bitabatur ſi huiuſmodi teſtamenta
debeùntde inofficioſo querela expu
gnari: quum de omnibus perſonis
que hniuſmodipeculium meruerũt
eadem fuerat queſtio exörta ſancim
ſtaqʒ uiris reuerediſſimis epiſcopis
⁊ preſbyteris ⁊ diaconis qui tale pe
culium quaſi caſtrenſe poſſident ſu
per his tãtüũmodo rebus que quaſi

laũt. de ec. ti. ..
ſi quis ãt ĩ noĩe

col.ix.⁊ ei lega
gari.ut ad.l.fal.
.l. i. F. ad munici
pũ.idẽ ð aliquo
ſanctorũ ut ĩ ãt.
de ec.ti.ꝭ.ſi quiſ
aũt uniuerſorũ
⁊ oĩbus his ca
ſibus ur̃ ceſſare
fal.quũ ad piaſ
cãs ſunt relicta
ut in aũt.de ec.
ti. F. ſi ãt heĩs ⁊
ſic corrigitur lex
illa. ff. ad. l. fal.
le.i.F. ad mu.q̃ᷓ
pmittebat detra
hi falcidiã dele
gato relicto des
uł aliud qũ deo
aliud quando
ad p iã cãm alij
ut. R. ? al. dicũt
qð tũc demũ ceſ
ſat fal. in legato
ad pias cãs reli
cto quudo her̃s

fuit cotumax in

ſoluẽdo ⁊ ſic in
telligũt dictã aũt
de ec.ti. .ſi aũt
hfs colla. ix.
k Indiſcrete.i.
diſtinte xenonẽ
quaſi hẽdẽ: hoc
quãdo ẽ unus
xenon ⁊ al non
dicat ſpectare ad
ſe bĩditatem.
ILomparentut
hoc ẽ plus ĩ pa
uperibus qᷓ;ᷓ ca
ptiuis qꝛ ibi nõ
emũtur alie poſ
ſeſſiones.
uel xenoni quoſ
quaſi beĩdes di
cimus
n In priore.ubi
captiui ſũt hĩdeſ
o Et ĩ ſecũda ubi
pauperes.
p Eis.ſ. epis e
conomis.
q Sine. fal. ẽ et
go hꝛes noĩe ſʒ
nõ re.ut inſti.de
fideicõ.he.S. re
ſtituta.⁊.ff.de cu
ra.fu.l.pe.hodie
ẽt ſi certa pſona
inſtituitur ceſſat
fal.ĩ relicto ad pi
as cãs ut modo
diximus.

fBatio.i.reliciũ

a teſtatõe ut det᷑

△

1

44 ſPauperior.⁊ ꝓdeſt panpertas nt hic ⁊.ff.de tranſ.l.cxm hi. . li. col.viij.⁊.S.e.auten.preſbyteros quã quidã hic legunt nel dic ut ibi
ni⸗ in perſona.⁊. ..ſi in annos.⁊.j.de operis li.l.i.x.ff.man.ſi procu. diximus in auten.preſbyteros. Itẽ in epo alia ratione corrigiiur hec lex
len .§.ſi ignorantes.⁊ in auten.de ec.ti.ꝭ.ſi quis aũt non ualeat col. qr quũ hodie ſit ſui iuris.ut.S.e.in autẽ.ſed epiſcopalis non poteſt ha
lan .ix.⁊ uilitas.ut.ff.qui ⁊ a quibus ſi quis heres.ar.contra.j.aut.ð bere peculium. ut infrade inoſ.teſ.l.fi.nec tamen teſtari niſi de ijs rebus
unic teſtibus.S.ſancimus.colla.vij. qgyue dicuntur. ſupra. e. auten. licentiam
igno t¶ Alntiſtite. i. ẽo m ſ Iguis. ſ. cler i
tia. ſanctionem ⁊.ð. el alſ priuilegi
igul ſi quid. caſtrenſis peculij ſuntnon ſolum ul ficium eis indulgemus.ut omnibuſ atus. ac.
ſoi n Cõſenſerit. nõ tima condere ſecũdum leges elogia alijs derelictis dei omnipotẽtis mi n Licere. immo nidetur
ion aliquem puniri licere quod ex leoniana conſtituiõe niſterijs inhereant ex hoc non ſolũ licere. ut.ff. ð iuꝛ.o.iuẽ.
tſen⸗ qꝛᷣ conſenſi ma deſcendit. ſed etiam eorum ultimas in ueteri roma uel ĩ hac regia ciuita ſi conuenerit. que ẽ cõ
lbin lo uel non corri uoluntates ſper his tãtũmodo ha te ſed in omni terra ubicnnq; chri tra:ſed hoc fuit pactuʒ
wdien git acſi ipſe ſate bitas de inofficioſo querele minime ſtianorum nomen excolitur obtine in ſcripturã ꝛedactũ.ibi
deee, ret. ſic. C.d cõi 4 ſubiacere. re ſancimus. nõ ſed hec nõ ualet ut
heis mDer. l. ij. in de Dem. a. Joanni. pᷣpᷣ. , infra de pac.l.pactũ q
turſe⸗ cre.ij.q.vij.c.ne Iquiis in conſcribendo in In autentica de ſanc.epiſ.s.deo ãt bonaſide ⁊c̃.uel illa in
Hb gligere. ſtrumento ſeſe conteſſus fu amabiles collatione nona. actore.hec ĩ reo.⁊ hec
nnq, Sequitur aũt.ſi erit non uſurum f ori preſcriptione nõ nalet. ut. ff. de regu.
tden captiui. propter ſ acerdocij prerogatiuã ſan . Rſb yteròs dia iu.nõ debet actõi.tu di
ace Autentica. cimus nõ licere ei aduerſus ſua pa conos uel ſubdiaconos iure coogna ſſtigne an nelit ꝑ pactũ
wae⸗ x ſAcaptiui. cca uenire:⁊ contrahentes decipeꝛe tionis ad tutellam uel curam uoca iuriſditionẽ progare ꝙ
ſide bec eſteuz quum regula ſit antiqui iuris omneſ tos permittimus ſuſcipere:ſi tamen nõ põt niſi lite conteſia
nundo de app. cog. . li licentiam habere ijs que pro ſe idu intra quattuor menſes ex quo uo ta ut ibi an euitare qð
n ai, unuz de pᷣdicuſ ccta ſunt renuncia:e.quã generalẽ le cati ſunt apud competentem iu pñt ut hic.ſallit aũt hec
di colla. viij. gem in ommbus caſibus obtinere dicem in ſcriptis manifeſtauerint ꝙ regula ĩ multis caſibuſ
mücel Et ſui.quanis ſancimus qui nec dum per iudicialẽ hbuiuſmodi munus ſponte ſua ſuſce quos dic ut ifra ̊ pa.
legao 3 Lapilulis.nõ. ſententiam uel amicabilem conuen perint ſi quis autem hoc fecerit nul ſi quis ĩ cõſcribẽdo. u
is l ergo qnin; lpe lionem ſopiti ſunt. lum circa aliam tutelam uel curam brie eeſt bec lex de uerbo
obeig cialia hic. priũ BDem. a. YHoan. Pb5. preiudicium ex hoc patiatur.epiſco ad uerbũ ? que hic de
nax in ꝙ ualent legata Eneraliter ſancimus omneſ pos autem uel monachos tutores ſunt ibi ſupplebis.
ſen licet non naleat uiros reuerendiſſimos epiſ ſieri nulla ratione permittimus. . 0o Qui.ſ. calus .
ciei teſtm̃ regularteꝛ copos necnon preſbyteꝛos ſiue dia Dem Auguſt. Hermoge: magi p g Eneraliter. non
Kait cõtra ut. C. de fſi conos ⁊ precipue monachos lIʒ nõ ſtro officiorum . . ſůůt clerici. quia
k. deicõ.eꝗ quã ſe ſint clerici imunitatem ipſo iuͦre oes Aptores uirginum uel diaco hnec hoĩes.ut in auten.
mrii cũdũ qð id qd habere tutele ſiue teſtamentarie ſiue niſſarum uel uiduarum què de mo. . i. col. i ſecũdũ
“ aufertur idigno datiue ſiue legitime. ⁊ non ſolũ tute deo ſuerint dedicate peſſima crinmi quoſd tu dic nõ ſunt
boe non applicatur le eſſe eos expenes ſed etiam cure num peccãtes capitis ſupplicio plee clerici.ſ.ſemꝑ quãdoqʒ
unns eecleſie. ſed regu non ſolum pupillorum 7 adultoruʒ tendos eſſe decernimus.q uod non eni ſunt qudoqʒ non
n, lariter cõtra. ut ſegd ⁊ ſurioſi ⁊ ſi urdi ⁊ muti ⁊ aliaruʒ ſolum ad iniuriam hominuzʒ. ſed ad ꝗ Ipſo lure. nã ⁊ ſi ifra
nedd ĩde is quibut perſonarum quibus tutores uel cau ſpfſius omnipotentis dei irrenerenti conſtituta tẽpora.l. die
. utt indignis hef ratores a ueteribus legibus dantůr am committitur:qui itaq; huiuſmo rum non ſe excuſent ta
tut ditas.tertium ꝙ; eos tamen cle ricos ⁊ mõachos bu di crimen commiſerint ⁊qui eis au men non preiudicat ſi
heh qui non eſt qs iuſmodi habere beneficiuʒ ſancim xrlium tempore inuaſionis prebue bi qð in alio nõ contĩ
“ rem captiui alie qui apud ſacroſanctas eccleſias uel rint ubi inuenti fuerint in ipſa rapi git ut inſti. de execu.tu.
che nat legis auctoꝛi monaſteria permanent non deuagã na ⁊ adhuc flagrante crimine depre .§. qui aũñt. ut infra
nbind late permittente. tes neq; circa diuina miniſteria de henſi.a parentibus ſanctimonialiũ ap.ciues hodie aũt nõ
le hol regulariter con ſides quum propter hoc ipſum beñ uirginũ uel uiduaruʒ l diaconiſſaꝝ pñ̃t niſi legitimi excep
tra ut. ff. de acꝗ. tis epiſcopis ⁊c mona
l. cho re.do. tradicio. chis qui nec legitimi
oniq quarto qr minõ.xviij.an.nõ patitur huius legiſ penam cum ta elſſe poſſunt.ut in aũt.e. .deo aũt.colla.viij.
legci men alias regulariter etiam ĩpuberes doli capaces ex delicto tene PBDãtur ut ꝓdigo ⁊ illis qui ſuis rebus ſreſſe nõ pñt ut ĩ aũt.e.S.aũt ⁊ ĩ
antur.ut inſti.de obli.ex de.s.fi.quintum qr maior.xviij.ãnis mi ſti. de cura..furioſi quã aũt.lege que incipit preſbyteros.
bne nbi nor.xxv.an.non reſtituitur.regulariter contra.ut.ff.de mino. l.i. ſ BDe relictis. ſic ergo ceſſante cã ceſſat effectus.ſic ⁊.j.de hã.l.i.⁊ ð reſti.
itbice a Studłẽt.loquitur forte de ijs tantum qui uenerunt ad ſucceſſio mi. I.i. ⁊ de teſ. mi.l.fi. ?..e.aũt.ſʒ nʒ ⁊ aũt.ſi ſeru ⁊.ff.ꝓ ſo.actõe. S. itẽ
üdanbi nem nec enim differtur ſucceſſio cuilibet redimenti ut in furioſi li ſi alicuũ ⁊ iſti.de excu. tu..itẽ ꝙ rei ⁊.ff.ð excu.tu.ſi duas.S. pe.ar.. ff.
le⸗ beris. ut.j.ti.i. aũt. liberi. de poſt.l.i.. ſexum.ſed ibi impulſiua. hec ẽ finalis cauſa.
ſ eßs t b.¶ Accipiuntur.ſicq; concordat cum iure Longubardorum Sequitur aũt.pᷣſbyteros. Autentica
i. e Habere ratum. nam quod legitime eſt factum reſcindi non debʒ t p Reſovyteros. ſubdiaconos.h̊ no.ꝙ his.ſ.tm̃ ꝗ ſũti ſacris ordini
.ſal ut.j.de admi.tu. ſancimus. bſtituti dat᷑ imunitas giferiorib denegat᷑ ↄpellũt᷑ eꝛgo exõciſte
6 noieß de c Am lege. leoniana.quam habes.e.S.ſacroſan. ⁊ alij eẽ tutores ſʒ iſti pñt eẽ ligitĩ uolẽtes ſʒ nõ teſtãrij.łdatiui eps aũt ł
niſic⸗ E Adduo.ſcilicet eadem lege in fi. monachus nullo mõ ut.j.e.aũt.i fi.⁊ ĩ aũt.vñ ſumitur.s.deo aũt
beſt fBebeant. ideſt poſſint. n Sigs ſh̊ᷣ fecerit.i.ſi declaranerit h.j.iij.mẽſeſ ergo ſi nõ fecerit.hoc piu
cecs S Exonta.⁊ ſimilem habes ſolutioneʒ. ut nõ poſſit expngnari per dicat ĩ alios ʒ. P. ſʒ ſʒ py.⁊ JIr.⁊ aʒ.⁊ noſ ↄ ⁊ dic ſiꝗs hoc fecerit.i.ſi
hehodlie qquerelam. nt.j.de ĩoff. teſ.l. fi. S. in his itaq;.⁊.j.qui teſ.fa.poſ.l.f. ita tutelã ſuſceꝑit ſolẽnit᷑ nec eĩ eãẽ alit ſuſcipe dʒ nullũ ex hoc ⁊c̃. ut.j.de
apons bh Secundum leges. s ſecundũ legum ſolẽnitatem. ut ſupra tii.l. excu. tu.l.uolũtarie.⁊.j.de ijs ꝗ ſpõ.mu.ſul.l.ij.⁊.iij.li.x. It᷑ nũꝗd ſuſce
hureeſit generali. ptio nnius excuſat ab alijs ut alie tres tutele excuſant ut ĩſti.de excu.tu.
coadyi i Elogia. ideſt teſtamenta. F.itẽ tria. . ſic ſecũdũ. P.ſed tu dic ſuũ priuilegiũ excuſare eũ nõ ſuſ
ntmoco k ¶ Super his. ſcilicet peculijs. ceptio huius ſed ꝑ hãc ſuſceptionẽ renũciatũ nõ uzẽ pr uilegio ut dem ẽ.
6 Subiacere. hodie h peculiũ.i.teſtĩ ſuper his peculijs faců nii x r Alptoꝛes diaconiſſarnm idem in qualibet muliere.

. ,/6 . —. . H — — „ . „ —
ücletea detur ſubiacere qᷓrele.ut in aũt.ut cũ ð ap. cog. . ſancim.itaq; nö y

4 Irreuerentiam.i.contra reuerẽtiã ſicut ⁊.j.ð baticis.l.manicheoſ
jeu

8 Conuicti. per deprehenſionem nt negare non poſſit ſic ⁊.j. quãdo li.
unicuiq; ſine iu.l.ij ſed or. oontra.. de indeis.l. nullus. ſo Aillud regula

riter eſt iſtud ſpeciale.

Spectabiles.no. qui ſint clariſſimi qui ſpectabiles.

CPreſcriptione.omnem enĩ honorem ⁊c. ut.j.ubi ſe. uel cla.l. i.aʒ.

d LYonſtituta. ita con

ſecꝛata ac.
Addicãtur.i.ſi petan
tur.j.annũ poſtea aũt
bʒ ſiſcus.v.ĩ aũt. e. ſi gl
rapuerit.
Plenã poſſeſſiont᷑.j.
ciuilẽ nõ naturalẽ ut.ſſ
de acqui.poſ.l.natura

iſiiter aʒ. alij dicũt eã nõ

eẽ fructuariã iʒ hr̃e fru
ctũ ut 7.ff. de uſuris de
functa. F. ul. dertii dicũt
pꝓ hãc legẽ ꝙ. fructuari
us nullã hẽat poſſeſſio
nẽ pria uerior ẽ:
g Leteros.pᷣter ſeruos
que cõcrematur.ut.j.ð
rap.uirg.⁊ que hic de
ſunt ibi ſupplentur in
multis capitulis.
h CLapitali.nõ ẽt ſpoliã
tur dictis bonis. imo
hebunt bona ſui bideſ
i d Eo nobis. ꝓpe
rauimus.dic in
animo.
k Jã quidẽ.ſanctimõi
alem eligens uitam.
In prelenti aũt. ſ. l.
m Sponſa uero.ſ. ſecu
lo renuncians.
n Duplũ.i.duplatum.
o Accep ſſe.i.ſi quali
bet alia ca legitia diri
mant ſpõſalia. ut.j.de
ſpõſa.l.fi.S.his quoq;
p Nã ⁊ maritis.i ſpon
ſo ⁊ ſpõſa aliqua ſunt
innouata ĩ maritis au
ten.nõ.nã pro qꝛ ⁊c̃

q Lege. ſ. greca nõ aũt

de illa que ẽ ĩ aũt.e.F.

ſponſalibus ⁊. .ſi vO

cõſtãte que hoc idẽ di
cit qꝛ illã pꝰ iſtã poſuit
r Legltĩe.i. legitio pac
to ⁊ ẽ hic figura endia
dis ut ibi pateris liba
mus ⁊ auro.i.pateris
aureis.nã pactus erat
uir ſi pᷣcederet mulier ſe
lucrari mediã doteʒ .⁊
uxor ſi pᷣdecedeꝛet uiꝛ
mediã donationẽ ante

nmnupti.uel ꝑꝑ nupti.uel
dic legitie.i.quũ uir la

borat iopia ⁊ miimoni
um ſit ſine dote.nã tũc

ſi pᷣmoriatur uxor locuplex uel ecõtra uir ⁊ uxor ſuꝑſtes laboret iĩopia

aut earimn conſanguineis uel nitori
bus ſeu curatoribus cõnuicti interſi
ciantur. Sin autem poſt cõmiſſuʒ
tam deteſtabile crimen aut potetatu

raptor ſe deſfendere potuerit in hac

quidem tam regia urbe tam uiri ex
cellentiſſimi prefectipᷣtorio q; glorio
ſiſſmuſ prefectuſurbis.in prouinciis
autem tã uiri eminẽtiſſimi pᷣſectipre
torio ꝑ Illiricũ ⁊ Aphricã q; magi
ſtrimilitũ ꝑ diuerſas noſtri orbis re
giones necnõ uir ſpectabilis pᷣ ectul
egypti ⁊ uicarij ⁊ ꝓcõſules ⁊ nihilo
minus uiri ſpectàbiles duces ⁊ ui
ri clariſſimi rectores ꝓuinciarũ nec
nõ alij cuiuſlibet ordinis iudices ꝗ
Llocis illis inuẽti fuerit.ſimile ſtudiũ

cũ magna ſollicitudine adhibeãt. ut

eos poſſint cõprehẽdere.⁊ cõprehẽ
ſos ĩ tali crimine poſt legitimas ⁊ iu
ri cognitas ꝓbationes ſine fori pꝛo

ſcriptione duriſſimis penis afficiãt:

mortis condenent ſupplicio. Bo

na auũt eorũ ſi hoc cõmiſſum fuerit.

uel i ſanctimonialẽ uirginẽ que ĩ aſi
ſterio uel monaſterio degit.ſiue eaðᷣ
uirgo diaconiſſa cõſtituta ſit ſiue nõ
eidẽ monaſterio uel aſiſterio ubi cõ
ſecrata ẽ addicaãtr.ut ex rebus ⁊ ip
ſa ſolatiũ habeat dũ uiuit ſufficiẽs ⁊
res oẽs ſacroſanctũ aſiſteriũ ſeu mo
naſteriũ pleno bẽat dñio. Sin aũt
diaconiſſa cuiuſcunq; eccleſie ſit nul
lo tñ monaſterio cõſtituto ſed per ſe
degit. raptoris eius ſubſtãtia ecclie
cuius diaconiſſa ẽ aſſignetur. ut ex
his facultatibus ipſa ꝗdẽ uſufruciũ
dũ ſupeſt ab eadẽ eccleſia cõſequat.
eccleſia uero oẽm ꝓprietatẽ ⁊ plenã

poſſeſſionẽ earũdè rerũ noſtro hẽat

bñficio neminẽ uel iudice uel quacũ
qʒ alia pſona hec audiẽte cõtẽnere.

Penas aũt quas pᷣdiximus ideſt

mortis ⁊ bonorũ amiſſionẽ cõſtitui

mus. nõ tãtũ aduerſus raptores ſed
ẽt cõtra eoſqui hos comittati fuerit
iipſa iuaſione ⁊ rapina ceteros aut

oẽs qui cõſcij⁊ miniſtri huius crimi
nis reꝑti ⁊ cõuicti fuerit.uel eos ſuſ
ceperit.uel quãcũq; opẽ eis ĩtulerit
ſiue maſculi ſiue femine ſint cuiuſcũ
qʒ cõditionis uel gradus uel digni
tatis pene capiiali tmmõ ſubijcim
ut huic pene oẽs ſubiaceãt.ſiue uolẽ
tibus ſiue nolẽtibus ſanctimonialeʒ

exiſtẽtibus tribus filijs uel pancionibus ſuꝑſtes ſuccedit ĩ quartã ut.j.
unde uir ⁊ uxor pᷣterea uel pone mulierẽ fecſſe paciũ ð lucrãda dimidia
donatõe ꝑꝑ nuptias ⁊ uir de lucrãda tertia parte dotis dʒ eĩ reduci ma
ius pactũ ad minus ut fiat legitimũ ut.j.de dona. ante nup.l.f. F. pater.
Itẽ qd ſi ambo ĩgrediãtur. q.neuter lucratur.ut irra aũt.eadẽ. . ſi nero

—

cõſtate in fi.led qd ſiuolũt ex coſenſu diuertere.. nõ pñt niſi ca

ſtitatis cõcupiſcẽtia ut in aũt.ut liceat matri auie. 5. qꝛ uero ex cõ
ſenſu col. vij. Itẽ nota hic renũciantẽ ſeculo haberi ꝓ moruo. ut
in aũt. de nup.S. diſtrahuntur col.iiij.ſᷣ ar. contra.ff.de uerb.ob.

Al. ex ea parte. 5. inſulam.

nirginibus ſiue alijs ſupradictis mu
lieribus tale facinus fuerit ppetratu
Bem.a. Joan.pWBß.
Eò nobis auxiliũ pᷣbẽte oĩa
que ꝓ honore ſancte eccleſie
catholice ad dei placitũ fieri ꝓpera
mus legibus cõſtituere ⁊ opibuſ ad
impere deſideramus. ita qidem
multa cũ eis auxilio ſtatuimus.que
eccleſiaſtice d octrine atq; ſtatui con
ueniũt.ĩ preſenti uero hoc delibera
tiõe duximus corꝛigenð.qꝙ actenus
cõtra dei timorẽ ſiebat cognitũ eteni
nobis ẽ.ꝙ ſi quis ſpõſus uel ſponſa
poſt datas ⁊ acceptas arras uolue
ritſe diuino deputare ſeruitio ⁊ a ſe
culari cõuerſatione recedere.ac ĩ ſan
ctimoniali uita uiuere.atq; in dei ti
more pmanere cõpellebatur uir qui
dẽ ea que arrarũ noĩe dederat amit
tere ſponſa uero que ĩ duplũ ꝙ acce
perat reddere.quod nie mãſuetudi

nis ſatis religioni eẽ cõtrariũ ẽ niſu,

unde p pᷣſentẽ legẽ ĩ ppetuũ ualiturã

iubemus ut ſi qui ſponſus uel ſpõſa

deſiderauerit ſeculi iſtius nitã contẽ
nere ⁊ in ſanctimonialiũ cõuerſatio
ne uiuere.ſpõſuſquidẽ oĩa que arra
rum noĩe futuri cã cõiugij dediſſet

ſine ulla diminutione recipiat.ſpõöſa

aũt nõ duplũ ſicut actenus.ſed hoc
tãtũmõ ſpõſo reſtituat quod arraꝝ

noie accepat.⁊ mihil amplius redde

re cõpellaturniſi quod ꝓbata fuerit
accepiſſe.nã ⁊ maritis ⁊ uxoribus

qui ſeculo renũcianit iã anteriori le
ge a nobie ꝓuiſum ẽ.ut ſiue marii

ſiue uxor religionis cã a cõiugio re
ceſſerit ⁊ ſolitariã uitã elegerit unuſ
quiſq; eorũ res ſuas recipiat.quas

ꝓ dote uel ante nuptias donatõe pᷣ
ſtiterat.⁊ hoc tmmõ lucri noĩe cõſe
uuatur ab eo qui ſolitariã uitã elege

rit quod debuit legitime uel ex pac
co p caſum mortis exigere. Hoc ẽt
cognitũ nobis correctõe nr̃a dignũ
eẽ ludicamus ut ſi ꝗqs i parẽtũ põta
te cõſtitutus uel cõſtituta uel ſorſitã
iure huius abſolůütus uel abſoluta e
legerit ſe monaſterio uel clero ſocia
re ⁊ p reliquũ uite ſue tpᷣus ſanctimo
nialiter degere uoluerit nõ liceat pa
rentibus eoſdẽ uel eaſdẽ quocunqʒ
mõ abſtrabere uel ꝑp hãc tantũmõ
cãm quaſi ĩgratũ uel igratam a ſua

( Abſolutns pe

mãcipatõʒ puia

Quaſrĩgratum

ob hoc ip̃ᷣm qað
intrauit mõaſte

rium exher̃dari

non dʒut hic ⁊
infra ĩ autẽ.e. F.

nullã 2. F. ſterdi

cimus ſed quid
ſi ante ĩgreſſum
cãm ĩgratitudis
cõmiſit u? qð ñ
poſſit exhrdari.
qr talis ĩgreſſus
oẽm macula ab
ſtergit. ut in uũt.
de monachis in
prin. col.i.uel il
lud intellige de
pactis de quibꝰ
ſatiſſace? põt deo
in monaſterio
ſtitutuſ. Itẽ quo
nouet h liliuſfa.

nã uoto non dʒ

obligari ut. ff. de

polli.ſi quis rẽ

S. uoto que ẽ roõ

tra.ſed hec coni
git uel hic ſeibm

ibialiqð dãduʒ

u Quariã.que ẽ

hodlie triens uel
ſemiſ.ut iſfra deĩ
offi. teſ. auteʒ no
uiſſima.

X Parẽtũ. ſj an

ceteris agnatis
uel cognatis ſuc
cedere poſſit ur
qð nõ qꝛ eorum
cognatio ẽ ĩ celiſ
nõ in terra ut in
aũt. qũo oʒ epilſ.
uiuere. F. non e

grediẽtur.col.i.

ſed dico cõtra.ſ.
qð dʒ nõ habẽt
cognationẽ ĩ ter

ra uerum ẽ ut ea

–

occaſione exeãt

mõaſteria ad col
locãdũ cognati
onẽ tam̃ annexã
naturali retinent
ut infra de codi
cillis.l.fi.⁊ de re
gn.iuris.l.iura.

ſic ergo no.qð nõ nocʒ mutatio ſtaᷣ ad ſuccedẽdũ ut.ff. vñ li.l. f.

y Heredes. filij.

5 Pertinere. ut ⁊ ira antẽ.e. de ſanc. epiſ. ſi monachũ coll.ix. ⁊
hoc ſi tenuit ingꝛeſſus alias ſi expreſſum non ualet.nec ualet taci
tum.i.rerũ tranſlatio.ut.ff.de ſerui.ruſti.pre.itẽ ſic.O.qui habet

hanſtum in fi. 5.

b.

la

et
..
eni

m
dis
i
i.
ſis
did

a His. nerſus eſt iſte.

b Tenorem. grecarũ legũ ut infra ne chriſtianum man.l.i.
c Enipiantur. ut ⁊ infra de here.l.manicheos in fi.ſed uidetut
hoc contra Paulum qui dixit ſeꝛui ſubdui eſtote dominis uiis
æ non tantũ bonis ⁊ modeſtis.ſed etiam diſcolis.ſed illud intelli

gitur dum ſerui
ſunt.nõ aũt pro
hibet eos lieri li
beros p.l.iſtam
4 ſic poſtea non
eſſent ſerui.
d Reducere ar.
cõtra.in autẽ.ut

nulli iud. S. adul

terã col.i.ubi uiꝛ
recuꝑat uxorẽ.
e Bnauiter. i. ſa
pienter Ignauit
.l. ſtulte
fBe epali aud i
ẽtia.acſi dicat ð
luriſditõe ep̃i
g Curamq.i.re
ne rendam ſolici
tudinem epᷣi.
b n Egociato
res. ideſt
mercatores ſub
audi ẽt ſi qui ⁊ ẽ
dic noſtrã.ſ. prĩ
cipis ſolebãt ei
negociatores ꝗ
dam chriſtianoſ
captos ab hoſti
bus redimere ⁊
exigebant ulira
id quod dabãt
ſʒ hodie nihil pᷣ
ter pᷣciũ uel opaʒ
gnquenala dẽt
exigere ut. . de
cap.l.ſi.⁊ hoc ut
ſiãt chriſtiani.i.
epi ꝓuideãt ꝗb
veerns cc. ⁊ ſup
ple. itẽ ꝓuidedt
ad iud i. c. ul le
gas ſine ſupple
õe.ſic ergo ſtatu
itur hic mõus ĩ
mercãdo x ſic ẽ
ʒ.j.de indeiſ.ne
mo exter ⁊. ff.
ad.l.iul. ð an.l.
ſi. ſo. ſpale ẽ in
meꝛcatura boĩm
uł ibi nolebat uẽ
dere.hic ſic.⁊ Fʒ
hoc pones b ca
ſum in qualibet
mercatura reruʒ
gbus hoies idi
gẽt ad uiuendũ
1 ſunt uẽales aꝛ.

hereditate uel ſucceſſione repellere:
ſed neceſſe ſu eis omnimodo cumul
nmam uoluntatem ſuã liue per ſcri

pturam ſiue alio legitimo modo cõ

ficiant.qartam quidem portioneʒ
ſecundum leges noſtras eis relique
re.ſin autem ⁊ amplius uoluerit eis
largiri hec eorum uoluntati cõcedi
mus. Sin uero ultimam uolũtatẽ
parentes nʒ teſtõ neq; alio uliimo e
logio declaraſſe monſtrati fuerit oẽʒ
parentum ſubſtantiam hłredes qui
bus ab inteſtato competit ſecunduʒ
leges noſtras ſibi defendant. nullo
eil inpedunento ex ſanctimoniali ⸗
uerſatione generando ſiue ſoli ſiue
cum alis ad ſucceſſionem uocentur
Huius aũt perpetue legis nr̃i bñ
ſicia eos uolumus obtinere qui in
monaſterio uel clericatu perſeuera
uerint.nam ſi qui eorum de quibus
preſentem legeʒ poſuimus ſanctimo
nialem uitam elegerint ad ſeculareʒ
aũt conuerſationem remeauerint iu
bemus omnes eorum res ad iura e
eccleſie hmonaſterij a quo receſſerit
pertiere . Is ita diſpoſitis ꝛpetita

lege iubemus ut nullus iudeus uel

paganus aut hereticus chriſtianos
ſeruos habeat.quod ſi inuenti ĩ tali
reatu fuerint ſancimus ſeruos oĩbuſ
modis liberos eẽ ſecunduʒ anterio
rem noſtrarum legum tenòrem. JIn
preſenti autem hoc amplius deceꝛni
mus.ut ſi quis ex ſupradictis iudeis
uel paganis uel hereticis habuit ſer
uos nondum catholice fidei ſanctiſ
ſimis miſterijs ibutos ⁊ predicti
ſerui deſiderauerint ad orthodoxaʒ

fidem uenire.poſtq;ʒ catholice eccle
ſie ſociati ſuerint in libertatẽ modis

omnibus ex prelſenti lege eripiã ur

⁊ eos tam iudices pꝛouinciarum q
ſacroſancte eccleſie defenſores nce

non beatiſſimi epiſcopi defendat ni
hil pro eorum pꝛecijs penitus acci
pienubus dominis. Quod ſi foꝛte
poſt hac cẽt ipſi domini eoruʒ ad or
thodoxam ſidem conuerſi fuerit nõ
liceat eis ad ſeruitutẽ redůceꝛe illos
qui eos ad orihodoxam ſidem pᷣceſ
ſerint.led ſi quiſ talia uſuꝛpauerit pe
nis grauiſſimis ſubiacebit. Hec
igituꝛ omnia que pietatis intuitu no
ſtra ſanxit eternitas omnes iudices

iff. de of. pre. ur.l.i. F. cura. 1. ff. de mu. ⁊ ho.l.fi. F. item epi.
i Oriſtiani.i.epᷣi alij hñt chriſtianos ⁊ ĩ fi.bñt epi ⁊ tũc eſt plana.
k. cericus queritur qꝛ hoc ſit dictũ ĩ clerico⁊ an idẽ ſit ĩ lai
co uolucrũt ꝗdã dicere ꝙ nõ.ẽ ãt poſiũ ĩ clericis qr ab eiſ
maior exigitur honeſtas qꝛ cui plus cõmittit᷑ ab eo plus exigitur
ut no.õ. ti,i.l. pſbyteri.iu dic cõtra.nã iõ ponitur ĩ dericis qꝛ i eiſ

magis dubitabatur. nã credidiſſet forte aliquis qdᷣ occaſiõe pᷣnilegiop
que ↄceſſa ſunt clericis forte ⁊ iſtud eẽt ↄceſſum qð remouet hic lex. ſed
ni hũc clericũ nõ debere puniri quũ appellatõ nõ teneat ut.j.quoꝝ ap.
re.l.añ ſnie.⁊.ff.de ſer.expor.l.ſi uẽditori.⁊.j.ſi mã.ita fuerit aliẽa.l.ea
quidẽ.ſʒ certe lʒ nõ teneat appelatio.tamẽ pena nõ deerit.⁊ pro hoc.ff.

⁊ religioſiſſimi ãtiſtites ſiue aphꝛica
ne dioceſeos in qua maxime huius
inuicia frequentari cognouimul.ſeu
aliarum prouinciaꝛuʒ rectores gna
uᷣiter ⁊ ſtudioſiſſime obſeruari pro
curent.nam cõtemptores huius nõ
ſolum pecuniaria mulcta ſed ⁊ capi
tis ſupplicio ferienturiiij.

Db epᷣali audien. ⁊ de diuerſiſ capi
tulis que ad ius cuůramqʒ ⁊ reueren
tiam pertinent pontificalem.

Mypr. Aal. Aal. Aug.ad Julia.
cõmitem orientis.
Ebgociatores ſi qui ad domũ
noſtraʒ pertinent ne commo
dum mercandi uideantur excedere
chriſtianòs quibus uerus cultus ẽ
adiuuare pauperes ⁊ poſitos in ne
ceſſitate prouideant epiſcopi.
Dem.a.ad Claudium.ppᷣ.
AOclericůᷣs ante diffinitiuã ſen
tentiam fruſtatorie dilationis
caüſa ad appellationis auxilium cõ
uolauerit mulctam quinquaginta li
brarum irgenti quam contra huiuſ
ationes ſanetiò genera

modi appell gene
lis iĩponit cogãtur expendere hãc
aũt non fiſco noſtro uolumus acce
dere ſed pauperibus ſideliter erro

gari.

Mypr Grati. Nalenii.Lheo.⁊ ar
cha.aaaa. Neopto.pᷣpᷣ.
Emò deinceps tardiores ſõ
taſſis affatůs noſtre peremni
tatis expectet.exequantur iudiceſ q;
indulgere conſueuimus ubi primus

dies paſcalis extiterit nullũ teneat
carcer incluſum. omniũ uincula diſ

ſoluãtur.ſed àb his ſecernimus eos

àa quibus contaminari potius gau

dta leticiamq; coẽõm ſi dimittantur

aiaduertimus. quis enim ſacrilegò

diebus ſanctis indulgeat quis adul
tero uel ſtupri uel inceſti reo tempo
re caſtitatis ignoſcat quis uero rap
torem uirginis in ſumma quiete ⁊
gaudio cõi pſequatuꝛ ĩſtãtius nullũ
accipiat uinculoruʒ requiẽ qui quie
ſcere ſepultos quedam ſceleris ĩma
nitate non ſinit:patientur tormenta
ueneſficus maleficus adulter uiolatõ
qʒ monete homicida patricida quð
fecit ſp expectet reus etiã maieſtatis

dicitur per ſeptem dies ante ⁊ per.vij.poſt ut in

Alb his.ſ.que dicta ſunt.s.prox. d.
y Secernimus.i.excipimius

ad.l.cor.ð fal.ſi quis.

ICLCaã. qð pᷣſumitur ſem

per ſᷣm Jo.⁊ iõ nõ ua
let ut.j.quoꝝap.l.abſti
nẽdũ.⁊ de fal.l.ſatis.⁊
ſic nõ nõ appellari ſᷣm
legẽ ante ſnĩaʒ difſi.ut
hic⁊.j.quoꝝ ap.l.ante
niſi ĩ caſibus nt. ff. de
ap.reci.l.ij.ſed alið ſᷣm
canones nt.ix.q.i.ĩ.c.
quicũq;.⁊ ex de ap. c.
cum ſit romana.

m Mulctã. ipropꝛie po

nitur. ut.ff. de uer.ſig.
.l. ſi qua pena ⁊.l. alið
„F.i1. ac.

n Sanctio que ẽ. ifra

quorũ ap.nõ reci.l.ab
executione in fi.

o Expẽdere.i.ſoluere.

ut infra.

p Hanc.i.penam.
q Erogari. ſpale ẽ hic

⁊ alias fiſco ut.j.ð mõ
mulcta.l.mulctaꝝ ⁊ nõ
hãc legẽ ſcõm Bulg.
qð ante litẽ ↄteſt. locus
E recuſatõti ut.j.de iud.
aptiſſimi ĩ medio nõ ẽ
locus remedio ſcðᷣm le
ges ut.j.de ſnijs ⁊ ĩter
locu.l.ſ.⁊ ĩ pallegata.:.
aptiſſimi ⁊ hic ĩ fi.lod
ẽ appellatõi ut infra ð
appel.l. eos.

q Erogari.ab epo ⁊ ſic

facit ad titulũ

ſ Affatus. l. re

ſcripta que tarde damꝰ
qñq; qnũ ſumus alijs
intenti ut ĩ aũt.de ap.
.S.qi.col.iiij.

t Lonſuenimus.nõ in

tuitu pſone uel ſpali pᷣ
rogatiua qꝛ tũc non e
greditur pſonã ut iſti.
de iu.na..ſed qð pᷣn.
iſpicitur ergo cõluetu
do nt.ff. de pig.ac.l.uł
uniuerſoꝝ⁊ de feriis.l.
pᷣſides ⁊ ifra de ſerijs
.l. ꝓuinciarũ.⁊.ff. quðᷣ
cũ eo.l.fi.⁊ de le.i.ſi ſer
uus pluriũ.. fi.ſed ar.
contra.ff. de rebus eoꝝ
.l.i. F. ſi defunctus
n Paſcalis.qui.ſ.dieſ
fra de fer.l.omnes.

5 Sacrilego. ſacrilegus eſt ille qui rẽ ſacram ſurripuit ſiue de loco ſacro

ſine non nt.ff.ad.l.iul.pe. ſacrile.

a Adultero. pro eodem ponuntur bec duo quũ dixerit. ð. de adulteꝛo

c i

Bedomiino. deſta domin.

b Non debet.nam fruſtra aliquẽ inuocat qni in eũ cõmiſit nt hic ⁊.ff.de

minoribus anxiliũ in fi. .ff.de nitn nup.ſilia..ſi ignõinſa ⁊ in aũt.ut li
ceat ma.⁊ auie. .qꝛ uero comperiuntur col.vif.
e Concludimus.ſ.alijs quibus permiſimus crimina minora⸗

d CLonſuetudini. nota
quod due uices faciũt
conſuetudinẽ ⁊ delicta
iterata plus puniri. ſic
⁊.ff.de iurepatro.l.i.⁊
de penis aut dam.S.qſ
quis ⁊.j.ad.l.iul.ð ui.
.l.ſeruos.S.fi.⁊.j.ð ſer
nis fu.l.quicunq; ⁊ aꝛ.
.Jj.ad nell.ſi mulier.⁊ ð
bonis li.l.fi.S.ubi aũt
⁊ de le.i.l.fideicõmiſſũ
.S. ſi quis.x.⁊ in autẽ.
de defen.ci.S.fi.col.iij.
⁊ de nacati.mu.lei. .i.
e m Imwe. i. ioculatri
ces⁊ mimi mareſ
Habitu.i.portant ue
ſtes monacharum
g Beo dedicate.⁊ hoc
ad curà ep̃i pertinet ⁊ ẽ
generalior hodie hec ꝓ
hibitio ut in auten.e. .
pe.colla.viij.
hb a KRlchigerontes
i. archipreſby
teri ab archos quod ẽ
princeps ? geronta ſe
nex qꝛ maiores ⁊ ſenio
res ſacerdotes qui ſũt
archipreſ byteri.alij di
cunt.i.archiepᷣi.uel dic
oi,. maiores ſacerdotes.
i Siocete .i. diacones
ſecũdũ quoſdã. uel.i.
ep̃i ſi c dicti adioceſi.uł
dic.i.alij ſacerdotes.
K Erga.opera.ſiotano
rum.i.metalla hoc ẽ eo
rum qui damnati erãt
in metalla. .
IDirrigantur.ut eis ↄ
ſiteantur peccata ⁊ iſtiſ
penitentiam indulgeãt
m Tuum.o prefecte.
n Excubijs.i.nigilijs.
o ꝗ Editos.i.dedi
tos uel deputa
tos uel condemnatos
nel iudicatos ut dãnen
tur ad mortem.
p Eorum repete nulli ?
die ac.
Syn oditas.i.qui pᷣ

de domino aduerſus queʒ talia mo
litus eſt ueniã ſperare nõ debet is eꝛ
go tali ſub aſtrictione dãnatur ĩdulł

tum ſerenitatis noſtre eo pᷣcepti fine

cõclùdimus.ut remiſſionẽ uenie cri
mina niſi ſemel cõmiſſa non habeãt
nec in eos liberalitat᷑ auguſte refera
tur humanitas qui impunitatem ue
tetis admiſſi non emendationi poti
us quã cònſuetudini deputauerint.
Mypr Theodo. ⁊ Arc.⁊ Hono.
Rupbino.pp̃ᷣ.
Imè ⁊ que ludibrio corpo
ris ſui queſtũ faciunt publi

co habitu earum uirginum que deö

dedicate ſunt non utantur.
Mpr Arch. ⁊ Ho.Ema.ppᷣ.
Rchigerontes ⁊ diocete er

Si ſiotanorũ nõ niſi chriſti
ani dirigantur quod officium tůum

ſolicite obſeruet excubijs.
Mpr Arc.⁊ Ho. Ruphi.ppᷣ.
Dditòs ſupplicio ⁊ pro cii
minum imanitate dãnatos
nulli clericoꝛum uel monachorum
eorum etiam quos ſynòditas uoca
uit per uim atq; uſurpationem uᷣẽdi

care liceat:ac tenere.ſed ꝛeos ad lo

cum pene ſub perſecutiòne per gen
tes nullus teneatuꝛ aut defendat: ſʒ
ſciat ſe cognitor triginta libraꝛuʒ au
ri mulcta ⁊ primates officij capitali
eẽ ſententia feriendos.niſi uſurpatõ
iſta aut protinus uindicetur aut ſi tã
ta clericorum uel monachorum au
dacia eſt.ut bellum potius q; iudici
um futurum eſſe exiſtimetur ad cle
mentiam noſtram cõmiſſa referãtur
ut arbitrio noſtro mox ſeuerior ul
tio procedat. Ad epiſcoporũ ſane
culpã ut cẽtera redundabit.ſi quid
forte in ea parte regionis in qua ipſi
populos chriſtiane religionis doc
trine inſinuatione moderãtur ex ijs
que fieri hac lege prohibuimus a
monachis perpetratũ eſſe cognoue

rint nec uindicauerint.quibus in cã

criminali humanitatis conſideratio
ne ſi tempora ſuffragantur iterponẽ
de pro uocationis copiam nõ dene

ſunt ſynodis uel congregationibus ut prelati.
t Vendicare.ſ.auctoritate ſua.
ſNerſecutionem.ideo qꝛ quum pergunt quilibet dʒ eos netberare.
Primates.i.minores officiales curie.
i Vindicetur. no. puniri clericum a iudice ciuili ceſſante priuilegio pp
ter facinoris enormitatem.ut ⁊.j.ubi ſena.nel da.l.i.? hoc quum puni
inꝛ in patrimonio ſuo.in perſona aũt non punitur niſi prius ab epo ſpo
lietur ut. S. ti.i. auten. clericus ⁊ eſt lex iſta de nerbo ad nerbum. infra de

appellati.l.addictos.

CQetera.que eis commiſſa ſunt.

yRecdundabit ſalicet hic⸗

3 Si quid.i. aliquid.
a Quibus.ſ.damnatis nel dic etiam clericis ut appellent pro dâ

Joſ. ſeepiſconi

natis.etiam eis inuitis.ut.ff.de appel.l.non tatmʒ.nec obſtat qð
clerici non debent intereſſe cauſe ſanguinis ſecundum canonẽ.qꝛ
non interſunt ut imponatur pena ſed nt non imponatur. Item ſo

gemus. . , S
Dem.aa.Euthiano.pᷣpᷣ.

Iqůi ex cõſenſu apud ſacte

ſegis antiſtitem litigare uo
luerint nòn uetabuntur.ſed experiẽ
tur illius in ciuili dumtaxat negocio
more arbitri reſidentis ſponte iudi
cium.quod his obeſſe non poterit.
nec debebit quos ad predicti cogni
toris examen conuentos potius alſ
fuiſſe qᷓ; ſponte ueniſſe conſtiterit
AMpr. Arch. ⁊ Hono. Ethede.pᷣpᷣ.
Piſcòpale iudicium ſit ratuʒ
omnibus qui ſe audiri a ſaceꝛ
dotibus elegerint eãq; illorum iudi
cationi adhibendam eẽ reuerentiaʒ
quam uůeſtris referre neceſſe eſt pote
ſtatibus a quibus non licet prouo
cari per iudicum quoq; officia ne ſit
caſſa epiſcopalis cognitio diffinitõi
executio tribſiattur.

In auten.de ſanc.epiſ.S.ſi quis cõ

tra aliquem col.ix.

CON. Iquis litigãtiuzʒ
intra deceʒ dies contradicat ijs que
iudicata ſunt:tunc iũdex locorũ cãʒ
examinet ⁊ ſi inuenerit iudicium rec
te factum ẽt per ſententiam ſuaʒ pꝛo
priam hoc confirmat.⁊ executiõi ꝓ
prie tradat que iudicata ſunt:⁊ nõ li
ceat ſecũdo in tali cauſa uicto appel
lare.ſi uero iudicis ſententia contra
ria fuerit.tunc licet a ſentẽtia iudicis
appellare ſi tamen ex imperiali inſ
ſione aut iudiciali precepto epᷣus iu
dicat inter quaſcunq; perſonas.ap
pellatio aut ad pricipem aut ad eũ
qui tranſmiſit negociũ trãſferatur.
Dem Sono. Theo.Ceci. pᷣpᷣ.
Vdices dominicis dieb p
ductos reos de cuſtodia car
cerali uideant:ut interrogent ne ijs
humanitas clauſis per corruptos
carcerum cuſtodes negetur uictualẽ
ſubſtantiam non habentibus faciãt
miniſtrare libẽllis duobuſ aut tribꝰ
diurnis uel quot extimauerintcomẽ
tarienſes dẽcertis quorum ſumptibꝰ

lum appellaãt nõ
exercent.

b Tempora. ſuf

fragantur olim
bidui uel tridui.
hodie.x. dieruʒ
nt in aũt.de ap.
pri.col.iiij.
c ſ Iqui.ſ.nõ
ſuub diti eiui
iuriſditioni aliaſ

eũ cõpromitto

re non poſſunt.

nt. ff. de arbitris

ſed ſi in ſeruum.

F.ij. Itẽ ponũt

quidã ꝙ ſint lai
ci.nã clerici non
poſſunt declina
re iuriſditionem
ſui epi. ut ar.ĩ au
ten.de ſanc.epiſ.
S. economos
aũt. ĩ fi. col. ix.⁊
hoc dicunt etiaʒ
quidã decretiſte
ſed nõ põt ꝓba
ri ꝑ legem nelca
nonem aliquem
qꝛ ille. S. econo
mos loquitur ĩ
ſpeciali caſu red
dende rationis.
ſed ſm Lotha.
⁊ ſecũdũ h̊ iura
epiſcopus null
hbabebat iuriſdi
tionem.nt.S.t.i.
cũ clericiſ.l.om
nis qui ⁊.l.iu
bemus... li.⁊ ſic
ſecũdũ eũ non ẽ
neceſſe pᷣdicta ſic
exponi.ſed certe
ſmo habebar ut
.ſ. e. epiſcopale.
d Antiſtitẽ. hoc
eſt tanc; apud
iudicẽ ↄpromiſ
ſariũ .i.arbitrũ
e Non ueiabun

tur. ſicut nec apð

quẽ piã extraor
dinariũ iudicem

ſ In ciuili.nã ĩ criminali nõ ſic tenet ut.ᷣfl.qe arbi.nõ diſti. F. nihil

g Sponte. iĩmo poſtqua conſentiunt ex neceſſitate iã compellũtur
ſed dixerunt quidam econtra qð epᷣus ſponte reſidet ĩter eos qui

eũ elegerunt ⁊ nõ cogitur ſententiã dicere.
ut. ff. de arbi.l.iij.S.i.uel dic inſpecto initio.
h Quod.ſcilicet indicium. 4
i Affuiſſe. ſi habes affuiſſe ſubandi coacte.⁊ ẽ ſimile. ff. de indi. l.

lʒ ceteri arbitri cogãtur

ij. in prin. ⁊ de au.preſ.l.i.F.fi.uel ſi habes abfuiſſe.tunc dic.i.nũ
quã in eũ eos conſenſiſſe. uel ẽt ſi cõſenſerint tẽpore ſentẽtie ᷑ una
pars abſens. nã nõ nalet ſententia altera parte abſente prolata ni
ſi ĩcõpromiſſo hoc eẽt dictũ.ut.ff.de arbi.diẽ.S.ſi quis litiga toꝝ

pfo d
lugs
one
en 0
Alitro
ora ſu
oin
lnicni
diem
Gech.
lii..
Citiein
pnialag
fomito
oſſunt.
arbiris
nuun.
ponit
ſne bi
Bcinon
declina
lionem
Ar.iau
nepil.
nomos
lix
ntetia;
cretiſte
ͦt pbe
nnelcs
liquen
ccono
nitur i
ſured
tonls.
Lothe.
1Bium
nvl
iunſdl
ntti⸗
ſolom
1lin
eſt
i roni
dicnſe
ſedcne
bebaru
copale⸗
ie hoe
imi
hpronl
arbinn
velabmn
necepd
ermwr

iuden

Knbi
cos gun
cogin

licb
leimt
olannt
igntor

Item nota quod nſq; ad hanc legem tractauit de cura epiſcopi
nanc de audientia incipit tractare in hac lege.
k e Piſcopale. aud ri.hec lex lo quitur quã duo non ſubditi
ↄſentiũt in epᷣm.nec in extraordinariũ.⁊ ꝓrogãt iuriſditio

t i UAdices. negetur. ad hoc.j.de ouſ.reo.l.i..l. f.
u Libellis.i.panibus a libũ libi uel a liba libe quod ẽ pãis albuſ
⁊ ſubcinericius.⁊ ſic ẽ diminutũ.⁊ hoc ẽ quod dicitur ĩ auctoritate.pueꝛ
fugitiuus noluit libum a ſacerdote accipere.

RI

nem eius.ſuperior eni quũ in arbitnuũ.ſed auten.ſi quis luiganti

um quando ĩteꝛ
ſubduos iudica
uit. æ ua non co proficiãt alimònie pauperum quoſ
riget legẽ iſtĩẽ in ad lauacrum ſub ſida cuſtodia duci

eo ꝙ hic dicit ñ
appellari.ſed ſe
cundũ alios cor
riget ut ibi ſtatiʒ
dices. Iẽ ĩ du
bio preſumitur
in cũ ut ĩ iudicẽ
conſenſum poti
us quã in ar bi

oʒ mulcta iudic.bus uiginni librarũ
