qð etiã añ hãc · l.e⸗

rat ut rõehuins poſ

ſeſſioms qͥ bic eſſß
deb eat houemiri ut
C. ubi mrem ac. l.
ni.et · C. ubi de hꝛeð⸗
agi opoꝛ l.i.
dDe poſſelnõe.
ſcʒ recupanda uel
adipiſcenda uel re
tinẽda cũ hijs tri⸗
bus modis de ea
agatur ut mſti. de
diniſio .
ypotheca · ut ſi
rẽ immobilẽ ĩ hac

de terra et de tetminis ſiue
de ꝓprietate ſiue de poſſeſ⸗
ſione à ypotheca à qualibʒ
alia occahone illie eẽ iuri
ſbiaceat (hoe enĩ apudpᷣ
cedetes legiſlatoꝛ elvarie
quidẽ dictũ eſt licʒ nõ pu
re et hẽ nos illud ↄndera⸗
mmus ) et vltra termios

litigare non qratſue en

magna delicka ſüũt ſiue cõ
tractus exiſtũt opoꝛtʒ om
mbo modis ſup eis et cõ⸗
uencõeʒ eſſe et ſepturaʒ ſi
opus fuerit et examĩacõʒ

ꝓicaalẽ ꝗpter facilẽ ꝓba

cõ nem q; ſiue in puo quiſ.
piã ſiliter delmqt ſue ma⸗
ius ad hue peccatũ ſiat q̃⸗
le eſt ſi nec in pius iure po
tiatur ß expectet wiire in
eynee terre ꝓuinciã ibiq;
eũ ouemire et de talibo liu⸗

gare quẽ neq; pnñteʒ neqq
m ꝓuicia ſoꝛſan ꝓpter Ytu

tem illius aut in firmtatẽ
ſuã ouemre oterat ↄpetẽ⸗

ter . qd enĩ eit durius qᷓ; le

ſuz oꝛſan circa ſbᷣlacõʒ bo

ms aut equi à iumentoꝛũ

alieuuis à pecudũ aut exi
guum dicamus domeltice
galline hüc cogi nomn ꝗᷓ
auferetur ꝓuincia linig aẽ
ſů alibi currere et illic ꝓba

cõnes ho qᷓ ꝑtulit exigi

et ãàplures expenſas pati
qꝙ; rei eſtimacõ ẽ aut mo⸗
piã ingemiſcentem ferre.
4

nincia poſitã michi obligaſti quo caſi etiã rõne poſ⸗
eſſionis hie poſite agã hic ſiue etiaʒ alibi poſite agam
pic ratione contractus ut· s. ꝓx· dixit· nam reus hice fit

id eſt debitoꝛ oblig ando ſie ſe et rem ſuam accur.·
g ¶ Oecaſione ut de ſeruitutibo ꝑſonalibo ut vſu ⁊ uſufr.
et de realibo ut ruſticoꝛe pᷣdioꝛæ ut · ff. de hbuit. l. i. uel etiaz
de ſtatu buili uel aſcpᷣticie odicõis uel alterius ſilis ut de
filiacõne uel de patria poteſtate ſmilis eſt modus lo qñ
di ut. C.de udiẽ · ꝓp eranð.in fi:i· ſeñ· a ccurſius.

—

Hince no bis multitudo plu
rima eſt inter pellãtiũ quo⸗
tidie acrebro m talibo cau
ſis inquietamur puarũ gr̃a
occaſionũ et ip̃i multas ſu⸗

ſtmẽtes mpoꝛtunmitates et

widẽtes plurimmã qui dem

multitudimẽ viroꝛũ pluri⸗

mãq; mulierũ ex ꝓprijs lo⸗
cis agitatas et ad hãc ve⸗
mẽtes feliciſſmã ciutateʒ
quoꝛ plurimi et mendicã
tes et afflicti hboc agüt mt⸗
dum quoq;ʒ hic moꝛiuntur.
.
diigitur fuerint ambo
in ꝓuncia et actoꝛ et reus
nequaq; ad aliã ꝓuinciã cã
trabatur neq; ad hãc ſeli⸗
ciſſmã cimntatẽ neq; ex pᷣ⸗
ule gio cuiuſpiã neq; ex
iuſſione ſed illie decidatur
¶ Si wro alter qdẽ adeſt
alter aut abeſt ꝗvro pnñs
eſt ex domo abſentis mmiu⸗
ſticiã patiat᷑ duemiat᷑ om
mbo mo dis ipe qͥ iniuſticiã
egit ſiue curatoꝛ ſiue ↄdu⸗
ctoꝛ ſiue quicũq; eius ſit·

et liceat ei hm ꝓpiñcieſpaci

um et 'm legẽ ↄomunẽ anti
qutus poſitã inducias ac⸗
cipientẽ nüciare qᷓ de hijs
geſta ſüt illi ad quẽ cã re⸗
fertur. ¶ SDed ſi qiudẽ vi⸗
cina eſt ꝓmcia in qua hboc
agitur vna aut duabo mã⸗
ſombo in medio ꝓuiciarũ
cõſtitutis qu atuoꝛ ei menſi⸗
um dare inducias· ſivro

b¶ Subiaceat ·

idez in clericis ðʒõ·
ᷓ. ut clerici apð ꝓ⸗
pri · e. con · i · Rñ · et
clericus in eo loco
ↄuemtur ſ nõ apð
pᷣſidẽ ſed apð epᷣm
eius loci q ſuus eſt
ratione hmõi cauſe
hm To .

i ¶ Sarie · i. in vari⸗
is locis ut.fde ac⸗

cuſat.il:ſñi cui. pnl.

et fiñ. et · l. f. et:f.de

re mili . l. ij.i. Rñſo.·
et. C· ubi de crnmme

agi opoꝛtz. lie et · C·
de caſtrenkarijs er
miſteriarijs . l. fi. in
fi.et · S· ut indiſme
quoq; ſuf.G qð aũt
dẽm ẽ. et · ff. de indi ·
l· hꝛes · Ce uſq; m fj⸗
on pure · B elt
nõ muemtur.l. aliqᷓ
de antiquis qᷓ ita di
cat pure et ſmplic⸗
ter de omibo ut iſta
dicit ⁊ ſtatim ſbicit
nã bec in delictis er
quaſi. Itẽ imotracti
bus et quaſi loq tur
Itẽ et in a ctõib⸗ in
rem inſqbe quis ra⸗

cõne poſſeſnõis ſo

rum ſoꝛtitur ut.C.
ubi m rem act.l.fi.
Itẽ et in interdictis
poſſeſſoꝛijs ut hie
continetur ·
¶ Coõſiderauimuſ·
ſcʒ ꝙ reus rñdeat
et ita ecõtra diemꝰ
ꝙ actoꝛ alibi non
agat uel agẽ qrat
ut ſbicit uel dic ad
reũ tm referendũ hᷣ

ßenne id ẽ
libellum conuencõ
nalem al.
n¶ Examiacõnem
ꝓuincialẽ·id ẽ faci⸗
endã in ꝓuincia ea
vbiotractũ ẽ uel de
lictũ ut · s.dictu eſt
et elt racõ ut ſubicit
facultas ꝓ bacõnũ

nam facilins probabit actoꝛ hie ꝙᷓ extra prouinciam et
facit· C· de heret· et ma ·l. quonias · in fr et. C. de rebus cre ·
i. generaliter · in pnᷣbi pbacõmbus pingums c.

2 — —— —ꝑ –„

l

ſc⸗

6p

lnſſ
W
flart
eh

lacent
tias ,
vnihe
meo ſon
ryf
pöefn
ſiusi
moiciſ

ienpe
ſde
cli Cp
f eſſt
miſtiſe

Noe n.

tlieetl⸗
larſse
hohin
tinchi
(ait
ſcend.
ſgn⸗
preſ
inr ai
s tid
ſmpte
byutſen
um ſi
dlenst
ſtotnen
baſocr
cͤſtyn
qus
osſ⸗
ti.
gacttke
hurſet
gorbe⸗
.7
enim
s riet
nden
gbiron
Neip⸗
Nen
niß
nnite
huenco

ſhcöne
dehie⸗
Uinaad

ſiue

eicd-

phocnl
ncan

blgte

„

2 Are potiatur.ſmile dicitur in diuina pagina ꝙ nul⸗

lũ eſt adeo puũ vemale peceatũ ꝗð ſi deducatur in ↄtemp
efficiatur moꝛtale. b ¶ ſcʒ reum.

tũn um.
ePr ſentem. ſcz etiam ſubaudi · d ¶ IIllius· ſcz rei.
e ¶ Leſum.actoꝛem. ,
ngemiſcentem . ſie · C. quando· impꝑꝛ inter pu·ẽt · vj.
erre. ſcilicet penas quas patituu. i⸗
Aultitudo. ſie
C.qui po· in pig·
il· n.m prim.

¶ Crebro. i· ſepe. maius ſit ſpaciũ ſex·ſi ve⸗
tibrle p, ro ex paleſtma ſoꝛſan aut
nincia m qua obli⸗ ex egipto aut ex genauʒz
gacõ cõtracta ẽ ut longinquarũ menſes oe⸗
s· E. hee oñderã⸗ to ad h̊ ſufficiẽt· ſivero ex
italia. ſeñ idẽ licet ð
nõ ſit ꝓucia h̊ piũ

ciarũ dna utꝗ.e. Epnłet· fi n ¶ Cahatur. ſcʒ p reum
o ¶ Primlegio · hoc eſt non ꝓdeſt reo Puilegiuut poſſit
alias reuocare indiciũ qꝙᷓ ubi ↄtraxit.Sʒ ↄtra.ff. de iudic.
.l. ij. Gomes aũt.So.dicũt quidã illã coꝛrigi piſtã et eo⸗

dem mõ rñdent adlʒ.ff.de arbi.l.nõ diſtĩguemusG Itez

ſi quis rome.nã et ibi ðᷣꝛ nõ debere legatũ rome cõuemri
etiam de eo qð ibi fecit dimõ añ hanclegacõnem in qua
nüc eſt · ſ̊ ̊ non placʒ q; et ꝑ aliã autent qᷓ eſt poſt iſtaʒ
ſalua ſunt legatis et alnjs Puilegia utꝗᷓ de ſanc· epiſ. Eñ
vero epi.die g hic loqui de pᷣuilegijs qͥ extra coꝛpus in⸗
ris poñ̃ta ſũt ut collr ſupra.e.plurimoꝛũ.nec videtur
aliquid coꝛrigere ut.s. e. hec cõſiderantes·ibi h ec enĩ
⁊c.qͥ aüt in inre coꝛpis ſũt nec tollũtur p hãc aut ut di⸗
ctum eſt. ö̊ quedã alia aut et foꝛi et indicis· videtur tollẽ
puilegiũ hm. but.s. ut indiſme quoqᷣ ſuf · qð autẽ p⸗
mims qð nõ puto miſi ut dictũ eſt ſi non ſunt in coꝛpoꝛe
iuris nam et m ſequẽti.Gpoſtillũ ſc; in. interdicimus.
quibuſdã ſeruatur puilegiu. tem cõtra · s· de exhi. Ei. in
eo ꝙ ibi actoꝛi ꝓmittitur ex pᷣuilegio ad aliud iudicum
trah ere reũ· Itẽ ad idem cõtma. C.de dilat ſi quãdo.et.C·
de iuriſdi:om.in.l:in erimmali.So:quidã dicũt illas du⸗
as eſſe coꝛrectas piſtã quod nõ placet q in quãtũ poſ
ſumus euitare legu coꝛrectiones h̊ facẽ dobemus iuſtini
anũ imntantes ut ꝗ. quibo mo ma.effi ſui. tribus autẽ.
dic ergo ꝙ hec loquitur ĩ reo illa in actoꝛe trahente reũ
ad extraneũ iudicẽeſed heec mala videtur ſolutio nã nõ
debʒ licere actoꝛi qð nõ licet reo ut.ff.de reg· in.nõ debet.

ſ die h̊ ſpeciale illud generale cui generi p hãc ſpeciem

dero gatur ut · ff. de lega. ij. l· uxoꝛẽ.feliciſſmo · et. f.de
re· inr.l.ſemꝑ·ſie et aliaſ licʒ actoꝛi ſeʒ agẽ qñ vult qd reo
nõ licet cõuemiri qñ vult ut. ff. de excep · do· l. pure · Efi. et
ff. de peti · Her. l.i qͥs libᷣ . Eita demũ. ibi et erat imn iphus
⁊c· ut. C ut ne. inm· a gẽ vel accu.co.l.i.ſ̊j hoc nõ lieʒ reo.
p ¶ Cuinſpiã · ſeʒ rei ꝗᷓ couemitur nõ ec actoꝛis.nã actoꝛ
ex comiſſione impiali p̃t trahẽ reũ in aliã puinciã ut.C
X ntain.uchid in Ganinelc ard dido ers
exhi · et intro.re.Ei. aſcʒ in ꝓuincia illa ubi cõtractũ
q ¶Bedillic decidatur.⸗
none remittitur in cõtractuut in delicto.ut j. ut nul.inð.
CEhvero qͥs·Reñ.ut ibi dicemus. modis.pᷣmo in dño
r ivero cal. iſtũ pono teibo/ wnnus qi cũ mqnili⸗
msvel mercennarijs habitabat ut · ff. de ufu et ha. l. p⸗
eulus · et ex domo ab vno inquilino eſt deiectus ↄuemtur
ipſe inquilmus ex ſuo delicto.l.aquiliadjrecta vel utili
ſed er dns ex quaſi delicto tenetur actione in fa etum qui
opera maloꝛũ homnũutitur. ut mſti.de ob.que ex quaſi
de ·nal. Item exercitoꝛ · hec ergo aut: pmittit hoc noui

eſt. Sed qͥd ſi ibi nõ muematur

WeE ee eh A- Fæm/ tuß

ut poſſit nũciare dño:ẽt datur ei ſpaciũ et ſi vemat ple⸗
ne examinatur cauſa:alioquin damnatur pñs couentus
et ſi de rebo eius actoꝛi non poſſit ſatiſfieri capiuntur res
abſentis ꝓpter eius ↄtuma ciã hanc reprobo.q; exquo
certum eſt quis deiecerit nõ debʒ alius teneri ut.ff.de hijs
qui deie · uel effu.l.i.in fi.et.lij.et·ff.de ver.obli:ctinuus.
Gcũ ita. Si aut diceres dñm cum ſua famlia non habi
S taſſe etiã alia racõe
nõ ten eretur ut. ff.
de hijs qui deie. uel
bheſperns gẽtibo à ſepten⸗ effu ·l. . Ghec in fa⸗
trionalibo aut in libia eſt ctũactio. vel p one
5 ,” , ſic· ali quis cõuem⸗
tũc quod etiã pᷣcedentibuſ ebat me ꝙ erã ſibi
legiſlatoꝛbo ſufficies viſu opnori⸗ nolreine⸗
mi. cacone uel quali⸗
eſt eſſe tpus determinatuz. cuq alia actoͤne et
MD aliquis offert ſe de
fennom mee ꝓmit
tendo indicio ſiſti me dũm et penã ẽt ſi nõ faceret ſtare.
pniittitur ergo huic ꝓ curatoꝛi ſiue fideiuſſoꝛi ut nunciet
mich i dño ut hic ſubicitur et ſinõ vemam. ꝓcuratoꝛ cõ⸗
demnatur ad intereſſe ꝙ me non fecit ſtare in quo ve⸗
mt etiã rei petite extima uo. Itẽ⁊ ego dñs in actõne ↄtra
me cõpetenti cõdemnaboꝛ et ſi ex rebꝰ ꝓcuratoꝛis ſatiſ⸗
fieri non poſſittũc de meis ſatiſſfiet.nec eſt mirum qꝛ hoc
ꝓpter meã cõtumacia contigit. etquod hic dicitur ipſe
qui iuſticiã egit ſcʒ dñs· Itẽ nota ꝙ hec autẽ.Ffacit hunc
verum pꝓpcuratoꝛem eo ipſo ꝙ nõ remouetur ab abſente
et ante litis cõ teſtacõnẽ ꝑmttit ſententiã ferri quod eſt

minabile · vel dici poteſt ꝙ quaſi cõteſtata ẽ ut.C. ubi im

rẽ ac.l.ij. Tercio die ꝙ in quocun q; defenſoꝛe locũ habet
qui ſatiſdat indicatü ſo lui:nec curo ꝙ ſatiſdedẽit indicõ
ſiſtere dñm· vel dic quarto ꝙ ꝓcuratoꝛ meus p vim ex⸗

pulit alimm meo nomine vel me mandante vel ratũ ha

bente vnde potelt cõuemiri tam ipſe qᷓ; ego dñs mterdi
cto vnde vi. ut. ff. devi et vi ar.l.i. Equotiẽs.er.ff.de inſti.
l.cuicũq; · fi · et. l. le.j.Nñet· f· ꝙ viaut clam.l.dem q;:G.
penul. vmnttet ergo hec aut.h̊ nouu ut poſſit michi nu⸗
riari· et hec ultima placet preceptoꝛi meo.Sed quare ꝓp
deo pmittit h̊ autẽ.dño nuciãri cũ jpᷣm ꝓcuratoꝛẽ pñntẽ et
ſuo noie pᷣt cõuemire · Eñ.pᷣt.q; ſic ẽ in fideiuſſoꝛe ut.s.
de fideiuſ. E. et · Eij · ſed tercia poſitio caſus magis pro⸗
bari vi detur iniſto. rZ
¶ Iniuſticiã· ꝙ aliquid eſt diectũ uel effuſũ ſcdᷣm pᷣmã
pontionẽ caſus.vel dic miuſticiã q; debitoꝛ ẽ meus ille
qui ẽ dñs domus m alias tres poſicõn es caſus.
t ¶ Niuſti ciã egit· ſeʒ cõductoꝛ uel ſilis m pᷣmã poſti⸗
onẽ et m ultimã.vel dic ſcei dñs qui eſt abſens ſecundũ
duas medias poſñition es caſus
u ¶ Nuicũq; ſit eius. ſcʒ ſiue caſtaldus ſiue peunatoꝛ ſiue

ſimiis pſona que preſens elſt.
x ¶ Legẽ cõmunẽ ut.C. de dila.l.i.vel dic.xx.miliũ diur⸗
noꝛũ ut.ff.ſ quis cau.li.pᷣmaverioꝛ videtur. q; ̊ ſtatim
ſubicit eſſe cõſiderandã pꝓuũciã qð in dicta.l.C. de dilaẽ̃.
cõtinetur· Sʒ nũq̃d ibi alia tpa cõputãtur.ſñ.ſic.ſed ad
inſtar eius hic ponũtur. ⸗tur.vel dic agitur ̊.i. abſenſ
y (Hoc agii:cã tracta/ degit ut in nouellis aʒ.

a Mãſiombo·i. diebo vel dic puineijs q due puincie

ſut m mecho ut im nouellis.

b Long in quarũ.ſcʒ regionum ſcʒ dilatio p etitur.

eterminatũ. ut. C. de dila.l.i.ſed nõne in alijs tpib⸗
hec lex oꝛrigit illã.denñ.nõ. ꝙ illa loqnitur in dilacõe q̃
datur pñti vel petenti gña teſtiũ uel mſtr̃oꝛe hec aũt loqᷓ

+

tur ĩ alio caſu qñ ſcʒ q̃s patitur miuſticiã miquã ex domo

abſentis · quidã tamẽ dixerũt eam corrigi ·

a ¶ Credit. i. confidit· tur ꝙ ſi nõ eredit ꝙ h̊ nõ poſſit
b Litẽ.ſ.dñs vñ vide⸗/ eum muitum defend ere ſ̊ ö. f. de
nouat᷑ l. ſi ſtichũ. Efiet· F. de ſolutl.ſoluconẽ·q̃ ſũt huie
ↄtra.S olucõ:qmdã dicũt hoc caſu eas eſſe coꝛrectas lic
in alijs firme remaneãt.ſ̊ nos dicimus ꝙ h̊ lo qnitur qñ
noĩe peuratoꝛio eũ defendere volebat ibi autvolebat m
ſe indicaũ trãſferre ammo nouãdi qð pᷣ̃t etiã eo muito ut
ibi di citur erfac.ff·
dene H
C¶De illo/ ſapit . qꝛ
n0 legalis
d ina aeo. —1 rrn⸗ 7 .
vp kerädſed miſ Si qdẽ ißi nuclann cre
dit litẽ illi eã ↄmittat.ſiwve

1c.nam tüũc nec iu⸗ lnt 23 Lm
dicatũ videtur ut. ff. ro aliud aliqͥd de illo capit

ad turpill.li.Eñi·
e (Un maioꝛi-id &
erimmali.

f¶Mmoꝛi ·.i· in ci⸗ .
nili qui etiam ratione ſue mmoꝛitatis poſtpomituir crimi

nali ut.C. de oꝛdi indi.l. fi. g (Aut ille· ſc p curatoꝛ.
¶ Ulle vero. ſc; dñs cui nun ciatum eſt al.
i ¶ Statutum. ſcilicet a iudice·
k Canqᷓ;. iſtò tãqᷓ; nõ denotat ſilitudmẽ ſ̊ ꝓprietatẽ.
¶ Agentẽ · id ẽ rñdentẽ.hñc·ff. de eden.li:circa pnᷣ.
m Conuẽtus elt · ſci ꝓcuratoꝛ uel ſmilis ei.

udex. ſc; ſiẽ oꝛdinarius ſi aũt delegatus eſt nõ vo⸗
cabit eam re et vbo ut. S. de exi · ſv ero quidã· nec etiaʒ
Poterit defendere iuriſdictõʒ ſuã iundicio penali.ut.ff.Rᷣ

quis ius di.non ob.li.p mo ſeñ·ſed hoc ꝑ ſuum delegan

tem ſiet ut in dicto. Eſi vero quidam-
o ¶ Obnoxius· ſeʒ noĩe abſentis quem defendit m aʒ. uel
dic ſuo noĩ e ↄdemnatur ſiue 'mp mã poſicõ eʒ caſus hiue
ym aliam ſcʒ hm ſeðd aʒ poſicõeʒ uel terciã ut·ff. de ꝓ cu. l·
pꝓ laucius· et · ff. de re indi.l.ñ ſe.m ꝑnidẽ et multomagis

ym quartũ modũ ponendi caſũ ut in pnᷣ.huius.G dixĩ9.

p̃terea et ſtati dicit ipᷣmabſentẽ dãnari quõ g bis con
dẽnaretur et ſe mel ꝑ alii et ſemel ꝑ ſe eerte abſurdũ viðꝛ.
ũ. Labſente· a ¶ Mietẽ.ſaliquẽ ad defenſiõʒ ſui.

q ( Monvol entẽ · ſcz ↄ denet repete quaſi ot:lit. ð eum. p

hec em qᷣ facta fuerũt in pſona pñtis et miſſiõe ꝓ abſen
te et dationẽ dilacõis ad ſin aduentũ hec omia qñ quã⸗
dam oteſtacõʒ ↄtra abſentẽ facerevidẽtur ut h̃ · et · C. vbi

in rem ac.lij.vnde nõ obſtat ꝙ dᷣꝛ ante lit:cõt.nõ poſſe

dari diffnntiuã ſmaʒ ut. C. de tpi · a p· lfi. Gillud.q eſt i
qnah ↄteſtata ut dictũ eſtotra abſentẽ.cõtra pñteʒ vero
vere ẽ ↄteſtataquidã tñ dixerüt hãe ſnĩaʒ q cõtra ab⸗
ſentẽ datur eſſe interlocutoꝛiã de miſſione im poſſeſſionẽ
ꝓ mõẽſum declarati debiti ut et ĩ alio caſu quẽ ſtati ſbiciet
1 Dit ipſe · in quilmus uel qui preſens elſt.
¶ Abſentis · ſcʒ ſ obnoxius apparuerit ut.S. ꝓxĩe ut qꝛ
mãdanit ꝓcuratoꝛi uel ratũ habuit ut.ff. qdᷣvi aut clam.
l.deniq;· Pnbłet nota ꝙ duo videntur neceſſaria eſſe ut
abſens exigatur et ꝙ obnoxius apꝓpareat et ꝙ ouentus
loluendo non ſit.
t¶ Si vero neq; legitime.ut pr ſuus ſi erat filiuſfa· ille qͥ
volebat pñtare abſentẽ.nã pr̃ legitime pᷣt cogi ꝓ filio.
ut · C· de bo · ma. l.i et mſti.p quaſꝑ noacqͥ · Ci. ſte et alie
ſũt pſone q̃ ꝓ alijs ↄopelluũtur quas no.in inſti:de cur.in
h· H de defen ſoꝛe qui ſatis dederat indicio ſiſti ſᷣm ſevᷣaʒ ca
ſus poſicõeʒ uel indi catũ ſolui ᷣm terciã h̊ ſpeãliter dicit
qui ſine ſatiſqacõe nõ debuit admitti cũ ſit cautio pᷣtoꝛia
ut. f. de pto.ſti.l/i. in pñᷣ.et.l.pᷣtoꝛꝛe.
u ¶ Legitima voce.ſcilicet precomis uelnuncij miſſi ad
domum ut ꝗ de litigio. Comnem. B
x Condẽnetur etiã abſens.ſeʒ ꝓcuratoꝛ uel ſimilis ac ſ᷑

boc eſt. ix.menſium vtile. modis ommbo actõnẽ et

ali dirigat ſuſcepturum

diceret non ſolum ↄdemnabitur ſi pñs eſtut· s. ꝓx. E ſed

etiã abſens ut hic dicitur · uel dic etiã abſens.q; d.nõ ſo
lũ ̊ ꝓcuratoꝛ uelſiſis q̊ pᷣmo fuit pñs h̊ etiã ille qͥ ſemp
fuit abſens ut·S/ꝓx habuimus .· h qliter bec ſnia erit

lata oᷣtravtrũq; abſentẽ·rñdent quidã ut al.et alij q ſit

interlocutoꝛia et q̊ ᷣm ſcema id oꝛdinẽ negoce ut lit nõ

ↄt: ut hic erat fiat miſſo in poſ.bo · abſentis vtriuſq; hᷣm

mẽſurã debiti decla⸗
rati ut. s. de exi · Cſi
vero quidã.lit· au⸗

tẽ ↄt etꝰ ginto de cã
detur diffnntiua eti
am otra abſenteʒ h̊
cã nõ facta liquida
idẽ qð in pmo caſu

cõpleturũ omino qᷓ diſcer⸗
nẽda ſũt mſi appellacõ fu⸗
erit ſvᷣſecuta hue imn maioꝛi
hue in minoꝛi cã. Sautezʒ

et. ¶ ſm aũt · Sʒ cer⸗
te hic p̃t dici ſemp
oↄteſtata uel quaſivñ ſemp datur diffnntiua dũmõ liqᷣat
ut dix mus. S.· . ꝓx.nec h̊ ſolo caſu iure nouo datur dif⸗
finitiua licʒ nõ fuerit lis vere ↄt imo et in alio puta ab⸗
ſente a ctoꝛ e utꝗᷓde lit· omnẽ.licʒ iureveteri nõ daretur

diffimtia n lis eſ vere oteſtata ut. C. de tẽ · ap · l. l. Eillð.

y ¶ Hermodicium.q· d. ym oꝛdinẽ q̃ ſeruatur qñ cã deſe⸗
ritur quẽ oꝛdinẽ mõ ꝓxime diximus et h hermodicium
aliter iure veteri anter nouo ſeruatur· nam veteri actoꝛe
abſente nõ ↄtrahb ebatur hermodiciũ ſ̊ cãcellabatur eiꝰ
ꝓceſſus ut · ff.de iudi.l· et poſt edictũ.Sʒ hodie tã reo qᷓ
actoꝛe abſente ↄtrabitur ut poſſit ꝓcedi m lite ad ſnĩaʒ
ut · C. de indiẽ · ꝓerandũ.Gſm aũt · et ꝗ.de lit· Comnẽ ·

¶ In nullo minoꝛ. imo ẽ in aliquo in deterioni ↄdicõe

appellare nõ pᷣt tã iure veteri q; iure nouo et etiã nouiſſi⸗
mo. ut · ff. de in di · et poſt edictũ . Ehi.et · C. de ndi · ꝓPeran⸗
dũ. cũ aũt · etꝗj. de indici · Gaudient · in fi· Eet facit. . de te
ſti. Cet H. in .· Oet. C. quoꝛc ap· non reci · l i · et · ff. de nox ·
quoẽ · ¶in ptãtæ:et · ff.de re iudi·de vnoquoq;· Efi
a ¶ Sivero ·accu ſatoꝛ:large pomtur etiã ꝓ a ctoꝛe·
b ¶ Abſoluere . ſe; ab in ſtantia indien uel edictiſm al.
ut. ff. de indiẽ. et poſt. Sʒ certe imo etiã diffmitiue licʒ nõ
E ut j. de litig · Cñ vero mitium litis ·

¶ Et damna. facit. f · de indi · eũ q · et · · de exhibẽ. re · Enm

vero quidã · in fi· Cet · C.q̃ act.nõ polſ.l.qui crimen ·
d Reieila eſt emendare.
uta Bunt alias put abunt et alias putabitur.
otentiã als potentiã et alias potentia.

ufficiet hoc quod dixmus . s. hac oſtit.
reſtent. nota mirabile verbum ſie · s · de exi · Cſanci⸗
mus · et · Cſuſcepto ·
k (Et puras ſeruare· ſc; ab omi donat ut· s· iuſiuran. qd
p · et · .· ut indi·ſme quoquo ſuffra · h; autem et facit· C.
de iure iut. calum.l.ij. Pnl.· G
¶ Arripiat · ſiè oſtrue arripiat id eſt ꝓtegat violẽtos
id eſt raptoꝛes. ꝓuincialibo cingulis id ẽ a digmtate pᷣñi

dis ꝓmncie in qua deliquit ne ſeuiat et ↄgnoſcat in eos
eæt facit. C. de ap· l. ad dictos ·et · C· de decur. l. curia les qͥ ho

noꝛaria. in fi · enõ refertur ad pᷣmũ dictũ ſ̊ ad alia.q.d.
m (Forte⸗b, diri cauſaʒ nõ eſſe trabendã ad aliam ꝓ⸗
mciam ut.·S. e. hec ↄſiderãtes excipe miia c.
n Publice cauſe· nam pᷣuata cauſa ſuanõ vocat aliquẽ
impentoꝛ ut · C. de decur · l. curiales ommum
o ¶ Precipiat · foꝛte fecit q̊ nnpꝛ ut ipᷣemet de c cogno⸗
ſcat qð ↄſilio ꝓ cerũ fit ut hic dicitur ex eo qð dicit prag
maticaacẽ· que pra gmatica fit tm oↄſñilio ꝓ cerum ut · C· d
leg .· et oſti.l· ij · idem et ſi alia cã rei publice eũ vocauerit

ut. C. de indi . l. ꝓpe⸗
randũ. ſiquidem.

reualere.Ffac.sa. ut nõ fi pig · in pů · et · · e · Ci · in fi

cd
leeſen

e ſiie

daſſoe
lkltin
iſcgn
da
mciiſeen
nCnntode
Fyptiae
bſenn

lchatouen
inpnocge

Cſquitn

tdiͤſem
dümoſit
odaurdf
ſo putat
no dartte
olkE
r ſade
rmochaun
pclen iche
libanres
cetinb
lin auſti
Coſmni
niochcdeg
nch ſpert
tfacr d
e ſener
1C
ctore⸗
lchbnt
ſtuelgte

bore
ſmne.

abiu
4
ogin
r in
iuſims
Nafiet

dgnmnf
wſernn
nrs
4a
GAunc

6 1
Caatalche

wace
Sbiarneſ
uun
jvoount

rct

ut bic dicitur. naz

iterim in cauſa ſua

habet dilacõez ex
.l· ut ſubiẽ circa ap ·
ut ꝙ habz cauſam
ap· rome habʒ en/
pᷣuilegium ex · l· ſep
ta ne mterm oue⸗
matur deʒ eſt etiã
nẽ in leg a cõe uel
cauſa teſtimonn fe
rendi et ideʒ in om
mby que ex .· ſc⸗
ta habent pmlegi
um ſiue miites ſi⸗
ue ſenatoꝛes fiue
clariſſiminec emm
ea pᷣuilegia caſſan⸗
tur ut. fl. de indic. l.
j. EG legatis · et · C
omnes · et dixnmnus
plene. S· e. Eſi igit

a (uale ẽ ſuper
appellacõibo. hoe
elt exemplũ g ideʒ
eſt in alns q ex le⸗
ge habent pullegi
umut diximul . · e.
Eh igitur.
b¶Plurmos. ſeʒ
ogmtoꝛcs al ut· C.
de ap · l.in offeren⸗
dis et . S. de ap · Cil
lud. et · Eſmili mõ.
et · Coꝛiẽtalẽ. et · fi.
librarũ aur · ut im ꝓ
xmmis dcis · l. o tiet ·
D ne. quedaʒ
puilegia. id ẽ mmndul
ta uel mdulgenda
que tñ iuris coꝛpe
nõ ↄtineãtur et no.
bie ſubſeqñter nu⸗
merari pſonas q
plus ſo łz timeriꝛc.
ut dicit canon. m de

ille quidem nunciet ille ve
ro non oꝛdinet et ſtatutuʒ

tranſeat tempus tanqꝙᷓ fir

me agentem eum qui con

uentus elt et p abſente p⸗
ſona etiam imutum prelſen
tet negoecij iudex apud ſu

um tribunal et cauſam ex⸗

ammans prelente eo qui
conuencõnem ſuſcepit cõ

demnet etiam eum m quo
obnoxuis apparueit mſu⸗

per et ilum poſt hmõi ad⸗
momcõnem mittere in ꝓ⸗
uincia non wolentem . ſi ta⸗

men omino obnoxuis ap
paruerit · et ſi qudem lo⸗

cuples ſit ĩe exigatur qᷓ
decreta ſunt ſi wro munuſ

ſit qd habet aut non ſuffi

ciat in iſta condemnacõe
tune et de abſentis rebus
cõpleatur victoꝛi damnũ
hmõn ſi vro nec ipᷣe appa

rtuerit quu dñm litis pſen⸗
tare iuſſus ẽ.aut qii pro
eo legitime cogatur tune

wcetur qiudem legitima
woce non autem obedienſ
cõdemnetur et abſens ᷣm
ſcema quod appellatur he
remodicium id eſt deſerte
cauſe.nam qu ꝑ contuma
ciam deſerit in nullo minoꝛ
pñte putabitur. ¶ Dive
ro ille foꝛſan aduenerit à
miſit quenqᷓ; accuſatoꝛ au
tem delt tüc abſoluere eũ
et damna eius mederi ca⸗
lummiatoꝛẽ cogat ſic erũt
tpacõꝛ es ſic ꝑeccare ceſſai⸗
bunt ſie non put abunt po
tentiam diuitiaruz iuſticie
pᷣualere.ſee latet nos
foꝛſan nec hoc ſufficiet ad
pfectiſſmam cauſe mede⸗
lam cum uudicantes poten
tioꝛibo magis qᷓ; iuſtioꝛa
volentib et ad ꝓiuncias
wem entibus preſtent · Sʒ

tamen noiumus plurima

BDS'assds Drr . e e

miuſticiaruzʒ curata ab hac

legiſlatione magis autem
q;tum ad nos eſt totũ erit

ſanatum nam qui non ali⸗

ter tradimus cingula mnimi

prius iuſurandum ſubie⸗
rint hec accipientes iuſte
ommbus uidicarea pura/

ſeruare manus non puto
poſt prelentem legem al⸗

tero quolibet egebimus
augmento ſed illi quideʒ

iuſte iudicent ad legem ſi

mul et iuſiurandum reſpici
entes. ¶ Arripiat autem
nullus ꝓuncialibo cingu⸗
lis violentos vtens nullo
priuilegio aut poteſtate
a foꝛma miſi woꝛte ſacrano⸗

ſtra pragmatica foꝛma oc⸗

caſone publice cauſe pee⸗
dens exhibitü hic quẽpiã
Reri pᷣcipiat aut ex lege
hoc faciat quale eſt ſuper
appellacõmbus licet etiaz
boc ex multa ꝑte curauimꝰ
plurimos maioꝛum iudi⸗
cum in ꝓunceis appellacõ⸗
num conſtituentes ut apð
illos magis appellacõ qñ
non de maximo negocõ ſu
erit queſtio q; in bac exa⸗

minetur maxima ciuitate
MNManc dicentes uiſticie
legem adhuc potius faci

emus eam iuſtioꝛ em ß nul
li pmittimus habere cõtra

eam quedam pᷣuilegia ne⸗

qʒ excipi ab hac lege quo
libet pᷣnlegio nec hi cuili⸗

bet ſanctarum eccleharum
Aargitum ſit aut aliceunvene
rabilium xenodochioꝛum

aut alijs venerabilibo do⸗
mibus aut cuilibet iparum
impialuim domuum aut ſa
cro patrimomo aut ſacris
pBuatis que merito poſt ſu⸗
pernum honoꝛem ſecundo
loco ſunt poſita nec ſi ali⸗
quibus iudicibus aut in

cauß 1

Item ea que genen

liter dicütur miñ ſpe
cialiter vocentur vi
dentur neglecta ut

ff. de miur.Itẽ apð

labeonem . Gait pᷣ⸗
toꝛ. nec enim pᷣmle
Eia lerpra p. l. caſ⸗
anturꝑ hanc con⸗
ſtit. Sʒ tamen qui⸗
dam dixerunt tum
p ſupradicta tum p
ea que h̊ dicutur ſic
generaliter coꝛrigi
dict am.l.de indicl.
ij ſed falſuʒ eſt q
lo lum vult hic no⸗
minare ꝑſonas⁊ in
hoe dielt plus hie
ut dictum eſt·

e¶ Nuolib; Puile⸗
gio/per ̃nilegium
aliquod.

ſbͤdiniditur ſtatim.

8 (Sacro pr̃imo⸗
mo ⸗· id eſt rebus im
perialibus.
p¶ Sacris Buatiſ.
id eſt rebus pᷣuatiſ
Primcipis.nam ha
bet bona duplicis
Feneris ut dicitur
H.et. C. de quadri.
pſ bene a zenone.
m pn;
Poſt ſupernuz.
id eſt dicere que
uate ſut merito pꝰ
impiales ſta tim · q̃
impiales ſunt a ſu
pno deo collate.

a ¶Legi. ſeʒ huie.
b Soꝛtem.id eſt
foꝛtunam. al.

e¶ Zucceſſiões · ut

GS⸗E.⸗ i m fi·
d Mutationes⸗
facit.C. de ve m. e⸗

nu. l.j · Eſed quia-
et. g. de nõ ali · Cut
autem · et ꝗ].ti · i · in

e¶ Infirme · facit

.C. ſi contra ins uel
uti · pub ·l. fi· et. s · de

non alie. ¶quia ve
rovẽriſimile. et · C.
quado impe. inter
pu.et vi . l. · i · Heñ. er

C. de P et · bo. ſub⸗
la.l.i.in ſ · i · feñ ·

poteñntatu poſitis aut om⸗
mno ſub nos oſtitutis ho⸗
mimbus.· ſed omnes obe⸗
diant legi et ſuccubentes
iuſticie ſanctõi honoꝛent
eam et ꝑ omia habeãt ſoꝛ⸗
tem non ſolum in ſemetip⸗
ſos reſpicientes ſed etiam
in futuras ſucceſſiones er
ſcientes qina michil pene
in ſemet ipo manet ſed cur
rit natura ſemp multas e⸗
uoluens mutacõnes quaſ
neq; pᷣuidere facile eſt ne
q; p dicere deo ſolumodo
et impatoꝛe ſequente deuʒ
hec gubernare mediocri⸗
ter et manſuete valente⸗
¶ Si wro quiſq; vtatur
aliquibus ſacris foꝛmis
ſue prag maticis ſiue al⸗
is de tali quo dam ſibi lar
gitis erunt ommino imfir⸗
me iudicibo maximam ſol
uentibus penam ſi omm⸗
no ſuſceperint et non hoc

quod ſfit ſolum medebun

tur ſed quod etiam eſt fa⸗
cienduʒz etemm ſi poſt hee
tale aliqd impetretur ab
aliquibus noſtroꝛum ſub
iectoꝛum aut ab alio quo
libet quibus Pus interdi⸗
ximus mter quos comple
ckimur ſicut dictum elt ee
clehas et venerabilia mo⸗
naſteria et ſacras domos
noſtras et ſacra noſtra pᷣ⸗
uata et ſacrum patrimoni
um neq; hboc ommno va⸗
lebit. ¶Erit auteʒ lex hec
vbiq; ſuam extendens iu

ſte Ytutem et ſimul quidẽ

futura caute conſtituens ſi⸗
mul aũt qð pᷣterijt curans.
citote igitur omnes ſbᷣ⸗
iecti quos deus et noſtris
ꝓgenitoꝛibus et nobis do
nauit quomam hanc vo⸗
bis damus legiſlationem
omnem vo bis cautelam cõ
ferentes et neq; itinere fa⸗
tig abimini longioꝛe neq;
aduerſus maximos lacri⸗
mabitis neq; nos culpabi⸗
tis tanq; hec non coꝛrigen
tes ſed vnuſquiſq; de ꝓxi⸗
mo reſpiciens penam in q;
bus foꝛte damnificabitur
aut ledetur et hanc curam
videns magnum et bonuz
laudabit deum qui hec noſ
ſancire bene et iuſte illumi
naiut. ¶ Sit ergo pena ta
lia omittentibus aut ſuſci⸗
pientibus iudicibus et cin
guli caſus et · x. librarũ au⸗
ri damnum. ¶ Dloꝛioſiſſi⸗
mi igitur p fecti ſacroꝛum
noſtroꝛum pᷣtoꝛioꝛum qui
p omn em ſubi ectam terrã
conſiſtunt legem hanc co⸗
gnoſcentes gponant et p
dioceſes ſub ſe conſtitutaſ
et in omm italia et libia et
inſulis et oꝛiente et quod⸗
cũq; in illirico eſt et ſaant
omnes quomam eoꝛum cu
ram habemus deo qui tan
ta nobis contulit offeren⸗
tes legem qui magnam no
bis ꝓ eis recõpenſacõnem
dabit dum talia pro cauſa
ſubieckoꝛum ſalutis ſanci⸗
uerimus ꝓponatur oſtanti
nopol. ciubo noſtris ·

ðʒ quid ſi dieat pnᷣ⸗
ceꝑs in cõcedendo
tali pᷣuilegio conce
do non obſtãte hae
conſtit ut omes o⸗
be · iu · 1 .· Rñ. valet
ut ar. ff. delinj. ſi qs
m principio teſta⸗
mẽti · ff. del. et ſe. eõ ·
l.ꝓrinceps.

¶ Erit aũt vbiq;·
ergo et in it alia lie⸗

.s.· e· C Hhec ↄſiderã⸗

tes. et. ſigitur.fa
ciat tm mencõeʒz de
ꝓnincia.
& Cinguli caſus.
ſie·S. ſcemcas.fi⸗

Hp illirico. id ẽ
in ſclauoma.al.·
cõpenſacõz ·

id ẽ meritũ uel retnri

bucõnem. accur·

*

——

=
= —

h

in
G
n
n
Ail

ttirpbic⸗
untlſi
berrſctn
Eigtni
nerig

.
nll⸗
ns

liint
on⸗d

pet,
uüdtn

u6. 4 G uibe modis naturales effi.legi·hic debʒ eſſe le
a⸗ efficiutur· ſ̊ in alia ↄſtõeꝗᷓ.quibus mo/na · effi· eſt

m lia ſui. et que ſit dĩ

feica diximus a t5
l.cum quis· et duabo ſeqñtibo · ·

Ecte. a in
liano ⸗ ut
ft⁰ff. de le.
neq leg es et · · nõ
que ambe ſũt
mliam . B
Cc ature varie⸗
tatẽ · natura em de⸗
properat nouas
edè foꝛmas ut · C.
de ve. in· enu · l · i· G
ſß qꝛ · et multis uti⸗
tur nouitatibo · ut

j.de ↄ ſang· et ute·

fra:.m ꝓn.
d Leges .· ut · C. de
natu ·li · l· cũ quis · et
l.nup. ct. l. fr et · .
de inceſt. nupti · ¶
dubitatum et · · de

triẽ. et ſe. Efi.

e.
olmtur.loco
en elt. et dic id

eſt inducũtur.
g (Coꝛrigimus.

i:adicimus et int⸗

bie Aunatc ut. c.

de natu.li. cũ quis·
¶ Cõpatã alias
cõſternatã als cõ⸗

patam.

k (Unſtia i· matri
momu ecum ea fecit

mteruementibo im⸗

ſtris ſm quibo dos

mr̃imomũ oↄ ſeri
bitur qð eſt necelſ

ſe ad taliũ filioꝛe le
gitimacõnẽ qm p
Ran ſin⸗ uitn⸗
IKElioſ(.poſtea.
8 i · poſtea
natis. 5
o Maſa legitioſ.
i · utlegitinn naſcã
tur · a···
p lex. ſey 3.
noĩata . l.cũ quis ·

idã.ſ· ſapi:⸗

entes.
r Emlanimus.
p aliam.l.in.e.ti.de
natu. lib.l. nup·
Eis· ſ. natis añ
mr momũ qui ſui

ia iter huc ti · er illũ die ut ibi in
õſtõnibo. poſitis in· C. de natu. li·

1¹

Quibo modis naturales
filin efficiuntur legitimi. et
ſui ſupᷣ illos modos qui
ſ Eerb oſtõm bo cõtinẽ
tur.

E iuſt. au.io· p.

Ecte dictü eſt
a pᷣdeceſſoꝛib
ris et añ oẽs

q; ſenatus ↄſultũ ꝓlatũ in
republica romanoꝛx vidᷣꝛ
ad omia ſufficiẽter ab mi
tio ꝓmulgatũ.ſ̊ multa in⸗
digere coꝛrectõne ut ad
nature varietateʒ et eius
machinacõnes ſufficiat.

63 igitur de hns qͥ ex natura

libo ad ius ſuoꝝ puemũt
multas et varias cõſeph⸗
mus leges. Ex hyjs aut qᷓ

a natura reru ꝑ ſmgla mo

liutur muemẽtel aliqͥd de⸗
eſſe hins q̃ ã ſtatuta ſũt et

bec in pᷣſenti coꝛrigimus
¶ Sancitũ nãq; eſt utſ

quis hns mulierẽ puro ſ
biaffectu opatã. demde ſi
lios ꝓ creauerit et poſtea
ei etiã fecerit nuptialia in⸗
ſtrumẽta.et legitimos ex
ea ꝓcreauerit hlios neq;
by qui pᷣus nati ſũt mane
ant naturales·ß et illi ſuis
onumerẽtur.eo ꝙ occaho
ommo eis ſüt naſci legiti
moſſß habiut etã iſta lex
coꝛrectionẽ · nã qe ſcði er
poſt dotem nati moꝛtui ſuůt
ideo vwolebant qiudã ne⸗
quaq; poꝛes añ exiſtẽti bo
adiuuari.et hoc emẽdaui
mus. et dedmus eis etiaʒ
wl ſi moꝛtui ſũt hij qui ſe⸗

a uiliano ſapi
entiſſmo. q; nulla lex ne

ſut facti ꝑ matrimomuũ.
t ¶ Adiciẽtes.in. e.l.C. nup.

u ¶ Aliqui filn· ut vnus tm poſtea natus eſt vel nulls.

8

x Nri cõputari vel dic aſcribi in teſtamẽto in q
mitituit alios ſuos legitios filios. als iſti tales agunt

cũdi fuerũt frẽs hie legi⸗

iciẽtes· qm et hoc dubita⸗
tũ eſt ut ſi aliqui filn poſt
dotalia nõ naſcãtur. attñ
pᷣcedęẽtes licet añ dotalia
nati ſmt mier ſuos aſcribi
parre quiuppe ad toc feſti

nãto. ¶ Dz er aliud qᷣdã

tale occurrit ex hméôi nã⸗
q; ↄſuetud ine nati erat filij
alicui. at ille eos wolebat
anobᷣ admuẽto mõ facere
ſuos·nuptialiũ cõfectõne
documẽtoꝛ / deliberate aut
hoc pr̃e moꝛtua eſt mulier
et oſtõms eũ deſeruit mo⸗
dus (non enĩ erat ad quã
opteret nupuale fiei docu
mentũ) et naturales mane
bant filnmunto pfe.
qddã ec ſ̃m tale exoꝛtü ẽ

ſapud viros neq; anobis

cogintos ꝓcreauit etenĩ
quudã ilios.nõ legitime/
et flios quidẽ ultra qᷓ;ᷓ di⸗
ligebat · et legitios ſibi fiei
Fm leges wolebat. Ea aũt
q̃ ſũt in lr̃is non erãt omi⸗
no ſmepeconeq; dignaʒ
eam exiſtimauit legitimo
quodã nomie que etiã ſe⸗
metipᷣam mniuriauerat ſuf⸗
fiat enĩ hoc tin dicẽ.qᷓpro⸗
pter ſcdᷣus iſte mo dus eſt

quu filios grauat in prioꝛ
quidẽ ꝑ moꝛtẽ mr̃is · in ſe⸗

cũdovero p id qð illa pec⸗
camt. ouimus etiã et

quẽdã tercũ mo dũ:pater
nq; wolebat legitimos ſi
lios facẽ. et ad ea q̃ de do

tibo ſancita ſũt a nobᷣ reſpi

ciebat ſiin vero ſencientes

quomã quedã inopinate

——

querela et omi au⸗
xilio qð cõ peteret

hyijs qui ab mitio

legitim fuiſſent ut
sS.de imceſt·nup. E·
dubitatũ.in fi.
tres qones vna ẽ

min G. ſ̊ aliud. a⸗

lia in ſequ enti · et
quiddam · tercia in

.C.nouimus quã

ſoluit poſtea ĩ · ¶

ſi quis.

3 ſu etudine.i.
nc
aEt qniddã etiã.
ſcdᷣm.i.ſcdᷣus mo⸗
dus querẽdi ut in⸗
ferius mnuitur ubi
dicit ſcðs iſte mo⸗
dus ꝛc. m al. ve
dic etiã ſcᷣm ſcz du
biũvel dubitatũ ·

b ( Sltra i. ſe; bi

ci vel credi poſſit
al · vel ultra qᷓ; id ẽ
valdevel multũ.

E ut i ſüt
ex officio mulieruʒ
exhibẽdo naturali
ter ad ꝓcreãdum.

li.
eoe ti no ali
qð taceri ut mamſ
delictüũ detur intelli
gi ineſſe ſie. ff. ad
macedo.il.i.ibi ne
quid ampliusac.
bis. ut. C.
de natu . li. nup.

g ( Qnedã · ſ.bo⸗
na. al.

d ¶ Moĩe · ſ marita

— 2 . — οt -
r E—E BFs

—mr ser

ð

—

facit ad hoc ᷓ ut lib · dece · Ci. et · Ef. et ᷓ. qui · mo · na· effi⸗
ſui. Ci. os . i · pᷣmumẽs et hoc ſi habes eoſ. Sivero

t moꝛiẽte·repete ne. de bo.mater.li.ad idẽ · C.de
8. habes eis dic ut in glo. Marur antiquiſſimã.

1 — %/ . α . .
b ¶ Frueretur · ſcezʒ pr · bo. q̃ libeę.cũ opoꝛtʒ.Ci·
Cc Cex· ſeʒ; oſtãtim ut.C.⸗. ⸗—. fSi qus g penituſ.

d ¶Talibo. dati caſus ſuũt·/q; moꝛtua eſtut fuit in pri⸗ p¶ Nicebit id pr̃i.naturales efficẽ ſegitimos.
e ¶ Subtilis. ſ. Huins quã⸗ mo dubio. ðð ¶St. rſteut . itcta ſut modis· velut p obligacõ
8 ine delicto ſit. . Ta Ae, Nu , „ Nut inſti. dehere.
ut fuit m ſcdᷣa du. QA n. S e Fn F pr E. ab inteſt. C n. et in
bitacõne.· . “ V . d s mr̃ momout. s. de
P¶Quenõ apa⸗ eueriſſent ad matrẽ eoꝛ; tes. (L tur ne p⸗ merſt nup. Edubſ
renk: zſeoni⸗ lcʒ uxoꝛẽ nõ legitimã ex⸗ diximus pri.ſ legitimã nõ ven g bie moͤdus
in tkreio dubio · iſtetẽ 4 quodã ognato di babeat ſo bole. filios reſti B omia ſilsq ibi “
. abeat aut. B uite maligne ſimul et do⸗ tuere nature et antique in⸗ attẽditur. ſimt alij
reber ve ſi appa⸗ loſe agẽteſ.mrẽʒz occulta⸗ genutati. ſi ex liba ei ſmt. . 3 n vel aef
reatac. . E. 7— — 2- jᷓ.quibs mo.na ef.
K Umpeditã ſc; uert ne eos facẽ legiuos et ſuos decetero ſᷣ ptãte ui⸗& ſi auis igntur
mlierẽ veluti quia eſhß pri poſſibile et moꝛiẽ⸗ bĩre. Neq; enim a pncipio ex qualibʒ. ß h ſie
monacha ẽlla faͤa te foꝛto mfe· maternaꝝ re qn ſola natura ſanciebat m iſko. Eſ quis.
mnbfengpin. rum frueretur uſufructu. boĩs anteqᷓ ſcripte puem , Selc er :cpr eij.
de nup. Eym occa hoc qðᷣ pribo dat bñfaci⸗ . rent leges fuit quedã dif⸗ (Itcirrerit p
ſionẽ. vel hie ſacer enſlex.talibo itaq; reſiſtẽ ferennia naturalis atʒ legi iñnñnz.
ds n nee Hie ßt artibo legis ẽ ꝓpriũ ſubti⸗ tim · ati quis parẽtib an⸗ t Drecrinuf.
quoo:epᷣos· Ene⸗ lis m pnu ſancimus. tiqiu filij mox ut ꝓce debãt interpoſitio.
qp aut.· di quis ergo nõ hůs fiebant legitinn· et ſẽ in l⸗⸗ uNature i natu⸗.
hilios legitios naturales „. beris natura qii dẽ libero mümfennitau e V
S aut tmmo ipᷣos qudẽ fa fecit omes · bella wro Fin⸗ re. i. indicabit eos
I(Aainustus mo cere ſuos woluerit mulie⸗ tutem adinuenerãt ſic etiã legitimos. S; qua
