deri lia uicia que patent.j.e.per totum. V Erolorate⸗ uſſores. Forme. i. ſententie.
eſicet. e c Am ſententiam. publice.i.publico loco
U„ n On uidetur. æ procuratorem ree conuente. fF Secrecto.i. nbi ñi ↄſueuerũt ſnie dari —
“ etur. 7 o.i.ubi ñ ↄſueuerũt ſnĩe dari.ſ.ſaluo hon i
mnu p MNon fſuit.unq;ᷓ; ſim omnes. ſi autem fuiſſet a principio. T iure.lepe. uel turpi ſiue nõ idoneo. ut.ff. de arbi a maiox.ut.fl. ð iuſti.
ſ4 tllitem ſuiſſet ↄteſtata eſſet ipſa ↄdemnanda ⁊ non ꝓ g Officio.i.officialibꝰ. nõ pñibus . H ſub 4 en les Femmte,
i gin rator qui adeſt tẽpore ſentẽtie fjm. ¶ . ut hic. ⁊ pro eo.ff. de bis idoneoq; loco dixit nalẽ dico lʒ ſ ſnenit i n d e.nam ſi ĩ publico
gind qui no. inſa. l.lgurti. .ij. ⁊ ita inſpiciebat tm̃ cum quo eſſet ſacta cõ ad hᷣ ꝙ de officio dicit ẽ. xv. q.vij. c. epil. pñs officiũ lʒ qdã exigãt ntrũq;
s tenago. ſed n Jo⸗dicunt quod ſiue ab initio procurator li tionũ bui tre pñt d argac ͤa naitherun dides appella
lie⸗ em exercuit. ſiue lite, conte. facit ad eum tranſitum ipſe ꝓcurator b e ꝶ† ſtipulati l aliq loco publi. vl hõeſto.
mnei un Ple —5b ée X ſtipulatione. actione.ſ.conſanguineo contra conſangnineum.

3 4

Ne
Nerto iufe.ſ. acceptilatione uel ſolutione uel ſimilibus modis ut inſti. eius eui man. eſt iuf.l.i. Accurſius florentinne legum doctof. aen
qui.mo.iol. ob. in principio. Accurſius. ſPermittitur.quandoq; enim buiuſmodi pene imponuntur.vt –
b Loncludi.ↄ demnatiõe uel abſolutõe.ut. S.e.l.iij..j.l. poſt ſententiaʒ. eff. de interdictis ⁊ rele.l.relegatorum. S. ↄſtitutuaunm. D i ln
C Potuit. ut obhe cchlid e iucl,nal ex iudicis ſententia ut.j.com. t c Am index. addat.ſ.prius. ac. .,.“ laik
4 odga lenarmto Freſlo. Arfus ſomemimuo egam doc. v Ayalmen bocſkeumdam leges ucmm s ai us dei ſal
n quod eſt. ſ. ⁊ ſũt ; debebat ſerri ſentẽ ocunco⸗
tia ⁊ poſtea pꝛeſta 9eedbane
ablatiui abſoluti. ſuadendo preſes prouincie:ueꝛbo toritatem:nam nec de poſſeſſione liuſind H aft iufſe tn
e Bennntiatione. que eſt rum obligationem quã certo i ti3 lerti 5 n midz. ant iuſſe een ibe
Henuntiatione. que eſt obligatio qi ure pronuntiata pꝛoprietati nllum pꝛe tat primo preſtari
neceſſaria nt ð eius euicts tolli tantum licet extinguere non iudicium afferunt: nec intẽ:ꝛlocutio ſacramentum 2 ſi uitce⸗
ne agi poſſint.ut.j.ð euic. poteſt.nec uox omnis iudicis iu nes ullã cãm plèêrunq; perimunt. Nnſte dingcer ötabrlge
emptoꝛ. dicati continet auctoritatem: cum Dem. aa..cc. Menodoro. “ ſecunckuz in E. muht
Empti.i.exempto nomie poteſtate ſententie ceꝛtis finib cn Vlli qui ſtatuendi non hẽt tie . Pe iir uupiraß⸗
euictionis. quia ſatis euin cludi ſepe conſtitutum ſit.qua ꝓp facultatem interdicere pr̃ie Hõ eler⸗ ubuunch,
citur que i liben atem eripi ter ſi nihil cauſa cognita ſecunduʒ cuiquam permittitur. . nis unſite . olocinob
tur. ut.j. de euic. ſi ſtttus. iuris rationem pronuntiatum eſt: BSeñm. aa. 7. cc. Liciano. in * kodle nalet tuceyl
S t Redenduʒ. quod uox paciſci ſuadentis preſidis acti Vm iudẽx in diffinitiua ſen ceſt rorinwntt (ſcegee
erat in ſpem. onem perimere ſi qua habuiſti mi tentia iuſiurandum ſolũmo ut.5. de rebns cre. Neitnpnn.
b Mon ꝓhiberis.ſ.act.an nime potuit. do preſtari precipiat:non tamẽ ad I generaliter Si. 7 Noctn ne
tiqua que adhuc ſupeꝛeſt. BDem. aa.⁊.cc. Licinio. dat quid ex recuſatione uel pꝛeſta ſic bec corr git per lmmd nin
uia nibil uidetur eſſe ſon Ibera quidem theodora: tione ſacramenti fieri oportet: hu l. illa. Brdicqrod Aons
tum. Sed certe imo uidei quam exemptionis cauſa: iuſmodi ſententiam nullam uiʒ ob ſtatim etiaz poſt ſie instiie
emptio in olutum datio. uel in ſolutum creditori raditam tinere palam eſt. = ripotut bi⸗ ſimul lnlſtalats,
ſic utili ex empto nomine e pꝛoponis pꝛonuntiata: citra ꝓuo Mpatores Archadius ⁊ Ho inz poſt nt ibi Itẽ uſt derhi
nictionis agi. ut. ff. de pig. cationis auxilium ſententia reſcdcin norius. aa Julia. procero aſie. innuit bie qnod ſi ns Aſciin
act. eleganter circa prin. ? di non poteſt. Verum ſi queſtione Adicẽs tã latina quã gꝛec ſſet inder ſie
— oe . Rerumi . Aicces ta latina qua Gecg detuliſſet iudex ſic elraio
iſ. de euict᷑.ſi predium que mota premiſſa dẽnuntiatione ei ꝗ lingua ſnias proferre pñt. defero tibi iuram? Uunn wrgn
ſunt ↄtra. So. hic eo pcẽo auctor huius mulieris ſuit iudica M. Juſti.a. demoſtheni. pᷣpᷣ. tum 2 ſi ſaraceig. Erinatine
recepit ut ita demuʒ ꝛecede tum pꝛoceſſit: quanti tua intereſt Emd iudex uel arbiter ei dqdabo pꝛo le ſe n füncgag
ret a priore obligatione ſi empti ſi emiſti uel ob debitum rèd ſtimet: neq; conſultationes tiam R . bol en si
res in ſolutum data libere dendum ſi inſolutum data eſt epe quas non rite iudicatas eſſe Puta quod nalet rſct
ſieret eius. ibi nõ. ar. fl. de tere non probibẽris. uerit ſequêndũ.⁊ multomagis ſen dtra . qñ ap ſit. k. 1 “ .
ſolu.ſi quis aliam.uel neꝛi Dem aa.⁊.cc.domino. tntias eminentiſſimorum pꝛeſec i. didunʒ dic lni 4
us diſtingue an ſpecies ꝓ Oſt ſententiam que finibus torum uel aliorum pꝛocerũ.non ſeeunduz to. qhod ſi
ſpecie in ſolutum detur ut ccertis concluditur: ab eo ꝗ enim ſi quid non bene dirimatur: n6 che n ſe b licd tun
bic an res pro pecunia nut pꝛonuntiauerat uel eius ſucceſſoꝛe boc ⁊ in aliorum iudicum uicium ndiie nt ioi dict. Litocl
in contrarijs. de queſtione que iam deciſſa ẽ ſtꝗ extendi oportet: quum non exem ſ. extranea. ſſt na⸗ Aiaat
i p Oſt ſententiã. tria tura rei iudicate non obtinent ãuc plis ſed lgibus iudicandum eſt: nis er aſſia neneꝛit aſhe
dicuntur hac lege. . uel ſimili poteſt ta uttu
Primo quod ſi index tu = men ſub ne ne ef tanwcine
lit ſententiam ⁊ tranſiuit in fem iudicatam ita quod appellari nõ poteſt. bis pendet que in iudicio ſunt. Accurſius floꝛentinus. Meex iſn
ſtatuta nel indicata poſtea ſuper eadem queſtione ab eodem uel ab eis x i Qaices. latina. inter latinos. gretca inter ecos. nt intelli ſtſen
ſucceſſore nõ nalent.ut.j. ſententiam reſcin.non poſſe.l.i.⁊ quando pro. gantuꝛ.ut.ᷣff. de inſtitoria.ſed ⁊ ſi pu.S rbere. rſſ
no. nõ eſt neceſſe.l.i. ſecundo obijcitur. imo nidetur nalere ſecunda ſtau y n Emo iudex. ↄſultatiões.ideſt reponſauc oſaltatiöts da incſdee
ta etiam ab eodem nt ſi primo de poſſeſſiõe ⁊ poſtes de proprietate inter ta etiam a principe.que ſũt extra corpus iuris.ut hic .5. Tyze
eoſdem iudicauit. cui reſpõdet hoc modo bene dixit de eadem ⁊ que iaz e legibus ⁊ ↄſtitutio.l.ij. ò!ꝗMꝗM Einnd
deciſa eſt. at in hoc caſu nec eſt de eadem nec deciſa eſt queſtio propriea 3 Sequendum. neq; alias ſubandi. deqn
tis. licet ſit deciſa cã poſſeſſiõis.ut.j.ſi a nõ ↄpe.iudi.l. ſi de proprietate. a Multomag s.ſ.quã ſi a principe darentn.· ſenbfll
Tercio adhiuc opponit primo dicto de ſentẽtijs interlocutoriſs que mm b Sententias.i.tñſiones ad ↄſultationes datas a prefectis. ihmim
tantur. ſic ultimo ſtatuta naleant. ut. ff. de re iudi. ꝙ iuſſit. .ff. de arbbi. c Sed legibus. nõ. ut in fi. huius legis.⁊.j. de accuſat.ſinguli.?· hörg
dicere. cui reſpondet quia ille nõ decidũt canſam ullam. quia mutari poſ .Jff. de of.preſi. l.ſed licet. ⁊.S.ſi ↄtra ius nel uti.pu.l. fi.in fi.ſʒ ar. mnuen
ſunt.ſed primum dictum dicit de cauſis deciſis per diffinitiuam ſentẽ iã ↄtra.ff. de poſtul.l.i.S.nunquid ergo ⁊ magiſiratum. (Auunön
plerunq; autem ideo dicit quia quandoq; diffiniunt.ut in cauſa momen d Nec ſi cognitiõales.i.difſinitiue ſententie cognitionaliter can 2 irlccri⸗
tarie poſſeſſiõis ſecundum quoſdam. que nõ mutatur peꝛ appellationem examinata.ut addat predictis. üufen
nt. . ſi de momentaria poſ. ſuerit appellatum.l. i. c Magiſtratus. niſi ſint principis.ut.S. de le. ⁊ con.l. ſi.in prin. Wlal
k Finibus certis.abſolutiõe nel ↄdemnati. e.nt.ð.l.ex ſtipulatõe.uel dic que eſt ↄtra. Item niſi ſint tot ſententie nt ↄſuetudinem inducant keeſtpe
certis quia iam appellari non poteett. ⁊ lunc magis dico ſequi ↄſuetudinem qᷓ; ſententiã ſᷣm io.nt.ff.de ſchoin
IStatuta neutraliter. ⁊ dic ſtatuta per ſecundam ſententiam. le. ? ſe. con.l.ſi de interpretatione.⁊.l.nam imperatores umt
m Autoritatem. nam de alia nõ ita. nam ⁊c̃. fſcAm Papi. in queſtionibus.i.in libro queſtionum quẽ mnßnz,
n Pronuntiata. primo. “DM non habemus. ü Altche
o Vroprietati.i. ſententie ſecundo late de proprietate. g Abſolutione. nel ↄdemnatione. . Puncis
p Interlocutiones.uel de inducijs dandis de teſtibus producendis.uel h Condemnare. licet non erat iudex actoris. ? hoe ſi reconueniat
propter infamiam repellendis. Item ut ad aliam prouinciam pro teſti reuus actorẽ. nõ alias. ut.̈ ff. de edi. e.l. ediles. Sitem ſeiendum. ſtnn
bus recipiendis mittatur. . i Roborandam dando ei antoritatem. èMD ben
9 Plerunq;.propter iudicium momentarie poſſeſſiõis.ut arg.j.unde ni k Augendam.ſed in quo augetur. v. qnia papi. permittebat recò nain⸗
el. momentarie..ð. qui le.per.l.momentarie ut modo dixi. uel aliter qa nentionem ex eadem cã tantum ut tutele nel neg. geſ.ſed Inſti. B Gan⸗
illam ſententiã dico diffinitinã. pone exempluʒ in interlocuria.qñ quert etiam ex alia permittit. Item ⁊ in hoc cum dicit nulla ei c. I9tem n
poſſit eſſe teſtis nel nõ. uel ſit in poſſeſſiõe libertatis uel non. in eo ꝙ rõneʒ reddit cuius enĩ cc. ar.iſti.ð his qui ma.ñ poſ. i. rann
7n Alli.nõ habet ordinariam. cum de imperio ſit ut. ff. ð offi. pꝛeſi. IPronuntiare primitus ſatiffacto in reſpondendo ei qui priuſ ncnl
Alicilas. 5 qui uniuerſas unde delegari non poteſt, ut.ᷣfl. de offi. appellanit. ut. 5, depoſi.l. penul. S. i. Accurſius ſorintinn R
nein

Nalinſir
corfte
ldcant
enzpeſtt
Ubiäint
Kuebege
tbiegtod
ſſticte
hthiſtemt
1ſinunts
poſeſaten
lpebni
mit rli

dun,6it.
io iete
bet ſen d
ett kidck
faneiſSk

aſum
nlivece
ben eetc

s,
coe. rne
ſelitc

Piuhiti

eci.

frwwon

Nnlin

Df.,
ſirun

.„e
P

m Cognoſcitur.ſit enim illud ex quo actor egit coram eo etiaʒ in
re ueteri.ut hic ⁊.ff.de iudi.lʒ.ij..ſed ſi agant ⁊.l.qui non cogitur
2.ff. de iuriſ.om.iudi.ſi idem ⁊. ff. de ꝓcura. ſed ⁊ he.S.nõ ſolum
7.f. eum qui appellat in pro. defen.l.i.⁊.ij.⁊ ar.õ. de rei uen.l.or
dinarij.⁊ de iudi.l.nulli.ſed nidetur hec lex nõ habere locum. cũ

ipſo iure ſiat ↄpen
ſatio quando hinc
inde debetur.ut in
ſti. de acti.S.ĩ bone
ſidei.ſed dic quod
nõ erat hic liqduʒ.
Iteʒ quia lorte ſpe
cies ab alteꝛa paꝛte
pete batur.ubi ↄpẽ
latio locũ nõ habʒ
nt. ð. de ↄpen.il.ſi.
⁊.ff.de pig.ac.ſi cõ
uenerit in prin.
n In eodem nego
cio.maxie.nã ideʒ
2 ſi de alio recõue
niat reus ⁊ iudex.
licet ſit alia res. ſic
⁊ inſti.ð ac. .ſi mi
nus. Alij dicũt ꝙ
bhec lex etiã ꝑ Juſti
nianum non pmit
lat recõuentionem
niſi in eodeʒ nego
cio.ſed aut᷑.⁊ conſe
quenter permittit ĩ
alio. ⁊ ſic nõ adijẽ
dicio papᷣ. ſᷣm eos

niſi i eo ꝙ dicit nul
la ⁊c.⁊ in eo quod

reddit rõem cuius
enim ⁊c. Iẽ nõ. ꝙ;
bec lex dabat pote
ſtatem reo cõneniẽ
di actorẽ ſub eodẽ

iudice. ſed ſi coꝛã alio nolebat poterat aũt. vo ĩponit neceſſitatẽ. ut

LCon. e

nec ſi cògnitõales ſint ampliſime
prefecture ul alicuius maximi mò
giſtratus prolate ſententie:ſed om
nes iudices noſtros ueritateʒ ⁊ le
gu ⁊ iuſtitie ſeg neſtigia ſancimuſ.
Dem. a.demoſtheni pp.
Vm Papinianus ſummii

ingenij uir in queſtionibus

ſuis rite diſpoſuit nõ ſolũ iudicem
de abſolutiõe rei iudicare.ſed ⁊ ip
ſum actorẽ ſi ecõtrario obnoxius
fuerit inuentus cõdemnãare. huiuſ
modi ſententiam nõ ſolũ roboràn
dam:ſed etiã augendã eſſe ſancimꝰ
ut liceat iudici uel econtra actoreʒ
ferre ſententiã:⁊ aliqd eũ daturum
uel factuꝝ ꝓnuntiarè nulla ei op
ponenda exceptione ꝙ nõ ↄpetẽs
iudex agentis eſſe cõgnoſcitur: cu
ius enim in agendo obſeruat arbi
trium eum habere ⁊ ↄtra ſe iudicẽ
in eodem negotio non dedignet᷑.

In auten. de exe.⁊ his qui con/
ue.ð.illud quoq; col.vij.

T cõſequẽnter ego
conuentus ab aliquo ſi uiciſim ue
lim ipſum pulſare ſtatim qdẽ hoc
non licet: niſi apud éundem iudicẽ
qui ſi diſplicat intra dies uiginti

donec ipſa cã pẽdet nũqꝙᷓ; ſub alio poſſit.⁊ iõ lege aut.⸗. ſequent.

cc. que eſt de excu.⁊ his qui cõneniunt᷑ ⁊ re.in...i.
Taſequenter.i.ↄueniẽter aditur in hac ãt ego ↄuẽtus ⁊c.
Eun dem iudicem.ſed quid ſi preiudiciali neliʒ eum ꝛecõ

utentica.

nenire.de qua nõ põt alias cognoſcere qꝛ pedaneus ſit.nt. S. de
pedaneis iu.l.ij.in fi.e.cognoſcet ⁊ hic rõne ↄuentiõis. nt.õ.de
iudi.quotiens.idem nidetur ſi de criminali nelim recõuenire ea
dem rõne. Item quid ſi recõuentus nunc uult iterum recõuenire
primum ↄuentum de alio q; primo nel q; reſcriptum diceret.uið
tur quod nõ poſſit. cum aliud ſit ↄuenire ⁊ aliud recõuenire. ſic ⁊
aliud deferre iuramentũ ⁊ aliud referre.cũ deferens iuret prio de
calũ. ut. ff. de iureiur.l. iuſiurandum.S.qui iuſiurandum.

q Diſpliceat. ſed cui. Al. dicit etiam recõuento.ut quod non põt

per ſe poſſit per alium.ar.ff. que res pi. ob.poſ.l. ariſto.⁊.5S. de tẽ
poribus in inte.re.petende.l.petende ⁊.ff.de acqui.here.l.cuʒ he
rediatem. tu dic cõnento ⁊ nõ reconuento.cuʒ ipſe elegerit. ut ĩ.l.
cum papᷣ.⁊.ðS.de lit.ↄte.aut᷑.offeratur.⁊.s.de iudicijs apertiſſimi
ſed al.dicebat hanc cum papᷣ.loqui in eodem negotio.

Intra dies. xx. hoc per aut.offeratur.
ecuſari põt.loquitur ergo in delegato.ſed quid de ordinario

ñi.idem quod habeat locum hec aut᷑.nam ⁊ ĩ corpore dicit.tale
guid ſactum apnd glorioſſimum iudicem. licet nõ recuſetur. ſed
alins ei aſſocietur. ut in aut.ut diſſe.iudi. S.ſi neꝛo contigerit. ſed
.qM. inducebat hoc pro ſe ut ordinarius recuſetur.

Utrunq; negotiũ.ſed quomõ hec cauſa tractabitur. t. in ponẽ
do ⁊ allegãdo ⁊ iudicãdo eadẽ uel alia ſnĩa ſeruabit ordinẽ.ut g

peimo appellauit precedat in talibns. ut. ff. de iudi. qui prior.

n Aliqg uin. i. ſi nolim eum reconnenire ab initio nel paruʒ poſt.

nam aue in cõtinenti fiunt nidentur ineſſe.ut.õ.de pac. petens ⁊

l. leeta. fl. ſi eer. pe. ? ſic non quandocunq; ante ſententiam poterit fecon
nenire. ut hic ⁊ in cor. in fi.ubi dicit mox ⁊.ð. de ↄpenſat᷑.l.fi. ſed quidaʒ
dicunt quandocunq; ante ſententiam poſſe ſieri reconuentionem.æ expo
nunt hic alioquin.i.ſi nolim coram eodem ſed coram alio. uel alioquin
ei.ſi nõ diſplicuerit. ſed prima probatur etiam iur canonum. ut extra de
mutuis pet.c.miꝛamur.teꝛ
cij diſtinguunt ĩter delega
tum ⁊ ordinarium nt corã
delegato in continenti.ſed
coram ordinario qñcunq;
ſed quando dicitur fieꝛi in
continenti..ante apertoſ
teſtes ut dicimus in denũ
tiatione euictionis.ut.ff.ð
euic. ſi rem quã. ..ſfi.vel ſta
tim poſt lit. cõte. quodam
ſpacio interueniente ad ar
bitriũ iudicis.qui arbitre
tur ante ↄfeſſiones ſactas
nel productiones teſtium
ut. fl. de ſo.l.ratum.
x cC Anm ſolitum ſentẽ
tijs.ſ. interlocntori
is uel delegatinis. ut quia
iudices oꝛdinarij delegant

recuſari poteſt aliumq; meremur
apud quẽ rurſus utrũquẽ negociũ
uentiletur.alioquin lite contra me
mota prius uentilata ⁊ terminata
tunc demũ ⁊ ego admittar.
Dem. a. Jul.pᷣpᷣ.
Vm ſoͤlitum eſt in ſentẽtijs
iudicum ſic interlocutioneʒ
ꝓferri:ut nõ liceat partibus añ dif
finitiuam ſententiã ad appellatõis
uel recuſatiõis uenire auxiliũ qdã
putabãt nõ licere ante litẽ ↄteſtatã
nec iudicẽ recuſare quẽadmodum
nec ab co appellare:cũ enim ſimul
utruq; uocabulũ ponit᷑ tã appella
tiõis quã recuſatiõis: ꝓuocatio ãt
añ litẽ ↄteſtatã non põt poꝛrigi:pu
tabãt ꝙ nec recuſare qdẽ iudicem

cuidã ↄceditur añ litem ↄteſtatã y cãm cognoſcendam remo
mĩme uètitũ eſt. Caueãt itaqʒ iudi ta appellatione ⁊ recuſatio
ces huiuſmõi ſeꝛmonẽ ſimul ⁊ ſine ne ante ſententiam.
certã diſtinctione ꝓferre. xlvi. y Ab eo appellare. añ uel

poſt liteʒ cõ.añ diffinitiuã

Dẽ ſententia que ſine ceria quã ſententiam. nt. ſ.quoꝝ ap.

tuate profertur. non re.l.aſñi.⁊ de appel. ei
qui.ꝭ.ſuꝑ his.⁊.ð.de epiſ.
Mperatores Seue. ? Ant. au. l. ij.
Aliane. 53 Vetituʒ eſt. immo pmiſ
Vm iudicẽʒ quo ad pecu ſum recuſare.ſ.delegatum

nia condemnatiõis ſoluta

j matioi t ſicut hic erat.nt. ð. de indi
fuiſſet: depẽdendis uſuris

cijs.l.apertiſſimi.⁊.S. ð iu
riſ.om.iudi.l.nemo.
a Sine certa.debet enĩ net
dum appellationis poſt ſententiã accommodari ⁊ nõ ante.quia ⁊ ſine ta
li ꝓhibilione nõ poteſt appellari ante. recuſatio uero bene poteſt fieri an
te. ⁊ peꝛ delegantem remoneꝛi.ſed ⁊ ſi ſimul ponantur.tenet poſitio ſecun
dum Jo.ſ.ut recuſationem prohibnerit ante ſententiam quandocunq; ⁊
ſic ante lit᷑. conte.nt hic.ſecundum alios in nullo tenet. ⁊ hic ſubaudi ſᷣm
io. uetitum eſt.ſ.alias. Sed iure cano.etiam appellari poreſt ante ſniam
ideoq; ntroq; remoto poteſt cauſa cõmitti.⁊ remota ap.tantum.etiam ꝛe
cuſatio remoueri nidetur. ut extra de ap. c.ſuper eo uero.ſed ar.contra.j.
ne liceat in una eademq; canſa. tercio pronocare.l.i. in ſi. ubi innit quod
non tollitur recuſatio.licet remota appellatio ſit. ſed ibi per.l.tollitur ap
pellatio.ſed qui indices ſunt iſti qui ſic committunt. cum nulli permittat᷑

niſi principi. ut. fl.a quibus ap. non licet..i. in fi. que eſt contra.ñ.hoc

nerum eſt poſt ſententiam ut ibi.ſed h̊ ante nt dixi.

b De ſententia que ſine certa qnantitate ⁊c.ſpecialiter dicit qualiter ſentẽ

tia non nalet ratione incertitudinis.
Vm iudicem. petebam a te centum ⁊ condemnatus mibi fniſti
nznenit inter nos de preſtandis mibi certis uſuris ſingulis mẽ
ſibus quibus illa centum retineres donec mihi ſolueres. ſtiou

latnſq; ſum a te.ſtetiſti per. x. menſes nec ſoluiſti. egi apud aliũ iudicem 2

tra te ſuper nſuris.hic ↄdemnauit te ſuper uſuris preteriti temporis pre
ſtandis ⁊ hoc ſecundum iuris formam.nam de futuris nõ potuit. quia
tractus futuſi temporis non ſpectat ad iudicem.ut.ff.de nſuris.l.i. Ael
dic quod debitor damnatus fruſtratorie appellauit.quo caſu currũt nſu
re medij temporis.nt.ff. ð nſuris.l.tutor in prin. de re.iudi.l.fi.?⁊ ð ap.
negotiorum. ⁊ nõ obſtat.j.ð uſuris rei iudi.l.iij.quia illud obtinet. quis
non currunt nſure per quattuor menſes poſtq; ſententia tranſiuit in rem
iudicatam.uel dic tercio creditorem uictum appellaſſe quo caſu currunt
ſimiliter. cum nil noni ſit faciendum.ut.ff. nil.no.li. ⁊ pendente prio in
dicio currebant.ut.. de iudi.l.i.? ſecundum bos duos caſus dic iudicẽ
.ſ.appellationis.uel quarto dicas ſecundum. H. ? iu. quod petebãtur a

35

M det
te. x. pro ſofte... pfo uſuris act᷑.in factum ex quadam ſententia in gana m Vm pro eo.ad euidentiam no.quod triplex eſt preciũ nle
fueras dãnatus mihi in tantum negabas indicatum.index iudicauit in c rey ſiue intereſſe quod idem eſt dicere.ſ.ↄuentionale de Gyrfnue
dicatum. ? quantũ ſortis 1 uſurarum nomine deberetur ſententia ſua de quo ↄuenit in er ↄtrahentes.ut ſi tibi uendidi pro.x.ſti nnme
claranit. ſed ↄ:ra. ff. de re iudi.l.poſt rem. ubi dicit nil queri poſt ſentẽuã chnm. Item precium cõe.ut ſi ſorte idem ſtichus cõi eſtimatione mnlll
ſed dic quod ibi nemo ↄtradicebat ſententie. Nel quinto dicas iudicem ualeat.xv. Item ſingularem.ut ſi tua intereſt ꝓpter affectuʒ. xxx. ſtbhe tqn
princ palis cauſe indicaſſe q; qñq; fueꝛat tunſ alell
de uſuris futuri temporis . T habes hec. ff. de e ocii
donec ſolueretur ſors.⁊ ſe legem dixiſſe profitearis:nõ cõtra eſſʒ quid accepiſſet quãtũq; ab eo ac.emp.il.i.in pri. dü
cundum bhunc caſauʒ eſt cõ iuris formã ſniam datã palam eſt. peteret᷑ pᷣſerti cũ ipᷣe qui extrà ordi dicit ergo hec.l. ꝙ men
ra. ff. de nſoris.l. i. Ti. ſed Mpa alexan. a. marcellino. nem iudicabat interlocutus ſit do ſingulare inteꝛeſſe W
ibi d ces qð ibi off cio de AUVaãnq;ᷓ pecunie quantitas tem datom que repeteretur nõ liq non excedit duplũ ſanen
bebant hic per ſtipulatõeʒ ſen ẽtia curatoris reipu nõ dam eſſe iudicati auctoritate non intereſſe cõis ⁊ ſic ĩ mi unn
nel hic in ſentẽtis precepit ↄtinetur:ſnia tñ eius ꝛata eſt.qm̃ in nititur.cu⅜m igit᷑ is qui poſtea iudi predicto caſu uſq; pnn ſo
ibi alias in quadam inter demnitatem reipu.preſtari iuſſit. cabat: te certã ſnĩiam ꝓtulit: neq; ad.xxx.põt aſcẽde han
locutoria. Item ſimiliteꝛ 2 Mpera Gordia.a. Emilio. a ſtatutis ꝓuocaueris ipſ tuo fac re nõ ultra minus tunlin
tra huic poſitioni. ff de in Ec ſententia omnem debiti to ↄfirmãaſti iudicatum. xlvij. neiꝛ ſic. ⁊ boc ẽ ne ſmwgheii
di non quemadmoduzʒ ſ quantitatẽ cũ uſuris ↄpeten rum ĩ omnibus ca uliin
reſpondeo i lud teneꝛe cnʒ tibus ſolue:iudicati actionẽ paꝛeꝛe Pt᷑ ſententijs que pꝛo eo quod ſibus qui ceꝛtà ba inp mmiin
unum debitum eſt de futn nõ põt: cũ apud iudices ita demũ intereſt pꝛoſeruntur. bent quantitatẽ vlł ime 8
ro hic auteʒ cum plura mẽ ſine certa quãtitate facta cõdemna naturam.ſi autẽ in ſſthimti
ſtrua nel annua. unde beñ tio auctoritate rei iudicate cenſeat᷑ Mpera. Juſti. a Johanni. pp̃. ceꝛti ſunt.tunc totũ “ niſtbein
fieri poteſt de talibus con ſi parte aliqua àctorum certa ſu qᷓ; Am pꝓ dᷣo ꝙ intereſt dubi ſingulaꝛe petitur ẽt tuztmit
demnatõe cogar omni mẽ titas comprehènſa. tationes antique ĩ infinitũ ſi duplum cõis ex Atnsctidin
ſe repetere.nel ſuꝑ inĩ meo Dem a Saturnine. ꝓductẽ ſunt mèlius no bis cedat.dũmõ plene Alg eni
ꝓteſtari.ar.. de pꝛel.xxx. Ec ſentêntia que bona fide uiſum eſi huiuſmodi ꝓlixitatẽ pꝛo probetur.nõ auteʒ Pdanſigin
an. l. ij. 1 arg. fl. ad. l. acql. accepiſti ſolue cuʒ incertum ut poſſibilè ẽ in ãguſtum coartaꝛe. ſimplici dicto petẽ Mmterdiee
.l. in lege. ac. tis creditur quãtũ inuinndn
a ꝗq Van inſſit. ꝙ ſo ſit. ⁊ ↄpetenter per (nſöc⸗
lum petebatur ut ꝓnuntietur indemnitatem preſtandã ceum rens dicta ſtatunnt᷑ cum ⁊ pene legales ⁊ cõuentionales certis metis ſi hrven
negaret ſe hoc ꝓmiſſiſſe. nec petebat actor iudicio pendẽte certiſicari quã niant᷑.predicta ãt ↄſiderantur nõ ſolũ in damno uen etiã iĩ lucꝛo. li Jeen
tum eſſet damnum. ſed ſolum ꝓnuntiari an eſſet ei ꝓmiſſa indemnitas. n Quod intereſt.i.ſuper intereſſe. . (imnguifn
nt. S.ti.i.l.eorum.ſic ergo diſtingne.aut petitur certum.⁊ tunc certa debʒ o Producte ſunt.ſed que. . an circa fem. uel an in damno tãiũ̃ i ſen hi
dari ſententia.nt tamen ſufficiat aliqua parte actorum ↄtineri. ut.j.l. ꝓx. uel etiam in lucro.quas tamen non habemus. NCcberte
aut incertum. ſed agitur hoc ut iudex certiſicet. puta peto intereſſe ⁊ iudi p Melius.ideſt bonum. lonodoſun
cio pendente ꝓbo quantũ ſit. ⁊ tunc idem. in quantũ tamẽ eſt poſſ:bile.vt q Prout poſſibile eſt.qꝛ plene diffiniri nõ põt.ut.ſf.de heiul.l. unticine
inſti. de ac. F. curare quandoq; enim nõ eſt poſſibile. nt in cauſa noxali. oĩs diffi.nec meta ei dari.ut.f.de reg.iu.l.quatenus diceꝛe tamẽ? Exſeohofic
nel in alternatinis. vel quando in genere debetur.nt inſtitu. de of.indi.in potes intereſſe eſt ſingulare rei preciũ ſm quoſdaʒ uel dic iterefſſen ſähen
prin. Item in iudicijs nniueꝛſalibus ꝓnuntiatur incertum. ut hereditas eſt damnũ emergẽs ⁊ lucrum ceſſans ⁊ ex eo ꝙ aliꝗd fieri ceſſat᷑. . Piuticin
.ſ. reſtituatur. ut. fl. de iudi.l. ait pre. S. i. K ſi pars here. pe.l.i. in fine. YItem tCoartare.nt antiqua prolixitas ceſſet.ut.j.e.l.in ſi. mnſintd
in alio caſu.ut.ff.de rei nendi.l.que de tota..fi. Iiem in alio caſu ut iſti. Caſibus.ſed nõne melius dixiſſet in omnibus cõtractibus. uit iladles
de act᷑. S. ſi qnis agens.ſed quero quomõ fuit curator index in ſua cauſa poſtea dicit in emptiõe ⁊ locatiõe.ſe.non.quia etiaʒ in maleficjs iſchakln
ut. ð. ne quis in ſua cã ⁊c. N ñ.dic ſententia curatoris reipu.i.pro eo noĩe ⁊ quaſi locum babet ſed nec in obligationibus bene dixiſſʒ.quia Uinſhe
reipu. data. ? quod dicit ĩ fi. iuſſit.ſ. ꝓcurator ceſaris.qui ↄpetens iudex etiam officio indicis preſtatur ut in arbitrarijs actionibus. iſetie
eſt. nt. S. ſi aduerſus fi.l.ij. uel dic quod alind eſt ꝓcurator reipublice.? a t Quantitatem. ut ſi debes mihi ex nenditione.x.cados olei. Lxtur bebe
lind curator. curator enim eſt quales ſunt in hac ciuitate ꝓcuratores coſ u Vel nã m. ut ſi certam ſpeciẽ.ut ſtichũ debes mihi ex nenditiõe. inmanie
qui ꝓnuntiant inter prinatos ⁊ rempu huius ciuitatis.⁊ de tali repu.di eſt eꝛgo ſenſus.i.quotiẽs ꝙ debeiur certũ eſt quantitare nel ſpecie ißerob ſ
cit hec lex.ar.ff.de publica.ſed ⁊ hi.S.preterea. ut. fl. ſi cer. pe.l.certũ.uel dic quantitatẽ ↄprebendere utrunq;.ut le Aiai
b hb Ec ſententia. ſolue. quid ergo ſi certa quantitas actis ↄtineatur.? eff. de le.iij. l. quiſqs. ? de uer. ob.l. cuʒ ſtipulamur. 1 Fm.ſ.naturã itcuin
ſic ꝓnunnauit ut hic fecit.qeñ.nõ nalet.nut.ff. de arbi. quid tamen certam.ut ſi debes hominem uel equum in genere. . ſiſ 1
.S. põp.licet hec lex nideatur nelle ↄtra.ſed eam ſic dicas intelligi ꝙ quũã x Venditionibus.nt.ff. de ac.emp.l.i. i
titatẽ certam uel ſpeciem uel quod tmdem naleat ↄprehendat. nt qꝛ dicet ? Locationibus.nt.ff.locati.l.ſi fundus in ſi. (hrilt
2ↄ3emno in omne quod petitũ eſt. ut. ff. de re. iu. ait p. F. i. 2.l. in ſumma. 3 Contractibus. ſimilibus.ᷣ alioquin cõtra eſt.quod ſequitur in a ihn ſ⸗
e ZActorum. acta appellantur alteſtanões uel ↄfeſſiões facte in iudicio. lijs aut.⁊c.ſed qui ſunt hi.eñ.illi in quibus dicit lex ſingulaꝛe ĩ i⸗ te
d Comprebenſa. uel ſi nõ eſt poſſñbile nel ſi boc non petuur. ut diximus tereſſe nenire. ⁊ certitudinem ↄtinent.Sm quoſdam ſed certe imo —☚
5.1. proxima. ac. ⁊ ſi lex nõ dicat uenire ſingulare intereſſe.ſi modo certitudinemꝰ W rn
e b Ec ſententia. quedam mulier repetebat dotem a marito ſuo. euam ltinent illi caſus.ut h lex dicit aperte.ut ſunt omnes bone ſi.⁊ qui 4 le un
eſſet incertum quantum ille accepiſſet. quod etiam ipſe index iter dam ſtricti iur.ut in arbitrarijs in quibus iuratur in litem.ut.ff.
loquendo dixit. non quidem nualuit ſententia ſic prolata. ſolue quod ac de in litem iuran.l. in actiõtbus. nam in his ſingulare intereſſe ne i ic
cepiſti.nil enim certum continet. . nit. ut.fl. de in lit. iur. l.i. in fi. .l.ij. .fl. manda. cũ ſeruns. Itẽ in
fExira ordinẽ.i.extra antiquã ſolemnitatem.ut inſti. de interdictis..ᷣ fi. maleſicijs quibuſdam ⁊ interdictis.ut.ff.de ui ⁊ ui ar.l.hoc inteꝛ iuuin
g Lum igitur. bene infert. prima nulla.ĩ ergo iſta nalida. nam ſi pria eſſet dicto. .ff. uti poſ.ſi duo in fi. ⁊ alias ubicunq; diceret lex certam Atem
ualida. ergo ſecunda nulla. ut. S. ti.i.l. poſt ſententiam. rem debeꝛe tradi ex ↄtractu nel delicto. ſecus ſi diceret dari. quia S glen
b Poſtea iudicabat. ex appellatione. uel dic a capite.nam quum nulla tunc aliquod intereſſe nõ petitur ſed res omnimõ debet ſien ſti lul
fuit. non ſuit neceſſe appellari. pnlantis. nt.ᷣ fl. de uer. ob.l.ubi autem nõ apparet. .. ſi. niſi in con haſie
i Ipſa.ſ. tu. accur. tractibus innominatis ubi debet res dari. nt.ff. de reꝑ permu.l:. D d
k. Confirmaſti. uideris enim conſentire quum ſtatuto tempore nõ appel i. Ffi. ? tamen intereſſe nenit, ut. . de rerum per.l.ebus. liin
laſti.nt. ð. de poſtul.l.i. a Quodc intereſt.ſ.ſingulariter. ehin
IDe ſenten. que pro eo æ intereſt ⁊c. qꝛ incerta ſepe fertur ſnia circa inte b Duplici.ſ. intereſſe ſeu precij conuenti. m. P. ſed ſm Buli. tu
eſſe. cũ non ſit iudici certũ in quantũ poſſit uel debeat extendi intereſſe vt ↄmunis.tu dic nec unũ nec aliud. quod plns eſt excedit glire qu ”Mc N
pote cũ etiã hodie multi dubitẽt. iõ ↄpetẽter poſt t. pꝛecedentẽ de h põtt. pllũ.cũ qñq; ce ſit pluſq; ↄuentum. qñq; ecõtra qñq; et Muẽin
“ l

peri
boneſede
dſ
iminn
z
enten
her

4
H

. npi
obele

e itart
ltei
otſti
rſa uſg
Notglite
Innine
tboeile
hmnbrs
hitanie
upliati
nſimi
ſſctone l
nepelinti
in coer
ünoͤer
mnoͤnng
dioei
linr gii
peenrpe
tometisf
aiülben

Aunno ii

diertn:

ii

.
uctbrs,
iynaltic⸗
lbus,
osole

rlendtiaua

geieni

tunnn
nCDri

Cinit

Nſ
d NH.
iudin,
voſeſ

lemu H
d
m u
Plbi
Aen
4eS⅓

t

ſt ie

iiinae

.

tui

nullum.qꝛ ex pacto uel ↄtraciu non nenit. Et nõ.triplex intereſſe

nt ⁊ dixi.ſ.ↄuentum cõe ⁊ ſingulare. Primũ ſemper uentt. cũ di
cat pretor pacta ↄuenta ſeruabo. Item ſm ſem puenit ĩ maleſicijs
Z ut ↄſideretur etidã extra rem ut. fl. ad. l. acqui. l. ſi ſeruuz. 7.l. inde
neracius. ?.l.ſe. ⁊ de furt.inſiciando..i.⁊ de cõdi.fur.l.iij.⁊ in cõ
tractibus ⁊ quaſi.

nt.ff.ad.l. fal.l.pꝛe MWD
cia. in quo cõi nẽit Sancimus itaq; in omnibus cᷣ
damnum. nõ lucꝝ ſibus qui certam habent quantita
ut. ff. ð dam. infec. tem ul naturam:uceluti in uẽnditio
l. ꝓcnlus.? de ac. nibus ⁊ locatiõnibus ⁊ omnibus
emp. ſi ſteril. .. c, cõntractibus hoc quòd iteꝛeſt duᷣ
per uenditorem. ?x? pli quantitatem minime excedeꝛe.
de peꝛicalo ⁊ com. In alijs autẽ caſibus qui inceꝛi
rei uen.l.fi.niſi ĩca elſſe uidentuꝛ iudices qui cauſas di
ſibus quos iaʒ nõ rimendas ſuſcipiunt: per ſuaʒ ſub
bis. nel dic hodie tilitatem requirere:ut hoc quod ꝛe
ſemp uenire lucꝝ i uera inducitur: damnum hoc red
cõi in/ereſſe quum datur.t non ex quibuſdaʒ machi
? in ſingulari nẽDat nationibus: ⁊ imodicis peruerſio
nt. ſ. F. T hec ſingla nibus in circuitus inextricabiles
re auteʒ nenit ĩ his redigatur:nedum in infinituʒ com
caſibus qui dicunt᷑ putatio reducitur pro ſua impõſſi
bac lege. Item i eo bilitate cadat. Quũuʒ ſcimus eſſe
ꝙ dicit ſingulaꝛe m nature congruuʒz: eas tantumodo
excedeꝛe cõe nel cõ penas exigi que competẽti mode
nẽtum ultra duplũ .
eſt ↄtra. ff. ð ac.ẽp.

rõ..ſi per nenditorem. ve. HB. ibi agitquãti plurimi fuit. dũmõ

Ij. duplũ. Item eidem ↄtra.ff. de ect. emp.l.iul. S. ſi uero ſciens.?

factum. nel ad intereſſe. ut.

e

.S. item qui furẽ.cui rũdebant. B. ⁊.M. ꝙ; illa dicit de inteꝛeſſe
extra rem. hic circa rẽ ꝙ nõ placet. cum magis inteteſſe qð ẽ circa
rem deberet excedere duplũ.qᷓ; illuch g eſt extra rem. tu dic ꝙ nul
lo modo ſunt ↄtra.qꝛ dicte due legeg cicunt de cõt ĩtereſſe quod
quantũcũq; eſt totũ petitur.hic te ſingalari.⁊ diciũ cõe ſi petatur
qꝛ res nõ traditur. nõ ↄſideratup extra rc. lil.fl. de ac. emp. ſi ſteri
lis... cũ per nenditorẽ.ſi ãt qꝛ male traditu uel qꝛ ipſe uenditor
poſtea eã euincat nel alius. uel c poſtea in en geliquit. totũ petit᷑
Textra rẽ ut.d.l f. de ac. emp. iul. .. l. tenetur. . Iẽ ſi uas. a. ff. lo
cati.ſed addes. .l.ſi fundus. 5. ſi. 2. F.. . . de lei uen. quotiens.
⁊.fl. de euic.l.uẽditor. nec obſta. in. e.ti.l.cũ fund us uti optimus

qꝛ fm. P. loquitur cũ emptorig minus interert ꝙ; eſſet dupluʒ

precij ↄuenti.uel uerius aliud cũ agitur de euic.attiõe ex ſtiplatu
aꝛ tunc habetur reſpectus ad pr:ciñ ↄuentũ ut id debeat duplica

ri. an actiõe ex empto ut tunc ↄſiq eretur ꝙ intereſt e enictionis.
Aẽ nec ob.ff. de ac.emp.ticius in fi. 2.l. le. qꝛ ſequẽs lex corrigit
illas. Alij diſtinguunt. an ſingulare intereſſe pmittelur ex certa
ſcia.? quãtumcunqʒ ſit petitur. ui in contrarijs tunc. .. ſi per uen
ditorẽ. ⁊. .. ſi uero quis.an nõ.⁊ tunc nõ ulira duplũ. ut pic. ar. ff
ſi quis cant.ſed ⁊ ſi quis. .fi.quod nil ad rem cũ hic agimus añ
ſine ſpeciali pacto debetur. Auji qicunt quod nõ excedit quplum

niſi poſt contractum res ceperit eſſe pluris. ut.d.l. ratio. .ll·

In alijs incerti.ut ſi ibi ↄtinęatur factũ uel nõ factuʒ.qui mncerti

ſunt. ut. ff. de ver. ob. l. ubi ãt õ. 5. id ꝙ. ⁊ de reg. iur̃.l.qui no ſe
cit in ꝗbus agitur ad factum /ine ad intereſſe. ut.f. de re. iu. ſi ꝗe
ab. F. fi. . ff. de nerb. ob. quop.⁊ eſt actoris electio.agat preciſe ad
de oꝑis no.nũ.l.ſtipulatio.ꝭ.i. 2.5.
ed hec. in fi. ſed fallit in caſu. ĩ ꝓpcu.ret

——

ſiue ãt in fi. F. . fl. de ꝓcu.

ut in. e. t. nõ cogendũ. ⁊ hc ubi factũ eſt in obligatiõe. ſi autẽ tra

di. non eſt electio actoriq. ſed rei.cũ rem preſtando liberetur ab i
tereſſe ſingulari nel cõ hoc iñ cãu cũ tradi eſt in obligatõe. dicũt
nei

ira quplũ.ſi antẽ ad rem tunc nõ ultra duplum. quod nõ placet.
Ieſn ubi eſt dandum in obligatione. tunc preciſe ad dationem
agit ur niſ in contractibus innominatis. at. S. diximus.
Saſcipiunt. per delegationem nel ordinarie.
Subtilitatẽ. per ꝓbationes teſtium. uel inſtrumentoꝝ. ⁊ hoc in
Ictibus ⁊ etiã in delictis.ut.. de in litẽ iurã.l.ij.⁊.ff.de eden.l.ar
gentemns.? de reg. iu.qᷓtenus.⁊ inſti. de oſ. iu.. fi. 2.fl. ad. l. ag.
pindc..l. ſi ſeruum.ſed hoc fallit rõne delicii aduerſarij mei ut

sõl —

plum ut modo dixi. ac.

. . 2*

quidam ſi agitur orincipaliter ad intereſſe totum neniat etiam ni

VII.

D.unde ui.l.ſi quando.⁊.ff.quod ni aut claʒ.l.ſempꝑ. . in hoc interdicto.
ANẽ rõe ↄtumacie aduerſarij mei.ſ.in illis caſibus ut iuratur in litem. ſed
qualiter etiã de facto ꝓbabitur ſingulare intereſſe per teſtes. . deponẽt
duo teſtes ꝙ tantum cuiu ſlibet regulariter intereſſet. ſi quis habeꝛet rem
notam. non autem dicent ꝙ taniũ ſua intereſſʒ. INeʒ nec eſt cõe intereſſe.
ſed ſingulare oĩum qui ba
berent ſic ꝛem notam. non
ſimpliciter omnium.
Damnũ. ⁊ ita ſine omni
diminutiõe hoc preſtatur
etiã ſi duplum cõis dicituꝛ
excedere.ſed ſtatim.j.dicit
cõtra. ſed dic ꝙ allegabat
uana pro inteꝛeſſe haben
do.ſ.ſi habuiſſet equuʒ ni
ciſſet boſtes.⁊ ſi habuiſſet
librũ fuiſſet factus ſapienſ
⁊ rexiſſet.⁊ multa ſuiſſet lu
cratus. que attendẽda nõ
ſunt. Sed quare in incertʒ
petitur totum.in certis nõ
Niñ.quia in certis facilius
poteſt appere cõe intereſſe

ratione proferuntur: uel ů legibus
certo fine concluſe ſtatuuntur. Et
hoc non ſolum in damno: ſed etiã
in lucro noſtra amplectitur cõnſti
tutio quia ⁊ ex eo uêteres quod in
tereſt ſtatuerunt. Et ſit ommbus
ſecũdum quod dictum eſt finis an
tique prolixitatis huius conſtitu
lionis recitatio. xlviij.

Si a non competenti iudice iu⸗
dicatum eſſe dicatur.

Mpera. Alex. a. Sabiniano.
dex ad certam rem da-
tus ſi ð alis pronuntiaue

rit quã quod ad eam rem ⁊ ſic facilius quod eſt eius
peꝛtinet nihil egit. duplum. at in iſtis non ſie
Mdpr. Gor. a. licinie. facile.uel ideo ga facilius

eſt alicui facere quod cõne

nit.quam dare.quuʒ diffi
