dů · et · S · l. px · Itẽ ꝓ er õ.ff.de ſer · ruſti · p.l.in. Gi. vel ultio
dic cũ quis occupat pᷣdi deſertü aut ſua aũcte et tenetur
dño uſqʒ ad biẽniũ · aut ꝑ equatoꝛẽet ſie uſq; ad ſex men⸗
ſes ut ꝗ.de omi agro deſer.l.q agros. et.l.locoꝝę.et de cẽ.
l.fi.aut aucte pncipis et tũc ſtati ẽ ſecurus ut.s.de q̃dri.
pᷣſcpᷣ.l.bñ aʒenone.et cauet accipiẽs ſᷣm qualitatẽ plone
ꝙ; pᷣdiũ nõ relinquetut qᷓ.de fun·pr̃i.l.quicũq;.et de omi a
gro deſer. l. iij . yſertis als maioꝛ pena eſtut ᷓe.ſeruos.
I¶ Fundis.de⸗ erint · ſic utꝗᷓ.e·cu ſatis.in fi· et dic ſcien
m ¶ Permiſe⸗ ter ſecus ſi ignoꝛãter ut·sS· de tabulat᷑.l.
ghaliter.nõ tñ tenetur retinere fundũ et ſoluẽ m futuro.
hep tpe ; retinnit ſicꝗᷓ.e · omes ꝓfugi · er · l. cu ſatis · in fi

noxius.et̊ iᷣo ꝙ fundus ↄceditur cũ a fundo nõ

P penes, oꝛiginalibo. genũd eſt colonozeit in ſeie⸗
0α½

no. et eſt als rijs · et als libꝰ · tatos m quoſdam
0(C nſtosioſtitutos vel depu⸗ imo vnũẽ genus co
lonoꝛeut in Ri.no.ↄ ꝛa.·ſie ꝑ ſe vel ꝑ aliũ ſubit qð eſt
p¶ Der ſe.agnoſcant⸗ foꝛte mãdãdo als ſecus ut. S. de
decux · l.nullus · ⸗eſt ꝓcuratoꝛes cũ mãdato vel ſme.

q Actoꝛes id r¶ Recepta.i.recipit qð inuitus reci.

pit · co gitur eni qli
bet p actiones ut
„,,— 8 · de exa ct. tri.l.a⸗
quos in locis hijſdẽ cẽnh⸗

tos eſſe cõſtabit velꝑ ſevl us eckdseſe
u⸗
p actoꝛes ꝓprios recepta ua aſcpticiꝰ agno
compulſioms ſollicitudi⸗ ſat munꝰ lie; ſit ſe⸗
ne implẽda muma ſun cti⸗ cus ĩfruetuanio. ff.
ns agnoſcant. 7 Sane de uſufr·. hactenuſ.
oms agn Sane en m emphbiteota.
quibo terraꝛ erit quãtula⸗ ut. S. de in. emphi.
cunq; poſſeſſio qui ijn ſuis a e nif habe⸗
r, . ꝓPriũ aſcp̃ ticiũ
cõ ſeriptis locis ꝗꝓprio no-⸗ it A. pe.

nnne libris cenſualibo de⸗

nenm ⸗ noſeant . ſe
tinẽtur ab hmõi pᷣcepti cõ ſge

õ imuf. Senarnet colono⸗
mimions niſrmraul ol fin t ibenne
em ouemt ꝓgpne vnmiſos ſpi colom ut ꝗ.e.cũ
mediocritati annonarias ſatis. Ei. quare nõ
ſunctiones ſub ſolito ex ipſi ſeagno ſcit
m. q pᷣdiu eſt dñi ·
Alij dicũtoꝛigena⸗

vj nypropᷣe pom
ſcʒ ꝓ aſcripticio qui ſiles ſũt ſeruis ut⸗j/e.ne diutiuſ. ſed
tũc nichil hñtad q̃d & ꝓ eis aliqð pᷣſtabatur ut ꝗᷓ.ti.ij
l. ij. R·nl hñtut alienet· hñt tñ. Tereij dicut ꝙ; ãnonariã
functionẽ pᷣſtãt dñi ꝓ eis ut in pñᷣ·l.huius ptʒ.ſ̊ als ſeʒ
capitis nõ· ut ꝗᷓ.ecũ ſmt liberi:ut dixi·et facit.s · de an. et
tri:lobſiſtẽᷓ.de cenſi pequato.et · ff. de ãmi.tu· lucius.
tQuib.colomis vel aſcriptieijs ·
u ¶ Poſſeſſio.id eſt ꝓp rietas ut.ff.de.vᷣ.ſig.l.interdũ·
x¶¶ Suis. coloms ſcꝭʒet no ·ꝙ fit aſcpᷣ ticius etiã in ſuo ſo
lo ut h̊ ſẽ pᷣt eſſe vnus aſcpᷣticius ⁊ alius terre dñsutjj.
æ.cũ ſatis. Cfi hᷣm · h. vel die ꝙ ̊ nõ eſt aſcpticius ſ̊ ex⸗
iſtẽs in ſuo ſo lo pmiſit michi annuũ quẽdã cenſũ.et di⸗
cũtur aſcpᷣticij qui etiã ſũt certi et oſeripti in libris cẽſii
alibo ꝓ ſua terraut· ff. de cenſ · foꝛma· vel dic ut primo. et
die ꝙ m ſuis locis · i. ꝓ ſuis locis detinẽtur libris cenſu⸗
alibo ↄſcripti ·i · aſc ti facti in ſo lo dñi:et ſic no. q; ꝓpria

hñt. nõ ut alienẽt ut ꝗᷓ.ti.ij.l.ij. etq.e. cũ ſatis · caueant ·

Itẽ no · ꝙᷓ dñi ꝓ ſua ⁊ colom ꝓ ſua pᷣſtãt· nõ vnus ꝓ alio
miſi/ ꝓ eo ſe obliget ut hic. et in aut de coll. E nullus. per
qð apꝓparet ꝙ de peculio dñs p̊ noĩe nõ tenetur in libris
cenſualib⸗ ꝓ ſua terrrautff. de cenſ.foꝛma.
y ( Diſcermmus · i· ſepamus ut dñ ꝓ eis functiones nõ
agnoſcãt. Itẽ no · cy quidã intelligũt.Eſane · in cenſu ca

pPitis ut ꝗj.eę· cũ antea.et ꝗj.ti.i.ſ̊ pncipiũ in cenſu pᷣdioꝛe·

et ka . e. litibo · et · . de anno · et tri · obſiſt.
Omim dic ꝙ ouentio fuit de redditunõ pᷣt o giad
pecumiã q; ut ereditoꝛ aliud ꝑ alioaẽ · ut · ff · ſicer ·
pe.l.ij·ſic ecõtra debitoꝛ ut h̊ miſi còſuetudoꝛc· ad qð · ff.
cõia p· venditoꝛ. Eſ oſtat. Itẽ pᷣt loqui ᷣm quoſdã quã⸗
do ůl Zuemt de redditu ut poſſit cogi adpᷣſtãdũ redditũ
ſm qualit atẽ pᷣdij ar.s.de fun· pa ·l.fnõ aũt pecumãa⸗
lij dicũt hoc caſu dñm ſibiimputare et ñl petẽ ꝓ quibus
eſt ꝗ. ti · ij. l·ij. circa fi·S ed ibi de ſuꝑ exactione dicit noõ de
oꝛdinaria exactõe conſtituẽda ·et ꝓ hocff de act. emp.

ctoꝛes·et.l.in fiſcali

oꝛig enarij h̊ c oꝛi

orai

enpt⸗
Ceren
giiſti
aumnat
diasy
ſüißm
icii
ogtti
oſtitue

Affruct

fehlle
ſron
tpactl
glapn
phenk
ſaſte
ctus ii⸗
ft
Biditi
miie

veln
igbas

ſchoͤart
glentß
nöͤcot
b Cen
fonesf
glitotp
riavel
dͤſenp
nudoue
Pinib

ie

Mu

cosn

enat

ſaue⸗
3 1
ſilſas
unmntt
Atlenei
faoci
nel

rſed
lieſfi .
ngni
to Cenn
piepn
unlaa
ltſti
totna.
s

aſtck

d

ftni

⅓⅝ ,

niri
tieſen

ſie 4
iten
penoe
Scen
1 0.

lnt
gpano

n

olbrs

ntti
afſie
ce⸗

eogi

Gnſ u

gtbec
ctron
tonp⸗

emptoꝛẽ · Oqui aũt.et g. de latiliber.tol.łi.illud etiã.
Teren dicũt etiã ſi prmſſ eſt pecumanõ poſſe petip le⸗

gẽ iſtã · ſſm iſtos nõ fiat ulla locatio cũ ruſticis cũ in pꝓpe

cuma tm debeat fieri: ut· ff. depoſiti. l.i. ñ quis ſeruuũ.ſ̃ᷣ
dicas verũ eſt cũ talib aſeriptiens et a talibo aſepᷣticijs
Itẽm iſtos ſi pecuma ouẽta nõ petitur nec aliud ẽ ouẽ⸗
tũ ꝙ& nl petitur. ̊ dicũtvel dñm ſibi imputare velut alij

cogitur colonꝰ ad
oſtituẽdũ redditũ
in fructu. ſed hijs —,
obmiſſis die⸗ tene⸗ actoꝛe ognoſcere.I dẽ.
re ↄuẽcõnẽ qð enĩ . . .
facit ↄſuetud ohbe Ounim prei . id
er pactů ut · ff · de a⸗ qð terra pitat acci⸗
qua plu· ar.l. · in Piat.pecumã no requirant
pn· laein cem quã ruſtici op tare nõ au⸗
Pa Sienius ta⸗ .J , „ 1,
eus ut. ff · de le · et dnt. miñn ↄſuetudo p dij h
ſe.· õ. de bo quar⸗ exigat. Pdem.
ti diſtĩgut ut pe⸗ Ones omino fugiti
eumã nõ poſſit ꝓp⸗

mitti ß ſpẽs galli⸗ uos aſepᷣticios colonos

ne ſie. vl inquilmoſ.ſme ullo ſe⸗
2 (Mõ audẽt. non xus numeriodicõiſq; diſ⸗
inris. phibicõne h erimĩe ad antiquos pena
timoꝛe ne dñs au⸗ , 1
ferat. vel aliter p⸗ tes ubi cenſiti atq; educa⸗
dat vel non audet ti natiq; ſũt ꝓuicijs pᷣſidẽ
a gleba diſcedẽ er
ſic nõ artẽ diſeẽ vñ
quenmt hᷣm peet ſie

nõ eſt ↄtraff. deliijſi choꝛus. .·
b ¶ Conſuetudo · ſuplevel ↄuentio. Itẽ ſupple vel pᷣſta⸗

tiones in redditu ↄuente ar·s · de opꝑis libᷣ.nec pr̃onus.ſ

quãto tpe hec ↄſuetudo inducit᷑. He·quãtonõ extat me
moꝛia vel Foꝛte.xxx · an. ut. ff· de aq̃ plu·ar.lii:in fi. et.s.
de pᷣſcrip · xxx · an. omes . er noõ longo ty ecũ mala ſit oſue
tudo ut in aut ut nulli indi. Ei. nec obſtat ꝗj.e· litibo. in
pñnᷣ·q; ibi quo ad alia·nec ·s.de fideiuſ.l.i.ꝙ ibi duplex
Ffauoꝛ almẽtoꝛe et ulti e volũtatis.et faꝗ.de colo.tracẽſi.
li. et caue tibi ꝙ de omi ruſtico pᷣt loqui hec lſa.
Mnes ommo.colonos·hico pᷣhẽdit omes ſolo a⸗
rictos ut in Ri · Tſemꝑ repete fugitios et dic dĩam in⸗
d (Inquilinos· ter iſtos ut in ſei. ſic ]. de cõme⸗
e¶ Denates.i.ad antiquã rẽ familiarẽ⸗ atu.l.fi.li.xij.
f¶ Educati.̊ ſolũ nõ ſufficit ut m ſtia.
g (Preſdẽtes · ſue in eãdẽ ꝓuinciã ꝓfugerit ſiue in a⸗
hã ad ſſas pᷣſdis vñ aufugit· et dic ↄfeſſos vel ↄnictos
ut in aut de mã.pnᷣ · Eh etiã. als pumunturpᷣſides.ut in

aut ut nulli inð. qm vero.et. ſi quis vero.ſic et inco⸗

lareuocatur ut · ff. de mu . et ho. l · i. et · l. fi et · f. ad mumcip.
incla · et · · de iu . H qua actõe · dic ute · ſ colom · Itẽ an
ſuſcipiẽs pumatur et qualiter· dic utꝗj.e.ſeruoſet· l.oẽs
ꝓfugi · er facit · · de ſer · fugi · l. fi· et.S.de metal . l. fi · et 5ᷓ. de

colle. illi. l i. Foeitenariose colonis natos ut 8
cẽadmodũ·⸗? in ſeica· i uſticos ·˖ largeut v⸗
vbuicolonos. g.l.ij. ⸗ali quo ut noq ne dintius.

k (Heruos reſpeũ⸗/mutari vel in emphiteoſim dari
¶ Sendi ·̊ an per⸗ arꝙ ſic ꝙ in vno ꝓhabitũ ĩ alio
pmiſſum videtur.ut.ff.de iuð.cũ pᷣtoꝛ:pᷣterea odia reſtn⸗
genda ſut ut . ff. de li v· et poſthu.il.cũ quidã ·ſ̊ certe imo
fauoꝛ eſt ſe publica utilitas ut no· S.g.li. vñ die nõ licẽ
re ꝙ qð in vno ꝓhibetur er in eius ſili.ff. ad.l.aqnił.il⸗
lud · Itẽ appellacõe vendicõis oĩa talia ↄtinẽtur ut. ff.de
ſtatu lib· l. ſtatuliberi .· Efi. Itẽ rõ ẽ ne deſeratur cultura a⸗
gro nõ æ alia via dʒ fieri ð ut ĩ aut. te nõ alie. aliena

.

conis· Itẽ an obligare.ſeñ/nõ ut ar.s.de rebo ali.velnꝭᷣ

ali:l.fiet.ffiq̃ res.pig.l.i. Geã · er. S.q res pig ·li. execu
toꝛeſ.ax.3S.q; ꝓhito maio:inõ ꝓhibetur min ut. ff. de ß.
exp oꝛ.l.ij. Ite an ꝑ ultimã volutatẽ vidi ꝙ ſieut · ff. de .
ſig· l. vba. qdã enĩlicent in ultia volũtate qͥ ppactũ nõ
lierẽtut· ff. del. jj · pater · Gfundus ·et.l.lucius.i.Neñ.ſed
otradicit delijſñᷣ quis inquilmos.Itẽ quid ſi pena vęl in
mmẽtũ interuemit.

fFKñ. ut. S. l. ij. Itẽ an
„ = ꝓPter famẽ ſeñ. ſie
tes redlire opellãt. ¶ dẽ. uf⸗ de nae duni n
. . 1 6 11I⸗ ankank
Demadmodũ oꝛi⸗ ſerreßte loco aa
genarios abſq; ter⸗ locũ. ſeñ. ſic ut arqᷓ.
rita ruſticos cenſitos atʒ e. diffinm mus in fi
oſſ 3 et nõ ꝓhib etur
Kruos nd omiphariã ne Fd ob aben
no lice it · neq; Nro omen pte· ſ ar. cotra . de
to fraudis id uſurpet leg· manci. et co. pfi.

iij.ſ̊ alius ẽ ibi ca⸗

illuſo.qð ĩ oꝛigenarũiis ſe⸗
4 8 ſus. At ecoera co

pæe actitatũ ẽut pua poꝛcõ⸗

3 lonus muito domi⸗
ne terre ẽpton tradita.o⸗ no non tranffert ſe
mnis integ ri fundi cultura arꝗ· e. lano/. Itẽ
— — , ne.. an econtra vidꝛ q;
Zelinat⸗ Sa ſoli dita ſie ut in aut · de ſan.
ncioꝝ wei cta poꝛcio a epi · Eaſep̃ticios.
vnuqueq; puemat ·tãt c; ß ibi eſt religiomis
M habitus . Ite q̃d ſ
creditoꝛes aceipi⸗
unt ĩ ſolutũ ut p to

tũ ·ti· s·ñ in cĩ inv.pig· da.ſit. vidᷣi tñ ꝙ liceat ſepari ꝓpf᷑·

neceſſitatẽ ut·ff.de funð.do.l.i:er ad ſill.ſ quis m grami⸗

Chij ch·ſ dicas otra h̊ indicẽ ꝓ rata de utroq; daẽ debe
re · Itẽ an dñs poſſit eos liberare ſme ſolo et a terra ſepa
re viðꝛ ꝙ ſie ꝓpter ↄnᷣeʒ ↄſuetudinẽ.tẽ ꝓ hoc.ff· de fun.

pa .l.p oſſeſſoꝛeſ.nã ſi emphiteote· multo magis verido

mim pp̃t · Alnj dieũt in aſeptieijs ſpãle ut nõ poſſint ut
J. eene duitius inſi ſub mo traſactõ is ut.s. de trãſa.lfi.
multo magis æg ſup alijs tranſigẽ leʒ. Quidã teren ð icũt

poſſe libari ̊ nõ oẽs ne terra deſeratur cultoꝛibo.uar⸗

ti dicũt ꝙ ſoli aſcpᷣticij pñt liberari eo ꝙ reputãtur ſer⸗
ui · Quinti dicũt ꝙ illi ſoli poſſunt liberari ſinõ ſolo qui
cum eſſent ſerui fuerint ↄpati ut fundo imponerẽtur et
tales dicũtur mancipia ruſtica ut.ff.de fun.imſtru.l.eum
delanionis. Ccüũ de. et. l. ſeie · et · . queſitũ. E queritur · et. ff.
de v. ſig. l· in lege · nec enĩ dicit h̊ ſmm pł ruſticos ſ̊ ſtatim
reſtngit cenſitos · tutius gcũ ſolo velpte ſoli opetenti li
bent eũ · Itẽ cũ ſit ps pᷣdnj ut · ff. de diuer · et tẽpo. . l. lon
ge·ergo ſẽ partẽ fundi ſine alia ſie ruſticos ſme ſolo nõ
poſſunt vendẽ.ar.ff.de reiven.que de tota.pᷣterea nõne
inſtüũ eſt cuiq; ꝛc ut.s.de iudeis.nemoet.s.mãda. in re.
ſe ñ.h̊ ſpàle ꝓpt pbſlicã utilitatẽ qͥ ẽ ut no·s.e.l.i.vel Eu⸗
trũq; vel neutrũ.utff.de admi.tu.eũ qͥritur.et de pcur.in
cauſe: Itẽ no.aliquid in totũ licere qð in ꝑte nõ licet. ut
ff.de acquithereðᷣ.q ex duobo · in fi. et ꝓ derelieto · l. ij.

et. S. de legi · et ↄſti. l. iij. in ſi· Itẽ an p ſeribi ſne ſolo pol⸗

ſit.ñ.ſic.x.an.ut in hac otra· ff.de diner · et tẽ · p̃ᷣſep.lon
ge. et ibi no. et · S· de ſer. fugi. l. i.no.
m ¶ INlluſio.i.quis illudẽ volẽs ei qd hec lex ſtatuit non
uſurpet/i.inuadat.q·d.ne fiat ↄtra ſtatutum huius.l.es
no·ꝙ ſic punitur factũ in fraudẽ ut ↄtra legẽut.S.de le.
n ( Actitatũ .i.factũ/ venditoꝛẽ remanente.
o ¶ Kuanti.abita conſideracpne ſuoꝛebono:agroꝛ
ſoliditate ut nec hec dinidatur ag natio· ut · C. ↄui utri⸗

et oſtil no bubi . jq ſme ſolo alienati fundo apud

42

in di.l.poſſeſſionu. /ſolods ali enatur. et ſic no· ꝙ aut
a ¶Manſerüt. ꝓ eo/ alienatur colonus ſme ſolo et nõ
„ A ut · S. e. l. ꝓx· ſ̊ reuocatur utꝗ· e.l. aut ſolũ ſme co⸗
lono et tũc valʒ ̊ colom ſequũtur ut h· et ̊ quolibʒ po⸗
ſtulãtæ l; quidã dicãt emptoꝛenõ aũt venditoꝛe petente
ut imn vendicòe doloſa ut. ff. de dolo · et elegãter. circa pnᷣ.
ſi an ſme addito pᷣcio qð quidã dicũt·ct inputt ſbi vẽ

l

hibẽte ꝗp terꝑbᷣlic utilitatẽ ſecus ſi ꝓpter iuris impoſ⸗
ſbilitatẽ ut ff· de ſeruit ruſt.pᷣ.l.p fundui.ſ̊nõne imn parni

ſut delicto g& potioꝛ eſt ↄdicõ poſſidẽtis Reñ.ut fiſcus ha
beat ut · · de litig · l. fi et· ff.de ↄtrahẽ.ẽp.ſenatus. Itẽ q̃d
ſi reuo care nõ vult an fiat ſepatio officio iudic ſeñ.non
ſ die ſic ne colom vagẽtur ut in aut'de queſto.in pnᷣ.ſie
ff. de ꝓcurfiling. veteram.nam etia als pdijs deſertis

ditoꝛ q ab initio

ſeſſoꝛẽ eu eſſe nullus ãbi⸗

get quu aliqiud otra leg ũ

mterdcã mer catur. de.

N nes ꝓfugi m alie
no latebras collocã⸗
tes · e emolumẽtis tribu⸗
tarijs ſalua tñ moderacõ⸗
ne reuocetur ſceʒ ut ſi apud
quos hoĩes reꝑiũtur alie⸗

nos eſſe nouerat ſugitioſ

et ꝓfugis in lucrũ ſuũ uſ

ſut. hoc ẽ ſiue excoluert a⸗
gros fructibo dñis ꝓfuu

ros · hue aliqua ab hijſdẽ
ſibimicta nouerunt.nec

ſubiciuntur ut . de
o agro deſer. p to⸗
tũ · et · S. e .· omes oĩ⸗
no. acur.

rit. venditoꝛ.
e Legis. huius.

f ¶ ſurpa: e.i uti
et ſic in bõ pte · ſic

g 4 Contra here⸗
des . nõ ut in Here⸗
des ß ut cõtra poſ⸗
ſeſſoꝛẽut · ff· ad ex

b (TLongi-Blögiſ
hima locũ ha bʒ ut

s · de preſcpᷣẽ xxx.

anno.l. omes et. l.

ſcut. et de diüͤ. pre⸗
ſcrip. l. ij. ſ̊ otra qj.

Bæ. cũ ſa tis.hᷣ ill ẽ in
telli go pꝑ illã·cũ ſc ·
mus · Itẽ otra.ff. ꝓ

nõ o ſtituit m ains
pciu · Itẽ qſ accel. „ —
ſoꝛiũ nõ auget pᷣci ſerui et oꝛigin arnj traſeãt
um ut ar / ff. de otra quãti apð ſupioꝛes dños
hen emp· ſim em. ſhoꝛes vwel i ſolidi
tra ut. f. de relig. ſ tate wl in pte manſerunt.
Seieienmn Et emptoꝛ pciũ qð ded eit
n. ũẽp. em⸗ t. AI, .
Pptoꝛs: G n. ct. 8. de amiſſum extimet er nlomi⸗
lati · lib · tol. E illd · nus venditoꝛi ad repeten⸗
nec Er banus dos Fuos cũ agnacõe eo⸗
nen ſenn⸗ ruvendicacõne ↄceſſa. Et
re ut·ff.ad.l.ro.de n,
jacetuñ quis. in fi n aliqua demq; ex cã diſſi
pterea ſequitur ex mulauerit legis uſurpac
hoe að inuitus vẽ⸗ bñſiciũ atq; iſte ſ hac ta
dit ſic ꝓ etotra.no· : ſſeri
C. de ↄtrabẽ. emp· eiturnitate deceſſerit · et he
inuitũ · Jtẽ qd ſi di⸗ redibo eius etotra heèdey?
co fun du vendo de⸗ em ptoꝛis vedicacõnẽ da⸗
nõ valet ut h̊ ar. ff. mus . longi tpis plcpcoe
de ac. et ob. l. obli⸗
gacõ nũ fere. pla
cet.arotra.ff.de cõ

trahẽ. ẽp.dolia.h̊ qᷓ actõe petet colonos ẽptoꝛ fundi.ſe·

ↄdic:ex hac.l.vel.s.liij.nõ obſtãte pacto vel actõe ex⸗
empto in qua vemũt etiã que dcã nõ ſũt ut.ff · de act · ẽp·
l.in. mmo etiã que d eã ſũt ut nõ vemãt ut · ff. de act· emp·
lemp toꝛẽ.Gn.Itẽ ſivendovilẽ fundũ an colom ſequuũ⸗
tur ar . ꝙ ſic · ff. de otrabẽ · emp· in modicis.et de acequi ·
re.do·q̃ dã.alij ꝙ fiat ſepꝑacõ h̊ caſu ad qð.ff·del. ij. ſi ticio
Tercij ꝙ ſi expᷣſſ utrũ q; valeat ·ſi cũ buis tũc imn michilũ

ar.ff. de dona. imter vi. et ux. ſ ſponſus· Gi.vel dic lva⸗
lere etiã in fundo.nã ꝓhibito aliquo et id ꝑ qʒd puemntur
ad illud utf· de ſpon·oꝛo· Itẽ ꝑt mdmiduiirrita totum

irritatur ut · ff.de ediłedic.ꝓlerũq;: ⸗quis emit ſeruũ ſi
b ¶ Et emptoꝛredit ad pᷣmũ qñ ali⸗ neſo lo.et dic ſci⸗
ens factũ et ius et ſic ↄcor:s·de pᷣ ſe.xxx.an.l.i.et de rei
ven.l.ſi mãcipiũ.et de pᷣdi:cui:l.i:et q̃ m frau.cre. ſñ debi⸗
toꝛ. als ſecus ut.f· de peti · here · h et ſi lege . E ſcire. et · l. ſ
ignoꝛas.ff.loca. et.s/de decur.gnah. Itẽ hoc niſi emptoꝛ:
ſibipepigit de pcio ut.S.de euic·ſi fundũ.que lex ſigna⸗
ri pᷣt ↄtraria et ſie pᷣt loqͥ qᷓ.de funli.l.fi.in fi.vel ibi igno⸗
rãs fuit· Itẽ ar.ↄtra.s.ↄia del.l: fi. fi.ſ̊ ibi vnũ ꝓ alio
ut ibi no.Itẽ ↄtra ꝗᷓ.nõ lice·ha.me.l.i.So.ibi ruſticit ati

pcitur emẽtis ut rehabeat p̃ᷣciũ · Sʒ an venditoꝛ h̊ lueref

Nñ.nõ imo fiſcus ut .s ·de litig · l·fi.et· ff.de iur.fiſ.luciꝰ. et
l· au fertur. E.n · et de ↄ trah ẽ. ẽp · ſenatus· et idẽ ſi nõ ẽ ſo⸗
lutũ p ciũ debz reddi ut detur fiſco.ſ̊ ar.oↄtra· s.de ſa.ſanc.
ec · iubemusubi eccie redditur. Itẽ an de euict.teneatur.

ſen.nõ.cũ odio etiã emptoꝛis hoc ſit ſtatutũ utʒ q dicit

amiſſum. Itẽ ſide pᷣcio nõ agitur minus debʒ agiad pluſ
ut. ff · de act. em p · l. emptoꝛẽ· Gfi· Alij dicũt agi ſnnplici⸗
ter ſ die ꝙ nõ mſi ſit ſtipulatũ vel ꝓactũ ut dixi ·
c asnaaone iimproprie dicit ſ̊ facit ꝗᷓ.e.diffinimuſ.
m hi. et qð dic vendicacõe q; domimũ nõ diſcedit iure ꝓ

emp.l.ij. Eſi furio⸗
ſo. So. h rõ e rei ibi
pſone vel ibi alie⸗-

na· Itẽ nõ quẽ vemre ↄti factũ ſuũ ſic.s · de ſa · ſanc. ec · in
bemus.·et de pa· qͥ ſ.di ·l.ij·et de lib · ca· l. i. et de euic. ſi tibi.

et. S· de liti g. l. im. et· ff. de dona · intervi et ux.l. ſi ſponſus ·

C. Ri·et.lłſe.ſ̊ ar.otraff.de ſer.ruſt.p·l p fundũ.

i ¶ Mercatur.ſciẽs alias ſecus ut.S. no.et ẽ p ſũpcõ inris
er de inure ex quo elt ſciẽs· ar. ff.mã·ſi ꝓcur̃. dolo. m h·

vel dic etia ignoꝛãs pᷣ ſumitur ſciẽs quo adp̃ ſep cnẽ ut
.ff· de uſucap̃ᷣ lubi lex. Itẽ dic que no.s.l...
NaMnes ꝓfugi:i. longe fugientes

¶ atebras·i.ſe ab ſcõdẽtes ad qð·S.· de decur.l quidam

—

ignauie. ⸗butarijſ. fiſco enĩ tributũ et dño cenſu dabãt
m ri! utꝗj. e.ſeruos.puta ꝓ ſua terra ut.s.e.hij pe

nes. fi.vel dic utꝗ.e. litibo · Choc de redditibo·

n¶ Cuũ modencõei· diſtinctõe habita · nã aliqñ ip̃i ali⸗ .
unde detinẽtes tributa ei nõ dabãt ut ſubicit · ſut ſi ſic le

ge ut ſi hoĩes apud quos ꝛc. ⸗utꝗj.lłſi colom.

o¶ Reuocẽtur.ꝗᷓ actõne die⸗ ꝓPpfugas vel ipſi pꝓpfuge
pꝓ ¶ Excoluerũt. ſuſcipientes⸗/ qð idẽ ẽ et dic excolue⸗

rũt ſeminãdo et ſic fructus de ꝓxĩo dño pᷣdij ꝓficiẽt ·
¶ Nouerũt.i. agnouerũt et fecerũt ſeruicia puta in do
mo et nõ hnt mercedẽ a ſuſceptoꝛibs vel nouauerũt id

eſt nouale fecerũt ad qð.ff. determi.amo.l·ñi et ſic nõ ita

de ꝓxĩo fructus dño ꝓficiẽt et qð ſbᷣicit nec mercedẽꝛc.
exponeut.s.vel die ↄſecuti ſũt ſeʒ dñi q nec adhbuc ſati
pᷣma placet · :apð quos latebras collocarũt · et no. ex
r bbis.⸗ hac .l.ar.a ſili in ꝑrochiams vmus ecciẽ
fugitiuis ad ecciam aliã ut cũ decimacõnibo reuocentur.

ut j. de colo./ illi. l. i. et in aut· de mã · pñ · Eß etiã · et e · cũ ſa

tis · Gfi et. ff. ſi cer· pe.cũfundus. ſeruu.
¶ Occultato · eo q pfugi. c· ⸗mo ut · ff. de v. ſig .· l in le
eeiiind⸗ ge cenſoꝛia.

u ¶ſmpẽſis · cuſtodiẽdo ouesvel quaſcũq; alias opaſ.

hoelu
hinie
b
Utngt.

fhtaten

ip

drgin

ſia

pe

ſhe
Ntcbil
hiono
lugeni
lrana⸗
AGcola⸗

tuhee⸗

fcuet

nadar

aſe

(on
(Ee
lcſceſir
de
uen,
Mepe

Mido

nltC.
70.
A
Nin
n

ge

ſd n

pb

nmune

Moel 3

egale

niſdͤſ⸗

.V apg.

foöen
ſſbie

ſecit
u⸗
ſhoni

ſpnn
Gcſie

ſn
fama
9Obh

a ¶ Drofigis nõa terruedũñis ſieg ex hae . l. diſtingui⸗
tur ſcẽs ab ignoꝛãte· ſ̊ ↄotraq.eſeruos ubinõ diſtingui

tur· Itẽ et maioꝛ pena ibi unp omiur.So.triapᷣſtat ſuſei
piẽs dãna et in hjs diſt in guitur ut hᷣ · tẽ penã fuſco pe
nã dñno. et mn illis nõ ut ibi.alij dicũt ꝙ illa m vere ſeruis
qð nõ placet ꝙ dicit ibi inquilmis.alij in ig noꝛãte di⸗
ſtiguũt · inqſierũt diligẽterut h̊ an nõ ut ibi:ad qð ꝗᷓ.de

q ¶ Erepte als erepte als exẽpte als exceptect ẽ licita
e maut.sde pagams.l.ſic̃. ⸗hõ maſculꝰ ꝓ capite da⸗

Vm antea olm quilibʒ⸗ dbat quolibʒ anno certũ
leonſu foꝛte biſantiu et quelibʒ due mulieres tãtũdẽ
hec pᷣſtatio minuta eſt q; duoveltres viri pᷣſtãt qð oli
vnus · et qtuoꝛ mulieres qð olimm due.vel ſie qñ maſcu⸗

lus na ſcebatur biſancius pᷣſtabatur qñ due femie tãtÜ⸗

colo:illi.l.i.Aln di⸗

vel p̈ lin.

id eſt et dic ingaco
qð ꝓ iugere terre
pᷣſtabatur ut.s · de

cũt ꝙ h̊ cõtraxit cũ
ſuſcipiẽte locando J .
ſenbi ibi ſuſerpti mercedẽ laboꝛis debitaʒ
eſttm ſme pacto. gſii. ite er. hee,,
eliep ibiſebath, oſecuti ſũt. ab hijs tribu⸗
un ſmulats ſelibe ta que pbᷣlicis pierũt fun⸗
rũß nõ · ſtẽ op · qñ ctiombo exigantur. Cete⸗
ſemp videatur ſci⸗ rũ ſi occultato eo ꝙ; ꝓfu⸗
re cũ omes ſcire de⸗ jaliem eſſe vdẽ zſ
bẽt id qdð ſuũ nõ ẽ & alem eite videtur qᷓ
Cc. ut· S· vñ vi. l. fi. ſui arbitrij ac liberi apud
ð0 · illud in re auue aliquẽ ſe collocauerunt.et
ſp ẽ alicuiꝰ at hõ pᷣt aut lentesej 2
eſſe nullinſ ut liber. ut excolentes tras parte
b ¶ Priuatũ.i.non fructuũ p ſolo debitã do⸗
enngi Eublizi u⸗ mims p̃ſtiterüt · cotera p⸗
tintate ut it cota 4
legẽ ꝓpter ignoꝛã⸗ prio peecu lio reſeruan tes.
tia ad qðᷣff· de pa⸗ ne quubuſcũq; opis impẽ⸗
ct. ſivnꝰ. Gpacta. ſis mercedẽ placitã oſe⸗
e¶(Biquivero. di⸗ cuti ſũt ab ip̃ᷣis ꝓfugis qᷓ⸗
xit ab illis ꝓfugis d Siec.
exigi que debẽtur ·⸗ cũq; debẽtur exigãtur. nã
hpijs non ſoluẽdo mamfeſtũ eſt pruuatüũ eſſe
oſtitutis debitoꝛel cõ tractũ. Si q wro inter
dHtrwles. ſo⸗ agricolas ut ſolet ex qui
let em agricola cũ buſcũq; cõmereijs hmõi
H Senen homibo inuemütur eſſe de⸗
ra ea que — 3
frequẽtiꝰ ↄtigũt in bitoꝛ eſ coꝛã ptibo oſtitu⸗
m ad aptãt ut. ff. tis iudex ab obnoxijs qðᷣ
del. et ſe . o· nã adſea. debetur expoſcat. Idẽ.
e Homib. pfu⸗ LMmumtates ſpeci⸗
Cozam.] gis. li Dr 1
indice ſu baudi. aiiter date et uiga⸗
udex. peun tio et capitatio libris pub
ceclarts: 1 111 1 Iria⸗
CErpoltat int. licis et niegtnac ic⸗
ponẽdo officiũ ſu⸗ ru encautarijs ime aliq ꝙ
umut. C. qn fiſcus bacõne facte.penes fruẽ

—

tes erepte · in funckionẽ p

F ehuitis mã redeãt. Ede.
iE ingacõ· et p AIAVDm antea pſmgu

dẽ · et h cõſuetudo ẽ
hodie ĩ ſardmia q
, certũ quid pᷣſtatur
los viros. per binas vero u naſeten naſen⸗
fiereg, ci is us vel feĩa· ß quo
rtnelos epilts noma (ſq-möponalq4
t cen a. nuc! mis ac tri⸗ ad ti iſtũ.ſe n.ruſii
nis viriſ. mulieribo aũt qᷓ⸗ ci tm pᷣſtabant nõ
ig onſs nsdic⸗ ciues ut ꝗj. ti. i. et j.
endeédi ca⸗
ternis vmus pend 4 ut ruſti ad nul.ob

pitis attributũ ẽ.quo cir⸗
ca ſublimitas tua hmõi cẽ
ſus p comanẽſiũ et ariatẽ⸗
ſũ armeme ſcdᷣe amaſeno⸗
rum et elonoponti et dyo⸗
ceſarenhũ ſiue capado cie
ſcdᷣe urbis ſalubris ac tẽ⸗
pate pequatioms mo dũ
monumẽtis publicis iube⸗
bit adnecti. Edẽ.
Rigĩarios colonos

ſ̊ amputatis omibo q ali-
quotiẽs ꝑ gram ſüt elici⸗

ta dno vl fundo eſſe reddẽ

Eruos dos de.

wl tributarioſwl m⸗

8

dãmi deterritus vnuſquiſq;
eũ quẽ incogmitũ habiut

a ſe cepit ꝓpulſare.wolun⸗
tas fugiẽdi ſeruis nõ erit.

nemo enĩ dñm ſuü deſeret
ſciẽs nũq; ſibi latẽdi lo cũ
eſſe derelictũ. ß ã cog mtũ

ullis Punlegijs. nulla di⸗
giitate.nulla cenſus au
toꝛitate excuſari pcipimꝰ.

qiulmos apud dños uolu
mus remanere.nã cu metu

ſe·duo.q ſuũt ↄtra

nec etiã teſſalomẽ.
ut·g. de ãno. l.fi.S.
¶ Attributuũ ẽ. ſe
munus.

t (Kuo cirea id ẽ
pterea et ſublnni⸗
tas tua iubebit ad

necti mo · pu.mo⸗

dü pequacois hu⸗-
iunſmodi cenſus. er

ſic cenſiis ẽ ga ca-

ſus et ſbaudi ſm G
p hoĩes hoꝛe · i. ſep⸗
taꝛeterraꝛꝑ· p̃t etiaz

dici ꝙ ſit accuſati⸗
ui caſus.

u ¶ Dereqcõms al

peq cõnes.als mo
dü pequacõis.
Rigmarios.

runt colom · vel ꝓ

diuſis ut in E. no.
y Priuilegijs· nõ

fit liber priuilio cũᷣ

abſoꝛbeat ins al⸗

teriꝰ oĩno ut. s · de
pci· imp. of.l.ij.ec

ex certa ſca prmci

pis cũ iure gentiu
ſiue naturali talia
opetüũt ut ibino.

00D igmtate ad

hanc aſpirare non

pñt ut de agrico.

et mãci.dom.. l.qi· et

vel. ꝓ codẽ qq/
ab ißa oꝛigine fie

mmu . ne.ↄ.l.ij.vel ꝓ iugo boũ ut ĩ autde mã.pñnᷣ:co⸗

l¶ Capitatio.qdᷣ p capite hoĩsut ꝗj.l.ꝓx. ges⸗

m (Publicis · i· de libris facte cancella do vel fcẽ libris
publicis. q; in eodẽ libro facta erat ſubſepta immumi⸗

tas·acir. /tarijs· pᷣdc libri ſie dñũr ꝙ ibi oĩa caute fa⸗-

n Endau⸗/ cta ſut · ol Facte · i. ocelſe er die ſme ꝓba⸗
cõe id ẽ ſme aũcte pñᷣ cipis et cũ miſtis cauſis ut.s·de hijſ

qui a pnᷣ· va.ac ·li. Itẽ a lege date q cũ cã dantur valẽt

ut. g. de pfel. et me.l· medicos.et.f de vac · mu · p totũ ·
p ¶ Fruẽtes · ſ. ↄ ſtitute vel lege cũp̃ᷣcedẽtib.

ij. et. ij et . e. olonoſ. miĩoꝛis ſoluti ad q ꝗq t fun. pa.
a ( Cẽſiſ nõ ſolutivel . l. i. et fi. ct. s. de . xxx. an.ↄpit.
ob delictü dñ oꝛepdũtur.ut ·s · de bo. pᷣſcpᷣ.l.ſñ qͥs intra.

colom. ſaſſepᷣticios vel cẽſtos ei qð ſbicit tribu
Eruos.1?

tibo. et ſc Pᷣmũ vel ꝓ etiã et iũge ſpuosvel mqlmosꝛc᷑.
d(¶ Inq̃linos G̊ exponeutꝗj.l.px. e¶ Dãm qt Ppac.l in

feret. f¶Propulſaẽ.nõ tcipiẽw ſ̊ deiciẽd. gDẽlicta.·

Reddẽdos:ꝙ;tü ad utilitatẽ ſjm al.vel dic ut .e.i

1 tarios· ſᷣuati vel die veriꝰetiã fiſco tri
butü dabãt hij col om puatoꝛeutjij.e· litibo. h de reddi⸗

84

ſie. ff· de of· p· congreut. ⸗ꝛignoꝛãs ert ſuſopiẽs ſ̊ ↄotra

a ¶Smulauerit et ſie⸗ 6. e omes. So. ut ibi.
5 Panihe lege: JJpena viðꝛ imponi ut · s e⸗

c odecim libras-aliaa ocẽs. So. ut ibi. Itẽ cõtra· S.

de hui. fug· ñ quis · So.ibi in ſeruo vẽdito hic nõ · velple⸗

ne die ut qᷓ.l.quicũ q;:no.in.e.ti: Itẽ ↄtraꝗ.de colo.illi.l.i.

Itẽ ↄtraqꝗ de colo:tracẽ· Itẽ ↄtradicit ·lłquicũq;· om̃es eni

ſtatuũt penã aliã
ſß dicut · l. quicũq;.
no.Itẽ facit ꝗᷓ.e.cũ S
ſans in ſ c. 8· de ſibr ingenuum vnuſquiſq;
me Hl. 1. M. 2 7 ——
. ſlenin⸗ quẽ ſi ſuſci piet· aut eũ quiſe libe
nõ hʒ extimationẽ

rũ eſſe mmulauerit a ſe ſbᷣ⸗

dabitut . ff. de legs mouebit metuens hyns qᷓ
. ſi qs inquilmoſ- ſtatuta ſut obnoxius ſie⸗
git· quicũ q; cr fac ri. ¶ Si qs igitur ex me⸗
ff. de ſer · coꝛ. l i · ibi moꝛatis fugitis apð quẽ⸗
ared ſiſ i libet fuerit reptus. xij. li⸗
TE * ſ* „ lele* —w ℳ „
fkimmus. ut bras argẽti fiſ nro infe⸗
ter. ſb audi rat detentatoꝛ.ipᷣi aut cuiꝰ

quãuis in ter inqui ſuerit pᷣter eũdẽ fugitiuũ
limosa ctñn dic ſul⸗

alterũ etiã eiuſdẽ extima⸗

cepti liberi.⁊c.ne „
vigqeatur neglig'i. cõms inferre decermmul.
ut · ff. de iufiut. Itẽ ⸗ Iffimmus ut dẽ.
apud. Choc edcöõ. mter inquilinos co⸗
h tũc abudat quo⸗ 16 atd d
rũ.tu dic diffimmꝰ⸗ onos · quoxquatu ad
ut ſuſcep ti libẽi m oꝛig inẽ ptin et vendicãdã
Kmonilinos . indiſcreta eadẽq; pene vi
rog detur ↄdicõq; ſit diſerimẽ
f ¶Inquilinus in⸗ in nomĩe ſuſcept liberi vel
grulmus ioie utroq; vel neutro parente
lca m amtate co⸗ 1,
lonus ĩ villa ut · ff. eenſito ſtatũ paterne con
de acquir . Poſ. re dicõnis agnoſcant.
pignoꝛisſ̊ hꝓp eo lud etiã obfuandũ ẽ.ut hᷣ
dem pom ppt nam⸗ 5 . 111ag
nec mbitare ſuffi⸗ añ utriuſq; ſundiidẽ dñ
citin fundo niñ co de poſſeſſione reſferta cul⸗
lat nec colẽpt mi
inhabitet. et ſie u⸗
trũ q; poſitũ ꝑ fem

colonum ſignat . vel die ꝙ inquilini ſũt caſtellam qui et

ipſñ pñt eſſe condicõmbs alli gatilicʒ nõ colant terrã. ut
ar. ff. de excu· tu . nontm. G fi hie colonus eſt ſiue inhabi⸗
tet in ipᷣo fundo ſiue nõ dũmodo colat eũ. Teren dicũt ꝙ;

in quilmus eſt qui ali bi habitat et alibi fundũ colit. S;

qui in ĩo fundo habitat et colit ipᷣe eſt colonus et h̊ pla
cẽt Jo.et h.et hm ̊ intellige leges de inquilinis vractan⸗
tes ut het.s·omes ommo:etꝗj.ð fun.reipᷣ.l.eũ.et.s.ↄuia
utuſq; inõ.in poſſeſſionũ et · ff · de leg · j. ſi qs inquilimnos.

et de cenſ. LFoꝛma · E ſi quis et ſic magis aſtnᷣgitur colo
nus cui alibi nõ licʒ inhabitare·ſ̊ mquilmo lcʒ ↄducè d⸗

müũ alibi·hoꝛcen filij oꝛigmarij ſũt ut qᷓ.e.cũ ſatis · ¶ cum
aüt· et H̊. Et alij ut / M.colom ſũt qui domuũiam ediſicatã
in rure habitãdã ↄducũt ſub certa mercede.ſ̊ qui edifi⸗
candã ſupficiari· mnoret inquilinoe vẽdicãdãc. nã
g- uox · ſcz colo/
Habſtẽt ſo lũ colãt.alij ut colãt tenẽtur et idᷣo diẽ pene.
hp ¶ In noĩje.coloni er inquilmi. altero puta pfe ̊ mr̃e

1. neutro. als vel utroq;: i· libera· et die cenñto. i.

filij utriuſq; v ẽdicãtur.h̊ alij ut in-

colono vel inquilino ut ..ti ij.l.ij.in pnet ſmh̊ ſequitur
patrẽ.ſic·s ·de murileg.l.fi .· Idẽ in nato ex matre murile
gula et pr̃e curialiut m autide fiañdota· inſtru.na. Efi.
ſ̊ als ſi non eſſ(D curialis ſeqretur matrẽ ut.s. de muri leg.
l.hij quiſic etꝗ·e·ne diutius. et ẽ racõ ne deficiat hoc ge⸗
nus hominũ ·py. nec obſtat ꝗᷓ.e.l.ne diutius.et.lʒfi. ibi
in ſeruis et quaſ at h liberiutqᷓ.e:cũ ſatis. Gi. et ex libe⸗
ris feims Alij hñt

vel neutro. er tune
, - „„ „ die ſiutq; elt cenſi⸗
toꝛibo ad eã colomã q̃ la tus · i. colonus pa⸗
boꝛat teniutate tranſtulit trẽ .· Sineuter ſunt
izchas fundi addinſoni tñ eiuſdẽ cõ dicõis
ndeq; ſund ad diuloꝝ iu pr et mater ut am⸗
na dñoꝝ qualibʒ ſoꝛte traſ / bo aſſcpᷣtien et tũe
ierint: maneat qui dẽ feã ig t hn muthie
„„ i aut diuerſe vdi⸗
traſſatio h ta ut pdij euis roms ſut pf et ma
dns· a quo colom ꝙ bãtur ter ut pater cenſ
fuiſſe traſducti traſlatoꝛx ſas i libera vel
agnacõnẽ reſtituat. Fdẽ. erua vel aſcpticia
lom ane ſequitur matrẽ. ut
Ocolom quos bona . · ne d iutiuſ. Gfi
ORde quiſq; poſſedit alij pent illa coꝛ
. irA -ST⸗ rigit i ſtã · aln dicüt
ad alios fuge vicio traſeũ to. . aſſepaclo.

tes neceſſitates ↄdicõms
ꝓprie declinaẽ tẽptauerĩt
bone ſidei poſſeſſoꝛi pᷣmuʒ
opoꝛtet celeri refoꝛmacõe
ſuccurri.et tũc cãm oꝛigĩs

et m hoc ſiuterq;.
pfem ut H̊ · ſi alter
tm tũc matrẽ ut ꝗj.
ne diutius . E fi. Si

ſcripticius tũc pa⸗

et ꝓetatis agitari. Fdẽ. trẽ ut h.· ſ alter tm
S mee eS E. tũc matrẽ . et ßm h
C ſcalui nomine debito iſta quã dixernn;
rũ.ullius exactoꝛis pulſet vel de omi ghe co⸗
intentio quos ita glebis teaenlet n
inherere peipimus. ut nee lonoꝛe er pene diẽ
puᷣcto qiudẽ tꝑis debeant & e in multis dif
amoucn Eal. ferut aliqu ab ali⸗
, 3 qui by maxĩe ꝙ co
Blier que fuiſſe oꝛi⸗ lonus eiuſq; filius
pᷣſcpᷣcõne. xxx · an⸗
noꝛe ſe tuetur qdð im
L aſſep ticio ſecus ut

ꝗ.e.cũ ſcimus.ſñi· et.l.cũ ſatis.et ij̊.de fun.rei p ·l.cũ.et · S ·
de

ſerip· xxx· an.l.omes· ybæ colonos ut · S.· fami ·
undi · m quoi quolibʒ ha⸗ hꝛc.lquotis.
l¶ Keferta.als poſſeſſiones referte.als poſſeſſionere⸗
m ¶ Soꝛte· als ſoꝛte.als frõte dic ut ꝙ ↄſtituit fecta.
ſaitutẽ uſuſfrcũs velaliã vel pignoꝛauit vel verius die
vendẽdovel alienãdo alio mõ.· Ju ut· S e.· quẽadmo⸗

n ( TCrãſlatio.nõ valʒ aliena cõ ta dũ.ſᷣ trãſlacõ ſicut ꝭ

ſic m marmoꝛe. ut.s.de edifi· pᷣua.l..
Zo⸗ inda vel dic dño qðᷣ eſtverius ·
ituat ↄdicõne ex hac l ↄuentus et ab emptoe

0
vel ſinnili nõ rei vendicacõne:et facit · S. ↄnia utriuſq; in⸗

diẽ.l. poſſeſſionũ · et. ff de log · j. ſ quis inqmlinos · et. S.l.
ijj· et ·l.quẽadmodũi.vel dic officio iudicis ut no⸗s·quẽ⸗
dmodum. zge ↄpᷣhendit omes ſo lo aſtrictos·
om· lar⸗ ut · S· e omes omino·

r ¶ Pona fide· dñs fuerit vel nõ ar. s.loẽſi quis ↄducti

oms.· et ꝗᷓ. ꝓx ·qð ſ mala fideviðꝛ idẽ ut.ff · de vi et viar.
l.i. Aquivi a me· Judiciũ enĩ quo h̊ agitur ẽ poſſeſſoꝛiũ

neuter cenſitus aſl⸗

iaſttu⸗
ſltan

Neſen
geve⸗
as ve
ſactuze
brind

ſpeali

6,6.
ſoctl
Sectal
Lnteun
eterte
ſptax
Ctlee ut
Ummpi
aap

mmnie

ſncc.

Ulftgtt.
ali
grmop
ſyento
tarlutes
dnar
“
ſtaice
ltjſor
gidnsae
ſchaſte
wagtt
ſae ve
ntoke
iientzr
nſtar
opal
giadee
dong.
Cnkt

ſcga
ſiſti
rpen

ltehlas⸗

tuſ6

tlin
ader
Aipto⸗

peſun .

t in

1

ntie

nſnseO

ien
ſalertn
abnOH

gurle⸗

NNa

ngie
ſtagn
oſne

peſedi

ſicut vnde vi : vnde nõ debʒ queri iuſte vel miuſte poſſi⸗

deat ut · ff. de acqui · poſil.iij· Gecõtrario et ad idẽ ff co⸗

modaluita:et ita h̊ ſaudi maxĩe ſ̊ ad onus ꝓbãdiĩpe⸗

¶ Sobolẽ. temre oſtat q tebeat teuocari ut ꝗᷓ c cũ ſa⸗

tis. et. S.· e. n colom et ꝗᷓ. de colo.tracẽ l.fet no in ceteris
ma trẽ ſequi liberos ſ̊ im inqtinis et colonis pr̃em ut ·g.

i.diffimi mus.et fa ꝗe. ne diutius ·et 5de a gri eo· et mãci⸗

miſi bone fidei ↄſulitur.

a (Crãſeũtes. eſt en vi⸗ qð uſucapionẽ impedit ut· s
de ſer. Ruig.l·i· ctꝗᷓ/ e:cũ ſaails.
b ¶ Succurri · ut ei
reſtituatur poſſel·

ſio ſtatim · ̊ qᷓ acti

one bFeñ · ↄ dicõe ex
lege vel officio in⸗

dicis vel actõne in

factuʒ ex eqmtate
huinſ. l. et ſic intel⸗
lige alias.l.huiuns
et. S. e. omes omi⸗

no⸗et. l. omes ꝓpfu⸗ ſm vxtera Nirnegalem⸗
gi · et alias hoc m2 Wet reuocari.1 dẽ. B

ce terre in qua au⸗
fugit coꝛã quo ↄiũ

catur. ut in aut de
man · pñᷣ· ß etijꝗd.
et cã ꝓp rietatis co⸗
ram indice terre vn.
aufugtt. ut · S ubi
cã ſta.l.i· Jtẽ nota

primo poſſeſſoꝛiũ
y petitoꝛm mten⸗

tari ut:s · de rei vẽ·
oꝛdinarij cum con⸗

eiũ animi et etiã rei mnherens

gjnaria doccbitur. R cuiul
cunq; libeni homis ſecuta
oſoꝛtiũ· in urbiboxlin qui

buſcũq; locis victura cõ⸗
ſtiterit eius oẽm ſo bolem

poſſeſſiom inuito vel inſcio
dno impom nõ poſſe. et in
re et legu autoꝛitate decla
nmtur. Edem.

Olonos nulla recte

adullũ quãms hiuhoꝛis
mlitie locum ſimmus ad
mitii·ſed nec apparitoꝛes
magiſterie ptatis cennboyo

——

oↄtra dños t᷑re declamaue⸗

rint ſuꝑ h̊ ibo dubitantes
utrũ is terre dñs eſt. nec

ne an ipſi colom terre ſue
dnũ poſſidẽt (eos tñ dici⸗
mus qiu nõ ex longo ꝓli⸗
xoq; tpe vel lõginqua vel

inueterata reddituũ ſuſce⸗

peõne ſufficientẽ habeant

cautelã in quibo caſbo nee
otradicẽdi quidẽ lInĩa coo⸗
loms relnquituir lõgitpis
pᷣſcp cne wred dituũ fre

tibo imponẽtes cee
leitatẽ ſancimꝰ ſi qñn
colom cumſcũq; odicõms

A.iiij · lonũ.large ponitur ꝓ omi aſtricto ſolo vv
Erxr co⸗ no ut et . . m Ki. no.

ut e 5 l. inj. Eqð ſj ſexuus
¶ Poſſe nmo ᷣiff de acqnir poſ.⸗

ci · l. peg re. ¶ quibo·
et. l. ſi de eoo · Ci. S o
hpoſſeſſomſ.i.rei
poſſeſſe ſeu dñij he

fde. v. ſi g inter⸗
di et ſic fa.s de ac⸗

quit᷑· poſ.l.cũ ne⸗

ꝓcuratoꝛẽ· vel alk

ut Ple· no. S: de ac⸗

ut nec o bligaẽ poſ

ſit. S. ſi res. ali. pi-
da. ſit. l. fi. et q cia

go.l.ſi ſeruus.ſane

in ſe ip ſo piudicat

dñs delmquẽdo ut
ff. de vi et vi ar. l i⸗

ut j.l. ꝓpx. ſed illud

—

coꝛ· Itẽ h̊ reuoca cõ
fit acte ꝓpria dñ

qñ dñs adhuc poſ⸗ et pbᷣliæ oſulmus hone⸗

ſidʒ et ille aliqd illi ſtati. ( mpatoꝛ.
cite agit h̊ nõ poſ⸗
ſidet · vel bi pote⸗

rat de feõ dñs hnö. .
cũ erat apð aliquẽ potẽtẽ vel ipᷣe ſit potẽs ut omino nõ
poſſit pi a dno et ꝓ h̊ qð ſua aũcte qñ q; p̃t eſt ꝗᷓ. de oo
lo.pa.l.i.in fi.· Itẽ H̊ͥ etiã ſ ad ecciaʒ ↄfugit ut.s de hijs

qui ad ecↄfugi:l.pnti· Efi · Itẽ nõ ob ſtat puilegiũ ut · ·
de oꝛig· Itẽ reſtituitur cũ filijſ et peculio utꝗ.de colotra⸗
cen · l. i· et ꝗ· e. cũ ſatitꝶ · et hoe miñ̃ ſit fcũs epᷣus ut maut. de

ſanc. ep. Eß bec quidẽ · vl clericus in poſ. eadẽ ut. Caſcp

ticios · et m.xxx.an.ſerui erit curiæ ut ꝗᷓ.de fun rei p.l ci’ia
qui · Itẽ cũ fugiti retineã poſſeſſionẽ mſiab alio poſide
atur vel mñ din ſic ſtet ut · ff. de acqui· poſ. l.i. G ꝑ eũ.et · ·
jij.· Eſi pauſ.quõ reuocat qðᷣ hʒ ·Re n.alterũ illoꝛcerat·di⸗
