quidẽ ꝓ epoꝛx oꝛ dmacõe
dicka ſut poſt oꝛdmacõeʒ

wero buuli et aſſep ticia foꝛ
tu na epos liberos eſſe p̈⸗

cipimus miſi curialis à of⸗

ſcialis cita pdictã obſ⸗

uacõʒ oꝛdĩetur.tales enĩ
epᷣatu remotos curie à of⸗
ficõ reſtinu uubemus ut nõ
ex tali foꝛtuna ſacerdotio
los autẽ

qu ante Hane noſtram le⸗
gem ex curiali foꝛtuna in⸗
uemiũitur epi oꝛdĩati hmõi
quidẽ foꝛtuna liberos eſſe
legitimã wero ꝑtẽ ex ꝓpriys
rebus curie et fiſco dari ſic
tñ ut nullã immmucõeʒ ec⸗

clecſliaſtica iura ſuſtmeãt in

rebus quas in epatu acqͥn⸗

tas eccie eoꝛ opetere diſ⸗
poſummus

Siwrootige
rit oꝛdin atũ ep̃ᷣm ſub ꝓprij
parentis ptãte eſſe ex ipa
oꝛdmacõne ſue ptãtis ſit.
¶ Deo amabiles aũt epol
et monachos ex nulla le⸗
ge tutoꝛes à curatoꝛ es eu⸗
uſcũq; pſone fieri ꝑnntti⸗
mus. ¶Prelbiteros autẽ

et diacones et ſ̊ diacones
et iure et lege co gnacõis

tutelã à cura ſuſcipe hꝛedi⸗

tatis pmittimus ꝓprioa ſo⸗

lo gradu ↄgnacõms ad
tutelãa cura wocatis hmõi
ſuſepe adnnmſtracõ eʒ p⸗
mittimus. Si tũ intra: ni ·
menſes ex quo wo cati ſunt
apð opetontẽ iudicẽ ſepto
declararẽt talẽ adimmſtra⸗
tionẽ ꝓpria volũtate ſuſce
piſſe et ſi quis eoꝛũ foꝛſan
boc fecerit nullũ ex hoc in
alia tutela à cura piudiciũu
patiatur. ¶ Alu aũt fieri
ſuſceptoꝛẽ aut exackoꝛem
ſiſcaliũ functionũ aut ↄdu⸗
ctoꝛem publicarũ aut alie⸗
narum poſſeſſionũ aut cura
toꝛ em domus aut ꝓcurato⸗
rem litis aut fideiuſſoꝛ em

pro talibus cauſs epſco⸗

pum aut yconomum aut
aluum clerieum cuiuſlibet
gradus aut monacbum
proprio nomine aut ecc̃ie
aut monaſtern ſubire non
ſmimus ut nõ per hanc oc
calonem et ſanctis domi⸗
bus damnum fiat et mim⸗
ſteria ſacra impediantur.

hic non ꝓ hibentur
ſeñ · hm Jo · ↄomũi in

rev ocari poſſunt ſe

eungu leges ·
¶ Alu aut. q.d. nõ
clericu ut ſubicitjj.
ibi ep̃ᷣm aut? C.
m ¶ Publicarũ. ſcʒ
vectigalium.
n ¶ Domus. ſcz nẽe
Puate al.
Litis. etiam cu⸗
iuſli bet ·
p ¶Caußs· ſez pdi⸗
ctis publicis⁊ aliſ
et dic exẽpluz ut in
pblicis ſaliens uel
argentifodmis uel
ſilibo et hec omma
publica ſutut · ff. de

v. ſig· l· inter ẽt.· ff.

de pub. in dici hij.
in pnͥ.h̊ viꝛ ycoon
mus ad mittencius
ad fid eiuſſoꝛẽ ut·C.

de epiſ. et cle. l. cü cle

ricis. memoꝛat
q ẽ ↄt ra· et ex de ſide
inl. c. pnł et fi.So.H
in ſpcã liba caſbo lo

ꝗtur ut imnuit hibi

ꝓ talibo cauſisac·
IJtẽ viðꝛ ꝙq poſſit e
ſe ꝓ curatoꝛ litis ſiẽ
yconomus utqe.
Cſpoꝛtularũ.m fi.
q̃ eſt otra· ſo.hẽ ſpe
ciale in hijs caſibuſ
ut dixi · Nõ g cleri⸗
cum ab hmõi acti
bus ꝓhib eri idẽ de
mlite ut. C. de ꝓcu.
ali. ut. C. loc·l.curia
lis. Itẽ de tutoꝛe · ut
C. ne tu · uel cu · v ec·
com.l · i.

qMonach· mo
nachü dico qð pl⸗

eſt etiaz ecclene vel

monaſtern ·
r¶Si aũt adiacẽ⸗
tes. id ẽ cõfines ut
in nouelle · ti

nte

onire
tſfd
ſchon
Mnans
e.
ice
etr
d

1ꝛ00

ſw⸗
ſbei

ſena

fel
ſe
ſit

—

cacones.

f ¶ Illi vero. ↄpd⸗

a (Sed etiam ĩil.

admuicem ut et · S.

de non ali. ct hoc
vero in bemus. et
Seut d cetero non
fiant. illud.

b ¶ Conducere.re

pete damus licen⸗
tiam pſonis · id eſt
pyconomms et eius
cognatis ut. s · de
alie. et ẽphi. Eyco
hͤ dicit. uel die ꝙ de
hereticis dicit qui
bus non poteſt da
ri ab eceleſa ut . S.
de eccleſal · ti. in⸗
vemus. et ſie de ita
facit mencõnem ·
m. ꝓbaueritid 5
impoſuerit uel ſta
tuerit ar.C.de modo
mulctarũ·l. i.
d ¶ Theoloneoꝛũ ·
quidam habent te
loneoꝛum et quidã
telonicoꝛe et expo⸗
mt al · id eſt menſu⸗
raruʒ publico loco

poſitarum tu dic

telomioꝛum id eſt
vectig alium ⁊ erit
ſenſus huus litere
quia credentes eis
ſcilicet pᷣdictis ele

ricis conducũt ve

etig alia ·qd.locan
d eis uel credẽteg
conductõnem cu⸗

iſlibet publici aut
eꝓxcepcõnem publi
carum collacõnum
aut exactõnẽ aut
ſollicitudimem do⸗
mus ſcz noſtre p⸗
uate ut diri. s. La⸗
lind. aut ſuſcipien

tes eos fideinſſoꝛ eſ
16. nullam actio⸗
e¶ Oredidermt. ut

ſüt publici adnunm
ſtratoꝛes ad s pti
net facere tales 1lo

lutur. ne fiſcus dã⸗
nũ patiatur ut ar-
bs · ut nulli. in di. ¶lʒ
vero inbemus.
g Mulli vero. te⸗
omo · ut. C. e. ti ·
nec honoꝛe. alij aut
opellütur vemreſi

nes quedã adiacentes in
uemãtur et woluerint dil⸗
penſatoꝛes iparũ wnera⸗
biliũ domuũ im oductõʒ à
emphitheoſim has acci⸗

pere tüc ommbo clericis et

monachis ꝓ hijs cauß in
ipᷣo inſtro ſbᷣ geltis monu
mentoꝛ oſentiẽtibba ma

mfeſtantibo ꝓ vtilitate ve

nerabiliũ domuu hoc kieri
talem ↄductõʒ et emphi⸗
theoſim ꝓpcedere ſmimus.

Ded etiã ip̃is ſeiſſmmis
eccleſnsa alnjs venerabili
bus donnbo damus licẽti⸗
am oductõesa emphite⸗
oſes facere ad imucẽa cle

ricis ſil ꝓpriarũ ecciaruʒ
poſſeſſones ↄ ducẽa gu⸗
bernare cũ wlũtate tñ epi

et yconomi pmittimus ex
cepitis pſoms quas ꝓ aliã
iegẽ hec facẽ ꝓhibiumus

¶ Si quis aut cõtra ea S

dicka ſunt aliqᷣd fecerit.ſi
qdẽ ep̃s fueit omes eius
res ex qualibʒ cauſavel p⸗
ſona ſiue ante epatuʒ liue

poſt hoc ad eũ wmentes
eius eccie vedicariſcimus.

Hiſaüt yconom à alj
clerici fuerint hec delinqn⸗

tes penã eos pecumariam

qualẽ ep̃us eoꝛũ ꝓbaueit
exigi eccie vendicãdã. Euũ

etiã qiun oductõʒ theloneo

rum aut cuiuſlibz poſſeſſio
ms aut publicarũ collacõ
nũ pcepeõnẽ à exactõnezʒ

à ſollicindmẽ domos boe

credentes aut ſideiuſſoꝛeſ

eos pro memoꝛatis cauſii

ſuſcipiẽtes nullã cõtra ee⸗
cleſiã aut monaſteriũ aut
res eius aut gubernatoꝛẽ
aut otrallas pſonas qui⸗
bus crediderũt à otra fa⸗

cultates aut fideuiſſoꝛes

¶ Si autem aut eceleſns
aut monaſterijs poſſeſſio

eoꝛum hbabeant action em
illi wro ꝗ publicarũ colla⸗
conũ aut tributoꝛũ ſuſcep⸗

cõʒ aut ↄductõʒ à exactõʒ

memoꝛatis pſoms crech⸗
derit a l deiuſſoꝛes eos ac⸗
cepint ſi quod publico dã
numoting at ex ꝓpria fa
cultate relſtituẽ opellũtur.
¶ Nulli wro iudicũ licebit
do amabiles epos coge
ad iudiciũ wmre ꝓ exhibẽ⸗
do teltimomo ß iudex mit⸗
tat ad eum quoſdã ex pſo⸗
nis mimſtratiũ ſibi ut ꝓpo
ſitis ſãs euãgelijs Fᷣm qðᷣ
decet ſacerdotes dicãt qdᷣ
nouerũt. ¶ Sed neq; ꝓ qᷓ

libʒ cauſa pecumiaria wi cri

minali epᷣm ad iuditcẽ ciiu⸗
lem aut mlitarẽ mutũu ꝓp⸗
ducere vl exhibẽ citra im⸗

perialẽ iuſſionẽ pmittimuꝰ

ß iudicẽ qiu tale aliq d ſi⸗

ue ex ſebto ſiue ex nõ ſcri⸗
pto pᷣſũpſerit impare poſt
cinguli buacõneʒ.xx. auri

librarũ penaʒ pſoluere iu⸗
bemus eccie cuius epus ꝓ
duci aut exhi beri iuſſus e.

executoꝛẽ ſmiliter poſt cin

guli pᷣuacõnẽ et vrberib⸗

ſubdendũa m exiliũ depoꝛ⸗

tandum. ¶Interdicimus
aũt deo amabilibo epis p⸗

prias relin quere eccleſias

etad alias regiones vem⸗

re.ſiwro neceſſitas faciẽ⸗

diß otigerit nõ aliter miſi

cũ ſris beatiſſimoꝛũ pfiar⸗
che aut metropolite à p im
peri alẽ videlicz iſſionem
boc faciãt ita tñ utnec illis
epis ꝗ ſub buſſimo archi⸗

epᷣo oſtãtinopoleos et pr̃i⸗

archa ſuerint liceat citra p

mſſionẽ eius aut nr̃e iuſi

modũ epᷣus cuiuſcũ q; loci
ꝓfectus fueit nõ ampliis

ſSD

ſunt de ead em puin
cia als nõ mſi in cã
er miali ut.s.de te⸗
ſti. qm· im f.
bPropoſtis.6
nõ tactis ſᷣm Io. ſic
et in indice ut. C. de
iudiẽ:l.rẽ nõ nouaʒ.
Itẽ ex eo ꝙ dicit di

cãt qͥ nouerunt no.

duo p mũ qꝑ teſtis

veritatẽ debz diec=
nõ aũt quid credat
tmut et · S. de Here ·
et fal. ſi vero ab.

ſut. et · C. de teſti. I. te
ſtiu. ſecus im inram
to calumme ut . . de
iureiur · ca · l. . E q ð
obſuari.ſedᷣm no.

ex eo ꝙ mdiffunte

dicit ꝙ utnaq; p⸗
te debẽt telt nmmomu

ferre ſicut alibi di

citur ꝙ; veritatẽ nõ

debet ſuprimẽ ut

C. e. l.p ſbri. et. S. de
teſtibo · Eſ vero i⸗
gnomii fi: et hec
omma in pecum⸗
arijs Itẽ ad mdicẽ
ſpectat mquirẽ ve
ritatẽ ut. ¶· de ed ẽ·
l. ij.h̊ tñ ſi iuramto

dixerit ſe nl ſciẽ au

ditur ut ar. F de re

4

iKale. ſez e ep̃s

vemat coꝛã iudice

ad dicẽdũ teſtnmmo
K ¶ Interdi ci,⸗ mũ
mul. lis. ſic. C. de. e.
et cle.ſi qua pſona.
ct. s. ut dif. indi. in

hec q̃ dicũtur h̊ et

s· ꝓx. Gſunt et. g.

quõ·o.e.illud.et
CECnõo aliter aũt.et

.s. ut nul. fa ᷣ. oꝛa

do · C illulcd.

a ¶ Diffimtũ. foꝛte
xxx. dieruũ imvnaqᷓ
3ʒ dilacõe.ar.s · de
litigio · Comeʒz ·
b ¶Interdicmus
aũt. ſcematis · i · oꝛ⸗
dimis . ſcema en ꝓ
oꝛdĩe plerũq; poni
tur ut. S ut eum de
ap · co · Eſi vero li⸗
beriet facẽ ad hũᷣc
CC.· e.l.placʒ:et.·l.
decermimus q̃ͥd de
fracis. E ñ.poſſunt
cũ nõ foꝛtune viri⸗
bus ß naturali m⸗
gemo olſtat ille
ludus . Itẽ nuquid
gratis ad tabulas
oſſunt · Eñ · nõ cũ
etiã ſpectacula hie
ꝓ hib eat ·
¶ Omibo aũt · mõ
ſtretur.no.ſme cau
ſa non fieriut.ff.de
trãſact.l.cũ hij. Cſ
p toꝛ · et de pems .l·
reſpiciendum:
d C Smumonẽ· ẽ

excõicacõ a coꝛpe

xp̃i ut h· Itẽ ẽ alia
Nſ. ad ingreſſu ecẽie
ut.g. de interdi coll·
Be.m hi et. C. de ſüů ·

c(Sacerdotr.i⸗ar

dbienchοσ⅜⅝
fSi qs ſuſtieat.

F. ꝙ q uſq; inr . l. j.
in ph. .
Siqs aũt eps ;
oↄſtitutoi · p centuʒ

nmii aria remoto ut

C. de epiſſer cler .l.
quicũqh „
8 Prelbiteru aut.
xx v.annoꝛe· tm eẽ
tpus debz hre. eps
ut. S· e · CMoc quo⸗
q; decretis ·
is Diaconiſſaz ve
ro·xl. anms· lex co
dicis dicebat del.
anms qò coꝛrigif
Hic ut. C. e · l. nulla.
et eodẽ mõ coꝛrigi⸗
tur alia qᷓ dixit de .l.
annis ut ˖ 8· quõ o⸗
epil. E quãta igit.
2Si aut tpe. dif⸗
feratur · H nõ di ffer
uur execucõ ſnĩe pᷣ⸗
cacõne feã ut · ut
ſpon. lar· Galiud · q

dinis
le dilig enter cuſtodiãtur
iubemus vnuquẽq; beatiſ
ſimũ archiepm et patriar

vno anno ſuam relinquat

eceleſiam. Epos aut in re
giã ciutatẽ ſicut dictũ eſt
vniẽtes cuiuſlibz fuerint
dioceſs p omibus ire ad
teatiſſimmũ archiepᷣm con⸗
ſtantinopoleos a patriar
cham et ita ꝑ eum ad nĩaʒ
introire traquullitatẽ. Ci⸗
tra banc aũt nram diſpon
cõnem aut ꝓfſiciſcentibus
aut ultra diffmitis vmus

anmitꝑus extra ſuam ec⸗

cleſam moꝛam facientibo
primũ quidẽ non miniſtra

ri ab yconomis ꝓpᷣe eccle⸗

ſie expenſas deinde admo
nere eos ꝑ lrãs ſacerdotũ

ſub qubo agüt ut reuer⸗

tantur ad ſuas ecclenas
differentes aũt reuerti Fm

ſacras reuocari regulas et

niſi intra diffnntuz a ſacri⸗
canombo tpus reuertan⸗

tur ad ſuas eccias ipos q
tem ꝓ eis melioꝛes oꝛ di⸗

nari m pᷣſentis legis vir

fuermtà minſterij.

s ſtatusaſacre regu

cham et metropolitaz ſan

aiſſnnos epos ſub ſe cõ⸗
ſtitutos in eadeʒ ꝓuincia
ſemel aut ſeðo ꝑ ſm gulo⸗

annos ad ſe conuocare. et
omes cauſas ſubtiliter ex
ammare quas epi aut cle
rici aut monachrad imu⸗
cem hñt eosq; diſponere
et h̊ qucquid citra regu⸗
las a quacũq; pſona delin
qutur emẽdari.¶ Inter⸗
dicimus aut ſanctis epis
et p̃ſͤᷣrisa diacombo a ſᷣ

piacomboa lectaꝛibus et

omm bus alijs cuiuſlibzve⸗
neradi collegn aut ſcema⸗
tis ↄſtitutis ad tabulas lu
dere aut alijs ludẽnbo pti⸗
cipes aut inſpectatoꝛes ſi⸗
eri aut ad quodlibʒ ſpecta
culũ ſpectandi gra wmre.
Si qus aũt ex eis hoc de⸗
liq̃rit iubemus huũc in tribo
amms a vnerabili mimſte⸗
rio ꝓhiberi et monaſterio
redigi. Sin aut m medio
tpe oſtenderit dignã ſin
vicn pemtentiã liccata ſa⸗
cerdoti ſub quo ↄſtitutus
eſt mmuere tꝑus et hunc
rurſus reddere ꝓprio eide
mim ſterio· ſcientibo q; ſan⸗
ctiſſimis epis debẽtibo hoc

in dicare qua ſi tale ali⸗

quud ag noſcentes non vin
dicaue rint ipi racõʒ deo
tali cauſa pſo luent. ¶ ſant.
lum autem epm inutũ co⸗
gi quẽlibʒ elericũ ſub ſe cõ
ſitutũ de ꝓprio clero dimt
tere et ain dare. ¶ Omib
aũt episapſbiteris in ter⸗
dicimus ſegreg are aliquõ
a ſanctaomumone anteqꝙᷓ
cauſa aliqua mõſtremr ꝓ⸗
pter quam ſancte regule

hoc fieri iubent · ſi quis aũt

p̃ter hec ſancta omunione
quẽqᷓ; ſegregauerit ille q⸗
dem qui iniuſte a omumõe
ſegreganis elt ſolutus ex⸗
omumcacõne a maioee ſa⸗
cerdote ſacram mereatur
cõmumonem. Quwero ali
quem ſancta cõ mumone
ſegreg are preſumpſerit
ommbus modis a ſacer⸗

dote ſub quo oſtitutus eſt

ſeparabitur coommumone.
quanto tem poꝛe ille pſpe⸗

xerit ut qðð miuſte fecit iu⸗
ſte ſuſtineat. ¶Sed neq; 3

proprijs mambus licere
aliquem epᷣm pcutere · hoe
eni eſt extraneu ſacerdoti.

1Sduimus. t. 6.

E · Eſi quis auᷣt·
m ¶ Sivero futurs
accipę· ar. ꝙ ſacer⸗
dos no pt dand pe
intẽtiaʒ pmitt · reti
neri ocubmaʒ · ß ar.
otra · ff. del. iij. R c.
n ¶ Sivẽo poſt oꝛ⸗
di · tradatur. qꝙ; dici
tur clericũ ſic ad po
teltatẽ officõ curie
dari ut H. et · S. quõ
opoꝛ· e. Cſemel et
ſacerdo cõ cadit ut h̊
et . S· de nup. C ß et ſi
quis · et. S· quõ. o · e ·
CEneq;· lic elt et de
monacho ut. s. de

monach . Eſi vero

relinquens.
oSʒ neq; curialẽ.
pmittimus.ſ̊ olm
fiebãt cũ diſtict· ut
C. de epiſ. et cle. lof
ſiciales.

p. ¶ Monaſtica· no

tñ erat monachus
alias ꝓpriã ſubſtã⸗
tiã habere diet nõ

poſſet ut·s· de mo.

mo H. cũ 7· dieat idẽ
ẽ in alijs monach.

fhañ. nõ pomtur re⸗
ſpectiuè ſic. s· ut de⸗

re ergo vxoꝛẽ ducẽ
pꝓphibet· Kñ. et &α

abitũ habuit q
ſatis elſt clericaricu⸗
qParte id eſt d
drante m al ut · ·
Ec.· Ccurialẽ · uel die

verius de ea de qua

dicitur . C· e. l· offici⸗

ales. pᷣmaverioꝛ.

———

ſemd
Mnu
j
ue
ſe
Iun
ſe⸗
nl
une
afen
uo
ni
on
e
n

tltt
ſſe⸗

Son

e
oe
ſicen
del

a (Hec au⸗

cei n. curiali.

in 1 videt᷑

ꝗqᷓ m mona

I eriuz mit⸗
t atur ut . e·
Ehni mona⸗
jchus. que ẽ

otra. Sol. R
ſemel fugiat

monaſteriu
ſñi ſcdðᷣo dat

indic ut ibi

et hie dicit
ſᷓ quõ datur
curie cũ ex

delicto non

pmũ ſpe⸗
nam debeat

patiut · C· de
decur. l. ne

quis · et · ff.
de mt'et rel.

l·relegato⸗

rum. in fi. et
.l. ſe. qᷓ ſunt
otra · ſo lucõ
nõ tradetur

curie ut ſit

decurio ſed
ut ſeruiat de

ecuriombus

er facit ad

mo · ſiv e⸗

ro relmqñſ.

. Si quus autem epiſcopus ſe

eundũ eceleſiaſticas regulas ſa⸗
cerdotio pulſus ingredi pᷣſũpſe
rit ciuitatẽ ex qua pulſus eſt re
limqñs locũ in quo iiſſus ẽ degẽ
iubemus hune in monaſterio in
alia regione cõſtituto tradi ut qᷓ
in ſacerdotio deliquit degẽs in

monaſterio coꝛrigat. ¶ Cleico-z

aũit oedmari nõ aliter pꝑmittimꝰ

mſ lĩas ſeiãt et rectã hidẽ vitãq;

habeãt et neq; ocubinã à natura⸗
les habuerint filios à habeãt.ß
caſte vuiẽtes ã vxoꝛẽ legitimaʒ
et ip̃aʒ vnã et pᷣmã hñtes nec vi⸗

duaz neq; ſepatã a viro neq; ali⸗

ter legibo a ſacris can om bo int⸗

dickã. (Preſbiterũ aut minoꝛẽ

xxxv · annos fieri nõ pmittimꝰ
ſed neq; diaconũ aut ſpᷣdiaconũ
minoꝛẽ·xx v. anms neq; lectoꝛẽ
xviij.annoꝛũ. ¶ Pyacomſſaʒ ve
ro in ſanctã ecciam nõ oꝛdiari ꝗqᷓ
mmoꝛ eſt annoꝛx.xl.à ad ſecun⸗

das wnerit nuptias. ¶ Si autõ

tpe oꝛdĩacõis clericus cuiuſcũq;

collegi à oꝛdinis accuſatoꝛ ali⸗

qᷓs apparuerit dicẽs eũ mdignũ
eſſe oꝛdin acõe differatur oꝛdina
tio et vmuüſa ꝓcedãt tã ꝓ exami⸗
nacõe q;ꝙ mulctis quas in epo
rum oꝛdmacõibo ſupius ſcum⸗9

¶ Siwro futurus oedin ari dya
conus non habiut vxoꝛẽ ſicit ſu

perius dictu eſt iũctã ſibi nõ ali⸗
ter oꝛdmeuir niſi prius ab oꝛdi⸗
nante eũ interrogatus pmſeit
poſſe poſt oꝛdmnacõʒ et ſme legi⸗
tima vxoꝛe honeſte vuiereno va
lente eo q oꝛdmat eũ in tpe oꝛ di
nacõis pmittere diaconũ aut ſbᷣ
diaconũ poſt oꝛdmacõʒ vxoꝛem
acciꝑe is aũt q ꝑmittit ep̃us ex⸗
pellat ab epatu. ¶¶ ẽ Diweo poſt
oꝛdinacõeʒ pᷣſſr aut diaconus
ſubdiaconus vxoꝛẽ duxerit ex⸗
pellatur a clero et curie ciiutatis
illius in qᷓ clericus erat cu ꝓprijs
reba tradatur. ¶ Si wro lectoꝛ
ſedᷣam ducat vxoꝛẽ aut prrnã ꝗqᷓ
dem viduam aut ſeꝑatã a viro à

pcducyte ꝓprie ſoꝛtune reltituan⸗

5σ

legibo aut ſacris canombo inter⸗
dickã nequaqꝙ; ad aliũ ecciaſticũ
oedinẽ ꝓuebatur.ſ̊ ſi quolibʒ mõ
ad maioꝛẽ oꝛdineʒ pducatur ex⸗
pPellatur eo et prioꝛi reſtituatur.
¶ Sed neq; curialẽ aut officia⸗
lem clericũ ſieri pꝑmittimus ut nõ
ex hoc venerabili clero miuria ſi⸗
at/ Sivwero tales pſone in clero
oſtituãtur tanqꝙ; nec adoꝛdineʒ

tur mñi foꝛ ſan monaſticã vitã ali⸗
quis eoꝛũ non minus/x v.annos
impleuit/tales enĩ pᷣcipimus oꝛ⸗
dinari legitima videlicʒ pte curi⸗
ali curie et fiſoo danda. ¶Siim

clero ↄſtituti monachi ↄodecentẽ

vitã impleuerintſi vro poſł cle⸗
ricatus honoꝛẽ vxoꝛẽ aliquis eo⸗
rum duxerit aut ocubinã accepit
curie et officio ciuitatis cuius foꝛ
tune ſubiacebat reddatum ſi etiã
(maximetali eccleſaſtico gradu
tenebatur in quo quis ↄſtitutus
nõ ꝓhibetur ſacris canomboa le⸗
gibo vxoꝛẽ accpe. ¶ Dec aut
et ſup omibo alns monachis te⸗
nere ſancimus qͥ de monaſterijs

ad quẽlibʒ ecciaſticũ gradũ traſ⸗

ferũtur etiã ſi nulle foꝛtune ſubie⸗⸗
cti fuerint. ¶ Et gualiter ſeimuſ
nulli licere in quolibet ecciaſtico
gradu cõſtituto diſcedere ab eo

et ſecularẽ fieri ſeentibo tale ali⸗

quad faciẽtibo q;ꝛ et quaſi appoſi⸗ .
to libi eingulo aut digmtate aut
militia nudabũtur et curiali foꝛtu
neꝗprie ciuit atis tradẽt᷑.¶ Qui
aũt añ nr̃am leg ẽ clerici oꝛdĩati

ſut ex curiali foꝛtuna p ſſtitutaſ
pſonas pecumaria munera ople⸗

re a coꝛpalibo aũt liberos Fuari.

Dz neq; clericus cuiuſq; gra⸗

dus dare alqͥd ei a quo oꝛdma⸗
tur aut alij cinlibʒ pſone pmitti⸗
mus ſolas aũt pᷣbere eũ cõſu etu⸗
dines hijs qͥ oꝛdmãtiũ mmmſtrã⸗
tes ex ↄſuetudime accipiẽtibus
vmus anm emolumẽta nõ tranſ⸗
cendentes in ſancławro excia in
qua conſtituerit ſacruʒ cõ plere

b Qui au

tem ante. p
Tonasg-ar.

P Per ſub⸗
ſtitutũ quiſ
ſeruit ut et
C. e · l· quiſ⸗

Is et · l. ad ſi

mlitudinẽ

Aria. ut col
leetas.
d. Coꝛpo
e⸗ ſci
lieet mune
ribus.

ũ

—

traſcendetel ⸗
oſuetudo fa
cit ut aliqd
poſſit dart
quod et a⸗
lias nõ licæ
ret ut h et. S.
e · Cp̃ omi⸗
bus et · C
ↄſuetudmi⸗
bus.· F ar. S.
S. ut nulli

bSi quis

auũt clericuſ.

H fi eri: ea dẽ
de epo deã ſůt

.·S.· · om
mbo. et . ſi
vero laicuſ
et · Eſ quis
aũt epoꝛũ ·
er facit · C· e ·
ſ quẽquã·

c¶Si Hᷣuuſ.
ingenuus⸗
olmm cleri⸗
cus ec̃ dño
volẽte fieri
nõ poterat
ut. C. e. l. in⸗
bemus Ebß
uos · ̊ mona
chbus ſic eo
vollte ut · e ·
ti. Huis · ho⸗
die aut icle
rici fieri poſ
ſũt tñ ſciẽte

vño ut h et

ſic no⸗paci⸗

entiã ↄſen⸗·

ſiii ↄpari · ſic
et. F. ad mu
nicipa.l·. q⸗
tienss⸗·
(anoza
te · qð pᷣ ſumi
tur ut · C. qui
mili · nõ poſ ·

lſuꝑ puis.

miſteriũ nulla pemtus ꝓprijſocli

cis dare ꝓ ſua inſmuacõe neʒ ob
bãc cãʒ ꝓprijſ emolumẽtis à alnſ
poꝛcõibo hũc pᷣuari.¶ SOz neʒz xe
nodochũ à noſocomũ ãà ꝓtho tro
phũ à aliũ quẽlibʒ venabilis do⸗
mus gubnatoꝛẽ à quẽcũq; eccle
ſiaſticã ſollcitudinẽ agentẽ dare

alqud illi a quo ↄſtituitur à alij
cuicũq; pſone ꝙ ↄmiſſa lbi gub⸗

nacõne qꝗro pᷣter hec q diſoſu
imus aut dat aut accipit à medi
atoꝛ ſit ſacerdotio aut huius cle
ro ↄmiſſe ſibi cuiuſcũq; guberna
cõis nudabitui hijs q̃ accipiũt
vdicãdis wnabili loco cuus ta
lis pſona oꝛdĩacõ eʒ ſollicitudimẽ
a gubᷣnacõ eʒ accipit. ¶ S
ſcłaris ſit qͥ aecipit à mediatoꝛ
factus ẽ. qð datũ ẽ duplũ repe⸗
titur et venerabili loco in quo ta
lis pſona gubernacõʒ à oꝛdma⸗

tionẽ à ſollicitudinẽ ſuſcepit pᷣbe

atur. ¶ Si quis aũt clericus cu⸗
iuſlibz gradus ſiue gubernatoꝛ
cuiuſlibʒwnerabilis domus aut
ante oꝛ din arõʒ omſſam ſibi cu⸗
iuſcũq; gubnacõis à ſollicitudi⸗
ms aut poſtea aliquid woluerit
ſuarũ rerũ offerre eccie m qua oꝛ
dinatur à loco cuius gubnacõ ez
aut ſollicitudinẽ ſuſcepit nõ ſolũ
ꝓbibemus hoc fiei ß etiã magi⸗
muitamus eos talia ꝓ ſalute aĩe
ſue facere.ſLos em illa ſolu dari
ꝓ hibemus qᷓ ꝓ hins pſoms qui⸗
buſdã pᷣbent᷑ nõ qᷓ ſanctis eccle
ſns aut venerabilibo locis offe⸗
runtur. ¶ Si baus ſciẽte dño et
nõ otradicẽte in clero oꝛdinatu⸗
fueit ex hoc ipo oſtitutus ẽ liber
et in genuus erit· ſiwro ig noꝛã⸗
te dno oꝛdmacõ ſiat lieʒ dnño in⸗
tra ſpaciũ vmus anm et builẽ foꝛ
tunaʒ ꝓbare et ſuũ ſeruũ accipe.
Siwro ſeruus ſciente dño ſiue
neſciente dommo ſicuti diximus
eo ꝙ in clero oſtitutus ẽ liber fa⸗
ctus ecciaſticũ mĩſteriũ reliq̃rit

et ad ſecularem tranſierit vitam

ſuo dommo ad Fuitiũ tradatur. ⸗

¶ Aſcripticios autẽ in ipis poſ⸗

—–

————

R

pleãt. ¶ Si qs oꝛatoꝛnj domũ fa⸗

ſeſſõibo quarũ ſũt inſepticij cle⸗
rics apᷣter volũt atẽ dnoꝛũ hieri
pmittimus ita tñ ut clerici facti·
nmnpoſtã ſibi agriculturaʒ adim⸗

*

bricauerit et wluerit in ea eleri⸗
tos oꝛdĩare à ipᷣe à eius hꝛ edes
ſi expenſas ipᷣis clerieis mĩſtrat
et dignos denoĩant denoĩatos
dmari · ſi vrro qᷣ ab eis eligũtur
tãq; indignos ꝓ hibet ſacre re⸗
gule oꝛdmari tuc locoꝝ ſeſſnnꝰ
epus quoſcũq; putauerit melio⸗
res oꝛdi ari ꝓcuret. ¶ Sãcimus
aũt reuerẽtiſſmos cleicos ſuis
ecẽijs obbuarea ome eis ↄpetẽs
ecciaſticũ mĩiſteriũ adimplẽ hoe
requirete vniuſeuiuſqʒ ciutatis

ſceiſſimo epo et vmuſcuuiſq; oꝛ⸗

dimis ecciſtici pᷣmatibo eos qꝗ non
boc cuſtodiunt regulari mulcte
ſͤ dẽtibo.
nosa ſſdiaconos a cãtoꝛesa le⸗
ctoꝛ es qs omes clicos appella⸗

mus res quolibʒ mõ ad eoꝛ dñi⸗

um vemẽtes hfe ſbͤ ſua ptãte pei⸗
pimus ad ſiſitudinẽ caſtrẽſũ pe⸗
culioxa donare ßm legeſlainhijſ
teſtari licʒ ſõ parentũ ſint ptãte
ſic tñ ut hoꝛx Rilij bijs nõ exñti⸗
bus pentes eoꝛũ legitimã ptem

ferat. ¶ Reuerẽtiſſmis aut pᷣſbi⸗

teris à diacombo à ſub dicom bo
etiã ſi inuẽti fuerint ꝓ pecumaria
cã falſũ teſtimomũ phibuſſe ſuf⸗
ſiciat ꝓ beribo in tribo ãms ſepa
ti a ſacro miſterioa monaſterijs
tradi. ꝓ rrimĩalibo aũt cãis ſi fal
ſuz teſtimomũ dixeit elero nuda
tus ltimis ſubdi penis pᷣcipimus

reliquos aũt omes malijs eccia⸗

ſticis oꝛ dinibo ↄſtitutos ſi falſũ te
ſtiomũ cuiuſlibʒ cãe ſue pecuma⸗
rie ſiue crimĩalis dixiſſe comun⸗
cãtur nõ ſolũ ecrlehaſtioo offies
repelli ſed enam verberibo ſubdli.

Prelſbros aũt diaco

4 .

Fortu

ſederit euʒ;

ut ßᷣuũ tpe

mgreſſus

nec eni anm
ſit poſſeſn
onẽ ob i⸗
greſſus als
male aget
cũ eoſ ſtati
onus ꝓba
cõis mſe re
uolueretur
et ẽ ar. C. de

cen. ſi s.

FAd bui⸗

tiũ · im o cu
rie ut. S. e.
Eß et neq;
fi. q̃ ẽ S ſoł.
curialis uel
liber curie

dat ut ibi
puns vero
dño ſuo ut
HBa ſic ibi de

libero h de

ſeruo dicit ·

g Aſſep

ticios· ade

impleãt. e⸗
tiã p ſubſti
tutuʒ. ut · C.
C.qd ſilitu⸗
gqms .·et no.

in eßis naz

donec de ec

cleſa ẽ ydo⸗

neus alude
ſumi alius

nõ debetut

C e.l. im EcE

cleſijs· ſecul
ſi nõ ſit ibi

ydo neus ut
ar. ff. de mu⸗

et ho⸗ ut gra
datim · et

ſi lege ·

Pp
e
ſie
nan
ch
dbi⸗

hae
CE

noc

ſgn
diſ

e

ane
Ut
Ne

ſon
dbd “

ofe

=
☛

Item nonne ideʒ erat etiaʒ olim quod pꝑ auten iſtam ſta
tuitur ut· C. e. quſqms, dicas ſiuel illa loq batur tm qñ
dñ aderat volũtas/Itẽ quid ſi tra volũtatẽ dñi faciat

¶Ku · dicit ꝙ nõ ßt liez pter volutatẽ dñi poſſit ut h et a

iif̃ff. de pcur.l.pòpomus in fi ß tu dicas otra ut in nouell.

ECc. ibi dicit ꝙ domino muito poteſt. accur· .
2 (iau sO oꝛatoꝛij. ꝓcuret ad ep̃m pꝑtinet electõ ut h &
.HS· ut cleri ci qͥ rece·

CEfi. et · S· de mona·
Coꝛdmacoʒ. ..
Preſbiteros au Si quis ↄtra aliquem

tem catoꝛes · q om⸗
nes ſüt filijfam ·

clericũ aut monachũu ã di
acomſſaʒ aut monaſtriaʒ

nò ommo ut · po⸗ habʒ aliquã actõʒ doceat
mt. ſictñnc. pus ſcſſmũ epᷣm cui hoꝛũ
Eirenfi. P ſ. ſ. 63 eilo .
de mof telta. ſi m-· Vnu qiuq; iace ille v⸗
ſtituta. Ede mof · ro cãʒz inter eos iudicet er
eerit Sho n hn qiudẽ vtraq; ꝑps hyjs q
re.Eeñ.qmdã p qͥr ee .e
lam certe H idem iudicata ſũt acqeuerit iu⸗

bemus p loci iudicem hoc

erat p aliaʒ aut.s. P1
execucõm pfecte cõtradi.

ut cũ de ap· co · Cet

Raeidi deg Si quis aũt litig antiũ
nõ eſt ↄtra qð ð: in mtra.x.dies otradicat hijſ

q iudicata ſuũt tunc locoꝛx
iu dex cauſazʒ examĩet et ſi
inuenerit iudiciũ recte fa
clũ etiã ꝑ ſmiam ꝓpriã hoc
oſirmet et execucõi ꝓprie
tra dat que iudicata ſut et

eaſtrẽſ a q̃ſi nõ da
ri qrelã ut.C. de m
of.teſta.l· fi· et · C· e.
l. eũ loge · im ſ· er. l.
ſacro ſan:et.ff.de im
of.teſta.ſi inſtitu⸗
ta. Ede mof. et inm⸗

ꝓbare tüc epo locoꝛ ge⸗

+☛ bps 2 ſrnnſſun

vetra ctareq nõ e mſi maioꝛ eſſet ut.s.de ap.colłniij.
illud quare quidã dicut m hijs duo bo hãc coꝛrigere illã
Tuautem dic ꝙ hic ut eoꝛum oꝛdinarius cognouit epi⸗
ſcopus ut patʒ ex pᷣ cedẽti. Eſi quis ↄtra aliquẽ bi aut
ab ext raneis audiri fuit electus et ſic ꝓᷣmo mõ nõ cõtra⸗
dicit cũ alio caſu loqᷓtur. Itẽ nec ſedᷣo æ ad huc parifica

tur p̃ feeto ſeʒ qñ ab exneis eligitur uei licʒ iudex locoꝛuʒ

ſiue defenſoꝛ retra⸗
ctet ut h faciut ex

onſſione pnᷣapis
adimpum aut ad eumqui quã pñt liſtavñ
2 rrißsroſer ip̃e pnceps retra⸗
traſimſit negociũ referatur ctare videtur quod
et qñ licet eßali appellari fiori poteſt ut. ff. de
ſmie. ¶ Sivero ermnẽ ſue⸗ elus eni man eſt
rit qdð aduſus quelibʒ me⸗ m / in talt ca. no: ca

moꝛa tarũ feuerẽtiſſmaruz ſuz ubi ſemel tmap

p ſonarũ inferatur. qiunde pellatur ut. C de al⸗
apud ep̃m aliquis accuſa⸗ Fmlikrog⸗
7— i 4 — . . . H. P· U⸗
tur et ipewritate muem e lucdet· Gſimnli mõ.
potuerit ab honoꝛe et gria⸗ et. Coꝛientalem. ſie
du huc hm eccleſaſticas re ct. C. de eul. ſ quiiſ.
gulas deiciat et tic opets ebe gorltent nern 5
iudex hůe ophen dat et Fm ter. ut. C. ne in vna
leges litẽ examinãs fineʒ et ea. cauter: p. l. i.
eauſe imponat. ¶ Di vro nOꝛdinẽ. oꝛd le⸗

, „ 1— 17 — . mẽ. C. de a * Ci⸗
pᷣus ciuiſẽ iudicẽ adeat ac Snmis:wer.de 5.
cuſatoꝛ et crime ꝑ legitimã Nd mdinn,
exammacõ eʒ potuerit ap⸗ o Ad impiuz. no.
x* 3 o 5 a delegato appella⸗

telige Huc. m nõ 1 :NSe . drie
platis al bua qð di nõ liceat ſeo tali cauſa
citur. s. de ecele ·ti. victo apꝓpellare.hᷣ wro in
Fineerceinmns: dicis ſnĩaotraria fueit benſ
p vberibo i.loo quea deo amabili epo iu⸗
toꝛmẽtoꝛũ que eis dicata ſut tüc habere lo cũ
remſttuntur. appellacõʒ otra ſmaʒ iudi
g (egitimis. que cis a hãe m legũ oꝛdinẽ
Imt dꝛ. ff. ad l coꝛ⸗ referri et exerceri ſi tñ ex

ne. de ſic. l. i· et. l. iij.

2 8 riad delegantem ut
ſta monumẽtoꝛ: palã faci⸗ hic et· C. de ap. len
at et ſi ex hijs agnoſcatur Piuis E et hſ ap
ꝓpoſita crimĩa omiſiſſe euũ 4 ein fi. 2 ing.

tune ipe epᷣus hunce ſm re⸗
gulas ab honoꝛ e ſeu gra⸗
du quẽ habʒ ſeparet iudex
aũt vlcõʒ ei inferat legib⸗
ogruentẽ. ¶ Siwro diſ⸗
putauerit epus geſta nõ

q; a delecgato a pn⸗
cipe non ipſe prin
ceꝑs ſed alius ap⸗
pellatur ut · S · de ap
P el.col. iinj · Efi. qᷓ ẽ
otra. S olut.ibi ad

vmũüͤſitatẽ deleg a⸗

fal.l.i. Gul ac

S==-
E

imꝑiali uiſſione à iudicia⸗
li p cepto epᷣus iudicat i
qᷓſcũq; ꝑſo nas.appellacõ

m fi.et ad.l.coꝛ.de

pSi quis ↄtra· ab
hbinc uſq; ad. Ep̃ſ⸗
biteris autẽ:.e. tra
etat de co nuencõi⸗
bus et acecuſatiombus elericoꝛum ommis oꝛdmis.
Subiacehut et · S.· ut clerici a pud ꝓprios epiſ. Gnet. S.
apud quos opoꝛ.cau .di:mo.et aſſi. Ei.
k ( Contradi- ut et. C. de epᷣali au. epale.in fi· ſed in cuins
boms· ſeñ.ſi noie eccie tunc m boms eeclehe ut ſit in bo⸗
ms pupnli utore dãnato ut. ff. de re indi.l.ñ ſe. G: tut oꝛ
et. f.ſi quis caucõ.l.fr Si aut ſuo noĩetũc ſ habʒ vñ ut qꝛ

ſecularis cleri cus ẽ tüc m ſuis boms alias aũt dic ut di-

ximus.s. de nõ alie· Eſi autem eredite: in ki.
I¶ Siquis aũt litigantiũ. otradicatleʒ apellãdo ut ſeq⸗
tur ibi et nõ liceat ꝛc· a ſnĩa g ep̃i apellatur ̊ cõtra. C. de
epᷣali au ·lepiſcopale.jin alio etiã lex illa huic cõtradicit
ibi equipat eũ p̃fecto pᷣtoꝛio hic aũt facit eũ mimoꝛẽʒ
quolibʒ defenſoꝛe ciuitatis cũ dicat defenſoꝛẽ ſmam ep̃i

uerat hbicad cauſaʒ
ſeãleʒ.Sʒ ſi ad eau
ſam ſpeãlem prin⸗
ceps deleget nõ ipe
qñq; ö alms apꝓpel⸗
. latur qð eſt qñ dele⸗
gatus alij a ſe deleg at nam tũc ſcedus delegãs apellatar
ut.C.qui pro ſua iuriſdict:l.i.in fi:licet hoc ſit otra regu⸗
lam que eſt.ff.quis et a quo.lłi.in fi.
p¶Sivero ermen. m legesno. qꝙ iterũ examĩat ſic .
q ¶Sivero us:ciuilem adeatex hoc et.s. PꝓPx. C.

uiſte cõſfecłka tunc liceat ei
differre et nudare hHonoꝛe

ꝓxmo ſeñ.· datur intelligi ꝙ m ernnme eſt actoꝛig po⸗

teſtatis vtrum coꝛam æpiſcopo aut coꝛam ciuili nidice
clericum accuſet ⁊ad hoc eſt.s.ut clerici apud ꝓpri.epiſ.
con · Eſi tamen. et hoe de ciuilibus erimimbus ſecus ſi ẽ
canomcum ut ꝗᷓ. ꝓximo.ſiautem eccleſiaſtica. Item ex
eo quod hic et·S. ꝓx · dicitur epiſcopum ſecundum.ſ.in
dicare patet euʒz debere ſcire. l. nt. C. de le. et con. l. leges ſa
eratiſſme. cum non ex alterius ſed ſua debeat conſcien⸗
tia in dicare ut.s:de indic · i.aecur.

a (Siquis aut. adire. no· q; ptãs eſt etiã oꝛdmnarius in⸗
dex ſcolariũ cũ ſit elericoꝛeæ ut h̊ et in ꝓ hemio digeſtoꝛ uʒ
in H. S ed decretalis ꝓrſus eximere viðꝛ clericos ut extra
de foꝛo ↄpe.ſi diligẽti uel die decretalẽ loq; inter elericos
vtrimq;. ſr autẽ actoꝛ eſt laicus nõ et itdeo hoc caſii poſſit
Huilegiũ renũciari. C· e · omes· et ſic mtelligat. C · de pac.
b ideiuſſoꝛem.olim dabat y conomũ ſue l. Pnl.
eccie ut · C. de epis. B

p¶ Reuerentiſſmn vero. apocriſarijid eſt qui res eecle⸗

ſie a gũt ut·s.quõ opoꝛ.e.Gſiv ero metropolita·ſic dicti
quaſ ſecretinũeij uel expone ut ibi.
q¶¶Solis · imo viðꝛ ꝙ omibo deb eãt rñdere ut . ff. de iuð.
l.ij. omes.ↄtra ẽt· E ſed et ſi agãt·Soło.h̊ noĩe alieno
agit legatus ibi ſuo noĩe et facit · S. de ex. et hijs qᷓ cõ et re

es cle.l.cũ clericis·
&¶Qmemoꝛati. qᷓ eſt
cotra. S illa p iſtam
coꝛrigitur ·
ſideiuel de ſmoma
et h qñ hec clerico
laico ut. s· de man.
phnᷣ· Eſi vero cano⸗
ricum.
d ¶Sinodi·id ẽ in
e¶ Mabeat · quia
vnis eps ↄouemt
minaliter.
f ¶ Cã alijs.ſcʒxij.
ut · xv. q. vij· c · R q̃ſ
tumidus-
Siv ero cõtra·
abſoluere. id ẽ ci⸗
to ſe expediant ·
b vyconomos au
tem. exi gi. S · · ti · E
tur et eoode mo coꝛ⸗

oꝛphanotrophos ·
. 8. guberna⸗
toꝛbus.
k ¶Kepeticõeʒ· als
eſt red dicõʒ⁊ aliaſ
repeticõnẽ. qð idẽ
eſt. nam anteqᷓ cãʒ
appellacois ꝓ ſeqt
mãdatur execucõm
pma ſnĩa ut h et m
h bums. Gibi. non
eni ↄcedimus ⁊ꝛc.
ſic et al. S· ut ſpon.
funt ſpeãlia:regu⸗

ſeu gradu accuſatam pſo⸗

nam ita tñ ut hmõipſona

ſpᷣ legitima cautela ſiat et
ita ad nos negocõ taʒ ab
epo ꝙᷓ; a udice referat᷑ ut
nos hec ↄog noſcẽtes q vi⸗

dentur nobis unbeamus:

¶ Di qiuus aũt ꝓ pecuma⸗

ria cauſa cõtra aliquẽ me⸗

moꝛatarũ pſonarũ omiuʒ

actõneʒz habuerit aliquã

et epus diſtuleit inter eoſ
iudicare licentiaʒ habeat
actoꝛ cuuleʒ udicẽ adire
ita tam ut accuſata pſona
nullo mõ cogatur Rideiuſ
ſoꝛ em dare ſola caucõ eʒ
ſme iureiurado cüũ ypothe⸗
ca ſuarũrerum exponere.
¶ Siwro ꝓ crimĩali cau
ſa accuſatio otra aliq; me
moꝛat arũ pſonarũ ꝓpona
tur ſub legitia cautela ac⸗

cuſata hat pſona¶ Si au

teʒ ecciaſtica cauſa e nullãa
ↄmuionẽ habeãt iudices
ciiules circa talẽ examina
tionẽ ß ſcſſmnus epus ᷣm
ſacras regulas cauſe ſinẽ
imponat. ¶ Si qus autẽ

pᷣ̈beat finẽ.

con· Ej · rSivero ep̃i · ꝓpter tpus · no. ꝙ ubi ius
aufert agendi ptã⸗
tem tpalis pᷣſcpᷣ co
— nõ currit ut h. et. ff.
ſanctiſſmoꝛ epiſcopoꝝ de indi.l.ij. Epnbłet

eiuſdẽ ſmodi dubitacõnẽ
aliquã admuicẽ habeat ſi⸗
ue ꝓ ecciaſtico iure ſiue ꝓ
alijs quubuſdã rebo prius
metropolita eoꝛ vna cum
alijs de ſua lmodo ep̃is cãzʒ
iudicet et ſi nõ rat habiut
vtraq; ps q iuchcata ſunt
tũc btſſmus pr̃iarcha di⸗
oceſeos illius inter eos au
diat et illa inter eos deter⸗
minet qᷓ ecciaſticis canom⸗

bus et legibo oſonãt nulla

pte ſnĩe enis ↄtradicè va⸗

lente. ¶ Di aũt a clero vel
alio quocũq; adicõ cõtra

ep̃m ſiat ꝓpter quãlibʒ cãʒ
apud ſeſſmũ euis metro⸗
politã m ſacras regulas
et nias leges cauſa iudlice⸗
tur. et ſ quus uidicatis ↄtra⸗
dixerit ad buũſſmũ archi⸗
epᷣm et priarchã dioceſeos

illius referatur cauſa et ille

Fm canones et leges huic
metropolitã talis adicõ ſi⸗
at ab epo à a clero ãà alia
quacũq; pſona dioceſeos

s· ut cũ de ap.co · ¶

memmmmus. et. C.

de annali except.l.
i · C fi et · ff · de iti. a⸗
ctuq; · P·l.i. ſi quiſ
ꝓt. et. C. de pᷣſep.
xxx.· uel/xl: an.l.cũ
notiſſmmi. Gillud.
a Si qñ abſtrahi.
nemo debz exhi de
domo inuitus ꝓ cã

ciuili · ut. ff. de in iuſ ·

vo.l. pleriq;. et · l. ſe ·
ſz bmõi religioſe p⸗
ſone multo minus
debẽt extrahiut hie
et .e · E ꝓuidere · e
SsS ·ap ð quos opoꝛ⸗
tet cau · di. mo. p
pterea:i dẽ de muli⸗

ere dicitur ut S· ut

nulli idi. Gneceſſa
riũ. Itẽ no · ꝙ H ſubi
cit de procuratoꝛe
quẽ dicit oſtitui· nã
ſi quis in ꝓpria cau⸗
ſa ſuaoſtituat vales
ut patet ex diffmi⸗
cõne ꝓcuratoꝛis ut
ff. de ꝓ cur · l i. ſi ve⸗
ro ſit ca monaſterij
quõ ab aliaͤ pᷣt ꝓ eu
ratoꝛ conſtitui cum
nemo ſit dommus
imo ſmdici ad ta⸗
lia oꝛdmãtur ut · ff·
q cuiuſq; vmũ· no.

pnt En nnproße
ie dicitur pcura⸗
toꝛ hmõi.i.ſmdicuſ

lariter enĩ ↄtra ut.ff.nil no ap· pen.et· C.de ap· l.aꝓpella
cõne elt. et. ff. de hijs qui no.infa.l.furtiin pnᷣ.etff.ͥ ſa.
da. co. ſciendũ · Epnłet · ff. de teſtam . l.qui a latrombo.
R.et.C. de in inte. reſti.l.pnlł.et·f.de ap· recipi.l.pnlłl.et.ff.
de ap· l.oſtituces · in pn.et · S.ut nulli indi · Cillas vero q̃
¶ Exammatus. id eſt exammauerit · ſcðm...
m ¶vemire . no. ſpeãle in racõe reddenda a dictis am⸗
mimſtratoꝛibo ut quis nõ poſſit in aliũ iudicẽ cõſentire
cũ adüſario miſi ſub ſuo eporegulariter enĩ otra ut · ff. de
in dic. li· et · l. j · in pncipio.
n 65 quis aut· ex ecciaſticis·noheredẽ yconomitene⸗
ri ſcut ip e y conomus ut h er· C. e. ſi qs pᷣſbiter · in fi · et · C.
de ſa· ſan.ec.l.iubemus. Eyconomus.·
o ¶ Si quis ep̃ᷣus · opleri·ut · ff. de indi ·· vbi ſemel

—

vel die. ꝓecu.ↄ ſtitui p̃t etiã in cauſa monaſterij ſcʒ aſm⸗
dico lite ↄteſtata ad mſtar ꝓcuratoꝛis ut· C. de ꝓcu·l. neq;
8Spoꝛtularũſliquas.quid ẽ ſiliqua. et · l nulla ·

ſendẽt quidã q̃rta vncie ſ̊ ẽ·xl viij pars aſſis· ut ar · ff· de

anmu. lega ·. l. liberto. filiũ.ſ̊ alnj im pᷣdicta.l:liberto · in
lia hñt ſiliquũ nõ ſiliq·tu die ſᷣm Jo.ꝙ ẽ genus monete ſi
liqua quavtũtur ꝓuinci ales ut medalia de ſancta hele⸗
na. et de hac habetur mencõ·s · ut nullus cre·agri· Ci. et
no.q; hic coꝛrigitur illa lex qͥ maioꝛes ſpoꝛtulas dicebat
impom ut · C. de epiſet ele. l· cũ elericis · in fi et alia in · e · ti·
l.omnes qui . ex ecutoꝛibus ·

*

1(HGnũ ſolidũ.et ita hoc caſu accipit plus cũ princeps

aliundeilluc mittat indicẽ ut hic et ar · ff. de indi ·l. ij. Els
gatis · ibi · uel m puinciam deſtmatiaẽ·

—

iſſimus patriarcha ſi⸗ H us onie neee 4
i Hõs t. (Pro ann⸗ cauſa eccie aut s irzusane
ſe⸗ min moci; ſis ꝙ quibo apud ⸗ pᷣuato aliqᷓ ouenceʒ ſi ſuis
ſit cauſis ꝓp q 3 puato anq z habuerint a
bus aũt cau itã ſi apð pa⸗ . ndatuʒ ha 4
fris nimmetropolitã ſiue . miſi ma io aut aliquos
td ummetr. 3 aliasg uoſcũ⸗ R———— t pconomeo: H . b
ſien Pr. bã ſiue apð alios q - epis aut y ĩiſolũ illis qui ab
