oſite e.h ſpale his duo is qui ſideicõmiſſaria reſtitutione “́ pꝛo ſilio etiam alij eque ve
t. bus caſibus vt hic geꝛauatus eſt: uno filio ſuperſtite l CORH. Cc Ontra rõgatus ꝗs nerabili loco aufertur ꝙ ñ
Uen inuit. . nepote ex ſilio ſeu ex filia nato ul ut ſi ſine liberis decedẽs quod ex eſt verum vt in coꝛ. contine
uuntr t Conditio. quia ñ ponepote uel poſthumo relicio hereditate ſupereſt reſtituat uel ali tur buiuſ auten. ſequitur ?
MRK b ſine liberis gq hu deceſſerit non uidetur extitiſſe cõ is huiuſmodi ſideicõmiſſi uerbis alia auten. contra rogatus
* modi habet pꝛoleʒ ditiõ: ⁊ ideo deſicit ſideicommiſſi pꝛegrauatus quartam inſtitutiõis que eſt de reſti. F. nobiſ col
W yt. ð. de ſideicom.l. petitio.Illud etiam admonemus ſideicommiſſario ſeruare cogatur la. viij. que ſuper pꝛin.hui
täig cum acutiſſimi.⁊.fl ea que de falcidie poꝛtione nõ per ſuper hoc ergo ⁊ cautionem non l. legttr. Autentica
ſen de polli. lfl. .. de redditus ſed per ipſas res here/- a deſuncto remiſſa ſit exponàͤt. a c Ontra. ideſt econ/
— iſti. ⁊ ſubſti. l. gene⸗ ditarias retinenda ⁊ de ſatiſſatide Quogd ſi contingat eaʒ dimminui tra nam in lege co⸗
. D raliter. fin. ⁊ de 3 ſideicommiſſoꝛum ſicuti ſupꝛa dic aut ex ipſi⸗ ſubſtantia ſuppleatur icis iubem i pᷣn.
Pinie di. inſer.l..? nõ.p tuũ eſt concedenda diximus nõ vl aut ea deſiciẽte in rẽm actio ⁊ by aictum eſt dodrantem ĩiſti
R hic. 5. ſin autem re/ terius quam in his perſonis ca p othecaria ſideiꝰmiſſario peꝛmit tuendum ⁊ quartaʒ retinẽ
irbt fertur ad pumũ ca ſibus quoꝛum ſuperius mẽtio ſac titur aduerſus rerũ acceptoꝛes. dam.hic veꝛo quum roga
niti ſum. i. quando fra ta eſt opoꝛtere perduci. Ex cauſa tamen dotis ſeu pꝛo tur reſtituere quod ſuper/
ü:find ter rogatus erat re/ R pter nuptias donationis ſeu cap ent ex hereditate poſt moꝛ
einlt ſtituer. ſi decedat ſi In autẽ. de ſanctiſ. epil. K.ſed hoc tiuoꝛum ꝛedemptionis uel ſi non tem. vt ⁊ de le.ij. impeꝛatoꝛ
N ne liberis. nam dʒ pꝛeſenti. colłix. HZ habeat undẽ faciat expenſas pmit in fi/⁊æ.l.ſi. ⁊ ita dodranteʒ
ſtm reſtituere ſi ðcedat titur huiuſmodi quarte diminutõ retinet ⁊ quartam reſtituit.
ll e ſine filio n nepote CON. n Aſi rogati reſtitueẽ Mdpe. Juſti. a. Juliano.ppᷣ. b Huiuſmodi verbis q̃ ſũt
onctorn ſi tamẽ intraret mo datum cauſa dotis uel donationiſ Aincimus licentiam eſſe ẽt apta ad hoc vt inſti.de ſin
munmfn naſterium uidet ha pꝛopter nuptias uel relictum ſub ſoli tutoꝛi recte fieri fideicõ gulis re. per fideicom xre.
hian bere ſiliũ.⁊ hoc ad congditione nuptiarum uel libero miſſi nomie uniuerſitatis reſtitutõ F. fina.
m i dit aut᷑. quã hic le/ rum monaſterium uel alium locũ nem quod pupillo relictuʒ eſt ⁊ ſi c Exponat coꝛigit ergo le
lantgiel ge niſi rogati ꝛc. ½ lUẽnerabilem ingrediantur:ſiue re ne onere ſideiuſſiònis.ubi tam pu gem iubemus in eo quod
utt aliam ſi quis ſub⸗ ſtitutio ſeu ſubſtitutio fiat ſub pᷣdic pillus faꝛi non poſſit uel abeſſe nò dixerat generaliter nõ ca/
unmO di.⁊c̃.que ſũt ĩ cõ. tis conditionibus ſeu in redẽptõʒ ſcitur:ne dum nimia ſubtilitate uti ueri.vel verius ibi dicit nõ
kanetin de ſan.e. ..ſed hoc captiuoꝛũ ſeu i egẽtiũ alimenta. mur circa res pupillares ipſa ſub caueri quum fꝛateꝛ fratꝛi vł
ſnd pꝛeſenti coll.ix. tilitas ad perniciem eoꝝ reuertat᷑. patri filio vel nepoti reſti
phente u Concedenda.i.e· tuere rogatur.ſed ſi alij eſt
mini tinenda. reſtitutio facienda cauetur
uinfihi x !j In bis perſonis. ideſt in liberis pꝛimi gradus. ſed videtur ꝙ e vt hic. Item nõ.hic quem eſſe de bonis viuentis ſolicitum.vt.j.vt ĩ poſ.
ſuga . tiam nepos qui eſt vltra finos non computet fructus in quariam le.l.cum archimodoꝛam.⁊ ſic eſt argu.contra.ff.de vulga.ſubſti.l.ij.S.in
tbbinun i vt.fl. ad. l. fal. ꝙ de bonis.. ꝙ auus que eſt contra.ſed ibi non cõ terdum.⁊ de col.bo.l.i.O.ſed impubere.ſed ad pꝛima..quia hic ð cau
Km putat in quartam. quia eos compenſat cuʒ debito.ſi autẽ aliquoſ tione non de hereditate eſt ſolicitus.⁊ eodem modo reſpondebo ad ſe
r iſſu ſupꝛa id haberet bene computaret. yt in.e.l.ꝙ de bonis.s.fructuſ cundam.accurſius.
ſDGEſequitur auten. niſi rogati. c. Aulutennica. d Lontingat.i.tangat.
dctlatee yn Aſi rogati.hanc autem lege ⁊ aliam verboſam ſi quis ſub e In rem.pꝛo rebus hereditarijs que continentur in ſideicommiſſo ⁊ by
ne n Ccon. que ⁊ de nouellis trabitur. e.S.ſi quis ſub con. omit pothecariam habet pro eiſdem.ꝙ eſt mirabile.vt.õ.de iure do.in ꝛebus
onlti te.⁊ dic caſum dedi.ſ.inter viuos mulieri ſfundum vt ĩ do vel dic hypothecariam dari pꝛo alijs rebus heꝛeditatis que non continẽ
Cnun ſ9 ) tem habeꝛet vel viro vt haberet in dona.pꝛopter nup.vel in teſta tur ſideicommiſſo.ut.S.e. de lega.l.i.res enim que continentur fideicom
Uebtchern mento reliqui in eaſdem cauſas.⁊ rogaui ut ſi nup.non contrahe miſſo non poſſunt dici obligari ſideicommiſſaꝛio cum ipſius ſint. vt. ff.
hintine fent vel liberos non haberent quod reſtituerent ticio.his caſibuſ de pig.ac.l.ſi rem alienam. .
knek ſ monaſterium intrent fideicommiſſi petitio deficit. ⁊ hoc niſi alii f Dous.conſtituende vel exigende a grauata perſona.vtrunq; pꝛobatuꝛ
nom penerabili loco relictum erat. ⁊ ita pure dat vel reliquit pꝛedic in coꝛ.⁊ dixi.S.comunia de le.in auten.res que no.ꝙ in quatuoꝛ caſib⸗
eti uis perſonis. ⁊ econtra idem ſi ſub conditione. vt relinquo fuduʒ permittit diminutionem quadrantis .
ſfintni ſi nup.contraxerint.vel iberos habueni alioquin habeat alius. g Aude ſaciat.quia dodrans non ſufficit ſecus puto ſi dodꝛanteʒ totuʒ
hetgtli 3 Venerabilem. ſecus ſi capellam quum ſeculo non renuncient ſʒ iam dilapidauit.⁊ nunc pꝛopter impenſas vult diminuere quartam. vt ĩ
ven pꝛopꝛia habeant. ſed tamen in coꝛ. nde ſumitur videtur diceꝛe auten.de reſti.⁊ ea que pa.S.hec igitur omnia col.viij. Iteʒ quid ſi nihil
ſati etiam in ſeculani idem eſſe. Item quid ſi ingrediatur mala fis conſumpſit ſed tota ſupereſt.rñ. beres eius dodꝛantem retinebit vt ipſe
pehtlin yvt fraudet fideicommiſſarium. videtur teneri monaſterium reuoca poterat vt ar.j.ti.i.l.quanqᷓ;.
Geprne toꝛa.vt.ff. que in frau. cre.l.omnes.S. lucius. Item quid ſi noni h ſ Ancimus.ſoli tutoꝛi.tãq; ſimplici pꝛocuratoꝛi.ut.ff.e.quanuis
grediatur. ſed inſtituat tantum locum uenerabilem. uidetur nõ ð ⁊.l.ſeq.non autem tanquã facto pꝛocuratoꝛi in rem ſuam.vt.ff.ð
Phmni ſicere condio nec haberi eccleſia pꝛo filio pꝛimo quia leges de ĩ iure do.l.ſi mulier.S.ex aſſe. .
Guntt gredientibus non de inſtituentibus loquuntur. vt in autẽ. de mo i Fideiuſſionis.ſ.de rato. Item etiam ſine iudice.⁊ ſic eſt ſpecialis caſus
eN ma. F. illud col. i. ⁊ in auten. bec conſtituno inno. conſti. ſecũdo qꝛ ſicut ſunt alij quidam.vt.õ.de admi.tu.ſcimus in fi.⁊.l. conſtitution em
rinß veere liberos non habet nec obſtat ꝙ eccleſiam inſtituit. quia autẽ ſed ⁊ infanti cum auctoritate tutoris.vt.fl.e.ſeruo.S.ſi pupillo.
ſonii dDdeiic in cor. 5. ſed hoc pꝛeſenti.⁊ in nouellis.⁊. S.ſi quis ſub condi. k ¶ Noſcitur. ſecus ſi eſſet pꝛeſens ⁊ maioꝛ infante.quia tunc fieret ei cũ a u
ton dicunt de ingrediente ⁊ expediente ibi pꝛedicta bona ad pia ope ctoꝛitate tutoꝛis reſtitutio.ut.ff.e.l.reſtituta.S.ſfi.⁊.l.ſe, ⁊.õ.de iure delib.
vd ra.⁊ ipſe dum vixit in clericatn manſit quod hic non fuit. pꝛeteꝛea .l. potuit ⁊.l.ſi infanti.
hußl F teſtatoꝛ de libens taniũ ſenſiſſe videtur ar.t.ff. ad tre.l.ex facto.) I Nimia. ſic. xlix. oi.c. hinc 1 enim. c. .
V 6

Nr

Vtrroq; caſu de pupillo ⁊ furioſo. . s ductis legatis iuſſus eſt reſtituere hereditatem in quo caſu heꝛedi kond
b Pupullli.infantes vt poſſint ipſi tutoꝛes reſtituere. vt hic ⁊. ff. e. l. reſtitu datuꝛ electio.vt.fſ.e.l.cogi.S.inde queritur.vel niſi teſtatoꝛ iniun 1 bi
ta. 5. fi. 2. l. ſe. ſed hoc quum alij eſt reſtituenda non tutoꝛi.quia ſe autoꝛeꝛ xerit onus legatoꝛum nominatim heredi.vt.ff.eo.l.marcellus.alllli nui
ſibi non poteſt reſtitui.vi.ff.e.l.i.F.queſitum fuit.ſed cur aliud debuum as non vt hic. ꝛ. ff. e.l.i. F. is qui.⁊.S.fi.ſed quidam dicunt ẽẽ ſpaꝛ uh
a puplllo poteſt ſibi ſoluere ſe auto ꝛc.xt.ff.de admi.tuto.l.quotiens. .ſi le ꝙ bic dicit. pꝛopter hoc.quia de tota vel omni hereditate roga zinrto
cut. jn. quia hec reſtitutio pit teſtator beꝛres 1
cõtinet tranſlationem actio . . nioll retinuie nlias tbene⸗
num. pt.ff. e.l. reſtituta. .ſ. Idemq; iuriſ eſſe opoꝛtet ⁊ ſi fuꝛio quit alij reſtituere ſpeciale autem gebent diuidi one gla⸗
QAuum autem. nõ. in tri ſo ſideicommiſſaria debeatur heẽ fideicommiſſum alteri aſcripſit ⁊ ra vt dixi.S. eo. li inn
bus caſibus loqui. . iſtuʒ ditas vt reſtitutio curatoꝛi ſoli eiↄ qvWuerebatur ſpecialis fideicommiſ i Ad legẽ falcidiaʒ ici
d Nullo herede. ſed dñdo nomine.iſſurioſi celebꝛetur: quus ſarius id quod ei derelictum eſta k ſ Lire ðbel uitenn
poteſt eſſe ſine herede quũ enim ſenſus que vox certa ſuꝛioſo quo conſequi debeat utrum ne ab .ſ. tu hereſ lua
ſuperſint ſalteʒ legitimi. t eſſe intelligitur:quuʒ in vtroq; ca herede ut poſt reſtitutionem eius ꝛogatus. Auul
nullus eoꝛum vult. nec etiã ſu reſtituentes pleniſſimam ſequet᷑ alias res uniuerſitatiſ fideicommiſ l Non viori. ſʒ cer flien
ſiſcus. vel dic eum eſſe ſine ex noſtra lege lecuritatẽ. hoc eodẽ ſarius accipiat: an una cum aliis te imo quia fal. i fißl
berede. qui non babet bf obſeruando ⁊ ſi ipſi pupilli ul fu rebus opoꝛteat ⁊ hoc generali fi- ſo iure diminuit le ſlq⸗
dem ſtatim quum moꝛitu rioſi reſtitutione grauati ſunt. deicommiſſario aggꝛegari:vt ipſe Qgatum. vt. ff. e. l. in ſuemn
e Lonſtituendum.ſ.de no. OQuum autem aliquis hereditatẽ fideicõmiſſaꝛio ſpeciali hoc tadat qjuantitate in fin.?. Vſind
no. quaſi non ſit coſtitutuz reſtituere iuſſus eſt ⁊ dolo malo vł ſiue in rebus ſiue in pecunijs fidei .l.plaucius.⁊.l.li- mminm
aliquo iure poſt litem conteſtataʒ uel antea ſe commiſſum ſit.ſancimus itaq; to nea.⁊.ff. quorum Condic
NPer contumatiam. vel ã ſe contumaciter celauerit:vl ſi ſup tam quidem ſubſtantiam ſecundũ leg. l. i.F. ſi quis ex Muſennen
te litem contel. vel poſt. v poſitus fideicõmiſſarie reſtitutioi ſenatuſconſulti trebell.auto ꝛitateʒ moꝛtis.ſed dicit ñ Plig i
.. poſuit.⁊ ita videtur qð teſtatoꝛ anteq; reſtitueret heredita reſtitui generali fideicommiſſario: videri quo ad hoc Zenbers
ante litem contel.poſſit ſer tem ab hac luce ſubtractus eſt nul illum autem ſpeciali ſideicommiſ vt habeat locuʒ cõ Gcanben⸗
ri ſententia diffinitiua vt ! lò herede vel ſucceſſoꝛe ei exiſtẽte ſario id ꝙ ei derelictũ ẽ dependere ditio inde.quũ ſci umnlnlt
lo vocato ⁊ non veniẽte ꝓ vel fideicõmiſſarius cui reſtituta ẽ ””èͤä ens fecerit.vt.ff. de ommt
nuntiet reſtituendam bere ex trebel. ſenatuſconſulto hiditas Ag legem falcidiam. xlix. reg.iur.l. cuius ſe Pttin
ditatem ⁊ ſic ipſo iure com alij per fideicõmiſſuʒ reſtitueꝛe iuſ . c ſi erroꝛe facti ſol ideb
petunt vtiles actiones. vti ſus ſuerit res hereditarias queʒad Mpera. Seue.⁊ Anto. Pꝛiſco niſſet. vt.. e.l. enoꝛ llſetcd
libertate dicitur. ff. de ſidlei modũ actionũ tranſlatio celebret᷑ Cirẽ debes omiſſa falcidia ſz que erat hic du niſüipen
com.lib.l.cum vero.S.ſub in iſtis tribus caſibus apud veteis quo plenioꝛeʒ fidem ꝛeſtituẽ bitatio. rñ. quia ſõ lindoc
nentum vel dic non ferri dubitabatur: ⁊ domicius Alpian de poꝛtionis exhiberes nõ te erat minoꝛ. xxv. ſiaſſnn
ſententiam. vt.. de tenpo. conſtituénduz eſſe ſuper his puta videri plus debito eſſe ſoluuum. an. ille qui ſoluit p Auieſil.
ap. l. fi. F. lllud. ſed iudex r uit. Sancimus itaqʒ vt ſiue per cõ Dem.aa.Sauciano. quod volebat pe an.
diget in actis per tabellio tumatiam abſuerit is cui reſtitutio Alcidiẽ rationem aduerſuſ tere. vt. ð. ſi aduer ſgenidu
nem qualiter 2 pꝛo quo ⁊ impoſita eſt ſiue morte preuentus omnes pꝛo modo legatoꝝ ſus.ſo.l.ij. ſed ibi ulgt
ad cuius petitionem ille ? nullo relicto ſucceſſor ſuerit ſiue a ⁊ fideicommiſſoꝛum locum habe in iure errauit bic unmnnſt
vocatus ⁊ non nenit.⁊ pꝛ pꝛimo ſideicõmiſſario in ſecundũ re certi ⁊ exploꝛati iuris eſt. ſciens fuit uel eꝛat licne
boc ſatis erit fideicommi tranſiatõ celebꝛari iuſſa eſt ipſò iu Mpera. Alexan. Bergamof. vir maioꝛ inſtitutꝰ mmun
ſario vt habeat vtiles acio re utiles actiones tranſſerantur. Tiam ſi tacitum ſideicõmiſ rogatus daꝛe vxo lncg.
nes ſi pꝛobauerit poſtea ſii Sem. a. Ooanni. ſb. ſum heredem adminiſtraſſe ri legatũ ⁊ ipe poſt Ta
deicom miſſariam heredi Aidãam teſtamento condi/ apparuerit: legata tamen ſeu fideei ; pꝛeſtitit defalca iiſe
tatem ſibi reſtituendam. to iuſſu heꝛedem omneʒ he commiſſa que teſtamento relicta f uolebat quaſi do uzin
g Ipſo iure.eſt ⁊ quartus reditatem quam ei dereli/ ſunt pꝛeſtanda eſſe ambigi non ox natio fuiſſet inuali ann
caſus.ſ.vbi rogatus aliẽa/⸗ . da. ſed tamen non 4 zn⸗
uit. nam in alienatis ñ pu poteſt. vt.ff. de do KW
to neceſſaꝛiam reſtitutionem. quia rogatus nihil iuris habet in rebus il na.inter vi.⁊ vx.l.ſiſponſus.s.ſi quis rogatus.⁊.s.pꝛecedente. (lcon
lis ꝙ concedere poſſit.⁊ hoc videtuꝛ dicere lex.ð. comunia de le.l. fin. F. m ſ Allcidie. omnes. . legatarios ⁊ ſideicommiſſarios. queli KW5
pe.?.5ð.e.auten.contra rogatus. Item ſi a primo fideicõmiſſario nõ exi uit tamen. P. ſed non ſoluit.an ĩ vna re poſſit beres ha i
gitur ceſſio quia non habet duectas vt hic dicitur. ergo quum ꝛogatus bere fal.vel retineꝛe quidam ꝙ ſic.vt.ð.ſa.her.l.filium quem. ſed dr
alienatis nullam habeat actionem multo magis non exigitur ceſſio. quũ illa in quarta trebel. Item pro eis. ff. de leg.i.l. non amplius. 5. f. 8 nde
ibi pꝛimus ſideicommiſſarius habeat vtiles. Item eſt ⁊ quintus.vt.ff. e. ſed illa loquituꝛ in paꝛte bonoꝛum legata. Item pꝛo eis. ff. e.l. ſi R
.l. i. . ſed ⁊ quotiens. Item ⁊ ſextus ſecundum quoſdam.vut.ff.e.ita tamẽæ ex pluribus. ſed illud eſt pꝛopteꝛ excep.quam habet heꝛes in re 1
(S. ſi pater filium. ſed ibi videtur quod fiat reſtitutio. Item ad id qð diẽ non ſoluta. Item pꝛo eis. ff.e.l.linea.ſed ibi vendicat vt fal. ðtꝛa n
ipſo iure tranſire actiones de vno f.deicommiſſario in alium vt hic ⁊. ff. h'at non vt totam ꝛetineat. tu eꝛgo dic ꝙ non poteſt retineꝛe qua: H e
e. ſi heres eſt contra. ff. e.l. i. F. de illo. ſo. hic coꝛigit. vel dic tranſt fert vt tam in vna ꝛe ſed in omnibus legatis.vt hic ⁊.ff.e.l.plaucius.⁊.l lu
ibi quum non fuit contumax. ſed nec pꝛima nec ſecunda placet. dic ergo in quantitate. . fi. ⁊ ar. .e.l. pe.?.ff. quoꝛum le.l.i..ſi quis quů R N
ibi erat rogatus ſub conditione vel in diem.vnde ante diem reſtituit ſpõ doq; tamẽ falcidia que debʒ detꝛahi ex una ꝛe detꝛahituꝛ ex alia K
te. nec obſtat. ff. e.l. ſed ſi ante. vbi dicit ꝙ non tranſeunt ante diem. quia vt. ff. e.l. plane ⁊.l. ſe. . ſi ſolet ꝛ.l. ex aſſe. Item ſi ꝛes diuidi ñ poõt uun
ibi ſauoꝛe fideicommiſſarij fuerat dies poſitus.vt ⁊ dixi.ð. de fideicom paꝛtis offeꝛtuꝛ eſtimatio.vt. ff. eo.l. lege fal. intcꝛueniente. ⁊.l. li is h fel
mil.l.poſt moꝛtem.hie auteʒ rogatus erat pure.? ideo lex ſublato circui .F. finali. accurſius. — Wl
tu tranſferret vtiles. quia ⁊ facia tranſlatio expꝛeſſim non tranſfert niſi uti n e Liam ſi tacitum. fuit tacite non in apeꝛto ꝛogatus vt cui no
les. ſed rogatus poteſt cedere directas.⁊ ideo ſpectatur eius ceſſio. Itez dam non capaci ꝛeſtitueꝛet hereditatem. vt. ff. de ime fiſ. l. mn
nõ.pꝛimum fideicommiſſarium ſi reſtituat ſecundo vt hic ſit ꝙ non reti non intelligitur. ⁊ in aũt.qui.mo.na.ef.ſui.S.diſcꝛetis col.viij. Auc
net quartam ex trebel. niſi quando pꝛius ꝛogatus noluerit retinere. vt. ff o Aominiſtꝛaſſe.i.ſoluiſſe cui iuſſus eiat.vel adminiſtꝛaſſe.i.con * nes
.e.l.i. . idem neratius. vel niſi ſuſpectam dixerit pumus heres.? ſie caoc ſ enſiſſe defũcto.vt faceꝛet pꝛedicta. aulun
tus totam reſtituit nihilo detracto. vt.ff. e.l. marcellus. S.i.?.l. facta. SJ. ſi p F deicommiſſa.ſ.alia ꝛelicta capacibus.⁊ dic pꝛeſtantuꝛa fiſco Znn
cum ſuſpecta. Item ⁊ in alio caſu. vt. ff. e. l. ex aſſe in fi. imo eſt exceptio vthic ⁊.ff. ad ſil.l.cum fiſco.⁊.ff.de fideicom. li.l. impeꝛator.. ſi. muc
ab illo caſu ubi ſuſceptam adijt. òM ⁊ hoc ſi fiſcus agnoſcat bona.alias ipſe heres pꝛeſtat. yt. fl. de le. dn
h Vidam. illum autem.hoc verum uiſi eo caſu quando heres de ei. ſi ſeuus plurium. F. pe.

Ndegoeag.

Anlſtl,
Cinmntt
Kſelin
neinſa
ins Al⸗
icnom
Klnen
ſtnati
groidbe
dnlonge
ce ril
Clſtfn
Laust
wuſeiſ
Rſelarn
ntbii
oriͦgend
tninorpr
equihut,
olbet
1 late
hli⸗db
emun d.
ſut udan
loꝛinſtn
sdar n
üthet
ut dei
bltgbuitl
ſiſei
Huanennon
tſtdet⸗
vunne,
ho gel
ſbens
Cen

lusſt

isſehl
hetgnt
1tildu

mmmnmmmmmnnmnn

lind

nnb
Nungl⸗
Nlicini
nel

nnate

Quum quartam. bene dico ſalua falcidia quum ⁊c.⁊ caue quð

bec lex non dicit de tribus partibus conſiſcandis pꝛo conſtanti e

nim eſt. vt dicta.l.ff.de iure fiſ.cum tacitum.ſed legatarijs dantur
vnde non nidẽtur peruenire ad fiſcũ vt hic.ſic ergo ex totali he

reditate habet fiſcus quartam. ⁊ ea omnia petit fiſcus pet᷑. here.

tanq; a pꝛedonib⸗

vt. ft. de pet. here. l.

pꝛedonis.
1 Aufertur. vt indi/

gno ⁊ applicatur ſii duſertur heredi qui contra legem
ſco. vt bic ⁊.ff.ad. fidem ſuam obtulit legatarijs pro
fal.l. beneficio. .i. ſicere non placuit. H
?.ff. ad tre.l. mãcel Dem.a. Philenano.
lus. .. fi. T de bijſꝗ Tin legatis pꝛincipi dat᷑ le
bus vt indig.l.hr̃s gem falcidiam locũ habeꝛe
⁊ de vſur.l.cuʒ qui merito diuo adriano placuit.
daʒ. 5. in tacito. ab Dem.a. Dimoſate.
hac conſiſcatiõe q̃r J mõꝛtis cã imodicas dña
te excuſantur filius tiones in ſoꝛoꝛem tuam ma
⁊ ſeruus qui habẽt trem contuliſſe pꝛobare potes lgil/
neceſſe parere.vt. f falcidie ratione ſecunduʒ conſtitu
ad.l.fal. ſi tacitum tioneʒ diui Seueꝛi aui mei uti po
Item heres qui ſe tes. Bem. a. Secundine.
deffẽt vt habeat teꝛ Nimponẽdãa ratione legis
tiam illius quarte. falcidie omne es alienum ðᷣ
ſed extraneus dele ducit᷑:ẽt ꝙ ipſi hredi mortis tpᷣre
rens habet dimidi debitum fuerit:q;uis aditiõe here

am. vt. j. de hijs g

ta heredi ſic nec ſiſ
co remanere debet
ſed ſecus eſt.

ad eum videlicetmodum quã lex

falcidia patitur:quum quartã que

ditatis confuſſe ſint actiones. Oiã

ſe ge.l.i.fideicomii aut legata quãuis in opibuſ publi
ſariuſ nõ capax hʒ cis conſiciedis ſtatuiſq; ponendiſ
dimidiam dodran data ſint ad contꝛibutõnẽ dodꝛàn
tis ſi ſe differat. vt. tis pꝛo ꝛata ſue cuiuſq; quantitatiiſ
ff. de iure fi.l. cum reuocãtur:nec ſiquid ultra ſolidũ
tacitum. heeer es pꝛeſtuerit aut perfecerit legi
Legatarij.dicebã lime computationi pꝛeiudicatur.
enim legatarij ſicut Dem.a.pꝛi.⁊ DPom.
non remanſit quaꝛ Nteſtàmento quidem mili

tis ius legiſ falcidie ceſſat ſʒ

eAXin legatis. placuit. idem ſi deo celeſti iure veteri.vt. ff. e.

Al.i. F. ?1 ad munici. ⁊ econtra punceps inſtitutus retinet ſi
vult. liʒ donare conſueuerit adeo vt ſic facere debeat ſecundum

V.

d Pꝛeiudicatur.ſ.in alijs non ſolutis.pt.⁊.ff.e.l.ꝙ de bonis.s.non ic

e i

circo.nec in ſolutis.ſi in ſacto errando ſoluit vt.j.e.l.error.

4 1 „

N teſtamento militis.ſ.militantis.ſecus ſi eſt veteranus.vt.ſff.e.

ſi poſt. ⁊.l.ad veterani.ið ĩ treb.nt.ff.ad treb.l.i..p.ibi deniq; nec ex mili

tis ⁊c̃.ſed certe ĩmo contira uidetuꝛ in trebel.

ſi ea que an uos pertinent defunc
tus tenuit bonoꝛuʒ eius uideri mi
nime poſſunt:⁊ ideo recte rationẽ
eorum ut eris alieni haberi deſi/
derabitis.

In auten. de here.⁊ fal.S. hic no
bis.⁊.S.ſequentibus.coll.i.
LCOQH. Ed cuʒz teſtàtoꝛ hoc
expreſſim uetuit nön ignoꝛãs quiſ
modus ſit ſui patrimonij falcidia
cèſſat. Etſi heres in hoc nõ paꝛeat
defuncto defertur hereditas peꝛſo
nis enumeratis ſub titulo delegt᷑
Item ſi quedam legata ſubſtan
tie mẽſuraʒ ſubtiliter agnoſcens pᷣ
ſtat inſoliduʒ neq; ex his repetitõ
nec ex alijs pmittit᷑ retentio. niſi ĩ
opinatũ quid emergãt. His ceſſã
tibus locus eſt falcidie: ſi fiat inuẽ
tarium ſecundum modum tempo
q; ſtatutum in aditione.Hac quo
ꝙᷓ; adhibita obſeruatione: ut in pᷣ
ſentia omnium ipſius ciuitatis in
qua fiet legatariorum aut pro eis
agentium ſi perſone ratio ſit habẽ
da:uel ſi quis ex his abfuerit aut ĩ
tereſſe noluerit ſuccedat preſentia
trium teſtium uidelicet ipſius ciui
tatis locupletum ⁊ bone opiniõis

ut ⁊. ff. ad tre.l.i.F. hoc aũt
ſed dic quĩq; eſſe remedia
trebelliani.pꝛimuʒ vt quis
cogatur adire. ſecundũ vt
cogatur reſtituere.tertium
vt poſtqᷓ; reſtituerit non ↄ
neniatur a creditoubus ꝙ
eſt ſuo fauore inductum.
quantum ut non conueiat

debitores ꝙꝙ eſt fauore ſi

deicommifſarij. ⁊ hec qua

tuor locuʒ habent in teſta

mento militis.vt dicto. .
hoc autem.eſt ⁊ quintuʒ ð
retentõne quarte ꝙ nõ ha
bet locum in militis teſtõ.
vt hic. ⁊.õ.de teſ.mi.i.in te
ſtamento. ⁊ dicta.l.fl. ad
tre.l.i.F. penul.

Erris alieni. vt. ð.l. ꝓxi.

ſunt ⁊ alij caſus.vbi ceſſat
fal. ut ecce in legato iſtrum̃
ti. vt.j.e.l.ſi prediorum.
Item in dote quia ſuaʒ rẽ
habere videtur mulier. vt.
ff. e. l. cum dotem. 2.l. ſed
⁊ uſuf.S. dos niſi ĩ ↄmodo
forte repreſentationis.vt ⁊
.ff.e.l.i.S.ſi quis creditoꝛi
⁊ de dote pre.l.i..idẽ iul.
Item in libertatibus.ut.ff
de inof.te.papi. S.ſed an li
bertates. Item in relicto

bonoꝛum ſubſidio.ut.Sð.ð

inof.te.ſcimus. Iteʒ ceſſat
delicto heredis.ut.õ.eoð .

el. etiã ſi tacitum. . ff. e.beneficio in. pꝛin. ⁊. F.i.⁊.l.hereditatum. S. fina. ⁊

hoc veteri iure.iure etiam nouo ceſſat in tribus caſibus.⁊ ideo lege aut.

ſed quum teſtatoꝛ ubi ſunt tres. que eſt in coꝛ. de beꝛe.⁊ fal. . binc nobiſ

quoſdam. vt. ff. ad tre.l. ſi legatus. S. fi.
u ſ moꝛiis diui.pꝛimo fuit lex fal.inducta ad legata. ſed pᷣ
conſtitutionem diui ſeueri ad donationes porꝛigit. vt hic
?.·j.de dona. cauſa mor.l.ij.⁊.j.e.l.pe.⁊.ff. quorum le.l.i..ſi qs
ex moꝛtis.quum ad inſtar legatoꝛum ſint inducte.vt.j.de dona.
cauſa moꝛ.l.fi. Item in illis que confirmantur morte locum hẽt
ſal. vt. j. e.in dona. Item in moꝛtis cauſa capione. vt. .e. l. penul.
2.ff. e. cum pater. F. i..l.alienus.⁊.l.ſi heres.ſed quidam contra.
ar. fl. . l. pe. . item ſi ita ⁊.l.acceptis.⁊ dic ꝙ moꝛtis cauſa capio

eſt que ex teſtatoꝛis liberalitate non pꝛoſiciſcitur. nec peti poteſt

ut debitum. vt.ff.de donatõ. cauſa moꝛ.l.qui pꝛecio.⁊.l.mulier. ⁊
l.moꝛtis cauſa capimus.ut ⁊.ff.e.l.i. .fi. —R
1 Vtipotes.tu ſoꝛoꝛ inſtituta heres a mare
y i Nimponenda reducitur. nam non videtur ĩ bonis es ali
enum. vt. fl. de verb. ſig.l.ſubſignatum. S. i. ⁊ inſti. e. F. cum
ratio.?.ff. e.l. ij. .. fi. J
3 Heredi.niſi compenſari pꝛecepit. vt.ff. e.ſi debitoꝛ ? de le.ij. l. cũ
pater. 5. ticio eſt ſpale. regulariter enim iure iſto non poterat ꝓ
biben heres vti fal. vt. ff.e. l.pater filiam. ꝛ.l. de bonis. ..i.⁊. .
cum fideicõmiſſum.

a Actiones. vt. . ö. de ſideicom. cum ſecundum ſed hodie ſi ſiat

inuentarium non confunduntur.vt. S. de iure deli.ſcimus §. in

computatione. .
Omnia. que tamen yalent. vt.ff. e.l. non eſt. F.i. .l. ſequen. .l.
in ratione..pe. ini.
C Bodꝛantis. dandi legatarij pꝛo rata.ar.pꝛo eo quod notauim
S. e. ,ſecunll. S

* Kauctibua. Ecolla item in quarto ⁊ in quinto.yvt in alis duabus
auten. hic poſitis. Rofeneſ
„ itentica
Sſ Ed cum teſtatoꝛ.hoc expꝛeſſim.ſ.ne detrabatur falclgliat .
bH Hon ignoꝛans. quod ſemper pꝛeſumitur.ut. ö. ð reſcin. vendi.l.
quiſquis.ſed ar.contra.inſti.qui ma. non poſ.s. in fraudem.

i Ceſſat.olim non ſic ceſſabat.vt.ff.e.l. ꝙ de bonis..i.⁊.S.fi. Item quaꝛ

tam debitam iure nature non poteſt teſtatoꝛ auferre.vt.S.de inof.te.l.ſci
mus.⁊.l.quoniam nec trebellianicam.vt.j.e.l.ſi ut allegas.⁊ inſti.de fi
deicom. here. . ſed quia.
k¶ Delegatis.ſubau.⁊ ſideicom.vt. ᷓ. de fideicom.aut.hoc amplius.
Subtlliter. vt. S. de teſtamentis non dubium. 5§. fi. ⁊ de fideicom. l. ij. . S
e.l.i.ſecus autem ſi pꝛetendat facti erroꝛem.vt.j.e.l.enoꝛ. Ieem ſecus

quando omnia non ſunt legitime relicta.ut.õ.ne vx.pꝛo ma.l.fi.in eo ta

men quod agnitum eſt pꝛeiudicat.vt.õ.de fideicom.l.i.⁊.ij.
m Emergat.quod ſubſtantiam minuat ut in cor dicitur. S. non autem ſz

olim contra erat hoc caſu qnando quedam ſoluebat.quia non preiudi

cabat alijs.vt.ff.e.quod de bonis.S.ñ iccirco.⁊.l.ex pluribus que ſunt
contra.vel dic ꝙ in illa ſi ex pluribus nullum fuit integre ſolutum.hic e
nim loquitur quando integre quedam ſoluuntuꝛ ⁊ animo omnia ſoluẽ
di.unde non poteſt bone uoluntatiſ penitere.ut ĩ coꝛ.dicto..non auteʒ
n Statutum.ſ.ut.j.xxx.dies incipiat.⁊.j.alios.lx.fſiniatur a tempoꝛe q
ſciuit ſe heredem.vt.õ.de iure deli.l.fi.S.ſin autem dubio.

o Obſeruatione.ſ.noua ꝑ hãc aut᷑.que non erat in illa.i.ſcimus.
p Legataꝛioꝛũ.idem foꝛte in creditoꝛbus qui certant de damno vitãdo

ideo eis magis ſubneniendum nt.õ.de iure deli.l.fi.. ⁊ ſi pꝛefatam.
in aut᷑.vt ſpon.lar.S.ad hec.

q Taum teſtium. hic iurant ſe nullius malighitatis conſcios. quanuis

videatur negatina. vt in coꝛ. . ſi vero abſunt.

ſiltus ante omnia videtur habere debere in quo ñ tenuit ſideicõ

Exced ant.nõ.per hanc aut.pꝛeſtari legata vltra menſuram ſubſtantie. miſſum.vt in auten.de reſti.S.quãobꝛem.colla.vi.⁊ ſic due quar ſot,
ſed olim ſecus.vt. ff.e. in ratione. 5. ꝙ vulgo in fi. F. etiam in teſtamento te detrahuntur. Item pꝛo hoc eſt quod dicitur ſi alicui legatum i⸗ un
militis.vt.ff. ad tre l. i.F. penl.in creditoꝛbus tamen olim erat idem. vt. eſt vltraqᷓ; capere poſſit detrahitur in pꝛimis fal.ac ſi totum cape Ginhun
..de iure deli.l.fi.S.cum iguur.quartam tamen debitam iure nature re ret poſt detrahuur quod capere peꝛlegem non poteſt. vt illa pᷣter rli
tinet.quum tantuʒ contra falcidi. habeat he Uen
legem faciat.nam ⁊ vbi cõ res.v vt.fl. e.l. quoti vlut
tra legem ⁊ contra volun abſq;ʒ pꝛeiudicio tamẽ ueritatis in ſideicommiſſi non retẽte repetitio ens.quidaʒ alij di onnn
tatẽ facit. tñ retinet.vt. .ð quirende per ſeruoꝛum queſtiõeʒ: nem non impèdu.is autem qui ſci cunt vnam detrac/ gunn
ſideicom. auten. amplius ⁊ heredis teſtiumq; iuſiurandum ens ſe poſſe retinere uniuerſum re tionem ſufficere. vt⸗
boc. rc. . quo non ſeruato ſolida legata pꝛe ſtituit conditionẽ noͤn habet: quu po quibus eſt. ff. Sumi
d ¶ Annum. hoc ſpeciale eſt ſtet:⁊ ſi ſines heꝛeditatis excedãtꝰ etiam ſi ius ignoꝛauerit ceſſat ꝛepe de inof. teſta. pap. Mnto.
contra legem pꝛoperandũ Nulla autem talium queſtionum titio. Dem. a. Hhiogeni. . ſi quis ex his. ſzʒ Jn
que ſtatuit triennium ⁊ cõ vel liium tranſcẽdat ännum.g Vanq; paãter tuus fratrem ⁊ pꝛo eis eſt quod Dhan
tra autẽ. que eſt.. quomo 4 tuum rogauerit ut ſi ſine li dicitur unam fal.ĩ znsge
do ⁊ quando iudex autẽ. In auten ut ſpon. lar.S.ſi quan beꝛis diem ſuum fungeretur por/ bonis patris ⁊ filij ,lebane
qui ſemel. vbi ſtatuitur an do collatio.vui. —“ tionem hereditatis tibi reſtitueret ſeruari.vt.̈ fl. eo. in alatſt
nus ⁊ menſes tres vel an⸗ „ tam inteſtato eo diem ſuum func ratõne..ꝙ vulgo c
ni duo ⁊ mẽſes ſex. alij di LO&N. Ed in eaà re falcidia to id quod beneficio legis ſalcidie Item facit pꝛo eis zngld
cunt hic. . annum ſieri in⸗ ceſſat:que ita relicta eſt: ne aliene habere potuit ad ſucceſſoꝛem iteſ in anten. de here. ⁊ ieefti
uentarium ⁊ legata ſolui. tur ſed permaneat apud ſucceſſo/ tati pertinere:ideoq; non ĩmerito falci. F. his igitur a nicnt
⁊ ſic hic loquitur.nõ ꝙ in res eius cui relicta eſt. ſoꝛoꝛem tuam que ſimul tecum ab nobis col. i. lbi q̃n ſtamm
ſtantia iudicij anno finiaĩ . inteſtato ei ſucceſſit emolumẽti qꝙ tum lex. ⁊c. ⁊ extra kumet
pꝛima placet quia vnus ã In auten. de eccle.ti. .li quis au retinere potuit poꝛtionem ſibi ven de teſtamẽtis.c.rai can
nus datur inſtantie ? inci tem heres colla.ix. dicare manifeſtum eſt. nutius.?.c. rainal nch
piter conteſtatione lano. Dem. a. Maxime. dus. : facit. . o. aie
vt in coꝛ. F. illud. alius an COQàHR. [ niliter falcidia Jut allegas pater tuus eaʒ ritum Item ꝓ hoc ſn
nus ad ſoluenda legata. ceſſat in his que ad pias cauſas ? portionem ex qua te fec he quia in naturali 2 . en
qui cõputatur ab admõi- licta ſunt. redem fratribus tuis reſtituere iuſ pputat quicquid hba vlren
tione iudicis.⁊ poſt annũ Dem.a.Aurelio. ſit certiſq; ſpeciebuſ pꝛo falcidia pſᷣ betur iure inſtitutõ 4 nen
amittit heres cõmodũ heĩ Rritum quidẽʒ pꝛopteꝛea cepit eſſe contentam auxiliuʒ legiſ nis per aut᷑.ſed q̃r Ncd
ditatis.⁊ hoc dicit in coꝛ. teſtamentum fratris tui ẽẽ falcidie quod imploras apud ſuũ tam trebel. habet i⸗ ucorn
1F. neceſſitatem. ?. F. initiuʒ non poteſt.ꝙ ex cauſa ſideicõmiſ iudicem non prohiberit flagitarè. ta quod non timet
Sequitur alia autentica. ſi obligatus fuit vt ſi ſine liberis pᷣ Mperatores Diocle.⁊ Maxi. pergdeꝛe ergo cõpu an
ſed in ea re. ⁊c. que ẽ ĩ aui oꝛ decederet paternam tibi heꝛedi .aa. Juſtino. tet Item quum pu an
vt ſpõ.la r. S.ſi. tatem redderet. ſed licet te here⸗ Ndooͤnationibus inter uiꝝ ꝛe rogatur reſtituer 3
Autẽ.· gem ſcripſerit in imponenda tam̃ ⁊ uxorem ſactis legeʒ ſalci vel poſt ceꝛtũ tps u .
e Eg in ea fe.⁊c.ali legatoꝛum ratione quibus te one diam habere locuʒ quando fiövi, no puncto cedit di livun
enetur falcidiã eni· ratum eſſe ſuggeꝛis ſideicommiſſũ miſſi partibus funguntur:non nul es vtriq;.ſic eꝛgo ꝗ mnenn
dimittendo legata debitum eris alieni loco deduci o lis iuris placitis comprehenſũ efſt libet auellet de cor mmnis
ꝛius rei partem alienaꝛe vi posꝛet inſuperq; ĩ réſiduo legis fal Dem. aa.⁊.cc. ʒero. poꝛe alterius. diſti hchn
detur. Sequitur alia aut᷑. cidie beneſicium vendicabis. J eà cuius filium tuũ ſeruũ gue ergo an vno tẽ inſurn⸗
ſimiliter. ⁊c. que eſt de ec. Mpe. Gor. a. Meſtriano. ſigniſicas ex iudicio defunc poꝛe incipiant am/ uill
ti. . ſi quis autem coll. ix. Rrõr facti quarte ex cauſa ti quem dicis fideicommiſſariam be.an diuerſis. cumgln
AAutntica n (Jyt allegaſ wulgon
cauſas.vt. ð. de epiſ.⁊ cle.ſi quis ad declinanda.s.licentid.⁊ die ſcilicet trebellianica. accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ. lundot
piam cauſam vt ad eccleſiam fabricandam vel reficiendaʒ vel põ o Flagitare. ſi minus eſt in ſpeciebus ꝙ in quarta ⁊ ſic nõ.teſtato mmi
tem vel aliquid tale ſecus ſi ſimpliciter eccleſie relinquatur.vt.ff. eo.l. i.. ꝛem non impedire hanc quartam iure nature debitam. vt ⁊. ff. e. unſtun
ad municipium que eſt contra vel hec coꝛiigit illam. ⁊ nõ. ꝙ etiam huiuſ ticia. t inſti. de fideicom. here. . ſed quia. ſecus in quarta inſtuutõ Eſaton
modi canſe non minuunt quartam iure nature debitam.vt.ð.de ino ſ.te. nis ex lege detrahenda. vt. õ. e. auten. ſed cum teſtatoꝛ. ⁊ facit.j.e. Mmit
.l.quoniam.ſed nunquid falcidia detrahenda ex hijs que ad pias cau ſi quis.accurſius. L Ah
ſas relinquuntur onerat alios legatarios.quod videtur.vt.ff. e.l.plane. p i N donationibus ſach.ſ.cauſa moꝛ.vel moꝛte co nfirmat is e
.SF. i. Rl.ex aſſe.ſed contradico.vt ã. ff.e.ſi a ſeruo.⁊.l.nõ eſt dubium.⁊.l. vt.S.de dona.inter vi.⁊ vx.ex verbis ⁊.l.donationes.naʒ Re⸗
ſe. Item ſatis eſt ceteros legatarios ſuo nomine onerari. ſi inter niuos ⁊ ſtatim valent.nt quandoq; fieri poteſt.vt.ff.ð do chn
ei NRritum. debitum ꝙ eſt dodꝛans hereditatis reſtituende. na. inter vi.⁊ vx.ſi ſponſus. . conceſſa.⁊ non poſſet detrahi.falc. Nort
f Opoꝛtet. vt.ð.e.l.in imponenda G vt. ff. e.ſi vſuf. . dos. (mir
g In reſiduo.i.in quarta quam retinuit ex ſe.con.vł iure nature habebiſ q ¶ J ea.ticius ſilium habens ꝗ erat ſeruns cuiuſdam dñe ſa Ade
quartam. ⁊ ita quartaʒ quarte. ⁊ facit.Sð. de pactis.l.pactum ꝙ do.⁊.ff.ð cit imperatoꝛi queſtionem ſic domina filij mei aguouit ſi Plhin
leg.ij. cum pater. . cũ Ticio.⁊.ff.e.l.ſi funduʒ. .ij.⁊.l.ꝙ de bonis. .cũ deicommiſſum de.x. ideo relictum vt filium meum manumitteret fiai
fideicom. ⁊.j.e.l.quãcq. ſed ⁊ aliud fideicom. de. xx. erat ei relictum vt redimeret quoſdã (Aliſ
h e Rror facti. vt quia credebat ſe plus habere quã haberet in here ſeruos alienos ⁊ manumitteret ꝙ ipſa ſimiliter agnouit reſpõdit Uii
, ditate. vt inſti. qui ma. non poſ.S.pꝛeualuiſſe. imperatoꝛ dominam eſſe cogendam manumittere ſeruum ſuum ſgnn
i Non impedit.vt ⁊.ff.dðe iur. ⁊ fac.ig.l.regula.S.ſina.⁊ de iur.⁊ fac.ig. pꝛopꝛium. quia agnouit fideicom. ſecundo queritur an in eo fidi rz
l.cum quis.⁊.5.de condi.inde.l.fideicommiſſum. com. ſibi relicto vt ſerunʒ ſuum manumitteret interueniet fal. ? dic n (
k Non habet. vt ⁊.. de condi.inde.l.indebitum.⁊.S.e.l.i.x.ff. de inof. pꝛimo deducit de bonis pꝛecium ſeꝛuoꝛum alienoꝛum ſicq; in eo
te. l. eum qui. 5. i. ꝙ eſt neceſſarium ad ſerui redemptionem non interueniet fal. cu AAdaln
I Isnorauerit. vt quia neſciebat ſe poſſe vti falci.ꝛ hoc niſi ſi minoꝛ.vt. domina emere non poſſit niſi totum fideicom. habeat illo autem 3
ſi aduerſus ſolutionem.l.indebito. “ deducto petet fideicom. vſq; ad eum modum queʒ patitur ſubſtan R 1
m a VDancqᷓ. legis falcidie.l. trebellianice. debitum vero iure nature tia bonoꝛum. ſic deducitur fal. ⁊ talis eſt differentia inteꝛ ſeuoſ n

ſtii
egu
en
n
ii⸗
dderb⸗
Ani

K
nden,

ſin,

e
ſapß,

orbs
tal
nun i
notfl

yn
hbes
deheet
oſgen

Nin
tn
niisd
CN

ctnt
en h
eturdl)
dicie

reiſttni
dut i⸗
belbebet
lwontin
n
gungt

lurfeſluaaf

etiſen
cocl
ſcap
lletdecc
ginsd
omnmi
citmn

Nrg

poſlitn
.

höſteſꝑo
t .
tgitſlna

frma?

Ko

nchiſ⸗

pꝛopꝛios ⁊ alienos.vt.fl. ðe fideicom. li. generaliler. .ſi quis alie
nũ. :. Fſicut. v. fl. eo. 5. ſz ſi quis non ſeruus. ⁊ ad tre.l.ita tamen.
Hai. v facit ad hoc.fl.e.ſi ibi ſeruus cum tribus.l.ſeq.l.⁊ de leg.
i.ſi ſundum per fideicom. S.iulł.⁊ de ſideicom.li.ſi debitoꝛ.x.⁊ ð
inof.te.papi..quoniam autem quaꝛta.

1 Vrgeri. ideſt ſi mi
nus conſecuta ſit pᷣ
cio ſerui tamen co
gitur manu mittere
nam ⁊c.
ſ Seruoꝛum alieno
ꝛum vt gixi.
11 Ncet non ꝓp
