4 Dericulti id aſu eeiz fortuicũ n eulpaß̃⸗ zut. C. ar. imqſtesneſt datis ut in ti de ſatiſda tu. m pnei: ——
itg omo.lʒ.m rebo.circa pnᷣ· al nõ tenetur n de culpa ut C. ar Eas ſcz res ( heies. ¶ Deiſtrumto. ſtricte ac⸗
iizit tiel . ler Cadmmn au. debitoeibo-ac: = . eigitun inu⸗
trdffe g wero reno⸗ RM mrgerwr⸗ ff. e. l·i. al
ſeng nat. ut x uiel . säs 5 . vꝙ inſtro fundi . ut
lvdinn tu · . utoerß ſa mu/ miſtratur ſba tũ cillð ſolu. legis oꝛcline. rautioꝛem de fun. inſtruc.l.
6e re dpone mutuare curator cogaur iaet ad rer gubernacö⸗ ti enar
ſoinaß darkh uͤ ſit dores qntu⸗ iad diſpenſacõez ſuf⸗ nem nmnendenſemg e Fautel keaa.
bil KAKire P kciet adoleſcẽti euiſq; reb⸗ eas peraurim Qatm 6 des poſteꝙ ẽfem
i b ta n ſacõnẽ. ð wro plus ẽ caute recõ moriã factã. ¶ Hec a no duphi die de fide. p
G e daur. (Diesbitaüre cu lexꝓ anotehrkoſat “c
e en omi ſᷣtilitate pſer utarin ntobannhace 9 uatiar pubiicis. et
Dõ dahit mutuo cuiꝰ aliquos foꝛſan caute mmue qdᷣa aliq d adimueneim Fe. uſch ad En
Wn fura ſufficiet ad- epotuerit redditus ſet neq; haclegeop lecki pi⸗ vẽo moꝛjãtur. Se⸗
4 3 d expenſas mr bit ut per oĩa pr̃es eooꝛ cüido lr fiat ut ba
n atf ren Reenſa ↄparare minoeie x abun⸗ grbit ut pe 1 beatur fides qñ e⸗
fn eKrnſe dc. idẽdantibo porunns modicis qiu ſibi auxiliari nequeũ rat in dubi reuo ca
e fundos redditus af funckõib⸗ publicis obli⸗ exiſtamus. Lua igitur tũ qð fit ꝑ ↄpacoʒ.
ine ferees. ut. ff. de ad⸗ atos wditoꝛẽ wro ha⸗ enminẽ᷑tia qᷓviſa ſũt nobis utꝗJ. e.· En vero ma⸗
n mnnl tn ut 6* Ersiclonene opulẽtos edictis p ũcias quibus d, aern
di Bene ae red ditus exiſtetes damꝰ pᷣeſt utẽs omi bo faciat ma
i immobliaut. 8 de enj ei lieẽtiãfi hoc ge ſci⸗ mfeſta ut nullu lateãt ꝗ Jqa
tihyal entiſe n d eoꝛx negle⸗ nobis picex ſib wetan
irſel xerit hiuus ẽptioms ipᷣm ꝓuidẽtia ſuũt ſancita. ISerolite⸗ 1ar.
N reſt ibiet piculu. ¶ Sive⸗ be mſtrumton cautela et fiat aute mitm p
göeni . tali P1 . ſ ua tuũ ſup otractu de
omnedenhni ex ſo lumodo ſit mĩoꝛij hè: et primi de depoſito i
gun⸗ comparacone con⸗ 19 tin 9 . poſtir mutui et 2
igdn ingens ip̃is mioꝛi⸗ aurũ cuius uſure vix eũ * mituo et de alijs documen⸗ ins õctibo. et h ex.
bus reſartier. al. qᷓ eus ſut paſcẽa aliqᷓ uis priuate quide ſeripus Petes EH
tn pbere vite diſenlachz ſut hũtibo teſtos aut nõ abe 8 br ans.
win hiaãt tũc nccitatis rõ nos tibo teſkes ei de mik rum̃tis Pma pte Kiice:ſ de
nerffen e ertiã ad boc wocat ut cura—⸗ püblice confe cis. et d l Dureld⸗ 36 Lie⸗
ſie · f· de offt. cõ. l· i. rieſieri⸗ ua
hen e. t ibi. accur. toes reſpiciẽtes ad eũ ita lacõ mb⸗ manus p rre⸗ i renſe⸗ pii.
er die lbi- ac be t de ſitis mi kru⸗
lat PpG uratoꝛes· idẽ faciãt gu rnacõʒ ancy Pure et xfoͤ muͤ⸗ deẽm ſc 8i capli
en in tutoꝛibo ym jo. in ſuis rebo. 4 Etenĩ volu mentis ab ilfats aut pau⸗ ſcz de fide · ẽ quib⸗
ui namſi ſe bomtur m mus du eelebratur decretã cas lras ſciontibeet de non inſtfis Getarach
nouellis. us⸗ et des. er
ſA aſorrat. ſindic. qð tradit anei ei ꝗ ace⸗ cã er lerir; Senetib dormg illũvſu. ſ vẽon moꝛi⸗
nn ar.lul.l. fi. Ep. accedit enã iuſura u3 eũ de cõtractiby uſq; antur.
n din hoe dicẽ ſacro ſancta euãge⸗ libram auri vel ötracti⸗ e ceefer
* ut m P *
hb gnale m omi cu⸗ lia tangenteʒ. qʒ p aloin⸗ bus qm ag ris fiüt H inſtruméta.
ſ⸗ ntoꝛe ut hů et. . e. X.· pgẽs viã utilitate adole⸗ documetis ain contra d (Collacõibo. ſcj
etn ad hocolim aut ſo⸗ ⸗ ſcetis agit qð tñnõ exci⸗ futuris locum Habeat lex. AIliter pbetur fides
lis lus curatoꝛ furioñ iet eũ amcbeinns neq; 2 nenrr n i inſtrumti B expe⸗-
Pfpo curabat. ut. C.de cu. S — ditur . e. C ſ vero
füri.l.fi. ſm autẽ moꝛiantur. et ſic re-
derencs et. F. h. rl L . Piatſ. ſcdᷣi dicti cas
ſe aut curatoꝛ trumq; reſpiciũt.
Siet 8 ¶ AKgit. et tũe latiſclabit rẽ pu. ſal· fo. ñ ſit ſtamtari⸗ 4 pitnli. zm ſeqiti ait afterungnei in ſeptis ab i⸗
1 Rcone datus 1a p̃ſide uel ap toꝛe· et alind e Inſtrumetis. teotn
us ue cũ mqui P . Be editur . e. opoꝛtz.
ch ſi a defenſoꝛe ciuitatis · ut inſtit. de ſatiſdat.tu. et cu circa lrãtis. qd exp et hoc dicimus⸗
Pheet de attil⸗ tu. Gpe. añ autẽ admiſtrare nõ p Pt qcquã. loſepto. e —— 5 e. Tutautem.
ut. C. de tu · et cu. qͥ ſatiſ. nõ de. li · et. ij. et ul. ſed ſi debito⸗ Eontmerib. loe dicitur e. pec aurem omia.
nin, mioꝛẽ egerit nec aueret de rato nec iudicatũ ſo lui niß keContn
ro e

Vunimus. leges. q' fut. C. e.l. dpacõnes. er. 8· de hijs
mgre.ad ap· Cillud. pᷣma cauetur tm ex publico

vel foꝛeſi fieri ↄpacõem nõ ex pᷣuato nᷣ habeat ſbᷣſcpᷣti⸗

onẽ triũ teſtiũ. Scðᷣa dicit etiã ex pᷣuata fieri ſi vis ea uti
nec mirũ ſi impatoꝛ noueritut dic.qu ſũt oĩa in pectoꝛe

luo.ut · C. de teſta· oĩm. Itẽ ip̃e ẽ pr leguʒ · ut.s.de imceſt.
nup. dubitatũ · Itẽ ip̃e ẽ lex aĩataut.s·de ↄſuł.ĩ fi· ae ··

ideo dic ꝙ h idẽ ſẽ ſerit·tñ ↄmutacõ ẽ ibi in lri.xic er⸗
go oblato documẽto.ſeʒ ad ↄpacoʒubi alteri inſtr̃o de⸗
rogat.idᷣo aũt in pᷣuato pono.qꝙ uſq; ad. Eſ̃ ſi mſtſi..
telli gẽtes faciãt loqui in publico iſtũ caſu·accur.

b ¶ Collacõ e · it cõ⸗
parmcone ideo ,%

due ſepture o ferut᷑ .
ut ſciatur an ſint ſ⸗ k inpr iuſti. au. Jo. . p.
miles uel nõ. ut · e · . GOuimus nias leceſ
CEſi vẽo nullus ho⸗ gel
cRNX ma. re⸗ rü· 2 „1 Wlüt ex collacõe
Par noimach it. aru hde dari documẽtis.
d Adulterit᷑. no- et d nmp⸗ .
quẽ adulterari docu e õs ato ſup
mẽtũ ſic ꝛlegẽ quis exnte ia malicia eoꝛx qin
adulterat᷑ ut qᷓ.q̃bo adulterãtur documta. hec
mo.naef ſur Eecũ talia hibuerũt illud ſtu
4 Probibuerut. diũ falſatoꝛibo eſſe eredẽ⸗
ſcʒ fieri adulteracõ⸗ tes ut ad imitacõnẽ lrarũ

nes uel dic ↄopacõ⸗

nes · H has ↄſtões

ſemetipᷣos maxĩe excerẽt
eo ꝙ nil aluudẽ falſitas

n ¶Poſtea. ſecus ſi fuiſſent pᷣus inuẽti q; nõ fuiſſi facta

ocoꝛdauerũt et hoe p ſidẽ

teltiũ ꝗ viðꝛ quodãmõ eſſe

oↄpa tio · ut ꝗ .e. Eſi
vero moꝛiãtur ſed
xerte illud loqtur
in publico bice aũt
in puato.

0 Subdentes. al

tit · ut ernmno falſi igitur in hijs tpibo mnu⸗
etia an tpa iu tmia⸗ m .
ni · ut · C. de falubi.1 meras muenmimus falkta⸗
no · ꝙ tpe iſtoꝛenn⸗ tes indicijs multis quo⸗
pert e oinn Sla⸗ rum fuimus auditoꝛes et
tiom credebat · ho⸗ uoddã mopĩabſ ⸗
die vero vna ſemi⸗ 4 mohiabiex ar⸗
plena colligitur fi⸗ mema nob exoꝛtũ ẽ.· obla
des. ut . e. Cſivero to naq; ↄmutacis docu⸗
mortatur afi, ſ mẽto et ir̃is diſſmilibo uu⸗
vna pte eſt inſtmm dicatis qm poſtea jmuenti
et teſtis ex alia ſo⸗ ſut hij qui documẽto teſta
la ollaco diſſilis · ti ſut ſpᷣſepᷣcõʒ ſbᷣdẽtes et
¶Credẽtes ·pſu⸗ ſcepit documẽtũ et qd daʒ
Hare⸗ ex eo ꝙ Pus hinc mopĩabile occurrit ·
alſüu fecerut ut ar. . .
ff· de re mili · l. non vie n . quideʒ ſme hide
omis. Ga barbari · Vile ſut t examinata rñſa
et de accu . ſi cui · veroꝝx teſtium cũ veritate
biſdem.
g itemrũ · ve⸗
rarum.
mitacõ. alias

nnſtacõ et abmutacõ et ſic hẽs qͥd ſit falſũ ut het. ff. ẽ
fal.qͥ d ſit falſũ.ſ̊ vèitas qᷓd 6 Fen. ipe deus . vñ ðn ego ſu .

via veritas ⁊ vita.veritas vero huana dici p̃ᷣt noticia
certe rei maxiĩe ꝑ viſũ· ut collr.inſti.de gdibo.ha ctenꝰ

k In numeras· id ẽ ſme numero.nã tot erãt ꝙ difficile

te ſcpta et otra te quã tu abne⸗

erat enumerare. uteb atur q̃daʒ carta p̃uata a
1 uoꝛc. ſ· indi gor
atonãq; dic/ gas: et adducis aliã quã oſtat
te feciſſe. qͥ ẽ ꝓrſus diſſiſis pᷣme.vñ apparuit ex cõpacõe

te nõ ſcpᷣſſſe pᷣmã ſ̊ teſtes qͥ ſubſepᷣ ſerãt pᷣme inrauerĩt

teſcpᷣſiſſe pᷣmã cũ alia vice in dubi reuocaretura ſie ap⸗

paruit te ſep ſiſſe utraq;et hec ſcdᷣa qᷓ emt diſſilis pme·

cauta. videmus tñ naturã babentes.
eiuus crebro egentẽ rei ex· p nopinabile.
amĩacõne qn Harũ diſſil⸗ gneain
tud inẽ ſepꝑe quið tpus fa⸗ inopinabilitatis.
cit. non enĩ ita quis ſcribit oRiſe ſut ſp us
iuuems arobuſtus ut ſe⸗ P rore wliti.
qꝗᷣ ſᷣ cpierat · ut
ner c ſoꝛte tremens ſep dixi ꝛal veroꝛe. et
aut alan guoꝛ hoc fac. et alias eoꝛctat.·
quidẽ hoc dicimus qñ ca⸗ q ¶Cũveritate ß
lamia attramẽti mutatio quõ ſatur ꝙ ẽ bie
ilitudmis ꝑ oia aułert pu des teſtiũ ẽtanta.
ritatẽ · et nec inuemmus de ut ſbicit. et . e .· ¶ſ
reliquo dicẽ quãta natura vero tale.
guo 4 —N— r¶ Et Hi. ideo po⸗
generãs innouatalegiſ⸗ no Poſtanti at es
latoꝛiboa nob pᷣbet cauſas. coꝛdauerũtꝛc ſed
Quia igitur im pi ꝓpt⸗ aln dicũt ꝛßß ſcz fa⸗
lo oſtituit ut ctũ eſt ꝙ documẽtũ
ea deus de celo ↄltinut ut sñäzs
. —2 2 e, pmũ ſuſcepit fidẽ/
difficilib⸗ imponat q apð ꝙ ſatis ĩ idẽ recidit
eũ ſüt bona. et leges aptet idemus lie;
ib. we, rogetur p ſilitu⸗
m natire varietatv. ꝗpt⸗ dinẽ tñ qñq; nõ dz
ea extiammus opoꝛtere et derogare. .
hãc ſcribẽ ſanctõeʒadare Maturi eius.· ſc;
in onᷣe ſbᷣiectis quos nobᷣ acomns pmoi.
deus aqpᷣus tradidita pau arũ.ſ. verari
latim ſp adiciet. Eteni y (Ruidẽ tpus ·i.
quiddã de deoſito mſcri⸗· ctas aue p thade⸗
pto dubitatuü et ad otenu⸗ Ewmona.⸗Scna
onẽ deductũ mu emmus. nacõnẽ.· ibi. neq; ꝛ.
l L nim exhonoꝛãdu ẽ
thiaẽc. et hoe ſbicit
hice · non enn c . uel
dic ꝗꝓprie poni q;

non ita in yemeut in eſtate quis ſeribit.
a Ruãdo. ꝓ quia. non poterimus dicẽè cãs oẽs ex
bCalami·i· pẽne. q̃bꝰ puenit diſſiitudo cũ ͤtidie
e ¶ Inuenimus · q · d. noue naſcantur. ut het · C. de vete.
iur· enu. l. ij. Gß q et caue q nõ ſo lint hic hanc qõem i
ꝗᷓ· e · Cſivero tale. Plis rõ nus de terra. ut miti ·de mure
d e celo.immo⸗ na:Eſ ꝙ pnepi.qð ẽ õ.ſ̊ deus vjſi
tuit pnnittẽdoꝛ ꝓplus dei diſpo ſicõe.uel dic dñs oſtitu⸗
it auctoꝛitate:populus mimſterio. . .
e ¶¶ Imponat · ſcʒ deus ꝑ nos·ut h ſłicit.nã coꝛ regis in
manu dei d. ut · C· de ſũ . tri · inter cl arasac. .
f¶ Difficili bo· i. duris qõmbo bonas deus det ſolucõnes
pꝑ eos ſcʒ pncipes.ut hic · et · C. de pᷣſcp · lon . tẽ p · l· f ac ·

te (¶Aptet ſe; qõmboanegocijs . ⸗ferturad pximi qe
dee⸗ 5 ropterea. iſtud ꝓpterea re⸗ igiturac et adid qd
ſtidt. elt g. e· circa pnᷣci· Eqmigiturꝛtc. —r
finr. i ¶ nomune. ſcʒ hãc ſanctõneʒ · ut . c · CEfi · ſpectũ ꝓ
ini . k ( Poꝛe · ſc; depoſtoꝛe 1 q dic ꝓſpieẽ ·i · ꝓ⸗ uidẽtiã hye
¶ Seripture. H inge qð ẽꝗ e·ß is 1c et ̊ qð ẽ mediñ eſt
fn n Cermio · · ſme deciſione . al . H j q̃dã interpoñtio⸗
arſt ꝓ nuciare de re de qᷓ
on (cognouit. ut. ff. de sso —
bee indiẽ. l. de ꝗᷣ re · ĩ pn. et opoꝛtʒ etiã hoꝛx oĩno ꝓ
e.lubi. endẽt dã ſpicẽ. Jtaq; ilico nobẽ a
e termmni accepit ſito incoãdi
p alias ꝓ ba cões · . depo to mchoadu. Si
ubſe. teſtes vel in ſtia · t s igitur vult caute depo⸗
pnn Re daeeintnt z nere.nõ ſoli credat acci⸗
net an no en p icpmn SK ſe ⸗
litang. . innuere vwꝛ h la · H piẽtis ſepture. boc qdᷣ no
n Svo eſt veru.qe d⸗ idic qᷓſtũ eſtq; enĩ di⸗
fi nee nit Aieepbad ꝓfeſſus ẽ is qͥᷣ ſep ſiſſe et
n ones nözecrrnnnt ceb atur ſuã eſſe ſepturam
en ad ↄpacõnẽ.ut ꝗ..e. . L
ℳ ¶ſv ero nullus. tu magnũ habiut res tumuil
itn die ꝙ eeepir tinn⸗ tü et ſcribẽ coackus ẽ alia
ib, nũ ꝙ reus fuit ab- viſa e .
. ildkus actore non viſa ſüt lun ſmmha qe
m ppꝓbãte ut. C de edl⸗· noõ tñp omia ſilia. et qntu
(VD. l. q acculare · nõ ad ill ſeptuna ſme termĩo
nußmaueroze mni⸗⸗ cauſa pmanſit) ¶ Dʒis qꝗ
onspſebani. ,, defoſitu bat,adiurat cu
niſa ut hic dicitur. niae teltes ut poſſibile eſt bo⸗
SSſ · ne arn⸗ neſtos aſide dignos anõ
rocum rei depoßite mius tres ut nõ ſola ſcri⸗
il⸗ pVoſlſeſſionẽ er pe⸗ ptura et etus examĩacõne
g eegemns ie pdamus. ſ̃̊ ſit iudicãtibo
ſfſun tie 5 dñ nrztieſte. etiã teſtiũ ſolaciũ.etem ta
fn mſti.⸗de act. Eſie ita⸗ les teſtiſicacnes ſuſcepi⸗
. ſtẽ no · ꝙ h̊ ↄſu⸗ mus quo pñ̃tes teſtes di⸗
1oſ lit lex. ſc. ff. de nof. ir. * ſtibo ſubſeni
t. l.i. ct. l. fi et ð to. t · q hjs pntibo ſubicri
D ſtu..K. nec enĩ quis
en cogitur ſic deponé.
Rl ut ..e. Eñ tñ quiſ.
de oerna mus tres.cauè tibi q loqᷣtur ĩp̃nata ſepↄtira
u depoſitarij ꝗᷓ ↄfitet apð ſe depoſitã eſſe rẽ. utꝭ ex oꝛdme
N. tice · · e· Ite exi gutur tres in ſep tur ad quã uel õ quꝗ
ege⸗ fit ↄpatio qntũ ad ut poſſit fieri ↄpacõ ad ꝓbãduũuel
iſld improbãdu ſcpᷣtui depoſitarij. duo tñ ſoli ꝓbant de⸗
ſu poſ cõʒ factã ut.C.e.ↄpacõel. Itẽ nõ exigutur ad ſů am
Ad otractus·iiꝙ interfuermt depoſ cõm ſad opacoʒ ut di
nic xi. ſecus in publicis ſcpturis ubi exigũtur ad ſbůam. ut
“ Fe. Eß in inſtſa. et ſ̊ id eo ꝙ ibi fit còpacõ etiã mortuis
oſe⸗ teſtibo ut jbidẽ de. hic nõ · ut h. Get. Gſe. Iteʒ H p locum
6 cu agitur ut ſit m ſeptig. ucũ ſolẽmitate ſcpᷣture nõ alias
nen ut e. C et h dicimus. Itẽ ̊ ſocũ b cũ ↄtractus excedit
ſen librã auri · ſcz ut tres exigãtur teſtes ĩ ꝓbacõe etiã ſi ſme
vur ſep tis otrahatur a pitis ſarũ.nã ubi nmnpitus ↄtrabit in
,l ſeptig. v· adhib ẽtur tabellio necius ſſcp tio. ut q e.
NCen . q¶ Examĩiacõne · ig eſt ↄpatione. Copoꝛtz.
r endamus · i· demus fidẽ 8Kue: teſtificicoes.
goßn t (Preſentes . qñ ſep̃ſit. mãt. q; hijs pñtibo ↄfeſſus
, u nia · repeterut exsr: fuit ſe recepiſſe.ut in nouell.·
d⸗
.

— — — — — — — 4

iuuhe alh yen J

Moueĩt· nõ ꝙ teſtes debẽt o gno eẽ otrabẽtẽ. ut . e.

Copꝑtʒ· v. s.· ̊ he. et fal. Eñ vẽo abſut. er · C. teſti . teſtiũ.
vy¶ NMeq; enj.q̃d ã dicũt ꝙ ꝑ hunc. & coꝛri gitur qd ẽ. C. q
po·in pig.ha.l p· ubi v᷑i duos ſufficẽ ad ꝓbaconẽ pᷣua

te ſepᷣ̃ture ſi pſonalis actõ moueatur. Sivero ipotheca⸗

ria tres nccrij ſũt.et qð h̊ dic neq; emac᷑. exponũt· unon

fuit h̊ ca ut hancl facẽmus.leʒ h abbreuiẽtur. fuit cã
ut caute fierent. nã
melius ẽ pauca a⸗
ä ðèð ge caute q; multis
phit qui documẽtuʒ fecit et

mus tales quoſciã teſte/ l. . Edemnde. ß tu
nõ minus qᷓ; tres dignos diec n5 origie⸗
3 taler — ca lex lerptumg:
Hiæ ex mes c tale iter⸗ et lo quitur hec lex
dicimus hdẽ. ¶eq; enĩ q denicictibo ains
ut abbreuiemꝰ ꝓ bacões ꝓbacõ ibe recurri⸗

tur ad ↄpaconem

nmus legẽ ß ut eſſe eax
fwommue leg ur X priuate ſcripture

et caute eſſe faciamus.

fadamDe.. ad quã nõ poteſt
Szan qus à mumurm⸗ § fieri comparmcõ hᷣ
ſtrumẽtũ alteruis cuiuſ⸗ nes teſtes kr⸗
piã faciat.et noluerit hoc Pe vint Puͦtes far⸗
. erint. ut H. et. C. e.
in publico oſiteri qdᷣ et in opacõ es. et ꝓ Hͤfa.
depoſito diffmnimus non tz ia neq; ena c et
ex ipᷣo videatur credibile fa. C. de heret qm .·
3 F.Pt . in fi et de rebo cre.
q5 ſeribitur ſup unai0 do⸗ genemliter. ac
cumẽtuũ.mñ enã teſtiu adhi
beãt pñtiã ſide dignoxvnõ ca ns.a⸗
mĩus triũ· ut ſiue vmãt Sſepeum depoſita
grijs ſubſepeõmbo atte⸗ rij ſiquid p bo per
ſtetur.Rue aln qiudẽ teſti⸗ „ 4 eiles Pnn .
Fekeur aua vunveis c. rcedat-uO
fectũ ẽ documentũ ſidẽ ci auri · q; tũc tres ſüt

ex utroq; pcipiat et lrfarũ ncẽrij· ut. C. ſi cer.
ex amacone pomtus non lum teſtẽ Pabeo de

ↄtractu ut ꝙ in ſe⸗

creto ↄtraxi · et tüe
aut oↄ fiteturꝛ ſtatiz
tenetur. ut. C. de nõ nu.pe. I.gnaſr.aut negat ſe ſepſiſſe
tũc opoꝛtʒ ꝓbari ꝑ ↄpaconẽ ſcpture ↄtin ẽtis ſbſ/ cpͤ cõez
triũ teſtiũ.h̊ ipa ſeptura ad quã fit opacõ dʒ he tres te⸗

mtereſſe piculoſe.

pe.l. f. Si aut nul-⸗

perre aee
ℳ☚ e*

Srs.e
Srr b K d

Aumt. Lras weere .

36 0ι½

ſtes ſſepᷣtosſoli ait teſtes p me ſep ture nõ ꝓbãt ↄpa

racõnẽ. q; pñt errare· Itẽ ſola ↄpacõ nõ ꝓbai
pñ̃t variari ut.s·e. m pnᷣaddi.frã. piura dicqᷓ qs ↄſi⸗

al Sꝝſqs inſtr̃m de puata ſcri⸗ tetur ſe mutun acce

piſſe uel ex alia cã puta empcõis uel ↄductõis ſe debere
ut ſubicit · et pʒ ex ſeica:et in nouellis.e.et ̊ idõ dixi ĩ de⸗

Fenö

75 n

p oſto ut.s. ꝓx.Get oĩa q dixi ibj foꝛe nccria.ei bic di⸗

b (Eltertus ut pmutacõnis .—
ile ut fiat ↄpacõ ex ea.ut in fi huius.G

e ¶ Ceſtiñ ceẽtur.qñ fuerint il⸗ no.q; ſuffic alterũ iſtox-

ſe.ß qᷓdã dicũt eã pꝑ hãc coꝛrigi uel dici pt qᷓ; h loquitur

qs ſoſcp ſerint uel ꝙ tmmõ iurẽt ꝙ eis pñtibo ẽ fem
et ſic ẽẽ C.e.ↄpacões.ubi vᷣꝛ eſſe ncciũ ſp teſtes ſͤſcp mſ⸗

J-. S

yeh e e

qñ nnprobatur pᷣuata ſcpᷣ timaibi qñ impꝛobatpubli·

a ſcpᷣtima.vñ maioꝛ exigitur ſolẽmitas ibi ꝙᷓ bieac.
(Ns ca cim vocat racõnẽ ꝗᷓre debetur. ut ex cã miitui

uiel cã ẽpeoms uel ſili q̃ accip iet fidẽ .i appebit veraut ſie loq̃tur in priuata ſeriptina q vincitur. in caſu tñ nõ ree⸗ .
Poſſit debitoꝛ ↄuemire duob⸗ intuemẽtil teſtibouel tri⸗ Pitur ꝓbac otra ſe tura q iuris de iure Epſuptio. ut ni⸗
bus⸗et ea examĩacõei. ↄpacõe ſpᷣſeqñte · ut icit. a frõ i (C. ar tu · l. f· ecõtra cp tura vincit vocẽ vinã ½in multig Vv .
mutuo poſt biẽniũ · ut· C de nõ nu.pec.in ↄtractibo.iĩpnñᷣ· V eaſiba res acta ꝑ ſep̃tura valʒ ⁊ probatur nõ ꝑ teſtes ſ̊ ꝑ nh
in ſoluto poſt.xxx.dies.ut ·C. e.l.jin ↄtractibo. Eſupꝑ· ĩ d⸗ ſcpturã:ut pꝑ bas leges ꝓbatur.ut.C.ſi mĩoꝛ ſe madil. elon⸗
te m tpa ſtatutaqᷓ. de tẽꝑ· nõ nu.pec · ſup do. Ci⸗ maliiss ſalterius· et· C. de ſuffra. l. i· et de nõ nu · pec.l.gnaliter. e&t Epug
ſtatiʒ ſibi pᷣindicet.ut.C·de nõ nupec · l·.gnalr · et. ff. de P⸗. de teſti ·. l· teſtiũ· et q̃ teſta/fa poſſ.hac cõſultiſſnma.et.ff. Vfumnn
bac·cũ de mdebito· de ba · cenſus. et PDnwo
“ & CEfi: Itẽ no · xx h· ¶ C. de iure ẽphi. l. er
” ſit ↄ patio ex — — „ð NrE— et ·. C. de ſa cro ſanc am
rid EsPef,uata ſcs un n t⸗ ropulſa. ß ſola no ſuffiei⸗ videbitur hides. niſ ſeõm ecaut hocius po id
ſeas ſohint eEe augmer aut teltiũ eõ niam legẽ adiciatur docu⸗ e rdeeuc.
ſvero moriantür⸗ firmãda. BSin wro tale mẽto credulitas·à pntia d¶ Prudentie. q uauſe
= augmẽtũ aliqͥd otigerit quale ĩ ar/ teſtiũ coꝛã qbo ↄ tractus poſſuD aparere ma laf
r rre. pa eporß⸗ mema factuʒz eſt. et aliud feũs ẽ à foꝛſan nouiſſmnũ Srremlir iict 9 Een
2 noͤut ii pbẽt otra⸗ quidem faciebat collatio euis reirefugiũ interuene⸗ toſtes ſulpecn e *
ctũ. q; tüc duo ſuf⸗ lĩarũ· aluid vẽo teltimõia rit · dicimus aut qð ex iur⸗ ſent · vñ iud ex hoe frnſ
neen Enn rnnus tüc nos quidẽ eſtimaui⸗ iurãdo ẽ.ſ ã non infirma⸗ ancenat ue D ſini
. „e C. . = . ℳ = . 2P „ t Ti⸗ 11)* 1 co .R ſipi⸗
a Sinpgro. keh- mus ea ꝗᷓ dicuntur a vuia mus qð fem eſt nã falſita⸗ c. di tu magis 1t. ede
ut narraut. S.e. Ci · voce et cu iurerurado · hec tes aimmutacoes metue⸗ cpͤtura. ſ. ö. hugt
b Lmnũ · inducta digmoꝛa ſide ꝙᷓ;ᷓ ſcripturã tesa nudis eis exñtibo nõ f Mõ ſufficiẽs · BH untl
ut derogetur Pua⸗ 5 i bmn , 1. 2 Pal, i α ſuã ab Fluori
F Kaun en ip̃am ſm ſe ſoſiſtè.wrũtñ credẽtes hmõi ſſᷣtilitateʒ neget wpo dun⸗
mducebãtur ad ꝓ⸗ ſit hoc iudicatis prudẽetie cauſe addimus nõut cre⸗ tarius. alias ſufꝛt⸗ Alliiß,
bãdã pᷣuatã ſepᷣtu: ſi atq; religioms ut win⸗ detes Puemus ſide ſua cir⸗ cit · ut. ff· d. p bac. enſtn
rã. nã ſi eſß publica cibo ꝓ tlib potius eredat ca amicos· ſ̊ ut quantũ poſ⸗ cũ deindebito . Efi. noon
us yn nos qui m hune mo⸗ fſrblephdiaa negacd ez Si ertieene.
et it a a pnei pio ti. den . q . Aun e,L Piicna⸗ gacoez teſtiu ſbᷣſcrib ẽtiuz. (elein
uſq; ad · . ß et ſi in⸗ du eſtimaumus opoꝛtere multis recõuincamus mo b (Celſtiu. nõ ſͤ ſugen
ſtrumta · loqtur de ꝙ bari ſidelia documenta. dis. ¶ Sza ſi inſtra publi⸗ ſerib ẽtiũ · ut · . e. E¶ d
Kuagis ſe engrctid ¶ Di tñ quiſc a depon ẽỹ ce ofecta ſint tabellioni Faß qmis. er zrium ßfe
utz ex tenoꝛe ſeice. rg nie dfone⸗ rra mt ij tan 4 ibi poſitũ ex.l.C. e· roce
e¶ Iuriuri. qd p̈⸗ aut mutuãs.·ã aliter otra⸗ babeãt ſupplemẽtũ · adici⸗ opacões ſolue ut
us de Kiestales: hes · otẽtus ſit ſeptura ſola atur eis anteq; ↄopleantur ibi mõ diximꝰac. iimhet
tez caue tibi q tã erit ut ſeiat · qꝛ in illius nide pñtia. ¶Opoꝛtz aut iudicã imuenent ſ. ſeptu. i
FeaAreprore totũ ipᷣe ſuſpedit· et quidẽ tes et ſi qᷓ ſig na inuenerit mip̃amct als mme he
nur ꝙ, ꝗad repro⸗ qtũ ex ſepᷣtura nõ ſuffieiẽſ aſſeri is etiam hec nitur. ct qð de inre⸗ inen
bädum inductur Tü cx icptuna no aſſeripta cirus euan i inrãdo diẽ dic om· ler
ambe Puate ſunt. e &* O9 le al. ps pti dfer. iſi
tẽ no· qð ex h col⸗ WP ‚ſasn, Hq tenetur uel rcoi, ⸗
ligut quidaz uthho: ppere Uel referre. ut
die ſoy pluſ ceredatur voeivine q; moꝛtue. &t ſie coꝛri gitur ff de inriut. mamfelte. er.liij. Eait ptoꝛ: uel iuſte recuan⸗ a
bm eos. C. e · in xercẽdis. ſ̊ cente hic loquitur qñ ex vna rve. ut. C. de rebo ere.l.gnaliter. ſmaũt uel dicverius p n
pte ẽ inſtẽm cuivolebat dero gariteſtes q ꝓ inſtr̃o te⸗ loqtur de iuriunĩdo a iudice delato· bec en ſcpᷣtura h P⸗ is
ſtificabãtur· ex alia vero ꝑte ſola collacõms diſſilitudo uata in ducit ali quã ↄiecturã. ut h.et. C. de ꝓbacl.mſtia. *
New- S vñ nõ ſola voxvina ſß cũ inſtro iuctavincit vocẽ moꝛtu q̃ ẽ ſemiplena ꝓbacõ ·et ſic deferre pᷣ̃t ſaer̃m et dʒ· ut · C. NW
va e n amain plus q; ſcpᷣtina q vincitur ẽ pᷣuata. Itẽ eaue tibi te re. cre.l in bone fidoiet. ff. de intui· admonẽdi nec vi Uerrr
q hec inſtĩa nõ dicũt ſibi in ia.ſ̊ dinerſa ſut. nã pri⸗ deatur ̊ durũ q̃ſi quilibʒ poſſit aliquã ſep tura cõfinge · iſne
mũ dicit te aliq̃d michi debere. et dico a te ſcp tũ. et tu p⸗ Aut ſibi deferatur ſacr̃m ꝓpter timoꝛẽ falſ quẽ incurrert. M
fers aliud ſep̃tü in quo ↄtin etur de pmutace uelaliquo tẽ ꝓgter alias multas ſſas aduerſarij q̃ poſſentopan⸗ N
alio 8 cũ alio feciſti qð ego ofiteoꝛ te feciſſ e. et h ſcom ri· Iteꝛ ρισ quilibz neſcit ſeribẽ imo pauci reſpcũ eoꝛc N
4 ſit diſſiłe pᷣmo in lr̃is. vñ pinde viðꝛ acſñi nõ ſit verũ qð ignoꝛat· vñ ꝓ pluribo lex facta ſit· ut. ff. de le · et ſe · cͤ . l· i
“ 7 otra te induco ſß falſu . vñ melins dicẽt hec lĩa plus voci nã ad ea. Itẽ ⁊ q magis defertur reo qᷓ; actoꝛi cũ ipe ſue ſtn
elnzee enducta pmoꝛtuã vo cẽ · i · ſepture uel ſui facti melius nouair verthtk ut. f. de in⸗ len
. . . plcpᷣtum. eis ꝓpꝭ ꝙ nõ plus vocivine qᷓ; moꝛtue iurã linſiuridu ad pecumias· et reus ẽ· ut · ff. de re · iu · WY
Sðð S. r- nt credẽdũ.̊ e ualt duobe teſtiboꝛ inſtr̃o.ut.C. de fide l.fauoꝛabilioꝛ es· 1 Pro id eſt. nie
4 ae) P. inſtru · in exẽ 1s Patuo teltes vmcent inſtim q̊ dice⸗ ¶ Credẽtes.i.mutuãtes. ⸗tis.et ex ̊ no.ꝙ pᷣdcã lonm Vit
r n E wD“ rét alr r Pceſſiſſe ꝙᷓ ſeptu ſit ut. C. de pa o ibo .l. cußa m ¶ ægacõnẽ ſ. verita⸗ Pont qñ puatã ſcp turi qu if. ln
S bo.nõ aũt tres ꝙ tabellio vicẽ vmiuſteſtis optinẽ viðꝛ duco abnegat aduerſariuſ.alias ſufficẽt cũ cã ut.C.òQ no irt
hßm quoſdã · ut ·ff. de teſti·l.dvmncius.et hoc dircõ · ꝓ obli⸗ nu.pec.l. generaliter. ⸗fac trãſtũ ad pubhea inſtia qð lu
quũ aũta duo vincũt · ut · C· de ↄtrahen. ſti · l. pnl in hi uel n Brß mſiia nune⸗ patz ex ica ·
. 4

. W AG , e b0. .
AAgdijciaturi tabelliones ſeribant non teſtiũ in ſine rſtis ꝓfert teſtimomiũ facto ſiio i viſit uel audita „L. dt eſſe
r „ re rſertde Rnonettn ap⸗ ſuo sctabellio ut⸗C. de falnis. uis Peuno er Ne En 4
Si⸗A in krumti antei randis iſtrum̃tis ĩ pneipio apponã⸗ hijs.nõ aut in cui ꝓficuũ dãmi ad eũ ptinet · it· ff.a ʒ⸗= —
d = ponae mo Rman aß enolaeltitipm iurileb dor⸗ app · ſit. l. Em ꝓPa ac. lio. ut q; ẽ depoꝛtatus· ut inſti. en en pner
ReroPet Kerla c eel Kenar kerüi, eea di Ci⸗ ſme quitaterut
din nelign- manu talis cut ſloꝛẽtre. et put cui ff. dele. ii.l. i. Chi q; uel die ſab eſt ca teſtimonij ferengl .
3 titius calwbi; „manu t 1 Ner er 2 — ili ca. ut. ff. de ind. l. jj⸗ Ele atitz. Ezel. norloꝛ⸗
lb; placz coaptare. tñuet tabellio ꝙ ſe eandẽ ſeruet nu vn ea aer, f nigyl n Eleg õ
if (Aale & ſormaz in ſbᷣſcribẽ⸗ ſep̃ſerũt · uel die te
mnamiifnd Aſilivut. 6.die⸗
r GE, in alnijs ut copatio . g migt. m ſi efns fn eo e plerk. Mſſumere.i. da⸗
IcH fe ſoſf⸗ fieri poſſit ex ſbſeri requirere et legẽ miti · plu oſaus in eo qð aſe p 8 ẽſub ſepᷣcõi⸗ . ☛G
qH ptiõ e cũ opus erit rima nãq; nouimus aex il ner quãdã artẽ circa co 4 bus aſſumẽdo alia Se esſkb Rrren
na utᷓ. 7Sroru lis apparuiſſe.et nõ ẽ faci cõʒ fiei ſparãs.ſic utitur eo nln hijge t.
1 lus . Itẽ nugc triuz e ſics iarũ ex aliari ool 3 neq; pimat quicqᷓ ſtes ſub ſepſerunt ·
ltiuʒ exigitur nu⸗ le ſidẽ ſarũ ex aliarũ col gtenus . mu e erſic hʒ hoc locum
m merus · Eñ · non. ut lacõne reciꝑeꝗpter duu oino etpom nn 1 qñ teſtes ſũt lijtiꝛ
Fie dictas anobis cis. (SDSi rebo fiat. ¶n hijs wro q amai ſoſe ſeſt.
Bench tanat u·wWro moeiãtur oms teſte,z oficiutur publice docume⸗ t Set tenlsia.
vve ff. de teſti · vmiciuſ. à foꝛſan abſmt · à aliter no us 1 tabellio wnerita teſti⸗ dices volumus. et
Bnare ſufft eo facile ſit fidẽ ex teſtiũ ſöů⸗ moin bhibauit ureia⸗ ſic ſũma balts
g⸗ eſſe pnñtes an roga⸗ criptiõibo inu emire ne do · ſi quð nõ pꝑ ſe ſepᷣſit.ſᷣ appꝛobatur. ſic.ff.
eee An rnte mnenre vep K Wimitrini ſioietle⸗ etgſmit,
ſi. noõ utt. ff. de teſti . ad ta bellio upelt ꝗq ↄpleimn . P ſivinir ſi gin wiſibile Cex aſſe.et ꝗ.e.E
Efidem. mſ in aſb⸗ ſli qinð publice ſit ofectuʒ le ſi viuit ſi quuð po ibile opoꝛt; in fr E als
b tuor ut in ſolucoe qᷓtenus teſtimomũ phibe eſt oĩno euũ wemre. et nulla repꝛobatur. ut. ff.·
0h ⸗ lytebiti ↄtracti. et in ₰J— ſ autſ nõin einira⸗ cã phibet eiu s aduenti: e⸗ de minſt. rup. teſt ·
ſ⸗ P*ſolucois ofeſſione- atꝙ le. aut h no emcimnta ſao ſo lida aut poſtumul. et inſti.
4 n t in teſtamto .· er in te · ß neceſſe ẽ oĩno collati⸗ gritudo dꝛte valida a t de fideicõ ber.· Eß
f. 7 eondid ur:r. onsẽ lrarũ ſupplecões eoꝛx quelibʒ aliarũ necitatuʒ qᷓ qg· et · ff. quibo mo.
eſener Zubſeſeretaſſumeene, bomibo accidut. ¶Qk pig uelypo ſol.
8 ſerike wtt mi ẽs eꝓperare quiðᷣ ad etiã adnumeratoꝛ ẽ habuitt ſicu te. Eñ debitoꝛi
56 f· et. ff. de repu · nul⸗ opetes ẽꝓperare qiuð a etia aclnum 7 is· ↄpꝑ acõiby
„ lũ. Alij dicũt j ho⸗ cõpacõnes.Neq; enĩ eas inſtr̃m.· et ie aduemiat· it e Drofereti id ẽ
. die ſo h Fal modis omnibo interdici⸗ tres ſmt teſtes anõ mĩus. deferre ei qui / pfert
4 er de⸗Eerk; E omem aüt ſbͤtilita Sin wro neq; adnume-⸗ inſt,̃m ad opa⸗
tuat dicũt ꝙ mobliga⸗ mus · p omem aut ibuilit. (Si 6 e intfm tio fit ⁊ aduſarius
Rtiomb otractis in tẽ ꝓcedere et oĩno ſi puta ntoꝛ aſſumptus ẽ et inſtr̃m iurabit. ut . e. Eñ
èVſeptis exi gütur ro⸗ uerit uidex eis opoꝛtere p̃e tabellio totũ p ſe oſcri⸗ vero nl aliud · Iteʒ
Sveen redecstakameld mes ht atq; ſuſpleint. aſ eis untzexforma inr
u. dicto. Gac. pñtia .Er o eE, b ſeoſit nõ elt. aut mrdi quẽ de oſciẽ
ue P(Dẽm . de ct ꝓferẽti · q michil malign q boc conſep tia deb ere ſatiſfacẽ
6 . M qriad ec. onfiel.
ſort. Et Sect · G. 18 ac. . . . . . „ „ „— ini -li. I. H. & Ii eæs5tia. 3 6 Pci
7 5 ica lo q̃tur. iũ ia. 1 ſemel iumaſſe. ut. s. a 2H. G. t! 224
“ m E,nn cis. ut:j. de teſti . Ei uel die en nã an illã plures iurabãt · ut. d dam. miec. ꝗᷓ bona. J.
4 ſlelnut za rabelſten icgie er uus liaulatus⸗ uel die h ſpeãle ut de nouo inretur. q .2 „L
. dbatone taclnent h. g dicit legẽ hmõi ſigna die le⸗ lus lo let timeri aſb r r g as Snair bein⸗ 3 „SEEͤ,
e Oerg urübgo c. er ſte: Cſ̊ edictũ.et q̊ ideo q maioꝛ ſolẽmitas m eo⸗ „R
r laraum e bmoj ſeripturarum. accterſius. lus. d ¶ QRuicq · veritatis · eres i. veritas · ut. de
S 8Dirctas cauſas· ut. S. e. Ci. jibi. nõ enima ?ẽ. e AMrelo. rim venta to na⸗ r.4 d Canena ſolu⸗
ni t¶Sivero. abſmt · ita ꝙ nõ Pñt inuemiri acear· fl.· de mriur. qtiens. S lerieenffe mo opleuit⸗
u ¶ Pro ſe alias ꝓ ſe inſtrumto.et alias p ſe ſme teſliba⸗ g¶Mmiſtratiũ.i· diſciplm iß̃⸗ ⸗ .
4 Vinẽtibo qdð exponũt quidã in publico inſtro dicẽtes ꝙ ſt opoñcõm · ut. s· de tabel. Epe . b ¶ SDi vinit. vemat ·
d pᷣuato nõ hẽtur fides n fuerit appꝛobatũ etiã ſi Eereat Accidũt . q nec dici eee Wambient ſee d.
ſie 6 wiciatü m ſia eg eEan, . ſi etiã· adnumeratoꝛẽ relr ˖.
bl uenerenbct atſtnedt d us nng e ete enn⸗ fert aſtmmnomi volcte tn urm
düi okredinn Pauſbles den tmütetlin hepublies a aus pte nõ alut).de teſti.. vero legẽ. alnj dicũt cũ eſſe
tacreclitur pun . ſr nchm 2 a nocgerabel bt&ο no⸗ ublico inſtr̃o dedit · alnj di cũt procuratoꝛẽ
n ic diẽ oꝛdmãt ita ſiquidẽ pu ice ſit ↄfectũ neq; tabe q̃ pecumã ꝓ publioon ic am iobat a. ß Smave⸗
n lio ſupeſt qtenus teſtimomũ phibeat ꝓ ſe i inſtr̃ouel actoꝛũ ꝑ quẽ numenait r ir awꝛol rio b umar e⸗
tabellione. nec obſtat. C. de teſti. om bo. q bie ſubau⸗ rerpnicivite: tabellio rilen m vererſp⸗
c diur qſ teſtimomũ· ut · C. de fideic..fi tu dic retẽta opi Eres ſint. ſeʒ adnumeratoꝛ· aʒ larije

mone ſcdᷣa non ſubaudiri ꝓ ſei. ꝓ facto ſuo · nã quiſq;

pleuit · i. ſbᷣſcpᷣſit · n ¶ Cõſcp ſit· ut mimſter tabularij ·

—

3

9 P

m vero·hl.repetit eũdẽ caſũ ut addat· s.·e.· Ci.

I¶ Kiat: qͥd erit h·ſen· qdðᷣ ſeq̃tur ut quilib; iuret. ut.C. e.

ↄpacões. omes aũt. ⸗cuãgelijs · ut.s.de int᷑iut. ꝙ pre
m ¶ Holẽmter.Xi.tactiſ/ ſtatur.in pnᷣſ̊ qualłr iterũ ima⸗
ier cũ ſemel iã ſit de caluna iunaaun. Hen. ut · S. eodem
.Gſi vero moꝛiãturac· =tura aliq̃ͥd additur ĩ foꝛma hu
n ( gureer. ſe, ͤ q8 ſeq⸗- ius ſacramti ei qð ðꝛ.C.e.com⸗
p aracõ es· Gomis aüt et ꝓpterea dic h. ut aũt aliq̃da c.
o ¶Abſcondẽ. qualſr index ↄpacõnẽ faciat.hñ.qdã ꝙq;
oↄmittitur cuidã ſeptoꝛi pito⁊ eius renucia cõm ſtatur ſi⸗

ue denũciacoõm. ut · C. de re mili . l. ſemel · et. ff. ð ven. inſpi.·

l.i.in pn.et.s.de nõ ali. qð aũt dẽm ẽ. Sʒ tu dic ↄtra.ſ

v ipe index deb eat h̊ in ſpiccẽ.ut pʒ.s.e.¶o poꝛtʒ·cũip̃e

de eis ↄgnoſcatnec em ẽ iudex q as nõ ognoſcit · utꝗj.

de indi. Ei. Itẽ fac.ff.·regũ.ſi irrupcõne. Efi. ſ̊ poterit

ſccũ adhibere ſep toꝛẽ peritũ·
P nibo: ſcz litibo uel difficultatibꝰ ↄpacõnum.
q Inſnuẽt. q.d.ſi dubiũ ẽ de fide carte fiat pᷣdictaopa⸗

—

ritate oĩno h ẽtur tz ei ſtetur nõ enĩ ita ſcribit⁊ ?ẽ ut

aſalr r.

ſſ⸗

2

tio· haut oↄſentiãt ambe ptes in pncipio contractus ut

a ¶ ¶tteltetur. ſolus tabellio. Auellis · e. ti · et ẽrõ q veri inſtr̃m mſmuaretur ad eternã rei memoꝛiã ab inde earłe
b ¶ Locus · ſ. ex nccitate · ut ĩ no? tas ꝑ ipᷣm decłlatur aun⸗ figdes ẽ indubitataaꝛ in tali publicacõne nõ ẽ opus teſti⸗
ctoꝛem. ut.C.ad.l.coꝛ · de fal · ſi qs deeurio/accur. ..α. Pus ut. C. de donac. l. in dona cõibꝛ.ß an etiã poſt litẽ ot:
. Documentũ·i pbacõnẽ?· Sʒ qᷓ ſi teſtes nõ fuerint ap p αοſit fieri talis mſmuacõ ·ſeñ · ſic· tribo rõ mbo.p moſq;
I ſιοσdʃUg “ Poſiti ĩ inſtro nuq̃d hʒ locũ Pör. ſef n na ĩpneipio. ſßſc ẽ in teſtamti publicacõe ut ẽtiã poſtea fiat · i.poſtte⸗
Frac, ee, exigo teſtes.ut.s· e. ¶hß ſi inſt ſa ·hi teſti fica cõe non. ut h. ſtamẽtũ fem ut et· C. de teſtamtis · l. publicati · et jdẽ in d⸗
d iſi tabellio · defunctus · naturalr uel ciulr: ut q; de⸗ nacõe ꝓpter nuptiaſ.utqᷓ. ut fra · fi· Gi· Itẽ q abſolutoꝛia
poꝛtatus ẽ quo ca⸗ ut omma iudicia.
fu ꝓ moꝛtuo hẽtur · ut inſti. ð tp. ppe.
ut · ff. de ↄotra tabu· ,. „. . —, — , act. Efi. Sʒ ad qᷣd
rmn e⸗ znaehn⸗ aliter ipᷣewmire nõ valet· mbo tã oplecõis qᷓ ſo ſcri⸗ fßeerert tüc agant⸗
quo ad ferẽ ti e a Etntr, Tn ner ⸗ Sai; à pa, Chii ⸗ nuaco cũ mi fiei de⸗
Nomüſt ponas en tñ cũ iuriurãdo ꝓprie cõ betiũ 4 etiã otrahetiũ vna q⸗ begenagtz reus il
dãn atũ. et ꝑ 5 infa⸗ racõm locus non ſiat.ſmt atur ſides. Sm wro nl ãnua pᷣſtatio faciẽ
mẽ̃. ut. ff. de Pu . in. etiã ſic credibſia documta aluid muematur pᷣter col⸗ da ex illo inſtro er
l.infamẽ.ideoq; nõ telrimomuzs eniet er lacõ; inſtffoꝝ q bacteno tz rõne pñtis anni
p̃t eſſe teſtis. ut. ff. momuz em et ex voce acoz mit roꝛ go Hacten aſſentiret nõ ita fa
de rolti · linj et. l. inl· oplẽtis fem et iuſuranduũ valuit fiat· ut ꝗᷓ ꝓfert ad ceret ĩ futuris· Iteʒ
94 Sym lesm . hñs adiectum pᷣbuit qð⸗ collacõis documtũ miret ſo tractaretur de in
bb umortui ſit da cie documẽtu · ¶Qvſi· lẽmter. Vt aüt aliqd erete ere
E gralar tabellio deſunctus Eatelti oĩno cauſa ſumat augmẽ⸗ ra aceur.
e¶ Siuẽtutẽ · i. mi⸗ momuz phibeatur ſupple⸗ tum ad maioꝛẽ negocñij fi⸗ Queruq: ſup⸗
. Eranmtecome. tioni ex alia collacõne. Ri⸗ dem et iße q hoc petit fieri 56 main dca
id ſigno nota-⸗ quið etiã ſic eũ habeant qᷣ iuret.qꝛ nõ aliã idoneam 1c. et 4ſne alie
aa nnnlere com⸗ oſcripſit inſtr̃m viuẽtem habẽs ſidẽ ad collacões mala· ſeñ· pfidia et
Pletmim-naalt et adnumeratoꝛẽ adij inſtroꝛ; vemt. icqᷓ negacõ ut · S. e. Eſ
EnGeSee ractnumeratpegadinue, inſtfozvveme nee qied usm d
nullus ſupelt etiaz atet uli ſiquuð ſint p̃ſen cirea ea egit à machinat Pii nudus
ſubſcpᷣcõnũ fit co⸗ tes et habeat ex collacõe ẽ qʒ foꝛte poſſit ritatem duo dicit hie . Ep⸗
paneere, adimpleconũa ex teſtibo abſcõdere. De quub ſele mi . ea ecd⸗ cta
g Mullus. ſ. neq; 15H 45. . ſCrire licebi † ſut de collacoͤne p⸗
ððG 2y tabellio·neq; adnu c ſidẽ. ¶Sinwro nulluſ liberare liee bit t rahente uate ſcp ture oia⸗
fien mDeatoꝛ neq; miſter. boꝛx ſit · tic quið opletio⸗ ſi oſenſerint utriq; ad hoe pẽtiũ ſut firma. ſc
b 4 plenonſi. nu ſiat collacõ.nõ aũt ſo⸗ wmre. ut mmſmuẽt mſtra. ſine wllatolil⸗
mnmgucantur inſtſa Ficiat. Haad . Ittr. g½ la ſcpᷣtura h abeat
alia eiuſdẽ tabelli⸗ la e 33 aEniciar eth hiteãtur ea ſub geſtis pſentiã ſubſep̃ ti⸗
ooorums àß opleuit. er auox bſcribenuʒz ſoꝛte à mommetoꝛꝛ pi otrahen⸗ onẽ teſtiuz . ut · C. e.
alia mſtia quibus otrahetiũ ſepture examinẽ tes· qtenus puetur neqcia opacões. et · · e· ¶
ijdẽ teſtes ſbſep ſe⸗ tur ut ex plurimisoꝑacõ⸗ et coꝛrupeõ ea falſtattlb his·ct. Eßrſi qs ·
rũt et alia qbe njdẽ . Iteʒ ꝙ fiat ſi qs ea
ↄtrabẽtes ſcp ſert. utatur. ut. S · de hijſ
1 Ruedaʒi· vna q̃ ijgre.ad apꝓp.G
ꝗliſqualis·nec en illð. ea ꝗ olmm va

lent in indicijs ſuã hñt firmitateʒ in hijs ſcʒ qͥ ſas neſa⸗
unt qm accepant foꝛmã talia ↄpetẽtẽ · i. talibꝰ ↄuemẽteʒ

et hec antiq̃ foꝛma narnatur ſtati ꝓx. Gopoꝛtʒ veroꝛc et

hec dictio ꝓculdubio pᷣt cũ pᷣ cedẽtibo uel cũ ſ ſeqñtib⸗

9
maxime ubiſut tabularij et tũc ſiliter abũdat ·

legi. et ſic in nullo ẽ defectiua hec lia:alij ſuplẽt hieꝛ in
hijs aꝛc᷑ ·q.d.et hijs in ſua virtute manẽtibo q ſancita ſũt
t ¶ Opoꝛtʒ · ſi vis ꝙ fides h abeatur inſtr̃o (in hijsc.
no tñ mp omt neẽitatẽ ſie. ff · de inſti · et inr · l i· nam hec
ↄſtõ ↄſuſit tm·ut.s ·e.Gſi tñ quiſquã:alias autẽ inpo⸗
it necitatẽ · ut. C.de le. et cõ. lei.
u ¶ Cabularios· plurale ꝓ ſmgłari·ſic·s· de her. et fal. E
ſivero.et· C. de iure deli. l. h. Eſm aũut dubius ẽ uel dic ꝗq;
reſpicit multos ↄtractus ubi ſmgłariter multi debẽt eſſe
x (Marmme. maxime abũdat · ut ⁊ al:C.de tabularij.
