tur ꝓuicias. ¶ Si vero aliq; aut ĩ
hat habitãtiũ cintate aut etiam
deſoꝛis wnientiũ culpẽt alos tã⸗
q́; ab eis dãmſicati· ꝑ occaſion eʒ
vero eoꝛx ſoꝛte q̃ dicũtur ſpoꝛtula

aut enãa bhic lelonũ et dicãt eos

à pᷣuaricari ꝓhoins nĩas leges à

etiã ſme iudiciali pcepto admom⸗

tionẽ eis offerre querẽ ſbᷣtiliter
hec delinqñtes cuiuſcũq; fuerint
digmit atis à militie et ſõ quo cõ⸗
ſtitun ſüt ein gulo eoſq; ſmul cõ⸗
pᷣhendeè·ſmnil aut poſt ꝓbacões
intermiatas ᷣm nĩas leges exi⸗
gere penas nullo opetẽtiũ eis iu⸗

dicu defendẽ eoſ valẽte. et tã ille⸗
ſos fuare eos quu miuſticiã paſſi

ſut recipiẽtes qᷓ ↄtra legẽ exacta
ſut q; penas nr̃is dimitas oſtõ⸗
nibo ſupexigere ac de eis referre

ur. l. ulti. li.

dedecoꝛe et
cũ ↄtum eli⸗
a expelli.

P rauel.
vWerer.

důu etati et
caniciei.ut
ff.ð termi.
l. fi.li.x. et
ff · de mu · et
ho.l.ſemp.
q Bivẽo.
in hac. ut
C. de man.
vñnc · l· j.

ſez penis.
8 (Bupß.
mſcpᷣcoes·
ut⸗ C. de ac. ,
et inſcp. l.
Pnlet ult ·
t Emgu⸗
lũ. facit · S
quõ opoꝛ.
epiſ. et elet.

ECult et ar ·

Fut dif · in⸗
diẽ. et J. de

coll. C. ſup

ix · colla. et
ff.de cuſto ·
et exi · re · l. i.
C diuus · et
C. de pe;
bo . ſub · l. i.
ciuilis indi
cis:accur.

4

dit
ſhent
(S
ſcht⸗
,Cd
nd

plte

fians
ope⸗
ſece
lten⸗
eden
ein
blgin
tlt
fraſt
erinli
(binse
depe
oſbl,
4Cof
i,ng
Gaaal⸗

a Maxie.

miſtratoꝛeſ.

id eſt offici⸗

ales uel ap⸗
paritoꝛes.
ut · C. de off.
p.p̃· et facit
s · ut iudi ·
ſme quoquo
ſuff. et · S· de
man. pnᷣ· C
ſ delinqñ⸗
tes · et in aut·
ut di. indi ·
ij. Ch is q̊
cauſas .
J. ut nulli.
iudi . Eſive⸗
ro qᷣs · coll ·
ix · er. S. de
man. pn· C.
ß̃ etiã . et. ¶
de inde · col ·

berati· ar· 3.
de ſane · e.
GEſi mona⸗
chus.
d Un traſ⸗
marml. traſ⸗
marinas p⸗
tes appello
rõnũ poꝛtũ
quẽ debʒ cu⸗
ſto dire que⸗
ſtoꝛ et de oi⸗
bus mtrnãti⸗
bus interro
gare qͥꝛ vñ

ubi pſreximus dandas.¶ Sup
hoc aũt qcũq; querelã ſuſcipiũt

falſitatis ſeu quo dvocatur falſa

ſepᷣtma in quocũq; collegio hec
requirere.et qͥ ſup hins denüciat᷑
opᷣhendẽ et poſt mſepᷣcõ es et ꝓ⸗
bacõnes pumre · ſc em hmõi au⸗
diẽtie damus ptatẽ ei. ¶ SDiyve⸗
ro aliquis leſoꝛtaliter auclierit
oꝛdinatum m pñtem legem iu⸗
dicẽ et nõ iuſtã im petraueit pru⸗
detiã ut cogatur ad nos et ad ſp
imperiũ hoc denüciare ſciat apte
q̃ cinguluʒ hoc aſſumit. q; ipe de
ſuo reddet ea ei ꝗ ab eo negle⸗
ckas ẽ male q̃ docuerat eũ a delin
quẽtibo accipere. Inſupamaion
indignacõe nĩa exerietur iuſte
utpote mas iuſſiões traſcendẽ
pᷣſumẽtes. ¶ Maxie aũt oĩm qͥ
hãc admimſtracõeʒ hʒ et petue
h pomt ſtudlui puriſ mambo oĩa
agẽ· et miſtratoꝛes hr̃e nõ ſoꝛdi
dos neq; turpis accepcõis para
tos ·ſ᷑̊ purea libere admimiſtrare
et ſi tale aliqͥd ſuꝑ mimſtris ꝑec
ctü muenerit.hoc etiã pumire et
ex ipᷣis pus oſlendẽ ſuã firmita
ema caſtitatez. ¶ Dreterea enĩ
et. x. librarũ auri occaſiõe expen⸗
ſarũ decreunmnus ei. et eius olilia⸗
rio ſol.c. et mimſtrãtibo ad expẽ
ſarũ cãs ſoł· cccxxx.damus ãno
quoꝝ etiã deſeptionẽ huic legi
appom pcipimus ut de ſiſci largi
tate contenti alienis abſtin eant
erũtq; deia nr̃i ſᷣtiles cultoꝛes a
a celo hãc nram fruẽtes ꝓiuden

tiã et admmmiſtracõem cauſis fa⸗
cilius et legalius utẽtes. (Ra⸗

mus aũut admiſtracõeʒ hntihidu
ciãa iudicibo inſiſtere et ad nos
referre et ex ſe agere operẽtia ut
neq; infirmitateneq; alio oĩjno
clłpatus nr̃o ſ eodẽ iudicõ mĩoꝛ:
aſpareat.( Cicẽtiaʒ wro damus
ſinnliter ei publiceis ephis uti ad
uiciarũ pᷣſdes ut q remittũtur
ab eo mittãtr ad ſuas ꝓũcias
ſme lite ibivicturos·et li quo e⸗
gerint auxilio legitio hoe perce⸗

pturos. ¶ Nlud maxĩe ꝓiudere
ne de eiſdẽ ſcðᷣo moleſtari qð ſe⸗
e eos ꝗ hic vane ↄmoꝛantur ce⸗
mde retranſmiſſos ab eo rurſus
remanere et mox reuerſos ſedᷣa⸗
rũ ei cãrũ pᷣlẽt occaſões. Si enĩ
denuo in hac feliciſſma ciiutate
muemat quoſclã mehſicãtes fru⸗
ſtra qͥ liberati et ad ꝓpriã ꝓũciaz
traſmiſſi ſut hijs et caſtigacõneʒ
imponat decentem et vehemẽtius
iterũt rãſmittat.ſic nobᷣ etiã foꝛiſ
ciuitates habitabũtura magna
ciuitas hec ofuſione liberabitur.
Si wro aliquos ꝓſpexeit ſui
offien in traſmarims ptilv collo⸗
care q̃ etiã deſoꝛis ↄuemẽtes mqͥ⸗
rant et hinc &ſtin atos ſuſapiẽ⸗
tes ad ꝓumcias dirigãt ahoc a⸗
Fat qð utile ẽ rei pu:p oĩa vena⸗
tus. ¶ Dec omia ſãmus nr̃oꝛx
ſbᷣiectoꝛx curã bñtes ut nõ ſiias
ꝓuicias delerẽtes hic attrahan⸗
ctura moꝛiãtur foꝛſan ꝓprijs pua⸗
ti et neq; prms fruentes ſepultu⸗
ris eo q; añ vos ponẽub legeſ
et rẽ pu·oↄſtituẽtibo ̊ nos trãſito⸗
rio ſtudio fuerũt ha pigricie fſu⸗
it queclã ſcriptura et pegrinos
oms pſcrutabũtur.et neq; nouũ
neq; leue hoc cauſis ſtudiuʒ.bo⸗
nũ quið a antiquũ.neglectũ vero
in medio ab vmuſa ledẽte negli⸗
gẽtia paulatim piclitatũ ẽ coꝛrũ⸗
pia pimi.donec ꝓdeſſe nos et
ultimũ inuemiẽtes rurſus in rem
pu introducimus. ¶ Sicut enj
pᷣbemus in coꝛruptũ eũ et eius of⸗
ſiciuũ eſſe wlumus ut michil extra
q̃ a noſᷣ dicta ſut accipe ita indẽ⸗
nes eos ſeruari inbemus ut neq;ʒ
occaſione codicilloꝛ: neq; occa⸗
ſione ãnonarũ neq; p alia quãli⸗
let cãm.ut m ſacrũnrm palaciuʒ
ãin foꝛo tue celſitudimis occahõe
co dicilloꝛx à pᷣceptoꝛaliqd da⸗
re nũc à in futuro tpe immenſe tue
celſitudinis occaſone emolumẽ⸗
toꝛx qᷓp eos expedũtur ei i ohii⸗
ario aut euis officio.ſed vndiq;
eas pure ſeruari q̃nr̃a largitate

ſmt et/ p qᷓ
cauſa vene
vmt.
Vena⸗
tus ſicuti e⸗
nim fems
beſtias ho⸗
nues venaã⸗
tur ita ↄpe
tentia inna
inpatoꝛ ad
muemt. ut
et ſubiectis

Eeges:
ſcz; Pdeceſ⸗

ſoꝛes imnpe

atoꝛes.
g Kranß

toꝛio. tranſ⸗

toꝛio ſtudi⸗
o ututur de⸗
ſid es et Pi⸗
gri ſcolaẽgs
ꝗ negligũt
on es recoꝛ⸗
dari.

quio mo.
na.effi· ſui.
CEC natum.

uerſa. no ꝙ
negligẽtia
omia ledit.
et fac . C. de
ana.ex. l. ut
pfectius.et

coll. v j
5

ĩicoꝛruptu.
ſcz ut puraſ
habeat ma
nus. ut. S. e.
GESmaxje.

—

ubrica:
4 01 tH
tio qᷣ di gta⸗
ti bo epᷣatu⸗
iſte due deõ⸗
nes ſüt ab⸗

latui caſus.

Gicqͥd
atũ ·
id ẽ decus
honoꝛ ez ut
ff. de poſtu;
.l.i. in pnᷣ.
eripſi⸗
mus⸗ ut. C.⸗
de oſulibo.l.
ul. li.xij. raro
tñ fit ut ibi
ðꝛ ꝙ filius
fa.eli gatur
patricius.
d ctõ. .
actus · nc.s
de nõ alie. E
ſmimus.
Actoes.
gitios
a ctus emã⸗
cipacoms-
f Iniurijl;
iſtũ moduʒ
emãcipãdi
nõ vidimꝰ.
et de eo 8ꝛ. C.
de eman. li.
.l. fi:et fieb at
intercedẽte
quadã ficta
vendicõne
et maumiſſi
one ut. ff. 8
ca.di.l.iij. ·
emãcipato·
et inſti · qb⸗
mo· ius pa·
po.· ſol · Ep⸗
terea. h hic
modus ala⸗
parum ſer⸗
uatur hodie
in deſponſa⸗
tiombo mu⸗
lierum.
te mpera⸗
toꝛe ·
bp Moô eos
ſeid ẽ ſi

POit
n0 oſſent.
1len⸗
ſſſnmus-nõ

ſolũ ſur Pa⸗
tricijs
K i. als
impn. et als
ißieet al tpi⸗

dãtur. ſufficiet enĩ omibo ꝓ mede
la denti germane eũ gubernã⸗
tem cingulũ vmuerſis utililſmũ
elſſe. ¶ QRue igitur nĩe placuert
ptãti tua celſitudo omia ad effe⸗
ctũ pducere feſtinet appꝛobetq;
nr̃am ꝓuidentiã qa nouũ eigu⸗
lũ adiecimus et nroꝛx ſbiectoꝛx
p omna curam babemus.
Conſtitucõ ꝗ ᷓ dig nit atibo e et epi⸗

Ka liberat a pria poteſtate.

au.ſacro ſenatui huius fe⸗
gie ciuitatis.
icquid ad uti lit atẽ et oꝛ⸗
natũ reſpicit a deo tradite nobis
reipu.hoc ſp cogitãtes ad effem
deducere feſtin amuſ. gitur etiã
dudü legẽ ſep ſind ſup glioſiſſi⸗
mis nĩis patriens qᷓ qlberos eos
digmtatis collatiõe pr̃na ptãte
demõſtrat. on enĩ decẽs puta⸗
ummus ut hos quos nos ĩ officio
patrũ ꝓuehiĩmus nr̃oꝝ hij ſbᷣ a⸗
liena ſmnt ptãte· nã etn emãcipa⸗
tiomis actõ dudu qudẽ et p eas
qᷓ nu cupãtur legis actões facta
cũ murrijs et alapis liberabat e⸗
os hmõivinculis quomõ futuri
eſſent codicilli oĩm boneſtiſſimi
dati apᷣhidẽte vmũſis impio non
eos poſſe pr̃na ptãte liberare.
¶ Muic aũt elemẽtius aut etiã
honeſtius in re pu. gitã tes et
ſup glioſiſſimis ↄſulibo qpruiz
nomẽ tꝑi poſt impiũ pbet et ſoliſ
oſularibo codlicillis honoꝛãtur.
ſup cigulis ꝗᷓ liberare a curia pñt
boe pᷣ'ectuream gri mlitu. di⸗
cimus aüũt in ipis ſediboaopib⸗
agmtis. ſaneimus hoc ipm eſſe.
ut talis omis dignitas aut etiã
cingulũ hmõi acqſituzʒ aliquib.
quoſcũq; nos ꝓbauerimus qð
eos liberet a curia hoc valeat.et
ut ptãte eos libẽt patruʒ aut a⸗
uoxnã ſi ſancimus ut hs Fuuſ
ſeiẽte dño meretur miitia aut q⸗
libz digmtarẽ adipiſcatur ab im⸗
perio reꝑente liberaura in ipam
rapitir mgenintatẽ. qm nõ ẽ iu⸗
ſtum tãtos ꝓmerẽteʒ co dicillos

non etiã ptãte prna liberum ſieri
¶ Dreterea igitur hac honeſtiſ⸗
ſima utentes lege ſãmus et oꝛdi⸗
narios oſules ſi ſõ̊ ptãte ↄſiſtat
vna cũ ipᷣo vrbo quo hoc hijs do⸗
natur officeũ ſue ptãtis fieri nec⸗

nõò et hijs ꝗ honoꝛãtur ab imꝑio

goſiilaros codicillos ſi ſub pr̃is

ſut maũ fieri co dicillos eoꝝ ſue

ptãtis occaſionẽ et li quos nos ꝑ

diuerſas dioceſes glioſiſſmios

pᷣſectos ſa croꝝ nroꝛx pᷣtoꝛioꝛx
inſtituamus aut ĩ pfectura ciuita⸗
tis utriuſq; rome ꝓuexerimus· à
in quolibʒ mag ĩo mlitari bos re⸗
pete etiã ſiie ptãtis fieri:eũ nãq;
q tãtoꝝ midex eſt et tãtis iubet
manere ſub ptãte alterius et nõ
inter eos qͥ ſue ptãtis ſunt ſcribi
nrarũ indignũ uidicaumꝰ leguʒ
ſimula tempoꝛ: ¶ DHeneraliter
aũt ſic dictũ ẽ ſancimus ut omis
digitas et ome cingulũ a curia
liberare valẽs hoc etiã ſue ptãtis
pᷣmiũ ho noꝛatis pᷣſtet et nobilio⸗
res adhuc pr̃es oſtẽdat.ſ ergo
ab impio quideʒ ſic honoꝛatoꝛ
ipi ſit pres.et ſi non hoc eſſent.
etiã ipi pariter ſtuderẽt imꝑpum
ꝓ iſtis petẽteſ. ¶ Quapter ſiue
dalicen nüc qdeʒ ſub ptãte hijs
fruẽs honoꝛibo aut c gulis quo/
in pᷣmis enumeraumꝰ ſiue poſt⸗
ea erit etiã ius hos ſue ptãtis ſe⸗
quatur et peculuiʒz eis donatis et
arbitrn liberi eſſe pᷣbes ae digne
agẽ honoꝛea iudicõ ſuꝑ hijs ab
mpio habito· hec enĩ multo ma⸗
ioꝛ pfib⸗ laus erit a leticie occaſi⸗ ⸗

onẽ pᷣbebit magne. Mllo ch le⸗

ge cauemus ut nõ has tales ſu⸗

as ptãtes ſimnlia pᷣbere qlia alie
qꝑ emãcipac nes fiũt. pcipuũ
quoddã pᷣmiu im pi oferre tali⸗
umſ ſuis ptãtibo. Nõ enĩ wolumuj
eũ q ita ſue ptãtis ſit pdẽ aliq
legitioꝛx ius.ſedſmta generi ad
eos et ipis ad genus mitacta le⸗
gitima et ex nauma ſeruata iura.

et ſilij eoꝝ poſt moꝛtẽ auoꝛxſub

coꝛxrecidãt ptãteʒ ac ſi ↄtigiſſ̊ʒ

qm in do cu⸗
mẽtis poſt
nnpꝛũ coͤſu
lis appello

inſert dz. ut

6 ut Po.
impano.do
cumẽtis. ct
de oſulib⸗.
Codicil
lis. i. ſola e⸗
lectione.
n (Cingu⸗
lis. ropen⁊
cogitantel⸗
et die cingu
hs ſc alns
q non libe⸗

rãt ſolis co
dicillis. ſed

opiba agm
tis ut ſbicit
o πAgii⸗
tis · accep⸗
tis uel co⸗
gitis.
p¶ Libẽt.
ut · fde ad⸗

op. ſi oſul.
tur.l. dmica

ptãte et p̃ᷣ⸗
mus caſus
e· C. aunl⸗
nõ poſ. ſupꝑ
huis. ſcdðᷣus
in · e·ti. l. ſi
quis . ſie et
ff. de off. p̃̃.
l.barbari⸗
Uus⸗ ct. S. de

nup · Eſ ve⸗

ro.accixr
r Codial
los i. mmpe
ri ales lſas.
al. duobo g
caſib⸗ Pls
dignitas eẽ
ſme admi⸗
mſtracõe hi
benat ut co
ſulatii v pa
triciatuſ.uł
hic colligit
et inſti · qb⸗
mo .· ius pa.
po.ſol. E fi
lius · al· ita
demuz ſi cũ
admimſtra
tione ut ꝓ⸗
batur. C. de
decur. l. ult·
li · x· et · S· imn

ſobſio
mMlin

— — - = ==

— — =ẽ⁊ =S=ẽ
— ☛ =

Neaten

Penor

ſo
ied
d
VIa
Miſ

(pwn

fipe
tne

uIng

Ppl!

Ds
iA

ui
oe

„ —☛ndD S.

— — —

S S
E

–

N
unennd
nene
weſtin
age

ſolſi 4

ſetfon

le

cogtnnnt

ſe lunſe

4 Honlbe 8
nütſolsn

diallise
opibe
tigt hhe

nen

N t

Cnes.

10te

Utkne

9 ſtſt
bben
turrehdfn

ptin a⸗

musan
d
opobſn
is ſch
einen
anis ſce
Frok⸗
borbent
6 li

oEir

acgt

Obhe

eu
w
gmme
neuE
ſene
ent rc
ſtltit
mntn
all
rir
t
lE
6Aet
ſch
Ummſt
otenß,
nC
gil
oen

UI

Pe. t Manuideſt poteſttt.
Beeadondbermonnchae⸗ c liberacõ nis aptãte
diaboli · ut · S· de mona in pn ↄſtõmis · er fa·s· quõ opoꝛ·
epos. Eſcimus· ac. alij iub et nõ dʒ aln ſubelſe. ut . de

ntis · no. ꝙ qͥ ſanctepᷣis.in pnᷣ·ibi·qͥ alios do ce⸗

reꝛc.et · ff. de eden.
j. R quis ex argẽta⸗

rijs · ¶phibz ·

Gnaliter. repe⸗
tit ſup dicta ut ſub
regula ↄpᷣhendat.

Digmtas ſej cu
admimſtracõne;

aà Acuria qð va⸗
leat liberaẽ ðꝛ ·s · ti ·

ut oꝛdi · pfec.col. v·
b berare a curt

ali ↄdi cõe a qua li⸗

beratur quis pꝑ· xij.
digtates q̃ numem⸗
tur. in. C. de decur · l·.
ulti. H

e¶ Preſter · h̊ fimta
digtate nõne reci⸗
dent in ptãtem qð
vidꝛ· qy ceſſante cã
1c ut.· C. de epil. et
cle.l.g naliter.ſed
dic votla. q; extẽdẽ⸗
dus e fauoꝛ digta⸗
tis · ut . ꝓx. E Iteʒ
q; determiariviðꝛ
ꝙ nõ poſſit redire
miſ adopcõeuelin⸗
Ftitudine · ut · ff · de
adop.l. fi · et. C· de m⸗
gratis li · li.· et fac̃
ad hoe.C.· de aduo.
diüͤ · iudi.licũ aduo⸗
catio · aceur ·
d Mobilioꝛel. no.
nobilioꝛem prem
p filuũ:magrm per

filijs a
cos ponèt impern

uos.ſcʒ honoꝛ es
onãs · ſcʒ in totum
caſioneʒ. nõ dig
plona ſit ut. C. de

t
b
i

8
V

cus pr̃is filjviðꝛ · ut.

boꝛx parẽtes moete ſuoꝛ

prjma nõ ex pñti lege ſue
ptãtis ſieri et merito finioſ
poſt moꝛtẽ ſuoꝝ patrũ ſſᷣ
ptãte hre ut mchil hoꝛx qᷓ
ab impio ↄferũtur eis de⸗
eſſe videatur qꝛome bonũ
qð ſiue a deo acqritur hoĩ⸗
bus ſiue ab impio ſeqnte
deũ decet eſſe maſurũa oĩs
malicie ac dinmmucõiſ eſſe
exneuũ. ¶ Palã wero ẽ nul⸗
lũ eſſe qͥ neſciat pᷣ oĩbo ſan
ctiſſmmis ep̃is ipᷣa oꝛdĩati
one etiã ſuã ptãtẽ acqͥri·qͥ

en oĩm ſut ſpuᷣales pr̃es

auõ ſᷣ alioꝝ ptãteoſiſtãt
ß ouemt etiã bos hmõi po
tiri honoꝛe et hoc ex hac
nfe legiſlacõe frui¶ Aue
igitur nobᷣ viſa ſũt ad no⸗
ſtrã reuerennuãa honoꝛẽ o
colendiſſmu patres volu⸗
mus et in ꝓpetuüu ſplende⸗
re noſtre rei pubłtam ad

nõim oꝛnatũ ꝙᷓ ad nr̃e lar⸗

gitatis ꝓbacõnem quam
nris pribon oſulibo ſacer⸗
dotibuſq; contulimus.

ſcolares · et pᷣſideʒ p ſubiectog. ut.s.de tefen. ciui. Ei⸗
A¶ Oſtendat. ſic ꝙᷓ ab impio honoꝛatoꝛe ſũt patres.·
f ¶ Pro iſtis· ſcz fil uiby offerũt pᷣces. ut m digm⸗
toꝛ.
n

ut. C· de bo que libe. l. pen!·
mtas filij gloꝛia laus pris. cum
mpulet ali · ſöſti. l. f ſc ↄtra dede⸗
ff. de li· ca. l. in. et filn iniuria pfis ẽ.

ut. ff. de miur ijs · ̊ ſivnus. Gait pᷣtoꝛ·et · Efiliofam.

Wirenkike cʒ opoꝛtaat.
atrũ. nã tũc recidũt ut inſti:qmibo mo.ius po.ſol
C.i. Sʒ cõ tra ff. de adop.lſ pater. et inſti. quib. wo⸗ is
po. ſol · Cij · m fi. ſ dic hie ſp eãle· ut H vzꝛ. .
m ¶Palam. acquiri · ho die · holim otra · C. de eil er ee⸗

—

PFe. vems. ct

„

1ʒ.ſacroſancte.Itẽ liberat a ſeruili et aſſeᷣ ticia ↄ di eõ ne
Hᷣ nõ a curiali.utꝗj.de ſanc.epᷣ is. ſ̊ hoc quidem. ac·
n ¶ Queigitu quam.ſcʒ largitatem.
ubrica. n ¶ De indicibo: ſcʒ a pneipe delegatis in eini⸗
meeeni ſũt.xij:vmj ·m moꝛ es:et q̃tuoꝛ maioꝛes.ut
8 et ſedet quilibʒz in ſuo pᷣtoꝛio · i· baſilica. ut ꝗ·e.
VEſedeh ũt. et ̊ͥ pꝑs expaditurꝗ·e uſq; ad· q; vero.
oꝙ udex·i· arbi⸗
texr⸗

1 p¶ Dermaner. ſez
De iudiebo et ut nullate⸗ vnaqueq; ps ei qd
nus cũ iureiurado eligat indicabit iudex. et
quis! maneat expone pmanet.
aliqius en . be i⸗permanebit. qðᷣ
et et ut ape acon es geci⸗ ſepe fit uel dic bec
piãt modis omibo iudiceſ litem elt ſupflua q-
et ut in media lite foꝛme perrne: ner En
— 9 *
facte quõ oporteat decidi pegicurge & guia
cogmeone non attẽ dant vero multe⸗ac.
zudices. E c& au. Jo. 5 q ¶(Awellacoues.
p· oꝛieñ.iterũ excõſuli pa⸗ .Enros. uſq; ad

om̃is autem
media ̊ 8

X moger Se ¶ In media . H
2 — „ .
emoꝛie ſepᷣta eſt 4 uis auirs⸗

lex de iudicõꝛx oꝛdĩe mul⸗
tas quidð mutacões ſubſe⸗
qntibo ſuſcipiẽs tꝑibo.ad
boc enĩ puenit ut paulati
pene oĩno cadẽt.ãq; qiu
m ea oſcripti ſut pedanei
iudices huanã oẽs reliq⸗
rũt vitãa plurima diffmi⸗
ti iur tacita ſũt et certã nõ
meruerũt memoꝛiã ß uſus

uſq; in fi at.
zenone. lex.
Eeone er.
t Cadẽt.ſcʒ in des
ſuetudmẽ/ac.

hec pcipiẽs ĩ aliã traſtulit
ſigurã.¶ Nos igit᷑ vidẽteſ creti periti quos
oĩno oſuſu uidicum ſcema delegauenat zeno.
Nnnatun xꝗ Gitã · nã omes
lege determĩare q decentẽ· y ¶ Cacita · i. taci⸗
oꝛdinẽ imponat cauſe. ſ?!õ e Bere arlita.
inn arimoon . ercipies id ẽ
em eſtimauimꝰ optere hfe annſzon Froblu⸗
onẽ defimẽs ½
a Crãſlulit. ĩ oꝛ⸗

dinem indicõꝛe. ut
deduceretur ad imperitos quibo deputabantur cauſe.
b ¶ S cema· id eſt oꝛdmem indicõꝛum.
e ¶ TIege· ſeʒ hac pᷣſenti · accur.
abere. i. nolumus aliquẽ iudicem dari qui leges
maxime qð eſt hic abũdatut et · C. de mau · teſ.

.·Lfi. Ci· Item mtellige in delegatis · nã hec conſtitutio de

hijs tractat.ſecus in oꝛdmarijſ ut ꝗᷓ.ꝓx· nr̃is eniaꝛ c. Itẽ

C.de iudic: certi iuris eſt ↄtra.S o.ibi nõ ditcit ꝙ; literas

ig noꝛet lieʒ ſit milel. vel dic ꝙ ibi hab ebat expim ẽtum

cauſarũ. hie nõ ut ̊ ſbicit. uel die ꝙ ibi inter nmilites tm

illud ſibi pmittitur :ut⁊· C· de iur. om · ndil.magiſterte·
nõ inter alios ut hic. Iteʒz ſeeus ſi delegareturilliteratus
a pnᷣcipe ſciente · ut · ff· de re indi. quidã ↄſuleb ant.ſed ſi
ab eo ignoꝛãte vel ab alio ſctente vel ignoꝛante illratus
delegatur nõ valet ut hie

u ¶ Nudices · l. viſ⸗

E Yama △ℳ Pvia De . ☛ 2 AWaer

₰„ —

2

.

periti iuris pñt eſſe eo ꝙ habẽt aſſeſſoꝛes qͥ ſuꝓp lẽt eoꝛ-

defectũ.ſ̊ hij indices pᷣcipue ꝓpter pitiã legũ diguntur.
q . ct ſie Endit tacite obiectom. .
b ¶ Admimſtrtoꝛibo·ſcʒ pᷣſidibo ꝓuciaruũ.

Aſſeſſoꝛes i.ↄſliatoꝛes. ut· S· ne defune · ſeu fu . Cillð ·

d lli. ſcʒ deleg ati et meruditi mdices·

e ¶ Nui ex ſe . ¶. tra⸗
dere lites. ut bicit ·

.l. ij. ff. de oꝛi: iut·l. ij.
Getus. ſcema
id e foꝛmam.
g Dretoꝛio.locus
ubi ptoꝛ rddit una·
b Atteſtacõem.
Kq.deligemus eos

et he nõ ꝙ index nõ .. . „ „ .
deb; ee illratus ſie iudieũ quoſdã noĩa maxi⸗
nec aduocatus ut . 4 Im
epoſtulenk We legũ in ah nn⸗
et aliter illa lex in⸗ de neq; caularu hnuu expe
telligi poſſit nec rimẽtuz. eteni ad⸗
ns D mimiſtratoꝛibo adſuũt mo⸗
ſtcitas & ſeut nec dis omnibo etia aſſeſſoꝛes.
eirurgicus ſme ci⸗ et ea q legu ſut explicãte⸗
ee ercnt⸗ et occup acõ es adimplen
qgiul:l. q act 2– 2 „
.Cfi. nec doctoꝛ in⸗ tes coꝛ⸗ am multis deren .
vctus ut ꝗᷓ de ſane. curis quas apudnos ha
ein i ne⸗ nlru⸗ bet merito iudicõvoplet
ctoꝛ mitru edus- ut . &α&
ff. de edẽl. ſ qs ex ꝑtẽ ꝑ ſuoꝝ aſſeſſox pñti⸗
ar. C5Stor c cui am. ſllraſtneq; biws
rei pitia ab aliquo eingulũ neq; nobis mim⸗
exigitur ſ non ha⸗ ſtrates non poterũt pꝑer ſe
beat eã ẽ in culpa- ſſe að uſtu ẽ ß ali d
ut. ff. ꝙ quiſq; iuF. nolle qð uiſtu et almnde

emẽdicare iuchcãdi hone⸗
ſtateʒ quõ nõ maximũ vi⸗
ciũ erit rem pu.nõ eis ꝗ ex
ſe qind agẽdũ ſit ſaãt li⸗
tes tradè ſmere eos qrè
alios a qiubo liceat diſcẽ

q̃ bone fame teſti 2,—◻ e. .
monn füt. q̃ ios in uidicãdo eloqui
i ¶ Erũt. ſa acto decet ¶ Mec nos ad pnſtẽ
Benum.i eligi⸗ merito erexerũt nroꝝ ſo⸗
mus za ut bicit r. ieckorp curã bñtes et volẽ
enument primo o⸗ tes eis etiã que de iudicns
ne eligütur et poſt⸗ g abſes dilacõne traſigo
ea q̃tuoꝛ q ex maio⸗ et ablq; dilacone trange⸗
ri. et ſic ſũt · x · B
¶ Anatoliſ. p mꝰ
m (Nauius ſcᷣs ·

cius qrtus ⁊ quũtus ·

fexider-terr. —
oEt duo ſbſeqñtes · ſeptimus

X

et octauus. aſto · i q fuit ꝑe terrailla ut· Ss· de monac᷑.
p aue⸗ i infi. q (Cõpetens.ſcʒ cognouimus.

F. e· C her aut ac. ( R Narcelli hiè eſt quartus.

4 . ſticie · aꝛ iuſtici hʒ in ꝓmpto.uel ꝙ ſeruat bñ eꝗ⸗
et ſupple ita ſcʒ q miramur · ⸗pPetierũt a nobᷣ ut eũ inſli⸗
b (ancimus· ſcʒ ꝙ omes⸗ tueremus cũ alns.
c ¶ Cõſilꝛario· ſolitus erat iſte marcellus ſempꝑ hĩ̃e ſecũ

aliquẽ legiſpitũ cuius ↄſilio deeidẽ cãs ſolebat et ̊ ha⸗

bebat apmonẽ ut ſubicit.

delega mus i. dele⸗
gab nmus. uel dele⸗
,„ gamus in pfti er
ba. (Wetus igitur ſcema fuerit qð ſbicit eit
zenoms oſtõms pie me⸗ ren bicktu.
mone(q vmicuiq; pretono telegat, et de byjs
certos diffmiuit uidices) tmectat h õſtõ . ut
oĩno pinmmus. elige vero e Frarno.
. /: m iter
ꝓſpexnnus in rebo utilib⸗ cia biona. Auti.
hñtes atteſtacõnẽ ꝗ ↄuᷣes ſcda hic de iſtiss
oĩm erũt iudices tãq; vn⸗ e¶Nudicũ. ſcʒ dele
diq; electi et hoc qiuð ge⸗ gatoe maioꝛuz na
ſt ſt. et electi ſur a · in illo. venis.·
ume -et e ecti utano⸗ Hucuſq; m moꝛes et
bis mdices anotoliis vir maioꝛ es deleg auit

ſpectabilis iã aduocacõe

NQuiawero cõpetẽs eſt

dD Hudices itaq;-

biec pmittit maio⸗

. . res delegare mĩoꝛi⸗
dudum opleta et inter ſpe⸗ bus. quos vocat
cctabiles ſiſe aduocatos pedaneos officio
deputatus ac flauus qu digrate⸗ ain 50
nũc aduocatus fiſe oſñſtit· doßnoviamitate
i0 no digmtate
et alexã deraſtephanus nee p̃t dici ꝙ hic
et mennas eloquentiſſnni wocr iuichcebad⸗
. & iss Ai- mimſtratoꝛel q · S·
aduocati et pedanei iudi⸗ e EGnos cirea piͦ.
ces tui foꝛi. et alexã der al⸗ oꝛdmanos ſiue ad
ter quẽ pedaneũ iudicẽ tu⸗ nnichermes eos
I; c mdiſtincte apꝑ⸗
ame ſſe Piun Floſiſ⸗ m pellauit · in nouel⸗
magi lacroꝝ onicouz liſ tñ dꝛ ↄtra. ꝙ hie
nroꝛv ↄgnoiumus et duo iudiceſ applat ma
ſubſeqntvs aln aduocati giſt atus. er iho il⸗
i wri vick 5ſi ludviðꝛ ſeqñdum.
tui oꝛi vickoꝛ et cxqnto e coartandũ tñ ĩ ma
theodoꝛuſaq ex aduocati giſtrba ppli rõm
itaq; iſti iu dices ſponãt. din arijs ⁊ indici⸗

bus a prin cipero

me oſtitutis p dele⸗
gacõʒ q̊ ĩ regia ba⸗
ſili ca eẽ ſed ere pᷣa⸗
piũtur qð ẽveriꝰ.
Particulares· ſ.

ut ptem hab eat examĩacõis cãe delegatus ſemel audiat
in pnci. et in medio · ct in fi et ſie ferat indici ·i.ſmiam ce⸗
tera expediũtur ꝑ ↄſiliarios ut.s ·ne defun ct. leu fu · Cil⸗

lud · ibi enĩ qð p mittitur ãnrim

ſtratoꝛi ꝑꝓmittit᷑idelega⸗

r ¶ Aut multitudme .i. exꝑ meto multarũ cãarũ ꝛmagnis
cingulis- aꝭ o; òòè
jetati.i· obſequuũ fidẽ p ſtẽt nobis pijs.
latonẽ.hic ẽ p mus de quatu.ꝛ⁊ a⁶nf
u yictoꝛẽ. hic è ſcdus. π Hellada- auitas quedãâ-
y C cãih ẽ tercius de maioꝛibo· et qdᷣ diẽ qᷣceũq; ſupple
foca dico virũ laudatũ quecũq; ſed es nouerit · i · in qᷓ cũq;
ſede fu erit electus notus:et nõ ſolũ eũ ſ̊ꝛ pᷣſtantem ſibi
ſedẽ.i· eligentẽ.ac ſi dicèt tã ipᷣm electũ q; eligentẽ focaʒ
dico ſaentẽ q̃ legũ ſũt.et ſic no.ꝙ qͥ bñ eligit eſt laudã⸗
dus et vitup eradus qͥ male· ut h·et ꝗj. de ſanc .· epiſ. Ciij. er

to bicet ideo m hac pte coꝛrigitur. vel melius pticula⸗
res vocat examiaco es ꝙ index a pncipe deleg atus vna
cũ oſflliarijs ſuis cim examĩat tota · et in finefert ſentẽtia
üt ubi im. Calios· et h ðe uel hic locale ẽ ·· rome. uel hic
iudices vocat mg ratus oꝛdinarios· ut in nouellis · et ·
innuitur · Cillo . ibi · ſi qui tña c· ..
edebũt et nũc · ſicut ꝛvolim · quibo nũc domüculis
nquibo· ſic oꝛdmaliam xin⸗ ꝛc.er regiã baſilicam
appellat palaciũ maius qð ẽ apud la terañ· in quo tempe
buins legis redteb atur ius ⁊ erãt i ſũt ibi mite camerule

nmpatoꝛe ſup
= im ,. 4
ptinm ab .ali eui te
ðſuiltacõͤ 8t eae ere,,
coͤnu. coͤſin ſnltenrka 6 decim. 1. put
acoͤnu 9 oſu 02%° duo etü
2 llh mor k.o, 34 Eine hüael
indicãto. 74 Gloꝛis Pos a. n ſr.
rdergantan⸗ en rpta
in uubo ſt alaahen foxx iidicũ d dif⸗ ff. dsra
ataartwcen enfon field knaadir l· fi. ae:
H dielte ſibill. etiã de .⸗ nn 8 vo 16 ri oſ⸗ ſier titr.
te. r biet enie ſi ius · ct eti dices ali⸗ ikanel⸗ gien 6. Auc et gitur.
tlf er! tro nü⸗ iaz iud 0 nit 7. at e un 3ͤ ldi a
n elauenahni res enazun uectos udiciũ oſilrar ijs ann⸗ Baginat den u
rünſi 1 We dete Pattie Mcicbe⸗ Srnnmmultar nonll n lares ron reamios⸗ er
ee. ãdde ar Hi .8 quos d cãrum itatos nom rit pti mine ioꝛ es 1 5 e. E. 3
bbieſer kaiene⸗ ar. 5. C e quos eto cã ercita mſer 6e p ofni De⸗ erãnir. omnes
tethhy, *R no.- 5 mioꝛ xpineto is exe imulti 9 5 ſipep rus. tin m veldie cce. ſo
gs f .1 Kzeiae nti teb ulis à 6 4 nacoel ꝛtatur. daneimi⸗ tus nfnored⸗
lidie mano cte exv. mas bon t pi büt inuea ni u⸗ itatis/ ut. dicare.
led ron no⸗ die dme Fuant ex de 8 otinuen uc domũ mtatt iud li⸗
npiſi ept wena ſ de tud re ob us ex Ounm nuc e⸗ ci· E omes li⸗
ſicte⸗ lürnenni 5 etiã deoczplirri atri⸗ diees ĩqbo a ox et me aang gieal
Ac en . Neoct oſchann n mnmung zucetes ete:
Piſlie Mox aliad m hiokſſm . glioſiſ cku culis m ſpere: ſt legẽ trs non anuz u
interuemire w⸗ in vrban 50 richie lolũ qᷣ os. mam ſe ei u
ſcͤſie interue tindex . c1S pia vr ſcðᷣo . auſas no it apud e 4 ibicit. tei. fig .
da v. ob Ficiũ ᷣ in 8 et ſedð uſa tap u ſu Emate 1 kgu
Gien utva⸗ t. ff de v a. riciũ ttpu 8 6. et ca Ede ſũ ap cen 2 dele⸗
runn, eſtu·. u ugein vin. P obtinin oſtitutu ißm mouccc! uecu ſut b uel fo- äanota⸗
2 — 7 ₰ P „— lias qu nes U 1771 ſut nã C ,G
alt A¶· cõtin veſpis ſit . ſedib⸗ ſſmmuz eriã alias om unc gate ſut legaco
ran d mohe giocelunn ißn aſios giudéon an nicibenr ega
diſte⸗ ſß quõ m turp o⸗ illis gli na bella ios qiu ſcema. a⸗ 5 dicip ſm foꝛ
A . 2 „ lios qi e nuta eenc bn kei⸗
ci,adt⸗ dieat cu tibo tali ut vickoꝛ imag n 0%½ auo moꝛ 08 2 ſeno nt a indi⸗
niotgi aſen cilige ntamir lexã et antiqu bis ad to cuſto nã ſep tis ind
yen neſſe inr. 4. nobi mſtraut p aut a ſüt. acone cibo de hic. et. f
r. ae oem im qmimſt uit p au te ſut. pellacõ 1. u. ut hi Et. n
nnottze Few ons lif. 6 5 p ten i pcep aſpellae li⸗ ndu li gẽt. ñ
dicgnt nranarga cimt e urba ũ inexpꝑ diede ut inchicib⸗ ga. l. d tſme
trinne man enarn Pfeckur q; leg u3 die cis 1 nt cauie 4 nõ po explie
ſ in deleg⸗ Ddiei ꝙ precte nech eg ſiſſun pedan iris fia pis de⸗ id nae alio iſdic.
Femnſo menegane de⸗ ſulatũ et lio 8 Æαa: is viris npis à li quo ali. riſcie
uel . mgt to a p is v bſiß . li ff. de un ic ad
set gagrabaa de⸗ et foca ument S hiſſim gind and itatez à ri. ut. n. vel di 8
d. tum. et numer ſe⸗ oumm umane tatz à ut l.n. v. cpture
iftia ackmeſha⸗ ne mm. fos adn nq; ſe⸗ ßeſiq ntit ſſi⸗ o iu. lei. ſepture
ar m⸗ . rũ quecu pe Pm qnat ſin⸗ 0 iſ. i. ſcp a⸗
it hic. dices v datuz quã egate! d gloꝛ m⸗ D acta i ſep⸗
nd oft nt Di iſtam. in dices it lau 2 legate e , exan deace ſſeĩ ,
ng⸗ — . micli rit a q legũ eg ueap ces n-2 4 bẽt eſſe Ut
Doͤntne uel e iſtam. 8 nouen inſupa qᷓ 2 omur. iudice em con⸗ lia de X. de a 18
ſtärez. in ar⸗ m o8 ijs m a . nor ut er fiat
acbi 1 ud aln. im⸗ des atez S m B nr alij ti.⸗ tis.1 et h ſ j
W nTEhr rn ſibi = Kene
dſcg 2 ditileg al. ſut ne⸗ agmkcel iu⸗ nab mẽ ſa ſitur. Si 7 ñ hlomi is ut ſb
anpi trmttger id ẽ llüi q; m ntẽ et e atio⸗ ſuerudi abütt nroꝛ⸗ ſnia de ſen
dͤftet ſa⸗ llo b eoꝛ⸗ uð eũ bfa onü dele ſimorn eri t. ut ·
10 08 onu jonh 1 aue! cit⸗ l. i.
Nuc rte e tõe g ab omm hoe peii nidici s mier⸗ eme⸗ = aliby.
“ 9 oſtmetd⸗ nse⸗ begpter! utentes acoe elacor r⸗ e ewoal
4 TWGi magn deũtib liario diſtoné adeo ibo appell aüt rur⸗ y ei lege ze nu
Arrm RRa ut tune 0 sa oſi us diſpon. . idiẽtib 16 talia a ui⸗ foꝛte ad ma .
ſo⸗ enaurans⸗ fos ſcmu li qtenu id ẽ auan illis. ta oduz in bat icis ĩma
. omne Dhnrerf Hõ wnids abi an, imeen gi⸗ pnue — „
itim indices. ittan⸗ 2 x legi⸗ iro ſpe iis Pa⸗ ſus hm . d. ece. nu alte ñ fit d⸗ P
rice tur. ut. C. er·l. pci⸗ apr duocato et amuta tur oẽs lite ſub ſee ci⸗ E mande ar
apet offersti⸗ emocate HSõ tur oe⸗ etes ſub ſe loci⸗ nt. et de er mult
nc ferd ſabütn. l⸗ teſtimom obiſipi . ſol exiſtẽt ſic emivwe cir⸗ nñt ie nanusaſie
vſe etiã i n⸗ da itaq; es hos anot. uucdica libus enſen agn tere
nft a se 2 udices i woꝛes h lites in na iter et ſi n⸗
it . dmiſtra ijs oĩbo us meõ tber ee ſe ger
icn intellig legat Fene admiſt Hijs o is cog ba cuitu
alrhl 5 leger eim tros mus et 3 viſum culi f. Pie de cir cur
aut ſup iunm iin ̈ nob⸗ Ven zreſe a bie⸗ ento. ac
ſem ſematn ex ſicke del⸗ am?. ut Rir S⸗ eiſte
. ſ rũtüc vmun us it deleg thr li 522— mde
* Parn⸗ in Rts⸗
4 . 4 t. , . 1 „
Pn snoſe ibms. d. apim⸗
V, noti eranet Sorim.
e er egir ige exilla. cã reu ertit
efimen H
Zats 3 dirmmẽk legaue
tan Andir idel
ie di aüt ip̃i
on
mnh⸗

Eeicoͤne alias gmeone e ahas otricõne et diè
otricõne q; magna ↄtricõ ẽ ↄſuno aĩmo inter eos qui
litigãt quouſq; lis finiatur.utꝗ .tii: ¶ſi v ero·in fi·
b Kermnnt ſnĩaʒ determĩabũt ꝑ ſcpᷣturã.· uel die ter⸗
mmu id eſt fin?···
mmus q d. l nõ p

ſcpturaʒ in onmn b- trxpis contricõnẽ omes lini

tũm fine litis ꝓfe⸗ we li (KRa .
rent ſnĩiam ĩ ſcpᷣtis Lates liberabũtur. afs.
m eclan buntur lamwro & qe et l, änota⸗
oĩa q pceſſerut. tionẽ audiãt cauſas wrũ⸗
Rennenbepr tamen dabunt termmum
apellare. ut Ha 5· e. perſep ram qin coꝝma⸗
CEnr̃os· er ut nul⸗ mfeſtet ſniam. (iella
iindi eilae fal⸗ tiom boĩ hins nulli pemtus
