m pñ· et. v ·q. v. o modũ nr̃e donacõnis ag⸗
nõ omes. ct. lxxx. noſcè et incũctãter p bere
di e · i · et glo · ſuper z uiſſüm ämodem⸗
mare. inltins fec⸗ ꝗ iuſſimus qu moderm⸗
ris ſi m iuſte peten conèe mgiter i ꝓpemu cimn
tem coꝛrexẽis cqᷓ; ſi buſ nriſ debẽ oferri vali

raĩ euũ hac lege ſanamꝰ.
.¶ De mẽdicatibo validis.

quos in publicũ

ignoꝛaturvere an
egeant vel nõ.

d¶ Inertibo. ſie ſe queſtum incerta
Rente quan 5 n⸗ mendicitas wcauerit in⸗
anr quah ſner. ſtwehie explonenir iſmgu⸗
biles cſint foꝛtes lis integ ritas coꝛpoꝛũ et
nolũt la boꝛarre robur ano atz inertibu⸗
Emendic 0 ſme er abſq; ulla debilitate mi

e¶ Neceſſitaſ.labo ſeradis neceſſita s inferat

radi eo mõ qui ſeq́ᷓ

tur et die inferatur. odicio fiulis ꝓditoꝛ ſtu·
ut ĩ aut. de q̃ſtoꝛe. volus er dn geset
f¶ Proditoꝛ ·id eſt ſequat᷑ Coꝛx wro qs na
Flatar'. 8. P qui taliũ ſola libtas ꝓſequit
248⸗Cclel⸗N , ,
f
alias lemtudmé üh qbuiſqs bmôi pleĩtudiẽ
hcta. als plemitu⸗ ꝓdiderit ac ꝓbaueitſſal
dmẽi· validitat̃ ua dñis actione in eos qᷣ
er eſt ſic. S. de collu. 7 —◻1 ° ⏑.
dew. l. fi. Sʒ ↄtra. in wl latebral foꝛte fugitiiuy
aut: aſtore E vl mendicitatis foꝛte ſſᷣ⸗
vero · ubi diẽ ꝙ ler — 1 „ RIsi e, isrrs
aanbenso eucke onlm Pſtitwrur⸗,
Peri publico man eunauteis tiberinis.
cipantur. So · H coꝛ Benar us tibernns
lturfin guoſ Pi nauẽ Emp:.
vel ibiĩ hijs q ĩſa⸗ 1 L= £½,
era urbe ᷣ piũtur qᷓ̃i tiber mã hye fueit
cũ eis minoſit agẽ oſtoſus onus rei
dů vel h lotur de/ publire neceſſariũ agno⸗
hbijs qui faciunt ſe

ſcat. Auccũq; igitur nain⸗
gia in alueo tiberis mue⸗
mãtur ↄpetentibo et ſolitiſ
obſequinſ mãcipetur ita ut

videri egros apo
nẽtes herbã vel a⸗
liquid aliud qðᷣ p⸗
tum eſcat ibinõ ſie
delmquũt ̊ ſolum
fingunt pauptatẽ
ſiuè debilitate. . “
h ¶ Actõe · furti et ſerui ooꝛrupti · ut.ff. de ſer· coꝛ · l i. et. S.
de furt aduerſus. ⸗ue alias fa cturi nõ erãt ff. de furt; q

¶ Dreſtiterũt· i ſeruo · et · ·ſi quis uxo· neq;· vel et

ut eo; quidẽ quos tonet

ſ eſſent ꝙ nòͤ oportet laudãdo augeri malici ut.· ff. dd

de. v. ig · ſepe · fi. et. ff. man · l · i. . ct. S. de muri legul.l.

aliquẽ · et ꝗ· de ag. et· cen· omes ꝓfu.ct.s.de fabricx.l.fi.

6

Sinauẽè tiberinã · qui nauigat in ſfumine onus
chendo in romã et extrahb ẽdo et deducẽdo ad

6

nt
i
.

be
Efye⸗
nob⸗
ppur

eaſtra · ¶ Vedicetur .i· ſepetur velremoueat᷑.
one. pfeus
nulla digm tas aut pule⸗ tuit munus i· ſala⸗
— L 6 E riũ duo bus offieia
giñ ab officõ vendicet libus as eegitad
.. 3 Aarind ogregãdũ frumen
¶ efrumẽto alexadrino. tũ ad cinitatẽ alex.
eltim atione fru⸗mpꝑi. andrie et naucleri⸗
mẽti q ad ciuitatẽ alexa es exnanntidne
men q alexa frumẽti. ym quãti
drina ↄuchitur qiucqiud tatẽ q; ferri facerẽᷣt
decreto eulogna agoſta⸗ puta ꝓ modio tm
na agolra qð impatoꝛh ofir⸗

ſn munere er ꝓ nauelerio⸗
rũ tuẽda ſbᷣa eminẽtia tia

mat et dicit curia-
les àmodonõ eſſe

na
ſpon

e,

ertol

r⸗a

de

ſoſne
han
gil

o

iſote

ide
Fnt

f

Mor

E

iie!

ned
imna
ili⸗
bitzi

rbel

—

vacf

uIb
in

itjl⸗

vuſin

certin
e
ſ.

s.
150
o
N
ſor
polbe

diſpoſuit roboꝛamus · atq; eligendos ad off⸗
ut curialibo pᷣde auferatur cit illt.d.
Ro. iube 4 n ¶Eulogij: nomi⸗
occano· ubemus eos ad na ſut offleialiũ · e
hmõi ſollicitudinẽ affectã in libro. m/ eſt emẽ
dam nuũquã aceedè.ſ̃ deñ⸗ zu. xcreto euio:
gnata officia niis ꝓuiſio⸗ Ofcia. i·di:
mbo examſata ſollicitudi ctos duos viros·
nẽ pᷣdem implere. F dẽ. arnaor e .
dios alimonns ale⸗ gno ſic dicta cui fa
xadrine cuut atis addi de⸗ penr malrmends
. . R . 510c. et . 5 4
cermmus ue ſemo pruie⸗ riſdictõnẽ ut ·S· de
tur . ans uſq; peepeit of. mcite⸗ alexend.
et pyſochoregie nomẽ pe Itẽ alind utꝗ.t · i.
mius amputetur et telſere (Svinemo Hus
dengnẽtur . et nr̃e pietatis r¶Deriſo L oregie
nomine cenſeantur. vna dietè eſt et d·
iſo goregius ipi⸗
¶ Bealexãdrie pᷣmatibo. ogoregia i qd eſt
— , iuxta regẽ a piid ẽ
Oꝛpoꝛa os ciinta iuxta et ee rol⸗
ti ädrimere itur & nomẽ eiꝰ
tis lexzctine re Iinten n reſſe
1. purg ac numis ctus ut.s· de fer ijs·
onere liberamus et ꝓ teno a nullo. quia foꝛtr
re diſpolcõis tue quadrĩ⸗ male ſe bacree
mu⸗ mogregacsefru⸗
gentos ſolidos ex dmu⸗ menti er omittitur
n/O vectig ali meoꝛate a⸗ electio ut· 8· l. ꝓpx ·

eſſere. (frumè

intatis accomo dari decer⸗ ſ(Ceſt.
mmꝰita ut ex titulo nauini
modis omibo repenſetir. (Cenſeantur ut

—.—

di cantur teſſere ho⸗
norꝛij impatoꝛiſ ad
qð.s.de iuſti. C· oom in fi et · de aqduetu.l deem

„

O:poꝛatoſ. vel te omibo ciubv dꝛeit qui omen

mus. in fi. l. ſeʒ decuriones illius terre utz ex ſei ·

tarie ut. 8· de iudiẽ ·

ni 4

itoftie
bopgm
inonh 4

ORiuf
eeig
rot d
ſlhfwi
GoPneͤm.
ediezeo.

nn .

ficbieH
FtiütitO
ihfe
nze

R

—

Htat

funt primates reſpeetu aliaie eiuitati.
a 4 flumims·ſmli quẽ expedit purgarip agros qæρο noͤ
pluit in egipto · ilorus ubi reponũtur num accep
biut dinumio.⸗ ti ex vecti gali· ut.ff· de rerũ.di.ſacra.
C.fi· et ðꝛ a numero as dimumũ . alij dicunt a duo ct nu⸗
mos quilibʒ enĩ ciuis alexãdrie debʒ dare duos numos
ꝓ purgãdo mio de quibo accipiẽtur modo.cccc. iſti ſo⸗
lidi. acur.
e ¶ Ex titulo. puta

ex troloneo ſiue na
uigio qð ibi ꝑcipi 2, „
tur. e AKuius e eiure rei publice.·
epẽéſetur · di⸗ —
nn tãtü ibi yquis ad IE mpꝛe
reponetur ex alio uerſus rẽpublicz
anarin N de, . indeſenſam in ea
and ex ntulo vee⸗ ſwcief in qua neq; defenſo
N B. De inre rei reS creati fuerint neq; ut
ce. kalrrua y crearetur ſtatutü ẽ placu⸗
romanoe: ſe enmn
in totohect. acci⸗ it actiombo eins ni eſſep
Pitur ut differata iudicatũ dẽ.
ti. de inr. fiſcl· die 3 ſ2 reſpublica aut cu⸗
ꝙ eciuitates regula uus loeu .
rtter utuͤtur iure P⸗ loeuz vos ſuecelſiſtis

uatoxzeut ff. de. v.

ſig. eüũ q̃ vectigal. pomtis ius pignoꝛis ĩ eo

a].. WD ij⸗ ete 5 fundo habeat apo ſuũ iu
madunal t. dicẽ qritur. Si enĩ in bñ⸗
i.l·i· eti falcidia de ficio ſbi oceſſo id iis na⸗
bira re inſtit. . ccaẽ neq; ſpẽaliter in ob
eballanie ue . ſigacõne pig nois ſibi
p·l. legatũ· et. ff. ad ſpexit cauſa eius nõ ſepa⸗
te. enin Ee ſqnih tur a ceteris creditonbuſ
ñt ins ſm gulare
utjjl i a ij to. ff. qui hit ꝑſonalẽ actõnẽ.

b Smpubli cã ut ¶ dẽ.

. ADEEEit
muari moꝛis elt. AUem.

de uſur . l etiam · et i ⸗
certũ pe.l. ciuitas· ⸗
et . S.· de ſa · ſan · ee ·l.
fi. et .de ven · rer. ei.

l. fi. et de dehito. ci. HMZ ——

.l.fi.et:l.i.g· ne fiſ⸗ ——

cus. vel res pub. ꝓcura.l. i. et. ffe ex qui. cau ma.l. lega⸗
tis · C. de fid eiuſ. ·ſi· Itẽ ſũt alie q̃ utũtur iure ſpecialiſſi⸗
mout utraq; roma ut. g· de . ur· cõ. l.i. et antiocenſiũ.ut
ff · de Puil: cre · l. an tiocenſiũ et ÿlienß · ff · ad mumẽ.l.i.et
alexandria· S. ti · i. et. ij · et metropolitane · ut · · de metro⸗
połberito· Itẽ quedã ht pᷣuilegia p ſptů utꝗ.l. fi et · S
de teſta · ſi nõ ſpãli. ſũt etiã quedã que bñt i ius fabrican⸗
de monete ꝑ p̃ulegia.
Jquis aduſus rem.euinſuis ciuitatis ut in ſei.
f¶Meq;. idẽ ſi placuit ̊D creati nõ fuerũt.
atutü eſt. diffimtiue ſic in minoꝛe.s ·ſi adũ.rẽ.inð.
l. c etr minoꝛes · ſi aũt legitie fuit defenſa valet ß reſtitui⸗

tur ut.s· de of. eius qui vi:alte.gerit.l.i.et ʒ.l:inj. Interlo
cutoꝛia verovalet etiã ſinõ ſit defenſaut . S · , cuinſq; vni
uſita. l· i. E. quibo. er · l einitates · et · ff. de reg · iu. l. otra pPu·

dard p · Li · et quõ et qñ in · ſi ut ꝓpoms · er · l ſi pᷣſes·

ich il . id eſt ipo iure · Alij dicunt ꝑ reſtõnẽ ad qð.s.
de len. adũ.fi·la.l.i.ſ̊ ibi fuit defenſa res publica vel fiſcꝰ
licet puaricatio interuemt et adde ar. qð no ꝗl·qinj ·
R res publica. alterius ciuita tis q; rönene ſit ↄtra
quibo· ca·pi.taotra·lii.et. ij.

eo ſatis feciſſe debito ꝓ

¶Proponitis. et ius ceſſum als ſeeus ut. s. de ul fil⸗
l.iij. et · l. fi · aln dicut ex ſola ſatiſfactõne ius fici tranſ⸗

. ferri in ſoluentẽ m ſim pᷣindieiũ eiuſdẽ fiſciut in otmrns

qðᷣ nõ placetut.sS.de fideiuſil.nõ aliter.
¶ Macta eſt.ad qð.ff.de puil:cre.l antiocẽſũ ·
I oſpexit. ex cαhνnh
erſonalẽ ſez tm nõ sypothecariã b pſonalẽ b; Huile⸗
giatam. ff.de Pnil⸗
cre.l.bomis. Eres
publiea. 5.· vel jbi

1Em legẽ ciuitatis deromaet facit.ff.
es pölien cuius me⸗ Aanarin kfagni
mimi iruina collapß ediſi e de int.. lrel· Ci⸗
eijs tuis diſtraxit areã nl
otra hiuus legis tenoꝛezʒ
rectoꝛ ꝓuicie heri patiet᷑.
Peadminilbacbibore⸗ G gzzent
rũ publica. mpꝛ. quol Selweetan
— aliaꝛ ciuit atum ut
1 Anvvctiga⸗ no · in hei⸗/et pone
lẽ ſi ſuis qubuſ⸗ inotractuut·s:qui
q; tpibo inferaur· bus Sreenrel
debite quantitates minto cio ut. S. l. i⸗ß et ]. Jj.
wſſeſſoꝛe auferri nõ poſſe quãtũ tps vidꝛ p⸗
manifeſtu eſt. Edem. Petio quia ſoẽ pu
Ontra eos qiu rem⸗ zia r parzyt
4 Alij mfra trienmũ
publicã ammiſtrãtey ue. S. de ſen. adũ· fi.
p poffiei neceſſitatẽ ſub cõ nridan T
je
dicõne relicti ſideicõmiſſi leſioms qñ fit inul

timo die mioꝛiſ eta
tis ut · · de tẽ po. in

ſatis aceipe debuer̃t quãti
reipbᷣlice intereſt ſaus nõ

integ. reſti. ſupua⸗
eſſe aceeptũ virigendam cuã. qd nõ við: ſta
actionem α ſpicitis. re qꝛ di cit Pupillã
. nõ dicit mmnoꝛẽ et
¶ Nevdẽdis rebo ciuitaltis. mue le n dela ue

s · de ſa. ſan· ec.l.fi.
— er in aut · de non al.
M Cſmimis.
ſm legẽ. i. Puilegiũ et ſei fi· vl die legẽ.i. ↄſuetudi
nẽ qᷣ eſt lexut mſti.de iur.natu.ex nõ ſcpᷣto · er ſ m
Poc ſüt ſilia6. de emã.·lih.l.i. ff. de teſt. l. in. fi· eti hm hec
leude Vvincie legs 9 die ut . s · que ſit lon cõ ſue · . i. et
fa ꝗj.ti· i. admimſtmce rerũ publicaꝛ· parũ ꝓpdeſ
ub⸗ . ſet ciuitatẽ hye iura miñ eſſent qui ea admi

miſtrrentut. ff. de oꝛig· iur · l. · Epoſt oꝛig. et caue q; Pij

eligũtur ꝑ decuriones ↄuẽtos ꝑ mgĩratus vel ꝑ mgĩiatus
ut. S. de decuri .l· ij. et de ſuſcept·l· exactoꝛes. et · ff. ad mu⸗
nicip̃.lł.luciuſ et ſic alius ẽ mgr̃atus qui umiſdictõnẽ ex⸗
ercet alius admim ſtratoꝛ qui tpalia gerit ut hic · er. ff.
.c p totũ· /ctigalẽ.i· ẽphiteoticũ qð dicut · ff. ſi
vVndũveæ⸗ ag. vectig. l· i. et . ij. et fac. s.de admi.
tu.l. non ẽ· ⸗cinitati · qꝗ¶¶ Aceeptum. id eſt qð
Ontra. relicti nõ eſt ſatis datum.
ctõnẽ· foꝛte utilem neg· g ut. ff. dẽ neg. g. l in.
Cbhacactõne.vel in factũut · ff· de mgĩa· co.li.· in pnᷣci·
et.s· ut m poſ le.l.ij.ſed cõtra· S.ti · i · ·. penulideo eligit
minoꝛ ut.S. ſi tutoꝛ. vel cu l.fi. vel hͥ nõ eſt in quẽ reſtitua
tur actio facto beredinõ ſoluẽdo.
ubrica. ¶ De vendendis rebo ciuitatis quod faciunt

7

adminiſtratoꝛ es ſupi oꝛis tituli:

— Iſme·ↄpaſti:ecũ ea ſo lẽmtate que eſt .e.l. Ki.
b¶ Domimũ.trã ſlatũ adiectõne ut ſubicit in es
qꝗjð dicit traſlatũ ut·s · de rei ven:ſeruu.quid ſi nõ erat fa⸗

cta tradicõ.ſñ.agitur ex empto ad inteſſe nalijvendat

ſemel ut ꝗ.. de loẽ.
fun. cini . l. ij· et mi⸗
nus ins bʒ fiſcus

S. de allu.l. fi. et· g.

cinitas · ff. de act. emp· l. i. jxx · dierũ ar.S. de ſacroſan.

e ¶ Preſtituta.a lege puta: ec authoc ius poꝛrectũſᷣ
legẽ que hoc dicat
nõ habes:alij·xl.
dicũt ar · ff· de edil · =
edic. quid ſi nolit· Iſmeulla mpꝛ.
Epepr i. odicõepᷣdiaven⸗
d ¶ Fiſci · i. ad res fi⸗ ubli
ſeales a fiſco vendi dente rei pu liee
tas ut. S · de f. in. er opaſti pſecta vndicõne
ineh aſ l 81 ⸗ nulla rõne wreris ne ad⸗
cius⸗ E fi. e loce iectione facta auferri tibi
adiectio nõ fit mſi .dñn poſſit tpa enĩ adie⸗

ctõibo pᷣſtituta ad cauſa⸗
hici ptinẽt mſi ſi q cimtas

ꝙᷓ priuatus in hoe Aꝓpriã legẽ habeat. EFdẽ.
er nnnus puilegiũ MVBWãius incremẽtũ
ι5 debzep bare in oↄductiom facte pu
utilit ateʒ ciuitatis 1, — „
vſu ut · de ſacro⸗ bleipᷣ dij við: offerri· non
ſan· ec aut hoc ins · tn additamẽti ſpẽ opoꝛtʒ
in fiſco ſuffiẽ cõfel ſi dẽ locacõis infringi. pᷣ⸗
ſio ut·s.de quadri⸗ ———— .
pſep. l. j. Cad H. ſertim rũ iam tpis ex con⸗
Sãamus. pdij. tractu diſceſſiſſe ꝓponas.
i. ciuitatigs cu⸗ qᷓ̃ hèditati? E dẽ.
inſins indubitter Anen Par
ſm omel. QAuid au Vl leg an leu niο
tẽ depdijs fiſcivel miſn aut donacõms titulo
Piamomali ſn. p. domus aut anone cimles
idẽ ſieq; in venditi⸗ Se A . „.
om bo fiſcalnbo locũ zu tqlib; ediſica wi man⸗
p; adiectio nonm cipia ad ius inclite urbis
alne . werait l alteruis cuiuſſibʒ ciui⸗
edi.l.ſciendu.Sʒ tu G . 5
dic aut eſt ppetua tans arnhne n ne⸗.
locatio et nõ habʒ nermt. ſup hyns licebit ci⸗
locũ adi ectio aliaſ iutatibo wndicõis ꝓ ſuo
feneeefimn. hit. comodo mire cõtractũ ut
cimta⸗ l. F. er facit ſũma pᷣenj exinde collata.

ad renouãda hue reſtau⸗

oen mle iec ka.f. rã da pvbᷣlica mema diſpen
mRi. 1. Om⸗ . .
ertepublica coti. ſata Pꝓſiiat. Indeſenſa w⸗
Gfi. acdir. ro cura ꝓſpicientes ne q́s
f ¶ Specie. ig ẽpᷣ⸗ aduſus comoda eimtatũ
textu tpis qð ſuffi
ceret et in venditi⸗
one idẽ & mmut et

p. tu die aliter ut no.s · de iur· ca·l. ij. Ohoc. et no. ꝙ ſß ſex
dicit de vmibo et ãnonis que quaſi immobilia ſũt ut in
autde nõ alie· Ei · ̊ die idem de pᷣans ruſticis ut. g.·l. i. de

hijs etiã qᷓ ſuari nõ pñt.dic etiã ꝙ ſme decreto vẽdũüt ut

tutoꝛesutsde admi.tu.l.lex.in fiet.l.fi.in fi.

poſitis ſacroſanctis ſcrip⸗

wdicõnũ otractus hue iãꝗ

b Publieca:qðᷣ fieripᷣt ut.ff. de rer.diui.l.ſacra.¶h.

i nelitã · oſtãtinopolitanã. k ( Parte. ad h. ſf.
ad mumici ꝙ ma
1oꝛ · et · S· de legacõ·
ꝰ2op᷑·3 . ſ qð. et de pᷣdijſ eu
q̃cqᷓ; moliri poſſit inœmo 4.i. acdir.
di h ſme ulla fraude ſeu nu⸗ l US eriptuna no
„ — tiꝛaaetis ſic.s.de epi.
dmacõne wl colludlio ſeu er cle aut ß index.
ↄmuẽtia hmõiven dicões Eſß enĩ difficile x
ꝓcedãt boc in poſterũ ob re er Frder rot
lſerũã dũ eſſe cenſemus ut cipio iurät adrſtier
ſi quid ad hãc melitã ur⸗ oſulẽ. et ſatis eſt ſ
bem domũ wl ciuiles anno nücac memoeld re
bz edik⸗ Ducetur perpntiazʒ
nas aut alia quelibʒ ediki⸗ Enpeunmeße ide
ciavel mãcipia ptinẽtia cõ iuð· rem nõ nouã.
tigerit venũdari:nõ aliter ſtẽ ſie rae u li⸗
mkui ic. . ce.ma.et a· c au
mfi imperiali aĩũctate ven⸗ 5. Alnſ dicnte Peti⸗
dãtur. In ꝓuicijs vero pñᷣ⸗ coꝛpaliter inrit q̃
tibo omi bo ſeu plurima p⸗ hec vᷣba cũ effectu
6 — . 4
te tam curialui ꝙᷓ; honoa⸗· mmlligantur ut m
toꝛx et poſſeſſoꝛũ ciuitatis lis de coꝛpali dicit
ad quã res pᷣdeẽ ptinẽt pᷣ⸗ m ¶ Gnuquẽq;he

in aut. ut inð. non

II26 —2 expec.ſacias iuſſi.
turis ſigillatim vnũquẽ⸗ E. eetc⸗
qᷓ; eo qui ↄuenerũt iube n Paami cel-
mus ſnĩam quã putet uti⸗ umſe⸗ de ſenat.
—„ . el. M. actr. S
lem pfie ſue delgnareut 4 iles. ſne
ita demu de creti recitacõe timore adiectõms
in ꝓinnciali udicio inter⸗ ut · S. l. i. et · i ern ſ
uemẽte emptoꝛ cõ petentẽ cũ bac ſolenm tate
2 —* — fiat reuocatur cum
poſſit hr̃e cautela.hos aut frructiba ſ vẽdito:

nõ ciuitas tenetur

opleti ſuerĩt ſiue po ſtea m 5 ctoen Fer
eũdi ſtabiles eſſe cẽſemꝰ. res erqj, r Se S
2Sbitozibo cinie ſt l.· quẽadmodũ.
Be debitoꝛibo ciuitatũ. rs a4 D
On pus dl toꝛe utilita tez ciuitatis
rei publice no ut ĩaut Hius por.
Cremmre publica ub · ¶ de deb to
— 3 ribo citatũ ·

On prius.
ereipblice ·

inõ tm vel die að eſt ad breue tpus.
qua·puenerãt.poijs enĩ modis ad cinitates res pᷣt
puemire. s. de hẽðᷣ· inſti. collegiũ · et · l hereditatiſ. et. ff · de

ſega. j.lſñi qͥs a fiſ. fi·et.l.ſi herel. G viciset.l.ciuitatib⸗

ẽt ad trebel.l.omibo. et qñ h ereditas venit ad cinitatẽ
tüũc ciuitas ↄſtituat actoꝛẽ qui agat et accipiat ut dicta
l.omibo.ct.l.ſe.et cauet de rato ſi dubitatur de decto ut · ff.
ꝙ cuiuſ.vmũ..l: itẽ. actoꝛ· ̊ vmũſitas tota vel ps ma⸗

loꝛ de calumma iunat nõ ipᷣe cũ hẽat inſtar ꝓcuratoꝛis ſßᷣm

euiuſq; ciuitatis ut ex hei. pt; er exoↄtinuacõne pt; ſupio⸗
rum tituloꝛe · rit· ſolẽmter ut · S. de Pdijs cu.l. j. Idẽ ſi fi
q (Exſolue⸗ deiuſſoꝛẽ vel pignus dederit · et die debi⸗
toꝛem ex pollicita cne vel ex admimſtracõe vel ex rõne
vectigalis nõ aliũd e.ff. de mu.et ho· ſRepto · Ei. et faẽ . ff.
de ublica· licitacõ · . debitoꝛes · et del i. l. ſciendũu · in pñ·
ud ꝓuideris loquitur verino curatoꝛi ciutatis:
¶¶ Keunẽt · iretẽturi ſũt et facit · ff. de uſur. l ñ bñ ·
t ¶ Obnoxnjs.i obligatis exp̃ſſa ↄuentione vel etiã ex

oinifk

eſt.

dnennin
perpin
nnnſen
nmnoͦfen
etantprt
W
ſdäteen
laruntz
acicke
lSmrn
nurtn
echtpe

Fninie

frus ſt
ſierviſh

undocke

Kſe

clt⸗

Mped
no S
cöͤn

Pwn

cirm
octn
,

eacietin
efen
Pe
Koonon
lyfin
Geman
tientn
NroN AA

priuilegio tacite nõ alias ut.g. de iu rei pub. l ij et ßm H
velverius dic nec exp̃ſſe nec ta cite
obnoxia eo ꝙ ipᷣe debitoꝛ eſt obno⸗

agituryp othecaria.
eraãtobligate. ſ̊ dñr

xius et m hoc agitur adicõne ex. l. ſ en eſſ ypothcam⸗
dinidua et m ſo lidũ eſſut.s.ſi vnus ex pluribo heredi⸗
bus debi. vel credi.l.ij.mſi cũ legatarius agit ypoth. ꝓp

fi · Itẽ et qñũ duob⸗
ſmulobligatur u⸗
terq; agit ſᷣm quã⸗
titatẽ debiti ut. ff.de
pignor.ſñi fundus:
VEſi duo · Itẽ et cũ
duo ex cã dãm im⸗
fecti in poſſeſionẽ
nnttũtur ꝓ rata dã⸗
mvmuſcuiuſq; cõ⸗
trahiturypoth eca
boms autẽ admi⸗
niſtrantis hʒ foꝛte
tacit ã ypothecam
cinitasar.s.de ad⸗
mi tu officio. ß ᷣ
litcũq;· l.iſtã expo
naſ. ſ. vl ypoth. vl
ↄdicex.l.õ dicit:s.
de reipbᷣ. l. n· H
h ſola ibi cũ alijs
q; quo ad alioſ ere
ditoꝛes elt eis ſnis
a ¶ Pro rata· ſic· ff
ſi quid m frau.pa.
reho na. l. ij. et . de
omi agro deſer.l.ij.

et. f de cenſ cũ pol

elios
b (Rouemantur.

ypothcaria m aͤſ⸗

dã tu die ꝙ pſona
us tñ debitoꝛe excuſ
ſo. ut.s·de cõ. fiſ:de
fiſ. mochis:maxie

lHdie ut in aut. de

fideinſſo· Eß neq;:
Itẽ eſt ſpale ut em
ptoꝛ pſonali poſſit
ↄuemri alias non:
inßh in fraudem eſſ
faeta venditio qdᷣ
hic nõ erat ut. 8. de
hijs que m fraudẽ

ere/l. ſi ſucceſſoꝛel/

geugrr
e Metionẽ. nego

en geſti m. p·
d eratur, ut:g:

„

nta ſiẽ pſonali ↄtra hexedes legãtis ut · S. auia dell. i. in

ſubire ꝙ; id q;ʒ debere cõ⸗
ſtiterit ↄuentus exſolueit
tam in eis q; diuoꝛx pnᷣei⸗
pũ oſtõmbo declaratur.
Pud eos qs Edẽ,
ſuperſtites inteogriſ
facultatibo eſſe piuderis
wei quoꝝ heredes incolu
mia retinẽt pr̃moma ſoꝛ⸗
tes rei publice pſeuerare
deb eoũt. ita tñ ut annuas
uſums ſiis quubuſq; tpi⸗
bus exſoluãt cum ſimul et
rei publice utile ſit retine⸗
re ydoneos debitoꝛes . et
ipis ſit omo dũ cumulũ de
biti mime nutriri: et qꝛ ne⸗
pbas eſt obnoxijs coꝛpo
ribo alienatis ſoꝛte circũ⸗
ſcribi ciiutates placuit.ſi

gqins debitoꝛ reipublice ci

uutatis quuſpiã ex eo pf̃i⸗
momo qð habuerit cu pe

cumã rei publice ſüpſerit
donauelt vl diſtraxeit vl
Ilibz in aliu rone otulerit

Sptitate rei alienate pſpe⸗
cka atz omibo debitoꝛis fa

gultatibo conſderatis qs
habiut cu ei pecunie crede
rẽtur ꝓ rata ab eo qͥ ex de⸗

bitoꝛis facultanbo aliqͥd

detinet ex ſoꝛte atq; uſuriy
poſtulari. JItaq; quotienj

minus idoneũ dephendit

euis pr̃momũ cuiꝰnom
eiuitau aliqͥd mueneit ob

noxiũ midex omi diligen⸗

de ict: ſi ob cim, e ff te ſolus ſtich. Etoloeer de ſide⸗
iuſ. tutoꝛ / et de euic. ſ plus. Ei et de diſtma. pig. Ee ptũ.Gi⸗
e Eriſferri⸗ cogitur & ad totũ qui ptẽ maxim hiſtraxrit

et die titulo vendicõis nõ gratig qi ſoluet tm quãtũ en

tangit ratà rerr.

f ocu·ideſt fiſeus ſucceſſit ei in totũ vel in rem ali quã

f. ¶ Ius vetus. ſi fiſcus vẽdit iure ſuo ſciẽs rẽ eſſe alienã
4

ceredẽs ſuam ꝑ.l.ꝭenomaut.s. ſ adũu.ſfiſ.l.fi.et j. de

funð pfi · liet. g.· de qua.· p ſcp. liij et inſti · de uſucap̈. in fi.

et · S· de diſtra. ct ca. pi. l.i. ̊ ar. ↄt ra-f de pe· hered nec ul

ã. E Itẽ ſi quis a fiſco· ſ uſq; ad quadriẽmũ agit ciuitas

tia et ſollicitudine debebit
exquurè ad quos ex qual
bet ↄ dicõne trãſiermt de⸗
bitoꝛis facultateſ ut ſmgu
li equa eſtimacõe habita
6̈ rata rerũ quas poſſidet
ouemãtur pſonalẽ actio⸗
nem otra euũ habituri debi⸗
toꝛẽ qui ipᷣis ſoluẽtibo libe
rnatur.ab eo aũt a quo con⸗
ſtat foꝛtüũaꝝ ſuaꝝ ptõ ma⸗
ximã receſſiſſe ĩ reliquã po:
tionẽ que apud eũ reſede
rit traſferri ad ydoneũ o⸗
poꝛtebit. ꝙ ſi qiuſpiã debi⸗
toꝛ reipubi.cintatis ſiſc
nrĩo locũ fecerit emptoꝛieſ
qu ex fiſeo nro cõparaue⸗
rimt mamfeſtũ ẽ ſᷣm ius ve
tus et reſepᷣta diuoꝛ oſti⸗
tucõneſq; nras nullã debẽ⸗
moleſtiã ſuſtinere. ſi ꝗs
debitoꝛ non cõ pauerit wl
certe omiaita ſua oſupſe⸗
rit ut nemo aliquãrem ex

eius boms poſſid eat id &

bitü cõuenit ad diſpen diũ

reipu.ptinere. Ideoq; cu⸗

m pris cuutatis apud ido
neos vel domĩos ruſtic
pᷣdioꝛ pecuĩa collocãda ũ

¶ Bepiculo n ominatoꝝ,

j qui a te¶ mpꝑꝛ.
ollegaq; mo ma
iſtratus ereati
ſut er ſi maxñne ſideuiſſo⸗
res nõ exegiſtis tñ ſi ꝑid

otia vos è ſ noͤ nocet ſ̊ eaſu ſecus
m. piq; tentur ex eo ſolo ꝙ no en

otn erriuut in. l.
bene azenone.
bPAMoleſtiz pri⸗
uilegiatioꝛ eſt & fi⸗
ſcus ciuitate ad ꝗqð
f ad mumcipᷣſile.
¶Memo.· mi nſcꝰ
vl die nemo oĩno.
fecerat debſtoꝛ lo⸗
EEE—* ut Fagirt
eſt fiſa hoc foꝛte in
fra quadriẽmũ. ut
gde qua.pᷣſcp·l.fi

vel dic: i· cimtatis.

m atris: cura⸗
m 4Hins⸗ ſoꝛiſ
ad qð. in aut· iuſiu
nandũ· ꝙ; p̃ſ. Gi. Et
no. in debitoꝛe eiui⸗
tatis qᷓtuoꝛ ſpalia
pꝓrimũꝗqᷓ.e.l.i:’ſcdᷣm
pantes ab eo
uis bona fidea

rep liea ↄuuemut.

tciũ ꝙ pſonalroue
muntur q;uis in rẽ

ſucceſſermt. quar

tũ ꝙ totũ opellun⸗
tur debitoꝛes pat⸗
momũ vendẽ qui

htẽ maxnmmã ven⸗

tü.f· de uſur.l.etiã.

ub. ¶De piculo

—☛ —

nomĩatoꝛx. electo⸗

res officialui tenẽ⸗/

tur ut hic. Itẽ fide
inſſoꝛes ut ꝗ. ti · i⸗

Itr ipi met ut j. ti.

ij· et dicas minoꝛeſ
mgjratus teneri nõ
Pſides qui ſũt qua

ſi cfirmatoꝛes ut

s · de ſuſcepto/exa⸗
ctoꝛes . et inſtit. de

mg ſa. còoal.i. G i. et
actio qͥ in eos dat
opetit etiã im here
des iſti. deõ. C.
qm ⸗ fide⸗
ſſoꝛes.id
OO 5 maxime
m noĩatoꝛe tutoꝛùᷣ

nauerũt caueri uts.

de mgĩa.cõ.l.m.ſ̊ nõ plac: imo idẽ qd ĩ pjs.ffde mg ĩa.

r·lii· ſim gfatus. 0

iſtis · qdᷣ facẽ debuiſtis · ff.

de admi rerũ ad eiui pti.l· f· Cinj et . t i. CEfi acur. ptinẽt· qualia ſũt. ff. ad miim ci ln. ev
a Mutilatü eſt. ſiue & fideiuſſoꝛes idoneos accepiſtis Ideuſſoꝛẽ. ¶Sʒ vidꝛ ↄ tra m· e· ti· libertut. ¶p.
ſiue non ſi fuerint ſoluẽdo ſimto officio non tonemim ut , So:nomĩare ſuceeſl oꝛẽ nõ elt ommo m re pbli⸗ 2ʃ
et deõ· Cſ mgratus mſi eueltigio · i. ſtatim poſt finẽ de⸗ a gerẽ. Itẽ die ptinẽt pnᷣcipaliter ut n · f.. de pecul lig. eh⸗
ſyjt eſſe ſe ꝓluẽdo.utff. de neg · g. l.diuoꝛcio· Itẽ h ꝙ fueĩt in fi· et. ff· ad mumcip.. i · Cpnl et Facit. ff. d fideiuſ.l.f. aß⸗
ſoluẽdo vos ꝓbatis ut dcõ· Eſ mgĩůatus · et · S· de ꝓ baẽ⸗ et de ꝓ cuĩr.qui ꝗprio. Cꝓecuratoꝛ. jet eſt ſic im pr̃e erno “ me
ex pſona:et fa.s · de d iui · tuteileii ct · ff· ad municip. nnpi p ¶ irrogẽtur· q; deliquit in officio: mnatoꝛe ut.9. tri. veco
Cĩ · et. l.oꝛ dĩe.· Ci. 26 ad eo q ñ pig⸗ ni
er de admi. rer. ad noꝛa hic dedit in id gaſ
ci. p.l.ij · E ſi eo: et · S· . , „ , tenetur tunc in ; bl
de luſcep. l. ij · tpis quo mgratus bonoꝛ tatis nõ tñ ſepatis poꝛeio⸗ et qn ipe p̈t conue⸗ ſon
v (Ceſacoͤm ſue; deponebatur ſoluẽdo fue⸗ nibo man detur · ſmguli nõ mii die ute no. ff de i
id ẽ poſt finitũ of⸗ — „„71¹; ze ß in ſolidu adm. rer. ad ci.p/⸗ Em
Rcium⸗ rũt ꝑiculo vos creacõnis virili poꝛeõe ß̊ m ſoli dũᷣ ,1. Hoꝛ. Cfi⸗ wo
c ¶ Damna: ſoꝛtis nõ fecert obnoxios ex eo rei pu. obligatur CQũ aut ſi duoby in ſe
„ 4 . —„ „ . — „ „ , . 117. . —
nò uſuraenon pe⸗ ꝙ eaſu aliquo primomuʒ de indẽmtate cimtatis eiꝰ lſo lidũ· ip̃o n
naꝛg· ff· ad mumci⸗ atii e cũ coſſc — s bna ai qð ſm plr d ati ſůt non
lucius. paul⸗. et eoꝝ mutilatũ ẽ c ceſſaco qritur pᷣus euis bona que utꝗ.l. Px. et die ſee
.l. libertuſ: C fi et ⸗ m ſue id d&æbeät imputare admimſt rauit ac mox ſa⸗ ſimul geſſerũt ut .
“ ſtori dãnaq; reipub. ſi qua ob tiſfi eri nõ potu eit college hrn pii vel di⸗ .
ucceſſoꝛis: 2 — 3 r. . . uiſerunt mter ſe et Ene
P.. noiauiriuß⸗ culpã coꝝ paſſa eſt ſarti⸗ oↄuemũtur · xo s tñ qiu he⸗ tücin ſolidu ſmor⸗ *
ulp̃· africañ africa re. quin cu nole reipubli ceæ— redes VW 8 ex curatoꝛ!⸗ Omé qui eſt. f.ad got
no põp̃· male gerẽ eos ↄuemre potuiſſent id bus extitiſtis damnu ſi qd mum eip. lucus. et ſil
&nò paß. nec cid face ſupſederũt. Fdem. poſt moꝛ tẽ eiuſ dolo wl cul A. nnpꝛ. ſc ßtoq
ulp̃ᷣ. h̊ africanus te Sõ qn nullus geſſit ut 1
net ei faẽ Fti . n. ſi ſucceſſoꝛis tui ſue pa colleg aꝝ accelſſit one⸗ ff. ad mumcip̃. lu⸗ ſoo
ita. et · · de ſu ſcep · cceſſoꝛ nõ idoncũ lo⸗ rart nõ roms eſt. Edẽ. eius. m pu· ue
lij. et de oue. ſi· de. co ſuo mgratũ noĩauit ad Votiẽs duobo nõ ſe k (Eius. reipubli⸗ 6
qm. ſed ar. contra nſtrarq nis eius piculũ im. K p in diui⸗ ce de qua dieit ⁊ di ⸗
f· ꝙ vi aut clam. mim tracoms etis picuuud „ paratim. h mdnn⸗ cas ꝙ vnus tm ad in⸗
ſi ego. ad ꝑſonã tuã ſpectare ne C ſo munus miũgitur et ita mimſtmuit. joſ
— „ — .— 2 „ . .2 . . .
d (Moſanit. Gad quaqᷓ pᷣt· etem noĩati ſue⸗ vnuſquiſq; eoꝝ piculo ſo⸗ (Adummſt rauit. ol
mgrtn ptuct no⸗ ceſſoꝛis dumtaxat quſq liditatis videatur obſtri⸗ nib auch figeinſlo⸗ e
miare ſueceſſoꝛem mtaxat qiniq; 3 ⸗ rum et noiatoꝛũ ut 6
ßm pla ſic. vin · q. piculuʒ ſuſcipe cõ pellitur · ctus manus ad noĩatoꝛẽ ff. ad mumcip· qd (
e gn is oĩ⸗ nee ad noĩatoꝛis noſato⸗ puſc̈ utq; qiu id munus Son pn. di
us. 5 nõ eligit ut 5 t sgh 1110 nſis . õ m ¶ Onerari · nem⸗ 1
gdineet Demanus inſornigipnt. zcinmſrr mehe Ppeatktafgtue
„ Qekl⸗ rvyl 2 . X 4 1 d T eO Tiit eii L TTF-
Efi at ceteri offt⸗ ¶e periculo eoꝝ qin p int excum na aede Lärt Scds ur . l
ciales p cunò es. Tatbo interuenerut. wꝛrigi pnt.ſiuro lepaus de neg. g. curatoriſ. r
vel ab eis ad hoc mgra eEe⸗ poꝛcòmboadmunꝰ noĩa⸗ iti nec piculuz miñ u
electos ut . S. de de⸗ deuiſſo mpꝛ. ſüt. -= iße heres adnum⸗ non
ait. . ij et. ſuſcep. Ideiuſſo? mpꝛ. ti ſüt. pus ꝓ poꝛ cne oue⸗ ſtret qu de wlo et noi
exactoꝛes · et q; cu⸗ rem magramu im miantur quiid munus ad⸗ lata culpa ꝓprie te 4
nehlitrl ſeene . bijs qͥ ad reipu. mimſtrauerit. JItẽ ſideiuſ⸗ nent areler. n
Ci. acur . SnRricsns oaänce & Ls d⸗ toꝛig. cri it. .
ANomiati in tral⸗ admimſtracõnẽ ꝑtinẽt te ſoꝛes eoꝝ ſi nec ab hijs q⸗ mrd oltecuni ect i
itiue. et nõ. ar. cõ⸗ nerinõ m hys que ob cul⸗ de mdemmtas fuerit ſer⸗ de mgia. ↄ uel. non dui
ras Res mr pã wꝑ delictu ei pene noie uata tũc demũ ereatoꝛem ſir. et. e adm. 4
l· fi ubi heres he⸗ Sr e .t . ar. 5& ,1 165 . tu· titoꝛeſ. m pnᷣ· et
dis 1cilli enmn ſuc . Keng tam nnchi * d 9 ae ſ nee 1⁵ quidẽ ſufficiat .g. de d ini tu . l. ij.
Saren iuris ſüt. uo ſeuèo pr̃i meo placuit. nouiſſnne pticipẽ muner Sotiens m⸗ ſo
f Nomĩatoꝛẽ nec L . — — ↄuemiri debẽè pᷣles nõ igno nus dicut qui
ad fideiuſſoꝛẽ no⸗ ¶ Quo qiuſq; oꝛdime co⸗ Jita “ ret. Eẽ 6 dã hoc expᷣſſo non üf
minantis ut · ff· ad uematur. Pmpꝛz. ltd eune . . ſte . aliterut h· et p au⸗
mumcip̃. libertus · – ummit creat eltis tent. de duo b reiſ. Ulf
CEp. ſ̊ ad prẽʒ no⸗ — CR duob⸗ ſimul ut mutuo piculo teneami ſß̃ dic hec iure eẽ 6 l
minã tis ſic ut· e. ti. cura pecume cimn in dubiũ no vemt vicarijs nõ exp̃ſſoꝛ viðꝛſx
l.ij. Ci. et. . H nõ tæ . agi eo ſpo ꝙ noõ ſe⸗
nentur hij omes · ſ. patur ut. s pximo ani
nomĩatoꝛ pater fi⸗ et· ff· ad mumcip. . ann⸗
deiuſſoꝛ nõ in penis veluſuris ut·s.l. ꝓxi·no· nec exneo imꝑꝛ · ̊ hodie foꝛte ↄtra pp̃ᷣdictã aut. et dicas ꝙ h abo
nec rei publice ut. f· ad mumcp̃· l. Ci · in fi· et de p eeul. geſſerũt. als ſeruatur oꝛ do quiẽ in dca·l.nnpatoꝛ·
li cet. Eyj · vicnlo eoꝛ. no. hos couemri poſſe excuſſo o ( Ad munus . vel cti ĩi mter ſe diniſerũt quo caſu ſe NR
ub. (De/ reo q dicut ff de admirer· ad ci· p · prioꝛ· cus elt in tutoꝛ ibo ut. ff. de admiti-lucius· i in fi · ct.

.lige
ſiſdt
6 See

intite

hurch,
en e

üttt
antn
hllenf
sinn
NNe
l Pn
Nl
be

m„D

elſee
NHnn

ln

DtOH
ſn
to

de dini. tu.l. . in fi· er adde viſtinctõnẽ que eſt. ff. ad mu⸗

mcip̃· mpatoꝛ. J/qui ſepatim abilio habuit admimitra

a ¶ Darticipẽ.

conẽ et hoe ſi oollega tꝑe depoſti offi

cij nò fuit ſoluẽdo ut.sde ꝓba· ex pſo naet. fad mumi⸗
ap̃ · l. impatoꝛ. Itẽ h̊ et ſ pactũ ſit in eõtrari ut.ff.de ad⸗
mi reiad e ·plł· ij. Eins reipbᷣlice. et fa · s · de fabri · iure. et

de cõ · fi · de· qm et de ſuſce

ratoꝛes · Itẽ ſi colle⸗
ga loluit agit ↄtra
collegã mſ ꝓ dolo
ſuo fuẽit ↄuẽtuſ· ut
Cnũuc tractemug.
ſ noĩiatoꝛ non agit
otra collegã noĩa⸗
ti a ſe && lui debiti
nomie ↄouemtur ut
ff.ad mumcip̃·l.et
WMVJita pma p⸗
ee nõ fuit dunſa ad

mim ſtratio. ut.S.e.

quotiens.m pñ· in
ſeda ſic · vel die
in ut raq; fuit diui⸗
ſa q; dicit vicarijs
ſeʒ oꝛdĩe qui ſequi⸗
tur. vel ym quoſdã
Prima in duüniris

ſcdᷣa m mgĩratibus

ym quos duũuiri
nõ ſüt mgatus ut

ch colli gitur · et . · de

eman. li.l.i.ſ̊ cõtra

s· de iðᷣ.· l. .
(Leneangm. ag

eſt eojpo qð nõ elt

ↄtrariuũ dictũ ut· g.

E uotiens. , H
ut alter ꝓ altero pᷣ⸗

us conuematur q

nommatoꝛ et pᷣus

nojĩatoꝛ es qᷓ; colle⸗

et bn m duos pri⸗

mos mtellcũs ᷣm
aliũ er fruſtra cum
duuniris ſp loꝗ̃t.

m te gelſiſti .
ſepatim ergo
geſſiſti · Idẽ dic ut

no· g. e· quo tiẽs ·
f ¶ Db culpe · quia

eũ non remouit ut
ff. de ãmi· re:ad ci.

p·l· fi. Gañpnłct faff·de admi·tu.ljij. Gi/ et.ffad mumi⸗
nõ aut di eas poꝛes qui nojauerùt
Sus/ nonnnãtẽ huͦe male gerentẽ ut. g.
Weaus liber innitus · ac quidã hnt ti/j.l. fi.
ei publiee nã ſoli curiales pſonalia munera publi

eip impatoꝛ· m fi.

8
U
citrã r

publ

rioꝛ esi. Pus⸗

plii · ff· de adm. re · ad ci p· l. ci⸗

damnis wos eſſe obſtri⸗
ctos. Cũ in mgratibo pᷣuy⸗

nomĩatoꝛes ↄuemendos

eſſe hoe ꝙ in pſona vĩa cu
ſtodiri ↄhſderatis ↄſtitu⸗
. ueſt. A dem.
eNW¶́ mte et colleg ã tu
um mgĩ̃atus nr̃i tpe pub⸗
licũ fenus collocaſſe ꝓpo⸗
nas: nec potuiſſe debituz a
quibuſdã rei.p.reſtimui.cũ

patus ſis ꝓ te id q; ſolus
geſſiſti ſatis rei ·p.facẽ cõ
ſequẽs eſt rem. p.ſi ſepati

actus vr̃i ↄotractus fuerĩt
ſucceſſoꝛes college tui vl
rerũ etus poſſeſſoꝛ es pᷣuj
ob ꝑſonã eiꝰ aggredi. et
ſi ſolida indemtas rei pbᷣ.

fuata nõ fuerit noſĩatoꝛe/
eius interpellaé. ac poſt⸗

remo loco ſi quid ex noĩe
college nii deſuerit . obeul⸗
pe nexũ te interpellare.pᷣ⸗
oꝛes enĩ noĩatoꝛes włluti
ſideiuſſoꝛes placuit ob⸗
ſtringi.
e quis liber actũ rei

Jut po⸗ Empi.
ms decreto oꝛdis
ad libᷣtatẽ ducłꝰ9

eæes .nõ debẽ te iniutũ actuz

a ſubeüt et honoꝛes ut · ff · de decur . l. honoꝛes . Ei/ quᷣ no

P
4

acet · ut .l·i.· in . ß dic ut . lii.
AIut ꝓpoms · decreto· ſic enĩ fieri debzut · s. de ſer⸗
nis rei publice ma.l.i.et. ij.

¶ Actu ſeruilẽ quẽ ſerui tm ciuitatis faci bãt qð pt, q

ice gerẽ cogatir.

dicit axtũ qui ſeruis ↄuenit ut.ff.te neg.g.· l.eũ a ctũ.libe

ris enĩ ꝓ curatioofficia vęro ſuis ↄuemũt. ut sg. de tabul

ſer⸗rei

rei pub.adminiſtrare eura

toꝛ reipublice nõ ignoꝛat
pᷣftim cũ ſui hmõi officia
adminiſtrare debeãt. Edẽ
Jcuũ ingenuus eſſes⸗
adactũ gerenduũ a
re.p.Opellereris auxiliũ pᷣ
ſidis et iuris pᷣſidia ꝓput
uſus exig ebat imploꝛare
potuiſti.
¶ Düptus iniu cti mune⸗
ris ad oẽs collegas pꝑtinè

Am ad munꝰ exhi
bedaꝛ ãgariaꝛ

oſoꝛtibo muneis ſollicitu⸗
dine deßta ſolü te funckum
eſſe ꝓponas ·ſuũptuũ detri⸗
mẽta ſi q̊ acciderũt colla⸗

cõe eoꝝ qs munꝰ opoꝛtu⸗
it ꝑticipare ꝓuiſſiõe pſidis

diuidẽtur qu ſi eẽ a te ob
ſeqiuuũ derelicłu eſſe ↄogno

uerit quid cenſure pbᷣlice

cõgruit nõ ignoꝛet.
Debijs 4 ex officio qðᷣ

amimſtrauerùt ↄuemũtur

Enoris F mpr.
rei.p·q non tua
eulpa pdituʒ eſſe
app arueit ſuffic ſoꝛtis dã⸗

nu nõ ec uſurasv eiꝰſuſt in?

cu alijs creatus a

ſoſſict.· Gitẽ et in eo. et./s/ſi ti nõ geſ

il.ghaliet· S · ſi puuus aut lib/li.et.ij/et pm albri.dic actũ
idẽ tabulariã ad quẽ ſerui:i notarij tm cogũturut.s de
pub. mah:et ſm h̊ nõ obſtat. s. ſi ſer:aut hibᷣ. lii.
ryx. què ẽ ↄtra.et facit.s· de opis lihᷣ.l. qui maumit⸗
MWVYcũ· ad actũ· dic ut · . ſrpx.

tũtur acu.

Gmadmu
nus⸗anga⸗
riaꝛ· qð ẽ

pfonale cũ geratur
borr anun ut. ff
de mu.l. N⸗ in pPhn⸗
I¶Suptun detri⸗
menta · cü enĩ omi⸗
bus datus eſt ſup
tus. h̊ ſo lus gerẽs
de ſuo mpẽdit vel
ẽ obligatus ut .s.
del.l. j. et ßm hoc qᷣ
re non rep etit a re
pub liea et reſpub⸗
ꝓpter vitãdũ circu
itũ ſic.ff.de ſtip ſexr

uo.lłpenul et fauo
re rei.ſ̊ qua actõe

agam. e. utili neg;
g ut . ff. de neg. g⸗
ex facto · vel ꝓ ſo⸗

cio ut.ff. ꝓ ſocio.l.

ſi quis ſo ci etatem
Sʒ viðꝛ lex otrmaria
mice ꝙ ibi ad oõẽs
Had gerẽtes· ſ̃ die
ad omes ſcpᷣta cũᷣ
oẽs gert vl die oẽl

a pncipio lʒ expPꝰ

facto ſit ſecus vel
die ad oẽs ꝙ oẽs
cõ ferũt ad ſũptug

quos fecerunt ut

ff.ad.l.ro.de jac. ¶
,5j· et ſie conſonat⸗
Panf ſedo intelligi
dec lex in munere

mixto quia de ſuo
erit facturi ſũptuſ

Cognoucrit-
et AKakn geſſit.

quo caſu omes te⸗
nomim reipublice
ffde adm tuto.l⸗

l.fi⸗

Enoꝛis rei publicæ a te ↄtracti.als nec de ſoꝛte te

nerisꝶ utffi admi:rerad ci p.lfi. pnl:
J0 (Kaſpa-lata leuis tñ interuemt q; nõ inquiſ
nit dili gẽter dnos pᷣdioꝛalias nec de ſoꝛte tenetur ut. s.
de debi. ciui. lfu in fi · et/ ff. de neg.· g.. litis . ¶ ſj pecume. Itẽ

ſi lata teneris etiã ad uſumas ũit/ſt.de admitu.l.ſi tutoꝛ cõ
ſtitutuſ.et · l. tutoꝛ qui relata teneriſ- Guſure:et ſie accipe

p ¶ Hoꝛtisheffadmucipᷣ·lluciꝰ. E paul⸗.et. l. oſtõibo.

tres tutoꝛes· nõö

et· ff. loca · l.qᷓro·circa phᷣ.et de admire.ad ci.p.il.fi.in pñᷣ ·
Autiones.id eſt apoche.
bᷣ¶ Seruoꝛe·i·tab ellionũ m quioſdã tu die de ve
re ſeruis publicis ꝙ ꝗj. dicit ſia actoꝛis· Itẽ dicit
de peculio agi · it nullo mõ refricẽtur ut·sS.de apo.pu.

7„
2

e ¶ Securit atẽ

.l. i · et · l. ſem el. L

d AKſſignãtiũ.ſeruos ad ſcribẽdũ.vel die pecumas q;

recipiũt ⁊aſſi gnãt
reponẽdo.S oluẽ⸗
ti en duo ſũt neceſ
Ern cumtwesre ¶ Be ſolutiombo et libera
eri cui ſbᷣſcribat cu fombus debitoꝛum ciuta
rntoꝛut. s. de cõue. tis. ¶ mpatoꝛ.
fiſ. debi · l. ij. h tutoꝛi „ Pa
pᷣt ſo lui ſme ſcrip Aucõnes fuoꝛx
tura uůt · S. de pact · . . 2
pactũ.et peurato⸗ publicoꝝ ita de⸗
riut · ff. de oſti · peẽ. mü ſecuritatẽ ſir
lken qmi i tem et mã debitonbo p̃ſtãt. lhi cu⸗
ff.de coll.l. vero· . - 2 -
er.l. qui ſi foꝛte. Ei. ratoꝛũ aſſignãatiũ vel keon
et. n. acur. qubo exigẽchi us elt au⸗

ui pᷣdi cti ſie · S. qð

¶CU o.l. fi. — 1. –— ,
F(Bromat. id ö o⸗ lã ſepturã auctoꝛis ſuſei⸗
