runt preſtandum eſt: ſed ſi legis

auctoꝛitate ceſſante inconſulto do

lõre adulteriuʒ interuenit quãuis
homicidium perpetratum ſit tam̃
quia ⁊ nox ⁊ dolor iuſtus factum
eius releuant in łxiliũ dari poteſt.
Dem a. Audanti.
Dulłr poſt quinquẽnium

uod ſerni adultere ⁊ patris
eius toꝛquentur ex uerbis
? ſententia. Item ex ſenten
tia ſerui adulteris ⁊ patriſ
ſed proprij nbicunq; ſint
patuis ſi ſunt in uſn adulte
re uel adulteri. ut h.ꝛ.ff.e.
el.ſi poſtulanerit. S. haberi
7.ff.qui ⁊ a qui.l. ꝓſpexit.
⁊.j.e.l.ſi. Item ſerui accu
ſatoris. nt.ff.e.l. ſi poſtula
nerit. F. ſed ⁊ ſerni. Itẽ ſer
ni matris mlieris ⁊ aui da
ti ad uſum mulieris. ⁊ hi
omnes probibentur mãu
mitti uel alienari infra.lx.
dies a die diuortij.nt h̊. .
.ed.l.proſpexit. Itẽ torquẽ
lur etiã ſerui extraneorum
qui ſunt ĩ uſu mulieris.uel
ttiã ſi non ſunt ſᷣm alios.
ſi modo aliquid neritatis
ſciant.nt.ff.eo.ſi poſtulaue
rit. S.diuus aũt.ſed ſi ſerui
patris ſicut extranei ita de
mum torquentur ſi ſunt in
uſu mulieris.que erit diflfe
rentia inter extraneuʒ ⁊ pa

trem. ve. qꝛ extraneus ma

numittet quando nolet.pa

ter non. Item ⁊ circa primũ dic quod nt libere dicant ſerui publicantut

⁊ dominorum poteſtate enipiuntur.⁊ hoc fit poſt queſtionem prius non

cũ publici nõ torqueani.ſed exnei nõ publicant cũ nõ hẽant cni gratificẽ

tur. ut. ff. e.ſi poſtulauerit. S. iuſſit. ⁊. F. rõ. debet tñ fiſeus pꝛeciũ dño dare
Fm Jo.qñ abſoluii.ut ar.S.ꝓ qui caſu.ſ. p̃.ac.l.ij.⁊ ſic ẽ ſpẽale ſeruuʒ
torqueri ĩ caput dñi.ut ⁊.j.de queſtio.l.ij.Suꝑ ultimo queꝛo qfñ canet p
deterioratõe cũ publici fiãt ⁊ fiſcus p̃ſtat eſtimationẽ nt dixi.e.ſiſcus pꝛe
ſtat ſolũmõ ꝙ tunc tortus ⁊ rupius nalet.vñ deterioratio ab alio emen
danda. Itẽ an totũ damnũ accuſator abſoluto reo dat. dicunt qdã dimi
diam ⁊ aliã ſibi ↄputat.qꝛ ⁊ pro eo eſt tortus.ar.ð.de re.cꝛe.l. generaliter
.cS. his de pñtibus.uel põt diſtingui ant extraneus accuſat᷑ aut dñs aut
ſeruus. Prio emendat᷑ ab utroq; medietas.uel ſᷣm alios nnũ ſimplũ.nt
ſic hẽat duplũ.ut.d.l.ſi poſtulauerit in prin. In ſo qñ dñs accuſat᷑ tunc
totũ emendaĩ dño abſoluto.ut h.⁊.ff.e.ſi poſtulanerit.S.ſi feus. In ter
tio in duplum dño emendatur.nt.d.l.ſi poſtulanerit. ..fi.⁊.ff.de calum.
el.fi. ?.j. de calum.l.dominus. ? hic vel ex ſtipulatione ſi interpoſita ẽ uel
condi.ex.l.petuntur.nt.ff.eo.quod antem.
g Racchus.adult. Numerius maritus mulieris.
Potuerit.qꝛ uilis erat pſona ⁊ humilis adult.⁊ in domo ſua.
mariti ⁊ nõ adulteri vel alia.ut.ff.e.l.marito.⁊.l.ſi adulteriũ. .imperato
res. ⁊.ff.ad.l.aquil.qui occidit.at pater quem ibet occidit in rebus vene
ris depꝛehenſum.⁊ in ſua ⁊ generi domo dummodo ⁊ filiaʒ occidat.xel
peꝛ eum non ſtet.vt.fſ.e.pateꝛ.⁊ tribus.ll.ſe.⁊ in.l.nihil.

t Nullam penaʒ.ut ⁊.õ.de admi.tu.l.ſancimus.⁊.ff.de regulis iuris.l.

nemo dam.ſed ar. contra..de ſecundis nup.ſ.i.⁊ in aut.de reſtitu.⁊ ea
que pa. .ſi.⁊.5õ.de rei ven.l.quotiens.⁊ ne tu.uel cu.nec.con.l.i.x.s.rem

alie. ge.l.i. Item nõ.econtra.quod meretur penam non legitime factũ.ð
nt.ff. de his que pro non ſcrip.l.i.

ie Preſtandum. ſic ergo parent in atrocioribus ſed hoc ideo quia patri

eſt hoc permiſſum.alł contra.nt.ff.de ꝛeg.iuris.l.ad es.

X Dolore.nõ iuſtus dolor in aliquo excuſat. nt. ff. ad.l. cor. de ſic. l.i. .

fi..fl. e. ſi adulterium. .. imperatores. Item v tempus facit. nt B. . fl. de
penis.l.aut facta. .i.?. ..tempus.?. ð. ut unicuiq;.lei.L ij. ſed arg. contra
5.de tranſ.l.non minorem.
Erviliũ.quum al deberet occidi. ut inſti. de pn.iu. item lex cof.
Dult. adulteriumidẽ ſi de lenocinio uel ſtupro alione capitulo

P

huius legis accuſetur. ut.fl.e. mariti.ꝭ.hoc quinquennium. Accurſius.
a Mon poteſt. in adultero eſt plannʒ.niſi in duobus caſebus qñ.ſ.nõ po
tuit. j. hoc tempus qꝛ inceperat ab adultera unde interim nõ poterat hüc
accnſare. Item ⁊ qñ h̊ ab alio accuſabatur qui poſtea inuentus eſt preua
ricari. ut. fl.e. l. iij. .l. quinquẽnium ⁊ niſi ſit per uim factum ſtupꝝ. ut.ff.

e. l. mariti. SF. fi. ſed ĩ adul
tera preſcribitur ſex menſi
bus utilibus computãdis
in nupta a tempore diuor
tij facti a primo in uidua
a tempore ↄmiſſi criminis
2c ratio.quia que facilius
accuſatur ut nidna faciliuſ
preſcribat.ut.fl.e.l.mariti.
F§. ſex menſiuʒ. ⁊.ff. ad tur
pil. l. i. F. accuſationem nõ
tñ ut ſex menſes utiles ex
cedant qninquenniũ quo
adult᷑.pᷣſcribit a die cõmiſ
ſi criminis.nt.ff.eo.mariti
.§. pterea.⁊ duo ex his.vj.
dantur ut accuſet iure ma
riti.iiij. ut iure extranei.ut
Jj.l. proxima. ⁊. fl.e.l.i.S.
extraneis.

b Non oportʒ. ſi modo ꝓ

ponantur anteqᷓ; nomẽ ac
cuſati nel accuſate ĩter ꝛeos
recipiat᷑.nt.ff.e.ſi maritus
. 5. preſcriptiões. vel ille. 5.
intelligitur ſpecialiter in ꝗ
buſdã nt lenocinij ñ ĩ his.
i AVre mari.maꝛituſ
accuſat iur̃ mariti.
ſed ⁊ pater mulieris. nut.ff.
te.l. his cnius ope. 5. ex ſe
natuſcon.ut tñ preferat᷑ nir
niſi ſit infamis uł colludat
nt. ff. e.l. ij. F. ſi ſimk. ⁊. l. iij.
⁊ erit h̊ ius ſiue priuilegũ
in accuſando.qꝛ.lx.dies n
tiles habet in quibus pre
fertur omnibus alijs ⁊ ſiñ
metn calumnie. ⁊ etiam ex
ſola ſuſpitione põt nuxoreʒ
ream facere ⁊ ſine inſcripiõ
ne nt dicit. P. ut.ff. de mi
no.l.auxilium.⁊.j.e.q;uis

quã cõmiſſum adulterium dicitur

quod continuum numeratur accu
ſari nõn põt:eaſq; pꝛeſcriptões le
gibꝰ reis datas auferri nõ òportʒ.
Dem. a. Sabaſtiano.
Arẽè mariti adulterij accu
ſare uolenti ſexaginta dies
utiles computantuꝛ:quibus ĩ pub
lico eiᷣs facultas fuerit apud quẽ
reus uel rea poſtulari poteſt ⁊ cuʒ
pꝛeterierint dies iſti utiles marituſ
quoq; iurẽ extranei ageꝛe poteſt:
⁊ ſi quidẽ ↄfidit accuſatiõi calum
nie notam timere nò dʒ. Nã ad ꝓ
bationem ſceleris diui pentes mei
qõnem de mãcipijs odẽ mõ hẽri
ꝑmiſerũt quaſi iure mariti ageret᷑.
Dem. a. Jul.
Ropteẽr uiolatam uirgineʒ
adultam qui poſtea marii
eſſe ceperit accuſator iuſtus nõ eſt
æ ideo iure maꝛiti crimen exerceꝛe
nõ poteſt: niſi puella uiolata ſpon
ſa eius fueꝛat:ſed ſi ipſa iniuris ſu
as aſſiſtentibus curatòribus per
quos etiam negocia eius gerenda
ſunt perſequatur pꝛeſes pꝛouincie
pꝛo debita tanto delicto ſi probe
tur ſeueꝛitate examinabit.
Dem. a. Felici.
Eõs adulterij duos ſimul
maꝛem ⁊ feminam ex eàdexʒ
cã fieri lex iulia dẽ pudicicia uêtat
ſed òrdine peragi utroſqʒ licet.
Dem.a. Proconſul.
Aſtitati tempoꝝ meorũ cõ
uenit lege iulia ð pudicicia
damnatam in penis legitimis per
ſeuerare.qui autem adulterij dam

poſt hos admittitur quilibet etiam predicti uſq; ad quattuor menſes. 2
quando plures nenerint iuſtior prefertur. ſic etiam forte nir admittitur
nt. B. ?. ff. e. l. ij. . fi. 2.l.ſi maritus. 5. extraneis. 7.l. bis cuius. . penul.ſed
uidetur quod non enadant penam calumnie.nt.ff. eo. is cuius. §. fi. . l.
pater. So. refert ſic in euidenti calum. uel non. ar. ð. qui accuſare nõ poſ.
l.ij. z.ff. de bis qui. ut indig.l.tutorem. uel predictum prinilegium.ſ.ſiñ
metu calum. accuſare lantum uiro detur non patri nt in orijs.ſed cetera
etiã patri.ſ.ut preferatuꝛ alijs.⁊ pro hoc quia propenſiori dolor facit uir
nt. ff. e:l. ij. F. ſi ſimul. uel dic non euitant penam calumnie quando ultra
.xl. dies accuſant. nt in contrariis. ſed ante ſic. ⁊ ſecunduʒ hoc expone.l.
illam is cuius ope accuſant.i.accuſare ſolent.
d Eius.ſ.indicis adeundi.vñ etiam feriati cedunt ſi copia fuerit adeundi
ut. ff. e. miles. S. ſexaginta. ⁊ etiam ſexageſimus.in ijs computatur ⁊ a die
commiſſi criminis numeratur.ut.ff.e.l.pater. S.i.
e Iure extranei.j.quattuor menſes utiles nt non excedant quinq; ãnos
continuos.ut.ff. e.ſi maritus.S. extraneis.⁊ ſic preſcriptione ſex menſiuʒ
utilium mulier defenditur ut nõ. S. l. proxi.
ſNõ.i.ñ imeat ꝙ ð calũnia ↄdãnet.ſi mõ ꝓbauit ꝙ erit ei facile.nã ⁊c
g Eodem modo.quo ⁊ ante.lx.dies finitos.

b p Ropter. iuſtus non eſt. nelut maritus de adulterio ſed de ſtupꝛso

ſic ut quilibet alins.nt.ff.e.ſi uxor.

i Sponſſa eius.tũc eni iure mariti accuſabit.ꝛ foſte de adulterio.cũ neq;

matrimonium neq; ſpe matrimoni uiolafe permittatur.ut h.⁊.ſꝗ
eo.ſi uxor.S.dinus ⁊ arg.ff. de iniurijs.l.item apud. .ſponſum
niſi alij poſtea nupta eſſet.quia tunc non eſſʒ ſpes matrimonij. ut
.‚ff. e. miles. S. querebatur. que eſt contra. uel ubi uxor eſſe nõ po

natam ſi quocunq; modo penam

capitalem euaſerit ſciens duxerit
uxorem uł reduxit eadem lege ex
cauſa lenocinij puniẽéttur.
Dem.a.Dhemetꝛiano.
E criminẽ adulterij paciſci
non licet ⁊ par deliciũ accu
ſatoris preuaricatoris ⁊ refugien
tis ueritatis inquiſitionem eſt qui
autem precium pro comperio ſtu
pro acceperit pena legis iulie de
adulterijs tẽnetur.
Dem.a. NMarbono.
NRimen ꝰ adulterij maritum
retenta in matrimonio uxo
re inſerre ñ poſſe nemini dubiũ ẽ.

In aut ut lice. ma. ⁊. a. . quia
uero plurimas.coll.vijj.

COnN Ed nôuo iure pöt.
⁊ ſi accuſatio uera eſſe oſtendatur
tunc repudium miitere debet:⁊ in
ſcriptis eam accuſaꝛe debet.Si ue
ro illatum crimen adulteru mari
tus non probauerit illis ſubdatur
ſupplicijs que mulier paſſuꝛa eſſet
ſi accuſatio probata fuiſſet.
Mpr. Gor. a. Aquilie.
J duʒ ĩ tuò matrimonio ux
or tua eſſet ſe adulterio pol
luit in ea pꝛouincia in qua id factũ
eſt:adulterium ſolitõ more perſeꝗ
debes.nec ei ab ea q̃ iã nupta èſt.
adulterium paſſa exordium accu

ſatiõis ſumi poteſt ſi denunciatio

criminis nuptias non preceſſit.
Dem a. Baſlſſ. ð
Tſi criminẽ adulterij dana

terat propter etatem. ut. ff. e. ſi uxor. . ſi minor que eſt contra. alij

hB dicunt quod als
nullo mõ accuſet.
niſi quando ẽ ſpõ
ſa ⁊ tunc ut ſpõſuʒ
non ut uxoꝛem peꝛ
dictaʒ.l. ſi uxor.S.
ſi minor.

k. Iniurias ſuaſ. al

enim non auditur
minor.xxv.ãno.ut
.ff. e. ſi maritus F.
lex iul.ſed accuſaꝛi
poſt pubertateʒ po
teſt nõ prius.ut.ff.
.e.ſi minor.
ICuratoꝛibus.ut ⁊
.õ.de auto.pᷣ.l. cla
rum de concubina
autem ſtuprata dic
nt. ff. e. ſi uxoꝛĩ pᷣn.
m r Eos adlte
rij.ſecus ſi
iceſti. ut. ff.e.l.g pu
pillꝗ in fi.⁊.l. uim
paſſam. S. inceſti.
n Marẽ ⁊ feminã

.ieadulterum ?2 acd

ulteram. 4
o Ex eadem cauſa
vt ⁊.ff.e.ſi maritus
5F. fi. . l. nim paſſã
F. duos. ⁊.l. nihil
F. pe. ⁊ fi. ex diuer
ſo crimie tñ poteſt

ut quia unus adul

teriuʒ cõmiſit alter
domnz prebuit. nt
.ff. e. l. nibil. 5. fi. in
alijs auteʒ crimini

bus quomõ licʒ ac

cuſare.dic ut nota.
ʒ. de accuſat᷑.l.qui
ð crimine.⁊ qui ac

en.non poſ.l.cum ꝛationibus.⁊.ð.ſi reus nel accu.mor.ſfu.l.i.

p De pudicicia. conſeruanda.

q Vetat.ab eodẽ.ſed a diuerſis põt. utitñ ſerues ordinem qui le
gitur. ff. e. denunciaſſe. queritur. ⁊ ſtatim dices. .
r Ordine.nt incipiat a quo nelit ſi illa non nupſit. uel ſi nupſit fe
cit hoc poſt denunciationem.alias ab eo incipe debet.⁊ eius ab
ſolutio ꝓdeſſet mulieri.⁊ condemnatio non nocebit.nt.ff.e.ſi ma
ritus.S.pe.⁊. .fi.⁊.l.ſe.per totam.⁊.l.ij.in prin.⁊.l.nupta. ⁊.l.uiʒ

paſſam. S. nupta.⁊.j.e.l.ſi dum in tno.

ſc Alſtitati.damnatam. que pena eſt.ut nõ.j.e.quãuis.
4 Damnatam. nt ⁊.j.e.ſine metu in ſi.⁊ idẽ ſi de ſtupro fue
rat dãnata.ſi autẽ ex alijs capitulis legis que multa ſunt.nt.ff.de
mino.l.anxilium.ſecus eſt.nut.ff.e.l.mariti..i.ſed concubinã eaʒ
babere poteſt. ut. fl. de concubi.l.i. .. i. ⁊ facit. ð. e.l.xſ).

u Capitalem.principis indulgentia.

x Puniet.eaʒ iñ ãmodo accuſare nõ poteſt.ut.ff.e.l.ſi nxor. . fi.

pd E crimine paciſci non licet.nullo modo.diſtingue tamen

nt. . e. ſerni. Aʒ.

5 Preuaricatoris.in accuſatore totum legi poteſt. ut ſiue pꝛeſens
preuaricetur ſiue deſtitit idem ſit.uel primum in accuſatore.fᷣm in

reo.ſ. ed neutra placet. qꝛ falſa eſſet preuaricatio.ut.ff. de puarica.
el.lij.in prin. ⁊.S.fi.dic ergo tranſigentis ⁊ prenaricantis fieri ſimii

ſec
ccu
ſrao
Kel
lenti.
auten
pon
Ege⸗
ſt.
ecol
64
Coru
lemne
Cund
zen
lenn
.
non
lort
gele
107
Cat
ſop

WWS E

— — — * — e . ᷓ̃ä — 35 =

. litudinem. aʒ. doc modo par delictum eſt aceuſatofis prenarian o Exceſſerit. non reipu. canſa nt. ff. e. ſi maritus. . lege. Accurſius floren.
1 tis. ⁊ aliquid a reo accipientis. ⁊ ipſius rei reſugientis neritatis ĩ p Inter eos.hoc ſiebat poſt lit.contel.an autem condemnetur dixi.õ.de
quiſitionem aliquid dando.nam tali tranſactione preuaricator accuſa.l.abſentem.⁊ facit.ſ.e.l.quanuis. .
. ille habetur ? nt adult᷑ punietur ⁊ pro confeſſo babetur ⁊ dic qd q ¶ quondam. anteq;. ſecus ſi poſt. ut. ö. e. l. adulteram.
eſt prenaricare ut.ff.ad iurpil.l.i.S.i.ſed huic.l.eſt contra.ff.eo. ſi r Poteſt. ut ⁊ ſupra de accuſationibus.l.abſentem.
ſ6 maritus.S. ſi nega ſBDepoſcii.cũ reus foꝝ at
nerit ? alie plures toris nõ ſequat᷑. ut. ð. ð iur
, que eodem modo tus ꝛeſtitutus nõ eſſet ut pꝛoponis iferre iubemus. Sin autem iudex om. iudi.l.iuris ordo.
3 contradicunt.õ.de ſi tamẽ ſoroꝛ tua cũ qua adulteriũ aut aliquis officialium eius prop t Aufeꝛe dʒ. qꝛ nule ẽ tps
ne tranſac.l.tranſigeĩr cõmiſſũ dicebatur non eſt accuſa ter lucrum eam non compꝛehẽde nt. ff. e.l.miles.S.qdã.⁊.j.
4 ⁊ wi ſolui. la:nec pene nec infamie ſubiici pò rit aut comprehendens non tranſ e.l.obↄmiſſa.⁊.ff.ꝗ.ex ca.
Tenetur. ut . ff. uit:⁊ multo magis quũ et accuſa miſerit: ⁊ hoc ſeciſſe conuincetur ma.l.ſi q̃. ⁊ potes h̊ ul ſuꝑ
1 de mino.il. auxiliũ vrẽ uita eſſe functum prõponas. ſpoliatus cingulo exilio tradetur. .l. adulterã leger̃ aut.ſi vo
n⸗ .F. f. 7. fl. quod me Bem. a. Siluano. Mperatores Nal. ⁊ Gall. aa. criminis alicuius ⁊c.que ẽ
ins canſa.iſti qdeʒ Dũleram ſi poſtea qᷓ; crim̃ Archeſilao. ut nulli iudi.S.ſi neꝛo quiſ
4 7.fl.e.mariii.⁊.s.ð ʒ eã ichoatũ eſt puinciã ẽx Bolitiòneʒ adulterii crimi ↄprehenſorum. colkix.
ni condi.ob tur. can. ceſſit:ct abſetẽ iter reos recipi poſ nis poſtulans pꝛeſidẽ in uu u ſ Jvo nr̃is legibns
o Lmercalem. ſe explorati iuris eſt. ius officio accuſatio fuerit inſtitu ⁊c̊.ut requiratur 2
b c Rimen du Dem.a. Illiri militi. ta adire debes: ceterum erras tu bona eius annotentur. ut
bium eſt. ſʒ I quõdàm uxoꝛ tua anteq; marite exiſtimans etiam ſi ſimpli .ff. de requi. re.l. i.
tt nec adulter poteſt crimĩe adulterij accuſaretur citer.i.ſine abolitione deſtitiſſes ſe x Trãſmittet.h ẽ ar.S.ff.ð
c accuſari niſi demũ ꝓuinciã exceſſit:neq; abſens accu natuſcòn.in perſona tua futurum iudi.her̃s abſẽs. So.ſpẽᷣa
Di ſacto diuortio. nt ſaꝛi potẽſt neq; i eã ꝓuiciã in qua locum non fuiſſe. diuerſum enim le eſt in delictis.ut ⁊.S.ubi
de .fl. e.l. miles. F. uo ſtipendiũ facis trãſmitti iure depò diui pᷣcipes ſepe ſanxẽrunt. Quin de cri.agi oʒ.l.fi.⁊ ĩ aut᷑.nt
5. lenti. ab extraneo ſcitur. Sane cũ ꝑ occupatiões mi hoc amplius ſcias nullam fuiſſe ti iud.ſine qnoquo ſuf.s. ne
ale autem poteſt. ſi pri litares ñ licuerit accuſare eã ſolẽni bi ulterius poteſtatem inſtituendi ceſſitatẽ. coll.viiij.⁊ idẽ ubi
„ mo uiꝛuʒ lenocinij ter poteris:nec eni tẽpus quo mu huiuſmodi accuſationis: quia ⁊ ð cũq; cerie pſone cognitio
lpe arguat. non alias neribus militaribus occuparis ui creto patrũ ⁊ lege patronia ei qui mandat᷑ nt p̃ſidi ut.õ.ne li
nim Et.ff.e.l.conſtante. dlictã tibi quã maritali dolore per iur̃ uiri delatum adulterium non ceat po.l.i.⁊ ubi decur.nel
i nec obſtat.l. nĩi p· cuſſus repoſcis debet auferrẽ. peregit nunquã poſtea id crimen cohor.l. fi. ſy in Zctib ſi ibi
nii laʒ. Fi. quia poteſt deferre permittitur. nõ inueniunt᷑ bõa ꝗ̃ hʒ ibi
1d extranens conſtan In aut᷑ ut nul.iudi.s.ſi uero Dem.a. Nictori R poſſident᷑.nõ tñ inuitus ꝛc
te matrimonio.iſ.ſe quas col.ix. Inẽ metu legis iulie de ad ducit᷑.ſi alibi ſet᷑ ubi hbʒ fo
uſn cundo non primo „. ulterijs coercendis reuoca rũ.uł domiciliũ.ſʒ ſi ał lati
ns iaʒ eni denuo nuuny LOàH. [ Juüero crimis oᷣmiſ re uxorem in matrimoniũ potes: tet põt idẽ ꝙ ĩ crimibus di
i ſerat. ſed hbo die eti ſi occaſiõe latuerit aut ꝓuinciã illã cũ nihil hic amplius quã libellos ci.uel dic nt in ↄrio nõnui.
nbl am cõſtante matrii Srxreliquerit iĩ qua öliquit iubemus accuſationis obtuliſti.quia poſte y a Bolitionẽ.i. licen
duer monio poteſt nir legitimis edicus a iudice eaʒ reuo compeꝛiſſe te affꝛmas quod uana tia deſiſtendi nt in
oet xorem accuſare.yn cari:et ſi non audiat illa in eaʒ pꝛo indignatione ad accuſationem in turpiianum incidat.
ade de lege aut᷑.ſed no cedere que noſtris legibus diffini citatus ſueris. Is enim commitit 3 Senatuſcõ. turpilliano.
aler no ⁊c. que eſt ut li ta ſunt.Si vero cognoſcatur ꝙ in in penam quam lex certo capite 8 a Sanxert. imo vꝛ nõ inci
tn ceat ma. ? aui. F. qꝛ alia ꝓuincia degit iubemus ꝓuin nunciat:qui uel publice adulterio der. ut.ff. ad turpil.l.ĩ ſena
ſi vo plurias.col.vũj cie illius iudicẽ ĩ q̃ crimẽ cõmiſſũ damnatam habet uel adulteram tuſcõ. F. eos. So. illnd ĩtel
ſiniu c ſ Egd nono. fuerit epiſtola publica uti ad ꝓui ſciens: ut ignorantiam ſimulare ñ lige ĩ pronis ñ marito. cui
ſor debʒ. ⁊ do cie illius iudicẽ in qua delinques poſſit retinet ůxorem. ſolutõi ẽ ar. . ff. ð bo. li. q
tem ⁊? dona.lucraꝛi degit.ille veꝛo ꝗ publicas recepit Dem.a. 7. c. Jah. ,B cũ maior.S.iij.⁊. .ſi libeꝛi
u ⁊ plus ſi filij non litteras periculo ſuo ⁊ officij ſuiↄ Am qui duas ſimł habuit vñ dic ꝙ ĩ õrio loquitur ð
lan ſint. ut in cor. pꝛehendet eam: ⁊ ad iudicem pꝛo uxores ſine dubitatione co tutoꝛe ⁊ qbuſdã alijs ꝗ ſiñ
“ d Faiſſet. ex hac ẽt uincie trànſmittet in qᷓ peccauit: le mittatur inſamia:in ea nanq; re: n metu calũnie accuſãt ñ ma
l cauſa poteꝛit ei mit gitmis penis ſubijciendam.ſi ueꝛo iuris ffectus quo ciues noſtri ma. rito.vł dic an ĩ euidẽti erat
tere repudium ⁊ lu is qui publicã epiſtolã ſucepii ne trimonia contrahere plura prohi nir calũ.nt h.an ſi nt ibi.vt
uil crari donat. ⁊ dotẽ glexeru hoc facere aut officiũ eiuſ bentur: ſed animi deſtinatio cõgi ar. Sð.q.ac.ñ poſ.l.ij.ſʒ a pe
ut in cor. 5. ſi uir ð tradere aut ĩperata neglexerit: tũc tatur. Nerum lamen ei qui te ficto na talionis ꝑ.l.ꝛemiã excu
rt adnlterio. ⁊ ipſum iudicem tres libꝛas auri ⁊ celibatu quum aliaʒ matremfami ſat. Neʒ ⁊ ab infamia que
nid ſNJ dum in eius officium alias nes pro pena lias in prouincia reliquiſſet ſolici p turpil. ẽt ĩponit.nt. S..
in lno, facuz .—H iux maꝛiti.⁊ ſic eliã põt dici
lch cſt. quia qua in ꝓ .V —. ꝙ quo ad ꝗd habet locuz
nincia ⁊c̃. ut ⁊.S.ubi de cri.agi opoꝛtet.auten.qua in pronincia: turpil.ſ.ad penã.v.libraꝝ auri nõ ad infamiã. que ſunt pena turpil.ut. ff
Solito. diueriendo.ſ.prias ab ea.ut..e.crimen. Item ⁊ nõ in de preuari.l.ij.S.fi.⁊. j.ad turpil.l.i.ſic etiã iſto modo põt tolli ↄtrarium.
ſoſet cipiat ab adultera. c boc ſubijcit nec enim ꝛc̃. b Nunqᷓ; poſtea.ut ⁊.ff.eo.l.queſitum.S.fi.⁊ ad turpil.l.qui deſtitit.⁊.5.
ſ g Nupta eſt. ſecundo niro. qui accuia.non poſ.l.accuſationem.
nich hb Paſſa. apud primum uirum. ſIne meiu ſuner s. ut ꝛ.fl. e.l. mariti le. in prin. ?. F. quod ait. . .
i NHon preceſſit.in caſu etiã ſi nõ pꝛecedat denũtiatio.ut.ff.e.ſi ꝗs e. queſitum.d. fi.⁊ ar. ff. ad turpil.l. queſitum.
adulteriũ.ĩ pri. ⁊ facit ad.l.ð.e.l.reos.ĩ fi.⁊ repete h ꝙ ibi diximi. d apite. multa enim erant capita legis.nt ⁊.ff.de mino.auxilium.
n ꝑ e T ſi crimine. accuſata. peꝛ lit. conteſ. eAxorem.ut ⁊.ðS.e.caſtitati.ſed hodie contra.õ.e.ant᷑.ſed nono.
ſnen 1 Potuit. ſed abſolutio prodeſſet.ut.ᷣff. e.denũciaſſe. . ſi. ſʒ f e Am qui duas.uxores.idem ſi ſponſas.ut ⁊.ff.de bis qui no.in
an maſculus ſi depreben eat erit infamis..nõ ᷣm Yo. licʒ ſecus fa.l.i.idem ſi unam ſponſam.⁊ aliam nxorem.
en in femina. nt.ff. de ritu nu p.l.palam.S.que in adulterio. g Inbamia.ut. d.l. de infa. :.l. qꝗd ergo. F. i. ⁊.. de inceſ.nup.l.neminẽ.
fnn m Proponas.ſacit.fl.e.denunciaſſe.in fi.⁊.le ſe. n Effecius.ueꝛe enĩ nõ ſunt duo mamonia. ſi enĩ primũ nalet ſm nõ vn
anid. n a Bulteram. inchoatum. per lit. conteſ. i Logitatur.ſecuto conamine.2 eſt ſic.ð.de execu. tu. l. ampliſſimi.
iis P 2

a Axrorem. ? ſic non es in dolo.ut.fl. eo. l. penultima. Accurſius floren.
b Infertur. non dicit adulterij. ſed ſtupri.⁊ ſic non commiutit maruus ad
nlteriũ ad ſolutam accedens. ut diximus.õ. e.l.i.
Prouincie.niſi dediſſes ſciẽs.⁊ idẽ in ↄuerſis qui ꝑ nxoꝛes reuocant᷑.
d QAuaſi ſponſa.q.d.nullo modo.ut ⁊.õ.de dona.ante nup.l.ea reunes

tñ data.qꝛ ex ſua nõ tua ꝑ
te eſt turpitudo.inſtar eius
quod meretrici ꝓmiititur.
ut. fl. ð& condi. ob tur. cau.
.l. idem. F. i. ⁊ facit. ff. ð do
na. inteꝛ nirum nirnʒ ux.
.l. cum hic ſtatus.S. pe ⁊ fi.
gqgq Vannis. oporteꝛe
ut. S.de accn.l.fi.
ſTuis.o iudex qui conſu
lis me.
g Materiam.propriũ no
men uxoris accuſate.
hb Viatoris.proprium no
men niri qui accuſat.

Queſtionibus.per torm̃

ta poſtulãte uiro qui accu
ſabat.
K Niatoris.ſ.abſentis cau
ſa reipu.
Preſentiã. al enĩ ꝓcedi
nõ debeꝛe per. d.l.ſi.ð. de
accu.ſed certe h̊ eſt ſpẽale.
2 qꝛ maritus uſq; ad ſnĩaʒ
ſteterat.⁊ omnia peꝛegerat
⁊ qꝛ in ſeruitio reipu.erat.
uł ideo poſtulabat ut obij
ceꝛet.qꝛ iſte nõ potuerat ac
cuſare per ꝓcuratorẽ ꝙ fe
cerat.ſʒ ⁊ hoc nõ põt qꝛ cũ
ſit dilatoria añ debuit pro
poni nt. ff.e.ſi maritus. .
pꝛeſcriptiones.
m Lonfecto.i.perfecto ſaci
nore.qꝛ ita plene probatũ

erat qð ſola ſnĩa reſta bat.

nLimitis.pꝛeeꝛat.eniʒ ad
limites imperij cuſtodien
dos.⁊ facit.ð.e.adulterã.⁊
qũo ⁊ qñ iu.l.fi.⁊.j.ut ĩ
tra certum tempus.i.ſi.

9 f Eęiſſimã. loquituꝛ

in prin. qñ mulier
ſponte committit ſtuprum
cum aliquo alij dicunt lo
qui cum femina agit ut nir

tauit ad nuptias:crimen etiam ſtu
pri a quo iu remota es:quod uxõ
reʒ te eſſe credebas ab accuſatore
legitio ſolemniteꝛ infert. Certe res
tuas oẽs quas ab eo interceptas

matꝛimonij ſimulatione deploras

ꝛeſtitui tibi omni exactionis inſtan
tia impetrabis a rectore pꝛouincie
nam ea quidem que ſe ubi ut ſpon
ſe daturum promiſit quomõ repe
leꝛe cum effectu potes quaſi ſpoia.
Mpr. Dio.⁊? Maxi. aa. ad
Pomponium.
Aaãnuis indubitati iuꝛis ſit
quotiens adulterij crime in
tendit᷑ pñtiam accuſatoꝛis pᷣcedeꝛe
opoꝛtere:tam̃ quoniam ex litteris
tuis cognouimus. Matèriã ꝓpo
ſiti uiatõris uxoꝛẽ habitis queſtio
nibus cum iuliano quondam ad
ulterium cõmiſiſſe detectã ſub ipᷣa
pꝛolatione ſententie uiatoris ipᷣiuſ
prẽſentiã poſtulaſſe nõ putamus.
confẽcto pene in iudicio facinor̃ e/
tiaʒ agitata queſtione ↄuicto ꝓpo
ſitũ ab excubijs limitis reuocãdũ.
Dem.aa.⁊.cc.Dioniſio.

Ediſſimam eaꝝ nequiciã qᷓ
pudorem ſuũ alienis libidi

nibus ꝓſternunt:nõ etiaʒ eaꝝ que
per uim ſtupꝛo ↄprenſe ſunt irrep
henſa uòͤluntate leges ulciſcuntur
quin etiam inuiolate eſtimationis
eſſe: nec nuptias earum alijs inteꝛ
dici merito plâcuit.
Dem. aa ⁊.cc. Siliano.
B ↄmiſſà adulteria atq; ac
cuſandas uxoꝛes certa tem
pora que utiliter ↄputari ſolẽt pre
ſcripta ſunt. Si igitur per occupa
tiones publicas accuſationeʒ inſti
tueꝛe nõ potuiſti:nec ante cꝛedituʒ

ſicnt econtra nir nt femina.j.e.l.cũ nir.⁊ ſic facit.ff.de poſt.l.i.S.ꝛemonet.
p Voluntate.nam ⁊ accuſari de adulterio uel ſtupro non poſſunt.ut h.⁊

ff. k. ſi nxor. §. ſi quis.

q Placuit.⁊ nõ.hunc niolentum lam ſtupri quam de ui pu.ſine preſcrip
tione quinquẽnii poſſe accnſari.ut.ᷣff.e.l.maritl. .ſi.

o B ↄmiſſum. certa tempora. alias ceria tempora. al certa reo tpᷣa

ccẽ.quia ⁊ ipſe uir qui accuſat dicitur reus lenocinij.
ſQue utił.ad.vj.mẽſes reſtringit ñ ad ꝗqnquẽniũ ꝙ ↄtinnuʒ eſt.nt dixi.
t Tempora.ſ.ſex menſes utiles.⁊ quinquẽnium continuum.ut.ð.e.l.inĩ
mariti.⁊.l.adult᷑.⁊.ff.e.quinquennium.
u NHabebis.cõi iure.quum dixerit..e.l.ſi quondam non auſerri tẽpora
talis abſentie.⁊ ſacit.ff.qui.ex ca.ma.l.ſi qua.
v Pretendas.ſtatuet᷑ enĩ terminus nltra quẽ nõ andieris.ut.S.qui ac.ſñ
poſ.liſi ea.ne ſꝑ iactes te accuſatuꝝ eã.nt h̊ dicit.⁊ facit.ff. de redibi.cum
ſex.c. ff.de diuer.pre.l.i.⁊.ff.e.l.miles.⁊.l.ſi nxor.
y ſ Jeius.contra iuris.qui erat ſernus ad quod eſt.j.e.l.ſerui.⁊.j.l.
proxi.⁊ in quibuſdam libris deeſt hec lex.
3 QAea.paſſim.i.ſine delectu.ut.ff. de ritu nup.le.palam.
* Adnlterij.i ſtupri.naʒ adulteriũ nõ ceſſaret ſi eſt ↄiugata. nõ eni

ſoli. c. ut. ff. e. ſi uxor. . plane. ſic lex iulia uno pfo alteꝛo utitur
nt. j. e.que adulterium. 2.ff. e. mariti. S.i.⁊.l. inteꝛ liberas.S. lex.
b eſſat.ut nec ipſa nec tu poſſitis accuſari.ſic ergo hẽt plus luxu

ria q; caſtitas.⁊ ſic ẽ ar. .aut᷑.d ꝛeſti.⁊ ea qᷓ̃ pa. .fi.col.iiiji

tibi munus pᷣſcripta tẽmpora trãſ/
acta ſunt poſt depoſitaʒ ſolicitudi
nem qua detineris integram accu
ſandi poteſtatẽ habebis.ad quam
cum uacare ceperis ꝓperaꝛe debe
bis:ne effrenata licentia ad deteꝛẽ
dam aduerſariaʒ future accuſatio
nis ſpeciem prẽtendas.
Mpr. Archa. a. Dioniſio.
Jius a quo nũc adulterij
rea poſtularis ʒ iuris for
mam cõtubernio heſiſti inumeris
te autoritatibus tueri potes.
Dem.a. Obſinio.

Jèa que ſtupꝛo tibi cogni/

ta eſt: paſſim uenaleʒ ſoꝛmã
exhibuit ac pꝛoſtitutaʒ meretricio
moꝛe uulgo ſe pꝛebuit ãdulterij cꝛi
men in ea ceſſat.
DHem.a. Proculo.
Erũi ob uiolatũ ↄtubeꝛniũ
adulterij crimine accuſaꝛe ñ
poſſunt. Js auᷣtem qui poſt diſſ/
lutum matrimoniũ uxorem licito
more duxerit:obq; intentate accu
ſationis ac potentis patꝛocinij mẽ
tum ei qui accuſationem iſtituerat
auxꝝ ⁊ argentum dedit àd ꝛecipien
dum id ad ulciſcendamq; turpis
lucri cupiditatem adiꝛe pꝛeſideʒ ꝓ
uincie poteſt: ⁊ examinatis ptium

allegationibus ⁊ inquiſita fide ue
ri.ſiquidem id quod ab eo qui in

nocens eſt ob illati criminis timo

rem datum eſſe cognouerit:quem

admodum ſententiam foꝛmare de
beat ex euidentibus iuris placitis
inſtruetur. Sin uero cõſtiterit còr
rupti matrimonij uelut meꝛcedem
ad captandam impunitatẽ ſolutã
eſſe pecuniã:eum qui etiam adueꝛ
ſus ſenatuſcõnſulti cenſuꝛã cũ fediſ

ſ Erai non pñt.ut ⁊.ff.e.inter liberas.ſed agit ſerui coꝛrup

ti ⁊ iniuriaꝝ.⁊.l. ac
quil. ut ibi ⁊.ff. de
iniur.ſi ſtuprum ⁊
eſt ꝛatio quia nec ẽ
ibi mĩimoniũ.ut.ðᷣ
de iceſ.nup.l.cũ an
cillis.ſed lʒ directa
accuſatio ceſſat. iñ
exor.ẽt punit᷑.ut in
d.l. inter liberas.
⁊.ff.de off.pre.l.ſi.

d Is autẽ. Ticius

diſſociauit mr̃umo
mũ ꝙ cuʒ beꝛta hẽ
bat q; accepit poſt
ea Ceius in uxorẽ
⁊ hunc uult accuſa
re.Ticius qĩ durã
te pᷣ mr̃imõio adul
teraſſe. cũ ea timẽs
Caius dedit. c.ti/
cio nt ðſiſteꝛet. Si
miuſte opprimeba
tur repetet ꝙ dedit
.ſ. c. ſi iuſte nõ.⁊ ẽt
punit qui accepit.

e Diſſolutum. elia
cã quã adulterij uł
ſtupri.ut.ff.e.ſmnari

li. F. i.

fMeinʒ. nam po

tentes aduocatos.
Ticius habebat.

g Ad recipiendũ h

ↄdi.ob tur.ca.ex
pte eĩ accipiẽtis im̃
ẽ turpitudo.vt.ff.ð
calũ.l.in br̃dẽ.s.i.
ad ultõeʒ agitur. l.
iul.repe.ad ntrũq;
agit actõe ĩ factũ ð

calum.que in qua

druplũ datuꝛ uſq;
ad annum.⁊ ſic ad
datum ⁊ ad penaʒ
nt. ff. ad.l. iul.ꝛepe.

.l.antepenul.⁊.ff. de calum.l.i.in pfincipio.⁊. .i.ac.

h Poteſt. caius qui dedit.

i JIuꝛis.inducẽtis.pᷣdicta auxilia.⁊ facit.s.ð ↄhen.ſtip.ſi qdem.⁊

eff. de calũ.ſi ab eo.ſʒ contra..qꝙ me.ca.l.accuſatõis.So.ut ibi.

k Corrupti.i.delicti quo corrumpuntur matrimonia.
Eum qni etiam. punitur ergo reus quia habetur pro confeſſo.

ut. ff. de preuari.l.in omnibus accuſator incidit in turpil.æ etiam
de preua.accuſari poteſt.ut.S.e.de crimine.

m Senatuſconſulti.turpil.

n e T ſi libidine.ex huiuſmodi.quia pꝛonunciatuz eſt te ſecii

ſe predicta.ar.ff. ad turpil.l.i.ꝭ.i.

o Granatam. ſic.S.de his qui no.inſa.l.ea que.
p Manifteſtum eſt.ſacit.S.e.l.ſerui.⁊.ff.e.l.inter liberos.

q q AVoniam Alex. Ticius accuſabat alexandrum de adul
terio alexander obijciebat de lenocinio contra ticiũ ticus

feplicabat alexandrum eſſe ſeruum.⁊ ſic non poſſe de lenocinio

opponere.hoc tertium debet prius inquiri.
Perſpeximus.ticium.ſcʒ.

BSno alexandro.

ſ In primie.anteq; de adulterio nel lenocinio queratur. nec eniʒ

ante poſſunt alie due determiari.ſie ergo ciuilis preponitur ctimi
nali. ut B. ⁊.j.ad.l.fal. de pla.l.preſes.⁊ boc ideo qꝛ preiudicialis
eſt. al. ↄtra. ut.S. de ordi. iudi.l.fi. que eſt ↄ. An autẽ ð bac incidẽ

ti ꝓnunciabitur. dic ꝙ nõ.licet quid ſic.nt no.ð.de or. iudi.lei.

tiones que ſunt 5.

n Impedimẽtis. ſʒ

cur nõ licet ſe deſẽ

T ſi libidinẽ intempate cu
piditatis ex actorum lectio

ne exarſiſſe te cognitum eſt. tunc

gAUer ſſuti.ueꝛſutũ eſt neſti

—ꝑ

preftigat faciem ocnlorum. ? oftendit quod non eſt. ut ſaciunt mimi ? is
culatores.ita ergo delicta per illorum captiones obumbrantur. o.

mẽtũ cũ id ꝙ dʒ eſſe extra ponit itus ⁊ ad eius

ſimilitudinẽ dr ius neꝛſutũ.qꝛ nõ punit ꝙ eſt puniendũ.⁊ ecõtra Fʒ Aʒ.

ceteris prèſcriptionibus preteꝛ qn

E

quẽnnij tẽporis ⁊ lenòcinij quod

utruʒ dòmina caupone: an

tPoteſtatẽ.hoc ſi nomẽ ſuũ nõ erat inter reos receptũ.al ñ põt que Jo.nõ placet.qꝛ ut dicit.l.ueſtimentñ debet magis dici ſutũ qᷓ; ueꝛ
extraneus obijcere ſutũ ſed ceꝛte ⁊ nerſuiũ pꝛo
lenociniũ.ut.ff.e.l. . prie dici põt uł dic Fʒ Jo.
i. F. extraneus.⁊.l. ſimo:flagicio accepit pũii iubebit ambages ⁊ conſtituamus in adul uerſutũ ins.ſ.decipiens iuſ
ſi maꝛitus. .pᷣſcrip Dem. a. Soſiano. terij quẽſtione abolitis de medio

quod quo peꝛ quaſdã neꝛ
ſutias ⁊ machinatiões uet
baxꝝ homines ab accuſatõ

marito obijcitur exceptionem illã ne repellebantur nt ſi cade
dere. .nõ ſe deſẽ quum ancillas te compꝛehendiſſe etiam que poſt ſolutum prius ma ret a ſillaba. cadeꝛet ab ac
dit.ſed aliũ aggra ⁊ non liberas ſtupraſſe detectum trimonium ante denuntiationem cuſatione. ſecunduʒ Aʒo.
uat qui lenociniuʒ ſit ex huiuſmodi ſentẽtia grauataʒ nupte competit fid criminis noͤſci inde ⁊ homo dicitur nerſu
opponit. ut. ff. e.l potius opinionem tuam quam in indignum enim eſt ut ultioneʒ pu tus qui intendit deceptlõi
ii. .. ſi publico. ſamia aflictã eſſe manifeſtum eſt. doris pᷣſtigi vᷣſuti iris excludãt. bus.
Statuit.ſ.gladij. Dem. a. Criſpino. Mpr. Conſtan a. Affricano. h q Ae adulterium.i.
ut. .e. quãuis.que Aoniam Alexandꝛum qui Ae adulterium commiſſit: ſtupruʒ. lex enĩ iul.
etiaʒ in ſeꝛuos põt in crimen uocatur:etiaʒ pre

promiſcue utitur hoc vᷣbo
ſtatui.nt.ff. ð accu. ſcriptionem eſſe pollicitum eo no miniſtra fuerit requiri debebit: ⁊ nt. ð.e.ſi ea que. ⁊.ff.e. ĩte:
hos accuſa .S. om mine: quod accuſator uxorem ita obſequio famulata ſerui:ut ple libeꝛas.S.lex iul.
nibus.⁊ ſacit.ð.de poſt comprehenſum adulterium runq; ipſa intemperàntie prebue i Bomina. Iz non nupta.
1 ordi.cog.l.ij. penes ſe habuiſſe uideatur ⁊ ð ſta rit uina: ut ſi domina taberne ſue k Intempeꝛantie. uina.i. ſi

tu ſuůo ageꝛe nunc uelle ꝑpſpeximuſ

rit non ſit a uincuùlis iuris excepta

na ex quidus oritur intem
nõ extiguiiꝭ ita ordo queſtionis dirimendus Si uero poteſtatibus miniſteri perantia ⁊ incontinẽtia.vn
iſ.cõmiſſũ hec tñ ñ uidetur uůt in primis quideʒ de ſta um prebuit:pro utilitate eius que de ulud nolite inebriari ui
4 accuſat᷑ illa ſed ad tu Alexandri queratur: ita ut ſi eũ in reatum deducitur ab accuſatõe no in quo eſt luxuria. nen
4 ult᷑ prius.⁊ tũc ipᷣa liberum eſſe adhibita audientia ðᷣ excluſa: liberi qui accuſant abſce ter enim mero affluens fa
4 poterit.accuſari.ut prehenderis preſcriptiõis ei obii dant: quum ab his ſeminis pũᷣdi cile deſpnmat in libidinẽ.
1ff. e.l. miles. S. no ciende facias potẽſtatem. Si uero cicie ratio requiratur que iuris ne l A uinculis.uincula iuriſ
4 lenti ⁊. .. licʒ. . ð. e. eundem ſeꝛuum eſſe cognoueris xibus detinentur. matriſfamili. dicuntur que aliquẽ pꝛo ðᷣ
r .l.ſi dũ in tuo. Iiẽ remotis preſcriptionis impèdimẽ nomẽn obtineant. he autem imu licto uinciunt ad penam.
i nec ipſe eã iure ma tis in adulterum crimen protinus nes a iudiciaria ſeueritate ⁊ ſlupii m Pudicicie ratio.i. obſeꝛ
riti accuſat que tũc debebis inquirere ac ſi eũ detectũ ⁊ adulterij preſtentur quas uilitas natio.
h ſua nxor nõ erat vt ĩ eo flagitio eſſe perſpexeris penã uite dignas legum obſeruatione n DBetinent. ſi deliquerint.
6 ff.e. ſi uxor. .. ſgſ decerneꝛe quam in adulterij crimẽ non credit. „ Nomẽ. boe nomẽ ſtricte
. uxorem. legum ſanctio ſtatuit. Dem a. ad Eugg. . accipitur. nt. ff. de lib. ex.l,
3 i Ta amba/ Dem. a. Folio Vanũis adulterij crimen ĩ deinde. in fi. ſed large qð
4 ges ideſt ex Ommiſſum ante adulteriũ ter publica referat᷑ iudicia .ſ.nõ niuat meretricio mo
ceptiões ꝑ ãbages cum eo cui ſe poſtea nuptiiſ quorum delatio in commune om re.ut.ff.de uerboꝝ.ſigni.l.
8 inductas qual erat ſociauit: uelamento matrimonij nibus ſine aliqua legis interpꝛeta pꝛonunciatio..materſa.ĩ
3 ꝙ nõ añ accnſaret non extinguitur. tione conceditur: tamen ne uolen teꝛcia ſigniſicatione dicituꝛ
uir qᷓ; dotẽ reddẽt. Dem.a.Cecordio. Rec.pro. tibus temere liceat fedarẽ connu illa qni ſui iuris eſt.nt.ff. ð
1 vel alia debita nxo Tã nobis pudor cordi eſt bia ꝓxis nẽceſſariiſe q; pſonis ſo his qui ſunt ſui nel al.inẽ.
, ri.ut.j.e.l.aditerij. ut remoueamus priſci iuriſ lũmodo placet deſerri copiã accu nam ciuium.
4 a Queſtiõe. accipe p Et ſtupꝛi ⁊ adulterij ex h
ſidem crimĩs noſci B colligunt quidam quod ſi
6 quod eſt infra.⁊ hoc aboletis ⁊ cetera. Accurſius florentinus. ne ſit nupta.ſine non.illa que meretricio more niuit. quod nõ ↄmittatur
¹ b· Preſcrip.que erant tales ut dixi ⁊ plures ſimiles. delictum. quum de utroq; h̊ ponat.ſ.de adulterio ⁊ ſtupꝛo. Item pro
; ePret᷑ ꝗnquẽnij.tres tm excipit ꝗnquẽnij.ð q̃ bẽs.S.e.l.adult᷑. quia maritus talem ꝛetinens accuſaꝛe eam non poteſt quaſi lenocinium
N⸗ d Et lenocinij.que ſiue ab nxore ſiue ab extraneo opponaĩ añqᷓ; exercens.ut.ð.e.l.ita nobis. Tu dic ſi eſt nupta q;q; unlgaris poteſt ac
nomẽ accuſati uel accuſate ſit recepiũ inter reos repellit᷑ accuſator cuſari commiſſum.nt.ff. c. ſi uxor. S..i.ſic intelligitur in nnpta meretrice.ff
T euã punit᷑ nt h.⁊.ff.ſo.ma.l.cũ mulier.⁊.l.niro.⁊.ff.e.l.i.G. leno de ritu nup.l.ſtuprum.q;qᷓ alij de alia nulgaritate preterita intelligant
