tamus vmuͤſos poſſeſſo⸗ boꝛẽ auſus fuerit quã nõ
res functõnes in ſupm di⸗ z eptoꝛiboↄ PareEunpr.
cticns titulis abſq; ulliuſ (Mina iudices cuiuſ⸗
bñhicij excepcõne agno⸗ ciũq; digtatis ſciant
ſeere opoꝛtere eenſemus · poſthac abſq; pinſſu ma⸗
De grege dominico Ru. gmitudinis tue ex dãnenſi
opoſiti b mꝑꝛ. luco antiocene ciutatis p⸗
edictis ſublimis cidendivl quolibʒ mõ la:
, magmſicẽtie tue pſas traſferẽdi licẽtã hebbꝛ
immi maximiq; moneã⸗ met denegãdã ß nec alu⸗ ub. (De aſiſ.

cõ eſq; itinerũ põtiũq; nul⸗
lũ genus hominũ nulliuſ⸗

tur ut ſeãt ſmgulas libraſ

Ko

Maxime ho

ce excipimus.he cipſſis

co vnã cypᷣſſum alijs plã⸗

oſitis · tu e. p feeto loquĩtur.
lavnaltoiaa guo⸗
Smgulas. vnalibia auri ꝓ quolib; equo er
q notat diferẽtiam ſubtraxerit de grege pfroi⸗
equos an ip̃os ex

n ¶ Obtuleriĩt. no.

ſie. de alie ˖ iuð.l.

als cipᷣſſis:als cu⸗

p̃ſſis. Itẽ als pſeis

auri ex ꝗꝓprijs facultatibo tatis excidè ſibi licere cõ⸗ als pſidisa ſut no
fuãdas ꝓ ſmngulis equij tendat ac ne ſoladio anti⸗ Ene arborl en
. . . . eis nome lodubi
vl renal ſne bermo gi qutus el oceſſo pᷣuari p o⸗ naſcũt᷑ cup̃ſſi · etẽ
mams nue palmatis m mma videatur ꝓ eo ꝙ ei rõ q; otinẽtaggẽs
eos ſponte obmilerint. In cipᷣſſum excidẽ denegatur tenẽtes aquã mli
bijs vero qs ex alijs gre⸗ vnã auri librã eũ de pua⸗ ie opoetume b⸗
ibo occupatos eſſe oſti⸗ is niis largiob mbo acci⸗ Foribo ſpargiturp
Xeepto pfi⸗ gibo occupatos eſſe oiti⸗ tis nr̃is largicõ mbo acci⸗ ggros cſĩ egipto
neoRiche wrte ſex auri vneias ſſch pe deenimus · l. librax; auri non pluat ut 8 de
etum nec ſoꝛdidis iurib⸗ inrecg. De pala odemnacõe huius legis is ph⸗
oneratur muneri⸗ tms et domibo dnicis. 1 tem eratoꝛe plectendo. dis · nomẽ
gun er c loci ſiẽ da⸗
mu · l. penul. er · l. P⸗ et geniti⸗
eſrn pa bterſ g ſne cenſ-vaveh Ep-s beekact esA⸗
c0. f n. pa · l. · A.6. me cen 1 Pe veln. F. et exaetie ⸗ i⸗ —2 1 e e Ai3 i3
tri ·l. ij · in fi· g ¶ Neceſſita tibo· ſez oꝛdmarijs: Oe ſolan olimeniicebatrna nadt iali

ub· (De grge dñico i. pnᷣcipis· enbar qð hie remouet · ſß aliud a fiſco hñt.

Nnãsĩta· in ſaſoꝛ plus pumtur ꝙ ẽptoꝛ ut· S.lꝓxx ·

Kim⸗
plbli
c

4

gmuat
vent
vont
deſta.

Wn

lari
done
fb

on ai
vort
uuul
aent
ſitil
leſch
ſo⸗
dum
Ffüue
.
pider
famol
ina
ßt
ècpal

4

pubi

da⸗

G

aß
ples
ſtne
lrc

1ggi⸗
inl

ſoti ,

tp
pto
6N

o
ven,
ita⸗
it⸗
,

i

„

Dalde

Rira. ¶Me digmitatibo. dictũ ẽ de inrepublico· qrins

pꝓublicũ nõ pᷣt expediriñ ꝑ eos qͥ in di gmtatib⸗ eligüt

ut.F.de oꝛi iuf.l.ij. Epoſt oꝛig inẽideo de digtatib diẽ
ſe q ad eas adnnttũtur ꝛrecipiutur · q̃ pᷣnilia ex eis com
petant quãto tpe durtt .
Jut ꝓpomiis · dua bo ſoꝛoꝛibo ſupplicãtib ſeñ⸗
det. et q dicit auũ ſeʒ paternũnã a ſupioꝛibo a⸗
gnatis nõ ognatis D

e p eiſdem ponat locis e ꝓucijs poſſidẽt et

notatis· vñ quida bojes eoꝝ tã a temona⸗
bitachatads. 2 rijs oneribo ferẽdis qᷓ; a
denh. nrra . ceteris pᷣſtacõibo qᷓs iudi
Cq pᷣlico.vel die ces deſcribüt necnon etiã
notatur infama ſcjʒ
fci.ſ̊ p ſniam uel im⸗
terlo cutoꝛiã · ut. ff.
de obſequi. honoꝛi.

et · ·. Pparẽs.· er · l. l· et. S. de hjs ꝗ no. infa. l. vbi et · l mter⸗
loeutio· Itẽ ꝙ ſbicit ſeelus ut ipo facto infamis ut mii⸗
ſus ab exercitu cũ ig omimiaꝛſiles. ut · f de hijs q no.
infa. li· Itẽ qd ſubiẽ turpitudo.ſcjʒ q male vinũt obligã
do rem duo bo. ut · ff. de pi g act.l.ſi q́s in pi:vel alꝛa cri⸗
mſa ↄmittẽdo q̃ ip̃o facto nõ inferũt infamiã int ut. s·
de reis poſtull. i. er ẽ bic valde no· ꝙ infama facti fiue
p ſniam ſiue alias illata repellit adigtate·ſica. S. ð mof.
reſt. . frẽs Itẽ qð ſubicit ꝛ quos mfamia ſcʒ pᷣdcã nã non
pticipant mfames pᷣdã circa digtates cũ hoĩbo in tegre
fame ut hie. s. de decur. l. ne qs. et de mfamibo.li.x·li.
et.· f.. de in dic: cũ pᷣtoꝛ.Gnõ aũt.et.ff.a d.lʒ.inlide vi· Pua.l.

i nec etiã in aduocãdo · ut· ff· de poſtu·l·i. Gait p toꝛ.nec

vemt digmtasꝛ ho
noꝛꝛ ſilia.ut no.ff. RKM
me· Itẽ qð dicit co⸗ Incipit liber duodecimꝰ.
ſularẽ. i.oſulẽ · u el de .
gůͤe oſulũ · et ſie ex⸗ Dedig mitanbo. Rubricz.
pone pᷣroꝛũad qð F mpr-
ff de ſenat: l. i. et no · Jut ꝓgo
Pbmoi once vel miis er
nobilitas qͥ venit —-
p accidẽs uel ꝑ di⸗ auũ oſu⸗
Smnrar nõ viðꝛ ex⸗ larẽa pa
tendi ultra ꝓnepo⸗ rSe re
tes ut. S. de quelli. biii S., pto⸗
diuo. Itẽ quidaʒ. h riu viru abiiti 8 et non
hñt viruʒ ĩhoĩem.⸗ Puate ↄdicõis hoĩbo ß̃ cla
pomen. reno in riſſmmis nupſeritis clarita
bul cõſules ela⸗ tem gs retinetis. Empr
riſſimatus dĩgtate qʒ famoſiſ neq; no
Blnicts erlng Qtatis a quos ſcelus
crte immo illuſtre⸗· aut vite turpitudo inqnat
ſut.ut/s.ubi.ſena. et quos menn⸗ ab hone⸗
uel cla.l.quotiẽs. ſtoꝛv cem ſegregat digmi
eDriuatr bie die rat egregat dig
d te e tatis poꝛte patebũt.
ram inter pr̃æem . „ er. .
virũ ut· ff. de ſena. Aioe digmtas·d
emdtis.ae; nulli dz circa prioꝛis
dt iquies idẽ ſg mtatis ſeu miitie hu
p idẽ repetere. h die le 1 iudiciũ facere ·
Enoſo nfanie Enatoꝛ ſb⸗ mpr-
iur.et p ſnĩiam ĩ act᷑· ſtãtias qs in din
furti tuteler ſilibo⸗ qs in diuſs

—
„

ctid aſſidẽdo.ut.ff.de aſſeff.l.ij.ſ̊ pcumtoes ſie pñt eſe
ι onus eſt. ut inſti de excep. Eñ. Itẽ arbiter.ut· f.de ar:
bi · l. pui · Item ſegregatus utnõ habetet rome vel alibi
ubi mnpatoꝛ ſit. utq de re mili. lin. et · ff. de bijs q̃ no. in
ami. l.ij. ignomima accur.
MAioꝛ· facere quomins teneãt p̃ᷣuilia pᷣoꝛis, digta⸗
tis et pone exemplũ.s.ðᷣ excui.mu.l.æos.et ᷓ.de micer.
SDD M l. ij · et de ſilẽtiarijs.
decurionibo. in pñ.
et ðᷣ ꝓpxi. ſacro ſcri.
łqlin. Et no.de mio⸗
re di gtate ad ma⸗
ioꝛẽ digmitatẽ eli⸗

ab boneribo ſoꝛdidis ex⸗
oꝛdmarijſq; vilioꝛibo mu
neibo liberos eſſe pᷣcipim

S NEPEͦ gi· ut ⁊· ff.de mu. et
nullaq; ſoꝛte ↄſtringi fun⸗ ſo. ut grada ſi et.l.
ctioms indigne. 4† mpꝛ. hono. gerẽdox.
mo pfcus urbis ci⸗ s.quẽa dmodũ ci

—

—

. — „CÜ — . „ —
tya peepeõnẽ wlſaẽ⸗ ui mu. indicã. I. ma

nã nram ulli muneri ſbiu⸗ Erio⸗
Get ſenatoꝛẽ.nemo curtaʒ. ,7 oſetnzo. Forete 4
nram immnam pulſet ium⸗ temon e.i. plauſtro
ria.ſi quid em ſenatoꝛia p̃⸗ ſic di ctis · al. trme⸗
dius dig miate fuerit foꝛ⸗ bebstere
ſeruãdũ. ſit namq; digm⸗ tato.
tas ſi nobis iubetibo ſuſti⸗ iorl e⸗ 5
etur. Td em. 8.· de excu· mu.l.ma
n ESaqs ex ultmis ne⸗ ximarũ. etꝗᷓ.l. px.
gociatoꝛibo vel monetarijf wo. ſenato⸗
abiectiſq; officijs de A Epeipimün.
foꝛmibo mimſterijs ſtac⸗ i Ga nec ſe

narijs omiqʒ officõ ferce natores qᷓ ps con

nir; His arrſy., ſnz Poꝛis nr̃i ſũt· ut.s.
diuſiſq; p aſtis turpi ba u⸗ ad:l.inl.maie.quuſ
cris aliꝗᷓ frui digtate ptõ⸗ qmis ac.
ptet. aſi qͥs merueit reꝑel m ( Immar alia:
mr mmamal. mam.
latur ropuiſos aũt ꝗprns al mampulſ. jniu
roddi 2ſoꝛtijs opoxtebit. ria i. malis mim⸗
Womã diierl de. ſtris ſub inget. re.
dices nõnulla oꝑp pPete ut. S. ad. l. iul
. 2—„2' repetu:li.accur.
ra m quibuſdã extimãt ur⸗ n ([Sit naq. ſ mu⸗
bibus extruẽda adhhmõi nus illd. uel ſbaudi

nichlommus ac.
0 Suilinenn. alt
qð munꝰ a ſenato

H E ꝗs. negociatoꝛboꝗᷓ negociatoꝛes ne nmli la.
— MMonttangs. nede murilegulis.l.ij.accur.

T¶ Officijs·i.officialibo/ ut piſtor ut.S. de piſtoꝛibo. l. iĩ
s ¶Ptacionarijs. q; cuſtodiũt poꝛtã in caſtro li li. x.
mitis uel q; tenẽt ſtacõʒ devili merce. ut oleo.ſale ſepo.
t¶ Omiq; totũ qð ſeqtur pomt ꝓ vno die ꝙ fuit ſaltu
arius vel cuſtos pᷣtoꝛevel paſcuu militũ uelpᷣuatoꝛe ad
qð.s.de paſcuis pu .l· fi ac · Jad q. s. de pfel-l.red dat᷑
u (Propis · i. pᷣmis ↄſoꝛtijſ et de tabu.iſʒ.fi.accur.

Somã diũſi. extruẽda.qð de nouo nõ z ſme aücte
0 pnᷣcipis · hvetera repare · ſic. ut. s. de opibus pub.l.

Mter · et. l. nemo. et ſic intelli gitur.l.omes. m.e.ti· et facit
s · de excumu.l.maximarũ. publicis· accur.

X
Sg ſe. oꝛdinisqui · c. erãt ut.s. de pe · here · l. f · ſi quos · et te ſuſcep· et ar.ſi aliund ⸗retur amittẽac᷑. ut
P Sirenmgns ſic.s· ad.l.iuł:ma.quiſquis· et 1 ndignol no. q Puilegiũ me⸗ S.de iudeiſ lindeof it
f. de telka . mili · l. i· C ¶ Miuria. qu die ut.8. et nem ct · ff. de pecul.libera. tamus. ut ĩ aut de oſuli. Eſmau. J nefe
Jbertoꝛe nõ pbib emus q ingenui ſüt ut inſti · de Gli eres.nobili⸗/ tõ.ets· de nup · l. fi.Sꝭ nõne ſu . Sr
genum pin Inliertic aut erus ut ac lem Nua eſt l. de nevlil f⸗ſeß⸗vietu ſeriptons ahe m
celll· i. et . S · ſ. ſer. aut lib · l. i. hodie idẽ in eis ut in aut K. de diſtra.pig arbiter. vel die ut . . de . iu. enu·l.n C . 17
At lib. decete · Ci. et. fa.s· de poſtul . l. · et · ff. de aſſel. l.ij · es ſñ quid aut. n ¶ Statuimus .ut et · ff. de iutdie.o.iud.i . “ ſarern⸗
,Le Te⸗ . ff. d ciß.l. . 6
Euerã. ſubmo . .M Git —— ne⸗
.uemns annm neceſſitatẽ ſenatoꝛũ ſbᷣſtã quoſq; et plebeos habeã⸗ ¶PDriuate. nã q t9
erimie maieltatiſ tia nõ vocetu . 5Re o 1e
ut. S. ad. l· iul. ma. mpꝛ. tur.nec ſibi poſthac de eo Pis Sale lra ner woſße
nͤn dino. ritateʒ euis oꝛdinis ipi mdignos iudicauerũt tent de nup Enon nb
et⸗l. Eon du a⸗ in quo nos q; ipᷣos nume Mieres 1pꝛ. tñ · na pnᷣcipe im⸗ niut
tol endet⸗ ramus neceſſe eſt ab omm noꝛe maritorexigi⸗ atret ut f. ſena. funi
ee . 2 5 2 l. H⸗ et Fa cit· l. Fem
ſ otraꝗᷓ· in fi. l. ubi iniuria deſen dé. empꝛ. mus gneno bilitamul. et ne et. . de nup. lic
eſt nõ illuſtres.cla ipiſa clariſſmmã di⸗ musa domcilia mutamꝰ. Icit Recipinns: B pnai⸗
riſſimitñ ſüt ut ibi gmtatem nõ ꝓhiemus. ſmaũt minoꝛis oꝛdims vi⸗ eiſſumg. ſfa mn
er Wauci ibi tmc Euerã inda⸗ Fmp:. rũ poſtea ſoꝛtite ſũt digta cultatẽ. faat Mal
ocoꝛ f. de ſena. ſe⸗ Iné Terenn, G12 °. opis lib. l.ſi aulſa
natoꝛis fili· infi⸗ gaconeptoementa te poꝛi priuate poſterions az delvo: ſ anll.
vel dic in fi. huius querei a clariſſmmo no⸗ mariti ſequãtur ↄ dicnẽ. ficri.de vfuleban⸗ ic
l. ſuſceptũ ſcz poſt mine ſumouemus. EHup: Recipimus empz. cimus/et f. ad mit gan
peh erm ne⸗ Enatoꝛ wel alius cla ut ſenatoꝛiĩ qu alibʒ mpal. finn pe. mm
Bnievelpontſue⸗ riſſimus puatos ha Prucia oſtituto· nullã ha⸗ rani ſ.,
rint nati et ſic ẽ cõ at filioſ· editos qiuſpe beãt uidices miũgẽdi al⸗ ſibſtitucoe. als b mn
i vietat ſenaroe an quã ſuſcipet digiit atẽ qud foꝛte publici muneis fideiuſſione.i· ſub zen
z Par lertimi q qð nõ ſolũ circa maſculo⸗ poteltatẽ. Hẽ. cuſtodia militari pah
ym hac lectiua ꝗ moſet e r 2 D — vel executoꝛuʒz · ut
bice fuit antea oce⸗ dmoſatur oſtitutu wru ee ALariſſinis vl ſpcta ff. de cuſto re .i· er 1
vs = eeſe circa filias ſiliodicõe ſer⸗ bilbo vmuͤlis ad gemta⸗ hic adiũge nobis 4 .
E u 8 1blan⸗ 4 „ — — 4 „5
wa twnceptus ſed uãdũ. Cũ aũt pr̃nos ho⸗ le ſolu.wel quo libʒ alio.et mgsen uhen⸗
poſtea natus. Itẽ noꝛes muidere hiijs nõo⸗ ſme comeani ꝓſiciſcẽd. tt Aluſtribo ſe, vñmie te
ar. cõtra.·s.· de adgn⸗ poꝛtet a ſenatoꝛe vel ſolo ubi voluerĩt ↄmoꝛadi ha⸗ id eſt ſiqs illuſtriſ ſ
noee. vn uiel ci clariſſimo ſuſceptũ · in cla⸗ bitãdive pmittimus facui omiſerit dẽm faci⸗
zat, . riſſimatus ſciendũ eſt di⸗ rate. Emp: nus· ſip cetorig an (az
Epto pre ex coar⸗ P ſr 1. zmprr. tẽ . c. et facit · de 2
tali ↄdicõe ad di⸗ nitate manſuru Pꝛ. grauius ullũ faci⸗ Po.ſacri· ci.l.in ſa dl
Sakrateineere aiccs quiſe ſir⸗ / niis admittaturnoctẽ⸗ trsezafne
deinmentur vel die tis a ſcelerib⸗ fuerit ſo nã extra carceralẽ cuſto⸗ n penie lnid Ad
ſocus ut · · de decur. maculaſſe educki ablatis diã ſbſtitucõne habita ſu⸗ ſenatoꝛes.l. quoti⸗ v
be, oodicilloꝝ inſig mboa ho per illuſtribo nob quidem ens. Sʒ qritur an h e
ocano.⸗ nt p eca⸗ noꝛe l. 1 ſit mnouatũ p aut. 4
le ĩ aduocatis illis exiid. inter peſnos ſiggeri iubemus. SHuper ur mdl ndͦ Xpe- mtn
vel dic ibi qñq; dũ ſacras inſſi· Ei · Feñ. aboc
tñ poſtea · Itẽ ali⸗ —èè nõ. q; ſp eãle eſt in
ud ſeruatur in fijs ooꝛe qui ſpõte ſe curie cuiuſq; ciuita⸗ iſtig. ut. f. de of. pcõ ſu.l. ſi quid et diſtixi · de leg et co. gi
tis õ poſt talẽ ↄdicõnẽ pr̃ne nõ erũt ſuc⸗ ¶ Judicetur. p te p p̃to · ſ̊ heclex fallit in caſu j. J. ij.
cedanei fun ctõnis.· ut.s.de hijs qui ſpõ.mu.ſuib.l.ficir⸗ .l. px· v ut in eos. tus aceuſatvel oueit illuſtrẽ. ſif
g. ¶ Hones · i pf honoꝛẽ hñs nõ muidet fio ea pn. Sotiẽs. ᷣuata. pua⸗ aſiſtilie, immobilia nõ pol⸗ ſni
an ſilũ ſecũ pticipẽ admittat. vigmitat ſuſceptũ. vel u (Fideiuſſioms· indicio ſideat ſic ᷓ. de p agẽ in re. ii
ucop ne⸗ el die etiã ante dic tm poſtut in pñ. .l. multis et in ti· de ſat. d at· Eß hodie. etꝗ de pPuil. ſco · l.
uius. l. no · et fa · s · de liß.· et eoꝛelib· ſi manumiſſus · fi.circa fi et· S. de epil. et cle. cũ clericil · Ci. Sʒ ibi nec iurat
₰ arRmarls-Ttmympmalectici . . regulariter ↄtra. ut. ff. qui ſatis da.co· ſcienduu.
EWVdices · co icilloꝛe · i · digmtatũ p codicillos cõ x Eabfrgrint p.b. ſe; alibi · p · b Planũ eſt. ſe. s · de epil. qu
kexrſtur⸗ ut inſti. qui· mo/ins pa.po.ſol. ¶filiuſfa. et fa.in auð.·l. ſi qui ex ↄſenſu · n poſſeſſionem rei petite vel ty⸗
aut de anc · epiſ. Creuerentiſſimos · et. Eßſbros · et · · de y ¶ Pꝛdmabit· mittẽdo⸗ oĩm bonor olim vel pmen ſitt
becur.l infamia · et ꝗ· de pala·ſacra· lar.l.ij er. s · de of. p · p. ſuna debiti hodie ut. ff. ex qui· cau· in poſ. ea . · i. et in aut.

uupin
een
piel
etfi .

1l ie

.

tnooee

nain
ſoren

,mlit
lemipte
borelt
genobe

whern

afpeſt
Di
N

i
mmA

ſerid

hef

t 1
en
iut
ctpee⸗

ſei
ſei

i

Gume 3

de exhi · Eſ vero quic. vel ſi detur diffimtia ↄtm cũ ab⸗
ſentẽ ↄtumacẽ ſit miſſio ꝑ·l ꝓerãdu. Gſmaunt Nã et li⸗
te ↄt· et nõ ↄt pᷣt abeſſe et no ñſtit inri ·

a (Spoliẽtur. ipo
iure ut ſubicit.
b rinatos ipᷣo
iure· n eſt infamiſ
qui cõtra. miſſio⸗
nẽ et ↄtra ſact̃m ve
mt ut et . 5· de trãſ⸗
ac.ſi quis maioꝛ/er

go iße iure gefimit.

ut. · de decur. l. mfa
mia et. S· e li. S e⸗
cus ubi cõtra inra⸗
mẽtũ tmut · ff· de in
fami.lucius.

ce Uncõſulta. hoc

eſt ſpẽale cõtra ſu⸗
perioꝛẽ.l.ꝓxi· ubi
pncipi refertur ſen
tentia bᷣ hoe Pter
piuriũ. et faꝗᷓ. de lu
criſ.ad.l.iij·et de eu
rioſig:il·pe.
d (Exercere qug
ſeueritas lit. nõ
cõt ut bona adno⸗
tentur ut · 6 de reqᷓ·.

reis · ß litot. par .—
niaria pena vel q

extima cõnẽ cõtin⸗

git infligi pt ut · ff ·

aye⸗ Rbent Gi⸗
EcC egiuz. de
ſati Hae tzla.

d En ſa:cõmom⸗
tonla nhe s de ep̃is

ct ele · eũ elericis.

en uẽtionẽ. re⸗
gulariter inre iſto

pt fieri ↄuentio in
ſep tis et ſmeut. ff.
de edendo.l.i. C i·

mi in hoc caꝛaſuubi

libellus m ſcriptis
eſt dandus ut hic
hodie regulariter

igẽ ut. z· de lit· t ·
aut:offeratur. Sẽ⸗

tentia aut et olnn
et hodie in ſcriptiſ
erat ferẽda mſñ in
caſbo ut. 8· de ſen.
ex pi ·re .· l. ij · et aut
mñi·facij. de ꝓx. ſa
ſen. l. pe. et de pn⸗
agẽ. in re. l. fi. e· S·

ph. elei.
bemus ho
nore.honoꝛ ẽ

illi quẽ pnceps vo
cat vel reuocat · et

g
b

erẽtibo · digmitatẽ cũ adminiſt
onoꝛarijs ſme admimſtracõne.

ceteris vero quadã mino⸗
re digmitate deœꝛatiſ. ad
tui reſerri culmims notio⸗

nẽ. ut ta demũ qᷣd oel⸗

miſſo crimeↄſtinio
tra t in dicet- r.
Hotiẽs ex priuata

cniuſlibʒ interpellacõe a⸗

iuli vel crimin ali viri illu⸗
ſtres ↄuemẽedi ſuntnulla
dãde ſideuſſionis ocuſſi
one vexẽuir · h p ſpẽale pᷣ⸗
ulegiũ ſueomitti Rdei cõ
“ iuratoꝛia ab hi
caucõne timmõ exponẽda
quã ſi neglexerint et otra
inſertũ caucõis ſacr̃m ipᷣi
vwl eoꝛ ꝓcuratoꝛes abſii

ex cuuſlibet udicis ſme

ſeptis habita ſnĩa ouẽcõʒ

neqʒ in cimli neq; in crimi
nali cſuſtmeãt. Empꝛ.
Pbemus ſaluo bo⸗

oꝛe qui ꝑ reuocacõ

necõnẽ hñt·

facit. ubi de cri · agi o poꝛ aut quain picia in fo

. (Enä'ni niu: vel etiã ſme eaſeniu ue S.-e. l: clariſinnis q
eſt ↄtra:vel die aliũ coõſenſi q ad petitionẽ volentis ire

aliund comitatur

nẽ ſacre reuocatoꝛie deſer⸗
tur durãte . licere cuctis tã
maioꝛes q; mio es ptãte⸗
gerẽtibo· necnõ ecẽ bonoꝛa
rns illuſtribuſ.ſhue ex hac
regia urbe principalivicʒ
peedẽte ↄſenſu ꝓfectiſue⸗
rint nue in ꝓmens habitã
tes. ſacratiſſmũ ſuis vieʒ
poſcentibo negocijs pete⸗

re maluerit comitatũ.hue⸗

ſacra q̃q; reuocatoꝛia. acd
hãe regiã urbẽ puemre.

¶ De pᷣtoꝛib⸗ ethonoꝛe⸗

turea et gletr et folle et. vn.

ſoliðᷣ. fun ctõne ſublata.

erint. in pꝑecumiarijs quidẽ
cauſiſ ſuꝑ poſſeſſione rera
ad eos ptinẽtiũ iudex cõ
petẽs ( qʒ etiã iuris auto⸗ maneat vnuſquſq; domi
ritas et rei equalitas ſi ſue tutus atʒ ſecurusa ſua
gerit) oRdmabit. In eri⸗ digmitate orwer Edem-
mĩalibo wro negocijs di⸗ Lebã wei follem ſiue
geitate q ſeꝑ ſuũ videlieʒ vi· ſolidoꝝ ſuncki⸗
puiriũ indignos eſſe ꝓpba onẽ ſiue quãlibʒ h mõi col
rüt ſ polientur. ut m eos ut lacõnẽ tam circa pſonas qᷓ
pte illuſtri dig nitate per res ac pᷣdia funditus iube⸗
ſen facinus pᷣuatos inco⸗muſ abolei. ut oĩs hmõi ſo
nae enã nra pietate iudi pita ꝓpetuoo qjeſcat exactõ
cibo legũ ſeueltatẽ liecat
exereere. Quibo illuſtri Deoſmles noha⸗ ei⸗
um digratũ enã puilegijs i keie ilt a hi eic et
boc enã a diciẽdũ eenſui⸗ 1 miitün pficns.
mus. ut hmõi pſone nullã tiqtus ſtatutũ

oſularibo viris:
Leteros quidẽ ho⸗
noꝛatos ipius trabee ſümi

tate· pares wro in fulis cõ⸗
ſideracõe tin tpis anteire.
‚Cuis enj in vno eodẽq;

(i he

mouet ·

k (Comitatũ. no⸗
ſtrum.
l¶Baem. ß eum ve⸗
nerit nõ reedit abſ
q; licctia ui s. de de
cut᷑.l decurio. tem
otra.s · de of· rec · ꝓ ·
nullus. So. hin p⸗
petuis ar · ff. ſi cer.
Pe. pſ diſ. Itõ facit
F de ſilent l. i ½/
ubᷣ¶ De pᷣtoꝛib⸗
p̃ture.als pfecture
ſeʒ pᷣtoꝛie ut ꝓ eodẽ
ponatur.
mEt folle.ſ. a⸗

ta. et no. gquedaz

ſpẽales functõnes
erant quas bic re⸗

deiurete eligi ut
„. de of · pto. l.tres.
Tutus. no. ſic

in ins vo. ple

riq;. ff. de leg · i ne⸗
mo. et de iniu. l. qui

Giss als de⸗
eſt glebã vel

follem. et mmeipit ſi
uc. 1C.
q ¶ Huius collati⸗
onẽ.ſ.aliã a cenſu⸗
ra ca pitis et iuga-
tione terraꝛe . ut. g.
de colo. tra cẽ.l.i.in
pnᷣ.cet.s.ſme cen.l.

fi · et de allu. l. hij ꝗᷣ.

et facit. 8· de capi.
cini · cenſi. exi · l. i. ðʒ
otra. s · de metal · l p
ſm gulos. Solu · ut

ibi.
tiquitus.
onoꝛatoſ.

ſcʒ ↄ ſules.et no.
trabea ẽ velſtis cõ⸗
ſularis qua etiã im
patoꝛ utebatur. et
ideo ſe ↄſulẽ voca⸗
bat ᷣm al. ut in au⸗
tent. do oſu.in fi. ti.
ibi. adu enit autẽ.·
cum ip̃e annuit tra
ea-1C.

mn eũdo loquendo decernẽdo ut et ꝗ]ti · i · l. i. et

· et de ꝓpx. ſacro. ſeri · l.vnicuiq;.etꝗᷓ. de pᷣmi.l.fiet· te

albo ſeri ·l.i. Oqui inter acur.

eoꝛatiſit in nouellis te oꝛ.ſe. ubi eẽ diẽp̃fec · unb pᷣcẽ pfi⸗

a ¶ Kepetiti.i. ſepe metuit digmitatẽ ↄſulatus · et fac᷑.g. 1 r H
82 neer elice ꝙ; deus eſt altioꝛ vel ſub audi in o ¶ O:?vis terrarę· ſic. ff. de leg. et ſe · cõ · de quibo. et co. R
b Altius.ypbo⸗ cõſule. c ( Poſt habitũ.poſtpo⸗ s ·te ve · in· enu⸗l · i· Eß et ſi que. et in ti · de ſatiſca. infi.
nitur en Poꝛ cõ ſul P (Cenſemus. g.
qñ frequẽs fit pr̃i⸗ .· ꝓx. et ꝗj.l. px. et
cius cum maioꝛ ſit . . ſepatus archariuſ
oſule ut.e nemi⸗ genere digmtatis poꝛ el⸗ itaq; aqueductuũ huius deb et eligi qui hee
n te hnuo l⸗⸗ ſe debuerat mii qui prioꝛ ampliſſnne urbis centena Aacttat ue⸗ H
recupat prioritatẽ meruit digmtatẽ · cü po⸗ pondo auri pᷣſtentur p ſin⸗ WPer annale ſie
excũeꝛ hoe dicit · et ſterioꝛ (et ſi eiuſdẽ hono⸗ gulos ↄſulatus ut etiã cõ p̃ᷣſtat centũ libras
ali Sn Pri iris pᷣtendat auſpicia) ce⸗ ſul pfie dediſſe ſe nouerit. permt m Knanninn
Poſtenes ſula⸗ dere tñillius tpis ↄſulib⸗ et data ſit notü mãſura eſſe Lcta nte. droſutn
tũ meruerit et ſub⸗ debeat quo ipe nõ fuit hoe ppetuo. E mpꝛ. qui fito ſularil . i ut
aucktüt optet. ſeb⸗ obbuãdo et ſiiterata vice Emini ad ſbſmẽ pa nisnitatf naboat
eo qui poꝛ⁊ c.et h — . —, rD2 „ me admimſtraco
eos male adũſare⸗ faſtigia oſulatus aliquis triciatus Dnoee qin ceie⸗ ne ſentiat ciuitas.
tur qð ſi qsꝛ c.· Itẽ eaſcẽdeit.repetiti etenĩ faſ⸗ ris omibo antepomtur aſ⸗ ncimus. p⸗
Beſus paſti iteces Putẽ ſepe meriti ne cendẽ liceat.miſi pᷣus aut 5 ealzciutimn R
Tc.male ſtaret.⸗M⸗ atnõ aucét. v . at à Petrẽt etiã adminm
Rdinẽ. ſella⸗ e robãt nõ augẽt qenl Sr e 2 ſulatus honoꝛe wtiat· ſtracõnẽ ꝑ annu. 4
“ id eſt ſedẽ cõ⸗⸗ altius dignitate · ſi qs pfecture p̃toꝛio Wl illiric ¶ Et re ip̃ai·ipo itigti
ſulis que ẽ noſta.·· Soꝛ oſul poſteioꝛi oſuli ei⸗ velurbis admimſtracõnẽ ackcg. ichpi
damus eiſic.ff. demq; pfido poſt habituz aut mgr̃i militũ aut mgjr̃i t (Drofeſſtone al üii
de poſtubl. i · E ca⸗⸗ ch rn — 2 „ e d ꝓeeſſione.ſ.p an- pleue
ſum. I patriciatũ poſtea ↄſequa officioꝛ in adu videlicʒ num. ii⸗
A¶ Darentũ · j. oſu⸗ tur/ vmci eũ opoꝛtʒ quupᷣ⸗ poſitus geſſiſſe noſcat᷑: ut u enſſe pᷣmo ſßftt
5 qui pfes ale. oꝛ merui pr̃iciatũ ſpoſtq; hmõi tãtũ pſoms ſiue ad⸗ ali aris factuſ „ d
ee iſte bonore digmiatis P buc admimſtracõnẽ gerẽ ln ononel
int. qð pſũſ. IRI pluſqᷓ oſul et facit in
† D Micerent tricie decoꝛatus Embr. do liue poſtea liceat qn 16.fii ſſen
ag mina ploꝛe. Rdinẽ oſulatus ad nfe ſed erit maieſtati pfi⸗ x Mmi nos pPrr daf
g ¶ Ceteros · futu⸗ antiquã reduximu ciã ↄſequi digtatẽ. ¶m Pura veſtitos etꝛꝛ· an
ros. aunn. 2 * HH AA 4doꝛari cu ſalutat peen.
h(Patimur . on ſuanctionẽ ut ſellã naz bo vro gloꝛioſiſſime huicur utet. s. de fab. li‚j. mmu
rigit að eſt inſtit· noꝛis meito nõ rapiendi bi que caput oꝛbis terraxꝛ in quo eſt oꝛdo. .
pinns 5 erg Ren ſtudio pploꝛ agmina ſe⸗ eſt. omiphariã eredimus n. keg as
coꝛrigitur er in vo⸗ ctentur ac lueradi cupidi oſulẽdũ. vmuſos qᷣ poſt⸗ fuiſſßß oſularis et ſie biti
lũtate eoꝛe pomitur tate depoſta venerabilem bac honoꝛarij ↄoſulatus in nõ ſoluiſſ̊ nuc im⸗ ngin
ſpargẽ vel nõ pter parẽtũ habitũ et feliciſſiã ſiginibo pncip ali mumſicẽ petrins cſulatũp euſk⸗
aurũ qð ſon pnei⸗ẽ ‚ een e. n r. annũ ſoluẽt ut. S. l. er
piliq; ſpargẽ utm antiquitatis oꝛnamẽta cõ tia decoꝛãtur· auri centü li⸗ prinf. fftnt
aut de ↄſul· Eſpar ſpicerẽt. hoc ergo exem⸗ bras ad reſiciendũ aque⸗ 0 De vno. f dere⸗ Siler
gere. fae⸗. plo ec ceteros ꝓcedẽ cõö⸗ ductũuũ publicu mimſtrare DR m g.pre de
ntva⸗ faeg. ſules volumus.· nee expẽ⸗ eenſemus ad ſilitudinẽ eo ſiltis royn⸗ n
cimugs. .ebere eos ſme affectu pati rũ quu pꝑ annale tps ↄſula nis ſibi ĩis ele⸗ vreſe
E (Patrie. urbem mur. ceſſante ergo ſpar⸗ riũ edicõne munerũ glo⸗ iom 24 pfein. ent
gẽdi iſta vilitate. ampliſ ritur. Nã ißis q; expeddit mut hie maig. uin
ſkimi cõſules ꝓcedẽtes de⸗ ut floꝛẽtiſſmna ciutas cen CEkiiuſfa· nẽ eſt et petch
fect mnceps abſtineãt boe er⸗ tu auri libra mumſicẽtia inm quibuſdamalijſ eg
Parel efartrnde rroꝛe pdendi.opnoq; oſ⸗ ſuſtẽtata onorarihch ſen r iae⸗ n
be of · vicar. li. due lio opiq; neceſſario ꝓfici⸗ tiat oſulatu. lẽ. ſtitutio. que de dig · naen
ſut cõtra. So. pfe⸗ at qð erat ncõpetẽter ꝓij VAncimus viris ex⸗ CEghaliter. iͤer,
ctus antepomitur ciendũ Ad inſtauracõnẽz entiſſmis conſulari b ¶ Minui q quo ma
dig nit atib⸗ de ur⸗ cic A . . — u o ſu aribo daz mo ſemus in
be tm.ſ̊ pr̃iciatus ptãte pris patri⸗ oyt
etiã e urbẽ habʒ enj quaſi aui · gfopa
ſoeu. e(Baas iea
m ¶Actuꝗᷓ ut dig nitatũ ꝛ · ſer . .ij. rũ ledũtur patres qð ſecus eſſ in cõſule ad qð de uſu⸗ denn
nDigtatẽ i̊ᷓ illuſtribo viris pmittebatur pr̃iciatus eʒ eap̃. · iuſto · et tñ in oſule eſt idẽ hodie ut deã aut: . hefi
dicillos accipe q;uis hmõi digtatiba nõ fuerint pᷣmo da ub · ¶ Dep fecto· omes iſtos die eſſe pares: pler

onc
flafte

tosa
lut

oſtöe .

Sim
nſtre

ip
“

16ad
pꝓH
⸗
ſan⸗
ſel.
e
nail

40
1f

4
4

priuata et
tüc eſt pla⸗
na: als adp
uatã et tune
die ꝙ etiaz
retinent ali

quẽ effectũ
digmtatis

utꝗj. l. ꝓx. et
facit ·. 8 · ti · i.
.l.i. et · S. qui
po · in pig ·
ſi funduʒ. ct
de loẽ · p. ci ·
l· cõ gruit.

Siſqſ.
geſſe⸗

rit idẽ ſi nõ
cõp leuerit
añquã ali⸗
us pfectus
eligetur er
ſic equipat
mgrmiſtuz
pfecto ut qͥ

Ppmo fuerit
pferatur.in

hoe enĩ eſt
ñſmilitudo.

e (Expfe⸗

hyns q poſt
mgĩatu fu⸗
erunt electi
et deſi erunt

p̃feratur ma

giſter ĩ his
que ſequun
tureet nota⸗;
eos retine⸗
re effectum
digiitatis
ſic.s.de ad⸗
uoẽ̃.· diü. in ·
peticõnem.
CGeg rediẽ⸗
tem. et .. ti ·
i. l.i · et · S · de
excu · mu .l.
eã . et · . ma⸗
ximaꝛp· ĩ fi·
et .de Puil.
eoꝛe quiĩ ſa⸗
cro pa.l.ij.
in fi et. l. fi⸗
die ergo ꝙ;
hie fuerunt
ꝓuecti. ſed

rit · i. geſti o⸗
nẽ cõpleue

Refeetus · indiſerete · i. nõ diſerete ſeu ſepate ſ e⸗
ualis digmtatis. E

om̃ibo qui iam facti ſũt vel poſt⸗

ea fuerint ꝓcedẽdi q; et re ipᷣa p
annu gerẽdi oſulatus. impetra⸗

t videlʒ pnᷣcipali iudicio legiti⸗

mã tribiu facultatẽ ita ut pacta
quã meruerint ꝓ feſſione.nõ no⸗

uũ aliqui d vl qd nõ dũ habeant

adipiſa.ſoſulatus ius qðᷣ ſemel

eis oſularitas detulerit pceſſio⸗

ijs iteraſſe bñſicio videãt᷑ et in
adoꝛãda nra purpura et in cõſe⸗
quẽdis oſulũ honoꝛi bo et pule⸗
gijs ex anterioꝛetꝑe ꝓueckõm

oꝛdmẽ ſibimet nouerit vin dicã
du · hoe etiã obuãdo ut hmõi cõ

ſul nec cẽtũ libras auri aq̃ducti⸗
bus huius inclite ciutatis ꝓ te⸗
noꝛe ſacre ↄſtõnis pᷣbendas q̃s
cũ eſ oſularis patriciatus cõſul
poſtea creatus pſoluè denuo cõ
Piamr⸗ Empr.
Ancimus viros excelſos

pricios quoſ m hmõi digmtati?

apicẽ auguſta maieltas retule⸗
rit illioo ab impialibo cdicillis
pᷣſtitis preſfa.effici ac ptãte libe
rari prna ne videãtur qui anoſᷣ
loco pris honoꝛantur.alieno iu⸗
ri eſſe ſubi ecti.quis enĩ patiatur
pr̃em quidẽ poſſe pemãcipacõ⸗
ms modũ ſuis nexibo Rilii rela⸗
xare. impatoꝛiã aũt celſitud meʒ
nõ valè eũ quẽ ſbi prem vl fecit
wl elegit ab aliena eximẽ ptã⸗
te · ne ſi cᷓ trariũ approbetur ꝑ qᷓ;-
cuq; machinacõnẽ.impialis ma
ieſtas mnui vid eatur · et hoc q⸗
dẽ raro otingẽ ſatis certu ẽ.? e⸗

mo enim facile reſpexit filuifa.jn

pr̃iciatus honoꝛe ꝓuectũ quẽad
modu in cõſulibo hec res uſitata
eſt. Sʒ ne quid in pte tẽpis tale

euemat et ſme legibo muematur

ideo et hec nob viſa ſüt ſanciẽda.
Pe pᷣfectis pretoꝛio ſiue vrbiset
magris militũ m digmitatiboex⸗
equendiꝗ. mpadto.

E

del erunt. alias ſecus ut ᷓ.de pᷣmicet᷑.l.ij.in fiet faxit.gs.l.

abßt neceſſe dicẽ q deſiermt p · i it di gni. oo· ſer. l ij.

. —

Refectũurbis pᷣfectũp⸗
toꝛio et mg ros eqiutuʒ

editu/ mdiſcrete dicimus di⸗

gmtatis uſq; adleo videlʒ; ut eũ

ad pᷣuatã ſeceſſerit vitã eũ locuz

wolumus eſſe potioꝛeʒ qiu alios

ꝙmocõms tpe et codicilloꝛ ad⸗

epcõ ne pᷣceſſerit. Empꝛ.
Buiſquis mg fatũ equitũ
peditũq; ſuſcepit et geſſerit ante
captã a quoq; pfectura·is cũ pri
uatus erit et honoꝛẽ depoſuerita
pᷣfectis qui pᷣfecti fuerĩt pᷣferat:
Sit ergo pᷣoꝛ ſedes añ ꝓuectis
locus oſpectioꝛ decernẽdiloquẽ⸗
diq; facultas ãtiquioꝛcui ẽ ſplẽ⸗
doꝛ adepti mag ratus wtuſtioꝛ.
Pe ſpoſtis lacri cubieulia d oſ⸗
bus cubieularſjea pmins eoꝛs.
yArvcri eu⸗ Empator.

„ .

te fung ãtur. qᷓ ſit pditi
eminẽtiſſmnã pᷣtoꝛianã w ur⸗
banã meruerũt pᷣfectura.aut cer
te milit arẽ magiſteriã ptãtẽ.ita
tñ ut ſit inter eos poſt deoſtas
admimiſtracõnes nulla diſcrenio
ſiue nr̃e ſeremtatiſ adoꝛaturi ad

biculi ſpoſiti ea digmita

mittütur imꝑii. ſue ꝓ ſuo arbi

trio ſolemnes feſtuutates et ce⸗
tus et ſalutacõn es vel ꝗlibʒ alia
officia frequẽtẽt ut in ſedibo et in
oſenſu eis oꝛdo ſᷣuetur quẽ oꝛdo
ꝓuectõis oſtenderit ſᷣ habitu

ipis videlʒ cõ ſueto cũ mamſfelte

–—

decrei ſit eũ eſſe qin peeſſerit po

tioꝛ ẽ et illũ ſbſeqiu quẽ recentius
baut exame npz.
Acnfr̃e cõ ſu etudinis eter⸗
na lege ſancimus ut omes cubi
cularn qui de nr̃o cubiculo execũt
anteq; pᷣmũ locũ obtineãt (exce⸗
pto caſtrenſi et omite domoꝛ?)
hijs pfruantur pᷣuilegns· ut nec
poſſeſſones eoꝝ angarias ſiue
pangariasa eẽ ꝑauẽdos in po⸗
ſteru diſpolcõe tui culminis vel

mſtratoꝛel.
Ax.
diſ⸗
ere⸗
tio · i. dife⸗

Prees ſuis ↄcoꝛ.· Alij dicũt ꝓuecti de nouo.ut.S. ti. i·l. i. H

rstia et faẽ

ꝗů.t · iꝛl. i et ·
N. 1· 8. t. ij. l.
oet l Pnk.
et . de nilẽ⸗
areotm. ff.
de inð. l. ij.
CECplane.
g (Veſtiui⸗
tates · i. fe⸗
ſti vuentuſ
qui fiebat
im madio
dieebãtur
coninia ut

8. de pala.

ſac.l.ut ꝓp⸗
phanos vl
maiuma.
ut.S. de ma
iuma.li.xi.
etusg ·
ciuiũ vel ſe
natoꝛü vel
curie ·

Salutez

tiones in⸗
dicuz foꝛte
ut ꝗ. de ꝓx ·
ſa. ſcri.l.ij.
et · S. de of.
din er. iud.
K (Sedibo.
ſie. 8. de ſa.
ſanc.e. l.de
cernimus.
1Conſen

ſu. ne⸗ de

al. ſeri · li.
Ac no
. e. ex
eut. q; fime
runt o fficiũ

er tñ retinẽt

Puilegiũ qᷓ;
din vmunt
ut h et · s · de
eam⁊.· l.ma
xrmmaxe. i fi⸗
n P.
ſböᷣaudi ec̃.
ſ.cubiclarn
ad qð poſſ
reeligi· ut. ẽ

a (Errepto⸗

ber mñ qui ſel

l.maxima⸗
rum. in pf⸗
ecamus i. ex
cpnmmus⸗et
faꝗde ꝓx·
ſa ſcri.m ſa
de. mune. et
hoñn. l. fi. G
primomo⸗
Num.

vVbicu

larioſ.
penetrali⸗
bul. hec me
rito di ciitur
penetralia
qmia nulluſ
audet ꝓpene
trare.
d Obire.

. ſubire. er

loqtur ma⸗
giſtro offi⸗
cioꝛecui hee
conſtitutio
mittitf· et fa
cit j. de ſilẽ.
.l. ne aduer⸗
ſa. et . de ca
ſtren et mi⸗
mſt. l. jj. er
de agen in
re · l. iij. et · -
ubi ſenato.
vel cla. l. ͤ⸗
tiẽg · et . de
PBnil. ſcola⸗
riũ·. l. ij. nec
obſtat. s· u⸗
bi de cri · agi
opoꝛ · aut·
qua in ꝓiũ
cia.ibi nul⸗
lo pᷣuilegio
gaudebat.
vel ſi gau⸗
deret nulliꝰ
eſt momẽti ·

nõ erat in⸗

ertũ in iur
coꝛpoꝛe.

[Gbe⸗
mius.
ubaudi ut

omnes.
¶ Cubicu
lũ cuiuſpiã·
ſcʒ dñi · .

—— —
*

T. ſerui

h(Ingenu

jtatis ut ex

excipit duos palatinos qui nõ hnt nn⸗
mumtatẽ mfra ſepᷣtã qnimo nullus ha
ege aliqua h̃e oſtendit ut· s.de excu⸗mu.

alicuius calũnia dare cogantur.
ne ſoꝛdidis aſtricti muneribus
de cuius mimſterij qðᷣ miitãdo
videbãtur ad epti ocij tpe et qͥ⸗
etis amittant.domus q; eoꝛx vel

in bac ſacratiſſma urbe. vlm qli

bet alia poſitas eiuit ate ab omi
boſpitü cumſlibet dignitatis in⸗
quietudine vendicamus ꝓiũcia⸗
rũ rectoꝛibo eoꝝq; apparitoꝛibꝰ
denar. librax auri diſpendio fe⸗
riendis.hi mãſuetudinis nr̃e ſta⸗
tuta diſſmularea ex aliqua ꝑte

violare tẽptauerint. Empꝛ.
cVDbicularios tã ſacri cu⸗
biculi nri q; wnerabilis au
guſte quos viroſqʒ certũ ẽ obſe

quijs occupatos q aule penetra⸗
libo mherẽtes · diuſa iudicia ob⸗
ire nõ poſſe ab obſuacoͤne alio⸗
rũtribunaliũ liberamus ut in ſb⸗

lmitatis ſolumõ tue iudicõ ꝓpo
ſitas aduſus ſe accipiãt actoes.

Dbemus omnes mpꝑr.
quuwe iam in ſacrũ cubicu⸗
lũ cuiuſpiã liberalitate donati.a⸗
lio ve titulo dati wel dãdi pncipa
libo obſequijs inherere vel an me
ruerũt v poſtea meruerint.licet
nulla interuemente ſeptura nul⸗
la ↄfectõne geſtoꝛx.poſtq; deuo
tiſſimis cubicularnjs fuerint ſoci

atiad odicõnẽ libtaus ingemu

tatiſq; rapiãtur raptiq; videãtur
hoc nõ ſolũ circa ſuꝑſtites hᷣ etiã
moꝛtuos volumus cuſtodiri.ã
cũ hoe puilegiũ videatur pnci⸗
palis eſſe ꝓpn maieſtatis ut nõ
famuloꝛx ſic pᷣuate ↄ dicõis ho⸗
mines ß̊ liberoꝛz honeſtis utant
obſequijs · piniquũ eſt eos dum⸗
taxat pati foꝛtune deterioꝛis in⸗
comoda.ſ̊ tuſtamenta quidẽ ad
ſilitudmẽ alioꝛ qui in genuitatiſ
mfulis decoꝛãtur ꝓ ſualiceat eis
cõ deè volũtate. inteſtatoꝛũ vero
nemo dubitet facultates utpo⸗

—

——

pac l ut in auf: de mona. C¶i/⸗
i ¶ Circa moꝛtuos i:moꝛiẽtes vel ꝓprie ut ſe
teſtamenta:et no:.hᷣ ar.ad id qð dixi. inſti.

te ſme legitimis ſueceſſoꝛibo de⸗
functoꝛx iſci iuribus vendicari.
Mec oĩa tũc diligẽti obłuacõ⸗
ne volumꝰ cuſtodiri cũ ſpõte ſua

; wolũtate qs dederit eunuchũ
ſacri cubiculi mmſterijs adhe⸗
ſurũ.Siwero cuidã fuerit violẽ⸗

ter extoꝛtus à muuto dno vligna
ro intra ſacrũ auſus ſit mlitare
cubiculũ liceat dño deſtinatũ ſa⸗
cra ex lege cubicularijs interpel
lare iudiciũ.et eũ quẽ ꝓ bauerit

nolẽte ſe vl mſcio ſacrũ penetraſ⸗
ſe cubiculü ut ſuũ famulũ cu pe⸗

culio ↄſequatur.ſᷣ ſic leſs implo
rãdi bñſien facultatem denegari

nõ ↄuemt · ita nec calumãdiviaʒ

patimur diutius eſſe patfactã
ideoq; tpus qiũquẽnij pᷣmmꝰ
intra qdᷣotra eũ ſuas debẽt exer⸗
cere qõnesut ſi medio tꝑe mo⸗
uere diſtulermt. ulterius eis tã⸗
quã in ſuũ famulũ vendicãdi vel

eius ut fui peculiũ vel bona qua⸗

ſi liberti copia denegetur. hee oĩa
que ſuꝑ deuotiſſmis cubicularij

ſancimꝰ etiã ad cubicularias ꝗ

a dñis in ſacrũ cubiculũ date vel

dange ſüt ſupſtites atq; moꝛtu⸗

as extẽdi ꝓpagariq; decermmꝰ.
Obemus duobo viris E mpꝛ.
illuſtribo ſpoſitis utriuſq; ſacri
cubiculi tam nre pietatis ꝙᷓ ſere⸗
miſſime nr̃eoiugis poſt fimtã mi
litiã ſi ſenatoꝛio fuerint cõ ſoꝛtio
ſociati licere · quotiẽs ad aſpici⸗

endos agros ſuos vel ob aliam

cãm ꝓſiciſci wluerĩt cingulo uti
cũ h̊ ad implẽdũ eoꝝ denderiũ et
ad nulliꝰleſ onẽ reſpicẽ videat᷑:

De ſequeſtra toꝛibo et męr̃is of⸗

hcioꝝ; et comitibo ſaerax largi⸗
tionu et rei priuate. + mpatoꝛ.
Vi ex queſture honoꝛe
aut officiali magiſteio
ã comitia utriuiq; erarij
nri attomto ſplẽdoꝛe viguerunt

3 valeãt eoꝛ⸗

k (Eoſ. duͦ⸗
taxat ſcʒ
moꝛi entes.
ISinele⸗

.8. de bomſ

vacã· l· va⸗
cantia.
m uis

dedert. .
nnnus.

um ut ma⸗
giſtri offici

o ut. g.l.

euz.

repete int⸗

pellaèno.

ꝓpbauerit.
quia pbat
ignoꝛantiã
et ſic eſt cõ⸗

tra. fr. de p⸗
bac. verii.
ſßͦ die ꝓbat
eo ipſo qðᷣ
nõ ꝓbatur

õrium ſic qj.
quimilr no
pol. ſup ſer

uig. et. g. de
pericubltu.
ſß ubiſctß
ſumntur ꝙ

uoluerit eũ

fieri liberũ
ut et. 8· de e⸗
pPil . et cleri.
aut· ſi ßuuſ.
et de ꝓ bB· cũ
pcib⸗.

p (Calinj

andi. ar. ff ·
alnj ·

q (Dene⸗

tur · ſic · S
Fewſta⸗d
funct · p to ·
Et⸗ 8. deta⸗
bul.l. n.
be⸗
us
conin gis ·
vnus vm
alter alteri
cubiculo pᷣ
erat ſb qb⸗
alnj plures
erãt ut. 8·l ·

ꝓx · inpnᷣ·

Gle per⸗

Repbr

nnpſoi

ſopbn

Glinſei

leſun
zubiſi
lnine

lgentd

Nilbn

6,

t
ſun
bel

a (Sociati p eteetõnẽ cũ centũ erat numero ut. s. de pe⸗

bere. l. ul. vel dic eoi

o ꝙ illuſtres erãt · et ſic largius di

cũtur ſenatoꝛes· ut.ff.de ſenat.l. n. Efi.
b ¶ Eingulo. en ſe foꝛte et ſic eſt ſpãle.reglariter v taut
.s · ut armo· uſus.l.i.et in aut de armis.vel dic eingulo
ii·titulo digmitatiſi.carruca ut · s. de hono: ve . l. i. et facit

.s · de dig · . clariſſmnis

e ¶ Videatur. not a⸗
ſic.sS.de pᷣci·impa.
ſena.l.ul.m pn ·
ub · ( De queſto
ribuſ·officia iſtoꝛ
ſüt · s. de of ·queſto⸗
rum cũ tribo ſequẽ
ti bo titulis.
vi ex que⸗
ſſture due ꝓp

cs.
ſci et rei pᷣuate.
¶ Viguerũt · i. ſie
bñn geſſerüt ut tan
qᷓ; tüc bñmeriti ab
omiboomendent᷑·
eſt recipiãtur cum
laudibo ꝓpli accla⸗
mãtis viuat talis
ut faciunt romam
