.il.corne.ð fal.l.qui fal
ſam ⁊.ff.ad turpil.que
ſitum. aut qꝛ nõ potuit
⁊ tunc aut erãt atrocio
ra ⁊ hoc caſu punitur.
ac ſi ad effectum peꝛdu
xiſſet ut hic ⁊.ĩ .ſi qua
cunq; pre.po.il.i.ĩ pꝛĩ.
7.ff.de extraor.cri.l.ij
aut nõ erãt atrociora ⁊
hoccaſu nõ punit᷑ ut.ff
quod quiſq; iur. l.i. .
fi.⁊ hoc caſu aut nõ de
ſiderant iuris efficatciã
aut deſiderãt ⁊ hoc cãu

n Ecd nec; dero. ut.ſ. aſtrahitur.

plectuntur ⁊ ĩ fa conos atq; exõciſtas ⁊ lectores
cultatibus puni hoſtiarios ⁊ perſonaliũ munerum
untur ut in li. hu
ius legis.

d Sub notione.ideſt examinatione.
e Judicum.ſcilicet eorum qui curialibus preſunt.
Officijs.ideſt officialibus. HMZ
g Lonſentientibus.ſ.officialibus
h Trãſterãtur ĩ clerũ.ſ.palã exceptis primipilarijs ut.j. e.ti. quiſ
quis enĩ que ẽ q ſic ergo ad alios ſe hic refert nel ſo.ut ibi.
i Nec ceſſionẽ propter quam timebat olim. nam olim ſi clericus
fiebat eurialis cedere debebat bona curie.
k Qlãdeſtinis.nõ plus puniri clãdeſtinũ delictũ q;ᷓ publicũ ſic.ff.
de admi.tu.l.nõ exiſtimo ⁊ retẽto cãu qñ nõ ſunt obnoxij patet

ergo ꝑ hac legẽ y põt curialis effici cericus.ſed hodie ꝑ autẽ.ſed

nz cc.nõ põt niſi im formã ibi datã ⁊ hoc dicit aũt.ſʒ nz curialem
I Irrependum.i.eundum ad ordinem clericatus uel.i. intrandum
m Militant. i. militarunt. ⸗
Autentica
Qõſtitnãtur ð facto
0 Monaſticã nõ tñ fiet monachus quũ ppꝛiã ſubſtantiam
bredici non poſſitut.ð. ti.i.aũt.ingreſſi ꝙ tũ ſtatĩ dicet ſed quõ hᷣ
quũ.j.dicat idẽ ẽ in aliis monachis ergo idẽ iĩ iſtis.n.nõ ponit
ibi reſpectiue ut ĩ aũt.ut defunc.ſeu fit ĩ pri.col.v.q ergo uxorem
ducere nõ põt.n.qꝛ hitũ hʒ ⁊ qr ſatis ẽ clericari curialem.
p Quarta hec partitula eſt in. F. curialem ſed tota alia ẽ in. F. ſed
nʒ curialem ⁊ in auten.de ſanc.epiſ.col.ix-.
q Qlericatus refertur ad id quod dixi.ð. tales enim ⁊ celera
r Fortũe.i. curie. Eccleſiaſtico gradu.ut uſʒ ad duoſ gꝛa.
Non prohibetur.ut ĩ minoribus ordinidus ꝙ ẽ generale ĩ quo
libet monacho ut ĩ aũt.de mõa.S.añpe.col.i.⁊ hic ſubijcit.
t Idẽ ut tradatur curie.q.d. L3 non eſſent officiales
u Fortũe.ſeruus vo dño dʒ reddi ut.j.e.aũt.ſifßuus queẽ ↄ Ntẽ õ
JI. de decur.l. ne ꝗs ſo. dĩ H rdire ĩ priſtinã ↄditõm quãtũ ad on
ſuſtinẽdũ.ñ q;tũ ad honores ut.ff. ð ĩterdi.⁊ re.l.relegatoꝝ. .f.
Quicunq;.ᷣſcilicet curialis.
y Reclierit.habendo uxorem uel concubinam.
5 uriali.ĩmo in aliud monaſteriũ nt ĩ aũt.de ſanc.epiſ.. mona
chus col.ix.ſʒ dic ꝙ hbic bis fuge rat ſecus ſi ſemel ut ibi diſtigui
a Reddatur alias eſt in textu tradatur.
b ſ ꝗ gs ita lege.ſi ꝗs fuerit anſus non dicã rapere matꝛimo
nij cauſa ſed attentare tm.ſ.eius pudiciciã.ſic accipitur. ff.

quis non punitur.j.ſi
manci.ita fu.ali.ea quidem.

C Rapere quod maius eſt.

d Alttẽtare.ſ.ſi cogitatõe ꝙ minus ⁊ h ſi ad aliquẽ actũ pceſſerit al nul
lã patit᷑ penã ut.ff.de pe.l.cogitatõis. It nõ punii delictũ lʒ nõ ſequaĩ
effectus ut hic ⁊.j.de fur.ſi ꝗs ſeruo ⁊.j.ad.l.iul.ma.l.qſqs ⁊.ff.ð exoꝛ.
cri.l.i.⁊.j.ſi quacunq; pre.po.l.i.⁊ hec ſunt ſpecialia regulariter contꝛa
nt. ff. quod quiſq; iur.l.i.in fi.⁊ ad.l.cor.de fal.que falſam ⁊ de hoc dic
ut no.ff.de fur.l.qui ea mente ⁊.ff.de pe.l.cogitationis.
eMrimonij.⁊ nedum ſtupri multo magis ergo ſi ut concubinam eam
hab uerit uel habere attentanerritit.
Capitali.łut ⁊ capite punii.ſ.ut cĩtatẽ amittat ⁊ fac̃.j.ð rap.uir.l.unica
g p Rlſbyteros perſonalium. ut tutele uel cure. ut.ff. de mu. ⁊ ho .l.
.i. ⁊.l.munerum..ij.⁊.J.e.generaliter.⁊ in auten.ibi poſita.
hb n Ec honore.q.d.aligs honor ẽ ei ſi vitatẽ aꝑiat ł dic honore.ſ.
iudicis nocantis.
i Legibus. i.iuẽ cili ꝙ cogit alios ad teſtimõiũ phibẽdũ ut.j.ð teſ.ſi qñ
k ¶ Flagitet.i.uocet iuitus.ſ.nec nolẽs ẽ admittẽdus ſʒ.H.ut ſubijcit hic
Item dixit.ſ. Cheodoſius. Dicendum coram iudice
m Admitti.ſponte uolentem teſtificari. ðU
n Honoratur.i.honorã da ẽ ĩ hoc ⁊ ĩ alijs ſi vo hñs honorat᷑plana eſt.
o Sacerdoꝶ i epᷣal. Ervrcepta.i.pᷣuilegiata a tali oneẽ
p Cõſundit᷑.i.ſi adducãt ł(ofũdit cũ alijs cleric.ſ.q; iã ñ eẽt dr̃a ĩt eßᷣm æ
alios clericos ſeq? aũt.ſʒ iudex q̃ ẽ ex cor.de ſanc.epiſ.col.x.
. Autenſica
q ſ Ediuderx miniſtris ſi ipe iudex ĩpediat᷑ ire ał ip̃emet dʒ recipere te
ſtes ut ĩ aũt.nt dfũc.ſeu ſu.S.illud col.v.⁊ hoc eſt ſpeciale nt eatur
ad domum teſtis ſic ⁊.ff. de iureiur.l.ad perſonas·
r Propoſitʒ ⁊ tacꝭ fm. MP. ut.j.ð teſti.l.iuẽiurã.tu dic ñ tactᷣ qꝛ ſubijcit
ſm. M.ꝙ decʒ ⁊c̃.qꝛ ſacroſancte ſcripture ꝓponũt᷑ añ eũ ⁊ ñ tãgũ: ⁊c.
ſ Sacerdotes.h̊ mutat ꝑſõas nã.ð.dixi ad eum hic dicit ſacerdotes⁊ di
cant que nouerit
Que nouerit hoc ſi uelint dicere dictũ ſuũ al non cogũtur nt ĩ ſumma
huius ti.S.priuilegia ſic erdo ꝓ utraq; pte ut hic ⁊.j.e.l.ꝓx.pᷣſbyteri ⁊ ĩ
autẽ. de teſti.S.⁊ qm col.vij.⁊ ẽ hec generalis conſtitutio
n p Reſbyteri queſtionis.i.tormentationis.uel ita ut non fiat eis po
ſtea queſtio poſtq;ᷓ dixerit teſtimo niũ ntrũ bene nel male dixerint.
XSinmulent.i:dicant. Leges de laicis.
y Precipiunt ut poſſint ſubijci queſtionibus ſicut ceteri liberi homine
b z

ſti teſtimonio nacillant dicant ſe interfuiſſe facto ut.ff. de qu eſtiohi. l.

cunt quidem ſpeciale l

1 ſacerdotibuſ ꝙ poſſint

in cau a propria teſtiki

cari ſed eſt falſum.ut.j.

de teſti.l.omnibus.tu
expone ſuo nomine.i.
propter ſuum nomẽ qꝛ
obtinet locũ ſuperiorẽ

c Saperioris. i.clerica
lis. nam ſacerdotes ſũt

in ſuperiori gradu in

teer ceteros clericos
d Precepti.i.excuſati.
e BSuppreſſerint. ideſt

ocultauerint.

f Honoris.cui plura⸗
mittuntur plura exigũ

tur nt hic ⁊.ff.de penis

quidam. ⁊ in auten. ut
Aeſfunc. ſeu fu. 5. lcol. v.
ſec ar. contra.ff. de ĩcẽ.
rui.nau.pedius ⁊.j.ut
ffff. de penis. l. capitali
um. F§. l. . S. t. i. l. nemo
§. fi. Item notatur cõ
mittere lalſum qni tacz
erüũ ut ⁊ ar. j.ſi cõtra
ius uel uti.pu.l.ij.?. ff
dQd.l.cor. de fal.l.i..F. i.
Seguit᷑ autẽ pᷣſbyteri.
Lon, b Keſbpteruͦz miorẽ
uigitiquinq; ãnis fieri non permitti
mus.ſed neq; diaconũ minorem de

Alutentica .

rint. ꝙ fit ẽt tacẽ

errx libero ⁊æ. l, unius. 5. teſtes ⁊.j. de aboli.fallaciler. S. quod ſi igenuoruʒ
HBalua. nunc reddit ad primum cauum. L

A Alctio.i.accuſatio.ſic ponitur in auten.e.ꝭ.ſi quis aũt.ff. de iureiuran.

pretor. S.i.item actio pecuniaria poteſt dari in falſarium ut.fl. ad.l. coꝛ.
de fal.qui nomine nõ .
tmm̃ torquetur ut dicit.
b Suo nomine. hic di

falſi actiö. Si forte preſbyteri qui
ſuò noine ſuperiðris loci teſtimoniũ
dicere citra aliquã corporalẽ iniuriã

ſuüi precepti hoc ipſo quod nihil me

tuant uera ſuppreſſerint multo ma

gis eteĩ pena digni ſunt quibus quũ

plurimuũ honoris per noſtrã iuſſio

nem delatũ eſt:ſi in oculto iueniatur

crimen.:

In aũt. de ſanc. epiſ. reuerẽdifſi

mus epus colbl.ix.

p Retbyteriſeu dia

coni ſi falſũ teſtimoniũ dixerint ſi ꝗ
daeem in cauſa pecuniaria diuino miĩ
ſteriò duũtaxat per tres ãnos ſepara
ti monaſterijs uerberibus tradãtur
ſebg ſi in criali clericatus honore nu
dati legitimis pẽis ſubijciãtur. ceti
lero clerici cõmuni iure officio eccle
ſiaſtico depulſi ſine delectu cauſe uůer

beribus coarceantur.

Mpr. Aalentinianus ? Theodo

ſius.aa.iciano ßbß5.
n Alla niſi emerſis quiquagta
ãnis ſecũdũ preceptũ apoſtoli

t. Aaimach nertatur. ideſt puhiatut.

y Nouerit ſic ergo poſt conſeſſionem datur

u Cultus.ac ſi dicat cuilibet ibi exiſtent.
x CLConuictos.ideſt comprobatos per teſtes.

ſententia ut diximus

.ff. ad.l.acqui.proinde in.S.notandum.⁊ dic ſponte confeſſum.

LARER. ZJaconiſſam in ſanctã
eccleſiam nõ ordinari precipimus:
que minor ſit ãnis quadraginta: aut
ſi ad ſecũdas peruenerit nuptias.

Mpr. Archadius ⁊ honori. aa.
Theodoro pſß.
J qũis ĩ hòc gẽus ſacrilegij prõ
rupit ut ĩ eccleſias chatholicaſ
irruẽs ſacerdotibus ⁊ miniſtris uel

in ipſo cultu lòcoq; aliquid impor

tet iniurie quod geritur a prouintie
rectoribus aĩaduertatur: atq; ita ꝓ
uintie moderator ſacerdotũ ⁊ catho
lice eccleſie miniſtrorũ loci quoq;
ipſius ⁊a diuini cultus iniuriam capi

tali in cònuictos ſeu cõfeſſos reos ſẽ
tentia nouerit uidicandũ:nec expe
ctet ut epiſcopus iniurie ꝓprie ultio

nem depoſcat:cui ſactitàs ignoſcẽdi
gloriam dereliquit. ſitqʒ cũtis lauda
bile factas atroces ſacerdotibus aut

fminiſtris iniurias uelut crimẽ publi
cũ perſequi ac de talibus reis ultio
neum mereri. quod ſi multitudo uio

lenta a ciuilis apparitris executiõe
⁊ adminiculo oördinũ ul ordinatoꝝ

poſſeſſorumue non poterit figitari
quõd ſe armis an locorũ difficltate
tueatur preſides prouinciarum ⁊ mi

quẽq;..alias ⸗2
tra. nt. ff. ð queſ.
l.i. F. diuns. 7. S
delinquentibus
5 Nec expectet
iſ. preſes uel mo
doerator.

Sanctas. alial

b Landabile. ſi
ne accuſato? pu
nitur erco. ut ?
dixi infra de te
ſtibus nullum.
C Reis. ideſt de
linquentibus.
d Quod pro et
e Multitudo. ſ.
gelinquentium.
ſ Apparitoris.i.
nuncij cõmuniſ
g Ordinum. i.
militum iuſticie
illius caſtꝛi łloci
h Flagitari. ideʒ
iudici pñtari
Quod.i. quia
k Appetito. ſic ?
.j. de his qui lg

tro. uel in aliſs

do vum. ut .l. byteri
h Miniſterio.i. offico

1Negitimis laicorum

ul diacoo.
l Sine deletu. ſine diſtintione illa ntrum ſuerit pecuniaria canſa an crimi

cemetocto. Item epᷣs minor ãnis tri

que ſunt ad legem coꝛ. neéro coll. x.

k Ceteri a preſbytero
Accurſuius

m Verberibus.ideſt tormentis.

nalis ut. S. licet ⁊ hic aliter mitius puniatur in pecuniaria q; criminaii

n n Alla tranſferatur. ut in auten. quomodo opor. epil. F. quanta ſʒ

. Paulus ad Thimoth eum dixit. delx. Item auten. hic poſit a
diaconiſſam ⁊ c tera coꝛrigit hã c legem ⁊ dicit de.lx.ſicq; minus tempuſ
putauit ſufficere impeꝛator q; aplus uel imperator antiquus.

Sequitur auten. diaconiſſam. ? auten. pre byterum que ſunt de ſancti. riciordinantur uolente demum domino conſtitutione nona Ree

epiſ. . diaconiſſam. ⁊. . preſlbyterum collatione nona.

o p Relbpterum. diaconum. ſ. uel ſubdiaconum. ut in cor auten.

unde hec ſumitur de ſanctiſ.epiſ.S. pꝛeſbyterum.

p ſ Iquis. tres ſpecialitates notantur hac lege prima quod crimẽ

uinluriarum eſt publicum crimen. ſecunda quod ex eo infligitur
pena capitalis. tertia quod quis ſine accuſatore punitur.uel dic qð nul
lum ſit hic ſpeciale. quia non loquitur de crimine iniur arum. ſed de cri
mine ſacrilegij.

q hoc genus. nam hoc eſt unum inter cetera.

NProrupit.i.inciderit.

gintaquinq; ordinari prohibetur.

In autẽ. de. ſanc. epil. diaconifſſãä.

ſfſocrxa collatione nona.
m Mittitur quando officium non celebratu-

x Judicio:conſentiente patrono ut in auten.e.

litari auxilio ꝑ publicas litteras aa cxi.l. ij.
petitò competenteʒ uidicant tali æxx Sequitur aũt.
ceſſui imponere non moꝛentur. ſed nouo.
Alilutentica.
In auten.de ſanc.epiſ.ꝭ..ſi quis e’ä ¶ Egd nono
ſacra. collatione non. mnmniuria. ſ.
= UU—U illata aut pro et
Lρ.R. Ed nòuo iure ꝓ ntz ex eco g aͤe
taliiniuria uerberatur aut in exiliu, e letanijs. ſic. ff
mittitur ſʒ ſi ſacra miniſteria turba de nerb.ſig. ſepe
uerit lcelebrare prohibuerit capite ⁊ eſt hec auten.
OUDU—— de ſanctiſ.epiſ.

SF. ſi quis cum

n Miniſteria. tempore quo celebratur miniſterium.

o Yro iniuria illata. 8
p Verberatus. hic quando ſunt facte alias punitur.
q Qlericis.ita tamẽ ut nõ turbetur officium .

r i Neccleſijs uicis. non accipias hic nicium niſi ð aſcripticijs
lantum alterius poſſeſſionis. nam ex eadem poſſeſſione de

ter uoluntatem.
¶ AVel uico. ſi idonei ſint ibi alias ſecus quia de alijs terris ut ar.
eff. de mu. ⁊ ho. ut gradatim F. ? ſi lege ⁊ quod cuiuſqʒ uniuerſi
l. i.F. pe. Ir. tamen dicit hanc legem loqui in aſcripticijs tantum
⁊ pro eo.j.quiſquis unde ⁊ innito domino nt in auten. e. . ſcripti
cios ſed ⁊ in alijs loqui poteſt qui ratiõe poſſeſſionum ad aliqua
tenentur pꝛeſtanda ut ⁊ ar.j.de offi. preſi.l. tes
t Capitationis ideſt penſitationis uel tributi animalium
u Sarcinam. quantum ad corbb’us Recognoſcãt.ſ.ĩ eo uico

ſi quis oratori do

Zoco,quando.non dicitur

Ipſo cultu. quando di officium.
Quod gerltur.i.q; ſacium .

mum nel ibi ad collationem hic ad certum n
facit ſupra ti.i.non plures ⁊ in decꝛetis.

nmerum cdlericorum

lxi.di.c. nullus.

— —

22T — — — — — — — —

r— —

hPtioſs
one e
aep

btar.
iuerii
mntum
ccipti
alqns

uico
ri do
orumn

y Jdquis curialis.obnoius xrationibus curie.
Conuentione.ideſt citatione.
a Et ſolertia.ideſt ſolicitudtine.
b Judicantium.forte ab ijs quibus ſeruiebat ſi preſidis deſit co
pia. ut infra de decu.l.generali.

c Neluti. exẽpli
ſicatiune .·
d Manun. mili
tari.i.ſocietate ⁊
e Iniecta.i.miſſa
ul proprie dic ꝙ;
manus iĩiectatuꝛ
T eñ capiẽdo ipᷣʒ
fNReuocetur. ſʒ

an clericus eẽ de

ſinat. ven. nõ. ſʒ
priuilegijs cleri
corum non uteĩ

qꝛ nec decurio q

qñq; mancipat᷑
.ii.datur decurio
eſſe deſinit ut.j.
ad.l.cor. ð fal.ſi
quis.ſed arg.cõ
tra ĩ auten. qũo
oportet. e. F. ne
ꝙ aũt. colla. ⁊ fa
cit ad hanc.l.de
agri.⁊ cen.l.fi.?
in anten. ut iudi
ces ſiñ quoquo
ſuf. S. neceſſitatẽ
⁊ in decretis di.
illi. c. ij. . iij. . x-

xxii.di.preter.?

.j. e. l. quiſquis
⁊ poſſet hic legi

auten. ſed ncq;ʒ

qyue eſt. ſupra.e.
.l. officiales.
g Le gẽ.quã nõ
habemus que
dicebat hoc qð
ſequitur.erat eĩ
lex que patieba
ur fieri decurio
nes clericos.ſi
nellẽt cedere bo
nis ⁊ dare cuꝛie
b ſ Jeccleſie.
cõmiſſuʒ.i.
pccm̃ ſiue ðᷣliciũ

puniatur. Idem eſt ⁊ in letanijs
nam prò iniuria lierberatus exilio

tradatur ſi eas concuſſit capite puni
gtur. laicis facere letanias interdici

mus ſine clericis que ſine orationi
bus ⁊ cruce ſieri non debent.
BDem. aa. Euthechia pᷣp̃.
Neccleſijs que ĩ poſſeſſio
nibus ut ſieri aſſolet diuerſo
rum uicis uel etiaʒ quibuſlibet locis

ſunt cõſtitute clerici non ex alia pof

ſeſſione uůᷣel uico ſed ex eo ubi eccleſi

am eſſe conſtiterit ordinentur.ut ꝓ

prie capitatiònis onus ac ſarcinã
recognoſcãt ita ut pro magnitudie
uel celebritate unius cuiuſq; uicis
eccleſijs certus indicio epiſcopi cleꝛi
corum numerus ordinetur.
Dem.aa.Euthichiano.ppᷣ.
quis curial.s clericus fue
. rit ordinatus nec ſtatim con
Rᷣentione premiſſa priſtine conditio
ne reddatur:is uigore ⁊ ſòlertia iũᷣ
dicantium ad priſtinam ſorteʒ uᷣelu
ti manũ inicia mox reuocetur cleri
cis enim ulterius lege prodeſſe nõ
patimur que ceſſione patrimõij ſub

ſecuta decuriones clericos eẽ non

uetabat.
Dem.aa.vVFidiano uicario.
J eccleſie uenerabilis priui
legia cuiuſq; ſuerit nel teme
ritate uiolata uel diſimulatõe neglec
ta commiſſum quinq; librarum au
ri condemnatione plectetur.

Noua conſtitutio Frederici.

Tem quecũq; cõmunitaſ
uel perſona per annum iĩ
cxcõicatione propter libᷣ
tatem eccleſie perſeueranerit imperi

ali banno ſubiaceat:a quo nullaten

extrahatur.niſi prius ab eccleſia be

i Cõdẽnatione.ſed contra.ð.ti.i.placet ſed hic imponitur pena ci
uiliter.ibi criminaliter uel ibi de priuilegijs circa tributa de qui
bus dicit ibi. hic de alijs uel hic de priu legijs ſpecialiter alicui

quo ad pecuniam indultis ibi de generalibus.nel ibi nidicta hic
mulcta. Item contra. ð.ti.i.l. iubemus nulli. .. ſane ibi uindicta

hic mulcta nel ibi quando circa alienationem niolãtur priuilegia
Item cõtra. . de legi. ⁊ cõſti.l.ij.ſed ibi ſoluas uel ĩtelligas legem
iſtã loqui de eo qui uolebat priuilegiũ eccleſie impngnare priuile

gia tamen itellige non incluſa in cor.iur. Item eſt hic aũt.nous.
Item quecuq; ⁊c.

k q Vicunq; reſidentibus in conſilio. Sacerdotibus.i.epis
Betruſus.i.incluſus per electionem ⁊ quod dicit.j.expulſuſ
.ſ. ipſo iure per talia cõmiſſa. uel uerius dic detruſus.i.depoſitus
⁊ erpulſus.⁊ proprie ponitur.⁊ probatur hec expoſitio in auten.
.e. . ſi quis archiepᷣus quam aũt.habent hic quidam.

m Si pro qua.

Rurſus.i.iterum.

n Sacerdotium.i.epiſcopatum petere uelit.

o Aidetur. etiam ⁊c.
p Impetratis. reſcriptis.

q Defenſoribus.qui uellent eos deſendere.

1 Indignationem.ſcilicet noſtram.

ſ c Onuenticulam.illicitam. ut aliquorum b

neficio abſolutionis obtento.
Dem Augul. Fidi.uica.
Nicunq; reſidentibus ſace:
dotibus ſuit epᷣali loco ⁊ no
mine detruſnus ſi aliquid contra cu
ſtodiam uel contra quietem publicã
moliri fuerit deprehenſus rurſuſq;
petere ſacerdòtiuʒ a quo uůidetur ex
pulſus proculab ea urbe quam cõ
turbauerit centum miliaribus uitaʒ
agat:nec noſtra adeat ſecreta.nec im
petrare reſcripta ſperet:ſed etiam ĩ
petratis careat ⁊ defenſoribus⁊ eo
rum indignatiònem ſubituris.
DSem.aa.Stadio.pᷣ. urbis.
Onũůenticulam illicitam etiam
extra eccleſiam in priuatis edi

bus celebrari prohibemus: pꝛoſcri

ptionis domulſ periculo imminente
ſed dominus eius in ea clericòs no
unam ac tůmultuoſam conuenticulã
extra eccleſiam celebrantes ſuſcepit
Mperatores Honorius ⁊ Theo
doſius antennio.pᷣ. D
Viſquis cenſibus fuerit annò
tatus inuito agri domino tem
peret ab oꝛnni clericatu:adeo ut etiã
ſi in eo uico in quo noſcitur mãſita
re clericus füerit ſůb hac lege religi
oſum aſſumat ſacerdotium: ut ⁊ ca

pitatioònis ſarcinam per ipſuʒ domi

num agnoſcere còmpellatur. ? i cu
rialibus oͤbſequijs quo maluit ſub
ta que certe capitatiònis enerandiſ
eccleſijs relaxatur nullo contra hãc
legem unq; ualituro reſcripto.
SDemaa. Maximo.ppᷣ.
Lacæet noſtre elementie ut nihil

cõe clerici eum publicis actioni

bus ůᷣel ad curiam pertinentibus cu
ius corpori ñ ſũt ãnexi babeãt pꝛe
terea eis qui parabolani uocantur

nʒ ad quodlibet publicũ ſpeciaculũ

roögato utatur ea.ſ.immunitate idul

Eorum expulſorum.

ereticorum .

t Extra eccleſiam.i.ex
tra eccleſiaſticam religi
onem ⁊ ſic expone ĩ fi.
buius. l. alij habẽt ibi
etiam ⁊ ſic ẽ plana lex
uel dic tertio quod licʒ
extra eccleſiam prohi
beat non ideo in eccle
ſia permittt.non enim
ſemper ualet ar. a cõtra
rio ſenſu ut.j.de iuri.
om.iu.l.nemo.
u Proſcriptiõis.i.pu
blicationi s ſic.j.ð fal.
mone:l.i.F. domns.
x lericos.hereticos.
y Tumultuoſam. ſic ⁊
.Jj. de de ijs qui ad ec.
conſu.l. denunciamus
⁊.j.de here.l.uijj.⁊.j.de
paga.ſa.⁊ cẽ.l.i.⁊.ij.de
fal.mo.l.i. F. domus.

3 ꝗq Viſquis. ſcilicet

lligatus.
a Fnuerit.i.eẽ uoluerit.
b Annotatus. i. glebe
ſeruus effectus. ut ð ea
cenſum ſolueret annũ.
b ¶ Annotatus.i.aligat᷑

c Fuerit. i.eẽ uoluerit.
d Sub hac lege.i. dño

permittẽte. ſed bodie ⁊
inuito ut ĩ aũt.ð aſcꝛi.

que eſt.j:e. iubemus.

e Capitatõis.i.tꝛibuti.

f Coõpellatur. ſ. talis cle

ricus ut.ð.e.in eccleſiiſ
g Obſequijs.ſcilicʒ co
lendi fundum.
b Subrogato.i.huiuſ
modi loco dato ar.qð
naſallus poſſit ſeruire
feudum per ſubᷣſtitutũ
Item ar. quod beres
aduocati non iuriſperi
tus poſſit ſeruire per a
lium ⁊ retinere feuduʒ
ut ⁊. infra.e.l.ad ſimili

tdinem ⁊.l.iubemus ſed ar. contra.ff. pꝛo ſocio de illo ⁊ infia de procu

ratoribus. l. fi.

Inmunitate. que fit cum domini uoluntate.

k Indulta.ſcilicet huic cler ico.

ICapitationis.ᷣſcilicet extraordinarie preſtat nt..e.de his.uel dic quod

dicit de predijs eccleſie.

m Veherandis.ſ.alijis clericis. occaſione nenerandarum eccleſiarum.
n p Lacʒ.actõib publice iõ dicũt᷑.qꝛ inẽ publico.i.cili ĩducte ſt ut⁊.ff.

de origi. iu.l.ij. . deinde ex bis alias dic actionibus.ideſt munneri
bus. nt ſit inder.
o AVel.l.qactibns ſiue officijs pertinentibus ad ſingnlos de populo.ut ?

infra.e.l.repetita.

p Anne xi.ergo i curia epiſcopi quia eius curie corpori ſunt annexi ha

bere poſſunt aliquid commune.

q Parabolani.i.medici ſic dicti.qꝛ multas hñt pabolas qui ⁊ circuito

r Spectaculum.ideſt ludum.

res nocantur nt.ff. de excuſa. tuto.l.ſi quis duas.S.i.

b iiij

—0 r le

¶Bindico.i. deſfenſore
Apſius corporis medi
corum.qui ſexcẽti eꝛãt.

At. .c.l.prox.⁊ eorum
nomina ſcripta erant i
brene ſiue in quaterno
quodam nt hic ſubijcit

nõ ꝙ aliqua põt ſace
re quis pro ſe uel pro
ſuo corporeque pro a

lio non põt ut.j.de pro

cu.l.ꝗ ſtipẽdia ⁊.ff.ð p
cu.l.filius.S. milites.
hb Sudb ea diffinitione.

hoc eſt iubeo predicta

ſub ceꝛta pena diffinita
C Breuibus. i.ſcriptis
nel quaternis.
Sequitur auten. inter
dicimus.ac.quam ĩue
nies.j.e.poſt legez pa
rabolan.

medici? regitu?ꝛ
a uerbo precipimus ꝓ

eſt. j.⁊ ſic ĩdeclinabile.
e Arrbitriũ.i.uolũtateʒ
f Fuerat. ſ.añ electiõeʒ

faciẽdã de tãto nũero

g Honoratis.i. officia

libus qui eligi nõ poſ

ſunt nec debent ſicut

net ſubrogari ut ſubijci

et ſtatim.
h Ex his. ſ. medicis.
i Sacerdoꝶ.i.epiſcopi

k Exceptis: qr non de

bet quis eligi de illis.

lNReliquis.ſ.preceptis

m Legis.ſ.ſuperioriſ
n Forma ut. 6. l. pxi.
Autenticc.
o i Mterdicim ſan
ctiſſimis epᷣis

quales omnes eſſe dũ=t

p Lollegio idem eſt in
conuerſis uel collegiuʒ
genus eſt conuerſuum
q Schemate. i. ordine
nel figur de

P Ag tabulas.etiã ga
tis argumento eius p

dicit de ſpectaculo qð
fit gratis.ſʒ quid ſi ad
ſcacos.n:forte ſecus
qꝛ in ingenio naturali
conſiſtit nec cõmittiiuꝛ
niribus fortune ⁊ aũt.
hec eſt de ſanc.epil. . ĩ
terqdicimus.
Minueꝛe.ſ. triẽnium
te Nm. F ut epiſcopũ
nel clericeoam

u Agit. i. agere debet
xX Decolõari.i. ffamaꝛi

y Sororte. ut retineat

aliquã qᷓ; dicat ſororẽ=⸗

5 Cognoſcant. ſic. ff. ð
uſu. ⁊ ha.l.non aliter.
a Filias. quas habue

neque ad curie locum neq; ad iu
dicum accedendi licentiam permitii
mus niſi forte ſinguli ob cauſas pꝛo
pꝛias ⁊ neceſſitates iudicem adierit

aliquẽ pulſantes lite:uel ab alio ipſi

pulſati.uel in cõmunes totius coꝛpo
ris cauſas ſindico ordinato ſůb ea
diffinitione: ut ſi quis eorum hec ui

olauert ⁊ breuibus pabolanis exi

matur ⁊ competenti ſupplicio ſubin
getur ne unqʒ ad eãdem ſollicitudi

nem reuertatur.
Dem auguſti Maximo.
Alrabòͤlani qui ad curanda de
bilium egra coꝛpoꝛa deputan

tur. ſexcentos conſtitui pꝛecipimus

ita per arbitriz uiri reuerendiſſimi

Antiſtitis alexãdrie urbis de ijs qui
antea fuerant ⁊ qui pro conſuetudi

necurandi gerunt experientiam ſex

centi parabolani ad huiuſmodi ſoli

citudinem eligantur.exceptis uideli
cet hnoratis ⁊ curialibus. Si ꝗs
auteʒ ex his naturali ſorte fuerit ab
ſumptus alter in eius ſocum prouo

luntate eiuſdeʒ ſacerdòtis exceptisꝰ

honoratis ⁊ curialibus ſubrogetur.
ita ut hi ſexcenti uiri reuerendiſſimi
ſacerdotis preceptis ac diſpoſitioni
bus obſecundent.⁊ ſub eius cura

ſiſtant: ut reliquis que dudum late le

gis forma complectitur ſuper bis
parabolanis uel de ſpectaculis uel
de iudicis ceteriſq; ſicut iam ſtatutũ

eſt cuſtodiendis.

In autentica de ſanctiſ.epiſco. F. .
terdicimus collatione nona.

Werdicimäͦs ſanc
tiſſimis epiſcopis ⁊ preſbyteris ⁊ di
aconibus ⁊ lectoribus ⁊æ omnibus

alijs cuiuſlibʒ oꝛdiniſ uenerabili col

legi: aut ſthemate cõſtitutis ad ta
bulas ludere:aut alijs ludentibus p

ticipes aut inſpectores fieri: aut ad
quodlibet ſpectaculum ſpectãdi gra

tia uenire ſi quis autem ex his ĩ hoc
deliquerit inbemus tribus annis a
uenerabili miniſterio prohiberi ⁊i
monaſterio redigi.ſed in medio tem
pore ſi ſe penitentem oſtenderit lice

at ſacerdoti ſub quo conſtitutus eſt
tempus minuůere ⁊ hunc priori rur
ſus uel proprio monaſterio reddee

BDem Auguſti. alladio
Am qui probabilem ſeculo

cet quicunq; igitur cuiuſcunqʒ gra

dus ſacerdotio fulciuntur uel cleri
catus honore cenſentur extraneaz
ſibi muliernm interdicta conſortia
cògnoſcant:ac tantum eis facultate
cõceſſa ut matres filias atqʒ geema
nas intra domorum ſuarum ſeptäꝰ

tineant in iſs enim nihil ſeui crimis
exiſtimari fedus naturale permittit.

llas enim non relinqui caſtitatis

hortatur affectio.que ante ſacerdoti

um maritorum legitimum meruere
còniugium neq; enim clericis incõ
petenter adiuncte ſunt que dignos

ſacerdotio uuos ſui coônuerſatione

Kecerunt.

In auten. de nuptijs..ſʒ ⁊ ſi quis

aũt mona.collatione quara.
CO. Alto magis eꝛgo

ceſſante eorum coniugia ſoli enĩ cã
Tores lectoreſq; nuptias contraheꝛe

permittuntu::alijs autem penitusiĩ

tercidimus.uerumtamen ſi ad ſecun
das perùeuerint nuptias nequaqᷓ;

ad ſacerdotii culmen aſcendent.
In auten. de ſanctiſ. epiſ. preſby

teris cum ſeq nenti collatione nona.

Le. Piſcopoô nůllam
mulierem ſecum habeꝛe permittitu
ſed ſi habere probetu: ab epiſcopa
tu deijciatur quo ſe fecit indignum.
Mperatores Theodoſius ⁊ Aa
lentinianus.aa. ad Taurum.
J quůis preſbyter aut diaconus
aut diaconiſſa ſeu ſubdiaconuſ
uel cuiuſlibet alterius lõci clericus.

aut monachuſ aut mulieꝛ que ſòlita

rie uite dedicata eſt:nullo cõdito te
ſtamento deceſſerit:nec ei parentes

ulttꝛiuſq; ſexus nel liberi uel ſiquis a

Snationis cognationiſue iuẽ iũgitur
nel nec uxoꝛ extiterit bona que ad e
um uel ad eam pertinueꝛunt ſacꝛoſã
cte eccleſie uel monaſteꝛio cui forte

ſueꝛat deſtinatus aut deſtinata omni
ſaꝛiam ſocientur Exceptis ijs facul

tatibus quas lforte cenſibũis aſcꝛipti

uel iuꝛi patonatus ſubiecti ul cuꝛia

li conditioni obnoxij clerici nel mo
nachi uel cuiuſcunqʒ ſint ſexus relĩ

quunt.neqʒ; enim iuſtum eſt bõò ſeu

pecuůlia que aut patrono legibus de

bentur aut domino poſſeſſionis cũi

quis eòrum fuerat aſcriptus aut ad

curias pro tenore d udum late cõſti
tutiõnis ſub certa fòͤrma pertinere

noſcuntur ab eccleſiſs aut monaſte

rijs detineri actionibus uidelicet cõ

petentibůs ſacroſanctis eccleſijs uel

monaſterijs reſeruᷣatis.ſi quis forte

prèdictis conditionibus obnòxius
aut ex geſtis negocijs aut ex quibꝰ
libet alijs eccleſiaſticis actibnibus

* * . obligatus obierit.
diſciolinaʒ agit decoloraris

ſortio ſorörie appellationis non de In auten. de monach. 5illu quo

Ce. Anc auͦtem quum

monachus factus hoc ipſo ſuas rei
Ooiñimnnes obtuliſſe mõaſterio uidetur
ſioprius teſtatus non ſit.⁊ ex inde iu
dicio eius ceſſante lege diſpõitur ut

ſi liberos habeat in quosaut nihil:

aut minus legitima portõe quoquo

modo dandi titulo contulerit. eate

nus ſubſtantie mõaſterio deſtinate

fũt añ clericatũ

b Septa.i. clauſa

c Fedus.i. nin
culum unel ꝓxi
mitas cõſangui
nitatis
d Coniugium.ſ.
maritorum

EeConuerſatiõe

fuit enim talis⸗

uerſationis hec-

uxor ꝙ nouit ſe

cum caſtitatẽ un

ſic ſuaſit ei ut eſ
ſet ſacerdos.
Autentica.
Pm AUAlto ma

gis cõiu

gia que ð nouo
facerent ut ſtatiʒ
ſubijeit ⁊ ſic nõ
corꝛigitur.l.ij.
g Peruenerit cã

tores ?7 lectores

Alſcendant. ſ.
cantores ⁊ lecto
res tertias nullo
modo cõtraht.
ut in cor. aũt. ?
hec eſt de mõa.
§S. ſi quis ãt. col.
ei.⁊ de nup.S.ſʒ
ſi quis col.iiij.
⁊ qũo opor.e.S.
nzʒ auũt. colla.ix.
Autentica.
¶ e Piſcopo
Hec ẽ ex au
ten. qũo oʒ. eo.
.F.quarta ? ĩ au
tẽ. e. Fp̃ſb yteꝛos
K Nullam .i. in
mona.ut in aũt.

qũo oʒ mo.uiue

re. F. non egredi
untur preſbyteꝛi
nero ⁊ inferioreſ

poſſunt habere

ſecum illas que
onmnem effugiũt
ſuſpitionẽ ut in

aũt. e. F. pſbytol

1 J gs plbf.

m Loci. ideſt

n Monachus.
ſecũdũ hec tẽpo
ra monachi ha
bebant propꝛia.

o Solitarie nite

Una cela ſo.

p Cenſibus aſcii

pti.ut ſui glebe.

q ¶Subiecti. l. i?ö

ti facti clerici
T Bona libtoꝝ
WPeculia. aſcri

pticiorũ que im

proprie dicũtur

—

BeNe —

—-☛ — ⸗

— — —⏑ —

—–☛ = ß S

– —⏑—

te

tol
bf.

16.
po

nis⸗

gite
in

ſi
be.

15

i

tu

peculia cum ſint liberi ſed qꝛ tpore harũ legum non erãt niſi ca
ſtrenſia nel quaſi ut.ſ.de inoffi.teſ.l.fi.unde pro puſillo patrimo
nio ponitur ut.ff.ad trebel.cogi.
Legibus.olim alia qꝛ quarta.⁊ hodie tertia ut inſti.de ſuc.libe.

F. ſed noſtra.
CLui.ſ. domino

u Eorum.ſ.cleri

corum.

X Conſtitutioni.
ut.j.de here. de

cu.l.iij.⁊ ar.S.e.
officiales .
y Forma. ita ut

ſine hr̃ de ðᷣcedãt

5 Lompetẽtibus
aduerſus domi
num uel patrem
a Reſeruatis cõ
tra eorũ bona uel
patronũ uel do
minü uel curiaʒ
b Predictis cen
ſibus uel prono
c Obnoxiusi.
obligatus.
d Beſtis. ab eis
.ſ. negocijs ecche
eActionibus.i.
obligationibus
ecx quibus pe:ue
nerunt actiones
nel. i. actionibuſ
Autenlica.

n Anc aũt

teſſate. ſ.
teſtario diuiſoꝝ
Aut nõ ceſſat.nt
.5S. aüt. ſi qua qᷓ
eſt contra uel Fʒ
Jo. i. ſi ceſſaue
rit. põt enim te
ſtari per illam 2
Hoc placet. uel hᷣ
per ülam coxigi
tur quum hec ſit

gdge monachis. il

la de ſanc. epiſ.
V. illud col. ix.·
dic hec uerba eẽ
Ir. non legis.

Accurſius

detrabatur ne quid contingat circa

liberos iniquum.
Bem.aa. Thome. pp̃ᷣ.
D ſimilitudinem taʒ epiſco
porum orthodoxe ſidei qᷓ;

preſbyterorum ⁊ diaconorum quaã

ij qui honorario titulo illuſtrem di
gnitatem conſecuti ſunt:per ſubſtitũᷣ

tos periculo ſuarùm ſacultatum cn

rie muneribus ſatiſſacere non utẽtu:
Dem.aa. Florentio.pᷣpᷣ.

J qua per calumniaʒ poͤſtn

latõ ſuper criminalibus cau

ſis apud competentem iudicem de

poſita exhibitiònis cã fuerit ſacꝛoſã
cte religionis antiſtitis.xxx. pondo
auri condemnatione publicis calcᷣ
lis inferenda:ut percellatur precipi

mus quinetiam omnia priuilegia qᷓ

ſacroſanctis eccleſijs coònſu garum.

gaut clericorum decanorum aut a

liorum eccleſiaſticorum cã legibus

ſunt prẽſtita itacta? atque illibataà
ſeruùari preterea iubemus ut omnes

clerici atq; monachi qui de ſuis ciui
tatibus ad hanc almaʒ urbem eccle
ſiaſtici negocij uel religionis cã pro
ficiſcuntur litteris epi cuiunuſquiſq;
eorũ iter faciens obſequitur muniti
adueniant.ſcituri ꝙ ſi cira hãc fidu
ciam acceſſerint ſibimet imputabũt

ꝙ non clerici uel monachi eſſe pu

In autentica de ſanctiſ.epiſcopia
SF. ſed neq; pro qualibet colla.ixx.

Cn. Allus epilcopuſ
inuitus ad ciuilem uel militarem iu

dicem in qualibet cauſa producatut

accur ſius. flo.
. Eatenus.i. uſq; ad ſupplementum quarte.

h BDetrahitur.etiã ĩ uia pꝛis ut.j.e.l.deo nobis prĩo.v.⁊ ĩ aũt.ut

nulli iu...ſi nero preter.ſed ar.ð.j.de do.iter ui.⁊ ux.l.res.
i a Dſimilitudinẽ. nã ſi curial ſiat epiſcopus uel preſbyter
prooteſt clam ſeruire curie per ſubſtituuum.
EK Honorario.ut qꝛ prius erat curial uel decurio.⁊ ex eodẽ titulo
eleci ẽ ad iiluſtrẽ dignitatẽ ſeraiet qdẽ ꝑ ſubſtitutũ.ſecus ſi dict⸗
decurio uel curial eẽt ĩ eᷣm uel pᷣſbyterũ uel diaconũ electus licet

boc uf̃ falſum.qꝛ curialis uẽdicat᷑ a curia ſi fiat clericus ut. S.e.l. ſi·

gs clericus.q ẽ ỹ.ſo.hec ĩ alijs curie allegaꝶ illa ĩ decurionibus.ł

curialibns m quoſdã.hoc nõ placet.al illa de cdlericis ꝗ ſũt.j.di

Aconẽ hec de illis ꝗ ſunt.S.ĩ eo ꝗꝙ dicit de cleuco.hodie tñ hec coꝛ
rigũt ꝑ aũt.j.e.ſed neq; curialem uel ibi clam. hic palã. ⁊ nõ erat

obnoxins. ut patet ſupra.e. officiales.

Illuſtr. ſeut hẽt eũ honorẽ quẽ hñt illuſtr̃s.ſʒ tñ ſiñ ad miſtꝛatõe

m Per ſubſtitutos.dic ut.S.e.quiſquis ⁊ ſub idoneos.
n Suarum. nt ſi ſubſtitutus male adminiſtrrte.
o ſ Iqua ꝑ calũniã.uere cognita fᷣm quoſdã iu dic pᷣſũptã ca
lũniã łqꝛ ñ ꝓbauit łqꝛ ðᷣſtitit ⁊c ſit pᷣſũpta calũnia.j.e.oẽſꝗ nbiq;
i. he. . . .ff. ð off. pfe. p.l.i... his cũabilis ⁊.ff.ð trãſ.cũ bi. .iĩ pſõa

p Poſtulatio.ideſt accuſatio.

S

q Exbibitõis.i.ut exhibeat᷑.i.pᷣſentetur apud iudicẽ ut rñdeat accuſatõi

r Auri.hoc ſi ciuiliter agatur.ſi crialiter tunc ſimilitudo ſupplicij uel ex

ar. ut. ff. ad turpil. ? ĩ priuaſ ⁊.l.ſi quis.S.fi.x.j.de accu.l.ſi.
ſ Calculis.ideſt rationibus fili.
t Percellatur.i.ut puniatur ille qui ꝑ calũniam poſtulauit eũ exhiberi.

u Quiĩetiã.ſ.pᷣcipimus

x Confugarum. ut con
uel exhibeatur niſi iubeat princeps fugientes ad eam ſecu
iudex autem qui duci uel exbiberi ri ſint ut.j.ð ijs quiad
imperauerit poſt cinguli priuationẽ ec. conſu.l. preſenti.
xx.libras auri eccleſie cuius esbus y Becanorum. ut. 7. 5.
eſt perſoluat executore poſt cinguli ti. i. decernimus.
priuationem uerberibus ſubdendo 3 Preſtita ſunt. ut. S. t.
⁊ in exilium deportando. i.ᷣpriuilegia.

a Intacta.in totum
b Illibata. in partem.
c Seruari.ſ.pᷣcipimus
d Adueniãt. forte nec

Mperatores alẽtini.⁊ Marci.
Palladi. pᷣpᷣ.
Abniam uenerabilis recor
dationis fabianus huius al

me urbis epiſcopus quum uenera

bilis ſynodi innumerabilium pene

ſacerdotum qui calcedone conue

neruut tanto ⁊ tali decoratus eſt te
ſtimonio ut Euthiches qui contra
ſenſeratꝰ cũ ſceleratis dictis ſuis ab
ò̊mnibus uno ore dàmnaretur. abo
leatur quidem Euthichetis damno
ſa memoria Fabiani autem lauda
bilis recordatio releuetur.
DSem.aa. NPalladio.ppÿ.
B gquũᷣod pauperibus teſta

mento uel codicillis relinqui

tur non ut in certis perſonis relictũ
euaneſcat.ſed omnibus modis ra
tum ſirmuùmq; conſiſtat.

AAperator Marcus Auguſt. Cõ

ſtantio. pᷣp.

Am clericis in iudicium uo

Rcat᷑ pateat epiſcòpalis audiẽtis
uõlentibus tamen actòribus ſi ac

tor diſceptationem ſanctiſſimi archi

ẽpiſcopi uoluerit experiri eminentiſ
ſime tue ſedis ecxamen contra catho

licos ſub uiro reuerendiſſimo archi

epiſcopo huins urbis clericos con

diſcedẽt de roma añqᷓ;
inſinuato iudici deſide
rio diſcedẽdi lniam cõ
ſequantur a dño papa
alioquin ĩdignationẽ
cõpetẽtẽ ſortiẽtur ut.j.
de decur.ſi ꝗs decuꝛio

e Putabũtur.⁊ ſi qua

eis fuerit iniuria ſacta
nõ uĩdicabitur ut cleri
corum.⁊ ſicẽ ar. qð ſi
quis uerberavit clericũ
intonſum nõ ĩcidit in
canonem ⁊ ſic ar.ff.de
iniurijs. Itẽ apnd..ſi
quis uirginẽ ⁊.ff.loca.
ſi quis ignorans ⁊ ad
hoc ꝙ hic de lais dicit
ſimile.j.de ijs qui la
tro. l. ij. . tribuni ⁊.j.ð

mã.pri.l.i.⁊ĩ auten.de·
ſanc.epiſ.. ĩterdicim

col.ix.⁊ qũo opor.e.S.
nõ alit᷑ col.ix.⁊ ut ditf.
iudi. S.nʒ aũt.⁊.j.ð of.

rec.ꝓ recto. ꝓuĩ.l.nlluſ

ſtitutos uel cõtra reuerẽdiſſimũ eco
nomũ tã de ſuis quã ð eccleſiaſticiſ
negocijs ſibimet noũᷣit expectãdũ catholicam.
W h ¶ Ab oibus.ſ. epis.
i Vno orf.cruciſige cru
cihge.pʒ ergo ut de ſi.ca. liceat publice diſputare ad reprobãdã prauam
opinionẽ hĩticorũ ut hic ⁊ notat.õ.de ſum.tri.⁊ fi.ca.l.iij.
k Damnaretur. ut infra de here.l.quicunq;.

1 Releuetur. ideſt memorie habeatur.

m i B quod pauperibus. euaneſcat alias deſiciat.
n Ratum. de iure.
o Firmum.ede facto. L
p Cõſiſtat fauore pieta ut.j.e.ſi qs ⁊.l.nulli.⁊.ð.ti.i.l.i.⁊.l.gnãli.ał aũt
ĩ cerij pſonis relictũ nõ ualet nt ĩſti.dele.S.ĩ ceri.⁊ de uſufruc.leg l.ꝗ pln
