ſuper vno tinmodo anno cuntur paruieredi
reuocamt. em. apara q eſt iux

— — -2 . —

.
d
1

— — —⸗

☛ fpf ee

—.

=
£
(Daerogetur. denegetur. b (Dinoſatur. ut ſe · ſ qs. Irphippi:i. pditoiẽ patrie. m Geredis. expo⸗
ſc. ff. de re · di.l. m. c ua.loqmitur p f p̃toꝛio. . neut · S. l. ij · vel m pla.veredus d currus a verto
d (Preſto. i: oceſſa velp̃ſtita. ut e:iudicibo:et eſt ad⸗ is: et reda. inde dicitur veredus: H
uerb i tpiſN n Kerciu.
fic id eſt pre⸗ als tercium
nle aunceſe Er hane dᷣinã pragmatic amimme trãſire patiãtur antoq; „umvel. v7,
n anes. ſanctõnẽ deémmꝰꝙ antea ſeriem euectõis aſſtæxerint.qð 4 SE-
ab ornit. mibums ptoiams du digmtas ſiquis putaueit reſiſtedũ et ſine gerkomb.
ii aan⸗ eis quu in ſerinijs ſeu gradibus euectõe iter facere detegitur wl ut. 8. e eue⸗
Eſenn al ihrent, offien tue eelfltudinis dopomint vltra tꝑs quod euectõi mſertuz ne.
hlplit ſent utꝗj. e: milicia pᷣbeatur cuſtodituʒ fuiſſe eſt publico curſu vti conatus ſit. ntn
iin crſi. dinoſat . hoc ſupꝑ honoꝛe quoq; ubi reptus fuerit eũdẽ unbemus liag anne-·
e dwumitiue migmiatis eis imparti retineri: et ſi qudẽ digmtate pᷣ⸗ n⸗
ecnſ agentes in ri: ut ſentẽtia ꝙ fine eoꝛꝛ milicie ditus ſit · de euis nonnne ad pru SRcami.
hpene rebo. ut. S. ð ꝓferẽda dig mtatiſetiã mẽcoõnẽ dentiã tuã et adi lluſtrẽ virũ co⸗ pone ut in
, ec⸗ ne ſpeerali codicillox wl diumo addiſis ceteros wro ptimus in⸗ lont
ſent rum apicũ ſanctõne: adeãdem dig natio ↄpetẽs exereenda eſt. tollatun eo⸗
fuaß digmtatẽ adipiſcendã et pᷣmie⸗ quos ſinceritas tia ꝓ loco gra⸗ pia ſe fura⸗
ſ gia cam ſequętia ſufficãt.itatñ ducß mlicie ibidem coherceri om .
nii⸗ ut pᷣm oꝛdims comtiuã p inter vpſſe crediderit. Edem. tes. SLim
Uicne locutionem eiuſdem Poteſtatis . Arphippũ eũ videri et Pa⸗ ria. ar. ff. de
mi mereãtur.i coꝛmcularius et carut ndũu eſſe.ſi quis vſurpato vno penis ·l. ſan
i tularius et pm ſermius et mia⸗ vel duobus wredis quos ſolos cto
ae rius ſermin macedome et ſerinn euectõ otinebit. alterũ tercin vel
dacie · et ſermij opmet ſerinn au extra oꝛdinẽ ↄmoueat.ni aut in⸗
ri : hoc eo dẽ in hns etiã qiu poſt tereſſe debet. nec ad Aimẽwca⸗
nouellã diſpoh cõnẽ duie mẽoꝛie ri. vtrum agẽs in rebo an ne mu⸗
zenoms(q̃ de hijs pems et eiſd; lioms iuneris ſubiugãdo.mo⸗ L
perſonis loqutur) depoſuerunt euechoõnis date foꝛme licẽtiã
mlitiam obtinente. De curſu p Tqs non excedat. P&q&..
lico et angarijs et gn arjs. n ppbᷣlica curſii iter faciens Gecti⸗
Quos qui płᷣlico¶ mpi. ⸗cuuſ. euq; dig mi atis wll milicie a nu ſe
rſui deputati ſut.non li⸗ ab itinere recto diuerterit. pena Patiktctatn
gmsvelſuſtibus ſ̊ flagellis tan in eum owtens pferatur Einpn, prmcipi.
tũmõ agitari decermmus. ena BPBectonu copiã ſenatui cũ t Wice⸗-
Hehdiboa mcõna⸗Tdem tãs fuerit ſeremtas nia largita xecuno.
libus ceteriſq; gulg h⸗ eſt. ita tñ ut cũ a nobis euocatur Ac.
ea res pu.et ãnonas et alimẽta ut a elem ẽtie nr̃e wneracõe diſ⸗ omdo ẽve⸗
Anber pecꝛibo ſubmimſtrat uſurpan⸗ cedat. ¶ Siqs ergo wſtbar nen m cr
ubo au· Ddiparauerede cctia derogemwr entravvtinn hbi urſiipuaillicta malteun.
en ma. l. ſi cui⸗ ſ̃ nee aliã viã eũdi quiſq; habe⸗ temeritate pᷣſũpſerit: motũ in ſe E Nomi⸗
5 „GEf. at facultatẽ.mſi ꝑ hãc vbi cur⸗ nie mãſuetudĩis excitabit Empꝛ. exjza p no⸗
6 mg he sed ſus pu ſtare dinoſatur. excepta N omibo piicijs vred⸗ enabſimo
offi. . l. ij. wigelicet tua ſublimiſſima ſede. rum ps quarta reparetur, ß ſepati et
D ,1 aui eurſus bu et fieſeendi p eu ſtabula aut ut impeſie publicis redom; ur
J aitur is⸗ licetia vbiraco exegeit p ſto e. exſtruãtur otra racõnẽ elt. cu dbp⸗ : E · l. jin.
rot⸗ Dectones abo⸗ pzꝛ. licialii ſuptu.m quoꝛx locis ſta y (Publi⸗
nus. facs⸗ mmbo poſtulentur et tã iu bulao ſtituta ſũt atiꝰ arbitranntrr dpitot E⸗
3 be deler · ſ · dices qᷓ; cuſtodes curſus pubſi⸗ apparã da etutilius tam publicn ntg n⸗
hl
4
9 —

( Solado.id eſt ſtabulatio.aceurſius.

Tagendi.denii.decem. ut.ff. deli.l.ſi quis teſtõ:
b Der ſingulos ut non ſeſe innicem impediant.
1. Mttetiilʒ
d (Dimit⸗ q; hijs quos ſtercus ammaliuzʒ
tantur. ic ẽ ſuo ſo lacio hre concedimus.
mittãtur et P Wole e nu
remittitit u VV agencii itine⸗ m.
Aris poſſit eẽ moderatio de
mvweredi per ſingulos dies ex u⸗
traq; parte dimittãt· ꝓena: v. li⸗
braxauri mimimę deſutura cõtra
eos qu ſtatuta nia neglexerĩt.
Padiabus faciẽ mꝑꝛ.
de euectioms opiaz dene
gamuſ cũ id tantium noſtro no⸗
mim et tue ſedi neenon viro illu⸗
ſtri magiſtro officioꝛum ſit re⸗
ſeruanduʒ cum neq; prefecto vr
bis neq; magiſtris miium ne⸗
q; ducibo.neq; vicarnſ.neq; cui⸗
qꝙᷓ; aln preter memoꝛatas duas
poteſtates hoc a nobis oceſſum
ſit.hns enim tantum ambulandi
facultatem uidices ex ſuo arbi⸗
trio prebituri ſunt· quos in trãſ⸗
mſſionem ꝓub. functionum p⸗
ſecutoꝛes viderint conſtitutos.
ſcituri ſi diffimti onem noſtram
exceſſerit ſe qiudem.xx v.auri li
bris officia wro ·l. eſſe mulckan⸗
dos. dem.
g Kauiſſime pene acerbita⸗

tractus ammalium quoq; pub⸗
licoꝛum merces: et ementis et di
ſtrahentis co hercõnẽ ꝓhibemꝰ.

cibuſ. ne vtatur priuatus tam et
4alnj mę ſa
tus qᷓ; ife⸗
rioꝛes non

debẽt habẽ

de publico euectõnes ſed accipiãt ad veeturam.
f ¶Reſeruandum. et ſenatui · ut · s· e· euectönum.
g (Iudices.qui preſunt mittendis · et agentes in rebus
ut. S. e. l.ĩij aecurſius· .
b ¶ Conſtitutos ·i·deputatos in quartav eredoꝛe · ut · ·
.e.ĩ omibo· nec ſufficit aliũ ꝓ alio q; tũc eſſi parphippus
ut · S e parphippum. . .
Rauiſſimæ· ↄtractus ·i ·rerũ que veh untur qð die ue

te ꝓpoſita euectionum cõ

8. de nauicuł:l.penłet que res ven. non pol. l. iij.

li eo

NVomam veredoꝛum quo⸗

ms.lx.itidem aduerta non tran

ſeat ea condicõe. ut ſi quis pre⸗

ſeripta moderammms mpetra⸗
toꝛn libramenta tranſcenderit.
eius ſella in fruſta cedatur.auer
ta wro ſiſci iuribus deputet᷑ ex⸗
ceptis auri centenarijs que ne⸗
ceſſe eſt ab ypocoms et inſolitis
ſacculis repoꝛtari. EMperatoꝛ.
On patimur ypocomos p
eos qui wredis vterent
mdigna ſpoliacõ e vexari · ſi qiu⸗

dem nonnulli vredarn ſaga de⸗

A

ſ eredarin.i· dueetesequos ·alibi ꝓ ip̃is equis · ut · S·
Saga.ꝙᷓ̊ ſa gũ gi ·i. veſtis tenuis et abra⸗e. l·. · no ·

oꝛum dicuntur auferre:quocirca
omnes uidices et curioſos mi
ſerabilis remoueatur mmria.
¶ Seientibus cunctis ut ſi ob⸗
ſeruata nõ fuerit noſtra ſanctio
nõ ſolũ damna reſartire werũ etiã
notam et mulckam qiu neglexe⸗
rint ſubire cogentur. Hmpꝛ.
vblici curſus exibito m
Alocoꝛum cõ ſuetudmem vel
rialibo vel coartalibo debz omt
ti. vel hijs qiu ſuo pieulo ab em
nentiſſma prefectura ſub cõpe⸗
tunti autela excipiunt bdem.

nem weredum ſuperducen
dum eſſe crediderit.in quadru⸗
plum ſuperductoꝛum ammaliũ
precium ſiſa iuribus mferat.

q; cura pari ratione tractã
da eſt. lx. libras auri ſella cum fre

aquis per vnam mutatio⸗

K ¶ Merces:qꝝ locauit ali cui ad vecturam ammalia pe⸗
G 8: q tali cui ad vee alia pb⸗
curl

Wliuf.
. Prlua⸗
S qnimo

nec mgrat

niſi duci . ut
Sc.·indici⸗
bus.
vom
az ve
Pone . ut. S.
.c.l. jj.

n Ruert

i. pectoꝛa⸗
le equoꝛæ.
o Cmnnſe⸗
at · · ſella et
auta alijs.

p Auri cẽ

tenarijs al
argẽtarijs
als aurigẽ⸗
tarijs ·

2 2
liſ. ſine ſella
aliqua foꝛ⸗
te · ꝙ dicit
ypocomis

expone. ut

l. ꝓx

n patimurypocomos · yp os id eſt ſub · comos id

eſt villa · inde y pocom qui ſũt ſub villams

t
ſapᷣm hug. accurſius.

u ſMotam id eſt infamiam. ut.s. de digmita. . i· vel ßm
pibullam a ſingulis manibo eoꝛ impreſſam.ut ·s · de
aque duc.l:decermmus · et de fabricen ſtigmata ·

NH

dectorc
ſe
uſi⸗
Nunci
d
ier⸗
N
eſcl
lbo⸗

ncc

Vnt
geut

v
e

s
i

lon
160

ñon mittẽdos et re
leuat mittẽdoſ. ad

vbli aoſutudinẽ ſ e. eurſil et. f de keſti iij. E.
b Comitti ut faciãt onerariplauſtra⸗
E cipin

qus. .0

nt· id eſt accipiunt·
lcialis. e (Muracono g mittat eiͤa

qð·s.· · parphip⸗ „ —
Pum. 38 ijs timmodo Empꝛ.
egansaa e an urlus publiei
er die gẽtibus Acutas Hceſſa · quu le⸗
nõ ſubditis/ſed da gati de diuerſis gentibu⸗
ſubchtis ſecus ut adnoſtramclementiaʒ pe
ᷓ.e. curſũ · ibi qñ eẽ ſelti
legatoꝛe.⁊cet faẽ eafe eſt inant.

Emo muli⸗ Pdem

ts·s· indicibſus.
onem mutacombo depu⸗

tatum wel ſollicitudimem

vl obrepcõez ſubtrabere
audeat.x. libras argenti
nomine pene reſvꝛm ds
mſerre. Empꝛ
imalia publiea duũ
longe maioꝛe ac pimquo
pᷣco pabula publica eſti⸗
mẽtur. ꝓ mãciꝑes atq; ap⸗
paritoꝛes aperte wxantur
ne id otingat ſublimitas
tua diſponat. ut neq; pa⸗
bula mutacõibus deſint.
neq; ꝓuũciales vltra qᷓᷓ iu⸗
ſticie ſit racõ p̃ rNaugtr.
Ompimus LEmpꝛ.
cpuinciales et pabu
la et pcumiam ꝓ equoꝛuʒ
curſualiuʒ ſo lemm racõne
oferre. et extrin ſecus etiã
paraueredoꝝ honere pᷣ⸗
grauari. ꝓiunciaxꝛigitur
rectoꝛ es ꝓcurent.ne vn⸗
ꝙᷓ curſus publicus vmat

m querelam et occaho de⸗

eepcms curiales wel piu⸗
ciales ammalia indebita

etõmbus que fiũt
p mutacõnes pſo
naie ꝛequoꝛæ· ut. s.

poſtmodum ſtineribo fa⸗

ze. in omibus. ciendis curſu atq; anga⸗
Nmalia. id ẽ rns ipe ſiue ſuũ utatur of⸗
quos ducen ᷣð
bes veredosg.

iPabula⸗i. ãno⸗

e e k Mancſpes. i. qui manu capinnt.

. aritoꝛes. i. publicanos. ut.s. de vectigal ſj quis.
nam cũ mancipes currum vendant parum datur equis

Smo ducu ingreſſus
Aemel ꝓuinciam ſuꝗ

bulatus male vadit. .
Meid ſubaudivnde ne. 17.
la ſu

Rciũ.ſed expedicõnẽ mili⸗
tarẽ iumentis ꝓprns exe⸗
quatur.de co hoꝛtalibo etiã
offiens eadem lege ſan⸗
cimus · ne quis ex hijs per
ꝓuinciam ſuã diſcurrens
wredo vti conetur in po⸗
ſteruz.· eũ ſacra ꝓhibitum
ſanctõne og noſcant. ꝙ ſi
quis ducũ vel aꝓparitoᷣ
wartaliũ temerario am⸗
mo ea que decreuimꝰcon
tẽnenda putauerit ꝑ ſin⸗
gula ammalia quibo vſuj⸗
fueit ſingulaꝝ libraꝛx au

ri llacõ ne mulcbabitur.

Ollus pe⸗ Empe
jtus cuiuſlibz oꝛdi⸗
ms ſeu digmtatis. wi ſa⸗
croſcã eceleſavel domore
gia tpe expedicõis excu⸗
ſacõnẽ angariaꝝ ſeu pã⸗
gariarum heat. Edem.
6 rſi ambularẽ ab
omi oꝛiẽtali tractu
o ab hiyns ciuitatibu⸗/
aliaꝝ regionuzʒ quaꝛ ine
ſtructio tui culmĩs memi⸗
neit tolli amputari q; de⸗
cermmus. ita tñ ut in tra⸗
ſitu ſoꝛtiſſimoꝛꝛ militũ qñ

nia ſeremtas diſpoſuerit K
[Jum ẽtis
fac.s.de ſta.&r mma.

ex alijs ad alia eos loca
deduci. euectõeſq; anmaz

lii ſᷣm ↄſuetudinem ana

fuermt ſeremtate ↄſecuti⸗
et marinoꝝ tã ↄfectõe q;
traãſlacõe fuata ↄſuetudie
m ꝓfectõne.quomã etiaʒ
lega toꝝ ammaliu dñis ꝗᷣ
ea ſolẽt accepta mercede

onſuetudinem. s. e. . publici-

zſe labopeni pferte nequrunt: anota , equis male pa

mitas: loquitur p̃fecto pᷣtoꝛg⸗/
0 ut acò mbo⸗

tacõnes vehüt. ut
S· l. ꝓxi.
pꝓ¶Dregmuentur.
quareno debẽt co⸗
gi mmis vili p̃ᷣ eio
vengere ·
Omperimul.
pamuẽdoie.

expone. ut. S.l. j:

er facitq de ueris
aduo.il.ij.et· S.· ð vę
etig al.l. vſurpati⸗
phð.lillicitas.

mo. ꝓmciã.
rijſ.

l· a virtutũ. er in au
tẽ. q& mã/pñn. Cillð.
t eredo·expo⸗

—-—

ne! t. 8. C. l. ij.

anc. c& . nennnez.
et de excu.mu.l.ma⸗

vVrſum. tui eul
Immms loqur

tur p̃fcõ pᷣtoꝛio.
maſlacone. 8: de fabricẽ.l. ul. Gquotiẽs.

egatozu . e⸗hijs tmmodo.otra · ſo· ut jbj.

–—

brica: accurſius.

P¶ Accipiãtut iterarripiant.

g£

erſequuntur · id eſt qui H ad hocut. 8.

ti. vleindicibus· hijs ennm.

h ¶ Coꝛp e. ſerib ebauir dies datarum in quodã bre⸗

Ser

“

Refeetiano s.i.officiales prefecti.
Adpmciẽ· i. qdᷣ eſſet pnicies piũciali.
ueſtibeo· ſic . f· den neg.geſſi pupilli· ſed et ſi quis
orreoum. ſcilicet publicoꝛum. L
uraru⸗ ut fint agetes in reby⸗ ut · g· de curioſis l. ij.

△
a (Era ctatonias. Has date licentie veb endi ammalia · of u in quo omnes ſeribebantur et biduum ad mehpandũ 2
adde utq.ti.iein rubricaaccurſuus. iter er · v. dies aln quibus poſſi t ſtare in itinere vbivelit B
SGbemus .· veredũ · hoc expo ne nit . . Eel · i i. non Plurel. ai. capitur vbiinuemitur · ut. s · tii. lain. etno.
udiciali:p fe⸗ q ſie biduum dat
eti ſcili cet non alte bijs qui aecipiunt
ut · S. l. ꝓxi · in
f.-. . locare pᷣbenda penſio ar⸗ ſibi perſonis p̃ᷣbeãtur. niſi
che tui culminis imputetur hijs tantummodo qui a⸗
tractatoꝛias videlicet ſu⸗ mmalia atq; equoſ ſacro
, per memoꝛaus cauſis ami⸗ vſui neceſſarioſ perſequũ
malium nulli ali iudici cu⸗ tur. ita tamen ut hijs di⸗
iuſcũq; ſit digtatis mſi tus miſſis in tractatoꝛiarum “
timmo do culmini faciendi coꝛ poꝛe. v. dierum nume —
iceẽtiã patere decermmuſ. rus aſſeribatur · ut nullu S=
Vbemus Empꝛ. ultra hoc tempoꝛis ſpaci⸗
nemini licere cuiuſrũ um ad relſidendum ĩ quo .Y
q; ſcole wl offien wl mili⸗ li bitum fuerit loco wpiã
tie ſeu cõdicõnis ꝓ totius nãciſcamr. De aſparitoꝛi⸗
. oꝛientalis tractus partes Bus pfeckoeũ Ptoꝛioꝛ et
ob quãcũq; cauſam ꝓficiſ⸗ Huilegijs Lon m⸗Bubca.
eenti ſeu redeũti ſup unum 6 ſefectu mꝑxA
wredum vnũq; pamuere eet Roa qui
dum cu eueckõe tñ iudiei⸗ anmiſſingulis exeũt poſt
ali mouere· mſi ſpecialis ei tranſactos coꝛmculario/
preſtita ſit nr̃e ſeremtatis noſtram adoꝛare purpu⸗
quãtitatem amimaliũ ↄti⸗ ram volumus · quo bono
nens eiectõ. exeeptis p⸗ re ꝓſunctis cũ iam miſſi⸗
culdubio hijs qui prum⸗ oneʒ tenuit liberũ ocium
as pbᷣlicas deuehut cur im damus. ut ad ſuſcepcõeʒ
uð. ¶ De tracta⸗ bae pte ſine noſtra qů ſpo⸗ wel cuiuſſli bet neceſſitatis
1 epie Keta⸗ ciali auctoꝛitate tanta offiaum mimme deuocẽ⸗
toꝛia · et erãt viri qᷓ uemt ammalia mouei qᷓn tur. Edem.
tractabãt er cõtre⸗ tatrãſuehẽde pecume ſu⸗ efectianos ad p⸗ literas ad tranſeũd
ctabant ammalia ma et eius tuitio depoſat· mciem ꝓuincialuim peaſtrũ francum.
pbᷣ̈lica et equos ſa . . KRefecture. ſeʒ
erovſui teputatoſ ququagintalibraꝝ auri kxactõmbo in ꝓpuineijs we pretoꝛie. ut in
vel koꝛte tractato⸗ ↄdemnacõe hijs feriẽdis Potius ucris a qſtib⸗ ſuiy rubᷣca et coꝛmecula⸗
rie dicuntur litere qiucũq; noſtra iuſſa quo⸗ ſeſe immiſcere wtamus rij erant qui coꝛnua
diralig. ch⸗ libet mo do ſeu tpe viola⸗ pᷣterea wl oꝛreoꝛx gerere Ena 4 ene⸗
ti · i. curſum . in fi. vl uerĩt.ſeuviolaẽ oceſſerĩt. cuſtodiam.l curarũ ius ßm b. de quibus .
ut liceret ad tracta tractatoeiboa ann atq; arbitriũ ſbi Pſimẽ lin ers d ckon
trare. ut. g. de e ſolitis ſtatutiſ biche pnñᷣ ntis legis temerator exi x ral ni. ln. et
l·n. er pomt li Oimo tpus accipiãt.nulli ſata volumꝰ. el 5paeti dd domel. et pro. l. i.
iſetarorie. 8 ris rin bin. „
expone ut ĩ ru de ſuſcep · l i.

ſ
ſait
i
tt
nal
win
intn
Nlin
s,
d
ta
tg⸗
le
volt
Ni
cpte
igt⸗

d (Nuribus. ſic. ff.

q̊s exhbereð. Geiul.

ibi. ſi tedio·c
¶ Prima.mlte e⸗
nim erant ſie. s. de

eſtrenſi:p ec.l.fi.
¶ubemus. ſic. s.
de offrec.pro.il.in
officiales:et · S. de
agen · in re . l. ex eo⸗
eter eos ut
uſnt p fectiß⸗

b (Herenitatis na

ſtre · hic pone ſupi⸗

ꝛẽ verſum. nume⸗
ro ſtip endioꝛenc᷑ᷣ:

i ¶ Preceꝑti ſũt.uti
8· ti. l. i.·

muriceo coloꝛe ve⸗
ſtitos. ut · 8. de v eſt i
bus oleo bris · l. ijj.

Gi cũq;.benefic

1

abgdicetur et elt

O: micularij/exponeut. s. I. i. et omes iſti erãt oid⸗
ales p̃ fecti pᷣtoꝛio.

v ¶ Immunes. ut. S. l.i.

ulium ſic. S. de agẽ: m re. lꝛex eo · Gut autem.

Oꝛmicularij ¶ dem.
et miſerinij nuůarij
ſup qui in officio tue ſᷣ⸗
limitatis ꝑ oꝛdinem obſe⸗
quijs milicie termĩatis de⸗
ſideratã laboꝛũ reqiuẽ ſo⸗
tiũtur.ꝙ multis erga rem
pbᷣſcã ſu doꝛibuſ ab omm
bus mdictiombotã milita
riũ qᷓ; ciuliũ iudicũ ſp ha⸗
beãtur immunes .· et ciului
tm iudicũ non etiã milita⸗
rtũ uriſdictõm ſubiaceãt.
huic ſanctõi addẽdũ eſſe
cẽſemus· ut ſi qius pᷣfecti⸗
anus dů miitat vel poſt de⸗
poſñitũ a gulũ ſine teſtamẽ⸗
to qð legibus ↄprobatur
nulliſq; ab ĩteſt ato ſuceeſ⸗
ſoꝛibo derelictiſ fati mun⸗
impleuerit. omes eius pa
trimonij facultates piuſi⸗
onemagfſice tue ſedis nõ
ſiſe iuribo ſ̊ arche tn culm
ms racõmbo vẽdicẽtur.ſceri
mar ijs aũt et exceptoꝛibo
ceteriſq; qͥ in officmjſtui cul
mims ĩherẽt cũ in legione
prima aduitrice nra mili⸗
tant audiẽtiã timmodo in
cauß in quiub pulſant tue
celſitud deputamuſ.¶ n
ꝓuienjs vero cõmoꝛantes
rectoꝛibo eaꝝ eos vẽdere
iubemus mii pbᷣlicũ aliqdᷣ
eis o fficuum miüctum nit.

Reter eos Enpꝛ.
qu de officõ emi⸗
nentium poteſta⸗
tum numero ſtipendioꝛza
curriculis euolutis vrbis

4

ODę aſparitoꝛibo pᷣfꝗ vrö.

meiuilis · ut. ff te pems.l maris. G ſed et damnare.

Si ſele · a. t. i. l. i. et. in.

quoq; preſecture q ſerem
tatis noſtre annis ſingu⸗
lis attingere purpuraw⸗
nerariq; p cepti ſunt.nulli
ꝓrſus eoꝝ qui ꝓicialia

officia pegerint.traqiulli

tatis nr̃e muricẽ adoꝛare
ſit liberũ.:ommũ ſuffragi⸗
oꝛum obrepcõeceſſantæ.
cuq; Empr.
illuſtris vrbane àp
paritoꝛ ſedis clãdeſtina
fraude piſtoꝛẽ cõcuſſerit
accuſatus atq; cõuictus
petui beneſcij nexibo ab⸗
dicetur, De aiaritnln
m groꝛmlitum et puule⸗
5. eoꝛum Emꝑꝛ. val
W ſeſe in offiejs
magiſtrox eqͥtũ
ac peditü milita⸗

re monſtrauerint ab omi

ſacõis excuſent᷑ in⸗
W iuria. I¶dem.
m officio magiſtro⸗

no

tiam ſoꝛtiti ſũt:oꝛdĩs ſunt
militaris. dem.

neq; in aliquo' officio
coartales. neq; curiales

neq; cẽſibus xolumus aſ⸗

ſeriptos. Fdem
Vmerarios viroꝝ
illuſtruum mgroꝛ
militũ tam pᷣſentalium q;
oꝛientalii.qui oꝛdĩe et ſti

pendijs mlitie fuerĩt de⸗

coꝛ ati: exeuntes tribunis

pᷣtoꝛiams ptiſ militaris ſu

doꝛibus eoꝝ beneficium

Apria deferũt tñ ſecũ partem benefie

icio.militaris· ſeius militie in qua ſut pu⸗

ta miarij et ſnniles
ut ꝗj.e.l⸗nmuiarioſ: nõ
tñ modo militari
poſſimt teſtari.ut
S.de teſta.l.ſcrinia
rios.que eſt cõtra.
vel dic ut no.s. de
Cſtren.pecułl.fi.
Robari⸗ volu
muſ.ů ut. s. de a
Fri. et cẽ.l. colonol:
et facit. S. qui mili.
J.ti.i.l.i.
Bmorarioſ. d
hjs babes.s⸗
tenumerarijs.

ꝗ Piñtali:i- eose

qui pñtialiter no⸗

biſcum ſüt. ut. 8 de
re mili ·l. nẽo mileſ.
Exeüũtes · de offi⸗
cio numerarij.
¶ Deferẽtes nu⸗
merarioſ bñficium
Etis militaris.q/d.
licʒ fimiatur militia
ij ſeu honoꝛis q ſa

ciantur tribunis ut habeãt dig mtatem eam ſine admi
niſtmee quã habẽt tribumad qdð·s:de ſilẽ· lifu in fi⸗

*

5
=

mmunes ſic . s:de a fſel. l.non parum.

N. ꝓP confuülari. puinciaii. jinm ea eu am peöͤful regit.
b ¶ Principatus.et hij principes erant qnidã officialef —

5 alijs que reguntur p alios ſ.conmntes p fcõt.

magiſtri militum mauoees alijs: quaſi pmacapiẽtes yᷣm 1 ¶ Impudẽter ſc. ff· de ꝓcur: l. que omia. Ci.
H. et facit ꝗj.de co ar⸗ officõ.comi
talibus.l. i⸗ tig. geti.i·l. ij.

e¶Gigilum. nõ lo

us de warta

quitur de illis ꝗ ſür deferẽtes ſocari preeipi⸗ ſenat. Pe aſparitorib⸗ e libus · qmi certo of
Blene muſ. ita videlicʒ ut poſt cõ mitis oientis: Ampꝛ. eweran 8
p· vigi·l ·i· et de hbnſ pletam miitiã ab omnib⸗ E 1 offieõ comtis o⸗ die ut. S.· ti. mj . l. nu⸗
qni ſunt. S· de comi. indictõmbo tam mlitariũ ientis non ampliꝰ merarios. imffi. no.
. ier r ᷓ eiuilium iuchicum ſemp qᷓᷓ ſexcenti apparitoꝛes ſel quidam bab
(Beaee a. habeantur immunes. prin babeantur. quos quudeʒ nullugn l. ꝓxi·h
loquitur magiſtriſ cipatus wro mun ere fun⸗ publicis nexeſſitati bo no Mnes: ſtaco⸗
offcioꝛ. ckos tribums vigilũ mili⸗ iumus abunde ſuſficere. mnah. qui ſtat
ch 5 tatutok tar⸗ taribo xolumus aggro⸗ Be cart alibus prin api⸗ D ulſant⸗
rus. et facit. S. de ſa. gari peratoꝛ. bus coꝛmcitlaryjs ac pri⸗ che dicũtur. ut. ff.
Lne · ee · nõ plures. Os qui in officijſv m laribus Empi. cuſto. re. dinus.
S n e mami ris merenter ſtatu 6 nes ſtationarn eaut .
3ι tmmodo numero in⸗ neq; ſupexactõneʒ et.l. vlti· et de Hua.
ſerti ſunt ſoꝛi preſcripcõe andeãt.neq; carcerẽ ha⸗ car.l. icet de accuſa.
mumri. Ceteros vero qui beant neue quis perſonaʒ len quis
ſupra hmõ numerum mi⸗ lieʒ ꝓ mamſfeſto crimine
litare noſcũt quaſi nõ mi⸗ apud ſe habeat in euſto⸗
litãtes cape illuſtriſſmas dia. ſeens ꝙ ſi quid tale
prefecturas et apõ clariſ⸗ fuerit vmiſſum Spibe pue⸗
ſhimos ꝓ uinciarũ rectoꝛes mendus eſt. .
de quglibet pulſariet oue WVllus liene quẽc;
miri· et line eigulipſepcõ⸗ une ſacra batoꝛia
reſpõdẽ negotio ſacimus. bare audeat wl ꝓue⸗
Deaꝓparitoꝛib peonſulis Pkeaſannſt officia
* m⸗ Ruß Empr. ꝓuincialia curſus publi⸗
icõ qðᷣ tuis meriti ci ſollicitudinem ſuſtinẽ⸗
¶ Humerũ na S obſecundat non cu⸗ tia. nec enim tãto muneri
tenon ſub alio s. rlalem qu emc nee ex eete adnimculũ negarpub⸗
ueniuntur m cimli⸗ ris oꝛpoꝛibo volumꝰ a g⸗ lica mttitvaltras Empr.
Bsorrege.. gregari. ac hñ qi erunt ĩ⸗ 5mle ta co hoꝛtalibu?⸗ Flus. That
fficio· tuis lo⸗ ter apparitoꝛ es hmõire⸗ ſyrie priuilegia oficĩ vel ꝓuehe⸗
quitur ꝓ cõſu ſtitui eos debitis munjs . que a dino dyocleciano re · i ꝓmouere fine
facit. s⸗ mox iubemus. Edem. wꝛrecta ſunt atq; ↄceſſa iarg
waricõm · tue . faricõi tue et lega⸗ nos q; poꝛrex imus atq; ꝗ. de diuer · offel . in
ꝓcõſuli afri⸗ ſi quadringetos iubemꝰ eos nõ ad ſollicitu hijs · et. l. penl. et. l
lo quitur er facit ninms deputandos · de dinẽ baſtage. nõ ad fun⸗ karen wre miſi.l.
. Membraut em ⸗Pns dũtaxat quos ſibi eſ⸗ ctõnẽ naiuculariã deuoci⸗ ([(Suſtinentia ue
in⸗ hah mi ſe detractos rei pu.mẽbra dol. nõ ĩutos curialibo ceti ſ gonpsr 3 ſe⸗
membn ſie reſp on. orumtel dem. bo aſſeribendos werũ pa⸗ SGenaeret. 5:
Baerren. Mcconſulari piũ⸗ cto laboꝛe mlitie poſi pri Ae ia
libru p tractatũ ðᷣ ia officium procõ⸗ mpili competenti ſeduli⸗ gerentibus tm mu
aens er ntin ſulare poſtule⸗ qð exige⸗ tate Efinckionem traſactã mug. hkerne
zFugen oleug re cõſueuit. nec aliems ſe pᷣrogatiuam hijs recuſa⸗ migalen
aecipies · partibus jimpudenter i m⸗ tioms offerimus. quos ſibi eliget

Olita. als incipit ſolitra ooartalibus ſyrie pnilegia
ꝛc̃.als incipit ᷣuilegia et cetera deſunntt.
b ¶ baſtage · baſtaga ſeu vaſtag a· utrũ q; ennn diecitur

officũ publicum.accurſius:

e ¶ Primipili. quia
fuerat Pſo⸗ lariꝰ.
et nota quidã ha⸗
bent paſtus p̃mi⸗
piliaꝛleges tüc trãſ
actam functõnem
paſtus p mipili cõ
pætenti ſedu litate
⁊c̃.et dicitur paſtꝰ
WPter ſimilitudinẽ
quia ſicut homo pᷣ⸗
mo cœmedit ſcòo
digeit ſic et iſte P⸗
mo gerit offcium
et poſtea digẽit o⸗
dãmodo.utꝗj.e.l.
oꝛdmarioꝛ? · et als

faſtus et eodẽ mõ

legitur· vel careas

vtroq; ⁊pũᷣcta pꝰ

di ctõnez Pmpili ·

a pᷣdictis ſollicitu.

dmib baſtageet
nauicularioꝛũ · .
fricia. ꝓprio-
ſclilicet tuo.

.
Oech. ſbͤſti⸗

tuat · ut. S· de
ſi off. et mli. l. ij.
h¶ Oſdrene.i· ꝓuũ
cie predecẽ et ſic ha
bes oſdrene als eſt
edeſſene et bñ ſtat.

fficia rectoꝝ puine
arum tue magmfi⸗
eentie lis wolumus amo⸗
ueri. ut ſuſceptos ĩ officia
ꝓpriowi ꝓbatos co boꝛtü
nomine vllegionüßile⸗
ijs eſtiment inferendos
oſdrenam ex pmpi
arns maioꝛe letetur nùo
filioꝛ. vnũ loco ſuowlu⸗
tii hereditario uire ſͦſtitu⸗
at.alterũ ꝙ amoꝛe patrie
oſdrene curie tradat ob⸗
ſequis · ceteris qua volu⸗
eit milicia piuſuriſ. (Sm⸗
aũt duos timmodo ꝓcre⸗
aut hoꝛti ſatiſfacere co
gatur et curie.qð ſivnum
ꝓcreauit eundẽ oꝛdie pa
trie reſtituat.nullo cẽ bãe
foꝛmam beneſicõ valimiro.
damus ſane licentiam tam
patribus eoꝛx qᷓ; ipis qui
huuus legis auctoꝛitate
ciiutatis obſequio aggre
gantur.ut ſi quos curialeſ
patrocimo principaliũ in
uenerit excuſari.in mediũ
ꝓ ſerant. ut et pi kRmilibu⸗
offienjs deput ati care ant
imꝑtmtis. E &m.
Jaſpparitoꝛ diffuge⸗
rit criminoſus edi⸗
ctum quo reuocari poſſit
adiecta ↄdicõne legibuſ
ſubſequatur. cui mſi luerit
ſatiſfactũ merito in latitã⸗
tem a uidice ꝓ qlitate pee
cati ſentẽtia ꝓferatur.vem
am enim talibo non ꝑmit⸗

Japaritoꝛ · cò dicõe niſ adtalem diemvene tis.

rit ꝓferet ſentãtiam cõdẽnatoꝛiã·ſic enim pempto⸗

Yran qᷓ cariã enitabãt. ut.s. de tecur.l.vaciia

xima neceſſitatũ pᷣlicaxx

uudicibus obſecũdẽt.nee

rum mittitur· ut. ff de ind.lad pemptoiũ nam hic enmo⸗

pammodo eſt pemptoꝛiũ·p̃t ennn dãnari licʒ abſens of⸗
ficialis ut et·s. de penis ne diu. Sʒ als regulariter ↄtra⸗
riu eſt verum. ut · · de accula/l. abſentem B
4 . Subleuamus.

1
ſic.s.de apoſt.l.iij.
J J . et · f.. tx edil edict:
timus.nec indulgentijs nis 1 sitluus.
³3 martoꝛũ.
crimina ſubleuamus. peculatoꝛum.
dinarioꝛũ F dem. quales ſunt pᷣſids
iudicũ apparitoꝛes ut. g. õ
gin wl ſpeculatoeũ wil oꝛ⸗ ſcʒalioꝛe:nam et pᷣſ
dmariou attig erint g na⸗ tes oꝛdmnarn ſunt.
dum⸗nullo anoꝛ numêo ut. s. de mõ mulc. l.
142„„ 1 — 25 608.
nulla ſtipedioꝝ Srepla⸗ o (Paſtũ. expone
cone ſaxentur pᷣus ꝙᷓ pri ut. S. e.ſo lita.
mipili paſtuʒ digeſta ra⸗ p (Ri ſi ante debi
cõne copleuerint. ꝙ ſi añ nrrante oſicõ 4
debitü locu qͥ huie functi dic loein i tpus. vel
die ante a duerbiũ
habetur obnoxuis. wl e⸗ tpis. et die ꝙ locuʒ
gri coꝛpis labẽ vel deſeſſe adducebat ad im⸗

petiadũ excuſacõʒ
quia·ſd in in eo lo⸗
co.i· officõ fuẽit vl
ſ infirmitate vel ſe

ſenectutis extroma adĩ⸗
xetrãdã qiuetẽ tradideit
pᷣtendendã.nõ pᷣus ocio
c donetur. qᷓ; ome quoc
primipulo debetur expen⸗
derit. ¶Eos etiam qiu p
ſeeleribo ſuis ſoluto mli⸗
tie cingulo adijciutur in⸗
famie. nec integro ecu⸗
lio ſub hae occakõe letẽ⸗
tur.ita ↄo digne ulcõm vo
lumꝰ ſpiacere.ut functõi
quoq; que extreme mili⸗
tie debetur nichil ex eoꝛ
fauultatibus ſubtrahat.
Pẽba bmi⸗ E mpꝛ.
mipilarib aderan⸗

Sis eadem pᷣcioꝝtaxac̊

ſeruetur que in vnanbus
publicis poterit repiri.
Er illlrieũ in F dem.
quo plurima ac ma

q ( Heculioi ſala⸗
emolumenta officijs pf⸗ quiſquiſ. dhinc.
. „5. „ P
dalibus conſtat ex pediri ſi immma nylitia
centem numero ſingulis
ſua bona ei reliqt.
eciebo. ade⸗
adis: als adi
mendis als adhe⸗
ridis als aderãdis.i.ad emriũ deducẽdis als acqrẽdi
dãdo pᷣmipilariba⁊ fac̃.s.d erog · mili.an.l.ſeptẽ.

. Erilliricũ · cẽteni · ſie . . de appar. ꝓ cõ ſu l. j.

rio qdð pibit ut qj. e.
Extreme i. etiaz

erat obnoxius oĩa

ſinniania · i. etudelia et miqua als mahnia et ſic i dee

icũiq; tabulas. officin emendi cartas et compãdi
et ſie de tabulis. i. pugillarib⸗ dies vbi acta velme

pPreſcrip·xxx.an.l. pfeſcripebnem. cõtra

bb
ubi Dieit E. So.hic ꝓpter digintatem in qua ſtetit. ar.
8S . de fun. rei pᷣua:l.eumſ̊ ibi nõ fuit in digmtate.

e¶ Fuerit · ſic. s · de

fabricẽ. l. ñ quis

quiſ ex gre
ge⸗ Weer vi⸗
litatẽ dicit gregez

ſic.s. de enn. veſte.1.
fi.

egandũuũ. ſe⸗
J. de din. off. l. im . G
otra · S. de ſuſcep.l.
ſi aliq̃d. Sohic al

nõ in officõ delit ·
vel ibi ex certa ſcia
non hic ut ibi pa⸗

tet · Itẽ. . ti. ij· l.qui⸗
cũq;.ↄtra.ſo/ut ibi.

Itẽ facit.s. dedis;

Hoirces.

—
—

cohoꝛtalis ĩᷣ⸗
uocetur.ſic. s.

D. ubi ð ecu . vel cohoꝛ ·

ↄdi · li:et.S.qᷓ mli·
non poſ.l· iin.
g& Patrie · patrezʒ
ſeqtur.ſic.s de mu⸗
rilegulis· l. fi · et de
fabricenl · in . et de
tabula · l. i. et fi · et
J. Eſed nec.·

— .

wltra hüc mocu ullus ad
mlitiam aſpiret. v conm

uontia iudicum pleueret.
adhibendi autem ſunt ad
bméôi miĩſterioꝝ obſequua
non illi quidem qin vano
militie nomĩe immamalu⸗
cra ſectentur. ſ̊ qin neceſſi
tudinem offien ſollicimidi⸗

mbus debitis uãtur.
vicũ pꝛ.
cartas sel tabulaſvel

quodcũq; aliud mimſte⸗

rium cohoꝛtalis optaue⸗
rit· non ante accedere ꝑ⸗
mittatur.miſi eius nomen

matriculis receptum pᷣm⸗

tus fueit. pena ꝓpoſñita hij⸗
qiu cõtra ſtatut a celeſtia
rrediderint ſuſci piendos

aliquos.· aut guoliw; eis
officium miun. tendum.

rum urgente crimims in⸗

ſectacõne ſtipẽdijs fuerit
exemptus.aut ocio tradi⸗
tus.quietis artibus immo
retur.aut hi ad priſtma ſa⸗
ẽmẽta pᷣcu mſeracõe ma⸗
luerit repedare mdultum
noſtre maieſtatis oꝛ aculũ
Apliſſmie tue offerat
allegandum pꝛ
cohoꝛt alis appari⸗
toꝛ aut obnoxiuſ co
boꝛti ad ullã ſuſpirauerit

digtatẽ ſt poliat? ommbus
impetrati honoꝛis inſigm⸗

bus ad ſtatũ pſtinũ reuo⸗
uocetur.liberis etiaʒ in tali
eius o dicõe ſuſceptis foꝛ⸗
tune patrie mancipandil.

odiecõʒ ꝗpã retrahatur. ne

ipevel liberi poſt talẽ ip̃i⸗
ſtatuʒ ꝓcreati qðᷣ co hoꝛti
debetur vale ãt declmare.
ad aliã cohoꝛta

lmus wel co boꝛt alm Riliꝰ
audeat aſpirare foꝛtunaz

cui i maioꝛſuo exempla
pᷣudicãt · h etiã cũctos qᷣ
diuerſaꝝ rerũ negotiati⸗

ombo detinẽtur . trapeſetaſ

ſ. l gemmax argentiq;ʒ
veltiũ vẽ ditoꝛes. apothe⸗
carios etiã ceteroſq; inſti

toꝛ es aagmoret buſ⸗
cũq; erga

erijs adherẽ
tes iubemus a ꝓꝛũcialib⸗

officns remoueri. ut oĩs
bonoꝛ at q; militia ↄotagi⸗
one hmõi ſegregetur.

BEMpertoꝛ.
PYllũ ex Pmpilari⸗

bus nullũ ex pncipe
cohoꝛtalis officij w ad
aliã poſſe mlitiã aſp irare

wl mĩſterns hbi otra p?b
lica nllirats blandiri. vl
ad aliã quãlibʒ digtatez

ad pᷣiudiciũ pᷣteiti ſtatus
accedere ↄcedimus· ꝙ ſi

otrabãc ſaluberrimã foꝛ⸗

mãa. vl rñſa celeſtia.qᷓ daʒ

mlitia à digtas eliqatur pollkft Eerereſui
audaciter ꝓ ingeſtis ha offiañ.
beri etiam ſ ſpecian anno⸗ n (LConcedimus.
tatione noſtre indulgen⸗ ſi Px. mpir um
ſſe vicheat ſuis ↄcoꝛ da.
tie eã obtinuſſe videat᷑. 0 (Reſpola· repe⸗
te contra. ð

nee aſſercõz ei qquũo patẽ

¶ Maioꝛũ· quos ſequitur . ut . Se. G. liberis. et · C de emen.

Pin.l. i⸗

k Kamctos nõ ſo
lu viles coartales

ſi quis ex Pns auſus wſu itar a digta⸗
tibus . ſ etiã omes
erit ule ſubire mlinam artifices ut ſubicit
nulla epcõe tpis mum⸗ ct · .· de dig. ne quil.
atur. pter eam ſcʒ que ex ct· s. nego · ne m.l⸗
xl.ãms colligitur.ſed ad

neut. s de appari.
ma.mi. lnuarios·

in fi.

m (Plandiri.quaſ

nis⸗

os

waritoꝛeſ.
rbane. id
eſt p fecti urbis.
c Ungerant nam
qð vm ẽ omiſſum
alter facẽ nõ debz
ta. et · S· de of. p. ur.
l. ſtu dẽtibo. et ar.
. de execu · l. ij⸗

—.—

d (Secreta. id eſt
ſepata remota vel
d nuſa. .—
¶ Fungatur · e ſu
DW is aꝓparitoꝛibo· ut
J. l. ꝓx.

(Pnio areat ur g ofrec. ꝓuin.l.ſi quis.et fa.

5. I. x.et.l.ſi coartalis. im pn.cũ ſuis ↄcoꝛ. .—
c 2 Sel p.m terpoſitã qð non poteſt per ſe nec ꝑ aliũ ut
ff. de admimni · re· ad ciui· .·l. j. Gi.

qui ſe memoꝛatis artibus
publice ſtudet comodita
ti ſub trahb ẽ. ̊ ſtatim ciui⸗
tatis vnde oꝛiidus ẽ cu⸗
rie tradi Pcipünu, Ld 6
Piſquis cohoꝛtali
us adhuc obſeqͥ⸗

is obligatus vel regimen

ꝙiuunciæwel cingulu cuinſ⸗

libet mlitie digtanſwe q⸗

quo meruerit an omia cõ
tra licitũ uſurpatis impe⸗
tratis ve careat ec ſi ultro⸗
nea nĩa libalitateius ge⸗
rẽde ꝓuicie wl miline ſeu
digtatis cuiuſpiã ſibi fuiſ⸗

ſe iactaueit delatũ. (de⸗

binc vmuſis ſolacijs ↄd
tionis quã ſperauerat de⸗
fraudlatus ne qͥd eoꝛꝛ om
mino pꝑ ſe w ꝑintpoſitã p⸗
ſonã poſſit acqiurẽ pᷣmpi
lariũ munus inplẽ coga⸗

tur mox curialibo cintati⸗

in qua natus eſt in diẽ vi⸗
te ſue functiombo mbeſu⸗
rus · ita ſcz ut eẽ hyn q poſt
impietã talẽ militia qᷣn⸗
bet militie digtatiſue ge⸗
nus affectaueriĩt curie pa
trie ſue reſtimantur.
De apparitoꝛibo preſecti
annone. Rubrica. mpꝛ.

nario officio ſe non inge⸗

rãt apparito emulacõ⸗
ne ſecreta mimſterio ſuo

ãnone pᷣfecture fungãt
Refectus : En

efectus ·pꝑ ↄpulſoꝛ es.i.aparitoꝛes

¶ Inofficio · i · in officialibo.
ę Sislertun aynon

—

f

plitudis tue vel de officijs

Pparitoꝛes urba
ne pfecture ano⸗

Jqũ.ac militũ.ſcʒ pᷣpoſitũ. . .MD
K Deuocatur.i. reuo catur ut.s.ti· ij · ſ cartalis
IInſigma.ſc.s. de agẽ. in re.lii· et de tyro. l. fi.

eum ſuis concoꝛdantijs. ⸗ J
— Gllus. affati
— us. ſic. S. de
! coar. l. ñ qͥs ex·ſ ẽ5
officiũ ſuũ ptinet ꝑ cõ pul⸗ 5 . inlan ..
. m eW O⸗h ex certa ſcaieé⸗
ſoꝛes ſioſex 18 t en offi⸗ tia ibi non.ar. S. de
cio ſuo retineatur o bnoxi- ſuſcepto. ſi aliqs.
us quii ad implendũcano et ad idẽ fac qð in
nẽ deuocõis ſue exactõnẽ reatlſ⸗
non oſtenderit.e diuſis mel.

ofheijs ct a paritoꝛibo m⸗
dicu et ꝓbatoꝛis ęe .Rie
Iqũñᷣ pfe⸗ mpezꝛ.
ctus pᷣtoꝛio vel vi⸗
cariꝰà rectoꝛ puũ

cie ligficauerit eũ qᷣ cartis

ac rõcinijs publicis mue⸗
miur obnoxius ad ſpoſi⸗
tũ caſtri ac miitu traſiſſe
ret ractatus illi aſſignetur
officio a quo ad neceſſita
tẽ pᷣſtan di rocinij deuoca⸗
mur.in reiecti wro locmis
potiſſmũ deſtĩetur cui mul
toꝛvaſſignãtur inſigma.
Pllus ex Fdem.
His quos claruerit
mlitia relolutos indebi⸗
ta denuo ſacramenta ſine
auguſti affatibus ſuſeipi⸗
ant. ſñi quis aũt id ꝑ obre⸗
ptionẽ foꝛte meruerit. v.
libra auri mulctetur inco
modo. P mpꝛ.
llus apparitoꝛ ůä⸗

palatims ad eã p uinciaz
m qua oꝛuidus eſt vlin qᷓ

collocauerit larẽ vel qiu iã GSlluſappari⸗

in hmoi officio fueritomo to· tue.· loqui⸗
ratus obtent publice ne⸗ 0Her
. — o Mare.ex ita am
eeſſitatis wl executoꝛ pua mboſtiene tn w⸗
ti negoci dirigatur.etenĩ miciliũut. g. de in⸗

colu. ecinos.
P. Comoꝛatus. lʒ
nõ habeat ibi do
micilium ut et . S. l.
ꝓx kdor.
¶ Iarem · ſubaudi vel. ubi jam fecit dictũ Fam ut p
dixit · et facit. s · de eri. ſacri. l· fuet de aſſeſſo. l. ijn oſiliarijs⸗
ff qui ex cau.maio.l.bij.

offien tue celſitudinis pri⸗
miſerimus tres libras auri

.

1
ſec.

c G. g. ti ⸗
ſj.ſi quis ex. còtm;
So.h̊ in officio de⸗
liquit ibi nõ ut ibi

no.
13 NHijs offf⸗

eijs·i: officialibus
iſtoꝛeqm ſeqJuũtur
et fa cit.e. ꝓ bato
rias. et.l. fi · et · S. de
coar.l. ij. et. s · de nu
merarijs ſermari⸗
os.acur· .
Sunbtua loqui⸗
tur ᷣfecto p·

„

ſplẽdidio⸗
ris · i. maioꝛiſ.
upidita tis;
Li.n · l. pꝑ illiri⸗
eü · et · g · de re mili.l.

oti publicã· JItem

no·ꝙ aſcendẽ lioet
nõ deſcendẽ ut. s.
de nu l. nulli. E nul⸗

ima lĩia legitur. Itẽ
no.delieta mai oꝛũ
nõ pumri ſ celari
qð ſepe otingit leʒ
iuſti cie claunis er⸗
rer.
Jros ſpecta⸗
iles· lnnitaneoſ-
a limitibo impij ſie

Si vel . nõvetẽtur. ſie inſti · de ſuſp ee . tu. Efi.
Sicũq; aſtricti. als aſtricti·i. obligati puta qꝛ fũt
demnati · als diſtricti.iab officio indicati ·i·ſentẽtia ſe
v72118 qð eſt. s.de of.ree · ꝓuũ · l.. ſi quos

fiſci utilitatibo ſmne dilacõ⸗
ne pſoluet ſi ſtatuta fuerĩt
temerata. apparitoꝛ vero
qu huic ſe muneri paſſus
eſt deputari militia ſpo⸗

lietur. hec vero pena etiam

ceteris irrogata eſt. ut ſi
domeſticus aut ꝓtrctoꝛ à
ſtratoꝛ vel agẽs in rebus
vel palatin? utriuſq; offi⸗
en vel ad eã dẽ ꝓuiciã in ꝗͥ
natus eſt vl ad eã in qua
collocauerit larẽ cũ hmõi
uſurpacõne ꝓſpexeit. ma
triculis quidẽ exem ptus
ip̃e qui ſe woluit mitti auri
librã vnã fiſci iuribo infer⸗
re cogatur.adiutoꝛes ve⸗
ro officioꝝ palatinoꝝ ac
numerarij com tu illuſtri⸗
um viroꝛx ſiue actuarij li⸗

niſ ſtatuta kuermt cuſto⸗
dita. Tdẽ.
NWivl exiguã rei fa⸗
