iũge · C . eĩ cauß·
et habebis auten.
q̃ h̊ ſumit · ut in. C.
de in. iut. calum. l·. j·
in pi ⁊ c· accur.
d Si quis aũt · li⸗
tis · P citur ſpõte cõ
fitenti ſic. C· de hjs
qui ſe dele . l. i. et. ff ·
ne tu uel . cu. l. i. er · ff⸗
de re nmili· non om⸗
nes · Efi·

eæ NMecepit · et h cõ

ſtet ο5fitetur tüc ·
¶Priuatarũ.co⸗
mel palaen erat iſte ·
g Unvtroqꝙ; et eu
accepit et cum ſti⸗
pulatus ell.
h¶ Zĩ auᷣt datũ ·ſa
cramẽto· ſile ſacra⸗
mentü eſt. ff. de edẽ
do pᷣtoꝛ· Eß et ſi · et
de arbi · ſi de meis.
ndeiuſ· in. l. i.
i (Hount. no. qui
non probat calum
mari videtiir ſic. C.
de aduoẽ · diü.iu.l.
i .ſ̃ ar. cõtra:ff· ad
turpilll. uß ibi loqᷓ
tur in caſibo ubi ca⸗
lu:nma nõ pumt
ut m marito ut. C.
de adult. q;uis· et
alijs caſibo notatiſ
in ſůma. ad turpil.

k (Euentuz: licwz m

certus ſit uel eſſe
poſſit ut · ffi de Peẽ ·
deb etur uo.
(Perſe ona ut in⸗

der..
m (Si quis auteʒ
litigantiũ.dantes ·
ſpeciale eſt hic ut
pinrium arguatur
quia a indice dela⸗
tum fuit ſacramtuz

que datum aut ꝓmiſſuz di

cit᷑ ſuſcepiſſe.q; neq; ꝑ ſe
neq; ꝑ aliã pſonã aut ac⸗
cepit aut ꝓmiſſionez ha⸗
buit et hoc pᷣbito ſacramẽ

woiße quude liber ſit liiga

toꝛ aũt qui nõ potuit oſtẽ⸗
dere m pecuniarns qiudez
cauſs exiſtimacõʒ litis a
comite puatarũ rerũ exi⸗

2

gatur lite quippe euentuz

ꝓriũ ſuſtinẽte. ¶ In ceri⸗

mialibo aũt ↄſiſcacõʒ ſu⸗

arũ rerũ ſuſtmeat et cau⸗
ſe apudopetẽtes iudices

Fmlegũ oꝛdmẽ termmẽ⸗

tur. Si auteʒ a ling atoꝛe

mamfſeſtatur pſona qᷓ me

moꝛatũ reſut auerit mſiu⸗
ran dũ tam in criminalibo
qᷓ; ĩ pecumarijs cauſis me
moꝛatis ſubiaceat pems.

¶(Si quis aüt litigantiũ
iurauerit ſe nõ dediſſe aut

ꝓmiſſiſſe et intra · x · mẽſes

poſt ꝓlatã ſnĩam numerã

dos oſtendatur dediſſe pe
ne memoꝛ aten cõtra dan
tes etotra accipiẽtes ha⸗
beãt locũ. ¶
tem que pꝑ tutoꝛes aut cu⸗

ratoꝛes agũtur ſacramen
ta quidẽ tutoꝛes à curato⸗
res preſtẽt.
ro memoꝛatarũ penarũ lo
cũ habuerit ꝑ talia ſac ra⸗

qua

menta hãc tutoꝛes aut cu
ratoꝛes ſuſtin eãt nullo ex

boc pᷣudicio generando
hijs qiu ſub mitela aut cu

ra eſſe noſcũtur. ¶ Et hoc

quoq; pᷣcipimus ab omi⸗

bus iudicibo tã militari⸗
bus ꝙᷓ cnulibo in ommio

c nỹe rei pu. cuſto diri ut

neq; magiſteriams neq;

pᷣſectiams neq; alij cuicũ

q; executoꝛi ↄcedãt aliqͥd

amplius a quacũq; pſona
ſpoꝛtularũ noĩe pcipere qᷓ;

ncaulis au⸗

nis legibo decſlaratuz elt

I5 ſusg sre Wale

Beres ſ& s aſleat

nec ſi ſacram nr̃e tranqiul⸗
litatis ꝓferant iuſſionem.
Sz ſi quẽ muenerint ali⸗
quid amplius exigenteʒ
licentiã habeant et cõpᷣhen
dere hüc et meludere er q⸗
druplũ exigere qui plus
accepit ut ſimplex quidẽ
damnũ paſſo reddatur tri
pluʒ vero inferatur erario.
HSi aũt ciulis aut mili⸗
taris iun dex ſiue interpella
tur ſeu quolibʒ mõ negle⸗
xerit ſicut diximus leſum

vindicare ex ſua ſpᷣſtãtia

qᷓdruplũ ſᷣmpᷣdem exige
tur moduʒ · ipᷣaʒ vero penã
exigi iubemus ꝑ co mitem
nmarum pᷣuatarũ rerũa cõ⸗
petentes indices ſi cogno⸗
uerint aliquos ex ſins of-
fſiceijs executoꝛes ſwoꝛtula⸗

rum noĩe cõtra mas lege

aliqiud exigere et hoc ne⸗
glexerint vmdicare damꝰ
ſicentiã ex actis mnichii am
plius exigentibo c ex nia
oↄſtõeoſtitutũ eſt dare er ſi
quid amplius exigere eoſ
voluermt habeãt licentiã
eis reſiſtendi. Qiuave⸗
ro lex tam pie memoꝛie pa
tris nr̃i q; etiaã noſtre tran⸗

quillitatis diſpoſuit nullo
modo iudices ſuis ſenten⸗

tns inſcribere tanq́;ᷓ ex im⸗
periali Y:bo et non ſeripto
ꝓcedẽte iuſſum ſit aliquo⸗
exhiberi aut pñtani ſ̃ etiã
ſpectabiles noſtros refe⸗

rendarios noſtras iuſſio⸗

nes lm ꝙ competit facere
mamfeſtas leges eaſdem
firmantes iubemus et ſpe⸗
ctabiles referendarios in
cauſis quas docent ſeu re⸗
ferunt ad nram tranquulli⸗

tatem nullã habere licen⸗

tiã eos aut aduitoꝛes eo⸗
rum vel ꝑ ſe vel ꝑ ali wl ꝑ
quãcũq; pſonã alã tenere

ut. ff. de iure in · ad⸗
monendi. al. cõt ra
ut. C. de re · ere. l i.
n ¶ In auſis pᷣſtẽt.
ut er · C. de iure . in.
ꝓ. calum..l.ij.Gſm
autem a ccur.

oO(¶Si quavero.ſu

ſtineant · ut et · S · de
tri. et ſe · Eſtudinz · ĩ
fi.C· vnde vi.l. me⸗
miermt. in fi.
p ¶ Et hoc quoq;.
p̃fectiams genera
ſiint executoꝛũ ut
mnuit liten ſeqñs.
q ¶ Noſtris qui⸗
bus noſtris cũ nul
la dicat h̊ omes di⸗
cunt ut iſta facien⸗
tes de aljs mencõʒ
ut · S.. de man. prin·
¶ · deinde et · S· ut in
di ſme quo quo ſuf
fra. volumus. et
ꝗᷓ ut dif.in. Efi.die
ergo quia has le⸗
ges de quibo fit h
men cõ non habe⸗
musvel dic eoꝛum
ſenſus elt talis ut
di citur.S.de indi.
nllło.In clericis au⸗
tẽ certe ſp oꝛtule ho
die conſtitute ſunt
ut ꝗj. de ſanctis · · ¶
ſpoꝛtularum et de
bijs di ces ut dixi
inſti. de ac. Etripli.
r Moduʒ. et ſic in
dex tenetur ut. ff. de
dam · infec · l. iinj. E
imn eum.
1 Neſſtendi no-
dari Pua to licentiã
reſiſtendi. ut.C.de
inre fiſ. l· ꝓhibituz
· et · C· de ap. l. qm̃.

t Gui⸗ vero lex.
noſtri. iſte leges e⸗
rãt in primo libro
codicis qui fu it an
te illum quẽ habe⸗
mus ut in nouellis
e. ti · .
u (Sed etiaʒz. ſecũ⸗
dum dietũ p̃dicta⸗
rum leguʒ que duo

dicebant.

—
——–

xponere. F. de
le⸗ huius. in fi·5.
Sʒ ibinõ eſt pactũ

uel trãaſactio q;nec
muicẽ h abebãt ri⸗
xaʒ lcʒ vnus vna a⸗
ctione et alius alia
rẽ ꝓpeteret a quodã
tercio.pterea ibi e⸗
rat in dex ↄopetens

¶ Aubea. b (De
ecciaſticis titulis.
titulus. i·di gmitas.

Itẽ titulus ſepᷣtura

q̃dã ut·C.de hijjs q́
Po.noĩ.l.i. Itẽ ti tu
lus · i. ſubſep tio· q
ſic vulgo appellat
Itẽ titulus·xv uile⸗
giũ . et ſic h accipit·
et qð ſbiẽ · et Puile⸗

gns · et. p id eſt pui⸗

legijs accur.
FE regulis. ſan
cimus igitur. obh⸗
uamus.no. etiã ca⸗
nones ꝓ legibo ob⸗
puãdos. ut h. et. g.
gquõ op. e. Ci. et. C.

h etiã· ſe⁊ de möch.

CEfi · et. E ſivero re⸗
linqñs:et.s. ut cle⸗

rici·a pud ꝓP· e· ¶ fi·

et p ſ̊ cũ canõ es di⸗
cãt ꝓhiberi uſuras
intelligantur p. lp⸗
hibite. et in hac o⸗
pꝓmione fuit dñs
meus nec obſtat
qdð dicũt qdaʒ alij
hͥ ↄofirmari tm illos
canones qui ſüt de
iiij.ↄcił.nã illis ec
ↄcilijs ꝓhibite ſũt

vſure. ut ĩ mceno ·

ut · xl vij. diy e· qm·
pᷣterea ſi nullus ca⸗
non dicẽt nec hec
lex viðꝛ ꝙ; nõ pñt
q; ſũt ↄtra legẽ dei ;
es inferioꝛ nõ p̃t le⸗
gẽ ſupioꝛis tollere·
ut. ff. de arbi.l.nam

mgĩatus. et ad tre⸗

bel.l ille a quo. Itẽ
paulus durũ eſt

ſtemuluʒ calcitrare

pᷣterea cũ h̊ lex ſit ðᷣ
ultimis iunſtmiam
et q̃n i ã ↄuerſus G̊
voluiſſe viðꝛ. Sʒ ð5
Iᷓ.de nauti:uſura.ſ̊

illud ſpeciale ĩ nau⸗

tico fenoꝛe. JItem

Jᷓ.e· Eſm aut diſtut

—

aliquam. aut ſbᷣndeiuſſo⸗
res facere aut aliqͥd exi⸗

gere aut cogere aut traſ⸗

actõ es 4 pacta q̃dã ſuis
aduſarijs exponere aut

quolibʒ mõ in quacũq; cã

ſe pimſcere. nichil eni ali⸗

ud facere eos cõcedimus
niſi ſolas nĩas iuſſiões in
quocunq; negocõ aut ex
ſepᷣto aut ex non ſcripto

ꝓlatas competontibo aut
deputatis inſmuare iudi⸗
cibo. ¶ Si quid aũt pñti
legeotrariũ aliquis eoꝛ⸗
pᷣſumpſerit agere is qiu⸗
dem qui damnũ aliqð aut
circũuencõnẽ in ſuis rebo
ptulerit nullũ pᷣiudiciũ pe

iitus cirea ius ꝓpriu ſuſti⸗

nebit. u wro tale ali

quid egerit ex ſubſtantia

ſua damnü leſe pſone da⸗
tum ꝑ cõꝑetentẽ iudicẽ re⸗

ſtituere cõpellitura ſup H
ein guli et digmitatis ſuſti
nebit amiſſionẽ.hec autezʒ

omia iubemus non ſolũ in
futuris cauſis ſ̊ etiã in hij⸗
que iam mchoate ſüt nõ⸗
dum tn ſüt terminate bua
ri. ¶ Cua igitur eminẽtia

pñtem legẽ in ppetun vali
turam edictis ſolẽnibo in
bac regia ciuitate ꝓppoſtiſ
ad oĩm noticiã vemre pcu
ret ut omes agnoſcant qᷓ

ꝓ. eoꝛũomum bñficõ ano
bis diſpolta ſunt.
De eccleſiaſticis ntulis.
Eregulis eccleſaſti
IYcisa puileg ijs alijſ⸗

q; capitulis ad ſacro ſcãs

eccias et reliquas vnera⸗
biles domos ptinẽtibo pre
ſentẽ ꝓferimus legẽ. Sã
cimus igitur vicem leguz
optinere ſanctas ecciaſti
cas regulas q̃ a ſanctis qᷓ
tuoꝛ ocilijs expoſite ſunt a

firmate ̊ ẽ in ncena tre⸗

centoꝛuz decẽ et ocko et in

oſtãtinopolitano ſancto⸗

rũ.c·quinqᷓginta patrum
et in eleſo pᷣma min quo ne⸗
ſtoꝛius eſt dãnatus.et in

calcedoma in quo euthiceſ
cũ neſtoꝛio anathematiʒza⸗-
tus ẽ. Predictarũ enĩ qua⸗

tuoꝛ ſmo doꝛum dogmata
ſcut ſanctas accepimus

ſepᷣturas et regulas ſicut

leges obſuamus. deoq;

ſancimus m earũ diſfmi-

cõnes ſeſſimũ ſemoꝛis ro⸗
me papã pᷣmũ eſſe ommiuʒ

ſacerdotũ beatſſmũ autẽ

archiepm ↄſtãtinopoleos

noue rome ſᷣm habere lo⸗
cum poſt ſanckã aphicaʒ ſe⸗

dem lemoꝛis rome alijs au

tem ſedibo omibo ſpona⸗

tur. ¶ Per tꝑs aũt beatiſ
ſimũ archiepᷣm pme iuſti⸗

mane nye pr̃ie habere ſem⸗
p ſub ſua iuriſdictõe epo?-
qui ꝓuinciarũ dacie medi⸗

terranee et datie ripenſis
priual et dardame et mi⸗

ſie ſupioꝛis atq; pannome

et ab eo eos oꝛdmari ipᷣm
wero a ꝓprio oꝛdinari cõci
lio et in ſu biectis hbiꝓ iun
eijs locũ optinere eũ ſedi⸗

apliee rome m ea q diffi⸗
nita ſüt a ſůſſimo papa iu⸗

lio ſimili quoq; mo do ius

pontiſicis ꝙ epᷣo iuſtima-
no cartagims affricane ci⸗

uitatis dedimus ex quo
nobis deus hane reltituit
Fuari ubemus F et alie ci⸗
uit ates et harũ ep̃i qubo
in diuerſis locis metropo⸗
licũ ius pᷣſtitum eſt hmõi

puilegio im ꝓppetuũ potian⸗

tur omia pᷣuilegia et ſola⸗
tia q ex impiali mumſicẽtia
aut etiã quolibʒ alio modo

et ſanctis eccijs aut alſs
vnerabilibo locis collata

lerĩt. So.· et ibi ſpe⸗

ciale fauoꝛe ultime
volüũt atis et ad pi

d ¶ Sacerdotũ ut
babeat p̃.

e ſrch iepum. e
priarchkam.

ſuſtin ere . H idẽ enat
iut codicil. ut · C. de
ſacro ſa ·ec.l.placʒ.
et · l/ neminem . er de
ep · et ecler. l. n. Item

ad põtes ⁊ ad ſiia.
o ferebãt · ut h̊ ſbiẽ.

et. C. ð ſacro ſan.ec.
ad inſtru ctonẽ.

(Recupacõms.

ſez pontiũ ·

i ¶ Siq vero. vene
rũt.foꝛte p ſucceſſi⸗

onẽ. ac ·
K (Sancimus. no.

pmilm dari hèdibꝰ
qꝙ defuncto nõ pe
tebat · ſic ecõtra be

redibo nõ datur qð

defiun cto dabatur.

ut · C. de Puil · do . l· i.

Sʒ reglariter herel

iure defuncti dz uti.

ut. Fr. de iuſ fil. fi

cus. qᷓ eſt ar 3. et fa

cit.C.de ſacro ſanc.

ec · . pnlĩ fi. et· C. de
imponẽ lucm. de⸗
ſcp.l.i.li.x.

¶ Lucratiuoꝛꝛum.

mos eratailex ꝙ ſi

curialis dnabat a⸗

liq̃d ecc̃ie qᷓrta eius

dabatur curie qð H
lex tollit. et deã. l. C.

de ſacro ſac.ec.l. p·

m ¶ Pro tẽpalibꝰ
aũt · xl. i in cañbo · ut
ðS· ut ciide ap. co · ¶

ſi vero libẽi . ð· et.

de ſanc . ep · Eſiq̃s

rapuerit · otra.

n (Annorf, anid ſi

eccia ↄtra pᷣuarũ ve
lit ſe tueri· Rñ·eo

mõ ſe tuebitur quo

et alius Puatuſ nec
obſtat qð ẽ in · ff.
quiſq; iut · l. i. quia

ex lib eralitate nõ p

inpᷣcacõnẽ fuit ecẽie
oceſſum · ut · e · t · l.
ii . Itẽ quid ſi eccia

ↄtra ecẽiam.ſReñ·nõ

ßm Jo · ar. ff. qbo ex

Ntau⸗
Ces
Neg

oſan

Caue
Kuap

ore⸗

tr i
ſnen
Naf
Poſi
cen

er
lrn
ſaee
oed
ſe⸗

0£
E 4 ſoco rebo.·no. tutoꝛẽ ꝓ fa
l es naliimo ocog, baäc cto qað pupillo faci
it hrme eis ꝑ omnadpue ſubiacentibo iube nü aut ebat pumri ſic⁊ cu
fe. ma. bul et de mi⸗ ſut ¶ A hec ſamuſ eccle domũ aenipul annrit mroꝛog H
llhne naFul Epnul. tur. —-— oim vene D 2 .2 bi tale aliqͥ eoꝛu pupi loru P
t no⸗ dſrat as D ſiarũ oĩm ſcar ſeſſtoel pam loci illius ſciſſnn eumiafenerãta.
n obſtat an l. in ilii domoꝛ poſſelſioe . quutur loci illu na⸗ nõ tenẽtur · ut. s. ut
. de mof. telta · lim rabilui Coõnes cie vendicari ꝑ deo am j qui ob. per. ba.
Rtit cAoe turpi ſoꝛdidas functõ eceie vendic. — onj qmn ob· p .
tuwoẽ imp ſup⸗ eq; exoꝛdina 48 EiDS bilẽ pmet dicem locoꝛx. bonã fidem agno⸗
Uites tẽ ne er illam. ss2 cões ſuſtme „ ſ .— cteou ör e⸗ ſciẽte locoꝛ⸗ ſcere ꝓp rair
ſua Per e nẽdi à pontiũ ediſicij Siwrone , ff. de admitu.ti⸗
e baenſes non ſternedi zih opus fueit dño eius mrorvent ⸗ rift: gerf⸗
A. olb nebeß Vv re pacõis ſſeſſo⸗ s aut emp t enfar nahti⸗
tm de · xxx ar rum iles domoỹ? nſerimt dni qud .
õ ias wenerabt idet enmermron aſultiner
n uid te reddibito⸗ oplerevſs ſib lla ſſi nullũ piudiciũ ã ſun q boe
in aquat mlib. oplere vuͤ ſul le fit opuſ. iſpendiuz eos aut q boe
1 aſeeteris lanbe⸗ dciiit ate telen ex curi rs Nanemierer
ie remanet in Si quewro res e ali⸗ ca iſta ubi hocomiſſuz
ne. dis ſe ut. . Hec / lii ſubſtãatijs ad quãli⸗ uca iſta ubi glociit-
oſtatn ut⸗s vea liũ ſubſtãtns ad quali⸗ en nlocliſ⸗
ſucapio et cetere enerabilẽ domum m le⸗ lius ſanctiſſt quis in noſe
vſucapio et ctere venerabilẽ domum vn WY icãdis. ¶ Si qius in
e en ereg vm⸗ rit liberas eas elſſe ſan⸗ deimagma lal tẽ alega
. 8 ß uſq; ad at us deſeycõne luerati⸗ Hen xhin⸗ us ecciaʒ
re nes Hich da 1ei amus delc tpalibo autẽ reliqrit inbem .
us. Fen⸗ quidã di⸗ v. (Pro tpali 1 tuz relnqrit iube a⸗
4 it uſchin infimtus ſeripeõmbo ˖ x. et. xx· uel auo Nrene Sann af.
nb alij uſq; n e. bſerm⸗ ſacro ſanctis ſa babint accipe Aarnn
ni mi ergquo ſeſa eſk. xxx·anoꝛu lacr. rabilib⸗ 6. (Si quus aũ
n aSi qs aut mo⸗ cẽijsa alns venerabilib⸗ ſumẽ. (Si lſerit à le⸗
M 51g6. ecens aalns ü p̃ſeß rõn HBꝛedẽ ſep̃ſeri .
naſtenu⸗d m aua is ſo lã.xl· annoꝛũ pᷣſep ſcõ Hꝛedẽ ſ. 6ſpꝛali⸗
üdber ccäiaut-de loeis ſo la x pcipimus. atu eirelirit et nõ ſpeali
ach. Gi. et.s. 3 om peihnmus⸗ atu e it locũ in quo
. onach. Gi. et · 8 V conem oſpom pan a⸗ ganten t locũ in q
unullus fa a. weißmlerta d etin eni, xenenabitis wmus inne⸗
w Fiac ckõne legatoꝛũ et ſas re⸗ enenee eodẽ loco aut
. tatũ qᷓ ad pias cau . nãtiir auti -
2 tũ qᷓ ad pias c is autẽ? maug aurn lura oꝛa⸗ r
“ acgir. Di auis autẽ meaar uran Lunnorne l
iikfeb teewnen toꝛia eiuſdẽ ſancti illi qd d (s quis itei
vluerit fabricare ſte⸗ is domu qpaupioꝛ ẽ q⸗ aupior. no pde
. 1—— aà monaſit 8 domum q —„ aut Pa ut h et. ff.
bile oꝛatoꝛutz „ 1 da? gis — e. F. Si U — Pauptas ELe TI*
I m nò aliter inchoand licku ẽ pᷣbeat. ¶ . n. ſi p curatoꝛez.
Nn ium nõ aliter incho reuc Ps ica no man. ni
4 kabrici iſ locoꝝ ſiſſin? nõ ẽ in eiutate baſil raut Eß 1gnorantes et
6 fabriain 53 ibi fecerit et wianſans:inneuizeur⸗ ſ. ff. de Erl aun
. pus õ in territoꝛio eius ill pi⸗ m annos et. C. de
¶ Si quis in emiſ wro ſeme ceperit a aũut neq; ie opis
3 nedite no r S baſilicaz à tur hmoi domus tüe cta nbue Kauis
„ nimiſte ouà ecincare bahlicaz: ee ſtatoꝛ do⸗ heres. et. C. de ei
e ſacra mim noua eamecar i8 1. ꝗ teltatoꝛ: heres · et. C. d
HM aſen uin elie Gaures rebenmemoda eiilynburt ad vimmſſuz eleß gusaa⸗
S icet oꝛ are aliquis mboopellatur a . micilui h. . i qins edi elmandũ.G. .
Beéllie als umust mo locoꝛuz eßo et ycono⸗ pbzau bilis oꝛatoꝛij vikibus. A ſanci⸗
unde Gireren mis ohTcdkiimcie⸗ ie Hmessener tophano. Fue er a ertn.
mpr 8 uicugs xplere et ſi is diltalerit aut ptochin au 7 et cu.l. Cpoatdonẽ. in ſi.
de hꝛe· qmcuq; lere et ſi is aut ꝓ comnàâal⸗ et eu.l. Pa donẽ
vmuſet · Eſe · hoc moꝛiẽte hꝛedes ei trophyj ã no 7 e ¶ Dom .
ſee publieatum io boe moꝛiẽte hꝛede. leãt. troß ẽde domus in miciliũ teſtatoris
rgenteck. opusmebve ſit mſua do⸗ nanſſima wluntare Aer; antes.
de eunuchis. l ie et ĩ mo aut ſuburbano eccle⸗ iſpoſuerit oꝛa ibe⸗ ditio. Ci.
de on latur ut mo aut burban iſtra⸗ diſouent s opleri iube⸗ Siqſ edificacõʒ·
1 oneta cudi 6„ ferit au , mus ꝓuden
4 laie tic defal mo⸗ ſe pfumh ſſerit ſme cleri⸗ mus

locare.i.ↄducẽ nã ꝓ

miſcue vtũt᷑ ut.ff.
deac· ẽp.l.veteres·

a (Adunplere. et

ſic eius huatur vo⸗
lütas m diſpoſiti⸗

one tutoꝛis qui ad

mimſtrat. ut. ff.de
admiſtra · tu.l.iij.ſic
et in funere a quo

debeat funerari. ue

ff. de reli g·ſ qͥs ſe⸗
puicra &. edcm.
¶ Si quis auteʒ.
voluntatẽ· qui di⸗
xit tm̃ talibo pau⸗

pPeribo et tm talib⸗

religioſis ac.
ec Tomplen ſn
ſunt quos vulgo
bon on· ↄmiſſarioſ
appellãt ſ an habe
ant hij aliꝙᷓ; actõʒ
ↄtm heredẽ ſi he⸗
res recuſet . Reñ . ſie
uel ↄdictõneʒ ex.l.
uel of.indi.ex hac

l.cum eni ip̃i tene⸗

antur.ut ꝗj.e.G ſi au
teʒ. qii hoc facere

debent habere inſ

cõtra heredẽ ut h̊
xt. C. de epis et cle·
d (Si aut. eroga⸗
re.foꝛſitan cũ non
ſit xenones uel
c tochi i ea cini⸗

tate uel eius terri⸗

boeio ut. C. de epiſ.
et ecleri. ſi quis ad.
et. S. e. Eñ qs. et

ſm allicꝭ alij dicat

I.C. imnouatã eſſe-
Sigire redẽ⸗
Pcõe.h̊ ſumitur qð

eſt. C. de epiſ et ele.

nulli licere.
6 Si autez qui. et
ſe L
re.et fal. Eſi qͥs au
tem. dixnmmus·

lucrum amitti ſi de⸗

functi volũtati nõ
pParet ut h · et · ff. de

excu. tu· neſenmꝰ.
in pñ· et · C. de leg.· l.

Pnl in fiet · ff. ubi
Pꝓupil.edu.l.i.in fi.
et. f· de relig· ſi qͥs
ſepulchruʒ. hoc
edictum.
hH¶ Compleãtur.
ſcilicʒz non cõpleta
q̃ fũt ab eosplẽda

o die ut.S. de hHo

—

et ciiulis iudicis xẽnodo⸗
chiũ aũt et ꝓtochiũ à aliz
venerabilem domuz intra

vnũ annũ ſieri.h autẽ jn⸗
tra annũ non fecerint he⸗
redes xenodochiũ ã aliaz
quãlibet vnerabilẽ domũu

a teſtatoꝛe diſpoſita fieri

iubemus eos domũ à opa

re à locare à ubi oſſunt qᷓ

iuſſa ſut adimplere donee

bmõi venerabilis domus
expleatur et ſi qiudeʒ iſße
teſtatoꝛ decreuerit qͥ deboe⸗
ant xenodochij fieri à p⸗

tochn aut alteri tales gu
bernatoꝛ es ſiue ſuis here⸗
dibo electõ eʒ hmõi cõmi
ſerit inbemus modis om

mbo heredes eius qᷓ ab eo
diffmita ſunt adimplere

locoꝝ beatiſſimis epis in
ſpicetibo li gubernacõ re
cte ꝓ cedat et ſi muenerit
nõ vtiles exiſtẽtes recto⸗
res licentiã habẽtibo ſme

dãno alios ꝓ eis opoꝛtu-
nos facẽ. SBeag unz
ꝙ redempcõne captiuoꝛruũu
aut alimẽtis pauperũ he⸗

reditateʒ à leg atũ reliq̃⸗

rit in rebo mobilibꝰ ima
mobilibo ſiue ſemel à an⸗
nale et hoc modis omib-

Fm teſtatoꝛis wolũtatem
ab hijs quibo iuſſuz ẽ hoc
facere cõpleri. (erno
ſpãliter dixerit quõ pau
peribo h reliqrit pᷣcipinꝰ
ſcſſimuz cimtatis epm in
qua teſtatoꝛ habuit donn

ciſmũ pcipe eaſdẽ res a eiꝰ

ciuitatis paupibo ero ga
re. ¶ Siaut ꝓ redẽpcõ⸗

ne captiuoꝛũ aliquid relin

quatur et non noĩ atim te⸗

ſtatoꝛ dixerit ꝑ quẽ opoi-
teat fieri redẽpeõʒ capti⸗

uoꝛũ enã ſic iubemus res
ad relictas locoꝝ epᷣm
wl eius yconomũ accipe

+—

et hmõi opus pi implete.

in omib eni talibo pijs vo
lũtatibo ſſſmnos locoꝛuʒ
epos volumus ꝓudere ut
Fm deſunchi wlũtatẽ vm⸗
uerſa ꝓcedãt licet papue

a teſtatoꝛibo aut donatoꝛi⸗

bus mterdictũ ſit eis ha⸗

bẽ ad hoc aliqð pticipiũ.

SDi aut qͥ jfacere iuſſi
ſut lemel et lcᷣo a beatiſſi⸗

mo loco a epo à eius yco

nonns ꝑ publicas pſona-
ammomii diſtulerit q diſ⸗
poſita ſũt adimplere iube

mus eos ome lucrũ reli cuüu

eis ab eo qui hoc pᷣeepit a⸗
mittere et looτν epos om
nes res cũctis ſicuti dictũ
eſt pns cauſis diſtributa⸗
cũ fructibo et augmentis

medij tꝑpis a memoꝛato lu

cro vendicare que teſtatoꝛ
diſpoſuit adimplere ſaen⸗
tes q; ſi neglexerĩt ꝓ hijs
omibo racoʒ do reddent.
iaũt ſaſſmmus locoꝛ

epᷣus reliqrit aliquid hoꝝ

que a nobis dicta ſunt li⸗
eæataſcſſmo euis metro⸗
polite hec omia fuareaex⸗
igere etoplere et om aln
licẽtia ſt hmõi mouè q̃ſti⸗
onem et ſtudere ut modij
omibo cauſe pie opleãtur.
Si aüt heres que ad
pias cauſas relicta ſũt nõ
cõpleuerit dicens relictã
ſibi ſſᷣſtantiã nõ ſufficere
adiſta pᷣcipimus omi fal⸗
cidia vacãte quecquid in⸗
uenitur intali ſᷣa pſicere

ꝓuiſione ſanctiſſmi loco⸗

rum epi ad cauſas qiubus

relictũ eſt. ¶ Si aut lega

tuʒ ab aliquo ad pias cau
ſas relinqͥtur iubemus in⸗
tra menſes · vi.ab inſmua⸗
tione teſt amẽti nimerãdop
boe modis ommbo pᷣberi
quibo relictuʒ eſt ſi autem

uel lege priè.

ant ad pias
leccie oꝛphaotro
pho noſo omo uel
ut. C. de ſa.

paupibo
ſan:ec. illud. ex·S. e.

Vl cidia. quod
foꝛte locuʒ habʒ cũ
heres que ad pias

cauſas relicta ſunt
ab mitio foite adi⸗
pPlere noluit · ſi eni
ſpõte teſt atoꝛis vo

luũtati paruiſſ fal⸗

cidiã habere poſſß
ut.ff. ad.l.fal.l.i.E
ad mumcipiiũ.et. C.
ad.l. fal.l.i.pᷣm al.

et ß· R· uel diſtigue
vtrũ ecc̃ie ſnnplici⸗
ter id ẽ deo can lo
eum habʒ falcidia
aut eccie et ad cim
piã ut ꝓ redẽpeõe
eaptiuoꝛũ quo caſu
locũnõ habet ut H
et ibi uel meluis fa
uoꝛe eccie die coꝛ⸗

reetum. accur.

‚s E · in pn ſo . ut ibꝛ

mSi aũt· annale
viðꝛ imo infra ãnũ
ut . g. de here.et fal.
Cillud. contra. So⸗
ſpeciale.
n¶ Quãtitatis. ſic
ð · de alie· et emphi.
CEſi vero ſᷣm pᷣ di⸗
ctũ.et fac̃.ff. de tran
ſac.l.eum hij. Ceaʒ
tranſact.
o(Interdicimus.
cõpetere· olim ĩ om
mbo poterat teſtari

ut. C. de epil · et cler.
i/ſacro ſancte.que

bi igitur.
bi robiurs e
go pᷣſuũpcõ ꝓ eccia

ſic. C. de · dona t. ni

ter virü er vx. l. etiã ·
et · ff. de dnat· inter

viruʒ et vx. qrũtus.·

ar.cõtra · C. arbitri⸗

um tu. ſi defunctus·

Itẽ nõ q ecc̃ie reſer
Rare tenetur ut · S.

de reſti. Ei · col. vij.·

quarto gradu ideo
dixit qe uſq; ad q̃r⸗
tum veriſile eſt ꝙ a
taliboↄgnatis ha⸗
bẽt non occaſione

1 uras. B 6stra

er6
Wk
N

ph⸗

u
ſoft

⸗

.

1.
e

6.

lpi

n
Ne
d4
0H
„60

1

rerum ecele
ſie ſed in re⸗
motioꝛibus
cõtra ẽ· aʒo ·
Si ergo ul⸗
tra graduʒ

iſtum darer
ſfibi quis et

non o ecaſi⸗
one rerum

eccleſe ides

ut ſit tantuʒ

iunuris pᷣſum

peõ mal.
a (Deuol
te · etiam p
donacoõnes

intervmos

factas · Jo ·

b ( Hee au

tem ommia.

xenodochis ·

miſi foꝛte re
nũ ciauerint
ſeculo· nam
tunc nõ poſ

ſunt de ali⸗

quo facere
teſtamentũ

ut.· S de mo⸗
nachiſ. Cil⸗

ludẽt nota

latis . de ſb⸗
ditis autem

dices ꝗj. de

ſanc. epil. X¶.

Pſbiteros.

diſtul erint qui jn ̊ honoꝛ ati ſũt

hmõi pᷣbere legatü et fructus et

vſuras et ome legitimũ exigat
augmentũ a tꝑe moꝛtis eius qui

reliquit hoc. ¶ Si aut anale le⸗

gatü cuilibʒ venerabili domui re⸗

lm quatur.ſi qindeʒ qui hoc dare

iuſſi ſũt aut locus ex quo iuſſuʒ
eſt h̊ pᷣberi in ipa aut in viana ꝓ⸗
iuncia fuerit inbemus nullo mo⸗

do tale legatü alienari. (Siv

ro loca à pſone ex quibo hoc da⸗
ri pceptũ eſt longius fuermt tüc
liceat illis qbo hoc relictũ ẽ.ſñ au
tem ps obligataoſentit ↄmuta⸗

re legatũ et iuxtaꝙ eo ꝑcipered
ditus ydoneos et cũ augmẽto nõ

mmus q́rte ptis q;titatis relicte
et in plurimis tributis fiſcalibu⸗
pᷣgrauatos àvendere ſi noluerĩt
hmõi legatũ et nõ minus ꝓ pcio
peipe qꝙᷓᷓ ex tali legato in· xxx v.
ams colligitur ita tñ ut hmõipᷣ⸗
ciuʒ ad vtilitatẽ pᷣdicte domus
venerabilis vbi relictũ eſt pſici⸗
at. ¶ Interdicimus aũt ſaſſmiſ
epᷣis res mobiles aut immobileſ

ſeſeq; mouẽtes quecũq; poſt epi

ſcopatũ ad eos quocũq; mõ pue
nerint in ꝓprios ↄgnatos aut in
alias quaſcũq; trafferre pſo nas
In captiuoꝛũ vero redẽpcõne et
egẽti pabula et alias pias cãs
ãàꝙ vtilitate ꝓprie eccie ex hijs

expendere licetiã babeãta quc⸗

quid ex huius reb poſt obitum

eoꝛũ in ipoꝛx facultate remãſeit

iubemus hoc ad ꝓprietatẽ eccia⸗
rũ qruũ ſacerdotiũ habuer̃topetẽ.
In illis enĩ ſolũmõ rebo licẽtiã eiſ
alienãdi à relmqn di qᷣb volue
rĩt damus q anñ epᷣatũ ꝓbãt᷑ ha⸗
buſſe. poſt epatũvero qᷓ ex gñe
ſibioiũcto ad eos deuolute ſut qᷣ
bus ab inteſtato uſq; ad quartũ
gradũ ſuccedẽ potuer̃t. 7 PHec
aũt omia qᷓ̃ diximus de rebe que

—

poſt epᷣatũ deuolute ſut ad ſaſſi⸗

mos eposa in reueretiſſimis oꝛ⸗

phanotrophis et noſo comis et
xenodochis et gerõtochanis et

2

omnibo alns rectoꝛibo wnerabi⸗
lum domoꝛũ valere ſancimus in
rebo q̃ in tpe ꝓprie admimſtrati⸗
oms ſ̃m pᷣdictũ mo duʒ ad eos
puenerũt. ¶ Si quus aũᷣt epus
aut clericus à euiſſibʒ eecleha⸗
ſtici gradus mimſter aut eccle⸗
ſie diaconiſſe moꝛiãtur ſme teſta⸗
mentis et logiunns ſucceſſoꝛi⸗
bus hoꝝ ſucccſſio eccie cõpetat
in qo ſituti fuerint. ¶ qubemus
aũt nullũ hereticoꝝ neq; podu⸗

ctõnẽ neq; p emphitheoſim neqR

p eipeõʒ aut alio quolibz modo
res immobiles accipe a qualibʒ
ſcã eccia aut alio wenerabili loco
ſi ꝗdvero ꝓ tali cã hereticus pᷣbu
erit amittat.hmõoivero res vene⸗

rabili loc a qᷣ etiã date ſũt vᷣdi

cẽt᷑rectoꝛ ant domus qͥ ĩas reſ
dedit heretico omi gubernacõe
remoueatur et in monaſteriũ re⸗
cludatur et vno anno a ſancta
commumone ſegreg etur cum
hereticis pro diderit xpianos.
Si aüt oꝛthodoxus poſſeſſiõʒ
habes in ꝗᷓ et ſca eccia alienaueit
aut reliqrit à pꝑ em phitheoſnn à
ↄductõeʒ à quãlibʒ gubernacõʒ
hãc dederit iudeo aut ſamarita⸗
no aut pag ano aut montano à
arriano aut alio heretico ſancta
eccleſia eiuſdẽ vicivẽdicat ꝓpri⸗
etatẽ alienacõis. ( Si quis au⸗
tem hereticoꝛy quibo etiãonume⸗
ramus neltoꝛianos et acephaloſ
et euthichamiſtas edificare pre⸗
ſuũpſerit ſpeluncã ſue increduli⸗
tatis aut vi deri nouã ſmago⸗
gamoſtituere locoꝛ ſancta ec⸗
eleſa ediſñicia ſue ꝓprietati deſen
dat. ¶ Siwro ꝑ emphitheoſim
auto ductõʒ aut aliã etiã quãcũ⸗
q; gubernacõʒ dederit poſſeſſio⸗
nẽ hmõi ꝑſone· ſi quudeʒ ſciebat
dñs poſſeſſiõis euus q heretico
hbãc omſit omes redditus illiuſ
tpis qdᷣ in ↄtractu trãſnt eccleſe
ciuitatis ſub qua poſſeſſiooſtitu⸗
ta eſt vẽdicari. ¶ Snvro ignoꝛa
bat dñs poſſeſſioms q hereticus

8 — 4 A

e Si quis
autez eccle⸗
ſie: et ſic ec⸗
cleſia utvx⸗
oꝛ prefertur
fiſco ut. C.
vnge vir et
vxoꝛ.l.i.
» (Nube⸗
mus. hereti
cox no·he⸗
reticos ab
actibus hu
iuſmodi ꝓ⸗
hiberi qðᷣ
facit ad id
quod eſt.C.
de iuf ẽphi.
.l.fi. Eſi aut.
et facit a d
hunc · E C.
loẽ.et ↄo duc.
curial. et. I.
finali.

e¶ Si auteʒ
oꝛthodoxꝰ.

ſita eſt facit
C. de heret·
ſi q̃s oꝛtlv⸗
f (Si quis

autem. ven⸗

diear ſcz p⸗
cipimus.

a S vero.
puari.he.f.

loc.hñ igno⸗
Ens

ſatiſdacõe.

iundicatũ ſol .

ni.ecer.
liena
rer ſcz peipi

mus et ↄcoꝛꝛ
dat⸗C. de e⸗
pil. et cle. oꝛ

Peotro

5 deabi⸗⸗

cere. mo ho

die cõtra ut
IJ. de ſanc . ⸗
piſ. E y co⸗
nomos. vd

illa in yco⸗

nomis eta⸗

lijs gubna

toꝛibus.
ſRica · ¶ Vt
fratruũ filij.

qᷓtuoꝛ habz

ꝑtes in qb⸗
qᷣtuoꝛ coꝛri⸗
git leges · P

majꝗᷓ· e· expe

difrf uſq; ad
Cillud. ſe⸗
cũda ab in⸗

de uſq; ad.

q; vero mu
lieres. Ter⸗
cia ab inde

uſq; ad· ¶·fi·

Quarta m
Cfñp̃ᷣina ẽ
uũt fra. f. 1c.
Scdᷣa er ut
muli eres;
tercia rur⸗
ſus. ⁊c· q̃r⸗
ta et ut ſnm
les- c.:

melius eſt
ip̃m coꝛri⸗
gere qᷓ; ab

alio coꝛrigi

expectare

. nup⸗ .

üssen

.8. de Her

in. Eſi igit

defunctus.
in fi- Cquẽ
coꝛrigit H⸗

uigs⸗- .
ꝛpha
i⸗

ſtral ·

erat cui ui hecomſſa eſt im quidez
dñm gꝓpter ignoꝛantiã indemnez
Ffuari heretici vero in vtroq; caſu

expelli de poſſeſſiombo et ſbſtan⸗
tiam illius applicari hiſeo. Oꝛ⸗

phanotrophyvro tutoꝛx eteura
toꝛuʒ fung ãtur officõ ita tñ ut et
ſme ſatiſdacõe ↄuemãtur de reb⸗
oephanotrophijs et ipis
oꝛphanis ↄpetenubo. ¶
opetẽtes alicui oꝛ phanoꝛũ publi

BEmp: iuſti· au. baſſo. p. p.

cis pñtibo tabularns aut ſb ge⸗· .

ſtis monumẽtoꝝx in hac qiudeʒ
regia ciiutate apud mgr̃m cen⸗
ſus habius in ꝓuinens aũt apö

iudices eoꝝʒ à deſenſoꝛes locon⸗

oꝛphanotrophos accipe et cu⸗

ſtodire et ſi neceſſariũ putauerit

etiã alienare a pᷣciũ iparũ oꝛpha

ms cõ Fuare aut alias res ꝓ illis

emere nõ aũt ſbᷣiacere tutelaribo

aut curatoꝛis rõmbo. ¶ Serua⸗
ri aut iubemus venerabili oꝛpha
notropho huius regie vrbis et
xeno dochio qdᷣ appellat᷑ ſcẽ ma
rie ſanſonis et ſub eius guberna
cõneoſtitutis oꝛatoꝛns axenom
bus aut alijs wnerabilibo domi⸗

vͤ

4

nos nõ piget vbiq; vtilita
jectis iuemre wlentes.

Meminanuggie⸗ ſebſiſſe legẽ
p qua iuſſimus ut ſi qius moꝛna⸗

tur relinqns fratres et filios alte⸗
rius pᷣmoꝛtii fratris ad ſmulitu⸗
dinẽ fratrũapᷣmoꝛtun fratris Rin
ad hereditatẽ wocẽtur pr̃nuʒ ad
ingrediẽtes g radũ et illius ferẽ⸗
tes poꝛcõʒ. Siwero moꝛiẽs relin⸗
quat aſcendẽtiũ aliquos et fra⸗
tres ex vtriſq; parẽtibo oiictos
ſibiaflios ex pᷣmoꝛtuo fratre fra⸗

tres q dẽ iuſſmus ꝑ ipᷣam legẽ
cũ ꝑntibo wcari alterius fratris⸗
wero ſilios excluſmus. ¶ Hoc
itaq; iuſte oꝛrigẽtes ſcmus ut
. †Räqins moꝛiens relinquat aſcen⸗

dentiũ aliquẽ et frẽs qui poſſunt
eũ ꝑntibo wocari et alterius frĩs

pmoꝛtui ſilios cũ aſcendẽtibo et

frĩbo vocentur ct ipi pᷣmoꝛtin fra⸗
tris filij et tantã accipiãt poꝛcõeʒ
quantã futurus erat eoꝝ pater
accipe ſi vixiſſß boewero ſancimꝰ
tde illis fratris fins quoꝛx pater

bus omia pulegia qcũq; habet⸗ E ex vtroq; pnte iũgebatur deſun⸗

politana. Queigitin p pnñteʒ

ſciſſima maioꝛ ecclelaoſtantino⸗

“ imppetmuũ valiturã ma ſanxit
traquillitas · tua celſititudo edãs
ſolẽniter in hac regia ciuitate ꝓ
poſitis adomiũ ſtudeatꝑuenire
noticiã. Nos enĩ ꝓuidebimus ꝗᷓ⸗

tinus ſme rollatoꝛũ diſpendio hi⸗

at etiã in ꝓuincijs mamfelta.
Vt frat rũ filij ſuecedant p atruo

ad mitacõnem fratrũ etià aſcen⸗

dentibo extantibo. et ut mulieres
nõ mſmiata ante nuptiali dona
cõne no ledãtur nõ mſmuãs aut
vir wil ſio petat nuptiale lucrũ eo
nõ fru atur. et rurſus ut mulieres
non ſcðo nubentes dñe ſmt ptis
ſponſ. alicie targitatis quantũ ps
facit vmus fin e ut ſimiles ſme
pane vtriuſq; ſexus du ſme cauſa
ron abili repu diũ mittitur.

cko et abſolute dicimus oꝛdinez
qñ cũ ſolis wo cãtur fribo eundem
eos habere iubemus a qñ cũfra⸗
tribo vocãtur aliqui aſcendentiñ
ad herecditatẽ boc iubentes ex
ꝑł ianuarn pñtis mdictõms· xi.
(llud quoq; dignũ coꝛectõe
aliqua eſſe midicãtes pteʒ hoe p⸗
ſentis facimus legis ex ipᷣo enĩ
reru muenientes expimento ne⸗

ceſſaruũ eſſe mulieribo actis mo⸗

numtoꝛũ añ nuptiales donacõ es
mſmuari ut ſmul prineipalia in⸗
ſtrumta peant quod facile eſtꝑ
monumta euis mr̃imonij ꝙ baco

maneat. ¶ Sãcimus neceſſita⸗

tem habere viros ipos aut etiaʒ
qui ꝓ eis añ nuptias donacões
ſcnibũt ſi qungentoꝛũ ſolidoꝝ
tranſcendit quantitatẽ inſmua⸗

re eã in actis monumtoꝛ in re⸗

gia quidẽ ciuitate apudmgr̃os

ſtras emendare leges

ſimnliter r. re⸗.
liquerit.
g (Fratre.
repete reli

querit.

b (Hocita
q;- ad rech

tatẽ · q.d 1de

do et ius

ſiue nepo⸗
tes cũ ſo lis
thijs vocat
ſiue cũ thijl

et ſu joritr
(lud ch.

p monumẽ⸗

ta. creditur
E exemple
ut et · f. de

re · iut.l. fi. e

ſe ẽ5. S· ut
Pom lar. G.
et hoc · ſolu⸗
tio Hhic fuit
facta in ſmu
atio coꝛã oꝛ
dĩario indi⸗

ce ut patet

ex ſeantiba
q ſic dicit
deb ere fi⸗
eri tüc enim
valet exem
pluz ut h er
ff. de admi ·

tul.l.cirogra

phis. et. C·
de teſta. l. pu
blicati · aliaſ
ſi nõ inſmu⸗

otur nõ valz

ut motrario

et ſut monu

m eta exem⸗
pla pᷣnm in⸗

ſtrum ẽti ex-.

em plificata
coꝛã indice
k (Scimuſ.

qui puta

patres.

1 Nro eis .

mn Konk⸗.

ſci. ut coꝛaʒ
defenſoꝛe ci
nitatis ut ĩ
aut · de defen
ciui · E nulla

et· C· de Dvna

t.l. m hac ·
Exacto
ms · q; exti⸗
tit caſus a
mulr pacta
ede ucnidh⸗

na
Gt

e
en
lrt.
he

Aſ

i

rdee
aipf

ſhcn
monure
hcule
un
kitfi
ſiſſe
igt
oplyg
peſin
brefi
tunſ

co e

nioing
ſt par
ſogſth
ſeN

dbene

ſtten
Arm
hrſe
lang
alg
niaid
ffſiue
ſopet
r⸗
ton
kieter

in x

le
ie
0
H
ſt
N
NO
vunt
ſe,

dona cõe ꝓ⸗
pt nup· pu
ta p̃m oꝛtuo
marito ᷣm io.
a ati⸗
oms Ltociꝰ.
b ¶ Et ꝓ ulł
e Inſmu⸗
AR. inno⸗
uat · S· ut ſpõ.
lar · in ph · et
ſumitur hie
na añ nup·
l. fi. aut eo
decurſuꝛ c. in
a non ẽpa⸗
ctũ lueri ·
d Etpt ·.
dãt ei lucrũ
caſu exñte
aͤ pactus ẽ
de lucrãda do
te puta pre
moꝛtua vxo
re ymJo.
e ¶Actõʒ· ſ.
in eo qð ex⸗
cedit eã qᷓ;
titatẽ q̃ nõ
dz inſmuari
ym Jo· ut ar.
C. de · dona.
ſi qs ar. Eß
m omibo et
H in eo dico
ꝙ vir uel mu
lier dzʒ luera
ri ex pacto
ĩalioĩ q nõ
ẽ paetũ lu⸗
eri cũ nõ ſit
ſmnplex Do⸗
nacõ nõ eſꝛ
neceſſaria
inſmuaco.

ro: putamꝰ.
ut et · 3. de nu
pt hinc
nos· et ˖ C. de
ſeðis nupt.
genergliter.
8 (Seimuſ.
p· l.S nez vi
rũ.qð ex do.
Eꝓpterea.
ubi nõ diſ⸗
tinguebat.
b (Bidea⸗
tur. coꝛrigi⸗
E qð ẽ·s.
neʒ vi · qʒ ex
do· C. ꝓptea.
ubi no diſtiĩ
guebatur.

cenſus in ꝓuinens autem apud
autatis vmus cuiuſq; deſenſo⸗
res aut apud quos ommo talia
documenta cõſia poſſunt. ( Si
wro nõ inſmuant eas quãtuũ qui
dem ad ꝑtẽ mulieris etiã ſic eas
valere iubemusaſi tps ſiat ex⸗
actõis donacõis et ptis eius nõ
oppom mulieribo non fuiſſe mſi⸗
nuatã donacõʒ. Sivero dotaluuz
pacta et boꝛx euẽtus pti viri cõ⸗
cedũt actõeʒ dotis aut enã ptis
eius nullã eũ hr̃e iubemus actõʒ
h nõ donacõʒ mſmuauit in actis
monumentoꝛũ ſicuti dictũ ẽ. vi⸗
ris aut habentibo ptãtẽ inſmua⸗
re donacõ es ꝓ nõ inſmuatis picu
lum mulieribo imminere meptuz
nobis eſſe vder. ¶ Quiawro
mulieres ad ſedůᷣas nuptias non
vementes wꝛcõ e aliqua dignas
vltra eas q ſedᷣo nubũt i⸗ pu⸗
tamus. (Ei qᷓ amiſſo viro alte/
rius abſtineat nuptijs. habere
quidẽ eã ad ſũmaʒ añ nuptialis
donacõis ſicut pᷣus ſſmus.habe
re wro eã et ꝓprietaus tm quãtũ
hlioxx qᷓtitas facit ut m ꝓprie⸗
tatis rõeʒ vmus a mpᷣa filn pſonã
optinere videatur.hoc vero tam
valere nõ in mulieribo ſolis iu be
mus F etiã in pribo et alijs alcẽ⸗
dentibo volumus ad ſcdᷣas nup⸗
tias nõ vmentbo. ¶ Qina wro
interdiximus dudũ per mas le⸗
gesa virisa mulieribo repudia
inttere et tranlſigere mr̃imo nia
miſi tñ quedam ſit cauſanfe legi
cogmta.et penas hoc facientib
et viris et mulieribo impoſujmu⸗
immutacõʒ quandã circa penas
viria mulieris faciẽtes et ad me
lius hoc trãſfoꝛmãtes ſcimuſnul
lam eſſe draz quantũ ad penã int
virua muliere hoe pſumentes .ß
hijſdeʒ pems q̃ circa muli eres a
nobis diffmite ſut ſi ſme cã nrele
gicogmta mr̃imoma diſtrahũt
etiaʒ viros ſᷣ di hboc pᷣſumẽtes et
ſmiles eſſepenas in viro amulꝛe
re. In delicto em equali ꝓximas

—

eſt michi.ſiãt eius ſiln et in fins

9

— roſtac

Aℳ

ei immmere penas iuſtuʒ puta⸗
uimus eſſe. ¶ Pnn
neralẽ niaʒz legem mamfeſtã tua
glona faciat ꝑ edicta ſolẽmia et
hijs qiu hãc maximã ciiutatẽ es

quu ꝓuincias habitãt ut nullus

ommũ que ad ſalutem cõmuneʒ
ſancita ſunt a nobis ignoꝛet.
De reſtoe ſalet onuͤſſert noĩe ſa
mlie uſq; ad quartũ gradu locu
habeat et quia famiie nomme
Nurus continctur. Rubrica.
dem au xtro.pᷣ.p̃.
Anta nobis humamtatis

gmces qvidẽtur nobis qſtio⸗
nem excedere iu dicialẽ legibus
nr̃is diffmire dedi gnemur neq;
oↄogmcõʒ pᷣuatã exced entẽ audi⸗
re iudicia ꝑ circuitus longos li⸗
tigãtes tradere afflictõi. alexã⸗
der igitur vir gloꝛioſus ſuggeſ⸗
ſit nobis multonens hyericum
gloꝛioſe memoꝛie pr̃eʒ ſuũ ſcribẽ⸗
tem teſtamentũ nobo vſum iſtiy
wolo autaiubeo meos heredes
oſtantinũ quidẽ virũ clariſſnnũ
deputatã ei domũ cũ omi ſicut ſu⸗
perius dictũ eſt ↄuicto ei iure et
ꝓ aſtiũ qdᷣ m cuparns ẽ cũ omi
ſicut ſuperius dictũ eſt ↄpetẽti ei
uire et domũ q in antiochia ẽ car⸗
thanan uanñ auchimũ wero dul⸗
ciſſmũ ꝓaſtiũ ꝙ m blaſcernas ẽ
cathaeugemũ et iulianũ gloꝛio⸗
ſe memoꝛie viros et ꝓaſtiũ qdᷣ in
ſümit ate ſmus ſuſtenen eſt qðᷣ
