dicüt ut loth. et blã
dinus ꝙ hec lĩa ſit
intelligenda tm in
milite mſtituto nõ
aut teſtãte · pmum

verus et.
e ¶ Imp erlali. ſiue
mſtitutus ſiue inſti

tuẽs fuerit pn ceps
ut in mlite dixnnꝰ
ſ h ex volütate nõ
neceſſario ut. C. de
legi.l. di gna: er in⸗
ſti. quib mo.teſta;
infir. E fi·

»We noſ. netr⸗
politam i archie⸗
piſcopi⸗
c¶Dauptate·nam
cõcedit retinẽ fal⸗
cidiam.
f( Permittit nam
pcipit buari volũ⸗
tate moꝛiẽtis ut · s·
c. ſi qs aut·
ub (de noneli⸗

gendo ſecudo nub ẽte

ſimiliter et 'm equã ob⸗

uacõnẽ et m non ſepᷣ tis te

ſtamẽtis et in omi vltima

wlunt ate ſancimus et m
omi pſona ſiue puata ſiue
militari ſiue ſacerdotali
ſiue impiali ſiue alterius
cuiuſlibet.cõ munẽ namq;
in omibe hoĩbo hãe legem
ec nos ut

mĩbo ſepſimus qſtenus er
vuiẽtes relictis potiantur

et deſcientes cũ ſecuritate
moꝛiantur. Sciẽtes q; lex

eis ſepultis etiã miſtrabit
et quecũq; illi diſpoſuerĩt

.ad pfectum ipᷣa deducet.

ꝗmobrẽqmomiis h̊ vti⸗
litas ombo eſt homimbe.
Fiant q dẽ a tua emin ẽtia
hinc pᷣcepta cũclis decla⸗
ratia legis tutẽ dirigã⸗
tur auta ꝑ ꝓuicias in omi⸗

bus gẽubz que duduũ fu⸗

ermt et nunc a deo p nos
ſüt adiecte pnᷣcipann ro⸗

manoruz. OMetro politam

wro iudices ho c ſumẽte⸗

ſic dudũ a nobis ſancitũ ẽ

sO mulieres. Tribo modis hoe intel

lige · Pmo ꝙ ille due dictõnes mulieres nubẽtes ſint no⸗
miatiui caſus et hec dictio eli gẽdo cõu ertatur im verbi

et ſbaudi eo qð. q · d · de e
criſ ꝓprimi mrimonijvnũ

o qð ſcdᷣo nu.mu.nõ eligũt in lu
de filijs pᷣmi mrimonn utꝗ·e · E

pſpeximus · Silis eſt hec oꝛatio in cõuertẽdo dñs cap⸗
liuitatẽ ſyon. S eðᷣo die ꝙ ille due diĩtones nu. mu.ſint ca

—☛ .

ſus accuſat er cõuertãtur in noĩatiuũ· er vbũ eligẽdo cõ⸗
uertatur in v̈bu et elt ſilis locutio in couem ẽdo ꝓpłos in

vnũ. i. dũ cõuemret pyls in vnũ · velmelins et ꝓlamus
die ꝙ hee dictõnes mi· et mu · ſint noiatiui caſus er vbů
eligendo ſit gerundini ſiẽ eſt. et ſöaudi hẽat ꝓtãtẽ · qd·

mulier ſecũdo nubẽs de eligẽdo non hẽat ptãtẽ. et ꝙ di⸗

cit mulieres idẽ dicas in viris ſcdᷣ as accipiẽtibꝰ vx oꝛ es

ut . & & vero coͤtra· et hee pᷣma ps E de non eligendo
et ſcdᷣo nubẽtes mulieres expediturqeuſq; ad. G aut ·

g Alienacõe · ̊ exp edif ꝗᷓ·e. EH
bEt de ſucceſſiombo· actiue legitur. q. d. qualiter mu⸗
lieres ſuccedãt filijs ſuis qð die ut ꝗ·e · Ceũ g. uſq; ad.

aliud vero. nõ ſolũ nobis:nam natura quotidie

Tante nos: deproperat nou

vmcuiq; dirigãt ciiut ati
manebitq; nullus nõ au⸗
diens legẽ que neq; ĩpau
ptate viuere neq; moꝛi in
anxietate permittit.
¶ Benõ eligẽdo ſedo nu
bẽtes mulier es et aliena⸗
tione et luero añ nuptias
donatioms et de ſucceſſio
mbo earũ et flijs ſuis.
Mperatoꝛ iuſtimianus a.
hermog em mgo ſacro⸗
rũ officiorũ et exconſuli.
T ante nos legis
latoꝛibus romams
cõtinuã legiſlatioms oc-
caſionẽ emergẽtiũ cauſa⸗
rũ dabat varietas· et no⸗
omnẽ ptẽ legiſſatiomis oꝛ
dinantes rel.pu:cũctã pe⸗
ne coꝛrectionẽ aliqñ qͥ dẽ
ꝓꝙ egẽtiũ interp ellatiomb⸗
aliqn vero m iudicialibiꝰ
qſtiombo celebrauimus
et multas leges Hinc ſbie
ctis nr̃is cõſepᷣſimus.q̃le
eſt ꝙꝙ etiã nüc emergens
ad hãc nos wocauit legẽ.
¶¶ Dregoia eni ſupplicauit

6B autẽ. uſq; ad. Ccũ ige ·

as muenire foꝛmas

ut. C. de ve⸗ iu · enu.

i ¶ Latoꝛibꝰ .i. hijs
qͥ faciebãt legeſ ut

erãt inperatoꝛes ·
nã alius non pote⸗
rat poſtq;ᷓ populꝰ
tranſtulit inpiũ in
principẽ ut inſti · de
iur na.. Sʒ qð pñn⸗

cipi· ff. ð ↄſti · pnᷣ. l.

· et · C · del · et cõſti.
l. ultima-
Spartem̃.
2q:d.h in aliq̃ parte
leges late deſidera
rẽt oꝛdina cõnẽ mo
dũu vel coꝛrectionẽ
aliqᷓ; nos etiaʒ feci⸗
mus. vel meliꝰ die
q; ipſe oꝛdimauit
rei· pu · leges latas
ãtiꝗs in. vij · ptes
digeſtoruz ut · C. de
veteri in. enu·l. . C.
igitur. ⁊ſeqñtib⸗.E
et hoc faciẽdo coꝛri
gebat coꝛrrigẽda
qð feeit p · C· qñq;
p mterpellation em
ut · C. ꝗ Po· ĩ pig·
l.aſſiduis.qñq; in⸗
dicãdo ut · C. del. er
I¶ Lationis. id eſt
comp oſtioms:

m Oꝛdinãtes · ſbᷣ
certis titulis et con
mctis ut. fl· de ſtatu
homi. l.i·et. ij.
n ¶DPene. et H ideo
q et multe reman⸗
ſerũt coꝛrigẽdẽè ex
volumine digeſto

rum quas p hũc librũ cœꝛriget · vl die ᷣm quoſdã ꝙ i deo
vicit pene q qñq; coꝛrigit ſpontaneo motu ut. C · del. er
cõ · l· leges · Aln dicũt ꝙ iðo q et alij impatoꝛes aliqua

coꝛrexerũt. ma verioꝛẽ. n

o Cõſcpᷣſimus.que ſunt in codi

CE⸗

p¶ Quale.ſ negociũ et iſtud quale reſpicit qð eſt.s.ali

qñ quidẽ ꝓ eg entiũ ꝛc̃.

egẽ: ondendam.
regoꝛia. ꝓuũ nomẽ⸗

3 c. rmulieris eſt.
Smergẽs· ſ. negociũ. tem ad ſepeliẽdum poꝛtaſſe
r ſic ꝗᷓ ut exactdo. Ei · Nã in ci
Gre . uitate nõ erat ius ſepeliendi
t Firum . primum · ſut. ff · de ſepul. viol. l. ij. Edi⸗
u¶¶ Et extuliſſe · i. eẽ einita⸗ uus· et .· C. de relig. l. moꝛtuo⸗
rum. Aln dicunt extuliſſe · i. ſuſcepiſſe virũ · ſ.c cᷣm qð nl ẽ
ut ſequitur ibiliq; nõ vemẽs⁊ c ar · pro eis·ff · de vũgẽ ·

1
4

.

õ

ðõ

△

— — = —☚.

—
— —

D. von el. edo ſebe na⅜ alentn . a
èõü

eũ emãlibe. l. qui duiòs · circa pnᷣ·

à Afilio experta · ꝙ
Cc otere. no· nos
qm bene faciũt nobis

.

ff. de furtis· ſi pi g noꝛe · Ci ·

filius magis ſibi puiuerat ꝙᷓ; filia
ſtringi inr naturalibnfacere hijſ
ff. de pet! hre . h et ſi. Ecõ ſulmt · er

Pabuit ſupffuit alterũ et

dKeſtituit. eo qd a patre⸗ pic qð dedit retento uſi⸗

fruc · ut ĩ bi: ſie em ꝛc.

ad tereuł G ſoꝛoꝛ

béè Poarerc ee
tereul.l..Sꝭ qdam
dicũt ꝙ illã veterẽ
non habemus ſed
in dicta . l. C· ðꝛ Pveᷣ

eret à remana

ret ſic. ff. de ſerui.

ruſti· p· ſi vnus · ¶
fi· et de indic. iul· vel

melms ꝓPe ponit᷑·

n¶Omnẽ . h alle⸗

Habẽè. ſ. fratrẽ mo⸗

nõ tmm vita ſerui
uerat mĩ̃i ſed eẽ in
moꝛte ſeruiuit ma⸗ dicens habuiſſe ſe dudũ
rmiomia ſua eidi virũ. a duos fecſſe ſilios
ſtato að ꝓ exp̃ſſo maſculũ et feminã et extu⸗
eſt ut · . de iu . co⸗ liſſe qui dẽ maritũ plimo⸗
diot: oſtenmiun i. qʒ a hlio expta fauoꝛe ex
Ku ott. iſtmaut opoꝛtere. ne re⸗
omibus. als lin quẽt eũ ſme remunerati
pſtonelmen do eos noꝛẽ dimittet. Igitur ante
ut · ff. de tabu. exhi · impialẽ donacõnẽ hz nõw
l·i. Efi er alias ex mẽes ad wtaſcdᷣa tñ reſti
ommbus.

tuit et dedit fuio qui nõ tñ
eivinẽs pmãſt ſ̊ obijt ex
bomimb anteqᷓ; ad ſedᷣa⸗
vllet wmre nuptias mat
eius et lex tam antiqua qᷓ;
nra wocaiuut ambas et kili⸗

PSnd na marrem aaminoeis
er, ſucrelſionẽ et ſiqu dẽ ma
nuptias. ter in p̃onbus nuptijs ꝑr
k Mulla qſtio · an manſiſſ nulla qſtio fuerat
vbeae ccee E Szilla quudẽ ad viruͦ deſ⸗
ad tercuł l añpenl. cẽdit ſᷣm uſũfructũ qͥ fu⸗
e non e. fülio⸗ erat omnẽ habẽs añ nup

tialis donatioms.ſicaen
eam donaunt ut uſus qdeʒ
apud eã remanẽt ꝓpetas
aũt apð hiliũ fieret. omnẽ

wro ꝓpᷣ eratẽ filia ꝑcipxre

gatio hilie. minabatur non 'm quan⸗
6 Bropueratenn tũ erat heres fratris ſed
tioms quaʒ mater Fm quãtuʒ pater dederat
donauẽat filio quo matri dicẽs nullã ſiduciã
⸗ .non habẽè matxẽ ad ſcdᷣa vo⸗
ſuecceſſit fratri ſed bere donatioms quacũq;
m ſolidum.
ullã fiduciaʒ

Rlij hereditas dicẽda eſt ſẽ. C. de noffiteſta. l f.·in fi⸗

t¶ Bnciarũ·tãqᷓ; heredi.
—
u ¶ Prop eętatẽ ꝓ medietate

¶ Et niu· i uſufruc. ſ. in to⸗

tũ ꝓpter pactũ qð poſue
nt in do na coõeut. S· e · ibi
ſic enĩ ac. Sʒ h̊ allegatia

X .
reprobari vidꝛꝗᷓe Cante nup tiali ubiviðꝛ ꝙ totu uſu⸗
y Erns ſo lũ.h:ſ.qð dictũ eſt de dnacõnę fruc:pdat/
iſta. 3¶Keluctabatur ·ſ̊ h ſcdᷣa queſtio ſo luiturꝗe·

ratione. wrũ mater neqqᷓ;
boc añ nuptialẽ eſſe dona
tionẽ ommino affirmabat
ſed ꝑmixtã iam rebo filja
tãq; hereditatis non ad⸗
huc tãqᷓ; donatioms exi⸗
ſtetis cõ ꝑetere ei ſex vnci⸗
arũ et propetatẽ et vſum
habere. et nõ ſolũ h̊ dubi
tabatur. ßᷓ etiã de ißa here
ditate fratris contra eã ſi⸗

lia reluct abatur · mr e quu⸗

dem eius petente hẽdita⸗
tem ꝓ media ꝑte m quã
eã nos ad hereditatẽ filij
caumus: vna exiſten⸗

te ſoꝛoꝛe moꝛiente hlio cũ

ea vocata. fulia vero obti⸗

nere hereditatẽ fris valde
foꝛtiter ex pᷣoꝛibo ſanctio⸗

mbo inſiſtete et dicẽte · q;
mr̃ ſiquidẽ ad ſedᷣͥas nup⸗
tias nõ wmſſi recte vendi

caret heditatẽ filij. vemẽ⸗
tẽ wro ad virũ alterũ omi⸗

no priuari hijo q ex pr̃na
ſbᷣa ſiluis acquuſiuit· qiua
ſ poſt ſedᷣas nuptias ſiliꝰ
moꝛtuus eſß · vnde cuq; ae⸗
quſita eſß ei ſba ipᷣa eſß do
mina. hec ↄſtõmbo wo lẽti⸗
bus ababo qᷓ talia diſcer⸗
nũt. mater valde crude⸗
liter hr̃e cõſtõnes illas et

dignas clemẽtia nroꝝ tẽ⸗

poꝛuʒ affirmabat. wrütñ

EGcü igitur.

—

a ¶ vocauimu ut

tñ. C.ad tercu.l.fie

b ¶ Gna. maximne

Nã idẽ ſi eſſent plu⸗
res ſo ꝛores ut. C.
ad tercu:l. fi.
c¶ Cum ea.ſoꝛore.
d ( vocata 'mfe.
¶ Filia vero.nune
incipit allegacõ fi⸗

ie.
fGanctõmbus · lſ.
duabo quarũ vna ẽ
in. C. de ſcviſ uupẽ.
l.femine . C. fi.alia
in. C· ad tercu.l.mr.
que ſunt p oꝛes ad
p dictã.i:.ul:eiuſdeʒ
ti. q inſta ẽꝛ de hng
dꝛ in ſeqñtilſa⸗

g ¶Sendicaret.
megierate.
¶ Hereditatẽ. ut
inſti · ad / tercul. Eß
nos · et · C. ad tercu.
l· mr .i.ſeñ.
i ¶ Diſcernunt.q̃rũ
vna loqtur ſi mat
Pmo nubat ꝛ poſt
moꝛiat᷑ filiuſ ut.C.
de ſcðᷣis nupẽc̃. feĩe.
in fialia quãdo pꝰ
moꝛtem filnj nubit
ut · C· ad tereu · lemr⸗
in fi· et ꝗᷓ.e. Eſin au⸗
tem non. S
k Mater:allega⸗
tio mĩis et habet
tres rationes ut ex
ſeqñti lſa patet.

rientẽ.q.d.nõ credidit matrẽ ſuã nupturã.nam dimiſiſſß
tũe dona c. ꝓpter nupe·ſoꝛori · vel dicas maritũ huius mu
lieris · nã ſi ſciuiſ hãc nupturã nõ dimiſiſſj hac donatio
nẽ ei . vel die hre · . matrem · q · d· nu habeat mĩ ſpẽ
ex h ae donacõne exquo nubit. erũ⸗Gñ.mr̃is:

(Hereditatis · ·d nõ ãpliꝰ dice? donatio añ nupẽ ·ſ

¶ Cementia.ſ.ut coꝛri gãtur et hac ntione pᷣma obtie⸗
bit ̊ mater ut ꝗ.è· Eſi aut nõ.ibi:nequaqᷓ; igitura c.
rumtamen:.q·d· licʒ videatur ſufficere di cta pᷣma
ratio tamen et ſecundam dicit a·l.allegat ut· C. ad tercu ·
.l. fi.i. Rñ.et: Gi· quã dicit nõ coꝛrigi pꝑ eas quas allega⸗

nit filia cũ poꝛes ad poſterioꝛes trahãtur:non ecõtra ut

ff. del et ſe.cõ.nò eſt nouũ
a ¶ Subdi · i.coꝛrigi:.als ſbᷣ

z. dinidi et tůe dic. i · determia
ri. ̊ tñ eſt qñq; falſũ ut.ff.

del et ſe. co. l. Het poſterĩoꝛes: er colligimus m.ff· qui ſat:
da.. Sciendũ.etꝗᷓ.de exhi:et intro.rę. ſancimus·
bᷣ Atq;:concludit ex pᷣdictis duabo ratiombo.

E ocari.nõ obſtãteæ ·. l. C.ad tercuł.mater.

d Mequaqꝙᷓ; ut dicebat filia ꝑlilla femine:Gfi in. C: de

nup. ſcis ·
e aüt · i. in H
caſu.⁊h ee tercia ra

tio matris·
FPeregrinũ.i.ex
traneũ.q d.quedã
ratio ſingularis eſt
mi iſto caſu ꝑ quam
eeſſant que dixit ſi
lia cõtra mr̃em.
g ¶Se eni: ſic cõ ti⸗
nuab bn dico ha⸗
liq̃d exneũ.enĩ. ꝓ
quia affi mabat.
mater. ſ. ſe ↄoferẽtẽ
largitatẽ ĩ filio vide
ri potius rurſus do
nationeʒ occaſione
electõnis qꝙᷓᷓ ſic ſim⸗
pliciter hr̃e luecrum
irrationabile.
bMMargir ateʒ. nã
eligit filu mater et
donat· ꝓpter nup⸗
tias largita fuit ei
ut:s. e. Cgregoria.

2

¶Conferẽtẽ meʒ

et repete dixit ·
ss Ponatlandire
nũcia conẽ;
¶ Potius · ſcz pe⸗
ti ſtũ ꝙ; lucruʒ
q; bñfaciẽti matri
tenebat filius ini
ci uili et naturali ut
Fff.de furtis:Si pi⸗
gnoꝛe.Ci. et. f· de
peti · hreð. ᷣ et ſi le
ge. Cↄſilluitt.
m ¶ viderip̃ſũp⸗
tionen ature ut · ff.
de pet · hre · l . h et ſi
lege. Ecõſuluit · et
fr.de dona · B iut· ¶
penlet pᷣ ſũptione
u ut. ff.man . ſi ve⸗
ro· inde pap̃ᷣ.
n ectõnũ G ad
pmã queſtionẽ re⸗
fertur ut · S. e · gre
gor.quã ſo luet ſta
tim⸗
oHereditatum·.

vſa eſt a nobis poſita cõ⸗
ſtone dieẽs hãc non ſb di
uidi ↄſtõmbo pᷣoꝛibo atqʒ
matres quide nõdũ ad vi
rũ ᷣmwvmẽtes cũ filijs vo
cari·que wro ſcdᷣiſ copulã
tur nuptijſ nequaquã. hie
aũt etiã aliqͥd adeſſe ꝑere
grmũu.ſe eni largitateʒ in
ſilio ↄferẽtẽ occaſione e⸗

leckõms rurſus donatio⸗

nem potiꝰ recepiſſe vide⸗
ri q; ſic ſimpſr lucrũ etiam
irracõnabile hr̃e ·hec nos
diu pſerutãtes et omnẽ ta
liũ electionu et heredita⸗
tũ ↄtẽplationẽ ohderãtes

opoꝛtẽ credidimus ↄmu⸗

nem ſuper bins ſcribere le
gem m quam et preſens
Ori ſuſcepit terminũ.

Derſpeximus itaq; nõ
ofuſu hoc de eleckiombu⸗

indiſcretũq; relinquẽ. ſed

bmõi dare oꝛdineʒ cauſe
matre ſe'ad ſcdᷣas nupti
as vmẽte uſũfructũ mox
tmmõ ſilioꝝ ꝓpetate ma⸗
nente añ nuptiaſ hei dona
tioms.et nullã eſſe licẽtiã
mr̃i alios ꝗdeʒ filiorũ eli⸗
gere alios aüt exhonoꝛa
re. qm omibus ſil ſedis
nuptijs fecit miuriaſ.qua
pter etiaz in pñti ꝓpetas
ante nuptialis donacõnis

Hᷓ ad ſcdᷣam ut·s.e.Enõ ſolũ·quã ſoluet ꝗ·e.cũ igitur.

ſue titulo donat᷑ſiue legati ſiue fideicõmiiſ.ſiue alio utꝗj.
de nupẽ · Cſi vero expectet · et · Cſi vero ſit ſo boles.

¶ Eligere. C. de ſcdis nupc.l.m quibus:contra: ſedilla
coꝛrigitur ꝑ Bãc.· vr niuriã.ſie ꝗᷓde nupẽ· vement.

ñti:i. in qᷓſtione greg oꝛie.

xVſu · i· uſufruc. y

rup tionem · y

tota veniet ad filiã et uſu
apð mr̃em donec aduuuer
Fuãdo.a ſm noſtra cõſti⸗

tutionẽ ſi q dẽ mr̃ pᷣmoꝛia

tur filie tota an nuptialis
donatio competit · ſvro fi
lia. manet qͥdẽ apð mr̃em

lucruù ex pacto nõ exiſteè⸗.

tiũ liberoxx · reliquũ vero
erit filie et moꝛiẽs h̊ tranſ⸗
mittit ad ſuos heredes hſᷣ

qᷓ ex lege vocãtur. ¶MHoc

aũt quod ſit qͥdẽ ſp expᷣſ9
ſimwro nodũ lege deter
mĩatũ ẽ ̊ ad meliꝰ incre⸗
mentũ.et interpoſtionem
damus hiuc legi.nã ſi foꝛ⸗
te non ſilio.̊ alicui extra⸗
neo. mr̃ adhuc nõ expta
ſcðᷣas nuptias ptẽ quan⸗
dam añ nuptialis dona⸗
tioms · aut aliqm rẽ ex ea
vl tot az donet aut p alui

foꝛte alienet modũ demde

ad maritü wmat ſcdᷣm pa
lam eſſe qꝛ ſupuemẽtibus
ſcdᷣis nuptijs alienacõ e-
uacuatur anõ omibo mo
dis ſed in ſuſpẽſo et alie⸗
natio et euacuatio manet
Nã ſi manſerint ſuꝑſtites
ſilij euacuabitur ommo q;
factũ eſt lege ꝓprietateʒ
ante nuptialis donatiom

ad ſilios deducete et non

reſpiciẽte mulierem ſi qͥd

Cõſtõnẽ. ut · C. de uſukfruc . l. coꝛ⸗
õpetit · q uſufruc. extiguitur moꝛte

uſu fructuarij.

Filia:ſpᷣmoꝛiaf

acto nõ ex
iſtetiu. Circa vili⸗
gẽter diſtĩgue cuim
mulier dat dotẽ vir
auteʒ donat· ꝓpter
nupc᷑.aut nullũ ap⸗
pomtur pactuz de

lucrando et tũc dog

mulieri et donatio
marito vel eorũ pa
tribus reſtituenda
eſt matrimo mo ſo
luto ut ⸗j. de equa.
do. Ci· aut appomt
⁊tũc aut aꝓp omtur

equũ aut mequũ.ſi

mequũ maius tra⸗
bitur ad minus ut
LC. de pact· conuẽ.
l.lege. nullum ta⸗

mẽ trahitur ad ali

qð ut ſi in dote ſit
pactio.in dona coe
nlla ut. C.de. do nat·
ante nupẽc̃.l.fi. ſin
auteʒ donatio. h qðᷣ

nil eſt poſß dici mi

nus ut ff. de tribu⸗
to · illð. ſi equu aut
ſimplr aut non. Si

qͥs prius moꝛictur

alterlucretur valet

utꝗ.de equa. do. Ci.
hoc tñ luecruʒ pdit
ſiẽ et alia ſi ad ſcdᷣa
cõuolet vota ut ꝗj.
de nupẽ. Eſivẽo ex
pectet. ⁊. Cſiv ero.
ſit. et m hoc · Eſi ve
ro nõ ſimplr.aut in
caſu filiorũ exiſten⸗
tiũ aut nõ exiſtẽtiũ
aut utriuſq;· Si ĩ ca
ſu filiorum puta ſi
ſint filn ꝑcipiãt lu⸗
cra nõ als valʒ. Idẽ
in ſcðᷣo qñ non exi⸗
ſtunt · H tñ interelſt.

q; pᷣmo caſu pᷣt p-

dere quod lucrat᷑

erſpexnnꝰ. ex h· Cet · Eñ vero expectet ꝗ.e· ſumi⸗

tur autent:lucrum.ac poſita ſuꝑ.iᷣ:feĩe.C·de ſcðᷣ is nupc.
ſumfruc ut ꝗ. de nup c. Eſ vero exp ectet · et ſie ꝗ.e.
Caliud · bĩ. har dilig ẽtiã · 1c· ⸗ghale in quolibet lucro
Donatio ms.qð hodieeſt⸗ qð habet ſuꝑ ſtes cõuix

ꝓpter ſcdᷣa vota. In ſcdᷣo vero nõ ut qᷓ.de nupẽ. Eſi vero
ex. Si aũt utrũq; apomitur pactũ puta ſi erunt filij ex ̊
nũo ſupſtes lucretur totã donac̃· vel dotẽ.Si aũt nõ erunt
tũc terciã foꝛte lueretur vel dimidiã.tũc quidẽ extantib⸗
filns valet pᷣmũ pactũ non aũt ſcdᷣm. Si aũt non extent
valet ſcvÿᷣm et non pᷣmũ et tunc qñ extant ſi conuolet ad

ſedᷣa vota pꝑdit lucra racõne pᷣm paeti ut in hoe · Gſed
ſ moꝛiantur om es pᷣt reuiuſcere lucrũ ratione ſedi pacti
ut haj. ꝓxi · Get ꝗj.e. alindibiiaut ſi omnes ꝛc:et ſic ter
ciã lueraturvel dimidiã donac̃. vel dot· ꝓut ſe vᷣopacto

65

,

Kk ¶ Mon exiſtentiũ ut ſ fiat pa etũ hberis extãtibo de to⸗
ta donac̃.lucrãda/Itẽ eis nõ extantibus de terciaa extãt
tune totũ habet· Si nubit ſcedᷣo & totu pdit ratione ꝓprie
tatis· ſi moꝛiũtur omẽs filij lueratur terciã ſm vires illius

inſertũ fuit · S ſ vnus moꝛiatur ex pluribs puta ex qᷓ̃tu:
oꝛvnus terciã ꝗrte luẽtur · Si vnus ex trib terciã tercie
nõ p hãc aut ſ̊ per illaʒ ꝗᷓ. de nupẽ: ¶qm:in fu Si aut nõ

ↄuolet lucratur 'm
vires pacti nec pꝑ⸗
dit nec ſeruat funs
oc iur ut · S. e · Ep⸗
ſpeximꝰ. ⁊ ꝗᷓ. de nup ·
Eſi vero · et Eh ine

nos · ſed hodieꝛ tũc e
ßuat filijs totã ꝓPe rit nõ m totũ ſ̊ ᷣm pactuʒ
e ut Grag eſin non exiſtẽtium liberorum
qð ex · Gi · ſed et i 2 . , Z
coꝛrigitur pparte qð nos introduximus pᷣ
nã virili pte ad⸗ mi et ſanciuimus nuper de
mrturmn⸗ ad ꝓpe boe ſeribentes legẽ et ym
tatẽ cũ fiijs ut am
plius ſit ei aliquid ele xee erit con
que nõ nubit ꝙ ei⸗ tractꝰ hrmus ᷣm vero qn
n stiee ue fra dã mlirmus apaeébit hoe
tran dkÄü. eſt ſᷣm hoc qiudem qðm
a ¶Ex legead ip net a .
ſam mrẽm ſi nemo po matrez occaſione
eſt de inferioꝛibus pacti filiorũ non exiſtẽtiũ
ut de heredi · ab valebit. Fm hoc vero qðᷣ
inte. Ci. anõ extãt

frẽs vel ſoꝛores ut
Jj.e. Gañ nupcias
alios aũt ex cludit
in herechtate et
in donacõe iſta. ut
b¶ Hoc auũt.p aliũ

egerit ĩ lelonẽ filioꝛũ.Si
wro pᷣmoꝛiãtur oms mr̃is
ſilinj et ctractus ſirmus e⸗

tranſmittitur ad ſiln ſuc⸗
ceſſoꝛes imfirmꝰ erit ut et

ſi mater ſola hilo ſuccedes

muematur. omis otract9

rurſiis firmꝰ erit.Qmua

wro cirea bimnubos pene

eũ multi ſint modi omun es ſüt et viri et muli
alienandi ut.ff. de nn
publiẽ. l. ij. er. iij. Eris et ille qdẽ m dote ad
cSacuatur. nam ſedᷣas nupnas wmens pi
vic SSl er. culũ ſuſtinebit. hec auũt m
mrẽs rem alienam annup tiali ſeu 4Ppter nup⸗
alienaẽ nõ poſſe·s. tias do nacõe.et hec lex in
drei. nup. vtraq; poſita ſit pſona h̃̊
CEſi vero. oloSn rlt
d Mogis. euacu etiã de eleckõne er aliena⸗
atur repete racõne tione et de luero ſanciens.
ealhe⸗ ſornc Cumigitur reliquũ ſit
e ¶ Suſpenſo · no · . t
q̃d eſſe m pẽdenti 1 ſtare d hereditatibo
qð̃ etiã pñs elt .· ſic Riliorũ ꝓ quo etiãpñs eſt
et in ſti · quibus mo.
ius. pa. po. ſol. Eſ
ab hoſtibo · et · ff. de

uſuff. l ſed et ſi quis ſtipuletur. Ci. ar· cõtra. ff. ſi certum
pe · ita q; · et. l. ſe. et . l. xeſpiciẽ dũ. er inſti . de v·ob. E cõdicõ
nes. et faciunt h̊ ad id qð diximus inſti.quibo mo.ius.

pa.ſol.Eſi ab hoſtib⸗.
upſtites ˖ poſtm

tem mĩis quia tũc uſuff.redit
oꝛ ad rietatẽ ut · S.· E¶ ꝓxi.idẽ ſi

als ſit fimtus ut inſti.de uſuſp· fimtur.et q̊ verũ ꝑ hane

coõſtõnẽ etiã ſi vnus tm filius ſupſit q; in totũvacu atur

alienatio· aliud ꝑ aliud aut: utq de nupẽ. qm̃.in fi-

g ¶Reſpiciẽte · Elege.

erit i alienauerit.

¶ Omnes · hodie eti ſi vnus utꝗ/de nupẽ· qm infir.

fy cti qd eſt factũ filns non exiſtẽtibo ut diximus· s.· e. E

Primi id eſt nullus alius imperatoꝛ:
m ¶ Cegem:ut· s. Opſpeximus im fi.

dubit acõ opoꝛtere credi-

mus g nali lege · et pñtom
queſtionẽ determĩare · et
in futuro mouẽdis omm⸗
bus dare decinonẽ et ſan
cimus alias res poſt ante⸗
nuptialẽ donationẽ ad ſi-
lios vmẽtes.ſ qdẽ ſiluis
maſculꝰ à femĩa fſoꝛte te⸗

ſtetur 'm legeʒ wmire ad

ſeptos heredes h̊ matre
nõ ꝓhibita ſeribi a filio
berede.hſ̊ etiã cõtra teſtmn
ei datis allegacõmbus ſi
foꝛte eaʒ ſilus pᷣternmiſe⸗
rit.à irrationabiliter ex⸗
heredatam fecerit · ſi vro
inteſtatus deceſſerit illui

partẽ ſiq̃dẽ habiut filios

fprio⸗ ad filios wmre.
auũt non habuit qdẽ ſi⸗

lios ꝓprios ſit q dem fra⸗

trũ wo catio et mr̃is vna cũ
fratribo 'm ꝙ a nobis ſan
citũ eſt ad hereditatẽ ve⸗
mentis et eã firme habeẽ⸗
tis. ſiue ad ſcdᷣas wllet v
mire nuptias hue non.nec
enĩ maioꝛes penas aduſꝰ
mulieres que ad ſedᷣas ve
mũt nuptias viri facimu
neq; ex hoc eas ad neceſ⸗
ſitatẽ deducimus amaraʒ

pitur ut hici· de exact᷑.doniſtan.in p

ꝓxi· in hi.

nNuia vero com
mües · ſicqᷓ. nup.
Cſivero ex.
o (LCu igitur. qevi
dimus de Pmaſe⸗
cũda pꝑte ſeice igit
de terga videamꝰ.
P ubitatio. ut

8. Eer nõ ſo lu.
q ( OQmm ſ ſili⸗

bus qſtiombus ſic

4 ge ti. i. Ci.

r Poſt añ. id ẽpᷣ⸗
ter añ nupẽ · do. nã
de ea ðꝛ ſp ecialiter
Zi e. Eante nupti⸗
ali.
¶ Allega cõibo· in
quartaʒ iur iſto ut
¶s · ti · i · ſi qͥs aũt
ho die terciã ut 7j.de
trien. et · Ci. licet ·
q̃dam intelli gunt
aug mentũ in filijs
tm eſſe et nõ m aſcẽ

dẽtibo. ·

(Preternmlerit.

E
qð ꝓ exhẽdacõne

habetur ut inſti · de
exhẽ · lib. E pPenl.
u (Inte 8, q8
ſit· vimodiſ.quod
die ut inſti . de hre.
que ab inte . i · Reñ.
X 8 hacap⸗
pellatione omnes
deſcẽd ẽtes ↄtinẽtur
ut · f· de v. ſi g. l. libe
rorum. lʒ vulgarit
tantũ primo gradu
cõſtituti contineã⸗
tur ũt inſti · qui da.
tu ·poſ. Efi.ſc acci⸗

n.

EA

¶ Fratrũ. app ella cõne fris et ſoꝛoꝛ ↄtinetur ut·S· e. Ci.
* hocv eru miſfint ing rati qð eſt trib⸗ ex cauſis ut · de
nupẽ. Emgra titudmẽ. ꝛtribo vo cetur in virilẽ cũ ſoꝛoꝛi⸗
y iti ẽ. ſ. ut cũ fra- bo mvnã dimidiã· In alterave
ro dimidia omes ſoꝛoꝛes ut· C. ad tereu · l. f et mſti · ad ter
cuł. penlł.Sʒ ̊ hodie innouatur nã cu omibo vocatur in
virilẽ ut . de nupẽ · qm · et de hreðd. ab inteſ. ſ vero cũ
MKaioees

aſcẽd ẽtibꝰ · a

.ꝓals amarioꝛes;

b Facimus · i · pommus · . qᷓ ſi nõvemrent

Seruorũ coꝛruptiones. qdᷣ valde eſt illicitũ et ideo a
riter pumẽdũ ut · C· de muli e .· que. ß. Li.
¶ Nõ licet. i· nõ pñt caſte viuèẽ ſi legaliter vinãt id eſt ſi
ſecudo nõ nubãt et i deo luxuriẽtur.

d ꝓLuxauriẽtur· cũ ſeruis ut⸗ eũ alia femina ut.C.de ad

ec Firingen ſedᷣo nubẽdo ⸗dixerat uel etiam mulier

ultær.l.fediſſmmãſicꝗᷓ. ut nõ luxu·ctra natu⸗

e (Coõſtõnẽ ut · C·
de ſecunupẽ · femĩe·
CGK.
f ¶ Remẽtes · iã e⸗
nim venerut ad ſe.
cundu virum.

& Preobeütes. i.

añ ſe moꝛiẽtes.

bConſcp cõis. I.

codicis ·
i ercull. ut. C.
ad terculł-l. mater.

K ni. ſcz titulus ·
¶Firme. ſupſfluũ ẽ
dieè illas duas le⸗

ges h̊̊ coꝛrigi · q̃ tã
expſſe h coꝛri güt᷑
ſed viðꝛ ꝙ illa.l. fe⸗
mine:non ſit coꝛre⸗
cta.nã et illa pꝑmit⸗
tit matri ſuccedẽ.ſ̊
die ꝙ p ilkã nõ ha⸗
bebat firme h coge
batur filio ſupſti⸗

ti dmittẽ· hphbãce

cõltõnẽ firme ha⸗
ber tã in pprietate
qᷓᷓ mvſufrcuũ et tam
in paternis qᷓ; in a⸗
lijs utꝗᷓ.de nup.ũG.
hHinc nos· ſ̊ hodie
ꝓ pꝑte coꝛriguntur
utꝗj. de nup. Ehbine
et. Gſequẽcibo·
m ueſtione. ut
S. e. ¶nõ ſo lu.
n ater. grego⸗
ria
o¶Succedẽs ſ ſo
la ſi non ſupꝑſit filia
vel nolit ·
Pp e mn Hej.
de nup. Eſo luto ·
q Aa viruiven e⸗
rut. i. lel habuerũt
r irgim virũu.
tate. differut enim
in celeſti oꝛdme.

et noſtrorum tẽporũ indi⸗

nã ut metu caſtarù nup⸗

tiarũ · licʒ ſedᷣe ſint ab hijs

qdẽ abſtineant adeſcen⸗
dant ad quaſdã mterdi⸗
ctas pmixtiones. et foꝛſi⸗

tan etiã ad fuorũ coꝛrup

tion es · et qm nõ licʒ lega
liter caſte vuere cõtrale⸗
ges luxuriẽtur. ¶ Nequa
ꝙᷓ igitur valere volumus
neq; m.v.libro codiciſ co
gnomis nre pietatis poſ
tã oſtitucõnẽ decernẽtem
de heredit atibo hiorũ qͥs
matres ad ſcdᷣas nuptia⸗
wmẽtes viderũt pᷣobeun
teſ neq; m libro. vi.eiuſdẽ

oſeptionis ſub titulo tercu
liam qui de mulieribo diſ⸗

putat ſcdᷣis qͥdeʒ nuptiji
uictis ante ſcdᷣaʒ tñ copu
lacõnẽ hilios amittentibo.
Dʒ wcetur mo diſ omibo
mr cũ fratribo ad heredi⸗
tatẽ filn es hãc hẽat firme
ñl ex ſedis ledenda nup⸗
tijs· qʒdᷣ etiã in ſbi ecta qſti
one q legẽ hãc mout ob⸗
tineat.et mr vna cum Rilia
ſuccedat hẽditati. aut ec
ſuccedẽs hance irrefraga

biliter hẽat. ñl ex ſpe ſecũ

Unwtet nilibz admittatur ſecũdo nubẽs ſiue virũ
ſiue vxoꝛ e Muelliber uiſ

dat filijs. ſeñ.ſic.et ſi q̃ratur an pater · ſeñ · ſic ·

die ut . s. e. pſpexnmus.

queratur an mater ſucce⸗

f ¶ Añ nuptiali:Fruatur · ſcʒ ꝓprietate ſed vſufruc·ſc · qd

gDars· nuc rñdet cuidã alleg acòi quã poſuit · s · e · ¶.

verumtameninfine. h

ſcz omma dicta:

. r hici.

qð cautu ẽ hac lege

K ¶Almdhic ẽ eꝝ

darũ ledenda nuptiarũ.hᷣ pedita ſeica. ſed ad
dña eiuſdẽ hereclitatis cũ Har enitduos e3
. sO pᷣter eã. ut in H
filia abſolute conſiſtens. ECillud quoq;.
¶ Optimi itaq; eſt atq; ¶Conſtõmbo· ut
laudabile et dignuʒ oꝛati SCten eh Fais
one ut mulieres ita ſe tra⸗ mi . oe
ckent honeſte quatenus qᷓ annſit ꝓpri eratẽ lu
ſemel ad virũ wnert buẽt cri vnatioms:

muolatuũ moꝛiẽtiũ thorũ
Et himoi muleres et mi⸗
ramur pariteor et lauda⸗

mus. et nõ ꝓcul a virgim
tate pommus. ¶ Si autẽ

18. F m tribus anms.
non valuerit cũ foꝛſan et Amoros ſus
. . . ol mariti nue no
iuuems hoc patiatur nec q̃ ſuecedebãt ma⸗
poſſit otra nature feruoꝛẽ rito.
reſiſte nõ eſt toꝛqnda ꝓpt r ¶ Bemẽte i red e⸗
boc nee interdicẽde ſunt unt ut C. de ſecun.
. ß ad virl nup · hac edictali
ei omunes leges ß ad vir.Fomibo. q· d. hoc
altẽius wmat nuptias ho eſſet miquũ qðð mõ
nelte et omi luxuria abſti oiaen Ars
neat. et fruatur ſucceſſiõe am ad eos redire

filiorũ·ſic enĩ adhuc eos
ãapluis diliget et nõ quaſi

⸗ . ritus⸗
quoſda odibileſ reſpiciet t (Res:ſq; invxo⸗
pems ſᷣ dita ſie amaris. rem et pactuũ fecẽit
¶ Siẽ enĩ pfes ſi ad ſecũ de lucranda dote ſi
das vemant nuptias non Ple bmgianra
fraudamus filioꝛum ſue mariti reſtituẽda ẽ

ceſſione. nec qlibet eſt lex
tale aliqd dicẽs .ſic neq;
mr̃es pᷣuabimꝰ ſiliorũſuc⸗
ceſſione ſimr̃es ad virum

n¶ Soluerẽt.ſ.filij.
o ¶ Ei⸗mulieri.
P

autecenteſnna que
ſoꝛti in/ anno equi⸗
paratur.tercia que

debz moꝛtua matre
. ( 89 Bng.de, ma

rerũ.alias eoꝛũ pᷣ⸗

dioꝛũ.
igat quo
ad immobilia m⸗
chil mnouatur · cũ

enteſnne. eſt

8 Saluerit mo⸗
rientii thoꝛũ ſeruare inuiolatũ · ⸗nõ re.ſi adoleſcens:
e luuems. Re.ff. man ſi vero⸗ ſic· C. de bo:q libe.l.fi.
u ¶ Patiatur. alias ẽ nõ et vtrũq; legi poteſt ſq; nõ pat⸗
atur ⁊ pa tiatur. Hjeſſet philoſopte. ut ꝗ.qui ·mo.na ef.
ruoꝛẽ · qd: leg. Gillud. y (Eos.ſ.ſlios quos ha
buit ex pᷣmo mr̃imonio· ⸗nubẽ cq; vri d icit paulus ·
eſiſtẽ.· melius ẽ ennn⸗ a Nuptial. legaleg qdᷣ non
debet eſſe ut. C· de adult'l· gracus. e olligentes. nüc
quicquid dixit a. Gcũ igitur · uſq; huc breuiter op̃h ẽdit
Diximus . ut · 8.· e· quia vero.

idẽ erat olm qð h̊
dicit. ut · C. de ſecũ · nup· l. Hac edietali.Ghijs illᷣ facta.
„ Lex iubet. hic eſt ſenſus bie mater talẽ preſtet dili⸗
gentiã qualẽ lex p cipit dñis exiſtentibus.

nrie ſifru ctu.qdiſic ut uſufructuarij utãtur fruã

tur arbitrio bom viri · ut· ff /uſufr.quẽad.ca.lłi.et imſii· de
uſufru. fimitur.vel dic ſecundũ al.qualẽ lex iubet ut et
modo dixit · uſu ſeʒ exiſtente apud matrem· exiſtentib⸗
dñis ſcʒ filis in ꝓprietateſed pᷣma magis placet.
a (Antiquas·quo ad hancut · C.de ſecun·nup.hac edi⸗
ctali· Ehyjs. et · Cſequenti ·

à mes:
als nõ per
Panc oſtõ
nez ut. S e⸗
CEhß aüt. H
coꝛrigitur
Jᷓ. de nupẽ⸗
b ege⸗
ſ. Hanc ut
¶e · CPer
ſpeximus⸗

e Cõſide⸗
rã dũ. tle qᷓ⸗
le accepit
ut .de nup.⸗

Fetq; pa

rũ · in ſ ·

veniãt ſedᷣm. licʒ ante ſecundas
nuptias à poſt filij moꝛiãtur.ali⸗
oqu ex abſurditate legis lcʒ pᷣ
moꝛũtur ſilij oẽs nõ relmqñtes
filios à nepotes· nlominus ſup⸗
pliciũ manet et non ſuccedit eis
mr.nec ſi ſme ſilijs moꝛiãt᷑.ſ̊ in⸗
bumane expellit᷑ ab eoꝛũ ſucceſ
ſione.Fruſtra quudẽ pariẽs fru⸗
ſtra ſmul et nutriẽs ꝓpter lega-
les nuptias ſbiecta pems ſ ſue⸗
cedũt qiudẽ illis aliq ex longa
ognacõne.mr aũt irrõnabłliter
expellit᷑. qᷓꝓpter et ipa ſuccedat
Rinſ. et ſit hec lex clemẽs et mitiſ
et mres filijs ↄciliãs. Colligẽ
tes igitur hmõi legis ptẽ ſanci⸗
mus qm mr̃em ᷣm iam duduʒ
diximus aſſilaumus pf̃i m an⸗
tenuptiali donacõne.et ipᷣas ſu⸗
ſtmẽ penas ſiẽ ſuſtĩeta pr̃ in do⸗
te. In hereditate aũt filioꝝ ſme
tergiuerſacõ e vmãt patera mr
Fmn ſbᷣectas vtriq; caſui qõnes.
Proinde ꝙ pr̃es hñt ſiue ad ſe⸗
cũdas wemẽtes nuptias ſiue nõ
hoc eca mr̃es hẽãt · vo cet᷑ q; m
ad filij hẽditatẽ ſiue iã ad ſecũ⸗
das nuptias venerit ſiue poſtea
wmat. ¶ Antenuptiali vero do⸗
nacõ e ad ſcdʒ veniens cõſoꝛtiuʒ
neq; ᷣm qᷓ; tũ hẽs exiſtet filij fru
at · ſ̊ hoc hlioꝛx ſit ſolũ eis lucrũ
a lege datũ:et non videatur eſſe
ps hereditatis filij. ſ̊ adhuc an
tenuptialis donacms nõ abici
ens naturã qᷓ opetit tenè etiã cir⸗
ca eas q̃ nũc iã ſũt viduate mu⸗
liẽs et ꝓprijs ſucceſſerũt filns in
quo nondũ venerunt ad ſcdᷣas

mnuptias licz poſtea vemãt. Qð

igitur H̊ hẽtur in omi tꝑe ſic ſan
ciatur. Aiud wro quoddaʒ
occaſõe ſcpdᷣo nubentiũ mulierũ
et añ nuptialis donatioms adi⸗
cere pᷣoꝛibo bñſe hr̃e credimus
pᷣſcis nãq; oſtõmbo pᷣbetib ele⸗
ctõnẽ mlieri q̃ ad ſcdᷣa vota deſ⸗
cẽdit ſi vellet accipe añ nup tialẽ

donatio nẽ ſm qð pmttũt eipa⸗
cta et exponẽ filjs caucõnem ꝙ;

moꝛiens hec reſtituẽt ſiue cũ non
valẽt dare cautioneʒ aut nollet
foꝛte manerẽt qiudẽ res apð ñili⸗
os añ nuptial donacõis · ſo luerẽt
aũt ei terciã ptẽ cẽteſime vſure.
Mos ex qſtionũ emergẽtium
varietate moti:qim muemmus
minoꝛes in hoc piculũ patiẽtes
añ nuptiali donacõe in pecunijs
exiſtẽte et alios qͥ dẽ aurũ nõ ha
betes.coactos aũt omia pater⸗
navẽdẽ q̃tenus exſoluẽtur ante
nuptial donacõis debitũ· ad eos
utiq; ſm legẽ añ nuptiali donati
one wvmente. ꝓpterea iudicai⸗
mus opoꝛtẽ huͦc dare oꝛdinem
cauſe.ut ſi qͥs otulerit res ſᷣm añ

nuptialẽ donationẽ. ſiqdẽ omnes

immobles ſũt maneat hoꝝx uſu⸗
apð mr̃em· et ipᷣa eũ colligat et
nõ reſpuat neq; exigat filios ꝓ
hoꝛx extimacõe uſuras.ſᷣ ecẽ dili⸗
gẽtiã eoꝝ hẽat · ſẽ lex iubet uſu
exiſtẽtibo dñis et cuſtodiat eas
ßm leg es ãti qͥs · kins ſupꝑſtitibo
aut ſi oms moꝛiãtur 'm nraz le⸗
gẽ et caſũ qᷣdẽ nõ exiſtẽtiũ ſiltoꝛx
mr̃i· Reliquuʒ vero filioꝛx here⸗
dibo oſeruãdũ. ¶ Si aut omis
ſoꝛte oſiſtat in pꝑcunnjs· aut alnj
mobilibo reb añ nuptial dona⸗
tio terciã uſuraꝛ ptẽ peipientẽ
mrᷣeʒ cũ caucõne iã deſmta nõ ex
igẽ aurũ a filijs niſi foꝛte y donea
ſit viri ſbᷣa.et hẽat aurũ et argẽ⸗
tũ et vſtẽ. et qᷣcq̃d ↄſepᷣtũ fuerit
mr̃i.tũc enĩ electõnem mri dabi⸗
mus ſiue wluerit res pcipè et
pᷣbere caucõnẽ ſiue quã dixmmus
uſurã accipe. et ſᷣm pᷣoꝛes leges
et nraz. Sivero mixte ſint res et
donatio aliud qᷣdẽ in pecunijs ali
ud vero in immobilibo hẽeat re⸗
bo. Immobilia qᷣdẽ mo dis omi⸗
bus manẽ apð mr̃eʒut almẽtũ
hẽat mde.Poꝛrode mobilibus

hec valè q̃ ſanciuimus pus ſi eſ⸗

ſent in rebus mobilibo omia añ
nuptialis donationis cõſiſtẽtia.
dudũ acerbe qͥdem
ſancitũ eſt raro autem in iudicio

e Idonea.
ſic ꝗ de fide
iuſ· qð au
tem.
d Coſcp 4.
tũ.nomĩẽ do
nacõms an
te nupẽ.

–

Egege

ut · C. de ſe⸗

hac edcali

S

hãc pñtem
CHIIIS. ſan
citũ. qð ſan
citũ non ha
bemus⸗

aß Pocumẽtis · i. mſtrumẽtis ſie dicta & veritatẽ do cẽt

ſic accipitur ꝗᷓde fi · inſtru · in pleriſq; locis· Naʒ hincinde

facta erat ꝓmiſſio ſed ſon dwnatio: .
bᷣ¶ Onem ut alere eã et ſeruiẽtes eius ut · f.· ſo · ma. ſi cũ⸗
CEſ auteʒz ·
qð ẽ miquũ
di. cau. da. examĩatuʒ eltimammus opoꝛte
Ene n ⸗ clara lege oplecti et tra de Wui
c et deducè ad iudicia· ꝓ ↄmui po
ꝗoma ſol⸗ ſtũ aditoꝛio. Si eni ↄiigant
mit ut J. de aliqui alterutris cũ dotis et ãte⸗
nup. C. des

mceps:
dD uam.

nuptial donacõis do cum etis de

inde vir quidẽ añ nuptialem do

aee cniaa. nationem pᷣbeat mulier aũt ſeri
5 mere qta bat dotẽ aut iba pᷣbitura eã aut
tem. dãte pre · aut quolibʒ extraneo

6 Alijs. .

poſtea appareat mrimonij tpe

erel non data dos marito ß ſuſtin eat
ff. de regu. onera mrimonij· et mrimomum
iut· nõ debz · moꝛte viri ſoluatur. õ eſt iuſta
r s l. omino mulier dotẽ nõ dãs mari
olutio ut to an nupnalẽ accipe donacõnẽ
ibi. accier. Si aũt etiã non totãà dederit · et
NRcoſoꝛ ipᷣa tãto exigat donacõnẽ inꝗᷓ
monze de tũ ded erit dotẽ · Equalit atis enj
quibis hie et iuſticie ſumus amatoꝛes quã
agitur et H Iglẽ in omib⸗ alns et moſoꝛtijs
in it hmit wolumus obtinẽ · Quapropter
Dat. no qꝗ̊ ni omino dat · mehil oĩno reci⸗
mne dotis piat· que wro minus qᷓ; ꝓfeſſaẽ
valinn dederit. tm recpiat ſolũ quantũ
b¶Kecipi obtulerit. ltq; etiaʒ hoc o ptimũ
at· hoc ſc in m pᷣnti lege meremẽtũ plurima
ligo ſn⸗ decernẽte q ſp m dubitacõe ſut
mine n vix aũt mõ adlegiſlationeʒ ſũt
ſT ꝓpter nu deducta.hãc aũt valẽ wo lumu⸗
piias ꝛbee legsẽ et in e ſu dãte ei pnᷣepiũ · er
t mes du in pedẽtibo litibo. et in omibus de
vtraut ut cceteropuemẽtibo. ¶Queigit
exac· inſtã·
do. Efi · Rñ ·
ibi fuit pa⸗

mterueniat ut in dictis dua bo ↄtra.ðᷣi: Itẽ ↄtraꝗde nup·
,CG ſi qͥs enĩ. ſRen illud ꝓp

rata daẽ. ̊ maritꝰ noluit aecipe · q̃re viðꝛ odicõʒ· impleſ

ſe ut ibi ðꝛ ct · ff. de ↄdi·ca. da.l.inj. Efi et . ff. de cõ gi. et de . l.

dotẽ quã nõ de
eſt. C. de do · cau . l

uð ciuili. Aln dicüut mi recipiat neq; donat· noi e. neq; etia
dit neq; aliqdᷣ omino luerũSʒ cõtm eos
fi. nam dos nõ data recipiatur ſenñ. eam

hi. Efi . ß ibi exp̃ſſe volnit relineuẽ · Itẽ otra C· vnde vir

*

et vxoꝛ · ..i· ubi etiam in totum vxoꝛ ſuccedit viro · ſß et ibi
non ẽ qui obiciat hoe mulięri cũ nullus ſit leg itimus ſuc

ſſoꝛ:ſciff.de moffi/teſ poſtumus· Eñ qᷓs. Sʒ qd erit ecõ

placuerint nobis tua ſolimitas

lũ ſupioꝛ · Eß et iſte fuit bonuargumẽtũ hui
cam· Nã in ęa tm tria co tinebãtur q̃ iã erãt expedita ẽte
n caſu.g regoꝛie.

hüc. Eet ſupioꝛẽ · l

tra muliere
dante dotez

ſmaritus vx
oꝛi nõ dat

opieffectuiq; ↄtradẽ feſtin et · et at eg
mamfeſta vmuhs ꝑ amata taſ ꝛcut H
ꝓpria faciat qtenus m omibo ci⸗ ðꝛ · Nõ tñ di

iutatibus qs nia ditio otinet · hee qn tan ca⸗
, ,1,,3 L g/ tur marituſ
valeãt.a certa omibo fiãt ßᷣm ꝙ vrxoꝛri dare
aà nobis diſpohitum elt. SFc dona ut
. „ „„ fruatur mu
¶ It determĩatꝰ ſit nus clerico lier ea quia
ruʒ ſanctiſſme maioꝛis eccleſe Stm. Er
5 2 . donac. q̃n
et ceteraꝛx ecctaxoſtãtino pol mnwr ſam
Fmpꝛ iuſtia.opiphamo. et ſan⸗ no Keint wſ
iſſmoabũſſimo arepo regie irnnonmjut
iſimoa buſſmoareporegte trimoni ut
autatis et vmüſali patriarche. I. de eꝗ. d ·
WVdum q̃dẽ omuũ et gnali GE· ãd S
. . — P derit muliẽi
ege ad tuã beatitudmẽè et ſeñ. defciẽti
Aadreliquos ſanctiſſimos patri⸗ be alijs bo
archas ſepᷣta de oꝛdinacõne ve⸗ õ
nenbiliñ eßonet reuerendiſſi ler poteie
morũ cleicoꝛneenõ et mulierũ vendicare
dyacomiſſaꝛ⁊ et ut non ãpliꝰ ſint tz alia ſint
ab atiqua mẽſira qii oꝛdinãmur xbligaa
diſpoſuimus qd nob videbatur ri ypoteca⸗
bñ ſe et ↄ ꝑetẽter hbr̃e et regulaꝛx rum potẽit
ſacraꝝ digne. ¶ Dñtẽ wro le⸗ inu eua⸗ u
