gẽ ſpẽalẽ ad tuã buitu dinẽ ſcri⸗ l. etiaz et ·l.
bmus. de nuo reuerẽdiſſmoꝛx lobem, a
clericoꝛz ꝗᷓ in hac urbe ſut diſſo hie non fit
3 Eiil mn6 e ut: ¶ ut ſimo
nẽtes · Aua enĩ pene nl mmẽſuʒ añ nupẽdo
bonũ eſt. ↄpetẽs eſt neq; oꝛdina na··
tiones qᷓ ſuꝑ reuerẽdiſſmmis cle⸗
ricis ht ã reuerẽdiſſimis dya⸗ .
comſſis ſieri tantas ut illorum ſaĩ· quã da
. re ꝓmiſit
k (Etiã .
q· d· non

c · l. p̃ter rub⸗

m ¶ Programata. ꝓgrama eſt ſepᷣtura publica ↄſilio ſa

corectã ꝑ hãc· Itẽ cõtrajj. de tpe nõ ſo · pec. E ghaliter.
ſanñ· hãc co:rectã ꝑ illã · vel dicunt h verũ miſi pᷣſcpeðò tpis

ter delictũ mariti · Item ↄtra q de
exi · et mtro:reis · G qm. Sʒ illud pietatis cauſa dicũt. Nã

vnius felicitas alteri deſt ut · C. de nupẽ. l· f. S utrũq;
hoꝛduoꝛe cõtrarioꝛ recipit modificacõnẽ hodie utꝗj. ut

liceat/ ma · et · a. Eÿ. vero legem dudi· Itẽ cõtra ꝗ· de exx

pientũ facta ut patet fere mi fi. euiuſlibʒ ↄſtõms huius

ſibri et ð · . de diner . reſcp· vmuſa.
neSRingrridict⸗ ſie et in ſti. in ꝓhemio. Gi ·
ub. ¶ vmt derermjatus ſit nũs clericoꝛc ꝛc̃ ·

o Maioꝛis eccleſe· conſtantinopolis ciuitatis

p (Eccleſaꝛg· ſub dicto priarch atu oſtitut arũ.⁊ ita elt
herc lex local.ſic als ꝗᷓ. de eceleſaſ. ti · Efi· et ꝗᷓ.de tabellio ·

.Cſi· et econtra quedãv alet als ſed nonibiut.C. de hijs

Ani ad ecle confu.l Fri. Fen .

2

—ðꝰ

—e-

—S— err en —

—

0;

Sdum. tuaʒ· loq tur epiphamo pfriarche almevr⸗
bis cõſtãtinopolis. a ¶ Patriarchas anteceſſo

b¶ Mẽſiia· (nõgẽti qh̃ginta ut. C. de ſacro res tuos:

— „ 5 ⸗ p
1. re

q eſt hie in medio cancellandũ eſt, vel dic ſi q̊s aũt·ſ. ee
cleſie edificatoæ.· qð dᷣꝛ extẽdẽti.nõ ſufficiẽtẽ· ꝗ·d. pluẽs
æc poſſet pati qꝗm hẽat· vel dic ſi quis aũt·ſ.eps.et de eo

ſanc.ec.nõ plures.
c¶ Diſpoſuimus
res Nam er alia multa in illa ↄtin ebãturut patet in bac

znl da lege grecaet pꝑs ſnie illius

in dicta.l.C.de ſa.ſan·ec · nõ plu⸗

lianllud aũt fatuũ ẽ dicere ꝙ loqtur h de illa. l.nõ plués.

cũ illa non
ſit iuſtmia
m. accur.
d voni ecrpeſis ſanctiſſima ereleſia inei⸗
ome qH dat m cauſam mutuorũ maxĩo⸗
mmium
vertitur in ruma paulai ad nouſſimã me
vi ciũ ut h̊ piã deponatur. Noumus eni
e de refe. ꝓPter hmõi occaſionẽ huiꝰ re⸗
ſaeri · patri ·
Efi. et de gie ciuitatiſ. ſanctiſſimã maioꝛ?
mẽſura oꝛ⸗ ecc̃iaʒ nr̃i impij mr̃eʒ debitis inqͥ⸗
dikt FEi⸗ etarimaioꝛibo et nõ alr valentẽ
pi. rmß nca facẽ hingulas erogacnes te⸗
ſu et ido di uerẽciiſſmus clerieis anq auruᷣ
ſnbate- non puũ ſumat mutui. faciẽs ta
wiadcecie ypo thecas qꝙ; pignoꝛuʒ dacõ e
ut de non in opfis ſins pᷣdns et ſuburba⸗
alie. E inr. ms. ꝓpter hee igitur pſpeximus
mus⸗ noſmetipos deponere ad hmõi
aKie ge cauſe inqſicõnẽa agnoſceẽ. quẽ⸗
eſt muli erũ admodũ pᷣus ſe habiut qͥcquid
a devolſent longitudo tẽpoꝛis adinuemt.
geliũ. Sed jnueſtigãtes igitur illð vndi
nunquid q; nu emmus qm ſinguli hoꝛxqͥ;
nila ne ſciſſmas eccias ecliſicauerunt in
ſtabãt mu bhace ſeliciſſma ciuitate nõ ꝓ edi
lieres cum Rcio ſolumõ cogitauerũt.ſ̃ etiã
arae. ut expeſas ſufficiẽtes darẽt a ſe
Foomona fadis venerabilibo. adetermina
chis · Eco⸗ rent qᷓntos qdẽ pᷣſſros opeteni
git adu · ſed eſß ꝑ vnãquãq; ecciam qᷓntoſq;
Piafera dyaconos maſculos atq; feĩas
rũ q recipi et quãtos ᷣ dyaconos et rurſꝰ
ebant ſuſtẽ cãtoꝛes atq; leckoꝛ es et ho ſtia⸗
rianee rios oſtitui et ſup hoc etiã orato⸗
dleſia ut J. rij expẽſas diffmierut. et reddi⸗

tus ꝓprios dederunt ſufficienteſ
bijs que a ſe oſtituta ſũt. Si qᷣs

ſane er. Ju aũt adieceit multitidĩeʒ nequa⸗
bemus . qꝙ̃ᷓ penimſ ex ẽdẽti ſufficientẽ. et
1 . git dniſertt uſq; ad tpus multum
b(Unän⸗⸗

tionẽ. ut nõ oporteatnos hdie de hoe cogitare ut. 8.
hreð. et fa · Ci.

Wrenb, 3

bus · domibo·
quot eſc vicaa inferius. IWPijs. lo⸗ js.10 ⸗
cis venerabilib us.

m ¶ Cõſtituta ſũt · hic otinuatur: J. e.e emanſerut ice

ſin int vel ali Cfi·

4 Nobie“ eni
in fi. bS; er Pijs poſſeſſom

die ut modo dixmmus q; non adiecit vltra mo dũ etmte⸗

rim edificatoꝛ largiebatur neceſſaria:.

n ¶ Semper i. multotiẽs. n¶Ant tevngiqf. factiſunt,

ditoꝛes:ſ. a⸗
talia oFuata. et doner hoe ſiüt do licz tãta ꝛc.
nauerũt ſanctiſſmmaꝛ. ecciarum Ce.
domibo que ſuffieerent. Cuvero f. inuemm
deo amabiles epi alquoꝝpᷣ ces poſſint.

ſo reſpiciẽtes ꝓtracti ſunt adoꝛ
dinacõnũ multitudinẽ· aucta qͥ⸗
dẽ eſt expeſaꝝ quãtitas/ad im⸗
mẽſtatẽ multã.creditoꝛes autez
vndiq;.et uſure et noiuſſma ino
pia ce eſtut neq; creditoꝛes

apter ineredulitatẽ cauſe. halie⸗

nacõnes cũ ncdtate et contrale⸗
ges et cauſe indecentes· et neq;
Apria dig mtate t ꝑate. ut ex hac
mmietate neq; pᷣdia neq; ſubur⸗
bana ſufficereẽt ypothecis et pi⸗
gnoꝛibo. neq; creditoꝛes ꝗꝓpter

boc inuemrẽtur . . ad mopiã deſ⸗

cẽderet nouiſſmã et nec ipiæmi
miſtris emolmẽtũ dare ſufice⸗
rent. Dʒ ad viã ommũ infeliciſſi
mã cauſam deſcẽdẽt qᷣtenus rexx

oĩm creditoꝛibo cedet. ¶ Qõð ee

¶ lure· aucte· p/Mouiſſmma ſ. mopia et ſbaudi

ſipuemẽs.

git. ut q quia pdigus 6 ctſta bonis eius mter⸗

4E lt · f. de eu. furrl.i. vel die ut inſti · de hijs qui ſunt
jch cauß coꝛpalib⸗ cogitamus ac.ut

J ut cü de app · cog · CEſ vero liberi.

H.no &ꝙ ᷣ qᷓ hoc puaret

piget nos dicẽ et quẽ admodũ ſtate. h fut
non hiat ꝓudemus. 22. ſi nõ ali em poſ
qᷓs ferret libenter eũ qultra ſaz toe annen
ſla expedit quõ nõ de hijs nob ri accur.
eſt cogitãdũu.ſ?õ en ĩopoꝛtet ad tCotnale
maſin⸗ expẽſaxx querẽ et poſſeſ⸗ geg⸗ on
ſiones. Hoc en ĩſhimulad auari⸗ patcenz qui
ciã impietatemq; pducit ſed ex fuerunt po⸗
bijs que ſunt expenſas q;ᷓ metiri. Rean. E
quapropter ↄoperẽter etia de hij iubemus.
ſancimus q immẽſitatẽ excludi⸗ .l. ſancimꝰ.
mus certe medicme cauſam tra⸗ u Predia.
dentes. ¶ Sancimus igitur eo⸗ zuſ ⸗
qudẽ qui bactenus ſüti in eadẽ Prräede
cta eccleſa.

pauꝑ non eſß.

cemate. ioꝛdine ſuie digmitate.

bᷣ Dancimusque hac ↄſtitutione dicimus.

e ſfuturo·

F cleſijs. ſ.tri

uᷣſ. nongẽti · qn quagmta ut.s.in

a.ſ.Pus ſancte ſophie.q̃ ẽ maioꝛ eccia

nõ ꝙ vnꝰ vicẽ duorũu gerẽ nõ pol⸗

g Cõoſiſtẽtes. Dic⸗ ſit: ſie.fde pactſi plures.Itẽ no

ta ꝙ quidã hñt tres colunas plus·ſ̊ nõ legitur et qͥdã

non Habẽt

hãc aſtõnẽ
H¶QNm. re
ſpodet ta⸗

cite qſtiom
1 (Nludch.

no. ꝙ non
debz traſire
clericus de
vna eccia
ad aliã qðᷣ
non uatur

k (Côtme

dicere . no⸗
ar. ꝓp epᷣo
vel prela⸗
to qð licet
reclamare
lr̃is domini
pPape ſie · C.
ñ cõtra ius
vel vtili.yu.
et ſe ß pᷣt di
ci ꝙ h̊ non
a principe
ſed ab alio
noĩe pnci⸗
pis erãt miſ
ſe. Si autẽ
cõſtet lĩas
eſe pnᷣcipiſ
reci piende
ſut. ſ̊ ſcdᷣa
iunſſio debz
expectari
ut · C· de mã ·
Prin. l.i· et
J. de man.
prin. Edein
Egẽ.
antiqᷓ;.
quã habe⸗
mus. C. de
fideiul.l.nõ
recte. q̃ hie
coꝛrigitur
et noua ei a
di ciũtur et
parte ſer
uatur ut qͥ⸗
dam dicüt
q nichilẽ
ß die ꝙ erat
quedam lex
que duo di
cebat. pᷣmũ
ut pnte u⸗
troq; reus

ſanctiſſma maioꝛ e eccia. et ꝑ re
liquas omes vnerabiles domoſ
reu erẽdiſſmos clericos et muli
eres dyacomſſas· et ho ſtiario s
manere in quo ſut ſcemate:non

enĩ ꝙ elt minuẽtes hec ſancimꝰ2

Reliquo vero tpe nulla ſiat oꝛ⸗
dinatio donec ad antiquũ nume⸗
rum mſtitutũ ab hijs qͥ ſſſſimas
eccias fd caueruͤt reuersgiſſi⸗
morũ clericoꝛx qᷓntitas rediga⸗
tur. (eanrßbdé reuenen diſſi⸗
morũ clericoꝝ ſciſſmne maioꝛis
eccie regie nr̃e ciuitatis determi
natus eſt nis a valde breuis e⸗

niIt utpote vna exiſtẽte ſeiſſima

ecciapoſtea wro et venerabilis
domus ſancte gloꝛioſe virgim
et di gemit ricis marieiuxta ſan
ctiſſme maioꝛis eccie in ciuita⸗
tẽ po ſit aʒ ediſicata eſt a pie me⸗
moꝛieverina et venerãda domuſ
ſci martiris theodori ab ſpoꝛta
tio gloꝛioſe memorie dedicata ẽ
erat aũt etiã nẽabil domꝰ ſan⸗
cte helene qꝗᷓ ſſſime maioꝛi ec⸗
cleſe co pulata eſt. ꝓpterea redi
gere nuům ad antiquã higur im
poſſibite eſt.Nõ enĩ ſufficiet ta⸗
tis eccijs pauci ↄſſtẽtes.m̃
non ꝓprios clericos neq; mres
hñt baſilicas. ſ̊ ↄtinue ſut.a ſan
ctiſime maioꝛis eccie et earum

omes ccũeuntes 'm quendã oꝛ

dinẽ et crcu mĩſteria m eis cele⸗
brant · deimde ꝓplurima multitu⸗
dine ex antiqͥs hereticis ad ſan⸗
ctiſſmã maioꝛẽ ecciam deducta
gra qᷣdeʒ magm dei et ſaluatoĩs
nr̃i ihu xpᷣi etlaboꝛibus aut im⸗
mutacõ ibo nr̃is opoꝛtes plures
qᷓᷓ a pncipio ad ꝓp̃un mimſtern
officiũ diffimri. et ꝓpterea ſanci

primo ſit oonuemendus et in hoc bũ ut .e. Eantiqua ſi
quidem.ſecundum ꝙ ab ſente reo non dabatur ſpaciuʒ
fideiuſſoꝛ ad producendum reum etm hoc male ut ꝗ. e.

CGſivero interceſſoꝛ·ibi:.non enim.ac.et fuit hee lex anti

quioꝛ qᷓ; illa.C.e.non rectevel qᷓ; alie que tractant de ea⸗

dem materia ut patet]. ꝓxi ·

I¶Olm.ſſcimus·⁊ accipitur ex ſequenti vᷣbo neſcimus.

mus nõ ultra quideʒ ſexaginta
preſbiteros in ſanctiſſma ma
ioꝛe eccleſia eſſe.dyaconos aũt
maſculos.c.et quadragmta fe⸗
minas·ſubdyaconos wero nona
ginta.lectoꝛ es aũt.c.et.x · cãto⸗
res.xx v.ita ut ſit omis nus re⸗
uerendiſſim oꝝ cleicoꝝ ſcſſmme
maioꝛis eccie m quadringentis
xx v.inſuꝑ.c.exiſtẽtibo hijs quii
vocãtur hoſtiarij. In ſeiſſma ſiq

dem maioꝛe eccia hiuus felhciſſi-

me nr̃e cuutatis ꝑ tres venerabi

les domos vmtas ei ꝗqnta cleri⸗

coꝝ ſit multitudo nullo qdẽ ho⸗
rum qui nũc ſut exclu dẽdo liect
plurimus ſit nis.ab bijs qiu a
nobis nũc determĩati ſũt.nullo
aũt de cetero adiciẽdo in vnoqᷣ⸗
q; oꝛdine.in hijs qui nũc ſut do⸗
nec ad huc numerũ menſura re⸗
digatur. ¶ Illud q; addẽdũ eſt
ut qd hactenus no decẽter ſie⸗
bat nequaq; in re publica gerat
i.multos reuerẽ diſſmm oꝛ cleri⸗
coꝛ dedignai qdẽ in hijs in qᷣbo
oꝛdinati ſut ſanctiſſmnis ecẽns·ã
hic aut mꝓuineijs deſeruire. ad
ſciſſmã wro maioꝛẽ ecciaʒ et ve⸗
nerabil em edem eius ꝑ patroci
mũ qpᷣlibet accedẽ qð de cetero
fieri ꝓbibemus.nã ſi ſupwnera⸗
bilibus monaſterijs ꝓphibemꝰ

ex alio monaſterio ad aliud traſ

migrare muſtomagis neq; reue
rendiſſimns clericis hoc pmitti⸗

molueria negociacõms hr̃e hu

iuſmodi bonorũ deſideriũ iudicã
tes. Si wro et aliqñ talem quan
dam migracõnẽ tua beatitudo ã
p tꝑa impiũ fieri pſp exeit nõ ali
ter bec agit antec adpdictum
anobis numerũ cauſa redigat᷑.

ſic. ff. de tute
ct ra. di. l. i.
nüuc.
m 5 ap⸗

probatã · i.
reprobatã
p cõ ſuetudi
nem ei con⸗

trariã ut. ff.

del. et ſe . cõ.
de quib. E.
fi· et .de qᷣ⸗
ſto. Eſi ve⸗

ro. accur.

n ¶ Exqui⸗
ſitas · i. P le⸗
rũq; m inch⸗
cijs necãrio
examĩ ataſ
Nã et ho die
plereq; cau⸗
ſarũ ſunt de
ſimili mate
ria.
o Mwaro⸗
tẽ · ſ. foꝛe vti
lem. vel diẽ
apparet id
ẽ ad memo
riã reducit᷑
et deplorat
ut facit vx⸗
oꝛ ðð marito
bono moꝛ⸗
tuo cuz mĩꝰ
bono ſit cõ
uũcta.
p(Emte⸗
ni. interpo⸗
ſitio· a ccur.
q ¶ Eius·ſ.

antique le⸗
gis;
on diſ
creta· ut. S·
c.in pn.dix
imus ·
Caugmto·
nam cũ duo
capitula tm
in ea ↄtine⸗
bãt᷑ m hae
ↄoſtõe mfim
ta ſũt ut ꝗj.

ecep totum.
Siquis

igitur. qꝛ le⸗
gem antiqᷓ;
volumus

ut mig ratio in offieũ deſcientis
Rat ei nõ ſuꝑ numerũ alquẽ om

nino acecedatur · hoc enĩ niła ma

chinacõne.neq; ex aliquo mo⸗
do Keri himmus. h quidẽ de ſaſſt
ma maioꝛ e eccia.in alns ant om

mbo eccleſijs quarũ expeſas ſan

tiſſnna maioꝛ eccia facit ſanei⸗
mus.nũc quidẽ exiſtẽtes mané
ſiłr eos etiã ſub ſcemate.de cete⸗

rowro nullũ oꝛdmari anteq;ᷓ ad
eũ numerũ vmuſcuiuſq;
qin antiqtus diſfimtus eſt ab e⸗
diſicatoꝛnbo ecciaꝝ · pᷣſbᷣroꝝ dy⸗
aconoꝝ maſculoꝝ atq; feſax er
ſubdyacono atq; lecxoruʒ nec
non cãtorũ et hoſtiarioꝝ nus re
digatur · et nullus in medio pom
tus adiciatur. Noſqß i p̃icauemꝰ
tale aliqᷣ d agea oꝛdinãdos ab
breuiamus. nulluſq; nr̃oꝝ iudi
cũ tle aliq̃d agat niaʒ foꝛmida⸗

legẽ: et licẽtia ſit buſſimo areht⸗

epiſcopo. et priarche hinꝰ rege
eiuit atis oꝛdinacõm otrachcẽ ʒ
iuſſio de palacio wmat.naʒ ꝗͥ 5.
eipita cui pᷣcipitur ſub ecciaſtica
mulcta erũt ſi tale aliqd egerint
Dʒ neq; in alijs eccijs qdᷣeũq; e⸗
molimẽtũ et expenſas habeãta
ſanctiſſima maioꝛe eccia ineõpe

tens multitudinẽ mure oꝛdinã-⸗

doꝝ neq; traſcẽdẽè de eetero oſti
ttã a pncipio ec Cſupillismoſu⸗
rãne foꝛte ec qͥ m eaſoſecrantur

m multitu dinẽ meidèteſ mmen

ſama accedẽtes libimet a pie a

gentibo q ſtus diui dẽteſ et exm

de uſqz ad Imẽſuraz nõ ſufficiẽtes
m Maxnma anguſtiaʒ meidant.
ro ultra mẽſura diffimtã
ſciſſime maoꝛis eccieſiue ali an
oꝛdinẽtur q ꝑ tꝑa fuerit ſanctil⸗
ſime maioꝛis eccieſ. aſſimepus
et venera biles eunſdẽ eccie yco⸗
nomi erogacõnẽ ecciaſtieaz eis
pᷣbeãt quibo ipi c de ſuo ex 4a
facultate pᷣbeant exp enlaz· et ⸗
bus boe expedẽ eos pmiſit bea⸗
tiſſmus patriarcha. Sciãt eni
q; h quid tale egerint licẽtiſã da

eeclehe

mus et ſanctiſſimis pr̃iarehis ꝗᷓ

poſt tale aliqͥd agentes fuerin

et poſterioꝛibo yconomis a oĩbo
reliquis reuerentiſſnnis clericis
talia pſcrutari. et facta ꝓhibẽ
et indicare impio ut illud ogno
ſcenepcipiat ex ſubſtãtia boca
gentiũ y conomox aut etiã per⸗
mittẽus arep̃i hec ſartiri ſaſſime
eccie. Quapropter ne rurſus ſi⸗

At talis aliqua rei ↄfuſo atq; tu⸗

multus ea ad mẽſunã a pnᷣcipio
oſtitutã redacta tũc oꝛdmare li
ceat intm ut non traſcẽdatur de⸗
ſimta mẽſura neq; nuüs traſiliatur
aut ſiat qdã circa hec calliditas
Nõ eni illud patiẽtur oĩno ſieri
ut dicatur· q; lieẽtia erit oꝛdinaẽ
q; non tm emolimẽũ pᷣbere · ho e
enj eſt rurſus ↄfuſionẽ efficiẽtiuʒ
et immẽſa adiectõne ſedᷣa colle⸗
gia oſtituẽtiũ deinde etiã pluri⸗
mas hẽbit cauſa circuuentiones
ut alias ſibi vias auaricie inuem
ant ꝓ alimẽtoꝝ expenſis · et hoc
igitur nõ agi pemieus etiam ſub⸗
mulcta q vo caun ecciaſtica ꝓhi
bemuſ.maximã vtilit atẽ hãc eẽs
putantesut ſcã maioꝛ eccia neq;
debitis ſubiaceat neq; anguſti⸗
eiur · neq; ꝓpetuo deſiciat. ſp ha
bun det · ſic en de hijs expenſis
tetermiauimus ita cõ gruet per
tps ſaſſmũ priarchã et reuerẽ⸗
tiſſmnos yconomos conſiderare
ut alie expeſe que fiũt ex ecdeſi⸗
aſticis qſtibo arca pios crogẽt᷑

actus.et deo placẽtes et illis hec

miniſtrẽtur q qᷓ ꝙ writatr egõt. et

non hñt aliũde alimẽtox oeca⸗
ſionẽ.· hoc eni placat deũ dñm. ut
nõ pfocinijs et ſtudijs honminũᷣ

eeciaſticas expẽſas in bomĩbus
locupletib⸗ diſtribuãtura ideo
inopes neceſſaria nõ mereantur
Seiãt aũt deo amabiles ycono
mi et qin nüe et tpe futuri ſut. qe

ſi quid pᷣter hec egerint er diui
ms ſuppliens ſubiacebunt et ex

ſubſtãtia mlẽnitate ſaſſnne peu
rabunt eceleñe. Beaſimdmẽ

refoꝛmare
igitur- c.
a Credi⸗
derik Lmu⸗
tuando au
rum. ut ſe
tur. Sʒ q d ſi
in alio coſi
ſtat mutuũ
qð ponde⸗
re nuo ꝛmẽ
ſura oſſtit
ut · f· ſi cer
pe.l. ij. vel
qd ſi alins
contractus
ſit cuz et ſp
poſſit fide⸗
mſſoꝛ a ece
dere ut. ff. e.
¶ i · Reñ · ſp
locũ habet
qð h ðꝛ ut
J. e. Et nõ
ſo lum et. E
abſolute.
et . f. ſi cer⸗

tũ Pe. l. i⸗
Nhideiut⸗
ſoꝛeʒ:nota
differentiã
inter iſtos
nã eiuſſoꝛ
et ante ob⸗
ligacõnẽ et
poſt accipi
potelt utm
ſtitu. e. C ij⸗
mandatoꝛ
tm ante mi
in aſu ut. ff.
mã. ſi vero
non re. Eſi
pPoſt · et · E.
plane. ex · E
cũ qs ſpon
ſoꝛ qu ſpõ
te er ſine ro⸗
gamine ꝓ
alio inter⸗
cedit quiet
ipe habet
actõönẽ ma
ut. f. mã. ꝗ
te.l .· A.
dixerit ſpo
ſoꝛem ꝓ cõ
ſtitu ente ſe
debere Po⸗
ſitü eſſe· ꝛin
hijs tribus
locũ habet
bec conſtõ
Ideʒ dico
de ↄoſtiruen
te qui tantu

àaàbo.a pncipalis qinterceſſoꝛ· H

igitur tuã(que ab initio et ex in
fantiii pene etate in ſacro omm
oꝛdinea ſeemate ſãſſnmnã oꝛdia⸗
uit ecclehã. ex ſacro vtiq; gene
re deſcẽdẽtẽ) hee cuſtodire cõti⸗
nue ſancimuſ.Sciẽtes qꝛ nõ m⸗
nus nobᷣ cure ẽ hoꝛ q̃ ſaſſmis

ecẽijs ꝓſũt.qᷓ; ifiis amme·

Pe ſideiuſſoꝛibo et mãdatoꝛi⸗
bus et ſponſoꝛibusa ſolucõmbo.

FE mpꝑꝛ iuſti·a.iohanni p.p.
Egem antiquã poſitã qᷣdẽ

olim vſu vero nelamꝰ quẽ
admo dũ nõ appro batamp cau

ſas aũt ſp exqiuſtas et neceſſa⸗

rias apparentẽ.rurſus reuocare
et adrem pu. reducè bene ſe ha
bere putaiuumꝰ.nõ ſim pfr eã ſic
iacebat ponẽtes· erat enĩ quedã

euus ps omino nõ diſer era hᷣ cũ
c ꝑetẽti et doo pladto diſtribu⸗

entes augmẽto. ¶ Di qs igitut
crediderit et ſideiuſſoꝛẽ aut mã
datoꝛẽ aut ſpõſoꝛ em accepit is
non pmũ aduſus mãdatoꝛẽ aut
hel euiſſoꝛẽ aut ſpõᷣſoꝛẽ accedat

neq; negligens debitoꝛis inter

ceſſoꝛibo moleſtus ſit h wemat p
mũ ad eũ qiu auru accepit. debi
tũqʒ cõtraxita ſiq̃ͥ dẽ inde rece⸗
pit ab alijs abſtĩeat.q̃d eni ei m

exncis erit. a debitoẽ opleto.ſi
vẽéo nõ valueit a debitoè recpe
aut ĩ ptẽ aut in totüũ ſᷣm ꝙ ab eo

nõ potuit ſepe.ſm hoc adſide⸗
iuſſoꝛẽ aut ſpõſoꝛẽ aut mãdato⸗

ER 7

rem wvmat.et ab illo qð reliquu

ſumat · et ſiq dẽ pᷣntes ei oſiſtat
omi ſeruentur modo.¶ Si wro
intereeſſoꝛ aut mãdatoꝛ aut qui
ſpõſiom ſe ſubiecit adſt pncipa
lem wro abeſſe otigerit.acerbũ

eſt ereditoꝛez mittere alicubi. cũᷣ

poſſit mox wl ſideinſſoꝛẽ à man
datoꝛẽ aut ſpõſoꝛẽ exigere.Sꝛ.
et hoc quidẽ curãdũ a nobᷣ poſſi

bili mõ eſt. nõ enĩ erat quoddaʒ
hic antique le gi datũ ꝓ ſanacõ⸗
ne remeduiiũcũ utiq; papmmianu⸗

max mus luit. cnu hoc Pmitꝰ i⸗
troduxit · ꝓbet igitur mterceſſo

rem · et cauſe reſ dens uidex det
tꝑus interceſſoꝛi wolẽti pnᷣcipa⸗

lem deducere quatonus ille pᷣuj
ſuſtin eat ↄuẽcõnẽ.et ſic ipᷣe in ul
timũ ſubſidiũ reſcruetur. Sitq;
ſo lacõ mterceſſoꝛi ſpõſoꝛi et mã
datoꝛi im boc q; iudex.hdeuiſſo

ribus enĩ et talt ꝓdeſſe ſanci⸗
tũ eſt. ut illo deducto mterim cõ
u entione liberẽtur ꝗ ꝓ eo in mo⸗

leſtia fuerĩt.Si wvro tpus in hoc

indultũ exceſſerit (c νπ naq;
etiã tꝑus diffinire iudicãtẽ) tune
ſideiuſſoꝛ aut mãdatoꝛ aut ſpõ
ſoꝛ exequatur litẽ a debitũ exiga

tur otra eũ ꝓ quo fi deiuſſit.aut

2 quo madatuũ ſepᷣſit. aut ſpon⸗

onẽ ſuſcepit·a credito:e actõ⸗

nibus ſibi ceſſis. ¶ Sz neq; ad

res debitoꝛũ que ab alns detinẽ⸗
tur wemat pᷣus anqꝙᷓ traſeat viaʒ

ſup pſon alibo:et otra mandato⸗
res et ſideiuſſoꝛes et ſponſoꝛes
ſie ad res vemẽs pncipalis · Rue
ab alio ten eãtur.a detinẽtes eas
ouemẽs. Si neqʒ inde habiut
ſatiſfactõnem.tüc vmat adu⸗

ſus res ſideiuſſoꝛũ et mãdatoꝛ

et ſpõſoꝝ dẽ ẽ dicẽ velſi qa ba
buit boĩes ipos ſibmet obliga
tos et qui ypothecarijs actõm⸗

bus teneri poſſunt.· otra pneapa⸗
les tñ ante et exiſtẽtes apð eos
resRue pſonalibus ſiue ypothe

aærijs. mox ſiue ambabo vti volu

erit omnẽ damus ei licẽciã.que

dudũ a nobᷣ data ẽa viã et oꝛdi

nẽ in alijs pſoms canbuſq; ſan⸗

citũ ¶ Et nõ ſolũ hoc in credito⸗
ribus dicimus ß et li quis eme⸗
rit aliqͥ d ab aliquo.demde acco
perit eũ quẽ ↄfirmatoꝛẽ wocãt · et
moueatur in aliquo vendicõms

ouentio ↄtravenditoꝛẽ fcã.non

adũuſus ofirmatoꝛeʒ mox epᷣtoꝛ

acced at.n ecqᷓ tenẽtẽ aliqᷣ d rerũ

vẽditoꝛis.ſ̊ aduſus vẽditoꝛẽ p /
us:et ſic ctra ofirmatoꝛẽ et ter⸗

cio loc ↄtra detẽtatoꝛẽ. Eadẽ

poſt obli⸗
gacõnẽ ae⸗
cipit᷑· ut · ff⸗
de cõſti. pe
.l.i. ad ĩſtar
Rdeiuſſoꝛ⸗
ut ·˖ C. de con
ſti · p ec · l.fi.
Quid in ex
ꝓmiſſoꝛe
A. q̃ ꝓmit⸗
tit alio nõ
obligato ꝓp
obligat
vel etiã nũc
lib erãte euz
ff. dbe dolo. lo
et elegãter.
CEſeruus ·
ac · Reñ nõ

locũ hece

oſtõ cuz nõ

poſſit dici

otra eü con
tra quem a
gerẽ nõ p̃t
eẽ negligẽs
ut. C. de an⸗
nali. excep.
.l. i. C. fi · Itẽ
quid ſi pnci
paliter ſe⸗
ſtituit debi⸗
toꝛem ut fit
tota die · Re·
refertanno
uetur alteri

us obliga⸗

tio qðᷣ fiẽt
ym ira ve

tera ſemp

mutata, p⸗
ſona ut. ff.
de act 1ob ·
obligatio⸗
nũuũ fere. Cfi
et inſti. qui

bo mo. tol.

ob · C p̃tea.
hodie h̊ ex
p reſſo non
als ut. C. ð
nouat.l.fi.
⁊tũc nõ hʒ
loeũ h̊ oſtõ
racõne deã
in ſup oꝛi q̃ͥ
ſtiõe . an ve
ro non fiat
et tũe loecuz
Habet cum
eadẽ ſit rõ
Huius et fi⸗
deiuſſons
ut · ff. de. vᷣ.
ob · a ticio ·

“

g ¶Ei.creditoꝛi.

chil: accur.
(Eumatus 46
pig nus bẽat a debi

tandum reũ. yęꝓ
et ſilibus ut · S. e. C· 3 ¶ Ulo.· ſalicet principali

in ſi &t ff.ad.l.aquil: ill. Itẽ equitatis ſumus amatoꝛeſ·

⁊c. ut.g ·ti · ij · Efi. et · C. de cõſti · pec· l. fi.·

as Accedat.ᷓ̊ coꝛrigitur qð ẽ in. C. eodẽ · nõ recte · et · l. iu⸗

re. et.l.ſi alienã que.aſic om es ·l.dicũt dem ultimo q̃re
tz qð dixiꝗ de duobo re · Gr. Itẽ nuqᷣd huius.il bñficio re⸗

nũciari p̃t · Eñ· ſic ut · C.· de pac· ſi ;· in ↄoſcri:ar· cõtraꝗ. de

duobus re· b ( Moleltus ſit petẽdo ab eis ut ſoluãt.
e ¶ Vemat . l. cre⸗
ditoꝛ accurſius.
d ¶Extraneis ·i.
deiulloꝛibus.

d eum ſphi ſup pntbo et abſentibus
R cepit. (tot quã du dũ ĩ ſideniſſoꝛiboa
q8 ſibi deb etur · mã datoꝛibo et ſpõſoꝛib⸗

a creditoꝛibo cauſa debito
rum ſanciuimus.ſilr obti⸗
nentes etiã in alijs cõtra⸗
ckibus in qubo ſideiuſſe⸗

1 pleto· i· ſa⸗
tiſFfa cto.q. d. m⸗

toꝛe. viðꝛ ꝙ pPmo

deb eat illud vendẽ

ut hic colligitur. ſ̊ qꝛ graue eſt etiã pignus vendè ꝓpt
ſubbaſtacones q fiut ut· C.de iur do· imp etrã· l. h.dico cõ
tra ut.ff· e.mter eos. creditoꝛ:nec dico eã coꝛrectã lʒ qᷣ⸗
dã ̊ dicãt.ſ.piſtã.cũ leges veteres qᷓnto poſſumus to⸗
lerare debea mus ut ꝗᷓ.quibꝰ mo.na.ef.ſui.tribus.·
¶Dreſentes . pñs reſpectu abſentis multis modis dᷣꝛ.
tur ut . f. de vo b. li.i.den· et mſti.de mutili ſti · C. Itẽ vbo⸗
rũ.Scdo qñ quis eſt in eadẽ ꝓuincia ut qñ de pᷣſcpᷣ cone
inter pnᷣtes agitur ut· C. de pᷣſcpᷣ.lon:tẽ.l.t. Tercio cũ ẽ in
mdicio ut m ꝓ ductõne teſtiũ que debet fieri pnñte altora
Parte ut. C. de teſti · l. ſi qñ.·⁊ ¶]. de teſti.penl. Quarto cũ ẽ
do mi cuius noſevolo nũciare nouũ opus ut. ff. de da. in
fecl.iiij. ab eſſe et.ff.qð vi·aut clam ·l.i. Quinto ut ſi eſt
moꝛtis ut cũ tactemus de peuratoꝛe ↄſtituẽdo/ ut. ff.de
ꝓcur.lpñs · et. l.et qui.S exto/mõ accipio hocſi eſt in eo⸗
dem territ oꝛio ut facile poſſit citari utff.de m.om.iudi.

l. ul.licʒ quidã dicat eũ in indicio debere eſſe pñtẽ ut ꝗj.de
teoſti . ponl. 10
i u.i · durü vel crudele.al.

raẽtur · ut Pus ouematurpncipaliſ
ro.abeſſe· qdᷣ dic ut modo dix
mus.
Lextra territoꝛiũ ins dicẽtis vel foꝛte etiã imtra
dumodo extna iidiciũ qð dic ut.s.Ci:dixnmmus.
pErat hic.i:in caſuiſto. qſ Antique legi.i.ab antiqᷓ
l. eums mẽcionem ha buimus.s. e. m prin.

rT Introduxit.in ſimili caſuut dilatio data reo abſenti
et fideiuſſoꝛi.lieʒ pñti dari debeat ut.ff. e.l.ñ teſtõ. Efi

ſProbʒigitur· vulgariter dicit·qd. expiatur an poſ
ſit repntare reum vel nõ. 2 ſedᷣm quoſdã ut:C. e.l.ſanci⸗
t¶ Det tẽpus· ¶vi ·mẽſii⸗ mus. vel melius ꝓ arbitrio

iudicis ut · ff· de iu delil. ·m fi.qð erit in·xx. milibo diur⸗
ms ut · ff· ſ quis caut·la. vel erit arbitriũ ſeᷣm otinentiã

ꝓuinciarũ ut ꝗᷓ. ut omes obe.iudi: Eſivero alter et. C. de

dilacl·. i. dicit aʒ. verũ qñ negat ſe fid eiuſſiſſe qd ni⸗
uPriuſ. chil eſt nno etiã cũ ↄſtat ut h̊ et qᷓ.de duobus
re · in pnᷣ. x ¶ In ̊.i.in dilacõne quã eis dat ad reß ſen⸗
albo. mãdatoꝛibus et ſponſoꝛib⸗

a Deducto.ſ. ad iudiciuũ · b

. Cib erẽtur. fideiuſſoꝛ es

it· interpoſitio eſt· d ¶Coõtra eu. ſreu phci⸗

palem ꝓ quo ac. hoe dico actõmi bus ceſſis. Nã fideiuſ-
ſoꝛes ip̃i exigent duimodoa ip̃i pᷣus ſoluant ut ff. de ſo
iuc̃.ſtichũ · ¶penł. vel dic eotra eũ fid eiuſſoꝛẽ.ſ debitum

etiã hic exiſtẽte diuiſione

rTE U
ᷓ. de duobore. Ei. i

¶ Habiit . creditoꝛ.· m . L
ut ↄſtitutoꝛ es. fquid hrvali puta xpothecaria tvnerur

dico ab eo ꝓ quo⁊ c.et ̊ dieo actòmibo ceſſis et ſie ſunt

abla tiui abſoluti et eſt facienda ceſſio ante ſolucõnẽ vel

tũc vel parũ poſtea vel multũ poſłea.hoctñ acto in ſo⸗

lucõne ut poſtea fiat ut.ff · de ſo luẽ:l.modeſtilus·

e ¶ Debit oꝛiiad res que fuerũt quõdã debitoꝛis nune

aüt alienate ſut.nã trãſt dmimũ licʒ cũ ſua cauſa ut. ff.

de acqui.rę.do:traditio.et/ff.de ↄtrahẽ. emp·l·alienatio

ðʒ q̃d ſi depoſuit
vel eomodauit.ſe.
SS apud eũdẽ eſſe vi⸗
res aliqui aut mãdatoẽs mtur ue, Fronnral
U . H 4 4 L Et⸗ . Pon . Cc et
aut ſpõſoꝛ es accipiuntuir ꝓp de Gingel penel

et in ipis pncipalibo exv⸗

troq;:et in hredibo eoꝛx et p ypothecariaʒ a⸗

ſucceſſoibo. Antiqᷓ̃ R dezz Se. eng.
lex h̊ valeat rurſusa cũhu fFactombo Sz con
iuſmodi iuſticia e Pormin traꝗᷓᷓ. de litig. Gad
one nros ſbiectos foueat. hec. b. et al dicunt
hoc coꝛrigi· yr· di⸗
uiuiutt ꝙ ibi debitoꝛ idẽ
q; võditoꝛ tenebat

adhuc.Alij dicũt ꝙ ibi habeat cauſam a debitoꝛe cõtra
quẽ dicũt agi poſſe etiã pᷣus: Jo.contra q; dolus actoꝛis
non nocet emptoꝛrut. ff. de doli ex,sRö celſũ.Eſi cũ legi⸗
tima. Alij dicũt ꝙ illð lo cũ hʒ excuſſis pᷣus boms debito

eniat prius.

ris ut hic. vel melins h̊ in expſſo illud in tacito pigno⸗

c etiã iure veteri erat ut.ff · de iuf fiſ. mochss.
i ve. ſint due ptes ve. pro. et · q · d· et ſi ꝓ qᷓnis 1c· ſie
. æs ab eis vel ab alio poſſeſſaſ
jes · ſimles ſupragictiæ

—

em eſt. qð m interceſſoꝛi

n¶pote cariiſ.· fideiuſſoꝛ nonꝓlo nalicũ pſonali ſitpᷣ⸗
ſeptũ. ſen. idẽ qd hic d᷑ꝛ. vnde diſtn gue ꝙ pᷣlacõ fit pſo⸗

naliuũ actõnũ ad pſo nales Itẽ pſonaliũ ad reales · Ite re⸗

alu ad realel.de primo die qnter reus pᷣus ꝙᷓ; fideiuſſoꝛ

oↄuematur ut . S. e· Ci. In ſcðᷣo dic ꝙ pſonales realibus pᷣ

feruntur ut hic miſi in caſu qñ idẽ debitoꝛ tenet res utjj.G

res debitoꝛũ quas ip̃i tenent vel alienauerũt ut hic. In
tercio dic ꝙ pᷣmo ad res debitoꝛũ agitur ut h̊ h olm ſp
eſſz in electõne ereditoꝛis tã in pᷣmo ut · C. e.non recte. qᷓ
in ſcdᷣvel tercio caſu ut.C.de pigno:.lpſecucõono.
o¶Data elt· ut. C. de act. et ob · l. f. qͥ lex hic coꝛrigitur ni
ſi m hoc eaſu ut.s·diſtinximus moͦzãuWd.

Pp (Etnõ ſoli. ereditonibo · ſricte mutuator bo ne. .

ꝓbac᷑.li. als large. ut· ff. ſi cer. pe.li. q Cõfirmatoꝛẽ.
no.eũdẽ dici fideiuſſoꝛẽ cũ cuilibʒ ↄtractui accederepoſ-

ſit ut. ff. e. l. indem et ↄ firmatoꝛ quivẽdicõnẽ ſiue cõtra⸗
ctũ ↄfirmat ut iſti.e.in pn. et de repliẽ · fi·idẽ aetoꝛ ſe⸗

cũdus ðᷣꝛ ut:ff.de euic.illud.

1 tem.repete aduſus·

t ¶ Etia h̊ im dieto caſitvẽditionis·
uEuam.ſcili cet diniſßonem.

x (Sanciumus ut. 8. e-Ci. et ij. aceur.

ijs. a mutuo et venditione accurſius?

3 Kontractibus. vel quaſ ut inſti. de o. ex qſ dᷣe in pnᷣ

et de a ct. i. a vtroq;· ſcilicet latere ereditoꝛum

ct deb toeum et ex ſoe cap ite colligitur quo ada mebru
illins aut. q; h ẽmus · C· de fideiuſ. pñte · in fi:ibi abſq;ac.

b ¶ Rurſus repetevaleat· buſticia·ſ. debitoꝛum.

=

ꝓr· nõ ita in fideiuſſoꝛe ↄuẽto ꝑ ſonali:Nã lic teneat reſ·
nõ poteſt creditoꝛ eligere: cum pᷣus opoꝛteat redire ad

r ¶(Coustio · id eſt agatur ex aliquo pacto in vendicoe
appoſito m p̃indiciuũvenditoꝛis qð venditoꝛ non ſeruat
PKenen sl

a ¶ Quod aũt. Nunc aũt de ſedᷣa parte rubrice
Urdeat i: ardenter cupi at ſc et illudcoꝛidon arde⸗

lt ˖ i. ſtatutũ ẽ.

Ci · nSꝭ hoc quidẽ. qðᷣ dictũ ẽ.

oꝛidon arde:;: p pducẽt. ſeos:. yein carcerem intruditur exquo cedit
bat alexim. ardente amabat. c ¶ Mobilis tücennn edere. nec en⸗ boms ſuis ut. C. qui bo.ce· · pliſo⸗
foꝛſan extimacõnẽ auri pᷣſtãdo m mobiliborei que in re αν mi doloſe diſſipaueritut ff. que in frau· cre.l.fi. ñ.

gi one illa freqñtabatur liberaturiut · C. de donac̃ ſi quis:

ar.in pnᷣſet maxime ſñ ex ea re creditoꝛ dãnũ nõ patiatur

ut · ff. de lo luẽ . p aulul. m al/vel melius die ꝙ ſi haberet
mobilẽ ſbam / veri⸗
ſimile ẽ qð cito vẽ⸗
deret et ſic ſo lueret
ut. ff. de acqui · poſ.
ſi rem mobilẽꝗ.
d Bubſtantia . re⸗

¶ Qð autem de cetero bu

manis auxiliatur curis/ Iʒ

pete ſit. qiubuſdã creditoꝛiboè/nõöõ
e ¶ Damus · i. coce⸗ foꝛte ſit gratũ/a nob tamẽ
nens ſic inſti· d ꝓpter clemẽtiam ſancitur.

ſi nec iſt 8 nec r uis enĩ mutuauit au

Nau unnnnegt nfe re. pu mudices ymx m
tractꝰ ut. C. de euic ·
ſi poſt ⁊. ff. de euic·
l· illud/vel ſ hoc nõ p̃t iuratoꝛiã faciat caucõnẽ. ut inſti.
de ſat· dat .· Eß hodie · etꝗᷓ.de nunc᷑. que vero ſequitur.ſ̊
nũqͥd hodie ſp dabitur fideiuſſoꝛ a quolibet vẽditoꝛe p
euictõne ſidari pᷣt·quidã dicunt ꝙ ſic per.il:iſt. et qð vꝛ
ff. de eui c. l. illð · dicũt coꝛrectiuũ . dico ꝙ h caſus ẽ ſpe
cialis et in alijs erit hec ſp ẽalitas ſic et als cũ imminet
euictõ in lmine ↄtractus ſiẽ modo dixmmus unt · ff. de pe

rieulo ⁊ cõ · reiven.l:penl:et·C.de euic.ſi poſt. Itẽ als vbi

eſt ex ↄ ſuetudme ut · ff.de euic:ſi fundus.
Dentur creditoꝛi. ꝗᷓ·de ali. et emphi. E qð aũt p̃ᷣ betur.
ctra. ſ̊ illud fauoꝛe loci venerabilis.vel qꝙ; hic erat pᷣci⸗
oſius metallũ utqj.de cõſuł: hec itaq;· ibi.argẽtum vero
c. õo melioꝛ res debitoꝛis redditur ar:ff.man.l.ſi vero
non re. inde pap̃·Sʒ pᷣma verioꝛ eſt.nã idem credo.ſi in
quacũq; pecuma conſiſtat mutuũ.cũ poſſibile ſit ex omi
pecunia nieri:icõ parari aurũ · ut. C. de conſti. pec.l. ij.
m Coactũ·no·ꝙ aliud ꝓ alio ſoluitur inuito.ſic. C. de
dona. ſi quis ar.in pñ · et· ff. del. i. l. n domuſ. E qui ofitetur.
ctr · ff. de re. indi · l.· miles · et. de al· et emphi · Eſi vero bᷣm
p̃dictũ. et · ff · de rei vẽ· qui reſtituere.regulariter aũt cõtra
ut · ff · ſi cer · pe · l· ij. appellata. iſti. quub⸗ mo.tol.obli⸗

duo mpoꝛtat · ſ. r. rum debitoꝛis ſubſtantie
on d eredir credens ſat ille ad reſtitu⸗
no vult a 1 H— —„ r
hoc aduſatur bee tionez auri nõ ſit ydoneꝰ
dictio ſe ad ſipio: ſſpᷣam aũt immobilem ha⸗
rem eaſũ.· Itẽ et ali beat /verũ creditoꝛ arde⸗
no pmittit ut ſubi at ſaurum omimo do que
cit · accurſius. 12 . .
Subiacẽt · i. bo rens ſillivro nõ ſit facile/
na debitoꝛis vel rẽ neq; vlla mobilis ſbᷣaſda
illã quwendẽ vult mus creditoꝛ volentiim⸗
dirit obligatã ſibi mobil . er
vel alij. accurſius. mobiles res pcipe ꝙ auro/
b :in ſolutũ. Dʒz ſi nec quiſpiã e mptoꝛ
cVitla .l.ep e⸗ immobiliũ euiſ reru adſir
X . . — 5
ké Dare poſſit ſ. creditoꝛe freqñter etiam
pig noꝛis qð tutiꝰ diuulg ãte cui ſubiacẽt de⸗
☚ E ab. bitoꝛis resſet obhoc terrẽ
Ex na B'T vti· . „ „ „ z.
vel ſi hoe nõ p̃t· ſi⸗ toſro letes adire epcõnẽ
deiuſſoꝛ dabitur liez Cunem hac quið feliaſſi
als ꝓ euictõne non ma ciiutate/gloꝛioſiſſme
detur. mſi immmneat .

r ¶ Acerbo.id eſt cũ ceſſione bonoꝛęeterribili.
Auxiliamur.dũuũ aliud ꝓ alio patimur ſolui.
t¶ Aduemirẽt · ſ. creditoꝛ es ꝙ bonis ſuis cederent debi⸗
toꝛes ·
u ¶ Siitaq; hoe a⸗
gere. i · vend ere. et

cuiq; cõceſſam alege et a ſena. is Hjnit
g inechXn; pii rẽ ſuã vendẽè ſic et
no bis iurdictõnẽ im ꝓm mſti de biſf qui ſut

cijs aũt gẽtiũſſparẽt pn⸗
des ſubtili exiſtimatione
facta rerũ debitoꝛis / dari
ſm quãtitatẽ debiti poſſeſ

ſui vel ali.· ur. E. fi·
et · C.· de ſeruo cõi.
ma.l.i.et.ff·de relig
et · ff. cõr. diui · l·cõi.

ſionẽ immobilẽ creditoꝛi dꝛ. Efi· et· ff. de int.
buſ.cũ tali cautela cũ qua weerin infunclo i
5 . 2 Penl. et. C· de idei⸗
debitoꝛ dare poſſit. E comiſ. li. l. ſi rẽ. ᷣm
vũ vẽo dacõ ſit hinoiſqcũ al· regulariter otra
q; q dẽ melioꝛa ſũt der ere ut. C. iur dell. nec
ditoꝛiſque vero deterioꝛa⸗ x Piidican nis. q
apð debitoꝛẽ poſt de biti ſo die ut . ..· qð aũt
lucõnẽ manere ſinãturjet⸗ dirimug. lutr. 5
— 7. „ „. „ — — .- 4
1 dantẽ ade t abio luto.
eni no it uſtuͤdant 9 C. ↄmunis è ad to

„— „ ☛☚
au ru reciꝑe aurũ no valẽ tũ hunc ti. ſic et al⸗

tẽ. ß̊ coactu ſuſape poſſeſ· ut inſti de iur na. E
ſonẽ immobilẽ/vel nõ me firet inſti · de kuntied
lioꝛa rerũ debitoꝛis pape⸗ Ena T pen e⸗C.

ʒet ꝑ hoe hr̃e ↄſolacõnem.

Prenic em eqñtes.ſnos
Qð ſi nõ recipiat auru ꝗà Aeges · ut. ff. ſ
certũ pe · l. i et de vᷣ.

aliudrerũ ꝗͥ poꝛtari pñt. ſig. l. creditoꝛes. et
et tn ei poſſeſſionẽ nõ m Sn cui⸗
utilẽ hre. ʒ boc qͥdẽ ſit bArgẽtariorum·
clementia quadam clara argẽtarius eſt q pᷣ⸗
ponebatur aucto⸗
rit ate p5llica ꝓ ar-
gẽto dando et reci⸗

iendo· ad cuius fidẽ velut ad fidẽ tabellionis recurre⸗
batur.Idem in nümularijs qui alienam pecumã ſic tene
bãt publica auctoꝛitateut ff de eden.l.quedã. nũumula
e Mogerno-bi⸗ ↄſtõms ſᷣm quoſdã ut idẽ rios.
ſit m eis ſcut m alijs acceſſoꝛijs ut poſt pꝑrmcipalẽ con⸗
uemãtur acceſſoꝛij argẽtarij·ſ̊ male.dic g& ſi argentarius
hñns meuũ argẽtũ(et idẽ ĩ nimulario dico ) det michi aliũ
argẽtariũ ſponſoꝛẽpotero cõuemre pᷣ̃us quẽ volã et ſie
bene pomtdurãtibus in oꝛdine moderno.ſ.codicis ut
LC. e.nõ recte.nõ veteri ãte.C.p·l.antiquã ut. s.e· in pn.
Si enim eſſ idem ius qð in alns acceſſoꝛns male diceret
durãtib⸗ · Itẽ ſi diceret de in veteri · Pmo.ſ.legis antique
ante C. male dicẽt moderno. vel pone caſũ ut q; cãpſoꝛ
meus alij ſpopõdit ꝓ me poterit etiã pᷣus ↄuemri iure
medio · ſ. C. ut dictũ eſt et hoc ꝓ vtilitate.⁊ c. ſ· ut quilibʒ
facile apᷣ eos depon at.nã eoꝛeofficiũ habet publicã au
ctoꝛit atẽ vel curã ut· ff.de edendo.argẽtarius· Ci.
e Cua eminẽtia o iohannes p̃fecte pᷣtoꝛio. RM
aienertie achalis · hoꝛætriplex eſt oↄ dicõ
ut ꝗj. e.

Gcogitãdũ· d ¶ Gemẽtẽ · ad oũſacõnẽ mo

E
e¶ Maculam detergati purget: ſa pcco· nacbalem.·

ut:j. e .· Eñ vero in⸗
tramfi nõ & ingra

titudmẽ filn deleret

licz ſit macula ut: C.
de mof. tel. frẽs ˖ de
iur canonum ſecus

xix.q. ulnõ liceat

nec infamiaz facti
vel int.licʒ et illa ſt
macula ut . C. de in
famibal.añpenl.
ſed ecõtra ſi eſt gra
tus nont ideo effici
tur nõ Ftus ꝙ mo⸗
naſteriũ metret ut

ᷓ. de ſcis ep. Enllim.

et. Einterdicimus.
et · C. de ẽis et cle.
deo nobis · CH ctiã ·
a ¶ Durũ. a peco.
b 1 BDeclaret · PBver
bü regit omnes ſe
qu ẽtes accuſatiioſ
c ¶ Decẽtẽ· ergo qᷓ
non facit decẽtia ra
tionabili nature. i·
homimi qui eſt aĩal
rationale moꝛtale
nõ decet ut dicatur
homoſ beſtia.
d¶ Scom mẽtẽ .· i.
ammã que a mente

dma deſcendit. vel

die m racõnẽ inſi⸗
tain mẽti a deo .
ſioꝛẽ. nã erit
i vita ↄtẽplatiua

que eſt celſo: ſiue

altioꝛ ꝙᷓ; actiua.

Eruditionenõ

tñ exigo qyßt bo⸗
nus thrologus h̊
ꝗin ſide non erret
et lras ſciat ut ſit
monachus vel cle
rieus alias p̃t eſſe
monachus ß nocle
rieus ut. C. de ep. et
maliter.

F ci laboꝛe ut ᷓ.e·
CG ſancimus igit.
Nüqͥd erit capite
minutus ſeñ. ſe ut
inſti de ea. di. in pn·
tẽ nũqd actõnes
pmo! in eum er ſibi
opetẽtes extiguüt
et nũqͥd poſtea re⸗
ſtituüitur ex illo e⸗
vircto de capitis di⸗
minucõne: ff. de ca.
di. lij reſp õdẽt qͥ⸗
dam et dieüt vtru⸗
q; veru ut. ff. de ca ·
dill. tutelaſ! Emuir.

bus

pꝓcuret ut eniã inter
agnoſcãt ſubiecti quãta
fuerit nobis ꝓ vtilitate

legis. ¶ Agnoſcãt autẽ
creditoꝛes et ſi nõ hae
ſepᷣſiſſemꝰ legẽnecitatis

tñ mtio ad hãc cauſamꝑps

ducxt. Dieni nõ ſit ydo⸗
neꝰ pecumar debitoꝛ nec

ullus eptoꝛ ſit l Airel fa
ckurus erat q; ꝓpᷣijs eedè.
