iſtoꝛe modo⸗
rũ quis curi⸗
e ꝓnideat·
ut. C. e. l. iij
in 6 a
liñ ve⸗
ro- Ke⸗
nunc expo⸗
mi extrane⸗
am cogna-
tionẽ pfis ·
Ex utro⸗
q;· ſcʒ latere

oↄgnati ut h
ſtatiz expo⸗
net · ſicad-⸗
optatus nõ
ag noſcitur
ↄgnatis pa
tris nec ſuc
cedit · ut · C.
de adopẽ.l.
penul. Eet
jdeo ſanci⸗
mus . Itẽ fa⸗
cit inſtit · de
ſeruili cog⸗
in fi.

d .
Ffa E dati⸗

ui caſus ·

lis eſt eVr
curie obla⸗
tus elt· ⸗
¶ Megali⸗
us · i. deb et
magis ex le⸗
ge. q · di· mi⸗
chil cũ etiã
viuo patre
Ddũñs eſt fili⸗
li. et po.l. in
ſuis· ⁊ eadẽ
perſona· ut
C. de inpu·
et ali · ſubſti ·
.l. fi. et ideo
debita bona
patris filio ·
ut hic.et · ff
vñ lib. ſcri⸗
Pto herede·
in fi et · ff. de
bo· dam. l.
frßmo. dñ ·
ct · G H.

lt agnati naturalẽ ſiliũ ſolumo pri legitim

tos pr̃is aut illos aliqd hr̃e ꝑti⸗

ſeripſerit aut ipᷣe illos aut ab il⸗
lis ſcribatur. ſoli enim patri fũt
legitimi aognati eſſe credutur. ·¶ wro aliqͥ quuð eligãt aliquivro .

ſuccedã t. Qud en, ĩlegalius ẽ g⸗
prio ſilio ad paternã ſucceſſionẽ

fiſcus habeat ſm ꝙ du dũ ſãtum 1 -..
a nob bẽ. In reliqs autẽ tribo vn⸗

ens q̃ ex lege wocãtur ombo moa erium feeit · offerẽtes eni ſe⸗

ad ſcriptos deſcendet heredes.

(em el aut factũ curialeʒ lex
ſuſcipiẽsa inſcribẽs curie et ſuc⸗
ceſſiones et aliã omem oꝛdinatã
dedit vite ſucceſſionẽ et queſtuzʒ.

exneus ſep̈nis ſoꝛſan aut etiã nõ

eurie muma agat ſiueꝑ generol
curiã in filiabb augere woluerit. et ſemetip̃m offerre curie licẽtiã
et ꝑ illoꝝ ſilios nouos adic p⸗ habeat hoc agẽdi et diſtributã
olbo curialibo filos eoꝛx. ¶ . , curie ptẽ accipiẽs fieri curialis.
liũ wro ꝑ hmõi cauſam factũ le½ cet tã foꝛtune ꝙᷓ functõnũ ſucceſſoꝛ
gitimũ ipi ſoli genitoꝛi legium ſi hoc im piũ ãnu erit. ¶ Si quis
facemus nõ ena extranee ↄgna⸗ auũt legitios qiuð filios nõ nte⸗
tioni pr̃is. Dicimus aut ex ꝗbo 1 at naturales aũt ei ſolumõ ſmt li⸗
le natis eſt et q ex utroq; ſi et qᷣ ceat ei curie honoꝛe ſcribere eos
ex utroq; ꝓ ceſſerũt facimus eũ heredes· et ſepᷣtura ꝓ omi oblati⸗
velut ex quadã machinacõe o.—- oneoſitat et nõ egeat boe anti⸗
gnatũ. Scimus en oblatũ tun- quarũ ũ legu alia adiectõne neq;
oblatiõe dũ ſupſtites eſſent · ſ ex
rboe ipo ſepᷣti R liberi ſüt cilales⸗
e ſimula heredes fiãt et ha beãt et
ipi ſõe nouem vncias ſicut pr̃ eis
diſtribuelt. ¶ Si aũt etiã eis to⸗
tũ relinqre woluerit adhuce faciet
melius · wru ſi tñ uſq; ad.ix.vn⸗
cias oĩno eis relinquat · ſcẽdũ q;
ſi reliq̃rit mius omibo modis a
lege ſuplemẽtuz ſbe ſiet illixro
ſi woluerint curiales fiant. ¶ Si

ſeriptus voluerit audire impiuʒ

fieri ſucceſſoꝛẽ nullutñ hĩe ptici ,
piũ aà d aſcendẽtes à deſcẽdetes
q ex latere agnaws uel oo gna⸗

cipiũ ad illoꝛx ſucceſſionẽ equũ
etiã ei dã tes Piulium ut ſieut nee
illis lit iſte ſucceſſoꝛ nec illi ad e⸗
ius vocẽtur ſucceſſionẽ miſi foꝛte

¶ Ergo ſanciẽdũ ẽ qͥ factis ita -. . reſinẽt ad eos quu eligũt reſutã⸗
legianns 8 cficiãtur ſucceſſoꝛes. ſi a 1. i vmãt woꝛcões. ( iwero oẽs
quið habuerit filios ꝗqtlis ẽ.aut renuerint · tic tanq; fiijs nõ exi⸗

nepotes de legitimis ſibi ꝓcrea⸗
tos uxoꝛibo et merito etiã curia⸗
les cõſtitutos modis ombo eis

ſtẽtib ita ad curiã vemãtix · vn⸗
clie omes · ¶ Sivwro ille quideʒ
tacuerit filioꝝ wro legitioꝛx ei
nõ ſit ꝓ les tũc legitia quuð ꝑps ad
heredes ab mtuſtato vemat . filij
wro natunales ſi wo luerint ſemet

——

(Süro filios habueit nõ cu⸗
riales qñq; lbi genitos · tüe le, Sipos offerre curie hoc faciant ſi⸗
giti ma menſura vemat ad fiſcũ et.⸗ cuti voluerint ſiue omes ſeu qᷣdã
curiã· reliqua wero qᷓntũcũq; fuit
ad illos filios ꝗ curiales nõ ſũt
accedat. ¶ Siwro etiã
liter nulla ei ſit ꝓles et moꝛiatur
mteſtatuſ.ix· qui uncias curiaa ⸗

ex eis · et mo dis omibo · ix · vncie
ſe ad curiales ã curialẽ pueniãt
Siwro etiã ex ancilla ei nati ſũt
filn. li eos maumnſerit aut viuẽs
aut ĩ teſtamto obtulerit eos etiã
i ſic ſuſcipiãtur et ſmt curiaales ſicut
telſtatoꝛ voluerit aut ſicut eoꝛum

genera⸗

metios curie pcipiãt ſicut dictũ
E.ix· vncias vn diq;e enĩ volumu⸗
wWl ſi teſtetur. uel ſi nõ facta wolũ⸗
tate deceſſerit eos q ad curiã ve⸗
nüt · ix · vncias accpe. ¶ Siwro
manumiſerit quidem ſolumodo

dis wvment.aut ſi teſtatus fuerit *

diqs autẽ uel ex genere uel
lunt aut quidã ex eis ad curtam

non tñ obtulerit · at illi etiã ſic vo⸗

§£.
ſiue an
poſtea.
iti⸗
m id
determinat
l. ſ. quarta.
ut⸗C. qñ et
quibus d
pars n.
ene
re · ei ug qui
deceſſit. ai.
K lacõ
h eſſ datus
curte.
I¶Eent. ſ.
parẽ 3*
m 6.
qñ eſt vnuſ
uel plures.
c dic ut. s·
de trient· et
ſe. diximuſ.
CEexcipia⸗
tur·
n ¶Mius.
qð en im lex
dat Puatus
auferre nõ
potelt. ut h
et ar. 3. d e L
nup · Cſ ve
ro nõ ſo lũ.
im i. Cac.

in quo ho⸗

mo deficit ·
ut ct. ff. de
re inð ·l· jinj.
CEſi quis.⁊
Cæde moff.
teſt · l omm
modo·

IRad⸗
ones ne. C.

qñ nõ pe.l.

.iDao.
qGolun⸗

tate ·l.
mẽoto nõ fa
76.
btule
aune a.
nti

bns i.m cu
ria exiſtẽti⸗
bus⸗

“

ſuplet lex

☛ =-
=
S=.
—

64

= =
—

e

G ‚E
õs 0 % -= * 44, e⸗
&& &α *α⁰

—

Eaf

tolli p illaz.
imus. et ly nõ naſcãtur ſi⸗ e ut il: de
ſeſe ſancimus. et hnõn noentur ut lib.
cnouẽ vnc e curi 4 ene ſaneimus. eta nat morn i⸗ n Hater · -.
* Evnce in wſteae . legiti⸗
jcere etiã tũc nou äcd £ npolteae B0r ſo boles 8 tantu na m
ine reſpiceres utagerilofm aua mehiſomĩus dce enĩhlios ita utro q; caſii
Ke am Gnur weronudus na aphitat Ner⸗ eu ad dotale ufrn dete⸗
ea nonẽe. ẽ dentur. . tunc „ 5 ns qui me dedit et. g · de triẽ.
emel. e. tatẽ ehuirX. eratur cedene edechit et ſe. C K
eein Ee . . . niralii aut aie gſteie⸗ palaʒ eur nil nenai bede na S:
ede b⸗ Erng ₰ n egeen mnin ſt quitur ubiq; Köis fiyzs giattod ioger ab⸗ 2 m c ij.
dumme tu. 6 luppe ẽ. qꝛ = boc a no⸗ iſüt legitimi iur nem S;öobo⸗
lian tranſitus ci guſp uwez de hoc a no⸗ u ſut legitimn a occaſonem ſeznata
le Grctoffer: ſiſeus ſeneen raſibo itaq; ſurdũ gar Eni Huenentt ex po⸗ eeretn
gin⸗ re 5. bis ſ i ad curiã kũt legitimi quã poſteri en 6 euã poꝛibo le⸗ natus al.
bunc c voliga⸗ q p trahtu uẽ offerũtur. et ribo ſumẽtes laſme calum⸗ P a
en bus —ziln. ũ dar . n 0
miin Ee ſcceſnom ¶Cnibo aut oſtõibo nia erca narru iumioꝛ es ſilij ex tractas. al
Neeſte⸗ atenan⸗ ſancita ſüt · eno qiuð pie menm palam enj an cke in eimtiuz dota⸗ S Loſte
el norad alns ſepᷣtis zeno c qd plene ſan/ ege facti ſut ſui nü am⸗ res i Poſt
enout . uil eracti ſut vnu am⸗ isSö. als
neſc . ti dini ienõ de futuris aliqd p z ſeribi les bentibo. qpropte ero nideeg
ſchoe Ce. im. re! lam p̃terius qua „ libo p edmé et decete 9 migees. .
ie eſtanti os: eiuit · ß de iam ̃ iſimus ut eos qᷣ⸗ boꝛx feeimus ealus n wern co⸗ r¶Eoſita⸗
f1 5t ille jdeo ſolumõ pnnt io pdeſt eo umas plimas: . ſixel mb⸗ · ſ. no
puſts irr il bugili 2 Re d nö ſlin b. illuch dierrs uef do⸗ ſtris tri⸗
con 8 exmde ꝓle . „ſtitucõ ſtea pr ut. C. e. ti. l·
Nu in · C. poſide ſe dat eoxx ex lc enn n habueit filios po Ar C
ancm ſüt. ac. . . uti litate puarem = tira⸗ nonb 6 ſuerit iſt ra t . niie ere
ia par g (RKo id HFäen ſc pie memoꝛie qꝗᷓ e. inn talia tñ nmen klior ſran habea n
Dere⸗ eſt qma. analtaſn pie ibiut nõ eſ m nchilomĩus filn alij caſus ac.
na ſij. -E . Kaane de eer nri oc ſo⸗ ut in te akaliewii Ba⸗
Kigpen iunbemüus⸗ W niſi po ene quiud o⸗ etiã natos au —X 2
n menmusmh qutilitas ali⸗ ut ſicut etiã natos ar qᷓ in Poꝛi⸗
ſis fmo imus efi Ehäc no vi⸗ Karane H
ſenn qubo inde repoſ putare leges. õ iis i uker⸗
nimi Fanurpen aliq d mehoare bo lia inſt ia pbentẽ ebſne Ptuorit alonnrs pa
wꝛtz eni ſ aliq d inch iſtãt it. qd; auferr tecta mnt t n⸗
ponfii opoꝛ 10 2 buſdãßex tle fuit. q libe loc adiectu tuit ut na
161 Daus. nü et no ea q a qbᷣ appꝛobamuſ ſ. etiã rõnabil lia oceptus ſeerentur k⸗
ln xſtrus. nri eni tuicftrocuerez Keauſis qſi añ ua an olt dora⸗ in neut ,
fonoſon ſons A2. — in — au .— na ti moꝛirẽ
nõ tepate q poſic es 1 E.natus oribe n
ſe⸗ in dubio . oſtõez àd ad owo e ð ſilius ſit q;ᷓ etiã honbo 10.
dem e⸗ et oꝛnate poſit De abſur⸗ ſa auxiliatoꝛ ſui ſit des dan us
Katc Deacnbiweamellktan an Nmbe we wrn eeo wbkar erener
l. pᷣcipi itatez hn Hõ na⸗ dinuẽta ẽ n⸗ lil. nup. ꝓ
app pap ditateʒz nt ſdã legitimis n a nobis adinuẽta naſcen⸗ lto.
ſ. i fi. olda leg anobi de oꝛdine et multo.
e mus in fi. aduenas qu ſtes. Oße ptime narrãs ſ opoꝛteat once⸗
Jut ales ſup intro ducẽtes. Ol optme narma⸗ t utrũ opoꝛteat Conce⸗
ſppaſe aefti⸗ ſañ. turales ſuꝑ i modi q; a nobis iu cu enĩ du bite ici ẽpus: à⸗ tus· caſus
ngooke ii⸗ ex⸗ li nu igitur ſüt modi 4 mus le⸗ aue ti partus reſpici tẽpi is ſech gemtuus:
ene ü end ſür uosparre rban etttserpan ekengeter Rnge
kaffn muent! N is qᷣe as P imus u „LE um ff.de ſta.
Eſeu rremus- tuS natura es a . ſe mel en = „⸗ tem. Diwro 9 — ias caz tero.ac. –
Cang enm⸗ ẽnõ laboꝛaumus ſe za mur utilitatem. Si. e circuſtãtias ca ¶ l tñ.
nmoglun hfe enã ſuee ab migo legitimi t 8 q; parus e rne ſit anos
ſeC. ** amDn 7. i d 1 2 — . 86 —— :. ct. .
io igur Kernti igitur dfaſa inſtn magis n deng no bis ſan⸗ musverd⸗
. „ Brts . 1 E ifae 4
.. tam. aj E ſüt it ad liberaz in pnapio hu naſcenti. in luerit legitiaʒ G nere
liberta diẽ ſepſeit a⸗ lierẽ eui ommo licet aiens ur aus voß abuelt uxo igitur. et
ntelſge ad ſiben m Reubmeſermerſ ſiã facẽ ſoolõa nõb aut filios: ſr eceato.
„ ekianes akierenei e Kerpetſe. rem elium mieierantns afertir
Pi ſ tio naliu pr ſecxi⸗ iliga
e ſtinctönem aut ginn naturaliũ pr legi quið valde dil 5 ud eum. neq;
z Daben ut eng aseſtios wſivB. ſme peccato ſit ap
ne etngafar ne
, dicut qdaz cedẽtes
bis

J.rny Ir e e

P =-

—

A racta⸗
ta⸗ oysmo⸗
dis ſcz aʒ.
repetit ut
ſoluat

c Keſep⸗

tum . qð vul

go app ellãt

bonomen.
mamburdu
id ẽ nnpia⸗

le tũ . al.⸗

digna lit quolibʒ legitio noĩe et
ꝓpterea aut moꝛiẽte mliere ã le⸗
gitimo iure nõ digna m mrimo⸗
mo putãda aut ca a ſils mali⸗
gne tractata aut ex ſtudio młi⸗
ere celata à a filijs aut aliter foꝛ⸗
te ei duitijs accedentibus et ne
iure legitioꝝ uſu pr̃a fructu de⸗
ſuncka mr̃e tã ꝙᷓ; ſub ptãte filjs

onſtitutis habeat. Di qs igit

Pixim?:αα ſinios leginos nõ bns p tmmõ

AUAt ⸗S E“* na e
tura ſi quið.·

C C itu⸗
tẽ · eo mõ q̊
8ꝛ inſtit de
iut naturali.

Cins aut·

f¶ Eoͤuer⸗
ſio· q hoies
couertũt ſe

ad concubi⸗

nas⸗

re· ſiis moꝛ⸗
bus ſmnmilẽ⸗

deſderat me⸗

delam. ut di⸗
xi.S· qui b⸗
mo.naefft.
le. E. liceat
igitur· ac ·
HFactoi.
pcibo nnpa⸗
toꝛi o blatis
et declarato

qx vult fili⸗

os reſtitu?
nature.
(P oc ſc;

tempoꝛe⸗·
elt Innul.
14 Figee

ſcʒ nobis ·
m Princi
pis⸗hHoc ac⸗
cipe qñ pĩ
dicens eos
natu rales
volebat tñ
eos ut legi⸗
timos repu
tari. H autẽ
ſolũ eos fili⸗
os dicẽt nec
adicẽt natu
rales · Rue in
teſtamto ſi⸗

ue in ſeptu⸗)

miet ſbſcp⸗
ſerint tres

naturales ipos quuõ legitios fa

cere voluerit mlierẽ vero in ꝓm⸗
ptũ nõ habʒ omino.aut h quuð
nõ tñ ſme peccato. uel ſi nõ appa⸗
reat·aut aliter dotaliũ inſtrumẽ
toꝛx nõ hʒ facultateʒ (quid enĩ ſi
ad ſacerdotiuz alter eoꝝ aſcen⸗

dat) damus ei riduciã hoc qo du
a du geſſnnus ad legitimũ ius fili⸗
g (Nnuem⸗

os educere naturales legitimis
ſicuti pᷣ diximus nõ exiſtetibo per

. 6

qndã hmõi viã ſi cuti enĩ ſut mo⸗
di qui fuos ad libtatem ſimul et
ad ingenuitatẽ deducũt et natu⸗
re reſtintiit.ita ſi pr̃ nõ habuerit
legitimã lem et volueit eos re
ſtituẽ nature et ãtique ingeniuta
ti ſuue ex ingenua ei naſcãtur et
leginos de ceteroa ſ ptãte hỹe

poc agat ꝑ nr̃m reſeptũ·non enĩ
fiit pncipio qñ natura ſola hoĩb⸗
ſan clebat anteq; ſepte ꝓcedent

leges quedã differẽtia naturalij⸗
atq; legitimi·ſ̊ pᷣmis pentibo pᷣ⸗

mi ſiin ſicut inchoãtes pñtem di⸗

ximus leg ez enã jpo ꝓceſſu nati
legitim ſüt. (Etſient in heris

natura quidẽ fecit liberos omes

bella vero ſeruitutẽ admuenerũt.

e. ſic etiã hec nobis natura legitiaſ
pꝓtulit ſo boles· ad ↄcupiſcentiaʒ
vero facta cõuerſio naturale nuius
Quapropter hi⸗

eis mleruit.
miibo paſſiomibo exoꝛtis ↄvuent

rales ſuos hilios reſtituere nature
et au que in genutati er iuri legi⸗
timo ut ſub p tãte euis conſſtät
mehil alegitimis hiins differen⸗
tes quo facto etiã ex hoc hiſios
friu huius adiutoꝛio vna namq;
boc modo omes hmõi nature diſ⸗
greſſonesa opiniones in hijs ꝗᷓ
legiuos nõ habet filios curamꝰ
ſie breui ſolacio tatũ impetũ natu⸗
re coꝛrigẽtes. ¶ Si wro is qui
ſolumo do naturalii filioꝛx ẽ pr
p quoſdã foꝛtuitos caſus non va⸗
ſueit hoc agẽ· moꝛiẽs aũt ſoᷣ quo⸗
dã pᷣdictoꝛx caſuũ ſepᷣſerit teſtin
volens ſibi legitimos eſſe hilios
ſucceſſoꝛes et m hoc damus ei li⸗
centiã a fkiduciam ſupplicãtibo tñ
etiã ſiec fins poſt moꝛtem pfis et
hoc dicẽtibea oſtendẽtibus pr̃is
teltamẽta et heredibo exiſtetibul
ſm legẽ boc q;; donũ habeãt pfis
et pnepis id eſt dicere nature ſiſ
et legis ¶ Deneralr aũt in omi⸗
bus quu ꝑ pdictos modos dedu⸗
cũmr ad legitimũ ius tũc hec vo⸗
lumus obtinere dua hiin hoc ra⸗
tum habuermt.nã ſi ſoluere ius
ptãtis muitis filjs nõ ꝑnuſſum ẽ
pr̃ibus · multo magis ſub ptãte
redigẽ miutũ filiũa noletẽ ſiue ꝑ
oblacõʒ ad curiã ſiue ꝑ mſtrumẽ
toꝛcelebracõneʒz ſiue ꝑ aliã quã⸗
libʒ machin acõʒ tãqꝙᷓ ſoꝛtẽ metu
ẽtẽ pr̃nã iuſtũ nõ ẽ neq; imꝑijn
legiſlatoꝛis po mmꝰ ꝗꝓpriũ. ¶
wro plurinns exñtibo hilijs alnj
quið eli gãt alij reſpuãt · hij q vo⸗
lut legitimi heri alijs in iure na⸗
tu rali manẽtibo. ¶ Et hoc dicimꝰ
nullũ pᷣoꝛũlegitioꝝ pimẽtes mo⸗
dũ. ſ̊ hũc adneiẽtes alns in qᷣ b
illos accipe nõ lcʒ. oĩno erĩlegi⸗
timis exiſtẽtibo demde naturalib⸗
puemẽtibo nequaq ius legino⸗

eurã ex equalibo inuemire aliam rum cis adicitur niſi ommoaut ꝑ

quidẽ a pᷣoꝛibo noſtris aliã vero ꝙ
a nobis.

in pdictis caſboa mr̃em in prioꝛe
ſcemate relmnqnti impio ppᷣces of⸗

Eerre boe deelarates q vult natu

„1O.“Ea en ecuriã aut ꝑ nias oſtõnes q̃ dota⸗
it igitur licẽtia pfi⸗

liũ inſtrumẽtoꝛꝝ introduxerunt
modũ. ¶ Adopcõis aũt modus
q fuit olim quibuſdã añ nos im⸗

patoꝛibo ſuꝑ naturalibo putatus

teſles. Rue ĩ
geſtis erut
legitimi · le
ſe principi
nõ offerant
ei ꝙ plus ẽ
vm teſtimo
no dato a⸗
lijs ꝓdeſt.
ma. et a. C
ad hec.ac.
nCBGenera
liter pm 2
ſum. ut · C. S
eman. hi.l.
nec auus.ĩ
mus. in fi.
nec ſeruus
qñq; manu
mittatur in
de mau. tel.
l· fi. Cſve⸗
ro quidam·
jbivolenti⸗
bus autac.
oBõꝛteʒ ·
foꝛte em pᷣ⸗
ue ouerſati⸗
onis⁊ puer
ſis moꝛibo ẽ

iſte r eiꝰ.
eiecn,
ut Hhic. et · f.
ð hyjs q ſui
itel ali. iu.
ſut · l. n. miſi
p ingratitu:
dinẽ ut · ff ·
de adop · l.
liberatus · et
fil.l.i. et lic
nota ibijs
q̃ ſut volũ⸗
tarie iuriſ.

dictõuis no

poſſe quid
fiert alio in⸗

uito ſiue ut

eximatur fi⸗
lms uel re⸗

digatur m⸗
uitus ut h.

ſiue ꝙ pa⸗
ter exime
cõ pellatur
muitus mi

m caſibe ⸗

tuoꝛ. ut no⸗
inſti · quib⸗
mo us Pa⸗
po · ſol · Ef ·
Sed quero

= —

fieri· ut Nire:kteafenri
x eiſdẽ cauſis aneemeicratimsnt t ab r Ge n,
item ex eiſdẽ e⸗ en cius eſt ꝗ.. ut l⸗ atoꝛibo ut ab Koͤſtituc iuſtini
etia Ptatens encenbimut (Mdopebis. mmp P Ronrin legẽ
ſef⸗ 4 r filius extfe aapare . ut · ff.· de e⸗ fem us⸗ Gfi⸗ Poſite Tl⸗ui 82
Baraerraz mrken pein Frcocage an
Bun ex qiubo p ula ſtäistemneinb ere. apreur ere ſiict
—ʒ ichreer quia lwaleat erereer lius ad eos epererer er Hire
ofe ie lte en en 5. q̈ ampliu ⸗ s. quib mo.naef
Coffen . Enn⸗ flu ut eã qð amp vmre * r ö5nos.
iepue qua p rluenmmnm . jetey Wcaâtur Ex . ois ie Mones.
ſodon WMhanennib ſie inpinentenenid Hõ Hrauel . baa gecktttreli,
pen Ce quis autẽ Fm pr̃neoſtõme- cludi⸗ zno imrah pus hu⸗ amie
tftli 8 n biß vere 5 Ri cuti dict . E . SS ribo qm . etis igif.
nczl õ no Qim caſtita J , ſi ſüt leg is kiliſ a4 D j. ocun;
. . rit nu lur ieg is ſi timi. q .
'4 Swer⸗ Kev ofloraunt er no er manè ſex vncias eis er de Sctcis mocis.
Cner maul et · F. de li.p⸗ fecteꝰ ꝗ bñ excluſa ſut vnens 5 iſtẽtibo pe de alentimane.
rehf Brauumnte Ei decẽs. ut ene ſus intro legtimis mͤſionna dedimnꝰ? 5 Dje non ſt in
mit5 te. rioꝛũ· i. nu in rẽ publica bijs üé mum ue⸗ une ic ꝙ nõ ſi
r „2 8 atra 7 „ 5 de ꝓ Cuel dic .
wantbt (P guè aliq́s fit mrep Ruapter .- Pat hijs q ſbin . lus dis ſenſus
ꝛoꝛe pqus. ucatur. Xu⸗ tq; ma⸗ tn ex hin uus ſmu elus legis .li.l. ñj.
el e ſe phopii bean arc ma⸗ en auſas BGienns. ee Bringo ſe, im⸗
ls iff ne mfeſt atis u atẽ roma⸗ clementiuſq; us legẽ plu⸗ pie aln⸗
Fen modo adeiu ius trafire piemtomim et pus omiſ⸗ Prius. tre. ſi ba⸗
“ mef gurdeſſt neſtter 7 rima itaq; ſi ib⸗ delĩquü⸗ t.
ieRorear e pene ⸗
ni mehi dicẽdũ· nã ſic ĩ ce⸗ nann o ab impieta
INatt. e? cec 1 18 . . C idam
fn talib⸗ b initio legirn c⸗ iestenmus guchan
„R eſis ab mi eis keri ne⸗ boſes etes licẽtiã in⸗
dlen, opoꝛtz etã in ſcrens igit enĩ nõ habe libo kilns
ſien es. ¶Diſer mi olüut ſi is nannali iros
As dürn ceſſon iſi t legitim wlut ſu . ſt qſ viro
inn, bijs ꝗfacti ſut le⸗ tii inqndi eligũt q qte⸗
tenß et hys ꝗf⸗ manſeruũt na relinqñd z ſeredes qjte
ſ bijs qremanſ Eiã etiaʒ ſeribůt q lnjs. At illi
rie les oꝛdmar valẽ reſtitua ie agut et Naturales. et
il E ſſomby eoꝛx, et s hoc impie ag ſeri⸗ =
nul ce imano utates ſeri⸗ 1 n. ut
eprſh quiby. ſup⸗ iatsa lenanen mis aut iar üt rrs ſr aumes een
a Ba caſibo in han due ge ken une qð oĩim lauſſmi . P fie enſerein qðᷣ
beAf Plem jj non Hñt grati ſanuũ aliq da benũ aut et tace⸗ die cigr.
Nee . , u aliqꝗ nt 1 o4 ne igitur
it rerer ä Nalrnarſ gugie mus eagnermalta iter Se Glrurrnk
Nini de Jß elk ex il⸗ ra 4* 3. ea qu . 86 tiaz · er. Eñ
oe 8· e· G. naturaie ſo⸗ ea quetr m e .
in s r at n. ge⸗ lpfiegitima ſo⸗ mns anobis m pſomis e gba⸗
ilef⸗ le Enonime — boles vna vnci .et hac cũ loſns talia eigitur bemus in. C.
mpl Flckeneudlera õ eſſe fecerũt. an neq; raes tpio e giag aeeac.
ie⸗ Wiio ptinetn. e⸗ arend wnmine 3 tale heri de 1 in exncis „C =
Seeeene inerahctel mbien, neq; qbͦage bez RPr en Feg
itrae alns n ſcʒ filios iwero ſiin mon libo ſin nti (Kacem lligé
te illos ſe B W bimewve⸗ naturaln rea pnj 1¹ lus inte
feint nölcz legitios q; (Si⸗ les.ocu „ — natu 8· Pte 3 z det pli na.
eH ut naturales nõ beamus udẽ uib mo
giutn ns ln ceſſat ſũt na odo hyns qui bit it li qin ſic.S · qui b ac.
12 - o Hn mus1 H uiddã V
ſien ius die eꝙ bic mo⸗ ĩ tin cõcubin as 5 poſſit fili Evn⸗ mus. ſüt re⸗
f rius die ꝙ bi⸗ a⸗ m tin cocu i vnciazʒ os no polnt ni ueẽ vn⸗ leges pum 8
ie en neme haenete⸗ ſaare neintmal, lantir
melafamcgee ah⸗ ſolz donantes. Sin pa am urwnare bine. boc ind BReinseend.
6 mu adiun. on lic; iſoꝝ ſilioꝝ nõ ſmt Qam. au tocubm i⸗ 5ſtoms co
te mocie Pn⸗ legiti⸗ legitio ſil Fewamtem bus filijs au ꝛis midicaui Fac er A erliſen
i naturalẽ mo.0 rẽtes aneq; p esvnc⸗ eni priuz poꝛ 5s. Ded dias ur Eie f
gAn 5 tz ñ extãt legi habeãt uſqʒ donaé eſſoo ſtit s dare S· ꝓPx
fiun nõ hz ñ ext. t onno dabea uẽ eis aut 4 mus ello d ampliis d .
enꝛc ß qui ſi ie⸗ mſſi ſüt et h int ali ẽptauerit a q
c Bunränzobene⸗ ozmoacopintall Kpte
. tur iſta n;. ſ qu ĩ boe reputari ſol 2
hacke de6 qiuudi ho
1 vis ſeptüpetit

4

P 8 304*
*%6½
9D 4 J e⸗
E
2½¾64

fr P α1ie

enari- Kʒ in ultimavolũtate al. ut ꝗᷓ.ftati.· ſivero
vero filios legitimã · i. terciã. ut dixi
triẽ. et ſe. Ci · de qua lege hic facit men cõnẽ.

habuerit⸗

¶Si quis aũt.ↄmge·hce cũ nõ capiat tñ fa cit ꝙ alins
nõ cιαQCt er ſc no: ꝙ hic fallit reguta qᷓ ðꝛ ſi vin co vin⸗

eentẽ leꝛ c. ut. ff. de
diner · et tẽ . p ſep·l.
de acceſſiombo. nã

naturales fuij repel

lit agnatos qᷓntũ
ẽminduabe vneyjs.
ut Hic ſii bicit ct a⸗
gnati vmcũt uxoꝛẽ
ut.C. vñnñ vir uxoꝛ:
.l.i. et tũ naturales

nõ vincunt uxoꝛez
immovincutir ab
ea. ut bic . et·e ·

—

1

e
2

)

£

1

Fitimos aut quẽquã aſce⸗

0
4

os nõ habueit quſpiã le⸗

*

Kilioꝛuʒ ſieri legitimoꝛum
vVel ſi filij nõ ſut.cõ cubina
wro ſolumõ hiuc mediaʒ
vnciã relinqu aut donari
ocedimus. ¶ Si wro fili⸗

ß qs igitur ſe als. dontiũ qubo necitas ẽ le⸗

fallit dicta regula-
ut.ff.q Po.in pig.
l.claudms. Itẽ fal⸗
lit ꝗ. de equali·do · E
hijs ↄſeqñs.· Item
fallit.ff. ad ſe.con-
tercul .l ij. Cobicit·
et · l. equſſnnu · ſi
ex filia. et dixi. s .· de
trieñ · et ſe. Coſide⸗
raummus. ubi dicũ⸗
tur ea ꝗ dicũtur h·
d ſbe ſEa. ſcilz in

ſcpᷣ tis uel ſme ſcri⸗

pPtum:al.
e Unglubitaus.
qre ðꝛ mdubita⸗

tus affectuſ. Reñ.q;
vnã ſolã ↄcubimã
hHʒ · ſ aut hr̃et duaſ
q eſſe non debʒ tüc
erat dubitatus. ut
J.e. Enã ſi H. Item
alia rõne q ad i
ut dicatur ↄocubia
ip e dz hHoe ꝓteſtari
coꝛã vicims ut.ff.
de cubi. l. in cocu⸗
bimatu.als pᷣſumẽ⸗
tur legitia uxoꝛ. et
ita ſuccedẽnt filij
in totuʒ ut. f. de ri ·

nup. l. in lib ere ·
Ei Snctas pieter
duas vncias puto

ꝙ habeãt alimẽta
ut ar . f. de alimẽ.

leg. l.Pnl·
Aarn npan
ta uel relicta. aꝭ o.
b¶ Gnciarũ . ſ̃ qre
nõ in totũ vocatur
cũ legitius pᷣſuma⸗
tur · et h ec uxoꝛ legi
tima. ut · ff. de ritu
nup. l. i lib ere. ſed
dic ꝙ hic erat ↄcu⸗

gis relin quèẽ partez ꝓprie
ſubſtãtie cõpꝑetentẽ teſta⸗
toꝛi licẽtia ’it etiam in.xij.
uncias ſcribẽ filios nam⸗
rales heredes et diuidere

mter eos quocũq; mõ vo⸗
iuerit res et ꝑ donacõnes

aut ſmplices à añnupua⸗
les aut dotes aut per aliũ
quẽlibʒ modũ legitimum
ſuas ĩ illos ſſtãtias trãſ
ponere. Sic enĩ nequaq;
egebũt q buſdã ad impi⸗
etateʒ aut piuriũ ſparatis
hba ex ißo ſuã diſponãt pu
re ſnĩam. Si vro habue⸗
rint hij quos prediximus
aliquos aſcendẽnũ legiti
mã eis relinquãt pteʒ quã
lex et nos conſtituimus:
Reliquã wro totã in natu⸗
rales filios habeãt relim⸗
quẽdi licẽtiama hoc dici⸗
mus ſuꝑ hijs qͥ m ſcriptis
et legitimis wolũtatibus
diſponüt ſuã ſmam. ¶ Di
qs aũt deſunctus fueit le⸗
gitima ei oĩno ſo bole non
exiſtẽte. ſilioꝝ dicmus à
nepotũ vel deinceps ſucceſ
ſioms neq; ſegitia ↄiuge
demde moꝛiatur nõ diſpo⸗
nẽs de ſua ſba et wmat co⸗
gnatio foꝛſan aut etiã ma
numiſſoꝛ ut pote bonoꝛum
poſſeſſonẽ monẽsa inſur
gẽs aut etiã nr̃m erarium

bina· q hie fuit ꝓteſtatus ſiciit di fieri ut.ff. ð ↄcubimis.
l.in ↄcubin atu.ibi nõ fuit ꝓteſtatus aliquid. et ſic mĩi⸗
momũ pᷣſumitur. infamatur. ut.C. de inceſt. ni p. l. ij. er

i ¶õſtãteimmo/ de adul:ecũ qui ·
bmas hre⸗ ut ſubiẽ ut et s · de tnẽ. et

nam nec illi quãtũ ad hoc

parcimus. Dit autẽ ei do⸗
nec vixerit libera mlier in

ſcemate cõcubine ſociata

et ſilij ex ea· talibo en ſolũ

mõ.hoc ſſmus ubi ommo
mdubitatus ẽ et ↄocubine

m domo affectuſ.et filioꝛx

ibideʒ ꝓles et almẽta da⸗
mus eis· et inteſtatis parẽ⸗
tibo defunctis duas pr̃ne
ſoſtãtie vncias habere cũᷣ
mr̃e parciẽdas quãticũq;
ſuermt ſilnj ut vmus filn

poꝛcõnẽ et mater accipiat
et hoc dicimus ſi vm cõcu⸗
bine ſocietur aut filios ex
illa habeat aut pᷣdiſcedẽ⸗

te ↄocubina moꝛte foꝛſan à
etiã ſepacõne.filn ei domi
ſmt tũc enĩ damus cis ius

ab inteſtato ad duarũ vn⸗
ciarũ vocacõnẽ.¶ Siwro

effuſa ↄcupiſcentia ei fueit

et alias ſuꝑ alias introdu
xerit pᷣoꝛi ↄcubmas et mul⸗
titudinẽ habueit mulierũ
foꝛmcãtiũ(ſic enĩ dicẽ me⸗
lius ẽ) et ex eis ſios hñs
moꝛiatur multas ſmul de⸗

ſerẽs ↄcubinas. O dibilis

quið ẽ talis iſte.ꝓcul aut
alege modis ombo ecum

talibo filins et ↄcubimis ex⸗

cludatur. Sicut em ſi qͥs
legitie copulatur uxoꝛi a⸗
lias ſup inducẽ nõ poterit

. mrimomo conſtante et ex

hijs leginos ꝓcreareita⸗
q; neq; poſt agnitã ꝙ di⸗

ximus mõ ↄcubmam et ex
illa filios vabimus (Si.
etiã aliqð opus aliud lbi⸗

dims feceit et hec ad ſuc⸗
ceſſionẽ eius intro duciſ

ita nõ lʒ plures cõcu⸗

ſe· ↄſiderauimꝰ.

7

Pro creare. ſcʒ

noé poterit.

m ¶ Concubjnam.

vmeã indomoal.

Ellios. habitoſ.
33 0.
o ¶Dabimus. id?ẽ
concedemus.
nteſtatus. qd
ſi eteſtatus Neñ.bo
na ẽ ſilitudo quã de
uxoꝛe aſſignat q;
non poſſunt dici
filij naturales ſicut
et ſi vſtãte mrnno⸗
mo habuiſſet eos
ex concubma. utjj.
.C. C. lyo⸗
q ¶Indiſcreta. id
eſt ignoꝛataal.
uilegiũ · ſi ꝓpter ma

los ſũt leg es facte

q penaſ imponũt

8 (Siquis igitur.
legitinns · ſcʒ filijs
ſed an ipᷣe pr̃᷑ dũ vi
nit eos alere tenet

dic eꝙ ſi e eadẽ rõne

qua ißi prem uej.
ꝓx · ibi. ĩ quibaꝛc᷑.
nec laer N ſj
ag.l.ſi q̃s ali · Eidẽ
reſcp̃ ſerũt. ꝙ iuſte
ꝓ creatũ alere tene
atur·nã ſb audi ibi
maxime. uel die er
hüc iuſte p creatuʒ
cũ ↄcubinatus pꝑ ·l·
nomen accepit · ut

ff. de ↄcubnms · · in

ocubinatu ac ·
eges · ut. C· de
oↄtrahen. emp · · fi

in fi. et. C. ut in “

quẽad · ca.lii · in pn ·

—
S=
S
— .

=

=
E

— —

Sh .5

-

ri uel legitimart uel alia facẽ ꝗᷓ natu
rie offerri uel legitimar uel ali oſſit
in ſiis vin nepotiba bis reſtgen, Rkmem muet, aneenerre poſſir
iſpoñta · idẽ in filijs in nepotib⸗ malib⸗ hac oſt dieat nõ obſtãte hac.l. puto ꝙ; ſi
lg enepotibo· diſpohta · i . Z facẽ eos legitimos ſi Dim et f.de natal:reſti.l. queriſ.
dain heneenen Aceurſus ſoꝛentinus. ut ar .· f· de leg / in . ſ s .· in pn · er ff. et. C. de leg et con · l.
afen ut ſtam-Aceu ut an
nd (n qui ſent nã equalis ibi dʒ eſle piet relim quatur nuũ⸗
Phngt, y (Conpenlent na eqᷣ no reimquatir n. .
dentie de mo teſt· nam . e. ⸗ ñ t quid 3 5b exneop
bie aſiet. f· de lib. ag · ſombo ſeu in aimneus neut relimqui uel dari a⸗
ine l·ſi qs ali · i. Feñ · et moꝛtuus fuerit inteſtatus . ſu uus ſanciuimul. m— liquid quolibʒ “
Teree ſe no· H euidẽs ar · . c nõ ſanauerimus * u in qiubuſca lo inter viuos pu⸗
Vheuteit aucan niſitoeno aneren vers e vucliw ubdds ſe. c Pac..
du Poicio teſcendaad mdiſereta quið erũt qᷓ mu oſtõmbo dictu ẽ Arkins no hibeatur oja
nnnnn deraſtenderug⸗ lierũ ſunt ; potius iſer P in quibo pres donãt ſ S Bine expe⸗
8 ,——— a. u xI 1 1 . „ „ . 4 . jita ne . C.
NK aanete erranliepa nas au wimenenr +H
edinlet, qiuð erũt 9 Buon e ſed curatoꝛes eis pbere ſſe ma. Epe niet · fi· et
lani nõ damus luxunlãtib⸗ ie mandos tñ hoc ratuʒ e et f ex an ier
nali differẽtiã faamus de j. atri 'm ꝙ iã de eiſdẽ di⸗ 5t cũ emolimento.
Pau 5; . „ m liu tutelã Pt . ,
nn tiomby. ut . C· de oo⸗ ſeu maſculi ſint kue femĩe poſitũ ẽ et naturalii tutela ut. ff. de decuf. gha⸗
in irtu-fi elae ſmt.hcut enim natura circa agere ſilio omia agenti zeer Eſennaliße
nist de ofir. tu.l. natura⸗ „ „ iltrackat. ſie ne⸗ ge icn ine itimms diffi⸗ pPr tñ mter vm £
fir li.i. Keñ .· talia nic “ 1 quecuchmieg lama ſi donare nõ pt ut. C.
zuutn⸗ Diſpo ſitum ut q; nos aliãa m maſculis et mia ſnt iins. Vltim⸗ 2 de in ceſt. nup. l.
. C. qn mul: tu.off · aliã in femĩs ᷣm hoc pom⸗ uidẽ nos ps legis exſpe⸗ q̃s in celti. Se geu
. fn⸗ otelt.lſi. ac. gem. opoꝛtz enĩ per o 1 etentẽ ſuſci⸗ ſi pater neq; inſti⸗
lie b ¶ Vltima ſiquið · mus legem owꝛtze . ctat ut ipa ope em9 tuat neq; donet ſecd
n no em interpoſcco. omem viã unlitach am ßi ar ralincerenumer no⸗ aliũ mſtituat et D
Sn iginm habens ſilios legi⸗ mine digm ſut. P mu qiu Se vin giui
ni noenamatnesen, e ger pplenib a t varnheres
linpoii⸗ les ab mteſtato qin vlit ene ctum nubeiar ee re V vupid u:
mus · paſawero natum es aut vamnana chceſſeit kur pupit ſubii.
a legitimis ſamus ut de⸗ neq; naturalis noĩabitur CEi er.ff. wpupil.
eet eos ſevum ſubſtantie neq; alendus eſt a “ eti⸗ D nenoß⸗
„ „ 2 SS 43 Pec Ex⸗lt! AI
e¶ Participt.· li menſuram a bono viroar⸗ bus neq; habebit qð net, end totc aliqd tñ
enumerre bas p⸗ bitratã ꝙ; videlʒ apud 10 ad pntem legẽ pticip 47 poteſt ram qui ·
en hemierekuobus eſtrantcte.
inter gal trau dicitur hoc ipo cuſto no Riememorie maſt te
iq; mi momu p⸗ diẽdo uel ſi oiugẽ qui dez one ad gregoꝛiizſeripta
l bʒfilios aũt naturales et quedã de talibo dicta ſũt
bgfe i ue h dicun „ — . 495 ie —„ us
ßeprdin ar dee flmmg alen⸗ ex deſuncka cõcubina ſib ſiljs hoc non reſpicimi
Nvae vet nec nung illi alatur ab eui m nõ utẽdo peremptaẽ
imm dus . nec bñficium natos et illi alatur a qm nõ utẽdo peremptaẽ
eanin aliqy habeat ex ſucceſſoꝛibo. ¶ De nepo⸗ hemecatoꝝ enĩa hriacoꝝ
⸗ Par zu pbs. tibo aũt naturalibo q iam a kemagiſtatui e inigmit
ſ t modi qᷓ P „ 7* . „ ,2. „ E 8 2 e 4 ct
uer ur ut no · oos inſti · nobis ſpecialr etiã de ißi 5 mommnt et darigimozze
ii enitß diſpoſita ſunt obtineant. neq; naturales euer,
ſng iuſ vñ iz nõ eſt queltẽ in quibo thc⸗ atu detes amou ⸗
unts de filio ſacerdotis ( aub⸗ neelb⸗ o⸗ bns ꝓꝙ cedẽtes ns mumfſfi⸗ Snde certa. cõ
nds cũ ĩe mẽmomuz raſes hilios ad uece eis enq nea ſtitucõ e · eſt. C. de
cudlet hfe nõ voſſrute . nẽ vo camus · in hijs ch „* centie manſuetudinẽ q n naBese
CL nec & „ — 8 2 . — 1 . „ „
e Aauepdesmo⸗ ipi decentẽ natualibo pfi vadelicz oſtõem nobfan⸗ Aeet mue
nn woꝛe. Sʒ quero an bus obſeruẽt deuocõnez. perimimus · hec ano „ imer ſenatoꝛes
nah a matre poſſit br̃e eqʒ mẽſura ſic parẽtes 6P: llapꝑemtus ig⸗ as inter ſ. che
abneli a matre poſſit br̃e eadeq; mẽſura ſic pa cita ſüt et nulla pemtus ig⸗ et litas qð hoche
ute bñficiuz ſoc dicas ſpiciüt natiralibo filijs noꝛãtia noſtrarũ erit legu. licet. ut. s. ut liber.
it ut dix inſti ad orf. n brrdilt anm ipi parẽ⸗ neran legitim. q̃vero dece . Gſi quis ac.
nde ſe · cõ. Ci ·ß licʒ non ßm nram legẽ et pip- . nec q ſunt egiunn. Avero .
u, S bab eat huius le⸗ tibo ↄpenſent ſue ĩſuecel⸗ ß
s pücpiiutn6 tiboopenſent kue iſ

Pubrie⸗ a ( Peteſtibo. q; de pbace q̃ fit ꝑ vo cẽ moꝛ⸗

. i. p ſceptura. dictũ ẽ ·s· de fide inſtru: videamus nũc et
de ea qᷓ fit viuã vocẽ ·i·p teſies uel dic ꝙ uſus teſtium
froqns eſt ideo de teſtib⸗ diẽ ut j.e·in pnci

Eſtiu utilitas.
freqñns ẽ u ſus teſti⸗
um. ut · ff. e. l · i · E de
eis utile fuit muem
re et utile ẽ diligẽ⸗
toer tract aẽ. ut.F.de
li.le.l.legani.in pnᷣ.
et hec ẽ utilitas ad⸗
muẽta ꝓpter ꝓpba⸗
tiones · ut h diẽne
facultaſ. ꝓ bacõnũᷣ
angu ſtetur. ut⁊· C.
de her · et ma · l.· qm.

in fi
c ¶ Dudũnõ ſoluʒ
em a legi b⸗ ſ̊ etiã im
veteri teſtamto vñ
illud im oꝛe duoꝛ⸗
uel triu ſtet omne
verbum.
d ¶ Actoꝛx neutra⸗
hier et gnaliter ac⸗
cipe. ut · ff. de ver . ſ.
.l· labeo. et. ff.de off.
ſat. uel a ctoꝛx·
d ẽ agẽtiũ:q; acto⸗
res ↄſueuer̃t ꝓba⸗
re ꝑ teſtes.ut.C· de
ꝓbac: lactoꝛ.licet
qñq; reus. ꝓbet · ut
f.de except.l.i. JItõ
er alibi. ff · de pbat·
.l. circa.ac.
d Et alliditate.
repete et ne callidi
2c. et ẽ calliditas in
tacẽdo qð verũ eſt
ut · f.· de ac · emp · l.i⸗
Ci.· et. l.inl · idem
inſfallacia fit ĩ di⸗
cõdo ꝙ dicẽdũ nõ
eſt. ut · ff. de furt · l.
falſus: Eſi quis ni⸗
chil. et. ff.de ac.ẽpt᷑.
l.mlia nus · ¶ſi vẽ⸗
ditoꝛ

eiurana hoim·
alias plurmoꝛuz

hoim et alias plu⸗
vma hoĩimac.
¶ Aĩas:teſtiũ uel
4 ucẽtiuũ eos hm
Ale⸗
g ¶ Oꝛdo cauſe. ita
Fe⸗ ne oꝛdo
cãe piclitetur pluri⸗

naturales nec quõ eis le⸗-

gitima mira donãtur à quõ
etiã naturales ꝓpmanẽtes
ꝓm erẽtur hüamtatem. et

quõ etiã ipᷣi opetẽter hono

rati ſũt ab eoꝛ q nec na⸗
turales digm ſut vmone
ſegregati. ¶ Que igitur
placuerũt nobſenac ho⸗
minũ medęelaʒ atq; nature
ſuplemẽtũ ꝑ hãc legẽ de⸗
clarata ſut:tua ſiiblimitas
omibo faciat mamſeſta p
gramatibo ꝓpoſitis p que
omibo lex erit aptasogno
ſeentibo quõ talibo ouer⸗

ſentu r. et nram oſiderati⸗

bus ꝓudęetiã qui omi alie
occupacõi eoꝝ ſpommꝰ

dem au. Jo. pᷣ.pᷣ. ſcöo.
Eſtiũ ꝓpterꝓ batio⸗
hes utilitas admuẽ⸗
ta quidẽ eſt dudũne qͥd
lateat facile ackoꝛx et cal⸗
liditate plurima hoĩm ad
muemẽte aĩas piclitetur
migrare m ↄotrariuʒ oedo
cauſe. ¶ Nõ enĩ ut pateſi⸗
ant que geſta ſut teſtãtur
plurimi ſß qtenus adhuc
amplius occultẽtur. nam
alia quidẽ ſcẽtes.aliawro

ꝓnũciãtes. aut q̃ nõ ſũt di

cẽtes ho c ipᷣo cõ ſitẽtur. q;

ea q wra ſut.neq; volunt

pateſieri neqʒ 'm ea ꝓ fer⸗
ri iudicia.pᷣ q̃ nunq; facta

mai.maxima ealliditate hoĩm adinuemite migrare aĩaſ

in ↄtrariũ.i·in malũ uel ꝑpdicõnẽ.vñ illud os qð mentit᷑
occidit aĩam· et ita 'm hoe oꝛdo cauſe ðꝛ ut q̃ bonã cãm
hʒ deb eat vincèẽ qͥ vero malã debeat pdere vertitur autẽ

hic oꝛdo in ↄ trariũ

uel die ꝙ oꝛdo cãe e

nõ ſie teſtãtur veſtes ut verũ dicãt
ne q̃ͥd lateat veritatis· eius & otra⸗

rium ẽveritatis ſu ᷣſſio fiue mutacõ ut.S. te ſide inſtnu.
in pn ct · ff. ad.l.coꝛ.· de fal.q̃d ſit · dic & migrare in ↄtrari⸗
um. i. in õ de pnᷣcipalibe cae ̊ ẽ actoꝛe

p ¶Ceſtãatur. id

ſüt · het et ꝓnũciant et ad
iudicium deduci querũt.
mino itaq; perimere

teſtimoma ubi rerũ incau⸗
tũ ẽ plur imis exiſtẽtibo qᷓ

nõ aliter pateſit mſi teſti
bus ꝓnũciãtibolicere au⸗
tem omibo et tã valde vi⸗

liſſmis teltimomũ phibe⸗

re et ante no s ꝓhibuerũt
legiſlatoꝛes ſealcʒ multas
excepcões faciẽtes et plu⸗
rimos excludetes etiã ipᷣo
teltiũ noĩe vl ſcemate.qꝛ
wro neq; poſt has ꝓhibi⸗

tiones adhuc purum eſt

teſtu opus eſtimaumus
opoꝛtere et nos adicere a
liqd cauſe ſtilitati et fal⸗
ſa teſtimoma quãtũ ẽ poſ⸗
ſbile mmmoꝛare. ¶ Cale

enĩ quod dã etiã tuc apud

clariſſmũ bithinie pricie
iudicẽ geſtũ inuemmꝰ in
teſtamet oſtenſa teſtuim
falſitate peſſma aꝑte con⸗
uctoꝛ et nomſſime ofeſ⸗
ſoꝛa ·qꝛ cũ teſtamẽtũ fieret
ct fuiſß deſuncka telkatrix
teſti vero quidã tenẽes
iã moꝛtue manuʒ ita ꝑ car⸗
tamvirgã factã et ex la⸗
tere ductã traxerunt et ſi⸗
gnũ vnerabilis crucis vi⸗
deri ſepſiſſe deſunckã ſpa⸗
rauerũt. ¶ Mos igitur ad
h reſpidẽtes alia qiu dẽ de
domo teltium ala wro de

et reo dic: et ideo dic̃ teſtãtur.q; coꝛq

teſtibus plurimis
plerũq; talia dicũ⸗
tura coꝛã indice et
alijs · et itaverbuʒ
teſtãtur nõ pomt᷑
ꝓ teſtimõio teſtiũ
uel dic qð ẽ verius
de teſtibo diẽ ut

—

Pʒ ꝗ. ſtat ibi · oĩno

itaq; 1 CE.

i (Occultẽtur. als
occultetur. ſ. teſt es·

als occultetur ſeʒ
veritas· et als oc:
cultet .· et tůc plana
eſt. accur.

KkDcientes. ſqj qᷓ

vera ſunt · ac.
aeralta⸗
ſa coꝛrapti foꝛte pe
cuma. :
t. ꝓ id eſt.
Confitentur . ſcz
utveritas in plus
occultetur ſᷣm al ·
o ¶ Seðm ea · . que
vera ſunt cu index
ſß̃ᷣm eoꝛe dieta debe
at indicare.ut.ff · de
off. pᷣ.l. ilicitas · ¶
veritas ·
p ¶ Nudica · id eſt
teltrnmoma.
q¶ Teſtimõꝛa · ſ⸗
audi maluũ ẽ · uel ſb⸗
audi volũt quidaʒ
calli ditate ſua· ut
Dixi·ac.
r¶ Incautũ b. i. call
WWnanen e. q. d.
nõ eſt res apta nec
pᷣbt ap eriri · als miſ

„

p teſies ut ſbicit

ſta imcautuz pomt
in vim ſb ſtãtiui. ul

die mcautũ · i · nõ ẽ

cautũ pꝑ ſcpᷣturã ut
en ðꝛ cautio in ſeri
