dinus · Alnjverius· c aureo. ut ]. de inci· Ene autez. er . ſcilicet oꝑ oꝛtet.a ccurſitts. (Etnõy =
ſequitur ꝓPx. pſonaie ut pauperũ hominũ 1398 dicitur ciat· ꝓpter aliquam cauſam quã cũ alio habet.
k (Rilum . ſ.⸗ maxime abundat · ſc al ut. ff. del. ij · l. c u (Sii. an. x ¶ Couertemus i: ſeuerius vĩdicabimul.

KS ——☛£☚ͥ — — —w

—,

2Äꝰ2 =,=j P— S

S –☛- ,, -rẽæ — —

. .

adi ſie inſti te hijs qui fũt ſſtivel ali:iu. Efi al e Rafmuenerie grogictoe milites⸗
aten aMõ dabmꝰ. facẽ̃ ad hũc· Eff· de ap impꝛ. ⁊. ð ap. G dD molimentis . i. boms et eis deficiẽtibo ex ſalarnjs ut
pn fi ct ᷓ ut diff · indi. Gſ quis. cx.· · quo opo: epiſ. Eillud. C. de executrei iudi.lł.ſtipẽdia- “́́MVMUVU;
pl b ( Pinc:i:a nia curia. c ¶ Masiſtri· gha erat magi⸗ e ¶ Leſis· ꝓuincialibo. non vtentur ſcolar̃es p̃uilegijs
ſtratuu qui m gri vel militũ vel ſmmilui dicebantur · f ¶ Sti nocẽtes.· et ſi cæ in delictis:licet fridericus imnpa⸗
ſto (Pupexigere . i· exi gere vltra id qð ipᷣe pᷣſes exegit · ſie toꝛ gnaliter eis cõceſſerit · m gr̃i tñ et ſcolares illis ᷣuile
aliat s. ut indi.ſine quoquo ſuf:G volùmꝰ· x¶ Dz ſi as · ſcꝛ gns quatũ ad delicta renũciauerũt cũ ꝑ mgr̃os vel ep̃ᷣm
rinſci noſtroꝛ ſbiectoꝛe r. non potenit plene
aPd, F ¶ Adierit ſcʒ te . delicta pPumiri quod
nie äl õä pbᷣlice interẽ. ut. ff.
itiai nũ ſibi illatũ ab ali et facies et nũciab. ¶ Ha⸗ mittetes eos ſbieckos no⸗ de n einl 16 a reo⸗
lt s einia veme⸗ bebis aut obediẽtes tibi a ſtros impellè. neq; ut vi⸗ e oclacc
di b (Procumare. ſite qu in ꝓuincia ſũt milites. deantur quudẽ ſu biecti ti⸗ ſie redimus ad hoe
eh ptt m qub eoꝝn opus habu⸗ bi. ꝓ writate aut tue pre⸗ ius · et facit ad 5.·.
Cuiſenqh ia eris ad miſteriuz iuſtum. ſint wlũtati. ¶Feſtma-⸗ ntemcie ſen uo 4
ii Foshnre ametile, ¶ Mſi delmquẽtes mue⸗ bis etĩ cſiliarin · et qun⸗ C. vbi de crimine
le nens ſub omi caſtigacõe cũq; fuerit eirca te aſſumẽ agi o. liic.· n/ct q.
ö 49 Dinigatur i di⸗ deeete inſu p ex emolumẽ⸗ virum optimũ. et purum om̃es obe · indi.
thn Senng gis coꝛz ſatis ſieri leſis ꝓpæ vndiq;:et cõtẽtum hijs qꝗͥ r.
hebe IFoemare ſ. cauſa. cumbis non pmittas pᷣiu a lſco dantur. Et ſi quidẽ ¶Videãtur· i· ſo⸗
ſ foꝛmabatur eni lo legijs aliquibo vti nocen⸗ p̃ter ſpem acceſſerit et nõ la puritas eis pro⸗
te cus p quẽ aqua ut õ — . Fei I,„ 1 45 deſt. ut. S. de deſen.
4 s qu n ur tes. ſed illud ſolũ eis in au mueneris eum cuſtodietr iuit: Enulla in fr
in qd vtile reipᷣlice. xriliũ obſeruabiſ ut vndi⸗ 9 1.tibi f dẽ iuſtã. illum quið N Pimin a ei
in duccebatur vel fie⸗ q; puri hoꝝx que eis infe⸗ expelles.alio wero vteris mern neatnbin.
nie eenerlr er n, . runtur mnoxn videantur. x -Nſiiario. leg ema iuſticiã Tas Ge u hll
ti⸗ ct. C. de ſa. ſan. ec. l. o unadia auta adul N. 2 Wci Puris Ffuante mambo. i Moſtras leges.
ini ad inſtru etõnes tceia ꝓg inũq;ʒ direpcõnes ¶ Lalem wro pᷣbebis te⸗ ut homcidampm 5
d m ¶ Domuirofer⸗ et inuaſiones et oppreſſio⸗ metipm omibus et pub⸗ ne ee f.
nin ri foꝛte volebat ut. es ita cũ whemẽna coꝛri⸗ Aab/ lice et puatim. ut terribi⸗ Abeorde ſc.in.
in⸗ deſtrueretur domul nes ta cu xemetia coꝛri⸗ es et puanm. ut terib⸗ „ „EE penradulteæruʒ; —
m publico fcã m 3 ges⸗ pumens delm quẽtes lis quidẽ ſis delmquẽtbo p· leiub ð̊ adulterijſ d.e
ſn deſtruẽda expenſe Fas locrog iie 1 1erf 4 euins pena ẽ ut⸗Cc.
ut eceſſares ut. . En re legoe ut Panas F nienmonig ara fſeali ad.l.inlł: de adult.l .· Rrn T
ſe qð vi aut elã. l. co⸗ uppliciu eoꝝ omel faciat maluetiſmus aut et mi⸗ qᷓuis. fi: mptoess rapen
„ . „11 2 36
1 pPetit · Efi et de ope ſaluoſ.pᷣceipue wro offici⸗ tis omibo p acidis et de⸗ verout. Cde mptu aa.
cof ris noui nũci · l.fi. ales tuos retinebiſ non pe uotis paternã eis exhibeſ vir . l. . Inuaſoꝛ es · ſ· WD
los n¶Mẽos ſbjectos· 2, . reruʒ immobiliũ et
n et opoꝛtʒ te ſůaudgdi Mc . — lu pumet p aſtõnẽ
nec pmittẽ alicui. ꝛc· Sãmificare.i᷑. o ¶ Neexp· abũdat ſi qnis in tantã· vel p interdictũ vnde vi et ꝑ actõnem vi
ny hec negacõ. ſic.s·e.fi:vel dic nõ ꝑ aliã nec ꝑ iſtã ut ſie bonoꝛemptox qñ ſut mobilia ut mſti. vi bo⸗rap⸗Gpnul.
iß⸗ ad dinerſa refenãtur. ſic.s· de Hhꝛeðᷣ.et fal.imoꝛdinatam. et · C vnde vi.l.ſ qᷓs in tatam. et.ff·de vi et vj ar .l. iei. ſeñ.
8 p ¶ſe. ſubaudi tu. q ¶ Hoꝛe (poꝛtui et ceteroꝛe. Rupliciũ · ſic collige ut alioe ſupliciũ alios ſaluos
r ¶ Omi.q;tũ ad collatoꝛes. ſ ſ:i.gerendo. faciatut.C.ad.l.iul.reę:l.i.ſic mnpumtas aliquoꝛe mſ'toſ
. t ¶ Nuſum. ut ipe dicit g miſſus ſit adreficiẽda vel fa⸗ alios tradit moꝛti et exicio. vnde dicit decret: multos tra
cienda ſupradca. u¶Buſapien. ſeʒ tu. h cõtra. s. de noᷣ dit exicio qui liberat multoꝝe exitia cogitãtẽ ſeʒ occaho⸗
i ali· quia vero veriſimile. So· ut ibivel illa cã ẽ fauoꝛa⸗ naliter ut.xxinj:q;imeſt minſta·et ẽ ibi ar· ꝙ hocip̃o ꝙ
4 x Munciãs.vna cũ pᷣma foꝛma ut.C.de paga. bilioꝛ. quis parcit malo intelligi᷑ nocere bono ut.xxiij·qnij·
6 l:ſicut ſacri.et.l.inj. et hoc ẽ ↄtta miſeros pᷣlatos 4 tim ẽt ſis qui p̃ᷣlatus. ⸗— rJUDU
ſ intm lĩas dñi ſ̃e ut nõ audeãt recl amare.qð face nõ de⸗ ¶ Precipue:ad hoc facitꝗ.de queſtoꝛ· Omaxime.et j. de
u bent ut hie ðᷣꝛ etꝗ· ut nul.inõ. Get ̊ vero inbemus ·et. C. indicbijs Ai./ offi·pᷣ.l.obſeruandũi.et.s.ut indic.
ſiotra ius vlvti pub.l.e ñᷣ nõ ↄgmecõ.nec ꝑ hoc deſerui⸗ m Calẽ⸗fac· ff.ſine quoquo ſuff. eos.et/ff. de of. ꝓ
. unt imo ßuit legiꝛ ꝑ ̊ etiã Pevel pnᷣcipi ut.C. de ap·l. cõ.l.ne quicq;: Gcirca aduocatos. K—
y ¶ bertate · i· ad hoe ut in nccitate ſit vbertaſ. fiem fi. ned neq;. pone caſu ſc quidã timens vexaconem ali
quod facere ten etur.ut.s· ut iudi.ſme quo ſuff. Ei. cuins cõfugit ad ecctiam petit a pᷣſide ut pmittat ei ſecu⸗
. (Et operũ ·hoc ad mferioꝛa reſpicit · et facit ad iᷣ ut.ff· ritatẽ in rebo et pſonanũiquid hoe debet fieri:Fn:nõ ꝓm
de off.· ꝓcon.l.ñ in aliquam. pte ·i paſſim vel ſine deiectu cõ cedendã.nã im quibuſdaz
a (Partes. ſ. o perũ qð ſequitur.q.ſ. opaꝛẽ. Sel die ptes non datur. ut ꝗᷓ. ¶ Pxiet ſuꝑ hoc ſit danda vel nõ fit qͥ⸗
1 ſcʒ reipublice facere ea q ſit ne.⁊c.ſic m mnſti. im ꝓheim dam exa mnaco mediocris i.ſemiplenavel ſumatim. et
1 ſi.lcʒ hoc male ſeruetur. ſi apꝓpa reat danda. vltra/xxx.di es non datur⸗vel ſi data
b ¶ Prehdes: vbum eſt non nomen hic. fuit nõ/ ꝓrẽditur vltra et imn medio tꝑe deducitur in ins·

.W☚

eyH

—

IL9 2
eoſt &, ant s, .

J

pen a? - -„

4 F“ 6

.

2
A

A . .

ᷣ cquenitur et ↄdamnatur ita hęc vera ſirenuciat ſecuri⸗
tati·ſ.als nõ · ſed reſtituitur ſacris locisvel ter minis et cũ
tebita loci reuerentia exi gitur. loquitur aũᷣt de ꝓmiſſiõę
ſecurit atis quod dicitur inſiuradũ et ↄ ſiſtit inverbis tm
non ꝙ coꝛpaliter tangantur euangelia ut al. C. R minoe.
ſe · ma · dixerit · l. ſ alterius.et foꝛte de ęa loquitur in.C· de
hijs qui còfug. ad ecciaml fr fi: ꝙ ſie ſit aſus ponen⸗

SEeee

cet m publico-

pomtur ꝓ ſecurita
K.
b (¶ Si hec nõ. ſ. fe

g ¶ Geron. hic ſlꝰ-

an non. certe ſi hee non ſa⸗
cris eu termims reltines

cerit· i. verbo dato abſolute non renũciauerit et nõ ege⸗

rit que indicata ſũt.
i (Lpate· faciendo

miſſion em m poſſeſſionẽ ꝓ mẽſii⸗
n declarati debiti et hoc ante litẽ coõ

teltatã ut ] de exhibẽ. et introreis.· G. ſivero· et · C. ð hijs
quiad ee· ↄfilfi· er. Gijij.ſ vero lite iã cõ ttſtata aufugit
ſentẽtia diffim tiua dari poterit ſiuem tpe qñ erat ſ da⸗

to vbo ut hic fuit ſue vbicq; ſit. ut. C. ̊ indiẽ. Wennõ.

Ecũ aũt.et miſio tũe fiet in poſſeſſionem rerũpmo mo⸗
biliũ poſtea nmmmobiliũ et tercio nominũ ut. ff. dere indi⸗
la dino pio· . 12 erminor. i.tẽploꝛcad que ofu gut
ꝓpter euitandã penam in aliquo ſcelere op̃henfi.

I¶ Euſtodes i neq; dabis ꝛſi dederis nõ ſerues. nec po⸗
terit cõtra telegẽ vel inſti ciãẽ inuocare quã otep̃ſit· ut.ff.

de minon auxiliũimn fi· et qd ns ſpẽalibo caſibus ðᷣ idem
dſcnaſ Zuocuq maleſñicio fug erit ut ſbicit. et.s.de mo
nachis· En vero. Spatiẽtiba.repete pcẽ ↄpetit.
n (LCautela id eſt ſecuritas. 2
(Ceſũ. no. vbi eſt vnũ de cõtrarijs pꝑ oſequens tollitur
n cĩſti · ð tutel.i.dñ. et. ff. de inſtit. ̊ n pupillꝰ.Gfi.

E

tur · ſe; illi qui leſionẽ exactoꝛibo inferent ſiue
de ipis el ericis ſiue de a lijſ. et facit ad hoc. C. de ꝓpiſ. audi.
laddictos · er ut licoat ma et auie · Pnl· et ꝗ· de col · ¶

dus et lia exponẽ⸗
d -phan ex hoe .
et ſeqnti. et in no ..
el. ed dt. ꝓuidẽtiam. ¶ Sed neq;
2 erba mimbt hee que dicũtur ̈ba id ẽ
liter gloſat et ↄ coꝛ ilrad
dat canon. Sit ſer⸗ ninuradum ꝓmpte dare
mo tuus elt eſt non feſtmes aut ãplius tpus
non. e unpime . ſed et cũ examnacõe in tẽ⸗
a malo eſt i- cem *
num. nj. q · v. ſi quis ſcendente.xxx. dieruz in⸗
n n ductaſ. ne ex ̊ inimte ſiãt
plum ſiue mag nũ. bonmm bo ad mucẽ cotet⸗
c ¶ Cõtẽtiones · nã ones· ni wro etiã aliquem
e n nõ pol⸗ fub nuncupato verbo fe⸗
ie cõdemnari pa⸗ ceris.demde aliqius adl⸗
Rer & keardl anar fa ceeris· demde aliqius adi⸗
ctü agentis cõta erit aduſus eum deduces
eum qð diu eſſe nò quidem eũ cuſto diẽs da⸗
deoæ. tum ei vrbu. examinabis
¶ Gerbo · i. habi rd r vdemnahie
taauſengmeoöne negociſ wrbo ubizuato
ut. 8. dixit ſecurita et ſi etiã ſentẽtia cir eum
tem A dens. u neceſſaria ſit. ↄ demnabis
mdo. euz ciniliter eum et duox gpones ele⸗
als enm non valo⸗ ction em vtrum wliit dato
ret datũ verbuut · wrbo abſolute abrenũcia
pxi. et acretg lt nn
. 2 duces. ſali⸗ re et agere q iindicata ſũt

nullli. Et ut hex materia plemus intelli gatur diſtingue
fugi ente ſit liber an ſeruus.et quodlibʒ ſbͤdiſtingue in
tria.nam uus vei quia dminus minus ſeuerus eſt ĩ eũ
fugit et tinc cõpellitur eũ boms ↄdicõmbus vendere.

ut ĩſti . de hijs q ſut ſui vel ali.iur · ¶.
um . et tunc domino reſtituitur nec er

miſi modicũ erit malfciũ et tunc tm dã da erit ſecuritas
et non domino reſti
tuitur ut/C.de hijg
qͥ ad ee. cõu.l.ſi ſer
et ibi execucõnem inſeres mie er⸗l. Scae .
4 1* . anc. epiſ·.ſñ qͥs
tpate. et cũ debita wnera⸗ aſt. ſi aut ob bond
bilibus locis reaerenna. gſciaʒ ut q; mona⸗
—7 a vir⸗ calu donnno reſtitu
neq; aclels dech vir⸗ itur ante triẽmũ ve
gmu mptoꝛm delmque⸗ mẽti data ab eo ſe⸗
tibo ter mino cuſto dies curitate ꝙ ſuu ßun

cautelam. ſed etiã inde ex⸗
trahes et ſupplieũ eis mſe

fi· vel ꝓpter malefici⸗
it ei danda ſecuritas

ob hoe non pumet

ut. S. de möchis. G

ESU ſi vero intra.et Jj. de
res.non enm talia delin⸗ ſuanc.epil. Eſi quis
quẽtibus pareere ↄouemt lt a monaſticã.
lia a pᷣſptonibo patiãtur. qð in. Eneq; aut di
deinde tẽploꝝ cautela nõ Efau Pesrp
St. ica functonẽ vitã⸗
nocfail ſed leſ⸗ ⸗ dã et tür ſerua huc

utrũq; tueri cautela lo co⸗

ob aliã cauſampu

coꝝ ſacroꝛx et ledentem ta eiuilem et tuc ler
et leſu. ¶ Dublioꝝ wro bee meach en
erbuon exi ocgain⸗ bereꝛio aut vel iu⸗
tra tẽpla decenter ſieri p⸗ oternim non cu
l· i.

templis:et cuncte rei pbᷣ.

(Coges aũt. o p

Dublicos exe⸗

eutvꝛes.qui de publio mittũtur ut public exigãt tribu
ta vna cũ preſid evel defenſoꝛe. ut. S. de deren. ciu . Edein⸗

Deſuſcep tis · dicitur deſuſce
ſcribütur ea que ſuſcipiũt exa

ptũ ſepᷣtura mm qᷓ ¶ de eos.
1 . ctoꝛes tributoꝛe vel y cono
mi ecciatg nomine penſionũᷣ ꝓ locaconibo factis ab ipiſ
pᷣlatis que pẽſones appellãtur debita fiſcalia et ipis ſol

uentibo datur utq. de ec.re.mimobilu al. G fi.nam cũ iſti

publici exactoꝛ es ſoluebãt fiſco recipiebãt cutam ofel⸗

ſioms ſoluti et in hae ſcribunt hec omia.ut .C. de fide m⸗

ſtrul.ꝓlures · etꝗqᷓ. ut h ij qui obli.res mi. Gi.
t ¶ Ea· ſcilicet que ded erunt.
u ¶ ygocepaloꝛ ygos iugũ cephas caput inde dici
tur ygocep halũ ammal poꝛtans ingũ ut bos vel buba
lus ut puto.rum.nam 1 ꝓ ammali et ꝓ ipᷣo ingo aliq̃d
x Aut ingo⸗ ſoluebatur romanis olmm ꝓ cꝛrigijs in
goi ut ſequitur quas inga lia s appellãt cũ quub⸗ caput
bouis li gatur vel dic iugoꝛ ſcʒ de mulig · ut· ff. de ediẽ . e⸗
dili. lediles. En. et. Eſi foꝛte. .
y ¶ Quolibet · rep ete · et ea que quolibet. ?c.
Quelibet. alia ſimilia· ut .de coll. jn pnᷣ.

„

ct quelibet alia ſimiia exigant.

b Predis· i.a poſſeſſoꝛĩbus p̃dioꝛ vel ꝓ qnibus bec

der
erta
itdj

ti⸗

A
npu
eſer
Pe
,
ſu⸗
ſr

e⸗

b
in,
96*
o
ſol
ſ

büe

a¶ Ruantitatem. repete facere ĩ ſuis teſuſceptis mani⸗
mi leſta. ꝛc. b Intmiabᷣ·id ẽ interdicẽdo eẽ mĩaberiſ.
e ¶ Manus amputaconem. hec imponitur public ex

actoꝛi qui non ſeri
bit ſupᷣdcã q̃ pẽa

hodie gna lis cui⸗

cũq; debet mcidi a
liqð mẽbrũ ꝑ legẽ
ut:j.ut nulli indic̃.
CECpenl.
d ( Deelin ationez·
quia aliquis dicit
ſe nõ deb ere lo lue⸗
ro aliquid.⁊ c.
e ¶ Dicẽtes · jpi ex⸗
actoꝛes.

EWercipiatno⸗
fiſcu ſeruari im q̃ſi

poſſeſſione accipi⸗
endi ſine p̃indicio
tñ exactoꝛxet colla
toꝛe· ⁊ facit ad hoc
ff. de puphcanis.
.l.ſi publicanus.
in omibus.
& (Cenlualibus.
i · exa ctoꝛibo ſic di
cti q; cẽſiiales faci
unt ſepturas ut di⸗
ximus . s.ĩ pnᷣ· hu⸗

ms. C

Gparas
pᷣdicta relata ꝙ il⸗

li nolũt ſo luere et

quare.
i ¶ Datis· l. interji.
K (Inferẽdis. L-fiſ⸗

co ab exactoꝛibꝰ.
¶ Hoc valere H ẽ
verũ qñ ẽ q̃ſtio de
hijs qᷓ ſoluuũtur ad
mẽſun ii alijs exce
ptis dubitacõmb⸗
ſup tributis metal
loꝛeexigẽdis quia
tunc ad comitẽ ſa⸗
cmælargiconũ re/
eurriturut ꝗᷓ.de collł.
Ceos aut.
m¶ Necitatẽ.nam
applłari ab eiꝰſnĩa
non poteſt.ut.ff.
8 eK.5 bijf

ꝛdmatũ ut.s.
m pn.Hmus· G
o (Non pmittas.
curialibo · qui pre⸗
ſeribant aliq̃d noĩe
poſſeſſionũ quas
habebãt.

P ¶ Cẽſualib⸗. q̃ cẽ
ſũ in aurovelargẽ

to vel ſimlibl pen

debãt · ut · C. m. ꝓpter

vtilis et neceſſaria eſt.au⸗

xiliabũtur tibi ad hec etiã

deo amabiles ecciarum de
fenſoꝛes a yconom nullũ
hoꝛ qͥ ſiſcalia tributa exi
gutur abripiẽtes exactõi
ſed neq; permittentes vio
lentum aut ſedicõ ſum ali
quid pati exactõnem in ſe
rentes. ſcientes q; ſi quid
tale geſſerint de ſuo ſat ſ⸗
facẽ ſiſco cogẽtur. ¶ Co⸗

toꝛes m ſuis deſuſceptis
mamfſeſta facere omma m
quibus ea dederũt ygoce
phaloꝝ aut iugox aut
migulia aut quolibʒ mõ
p regiones nücupãtur. et
ꝙ quib hec et quelibet p⸗
dijs exigũtur.et datꝛum
quãtitatẽ.ſiue in ſpeciebo

ſiue m auro et mtermnab

eis et danũ mag nũ et ma
nus ãputacõnẽe ſi boc qðᷣ

pᷣapitur quidẽ ſp uſq; nuũc

aũt cuſtoditũ eſt nõ dei⸗

ceps omibo puẽt modis.
(Kimronraſt olet decli⸗

nationẽ jnuemãt aliquam

dicẽtes non poſſe iugoꝛ⸗
pom quãtitatẽ.maxime qͥ⸗

dem eos malig nari puta⸗
mus. ſed tñmchil hine le⸗

dat fiſcus nec collatoꝛ el.

ſiſcus etenim ſine pᷣiudicõ
omia ſua pcipiat et ſolẽm
ter celebrata peipiãt ſuſce
pta qui hec exſoluerint.ñl
exigẽdi amplius.cãwro ĩ

nullo ledatur.et pᷣm oſuetu

indem quidẽ tributa ſol⸗

uantur ab eis. et mferãtur

ſiſco. Flũcietur auteʒ ad

gloꝛioſiſſimos nr̃os pᷣfe⸗

ctos de iſtis ᷣmitus cogẽ

—

—.0 Nrdar Pn

pu. pP en.l. . 4

lias pſonas.q́; emptoꝛes ut quia do

nãt vel alio titulo trãſferũt.ut.C. Gne cẽ.vel re.l. fi.

(Et non . . velle. ¶ ¶ P

dis cẽſualibo.nũcupatas
expo ſicõnes ſubtiliter da
re: ut et ex hoc cauſe ſiat di
uidicatio: et ſic mterĩ ſᷣm
oↄſuetudmem quidem da⸗
tis fiſcalibus inculpabili⸗
tor in feren dis. Qð aũᷣt in
bijs qᷓ dubitabãtur glo⸗
rioſſſmi pᷣfecti noſtri iu⸗
dicauerit in hijs que mo
uentur boc valere.necita
tem habentibus eracto⸗
ribus poſto gmtawita⸗
tem ſup hijs queſtiombo
et millis de cetero quanti⸗
tate ygocephaloꝛx et a⸗
lioʒpommũ aſſeribere ᷣm

ꝙ; a nobis iam oꝛdinatuʒ

eſt. ¶ Elõ pmittas ira⸗

bus dum vedita ſũt pᷣdia

nus a poſſidẽtibus
eoꝛx· aut in alias pſonas exigetur quaſi res
mutatur poſſeſſio tergiu⸗ debeat ma g ; pſo
ſacõmibbus vti qubuſdaʒj. e utitengbetct
et non tranſferri adto⸗ ſicut et als ſnia pre
ribo ad emptoꝛes pᷣ dia. dio datur ede
ſed e wenſh dos fa Cfi. et ſie dico non
cere mutacoes medam⸗ eſſe coꝛrectum.il.C.
no. ( Sivro dixerĩt mi ſine cen · l. pnkł.⁊. ff.
nus ydoneos eſſe empto⸗ b 4 rinter ſ al
res · et Pterea no eri m⸗ locũ hñt.quidã di⸗
gratione.hocipᷣm exam⸗ eunt ꝙ non. & tri⸗

nabis ſine quolibet dam⸗

no. et ſi quidẽ ydonei fue.-

rint emptoꝛes coges fiſ⸗
caliũ pᷣſides ommbo mo⸗

dis et iine quolibʒ damno riſfor. i et mſtit.
de re. dini. Ep tradi

celebrare traſpoſrcõnem.

Siwro veritate eos in⸗

ueneris non ſatis ydone⸗

os· coges venditoꝛes hoe
ipᷣm ꝓſitei ad geſta quia
piculo eoꝝ traſpoſitio fit
ſiſcaliũ tributoꝛx in eos qͥ
ab ißis emũt. H quidem
—— . *
etiam in oꝛiente noumus

redia.ſine on ere.· H

rẽdo nâ a poſſdẽ-
te ſoribitnPiec,

uẽtur lʒ illi alit pa⸗
eti fuerint ut hic er
ff. de pae . l.· ins pvᷣ⸗

licũ . et. l. intor. H qᷓnꝝn

tũ eſt inter ſe valet
illa pacta ut agant
vel pᷣſceptis vᷣbis
vel alijs actõmbuſ
ut. ff. ð pae. leepla.
C. ij ·
ug S xaminabis.ſ.
di Imgu ẽdo ut ſᷣ
i cit.
x (Preſules· p̃ſu⸗
les aꝓpellat p mos
tributarios:
y x itate.
hic ſumitur aut. q;
elt m. C. ſine cen. vł

re · lL. ij
Eos. ẽptoꝛes.

Emunt. ner mi

buta et cenſus ſoli
ꝓuciales ſoluunt

ut. C. de epil. et clex.

l . ð hijs · et. ff · de eẽ

ſibus · l.i. et · l. f. Aln

c ſic. ut. C.de uſiiẽ⸗

A,

4

/

vel re.l.fi.pᷣ ma opiꝛ

moverioꝛ ẽ nec ob
ſtant Pme due le⸗
ges q m domimo

trã ſferendo dicunt

non eſſe drãm nõ ĩ
cẽſu: Iteʒ nec tercia
q;ꝛ de ꝓiũcialibus
tmloquitur.

A pA e La.

a (Terris. niſi in eaſit oſt65.

e ¶ Angarns.eſt autẽ angariã opa ꝑſone tmpangaria

vero opa cũ ſũ ptu
ut colli gitur. C. de
pangaria. m multis ſieri gẽtibo. Sie
enim nee ſiſco nocehitur.
et ſiſcalia tributa a poſſeſ⸗
ſoꝛibus inferuntur. (Ht

autẽ alij quidẽ ſint poſſeſ⸗
ſoꝛes alnj veroſcollatoꝛes.
o poꝛtet enim maxime cõ⸗

tra poſſeſſoꝛes ſi eri colla⸗
tiones. ſed non cẽ non de⸗
tinentes neq; poſſidente⸗
terras. ¶ Nlud tamen te
VNVolumus noſſe. quua ſi qñ
d APX. pᷣcepimus ad alias foꝛte
ꝓſiciſe te piuncias · cõpe⸗
tens eſt. et cõtentü te hijs
que de fiſco largiuntur nõ
gratis expendẽ neq; no⸗
. ſtros ſubiectoſ deterrere
ſed ex qiubus in ꝓ iuncia
conſiſtens expẽdebas ex
hns ipſis et ad alias pro⸗
.ficiſcens regiones facere
expenſas.neq; angarijs

collatoꝛes affligente. neq;

obediẽs tibi officium.ſed

ꝓprijs quidem ſubiuga⸗
libus. ꝓpria quoq; expen
ſa agere iter. hocipſuz cu⸗

d ubiug alibuſ. ſto diendo.vel Rnõ Vltra
i·ñ aliquid p boueſ termnos ꝓperes ꝓuincie
vel aliud ammal ſed ꝓpter quandam occa⸗
quod poꝛtet iugũ onemine . iren⸗
faciet deferri vmum nonem neceſſari am circu
vel panem hoc ſu⸗

is ſuüptibo faciat ·
e¶ Neceſſariam. ut foꝛte ſedet tumultum in ciuitatibus.
ut s· de defen. ciuit· Enulla et · Cdemde.
f (IUnterdicimus:facit ad hoc· s. ut idiẽ.ſine quoqᷣ ſuf.
WEnulli · et · ut nulli indi.i.ſeñ·et.s.ð defen.ciuit. Gnulla.
g ( Sequãtur.iſti qui delegantur.
Emolumentis. id eſt ſtipendijs · et facit ad hoe.s. G
ꝓvmo. illd. ct. ff. de offiẽ. ꝓrehdis· illicitas· Cillicita.et
Cne quid a ccurſius:
¶ Aecepint. nilites qui ſequuntur preſdem.
k ¶ Periculo i· ſi nõ feceris de burſa militũ facias de tua.
I¶ Neq; alicui.ſ. epᷣo vel abbati vl alij ſimli pſone ·ſ

durũ videtur cũ als tm honoꝛem ep̃o habuerit ut etiã de

eo dixerit cõ mumicare eumut.s.quo opoꝛ.epiſ. Eills.in

licʒ viri ſpect abiles vel cla

G ſed die feſtringendum buné: G ad talia. ſi dicit eps

vel abbas ꝙ talis ſit cõuerſus vel monachus quare tã
et ideo exempte ab
hmõi collacombuſ
ut ꝗ.de ſanc. epiſ. ¶
ſi qñ · et in cõſli.fri.
Ci. aut yco· ut. C.
de epil. et cler. l. ij. H
ergo cauſa p preſi⸗
dem og noſcitur ut
hic ſed queſtio he⸗
reñis vna cũ epᷣo ut
T. ꝓxi E.

eas ciuitates. ¶ Eos aũt
qui vo cantur loci ſeruato⸗
res iudices dare in ciuta
tibus proiuncie cui p̃ᷣndet

riſſmi vel prelndes ſint o⸗
mibo interdicimus mo⸗
dis · ſed neq; ſi milites a⸗
liqui ſequãtur te nec illos
gratis ꝑmittas expendẽ
ſed ex ꝓprns emolumẽtii
Sivero non hee egerint
ſed ex tributis expende⸗
rint:et ãgarias acceꝑint
omne quicquid dammſi⸗
cãtur ſbᷣiecti. hoc ex eoꝛx
emolumẽèẽtis exigẽs ꝓpᷣo
piculo leſs puab.¶ ¶ e/Qͥ
occaſione religionum he⸗
reſiiq; queſtionis permit⸗
tas alicui ꝓuinciam com⸗
mouere aut aliter quadã
pᷣcepcõne iniũgi ꝓuiciaʒ
cui pᷣſidel. ĩe vro ꝓuideb
cũ ↄpetẽti vtilitate ſiſcali⸗
busa q̃ alia ſũt pſcrutari.
et non pmittere aliqͥd ci⸗
tra noſtras ſieri pᷣceptio⸗
nes ocaſione rengionñ. e don
¶ Sivẽèo canoĩcũ ſit q q⸗

m ( Sivero canom

cum.hoc refert᷑ ad

7 . „ . .
rit᷑ vna cũ metropolita p⸗ lainhn kae 34½
iũcie h diſponẽ ꝓuideb et ſut. C. de ſũ. tri.l. fi
vl ſimonia a lay co

commſſſa. ut.S. qᷣ⸗

mõ opoꝛ ·epiſ. et

hãc.nempᷣe aliud ſi elerico obiciti utᷓ. ut clerici apud
ꝓrios epiſ.cõ. Efi.o tra. iſponere · repete ꝓpuide⸗
bis qð eſt.s. ꝓ xi. p ¶ Becibilẽ.ucõuemientem.
aR oꝛtho doxam.ſ.ſivult ↄuerti ct eſſe bonus als ut
ifamis ꝛde eo et alijs peĩsqͥbo beretici ſunt ſuppoſiti et h
erit ut · C. de ſů · tri · et fid e catholica.l. i· er de hereticis.l. inj.
de ſimoma aũt punit ut.s.qũo opoꝛ· epiſ· Cet hãc non
pecunijs :·⸗i.agnatis et ↄ gnatis q̃ a lege vocantur ſᷣm
r ¶Generi⸗ al. ut ᷓ. de h ere· ab mteſ. Cſi igitur. ̊ ſi dicas
toti gni.i agnatis.uſq; adx.dũ cognatis uſq; ad.vij.

ut inſti. de ſie · gnatoꝛæ · Gfi·tuc erit ↄtraqᷓ ut nulli iundi·

Cfi. Itẽ et qualitercũq; dicas erit ↄtra.s.de incſ:nupt.
Ei ·ß ſolue utrũq; õriũ ut ibi · ¶ ¶ Illi.ſeʒ pᷣſides

hoe qð dixit here⸗

30

4

= * —

— – £

☛ ☛

— — —
— =—

a ¶ Dimittunt.qð fierinon debet ut diximus.s.de meeſt.

nupti.Rñ. ga.miuſta.que fiũt fcã ceſſione in p otẽcõꝛẽ
b¶ Procim⸗ ut.C.ne liceat potẽcoꝛibo.l.i.vel al aſſum⸗
pto patrocimo potẽtis· yut dictũ eſt et ad hoc eſt· C. ð
e ¶ Vitas ſcilicet minſte⸗ aduocat:diũ.uidi.l.aduoca ti.
dD ¶ Eiſcʒ cliẽtulo· et h̊ exaudi minſte ut ſi fiat pactũ lite
pẽdẽte ut.C.de poſtu·l.quiſquis.Ep̃ᷣterea.vel etiã ſi p⸗

vel co artalis.l.i.et in oſti.friderici: Efi· er ſie nota ꝙ po⸗
teſtas vendicat ciuem ſuũ vel comitatiuũ ut dictum eſt
licet hoc mytalia nonvideatur habere locum que tribu
tum non preſtatut dixmus.s.e. non pimnttas · ſed cer
te ob alia poterit reuocare ut ſubeat ſcilicet honera ciui
ta tis ut.C.de decutr. l.nullus qualibʒ. Itẽ ↄuemt vnũquẽ
q;/ c· ut.s·de defen.ciuit:ſ quavero·et facit ad hoc· ff·

us fiat ſi non ẽ fᷣeã
ſepᷣtura ð hoc ut · C.
de ſuffrag · l. i .·
e eſionẽ. ſ.in in⸗
ſte ut && videat ſe
ininſtã cauſam fo⸗

uereut · C. de indiẽ.

rẽ nõ nouã.Pro⸗
m.qð tñ lʒ lege ca⸗
ueatur et ut etiã in⸗
rẽt ut ibi vᷣꝛ tñ con⸗
ſuetudĩe nõ hẽtur
ym bul. qdᷣ ẽ veruʒ
q̃ im hac pte vincit
l· ut.ff·ᷣle·⁊ ſe·cõ.
muma p.l.vendi⸗
toꝛ · C. ſi oſtet. et. ff.
ad.l.ro.de iac.de le

† Hoc ſie in⸗

tellige ut dicrũ eſlt

aut ſpẽaliter dᷣ eo
Pomt ne vid eatur
neglectũ qð ſpẽa⸗
lius orat coõp hẽdẽ ð
ut · ff. de miur. l. Itẽ
apð labeonez . C. H
edictum.vel die q/
loquit de oo qͥ ad⸗
uocatus fuit fiſci qᷓ
ↄtra eũ m ea cã eſſe
nõ debz · ut · C. ð ad⸗
uocat fil.l· i. et. l. jj.
mſ m caſu · ut. ff. de
poſtul.l.fi.
g ( Pec. ſ. ſup dcã.
h¶ Dñni· i. po tẽtie
opoꝛ.epiſ· ¶q aũt ·
in fi · Get . C· ne lice⸗
at po ·. l.i. et. S· ut in⸗
diẽ· ſine quoqͥ ſuff.
¶C¶qꝙ aũt.in fi ·
i (Cebi p̃ſidi.
t (Agricolas lo⸗
q̃turut puto de oĩ
lab oꝛatoꝛe ſiue aſ-
ſcripticio ſiue non
cũ ꝑ omnẽ exactõ
ceſſet tributoꝛæ ter⸗
na nõ afferente fru
ctum ſuũ cũ etiam
quilibʒ recipiẽs te⸗

decernẽ ſiue ep̃i dubitent.
ſiue aln qiudã et cauſe da⸗
re deo amabilem et decibi
lem terminũ.qui et decen⸗
tẽ oꝛtho doxã cuſtodiat ſi
dem. et mdemmitatẽ ꝓcu⸗
ret fiſcalibus et nros ſbie⸗

cos fuet iiuolatos. ( O⸗

poꝛtz aüt te et in hoc omeʒz
ponere ꝓpuidentiam.dũ a⸗
liqius dignus apparueit
pena illũ quidẽ pumre res
aũt eius nõ ↄtingere· ſed
ſinere eas generi et legi.

et 'm legis oꝛdmẽ.nõ enĩ

res ſut que delmquũt.ſed
qu res poſſidẽt at illi reci⸗
procãt oꝛdmẽ.eos quidẽ
qu digm ſüt pena dimit⸗
tũt · illoꝝ aũt auferunt reſ.
alios ꝓ illis pumenteſ qs
lex foꝛte ad illoʒ wocauit
ſucceſſonem. ¶ Pr̃ocma

quoq; miuuſta que ↄgno⸗

ſeimus in noſtris ꝓuuncijſ

fieri ommbo coꝛrige mo⸗
dis · nõ ſinontes ulli alioꝛx
vitas in ſe ſuſcipe.nõ am⸗
pliare ſibi pdianullo mo⸗
do ei cõꝑtẽtia.non in alio⸗
rum leſionẽ ꝓmittere pa⸗

trocinium.non qu?admo⸗
dũ fraudent ſiſcũ ſuã α

tẽ obicere. neqʒ ſit tibi cu⸗
ra cuuiſlibet hee ſint agen⸗
tes dominjj. ſufficiet enim
tibi ꝑ omia ad ꝑſectã foꝛ⸗
titudin em et lex et im perij

ſuſcipiunt male.ut ſi plu⸗

rimũ manſermt mobedi⸗

de rei vẽ.l.i. Ci. ſe d
mn nouellis tmò aſ

B H . L ſepᷣticijs ðꝛ loqui h
fauot. (ed eiam fuſa⸗ G tone
pientes alienos agrico⸗ bee enſ. Knnt
las ſic odio habebis. ſic ar. ff. de fug. l. i. Ci.
cõ pelles cito red dere qð et. S. e· ¶ſed neq;·
P o m¶ Phmũ·. i.multũ

n (Hnobedientes.

. i.nolentes redde⸗
dientes · omne qiucqiud re ag colas aͤs ſuſ⸗
ucie eſt. ſic liuſ ceperüur.
honus ꝓicie el a LGam
poſſeſſiombus impones. nutſt⸗ .
jivero in aljs ꝓumenjs ob h ꝙ nõ
a gricole dicuntur eſſe cõ red dutur.

ſtituti litteris vteris pub
licis ad prendes ꝙꝓuinci⸗

¶Allius ſ qujill
ſuſcepit. al.
r ¶ Cofitẽtel.ſpõte.

arum ut in eas ſugi entej Hoiletoedus⸗
— i. dnis qñ fu erãt eo
agricolas ↄſitentes. aut lomvelſie rerto⸗
cõ uctos tradant poſſeſ⸗ rib ꝓpuinci ane.· i · qñ
ſoꝛibus.et reuocentur ad s lber pol
imeciam citi ore. . eſſoꝛes dicũtur rõe
ꝓuinciam cui preſides.a leromn ue af

mo bedientes vhementer ⸗

dicit᷑ quis ins poſ

coꝛripies mnus ydone⸗ ſidere. ut · ff. de pet:
oꝛum adiectõne · cõ petẽs „ eleriwr.
. e 4 Adiectione.
eſt enim talia ſtudentem ut ĩ eo in quo illi fu⸗
Pinc bhonus et rerum di⸗ giẽteſ minꝰ ydonei
minu cõnem in ſua facui⸗ muae⸗ 5 nqien⸗
r i ⸗
tate? gnoſcere. ut mino- piũt ſic et al · ff. de v·
ratus o gnoſcat qtum eſt ob .l. decẽ. et · ff. ſi ⸗
ledere. et delinquere ina tũ pe.l.fi·

lnios. hocipᷣm agẽ. Rue pᷣ⸗
dia poſſidentes in ꝓũcia
ſint ſue aliquoalijs cõ⸗
petẽtiũ gubernatoꝛ es ſint.
Opoꝛtet enim et poſſeſſo⸗
res illa ſoluʒ habere que
eis dat lex · et gubernato⸗
res alien ax illis peſſe ſo⸗
lũmodo.que ꝑ oductoʒ
aut aliũ leginmũ eis ſut

tradita modũ extraneis

„

üncia ſint.
ſcʒ ſue illi poſſide⸗
ant · i hab eãt pre⸗

via aliqua ĩ ſuo do⸗
minmo ſiue nõ ſ̊ cõ⸗

neatur ut in fi huius. Eet facit ad hoc· C.de a gricolis er
cenſ.l. omnes · et⸗· ut nulli indi. ſivero.et.C. ne rei domi
nice · vel tẽplo · l· i · et · C. vbi cã ſtatus · l·i · et. C. vbi decut.

N diuecta vel pcario in
qubus pᷣdijs recepant ſupradictas pſonas ·

¶ Subernatoꝛes · ut caſtaldi.

y ¶ Extraneis · ſcz reb⸗ ad ſe non ꝑptinentibus.

a (Mlijs ut dominis pᷣdioꝛ quoxſunt cõductoꝛes.
b ¶ Alios · dominos poſſeſſionũ vñ deẽ pſone fugiunt.

e¶ Ctulos · i. ſerip
ſit talis hoĩs q̃ſi ali
qð p̃uilegiũ antea

lios homnes ha⸗
be⸗at ſic er als titu⸗
lus ꝓ pᷣnilegio po

mtur. ut ꝗᷓ. de ee · ti.
velvexillum aliqðᷣ

enñrnat. ut plene hec ĩ⸗

telligatur diſtĩgue
aut inpomturß⸗
dio alieno nomen
lſuũ aut alienu alie⸗
no aut alienũ ſuo
aut ſuum ſuo.pᷣmo
ca ſu ſi eſt plebeius
damnatur ad moꝛ⸗
tẽ · non plebeius in
metallũ damn atur

et omia ſua ↄfiſcat
ut h et. C ut nemo

PBua ·ti/pre.ſuis v el
ali. l.ij · et idẽ dicas
in ſedo caſiu qñ ali⸗
enũ alieno licʒ non
tantus videat᷑ ex⸗
ceſſus · R vero alie⸗
nũ ſuo. ꝑdit illð et
ola alia ſua bona
dantur in fiſcum er
afficitur imn metallũ

ut · C. de hijs qͥ po⸗ .

ten. no.l. i. Sz in qr⸗
to caſu ubi ſuũ ſiio

pdium illð amittit

ut.C. ut nemo p̃ua.
. 0.1°
d¶ Ergaſterijs · i.
oꝛtis vacãtibo in ci
utate vel die ſta⸗
cõnes · ut ꝗ. de alie ·

eEE. ſco. ß 5 ut. s.
e· Cop oꝛtet·. ſ̊ hoc
in grauioꝛiba illud
in leuioꝛibo.ho die
vero dic ut dixnm⸗
.s· de ĩcel.nup. Ci.
f (Expnnentum.
idamnum.+—
g& is: quondã
nam modo ſut cõ⸗
fiſcata.
H¶ Exẽpluz. feli
1

queʒ faciut aliena

picula cautũ et ali⸗
bi. Caſus dementiſ

ꝛrectõ ſit lapiẽtiſ·

. ec omia. que
in hac cõſtitucõne
4 ¶ Obſerua · tuß⸗

ſes
¶Erit. voluntas

ſnas in quibo otinetur ꝙ hoc prediũ

aũt abſtin ere. et non ꝓui⸗
dere quidem alijs ledere

vwero alios et ſibimet᷑ luerũ

impium hince acqiurere.
Citulos aũt imponere
predijſ aliems. aut erga⸗
ſterijs in cimtatibo oſtitu⸗
tis.a ſuꝑſcribere ſua voca
bula ita pᷣſumentibo pici⸗
loſum ſcias eſſe. ut agno⸗
ſcant. q; hoc agetes ip̃i ſu
am ſubſtàtiam applicabüt

fiſco. Si enim cauſa ſoli m
perio et ſiſoo datã tempta
uerit aliquis arripe.ĩ ſuis
ag noſcat expimentum. et

ſuis rebo titulis impoſitis
publicis fiat alijs exẽplũ
abſtimentie. qiu hijſdẽ im

plicãtir malis ſimlibo pe⸗
ms ſbdentur. Mec igit

omia obſerua.ſaens nraz

cirea te wolũtatẽ atq; ſnĩaz
qualis qiuõ erit delmquẽ⸗
te te qualis autẽ pbato. et
noſtra ſequente pceptaac
legis . mox autẽ ut ingre⸗
dieris ꝓuinciã cõuocatis
omibus in metropolioſti⸗
tutis. dicimꝰ aũt deo ama⸗
bili epᷣo a venerabili clero
et nobilibus cinit atis imſi
nuabis hec noſtra ſacra p
pta. ſub geſtoꝝꝛ inlinu⸗
atione et ſpones exẽplar
eoxx pvᷣlice non ſolum in
metropoli. ſed in alijs piũ
cie enutatibo traſmttẽs ea
Pofficiales tuos hine dã⸗
no · ut omnes ag noſcant
in quibo ſuſcepiſti cin gu⸗
lum. et videant ſi hee oſet
uas/et noſtro dignum te⸗

metipm oſtendas iudicõ.

hee cõ ſeruata apud te fa⸗
ciunt pnteʒ tibi eingulum

dinturnioꝛem et gloꝛioſi⸗

oeem · ſi quidem ſuꝑ alia
neq; armis vti nõ mlitã⸗
tem aliquẽ pmittes · hee te
et deo et legibo et nobis

cariſſmũ cõſtituũt. ¶ Hz

et illud ꝓu debis ut ſi qᷣs
eoꝛxꝗᷓ ꝓplin in turbas ſol⸗
liat are temptãt aliqñ ab
hac ciutate magna ſugẽ
aut ſolus aut cum alijs
vemire in piüciam cui pre⸗
es preſũpſerit· quatenus
mueſtigare de hoc. et ex⸗
aminare cu omm ſubtili⸗
tate.et cũ cautela cõſtite⸗
rit nuciare(hec ſi ſoꝛte di⸗
gne inquiſicõne ſint per⸗
ſone) et adduci ad hanc
feliciſſmã ciuit atẽ. et pe⸗

nas ſuſtmere quas lex de

talibus oſtituit. De trien⸗
te et ſemſſe. ade ſuccello⸗
ribus hilioꝝ et nepo ti et
natu raliũ et coll combu

Al diſtribucombus nee⸗

non et lranꝝ aut numerati⸗
onũ:atq; reru ex quubus
etinent mſiciatiombus.

E mpꝛ. iulli. au. ſoi p. .

Am quidẽ magne
hiuc. etlut ita qͥs di
ene a deo oſtitute rei
puſdicimus rom anoꝛum/

plurima de teſtamẽtis diſ

poſita ſuntſa plem legum

codices de talibus conſi⸗
ſtunt ſet non ſolũ antiqin
ſapiẽtes hec ſeripſerunt.
aut hoꝛũ poteſtas jmpa⸗
toꝛũ(ſed etiã a nobis iam
non aliquo pᷣ̃oꝛum velpñᷣ
ripũ minus legiſlacõnis
ꝓlacõne ꝓlati ſüt / deũ ve⸗
ro cõſderãtes ſp ſet q̃te⸗
nus ei placiti videamur

o. ſcilicet te ·
ngredieris alias ingrediens·
amno exp enſaxquaſi diceret cũ puo ſumptu.

P¶ In quibo · i. cum
quibus mãdatig.
reſentẽ. nota
malam gmaticam
i. Pñs er ſie dicas ð
duabo alns ptibuſ
zieoſtei.
Si quidẽ.i.certe
hH nota adhue duo
pᷣcepta ut hoc · Get
ſe · et ẽ notabile q;
qi miles non ẽnõ
nylitet ut hie et. C.
qui mii.non poſ.i.
inj· et · jij . et · l. penl.
Preter argẽt ariog
qui poſſunt milita
re in omi miiciap̃ᷣ
terqᷓ; ſmn armata. ut
LC. neg.ne.mli. l. i.
fit aut mles p ſolẽ
mtatẽ quãdam ut
Pus ꝑ examinaco⸗
nem . ut. C. qui mili.
nõ polſ.l.i. et ſacra⸗
mentip̃ſtacõnẽ qð
moꝛtẽ nõ eultet rei
ub · ca · ut · ff ex qᷣ⸗
us caufis ma.l. fi.
Item et p enſis adi
tionẽ ut.ff.de mli.
teſ.filiuffa. Item ſti
S mai.nota publi⸗
an deb et eius brach
ns impom ut reco⸗
gnoſcatur. ut.C. de
favᷣ.l.iij. Vltimo in
nũio alioꝛe deb; ſeri
bi · ut · .. de tel · mili ·
l.ex eo.et talibus
militib⸗ Puilegia

mlitaria dãtur nõ

Eil as ff. tel. mi⸗
li. l. fi.

alia pcepta pᷣ̃dci.
(Cum alno ama

ruit ·
u ¶ Quatenus. re⸗
pete pudebis ⁊ ſbᷣ
audu quatenus de⸗
beag.
x ¶ Cõ ſtitertt · L. ti⸗
bi. et als oſtitutoſ.
y ¶ Nuciare. ſcʒ ad
nos vel ommttere ·
3Hoc: ſdebes ex⸗
aminare ſi foꝛte c̃

a ¶ Inquiſcõe. q;

non ofitontur:nam
tüc nulle ptel eſſent
iudicis in og noſcẽ
do · ut · f.ad.l aqui.

— —- —— ☛ —– — à

₰
4
.
7

—

N (enn:

x¶ Neceſſitate· I. ↄo ſecutiua.nâ miſ hoc faciãt rũpetur te⸗

7 4

4

R

2 Salbue alicet homimbus vel delictis. ſtamẽtũ ꝑ querelã ĩofficioñ.ſic mſtið ex hꝛeð.li. EPpoſtu⸗
Neu X De trients. H expeditur ꝗᷓ uſq; ad illũ. Eneq; illo moꝛe· et .· f. de libe · et poſtu.ł. pꝓoſtumoꝛę· in fi.l.hodieve⸗
b ¶ Et ſueceſſionibo. hoe dicitur ꝗ· e. Econſideremus. ro ad ſuplementũ agitur ſi aliqð relinqueretur.ut.C. da
nen d ¶ Vel collatiombo. hoc dicitur.j. e. Gillud. moffi:teſl.omimodo:
Kn e Diſtnibucõmbo.hoc e. Eet qð ſepe · . x Omia. ſ. que ſupſunt ſelicet odrantem · J
l f¶ Nocnon literaruʒ.hoc etiã dieitur⸗/e Eſtudium et. G y ¶ Extrmei⸗ſ:inſtituti ¶ Serli · iſtituti et nõ als m
ei din illud quoq;. R E in aalu qñ beres
az Am quidem. . voluntatẽ defuncti
dbchi icimꝰroma⸗ . A nõ cõp let er aln nõ ,
de noze. ſupflue dicit et ut aliq̃ d bonoꝝ digniʒ 4 uſoz ut ſi quud vmus ſintin teſtamento
RKjh ctm̃ roma dicat in no bis agamus mtimur ½ Riij pr aut mater aut du⸗ nominati qui velĩt
edlo res pub. ut · f.. de v. igich ad, e E, ut. S. de Hꝛeðᷣ. et fal·
e &. l. eum qui ſed aliquid ae muemre ſpſet oꝛum w triũ. vel quatuo⸗ Eßin aut.
an improprie eẽ qnq; nature oſequẽs eo ꝙ poſ⸗ non triuncium eis relinqͥ a (Sel. ꝓ etiam.
* e ree ſit poꝛa oꝛrigere. ¶ FEre ſolum. ſed terciã ꝓprie ſbᷣ⸗ bE oſt pas
1pof, en bij. El. quenter igitin et alia viie ſtantie ptẽ.hoc eſt vncias donei. nam ſua
lpen odiceſii ibri mirati ſumus quo legiuũs uatuoꝛ: et hanc eſſe dif⸗ ſtentabat eos pa⸗
rnit na bervieſ. er bemuolis fins quubus finitam moſuram uſh acl uog facere dbe⸗
j P „ — M — RS 2 2
ſcu; tuarr. 8u g ias parentes qui⸗ pᷣdictum numerũ. Sive We⸗ bat miſ mlina kuſß
ntu b ¶ Senpſerũt · ſtʒ buſqʒ qð relinquit iã eii⸗ ro ultra quatuoꝛ habueit opifex vnde poſ⸗
nſii de teſtamentis ut am debitũ wocãt.ſolũ triũi⸗ p gfſios.mediam eis totius ſit vinere. ut. ff. de li
iſi f de teſta. et ſeqñ⸗ cium diffim erũt ex necita ſubſtantie relmqui ptem. bᷣagno·ſ quis ali ·
Lantt tibus ti · uſq; ad ti: „ . „ 1 X ecl 4 R? ſu anne e qu P 1* Cfiliug. er · Enon
ii te bonoꝛepoſſeſſi⸗ te reliqiii. reliquũ wro ia⸗ ut ſexunciuʒ ſt ommo qd em.
