fae . Inbes. q; et uxoꝛũ ploms valẽ et Vatuoꝛ q ex coꝛpe ePi ſco· l. quo⸗
Nutn Couemni . ſub. agd integrũ pmanere. ſilijſ decanoꝛvad pᷣmũ u. De decmis.
sbiſe 4 emus. q; et maritis eadẽ Ri deiuſ militie gradũ p⸗ .x. vjroꝛclo cietaſ
feunn Began⸗ fioms nomie ſi neceſſita⸗ uenerint biẽnn ſpacio pᷣ⸗ n etn e
n Sine ſeriptura intpellacõis exegerit tra⸗ miceriatus gerãt officum amſſa i uxor deca:
D ſies· de digm· quo di nee alios vades exigi neq; ulteruis cuicq ̈ liceat m et die nt . S. ti i · in
ſriee den K dPr-. iößoſh dum militãt et poſt m hoc immoꝛari ut oĩ gra Eiea
abelr el n c emenſaz miitiã cũ byns qᷣ et ambicõne ceſſante poſt j Eertigaf
S ¶ Lõ edita. jn ſcri ex tpe prioꝛis pᷣſtite hbi duoꝛ anoꝛcurriculat ſue⸗ facit ti i. l. i.
Kiae Pe . 8.& pragmatice ſanctõms ei⸗ Edãt pᷣoꝛibo ſubſequẽtes. .. S Knnt,
RN. A ſen fſnenie. uſde miitie ſtipendia im⸗ ſtrepieta Eupr. po. ſa. eu. l. in et de
ECßdei pleſſe noſcũtur omibo p⸗ is famulacombo ad ſiler.l.· p c dea .

tarſet
ſot⸗ 9
ſardig
ian,
öun
i⸗
tn
tyn
ſ
iiſſt

nD
.⅓
,e

dol

e
rn
jr⸗ /
itcn
ſcn
1
ute

rrr ,

14 buencõis no
mine. i· ſpoꝛtulaꝛc

que dãtur aↄuẽtiſ.

m (Inducẽdoxe.
i.executoꝛũ qui ims

ducüũt ptẽ in indi⸗

q; eſt op⸗
n iinatia imn
cauſa pncipali·

lio mõ · puta
extraoꝛdmarie. ⸗
P reſtari ſoli⸗

dos · . exceptoꝛibo.
q Clarr⸗ tranſit

ad ſuꝑioꝛes pᷣuile⸗
giatoꝛe qð dic ut
no. g · de ꝓx. ſa. ſeri ·
nih Bais. cir · ꝓn.
u· ſic. S· de
rl ieres
¶Elis ſc.s· qui

ſatiſda · co. l. ij. ij.

et. · de ꝓx. ſa · ſcri · l.
in ſacris · Out ita·
t ¶ Gadesi. fide⸗
iuſſoꝛel mde vadu
momũ.i.pignus·

ſh· ¶· depu⸗

tatos nr̃o mimſte⸗
rio.

x¶ Emenſam i . fis

ulegijs pfrui cũctis nlo

mnus capitulis ſacris af

fatibo diue recoꝛdacoms

martiani quos ſe meruiſ⸗

ſe aſſerũt valituris · exce⸗
pto hoc qð in diuñs iudi⸗

eijs tüc rñ dere pᷣeepti ſüt
hac ſanctõne decermmus
aduo cato q; ſiſa excepto
ribo,.etiã ꝗ́ apud arbitro⸗
hoc utuntur officio ab ex
oꝛdio incipiendo uſq; 9

terminũ finẽq; negoei t⸗

ciã dũtaxat ptẽ ſolidi pᷣbi

turo? n hmoi aüt arbitro
rũ geſtis edendis nõ ul⸗

tra pᷣſtare q; dimdiã ſoli⸗

ſtituto fſideuiſſoꝛe ↄuẽtus
caruerit adiutoꝛie timmo⸗
do cautiom omitti.nec ullo
tꝑe miñ ex tue dumtaxat

magmtudinis ſnĩa ↄuem
ri exceptis tributarijs et

Rrice decanos nõ opoꝛ⸗

tet ꝓ den derio pulſantiuʒ

ad Sla ꝓtrahi iudicia.ſed

viri illuſtris tãtũmõ m gri
officioꝛ obkuare examẽ.
hoc nãq; mõ neq; manſue

tucs nra obſeqa decipiũt

et agentibo aduſus eos iu
re adhibetur rñſu ad exẽ⸗
plũ itaq; deuotiſſimoꝛ ſco
kriü nulli licere memoꝛa⸗
toſ ad aluid iudiaũ trabẽ
et pulſatos pᷣoꝛũ ſidei ſeo⸗

lepernitti prec imus.
Emen nbug Empr.

acro pa lauo mnlitant.
Palatim? Eimpr.
tam is 4 ꝗ obſequi⸗

. 1 . 7

ie nris inculpata

4

Rimiceriis men⸗
ſoꝛũ biẽmo exple
to agẽtis in rebo
mitis militiam ſoꝛtiatur.
De priuiſeg ijs eoꝛz qui in

ti · i·l.

rxibe. iemel,

lignoxe· vel hoim.
a metioꝛ. tiris · m

Hüg . et die ut ĩ ßei.
.SS.· de caſtrẽ. vel die
mẽſoꝛes frumẽtari
ol. ut· f.de ẽxcu.tu.
l. menſoꝛes · et. ff.
de iuñ. immunita-

.ll. fi. vel illos q̊ͥ me
tiebantur hoſpitia
militis ut . de me⸗
tatis · l i · vel etiam
hec oĩa officia ba

bebat.

tãt· quocũq; offi⸗
cio ut ꝗ·l · i.
acur.
Palatinis

us.facit · S·

ub. De Prlle⸗ J
gijs eoꝛe qui in ſa⸗

. cro palacio mili⸗

—

a ¶ Calumnias· i. m
ab eis exigeretur. b

ut ꝗ. hac.l. et ꝗᷓj. l.
ꝓx. acur.
e ¶ Oꝛdine ſangui
mis.noav oↄtra. ff.
de leg. ij.· cũ pr̃. Ca
te. et fa cit · S· de p⸗
po.ſa.ſcri.l.iij.et ·l.
m ſacris.
d (Indiſcreta. id
eſt non attẽta nec
Sſiderata:

ES cubiculis.

A.s. p̃po· ſacri
eu bi.l. ij·
f ¶ Memoꝛiales.
i ij. ex · l. in ſa cris ·
g (Dentaprocie.
nomẽ grecũ et dici
tur a penta qð eſt

qu q; ⁊ prochia qd

elt decima i munꝰ
qnᷣte partis decia⸗
rũ ſiẽ dꝛ munus de⸗
caprocie ſcʒ a decẽ
et ẽ munus pr̃ᷣmo
niale ut. S. de mu.
primo.l.nec ꝓte⸗
ſtaſie · et · ff. de mu.
et ho. l.i. Emixta.

et · l· ij. decaproci

os· et ibi no.b.

bCaſtrenſi ut j.

de caſtren · pe.l.i.

₰

parũ:.et de agen. in

re. l. fi .ſ̊ ar. ↄtra.sS.

et de reſti. mili. l. ul.
K (Militariboid

eſt licz ſuã militiã

ↄplere debeãt quẽ?

eſtut. S. de curioſil.

l̃i:et fi.et facit.s ·

de agẽ · in re.l · fi· et
31

diſcedẽtes ab ali⸗
quo officio aule ut

s · l. ꝓx · Eet habe

ant⸗

m ¶ Iniũctis · i· ab
eis que mugeren⸗

nCFauſtus. qu dr.

ſũt numerarij·

o (Rapaces ex.
perientes.i· exper

ti lz ſmt idonei nõ
vocentur.
nes poſte
rioꝛe tẽpe · ſie

pꝓſonalibo pmanè cũ vmu
ſis mobilibo et mancipijs
urba mis neq; iniurias eij

i ¶ Donati ſut. ad
hoc.s · de aſſel. l. nõ

pr̃ᷣmomalia eſſſ ei calumia ſᷣ

une
aminanonen ſcʒ ad pſonalia

officia prebuerũt qᷓ; illis

qui in nr̃is ſcrinijs id eſt

memoꝛie eplaix libelloꝛx
qᷓ;wrſati ſunt ꝓculdubio
vmuerſas calummas ſiue
nomĩacõ es iubemus eſſe
ſumatas · idq; bñficiũ ad
filios eoꝛx atq; nepotes
ipᷣo oꝛdĩe ſangnis puem
re atʒ immunes eos a cũ⸗
vtis muneribo ſoꝛdidis ꝗ

ab aliquibo mferri · ita ut
qu hec otẽpſerit indiſere

ta digtate penas dbitas

exigatur. F dẽe.
Ecubiculis nr̃is va⸗

cacõne donatos wel diuns
obſyquijs palatims me⸗
moꝛiales etiã qͥ in ſcrinns
memone eplaꝛx libelloꝛx.
qʒ ſacra diſpoſicõ nũ re⸗
feruntur. necnõ etiã ſi qͥ m
utroq; officio palatinoꝛx
comitatenſiũ ſm gulaꝝ ve
urbiũ et officio amſſionũ

et caſtrenſis ſacri palacij
militãt piulegia volumuſ

hre . ut nec ipſi nec ſilij vl
nepotes eoꝛu ad honoꝛes

wel munera mũicipalia de⸗
uocentur.quibo omibo oõ
donamus ne exactoꝛũ vel
turmarioꝝz quos capitula
rios wocãt cura ſubeãt vel
obſequiũ temonarioꝛx ul

pentaprocie aut etiã tiro⸗
ms pᷣſtacõnem agnoſcãt.
nã bñhicijs nr̃is ita digmi

ſũt ut etiã cẽſualibo vel coꝛ

poꝛalibo muneribo liberẽ⸗
tur. et ha beat caſtrenſe pe
culiũ ſiue adhuc palaciuʒ

obßfuãt ſiue optata qui⸗

ete donati ſüt. quibo omi⸗

. de ̃ fee · ·l.i. et. n. et ut digm. oꝛ. ſer.l. i et de oſulibo er

nõ ſpar · l· i. et de al. ſcri. l. ij.

bus puileg ijs viũgimus
agentes in rebo ſ miitari⸗
bus videãtur eſſe ſubmxi.
Xaulanra Empꝛ-.
decedẽtes viri ab o⸗
neribo muictis habeãtur
immunes· numerarioꝛ fa⸗
ſtus vel rapaces qſtus tã⸗
quã experientes et idonei
nõ patiãtur. Emꝑpatoꝛ.
nes qiu in paſacõ

bus paruerũt intãtũ euis
digmtatis cuius meruert
mſſionẽ obtin ere nouer̃t
inſig maut hijs omiboß⸗
feratur in oꝛdme atz oſen⸗
ſu qui poſterioꝛe tpe regẽ⸗
das ꝓuicias digmitateſq;
ſuſceperũt palatinaſ.ſi qͥs
aũt temeraria uſurpacõne

ſtatuta violare tẽptauelt

ſacrilegij penã ſuſtmeat.

Oepriuiggije ſcola.

Jris ſpx⸗ F mpꝛ.
lctabilibo ſeu comi
tibo ſcolaꝛ verbe
rãdi degradãdiq; ſenato⸗
res ac ducẽnarios licẽtiã
denegamus ea nãq; q ta⸗
li vmotione digna ſũt ad
tue ſvᷣlimitatiſwolumus re⸗
ferri noticiã· inſuper etiam
domelſticos eoꝛx nõ ſena⸗

toꝛes vel ducẽnarios cẽte⸗
narios w fieri decermmus
pena · v· libraꝝ auri ple⸗-
ctendo quiſqius hãc diui⸗

nã uſſionẽ exceſſerit ſcri⸗

movero barbaroꝝ ſi tale

quid vel attẽptari paſſum
fuerit vel attẽptatu otra le
ges nõ ſugeſſerit·x. libra⸗

rũ auri ↄ dẽnacõne pcellẽ
do · illud etiã ob ſeruarinõö

ſme racõne cõuemet neis
cui domeſticũ officium per

miitãdo diuſis acti

q (Sacrilegij· ſie
raen oꝛ · ſer.

et . de eroga. mili.

ub̃. (Deuile⸗

gis · in quibi tiro-

nes militiã diſcüũt

vel i. ſo cietatu mi⸗
litum.nã ꝗ.l. ul.vo

cat foꝛtiſſmmos.
V IJris comi⸗
tibo.als co
mitibo· als
militibo qui foꝛte
ſũt mgr̃i militũ.
enatozes no⸗
biles qui erat ſco⸗
lares.i.de ſocietate
mlitum ſic et . ff · de

iuð. ſilongiuſ. Efi.

Itẽ no· degradari.
ſic. ff. de hys qͥno.
infa.l.ij. Eigno et

ff. de agri · et man.

l.ſcolariũ.

u (Parbaroꝛe ut

Sde agen. in re.l.
agẽtes· in pñ· et. ẽ.
de ↄomerens er mer
cato.l.ij.

x (Valeat uſur⸗

pare· no. otm eos
qui dicũt mterdẽm
eſſe ptãtẽ in fraudẽ
vocari defenſoꝛem
ſic.s·de natura.li.l.
cura · da · ab hijs ·l.

ſcire opoꝛtet .· Ei · t·
de traſac. cũ hij · innn

lis.
Ac lege . ſco⸗
Olig. i.ſo cieta⸗

ibo miitũ armato

rum.
(Tue celſitudis.
mgro officioꝛe lo⸗

quitur · ut ·S· de deel.

a Sbeni ke
.sS· de ciſtren. l · ulti ·

in h · et ẽ rõ in utro⸗

q; ut ſubicit · et fa⸗
cit in aut ut iuð. ſi

ne quodſuffra · ¶
qð aũt · et ut nõ fi⸗
ant · pꝛi·. circa pn · et
ut neq; miles neq;
fede· circa fi eet · ff · de
ſe. vel cla.l.qcũq;·

. ij .
: Ra eue magfo
offici ox loquitur
ut. S· de of. ma. of ⸗

—
=
=
=
——
=
==

mos
itani
thaſ
nthin

i ſin

fnnlc
tolgo⸗
icitſ⸗
wſoctenn
ſfeeI

bſi

, en n

bufſcau m.
fa. p. I. i. H
gen. in re.l.
ex eo. C q
multo ma⸗
gis ⁊c. et · f..
de reg. iur. l.
nõ debz cui
qð plus eſt
2c. ß in illa
ex eo: erat ĩ
urbe hie in
mcia.
Goti⸗

El. ſen

tttia mom⸗

4

ened

ſogtnn
fing
broptt
nre
pfai
za

Nrn
ens
win
GGH

ſuon
ruc
bir
66

N

—

fato

che⸗
e

nife
lc⸗
lo⸗
afn
if
eg
ſr
a

„

toꝛia.

(Tauma

giſtro offi⸗
cioꝛe loqui⸗
tur ut no. 5
bScola⸗
relexponce
ut in ſe ica
c Cõſtitu
te · hoc dicit
ut.. g. de dig.
l. mulierel.
et.ff.ad mu
micipa.l.fi⸗
inj · E vidu⸗
am et in au

C. nõ tñ. et
ad id qð de
matribo di
deocaſtrẽ.⸗ l.
h.hec au
tẽ. ct. S· de q
ſtiombuki.
ij· Botia· ff.
de ſenal. i.

So ut no. R*

ſcri. ſa criſ-
circi pnᷣ.
dSerui · H
die ut.S. m
deã. l. m ſa-
eris.
A¶ Co ſueę
tudie·ſicj.
de di. of. l.

F 4 kie ſco
le.offici
quidã erat.
er facit. l.̃

Cfſidei⸗

g (Krbi-
tron.mdi

tẽ. de nupt·

militie gradũwl qiunquẽnij tẽ⸗
pus interdici cẽſuimus familia⸗

ritate comitis ſmulata rem ꝓbi

bitã alio noĩe valeat uſurpare.
Acege dererm⸗mpꝛ.
us ut q in imgulis ſcolis
militãt quuiq; poſt emenſa ſtipẽ⸗
dioꝝ curricula ad pᷣmeerioꝛ §&
dü puenerint et adoꝛata nr̃e di⸗
uimtatis purpura viroxclariſ⸗
lmoꝝ comitu meruerint di gm⸗
tatẽ tam cingulo qᷓᷓ priuileg ijs
omibo ſibimet opetetibo pfruan⸗

tur ac deinceps uſq; ad ſinẽ vite
ſoꝛo tue celſitudĩs tmmõ ſbᷣrace

ant.nec ex alteius cuiuſſibʒ ſnĩa
eiinle ſbire litigiũ cõpellatur. In
crimĩalibo ſane otrouſns ain tri
butis ppᷣlicis et aduſus tales vi
ros ꝓmcias mo derãtiũ cõ gruã
iuriſdictionẽ volumus obſerua
ri· ne ſᷣ p̃textu oceſſi pmlegn vl
flagicioꝝ creſcat aũctas wi pu

bliea vacillet utilitas. mpꝛ.

vel fui ad eos ptinẽtes ↄuemũ⸗
tur mimme eos eaſw extranei R

deiuſſoꝛis exactõe wxari ̊ pꝑ cõ

ſuetudme vetuſtiſſnna et iugiter

obſeruata numerariũ ſue ſcole i
deiuſſoꝛẽ pbere uubemus. hoc vi⸗
drlicʒz obſuãdo ut m criminalibꝰ
cauſis quinq; alios primates ex

vxxx · viris a pᷣniceio uſq; ad tri⸗

ceſimũ retronumerandis vna cũ
numerario wlente ſcʒ et nõ excu

ſante pᷣbeãt fideuiſſoꝛes aut re⸗

cuſantibus .v. ſic dictum eſt vi⸗

fis extraneis in criminalibo tan⸗

tũmõ publicis fideiuſſoꝛ vna cũ

numerario pᷣbeatur. ita ut execu⸗

toꝛibo nõ ãplius ab hijs q; vnua⸗

dlicet iudicij mi culmims vel ſo
lareſvl eoꝝoiuges ſiue adhuc
vuierẽt mariti ſiue poſt moꝛtom
eoxim vidiutat conſtituto ſmt
matres v eoꝝ in vidiutate per⸗
manẽtes aut ſiberi qui nõ ſpecia⸗
liter alterius iudicis iuriſdicti⸗
onis ſubiectãodicõnẽ ſoꝛtiti ſũt

rem rñ dere maluerint peatur.

In ſbᷣeũdis aũt cogmitionalibo
certamimbo quoties cã fu eit ar⸗
bitro delegata ꝓ oteſtacõne li⸗

tis vnũ ſo ſidũ et ꝓ difimeõne ab

arbitrovecitãda alterum vnũ.et
ñi dare de mmus aplius ꝙ ſi c
in iudicio tui culmims ab ipᷣa cõ⸗
teltacõ e litis vel relacoõe iudicis
aut appellaeõne mterpoſitavnn⸗
tilatur ꝓ inducẽda ↄgmcne nõ
amplius ꝙᷓ; tres ſolidos et car⸗

ta wel recitãdoꝝ in ogmcoõibo

mſtroꝝ noĩe edicõis qñ etiã ge⸗

ſtoꝝ duos tãtũmõ ſolidos da⸗

bũt. Quotiens ſane apud viros
clariſſimos ꝓuiciaꝝ mo derato⸗
res ex delegacõe ſcʒ ſnie tue ma⸗
gmtudims otra viros ſoꝛtiſſiõs
ſolares vel eon oiuges liberos
wlpuos ognito celebretur.non
amplius qꝙ; dimidiã ptẽ oſueto⸗
rũ ſũptiũ pᷣberi deeermmus· hoe

etiã adiciẽdo ut qui acceptis cõ

meatibo ad ꝓrücias ꝓuecti fue⸗

riint uſq; ad qnq; menſiũ ſpaciuũ
mtra qð ip̃is erit remeãdi licetia
nullã pemtus actõnẽ ſuꝑ euili vi

delicz nego cio excepus crimim⸗

bus et tributaris ſunctoi bo ſuſ-

tineãt.ne tñ ibi q; poſt. v. ſ. come⸗
atus mẽſes ex ſnia iudicij tue ma
gmtudimis cõuẽn in exigẽdis fi⸗

deuiſſoꝛib⸗ aliqð ſentiãt detrimẽ⸗

tũ iuratoꝛie eos cautiom iubemꝰ
ↄmitti.uo tiẽs aũt ex pbis et
ſmeulla ſeriptis ꝓlata ſnĩa:ide?

foꝛtiſſmi ſcolareſvel eoꝝ matre

ſeu oiuges ut dictũ eſt aut liberi
vl ſenui moneãtur ñl ipᷣa execu⸗

cõne ſpoꝛtulaꝛ noĩe pemtus eos

vl eoꝝ mat res ſeu oiuges aut

liberos ſm ſuꝑius datã diſtincci

onẽ wi ſeruos pᷣbere decermmuy⸗

ſ̃ ſitalis ſit negocij vilitaſut etiã
ſme ſcriptis oſentientibo videli⸗ .

cet ꝑtibus ſuꝑ ea poſſit ↄvgnoſa
expectato ſme ſep tis ſic dictũ ẽ
habendeogmicõnis euẽu ſi dete
rioꝛem calculum repoꝛtauerint

delegato ſie

.f de ap· ex
oſenſu⸗
h¶ Foꝛtiſſi
mos· p hoc
no:qꝙ de mi
litibo arma
tis dicit.
i Kemeãâ
di · ad mili⸗
tiam ⸗R·K¶
tis. ꝓ e ex
cipit a fun⸗
ctömboim
proprie a

tributig et

facit. g. de
caſtrẽ. l. fi.
Cfi.
1ei ch.l.
in ꝓuincia.

nã poterit

ou emiri pꝰ
quq; men⸗
ſes certo
modo ůt di
cit ad qð ẽ
dictus. Eet
facit. S · ut
mlitantes
foꝛi pᷣ.nõ u-
tantur. l.i.
m urato
rie. ſic. g.d

xi· ſa.ſcri.l.
m ſacris.
n Benten
tia. ſc;ʒ cta⸗
toꝛia et die
be facto nã
de iure ĩ ſeri
ptis ſũt cõ
uenmẽdi m⸗
ſi ſit ca viliſ
et ptiuo ſen
ſu ut ſubi⸗
cit.

tiẽtibo. no.

ↄ ſenſu ptiR

um ſenteẽti⸗

ari ſm eſcri⸗
ptura ſic.s.
de ep̃is et. c.
gnalr.in fi-
ſ bodie eẽ
ſine oſenſu
ptiuʒ ut.s.
de ſente. ex
peri.recitã.

aut. niſi. ce

fac ad.l.sS ·
de digmit:e l.

quotiẽs et
idẽ in o ſili⸗
bus ibi no⸗
tatis · et · l ·
quotiẽs · es
de xĩs ſa⸗
ſcri. ſa criſ.
et de pnů· a⸗
gẽ · ĩ re. l. fi.
uB. De ca
litiba pala⸗
eij qu pnci
pẽ ſequun⸗
tur loquit
Ut et. 8. ti ·
ſupi oꝛi ſed
hic circa pe
nel.
ſup
fundũtid
eſt locuple⸗
tant et die
edi cti de le
gibo q ſunt
nj · que ſüt
oſtãtini ut
iſta vel die
q; nõ habe
mus.
b (Sich: a⸗
lias ſi qn · er
als ſi q; dũ·
et cetera ·

e¶Parſ⸗

moma abu

dat ſi et no.
pſnnonia
ſe · · de ẽiſ
et cle. l. ij. ot
ff.de pecu·.
.l. peculinz
ex eo.
d ( Precipi

mus eis · ut

q̃ li.l.penł--

et fac. S. de

de aduo:di⸗
uer. iu · l. fo⸗
teſta · l. fi · et

de Rlent. IlI.

fi. et de epiſ.
et cle · cũ le⸗

ge. et . l. ſa⸗
croſan cte.

et. S. ti. ij .l.

teſta · mili.

mil. Hirẽ · R

ſpoꝛtularũ nomine vnũ tãtũ ſoli⸗
dũ executoꝛi pᷣſtabũt. Sin vero
cauſe qualitas in ſeptis habedã
ogmecõnẽ flagitaueit · m hoc ne
ceſſe eſt caſu interlocuecõe in ſcri⸗
ptiſ ꝓferẽda ea qᷓ ſupius de quã
titate ſpoꝛtulaꝝ decidenda q;
ↄgnicõnũ diſpoſita ſũt obfuari.

pe aſtrenſi oĩm palatinoꝝ pecu

lio. Gubric E mpꝛ.
Mnes palatinos quos
edicti nil iam dudũcer
ta pᷣulegia ſupſundũt rẽ ſi quã
dũ in paſacio nro moꝛantur wel ſi
pſimoma ꝓpria qſierit · vel dom
nris fuerint ↄſecuti ut caſtrenſe
peculuiz hr̃e pᷣcipimus · qͥd enĩtã
ex caſtris qᷓ; ꝙ nobis cõſcijs ac
ꝓpe ſᷣ ↄſpectibonr̃is acquiritur
ß nec aliem ſüũt a puluere et labo
re caſtroꝝ qui ſigna nra comitã
tur qui pᷣſto ſunt ſp actibo quos
intentos eruditis ſtudijs itinerũ
ꝓ lixitas ⁊ expedicõnũ difficul⸗
tas exercet.ideoq; palatim nr̃i qͥ
puilegijs edictiuti potuerũt pe
culia ſua pᷣapua retineãt que dũ
in palacio nro oſtituti ſũt.aut la⸗
boꝛe ut dictu eſt ꝓprio aut dona
tione nia quehermt. ecqucliri
dignitateRub: Empꝛ.
Cuites romanos ?m
. gradũ poſt clariſſma⸗
tus dzataes obtinẽ iubemꝰ. eꝝꝑ
fſeckti

Odicillis pfectiſſmatꝰ
fruãtur quiu impetraue⸗
rũt h abhoꝛreãt odicõe
ſerinlſi vel fiſeo aut curie obnoxij
nõ ſũt.vel piſtoꝛes nõ fuerint vel
nõ in aliquo negocio oſtiterint-
nec ſibi honoꝛẽ venali ſuffragio
emerint nec rem alicuius admi⸗
mſtrauerint. ui miitare pol⸗
ſunt vl non pñt· et de ſeruis ad
militià w dig mtatẽ aſpiratbus
et ut nemo duplici mlitia vel di⸗

gmtatr et militia ſnnul utatur.

militie nomẽ Pmpꝛ.
dare vultis offerte vos
bijs qui ꝓbãdi ius ba⸗

in fi
armate militie dãtibo fraudẽ ꝓ⸗
L deſſe diſplicuit. Empꝛ.
WBrꝛra puigili obfuere debe
bit ſblimitas tua ne colomivel ſal

matus digmitate. Pmpꝛ.

bent. nõ aũt ignoꝛatis eos q̃ li

tis cauſa m litiã appetierũt poſtu⸗

lantibo aduſarijs ſolu ſacramẽ⸗

Ontã⸗ t ſolere. Empꝛ.

Sõ filijs h omib
audẽ

cinlui munerũ nomĩa

tuenſes aut ultro ſe offerẽtes ad
militiã ſuſcipiãtur armatã à co⸗
Lantur inuiti. Pmpꝛ.
Mnes omino curialis wel

indultũ hactenus demon⸗
ſtratur quo binis aut tms pluri⸗
buſve mereãtur cingulis uti non

oictis e pᷣſca ↄſuetudine h ab-

ſectis atq; dilcrepãtibo detur e⸗
lectio quẽ retinẽdum ſibi potius

cenſeãt quẽ deferẽduognoſcant

ut in eo qd; optauerint firmiter
maneãt eo ꝙ deſpexerint ſme du
bitacõne ropellãtur. ¶ In poſte
rum wro nemim ꝙ rſus facultas

pateat eodẽ tẽꝑe plus q; vmnus

nomẽ oꝛdiis affeckare interdi⸗

ms pluribo vemnlitijs nec dig⸗

tatẽ oiigẽ cuilibʒ alnj cinglo oce
dendis ut et qui ſupplicãdũ de re
vetita no bis eſtimauerintpena
x.libra auri ꝓ temeitate quã⸗
uis infructuoſa plectẽtur · et qui

ſuſceperint uſſionẽ auguſta ꝓ

ſurrepecõne illicitã (qð nõ nunq

oũgit)· x· libraxx auri mulcta fe⸗

riantur. ſcrinijs etiam necnõ of⸗
fiens quoꝛx boc interſit ſi nõ re⸗
ſtiterĩt · et hãc pragmaticã legẽ

obiecerint. x· libraꝝ auri diſpen⸗
dio puniẽdis · ſi quud aũt otra 65

„

etretur. ſeãt omes ꝙ extra cõ⸗
ceſſum admiſſum eſt.aut actũ ſu
erit vel notis ↄſcriptũ pbᷣliciſ.ſile
habeatur · ac ſi nec impetratũ nec
ꝓnũciatũ omino nec mſertũ eſſet
illis mriculis ſeituris etiã omib⸗

*

ꝛtalisↄdicõis ↄſtituti nullã
armatã mlitiã in poſterũ arripi
qͥ dẽ quibo 2 .
8q dẽ qubo at. Pmꝑꝛ.

flius. ct. f.

l. i. Cnee
aſtrenſe⸗
e (Eigna
nia. qe ſtat
nobiſcuz er
ſequuntur
nos licz nõ

ſmt ĩ caſtril
que fac̃ fiez:·
ri alicubiꝑ

eez belli ut
ᷓ. de re m·

les · Itẽ no.

de pulus.

u5.De
equelſtri di⸗
gmitt ate. cõ

uenit pce⸗

du/
. ro-

manoſ qu
romã cuſto

duitnamꝛ
illi haben⸗
tur ꝓ ab⸗
ſen tib⸗ rei

bus ca:ma.
l. milites ·
et die ꝙ ali

qui p̃ſiden⸗

tes alnjs e⸗
rãt. non emn

ſimplexmi

litia elt di⸗ .
Emtas ur

in pn.

eſt ↄo ſulatꝰ

ut. S. de d⸗

meſti· er o ·
l· i ·

pfectiſ. di⸗
gita. dig
nitas erat
foꝛte ut eſſ

deũs perfe

ctiſſnnus
mles½

is . nego⸗

ciovili ·

i Bons⸗
rem ſcz itua

g Claril

—

ñsẽ ⏑ℳ 2

2
—

Müitſie

ibaben
epeb
nty
bldi
Ker 6
gane
mlirt
el
e⸗

ſern

d

aten

a ſ

in re agentes . Gi.
ubᷣ. Nui nmjlitare.⸗

ꝓ bitate ergo datur nõ p cio ſie. s. de eis et cle. l. quẽ qᷓ;.
Dleurs Huatiſme aliquo viliofficio ut. s· de agen.
agentes: armata militia loqᷣtur.et de bac
rima pꝑte loquiturꝗᷓ. e.l.i:et.ij. eo

iij · et. ij · V ¶ Et de ſeruis. de hac . e. l pe. et ul.

l. penul.
¶ Offerte · als of
ferre ſcʒ debetis ali
as habeas offer⸗
te nec tñ ſme ꝓ ba
toꝛia pncipis ag⸗
greganturut ꝗᷓ.ti.
iij·l.nenminẽ. alias
nõ militet ut in au⸗

tent· de mã. pnᷣͥ.

l. iiij. .

f itis ſcz vitan⸗
de ut. ff. de re mili.·

l. iij. Enõ omes. es

l.fieet facit·S.ſi ꝓ⸗
pter mmicicias .l.

i · et de tabul. l. i. et
de decur. l. qui dere⸗
licti· et.l.ne qnis.
er · l omn es · et · ff · de
adul.ſ maritus.
g P chdiſpli eu
ſt. ut. ff. de mun · eꝛ

ho.l.iij. E fi· et faẽ

lcan nror.
Vra puigili .
E Altuknſem p⸗
dioꝛe cõductoꝛes
colom pᷣdioꝛę ſal⸗
tuenſes dñr ut. s.
delund.pr̃imo.l.i.
in pnᷣ· et fa. s.de a⸗
Gri:et.cenhi.l.colo⸗
nos · et de fugi · co⸗
lo. l. ij· et de man. l.

Mnel. arripi⸗
ant ut. s· ubi de cu·
vel coarta. l.i.et. ij.
et. S. de tablul. ſeri ·

l. i. ˖ S.· e· l i. cũ cõ⸗

Is: als eis al

Pijs
PKbſectis id e

ſepatis · H̊ valer h
ſut ſepatim poſ⸗
m ¶Oꝛamis.ſ.mi
litie armate vel in⸗
ſic. S. de aſſel.l. fi· et
de poſtul. quiquiſ.

cet · s· de xi·ſa.ſcri:hac partecũ cõcoꝛ.et.ff. de colleg. illi.

e(Et ut nemo de hocꝗj.e. . eis. —
militie. ijſ· ſcymgĩo militũ et ducibo ut I. ti. ij·

qui merentes in oꝛdinibo
arma tis ſiue ciuilibo ad⸗

mimſtrãdas ꝓuicias ſeu
regẽdas quoſlibʒ num e
ros vyl iam ſüũt ſeu deto ſu
erĩt iuſſione nĩ̃a ſoꝛtiti. et
ut ßuetur eis gradus au⸗
guſta ꝓ meritis ſanctõe.

parẽ indulgẽdã ſibi lnĩaʒ
poſti depoſuerint ſollici⸗

tudinẽ aut in pon cingu⸗
loꝓtinus pſiſtendi.nullo
vendicãdo titulo diginta
tis quẽ ſollicitudo media
pᷣſtiterit aut retinẽdi ſplẽ
doꝛẽ quẽ acquiſieit admi
niſtracõis obtẽtu verüp⸗
oꝛe cingulo deſiſtẽte mo⸗
nẽte innata tñ nobis cle⸗
mentia liberũ eſſe cũctis ꝑ

ſpeximus . ſi mlitia qᷓ dece

dendũu eſt inter eas habe⸗

atur quas vo lenubo iz diſ

trabẽ.et in alios eã cõ ſe⸗
rendi e pᷣcia oſequẽdi ꝓ
ut in eiſdẽ agmimbo con⸗
ſueuerit hactenus exci⸗

piẽdis videlicʒ nec dedu⸗

cẽdis in hãc ꝓpetuo oſer⸗
uãdã legẽ pragmaticam

eis qui binas miitias ſi-
mulopoſitas ex ſocali ne

xas ↄſoꝛcio fuerint aſſe⸗
cuti · ut m viris dicatiſſnniſ
ſcolaribo atq; candidatis
ſiei moꝛis eſt neenõ in vi⸗
ris deuotis latculenſiboa
pragmaticarijs vel aſecre

o ¶ Infructuoſa. no.pumiri affectũ er ſi non ſe⸗ .l. . Eij.

quatur effectus.ſic.s.·de leg · et cõ · l. jj. in n· et in lumbar,

da de conſilio moꝛe.l.ſ quis libſᷣ

iij.ax.ↄtra.ff.qð quiſq; in᷑.l.fi.

et ne ad regi ne inui.ñ.l.

p ¶ Suſcepermtindices ad quos deuenerũt ut ct. g. de
pei ·impe· of.reſcp̃ta. et facit.s.ñ nup. ex re. l fi. et de pe⸗
ti. bo. ſub . lii. et · S· ut lit:pen.l.ij.et fi· et in aut: ut omnes

obe · indi · Eul· q ¶ B
indices · er de ap · l. qui.

tis ogit· quos memoꝛi⸗
alii aut etiã ag entiũ in re⸗

bus adoꝛnat cingulus et
ſi quiſimili ſtipiẽdioꝛx iũ⸗
gutur pula⸗ deel 6.
S vp ſeruis qu poſt⸗

ea ad quãdã mliti⸗

apm aſpirare tẽptauerint

wl ſcientibo vel ignoꝛ ãtibo
dñis pᷣeipimus h quidem
ignoꝛãtibo hijs ea meru⸗
erint licere dñis adire cõ
petentẽ iidicẽ et ſuã igno
rãtiã (eo ꝙ; otrariũ mimme

ꝓ batur ) oſtẽde eoq; mõ

ſpoliatos eos militia in ſu⸗

um dñi retrabẽ.h vero ſa

entibo hijs ſerui militaue⸗
rint cadẽ quid eos nõ tin

dño eoꝝ eẽ omi prona-
tus iureillos wro ingenu⸗
os effectos nquidẽ utile?
ad militiã eis datã viſi fu⸗
erint in ea durare. Sin w⸗
ro mimme ydonei ſmt ea
puari ſup illis autẽ ſius ꝗ

iam miit auerũt et adhuc
in eadẽ militia pſeuerãt li⸗
centiam dñnis damus intra

xxx.dierum ſpaciũ ab eo

tpe ↄonumerã doꝛꝛ quo pᷣ⸗

ſens ſanctio diuulgata ſu
erit vel nram adire clemẽ⸗

tiã wi opetẽtes iudlices et
ſuã ignoꝛãtiã cõm endare
eoſq; in ſuum recipe dñiũ

quo tpe tranſacto ſii mõö
tã dñio q; ommi pronatus

eſtiterint · no. ſic.s.de decur.· omes

r ¶ Eiadus·i o do
que pcepent ante
ſuſceptaʒ admim⸗
nte necy. et re⸗
Pete ſoꝛtiti.

dixit ˖ 6. e. l. in prin.

ibi detur electioꝛẽ.
alias deſiſtente als
denſtendo et idem
eſt ſenſiu0is.
x (Monente als

monẽte et als mo⸗

derãte.

y ſeauklſ ic⸗
eſt oſequi et oferẽ⸗
di · i. cõ ferre ad qðᷣ
·Sde in off. teſta.l.
omimodo. E fi.et
de pigno. ac · l. ul · et
auten.ibi poſita· et
de ꝓpx. ſa croꝛę. ſcri ·
· vmicuiq; · et. l · in
lacris.
0

ſAcpyoy.
2 uos ſ pre⸗

drcõg omes.
hunguntur le
p.·l· ſctã nõ p pᷣmi⸗

ſegiũ principis vi⸗

uentis et no.p hc
l.nõ licere hre pre
bẽdas duas.
p ſeruis o⸗
ſtendere· no· pbat
ignoꝛãtiã eo ipſo
ꝙ ot ſa nõ ꝓbatur

ſic. et. f-. de accuſac̃.

ſi eui. E i quilibz ⸗

mm ignoꝛãs pᷣſu⸗
mitur ut. ff. de p ðᷣ.
verius . et miti. de
leg. Eqð aũt · et · ff.
de admi.tu:hoc au⸗
tem. et . S· de ꝓpx. ſa.
ſcri.l.iubemꝰ. in fi.
et · g· de pe . Here. l. q
ſe. Item qð dicit ꝓ
batur quo mõ ꝓ⸗
bat reuſ.ſeñ.q; ex
cipit aſſerendo.ut

„ de ꝓ ba · l. in ex⸗
cpecdmbo. Itẽ ẽ ei

mos ferẽduſ ut.ff.

de ꝓba. circa et facit. S. de li. ci.nonmutãt.
d ( Militauerint · no . ꝙ lex facit liberũut et. s l· ꝓx. ſic
in aut · de ſanetiſ. epiſ. Eſ ſeruus · et de nup. Eſi vero. et de

*

““

monach· Ci. et. S· de bo. lib.l. fiin fi⸗ et · S. de po · ſa· eui.l.
in bemus m pnᷣ.ſ̊ ↄtr ff. de re mili.l alienũ.ubi non fit
liber.· So· hie coꝛrigit vel hic erat electus ibi ſua autoꝛi⸗
tate uſurpauit. Itẽ ↄtras · de tabu· gnali.So · utꝗj.l.ꝓx.
a ¶ Militanerũt. tpe huiuselet facit· ad:l.in aut: oſti·.q̃
de dig Ci et. S. ne rei do. vel tẽ. li. et ꝗ. l. ꝓx.

milibo ß otra

. . . **, . 4
li. So. illa trappitur 7„7
ag imoibi mu iure cadeè d neee
nus. Hic digmtal. 2 — 2 —2
e ¶ Aecipiẽtes . nã Jqs ßuũ ẽ. Edẽ.

donamus nfis mi⸗ ſuũ dig mtatẽ hỹe quẽad

litibꝛ ſtipẽdia et a⸗ moð mlitiã fuerit paſſus
liauta. s. de aſtr. ſpolietur a dñio Fiuna iure
Ho·pa.pe · et ⸗·ti · ij. 2 - ane e.
.l.. acur. d ptinet ad pronos. cui
d (Im fectũ.a ei ferẽdũ eſt hoſes a nr̃a
. larn. manu donacõeſ accipiẽteſ
õ te.5. adhuc inter puos hri. et
Potũ.no.ſie. ff. fwꝛte cũ ſuis dñis noſtraz
g ab.Et. * E purpurã adoꝛãteſ. In hijſ
*fr⸗ calul⸗annut. 2„
s te excu:tuto . · ſtach caſibo in giubo nõ mi
qnquaginta. litia h dignitas wolentib⸗
74 Spoliari· ar⸗ dñis Fius acquiritur ea⸗
mata vel mermi

militia ut q..li. de iura buẽtur que antea
Os ergaſte
rio · i. ſtacõ⸗
m quaſine

ſtra lanctõ aliquid habẽ
impfectũ. Sciãt aũt dñi

gociatiom. — 1= 2
nõ nobilitatis te⸗· ſtõms que de hmõi fuis
k oaicteur as mi wentm
.1e* 2 „ . „
ſta nnli-l duoby. Exx. dies exquo eis hoc
et de bo. lib.· ſi nli⸗ fuerit notũ mamſfeſtaue⸗
Ee en g:ci. rmt. et ↄpetẽtẽ nidicẽ ad-⸗
l.p enlß quaſi ex tori Ab
vlioaio nonde⸗ ierint et ſpoliare digtati⸗
beat aſſum ut. s. bus eos cinauerint dniuz
de dig. l. neq; · et de eoꝛʒ et uus pronatus ad⸗
ecei aesdi mittãt no bis deliberatib⸗
Sra lgeſan poſti; dñio fuerint fui li⸗
er p id qð ſubjjeit beratia inter ingenuoſ cõ
Feneei duan numerati ſi opoꝛtʒ eos ha
voc vile offi⸗ nitats vl e
eiñ. ut. . ti. · omel. bere dignitatẽ vl ea q in
q ſp zbi bne am⸗ dignos ſpoliari. S
mũ:ar·s.loc.l.mi⸗ ! dæe.
iies⸗Hoem e dein ee giu wi b
riſch ·. o· in · l. ul · ubi 9 de
neggaato⸗ es mili alma urbe wel in
tat. So· hoc nouũ muecinjs cuidã er
illud vetus.nã hic nen

dicit de cetero · vel

Soꝛut ibi.
Hos eni ut ſůte
ceteri pᷣter argẽta⸗

rios. I ¶ Jam i. ante hanc.l. .

m Extructionẽ. q; arma fa ciũt vel facta uſui coaptãt J
et facit ad.l.s.de aduoc· di:inð.lne quis · et:s.depigl. Ki.

Iquis · dñio·hec lex facit lib erũut ex · S·l. px. cũ ſis⸗

S.de tabul:l. gna⸗

poſita ſũt ne videatur no⸗

galterio pᷣſut miit are de

no. ſoꝛi:p·l· i· et de fabri. l. in. et qð no · ff. quibo ex cau. ma.

itiua p eodẽ pomit vel q qũ
q; ultra ſtipẽdia ↄtulit pñtibo. qn

Tip

Lni: bis et do natiua.

Nõ ine. qʒ ca facti nõ otinetur poſtſiminijut
ff. quibo ex cauma.ldemiq; ſotra.ff.e.l.jn. Eis 4 ho
ſtes · et · · nõ omes penłſet.l.pnł So. hic fuit cap tus

cetero ꝓhibemus excepuy

argenti diſtractoꝛibo qui
in hae alma urbe negociã⸗
tur.hos autẽ utpote utiles
omibo cõtractibo armate

qui dẽ miitie penitus abſ⸗

tinere ſancimus· aliã wero
quãcũq; ſme metu pᷣſentis
ſanctõms poſſe ſibi acqui
rere. ¶ Siqu vero nego
ciatoꝛes quos omi militia
ꝓbhibuimus iã militarunt
licentiã eis damus negoci
acõnẽ quidẽ relinqre mili
nãvwero retin ere ſeictibo q

R po ſtea negociãtes appa

reãt militia puabũtur qðᷣ

et mn argenti diſtractoꝛibo

huiis alme urbis ſi arma
tam militiã iã ſoꝛtiti ſut te⸗
nere volumꝰuut relicka ne⸗

gociacõne liceat eis in ea⸗
dem mlitia durare. ſego
ciãtes etenĩ poſt hãc ſan⸗
ctionẽ hmõi militia pᷣua⸗
bũtur illis qu ad armoꝛx
extructõnẽ ſuã ꝓfeſſionẽ

ſidio ibiex impro⸗
niſo dü iter fac aut

eplam fert velibi

ex ſpẽali indulgẽ⸗

tia pnᷣcipis nõ cõ⸗
mum iure ut vᷣꝛ in

deſertoꝛe · ut qj. e. l.

cũ alleg atis. et · ff·
Cx. qui excubias. et

facit.s · de domelti⸗

neſta ſubitis. ut.ff.
E· qu excubias· et

l.· ulti. et · ff. de H uil.

vetera.l.ij. G fi. Söͦ a

pſonalibo excuſan
tur ut · s de hijs q̊

nõ imple.l. penul.

iũctio cauſaliſ
ut et. S. de hyj s qui
nõ nnple · l. ij. et de
infam.l.i.li.x· et de
dig m.l· neq; · et . l. in

diees · er de aſſer. li
berti · et. ff. de iundi.

cũ p̃toꝛ. Enõ om̃el.
et · ff. de pjſqui no.

mfa.l.ij. Gignomi
ma. et de excu. tl·ß5

ſi miites · Cß et i
gnominia et · f. e.

i. mlites . miſſi⸗

otulerint mimme ꝓhiben⸗

dis ad ↄpꝑetentẽ ſue ꝓfeſſi

oms vemre militiã ahmõi
negociacõnẽ nichilomin⸗
retin ere. Re re militari.
CTipdia mpꝛ.
et donatiua tpis
quo apud hoſtes
fuiſſe te dicis reſtitui tibi

poſtlimimo regreſſo reſti⸗

tutoq; non iure deſideras.

onum.
functo.cõ

ituit. et vi⸗

ubti deſertoꝛi pena
impomtur qð die
ut . ff. e. l. ij. Cqᷓ mi
litie. et. l. nõ omes.

p totũ: et · l. penul.

et · · ut vmeuiq; ſi⸗
ne ind liee. ſe vn.

m habea⸗

inj. Cqui militie et
l.penul.h̊ ar · otra
ff · de alim. et ci ·le.
is cui.So.jbi ſpãle
in almentis · ut · et

ff. de bijg qni p nõ ſerip· ba.l ſ in metalli.
oterit · ut. S. e.l.i. et · S · de derut. ne quis · in fi.
oↄcedi · ſme auguſti affatibo ut ]. de di · of ·l.

talit

lig.
guſ
ault
q

yelo
mlit
Pr
vm,
tuer u
deb⸗

4

leſn .

ſaßfn

iolt

vaatſit⸗
bſtqi
ſſed
bed
Galin
Niſel
r
gip⸗
ort
wt
en

gtſe

976
ent

pent
de
GSn.

oeg
pn
,

n

ben
6
ſcec

en

i
Ned

oft

.

.ij. et ar ꝗjᷓ. de war⸗

talibo.l.ſi quis.
à (Ruin. ꝓg quia.
b ¶ Conſtet medi⸗
cis · no. ↄſu lendos
qui ſciunt · ſie et in
aut · de non alie · ¶·
qd aut·
C¶¶ Gvicium ammi

vel coꝛpis utff.e.

mlites. EGmiſſio⸗
nu; licz viciũ nõ ſit
ꝓPrie coꝛpoꝛis ſed

vnũ ꝓ altero poĩi⸗

tur ut· ff. de edilł: e⸗
dec Li. G ſciẽdũ.
Ruſtra. mleſ

in ennhlitari vel
oſtinõ fit mfams

nec dũ mlitat id ẽ

du nnles durat nã

ſtatim ut infamis

miles eẽ dennit qꝛ
ſic iam non poſſit
ſtare ubi pnᷣceps
ut. S: e. l. milites.
in fi ·nec fcũs vete⸗
ranus ut hie · et ſie
mitius agit cũ mi⸗
lite ; cũ alio in in⸗

fama. ſecus in pe

na debita qñq;· ut
ff de penis · lque⸗
dã · que eſtotra · et ẽ
rõ ut dixi. Sũt aut
crimĩa mihtaria ut
.Jff. e· p totum. ↄouia
Patent.

e Mo i. infamia.
f xiſtimaconẽ;
i⸗famã

g& ¶ Getenm. f. fa⸗

ctl.
Auſaria. aſp⸗
gitur · ut · f e mili⸗
tes . E miſſionũ · et
ff. de hijs qui no.
in fa.l. ij. E miſſio⸗
num.
quis · dede⸗
rit · ut ptãs caſtri
franch, pmißit ve⸗
mre miltineñ · coꝛ⸗
ruptus ab eis vel
foꝛte diuiſit cũ eis
pᷣdã quã fecerant
ſme eius ↄſelja.
k Factã. dep̃ dati⸗
onẽ ·
14 Nuiſerit cũ eis
el die inter eos er
no Rmilis pena. 5
ubi cau . fil. ·. vmuͤ⸗
A cur.
Acũ q; cõ in⸗

danatus eri⸗

ginti ſtipen⸗ Edẽ.
ia ſi impieſtis ſoꝛ⸗
dida munera miitie vobᷣ
nõ in dicẽtur. Pd.
lites ignomimia

mſi cu mfama notantu-

nullis honoꝛibo (qui inte⸗

gre dig nitatis hom bo de

ferri ſolẽt uti pñt. habe⸗
ant aũt ubi vlmt moꝛãdi
ptãtẽ pᷣterꝙᷓ in eis locis
uubo ſpẽaliter arguẽtur.
functon in EFdẽ.
Alercõne bonaoſiſ⸗
eti marcus antomus pf
meus ↄſtituit. Edẽ.
Dm allegats. vij
anos in deſertione egiſſe
maritum ſoꝛoꝛis vre:·et in⸗

dulgentia nya eſſe reſtitu⸗

tũ nõ recte dehd eratis· ut
id tꝑs ac ſi in caſtris ſueit
babeatur ꝓ inde excepto
eo tꝑe ꝙ ad deſertoꝛes p⸗
tinet reſtitutus induiſgen⸗
tia nia rel duo militaẽ de⸗
bebit · ideoq; ner ſtipẽdia
tꝑis quo in deſertjone fiit
exigere poterit. EdeYe.
Emel eauſaria miſſiſ
Rmlitibo mſtauratio
nõ ſolet ocedi obtẽtu recu
pate valitudinis melioꝛi⸗
qñ nõ temẽ dimittãtur m⸗
ſi quos cõ ſtet medicis de
nũciãtibo et idice ↄpeten
te diligenter etiã mnueſti⸗
gante viciũ contraxiſſe.
uſtra wreri Fdẽ
ne nota ꝗqgpter deli⸗
ctũ miitare interceſſit e⸗
ſtimacõnẽ tuã iamwtera⸗
m lenſſe videatur: maxime

cũ nec ex eo delicko qð e⸗

tiã in paganoꝝ pᷣt cadẽ ꝑp
ſonã notatos miites poſt
miſſionem placint eſſe fa⸗
moſos. Empꝛ.
Auſaria miſſus nul⸗
la eſtimacis macula al⸗

n barbaris ſce
lerata factõne facul

ütatẽ depᷣdacõms inroma

nos dederit wi ſi aliqͥs ali
quo mõ factã diuiſerit vi⸗
uus oburatur. F mꝑꝛ.
Vicruũq; mlitu ex nĩa
aJaücte famiias ſuas
ad ſe vmre meruer int nõ
amplius ꝙᷓᷓ ↄiugia liberoſ
Fuos etiã de peculio caſtrẽ

ſi emptos neq; aſcepᷣtos cẽc⸗

ſibo ad eoſdẽ e xcelletia tua
diigi faciat. ¶ mpꝛ.
ſiibum vel milites
nullã euagandi pꝑer

poſſeſſiones hbabeãt facul
tatẽ cũ ſignis ꝓprijs in ma

ſombo ſolitis ac publicis
maneãt aut ſi qius tã ne⸗

ceſſaria ſeita cõ tẽpſerit de

eo ac tribuno eius ad no⸗
ſtrã ſeientiã reckoꝛ ac de⸗
Fenſoꝛũ relacõmbo qtinus

referatur qᷓtinus ſeueriſfiẽ

in eos aĩadutatur. B mpꝛ
Vunm ſupna virentes

mmus ut nullus omnino
immunda Rmo ſoꝛditatis

fluenns ↄue poculũpollu⸗

at.ne w abluẽdo equoꝝ

ſudoꝛes deproperãs płᷣli⸗
cos oculos nudatus ince⸗
ſtet. ̊ ꝓcul a cũctoꝝ obtu
tibo m inferioꝛibo ptibo flu
oꝝ hocipᷣm faciat.

mies mpꝛ.
Re⸗ quu pñtes vᷣino ob
ſeqiuo nre clemẽtie depu⸗
tati ſut. et qui in bac alma

urbe pnte comit atu cõceſſñ

ſüt.qui ve de alns numeriꝰ

vvllegiombo ſutvel kbiva

cet wi aliena obſequia ſme
nutu pneipali pagẽ aude⸗
at. qui aut in hmõi fauoꝛe
fuer int ↄuicti.mlitia exu⸗

ti penas oↄſentaneas luere

ffluminũ ripas omi/
legionũ multitu do oſiſtit
id eoq; ꝓuida aucte dee⸗

gia als diuges al
oiugia. et nõ uxoꝛ è
domeſticã ſeu fami
liarem ut no. gS. de
hHijs qui ad ec · cõ⸗
fu.l.ul.¶. fan e. er fa
cit.ad.l.ff.de of. ꝓ
cõſu. Liiij · ¶n. et · S.
de ux. nnli. l. i. ex. S
depac. do· linter. G
ouenit.
n Aſcptos. Hij

eni nec punctoac

ut; s de a gri · er cẽſi·
colonos.

Ribum⸗ ma⸗

neãt. i. man ere de⸗

beãt · et no · ꝙ hee

verba cum ſigms
Prijs pñt legi ecũ
Pcdłẽti et ſbõſequẽ⸗
ti lia. et faj· de lme
atu. leii·
p (de eo. ſomil⸗
te qui ↄtẽpſit ·

Gm ſupm. Au.
entis · hoc flu⸗
B entu umsg ti⸗

r ¶ Sudoꝛel. i ipᷣoſ

equos ſudatos nãà

ſpoliat ſe ſcutifer ĩ
aqua:et no eurialẽ

legẽ otra eos q mo
re beſtiaꝛe ſe mue⸗
recũde balneant in
nauigio et fac ad
Hff.de a q plu.ar.l ·

apud treb atiũ.

ſüt. qui pa⸗

ſam ſüt⸗

e (Grbeoõſtanti

nòpolitana nec tñ
ad mẽſam eius ſũt
3 in alnj
ibi vacet. id
R er zpria nec a⸗
liena faciat. uta· S
de ꝓ cu · l. militẽ · e
ar.s/de aduo.diũ.

ind.l. zee de phᷣa⸗
gen. in re .l i· 5. S.

de ꝓcur. qui ſtipen

dia. So. ijbi nõ of⸗

fenditur diciplia
bic ſie ut .e.l.mili
tes · vel ibi pmiſſu
pncipis vel h vaca
bat · i· ocio ſus ſta⸗
bat.

zmo- deputa

atim ad etug mẽ·

locis erat

a0 uri. Ke. S. de
8 QAmc6
bLitã i. veloc?
