Omibo quidem / ſter cũ dño eius.ſſtacois q puãda CElocalis eſt.ut.j.e.fi.ſ̊ et ſi non ſit in textu hec dictio
ſut mier eos ut dicit. re. q.d. aut faciqt tria q̃ facere de huiꝰ tñ intelli git᷑:· yLicẽtiã.repete ⁊ eis licẽtiã damꝰ

er ſe cauſam ople⸗ bent aut eos cõtrabẽtes admo⸗ Pare licẽtiã ei ſelicet quem habent ꝓ ſe in curiama
6 r neant ut ꝑ ſeip̃os opleãt ſuos otractus ri eſus. a ¶ St delegẽtur . ſ. inſtỹa faciẽda ut ſtat
are 1 tabellio impediatur p ſe cõ ponere nõ ideo innuit. Dnumiſſis eis: i delegatis eis inſtr̃is.ſ̊ dic in
ſo hac obiecta occaſone dicãt ſe velle alijs ↄmittere vñ teſſe ↄp lecõi imſtr̃i.ſillu cui degata ſut mſtri. c ¶ Im

legiſla toꝛes de hijs que raro accidũt nõ curãt ut q ut ſi tiuj. audiẽtia ↄtractus: Pmmitti fi⸗ qn cõpletur ipe

H

idem cõtractus vel quando feribittir.
a ¶Aut. i.ſaltam · b¶ Duduiſc; in hoc.
e¶ Ibis tñ weumentis. hic eſt ar. imo lex expreſſa ꝙ tae
bellio non p̃t delegare diſcipulũ ſuũ ad cõponen dũ in⸗
ſrumenta ſed ſi fecerit inſtnimentũ non viciatur ſed ta
bellio penam patitur· ̊ certe hoc eſt in cõ ſtãtinopolita

na cimtate. quid aũt eſt d alijs· pᷣt dici idẽ mee ſimilitu

fiat quia ſi fieret m p̃mo collo carte m hoc haberet plu⸗
rna colla· in hoc aũt mitio in breuiatura totus ↄtractus fie
bat et anm dñi et ſimilia ut ſubicit et debet ſtati in eade
carta hue mẽbrana fieri inſtrum entũ ut ſi eſſet dubitatio
m inſtro recurreretur ad imbreuiatin qͥ ꝓthocollũ dicit
ut dictũ eſt.·ſic etiam dicitur adam ꝓthoplaſma quaſ pᷣ
mo plaſmatus a deo. Item ſtephanus ꝓthom artir qua⸗

dmis ut að eſt hic
in omi eo cui omit
titur pter deĩgnatu

ad hc idem ſit ibi

in quolibet · vel di⸗
eas alind ibi quia

ſbi ꝓpbib etur anul⸗
lo caſu ↄceditur q̃⸗

re eſt illð ꝓp etuo ꝓ

hibitũ hic non. vñ
nibi fiat cotranon

valer mſtrumentũ

tabelliom qui auctoꝛita⸗
tem habet. aut ꝗᷓ ab eo ad
boc ſtatutus eſt. Si wero
pᷣter hoc ſiat et alter dele⸗
getur tunc ſubiaceat pene
tabellio qui auckłoꝛitatem
babet a nobis dudũ diſſi⸗
mitam:ipᷣis tñ documentis
ꝓpter vtilitatõ cõtmheuũ
non mſirmãdisnouimu'
enim qꝑ metu legis de cete

ro et ipᷣi cuſtodiẽt q a noſᷣ

decreta ſunt et documenta
ſub cautela facient. ¶lldᷣ

—

quoq; preſentiaddimus
legi.ut tabelliones nõ in
alia carta pura ſcribãt do⸗

cumenta.mſĩ illa que ab
initio( qð wocat᷑ ꝓthocol
lüũ)p tpa glonoſiſſmmi no⸗

ſtri comitis ſacraxx nraruʒ
largitionum habet appel⸗
lationẽ et tẽpus quo car⸗
ta facta eſt.et queq; in ta⸗

libus ſeribuntur.qut pro⸗

tho collum nõ incidãt.ſed

in ſertum relmquãt. Flo⸗

mumus enim multas falſ⸗
tates ex talibo cartis oſte⸗

ſas· et prius et nue·ideo⸗=⸗

ut · C. de le. et cõͤ · l.nõ dubi. JItem no. hic alind optimum
ar. ꝙ vbicũq; tabellio ꝑdit offlciũ ſuũ qð eſt ꝓpter mul⸗
tas cauſas ut quia miniſtrauit ſep̃turam alienacom rei

ſaere· ut·S.de nõ alie.ad hoc· et in alijs ſimiliba caſibuſ

ꝙ nõ ideo deb eãt viciari ſua inſtrum ẽt afacit.ff· de off·
pre · l. varbarius ·et hoc eſt verumar. cõtra tamen eſt. C.

de ſenten · pal. l.fi· accur.
d(Allud mj tio.ſeilicet haber app ella cõ nem ut ſequitur
et facit ꝗᷓut po·no impa.Gi.
e¶ QG.i. que res .ſſcpᷣtura quã in mitio carte facit.
f. (Prothocollũdicitur a ꝓpthos quod eſt pᷣmũ et a col⸗
lũ quod eſt electõneʒ ſeʒ lrãig ·qd·prima collectõ litera⸗
rum m.carta non aut ideo dicitur quaſ ĩ collo carte hos

q; lie; aliqua ſit carta(nãâ
et hoc ſancimus Habens
ꝓtho collum non ita con⸗
ſeriptum.ſed aliam qᷓndâ
ſeriptiram gerens. neq;
illam ſuſapiãt tanqᷓ; ad⸗
ultemm.ct adtala nõ o⸗
poꝛtunã. ſed in ſola tali car
ta qualem dudum dixi⸗
mus dtocumenta ſcribãt.
¶ Mec itaq; que de equa⸗
litate talium cartarũ a no

bis decreta ſunt. et de imcl⸗
ſione eaꝝ que wocãtur p⸗

thocolla valẽ m hac ſeli⸗
ciſſma ſolum cintate vo⸗

lumusvbi plurima quið

contrahentium multitudo
multa quoq; cartarũ ha⸗
bũdãtia eſt.licʒ legali mõ

intereſſe negocnjs· et non
dare occalonem quibuſ⸗

dã falſitatẽ cõmittere cui

ſe obnoxios exiſtẽ demoõ

ſtrabũt.ꝗq pᷣter hec aliqᷣd
agẽ pᷣſũpſerint. ¶ Que

igit᷑ placuerunt nobap
hãe ſacram declarata ſut
legem. tua celſitudo operi
effeckuiq; tradè feſtinet.

ſi pᷣmus martir p⸗
natiuit ateʒ xpᷣi.ho⸗
die aut hec no ſut
no vel ꝓrſus alia

carta fiut huiuſmo⸗
di rogacoõnes. que
conſuetudo eum ſit
Feneraliſ vicit hãe
. l. ut · fl. ð le.⁊ ſe · cõ.
l.de qubus ·in fi⸗

. S ſeg et olm in con⸗
ſtantinopolitana eciuitate ſeru abatu

r tm · ut ꝗ. pxi. ¶

(Habet appella cõ em · q· d.habeat earta nomẽ comi
tis ſeriptum h Intalibus ſcilicet nn breuiaturiſ. nam
pᷣter ea que dicũtur in fra. ut po.nomẽ ninpa. et h ſeribit

ibi foꝛma ↄtractus breuiter.
i ¶ Et ut. ete et pnti adicimꝰlegi ut ꝓt hocollũnõ inci⸗
Suſapůãt · indiceſ. dãt ·
ix imus. ut eſt in breuiatu
ecreta ſuũt.ſ.m illo. ut tñ nõ veh emẽter.
q; huc. nã alia ↄma ſũt que dixit · S· · Enol ·
ete et ubi lʒ ·i · licitu ẽ·

ãcma. nõ faciẽduũ. l
ultenã. i. falſam. n
ra im pn.
et. Cillud. u

p¶ Ralẽ.ex ncc̃itatæe· Ci⸗
¶ Nõ dare · repete et ubi nõ ſz dae. ꝛc᷑.

¶ Cui.ſalicet falſitati.

— —— — —

= =

- —

= ½

— —¶—¶— rr-C0-0-f—r ——————

— — — —

— —

—

αD e rZal,

ſaica ¶ De eccleſiaſticaie ferũ· Hic incipit quũta collacõ

„

etqꝙ dicit alienacõ e ſcllic; facienda pro ſiſcali debito tmn
y ¶ Solucone · id ẽ datione in ſolutũ ipſi ereditoꝛi etiam

priuato nõ ſolum
fiſco · ut e. ¶ſ ve
ro ̃uatus.·

*

Ccircanmmmẽ

ſum.ſic.õ.ut

ſie · S. de nupẽ · Ede⸗

b etitum. ſcili⸗

(Bitn inenſu⸗

ram. q·d. non con⸗
ſtrmuxnmnus quan
tum neceſſevideba
tur ſed dimiſimus
etia m vltra menſu
ramvt nõ mmium
recedere videremur
ab eo quod fuerat
primo conſtitutũ
vt patet inſti. qui

ma · nõ Poſſunt ·

cum ergo.
ODKetinentes id
elt refrenantes.

e ¶ Seripſmmus le
gem. ut. 3. de non
alie. coll · ·/·
f Sidebamus·

racõ quare fecimꝰ
l.illam.

g ¶Paulati· repe

te videbamus.
hb¶ Meq; mig man⸗

i ¶Digms. ſcilicet
6.

eccle
k

tare illa alienacõʒ.

I¶ Alienatis· poſ⸗·

ſeſſiombus ſuis.

m (Sed etiã ſclli⸗

cet videbamus ut
Zg.de nõ alie· E lex

n uo circa pi-

mentes. q · d. gene⸗
raliter ꝓhibendo
fieri a2nenationem

eccleſ aſtice rei ne⸗
qua qᷓ; plus timere

opoꝛtʒ hmõi frau
des cũ ome genus
alienacõis ſt phi
bitũ. ut.S.de nõ ali.

0 (aas ſ. vojabi

les domol. vel diec

meliꝰ.5 eaſ. legel·

mo bñ potenrat eui

7
.

De ecciaſtican rerũ immo
bilui alienacõe et ſolucõe

Tcirca legis
ſtudiia omia
aliaa nobis
eü laboꝛe agũtur ut vtili⸗
tatẽ nr̃is ſbiectis muema
mus qð effuſuz quidẽ eſt

cet immẽſuʒ remouẽtes qd
aũt optimũa metitũ ſböᷣro⸗
gãtesa ſeꝑe q;; ex ſtudio

ꝓpter pᷣoꝛẽ immẽſtatẽ eẽ
ultra menſurã legẽoſtru⸗
ximus ut qð pᷣmitus efflu⸗
ebat retinẽtes ita equ ali⸗
tatẽ decetero mtroducere
mus. nup igitur ſepſnmuſ
legẽ ſcſſmiſ omibo eccle
ſnsa monaſterijs et reli⸗
quis venerabilidb domib⸗
nullã eſſe eis rerũ immo⸗
bilũ alienacõis licentiaʒ
pmittentẽ. videbamus e⸗
nim cãm effuſama paulan

ad aliaſ ecciaſticaſ imgra

tes poſſeſſiões neq; pᷣenjs

ſolutis digms neq; opere

meuitabili mminete ale⸗
natis.ſᷣ etiaʒ circa poſitas
iã leges decies milies cir⸗
cuuẽtiones feãs quo circa
pmã perimẽtes viã omm⸗
bus ſiir mnacceſſibiles cõ⸗
tra eas faamus circũuen
es · ſed hine plerũq; qͥ⸗

dz ſanctiſſmarũ ecciaruʒ

aliarũq; wnerabiliũ domu
um vtilitatẽ habuert poſ⸗
ſeſſiones nullo has minu
ere pᷣſumẽte. ¶ Occurrit
tñ etiã aliqd difficile debi
ta en aut lõgo tempoꝛe
cõſtituta aut etiaʒ poſtea
ex quadã neceſſitatea ma

ideo quotidie

p IS: bincid eſt ex p̃dicta.l. ⸗p̃deaʒ.l· et ĩdeo cõſhlio
q ¶ Occurrit tñ.ſ. denouo po
deventre inſpi · Li· Ei. in pn.qð oſiluũ

xĩe ꝑ fiſcales oecaſiões eiſ
accidẽtia ad alienacõms

neceſſitatẽ ſacras ꝓduxe⸗

rũt domos. Mobili enim
nõ exiſtẽte ſbᷣa ſufficiente
piclitabãtur in nouiſſmaʒ
wñmre neceſſitatẽ harũpᷣ⸗

ſules neq; vendere potẽtes

neq; vnde debita ſoluerẽt

valęẽetes ſ̊ꝓ talibo quudeʒ

debitis poſſe ꝓ ſolucõe cre

ditoꝛibo dari poſſeſtones
eccia ſticas (tñ cũ cõ pꝑetẽti

ſᷣ tilitate et obᷣuacõe fa⸗

ciẽda ſolucõe) iã ſepe pmi⸗

ſimus.ſcut neq; palaʒ hee
mapus pmiſmnus lege ſi

wero nõ p̃uatus aliqͥs elt
creditoꝛ ſ̊ imminet hiſcuſ et
exigit debita ẽ aut mopia
pecumarum accipere vro
immobilẽ poſſelſiõez im⸗
poſſibile eſt ſiſcũ hie rela⸗

xac aliqͥd ſpᷣtilitatis legiſ
cõpetere iudicauimus et ſi

qua neceſſitas hmõi fiat
enã alienacõ eʒ ſmere pſpe⸗
ancimus ita⸗
q; ſi ſanctarũ aliquarũ ec⸗

ximus.

cleh arũ aut aliquarũ colẽ

darũ domuüũ fiſcales debe⸗
at functõesa vnde faciat
harũ reddicõʒ nõ habeat
cõuenire omes in vnũ et qᷓ
ex elero ſüt et deo amabi⸗

lem ep̃m euis ciuitatiſ. in⸗
ſup et metropoleos et ſa⸗

cris ꝓpoſitis eloquijs cau⸗

ſam examinare. Et ſi non
apparuerit ullus queſtus
citra alienacõʒ immobilis
rei valẽs ſoluẽ fiſcale debi
tũ tũc licẽtiã ei eſſe ſnĩa ta

li ꝓcedente et decreto ce⸗
lebrato apud prouincie

iudicẽ euam poſſeſſiones

nouo indigebat ut . ff.

hie ſbicit᷑· ibi ſanci⸗
mus igitura c·
r ¶Mõ exiſtẽte ali⸗

as nõ exiſtẽte aliaſ

nõ extante· illa eni
poſſent alienari cũ
nõ muematur ꝓhi
bita alienacõ mta
lib⸗. ut dixmul. ᷓ.

igitur.

8Soluerevalen⸗

tes. vẽdere repete ·

ermiſimus ſ.
in Eptis ꝗᷓ nõ ha⸗

bemus in coꝛpe in
ris ideo ignoꝛamꝰ

ꝗqſfuerit illa ſub tili

tas hbodie ſcimus

poſt hãc . l. ut . de
alie. et omp hi · Eh

etiam inſuper.·

u¶ Sicut neq; · id ẽ
tali mõ quo palazʒ
ſpeãliter ̊ oꝛe non

pꝑ mittebatur lege
ſ̊ gnaliter pmitte⸗

batur ypotheca ut
ðde non alie. ¶ſm
autem creditoꝛ az)

vVel die pmſmus
in ſep̃tis fieri d ati⸗
onem in ſolutumß
non pmiſm is pa
lam id eſt mdiſtm⸗
cte ſ̊ quibuldã tmn

pilla nſja Epta q le

ges aꝓpellatur ſceili
cʒ ſpeãles ut inſti.
de iure natu ali · Eß.
q; pnᷣcipi:Et nota
q dicit ſe vmiſnſſe
dacõnẽ in lo lutum
Pter debituz Pua⸗
tum ß ꝓpter fiſcale
et dacoz inſoluruz
etiã alienacõneʒ ut
Picit · et ſie eẽ ſtatu
endo diẽ poſtea.
x erſp ex mus.
ſcz m illis nri socel⸗
ſio mbo et idẽ etiam
ſta tim dica gnaht
ſtatuendo.
y Eloquis· ſicqᷓ.
cõſtõ qᷓ ex aſcpᷣ. E
fi. ſicꝗᷓ.de ali.et em⸗
Phi. Chec etiãä.·
3 (Snia. interlocu⸗
toia. al.
a ¶ Apð ꝓrucie.
dicit ꝓter inpẽſaz
ſepture q ibiremit
titur. ut ꝗ. de alieñ ·

de non alieñ· nos

et emp hi. hec etiaʒ.
a um id eſt in

ſco ſoluẽtibo ſie . ff. de in rẽ vſo
in · Ein rem. ſic . ff · de re. e. l. ma

gis. Ene tů. b ¶ Deluſcepta · deſuſceptuʒ dicitur ꝓ fel⸗

no ceſualis qua ꝓ⸗
fitebatur polſeſſo
ip̃i filco ſe tale pᷣ⸗
diũ a ſiſco ſuſcipe
et tantũ cenſus eo
noĩie ſe debẽ ut . C.
ſme cenſu.lł.re.l.fi.
et plene dixnnus
.JS.de man· půᷣ · C co
geſ aũt.et fac ꝗᷓ. ut
hHn qui obli. Gi. et
C.de coll acò e fun⸗
di Pfi. l. p lacuit ·
et· de hyjs qui m⸗
gre· ad appel. Eil⸗
lud.m fi.
c¶Subeuntibus.
id eſt ſo luẽtibus
d ¶ Cegẽ·s. de non

alie. Enos igitur.
e¶ Sivero priua⸗
tus· Pro ſo luto ſce

ma.·ideſt. titulo ꝓ
ſoluto:al.

f alienacõz⸗

et ita no · ꝙ ꝙ debi
to fiſcali pmittitur

Aalienacõ et in ſolu

tum dacõ.h̊ ꝓ Pua.
to ſola datio mſo
lutũ p hãc ↄſtõʒz H
hodie gnaliter p⸗
mittitur alienatio
ꝓPter debitũ vel fiſ
cale vel pᷣ̃uatũ cum

ſo lemmtate tñ. ut

. de alie · et ẽphi ·
Chec etiam ·
g ¶His auũt · abla

tiui eaſus et ſub au

di ab.
bDe hoc id ẽ de
reby eccie conſtãti
nopolitane ciuita
tis ſtatummus enĩ
recitando legẽ leo⸗
mis ⁊ ↄfirmãdo eaʒz.
vt · Z. de nõ alie · E.
vult eni illa.nã di⸗
cta.l.leoms tm in
rebo ecciarüũsſtãti⸗
nopolitane cimta

tis loquitur. ut.C.

de ſacro ſanctis ec.
l· inbemus·
¶ Eam · id eſt hae

conſtitutionemn·
Emp· eſſe fir⸗
mas ut ˖ s · de

ber. et fal . Ci. et. E

exheredatos-

a ¶Illi ſcilicz legi.

immobiles contingere et
eas alienare ad ſolucõnẽ
debiti emẽtibo q dẽ mſiſcuʒ

ſoluẽtibo a deſuſcepta m⸗

de pcipientiboa ſubeütib⸗
fiſcale debitũ acautelã inde

habentibo et mchil metuẽ

entibo pᷣmitus poſitã legẽ
cõſtitutis a fiſcalibo deſuſ⸗
ceptis inſmuatis int mo⸗
numẽta geſtoꝛũ deponẽti⸗
bus hijs qui fecerũt eam
ut et apð ſanctiſſmas ec
cleſas ſoluerẽt clara de⸗
ſuſcepta eo ꝙ et hiſcalia ſo
luta ſut tributa et omia ſe
cundũ nram geſta ſüt le⸗
gẽ nõ potẽtiby aliqb⸗ hin⸗

gere ſiſcale debitũa ita ad
aliena cões immobili ac
cedere. deoq; enĩa derre

ti factõeʒ pmiſmmus ut et
fiſcale debituz toſtimomo
pandatur et ex quãtis deſ

cendit tꝑibo et qm non in

ecunyis ſolutũ eſt h in ne
ceſſitatẽ alienacõis vemt

vt verltas vndiq; quideʒ

beſtata ſit omibo coꝛaʒ
acris euãgelijs agẽdis
ſeientibo et epis a clericis

et alijs omiby. qdᷣ deus re

ſpiciet qͥ gerũtur ab eis et

ſi quid eg erint ꝑ dolu aut

luera a machmacõeʒ h̊ in
ſuis recipiãt aĩabus viuẽ

tesa moꝛiẽtes. F vvro
puatus aliqs creditoꝛ ſue
rit poſſit ꝓ ſoluto m ſce⸗
ma accipe immobiles poſ
ſeſſones hoc q; decreto fa
ciendo. ꝓ mẽſura wro eoꝛx
debitoꝛũ aſſignandis eis
poſſeſſiombo. Si vero de⸗
bitum ſiſcale fuerit potẽti⸗
bus eis ad alienacõnem

er facit. ff. de leg . i · l. nemo poteſt.
b ( Cum mreumando. ſcz verbotenus. ut in nouel.e. ti.
habeo in bonis.

2—

(Dixit. puta ſciatis quia centum

im mobilm rerum accede⸗
re 'm pᷣ̃oꝛem o byuacõneʒ
ut michil delt neqʒ ſubtili⸗
tatis neq; ↄmumis vtilita⸗
tis. Hus auteʒ vmuſis
ſanctiſſmã maioꝛẽ ecciaʒ
feliciſſim e huius vrbis et
eusoſinia et oꝛacõnũ do⸗
mos quarũ cuna ipᷣa ſuſce⸗
pit omibo excipimus mo⸗
dis q iã de hoc ſancitaſũt
a nobis m ſua v̈tute dura
tibo. Di aũt et aliqᷓ mona⸗
ſteria ſb eadẽ ſeſſma ma

ioꝛe eccia ſmt nec ea ſb pᷣ⸗

ſentẽ facimus legẽ ſoꝛinſe
cus ꝓuicijs eãoſtituẽtes
ſolu in qubo multa q dam
mopia pecumarũ ꝑ quã
ſa ſimne eccie ſoluere pecu⸗
nmas debitas nõ valuerũt.
¶ Cuaigitur celſitudo qꝗᷓ
placuerũt nobis cogno⸗

ſcẽs ſeðᷣm hee ꝓcedere ſu⸗
per ſacris rebus alienati⸗

ones cuſtodiat.

De ureiurãdo a moꝛiẽte pᷣ⸗

ſtito ꝓpter mẽſura ſue ſböe.

2 iuſti. au · io . p. p. n.
Emp hãc vnã habe⸗
mus mtencõʒ diſpo⸗
ſicõnes moꝛientiũ eſſe ſir⸗
mas mñ reſultẽt legia ap⸗
te cõ trarie ſmt hijs qͥ illi

placẽt.ſcimus igitur mo⸗

tuma annũciatũ no bis q;
cum teſtaretur qui daʒ cũ.
iureiurãdo ſuã ſſᷣaʒ omeʒ
dixit · et qe hãe ſolã reliqᷣt
hẽdibo ſuis aliqͥ vro eoꝛũ
heredũ ad hec reſultãt nõ
iuſte faciẽtes q ſbe qͥdeʒ
illius heredes kuta in hoc
aeꝗ eſcunt hijs q̃ ab eo diſ
poſita ſunt qᷓ nõ dixit cum

d ¶Et quia. legas

ſuſpenſue uſq; ad
C¶ſancimus.et re⸗

pete h̊ di xit.
e¶ Kaciẽtes. nõ in⸗
edies ſbe. c.
¶ Acqeſcut.ſeʒ ut
ſmt heredes ſiẽ te⸗
ſtatoꝛ diſpoſuit nõ
aüt ut ſtent diuiñ⸗
om vel deſignacõi
ipius qð facere nõ

debent · ut . e. Gſed

hec quidem.in fi.
g ¶Snã aͤgãmõ.
no. vnã fmgi pſo⸗
nam teſtatoꝛis⁊ he
rediſ.ut hie et. C. de

heredi.mſti:ĩ fi. t

Fff. de v ſuẽ . heredi⸗
tas · et. C. de vſuſ. l.

antiquitas· Et no.

modũu ꝑ quẽ ꝓbat
ſup̃ dieta non debe
re fieri ab herede
nam ꝓbãdo ꝙ ſit
vna pſona herediſ

et teſtatoꝛis Sbe⸗

res hec dixiſſeꝛ iu⸗

raſſe videtur iam
nõ ↄtra alterius di

ctü vemt hotra ſu⸗
um et ita eſt ſibi cõ

trarius & repellen⸗
dus· ut· ff. quando
alus. Itẽ fac · C · de
nõ nu. pecu. l· gna⸗

liter. C. de furt.l · i ·
et .de hijs qui im⸗

gre.ad ap· Cillud.

¶ Sibimet nã ſ di

ceret relu etari teſta
toꝛi poſequens di⸗
cerct reluctari erſ⸗
bi q vᷣba q dixit te
ſtatoꝛ ipe videtur di
xiſſe cum ſit cum eo
eadem pſona.
Eclicit. id diẽ.

ermões nul
lus heres edicit cõ
tra ſermon es ſuos
reluctari⁊ nullꝰhe⸗
res ediẽ nolle valè
qð dixit et iuranit
tutum eſſe · .
n ¶Sancimus igi
tur. teſtam entis. ſcʒ
ſeptis vel nõ ſeptiſ

age

alen

hfut
inramn

(41

dſtr
Min
vſp

pboni,
ninſ
n
inn⸗
tt
l ſ 4
ſen
i fi
lon⸗
ſpo li
luedii
dignn
nn
ſee
aeni in
ſiin
fne
ugg
*
ſeiſt
aheret
Rvdgl
on
gißt
undbe
bbenet
ichol
dbend
nis e
irſen
mlrimn
onnet
ſent
Aſe
n
gnt
ec⸗
1 6
Kta⸗
rifi
guin
(
lbe
ttiin
nti
Lonen

ulee

dů ẽ. ut ff· de. n. pe
toĩ pnᷣ: aut affirmã

do et tüe non fecir
inter eos p indiciu
q; magis errando
ꝙ volendo dixiſſe
videtur · ut · ff · de le.
ij. tice Egaius· 7

fi. Eet · l. ci pater.·

CE pPater filio. et · ·
fi. Ci. et. ff. de le. ij ·
l. cum quis dece⸗·

dens · Cnuptura · et

CEcodicillis.et· C.
cõmuma vtriuſq;
indi.ſep tuaq om
nes leges huic poſ
ſuũt ſignari ↄtrarie
ſ ſie ſolue æ bi ut
dalsv in raunit ·

uos cohere⸗

d qmid in extra⸗
neis aliquid debo
nis defuncti habẽ

tibo · Reñ. otravide⸗
tur p lram iſtam er

hoe dicũt quidã h
tamẽ dicas idẽ u
beredes ab illis eẽ
neis nõ poſſmt re
petere et ꝙ hie in
cohẽdibo dieit gĩia
exempli dictuz in⸗

telli

auũt qᷓſtõʒ puoꝛu.

e Nullins. ſcilicet
contentioms.
56 Sed hec. ſeʒ ute⸗
ſfiat pᷣindiciũ exv⸗

bis defuncti.

K urioñ.id eſt
ion in adipiſ⸗
cendis omib⸗ bo⸗

ms teſtatoꝛis non

eurãtes de inramen

to eiunſdem.

b(Inter cregito⸗

res · id eſt in prem

1 ereditoꝛũ.

eclaratũ eſt le
i⸗ ut. ff. de le. i⸗
ſffa. dim · et

ff. de lib. le. l.aure
lius. eum q.er C.

de ꝓba. l. racõnes
e. l. exẽplo · et · C· de

C*
d(Solins f ut ih 4
eſt que ſolã cõten⸗
tionẽ ↄtinent non

. W —

ruerit · ſi. coꝛpaliterplani eſt ſi nõ en obotenꝰ
et tuc idẽ dico ut in nouellie. ti · er hg ꝓpbaturi in eo ꝙ dicit
p ſuã teſtamẽta nam adin meõ eſt quedã ſed non rectug
iuramentum. q llud ? ẽtãtum p deũ ym Jo et facit adhoe
C.ſi minoꝛ ſe· ma· dilef. Si aut nullo mõ inrauit tũc aut
dixit pᷣcipiẽdo eos eſſeotẽtos ptibo deñ gnatis et tũc ſta⸗

vel Snn in non teſtamẽto ut in nouellis. KE. t.
m

iurentrado hee nequaqᷓ ra

ta man ereneq; cuſtocdire
ea ſcðm cõpetentẽ moduz
wolũt cũ vtiq; noſtris vi⸗

detur legibo vnã quo dã⸗
modo eſſe pſonaʒ heredis
et qui m eũ traſinttit here
ditatẽ· Jdeoq; nullus eidẽ

ſibimet edicit reluctari et

qð dixit atq; uurauit
eſſe boe nolle valere ß cõ
tra ꝓprios reluctari ßmo⸗

nes. ( Sãacimus igitur

ſi quis deſep tionẽ faciens
(Rue ꝓpria manu ſiue ꝑ al
terius quidẽ ſeripturaʒ a

ſe aũt ſbᷣſe ptaʒ aut in ſuis
teſtamẽ tis ſubſtãtie ſue

moenſura faciat mamſeſtã

heredibo foꝛte alijs qiudẽ
abſentibo alijs vero pñti⸗

bo ů etiaʒ omib· pñtibo nõ
licere heredib⸗ Sõtra hec
reſultare neq; dicẽ ꝙꝙ he⸗

redũ aliquis lauerie reſ

extra ea q̃ deã ſũt a deſun⸗

cto 6 ſiquidẽ iuſiuranduũ
moꝛiens pᷣbuenita iuraue
rit ſm ſua teſtamẽta qꝛ nl
eſt aliud ei pᷣter hec boc
amplecti heredes ſiue fi⸗
ln ſiue etiã extranei ſmt er
neq; tergiuſari neq; calũ⸗
mari ſuos coheredes neq;
ob ſeruos qrere adtoꝛ⸗
menta deducere et alia ſ⸗
mlia diſcutere erpſeruta⸗
ri et que ſoluis ſutotenti⸗

oms alterius aut pemitus
nulliuſvtpote dũ ſoᷣſtãtia
videatur tanta eſſe quan
tam teſtatoꝛ iurans bane
ſolaz apud beredes mue⸗

N

teſtibus:l. ommibus.et.ff. de int act. de etate · Gi. liez aũt
pᷣmdicare nõ poſſit creditoꝛibo pᷣt tamen ꝓ deſſe ſi iuret
tm ſe debere quia licet non habeat creditoꝛ aliã ꝓbacõʒ
hec tamen ſuſficit ut. ff. de leg. inj. l. eum quis · Cañpenl.
et econtra ſi eſt ereditoꝛ et iuret ſibi deberi tantuʒ ·x· cum
xxdebeantur quare nõ ꝓdeſt extraneo creditoꝛi · certe ꝓ
deſt imo et ſme iummento ſimpliciter dicendo videtur

miri voluerit. ¶ Hedhee
quideʒ inter heredes qui
curioſ videntur in defun⸗

ctieſſe ſbᷣſtãtia valere vo⸗

lumus nõ tamen bhoc ratũ

eſſe iter creditoꝛes eo ꝙ;

noſtris declaratũ eſt legi⸗
bus quecũq; quilibet ꝓ ſe
dixerit aut ſe epſerit hec ni⸗

chil ei ꝓdeſſeneq;ʒ credi⸗
toꝛibo piudicare h̊ illis li⸗
centia ſit omnia pſerutari
quo wolũt modo · heredes

aũt cõtentos eſſe hjs que

a teſtatoꝛe dicta ſut ſitqʒ
pena negoen inter heredeſ

vt qui aduerſatur hijs qᷓ
relicka ſut einõ poſſit om⸗
mno frui neceſſitate immi⸗

nente aut obechre omibo
aut vmüſa contemnereet
non hec quide eligere hijſ

wro reſultare ſ defuncti

voluntatẽ ab eius ſueceſ⸗
ſoꝛibo ita puari vt innullo
ei contradiei preſumatir.
¶ Hiys valentibo in reli⸗
quo tpe vmuerſo et in om
minegotrõ nondũ moto m
iudicõ neq; iudiciali ſnĩa
neqʒ amicabili mteruẽcõe
tranſacto. (Cuai igitur
eminentia q̃ placuerùt no⸗
bis et p hãc ſacram decla⸗
rata legẽognoſcẽs ſo⸗
lẽniter p ꝓg ramata ꝓpria
manifelta faciat vmiuſis.
vt ſponani nomẽim pe⸗

ratoꝛis docum entis et ve·

latims literis apertius tẽ⸗
oia peribantur, Hub.
npr iuſtit au . io. . . ij.
Llud ommũ eſſe honeſtiꝰ

—

velle remittere per

pãactũ · ut:ff.de pa⸗

ctis.l.tale pactuz.
licet quidã dixerũt
hanc conſtitucõ eʒ
habere locuz inter
cohered es tanti.
K Sedillis. credi⸗
toꝛb us ·
¶ Ommiaa · ſ lalicet
bona defuncti que
habẽè alia
ontentos · ſci
leatroiumua⸗
egocn.r ut ca⸗
dar A cuſaac.
26 poſſit frui.
e. . de fidei cõ. li. l.
f. ſic. .de here.· et
P ſi quis aut.
Aut obedire ò
hie hre⸗ robatur
pticulariſapproba⸗
tio.ſi c.ff.de admi.
tu . l. eũ queritur. et
C. de omm agro de
ſerto.l.quiv tilia. et

ff. de acqui ·here.l.
1.
qC Seruari. ſealicet

volumus.
r ¶ Trſacto · et ita
Habet lo cum etiaʒ
in pᷣteritis factiſ ut
iͦ dicitur in nouel⸗
lis. e· nec mirum qꝛ
hoce expᷣſſe hic dici
tur al.ad futura tm
trahitur. ut. C. de le·

et cõ · leges ⁊ o ſti ·

gia (Sey ponar.

oc expeditur ꝗj.e·
uß ad.Gillud.
t ut latimis-
per dienit 3. e. Efi·
Llud. Putzarl
veumẽtũ. al.
deeſt docum entü et
tñ ſubauditur.

— ,
D

=

. E. 1. emn — 5F*— = wyr. 7 rey a. —4 5 „

. N.) re e⸗ 2 22

ee „. 8. ſu ba inſſit nomẽ ſuũ apponi in
„ = brr⸗ S na e n e nnen nermerno eebfiin 1 (Erqu i uo ſcz tpe. en
d c ¶ Indictõms·eſt aũt indictõ curſus.xv.annoꝛæ et di⸗ k anmlug fub ige ſcilicz. e· ſ. romulus.
r r d citur mdictõ pᷣmaaſcðᷣa put ẽ ẽᷓ infra hos·xv.annos. vl⸗ m ¶ Ulle. numa. n picienda J
3e — tra aut nõ extẽditur a pᷣma incipit et inde habetur 0 e libe id ẽ aliqs · Mustitei anginuen,
oer 6 ãtiquitus ro mam d ed
.α☚ W eSeeruden que tunc de⸗ f.
de toto müdreat putã dũ documentũ et ge q;oſiciũtur actaata bellio⸗ de indie. l· qponeba
anaren⸗ ſtaa ꝙ omino ꝓ tpis me⸗ nes qoĩno qᷓlibʒ foꝛ docum p (Sitq.· futuro.
arma militiby ro⸗ moꝛia⸗ hoĩbo adinuẽtũ ẽ q; . taoſcribũt in hac magna q (Immortaliſ reſ/
manis · ſcðᷣo quin⸗ ipᷣaq; om emoꝛacõe oꝛna⸗ ciuitate ſiue in alijs omb⸗ Publie. .
auemo rgenevt tur impija cõſuliſ. etenĩ et gẽnbo qubo nos pſidere 1BBilli⸗ impe⸗
Rar abnemr indi ckõis et quotqt indi⸗ dedit deuſ. hoc mõ inciperre s (Ent. cu ſic pim
qnquennio auruz cia tpm ominootinʒnapðo mn documentil. impij illus peratoꝛem noia ta
að m enrio pone⸗ nos ſut quedam ſoꝛſan et ſaeratiſſmmi auguſtia im⸗ lia facta ãtiqua in⸗
batur ut tpẽ neceſl⸗ ſeeſ mficatiua bo atoeis ano toroe voſtea ueniantur ut dicik
ſario ꝓ repu roma 16 que P ilo⸗ Eſi qͥs eni.
noꝛũ expẽderetur. wluũt nõ tñ aliquid ho iferreoſul afppellacõʒ qui vſag huc ergo ent
vñ ad huc hodie ß nos perimimus ̊ maioꝛẽ in illo anno eſtatercõ lo⸗ ae aure c.. ..
ens tarfi uße adiectõnẽ eis imponimuſ o indictõeʒ mẽſema diez m bſolute ic eſt .
hox xvannozum vt ex maioꝛibo et ex pfe⸗ ſie enĩ P omia tpus ſuabi⸗ u ¶ Imperij:ſubau
et indictõʒ appella ctioꝛibo eis tempoꝛx deng tur et ꝓ im pij memoꝛia at⸗ vimee⸗ ==
ind. Kutributa netur curſus · Si quis eni q;oſulatus oꝛdinea relid men arKaie
quitus ſi alt velis reſpexerit ad vtuſſmma bo obbuacõne interpoſita do⸗ y Si gro⸗in
eã indictõnem col mmũaantiqᷓ reipu. eneaſ cumẽtis ſmnadulterata hec ciuitatu tpibo.pu⸗
ligere beanof nob troianus rex reipu. valdeoſtituũtur. ( Si qꝗᷓ 43 e utattnr a
exzer addes eii· Ppfceps et nos qui enea⸗ wero apud oꝛẽtis habita tCeimpio mo virit
tres annos q tos des ab illo weamur ſue toꝛes aut alios hoĩes ob⸗ et facit. C. de feryjs.
tus ert an nus tyᷣ qiuis etiã ad ſedᷣa pnapia fuatio cuſto diatur in ciu⸗ . nnesibi. bijs
at neag vri ſen reſpexerit ex quo pure ro tatü tpibo.neq; huic inui⸗ eSban d dis.
et djnide per · xv et manoꝛ nomẽ apud om⸗ demus ß pᷣſcribatur quude ſcilicz ĩ qua die ge⸗
ſemp abicias illa nes boĩes coruſcauit re⸗ impiũ ſequatur wero ſicuti runtur.
mrssenev ges eã oſtituerũt romulꝰ dictũ ẽ oſul. et indictõ at⸗ 2 Aenus (auot
er inuenies te Ha⸗ et numa ille quidẽ ciuita⸗⸗ qʒ mẽſs adies Fm quã ge tasfacta fuit·
bere indictõʒ. vinj. tẽ ediſficãs ille aut eam le⸗ rũtur et ſe ribũtur que agu⸗ b Nichil. s · · ĩ p.
ü gibo odinãs a exoꝛnans tur et tũc inferatur etiã ciuu Via quorauot in⸗
d (Et quotquot. ſue etiã tercia pncipia alſ. tatis omibo modis annuſ cIEmpiali ſnoĩe.·
hie mcipit oꝛatio ſumat qiulibz impn ceſa⸗ nos enĩ auferimus qudẽ „Meial rnoie
iſ ſannun niei reʒ max-imũa auguſtũ pir poꝛũ michil. Impiali vero cet docum ne. 4
. danehe mnemo⸗ um et ita rẽ. pu. no bis in⸗ additamẽto cauſaʒ auge⸗ avon A pon c nul
rie tpum vel apud uemiet bãc que nũc 6va⸗ mus et incho etur mox au⸗ e putai
nos vel apð alios lentẽ ſitq; i immoꝛtalis ab ctoꝛe deo cpeedẽte pma in⸗ noſe boire. facit j.
tartr Hate. illis ꝓcedẽs · erit ergo ab dictõne ita quodãmõ eis sdueNtenc, P
EGſi quavero. vel ſurdũ in documentisa bnſ ſeribentibo. ¶ Impniuſti. Sz nũquid anm v⸗
q̃ſtoꝛis ut.ẽ. de ta⸗ que inm iudicijs agutur et ſacratiſſimi auguſtti mpa⸗ mimce incarnacõ⸗
a Bse, as abſolute in omib in qbo toꝛis anno · xi. et poſt con⸗ gs p ——
adicimus. ut e. memoꝛia quedã ſit tpum ſulatuz flauij biliſarij viri aRano htn
Eſi qua. ibi nos non imperuim hijs ſpomi. clariſſnni anno ſcdᷣo.no⸗ dieo ꝙ apponendi
enim cc̃. nde ſancimus et eos no kalãdas apᷣlis.ſicq; in ſũt. et als nõ valet
Indicia· al. in⸗ 9 n mer innn, ⸗ inſtm · q ẽ de oſue
2Tm⸗ et hee eſt quicuq; geſtis mimſtrant omibo nomin etur impij an tudine ꝙ aponãt
mala liter alias Rue in uidicijs ſiue vbicuũ⸗ ni et nr̃i inquantũ deus eos ES amonendi ſunt.

4ars/ —,—

que in indicijs gerũtur et in ſep turam redigũtur et eadẽ

f heen etuſtiſſma · principia

2 1 A E = ⸗. rrg a G. n . 1
rer N. AS . = S- . dorſ r- 2* Sg. —AA E* — *
S Ee 4G Er ſoneſtal ſũ de pitcla alſñ Eſe abeete . imdicii etbec At bona iicese aceurius

ſeß
N

ln

cis ſũt grecis ilr̃is ſdi tpus etiã poſt pſep cõz in certa⸗
. im puta latinarũ id eſt iuxta latinas qͥ ſunt incer
te grecis apð ;s fuit fem inſtĩm ponatur interpᷣta cõ in

rũ lraru

alias nõ valet qð agitur ut.s. ꝓx · ñ Jvero c. et.· S. e.
in prin · ibi · et quotquot · c. er eſt etiã ↄſu etudo ghalis.
vñ etiã ſilex dicẽt ↄtrariũ tñ vmcẽèt eã ↄſuetudo.ut.ff.de

leg. et ſe . ↄſul . l.de quibo. in fi · lex autẽ nõ impꝛobat imoe

pꝓbat lex iſta quicequid de talibo fuerit ut dictũ eſt·

a ¶ Indictõe · foꝛ⸗
te currebat pᷣma m
dictõ tpe quo fuit
facta lex hec · et ita
iuſtimanus reg na
bat tpe natitatis
xp̃i cũ illo tpe fuit
indi ctio inuẽta.ut
S.in pnᷣ.hnius ti ·
no. et ideo nõ dixit
foꝛte de annis dñi
ponẽdis cũ pauci
erãt eo tempoꝛe.
b¶ Nre ſ. nnpij

oſto facta fuit.
dSndecimũ.no.
; tpehuius oſtõiſ
inſtimanus regna
u erat. xi.ãmis · Itõ
in kalẽdis ap̃ᷣl.
ꝓx · fuerũt · xij. vn⸗
de m kalẽckhs apliſ
ſoꝛtitus fuit inpiũ
e¶ Decetero . ſcili ⸗
cet Sbat⸗ .
ruAlegu⸗
llud. in indi⸗
eijs · id eſt m ſentẽ⸗
tijſut dicüt. vel die
id ẽ ĩ ſepᷣ̃turis q fi⸗
unt ĩ indicio ſiue
miĩe ſiue acta ſiue

alias geſta ſũt ut

bie ſubicit nam er
bijs talia aponẽ⸗

da ſunt . ut . S. e. E.

vñ ſancimus.
quedaʒ lr̃e erant qͥ
nõ poterãt ab om
mbo intelligi q̃ͥ ap
ponebãtur in qua
libz ſnia vñ hie eaſ
non remouet ſ̊ p̃̃⸗
cipit ut inxta eas
interpretacõ appo
natur ut ſubiẽ ·
i ¶Ab omibus · ſie
ff. de inſti · h ñ pu⸗
pillus · E. pſeribe⸗
re · ſic. S. de nõ alie.
Calienacõms · ſie
ꝗᷓ.in medio lit: ut
autem. accur.

ASiquidẽ. ꝓ cer

te.· itaoſtrue · ſ cer
te ſi reliqᷓ grecevo⸗

cauſa elõg aueit. et decete
ro imꝑatoꝛũ.Palaʒ nam⸗
q; eſt.quia nuc quidẽ an⸗
nũ vndecimũ noſtriſeri⸗
bũt mpij· inchoante wro
aprili menſe et prima die
in qua nos deus romano⸗
rũ ſuppoſuit rebus.xij· an
num ſcribet et ita de cetero

donec noſtrũ deus impiuz
extend erit ut nobis etiaʒ
hec cauſa ſup leges et ha⸗
rum celebracõnẽ cõ tinue
maneat immoꝛtalis dum

memoꝛia im ꝑnj omibo ſim
Interfuerit cauſis atq; tẽ⸗

ponbo. Mus quoc; adi⸗
cimus qm
in iudiens deſignãt cũ in⸗
certis illis a antiqius ſr̃is
Noc decl arãt obſeruetur in
omi iudicio vt poſt illas
iĩas antiqͥtatis alias ſub⸗
dãt id eſt has cmũes et

n qui p tpus

ofmbo notas.· et que legi
ab omibo facile poſſint er
ſigniſicare geſtoꝛũ tpus

vt non fatigẽtur reqͥrẽteſ

id tpus deinde errates ex
pectẽt do nec hoĩez quẽ cũ⸗
q; operiant ſras illas ꝓ ve
ritate leckurũ ß ſigiudẽ re

liqua etiã poſt ꝑerſcripeõ
nem incertarũ lraru ſi gre
c ſint grecis vocis ſris

ſbᷣdi tpus. Siwro latims
qᷓ dẽ tocius carteoſiſlat oꝛ
do latims quide pſeribat
tempus interpoſitis illis
incertis elemẽtis clarioꝛẽ

greco · 1(Kaiqua ut tonoꝛ inſtrümenti.

m (Latimis ſcilicz literis. n Pu

ſeica o ¶ Scenicas nõ ſolũ ſi fic

udiinhbacoſtòe
leiuſſionẽ p̃ſtẽt. ſubaudi

non.nec em hancvel aliã ſecuritatẽ pᷣſtare debẽt. ut j.in

tamẽ oꝛdinẽ hñtibus ir̃is
quas liceat omibo legere

minẽtia que placuerüt no⸗

bis et p hãc ſacrã declara⸗

ta ſũt ſegẽ.et in hac maxi⸗

ma ciuiate et in ꝓuincijs

vmuerſis qiubo pes mam
feſtaoſtituat ut nullus pᷣ⸗
ſumat aliter numerare tẽ⸗
pus aut aliud agere ß ita
hcuti dudũ decreuimus.
Seemicas nõ ſolũ nideiuſſi
onẽ pᷣſtent ſ̊ euã ſi iuſiurã⸗
du det ſme Kieni diſcedẽ
mpr iuſti · au · j0· .· . i.
Ouimus pridẽ faci⸗
entes legẽ interdicẽ
tem nulli licẽtiã eſſe in ſce⸗

na detẽtas muli eres ſide⸗

iuſſoꝛes exigẽ q; obſerua⸗

büt a impiã cõplebũt opa⸗
tionẽ pemtẽtie tpus nõ ha⸗

bẽtes · et penas interminãtẽ
nouiſſmas hyns q tales ſi-

deulſſiões exigũt. in ſup et

ipᷣos ſid eiuſſoꝛes ſme ob⸗
ligacõne recedẽ et nullaʒ

inſerre eis necitatẽ ꝑpſona⸗

rũ haꝝx pᷣſentacõis · h̊ in p⸗
ſentio ꝑpimus crudelẽ quã⸗
dãa impoꝛtabilẽ calumam
circa ſtudendã a nobis ſiei
caſtitatẽ. Quia emm eos
ſideiuſſoꝛes accipe ꝓhibu⸗
imus muemiſſe eos aliam
viã ad impietatẽ deducẽtẽ
maioꝛẽ.iuſiurã dũ enĩ eas

exigere q; nũꝙᷓ ab impia

pñ ·huiusoſtõmis vel legas ſie ſce· ndeiuſ.etiã ſubaudi

ſolũ non preſtẽt ut
ita hec dictionon
ponatur inxta vbũᷣ
reſtent.
Ouimuſ. ut.· S.
leno · col · ji ·
terdicenteʒz.
ſiibaudi legẽ.
p ( Scena · id ẽ tur⸗
pi loco ut ꝓpĩ̃hbulo
alias ðᷣꝛ ſcena locꝰ
vbi cõſueuerüt ho⸗
mines coͤuemire et
erat locus mùbra⸗
tus coꝛtims · ut. ff.
de infa. l. n. et inde
ſcene dicũt vel ſce⸗
mce mulieres·

q ¶Exigere · no. v⸗
bum. qð regit duoſ
diuerſos accuſati⸗

uoſ. ut et. S. de leno

CEq̃ſdã vero earũ.
exigere dico quia

r ¶ Obßuabũut. ſ̃⸗

¶ Untermĩantẽ .· ſ.
dicta legẽ.

t ¶ Louiſſmaſ no

niſſnne pene dicũ⸗

tur vltra quas nul⸗

la ẽ ita magna nã.

debz occidi talis le
no . ut. ff. de penis.

l. vltimũ .· et · S. de le
no. p̃conamus.ſᷣ
mil expoſicõ.S.de.
ec · re· immo alie · ¶
occurrit · accur.
u ¶ Eis · fideiuſſoꝛi⸗

bus. .
x ¶ Parũpſonarũ.
ſcz mulierum.

„ pimus vn⸗

depñ ti ↄſilio mdi⸗
gemu s. ut. ff. de vẽ.

inſpi.l.i. Giin pnᷣ.
3 Lea. ſenohes.

a ¶ Probibnimus · ut. . px. dicitur. accurſius .

b ¶ Inuemſſe. ſcʒ cõperimus. c
d Exigere · ſez muemmus ſtati

. *

llos.lenonès.
icit foꝛmã ſacram̃ti

–— –

—

a ¶ Mulieres. ſub audi comperimus.
b ¶Agnoſcere:mulieres iſtas.
e ¶ Doo · certe et legi humane. ut ſubicit faeit.ff. de leg · i.
ſi quis mquilimos.fłet · C. de leg. et · cõ. non dubm · in
fi. et. ff.de pac · linut᷑ gen. Eſi paciſcar.et · ff. ad mumẽ̃·l.fi⸗

i. FKñ · et . 4
tũ ſeruandũ eſt nõ
tñ pumtur nõ ᷣuãſ

mſi quantũ ad deũ
vt. ff.de dolo · L naʒ

ſuffic.et ſupioꝛi ·l.
et. C. de re · cre . l. ij.
in caſu tñ etiaʒ quo
ad mundũ valet et
oↄfirmat qd agitur
vt ſi fiat a minoꝛe

xx v· annis ſup ali

quoꝰtractu·ut ꝗ⸗j.de

pace tenẽda.coll.

x. E. fi· Itẽ alias ſcʒ

vbi libertus poſt

manumiſſiõʒ mrat
ſe operas preſta⸗

cauſa.l.fi: er de opiſ

lib ertoꝛũ·ut iuriſiu
rãdi. vbicũq; tñ di
co nõ teneri quẽ de
ſLacramẽto licito ſo

lo pᷣt dici eſſeverũ
iure oꝛdimnario et ci
niliter h extra oꝛdi⸗
nẽ pᷣt accuſari cri⸗

mine ſtellionatus
ut ex oꝛdmẽ pum⸗

atur. ut · F. de ermſe?

ſtell.l. fi.licet poſſ
dici ꝙ deã · l.loqua
tur qñ inraut m ta

lẽ caſu vbi⁊ alias ſi

ne iumamto eodem

crimmeßt plecti ·
ut. ff. de Pig. act.l.

i. Pr imum tñ pu⸗
to verius q vbicũ

q; titulus cermmmiſ
deficit locuz habet

hec accuſacõ · ut · ff.
de cri. ſtell!l. in.

d Periurij· ſub⸗

audi eſt.
e Eiqua om̃ino.
ſed quare dicit ſiꝗᷓ
ommi no eſt. cũ nul

la ſit ut modo dixi⸗
muſp. l. f. de dolo · l.
terdũ eſt nõ ꝑſe ſo
lũ ut dem ẽ hex ad
ucto ut q; eſt infa
mis ſi vemat otra
ſacramentũ et ↄtra
pactũ qð cõfirma-

j. de indi. q vero. vbi vero licitũ eſt ſacramen

illa et turpi opatione ceſſa
büt. ¶ 6 ul eres aüt exi⸗

ſtentes mſerasa ſic male
ſeductas pie agẽ ſe puta
re ſi impie egerĩt a ut cu⸗
ſtodiãt ius uſiura dũ ꝓp⸗
terea ſuã ꝓ ſtituere caſtita
teʒ cü opoꝛteret ag noſce⸗
re q; hmõi tranſgrelſiões
magis placẽt deo ꝙ iuriſ
iurandi obſeruacõ es · nõ

em ſi quis ab aliquo iuſßu

randu accepit qꝛ occidet
foꝛſan aut adulterabitur
aut aliquid ageret taleiſ
licitũ opoꝛtet ſeruari mſu⸗
randũ utpote cũ ſit ſta tur
pe et illicitũ et ad pdicõnẽ

durens. Jdeoq; liceat mu

lieri(licet hmoi iuſiurãdũ
iurauerit) recedere a iuriſ
iurandi hmoi amaritudi⸗
ne et caſte viuẽ ſme pericu
lo ·magis autẽ deo ama⸗
biliter pena piurij ſi qua
omino eſt p ena cõtra eũ qͥ
iuſiurandũu exigit ↄuertẽ⸗
da. vnde etiã nos repen⸗
te inferimus· x. librarũ au
ri penã exigẽtes eum qui
pᷣſumpſerit oĩno tale iuſ

iuran du acciꝑe et hanc
dez ſeilieʒ quãtitatẽ ipi m⸗
felici dari mulieri ſancimꝰ

ad reliq; bone ſigure vitã

exigẽdã p ammiſtracõ eʒ

ꝓiuncialẽ et dandã ei. ſci⸗
ente iudice qina ſi negle⸗
xerit tenebitur ab ea de⸗

uerat ſacramento. ut.C. de trãſac.ſi ex falſis. alias nõ eſt
infamis. ut. ff · de infamibo.l. lucius. tamẽ repellitur a te⸗
ſtimomo q pᷣſumitur male dicere qui aliqn male di xit.

ut. F. de a ccuſa. ſi c Ch iſcem. /
¶ Giram:quã vitã pinde ha⸗ m

bebit ei quo ad mri⸗
oma et quo ad alia

ac ſi nuꝙ; in tali pᷣua cõuerſacõe fuiſſet.ut.C.de nupẽ.l.
impialis. Ci · Sʒ nũ quid hñt hodie neceſſe p etere p reſepᷣ
