B “ o ¶ Quippe· hic manifeſte colligitur m al.ꝙ debitũ na⸗ e. ſdeicõmiſſi vel donat:cã moꝛtis h̊ certe hoc pᷣt reuocare 8
turale et hoc bñficiũ pᷣt hr̃e nec vnũ ꝑdit p rdiadens hů utrũ uſq; ad ultimũ ſpm vite.ff. de adi.le·l.inj·ĩ fi· ei.ff.de wna.
q; ꝑdit ꝑ ingmtitudme ut ſubicit.et eſt meõ ꝙ vnũ hab⸗ inter virũ et ux o.·l.cũ hie ſtatuſ. oꝛacõ: vnde filiꝰnon 4
inre nature alind delicto tranſeuntis ad ſedᷣavota. vnde tebet cõqueri adhuc Itẽ et ſi nomie dotis dedit ſedᷣo ma⸗ b
quaſi vnũ penale alterũ rei pſecutoꝛiũ ſe nõ ſmpediũt ut rito vel ſ nomine donacois ꝓpter nupt:dedit ſcdᷣe vxoꝛi
et al. ft. de odic. fur. lep fure. Cfurti. et.ff. de furt ; ſ pigno⸗ rehbabebit eã ſo lu.ma.utꝗ · de equali.dotiũ· Ei·et ſic filio
re. Gcu furti. p (Ruarkaut.C. de jnof. tel. l. cũ querit poterit dare qðᷣ ſibi deb etur · p ¶ Cranſcẽdit · · de eo qn
et · l. Parentibus · q ¶Nuc aũ tercia. ut.S. de trien. et ſe⸗ plus ẽ datũ vitrico vel noüce qᷓ;ᷓ filio cuilibet primi mat⸗
miſ. Ci · et i. Jdem i mgratitudo repellat ab hoe bñfi monij. /ab mitio. ſ̊ certe imolet tpus donacõnis conſi⸗
iſ rurſy cio q habʒ delicto alterius · ficut rep ellit 5 teraturut. C. de wonat: añ nuptß cõſtante. m f· 1
a debito nature ut. S. xi· Cin fi. cotra et j. e. Ede augmẽtiſ. in fi· Gcõtra · So. in ea diminu
¶ Auo.cũ pr̃ vel mater nõ ſũt in medio er auus vel aua Ine quã quis pᷣt faeere ſua libera volũtateut in ſegato V
mag nam nouercã vel ma gnu vitricũ michi introducãt. ℳ ttt fideicõmiſſo ſp ectatur tpus moꝛtis binubiut hie et ſ
t erernenol eʒ leo. u ¶( Intulit · i· adiecit in. e.l. hac dicit /ſcribũt itaq; ho· ⁊c. nam ſua ſola volũtate pᷣt fieri
edictali · /ꝓlus eſt.ſcilicet quod datur marito ſecũdovł reuocatio ̊ m ea dnacõne in qua exigitur volũtas non
ð: vxoni ꝙᷓ ſit illud qð filio pᷣmi mr̃monij datur. ſolũ d nalment eius cui datũ eſt tpus donacònis cõſi⸗

y¶ Competat filns · ſ.him mr̃monij licʒ aliud eſſ(p ali⸗ tero ut in dictis l. trarijſ. na wi non ſolũ dans ſolusre⸗
am conſtitutionem ut ſequitur. . — oeare non potelt ſ etia ſeille ofentiat eui datũ ẽ reuoca? B
oeum. hoe eſt dicere quedã lex dieit ꝙ ea que aufe *nõßt adhuc q& eſt in pindiciũ filioꝛ pᷣmi matrmong
32 v Mn . rũtur vitrico vel noueree q; plꝰ hñt q; filij pᷣmi mfimo⸗ ut.C. de ſecũ.nupẽ.hac edie.in pnᷣ· quidã tñ voluerũt di⸗
☚☛

eahe nij debeant dari et diſtribni mter omnes filios pᷣmi ma⸗ cere ꝙ; deã.l.ſ cõ ſtãte.p hãc coꝛri geretur qð nichil eſt cũ
⸗ Se 6 trimonij et ſevᷣi hoc dicit lex queda ut · C· de ſecũ. nupt· l. et ſic otradicat di ctus · ¶ ꝗ. e.de augmentis · qui poſt iſtũ
(S . e e; qm pᷣ̃terite · que eſt inſtniamſ̊ tñ modo pᷣdheta.iᷣ:coꝛri Seriptura· ff. de pupil. ſub. l. jj. Efi· eſt.
Ve: . . 4. ngitur h̊ etr redimꝰadl.illã.hac edcãli ·q coꝛrigebatur ꝑ ¶Euentus no.finem ſiue euentũ oſderari ſie ff. neg g. D”BD
15llam. qm in hoc.c. ita ut tm filj primi mrimonij hec ab⸗ ſi quis ali · er ·l. ſ pupilli.in prin. ar. ↄtra ut ſufficiat oncſrn/
N lata vitricovel nouerce percipient derari imitiũ ut · e. ti · H an ultro · e de oꝛig · iut · i ·

aunde
re

igtn

hnoͤi⸗
i
ſuli
ri
ntn
idin,

ine,
tigeg, 66
ſe⸗
R eg⸗
nſ
nduct⸗
to
eqis
tin

plno⸗

&S
☚

e
mmin.
hadae

isA4

ndii
ſcon
nmime
tve
vane
wna⸗

GPnon

tra

Vn

ſefio
rogh

dniOD

cn

ciö.
1 88. ſbau⸗
di a. ut nob
ſt⸗ ablatiui
caſus.
b (Cõ ſti⸗
ſecũ nup. 1.
als⸗
mnde ·
. ex ſcdis
nupt.·
d oa⸗
tur. duos e⸗
nim babuit
viros ꝛpo
ſtea ipa de⸗
ceſſit ·
ius. ſczʒ
matris-
f (Propal
res· no. eaʒ
hĩÿẽ bõ tri⸗
plicis: ghis
arihijs
fit eq̃lis ſuc

ceſſio · Itez
wnacones
duas ante
nup. erhe⸗
eiꝰ miino⸗
nij cuins caʒ
date fuerũt
ut ſbicit · t⸗
cia ut lega:
taaꝛ fideicõ⸗
miſſa ain⸗
ge pᷣmoꝛiẽ⸗
teut . ꝓxi:
i r
SX .
Ppmioh-⸗

beroꝛe al.
ſ. m onj

pra nacõe neq; ꝑ ſuſpoſitas ꝑpſona⸗ ſeminibus· ab illo facta fruent
z Kecanu⸗ necd p ne fan erton- va munm entia ˖ licet non ad Gras
lente. hoc autẽ qð plus eſt diui⸗ 1¹ amatim omum vnerit. ui
1 e a⸗ GA dent ad muicẽ gran iſin pñtibuſ en hoec prioꝛbus ꝓnt quid aut
m Mums parẽnbo·nõ ingrati inin circa hoỹ/ inuid eant prioꝛes filn ſecun dis
ei approbati et ing ratitudie hmoi ſi non et illi terens miuriã paſſi
abae bnori oſtitun. qu dats leges a⸗ ſüt nuptiſ et abſolute vnaqueq;
3 . 1 onſalitiã largitatem. omm⸗
ear bke wſſeſſoms cẽ parẽtes ac no prioꝛbus vw⸗ ſecũdaſ
marito: ꝛlu dãt et ꝓteniu ſint et nature le⸗ nuptias accipiẽtibo. et ſedi libel
Fnmafonten ges miurientur . palaz q; eſt qin modis ofib⸗ eam habeat. uſ
uxore. 2 largt 5 hi qs box, „moiaf ad quos queſedas ctraxit nuptias ad
n (Genẽit · zAeas plugelt echuerbatuf ſi⸗ tercta mime xota migrauerit.
quod facie⸗iijs exiſtẽribo. deſuncti Rin H ac⸗ ¶ Ex rerum vero oſequẽtia hoe

ielinquete mſi tim quantũ ävnus
ſlins⸗ aut filia ſolus exiſtens ex dmem ad defuinctiwero partem.

obbuatü ẽ.detur ſoł. nulla machi

gñnante babeat. R véo multi kfilij ¶ Quua wro hactenus legib⸗
F. t et vnuſquiſq; eqlez habeat jindiſeretũ qñ ouemiat qð gi
poꝛcõnẽ·nõ ãplius q; ad ſingu⸗ eſt inſpicere utrũ pm oblacõis

los venit. aut vitrieuſ aut no ũea
peipiat. ſiwro mequalia ꝗᷓ relin⸗
quüũtur fuermt. tm nece eſt ſoln
ad noucã aut vitricũ wmire ex 3.
cũq; largitate parentis · inc tů qᷣ
minus Rilius habete ex illiis ſub⸗
ſtantia peepit· aut ex nouiſſmna
wluntate dimiſſum aut in vita
datũ·quippe dudũ quarta nunc
aũt tercia aut media 'm niaz le⸗
gẽ poꝛcõne omino filio relmq̃n
da. miſᷣ irurſus ingratitudis racõ
otradicat · poc auũt obßuando et
in auo et in aua et ꝓauo et ꝓa⸗
mia et neponbo. maſculis aut fe⸗
mms . et ꝓnepotibo ſikr. hue ſub
ptãte ſoꝛſan.ſiue emãcipati ↄh⸗
ſtant ex paterna wl mẽ̃nalmea
delcẽdẽtes. ¶ Et boe decernens
recte intulit · qe qð plus eſt m eo
qð relictũ aut donatũ eſt omino
aut nouerce aut vitrico.ac ſi ne
qʒ ſcriptũ neq; relictũ aut datuz
aut donatũ cpetat ſilns · et inter
eos ſolos ex equo diuideturuurt
opoꝛteat. naq; ex ſedis nupee.
filios pticipare.etiã bon ſep tum
quide in quadã ↄſtõne eſt. non
tñ etiã nüc nob placet. P ex pᷣoꝛe
mr̃imonio hinſ. ꝓprer quos etiã

tpus· an ceene mrimonij jſolucõz.
optimũ nobdᷣ viſũ ẽ moꝛtis binu⸗
bi parẽtiſ obfuari tꝑus · ſeribũt
itaqʒ homſes et hoꝝ que habent
am plius · . cribunt aũt et minus.
euemẽtes aũt foꝛtune cõtrarios
euẽtus ſepius oꝑãtur. vnde ut
nõ circa hec erremus. tꝑus illud
cõſiderãdũẽ E. Fm ꝙ bmub mo⸗

et hmid qðᷣ plus eſt cõtẽplãtes
auferre qð traſcẽdit opoꝛtʒ et ſi⸗
ins applicare in ommbo ratcus
non ab initio donacõe aut ſcri⸗
ptura reſpiciẽcla.ß q wcatur e⸗
uentils coſiderãdus ẽ. ¶ lee
ills ꝙ& nob relinquẽdũ ell qre⸗
cte Patea theodoſius pie me⸗
moꝛie imioꝛ oſtituit dicẽs. quia
Rimulier ſilijs ꝓcreatis ad ſedᷣal

ſantur ſilij deinde etiaz ſcðᷣs vir
moeiatur · eius quidẽ ꝓprias re⸗

fiin inteſtata matre moꝛiente. et
ex ex equa⸗ et ſimli diuiſone . ante⸗
nu tialẽ vero donacõneʒ utraq;
oboles ꝓprij acapiet patris et
bolide quidẽ pᷣoꝛis mrimomj
filnj illius lucrabũutur don acõnẽ.
ex ſolido quoq; ex ſecũdis nati

“

apiatym. Apriaʒ quidẽ multitu⸗

ritur et poꝛcõnem inde ſumẽdaʒ

4 puemat nupnas et exide eina⸗

ex ambobus mrimonyjs peipiat

bea dubita

coz nah p
m lucb 12

ut ſbicit ſua

donacõʒ pͦ
pter minti⸗
am quã paſ
ſi enat ex ſe⸗
cũdis nup.
ſe ᷣ aut nõ
ſfti miuria;
paſſi ex ter
1 End de
bẽt ſucrari
nere erbi,
eis wenaſe⸗

ſante er .
ctuſ ceſſare
videbatur
h tñ non eſt
ita ut bieit
er. C. 5 ſecũ

qt n6 cian.
uit ad ttia
vota.

pm matri⸗
monſj.

eie

nt⸗ idonag

cnẽ ꝓter
nupt: pro
Prie eni po
mitur ſcut
improprie
ſumt ut
ſpon lar. in
i. Fe· ſce
ponatite.
l.cũ alſjs /
r Accipi?
tibus. ſ. ſPõ
Riici⸗ larz
gitatem ſui
patris ⸗·

quã coum
pater fecit.

Gνα r P

¶ Hoelpfũ · I. in mr̃e dietu · b Muenta ws.E'filijs ei⸗ tidi am tollẽdã que maxime oꝛ itur inter fratres ut. C. de
e (Secũdis ·ifilijs natis ex ſcdᷣis nuptijs ſeruetur us. bonis que liberis · cũ opoꝛtet. Gijj. et · ff. del · ij. cu pater. ¶
e =& r P , rs eoru matris ſ̊ in eo ꝙ h̊ dicit huãdã ſic dotẽ et. s. code euictis / et hm hũc intellectũ coꝛrigitur ille.ſoluto · ĩ hoc
mõ dixit de dnacõe ꝓpter nup: ibi:añnupt᷑. vero· ꝛc᷑. eapitulo ꝑ auten:neq; vi·quod ex do·⁊ ᷣm hoc plana ẽ lĩa
ſoluto.circa aũt racõ mn⸗
Pn. et in fi⸗ . „ . „ . equalitatis
bi Pirieur ißm et in patribo ſit ſcðᷣas nup⸗ nu dickã qundez aliquubo poꝛi⸗ Vnal⸗ lo
ſipſtiuſ o tias facientibo. et puetur ex poꝛi bus legibo. a nob aũt ꝑſcrutati cilegatie
ut ibidiciẽ qudẽ mr̃imomo filinſꝓpter ſcdᷣa p fectius eſt qui etiã conſiſtẽtibo miſſis ut H
pt iydege Wta luerata dos.ſcdᷣis q; iʒ non mj imonijs ꝗꝓpter nuptias dona⸗ CEðꝛ ibi · re
ſanir A, ad tercia pr vneit wta reliqua cõnes non augeri ſolũ ſed etiã a inancro.
aũt cogitur Wero quecuq; in talibo lueratus pncipio dari pcpimus · et ſicut ſerean
fuare . So⸗ epater daut mater ex ſcðᷣis nup⸗ augelpmm. ſimus ita q3 nmmaco⸗ uit de equa⸗
tit dn⸗ tis. p leg atũ foꝛſan ſeu hi dei⸗ trahẽnbo wolẽtibo oceſſinus. ſel litate lega⸗
ſuit ſuper⸗ miſſum (non tñ adteraas ve⸗ hoc qð de dminucõe dictu eſt ſi ſideicoͤnmſ⸗
ſtes ad ſecũ nerit nuptias) hee omxta eoꝛũ ſcð e fiant nuptie nõ ꝑꝑpcimus ſi itum de
di ufnno⸗ ſe. et a tcrenſnon mutilata ma⸗ ut non aliquo modo leoms pie ne
; vord K. trmionys maneãt apud eos in memoꝛie offendamus ↄſtõnem nut Janr
hec ſo lu⸗ moꝛa· et ad eoꝝ wlut ꝓprias ſue⸗ cũ ſilnj ex pᷣoꝛibus fuerĩt nuptns ckilla onfi;
r imſuf⸗ ceſſiones ꝑuemãt. aut etiaʒ ſup⸗ Si eni immẽſam obtulent dot xxrã lut ſub⸗
. 1 4. 12= . ZU . —R—— 72 . „ 2 —
ns vah adl ſtitibo quo volũt diſponãtur mo aut annuptialẽ donacõnẽ parẽ Ramenet ſe⸗
dotẽ vel do⸗ do. ¶ Quia vero lucra ubiq; Fm aut aliqͥd aliud largiat᷑deinde eſori⸗
nat ſecuqi nicõnis freqñtiã indiſũctõnes ſentiẽs quo fert lex abbreuiet dis nupt.
mrepi ex moete ſanciiumus.wrũ quo⸗ qð factũ eſt et enã dimmuat do⸗ nm gus en
tmaſnit ad Bã mone ct illud adicimus· q tẽ aut annupnalem donacõz ne⸗ ftiampſe⸗
terciu qua⸗ quecũq; luerati fuerint parẽtes. quaqꝙ; lucrũ erit fiins quod da⸗ cũdum ma
er S. repudio ſoluto mrimomo.ſiue tum elt. ß licebit luerari aut vit⸗ tener an
A De Drc bona gĩa miſſo.ſiue etiã alr.ſue cũ aut noucã hilijs 'm boc leſis. it. g. e. Q⸗
Sbm az . ꝙ HDe e naes — , 3 1 E eie. vero expe⸗
mdotendo⸗ P dotis ſiue ꝑ ſpõſaline largita⸗ ¶ Siyvxro ſolũ uſufructu rerum ctet · et ſic e⸗
nat⸗ mer tis oceiſionem . hec ad inſtar ex aut vir uxoꝛi aut ↄiux marito ꝑ z ſnen ex
a iea moꝛte luerox omino Fuẽt᷑ filns. nouiſſimã dedeit wolũtatẽ· ante ledoe nt:⸗,
ſecũdu ma⸗ boc idẽ cuſtodiẽdo etiã ſup in⸗ nos quideʒ dicebat lex · ſi ad ſe⸗ ciu mẽnmno⸗
trimomum dotatiſuxoꝛibo.ubia noſᷣ poſita cũdas wmiret nuptias aut pr̃ à mũ trãſiret
fuans oſtõꝙ cactatẽ pumuit. et nõ diſ mi ſta relicto uſu ederet ſicut ſoain⸗
lijs eiꝰma⸗ cermmꝰex cuius culpamr̃imo⸗ bus eadebat ꝓprietate. et repete e (Köiave
erimonñ ß⸗ mũ repudio ſit ſoſutũ. quo cũq;. RKiijs illu reſtitui·ſi wro inipubẽy ro. ſanciui⸗
ueeur ut bie enim mo do ſe hẽat ci et ſup illi foꝛſan filij fuiſſent. etiã cu medinj mus.ſcz ab
et ibi plene Fiia mir ei ie K P . . . 7. 26 . illo. Edem⸗
dirimus in αo qð lue ratũ elł ex illis nu⸗ tpis fructibus.h̃ᷣ em videbatur ceps. bue
illa notula. . Tena Kitzs ex quibo ꝓceſſerunt legi. nob aũt non ſatis hoc pla⸗ uſh Ppt
b dirtio rtcMhin. ſue pma ſoluta ſint meimo⸗ cuit. ſec wolumus wi ſiufis tet mnone kre⸗
Rr E e ma repudio.ſiue etiã ſc vᷣa.lʒ ter⸗ pꝓlargitatẽ aut moꝛtis cã dona⸗ deie nakir
detut contra cienon ſecute ſint nuptie. ¶ DOe cnẽ fcam · et inter viuos m qui⸗ quètiꝰmoꝛ⸗
HH Augmetis aut et diminu cõmibo bus licet eẽ donari ſi relnquat te ꝙỹ als ſ
C.· ſo luto. „——— Z —,„— „ „ 1Lr, . . uitur mat⸗
dic ergone diiü aut antenuptialiũ donatio⸗ et accipiens ad ſecundas wmat , Amnm e
pulto veriꝰ T do ei ſolu⸗
p hãcoſtõʒ “ “ cõm matri⸗
bñ lucbatur ͥ„ “ mon om⸗
dtẽ ſi tranſire nolebat ad ſeᷣm mr̃imoniũut ibi dᷣꝛ.nec nes ſupradictos caſus coartauimus ab illo Edeincepl.
obſtat qð hice dicitur de dnacoͤne de dote ſcði mat mo⸗ poſtea · et fa· ꝗ. ut mrᷣes et debi.et eredi. Ei. et. ff. del et ſe.
ni:quia hoc euenit ut nõ filij matrimonij pᷣmi tm lucrẽ lnam ad ea. f & viiltbome⸗

tur et eis rebuẽtur ſcʒ luera.ſ̊ etiã ſedis ·ſ.ratõe vitãde in
equalita tis · et hoc innuit lex illa cũ alijs;: C/de ſecũ.nupt.
er eſt ar. ad hãc ſoluęõnẽ · C. de co la· l. penl. Itez ꝓpter in⸗

iter · ut cũ quatu
dis mr monia oluztan. ur. .e Cbilkabun ur. quocuw
eoꝛũ fiat ſo lucò locũ hñt omia ſupradcã que habuimua
in. Feineeps · g ¶ Conſtitutio · ut · C. de repuðd. lafin

ndit
alpi
oiie
phanie
liec
lench,
ltn
N
ſcnbin
glapen
co
nſeran
eenn
VmnnG
leti
tne
ndNtee.
natige
bten
lan
ſüͤrſib⸗
teitte
u.

ne
ngafft⸗
anſe
tun t
nonnun
6,06
fee
vefen
cner
amt,
ſadt
no,
iſte
giin⸗,

Ciagt
ſnait⸗
ſe
(din
; bie
ißp
lefe
et
tilr
nor
dH

,

7

magnam. .
l¶ Dotẽ · ſedo viro·
m (Largiatur. ſez

I ut ecuilibʒ hlioꝛup⸗
e

te et ſie nec quentus videtur cũ paru ſit duraturus ut. C.

„
2 2
,

NN

prima parte. àa Procacitate elur a mennes
mü ſoluitur · R· b (Cauſa: dinoꝛtij ·ſ. ſiue culpa viri ſia⸗

ue uxoꝛis. C ¶(Et: ꝓ etiã⸗ d ¶ Supillis. mulieri bus
mdotatis diuertẽtibus. e aagmelis legioit. E
de donat añ nupt· p totũ uſq; a .l. i conſtante. .

7 .

¶ Drecepmus.i ↄceſſmus: ut imtiũ accipiant etiã cõ⸗

ſtante mẽ momout.C. de doͤnat: añ nuptil . n cſtante·
ut. e: l'ſi conſtante:
Eß et ſi ecõt rario ·
b (Pepcimus id
eſt non pinſimus
non pepeimus qn

nuptiaſ manere ſie quoq;
uſufructũ donec ſuperſit qᷣ
huũc habeat uſufructum.

mutaremꝰ?et ſbau⸗ niſi expreſſim ipe qͥ dona⸗
a ut no . cõnẽ fecit ſicut dictum eſt
vonſtons: eſt H i 01
C. de ſecũ· nup: hac aut hunce reliqut ſiue ma⸗
edic.m pnᷣ· ſculus hue femina dixerit

mmẽam · id ẽ wlle ad ſecundas vemẽte

eo nuptias qui uſufructũ
accepit ſolui eũ et ad ſuaʒ
in ſcðo minnemo⸗ reuti ꝓprietateʒ. Sz; bee
Gr ae quudem debus que plar⸗
lexleomis nã vult S donatur diecimg.
n autẽ in dotez aut in ſpõ⸗
ſali ciaʒ largit atem rerum

—

mi mrmoni tm de
tur cui etiaz minus
datur ut deã. lL hac
edcãli.et.S·e· Cop⸗ r
time · oO ¶Abbreuicr i abbreuiare pmittat q nõ con⸗
cedimus. Sonem ut ſi c fraudet filios cũtmdẽ quãtũ vi⸗
optime· ⸗eſt. i· oceſſum eſt a cõſtõne leomis.ſ̊ hec dimi⸗
q Datũ⸗ nutio ↄ ceditur.vel dic ꝙ datũ ẽ,ſ.m ſedo ma⸗
trimomo ꝙ cũ ſit magnũ datũ ſperabãt filn pᷣmi matri⸗
monn ſe feciſſe magnũu luerũ cũ tm eis debeatur quãtũ in
ſcdᷣm mmomũ cõ fertur qð certe luerũ nullũ erit ſi hee
diminucõ ſic fieri concedatur. ßUMUð½
P¶ Sitricũ:qðᷣ nõ debʒ eſſe.ſ̊ qũo lueratur cũ diminuatur
4. fit ĩ fraudẽ ut tãto detur minus filijs poſtea auteʒ ex
abfeonſo ſibi redderſ̊ nu quid hec fraus debʒ ꝓbari a ſi
lijs · R nnõ:quia pᷣſumitur. Itẽ nũquid ↄtra licebit pba⸗
ri:ſñ · nõ qua de iure ẽ pᷣſũptio iit hic etC.de dnat:an⸗
te nupt: lpnł in fi. Itẽ ad hoc.n:eſtotra·s·e: E q; vera
hactenus:ſout ibiaccurſius.
¶ Sivero volũtatẽ.ut p legatũ vel donacõͤnẽ e moꝛtia
vel fideicõmiſ· t ¶ Lex.ut.· C· ſi ſe.nup.mu.l.i.
u¶ ſii.euſu fructu idẽ ẽ et de uſu ſiipe eſrelictus.
x (Prius:i p leges etià pᷣus factas eirca a mſſi onẽ Pe⸗
tatis tali rerũ ut· C. de ſecũ.nupt·l.fe mine.im pn-.
epente i· ſtatim p oſtqᷓ; nupſit ſcdᷣo.
u. ſc uſußfructũ/ a ictiboſ. cõput atis ex die
quo ad ſedas init nuptias ſubaud deb eat eis reddi:

b·¶ Legi.ſcʒ ſu pradicte:C. que eſt valentim

eedit ut·ff de dvnatimter virũ et ux ſ ſponſus.Goceſſa
et. L.ñ quis · et: l ꝙ ſi vir/lieʒ ↄ iuĩ mpediatur alt.ff. de do
nat mter virũ et ux.l.i.neet·iiij.

e¶ In qui baſe; caſibus: d Etiã donari.qũq; enim câ⸗

e ¶ Manẽ. ſed quaræ ſecus in ꝓprietate q̊ pdifiue.s. e. GC

ſi vero ſit ſoboles Gñ.ꝙ adeo parũ uſufruetꝰ durat ut
lex de eo nõ curaret pua eni eſſ̃ pena eũ amittere cũꝛalijſ

* .

R
modis facile poſſit anntti vel capins dimmucõͤe vmoꝛ

S
. E, Dphn,

.

Donati⸗ ro dat eis dare teneatur ad minus ut:s. e. E 4

ↄma delil.fi. Eſed quia. ¶ Sic chi · ſcut ſi non fuiſſ cõ
tractüſedᷣm mrimomũ. g ¶Donacõʒ fecit· mt vinos.
p¶ Reliquitm vltima volũtate ut.ff.de tabu/exhi.l.i⸗
in i. ſelgiuclſ donauit miter viuos ita ꝙ tũc nonvaleat
ſß moꝛte cõfirmetur.nñiidem.q; donacõm ab imitio va⸗
lide cõ patur · ut· C.de donat:mter virũ et ux.l.donacõms.
¶ Solui· i diſſolui vel finri vnde vꝛ iſte ſoluit tẽpluut

— in paſſione xpi.
¶Sʒ hec · que ꝓxi.
mius innouamꝰ. ſ̊ dudũ
ſancita teneãt et maneat m Sponſalitiam.
apð accipietes donec vi⸗ ĩ. donat: ꝓpter nu⸗
uent. licet decies mlies a⸗ endr perfan,
liqiud contrarium wlint in pnci: et no. bunc.
moꝛientes · Quod enim Epoſſe itelligi añ
ex lege datum eſt lucrum uſrrucket Dändt
priu atus auferre modis β ten n wonat⸗
. W⁰₰Æt nup·. nto pa⸗
ommbus non valebit. eto ut ſeᷣm pactũ
Quomam omnino ad vbeanluemtetna
Frm d iiſiifruc. 10. pdat lieʒ ad ſedᷣm
memrian denſigue le⸗ mẽrimomũ vemat
Gumwmmui. ilud quoq; ut colligitur ex no⸗
mſceri legi bonum eſt. nglis e emine
bus pride dickii no ex lege lucratur
quod tribus pridẽ dictũ hüuc uſũfruc· ſed ex
pacto mag.niſñ di⸗

aloas lex defendat
taleʒ uſufruclicet als iure ↄmũ pdatap ter ſcdᷣm matri
momii vel die ut puto. hunc · Cloqui . qn
data fuit motẽ et paetũ de ea luerada et ꝓpter ſevᷣm ma⸗
ctrimomũ amiſſa ꝓprietas eſtnam uſũfruc.lex pu at et ẽ

Prietas plene

legalis uſufruc.ut.s· Eſi vero ſit ſo boles iclẽ tñ p̃t di⸗
ci etiã m ſupmadicti caſus poſicòe ut in neutro hoꝛæ caſuũ
poſſit pire uſufruep voluntatẽ teſtatoꝛis.ſed nũ quid et
m uſufruc:alioꝛ lucroꝛũ er ꝓprietatis erit ſ. ut nõ poſſit
interdicere. 4 minꝰ? hab at uſufru c· quẽ dat lex ut. G. e.
pᷣt interdicere· Alij dicũt idẽ,mſi in ĩa donacone ꝓpne⸗

tatis ̊ dixiſſſ ut ꝓbatur ex fi.huius:. ubi gnaliter di⸗
cit ꝙ enimac.ego puto poſſe diſtimgui aut enim ẽ tali

modo data ꝓprietas ꝙ pᷣt reuocari ut p leg atun donacõʒ
mtervinos mter cõ inges quo caſu pᷣt mterdicere ne lu⸗
erentur ſi ad ſeᷣm mrmnmũ trãſeant.ut.s. ꝓxi. E qꝛ ẽ
ambulatoꝛia volũtas uſq; ad ſupmũ vite exitũ · ut. f. de

adile.liin⸗ Ci ſi aut ab mitio tenunſß qð eſt qñq; ut di⸗
ximus·sS· ꝓxi: vnde nõ pᷣt reuocari.tũę nõ pᷣt interdi,-

cere ut in dote hie ðꝛ et donat. ꝓpter ncPrent hic.miñ in
ipᷣa vnacõne hoe fuiſſß expreſſum. ut. ff.
dieomb⸗. er: C de rerum pmu:l.rebus/

—

n (SHancitaer ab alns ut. C. de ſecil. nup: L iij· et a no bis

o Decien ſ.s de hꝛeòᷣ et fal: Gexheredatos · et. s de le⸗

P lege. hie no ar. ꝙ inre comm renuciar no. Gi.

non poteſt q plenę dic ut dixmus ꝗ ut ma. ere. et debi.

„C Piterea. ꝗ n ommno.legũ:i.:legũ tractantiũ de

uſuf. vel die uſufructus legitimi · nam alius conſtituit
pa ctcõmbus er ſtipulatiombus et m teſtamento. ut m:

7

ſtit: de uſufrue · Ci · Alins a lege cuſtituitur qui legitimu/

bicitur quem habet pater m boms filij ut ſubicit et ſu⸗

—

benſtes coniunx in lueris ex priee matrimomo· ute e

Eſi vero ſit ſobolesaccurſius:

de pact· l· in ta⸗

X y

7

.

T

)

. Si. eudas nupt:
VY 44

a (Conſtitucombo tres ſut que tractãt de acquiſitis es
lmea materna. ut·C.de bo. ma.l. i. et.l. ij. et· l. i

2.l. Jt due que
tractat de acquiſitis ex nuptiali lucro. ut.C. de bo. que li⸗

be· h.i. er. l. quecũq;. Itẽ due que tractãt de qſitis aliunde neu emat. vel relegato pr̃i expẽſam det. vel egẽtẽ viru ut
C. de boms que li:cũ õpoꝛtet er.l.fi. l hatrẽ vel fatrẽ vel matrẽ alat ut. f de iure d. lemuud⸗
b ¶ Geniat.· ſcz pater · c Caſiii.amiſſione. . Cman ẽte. Iteʒz ut ſup dcãs pſonas ab hoſtib redimat
eges. ſc; quas modo notauimus nam eoio ꝙn At. ff. ſo ma⸗ quams: It ubi maritus ad nnopiamvgit
dicut pdi nõ pdiit 4 — ut · C· de iur dot. l. u⸗
licz ad ſcdᷣm trãſe⸗ bi adhuc. et facit
at minmnomũ pat: „. —— HU Sðð ad hũᷣc. Gff. de reli.
imo etia erßſſedi⸗ eſt cſtitu cmbus oĩm Nõ ennn videtur ex pura Ie rata. Ci · et. ff.
e —— — — PD — ,è 7 . 5 * 6
n getrde hater tomr à ad ſlloa wr⸗ o brateing imdqmem Han sfianute:
bomis mr·l. i. müt.ſiue exlinea mrna ſi⸗ introducereß ſedᷣas nu⸗ wot. Cilld. et. C. ſi c
e nſ hee ue ex nuptiaali filioꝛ cauſa ptias cſiderãs ad hane ſtãte ma li.

nĩ et veteri ꝛ nouo

Rreinſalic a plo⸗ ſue aliũde uſufructũ ha⸗

ne llſs acauirunc bet licʒ ad ſeddas xmat nu bitur. miſ tñ aꝑte fiſius 4 ges ß ßm hoe ſemp
ut. ff · de coll. bo. l. i ptias.uſuũ nãq; ceoꝛꝛ donee circa vitam ip̃am innidiꝗ 8 vidꝛ ꝙ poſſit ſol⸗
eenceee NViluerer manere ſine caſu matri.aut manus inferés mocamn o
CL. τ 90, h cum ia añ nos amn. üe mpias. 2 nam donaco p̃t
oportet. Cexceptiſ etia an nos omnes wluüt impias· aut eirca ſubſtan⸗ reiocan ut bie bi⸗
eaſtrenſbus. et. ¶ ſoges.et in mms et in aliſ tie totius ablationẽ agẽes cit· ergo iure open
eodem banao. 5l nos ſimul diceimꝰ aduerſus eaʒ aliquid de- ſacõms pt⸗ ſer⸗
eſt quo ad hee.ut Atrenſiũ vero et quafi ₰ claretur. Wlo tn P* mit⸗ eſtita nam non te⸗
fad macedᷣ.l:ij. ſtreſi lioꝛũ excpiat timus mulierib⸗ ad ſedᷣa Vaor netur recompẽſare
ver Pae .1. N Reuocare h eſt ato. O⸗ Latertndonana + nuptias wvmetibo. a dhuc P q dono aecepit ve⸗
Rea penaſeo nu⸗ auliqd Rilio de ſuo ſi ad ſez-⸗ wlle poaιı maritoꝛũ dig⸗ ihenen
g (Mat:nuptia. cũdas wnerit nuptias nõ tatibus aut priuilegns lo cupletioꝛ é ut. f..
ſcz mattt Ppprrrit occaſione ingrati⸗ uti·ßad quale poſt pᷣoꝛem de donat. inter v ira
b (Niſ tn. no. tiii⸗ tudĩs reuocaè qd datũ el viu vnerĩt matrimomi ctux.ſi ſponſus. ¶
L) , r.—bus ex cauſis tm fi⸗ è fßi. cr. l. .
F h d. 9. Na en reuocac; dona⸗ ⸗ “ „ (Dederũt i.red
6 cõnis cũ ats multis —dlgerunt.
modis poſſit fieri etꝑ multas ig ratitudies ut.C. de re⸗ ¶ Immature i. mnimis Aro. en⸗ conſũptis de quibo tñ
uo · w. l. ki et aut libe.· dece. Gi. er faat ad hunc. CC. dere⸗ a Fructibo. ſez extãtibus et? fuit locupletioꝛ quia tin dẽ
„–uocã. w. I. pijs ſol. Nuquid: idẽ in pre accipiẽte ſe᷑ᷣam vx 4 de ſuo ent impẽſum de alijs no cu nõ in plus qᷓ; ſit locu⸗
) Oi & 5 oꝛẽ·Rn.nõ.q; nõ muemtur nec ergo nos a inre ↄm rece⸗ pletioꝛ teneaturut dictũ eſt et ꝙò batur · ff. de hꝛeð . pe. l.
„dimus . ut. C. de ap. I. pcipimus. Gfi. et quia nõ ſic eſt ve⸗ ct ſilege cõ. q aüt. b ¶ Conſlitutũ eſt· ut · . · Eſe vẽo
— riſinnie ꝙ mutet volũtatẽ ꝓpteruxoꝛs ſicẽ uxoꝛ ꝓpter virũ ſit ſoboles. ⸗ent.ſed nõne dolo facere videtur cu reſtitu⸗
ut dicitur hoc . Eet ar inſtit: de minr. patitur:et. C. te in⸗ . c (Dercipi⸗ rus eſt.ut.ff.de wli. ex. l. vlo.ſeñ.· nõ. q lu⸗
mrdic:ma.l cumtoꝛ em. c. l. penul· mtunus erat marit ex pacto als nõ hr̃et locũ q h ö.·
S= 8 1012 n. oꝛtunã· ut dicatir vel cõſularis mulier vel in d(Siaũnʒ ‚mulier . qð eſt ſpẽale in mĩ̃e qð die ut J. de hꝛe.
e pe n ia dignitate ex ſtatupñtis mariti et nõ pᷣteriti liczn ſe⸗ abinte. Sex bjs. *Huris. qbic uriur. de corigi
2 r Tr eũdũ nõ accepiſſ digmiatẽ Pmi retineret lic eſſß moꝛtu⸗ tur qut mr̃es debit et eredi. Ehk. M
., à A us· it · ff· de ſenat. l · i. et · l. femie nupte. er. g. e. E.· ſoluto.in f Eu oꝛ7· ſ. dandũ filijs. ¶ Hiuuc. als huic als hbinc. .

„

Pn.ot ſut hecvera miſi qñ p pᷣui
ff. de ſenat:lñi. et facit ad pũc. ¶ J. de reſti. Eſm aut etiã.
et · C. de nupt· cũ tæ· et. ff. ad mumc.l.filij. E i.
I¶ Brioꝛu digmitatu quas habe bat p pᷣmũ virum.
m (Obhlita. nubendo ſedo. n Mocudi alexandro ut
C · de incel · nup.l. j. et facit ad hHüc. CC de opis liv. l. lih⸗
ta. et. ff. de repud.l.fi. /rum nõ ſie diſcernere ut ieiunum
o Epulata.no.ſatu⸗ et facit inſtit: de ſuc.ſbᷣla. f·
p ¶ Eius ch principig Talexãdri pᷣceptũ. ut. C· ubi pu⸗
educ. deb e. l.i.· q¶ im · tutoꝛu agna toꝛũ et ſmilium.
r ¶ Dat ei etiã hec.nõ ſolũ alexandri ut ſeʒ apð matrem
alatur afacitff. ubi pupi ·edu.ilj.i.S uare ſi otrahat ſe⸗
eudas nõ ꝑmittitur educatio matri eũ⸗ apð vitricũ

legiuũ hoc hab; mulier. ut

poſſit eſſe tutela Puigni. ut. C. de otrario iudic.tu.l..f. ſeñ.
d. ale — 3☚ aling in educacone que Poſßvite eius plerũq; inſidioſa

eſſe ꝙᷓ tutela. vl ꝙ tutel a pmittitur verum eſt a teſtatoꝛe

nõ a indice vellege. Itẽ eſt ↄtraad hũc. C 5. ut li. ma. et

. , . 7 ⸗ P „,,
. B. l. de E aui- Cillud. ſo ut bi. ¶ Rotes atmhbaes.· ſcz mmo⸗

rzi

⸗

u ¶ Ruas lex immobijliter ſiue in gne hec dictio lexacci

pitur: ſut aut cauſe ut ſe et ſuos alat. vel ut fundũ ydo⸗

x ¶ Donatioms. ſcʒ

iſſe cogitacõnẽ puta⸗ Honatioms.
veniſt. Etacne puta⸗ ꝓhibite mter aiu⸗

Eius ſcz mulieris. ex: ut.C.qñ mu.off.u.l.n. G
ſed ne ſit· ¶ ¶ Mariti. cdi. m (Trahit lex iſta. .
n pſi:matri. o (Interdicit. exiſa..
Ppꝓ (Succeſſion em. ut.C.qñ mulier tu. of.l.ij.et inſtitiad
tercul. G fi. q¶ Ex ſbſtituede. ſpupillari ut. C:ad teret
l· omnem. xv ¶ Prioꝛes noſtri.ſ. vixerũt faciendo legeſ

quarum mo do mentionem habuimus.

¶ Pumüt amare.ſp oꝛes nr̃i.ut.C. de ſecũ.nupt·l. .
atẽ. quã coꝛru perũt. u ¶ Agũt. l. ſapiẽtes ·
x ierem tutrieem. y ¶ Gel. pro ſaltem.
¶ Pelſtiere.i.moꝛtaliter qq; moꝛtẽ eternaʒ expectat qui
peierat als eſt m lia peierare.

a Drecedentes ·i p̃ter eos quos modo diximus de ſue

eſſione et de alijs in pnᷣ huius. Gaccurſius.
5 4 ixmus. ut . e. ſiigitur · et facit. C. ad terculſi qua.

¶ Drebuim. ut.C. qn mu.tu. of.l.fi. et facit inſti. ad oꝛ⸗
Placet. ſtõ. ut. C. ad tre. iubemus. Ein ſus⸗

Patrẽ:nepotis filium teſtatoꝛis ·

illius ampłectũtur foꝛtunã. que
enim pᷣoꝛum oblita eſt non rur⸗

ſus ex p oꝛibo adiuuabit᷑.¶Jo⸗

cũdũ quoq; ill et non extra pi⸗
etatẽ a diue memoꝛie alexãdro
ſuꝑ alios plimos antiquoꝛũ le⸗

giſtatoꝛũ determĩatũ eſt. ut i qᷣs

manumiſerit ancillã. demde du⸗
cat eã vxoꝛẽ.at illa ut videatur

clata aepulata ſoluerit circa ma

numiſſoꝛẽ mr̃immomũ: non ſinit
ad ſc ðᷣas nuptias lex eã wmire

ptias foꝛmcacõnẽ iudicat et coꝛ⸗
ruptionẽ.ſed nõ nuptias nec ma
trmiomũ. exquo miurie non de⸗
cẽtes eiꝗ libtatẽ im poſuit fiunt.
¶ Eius quoq; pnᷣapis illd q; im⸗

uementes dignam putaumus

ꝓtẽ nr̃e facere ſanctõms.qm̃ o⸗

mmũ mi ſi de digmoꝛ ad filioꝛuz

educationẽ vid ebatur.dat ei ecẽ
hec lex niſi ad ſcdᷣ as acceeſſerit
nuptias. (Potes aut quas ac
cepint cõ trahetes nõ dabũt faci

le mulieribo oſiſtẽtibus adhue

mr̃imonijs · mſi tm ex cauß quas
lex muemt · alioqn ſi quid tale
geſſerint inſtar donacõms qð a

gitur boe ipo eſſe videt᷑· et ſi mo

riatur mulier et recpient dotes.

qun dederũt eas immature muli

eribo mariti ab heredibo mulie⸗
rum cũ medij tpis fructibuſ ꝛpᷣi
teredes eoꝝ habebũt in lucrũ
Fm pactũ.aſi ad ſcdᷣͥas nuptia⸗
wmãt viri Fuabũt ſine alienati⸗
one hee filijſ. hoc vid elieʒ qo ge
nexraliter cõ ſtitutũ eſt. ¶ Si ve⸗
ronõ cõtigerit accipere cõtrahẽ
tes dotes adhuc conſtante ma⸗

trimomo etiaʒ poſt moꝛtẽ vxoꝛũn

eas ſm leges ab illaꝝ pcipient
heredibo ſicut ſcriptura vult do
tis. ¶ Si autẽ tutelam gerat mu
lier flio · palã eſt q im puberũ
exiſtẽtiũ iurans non ad ſcdᷣas ſe
vemre nuptias deinde otẽnens
et pus ↄnubiũ.et uiſiurandũ.ad
maritu wmat ſeᷣm.non pᷣus tu⸗
toꝛem pꝑetens· et racõnẽ reddẽs

dudũ pᷣcedẽtes penasabas ſu⸗

et exſoluens omne quicq̃d huie

debʒz. nõ ſolũ que eius ſüt mypo⸗
thecã hre lex pmittit ſilijs · H etiã
mariti ſb am trahit cũ ypothecis
ipᷣi q;ᷓ interdicit ſiin ſucceſſionem
impuberis moꝛiẽtis · licʒ ex ſbſti⸗

tucõne pater eam vemire ad ſilij

dixit ſuceeſlionem. ̊ h̊ qdẽ pri⸗
oꝛes noſtri Hlos aũt miramur
ſi mulierem ſic impiã oſtitutã ut
etiã ho cip̃ᷣm iuhurãdũ negligẽt

et ſic ad imm aturas nup tias de

uemiret.tribus maxĩs neglecti
deo et defuncki memoꝛiaa carita⸗
te Rlioꝛũita paruis ſubdiderũt
ms. et illã qiudẽ que añ luctu⸗
oſũ nubit tpuſ.et nec ommo mr
flioꝝ oſiſtit. pumunt amare · et
licʒ ſilios nõ habeat · ꝓpter ſolã
boneſtatẽ hoe agũt.mulierẽ we⸗
ro ſic eſuſam cõ cupiſcentijs · vel
nõ ipis ſub diderũt pemis · qua⸗
ſuſtinẽt que ante lugubre tpus
ad ſcdᷣa vota declinauerũt.] de⸗
oq; ſancimus eas q̃ ſic ꝑeſtifere
de cetero pſumunt mulieres ſuß

& r S's .
lugubre tpus nubũt et infamã C⸗ E
et omia alia bns inferẽtes · a ſo⸗
lucõnẽ eis penarũ dantes eãdẽ
quã etiã illis.ut ſupplłicẽt impera⸗
toꝛi.et mediã poꝛcõnẽ dent filijs
ſuaꝛ rerũnec uſuf.apð eas re⸗
manente. et ſinplieiter equalem
eam pommus ꝓpter nuptiarum
im maturitatẽ ei que ante lugu⸗
bre tpus nupfit. i wro etiã
naturaliũ tutelã gerat filioꝛũ(nã
boc q;ᷓ pᷣbuimus ei) tñ ad virum
wmẽs et nõ hec agẽs que ꝑ rui
dictaſũt. hnſdẽ ſubiaceat pemſ
ꝓuidẽna wero ſit g uicias qiu⸗
dẽ agẽtiũ pᷣſidibus· bic aũt glo⸗
rioſiſſmmo p̃fecto feliciſſme hu⸗ „
us urbis vna cũ pᷣtoee· cuihuꝰ·
urbis ana eſt. ut wolere ad nu e de .
ptias vemire tutelã gerẽte muli⸗ / —„ 6 „ 97
ere. et oꝛ din etur minoꝛiby mitoꝛ. Er E ) A
et racõnes ſuſapiantur et qð mĩ

ſtinere omes· quas pᷣmitus dixi
mus ſup hijs mulieribo que ãte

— ——

— 8

„ . Z 6

ater.
„. . C inſ.
b ¶Sed et
ſñi quis con
ſtitummus.
ut · S· quo
opoꝛ: epil.
CEneq; au⸗
tem.
e ¶ Solu⸗

mus J. muc.
d C eceſſi
tate ut ſan-
guimis cali
ditatem. ut
8· de nõ eli·
Ecũ igit᷑·
ibi. ſi auteʒ
non value⸗
rit. ce et.S.
qũo 0ρ5ρωW„²

ep· quã⸗

ta . et facit
adhunc. G
epiſ. El ve
ro futurus.
et · Oſi vero
poſt/ et. Eſi
vẽo lectoꝛ.
et . C. ð epil.
e cle · l eum
qᷓ · er. S· qũo
opoꝛ · epil ·
Cer neq;

vxoi:
e¶Nlms. ſ.
mulierts.

f Rueve
ro· je nota
cir ca hanc
materiã gꝗe

—.e0t—
— G—
—

8
.

Ctuo) Qera v. 9. ₰ „ 8. ,.

õs

S Kr.

debet oecakone gubnacõis hoe
reddatur. ¶ Placetcq; tq; noba ze⸗
noms pie memoꝛie oſtõ volens
pr̃em ſi uubeat᷑ ꝓprio ſilio leg a⸗
mſb odicõne. aut die dare nõ

aliter exigi ꝓ donacõelegato⸗ B„

rum caucõnẽ hanc videlicʒ ꝗᷓ le⸗

gatoꝝ fuã doꝝ cauſa wocatur ·

mſi ſcõ as pr cõtraxeit nuptias.
ſit enim et bhee ſecundo nubetib
pena. ¶ Sz et ſi quis inter reue⸗
rentiſſimos cõſtitutus clericos
ultra lectoꝛẽ aut cantoꝛẽ omino
oↄtraxeit nuptias .hũc ex nra cõ
ſtiucõne ca dere ſacerdotio cõ⸗
ſtituimus atq; volumus ſi wro
lectoꝛ exiſtẽs et nuptias facienſ
demde ꝗpter aliq meuitabilem

necitate ad ſedᷣas venerit nupti⸗

as. nequaq; ad maioꝛis ſacerdo

tij aſcen dat culmẽ.ſ illie mane⸗

bit apð mulierẽ affectu illiꝰ ſpo
nens melioꝛi ꝓu ectui.ſi wro eu

ſit laicus ad oꝛdmem ſbᷣdyaco⸗

m aut dyacom aut pᷣſbiteri vem⸗
re wlueit · deinde appareat mu⸗
lierẽ hñs non ex virg iniate ſi⸗
bicopulatã. ſ̊ aut diſiüctã a ma
rito aut aliter. no ab imtio mox
ſibi legitime ↄiũctã aut eniã ipe
ad ſcdᷣas nuptias venerit nõ im
petrabit ſacerdotiũ ßß ſi licz latẽ⸗

draplex es ter ad veneit ommo eo adet.

inſ. votultiſ
ſimũ et ve⸗
tus et nouũ
noniſſnnũ

uebatur ut

diſtiguere⸗
mus an re⸗

ſiquebatur

ſnnpliciter
ut nᷣ nuberet
an Aanut certe
pſone puta
ticio nubẽt

AHW An econten
Ifm Innpliciter

.

c

ut nõ önube
ret. an ut ti⸗
cio nõnube
rz. ñmndor caſu
val et cũ uti

le ſit rei pu⸗

4 . R

Que wero nunc ſeqᷣtur cã eſt

antiquaamultas quidem rea⸗

piens coꝛrectõnes nõ ab alijs
ſolũ hß etiã a nob. nõ tñ ad ſui ve⸗
mẽs ſũmã rectitudinẽ quã nunc

ſeckãtes s pñtiaſ ſancimus. Lex e⸗

nim que vocat iulia miſcella lex

antiqua lexwtuſta hlioꝝ ꝓere

acõms ſponens ſtudiũ pmitte⸗
bat mulieri. licz vir ꝓhiberet.

aliqd ob hoc relin queret quate⸗
nus non ad ſcdᷣas wmret nupti
as. tñ et ad virũ vmre et iurare
lloꝛxcã boe ageret · et qð re⸗
lictũ erat accipe: et hãe quidem

m annũ d abat mulierib⸗ licẽtiaz

eo aut traſeũte.ſi wlit accipe re⸗
lickũ.nõ aliter licebat mulieri hᷣ

. accipe⸗an teqᷓ; caucõnẽ exponẽt
qua ad ſe edas nõ vemret nupti⸗
as · ſed hãc q; adiectõnẽ ipe iu⸗ in⸗

lius mnſcellus adinuemit · h qn⸗
tus mutius ſceuola hoe pſanci⸗

uerat. ſup omibo quippe pẽdẽti⸗

bus mcuſarx ꝓhibicõne bmoi

adinuemẽs caucõnẽ. ¶ EFlos
igitur vidẽxs plimas muliereſ

deſliderio nuptiaꝛ nõ ꝓpter fili⸗

oꝛũ ꝓcreacõnẽ.ſed ꝓpter necita⸗
tem et iurates et nubetes. et traſ⸗
cẽdẽtes moꝛiẽtiũ volũt ates exli⸗
maumus prius interim ſ⸗ ſaerati⸗

oꝛem mederi pꝑtem et piurdi eis
cohibere. nec linere tlia ſbire in⸗

ramenta in qubo ommo puiriũ
ꝓmptũ eſt. ã nec illð inerat le⸗
giut opoꝛteret ſine hins exiſtẽ⸗
tes mulieres hoc iurare ſacramẽ
tũ.ß̃ etiã filios hñtibo hoc adia⸗
cebat iuſiurandũ qð deũ ſimulet
defuncti ammã otriſtaret. eũ uti⸗
q; piuriũ quidẽ eſſ m ꝓmptu· ſi⸗
lioꝛum vero ꝙ creatio in caſi ſine

muneribo reiacèt. ¶ Qua igit

hbee nia ſanciuimus lege iuſiura⸗
dũ eis auferẽtes. et talem ꝑnnt⸗
tẽtes ꝑcepeõnẽ cõ ſideraiumus
(qm alterutrũ rerũ a nob pᷣter⸗

miſſum eſt) opoꝛtere et defuncki

amme mederi.q qpropter pñtez
pommus legẽ (nõ enĩ volumus
deſiciẽtiũ nichilillicitũ bñtes vo⸗
lũtates fruſtrari)ſ em dicẽmus
mulierẽ opoꝛtere ominovirop⸗
cipiẽte nõ nubere.hoc cuſtodire
ꝓ amaritudine habuiſſß hoc me
rito lex nũe autẽ cũ ſed o pᷣſto ſit
id eſt ut ſivoluerit nubere quidẽ
accipiat qð relictũ eſt nouiſſſimi
ſceleris elt. deſpꝛeere voluntatẽ
defuncti nta fluckuãtẽ ut ei detur
licentia nubẽdi et acapiendi qðᷣ

Z ei.

relictũ eſt. et p omia ↄtriſtandi

prioꝛẽ maritũ. vnde ſanemus ſi
gquis ꝓhibueit ad aliud wemire

mirimomũ.ſue etiã uxoꝛ maritũ.
(idẽ namq; eſt utrimq;) et ꝓ hoc
aliqiid reliquerit. vnã ex dua
bus cõ dicõnem hr̃e otrahetium

52*½

fieri ad ſo⸗
bolẽ ꝓcrez
dam. ff. ſo.

et ſi illi cer⸗
te pſone et
honeſte nu⸗
bere pᷣ̃t nõ

als ut. f. de

cõdi. et de.l.
cũ ita lega⸗
tu. ¶videa

cia aũt non
valet cõdi⸗
tio et remit
titur q̃ſ cõ⸗
tra ·Pu · vti.
iducta Ideʒ
dicas 1 dix

erit ut alicu

iuns arbito
nuberet at
uarto va

Foete frau⸗

mus. In te ter

—

—

ↄdicõ mſi

dez ß fuerit

fem q foꝛ⸗

te alij nubẽę

nõ pt · ut · ff.
deodi. et de ·
cũ tale leg⸗
tũ. Eſi arbi⸗

tratu . et.

meuie. et. l.
hoc modo.
er hijs cañ⸗
bus. qñ cõ⸗
ditio nõ va

let nec cau⸗

tio mucia⸗

na locũ ha⸗

ber que ha
bet locum
ubiĩ nõ fa⸗
ciẽdo ẽ con
dicõ que tñ
valet · ut · ff.
de cõdic · ot
demõ.l. mu⸗
ciane · Jure
vero veteri

iuluis quið

niſcells di⸗
ſtixit an añ
annũ petit
legatum et
tũc iuret ſe
non nubẽ·
