uur p̃ ſidi ut non re⸗

moueat eos eut. 8.
ut uidic. ſine quoqꝗᷣ
Eſ an certe.
Archiuũ. lo cus
ſ ubi acta publi⸗
c reponũtur· ut B
et · f. de pems. mo⸗
ris: Eſolet. et ꝗ. e. E
peepta · et ꝗ. de hjgs
quimgre. adap C.
penl. ſed als ðꝛ. i⸗
eus ubi va ſa ſacna⸗
ta reponũtur ut ꝗj.
quib⸗ mo.na.c. le.
Cill· in fi.

f ¶ Ponin. poſim.
2 Adberedes-i.
geren ibo qrunt

ẽt vel alys⸗

c oꝛiby vel die

hoe vbũ querũt
ſegit duos diner⸗
oe aceuſa tiuos·
b (Pigna- ꝓpt m⸗
tionẽ quã dixmuſ
.Zee⸗ Ei i.
iſpoſuſmus .
ut. g. ut indi.ſine qᷣ aͤ⸗
quo ſuff. Gillud.
oteſtates. id
eſt di gtates .

I Sor⸗ pndum. :

m eul. na ma
joꝛib⸗ Raemergere
ſcz toti iũcieꝛ iðo
non poſſunt vmi ci
uitati ti mſ picere

ſic. . de hꝛed.et fal.

ei. ſñ.
n Defenſoꝛibus.
ſupioꝛ ergo illa cõ⸗
ſto de pſidiba tãtũ
dicit · hec aüt de de⸗
fenſoꝛiba cinitatũ ·
ſed illa ſeptũ exem
plar· ⁊c.ↄuũs lex ẽᷣ
ut patet mfi· ſin.
o Cõ gruẽtia. ſie
/quo opon: piſ
i ·ſen .

Si enim impauerint pu⸗

ciax iudices nequaqᷓ Pſu

mut quedã monumẽtoꝛũ
geſta oficere apð ſemeti⸗

pſos ꝑ omia fuientes eis
defenſoꝛ es. et illox nutib⸗

mtõdentes ſolis. Si vro
quedaʒ ↄficiãtur. pᷣmũ qᷣ
bec venudant demde cum
nullu habeant archiuu in
quo geſta apð ſe reponat
depit qð cõß cit · et neqqᷓ;
muemens apòᷣ eos tẽpo⸗
rũ plimuʒ poni monum ẽm
ullum pemtul. ſed ad here⸗
des coꝝ:aut alias ſueceſ⸗

ſiones bis monumentis

egẽtes gelta querüt . ho
rum que qiudẽ inuemunt
nulla ſicle ſüt di gna· alia
wro etiã pereuta imtm cas
düt ut in ſimlitudinem nõ

actoꝝ hint. os igitur

am de in dicib⸗ bñ diſpoſu

imus:q maioꝛes eoꝝptã⸗

tes ĩ gẽtib⸗ feemꝰ. et ꝓ cul
ab eis ẽ inſectõ eiuitatuz.

Iꝗpterea credimus o dns
etia de delken ſoꝛibo cõ
ere. Rt enĩ ſeo gruẽtia a⸗
lis ſi uidicũ ſumãt officiuz
cuntatum deſenſoꝛ es. et

iuncie preſes videbit᷑ ꝗͥ d⸗

dem iudex eſſe potius iu⸗
dicum. et ex hoc honeſtioꝛ
pᷣcedẽuũ aſpparẽé. Quanto
enĩ quulib; beſt melioꝛibo
tãto maioꝛ. et ipᷣe H
oꝛ eſt. ernin illð p
ſciẽdũ elt ut nulli ominn
ſit licẽtia defenſoꝛis oꝛdi⸗
nacõnẽ declinare. ſedi mui⸗
cẽ vmuſi nobilioꝛes ciuita
tũ habitatoꝛes. hoc eis mi
miſteriũ adimpieant: boe

p¶Sumãât. ex hoe videtur: ꝙ olim nò poterant iudicare
R que de volũtaria iuriſdictõne erãt faciebãtet ſeribe⸗

enj et pᷣoꝛibo tpibũs va⸗

luiſſe · et inre pu· geſtu di

dicimus.nulli nec ſi hono
ratus ſit magniſcentiſſi⸗

moꝛx illuſtriũ dignitate

hoc declinare cõcedimus

nec ſi mliciã heat honeſtã
neq; ſi ꝓferat Piuleguim
ſuũ ex diuims oꝛnns vl
ſi pᷣg matici ſut collati.ſed
Fm circulũ habit atoꝛibu
ciiitatis quoꝛx aliq̃ racõ
eſt hoc implẽtibo.et dü cir
culus expletur rurſus re⸗
uerætibo ad ſolkcimdimẽ
et ciuitati ꝑ pᷣdictã curaʒ
miniſtratibus ut in vna⸗

quaq; cuutate defenſoꝛ iu
dex potius qᷓ; defenſoꝛ vi⸗

deatur eſſe. decreto qudẽ

cum uureiurando fe oĩm
ꝑſſimoꝛ ĩ illa ciiutate cõ⸗
Enecii ſedh nõ m hac urbe

tegẽtiu. (uhuradũ w⸗

ro Hies. omia ym legẽ
et ius agat et oĩm cuter

cõſfirmadus aũt ſic nunc

ex pᷣeepto glonoſiſſmo⸗
rũ nr̃o pᷣfectoꝛʒ · in biẽ⸗

mo vero ammſt rans ſolo
et remouẽdus a cura.ſ? õ
habete licẽtiam clariſſnno

ꝓiicie iudice remouẽdi

eũ.ſed ſᷣ quid videatur a
gere nõ recte nũciaread
gloꝛioſiſſimos p̃fectos.

ut inde ei ſiat cure ans

vnde etiã datur. ¶Nulla

exiſtente licẽtia ãmiſtra⸗

toꝛi· aut ipis defenſoꝛibu⸗
vices agẽtes defenſoꝛum
facere · ſed et hoc omibus

eis interdici mochs. ß ne⸗

q; ;as agẽtes vices ꝑ ci

utatel dariſſi imos mucheet

abntur coꝛã eis acta ut dicũt quidã · ſed certe et añ.l.iſtã
hotenit iudicare ut · C· .· hi. auare die · ſumãt officiũ iudi⸗

cis · i. honoꝛẽ ſta⸗

tu iudicis quẽpdi⸗

derãt et ꝙ innito a⸗
lio poſſit indicare
Patzꝗq e. Enlla qdᷣ
Pus nõ poterat in⸗
uito pᷣſide. ut · 3· C.
ꝓxi: qðᷣ etiã ẽ ꝓpriũ
indicis in immtu da
re in diciuʒ · ut. f. de
veob. inter ſtipulã
tem. Ci.
q· ¶ Precedẽtiũ · ſcʒ
añ tpa daius1.

ut hie dicitur aling
Pter meã diſereti⸗
onẽ apparet maio⸗
multo magis ego
ut. C. de poſtul. P⸗
mdendu.
ſ¶oneſlioꝛ.nõ lo
quitur de honeſtate
ad ammã ſ hono⸗

rem ſeculi ſic inſti.

de pub. iudi. E Ite;
lex iul· de adul.
t¶ Unterimn· i. ante⸗
qᷓ ad eius officiuz
puemamus qð di⸗
cit ꝗe. Enulla· uſq;
ad. Efi. pus: dicit 3
electõne eius inte⸗
rnn.
u¶ Declinare. i. ille
qui eligitur nõ po⸗
teſt recuſare ut ho⸗

die fit bonome in

offiri alibus als pu
nitur in · v. lib. auri
et nlominus opelli
tur · ut . e · Eñ̃ qua
2 Mobilio
051 ioꝛes.no⸗
ta nobilioꝛes debẽ
eligi ſic ꝗᷓ. e. Cfi·. et.
8. dereferẽ. Cfi.
is. ſ. aucentib⸗
ut repodãt ß p̃ᷣmium
babitacõis ut · e.
3 dimpleit. niſi

aP llet ut dixim?

1J 6· C. penl.
a ¶Priuilegiũ. ſ. ut
non copellatur eſſe
defenſoꝛ qð pᷣuilegi
um habj in ſecreto

ut differat a caſu ſe

quenti ·
cilli. alecnn

— —-

— 00 — „„ —N—U ð

aliqᷣuod qð nõ cõpellatur eſſe defenſoꝛ qd habuit cũ cõ⸗

ſlio ꝓcerũ · ut · C. del. er co. l. i · et · S. de nõ ali · q; vero ve
aà ( Circulũ· fiebat enim ſic quidã circulus ho⸗ riſimile ·
minüũ et ex hijs duo querebãt ceteros oferendo bonita

tẽ ſinguloꝛæ ut melioꝛẽ eligerẽt qd habebat locũ cũ pau
cei homines erãt p ciuitates · hodie aũt non ſie qʒ difficile
eſt ouocare · ſet omes bonos homines de eiuitateh q dã

ut. C. c. l. iij · et · · ut

eli gũtur quoꝛe fa⸗
ctũ om̃es alios te⸗
net · ut mſti· de inre . S
na· EG ſenatuſcõ er deſtmare · nmiſi ios deſen⸗
ff. de res · iur. l. ali⸗ ſoꝛes qs iu dicũ officiũ cõ
m anmicn⸗ſe⸗ nalereſ eiuirate wlumus.
ex oſuetudme etiã ipᷣos q; ĩ oĩbo diligẽtiã ad
ad octo eſt reda⸗ bibere ciutatibo ĩ qbo ſüt
cta electõ ut fit bo
nomie. et agi apud deſenſoꝛes te
buozeimplen ſtamentoꝝ inſinuacõnes
e ur⸗ ur a aliucd monumẽtoꝛa gpriũ.
totũ cculũ illi duo nõ valente clariſſimo ꝓi
queluerüt. ce iudice ꝓhibẽ qð agẽ⸗
(Keuertetibua · dũ eſt. aut pcipe q nõ ve⸗
e Judex. velut lit aliquid agi aut actum
pater em eſſe deber non edi.nõ enim hmoi ali

cuius ei omino ptãtẽ da⸗

indiẽ:ſine quo quo . 2 e
Rfechnee “ mus abſurdiſſimũ eſtimã
8. ut inſiurã⸗ ¶deuo tes neceſſarijs cedere re⸗
tos aut. .7. bus homines. ꝓpter indi⸗
Dakenſor uear aſorte racbnabiles mo
añ emt · ut. s. e· i.· Re⸗ cu wꝛte acnabnes mo

g ¶Decreto. i ele⸗

tus atq; pᷣcepeõ es:h etiaz
agere quecũ q; woluelt. et

. i. 6. . 2 . 2
o nod eclere, et licz qg agitur ta⸗
iilla cimtate debẽt gat ꝓcie pſdẽ ã quẽli⸗
intereſſe Alectõi er bet potẽtũ. nee hoe phibẽ.
maare ut dic dumoõ Wt, —
ibihabitẽt ut ſeqᷣt Obpoꝛtet cteni he Age eos
et ſic ẽ ar. ad electõʒ qui in mimſtracõmbo ſũt
eanomcoꝛequã fa⸗
ciüt irrequiſitis ab

‚GBrbe. id em credo erſi als habitent·

Eoͤſulis · . ij.. ſeñn · 3 ¶ Iuicu
2 Motus. als motus al.nutus · b Voluerit.
cꝛam defenſoꝛe als voluerint ſailicet defenſoꝛes
E¶ Potẽtii: quj hñt merũ impu tagat vico ad peeum

91 ,„1

tonat: Galie. ⸗laiud. ꝙ; tñ ptineat ad volũtariã inriſdi⸗
y ¶ Quicqd/ ctionẽ al.ↄtra:ut in fi ·hnius. ſc ſũt ma

numiſſiones ⁊ emãcipacões et adopc es · ut. ff · de oft p⸗

E

aut ĩ qualibʒ ptãte nõ ut
ꝓhbi beãt quedã fieri cẽ ſe
geſta.· ſed ita inculpabilẽ
ſuũ pᷣbeant modũ ut nulli
detur tpus qᷓrimomarum
adũſus eos. et ſiue affu⸗
erit ciuitatibus iidex ſi⸗
nie nõ nequaqᷓ; ꝓhibeatur
quiſpiã agere apð deſen⸗
ſoꝛes quedã monumẽta⸗/
in qubuſcũq; vo luerit pᷣt
illa ſola que iiriſdictõne
egẽt · et ipa uidicũ aucto⸗
ritate pedẽt. ¶einde e⸗
ni eos qu et publicas ex⸗
actõnes habet.ciuitatum
deſenſoꝛibo omibo modis
auxiliari ſancimus· et ſi o

pus fuerit occaſione con⸗

tẽptus otumacie tributa⸗
rioꝛũ monumẽta cõſicere
et hee ſieri welociter et int⸗
eſſe ut inoꝛnate agẽtes vi
deãt. et hijs ip̃is teſtimo⸗
mũ phibere · wl pbᷣlicu re⸗
mouẽ tumultũ. abſolute

¶ Soluerit · Haliqſ

ariũ qſtũnõ ꝙ tan
gat eu Recten naCo⸗
ne inriſchetõnis ut
ſut cauſe ð mero vł
mixto impio · ut im
f· pniꝰ, G
¶Admiſtratiomi⸗
vus.ſ.maioꝛiba qui

pñt merũ impiũ.

2 ¶Affuerit. i. pñs
fuerit. ¶pᷣſes rebf
tur enim p. d · vel.
no p:be

Kf ¶ Rniſpiã· l. Pua⸗

5Faluent Hge⸗
nerale dictu ſtatim

hb Nuriſdictõe. ſc;
maioꝛi ut merũ im⸗
pu vel mixtum qð

maioꝛibe tmftop etzt
ut . ff. de o ff. H. ulllci⸗

tas· Eq vmũſas · et
de iu · oim indicũ.l.

ernſores nl hoe
idẽ ſtati innuit et ex

ipᷣa indicũ · ⁊c. ẽ enj
quaſ expoñncõ.hoe

enimnomẽ iuriſdi⸗

ctio qñq; ponit᷑ ꝓ

mero vel mixto im
pio.ut · ff. de of·eiꝰ
cui mã. ẽ iur.l.i.ibi.
iuriſdictõneʒ ſuam
⁊cẽ nã mſi ſie ibi ae
cipiatur non erra⸗
rẽt qui ſi c dꝛcunt ut
ibi dicitur · qñ q; ꝓ

xDonationũ ut

i¶Legẽ.ad hoc ſolus defenſoꝛ aſtrin/ alij vero ut eis vi⸗
detur umãt. ut · S. iuſurãð. Get equus h̊ ẽ ut ibi diximꝰ.
m (Siẽ nuc.nã et añ hãc·l.cõ firmabatur a pᷣfecto.ut.S.
eim pn.et. C. e. l · pen· n¶ In bienmio⸗ olim uſq; ad qnᷣ
quẽmũut.C.e.leĩ defenſonba· o ¶ Remouẽdus· poſt
bienmü mſi in cani ut ꝗj.e · Efi in fi. eſt pᷣſde pᷣſes ma⸗
pꝓ ¶ Remouendi ·pᷣ fectus enĩ maioꝛ⸗ ioꝛ eſt deſonforx cũ
ergo defenſoꝛ creatur a pᷣfecto p cõfirmacõnẽ nõ poterit

Algtaa oe ſ defenſoꝛ futurus: gitur m quoſdaʒ

eũ ręmouere p̃ſes:ut ar.ff·de diu.pᷣſepᷣ.l.de acceſſſomb·.
q ¶ Datur. ex ↄfirmacõe utꝗj.quibo mo.na effi.le· Eli ce⸗
At. ff. de v· ſig. l⸗lege. lła-admiĩſtra tOꝛ1 i. pſ di⸗

is · hoc mterdictũ nõ obſᷣuãt quidã ptãtes bo⸗
nomequi duaset plures ſimul recipiunt ptãriaſ vicario
poſito · t¶ Vices a gẽtes · id eſt vicarios al.
u ¶ Inſinuationes.rome vero apð mgr̃m cẽſu s· ut · C. de
teſtamẽtis. ↄſulta. jC. de ona. lin Pac:er h̊ ſi erat vltra
gquũ gẽtos ſolidos nõ als ut inſti.de

eo qð iut᷑ magiſtratus opetitut.ff.de iure om.indi.lnm⸗
periũ · et· ff· de offi. eius cui man.ẽ iuriſ.la.Gfi er m ß pᷣt
telegari/hic autem pᷣm pᷣmũ modu accipitur eęt diffinitur
inriſdictio·Eſt ꝓpoteſtas de publico mtroducta cũ necelſ⸗
ſitate inris dicendi et equitatis ſtatuende.et dicitur a in
re et dicione quaſi de iure poteſtas. diniditur autem ſic
alia merũ inpiũ alia mxium alia ſtat in ſuo nomine ſie
ff.de adopt.l. S ed nuqnid in mteg.reſtõ:dare poteſt
ſeñ.iur veterinõ ut · ff.ad mumc.l.ea q̃. Ei·ſ̊ hodie cõtra
cũ enim poſſit delegari ſpẽaliter et generaliter.ut.C· ubi
etapð quẽ.l.fi.in fi· & ↄp etit iuimg ratus.ut⸗ff.de off.es
ins cui mã ·ẽin.l ·i. Eq̃ vero· Alia vero qͥ ſũt de mero vel
mixto nnpio nõ pᷣt facere ut h̊ ðꝛ ·ſ̊ ̊ puatur tũ ex ↄſuetu
die tũ q buſda ciuitatiba ̊ ↄ ceſſum ẽ a pnᷣcipiba qñq;
ut a friderico lõbardis: ẽdẽt.pꝓuta cã libemalis · ut
C. de pedanęeis indi · lj · e mde eos qͥi.q̃ moꝛãtur
in eimtatibo cã colligẽdoʒetributoꝛę· fCrbutarioꝛũ.
i. eoꝛe qͥ ſoluũt tributa al- g ẽtes. i. eos q̃ ĩoꝛ dſats
agut. b Videãt/ſdefenſoꝛes, j Cumultũ· ſicj· ti

dbemde:· a ¶Abſũt. ſp̃ ſides ut ſubicit.
ñtia.i · ex quo defenſoꝛes ſunt pñtes.
xceptoꝛẽ.i.notariũ vel ſep̃toꝛẽ ſic dictus q homi⸗
num dicta excipit.i:recipit ſed hodie nõvidetur ꝙ duoſ

apᷣſide.alios aũt habet de ſuo.

debeat habere · ut de iudi.· Enullo· vel die ꝙ habz hunc

eialennn
vices executoꝛe te⸗
nent ut ſequitur.
ſEt indicare.ſub⸗
audi volumus qð
et ad ſupioꝛa vba
infinita ſubaudit:
g ¶Ad trecẽtos· ſ
olim uſq; ad qnq⸗
gmta tmvnde coꝛ
aũt ſũma trecẽtoꝛ⸗
aureoꝛep oteſt extẽ
di uſq; ad.cc.et qn⸗

quag inta lib as e’i

lxxij:aurei faciunt
libram auri. ut· C. de
ſuſceptoꝛibs.⁊ar.il.
quotiens . li.x.qðᷣ

ergo ultia eſtnon

opetit iut mg ſatꝰ
pᷣles go delegaè
non p̃tp legẽ iſtaʒ
mii ↄtigerit eü ab⸗
eſſe · ut. f· de of.eiꝰ
aun mã.· eſt iu. l. i. G
i · vel ꝓpter multi⸗
tud ineʒ cauſaꝛ.ut
,C. de p edaneis.in⸗
di. Ln. .
h(Trahere: ergo
non pᷣt recuſari qᷣd
mirũ cũ ſit oꝛdma⸗
iu · Eſivero coͤtige⸗
dixit.ſcʒ ꝙ oꝛdina⸗
rius potẽit recuſa⸗

ri ar. ꝓ eo. C · de inẽ.·
0 iuci nemo. /vis a
¶ Sentẽtia · p̃ſ/ teba

iudicũ obtinere oꝛdinẽ.et
maxime qñ abſut.et offici⸗
ales ꝓũcie quicũq; in ciin
tate ſunt illa in qua deſen⸗
ſoꝛ ẽ o bedire illi et aduiua
reut abſentibo phdibo gẽ
tium nil videatur deeſſe aui
tatibus ſpᷣ eoꝝx preſentia.
¶ Ex ꝓiiciali aũt officio

habere exceptoꝛẽ eis mim

ſtrantẽ.et duos officiales

qᷓ ea que ab eis decernunt᷑

adimpleant. ¶ Et iudica⸗
re in cauſis ommbo pecum
arijs uſq; ad aureos tre⸗
eentos· on valentibo no
ſtris ſubiectis trahere ſi⸗
bimet obligatos apõ cla⸗
riſſimos ꝓuiciaꝛx iudices
ſi uſq; ad pᷣdeãʒz trecẽtoꝝ

ſolidoꝛx quãtitatẽ lis ↄſ⸗

ſtat · H neq; ꝓ hocipo acto

res ampluis extimare litẽ

ut cõterãt reos · et nõ ciui⸗
tatis defenſoꝛi ſed puincie
deferant iudici · ſed ſi quid

pud quem quia maioꝛ ſũma pe⸗
tur cauſa eſt agitata · ut · ff. de iuf⸗

om.indi.l.cũ qued am.in fi. “
k ( Omi litis. nota hic ſp ẽaliſſnnũ q; vietoꝛ victo dam⸗
natur in expẽſis ſed regulariter ẽ ↄtra:ut.C. de indi. ꝓPe⸗
rãdũ.Gſin aũt · erꝗᷓ.de indi· opoꝛtet · ſ̊ nüquid et ̊ pdit
litẽ · C. de plus pet:l.i:heñ.non.q; deliquit tm m plus pe⸗
tẽdo non aũt cautionem exegit ut ibi.
¶ Adefenſoꝛibo:ſiindictib de ſũma eis pmiſſa ſc ccc. ſa

ver

lidoꝛeut.s · ꝓxi⸗ in
m Budirs, ioꝛ ſit
cetiã applo recte d
i vero tue⸗o p̃fecte · o
adereę:moꝛte vel quia fimiũ ſit biennium.
Decretũ. de ſuſcipiendo hoc munere al.
cto ut · 8 · e · Cmnterim et · Ginſiuran.

reſdes ſᷣaudivolumꝰnam cũma
eo. ut. S· e· Enos jgitur · et . e. ſj
irigi tur.ut ꝗᷓ de ap.⁊ int qͥ tẽ. ¶ fi

¶ Prediximus· ut.sS.e. Enulla.

t ¶ Ruaſi rcõnabilem als eſt quãlibet irrationahilem
et als eſt quaſ mcoͤnabilem. g

*

ſi ¶ QAuedã puͦblica ut palaciũ cõis eameſa maſſari·
x onumentai.publicas ſcripturas. “
m.q̃ vulgo maſſarius vocatur bonome alʒ

camerilijngus h̊ in iure ediles vocãtur. ut · ff de oꝛig.iuf.

el. ij. Eitemq;. z ¶Inuemãtur. ſ. monumẽta pᷣdcꝗõ.
2 rchiuũ.hoc expone ut⸗ S. e. Ei⸗ . . .
b ¶ Quia etiã:quaſi dicat non ſolũ pᷣſides maioꝛes.ut.s.

tale egerint. et ſnia mam⸗
ſeſtet minoꝛẽ litẽ eſſe tre⸗
centoꝛꝝ aureoꝛx · et ſtudio
auctã· ut apð ꝓrũcie iu⸗
dices et nõ ciuitatis deſen
ſoꝛem examĩaretur ſolum
actoꝛẽ o litis ſpᷣdi diſpe
dio. et a deſenſoꝛibo axpel⸗
lacões ad ipᷣos fieri iidi
ces. ¶ Hi wro egermt a⸗
liquid immrioſui cca deſen
ſoꝛes officiales.tũc ꝓuũ⸗
ciaꝝ pᷣſides ulciſaa caſti⸗
gare officiales. licẽtiã enĩ
damus defenſoꝛib ſi hoc
neglexerĩt gentiũ pᷣſidej
ſedi tue eminẽtie hoc nũci
are. ut inde detur auxilui
eis et vindicta cõpetẽs · et
reuera deſenſoꝛes eos eẽ
otra delinqñtes · hñtes iu⸗
diciarie claritatis a hone
ſtatis imit acõnẽ. ¶ Et ſi
cadere ↄtigerit ciuitatis

defenſoꝛem mox ad alium

deferri decretũ qͥ ex culo

ut iudic.ſine quoqᷣ
ſuff. hec omia.
c¶ Eent.quãtũ eſt
a ſubiectis ſa pnᷣ⸗
cipe vel cõi cimta⸗
tis pᷣt habere ut ſu
bicit.
d ¶ Maioꝛel ut fle
rentia.
e Eublmmitatis
ꝓ ſcrib enda cõſir⸗

macõn EC⸗
¶ Minoꝛes ut pi⸗
ſtoꝛu.

g ¶ Cõ ſtitutum. ut
s· ſcptu exẽp lax.
h Dercipjẽt. no.
ↄſuætudo facit lici⸗

tum qð als eſt illicd
tũ · ut hic ⁊ j.Sẽꝭ ſan.
epiſ. E p ↄſuetudi⸗
mbo· ar. cõtra qᷓ.ut

nulli indi.Gi.
i ¶ Mittõt. facit ad

h. C· e. l· defen ſoꝛes
nichil. et. l. defenſo⸗

res ciuitatũ.et.ff.q

offi. ꝓconſulis.lñ
quid.
k ¶ Gnaquaq;· als
vnaqueq;.
¶ udice · ut pᷣſidi
ribo antiquis cõtia
nouos · ſedotra eoſ
eſt mamfeſteſ be⸗
ne intelligatur · naz

non ſüt maioꝛes in

lolereia:ut. C· ð of.
rec · ꝓum:l.potioꝛis.

m (KRelſcindentur..i:decidentur mimima maleficia ſcilie

p defenſoꝛes· n

i⸗ defenſoꝛ es.
emouẽtes · ſceʒ deciden do lites iſtas.
ictum eſt. ilt/s.e.nos igitur.
nadminiſtracõnmibo.ſ.maioꝛiba.nã quãto.⁊ cut.s.
mnos igitur. Tr ¶ Detineãtur. ab aliqͥbo tributarnjs.
Si qua vero/digtatis.o ccaſione ut ſubjicit.
d opam id eſtamminiſtrationem.
og atur: captis pignoꝛibo ad inſtar tutoꝛis ut. ff.
de mu . et ho. ſi qͥs.ex imſtit.de ſat:tu⸗
de awml.l.hij qui· et facit ad hoe.

C.de deeur. l. nullus.

xHãc eis · ſcʒ ciuitatiba· nã ubi emolimẽtũ.⁊c ut inſti

4

de le. ꝓatro/tu. Efret · C. de caduẽc̃.tol. E ꝓ ſcðᷣo. .
axmo·no. etiã in cõ cionãdo ſpom maioꝛes mi⸗

noꝛibus · ut in inſtit. dixnmn us de bo·poſ. tecima.
Sollicitudine id eſt a legis hnius cõpoſicõne
a ¶ Suox ·nã et aliamulta miũgimus eis ꝓ nobis.

b¶ bone opnnoms. idem in Miae 1 teſtiby. Eſan
cimus aũt · et facit ad hoci.te armis· Eh

ãc igitur.

— . — ——

lt⸗
Ns 4

tf
lt

m

Een

nota ꝙ bie

repetit bre
uiter quan
omma ſup⸗

aire roene D

cere debent

h.ſui dci · ſie⸗

es. ut ec· ro.

EGremim⸗

wvo catur.· cũ dudũ dicto iureiuna

do et ſuſcipe mox quudẽ cura· de⸗
cretum wero nũciari et cõ firmari
atuo culmĩe et nequaqᷓ; deſenſo⸗
ribus vices agẽtes ſicut p dixi⸗
mus dari:ne furſus pᷣoꝛi oſuſio⸗
m demus quaſi raonabilẽ occa
ſionem. ¶ Drecepta wro faciat
tua eminẽtia pvnãquãq; ꝓuici⸗
am-ut in ciiitatibo habitatio qᷓ
dã publica diſtribuatur.m q̃ cõ⸗
uemẽs elt deſenſoꝛes monumen
ta recõ dere:eligẽdo quodaʒ in

ꝓiicia ꝗ hoꝝ habeat cuſto diã
quatenus ĩcoꝛrupta maneãt H̊

et wlociter inuemãtur a reqiurẽ
tibo.et ſit apð eos archaiuum.et

qð hactenus pᷣtermiſſum eſt in

eiuitatibo emendetur. ¶ Qina
wro etiam deſen ſoꝛes ciutatum
extra ome comodũ ſient.et ꝓ de⸗

cretis eoꝛx ſi qdẽ ciuitates ſmt

maioꝛes:quatuoꝛ ſolumõ dabũ⸗
tur aurei foꝛo tue ſublimitatis· ſi
vwero minoꝛes tres· ſieut ã dudũ
noſtris cõſtitutũ eſt legibo.ſiw⸗
ro quedã ſalaria hñt publica e⸗

tiã hec 'm oſuetudmẽ peipient.

¶ Audient c; leuioꝛa crimina.

et caſtigacõi cõ petẽti cõtradent
et eos qiu maioꝛibo erimmibus
capiũtur detrudent in carcerẽ.et
mittẽt ad ꝓmũcie pᷣnidẽ.ſic enim
fruit ciutas vnaquaq; cura iu⸗
dicialia omis gens ſpᷣ maioꝛi cõ
ſtituta iudice maioꝛẽ ſenti et ꝓiu
detiam. a reſcndẽtur plłnne iudi
cum cure · cum ciutatum deſenſo⸗
res ſemetipſis eas imponunt et
leuigãt pᷣſidũ quas ꝓ omibus
habent ſollicitudmes · ipi ꝑpticu⸗

lariter remouentes ea.que vim

b (Loͤmu⸗

mia ab omi
bus nobili⸗
bus.

pacientibo mferũtur. aut dubita
cõnes ſoluẽtes.a honeſtos ſicut
ſepe dictum eſt eos qui mmim⸗
itracõmbus ſut demõſtrantes.
¶ Sivro etiã detine atur ab ali⸗
quibus publice functõnes · gen
tiũ pſlides deſenſoꝛiby impabũt.
ec detẽtatoꝛes exactõnes · ut et
Fm hoe eos adiuuẽt. ¶ Si qua

wro delenſoꝛis p̃ter hee ſiat oꝛ⸗

Diatio aut renuerit aliqs defen

ſoꝛis officiũ· in ſemetip̃m vemẽs

ſiue dignitatis ſiue miitie puile

g iiſ.ſiue alterius cuiuſpiã oeca⸗

none iſte.v.librarum auri ſbᷣie⸗

cus ene etiã ſic poſt eius exa⸗

ctõneʒ a dopam ciuitatis ꝓha⸗
entem.cog atur defenſoꝛis inplẽ

quẽq; nobilii ſempꝑ ſunctõnẽ a⸗

gere auitatũ quas in habitat⸗q

Hanc eis cõ ferre habitacõis re⸗

cõpẽſacõnẽ. ¶ Nue igiturpla⸗
euerũt nobis et ꝑ hãc ſacrã mſi⸗
nuata ſut legem: tua ſublimit a⸗

in ꝓucijs quibus pᷣeſt facẽ ma⸗

mſeſta ꝑ ꝓgramata ꝓpria ſtude
at.quatenus agnoſcant omnes

quia et maximoꝝ et mediocriũ

et puuloꝛꝝ nobis cura eſt.et ni ẽ

tale qð a nĩa ſollicitudme remo

ueamus.ptẽ wro faciat tua emi

nentia preceptoꝛz ſuoꝛ. uta ex

hoc iam gẽtiũ pᷣ ſides ſparẽt ßᷣm

H vnã quãq; cinitatẽ eos qiu bone.

opinioms ſut nominari deſenſo⸗
res m circulũ heut dictũ e.et de⸗
creta ſieri oma cũ iureiurãdo in
eis habito.et deſcribere pᷣdictuʒ
circulũ·et ita ꝑ biẽmũ ſubintrac

curã eos qui ſubſecũtur. et ſi exci
derit qiuſpiã ex eis alii intro du

eſemꝑ qiudẽ decreto cũ iureiu⸗

nando faciẽdoipᷣoq; dũ futurus
fueit curà ſuſcipe. diffimtũ iihu⸗
randũu ſubeute. electõne eius fa⸗
cienda a deo amabili epiſcopo. q
vnerabili cleroet alijs in ciiuta

te opinio m ſtudẽtibo· qð etiam
nũc mox ſieri cuemt omibo ſiẽ

dictũ eſt. m nram hãc gnalem
ꝓcedentibus legẽ. E
exiſtẽtes deſenſoꝛes ſiquidẽ pla
citi videantur.etiã ipᷣos inſeribi

uc autẽ

circulo.et bienmio implere curaz
et h quidẽ iã biẽmũ m ea cura ha

bent remoueri defenſoꝛis ſollici

tudme mh tamen voluermt om

decreto teneri eu bienmo m eoð

officio. ¶ Si vro nõdũ biẽmũ

tam ab eli⸗
gẽtibus qᷓ;
d Subſe⸗

quuitur i. qͥ

poſt hãc. l.

eligentur.

2

tem i tẽpo

rec huiꝰ fcẽ

coſtõms.

e⸗
4

—

a Mogiſ.
eriã ſi omeſ
cõſentirent
in cotmriuz
Et tune
rerſus.q:d.
tũc pmittit
ſupᷣdcã ſe

cũda electò

qñ bona fi⸗
de feẽ circu⸗

lum et non

inſtructe ut
ip e iterũ eli
geretur ·
e(Frequẽ⸗
tia no. fre⸗
quẽter fieri
quod fit biſ

ſic. C.de ep ·

audi · l.nẽo ·
in fi et · .· de
non ahe. GC.
noch et. C. S
donatione⸗
ſi quis
Egez.

ſerip⸗

ſimuſ ut. 3.

at deter · ſit

nu. ele.
9 Grbis.
alß eiuitatiſ
e js. ſ.
ſibi adiacẽ
tibus. ut. S.
ſit mu. eleri.
idem tñ fac᷑
et de alns ec
cleſnjs lieʒ h
deillis non
dicat. ut. 8.

g (Eiusſ.
5e alias
ſua:ac.

b(Adbuc ·

ſed im quo
H Pdeſt ꝙ
illa non/ ꝓ ſit
eñ · in eo cyp
hic dicit qñ
deſicit nuͤs
vna qð de⸗
bet ſumi ex
alia eccia ñ
numer? ſu⸗
phbabüdat

impleuerint· digmwro videãt᷑
ou care crceuluũ.impleãt reliquũ
tpus ultra qð nullꝰ quitateſ de⸗
fen dat:ſed uſq; ad hoc ſolũ ſtet
tpus:niſi cũ cta eintas reluctã⸗

te nullo elegerit eũ.et h̊ facto a
lio biẽmo ſuſapiat ſolliciudinẽ
et modis ommbo deponantur. et

tcunc rurſus hat. qn ipᷣe eũ cireu⸗
lus ad hunc adduxerit oꝛdineʒ
ne frequẽtia et ↄotinuacõ e cure.et

pꝓ quãdã machin acõnem illũſp
renouãdo ſiat aliqiubo in inita
pᷣdeã gubernacõ.hijs omibo va
lituris in ome tpuſ.qm cũ toto G̊

ſtudio et vigilãtia:et ad domm

intiitũ adimuemmus· et noſtris
ſubiectis contulimus. Bemen
ſura oꝛdmandoꝛz clericorum.

nationũ et ut nõ cõpeteret effu⸗
ſas eas eſſe.neq; in ſãſſima ma⸗
ioꝛe eccleha felieiſſnne huius ur
is.neq; in alns qm etiã firmaʒ

eſſe et valere ßm omnẽ ſuã wlu⸗

mus virtutẽ. Qiua wro nobᷣ in⸗
tẽtio eſt abbreuiare quið oꝛdĩa

tiones · hiuc aute ſciſſmne maioꝛi
eccleſe excellentẽ expenſam ad
mediocrem quãdã atq; poꝛtabi

lem ſtatũ querere quãtitatẽ q̃te⸗

nus ei multitudo expẽſaꝝ minu
atur· ꝓpter h̊ omem circũeuntes
viã: et ad pnñtẽ legem vemmus
michil quidẽ alr exiſtẽte pᷣoꝛe.h
ex eiꝰ ꝓcedẽte volũtate adbuc
aunt ſciſſime amplius maioꝛi ee⸗
cleſe ꝓdeſſe valentem. ¶(Han⸗
amus eni ſi in qubuſdã ſanctiſ⸗
ſimax ecciaꝝ (quaꝝ ipa maioꝛ
eccleſia gubnacõnẽ et expenſas
ſuſcepit) ↄtigeit pᷣſbiterum aut

dyacnũ aut lectoꝛẽ aut cãtoꝛẽ
moꝛi:non alui mox extrinſecus

intro duci.ſed cõſiderare quãta
eſt tũc meſura ibidẽ mĩiſtratium
reuerẽtiſſmoꝛxel eicꝛx. (Qðᷣ
H quideʒ nõdũ clericoxminuta

F mpꝛ uuſti. au.arehemio ſan⸗

Riſſmo et beatiſſnno et vmuͤſa⸗

⸗ Egem nuꝑl ſi patriarche.
ſcripſimus de mẽſura oꝛdi⸗

menſura eſt h adhut abundãs
quãtũ ad id qðᷣ ſupius diffimin⸗
mus: et eũ qui vo catur ſtatutus
nullã ſieri ꝓ eo oꝛdinacõnẽ do⸗
nec nũs in remediqipo reſtitua⸗
tur.¶ Siwero diminuta multitu⸗
do ẽ ut neceſſitas ſit · ne deſt ſta⸗
tutus aliũ ꝓ moꝛiente intro duci
clericũ.oſhderare beatitudinem
tuam.ſi quis eſt in alijs eceleſns
citra ſanctiſſimã maioꝛẽ eccleſiã
ex abundãti eiuſdẽ oꝛdimis cle⸗
ricus.et exmde reſtituere alium
et nõ nouã facere oꝛdmacõnem.
ſic em dum ex eo qð plus eſt ſp
hoc quod defuit impletur. bona
et deo amabilis impomtur men⸗

ſura cauſe.et ſic ſiſſma maioꝛ ee

cleha paulatim debitis liberabit᷑:
alioqñ ſi quid deſuerit quuðᷣ cõ⸗
pleatur introductiombo extra⸗
neis.qð vero plus eſt nõ minu⸗
atur plimũ er md efinitũ tranſiet
tpus· donee ome qð plus eſt mi⸗
nuatur · ¶ Cuaigitur beatitudo
ea q ꝓpter ſanctiſſmaꝛ ecciaꝛ
utilitatẽ recte no bis placuerũt
opi effectuiq; ↄtradere Kſtinet.
etenim ſi qiud ſiat pᷣter hec · ſare
neceſſe eſt eũ quu citra hãc nram
legẽ ſuſeiꝑ e oꝛdmacõnẽ pᷣſũpſe
rit. michil hinc utilitatis habitu⸗
rum.neq; reputabitur a reuerẽ⸗
uſſnnis y conomis in hac parte
fe ſanctiſſmie maioꝛi eccie ex⸗
penſa.ſed ipᷣi ex hoc ↄgnoſcent
damnũ in ſemetipis huc ſue ne⸗
gligentie reſpicientes fructum.
De mandatis principum. ub.

—,

mꝑꝛ. iuſti · a.tribumano q̃ſtori

. ſacri palacij et exconſuli.

x libris antiquis qiu iura
nominis romam cõtinebant.nõ

ignoꝛat tua ſublimitas quanta
de mãdatis principũ legũlato⸗
res in ſuo quiſq volumine oſepᷣ⸗

ſerũt. ¶ Qina igitur nobᷣ repa⸗

tibus omnẽ wtuſtatẽ iam depdi

tam iam dimmutã pl acuit etiam
omibo idicibo nris qu mnoꝛe
wl medias amĩſtracões gerũt.

ut Ei ibi.
Rvero dim
nuta. qð nõ
dicitur ĩ ſu⸗
pioꝛi oſtõe
¶Suxius⸗
ut. ge ut det·
ſit nu · cle.
K (Statu⸗
tus · ſcz mo⸗
dus.
¶Reſitu⸗
atur.fac a
H.s.· de refe.
¶C i. et · C · de
ſa·ſanc. ec.l.
non plurel.
et.Squo o⸗
Poꝛteat · ¶.

ſed neq·

m (Hivèo.

nüe incipit

adicere ſu⸗

pi oꝛi cõſtõ⸗

miilli ſcz ut
deter. ſie nu.
ele.

in alia eccia

alibi.
li⸗

ris.

qͤs non ha⸗
bemug.

q (Cua ſqůul⸗

limitas. lo⸗
quit tribu⸗
mano q̃ſto
ri cui mittit᷑
er datur pri
mo hec cõ⸗
ſtitucõ ut ꝗ.
c. C. i · ibi. il

r (Mãaͤda⸗

tis pneipũ.
eſt aut mã⸗
datu princi

pis coſtitu⸗

tio quedam
cõtinens pᷣ⸗
cepta de ꝓ⸗
mũcia lauda
biliter gub
nãda . h. p ·
diceb at ꝙ;
nõ enat con
ſtitucõ cum
taq; oppoſi⸗

ta mãdato
qnq; mug⸗

matur oſtõ

ut. ff. de col ·

1i. Rñ · er· C.

☛ — —— 0 ——

—

— —

. oriã ſcz ut. s zes erK.
eng Ho. deo⸗ nfi farnbat dſtt. Pe.
. . Soꝛes ine Pc
ðð
5genus S airerrin ip̃m h tüe
vpte SRegcns libz ia ſum P ſcp̃ .
H S E talia uuß: tet bicin
el enete eiriraragir D eſt. ad? ap̈cepta nlmsunliz
b tain or atuo ſe etſper . uenti e ctis eta icipiũ „(Er delt ſine
23 hrain Dhrisaräſe . Rue ones dire andata pñ᷑ ꝛte⸗ x asioine
In heipis „Ain oꝛes hu nt. m torte ſtquo dato no
zinen ſaehen äiänanine riier
uoch iciẽd inte 6 „ 2 W rn Cit e ſu ic.ſine gu
loſti ae ct ſiue in ſulare ment. nõ be J wigit ne dic.ſ nia -
tade libris er con dinen os gu oꝛtet! . ut in hec om mi
d uqmis is es tercor oan ſed ret co⸗ 2. (O mm ſuff. bor
ãtiq bi im iles pſtare es . O amm . ſuff. ¶ as.a
ltt de 3 lauda cere ckabil illos p bu⸗ ſtracõ ente am ſuf⸗ al.
lch ſieno hoe fa im⸗ ſwe dicillos quu ure ſum eomm u⸗ nereßmal. di.
licitũ h qni in olũ a dare · q are topu et ſine o⸗ » mü⸗ mu annſe
Friezrt 2= gniin Sratgaefe
ſoͤti 7.lau mue inſpectis mt.e 9 frag deon cõ iBiminci bici
1 at. c. lau mus inſpe iliter po ſuim 2 are d llum ibimin⸗ et fattr
at gai u n⸗ laudabili uopo s Fᷣu et nu uſ quitu faci
R ar ae oĩa laud ãdatoꝛi linguaz man R eq; 5ſu dmarys illius
. i. G brum ͤmi⸗ legi l.n ¹ oꝛ finis ill e
ditt mit cnl. d librũ utraq; am eg luer apoir d hoe indi. ſin
. ut detmr tingere eq; b⸗ adh ieng
a03 iure afdrrt l eeetd, Fmio tingere us · neq; ca ſub Cet. 6. Eilld. et
4 ennn- bemi 4 us e I1s Pm mn e cir 6c32 „C ſuff. 5. G.
nſki er alj mſtrroeibo nanriel e aſurn as .
gio⸗ igitu ina qm̃ an. miſtra Glgas gen r qu §negot: ſiſco nb 3.1 mu. iacõne i.
iarrtn mana el tetum is. et tãß ⸗ ue gevotne⸗
hegg⸗ njgitu nobis mana ſare eoꝛꝛ de⸗ tetu iſtratis. ſut · pu⸗ aliq C. 8 o Wü
De⸗ P lacuit ſcʒ co uẽtatur ebys au „ 2 iniſtra irca te re uus adue⸗ fl. de ↄt
*D risaſc Uetat ler Srima am cir re uis ciad i et · ff. icz.
d ( ſta⸗ 8 e ut m Aſalub buã⸗ P eos diq; uð ſiſ- ine lena Lano
r ſi⸗ dicillos e ne e. ſedſ bbu eis vn 1 Ui 2 emp atil. l. à
. dicill c.a ccip ãt ᷣtrir 5 ob! . 1 eis Pmů q jgil hẽ ſtra ſg.
ölb, ata. 1 . önes nia a rum en epmi ila lalaris
nnn at aa r iſoſahne⸗ ras hincaſ maref m ma ve rritper
en e (Ietm mag m ppetuñ ni ckos gu⸗ ia tributa imiẽs c eru fac
e a 8 m ꝓp jo ſbie fu⸗ liat dil dimn irere.n d tte. fa ſ.
gin · ut ab bernar auctoꝛit⸗ cẽ⸗ ubh in iqs p⸗ ECpenk uoͤ
. r2. ſez is igit auct ptinʒ eẽ⸗ * fiſcus diq; qpa die. Fne a
Dnt ſu rectoe⸗ del ſtris A queſtoꝛ mii foꝛ e eiv vemu diẽ 8 aut repe
FfLCoꝛ: ed p̃ſ quã qu ndata in ſaluare ei Ppuato uß Ceo mare. F5 a
talia ſe ad qu mar et im et etia puat uamup Fe cet elt
deytal cia. Id „* ademn bere. et . it ſcut diu e⸗ Potet · et j. e.
is⸗ in puinci illos ˖ic ſura ea ſtraſcri ci⸗ ſut ſſos a ſumane⸗ te oρο lů h̃
m dicill 8. . tra mpci⸗ ic oa ũ illeſu m 1. te Pitu at H
onbe Dlgines s legũt lo depwo ſticiã p iillen ores q⸗ lind ea imnu ⸗
52 dis 3. eſt bri atricu ns vna cũ blicũ Hatore ſit · ibi opo⸗
s eſt lia bter · ijj. ti cro la hijs ämi⸗ ſic et pu 6· collate libe⸗ Eñ ũ p vn ſ
aſt b (Su mguã lat ſac ü am nee lumus lüma et pᷣmi n nſs
⸗ aſed tm t.· qte necte ſ⸗ vo mi alia calum pm⸗ n qð ẽve et qe
bie 4 er gr emus dici adm. non mo facile et qꝗ in vno . G. nſenn
1 ſtarorer ibuom Knart 1 erntunnkz
mti ks niu u⸗ ei pu . ſi dign ptu ſolu ſtes ⸗ om Wopoe
ius 9 ⸗ t rei pu qum g de⸗ tu ius dã fiſca⸗ Salu
npt nenn noe ſin ét. ijam ſomia: P rius Huc h Taluaraf.
ietatiſ o er⸗ ra p d ex t.. vidꝛ
er ⸗ ſarignob aſe bñt gnoe pietati bo qoͤue⸗ futu betes a libus, tet lia⸗ cE
lẽ ſa robir ſe⸗ jcit lege nre . quin 6es ac- t de ſc ipi h ſit facile g& ri alſt:
eg. lut ſbici ege ſut in es a bã c ip̃ t facil ctõ t ð falſi
ſbrt illa id ci ut ſb ta ſu jmſtra cõ 52 . Hnũ bů e coαι exa la g c. t
mgre clara amim znare me⸗ lia. 2 liberabũ de cõ⸗ lümoſa plict
n Ranc tua ⸗ nes eſt am Bͤnar Etes. ein ut calur no im us &
hien ſtati itas tua meg a8 glbne ð ſup ſolu⸗ tis. Wendle ẽ. ß ete rucifix e;
ei (Auecte . ipiẽtes e adũ ꝗ S buti pui tri al⸗ c nech
ncpi . umane e. ſeʒ eip werse hurã ariũ tn ſetrib eſt te y⸗ lterutri ſic alnj du ut
n moeat ntn iã nüc p⸗ ueme li eiuit⸗ dom̃ qð dic u fu. Ci.
n er onns ns pſta ſeriã nũe 3 nithuz niteti⸗ Afunctiſeu battri⸗
ken erneinna e hi aumul ſpracoõne⸗ nulli ꝑ faci defuncl Plue neai
iculo. ⸗ mauin m to⸗ iches nõ ſolu
3 Ace 2 ipicti ti g f.l1 iſtã ſi⸗ eboẽtes⸗ te
Nnoß atred 8 leti od a * 11,„ l. i it debẽ epte⸗
E u kolar hede⸗ a horeepaanoſteann ttniſenanebirubire⸗
L Z
.„ ater Futc le ribus reip onun oen Gemcel
1 e ſunt 8. Biinsd ſo luẽt
hn (Los que Gf. it. qs hohe mie
m o tate ⸗ f. G. inhut. qꝛ
ſen aieſen remogloſul
poß maar 8. ut RaA Ene anos jano. D
len P
64

a (Alterutri.id eſt ad innicecm.
b (Pacem. no.ptãtes terraæ teneri ad faciẽdas paces
fieri et rationẽ ſubicit et eſt ad g̊ ut.⁊.ff · de off. p · cõ gru⸗
t. et. C. de hijs qui ad ec· cõfu.l.denũci amus.et· ff· de uſuf.
ſ cui. Ei. et . de pace tenẽda· ꝓ totũ ti:qͥ in oſuetudine eſt

caapitula et qñ cauſa breuis et qñ viluũ pſo naxelicet cauſa

quis decedẽs. nuptura.in fi. Cet ita dilgẽter nota duo

nonſit breuis· et ſic ſufficit alterũ · ſed aln ponũt ꝓ vno
caſu et ꝙ dicit vili exponũt ſcʒ rerum ut de feno vel pa

lea er tunc maxime non abundat-

feudog. l¶ Ex non ſepᷣto.i.
c ¶ Hmc i:hac.l. ‚—RR ſine libello er lieet
vl ut puto:i:ex pa . . . „ . ”ð mia nõ detur in ſep
coo. — pacem eſſe ciuitatibe. duz dere nec ſupexigere nr̃os tis valet tñ· al cõ⸗
. deen gler e gui⸗ equitas etiã hine noſtris ſbiectos · ſed ſi quis ache⸗ Per rom ſiraanh
7.d quam equitat? ſubiectis ſeruatur. et ne; n0tttale aliqd queſtus. 5 aſul l dieut e ur
in. tonetur p̃ſes ut. S. lucri. neq; cõp aſſoms a⸗ et exequi·et mn demmtatẽ indi · ſine quoaͤ ſuff.
. mluan:duf E lieruius cauſa ad aliquam ei ꝓcurmẽ. et neq; pꝑmitte⸗ õ 5

i :non debet cõpati
miquis homim by⸗
qn eos puniat.vel

cuiuſcũq; foꝛi hee vid elicʒ

que ſolemniter dirigũtur

Caute accedit ada⸗

bi quoq; terciũ Raain l.½
tes/cũ omi eqtate audire

Si IS caos — 4 lind capitulũ.
dic paſſiomis· da omes gude brengzes ſoꝛmay er aque ca et poꝛ⸗ n Nicbelal noͤen
¶ Declinatur · ſo⸗ ſũt ex non ſepᷣto decidere. rum et ymag mmũ.a muro⸗ plana· ſi at habe⸗
lieet ecitas ut. . et iudicares liberare hoini rum et domuũ deſtructõ⸗ as bie ꝙ; negatioq
inſur· ad pſ. Cet nes alterna contẽtione/ et ms taq in public fact mduditr ſupfua:
primuam. E ntetone ms taqꝙ; mpubunc facte et poſitum qð mmeſt
g (Sit tbi. teum. non p mittere nichil ultra cet alioꝝ t aliu dammſica⸗ rmaneat. na tm va
melum aneſſ. Aeg q; otinetur ſacra oſtitucõe re ſiectos nr̃oſ.nõ enim let michirqugtnne
tra n Dirit noſtra occaſione cauſaliũ wlumus. nec p tlem cãm aliquid/ſic al abũ⸗
dic ut diximus. a. Ran. * Aam, PE C dat ut. s· de hꝛeð. et
CGopoꝛtet· expela dammſicari tn⸗ ullũ eis inferri dãnu. ipſe fal.imoꝛdmatũ.
b (Equi rars. we ſuffia ẽtes in dacõne ſe, wro oĩm hoꝝx ꝓuidebis oτSacra- quã nõ
. . 3 4 „EA . 2 = ☛ . rii
aaeme niraa ſtatſalioqn eta gats ſ⸗ fineoſvano geſtu. (S5i ebemus Epient⸗
et oſcientiã indicas tes audire. (Etnõ pimt⸗ Js aũt cui aliqᷣd tle iuſſuʒ ut. S. ut indi⸗ſine
dum e eſt p eoC. tere ex neg lig etia de Pui⸗ eſlvemat.omino nõ reſpi⸗ quo ſuffma. ¶. volu⸗
madic. pſaciut. cia alteruis pᷣnidiſ ad hãc cias eũ mñ ſacrã nram pᷣ⸗ mus. et; ut liti. in⸗
. fimu reg· ſ irru⸗ re feliciſſma ciat⸗ urnd d npz rẽt. er hoc. etq. ur
ptione.ĩ fi et. ff. de ocurrere feliciſimacinta⸗ gmaticã oſtendat foꝛmã diffe . indi. Gfi· ⁊ foꝛ
fer. lij · in heſecio⸗ Ea nobis moleſtum eſſe. ꝓ h̊ ſcpᷣtã.tũc ſuſeipiens te erat eius ſnia ta⸗
Se T Lamai n⸗ ſaud nac-en ſquis rnirt ustalfoimi-non auts fisu puoe auo
ff· de offi. p. l· illici⸗ t a nobis interrog atus. qꝙᷓ; ad nos nucians ſcdᷣam ꝓ cauſa. utꝗj. de iu⸗
tas. Gveritas. ibi ſi pᷣus te adnt · deinde di⸗ pᷣcepcõnem nĩam ſuſapi⸗ diẽ. Gne autẽ.
et ivo.· crer q ſuiſl (at et te adiſſe. et qᷣ iuſtãa ns, (Seck eta pECauſalii qa p
legiba dicit. / M. t kan as. Wedeag uberta⸗ Auſa füt hoe die
? verũ qñ ut index At non mpet Nro⸗et 5 we⸗ te neceſſariovet opm ci⸗ ſpoꝛtule qᷓ indiciba
habet ſuã cõſciam ru mnue niamus. in te indi iuitatum diligẽtiam bebis pᷣſtabantur.
ratot nen gnacõnem ouertemus . ſi 1 **☛curans ex ciuilibo pecu⸗ q[Dammſicareſ
uatus nüq;ᷓ debz in⸗ ero elre non ſaierit: a nis partes que valde ne -Gmtil no mcoͤe
ducere ut . C . de le. mre ad regia hac pluple eceſſarie ſunt opm facere. pſonau vel rerum
er .li et ꝗ de rap · rit ciuit atẽ· et ĩmittemꝰ eũ et põtiũ ſilr et viarũa poꝛ⸗ qued Runes mtis
Ddiciit breuiones ſis abnu ( Vein em eopetel cis ꝓ unecie eui pñides. et cle. apð ꝓpri· epil.
V⸗ ue breues qnqua⸗ Ete etã hine wmẽtes ſiue muroꝝ curã habere.a qe⸗ Ci et . C· de epil · er
mta aureoꝛeut C. ri 3 ron cun Habere a qe⸗ ict. C dee
* . ⸗ *A 62 1. . . . — „. . . . atiom U. t. .
Iij duox ut ff. de do libet ſoꝛo · nõ ꝑmitrere le⸗ eiuit atibo vtilea cogitabᷣ nupt'ſi furioſi· m fi.
lo. ſi oleum. Gfi. er. l. et de iudici · Ene
ſe. Alij. v Zurevefi D aut.
ut ff. de bo dam · . ſ¶Et nõ pmittere ·
