ſecus.ut.õ.e.l.non pellationeʒ pꝛouocationis folẽnia denegetur.nec de bonis ſuis dõa pfe nate. ut. ff. e. cũ
eſt. ?.ff. e. l. quot. . plane implere ceſſaueris:tutele iudiciðò ĩ re aliquid pꝛòhibentur. plures. 5. cuz tutor
ff. de euic. herẽn modeſt. dẽitatem pupille pꝛeſtare debes. Dem.aa.⁊.cc. Soterico. ⁊.ff. de tute.⁊ ratio

— 0 —

IEFeis. nec marib.niſi ad honores.vt.ð.de in inte.re.mi.l.eo tpre.⁊.ff.
de mino.l.iij.⁊.ff.de mu.⁊ ho.l.ad rempub. „—
m t Vtores. ad ſatiſdationem. rẽ ratam hii Fʒ. Yo. niſi dubitet an ſit
nel duret tutor uel geſtus uł cõmiſſus ſit ut.ff.e.vulgo.h. ſʒ certe
illa nõ ẽ cautio rati.ſʒ q actor nõ patiet dãnũ.ob id qð hic tutor ñ ſit iu

b p Ro offõ. obligata ut ?. ð. de fei ux. ac. .i.? hoe ex eo tpre
ex quo cepit eſſe iutor ar.j.de bo.que li.l.cum oportet.S.ſi.uel q
cepit male admiſtrare ar.S. de fis nup.l.hac edictali.S.penul.
c Etſi tutor.qui tutor non adminiſtrans tenet᷑ ntili tutele. curator

dicio ſiſti pupillis iñ cauet. ⁊ ꝙ eos dfedet.j.e.l.ſ. F. dſenſionẽ. ⁊. J. oẽs
aut.? ficit.ff. quod cuiuſqʒ uniuer.l.item.S. actor.
n r Altiones. non poſſe. ſubaudi a concuratore. Item nec ab adulto
t hoc ſi poſcat rõ totius adminiſtrationis.ſʒ alicuiꝰ capituli pt᷑.
no iñ a concuratore qui adminiſtret alioquin contra ut.ff. e.l.iij. F. i. ſed

ab alio ut dixi.ð.e.l.aduerſus ʒ. h. ſʒ certe lex illa.ff. e.lex.iij..i.e iudi

ciũ põt intelligi cõueniri adminiſtrantẽ a non miſtrãte. It ⁊ actio ꝑſonalł
a reali diſtiguenda ẽ ut inſti.de auto.tuio. .ſi. .

utili ne. g. ut. ff. de ritu.nup.ſi quis tutor. S.i.⁊.ff.rẽ pu.ſal.fo.l.nõ
quaſi... ilið ⁊.ff.e.l.tutores qui...in eü.ſʒ nũqd bõa eius qui ge
rit pꝛo tutore ſunt tacite obligata pupill: . ſic ar. ff. de priui. cr.l.

dabi mus ⁊.j.qui po.in pi ha.aſſiduis.circa prin.⁊ ibi hoc quuʒ

iperſonalibus ⁊c̃.⁊. .ad hec ibi quũ enim iperſonalib ꝛc.

qua donatum erat minori.

d p Apillorũ. conditio. qꝛ non adimpleuit conditionem ſub

e¶ Amilſe.i.nõ q̃ſtte.⁊ ſic ĩproprie ut.ff.de reg.in.l.ñ vr̃.ſic iproprie

un
eh
ſii

Ge,

i
n

en
ollig

in,

(en

caſb
dodo

gataſe
ſolinit

Nety)

IdG

ſed
tu

e.

prie

ceſſio

.t

aed

n.

ir.

Ke.

dd
pild

j„e

00

zelt

8
iuce
mu
ſoN
guiß⸗
ii
j

nic

n⸗

de

i
An
o
ven

fi e
ſ .
eNH
toſN

ponitur iſti.ad.l.acqlł.ibi.nã brditat᷑ quoq; aiſſe ꝛc. INem nõ qð
facit tutor ut actio non queratur.⁊ per hoc tenetur pupillo.ut ⁊.j.
arbi.tu.l.quicquid.⁊ ar.j.e.ſi tutoris.⁊.ff.de iniurijs l. ſed ſi umꝰ
JEF. i. T ar. j. de ſeruis fu.l.v. .fi.⁊.ĩ.de cu.ſu.l.fi..i.ſed non facit.
ut queſita peat.ut.ff.e. lucius. F. fi.ſic ⁊ facit.j.de acqui.poſ.l.fijfac

⁊ hec lex ad qõneʒ
ſi tutor ĩduxit teſta
torem.nt ſibi relin
queret quod pupil
lo relinquebat. It
⁊ an hoc caſu pote
rit reſtitui: .ſic ha
bet enim electioneʒ

utrum contra tuto

rem uelit agere ut

bic. vl petat reſtitui

etiam.

I Ex. uender̃

el pig. pu
ta ob es alienum.
Item pro iudicio
liſti poteſt obligari
minoris ſubſtantia
yt. j. e.l. f F. delẽſio
nem.

g Vel in doteʒ.nõ
dotem conſtitui a
minore ⁊ immobi
li re cum decreto ſic

eſt ⁊ in dona.pro
pt nup.ut.j.ſi ma.
fac.l.fi. . fi. ſed con
tra in utroq;.j. de
pᷣdi.mi.l.ob es.ut
propter es alienuʒ
tantum permittit.
Item ad donatio

nem tantum eſt cõ

ſolu.predicta intel
lige pro dote ⁊ do

natione a patre mi

noris ꝓmiſſa.⁊ ſic
eſt es alienum. de
nouo autem conſti
tue; non poteſt mi
nor. nt ĩ contrarijſ
hec nõ placet.quia
ſi pater promiſit da
ri poterit iur comu

ni etiam ſine decre

to. ut. ff. de rebus
eo. idem magis. F.
led ſi pater. Item
non placet.qꝛ expᷣſ

ſe. dicitur. ff.de iur

res minorũ non adminiſtrauerit.
Dẽ.aa.Maxio.ppᷣ.
Apillorũ ſeu minorũ defen
ſores ſi peꝛ eos donationuʒ
conditio neglecta eſt rei àmiſſe pe
riculum preſtant.
Dem.a. ad Populum.
Ex que tutoꝛes curatores
qᷓ; neceſſitate aſtrixit ut au
rum argentũ gẽmas ueſtes cetaq;
mobilia pᷣcioſa uꝛbana ẽt macipia
domos balnea hoꝛrea ⁊ omnia
que intꝛa ciuitateʒ ſunt uenderent
omniaque ad nummos redigerẽt
pꝛeteꝛ pꝛedia ⁊ mancipia ruſtica
mltũ minox utilitati adueꝛſa ẽ.pci
pimus itaque ut hec omnia nulli
tutoꝛum cuꝛatoꝛumue liceat uẽdẽ

niſi hac foꝛte ncitate ⁊ lege qua ꝛu
ſticum pꝛediũ atq; mancipium uẽ

dere uel pignorare l in donationẽ

pp nuptias uelĩ dotẽ daꝛ in pꝛete

ritum licebat.ſ.per inquᷣiſitõʒ iudi

cis ⁊ pꝛobationem cauſe ⁊ inipoſi

tionem decreti ut fraudi loco ñ ſit
Ante oiã igituꝛ uꝛbana mãcipia qᷓ
totius ſuppellectil notitiã gerũt ſꝑ
in hereditate ⁊ in domo retineant᷑
nã bõi ſui frauð fiẽi ꝓhibebũt ma
li ſi vs exegerit ſub qõne poſiui po

terũt prodere veritatem atq; ita o

oĩa obſuabũt ut nec ĩuẽtariũ miu
ere uel mutare uel ſubnahere aliꝗſ
tutoꝛ ualeat qdð in ueſtè margaritiſ
gemmis ⁊ in uaſculis ceteriſque
ſuppellẽctilibus eſt neceſſarium:⁊
tolerabilius eſt ſi ita contigerit ſer
uos mori ſuis dominis q; fuũ ex
traneis quorum fuga potius tuto
ri aſcribitur ſiue negligẽtia diſſolu

tam eſſe patiatur diſciplinam ſiue

duricia ul inedia atque verbeꝛibuſ
eos afficiat nec enim dños execrã
tur ſed magis diligunt:ita ut hec
lex pẽr hoc quoque melioꝛ ãtiqua
ſit tunc ẽnim remota ſeruoꝝ cuſto
dia ẽt uita minorum ſepius pꝛode
batuꝛ. Nec domum vᷣo uẽdere li

do.ticia quod minor dedit predia in dotem.ſed illam ĩteligebat
Jo.quod minor erat tempore donationis.tu ergo dic ſpeciale
in dote ⁊ donat᷑.propter nup.⁊ in.d.l.ob es alienum tantum ſub
audi nel aliam cauſam.ut dotem ⁊ dona.propter nup.⁊.l.aliam.
predia intellige de donatione ſponſalicia ſimilem nõ ꝑꝑ nup.
h Inquiſitionem.que in multis conſiſtit.ut de rebus eo.l.magis

.HF. non poſſum.

i Lauſe. quare nendit.

Ante oia.generaliter pꝛohibnit nunc ratiõʒ de ſingulis reddit.
Quod in ueſte.ſcilicet quod in inuentario ſcribantur. nel dic
quod in domo retineantur ⁊ non vendantur.quod eſt uerũ ſi nõ
ſunt uſu detrite.ut.j.e.in ſi.
m Suppelleculibus. improprie dicit ceteriſq; ſuppellectilibus.

nam ſuppellex eſt domeſticum patriſfami. inſtrumentum quod neque
argento auroue facto.uel neſti connumeratur.ut.ff.de ſupplec.le.l.i.

n Exrecrantur.ideſt odiuntur ſerui.

o Per hoc.ideſt propter conſeruacionem ſeruorum.
p Tunc enim.ideſt ſecundum antiquam legem.

ceat in qua deficit pater minor cre
uit in qua maiorum imagines aut
non uidere fixas aut reuulſaſ uide
re ſatis eſt lugubre ergo ⁊ domùs
⁊ cetera omnia ĩmobilia in patri
monio minorũ permaneant nullũ
qʒ ediſicij genus quod integruʒ hẽ
ditas dabat collapſuʒ tutoriſ ſeau
de depereat. Sed ⁊ſi parens vl
caiuſcunque heres eſt minoꝛ reli
querit defoꝛmatum ediſiciuʒ tutoꝛ
teſtificatione operis ipſius ⁊ mul
toꝛum fide id reſicere cogatur ita
enim annui reditus plus minoꝛibꝰ
conferent quam per fraudes pꝛẽci
a diminuta. Serui etiam qui
aliqua aꝛte ſunt predicti operas
ſuas commodo minoris infèrunt
⁊ reliqui qui in uſum minoris do
mini eſſe non poterint quibꝰq; aꝛſ
nulla eſt partim laborẽ ſuo ꝑti ali
moniarum taxatione paſcantuꝛ.
ex enim non ſolum connꝛa tuto
rès ſed etiam contꝛa fêminas in
moderatas atque intemperanteſ
proſpexit minoribus que pleꝛun
que nouis maritis non ſolum res
liliorum ſed etiam uitaʒ addicunt
Huic accedit ꝙ ipᷣio pecũie ĩ qua

robuꝛ patꝛimoniorum ueteres po

ſuerunt fenerandi uſus uix diutur

nus uix continuus ⁊ ſtabilis eſt:

quo ſco ſepe ĩteꝛcidẽte pecunia ad
nihilum minorum patrimonia de
ducuntur. Jam ergo uenditio tu
toriſ nulla ſit ſine interpoſitione ð
creti xceptis hiſ duntaxat ueſtibꝰ
que detrite uſu aut coꝛrupte ſeruã
do ſeruari non poterunt.animalia
quoque ſuperuacua minoruʒ quĩ
ueneant non uetamus.
Dem. a. Felici. .
J tutoris uel curatoris cul
pa uel dolo eo quod uecti
gal predio emphitetico impoſitũ
minime dependere nluiſſent mi
nori fuit àmiſſum dannum quod
ei contigerit ex ſubſtantia eorum

q NMater.idem ſi alimenta
alias aliunde habuit. ut
ſubijcit ergo ⁊ domus ⁊c̃.
r Et domus. qꝛ aduerſa
erat lex illa utilitati mino
rum ergo ⁊c̃.
NCollapſum quod fieri de
bet priuſq; noumin fabri
cari.ut.j.de ope.pu.l.ſi.
t Del cuiuſcunq;. dic ud
aliuſ cuiuſcunq; ꝛc.
u Teſtificatione.ipſum eni
opus in preſentia pluriuzʒ
a iudice niſum probat qð
eſt ꝛeficiendum ⁊ quod e/

geat ſumptibus.⁊ ſic nota

quod ſecundum conſcien
tiam iudex iudicat.qꝛ hoc

non nidet ut iudex ſic.⁊.ff-
ſinium regundorum.l.ſi.

ſi irruptione. .fi.⁊ de ſeẽ.
l. ij. .. fi. ⁊.j. de ali. pu.p̃.l.f.
x Precia. accepta ex uen
ditione domus.
y Diminuta poſtea.
5 Inferunt.ſeruiendo mĩo
ri uel locando alij.
a Labore ſuo faciẽdo her
bam uenalem deferendo
lapides nec enim he artes
ſunt.
b Taxatione facta a defũc
to uel ipᷣe minor ſiue tutor
taxabit aliquid pro ali/
mentis.
c Lex enim. diximus ne
ſerui alienẽtur. ⁊ hoc pro
pter duplex commodum
minoruʒ ⁊ hoc ſubijcit lex
enim ⁊c̃.

d utores minoribus in

ſidiantes. .
e Feminas matres.
Accedit.ſcilicet admiſſio
ni antique legis.i.ſi admit
latur.uel huic rationi quðᷣ
ſeruantur ſerui in ut mino
ri.precaueant maxime in
pecunia que clã facile po
teſt eis auferri.
g. Ja g. pdictis rationib.

b Exceptis. ⁊ excipe fiuctus ⁊ reddit.ut.j.e.l.ſcini.s.ſi.? ꝓ bis nõ daĩ᷑
reſtõ. ut.ff.ð mio. ſi ſine..idẽ faciũt.⁊ fac.ff.ð iuẽ deli.ait p.⁊.j.qñ ðcr
to op ñ ẽ.l.⁊ ſi.⁊.ff.e.tutor ꝗ reꝑ. .i.⁊.ff.ð procu.l.procurator tutorũ.

i ſ Itutoris.uel dolo que drnt ut dixi.õ.e.ſi liberti.

k Aoluiſſent.i.ſſco.i.ꝑ triẽniũ.ut.ð.ð iure ẽphi.l.ij.ſʒ ſi itra.xxx.
dies offerant p amiſſionẽ recuꝑant ꝓ minorib ut.ᷣff. ð pub.l.ĩps ex tũc
nõ ſic adittit.iʒ pt᷑ reſtitui ĩ ĩtegrũ.ut.ff.de mio.ſi ex cã.ꝭ.pe.hodie ueꝛo
ipſo iure ſeruat illeſus.ut.s.ex quib ca.re.in ũe.nõ ẽ ne.l.fi.ſi 33. ſ. de fũ
dis pa.l.ij.ſed ibi loquũ ð pdio ex quo uecigal pᷣſtabat ceſan bic fiſco.
lIAmiſſum.ſcilicet predium.quia exador alij uendidit cum ſolẽnitate.

qᷓ; habes.ð.ſi propter pu.pen.l.ij.

m Dãnum. amiſſi predij.ſed hodie quum ſeruei illeſus ipſo iure ðᷣ alio
dãno opontet dici ſi uelis eam tueri.quod poteſt eſſe in expenſis fſact s

GH

d Perſonarũ.i.tabulario

luari põit᷑ ſic. ö.de his qui ĩ

. *

p repetẽdo predio uel deterioratione ipſius.alij tũ dixert ꝙ nõ feſtituit
hoc caſu nec ſeruatur ipſo iur̃ illeſo ut.C. ð iur̃ haſte ſiſcaliſ.l.p.ꝙ ñ plʒ.
a Reſartiri. ut ⁊ ar.j.vñ ui.l.meminerit.⁊.j.arbi.tu.l.quicquid ſʒ alið in
dãno aiſſe cautiõis uectigalł ſoluti qꝛ nõ tenet tutor.nt.ff.e.l.ſine herede
.F. i. uel dic idem ſi tamen culpa poſſit tutori imputari.
vb t tofs. mox. ut ſta
ſtatuit ĩ aditõne br
Aitatis.ut.j.de iure ðᷣlibe.
l. fi. .. i. ꝙ nõ placet. ſʒ dic.
.i. qᷓ; pᷣmũ pr.i.ſtati niſi in
ſiſſuma cã differat.ut.ff.e.
tutor ꝗ reꝑ.iĩ pri.⁊ ad hoc
off. de lo. l. ratũ. ⁊.ff. ad tur
pill.l. ij. F. cõfeſti. . d. l. tu
tor. Itẽ de quattuor mẽſi
bus pfᷣ induci.ð.de epiſ.⁊
cle. in at.preſbyteros iue
agnatiõis aſñ id cõfectũ ad
miſtrare ñ dʒ. niſi quid ſit
ꝙ nec modicã ſuſtineat di
latõʒ. ut. d. l.tutõ. ff. e.ĩ pᷣn.
e Orqdiati.adita tñ hrdita
te.j. tpᷣs ſtatutũ.j.de iure

reſartiri neceſſe eet.
M. Archa. . Hono. Euti.pᷣpᷣ.
Vtöres uel curatores mox
quum fuerint oꝛdinati ſub
preſentia publicarũ perſonarum ĩ
uentariũ rerũ oĩum ⁊ iſtrorũ ſolẽ
niter facere curàbũt. Aurum aꝛgen
tũq; ⁊ qcqd uetuſtate tpᷣris ñ mu
tat᷑ ſi in pupilli ſubſtãtia repiat ĩ tu
tiſſima cuſtodia collocẽt ita tamen
ut ex mobilibus aut pꝛedia idõea
cõparẽtur aut ſi foꝛte ut aſſolet ido
nea non potuerit inueniri iuxta an
tiqui iuris fõꝛmam uſurarum crel
cat acceſſio quarum actio ad ꝑicu
lũ tutoris ptinet. M. Juſtini.
a. Jul.prefec.pꝛeto.
Alncimus curatione tutoꝝ
curatoꝝ cum omni pꝛoce

rũ.⁊ ita expõit.S.de epiſ.⁊ mni
dente cautela licere debitoribꝰ pu

cle.l.orphãotrophoſ.ſuffiẽ
tñ un tabellio.ſʒ qꝛ płrarr
dixerat tuto res ul curato
res ſubiũgit plẽ publicarũ
pſonarũ.lł plurale ꝓ ſingu

tionem facere ita tamen ut pꝛiꝰ ſen
tentia iudicial ſine omni dãnò cele
brata hec periſerit quo ſubſecuto
⁊ ſi iudex hoc pꝛonunciaueꝛit ⁊ de
bitoꝛ pſoluerit ſequitur huiuſmõi
cauſam pleniſſima ſecuritas ut ne
mo in poſterum inquietetuꝛ non
enim debʒ quod rite ⁊ ſecundum
leges ab iitio actum eſt ex alio euẽ
tu reſuſcitãäri. Mon ãt hãc legẽ
Eextendimus etiam in his ſolutio
nibus q̃ H ex redditibus ł ex peſiò
nibꝰ ul alijs hmõi cãis q̃ pupillo
ladulto accedũt.ſed ſi extꝛaneus
debitoꝛ ex ſeneraticia foꝛſitã cauti
one łaàliis ſimilibus cãis ſolutõm
lacere ⁊ ſe liberare deſiderat tũc eĩ
eãð ſubtilitateʒ obſeruari cẽſemꝰ.
Am qdã mii teſtõ ↄdito ſi
liũ ſuũ pꝛeteriſſet ið ãt aliui
a pᷣteritus erat l fiiſ lextꝛanei eẽt tu
toꝛ I curatoꝛ qui ſcripi a mĩůe tuto
ris fuerat his ĩ pñti at ſpẽ mãifeſtiſ
ſimũ erat ſtare tutoꝛẽ l curatorẽ in

eccłſia ma.l.i.⁊.d.l.orpha
notrophos.ul appellat pu
blicas ꝑſonas.i.ta belliõeſ
⁊ magiſtratũ.i.ordinariuʒ
iudicẽ qui debet intereſſe
ꝙ patʒ.ꝙ lex dicit ex innz
tario poſſe cõuẽiri debito
res.ergo patet quod apð
iudicẽ fuit fa iſiuatõ.alłg
ei nõ crederet᷑.ut.ff.e.t.chi
rographis.⁊ ĩ at.nt ſpon.
lar. F. ⁊ inſuꝑ. Ieẽ ⁊ ꝑ hoc
ꝙ dicitur decreto concedi
curã ⁊ acta ĩde fieri. ⁊ iura
mẽtũ p̃ber.ut.j.ð cur.fu.l.
f. F. ſz cũ. ⁊ ĩ at.vt hi ꝗ obli.
ſe ha.ꝑ bi. .f.⁊.j.ar.tu.l.f.
⁊ h ĩ oĩ tutore teſtãrio legi
tio datiuo itellige niſi ei te
ſtator remiſit cõſectionẽ in
uentarij.ut.j.ar.tu.l.fi.
e Et iſtroꝝ.nec ẽ neceſſe no
cari creditores.ſec vo ĩ hf „
de qꝛ ipᷣe bʒ bñficia duo ꝑꝑ ĩuẽtariũ.ſ.falcidie ⁊ ciditorib ꝓ uirib bĩdi
tarijs tĩ tenet.at tutori iminet on ſʒ Jo. Iẽ pt cõpleri una nice ⁊ inter
plures uices ſieri ſʒ ꝙ inuenit res. ut.j.de cur. lu. l.t. . tali. H
ſQurabũt.alioqui.ut ſuſpecti remouerẽt.ið ſi pecuniã ad.ẽptõʒ pᷣdioꝝ
nõ depoſuerint. ut. ff. de ſuſpec. tu.l. iij. . tutores qui rep.

g Mõ mut atĩ facile. ut metalla marmora. ve eni oĩia mutani. ut ĩ auten. ð

nõ ali. . ut autẽ coll.ij.q̃ facile mutãtur ut fruci nẽdeꝛ Iʒ ut.. e. ti.l.lex

q̃ iĩ ſi..j.e.l.ſi.ĩ ſi.⁊ ad h ĩ auten. ut hi.qui ob.ſe ba.ꝑ..qm̃ coll.vi.
b Formã.ut ipſe pupillus ſtipnlei łe ſeruus ł curator ĩ ſubſidiũ.ut.ff.

e.quot.in prin.⁊ det electionem pupillo poſtea eligat nomina uel pecu

niam.nt.j.e.ii cum queritur.

i ſ Ancimus. proceèdente ſine diſpendio.
k Sententia. preceptiua uel precepit. “
Bano. i.ſiñ oĩ diſpẽdſdio. Pronunciauerit. ut ſoluak.
m Pleniſſima. ſiue intervenit tutor ⁊ iudex ſiue iudex tanium.ut hic.

0

pillorũ uel adultorũ ad eos ſolu

a
ſi quis cau.l.fi.ſe ĩ ꝓcurato

eff. de mi. alt pretor. . permittitur. Accurſius.

n Reſuſcitari.ſic.j.ad.l.iul.de adul.gracchↄ ⁊.xxvi.di.c.iij.ĩ fi.

.cj.li.xi.de expen. ludorum ⁊.õ.de conſir.tu.l.iij.

pᷣcipiti loco ſiue eĩ autoritatẽ ſuã ł

cõſenſũ de adeũda hẽditate pᷣſtare
pupillo H adulto miime uoluerit:
ne ex hac cã iuxta ſua iuꝛa aliq pa

tiat᷑ piudiciũ ſat ei imiet piculũ tu
tele łutil negociorũ geſtorũ actõiſ

ne pupillo ładultus utpote ex illi
us tarditate leſus litẽ ei ingerat ſiũ
hꝰmõi tiore pterritus autoꝛ ſueꝛit
pupillo l adito piculũ emẽgebat.
Dũ eĩ alij cõſentit ipſe ſua iura p
dit uidebàtur etei ↄfirmare matꝛiſ
ſue iudiciũ ꝙ opugnãdũ ẽẽ exiſti
mabat ⁊ multe alie iſup ſpẽs oriũ
tur ex quibus ueredũ ẽ tutori vel
curatori ciꝛca ſuas res preiudiciũ

puta ut i hypothłcis ⁊ aliſſũùarijſſ

cauſis. Inuẽimus ãt generalr dii

finitum p offm̃ depoſitũ oẽs actõ

nes quas tutoꝛ uel curatoꝛ ex nci

tate officij ſubierit ĩ quõdã pupil
lũ ł adultũ tꝛanſſerri qꝛ tã optio ex

emplo agumentari necnõ ⁊ aloĩ

rẽ eius remouemus. Dama igit᷑
eis cũ ſũma fiducia res pupillorũ
ladultorũ gubernare.ſcituris quòᷣ
lex noſtra ſua eis iura imutilata r

ſerũůat nihil ex h mõi autoritate ł

ↄſenſu pꝛeiudiciũ ſubituris.
Dẽ.a. Joã.pᷣp

Onſtittõʒ qᷓ; nup fecimus
diſponẽtes quẽadmodum

debẽt ſolutões ĩ õctibꝰ minorũ cã

fieri ex redditibꝰ ſiue ex pẽſionibo

ſiue ex alijs ſilibus cãis ẽt ĩ uſuꝛaſ
extẽdim qͥ tñ ñ ſũmati nʒ ex mitil
ãnis collecte iã debẽt biẽnales me

tas ⁊ cetũ ſolidörũ q;titatẽ mime

excedẽtes. 2D
Dem. a. eidem Joanni. ppᷣ
Ancim nẽminẽ tutorum l

curatorũ pupilli ladulti ul

furioſi uel alienarũ pſonarũ ꝗbus

tã ex ueteribus qᷓ; ex nf̃is legibus

Extẽdini.uut ſꝑ oporteat fieri cũ iudice.qð fallit ĩ redditib pẽ
ſiõibj.ut hic ⁊ ĩ uſuris ut.j.e.ti.queſtionem. Item in trebel. reſti.

ut. j. ad trebel.l.ſan
cimus.
p Pẽlſiõib.ĩ pecu
nia ſʒ ſupiori ĩ alio
q Alijs.huiuſmõi.

nt ĩ uſur is.ĩ.d.l.cõ

ſtõne ⁊ partiaꝛis co
lonis.
Allijſ ſilib. ut ex2
uẽtõ e.⁊ diſtigue ut
dixiↄ.ðõ.ſi aduerſa
ſo. l.i. ⁊ facit. ff. e. lu
cü. 5. tutele.
ſſC Am. pteriſ
heredatiõe hr̃. ut ĩ
ſti. ð exhĩ. li. F. mĩi.

t Tutele. quũ tutö ⸗

u Negociorũ. geſ.
quũ ẽ curatõ.ut.õ.
ð ne.g.l.curatoriſ.
.ff. ð iof. teſ. l. nihu

ilo 4 y Hypothecis. q-
b' cãis ĩ ꝗabus ueretur tutoꝛ I cura
tor ne pꝛeiudiciũ aliꝙ ei fiat tino

ꝓ hac mala admi
ſtratione eorũ bõa
tenebũt᷑ miori. ut. ᷓ
.e. ꝓ offõ.łdic ꝙ ĩ
bõiſ mriſ hẽbat hy
pothecã.nt.5ð. ð fiſ
nup.l.hac edictali.
S.oib.in qua nide
batur ſibi pᷣiudica
ri.quũ alij bõa mr
na adiudicari uole
bat.ul dic tertio ꝙ
dã rẽ ſuã minoni
obligauerat. eãdeʒ
⁊ curatori ꝓ alio
fẽo vñ timebat ne ſi
pro ſe peteret tenea
tur minori. ⁊ſi pro

minori ne pᷣindicet

contra ſe ſaltem in
preſcriptione.

3 Varijs cais. uide

ſicet circa uſuras ?
al.acceſſiões.vl dic
ꝙ uẽdidit mior ꝛeʒ

tutoris ul cu.quã timet nõ reuocare.⁊ eõ timet ꝛuocare.łldic ꝙ tu
tor łcurator uẽdidit rẽ mioris ↄ quã uẽditõʒ timet petere reſtõnẽ
vl dic ꝙ mior emit łaliomõ acquiſiuit ab alio rẽ tutoris ł eura.qᷓ;
ſi ñ reuocet tutor uel curator timet ſibi p̃iudicari ⁊ alia pñt exẽpla
plura põi in quibus omnibus habet locum h lex.

man. l.ſeruum ticij.

Franſſerri ut ⁊.j.qñ ex facto tu.uel cu.l.i.⁊.ff.de re.iuẽ.ſi ſe.⁊.ff.
ꝛe.ut.ff.de.procu.l.procurator.⁊.ff.

b Argumentari. prima facie.videtur bonũ ar.ſed ſi mediũ ſubin
telligas optimũ ẽ Fʒ Jo. ſic.ſ.iõ finita tutela trãſeãt actões ĩ pupil

lũ ne offm ſuũ ſit ei danoſum.ut ar.ff.quẽadm.teſta.apꝑi.l.ſi quis

er ſignatorib.ergo ⁊ quũ ſit eaTdem rõ.idem dicẽdum.eſt.
C Gubna re.⁊ ſic autorari predicte aditiõi.ſʒ q;tũ ad curatorẽ eſt õ
.ff. de ap.cũ ĩuna. . tutor. ſolu. ibi erat ſpalis curator ad aliud hic

general ad oĩa. ul h ĩ adulto ibi ĩ pupillo, cui pt ꝓuideri ꝑ tutorẽ,

.

SSS

—.

= – = SS=Sol Y ☛S☛; — —N

= —

4

8 6

rrrrrr

Reſeruat quum ex neceſſitate officij faciat. ut. ff. inof. te. aduer Hy eerte ĩmo nõ ſuſtinet piculũ ſue ſubſtãtie niſi apõs ꝙ petat min idõeũ .
in ſus.S. tutores. ⁊.l.filius ⁊.ff.de his quibus ut indig.ltutorem.?. æ decreto fuerit ↄpᷣhẽſum ei ꝑiculo dari.nt.j.ſimĩ indẽ. p.l.fi.ſʒ tutor ñ .*
l. poſt legatum. S. aduocatum.⁊ inſti.de inof.te.S.ſi tutor ſed alis recte dai cũ ſe negocijs immiſcuiſſet ſi errore comperato ea deſerat tene
INK in eo qui ex uoluntate. ut.ᷣfl. de inofi. teſ.l.ſi. re eo noie niſi a pretore tutores cõſtituipetat. ut.ff.e. tutores. . q ſe. .ff.
A e i Mnſtitutione.que eſt. ö. eo. ſancimus/ de eo g ꝓ tu.ne.l.i.O.fi.· It᷑ ⁊ creditores danũ hñt ex retardatiõe.ut.j. .
fk EScaam, in ne at. It ⁊ duũ uiri ſi hoc
. uſuras. ? ut ipe poſ „ male ꝓcurent. ut iſti. de ſa
n ſint ſolui ſine iudi curatores creantur defenſionẽ q; tur ſancimus continuo ideſt poſt ĩ til. tu. . pe. Itẽ tutor finita
n ce. ſequitur plenii ꝓ lite ſuſcepunt recuſare ſ ab ſitio cuſtionem defenſionis in caſibuſ tutela dʒ admonere de pe
fd iuiima ſecuntas. liitis oibus mõis mẽoratas pſonaſ uidelicet in quibus ſicut dictum ẽ tẽdo curatoꝛ. ut.ᷣff. e. ita at
li 8 Et centum. bane deſendere ⁊ litem pꝛeparatam ſecũ ſieri poſſit creationem aliorũ tuto .F. ſi tutor. pupillum.
de adiectionem intelli dum leges inſtituere ſcientes ꝙ h rum celebrari cognatis alijſque ꝓ u Ordinanerit.i.ordinari
ge ſecundum Jo⸗ muͤnus neceſſariũ ẽ tã tutele qᷓ; cu piquis ⁊ affinibus uel ciditoribuſ fecerit.ſic.fl.ð bis qui no.
ta, etiam in penſioni/ ratõi ſi h recuſauerit ! ſubũ diſtu uel aͤlijſ quoꝝ ĩtereſt adeuntibus infa.l. lurti. F. madati.
Neit bus ⁊ redditibus. lerint nõ ſolũ ut pote ſuſpecti amo lamonẽtibus eòs ꝗ ſecũdũ leges x Preparai. i.iſtar. ut dẽi
uch alij contra. Ite, akkAl Ueantur amiſſa eoru Exilatõe ſʒ et ius hſit tutoꝛes I cuꝛatoꝛes cõſtitu quos petierit ⁊ ĩnẽtariũ
el ntrunq; eſt neceſſe. ex ſubſtantia ſua oẽ detrimetũ ꝙ ere. Defenſionẽ autẽ ⁊ nomen e faciãt ⁊ ꝙ iurent ⁊ ſic pᷣpa
ſcilicet ut excedant añ late pſone ex recuſatiõe deſenlõ in hoc caſu apertius declarantes rãt.nõ at mi cõpellu accu
ſent centum.ſ.⁊ bienni nis ſuſtinẽt reſartire cogantur. ne foꝛte putauerint tutores uel cu ſare ſuſpectum. ut.ff.ꝗ pe.
he um. quod ſatis ui Sẽd ⁊ſi ꝗs ex quad interpella ꝛatores grauamen ſibimet imponi tu. uel cu.lfi. J.fſfſi.
u detur.ff.ð uer. ob. tõe admõit ꝓ litis iſtructiõe cõſu lillam decernimus deſenſioneʒ eo y Ordinare.i.ordindos
ſi. ſi ſtipulatus.ff. de etam cautelam expoſuerit uel poſt ſubire que nunc ſatiſdatione ꝓ e poſtulare.
nöd conditionibus iſti. litẽ ↄteſtatã qᷓ ꝑ ſe non per procu uentu litis conſtituitur. ſed ut tan ʒ In ipſis gelt b dank
g l. ſi heredi plures. ratorem ſuſcepit uel demens ul fu tummodo litẽ ſʒ legũ oꝛdinẽ pꝛo vᷣbedt öclaraĩ ſe ſub. ⁊c ut
ui Itẽ quod diẽ ſumn rioſus factus fuerit.ſancimus con pupillo uel adulto alijſq; pſonis j.5. omnẽ autem.
bnl, matiʒ dic quod tot tinuo curatorem ei in competenti inſtruant licentiã ex bac nr̃a auto a Beclarantes. bi qui de
tu ſt quot faciũt ſum iudicõ oꝛdinari:cura ⁊ pꝛouiſionę ritate habẽtes ſine decreto reſ qua nouo creantur.
nbt main. ſic ⁊.ff.ð pac tã iudicis ſub quo lis uertitur qua rum gubernationem gerunt pro b Subire. i. ſubituros.
tis ſi plureſ ſed ar. cognatorum ⁊ pꝛopinquorum ⁊ cautla litis ſubſignare. Oẽem c Perſone. miorum ſurio
bg contra.ð.de uſuris actoris ſi uoluerit ut non ab eo autem dubitationẽ pꝛo deſenſiõde ſoꝝ dementiũ ⁊ ↄſimiliuz.
li l. uſure. inſtituta lis diutius ꝓtꝛabatur ne pupilloꝝ ⁊ adultoꝛu aliarũqʒ pſo d MRecuſatiõʒ. ? remotiõm
* b I Arncimus. ceſſitatem habente creando cura narum penitus amputantes ſcim ut ſuſpecti. añi eĩ nõ ordiat
iei perſonaru tore deſeſiõz ſubi ⁊ cetera litis adi oẽs tutores non alias creari niſi al' uũ habetitu. c ut.
gi ut pꝛodigorum 2 plere perſonis etiam que periculo pꝛius cũ alijs ſolemnibus uerbis igbca. bñti tu. cc.l. lic.
dementium ⁊ alio pꝛopꝛio uel ſue ſubſtantie tutores que pꝛo gubernatione rerum tam e Dictũ eð. e.l. pri. . ..
öl rum ſimilium.ut in uel curatoꝛeſ petierunt ſiue matreſ in geſtis quam in cautionibus ab proxi.ſ.q;do nõ defẽdũt.
4 ſti.de cur. Fiij. ſoꝛte fuerint uel quidam alij com his conſcribũuntur ⁊ hec ſpeciall f Alijs.puta ðbitoribus.
ul iSuceperunt. ſa⸗ pellendis eos quos oꝛdinauerint expꝛeſerit quð omnimodo ſine ul ut ꝛ. S. qui pe.tu.l.i.⁊. ff.
uile tiſdando iudicio ſi tutores vel curatoreſ preparare ta la dilatione defenſionem pꝛo pu pe. tu. l. ij. F. ſunt quidam.
e ſti. ſic enim incoba lem ſubire deſenſionem uel ſi illi pillis ⁊ adultiſ aliijſq; ſůpꝛa memo 7 nõ. ð. prox. ĩð.
cc nerant. ut 2. S. qui noluerint hoc facere:⁊ propter h ratis perſonis ſubire eos neceſſe g Eos.ſ.iudices.
te dare tu. uel cu. l. cu defenſionis recuſationem a tutela Hilque adimus nullamque in h Befenſioneʒ. in hoc quã
og fator.ið ſi nihil.in uel curatione remoueantuꝛ. boc capitulo ambiguitatem relin do remotis prioribo alijſs
it; tenẽtur. ut ſubijcit. moratis perſonis alios tutores I toribus licere fruct᷑ ſiueqꝗ ex reek i onſtituitur.ſ.iudi.ſol.
di⸗ 2?.jſ. F. perſonil.⁊.S. curatores dꝛdinare in ipſis geſtis ditibo pꝛedioꝛum colliguntur ſũ 1de rato. ut v. . eti.tuto
tneſt de procur.l.neq;.⁊ in quibus tutores uel curatores ex ſubſtantia perſonarũ quarũ gu res. ſecus in patre defen
ner .l. iij. creantur ex ſua conſeſſione declꝗ bernationem habeant inuenti ſfue ente filium qui ſatdat.de
k Hoc munus.ſ.ð rantes talem ſubirè defenſionem. rint.i.uinum ⁊ oleum ⁊ frumentũ his.ut.ff.qui.ſatda.co.l.
lcet fendendi.ſed cõtra Ne autem tales pẽrſone ſine ꝓ uel cuiuſcunq; ſpeciei ſunt ſinẽ de ſi flius. que eſt cõtra. quũ
n efl. de ant. tu. l. i. F. uiſione debita relinquantur uel S creto diſtrahere iuſio pꝛecio quð bic ſuũ officium non vbe
ſimtor. ſed aliud à cos agentiũ iura diutius pꝛotelen in bis locis iqꝗb ueditio celebꝛa gtei es dinoſum. nt. ar. ſ.
. de deſ efk DW Equbus cufß mallins
6 arait mnalenl. legaris. lias. uidtlicety
ſci Amoneantur. ut fl. e. ita at. 5. geſſiſſe. T ið ſi iuẽtariũ facere dil defendebat ibi conſerendo in ſe ivdicium. bic non ſic.uel dic. ut ihbt.
ru; ferat. ut. . arbi. tu. l.i. ge. Item ſi non ſatiſdet. ut.j. de tu. ⁊ cu. ſai. H Allijſq; perſonis.ut furioſis uel dementtius.
pn non de.ũ,i. idem ſi mentiendo dicant alimenta non poſſe dari. vel 1 Inſtruant. iudicio ergo ſiſti cauet. ſz aliud in orphanotro phis ꝗ nec ð
fii pecuniam detractant ad emptionem perdiorum ut.fl.de ſuſpec.iu hoc cauent.ut.5.de epil.⁊ cle.l.orphanotroppp——os.
in m Eſtimatione. ideſt fama. n Dabſignare.i.obligar.ſic põit vbũ.ff.de iur̃ imu.l.ſemꝑ. .conducto
n Sʒ aſi gs.. .. loqi ð maiof effecto furioſo. cut dz dari cutator. res.⁊ ſic nõ ſpãle rẽ mioris ĩmobilẽ ſine decreto obligari Haliẽari.nã de
1 o Admonitus.i.in iudicio uocatus ab aliquo. mobilib qᷓ alter pñt obligari I alienari nõ debet itelliig.
p. Cautelam iudicio ſiſiti. . , Aliſc.nͤſeluug. In geſtis bapd mdic inter acta,
a⸗ er oo ne enim procurator proficeret etiam eo p Cauacnihue⸗ tden chartulis. r FreeCN
pi acio ſurioſo ut innuit. Conſcribuntur. ut rem pupilli uel adulti ſaluan ad hoc. 5.
G ¶ Actoris.i.eius qui agebat ʒ eũ quẽ ueriſimile ẽ uelle eũ ꝓſequi A Aieoper atadh de creationibus. faluam bre. ad boc. de
s ſed ⁊ idẽ ſi acor eſſet funioſus ſacus ⁊ reus procedi uelle. Aliijs lurioſis uel mente captis.
ſ NPericulo ut libti.q niſi petãt tutores acculant ut igrati.nt ꝛ.. q ſ Hiſq;. licere imo ⁊ cogi alioqui ſpectat ad eũ piculũ.ut.ff.e.ſi res
; pe.tu.l.ij. ?..fl.de iurepa.l.ĩgratus. a. ff. qpe. tu.lij.. lbenti. t Dine decreto. ut.q decre.opus nõ ẽ.l.fi.⁊..e.lex que in ſi iice.
i Sue ſbe.ut mãi q rpellii a ſucceſſiõe filij nt.ᷣff.ꝗ pe.tu.l.ij..ſt ar u Precio.quid ſi iniuſto:ꝶ.non reſcinduur uenditio niſi ſordes vł grfa

tat ad curatores.ut.S. de admi. tu. l.i.
ſ. Tranſlationẽ.quando quis deſinit tutor eſſe ttanffert ad pupil
lũ ⁊ actionẽ.⁊ oĩa que contracta erãt in adminiſtratione.

5 interuenerit ut. ff. de mino. ꝛſi ſine. . idem faciunt.
a Perſonarum.ut furioſoꝛum ⁊ mente captorum.
b De periculo tutorum ⁊ curatorum.

c Taqui noticie.pater teſtõ duos uiros prudẽtes ⁊ locupletes ⁊t Non ptinere.ut.ꝛ.fl.de admi.tu.l.a tutorib.S.i.⁊.l.cum poſt in
e filio tutores dedit.⁊ qꝛ ipſi nonant facultates eius adiunxit prin.⁊.ff.ſi quis cau.l.fi.⁊.j.ti.i.l.i.⁊.j.inquibus ca.ha.tu.l.i.⁊
eis contutores niſi connexa ſit ad
duos libertos ſuos ꝗ res J miniſtratio.ut.j.vt
ſuas nouerant.non ut ad tũc tẽporis dignoſcitur obtinere Dẽ.aa.⁊.cc.Epite. ca. p. pu. l. 1. 7. fl. &
miniſtrent ſcilicet inſoli⸗ ⁊ q̃ ex uẽditõe eorũdẽ fructuũ col Em poris q; inſeqnitur po here.tu.l.i.⁊ ð tu.?⁊D
dum ſed alios in admini ligũtur pecũie cũ alia pupilloꝛũ vl tutele tꝛãſlationèm admini ra.diſ.ſi tutor.⁊.j.
ſtratione inſtruerent ⁊ qðᷣ adultoꝛũ aliaꝛũq; pſonarum ſbã ſtratõis offõ finito ad eos ꝗ fueꝛt ar. tu. tutor. ⁊.fl. de
ab eis gereretur iſpicerent adminiſtrentur. xxx viij. tutoꝛes gerende rei noͤn pertinere admi.tu.l.ita at. S.
tenentur itac; iſti ſicut il periculũ r ationis eſt. pꝰ completum.
te ununueihtlre ſ è ꝑiculo tutoꝛũ ⁊ curatorũ. Zuãco ex fo tu.
wwuer Qñ ex facto tutoris vj⸗ uel cu.
Per ſe tin uel pticipauerint . Mpr. Anto. a. Quinto. . mino agere 1 dnenen gforis X* VAliana „
cum alijs uel ſuſpectos fa Tqui noticie cã liberti nin püit. i eggr eſſa e.
cere oĩſerint.licet enim nõ tutres dant᷑ q;uis ſo li Mypr. An. a. Septio. xrxY ið ſi nõ ẽ
adminiſtrent tamẽ debent admiſtrãdoꝝ negocõꝝ Aliana cuius tibi eu maior ut. ff. de re

inſpicere qualiter alij ad
miniſtrent.
d Tutores.ſupple uł cura

pupꝑillorũ ſiue adultorũ facultatẽ
itqũ ſi accipiãt ppꝑ ten uitatẽ ſui pꝛi
mõij piculo tñ oẽs ſt obligati ſiue

contrarium reſoluntur. ut.S. de tranſ.l.fratris.

n Vtoribus. reſcriptum.t.ᷣff. e.ti.ſi res ⁊.. de pi.ac.que fortuitis

2.ff.pro ſocio.cum duobus.S.dãna.⁊.ð.de ne.g.l.negocium.

9 ſItutor. petitus a matre uel ab alijs perſ onis que pet ere debent

tutores pupillis.

1

p Remiſſionis.ſcilicet magne. .
q Oſtenderis.admiſſus non iuſſus ſm. M. uł dic probat qñ pᷣſumptõ

ſcie ẽ g te ut qꝛ intfuiſti teſtõ I publice ſcebat ⁊ ad domũ tuã fuerat dnũ

cialũ. ut ar. ff. de iuris ⁊ fac. igno.l.nec ſupina łdic. ꝓbat eo ipſo ꝙ priuʒ

nõ probai.hoc iõ łtollas . ff.e.l.quidã decedẽs..fi.⁊.l.ſe ubi dicit pu

pillũ ꝓbare.⁊ ut tollat aliud quod dicit pᷣſumi ignorãtiã.ut.ff.ð ꝓba.
uerius.⁊ aliud ꝙ dicit negãte nõ ꝓbare.ut..de proba.actor.nec ob.qꝙ;
bic dicit liquidiſſime.qꝛ ꝓbatõnes legum liquidiſſime ſunt.⁊ concor.ð.
de admi.iu.⁊ſi ſciſſes.⁊.j.de ſuſpec.iu.l.ij.

. „

5„1 Eñnpons.inſequitur. nec precedentis temporis periculum ſpec

b ſ

ratoꝛes ↄdemnati ſũt

ſi uiceſimũ ꝗntũ ãnũ
etatis egreſſa eſt actio iudicati uti

iudi.l.iiij. ⁊.ff.de
y Lonueniendos.

tores ut ſabijcit quidati in ea q ſci ðbẽt ex utilitate eoꝛũ tutò lis aduerſus ipſam bonaqʒ e ei ex ut probat dictil. ll.
teſtõ confirmanturut ĩſti.ð res ſiue curatoꝛes diſſilauerũt aut ercenda eſt. nam tutores curatores .ff. ſi quis cau.l.f.
cur. 5. dantur. fraudẽ aliquã adhibuerft lcũ alijs qʒ finito officio non eſſe conůenie htñ fallit qñ ex do
Patrimonij.ſic inſti. de pricipaueĩt aut cũ ſuſpectios facere dos ex adminiſtratione pupillo,. lo uel cpa tutoris
excu.tu..item ꝓpf. Alij deberẽt łi offõ mũeris łl debiio ob rum uel adoleſcentium ſepe decre ageret᷑.ut. ff. ð actõ
aut᷑ omnes accipiuntur in ſegꝗo ceſſauerft. Dẽ.a.Saturnio tum eſt. ẽp.iul.s.ſʒ cũ ĩ fẽo
ſolidum.nt.j.ð au. preſ.l. D dos ꝗ ĩ alia ꝓuicia tutelã Mpr. a. ↄoandro. ⁊?. ff. e. ti. l. lij. .iiij.
fi. ⁊ facit. fl. de ſol. quod ſi admiſtrãt piculũ admiſtra T ſi tutoꝛes tui quũ pecũi prin. It ⁊ qñ traſtu
forte.S. i.⁊.ff.de admini. tõis ex pſona tutorũ quii alia ꝓuĩ aʒ pupillarem crederent ip lit ĩ ſe no uãdo.ut.
tu. l. ij. F . ?2 inſti. de ſattſſ. cia res pupilli gerũt non poꝛꝛigit. ſi ſtipulati ſunt utilis actio tibi da ff.e.l.v. It ſec' ĩ ꝓ
tu. uel cu. 5. i. Mypr̃s Phili.⁊. Phili. bitur. cur. ut. ff. de ꝓcu. l.
Tu tores.predicti libti aa.⁊.cc.Gratiano. MApr. Soꝛ. a. Prudẽ. ꝓcuratõ ꝗ ꝓ euic.
g Adibuerunt.ſine ſimula Jres pupillaꝛes quaſi hoꝛ Jꝗ in rem minoris pecũůnia ʒ u Z ſi.ſtipla
tio ne ⁊ ſoli. reo ↄditas hẽe aut et uenun pꝛofecta ſit que curatoꝛi uel ti. ſunt. ſ. bi
h a D eos. non porri dar debuiſti ĩ hoſpicio tuò ut aſſe tutori eiuſ nomine minoriſ mutuo a Vlilis actio.ſ.ceꝛ
gitur diuiſa admi ueras vi ignis cõſũptè ſũt culpam data eſt merito perſonal actio ĩ eũ ti conditio.⁊ diſtin
niſtratione a teſtatore uel ſeu ſignicie tuã ñ ad tuũ dãnũ ſʒ ad dem minorem danda eſt. gue aut mutuat no
a iudice ut.j.de diui.tu.l. pupilli tui ſpecta? diſpẽdiũ minꝰ ꝓ Mprs. Dio.⁊. Maxi.aa.⁊.cc. mie pupilli ⁊ nõ ſti
ſecunda. bãabili rõe ðpoſciſ. Dẽ.aa.Floꝛo Maximiane. pulatur. ⁊ iure cõi
i ſ Ires. nenundare VAtöribus ſeu cuꝛatoribus vhi qui te in pupillari eta q̃rit pupillo certi⸗
bis duobus mõis foꝛtuitos caſus adpᷣſuſ quoſ te conſtituta tutoꝛes fuerint duõ ⁊ hypothe.ut.
dannum fortuiti caſus eui caueri ñi potuit ĩputari ñ opoꝛtere poſt ea ĩ adminiſtratione perſeue ſt.ſi cer. pe.l. certi⸗
tari potuit.aʒ.ut.õ.de pi. ſepe reſcriptum eſt. . rantes uel curatoreſ conſtituti tua ditõ.ꝭ.ſi minĩos.⁊
ac.l.pignus.⁊.ff.de dã.in Mpfs. Dio.⁊.Max.aa.Seue. pꝛedia locauerint eos competẽter 6.per quas ꝑlo.l.
fec.uti. Ytutor petitus l ex teſtõ da conuenies ⁊ ex eorũ contꝛactu u/ cũ ꝑ liberã.aut ſuo
k ¶Tuo.ſubiacẽti.facile cor tus tutorẽ te ↄſtitutũ cẽẽ ñ ex tilis tibi queri potuit contꝛa ſucce ⁊ ſorte et ſibi ſimilꝛ
ruptioni. remiſſionis negligetie uicio ſed iu ſores conductoris actio. ſtipulatur.⁊ tũc iuẽ
¶Conſumpte ⁊ ſic fortuito ſte ignoꝛatõis rõe ñ didiciſti idq; Bem.aa.⁊.cc.Honeſtiſſime. ſpdli acquirit utiliſ
caſu vñ uidebatur te non ligdis ꝓbatõib oñdẽriſ piculo e Er tutörem pupillo actio pupillo ⁊ adulto ⁊
teneri. ut.j.l. pxi. teneris tẽporis ꝙ ignorãte te tãſmiſſũ ẽ ñ niſi certis ex cauſis dari nõ furioſo ⁊ prodigo
tñ qꝛ preuidere potuiſti. teneberis. poteſt. xl. ut h. ⁊. ff. e.l. ij. .ff.
m Probabili.i.minus im — dee admi. tu.quof.i
probabili. talia enim per prin. .ft. rẽ pu. ſal.

fo.l. iij..iiij..ff. ðe conſti.pe.l.eum.ꝗ. .iul.⁊. .itẽ tutori.xſi cer
tum pe.l.ſi pecuniam. aut etiaʒ pupillo ſtipulatur ⁊ tũc ſpaãliſſimo

iure querit utilis ut.d.l.eum..ſi actori ⁊.d.l.de admi.iu.quot᷑.

F. i.x eiſdẽ caſib.ubi dico querere utilẽ ꝑſonalẽ dicamus queri ut
lẽ hypothe.ar.õ.p quas ꝑſo.l.cũ ꝑ liberã.ſʒ ʒ.ff.de pig.actio.li

ſolutũ.S.ꝑ liberã.ſo.ibi decretã negat acquiri pupillo hypothe.

bic concedit utilem.uel ſolue ut ibi.

Jin rẽ.pſonal.ut.ff.de pec.l.ex fco.
.. illö. 5. i. 1 eoð caſu poterit res mioris obligari pignori.

6⁶ .

nt ⁊.ff. de pig.ac.l.tutor ĩ pri.Fʒ.h.lʒ ⁊ illa ĩtelligit᷑ cũ decreio.ut
ibi nõ.⁊ dr.j.de cur.fu.l.ij. Itẽ ꝙ hic dicitĩ miore ið dic ĩ eccdleſia
ut. S. ð ſac.ſan.ec.aut.h ius porrectũ.⁊ ciuitate.ut.fl.ſi cer. pe.l.oi.
uitas.⁊ facit.ð.ſi tu.uel cu.l.ſi creditor.⁊ quod ibi nõ.ff.de in rẽ

ner.l. pr. F. ſeruus.de mino.l.tutor. . fi. —
Jlbi. conuenies utili tutele.ut.j.arbi.tu.l.tutor. ſed quõ

8 l. 4
H 2
quum non ſit tutor: ꝶ. propter pꝛecedentem tutelã. ar.ff. de ſo. cũ ⁊ ciuilł actio concurrunt.ut i... ria.ſʒ priuata accuſatio ⁊ ciuilis actio ſi

