ut · C· ð rei vẽ · cũ ſup vermis. Itẽ qͥd de ſtatu libero· vidꝛ

betur ut . C. ð ep. e
cler. deo nobis. ¶
. . et · S· de nup .· Ep
tu ſeruata racõne ut i ap⸗ occaſionẽ.S die
paruerit foꝛtune ſeruilis pig⸗ deg re an⸗
eſſe eius teſtimomiuz ac ſi Itẽ end Slalimin⸗
necq; datum fuerit ita ſit. tur. ut. ff. .l. i. Aln
Bilo irnanſe di⸗ nit afien ern
at c pelacr demoſtrare eß· erecki. p ſbiteri et
pᷣmũ inſtrum ẽtũ in quo li⸗ q· de ſanct. e. Ere⸗
bertatẽ p cepit et ſic teſta-⸗ ueretiſſimi. Itẽ qd
. Ej vro in alia pu. dimkannbo. Kn in
I. Wro m ana ul⸗ erimĩali nõ admit
cia libertatẽ dicat beepta itur. ß in cuil ſie
aut non eſſe m ꝓmptu ſibi ſm quoſda ut ff..
ꝓꝙꝓbationes et hoc eindẽ⸗ un en erleg cri.
ter iurauerit teſtatis quud eos no admitti re.
ſeribatur. nõ monſtrat ⸗ gu lariter. caſualit
wero maumiſſſioms inſtto ait admiittuũtur. ut

is qui deduxit eũ nõ utat᷑

admittẽdus ut liber̃.ut.ff.ſi ex noxali ca agatur. l. . S

dicas ↄtra. q; ſerui ſut · ut · f· de ſta. lib. ſtatuliberum . et. .
ſtatu liberi Itẽ qͥd de aſſcp titio.viðdꝛ repellẽdus a teſti⸗

momo. ut · C de agri · et conſi · l. ne dintius . er. C. in quiby
ca:colo· cen.l.ij · Sʒ ↄtradico· ꝙ liberi ſunt ut.C. de ep̃.e
eler .l.in bemus · et ꝗj. de ſanc · e · Gaſſcp titios. Itẽ q̃ de
monacho ꝛouerſo:vidꝛ ꝙ repellantur cũ ꝓ moꝛtuis ha⸗

m er mi leſe ma ut
C. ad.l.uilł:maie.l.

eulis teſtmõio. ¶Siwro nullus.S: q̃dde he
quis dicat odioſũ pñtem ret. die · ut. C. de he⸗
ad teſtim omuʒ ſibi oſtitu⸗ wtelr manich.l. ã
tum. et approbauerit ſtaun n Unſtrumentuß
ꝙ erinnalis inter eos lis quidſ pronus no
mouetur nõ adſit ad teſti⸗ — õ
ii uſas adeo infelto mſtr mtũ maunnſ
donee de crmie indicet· lici cogitutur
(C. de lib. ca. l. ficut
elw ca;, he
¶ Siwro aliter odioſus Naeelſne
S amiſſum uel nulluzʒ
fuit factuʒs uel etiã
nõ vult eo uti ß per

=

teſtes omi excepcõne maioꝛes vult ꝓbareheñ· adnntti⸗
tur · ut. C. de lati. lib · tol. l. .·. Ei. et. ij. Itẽ ẽ rõ q;ꝛ mſtrumẽti
appellacõne teſtes ↄtinẽtur· ut.ff· de fide inſtru.li.nota
& ꝙ quidã teſtes ſic repdlũtur ut nuqᷓ; admitrãtur·qͥda
admittũtur· ſ̊ poſtea fides eis non adhibenin · ut hi. et
LC ꝓx · idẽ in qſi teſte.ut in toꝛto/nã quidã nullo mõ ad⸗
mittũtur.ut mioꝛ es · ut· ff. de qſti.l.de mĩoꝛe·quidã admit
tũtur.ſ̊ nõ creditur eis.ut.ff.de q̃ſti.l.i. ¶¶ ꝓpterea · et · Ceu
ꝗqs · Itẽ q ẽ racõ huius di ſtinctõis. ſen· ꝙ; cũ ex natimta⸗
teliberũ ſe diẽ & pᷣſũpeõ iut naturalis ꝓ eo ẽ qð omes li⸗
beros eſſe dic. cũvero lib ertũ ꝑ cõſeqns aſſerit ſe fuiſſe
ſeruũ cũ lib erti ſũt⁊ c ut.f· de ſtatu ho.l· libertum · exquo
pᷣſumitur hodie ſeruus · ut ar.ff.fimũ regũ· in finalibꝰet

C. de pba.ſue poſſidetis

o (Nurauẽit.nõ eredi ſacr̃o vmus ſie · ff. de dote ß · l. theo
pompus . et. C. de fal . l. ſi qͥs decurio · et ·. s · de fide mſtru. C.
ſi vero neq;.et.ff. depoſiti · li. ſi qͥs argentũ :et ſunt h̊ ar.

ꝓꝙ vnus teſtis faciat pᷣfũpeõneʒ.et ad idẽ·ff.quẽadmo⸗

31 2 2*E —„ „ 2/ 2
du teſt · ap · le i. ⸗ f nõ aut ꝓbaconẽ plenã · ut · C. e. intut·

p¶ iv ero. pᷣſentẽ · ſe; teſtem ·

ſe

Ga-
(
hnn
ſcttie

Rn
u0
A

4
AW

4
d
1

ml⸗
tſii
Ponn

Amnits
enpe
untent
förnt
theen

ſie
ſeling
letn

irin

E

7

tsa⸗

hos
Titgn
ſi

ſenge

une

lr
1h

=

e

l
6

8
ſiel
ni

Stati: eũ aliquo tñ ſpacõ tpis· ar. ff. de ſo lu . l. ꝙ dici⸗ officio qd ꝓſeneticũ dᷣ:ut.ff. de pſen et:l·i. vñ ſi fes pficif
ta ne ncha diner En ce l debitoeibo⸗er⸗ſ.ad abétindcomoddidre viasnis mteraprd Grredivr
ina mun Ci. et. ff. ad exhj. l. in · Cibidem⸗ cere.Sʒ q̃ͥd ſ pcin no accipiãt.en:ad a uc idẽ ꝙ pᷣlumi⸗
g tre o. 'ſe uia. ⸗e ponitur ̊ lis- nã lis ẽ ciuiliſ. cã eri mus ꝙ affectẽt ↄpelli ꝓpter ꝙ laboꝛauerũt et qð firmuʒ
ſn r ro/ mmalis ut. ff: e. li. et · ff. de v. ſig. litis. remaneat nec eis imponatur ꝙ nõ caute ſe habuerut uel
dee 4 mnnbing admittitur lʒ ei nõ credatur.nõ g teſteʒ auferatur eis qð ẽ datũ · ar · C. ð a ſel.l. finj fi. qd tñ dixe,
one m micicie repelli: ut hic:et· C. e · ſi qͥs telti · · ff· e. l rüt hic dici ꝓſenetã i· executoꝛẽ · eſt n lochuonati Vof,
Nrpeen *31: EE mn: .— .
g⸗ nmnci faclte men tiũ⸗ . cißt. ut. ff. e. l. fin
. .l. i · C pterea · et ſiẽ eſſe dicitir aut ouẽtus Pe⸗ looꝛx defenſoẽs 4 apðᷣ cla Eri em:
* ot nnnlieicaef⸗ cumarie ꝓcedat quidẽ te⸗ riſſmnos ꝓiuciarũ iudices nob
tit dz na⸗ d ragen ſtatio tẽpe vero diſputa⸗ aut foꝛte ut adſolet hic a⸗ i (Cenſus. nõ apᷣ
in ne itſreit ſt. tioms ſeruẽtur bmõi que pud virũ clariſſmü magi⸗ gud fiunt Hmdi
8 de ndm.le.l in G ſtiones. ¶ Am wro ꝓpo ſtrü cenſus ingrediũtur et Pucr nes . e
ct m. ſuimus legẽ ut ĩ pccuma⸗ querũtur tanqꝙ ab aliquo . de defen. ci· C nul
ini tel. liberi · et a tutela rijs cuuſis nolẽtes teſtiſi⸗ ſuſtmẽtes aliquid otra le⸗ la. er. C. ð itxlir⸗
6 excuſatur · ut inſti · cari illos nõ opellẽdos te ges · aut aliter lel. aut dã⸗ nnol 4
ſtege ,„ 2 . „ „ 4 „ . 2 4 Mrege
n wexctktir 837 ſtimomũ dare q antea me mficati teſtes volentes de conqueruͦtur.
ſtmamuz de ſeb diatores facki ſunt ißis er ducẽé ut nõ ĩ poſterũ ofpo⸗ 1Bonemleges.,.
ic ꝛcõciliacõ interue:⸗ quidã abutũtur boc etto⸗ natur eis ꝙ abvna parte Faslieuess
0e0 mevirwaler ten ſtimomo nolũt uti. an⸗ geſta ſut optʒ et illo in ea loqtur. s. ut omes
gt, aamno:le.liij E . cimus ſi utraq; ps cõſenti⸗ ciutate oſtituto in qua le⸗ obe. iu. GRi gitir.
ſur ceerte ibi ab mitio at qdᷣa mediatoꝛ eoꝛx ſiat ſtacõnes dãtur ãamomitũ a m n poſtergi.
fne manuemt legnun 65 teſtificatoꝛ.cõ ponãtur enĩ nmudiee ſiue a defenſoꝛe p⸗ n in naribo.
narennirte ege ea qᷓ ab eo dieumur opelle⸗ ſentẽ eſſenaudire atteſta⸗ Ab vna ſcz ſua
in eſ tacita nõ pol⸗ re eũa nolentẽ teſtimomũ tiones. ¶ Di ronolue⸗ cnquerenti.
et facẽ quo mĩus phibere ꝓhibicõ egpter rit aduemre ſ reſpuelt ut p ¶Gelta ſüt · id ẽ
flci fuertt beſifcatns. qua eu nolẽtẽ teſtiſicari Fe- ex hoca bvn⸗ p te mo⸗ 4 ¶ Ullo. de quo fit
mi/ u(Gſc; adeo · id nitus nia wluit lex ꝓpt cõ ma detur ut 'm hoc ipᷣm m⸗ querimomag.
uintant. ſenſiſutriuſ; ptis ſbᷣata. utilia eſſent. ſãmus hmõi 1 Weſents Byo. e get
ln x1 e crimie. gpt ¶ Et hoe wro multotiẽs teſtacõnes ita tenereacſi pns Ranſaa. r
r 8 eſt mimicus. et Er LN muiN . pñns aduſarius. et D
n eno- vs ör du⸗ actũ ſamus ꝙ qͥdã ã apð nõ ex vna ꝑte ↄſtitute ſins ad̊ voeariſic⸗f.9
ddn obo meſsmmncuſ N euuc. ſi ideo · Cpññti ·
capitalis vno mõö J . et · f· de mio · in cau⸗
le 4 ter crmĩalẽ a ccu ” ſe CE . et.l. etii Eſ.
* osc ut halio mõ q; ad moꝛtẽ ſe odit.iut in ſti.de exeu. Etq. ut ſponlar. Cad hoc᷑.et. s. de ſer.et fal. Eſi vero ab⸗
m.& Itt. y¶ Odioſus: ut de leui mimieicia ſint. Scᷣm ꝙ dʒ audire atteſtacoes qð qͥdã ſic intelligũt
re (Kueſtiones mqritur em an ſit cã de eius ſtatu q̃ moꝛ⸗ ut oĩa deb eat audire dicta teſtiũ p ductoꝛcet mehilomm⸗
1 . tis accuſacòm ſilłatur.ut.ff. q me.cau.l.iſti. Ei. Itoʒz ſi de mnus poterit poſtea teſtes ducẽ.·n 3 ſic eſſß ſi nõ vemret.
in boms an de omibouel de pte maioꝛe an de mĩma. ut mſti· iai: uUt Jj. px· Cibi. erenĩꝛ c: et ̊ qñ pñs ẽ· Si aũt ẽ abſens idẽ
in de excu · tu . Citẽ ꝓPter litẽ.et· Gitẽ lis.et.C.de moff.do · l.fi. N ius ẽ cũ abſentia eius ꝓ pñ̃tia habeatur · ut. S. ut omeg
Onrera tege auz non bab emus· et ita nõ tres cas · aobe . in · Eſ vẽo neq; ꝛ ẽ ꝓeis. C. de fide mſtru · indi ces · ! 5. RN
. ſus ad euidẽtiã ſ̃eq; aut ambo ↄſentiũt quo caſu ↄpel-⸗ S eſt. s. e. Cillud. ubi dicit nullo mõ ꝓduci teſtes poſtq; aNr
6 litur mediatoꝛ ut hͥ m fi. Eſ vero altera tm tũc pᷣt. ſ̊ non didicit teſtiñcata·ſ̊ ipi ſoluũt illð qn. ꝓducũtur poſt lit: Se
1 te oↄpellitur mediatoꝛ ut ĩ pᷣma pte huis. G et ar. ff. cõi di. ot.h aut ante lit ↄt:ftu vero dicas qð hů diẽ ꝙ atteſta co⸗
66 arboꝛ. Ede veſtibulo. ſi neuter oſentit oſtat qꝙ nõ admit nes deb eãt audire. i. ſacr̃m qn iurãt. ut · C· e. ſ qñ.er eẽ fa⸗
b er Acchos ſcʒ dicimus. tatur. cere qõnes pt · ut. ff. de adult: ſ poſtulauerit · ¶qõm ·
in b ¶ Ruidãa.ſindices.uel dic verius ſc; mediatoꝛes. nõ tñ rũſones audire ſĩ ſecreto indicis debẽt dici abſen H
o e¶ Ceſtimomo. iſtoꝛe mediatoꝛæ. te adũſario.es alijs teſtibo· ut ꝑ damelẽ inductũ ẽ· Cercin ,
, d ¶ Vti ſez ullo modo eredẽtes ̊velle legẽ pᷣdictam. nõ eꝙ teltes pducũtur h añ lit ↄt ex cã q moꝛibũdi ſunt
ice e ¶ Coponãtur.i.recipiãtur. Aucl receſſuri u el ſilis cea ſuperuẽtura · ut hic · et. C· de uſuris
tee ¶ Compellere. ſeʒ in dicem. Pupil.l.fi · et. C. de aduoca · diũ.inð·laudab le. C. ͤtiẽſcũq·
the § derhib ere.qðᷣ ẽ ghnale in teſtib⸗ qyÿ op ellã tur. ut. ff. et · F. ad- l:.aqulł. in lege. et H nᷣ Ea ctoꝛ qu eos P ducit · re⸗ Sv 3 „
ſn de ta exbꝛr. l. ij. Eexhibere. ß quos appellat h̊ mediato⸗ us aũt ſp p̃t ꝓ ducẽ et añ ꝛpoſt cũ nõ ſit in ſua ptãte =—
. res ſeñ ꝓſenetas q exploꝛãt utriuſq; ptis volũtatẽ et in ouematur. ut. ff. de excep. d. pure· ¶fi: regulariter autes
o mMultis oſiſtit eoꝛe officiũ. ut· s· de fideiuſ. Get nõ ſolum. actoꝛ nõ ante ſed poſt lit ↄt· ꝓducit
69 Aſuß de fide iſtru. Gſiv ero neq; admimiſtratoꝛ. et · ff. de 8¶Inutilia hoc enĩ eſſet niſ reuocaretur.ut hie · ¶·C.e·
1 Pſene.l ij. in pn. et. l ij.in fi. Sðꝭ qẽ c q̃re pijnõ ↄpellũ ſ quando.
fr altera pte nolẽte.ſeñ.q; foite pᷣciũ accepeĩr̃t ꝓ bmõi ¶ Sna parts · ſcʒ tantũ ·

a¶ Eo. de quo fit querimonia. =qᷓß pᷣſens hab eatũur · ut
b ¶ Dep oncoòes: ſub auditan⸗ etenia c. alias deeſt etenĩ
⁊c· & dic publicabũtur · i· m ſepᷣ tura publicã deducãtur.
nõ aũt publice legẽtur · ⸗ſit ꝙ aliq̃ ſt nccitas qᷓre veni⸗
e (Et mũ. q.dmñ hoc⸗ re uel dduei nõ poſſit ñlis ẽ ad

uemẽtia ſic ſecure fit qd fit abſente aduſario ꝑ otumaciã

ut. C. de iure emphi.l.ij· Cfi.

dEfficietur. no ·
ar. ut · ff. de furt · ita⸗
· et · C. de Fuo. p g „
da ſi creditoꝛibo· ſ tanq;ᷓ eo pnte facte. Si
e¶ Vti · i. dicẽ ſi hʒ en recuſauerit et aduem⸗

aliqᷓs racones qͥb⸗

poſſir ſe fendè et re nolueit et audire depo⸗
quibo poſht diſpu⸗ ſicõnes.etenĩ publicabun⸗
tare utatur hijs.nõ tur et miſi pꝑ in excuſabilem
auũt poterit ſe inua⸗ 2
re dicẽdo ꝙ teſtes aliquã neceſſitateʒ deduci
actoris iurauerunt nõ ꝓoſſit ſmilis aduemẽti
. bſente ⸗ tapt erita nulluũ iuamẽ ex ſua
nachi g allt no ſu⸗ ꝓteriutate ei efficietur.ß
iſß otumax ĩ vem⸗ videãtur quidẽ ꝓbacões
endo· ut qnõ fuit facke. Quecũq; wro cõpe
eaiug uel nue ß tiermt ei ad diſputãdũ de
pt ſe inuare ut. S· e· eis liecbit hijs uti ſolumo
CGibrut nõ in po⸗ do ꝙ vi dẽetur eſſe exvna
een Piepter euts gteruiam
vero voluẽit bi. in ꝗpterq; audaciã mĩme ad

—=

utilia eſſentc·
e Ernna biee
ſenſus ꝙ nõ valet

uemetis atteſtacõibo op⸗

—

ponere nõ valẽte. ¶ Omi⸗

bus alijs q de teſtibo et ab

et ſic die coꝛrigẽtes

opponẽ atteſtacõi⸗ 2,7 .
bus ibi ꝙ videãtur hyjs ante nos et a nobi
ex vna ber ben: dicka ſunt et ſancita fixis
taten. I manẽtibaa nr̃is iudhcibo

₰

8 ¶Part. tm pñte.
POmmb⸗. coꝛri⸗

obſeruãdis ſiue maioꝛes
ſue minoꝛes ſmt et ſiue in

g etes· quõ coꝛrigit 5 .
cũ ſtati ↄofirmaue⸗ ne mag na cint ate nue
rit· dic coꝛrigi q̃dã ꝛas Mꝓmcns. ut et ea ꝗ

de beſtibo ſüt qntü poſſibi⸗
le nobis ẽ coꝛrigẽtes ad

ut. g. e. C qm vero:

id eſt bñ ⁊ apte diſ⸗
ponẽtes etofirmã⸗
tes ut ˖ 5. e. Clicz · =S”
er quas. ſc; lites decidẽdas·
an cimus ut. C. de indi.lrem nonnouam.
ulſantes ut . C. de iureiura.l. ij.in pnᷣci.
duocatos ut. C. de iudi.l.rem nõ nouã. Epr̃om
n (Legẽ. ſq iſtã. „debita inre nature qᷓ ð debitum
Gdu.de falcidia. bonoꝛ ſubſiduũ· ut· C.de moff.
dõna.l.ſi totasin ſi-
o Augentes.nã loco quarte qͥ locũ habebat olim ut
C. de inof· teſta.l.cũ q̃ritur.decreumus trientẽ ꝛſemiſſeʒ
ſym numerũ liberoꝛc· ut · S. de trien . et ſe · Ei. et de illa fit H
¶ Nobis ome qð ẽ mmm ũ vertitur in viciũ· ut/ mẽtio.
ic. et. f· de im in. Itẽ apud. qõnis ·et · C. de emẽ. P. l. i.
et · ff. va· p·l. vẽditoꝛ · in fu et.s/de nup· ¶Pnl. cet inſti.ad
.l:Ffal. qᷓntitas et.ff·ad mace.Itẽ ſinlius.qð ðꝛet.g.
de referen.ibi.multiac᷑ ar. ↄtra.s.de nõ ali. ſmimus.
q ¶ Lege.ſcʒ pᷣdicta.s.de trien· et ſemiſ.Gi.aʒo.
¶ St ſ qͥs · idẽ in mliere mr̃e uel ſili ut ar · ff. de v. ſi.l i·

8 ¶ In menſam · ſez excedẽdo dodrantẽ in wnãdo. imme

beſſem. ꝛ hoc pᷣt dici dvdrans imprope.

– Diſtribueõne. q fac̃ p teſtam ẽtũ .i dẽa ſi ab inteſta⸗

to decedat ut.C.e.l.pᷣeibo· lʒ querela mo fficõſi teſtamẽti
em habeat locũ qñ factũ eſt teſtamẽtũ·
81 Filioꝛean in ſupioꝛib idẽ/hñ.utiq;· ut. Ce.l· ſi filing.
Itẽ an m fratre idẽ ·quidã nõ:tu ꝙ ſic.ut.C.de inoff. teſt.

hec purius et ſan ctius li⸗

tes agi ſparemus/p quas

et cogm cõ es fieri aiudici⸗
bus onnb diums ꝓpohl⸗
tis euangelijs ſamus et
iuſiuranduũ ſbᷣre et pulſan⸗

tes et pulſatos et aduoca⸗

tos precipmus ubiq; deũ
inſpeckoꝛem et eoꝛ qui
iudicãt et qubo iu dicatur
et ꝗ teſtim omũ pᷣbent aĩa⸗
bus ut phenms dei cõme⸗
moꝛatioa pñtia mudaliti⸗
um et citra ſuſpicõz liugã⸗

*

filia bo · E. fi. et· l. ſeqñ.

fratres. ct. C. e.:.fi

x/ . uerebutur. a⸗

lias ↄqrebuntur qͥ
rela mofficioſe do⸗
nacoms ꝓpoſita er
poſtea rei vendi⸗
cacone utili.an em
nõ vendicat cũ do⸗
mim ũ traſlatu fue⸗
rit.et cũ in fraudeʒ
hoĩs non legis ſuit
facta dnacõ. ut. f.
de iure pa.l.ſi liber⸗
tus. ß ßm ſe utilis
pPetitiothẽditatis
locum hʒ q̃ſi titulo
habito ꝓ nõ titlo
qð nõ ẽ verũ.cũve
rus titulus donati
onis interu emt
cũ nõ valuẽit dona⸗

ium ſiat. quãa vero legem tio filio in ptãte eo
4 8 ſtituto.g fam.hꝛc
tenere wolumus de cetero agitur en ibo iure
ne X ip̃o iure
omi tepe. ¶ Que igitur novaluẽit donacõ.
placuerũt nobis et p hãc Ca m
1 Ir 4 ) B n⸗ Ec oſtitu
ðiumã manifeſtata ſut le⸗ tio mtelligitur qñ
em. tua eminẽtia opi el⸗ non fuit inſtitutus
ectuiq; tradere feſtmet. Uoan fuit donatũ.
4 am vn ↄrrmata dona⸗
De mmm fa 3 dona cõmb⸗ tio fuit · h̊ relocat·
in hlios fachtis. ut h. quatvnus fuit
BEmpꝛ iuſt ini.au· io Hi vi⸗ mo kctoſr uel die
ro gloſiſſmo pᷣ.p.inj/p oꝛi. qolim nulla ennt
Sd faleca mnelutßai
au Lr. eta.l.C.famherc ſi
illius parte decreui⸗ filius · hodie coti
mus augẽtes eam nobili ut hic. ß relo catur
q̃ſi inofficõſa ubi
dodrantẽ excedit et
ſic coꝛriguntur hie

omes.l.q dieũt pr̃em filio donare nõ poſſe·ſ̊ pᷣma verioꝛ
8 legitimũ ẽ · in ea ꝑte·q.l.diffmita ellt. eſt.
ereditate · ut · C. de legs · l· eü keñſo · ct · ff · de leg · j. . qui

a ¶ Donacõ ibe. volũt quidã ut · M.dicẽ ſpẽale eſſe ubi
feã ẽ immenſa donatio fratri hre et ↄſilo cũ ad legitima
pteʒ reuo cetur nõ in totũ fauoꝛe fratris.in alijs aut pſo⸗

nis otra eſt. ut. ff.dele.ij.l.ticia ſepo.nmpatoꝛ. at ubi re

tantũ.tüc ad legitimã ſm omes fit reuocacõ ut. C. e. l
totas· vel die ꝙ dicit.l.titia fieri reuocacõnẽ in dimidia
ſcʒ triẽtis uel qᷓ̃rte ſue qñ duo erãt filij.ut· C· eefñ mater . et
ita ſiue re⁊ oſilio ſiue re tm in legitimã reuocaturut · C· e.
ſi liqueatnã ibi reꝛ ↄſilio f acta erat donatio · et tñ ad le⸗
gitimã reuocatur·ſ̊ ſi habeo vnũ filiũ tantutʒ et dno vm
Eneo hec quið nõ vidi inofficioſa.poſtea ñ alio tpe ⸗
no q erit · Eñ·æc̃ pᷣmavið: inofficõſa · ut ar · ff · ad · l. fal.
in quãtitate. ¶ fiet · ff. de mioĩ · l iij · Ci · in fi· Si rer conſilio

i

ilhie,
ſtie

Leſſfi
emon.
aCee
lerchirt⸗
Offcce.
is poſer 4
yal,
eltſiefg
bilgent
nacd s
inſune
becte
ifttit
Protſ
epeae

Hllgeean

rflette
AMett
inptint
Efunh
idn
eitptt
ftoßl
Hecoſe
Slurgi
ffkiutne
twnan
gata
fnnoe⸗
tmusfin
ſulldie
lnert
wltck
gipheif
ociecin

raorkn

fͤhtn
tcit
trhe

ntapert

cen
tli
Gelb
Ce
Njnn
nm
ete
nrn
no

fecerit · idẽ hodie p
hãc ↄſtõem. etiã ſi
re tantüũü-
b(Dili guntur ut

.s · de nup · Cpnl.

c (Humanaruz · i

eoꝝ q faciut hoĩies ·

d Sagmenns
qͥd adicit h ec oſti⸗
tutio illi titulo. C⸗e.

ſeñ aibi qᷓrta nõ ſer⸗

uata facicbat dona⸗

tionẽ mo fficoͤſaz H
etiã tercia uel ſemis
ut. S· ꝓxibi · ut nõ

mius habeãtac.
otra. Jteʒ h nuere
tãtuũ ſiue re oſilio

facta ſit dnacõ pʒ;
locũ illa di tn ctio
ym quoſdã · Iteʒ h
d: im pici tpus fcẽ
tonacoms ibi non.

e Kata. ut nichil
eis dmittẽ teneat
ut. S de here. et fal.
Cexheredatos.et

C. de ſedis nup. . fi.

in pn· et ſic nõ y H
facit ceſſare qrelã.
Itẽ datio legitime.
ut. . e. ibi · ſec ennm
nichil · tẽ ququẽ⸗
nij eurſus ut. C. e. l.
fi· Iteʒ ſi detur oꝛdi⸗
nariũ auxiliũ ut fa⸗
miliehirciſcũde. q;
donacõ non tenuit·
ut. C. e. l. ij. Itẽ ſi ex⸗
oꝛdinariũ. ut eſti
i mtegrũ ex pſona
demektur. C. e.l. ſi

filius. Itẽ donacõis

agnitio. ut · C. e. l.
cu donacõmbo· ace·

incremẽto.quod enĩ mimiſ
mequale ẽ nõ valde pla⸗
cer nobis · ſ opoꝛtʒ qin deʒ
ſpom ſilios quos pr vo lu
erit · nõ tñ intãtü immmu⸗
ere alns ut impoꝛtabilis
ſit eis diminutio. ¶Pohl⸗

ta igitur a nobis lege in

ſua virtute manente illud
wolumus ut ſi qs donacõʒ
immenſaʒ in aliquẽ aut in
aliquos filioꝛ fecerit ne⸗
ceſſariuz habeat in diſtri⸗
bucõne hereditatis tantã
vmcuiq; hlioꝛx ſeruare ex
lege partẽ q̃nta fuit puſ⸗
qꝙᷓ; donacõnẽ pf in filiu aut
hilios quos ea honoꝛaue⸗
rit facẽt. Sie enĩ mchil ul
teruis in donacõ bo quere
buᷣtur q hñt quudẽ in omi
ſba pris qð legitimuʒ eſt.
intantũ aut aucta quãtita
te quãtũ habuit ſᷣſtantia
pr̃is anteq; donacõibo ex⸗
hauriretur non valẽtibo ſi⸗

lijs qͥ donacõibo bonoꝛati

ſut dicẽ otentos quð eſſe
immenſis hijs donacõibo
videri aũt abſtmere pa⸗
terna hereditate.ſed neq;
cogendis quidẽ ſi otenti
ſut donacõibo ſuſape he⸗
reditatẽ neceſſitatem aut
habẽnbo omibo modis rõ
plere fratribo qͥd hince difſ
fert 'm quã ſep ſimus mẽ⸗
ſimã ut nõ minus illi habe
ant ẽᷓ qð ex legibo eis de⸗
betur ꝓpter factã ĩ donatio
mbo mmenſitatez dũ lice⸗
at pr̃i mediocriter ſapiẽti
circa omem ꝓlẽ etiã hins ꝗᷣ
alio ponus diliguntur do⸗
nare aliqͥd amplius et nõ
ceteros ſilios ꝑ immenſi⸗
tatẽ millos factã ledẽè et
nr̃am traãſcendẽ intencõzʒ.
et hec quudẽ nra ab imtio

cogitacõ ẽ.differẽtes aut

illud dudũ et bumanaruʒ

expti aĩarũ qm videbamꝰ

eos in hmoi bus
s in hmoi paſſiombus tione · hec ps expe

labefactari atq; deſcendẽ

feſtmet.

. eicenae ditur uſq; ad. E qꝛ
Apterea nuc augmẽtu illi vero ſequẽs. et ne⸗
lege bac facimus.( lHHerc· . uſ⸗
it aq; dicimus de ilijs gra⸗ Wpor. ſoge ut
tis exiſtẽtib eis · nõ de m⸗ s ut hij qᷣob· phj.
gratis a quubo pater uiſtã ſep⸗⸗ 18io⸗ Ph.
clegitima ingratitidinẽ en Htzer,
mfert · nã ſi hoc ita ſe bĩe iSedmveteres.
apparuerita appꝛobabũt᷑ nõ dico digeſtere.

nã m eas non pᷣt
tutrix eſſe ů im pa⸗
toꝛ ↄ firmatetut ff.
de tutell. ul. er. ff. de
teſta.tu.l.inre nro.
ſ̊ codicis ut.C æ.
qñ mu·tu/off. fun.l·

*⸗
K Moſtis ut in
i. ulti eiuſdeʒ tu et
s. do nup. . ſwero
tutela.et· s· qu-mo-

ingratitudims cauſe ſmt
ea q̃ lege de ingratis poſi⸗
ta ſũt rata:.mechil hac nrĩa
legiſlatione minuenda.
Rue gitur placuerunt
nobis er ꝑ hãc ſacrã niam
declarata ſut legẽ tua relſl⸗
tudo opi effectuiq; tra de

Wt ſme ꝓhibitione mres
et debitrices et credit rices
mtelaʒ gerãt viuoꝛ neq;
iuſiura duʒ pᷣbeãt ꝙ; nõ ve⸗
mãt ad ſcda wta. Rubca.
E cẽ au·ijo.pᷣ.p.ſe do.
Wyper ſep ſmus legẽ
n upꝑ cura minoꝛ ma⸗
ligmtates qᷓ cirea eos ſũt
ex freqñtibo litibo q apud
nos agitãtur miemẽtes.
Itenus nullus obligatus
exiſtens mioꝛibo aut obli⸗
gatos eos hje ſe dieẽs cu⸗
ram exerceat ne ſoꝛlan m
poteſtate rerũ feũs agat
aliqͥd circa mioꝛẽ maligmi⸗
tatis alex iha rata nodᷣ ſit
et ex pñti firmata.¶ Qiua
wero matribo wlentibus
curam habere mion et pe⸗
tentibo 'm veteres a mas
leges cura ſbire obiecta
eſt circa nram intencõnem
ab aliqbo nõ recte hmõi
oſtitutio volumus enim
legẽ hoe dicẽtẽ matrũ ex⸗
cipi pſonas pᷣmũ quudem
ſhe mero knctas ꝓ. mi⸗
noꝛibo ſemꝑ ꝓ hibere mõ
ineptiſſmũ eſtim aumus

na · offi ſui. Epnl.
1CCurantutela. az.

deã · ut hij qͥ ob.p.
n ¶ In lege. i· adie⸗
cta lege q h dic ꝙ
creditoꝛ uel debitoꝛ
tutoꝛ nõ ſit. jcl;
o Matruzeidẽ in
eri⸗ hber.ab
mteſt. Cex bijs · et
m auo paterno uel
mr̃no ᷣmJout ar.
ff. de ritu nup · l. pe.
Ci. Idẽ in pſĩ̃e fili:

um emancipãͤte ut

püci.

p (Eſtimauimus-

nõ mirmabile qð eſt

ineptũ non fallere
regulã ſi equitas v⸗
deatur. ſie · s· de non

ali. ut auũt lex· et

ff.de re. iut. . ſemp.·
et. ff. de leg · iij . l. uxo
rem. Gfeliciſſmno

a ¶ Obiciat. vere
uon mjĩ̃i:et alijs qꝛ
alijs tan tuʒ cũ illa.
namq; ꝛc.
b (Faciat.ſcʒ ma⸗
tres ſubire tutelaz.
c is · . alijs ex⸗
traneis. et ſũt abla⸗
tiui abſoluti ·

d (Ad ſilios. ſcilʒ

08 .
ecte . ſupple er
ideo recte ⁊c. la al⸗
aliter hãc literã in⸗
telligebat. .
¶ Licẽtia.nee em

alè
e

cogitm ut j ut lice.
ma.et au · i. ſeñ · a ·
g mt. ſcz debita

matris fii.
Venarli mĩt
E nilio-

i (Conſtõnes. que

ſunt. C. qñ muli · tu⸗
te. of. fun· pt. l.pnł
et.l. fi. in q uub⸗ nõ
curabatur an eſſet
creditrix an debi⸗

K egen. que eſt
C.qn muli·tu.of.

fun. pᷣt · l. pnl· et · l. f·

n ¶ Alique. ſez mu⸗

lieres.·
0 (Sum. . ez deu. al.

uel die eum . i· iuſu⸗
randum-.

p ¶ Impietatis· ſ.

ea · et.S. de cõ ſu. in
fi.ſcdᷣe colũ.et.ff.de

uſutf. l inſto. in fii.
feñ. qũq; tñ curant

et ſeruant.ut hijs
exemplis ut. C. de
le.here.ſi maioꝛet
ſi ps her.pe.l.anti⸗
qui. et im ſti · de re · di.
r ¶ Scema:id ẽ oꝛ⸗
1 ¶Senatuſconſul⸗
to. ut ſi qñ obliga⸗
uerint ſe ꝓ pupillo
teneãtur alias nõ

demde nullus eandẽ oſti⸗

tucõnẽ obijciat et matri et
alns cum illa. namq; natu
re amoꝛ pius circa hilios
ſme ſuſpicõ e faciat q; plu

rimũ illis nullã habentib-

ad ilios fauoꝛis neceſſita

tem-recte non eſt matribo

derogandu. deoq; licẽ⸗
tia ſit mat ribo Fm antiquã
obſeruacõnẽ abrenũciãti⸗
bus et obligantibus res
ſuas ſicut pᷣ̃us ſcema ſuit.
et tueri hiios et talẽ pᷣſcri⸗
ptionẽ nõ foꝛmidare.ſed
ita ſuper hins eſſe ac fſinec
ab initio otigiſſet legez in
boc ſcribi.quapropter ſi⸗
ue do es ſiue ſponſalicias
exiguntur largitates ſiue
alia debita habeãt ſiue ma
tres ad mioꝛes ſiue mĩoꝛeſ
ad mr̃es ex pr̃mis fo:ſan
occaſombo aut etiã ex ꝓ⸗
prijs (multa namqʒ; quali⸗
bet cogitãs et conſiderãs

admuemat ) ſmt hec inte⸗

gra utriq; ᷣm poꝛes oſtitu

cõnes uidicãadaa tractã⸗

da hue legitimoꝛx Rue na
turaliũ ſilioꝛ mater tute⸗
lam gerat. ¶ Qua wero
multam habemus foꝛmi⸗
dinẽ ne facile iuhurãnduʒ
p mag miz deũ detur et hoc
puaricetur ꝓpterea credi⸗
mus opoꝛtere et hae emẽ⸗
dare legez que vult mĩes
dũ ſuoꝝ filioꝛ curaʒ ge⸗
ſture ſut iuſiur dũ iurare.
ꝙ ad ſcvᷣas nuptias non
wmẽt et totiẽs ſemus pre
uaricatã legẽ et iuſiura dũᷣ
peieratũ quotiẽs pene da⸗
tum ẽ ut peccatũ aꝑptiſſnmnũ
eſß qiua hoe intulimus iuſ⸗
iurandũ ad pᷣuaricanduʒz.

non enĩ eo ꝙ alique ſerua

uerũt uuſurandũ ꝓpterea
opoꝛtet et eas que exho⸗

—

noꝛant eum habere oeca⸗
ſionem impietatis in deu⸗

Fan qd raro ſit ſicuta ve⸗
Ltus ſapi entia docetnon
ſareruen⸗ legiſlatoꝛes ſᷣ

quod ſit plerũq; et reſpi⸗
ciunt et medẽtur.
pterea igitur ſancimus
aliam quidem ob ſeruau⸗
onem quã in matribo ob⸗

ſeruamus valere ſm ſce⸗
ma et abrenuciare easa

vlleiano ſen atuſconſulto
et omi auxilio et omma a⸗
gere que p̈ᷣus deereta ſüt ·
uſurandum vero non pᷣ⸗
beri ſed ſufficere abrenu⸗
ciatiationẽ ſolam velleia⸗
m et alioꝛum omum et de
ſecũdis nuptns nullo iu⸗
reuirando de hoc dando.
mox tamèẽ ut ſecudas cõ⸗
traxerit nuptias repente
expelli tutela et ea agi qᷣ
ſi eam moꝛi contigiſſet ui⸗
re pᷣferret ſemel m uidicii
mentita et ſpones ꝓprie

ofeſſoma depoſcõt ſecũ⸗

das concupiſcentias . hec
igitur lex ſuꝑ pietate ſit
po ſita ut emm nõ miurie⸗
tur in aliquo ho noꝛ in deũ
bec a nobis ſancita ſunt
ut ex nunc valeãt tua cel⸗
ſtudme mamfeſtam faci⸗
ente hanc legem in pro⸗
umcijs omibus· huic eniĩ
gloꝛioſiſſmo pᷣfecko hu⸗
ius feliciſſime ciutatis
eui her cure ſunt de hijs
traſmiſimus legem ut p⸗
uidentie eius et clariſſi⸗

i pᷣtoꝛis cui huus par-

tis cure eſt in omi tempo⸗
re ſeruari et ex nunc tene⸗
at quatenus in omi pu⸗
pillari ſoſtãtia omis cau⸗
tela ſiat ceircares minoꝛuʒ
cuſtodie.et precipue ut
aĩ ſubiilitate deſcripoões

roz

otraherẽt hoĩes ſe⸗
cum qð pupillo o
ceret · et ex hac re⸗
nũciacõe datur cõ⸗
trahẽtib exceptio
licʒ executoꝛ by ue
iundici facta ſit. cũ
et alias qd maius

eſt datur actio.ut

cxecuto.i. et. C.

epi · et eler. aut· ge⸗

nceraliter. Sꝭ nuqd
ſempꝑꝛ cuilibet innt

renũciari p̃t. plene

dicas ꝙ aut ins eſt

publicũ al etate et
utilitate · ut q ins
fiſci: uel alias aliqꝗᷓ
publica bi utilitaſ
v ertitur et tuc reni
ne cen. uel reli · l.i. et
ins publicum et. l.
inter. aut auũ etate

tm non tñ utilitat

nam et hoe ðꝛ pu⸗
blicum . ut inſtit · de

exceu · til· Gi. tuñe
aut eſt ſtatutuz tm
utilitate renuciãtis
aut renũciãtis⁊ cõ⸗/
mun . pᷣmo caſu pᷣt
renũciari ſiueſt pᷣ⸗
uilegiũ ſiue ius ex
aliquo ↄt ractu uei
pacto · ut. ff. et · C. de
pact.de tranſact · et
de acceptibl'et de no
ua.hic excipe caſuſ
illos quos no.ſᷣm
Jo.C · de pac . l. pnl·
ſi vero oũi utilita
te et renũ ciãtis · tüc
nõ licʒ· ut · C. de iure
iurã. ca. l. ij. ß q; ·
et . ff. de poſtul. qs

ꝓhibz et. ff· de ad⸗

mimſtra.tu·quidã
decedẽs. et de opis ·
li.l.cerdoneʒ· et de
pact .· iure gen. ¶ ſ
paciſcar · et p ̊ pu⸗
to ꝙ ̊ pactum nõ
teneat qð faciunt

20 — u 2
e TπνH 2 n
ern Li
— t inſra

az ecreditoies q; debitog nõ valʒ ꝓbare ſolucõnem niſ pen nõ inrat · iuamentũ eni et nil aliud ẽ remiſſuʒ. et ſic pena

baple ſeripturã cũ ſit ↄ mums utilitas teſtificandi. ut.s de teſti · deſertioms dunt · ut. C· quibo ex cau in fa. ir.l. decreto. et
etben· in pnci ct nõ d anguſtari ut. C. de here · qmin fi. immo ff. de otra ac.tutx.l. a tutela. „
edamg impugnari· ut· C· de re. cxe.l· gnaliter. im pnᷣ·nec ad vnã x Mec ĩgitur. ꝓuidentie· hec ſcʒ cureſit. .
engt fſpim ꝓ bacõnũ index dʒ aĩmu alli gare· ut. ut. ff. de telti· y ¶ Deſep cõnes · ſcʒ reru m oꝛũ qð als muentariũ appel⸗
teitie ... ij. q argumenta. Sivero renũciatur iuri ↄmui.q; nee 3 ¶ Scriba. ut. C. de ma· aue.l· fi · „.eöälatur. azo⸗
deteti in fauoꝛẽ nec eſt publica utilitas p̃t renunciari: ut no·C. a ¶ Alijs · ſeʒ p ſentiby. al· P ¶ Subtiliter. eu mqſicõe.
gönin de pact. ius publi⸗ c ¶ Dandis.ſcʒ rem
recfon cũ. h viðꝛ etiã ſi cõ⸗ V pupilli ſal. fo. ac.
huſtfi mums utilitas ver⸗ —R rẽs egibo. ut · C. de
eiſei tiur in inre ꝙ pol⸗ fiãt pᷣſente quoq; dlariſſi⸗ glarioꝛi nõ indigna. eteni ami:tu·ltutqes. et
rdi Bneuu aliſ aut ra vmſſa eſt et alnjs ꝗͥ cõ⸗ vir cũ eã extuliſſ. et demde gttil tuto⸗ Epnl.
gifbep ins coõſiſtit in phi⸗ ſu ete talibo interuemůt ſb ſcðe dotẽ ſuſcipiẽs et fili⸗ Hubriaa
delttse tũe nõ poteltre⸗ . ec pᷣma pa expe.
inag nctaraut mper⸗ dandis er omibo agẽdis adhuc ſedᷣa ſupſtite · v⸗ ditur .c uſch 2
rlti miſſione · et tüc ̃t. Rcut nr̃is decermiur legi⸗ lebat igitur ſc vᷣa uxoꝛ do⸗ Cillucch.
ii H bus ꝓudẽtiaclariſſmn p⸗ tem a ſe datã exigẽ pᷣule⸗ 6CE wonant
Kae toꝛis cui huius ptis cure ẽ gio utens a nobᷣ dato:cõ⸗ Se ne B
enii onatq; eã ipᷣe in hac re tradicebant autẽ ex pᷣoꝛi. illud, uſq; in finẽ⸗
rili gia eiutate ut omibus ſit mr̃imomo fiin et ipi mater⸗
Eug mamfeſta et nullu lateant nã obiciẽtes dotẽ. et dubi⸗
ſen que anobis ſancita ſũt. de um erat utrum etã non ſu⸗
illen⸗ boc en legẽ ſicut opoꝛtet perſtite pᷣoee uxoꝛe opoꝛ⸗
Nrnfr ſeruari gloſiſſmis pᷣ fectiſ teret ſuſapi hilios otra ſe⸗
eſtt in ꝓuinens ſacroꝛx nroꝛx cunde dotem litigantes.
poꝛ ox. deſtinauim us. non enĩ alns dedmus du⸗
t exà ctõne immſtate doti⸗ dum et damus hoc Puule⸗
pᷣme et ſevᷣe viro ad ſcdᷣa Guũ aut heredibo aut ere⸗
wta migrãti ſponatur pᷣ⸗ ditoꝛibus ſed ſolis ſilijs.
mauxoꝛ uel ex p oꝛi matri⸗ plurime niquidẽ dubitati⸗
momo fiin et ut h woluerit ones extiterũt ex hac cau⸗
uxoꝛ aut is qiu ea doteʒ ſa dicente ſcðᷣa qi expen⸗
nicin ſeripſit dare viro q ſepᷣta diſſet et anteqᷓᷓ ad euis ve⸗
itne ſut diſtulerit aut vir ſula⸗ mſſ mrimomũ pᷣoꝛis uxo⸗
an pere ſoluto mrimomo da⸗ ris dotẽ et nõ eſſe uiſtum
ſſtenee. „ — „ „ — . J „» — „.
e e dir eet ee en gind ſuam dot q̈rantuz KäEng.iſtud ver
tneln Perialc: tune n exig! eu ab eà enà olcpta muentus elſt relquiſſe vir bü regit duos diuͤ⸗
his odioné b. ne mn ma⸗ an nupnalẽ donacoõnẽe. quãtü ſufficẽt ſoli ſedᷣe do⸗ ſos accuſatiuos ſic
E ædomano.ſvero FEd au. Johip. . ſeðᷣ o. tem eam perdere illos au⸗ ede referenca &
apeaſt kauge aef 24 vdũ̃ iudi cãtibo no⸗ tem expenſam iã dotẽ pei⸗ ¶ Eum. ſcz virum.
m mam appꝛobo de. bis m dubitacõnem pere. ß filn ipothecas ꝓpo⸗ dũ· extuliſ⸗
E obſtat dicta lex de wmt cauſa muita coꝛrecti nebãt. qu omã ommo rebꝰ ners ens h Gi⸗
“ A ur ſd one digna et legiſlacõne exiſtẽtibo moꝛiẽti pothece n ¶ Dato. tã in pſo
üctii ubialias non Hõ
EI licz expᷣſſm. ut. F. eis · ut · C. qui po.in
ofi de pauna filius. vetera m. uel dic ꝙ pnᷣcipaliter in t be e PiS& Pa-l. Gi: ac.
ſert⸗ mtcile, 3 H„ασ „7 Ul dic ꝙ pùcipaliter in labo ¶ Dotem nam otm alios tñ bñ erĩt adnnttẽdi Bus.
6 rantiũ utilitatẽ dãtur ille ferie. ut patz in e.l. de fer· in vñ . AE ⸗ 5 alij 1
ne bi · qni occupatiaẽ. fer. m pn⸗ p (Et aneg er ew errõ ine enus. ben
zuine . Panec- ,B . q ¶ Heredibo.ſᷣ puiſegiũ in pſonaliba ꝛypothecis ꝓ to⸗
eett k urjg nun quid ab ſoluitur ab illo ſa eram ẽto qd te neq; extraneis herdibs mulieris daturut hic· et.· C. de
ane de admimſtracõne datur. ut. S. ut h b. fi. nõ 8 . ſ. j. cᷣ .
ns Ænoõ dicitur hic. er qiia citius adnubendi entur ri
ePN i ille ad zmim ſtrãdum u mouentur Ex pluri bo.accurſius: S .,
iann u (Perferret. et ſic nõ y qua Penaʒ patitur ſi iuraret ut uta Laſnden a z hanla ſe ut iibiar e c F
un Ake —er. 33 P r n mraret. ut m pig. ha. l. aſſiduis-Cexcepẽ.
ce, ECqñ mu off . all ij . e · de nup · Eſ aut.· aandẽ er nu qnñ Td

—

8 (Pothæecas. id eſt actõnes ipothecarias· M.

ff. ſo. ma ſi cũ doteʒ · Gſ · et · ff. de Puil. ere. l. ſiventri.· Em
boms ·et · S. ut imm obi . ante nup · Epnl. .. 3
e ¶ Singulos. ſcʒ hab ere qð ſancitũ eſt illud qdᷣꝛ c᷑·

„ ¶ Competit · ut.

tis p eticõöͤnem ut

Ment- alias erãt. et ſie eſt regula ꝓ eis que dicit· qui

a (Elent; al n A eguata.
õäzs pig. l. n.

ijg igitur. ſancitũ eſt.p Hanc.l. tñ et p alias prio⸗

ris ideʒ eſt in hoe caſu · ut · C. de iure doel · ubi · et · l. in rebo · t

ſemoꝛes potioꝛ es qᷓᷓ ſcdᷣe
eſſent. ¶ Hijs igitur ĩ du⸗
bitacõnẽ wvemientibo illud

tim elt. quia h aliquid ap:
pareat rerum prioꝛis aut
ſcðe dotis hoc neceſſariuz
ſilios poꝛis aut ſcdᷣe hr̃e
AAAut ſi moꝛiaturailla filios
—“ eius ſmgulos quod ꝓprie
habẽdũ ſuũ oſtenderint.
Huic enia in rem q de ꝓpri
etate eſt competit pure et
vnũquemq; qð ſuum eſt
babere nullo piulegio in⸗
digens. ſi vrro mebil ap⸗
paret utriuſq; rerũ aut ali
qua qui dem appareãt ali⸗
qua wero delmt ſiue ſuper⸗
ſtites ſmt mulieres repu⸗
dio foꝛſan pᷣoꝛe matrimo⸗
mo diſſoluto et compete⸗
re mulieri dotem ſuam ſiue
deſuncke ſmt hins exiſtẽ⸗
tibus ambe aut etiam vna
earum in his que deſunt
ſuperioꝛem eſſe prioꝛem et
hilios ex ea antiquioꝛem
dotem ꝓponentes. idẽ eſt
dicere nepotes et ꝓnepo⸗
tes: et deinceps ſucceſſo⸗
e (Dotem id ẽ do⸗

q; ſme ſua culpa diunoꝛcium interceſſit.
¶ Succeſſoꝛes:alias ſucceſſiones.

ature.qui omes poſſunt filij uel liberi appellari. uł

.ff. de ver. ſig.l.hiberoꝛum.

b ¶ Publica. jd eſt ſcᷣta manu publica pignus in utra⸗
q; fuerit obligatũ: et ſic in pignoꝛe pᷣfertur pᷣmus ſecðo.
ut ſubicit.et.C. qui pom pig.ha.l.ij.nõ aut in pſo nali
ut · ff. de Buileg · credi.l.pᷣuilegia: uel dic vnũ ab vna ciui⸗

tate aliud ab alia· namciuitas mutuat ut.ff.ad mace.

lchil. et ſie mmproprie dicitur publicũ · ut · f.· de ver. ſi.

l·eum qui vec.et de publi ſed⁊ hij: Epterea: non aut pt

certum eſt et a nobis ſanci E

poni ꝙ u trimq; a fiſeo uel utrũq; ab vno ereditoꝛe fue⸗

rit acceptũ. cũ no di cerętur aliquis ſibi p̃ferri · Itẽ ꝙ diẽ

neceſfariũ · di c id ꝓbabiliter. nã hec regula qui pᷣoꝛin
pignoꝛe p feratur fallit in· viijcaſibo · ut · ff. qᷓ po. in pig.l.

mterdũii.et.l.ſe.et.C.qui po/in pig·laſſiduis.et im.e.ti.l.

ſeripturas· cet.C.ꝗ.mo/ꝓigCa.otra· ſatis notuʒ.et. C. qui
ꝓo.m pig:llicʒ·e · C· de pigno· lul:cũ autentibi poſita.
et. ff. de reli gio. l. pe
nulti · et. S. de trieñ⸗

res cuiuſcunq; nature fue⸗
rint. ſicut enĩ ſi duo debi⸗
ta publica ſuiſſent· neceſ⸗
ſario antiquuʒ poſterioꝛi

iulegia neceſſarium elt p̈⸗

oꝛi doti dare prioꝛa et ita
ſecũde · et dotem non ſpo⸗

nere dot · et neq; ipothecã
ipothecis· ſed quod anti-

qiuus eſt et tempoꝛe am⸗
pluis manere ꝓprium ro⸗
bur habens et praulegi⸗

um.tompoꝛa namq; ipothe

carum permutare aut in⸗
terimere nullo modo pa⸗

timur. et hoe dicimus nõ

ignoꝛantes qm iam et in
alia quadã noſtra legiſ⸗
latione hec decreumus.
ſed quomã omino motuʒ
eſt apud nos et quaſdaʒ
habuit aliquo modo cau⸗

ſa queſtiones · ꝓpterea et

ad preſentis legis acceſ⸗
ſmnus opus non ut non
aliquid pᷣus ſeiuerimus ·
ſed ut clarioꝛẽ eam omi⸗

bus oſtitueremus. (
lud q; adijcere legi bo⸗

nũ eſt. qðᷣ mota queſtio

¶ Ct pᷣuilegiũ· nota pᷣ uilegiũ pᷣmũ ſeᷣo pᷣferri· ut hie
En pompig · ſ Pignag er. fde Pnie. filliſ er ff⸗
depoſiti.ſi hoĩem · ¶quotiẽs · in pnᷣſed ar otra m neen 4
dem. Eet. ff. de Huileg. cre. l. p uilegia.So·pmam ipothe⸗
ca intelligitur. ſctᷣa in pſo naliba act. poteſt eti dici in p⸗
ſenti eaſu eſſe ſpeciale ut etiã in ꝑ ſonali hoc idẽ ſit ut P⸗
mum poſterioꝛi p̃ feratur. , è
Kk ¶ Motum. ſeilz negociũ. uel motum · id ẽ qu entũ ·
¶ Prius. id eſt melus.
m ¶Illa:· ſcilʒ mulier.Accurſius floꝛentinus
n ¶ Voluerit · ſciliez dotem ·

et ſemiſ. Eillud o)

.

.*
—
–
=

S=
—,ʃ —

—☚n-
=
=

— — —
— —

= Z

=
=☛

=
S-——

S
S

=ꝛ =
S=.
—

=

==
==
=
—

— -

E

zen

SE £☛re-

=–

atki
1A
ſr
ſuͤn
ſeleg

2

o egisverba ut.ff. de iure dot· pfecticia. , .
4 ¶ Conteſtetur i·coꝛã teſtiboↄ fiteatur ſe velle in ſaceulo
uel in folle pecumã ligatam ſoluere.

q Maius ·id ẽ amplioꝛeʒ dotẽ quã ↄuemit et hoe poms

ad maioꝛẽ exaggeracõnem.

Pr ¶ Bi mobilis ſit.puta aurum uel argentũ uelveſtes. ,
8 (Scuᷣm legeʒ: conſignãdo et deponẽdo.ut · C. de uſul.

.l.acceptã. nõ autẽ

ſola oblatio ſuffiẽ ·
