ſicẽ.ubi ẽt pũii ſi ſibi nõ ſol datũ ñ tm̃ petitõʒ ſi ãmittere certum eſt. H diſtigaui ã ſe offerat
uat quũ poſſit.⁊ ĩſti.ð excu ſz ẽt ipſü ſibi poſſe ſoluer̃ ñ ãbigit. Mpres. Conſtant. ⁊.Cõſtãti⸗ ẽt ad tutelã vlł ñ ar.
tu. F.it᷑ pꝑ.⁊.j.ð ĩ liteʒ.dã. Ad Baſſum pᷣſectum uꝛbis. ff.ð condi.⁊ ð.hec
tu.l.fi.⁊.ff.ð admi.tu.l. ita In autẽ. ut. bi. q. obli. phi. ſe ha. Nuniuͤerſis litibus placet cõditio. Iẽ ꝗd ſi ð
at. F. ðbitõi ſʒ hodie ↄ.⁊ ſie res mi...ſed ali quis. : ſfi pᷣus puberẽ iuſtãz hẽe pſo biũ erat ei ſingulil
t at.mĩoris.q̃ ẽ ut hi nã niſi iipoſito decreto aut admĩ anis.vr̃ ꝙ ꝓ ãnis
qui obli. ꝑ. ſe. ha. . ly ſi gſ. CON. m Inöris d̈bitoꝛ vlis ſtrãdi pꝛimonij gẽa aut ĩlitẽ fuerit gs ſuit tutor aĩttat
Auurtentica. cui mios tẽt ãtfs mioris ꝓhibet a curatoꝛ dat ut iuxta pcedẽtia nie Sbuũ ꝓ ſeqũtiba
S m Inoris. ðbitorf curatõe nã ⁊ añ curatoꝛ ſi mĩoris pietatis ſtatuta legitie iniciate litis reaſſumat.ut.ff.de
D ſz qd ſi ẽ ĩ modi crèditoꝛ efficiat:ñ ſiñ diũcto cuꝛa agitata ĩ iudiciis ↄtꝛovᷣſia finiatuꝛ. cõdi.⁊ ð.l.pr̃...i.
ca qᷓtitate ðbitor: .nõ ꝑ tore admiſtrabit:hòc ãt ab ſitio uł Mopfs Aal. Gra.?. Theo.aaa. alij diſtĩguũt ðbeat
b ꝓhibei.ar. ff. ð excu.tu. ꝓbet łiuret ſe creðꝛ miorẽ obliga Eutꝛopio.p,. ex ſtipulatõe l lega
Al.nõ tm̃ in pri.⁊ ð uẽtre ĩ tũ:l res eꝰ hr̃e:nã ſi taceat actõiſ ſu Arà toꝛ adoleſcẽti oꝛdinal to.ut p caſu rem ꝑ
ſpi.l.i.ĩ fi.⁊ ð pig.ac ſi ꝗs ſtinebit iãcturã. It ſi öbitoꝛ tace pꝰ ĩcohatã litẽ ñ pt᷑ ſub pᷣtex dat qiĩ una ſtipula
cF. i. ð le. tu. legitimos ibi at nec ꝛdibitõ?᷑ nec alia ſolutõẽ tpᷣr tu ſpãlis curatoris a ſe noĩati aut tio ſit Fo ualeant pᷣ
maxie ſi modica ⁊c̃. It᷑ xci curatõis iuuat᷑ ſed ⁊ſi ceſſionem litẽ ↄteſtatã deſerere aut ab admi dicta qꝛ plura ſt᷑ le
pit᷑ mr̃ ⁊ auia ut.j.ti.i.aut᷑. advſus minorẽ ſuſcipiùt nec poſt ſtratõe ſe ſubtꝛahe?ẽ. M. Hono gata. ar. ff. ð dona.
ad hec. It qd ſi rẽ mioris curã qð depoſitã ea pittit uti.nec XC. Theo.aa. Menaio.ppᷣ. cã mor.l.ſenat.S.
poſſideat uł eð mĩor rẽ ei⸗ vo his ꝗ ceſſit agere dʒ quũ i legẽ Emg atuũ ulteriꝰ ꝓcedat fi. Itẽ qd ſi ↄditõa
uñ rei uẽ cõpetit int eos vvᷣ omiit lʒ ceſſio ꝓ iuſtiſ cauß ſcã ſit lñtia pleni ðᷣſignam ne pr̃i le ðbitů ẽ: gee idem

ſic. qꝛ gnãlr dicit. alij excipiũt teſtãriã. q fides ⁊c.ut iſti.ð ſatda. . i.x. f. dici contrarium quũ oẽs tẽantur.ut. ff. ð ſol. ꝙ ſi forte. . i.
ð cur. ſu.l. ſi farioſo ĩ fi..s.ð epiſ.au.l.ð creatõib .ſʒ certe eað rõe datũ Derbet. ſic. ſ.ne liceat poten.l.i.⁊ ſecunda.
ex iqſitõe dʒ excipere.qꝛ eius fides ẽ approbata. ut iſti.ð ſattu. . i. ſic tſ Q ſororis conſtituto.ſ.a lege. .
ĩ ſolis legitis æ datiuis ſine iqſitõe bret locũ bec at ꝙ cõcedebat. .. un Batus. tu qui es auunculus ? datus es a iudice ul iteſtõ
ñß6 pria plʒ. ut oẽs teſtãrios ↄpbẽdat. nec ob. qĩ uideaĩ fides approbata minus ſolẽni. ⁊ nota hic legitimam ſuperare datiuã regulaꝛiter ſI-
c⁊a, q; illud ym ẽ q ad ſatdatõeʒ. uitãdã nõ qꝗ ad ea qᷓ hac cõſtitutiõe di fallit. ff. de tel. tu.l.ſi quis ſub. condi.
cũt.quũ nec tũc h̊ cõſtitutõ fuit cogitata. It ex eo ꝙ excipitmr̃ tm̃ ⁊ auia x Jura.ut.j.quibus.c.tuto.hñti.l.licet. . .
ut. j. ti. . at. ad hec relinꝗt ĩ oĩb alijs loꝗ.ar.ut ĩ at.ð nõ ali.S. ut autẽ. x c Vratorẽ.al tutorẽ.adiungi.i.aliũ nel actorẽ uel curatorẽ
coll.ij.⁊ vr̃ expᷣſſum ĩ cor.S.⁊ hoc dicimunus. uel tutorẽ qꝛ lʒ regula iuris nõ ſit ĩpedimẽto q mius bũti
k Qreditor.ꝗd ſi male adiſtrauit.⁊ ſic faciẽ ðᷣbitor.uł eõ ð ſuo ĩpẽdit ⁊ curator. curator del ut.ff. de tu. ⁊ cu da.l.uẽter.S. i.
ſic faci ẽ creditor:ꝶᷣ.i talib nõ hʒ locũ hᷣ at.ſʒ qũñ obuẽit tutori hr̃ditiss 3 LTeq;,ſ.priorem curatorem.

.çêòẽU 5l rr .

eMedio poſtqᷓ.cepiſti abeſſe donec.feuertaſtt. ſi. hic ſolum teſtaͤrijs tu. eas qꝛ ẽ ſenſus. l. legttimitranſuerſal es. ſuperio
gii b. Debueras añqᷓᷓ abeſſes.⁊ hoc ſi neceſſitate ipediebatis ʒ quoſ res autem admittuntur. nt olun in cor. h autẽ.ibi hoc enim ſeruãtes ⁊c̃.
4 1 dã. tu dic.etiã ex uoluntate dũmodo aliqua iuſta ſit cã.ut hic. ?.ff. ⁊ bene probatur in nouellis e.ti. rJ”G
de admi.tu.l.decreto.⁊ facit inſti.de cur. F.fi.?.j.eo.l.curator ⁊ de xx Auie.hoc ẽ nouum de ania.mater etiã p.l.codicis ad mittebatur.
tl tu. ?2 cu.qui ſatiſ.non de.l.ij. Accurſius.florentinus. VOrdinem. quum primo mater. fo auia admittattſſur..—
n ¶N uniuer 5 Tutelam. an ideʒ in cura
ſal ſil. niſi ĩ poſ r ʒ tore. quod uidetur. ĩ aut.
d ſeſſiöe momẽtaria Vtèlã admiĩſtraꝛ uirile te maio: eſt tunc demũ petende uuu utt ſine phi.ma... qꝛ uero
. vt. ð. qui legiti. pſo. muno ẽ ⁊ ultra ſexum ſe tele ius habeat quum tutoꝛ uel te multam. Item eadem ẽeg
el, momentarie. nmfE;mmine infir mitatis tale ius uel legitunue eſucnteul senge ten ins aſe 85
f AJuſtaã.1.litigandi officlum eſt. uilegio a tutela excuſetur: u ſpec ar. j. ad. l.fal.l. f. Yem aut
nt. fl. ð re iudi.l. ac Mpfs. Val. The. ti genere ſummoueatur: uel nec ſu llla ut ſine prohi.ma. gene
ta. F. contra 2.5. ſi c. Arch. Laciano. pßÿ. is ſiquidem pro animi aut corpis raliter ꝓhibet a tutela 70
i aduerſus rem iu. Ritrẽs que ailſ uiris tutelaz ualitudie adminſtrantis facultati cura creditorem ⁊ ðpitorẽ
ucd. cũ ⁊ minores.⁊.5. aaagummiſtrãdoꝝ negociorũ i li bus idoneus inueniatur. Qõð ſi ſe minoris ſic ergo ⁊ illa ut ſi
tun qui legi.p.l.ij. beros poſtulãt priuſquam ↄfirmâ mine tutelas refugerint ⁊ pꝛeopta ne probi.⁊c̃. generaliter vr
ih Gratia. puta da tios officij talis ĩ eas iuẽ eueniat fa uerint nnptias tunc demum uir il excipere.ut ex illius ↄtextu
ta uenia etatis. ut ? teantur in aãctis ſacram̃to pᷣſtito ad luſtris pꝛefectus urbis accito pꝛe euidenter apparet.ſ.ut ſine
u õ. de tẽp. in integ. ſecũdas ſe nuptias ñi uenit᷑̃. Sãe tore qui ꝑtiendis tutoribʒ pꝛeſidet pꝓbi.⁊c.⁊ probatur ĩ autẽ.
unt reſti. ea. FÄeil. in optione huiuſmodi nilla cogit ſiue iudices qui in pꝛouicijs iura r ð filijs ante do.ĩſtru. na. F.
ofen fStatuta. hac. l. ſed libera in conditiones quaſ pie ſtituunt de alio oꝛdine per iqſitõʒ cũ oĩb'.ſed ar.contra.j. de
lin g c AVrator. cõ ſtitimus uoluntate deſcendat.naʒ dari defenſores minoribus iube cura.ſu.l.cũ repudiare.ſed
öhe cõ. .j.ð ad ſi maluerint alia optare matrimo bun. pooleſt dici corecta p illã. ut
tls mi.tu.l.fi. ĩ prin. nia tutelam filiorum adminiſtrare ððð ſine ꝓhi.uł in curatore fu.:
ngi b- n E. pzimoni non.debẽt. Sed ne ſit facilis i as In auten. 8 heredi. ab inteſta. 5. ſpãle ulal cẽ nõ poterat.qꝛ
bini ai.ſ. priua poſt tutelam iure ſuceptam irrup ex bis collinon. forte mĩor erat.⁊ ſic prima
faitet te rei ceſaris. naʒ fi tio bona eius pᷣmitus qui tutelam 2D —. placet opinio. S
ſub⸗ lcalis nõ excuſatur gerentis affectauerit nuptias ĩ ob CO R. m Atri ⁊ auit iimm s Permittimus.non ergs
ifſde ut. ſ. de excu. tu. l. ligationeʒ uenit᷑ ⁊ teneri obnoxia oꝛdinem tutelã etiã ante agnatos cogitur.ut hic ⁊ in.l.ij. ibi
ſ coloni que eſt Z. vł rationibuſ ꝑuuloꝝ pᷣcipim:nẽ qd ſubire permittimus ſi inter geſta ſane in optione ⁊c̃.⁊ in.l.ſ.
tthen hic de pPpetuo ibi incurioſe ne quid fraude depeat. nuptijs alijs ⁊ ſenatuſconſulti vẽl circa prin.⁊ in autẽ.ut lice.
ellgr de tẽporali colono ais illð adiũgim ut mir ſi eta leiãi auxilio ðnũciavit ſoliſ teſtãrijſ ma.⁊ a.in prin. coll. viij. -
umg Aui poteſt ſe remo ZA½munid dixerint 3. Item nü
ſione nere a cultura. Äuid legitima uel datiua
lan; .i Alium. ut militem.ut.S.eo.afmate.nota quod his caſibus ipſo videt legitima ut.j.ad tertul.l. oẽm.eg datiua quum legitimi per legem
all iure non tenet datio.ſed qñ poteſt datus ſe excuſare tenet decretũ codicis eaʒ pᷣcedebant.nt.j.l.ij.⁊ fi.in fi.preterea lex non dat niſi ſe offe
one. niſi le excuſet hic ⁊ſi uellet non poteſt.⁊ facit.ff.de iure ĩmu.l.ſp.S. rat.ut hic colligitur quod non ſic in legitimis.ut.ff.ð le.iij.l.legitimos.
,K coloni.⁊. I. conductores. Item nõ hic quod quidã nõ poſſunt eẽ preterea non compellitur nec periculum patitur ſi non ſuſceperit.ut hic
dloo tutores niſi teſtãri.ut ecce Fui.ut.S.e.in ſeruili. IRẽ nõ municipes. colligitur.quare poteſt dici non eſſe legitimam nec eſſe datiuam ſed ex
iden ut. ff. de tu. ⁊ cu.da.ab his.l.iij.⁊ de tel.tu.l.tutor. traordinariam.niſi dicas legitimam.i.ſcedᷣm legem a iudice datam.ſʒ vi
k ¶Nancupatione.i.nominatione. detur legitima.ut in auten.ð here.ab inteſ.S.ð his colł.ix.⁊ in auten.p
zde QAnñ mſr tutele of.fũgatur quod qñq; ꝑmittitur.ut.j.e. l.ij. L.iij. ſbyteꝛos.õ.de epiſ.⁊ lleol.
ſie regulariteꝛ non. ut.j. e. l. prima. bpb Inter geſta. i. coram iudice ? ſcriptura inde facta.
ond m t Autelã.ð offm.ut ⁊.ff. de teſtãria tutela.l.iur̃ nr̃o. niſi a Cc Aelleiani.⁊ oĩ alio auxilio.ut in autẽ.ut ſine prohi.ina..qꝛ uero.que
r prĩcipe ipetret.ut.ff.de tutel.l.fi.⁊ facit ad.l.ff.de re. iu renuntiatio quo ad mr̃imonium nõ ualet.ut predicto.S.ſed quo ad uel
le ris.l.ij.?⁊ ð poſtul.l.i..ſexũ.⁊ de edẽdo.l.pe.⁊ ad nel. lei.ſic ut.ff.ad uel.l.ſi.S.pe.ſed quibus prodeſt hec renuntiatio quũ pꝛo
ſu; l.i. . S. de arbi.l.fi.⁊.ff.de ſta.ho.l.in mult᷑.ſʒ õ.ff.de neg.g.qui a nemine fideiubeat ſed pro ſe ar.S.ad uell.l.ſi mater in prin? ꝶ.quum ð
liẽa. SF. ;c;. ſed ibi non fuit tutrix.licet pr̃ eã rogauerit ð filijs. bitoribus pupilli promittit pro pupillo intercedere nidetuꝛ.ſed quõ eis
ſſe n m Altres. poſtulãt.a pricipe ul p̃ſide ꝓuicie.ut. fl. ð tutel.l. f. abſentibus facta iudici pꝛoderit:ꝶ.ſi actio queritur ex ſtipulatione iudi
un o CLonſfirmatio.i.anteq; firmiter poſſit gerere.per decretum cis abñti multomagis replicatio.ut ſi pꝛoponat nell.ꝛeplicet aduerſariꝰ
bo. ut in auten. ut hi. F. l.. ðð ⁊ creditor de renunciatione.ut.ff.rem pu.ſal.ſo.l.non quaſi. Itẽ ↄ huic
p Actis.in ſua prouincia.⁊ ſic ẽ.S.ð his qui ne.e.l.ij. autẽ.C.de procur.l.alienam.ſo.hic ſpeciale.
ut. q In eas. ſcllicet nup. Gerentis. muliere. d Teſtaãrijs.quid ergo ſi ipſa cum alio data fuit in teſtamento.uidetur ꝙ
ſ. rVPrrecipimus nt.j.q ca.pi.ta.l.ſi mĩ. ⁊ ĩ at.ð nup. .ſi at᷑ coll.iiij. ipſa non debeat confirmariuel dari tutrix.qꝛ teſtãrius precedit quũ di
tis ſMaior. eſt. ut. j. de legi. tu. l.ſſii. cas eam datiuam non teſtãriam. ⁊ quum dicamus conſirmatum tutorẽ
6 t Idoneus.quum nõ ẽ idoneus nõ uidet eſſe. ut.ff. ꝙ cuiuſq; uni a iudice datum nõ teſtãrium.ut nõ inſti.de tutel. . fi.⁊ per.l.ff.de uer.
iͤ uer. l.i. F. quidẽ.⁊ nõ ꝙ ꝑ antenticas hic poſitas hec.l.cornigitur ſi.l.lege.⁊ in auten.de defen.ci.ꝭ.interi.ſo.quidam de plano concedunt
zn in multis. primo quia hodie non eſt neceſſe principẽ adiri. ſecun eum repelli hoc caſu.ſed. H.docet eam admitti.⁊ quod hic dicit quod
t do quod non opontet eos iurare.tertio qꝛ non maiores penas pa teſtarij eam repellunt loquitur qñ ipſa non eſt data.pro pꝛima opinio
tiuntur. ut hẽs. ᷓ. de ſecundis nup.autẽ.ijſdẽ penis.quarto qꝛ bo ne ẽ.ff.ð teſ.tu.l.iure noſtro pro fa ẽ in cor.ibi ðfũcti.nãq; ⁊c.⁊ hoc pla
die legitimi nõ precedunt eam ⁊ ſic. cet. Itẽ quid ſi ſola ẽ data:ꝶ.nõ eſt tutrix.niſi a iudice cõſirme:᷑.ut.ff.ö
Sequitur auten. matri ⁊c. que eſt in auten. de here. ab inteſta. F. ne. g. qui aliena.. qᷓq;ᷓ. ʒ aʒo.alij dicunt corrigi per.l.hti.⁊ ſic dicunt
6 ex his.coll.ix. SS Autenticc. tutricẽ datã 1teſtõ. uel dic ibi non fuit data tutrix.lʒ pr̃ eam rogauerit
a Atri. legitime uel naturali.ut in auten.nt ſine ꝓhi. .i. ĩ 8 filijs ſʒ ſi daret᷑ nõ cõfirmaret.ut ex illa datione.ſʒ qĩ nõ eẽt data da
m ſi. F. .j. e.l. fi. in fi.ſed quid ſi eſt mã ⁊ pr̃ dicunt pᷣferri hr ꝑ hãc at.Fʒ quoſdã.prima placet.ut ſi eſt data cõfirmet᷑.ar.in cor.ibi
: patrẽ qĩ legitimũ. ut in.l.ij. ⁊ fi. in fi. Itẽ quid ſi ſint auꝰ defuncti nãq; uolũtas ⁊c̃. nec ob.ff.ð te.tu.l.iur̃ noſtro qꝛ hoc caſu ſit
T auia.dicunt ambos adittendos quũ nõ ſit cantum quod auia pꝑ correcia. Itẽ quid ſi datus ẽ a indice tutor matre ĩgnorante.uidetur nõ
. legitimos repellatur. ſed quid ſi erit mater ⁊ anus.preponitur au tenere datio qĩ perperã ſit de retum interpoſitüũ. ut ar.ff. de re.e magis

paternus quum ſit legitimns. ſʒ ſi pater ⁊ auia equaliter admittũt

quum llle ut legitimus illa ꝑ autẽ.admittitur nec ob. quod dicit i

J. ſi es alienũ,⁊ de tuto.⁊ cu.da.ab.ſcire oportet.⁊.S.qui da.tu.poſ.l.
ſi ſororis.ſed contra eſt.ut ar. ð.ð cõfir. tuto.iſiut ꝓponis.qᷓ oria vi.
.. 7 P

Kcſtare. getiam legitimis aſcẽdẽtib.ut modo nõui I glo. legite vyᷣl nãli.

Sequit at: ſacm que ẽ ut ma.de.⁊ cre.J. ſi.

Autentica.

8 Acramentum.non exigitur. de nõ nubẽdo ⁊ ſi corrigũtur iu

K¶ ra que d icunt id exigi.ut ĩ.l.ij.⁊.l.ſi.⁊ in auten.de nup.. ſin
B antem tutelam æ alia
h Nuptijs.ꝗd ſi al. uxora
ta ẽ: u.i ar. in at. de reſti.

Z ea que pa..i.⁊ in auten.
de nup. 5. ſin autẽ. coll. iuj.
X A tutela. ſzʒ ad quos redi

bit H̊ caſu. dic ad datiuã in

ſtar. ei q ĩ locũ ſuſpecti uel

remoti dat᷑ c. ut. ff. ð te. tu.
l.ſi ꝗs ſub cõ. It ⁊ iſamet

dr. ꝙ petat. ut.j. qb ca. pi.
ta..1. penul, ĩ at. de nup.
§. ſin autem tutelU.

d Cautela. na fs mariti ſui
⁊ ſue ſunt obligate ſilis ut
j.l. Fa. ⁊ ĩ dicto at.ð nup.

Eſin autem tutelam.
Segꝛ alia at.ex eodẽ cor.
ad bec E. Autentica.

8 +/ bec min idẽ

A iitelligo ĩ ania ?

ano ꝙ affectöls

rõ ſuſpicionẽ remonuet.nt.

ff. ð ꝛitu nup.non ſolum. F.

Durãte ſec ĩ alio tutoꝛ.ut
SI AIvpater cõſtitutiõʒ

plura.

tutoribus eas pꝛecedẽtibuſ legitis

AX datiuis poſtpoſitis defüti naque

uolũtatẽ pᷣpõi uolumus:pᷣter has
autẽ alijs mulieribus ſterdicimus
officium tutele ſubire.
In autẽ. ut ma. de. ? cre. Kfi.

CoI Acm q5 nõ exigit

ſed ſẽcũdis nuptijs gctis explli eã
à tutela ↄuẽit ſalua minoribus oi

alia pꝛout iuꝛil.eſt cautelä.
. In at ut ma.debi.⁊ cidi .ſi.

CohR. a D bec aſi debitũ
it iam ⁊ filios quoq mõ vᷣtit᷑ tute

la mr̃na ſi idõ mius adittit᷑ ðbito ĩ

ſua nã durãtẽ pt᷑ ẽt mẽ naliũ filiorũ
tutelã agere oĩa agens quecũq; ĩ le
gitimis diffinita ſunt filiſss.
Mdpr. Juſti. a. Juliano.pBß.
NIY pẽ ſʒʒ nr̃am ↄſtõnẽ natuꝛa
libꝰliberis ĩ ijſ rebʒ q̃ ab eo
eos ꝓfectẽ ſt᷑ tutorẽ nõ reliqritmẽ
ãt uoluerit eoruʒ ſiue ſit maſculi ſi

h ¶ Profecte ſunt.q̃ poſſant
proficiſci. ut.S. Sð natu.li.l.
bumaitatis an ⁊ ſpurij mat l N⸗“
tutelã poſſit peter̃ ꝙ vr.qꝛ qtũ ad eã nõ id ĩſpicit.ut iſti.ð ſuc.cog. .vul
go.⁊ ad orfici.ꝭS.nouiſſime. Itẽ an alij cognati qui uocãi ad ſucceſſionẽ
iure pᷣtorio uocẽt ⁊ ad tutelã.dic ut. .ð legi.iu.l.ij.hodie cõſtat eos uo
cari iure nono.ut in auten.de here ab inteſ..ex his.coll.ix.
i Au xilio.ut in auten.de nup. .ſi uero mater.coll.iiij.⁊ in auten.ut ma

ſde. ⁊ cꝛe.S.quia uero.⁊ facit hoc ad generalem renunciationẽ.ut nõ.ff.

i quis cau.l.ſed ⁊ſi..queſitum.
k Conceditur.ut.ð. lproxima.

In gꝗbcau. tu. hſiti tu.uel cu.da.dic I/ꝓp ideſt nã nullũ caſum ſub hae

ica põit q hñti tutorẽ det tutor ſʒ quoſdã.ſʒ certe põit.fl.ð excu.tute.
l.pplitẽ.⁊ dat᷑ ĩtelligi.j.e.l.pp. Itẽ nõ hic ſʒ Ir.quod nouo iuĩ ubicũq;
his legib tutorẽ hñti tutor dabatur non tutor datur.ſed curator ei adiũ
git. u t inſti.de auto.tuto. .ſi h.
m ſ Iac tps.h nõ expᷣſſo.alioquin .ut.ff.de re.iuf.l.actus.
n Eſtis.curatores.ut inſti.de cura.s.itẽ ĩ locũ ſʒ ⁊ tutores poſſent dari ſi

hy iudici ſederit.ut.ff.ð tuteł q̃ſitũ.⁊ de ſuſpec.tu.l.iij..ſiꝗs abfuturus

lʒ exponant quidam in lege illa tutor.i.curator.

o Pertineant. nec eĩ uacatõʒ aliq; adittit. ut iſti de excu.tu..itẽ ſi ſipu.

nec et᷑ fuit finita tutela pꝑꝑ abñtiã.⁊ ſic mõ ẽ eadẽ.nec interi queſiti liberi
eum excuſant nec pt᷑ cõueniri ĩterĩdirecta ac. tutele.ut.fl. de ſuſpec. tu. l.
iij. F. ꝙ ſi ꝗs.⁊ ð excu.tu.l.ticius.ſʒ utili ſic ut.ff.ð tutelis ⁊ rõ dil.l.ſi itu
tor reipu.in pri. ⁊.ff.de ſuſpec.tu.l.iij..ſi quis abfuturus.ſecus at ſi in

locũ eiꝰ qui adhuc nõ ẽ tutor qꝛ ĩ diẽ łſub cõditiõe dat ſit ali det. qꝛ il le

ðſinit aduẽiẽte conditione uel die.ut ĩſti.ð attil.tu.J.(A.
p ¶ Cõſultius.i.cõſulte.ne qĩ ð culpa qꝛ ſic deſerat ĩdargui poſſit. ut ar.ff.
admi.tu.l. tutores. . ſe. uel certiorabit neceſſarios ipuberis.ut.ff. ð
eo ꝗ ꝓ tu. nego. geſ.l.i.ĩ fi.alij dicũt ex urbanitate. ar. ð. de inter. ma.l. ij.
qa Cõpellat.capt pignorib.ut inſti.ð ſat.tu. .p.⁊ facit.j.ð pꝑi.tu.l.ſi.
Nr ꝓ Otuit. dav.ſ.curatorẽ łtutorẽ.ut.ff. ð te.tu.ſi ꝗs ſbᷣ cõdi.ꝭ.ſi.
NMon aſtringeris.ut ⁊.j.quando tu.uel cueſſe de.l.i.⁊.ff.de tu.
C cu.da.ab his.l.curatorem. —=è
t p Ropter. late conſtitutũ.ĩ eadᷣ tñ ꝓuĩcia.ð al etiã tutor ei adiungit
nt. ff. de excu. tu. l. propter litem. 5. fi.
n Curatores.nõ tutores.ut.j.d e excu.tu.l.teſtõ.⁊.ff.ð admi.tu.tutores

ue ſemie ſubire tutelã ad exẽplũ le

qui p .S. ferum ⁊ tõ qr̃ nõ adiũgaĩ tntor.vt nõ.j.l.pfoxi.qñʒ tiſi
ẽt tutores dant᷑ ut ſi ĩ alia ꝓuicia res ſint remote ultra cẽteſſimũ la

pidẽ.ut. d.l.pꝑ.⁊ ſic et᷑ pt iteilligi dict.S.rerũ. Itẽ ⁊ qñ teſtõ datus

erat ſub conditiõe l ex die ⁊ ĩ ſilib.ut.ff.de te.tu.ſi ꝗs ſub cõditõe
Tſj.e.lʒ. It.qñ ẽ trãſtuga prini tutor. It᷑ qũ furioſo faci fuerit ut.

ff. de tu. l. ſi gs tu ⁊·
B . .el. cũ płra. It ĩ alio
gitie ſobol liceat ei hoc faceĩ:q̃tin nt. j. e.l.ſi. It ĩ alio
actis ſub ↄpetẽti iudice interueniẽ ij. ad tertul.l. oẽm
tibꝰ iuram̃tũ aña pᷣſtet ꝙ ad nupti ⁊ in autẽ.ð nup. .
as nõ pueniat:ſed pudiciciã ſuã in ſin at᷑ tutelã coll 4.

tactã ↄſeruet:⁊ renunciet ſenatu? x I Nqʒ. nõ pt.

ſulti ulleiãi pᷣſidio:oĩq; alio legitio ut ⁊.ð. q p.
auxilio ſuãq; ſubſtantiã ſupponat tu. l. cum iur.⁊ qui
⁊ ita filiorũ ſuorũ łfiliaꝝ ſuarũ na dan tu.uł cu.l.ſiſo
turaliũ tutricẽ eã exiſtere ſcimuſ oi roris.⁊ iſti.de cur.
bus q̃ ꝓ matribus ⁊ liberis earũ K.iterdũ. ⁊ h' iĩgult
ex legitio matrimonio ꝓgenitiſ di tñ ⁊c̃.ut ſubijc ĩ ex
ualibus ↄſtõibo cauta ſunt.iĩ hiis plis.ut.ff. de te. t.
matribus obſeruãdis. Si enim ſi gs ſub cõdi. IJẽ

filijs iuſtis in quibus ⁊ teſtãrie ⁊

legitie ſunt tutele ⁊ tñ matrib his .ð.l. ꝓx.ſʒ q̃ ẽ r q
deficiẽtibus ad ꝓuidentiã filiorũ haſti tutorẽ curatoꝛ
ſuorũ uenire còncedituꝛ multoma adiũgẽ ſʒ nõ tutor.
gis in his caſibus ubi legitima tu vt bac lege?: ꝶ. dats

tela euãeſcit ſaltẽ alias eis dar̃ hu

maniſſimum eſft. 1 hʒ ptatis ⁊ ĩ pupi
. fflflflfü i res el.vñ ali
In ꝗbus caſibus tutorẽ hñti tu ſupueniẽs nõ poſſʒ
tor uei curatoꝛ dari poſſit. hr̃e eãdẽ plenitudi

nẽ quã curator nõ

Mpis An. ? Tibe . Rufo. appetit ⁊ ſic põt d
Nin locũ er tutoris ãd iñgi.vt patʒ.qꝛ põt
tpᷣs dati eſtiſꝗ reipu.cã tutor autoriʒar̃ adi
. tiõʒ hr̃ditatis ñ cu
rator.nt.ff.ð ap.cũ

. una...tutor. It᷑ qꝛ tutor pſone ⁊ p cõſeqñis reb oĩb.nt ĩſti.bꝰ

da.tu.poſ..certe.⁊ de excu.tu.S.ſi dat᷑.ſʒ curator reb tm.vt.s.ð

nup.l.ĩ copulãdis. It q̃ ẽ rõ ꝙ hſiti curatoꝛẽ pt᷑ al cuꝛator adiũ
gi. ut. ff.ð tu.⁊ cu.da.l.uent᷑..fi.⁊ non hñti tutorem tutor:t.ex
predicꝶ.ratio colligitr. ”
y Excuſati.ad tpᷣs im quoſdam.quod non placet.
3 Defũcti ciuilr. vt ðportai ⁊ ſic rẽanet tutor. ⁊ ſic nõ fallit regla.
a c Am nõ pr.ſ.qᷓ; adiũgẽdi debet᷑.⁊ h falſa.dic g nõ pꝛi⸗
ſi ꝑ h· qᷓ; ſi nõ adiũgerẽt.ut.ff.de admi.tu.quot᷑..fi.⁊ nõ
curatores ſed ⁊ tutores dari pñt.ut dixi.õ.e.l. propt᷑.
b¶Dati.ſcilicet prius. H
c Si is.ſ.curator uel tutor adiunctus tibi tutori.
d Tutele vnde non poterat fieri ſuſpecius a te quum ſoluẽdo eẽt
nt.j.de diuidenda.tu.l.ij.
e Periculũ tpris q faciẽ nõ ſoluẽdo.⁊ fac̃.s.ð ꝓba.ex pſona.
Ad te tutorẽ prd ẽ cõueniẽdus ꝗ adminiſtrauit augmentũ qᷓ; pri
mo dati qui nõ geſſer̃t augmẽtũ.et᷑ ſi añ deſijt eẽ ſoluẽdo.ut hic.?
j. ſi tutor nõ geſ.l.fi.⁊ de dini.tu.l.i.⁊ fi.ſʒ ð.ff.de admĩ.tu.l.lucꝰ
.SV.ſempronij ĩ fi.O.vbi.et᷑ nõ gerẽtẽ dicit ab initio conueniri.ſʒ ibi

nullo m erat diuiſa.vel erata ſe.ut.j.de diui.tu.l.ij.⁊ fi.h at qauo

damoõ ab ipſo iudice vel a lege.nam adiunctus poſtea prĩa bona
adminiſtrare nõ ſolet. ut.d. l. quot.S. cõſtat.
g Deadmiuiſtratione.tu.⁊ cu. lege.at.nouiſſime hic ſup xica qꝛ

dicit ð pecũia pupilli fenerãda.ſʒ alij legũt.j.e.lex.vł.j.de vſuril.
Autentica.
Quiſſime.ſumit᷑ ex cor.ut ij.ꝗ obli.ſe.ha ꝑ.bi.ꝛes mi.

pu. Jo. legit.j.e.niſi al ij ⁊.j.e.tutores.

n F. at. coll. vj. ? diſtiguit ibi pleno utꝝ pupill habeat
uffſaaRDDufficiẽtẽ redditũ p̃diorũ.ut tũc nõ feneret.als.ſic. ·
Periculo.etiam fortuiti caſus qꝛ culpa preceſſit caſum. alł picu
lum.i.culpa tm̃ preſtat.ut.j.aꝛbi.tu.l.ij.⁊.j.e.debitoribus.ſed nũ
qd uſuꝛa ad eum peꝛtiuet.uidet᷑ quod ſic.ut.ff.de re.iu.Fʒ natam
ſed ar. S. ff.de neg. g. l.ſi negocia. =è
k f Ruſtra tps. quo pupillus fuit ꝙ videbaĩt᷑ qꝛ ſucceſſerat. in
adminiſtratione.ſic ⁊ in periculo ſed non ẽ verũ.⁊ facit.ĩ.quando

ſallit ĩ alijſ ut nota?

tutor plenitudine,

n
1e

l

— = —

ex facio tu.l.i.⁊.S.ð proba.l.ex perſona:
Partiũ.ſ.tutorũ adoloſcentis ⁊ veſtrum.nam.tutoſis ĩter eſt ne
lapſu tpᷣris fiat immemor.uel melius ut liberetur.⁊ in uſuris non
grauetur. ut.. ſi aduerſus ſo.l.i.adoleſcentis intereſt ne proceſſu
temporis fiat tutor non ſoluendo.uel verius vt ſuum habeat in

tereſt veſtra ne inci
datis in actionem
neg.g. quaſi ex ne
gligentia. ut. . e. de
bitoribus.
m— Duerſus *
non pf᷑. ut
ꝛeddat rationeʒ ad
miniſtrationis.ut.
j.e.rões.⁊.ff.de ad
de tu. ⁊ ratio.diſ.l.
vbi. 5. quum furio
ſi. ſed ibi furioſi nõ
adoleſcẽtis erat cu
rator ⁊ eſt ratio. vt
l.ſi quuʒ adhuc.5.
cum curatore. 2. ff.
rẽ pu.ſal.fo.l.non
quaſi. 5. hãc ſtipnla
tionem. ſʒ ibi nõ vt
ratõ totius admini
ſtratiõis reddatur
agf per act.ne. g. ſʒ
erx ſti. rem pu.ſal.
fo. Itẽ Z. ff. de ad
mi. tu. l. cum cura
tore.ſed nec ibi agi
tur nego.g. ut ratõ
reddatur totius ad
miniſtrationis.ſed
furti nel danni iniu
nie. Iteʒ Z. fl. de Z.
ac. tu. l.i... finito ſʒ
ibi ð cõtraria non
directa dicit. ſed ?
nõ tota adminiſtra
tionis ratio ibi trac
tatur. ſʒ tiñ de quo
da impenſo ab ipᷣo

curatore. ſed certe

de di recta ibi dicit
ſed dic. utĩ lege cũ
chratorem modo
notaui. immo ibi
pro tutela gria.ſed
diſtingue latius. a

ut cepit quid debeẽ
iIitnutor nel curator ã*

te tutelam uel curã.
vt ex mutuo 2 fur⸗
to ⁊ cõnẽiĩ ᷑t durã

te officio. ut inſtit.

ð auto.tu.5. fi. ⁊.ff.
ð te. tu. ſi plrel. ꝛ..
de excu. tu. l. neq;
actu. 2.l.quod res

aberat iſq; iã finito munere quod

ei iniunctũ eſt abẽẽ deſijt ꝗn ad e/
io officiũ curãq; ptineãt negocia
pupille ãbigere nõ debetis:ſʒ còn
ſultius feceritis ſi pᷣſið ꝓuicie uiꝛũ
clariſſimum adieritis ut his ad ad
miniſtratõem tutele còmpellatur.
Mpfr Alex.a. Aalentiniano.
Otũuit quidẽ ⁊ debuit cõpe
tens iudex in locũ excuſati
tutoris licʒ pupillus alios quoſcũ
q; hẽet tutores:dare q;uis ãt cura
toꝛ cũ alijs in locũ eiꝰ ſubſtituſ ſis

tñ piculo adminiſtratiõis ultꝛa pu
bertatis tpᷣra nõn aſtringeris.

Roͤpter late diffuſſũ.i.in di
uerſis locis ↄſtitutũ pꝛimõi
uʒ Hquod ſolo ad adminiſtratõm

nõ ſufficias ã tibi tutelã admiſtrãti

adiũcti aliquos curatorẽs opoꝛte

at pᷣſes ꝓuicie ſi te nõ ſufficiẽtẽ ðpᷣ
hẽderit extiabit.

Mp. Daler.
⁊ Balienus Emplio.
Icet tutoͤrẽ bñti tutõ dari ſi
pf tñ ex certis cãis al idõe
ſubſtitui ſñia ↄpetẽtis iudicis ſolet
.i.ĩ locũ ſuſpecti ꝗ ↄuictus ac fmo

tus ẽ ⁊ in locũ Excuſati ł! dẽfũcti vlł
ꝛelegati tutoris.
⁊. Maxi. aa.⁊.cc. enoni.

Mpẽs. Sio.

Am ob augmẽtũ facltatuʒ
curatores adiũgi ſolẽt ſi pᷣ⸗
tutores dàti ab admiſtratõe eorũ
liberat. Sane ſi is q admiſtrauit

tpr finite ttele fuit ſoluẽdo ſecuti

tẽporis piculũ ad tẽ ꝑtinere nõ po

miſſe manifeſtum eſt.

De admiſtratõe tutorũ ⁊ cura
torum. ⁊ de pecunia feneranda ⁊
deponenda. xxxvij.

In ãt. ut hi ꝗ ob.phi.ſe.ha.res
mio.S.ꝗ aũt.coll.ſex-ta.

CoOR. n Düiſſime cautuz
eſt pecuniã pupillarem a curatoꝛe
non fenerandam: qð ſi fecerit mu

tui ſubiacebit piclo:niſi mobiliſ ſit

eius ſubſtantia cuiuſ cura admini

ſtratur tunc enim curatoꝛ illud ſo

lum mutuare cogatur quð ad diſ

penſationem.ſufficiet adoleſcentis

aut poſt ⁊ tũc in tutela.aut de his que ad eum non pertinent ⁊ ſie
naſcitur ſed non intentatur. ut de mutuo uel fuꝛto.licet dicant qui
dam non intentari peꝛ ſe.ſed per datum curatoreʒ liti.aut pertinet
2 ſic nec etiam renaſcitur actio tutele.ut.ff.de tu.⁊ ra. diſ. ſi tutor.
in ſi.?.l.fi..l. ſi cim adhuc.in pnin. ꝛ.l.cum tutor..l. niſi in prin.
? de admi.tu.quum plures.lʒ quidam dicant ac.tutele naſci ſʒ nõ
intẽtari.quibus ob.dicta lex ſitutor.ſed nidetur naſci ⁊ etiã inten

g e

tari.nt.ff.de admi.tu.l.iij..i.in fi.ſed ibi extra iudiciũ inquirit rõeʒ un⸗
ab alio.ſʒ ſi poſtea naſcit ut dixi.unde naſci:ꝶ.ex tutela pᷣcedẽti.ſic als
ex contractu duduʒ inito poſtea naſcitur.ut dices.s.de rerum pmu.l.ex
placito in curatore uero dic qð oẽs naſcantur ⁊ intẽtent᷑ niſi utilis actio
ne. g. pꝛo generali rõe reddẽda ut apparet ex ſolutione contrariorum pᷣ

eiuſq; rbꝰ:qꝙ vᷣo płẽ caute ꝛcõdat᷑
Myp. Seue.⁊. An.aa. Modeſto.
Ruſtra times adminiſtrare
res adoleſcẽt ë curator es.
ne ex hoc aliquis exiſtiet comune
periculũ pᷣoris tpᷣris te recepiſſe ſʒ
ea q̃ agenda putas age:⁊ quð ma
gis ĩtereſt omnium ptium inſta ut
iudex inter te ⁊ tutores datus qᷓ;
mum ptibus ſuis fungatur.
SDẽ.aa.Timo.⁊.Elphitofo.
Duẽrſuſ curatorem ad oleſ
centis cui college dati eſtis
ꝙᷓdiu admiſtratio cõis durat exer
ceri iudicium non poteſt.
Mopr Antonius.a. Emuſo.
Amptũſĩ pupillũ ſuũ neceſ
ſario ⁊ ex honeſtis iuſtiſq;
cãis iudici ꝗ ſuper ea re cognitu:
eſt ſi pꝛobabuntur facti accepto fè
rent᷑ etiã ſi pᷣtoriſ decretũ de dãdis
eis ñ ſit intpoſitũ:id nãq; ꝙ a tuto
ribus bõa fide eꝛogat᷑ poti iuſtici
aq; aliẽa atoritate firmatur.
Dem. aa. Procule. 4
Ali eàm pecuniã quã ↄſtite
rit libertum pinum tutorem
filie tue rõem eius deber̃᷑ vel ð po
ſuerit uel in pꝛediorũ ↄpertõm⸗ↄ
uerterit reſttit᷑ ad pᷣſectũ uꝛbis ſᷣm
ea q̃ ↄſtituta ſt aꝛbitꝛio ẽᷣ pũiẽdũs.
Dẽ.a. Ruſfino.
Ruſtꝛà tutores quõdã ado
leſcentiũ quorũ curã admi
ſtras iudicatũ facer̃ detꝛàctãt quũ
exacta pecunia poſſit autoꝛitate pᷣ

ſidis ĩ ðpoſiti cauſam haberi.

Mpr. Alex. a. Paconio.
On èſt ignotum tutorelſ vel
curatores ſi nomĩe pupillo
rum uel adultorum ſcienter calũ
nioſas iſtituũt actões eo nomine
condemnari opoꝛter e:ne ſub pꝛe
textu nominis eörũ ꝓpter ſuas ſi
mMultãates ſecure lites ſus exerceꝛe
Dem.a. Aalerio.
Vtẽelã pupilloruʒ tuorũ ſic

admiſtraꝛ debes ne edificiũ

ꝙ ijs relictum ẽ ꝗ̊ foꝛmã alienãdi
teſtamento datam uendas.
Dem.a.Aprili.
Etſi ſciſſes te curatorem da
tuʒ nec admiſtraſſes ceteris

dictorũ.⁊ ſacit ad.l.iſtã.ff.
de procur.l.ꝗ proprio. S.
fi.⁊.l.qui duos.
n AUVmpß neceſſario.
puta in alendo.
o Judici.nota iudici.ſic.ð.
de condi.ob tur.can.l.i.
p Probabũtur.a te tutoꝛ.
q Ferentur.i.computabũ
tur ſiue rehabebuntur niſi
certum ſalarium pro hot
erat ei conſtitutum.ut.ff.ð
admi. tu.l.a tutoribꝰ.S.fi.
r Interpoſitum nam expe
dit qñq; interponi.ut.jĩ.ð
ali.pu.pre.l.ij.
Autoritate.ſic.s.ſi nt ſe
ab heredi.ab.l.i.
t n Ali tue o mulier qᷓ
es mater.
n Cõpationem. niſi ſit mo
dica ſuinma.ut.ff.e.ita aut᷑
⁊ ad hoc.l.tutor qui..ſi
poſt. 7. F. deponi. 7..l. ꝓ
x Puniendus.ut.j.e.ſi li
berti. ⁊.fl. de ſuſpec. tutor.
l. ij. .iij. F. tutor ⁊. F. tuto⸗
res.⁊ inſti.de ſuſpec.tu. .
libertuſ.
y f Ruſtra. admiſtraſ
o curator.
3 Betractant timentes re
ſtitutionem.ut.s.ſi aduer
ſus ſolutionem.l.exẽplo.
a Preſidis.⁊ ſic non reſti
tuet.ut.ff.de mĩo.ait pᷣtor.
§. 7 quid tamen.
b n DOn eſt. condẽnari
in expeſis.ſic.j.uñ
ui.l.memĩerint ĩ fi.l.
c Eoruʒ pupillorum nel a
dultorum. r
d Simultateſ.i.calumnio
ſas ĩtentationes. nel.i.pꝑ
latens odiuim.
e Suas.iſ.iutorum nel ci
ratoruʒ. ⁊ ið ĩ plat᷑ eccleſia
rum. ⁊ facit.ff.e.quot᷑.s.ſic
7.ff.man.l.quintus.⁊.j.ð
his quibus ut indig.l.pol
la.ꝛ.j.qui accuſ.non poſ.
l. ſecunda.
f t Atelam. uendas.
nt ⁊.j.de re.ali.nõ
gali. l.fi. licet alias p oterant
uendere ediſicium olim.
vt.j.e.l.lex que.

Z ſi ſciſſes.ꝙ pupillus ꝓbare debet. ut. ff. e.l. quidã decedẽs. S.

fi. .l.hic aut᷑.ſed argu.cõtra.j.de ꝑi.tu.ſi tutor. .fi.ſed expone
nt hic. ubi g nullã hʒ excuſationẽ ſtatĩ tenetur. ex q ſcit ut hic.x.d.l.qdã.
Iſfi.⁊.j.ð ſuſpec.tu.l.ij.⁊ ſibʒ excuſatõeʒ aut eã nõ ꝓſequitur ⁊ ab initõ
cogitur adminiſtrare. ff.e.l.prima.ſi nero proſequit᷑ tenetur dmũ repro

bata excuſatione ⁊ adminiſtrare iuſſa.ut.ff.

tu. l. ſi is qui tres.s.illa quoq;.

e.l.qui iuſſus.⁊.ff. de admi.

b ſ
c

k

mpleſti. nere ut H. uel ẽt fi

Pꝛando.hoc ĩ adminiſtrat atĩ neglect oẽs tenẽt.⁊ ( his.ſ.adiſtrat in
ſubſidiũ.ut.ff.e.l.tres tu.S.non ſolũ.⁊. .itẽ in eo.⁊ ð excu.tu.l.gdã ⁊.j.

ſi tu. non geſ.l.ſfi.⁊.ð.de tranſ.l.i.⁊ de proba.l.ex perſona.

rum.ut.ff. e.l.curator.

e ſ Iliõti. leſa.qꝛ ma

li ne. g. iur̃ cõi de dolo etiã

7.ff. mã.ſi procuratoreʒ. F.

i.ſi ignorantes.ſʒ ĩ dubio
p̃ſumitur mala. ut in d.l.

nat littere.

JRcuratores.habes.o tu adulta.
Mogeratũ.ſʒ dignitatẽ ⁊ facultates.ut ⁊.ff.de iure do.l.quero

Dem.a. Militie.
JIcuratores habes hiq; do

J libèrti eiuſdẽq; curatoriſ

Dem.a. octauinne.
Ehis quẽ in rraudẽ admini
ſtrationis a tutore geſta uel

Eorum. ſcilicet pupillorum. Accurſius. S
cte ut ibi.⁊.. qui da.tu.poſ.l.lĩ uniuerſ.

¶ I non. interceſſione.intercedebat enim minor cui autora

bat curator.ant quia malefecit conuentus fuit a minore. ſʒ
abſolutus a preſide.uel dic liberatus a cura. generaliter. alij dicũt

quod poſt cura m finitam.ſubſcripſit.

ea interceſſione quam ſignaſti ut

curator olim liberatus ut affirmaſ

res habet ſed adminiſtrationis tã

Ebitõꝛibus pupille pꝛo offi
cili rõe tutorem te ↄſtitutum
aſſeuerans ad te nominum pericu

tum. ſcilicet quinquaginta dierum.
Obnoxius.ut.ff.e.quidam de.

ſi ſciſſes. Accurſius.

p. Qurator.dum curator eras.⁊ ſic concor.huic.l.j.quãdo ex ſado

ſtes detritas. nt in
e.l.lex que ⁊ ſacit

Nualla rõe.ut.ff. e.

diſ.l.i.circa princi
pium.

1 ſucceſſio

perennius. negligenter acta a curatoribꝰ eòꝝ lo pertinente parem ſolutioni ðnũ ne ſua. ſ. in
S Judicio.vt ⁊.S.ſi tu.ne quibus ſucceſſiſti allegas agere de cia:q ſi ſatis non fecerint in uẽditõ torum.
cyo. l. f. bes ſi modo annos legitime etatis ne pignorum uti cõi iurẽ potes. n Vrobibẽtur. cũ
h d Ebhis. ſucceſiſti.ſ. implẽſti nʒ enim ingnoras nõ mul Dem.aa.⁊.cc. Nidiciano. ſuo oner. ut c. 5. t
pupillis qui hñt tu tum patrocinari fecũditatẽ libero Vtoꝛ licet abſens decreto ali. ge.l. prima.
tores ⁊ cura.⁊ dic de ijs.ſ. rũ feis ad reꝝ ſuarũ adminiſtrauio datus ſi ſe ſciens ſolemniter x d Ebttorib.
agere debes ⁊c. ⁊ hoc ſi es nẽ ſi intꝛa etatẽ legitiaʒ ſint ↄſtitute non excuſauerit adminiſtrationi 2 pertinẽte. ſi
maior vere non ficte ꝓpteꝛ Dẽ.a.lõgio. ſtituitur obnoxiũs. —2 diſtuleriſ exigeĩ dũ
liberos.vł dic ſucceſiſti pu Vtorẽs debita pupillaria Mpr. Conſtan.a.eufamiãe. ſunt ſoluendo.ut.
pillis ꝗ hñt tutorẽ.⁊ adul ſeu depoſita repoſcentes ad Rð officio adminiſtratiõis j. e. tutores in ſi. ⁊
to qui hʒ curatorẽ quod ſatiſdatõʒ ↄpelli ñ poſſe maiſeſtũ ẽ tutoris uel curatoris bona j. ar. tn. l. ij.
Tidem recidit.tertij dicunt Mpf̃s Philip.⁊. Philippi.aa ſi debitores exiſtant tanq; pigno y Qoi iur.quod eſt
ꝙ agis contra tuum cura 2. Cc. Clemẽti. ris titulo obligata minois ſibimet .j. de diſtrac. pi.l.ſi
torem qui non cõuenit tu Atiðnes cure adminiſtrate nendicane minime pꝛohibẽtur. 385 in boc.
torẽ uel cu.eius cui ſucceſi ãte impletum uiceſimum ⁊ eſt ⁊ſi tutöõꝛ l curator ꝗs conſtitus zʒ t AVtoꝛ. excu
ſti. que ultima non conſo ſauerit. ſ. ſ.

tpᷣs ad hoc cõſtitu

F.fiñ. ⁊.l.hoc autẽ.⁊ dixi.S.e.l.

⁊.l.cũ pꝰ. 5. gener.? ſi ultra tu. l. i.
q; ualeat miris facultas 9 q Poſſſis.a crdito
ſtituat᷑ non ualet ipſo iure curatoꝛibus ⁊ adminiſtratorem ꝑ quintum annoſ durãte officio poſ ree.ſic ⁊. ð. ſi cer. pe.
ſi autẽ ultra nires ualet ſʒ agentibus ⁊ ſufficiẽtibus danno pᷣ ci iure non poſſe manifeſtum eſt. l. mutue. . j.ð fide
ꝛeſtitutio locũ habet ut.ſf. ſtando te actio dari non poteſt. Mpꝛes.Niocle.⁊.Maxi.aa. iuſ.ſi pater.
ð mino.ſi ex cã.ꝭ.ĩ dotis. Sin autẽ neſciſſes te curatorẽ da cc.Lieinio. r n Hn oi. pol
d Cogantur.ſ.pro dote ⁊ tũ ẽt ſi ſoluendo ceteri non ſint dã J non ſubſcripſiſti quaſi ſfis ſidẽti.ut aĩa
ipendia etiaʒ faciet nuptia ni periculũ ad te non r̃dũdabit. iuſſor fruſtra uereris ne ex lia ſupeꝛnuacua⁊ ue

numiſiſti. ſeruũ ali tare te de bonis tuis ceſſant ſententia preſidis ex officio cura ꝙ diei dñs ẽ tutor
quem eo conſulente. ut. 5. adito pᷣſide impetrabis ut ꝙ modè toris conueniri pòſſis. qunzʒ bene admini
ſi aduerſus li̊.l.quos ꝛe ratum eſt honeſte perſone pꝛeſtare Dem. aa.⁊.cc. Pꝛoculo. ſtrat non quuʒ ſpo
trahi. uel alias male geſſit cogãntur. On omni titulo rerũ pupil liat. ut. ff pꝛo emp.
de culpa quidem tenet᷑ vti Dem. a. Ruſine. li poteſtateʒ alienandi tuto qui fun.s.ſi tn.

criminalr extra ordineʒ ut culpa ſeu frauð ratio ueſtra tum cã diſtrahentes q̃ eis uenũda ſ tutor ad vtilitatẽ
ſubijcit. ⁊.d.l. quos retra ſeu leſa ſit ut ſartiri damnuʒ ab eo re licet iuſtã cãm poſſidendi ↄpr ⁊.l.cũ plures. F ij.
hi. ⁊ inſti.ð ſuſpec.tu. .li qui dedit pꝛeſes pꝛouincie curabit antibus pꝛeſtant. Quum itaque æ.j.ſi ma.lac.ra.ha
bertas.⁊.ð.e.niſi. Iteʒ nõ non dubitaturus etiam grauioreʒ donandi nullã ratione res eorum .l. fi. .ff. de of. pꝛo
Ffm quoſdã ex hac.l.⁊.j.e. executõm adhibeẽ:ſi quid tã aper quorum adminiſtrãt negocia po cu. ce.l.i. F. ſi rẽ ne
ſi tutoreſ quod aliud ẽ do ta fraude ↄmiſſum eſt ut puiẽdũ in teſtatem hñt uendicare dominiuʒ ro.ſʒ fallit ĩ caſiba
lus ſiue fraus.⁊ aliud cul liberto crimen depꝛehendatur. a poſſidentibus nõ pꝛohiberis. ut mercedes docto
pa.ſed ueritas eſt quod in Mpr. Goꝛdianus.a. Cecilio. DPẽ.aa.Marciali. ribus ⁊ alimẽta ſet᷑ H
dolo ineſt culpa.ſed non JYboönã cãm ea cuius tutor E ſucceſſiõẽ ſua tutores fuu uis ⁊ libert᷑ ſolẽnia
conuertitur. es hũit ⁊ aduerſus latam ſẽ ſtra timent quum ijs qui uu munera parentib⸗
ſJ bonꝗ.ſi in malã tentiam non appellaſti ſeu poſt ap Lelãm admiſtrauerit teſti facio non dotẽ ſorori ex eoð
