Pdat chH 4 S npontt. ſolutum dedit primo ſuo creditori . ona herrklaria i
nſCro d Qire.priuilegium.quo preferiur alijs in actione ꝑſonali Excuſſis.ſeili .
mnſſunn ſnt.j.qui po.in pi.l.fi.F.ad hec. D C Excu is. ſalicet heredis.⁊ hoc ex noluntate.nam ⁊ contra bona:
1ſancnn 8 Ad enedem. teiliecf ſ g eguli iuri tem poſſet primo agi.ſed ⁊ quandoq; ex neceſſitate qu na tenen
ſernunin prinilegia. ſed ad fili aſi extraneum. ut. ff. ð regulis iuris.. cuntur frandari re ipſa ᷣm Aʒo.ſed hodie ſem Auum credſtores di
5 1 ios ſic non iure hereditario.ut.j.qui poti. innn pri. aut.ᷣ ſi debitor.lʒ illa de hypothecaria d per ex neceſſitate. ut.j.de
le pigno. ha. l. iduis.ᷣ 5. except. ? arg. ff. ſo. ma.l.etiam in pricipio d Actionibus. ſcili ehypoſhecaria dicat hec vo de reuocatoria.
s n Et nola hic priuilegia alia realia ⁊ nibus. ſcilicet pauliana caluiſians ⁊ in fact
tone⸗ z. ti. i.l Ananuio Alia nealea⸗ ar endte extimantur. nt diximus ſupra ſi in frau. patro.l.ij. acum. de quibus dic ut
S.ti.i.l.quanuis. Alia perſonalia ⁊ illa ex cauſa.ut.ff. tibi. i . „1.. J
HS 1 cauſa. ut.fj.de pꝛiul. e Si ubi.i·ad tuam leſionem. ſic ſupra de teſti.l.minuos.

In frandem. nel utrinſq;. uel unius ſecundum diſtinctionem.j. e.l. pe.
uel nullius ſi omnia donaſſet.nut.ff. que in frau.cre.lucius. .omnes.
b ſ A ſuc.abſtenta.ideſt abſtinuiſti.

c Data ſunt. a patꝛe.

d Nequeunt.ut ſupra de donationibus ante nuptias.l. de febus. x. j.l.

proxima ⁊ ſupra arbi.tu.
eum qui ⁊.ff. quibus mo.
pig.uel hypo.ſol.l.luciuſ.
eBocentur. ut ſupra ti.ij.
.l. eum patre.ſed hoc fſallit
in cauſa primipili.ut infra
de primipilo.l.i.li.x.
Probabitur. ut. ff. eo. l.
ait pretor. S.ſi quum muli
er. ⁊.l.fi... i.
g. [Apateꝛna a priua.
naʒ a fiſco ſecus in
caſu ut diximus ſupra.l.
pꝛoxima.
b f Alios alienatorum
a ðᷣſuncto. ⁊ ſic no.
non audiri aliquem alle
gantem turpitudinem eiuſ
cui ſuccedit.ut hic.⁊.s. de
ſer.pi.da.ma.l.ſi creditori
bus. nec ſuam propriam.
nt ⁊.S. de tranſ.l.tranſaciõ
ne finita. . j. de reuo.dõa.
cum proſitearis.⁊.S. ð re.
ali.non alie.l.uenditrici.
i Sno. ſtatu tempuſ
olim duorum men
ſium.nt.ff. de re iudi.l. de

fuerit geſtum:ea que in fraudẽm a
lienata probabuntur reuocabis.
Mperator Alexander. a.
Semproniane.
ſuccèſſione patris abſten
ta fuiſti: ob ea que in doteʒ
data ſunt conuenire te creditores
nẽqueunt quibus pignorata ĩ do
tem data non doͤcentur.niſi boniſ
defuncti non ſufficientibus in frau
dem creditorum dotem conſtitu
tam probabitur.
Mpr. Diocle.⁊ Maxi. aa.⁊
Cc.Acindi.
Jpàterna heꝛeditate te ab
ſtinuiſti nec quicquã in frau
dem creditorum ex bonis eius in
te iure donationis tranſcriptuʒ eſt
a priuatis cꝛeditoribus preſes ꝓ
uincie conueniri te non patietur.
Dem.a. Epathago.
Iliðs debitoris ei ſuccedẽ
tes ueluti in cꝛeditoruʒ frau
dem alienatoꝛum facultatem ꝛeuo

bitoribus.hodie quattuor.ut.ð.de uſutis rei indicate.l.ſecunda.
k Honis poſſeſſis paucis que non alienauerat. ⁊ dic poſſeſſis ſcilicet a

cꝛeditoribus.

lIIiẽq; diſtractis.ſcilicet non ab eis.ſed a debitore ut ſtatim innuit.
m Detracta.q.d.in titulo non lucratiuo exigitur ſcientia in eo cui aliena
tur. in titulo nero lncratiuo non.ut hic.⁊.ff.e.l.qui autem..hoc edicium
?.S.ſimili modo.quum ergo dos non ſit titulus lucratiuus.ut.ff.de act᷑.
⁊ obligationibus.l.ex promiſſione exigitur ſcientia accipientis.ut.ð.e.l.
ſecunda. ⁊ eodem modo diſtinguitur in re alienata in fraudem patroni.
nt. ff. ſi quid in frau.pa.l.i.F.dolum.⁊.S.ſi quis in fraudem.
n ſ Jactu ſolemni.ſcilicʒ ſtipulatione ⁊ acceptilatione.⁊ loquitur bec
lex debitori qui ⁊ creditor erat. Accurſius florentinus.

o Precedentem. dicit precedentem quantum ad eam qua poſtes

idem fraudator liberatus teneri cepit creditoribus. ideſt credito

tibus ſui creditoris.

p Fraudatorem.peſſime cantare nidetur hec lex.ideo dic quod ii

lum uocet fraudatorem qui liberatus eſt ex cauſa donationis cũ

ndl non habere notiſſimi iuris
eſt.
Dem. aa.⁊.cc. Criſt.
Gnosti iuris non eſt aduer/
ſus eum qui ſententia con/
demnatus intra ſtatutum tempus
ſatis non fecit nec defenditur bò
nis poſſeſſis iremq; diſtractis per
actionem in factum contra emp
torem qui ſciens fraudem compa
rauit ⁊ contra eum qui ex lucrati

uo titulo poſſidet ſcientie mentio

ne dẽtracta creditoribus ſuis eſſe
conſultum.
Dem.aa.⁊.cc. Menne.
J actũ ſolemni preceden/
tem obligationem peremi

ſti perſpicis aduerſus fraudatòrẽ

intra ànnum inquantum faceꝛe po
teſt uel dolo malo ſecit quominus
poſſit edicto peꝛpetuo tantum ac
tionem płemitti.

non ipſe ſed debi
tor ageret in frau
dem creditorum.ſi
cut enim quis ꝛe ip
ſa dicii fraudatus
ita ⁊ ille ad quẽ ꝛeſ
peruẽit poteſt dici
fraudatoꝛ re ipſa.
licet bona ſide acce
perit.⁊ ideo dicit
demnandum.j. an
num ⁊ inquantum
facere poteſt. nam
ſi malam fidem ha
beret tunc inſolidũ
ſecunduʒz Ir. ut. ff.
.e.l.i. primo ꝑenſo
nel dic apertius ſit
loquitur quum tu
liberaſti enʒ per at
ceptil.qui ex canſa
donationis tibi te
nebatur. tenet᷑ qui
dem libeꝛatus pau
liana inquantuʒ ſa
cere poteſt.quia ti
bi in tantum dãna
retur ut.ff.de re iu.

.l. inter eos.S.i.uel dic tercio quod nocat fraudatorem eum quiĩ
fraudem creditorum liberauit qni ⁊ ipſe tenetur hoc edicto actio
ne in factum.ut.ff.eo.l.i.in fi.primo.ñ.⁊.l.fi. in fine.⁊ poterit in
quantum facere poteſt teneri quando poſtea ceſſiſſe bonis. ut.ff.

dDe ceſſio.bono.l.iij.⁊ inſti.de acti.. fi.

q Annum. a tempore alienationis uel liberationis nt.ff.e.l.ait ſi.
.FF. annus.ſed poſtea in id quod peruenit.ut.ff.e.l.F. actio.

NPoſſit. hot caſu inſolidum tenetur quum pꝛo eo habeatur ac ſi

poſſet ſolidum facere.ut.ff.de reg.iuris parem.
ſ Permitti.ſcilicet creditori tuo.Accurſius florentinus.

Explicit liber.vij. Sequitur octanus.

H

Cpl
erclcis,
inic
ar in
cmhrini
Ech
(co.
M
lann
wiglano
niiri
Anannr
iſp inlnn

un rcio

pzoͤini
iniiint
ſerrec
a ten
Mlemden
iceqvo
wugen.
iudtont
Adcpin
griſ abor
Amllinz pide
cprlilttic.

(hbeiſelt

rdmsbebis
luthrlr.
hoſcckilbe
chrulnamno
ſpmnupzdu
unihubrſn

Auiinidn tf

Onnltiaft
(hmniche
mgtif,
öhtenns
itlciaaͤl
thes Ki⸗
ulſteino
ubona n

nquunrn
teſt nn
nſidenbe
neindolci
ruf
nimo zne
gpentisſe
n gunn t
ajpe
nier auſt
lonschie
tenei
beunsn
navan
otektqri
mun din
ſiereis
meunril
eclao e
.potenn
honis f⸗

Kelanß⸗

actio.
abennl

nne,

Explicit liber. vi i.incipit. octauus.

De interdictis. qꝛ poſſeſſiones de ꝗbus eſt dictum per intdicta

defendũtur.iõ de ijs põit.⁊ erãt interdicta forme 2 ↄceptiones vᷣ
boꝝ a pretoꝛe introducte que uerba hodie nõ ſunt ſed uim z au
ctoritateʒ retinemus.ut inſti. e. in prin. ?. j.e.l.ĩceꝛti in ſi. ⁊ dicũtur
quaſi inter duo

del. Erplickliber vij Incipit li vüi de
b Am interdictis Rubrica.
Pppo
mas. Mpator Anto. Euocato.
ĩ area J
agathãgeli arbo Aum propo
is erãt poite.qᷓʒ nis radicibꝰ
radices excreue arboʒꝝ in uici

rãt ſub fundam̃ na agathãge

to dom tne diſo li area poſit᷑
lutisq; iõ funda creſcentibus
mẽtis dom tua fundamentis
minabat ruinã. dom tue pe
nullũ auxiliuz ti riculũ afferri
bi cõpetere nide õp̃ſes ad exem
batur. qꝛ nec in pluũ interdictoꝝ q̃ in àlbo ppõitãᷣ hr ſi
terdictum de aꝛ arboꝛ in alienas edes iĩpendebit iter ſi
boꝛi. ce. de auo axrbor in alienũ agꝝ ipendebit gbus
plus uideretur. oſtèndit᷑ nec per arboris ꝗdẽ occaſio
nã illud interkli nẽ uicino nocẽ oportere: reʒ ad ſuam
ctuʒ duo capita

hʒ unũ ſi aꝛbor

edibus alienis ipẽderit ?⁊ tũc ſuccidi arborẽa ſtirpe pccipik. alid ſi
agro ĩpẽdet ⁊ tũc.xy. pedibus a terra coercetuꝛ. ſed neutn iſtoꝛnʒ
ba facie hʒ locũ.ſed tñ de eqtate ad ĩſtar illoꝝ intdictorũ deſicien

d

tibus directis uerbis dabitur utile interdictũ uel actio in factum
⁊ boc dicit hec lexr. accurſius. ä
In albo. ideſt ĩ libro ptoꝛis.i.in aliqua matia alba ut charta.
uel eboꝛe nel marmoꝛe.ut.ff. de.iur.o.iu.l.ſi quis id.
Propoſita hʒ. duo ſunt ĩterdicta hec de qbus hic fac m̃tioneʒ

quop pricipia hic ſuppõit ſicut ſi aliquis allegãs legũ capita pro

leg. ĩſpiciendã qᷓ uerba. ut. S. de lib.p.l.iij. It ꝙ de ſimilibus ad

ferret. ⁊ ſunt abo.⁊. ff. de.arbo.ce.l.i.in pn.⁊.ꝭ.deinde ait pre.
Oſtendit.i.ex m̃te quoꝛũ colli. ⁊ ſic no magis mentẽ ſiue cãm

ſunilia ꝓcedaĩ.ut. ff. de leg. ſe..l.nõ pñt.ꝙ q;uis circa arboꝛes
cedendas notemus.hʒ tñ generalẽ inſpectionẽ ut unðcũq; ſit red

ditũ intdictũ ad ſilia procedeẽ poſſum. ʒ. . ut ar. ff. ar. fur.
ce. at ſi plures.S. i.⁊.ff. ad exhib.l. theʒaur. It ⁊ no.ubi eſt ſilis e

8S

quitas ⁊ ſilie ius ſtatui debere.nut ⁊.ff. ad.l.aquił. illud.
er arboꝛis.nõ ſolũ per aliq; perſonã uł alienã pecudem.
Rediget. ſed qᷓ actione propõita? ?. utili itdicto ð arbo. ce. quũ
directũ tm in duob caſib locũ hẽat. ł actõe ĩ fem̃ qð ĩ ideʒ recidit
ut inſti. de ĩterdic. 5. f l. ſubſidiaria. ut C. de ſacroſan. ec. ſancim
loffõ iudicis.ſʒ oppõe aut hic agathãgelus plãtauit ʒ foꝛmam.
leg q ẽ.·ff.ſinin regũ.l. fi.⁊ tunc nullaã penã meret᷑.ut.j.ad.l.iul.ð
adult. grach.?.ff. de aqua plu.ð ar.l.uicinus. aut 3.⁊? tunc conſtat
ꝓrſus uellendũ ſʒ ᷣ. non eſſe attẽdendũ qlit plãtauerit.qꝛ ⁊ſi ʒ

ema legis plantauerittñ puto habere locũ legem iſtam.
i

p Reſes in eum. ſ. inuitum.
Ex ĩtdicto ĩ quo faaliꝰ uidet᷑ nedũ ex alia cã. ut. ff. ð iur. o.
iud.l.fi.niſi in caſu. ur.ff. de fideicõ. lib.l.ñj tm.ð.artiſiculião.⁊ dic
ut ibi ⁊ ſic innit eſſe leuioꝛẽ ĩterdictoꝝ cognitõʒ. Itẽ qð hic diẽ eſt

uey niſi ratiõe repuẽtiõis alð contĩgat.ut qꝛ ð poſſeſſiõe ibi recon

neniai. ut 1.S. ð ſen. aũt. ↄſeq̃nt.ł niſi de ↄſenſu ptiũ ut.ff. ð iudi.

l.l. . ij. in Pn. uel niſi poſſeſſio ſit ibi uel lʒ ſit alibi uis tamen fuit

ibidem facta. ut. . ubi de poſ.agi.oʒ.l. i.

iNcerti.agit unus ).aliũ poſſeſſoꝛio ⁊ petitoꝛio an retinẽ

de ut ſi ego agã uti poſſidetis ⁊ rei uen.ſñ poſſuʒ ꝓpter or

dinẽ et qꝛ mihi ↄrius. Itẽ ʒ cõmodatariũ łſimilẽ utroq; ag ⁊ ñ

ſuʒ grius ⁊ tñ ñ poſſuʒ ratiõe ordis.ĩ recuꝑãda ⁊ adipiſcẽda pla
nũ ẽ. It agere uiciſſiz alter poſſeſſorio alt petitoꝛio ⁊ tẽ an retinen

de. nt ago rei uẽ. ð. cõmodatariũ ⁊ ipſe nti poſſidetis aſſerens ſe ñ
modatariũ.⁊ nõ poſſuʒ ppter oꝛdinẽ.łago uti poſſidetis ⁊ ipſe

cõidi.idẽ ĩ recuperãda ẽ exẽplũ ut ago unð.vi.tu.cõidi.idẽ ĩ adipiſcẽda

ut. S. t.i.l. fi. incerti.ĩmo ĩcerti. ut ⁊.ð.de rei uẽ. l.ordinarij.⁊.õ.de ap.l.i.?

ff.de acqui.pol.l.exitus.accur.flo.legũ doctoꝛ.

lOꝛa.ſiue ab eodẽ hec duo iudicia.ſ.petitoꝛũ ⁊ poſſeſſoꝛiũ ꝓponantuꝛ

ſiue ab uno unũ.⁊ ab alio aliud eõ ꝓponat.ut ago ĩ rẽ ð.ð tentatoꝛem.iu
uti poſſi. ulago cõidi.
tu uti poſſideij. qð cõi

equitatem rodiget. di.ẽ petitoꝛiũ. ut.ff. de
Mperatoꝛes Aalerianus. ⁊ Gal euict.l. ſi mancipiũ... ſi
lienus.aa. Maſſe. cõidi.Si vo un õ aliũ

Reſes prouincie in eum qui uti poſſi.⁊ rei uen.õ cõ

eiuſdem prouincie non eſt modatariũ. Itẽ in ũde
nec ex interdicto poteſt cogno/ vi. ⁊ adipiſcẽda plana
ſcere. ẽSʒ gd ſi agaz petito

Mperatores Diocle. ⁊ Maxi
mianus. aa.⁊. cc. Pompeiano.
pᷣõp̃. ſeſſiõe agẽ ueli. ut. S. ut
NRNcerti iuris non eſt ortà poſ ã deſunt aduo. partiuʒ
ſeſſionis ⁊ propri?᷑tatis lite l.i. ⁊.ð ui ⁊ ui.ar.l.cũ fũ
prius poſſeſſionis decidi oporter cj. . fi. Cöſuluit tñ lex
quẽſtionem competentibus ctioni ꝙp' ð poſſeſſione agã
bus ut ex hòc ordie facto ð dominij ut. ff. ð. ẽi uẽ. is g ĩ rez.
diſceptatione probationes ab eo qg m Proprietatis ſi de

rio im:ꝶ. iudex ñ hʒ

de poſſeſſione uictus eſt exigantur ꝓprietate ⁊ poſ.qᷓratur
interdicta aũt licet in extraordina bus cognoſcẽdũ erit ð
rijs iùdiciſjs proprie locum non' ha poſ.⁊ poſtea ð ꝓprieta
bent tamen ad exemplum eorum te. ut ⁊ ordie iſto fuato
quũ ſr̃ poſ.ſentẽtiatum

ðMU fuerit ꝓ altero alter ni
bilomin admittit᷑ ad q̃ſtionẽ dñij ſi rẽ uẽdicare uelit.ſ F in hoc erat graui
or e ↄditio ꝙ ab ipſo ñ ab alio ꝓbationes dñij exgẽt. Dixerit aliquis
quũ de poſ.ſepius q̃rat ꝑ itdicta nũqꝗd ĩ eis ſeruabit᷑ antiq̃ ſolennitas.
qð ſi ↄtigat uix ⁊ cũ magno ꝑiculo puẽi᷑ ad dñij q̃ſtionẽ quũ poſſeſſoꝛiũ
oporteat añ adiĩ:⁊ rũdet᷑ ceſſar ſolẽnitatẽ ad exẽplũ extraor.⁊c̃.
n ¶Queſtionẽ. Jo. aʒ.⁊. H.itelligũt quocũq; mõ ð poſſeſſione agat ſiue
itdicio retinẽde ſiue recupãde ſiue adipiſcẽde.ut hic 7. d.l.oꝛdinarij cuʒ
alijs cõcor. ꝗbus obſtat.ff. de vi. ui. ar.l.cũ fundus.S. ſi.ubi dic pẽdẽte
iudicio petitoꝛio poſſe agi ĩtdicto.vnde ui.Sed reſpondẽt qð ibi renũ/
ciauit petitorio.qð nõ uidet᷑ ualer quũ dicat pẽdẽte.qꝛ ſi renüciauit ergo
ñ pẽdet.uel dicũt ꝙ pẽdẽte petitoꝛio prio ĩchoato põt ĩtentari poſſeſſo
riũ.ſed eõ.prio moto poſſeſſorio ñ põt ichoari petitoꝛiũ prio pendente:
⁊ hocẽt mõ rñdent ad ſecũdã obiecionẽ de decretali.ex de cã poſ.⁊ ꝓ
prie. c. paſtoralł. Tertio obſtat eis.ff. de acꝗ.poſ.l.naturalit᷑.S.nihil.ubi
dicit ñ denegari intdictũ uti poſ.ei q ceperat rẽ nẽdicare. Sed rudẽt ce
pat agef nẽdicãdo neſciẽs ſe poſſidẽ.p ea pleni iſtructſe poſſidẽ cõpe
riẽs ꝑ filiũ łſeruũ põt experiri itdicto łdicũt ꝙ ſuerat uici i uendicatiõe
cepit ergo agere ĩ rẽ ⁊ egit ⁊ uict᷑ ẽ.unde ſola poſſeſſiõis qſtio poſtea agi
tur. Tu dicerf̃ potes diſtinguẽdũ intiterdicta retinẽde pol.ſ uti poſſidet᷑
Tc utrobi.⁊ ſimilia ĩ ꝗpus hũt locũ pᷣdicta ĩterdicta recuperãde ⁊ adipiſcẽ
de poſ.in ꝗbus poſſet ſimul utrũq; ĩtẽtari:⁊ rũde argumiis pᷣdictoꝝ.⁊ al
lega ꝓ te.ut nõ.ff.de iudi.ſi de ui:

o Actiõibus.ſ.loco ĩtdictoꝝ ↄpetẽtib. utſti.de iterdic.S.fi.l.i.ↄpetẽtib ĩ

tdictis ut ſiqdẽ de acqꝗ.poſ.ſit qſtio decidit iterdicto quoꝑꝝ bõꝑ ułquoꝝ
legatox.ſi vo rcupande tũc unde ui.ſi retinẽde tũc uti poſ.łutrobi uel ð
aqᷓ quoti.⁊ eſti.ul ð itinẽ actuq; puato łde uia. Itẽ ↄpetẽtibus actionib
ſ. ciuilib ſʒ ↄditiõe ĩdebiti.ut.ᷣff.de.ↄdi.inde.l.ĩdebiti.S.i. Itẽ ↄditione

triticaria. ut. ff. de ↄdi. tri.l. ij.? hoc ʒy Jo. 7. aʒ. ſʒ nos tm ad retinenda

adepta. ſed qũo quũ poſſidẽti nulla det actio. ut.ff. uti. poſ.l.i. .. interdi

ctũ aũt hoc: q. ueꝝ ẽ alia qᷓ illa q̃ loco eſ iterdicti petit.ſ. in factũ ul triti
caria Iſimilis.⁊ ſic de alijs poſſeſſorijs retinẽde poſſeſſiõis dicas.

p Hoc ordie.ſʒ qd ſi agat petitoꝛio ⁊ amiſit an poſſeſſoꝛio agere poſſet

poſtea: &.ſic ut.ᷣff.de acqui.poſ.l.naturaliter. .nihil.

q Exigantur. ut. ⁊.ff. uti poſ.l.i.S. ho at.⁊ dic exigant᷑.i.petant᷑.ñ.n.ſunt
cogendi lʒ alias uerbum exigendi neceſſitatẽ iportat.ut. ff. de. le.iij. fidei

commiſſa.ꝭ.ſi.rem. accurſius.

r Interdicta. dixerat agi ↄpetentibus act. i.ↄpetẽtibus ĩterdictis.ſʒ qũo

quũ ñ habeant hodie locũ: ꝶ. intdicta autem ⁊c.

ſ Judicijs.qualia ſunt hodie omnia. ut inſti. de interdic. . fi.
t Non hñt. l. cũ ſolẽnitate cũ q oli ꝓponebant ſine ſolennitate uerborum
antiqnoꝝ tñ aliquoꝝ ẽt hodie ꝓponũt ſicut qlibʒ actio.łalij dicũt ea bo

die nõ ꝑpõi ſolẽniter łñ ſolẽniter ſz actio ĩ faciũ tm̃ loco eoꝝ. ut inſti.e.
Li

ſe ĩtromitter an de poſ

iün ſ. ⁊. .l. ꝓx. ultio tũ hic no.regularia ĩterdictoꝝ prio poſſeſſ. oꝛiũ pri
uſq; petitoꝛiũ ĩtẽtet. ut hac.l.ſco ꝙ ſub eo. iudice ut. ð. ð iud.l. nuli. Itẽ
ꝙ oĩa pſonalia ſunt lʒ ſint ſcripta in rẽ ut.d.e.l.i..ĩterdicta oĩa. Itẽ ex
omni ĩterdicto orit util actio in factũ ut hic.⁊.j.l.ꝓx.⁊ inſti.e.i fl. Iẽ ĩoĩ
itdicto ueniũt fructus p litẽ ↄte.ut. ff.e.l.iij. Aeʒ in nullo ueniüt ante li

tẽ. ↄte.niſi ĩter dicto.vñ

ni.ĩ quo ueniũta die ex R.—
pulſiõis. ut.ff.de.ui.? res agitur. „.
ni. ar. l. i.ĩ pri. F. ex die. Mper. Archa. ⁊ Hono. emilio.

Itẽ omne ĩterdictũ põot pape. · ,
utiliter ꝓponi directis Iquis quodlibet interdictum
vbis deficiẽtibus ut.ð. eflagitet ruptis ueteribus amba
e.l. i. It nullũ iterdicti gibus intra ipſa cognitionuʒ auùſpicia
ĩfamat.ut.ff.vñ ui.l.ne actionem exprimere ac ſuas allegatio

q; vñ ui. Itẽ ĩ nullo uiu nes iubeatur proponere.
dex ſe ĩterponit niſi in “ .
hoie ſue guſcie u.e. Quũorum bonorum. li.

l.ꝓx. It qðlibʒ pt etiã

hodie ꝓpõi.ſed ſine ſo Mpatoꝛes. Seuerus ⁊ Antonius

lẽnitate ⁊ nullũ cũ ſolẽ? aa. Juſto. . L .
nitate. ut hic. ⁊.j.l.ꝓxi. Ereditateʒ eius quem patrẽ
a Res agltur. ideſt daĩ᷑ tuum fuiſſe dicis petiturus
actio in factum. iudicibus qui ſuper ea re co

gnituri erunt deſide intentionis alle
ga. Quamuis enim bonorum poſſeſ
ſionem ut preteritus agnouiſti:tamen
interdicto quorum bonorum non ali
ter poſſeſſor conſtitůi poteris quaʒ ſi
te filium defuncti eſſe ⁊ ad heredita

b ſ Igs. abagibus
ſcilicʒ ſolẽnitate
uerborum ſublata.
e Auſpicia.i.ĩitia. nam
ueta ꝑ iſpectionẽ ⁊ gar
ritũ auiũ ſingula nego

cia ĩcoabãt. uñ jm Jo. tem uel bonorum poſſeſſioneʒ admiſ
dr̃ auſpiciũ.i.augurin ſum probaũüeris.
quũ ẽ ĩẽtũ qd eueiat.⁊

Mpera. Siocł.⁊ max.aa.⁊.cc.
ſic h̊ qs obtiner̃ dẽat ⁊
fac̃.S.l.ꝓx.⁊.ð.de foꝛ
mul.l. i. .iij. 1
d Quoꝝ bonoꝝ.ĩtdictũ quoꝝ bonoꝝ utile ↄpetit heredi.directũ bonoꝝ

poſſeſſoꝛi ſi nil ſit uſucaptũ.ut.ᷣ ff. e.l.·. qð duplicit itelligi põt. ſcʒ qð ille ꝗ

poſſidebat ꝓ herede uſucepit iuſto erroꝛe ĩterueniẽte loco tituli.ut ar. ff.
ꝓ lega.l.iiij. ⁊.l.fi.uel ille q ab eo emit ⁊ ſic poſt nſuc.ceſſat hoc ĩterdiciũ
c etiã petitio here.⁊ ſic tollii triẽnio ſiẽ res mobilis ſi uero ĩmobił tunc.
x.b xx.an.tollit᷑ ut.S. ð edicto diui adri.l.fi.ĩ fi.⁊.ff.de pet.here.⁊ nõ tm̃.
F. ꝙ ſi ꝓ ẽptoꝛe.ſed ubi ñi habʒ titulũ uel ꝙ pro eodẽ ſu poſſeſſor tunc.
xxx.an. durat petitio hereditat.ut.S. de pe.bere.l.herediiat᷑ ⁊ no.Fm Ir.
ꝙ intdictũ quoꝝ bonoꝝ habʒ cõe cũ pet.here.qꝛ utrũq; de uniuerſitate.
Itẽ utrũq; õ eũ qꝙ herede lpro poſſeſſoꝛ poſſidet.ut.ff.e.l.i.⁊ ñ reddñit᷑
aplius quã ſemel ut in petitione here.ſed hoc ñ placʒ p.l.ff.de pet.here.
lʒ minimã.eõ differũt qꝛ hec ad poſſeſſoꝛẽ ila ad proprietatẽ. Itẽ datur
direcio bonoꝝ poſſeſſoꝛi. ntilit᷑ uero heredibus ſᷣm Ir. It nota hoc int
diciũ ? ſequẽs ſumũt nomina a pricipijs edictoꝝ in ꝗbus ita continebat᷑
quoꝝ bonoʒ illi ex edicto meo poſſeſſio data ẽ ⁊c.ut.ff. e.l.i.in prin.

e h Ereditatẽ. dic caſuʒ ꝙ filius Ticij emãcipatus ab eo preteritus

petijr a ptore. ð. tab. ⁊ habuit facta fide pᷣtori ꝙ filius erat Tecij
uidebat᷑ ei hoc ſufficere ut hona hẽat.nec ſit opus agere int᷑dicto. ſed ſe
cus ẽ qꝛ hec appellatio bonorum poſ.notat ius ſicut q̃libʒ bonoꝝ poſ.ẽ
ergo bonoꝝ poſſeſſor ñ ãt poſſeſſor bonoꝝ uel poſſidens bona donec
ꝓbauerit iudici ſe filiũ teſtatoꝛis eſſe ⁊ ad bonoꝝ poſ.ſe adm ſſuʒ a pᷣtoꝛ

die ergo bereditatẽ.i.poſ.hereditariaꝝ reruʒ nã ad incoꝛpoꝛalia nõ dat

ut. ff. e.l. ſecanda. accurſius.
ſPenturus.per intdictũ quoꝝ bonoꝝ.ut.j. ſubijeit in quo ſummatim
cognoſcitur an ſu heres uel bonoꝝ po. Sed ſʒ.H.dic petiturus pet.he
re. directa. ſi ẽ heres de iure. ciuili uel utili ſi de iure pretoꝛio quod ueruʒ
eſt.ſed non per legem hanc. .
g Judicibus.no.iudici fidem faciendam nõ aduerſario.ſic.ff.de proba.
quinquaginta. accurſius.

b BDe fide. ꝓbãado te filiũ defuncti qð utiq; allegas. ut.j.ĩ fi.hꝰ. l.

i Bonox pol. ᷓ.ta. que preteritis dat.ul unde libeꝛi ut dicũt quidaʒ.qð

non placer.ſic ergo erat emancipatus. al ipſo iure non naleret teſtmn. ut
inſti.de exhere.li.in prin.

rum poſ.acceperis a pretore. ut. ⁊. S. de ĩof.te. l. ij.

k Conſſitui poleris.ut habeas rerũ corporalium detentõm q;uis bono

Filiã eſſe. ne hoc pbate ? ĩpoſſibile.ff.ð ↄdi.⁊ ðmõ.lucius v.
ſ ẽ ĩpoſſibile ſʒ ñ ẽ ptãtiua tal ↄditio.ut lego tibi.x.ſi ꝓbaueris te
filium Ticij eſſe. kdic ñ eſſe ĩpoſſibilis ſʒ difficil. lñ ẽ poſſibile ut
uere ꝓbet ſed ut p̃ſumptiue ſic.qð qualit᷑ probet habes.S. ð car.
edic.l.i.⁊.fl. de iis ꝗ ſunt ſui uel ali.iu.l.filium. ⁊ de in ius no.l.

pat᷑.⁊.l.qꝛ. Sed
quũ hoc ꝓbauit
marco. „ quũ petijt bono
J ex edicto ſoꝛoꝛis patruelis rũ poſ. q̃ꝛe ꝓbat
. ĩteſtate ſine liberis defuncte re nũc quũ agit int
cte petita bonoꝛuʒ poſſeſſione que dicio ⁊ ſic bis: ĩ
ſiſti ſucceſſionem ac negocium inte ſpõdẽt quidã q;
gruùm eſt:que quum moꝛeretur eius ꝓbat nüc ſe pro
fuerunt ſecundum interdicti quoꝛuʒ baſſe tũc ut ar. S
bonoꝛum tenoꝛeʒ ab ijs qui pro he de ijs qui ue.e.l
rede ulł pro poſſeſſoꝛe poſſident: do oẽs.tu dic ꝙ ple
lo ue malo fecerint quo magis deſie ne ⁊ nũc ꝓbat ſi
rint poſſidere: tibi rector prouincie ĩ dubiũ reuocet.
reſtitui efficiet. Nã ꝙ priĩo pro
bauiti ñ fuit in fi⸗
M. Archa.⁊ Hono.aa. NPatro gura iudicij lite
no Vica. cũ alio ↄt.⁊ non
Onſtat uirum a bonis inteſta tã plene cã cogni
te uxoris ſuperſtitibus conſan ta. ut. aꝛ. fl. ð bo.
guineis eſſe extraneum quum pru poſ.l. be. 18. l. i.
dentium omnia reſponſa ⁊ lex ipſa l. filiũ. 5. ſi gs. it
nature ſucceſſores eos faciant.ergo ⁊Z ſi ꝓbaũit tẽ.ſ
iubemus ut omnibus fruſtrationibꝰ mñ ꝓbauit ) iſtũ
amputatis per interdictum quoꝛum iõq; ⁊ nũc ꝓbʒ.
bonoꝛum in petitòꝛem coꝛpoꝛa trãſ ut. ff. ð iur̃iur. l.
ferantur ſecunda actione proprieta idẽ ẽ. Itẽ prio ñ
tis non excluſa. fuit ꝓnũciaũ eũ
cẽ filiũ. nã ſic ſie

ff. de liis ag.l.i.S.fi.ſed tanq; ſilius fuit admiſſus. Siue ergo p

ñ ꝓbauerat ſiue ꝓbauerat dẽt ꝓbare nũc. ꝙ ſi ñ fecit. pinde babei
ac ſi nec prius ꝓbaſſet ut.ff. de bonis liber.l.ſi filius..quũ filius

itẽ ꝗ per ſe adiuit hereditatẽ ſi poſtea conueniat poſſeſſorẽ debet

probare ſe beredem.

m Agd hereditatẽ ꝑ hoc pʒ ꝙ dat et ei ꝗ de iure ciuili admittitur. 1

ſed ntiliter non directo.ut.ff.e.l.i.

n Probaueris. hoc ſi non eſſet in poſſeſſione filiationis.al. ſi eſſet
non haberet neceſſe hoc probare.ut.S. de probat.l.non nudis.?

ff. de queſtionibus.l.i.. ad queſtionem. ꝛ.ff. de probat.quidam.
ueʒ dic qualiter ad bonoꝛum poſ.quis admitiitur olim ⁊ hodie.

ut hẽs.S.qui admit.ad bo.poſ.pñt.l.plłt.⁊.l.il.

o ſ Jevx edicto.quo uocantur agnati.
p NMatruelis. nate ex patruo.ut inſti de gradibus cogna. 5.
q Recte. quum nemo te precederet.
r Integrum eſt.i.non finitum pacio nel ſnia.

ſ Poſſident etiam rem ſingularem. ut inſti. de interdictis. .adi
piſcende. ⁊. ff. de pet.bere.l.generaliter 7.l. lʒ. ſed ar. contra. ff. e.l.

i. F. fi. ac.
t¶EBnſtat eos.ſ.conſanguineos repulſo niro.ut ⁊.s.unð ni
n In petitorem. agnatum nel cognatum.
x Corpoꝛa.nã ad ĩcoꝛpoꝛalia nõ datur.ut.ff. eo.l.fi.c.
y Non excluſa. quia uxor aliquas res uiri poſſederat tanqᷓ ſua
que in conſanguineum tranſferuntur. ſalua repetitione niro. niſi

ipſe uir in coniinenti uellet dominio probare quum conueniiur in

terdicto ſecundum quoſdam. Alij indiſtincte eum non audiunt

in poſſeſſoꝛio quominus in petitoꝛem tranfferatur prius. ut dixi

mus.S.locati.ſi quis cõdictionis.⁊.S.de edicto diui.adri.l.i.
ʒ Quorum legatorum. qꝛ hoc interdictum eis cõpetit perſonis ꝗ

bus ⁊ ſupius.ideo eo pᷣmiſſo hoc ſupponitur.quod datur aduer
ſus legatarios ⁊ eoꝝ ſucceſſores ſua auctoritate legata occupãtes.

a h Eredi. dic caſum Ticius inſtituit patrem tuum beredem
⁊ hereditatem exinaniuit legatis ⁊ fideicommiſſis legatarij

fiIes ſibi legatas ſua auctoꝛitate poſſident.petis conſilium ⁊ do.qꝛ

ilti

ipefi

7
ii; 4
etitiſ be
writnicun
l enkn.
ſeliſeg⸗al

e.

.
erni ae
ſuuröint,
gili ni

oloi ſnir

deloibſo
tte oniſa:
Oricrtoed

s ytis

Un panent u
hiſſeloſt
iniczre
ttno.
Eleicined
nibheii dis
icrtoto
ſienscſece

iklegtaniu
iboeinterdic

Omntchlſedt ib
pretunctod
fürmanoſ

Mirpnuo⸗

4

ſationſn.
likoert

phipoſcſo

Ein ſpou d
nprcentiſt

Mpimdicn
n buhiret

mnlezohr

niſmhutſin
ſtifgende
Aimkͤt
“ irili
Upſiſenn

ncili⸗

Crrlihobe⸗
eNig te n
Pkiuſt⸗

üethii

ſali tcäii
iichiſi
uam,
1

itud
lanäi⸗

leging
We
hinöpi
negdin

Doditgci

ponmir
ſſeüieur
elsrie
e ue .
netnitne
Nigin

diuitiſtzir⸗

Gar icger
iotn

tileriͤggt
alt a föde

poflſd

.flüſigt
1ſgiitti

gbant
opt ticqg
Kdüfi .
ii Niti

ſutprüictid

iiſlü niſc

ſa berſiu.

ſus. Gteeg)
iſotinstti
flius Kifin

r poſchht

liutoniti
bat.non iht
depoobttgin

giur olnthodr

Judtmntn

le rdetſ4
ſdirconnſ⸗
zm rtuͦni

colaH

oſchn ui⸗

rrrrnn

potes ager ĩtdicto quoꝝ lega.⁊ poſſefſionẽ reꝝ adipiſci.ẽ᷑.n. h it
dictũ adipiſcẽde poſſeſſiõis.ut.ff. e.l.i.ĩ p.⁊ ſic q̃rta potis retinẽ.
b Scripto.ſʒ ⁊ hᷣdi hůdis.nt.ff.e.l.i.F.hoc ĩtdictũ:ſʒ ⁊ ab ĩte.ut.
5.qñ. d.l.c.l.fi..ð.ſi qs õiſſa cã.t.l.fi..ff. ad.l.fal.i.i.S. ad eos.
c Exhauſta. ultra dodrãtẽ ut.ᷣff. ad.l.fal. l.i. in prin.

d Proſpec ũ eſt

ut. d. l. ad. le. fal.
2 inſti.ad.l.fal.
in prin.
NVon doſentien
te: ſi eni pſẽſiſſet
poſt aditaʒ a ſe
hereditatẽ ñ ha

Qnoͤrum legatorum. Ru. üj.

M. Biocle. ⁊ Max. aa. cc. Latie.
Erẽdi ſcriptò ſatis idonee le

ſucceſſio probetur per quarte

beret iterdictim retentionem pròſpectum eſt. unde ſi
ſecus ſi ante. ut. legatarius uel ſideicommiſſarius
ff.e. l. i. .: ꝙ ait noͤn conſentiente patre tuo quem aſ

Ptor. ſeueras teſtatori ſucceſſiſſe ⁊ bono
BDetinuit.ñ ate rum poſ.accepiſſe relicta ſibi legata
ſz ſua auctoitate. uel fideicommiſſa detinuit ſecundůʒ
g Secũdũ ſemẽ ſententiam ĩterdicti quod aduerſus
tiã. ſola enĩ ſnĩa legatarios ſcriptis heredibus pro
hodie locũ hʒ ſo poſitum ẽ oblata ſatiſdatiõne quaʒ
lẽnitate omiſſa: preſtari oportet in poſſeſſionem te
b Satiſdatiõe.c? Cconſtitui ut ita retentiòne ↄpetẽti uta

dãdis legat᷑ ſi ð ris experiri potes.
beri patuerit. nt „ —. , R
Hᷣ c.ff. e.l. p. . fi. AUnde ui Rubrica. iiij.
¶ Coõſtitui.te õʒ re . ,
pete. a3. no . q; M. Biocle. ⁊ Max. aa. The.
hic loꝗt qĩ nec ð Ectẽ poſſidenti ad defendẽdꝗ
ſierit hĩs ẽẽ dñs poſſeſſionem quam ſine uicið
qð nen ẽ er toto
hiz cõis res eſſe ce

pit e legatarij ut. ff. ad.l. fal. plautius. ſed ſi hoc ẽ ergo niðt
ceſſaꝛe hoc interdictũ:ſiẽ ĩ mort᷑ cãẽ donatione:ut. ff. e.l.i.. ſi quis
ex mort᷑ cã:ſed ⁊ ibidẽ ⁊ alia rõ qꝛ donatio tradit᷑ a defuncto. uñ
magis a defuncto qᷓ; ab herede uidetur legatarius occupare.
k ¶Retẽtione ergo ſi de falcidia ſi ↄq̃rit hĩs ñ bʒ hoc interdictũ.ſᷣm
P. qð nex puto.ſʒ ñne ſuũ ius amiſit legatarius occupando⸗ ut
5. de lega.l.ñ dubiũ.q ẽ j So.h̊ añ aditã hĩditatẽ occupauit ibi
Ppj.⁊ ſic et ñ obſtat.j.t.i.ſi qs ĩ tãtã.nec illa ↄq̃rebat᷑.necedictũ Di
uli Marci. l. ſo. ut ibi. it adhuc S. ff. ð excep. do.l. dolo ſʒ illa ĩ pe
litorijs hᷣ ĩ poſſeſſorijs.łſo.ut dixim.ð. locati.l.ſi qs ↄductiõis.
IVñ ui. ſupioꝛa duo itdicta ſunt adipiſcẽde poſſeſſionis.hoc ãt
E recuꝑande.nt ĩſti.e..adipiſcẽde.⁊..recupande.⁊ ſumii iſtð no
men a prin.iterdicti.ut.ff.e.l.i.in prin.ac.
m r Ecte. ſʒ ſine idẽ ⁊ ſi ñ recte: q. ſic.ut.ff. e.l.i.S.q ni a me.ſub
audi ergo h̊ maxie.łiõ dic recte qꝛ recte poſſidẽti ſempꝑ lʒ ñ
recte ñ ſemp.ut ſi inaſit ⁊ ĩ ↄtinẽti expellat᷑.nec.n.lʒ reſiſter.ut.ff.e.
l.iij. eũ igi. Ipõe pri.l.cũ fi.q dicat recte lʒ. Alij dicũt recte.i.nõ
ui.ñ cla.ñ pcario qð ñ placet. Alij recte qntũ ad illũ q uult expel
lere poſſidentẽ ẽt ſi ab alio nicioſe poſſideat nec hoc placet.
n Ad defendẽdã. ad uĩdictã ñ Iʒ. ut.ff. ad.l. acq.ſciẽtiã. .q cũ alit
It deſendẽ dicit ẽt ſi fuperet ĩ ↄtinẽti.ut.d.l.iij..f.e. F. eũ igitar
⁊.l.q poſſeſſionem.

o Sine uicio.hoc expõe illis modis ut mõ dixi.S.e.t.l.recte.

p Mogeratioe moderamẽ circa tria attenditur. Primũ. ut ſi ar
mis iferat᷑ niolẽtia ⁊ armis repellai ſi ſine armis ſimili mõ repella

tur. ut. ff. e.l.iij. F. cũ igit. ſunt ãt arma.nt dr.ff.e.l.iij.in prin. Se

cũdũ ut in ↄtinẽti flagrãte adhuc maleficio uiolent᷑ iuaſoꝛ repellat᷑

ctã. ut. . ?. d. l. ad.l. acq.ſciaʒ. S. q quũ alit᷑. qð ſemp preſumit᷑ fieri
ad defẽſionẽ ſi ĩ ↄtinẽti fiat ʒ Ja.ſene.ut.ff. ad.l.acq.ſi ex plagis
Ftabnarius. Sʒ Jo. S. ex e. . ⁊ ex qlitate facti pſonax preſumit
ad uidictà ład ultõʒ. qd.n. ſi bũil ⁊ abiecta pſona me de poſſeſſio
ne expellat ⁊ eũ ui repellã:ẽte ad ultionẽ ñ ad deſfenſionẽ uideoꝛ fe
ciſſe ʒ io.ſʒ ꝗd ſi ꝓ uiolẽto parat᷑ ẽ aliqs ſatiſdare de poſſeſſione
reſtimẽda ĩ ↄtinẽti ⁊ oĩmoda ſatiſfactiõe?certe ad ultõʒ fieri nir.

itẽ qð dixi ð prio moderamiĩe qd ſi pugn nni plus qᷓ; enſis ali

ꝑcutit: &e. defendat ſe enſi ꝓpt ĩeq̃litatẽ niriũ.quum ui ui repellere

ge falcidia ſi exhauſta legatur

oĩa iufa ꝓclamẽt. ut.ff. e.l.i... uñ ni. x.ff. ð inſticia ? iuf. l. ut nim. 7.8. qñ
Iʒ uni.ſine.iud.ſe uid.l.i.itẽ nũqd neceſſe ẽ ut bus pcutite expectes ꝗdaʒ
ut ia. ꝙ ſic. ut. ff. ad.l. acq.l.ſi ex plagis.. tabernarius.⁊:ff.ſi qdru. pan.
fe. di.l.i.. quũ arietes.tu dic ꝙ ſufficit terroꝛ armoꝝ łiactatio pcuſſiõis.
ut. ff. e. l. iij. . armati.?.ff. ad.l.acqui.l.ſʒ ⁊ ſi quẽcũq;.⁊.j.ð ſiccarijs.l.

is ꝗ nec obſtat. 5. taber
. narius.qꝛ qð ibi dicit
tenebat iculpate tutele moderatione culpã.n.⁊c.ñ not.cãm.
illatam uim propulſare licet. quaſi hoc ſit neceſſe.ſʒ

Idem.aa.⁊.cc. Alexandro.
Ypulſos reſtituẽdos eſſe intet
dicti exẽplò ſi nec dũ ãnuůᷣs ex
ceſſit certiſſimi iuris ẽ:⁊ heredes tẽri
i im̃ quantũ ad eos peruenit.
Idem.aa.⁊.cc. Alpie.
Vctõritatẽ uobis reſcripti noſtꝛi
tenende poſſeſſionis quam uos
per uiolentiam adeptaʒ profitemini
ↄmodari nimis iprobe poſtulatis.
Dem. aa.⁊.cc. Ugino. .
I de poſſeſſibne ui deiectus es
eum ⁊ legis iulie uis priuate re
um poſtulare ⁊ adinſtar interdicti
unde ui conuenire potes quò reum

factũ qr ſic euenit. nã ⁊
ñ uerberatus poſſetui
repellere.ſʒ quũ dolus
dolo ↄpẽſet᷑:⁊ cpa cul
pe.ut.ff. de eo ꝑ quem
fac.eo.l.fi. .p.⁊.ff.ſo.
ma.l.uiro.Quero.ſi te
hodie expuli tu me p
annũ quaꝛ ñ ↄpenſetur
dolus: .qñ ĩ ↄ:inẽti ĩ
fert᷑ uiolẽtia qĩ unuʒ ſa
ctũ reputat᷑.qð nõ ſic ſi
ex ĩtuallo.ut.⁊.j.ad.l.
iuli.ð ui.pu.l.ſi qs.nã
⁊ ſi tibi hodie faciã fur

cauſam omnem preſtare in qua ſru tũ tu mihi cras non cõ
ctus etiaʒ quos uetus poſſeſior per pẽſatur.ac.
ipere potuit non tantum quos pre q u ꝗ pulſos. i. ex
do percepit.uenire non ambigitur. pulſos.

Mha. Conſtanti. a. ad Terculli.
Nuaſor locorum pena tenea
tur legitima: ſi tamen ui loca

r Exemplo hoc pro
pter ſolẽnitatem dicit
ſic ⁊.ð.de actiõe emp.⁊
uen.l.expulſos.
ſAnn utilis.ut.ff. e.l.

i. Fannus.⁊ hocde ijs que ad uiolentũ ñ puenerũt.ſed de ijs qᷓ puene

runt perpetuo tenetur.ut.ff.e.l.i.in pri.⁊.ff.cõi.di.l.cõidiui.S.iul.ſcri.itẽ

hoc ueꝑ ẽ in agẽdo ſecus ĩ excipiẽdo.ut.j. ð excep.licet.⁊ ẽ ratio.ut.ff.

t¶ Pernenit .ut hic ff. e. l: i. fi. .l. ij..ij. in prin.ſed poſt litẽ cõ.contra

defunctũ inſolidũ teneni heredes.ut.ðS.ne ex delictis defunc.l.i.

u a Vctoritatẽ. poſſeſſionis quã foꝛte ⁊ ueſtraʒ dicitis ut bona ſit du

bitatio uel diſputatio.

x Poſtulatis.non enim in alicuius iniuriaʒ ſunt priuilegia concedẽda

ut hic ⁊.ff.ne quid in loco publico.l.i.S.merito.⁊.j.de.emãci.l.nec auus
⁊ ↄceſſa ñ ualẽt.ut.S.de pᷣcibus ĩpa.of.quotiẽs.⁊.l.nec damnoſa.

y ſ Ide poſſeſſiõe.de poſſeſſiõe deiectus agit intdicto ciuilit᷑ ſʒ ccima

liter. l.iu. ð ui.puata ſi ſine armis ut hic.ſi uero cuʒ armis. tunc.l.
iul. de ui publica. ut ĩſti.e.. ꝗ at. ⁊ q;q;ᷓ dicat᷑ priuata. iñ publicũ crimen
ẽ.ut.ff.de publicis iudi.l.i.

3 Quo.iſ.interdicto.
a Potuita tẽpoꝛe deiectiõis ut ⁊.ff.e.l.i.S.ñ ſolũ at᷑.⁊.S.ex die.⁊.ff.de u

ſuĩ. l.uideamus.S.itẽ ſi ui.⁊.. intdicto. Sed qd ſi res ĩtererat eo modo
pẽs inuaſoꝛẽ quo erãt ĩteritiua penes Illũ:q. tenetur inuaſoꝛ. ar. ff. e.l.

pe. ?.l.ſi ui a me.⁊.õ.qdð me.cau.l.i.Sed .ff. qð me.cã.ſi cũ ex. ð. ꝙ ſi

hõ. So. ibi ſatis ẽ eũ teneri ĩ triplo. It adhuc ur ꝙ de tali ĩteritu ñ tene
tur.qꝛ ad id ñ tenẽtur qð hꝛet poſſeſſoꝛ ſi ñ fuiſſet deiectus.ut.ff. e. l. i. F.
qui at.ſed intellige ad minus.ut tenẽtur pᷣdo ð fructibus quos pcepiſſet
actor.ſʒ actor ñ percepiſſet inboneſtos. ergo iſte non tenetur de ihoneſtis
quod falſum eſt. ut no.ff. de rei.uen.frucius.⁊ de pet.her᷑.l: ancillarũ.S.
ſʒ penſiones. Accur.

b i Nuaſoꝛ. heclex nec ueti iure nec nouo ur̃ habẽ locũ Aeteri non
ut ff. e.l.lij. 5. c igit. Lerciũ utad defenſionẽ ñ ad ultionẽ ułuĩidi

ꝓpt principiũ qꝛ nulla pẽa erat intdicti.ſʒ ⁊ ſi eẽt. eſſet pᷣtoꝛia nõ le
gitia.nouo nõ. ꝓpt ſinẽ.qꝛ ẽt cũ pena hodie tenet᷑.ut.j.e.l.fi.Ad hoc di

cas q ueti iure itelligat.⁊ dic qꝛ ẽt ĩ intdicto erat pena.ſ.de fructibus pci
ppiẽdis.⁊ in oĩ eo qð ad uiolẽtuʒ ñ pueniſſet pena dico ex parte ſoluẽtis.
ſicut ⁊ al.ff.ð eo p quẽ fac.l.i...ſi ples. It ⁊ legitia dẽ quũ ius pᷣtoꝛium

ſit uiua uoxiuris ciuilis.ut.ff. de iuſticia ⁊ iure.l.nã ⁊ ipᷣʒ. at᷑ dic.in fi.
·

cũ ſine pena teneri ad poſ.ſ.petitoꝛio ꝑ rei uẽ. nã nullũ poſſeſſoꝛiũ locuʒ
hẽat tali caſu iure ueteri. ſed hodie.nut. ⁊.j.e.l.fi. Itẽ nono pt᷑ intelligi ut

pria pars loq̃tur ʒ legẽ ſiqs ĩ tãtã. Fa ſʒ legẽ cũ qᷓrebat.ut itelligas illam
cũ qrebat ꝙ nõ agitur. niſi ad poſ.ñ uero ad penã aliquã. nelpria oe

.

1

” J htizſone
de pẽa legitima ſi criminalit agitur fa ut dicimus mõ loquatur fm legeʒ polla.ſy ibi rõe pupilli accuſabat hic at dolo malo occupabat. ut em
cu ᷓrebatur. uł loquitur pria pars ſʒ legẽ.j.ꝓxi.meminerint.⁊ his trib ar. ff. de js anr uricel ntoren idet ve ptes nt bente aptel ätioes it⸗
modis loqtur iure nouo.? Fʒ oẽs ñ ob. dicta lex.j. eo.l.fi. Allij ſoluunt q ſ as in tantã. haͤc. . iuide rre te . Kkian i oen ind
ꝙ bic ſine dolo credẽs eſſe ſuã.ibi doloſe ĩuaſit. uel hic petitoꝛio ibi poſ . q̃ f̃t. pria dicẽ de ꝑſonis iei ne uſc; uluc⸗ et; Ae gl iſii
ſeſſoꝛio ag. uel dic ꝙ bec lex nil noui ↄſtituit ſed ſolum dicere uult gs ſit ſionem ⁊c. Secũda de rebus ĩuaſis uſq; illuca ela 8 e Rutlli
luaſoꝛ. ineo. qð dicit uaſionis uſq il i,
eſtiui debʒ.ſ.petitoꝛio „„ . , „₰
rechud e dle in pri. eadem inuaſiſſe conſtiterit. naʒ ſi per matur his eatenus ſubuenim coae⸗ a polle anan ah
inaſoꝛ. c. q.ſ. alicnius errorem aut in curiam domini loca nôn atterat damno culpa temerita caem gli
a en⸗ b aliis poſſeſſa ſũt.ſine pena poſſeſ tis aliene:ſed ilico quidem poſſeſſio na qñ erat dĩs ĩ a
Patellanez auocn ſio deſtunn debet. ei a quo eſt ablata reddatur curato naſor. Quinta —– ut
ſime di legleimna pega Apr̃s. Gratia. Valentinia. res autem uel tutores eterna depor qũ nõ erat dñs i ioi
6 miiis leo bus ni P fect tatione punitos bonoꝛuʒ quoq; pu dic ergo ſigs ⁊c. Gne
quũ mliis legibus uio Theodo.aaa. Penerario. pfecto none nud lium Olh
