emphiteoſim. ſen at ractus pi ab unto nodtenint u mpbiteo ticã oſc cõnẽ.i.ſepᷣtur ꝑ tabellionẽ fcãm
tenni Fbane⸗ daa t r Tchr⸗ Eſ veroßt⸗ Klious aqbibitis utmodondautt ſic er als en e⸗
c ¶ Qð aut.· dictu elt.· ut · G· C· J., n0 5 1Siry-⸗ ia ſeᷓ tura. ut:j.de ali:et emphi hoc etiaʒ· regula⸗
4 d Valere ſeʒ alienacõnẽ otra enm videbat᷑ ex eo qdʒ ceſſaria ſc tura· ut:/de ali· et emp r cgent ue d
impatoꝛi eſt li citũ pac.pactůũ. .
ut · S. e · . nmus⸗ .* 1 dDi ut g arc
L er ſue famlie licitu 2 „ , eg ſic. nia vero leomi. er
viðꝛ ut inſti · ð uſu. ad nullã etiam noſtre rei allbuas ſicaſſiones ſi i ro⸗
3 er ha .· Gij· cu et als pbᷣlice pſonã ſancimus va dictũ eſt · et ſic reuti po ¶lũ. ( emphite⸗
dee. tnars ſii lere. non ſolũ ſupꝑ oſtanti⸗ triũ ꝑpſonaꝝ moꝛtẽ ad ſan aeeacr⸗
phnᷣaccur. et oꝛtis et agris:ſed etiam bilem domũ ex qua fcã ẽphi . Elicẽtiam. H
4 uabzeanle⸗ ſuper ruims ſiue ex igne. emphiteoſis · et valẽ etiã die ut. S. e. Galie⸗
ukeretig ff. de mino. fiue ex terre motu Rue ex talẽ etaci urwi bit naone
l.verũ · ¶Penl · alia qᷓlibʒ cã ruina lit. ſ̊ eẽ non repugnantem legi. Gemphiteoſim
. f a - n mhns q omino deſtructa . eq; illõ qð hacte⸗ x 5 zeg deretue⸗
. err. ſut a ĩpauimẽt iacet kue mnus otma tales etdies rrralea egel
Nacent. ꝙ totũ ec puriſ ruumiſ.nullũ hñnti⸗ a gebatur valẽ pmittẽdũ et ceteri aceur.
4 eſt de kructũ h non bus ediſiciũ:neq; materiã eſt. de adiectõne utſi du⸗ y TRgebatur. ſa⸗
eont aſu eſt iacẽtẽ nõ enim in illis alie ora heredi opleatir tbs ſiczb pactt.
. exp Glnta ar. ff · de nationẽ ſieri Pimttimus: licẽtia ſit eis qin po ſt illũ 14 Upon⸗ürſez
⸗ dan mker. ptoꝛ· mſi in ſola emphiteoſi tẽ⸗ ſut in Enptooln dare ßlatis er ita oec di
Cfi · et. l. ſeqnti. li B dud id vnde agitur.et ſpꝑ eos ctio impoꝛtat ne⸗
eAin ꝛali · Fm ꝙ, a nob duduz id vnde age Portat ne⸗
epoꝛali:.mmo — ÜR——U . 7„ . unn m n
, ßmaltene dictũ eſt in tribus ꝑſonis ſpom alns · in tocenin il Kroee i d5
ve ut. 8. e· Caliẽa coiſ. talibo quales pᷣ dixmus. aluid eſt qᷓ reuo ucõnẽ mind lectiz ei. Nim
ſt Premeut ¶ Etut neq; ulla crcum⸗ et machinacõnẽ ꝓpetuas Hen o o al.
d ¶r neq; biepr ſriptio in talibo fiat. duo eis emphiteoſis. mage has buo in vbo
RMec jcis chamcis à architectis· ſi⸗ reru agi · H et lqdt! eſſe ſũt ultra terciã gna
*1* UMM 7 . . 2. cur⸗
interuemẽtibus qðᷣ ue in hac regia et maxima tale. nulla nccitatẽ eſſe re rzeee n: Snes
6 vbũ eſt . Et nota ciuitate vna cũ deo amabi uerontiſſmis yconomis ct al· C. de ↄtraben.
. ꝙ nomẽ mecha⸗ libo yconomis · et · v. reue⸗ duob⸗ heredibo eeſſanti⸗ emp. dudũ.
meis gnaliꝰ? nomẽ rẽtiſſnns pᷣſ ris · et duobo bus tradere cetẽs. ¶ HRi e(In hoc. ſpacto
4 e krrn aſt ſaé⸗ dyacombo. pnte c deo a⸗ quis aũt woluerit acciꝑe vel tli fe panſo.
mechama elt ſaẽ⸗ ya RmhmOo. PEO n d Emphiteoſis.
tia aunertine Hue mabili epo · nue etiã m ꝓu m racõn enm ſs aut qin accuſatiuꝰplis nu⸗
no liberalis ut pel⸗ ia duobo jibus me⸗ vocatur uſufructus rem mer.
liparioꝛũ fa broꝛe 4a duob mſigni 2e ciaſticã. aut ſciſſmne ma ¶ Cle. ſ· pactũ ut
et ſiliũ · ĩde mecha chamciſ à architectis aut ecciaſtica.· aut eiſſmme: Ee wear.
nici mgr̃i haꝛæ artiũ etiã vno ſi vnũ ſolũ ciutaſ ioꝛis eccie aut alterius cu ¶ Cridẽ.· cũ em ſit
Harchirettig nnn hẽat · interuemẽtibo mill iuſlibʒ · ꝗq m omi nra 3 dur naalet ut
6 e demaldt. ab locis ſacroſanctis poſitis ſunt poſite. aut ꝙtochioꝛũ a ſpaeY .
1 eſt pn⸗ Ins diffimatur ab ommo.pcipiat hoc et Fm h ee
archos qð eſt pn⸗ euangelys diſfimatur ab omm zné erß tua ſ̊ pactũ credo
cepser weetae ars architeckiſ q; tũd petat ꝓ h pᷣdeãm obuacõnẽ ekm valere · ut · de al .
e eelt wa wmukp ſolui ſanctiſſme eccie ßᷣm foꝛmam aſticis leoma Snie Sice ni 8
às iſte rumne eſtia⸗ moduʒ em phiteoſis et in pie memoꝛie. ut iſte ocu⸗ cimtatlo 1 buſda
bũtur ut nõ decipi⸗ bijs emphiteoticãoſepᷣtio ples exiſtẽs et ſbᷣe immo⸗ ecẽns ſbᷣ ea poſñitis
4 atur eccia: nẽ m eo celebrari ym ſigu bilis dñs · aliã mox rẽ n evali gempoi.
. —„ 1 —„ 15E – „₰ 7 2£ .„Qele⸗ *
. m Siue hoe ſſie n pus dickã illi vooae⸗ Sriertie elene S(SEis auͦt uuinf
iataiind ſue diſhcare et uti materiebus Bnkiſlime er h rrdir ſbʒ. ſdomꝰ venera⸗
d etiã qð eſt remotũ W☚d heat. et tranſ⸗ rabili domm ex qͥ h peepit ilis.
4 ſe F mremer nwre col iteoſim uſq; tantos et tales ferentem h¶ Leomis · ut. C. de
.l.iij. Rue accur mttere ephiteonm ulq; er

—æ

ſa.ſanc.ec.l.iabemus. mi. a ¶ Ins. xr uſufrũ etu rema
nẽto ap ð eũ. Aetnmnꝑuropᷣ e pomtur ym al.q; inter ſpẽs
bᷣ (Comp fieri nõ p̃t ecõpenſacõ. ut inſti · de act! Ein
bone fidei:nec obſtatC.d ↄpõẽſa·lłñ.in pnᷣ · q; actõnes
reales tũc cõ penſantur cũrebo pemptis venitur ad eſti⸗
mationẽ qð fit qñq; ut · ff · de rei .· vẽ . q reſtituere. ,
c¶ ð datim.ſ. ab eccleſia modo et impropᷣe ponitur v
bu dare cũ d ñüũ nõ

trãſeat ut hic et. 3. .
e. E h ec igeꝛ · et ]· de „ „
ale et empi. Eſi ve⸗ redditus quantos aut ꝗ⸗

ro q̊s als ꝓprie ac⸗

rileur ert wnnrn les habet qð datur· ita ut

traſit ut inſti· de ac. polt eius obitũ ecciaſtica
E ſic itaq;· vel die aut ꝓtochica res reutatur
ꝓPprie q uſuf. tran adven erabilẽ domũ cü uſu
ſit et eius poſſelno R. n ſ.
l.naturalit et ꝓut dente tpus vite pcipietis.
te foo res tĩaſt vell ccipiat aũt ſir rei m opẽ⸗
de iul quo aq uſut. ſationẽ date et uſũ.quate
eatenus poſtea ad quate
eccleſiã redit ut ſe⸗ nus keew peipiẽtis obi
quitur. tũ.aut tpuſ.m quo donacõ
dð ¶Kecipiat. ſ. ve uſus ouemt nõ trãſcendẽs

nerabilis domus.
e¶ Date. a fructua
rio eccie ab mitio
cuius eaã medio tẽ

videlicʒ peipiẽtis vitã) u⸗
trũq; ex toto.et ſᷣm ꝓprie⸗
tatẽ et uſũ.apðõ ſeiſſimã ec

us
e hab; uſüfra⸗ .
hdee b cleſã remanſurũ. ¶ Qua
¶ Muatenus · i. in wro leonis pie memone
guatii. oſtitutio· penas pene ſolũ⸗

Strum c er ag .modo mm vendicõne decre⸗

ciuiilis. ut · S. e. G ad h.et.ff.de ↄtra ta...i · Efiliũ · Itẽ yco⸗
nonn magm indices penã patiũtur liq; nõ moꝛ tẽ ut.s.

ox·i.ſtati·

o

pho.aut abbati aut abba
tiſſe monaſterij aut aſſiſ⸗
ſterij hm ꝙ pus diſpoſtü
eſt. ¶ Si qs igitur pᷣſum⸗
pſerit emere rẽ ecciaſticã
aut ꝓtochicã cadat qiuð
mox pcio · exigat aũit reſ
quã accepit cũ omi meclij
tpis incre mẽto.et otra ꝗJ⸗
de ſciſſmã ecciam. aut ve⸗
nerabilẽ domũ nullã om⸗
mno hẽat ackõnẽ.ↄtrave⸗
nerabiles aũt yconomos
aut qͥ omino vendiderunt
in ꝓprijs eoꝝ ſᷣſtãtijs ex
cõtractu actõnẽ heat. ut
metu ſubſtãtie ſue et li nõ
ꝗpter dei timoꝛem attñ ſe⸗
gmoꝛes circa vendicõ es
nant. (Diqs aũt p do⸗
nationẽ accipe pᷣſũpſerit
rẽ ecciaſticã aut ꝓtochicã
et ipo qð eſt donatu omi⸗
no cadat.et aluid tãtũdẽ
ex ſua ſpᷣa repeſet ſeiſſme

e. Eyconomüů:et · Cip̃osnam et h dicit foꝛſan⸗
iſpoſitũ eſt. ut.s· e. vult ·

. conomolſ.ſieff.ſi cer· pe. cinitas.
eu yconomori., ex inutili cõtractu agitur ut.C.
tractu⸗ ſed qᷓliter: delł et cõ.l· nõ dubiũ . Fe. mutilis

ẽ in fauoꝛeʒ eccleſie
ut poſſit vendicaẽ
ſed in oduũ ycono⸗
mvalet ut ten eaf
vel die ex mutili cõ
tractu agi ut ⁊ alff.
de ac. emp. ex emp
to. Ch ijs qui · et de
otrabẽ. emp. ſ̃ cel⸗
ſus.⁊ de pig·act: ſo
lutü. Ei. Itẽ nonne
yconomus poterit
agẽtẽ excepcõe ex
cludẽ. ut. C. de lih.

cau.ſiiſ.et.ff.ſo ma.
Al·viro.et.l.cu muli

er · et quia potioꝛ ẽ
ↄditio poſſidentis

in talibus . ut · de

ↄdict:ob turpẽ cau

ſaz l. ij. et. l. ſi ob tur

pẽ cau ſam.ſeñ.dic
ẽptoꝛẽ bõ fide ermſ
ſe nec ſibinoq; iuriſ
ignoꝛã tia in dãno
vitãdo.ut.ff.ðᷣ iut᷑.
et facig no.l.erroꝛ.
in fi· vel die ꝙ yco
nomus tãqᷓ; ſuã vẽ
debat ut muemiret
emptoꝛem ut· C. de
boms ma. li.
Si quis aut. re⸗
penſet. C. de dona.
l.necignoꝛãs.otra

rioꝛ qð ipᷣ e dedit ee uit.nos auũt diximus non
cleſe. ſolũ vendicõnes.ſ̊ eiã do⸗
8 ¶ Eccleſam · defe nacõnes et heis do⸗
ctiua eltet ideo ſbᷣ⸗ Pmiit.
audi decurret. et ppetuas emphiteoſis et
PRuia vero · in pignoꝛũ dacõnes m reb⸗
vendicõne.qð no⸗ imm oblibo. videmus au
mẽenò ad omnẽ a⸗ — ſaz
li enationeʒ ptin et te quoſda ſie amatoꝛes pe
ut. ff. de ſtatu lib. l. riculi ↄſtitutos· ut pᷣſumãt
ſtatu liberi · in fi. vñ ad ea que interdeã ſut ac
nõ.o tinet ẽmphite cere. cr circuétionẽfa⸗
ris dationẽ h Pe cere legibo ex woluͦtate er
oſtõ ſie · & nõ ꝓeu pſupcõne quã hñt.et que
ab alienacõe cõſi⸗ pnp 4 9

ſtit · ut · S. e· Galie

omibus mo dis interdea

natio nis. et ꝓpter ſut agũ̃ L. et foꝛſitan dedu⸗
hoc dixit hic pene. cũt hoĩes ad moꝛtẽ · ꝓptẽa

2 (Diemmis⸗ ut. 3.

i neceſſariũ exiſtiaiumꝰ i
e. Cnos igitur. neceſſariũ exiſtiaiumꝰ in

K Donationes. de vno quoq; cõtractu etiam
pijs Ppnns dixit eẽ ſtatuè certã penã.hijs qᷣp
lea E vuobus ſe pꝑe pems q̃ poſite ſũt adu⸗
eſmmobilibo. ſez ſus yconomos ex oſtoe p⸗
ꝓPphiberi. deã pie memoꝛie leoms · ſi
m E Atkel inil militer nüc imminẽti bo y⸗
tabegionen qui de conomo wel zenodocho à
poꝛtãtur qͥ ẽ moꝛs noſochomo aut bephotro

ff. de reg · iut. l. dona
eceleſe autwnerabili do⸗ ri. 3. H e elt ſpe⸗
mii ex q̃ ̊ accepit ut quã ciale ꝓpter ſuũ deli⸗
mſus eſt agẽ otra eãuo⸗ maleherevoſſeite
uitatẽ. hãc ſibim et in nſ rniut. ff. acl. aqui.
exhibes ſuã ſentiat mali⸗ ſ ſeruꝰ. ſi olinã.
gemtatẽ.¶ Hi aũt pꝑmuta et inſti · de re · diui · G.
tio in qubuſdam fiat pſo ezBmnerſo.
oOmq 277 r Pio t ¶ ðautem p̃ dixi
ms (pᷣter ſolũ impii. ſic p mus ut. a E ⸗E ſim⸗
diximus) q qͥ pmutacõnẽ mus.

accepit ſbiaceat pene.et
datã ſibi rẽ annttat.et re⸗

ue¶ Amttat. impro
prie cũnõ trãſierit
domimũ · ut. ff. ð re ·

currat rurſus h̊ advenera iur· nõ vid etur rem
bilem domü vnde ꝓgrel⸗ amittere mal⸗ 8
ſa eſt. et qðᷣ ꝓ ↄpeẽſacõe de ciali. t be
dit maneat apð venerabi y ( Suburbaml. id
lem domũ et qꝛ acceſſit ad oꝛtis iuy vrbanũ.
cauſam legi contrariã ca⸗ (Kuru: vel etiam
. aliud ſic · S. & fide⸗
dat utroq; iuſte· et ym bor ſuf Gi. accurſius.

—

co⸗
tig.

16.
C.
lli
e
R
lo⸗
at⸗

np
d
el⸗

ne
it
x
b.
14.
li
i
as
de .
l
I
e

ri

1⸗

a ¶ Ab hoe. ſcilicet auro qꝗd mutuauemt ecelefſee·
b Habeat lucrũ.ſed quũo eccia locupletatur cũ aliena

jactura momibus hijs caſibus.ut.ffde ↄdiinde.l.nam

natura.ſeñ·nõ fit c iniuria.imo iure et ex culpa eius qui

accepit . ut · ff. de
reg ui.ꝙ quis·

Subſtãtia eoꝛꝛ·

ſcʒ yconomoꝛũꝛ ſi⸗
milu· ar.s. ¶ xi ·
et · Eſi q nis igitur .
et hoc nõ erat dietũ
in lege leoms de p⸗
mutacoe.

d Preſl qu⸗
ẽtur cum mehil

habeãt ut.S.ð mö⸗
Cillò: nam mams
Eactõ. ⁊ c. ut · ff· de

dolo.l.nã hijl. reſpõ

dent quidã ꝙ affi⸗
nes et cõſanguin ei
eoꝛũ tenẽtur ꝓ eis
qð miqchil ẽ.cuũ aliuſ
pꝓ alio nõ debʒ exi⸗
gi · ut ꝗ. ut non fiãt
pigno · Ci · er. C· de
pems· l.ſancimus.
vel die ꝙ hie loqᷣt
qñ h hẽbat adhuc
bona que nõ diui⸗
ſerat inter filio s ut
ᷓ.de ſan. epil. Eſq̃ᷓ
mulier. vel die ter⸗
cio ꝙ hec cõ ſtõ lo⸗
quitur de hijs mo⸗

nachis vel abbati

bus qui añ oſtõnẽ
illam de monachis
intrabãt monaſte⸗
riũ qui non perde⸗
bãt ꝓpterea rerum

ſuarum donnmum ·

ut ꝗ.hec con. inno ·
cõ.de hijs q̃ ingre·
mo. al. dicit ꝙ ex
eo ꝙ acquiſiuit ex
gne ↄiũcto uſq; ad
quartũ gradũ.utꝗ·

de ec. ti · Einterdici

mulſ et ꝗ· de ſan. eß ·
Ehſ quis ↄ tia ali⸗

quẽ.ſed hoe in epiſ

copo nõ monacho
pꝓ oſſi locũ habere·
alij dicũt ꝙ quidã
ſint abbates layci
nõ monachiutpe
tra goꝛiceñ.⁊ ſancti
frontomiſ.ſed tcia

opmio verioꝛ eſt.

enim. vere
non debẽt rem im⸗
mobilem pignoꝛi
dare · accur ·

pene ſubdat᷑· Fm q;a pro

prijſ cadet · et qð ſperauut
nõ acquiſiuit.et h̊ etiam a⸗

ctõne fuata ei in ꝓp ria ſbᷣ⸗

ſtãtia eoꝛ; qui ↄtractũ ce

lebrauerũt cũ eo. ¶ Si au
tẽ creditoꝛ in pignoꝛe coꝛ

poꝛali eleg eit accipe rem

immo bilem ecciaſticã aut
ꝓtochicã in domibus foꝛ⸗
ſan aut ſuburbamis aut a⸗
gris aut oꝛtis· aut ciuulib⸗
pambo. aut ruſticis manci

pnjſ.a dederit aurũ.ab hoe

cadat creditoꝛ. et heat lu⸗
crum q mutuũ accepit ſan
ctiſſima eccia aut wnera⸗
bilis domꝰ qð mutuatü ẽ
aurũ · etiã hoc otra celebra

tẽ mutun yconomũ aut ze⸗
nodochũ aut ꝓtochũ aut

pᷣſulẽ monaſtern aut aſſi⸗
ſterij aut alioꝝ venerabi⸗
liũ collegioꝛum. creditoꝛi
actõne manẽte.hijs omi⸗
bus etiã in abbatiſſis mu⸗
lierũ et aſſiſterioꝛũ ſeumo

naſterioꝛũ valẽtibo. ( Di

enĩ ommo ſanctiſſmis ec

cleſijs aut alijs wnerabi⸗

libus domibo crediti opꝰ
hat aut in ſolã nccãriã vi⸗
delicz et meuitabilem occa
ſionẽ.et ꝓpt quã nõ pᷣt qd
imminet adimpleri.ã in a
liam cauſam utiliſſmã ſan
ctiſſme oↄſiſtẽtẽ eccie. lice

bit ſpoſitis earum uſq; ad

gnalem ypothecam ſtac.
et nullum ſpeciale pignus
creditoꝛibo pᷣbere. E

emphiteoſim accipe pᷣſü⸗
plerit.qð non ſʒ aut tpalẽ

quudẽ.nõ tñ ſm huius no

Si

wero etiã ppetuã quuſpiam

f ¶ Aut· opus dicoaut. 2.

debit uſuirario.

g ¶ Ocaſionẽ. puta ut ſoluat .
hbConſſtentẽ. ut m emendis bobus ꝓ laboꝛerio ter⸗
re eccleſe vel alia iuſta cauſa earũ eccleſarum.

ſtre legis obuacõnẽ etiã
ſic cadat quidẽ de emphi⸗
teoſi.et qʒd; datũ eſt mane⸗
at apud venerabilẽ domũ.

det aut otinuo et poſt caſũ

emphiteomatis qᷓ tũ futu

rus erat ſolu ere hi ßᷣm le⸗
gem ſubiſſet ẽphiteohm.

mehil apð eũ remanente
ex rebo pauperũ.que fru⸗
ſtra ei pꝑ ẽphiteo ſim date
ſũt. ¶ Hec igitur omia cu
ſto diãtur pᷣdictiſ ſbiecta
penis.neq; tabelliombus
pᷣſumẽtibo inſtrumẽtis ta
libus mĩſtrare.h̊ metuẽti⸗

bus uſq; ad exilium etut
nũuqᷓ reuertatur.neq; ſi ſa

cra h̊ pᷣbeat foꝛma.neq; iu
d icibus vl dictaè tlia in⸗
ſtrumẽta pᷣſumentibo · vel
fcã ſuſaꝑe:a geſtis monu
mẽtoꝛũ ea firmare.ne etiã
ipi et cinguli et digmitatiſ
et ſubſtãtie caſũ ſᷣm leomſ
oſtõnẽ ſuſtineãt. ¶ Hyſ⸗
dem pems Fuãdis etiã ad
uerſus eos qui ſacra vaſa
otra nram legẽ à pignoꝛ
dãt aut vẽdũt aut ↄflant
ꝓpter alienacõnẽ. nã etil
los equa aut maioꝛi pꝑena
dignos eẽ ſancimus · qᷓn⸗
to etiaʒ circaſacras res et
deo dicatas pᷣſumunt im⸗
pie agere. mſñ tñ aliq dta
le fiat qdð diximus ccare⸗
demptionẽ captiuoꝛũ. ubi
amme hoĩm liberantur a
moꝛuibus et vinculis inam
matoꝛũvẽdicõ e valſoꝛũ · ſi⸗
mii qꝓpe obfuacõe et ſu⸗
r alienacõ ne cuului pa

nũ cuſtodienda.hſcut ſepꝛ

dixnnus . eo ꝙ tales eſſe

i ¶ Ad generalem.
ſie dicendo omma
bona eecie tibi ob⸗
ligo.Sed nũqͥd eſt
pluſ qᷓ; ſpẽale· Reñ.
non ut die mus. s.
e· Calienationis·
k ¶ Speciale · h ho⸗
die ↄtra ut ꝗ.ð alie ·
et emphi·. Ehoc ec.
ß die ut · . e. Calie⸗
nationis.
lic· imoutᷓ.
de ali · et emphi. G.

Calienatiomis.
¶ Qbbuationem.
quã habnimus · s.

æe. Eem phiteoſim.
CCquiav ero.cet · E. ſi
vero.accur.

nFuturus. et ꝓ fu

turo tpe q; ↄo tractꝰ
non valuit qð die
ut. g. e. Cſcire auůt ·
o ¶ Pauperũ · i. ex
rebus ipᷣius eccie et
nõ res eccie paupe
rum eſſe · *

p ¶ Predictis, ut

s· e. vult eni. cũ
ſeqñtibo uſq; ad. E

q; vero leomſ. uſq;

Ffc a pnᷣci pe ſicꝗᷓ. e.

·CEq; vero vẽiſile·
de decur. l· omes ·
ſ¶Suſtmeãt · ut· S.
e. C jp̃os.
t¶ Puiſaẽ· eos · Iy⸗
conomos-
ſanc.ec.l.ſancimuſ-
x (Cõſant · i. o qſ⸗
ſant et liq faciũt ·
/¶Aut. cu aſpirati⸗
one haud pomitur
ꝓ non. ſi aut ẽ ſine
aſpiracõe debz ſubi
ci maioꝛi
Sacnas. ſicᷓj. de
alie· er em phi. ¶de
ſacris · et · Eſan etiſ⸗
ſimas:·
2 eimius. C. de

ſa.ſanct.ec.l.ſanci⸗

mus. et legit inſti ⸗
de reẽ. di. E nulliul ·
et. Eſacre.

Q

——

a ¶ Aninie. i ammata coꝛpa et ſie poritur otẽtũ ꝓ cõ ti⸗

nenti. b

oĩm.ſic de ec. ti· ſi aut ꝓ redẽpcõne.

e¶ Lex· ſcilicet leoms· ut · S· e · vult. .
d ¶ Rma foꝛmas· i nr̃m reſcpᷣtũ cũ ↄſlio factũ⸗

e ¶ Anquid i. em es⸗
re r em eccleſie.
Permittentes.
pᷣgmaticas foꝛmaſ
g Probibemul .
ſcilicet temptare
vel acquirere tale
relcpᷣtum et etiam
ſi acquiratur ꝓhi⸗
bemꝰuti eo ut ſeqt
et ſancimus 1c·½
b¶ Quempiã ·i·ta
lem aliquẽ.
i ¶ Proferre · nu⸗
quidtenetur · l. coꝛ·
de fal . ex eo capite
ſi quis ſcienter uti⸗
tur illicito inſtrumẽ
to ut.C. ſi reꝰ velac.
.l.inj· et. ff. adl. cꝛ.
de fal.l.Ffalſi.Ci · Re·
nõ.duabo racõmbo
et & pene füt mi⸗
nuẽde in dubijs vñ
ſiffici pena huiꝰ
.ſ· ut· F.. de pems · l·

interp̃tacõne. et qꝛ

nõ viðꝛ falſũ.q; ve
rita ſis prrmoꝛdio
admuat iutff. del·
.ij.l.cũ filius· he⸗
res · vbi aũt eſ fal
ſũ reſcpᷣtũ locũ ha⸗
berz pena · l. coꝛ · ut
.C.ad.il.cꝛ.de fal.l.
maioꝛ ẽ · et · f. · de fal.
l. fi. que pena eſt
Fadl. coꝛ · de fal · l⸗
i· fi· ⸗Pu. i · re⸗
k 6 ⸗ ſcß tũ tale.
¶ Compendiũid
eſt non poterit cõ⸗

trab ere et ſi habeat

feſc tũ. „
m N onaſterijs.
ad omes hos abla⸗

Kor Fepetv de qð
s accurſius.
n ¶ Queſtoꝛi.nam
ſineiſto q ſtoꝛeniłlm
relcptũ pᷣt elici ſeu
impetrariut ꝗ. utdi⸗
unine · iuſſi. ſubſepti ·
Ha. o⸗quel ·
o ¶ Dictauerit · no⸗
ta pumini illicite di⸗
ctantẽ ut hic et · ff.
de miurijs · l·lex coꝛ.
CEſi quis librum et
inſti · de miurijſ · Ci.
¶ Nijs · a q ſtoꝛe
Botra de mã · ph ·

—

panes non ſolũ in hac felr
ciſſma cuutate ·ſed eliã in
magna alexãdria et the⸗
opoli eſſe didicimus.foꝛſi
tan aũ tle aliq;d et in alijſ
qbuſdã ꝓuineijs eſt.hñi enĩ
et alibi hmoi qᷓdam ſit poſ
ſeſſio:a milla lex ſuetur.et
ſuã o buãtiam extendat.
¶ Qua wroveriſimile eſt
quẽpiã in circũuẽcõnẽ hu⸗
ius legis tẽptarepᷣgma⸗
ticas nras foꝛmas accipe.
tale aliqͥd eis agẽ pmittẽ
tes . et hoe ꝓhibemꝰ m om
m pſona maioꝛe vel mino⸗
re.hue in cingulooſtituta.
ſiue hoꝝ qu circa nos ſut
ſue alioꝛ; quiſpiam inter

po pulos habitãtiũ. et ſan

amus nulli pemtus licen⸗
tiã eſſe tlem quẽpiã pᷣgma
ticum ꝓ ferre tipũ · neq; ex

hoc accipere aliqð de ſciſſi⸗

ms eccis ↄpẽdii aut mo⸗
naſterns à ꝓtochijs aut
alns venerabilibo dom b⸗

et collegns immobiluire⸗
rũi.ſ̃ et gloꝛioſiſſmo qᷓſto

ri penaʒ imminè .· c· librarũ
auri ſi qͥd tle dictaueit.ſił
et ſuſcipiẽtibo inſinuacõnẽ
talis cuiuſpiã ſacre foꝛme
gloꝛioſiſſmnis iudicibus
aut alnjs q buſdã eandem
imminẽ penama tabellio⸗
nes omes ſbᷣcubere leom⸗
pie mẽoꝛie oſtitucõm ·ſi e⸗
gerinttle aliqdðᷣ iſtrumẽ⸗

tũ. et deo amabiles epos

autvenẽabiles yconomo)
ſine piculo reſitare hmoi
ſacras pᷣgmaticas foꝛmalſ.
magis aũt cũ piculo ſuſqᷣ
pere et agnoſcere · qʒ cir ca

—

E deinde.in fi.ſolueð.ibino ſuſespit prima vcæ et ĩdeo
non pumtur ſicut et hic non puniretur.ſed poſtq; impa⸗
toꝛ ſibi ſcedᷣʒa vice pᷣ eepitpᷣm al.vnde bene fecit ſi terciũ

nõ ęxpęctauit pᷣ œptin, q tũc ut ino

ipᷣm ſacer dotiũ piculũ ſu⸗
ſtinebüt. ſi negligetes le
ges has que ita ſüt pg⸗
maticas ſequũtur fo:maſ.
opoꝛtet enĩ ea que ouiter
et gnaliter in oĩm ütilita⸗
te ſanciũtur potius valere
qᷓ; ea que otra aliquos ſtu
dẽtur ad coꝛrup cõʒ ↄmium
agi legũ. ¶ Hijs ſolis vi⸗
delicz cõ ducẽdis et in em
phiteoſim dãdis rebo.q̃ſ
cũq; putant tale aliquid
agere. ſñi tñ noluerĩt qdã
ſub ꝓpᷣa gubnacõe habẽ
deo am abiles yconomiâ
alioꝛũ pᷣſules collegioꝛũ
¶ ¶lulli hoꝛũ qui mn po⸗
tẽt atu ſũt.neq; m ſacram
pragmaticã ſoꝛmã licẽtiã
eſſe cogere eos · aut ꝑ cõ
duckõnẽ aut p emphiteo
ſim hec trad ere ei qui hoc
agit et ſacrilegn ſbiacere
pene · et omibus mulctis
que hac nia ſacra lege cõ
tinenur et ſupplicijs.
lavro ↄgnoum?
ꝑeſſmũ aliqð delickũ fem
et apð alexãdrmos et e⸗
giptios. Jam aũt et in q⸗
buſdaʒ impij noſtri alijs
locis quoſdã pᷣſumẽ ipſa
vnerabilia monaſtelavẽ
dere aut pmutare aut do⸗
nare · in quubo et altaẽ col
locatũ eſt.et ſacrũ exhibi⸗
tũ mĩſteriũ: quale moꝛis
elt in ſaſſimis ecẽijs cele⸗
brari · Sacris qupe le⸗
ctis ſcpturis et ſacroſan⸗
ctaamęeffabili tradit a cõ

muione et monachicaillie

fcã habitacõ e · ita ut hec
im mutarentur ex ſacro a

bediẽs pumiretur ut

ff.·de re iudi · l o tu⸗
macia: otumax.
q Ede ſmie.

.C. de ſa · ſanc. ec. l. in
bemus· Cad hoc.

[¶ Periculo.ſ.amiſ

ſiomſ ſacerdotij ut
t ¶ Leges has que
ita ſũt · ut ꝓhibe⸗
ant alienacõnes re
rum eccia ſticarũ ut
sS · e. Enos · er. C· de
ſa. ſan. eccle.l.inbe
muſ.Cad hhec.et fa
cit ad hunc. qᷓ.in
me.li · nõ fi · in ꝓpn et
C. de pᷣ cibus ninpa
to · off · l. reſcpᷣta. C.
qui mili.non poſ.l.
eis. C. de pet· bono
rum ſub. l. i. et. ij. C·
ſi nuptie. ex reſcp.
pe.il.i · Gi.C. ſi ↄtra
ius · vxel uti · p. l· fi.
u ¶ Stilitate. nam

omter intereſt eccle

ſias eſſe ut in eiſ pe
tamus vemã pec⸗
catoꝛũ utꝗj. ut lice.

ma. et auie · ¶ qy ve
ro,accir.
x Palere· hie no⸗
ta publica omunẽ
utilitatẽ pᷣferri pri

uate · ſic. ff. ꝓ ſoc.l.
actõ. El ab eo · et. C.
de caduẽ.tol.E.fi.
y ¶ Aliquos ·(y co

nomos⸗-
Eimn binolm.
als emphiteoſis er

tũc ſubaudi: noĩe.
a (Aliquid agere.
ſi eſt in lia tali aliqᷣ;
egere · ſ. ut detur in ẽ
ꝓhiteoſim plana ẽ
ſi eſt tale aliquid a
gere tüc die · i · quaſ
putãt · . pᷣlatiagẽ
i . agẽtes tle aliqð
i · em phiteoſim ·
maxime . idẽ en in
qͤlibet · ut · C. de aet·
et ob. l. ſicut · ſed de
hijs maioꝛ erat ti⸗
moꝛ cũ pares potẽ
tioꝛib eſſe nõ poſ⸗
ſumus. utff · de ali.

ſ ctũ librarũ auri
Pr ¶ Cõſtitucõm · ut

.
iü
t
i
lt

i
lt

15
e
lt

6

— — —

— —

zu. mmu. cã · Fa·l· iij. in prin acturſiugs. a (Pene: que qñd

capitalis eſt ꝓ qlitate ſaclegij· ut· ff. ad l. iul · p ecul. l. ſa⸗

à Mocierunt. ꝓpter onus fiſ calu vel pub. functönes
vel angaria s ipᷣis pᷣdijs impoſitas ᷣmal.

„ „

1 agnoſcereii· recipe a dnatoꝛibus vel v ẽdẽtibo vel

etiã legantibuſ. vel

erilegium. et .· . ſa crileg i · accur b ¶ Mulctis · ig eſt pe⸗
nis · nam eerte ſunt
ſed muleta incerta
ðꝛ pena ꝓ motu in ”
dicis · ut. ff. de ver⸗ deo amabili ſeemate ad p
ſig. l. ſ d uatã mãſionea ſtatũ. hoc
c¶ Hac ſacra· ut. S. AE
e. EG vult. ct. Eſeqñ ommino de cetero fieriꝙbi
tibo uſq; ad. hec bemus nulli hoĩm pmitten
182 acclir. tes hoc delmquere. ß eti
d ¶ Quiavero aͤſ⸗ fa . nK Aerel cam
dam. ſubaudi ſcili⸗ umnrmu omi dee a
cet ipam ecciam er ramus modis.et pᷣcioꝛum
monaltatan ſeq; caſũ impommus accipiẽti
i Ger m. em et vẽditoꝛẽ quoqʒ dãmfica
e ¶Aq puatã. i. ad mus. et rei caſu et peij amiſ

foꝛmã nõ ſacrã. ve⸗
re tñ ſp remanet ſa

era ut · ff. de re · dun·

l.imtm. Cſacre · et

in inſti · de re · diniſ.
ut. f· de relig. cũ lo⸗
ca.accurſius·

fODrohibemus.

ſc. S. ti · i. ſemel ·
g& (Lulli. nuqd

fit cõtractus taluia
mter ignoꝛãtes ut
ff.de ↄtrahẽ · emp.

l.et liberi · er · l. cel⸗
ſus. Keñ · le · ut obli

gẽtur otrabẽteſ nõ

ut do mimũ traſfera
tur ut · ff· de ↄtrah ẽ ·
emp· ſi m vẽdicõe·
Ci · et inſti · de muti

lie ſtipu. Ei · et. ff. de

v. ob. inter ſtipulã

tẽ. ¶ſacrã.
hb ¶ Factůũ · i· quate
nus de fcõ ꝓceſſit

nã fieri nõ pᷣt cũ ef⸗
fectu ut diximus.
i ¶ Caſũ.i.amiſſio
nem⸗
k ¶Wẽditoꝛẽ ĩ ·ẽ p⸗
toꝛemut.ff.de act·
emp ti. veteres · al.
vẽditionẽ. et tunc
pl⸗ üeſt.
¶ Alienatũ · de ſo⸗
lo facto.
m Infirmãda.ſie
¶C. del· et cõ · l. nõ du
biũ· accur.
n ¶ Sicut interdici
mus.ſ.eccie acqͥri.
0 ncipio. qͥd
ſi minc ſut ydonea
die q; nõ ꝓdelſt do⸗
nãti eccie ar .s · e i E
q; vero leonis ·

ſione ſeaſſime ecclehie eius
loci et vnerabilibo mona⸗
ſterijs hec tribuẽtes q̃te⸗
nus ip̃i ꝓudeant. ut qðᷣ
male alienatũ ẽ rurſus ad

monachicã ruocẽt fſiguraʒ

ſNeq; ypotheca ſup hijſ va
lẽte.ſed et iᷣa infirmanda
et mona ſteio rurſuſ ſacro

mĩſteio aſſignãdo. ¶ Si⸗

cut aut dãnoſas alienati⸗

ones ꝓbibemus. ſic etiam

dãnoſas poſſeſſiones int⸗
dicimus. mite enĩ apðᷣ noſ
mote ſũt q̃ſtiones ubiꝗ⸗
dam minus ydonea pᷣdia
donauerüt ſciſſmis ecen

aut venerabilibo domibo. ã

etiã vendiderũt tãqᷓ; ydo⸗
nea · cũ utiq; ſterilia a pnci
pio eſſent · et ex hoc vne⸗
rabilibo domibo nocuerãt
Interdicimꝰigitur recto⸗
ribus venerabilui domuũ.
tle aliqiud agere. aut cer
te ↄgnoſcere.q; ſi nõ cum
omi ſpᷣtilit ate fecerint cõ⸗
tractũ ·ſ̊ fenea quedã poſ⸗
ſeſſio aut dãnoſa detur ee
cleſns à monaſterijs à xe
nodochijs à noſo comijs
aut alijs venerabilibo col⸗

legijs. contractus qdẽ ꝓ

nõo feõ erit · recipiat onn⸗
no q dat qð ꝑ circũuentio
nem et fallaciã datũ ẽ. yco

nomus aũt q̃ tle aliquid e
gerit· aut abbas a ʒeno⸗

dochus aut no ſochomus
aut bephotrop huſ aut oꝛ
phanotrophus aut gerõ

tocomus . de ſuo ei qin de⸗
dit ſaluabit ex hoc dãnũ

Sywero ſic cã ſingẽtur ut

etiaʒ aliqðᷣ aurũ ꝓ h̃ detur
et boc luerabitur quidem

venerabilis domus q fe⸗-

neũ aliqð accepit · quuve⸗
ro dedit aurũ hebit cõtra
eũ qui ↄ tractũ celebrauit
ex hoc actõneʒ ſẽ pᷣdixi⸗
mus. ¶ Hec a nobis ſup
eccleſaſticarũ aut omino

ꝓtochicarũ rerum alena⸗

tione poſita ſit lex leoms

pie memoꝛie ſeqñs oſtitu

tionẽ.et nõ aluid quide cu
rãſ aliud aũt incuratũ re⸗
lmquẽs · ſed in omm terra
quã romanoꝛũ otinet lex
et catholice eccie ſanctio
hec extẽd atur.et determi⸗
net que ſua ſut. et valeat
ꝓpetua et cuſtoditaa a ſan
ctiſſimis priarchis vmuſ⸗
cuiuſq; dyoceſis. et a deo
metropolitis amabilibo
et ab alys ep̃is et clerici
ycononns et abbatiboa ze

nodochis et noſochkoms

et bephotrophis a oꝛpha
notrophis et gerõtocho⸗
miſ. et omibo ſimpfir recto⸗
ribus aliquoꝛũ ſcõꝛx colle
gioꝛũomibus imponens
ꝓriũ robur.cet licẽtiã pre
bes wo lẽti denüciare qᷓ de⸗
lmquũtur.lau dabilis enĩ
hmoi eſt. et calumiat oꝛis
effugi et nomẽ.qͥ cãm ↄtra
leges feam redarguit · au
ctoꝛ pietatis et utilitatis

die aut ↄognoſcere

i.ↄgnoſcant q; ſbᷣi

buit penas.
¶ Ac fenea.i · ſteri⸗
lis ut dicũt qda vel

die ꝙ tm herbam

fert et illaz malã ut

quidã agri faciũt.
ut. ff.de edil edcõ.
.l. etiã. et. C. de edil
edict.l.hi pᷣdiũ:
t ãnoſa.ſ noĩe
fiſcalm al.

cũ nl hẽat die ut.s.

c. Eſin autez credi

toꝛ· a ccur.

x e⸗ HF.i. hac
ſterili poſſeſſione

quia foꝛte non fuit

poſſeſſio data ec⸗
cleſie h̊ aurũ ut eaʒ
coleret.
y ¶ Cõtra eũ.ſ. otra
yconomũ ac p dixi
mus ut · S. e· C ſi qs

igit᷑. ⁊facit ad hue
C . de ali · et emp ·
.CCſi vero quidam.+
*Pec. anõ alind.

hoc dicit ꝓpter ana
ſtaſiũ qͥ h̊ fecit· ut
.% C. 1.
a rõtocomis.
h vba expõe ut. S.
e. Chec ergo.

b ( Denüciare · ſo⸗

licet pnecipi ut ĩno

uelliſ. e.ti. vel pᷣſidi

ꝓuincie vel epᷣo⸗ ut
C.· ð̊ ep· et ele. l.nlli.
caudabil- nota
laudabilerutile ac
cuſare ſiẽ. C. de epiſ.
et cle. ſi qͥſ in H. ⁊· l.
nulli. m fi. et. C. loc.
et cõ.l.fi.in ſi· et. ¶·
de male. et ma.l ·q ij.
LC.·ad.l.iul: repe.l.
iubemus · C. de h ijs
tra.ff.de iut fiſ.l.ij·
Ci⸗accur.
d Calimiatoꝛis ·
nota quẽ ſine metu
calũmie accuſare ſie
Cde adultl. quã⸗
nis ſß ghaliter otra
ut. C. de accuſa tiom
bus.l.fi· et · S · quo⸗
mo.opoꝛ.epiſ.Eſi
quis autem ·

De ſuo.ſ qual

E

hoc faciunt

e¶ SDubdat.ſcʒ ci⸗

uile auxilium ·
¶ Capitulis.i.cõ⸗
tractibus.

gLiſtñ nota mi

coꝛrigi min expſſe
muemat coꝛrectu

ſic · C.ð appel·p̃cipi

mus: et ꝗj. q bo mo.

na. æfi·ſui. Etribo.
hb Cua. loqtur ar⸗
ch iepiſco po ut.s.
.c. mpn.

i ¶ Illam. ſc tuã be

atitudmem-

ub. St indi ceſ .
id eſt pᷣſjdes vel cõ

ſilles velrectoꝛes
ꝓ ninciarũ.
Suffrig lo ehne
aliquo dato nom
ne ſuffrag i ut ·. e·
.Chec omma:

Mnes lugu⸗

mcSRRε ún Oã

eturna vigilia vn⸗
de ðꝛ ꝙ luna habʒ

radios lugubres ſi

mile vbum in inſti
de lega. Ej·

m ¶ In Pmoi.ſ.uti

lita tibo collatoꝛũ.

n (Eas. Lvigilias

noſtmas-

o (Dro omibus.

¶. iectis ſicꝗ.e.
pꝓ Citra pub licũ.

7

.i fuẽdo facile ve⸗
mire co gantur.

Pro veritate ·
hinus pietatis rn⸗
tio ẽ .e. Eopoꝛtet ·

t Meceſſitate· id ẽ
difficultate·

u ( Ruo. hãc lĩjaʒ
interrogatiue lege

uſq; illuc cogit aco

⁊c᷑ et ex hacadmi

racõne vel interro⸗

gacõne in fertur ſe⸗
qusẽg illatio· igꝛ c·
x ¶ Collatoꝛ es · illi
dicutur collatoꝛ es
qui ↄferũt annalia
tributa et ita in to⸗
to hoc ti: accipitur

et de coll ·

q ( Cauſis. ſeʒ ele⸗

ctionũi iudicũ. .
PrFlu ctuarentur.

j .
4 — .
n. 2

... N — — rSrSr—r—r—rrre

a (Seruabũt aũt eam. ſ.ↄſton?. bIEt. etiam.
ledias hie nõ de osdine mg ſatuũ qd dicutꝗᷓ ut ab il
lu. et qui S· dixnmus · d

Preuaricatozesi⸗ qm cont ra

ſacris domibo factus. ſer⸗

uabũt aüt eam michilomi⸗

nus et nr̃e rei pu. iudices

maioꝛes et minoꝛ es. et c⸗
uiles et miit ares . et pᷣ ci⸗

pue p omes dyoceſes con

ſtituti gloꝛioſiſſmi pᷣfecti

lacroꝛꝝ pᷣtorioꝛũ.et medi⸗

as habetes admimſtrati⸗
ones · quos ſpectabiles

wocãt· dicimus aut augu⸗

ſtalẽ et ꝓcõſulares et ſpe
ctabiles comites.et alios

oꝛiẽtis · a qui poſt illos ſüt
mg ratus hoc eſt ꝓuiciarũ

ↄſules ſiue pᷣſides ↄſtituti

atq; deſenſoꝛ es ciuitatum
et impliciter omne ciule
et publicũ et milit are aux
iliu · hãc legẽ nram tãqᷓ; in
oiũ utilitate.et ꝓ totiꝰ ter
re pietate poſita fuet.et pᷣ⸗

uaricatoꝛes ſubdat pems
qꝗs pmitus diximuſ. (SODi

quid aũt de ↄo ductõibo ec
cleſaſticarũ rerũ.aut imn a⸗
injs caplis ſanciiumuſ.aut

a pᷣoꝛibus nr̃is ſancitü eſt

maneat hoc in ꝓpria firm

tate.neq;ʒ ex pnti ſacrano
ſtra oſtõe nouãdũ.alia e⸗
nm omia manèẽ in ꝓprns

termis ſimmus.mſi tñ ali⸗
quid de hys hHat que hie
cõſtitiimus. cũ ſufficiat ꝓ
omibus hec lex ſuꝑid qð
aleone pie memoꝛie ſfem
elt omem aduſus ꝓtochi
cas res auferre alienacõiſ
occaſonẽ. ( Cuaigitur
be atitudoa qui poſt illã im
põtiſicalibo fuerimt ſedibo
q̃ a nobᷣ diſpoſita ſut opi
effectuiq; tradẽ feſtinet.

7

pn. puius: G.
¶ Ae co gita⸗ in

mpꝛ iuſti · a io hi p· p. ſe⸗

7

nes nobᷣ (cudo.
dies ac noctes otin
git cũ omm lugubracõne
et cogitacõe dege ſemp
wolẽtibo ut aliquid utile
et deo placẽs a nobᷣ colla
toꝛibus pᷣbeatur.et nõ in
vano vigilias ducimus
ſed in hmoi eas expendi⸗
mus oſilia pnoctãtes et
noctibo ſub equalitate di
erũ utẽtes · ut nri ſubiecti

ſub omi quiete oſiſtat ſol⸗

licitudme liberati.nobᷣ m
noſmetipos ꝓ omib co⸗

gitacõnẽ ſuſcipiẽtibo. per

omem nãq; curioſitatẽ et
mqui ſicõnẽ ſbᷣtilẽ diſcur⸗
rimus- illa agere querẽ⸗
tes que utilitatẽ nris ſö⸗

—— „

jectis mtroducẽdo omi

eos onere liberẽt et omm

dãno ext rinſccus illato ci
tra pbᷣlicũ cẽſũ. et iuſtã le⸗
gitimãq; collacõnẽ. ¶ In⸗
uemmꝰ?enĩ plimã ingrel⸗
ſam cauß miuſticiã et hãe
nõ olim ß ex qbuſdã tẽ⸗
poꝛibo violẽter aceceſſiſſe
et nros ſubiectos ad ino⸗
piã opuliſſe· ut ad nouiſ⸗

ſimã ipi penuriã deuemre

fluctuarentur. et neq; cõ⸗
ſueta et legitima tributa
et ꝓ writate pias functõ⸗
nel ᷣm pbᷣlicu cẽſu poſſmt
ſine maxĩa nccitate pſol⸗
uere. ¶ Quo enĩ valerẽt
collatoꝛelſ.cũ ex aliquo tẽ⸗
poꝛe impꝑatoꝛes ſꝑ aliqͥd

lucrari ex ꝓuẽtu in dicuim

cogitarent.et merito hbos
ſeqrentur etiã gloꝛioſiſſi⸗
m p̃fecti ex hac iniuſticia
et danis extñſerus illatis

Ex aliquo tpe. q; · ſhoe nup fuemt mchoatũ · ut. s.· in
rent hoc eſt dicere qñ imꝑatoꝛes aliquez
dicẽ ꝓponẽebãt in aliquo loco aliquid

ab eo ſp erab ant et

Habebãt et idẽ fa⸗-

ciebãt p̃fecti quod
erat dãnũ ſbiectoꝛũ
licz videatur extrin
ſecũ eſſe vela remo
tis eſſe ut ſequitur

q; a collatoꝛibo qð

ſic dabatur poſtea
extoꝛquebat᷑ utꝗj.

E.⸗ C.an certe.
2Eytrinſecus. J
hebat ꝑ indicẽ re

cuꝑare volẽtẽ q̃ de⸗
dit.
b ¶ Et ſo lemnibul·
c ¶ Sufficere · nam

mchil eſt adeo ma
gnũ qn ſi pꝑ plures
dinidatur ꝑtes non

ſiat quaſi nichil ut
J.de naturali in cu ·
de pb̃ᷣlico · i. REeñ ·
d¶ Cogitatio agẽ

d nos.
no actu . i . hãc

l.que erat ↄms.

k Mgraromus⸗
i aliquid quod eſſ
ↄ mũter utile facere⸗
muſ. cũ talib maxi
me intendamus ut

.S· de hꝛeðᷣ. et falci⸗

i· Ge · et · C. de caduẽ

Hic actus ↄmter u⸗

tilis erit.
reſides · gna⸗
liter h̊ accipe utjj.
c· CHec omma · et
ff. de of · p̃ſ · l. i.

i ¶ Mambul ſez ꝙ

mehil ꝑ p ecumam
faciãt ſicqᷓ· de man.
n. Ci.
Eno aliter. ſcz
qꝙ ipi puris utant
mamb⸗.
m (Em la.i.di⸗
gmtatẽ illã velad
mimſtracõnem ſie
dictam q; foꝛte ali

quid ei cingebatur

cũ eligẽtur · ſic · ff. de
teſtamẽto mil · l· ul ·
n ¶ PHabẽt · · debẽt

o¶ Nõ modicus ·
magnus ꝓpter de⸗
paup eraconẽ col⸗

latoꝛũ miſi hec lex

— –— =*

—
—

———— — — – ‧ —-

fieret. vnge ob hoe
ip̃m facere deb ere⸗
mus legẽ iſtã . attñ
et alia utiltas ẽ et

ſie due utilitates 25„
uemut quia unpi

abũdabit:⁊c ut ſta

ti dicit. Et collato⸗

res nonvexabun⸗
tur. vel dic minuit

ex hac cõſtõne q-

mi dabüt ãmõ in⸗
dices impatoꝛi ꝓ
adnmimſtracõibo.
a ¶ Locupletibuſ ·
nota hic ꝙ nnpe⸗
ratoꝛ ſtudet ut ſub⸗
jecti ſint locupleteſ

ſic ⁊ als itoreſt rei

pub· ꝛc ut inſti:de
hijs qui ſũt ſui vꝗ
alie.int. Epnl· Itẽ
et aliund nota c. in⸗

dex debz curaẽ ut ſit
rerũ ubertas ſie. fl.

de of . p. ur · l. i. eu⸗
ra · ar. ↄtra · C· de in⸗

deis: l. nemo.
b (Solum i⸗tantã

quãtitat·
(Wcito. nota
p̃ cedẽte vno malo

ſequũtur et alia ſie
ff.de rei ven. ex di

uerſo · Ci. et ſic Pu⸗

bium. cli aduemet
vnũ illð nõ aduem

et ſo lũ · vnde et ca⸗

nõ Aue malo ſunt

inchoata pncipio
vix ẽ ut bono pa⸗
gãtur exitu · ut cã · ·
q ·i.e.phnᷣcipatus ·
ammificatum.
pu amuſurisipe
mis ;
e(Largioꝛes. naz

——

largius expẽdit qᷓ

ſperat ſibi aliquaʒ

di gnitatẽ euemre

ut hic et. ff. de hꝛeð·

pet. ß erſ. Eſ quiſ
re ſua ·

f ¶ Judicẽ i aſſel⸗

ſoꝛem quẽ ſecũ ha

bet ut indicet. ut J.
de indi · Fi . quã pci⸗
bus er pcio debz al
licere ut hic et. C(· de
aſſel. l·i.

et ſolemmbus pijs colla⸗

tiom bo ſufficere. ¶ Cogi⸗
tatio ĩgitur nobis fe ẽ q

agentes omia quecũq;ʒ m
nris ꝓmcijs ſut vno actu

oii ad melioꝛa umgrare⸗

mul. hoc enĩ omino euẽtu⸗
rũ credimus ſi pfſdes gẽ⸗
tiũ quicũq; ciuules admim
ſtracões ꝓiciarũ u habent
puris ꝓcuremus uti mam
bus. et omi abſtinere acce
pcnepꝓ ipis ſolis otẽtos
eos quea ſiſco dantur.qð
non aliter ſiet· miſi er ipſi

eingula ſine mercede pci-

piant. nl ommo dãteſ. nec
occaſõe ſuffra gioxxn eq;
Pijs qͥ angula hñt nec a⸗
lij boim ulli. Cõnderaui⸗

mus enĩ qꝑ licet qᷓſtus nõ
modicus imminuitur im⸗
pio.attñ ſbᷣiectis nr̃is in⸗
cremẽtũ maximũ Papien⸗

boſi indẽneſ a uidicibo cõ
Fuẽtur. et impium et fiſcus
abundabit vtens ſubie⸗
ctis locupletibus et vno

hoc introducto oꝛdĩe plu

rima rerũa minuata eit u⸗
bertas. ¶ Ancerten
aurũ dat et ita admi ſtra⸗
ti onẽ emit. non dat ſoluũ H
quãtũ ũ occaſone admmuẽtũ
ſuffragioꝛũ.ſed et aliud
extrin ſecus addit ãplius
occaſiõe omodi ãmimſtra
tionẽ aut dãtib⸗ aut ſpon
dẽtibus · ſica vno pncipio
illicito dato. plimas nece
eſt manus arrcuire eũ qui
dacõnem facit · et h̊ nõ de
ſuo foꝛte pᷣbere · h mutuatũ
et ut mutuare poſſit dani⸗
ficatũ et eöputare apud ſe
q ↄuemt ißmt tm ex piũ⸗
cia ꝑcipe quãtũ liberet q⸗
dem ei debita ſoꝛtis et uſu⸗
ras et dãna ꝓ ipᷣo mutuo.
cõputabit autẽ m medio

on o⸗
5⸗

expẽſas largioꝛes · iam et

iudicẽ vel q circa ̃m ſüt
deeẽtes. et quẽdã etiã ſibi
met recõdẽ q̃ſtũ in tpe ſe⸗
quẽti.in quo ſorond. ad⸗

miniſtrabit. ¶ Quapro⸗

pter eius qð ab eis datũ
