HaI33_fol-2

—

4
;

—

—

N12511918865

UILIEEIIMIIIIIIIIIII

1

4

021

—

..

— —

UB Tübingen

ðẽðÿ

—

P.
4
8
24

—

Ek „n, rn en nap, Dere
is ecren . d .

— — r — s 6,
3 r

F

2G 4 Rar
, S. sae

Kurersfe

rr 3 , r.
ic⸗ PB rve,
D SB er
„7— re de ider.
R – Rrizui, G..-f E, Ecrrr
. . — 6⁶ .) res La
4 1. õ
. . 4 rn Aar ape

Or

ſe⸗ Set W

— =

A2 2 ι. α *

4 S ⸗ . ene ſr

7. S
Go 4 Iſi.

— aGee- raket d. eD
õ XB, fas s;

=ð hαve⸗ TWMae, pg y9 E
Se Ac. X 2 pin. —

„*R p0 9 CAN

Fr, en ſe⸗

13 epe,

8 2. 9.. X
,rz. P.-
–M ael. J.V 7

“D
3
5

3 2 ..66fh, G) See n De. .
rce

= E ⸗
. = .Xtke

. 2. We⸗
5 - — 9e e -

4 — „2 2B 5 - — „.α„„ . .

86

Bra ee Ad:

a

. — N D Fe, 2. 12 2 . R

4
„

+/ wacα 5 DSe 6 pin + . e-
ratr n A s Pa. d.
S we ſ . ”ð
12 33 Da Sone JRernds X r PA a E †
. Seaa + Rale“ “ Wonn 9 †
I. d r Fe Ae . YDUD
“

. 46
ver Nr. W at⸗ e T 6 .

De e s err
138 Wss r cε⁹ο P7 Ecceteg PπHπ R*α

= 77 De lanasne Hrphhiſ lela, 2r= e:⸗
177. Nrkrrdor ſennn en
aſt U

Nnomine dĩ.Juſtnnianus opus ſuu laudabile deo at⸗
tribuit · ut et al· C.de of. pᷣ.p:afri·l.in nomiĩe.etjj.de qᷣſto:
in pn· et de arms · m pn ex quo ſequitur bonũ pnᷣepiũ;
melius mediũ et fims deo acceptabilis· ut ꝗᷓ.quõ o·e. in
pnNõ ergo tanq; ip̃e ſ̊ tanqᷓ; duus facẽ vidꝛ.ut.ff · de ac
qui:poſ.qð meo:et nõ ſuavice ſ̃ delegãtis · Ldei fungit᷑.
ut. ff· de off. eius cui man. eſt itlii:in fi.etꝗ· de fide inſtru⸗
C¶q ergo· m pnᷣ·
b ¶ Ibeſu hebia⸗
cælatine ſaluatoꝛ

ut pʒ in paſſioneꝛ In noſe dmi nr̃i hu xp̃i. &
e (Erſti. grece. llia prima ſi heres ſegata ſol⸗
tine vncti accur. uere noluerit Incipit co⸗
d de beredihuſ. ſtimtio Impatoꝛs Juſti⸗
nõ dicas mſtituen mam a lobam e ſeci
dis · h ab heredita mam à joh am Pe ecu do
te repellẽdis n vo⸗ E mpr.
tu mpleãũt teſtato E 5
ris · ut . e.· ſi quis ipan
aũt nõ implẽs · er nobis cir
hec ps enße ca totius
ditur ei ulq; ad il⸗ ,7 .
lu. Ghincnobis. reipubli
ę Et falcidia. ſcʒ — eeeee (uras
beredi ſeruãda ſ et mehilparũ eligẽtibo oo
ſiat inuẽtariũ non ritare. ß tenus pſe qind
alias. Et hec ꝑs ex Fie eſeuͤn. and ſe qund
pediturq.o/¶himc 4 eleut. Wwandanvero eu

nobis uſch in fi. ti ·

.

Ccupa⸗
tis · pt le .
gi datiue cũ illoverbo incurrũt.qð eſt q.dẽ
itde illa dicti one eligẽtibo. Item poteſt in vi
atiui ab ſolute pomſic inſtide iure na.m pn.et ð in⸗

ſti· et iuĩ. Chyjs igitur ubi dictõ una poteſt pom nom

vecti · ß et h. Ci. i

natiue et ablatiue · ECi⸗cobjin. er

g Nob̃ᷣ. no. ſilia de occupacõe ᷓ.de ap. ꝗᷓ. de inð.coll.

vj · Ci. et · C. ð̊ qdri.p̃.l:fi·pijſie in. ꝓhe· ff. im pnᷣ.e nõᷣ

b Keipu·i.totius im⸗ ꝙ tiib modis reſpu.dꝛ. rõ⸗
noiæ ut h. ſtẽ ꝓ muitate rõna tm et tũe ꝓprie.ut.ff.de v.
ſg eũ qnu. Jti , qlib: cinitate tuc imprope ut. C. de of
fi:eius quivi.p. ob.l.i. Pomtur⁊ qrto mõut.ffde pu.er
ura8.: ct 8 cura qᷓſ coꝛvrens .ac.

Ek MDarũ nichil i· modicu eligimus co gitare ð ſmgulo

rũ utilitatibꝰ.hec enĩ dictio parũ aliqͥd pomi lic; illa. ni

chil· totũ videatur nogare.ſ̊ q ſut utilia ĩ umũſo eligim⸗

8 curare ut ſeqtur.ar qᷓ.de nõ al. ¶ qu vero verihñile.Sel die
Parũ mchil.i parũvel nichil hoc tpe poſſumus cogita

re de ſ̃ mguloeutilitatibo. vel dic parũ mich il. i. nl qd ſit
parũ.nã curamꝰ alta: Sñ aꝓpello ad eũ.ſ.pncipẽ nõve

nit niſi ſit cã · xx· librarũ auri ut.C. d ap.l.ĩ offerẽdis. Vel

dic parũ elignmus·hoc. ſ. michil cogitare ·ſ̊ ſp volumus
itare. el die parũ ·i.nõ · ſc· C. de trãſac.l.fratres.
1 tenus.rep ete eligẽti bo nobis · Et lege duo bʒ mo

dis vel ut reſpiciat cĩm pᷣteritã vel pñtes· ſc. ſ. eatenus

cogitamus ad hũᷣe caſũ q̃tenus·i: ꝓpter quã cogitacõʒ
ut ponatur ꝓ qðᷣet ſic cam m pᷣterituvel pñs notet non
futurũ m aʒ · vel melius die ꝓprie p om ut futurã cãʒz no

Arr. ꝗqs
nSero vel ſupleti

tet · et ↄqᷣeſcũt pomitur ꝓ ↄq̃ eſcãt.ſgẽtes ut ſequitur.
m KFFancdalt ſtes fuerũt ꝓpli romami ut.C. ð of. p.p̃.
laudes· in pnᷣ. ⸗ue legaſ.ut.ff.de iuſt. et iut. . iuſ
ro. v . ciuile· hic igitur. Sel legas ad
uerſatiue· q d.alie gẽtes nr̃is cogita cõnbo p ſe ↄqͥ eſcunt

ut.s· ̊ wandali nõ ꝑ ſe ſ̊ fa eto nro· q; ſömg aumus e⸗

os · ut.· C. de of · P. p· af · qs laudes · vel die ꝙ pſe fuit no⸗

M *

tos habeat. ꝙ nõduz ba⸗

nũciate· qua ſmgulis ꝗq⸗

mãâ.

T

gAS„

men gẽns.vñ dᷣ rex pſarũ. Et vero ponitur p ceite.
o rchidonij/ getes ſut. et ropgte elig ẽtibo cogitare ⸗
tenus archivonnac pPmo fuerùt romano impio⸗ſed
p ¶Antiquã. dic ꝙ⸗ Poſt facti fuerũt hui hoſtit ut de
affriẽ· ꝛ.· C.de offp.p.affqᷓs laudes. el dic q nuneᷓ fu
erut ſub romano nnpio·mñ nucp mi ut ſeqtur. vñ võt
antiq; livᷣtatẽ a iure naturali inuentã · ut. ff. de na.re.l·ij.

dð eſt vetuſtius. ut
⸗ inſt · de rerü di. Eſm
guloꝛe· Sj quò h ca
mauris obediũt.et archi⸗ Ptuntatv ea recipi⸗
Onn aut and qua recipie ſti. de iure. p. Epnl.
tes habeãt libᷣtatẽ.quã m ſeñ. annttut. ß ex⸗

quo deſmůt eſſe re:
belles recipuũt pri
mã litatẽ·i.quã dᷣ
inr n aturali hñt ut
ctenus mũñ ſub nr̃o impe⸗ dictũ eſt vel quů p
rio dedit deus romams. mo habobat ante
Incurrũt etiã ꝗꝓprie ſollici⸗ q uã nuc in ⸗
tudines a nñis ſbiectis ſp buſdã libris ẽ quã
nüuc pmũa c. et non
eſt ibi mſi . et ſubau
di p. q· d. p hãc lipᷣ
tatẽ hñt qdeus no
bis hactenꝰ vel eiſ
nõ ↄceſſſ.· nüc Yri⸗
mũ ſͤ roꝛ c.n ſi ex
ponas innuitur eꝙ
omes hoſtes etiaz
ante quã mpiãtur
ſit ſerui.quod non eſt verume Item alias dixit quan
nũc pnmũ:et hec plana:et poꝝe qſ/ ꝓ ſicut.qdita recu

ſi nüc primuʒ ſ romano⸗
rũ facłi repu.inter ſbiee⸗

dem damus cõpetetez foꝛ⸗
Quecũq; wro fre⸗
quẽti qᷣdẽ potiutur ꝑ par⸗
tes auxilio⸗poſſibilia tam

perat libtatẽ ſicut nouiter no bis adherẽtes hoſtes ſpõ

teretinẽt quã bnt. Itẽ als eſt. quã mſi nucꝛ hac ego ha
beo et eſt bona hoc mod· quã.ſlitatẽ babeãt. i p oĩa
ſũt liberi mſi nucꝛc qd.mſi in ſ q; erũt inter ſ iectos:
et m hũc terciuũ mtellectũ inferioꝛa vba:ꝙ nõdũa ẽ ſic
pone qð.ſ ꝙ ſů iugarẽtur. et ſub repu.ro·p onerẽtur tm

neurrũtq· d rum ſpeciales · ut j.e. ñ vero aut.
vel die ꝙ ſuas ꝓprias appellet pᷣuatoꝛe ſollicitudines:
ut. C· de cadutol:l.una. fi· s¶ Cõpetẽtẽ. ſiopetẽter pe
tatur.qð pic utq.de man pnᷣ. ſivero: tFoꝛmãàqnq;

2n arrer. xng enò ſo lũ nre.ſᷣ etiã ꝓPrie· ſſmgulo⸗

gualẽ qñq; ſpẽalẽ ut inſti ·de iuſ:na· Eplane ex hnjs ·
x¶ Ruecũq; vero·̊ pomturv ero /p h. q. d. vere ſmguliſ
damus oↄpetẽteʒ foꝛmã ſ̊ ne mnnũ grauemur hoc opoꝛ⸗

tere putamus er legem ſancire et tradere ſpiectis ꝑ ſe in⸗
y ¶ Frequẽti:ſic.ff.de leg.et ſe.ↄ.l.nã ad ea-
otiũitur.i⸗in di gẽt vel fruutur.
uxilio· ſnr̃o.q d amus ꝑ &ta. ca8 a qbo er ſue
en ptes : ſingulos hoĩes vel⸗ ꝑ qb ↄſulimur
oſſibilia tn ſüũt · euemire et freqñtervt dixerat.nã
e hyijs qͥᷣ raro accidũt a utqᷓut ſme phima et ered. E
qꝝ vero· Et ſpᷣ audi ut ſic ut ⁊ſepta.l.ac̃.Vel die quecũqʒ
vero frequẽti quidẽ otiũtur ꝑ ꝑtes auxilio.ſ plerumq;
ꝓter ſui frequẽtiã nris indi get ſeptis.a tñ ſepta lege

poſſibilia ſũt. Et ſaudi ut ↄueʒ pſtẽt vtilitatẽ oĩbo·ſ
ſibs in q bo hñt opus ̊ optẽac·. Sel dic tercio · optẽ pnñů·

mus legẽ ſancire ꝛc.ſbiectis ⁊ .ſ.ſepᷣta oĩa qͥ pᷣſtẽt ↄvnem

oſbo vtilitatẽ. lege · i· p aliq; vtutẽ.l· q qtuoꝛ ſit · ut · ff. de
leæg et ſe.cõ.l.legis virtus· repetẽ et hec op oꝛtere qᷣcũq;

frequenti quitem potiuturac.vel frequenti hee o poꝛ
pu: e lege· ⁊c̃.quecũq; freqñtiꝑ ꝑtes potiũtur auxilio:

*.

ſitilitatẽ omibꝰ. ge ſbᷣaudi ut ſᷣm pᷣmã expoſicòza ſe⸗
cripta le⸗ cudã. pé Auxlio:i-Bptis n=fis.
oſſibilia. ſeueĩre ?m pmãꝗã et tciã et qrtã expoſicõʒ
er ſe inuãtia. uea q̃ p ſe imuãt ut nõ ſit opꝰinp etra

tqſmgloꝛæ eãe tidie nueiant. g (ne.
oꝛtum · i. ualde inſtates· ſc. C.q̃ po.i pi ha aſſi⸗
itis. i. datis. h ¶¶Adeũtes· ſnos: dus⸗
non p bitis ·
t ¶ Ob alind qoͤ⸗ ſut. ſepᷣta lege omunẽ om
Da. ut ꝑ nidelco que ,1. —12 „
nõ fũt legata ſeom mbo pſtãt in quubo opus

gquoſdã cũ legata
ex teſtõ tm pᷣſtẽtur
ſfideicõ· vero eẽ ab
inteſtato · ut inſt · de
ñdeicõ · hre · ¶pte⸗
vea.Sʒ ̊ reprobo·
q bᷣm hec inra hm
g loqmur nulla eſxk
dĩa. ut· C· ↄuia del·
l. ij. et eẽ m iure ve
teri lznõ vetuſtioꝛi
ut .· ff. de le · i. l. i. Die
Sapter donac. cau⸗
moꝛ: q̃ differt a le⸗
gato ut dixmꝰin⸗
ſti e wñ . Em oꝛtis
eauſa· tem ꝓpter iʒ
p̃ᷣceptũ qð facit te⸗
ſtatoꝛ interdi ut ſi
at monumẽtuz ab
uno de heredib⸗ ꝓ
quo agitur fam. hꝛ
ciſ ut. ff. fam Hrciſ.·
hijs oñter . C. inj · Itẽ·
ꝓpter ſideicõ · umũ
ieqs differtale

putamus et legez ſancti⸗
re et tradere ſubjectis ꝑ ſe
iuuãtia et non ſp uſſione

aũt et res adeũt et eas pa
puit. et qð eſt iuſſuʒ nõ fa
ciũt. Cũ utiq; etiã awteri⸗

gatiſut no · ff· de le pleri. ¶ Sz qin impoſital
arli⸗ zmtttes · · g es iam plerũq; negle⸗
moꝛietes q ſua be. cłasinuemmuſ reꝑare e⸗ .
na ad heredes taii “
mittin“
mDari:qñin dan .

w oſiſtut. ⸗qñ in faciẽdo oſiſtũt.ut inſt.de le. Eß tle

eri: o ¶Conſtituerũt. ſeʒ ab heredibus

diẽ. ubi elt emoli mtuʒ ibi ſit onus · et ecõtra: ut.C. de fur.
xfri.· Ep er · f; · de reg · int. l. m naturã. q Air t Edes

etẽtes.als ↄpetẽ.et tũc expone.i.cõ ¶
petẽs eſſe.et eſt omis volũtas ↄp etẽs mſiſit otra leges.

vel moꝛ es bonos ſiue turpis. ut.ff.telii·et ſi q̊s inqmos

E et fi et · l. ſe · ki· et de ↄdit inſti ·quidam.im pn.

e¶¶ Neglectas · p deſuetudmẽ. at qᷓ de inð· i. Reñ · etĩ ꝓphe

arare. ar. ꝓ priuil

int et deb eãt renouari. Itẽ ar. ꝓ inſtr̃is antiqͥs a fe⸗

ma Gigituret de iur· na ſed naturalia:ac.

re ↄſũptis ut poſſint et debeãt ᷑nouari ·ſieᷓ. ut ſpõ.lar.·

Eet inſup· coll. ix · et ]j. de qſtoꝛe. in pncoll.vij. et.ff· ad
A.iułmaie.l.nõ ↄtrahit. ⸗q́d a teſtãtibo relictis a ccur.

hũt utilitatẽ. Hec opoꝛtẽ

impatoꝛ egetia Dempi⸗
gitur nobis impoꝛtum ſũüt
alij quidẽ ꝓ legatis rei⸗
ctis nõ tñ pᷣ bits adeũtes.
aln vroꝙ libtanbo alij q⸗
dez ob alud qᷣdã quod
traſimttetes qͥ dem Hredi⸗
tates dari ꝗbuſdã aut h⸗

ſonã. aut in bns que ex no
eri cõſtituerut. Indeuote

2. „bus legiſlatoꝛibo dẽm ſit
opetẽtes deſiciẽtiũ diſpoſ⸗
eset q̃cũq; nõ rĩpugnãt
legibo omibo modis im-

ote i.nõ ſeruata deuo cõ ne naturalis iuris qd

¶Kñ · et. i ·

ijs. aneiq̃tis et neglectis ut

iuẽtiba· qbo eſt ali bus ut eoꝛe ſuetur volũtaſſʒ
„ oꝛiẽtibo · L. ceſtãti⸗ enĩ lex neq; ĩ pauptateꝛc ut ᷓ.
eEfi.in fi · ⸗itaq;· q;opoꝛtʒ.ll.ãtiquas repare itaq;ꝛ
rimu⸗ à Alns hoe reſpicit ᷓ alijs autac. ſmiliſ

remotus reſpcũs eſt. inſti· de act. Ei· in illo v. aut eũ eõᷣ.
b KKuale eſt fns.hijs enĩ dſcendẽtib natura debetur
hereditas ut:ff.de bo.dam.il.hi.im Pn · et vñ liberi · . ſeri⸗
pto.ĩ fi:et ſiunt hec ꝑs iur iſto q̃rta eius qð ab inteſtato
deb etur. ut. C. de moff. te · eum q̃rit᷑ et ꝗ.e. Eñ quis aũt ſß
hodie tercia vel ſemis ſᷣm num erũ liberoꝛe ut qᷓ de triẽ ·
et ſe · i ñ in caſu ubi elt warãs ut ĩ na turali cunie dato·
ut ꝗj. de trien. et ſe·
Cexcipitur. et ꝗ⸗· q.
mo.na:effi:ſin. Eñ̃
uiſ aut. mũñ foꝛte ĩ

as iudicauimus opoꝛtere · lio arrogato· cui

is cautelã qᷓ; moꝛiẽtibo hue bonoꝛeßm quoſd
exhibere honoꝛẽ. ¶ Dri⸗ H! plures exiſtar ſi⸗

mũ itaq; illud eſt cogitã⸗ .

dũ ꝙ teſtãtibo alns quude
necitatẽ mpoĩt lex diltri⸗
buere q;dã pteʒ q buſdaʒ .

eũ aũt . et· F. de ado⸗

qðð ha biturus emt

pſoms tanqᷓ; hoc ᷣm ipᷣaʒ ab inteſtato et bec
naturã eis debeatur · qle ẽ? verioꝛ· :.

filnsa nepotiboa pr̃ibo atʒ

e 1 ſiꝛc ut · ff. de moff ·
matribo. Inwerduʒ wro cc te · l.ů nam er . Nun⸗
featribo et l quã hmõi p⸗ quid h̊ qrta q pa⸗
. tri deb etur ẽ aucta.

. 2 die ut qj.de trien.
bis ſut aut ex qiubo ſumꝰ 3 c

enumerauerũt leges. Ali
is aũt nulla ↄſiſtit nccitas eff ſu · ¶ ſi qs igit
ꝑtẽ dare quãlibʒ prie be dIFmeribus ut i
ſed ſua ptãs eis largitur.· ffater meus inſtitu
ad quoſcũq; teſtatoꝛ wo⸗
luerit ꝓferẽda, Mijs i⸗
gitur a nobis poꝛdmatis
ſancimus eos qͥ ab aliqͥb⸗

pſonã herede-non

fratres·ſ er tüc ita
demũ ſi nõ ſü mgra

ſeripti ſũt heredes aut me tus non altz. ut . de
ruerunt ſideicommſſa per nup. Cin titudine
egin, L e r E (Ex nobis ut de

f CSumꝰ. ut aſcen

dentes ac-

g ¶ Lęges. nã dicũt.ll.omibo inferioꝛibo et ſupioꝛibo ali

quid deberi · ut h. er ff.ðᷣ inof.te.l.i: Interdũ et exneo quo
ad ſangnẽ ut prono eui debet᷑ terci a ut mit.ð ſuc.li.Eſj

nia. et · e. Cnõ aũt⸗ /⸗interviuos pacto ſe aſſtrinxerit
Nccitas·etiã ſi/ ut ·C.de ꝓac.lʒ.fieet de pac:cõ.l. ſã.

¶ Eis ſteſtatoꝛibo · quitur ſuo arbitrio cui aliquid di
argitur· i ·relin/ mittat.ſic. C.de ſa.ſa.ec.li.

roferẽda ut ad exneũ vel ↄiũctũ.ut.C.de hre · in t.·
exneuz dumõ pPoſſit ille cape. qð die ut dixiꝰjnſt. del. G

ut inſt. de avpẽc.

pẽ·ñ arro gatoꝛ pa
ter. Aln qu artã eiuſ

c ¶ Patribo.nam ·

ſe · Gij. et die ꝙ ẽ au
cta ut ꝗ.qmo. na⸗

it turpẽ et notataz

0

legari. Accurſus. hmilis ↄtinuacõ eſt inſti · de iuſti. er½

ſtitutus.R ñ idẽ ut . e. pe.⸗ ta parte Greditatis ↄſiſtẽ
o ¶ Per umuͤſitatẽ · ut quo⸗ tem. cum aut ðꝛ in ſp eeie · ẽ

Seripti ſũt. quid ſi in nucupatiuo teſtõ aliq̃s eſt in-

ĩre cta ut ĩ ſuo vel domo· ut inſti.de fidei cõ. Hrę. Enl aut·

Legatũ·ſ̊ nüiquid iegatum eſt aliud a hdeicõ.ſpecia

lter iure iſto·ſeñ.nõ:et eydicẽ̃ leg atũ.dic id ẽ eo mò quo
ↄſueuit relinqᷣ legatũ/ut:/C· ↄiũa dell. ij. aceur.
¶ Onens · pone et ꝓ etiã. ut ho ec dcõ teſtatoꝛet h.one⸗
rãs. ꝓ eodẽ ponãtur.n enim teſtatoꝛ oneraret comodo

pPecumario non pᷣt onerare/ut/ff.dęl.i.plane · n· Efi⸗ vel

.AR

—
=

pone et ꝓ autt. ut ſi m oodicilłaliquẽonerauerit. ut· ff d&

v· ſig

.l. ſepe. Accurſius:
iſpoſuẽit· onerãdo.
6plere. alr tñ et alit.⸗

nã hres nnplet detracta fal

1. cidia ſᷣ fecenit inuẽtariũ.ut
Je · Ehie nobis. reliqͥ one⸗

rati debẽt oplere · ut inſti · de ſm. re · p· fi.cõ.re. Ci: mchilo

det racto. ut · ff. de leg. ij· l. mpatoꝛ · et de vul. ſub · cohredi.

CEeũ fülie · h quidã dicat ð·ar.illius.lff. adl fal.penaleſ

Efi. et dic de Hut i⸗
m no⸗ . Fres X
tra it r iq no⸗ ene * 2* .
q;herede nõ adeũ⸗ um un tateʒ foꝛſtan autg
to qðᷣ facẽt ſi nl Ha⸗ ſciẽ aut legatů· necitate
beret nulluz eſß te⸗ hre quecũq; teſtatoꝛ one⸗
ſtamtuz . ß no ita in ras eos diſpoſuit ex omni
reliqͥs nõ accipiẽti zoplere ſiid as a,
bus · ut inſti · ad. l. mooplerehid qð pepi⸗
fal in piᷣet de fidei tur legitimũ ſit. aut ſi nõ il
cõ. Hre . E reſtituta. lud aliq̃ lex ꝓhibet · yel R

ꝗᷓ:e · Chĩe nobis ·

e (Siad heipienr
q · di. ſp elt ↄplen⸗

da. mi m tribo caſ

non ſiat ab eo qͥ oneratus
eſt.tñ ratũ eſſe iam expᷣſſe

demöſtret. ¶ Di quis au

tem nõ implẽs q diſſoſi⸗

be· pᷣmus qñ qð p⸗ tum eſt ß dũ opeteret ei 4
cipitur no eſt legi; oneratus eſt. qdᷣ relictum
n e am neneſt eti ex decrero iuclicis
pᷣſſa ſiue nulla mue ammomtus totu amnu per
ar er aen traxerit nõ agens bhoc qðᷣ
TSas renr. J. Perpti eſt. ſ qui Niqia

ſp. ea · de nup. C diſ

lege pcepiũt. in plus autẽ

tum auferti. B
eẽ alij ſcripti ſut ſeredes

) ze te

ni cõʒ ſufficẽ ut h. et e dietis.ll. bina exi gitur. eſt iteo q

*

maio: pena imponitur cũ incõtinẽti relictis pᷣuet ̊ pꝰ
anmmi. ut. C. de peñ.ñi vĩdicari nq; enĩ indicis aucta *

at ſolũ quãtum lex ei dari
Fm q̃rtaʒ ab inteſtato par
tem ocedit aliud vero to⸗
Et ſi quidẽ

id accreſcere illis m par⸗

tẽ inſtitucõms que umcui⸗

q; diſtributa eſt. ¶ Siw

ro nullus alter ſit heres.·à
ſiut quidãa ſcripti nõ auteʒ
adeant Hreditateʒtũc qð
aufertur adijciatur alijſre
bo. et licẽtia pᷣbeatur et le⸗

gatarijsa ſideicõmiſſarijſ
et ſeruis libtate honoꝛatiſ
adirea hoc acqͥrere ita ut
onmdbo modis qð pᷣeeptuʒ
eſt impleatur. caucõe vide⸗
licet prius ab eis facta ſe

h¶ Anmüũ totũ. ſotinuũ . eẽ ludiᷣo. ut· ff. ð iud.l. p̃to
ccio · i, quibo ex ncãitate relinqᷣtur.ut.s· e.· EPprimũ
Gult. ſ.nccrio: tã illius ptis quã ab inteſtato bret.
Scm qrta. iqᷓr: ut C. de inof.tæ. parẽtibo. et. l. cũ qrit

Sʒ hodie eſt ſemis

vel triens ſcoᷣm nu

m erũ liboꝛe· ut j.v
trien⸗ et ſe · Ci.
m Cõcedit ·i.p̃ci⸗

pit.· vel ocedit ad
mnus⸗

n Auferri. ut ip̃e

inre eẽ hres deſmae

et alius ißo iure in
cipiat· ut ꝗ.e. ĩ oi=i
bo · Sʒ qre i̊ debitũ
nõpdit cũdefuncto
non obedit.nã ſi le
ginõ obedit in fa⸗
ciẽdo inuẽtariuʒ p⸗
dit iur inſti debiiu.
ut ꝗ.e · Ef vero nõ

ſueuẽit ggi cu lege
qᷓ; c hoĩe. ut. K. de
arbi:celſus.ſeñ. q;
g̊ natura tebet. vñ
immutabjle eu in
ſti.de int. na.G pe.

Itẽ h erat dobitu eẽ

ponat. Sedus eſt.

amsamoleent qᷓ qð ei lex darevult ſeri⸗
at dumõ aliq̃ le 1 e Haeurr
lſud nõ demonſtrat Ptus eſt heres· tm accipi⸗
factũ ꝗꝓter culpaʒ
eius cui debetur puñ
ſi res pijt vel etiã ſi

nõ perijt non dʒ ꝓpterea hereditatẽ heres pdere:cũ no
ſit ĩ moꝛa:nã eius pijt ꝑiculo cui deb æ ut · f. ð ſoł·l.ꝗ·x.
et ð ac. et ob.l.is qͥ· et.ff.de ęxxcep·do·ſi oꝑa.tciũ ẽ necriũᷣ
ut h̊ piatur ſi lex nõ demõſtrat factũ qð erat faciẽduʒ ꝑ
hoĩeʒ · ut in fidicõ. liᷣtate relicta q̃ repntatur p ſe.cõ.ru⸗
Banu et dãmaſianũ et artifieulianũ et vimcianũ.ut. ff/de
fideicò. libᷣ. civero. E ſubuẽtuz · et. l. ſe. et. l. nõ tm. Eartifi
culiano. et. ff· de man.l.cãm. Puellꝗ.et·C. ſi mã·ita:. f·al.
il · ſet ſic m hoc vbũ · illð demonſtrat in fi.poſitũ.refert
ad utrũq; ultimũ dictũ · Vel dic ſedᷣo ꝙ ſmt tm duo ca⸗
ſus ſ̊ pᷣmus diuiditur imn duos.ſ.qñ lex expᷣſſe ↄfirmat.
itẽ qñ nõ ꝓhibʒ et habeas ꝓhibeat.vel ſbaudias. Ter
ciũ at nõ mutatur.Sʒ ſcvᷣm ̊ deeſt h ille caſus qñ ꝓpter
moꝛã accipiẽtis.miſi dicas ſub tercõ ↄpᷣſʒẽdi.v el ꝙ vbu
ꝓhib eat pᷣmo poſitũ ↄpᷣhẽdat pᷣmũ et ſcdᷣm et duo deᷣ
q ↄp̃hẽdit pᷣmũ dem ſᷣ pᷣmã expoſicõʒ diuidãtur ut pᷣ⸗
mũ primo ſedòm ſcdᷣo reddatur.ter ciũ aut nõ mutatur.
d ¶ Demöſtret . ſ.q lex aq̃lia. ziam ceſſit dies eius relicti:
2 (Siquis aũt. ↄpetèt ei·i · ut poſſit peti.q; purũ eſt.
ſecus ſi eſi m diẽ vel ↄdicõnale et nõdũ dies vel ↄditio
extitiſſ̃· ut. C. de caðᷣ.tol. ĩ nouiſſmo.et Eſmaüt · et · ff · S
ecreto.ſ.ammoĩtoꝛio qð eſt q̃ſi in-v.ſig.cedere
terlocutoꝛia quedã ut.ff. de arbi.qualẽ.imn fi.
g Ammoituſſſemelaſedᷣo hm quoſdã · ut ᷓut li · ma
Eſi qͥ in ſua.et de ecciaſ.ti · Eſ auũt qui ß · er de ſan ct. eß ·
‚Eß ſris aũt etdiacombo. Sʒ ego ᷣmnã dico unã ammo

cundum ꝙ pſonarum vel?* prius ꝙqᷓᷓ moꝛ eret
rerum reeeperit modus.

teſtatoꝛillud nõ. ut
dez rõ. ut. C. de co di
cil. l. ñ· Sʒ iure inſti.
H . debitũ ꝑdit ſi defun⸗
eto nõ paretut ·e. Cet H. Itẽ nunq̃ͥd filius ꝓpoſſſi br̃e du
as q̃rtas aliq caſu. ſeñ.ut ĩ ſũ.huiꝰ ti· Eſ aũt qrit ut ſi fi
lius fuẽit inſtitutas ⁊ ĩ totũ reſtituere guatus an trebellie
amcã qrtà · et qrtã inre nature debitã poſſD hr̃e.v el ſi fu⸗

erit legatis oneratꝰ.an iur̃ inſtõis ⁊ iur᷑ nature q̃rtã hacat

vel ẽ filixarrogatus an ꝗᷓrtã exoſtõne diui ꝑaint᷑ namu
re ebitã poſſit he. ð ĩ ſinbo qri p̃t.⁊ puto ĩ oĩbobmõi
caſibo una q̃rtã ſuffic ut qᷓ.e:hñ qͥs aũᷣt. et· f. de mof· tæ.

paß. Sen cſu.ut cũ ro gatur de hèditate reſtituẽda ſi
1

lms mſtitutus ſõ ↄdico evel ĩ diẽ.nã ſtati pᷣt ſtinẽ debitũ
bonoꝛx ſᷣſidiũ · ſ.tri ẽtẽ vel ſemiſſeʒ. ut ꝗᷓ. de triẽ. er ſe Ei.
et · Ej · Sz aduemẽte die p̃t hr̃e trebellianicã q̃rtã. ut· C.

ad tre iub emus · // l. ſi nullꝰẽ ſ ſtitutuſ als ð· ut qᷓ.e E ſ
oEis accreſcẽ. nẽo inſtõ · Sꝭ nuqͥ d p mo oiũeti qᷓ;diſ

—

iũcti vemũt · REñ/ſiciar C.de caðᷣ.tol. Eh vero q̃dã · Srꝭ nũ
q̃d eẽ muitis · viðꝛ ꝙ ſiqʒut · C.de caðitol.his ita.Sʒ ðᷣdi
p ¶ Inſtõis ut quẽ p łeᷣ teſtatoꝛ amauẽit inſtituẽto hũe
plus ̊ lex diligit aduũg ẽdw. ut G. et.ff. ad trequoẽ et im-
ſti. de bere. inſti. Eſ plures. et de vul. ſb. Ci⸗ 0tẽtum
q ¶ Alijs reb·i. bñtibo alias res et ponitur otinente.
1¶Fide cõ. oꝛdinẽpoſitũ.j·e· Ceteni i legatarijſ· qͥ ẽ 5
Cauce H.n· cauxõ iur̃ uetẽi pᷣſtab af utff.del. in ſi tibi
t¶ Perſonaiæ: ut ſi it inpoſſibile vel difficile ſatiſdare
ꝓPter pauptatẽ remittatur ei fid eiuſſoꝛ ut.ff.ſ eui plus
u ¶ Sel rerũ ut ſi magnũ ſit ᷓ p·l.fal.cũnõ facile.

feli etuʒ.ſatiſdetur ab eo qui poteſt.als eaueatur.S ed eui
pᷣſtabitur.ſeñ hijs quoꝛę mtereſt vel ſuo publico ut in⸗ ⸗
ſti dv muti.ſti.· Calteri · et. ff. rẽ pu ·ſal. fo. l. iij. et · iin. ĩ phᷣ⸗
a ¶ Quia res · hec elt f. foꝛma caucõnis. b (Agut · i. agẽt
cet oplebut. c ¶ omis: d Sre recte.i. Itim e
nõ als ut. Se. E. bns igiiur. æfilio exp eredato.qð die
eſ Eivero. vorat. excepto⸗ ut . Ee. G. exberedatos.
¶ Poſt euʒz. Hͥ po⸗
ſteritag notatur in .
eo poſt eü cui ſũt
ablata bona deſer⸗
tur ad eos.⁊c· Vᷣel
die ꝙÿnioꝛ erat

quia res accipientes a⸗
gůt in eis q recte volue⸗

mſttiuail.⸗ vñ qui e⸗ rĩt teſtatoꝛes. S
rat poſt eũ im gia⸗
du a dmittitur. pri⸗ nullus! ſ. a 4 9
ma yero eſt. memoꝛia facta ẽ woluerit
g Megt adire boc eſt co heres vel
1 einr legatarius aut ſideicõmiſ
EX Ie
Bicitut B.er arf. ſaruis aut uus libᷣtate ho
8 v. ſig. l. lege· 1 ha noꝛatus tũc ad alios quoſ
bes hocꝗ.·e · Eñ ve lex ab mteſtato vocat hꝰ
ro nulli. la. i. pl⸗ cũ u quð quu ſcriptus eſt et
b 5plẽt · i. ople . bz 1
bůt er ſie tpus. ꝓ tẽ egitima p hãc egẽ par⸗
Dare pome ut. C. te excluſus deſerri resai⸗
de leg. et co. l. i. ſos ſimi᷑ pᷣbetes cauecõ
¶ Cotin etur. quis 1 oplent hei roſts
poſt iſtos admit⸗ de in teſtõ oti
titur · ſeñ· extranein nent. ¶ noꝛdmatũ vro
poſtea ſega . nichil neq;oſuſu neq; ĩ hiſ
e. F. px gr. ſi ve⸗ fiel wolumus· pᷣmus m
ro ablaram.· .
k ¶noꝛdinatuʒ· B „ꝛdi inẽ wocatus poſt euz qᷣ

no/ oꝛdme utꝗ· . . jam excluſus ẽ a lege nia

LC
L 5* Eikenultuen iam vocetur prioꝛ· deinde

¶ Confuſũ. nã om qu poſt illuz eſt. ijta de ce⸗
ne moꝛdinatuʒ ẽ cõ tero donec ultimus reli⸗
fuſu. o Rend,. ctus locũ faciat etiã alicui
nee⸗ . Eiis eceeyteruis wmẽtiũ adire et
de dam infer. ſfumi que relicta ſunt adimple
nũ . Ci. uelme? die re. poſt quos ec ſiſcũh wo⸗

inoꝛdinatũvero nil
in alijſ. ſ noĩatis in
teſtõ. de quibo dicit mni ratarijs et in fideicõ⸗

4 Kan . Wen⸗ arns büc eẽ wlumuſ
.

unt ab inteltato. .
niielenua ſ. in Sððè
oꝛdine cognacoõis.⸗ tila dicts pmul ordinécognati
Prioꝛ · cũ effcũ⸗ oms denotʒ.h̊ dictõ prioꝛ· vocacõ⸗
nis p oꝛit atẽ ſigii ficʒ · Vel ſeᷣmv ocat pᷣoꝛẽ · i. pᷣmiũ unũ
. po ſt pᷣmũ· ead ẽ rõne tercius eſt poꝛvel prinus poſt
ſee u. et ita de ſm guli e/taR voluit ſbᷣ deã caucõe.
Alictus. qui hredi Aut noĩati in teſtõ neq; ab in
xterius · i · qui neq;⸗ teſtato ocãtur. iz ꝓrſus ſut
.rutg. e. Ri vero.Sʒ quare hij vocãtur.Nñ. foꝛte
liptatũ ſeruã dai- cauſa.ut in ſt.de eo cui li · c.bo.adi.Gi.
et. C· de mãu. tel. l: ul.Sʒ q̃re añ fiſcũ admittitur eỹneꝰ. ſañ
hiſcus noleb at vel ignoꝛabat. als ſic admittitur ut ex⸗
neus · ut · ff. de fidei cõ. li. l. iii. Ceadẽ oſtõ . et inſti. de eo cui
li. ca. e et ne hmõi · enim.i oꝛdinẽ puãdũ inter eos qui
1Eeni. dixera abinteſtato v emüt. nũc inter noſa⸗

et maxime apud nos qui
ex trebelliano ſol dogma⸗ .

cuitiones odio hñtesa ex⸗

lueit ponimus. Etenim

lũt. als obtin et qd ſequitur.

tos in teſtõ et 8tinuatur cũ illa lra. S. ꝓx· G modin atum
(Exoͤtit⸗. ſ·gꝗna libo fideicõmiſſarjs · vero nichil.
abẽti.ſic. ff. de pac. maioꝛẽ · et. C. q̃ bo · X nar l.n.·

R nid idem in co heredibo · ſeñ · nõ · ut · · e. C. et ſi quidẽ.

4 ilitudmẽ · i. loco heredũ hñtur. ut inſti · de ſidei⸗
25. here. ee et · ſed quia heredes.
x* enne. nã et idẽ apitd alios · ut. ff. de bo.li. ſincce.
CEfi· et. ff. quod cũ
eo.ſi filius. Ei.
ui. ſczʒ no:.
. . ogmati · i. ſoli
oꝛdinem ut detur licentia We ccur.
aditioms prioꝛi p umuſ⸗ aà ircuicões . qtᷣ
tateʒ fideicõmiſſario. aut dic. ut miti de fidei
multis exiſtẽtibo maioꝛeʒ õ · here · ¶h & · cũ
212 —— pᷣedenti·
partẽ hñti. ¶ Qm̃ et in i⸗ b¶ Sivero inſſum
militudmẽ heredis oſſtit Ta lege iſta. ſq;

nõ vult bona ſbᷣ di
cta caucõ eAlij au
tẽ exponũi a teſta⸗
egatiſ. toꝛe⸗

ſeʒ ſpecialibus.
9 Fäua s iban
divo⸗ umus.

ti dedimus in talibo ſidei cõ
miſſis locũ ꝑegaſiani cir⸗

pellẽtes. ¶ Si wro aut nõ ¶ Sic q;· ſLreiextis
fuerit qiuſpiã ꝑ umuᷣſitatẽ legatarns ænolüt
oneratus:aut noluerit a⸗ implẽ 6 bonaac
öͤ iuſſum eſt ad eoſ cip ere ſe dicta cau
gere qð iuſſum tione · er ꝙ dicit da
qui maioꝛiboꝓprijs lega⸗ ni tẽpus.ſ. heredi⸗
tis à ſideicõmiſſis onerati keta rncl
ſüt hmõivemre ſiduciam. implere voluratez
ic q;ᷓ ſeruis dari tꝑs teſtatoꝛiſ.vel mil ſõ
qui libᷣtate honoꝛati ſut et rces marthei
ud quod eſtꝗj.
adire et libe ris cautũ ſ eſſen Erliberiſ.jam
res pepere et ↄplere q iuſ factisg. puis quõdã
ſa ſũt cũ predicta dudum ness hane
cautione. ¶ Siro nullꝰ ue 1 i unte adi⸗
fueritlegatarioꝛwl fidei bDadlu⸗ ut. g.e.
cõmſſarioꝝ ꝑ umũuſitatẽ Eſi qs autẽ· in fi.
aut ꝑ ſpeciẽ maioꝛi partei i Sina mal
ſideicõ miſſo aut in iegat mſſarnj ſpeãles
oneratus ·̊ů omes equalẽ inter ſe pares ſunt
babuerint foꝛtunam tune Itẽ g nales inter ſe
pares ſut · h̊ iſtip⸗
uss ut ſubncit. vel
tm babebat ĩ lega

to ſpeciali a quãtũ erat in fideicõ. umuſali. utꝗᷓ ſtati ibi.ne

udu.rõ ẽs nẽ heredũ vſiſtit · c. er hoe ſi omes vo⸗

se aut. c. ut. S. e· Ceteni. ubi diẽ er in hmilitudi⸗

ꝙR pᷣmo nomĩatus
egatarioſ et fidei cõ. ſpẽales. Feain alijs pferri pt
m ¶ Vmes. bñ dicẽ omes ſivolũt:⸗ ut. s. H aʒ· ar ꝓ eo · ff ·
de here · inſti · qui ſoluẽdo · et · ff· qui et a qui bo · ſi s bñs.

ſß nos ↄtra · ut h innuit: nec enim inter heredes et here⸗
des curo quis pᷣmo noĩatus ſt · ut · · e · Cſi quis aut. Q

aũt in ↄtrarijs legib⸗ ðꝛ locũ h rõne nec̃itatis in ſeruis ·
6 nõ fraudẽtur creditoꝛes. n n egatarius. ſ.ſpẽalis.
ꝛdinẽ denũciacõis· ut pᷣmo noĩatus aecipiat here
d atẽ ceteris liberis exñtibꝰ m. R. et ſic nota oꝛdineʒ

ſeripture ſeruanð ſec. . deno. vai ·fa· in f. eriff. i

— —

—

quotiens ·arotia inſti · del. Cante · et · ff. de ſo ßnec enĩ. S
quid ſi oꝛdoa nõ apareat ſen.p̃t dici ut foꝛte dirimatur.
ut · ff. de indiẽ · i tribo · et · li ſe. et. C. ↄuia del. ſi duobuſ. Gel
die ßm merita cuiuſq; euʒ pᷣ cedere · ut · ff. de fideicõ· li. l. ge
neraliter. quid ergo· Sel melius die om es vocãtos ut
in legatarijs ⁊ alijs ſupᷣdẽm ẽ.cũ nõ apareat qs debeat

a ¶ Denoĩauit · do
mmnus. ac ·

b Et hec om̃ia · q̃
dixmus ab illo · E.
ñi quis aũt.hucuſq;
ſ. ut totũ qð eſt ul⸗
tra debitü naturale
auferatur.

c (Meceſſaria ut ẽ
mter aſcendẽtes 1

deſcentẽtes ut · S· ·
Cpmũiet inter fra
tres qñ turpis pſo
na mſtituitur· ut in
ſti · demof. te · Ci · et

C de mof. te · frẽg ·

et mter patronũ et
libertũ.ut ꝗ.e.nõ
aut. et mſti. de ſuc .
li E led noſtra.
d Unſtimcombo.
ut q ext ran eus.

e (Dudũ tpus. ſcz
amu. ut. S. e. Eſi q ſ
aut. S ed videtur ꝙ
non ultm ſex men⸗
ſes exſpectetur. ut
aut legatu. Reñ. di⸗
ſtingue utruʒ loco
religioſo legetur vl

nõ· prmmo caſu eſt

fauoꝛ.vñ in o tin ẽti

ad duplũ tenetur ·

et elapſis ſex men⸗
ſibus ꝑdit totũ.ut

mſti .de ac · Citẽ mi

xta· et ꝗ.de ecciaſt.
ti. ¶ſm autẽ legat.
ðcðdðᷣo caſu obtiner
q hic dicitur.ſic
alias ẽ fauoꝛ ut in⸗

ſti de obli. qᷓ ex q̃ſi

tn ECfi⸗ 5S
F4AR I8. no. v⸗

adnitti vel pᷣferri ꝓpter eꝗlitatẽ ꝑtiũ ut.s ꝓx.dictũ eſt.

ſpom quidẽ etiã p umuer
ſitatẽ ſideicõmiſſarios ꝓ⸗
pter deãm iam dudũ racõ
nẽ.aut eũ qii noluerit im
plere ex eis quod pᷣceptũ
eſt. reliquos aut legatari
os vl fidicõmſſarios q́ͥ⸗
cunq; mehil alterutros m
hoc qd relictũ eſt antece⸗
dunt et omes hi woluerint
wecari aut qiu ex eis nolu
erĩt. ¶ Si vro nullus le
ga taruis aut hdeicõmſſa
ruus hoc elegerit agere.
damus ſeruis licẽtiã liber
tate honoꝛatig pᷣm oꝛdimẽ
denomnatioms p quã e⸗
os dñs denoĩaut ᷣm boc
habere in alterutros ſpo⸗

ſiti onẽ. 4 Et ſHec quidem
omia ſancimuſ ubi necria

quedã ſbiacʒ datio in ali⸗
quo cui ex natma debetur
qdaʒ ſucceſſio a teſtatoꝛe

et moꝛiẽte. Shrro nul
la ſb elt hmõi pſona m im⸗
ſtiticonbo. ß ſpõtanea lar⸗

gitas diſpoſicõ ms a telta

toꝛe fiat.deĩde ſcriptus nõ

opleat qð pᷣcipit᷑ntra p⸗
dictu a nobis dudũ tpuſ

buz relicti adaptatur ad inſtõ eʒ.ſic. C. do ßis nup · l. hac
edictali.circa phᷣ.ſicj.e.Gimmitiũ. Et eſt notãdũ ꝓpter ho
diernã ↄſuetudineʒ m quã nõ fit qñ q; in ſtõ cq̊ toſtatoꝛ.
dicit · illi omia bona mea relmquo. viðꝛ em ꝙnõ valeat
teltm m quo non eſt inſtõ. ut mſti. del. Eañ. et de remili.
CEplane.Sʒ qð dicitur in ti.de teſta.mili·q; nõ vʒ teſtm.
nõ ideo eſt. verbũ relm quo.nõ ſit aptũvel ſufficiens
ad inſtõʒ · ſ̊ q; teſtes nõ fuerũt ibivocati. Itẽ rep ete ſan⸗
cimus· Sʒ q̃d cũ mi eſt relictũ heredi mſi hereditas.ſeñ.
ſit ita et puabitur illa et ſc hereditas relictum dicitur.
vñ hic eſt teſtmilli bona mea relmquo.ut.ff.de re.mi
li· l. diuus. et de tabu.exhi.l.i.im fi.· Itom nũquid fructus
quos medio tꝑe uſq; ad amuʒ habuit amttet. Hñ. ſic.

— .

ff. de hijs quibo ut indi.lſhere lẽ · et. l. eũ qui:

qn

aüt · et. Eſ vero nullus. m

illũ quidẽ pruiari relictis

omibo mehil pemtus neq;
p faledie occaſonẽ neq;

pꝓ aliã cãm ꝑpciperevalen⸗

tem. Sinmir aut talia ob⸗
tinereaſi qinð ſmt cohere
des hbos wo cari alioqũ ad
ſideicõmſſarios alegata⸗
rios et ſeruos et omes ab
nſteſtatõm pus a nobᷣtia
ditü oꝛdinẽ reſwire ubicu
q; onè co herẽte qtenus o⸗
poꝛteat opleri ea q teſta⸗
toꝛ Fm legem ſic diximus
impauit. ¶ Biwro inſtõ
etiaz ſ ſtõnẽ habuerit.c⸗
tum elt q pus ad ſᷣſtitu⸗

tum woletez wmẽt omnes
res ſᷣm lege oplẽteʒ q reli
ca ſut.a ſie illo nolẽte tüc

ad co heredes et legatari
os et ſeruos et qui ab mte⸗
ſtato et qui extranei ſuta
ſiſcũ ſᷣm a no bis datã ob
ſeruacõnẽ ea qaie auferu⸗
mir wmẽt oplẽtes ubiqʒ de
ſicietiũ ltimas diſpoſicões.
Proptefea nãq; ec ad tã⸗
tas reſpeximꝰ ſucceſnone⸗
ut non remaneat ſme ad⸗
itione moꝛẽtis hᷣreditas

Falcidie, quã haberet als.d᷑t inſt·ad· i.Ffal. in pnᷣ.
liã cauſam.puta ꝑ pᷣlegacõnem.
ala obtinere.ſ. ſancimus qualia in eo caſii dyeim⸗ꝰ
onã fuit inſtiaita cui fuit ncce

L inlſiis riinqͥ · H.ſ. qͥ ſequẽtur
k Seruos. litati dnatos. l

rius· ut · 6. e. Eñ quiſ
erepete ſancimus.

n ¶ Cohenente. ſcz
cautioms⸗

o ( Diximus ut. 8.

eæ· Eſp· et. Ch ijs i⸗
gitur. et. Eſi qͥs au⸗
tem: m fi.
P¶ SRi vẽo inſtitu⸗
cõ·ec ſubſtitucõ eʒ⸗
Sʒ nũquid h̊ ſubſtõ
vulgaris adita he

redit ate exſpiraunit

ut · C. de im pu. et al·

fſib:l. poſt aditaz.
que elt z. E m qͥdaʒ
dieunt illã coꝛrigi.

Aln dicüt hoe ſpe⸗
ciale ut nõ exſpiret
vel die hm Jo. ꝙqnõ
ex vi ſubſtitucoms

admttitur·ſ̊ huiuſ

modil.denehcõ 4
admittit ꝓplus dele
ctum. ac. .

¶ Molẽte ſſubſti

tuto.
r Ad œberetes.
imo viðꝛ pmoꝛim
mediate tranſiè ad
heredes ut s: e. E.
Px. ct·. C. ſi quis au
tem. Sʒ dic ꝙ ibꝛinõ
erat ſubſtitutus ali
quis· vñ tranſit ad
coheredes imme⸗

diate. Hic aut ert

ut pʒ m illa dictõe.·
u ero· et illa etiam qᷣ
ſut in p mo caſu hu
ſBDatam ut. S. e.
Cetenmm.
t ¶ Pemẽt. nuquid
lib eratir ille a quo
res auferütur· vdꝛ
qꝙ; ſic interuẽtu no⸗

ue pſone obligate ut inſti.quimo.t.o. p̃terea. Iteʒ i⸗
deo tenebatur. & erat heres .· h̊ deſit eſſe . cu alius ſit factꝰ
heres m ſolidũ ut ꝗᷓ.e. im omibo·ergo delijt teneri cel⸗
ſante cauſa.Sʒ ↄtra videtur ̃m aʒ ut.ff.ſo.ma.ſi ab hoſti
bus. Cſi vir · et de nes · G· ſiue Hhres · et · C. de decur. ne quis ·
in fi ·prima tnv erioꝛ videtur.Itẽ quid ſi nullus vult hr̃ᷣe

illam hereditateʒ a prino uſq; ad ultimũ.nuquid ↄpel⸗

lmus heredemvel aliũ qui nõ ↄpleuit volũtatẽ defſun⸗

cti aſſumere eam et dare relicta.R ñ.ſic ut eni h̊ regula.

qð fauoꝛe.a c. ut.C·de leg. et 9ↄ.qdð fauoꝛ e.verna eſt. ita et
eius ↄtraria.Lſi a li d in odm alcuius eſt inductũ nõ de
beat ĩ eius utilita tẽ redire.ut. ff. ð mt- et re. lrelegatoꝛe·
WEfi et del i. ſ ſeruus pluriũ · En · tiſ̃ HSme adicõne:non

2

H
65

interelt eniꝛ cut. ff. de intꝛac·l et qꝑ et inſt. de bo .· poſ.
quos aũt ae. datos. fcãa adi ecta:als exheredatio foꝛ
xhere⸗ te nõ noceret pᷣm alar. ff. de bo . li · ſ Pr̃o⸗
nus. Eſi quis imo ſme foꝛte.utꝗᷓ ut cũ de app.o· Ea liud.
b uſte.̊ᷓ exigo iuſticiã legis et hoĩs:legis ut recte ex

heredeturſ.noĩatim.hoc mõ· filius meus ſempromꝰ ſit

ꝗd finitis pfoms noĩatis m teſtamento voeabitur inter

eos qͥ ab inæſtato vemũt cũ ꝛip̃ᷣe de illiſ ſit quið pᷣmus
ut. ff. de ſuis et le . l. fuius · Heñ· non mii ꝑ querelãa · ut · ¶· de
inoff. tel. ſi h eredᷣ.quintiani ·et · l. filiã · et eſt racõ q vide⸗
tur ad huc teſtamẽtũ valẽ cũ lex faciat etiã alios ab inte⸗
ſtato vemẽtes hẽdes loco expulſiut ꝗj. e· im omibo. et

exheres · ut inſti · de exheꝛ · li · Ci · et .· ff. de li · et poſt .· l i. et · ij.

er · ij · Itẽ ab omib⸗
heredibo eius gra
dus ut. ff. de lib · er . .
Hoſtuleni: Cliuſ. ¶ Exheredatos aũt liboſ
et . C. de lib. pte. l. v R1 pre excluh ſut ut
als reſtitui dʒ ei he⸗ niuſte aApr excluſi ſüt t
reditaſut. ff. bo. mchil ex pr̃is habeãt vo⸗
li ·l.t pr̃onꝰ.ſi qs· luntate nõ vocamus neq;

c ¶ Homiĩs ut qxſ

reſpicimus lieʒ decies imit

ſit mgratus ⁊ ca m⸗ 1,C, . 4 7
Futirudums exp⸗ lenes velint. una eſt en le⸗
matur a teſtatore gis mrẽtio ut qᷣ diſpoſita
ab percdein bet ut ſuit a moꝛitibo impleãàtur
ꝗ ut cu de app· co g. ey Qt 6
FC. alind. et. E ſiue Eu em Ain ab 0° teſtato
ergo · col vin et · C. reꝗꝓpria ſbſtãua pulſus ẽ
de moff·teſt. l. omi qu iuſtuʒ erit vocare ad
mõ. Vel dic inſte. i·

recte qð qliter fiat

vel nõ die. ut. ff. de

res quan ille eũꝑ exhere⸗

dationẽ fa ctã m eũ expᷣſ⸗

hꝛes hereð teſtatoꝛis eſt heres ut · C· de heredi. inſt. l. fi.

necnõ et puos et ita ad e⸗

os qui ab inteſtato vo can
tur.et ad extraneos at q;

ad fiſcũvemmuſ nõ abſur⸗

de hoc factũ eſt nec inam⸗

ter nec qſi aliquem lateat
qð decʒ . i ex ꝓuidetiaa ßm
legẽ. ut hinius pᷣmũ omib⸗
Fm teſtamẽra pſoms· dei⸗
de abrenuaãtibo ita ad e⸗

⁊qð ðd filiũĩ agnatũ
ꝓximũ et ideo ad⸗
mittendũ. verũ eſt
non Facto teſtamẽ

to.vel eo facto nõ

tñ adita hreditate
ut · ff. de ↄtra tafili⸗
um. Eß cum exhe⸗

redatio· Item nun⸗

quid mter exneos
ꝓrſus adnunttitur

vel cũ fiſco vel etiã

pPoſt · Eñ. q dã non
foꝛte pter dietas
rõnes m ꝓximo e.
S p̃t diei ut non

lib. et pou ſi po⸗ ſim ſieri participez noluit.
ſtumus. ckl. ſequs⸗· (FBiwro ablatã partẽ a
tibus uſq; ad.ł gal z pols S .
lus-ac. no plete moꝛietis wlun
deNMichil ex. qᷣd ſ tateʒ pᷣus deduximus ad
gaaeeee: ſbſtitutos · de inde ad cohe
