Inoͤribus etate feminis etiã
actorum teſtiſicatione in an
te nuptias donatione ad eas facta
omiſſa ſi patris auxilio deſtitute
ſint iuſte conſulitur ut firma dona
tio ſit.
Myr ʒzeno Auguſtus.Sebaſti
ano. pß. „ .
Ilibẽris ex pꝛiore matimo
nio ꝓcreatis pater ad ſecũ
das migrauerit nuptias uel nõ mi
grauerit: nihil omnio filijs prio/
ꝛis coniugi ex donatione ante nu/
ptias quam ipſe uel alius pꝛo ipſo
uxori quondam eius matri cõiuʒ
liberorum donauerat: ſeruare co
gitur.quoniam ⁊ mater liberis ex
priore matrimonio extantibus
poſt ſeↄodas nuptias multoq; apli
uſ ſi non fuerit altero marito ſocia
ta nihil hiſdem filij ex dote quam
patri eorum ipſa uel alius ꝓ ea ob
tuleꝛit ſeruare compellitur.
Myor Juſti. a. Archelao.pÿ.
J còͤnſtante matrimonio ⸗
ſilium augende dotis inierit
nel uxor foꝛte uel eius nomine qui
libet aliꝰ nihilomius marito quo
qʒ liceat ſeu pro maꝛito cuilibet a
lij tanto donationem ante nupti
as additamento maiorem facere
q;to dotis augetur titulus.nec ob
ſit in huius munitſicentijs interdic
tas eſſe liberalitates tempore nup
tiarum indulgendum.eſt namqʒ 2
ſenſui comuni partium ne quuʒ ne
getur augendo poteſtas donatio
nis dotis etiam pigrius conſtitua
tur. augmentum Idemq; licere
precipimus ⁊ in his matrimonijs

ut.j. de ſis nuptijs.l.femine.Accurſius.
Jconſtante.interdictas eſſe iure ciuili.ut.ff.de dona int
ni.⁊ ux.l.i.ſed ibi de ſimplici donatione.
3 Indulgendum. ideſt remittendum ali

temporibus ap.lfi.in fi.

matrimonio nõ ſe
cuto iuris prohi⸗

ſ Raro accidit. qꝛ

auara.vt.ff.ad uelł
ſʒ ſi ego.iĩ ſi.⁊.ff. de
dona.inter ui.⁊ u⸗
xo. ſi ſtipulata. .i.
⁊ qꝛ ſagaciõ.ut.õ.
de his qui ue.e.in
pe.l.ij. F. feminas.

t m Inoribus.

Qonatõ ſit.
licʒ ſit vltra. ccc. ſol.

ut.j.de dona.ſcim
F. alias ſecus ſi eſ

ſet maior.ut.hic.⁊
j. de iure do.l.ſi. .

ſimili.ſed hodie ið

ſi eſſet maior. quia

ſi pacta lucri cedãt

parti mulieris non

nocet inſinuatio o/
miſſa. ſed econtra

nocet niro ad lucꝝ

dotiſ.ut.j.in at.eo
decurſum eft.

ex donatio

ne. ad ſe reuerſa vt
debet.quod eſt no
tanduʒ. peꝛ. l. iſtaʒ
qꝛ ſicẽ dos ad muli
erem ita dõatio ad
uirum reddit ſolu
to matrimonio. ut
hic ſubijcit. It du

bitatio legis erat ſi

uir lucraretur dotẽ

ex pacto cogeretur

ſeruar̃ ſic ex morte
mulieris lucrari vi

daetur donationem

ſed certe magis di
citur rehꝛe ſuam ſic
econtꝛa dicas ĩ mu
lieꝛe.

xX Nihil. cum hẽat

ſua bona ex quib
pt reliquere unicui
qᷓ; filio tm̃ qtũ dat
bo uiro ĩ dotẽ ⁊ ſie
ſoluitur Zriũ ꝙꝙ eſt
.Jj. de fis nupis.l.
hac edictali.in pri.
aliud at᷑ ſi apð ma
rituʒ aliquid ex do
te remãeret ul apð
vxorẽ ex donatõe.
qꝛ. ſeruare cogeret.

quid de rigore iur.ſic...ð

a Pigrius.ſic.j.de bonis que li.conſtitutionis. .proſpiciendũ.

⁶*
ni b Nullam eſſe.ſcilicet ab initio. . i HEbg uãã. necie. celebrare. non ergo in noluntatem erit nt erat p
c Facere ut inſtitut.de dona F.eſt ⁊ aliud. ⁊ dic qtitatis.i.quoti . legem ſi cõſtante ſed ex neceſſitate.
li tat iſto iure.ſed hodie etiã ꝙ;titatis. ut.j.de pactis.cõuẽ.l.ex mor k Ere.magno. Debitor. ſit magne quantitatis.
r te. .l. lege. ⁊ in aut᷑.equalias.Fʒ quoſdã.ꝙ nõ placet.⁊ ille leges l Guſpicio. alioqn alið erit. Itẽ hoc erit ꝑꝑ priores creditores nõ pꝑ ſe
e ad preciũ lueni iĩtel quẽtes ut videtur.ſʒ certe
liguntur hec ad coõ , H HH „ eað fra aduerſus ſeqñtes
i ſtituendam dotẽ ⁊ in quibuſ interdũ accidit ante nnp biles incremento pꝛoſiciãt: ſi muli poſſet committ.
tii 4 donationem. tias quidem donationem nullam er immobilis ſubſtantie domina m Aduerſus creditores. p
ſinl d Statuto mõ.i pᷣn eſſe ſolam uero dotem marito mu res mobiles in augmentum dede cedentes uel et ſeqñtes.ſʒ
. bh' legis vbi dixit ĩ/ lierem obtuliſſe ut etiam tunc muli rit in hac par ie dotis nullo utetur H. ? B. 7 Azo.
r dulgeri fieri pacta. ere dotem augente liceat marito aduerſus alios creditores priulle n c AUm mite. ſuperſe
luſ ⁊ ſi nil dicatur erit quoque donationem in uxorem gio ⁊ beneficio. debant.uſq; dũ ſie
ai illud ið ſeruanduz fſuam eiuſdẽ quantitatiſ facẽre quã Mypr Juſti. a. Joanni. ppᷣ. ret miimõiũ ꝑ yba ð pñti.
“ ꝙ ĩ principali erat. tum aucta doſ cõtinere dignoſcit᷑. Vm multẽ nobis iterpella 2 nõ tria uicia oliz.ſ. qꝛ fe
ng. ut. ff de pac. do.l.ĩ Nactis uidelicet de redibitiõe teones facte ſint aduerſus bat añ nuptias dõatio h.
nne ter ſocerum. 5. Fo. uel retentione aucte dotis uel dõa maritos qui decipiendo ſuas uxo ñ pꝰ ſʒ ꝙ nocabat᷑ añ nup
nͤ e Inita ſt quũ dos tionis pꝛout partes conſenſerint res faciebant donationes quas ã tias.tertio.qꝛ añ ⁊ non p
maif conſtituebatuꝛ. pꝛo iam ſtatuto modo ineundis te nuptias antiqtas nominauit iſi mrimõiũ ↄctũ potera t ĩ ſi
ni. NReferani.ſic ⁊.j. ſiue iniũgendis ueteribus pacus nuare autem eas actis interuenien nuari.⁊ duo ultima naſcũ
Nmi⸗ fil. nup. hac edic que in initio uuptiaꝝ de ante nup tibus ſuperſedebant ut infecte ma tur ex pᷣmo pᷣmũ ꝑ Inſti.
e tali. 5.ſi. ⁊.j.ð pac. tias donatione ⁊ dotem pꝛincipa neant ⁊ ipſi quidem dotis cõmo ẽ ſublatũ.ut.S.e.l ꝓpx.ſᷣm
ncl conuẽ.i.ſi.ſed ar. liter conſtituenda inità ſunt. Jura da lucrentur uxòres autẽ ſine nup tollit h uſũ ibi ſi igr ⁊c. ter
thii zj.de bo.q̃ li.cũ oʒ etiam hypothecaruʒ que in augẽ tiali remedio relinquantur. cium tollitur.j.S.pe.
nuingi lſſ.v.j.qui po.ĩ pi. da doie uel donatione fuerint ex Scimus nomine pꝛiuſ emènda o Lucxrẽtur. ſi pacta dota
een pa.l. fi. eo tempor initiũ accipiant ex quo to ita rem coꝛrigi ⁊ non ante nup lia cedebant ꝑti uiri.
len 3 SFirma. caſibↄ 1 eedem hypothece contꝛacte ſunt tias donationẽ eã uocari ſed pꝛop p Axores at. que debuer̃t
Nnnp lis tĩ vbi lʒ ſolui ⁊ non ad prioriſ dotis uel ãte nup ter nuptias donationem quar eĩ facere inſinuationẽ ꝙ ĩ do
ltn dotẽ ↄſtãte mr̃imo tias donationis tempora rłferan dotem quidem ⁊ conſtante matꝛi te nõ erat opus cuiuſcũq;
idn nio. ut. fl. ſo. ma.l. tur. Sed ſi econtꝛario marit monio mulieri marito dare conce q;titatis eſſet.
uſint ſi ↄſtate ⁊ ð iuẽ do. ⁊ uxor ad diminuendam dotem ⁊ ditur donationem autẽ marito ni q Emdato. ſic ⁊ ĩſti.ð dõa
nc. mut᷑.S.manẽte.ali/ ante nuptias donationem co nſen ſi ante nuptias ſacere non permit .F. ẽ ⁊ alið.pꝰ ea dicet ð ĩſi
ZleS oqn.õ.vt.j.ſi dos ſerint licere eis ad ſimilitudinem tatur:⁊ que huio rei differẽtia ra nuatõe nõ tñ plene niſi qꝙ
Gnh cõſtãte mimõio.l. diminutionis que in dote fit etiaʒ tionabilis poteſt inueniri: quum ptẽ fieri ẽt cõſtãte mamõio.
oe . ij.qᷓ eſt .łdic h̊ nõ ante nuptias miuere donationem: melius erat mulieriba propter fra vt. j.. fi. ʒ at. eo decurſuʒ
eelN erat doſ pᷣſtita ſʒ ꝓ ut pacta de amborum diminutio gilitatem ſexus quã maribus ſub ¶ cc. plene dicet.⁊ nõ tria ĩ
gali iſſa ⁊ p pẽm reiſſa. nibuſ ineunda firma ⁊ legitima ẽẽ ueniri:ſicut enĩ dos propter nupti hac.l.pꝰqualr ꝓbat ꝑ mul
oen hb Machinari. ſed intelligantur. Exceptis uideli as fit et ſine nuptijs quidẽ nłia dòſ ta ſilia q̃ bʒ cũ dote dõatõ
cöorl quõ poſſit aliquid cet his caſibus in ꝗbus aut maritꝰ intelligit ſinẽ dote autẽ nuptie poſ ꝙ ẽt hhẽat ut cõſtãte mr̃i
aie machiari.quũ qtũ ex priore matrimonio liberos ha ſunt celebꝛari : ita ⁊ idonationibo monio fieri poſſit ut dixe
nnse ſit datũ o ↄiugi no bens ad ſecundaſ migrauerit nup quas mariti faciunt uel pꝛo his rat Inſti ĩ pcedẽti.⁊ ſic ꝑꝑ
u mie doj uł dõatõiſ tias aut uxor ſimiliter ex anterior alij debet eſſe aperta licentia ⁊ con nup.uocet hᷣ ſt iudicia fo
mnrmi ſpectet t̃r mõtiſ bi matꝛimonio liberis extantibus ſe ſtante matrimonio talem donatio de pac.lucroꝝ de quo nõ
Nure nubij paꝛẽt.utĩ at᷑. cundo marito ſe iũxerit in hoc enĩ ns ſacere: quia quaſi antifeꝛna hec dixerat ĩ prima glo.tcio ðᷣ
ogre de nupt.i..qꝛ vo ſecundo matrimonio uel a parte poſſunt inteliigi:⁊ non ſimplex do inſinuatione.
rr hactem. coll. 4 9. mariti uel a parte mulieris uel ab natio. Ideo enim antiqui iuris cõ r ¶Rẽ.i.qõnẽ oiſſe ĩſinnatõ
“ nihilominus 2 tp̃r utꝛaque ſi hoc etiam acciderit int ditores inter donationes etiaʒ do nis nõ dicas ã poſſit fieri
ün Icti mr̃imõii iſpicii dlictam eſſe diminutionem dotis ł tes connumerãt. Si igitur ⁊ nòmi cõſtaͤte mrimõio.qꝛ h̊ ẽ ſo
nl ei utrũq;ʒ. ſi eĩ t̃r Z ante nuptias donationis:ne aliqd ne ⁊ ſubſtantia nihil diſtat a dote luta. ð.l. prox. ſed nouas
eint cii matrimonij fſfuie aduerſus filios pꝛioris matꝛimo ante nuptias donatio quare non rationes dictt.
R rit.xx. ĩ doteʒ data nij machinari uideatur cẽſemus. etiam eas ſimilimodo ⁊ matꝛimo ſ Or̃. benedico ſic uocari
ſub pacto de lucrã nio contꝛacto dabitur. Sancimus quũ ⁊ fiat poſt ⁊ meriio ſit
“ do tẽpore at᷑ mort᷑ In auten. de cqualitate do. . il ita que omnes licentiã habere ſiue poſt quare enim.
binubij pñtis ſit di lud collatione. .pij. prius quaʒ matꝛimonia contꝛaxe t Fitt.ẽt cõſtãte mr̃imonio.
e nuta ĩgnq; tm ts rint ſiue poſtea donationes mulie u Mulla dos. ſic a.ff. ð iu.
ne ↄct mfimõij ſpeta CQ&Rſ Ec iz neceſſe eſt ſi ribus dare pꝛopter dotis donatio do.l.iij.? in at.de triẽ.⁊ ſe
D tur. ſi vo pẽaſ eð in alia pars augmentum pꝛeſtet alte nem:ut non ſimplices donationen (EF. ſed nec. coll.tertia.
e ſpicit tſ mort bin ram partem quoque incrementuʒ intelligantur ſed propter dotiem ? x Sine dote autẽ.ar. ĩ ð
uRA bij ul iõ diẽ h hi.. celebꝛare:⁊ ſiquid em aliẽo ẽre uir propter nuptias ſacte. cre.xxx.q.v.c.nullum.
N qꝛ cito ꝑ h.i.pꝑ talẽ non impediatur in rebus quibuſſi y Celebrari.⁊ ſic eſt in do
Nne ginutiõeʒ filij pᷣoriſ bet pꝛocedant incrementum.at ſi In auten. ue immobilia ante natione ſimiliter.
i mimonij gꝛauare ebitor ſit ut fraudis ſuſpiciõ ſub nupti dona.s. pꝛimo colatione. 3 Facere. ſ. ſicut eſt i dote.
a gꝗ dẽrẽt ꝛeuocare ꝙ eſſe poſſit erga creditores res imo AQuinta. a Antiferni i. dotẽ ab ã
d plus ẽ.ut.j.de ſecũ tiquod eſt contra. ? ferna
dA dis nupt᷑.ha c edic i.dos quaſi contra dote,z
ni tali. F. ſi vo pl qꝙ ſtatutũ ẽ. iſte at iõ vult dinuere ut fraudʒ ſilioſ p gatio nit bec donatio eſt. Aceurſius.florentinnse. „
. oris mr̃imonij vt nõ poſſint ꝛeuocare quũ iã tpᷣr mort᷑ nõ ĩueniat b Juris.dicentis quod alia eſt ſimplex donatio alia ob cauſam. ſicut eſt RW
wun plus in dote.⁊ ſic dẽat cõmunicari. cũ filijs ſi ⁊ pᷣmi mãimonij ſʒ dos ⁊ donatio.ut.ff.de dona.l.i. =ð
. H.ſequitur ãt ſʒ iam nec̃ie eſt ⁊c. que legitur ſuper principio hu C Nomine.quia ambe dicunt᷑ donationes.
M ius legis.⁊ eſt ex cor. de equa.do..aliud. coll.vij. d Et ſuba. quia utraq; ſit ꝑꝑ nup. propter utranq; datur rei uen.⁊ boc

dicit at. permiſſa cẽ. quam h̊ lege. ⁊ ſumitur in auten. ut ĩmo ante nup.
. do. collł.v. ⁊ in auten. de equalitate doꝶ. 5. illud. coll.vij. quam habes Jj.

de iu. do. auten. donationen.
Lias.cauſas ne mutuo amore ſpolientur.⁊ ne melior fiat.paupe
rior ⁊ deterior ditior fiat.ut.ff.de dona.inter uirum ⁊ vx.l.i.ij.⁊.

2 9

iij.in principio.
b Efficiuntur.ſicut fit hic.
c Si igitur. nunc ſecunda
pars incipit.
q Mõ excedant.immo vr
poſſe excedere.vt.j.ð pac.
do.l.ex morte quã ⁊ cõfir
mat. . e. l. F. ita tam ⁊c̃. ſo.
vbi a prini cõſtituũt᷑ dos ⁊
donatio pñt inequalr con
ſtitui vt ibi. vbi ex poſt fac
to conſtituitur alteꝝ.ſecus
ut hic. ſʒ hodie ſemꝑ equa
liter. vt in at.equalitas ⁊c.

LCoOA p Ermilſa eſt ⁊ in rẽ
actio pꝛo tali donatione mulieri
tex.C. Simplices ⁊eniʒ dona
tiones non pꝛopter nuptias fiunt
ſed pꝛopter nuptias uetite ſunt ⁊
pꝛopter àlias cauſas ⁊ libidines
forſitam uel unius ꝑtis egeſtatem
nõ proter ipſaꝝ nuptiaꝝ affectõeʒ
efficiůntur. Si igitur dte iam
pꝛeſtita maritus nulla ante nuptiaſ
donatõe facta donare mulieri res
maluerit ita tamẽ ut dotis quanti

—

ritum quum lex iſia eum multe dicat dotem ⁊ donatõeʒ ppᷣ nup⸗

equis paſſibus bulare. ſed cur meretur quum vxor nõ lucret e5
niſi ex pacto ſpãli. ut.d. F. illo.nec fructus hẽat: . ut ſecurior ſit ĩ

dote. nã res ſuas uir alienat cõſentiẽte vxore ut.. ad uell.l. ẽt *
nõ ẽ in dõatio.ut in at᷑.ibi poſua ſiuea me ⁊c. ſed qua actione agr

tionem pꝛopter nuptias meretur:
pꝛeterea ſi pars mulieris dotẽ ſol

uere pata ſi quum ex diuerſo recu
ſetur ⁊ hoc conteſtetur cũque ſit
mõobilis ſignaculo in poſito recon
detur aut ingꝛediens iudiciuʒ hoc
petat fieꝛi ut ⁊ paꝛti uiꝛi denuncie
tuꝛ nequaquam declinanda eſt do
nationis ẽxactio:at ſi peꝛ dilatiõm
dos uiꝛo non detuꝛ ⁊ donatio ꝓr
ſus deneget᷑.tex.C. Sili què mõ
ſi facta quidem fuerit talis dona-

vt fiat donatio: .

condi.ex hac lege.

ſed. M. nel aʒ. di
xit ꝙ agit mulier ⸗

ditõe vt ſibi tradai
nõ ut ↄſtituatur. qꝛ
ipſo iure ẽ cõſtituta

ſimili q;titate qua
eſt dos.

n Mobilis. naͤ a

nõ eẽt depoſitio. ut
ar.j.qñ ⁊ ꝗb quar
ta ꝑrs de.l.ij.

o Exactio.ſzʒ qd ſi

que eſt ſuper.l. contraria: tatem non excedant ⁊ hoc ipſum tio que antea quideʒ ante nuptias nec fuit ↄſtituta do 4
e ¶Expreſſuʒ.qꝛ pacta unut ſigniſicauerit quod non ſimplice,ʒ uocabatur nũc autez pꝛopter nup natio nec petita cõ
x facta in donatione. facit donationem ſed pꝛopter do tias non auteʒ fuerit actis interue ſtitui ſʒ facto diuoꝛ
f¶Oportet.ſ.qquartã partẽ tem iam conſcriptam ⁊ ipſe ad do nieniibus inſinuata licebit ⁊ ↄſtan tio petit eã cõſtitui f⸗
dotis nel donatõis dẽant nationem uenerit licebit hec ei ſa te matꝛimonio eam inſinuare: nul lucꝛari ꝓ ttia quũ
lucrari.ſi ãt in dote prius cere ⁊ ſupponatur pactis dotalibꝰ lo obſtaculo penitus ex nuptiar dotẽ ðdiſſet ⁊ ð ea ͤ
data fuerat aliquod appo huiuſmõi donatõ.⁊ ſi quidẽ h ſpe interuentu faciendo ſi eniʒ fieri ean lucrãada ſit ſem pẽʒ d5
ſitum in donatione poſta cialiter fuerit xpꝛeſſum pacta cõ poſt nuptias cõcedatur multoma v.nõ pr agere ſed d
data nullum ꝙ erat in do uenta ſeruari à portet Sin aũt gis inſinuare. Similiq; modo ſibi ĩputetnr qr cõ äi
te intelligetur ⁊ in donatö donatio talis quidem facta ſit ut ⁊ ea conſtitutio quã pꝛo augendiſ ſtante matrimonio ſii
ne.⁊ hoc ſubijcit.ſic ꝗ pẽʒ pote dotali inſtrumento antecedẽ tam dotibus quam ante nuptias nõ feẽ ſibi fieri do/ uit
ſi ẽ expᷣſſum etiã inequale te nulla pacta tali donationi poſt donatõibꝰ fecimo itacta illibataq; natione Itẽ nũqd “W 4l
nalet. ut hic.pcã conuenta nuptias inſerantur re ipſa uideat᷑ ↄſerueturn. Omnibus uidelicet pẽm fſem de lucran =ð
⁊c̃.ſed contra.j.de pac.cõ eſſe hoc pactum ut ſecundum do que de ſimplicibns donationibus da didiã ꝑtẽ dotis 2=
uen.l. ex morte.vbi ſaltem tales conuentiones intelligantuxr inter maritum ⁊ uxorem conſtãte ualebit quũ nulluzʒ 1t12
in quantitate exigit equali ⁊ in tali donatione pacta fuiſſe cõ mẽimõio ulł à ueteribꝰ uel a nobis ſiat de dõatiõe:. em
tatem. ſol. hic corrigit. qð uenta: ut equis pàſſibus utꝛaque ſtatuta ſt ĩ ſuo robore duraturis. ſic alij ð quũ dicat ſf
non placet immo hic illaʒ ambulet tam dos quam donatio. lex iſta cum multe uin
cõfirmat. ut.j. S. ita tamẽ. Ita tamen ut leoniana conſtitu In auten. ut ſponſa. lar. ponci diſpibus ⁊ eĩ cc. ⁊ eul
dic ergo quod hic diẽ qñ tio:que ſuper ex equatione pactio pio coll.viij.⁊ in auten.ut ſtaꝑum minus dr ⁊ ſi nihil R
ex poſt facto ↄſtituitur ibs num loquitur non i quantitate ſel Alij. illud quoque. collix. ſit. ut.ff. de tmibu.l. HMcB
ab initio utraq;.ſed autẽ. in partibus maneat in his caſibulſ illud. §. p. ..fl. de t
dicit ubiq; ſeruari equali intacta ⁊ nõ ſolum ea immutilata LOàAe Odecurſum eſtut reg. iui. l. minus. ſz uau
tatem etiaʒ in qualitate nõ cuſtodiatur ſed etiam nòſtra quaʒ ſponſalicia largitas ſpẽcialis ſit cõ j. eos eſt. in. e. l. . i
ſolum in quãtitate que au de interpꝛetatione eius fecimus tactus: nec inſinuàtionem deſide penubl. ubi dicit ſin i
tẽ.ibi ponit᷑ equalitas ⁊c. biguitatem eius tollentes diſpa/ ret etiam ſi ab alio detur licet in ꝑ autem donatio.
g Paſſibus. quantum ad ribus ⁊ enim paciõibus factis ma ſonam uiri donatio fiat quàtenuſ p Similiq; modo. i
pactum. ac. iorem lucri partem ad minorem ipſe in hunc contꝛactũ conſcribat: tercia pars legis ⁊ u
h Leoniana.j.de pac.con deducendam eſſe cenſemus: ut eo hoc quantum ad mulierem: at ſi xefertur ad prin. le 4
nen. l. ex morte. dẽ mi uterq; miorẽ ꝑtem lucretur. uir uel alius qui dederit eaam non gis. ag.
i Partib.quotis que cot . . . inſinuet cum ea ſit quãtitas pic q Fecimuſ..l. ꝓx. 4
rigit᷑ per auten.ibi poſitã. In auten. ut exac.inſts.dotis.ꝭ. ta dotalium concedant parti uiri nidet ei feciſſe quũ
k ¶ Noſtra.nt.j.e.ti.l.lege ã illud.coll.vij. nullam habet ſuper eis uir actõeʒ. fecerit pr̃ eius.lłdic is
be tamen dicunt quando ðð . quod fec aliã qua H e
ab initio eſt utraq; conſtt“½ p COn d Os dita döa De nuptijo. nõ habemus ſimi ð
tuta nt modo dixi. lem illi. i
Minorem. ſi maius ꝛde 1 A uetibus. vt.ff. ¹
ducitur ad minus ergo aliquod ad nullum. ſi ſuꝑ aliquo eorũ ſit nullu.. de dona. inter ui.? vxo.peſ totum. ?. ſ. de dona.inter ni.⁊ ux. pet OU
quum id quod nullum ſit minus ſit. ut.fl. ð tribut. illud.S. minus quod totum. ſequitur autẽ.eo decurſum eſt ⁊c. que eſt in auten. ut ſpon. 1
eſt falſum immo nullum ad aliquod. vt. õ. e. l.. ſin ãt donatio ⁊c̃. ſic ⁊ aĩ lar. in prin. colhviij ĩ auten. ut fratum fſi. F. llud quoq;. coll.ix. “
fallit ar. predictum nt ſi inſtituam te heredem.xi. uncius. alium ſimplr A iſe K.
babet partem uacantem. ſi nero nulla nacet qꝛ primus in. xij. uncijs. ſti ſ e O decurſum.ſponſalicia.idonatio pꝑ nup.⁊ ſic ipro
ſtitutus quum alius in mediate tm priori ademptum uidetur ⁊ fo dari. prie dicitur ſed proprie illa quam ſponſus ſponſe facit .
ſic ⁊ in legato.ut.C.de lega.cum queſtio.ſequitur autẽ dos data.que eſt Ddvel econtra. Accurſius. . WU
in auten. ut exactione iſta. do. . illud.coll. vij. t¶ Specialis.quia quoddam ſpeciale ĩ ea ſeruatur ut ſubijcit. nec
IAIInten. enim inſinuationem ⁊c̃.oli contra niſi in caſu. vt.ð.e.l.mioribus. U
m d Os moretur.i.dẽbit eã młr lucrari ſoluto mimonio.lʒ nullũ u Inſinuationem. que exigitur in donatione excedente quingen ”UR
pactũ ð ea uel eius quota pꝑte lucrãda fuerit fẽm. ꝙ nõ placet tos ſolidos.ut.j.de dona.l.penul. fi.
imo ẽ dicẽ. ꝙ ſicut mił cõſtituit dotem ita ⁊ marii dʒ dõatõeʒ x Perſona.i.nomine uiri fiat muliei. . .ðÿ 4
pp nup. cõſtituere. ? ſicut dos ad mulierẽ ſo. mrimo redit niſi pẽm ſit de y Quatenus.i.eo.pacto.vt conſcribat.ſ.marit in hunc contractũ O
lucrando.ut.j.de rei vx.ac.S.illo proculdubio.ſic ⁊ donatio redit ad ma .i. donatio.propter nup.i.dicẽ hoc pacto ut fiat inſinuatio vel ut

ntie “
ung
lct
uig
hnle,

rRe

NI
hg

turnn

loni

ſtu
Dn

li⸗

6

Nt
oln

e

n

,

litten
Iinnd

NN n

inncH

Eron

Niaae

Nine

Ntüika

Cun nn
il
Ne
denm
IHA
Hnin
finale
ſdae

nnto⸗

Pnch
nlet

I;— mn

ſubſcunbat maritus.Accurſius florentinus
3 Agd mulierem. vt inſinuatio non ſit neceſſaria.
a Quantitas qꝛ excedat quingentos ſolidos.
b Concedãt ꝑti.dic eĩ ꝙ fecerat uir pẽm ð lucrãda dote q̃ erat mil
le ⁊ſi vltra qngẽta ſi mir.ſ.pᷣcedẽt ⁊ mir dẽret lucrari dõanõeʒ ꝑꝑ

nup.ſi nir. pᷣcedẽt
q̃ ſur erat in mille
lucrabᷣr ꝗ mir dõa
tiõeʒ ſi uir pᷣcedat
lʒ nõ intuenerit ĩſi
nuatio.at eõ ſi młr
p̃cedat.non lucrat᷑
nir dotẽ.ſi donatõ
nõ ẽ ĩſinuata.
c De nup. cdixit.de
preãbuliſ nuptiaꝝ
.ſ.ſpõſalibo.ſequit
de nup.
d Am 8
c nuptijs
futuris.
al ſi nõ eẽt. pupilla
ñ hʒ tutorẽ ⁊ eius
uolũtas q̃reret.ut.
ſ.e.in copulãdis.⁊
.l.uidue.⁊.l.ĩ cõiũ
tione.alij dicũt qð
hec puella nolebat
ſuã uolũtatẽ dicer
cultu uerecũdie.ut
.d.l.in coniunctõe
ꝙ nõ placet quum
ibi ĩ adulta dicat.
tur eoꝝ diſcordia.
ſic iſti. de ſat.iu.S.
ſin ãt. ⁊.ff.ð admi.
f ſ Innpptijs.
ſñ ſubſcrip/

3. ut in at.ſʒy nouo
iure q eſt.j.e.
g I Ibtü. cõiu
gẽ quõdã.
h Poteris. gcũq;
ſis. ſ. de ſtrupro uł
adulterio nel ſacri
legio. niſi vilis eſſʒ
taliſ femia. ut. ff. e.
ſi patrõa.que ẽ ỹ.

Mypꝛĩs Se.⁊ An.aa. Portio.
Am dè nuptijs puelle que
ritur nec inter tutoreʒ ⁊ ma
treʒ ⁊ pꝛopinquos de eligendo ſu
turo marito conuenit rbitrium pᷣ
ſidis pꝛouincie neceſſarium eſt.
Dem.aa.Trophune. .
Jnuptijs pater tuus conſẽ
ſit nihil oberit tibi quod in
ſtrumento ad matꝛimonium perti
nenti non ſubſcripſit.
Dem.aa. alerie.
Ibertum qui patꝛonam ſen
pr̃oni filiã uel ↄiugẽ uel nep
tem uel pꝛoneptem uxorem ducer̃
auſus eſt apud competentem iudi
cem accuſare poteris.moribus tẽ
porum meorum congruentem ſẽ
tentiam daturum que huiuſmõiↄ
iunctõnes òdioſas eſſe mèrito du
Mypr Alexan.a. perpetuo.
Ibẽri concubinas parentũ
ſuorum uxores ducere nõn
poſſunt:quia minus religioſam ⁊
probabileʒ rem facere uidentur q
ſi contꝛa hoc fecerint crimẽ ſtupri
committunt.
Dem.a. Maxime.
Jut ꝓponis pr̃᷑ quondam
mariti tui ĩ cu fuit poteſta
te cognitis nuptijs ueſtris non cõ
tꝛadixit uereri non debeſ ne nepo
tem ſuum non angoſcat.
Mypr Gordia.a. Valerie.
Tſi còntꝛa mandata pꝛinci
pum còntꝛactum ſit in pꝛo
uincia conſentiente muliere matꝛi
monium poſt depoſitum officium
ſi ĩ eadeʒ uoluntate peꝛſeuerauit iu
ſte nuptie efficiũtur.⁊ ideo poſtea
liberòs ſuſceptos natoſque ex iu

iCongruẽteʒ.ſ.ex ordinem ſuo officio ſecundum quoſdam
K OQOdioſas. iure ciuili.ſed non naturali.
IMerito.ꝑꝑ ꝛuerẽtia ꝑſonaꝝ.⁊ facj.ff.e.l.ſenatoris ſiliã.⁊.l.lege.

n

Iberi.uxores.nec cõcubinas hr̃e.vt.fl.ð cõcubi.l.i. pe.
Nõ pñt.ꝑꝑ afſinitatẽ.ſʒ certe nõ vi affinitas.quũ dicat af

finitas regularitas pſonaꝝ ex nup.cõiũctaꝝ oĩ carẽs parẽtela.at
h nõ ꝑuenit ex nuptijs.ſʒ certe ſic ĩpedii mĩimõiũ ꝑpꝑ illicitã cõiũc
tõeʒ ſicut ꝑ affinitatẽ ⁊ ẽ illicita cõiũ ctio.ut.ff.e.l.ſꝑ.ſʒ ⁊ h pt᷑ di
ci affinitas.ut.xx.v.q.iij.c.de inceſtis.

0° ſ

Jut ꝓpõis.nõ ↄdixit.ið eʒ ĩ pr̃ ſilie nubẽtis.ut.ᷣff.ð ſpõ

ſalib.l. in ſponſalibus.S.i.⁊ nõ.ᷣ ar. ꝗ tacet conſentit.ſic.ff.furti.
aduer.nau.cau.ſta.l.i.in fi.⁊ ad mace.ſʒ iuł. .int᷑dũ.⁊.l.ſi filius.
T?.ff. nau.cau.l.ſ.?.S.ad uell.ſi ſine.ſed ar. S.ff.de fur.qui uas..
uetare. ⁊ adde hic ꝙ dicitur. ff. de contra ta.l.iij.. emancipatus.
p e Lſi.mãdata.dria ẽ ĩter mãdata prici.⁊ cõſtitutõis.nã ↄſti
tuti generale nomẽ ẽ.ad oẽs leges iꝑatorias ptinẽtes mã
datũ vo ẽ conſtitutio qua cauet᷑ quõ rector ꝓuĩcie dẽat ſe hr̃e ĩ ꝓ
nicia quam adminiſtrat.ut ĩ aut.de mã.prin.in prin.coll.iij.
q Cõtractũ ſit cũ adiſtrator ꝗ nõ ſit oriũd ĩde.nõ ei ꝗ in ſua piia

5
7

militat ꝓhibeĩ ibi ducer̃ vxorem ut.fl.e.ſi quis offm.⁊.l.eos qui.concubi
nã autẽ poteſt habere.vt.ff.de concubinis.l.ſi.
r P'depoſitũ.nõ hͥ ꝙ p depoſuũ offm̃ op ẽ nouo ↄſenſu.ſec ẽ ĩ miore.
xij.ã.nupta ⁊ loco vxorishiĩta q̃.ſ.legitio tpᷣr ĩpleto ſit vxor ẽt ſiñ nouo
ↄſenſu.ut ar.ff.de ſpon.l.qſitũ.⁊ de do.iter ui.⁊ vx.l.cuʒ hic ſtatus.in ſi.

ſto matꝛimonio legitios ẽẽ rñſum
uiri prudentiſſimi pauli declarat.
Dem.a. Apꝛo.
Jut pꝛoponis poſt querelã
de marito a filia tua ad te ðᷣ
latam diſolutum eſt matꝛimoniuʒ
nec te conſentiẽte ad eundẽ regreſ
ſa eſt minus legitima coniunciio ẽ
ceſſante patris uoluntate in cuius
eſt ptãte:atque ideo non petente ſi
lia petitionem dotis repetere non
prohiberis.
Dem.a. Romano.
Ncòpulandis nuptijs nec
curatoris:qui ſolam rei fa
miliaris ſuſtinet adminiſtrationẽ
nec cognatorum uel affinium ulla
auctoritas poteſt interuenire: ſed
ſpectanda eſt eius uoluntas de cu
ius coniunctione tꝛactatur.
Mypr Pꝛobzʒ. a. Fortunato.
Juicinis ułl alijs ſcientibo
uxorem liberorum pꝛocreã
dorum cauſa domi hũiſti ⁊ ex eo
matrimonio filià ſuſcepta eſt quã
uis neque nuptiales tabule neque
ad natam filiam pertinentes facte
ſunt non ideo minus ueritaſ matri
monij aut ſuſcepte ſilie ſuam habʒ
pòteſtatem.
Mpĩs Diocle.⁊ Maxi. aa.⁊.
cc. NPauline.
Am tẽè non ex lenatore pf̃e
procreatam ob matꝛimoni
um cuʒ ſenatore contꝛactũ clariſſi
me femine nomẽ adepta dicas:cla
ritas que beneſicio mariti tibi pa
rata eſt ſi ſecundi ördinis uiruʒ po
ſtea ſortita es redacta ad pꝛioris
dignitatis ſtatum depoſita eſt.
Dem.aa.cc.Alex.
J inuità detinetur uxor tua

ſti.qui dari tutores.poſſunt. . cette.
Juiciniſ.ꝑtinẽtes.ſ.table q̃ᷓ natales dicũti.⁊ ſac.xxx.q.v.p totũ.

y ſ
3 Filie ex tali matrimonio.

7.ff. de ritu.nup.l.iiij.

ſLõos.qd ñ añ: v.ſi ſt

legiti. ar. ff. ð ſta.ho. pau
ſec ĩ nat᷑ ex cõcubia ut in
ſti.de nup.S.ſfi.collł.iiij.ſed
cur h ʒ.qꝛ ↄcubĩa nom̃
p legeſ accepit.ut.ff.ð ↄcu
bis ĩ ↄcubĩatu. ſʒ alij dixe
runt õ.ſʒ qr̃ nõ ĩſpicit᷑ iitiũ
gci.ut ita nullũ ſit mr̃imo
niũ.ut.⁊ al.ff.mã.ſi pcura
torẽ. .i.⁊ depoſi.l.i.⸗.it᷑ ſi
fuꝰ hiditari: .nõ ↄcedo
ut leges iĩchoatũ cõuale
ſcat.ſʒ de nouo ĩcipit hicĩ
finita admiſtratiõe. ⁊ ſic ſ
ob.ð.de le.⁊ cõ.l.ñ dubiũ
alij rñdet illi legi ꝙ loqꝗt iĩ
ppetuo ꝓhibitʒ ꝙ b ñ ẽ. cõ
cõdãatie ſt huic.i.j.ſi qᷓ̃cuq;
p.po.l.i.⁊.õ.ſi rector ꝓnĩ
cie.l.i.?.ff.de ritu.nup.l.q
i./ꝓuiĩcia ĩ pri.⁊.ff.de dõa.
int᷑ ui.⁊.ux.l.iij..i.⁊.j.de
do.iĩteꝛ ni.⁊ vx.l.dõatões.

t ¶Jut. nõ petẽte.ĩmo

t ↄdicẽte.ꝙ al non
eẽt.ut.j.de rei ux.ac.s.⁊ h
ꝓcul.⁊.ff. ſolu.ma.l.ij. S.
pe.⁊.l.dotẽ ⁊.l.uolũtatẽ.⁊
fac.ff.ð ſta.ho.pauł 2. ff.

e.l.nuptie.xxvij.q.ij. ſuffi

ciat. ſʒ Z.xxxij.q.iij.c.pr̃eʒ
ex de cõſan.⁊ affi.c.ex lite
ris. ⁊.ff.de pac.do.l. cum
maritus.S. ticius.
Ncopulãdis. nec
cognatoruʒ ex neceſſitate.

x Volütas.quũ vult eã ex

pᷣmer̃ alioꝗn pᷣſidis.ut.õ.
e.l.i.uł alið ĩ tutoꝛ qᷓ; cura
tor̃.⁊ ẽ ſic.ff.ð ap.cũ ĩ una
.F. tutor. ⁊ fac.ff.e.l.ſciẽqũ
».5ð.ð ſpõ.l.ſi pꝛe:.⁊ nõ cu
ratorẽ pᷣnciplłr dari reb.ſʒ
ecõtra eſſet in tutore.ut in

a Poteſtatẽ.niſi ↄriũ ſit actũ ꝙ ĩ ↄcubinã.ſ.hẽat eã..ut.ff.de ↄcubis.l.ĩ
cõcubĩatu.łplene dic.ut dixi.ff.ð ritu nup.l.i libere.⁊ ñ ꝓbatõeʒ filiatõ
nis. ſic.ff. de hiſ ꝗ ſt ſui Haliẽ.iuẽ ſiliũ.⁊.ff.ð ꝓba.l.ſi.⁊.s.de teſti.l.i.⁊.ẽ.
de rei.ven.il.indicia.vere enim probari non poteſt de patre ut. ff.de con

di.⁊ demon.lucius.

b c Anm te. differentia eſt inter eam que ſortita eſt nomẽ femiĩe clari/

ſima ꝑ pꝛem ſenatorẽ ⁊ eã q̃ ꝑ maritũ nã p cãu retĩet dignitatẽ ẽt
ſi ſit nupta.niro ĩferioris ordis dũ iñ nõ plebeio.ſʒ ĩ ſo vxor retĩet ſicut
nidua łnubat.nõ tñ uiro inferioris ordinis.niſi ⁊ tunc cõſularem digni
tatem impetret a principe.ut.ff. de ſenato.femine.⁊.l.fi.in prin.⁊.j.de in
coll.l.fi.⁊ de dignitatibus.l.mulieres.li.xij.⁊ in auten.de nup.s. non tñ

collł.iiij.⁊.ff.ad munic.l.filij.S.uidua.
c Clariſſime.i.illuſtris.

d Ordinis.i.plebei ſecundum. ¶. nel nerius ſimpliciter. i.inferioris.

e Dignitatis.ſi quam ante habebas.

fſNJNiin uita. maxie.nam ſi eſſet ualens idem.

Ae-

—

ormn ) a,

—

.

a Exihiĩta.per interdictum de libero homine exibẽdo.ut.j.de libeto ho.
ex.l.ſi mſtar Item et utile de liberis exhibẽdis.ut.ff.ð liberis exhi.l.im
mo ut ſic reſeratur.l.immo ad titu.ſub quo poſua eſt.licʒ quidam õ.

bn

Ec filium.permittit.ut.⁊.ff.e.non cogitur.⁊.l.ſi patre.

cJuris.que ſunt inſti.e.per totum.⁊ facit.xxxij.q.ij.S.cuʒ ergo di

citur. ⁊.q.iij. F.i. ar. cõtra
xxvij. q.ij.in.c.i.
d n Eq;. cõtinẽte. nam
plus ualet ꝙ uere
c geſtũ q; criptũ.ut.ff. de
of. prelſ.l. illicitaſ. S. ueritaſ
2J.S. plus ualere quod agr
i teri tamen ſtaur ſcriptuꝛe
publice ut. 3. de proba.cũ
precibus.
EInſtrumentis. non enim
dotibus ſed affectu matri
moniuʒ contrahitur. ut..
de repu.l.iubemus.
IIrritum eſt. niſi in caſu.
nt. . e. in auten. ſed nouo
iure. Item ⁊ in alio . ut. .
.iEc.autẽ.maximis. Item ⁊
⁊ in alio ſecunduʒ quoſdã
ut inſti. de nup.S.fi. quod

non placet. vt ibi diximus
g n Ecq; diſtrahẽdi. ſe
cus in contractib.

ut. S. de ac. ? ob.l.ſicut.

hb Matrimonij.quam ha

bet ab initio.

i Ag neceſſitatem. ſi dixe

rit uir uxori promittis.x.
ſi unqᷓ; diuerteris a me nõ
nalet. ut. ff. ð uer. ob. ſtipu
latio facta ⁊.l.ticia.⁊.j. de
iuti.ſti. l. libera.⁊.S.ð ſpõ.
l. fi. in fi.ſed contra. ff. de
dona.iter ui.⁊ ux.ea que.
ſok. ibi pecunia ꝓceſſerat
a ſtipulãte.ſed licet nõ na
leat predicta penalis ſtipu
latio penaʒ legalem tamẽ
ſubibit qui ſine cã diuerte
rit. ut.j.de repu.l.iubem.
k u Xorẽ.peꝛſonis.pu
ta ſenator uel ſena
toris filius. ut.ff. de ritu
nup.l. lege iul. ſed econtra
non pr.vt.ð. e.l. libertum
dic vt ibi ⁊ ratio in ꝓm
ptu eſt. ſequitur autẽ.ſʒ no

uo iur̃ que eſt nt liberti de
cetero.ꝭ.ſi quis ãt coll.vi.
Auten. L
11 Eg nouo iure.
cum liberia.iꝰö
ccontra ſecũdũ
H. vt libertus cum filia ſe

natoris.
m. Dotalibus.i. nuptiali/
bus.⁊ eſt ſpeciale regulari
ter contra ut.S.e.l.nʒ ſine.
n p Altrem. deſideran
tis. ſubaudi tui de

a parentibus ſuis interpellar rec
tor prouincie amicus noſter èx
hibita muliere uolũtatem eius ſe
cutus deſiderio tuo medebitur.
Sem. aa. Sabino.
Ec filiuʒ quið ſamil.inuitũ
ad uxorẽ ducendaʒ cogi le
gum diſciplina permittit. igitur ſi
cut deſideras obſeruatur iuris pꝛè
ceptis ſociare coniugio tuo quam
uolueris non impedieris ita tñ ut
eontꝛahendis nuptijs patꝛis tui ⸗
ſenſus accedat.
Bem. aa.⁊.cc. Honeſimo.
Equẽ ſine nuptijs inſtrumẽ
ta facta matꝛimonij ad pꝛo
bationem ſunt idonea diuerſum

ueritate continente: necnon inter/

poſitis inſtrumẽtis iurẽ contꝛactũ

matrimonium irritum éſt: quum

omiſſa quoque ſcriptura cetera in
dicia nuptiarum non ſunt irrita.
Dem. aa.⁊.cc.Ticio.
Ebęquè ab initõ matꝛimoniũ
contrahere neque diſſo cia
tum reconciliare quiſquam cogi
poteſt. unde intelligis liberam fa
cultatem contꝛahendi atq; diſtra
hẽdi mr̃imònij tꝛãſferri ad neceſſi
tatem non oportere.
Dem.aa.⁊.cc. Taciano.
XForẽm libertam ſuam ma
numiſſori ſi non ſit ex his ꝑ

ſon is q̃ᷓ ſpẽaliter ꝓhibent᷑ ducere

ſi eſt inteꝛdictũ:ut ex eo matrimo
nio iuſtos patri filios naſci certiſſi
mum eſt.

In auten. vt liberti decetero au
reo ⁊c.s.ſi quis aut.coll.vj.

Co. ſEgd noͤuo iure
nulla dignitas pꝛohibet cum libeꝛ
ta nuptias contꝛahi dotalibus in
ſtrumentis confectis.
Sem.aa.⁊.cc. Rodoni.
Atrem qui filiam expoſuit
hanc tũc adultaʒ ſumptibꝰ
æ labore tuo ſactam matrimonio
coniungi filio tuo deſiderantis fa
uer̃ uoto conuenit qui ſi renitatur
alimentoruʒ ſolutiòni in hoc ſolũ

modo caſu parere debet.

Sem. aa.cc.

Emini liceat contꝛaberf, ma

tꝛimonium filia nepte uelꝓ

ſiderantis. Accurſius florentinus.legum doctor.

o Qui. ſcilicet pater.

p Remittatur. conſentire. ſed uidetur quod pfia poteſtas ſit ſoluta. ſic
eſt contra.j.de infan.expo.l.ij.⁊.ſic etiam citra eius conſenſum pater vi

ri poteſt eam dare filio ſuo.quod quidan concedunt uel dic aliud i fuo

liberto qᷓᷓ filio.ut in predicta.l.Accurſius florehtinus.
q Solutioni.regulariter cõtra vt.õ.ð neg.g.l.i.⁊.ij.⁊.ff.de cõdi.

r

inde.l.cum his.S.penul.

n Emini.pronepte.⁊ uſq; in infinitum. ut inſti. e. Fi. .f.e.
ſororis. 2.l.nuptie. ↄſiſtere. adeo vt ſi adã viueret ñ poſſz

nepte itemq; cum matre auia uł ꝓ
auia.⁊ ex latere amita ac materte
ra ſoꝛore ſororis ſilia ⁊ ex ea nep
te pꝛeterea fratꝛis tui filia ⁊ ex ea
nepte. Itẽ ex affinibuſ puigna
nouerca nuru ſocru ceteriſq; que
iure antiquõ pꝛohibentur:a ꝗqbuſ
cũctos uolumo ſe abſtinere.
Mpires ualens.⁊ Grati.aa ad
Senatum.
Iduẽ intra quintuʒ ⁊ uige
ſimũ annũ degentes etiaʒ ſi
emãcipatõis liberalitate gaudent
tamen in ſecundaſ nuptias ſine pa
ꝛis ſententia non coueniant.
Quod ſi in coniunctionis dẽlec
tu mulieris uoluntas patꝛis repu
gnat ſententie ⁊ ꝓpinquorũ placʒ
quemadmodũ ut in uirginũ cõiũc
tionibus ſancitũ eſt habẽndo exa
mi auctoritatem quoque iudicia
rie cognitionis adiungi:ut ſi parłſ
ſint genere ac moribus petitores
is potior extimetuꝛ quem ſibi con
ſulens mulier appꝛobauit. Sʒ
ne ſorte hi qui gꝛadu pꝛoximo ad
uiduarum ſucceſſionẽ uocãtur eti
boneſtas nuptiaſ impediant ſi· hu
ius rei ſuſpẽctio pꝛoceſſerit eoruʒ

uolumus auctoꝛitateʒ iudiciũque

ſuſcedẽre ad quos ẽt ſi ſatalis ſoꝛs
interceſſerit tam hereditatii cõmo

dũ peruenire non poſſit.
Mpis Archa.⁊ Hono. Euthici

——

Elebrandis inter conſobri
nos matꝛimonijs liceniia le
gis huius ſalubritate idulta eſt:ut
reuocata pꝛiſci iuris auctoritate re
ſtrictiſq; calũniaꝝ ſomẽtis mẽꝛimo
niuʒ inter ↄſobrinos hẽatur legi

timũ:ſiue ex duobfrib ſiũ ex dua

b' ſoroͤribo ſiue ex ſate ⁊ ſorore
nati ſunt: ⁊ ex eo mẽimonio editi

lłgitimi ⁊ ſuis patrib ſucceſſores
habeantur.

Mpres. Hono.⁊ Theo.aa.ad

Theodorum.pp.

lio deſtituta matꝛis ⁊ ꝓpinquorũ

h a Laligato. caligatus eſt qui habet ocreas ferreas.

i

Nconiunctione ſiliarum iĩ
ſacris poſitarum patꝛis ex
pectetur arbitꝛium.
ris puella ſit intꝛa quintum ⁊ uige
ſimum annum cõſtituta ipſiꝰ quo
que aſenſuſ exploret᷑:ſi patꝛis auxi

⁊ ipſiuſ quoque requiratur adulte

Di ſui iu

ſ

t

contꝛahere mr̃imo
niũ ſecũdum. Jo.
Antiquo quo ſt.
vij. gradus.vt ĩ de
cre.xxxv.q.ij.c.ꝓ
geniẽ. ⁊.c. ↄſangui
nitate.⁊.c.in copu
latio ne.⁊.c.nulli.
u Idue. ſetẽtis
ii. ſcia at ↄſen
ſus ẽ neceſſari. uel

dic ꝙ eſt ↄſilinʒ ꝙ

hec lex dicit. quuʒ
emãcipata ſine pa
tre poſſit hoc faceĩ
vt. ff. e. flius emã
cipatus ⁊ de cõtra
ta.l.iij. F. ſi emanci
patus.⁊? argu.j.e.
.l. in coniunctione
ſic ⁊.s.de iure em/
phi.l.fi.

1 Delectu. ideſt de

X Habẽdo. exami

liberatione.

ideſt . habendum
examẽ. 1.

yNPares ſi uero ĩ

pares protius de
bet ei dici in melio
rem eligat.

3 Suſpectio. ſic ⁊.j

vbi pu.e.l.i.⁊.ij.⁊

.58. t. i. auten. ſed iã

neceſſe.

a Succedere.i. ad

b c Elebrãdiſ.
auctorita
te que idem quod

deliberationem ad

mitti.

c Fomentis. que e/

rãt media iur̃ pru
dentia.

d Fratribus. hi ſt

E

ſ

patrueles.

Sororibus. hi⸗

ſobrini. ut inſti. de
gradib..quarto.

Legitimi. hoceſt

verum iuẽ fori. vt

hHic ⁊. ff. eo. l. lij.

l.non ſolum.S.i. 2

inſti. e.F. duorum

ſed non iur̃ poli.

ut. xxxv. q.i.c. cuʒ

i NMaiüctöe
ipſi patris.

Protectoris.i.peditis qui regit ⁊ ꝓtegit armatoſ militeſ
nel calligatum nocat infimum ⁊ obſcurum. nt in autẽ.quib mo.
na. ef.leg. .quiſquis collł.viij.protector ergo erit maior.q.di.a
minore uſqʒ ad maiorem nel tercio ẽ pedeſtris.militia ⁊ equeſtnis

Non.

lm

.
ſttin

ſif⸗

Mefnz
n 1

—R

ge

Nin

C E .

re ſc⸗
ſui
aſen
ai
it

tborſe
ſinni

4

S

NNre

hn
AInue

rectee
Cehneen
n ct
ſe,

io.

Ntnin

4

—

Nrie

H

hoſen
