miiaris ſᷣam hñnt milita⸗
re in apparitoꝛũ nũo nõ ve
cũq; aparitoꝛis ob

rint iudicato aſtricti ad

nullã militiã aſpiradiha⸗

beãt facultatẽ. nec ex re⸗
ſcripto hijs ullus aditus
reſeretur quos ↄgruit pe⸗
ne grauiſſime ſbugari. ſi
otra in hibita q; ſacratiſſi
mis inſtititis aſpirare cõ
topſerint. Edem.
. EIbijs offieijs . i.
viroꝛ ſpectabiliũ pcõſu
lis aſe comitis on ẽtis pᷣ⸗
fecti auguſtalis a vicari⸗

cuſpã wi neg ligẽtiã fue⸗

R

brã auri ſiſci iiribo ſoluãt

dictos· vnde et męgñ mlitũ limitanei dñr ut· s. fum. li⸗

mi.l. fi. l

, li:loquitur mgr̃o officioꝛe.
tinuit. circa iuriſdictionẽet ſic no·q; ↄoſuetudo dat

inriſdi etõnẽ ſic.sde emã.libe.l.i.ct · l.fi· et. ff. ad mumci.

oꝛʒ quos etiã monuimus
ſb.xx.interminacõ e libra⸗
rũ auri:nemo aliter admit
tatur mii eum emſſa ſacri
ſcrinijꝓ batoꝛia oſecraue⸗

rit. ꝙ ſi ꝗs ſᷣ tua fuerit iu⸗

dicacõne ouictus ꝓfecto
irritis is q wtita otrecła⸗
uit etiaogruã mdig nati⸗
onẽ meurret. Ede:
Pſplẽdidioꝛis pᷣiule
gia militie poſtea qᷓ; pᷣoꝛẽ
otinuo laboꝛe cõpleuerint
eos vmẽtes admittimus

qiu ea voto adipiſcendi

bonoꝛis crediderint expe
tẽda.nõ eos qui in ſtudio
exercẽde cupiditatis am⸗
bigũt weluti ijn melioꝛe foꝛ⸗
tuna poſiti aut ea ſcelera qᷓ
pus omiſiſſe doceãtur oc⸗

cultẽt a alia deinceps poſ⸗

ſint impune omttẽ.
ros ſpocta⸗ Empi.
les duces eoꝝq; appari
toꝛes necnon limitaneos
caſtroꝛ q; ſpoſitos tmmõ
ex ſpᷣlimis tui iudicij ſnĩa

ouemiri nec alijs ſbiacere

pᷣcipimus iudicibo illuſtri
bus ſcʒ ac magficis viris
mgris militũ cõ ſuetudine
ac ptãte ſi qua ad lmites
aliquos oꝛiẽtis traciaꝝ q;
et illirici ex longo tpe ha⸗
ctenus obtinint reßuata.
Nobatorias ¶é.
memoꝛaliũ et agetũ

mn reb ceteroꝛ nlomnus
apparitoꝝ pᷣtoꝛiane ꝑ oꝛi⸗

entẽ ampliſſme pᷣfecture
eoꝛ⁊ec q̃ m diũᷣſoꝛ iudicũ
officijs nuantur ex ſacris

l. mg ratus · in fi. et
in electömbovalet
ut. ff. cuinſc; vnj
ũfi.l.nulli· et.l. Itẽ.
ſed hodie et in alijſ
valet ut. S.· de ero⸗
gami:anp hanc.
Cſi qua.et.ff · de le⸗
gi et ſe · cõ ſul. l. ſed
ea · et. S. de exa ct. et
traſla · i. et de Puil⸗
ſco.l.iij. er.lꝓ·ba⸗
toꝛias · in fi ets. de

aqueductu.l.uſũ.

Robatoꝛias.
memoꝛaliũ · i ·
lr̃e quiba aprobã⸗
tur memoꝛiales p
pneipẽrſic de alnſ.
n (Foecenmmusl.
ut aliter nõ teneat
de hijſ feã el ectõ m
ſi pnᷣcipis ſit ſeeu⸗
ta approbatio ut h
et · S· e·l · ĩ h s · et ·
de agẽ · in re. l · ij · in
fi er de coar. l. nul⸗

lus. et de re mi. line

minẽ · et caue & nõ

omes officiales de
bẽt hĩe ꝓpbatoꝛias

ut .l · ꝓx · Equã⸗

— — —

——,,—,,ä —,—’T2 - ——— — —

0s.
lii⸗
obi⸗/
g
A
s
ee
con
ſa
ble⸗
5
f
ſh⸗
t
1
65

4 Ex auten ticis .——

nota autõticig non
exẽplis ꝓ bare.ſie
et m aut. ut ſpon.
lar. Eer hec inſup.
ct· s· de diuſis · E p.
ſancimus. et · S. de
edẽ.l ꝓcuratoꝛ.Sʒ
quid ñ hoc e xẽplũ

ſit aĩcte oꝛdmarij/
ub licatu. viðꝛ va⸗

ere. ut in autẽt· ut
frm̃· fi. Ci .ß t pu⸗
to ſecus q; dic ma⸗

nuni ſubſeriptiſ.

bᷣ¶ Dolꝰa.no.null⸗
p̃t dolafieri a pnᷣci⸗

pe nam nec ambi⸗

tio ut · ff. ad. l. iul⸗
ambi.lii.nec deficẽ
ſolẽmtas ut. g. de
teſtis · oĩm.

e ¶ Cathoſice. le⸗
oms eſt qui catho
licus multũ auxit
ſtatũ ecc̃ie ut in au

tent. de nõ alie. in
Pn.et fac ·s ·de pPo⸗

ſtul:l. fi. et de epiſ.
audi.l.iun bemus·

d (Autoꝛibo· nob.

5ͤſuetudo. ſie
S.l. ꝓx.in hi ·cũ ſu⸗
is ↄocoꝛ ;

Ac ſanctõne.
autẽticas · ex
uibo ſo lũ ꝓp batur

ut · 8. L. ꝓx · et no · ꝗꝙ;

rrren

4

ꝙ batoꝛijs ſolito moꝛ e mi⸗
litie ſacra ſoꝛtiri decorni⸗
mus.nõ paſſim nec licen⸗

ter ſolis aũctatibo vel ſa⸗
craꝝ lĩax exẽplaribo.ſed
ex autẽticis tin ꝙ batoꝛijs
manu nia ſubſeptis et no⸗
ſtro arbitrio pᷣſtãdis ita
ut nullus hijs dolus nec

fraus poſſit annecti (De

his etiã qui ſut were et ca⸗
tholice ſidei iubemus ad
mitti · aliterwro mlitãtes
mñ ex hijs ſmt quos ſoliſ

autoꝛibo apparicdi aggre

gariwtuſta cõ ſuetudo p⸗

docuit. detecta fraude cu⸗
iuſcũq; accuſandi ſtudio

nõ ſolũ mẽdaci carere mi

liaa h̊a ꝓſep cõ is ſtilo ſſᷣ

iacere deẽmnimꝰac bonoꝛx
oĩmamiſſiõe mulctamuſ.
e ſanctõne hdẽ.
cermmus ut in po
ſteru nemim licentia ſit e⸗
dendi exẽplaria hijs qui
ſociã di ſut cuicũq; militie
quã ſme dmis ꝓbatoꝛijs
adipiſci nõ pñt h̊ periculo
pmatũ vmuſcuiuſq; offi⸗
eij ipᷣas autẽticas ſacras
que ð mmã nr̃e pietatis cõ⸗
tinẽt ãnotacõnẽ cũ ſᷣſepᷣ⸗
e adminiſtrãtiũ ſſᷣ quo

rũ iuriſdictõe oſſtũt hijn

qui militare wolũt pᷣſtari
exẽplaribo videlicet eoꝛx
cũ ſubſcpᷣcõne eoꝛudẽ ni⸗

dicũ apud ſmgula officia
ꝓut oueit reßuãdiſ. Qua⸗
uus autẽ mamſeſtuʒ ſit d

bmõiꝓꝙ batoꝛiaꝝ obßua⸗
cõne excepta eſſe cetero⸗
rũ iidicũ officia.tñ ne ul⸗
leignoꝛãtie relin q̃tur oc⸗
caſo omiũ officioꝛ quibo
neceſſe eſt ꝑ ſacras ꝓba⸗
toꝛias miitie ſociari not⸗
ciã in ſacris apicibo ſpᷣdẽ
dam eſſe cẽſemus. ſb hac

igitur obſeruacõne ome⸗

qui hue in hocſa cro pala⸗
cio nro ſiue in alns qiubuſ⸗
libzʒ offieijs deinceps mili

tare cupiũt qð tñ ut dictũ

eſt nõ pñt ꝓ tenoꝛe ſacra⸗
rũ oſtitucõnũ wl wteri cõ⸗
ſuetuidĩe mũñi pñtibo ſacris
ꝓbatoꝛijs miitie ſociari.
ſic ſubnexa notiaa demon
ſtrat adipiſci p̃cipimus.
Bcientib hys qu ex
alia pte pñtis nre ſeremta
tis foꝛmã legis cõ muẽna
vel negligẽtia quadã col⸗
ludẽ tẽptauermt nõ tanti
amiſſione bonoꝛvoĩm ſed
etiã capitis periculo utpo⸗

te crimĩs falſitatis obno⸗

xios · ſciãt ſem etipos eſſe
plectẽdos. ¶ Et ẽ noticia

ſcrinij memoꝛie ꝓbatoꝛie
agentiũ in reba palatino⸗

rum rerũ pᷣuataꝝ ptis au⸗
guſte. esſerun ſacra⸗
rũ eplaꝝ ſic mn officijs vi⸗

ron luſtriüpfoet o io)
rio oꝛictisailliriciut urbi,/

offieij ꝓcõ ſulis achaye et
aſie officio preſecti augu⸗

ſtalis offienj comitis oꝛieẽ⸗

tis officij oomitis maꝛx
domoꝛoffienj vicarioꝛum
tracieponti aſie et macedo
me et theſaurienſiũ claſſis
Itẽ ſcrinij ſacroꝛx libello⸗
rum officij viron mg roꝛx
mlitũ utriuſq; pᷣſecti dnc⸗
tis et illiric muitatoꝛuʒz a⸗
mſſionaliũ memoꝛalium
oĩmq; peda gogioꝛmen

ſoꝛũ vl lãpadario eoꝛꝛ
q; qui ſacris ſcrinijs depu⸗

tati ſunt decanoꝛx ptis au⸗
guſti et euerſoꝛꝛ partis au
guſte officij viroꝝ ſpecta
biliũ dueum paleliine me⸗
ſopotame nobilis comitis
phemee oſdrene ñirye et
auguſte eufratẽſis arabie
et theobaydlis libie pẽra⸗
poleos utriuſq; armeme

4

mittebatur pbato
ria ad eũ ſub quo

- 5 .„
fuitirus erat offici⸗

alis velipᷣo ꝓbato
poꝛtãte vel alio q̃
ſubſcribebat et ex
emelabat et autẽ⸗
ticũ dabat appꝛo⸗
bato.
g& (Ceteroxe aliaſ
ceteroxxet tüc die p
ter nomiatos· S. l.
Pxet in eius con⸗
coꝛð.als certox et
tunc dic officialia
indicia curſus pub
lici ſollicitudinẽ ſuſ

ret ey⸗ al.
b¶Subnexa. que
eſt .ibi.et eſt noti⸗

cia.
i ¶ Capitiſ nã hee
ena fa lſi ut · s⸗
de fal. ubi ⸗

le (Et eſt noticia.

quidaʒ hñt ſeicã et
Enoticia ſcrinij me
moꝛie ꝓ batoꝛie. et
incipit lex agenti⸗
umac.ſ̊ melius eſt
ut totü ſit de lege p
cedẽti et die ꝙ no⸗
minat officia quo
rum officiales eſſe
non pñt mſi apꝛo⸗
bentur ꝑ principẽ
ut · g. l. ta pꝓmiſit.

1Sermy ſubau⸗

di elt noticiaac.
audi elt noticiaꝛẽ.
et ſie in ſequẽtibo.

NN
4

△ Al· i.

Ep diuerſas · h ãc · l. intellige pboe qð Pabes .B6. be
cano.lar.l.ijet in aut᷑de colł· C eos aũt · et · · de ex⸗
act.tri.bmiſſi.
Gicuq;· palacio· ſubaudi de vel a.
ec uſcn titu⸗
li. ſut eni multa of⸗
fſiciaĩ palacio quo
ruz offt cales Wñ⸗

dent ꝓ pncipe.
d tobetur. in
ſcptis nõ aliter ut
*s ini. fiſ. ꝓhibi

tu. n fi· et de manð. pamphilie yſaurie lycao⸗
pl.. me et diplidie. Be exeéu⸗
eq. no. vnũ
te tor l et exa ctoꝛ iba. Ru.

nõ deb ere tãgẽ of⸗
ciũ alterius ſic. S CC diuer Empꝛ:.

utruiſq; ciuitatis ponti h⸗

panome officio vrroꝛum

de nume . m pPucij · ſas piũcia bte⸗
et de teſtis. l. cõ ſul⸗ 5 45 tan P
ta.et eſtrõ ne rões ut palatnus ex
fiſcales p hoc tur⸗ actoꝛ accedẽt à illuſtriuʒ
bẽtur ut · e.· de ↄpẽ · viroꝝ apparitoꝛ vaga⸗

retur · vel militaris terroꝛ
inferret foꝛmdmẽ hac le⸗
ge ſancimus ut omes me
moꝛati intenti ſnt ad ꝙm
cie rcoꝛẽa cu eo agãt ipᷣo
mſiſtẽte diſponẽtea agno

ſcẽtea ſuo picło = i⸗

et jmpleãt vmuͤſa
NWicũq; palacio nr̃o
cuiuſlibʒ titili ad ꝓ⸗
uincias ↄmeauerit cõpul
ſoꝛ et exactoꝛ et admomi⸗

.°

toꝛ p oꝛtitoꝛ ve precepti a⸗

gẽs ĩ rebe wel palatinꝰ vel
apparitoꝛ illuſtriũ ptãtum
hoe tm ptãtiſ arripiat qð

Nue ex ptoꝛi⸗
ano. remeare.

ut. s. de exact. tri ·l. ctũ alteri fueit collegn in

pe. et de ero g·mi. re alter uſurpare Pſu nat
an.l.opinatoꝛibo·
g (Sicarios als neduʒ hoc hbi miucẽ mu⸗
vicarios als viceſ tui hicẽtia officij partiũtur
id eſt vicarios. agant cucti qð ſmgulis
b Examen· ad . E
eũ a quo fint miſſꝰ credebatur. Empꝛ.
et ẽ ſlis reducetõ de Jueè ex pᷣtoꝛiano of
pᷣſide qui aufugit ficio ſiue illuſtris comitie

ante rationẽ reddi

tãa. ut.s. ut oẽs tam ſedis largit iti onũ necnõ et

ciuj. l. i. et alibi ut rei puate nr̃e militie vel ex
8.·l· inli re · i. quacunq; apparicõne ad
uſetur. nam uãcü az n
nulla aliã debz reci⸗ au. ruch eceſſitatẽ ꝓfli⸗

pere ut ]/e.l·ſanci⸗

U6- S
4 W15. ouenireut et. 8 ut nullus exvicarijs 1i. è to
omi ag ro deſer. l S e diffim cgc. orar.j in aut: ut nõ fiã t

pig et. sK.ne ux. ꝓ ma.łiij.ſ̊ ↄtra.s·de fabril. inre.

Ontra· audebit· q;ꝛ poſſeſſoꝛẽ ꝓucialẽ exigit ante⸗
q; pᷣſes velit vel ↄcutit eũ miñ volũtate pᷣſidis facẽ

tie miſie pme ſcðᷣe dachie

ſpectabiliũ comitũ egipti

mã datũ cure ſue ſpẽaliter
aꝓpꝛobetur. nec qð miun⸗

eat ut . 8·clei

gendã quis fuelt deſtina⸗

tus ſciat intra anm metas foꝛte enã in atſe⸗
ms · ut. S. e· l. tueejn
debere collectis rõcenijs f-.
ad ꝓpriuũ iuchcẽ remeare o ¶Pronãciali. pof
eiq; ſuã eſicaciã oſtedẽè et ſeſſoꝛi·et no. dari li
Id enis inflasa exactũ centiã renſtẽdi of⸗
quid euis mitaua exactu ficiali excedẽti mo

fuerit qdᷣ wm debitis ha⸗

betur wl penes quos reſede
rit vel cuus culpa aut cau⸗
ſa in eadẽ ꝓuicia fuerit de⸗

relctũᷣ .Aõ ſi exacto ſpa⸗

cio am eius regioms viſ⸗
ceribo pᷣdatoꝛ mſidiãs de⸗

prehenſus fuerit remoꝛa⸗
ri tunc ab ſolutus cengulo

mlitia abicictur poꝛibo ei

us militie.x. lib ra auri
mulcła ꝓpoſita ſi redire
diſſimuler p vicarios offi⸗
cioꝝ ligatꝰferreiſnexibꝰ

cura ꝓuicialiſ officnj ad de
bitũ mittat examẽ.nec ei
liberũ ſit ut ſe Piulegio
aut occaſõe deſendat qðᷣ

ſibi alud negociũ vel alia

neceſſitatẽ poſt miũctã eſ⸗

ſe cauſetur cũ hijſdẽ licen⸗

tiã auferamus in eadẽ ꝓ⸗
rücia ↄtinuare exactoõne.

Vllã poſſeſſi Fdẽ.

ms debieis publicis à pri⸗

uatis pcipimus ↄuemri. q (Exceutorjs
Ontra noſtra dẽ ſtrlie ſic repdllẽ te⸗
pᷣeepta ſi qiuſe wit⸗ miitatẽ rargtorie
to auſu exereere audebit eee eni.
licebit ꝓuincie moderato Ancimus· co⸗
ri eũdẽ coꝛreptũ ad ſſlimi ſtrue ncun⸗
ut mimme Pus li⸗
tatis nie iudiciũ ꝙ ſubſcri⸗ coatat lireetdico
ptione dirigere et licebit ſeũ cui ex indicio
ꝓuinciali h ꝓbetur obno⸗ u emine er lo⸗
tüũ quitur p ecto p·
xius executoꝛis ↄtraeti USicio: g nu⸗
merarius ꝓcurauit

Saltorius ꝙ alie⸗

m Kue. loqetitur

pfecto pᷣtoꝛio.

n Proſcripeone.

.i: ſ fida cuſtodia

du ut. g. de inr. fil.
.l. p bibitũ. et· s. de

metatis · l. deuotũ·
ꝓ¶ Si &betur · ipo
Ffacto.

ut mitteèturvelali⸗

ng officialis ut infi · Huins.l. vel illemiſit qui loco pfecti
qñq; eſt ut eius vicarius: t ¶ Imũgẽdi.ſbau: licẽtia ·

„„

le⸗
1
n
6

,
⸗
0

a (Poꝛtauerit qui binos lepoꝛes⁊c᷑· Re.sS.de aſſeſ l.R
b¶ Sdam. iin alia ꝓnincia ut nõotndicat ſupioꝛi ſaicæ.
e ¶ Cerciã in eadẽ vel alia

v Mumerariũ · no⸗
ta pumri qui imm⸗
pomnit alnj vel in⸗

pom facit rẽ illici⸗

tam-
ub· ¶ De lueris ·
HJ.prauis. ut j.łi.de
licito die ut · S· de
ſuffra·li:no·lʒ qui⸗
dã dicãt de hoc nõ
dici in hoe titulo. h
de aduocatis ·
qs a du⸗
cẽnarijs · q̃
pᷣerãt ducẽ

tis qð dieut s· de

agẽ in re· l. natri⸗
euilã· et facit.S ubi
cauſe fiſ. vmũſi. et
de ſupexact.l.ꝛ·
J. l px ·

NReter.cano⸗
mcaſ.i.regula
S. ſic. g. de ſa.ſan.
ele placxt ·c. .
enul.
5 ¶ Scolaſticis · i.
ab eis q ſũt de ſcol
ſeu ſocietatibo . ſie
enĩ accipitur. S.de
Puikſ co;⸗

¶ Inmanfſiombo · i. ciuitatibo et eaꝛe villis. vel id eſt fa

exactionẽ ſibivndicãtis
temeritatẽ legitie repel⸗
lere. Edem.
Ancimus ut cũ (cui
ex uidicio tui culmĩs quo
cũq; mõ ſiue ſtudio nume
rarioꝝx aut tractatoꝝ vel
ipᷣoꝛiuſſu qiu ꝓ tpe am⸗
pliſſnne tue ſecis admi⸗
mſtrationẽ ſuſcipiũt exa⸗
ctio pbᷣlicaꝝ pecumiaꝝ in⸗
ingitur nnmme pus lice⸗
at aliã ſollicitudinẽ gerẽ⸗
dã ſuſcipe añqꝙᷓ reũſus in
iũcte ſibi cauſe rñſũ pᷣbu⸗
erit.ſi tamẽ ita ſoꝛs tul elt
ut in ea ꝓuicia ad quã ex⸗
equẽdi cauſa pbᷣlici nego⸗
cij aliquus ꝓ ſiciſcitur alia
q; cã ſit exequẽda nõ ꝓhi
beri vnũ eũdẽq; executo⸗
rem ab hac urbe regia p⸗
ſiciſcentẽ duoꝛꝛ ſmul nõ
pluriũ negocioꝛꝝ executi
onẽ ſuſcipe. dũ ipi ß ter⸗
cijnegocn nõ ſit miungẽ⸗
di añꝙ; ſupioꝛibo rñſü re⸗
wꝛtaueit · ¶ Executoꝛibo
bijs qui ſcdᷣam ſiue ſimul
duas vl etiã terciã cauſaʒ
paſſi fuerint exequendã
ſiſeipe nõ ſolũ cingulis q
bonoꝝſuoꝛamiſſionẽ ve
rũ etiã ꝓp etui exilij ſuppli⸗
ciũ ſubituris.eandẽ hane
enã nuariũ q; et eius ad
iutoꝛes ad quoꝛ curã qð
violatũ ẽ ptin et foꝛmida⸗
re. De lucris aduocato
et ↄcuſſio m bo officiox li⸗
ue apantoz: (mpi.

cint deferri ad cinitates et etiã ad domos eoꝛemittũt.

i¶ Eoꝛũdẽ · i.officialiũ.ad qð eſt·s.de curſu pub· operi⸗

mus. et I. ammalia. · S.·l. ꝓx· eũ ſuis ↄcdꝛ·
k (Prouincialesaccu ſatiui caſus eſt.

Jquis ſe a ducẽ⸗
nar ijs vel cẽtena⸗

catis leſ eẽ ↄognoſcit ad⸗
ire iudicia et ꝓbare inumi
am nõ moꝛetur ut in eũ qui
ouictus fuerit ↄpetẽti ſeue
ritate vindicetur. ¶ dẽ.
Reter ſolẽnes et ca⸗
nomcas penſitatio⸗

nes multa a puicialibus

indigmſſime poſtulantur
ab officialibo ſcolaſticis
nõ mõ in ciutatibo ſmgu⸗
lis ha in mãnombo dü ipij
et aĩalibo eoꝛũdẽ alimome
ſine pᷣcio mimſtrẽtur. ꝓmũ⸗
ciales itaq; cũcti uidices
tu eãtur nec miurias inul⸗
tas trãſire pmittãt. dẽ
Potiens cõpulſoꝛ
arguitur in depdati⸗

Coneↄuctus etiãnõ cõſul⸗

ta clemẽtia nra penã ſᷣ eat
legibo opetentẽ· curialibo
et naiucularijs omibuſq;
coꝛpoꝛibo ita ſůuemre vo⸗
lumus ut nichil apparito⸗
ribus vmũuſoꝛx iudicuũ lice

Pana. An rfeſt n

Omoda Fmpꝛ.
pᷣmipilarijs poſt
admimſtracõnẽ
deberi incipiũta ſi is qui ea
peipe debuerit pᷣus rebus
hũams eximatur heredi⸗

bus petitio ſalua ſit. Ede

tentu noĩs pᷣmpi⸗
li ciiules actões ad
alios iudices tranſferẽde

et ho e imnuit ſeeuẽs lĩ̃a.et ſic noar.

rijs vel fiſci aduo⸗

tiẽs · penã· oẽm eni honoꝛẽ reatus excludit. ut
r bilenatorva cla · l.i · in ſi · et facit · s · de of · P. . l.

ſquos.
(Srizut⸗ or
Poꝛibo · ſili b⸗

pbůᷣlice utilitati in⸗
tendẽtibo.

ꝓere ab incoꝛpatiſ
pdictis coꝛp oꝛib⸗
qð ſicet ab alns
eſſet pᷣda ab iſtis.
ad qð ẽ·s. de ſilẽ.l.
decuriom bo . C. i. et
ijet · ij . Si aut di⸗
ceres nõ aecipi ab
iſtisqð nec ab alijſ

in nullo videtur e⸗ *

is ſubuemre⸗.

ub. ¶¶ De pmipi
lo.pᷣmipilarn dicũ
tur prini adninm⸗
ſtrãtel. et ſic accipi
tur. s. de coartali.l.

ſolita.et.l.oꝛdima⸗

rioꝛe.· et. S. de ep̃is

cler. officiales.als

ꝓ hnjs qͥ pᷣmũ pilũ
Poꝛtãt ß.h.pt h̊ ac
cipi utroq; mõ ut
dicas pᷣ mu pilum
poꝛtantẽ et eũ qͥ p

mus occa ſione ſui

offien ãnimiſtrat.
et ſie utrũ qʒ o tinet.
Omodai.
ſalaria.ſic
accipit᷑. ff.
de re in. l. comodiſ.
2 oſt aduum⸗
ſtracõnẽ.ſcʒ fimtã

q; in fine anm ſit lol⸗

uenda penſio·qð dic ut no. 8· lo · et cõ · l. jj. DZ
¶ Heredibo·no.herediba dari ſalariũ ſic. s. de ꝓxi.ſa

4
4

.traxerit ar· ff. de·

ſcri.lſj quis.et de domeſt.et ꝓte.l fi et de aduo. diner · ĩu⸗
diẽ. · poſt duos · et · ff· de of. aſſel. l. diẽ · et · S· de erog· milt.

an.l.penul.in fi. ſ̃ ar. ↄtra.s· de lega·uoj.
an uartonds. quibo tenentur pᷣmipilarij alicui

Buato qui nõ
ſõᷣ ꝓ cũtoꝛe ceſaris
ubi auemt eũ fiſeꝰ
ſß coꝛã opetenti in⸗ non ſunt. Idem.
dice agẽt ut ·˖ S· de 14 . 52
iuriſdio· ui.l.iuriſ. Kiirae publicaß⸗
er · l.in crimali · vel erenda 2 puatoꝛ otra⸗
dicas ꝙ debitoꝛem ctibo. et ideo ſi conſtiterit
bebitoꝛis pᷣnmpiifiſeo ſatiſfactu eſſe ob cau
ſuio indi ce · et ſic lo ſam hᷣmpili poteris obli⸗
quatur.S. de ↄ diẽ· gatã tibi poſſeſſionẽ do ti
.le⸗li rt e Fmn titulo petẽ ut ſatis doti hiei
uetur q̃ cõ uem ͦʒE
m indicenõ graue poſſit. Edem. „
tur cũ nec cũ fiſo ¶BDm ex ſola pᷣmipi

li cauſa. liberos etiã ſi pri⸗

iubhin een aui. fe⸗ bus heredes nõ exiſtant
renda. ut. ff. teneri duius aurehanus

ꝓ ſocio · actõne · · ſanyxeit.ſi neq; ſucceſſiſtꝭ
e¶Satiſfactũ. alr ms eius ten etis · cõſequẽs
no ut. S. in quibus eſt a paterms creditoꝛi⸗
na. in. vi et ux· liſ Rubliee leticie wl oſulum
nõverũ. nuciatoꝛes vel mſinuato⸗
res ccnſtitucõ nu et aliax
ſacraꝝ iidicialiũ lſaꝝ ex
deſcriptione ab muitis ne
qiu d accipiãt immodicũ.
noſtroꝛx nũciari
ceperit ꝓſperoꝛx
. ad bella ſi delnũt ſi oꝛiun⸗
vm er ſol · ir victoꝛie faſtus.· ſi bo⸗
mri ut heredẽ eum noꝛ datus fuerit regaliuz
qui heres non ẽ ut wl ↄſulũ wl trabeaꝛ opo⸗
vnm biſitew pacis erit offeren⸗
.i. et. j· et. S. de hijs da tranquullitas li ſacros
quein fraudẽ cre. vultus inhiãtibo foꝛte po⸗
enre mir ſr qſnss pulis mferimus. hec ſme
aliter ; p hereci ⸗ immodico precio nũciari
taria pte · ut. ff. de excipiq; ſancimus actum
Polll.ex pollicita uibem? eſſe caſtiſſmũ in⸗
Es. Publice digentibo nõ numerarijs
leticie. ſeʒ nũciato⸗ eſſe pᷣbendũ uidices ſta⸗
res et dic vel &ιpnñ
cipi aliq̃d felix nũ:
ciab atur.vel quia

conſul eligeb atur phceps· vel mittebat eis aliquaz
oſtõnẽ et nücius dab abet ſubſerlbebat ſe dediſſe ·

qᷓ hãc leticiã p oꝛtãt.

aüt · P¶ Officiũ · i· di cti indices cũ ſuis officialibo·

eImmodicũ:i.magnũ ſ̊ parũ accipiãt ab hijs

Vicquid nror ſi deſmũt· hec eſt leticia cũ bellimm

pdicõʒ aĩ er coꝛpis aſbe inducat it ĩ aut.de armis.ĩ pñᷣ
g Caſtus:q; hõ fit faſtuoſuſiſublimis et etia ſugbus
ꝓPpter triuphũ. Jyhit inpꝛ rex iheroſo limitanuſvelc

H ¶ Regaliũ:q; ſul romanus · ut · S. deo ſuli. l.ienã ac⸗
cipiebat conſulatũ
qnq;. vñ iuſtima⸗
, , nus ter fuit ↄoſill ut
tumus eſſe ſollicitos ne in be. digeſtoꝛ⸗.
turpi colludio qratur e m i.
mieris pau gau oτι bea veltis regalis
n hoc ſacrilega fuerit diſ⸗ de purpura m hu⸗
ſimulatione violatũ. et m a ſiles ve
— — ℳ alur et nue m
eapiente pu doꝛis foꝛtu pato ut ↄſul.
naꝝ q; manebit excidiũ et ¶ Offerẽda po⸗
cogẽtẽ paripena mulcta⸗ Buusa nobis pno
bit. et officiũ · xxx.libraꝛx en⸗ ar te⸗
auri vexacõ ne quatietur. nemus publicz eu⸗
riam vel ꝙ oſten:
dimus nos et mun⸗
cius vadit ꝓ ꝓplis

ut vemãt vidẽ nũarijs ·i:nũeijs nr̃is nã tales ninttutur.
et no ind gentil⸗ potius enmgai ſic.s · de ep· et ele ·l · ſi.
q̃s ad declmãdã· pe · mõ i mittũtur. SG
m ¶ Iudices · terracubi⸗ ⸗periba· AAcapi ẽtẽ. a ſp
n¶Ex miſeris id ẽ pau⸗ te dãtibo.Et no.cogẽtẽ et ſpõ
te accipientẽ pari pena aſtñgi. ſic.s ·de re mili.l.ul. Cut

Anno mearnacõis dnice. M. cecc lxx vij xi ka⸗

lõdis ſeptembrns: Sanctiſſimno in xpo patre ac

dño/dño Dixto ſ. iij. potiſice maximo. Jluſtrii·

ſimo/nobiliſſmme domus auſtrie dño/dñoprideri
Romanoum jmpatoꝛe minctiſſmo/monar⸗
chie xpiane vñis qeuerendiſſimo deoq; amabili
m vpo pfe ac dno/dño Diethro archipſule Ma⸗
guntino:in cintate Maguncia impreſſoꝛie artis
muẽtrice atq; elimatrice pᷣma.x.cllacõnũ triũq;
libroꝛũ Codicũ opus egregtu/ Petrus Ocheif⸗
fer de DHernßheim / gloꝛioſo fauete deo ſuis conß⸗
gnan do ſcutis /feliciter fimuut.

7

= 1.⁰. +E6.
è Prck ſSae,
Da ,fdac, u ſperz Br gy

deec v .—Gi.. 1
DB

Fa.

26 .8

4

De Pp-ſre ſ&α cv⸗ G. „ be GreEuy&
N 0 Pr =a
Se 7 c, . Fe
86 . ₰ Q — f sns, „ueb

.

= Fr-rr *S:, α r
rzris
= miulin ſ er. ο Z
= —, K. rrrk
— ,◻£1 :r6 * 41 lar ⸗
ſede, Dr A= c
S. 9. .69 ca

—

,6, π . k⸗
B porn 7 — ,

De r9. % RW — P.
WP O0 l aze co. * ven e
.... .

et

—

HD
fſo g⸗
1⸗

(l--
S - +

Baests

1 6 S enſovien .
õz .
Se dege ſe

le

—

Wõl Sryr r
14*½ — — õ
- 2 J, c. PR S r, . 42
5 J.n a r ie—. T

S en aſto
Be .Ataα Rrnehn

2

12;

Srr

e GH.
S- 6
e u T

Sa. a, c.

rg Ma⸗ +† Tor
Neonſo νrααι Aa
„r erin. Nrrede,
„.Dee 4 1. 4 S eyern oh
E. .,2 ſte Kc.- Ap lerr li one r

17 Ee. Ae6 enet
B.. e ere
4 en x⸗

e rrk T

— ð

ð
— 2

z Xr S EP — 3 4
Saor. 4 i =ð =OGèG r Al. V NAs rre-d y R

04 „ασO*. — N να νποα + Bier. —

Doe e . erta⸗ .
— 5. ον „- er 1
= Slk⸗ Kalek, õ 5 reE
Rac —

4 — — 4 ſ- S r
Z — rr orr . — E r P E, T

SS —

5W 4 +☛ Ppe G

7

294 hoclyneck Das er

——,, — NN

pone et ꝓ aut. ut ſi in codicilł aliquẽ onerauerit. ut· ff. &

v· ſ̃

Ccũ filie · h quidã dicã

.l. ſepe.Accurſius.
iſpoſuẽéit ˖ Lonerãdo.
6plere. alr tñ et alit: J.e · Ghic nobis.· reliqͥ one⸗
ati debet oplere ut inſti . de ſm. re .· p· k. cõ.re.Ci. mchilo
det acto. ut · ff. de leg. ij· l. nmnpatoꝛ· et de vul. ſub · cohßredi.
tðᷣ· ar. illius.l:ff. adlł fal.penaleſ

nã hres nnplet detracta fal

dia ſ fent inuẽrariũnue

ym ne 8 T Fres X
trahit reliqͥ nõ·ſeñ. 3 e
gherede no adeaui⸗· Amũſitateʒ foꝛſtan aut
w qð facẽt hinl pa⸗ ſpæciẽ aut legatũ necitatẽ
beret nulluz eſß te⸗ hore quecũq; teſtatoꝛ oneę⸗
ſtamtuz.·ß nõ ita in ras eos diſpoſuit ex omni
reliqͥs nõ accipiẽti soplere ſich auben,
bus ut inſui. ad. .. mMõòoplere ſiid qᷣpapi⸗
fal in pmet de fidei tur legitimũ ſit. aut ſi nõ il
cõ. hre . E. reſtituta· lud aliqᷓ lex cohibet · vl R

& ꝗᷓe · Ehĩc nobis ·

. (Eianbeirur.
q · di. ſo eſt ↄoplen⸗

da. niſ in tribo caſi

non ſiat ab eo qͥ oneratus
eſt. tñ ratũ eſſe iam expᷣſſe

demöſtret. ¶ Siquis au

tem nõ inples qð diſpoſi⸗

be· pᷣmus qñ qð p⸗ tum eſt ß du opeteret ei qᷣ
pieurné eſt legi⸗ oneratus eſt.qd relictum
timũ. er ltimu in eR ed er e
ligo ſiue ſit lex ex⸗ eſt etiã ex decreto iudicis
p̃ᷣſſa nue nulla mmue ammomtus totu amuper
er aen afon traxerit nõ agens hoc qdᷣ
FS errd pᷣceptũ eſt. ſi quuð aliquu

ſp· eꝗq de nup · Ediſ
ponat. Scdus elt.
qpmtur mñ imple
at dumõ aliq̃ lex il

lud nõ demonſtrat
factũ ꝓpter culpaʒ
eius cui debetur puũᷣ
ſi res pijt vel etiã ſi

nõ perijit non dʒ ꝓpterea

illoꝝ fuerit quu ncẽio ex
lege pepiũt · in plus autẽ

ꝙ qð ei lex darivult ſeri⸗

pius eſt heres· tm accipi⸗

hereditatẽ heres pdere:cũ nò

) e teR

ni cõʒ ſufficẽ.· ut h. et ꝙ dietis.ll.bina exi gitur. eſt iteo qn

maioꝛ pena imponitur cũ incõtinẽti relictis pᷣuet ̊ p⸗
anmu. ut. C de peñ.ſi vĩdicarinq; enĩ indicis aucta

2

eæc̃ alij ſeripti ſut ſeredes

id acereſcere illis ̃m par⸗

tẽ inſtitucõmis que umcui⸗

q; diſtributa eſt. ¶ Sive

be. et licẽtia pbeatur er le⸗
gatarijsa ſideicõmiſſarijſ

onnbo modis qð pᷣeeptuʒ

cumdum ꝙ pſonarumvel*“
rerum receperit modus.

eto nõ paretut ꝗj.e. Cet H. Itẽ nunqͥd

p¶ Amiũ totũ ſiotinuũ · eẽ ludio. ut.· ff. ð ind. l. ſi toe
i Meccio · i. quibo ex nccitate relinqͥtur. ut.s xc· CPrimũ
¶Gult. ſ.nccrio: tã illius ptis quã ab inteſtato b̃et.

cᷣm qrta qr: ut. C. de inof. te parẽtibo. et. . cuͦ qrit

Sʒ hodie eſt ſemis
. vel triens ſedᷣm nu
m erũ livᷣoꝛe· utᷓj.v
at ſolũ quãtum lex ei dari õ
m qjrtaz ab inteſtaw par pit. vel dedit ad
tem ocedit aluid vero to⸗ minus.
tum auferti. ¶ Et ſi quidẽ

inre eẽ hres deſmat

et alius ipo iure in
cipiat.ut ꝗ.e.E oi

bo. Sʒ qre H debitũ

ro nullus alter ſit heres. à nõpdit cũdefuncto
ſiyt quidã ſcripti nõ auteʒ non 5zaern ſſ⸗
nere ie ma, tie as g&nõ obedit in fa⸗
arant Breshitats de sdo inuataniuz ,⸗
auſertur adnciatur aini re dit iur · inſti. debjtu.

utꝗe · Ef vero nõ
fecẽit.cũ mitius cõ

et ſeruis libtate hbonoꝛ atii feuẽit agi cu lege
adirea hoc acqrere ita ut arbi clſus. Feñ. q

hy natura deb ek. vñ

4: e immutabjle ẽ. it in
eſt impleatur. cauee vide⸗ ſti.tde int. na. & pe⸗
licet prius ab eis facta ſe tẽ ſ̊ erat dobſtu es

prius ꝙᷓ;ᷓ moꝛ eref

teſtatoꝛ/illud nõ.ut

dez rõ · ut. C. de co di
cil.l.ñ· Sʒ iure inſti.

debitũ pdit ſi defun⸗
filius ꝓoſſ hr̃e du

ſit ĩ moꝛa:nã eius pijt ꝑiculo cui deb et· ut · f. ð ſołl. q·x.
et ð ac. et ob.l.is q̃· et.ff.de ęxcep·do.ſi opa.tciũ ẽ necriũ
ut h̊ piatur ſi lex nõ demõſtrat factũ qð erat faciẽduʒ p

hoĩeʒ ut in fidi cõ. liᷣtate relicta qᷓ repntatur pꝑ ſecõ.ru⸗

Banu et damaſianũ et artifieulianũ et vincianu.ut. ff/de

fidei cõ. libᷣ. cũvero. E ſubuẽtuz. et. l. ſe. et. l. nõ tm. E artiſ
llliano. et. ff· de man. l. cam · Puellã. et· C. ſi mã· jta: F:ał.
l.Net ſic jm hoc vbũ · illð demonſtmt in fi.poſitũ.refert

ad utrũq; ultimũ dictũ.· Sel dic ſedᷣo ꝙ ſmt tm duo ca⸗

ſus· ſ̊ pᷣmus diuiditur in duos.ſqñ lex expᷣſſe ↄfirmat.
itẽ qñ nõ ꝓhibʒ. et habeas ꝓhibeat.vel ſbaudias·. Ter
ciũ aut nò mutatur. Sʒzſcvᷣm deeſt h ille caſus qñ ꝓpter

moꝛã accipiẽtis. miſ dicas ſub tercõ ßet. el ꝙ vbu
phibeat pᷣmo poſitũ ↄpᷣhẽdat pᷣmũ et ſcdm et duo deãʒ
q ↄop̃hẽdit pᷣmũ dem ᷣ pᷣmã expoſicõʒ diuidãtur ut pᷣ⸗

mũ primo ſedm ſcdᷣo reddatur.terciũ aut nõ mutatur.

d ( Demõſtret · ſ. lex aqͥlia. ⸗iam ceſſit dies eius relicti
iquis aut.ↄpetèt eii ·ut poſſit peti · q; purũ eſt.
ſecus ſi eſi im diẽ vel ↄodicõnale et nõdũ dies vel ↄditio

r. de caðᷣ.tol. ĩ nouiſſmo. et· Eſmaũüt · et · ff · ð

ecreto.ſ.ammoĩtoꝛio qð eſt qſi in-/v.ſig. cedere

terlocutoꝛia quedã. ut.ff. de arbi.qualẽ.in fi.

g Ammoituſ.ſ ſemelaſevdᷣo ᷣm quoſdã ut ꝗᷓ ut li.ma-

‚ß Gris aũt et diacomba.Sʒ ego ðᷣinã dico unã ammo

as qrtas aliq caſu. ſeñ.ut ĩ ſũ·huiꝰ ti· Eß aũt qrit ut ſi fi

lins fuit inſtitutgs ꝛ i totũ reſtituere Suanis an trebelli⸗
amcã qrtà · et qrtã inre nature debitã poſſ̊ hr̃e.v el ſi fu
erit legatis oneratꝰ.an iur̃ inſtõis iur᷑ nature qrtã ſacat

vel ẽ filiarrogatus· an ꝗᷓrtã exoſtõne diui ꝑija int᷑ natu
re debitã poſſit he. ð ĩ ſiſibo qri pᷣt.⁊ puto ĩ oĩbobmõi
caſibo una q̃rtã ſufficẽ:ut ꝗᷓ.e:Eñ qs aũᷣt. et · ff· de mof· tæ.

pap̃· Cp. ñᷣ ĩ caſu.ut cũ ro gatur de hèditate reſtituẽda fi

lms mſtitutus ſ̊ ↄdieevel ĩ diẽ.nã ſtati pᷣt ſtinẽ debitũ
bonoꝛ ſſidiũ · ſ. tri ẽtẽ vel ſemiſſeʒ. ut ꝗᷓ. de triẽ· er ſe Ci.
et · Eij · Sʒ aduemẽte die p̃t hr̃e trebellianicã q̃rtã.ut· C.

+

ad tre iub emus · /l. ſ nullaẽ ſ ſtitutuſ als ð ut ᷓ. e E ſ̃
S mo oiũeti q; diſ
iũcti vemũt · Eñ:ſic:ar· C.de caðᷣ.tol. Eh vero q̃dã · S: ni
q̃d eẽ muitis · viðꝛ ꝙ ſiqʒut·C.de caðitol.his ita.Sʒ ðᷣdji

zis accreſcè: uẽo mſtõ · S nuũqͥ d

co.utq·e Cſivero nullus. et· ff.de acqͥ·hre.ſi minoꝛ ·

p ¶ Inſtõis.ut quẽ pł teſtatoꝛ amauẽit inſtituẽto hũe

plus ̊ lex diligit a duũgẽdo. ut h. et/ff. ad trequoẽ̃. et in⸗
ſti. de here . in ſti. Eñ plures. et de vul . ſ. Ei⸗ οtu·iN
ijs reba·i. bñtibo alias res et ponitur⸗ otinente.
ig5 m oꝛdinẽ poſitũꝗᷓe Cetenĩ ĩ legatarijſ. qͥ ẽ 5
ſCauce G.n· caueõ m uetẽi p̃ᷣſtab af utff. del. iij ·. ſi tibi
erſonai ut ſi it impoſſibile vel difficile ſatiſdare
ꝓPter pauptatẽ remittatur ei fid eiuſſoꝛ. ut.ff.ſi eui plus
u ¶ Vel rerũ · ut ſi magnuũ ſit p·l.fal.cũnõ facile.

*

0

25

R S

Focus

N

K

J

10

H

G

F

E

s

15
L. 5

Balance Q

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

3
S5
2£
5
S
5
S