nt: ð. de nõ nu.pe. ui põt facta per iudiceʒ ſubtili ei⸗
.Jl.i. Zctibus. 5. lup cauſe eſtimatione vt rem predictã
ceteris. ⁊ debitoꝛi ſoluere ⁊ creditoꝛi liceat
i p Ecunie. ꝓp petere:pꝛeſtanda de euictione cre
feſſio quia ditoꝛi caùtela que debitoꝝ ſit poſſi
ſcribit creditõ ſe ꝛe bilis:quod eſt in omni actione.at
cipiſſe pecuniã cre ſi crẽdiioꝛ paratus ſit emptorem rei
ditã qᷓ dicitur apo pꝛeſtare:opoꝛtet debitorem caute
cha. la iudicis arbitrio creditoꝛi pꝛebi
k Maioreʒ. maio ta rem tunc diſtrahere:vt ſatiſiaciat
rẽ ſiqdẽ qꝛ reddi creditoi. Dem. a. Caſſio.
tio charte etiaʒ ob Anikfeſti iuris eſt tam alio ꝓ

alia cam fieri põt

i ut liberei öbitõ

vñ ⁊ de hoc ſubij

debitore ſoluente quã rebuſ
pꝛo numerata pecunia cõnſentiete
creditoꝛe datis tolli paratam obli

cit lex ſequẽs. con gationem. Dem. a.Domicid.
leſſo hec apte ðno HNaquilſitiò ueꝛitatis tolli non
tat libeꝛatõm. Sic potuit quod chirographa

ergo nõ ꝙ ſufficit
cꝛeditoꝛẽ liberare
debitoꝛẽ.ſi nõ põt

reddere inſtr̃jm. ut ratoꝛis ſigniticãte quod nibil cr̃di
hic ⁊. fl. de le.i.l. toꝛibuᷣs debebatur quuʒ nihil pꝛo
buiuſmodi. S. ſi ita hibeat.⁊ creditoribus ſatiſſactum
cui. ⁊ non ueſt:e pecunie:ſed ipſius cui
1ꝗq Bod õuo negotium gerendum mandaueraſ
luntatẽ. de pꝛoceſſiſſe ſolutionem.
bitoꝛ dʒ pꝛobare Dem.a.Hiogen.
ſibi redditũ nolun J actòꝛe ſeruo tam ĩ mutuiſ
tate creditoꝛis duo dandis pecuniiſ qᷓ; debitis
bus teſtibus. niſi i cipiendis pꝛopoſito:in hoc quod
caſu. vt. ð. de la. li. ſuſcèperas eiuſdem domine pèr ip
tol. §. ille aut. ⁊ ẽ ad ſum feciſti ſatis inſtrumentum inaè

bane ⁊ ſupioꝛẽ le

que fecerat pꝛocuratoꝛ tuus recep
ta tibiqʒ reſtituta ab ipſius herede
pꝛoponas cuʒ ſubſcriptioñ pꝛocu

ſolutione celebrata nihil tibi noce

VT

cc.ꝗ ⁊ ſup hac.l.poſſet poni.⁊ ñi in alijs caſibns ut no.õ.l.ꝓxci.

õs

t · MNꝓniſitio. ꝓcuratoꝛ tuus creditoꝛibus tuis ꝓpꝛiã pecuniã ſo

uit ⁊ chuographa recepit ab eis tibiq; ab eius br̃de reſtituta ſu=t
ĩ ꝗbus erat ſubſcriptio ꝓcuratoꝛis.ſ.ꝙ nihil creditoꝛibus tuis debebak
ecerte ñ tollit ꝓcuratoꝛi actio vel heredu lʒ enĩ

dñi actõe liberar̃ ſe mime poſſunt.
Dem. a. Eufrail.
JYõperas certi ſerui ꝓ pecu
nia ſumpta ſibi indebuũ cõ
penſare placuit creditoꝛi.his ſecun
dum fidem conuentionis preſtit᷑ ð
mancipio reſtituẽdo pacti tenõ ſer
uari debet. Dem.a. Rutfo.
Mrèreſt multum utrũ ne ſpe
futur̃ numerationis ſuſcepii
ſe te quod inſtrumento continetur
ſcripſiſti:an accepta minore q;ʒtita

le tantũ q;tuʒ lectõ pꝛobat in ſcrip

tura conferri placuit.naʒ ſuperioꝛi
quidem caſu reſidui peiitio debiti
manet integrà poſterioꝛi pᷣo cõſen
ſu tranſactionis finitis ſtare conuᷣe
nit. Dem. a. Grato.
Nductum.i.cancellatuʒ nec
ne.ſit chirographuʒ ſolutio
nem ueſtram ſemel cauſa debiti ſac
lam ei qui exigẽdi poteſtatẽ habu
it ꝓbãtiũ nihil ĩfeſt. Rẽ.a. Bal.
Jliterarùm Auxenonis cõ

templatiõe quas ad Ariſta

nem de numeranda tibi pecunia ðᷣ
derat te recepiſſe ſcripſiſti debitum
ab ariſtone mandato non impleto
quum petitio debiti manet integꝛa
nihil legitimã exactõʒ ipedi poteſt
Dem. a Rnſo.
Am prò pecunia quam ac

cepeꝛas ſecundum placitum Euã

dro te fundum dediſſe proſitearis
eius induſtriam uel euẽtũ meliorẽ
tibi non ipſi ꝓdeſſe ↄꝛiũ ñ poſtula
turus ſi minoris diſtraxiſſet non
iuſte ptis. Bẽ.a. Aureliano.
Olutiðneʒ aſſeueꝛãti ꝓbati
onis onus ĩcũbit.quo ſacio
chiꝛographum condiceꝛe potes.

? ip̃e de creduonbus eꝛat
ꝑ hoc ꝙ de ſuo ſoluerat iũ

generalifmone nõ ↄtineĩ
ꝑſõa loquẽtis ſic ⁊.ff.loc.
ꝗq ĩſulã. .fi.⁊.ff.ð ſenat᷑.l.

.ſed ar.ↄ.ff. de pig. pau

lus. .ſi.⁊ de.v.ſig.ſamilie
ap.cui põt rñũderi ꝙ domi
nus vr obligari ꝑ ſeruum
vñ ⁊ ibi ſeruus ipe obligat
Atem ar. ff. de ↄdi.⁊ de.
qui heredi.S.plaucius Iʒ
certe ĩ generali fmone ↄti

netur ibi perſona cui log

tur teſtatoꝛ Yo.

u Que fecerat. obligando

ſe creditoꝛibus pꝛo dño

x Creditoꝛbus.ceteris.
y Et nõ ueſtre.i.a vobis ð

bue ueſtꝛo ꝓcuratoꝛi.i.ei
quã debetis ꝓcuratori nã
ut ex pꝛi.legis apparet do

mino loquit. ⁊ ita repetit
vbũ illud ſatiſſactũ.⁊ illi

erũt datiui caſus ueſtre pe
cunie uel dic melius ꝙ ſũt
genitiui caſus.nec repetit

ſatiſfactũ. imo reſpiciunt ſe

quẽtia pꝛoceſſiſſe ſolutõeʒ

3z NJZactore ſeruo. ac
cepi a dĩa mutuuʒ

reddidi ſuo actoꝛi libe
ꝛor ⁊ quidem.

a Suſceperas. a dño.
b Per ip̃ʒ.ſ.ſoluẽdo ſibi
c Innane. ſic ⁊.S. ad ex. l.

facit.ð.e.l.nihil

d ſ Joperas. pacti te

neoꝛ.ꝗ eſt ut ſatiſ
fato ðᷣbiio in operis ipſe ſ
uus reddatur ꝙ fieret etiã
ſi lipliciter pignoꝛi fuiſſʒac
ceph.ut.S.ð pi.ac.il.i. ⁊.ij

anten. coll. prima.
tuͦ
lun⸗ 4

gẽ.ff. de pꝛoba.ſi re poteſt:aliter eĩ ſoluentes ſeruo ð
chuographü. ꝛ. ff.
de pac. labeo. ubi
de boc nõ.ꝛ.S.de fi.ĩſtru.l.i.⁊ de remiſ.pig.l. creditricẽ.⁊.j. ðe
dona.l.prima.accurſius
m e ¶ zʒ ſic ergo nõ. ꝙ aliud pꝛo alio ĩuito creditoꝛe nõ põt
ſolui.vt ⁊.õ.l.ꝓxi.⁊.ff.ſi cer.pe.l.ij.⁊sõ.de ſᷣis nup.aut᷑.
ſed ſi auꝑ. ſed hoc fallit ĩ caſibus. ut. fl. de le.iij.l.nõ dubiũ... ſi.
⁊ de auꝛo ⁊ ar.le.l.i..fi.⁊ i alijs quos notani.ff.ſi cer.pe.il.ij.int᷑
quos ẽ vnus ĩ aut.hic poſita.hoc niſi ⁊c.que ẽ de ſideiuſ.S.qð
Alutentica.
n hb c miſi.dixi nõ poſſe ſolui aliud ꝓ alio.hoc niſi ⁊c̃.
o LMobili. ſ. debitoꝛ. accur.
p Melioꝛẽ. hʒ boc iõ qꝛ accepat auꝑ ꝙ eſt pcioſiuſ metallũ.ut in
coꝛ. al res mediocꝛis poſſet dari ĩ ſolutũ.vt.S.de ſacꝛoſan. eccle.
aũt. boc ius poꝛrectũ qᷓ ẽ ↄ ł dic ꝙ ẽt ſi in alia re ſit debitoꝛ hẽat
tñ locũ ꝙ h dicit ⁊ iõ qꝛ quũ vnũ ẽ ↄ creditoꝛẽ ut initus aliud ꝓ
alio accipiat.aliud ſit ꝓ eo ut optimã rẽ bẽat in ſolutũ.ar.ff. de
lur.iu.l.eũ qui.⁊ ĩ eccleſia ſit ſpãle.vt ĩ dicta aut.hoc ius poꝛ.
ꝗ Cautella. ꝙ. ſ.de precio rei ſoluet creditoꝛi.vt ĩ coꝛ.aut.
r m Alaikeſti. ſoluẽte. ut. ff. de neg. gel.l.ſoluendo.
Cõſentiẽte.ñ ĩuiio.niſi ĩ caſibus.ut ĩ aut.ſuꝑioꝛi h niſi.

xliij. e Mitereſt. ne. i. an.
MNũüeratõis.i.ſolu
. tõis.qᷓ;titate.trãſigẽdi aio
g Integra. ut. Sð.e.l.ſi inteꝛ.ſi modo intra.xx x.dies petierit.ut..de non
nu.pe.i.in contractibus..ſuper.
h Conuenit. ut ⁊.S.de iranſac.ſiquidem. SD
i i Ndudcu.nõ ꝙ h̊ ponitur pꝛo eo inductum ⁊ cancellatum quuʒ

pꝛoprie ſit inducere per medias litteras penam ducere. ⁊ cancel

lare admodum cꝛucis ducere.⁊ incipe ↄſtructionem in fi. nihil intereſt
⁊c.nam nidebatur debitoꝛem non liberatum quum chirographum nõ
ſit cancellatum.ſed tamen non intereſt.ſ.ueſtrum pꝛobantium ueſtream
ſolutionem ⁊c̃.vt.Sð.de non nu.pe.l.aſſeueratio.

k ſ Alitterarum. Auxenonis. nomen debitoꝛis.

l Ariſtonẽ aĩcũ ſuũ.mãdauit eĩ debitoꝛ tuꝰ aĩco ſuo ut tibi ſoluerʒ

m Mon ipleto facto a ðbuioꝛ ad ariſtonẽ aĩcũ ſuũ ð ſoluẽdo tibi creditvõ

n Põt.õ auxenonem ſi modo.j.xxx.dies paꝛiiũ ſu iuri.ut.S.de nõ nu.
pecunia.l.in contraciibus..ſupr. SS
o c NZʒ ꝓ pecũia. ↄriũ nõ ñ dʒ ꝗs poſtulaf̃ cup oriũ ñ eẽt petiturus
⁊ ẽ ſic.S.ð vſu.ſi ea lege.ſʒ ar. .ff.loca.l.ea.l.ſqj ibi ex vi pacti fuit
p ſ Olutõem. ĩcumbit.ut.S. de ꝓba.l.i.⁊ de ñ nu.pe.l.aſſeueratio
Quo ſacto.i.ſolutione pꝛobata.accurſius florentinus.

r Cõdi.ſi ñẽ ðbuõil.al vẽdicat.vt.s.ð ↄdi.ex le.l.diſſo.⁊.S.ad exh i.

3

.

a De acceptila. dixit. ð. de veris ſolutõibus nũc de imaginaꝛijs.ĩ aceep Eptlo ſp poſſe agi ad ſũptus ſi vo ex ſtipulatu.nõ ſed pria placet. na
tillatõtibus.nã acceptilatõ. ẽ imaginaria ſolutio vt iſti.q. mo.t.O. F. i r Singlis.i.iĩ re ſingulari.qꝛ aut erat hiditaria ⁊ tũc ẽ facta iiuꝛia Gelobi⸗
b 1 Alm nbi loquii ipf ſzai petẽti ꝓ ſoꝛoꝛe minoꝛe accepto ferente cii ñ vẽditoꝛ ſi tenei.vt.ff.e:ſi ꝑ iprudẽti ⁊ bi plene dixi ant non “
* foꝛie ſucceſſit uel defendit eam. erat bãditaria.⁊ tũc ñ vr̃ uendita vt ꝓbatur bec diſtracto. ff. le .
Solemnibus qꝛ dixit debitoꝛ hẽs ne ꝙ tibi debeo.⁊ ipſe rũdet hẽo ac hꝛ. vẽ.l.ij.ĩ pꝛin.⁊.fl.e.Fui venditoꝛ ⁊.l.naue.ſed qd ſi im tria ſᷣ Pnk
cẽpiũq; tuli.ut iſti.g.mo. . ðèDMWU dia eꝛãt i heredita unm.
1.. 5. aãt. Ded quõ hoc S te ⁊ illa ſunt euicta MV
feri potau ẽt cũ tutoꝛe. ſ. Eẽ accept lationibus. niſſe conſtet.niſi aliud nominatum dicũt qdã lʒ ñ aga ſguler
daonãdi aio. ut.. ð admi. inter contrahbentes cònuenit. tur ꝓpt pmũ lfm U 4
tu. l. nõ oi. Ne. nõ fuit facta Mr. Anto. a. Primo. BDem. a. Carte. tertio iñ euiclo agi cgu
B aio donãaãdi.ſed aliud in Am tibi rſcripſi poſſe apᷣ VAoniam auus tuus quum tur de oĩbus. ad gui .
uicẽ erat datu l dandũ. in iudicem queri:an ſoͤlemni predia tibi dõarei ð euictio exẽplũ.l.fal.ſIʒ Jo. n ſa
quo ſi decipit reſtuui põt. bus uerbis tuioris autoꝛi ne eoꝛum cauit potes aduerſus co 3 qꝛ hereditas eſt z
ut. S. ſi aduerſus trãſ.l.i.? tate interueniente ſoꝛoꝛ tua accepti beredes luos ex cauſa ſtipulatiõiſ ẽt ſine vllo corpoꝛe ſcrze
ij. ſñ tutoꝛe ipo iure nõ latione debitoꝛem ſuum liberauit conſiſteꝛe ob euictionem pꝛedioꝛũn ut fl. de pe. bi.l. be duct
vʒ. vt. S. de ĩ ite.re.mi.ſi cu quare ſi in repetẽda peccunia quiu pꝛo poꝛiiõe.l.hereditaria. Nudo ꝛeditaſ.ſi iñ nec no nis.
ratoꝛem. = Exoluit diuerſa pars pſeuerauerit auteʒ pacto interuũeniente minime minia ſüt ĩ hudita inli
A Exoluit.ſ.ðbitoꝛ poſt ac uteris defenſionibus cõpetenubo. donatoꝛem teneri hac actione cer te. nec aliqd aliud liſ
ceptilationem. Mpꝑ.Dio.Max. Claro. tum eſt. Bem. a. Aurelio. niſi pdicta pdia linozt
e Perleuerauerit repetẽs donationis gratia noua Vi rem emit ⁊ poſt poſſidet dicet pᷣciũ.nec eim beoli
indebitum. V tione facta pẽr acceptilatio quamdiu euicia nõ eſt auto ſpes emit. niſi boc nadrares
Befenſionibuſ q̃ nulle ſt nem pꝛeſtitiſti liberationem pmni rem ſuum pꝛopterea quod res alie agat.⁊ tunc decipi algne
ſi accepto tulit ſm quoſda agendi uia perempta eſt. na uel obligata dicatur conuenire ens ↄdẽnabi. ut iiropof
vel dic ꝙ aliq̃ pñt eẽ vt ſi Dem. a. Demetere. non poteſt. ff. here. ven. l. cuʒ Gnpooſtl
dicas nõ ſolẽnit᷑ factã.lłſñ Er aquilianam ſtipulationẽ Mpr. Anto.a. Geoꝛgio. hereditatẽ ⁊.l. ꝙ ſi iſechz6
tutoꝛis autoꝛitate.łeã leſã ſubditam pacto obligatioñ I pꝛẽdiuʒ tibi pꝛo ſoluto da i uẽditõne.⁊.l.hoc dlin
g ſ donationis. ſec precedente ſublata ⁊ acceptilatiõe tum eſt quod alijs creditori autem. fefebaat
ſiſiſiii ñ donatõis quia que fuẽat inducta perempta ei qui bus ſuerat obligatuʒ cauſa pigno ſ Venſſſe.i. uẽ dita ſtoneſe
tũc ageret pᷣl.v.ĩ id ꝙ con ex nłlã cauſa reſtitui poteſt omnis ris mutata non eſt.igitur ſi hoc iu eẽ ab eo g de iuĩ.ẽ Nuͦtaui
uenit. ut.ff. de Pl. v. l. ob eã agendi uia pᷣcludiiur. xliiij. re ſuerit euictum utilis actið tibiꝰ beres.ſi ergo ẽ mo anettie
b Per acceptilatõeʒ alias tra debitoꝛẽ competit. nam huiuſ dica res enicat iõ ltanö
gageret antiqua ⁊ exciperel Pẽ euictionibus. modi ↄctus uicẽ uẽditiõis obtiĩet. ꝙ non fſuit heres ätie
ut. . de tranſ.l.yt reſpõſũ . BDem. a. Patrone. nusdito agit. ut. f. fuegint
?.ff.de trãſac.l.ij. Aopr. Seu. Ant. a. muciano. X pꝛèdijs his qᷓ mercata es de hr. uen. ꝙ ſi n k ſtſl deee
.i Dis agẽdi.ſic.ff.ð ſol.ꝗ Mptõꝛ hereditatis reʒ a ſi aliqua a uenditoꝛe obligg la. iẽ hoc vendita arlior/
res.S.areã.⁊.j.e.l. ꝓxima poſſeſſoꝛbo ſumptũᷣ ac pi ta ⁊ necdum tibi nadua ſunt ex em hãditate.ſi at ꝛem 16
k p Er aglianã. ſic dẽaz ciilo ſuo perſeq debet. euic pto actione cõſequeris: ut ea a cre ſingularẽ heredlita
qꝛ ab aqlo fuit idqu tio quoq; non pꝛeſtatur in ſingulis dlitꝛice liberẽtur.idem eniʒ fiet ſi ald tis vendat tenei de WD W,
ta ut ꝑ eã nouarẽt oblatõſ/ rebus quum hereditatem iure u uerſus uenduoꝛem ex uendito ac euict. vt. ff. de pe. niſel
iuriſgẽ.⁊ ĩ ſtip.ðducerenĩ “ heã. l. ſed ⁊ ſi lege. i tir
ut ſic ꝑ acceptilatõem poſ ( F. it ſi c diſtꝛaxit N
ſent tolli ꝙ als nõ poſſʒ eẽ.ut hẽs h.⁊ iſti.g. mo. t. o. . i. ?. F.ẽ aũt. ⁊.fftcle t Cõnuenit.iſ.ut ſingulis pᷣſtet euictio lqꝛ ſingulas res de brditate lei
reg. iui. l. nibil t naturale.⁊.ff.de ſolu.l.ꝓut qſq;.ſuꝑ realibus actõbꝰũ affirmanit. ut. ff. de here. vẽ.l. niſi de ſua Lniſi ſciens dixit rẽ illaʒ 8 .
an aũt. poſſit fieri acceptil.quum non ſit obligatio ⁊ qualiter.dic ut.õð.le ñ eẽ pr̃ditariã.ut.ff.de here.uen.l.hoc autem. ufce
tranſ.i.ut reſponſum.accurſius florentinus. u ꝗq Aoniã auus.hr̃ditaꝛia.nã ꝓ ꝑte qua heres eſt extincia E⸗
NPacto ſi enim connuenit ut fieret.⁊ ſacta fuit. cſt actio. vt. S. de here. act.l. ſi adulta. — . hnpte
m Acceptilatõe.i.p acceptilatöům. Perẽpta.ſ. ſtipulatõe aqliana. x Interueniẽte.ſ.ĩ donando.⁊ ſic oli ñ agebat᷑.ſed hodie ſic ↄdi. a
n MNulla c. Iunt ei cãe ꝑ quas ĩ talibus gꝗs reſtitui põt. vt ꝓpter minoꝛe,z ex lege. vt h ſubijcit. a.j. e dona.ſi qs ar. lI dic iterueniẽte ſuper 1 6
eltatẽ. erroꝛẽ dolũ metũ.ſ.ſi dolo łmetu ĩductus fuit ad accepto ferẽdũ ſic euiciõe pᷣſtãda.⁊ erat oli nndũ ſiue ex iteruallo appõeret ad pac K⸗
agit act. de dolo ł metu.ut..de trã.ſub pᷣtextu. S.fi.vbi aũt bñ ⁊ rite fuit tũ donationis.ſiue ẽt ĩ continẽti.quũ eĩ nec ex illo poſſet agi ꝑ Mhmn
facta acceptilatio.ſʒ ñ ſuat᷑ fides.tũc dic qualr agal.ut.S.de trã.l.actõe. ↄſequẽs nec hoc iformabaiĩ.vt.ff.de ꝑi.⁊. cõ.rei.uen.l.ſi ĩ vẽduõe mlau⸗
Itẽ ſi accepiilatio ẽ ĩutilis rõe rei vel rõe ſolẽnitatis omiſſe.an ſaltẽ iuẽ. ſecus aũt ſi ĩ traduõe ap ponebaĩ.ut.j.de dona.l.legẽ ⁊. . de re. Mſ
nudi pacti ualeat. . vt no.ff. de pac.ſi ynus.S.ſi acceptilatio p. l.ſi. ſed quũ hodie ſit ꝓ ueſtito ipm pꝛicpale neſtiet ? alið pec 1 4
o SDe euic.qꝛ ſoluta ⁊ empta ſolẽt euĩci.iõ de euictione ſubijcit. iũ euictõ s ſui coherẽtia.ubi ãt nihil eſſet de euict.cautũ. lũc do
p e Mptoꝛ. rẽ.ſ.ſingularẽ illins hereduatis empte. loſus donatoꝛ tenei.ut.ff.de dona.l.ariſto.als ſi icepit a pactiõe ſaboten
Sũptu.ſũptus quo ad expẽſas ꝑiculũ quo ad rẽ quam ꝑdit ſed tié ſi a traditõe nõ git. ad iſtar dotis.yxt.ð.de iur̃ do.l.i.⁊ ad h⸗ K
ſʒ patial piculũ ꝑdendo.an rehẽat a vẽditoꝛe.ñ aꝑit h de ſũptu iz de ex fl. de edili. edi. l. ad res.ĩ legato auiẽ euicto diſtiĩguii ſu ĩ ſpecie.⁊ Mrinne⸗
tiatõe rei ſic dicẽs ꝙ enictio nõ preſtat.de ſũptu ãt dicas ꝙ v priĩa ſacie ſic nõ agii.aut ĩ geneꝛe ⁊ agit᷑ ut.ff.e.ſi is ꝗ· 7. l. heꝛes. ? de le.i. ſi lenftnin
ex bac lr̃a ſuo ſũpiu qꝛ uẽditoꝛ ẽptoꝛi nõ teneat᷑ ad ſũptus factos ĩ cĩ eni ſubſtituto ⁊ hocĩ ve lucratiua ĩ q̃ſi lucratiua gd ſit dĩ. ff. ð nox. nn
tõis. ſed certe diſtigue.an ꝓ re pꝛicipali põt ex ẽpto ad itereſſe agi.⁊ tũc .l. ſi no xale. S. fi. accurſiuus. nocgo
ꝓ ſũptibus aget.vt.j.e.ſi quũ qſtõ.i fi.⁊.fl.de doli ex. ſi fideiuſſoꝛ. 7. f. y q AVi rẽ poſſidet.maxĩe.nã ⁊ idem ſi nõ poſſidet.ut.ff.e.l. neg
ꝙ fal. tu. au. l. nouiſſime. 5. põp. ⁊ ar. f. ð liberat.le. l. petitoꝛ. .ff. ſimulier: nõ tamen conſcquens accurſiuiis alnbe
ue. no. l. fi.ĩ fi. lʒ illa eõ poſſet itelligi.ſi ãt nõ põt ager ẽptoꝛ ꝓ re pꝛĩcia ʒ Nõ põt. vt. ⁊.ff.e.ſi pls..mota.niſi ĩ limine ↄtractus eu ctio ĩ Prrin
li. vt qꝛ nõ ẽ euicta ł alia de cã vt h erat.⁊ tũc ñ ꝓ ſũptibus agei.vt h.⁊.. mineat. .e.ſi poſt ꝑfectã.uel niſi hoc ↄuenit.ut.j.e.l.ſiue ĩ liberia felipe
ee.ſi ſtatus ĩ fi. ſuã eĩ rẽ egit ẽptoꝛ.vt.ff. ad trebel. deducta. . ꝗ poſt tps. tẽ. uel niſi uẽditoꝛ fuerit ſccẽs.ut.ff. de act.ẽp.ſi fuus ĩ ſi. uel niſi 1A
nili fuiſſeẽt ꝓmiſi. ut. ff. de. v. ob. l.vẽditoꝛes. ⁊ ẽ ſimile ĩ eo ꝗ liber eẽ iuſſo ad cauẽdũ agaĩ. ut. ff. e.l. ij. Nẽ niſi agat ut libera tradat.nõ aũt fingh
E redditis rõibus.vt ſi nulla ſũt reliqua puz erit liber.ſi aliqua tũc ↄpu euictõis noĩe vt qꝛ crat obligata.ut.j.e.l.ex pdijs.qᷓ oẽe ſunt 5 Lanen
tare qñno ⁊ reddere reliqua tenei vt.ð.de ma.t.l. c teſtõ. Iẽ li uincit -p ſed omnes hent ſuas rõnes diuerſitatis. ut diii.
or ẽ alia rõ ꝙ ñ agat ad ſũptus.qꝛ eos ↄſegt a victo ex generali regula a ſ J pᷣdiũ.ñ eſt ut 7.. de diſtrac.pi. ſi debitor ſʒ certe imo/ H
gnictus nicloꝛi ⁊c. ut. S. de indic. ꝓpeꝛãdũ. .ſiue ãt. Alij dixeꝛũt ſi agati x 3 vi diximus.ð.ſi anti.cre.l.i.aʒ . =GM 1nn
iclen

rluu Aclio. lex ẽpto p enic: ut bic ſubijct.x. f de pi.act.l. dlegant cataidn erbocapanet .
unn iĩ prn. ⁊ ar. ff.e.ſi plus.S.⁊ ſi iuſſu. Sed vi dada umiqna „ Soogee ſunt. ex hoc apparet hanclegem loqui quum empteꝛ nõ pofſ
on de ſol. ſiꝗs allã. 5. de Iñijs.l. lbera q ſũt 8. ſo. vt in ila .·. ibera ebat.ſed agebat adueiſus alium. a ſic reus dicitur ſacere actoꝛi c
lacio ce e X pdu .ge ns. l. ubeng 4 it S.ſo.vt in iulla.l.libera uerſiam.ſic.ff. de pꝛocura.non ſolum.(. ſi õ
ſͤn Xpdus.ex empto.non ex cauſa eu iciomis.ſed qꝛ lberi toꝛ lure exceptionis boc deb m. 5. ſi ſtatus. nam ſi poſſideret emp
diteiie rem non tradit ſueut ſeꝑ pꝛeiumitu: nendidiſe ſecun duz tonſequlmr p yend uit conſequi a vendicante. ꝙ ſi non ſecit nõ
dſi nom 8 ſen Ui Cueie boficrre ſan ſine
tione. ⁊ ꝙ hic con tione pꝛecium I ereen git a ſua.al nec a vendio
pe pꝛecium petente 2 , ᷓ”D ec a vendito
nt K ſequuur agedo.ſ. none — enlez qon cxerp ſinibo ſuis quos demoſtꝛauit agri re quicqᷓ cõſequitur. ut.ff.
D Te3 9 fueris. uendidu lis finàlis ad ueditoꝛc nõ .l. iré auamGi.
ih 4 vi res liberetur ið Mpꝛ. Alex. a. Ociaui . ueduoꝛe nõ e.l.ſirẽ quam. .i.
. 1G. ld conſequitur excipi Or du —„ „ peruinet. Decm.a. Ciemennie. ſ ſin incat
ilalig⸗ endo vt ſubijcit. ð zs Ecepuone doli recte eüäum Rnone duod non
herc 0 R soe. itor euictione non pꝛo E eE . ne quod non
riinan. enim ſet c. ut agn. miſerit re euicta ex empto cõpetete ſidei moutbis que ab auioꝛe iuo ſuerit vendditono. viff..
ocna .fl. de ↄ emp.l. pa actione oP ideiuſſoꝛem accepiſti. ſi eius noie fſundum. 1
ertilt a rdege d coir. nem. em. a, Jiario. controuerſiaʒ retert quaſi peꝛ uxo Lis ſinalis. i l
ulitinrn rei nen. babitatio ae lancka Kuicta tes rem iuu anttq; tu emeree cõpeta adeſmbus as ni 4
ſitiic nũ. 2 facit. ff. de. . „ eſt ſideiuſſoꝛt etiã ſi agi cãm uit qui uenduioni adeo cònieniu un ctann⸗
tide nüu. ? facit. ff. de. ÿõ. ignoꝛauerit ↄueniri euictiõis noi li utſe et v ie d ea . Bum. reken ergo petito
tdlg it ob.l.cũ ſtipulatus bic 5 noie dedu ut ſe et ꝓ euiciiõe obligànttt. rio iud cio ſit aliquid eui
taigh .l. oſſe ñ abigił. Bẽ.aa.Llemẽti dr. E bligan rio iudicio ſit aliquid euic .
ſtuztn li 62.emp. len P gg, Deda. emẽti. Mypr. Goꝛdi.a. Philippo tum nel hoc indici
lcidd „783. emp. l. I anröig F„ — „ oc iudicio de ꝑ
ißcüine . piõꝛ ſundi mii autõi aut Züc in libertaieʒ ceuictus e tn nalc de i
8 ,B dio:neq; ex ſtipulatione:n n 5 n emi f. jr ſi lice ff.e.l.ſi ma
ittmrten obligata dicunt ꝗ ne:n; e quum coperares conuenii:ut ſi .nbi dici
. ex dupla:neq; ex empio actionem qua qu eyares conuenil: uli acipium. .fi. ubi dicit non
R a queſtio ei ia e e r
Aiti da nõ poſſe agi x contra uenditoꝛem ueil nideiuſſoreſ ſi eo eio nomie relata eſſet interelſe quo genez udlici
bee mla empto vt lib e aciun necdum euicius eſſet vt iu pꝛe
enic nb vt liberetur eius habet. Sed ⁊ſi iudicio ẽpioꝛ ciuʒ rteuperares pꝛeles pꝛoumcie euincatur ſed certe non di
irtln ſic eſſz detenonſ nn affuit: aut pene per iniurid iuu quod nbi pꝛeſiduʒ anumaduert gunt euimd Dor iudico⸗
linch conditionis ẽpto icis uictus eſt abſente autoꝛe uel nn reſtitui iubebit. Auum holſt ſoperarerli
⸗ RM F re nadua quam ſideiuſſoꝛe regreſſũ aduerſus ipᷣm Dem.augus ⁊ ceſar golio perari. Item ſi ſuperetur
ltili iĩ non eſſet tradita nõ habet. Dem. a. terentio. J0b cauſã iudia 5 hecunua ſibi adiudicatur.
beogeeni nt. . e. qui rem. ſʒ Icoöntꝛoue:ſia nbi poſſeſſo capta Rnd e ed ne Alij diſtinguunt an oſten
wic, nenl geba gi nis quam bona ſige te emil⸗ cui pᷣcipiedi ius fueru lach abus Erminde mMra ſunduz
i n ut lbera ſe allegas ab aliquo mouetur au ↄplecteris tu mẽcato es fruſira ab ut bi an exna eum lermi
— d i argo r po tori berd ue eius denuncia ⁊ ſi ea q ↄdenata e ul qui ĩ epp locũ ſuc pinrer⸗ Nt bit: anod hon
elngu gi ut lberet. quidem obtinueris habebis qð ei ffert qſtio ſiqde ⁊ ſi eni acet,
ümg D yt.f. de aci. emp.i. in autem euictum ent waß eege t algte cremn fz 1e Kemone ab nnto
hibeefnu creditoꝛ.ꝭ.pdium ce ſucceſſoꝛe ue eius cõſequeris qᷓ; aduᷣſus eos dari ðbuiſſe actõʒ: 6 reervendltdi rn
lunriin dn ODn dubi li tua intereſt:in quo cõtinetur etiã R cij ſoluti o pꝛoſicit rectifli zigl ta doli quia dolo facit qui
ueihnau Anatur. ut.5. eoꝛum perlſecutio quein iez epta anaſt. be e le reſcrip petit ꝙ rſtituturus ẽ.vthic
Penartnidee ð ↄmu.ꝛe.ali.ſi ma ale ut melioꝛ fi DBez. a. Decundino. 2.fl. de exceptione doli.l
c ſtficeſr ioꝛ. ⁊.ff. e.l. ij. .l. ſi Den- ao. Kostalnt. n. Ranadonäiitose n elo
e e⸗ Eellexe. uen .4. „.a H.e..6..: . filiↄ eiuſdẽ pr̃is hr̃s fru
ii 3 ner ione en Rnnds agri uenditoꝛ demõ dqñſtionẽ MWurtſmenopet, kanudg “H teimentem nomin
leltcſtun P pꝛecium lʒ rauit ⁊ legeʒ dixit itra eos eins poſteſſo ſui is: ſed fili zi.
enl ere fſtrauit 7 lege us poſſeſſio fuit de 1g
Ns uc incri aeu ne aga neminem ingreſſuruʒ. ſi quid inde Qinar autoꝛ laudaitotet elen . AKnlenlomeno. ae al
modnigG ui.ff. de ac. bp. euincatur pꝑiculo ſit autoꝛis. Qd ſi ueriiam mouere no ecndo quis conſentit
kex ipw Fg an uenam mouere non poteſt. ut. ff. quibus mo. pi. ta. cõ
s En n emptoꝛ juerit lil gratuitaʒ. 5. fi. 7..
ciens.ut.j.e.ſi fundum.⁊ facit.ff.de act.emp.l.in uenditione ditioni ⁊ ſi infeꝛae euſncapi. pꝛo emp.l, ven
,Cal Eacii. . de dqci. emp.l. . itioni ⁊ ſi infeꝛas. .
boeie a Ntoꝛe laudato.i.yenditoꝛi denunciato. vt defendat.qð minus uel pater n Radn be acn nn quod iuſſu ſicut do
minin ſn G eſt opus vt de euictione poſtea agi poſſit. t.j.l.pꝛoxima. ſentire vt extrancus vt ſideiubendo. aliud onle Fan :ahn eſrcon *
woniiiſe roraner non opoꝛtet ergo fideiuſſoꝛi nunciari.ſed ſufficit quod iuſſu.l.i.J.quod ergo lentite vt dominus. ut. ff.
6 gd mo gruſn aimons rei nocet ſideiuſſoꝛ..vt.ff. de v. ob. l. n Obligauer u. nõ ergo bic regulam quem de enictione tenet act o ipluz
de . . ageniem repellii excepuio.vt hit ⁊.j.c.ſi ob ine poſſeſſto. 7.f
s in Se Mploꝛ. ſideiuſſoꝛes. eius habz.vt ..ff.e.l. ſ fũdo. .ſi lca .e.l. vendicantem que fallit in can quem bne ilnine podeßſio⸗ 1..
ſutliſt poſſit.⁊.l.ſi ꝑ iprudeẽtiã. ..i.⁊.S.de piculo ⁊ cõ.rei uen.l. x ¶ Iyỹue in libertatem. euictus eſt ſatis euij. 21el⸗srsftrtll
tariia0 .i.⁊ hoc ante ſententiam ⁊ teſtium aperturam. ut.f:.e.ſi rem quã uocat. vt. ff. e. ſi per umprudent ninctur qui in libertatem ꝙ
igtnſmi .F. ki. led ad ſi ſciuit uẽditor..nõ opoꝛtet ei nunciari.ut ar.flte. xy. Rerupeſarer aiiiagum ca ⸗ e. ſiſtaius
iglin berenbreauger gse ac.em p.l.i.in fi.⁊ ar.ff.de peti.here. ta. vi. ff. e.l. ſ. plus..mota. on roſet hgi niſ demumre cmt:
ulſcitten eniunt.S. petitam.⁊.ff.de admi.tu.l.pater tu.S.fi.⁊.ff.e.l.ſi zm. refertuz aueſtit S,s
Giſi ſne m. 7.ff. de admi. tiu. l, pater tu. 5. fl. .ff. e.l.ſſ z Job cam. refertuꝛ queſtio. quum ni de euictione tene⸗
uin H Wicnut dinaane⸗ adult.l.denundeſſe iu tur. vt ſubijcit. S.exeptotte. Fiſint qui de euctione tenean
ſäiftön eſt etiam ſcienti denunciir. a Actionem in precium ⁊ in vſuras habita ratione f.l. ſi
a Mon Bnenal n No Probter lentin qᷓ; ꝙ malam plus. .ſed ſi iuſſu.⁊.ff.de 4inepeereſammnzra anrnnni au
dermye , Dabuit an vide r vi hic.⁊.ff.e.ſi ideo. tenet ur apparitoꝛ vel executo⸗ „e. l. li pii Re WI IN.
¹ er unm du facta emptoꝛi non tangit venditoꝛem.ut hic .F. non mage⸗ vr. l. ipignoꝛa. . f fami .ber. qui cꝛat
crsanch ff. e.ſi per imprudentiam in prin. ⁊ ar. ö.man.l.ſi pꝛo ea. b 1 ue poſſeſſio.l poteſt. i. ei. denunciari. 1 ſij
ele k¶ Ablente. quid ſi preſens eſſet. appellare deberet. vr.ff. e. be Hõ kota⸗ lei. denunciant. 1 ſic tenetur. ſit
i⸗ ſa u Kt dc thela. mientii ez.s incdit..ubtin tem aclr?k erlone smpro ucl he canſs hub eo:t derthus anle non all: uend
Gradoeo', el⸗ s V trici.⁊ de rei ven.l.cum a matre:⁊.j.t.i.l.i 1. „ 127. et⸗
i IIN controuerſia ab aliquo poſſidente. õ .t.i.l.i.? facit. , de ieruo. pi. da. ma.
3 m W .l. ſi cre 8 7.õ.de iranſac.l.tranſactionis.⁊ de reuo.his qᷓ infr
In douetur. i.refertur. accurſius. cre.l.ſiio.⁊.õ.ſi ali.ꝛel.pi.da. ſit.l.cum res . is d hrad
en . Anereſtin quo etiam ſumptus coniinentur. ut T.ff. de condi. Non poieſt. in totum ſiue inſolidum eſt beres alioqui
˖l.quibus diebus. F.i.⁊ dixi plene.S.e.l.i. qua eſt heres ut ar.ð.de bere.ac.l. ſi adults. aumn Pro ea hante
.V .* „Le *

7 J ns iluria kals. ob culpd tuam. vt qꝛ fuiſtt abſens vel noͤ deni
Alaſti. vt. fl. e. ſi ꝑ iprudẽuã 7.l. ſi i5 2.6.e. ẽptõ. nã gr̃a exẽpli põit
b Potes. ſic. ð. de pac. pi.l.ij. ⁊de pᷣdi.mi.l.⁊ ſi bis.
c¶ Aper empti. queſt.õe.quã mouet dominus 3 emptoꝛem.
dq Portionem. nam 7 pars quandoq; euincitur.ut.ff. e. l.ii.
e Reſtitui.a diño venditiia — =
te. vt hic. a.fl. de rei vẽ.l.ſũ
pius. :. ff. de ac. ẽp. l.idem Mpr. Philip.a.Menandro.
q. FKi, T de ex. do. l.Poultl? Inon iniuria iudicantis:ſʒ
Non eũ.no.ergo uẽdicã iuris ratiõe ſuperatus es pi
nõ teneri ad pꝛeciũ. ut ⁊ gnus ob euictionem acceptum ſo

55. de fur.l.i cuilẽ. æ de fi lemniter perſequi põtes.
ven.l. mr.⁊.l.ſi macipium Mpr. Dio. . Max. aa. Alex.
In caſu tam dñs tenetur Biogeni.

Apẽr empti agri queſtione
„ diſceptabit pꝛeſes pꝛouincie
⁊ ſi poꝛtionẽ diuerſe partis eſſe co
gnouerit impenſas quas ad melio
randam rẽ uos erogaſſe cõſtiterit:
habita fructuuz ratione reſtiti uo
bis iubebit.nam ſuper precio euic

ad pciũ. ut.ff. de rei ven. ẽ
ptoꝛ. itẽ ĩ alio qñ.ſ.pupil
nẽdicat prediũ ſuũ ſine de
creto alienatũ quũ pꝛeciuʒ
ĩ ſuam vtilitatem ſit cõuer
ſũ.ut.S.de pᷣdi.mi.l. vtere
iitẽ in alio.vt.S. de nxo.mi

li.l. ij. ſed dic vt ibi te poꝛtionis:nòn eum qui domini
g I quum qõ. ſuper um euicerit: ſed autꝛiceʒ conueniri
eo. l. hoĩe leciſti. ul conſequens eſt.
poſtea uſq; ad ſnĩam ante DSem.a.mutiano.
aperlura tñ teſtiũ. ut. f. e. ſi J quũʒ queſtio tibi ſuper eo
rẽ quam.s.fi.⁊ ſᷣn hoc ẽt ĩ quez comperaueras moue
telligit ꝙ eſt. fl. de le. iij. g retur autoꝛem tuum certum feciſti:
cõcubinam. . ſi heres g ð nẽc citra iudicis diſceptationẽ euʒ

bet denundiare añ iudiciũ queʒ emeras tradidiſti preſes pꝛo
.i. ante ſñam uel ſpale ĩ le uincie in daàmnis q te toleraſſe me
gato. miniſti medelam iuris adhibebit.

b NMec citra ſi enĩ ſine ſnĩa Dem.a.Eutiocho.
iudicis ꝛeſtituiſſet nõ ageꝛʒ ſtatus ſuꝑ homine tibi ue
e euic. vt hic ⁊.ff.de rei nundato mota queſtõ eſt ſo

ſolemnibus que iuris amittit ratio
interpoſitis ſi ſecũduʒ libertatẽ fue
ꝛit lata ſententia poteꝛis de euictio
ne ſi eius ignoꝛans conditionẽ cõ
peraſti ſine aliqua dubitatiõe auto
rem uel eius ſideiuſſoꝛes heꝛedes
ve eoꝛum cònuenire.quod ſi fuiſſe
ſeruum ſententia declarauerit intel
ligis ad uẽditoꝛẽ te reuti ᷣõ poſſe.
Dem.a. Theodoſiano.
Jobligata pꝛedia uenunde
diſti ⁊ longi tẽpõis pꝛeſcrip
tione ſolita emptoꝛes ſe tueri poſ-
ſunt:euictionis periculum timere

ven.l. utiq; ⁊ de neg. geſ.
at q naturã. ..cũ me.⁊. ff.
.li dictũ.S.ſi cõpꝛomiſſe
ꝛo niſi eſſet notoꝛiũ rem eẽ
alienã. vt. ff. de act. emp.l.
emptoꝛem in principio.
i In dãnis.ergo ⁊ in ſũpti
bus litis ꝙ plene dixi.õ.
k Aſtatus. ſolẽnibꝰ
.i.ordinato aſſerio
re ꝗ cãm pꝛo fuo ſaciat ꝙ
nõ ſit hodie ſed ipſemet li
tigat. vt.ð.de aſſer.tol.l.i.
Coõuenire.vt ⁊.S.e.l.ſiue.
2.ff.e.minoꝛ. S.pꝛ filiũ.⁊.ẽ
de ſñijs.l.libera. accurſius florentinus legum doctoꝛ.

m HNHon poſſe. nec ergo ĩ ſumptibus niſi cauerit. ut. ff. de v. ob. l. vendito

res ⁊ plene dixi.S.e.lii.
n Jobligata pᷣdia.qꝛ ſiue nõ oppoſuit eã ẽptoꝛ ⁊ ſibi ĩputet.ut. ff.
e. ſi rẽ. . ſi duple. ſiue oppoſuit ? nõ fuit admiſſa ⁊ ſic paſſi us Ei
iuriã. vñ non teneris.ut. ff. e.ſi ꝑ impꝛudentiꝗ. in pꝛi.⁊ ẽ idẽ.ff.e.ꝗ alienã
⁊ ar.ff.man.l.iul ſed quõ bypothecaria lõgo iꝑre pᷣſcribi quũ. xl. an.
quret ut.S. de p̃ſ.xxx.an.cũ notiſſimi.d.qꝛ eſt extraneus poſſeſſoꝛ cũ ti
tulo inter preſentes.⁊ ſic decẽnio. nel iter a bſẽtes ⁊ ſic uigiti an pᷣſcribit.
ut. . ſi aduer.cre.l.i.a.ij.itẽ cõtra.j.e.l.ẽpti.ſolue vt ibi. L
o ſ, parẽtes. iur̃ quoꝝ beĩdes eſtis. vt habedt locũ ſequẽtia.
P Hõ pꝛohibemini. ne fiat colluſio. ur.ff. de ap.ſi ꝑluſoꝛio ⁊. l.a ſẽ

tentia. 5. ſi heres ⁊.l.ob executoꝛẽ. S. alio. ?.ff. de inof.tel.l.ſi ſuſpecta.⁊ in

aut᷑.de litig.S.i.accurſius
AEx perſona.niſi eſſetis minoꝛes.sʒ.
r Debeatis q; non tenemini. ut. . e.l. emptoꝛ.
ſ ẽ Mpp. nõ ſũmouet.qꝛ talis res erat qᷓ non poterat vſucapi nel pᷣ
ſcribi ut ſubijcit ⁊.5.de pᷣ.lon.tẽ.que ꝓ liber.l.fi.als ↄᷣ ut.te. ſi
obliga.ſed nunqd.xxx.an tollii.. nõ quũ pꝛeſcriptio nec eo iꝑre cõple

ripoffit ar. ff. e. minoꝛ. .. heres nel dic ꝙ tollit. ſed nõ nafſcit nia⸗
demum re euicta ſic in alijs actõibus qui buſdã dicimus ut.ð.ẽ

re. per.l.ex placito. accurſius florentinus
MNẽiſiſſe. qaꝛ tẽ ad pciũ tm̃ agel ut. ff. ð ac. ẽp. l. epto. F.g at
ce Vm ubi liberuz. i. yt liben vel

non potes. Dem. a. ſolidio.
DBpörentes ueſtri mancipia
uendiderunt queſtõ que do
minij mota eſt ẽptoꝛibus adeſſe ac
defendere cauſam non pꝛohibemi
ni. Quod ſi eis hec iam euicta ſũt
iſtauratio litis ex perſonà ueſtra ſi
appellationem non interpoſuiſtis:
contra ius deſideratur. Empti ſañ
iuditio pꝛo euictione ſi cõueniri ce
peritis: nec uobis ut defendatis ne
gotium denunciatum pꝛobetur in
telligis quatinus uoſmetipſos tue
BDem.a.Elodio.
NApn actio lõgi tempõis
pꝛeſcriptione nõ ſummouet
licet poſt multa ſpacia rem euictaʒ
empioꝛi fuerit compꝛobatum:ſi ita
q; is quẽ te comperaſſe cõmemo
ras nunc in libertatẽ perclamet in
terpellare uenditoꝛeʒ ſiue ſucceſſo
reʒ eius debes:ut tibi aſſiſtant:cau

ſam q; inſtruant: queʒ ſi libeꝝ eſſe

uel ſeꝛuum non eſſe fuerit pꝛonũci

atum. nec te conuentione remiliſſe
periculum euictiõis fuerit ↄpꝛoba

tum pꝛeſes pꝛonicie ſi res integra ẽ
Gti tua ĩtereſt rſtitui tibi ꝓuiðbit.

Dem. a. Julia.
Am tibi liberuʒ uenunda
tũ fundum ab autoꝛe pꝛopo
nas ſi ex antecedẽte obligationeʒ

quod deb ebatur iure ſoluiſti ſtipu

lationem quam ſubiectam emptio
ni de idẽnitate pꝛoponis ipſius cõ
cèpiõ cõiſſam manifeſte declarat.
Dem.a.Eutichio.

Am? ſucceſſoꝛes etiaʒ uẽdi

toꝛis pꝛo euictiõe teneri pol

funt ſi uelut obligata ſibi reſpubli
ca theſſalonicenſiium pignoꝛis in

num. ar. contra de reſcin.uen.l.fi.accurſius.
Nõ cõpelli.bʒ enim doli ex.ut.ᷣff.de excep.do .pꝛ. 5. ex qdrãte

g Parte. uel nihilo ſed ſic euenerat.

hoc dicto.vel ñ dicio ĩ ↄriũ

ut. S. e.l. ex pdijs.

x Soluiſti.potuiſti

eĩ ſoluere ut. S. de
ↄpen.l.qm̃ liberũ

ſed quõ agit nõ ſe

cuta aliqua ſnĩa.

dicũt quidã qñ ſ

notõiũ.vt. ff. ð ac.

Ep.l.ẽptoꝛeʒ. l dit

nõ agi de euic.h.
ſʒ ex quadã ſtpu
latione de ĩdẽnita
te ĩterpoſita ut ſ
biiceit.

y Ipſius.ſ.ſtipu

tionis.

3 Coõceptio.i.tenor
a c Vz ſuccel

ſores iu?⸗
.i.p hypothecam.

b Gradu.i. ĩſtituti

uel ſubſtituti ſint.

c Nõ quãtũ.i.non
ſolũ ad pᷣciũ ſed et

ad itereſſe. ut H. ⁊.
.ff. e. l. euicta.

d ſ poſt per

fectã. nũeꝛa
tũ. ſi aũt eſſet nũe
ratũ nõ poſſet agi

nel vt fideiuſſoꝛ de
tur.lł al.niſi re eui

ta. vt. ð. e. l. q reʒ ⁊
.ff. e.ſi pl?. S. mota.

e Satis ei nõ of.

vt ⁊.ff. de pe.⁊ cõ.
rei uen.l.habitatõ
num. §. ki. al nõ te
net dare fideiuſſo
rẽ niſi ↄuenit ð da

do.ut.ff.e.l.ẽptoꝛi
⁊.ff. de õ.ẽp.l.pac

ta. ſʒ an ꝓ hac eui

ccõe tm̃.vr̃ ꝙ ſic. vt

dicta.l. habitatis

h Pꝛouidebis.ᷣſatiſdationem fideiuſſoriam ut dixi.
i ¶ Isrtebi liberũ. ubi dico ignoꝛãti.ſecus ſi ſcienti.ut.f. de 5
hen. emp.l.ĩ emptione. .liberum.⁊. .item ſi ignoꝛãs ⁊ ẽptor.
K Ignoꝛans.qui ꝑꝑ ignoꝛantiã uidebat᷑ exculatus. magis aũt te
netnr ſciẽs etiã ante euictõem.ut.ff. de ac.ẽp.l.Fuus quẽ.S.ſi.

IBelẽdi.ſ.ſaturninus ↄſtitutus aſſertoꝛ im bas leges.ut ⁊.õ.de
aſſer. tol.l.i.? dic defendit.ſ.agẽdo.⁊ ſic ponit.s:.de teſti.l.i. agit

aüt non nomine ſuo.ſed noĩe eius cui vẽdita ẽ. Et ſic nõ ꝙ ueit
ʒ factũ ſuũ ſic.⁊.ð.de liber.c.l.i.⁊ de pꝛi.ꝗ fi.dil. l.ij.
m Potes. imo videtur ꝙ potuerit excep.repelli quũ ipſe erat ꝗ

de euic. tenebaĩ.ut.S.e.ſiue poſſeſſio.q̃ eſt S.s.

re libertatis. vel dic ꝙ hic potuit exciꝑe ł pati euic.⁊ agere.ut ⁊ al
ff. e. uẽdicantẽ. .l.ſe. .õ. de ꝛebus alie.nõ al.l:.uendurici.pꝛims
placet. ⁊ facit ad.l.ff. e.l. minoꝛ. . pater
n JQAnuis nibi exẽptus.lite nõdũ mota nã nemo eũ euicit.

ſed fatũ bumãe ſoꝛtis.ut h.⁊.ff.e.ſi ſeruus ĩ pri.ſecus ſi iã mots

ſo. ſpeciale h ſauo

ſactti
dlon
t 3
ſſom.
ud
enli
ecolſs
zuͤi
ſtinti
ſoͤſpt
bhälaſ.
lgotbe

hmtli

lairiſb
geſoil
ubiko
fjiſu
liubi
ens ſeen
Inſobi
etlaft
umneins
ſuontcone
uſtootd
iſtcen
nen.
ſwre gs
Monſautr
ullgn

fannnoh

waicde
Minsi
utbic
tſno

umdue

gfai⸗
lntſe ni
ſiclom
ſogno ee
ſinpee
tihir
Gnptlhen

ſan nute

ſoͤs

U
15

i
Paſg
otuſſt
4
Ulbei
nͤſe
ſiin
igſlt
fe,
.le
denic d,
giſr
eitini
us

inl

4h ſuun
Otheenm
Hl nd
iun inn.
iti.non
Niͤſade
et be.
ct.
Pholpe
gi röen
aſc mit
oſſc ig
denſore⸗
niireui
elgi
l Knon⸗
el ſo
alſonbos,
lepen
bebiad
Anot
intnſ⸗
hantöc
ſelipo

1pba al
glont
hbabiane

efſet.qꝛ tũc pꝛocedit᷑ ad fniam. ⁊ de euic.agitur.vt.ff.de rei uẽdi.
.l.vtiq;.⁊.S.de aſſer.toll.l.fi.ĩ fi.⁊.ff.iudica.ſol.l.Fuus.q̃ ſunt õ.
ſed ſoluuntur predicto modo.accur.
Alſundũ ↄuenit.põt ergo ſtipulari ẽt ſciens.vt ⁊.S̊. cõia

ſcribit.

p Contra iuris po

ſcit.at ⁊ S. de p̃ᷣſ.
xxx.an.l.i.⁊ de iu
re do.l.ſi a matre.
ſʒ ʒ.ð.coĩa ð le.l.
ſi.vbi agit ẽt ſcẽſ ⁊
nõ fuit ſtipulatus
ſo. ſpãlia ſunt ibi ĩ
legato. ⁊ hoc ⁊ qd
Eptoꝛ etiã bone fi
dei rei ſub cõdi.le
gate nõ uſucapit.
nt ibi lſolue ut ibi
itẽ S.S. ſi uẽdi.pi.
aga.l.i.ubi ſimilit᷑
ſciens recuꝑat p̃ci
um ſo. ibi pꝛecium
repetit᷑ a vendicate
qaꝛ in eius utilitatẽ
fuerat cõuerſuʒ pu
ta ſuo creditoꝛi da
tů. vt. ff. de rei ven.
emptor. Aliio di
ſtingue. qꝛ aut em
ptoꝛ ſciuit rem alie
nam nel ignoꝛauit
ſi ſciuit.nõ hʒ act.

pꝛo euictõe niſi ſti

pulatus ẽ uel pac
tus ut hic. ſi igno
rauit ⁊ ſi non ſit ſti
pulatus nel pactuſ
aglt iñ ex ẽpto ad
intereſſe. niſi remi
ſit piculum euictio
nis quo caſu agit
tm̃ ad precium. ut
empti.l. emptoꝛeʒ

.5§ qui autem.
qe OPptoꝛi.

nõ aͤbigi.

vt pactũ facũ nẽdi
toꝛi.nt.ff.de pac.ſi

