toꝛia oĩm cauſaeſoluſ pnceps va reuocaẽ ut· C.de pn.
agen in re · l. j. qd erit nomẽ ſcdi qð · nomẽ vltimn u⸗
furp auit. nõ dũ ſatis factũ eſt ſtudioſo· Iſtud aũit aſſi⸗
due notabis ꝙ vnũ edictũ ꝓ omibo emittẽ pᷣt index ut
C. quo et qñ index.cõ ſentan eũ · et · ff. de indic nõnu ẽ;· xe⸗
ſtat g vi dẽ qð interuallũ eſſe deb eat inter vnã cita conẽ

ct alia iure antiquo vel nouiſſimmo.et certe ᷣm veter es le

ges non niinus· x. dierũ ſpacio ut. ff. de indi · p interualla
et· C. de indi · ꝓPerãdũ. Get ſi qdẽ.ſed hodie p aut nõ mi
nus · xxx · ut in aut · de litig · Coẽm vero.quidã tñ dicunt
aut: loqui eñ actoꝛ citatur.leges vero antique qñ reuſ
et ideo dicũt leges veteres nõ coꝛrigi. q ego nõ appro⸗
bo·ne pmittatur actoꝛi qdð reo denegatur ut · ff. de re in·.
l. nõ debet . & verius eſt veteres leges poſteritati relin⸗
quẽdas foꝛeet hec ven ſũt ſᷣm ius foꝛi et nõ m ius po
li. Jure enĩ poh pᷣmo pr̃nalit vocaturet vij. dies expe
ctatur. poſtea hijs diebo trãſactis alij ſeptẽ dies adia
untur qbus adiciutur duo dies ſub eadẽ expectatione
veluti deſperata reus mox feriatur anath ematis gladio

ut in de. cauſa· v. ꝗ/ ij · pñti· ß̊ intelli gitur qñ ecciaſtica et
éminalis cã agitatur. S equiturnũc de citacõnis effectu

ꝙ ſi fuerit abſens reus et legitime citatus fuerit nõ ve⸗
nerit añ litẽ cõt:ſi cõuemiatur ꝑ actionẽ in rẽ mittitur a⸗
ctoꝛ in ꝓoſ rei petite dũtaxat et intelligo niſ abſens lati
tauerit. Nã tũc etiã ſi m rem a gatur in omibs boms faci⸗
enda eſt miſſio ut noff.q bus ex ca.m poſe. fulcimus·
Citẽ videamusetx · Gcelſus · als.l· n fundi· ex · C· de pᷣſcp̃·
xxx.an.ſi qᷓs empcõnis . h ſi qs · Notabᷣ g dĩam mter
abſentẽ et latirã tem ut ibi notat᷑ mſi foꝛte petatur he⸗
reditas m quoſdã ·tunc eni nulla erit dĩa ſi latitauit vel

—„ab rette.

,

* — „
4 S ℳ V2,

.2. 12.
„

. P P 4 * ,k. Ad.
— 7
5 R

7

vr) Bru

reste .

8

4
4 — 4 ASX 4

77 == Ler, 2

eNnr— ,

—K ð
*. , y dee

£ algel ateKN

gme

W iabſte

„ — 2
„ ggass s-⸗

2
,
2

2 Pyj ſran i

n. S; pynò plae, q; nec idẽ celſiis viderur approbare

mſi foꝛte dolo fecit quo nnnus poſſideret· nã tũc in omi
buſ boms abſentis faciẽda ẽ mſſio ut m. Ecelſuſ. in fi.

et in aſu iſto dicut qͥdã actoẽ poſſidẽ qdᷣ ego nõ apro
bo.nã tũc cãrei ſeruãde mittitur in poſ. ergo nõ poſn,

ut. ff. de acquir. pol. poſſideri · Eultr et · f. uti poſſidetis.
ſi duo. Eereditoꝛes· ̊ tñ pᷣm poees infra anũ reũſus poſ⸗
recuparet reus.aiu

diciu ad hue ꝓatit
důu tñ aetoꝛẽ mdẽ⸗ . .
nẽ coſeruet als nõ otõpſerint · l. ſi cuiuſcũq;⸗
zucit ut. . iu. Si wero vaſallus de do
ſancimus.in h caſu 1 ricur. ſoꝛſ. ſ.
t hre loci etiã g, mino ꝗritur. foꝛſan q; feu⸗
ic ðꝛ poſt änſv⸗ dü malo oꝛdĩe intraut do
ro reuerſus ptibus nnno ppera reſpõdẽte. qᷣ d
actoꝛis fun gitur et Ps 3 e ,,
actoꝛ qᷓſ ex ſecũdo vaſallo faciẽdũ ſit qritur
decreto cõ ſtituitur Rũñ.ipᷣe curiã wocare deb et
Beeſo. h ßm no⸗ et m ea curia de domio con
a ſentẽtiã añ an⸗ . e —
nuũ nõ eſt poſſel. ſed qn.eufa deb; adire um
poſtea fit. ⁊ hec ita eũq; ſalua reuerẽtia cõpe⸗
ven ſunt eu agitur tõter cogẽ. ut poſſeſſionẽ
actõne mrẽ · ſ vero et deſcit. wl zt
pſonaliagat:mit einnat earcjelent, 34
titur ꝗ deʒ actoꝛ: m dicio curie le comittat. ꝙ
poſ̊ poſſeſſio ge⸗ ſi ter amonmitus facere di⸗
neralis erit i. qr et ſtulèit.tũc liceat vaſal.ad

pmoien nen aliaz maior poteltatẽ ire
rũ bonopoſſeſi⸗et ſibi conſulere. et li dñs
onẽ. er ̊ mſi agat·
de dãno infecto ur
caueatur. tũc ennn
rei t m de qua timet ⸗
dãnũ fit miſſio ut·ff.q bus ex cau.in poſ.ea.lłi. ſ̊ ꝙ hoc
videbatur abſurdũ idcirco videbatur a iuſtimano me
dicina pᷣſtari:mittitur & in poſ. m mẽſunã declarati debit

ſic & febribs p̃ᷣſtatur medicina·et intelligo dec larati foꝛ:

te ꝑ ſentẽtiã et tũc erit caſus ubi añ litis cõteſtacõnẽ diſ⸗

Hertus de oꝛto:a. f⸗
gi

ulſticiam ei facẽ noluerit

et poſt q; ante non poſſidet ſ̊ poſtea ſe.ſᷣ vero pſonali
ag atur idem eſt ꝑ omĩa qð ſupna dictũ eſt.py.
a vero · ſalua reuerẽtia · ecce ꝙ liberto equiparatur

valal:nã libertus ſalua reuerẽtia cũ patrono expitur ut

C.de lib·ca.cũ affirmes.ſẽ ᷣuus paciſeẽdo cũdño ſuo
teliberãdo ſi aliqd ꝓpt ̊ de peculio tradidit dño.licʒ cũ

dpño nullã poſſit hre actõnẽ:aditus tñ pᷣſes ꝓnincie boꝛ

B 3 er eed, ☛ tabitur ſalua reue⸗

6 AE rrentia placito ſuo
. tech dñm ſtare ut . C. d
terit eum depredari con. ob cau .l·. ſ li⸗
foe beee tus · ß qͥd ẽ ꝙ dicit
In quibus cauſis feu⸗ ſalua reuerẽtia· nu⸗
dum annttatur. d non poterit va⸗

al · dũm in ins vo⸗
care ſine pena ve⸗

OEI. mie nõ petite ſiẽ de
me et ſup hoc lepe ſeribe⸗ 1· ff. de m ins vo cã⸗
do multü urges me· ut aau EKn manputo 4
a6 nfcin amttat ns ambagibo ſit
ſas qbus bunain amttat lorus m eoietuni
enumeratas ti ingmñhca mbuſ ß dicit ſalua
rem.qð ivᷣo diſtuli q ſepi⸗ reuerenanlAuu
vin Eii adactënem famo
us Eca noſire re pe ee cu ſon quenlvbis eit
ra occupatus· et multis p⸗ tẽperãda ut legit
uatorũ cauſs alijſq; rerru als de liberto ut ff.
innumerabili impedimẽ Hõ ff.
tis detẽtus · onus illð ſub õ
— „ . pᷣſta l. parẽg · er. C.
ire nõ valebã · et ne vide⸗ obſeqiſ pa.liin.
ar pᷣces tuas paruip ẽd? b Maioꝛ em ſed

uAA en tne cur H 8: noõne curita

moꝛe indicis oꝛdi⸗
. narij mter ipos iu⸗
bicabit · Hñ.utiq; ut/S ·c. ꝓxi.ſ̊ hoc in fauoꝛẽ valſ.Sꝛl.ut
valeat indiciũ curie decimare:qð puto mtelligẽdũ qñ eu
ria in dñm poteſtatẽ h̃e nõ pᷣt: et maxime ꝓpter ſui po
tentiã.ſlominꝰ tñ iudicabit curia ſi vaſallus voluerit er
erit.h̊ caſuſ in q́ frãgitur lex illa:ff.de iud ·l. ubi.ſic ⁊ alib

44 õl
2

= e =

cuũ nõ ſit ſufficiẽær aliq̃ d actitatũnec ſolu ab obſuacoõę

Asat et mittatur in poſ. actoꝛ poſt litẽ cõteſtata ſtatim

tA

fimitiue ꝓnũciat ut in aut.de exhibẽ. intro.re · En ve⸗
ro.et hec vera ſũt de reo.actoꝛ vero añlſit. cõteſ. nonpᷣt
citari niſ ſᷣm ꝙ ſupra expoſitũ ẽ.imo ut verius loquar
etiã Poſt lit cõteſ nõ poterat olim actoꝛ citari ꝙ eo ab
ſente nõ ↄtrahebatur heremodiciũ p̃ᷣter in cã ibertatis
et ingenunitatis ut ff. de ↄfeſſis. certũ · et ꝗᷓ. de lib. cã· dim. er

ſẽa ibi.notamir. telligo iſtud qñ foꝛi banmtus eſt ꝓpt
e ¶ Dep̃ dari.im⸗ ſui coõtumaciã:nã tüũc cuiq; licitũ eſt eũ
deß dari neoũ val. q iniuſticiã patitur.alioqn dũ indiciſ
copiã ha bet tim eo ſ̃ ius ſibi dicat nea iuĩ ſuo pᷣuerur ut
ff.qꝙ metus cã ext at.ex in ̊ caſu dñs amittit. ꝓp etatẽ q;
erx vaſallus feudũ utꝗᷓ.ti . ꝓix ·Eitẽ qui dno. als illud te:

C.· de lip· cã· ſi is quẽ· et. C. de ingenuis ma:diffamari.ſj er ꝗ· qualiter dñs a ꝓp etate ·p·c. ex facto etꝗ · ſi de feu · cõ⸗
Hodie ſecus ut.C· de indi · ꝓperidu: ij: Sivero abſt ac trouerſia fuerit· c. dno committẽte.

toꝛ et poſt lit· cõ eſ hẽ ſupra dictuũ eſt eitatus nõ venerit uv. In qbus cauſis feudn amittatur.
1 bertus.quidã hñt h̊ poſt iſtiuid.e:dñs voeat nnli⸗
in di eij ab ſoluetur reuſv erũ etiã in expſis circa litẽ fac
tis rei ſacra mẽto declamtis actoꝛ condẽnabitur ut.C. de
indiẽ. ꝓperãdi Ei.h alibi dicatur ꝙ lit᷑:dãno abſentis⸗
cõtu.cohercetur ut.ff.de re indi· cõtumacia:et in autẽ · ut
oẽs obe. iuð.ſi vero neq;:et intelligo añ lit: coteſ poſt non eſt ibi.ſ.poſt iſtud.e.ſi duo frẽs · qdð ſie dicit · in hjs
litẽ tñ motã qñ mi actitatũ eſt. ſvero poſt lit: cſ. ab. omĩbus pᷣmũ viddum eſſe puto qͥd actũ ſit inueſtitun
ſuerit et legitime fuerit actitatũ tue omino ab ſo luitui/eni que fit ante tres liberos homies ſeruari debʒ. mſ in⸗
reus vel cõdẽnatur ut· C. de iudi ꝓerãdum. ſin aut ex⸗ el coõtraria ſit· ſi ergo dñao ert fideli placuit ut paciſeãtur
geltis ſ̊ in hac eaſu ſi reus oõ den atur expẽſe deducantDde filiabo quatenus ipᷣe ſuecedãt ſ̊ q ſeruandũ eſt. Qd
de cõdẽnacõne egen⸗ eſt ꝓ actoꝛe ab ſente ut ibidẽ aũt ðit in pᷣdictoeiin hijs.ſ.qð pᷣmo videndũ eſt qͥd ac⸗
conteſtataut· C. ubim rem actõ exercori de · l. penk et. C. actũ iſpiciaturut.ff. de trã ſae· qui cũͦ tutoꝛibus · qd aũt
quõ et qñ inconſentaneũ.Sʒ ſaẽdu eſt ꝙ ſi acto in rem dieit ante tres liberos hamĩes· intellig o eũ diſtinctõne
ſ denoua mueſtitumvel de veteri querat nut tunc homi⸗
nũ etiꝗ liber orũ habeatur diſtmctio· S qts dicit ante

tem et plura capitula que omĩa vaeãt in ̊ loco q;
t. g:ide feudo marchie · Le · de marchia vel comitatun ?

tula om'a ſut · s· pᷣdieto ti. poſtea hñt quidã aliudc qð

poſſeſſon eſt: se eſt ṽntia mnter miſſonẽ qſt añ litẽ

ct· c.ſi capitanei:et.c.ſi duo fratres mueſtiti hec enĩ capi

= =
= =
= ==— .

——=

— —
—☛ ☛ — —
— — –—– = =ra
E — =ẽ —

E

—
SS
S=—
—..

—— =
=
=
☛

==
= —
= =

— —
E
.=E

=
–

☚1. -
S☛D
=S

. „Xei
c aaß
* q

vA A.
P at: e. i · 5 920 6let
Eabe loeiir s snse e
quo tpe miles in ot nforeenue
quo tper ð hie dꝛ 7. nã ſif n video.
em 1 ers quoer⸗ 8 urpolteidone nihiore lia co⸗
HW AR e lli cẽc ideo dieit; teſtitumne Eſtet a 8 erit .
ra ins vbj Sen usenedees naet ſocha arbi⸗ *
ne extra ins ybi us l⸗ mue ig deberer . 1 86. K n arbi V
m int ſiue extra i itnbus k⸗ s ad qu iſtud tps. e rmĩa
Ig.n, mrnue. le co iſputatur tu Ut rie determi⸗
ros 17: nuͦᷓ d ſiue in dicona ſer u L rio cunie d 16. ti.
H aalid iforeco Kle n dictũ elt H r eeteerer,
es Belfel bir audiainde⸗ ita datur ut 4 reene
S Beratoniignddd Hinae⸗ alicuius ita B mmobilis ene. mtrllig0
beris diſ . py · p , ð rei re aſal. q: va⸗
Nn ber o dii . abim⸗ 2 Un nte dev 2 dev 3
eruzicumi diũ diſcendi duine büſtclanie keatng illiuis entnen⸗ 1r
fofie⸗ dBſervare ie p̃t et ſtudiũ 1 qͥd nich onne uſufruckut nſe⸗ ſal. qu fidelitatem . ,A . .
e. 5.g. . O ⸗ 4X
eea lenuu mol al⸗ m ideatur p nodo ſta ad a deſq; 0 po tente. Kn.
4 cl. r. c. ſe. bocv dumo rei here ebns re contem r q8
re amit. c.i · et gs Ex ſup licabo. . ſo⸗ ut ad eu — g ſi de In bbuabitu nS R
adllud c. ſ 16. VYbis exp ſas illa At. uta⸗ afeĩas ſi ᷣ in hoc o rſi dns R
N . 1 tumne cau 1t maſculos ictu fuerit in lombar. q fi⸗
’(8 2 dine nili baẽ. emmneris ula an malcuie dicka in ſbeli e ⸗
ilb de Naſiẽ de p dis men ſBͤ certa reg 6 poſ omatim die ob hoeut parz lib vaſal. ſibi
4 6 facien . nes tũcla nõ ſ ptineat. delit᷑ litatẽ a qð ſi
gda 5 bo. teſti mucs e rotuc ba⸗ tuu ꝑ des h eltt dent⸗ ſtulet q ſi
ni. Berf de teltibo 1 iffimcone a ne de ꝓba⸗ wotnupe redes fidel i⸗ fieri po tqan
e um · i olin ſe eõphẽdi. ſtis ſeß duo ſennar u eeſſe de⸗ fa diem quet
nnH menta caſio iombo in dige hbijs cau dno le im auale n us Poſſide
Zu mo occano tiom de hn T ciũ noſatim 9 mde⸗ nlomin vero oi⸗
d n gebe us ſic et de h Epoſ. ciũ noĩatin m.Rhue oſtea ver .„W
tGa ſicut nõ ſu deaqͥ repm lũma dieẽ poſ at ſit expſſu iſſum. at.p eafoe
aNe ibz metus a⸗ 0 biqʒ ca im dixerit beat nt ꝓpmmin modo ab erit di
z — H qs umen al terminate ſit a cauſa be rigairr i — „
Nact . adaut. C. det u quead „ it m . ferẽtia n it · eaſ,pl, Ci.
tog gane ta uſe qu ituchmez efuit p accepit. „
ECA „ citii 2. Qu . ndi. ſtituraz uris
ne haſt hnt qe ad ingra ndã Reium anmtte B n Pus ienig
Htni demng un f cin dno⸗: ſalli ꝓba nehaum.: ſit auſa bñ⸗ a n31 mueſt e
tu C. mnsbodi⸗als⸗ licuuis va é. nullo certo — . aut caula . debet .ſ.non miu
ſine . Eege obe o diffimri ſor Atie⸗ , u ẽin pleriſq; uer t adrntia ẽ
gA eſ poſtmodi modo illatñ ingrat —„ adhu lanẽ ſubion euͦ in ſi of
ige je iith auere oꝛ ꝑ quꝗ d 4 8 ß infan ſal. ꝑ ã⸗ iquiete Ras a er
dic caſſign 22 cpies C loqu 2 mas N cury. . ſi val T uſq; a Ki rr
5e6 m Buns illuc⸗ „ ittatur.no occaſo n6/ dno ſuom 2 P et diem vaſa ex – 2 6, .n
eg 10 am . 8 occ 6 je dno dñi ſui et diem um ex⸗ 6) 36, a
ſben iẽtibo. als au. fricit arrepg bſke nüuer diẽ dẽ dñ̃i im dñs eun 2 — 30,.
(Lapiẽtil e die re 1l1., terim di etr: 15 . —
DH d (Lapi⸗ ẽtib als boc ſu is accepti nu t. ; he fideli⸗ pectare ten etut n
4 5 eſt capiẽt . delis a 16. ſed ſteterit. a petẽdo! . pecta lusnon
nA noeſti ta· als eſt 1, ideatur ing ixerim mueſti cecio no Acien nee det ß dñs
anta. . Vi Vcr dean ta di erollicedo . bñ oſſi mueſtitura
ten. ePanm als p⸗ enj dã ut iscau icedt iſtes Pp o inueltitur
uu e ren 4 ſimt quedã utit. cisen tatẽ po ergres 51 end ineliſtun
6 x poſte emgia oτςe taq;mgna et ecouſo 8 et petẽ⸗ bebit e
ßn düra ener egregi ñfiaũ m moꝛes iu amittit. et ec. llus de⸗ nichil debel ibuſ
üe lſiaſet ſe qiubo bñſia imi Quõ hau am Tite vaſa 2 tem re ſed vici .
gigtu ub̃ uſa benefi⸗ ſolet lit & de ino 8 eiu mis val ias vo⸗
iihe aaſet eur ſal. q;ᷓ hum ̈ ſide⸗ ceſſorit er . lexeit pe voluẽit cur ſcia
do un ma aut. er enĩ vaſa gne. cÿ ſic evlzerſe⸗ us neg nhc ſe e orar. pnic⸗
Zarr 3. . 4 dicküu tẽp bnñſic ſtea potẽi fra ãnũ
ailb ſẽ.loqͥtur ßm te. qᷓ bemg debea di mueltitura. ſta otu mf
noafmning uot ñm ſuüũ debe ueltin S ri qð totũ it ſpaci
dernosa ßm in i rergad tumli bo tere mu noſcat ada ſi eßt · qd aũt Gnez
noſnimilim liter tiꝰ ex na idi⸗ riturũ ag notãda en merraeancne;
Add nommn ialẽ. vel ſe h̃e po arũ o ſiien 2 Critt Ftitudo irendo um cõnẽ eſſe de⸗
Fre· impi la cõͤ curia „— a le⸗ l * lia mg& . licen . et cita . notatũ ẽ
u a Spitula bonis curiari aliqᷣ ban ſti⸗ pollieen it ſatis no ntu
i uirania⸗ aban t Feeri n no boſ dñs liirusaerir eeeteane cn
i lig WwunAerue eaut ſepto mis illud vaſa un pſtãte. dñs r⸗ m elt. i dñm. in
un de niſs S ex⸗ ſ. ophẽdi. In i. bnſien il⸗ s enen tpe nin c- 3 lec diarii
demilite aͤ tpe ſerre opoꝛtet. lẽ eſſe icibe ouemẽ im ſup b Aio l. liñ cimp
oſitu elt.s. a ram te ſcire nuy tale , Vcdo dcuriami ſallus minus pᷣ rit 1 va
nl Pleg ſegreftien . ð eſt ge enehauũ i poſito a it. et va 4 ſy, ehueit: 0
lcH m debeat · c. i. lius qꝗ önez. Beneß ,B lamauerit. is parib⸗ it ũ morãtẽ n
bere de ſ et iffimeönez. uola actio clam. ſuis par ſi ſal. eũ iſerit no
uun * etẽd o · m diffim ̈ bemuola jbo ac icbo a ĩit un Si; dmiſe 02
8 etec 2 Ne, . — V luer lio ad m 15
ſap elitatẽ pollice n. liud ẽ q; ũ capiẽti tri iurare no de P tuũ nõ ad dũ
ſidelitat egitur de alun „ duũ ca mnid itatus iura ent vnde moꝛtun tü feud
es uUr ut: legitur 644 . s gau 2 mi cltatus ium tale 4 Evulner utz. B.
tur ut i. c. i · et tribuẽ ibuedo et nficium ta is fieri tevuln debetut. 8.
bys⸗ kanmcliseiee zeſ. tribuẽ ſua ñ bñheiu elitatis 3 ttẽ de
4 ſibre⸗ us. 8.li Ap ieſch tri ſponte ſu en nd n ſidelt da unntt?
. Pabalinene b eat a; enr an gñis ulrmell Edei que
ſd delitare⸗ Rents nta Pemoi⸗ bñfiaum debeat. ſunt.
cre⸗ frederici igatur R
DH

—

*

. is feu. amit. in pn- vnde p omiaiſtud iitét rit ut · C· de reuo · . l. f. 1 de ĩoff. teſta.l.omimodo · in pnᷣ· cGe
quibuſ modis feu. n n⸗ Ter eibe leui ſiẽ er de re⸗ æ:ff. de bo p oſ cõtratanõ tantũ. ſ emãcipatuſvxoꝛẽ. 1i6
tissgi eſt u ieincen fore⸗ uocanda donacõne ut. C. de g ¶ Vel moꝛti excepto eo ꝙ alr p ericulũ eiutari nonöt / Grit
Rrorp vl. be Certionre id Eſinelllo mo eu certio⸗ ß ſe tefendat tuc em nõtenet: quia av ſq; ob turelas
reuo · do · l. vl. b ¶ Certiorre· qͥd & ſi nullo mõ eũe in eꝛpis ferit a?⸗ cje
D,r t s po Hre potuerit cerme ut. ff. de iuſti . et iur. K
mpunis rleene ut vim⸗ ni
miſi foꝛte reſiſtẽ ꝓo . —⸗ r, e Inſidiatug .ali 8
tuit et nõ fecit ut. ff. feuda ita data ut ſidelita? aſſalierit wel vicum in us bln haiars RM in⸗
lorati co. e it p bijs no ſt p̃ſtada. Itẽ ſt pvim aggrelſus ſu⸗e⸗ nd val vfmmofla nir
Niri neglige ei a q dnm ſuũ cũ quo ad p̃liũ erit· wl impias manus in vere e on aboea ſci
potuit pturbare p⸗ uuerit in ace piclitantẽ di pſonã dni vbicũq; iniece⸗ frence we Pe e
N ) uerſos nichil alind miſerit benehcio mdignuʒ nit. wl aliaſ grauesa inho antena wen licht ſne
S fneere ne ca Oe g ſe iudicauit. (Dretea ſi neſtas muirias intulerit. d. ſivolliete vale in
Sa en, ak, pg oms occulte ma- wvaſal. pᷣſcierit quelibʒ c⸗ wl moꝛti eius venenovvl mir nefendent (atl
ſ aint es, mifeſto facinoꝛide⸗ ttra dum ſuũ aſſaltü moꝛtẽ gladio vl aliter inſdiatꝰ i jdno ſuo. dd
“ Rne b rert n opτaut grad patri- fuert beneſicum amittat. alias · illud te nõ la⸗ en
ve. X P Ee⸗ — , . — *£ —¶ — 3 ℳ — * — . 1— 4 - . E .
R. Hute 6. nat. ff. monn 1 ctura moliẽtẽ deo⸗ S 4 tẽ gindno ſuo uſticiã et Zichn ſia. Ge
dereg. iur. ſp qͥ nõ p bet dñm qꝙ;cinus pᷣt ſuper acere noluerit feu · pdit. Pealevareta , gift
mibzeni dexfaci Pecertiormé ut ꝓinde do nec eſt alia uiſtio nec ins neeptas ſrej
g Mre., TEr ebesfan 8 “ mnus ſcies prudẽſq; picu cauſa bñſienj auferẽdi qᷓ ſi nec ſigm ficatio va ntn
e en , ze noſ feſtinat ut· C. lum valeat declinare. 5 idꝓ quo illud bñfiaũ da namf. ſkichi gre aei
Eſrrt de ↄomercijs · et mer ſl foꝛte nidelis q eẽ dehuẽit tũ fuerit hoc Puiciũ facere luſticta ntell Fieut⸗ uctn
ore bãe doloſus aut negligẽes ſu recuſauerit.quia bñhi ciũ nuq̃d vaſ potẽéit a PR
inne. r toc mnuenn ſere ſe . puntttt aliudl ſioteſvo fauuam fapZa-
m ſuꝑ eodẽ textu bñſicio cariturü agnoſcat: nõ fuierit q; non wotuerit mg a ono curie a abſs⸗
gloſa Pecles non. ' (Rurſus ſi dmi wi domine tũc enĩ feu · nõ amituit· ¶ P· in dici ſe no ntat e
zaaͤ bit dendciare , Riie aut nurui vel ſoꝛori in et ꝗ del atoꝛ dñi ſui extitẽéit et iðo i inſucam uan
qdaʒ certiorre ··domo adhuc m anenti q m de et p ſuã dlaconem graue y ug Sinteflito m Eim
qu ne enlinare. ca pillo dicitur ſe immiſcu⸗ diſpẽdii eũ ſuſtinẽ fecerit de fau agiurner ſtfr
d HS 6 eß erit ſfeudo quo ſe moſtra⸗ vl ſiog nouèit dũm inclu res in vno indieio Noe
latinũ ceterũ ſi de⸗ iut indig nuʒ carẽ debeat. ſu et eũ cũ potuerit nõ libe⸗ 1gira 12 en niß un
nuciarenonpotuit ¶¶ Poꝛro ſi dñ ut ita loqr raiut indignacõnẽ dñi nõ gumẽta tue diſere⸗ x Ui
nõ dbʒ amittẽ fou. ;—⸗ cõm mueſtiganda 9 aatſ
ut · ff. lo ca. et cõ · Itẽ relmquo. Iſtud er F 2 umte
. C. Exerecitu⸗ J „ — „ð rxi en (ae
A, We . eetd Ea en den üciare er nõ fecit qꝛ amittit feu. Sovaldenotã dum eſt quia ſiẽ vaſallus pᷣiiatur a feudo zuen
. ar.ff. man. fideiuſſoꝛ· ij. in aut ut liceat ma.⁊ ame· E Apter hãc culꝑaʒ · ita q; dns debz pᷣu ari a ꝗp et ate ꝓpter ug
E er hoc ch et · Cad hoc:. Sʒ nuũ q̃ͥd filius pᷣuabitur feu. Pterin eadẽ culpã utꝗ· quare dñ a Pÿ etate Puetur· ex facto
gratitudinẽ quã pr᷑ cõmiſit.vidᷣi ꝙ non moꝛtuo mo nec Sis dñs nolit inſticiã vaſ. facẽ a ꝓetate pua bitur vñ di
es vino ar . ff. de m ius vocã.l.adoptiuũ. patronumet pic expeditũ eſt qd no/ſupra tqdſit mueltituma.· Eſ eni
ff.de iur pa.l.dini frẽs·et de bo.lib. queritur.cõſitetudo dno. ſup illo vbo · et inrare nõ cõpellatir⁊ C. Pi
tñ videtur repugnaẽ ut ꝗᷓᷓ.ñ val . feu · P· cui de feu. de · c. va ¶Perdit. vel ꝑdere debet vel pᷣt vel eo ſpoliãdus ẽ. 4
d ¶NMegligẽs· hic nota ꝙ ex ſola negligẽtia pᷣua ſalli. m nee reeuſauerit ſle eſt qůᷣ de cõductoꝛe 8: nãpa⸗ man⸗
ee ale ss A tur Fe a feu ut in aut ut cũ de ap. cog· ſi vnun. ta en Ctü fa ctũ a locatoꝛe cõ ductori ita demü obßuatur ſi qd hmunn
erſe cisde pie eſte. e Kurſus. iſtud eſt expoſitũ.s. m eqpollẽti titulo. ⸗ P. ꝓ miſit obßu et . i. ſ pẽſionẽ ſo luerit qᷓuis in ꝓmiſſione aes
¶ Poꝛro aſſalierit.iſtud q;s. expoſitu eſt.Sʒ ꝙ de inh b de colono vel cõ ductoꝛe repellẽdo non fuerit additũ ut zunt
dijs et pſecucombo hic loqtur videamus qðᷣ iur ſit ſ va ( 'ff·ocati et inere Gincer: Ca e wnararius q legi p̃⸗ ce
ſallus cũ imimicis domĩ amicicias copulauerit. vtiq; a . l. dicte nõ paruit.dñm a ſe vẽ icari ſaltẽ vtiliter vgnoſcit nng
, feudoj pᷣuari p̃t ut· C. de moff. teſta. l. lib eri. et. ff. de offi· ut · ff. de cõ. ob cauſam. l. j. S; in. l.j. diligẽtius ꝗ poſſunt ntt
pfee · vr. li · Ecũ patronus. Nã et accuſatoꝛes q cũ mmimi hic oppon notantur et ha bẽtur in. C. de dvnac. q ſub mo⸗ f;
A Bede 1J. ADC cismoꝛantur utſuſpecti ab accuſacõe remouẽt᷑ ut ſyma d. hvoces · etit · als pdit als indignacõnẽ dñi nõ euita i
A mr eX Cchusg teſtatur i dec. &.iij·q: v·accuſatoꝛibo.nam et in. ff. n¶¶Amit⸗ bit. i. dꝛe a feudo puarip̃t ſẽ heres ab he⸗ luuf⸗
ð loqdqtur qñ libertus cõſpirauit cũ mimicis dñ et cõtn do⸗ reditate et patronus a bonoαolcõtn ta. liberti ut in Wen
. S minü et ho uic ſentẽtie p ber ãmimculũ qð dictũ ẽ. 8· PHic aut.ut cũ de ap. co. cãg⸗ et · ff· de bo. lib. qui cũ · Idẽ in⸗ wg
N p̃t eſſe titulus q̃mo.feu.amitſi capitanei. Iſtud aut ne telligo ſi p dlatoꝛe fideiuſſit.vel ſi ipᷣm ſubmiſerit vel ſig;
S tradas obliniom ꝙ; ex omibo infra et ſupra ſẽ tis cauß etiã ſi ſuo teſtim onio delatoꝛeʒ adiuuauerit ut.ff· pᷣdicto ec
Ner 4. licʒ peccauerit vaſ.ñi tñ toto tpevite dñiad hoe ipe dñs titulo.qui cũ · Ci. ff. de bi 8 qui ut indig poſt legatũ. ¶. iz
e e⸗ 8. p alet H ter hocvaſallũ nõ inꝗetauit. heres eius noĩe eiuſdẽ qui accuſauerit: Sʒ lic dũm vaſallus accuſauerit ꝓ pnñů⸗
. N heti⸗ſan moꝛtẽ cõmiſſi ipᷣm vaſallũ mqetare nõ pote cipe vel ꝓ re publica.nõ tñ a feudo pᷣuabitur · qma nec
4 2) Pe9) 8A.4& Eede , ve , 5) a- P 2 1
5 +☛ r — r1 a Ge= Aqg A . o.
è .

f

bidi ſilius exhberèd abitur ut in aute. ti. . e. C in pnᷣ · Itẽ liez
ſn accuſauerit nõ tũ ceriminaliter excuſatur ut · fl· de bo · lib·
Snorze qui cũ · Ci· Excuſatur etiã vaſal.ñ ſuã ſuorũq; muriã ꝓſe
hin quitur ut · ff . e· qui cũ . Eſi patris moꝛtẽ.Sj ſi crimẽ qð in
ftini tedit ꝓbauerit.excuſacõnẽ meretur ut.ff· de mniur. eü qui
ſeu nocvib. et de bo. lib.· qui cũ · Eulti. Sz et ſi et̃ leui cã dela⸗
toꝛ vel accuſat oꝛ extiterit ſe; et de qua ſine pena poterat
tlg yvvñm accuſare · licet
n H enã mger exacer
offn⸗ auerit nlominus . . . M
hbbri feudũ retinebit va euitabit. ¶ Oredẽis mo⸗
fot ſal. m iniuria in di di 6 bñfi cu deb 6 annttere

le Acis no debebit val⸗
dde N nocẽè ut. ff. de euict ·

tyld ſip imprudẽtiã et ſuadet.qð colligi poteſt
vboieanengen h qͥs nouã cõſtonẽ uiſtas
e l. ſvlaſese. exberedacoms cauſas e⸗
ni coerit excuſat ut. f. numeratẽ. et alias conſti⸗
in e. ct · e AEi.05 tucõnes weteres iuſtas m⸗
Nn aut di ctu elt de ,17 rast2
tui „ . quiteltimomu di⸗ gratitudis et repudij cau⸗
u Hit in c patrom vt ſas qubus mr̃moma re⸗
Ntonn dii meliguu cte con tracta ſoluũtur et
id coactus non fe cr
ri cit.als eni ſñ urgẽte dona H facre re
itan rit excuſand erit fuerit. ¶ Dʒz quia natura
Pe, ſẽ notatur.ff.ſ qs nouas deproperat edere
iian nriCi a ar. . foꝛmas· pᷣt multis modis
iee dehns q̊ ut idig· erx pir
⸗“ poſt leg atũ. Ean otingè ut alie emergant
ſtun A lberra8.05 1 cauſe qiubo vid eatur uiſte
m exuterit eruti poſſe bñficiũ anntii · Jh oq;
— q; ob hoc a ſuo feu iudex ubiq; ſollers a diſ⸗
nm d puabiter ukef eretꝰet eq̃tati obſecũdac
uinf moſt eleh igik⸗ ſollicitꝰ ſbnlr cũcta diſpẽ
t nulla ſit h entacõ P
e diſtmealaas u ſans ꝓuideat · ſi q̃ fuerit ã
Zlw F diſtm guas ut . S · ſe anscpu⸗ qfuerit a
ne 4 aut pſtitenit adh tiqiuoꝛibus cauſis ſimilis
uocationẽ coactus t mai . .
3 vel volutarie In p⸗ aut maioꝛut inde ſeiat v⸗
ne mo caſu excuſatur
ut inſti · de mof. tel ·
“ Ceñ penl . et. ff. de ä
gei boms li·qui cũ· penł In ſcdᷣo nõ.ff.de in off. teſ l. ulti
O aüũt aduocati co gãtur legitur in. C· de poſtul:l. pni⸗
¶ engdü ct. ff. de offi· ꝓ con. l.nec qᷣcq; · obßu are. et · ff · de
. poſtul-li. Gait pᷣtoꝛ · Quidg ſi vaſallus velit iuſta pe⸗
mitẽtia ductus ante ſentẽtiã deſiſtẽ nũq̃d poterit vaſallꝰ
“ a feudo puari et utiq; ut opinoꝛ ſi ꝑ fecerit deli etũ · i .· ſ re⸗
i um dym detulerit et o deſtitit ιρ pbare non potuit ut
me f·qð quiſq; iut.l.jij. in pñ· et de calu · l. ghaliter. et de po⸗
ni⸗ ſtu.l.i. Goperas· Alioqͥn ſecus elt. ne uſte pemtudmis
6 bũanitas amputetur ut · ff. de imn ius vocan.l.qᷓ;uis.et· ¶.
de ap · ſi qs et. ff. a d·l · coꝛ . de falſis. qui falſam. de boniſ
a . li· quicũ. accuſare.et notatur h̊ ff. ꝙ quiſq; int. l. ij . Sʒ
Ag erit ſi vaſallus in ce dñi contra dñm ꝓnũciauẽit· a eu⸗
4 Pms ſentẽtia dñs a ellanit et obtinuit. nuq̃d a feudopᷣ⸗
fun euatur .· ſeñ . vidꝛ qꝙ ſie ut · ff. de hns qbus ut indi.poſt le⸗
inAgatu. Eq accuſauit. cet hoc intelligo in eo caſu qñ in e ap
pel mchil additũ eſt maxime ſi bñ indicatũ eſt a indice
e ap · Itẽ adhuc excuſatur vaſallus ſi c reuerende reipub
i lice minriarũ agit·ß cõnieinj incerte pſo ne facti nulla eſt
accuſatio ut · ff. de iniut · Itẽ apud labeonem. Ecui. Si tñ

er enes b,, Gy caud-

tã naturalis q; ciuliſracõ

N

cunauit facere cõuiciũ et factũ nõ eſt non tenetur ut · ff. p

waſall, . m* aſpr. juten Pſanis 1erte

—
T r. K.

Et 4 . 1A val ia 3 6* A E pα

5

dieto ti /et · l. Cſ eurauit et · ff. qd quiſq; iur.l.i: in fi.et intel
ligo qñ ſua volũtate deſtitit nõ ꝑ impoſſibilitatẽ ut no:
eſt.s·qui mo.Feu: annt. in pnᷣ:er notatur in diſtinctione
py:cũ quis habet volũtatẽ delmquẽdiac· Jtem adhuc

— „ . —„ 1 4 „32 A en
excuſatur vaſallus ſi gra ſui iuris cõſeruãdi in aliq; pre ðð „7.

dictarũ cauſarũ mciderit ut · ff. de bonis li . ſ q̃s liberto⸗
rum. et de iniuj ·ſi quidẽ· Namaſñ iuſta ignoꝛãtia ductus

in ſeruitutẽ dñm ſu
um pPetierit et obti⸗
nuerit ipoſtea ve⸗
trũ bñſiciũ ſit amittendũ ritate reuelata lib/
an nlominus retinẽdum. apparuit etita p li⸗

bero dimittat ab
ipſo. nlominus tñ

¶ IAllud enĩ certum eſt q;

nõ ex om̃i cauſa ex qᷓ opi⸗ fei lrernebit
. 7 — 6Fr. O. 16. in eV .
mo vaſalli Fne ſol bñfi⸗ uitutẽ. E ſi petierit
ciu amitntur.na et ſepe de⸗ adbuc ingmtitudi
jerat ſ̊ beneſiciũ ſlominus nem egregiã vaſal.
retinet · utputa q poꝛtionẽ daii⸗
bñſien alienat abſq; domẽi tenäidäronatus fie

ſciẽtia. bñſicin q dẽ retinetrit tradẽ q; et ꝓpt

ſß ſidẽ ꝓmiſſam Puarenõ hee Trc amarito
1* „ g inertit ut · C. de re
videtur. Wenq; ſepe g⸗ pu.autẽ. ſed nouo
hitũ ẽ. vaſallo ꝓpter uiſta inre⸗accur.
cauſam feudi amittendi a aIe amnic. ſ⸗
2 69 cut non ſlumcat om
feudo adẽte. vtrũ ad do ijs occaſio ad feu⸗
minum an ad ſucceſſoꝛes dũ pdẽdũ p quam
eius vaſalli ꝑtineat.ſ̃ ta⸗ Hadis accevi bñ⸗
1s Diſkmetio tãỹ Sne & niey videatur imgra
moribo eſt oprobata uth Retinetr/ illd qd
qui vaſallus ita m dnim nõ alienauit qma⸗

peccauerit ut feudũ amit⸗
tere debeat ˖ nõ ad ꝓximo⸗
ſß ad dñm beneficiu reuer⸗
tatur ut hẽat hance ſalteʒ

cõtra cõſti ·loth.fe.
ali.ſi vaſal.S in aũt
totũ alienaret totũ
amttetur · et qꝛ do⸗
minũ cõtẽnẽ videt
ad eũ rediẽt ut j.G
Pxi. in ſi ·
. . Demq;. racõne ;
i.naturali equitats.vel dicas racõne.i.iuris romam ſicut
dicitur de donatoꝛio qͥ ꝓpter ingratitudimẽ amittit dona
tionẽ et a dnatoꝛe reuocatur ut. C. de reuo · d. l. i · nẽ ðꝛ de
livᷣto qui ꝓpter ingratitudinẽ reuocatur a domĩo in ſerui
tutẽ ut. C. de li · et eorum li. l. ij.
e¶ Ad ꝓximos · intellexerunt quidã ſeʒ qñ feu.non erat
paternu qð nõ puto verũ. quare enĩ diſtingueret in do
minũ peccauerit vel in alii.te nulla eſſ dubita cõ ſi pa⸗
ternũ nõ eſſ q ad dñm debẽt redire ſi foꝛtevelles intel⸗
ligere qð h̊ ði. ꝓximos ·i.deſcendẽtes.ſ.ut illi ſoli exclu⸗
düutur ut viðꝛ dici·imo dicit qᷓ. ſi vaſ.a feu.pᷣ.cui de feu.c.
vaſalli· et ita hẽs hic ꝙ deli ctũ alterius alteri nocʒ ſicꝗᷓ.
pᷣdicto ti.⁊c.qð ↄ tigit ꝓpter enoꝛnmntatẽ crimims ſicut
et al. ut.C.ad.l.iuli ·ma. qſquis.et de boms ꝓſepᷣ.l.pnł.
et · f.. de ritu nup. l. ulti· als enĩ non debʒ delictum alterius
alteri nocẽ ut nõbit᷑ in pdicto ti·ſi vaſ..feu.p̃ᷣ.cui de feu.
d ¶ Vltionem · ſiẽ etiã als dicitur ꝙ vᷣgo deo dedicata ha
bet ſola ciũde rebo raptoꝛis qni eã mpuit ut.ff. de epaꝛcli.
rptoꝛes ·ſic̃ etiaʒ ꝓatri redditur dos loco ſolacij ſilie in
matrimomo deſuncte ne damnũ pecume ſentiat et filie
amiſſe· ut.·ff.de iur · d· inj ſuccurſiim eſt. aʒzo.

„N„ ſ ſ /

liud qð alienaut a
mittit ut 5.de va. q

1

6

„ — 4 .

faz HS ecr ee

5

l
õ

l cSν 1

N

7

õär ſPE. *—29

K —„ —
2e. N. A. O
„
. 1 4 ”

*
920 E,
5 .
do e e

F

N.Et⸗ A. Ae: nocz

7 eo N. e
landd r ebe cazk
0 n. — 0.7.

pᷣdictam̃:ſ.ſi agatur de noua mueſtitum aut de veteri.

ðð

aNui fratrem intelligas etiã ſi tradendo interfecit vel . mu bin⸗
eſ, A babet hereditatẽ · n er licʒ in curia amplius ſta⸗ ¶ Lonfectum. et a duob⸗ vel trib⸗ parib⸗ confirmatü ſi ſibn
1 re nõp̃t ad dñm nõ reuertitur ut tian ille qu inter fraa⸗ t noua mueſtitunagatur ut.s ·q̃ ſit inueſti.c.ſi enmm· but⸗
trem domini ſui feu · amittit · e.ñ quis interfecerit. Q au SSjz ſm mediolanenſes ſufficit ſi etiã ab extraneis ſit con ſgn⸗
tem di citur in fi·ſ contra conſtitutionẽ.bone. in fi. ß que⸗ firmatũ utꝗj.qᷓ teſ.ſũt ne.ad ꝓban.no · inue.c · ſiue clẽicꝰ. mel
ritura ? determia bitur ꝗ de val.qᷓ tra cõſtõnẽ loth. feu⸗ (ESubire ſedeur eber rogi pũ⸗s inmne cum etiam Ruůl n
c (A4 ꝓximos· et non ad filiũ vaſ utꝗ· ſiva⸗ alie. c· i · p̃ſtiterit: deb eat obtinere ut· C· de edendo.qui accuſare. ſee
ſallus feu.ᷣ. cui · de · Itẽ nüq̃d eſt hoe in hore
2 [ðcpti. totum ” 7 poſto · i · añ dñs uint
es Laral „* ñi totũ aliena uit ſi wro nõ in dñm ß als Rraz dno iit. ad quez dns re⸗ ne ſentẽtiam non Poher
s Mar d er, r erteiln ane⸗ ue qͥd cõmiſerit.ſic ille q ſpõdẽs ſie ait illũ nũq; ab e aebarar fachi inn
dibit ad dominũ. fratrẽ ſuũ interfeerit · vel eo feuduʒ tenuiſſe nec ab an utroq; caſit ineel e
e ¶ Agnoſcat ut ꝗᷓ. aluid ẽmen qð parricidn eo inueſtituram recepiſſe · ligitur dum iurare iten
Re eteen aßpellacne otineatur cõ⸗ contra quẽ vaſallus diitt Sler dnntefeſen . ⸗
ub. ISde feu. miſerit feudum amttit. et hoe feudũ ſe ab eo tenuiſ- uiIn pocaſu ſ qñno n
waß interpalatus nõ addñm i̊ ad ꝓpxmo 61 ſe. et mnueltiniraz recepiſſe . inficiebatur ſiẽ et a
ms Joln en deken⸗ ptinet . ſ tñ fuerit paternũ et ab eo petiuiſſe e ut el m⸗ nbiſiuclioſus unie uc
ers gociit: vora ſic en ſepe ꝓnũciatũ ſcio. dicio deſen det · nec tũe te⸗ i 6* füpes ein⸗ iet
Jut:ceterum ſi ¶ Si vaſallus otra cõſtõ⸗ poꝛis inficieb atur illius eẽ p vaſallo ꝙ dom
1 5 e u u nem bone memoꝛie impa⸗ qð totu ydoneis teſtibus nus 5 et inſica⸗ 6
an retv 5 „„ —/ IS ſ. on ⸗ / V
Frecemut Fi “ toꝛis lotharij feuduʒ alie⸗ ꝓ bat vaſ. ſup negocõ iſto te arceelilui fui
uiet. ſi fundo · Efi · nauerit qꝛ dñm otemnere qð literis inninuaſtis.tłe enſ abſoluenir etig uſe
S= ¶ Halallo · ꝙ dici videtur.ad dñm bñſiciũ eſt ſapiẽtum nr̃e ciuitatis iulllo dato ſacraamẽ⸗ uef
2. 4 D go pm onitin⸗ pertin eat. ſep tũ eſt em ut conſiliũ vid elicz oberi de oet e mtell gas d
ctõnẽ que fit · · de pᷣco ac bñhicõ ſe carituruz oꝛto et · Heradi cagapi⸗ ſiteb atur nõ tñ die n
g ellre a “ agnoſcat. ſti ut ſi vaſallus cũ de feu⸗ fitebat.· ne alioqnᷣ wer
qn denu clatu e do⸗ 4 Si de leu. vaſal. ab ali . o Kbi d eſt dñm ut cũ audiatur audiret᷑ m
mino vel eius ꝓeu quo mterpellatuſ fuerita Tem . enĩſi differretur ſi⸗ ſic
mntoꝛi maxime dño dñs ei delendé “ lueri defenderet wcauit. aboe bi iuramẽtü eo caſu ſus
ſadte ſcy ai no ex enoluent. ꝓbare poſſit ſi in oo iuni qñab mmtio i fuñe i
o ſente⸗ ,.2= . 2. W⁰, . fa ſici⸗ 4
nagag . erqs An Eg ociũ tale eſt qᷣdã cio vaſallus victus ſuèéit e efaete denua⸗ irl
282. ſtenqn — 2 . mueltitüufuiſſe o cõ feſſus fuerit Rex
ↄtra pnte ꝓnu clatu valallus a domino tene⸗ de re aliena mueltitũ fui e feu dũ eſſe et a ſe te⸗ (d
ẽ ßſinõ ene bat feudũ.de quo ab alio ut dñs vaſallo eiuſdẽ elli neri qð eſſe nõ debʒ i
. Ei! . *„7.. - , „. — H re e 1
farenspe lenienlo interpellatuſ fiuta ſic domi mationis qð ert tpe rei t, g ora Wria⸗ E
minus recte aget nũ wocauit ut eũ defendẽt iudicate feudum reſtimiat audiaf ut-C.-de no inc
et vemer etta ma⸗ dño renuẽte ad iudicẽ ve⸗ vel nümo in feudũ dãdo Anu. pec. haliter. E
ctõnẽ meloraroi mre. vaſallus amiſit cau⸗ numeret . a hoc cũ cerni ellt ubSitde feu. cõ ii
ratio et Hec om ma —„ “= . ſ de feuc 2- ſo trouſia fu eritt
bijs legi bo colligũ ſam p ſentẽtiam. nũc vero vaſallũ de feudo victũ ſo dekeudo in⸗ vnh
tur ut · f. de euict · ſ vaſallus cambiũ feuð a re.ſed ſi dñs negat boe riſiurandi. vi kſin
pꝑ imprudẽtiã et . cCetur mirũ qð h̊ ðd· nnefe
ñ fundo. a. 1. R ideo A a õ as natos poſſe j.
E Dn i emp toꝛ fundin l.ſi controuſia. vm Uo are mmrado cum
pñte. et. C. de euic.l· dia.k. Am gꝗquodãmõ ãceps pinriũ ſpᷣire cogi videãt᷑. Rñ· nõ cogãa Gde
r= = Per. ſũma ſi res ſt euicta culpa ſua dñs non tenetur utff. de ſßz volentes Haun ttuntur ut. Tte dam. infec. l. qui bo lgif
P „. ict ſ dictum. En tn poſſ. g In feucum vandos. na · ct. ff. de in litẽ iur · l. vjdeamꝰ. pterea ß intelligo hm di⸗ aiht
a „. .eei. in terram ſiue aliqᷓ; rem imm obilem quã retineat ab eo unctonsqᷓ fie ſ de conſi eree. Fec ſacrametunonſp c n
in feudũ ſi pᷣ oꝛ retinebat. aliaſ enĩ ſialiter intelligẽtur · i. Item ei qð dicit agnatos in poſ.fe. cõ ſtituẽdos· ẽ ſimi⸗ ſo
OS deberet retinẽ nümos m feudũ hoc ſtare nõ poſſ· am le qð ðᷣꝛ de interdicto quorũ bonorũ ut · C. orũ bo · . fi h ſd
r. a da, ,.foudũ ſeu bnficiũ nõ poſſet coſiſt niſ in rebus ſoli vel q̃q ſi ſtatꝰ moueat q̃ſtio · nunqͥd mterim poſſidebitva. ſite
DeE . ſolo coh erentibus aut in bhijs que mter immobilia co⸗ vł dñs:ſñdñs ut.C. ð car.edicto ·l.i.⁊.ff·ð carbo.edic. ipo
” putantur veluti cu de camen ſeu de cauena feu · datur ut carbom anũ. Epenlet. C. de oꝛ. cog. . i. D dt
3. d, feu. oogm. c. ſaendu 8z ſi quis ſmplex cõtra cõſue m ¶ Interim · hic d ꝙ interiin fia poſſidere debet iſtud ſpen
auuiadmem pecumã in feudũ dedit ꝓ cuins q; da coe fide⸗ merito accidit ꝙ iam fundata erat intẽtio ut · C· de pba
Aült atẽ recepit. q̃d erit nüqd amittet pecumaʒ et aminra⸗ tio · ſue. ſed qͥd eſt ꝙ dicit utroq; deficiẽte in ꝓbacone ·
⸗ uit fidelitatem adibit iuramẽto ſolutus. ita ꝙ vaſallus ꝙ agnatis defert ſa cramentũ· Pam actoꝛe non ꝓbante
h ¶ Per pares.hocintelligo ym diſtmetõne; noent. us nichpllireriereng obtine ten rut E. we edene aus
deſ Ae a6H. A. — Fea,
ry“ AP9 : 1. ant, . p *e 5

enmi ,

lgen
eno con
nötie .

eſin

iſcnn

AdeN
Gneleau

tbeifte
tawic⸗
ſofiet
tdlen

ſetoe

n
oſtkni

d aa

OM
n

risd .

Nt

doOA

6= H

I
oaun

„ 4

.
.

—

2-r 592
f- fF- - 9 27eW£ .ö

cculate · Peñ · illz intelligẽu m diſtinetõnẽ py. actoꝛt
6 p gr. Ei ſic diſtiguitur j.de cõſue. rec. feu · c. ſacra⸗
mẽtũ · huic . e · pbet ãmimculũ qð legit᷑· C· de iufiur. in bo
ne fi · huic . e · o bnia

