
ſ¶Exhibicõne · ſui · uemire.
t Examinct ſed qualiter. Gñ· q; mittet ad domũ qre⸗
tur ibi et h ſufficit. ut. f. de dam. in fee · l. iij · Gtotiens ·
u ¶ Potuerit. ſeʒ ſũmatim ut ꝗ.ſtatim dicitur·
x ¶Judex:nũ quid oꝛdinarius tm faciet iſtà examinacõ

nẽ et hec q̃ ſequũtur non aut delegatusſeñ.ym quoſda

indi.l.iub ere · vnde oꝛdmario tm opetit
latiſſmui ut.ff.de iut .om.iudi.l.i.nec delegari pᷣt.ut.ff·de
of.eius cui mã · elt iu · l.i ·in pñn· et · f de dam. infec · l. ijij. ¶
dies . S ed tñ puto ꝙ etiaʒ delegatus poſſit facere hec q̃
ſequũtur·nã nõ mittit in ꝓoſ ſ̊ de mittendo ꝓnũciat qð
etiã delegatus facere pᷣt · ut· f· de of· eius eui man. eſt in. l·
cognicõ Efi.quare dieas ꝙ licʒ nõ poſſitvocare re etꝰ⸗
bo et mittere m poſ·delegatus ut modo dixerat· pᷣt tam
hec q̃ ſequũtur facere · et qdᷣ hie dicit index ſeʒ oꝛdmariꝰ
uel delegatus intellige. er ſic exoſuetudine ᷣuatur. .
y WAucn certas. ſcʒ ym ſuũ arbitriũ.ut.C. de dilat: l.
i. qdᷣ pᷣt eſſe.xx. miliũ diurnoꝛx. ut. ff.ſñi quis caut:l.i.
z iberam tamen . interpoſicõ eſt er loqtur de incice qᷓ
libere pᷣt h ec facere niſi reus impediatur ſtudio actoꝛis
et faclt. ff . de eo p quẽ fac.e.l.fi·. Eñ.
a ¶ Scõᷣm vnã ptẽ · id eſt ſm actoꝛẽ audita ꝗꝓp oſicõe eiuſ
et racõe et ſacramento de calũnia pᷣſtito · nã ſi vtraq; ꝑpte pᷣ
ſente hince in de ſacramentũ calume pᷣſtaretur æ et nuc ab
vna · eum vna tantum ps pnñs ſit · ut · C· de iu · in. ca · l. j. in
pnᷣ.qð eni iuris eſt in toto q ad totum h̊iin pꝑte quo ad
partem . ut · ff· de pac · iu · gen · Cadeo . .
b ¶ In poſſeſſionẽ · id eſt m detencõʒ nec enĩ poſſidebit h
erit in poſſeſſione. ut · ff. de acqui . poſſel.l· in · Gh · et · · de

hec: q mittere mpoſ. eſt de mixto nmneaſuse mom.

xima diſpereãt ciuitate li⸗

ius officiu eſt

boms auc· in. poll. cim ex caula:et lõ ge almid eſt poſſi
xere alid in poſſeſſone eſſe· ut. ff · de acq· poſ.lſi qͥs añ·

¶ Kerüůũ eius · ſcʒ debitoꝛ is et H di co pᷣmo mobiliũ ſecũdo
mimobiliũ tercio nominũ. ut · ff. de re iundi.l.a diuo. Ci. li⸗

cet dici poſſet ꝙ illa loquatur in executione di flimtiue

„

hec autem in executione interlocutoꝛie.

d Hecundũ menſurã . ß olim in omia bona fiebat miſ⸗

ſio etiã ꝓpter.v. ſo⸗

lidos mñ in ca damn

infecti et legatoꝛũ

centiaz eſſe etiaʒ non facta ut k gterein
litis oteſtacõe a dire acto⸗ pPol . ea ·l· i . et. ff. ſiß⸗
„ 7 . nitus ven. l. is cuiꝰ.
iure ypo thece om

ma bona P; locum
quodłꝑ diciturgñ.nõ.iĩmo in ommiaa ſüm mittendus als
feret michi minria Itẽ quid ſi petaʒ omia michi debita.
et tũc dico id em ſcʒ ꝙ in ommia ſim mittẽdus ſ̊ certe et
pec auten.tũc locũ h abʒ cũ tũc ſit menſura debiti tota ſb⸗
ſtantia debitoꝛis · Itẽ nũ quid fiet hec miſſio in tantũ ita
ꝙ nõ in plus · quidã dicunt ꝙ ſic nos autẽ ꝙ in plus uel
duplü uelin tmet dimidiũ.nec ob · qd hit dicitur q nõ
dicit ꝙ nõ in plus h ym menſuraz ut nᷣ peto · c. mittar in
poſſelnoneʒ de rebevalentibʒ. cl. uel.cc · R autẽ petã · cc. et
tũc in rebvalentiba:ccc. uel.cecc· aeñi diceret nõ fiet ninſ

ſio in omia bona ut olim · et ꝓbatur ̊ ex cõſuetudme pi
gnoꝛũ.nã plus ſp debʒ valere pig nus ꝙᷓ; ſit debitũ vñdi⸗
citur ꝙ reſiduũ debʒ creditoꝛ reddere debitoꝛi qñ plus vẽe

dit pignoꝛa ut · C. de iut. d · impe. l. fi. Eſm aut minus ·

e Declarati · id eſt p etiti et ꝓbati ſemplene· ut. C.quo⸗

rum ap. l.i. et · C. de voms auc · in · poſ.l. cũ onaſ nec eni

plene pᷣt co gnoſci cũ cauſe merita pciũ a

di.l. quis lib · Eplane · et . ff. de vẽ · in poſ . mit.l. i. ſ ea ·
et. ff.de re indi·la dino pio. Eſi ſuꝑ rebo· et · C· ubi mrem
act·l.ij. et· f. ut m Poſ.le.ſi is a quo ·et · ff. ad exhi.l·in. E

ſcendũ eſt.et hic·ſ̊ regulariter plene eſt ↄgnoſcendũ ut

.C. de indiẽ̃l. indices · q eſtotra ad ſiip̃dictas leges et ad

iſtã · quidã tñ hic dixerũt petiti tmn et fac ꝓ eis ff. de in ·
om · iuel . fi · S pma opinioverioꝛ ẽ et ↄſuetudin eꝓbat.·

„

f ¶¶ Seruandi cauſaqð leges appellãt rei ſeruãdi cauſa h
nuquid fructus medij tpis lucratur miſſus · Gñ· m oſue

tudines terrarũ ſic. ̊ de iure redd ere debʒ debitoꝛi ut · ffq

bus ex ca. in poſ ea.l.fulcimus·i.ſeñ.et de boms auec· iu ·

poſ.l·p̃toꝛ ait·i.ſeñ · mſi in caſu ſpeciali ut. ff. qᷓby ex ca·

m poſ.ea.l.fulcimus· Efi⸗

g ¶ Occurrerit · ̊ uſq; ad qð tpus reuerſus auditur. Re⸗
ſpodet. ꝓ· uſq; ad.xxxan.et ẽ ar· ꝓ eo iſte · dee . et tẽ ·

ac· in pn. ſ̊ nos dicimus uſq; ad annũ tm ut· C· de Pſc ·
.xxx. an.l.ñ quis · pnlet ]]. de liti · omnẽ· in fi· C9; pla
centinus di cebat pᷣdicrãa·l.ſ quisloqui in reali ac.Hãc
in pſonali · Itẽ ad illam ..de liti· dici p̃t ꝙ loquatur in ac⸗
toꝛe abſente hec in reo.Sʒ ᷣm nos qui di ceimus tm uſq;
ad annũ admittẽdum nũquid poſſidet miſſus poſt an⸗
num.ſeñ.ſic quaſi ᷣm decretũ interuemat.ut · ff. de dam. in
fec.l.a q·ſ̃ tñ· M. dicebat etiaʒ ſtati in ac· in rem niſſum
poſſidere ar.deẽ.lł.ſi quis CEpnl̊ pᷣma placet·
h¶ Kecipiens res · ſ̊ nunquid p̃mo res reſtituitur qᷓ; ſa⸗

tis det. Ren· non puto nmo quaſi loco pignoꝛis donec ſa⸗
tis det tenebütur ut hie et. f· de ac · emp· iul. E. offerri ·
i Fideiuſſoꝛem.ſeʒ indicõ ſiſti · Sðʒ quid ſi poſſideat im⸗

mobilia · Reñ · adhuc puto eũ ſatis dare debẽut ſit ſpeãle

ercõ e pandu
tur ut · C· ſi p vm. uel alio modo .l.fi· erit & h ſpeãle ut ſi
matim cog noſcatur ſicut et alias in caſibo qᷓ hijs· l. deno⸗
tãtur. f. de libe·agno.ſi quis ali. Eſivel pᷣarens · et. ff · de
car. e.l. ij .· Ccauſe . et . f · de Pto · ſti ·l. i · Cfi · et · ff. de Pet · Hꝛ e⸗

li⸗

tle

6
leſß

ii

hHoc aſt: qꝛ exquo male fecit fugiendo erPoſtea male fa
6 Pſumitur ut · ff. de re mili.l.nõ omes. Ga barbaris.

timũ.ec h.ſ.qͥ ſequũt.

ct. ff. de ac· ſi eiu. Enſdẽ

isel; q diert eas poſſe obligari ſi ſmt tales q qᷓ ad
z⸗ es trãſeãt uel etiã qᷓ̃tenus trãſeant · ut · C. de pig.l· fi.

Giculiſ.
4e Lakeur

ſent obli⸗

garit.
d Et e eer⸗
te · aqubuũ.·
E Q cü⸗
q; id ẽ quæ.

ſcz q trãſeüt
ad heredel.
g Exma⸗
ioꝛib. an⸗
ceſſoꝛibano
h¶ Un anti
q̃s ſan di⸗
ctam. l. C. de
pig. l. fi.
1 oia id
quedã de⸗
bita qotra⸗
cta fuerant
ſup militiſ
et tñ deficie⸗

bant debita

debitoꝛe nõ

habẽte ali⸗

nde vnteſa
tifaceret ·
k (Drebe⸗
bãt · ſ. m p⸗
uilegium.
¶ Ex caſi
ſez miltias
ſic dcãs q;
cadũt moꝛ⸗
18 mlitã⸗
tg quc ut

pig. .l.fi. et
de mof. tel ·
l.omimodo
C. nn utari
m (Filij . qᷓ
repetũüt do⸗
teʒ mr̃is ca
moꝛtua uel
ipᷣ̃avxoꝛ qñ
vinit adhue.

„ Si mali
is q; Bꝛedi
tas ẽ omm
ere alieno de
ducto ut. ff.
Pvengie.

denunciare. (Niium wir wro toſ qui⸗
dem adminiſtratos ſit iube omm
mõ exhiberi reũt anq; piurũa pe
ne ſui accuſatoꝛem pfug am fa⸗
ctum. Sivero non admimſtrat
ſß datus ſit a quodaʒ iudice ſiue
ex ſacranĩa foꝛte ſoꝛma aut iuſſi
one aut etiaz ab aliquo admim⸗
ſtratoꝛe ad illũ nuciare ut dedu⸗
catur ab illo ne cauſa maneat ac⸗
toꝛi vndiq; deſolata iudice age⸗
re aliqiu d nõ valẽte eo ꝙ nodũ
apud eũ facta ſit coteſtacõ litis
illo cõtẽnente legẽ et iuramentü
ſuũ mamfeſtacõe ſua et actoꝛem
extra omne legitimũ aduitoꝛiuʒ
relmquẽte. gitur ne latente eo
et tardata exhibicõe cauſa ma⸗
neat ſuſpenſa examinet ut potme⸗
rit iudex in quã terrã a abiſſe dici⸗
tur et det ſn ducias certas ut miſi
intra eas occurreret(libera tam
bmõi rei iduciam habes h non
foꝛte ſtudio actoꝛis m pecdliatur
aut vemre phibe⸗ anertune ſcðm
vnã ptẽ examinet negociũ et in
ſſeſſonẽ mittat actoꝛẽ eius re
rum ſm menſura declarati debiti
ipiq; in woſſeſſiõʒ miſſum babe⸗
re res debiti cauſa Fuãchi et tüc ſi
ille occurrerit ome pruis ei ſol⸗
uet danũ et tũc recipiẽs res et ſi⸗

deulſſoꝛẽ pᷣſtans ꝓſeqtur cauſaʒ

timũ quoq; eſt etiã hoc ꝓp
pter dubitacõnũ queſtõnẽ lege
omũii determiare.pmũ nãq; fuert
dubit acões plur ime vtra opoꝛ⸗
wat mlitias ſo ypotlre dodluc
vmeulis aut hijs liberas elſe. Oʒ
hoc quideẽ diſfimtũ elt ie geg cer
teoſiſtũt militie querũq; vendi a
obli gari poſſunt. ¶ Los aũt ex
maioꝛibo cauſam oſder̃ates ſan
eimus q; ex antiquis tꝑibo non

(reditoiiba 5 q̃ nõ adſ̊ mutauerunt empta tñ fuit ex

ctionem · id ẽ Ea

erat in miitijs vpothee quedà
noĩa omio antiqua et deſciẽtia
in talibo et ferebatur. paulati ve⸗
ro mpatoꝛes interpellantiũ ere⸗
ditoꝛu miſerati hec p bebãt cu uti⸗
q; omis mlitia publica exuberet

et nullũ queſtũ ommo alui qᷓ; ex

impiali munificẽtia habẽs ꝓpter⸗
eaigitur ſancimus ea qᷓ appellã⸗
tur ex caſu nõ omibo ꝓ mpte ſbia⸗
cere niſi tñ creditoꝛ fueit qin ad
boe ipᷣm mutuauit ut miitia ei e⸗
meretur alioquin alns credito⸗
ribo nõ ꝓmpte damus bec. ß ſiqͥ⸗
dem fiin fuerint aut vxoꝛ “
cti iſtos omiboſpommus modiſ
ut adeant nos et m uiſſionem
nram hec habeãt nõ rancq; prna;
hꝛedit atẽ ſi m alijs⸗ mops ſit ſed
tanq; impialẽ mumſicentiã ut et
ſbam relmquẽti boa nõ ha betib⸗
merito ſolaciuʒ p̃beamus. E1

wro nullus eis neq; filius neq;
vxoꝛ fuerit neq; creditoꝛ qiu ad
ipam militiã mutuaiut tũc et alijſ
creditoꝛibo pᷣbemus hec ne vide⸗
amur inhumanũ aliquid facere
et nõ ꝓpter piã et deo pſacentem
actõez ponere legẽ. de militia ꝗᷓ q⸗
dem ſpeckabiliũ ſilentiarioꝛũ ꝓ⸗
prie datis et largitis eis pule⸗
gijs in ſua virtute manentibus:
¶ Qmvwro ad clementiã a no⸗
bis omis lex apta ẽ videmus em
quoſdã coheretes mulieriboi in⸗
dotatis demde moꝛiẽtes et hilios

qude ex lege wocatos ad pr̃nam

hereditate mulieres aut licz de⸗
cies milies in ſtat legitimeoiu⸗

gis mãſerint . attñ eo ꝙ nõ ſit fa⸗
cta neq; dos neq; añnuptialis do

nacõ michil habere valẽtes ß̊ no
uiſſima viuentes mopiaꝗpterea
ſancimus ꝓudentiaʒ fieri etiam

* *

„*

ea pecumavel p̃ᷣſumitur. Aſic pomtur.s·de non alie. G.
cte Eenmks. in fi
nſuavtute. qꝛ aſi ad hoc ſpeãliter non acceperint
mutuũ cã talis militie emẽde niommus creditoꝛes eoꝛ⸗

p̃ᷣ feruntur
mulieribo
fac̃.C.de m⸗
of.tel. l. om

m mòõ. Ek.

et · C· de ſilẽ.

p totuʒ. Jtẽ
fac ad huc
Epti. er edi⸗

d mor

modo. Eim

putari. et Jj.
de eꝗli.do. E
vero. et
ff · de mino.

3. temet

pig. l. licz. et
ff. q po.m

pig · Ha . l. ĩ⸗

terdum.

rmve⸗

ro· apta eſt.
no. leges a⸗
ptas ad cle
m entiã nec
mirũ cũ ſit
ſca. ut. C. de
leg.· et. cõ. l.
leges.

¶ Balẽtel ·

ſ. videmuſ.

mãa· Hoc co⸗
loꝛe loquẽ⸗
di plerũiq;
utitur hiel li
b. ut no ꝗj.
e.q̃bo mo-
natuna · ef.
le. E illud.
circa fi

—

a Parum ſcilie; mulierum. 2. C · de repil. l. fi· er · S. de ni⸗
b (enphmus legem · ut⸗ pt· Ci · et. Eſie itach ·
c (Filij fuerint hic aliter diſtm guitur.ut ut liceat ma
tri et auie. quia vero legem ·
d Compleri ·ſe · C· de inof teſta · · omm mode

e Lonite
tes. ut 2m
Cſie itaq;;
erdu⸗
rauerit. ut
in hoc: E

g (Omibo.

repete fruãt᷑.

b (Simiii⸗
ter autez m
mulieribo. er
h comi gitur
5. ut liceat
mri et anie
C q vero
legem.
os· ꝗq pafer
na dicuntur
ut. C. de Pa⸗
ct cõ.tã.ſup
dote · hac ge
nerali.
k (Hubia⸗
cere-ita oꝛ⸗

dina hmõöi

rebus nullo
mõv alẽtib⸗
ſͤiacere ere
ditoꝛibo vi⸗
ri mſia c. al-
1 Cillinſ-
decedentis
quãdo mli⸗
er dines de⸗
ceſſit et vir
mops ẽſu⸗
pſtes vnde
ſuccedit im
quartã bo⸗
noꝛũ ſuoꝛũ
cum liberis
moꝛtue mu⸗
lieris.
m Paup

qnis ðꝛ pau

bz minus l.

aureiſ. ut· ff.

de a ccuſa.l·
nõ nulli. uel

die ꝙ q̃ nõ
Habʒ centu

aureos. ut

inſti · de ſuc.
h· Gpoſtea.

n ( Foꝛſan

Habeat . ſeʒ

ſufficientez
ſubſtantiã·

barum in ſucceſſione merientis
et hmõi vxoꝛẽ cũ filijs vocari et ſi

cut ſepᷣſimus legẽ volentẽ ſi ſme
dote exiſtẽtẽ vxoꝛẽ vir dimiſerit
quartã ptẽ eius ſſᷣe accipe eam
he etiã hie qmotingit ſoꝛte pau⸗
cos à plures eſſe filios qrtã ptẽ
eius ſbᷣe habẽ mulerẽhue pluẽſ

ſiue mmus fiin fuerit ſi tñ legatũ
aliqð reliqrit ei vir minus qrta

pte ↄpleri hoc ut ſicut leſas eas
muamus ſi foꝛte dimiſſe fſuerit a
viris in dotateoſiſtetes ita uelſi

pdurauerint cũ eis ſemp eadem

fruãtur ꝓuidentia ſeʒ omibo ſᷣm

mſitar illius nr̃eo ſtõis qᷓ̃ quartã
decrelut eis etiã his fuandis ſi-
militer quide m iuris ſifr autẽ in
mulieribo. ↄmunẽ nãq; enã hane
ſuꝑ eis ponimus legẽ ſicut etiã pᷣ
cedentẽ. Sivero quaſdã res ꝓ⸗

prias mulier in domo viri aut

alibi rephtas habuerit harum
ackõ eʒa retencõʒ habeat omibo
modis immmutã ſbᷣiacere hmõi

rebo viri creditoꝛibo nullo modo

valẽtibomiſi foꝛte m ꝙ in illius
iure ex hae lege heres extiterit

¶ Mec itaq; dicimus ſioui ctoꝛũ
alter dotẽ à añ nuptialẽ donacõzʒ
nõ faciẽs inops aut vir à mulier
muematur et monẽs qͥdẽ à vir à
femin a locuples ſit ille vero vel

illa ſupſtes pauꝑ exiſtat. Nãſi

aliũde foꝛſan habeat nõ offerẽtẽ
dotẽ aut nõ dantẽ ꝓpter nuptias
donacõnẽ.˖ nõ erit uſtũ grauare
filios p ſucceſſonẽ qm lex alia ẽ
nia dicẽs dotẽ nõ offerentẽ non
poſſe viri resquerere ꝑ añ nup
tialẽ donacoõem qð hie vwolumuſ
optinere mñ tñ ipᷣe vir ã legatũ
aut aliquã ptẽ inſtõms reliqrit.
¶ Fieri nãq; boc nullo inuide⸗

mq; hoc · id eſt relinqu legatum·
iantie ſe. cte nofff wnatlli.

. * ϑ△ 0

4

mus moꝛo ut omnibo mo dis cõ⸗
coꝛdãtie legũ uentur et inopia
oiugis p diitias ſaluer᷑ alteriꝰ.
lueigitur placuerũt nobis
tua celſ tu do in omibo valere ope
rieffectuiq; cõtradere feſtinet ꝑ
pᷣeepta a ſeoſcienda vmuſñs fa⸗
ciens maniſeſta qtenus ip̃i ſc vᷣm
bec viuãt et conuerſentur.
Conſitucõ que ex aſcpᷣticõ et li⸗
bera natos liberos eſſe vult non
hpns qin anoſtoʒ ß qu poſtoſtõz
nati ſut ꝓdeſſe.et ut wnerabiley
do nuso nuſa cões faciãt adĩiucẽ
immo bum reru decreto pus int⸗
ſito excepta hac maioꝛe eccia
mpꝑꝛ iuſti· au.io· p. p.· ſco.

T quadã noſtraruoſtõnũ
. michil obſcuritatis habete

mote ſũt queſtões ab aliquibu⸗
ex ſtudio et ad ſuã mtencõʒ ob⸗
ſcuritatẽ ei m tro ducẽtibo.cũ enĩ
libertatis amatoꝛes ſimus nup
poſuimus legẽ. ut vero m anti⸗
qintatẽ ſi ex aſſepticia et libera ꝑ.
ſona ꝓceſſerit ſoboles omino eã
ſequu aſſcpᷣ ticiã foꝛtmã ſjᷣm Fuiſ
ſoꝛtune obſuacõ nem.ſic etiaʒ ſu
per aſſepᷣticijs putari et ̃m ven⸗
tris ſtatũ eius qiun naſcimroſde⸗
rari ſoꝛtunãex libera nãq; matre
ꝓcedere ſeruilẽ ꝑtũ nra bñfaci⸗
ens noliut lex · qm diximus in le⸗
ſi quidẽ ↄiuncti ſut mulieribo
Te etiã diuncti fuerintakin ꝓ⸗
creantur ita legẽ in hijs ꝗͥ ꝓcre⸗
antur valere. (u dã aũt ſic fa⸗
tue aut callide interpᷣt arimñ ſũt
legẽ ut etiã ſi ante ↄſtõʒ nati ſũt
filn aliqiu vel ſi valde ſmt ſenes
putẽt eos liberari tanq; modona
tos et longe pᷣeedẽtes legẽ cum
vtiq; nos hüic habuimus intei⸗
lectũ ut ſi oo herent iam quudam

frerèntem. ſq; mulierẽ. p ¶Daneem . lalie; virnn.
er ſucceſſiõz ·i· ut ip̃a ſuccedat cũ filijs ñ locup les ẽ
onaconem ut. s. de non ali · G fi· miſi in caſibo ut ibi

dixnmmus.

ſicꝗ. ut clerici

apð ꝓprios
ep oꝶ· ¶ñi.

t ¶ Der di⸗

uitias · ſic
C.de nupt.
el. i. a C.
ſica. Cõ
ſtitucõ · cõ
ſtitucõʒ 35
in. C. de ſe.
cõ.claudi.l.
i · in fi nã p
claudianu⸗
erat libera
et eius filinſ
erat buuſut
jbidẽ dꝛ non
aüt dicit de
de ag. et cẽ⸗
hi.l. ne dinti⸗
us · quia ibi
non ẽ caſus
iſte licet alij
ſiles ſint bi
v el die qð

dicit de ea qͥ

elt. C. de a g.
et cenſi.l· f.
Et nota ꝙ
hec ps ex⸗
pedit᷑iq· e.
uſq; ad · ¶
q igitur. ſe
eũda aũt ex
tẽ ditur uſq;
in finẽ oſti⸗
tucõms·
qdã
faruz·
ut · C. de ſe ·
cõ.clau.lʒ.i.
uel die . ut
C. de agri.
et cen. l. fi.
Gel die ut
terenj ut. C.
de ag · et eẽ.
ne dintius.
ſß ſeda veri⸗
oꝛ videtur

uel pma.
D eim
buil. ſbaud
hic ſez ſeðm
1c. ſi nõ ha

bes in lĩa.

Et. pro

id elt⸗

ſplei
tſb
mng
tcen⸗
Prn
,C..
ſe
ent⸗
e⸗
. 6
cſi
e
ludi
fiti⸗
cſanig
lben
ie
Uluſut
denon
Cicthe
cci
duti
gtab
jaſes
ſcran
nrt
decs
teni
1da.
Ni⸗
ſn gh
ho en
ie⸗
14,6
nunt⸗
nite⸗
lruſ
Soſte
gg⸗
ſadi
fünp
d
uli
Ne
166
ſ
en
e⸗
umt
nen,
en

a (Foꝛtunã ·

ut ſi vẽter ẽ⸗

puus et par

tus ſit buꝰ.

ut. S. dixit ·
et · C· de rel
et inſti · de

ge. ſi aüt li⸗

ber tũe filiꝰ
lib ut ſbiẽ.

ex libem nã

q1 5 —
b onm⸗

cti ſit. . nuc.
ea Kéinn⸗ .
cti fuerĩit.im

futuro.

d (AntiGd

puãdũ legi.
vbi ſit hec
lex antiqua

ignoꝛamuſ

nã p.l.C.erat
ↄoſiderãdus
vẽter ſp ut
¶C· de ſe . cõ ·
clau.l.i.et· C.

et · l. c ·

e¶ Euig igi
tur. ege/ ut

.S. de ec. re.
immo.alie.
¶Poſitaʒ
legẽ. ut· 82
de nõ ali. E.

nos jgitur .

cimus etiaz
lludac.
b Adici⸗
mul. qʒ ſe

quitur er p

quãdãa c-
neuita
bilẽ i. ſi oc⸗

currat inei

tabilis · i.nõ
ſpernenda
occaſioauti
lis 1
k (Pomui.
accipe licẽ⸗
tiã damus
¶ Licẽtiaʒ.
idẽ ẽ ino tra⸗
etu ẽphite⸗
i. Cillð. qð
tñ eſt hodie
ins gnale ut
ibi dicemꝰ.

vxoꝛibo et poſt legem filij ꝓ cre⸗
ati eſſent aut nõ o hererẽt quidẽ

wſtea wro nuptie ſierẽt poſt le⸗
gem nati haberent ex lege da⸗

tam libertatẽ. ¶ Ne igitur lice⸗

at artibo vti et malignari et poſ⸗
ſeſſonum neceſſe dnis talibb im⸗
terpᷣtacõmibo ꝓpterea ſancimus
omes qiu nati ſut a tpe legis boſ
ſolutos eſſe aſſeripticia foꝛtuna h
ex liberis naſcãtur matrib ommſe
p̃ᷣbfeterituʒ antique ſeruandũ legi.
¶ Quua igitur nup legẽ ſeph⸗

mus medentes hys que de ecele

naſticis alienacõmbo ht etvo⸗

lentes ſi quidẽ publicũ debitũ ſit
poſſe easa alienare cũ omi ſbᷣti⸗
litate ßm legis obſuacõnez. Di
wro pᷣuatum debitü eſt ꝓ ſoluto
dare rem immobilem et in nullo
videri offendere poſitã legez qᷣ
omem alieuacõ eʒ ꝓhibet. Enaʒ
illud adicimus et pꝑ quandã in⸗
euitabilem occaſionẽ et vtileʒz et

danti et accipiẽtivenerande do⸗
mui · ̊ eſt aut eccia ad eccleßfam

aut ꝓ tochiũ ad ꝓtochiũ· aut xe⸗
no dochiũ ad xenodochiuz. aut

ſimpliciter venerabil domui ad 1
cleſiam ad ꝓtochnũ aut mona⸗-

ſteriuʒ ad vnerandã domũ · aut
xenodochium aut noſo comuz à

illis ad ecciaʒ aut alterutrã ad
vnũ hoꝛũ que prius anobis di

num erata ſüut aut alteri cuinbet

vVvenerabili domu licentiã damu/

pᷣſuliba hoꝝ ꝑ hanc legẽ ↄmuta
cõnem facere et hoc valere ernõ

ſolũm imperiũ ſicuti prioꝛ dabat
lex licentiam habereomutare · H

etiaʒ venerabiles domos que re
giommũ dedicate ſũt deo.ſic ta⸗

menut etiã decretü interponatur
cum omm ſubtilitate et iurennãa⸗
do et apud locoꝛ metropolitraz
hoc ↄſñderari et l reuera ꝓbati
ſuerit cũ iureiurando qꝛ vtile eſt

vtriq; ꝑti h̊ agi.ratum eſſe et va
lere et non egere · neq; ſpeali iuſ⸗
ſõe nec vðᷣno prag matico tpo

hbabentibo quippe hijs qui adta
lia cõuemũt mag ni dei iudicium
ſi quid puaricati fuermt hoꝛuʒ ꝗᷓ

competũt aut quod dã colludiũ
fiat aut aliquid p̃ter vtilitatẽ u⸗

triuſq; geratur ptis.nã etiaʒ ma⸗

ledictahijs oĩm terribilia immn⸗
nebunt. et que inferũt eloqiua di⸗
uina peccantibusa que nunc diſ⸗
poſita ſunt· ſi quid autem pᷣter⸗

mittatur et poſtea demonſtretur

maligne factũ ꝓ nonfacto erit.
Excipimus etiaz ex hac lege
ſanctiſſmã maioꝛẽ eccleſiã.hcut
etiã prioꝛi:illam nã q; m prioꝛi ꝓ⸗

hibicõne alienacõnũ ſtare wolu⸗

mus. qm et boc ip̃ᷣis gubernato⸗

ribo euis ſanckiſſmis viris viðᷣꝛ.

ua gitur eminẽtia qᷓ nobis

benea ſancte viſa ſunta p hanc
ſacram declarata ſunt legem in

omibo gẽtibo quibus pᷣeltp pᷣce⸗

ptaꝓpa ſolẽmt faciat mamſeſta.

Vr decetero omutacõcs eccleciha

ſticaz rerum non foꝛtuite fiant
ad piſſſmuz imperatoꝛ em et hoc
modo ad alias pſonas tranſeãt
res ſ̊ tmmo do hee ad mmpialem
domum fiant. et ut liceat ꝓpetue
emphitheoſis agi ab oꝛatoꝛ ijs
in o atoꝛia decreto videlicet mt⸗
poſito excepta hac maioꝛe eccle⸗

ha.nec tm in priuatã pſonã tran

ſeat emphiteoſis. Subric..
pꝛ iuſtimianus auguſtus.

Egẽ ſeripſimus du duz ec⸗
cleſaſticas quudẽ alienacõ⸗
ne? ꝓ hibentẽ ſolã aut ↄomutacõ⸗

nẽ pmittentẽ ſanctiſſimis ecẽnjs
nec nõ ſanctiſſme maioꝛi eccie
huius feliciſſmme ciuitatis du im⸗
periũ accipe aliqͥd ab aliqua v⸗
nerabiliuz domuum woluerit po⸗

ſtea ſiquidem aliam ſep ſimus le⸗
gem qua excepimus ſciſſmãſma

ioꝛẽ eecleſiã pmittẽtes quaſdam
alienacõ es quas illa lex dicit q;
wro cognouimus eo ꝙ aliquup
oꝛisoſtois capitulũ qð de pmuta
cneopetentiũ rerüũ ſanctiſſmis

domibus ad imperium ſephmus

mHex da
bat · ut . g. de
nõ ali .· E ſi⸗
mmus ·
I ¶ Metro⸗

politã·i ar

chiep̃m.
o Piag⸗
matico id ẽ
ſcripto·
P ( Cerribi

hij.q̃ ob.

ñ quilſ·ſi

ꝗ.de ali . et ẽ⸗
phi. ¶quia
vẽo. ſicꝗᷓ. ut
imo:añ nu⸗
ptdona · cir

q Et que
nũc.ſ. male⸗
deã inferãt
ea ꝗᷓ diſpo.
rPrioꝛi.
ut · S. de eccl ·
re.imo:ali.
CE. finali.

mica. ¶ VGt

decetero. B
pma ps ex
pediturꝗᷓ.e.
uſh ad. Eil

lud quoq;·.
ſaE t ut li⸗
ceat · h ec ſe⸗

cũda expe⸗

illud.

tn pᷣua⸗
ta · ꝗq; d m P⸗

uatũ tm̃ re⸗

maneat ꝓ⸗

hibicõo.
Egem
cripſi

mul. ut ˖ 8. de

nõ ali. noſ
igit · et · Cut

aũt · et · Cſi⸗

u Aliã ſep
ſimus ut. g.

de ec. re · nn⸗

mo.al.Efi.
x Qua. ſ.

lege ꝓpxime
dea . ut. S · de
ec·re · unmo

bi·ali. Efi.

y Permit

Pma pte di
cte cõſtõmſ

cõ tinetur ·

mmnpiali re.

4
— —₰—

P:tvæß

à (Bub ſee
mate-id eſt
oꝛdme-
b ¶ Golu⸗

mus. ſic. C.

dele. et cõ· l.
leges et cõ·
tãdo. id eſt
irritando⸗
d Mane⸗

ant ut · s · de
non alie · E
ſimimus.
eDerme
du nnpinz.

no.ꝙ nõ poſ

ſum habe⸗
re ex mea p
ſona nec ex
alterius pſo
na Habere
poſſum ſie
l. c03 E. fi.
et · C q me.
cãa.ſñi p imp̃ſ⸗
ſõ ʒ. et · ff. de
le.i·l. ſi mi⸗
chi. Gregła.
et. f. de u ſu⸗
ca. lab eo: et
F. de admi.

re. ad cim.-

P· ln. Ei · ecõ

temn qñq; ꝗð

non p oſſʒ
habẽ ꝑ me
habeo pa⸗
liũ ut.ff.ad
.lI.fal.pena
les · C. fi. et
ff.de trãſac.
.l. et poſt. E.
j. et. f. que
res pig· ob·
Poſſ.l. ari⸗
ſtom fi.

¶ Ad eoſ.

Puatos ·
g&. (Tale fi
at · id ẽ pmu
tetur res ec⸗
cleſiaſtica cũ
impatoꝛe et
impatoꝛ eã
det Puato.

tiã damus.

hꝗj. ut ſpon.
lar. C. Pnl.
5.· ß̃ hec piil
lam coꝛrigi⸗
tur in haepᷣ
ma pte co⸗
ſtitucõms ·

—

ad artem legi contrariamouer⸗

terũt poſtulauerũtq; nos a ſan⸗
ctiſſma eccia accipe hns auteʒ

loc dare hinc ag grelſſi ſut multi

quidẽ ſimilibo peticõibo vtentes
ſacram circũuemirreoſtõʒ. Quecũ⸗
q; ergo geſta ſunt a nobis uſq;
adpᷣſentem diẽ hoc ſub ſcemate
quo nunc ſunt valere volumus

nullo pmutãdo hoꝝ qᷓ iama no⸗
bis cu ſanctiſſima eccia in talibo

cõtractibo geſta ſut aut cũ hijs
qu hec a nobis pceperũt.decete
ro aũt ſancimus nulli pemtus vl
laz eſſe licentiã aliqͥd tale agere
ſ ilas ſolas valere ꝓmutacõ es
que in impialeʒ domũ i hoc fa⸗

cte ſunt ut ꝓpetio apud impium
maneant et nõ tranfferãtur ad p

uatü neq; illarũ ius p mediũ im⸗
eriũ ad eos ꝓficiſcat.ſ̊ ſi qͥd ta

le ſiat. licontiã damus reuerenuiſ
ſi nis yconomis res app̃ᷣhendere

hbmõiatrahere eas rurſus ad ſan
ctiſſmã eceleſiaʒ tanqꝙᷓ ſi nec ab
imitiootigiſſet pmutacõ es harũ

ad impum factas ſed fuari hoc

ſcema m ꝓpetuũ ex pñti die incho
atum. ¶ Omibo que dudũ ſicut
pᷣdiximus poſt prioꝛẽ legeʒ ᷣm
modũuũ pᷣdictum geſta ſunt ratis
manentibo eo ꝙ illa quideʒz que
ſic facta ſunt a viris geſta ſunt.
¶ Nunc aũt quidã illoꝛũ volunt
exẽplo vtontes et nobis eſſe mo

lelti et ſanctiſſmmã maioꝛẽ ecciaʒ

Huius feliciſſme ciuitatis circũ⸗

uemre ꝙ ꝑ ome tpus nullo mõ

heri vo lumus· ſ et ſi quolibʒ fiat
ſcemate hoc etiaʒ in firmũ eſſe et
a ſaſſmma maioꝛe eccia in ꝓpetuũ
vendicari nulla ei tpis pᷣſepᷣcõne
in obicienda. Illud quoq;
ſanceimus ut alns ommbo de iure

emphitheoſeos ſancitis et m ſan

ctiſſma maioꝛe ecciaa ĩalijs om
mibo venerabilibo domibo ꝓpriuz
robur habentibo licentia lit ſan⸗

ctiſſimis ecẽijs etvenerabilibus

domibo ad muucẽ et emphitheo⸗
ſin agere petuã deereto quiſpe

ꝓpetuo h̊ facien do excepta qui⸗
dem bac ſãſſima maioꝛe eccleha
in hac aũt celebrata emphteoſi

ut nõ ad puataʒ Elann⸗ extendi

omino poſſit. ¶ Cua igitur bea⸗

titudo que nobis viſa ſut cuſto⸗

diat et hijs qui ſub metropolita⸗
ms ſedes habet faciat mamfe⸗
ſta üt et ipi que nobis placuerũt
cog noſcentes nichil hoꝛꝛ pᷣuari⸗
cari pᷣſumãt. Erit enim vmuſis a
deo iudiciũ et ex inde pena ſi qͥd
preter hee aut ipſi egerint aut
agi permiſermt.
Vt ea que vo cantur inſmuata ſu
p clericis in maioꝛi qui dem ec⸗
cleſia dentur im alns autom eccle⸗

ſjs pemtus non dentur.
mpꝛ iuſti.au.mẽne archiepo

regie ciutatis ↄſtantinopoſ.
lurimis adicõ es ſuſcipi⸗
entes bãc legẽ dirigere
ad tuã beatitu din ẽ uiſtu exiſti⸗
maiuimus qui enĩ oꝛdmãtur a tua
reuerentia clerici m ſanctiſſmis
eccleſns (abſq; tñ ſãſſmma maio⸗
re eccia omuuim patiũtur crude⸗
liſſma nõ ſuſcipientibo eos illic
eccleſns anteq; quantũ voluerit
accipiãt aurũ et nommus hoc ex
freqntibo adicõibo de hoc factis
nobis. anemus igitur bea⸗
titudinẽ tuã ho c validiſſime cu⸗
ſtodire et ſi qud quidẽↄſuetudo
eſt dare eos qᷓ oꝛdmantur in ſan⸗
ctiſſmna maioꝛ e eccia hoc eos pᷣ⸗
bere. michil enĩ de hijs ꝗᷓ dantur
in ſanctiſſma maioꝛe ecciano⸗
uamus. ¶ Preterea wro in omi⸗
bus alns nulli in eis clericoꝛ li⸗
centiã eſſe pemtus ꝓ hijs que vo⸗
eantur inſmuatiua aliquid ferre
ſſi quis tale aliquid egerit illũ
quidem pᷣuari ſacerdotio in illiꝰ

autẽ officiũ introire qui miſſus ẽ

et hanc eũ auaricie ferre merce⸗
dem. ¶ Cuſtodire wro hee etiam
deo amantiſſmos eccie deſenſo⸗
res ſſſmme maioꝛis eccleſie pe⸗
nam ſoꝛmdãtes · x. librarũ auri
ſi quid hoꝝ neglexerit ̊ gratis

—

5

iſtã ꝙ aliqͥs

ins ſibi di⸗

cebat ut h
ſic · C. qñ vm
cuiq; li · ſe. vi
.l. nj. ar. S. C.
ut nemo in
ſua cã ius ſi.
di. l. i. et. C.
de iundeis.l.
nullus· teʒ
eſt hie ar. q;
ſi meã rẽ vẽ
do tibi eo pa
cto ne alie⸗
nes ꝙꝙ ſi ali⸗

enata ſit

Peni app⸗
ẽdere. uel
die hãce lñaʒ
intelligi ꝙ
apphendet
in iure p rei
vendicacõʒ
vel alias a⸗
de dona. ſbᷣ
mõ.l. i.ß p⸗
mum veriuſ
puto.
ioꝛdinẽ.

k ekegert
.g.· de nõ ali .

CECſmmus·
ris. lo
quitur ſcðm
vulgare nã
qũ muem⸗
mus mag⸗
nuʒ factum
nos dicimꝰ
bñ fuit fem
a viro. ſ. ꝓ⸗
vbo ſimilis
loqñdi mo⸗
dus ẽé. S. de
trien · et ſe ·

E. phibe⸗

mus aüt.
m (Geſta
ſunt . i. pfcã
ſutvñ nunc
remouè ma

gne eſftter⸗

guſa cõms
alie · Calie⸗
nacõms·
n ¶ Noꝛũ ſ.
viroꝛum.
o¶Mulla tẽ
poꝛis p̃l. n

ut.S. ut ee ·

ſlet
nd
n

ia Alͦ vio Hmce

— A N.

vrαν᷑nα.
AeH ro. uel hodiexl.annoꝛum. utᷓ de ec. ti. Eep tpalibus. et . hica ¶ Vt elerici. hee ps ex editur uſq; ᷓ ad Gillud. taeni 4
fge bec cb- nnouat. cö. Ci. „crtis ut. a.de noͦ ali aut pmiur Prebeãt · ſez quip̃bere ſoliti erantut patet: e.
gihi Auc lancimus. ſan⸗ Ealienacois ct. emphitbe P Etut ſi quis. hoc dicitur . e. Ei. ſac
ben 5 d Gꝙ autẽ· et. Eſi vero etiam ꝓpetuam.· urnmm. diumis. nõ reuerſuri alind auteʒ; dico ſi ad
Ccin A rm inter venerabilia loca non pᷣt fieri ſcolas vadant que eſt Probabilis abſentia ut. ff.
iglſo b ne er g. r nõ ali. Ef vero. ſed hodie ↄomumter Eruscmal. baenon 4 nangier Sein me⸗
noͤͦ . ſt m wetuum utz . de alie et emphi. Eli contiã⸗ retricula receſin ut ſubicit prop ⸗
enemo ert oteſ m we anum ut te a P 5 q lerunt. ideo
acͤif ¶Decreto ſc de obſeure lotur ut
licee e . . nnino. aſe⸗ “’ etia malã cãʒ de mk
ti CGſancmus . omma ꝓcedere deinde et⸗ ſub quibo ip eoſtitute ſunt igereßie aiud
un heica PFe ea q in⸗ en deſunckiones et mim⸗ eecie et eos hoc accpere. da er Facdmaer.
nnt e ſteria neq; pwndicõnem BsekimnsDareluen ii ne nu a
bot dicitur in textujj. e. neq; p mercacõʒ neri ali⸗ aliqbo q̃ ſam eis ꝑ ipᷣos à Plins c.

. 16 baine bijs quier⸗
m ſiet nullawndicõ lumus pꝓ quãlibʒ occaſiõʒ ceſſerunt. .
icert tie cinitatis cui dj 3 gegnuarendligtae lucrũ l os ſüer ex al⸗ t. (Eis: ſeilicz eleri
ſchi gie einitatis cin di mercacõe faciẽda. 4 cru auguos Kace ex an⸗ cia recedetibus.
li 84 õ ilmgitur beatitudo qᷣ poſt eagz oꝛũ fraudacõe ſ q ab inio u ¶ Der ipos ſc; in
. Wiaees iie . ificalibo acceſſer minſtrabãtur ſemp dari. ſtimentes eos vita
Pbent ecãaſticis pſomis m pontnican accelſermt 7 äex boc immſte⸗ Hec lex ẽ ar· imo ex
min is ſacli anobis ochiata ctno ſacru ex boc immite⸗ berlexsar mmoer
uten et tic plana eſt. bo. funt et per hanc declarata riũ cꝛrũpi nõ exiſtẽte licẽ kalie q ſp babẽt ea
ine nala nnbe. ſunt legez operi effectur⸗ ta poſtꝙᷓ ſtatuti fuerĩt ali nomcos paucioꝛel
6, I. ecc no ol tan idere ſeſti gqui pꝓ poꝛibo clericis aut a qua ſit ſtatutus nu⸗
em pol.- ciuit nã local GB tradere eltmet. dgunꝓgp 1 merus er aln rano⸗
iliſt við hec oſtõ · uel tclericiꝗ recedut alijs ſanctiſſimo pf̃iarcha aut micluſurpat qtz de⸗
fnmuana bu⸗ rogatis emolimẽeta.rece⸗ ſus recedẽtes denuo reme⸗ et fac.s. de mẽſu. oꝛ.
ccni⸗ iuſmõi auũt oblacõ dentes aſt rem eare vwolẽ⸗ are vellea expellẽ ſuͤro a⸗ encs od ſe
(it ſic vocabatur. . tos nõ ſuſcipyet uit ſi qius toſa ceogi duplicia mĩ ra⸗ E nec.
M S lum accipio⸗ edih cis occiam à ali term re eos qꝗ faciũt t alẽ expen x ¶Propter ip̃os.
Viet b Introire. ſic·8. eade kenẽnbo miſtrãs e⸗ ſam et dare ſbᷣrogaus et ſez recedẽtes.
turſe de tabell. Ei · in fi. molunẽéta wluerit aliqs denuo remeare wolẽtibo hß alsremeates et tuc
en Millus zule⸗ clericos mitituere no fer⸗ illos quide reuertẽtes non dj evelle ſez ſuſeipe
nag⸗ K (Auaricie ſic. . tinte cot ßg bacõne ſeiſſi ſuſepi. Qinvero poſt decel⸗ alE EHD
rtin ur hch me quoͤ m patriarehe ſuſapiat. ſum pᷣoꝛꝝ ſtatuti ſunt eis g
m „C. . — . „ — 4 . „ —
rfi . aein ſepe Fmpꝛ iuſti.au.menne ar dari emolimentũ nullo w⸗
nlr te ſanceimus. chhießo oſtantinopol ro hine mimſtrãtibo acceſ
n enettone. urimi ſepe clerici Zitah⸗ Perar eber
ſicin . uibuſdã oꝛacõms ua ſubſtãtia ommop̈ben⸗
669 qd. ut vnus fun⸗ 9 8 4831r, 1 . . „ . „
d gatur lo co alteriuſ Fuãtes dombo aut etiã tibo byns qui ab eis ſtatuti 4 iin entlte.
defuncti. foꝛte ab aliqbo pus mſti⸗ ſut emolimẽta et omes ex⸗ Arellan dhnteren
n Ek mimiſterig. tuti miniſtrãtur eis ab ali⸗ penſas hꝛedibo eo a ſue Aß eutj e⸗nrio B
E⸗ id eſt nimſtros · et qbo ſolẽnes expenſe dem⸗ ceſſoꝛibo. ſaentibo q ſi etiã uel illi q miſtrabat
u facit. C de ep̃is er de ſepant ſemet ip̃os diui poſt hee fraudauerit cer⸗ pbendas qat ever
ne ele. ſ qu enqp· et · S· a „— a wſſeſſio de bit ex us ut ex tenoꝛe lr̃e
ſit guomodoc.et. eß ms omino ſacramtis (ꝓpt ta poſſeſſio deput abit᷑ ex ſequctis apareeß
„ rm Sed otate quas minouerüt aula) eonyſbaſacrionfis uai benabusat.
“ ſanctiſ epi.G pro aut ꝓ qᷓlibʒ occaſiõe rece⸗ ut hinc mimſtracoõ eis hat. ſe nolle d reßnſe
rcingers⸗ dunt ommo a ſanctiſſima (Alud ch a 4 bonoꝛẽ et uel ſubro gatis.
i in eis tm h aut im in qua conſtimiti ſũt eccia. auen ſect cnr decermmus b u:tiftema
EE1 7 7* n , 2 , 2 . “W . — . = l.
alijs cleri cis uel il⸗ Sancimus igitur non ex ut ni quis edihcas ecciam eccleſã ſicꝗᷓ ut nul⸗
humn, Bſt . 4 Sn Rr e 5 . Asn . „W. 1 .
alereroſie: Fjſioni pibönemſarro Aurenaalimr excendons us feiora Cirde
ſeni preter conſuetudi⸗ mũſterio ß alios ſoͤroga mea mim Qap . ſic ꝗ.de ſan. epil. Eñ
ihr nem exigebãtur · ri a deo amãtiſſmnis eppis ta voluerit aliqs ſtatuere quis oꝛatoꝛij.

oflaie Cſancimus.
1f Pluri mis· ad
rift tuã btitudinẽ.
aſigti loq̃tur arch iepo re

quã wolumus ſ̊ pure et ea

tra redepeõʒ. ſic enj rei di⸗

ꝓpter ipᷣos expendebãtur
ſanctiſſnnis eccijs qm no⸗

r ¶ Eoſ. ſrogatoſ.
5 (Tucm que da⸗

r poteſtatem.qdut hoè ſit in poteſtate ſua.

b ¶ Erctari.ſcilieet conuemit ſubaudi.
e

nis ammeno.ſic. S. ut det ſit nu. Gſi.

mica d

¶ De le ijs qui ingredinntur. hec p̃ma pars ex⸗

pediturꝗe. uſq; ad. Gillud etiam iudicamusac.

e¶ Et qũñ p ſepturã hec ſcdᷣaps expeditur :e. Cill eẽ·
reia expeditur ꝗᷓ/ e· Eſi⸗

lubile hoc.
L. varietas ne
gocioꝛũ ut ſubicit

mf. huius eñſi.
½ (In idẽ. ſicꝗᷓ. de
oↄſan. ⁊ vtẽ fra.ĩ pnᷣ.

H¶ Fit quidẽ · ſ. ali
quidnoni.
i unq· ſez in idẽ
uel m ppetuuũ· al.
k Hudicãtur.repe
te mmtroducit ali⸗
¶ Coꝛreximul. ut
C· de tẽpo · ap. l· fi
Eillz etiã merito.
m ¶ Et pſonã faci⸗
entes · ſcz ſatiſdãdo
indicio ſiſti etiã in
cauſa appella cõnis
et ſie no ꝙ ſatiſda⸗
re debz iterũ in eau⸗

ſa ap: indicio ſiſti

nec miruz & pᷣma

ſatiſdatio & fimta
ex quo eſt finitũ in
diciu pᷣmũ . ut.s · de

exi · re · Cſuſcepto ·
diximus.et ita eſt
ꝓ opmione nma q́ᷓ
dicimus caz appel⸗
lacõis eſſe alia a p

ma.nã ⁊v teſtes de no

uo inducütur ut·C.
de ap · l. eos · Eſi qͥs
autẽ· et. C. de tẽ po.
ap · l p hãc· et dice⸗
mus ]ꝗ.. de teſtibo. C.
q vero teltel · Vel
die firmatur pſo⸗
na ſcʒ ꝓ curatoꝛis
q; vult agere pꝓ⸗
eutr. in eã ap · puta
latis dã do ꝓ eo iu⸗
di catü ſolm et ſimi
lia ut inſti. de ſatil.
Cſm autem ꝑ ꝓ⸗
curatoꝛem ·
n ¶ Der vnã pteʒ.
id ẽ pnñᷣte vna pꝑte
tm fuit pᷣbita deã
firmacõ uel etiaʒ ꝑ
cog mcõʒ id ẽ pnte
vtraq; pte · uel me⸗
lins ut puto pvnã

ptẽ id ẽ ſue ꝓnnit⸗

tatur vm pti qð de
ofirmacõe indicij
ꝓmittitur ſiue etiã

elericos non eſſe ei licenti
am vllã quos vult ꝑ ptã⸗
tem deducere tue reuerẽ⸗
tie ad oꝛdmãdos eos ſed
examiari a tua ſctate ſnia
q; tuaa ꝗq pontiſicalẽ ſedẽ
rexerit ſp eos ſuſcpe oꝛ⸗
dinacõʒ qͥ et btitudmi tue
et qͥ poſtea opoꝛtuni vide⸗
bütur exiſtere et digni mi
mſterio dei ut nõ ꝓphanẽ
tur ſcã dei ho e videlicz ſa
cris ſancitur eloquijs ſed
intacta hec et meffabilia
tremẽ daq; oſtituta ſcẽ et
deo amabilitera venerade
trackari. (Que igitur
placuerũt nobis a ꝑ hãc
ſacrã declarata ſut ſegem

beatitu dinẽ tuã Fuare ꝓpe
tue ſcmus· ag noſcẽtes q;

nõ mius nobis cura ẽ fua

ri ſanckarũ eccleharũ vti⸗

litateʒ ꝙᷓ ipius amme.
Dehns q mgrediũtur ad
appellã du et qn ꝑ ſepturã
ma us ꝓprie hat collano
lrarũ· er de iure u rado di⸗
lanoms uit oun gatur iu⸗

mpꝛtꝛ i. au. ſ0.. . ij.

Olubile hboe et bu⸗

manũ et quidẽ mane
re m ideʒ nũq;ᷓ valẽs ſ fit

quid ſp manẽs à nunqᷓ; et

legiſtacõnibo introducit
aliquem tumultũ et hijs ꝗᷣ
videntur habereſſe recte
et firme poſita uidicantur
ſed et ea q ſubtiliiũ obſua
cõne cauta ſut plerũq; tur
bat emergentiũ varieta⸗

cauſarũ · Sãcimus enĩ q;

p ogiitionem id eſt ſiue ipſi indicifuerit ꝓmiſſum ex eu

ius ſtipulacõe vtilis acto queritur.ut· f rem pu.ſal.fo.
.l. ij · et . ij. et. iiij.j. NRñ.et hoc etiã hic ſubic.hoc enĩi ẽ indif⸗
ferẽs id ẽ nõ refert quo ad efficacẽ actõnem querendam
vtrũ ipi pti ſit ꝓmiſſum an iudici ſiue cogiitoꝛi ut dictũ
2nvalenttek calicet victoꝛi.accur · eſt
p ¶ MHec nos coꝛreximus .· ut. C. de tẽpo. ap · l. fi. Cillud.

12*
. .

duduʒ cœꝛrexinuis quod

male et doloſe circa appel⸗

lacões agebat᷑ q hoc ſo⸗

lo ut ↄogmicoʒ introduce⸗
rẽt in iudiciũ appellãtes cõ
tenti et ꝑſonã faciẽtes fir⸗
mã ã ꝑ vnã ptẽ à etiã ꝑ co⸗

gnicõʒ (hoc enĩ indifferẽs

elkrelimquebãt aũt cãʒ et
