ecictum. pꝛimo cõ/

tra euʒz qui omittit
adire ex teſtamẽto
⁊adit ab inteſtato
in fꝛaudem legata-

rnioꝛum. vt. j. e.l. ij.

i pꝛin. 7.ff. eo. l. ij.
Secũdo contra eũ
g dimittit adire ut
ad ſubſtitutum ⁊ in
fraudeʒ ſimiliter. vt
ij. e.l.i.tercio quan
do ideo vt perueni
at ad legitimum.vt
ff. e.l. i. F. fi.

a Fin ſrande

legatoꝛũ. ab
inſtituto relictoꝛuʒ

ſecit hanc fraudem

⁊ ſubſtitutus parti

(pauit. vt ſubijcit.

ſed nõne ſubſtituẽ⸗
do uidetur teſtatoꝛ
permittere omitti.

m. quod ſic ſi pꝛin
cipaliter ob vitãdũ

Januarie.

.

liberti ueniant hoc eodem valen/
te.⁊ ſi quis reʒ immobilem cuidã
legauerit vel fideicommiſſeꝛit eam
q; alienari pꝛòhibuerit adijciens
vt ſi hoc fideicommiſſariuſ pꝛeteri
erit familie ſue res acquirantur.
In alijs caſibus auteʒ nomen fa

milie pꝛo ſubſtantia opoꝛtet intel

ligi.quia ⁊ ſerui ⁊ alie res in patri
monio uniuſcuir que putantur eſſe

Si omiſſa ſit cauſa te
ſtamenti. xxxix.

Mperatoꝛes Seue. ⁊ Anto. aa.

JYin fraudem legatoꝛum
tranſmiſſam hereditatem
ad ſubſtitutuʒ pꝛobatura
es:utilis actio aduerſus eum cum
quo fraudis conſilium participa/
tum eſt competit. Plane ſi pe
cunia acceptã omiſſit aditionem

legata ⁊ fideicommiſſa preſtar̃ co

gitur.
Aperato. Phil. a. ⁊ Phil. c.
Victoꝛie.
Vm qui cum ex teſtàmẽto
poſſet obtinere hereditateʒ
ab inteſtato ius ſucceſſionis uolu
it amplecti:libertatibus eodem teſ
tamento datis obeſſe non poſſe iã
pꝛidem placuit. Quod ſi quum
neq; adiri ex teſtamẽto hereditas
neq; bonorum poͤſſeſſio peti poſ
ſit: iudicium defuncti non uſurpa
bitur: ſed ad irritum iuris ratione
vocatum eſt petitio relictaruʒ nul
lò iure procedit. Si uero iure
facto teſtamento ceſſànte herede

ſcripto alter ab inteſtato adijt he
reditatem neq; libertates neq; le
gata ex teſtamento poſſe preſtari
manifeſtum eſt.
Mperatores Diocle.⁊ Maxi.
Ap. ⁊ Pie.
ꝗproculiana patri ueſtro
cuius eſtis heredes teſtam̃
to quid reliquit: ⁊ ſcripti iure ſecũ
dum eius iudiciuʒ uel omiſſa cau
ſa teſtamenti ſucceſſerint ab iteſta
to aditus competens iudex quate
nus legis falcidie modus patitur
uòbis relicta reſtitui iubebit. xl.

BDe indicta viduitate ⁊ lege
iuliã miſcella tollenda.

Mdpera. Gor. a. Bono.
Egatum alij ſub conditio/
ne ſic relictum ſi uxor nup/
tui ſe poſt mortem mariti
non collocauerit contraciis nupti
is conditio dẽſicit ideoq; peti lega
tum nequaquam poteſt.
Mdperato. Juſti.a. Joanni.pᷣpᷣ.
Mbigulitateſ legis iulie mi
ſcelle generali lege tollẽtes
nullum concedimus ſieri iuramẽ
tum ſecundum predictam legem:
ſed penitus ea una cum muciana
cautione ſupeꝛ hac cauſa quieſcen
te:licere mulieribus etiam marito
rum ſuorum interminatione ſpre
ta que uiduitateʒ eis indicit: ⁊ nõ

dato ſacramento procreande ſo/

bolis gratia tantum ad ſecundas
migrare nuptias pena huiuſmõi

ceſſante:ſiue habeat liberos ſiue ñ

poſſeſſoꝛem heꝛeditatis 2
ueniendum. vt. ff. e. l. licet
⁊.l.ſi quis pecuniam. ſed
ibi quando ĩide erat ꝛelic
tum ab inſtituto ⁊ ſubſti⸗
tuto.ſi autem diuerſa qui
libet ſuis tenetur legatari
is vt dixi.
ſc AUmi. non poſſe.
vt. ⁊. ff. e l. de libeꝛ
tatibus.⁊.ff.de ma.teſt.l.
teſtamento manumiſſo. 2
fl. de caſtren. pe.l. pateꝛ.
pater.vel dicitur vlurpari
ut infra.
g Poſſeſſio. ſecundũ ta.
hb Non vſurpabitur.i.nõ
deducetur in vſum pꝛauũ
vt.j.ð fideicom.li.l.i.⁊ ð
ma.teſ.l.ij.⁊ de inof.te.l.
papi. .fi.vel dic vſurpari
quando poteſt adiri ex te
ſtamento.⁊ omittitur ⁊ ac

cipitur ab inteſtato de bo

noꝛum autem.po.ideo di
cit quia quandoq; ip̃a pe
titur. ⁊ tamen teſtamentuzʒ
non valet de iure ciuili ⁊
dantur legata vt nõ.inſti.
qui.mo.te.inſir..non ta
men. ?. ff. de iniuſto teſt. l.
poſthumus.

1 Nullo.oꝛdinario pel ex

traoꝛdinario.
K Ceſſante.non in fraudẽ
creditoꝛum ſed pꝛopteꝛ la
boꝛem euitandum.
Manikfeſtum. niſi in cãi
bus.vt.j.ð ſideicom.l. ed

T plene dices.
m ⸗ ꝓculiana. ſcꝛip
ti.a pꝛoculiana.

h Patitur. tenetur ergo
fal.per pꝛetoꝛeʒ ac ſi ex te

damnum pꝛopꝛauuʒ facit. onde ſi pꝛopter alioꝛum malum.vt ar.ff.
de aqua plu. arcen..l. i. F. deniq;.
b. Eum. ſ. ſubſtitutum. ⁊ eius heredem. vr. fl. e.l. de libertatibus. .
heredli. ſed videtur directam dari etiaʒ ſi non fuit aliqua fraus
miſſa. quum legata ab inſtituto intelligantur tacite repetita a ſub

ſtituto. vt. ff. de leg. ij. ſi alienus ſeruus. . l. cum pater.S.ab inſtitu

o. .ff. de leg. i.licet. .j. ad tre. l. ij. . hic teſtatoꝛ noluit eſſe repe
tita quaſi non teneretur ſubſtitutus.vt dicta.l.licet niſi pꝛopteꝛ hu
iuſmodi ſꝛiaudem an antem inſtitutus teneatur cum 2 ipſe fecerit
fraudem. he.ſi ic in ſubſidium. pꝛius enim ſubſtitutus qui poſſiðt
eſt conueniendus vt ar. ff. e. licet in fi. ⁊.l.ſi quis pecunia m.vł dic
non connenini inſtitutum niſi acceperit pecuniam pꝛo omittẽdo.
vt dicta.l.licet. .l.ſi quis..l.ſi non ſolus. .ſi.ibi.ſi autem ſine pe
cunia.⁊c.accurſius floꝛentinus.

eParticipatum.idem ſi non participaſſet ſecundum. P.ſed aꝛ.

d Accepta. quam accepit inſtitutus vt hereditatem omitteret.
e Logitur. .inſtitutus aſſe relicta. ⁊ ſubſtitutus ſimiliter a ſubſtitu
to relicta. vt. fl. e.ſi non ſolus. 5.fi. ibi. Item ſi ſolus. ⁊c. ⁊.j.ð ſidei
com. li.l.i.in fi. ſed videtur quemlibet inſolidum teneri.vt.ff. eo.

ſi pecuniam, ?.l. ſi q ſubſtituto. que eſt contra.ſo.ibi quilibet poſ

ſtamento adiſſet.vt hic.⁊.ff.e.ðuo.S.fi.⁊.l.qui autem in prin.⁊ ad.l.fal.
.l.i. F. ad eos.accurſius.
o AVobis. qui eſtis heredes legatarij vt hic.⁊ ad hoc.ff. quando di.leg.
ce.l.fi..j.de ſideicom. i.l.ſi in perſona.
p De indicta viduitate.
q I Egatum. alij ſecus ſi eidem. vt. 7. l.pꝛoxi. . ff. de condi. de.l. cũ
tale. .ſi arbitrio.⁊.l.meuie vel etiam ſi alij ſi modo ad eam redi
re debeat.vel alia fiat fraus ad nuptias impediendas.vt.ff.ð cõ
di.⁊ demon.l.auia alias.l.qr.S.ticio.⁊.l.heres.S.ſi.
rSi vxoꝛ.a cuius vel ſua.
Belſicit. exiſtere autem videtur quum certum eſt eam nubere non poſ
ſe.vt.ff.de condi.⁊ demon.l.hoc genus.
t b bignitates. quieſcente. lex iul. permittebat mulieri licet vir p
hibuiſſet ⁊ aliquid ob hoc reliquerit quatenus ad ſecundas nup
tias non veniret.tamen ad virum tenetur uenire poſt annum. ⁊? iurare
tp̃ᷣꝛe quo accepit legatũ.qꝛ filioꝛum cauſa hoc facẽt ſi contingerit eam
in futuro nubere. hoc ſi.j.annum poſt annum vero accipiebat relictuʒ
preſtita cautione muciana vt in aũt.de nup..quia vero colla.iiij .q̃ cau
tio generalis locum habebat quotiens eſſet aliud relictum ſub conditio
ne non faciendi de reſtituenda re cum fructibus ſi contraſecerit. vt.ff. de
lega.ij.cum filius.S.qui mucianam. vt.ᷣff. de condi.⁊ demõ.l.muciane
5§

ſed an per oĩa eſt ſublata cautio muciana per.l.iſtam. .non ĩmo ĩ alijs
conditionibus de non facieudo locum habet 2 ſiquidem talis ſit cõdi
tio de qua cerium ſit quod non poſſit impleri legatario viuente.vt ſi nõ
aſcenderis capitolium tunc pꝛeſtatur cautio muciana. ſi vero poteſt im
pleri eo viuente. vt ſi non dederis equum tuum ticio.nam ticio vel equo

moꝛtuo te uiuẽte eſt imple
ta conditio.⁊ hoc caſu cau
tio muciana remittitur niſi
ſit conditio oneroſa quam
erpectare durum ſit. vt relĩ
quo tibi mulieri ſi a liberiſ
non iſceſſeris eſt eniʒ du
rum ideo remitti cautionẽ
quia poſſunt filij pꝛemoꝛi.
matri.⁊ ideo non pꝛopter
boc r̃mittetur pꝛedicta cau
tio.vt.ff.dðe condi.⁊ ðmõ.
.l. cum tale in pꝛin.⁊. S.tici
us.accurſius.
a BDereliquit.ſed hodie ꝑ/
cipit ſecundum auteʒ quã
lege hic cui relictum.⁊c.
b Statuta ſunt. vt. S. de ſe⸗
cundis nup.l.femine.⁊.l.
hac edictali..is illud.
c Ne continua.ſi maritus
dereliquit.
d Natura.i.deus.
e ¶Ederent. vt.ff. de edil.e.
l. qr̃...fin.
Augeri. ꝙ ſit per matrĩo
nia vt.ff.ſo.ma.l.i.⁊ ð bo.
dam.l.f.⁊.ff.de iure do.l.
pꝛima.
g Puniũt. vt ⁊.ð. de arbi.
.l.ne in arbitris in pꝛinci.
⁊ nõ.non dari viam mali/
gnandi.yt.j.vnde vi.l.me/
minerint.⁊.ff.de tranſ.l.cũ
bi. F. ſi cum lis.⁊.ff. quẽad
modum te.ape.l.i..diem
⁊ inſti.vi bo.rap. S.quia ⁊.
.ij.de lati.lib. tol.l.i.S. ille
autẽ. ⁊.ff.de iudi.l. ſi lega
tionis in fi.⁊.l.eum qui.S.
fina. Sequitur auten.cui
relicktam. . — —-
hc Bi rellclum. fegni
tur aũt.de nupt. .
que vero colla.iiij.
i Coniuge.i.a viro vxoꝛi ł
econtra.vel etiam ab extra
neo vt ſub ijcit.
k Infra annum a tempoꝛe
moꝛtis teſtatoris.
lBeficiat.vt quia ſit mona
cha facta vel conuerſa vel
ſacerdos ſi eſt vir.vt ĩ coꝛ.

huius autẽ.⁊ nõ.qꝙ hec cõ

rigit.l.condic.ſecundũ aʒ.
huius ti.que permittebat
ſtatim capere.
m Cuz fructibus alias ſꝛu
gibus.ſ.pꝛeteriti tempoꝛis
vel ſi erat pecunia ⁊ eã mu

9 ea percipere que maritus dẽreli
quit quoꝛum omnium maniteſtiſſi
muʒ eſt dominiũ minime eas libe
ris exiſtentibus habere:uſufruciu
tantũmodo àpud eas manente. ⁊
ad liberos pꝛioꝛis ſhoꝛi pꝛopꝛieta
te eoꝛum deferenda:ſecunduũ ea q̃
de ſecundis nuptiis ⁊ lucris q̃ his
mulieribo ſtatutà ſunt.ne ex neceſ
ſitate legis ⁊ ſacꝛo coloꝛato piuriũ
ↄmittat.Quum enim mulieres ad
hoc natura ꝓgenuit ut partus ède
rent ⁊ maxia eis cupiditas in hoc
conſtituta ẽ:cur ſcietes pꝛudẽteſq;
piuriũ pↄmitti patimur. tale igit iu/
ramẽtũ acꝗeſcat:⁊ lex iulia miſcel
la cedat cum muciana cautiõe ſuꝑ
hoc introducta a nia republi.ſeꝑpa
ta augeri ⁊ enim magis noſtrã reʒ
publicã ⁊ ĩ multis hoĩbus legittis
ꝓgenitis frequẽtariquã ĩ nuptijſ ꝑ
iurijs affici volumus:quũ ſatis ẽẽ
ihumanũ vr p leges que ꝑiuꝛi pu
niũt viam periurijs aperire.

In auien dcnup. que vero
umc ſequitur collauo.iiij.

COR. c Ai rèlictũ quid fue
rit a cõiuge aut a qualibet ꝑſõa ne
ſecũdas ĩeat nuptias iſra ãnũ qui/
dã non petat: niſi ſpes nuptiaꝛum
déficiat. poſt vero capiat pꝛeſtita
cautione rem cũ frucubus rẽſtitue
re ſi cõtrafecerit.ꝓ ĩmobili re iura
toꝛia fiat cautio cũ hypothecis.ꝓp
mobili ſi idonẽa ſit perſona eadem
ſit cautio.alioquin ⁊ ſideiuſſoꝛ exi
git ſi pꝛeſtari põt. Contractis nup
tiſs res data etiam vẽdicari poteſt
quod ſic admittit᷑ ſicut ẽ ac ſi nõ ei
relictum eſſet. .
Dem.a. Joanni.ppᷣ.
Egem iuliam miſcellã queʒ
admodũ ĩ feis ſuſtulimꝰ: ita
⁊ ĩ maſculis eſſe ſublatã ꝑtinere e
quidẽ ad ſenſum nĩe legis quã ſuꝑ
hoc pꝛomulgauimus non eſt icer
tum.ne tamè quidẽ ãbiguitas ſim
plices aĩos moueat ẽt expꝛeſſiʒ ſã⸗

cimus legẽ iul.miſcellã ⁊ ſenatuſo

ſultum quod circa eam factum eſt
necnon mucianã cautionẽ que ſu
p talibꝰnuptijs ĩtroducta ẽ :ñ ſolũ ĩ
feis ſʒ ẽt ĩ maſcul ceſſare.Sed quia
apud Alp.in libꝛis ſabianis inuei

tuatus fuerit alicui reſtitueretur qua ntum percepit.ſed ſi in fem ſuaʒ vet

tit tunc vſq; ad kerciam centeſim

e. vel ſi fiat res deterioꝛ ſuſtinet medieta

tem periculi. vt in coꝛ.huius auten.
n ¶ Idonea.i.idoneam habeat ſubſta ntiam vt in coꝛ.
o Contractis nup.ſ.ſecundis.ſed an idem in pꝛimis.vt ſi relinquo virgi

ni ne nubat vel ei que nũq; nupſit.t.Fm. Jo.legem veterem ſerus
ri.vi nubere poſſu ⁊ habere legatum.vt.ff.de condit᷑. ⁊ demon.i.
cum tale.⁊.l.quotiens.⁊.l.ticie.que ſunt hec enim aut.im̃ de ſecid
dis nup. dicit alij vt yr. dicunt idem in virgie mlio magiſ quũ uir
ginum vita ſit felicioꝛ q; continentium.yt in auten.de lẽoĩbus. .i.

mus quedam verba que effugiũt
legis miſcelle obſeruatõeʒ:ne quiſ
⁊ ea ſublata eſſe putauerit ſancimꝰ
quũ hi veꝛbis mulieꝛibus aliqd r
linquãatur ſi vidua erit uel quotiẽs
vidua erit:vel econtrario maꝛibuſ
ſi amiſerit vxoꝛes:vel qñ ad celiba
tũ ꝑuenerint nõ uetari ea vẽdicare
vel lgitimo modo ſumere que eiſ
derelicta ſunt.nʒ eĩ ut pmàneant lł
feĩe in uiduitate:uel maſculi in celi
batu videtur eſſe relictum:ut locũ
vel ãte noſtrã legẽ habeat lex iulia
miſcella que iam perempta eſt ſed
cum pꝛimum hoc euenerit ilico 2
petat talibus perſonis eius ꝙ relic
tum ẽ perſecutio.qꝛ reliciũ eſſe ſub
conditione videtur ſiue ſemel ſiue
in annos ſingulos hec liberalitas
ſuerit conſcripta quaſi pꝛo ſolatio

ſue triſtitik. lxi.

Mpera. Juſti. a. Mẽne.ppᷣ.
Aperuacuam õbſeruatõeʒ
veterum per quam volunta
tes teſtatoꝛũ ad effectuʒ du/
ci impediebantur amputamus: pᷣ
cipientes nullum valere dicẽdo pe
ne nomine quedam eſſe relicta uel
adempta in ſupᷣmis teſtantiũ uolũ
tatibus ea ifirmare:ſed licere teſtã

ti pꝛo implenda ſua voluntate uel

pecuniam dari pꝛecipere uel aliaʒ
pecuniariam penam inferre quibꝰ
uoluerit:tam in adimendis heredi
tatibꝰuel legatis uel fideicommiſſiſ

uel libertaubus quam in pꝛecipie

do ad alias perſonas eas tranſfer
ri ab eo cui relicta ab initio ſunt:ł
aliquid alijs ab eo dari: ſi minus?
diſpoſitionibo ſuis heres uel lega
tarius uel libertate donatuſ paꝛue
rit. Quod ſi aliquid facere uel legi
bus interdictum uel alias ꝓbꝛoſũ
uel etiam impoſſibile iuſſus aliꝗs

eoꝛum fuit: tunc ſine ullo damno

etiam neglecto teſtatoꝛis pꝛecepto

ſeruãbitur. lxij.
Se ſideicommiſſis.

Mperatoꝛes Antoni.a.Dime
trio.

am. libertatibus contra.ff. de leg. i.l.plane.

P

q

1

ſ

t

1Egem. iüli.
ꝓmulgaui

mus.vt.õ.l.pꝛoxi.

Expꝛeſſiʒ. nam a
liter videtur neglec

tum.vt.ff.de iniur.
.l. iteʒ apud. 5. hoc
edicto.

Et. ſenatuſconſul.
quem non habem

Reliquatur.ab ex

traneo non a viro ł
etiam a viro.
Legittimo.ſ. actõ

ne ex teſtamento. v

hypothecaria.

u Permaneãt. ſul
ficit ergo vel modi/

cum ſic ſteuſſe. vt h
7. ff. de an le. l. filie
quod ſi ut ꝓꝑpetuo
ſic ſtaret non expec
taretur conditionis
euentus.qꝛ ſtati vt
ipoſſibilis habetuꝛ

ꝓ nulla ſiue a vuꝛo

1F

ſiue ab alio reliqua

tur. vt. S.l.pꝛoxi.⁊.
.ff. de condi.⁊ de. l.
cum ita. hodie tam
contra.vt in auten.
.ð.e.cui relicinm.
Perſecutio. ppe

tuo teneat etiam ſi

nubat niſi vir vxoꝛi

vel vxoꝛ viro reliq̃
rit quia tunc ſeruã
lur ea que de ſecun
dis nup.dicuntur.

ſiue.j. tpᷣs luci ſiue

poea Fas leat nup.
nt. S. ð ſe.nup.l.i.⁊
.l. feie. Quid ergo
dices de eo quod

quotidie habemuſ
in vſu relinquendi
iſ. vxoribus noſtꝛiſ

1

5

4

nictum 2 veſtitũ qᷓ
diu ĩ domo noſtra
caſte vixerint.nõne

quodãmodo videk

ĩdici uiduitas.⁊ ſic
videtuꝛ eſſe vt dicit
aut᷑.illa cui relictuʒ
Triſtitie.qꝛ amiſ/
ſit vxoꝛem vel econ
tra vxoꝛ vaum.
De ijs que pene

ſApuacu
F. i. ſo. hic nõ dicit va

lere ab eo relictum ſed auferri libertatem ſi non det relictum ar.

eff. ſi quis omi.c.t.l.ſi quis ſub condi.

b Si minus.i.ſi non. Sed videtur contra.

ff. de condi. ⁊ demon.

.l. multa. 7. ff. e. l. i. pbi dicit relicta in penam non yaleꝛe. ſolu. hie

õ

i
G

HMe
embe
Mrone

rtue

lmi

muthoſti
hipeht
opothl
ſicrbere
oheſbil
Cemhole
cſende

älile
Ullrnmn⸗
uunudn

luncu

unfn
mn on
Aſuiuury
ſſecond

ſondob

Nez no
ſbiber
r
he e

le

minumni
Afto

Mume

ütcian
ſaltond

tantn
enmn coꝛigit vel ibi nil poteſt imputari grauato i monumẽto quod al k e ¶¶T ſi inutiliter. pꝛopter minus ſolemnem voluntatem.
indi terius arbitrio ſacere debebat. ⁊ ideo relicto ab eo in penam non l Comperta. in hoc ergo differt bec a.l.i. quia ibi credebatur
nüglgi palet vt ibi dicic. voluntas ſolemnis. ⁊ tunc diſtin guitur ſi eſt ignoꝛantia iuris non re
kabu Alliquid. dic quod teſtator reliquit legatum non capaci vel pꝛe petitur ſi ſacti.repetitur niſi per triennium pꝛeſtitit vt ibi.ꝛ.j.ad.l. fal.l er
U cepit ſepellini cum veſtibus vel infligebat penam grauato. roꝛ vel ibi ſi fuit ſciẽs non pꝛeiudicaret in futurũ niſi ĩ alimento ſecundũ
A 4 Bennaunn m aee vel etia
dl e . , . .
ſ gi impoſibile face 3 pꝛobaͤueris Demetrium ſo ſunt liberati. miſſerunt.vt.j.e.ſi venlat,
Nuen re iuſſi ſunt. eo qð petiſſe de matre hideq; ſua Mpr. Alex.a. Aictorino. 1.].ad.l.fal.l.ſi.⁊.ẽ.de nõ
☚ relictum eſt nomie ut tibi alimenta mènſtrua Oluntàs patris prohiben nu.pe.l.cum ſidẽ vel qua
de pene non valente. veſtiarium ännuum pꝛeſtaret eam tis liberos fundos exira ſa litercunq; agnouerit. vt.
9 yt bic ⁊ iſti. de leg. q; ſecutam voluntatem filijs ſui ꝑ miliam uendere uel pignoni dare ð teſtis.l.nõ dubiũ. .illð
nn F.li in fi. .ff. de le multum tempoꝛis.i.non minus in fratrem ſorori donare prohibuiſ/ Sed an in alia re quã nõ
Hundine ga. i.l. urpia. DSech tali cauſa triennio ea preſtitiſſe ut ſe non uidètur. ſoluit pᷣiudicat ſibi.. nõ
gunhe videtur valere ꝛelie in futurum quoqʒ ea pꝛeſtentuꝛ. ⁊ Dem. a. Regine. vt. ð. ne vxoꝛ ꝓ ma.i.fi.⁊.
Pſcn tum impoſibili nel ſi qua in pꝛeteritum pꝛeſtita nõ ſũt frater tuus poſteaq;; her̃ſ 8.de excu.tu.l. voluntaꝛie
turpi pꝛecepto ha ut exſoluantuꝛ impètrabis. patri extitit pubes iam fac/ ſed ar.contra.j.ad.l.falci.
Cnn bito pꝛo nihilo. vt Dem: nbareic. . . tus ſine liberis deceſſit ex pupilla autʒ.ſed quum teſtatoꝛ.ſed
–W inſtl. de here. inſti. Z ſi inutiliter fideicommiſ⸗ ri ſubſtitutione tibi hereditas eius ibi fuerat ſolemniſ volũtaſ
dhenn .. impoſibilis. qᷓ ſum relictum ſit:tamen ſi he delata non eſt. ſed ſi uerbis ſideio n Ab heꝛedibus pꝛedicq.
nri contꝛa. lo. ſecundũ redes nperi uoluntate deſunc miſſi aliqua parte teſtamenti cõfſir o Eius deſuncti.vel dic he
nt quoſdam hec ſecũ ti pꝛedia ex cauſa ſideicommiſſi a mata eſt ſideicommiſ um ab here redibus eius.ſ.vnius hef
lliin illã.ſ. vt impoſſi uatno peſinerum ſuſr ab heꝛe dibus petere nòn prohiberis. dis.accur.
* t iate remota va di 5 däus de ea re queſtiõ tibi mo Dem. a. Julio. p QAueſtio. vt ꝛ.ff. de fidei
ſnnn tne nun g nõ nea iauu; non ex ea ſola ſcriptu Recdiã obligata per legatũ com.li.l. cum quaſi. . ſin.
– Ur ei⸗ ee H ic ipo⸗/ ra: ſe conſcientia relicti ſideicõ vel fideicommiſſum relicta 7.l.in teſtamento.
Pli ur cõdictio hꝛ miſſi defuncti voluntati ſatiſſactuʒ heres luere debet.maxime quum qc Anm ſecundũ. Cri
* i ſne grauato im che nidcatur. teſtator conditionem eorum non ſidẽ.ſ.ancillã ðfũc
ſtin Raſn anrer nee en anc. ignorauit aut ſi ſciſſet legaturus tee. quo caſu poterit hĩdes
lem legataio ſiue ho ecundum uoluntateʒ aliud tibi quod ñ minus eſſet fuiſ iſtitutos cogere adire heꝛe
ii marl non viciat deſuncte Criſidem puellaʒ ſet. Si uero a creditore diſtracta ditatẽ ⁊ ſibi reſtituere.ł dic
ile⸗ Ec daadn vribi⸗ ab beredibus manumiſſaʒ eamq; ſunt precium heres exſoluere co beredũ oinʒ a ꝗbus erat?
ntn. ꝛfl. de condi. ⁊ de priuſq; ei reſtitueretur hereditas ĩ gitur niſi contraria uoluntas ðᷣſũc licta eidẽ Criſidi ſideicõ.
ehlinl mon.l. obtinuit. teſtata uita functam proponas ad ti ab herede oſtendatur. heꝛeditas.⁊ tũc nõ poteꝛit
ulattti, eodeʒ modo reſpõ manumiſſores eius ſucceſſio per- Dem.a.ſeptimo. eos cogere adire.ſed ſi að
Nnn deo ad.l.õ. de ĩſti. tinz qui ſi adierint hereditateʒ ei⸗ Oluntatis queſtio defuncti ant cogentur reſtituere. vt.
uſtlin ⁊ ſubſti.l.repꝛehen cõnſuſis actionibus ſideicommilſ/ in eſtimatione iudicis eſt. .ff. ad treb.l.cogi.S.ſi pat
ſecnto ’ denda.qꝛ ⁊ ibi ho/ 1 ee. X
7 ibi ho⸗ filio.⁊.l.mulier. .non eſt.
—RZ noꝛato ſutt impoſſi ſecus m ſi ab vno lib
tniſmt ta vt hic. . l. ſi mihi ? tibi ”äl tñ ſi ab vno libertas
in nt hic. Iem contra. ff. de leg.i.ſi mihi ⁊ tibi.ꝭ.ſi quis.vbi iĩpo T ab alio ſideiↄmiſſũ relictũ ſit relictũ. xt.ff.ad tꝛe.l.ſi ꝛes aliena. 5. f. .l.ſ.
mſint⸗ ſibile pꝛeceptum valet.ſo.ibi non erat impoſibile.j.triduum poſt r Pertinet.ſ.ad heredes defuncte qui ⁊ manumiſſoꝛes ſunt.⁊ dic peꝛti
unfni moꝛitẽ manuitti qunʒ viuente teſtatore ꝛomam venire poteꝛãt ſui net ex.l.papi.vt inſti.de ſucceſ.li.S. poſtea aũt.
geſan e De ſideicommiſſis ſeparatim ideo loquitur de ſideicom. quia ſ Confuſſis actionibus.i.conſuſa actõe.ſ.ex teſtõ quũ debitoꝛ ſucceſſeꝛit
hnium ſecundum antiqua iura in multis differebant a legatis. creditoꝛi.vt ⁊.S.de pac.debitoꝛi.⁊.j.ad.l.fal.ĩ ivponẽda nam non poſſũt
ßelif ſQpꝓbaneris.de matre.i.a matre.ſic.ff. de arbi.l.ſi de meis ſibi ipſi debere.ſed pone vnum inſtitutum in dodꝛante. ⁊ alium in qua/
ſbnm 8 Menſtrua.i. ſingul menſibus. h Annuũ.i.ſigułan. dꝛante.tamen ſuccedant liberte equaliter ⁊ ſic inſtitutus in dodrãte tene
5bermlit i Impetrabis .ſed oppono aut tenuit hec voluntas ⁊ tunc etiã tri bitur alij reſtituere terciã partẽ ſue poꝛtionis.i.dodꝛantis nã ĩ ea non ẽ
Qudet ennio non expectato valet voluntas.aut non tenuit.⁊ tunc ſi ſciẽſ conſuſa actio.ſed tantum pꝛo ſemiſſe.
en be ſoluit etiam ſemel compꝛobauit voluntatem.vt.j.l.proxi.⁊.ẽ. de t u ODluntas.familiam accipitur. vt. ð. de ver. ſigni.l.fi.
ebeben teſta. l.non dubium ſi ignoꝛans etiam infinitis vicibus non piu n Non videtur.⁊ tunc ſoꝛoꝛ paꝛtẽ ſibi donatã cuilibet donare põt
inqed dicat.vt. ff. de ac. ⁊ ob.l.obligationum fere..placet ⁊ ſic non við vt.ff. de leg.iij.l.pater.S.quindecim.ſecus vbi quis ex voluntate defũcti
buonil tur habere locum lex iſta.ſo.non agnouit.ſ.ſciens.ſed eſt ſpãle vł admittitur vt reuocet partem alienatam. tunc enim cauet ſe proximioꝛi ð
eſtie; quod eſt idem videtur agnoſcere tanto tempoꝛe ſoluendo. Alij familia reſtituturum.vt.ff. de leg.ij.l.peto.S.fratre.vel quum eligitur gs
nen dicunt eꝙ hic fuit ſolemnis voluntas. ꝙ dicit ꝑ multũ tempoꝛis ab illo qui eſt rogatus vni de familia reſtituere cui volet. vt. fl. de leg. ij. n
itnmn ſupplent maxime. pꝛima verioꝛ. Iteʒ ad id ꝙ per tempora pᷣiudi num ex fa..i.⁊ in fi.⁊ facit.ð.de re.ali.non ali.l.fi.ꝛ.j .e.l.quotiẽs.ſʒ ar.
nohta cet in poſterum. eſt contra. ð. de vſur.i.creditoꝛ. hic ſpeciale fano contra.ff. de tranſac.cum hi.S.ſi pluribus.ſʒ ibi ſpeciale fauoꝛe alimento
Puunt re alimentoꝛum ⁊ vltime voluntatis. Item ad idem eſt contra. ff. ꝛum. vt. ð.l. i.
getut ad.l. fal.l. ꝙ de bonis. .ij.ſo.ibi duobus annis hic tribus.vł ibi x ſ A frater tuus.conſirmata.ſ.pupillaris ſubſtitutio.
autie⸗ 3.l. erat volũtas ⁊ ſic lex reſiſtebat hͦ at pꝛet.l. ſic ñ fſiſtebat lex ſy y Al heredibus.w inſtitutis ab eo quum iam ſit pubes.
gn ſi aſiſtebat. qꝛ minus ſolẽnis. vel hic ĩ alimentis ſpale. Itẽ ad idẽ ʒ3 Non pꝛohibueris.ᷣvt.?.s.de impu.⁊ alijs ſubſti.l.pꝛecibus.⁊ dic vᷣbis
enenmn contra. S.de bae. ſi certis an. ſolu .ibi conſtabat nudum interceſ- fideicom.ſ.quandocunq; decederet.
*R mapaclam tm̃. hic aũt dubiũ fuit voluntas ſolemnis eſſet vel nõ a p Redia, maxime nam ⁊ quum ignoꝛat luit heꝛes in duobus cãi
cnſ⸗ iin dubio Perſumctör ſolemnis vel ſpeciale. Item ad id qðᷣ bus. Pꝛimus. quando erat tantũdem relicturus ſi ſciſſet. vt qꝛ
nmr iſhnrum nrs. Foe indi.ñ quẽadmodũ.⁊.ff. de vſur. erat coniuncta perſona vt ſubijcit. ⁊ ar.. de le.l.quũ aliena..ff.de vſu.
Chr l. l. d. . lo. hic pꝛo futuro agitur ſed ex iure pñti.ſed ibi ex iuꝛe fu ⁊ ha.plenum. .equitij. Gecundus quando non plus valet quam ſit de
Gnun no.Na maius tempus vi neceſſariũ. vt. ff. de vſur ‚cum de in bitum pꝛo quo eſt obligata.luere enim debet fideicommiſſarius ꝓ quo
it rem ver o. que ẽ contra. ſo. ibi dicebat actor ſibi pꝛomiſſum ad cu eſt obligata. vt.ff. de leg.i.ſi ꝛes obligata.
ſus pꝛomiſſionis pꝛobationem. x. annoꝛum pꝛeſtationẽ iducebeat b Siſ ſaiſſet. quam ſcientiam legatarius debet pꝛobare.yt inſti.e.F. non
n ti caſeſn arnba mõ voluntatem minus etiam ſolemnem in ſolum in ſi. ⁊.ff. de pꝛoba.l.verius. V
eaccurlius.

n le e
n c. u Olutatis.ᷣiudicis eſt.opponitur. ant certũ eſt ita voluiſſe teſtatoꝛẽ

tunc non eſt in arbitrio iudicis ſed voluntas ſeruatur.t ĩ aut.de nup.
colla.iiij.quia voluntas teſtatoꝛis pꝛo lege ſeruatur.vt ff. de condi.⁊ de.
.l. in conditionibus. ?. S. e. l.predia in fi. aut non.⁊ tunc a ſignificatione
verboꝛum non receditur. vt. ff. de leg uj. non aliter. n. quandoq; verba
ſunt certa.⁊ tamen teſtatoꝛis inquiritur voluntas.vt ſi pꝛecepit fieri mou
mentum ab aliquo naʒ ex
timabit inox expenſas.vt
ff. ad.l. fal.l.i.in fi. Iteʒ ſi
decem tibi legavit ſi cuʒ ti⸗
cio ſteteris.vt.ð.de le.l.i.⁊
ff. de condi.⁊ demon.il. il

Dem.a. Maſculo.
Vi fideicommiſſariam libᷣ
tatem meruit legata vel ſidði
commiſſa a defücto ſibi data ſuo

lis libertis. Iteʒ poteſt ẽẽ iure perſequatur.
ꝙ verboꝛum ſigniſicatio ẽ Mypr. Goꝛdi.a. Pauliane.
multiplex. ⁊ tunc extĩabit B eo qui neq; legatũ neqʒ;

fideicommiſſum neq; here
ditatem:vel moꝛtis cauſa donatio
neʒ accepit:nihil per fideicòmmiiſ
ſum relinqui poteſt.
Dem. a. Firmio.
Erbum uoͤlo licet deſit: tñ
quia additum perfectum ſenſuʒ fa
cit pꝛo àdiecto habendum eſt.
Sem.a. MPapiniano.
Aotiens ab omnibus qui
alienatione facta ad fideicõ
miſſi ptitionem aſpirare poſſunt
venditio celebratur:aut quibuſdã
vendentibus alij cnſenſerint con
tractus auctoꝛitas cònuelli nequâ

iudex ex coniecturis. vt.ff
de le.i.l.ſi ſeruus plurium
S. fi. quum autem ex illis
non apparet voluntas lo
cus eſt legi.vt. ff. de leg. ij
l. nummis. Item poteſt
eſſe ꝙ non tractatur de v.
ſigni.ſed tamen eſt dubiũ
vt. S. l.pꝛedia.
a q AVi ſideiomiſſaꝛiã
perſequatur cõtꝛa
videbatur.quia libertaſ ce
dit ab adita hereditate. vt
j.de ca.tol.S.in nouiſſio
legatum a die moꝛtis. ſed

tamen valet. vt hic. . f. de quam poteſt.
leg.ij. l. i quis ſeruum. Mpeꝛatoꝛes Phil.a.⁊ Phil.
b a B eo. vel moꝛtis .c. Rufino.
qui donatariꝰ põt Oſt moꝛtem ſuam rogataʒ

gꝛauari.vt. ff. de tranſ. cuʒ
hi. 5. idem erit dicendum
⁊ de leg.ij.l.cum pater.S.eoꝛum.⁊ dic accepit ſcilicet expꝛeſſe vel tacite.vt
.eff. de iure co.l. conficiuntur in pꝛin.⁊.j.ad.l.cor.de fal.l.ſi docueris.
eNihil per fideicommiſſum.vt.j.cõia dele.l.i.in fi.⁊ de le.iij.ſed ⁊ ſi ſic
in fi. ⁊ de leg.i.plane el.ij.in fi.
d u Erbum. volo deſit. hoc eſt enim ſcriptum lucio.x.dari.
e Pꝛo adiecto.eſt ergo minus ſcriptum ⁊ plus dictum vt ⁊ in in
ſtitutionibus.q.d.non ſolum in legatis fit.vt.ff.de leg.ij.l.nnum ex ſa.

5§. ſi omiſſa. ⁊. l. cum pater. S. imperfecta ⁊ de here.inſti.l.i.in pꝛin.⁊. .ij

ſꝗq AVotiens ab omnibus.quoꝛum vni aliquid per fideicom.relictũ
ecerrat. ⁊ illius rei pꝛohibuerat alienationem teſtatoꝛ extra familiaʒ
ołdic tres inſtitutos grauatos vt nullus ſuam partem turris det uel alie
net. uel etiam tribus dicat legatam eo mõ ut nullus alienet. uel alij nẽdi
cent. Et nõ.ꝙ ſi talis ꝓhibitio uel pꝛeceptũ nudũ ẽ non nalet.quia non
expꝛimit cãm quare hoc faciat.ut.ff. de le.i.l. filiuſfa. . diui.ſi autem cõ
tinet cauſam expꝛeſſam vel etiam tacitam ut hic ſub.quia uult illam in ſa
milia remanere.tunc ſi vnus de familia alienet paꝛtem ſuaʒ inuitantuꝛ ſe
quentes. Item ſequente alienante admittuntur ſequentes non pꝛeceden
tes qui alienauit.⁊ ſic vltimo alienante nemo pꝛecedentium admittituꝛ vt
.ff. de leg.ij.l.cum pater.S. libertis.
g Petitionem. per rei vendicationem contra emptoꝛem.
h¶Conſenſerint. dic vt.ð. de pac.l.pactum..l.cum pꝛoponas.
i Connuelli.i.anihilari.
k Nequaquam poteſt. vt. ff. de leg.i. l. nihil. . i. ⁊ de leg.ij.l.codicillis.S.
inſulam. ⁊ ar.ff.q.mo.pig.vel by.ſol.l.lucius.in pꝛi.⁊ facit. ð.e.l.volũtaſ
lI. p. Oſt moꝛtem ſuam.ſ.heredis.⁊ ſic eſt conditionale.vt interim de
cedens fideicommiſſarius non tranſmittat. vt.ff. quando di.le.
ce.l. ſi cũ heres.
m Reſtituere. vt. .ff. que in fran. cre. l. patrem ⁊ ar. fl. de ſol.l. ſub condi
tione.a. fl. loca. ſed addes. S. ſi quis quum annum. Sed videtur ante tẽ
pus non debere reſtitui. vt. fl. de leg. ij. cum pater. . bereditatem. . F. fi
lia. ſo. non ſoluit pꝛius.ſ.neceſſario ut ibi.ſed ſponte ſic ut hic uel ibi ut
no certe perſone.ſed cui tunc uolet ex liberis unde poterit tunc nelle aliũ
eligere. hic autem certe perſone. Item ad idem contra. ff. ad tre.ſed ſi an
te. ſo. ſi pure ſcriptus ſub conditiõe caſuali rogatur. nulla eſt reſtitutõ añ
conditionem. ſi autem omnio eſt extitura ut hic erat pꝛo eo habetuꝛ ac

ſi eſſet pure fogatus.ut.ff. de noua.ſi pupillus.S.qui ſub cõditio
ne.ſi autem ſub conditione eſt inſtitutus.reſtitutio nulla eſt ante
conditionem.ut.d.l.ſed ſi ante.⁊.l.pe.⁊ de leg.iij.uxoꝛem.s.ſeia

ſeium.in fideicom.aũt ſpali poſt diem reſtituendo diſtingnitur i

cuius fauoꝛe ſit facta dilatio.ut altero caſu poſſu fieri reſtitutio.

altero non. ut. ff. 8
. le. ij. l. ſi ita. F. pega
reſtituère hereditatem defuncti iu ſus. ? de an. leg.l.
dicio ⁊ antequam fati munus im/ eum ⁊ de uſuꝛ. i fi
pleat poſſe ſatiſfaceꝛe.i.ꝛeſtituer̃ be deicom. 5. pollidi

reditatem: etiam quarta parte vel us.

retenta vl omiſſa ſi noluerit exolo n ꝗq Votiens.
rati iuris eſt. nõ poſſũt.
Dem.a.⁊.c. Sempꝛonio. ut ⁊. ff. ſi qs om.c.

AVõtiens pꝛincipali loco he
res inſtitutus teſtatoꝛi ſucce
dit legata ſeu fideicommiſſa a ſub

ſtituto data poſci iure non poſſunt tam. ſed econtra.

Myperatoꝛes Aaleri. ⁊ Gall. ab inſtituto relicta
ga. Falcon. ta cite intelligũtuꝛ
Am quãam frater tuus inſti a ſubſtituto repeti
tuerat ſiue queſita ſiue non ta. nt. ff. de leg. i.l.

queſita hereditate deceſſerit:quũ licet ⁊ de leg. j. l.

tamen ſimpl icitèr anteq;ᷓ duodeci cum pater. . ab in
mum etatis annum iĩpleuiſſet: ver ſtituto.
bis pꝛecarijs teſtamento facto nõ o e Am quaʒ
nullos ei voluẽit ſubſtitutos:nihil glias é ea
pꝛohibet fideicommiſſum peti: vl ? dic frater tuus ſi
ab ipſius heredibuſ vel ab ipſie ꝗ liam non duodẽ/
bona inteſtati tenent.tunc enim lo nem adoptauit.
cum habet quod regulariter tràdi eandem inſtituit.
tur ea que in teſtamento relinquũt᷑ ⁊ de fideicõmiſſo
ſi ex teſtõ non adeatur hereditůs totius hereditatis
ticio ⁊ ſeio reſtituẽ
do rogauit taʒ ip

ſam quam quẽcunq; futurum heredem etiam ab inteſtato. ſecus
ergo ſi hoc verbum eſſet omiſſum ſecundum quoſdam etiam ab
inteſtato.qꝛ tantum ex teſtamento videntuꝛ heredes rogati.ut.ff.
de uulg. ſub.l. qui liberis..hec uerba.ſi ergo tenuit adoptio ⁊ ĩ
ſtitutio ⁊ per conſequens ipſa eius heredes tenentur de ſideicõ.
⁊ hoc ſi queſiuit heꝛeditateʒ.ſi aũt non queſiuit uel qꝛ non noluit
nel quia non tenuit adoptio.tenentur legittimi ſucceſſoꝛes defũe
ti. ⁊ iim hoc hẽas.j. uel ab ipſius heredibus nel ab ipſis.⁊c.⁊ ſic
duo ł alij hñt unuʒ uel.ſ.ſic uel ab eius heredibus bona inteſtati

tenentibus ⁊ tunc dices qꝛ non tenuit adoptio nec inſtitutio.⁊ q

dicit queſita.i.adita.ſ.de ſacto.queri enĩ non potuit.⁊ ponituꝛ. ul

pꝛo ſaltem. q.d. boc ꝛemedium tibi deficere non poteſt. Alij bit

eam ⁊ tunc dic nihil pꝛohibet fideicom.peti eam.i.ab ea quã fra

ter tuus inſtituit.ſic.j.ad.l.fal.l.ſucceſſores.uel dic ꝙ eſt figura ẽ
tiptoſis.⁊ ponitur caſus pꝛo caſu ſicut ibi urbem quam ſtatuo.

⁊c.⁊ ibi ſmõẽ quẽ audiſtiſ ⁊c.⁊ hjſ.ꝙ ab ipᷣa petat᷑ p ut hẽs eã ⁊ ĩ
pße accipiſ vbi viuit ipa ⁊ tẽuit adoptõ ⁊ iſtõ. ⁊ .j.dicit łab eo
Pdiby. c. ſi habeas unũ uel refert ad aliũ caſũ ubi non tenuit iſti
tutio. ⁊ ad hoc refertur.j. in fi. ꝙ reſcripſimo. ⁊c.uel ſi babes duo
uel alterum mẽbrum refertur ad caſum ubi tenuit inſtitutio. alte
rum ad caſum ubi non tennit.
p Quum tamen. non queſita dico quum tamen. ⁊c.
q Simpliciter. hoc.ſ.modo ipſa ⁊ quecunq; mihi hefes fuerit et
ab inteſtato reſtituat hereditatem ticio ⁊ ſeio.ut.j.ibi ut eſſent eti
am ab inteſtato. ⁊c. Alij dicunt ſimpliciter.i. filiam ꝛogauit ? nul
lum ab inteſtato nenientem. ⁊ hoc innuit illud nerbum ſubſtitu⸗
tos quod non placet. . .
r KRij. eta.i. nõ habebat. xij. an. pure tamen rogauit.nel dic ſi uis
eam rogatam reſtituere ſi decedat.j.xij.gan.“
Traditur.hoc ꝙ ſubijcit ea ⁊c̃.ut.⁊.j.e.ex teſtamẽto. .fl. hijs
que in teſ. de.l.pꝛoxime.⁊ de leg.iij..i. .i.⁊ de reg.iur.ſi nemo.
oppo nit ergo ſibi ⁊ ſoluit.quia fuerunt hec ſit relicta ut ab iteſta
to pꝛeſtarentur. uel quia repetijt ꝙ potuit. ut.ff. de inof.te.l. tcia .
nel quia non potuit adire quia non fuit legitime adoptata. fallit
ergo hec regla bic quum repetuntur ab inteſ. INem ſecundo quũ

teſ. l. ſi eadeʒ ⁊ aꝛ.
.5. de impu. ⁊ ali
is ſub.l.poſt adi/

1 Nain
un

Rge

⸗

tu⸗
oͤe⸗
mocf
zunin
ran
Ouinto
nhen
Nmun
pucti
ſeeles
nſti⸗
onneobe
ntpu
ſemendun
folan⸗
pminſer
ſebie
delpwon
aulapr
Ocano
nnſtil.
utltine
entlia⸗

ttq

lnn ſclo
vonllle
cho hi
vomil
Plcai
Kanm
blie
Air
thyen
nnilct
lotoꝛer
lath
lpetia
umſſola
aber

loneci
Chutt.
ptd.

lut ſepe
Gcce
Gofn
Pakr
ſun⸗)
Curedi
dA

(unn

An
K

Pnd,

If

lenuit

entu
iue
An
honſm
deiun⸗
rher
Vln

fatertou
non doot
adopent
ſciinc⸗
RR
tſtck
vognntg⸗
ntetro ie⸗

unn G

Gſogu
tadohtot
Ardeſtti⸗

ſenentd

ſſores
hſotis

diſtinnte
pnint

t Ati

hai
ini
uunſem

kistitſ

allpa⸗

(icit ut etiam iure cuiuſlibet uoluntatis ultime ualeat teſtamentũ
ut..de codicillis.l.i.⁊.ij.⁊.l.fi.S.i.⁊ de lega.ij.l.codicillis.S.fi.
tertio qñ in fꝛaudẽ omittit ex teſtõ. ⁊ accipit ab inteſtato vt. ᷓ. ſigſ
5. cet.lii. ⁊.ff. ſi qs om. ca.t.l.i.in pꝛin. Quanto quando ex cauſa
pꝛeteritionis vel exheredationis eſt irritum teſtamentum. vt. S. de
li.pꝛe.aũt.ex cauſa

OQuinto in quibuſ
dam perſonis peti non ualere.quuʒ uerbis relicta di
ta ↄtꝛa ta bo.po.vt rectis adiri potuit hereditas:non
.Jff. de le. pꝛeſ. l. i. in quum illa ipſa ſic eſt data ut eſſet e
prin. 7.l. ij. Sexto tiam ab inteſtato a ſucceſſoꝛibus
.iff. de leg.ij. l. cũ pa poſtulanda:quõd reſcripſimus ſe
ter. 5. filiꝰ. vbi apð quentes aſſeuerationem tuaʒ qua
omnes heredes põ ſi ſcripta heres nõ fueꝛit iure adop
rexit pꝛeces per iu tata:alioquin ſi ĩ familiq relicta he
ramentum. Septi/ res facta deceſſeꝛit:⁊ conſequenteꝛ
mo ſi cancellauit tã ipſi heredes petitioni fideicommiſ
tum inſtitutionel vt ſireſpondere coͤguntur.
,ff. de hijs que ĩ te. Dem.a. Philocrati.
de.l. pꝛoxi. in fi. ibi Vanuis ſimpliciter te ac fia
cauſa pꝛeſens. ⁊c. trem tuum aliquis inſtitueꝛit here
Octauo. ff. de heẽ. des eiuſq; hereditatis commodũ
inſti.l.fi.vbi relicta pater ex tua fratriſq; perſona pro
in vltimo teſtamẽtto poꝛtionibus ueſtris poteſtatis ra-

yvalent licet ipſũ nõ
valeat.quia fuit fac
tum falſo rumoꝛe pꝛolato. Nono fauore libertatis.vt.fj.de fidei
com.li.l.antonius.⁊ pꝛopter eandem cauſam.inſti.de eo cui libeꝛ
c.bo. .i.Decimo pꝛopter pietatem ⁊ affectionem.et.ff.de ſidei
com.li.l.in teſtamento. Andecimo quãdo hereditas indigni ap
plic at fiſco.vt.ff.ad ſill.l.cum fiſco.⁊ de iure fi.l.non intelligitur.
F. cum ex cauſa. .l.dicitur. Eſt ⁊ dnodecim. ff. ſi quis aliquẽ te.
p.l.i.F.ſed ſilegatum.ẽ ⁊ tunc terciuſdecimus quando nõ potuit
