hic ⁊.s.de iudi.l.apertiſſimi.⁊.ẽ.de ſententijs.l.fi.ſed quis hunc
iudicem impetrauit. nam ſi appellator nõ poteſt eum recuſare. ut
5.de lit.cont᷑.aut.offeratur. Si aduerſarius qui.ſ.uicit. aut ante
diem appellanti prefixum ⁊ tunc non potuit.nt extra ð ap.c.ſepe
aut poſtea ⁊ tunc rata manet ſententia prior.quare ſtultus eſſʒ nie
tor ſi indicem impetraret. Sed. ꝶ. quod nictor impetrauit. ⁊ ante
diem appellationi prefixum a lege quod potuit ut.S. de tem. ap.
..fi. . in is.⁊ aut.ei qui appellat nec obſtat dicta decretalis.quia
ibi loquitur de die pꝛefixa ab hbomine.
ſVim obiinente. a tercio ergo non poteſt appellari poſt ſenten
tiam. ſed ante litis cont. poteſt recuſari ad hoc.õ. de ſententijs.l.
ſi..fl.a quibus ap.non licet.l.i. in fi. —
t¶ Qui bonis cedere poſſunt.qualiter cõdemnato ſubuenitur per
appellationem dixit.nunc qualiter per bonorum ceſſionem.
u ꝗq Vi bonis.non ſunt liberati ipſo iuꝛe ſed ope exceptionis
ut inſti. de act. . pe. ⁊ dic quod iſte recte cedit bonis a cre
ditore ↄnentus qui ↄfeſſus debitum hoc facit. ſed qui ne
gat nel nec aſſerit nec negat ſed dicit ſe cedere bonis a creditore
uentus nt ſic poſtea bona cum noluerit poſſit recuperare nihil a
git. ⁊ ſecundum hoc poteſt legi.ff.e.l.pe.cũ no.Fm.py.litteram ⁊
ſine non. An antem ille qui bonis cedit teneatur bona indicare.

eſ N pater. ciuilia.quia male adminiſtranit rempublicam.
d Inquietari. ut 2. 5. ne fili us pro pa.l. ne contra.
e l Egis.ad prouincias.ut'non ſolum italici ſed etiaʒ pro ninciales
bonis cedere poſſunt. Aʒ.
f Betinere.ut.j.ti.i.pro debito ⁊.l.in poſſeſſione.
g p Ropter. honorem. ſcilicet uitandum.
h Cedentium.'t ſi uocetur quis inbabilis ad mvnus ⁊ quum nõ
poſſit ſubire ideo bonis cedere fiſco cogatur.ex hac enim ceſſiõe inuidiã
⁊ blaſmum conſequeretur fiſcus ⁊ ſic non eſt contra.S.l.ſi pater.quia ibi
idoneus adminiſtrauerat male.̊ͥ non idoneus adminiſtrare non poteſt
poſſet etiam intelligi hec lex quod aliquis in fraudem muneruʒz cedebat
bonis ut inhabilis fieret.hec quidem ceſſio non admittitur. ⁊ blaſmum
eſſet cedenti.eſt pro hac poſitione.õ.de reſcin.nen.l. hi qui ⁊.õ. de epiſ.
TÜ cle. ſi ꝗs curialis v.j.de excuſa.mune.l.illud ⁊.ff. de muneribus ⁊ bo.
.l. extimationem in principio.
i Obnoxios.i.habiles ⁊ idoneos ſm utranq; poſitionem.
k ¶ Nomni. ſcrupuloſitate. que erat in ſolemnitate uerborum.
1 Profeſſio.i.quod ſolum dicat cedo bonis.
m In omni uolũtatis. ſine ſcriptura ad h.ff. e.l. pe. ⁊ fi.⁊ dixi.S. e.l. i.
n c Vm ? filij. patre nolente. ut caſtrenſe quod domi filio donatur.
ut habes.õ.fami.her.l.ſi filius.caſtrenſe nero de quo ſubijcit ap
pellat quod in caſtris queritur. ⁊ ſic non peculij ſed rerum peculiaruʒ fit
differentia nel dicit de profecticio uel aduenticio quum enim admittatur
ceſſio quum nil habet ut ſubijcit.multo magis quum habet peculium ꝓ
ſecticium uel aduenticium. non tamen intelligas quod profecticium poſ
ſit dari creditoribus.ſed ⁊ uideo profecticium quandoq; ſeperari a bo
nis patris. quum eius bona pro debito a fiſco occupantur. æ ita patet ta
le peculium ad filium ſpectare nt.ff. de mino.il.deniq;.ꝭ.ſed ntrũq; in ſi.
o Et ſi nihil.corporale.habet tamen incorporalia. Vel ſecunduʒ Pe. ſi
uibil corporale uel incorporale habeat.ſed uidetur nugatio ut cedat bo

₰.1 „ 727190 90
1. lo 1 .π 4

n⸗
nis qui null a bona habet. ſed propter querenda dicit.⁊ ſi Pettus om q e St iuriſdictionis edicto. quod induxit titulum de ſepera uen
nia dimiſit qui nil preter nauiculam habebat.⁊ act.ð peculio tenetur ⁊ ſi tionibus. Accurſius. umno
nil ſit in peculio vt.ff. de peculio queſutum. r Hereditarijs creditoribus ergo defuncti datur poſtulandi ſepe n ire
a Pinguius.ut ⁊ inſti. de act᷑.S.penult.⁊.ff.e.l.is qui.⁊.l.qui bonis. ⁊.l. rationem facultas quum timent heredem non ſoluendo ſed econ lun n
ſi ð bitor. ⁊.j.ti.i.l.ex conttactu. Accurſius florentinus legum doctor. tra creditoribus heredis non datur ut h.⁊.ff.de ſepeꝛa.l.i.ĩ prin. Iim 4
b c Um ſolito. maie 2.5. de ack. bere. li nmain
ſtate uel ab aliquo . adulta. niſi in caſu len
indice. quid poſtea eis pinguᷣius acceſſe ad humaniorem declinant ſenten unt.e. l. F ſed ⁊ ſi gs Mauuns
c Betur a debitore. rit: hoc iterum uſque ad modum tiã:non ceſſionem exigentes ſed in ſuſpectam. mnnm
d Eſtimatione.qꝛ non effi debiti poſſe a cꝛeditoꝛibus legitio ducias.nulla quidem differentia i ſ Cauſa cognita. ſien
ciiur infamis ⁊ ad hoc.S. modo auelli. ter hypothecarios ⁊ alios credito multa nertuntur in natſe 1
ex quibus cau.infa.irro.l. Dem.a.Joanni.prepᷣ. ꝛes quantum ad hanc electionem cauſe cognitione.⁊ im glib i
debitoꝛes. AUim ſoluò more a noſtra obſeruanda. In rebus autem offi primum quod ab ſoonidl
e Inducias.⁊ ſic eſt ĩ cꝛedi maieſtate petitur:ut ad miſe cio iudicis pertinendis ſuam uim herede non noua chrooc⸗
torum electione.nec eſt cõ rabile ceſſionis bonoꝛum homies ſingulis creditoribus habentibus uerunt. Itez quod Fenaäpr
tra.ff.ſo.ma.ſi conſtante. ueniant auxilium ⁊ electio deiur: quam eis legum preſtabit ꝛegula: bona mixta nõ ſũt ſtaub⸗
quotiens.in ſiñ. .quia ibi creditoribus uel quiquennale ſpa nullo preiudicio creditorum cui Item quod ſidem H norll
ſpeciale. cium eis indulgere uel bonorum quam ex quinquennij dilatione ciꝛ eius ſecuti nõ ſunt niuſe En
fAgd hanc electionem ſed accipere ceſſionem ſalua eoruʒ ui ca temporalem preſcriptionem ge Item quod uſuraſ Plüfſetet
quantum ad alia refert ut delicʒ eſtimatione ⁊ omni coꝛpoꝛa nerando. nõ acceperint. Itẽ Pemonhutn
.ff. de pactis.l.reſcriptuʒ.⁊? li czuciatu ſemoto quotidie dubita quod quinquenni lebiusvite
j.ti.i.l.pro debito. batur. Si quidam ex creditoribuſ Dẽ bonis autoritate iudicis poſ um decurſum non 1Ctul kwonn
g Habentibus.i.ut prinile nolueꝛint quinquenales daꝛe induᷣ ſidendis ſeu uenundandis ⁊ de ſe eſt. Atem quod cꝛe nos ſacn
giati prius debitum conſe cias alij autem nunc ceſſionem ac perationibus bonorum. lxxij. ditores caſtrenſis ſalcumprt
quantur nt.ff. e.l.i.⁊.ff. de cipere uelint qui audiendi ſint. In peculij non ſunt.vt ſentog bin
relig.⁊ ſumpti.fu.l.pennl. tali itaque dubitatione nemini pu Mpa. Anto. a. . c. Athice. .ff. de ſeperat. l. i. 1elſi,
Item hypothecarij chiro tamus eſſe ambiguum quod ſenti N boͤnis mortui potiorẽ ſi filius ⁊.S.illud ⁊ 1Dedncur,
grapharijs preferuntur. ut mus ⁊ quod humaniorem ſenten eſſe cauſam legatariorum .F. ſequẽtibus. Itẽ Aldort
.Jj. ti.i.l.pro debito.⁊ ut pᷣ tiam pro duriore eligimus ⁊ ſan gqui eum utpote heredem quod heres bona ſlirecrcan
or tempore ſit potior.ut.j. cimus:ut uel ex cumulo debiti uel conuenire potuerint quaʒ eorum non nendidit.nt.ff yone en
qui po.in pi.l.ſi fundum. ex numero creditorum cauſa iudi quibus ipſe legauit manifeſtuʒ eſt: .e. l. ab herede. ltrmnemn H
h BGenerando. ut.ff. de in cetur.⁊ ſi quidẽ unus creditor aliiſſ cum prius legatum quaſi es älie t Ex neceſſitate.ſci d.
dic.l.ij.S.in omnibus ⁊.õ omnibus gꝛauioꝛ in ſumma debiti num exigatur:legatum autẽ à mor licet ꝑneniendi ad lotn ſamn
de iure delib.l.fi.. donet. itnueniatur ut omnibus ĩ unum co tuo relictum poſt debiti detractio ſuũ. nut. ff. ð ſepera. nlinn og
⁊ in auten.ut quum de ap adunatis ⁊ debitis eoꝛum compu nem inducitur. ;] .l. fi. ac. Prleniwe
pel.cogno.S. meminimus tatis ipſe alios ãtecellat:ipᷣiuſ ſentẽ Mpa. Gordia.a. Ariſtoni. n e X cõtractu lrnlec
⁊ de ſanctiſimis epiſcopis tia obtineat.ſiue indulgere tempuſ St iuriſdictionis tenor ꝓm muniat. ip nclente
.S. ſi ueꝛo epiſcopus colla. ſiue ceſſionem accipere deſiderat. ptiſſimus indemnitatiſq; re ſo autem iure tene mndi
.ix. An autem minus tem Si uero plures quidem ſunt credi medium edicto pretoris creditori tur ut ⁊ ſupra titlo ti .
pus dari põt. Reſpondeo tores ex diuerſis autem quantita bus hereditarijs demõſtratum ut primo. I.i.. unce
poteſt uoluntate debitoꝛis tibus ⁊ nunc amplioꝛ debiti cumu quociens ſeperationem bonoruy x Promonere et zutnc
aliter nõ. Nem ſi quinquẽ lus minori ſumme preferatur:ſiue poſtulant cauùſa cognita impenꝛent tunc inquantum fa . tic
nio tranſacto nelit debitor par ſiue diſcrepans numerus ẽ cre preoptabis igitur conuenientem cer̃ poteſt. ut habeſ neiſei
cedere bonis an audiatur. ditorum cũ non ex frequentiſſimo deſiderij tui ſructum ſi te non here ſupra titulo primo hi,
Reſpondeo non ſed erit ordine feneratorũ ſed ex quantita dum ſidem ſecutum:ſed ẽx neceſſi l.cum ⁊ ſilij. .ff. ð lod
incarcerandus. Item ſi ab te debiti cauſa trutinatur. MPaꝛi au tate ad iudicium eos prouocare ð ceſſio. bono.l.nij. . Ral
initio nec velit cedeĩẽ bonis tem quantitate debiti iuenta diſpa monſtraueris. 25 cnꝛa. bono. da. Ul nmn
nec ſtare iuri debʒ ſimiliteꝛ ri ueꝛo cꝛeditorum nũero tunc am Dem. a. Claudiane. , el. ij. licann
ĩcarcerari ⁊ ſic uſq; ad.xl. plior pars creditorũ obtineat: ita Xcontractu qui ceſſionem p i Neiuile ex e
dies ſtare debet. ut ſattem ut quod pluribus placeat hoc ſta rerum anteceſſit debitorem chirogra⸗ (ult
miſericordie canſa aliquis tuatur. Sin uero ũdiq; equalitas contra iuris rationem conuenies pbarijs. multomi neuca
ſoluat pro eo poſtmodum eme:gat tam debiti quam numeri cũ eũ equitas auxilio exceptionis nus hipothecarijs niſii an
creditoribus dilacerãdus creditoꝛum tunc eos anteponi qui muniat. At tunc demum iterato ⁊ eſt ſic.ff. de cura. 4 füſian
datur ut dixi.e.l I. = bo. da.l.ſecunda. mibini,
¶Be bonis auctoritate iu (ueritur. accurſu mlſi
dicis poſſidendis facta ceſſione bonorum a debitore nel etiam debitoꝛe ʒy ſ Abona.nacare morte debitorie. Accurſius. bunne
nocato ⁊c non ueniente ad iudiciuzʒ poſtulant creditoꝛes ſe mitti in poſſeſ a NHon agnoſcantur.quia tunc tenetur fiſcus nt heres.ut.j. Gleonzn
ſionem bonorum eius.⁊ poſtmodum ut uendantur. ideo de his dicit.⁊ ad.l.iuliam de ui.l.ij.⁊.ff.de iure fiſci.l.dicitur. ihnunn.
quia creditores hereditarij quandoq; poſtulant ſeperari bona defuncti b p Ro gqebito. bona. ut ſua ſint ſtatim. ſemlonn
a bonis heredis.ideo ⁊ de h̊ ſubijcit. c Poſtulant.ut ⁊.j.de iure do. impe.l.i.⁊.ẽ.de pact.ſi pac uImnnd
k i N bonis poſſid endis ⁊ uendendis. to quo.⁊ ſupra ti.i.legis.alio ergo remedio opus eſt ſcilicet nendi lhnnn
1 Connenire ab initio⸗ tione.⁊ hoc ſubijcit unde ⁊ cetera.hoc preuiſo ut hypothecam ba nn,
m Alienum. reſpeciu ſecundi teſtamenti. bentes in ea preferantur ut ſubijcit. in quo eſt ar. ↄtra.. ti.i.l.i. ’ Urnn
n Erigatur.ut. ff. ad.l. fal. in rõne. S. quod uulgo.⁊.S.ad.l.fal.irritum. d ſ Juxor ſua prohibita. quia tunc non poſſet petere. ut.ẽ. ntngg
o A mortuo herede. “ de bere.inſti.ſi compenſandi. uniöden
p Inducitur. ut.ff. de ſepera.l.quotiens.?.S. qui manu. non poſſunt.l.i. e Non confundatur.nt ⁊.õ.de nego. geſ.l.ſi ab eo.⁊ de pactis.l. lieineg
7.5S. de lega.l.ſi nniuerſe. ⁊ de iure delib.l.fi..ſed ſi legatarij.etiam ſi ex debitori.⁊ ſupra ad.l..fal. lict. =ðð nilinni⸗
teſtamento milſtis debeantur legata. ut.fl. ad trebel.l.i.S. penul. niſi ĩ clͦ f MPoſtulata. ut ⁊.S. de here.act.ſi adulta. ſeumn
quando non fſecerit innentarium. quia tunc inſolidum omnibus ſatiſſs g i N poſſeſſione poſſunt.nt ſupra titulo primo.l.legis.?.ö. ſtllſie
cit ut in auten.de heredibus ⁊ fal.S. ſi nero abſint.col.i. cee.l. pro debito. Accurſius florentinus. tind,

VII.

V
ncepe 5eA Am proponas ex adminiſtratione. ſacta a ſe tibi uel a te tur elapſo tempore quattuor menſium ſecundum Alʒ. olim duorum. ni
ſibi.⁊ dic cum mandato nel ſine. ð.de nſuris rei iudicate.l.ij.
lmdie Juris rationem.dato eliam libello in ſcriptis hodie. ut..ð lit. 1 Competenti.ar. ad id quod interdum appellatur ad iudicem compe
endo ſln conteſ.auten. offeratur. .. tentem. Sed quis eſt competens iudex. . qui babet merum imperium
enllipi k Conuenire.actione mandati directa uel contraria nel neg.geſ. nam delegaiusnon poteſt mittere in poſ. ſic non uendere.ut. ff. de iuf̃.
dent heri directa uel traria om.iudi.l.iubere ⁊ ita ma
t. llinin prout caſum diuer SS B „ gſiratus municipalis nõ
1elſen ſilicas. agua. poſſis deſiderare conuentionem num ei ſieri patietur. mitiii ĩ poſ.nt.ff.ad muni.
* Agd circumſcri gquum tantuʒ poſtea queſit quod Dem. aa. ⁊ cc. Aelide. l. ea que. niſi ĩ caſibus. ut
uſtgi tionem.ut actõ tiua preſidem ad eius rei licentiam de Npoſſeſſionem rei ſerunan xſff. ð offi. eius cui man. eſt
üumnini peꝛeat. vel ſaltem te beat prõmouere. . gQe cauſa uxor deſuncti uel uril.l.i. F. .ꝛ.fl. ð dam. in
ſeogiin retardet. ? ſic fit ex Mpatores. Diocle.⁊ Maxi. alij creditores miſſi: dominium ex fſec.l.i. pꝛedicta locuʒ hẽnt
nun qrol animo alias ſieret aa..cc. Clearine. J hac cauſa tenentes adipiſci mini/ qum agitur in perlonaz.ſi
ede on H miſſio non nẽditio Ncduile eſt quod poſtulas me poſſunt. autem in rem ? latitat ideʒ
n e, nt. ff. gbus ex cais ut unus ex chirographari Dem. aaa.⁊.cc. Tironcio. in perſonali ut fiat miſſio
munitn ma. Item ait pretõ ſs creditoribus debitoris bona ⸗ Am pꝛoponãs euʒ contra oĩa bona ⁊ uenditio.ſi aũt
nquolit d Hi. ⁊.fl. quibus ex pellatur ſuſcipeꝛe:ſatis ceteris eiuſ quem ſupplicas ex admini im abeſt ? dolo deſiſt poſ
bſeui in cauſis in poſ.l.ful cꝛeditoribus ſacturus. ſtratione tibi negociorum obliga ſidere idẽ eſt al in poſſeſſio
n ue cinius. S. i. Et nõ. Dem.aa ⁊.cc. Abidimo. tum: hunc ſecundum iüris ratio- ne rei petite im. ? idẽ ĩ mix
iugen quod ſufficit aduẽ J bõna debitoris tui uaca/ nem adito rectoꝛe prouincie poteſ ta. ut in.e.l.fulcinius.. itẽ
lneiii ſus unum latitare. re conſtet ⁊ hec a fiſco non cõnuenire. nam ſi qd circumſcrip nideamus.2. 5. cellus 2. 5.
od qummun ut ille ſolus nẽdat. ggnoſcantur: in poſſeſſionem eo tionem tui iuris latitat nec ðfẽnda idem celſus.⁊.S.fi. Sequi
nlemimn mn ut dicta.l. fulciniuſ rum mitti te a competenti iudice tur:æ eum tuum eſſe debitoꝛem ↄ tur aut.⁊ qui iurat que eſt
Annaula S. quod ſi aduer recte poſtulabis. ſtat ad exemplum èdicti bnoru; de exbibẽdis z intro. re. .
ots aſrmin ſus. ⁊ etiam preſẽs Dem.aa.⁊.cc. Agathemafr̃o. eius poſſeſſionem poteris impe- ſi vo. coll. v. Aufenties.
allinpnſntt quandoq; latitat. Ro dèbito creditores ad trare. Tempòre autem tranſacto ſ Taqui iurat.ideʒ ẽ
deſſetlls nt. e.l. Killuch. dici ſibi bona ſui debitoris etiam uenditionem eorum a còm e¶⁊ ſi ſolũmõ ad iudi
lius, ſilst m Defendatur. de non iure poſtulant: unde ſi quidẽ petente iudice poſtulare non pro cem nocatus eſt.
ſenihu i fendi dicitur ⁊c̃.ut debitoris tui ceteri creditores pi hiberis. rU— t Admiſtratõ. i.oꝛdiarius
dbann bin .fl. quibus ex caub gnori res acceperũt.potiores eos M JẽèẽJB u Bedit qñ iudex erat de
uaciltuf in poſſeſſione eat. quam te chirographarium credi In anten. de exhi. ⁊ intro.reis legatus. ⁊ ſic delegatus ñ
labherc, .l. hoc autem. 5. rec torem haberi non ambigitur . §F. li uero etiam coll.p. citat ui h. ?.ff.de iur.o. iu.
Etnteſſltrl te defendi. Quod ſi ſpecialiter uel generali „ .l. iubere ⁊ ita eſt Z. ð. qũo
gumindi n Conſtat ſumma ter nemini probentur obligate ac COm. e Tqui iurt ſe uen æqñ iudex. aut. qui ſemel.
Dn föſn tim habita cogni⸗ ſine ſucceſſore communis debitoꝛ turum ad iudicium ſi le ſubtraxit So. ſpeciale eſt ibi in dele
ſee, tione.loquitur enĩ uel heres eius deceſſit non domi/ iudex ipſe ſi adminiſtrator ſit uel gato principis. .
e KFüͤnn bec lex ante lit. con nij rerum uendicatione ſed poſſeſ is qui iudicem dẽdit iubeat eum x. Exhiberi re ⁊ vbo. nõ
munit te. ? uidetur ſat in ſione bonorum: itemq; uenditiõe xhiberi. Sed ſi omnino abſu:ex facit ðᷣegatus ut dixi.⁊ ha
tem iu are. nuere nenditiõem equali portione pro rata debiti aminet iudex ubi ſit inducijs datiſ bes in auten. de ex.⁊ itro.
ute ſaprah poſſe ſieꝛi ẽt ate lit. quantitate omnibus cꝛeditoribus intra quas ſi nõ occurrat peꝛ unaʒ re. .ſi ueꝛo. coll. N.
nott. conte. ⁊ argu. ð. de conſuli poteſt. ,B paaem examinato negocio mitiẽt y Examinet ſummatlim.
Nomonnt ijs qui ad ec. cõ.l. Dem. aa.⁊.cc hBouino. actorem in poſſeſſionem: rerum ʒ Examinato.ſũmaii.ut.ff
cinpenuonn preſenti. 5. ſi hoc J uxor tua pro triente pa/ iuxta menſuram tamen debiti dę nuti poſ.le...ſi is a quo.nã
poteſett e ⁊. ff. de priuil.cre.l. truo ſuo heres extitit nec clarati. quod ſi redierit antequam demũ ĩ utraq; bte pñte ple
ratinoguan pater. 7.l. ſi credito ab eo quicquam exigere prohibi pròſequatur cauſ am: reſartiatur ne examinaiĩ.ut.j. ſi ꝑ uim
untflitſ res. ? ð bonis au. ta eſt: debitum a coheredibus ꝓ omne damnum actoꝛi.pꝛeſtabitq; nel alio mõ.l.fieeſt eꝛgo ꝙ
ſo. borolii⸗ in.poſ.l. minor. ⁊ beſſe petere non prohibetur. quũ ſideiuſſorem. . hic dicit ↄtra regulam que
ennborod quib ex ca. in poſ. ultra eam poꝛtionem qua ſucceſſit Mpa. Juſti. Johanni.p̃pᷣ. B eſt.5. de iudi.l. iudices.
. e. l. apud. actio non confundatuꝛ. Sin au Am apud ueteres queſtio a Mint. oꝛdinarius ñ ðle
gaunt o Edicti.quod eſt. tem coheredes ſoluendo non ſint nem ortam inuenimus ſupꝑ ga ſʒ dlegãs ut. d. l. iube?
logn .fſl. quibns ex can. ſeparatio poſtuülata nullum dam pecunijs debitis pro quibus hy b Per menſurã oli in oĩa
in poſſeſſiõ . . bõa.ut.ff.qui.ex ca.ĩ poſ.
Uoni in poſſeſſiõe eatur . . ut⸗ 1
vſe,n fulcininſ. 5. i. quod e.l.i.⁊ ꝙ dicit pro mẽſura
Ppobent fulciniuſ. 5. i. quo s ð em
e⸗ ů olim cũ ſolemnitate hodie ſine ea proponitur.ut inſti.de inteꝛdic. dicunt ut ſi eſt debuũ.x.in rẽ nalentẽ.x.fiat miſſio. ſz tu ſm Jo.dicas ꝙ;
giee 4 in prin.⁊. ..fi.⁊ hoc h dicit ad exemplum edicti ſcilicet ſolemnis. etiã. amplius debeat ualere nec enim hic dicit ꝙ in tanto ſed iuxta mẽſu
4. inc p Bonorum. omnium olim.nt. fl. quibus ex cauſis in poſſeſ.l.i. ram ꝙ eſt caute notañ.⁊ ſic ſe hʒ ↄſuetudo.iſpicit ẽt an exigat expᷣſſas uł
imnin hodie contra.ut in auten. quam bic leges. Item hoc quãdo non nõ res pignorata ut equus nel argẽtũ ut prio cãn lõge plus dẽant nalẽ.
ſ t eſt hypoteca.ut.S.e.l.pro debito. Sed nunquid miſſus poſſidet c Declarati.i.petiti.uel.i.preſumpti.uel probati ſummatim.
uthhuinl Reſpondeo non.ut.ff.qui.ex canſis in poſ.ea.l.cum ex legati. d Proſequatur cauſam.i.antequã audiatur ad cauſe perſecutionem ⸗z
Item nota differentiam eſſe inter poſſeſſionem bonorum ut hic hoc quum agitur perſonaliter.ſi autem in rem dic ut modo notaui in le
ſenctlor bonorum poſſeſſionem. ut.ff.dðe bonorum poſſeſſione.l.ij. F. ge. Co. ſi autem omnia bona peteret quis uel debita nel per hypothe
icn 4 bonorum. ac. . cariam in omnibus puto mittendum.nam ⁊ tantum eſt debitum.
ſinan⸗ q Tempore autem. forte duorum menſium.ar. ff. de re indi.l.de eBamnũ.quod nicio abſentie illius paſſus eſt. ut.S. de iudi. ſancimuſ.
Net bitoribus.⁊ dic hodie.iiij.ut. .de nſuris rei iudi.l.ſi.vł unius an fEFigeiuſſorẽ iudicio ſiſti ſed uſq; ad tempus admittetur. euſq; ad
nͤnin ni. ut ar. ẽ, de pre. xxx.anno.ſi quis emptionis.. pe.uel biennij. xxx.an.ut ar.. de preſcrip.xxx.an.l. ſicut. Alij dicunt uſq; ad annum.
eg ut. ð. de iure do.impe.l.fi.uel quod ſtatutum eſt in greco ut ꝓba ut. ð. de p̃ſcrip.xxx.an..ſi qs epti. F. fi. in auten. de litig. .. omnẽ autem
el tur. ſ.l. fi. ubi dicit diffinitum a no bis tempus. que opiniões nõ colla.v. ſed his rñdent Pla.⁊ Pi. ꝙ prima loquatur in act.in ꝛem ſecũ
1 lehnß placent. immo totum indicis arbitrio committo. ar. ff. de iure de da in actore abſente ap. poſſumus expectare ad. xxx.ann.⁊ eſt ad.l. de
lib.l.i.. fi.? poſſunt babere locum predicta ubi pignus nẽdi ur procura.l.eum 2. fl. de in ius uocan. l. ſatis.
a 4 fex interlocutoria ſententia. ſi antem ex diffinitiua ſententia nẽda g c AVm apud. dum is. ſcilicet debitor.
l

Illi. ſcllicet ereditores. Accurſius flofentinus legum docton. Bna occupata ſunt qui tacite ſunt fiſco obligata ut hic.
b Indicia. ideſt indices . b ijj. quibus ca. pi. ta. contra.l. i. T. ij.
c¶Tranſmitti.ꝛ miſſi ſunt. Tuss.ſecus in ijs quas dederas in dotem.ut.j. in qbus

d Motiantur.nt.ff. de bonis auto.iudi.poſſidendis.l.quum unus.
eEBententia interlocutoria. Accurſius florentinus legum docior.

quod prius occupauit fiſcus bona quam dos niro daretur.
ſCommoditatis.ſed non

5o Reſtituuntur. ut

cau. pi. ta. contra.I. ſatis. alij dicunt etiam de dote h dici. æ dicunt

ne quando premiſſi ſunt

⁊.Sðcne uxor ꝓ ma

primi fuit contractum pre pothece non ſunt conſtitute: pro ſicere.Actiones autem quas ex le rtito.l.ij.⁊.j. ad.l.
toꝛium pignus. ergo qui pter res ad debitorem pertinenteſ gibus ſibi competere putauerint iul.de ui.l.i.⁊.sõ.ðᷣ
prior ⁊ cetera. Reſpõdeo dũ is ſeuero res creditores formi contra ſuos exercere debitores. donationibus ĩteꝛ
dicunt quidam hoc quan dans ſeſe celauerit ⁊ illi de rebus Din autem ij qui detinẽt poſſeſ nirum ⁊ uxoꝛem.l.

do miſſio facta eſt in omni
bus bonis generaliteꝛ ali
nd ſi ſpecialiter nel dic in
pretorio pignore non ſer

nari tegulam. nt. ff. ut in noxius eſſe uidetur poſſint quan alias perſonas poſt diffinitum 3 quid ſuuʒ quod ꝓ
poſſel. leg. l. iij. F. qui priot dam habere communionem:in re nobis tempus tranſtulerint ⁊ cer bandi onus immi
? de damno infecto ſi ſini rum poſſeſſione huiuſmodi dubi tas pecunias accepeꝛint quicquid net ei.ut ⁊ dẽa.l.S.

ta. 5. ſi plures. Item hoc
quando ſunt eiuſdeʒ ti.aſ.
contꝛa. ut.j. qui potiores

in pigno.l. ij. ..ff. qui po. iuſmodi debita pretendentes ſed bus tabularijs ſignarb: in cimili ſiſci quod ẽ
ſæ iure iudicatum eſt gne ex his certi ab iudiciali ſententia archo ſãcie eccleſie illius ciuitati! ut bona ſecum con
ſunt contra. in poſſeſſionem rerum mitantur:ñ in qua huiuſmodi contractus ce tꝛahentis tacite ſint
g Megligentia ablatiui ca ſolum ij ſed etiam omnes alij talia lebratur deponere:atteſtatione ua obligata infra qui
ſus. acd. debita pretendentes eadem com let prius per memoratos tabula bus ca. pi.ta.cõtra
h Quadriennium. no.hic moditate ponantur ⁊ poſſint cum rios conſcribenda. Prenſente e l.i. . ij.

nenditionem non ſieri ĩfra

dam infec.ſi finita.S. quuzʒ

ad eum pertinentibus competẽtia
ingrediantur iudiciꝗ: poſtulentq;
in poſſeſiõem reruʒ ſeſe trànſmuti
ſi etiam alij creditores quibus ob

tationem amputantes cenſemus
per preſentem generalem cõſtituti
onem diuinaʒ ut ſi non omnes hu

prioribus rerum detentatoribus

lijs oſtenduntur fuiſſe pregrauen

ſiones uel ex ſententia iudicis res
uendiderunt uel alio quocunq; le

gitimo modo omne ius quod in

ijſſdem rebus habere noſcuntur in

ſupeꝛfluum inuentum fueꝛit ul am

plius quam eis debet hoc modis

omnibus neceſſe eſt eos preſenti

tiam eo qui res uendiderit. uel eti

us.ſcilicʒ ꝛectoꝛe pꝛouincie ſine ali

res. ⁊? nota. quod
ubi fit executio in
bonis alicuius ⁊ a

lius uult diceꝛe ali

ne nxor pro mari
to. l. ij.

s q Väanis inſ

b Preuenit. immo

quadriennium. communionem in rebus habere: am in alias perſonas tranſtuleꝛit: nidetur mulier pre
i Perſoluant. af.fl. ðpo: de quibus ſicut ſuperius declara ut peꝛ eaʒ manifeſtetur tam quam ferri. nt.j.qui.po.
.l. priuilegium. F. fi. tur prolata ſuerit ſententia. quid titas pecuniarum que pro uendi in pi.l. fi. ſed dic ꝙ
k Manifeſtandas. ſic ſu enim iuſtius eſt quam omnes qui tione reꝛum uel tꝛanſlatione pꝛe/ hec in fiſco. illa in
pra de iudic. properandũ ad res debitoris mitti debent eſſe ſtite ſunt quam eaꝛum que ſupflue priuato. uł dic hãc
5S. ? ſi quidem. Et no. qð participes huius commoditatis. poſt diſſolutum debitum inuttaan conigi. Itẽẽ adbue
aliud eſt in expenſis ĩ eau IAt autem non in perpetuum a- tur ut ſi quis poſtea creditoꝛ appa contra.ff.de priui.
ſa dam. infec. quia poſtea lioruʒ negligentia illi qui pꝛo ſuis ꝛueꝛit ⁊ debiti cautionem oſtende cre.l.pᷣuilegia. So
demum recuperat. ut. ff. de debitis alacriores creduioribus a ꝛit poſſit ex his ſibi ſatiſſaceꝛ. Pꝛi lu.bic de priut. rea

libus dicit ex tem

autem in fi. 5. tur: rectius nobis eſſe uidetur tũc quo damno cauſe faciente exami pore attendendis.
Secundum debita. idefſft comunionem habere in poſſeſſio nationem ⁊ non concedente nec ibi negat de perſo
pꝛo rata eoꝛum que deben nẽ rerum alios cꝛeditores qui nõ uiꝛos ꝛeueꝛẽdiſſimos economos nalibus.

tur.quia plus expenſaruʒ

nomine preſtabit cui plus

n Dine ius.i.ius fetinen

di ⁊ uendendi.

o Al nobis tempus. forſrſi modo detinentibus ſuum debiiuzʒ autem non liceat creditori in uen pignus expreſſum
tan in greco nel forte de eo certum faciant expenſas ſecun ditione uel trãſlatione rerum uel ut. ff. qui po. in pi.
tempore dicit quod ſtatui dum quantitatem debitorum per dolum ul machinationem aliquã .l. ſi pignus 2.l. fi.
tur pignori uendendo. ut ſoluant eis qui ſententias conſecu uel circumſcriptionem facere iube .Dj.qui po. in pig.
infra de iure dof. impe.l. ti ſunt per ſacramentum maniſeſtã mus atteſtationem ſuper hoc cele .l. ſi fundus. ſecus

fi.uel ð eo quod eſt ſupra

hoc peregiſſe noſcuntur quuʒ pre
ſentes quidem in una eademq; de

tes autem intra quadriennium cꝛe
ditoribus poſſeſſionem antelato

das: eorum qui eas adipiſcende

uel cimiliarchanos ſancie eccleſie
in qua pecunie deponuntur aliqð

modum debiti ex depoſitis pecu

nijs ſuum accipere debitum. At

brandam apud defenſorem loco

c¶eſſat. ſic ergo

pari paſſu ãbulant

debetur quã alijs. gentes prouincia in qua ⁊ poſſeſ detrimentum uel ſuſpendium ſuſti mulier 2? fiſcns ut
m Sin autem nel alio pu ſoꝛes rerum commorantur intra nere per ſuam autem interlocutio hic. ⁊.öð. de iur.do.
ta locando Ir.a. duorum annorum ſpacia abſen nem c:editoꝛẽ pꝛecipiente ſecũduz .dot.ine.⁊ idem

efſʒ de priuato qui

tamen contraxiſſet

ſi non contraxiſſet

de preſcripf.triginta anno gratia poſſeſſionis rerum ſuſtinue rum geſtis interuenientib inſinua pignus.nt.j.ſ. pro
ruʒ ſi quis empt.de rebns rint. quia ⁊ ſecundum debita ſatis ri ſiue tantum ex precio quantum xima. 2 facit ſupra
ueꝛo per iudicem poſſeſſis eis fieri explorati iuris eſt. Poſt debetur ſiue plus ſiue minus colli ſi propter publicã
2 per iudicem diſtrabẽdis completum autem memoratum gitur.⁊ preſentibuùs non tantum ſi penſi.ltteil.
tempus expreſſuʒ deteꝛmi tempus nullam eis licentiam eos cut dictum eſt tabularijs ſed etis d ſ Jcum pe⸗
natum nüquam innenitrr gui poſſeſſionem adepti ſunt mo uiro reuerendiſſimo cimiliarcha cuniam.

ſed hoc idem tempus ſer
nandum nidetuꝛ ſecunduʒ

*

leſtare:uel quibuſdam damnis af

⁹

p Signare.ideſt ſigillare. Accurſiuus. florentinns legum doctor.

q In cimilarcho.i.in loco ubi reponitur theſaurus.

r Traſtulerit. locando.

ſNVPer eam ſcilicet perſonam uenditoris.

det.ideo de ijs dicit.

1t MPreſentibus. repete iubemus nenditorem quod eſt. . 2
n Be priuilegijs fiſci. quia inter ceteꝛos cꝛeditores ſiſcus pfiuilegiſs gau ⸗

apud quem ſi ita res contigerit

e Solueris.ſ.fiſco.
fPerſonaleʒ act.

mandati vel nego

ciorum geſtorum. non autem bypothecariam quam ſiſcus habe
bit. at hic. ⁊ infra de ijs qui in prio. cre. lo. ſuc.l.i. ⁊ ſecunda.⁊ de
iure reipn.l.ij.libro undecimo.hoc autem acio prefereris.ut infrs

eodem.l.finali.Accurſius.

8O Vectigal. a uebendo dictum. quia octaua ex rebus que nehun

tur accipitur.ut.s.de nectiga.l.allegatis.⁊ ex preſtatione.

h Probiberis.mandati uel negociorum geſtorum.

Alin bab

nſcn ſla

ttemmiir
Ebbontn
iſceuinle
Pln ine
Atamfelu
ecnm
romun
fſal ote
(ilkeumn
n
imuoſec
AUllbueſior
(nis.

Ulrbor ven
ſcri i

eus nine

Ponol
Muntmncn
Anb idere
tiisſſi
euuſtl tbie
multſtadle
min gen

Ninle de

Aunn

Modeb

iidirnn
flqmabe

. l 7 — lege
uher DZ J debito. diſtrrarſtibi. Auſuo owmuhmue lez d e 8. JMU
Eipoſtea diſtraxitignorane. gdon edepiinllegte r multe ſant perſone que habent in perſonalibus acti
i 4 Pecnn- debiiore ſuo. qui ⁊ fiſci debitor erat. ᷑᷑᷑ eüacatus enma mrnan priuil.credi.per totum. Abi ergo cõcut
deon . qui — nõ priuilegi iuilegi⸗
km 2 m rin arſ dai ut cetera bona. iia ⁊ hec pecunia obligata cum eo. l.iij. ? de pecul.e croe füi prinehatnd preſertur.ut. ff. quod
ihneg erat fi ci dic quod prius contraxerat cum ſiſco ⁊ poſtea ců pi n ſi quidem eiuſdem tituli i⸗ m eurmn einbo ſunt poimilegi⸗
du FRWuununto. T ideʒ in alio l Hdem emiem it iequaliter admittuntur. nt duo deponentes. 2
i pnalcgiat ulf .M ð D idem ſi diuerſi titu. ſunt ut
ilniz e e wod ſnrhuc pecunig ſnate denhone dliſrurit quam ſſco aliduid cbu enanau. vamtbgt e
* .danbe de in iurandum ſacꝛoſanctis it: inquietandum te non eſſe pro oe exemplum non
inwn ſaco Fſe. lega. ex net nr opoſitis uenditoꝛeʒ curator meus cognoſcet.nam ⁊ ſi relaſt ſeluert onun n
u dol N Eataordinai. gquock neqh dern ſan chpene Hoſle eblor extitit non ideo ta dic deponene do ela
Ceanto ria⸗ . 1 n ea que ð dominio ei jagi .
iinn ?UV ne prporberslas uel eius ad quem res iure ceſſio ſerunt ignori⸗ iure io an cerce qui agit negoc̃. geſ.contra
ndan irrmi allas wa. nis tranſferuntur nec dolo aliquo obligari. ſico poterfuat. omiom ſus negocia gaen
ii “” E interueniente minorem iuſto rerũ Dem. a. magne tem. vt.fl. de pꝛiuilegio cꝛte.
“ nao⸗ l.ut hic 1¶ ſu precio quantitatem acceperit ſed Ecuni quam cteditoꝛg de el. ſi nego. ? alia multa ex
neimnl ppra de conditioni eam quam reuera cum omni ſt editoꝛ a de empla inuenies in illo ti.
ntcanlz ns ex lege.l.l. Si . 11 . u liu bitore ſuo recepit ſi poſt am.S
i⸗ bus ex lege.l. . Di dio poterit inuenire. lxxiij ex iuſtz 1o recepit ſi poſtea Caue tamẽ quia inteꝛ p?zꝛ
oron auteʒ ordinario iu uij. ex iuſta cauſa ſiſco reſtituenda eꝛrit ſonalia pꝛiuilegia ſũt que
te bic teneret ſemiſ prinikegiàfiſe; ſine uſuris debetur quia non ſe dam qne alijs preſ an⸗
Viizi ſss deberet uſura 8 Dẽ priuilegio ſilci. nu contractum ſed ſuum ꝛecupe tur. nt ecce ſicus, ulch de
vinni ODM orſfdeuſuri! cuz Mpa. Anto. a. Entropio. turen exiraordinario iure àufſer prriuil. credi.l. quod quis.
Glninaa actione contra ſuũ anpilanm aah erupin Sn npinemn ummn nſ debi Kanterioftanaurnta
. ion ebitoꝛem. nt. fl. d 5 — uiſſe demonſtres eũ potiores in pi S
⸗ J chi en ar fl. de ſaneres quas tuas eſſe liquido ꝓ que nubenti tibi poſſeſſionem d daihoriore in pignontd
4. uulnre ſiſci.l. deferte. aueris ab alijs ſeperate tibi reſti n de abeantur.l.ſi.ergo in per
Nnnim K.ki.L.l.ſequentt. tuuntur. en n allegee: procuratorem ius ſi ſonali preienur ali priad
2ð Kdcarpotuigenmeld enaRareccn uctie
liſett zinfa tinlo ſeoan am tuus tibi ſit con õs t. ff. qui potiores ĩ pigno
in ſnii = do. l.ſi ſucceſſione. demnatus: tamen ſi priuſquã res Fniiun ſſa duumn ſolue ribus habeantu...inteꝛdũ
ol J in te de eius tibi obligarentur cum ſiſco qo ſatiſfaciebas tibi itoris pro Igem forte in ſuneraria.
te.Jiim itorie . ſa contraxit ius ſiſci cauſam tuaz prè juder aſeripſi competens ut.ff. de veli. 2 ſumpti. l. pe
tucdedi. licet ſolueres ſub⸗ uenit.quod ſi poſt b iudex aſcripſit ⁊ tranſtulit: ab ijs nultima. Si an n
ecrdeahe. it.quod ſi poſt bonorum eius creditoribus quibus fiſe 3 ima. Di autem eſt con
lzuiegach auc ſi non habes obligationem rationibus meis ce habetur res ſeus pono eentio inter iſtos adeo oaim
eden uel ſine hoc uerbo perit eſſe obligatus in eius bona non vonunt nduiet⸗ nomie tenes uilegiatos puto quod con
ian ſielege ſi quũ ſauſ Ccèſſat priuilegium ſiſci. nqutctani. currant niſi caueatur lege
eatendennu ſaciebas ꝛeliqua ð Dem. a. Juliane. De priuilegio d . S aliquem alij preferendum
R ”MVB Huole deſ ppieꝛ Aquum pecuniam pꝛoma epriuilegio docie. Ixxiii. ntdhtur, Geiquod quis.
dauao. freliqðun. rito ſolueres neque ius ſiſci r- 2 nter non priui egiatos oc
A,ſecck f Pro quo.i.ꝓpp in te tranſferri impetraſti neque pi Dherarar cs Deuerus An. cupantis melior eſt condi
idaſſriaiantu ter quam rem com gnoris cauſa domum uel aliud Cirẽ debes priuilegiu tio. niſi alij ſint miſſi ĩ poſ
rtſnt petens inder aſeri quid ab eo accepiſti habes perſo aac Biui egium ſeſſi. iam. vel niſi omnes in
an ſi tbi ins ſiſi ei nalem actionem nec poteſt prefer tur in Lctton ded utun ſtabant ⁊ gratificauerint u
loeneten te traſtulit. ab is ? ri fiſci rationibus a quo dicis ei bèredem non trangre. edote ad ni. ut. ff. de bonis auctori
– ſarnar n aa ese dectigal denuo Hocoruttil eſſe: cuz G⸗ nnaeis baſtcndiek
Uen ANendt tam intra de iure eo pacto uniuerla que habet ha * nero expediret. .i. 7 que i
wn ea.lrj. buit: ne eo tempore quo ad con dan a do nne ijs que per frau frandem cꝛe.l. qui auteʒ. .
enin De priuile. dotiſ ductionem acceſſit pignoris iuf nau à ſunt. lxxv. ſciendum..l. pupillus.
ſogreli nanſolam ſſeus. ſiſco tenentur. Salua igitur in Mop. An. a. Leſſie. Pe renocandis ijs que
n eliam mulieꝛ p gemnitate fiſci debitorem tuum Eris quia poſt aditaʒ b in ſmudem non ſolum per
dotepriuleg ha pro pecunia quam pro eo fiſco ꝛeditatem ad eum be milſionem in boñ conſuli
cnces bet ideo de boc di ſoluiſti more ſolito conuenire nõ i qui res tur creditoribus ut ſupra
on r e. cit. Et nota quod prohibẽris c(xſſit corpora hereditaria dixit nerum etiaʒ peꝛ r
gm ſin icit hic titulus de Dem. a. Conto. tranſtũlit: creditribus permanſit cationem eorum aar *
n ſit o Pprtad. qnod babet 7J aibior etn obligatus. ſi igituꝛ in fraudem tu i frandẽ u—
wwer Inter eln les e debitor cuius fundum ſu am id fecit bonis eius excuͤſſis uſi E nude altenata:
A. n erſon teo ac iſſe ipſe conſueris pꝛius eu, tatis actionibus ſi tibi ngocium 17 . nes ad eum cꝛe
min. 8 e abet nen ſ orlore . kanncoelinſolmͤ.
luns n Ww fi uoldeborſanga dui Rogere⸗ in pignoribus habei’ b CQreditoribus.ſcilicet hereditarijs. ut ſupra de ben . in de ſcto.
Natenit ſet ünelligi m cal anem icemus.ſed ⁊ bec lex de eo ſimiliter poaſ exgo debitor. cuiuſdam ſucceſſii.meo debitori. bet b. n bleeanc.ſe
