teʒ dominus impia meꝛcatione eã
proſtituendam eſſe tentauerit: uel
ſi priſtinus dominus inieciionèm
manus in tali alienatione ſibi reſeꝛ
uauerit ⁊ cum ad eum fuerit reueꝛ
ſa ipe ancillam proſtituerit illico ĩ
libertatem romanam eripiatur: ⁊
qui eam pꝛoſtituerit ab omni iure
patronatus repellatur. Qui enim
ita demum degener ⁊ impius con
ſtitutus eſt ut talem exerceret mer
cationem quomodo dignus eſt uł
ancillam uel libertam eꝗ habere.
Sẽd ⁊ qui domini funus pileati
antecedunt:uel in ipſo lectulo ſtan
tes cadauer uêntilare uideniur. ſi
hoc ex uoluntate fiat uel teſtatoris
ul heredis fiant illico ciues roma
ni. Et nẽ quis uana libertate iacta
re ſe concedatur: ut populus qui/⸗
dem quaſi humanum reſpiciat mł
tos pileatos in funus procedẽtes
aſpiciens oĩbus aut deceptis ma/
neant illi in priſtina ſeruuute pub/
lico teſtimonio defraudati. fiat ita-
qᷓ; ⁊ hi ciues romàni:iur̃ tamẽ pꝛo
natus patronis integro ſeruato.
Illo proculdubio obſeruando
ut ſi quis ſiue in teſtamẽeto ſiue uin
dicta quendam manumuerit: licet
hoc dixerit uel ſcripſerit quod uo-

luerit eum eſſe latinuʒ ſuperuacua

adiectio latinitatis aboleatur:⁊ ita
fiat ciuis romanus ne mõi qui ab
antiqua obſeꝛuatione in ciuuatem
romanam homines perducebant

per priuatorum uoluntates dimi-

nui uideantur. Sed ⁊ ſi ſub con
ditione quidam libertatem ſeruo
ſuo reliquerit: ⁊ adhuc pendente
conditione extraneus heres liber
tatem ei imponat:non ut antea la/
tinus ſed ciuis ſiat romanus:⁊ ſi ꝗ
dem conditio defecerit iplius her
dis qui libertatem impoſuèrit ma
neat libertus.Sin autem ſuerit ad
impleta conditio ne eripiatur libe
ris forſitan ⁊ cognaàus ius patro/

natus: orcinus libertus uideatur

ſeruis expor.ſi ticius ſeruum.S.pe.⁊. .fi.⁊ notant h̊ quidam du
os caſus de.xiij.alij unum dñt.
h Sed ⁊ qui.ſcilicet ſerui.
i Pileati.i. pileos ferentes in capite ut uidentur liberi.nec eni ſet
ni deferebant ut per hoc fieret honor mortuo. Accurſius floren.

a Tacuit.ſic eꝛgo taceꝛe in alicuiu
ſi ſine. F. i. .ð. in hac.l.S.ſed ⁊ qui domini.
b Mjĩimoniũ.nõ tʒ.ſʒ ſim canones diſtingnit᷑ an ſciaĩ᷑ ĩter
mr̃imoniuʒ.uel nõ ⁊ iũe nõ tʒ. ut. xxix.q.ij.c.ſi gs liber.
e Similiq; modo nominare, ſit ſola

Vn.

k Vent lare.tur. ſecundum ir. nel dic ſunibus quia ſunibus pottabtur

qui trahi poterant huc ⁊ illuc.

1 Heredis.accõmodata poſt aditã heẽditatẽ. ut.ð. de manu.te.l. directis
niſi poſtea adeat qñ obſtabat ei ſaciũ ſuũ.ut. ff. de pig. ac.l.rẽ alienã ⁊. j.

de ſeꝛuo pi.da.ma.ſi ceditoribus.⁊.ff.

⁊ ad eum iura patronatus perue-
niant cui leges concedunt. Illud
etiam ſatis acerbum nobis uiſum
eſt: quod putabat antiquitas ſi in
liberali iudicio ſuperatus fuerat
ſeruus a domino:deinde ſerui pꝛe
cium ab aliquo eſſe ſolutum eſt:in
latinitate euʒ remorari quẽadmo/
dum enim rationabile eſt ⁊ pꝛecio
eum perfrui ⁊ mortis liberti tem/
pore denuo eum in ſeruitutem de
ducere:cum non ſint ambo caſus
ſibi conſentanei: ⁊ in preſenti igi⸗
tur caſu libertas romana ei acce/
dat iur̃ patronatus minimẽ ei ſub
nixo quia ipſe quodammodo ſibi

libertus inuenitur. Sẽèd ⁊ ſi quis

homini libero ſuam ancillam in
matrimonio collocauẽit ⁊ dotem
pro ea conſcripſerit: quod ſolituʒ
eſt in liberis perſonis ſolum pro/
cedere ancilla non latina ſed ci/
uis efficiatur romana.Si eni hoc
quod frequentiſſime in ciues ꝛo/
manas ⁊ maxime in nobiles peꝛ
ſonas fieri ſolet: ideſt dotalis in
ſtrumenti conſcriptio:⁊ in hac peꝛ
ſona adhibita eſt.neceſſariũ eſt cõ
ſentaneum effectum huius ſcriptu
re obſeꝛuari.

In aut.de nup.ſi uero ab ini
tio ⁊.ꝭ.aſcripticio.col.iiij.

COH. a Bhoc qui ſuam
ancillam credenti tradidit ĩ matri
monium tanquã liberam: aut ſci
ens eam duci tcuit ex ſtudio: do
minium eius amittat:eaq; ad inge
nuitatem rapitur. idem dicitur de
leruo ſi uero nec domini uolũtas:
nec taciturnitas ſtudioſa inteꝛueni
ant:⁊ quis credidit libere ſe iungi
perſone: illa uero famula exiſtere
declaretur:ipſo iure matrimoniuʒ
non tenet. Aſcripticio auteʒ alie
no nubere liberam non licet igno
rante uel ſciente uel conſciente eſt
domino:immo datur licentia do
mino per ſe uel per preſidẽ abſtra
here aſcripticium ſuum: ⁊ plagis
mediocribus eum caſtigare.
Finis autentice.
Similiq; modo ſi dominus in
ter acta quendam ſeruũ filium no

quoꝝ le.l.i..ꝙ ait pᷣ.ſed nõ adi/

ta non erant liberi.nt. .ð
ca.tol. .in nouiſſimo.⁊ ð
ma.te.libertas.
m Ilico adita her̃ditate.ut
dixi.
n Ne gs teſtator nel bers
⁊ dic ne quis nõ.i.aliqs.
o Humanũ.i.nalð lialẽ.
p Romani. nõ. tacere in a
lioꝝ deceptionẽ noceꝛe ut
.ðõ.ad nel.l.ſi ſiue.
q Illo ꝓcul.ciuis ꝛoman.
nõ ñ uitiari utile ꝑ inutile.
ut. ff. de arb. pedius. ſʒ ar.
ʒ.ff. de ꝛeg.iur̃.l. actus.
r Sed ⁊ ſi.lihtate.directã
hm Jo.vt in fi.huius.S.
ſ¶ Impoſuerit. hic eſt Z. ff.
ad tre.ſi cui pur̃.ij. Ne. ubi
dicit ↄ ðfũcti uolũtatẽ ĩterĩ
nõ pᷣſtandã ſibeꝛtatẽ. ſʒ ex
pone ibi.i. defuncti uolũ
tatẽ eſſei ſi cogeretur ber̃s
ſponte autẽ poteſt nt hic.

tLognaßß gb ⁊ agnati cõ

tinent.ſuccedũt.n.uſq; ad
v.gradũ vt ĩſti.ð ſuc.li.S.
multis nec eſt Z. ð.ð inius
no.l.neniã.qꝛ ibi dicit trã
ſire ad ẽneos hĩdes q̃dã
iura pꝛonatus q̃ ſũt ĩ ñ ſa
ciẽdo ut ð ñ nocãdo ĩ ius
nel nõ teſtificando hic diẽ
de ſuccedẽdo nõ trãſire.

u Illud ſolutũ.ſponte acci

pienti ac ſi accepiſſet a ſᷣuo
nõ cogeret᷑ ſtare pacio ut.ö
de tꝛanſa.l. ĩteꝛpoſitas.

g cũ nũmis. ſʒ ʒ.õ.de bo.
li.l.i. ij. . ubi diẽ euʒ hẽ:e
5 ta.ſʒ ibi a fuo accepit pe
cuniã.h̊ ab exneo vñ ſecuſ
c. ut.ff. ð bo. li. l. ẽt. F. ſi gs
nummos. ð ſuis ⁊ le.i.i.
inteſtato. S.i. Itẽ nõ hoc x
bũ ↄſuetũ. Non bñ ↄueni
unt nec in una ſede morã
tur maieſtas ⁊ amor.

Sed ⁊ ſi ꝗs conſcriptio

ar. ꝙ ipſo facto aliqd ðᷣcla

rat.nt. ᷓ. de teſta.l. non co

dicillũ ⁊.ff. ð ꝛepu.l.fi. .j.
ð pa.po.il.i.ſequit᷑ aut.ad
hoc.que eſt de nup.s.ſi ve
ro ab initio.⁊.S.aſcriptio.
colla.iuij. Aut.

3 hoc. credenti.

·..ii.ei qui cꝛedebat

domino tradenti ⁊ nolenti eã liberam ut in cor. continetur.

s deceptionem nocet ut et. . ad uelleia.

dinges ꝛ ſic tʒ
hic finit glo. au.

nominatio facit eum liberum ſᷣm

4

aʒ0. ꝗquod no credo niſi s
doptauit eũ uel adoptare
incepit. uel forte niſi ea no
luntate nocauit ut uellʒ eũ

libeꝝ eflic.
a Jadicij ſiguꝛa.no.ſiguꝛa

iudicij.⁊ ſic no.licet quod
ago non ualʒ ut ago. ualet
iñ ut naleꝛe poteſt.i. licet ꝑ
hoc nõ efficiatur filius fit
tamẽ liber.ut ⁊ inſti.de ad
adop.S.fi. ſed ar. cõtra.ff.
ð conſti. pe.l.i.S.ij.

b Ille autem. forſu detur

no.non dari occaſionẽ de
linquẽdi ni.S.de ĩdicta ni
duul.ij. 1. ffl. nau. cau.l.. F.
maxia ⁊ i pꝛobemio.fſoꝝ.

Von minus quinq;. eſ!

ergo deterior libertatis 7

ditio q;ᷓ alterius ꝛei.cum a

lias duo ſufficerent teſtes

nt. ff. de pꝛobat᷑.ſi cyrogra
phum ⁊ eſt ratio cũ ſint ſa
miliares.⁊ quia res eſt eis
maxima facile ſubtraherẽt
nt arg. ð. de fideicom.l. fi.
alij dicunt alibi preſumi ðᷣ
bitoꝛem liberatum eo ipſo
quod eſt apud eum inſtru
mentum nut dicta. l. ſi cyro
graphum ⁊ pac.l. labeo
quod non placet niſi ꝓbe
tur redditũ.ut.ff. de ſolu.
.l. pecunie.⁊.l.ſ.eſt iñ ma
gna preſumptio pꝛo debi
tore.

¶Denegauimus. . e. F. ſz
ſcimus.⁊. S. ſimiliq; mõ.S⸗·

F. illuch.

eVConquieſcant. nõ tamẽ

tollit modos manumitten
di.ut.ð.ð his ꝗ in ec.ma.
l. fi. Tiſti. ð liberti. S. mltis

SBenaiuſcon.quo cautũ

eſt ut liberi manumifſoris
non nominatim exheꝛeda
ti extraneis heredibus eo
rum in bonis latinoꝝ pre
põnerentur. ut inſti.ð ſuc.

S Traiani.quod edictum

faciebat niuum ciuẽ roma
num. latinuʒ autem monèe

tem ſi ĩuito ⁊ ignorate pa

trono ad ciuitatẽ ire bene

ficio principis nolebat ut

inſti.de ſuccel.liber. S.fi.
hb In eaz parlẽ.nõ. ſcuptu
raʒ pꝛo parte tenere.pro ꝑ
te nõ.ut in auf.ut cũ ð ap.
cog. .ſin aũt.col.viij.⁊ di
xi.õ.de trãſac.ſi ex falſis.
i Be cõi ſeruo mãumiſſo.
dixit de ꝓprijs ſeruis nũc
de cõmunibus.
R Ncõmunes ſer⸗
nos ſed ⁊ alia cõ
ſtitutio.prima cõ

nominauerit:uoci eius quantũ ad

liberã cõditionẽ credendum eſt.ſi
eniʒ ipſe tali affectiõe fuerit accen
ſus ut etiã filiũ ſuũ ſeruũ nominar
non indignet: ⁊ hoc nõ ſecreto ne
q; inter ſolos amicos:ſed etiaʒ ac
tis inteꝛueniẽtibus ⁊ quaſi in iudi
cij figura nominauerit quomõ po
teſt eũ ſeruũ iteꝝ ſaltẽ morientem
habeꝛe ſed pꝛoducat᷑ ⁊ ipſe ĩ eiuita
tem ꝛomanã vera libeꝛtate ⁊ nõ fal
ſo ſeimone domini ſui ſuſtentatus
Ille autẽ nouiſſimus antique la
tinitatis modus ĩ ciuitatẽ romanã
tranſlatus:eligẽdus eſt ſi ꝗs inſtru

menta ex ꝗbus ſeꝛuus oſtendebat

vel dederit ſeruo vel corruperit:

Seld ne iurandi occaſio ſeruis for

ſitan detur:⁊ ſua malignitate ĩ libẽ
tatẽ peꝛueniant:talis modus ceꝛta
⁊ indubitata ꝓbatione mani eſtet᷑
ut teſtibus preſentibus nõ minus
quinquè dominus inſtrumenta vł
det famulo ſuo vel deleat aut alio
modo corrũpat:⁊ ex eo igit᷑ mõ ci
uitatẽ romanã ei ↄpetere cenſem:
ſaluo iure patronatus tam in hac
ſpecie quã in ceteꝛis niſi ubi ſpecia
liter hoc patꝛonis denegauimus.
His tmmodo caſibus ex omni
iure latinitatis antique electis cete
ri omnes modi qui in liberis pru
dentiũ vel cõſtitutionibus enume
rati ſunt penitus cõquiẽſcant: nec
latini ab eis ꝓcedant ſed maneãt
ut dictũ eſt ſerui in ſua cõditione:

nec tali remedio abuti ↄcedantur.

Et ne ĩ poſteꝝ aliquod ius latine

libertatis noſtris legibus incurrat

lex iunia taceat largião ſenatuſcõ.

ceſſãte.ſileat edictũ diui traiãni ꝙ

ex ea ſequebat᷑: ⁊ ſi qua alia lex vlł

ſe. conſul. vel etiã cõſtitutio loquit

de latinis:ea ineſicax quantũ in eã
partem remaneat: T triplex antea
uia libertatis que multiplices itro
ducebat ambages uno duecto tra
mite diſcat ambulare.qð ſi aliqua

lex vel conſtitutio libertatis faciat

mentionẽ non ãat latinitatis ea pꝛo

ciuitate romana loqui intelligatu?ꝛ

Sed ſi qdam liberti iaʒ moꝛtui
ſunt ⁊ bona eoꝝ quaſi latinoꝝ ijs
quoꝝ intererat aggregata ſunt vel

7

adhuc uiuũt nihil ex hac lege ino
uet᷑.ſed maneant apud eos iur an
tiquo ſirmiter detenta ⁊ uendican
da.in ſuturis autẽ libertis pñis ↄſti

tutio locũ ſibi uendicet. vij.

Pẽ cõmuni ſeruo manumiſſo.

Ncõmunẽs ſeruos ⁊ eo/
ruʒ libeꝛtates ⁊ qñ cuidaʒ

dño pars libeꝛtateʒ impo

nẽtis accreſcit nec ne: ⁊ maxie ĩter
milites qui huiuſmodi iĩponunt li
beꝛtatẽ ambiguitas multa exorta
eſt apud ueteres iuris qutores ⁊ ½

uenta eſt ↄſtitutio apud marcianũ
in conſtitutionibus diui ſeueri per
quã idẽ imperator diſpoſuit neceſ
ſitatẽ iponi heꝛedibus militis ↄpa
rare partem ſocij ⁊ ſeruuʒ libeꝛtati

donare. Sed ⁊ alia cõſtitutio diui

ſeueri ⁊ antonini pricipuʒ ꝛepeꝛta

eſt:ex qua generaliter neceſſitas ĩ/
ponebat᷑ ſocio partẽ ſuã ſocio ven
deꝛe:quatenus libertas ſeꝛuo ipo/
natur. licèt nihil lucri ex ſubſtatia
ſocij moriẽtis alij ſocio accedat:pᷣ
cio uidelicet arbitrio pꝛetoris cõ/
ſtituendo ſecundũ ea que ⁊ Alpia

nus libro.vj.fideicommiſſorum ?

Paulus libꝛo teꝛcio ſideicõmiſſo
ruʒ refert ubi ⁊ hoc relatũ ẽ quod
æ ſextus Cecilius iuris antiqui cõ
ditor diffiniuit ſociũ peꝛ pꝛetorem
ↄpelli ſuã partẽ uendeꝛe quatenus
libeꝛ ſeruus efficiat. ꝙ ⁊ Marcel⸗
lus apud Julianũ in eius digeſtis
notat hoc æ¶ Marcelluʒ cũ Julia/
num notãret rettuliſſe palam eſt.
His itãq; apud ueteres iur̃ au
tores inuentis decidentes tales al
tercatiões generaliteꝛ ſancimus vt
nulla inducat᷑ differẽtia militis ſeu
priuati in ſeꝛuis cõibus:ſed in om
nibus cõmunibus famulis ſiue in
ter uiuos ſiue in ultima diſpoſitio

ne libertatẽ ꝗs legitimã imponere

cõmuni ſeruo uoluerit hoc faciat
neceſſitatẽ habẽte ſocio uendere ꝑ
tem ſuã quãtam in ſeruo poſſidet:
ſiue dimidiã ſiue teꝛciaʒ ſiue quãtã
cunq;.⁊ ſi plures ſint ſocij uno ẽx
his libeꝛtateʒ imponeꝛe cupiente:
glios oẽs neceſſitatẽ habeꝛ partes
ſuas quas in ſeꝛuo poſſident vẽde
re ipſi qui libeꝛtatẽ ſeruo imponeꝛ
deſiderat.vel heꝛedi eius:licet ⁊ ip
ſe cõmunis bĩs iſtitutus ſit ᷑t hoc
moriturus dixẽeit: ita tam ut oĩmõ
ipſe qui partes alias cõparauerit
vel heĩdes eius libertatẽ imponãt
Sin autẽ ſocius uel ſocij recuſa
uerint preciũ accipere licentiam ei
damus offene hoc peꝛ publicas ꝑp
ſonas ⁊ ſigillo ĩpꝛeſſo in ẽdẽ ſacrã
deponeꝛe ⁊ ſic habere facultatem
ſeꝛuũ libertate donare:⁊ eũ haber
pleniſſimã libeꝛtatem:⁊ eiuitate ꝛo
mana perfrui:⁊ nullũ timere ex ſo
ciſs.ſibi eni imputẽnt ſi cuʒ liceret
lucrari preciũ hoc accipe differũt.
Sed ne circa peculiu ſerui aliq̃
fiat dubitatio peculiũ eius ĩ omẽs
ſocios peruenire iubemus ex par
tibus pꝛo quibus quiſquẽ ⁊ dñiuʒ
ſerui poſſidet licentia concedenda
ei qui libertatẽ moriẽs imponit ẽt
eius peculiũ quod ei attingit liber
to cõcedłre.iura autẽ patronatus
procldubio pꝛo ſuo ordine ad eũ

uenire qui libeꝛtatẽ dõauit. Sin

autẽ ſeꝛuus ratiociniis ſi uppoſitus
eſt ne ratiocinia pereant vl libẽtas
impediatur: preſidẽ ꝓuincie uelↄ

peientem iudiceʒ tempus ſtatuere

ſtitutio cõpellit bz?

redeʒ emere. hec ſe
cunda ſocium uen
dere ⁊ ntrunq; ſpe
ciale. ſed hec ſecun
da generaliter quẽ
libet ſociuʒ ſed pri
ma tantum miluis
¶NLicet nihil. ĩmo
cõtra ut.õ.de fidei
com.li.l. deberi.ſʒ
ibi totus erat alie
nus.
m Notaret.i. repte
henderet.
n His itaq;.l. relic
tis ambiguitatib.
o Seruis cõmunni

bus.ſ. manumittẽ

dis. ac.

p Famulis.i.fuĩs.
q Neceſſitatem. nnõö
ut ⁊ nõ.õ.de iui 8

li.l. nec emere. ſed
an prius dabitur
libertas qᷓ; preciũ
ſoluatur. .ñ. imo

prius ſoluetur pe

cium nt hic innuit
7. ff. de actio. emp.
iuk. F. offerꝛi.

r Vno ex his. nõ
ergo ſtatur iudicio
maioꝛis partis. ut

2. ff. de ſeꝛui. ruſti.
predi.l. per fſundũ
ſ Et b moriturus
.ſ. quod uult eſſe
eũ liberum ⁊ emi a
ſocijs. ſi enim hote
non dixit uidet in

ſtituẽdo ſerunʒ ccõ

munez noluiſſe hñ
ditateʒ ſuis ſocijs
peꝛ eandem peꝛſo
nam acquiri ut ⁊ ĩ

ðᷣlegato dicitur. ut

.ff. pro ſoc.l.ueruʒ
EF. buo cõi. ?. ff. ad
.l.fal. plaucius.
t In edem ſacram

uel ubi competẽs

iudex diſpoſuerit.
ut. ð.ð uſuris.l.ac
ceptam.
n Impntent. quid

ſi aliquis eox erat

mĩor.xxv.an. Idẽ
dicam arg. ff. de fi
deicom.li.l.cuʒ q̃ſi

F. ſi pluꝛes.ar. cõ

tra.S. de admini.
tu. lex que tutores
hec ſecundũ. H.⁊
bec eadẽ in aſcrip

ticio pluriuʒ intelli

ge. ut ar. ſj. de ag.⁊
cen. ne diutius li.
xi. accurſius.

nub
muln
liel

7

nutt
li
Gnon
ui 6
nuf
Nons
e Gn
untti⸗
liueg
le
ſ ule
eAboe
K.an
oru.
hor.
Cnre
ſnnoii
llne
Mgr
lcitnt
ſtcbrlin
hlsl
Abobt
us l̃
Utoeeb
ci nn
niciuin

abe
(Alſcot

lerlbent
Nhluſec
Ndron
Klcalsn
nanunt

hrci

rcſtis
mil
huntt

lipe
Mmnite
c

Mz me

od ba

utſt

ti

Une
1

nn

bon

lmm
n

tnn
ſdeb

Mni
(dl
lP

neni
ei

ſton

dlhe
beſe
lam len
ncg
deſe
lingt⸗
ſet N
mmnlis

ibln,
dcef
deben
lat Ale

.
cgl n⸗
ſguitd.
8 önnni
manonncs
bleiſre⸗
ſtuends

eie

tener il
s dtbin
ei
r pſin⸗
lemne
ubie iint
Atia nn
ofini.
rbiend

uuradkh
nedens

leleni ti

lfnd
noinen

d ut d

eruntennt.

leninbee
ſutnickn
oln6
wlaſeti
jſis lß⸗
tnſtt
arnati
oduinn
ſoelteng
ilſet
vons.

n ſoehn

nptis

hoen

Ginsslu

„
—RZũJ

x Pro quibus.qſ/
q; qñq; pro nirili½
bus.ut. ff. de ſti. ſeꝛ

no. l. i... ſi ſeruus.
qñq; in totũ apud
alte. ut ſi ſolus cõ
ceſſerit nt. ff. de pe
cul.l. ſi quis ergo.

y Conceder᷑.quod

ſemper enim cõce
dit cuʒ inter uiuos
manumittit. nt. j. ð
pecul.cius ꝗ libeꝛ.
me.l. i.
3 Ne antẽ quanti
tas.ad hoc.õ.cõia
dele.l. fi. circa pᷣn.
a Notarius. ideſt
ſeripior.
b Aolumus. que
eſtimatio ẽ. S. cõia
dele.l.ſi dquobus.
c Relinquere.ſ. in
ſolidũ ⁊ in hoc dif
fert ab ultimo cãn
huius.l.

d Sub obtentu li

bertatis. nõ mone
tur ideo ad hoc ꝙ

alius idẽ uult fſace

ꝛe.nã ⁊ ſi alius nol
let iſte ad hoc ueni
ret. ? ſic contempla
tione libertatis tm̃

non aſtu ſacit hoc

uel diccum uterq;
uult inſoliduʒ ⁊ to

tuz manumittere =

alteri pꝛeciũ offerr
polior eſt is qui pᷣ
uenit. ſed is qui ſe
cũdo nenit nelit ſu
am ſolã paꝛtẽ ſeꝛui
manumitteꝛe. tunc
uterq; cõpellet ſuã
parteʒ manumitte
re.⁊ ad hanc legeʒ
facit iſti.ð do.ꝭ.fi.

e C Vm apud

ipſe lega
lo.nã ſeruo cõi po
teſt legari 2 acquiꝛi
tur ſocio tunc lega
tum. ut hic ⁊. ff.
ſocio.l.uexꝝ.S. ſuo
cõi.ſed pꝛopꝛio nõ
ut. ð. de le.ſeꝛuis.

Ex partc ſernuam

B faluus e at erroꝛ
aꝛ nõ põt pro ꝑte
eſſe liber 2 pꝛo ꝑte
ſeruus ut. ff. ð lib.
cã duobus ⁊2 8 ex
cep. rei iu.l. iudica
ꝛe. ⁊ ð le.ij. cũ fil.
8 In ſua parte do
nare põt ergo ſibi
legari ipſemet. ſic
eſt contra. ff. de he
jedi.inſti. ſed ſi in

intra quod debʒ ratiocinijs antea

factis: ⁊ debitis que ex his appa/

ruerint redditis ita ad libertatem
uenire. Mẽè autem quantitas ſeꝛ
uilis precij ſit incerta: ſed manife
ſta ſancimus ſerui pꝛecium ſiue an
cille ſi nulla arte ſunt imbuti uigin
ti ſolidos taxari: his uidelicet qui

uſq; ad decimum annuz ſue uene

rit etatis: in decem tantummodo
ſolidis ponendis. Sin autem a
liqua arte prediti ſunt exceptis no

tarijs ⁊ medicis uſq; ad triginta

ſolidos precium eorum redigi: ſi
ue in maſculis ſiue ĩ feminis. Sin
autem notarius ſit uel medicus ſi/
ue maſculus ſiue femina:notàrius
quideʒ uſq; ad quinquaginta: me
dicus autem uſq; ſexaginta taxe/
tur. Sin vero eunuchi ſint ſerui
communes maiores deceʒ annis
ſiquidem ſine arte ſint in quinqua-
ginta ſolidos.ſi autem artifices uſ
q; ad ſexaginta. minores ⁊ eniʒ ð
cem annis eunuchos non ampli/
us triginta ſolidis eſtimari uolu⸗
mus:: ⁊ eorum partem competẽ
tem eis per competentes iudices
imponere compellentur. Sin au
tem uno ex ſocijs libertatem: ſiue
imponere ſiue ꝛclinquere ſeruo cu
pPiente ⁊ precium dante: alter uel
alteri ex his ipſi ſe uelle dixerint li
bertatem imponere ⁊ precium da
re: melior quidem cauſa erit eius
qui prius ad hãc rationẽ pietatis
puenit. Si tñ ſub obtèntu libtatis
T ipi ad h ꝓſiluerint:iunc iudicẽ⸗
betentem omnes compellere ſine
precio ei libertatem imponere: pe

culio quidem in omnes ſecunduʒ

partem dominij diſtribuendo: iu
ra autem patronatus ſecundũ ſui
naturam omnibus qui libertatem
impoſuerint equaliter habentibꝰ.
Jus autem accreſcendi quod anti
qua iura in communibus ſeruis
manumittendis introducebãt eſſe
nullius momenti: nec in poſterũ
frequentari penitus concedimus.
Dem. a. Juliano.ppᷣ.
AIm upud omnes iuriſperi
tos hoc placitum eſt: ut ſeꝛ
uus communis apud unum quen
qʒ dominum partim ſit proprius
parti alienus: ut ex hac caula poſ
ſit ⁊ ipſe legao honorari ⁊ ipſe
legari huiuſmodi incidit queſtio
ſi duo uel plures domini commu
nem ſeruum habebant.ſed unus
ex his ipſi ſeruo ſuam parteʒ quã
in eo habebat legauit: ⁊ ſemel ac
cepta dubitationis occaſiõe: hoc
uetuſtas in magnum extulit certa
men. Cuz igitur nos ſenſuʒ hu
ius legati crebra indagatione ag

gredientes duplicem euʒ eſſe opi

namur: aut enim putauit teſtator
liberum ſieri poſſe x parte ſeruuʒ
qui huiuſmodi legatuʒ ei reliquit:

eius.

aut ſi hoc minime cogitauit affec
tu ſocij fecit ut ei acquiratur: here
des autem ſuos eundem ſeruum
poſſidere minime uoluit:ut ſit ma
niſeſtum a ſuo patrimonio penit
eſſe eum alienatum. In tali itaqʒ
comparatione nos qui fautoꝛes ſi
bertatis ſumus:ſic ambiguam te
ſtatoris interpretamur uoluntatẽ

tanquam ſi uoluit eum libertati in

ſua partè donaꝛe: ⁊ quum iam de
communibus ſeruis manumitten

dis ſtatuimus quid in huiuſmodi

caſibꝰ fieri oporteat: ex illius ſanc
tionis tenore ⁊ huiuſmodi ſpecieſ
ſit diffinita.ᷣfiat itãqʒ liber ex parte
quidem teſtatoris ſecundum eius
uoluntatem ex altera autem parte
ex noſtra diffinitione precio ſecun
dum pꝛedicte conſtitutionis teno
rem vel ſocio vel ſocijs ab heꝛede
preſtando: vel ſi accipere nolue/
rint: tam eam offerendo quã con
ſignando ⁊ periculo eorum depo
nendo: quum ſatis abundeq; im
periale eſt: humaniorèm ſententiã
pro durioribus ſequi.

Dẽ ſeruo pignori dato manu⸗
millo. piij.

Mdperatões Seueꝛus ⁊ Anto.
Naga. Proculo.
Icet dotalè mancipiũ uir
qui ſoluẽdo eſt poſſt ma/
numitteꝛe: tamen ſi tẽ pi/
gnori quoq; dàtum mulieri appa
ruerit: inuita ea non poſſe libeꝛta
tem aſſequi non ambigitur.
Dem.aa. Abaſtanto.
Ibertas a debitore fiſci ſer
uo data qui pignori non ẽ
ex conuentione ſpeciali ſed tantuʒ
priuilegio fiſci obligatus: non ali/⸗
ter infirmatur qᷓ;ᷓ ſi hoc fraudis cõ
ſilio ẽffectum detegatur.
Dem a. Antonio.
B èo qui bona ſua pigno-
ri obligauit que habet:que
que habiturus eſſet: poſſe ſeruis
libertatem dari certum eſt. non i/
dem iuris eſt in his ſeꝛuis qui pi/
gnoris iurẽ ſpecialit᷑ traditi vel ob
ligati ſunt.
Mdpe. Alex. a. Sabiniano.
JYut proponis conſentiẽte
creditore cui pignoris iur
cum alijs mancipijs obligatus ui
ſtu a debitore manumiſſus es po
tuiſti ad libertatem peruenire.
Dem. a. Extritaciano.
J creditoribus ſatiſfactum
fuerit: ancille que pignori
obligate a debitoꝛe manumiſſerãt
libeꝛe fiunt. nam ipſe manumiſſoꝛ
ſi fraudem ſe feciſſe creditoribus
ut reuocet libeꝛtates audeat dice/
re audiri non debet. nec heredes

Dem.a. Auctioni.

8 ſ

conditiõe. . ſi. ſo. ibi erat
her̃s inſtitutus ſeꝛuus.nſi
nec qr a ſe ipſo ſibi legari.
hic autẽ hĩdes ſũt filij a q
bus inuenit᷑ ſibi legatus.

b Fiat itaqʒ. futuꝝ itaq; tẽ

pus ſigniſicat.i.fiat pꝛeſti
to.ſ.precio nel oblato. ut
dixi.S.l.i.F. neceſſitateʒ.⁊

bic ſubijcit. ⁊ ſic nõ erit ꝓ
parte liber.ſʒ totus ſimul.
i Humaniorem. ut ?.S. de

fideicom.li.cum inter nete
res in fi.

k SDe ſeruo pignori dato

ma.ſuperiori ti.uidebatur
cõmunio impedire manu
miſſionẽ hic pignoratio.⁊
ideo de hoc poſt llũ põit.

Icet dotale. qd

datũ eſt ineſtima
tuʒ. ut ⁊.ð. de ꝛei
ux. ac.? cum lex.

m Manumittere. ut v. .

iure do.l.⁊ ſi dotis.⁊.ff.ð
manu.l.ſeruum dotalẽ ex
quibus collige ꝙ uir dñs
eſt rei dotalis.quod neꝝ ẽ

ſed ar. contra. ð. ð iur̃ do.

in ꝛebus ubi de hoc dices
nam als nõ poſſet manu
mittere niſi eſſet dñs nt.j.
li.ij.l.ſi non proprietatem
nec ei pignorari res ſuas.
ut. ff. de pig. ac.l.ſi reʒ alie
nam ꝙ hic permittitur.

n Si te. ſeꝛunʒ dotalem.
o BDalum. ſpecialiter 2 ex

preſſe.ut.j.liiij.

p Aſſequi.niſi fõte ſeruns

pecuniam ſoluat. ut. ff. de
bere.inſti.pignori.

q I Ibertas. obligai

nã ↄtrahẽtis cũ fiſ
co bona oiĩa tacite obligã
tur.ut.j.ĩ ꝗbꝰ ca.pi.ta.l.ij.

rEffectũ.⁊ cũ effectu ⁊ nõ

cucurrit decenniuʒ. ut.ff. ꝗ
⁊ a quibus. ſed ſi fideicõ.
F§. ariſto.
a B eo qui certũ eſt
ut.ff. qui ſine ma.
ad liber.p.l.ſi qs obliga
tum ⁊ hoc niſi in fraudem
creditoꝝ.ut.õ.l.proxi.

t Jure. ut ⁊.ff. de mãu. ſet

uus.⁊ qui ⁊ a ꝗbus ſeruũ
T⁊.ð.de necelſ.F.l.i.⁊ hꝰ niſi
ipᷣe fuus ſe luat ⁊ ſoluat vt
dixi.ð.e.l.i.ſilis eſt dr̃a nt
bic.ff. qbus ca.pi. ta.ↄtra
el.ẽ dr̃a.⁊.j.de pi...ij.⁊.ff.
de fur.ſi is qui rem.
Jut ꝓponis a cre
ditore ẽt miore.xx
an. ut.ff. de manu uĩ.ſi pf

S.ſi.⁊ ff.ꝗ ⁊ a qni.mãu.l.

qui in fraudem. .ſi.

x ſ J creditoribus ſi
debʒ.nõ. nõ andiꝛi

G

—

guem allegantem turpitudinem ſi uam. Item non licet uenire contra ſunz
nel predeceſſoris ſui factum. licet illud non tenuerit de iure ⁊ eſt ſic.ð. de
tranlac. l. tranſactione. z. j:de reuo. do.l. cum conſitearis. .ff. qui ⁊ a qui
bus.l.pignori.⁊.jĩ.de his que in frau.credito.filios.⁊.ff.de euic.l.uendi
cantem. ? de le.ij. qui ſolidum.. etiam res publica.⁊.j.de lib. ca ſi ab eo.

1 de le.i.ſeruus plunũ.F.
i. c. 5. de rei nendi.l.cuʒ a
matre. .ff.de adop.l. poſt
mortem. ? de ſerui. ruſtico
rum pꝛedio.per fundum.
a [Itutor obligati ſt
non ergo ſunt ſui.
licet ſua.i.pupilli pecunia
empti. ſed ⁊ ſi uelit eos ẽt

ſuos habere ratiſicãdo ẽp

tionem bene poteſt. ⁊ tunc
hahebit ntilem in rem pu
pillus. nt. ö. ar. tu. l. curatõ
æ.ff. qñ ex facto tu.l.ij. Itẽ
no. h̊ magis prinilegiatuʒ
pnpillnʒ muliere ⁊ fiſco. vt
hic ⁊.S.e.l.i.et.l.ab eo.ac.
b ſ Jue cuz nup. com

Pauit.vt ⁊.ð.ð iuꝛe

do.l.ex pecunia.
cMãumitti. nt ⁊. S. e. l.i.
d SDe fuis reipu.manumit⸗
e Jita mãumiſſus
ſ ees. ſic ergo põt
dari libẽtas. ut ?
.ff. de of.preto. barbarius
2 de manu. que ſeruis ad
uniuer. perti.impo.il.i.⁊.ij
idem in ſeruis eccleſiarũ
per ſimile ⁊ ar.j.de predi.
curia. i.x.l.fi.⁊.ſ.ð decur̃.
l. ij. Accurſius.

f 1 J decretũ.compro

bauit.nt ⁊.S.l.ꝓx.

S Poteſtate. ex libero eni

etiam in gennus eſt. ut. ð.
de ſuis ⁊ le.heꝛe.filium.
b t Itulo. ſ. uenditiõe
nel dotis donatio
ne uel ſimili uel reuocatio

ne ex ĩigratitudine.ut.ff. 8

lib.cã ſi uſufrn ctuu.

i Quibus.i.quo nt ⁊.õ.ð

in ius nocan.l.fi.⁊ facit.].
ð ingenuitate ma.l.ſcienj.
k AVectibulici. hic nectibu
licus tulit legem de huiuſ

modi ſeꝛuis manumitten

dis. ac.
ICuius.ſ.l.nectibulici.
m Iterum. conſule.
n Ald prouincias ut nõ ſo
luʒ in italicis ſeruis.ſʒ ẽt ĩ
pꝛonincialibus locũ hẽat.

tutor tuus de pecunia tu
a ſeruos emptos manumiſ

ſit:quoniã huiuſmodi ſui ſicut ce

tere res pupillaribus pecunijs Ep
te iur̃ pignoris ex conſtitutione di

uorum parentũ meoꝝ obligati ſt

fauore pupilloꝝ liberi factiñ ſũt.
Mpr. Gor. a. Juliane.
Juè cũ nupſiſſes mancipia
in dotẽ dediſti: ſiue poſt da
tam dotem de pecunia dotis maꝛi
tus tuus q̃dã ↄpauit:iuris rõnibuſ
dñia eoꝝ ad eũ puenerũt.iõqʒ; fru
ſtra qõnem ſupꝑ ſtatu mãumiſſorũ
cõaris inferre:q eius facti qui ↄpa
rauit uel in doteʒ accepit:ab eo iu
re potuerunt mànumitti. ix.
Psẽ ſeruis reipublice manu-

mittendxiis.

Apera. Gor. a. Epigono. ,
J ita ut lege municipali
ſtitutionibuſq; principuʒ

ↄprehenditur: cuʒ ſeruus

publicus eſſes ab ordine ↄſentien
te etiã pſide ꝓuicie manumiſſus eſ
ſi ex eo ꝙ is quẽ dederas uicariũ
ĩ fugã ſe ↄueꝛtit iugo ſeruitutis qð

manumiſſiõe euaſiſti iterato coge

ris ſuccedẽY. Sem.a. Adrião.
J dęecretuzʒ ordinis auctori
tas rectoris ꝓuincie cõpro
bauit: quo is libertateʒ acceperat
cui poſtea ſuẽas ut ꝓponis matri
monio copulata:natam ex huiuſ-/
modi matrimonio ⁊ ciuẽ romanã

eſſe ⁊ in patris potẽſtate nõ eſt opi

nionis inceꝛte.
Mpera. Diocle.⁊ maxi.aa.⁊
Cc. Philadelpho.
Itulõ non precedẽte ꝗbus
Joyminia ſeruoꝝ queri ſolet
municipiũ libertus ſeruus nõ effi
citur.ſi itaq; ſecũdũ legẽ uẽcnbuli

ci cuius lgis poteſtate ſenatuſco

ſulto iubentio celſo itẽruʒ ⁊ Nera
cio marcello conſulibus facto ad
prouincias porrectam cõſtitit ma

numiſſus ciuitatem romanam cõ

o Tabulariam. quod officium omnibus ſeruis interdicitur.nut.j. de tab.
.. generali. li.x. ideo antem nidebatur obeſſe ſibi quia fuerat ſeruus pub
licus.ut.ᷣff. de adopt.l.non aliter.⁊ ſi ex eo natus deberet cenſeri ſpurius
ntpote ſine patre de iure ciuili u ff. de reg. iuris ſeruituteʒ. iñ aliud eſt ꝙ

dicitur ſeruus non quod ſit ſeruus qꝛ tabellio ſeruus eſſe non poreſt ut

.j. de tab.l.generali li.x.ſed quia ſeruit reip.item ⁊ aliud nidebatur ei ob
eſſe. quia geſſerat actum publicum.ſ.tabulariam. ⁊ actum rei pub. nemo

libertus gerere compellitur. ut.
j. de liber. canſa.l. liberos.

j.ne quis libertus inuitus.l.i.⁊.ij.u.xi.⁊

p Ex liberis. ideo dicit ex liberis nt dicunt quia ſi ſernus eſſet licʒ mater
eſſet libera ⁊ pater ſeruus fiſci ſequeretur condiutioneʒ patiis.⁊ pro eisj.

me de ſta. defun.ſi pater. idemq; dicunt in filio genetiarij. Sʒ io.

contra non eniʒ patris conditionem in ſeruitutem ſequitur ut.ẽ.
de rei uen.l. partum ſed in curiali conditione ⁊ in honoribus. ut
ij. de decur.l.eos.⁊.l.exemplo.⁊.l.nullus.dic eꝛgo ideo dici ex h
beris quia ſi patrem habuiſſet ſeruum eſſet ſpurius.⁊ ideo non

ſecutus es:poſt uero ut libeꝛtus ta
bulariam adminiſtrando liberta-
tem quã fueras cõſecutus nõ ami
ſiſti:nec actus tuus ſilio ẽx liberis
igenuo ſuſcepto quo minus decu
rio eſſe poſſit obfuit. x.

Dẽ his qui a non domino ma/

numiſſi ſunt.

Aper. Ant. a. Cornelio.
Am qui ſeruos alienos
ac ſi ſuos mãumittit: ut pᷣ
cium eorum dominis ſih
elegerint dependat: quanti ſua in
teꝛeſt ſepe reſcripium eſt teneri.
Mpera. alex. a. mercuriali.
Eliciſſimà quã mandte te

ſeruũ emiſſe dicis ſi důium

ſerui quẽ manumiſit nondũ ad te
tranſtulerat fruſtra petis ut ðnega
ta libertate eius quẽ manumiſſuʒ
dicis poſſeſſio tibi tradatur.
Dem a. Pompeio.

Aitibi hreditatem uendi/

dit:anteq;ᷓ res hereditarias
traderet:dñs earuʒ perſeuerauit.⁊
ideo manumittendo libertatẽ ſer
uo hereditario preſtittitt.
Ape. Hale. ? Gal. aa. Solio.
Ueras ſed miniſtruʒ ancille
dederas libertatem mancipio dã
do ea que precariũ uſu babebat
dominio tuo nihil pᷣiudicauit. ne-
mo enim alienũ ſeruũ quanuis ut
propriũ manumittat ad libeꝛtateʒ
perducere poteet.
Mpera. Diocle.⁊ maxi.aa.?
.cc.maꝛcelline.

Jtradita ſunt ex donatiõe
mancipia:ius manumitten

di dõatrix non habuit.
Ddem.aa.⁊.cc.milio.
A pater ſeꝛuuʒ ueſtrum licet
uobis minõibus uiginti an
nis ↄſentientibus manumuſit: ei li
bertatem preſtare nòn potuit.
Apa. Conſtã ad Baſſuz.
NN nonà dominis libertas

IJnon proprietatem dona

uocaretur ad decu

rionatũ.ulł ad ali
dignitatem donec
eſſet legitimus cõ
petitor.ut.fſ.de de
cur.l. generaliteꝛ.
ſpurios.⁊.ð.de ſu⸗
is ⁊ le.l.ex libera.

ꝗq De his qui a nõ

domino manumiſ
ſi ſunt

1 Am ma

c numittit
ſciens. al
cum nulluʒ preciũ
hẽat non teneretuꝛ

ſ Quanti.ſubaudi

uel quanti ſi nõ eſt
in littera ⁊c. ael in
fi. ſupple uel ipſuʒ
ſeruum. ⁊ ſecundũ
hoc precium ⁊ itet
eſſe eſt ideʒ. ſʒ qua
ack. hec extimatio

petitur. e. pꝛeſcrip
tis uerbis vel ĩ fac

tum vel utili nego.
gel. babendo ratũ

lucet non ſuo noie

7 licet res extet.qð
eſt ſpeciale fauor li

bertatis. als ſecus

nt. S. de ꝛei uend.l.

mr.⁊ de re.ali.ñ a

non manumitto a

lienum. ſʒ duabus

ſequentibus mau

mitto debituʒ alte

1 f Eliaſſia. di

cis ſuo no

miĩe quia ſi tuo no

mine emiſſet ĩ tuo
dñio eſſet ⁊ ideo ei
libertatem daꝛe nõ
potuiſſet.
n Tranſtulerat. pu
ta quia non ipſa h

geſtiuit nec uẽduõ

⁊ dic plenius ant v
terq; geſtiuit. aut
nullus aut alter. ſi
alter uel uterq; ſta

tim acquiritur domino. ſic loquitur.ff. de acqui.re.do.ſi pꝛocu
rator. ⁊ de dona. quod mibi.⁊ de acquir. poſ.i.i.S.hec que de ſeꝛ

nis. . .. ſe. ſi neuter non ſtatim niſi ea res tradatur domino.ut.fi

de acqui. re. do.l. res ex mandato.a hoc ſecũdũ. B. rug. ⁊ io.nec
placet diſtinctio. M. dicẽtis aliud in procuratore ſpeciali aliud
in generali.nam conſundit eum.ff. de admi.tu.ſi duo.ſed pro eo
.cff. de mi.illud. S.ſi talis.⁊ de procu. pomponius.
x q AVi preſtitit. ut ⁊.ff. de manu.l.eum qui.ſed act᷑. exempto
tenetur. ut. 5. de hᷣ.uen.l.qui tibi.⁊ de act᷑.emp.ſi ancillã.
yſ I non proprietatem. no. vt ⁊..de uſuf.i.uſuſ.⁊.s.de ma.
te. ſeruo.⁊.ſff.pro donato.l.ſi.ſed cõtra.ff.qui ⁊ a quibus

lvii
ſlglb
Aubie
Nunts ne
ieſ
titif
Aupne
iieg
mMl ſe
AUnnͦ
to
aei
ſlgi
Petid
uübne
iglidus
lian
idbintn
(Kntt
(ſos/
(6uyreſen
ſorci
an

Knu

B
hueiz
tbos
erf
de on
addee
Uelie
en don
inus 65
ſce te
ſenla
. ge “
elben
gian
Dhununt

Vnn
Pußnitit
Gene
lizpei
nteneen
Meſobane
antiſ nöck
eadi
peuli
1lunti
ecuntirt
itga
et epunnnte
pnin

abis ſliſe .

tuliteg

4bendol

Pnſoo ſer
tnocenecs
elteſuvfl
ts, ibls

cbirz a

oſo o
Maſtcor
nſtim
Getidi
gencernG

j

ſtied
nonni
lnecitd
lenios
ſtut,
atdn

Autng

Aeriand.
eſeclaelſi
NenbtH
urunto
gcdebo
bus nin

e ¶ Jubentibus i.

oftinc A

R 4

ſdpo⸗

um

.l. ↄpetit. ubi ualzʒ manumiſſio facta ab eo ꝗ poſtea appuit ſeruns

—

ſʒ gic ibi appuit ex ſupueniẽti cã.libẽ iñ erat ipᷣe manumiſſionis.
3 ſItradua.ſecus ſi non tradita. ut. S. e.l.qui tibi.

NZ pater. minoribus. ſecus ſi eſſet maior. ſic econtra. pateꝛ
ſper ſilium.ut.j.co.de ma.l.i.F.fi.ſunt enim una perſona

ut inſti. de

inutil.ſti. ei qui a
lias non põt ꝗs ꝑ
alium manumitter
nt. ö.ð manu nin.
.l. nec mulierem.
b AVginti an.nt.j.
ti. i. l. ſi minor.
Non potuit. hoc
cũ ſeruus erat mio
ris. ſi alterius lʒ ſi
bi obligab põt cõ

ſentire maͤumiſſiõi

nt. ff. 8 mann uin.
.l. ſi pater. ”. fi.
d ſ Inõ a do
minis pene
nominaliter ponit
nullã eniʒ patit pe
nã qui manumiſit
naʒ autoritas iudi
cis excuſat.ut.ff. ð
ijs ꝗ no.inſa.l.ſur
ti. F. ij. iteʒ libertas
nalet nt bic innuit

nel nerius non na

prietatẽ.alij ponũt
aduerbialiter ⁊ iõ
dicit pene. qa cum
opponit᷑ pᷣſcriptio
xx.an.nõ eſt facił
diſſolutio libertaʒ

⁊ ſm primũ modũ

poteſt legi. j. ⁊.ð.
ſentiẽtibus ⁊ auto
riʒantibus.

Eet alia tria. ſic

in quintupluʒ ⁊ ſic

eſt contra inſti. de
ac. S. oẽs. ſed diueꝛ
ſis preſtaĩ hec pẽa
ſiſco ⁊ dñio ſeꝛui.
S Preſcriptõne. ſ.

xx.an. ut.j.de p̃ſ.

lon.tem. que pꝛo li

beꝛ.l.ij. 1 no. qð ꝗ
pꝛeiudicat ſibi per
negligentiã in vno
ĩ alio ſimiliter ſibi

preiudicat. ſic. ff. ui
bo. ꝛap.l.iij.? ð ad

detur mancipio alieno:ſi quidem
ab his iudicibꝰ impetrabitur qui⸗
bus dandi ius eſt:ſine ulla tꝛepida
tione pene facilis diſſolutio eſt.
Si veꝛo iubntibus nobis quic
quã lege actuʒ eſſe doceatur:⁊ nõ
dominus ut alienum mancipium
manumitteretur petiſſe probetur:
tunc eodem qui in conſpectu nr̃o

libertatem monſtrabitur a nõ do

mino conſecutus:ei protinus ad
cuius proprietatem pertinet reſti⸗
tuſo:is qui mancipium alienũ fal

lendo principis conſcientiam ma

numiſit: mãcipia duo cogatur do
mino eius dare:eiuſmodi ſexus e
tatis atq; artis cuius cõſtiterit eſſe
manumiſſum:⁊ alia tria fiſco eadẽ
ratione ſimilia:que mulcta nõ ſem
peꝛ imponitur ſed potius conquie

ſcit.ſi forte manumiſſus inferenteʒ

ſibi queſtionem ſtatus obiecta le/
gitima prẽſcriptione potuerit ex-
cludere:quuʒ ſibi amiſſi mancipij

damna debeat imputare is qui in
peꝛniciem ſuam geſta taciturnitate
firmauit. xi.

Qui manumittere non poſſunt
⁊ ne in fraudem creditoruʒ manu
mittantur.

Mdper. alex.a. anthiocho.
Ertuʒ ius èſt non alias di
rectas libertates per legẽ
eliaſcentiam que fiunt in

fraudem creditorum manumiſſo/

rum reuocari niſi ⁊ conſilium frau
dis hoc eſt animus manumitten
tis ⁊ euentus damni ſuum recipe
re uolentium ſequatur. inter credi

tores autem etiam eos numeran

dos eſſe quibus ſideicòmmiſſum
debetur olim placuit.
Bem. a. Nataliano.
Eruòs meos nec per inter
poſitam perſonam ad libeꝛ
tatem perducere homines peculij
ſui poſſe mandatis principum cõ

mi.tu.ſi pupillus.⁊. S. ad.l.fal.ant.ſed cũ teftator. itẽ ſi quedaʒ

