cie putabat fõte. xij
⁊.x.eſſe.xxv.vt alle

gabatur.⁊ ſic errozs

ductus iudicauit e
um maiorem.xxv.
an .ſicq; non reſti
tuendum.⁊ hoc nõ
expꝛeſſo errore ĩ ſẽ
tentia. ⁊ ſic vʒ alias
nõ valeret. vt. ff. ad
trebel. ſeruo. S. cum
pretoꝛ. 2.ff. que ſen
tentie ſine ap.l.i.vł
aliter pone aduer
ſarium hunc maio
rem pꝛobaſſe ꝑ fal

ſos teſtes quos cred

conſtitutionibus qᷓ; ſcꝛiptorum au
ctoꝛitate denegaꝛi ſtatutum eſt.qð
ſi peꝛ iniuꝛiam uel cucumuentionẽ
adueꝛſaꝛii hoc fueꝛit ſactum: duꝛa
bit beneficiũ quo minoꝛibus cau
ſa cognita ſubueniꝛi ſolet. aditus
itaq; preſes pꝛouincie pꝛobationiſ
etatis examinata cauſa: ſituũ do
lum non ꝛepeꝛit interceſſiſſe: ac te
minoꝛem tunc ſuiſſe pꝛobaueꝛis:
cauſa cognita in integꝛum reſtitui
pꝛouidebit. Si tamen in inſtaumẽ
io peꝛ ſacꝛamẽti ꝛeligionẽ maioꝛẽ
te eſſe aſſeueraſti nõ ingnorare de
bes excluſum tibi eſſe in integrum
reſtitutionis beneficium. niſi palã
⁊ euidenter ex inſtrumentorum ꝓ
batione:nõ per tſtium depoſitio

nes te fuiſſe minorem oſtenderis.

huimodi autẽ ſacramento corpo
raliter pᷣſtito tibi nullum ſupereſſe
auxilium perſpicui iuris eſt.
BDem. aa.⁊.cc. Labeo
. Am circa ꝓbandum ãno
rum numerum apud recio
rem prouincie erratum eſſe ꝓpo
nas: ⁊ in huiuſmodi cauſis etiam.
filiiſſami. minoribus ſubueniri ad
miſſum ſit: ea que in prece cõtuliſ
ti preſidem prouincie examinaĩ
cõuenit. qui ſi extimata etate tua.
maiorem annis ſalſa opinionẽ te
p̃ᷣſumpſiſſe ex ꝓbationum luce co
onerneiga minores perſonam
idem ueri ſequetuꝛ. xliiii.

Si ſepius in integrum reſtitu
to poſtuletur.

idit effe veros. feſtitnitur quidem contra ſen

tentiam ratione etatis ⁊ alia ratione.ſ.comuni.vt.õ.de aduo.di/
er. iu. l.i. .. ff. de re. in.diuus.nec vnum auxilium extraoꝛdinariũ
aliud tollit. ff.quod metus cauſa cum ex. S. eum qui. Sed qualit
fuerit pꝛonunciatum diffinitiue lłinterlocutoꝛie.ſecundo enim cãu
nõ pꝛeindicat.ſ.in totum. pꝛimo preiudicat nec reſtituitur niſi ad
appell. vt. . ti.i. l.i. ge. ĩterlo cutoꝛie fuit q̃ piudicat.ſʒ ꝛeſtituit. Itẽ
⁊ diffinitiue.j.ti.i.lei.⁊ ibi non eſt alia canſa quare denegetur.
i Rectoꝛem pꝛuuincie. coꝛam quo petebatur reſtitutio. vel contra
aliquam ſententiam. vel aliam leſionem.
i. Rectoꝛem. qui tullit ſententiam ei reſtitutionem negando. vnde
non admittitur ad reſtitutionem.ſed appellat.j.x. dies.j.ti.i.l.i.
k ¶ Pꝛeſidem. eundem ł ſucceſſoreʒ eius.vt.ff. de mu.in cauſe fa.
IOpinionem.ſecundum pꝛimum crroꝛe muneri.vel ſecundum a
lium erroꝛem teſtium falſoꝛum.
m Cognouerit.modo ⁊ dic pꝛeſumpſiſſe olim.
n Si ſepius.in integrũ reſtõ poſtulet.ſcilicet ab eodẽ ⁊ i eoð ↄctu

o p Oſt ſententiam latam ſuper fundo.
p Ec obtinniſtis.ſʒ denegata fuit.
q. Sententia. qua fuit reſtitutio denegata.
r Reſtituimus. cucurrit enim tempus. ſed hodie contra in quib⸗

Asgiter. ſit dada knõ.

cau. in inte.re.non eſt ne.l.fi.vel dic vt ibi.⁊ dic ſi nona allegatur

9

cauſa ad totam cauſam. alias ad appellandum tantum datur reſtitutio

vt.j.l.pꝛoxi.ſed a qua ſententia ad app.datur reſtiiutio.a pꝛima qua fuit

damnatus in fundo.an ſecunda qua fuit reſtitutio denegaia. ndeo. a
qua vult vel a ſecunda. Item quid ſi pꝛimo appellauit ⁊ tempus cucur
rit.ſecundo petijt reſtitutionem ⁊ ſuit denegata. an datur plus.n. non

Mpator. Seue.⁊ Anto.aa.⁊.cc
romano. ⁊.aliis.
Oſt ſententiam procon
ſulis contra uos latam ſi
eſigderaſtis in integrum
reſtitui nec obtinuiſtis: fruſtra rur
ſus ut ea queſtio in integrum reſti
tutionis àgitetur deſideratis.appe
lare. enim. debuiſtis: ſi uobis ſen
tentia diſplicebat.ſed ſi adhuc in
ea etate eſtis cui ſubueniri ſolet:ap
pellandi uobis ius reſtituimus.
Mypa. Alexan.a. Juſto Militi.
NAQAanquã curatores pupil
le uicti ſunt: quum in ĩtegrũ
reſtitui pupillam ðſiderabãt: quũ
tamen nouis deſenſionibo cauſã.
inſtrui poſſe dicas: adeant iudicẽ
curatores uxoris tue: ⁊ petant nut.
cauſas in integꝛũ reſtitutiõis àgãt.
Mpator. Philipus.c. Amicie.
NRNRNRuna eademq; cauſa.iteꝛa
to in integꝛum ꝛeſtitutionis
auxilium non iuꝛe: niſi noue deſen
ſiones alique pꝛetendantur: poſci
poſſe reſcꝛiptum eſt.

De üs qui ueniam etatis impe.
trauerunt.

Mdpa. Aurelius. a. Gathadeti.
Os ꝗ ueniam etatis pꝛĩ
cipali clementia impetra
verunt: etiam ſi minus
idonee ſuam rem adminiſtrare ui
deantur:in integrum reſtitutionis
auxilium impetrare non poſſe ma
nifeſtiſſimum eſt: ne qui cum eis.
contrahunt principali auetoritate

niſi ad appellanduʒ. vi HB

Item nõ.aliud eſſe ꝛeſti

tui ad totam cauſam. ali

nd ad appellationem. qꝛ

in pꝛimo caſu perinde eſt

ac ſi non eſſet lata ſenten
tia. ſecundo non quia ſi

non exequantur cauſam

ap. vſq; ad annum conſiꝛ
matur pꝛioꝛ ſententia. It
non poteru appellare.ter
cio licet lex dicat extingui
tur pꝛonunciatum ꝑ ap.
vt. ff. ad turpil.l.i.in f.

ſq Qanquam. curs

toꝛes adiücti tuto
fibus.

t Nouis. que tunc erant

ſed allegate non fueft ſiũ

que poſtea emerſerunt. ſʒ

quidam intelligunt de o
miſſis pꝛimitus tantum.
qualſi non poſſunt alie ſu
peruenire. contra quos ẽ
.5. ti.i.l. ſi. IRtem nõ. vbi
noua cauſa pꝛetẽditur ad
Lotam cauſam fit reſtitutõ
vbi non tunc ad ap.tatũ
vt. S.l.pꝛoxi.⁊ hic ⁊.j.l. p
xi.ſʒ quum ad appellan
dum tantũ reſtituitur nõ
ne iudex ap. reſtituet ſicut
facere debuit pꝛioꝛ.⁊ ſic ẽ
ſtitutio denegata dabituꝛ
..cauſa. ap.alia eſt a pᷣ
ma. ⁊? pꝛohibitio ſit in ea
dem.non in alia cauſa.vt
.Jj.l.pꝛox.vel non videtur
denegata ex quo appella
tur. aceur.
u Agant. ſed videtur de
neganda.vt. ff. e. minor. ?
deniq;. ſed ibi fuit dãda

del dic ibi fuerat pꝛius denegata vnde poſtea non datur.niſi noua cauſa

allegetuꝛ. vt hic dicit.

x i Nuna.noue expone vt..l.pꝛoxi.⁊ facit..l.i.ſed videtur pluꝛieſ
vt. ff. e.ſi ſine. F. inſtitutus.vbi ad heꝛeditatem adeundam ſepius
reſtituitur. So.ibi ſpeciale.vel ibi non fuit denegata.ſed ſepius conceſſa
quod potuit fieri.niſi in caſu.vt.j.de bo.que li.l.ſi.O.vbi autem. hic fuit
denegata.vnde amodo non datur.niſi noue cauſe pꝛetendãtur.vt hic ne
ſit ludibꝛio.vt.d.l.j.de bo.q; li.l.fi..vbi autem.⁊.j.ſen.reſcin.non po.
.l.ij. ſed quid ſi impetrauit reſtitutionem contra ſententiam. ⁊ fuit negli-
gens in pꝛobando.an reſtituatur vt pꝛobet.⁊ ſic poſtea poſſit contra ſen
tentiam reſtitui.puto quod ſic. Item nõ.ſufficit ſemel ſic.j.de iure deli.l.
fins.S. ſi vero poſtquam. ⁊. ff.vt le. vel fideicom.l.i.S.ſi quid.⁊.S.de bis.
y De ijs qui veniam etatis impe.ceſſat reſtitutio.quia minoꝛ natura fac

tus eſt maioꝛ iure.i.pꝛincipis pꝛiuilegio.

z e Os.etatis.ſ.maioꝛis vt hab

ealur pꝛo maioꝛe pꝛincipis pꝛiui/
legio. accurſius. “”

a Impetrauerunt.⁊ eam iudici intimauerunt.ſed ſi impetraue
runt. nõ tamen iudici intimanerunt.⁊ tunc contraxerũt videntur reſtitui

quia nec quadriennium computatur ni

inte. reſti. l. ea. in fi.
b Picipali.nõ eĩ ide ſiuriaꝝ.⁊c̃.vt.j.

ſi a die intimationis.vt.j.de tẽ.i

vñ vi.l.meminerit.ſed ſi in eo ꝙ in

petrat veniã etatis ẽ leſus ã reſtituat ⁊ vr ꝙ ſic.vt.fl.e. ait ptoꝛ in pꝛin.

i 5

R. .. rO.

71 7 AαSLS
1

ao MWnes frugem. i.ſubſtantianm.
b Ingigere. quia non poſſunt bonoꝛes aſpirare nee eontra bere.
nec iudicio agere vel conueniri.niſi habeant cui.⁊ ideo indigent imꝑiali
oraculo concedente eis veniam etatis.
c Impleuerint. ſcilicet maſculi.

dee. auten. ſi captiui. So. ibiſpeciale eff.

n Similis.ergo ⁊ cum decreto alienato pꝛedio dabitut reſtitutis
x ¶ quis.mentionem. in contractu vel teſtamento ut lego ti
brei.c.quum eris legitime etatis.vel tibi pꝛomitto quuʒ eris
legitime etatis.

d Per ſe non per procuꝛa
toꝛes.accur.
e Beneſicium. quo ꝑmilſ/
ſa eſt etatis venia.
Allegantes. apud ſuum
iudicem.
g Aduocatis.i.adhibitis.
b Edoceant. ſic ſe pꝛobaſ
ſe coꝛam pꝛincipe ſecundũ
.P. vt ar.j.quoꝛum bo.
I.i.ſed ſecundum Jo.nõ
neceſſe eſt hoc pꝛobare a/
pud imperatoꝛem.ſed ſuſ
ficit ſic allegare poſt ea ãt
pꝛobet coꝛam iudice ſuo ⁊
ſic intellige hic ⁊ dicta.l.j.
quoꝛum bo.il.i.
i Honeſtas.quantum ad
coꝛpus.
k Mentis. quantuʒ ad a
nimam.
IOctauumdecimum. qua
re minoꝛi tempoꝛe ipetrat
qᷓ; maſculo..quia mala
herba cito creſcit ⁊ citius
eſt ſubdola muliẽ ⁊ auaꝛa
vt. ff. ad vell. ſed ſi eo in ſi.
⁊ hac ratione non pꝛobat
moꝛuʒ inſtituta.quia ſaga
cioꝛ preſumitur.
m Del iſtꝛumẽtis aliud ẽ
pꝛopter iuramentum vbiĩ
ſtꝛumento tantum. vt. õ. ſi
n Miſſo pꝛocuratoꝛe.nã
̃ per ſe ⁊ per aliũ.vt.ff.ð
admi.tu.ita.aũt. .geſſiſſe
2.5ð.de procura.l.maritus
ac maſculus ꝑ ſe dʒ tantũ
pꝛobare ut.ð.pꝛoxi.ſic ⁊
alias.j.de iure emphi.il.ſi.
⁊.j.de aſſer.tol.l.i.in prin
2.S.de pꝛocu.il.fi.ar.cõtꝛa
ff.fami.her.l.plãe ⁊.j.etiã
per pꝛocu.cauſam in inte.
reſti.agi.poſ.l.i.nõ h̊ etiã
tres differentias inter ma
rem ⁊ feminam. pꝛima in
numero annoꝛum. ſecũda
in pꝛobatione ſacienda ꝑ

—

circumſcripti eſſe uideantur.
Mdpa.Coſtan.a.ad. Aerinũ.pᷣpᷣ
Mnes adoleſẽtes qui ho
nehſtate morum predicti pa
ternam frugem nel auorum patri
monia gubernaꝛe cupiunt:⁊ ſuꝑ
hoc imperiali auxilio indigere cẽ
perint:ita demum etatis ueniam
impetrare audeant: quum uigeſ
ſimi anni metas impleuẽèrint:ita ut
poſt impetꝛatam etatis uenia:idẽ
ipſi pr ſe pꝛincipale beneſicium al
legantes non ſolum preſcꝛiptorũ
annoꝛum numeꝛo pꝛobent: ſed eti
am teſtibus idõeis aduòtcatis mo
ꝛum ſuoꝛum inſtituta pꝛobitatem
qʒ animi ⁊ leſtimoniũ nite honeſ
tioris edoceant. Feminas quoqʒ
quas moꝛum hòneſtas mẽentiſq;
ſoleꝛtia cõmendat: quũ octauum
decimumannũ egreſſe ſueꝛint: ue
niam etatis impetꝛaꝛe ſancimus:
ſed eas propter pudorem ac uere

cõdiam feminarum cetui publico

ðᷣmonſtrare non cogimus.ſed peꝛ
cepta etatis uenia annos tantu eta
tis probare teſtibus uel inſtrumẽ

tis miſſo procuratore cõcedimus

ut ipſe etiam in omnibus negociiſ
tale ius habeant: quale ⁊ mares.
habere pᷣſcripſimus: ita tamẽen ut
predia ſine decreto non aàlienent:
ſed ſenatores quidem clariſſimi ui
ri in hac regia urbe cõmoranies
apud ſublimitàtem tuam. Leteri
vero apud pretores:in prouinciiſ
autem omẽs apud earum rectoreſ
de ſuis moribus ⁊ honeſtate pꝑdo
ceant. Hi uero qui contra memo
ratam diſpoſitiõem ueniam etatis
a pꝛincipali clementia impetraue
rint: ſciat eam nullas uires obtiñꝛ.
Mpator. Juſti. a. Menne. ppᷣ.
Os qui ueniam etatis a pri
cipali clementia impetraue
runt: uel impetrauerint nõ ſolum

ſe tantum in mare.quod non eſt in femina. Item quia mulier de ſolo nu
mero annoꝛum debet pꝛobaꝛe.ſed mas etiam de alijs.
o Ita tamen. illud reſertur ad hoc quod dictum eſt de maſculis ⁊ demu
lieribus.⁊ ita ad vtrunq; pꝛedictoꝛum refertur.
p Non alienent.nec mares nec femine.quia nec tutoꝛ nec curatoꝛ facere
poſſet ſine decreto.vt.j.de admi.tu.lex. “ð
ꝗ Sublimitatem.i.pꝛeſecti vr. uel.pp.⁊ nõ.hic minoꝛem impetrantẽ.xxvx
an. poſſe eſſe ſenatorcm. alias autem ad rempu. cc.vt.ff. de mũe. ⁊ ho.

directis puta ſub/
alienationem: ſed etiam hipothe ſtituto ſtichũ pupi
cam minime poſſe ſine decreti ĩter lo meo ſi ille ticiul
poſitione rerum ſuarum immobi eſt legitime etatis.
lium facere iubemus:in quarum 3 Reſtitutionibus

alienatione uel hipotheca decretũ

illis neceſſarium eſt: qui necdum ſideicom.factis.⁊
ueniam etatis meruerũt ut ſimilis nõ. hic arg. reſerre
ſit in ea parte conditio minorum quid ex equipol-/

omnium: ſiue petita: ſiue non ſit.

etatis uenia. dicatur. Item nõ
Dem.a. ad. Senatum. ſufficeꝛe aliquid ci
J qũis aliquid dari uel fieri uiliter fieri. niltl ?
uoluerit:⁊ legitime etatis fe naturaliter fiat. t
cerit mentionem: uel ſic abſolute bic ⁊ ar.j.de nup.
dixerit perſecte etatis: illam tantũ ſancimus.:.fl. de

modo etatem eſſe intellectam uide

ri uolumus:que ex uigintiquinq; ſi is.⁊.ff.de v.ob.
annorum curriculis completur: ñ ex ea parte... inſu
que ab imperiali beneficio ſupple lam. ? de le.ij. caz
tur: ⁊ precipue quidem in ſubſtitu pateꝛ. . heꝛeditatẽ
tiöᷣnibus uel reſtitutiònibus hoci ⁊.ſ.quando dies
telligi ſancimus: nibilominus au leg. ce. ex his.⁊.fl.
tem ⁊ in aliis: niſi ſpecialiter qus de condi.⁊ de.ſidi
q;ᷓ addiderit ex uenia etatis uelle commiſſis.⁊.l. fi.
aliquid procedere. xlvi. ⁊ de le.iij.cuzʒ filio
. 7.ð.in quibuſ ca.
Si maiõꝛ factus ratum habueꝛit. in inte. reſ.non eſt
ne.l. adoleſcentie.
Mpator. Siocle.⁊. Maxi.aa. ſed ar. contra. fl.
Jinter minores quinqʒ parenteſ..l.adop
⁊ uiginti annis ſcꝛiptura tionum in pꝛin.⁊
inteꝛpoſita uel ſine ſcrip eſt ar. ad hoc quð
tura facta ſine dolo diuiſio eſt: eã hic dicitur.ff.de ʒ
qʒ poſt legitimã etatem ratã ſece ta. nõ putauit...ſi
ꝛint: manere integꝛã debeẽ cõueit. quis emancipatũ
Dem. aa.⁊.cc. Sortaꝛis. ar. contra.ff.mã.
Vi poſt uigeſſimũquintum .l. ſl. .fi. .ſ. ð do⸗/
annum etatis ea que in mi na. que ſub mo. l.
nore etate geſtã ſunt:raia habue fi.⁊.j.ð inſti.⁊ ſub
rit fꝛuſtra ꝛeciſſionẽ eoꝝ poſtuläãt. ſti.ſi mater. ⁊.ff.ð
. mi⸗ ſceromi
Abi ⁊ pud quem cognitio ini miſſa..ſi ci.
te. ꝛeſti. ubend ſu. 4 Si malioꝛ ſacta
xlviii ra. ha.ceſſat etiam
Mdpa. Ant o.a. Seuero. reſtitutõ. quia ma
ioꝛ factus ratũ bʒ
quod minõ geſſit
hoc dicit.aceurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.

b ¶ Iinter. ſine dolo.ſi enim dolo inita eſſet.non poſſet rat

y Subſtitutionib

.ſ. obliquis ⁊ per

lentibus fiat vel

le.ij. ſi ita quis. F.

habitione conſiꝛmari.etiam poſt maiorem etatem.ſi quuʒ

ratum haberent lateret dolus.vt.ff.de pac.tres ſꝛatres.?.
eff. de tranſac. cum aquiliana.ſed a ſciente poſſet.vt. ff. de libe.le.l.
ſi quis rationes.licet quidam contra.vt in.e.ti.aurelio..caius.

¶ Ratam fecerint. expꝛeſſis verbis vel aliquid faciendo per quod
videbatur habere ratum.ut.ff. rem ra.ha.non ſolum.⁊.j.de ↄdi.

l.ad rem. immo ante erat ſenatoꝛ in ſubſidium electus.ꝙ dic yt.õ.qui ⁊
aduerſus quos.li.notaui in glo.qꝛ cc.
Contra.i.line.vt ⁊ ilud. Qui nõ ẽ mecũ ð me ẽ c.
e Os qui.impetrauerint.ſ.impoſterum.
4 Alienatione.ſ.qualibet.vt.j.de pre.mi.l.non ſolũ.ſed contra.j.
quando decre.opus non eſt.l.i.So.ibi ſpecialiter decretum interpoſuit

inde.l.indebitum.⁊.ff. de le.cõmiſſoꝛia. l.pe.ſi autẽ tacite heat ra/

tum ut tacendo.tunc habet locum.j.ſi maioꝛ.ſac.l.ſi quando.
d q Ai poſt.quod dixit in ſpẽ. vt.ð.l.pꝛoxi.nũc dicit iĩ gene

e Beſta. ſiue a minoꝛibus ſiue eoꝛum tutoꝛibus. ⁊ facit.ẽ.
ſi in comuni.e.c.l.i.⁊ ar.ff.de pigno.ac.aliena res.in pꝛincipio.?
.ij.ſi ali.res pigno.data ſit.ſi in en.
¶NReſciſſionem. niſi fecerit hoc ex conſequentia pꝛioꝛis actus. vtſi

enin
prei
vmpilt
ciſet non⸗
i 1o
inio
ct f
girtnane
ſov inpei
ſ N
cun
aiu
nb aß⸗
Kemine
ſoiiaſi
chis o
ſs Ke
ppan
chis gui
—
n
nſuſi⸗
Solve e
iudicaulet
larſele
Alorſegi⸗
Ai dicun
pale ſipl
ſoſt.
4U
re
nilenim
looblge
Urſenyin
Ekconnenure

“ oſehie

uecomnoni⸗
Neiromn i.
lſblinfen
cot.
1limng.
Prlonnia
ſan Ado
buͤſtſſde
Abdeinſu
Marſilis
ſntoſtö.⸗
ſelier a
futdatz⸗

leiſunge

ſis tſſceig
rapme ſ
macleſe

Mnſpan.

1 nto
grabet
Nencitcene
Onniſs a
aleiicme
iinaubin
Gikd
ſeltinn
ſanomft
ninpiz

5

mmtl

immin
nndaß
Nriim
1o ti
Ais naß
nonmn in
iKtaiet
uger ſbnnl
iniinn
iinm
iſti
nligia⸗
Gmun
nhecſten
ſniſn
binen
wlnis
cn.
aunt,
Kumn,
de nn

enamnſ⸗
—
on bnd n
iai en
unga
. vtnß

uun

de mino.l.iij.S.ſcio.que eſt contra.ſed huic legi ⁊ ſolutioni eſt cõ
tra.ff.de liber.ca.l.liberis. .i.ſed illud euenit.quia in minoꝛi eta
te pꝛeceſſit eius delictum.at in illo.S.ſcio non pꝛeceſſit eius delic
tum. pꝛeterea ibi participauit pꝛecium factus maioꝛ.quod ſi nõ ſe
ciſſet non poſſet in ſeruitutem vocari.

g Abi ⁊ apud quẽ
cognitio ⁊c̃.quan

do ceſſet reſtitutio Jquůid a ꝓcurat᷑ore me
dixit nunc in quo o iudicatum eſt: id per ĩ
foꝛo impetrari dʒ. integruʒ reſtitutionẽ pre
b ſ Iguis ap ſidis ſententia non poteſt reſcindi:
curatoꝛe.i. princeps enim ſolus contra ſẽten
a iudice de tiam procuratorum ſuorum in in
legato a pꝛincipe. tegrum reſtituere ſolet.
dt. fl. e. minoꝛ. F. p. Mdpa. Diocle.⁊ Maxi.aa.⁊.cc.
dic.i.a vicario pi Acquilene.
cipis. vt. ð. ſi adv. Noͤniam ea que in tranſac
rem iudic.l.aduet tione dari placuerat: te tra
ſus. vl dir pꝛopꝛie didiſſe proponis. cõſequens eſt ſi
pꝛocuiatoꝛem pꝛiè e his repetendis per in integrum

cipis qui inter fil/
cum ⁊ pꝛinatuʒ co

reſtitutionẽ:uel quãmcunq; aliam
cauſam putaueris agendum eius

gnoſcit. vt.ð. ſi ad adire te prouincie oportet pᷣſidẽ in
uerſus ſiſcum. l. ij. qua domicilium habẽt quos con
Solus.yel ipſe ꝗ uenis.
iudicanit. vt. ff. eo. Mdpa. Juſti.a. Joan.pᷣpᷣ.
in cauſe. la.ij. F. ſi. Am ſcimũus eſſe dubitatum
⁊.l.pꝛefecti ⁊.l.pᷣſeſ de reſtitutionibus que in in
Alij dicunt in eo tegrum poſtulantur: ſiue tantum
ſpale. vt ipſemet ñ modo apud iudicem cui aliqua iu
poſſit. riſdictio eſt examinari eas oportet
k q Boniã ea ſiue ⁊ apud pedaneos iudices: ſi
tradidiſſe. ue eas minores. xxv ãnis petierũt
niſi enim tradidiſ ſiue maiores.ſed quod ãterioribuſ
ſes obligatũ te ad ſanctionibus uel ueteris iuris uel
nerſaris in tuo fo noſtris declartum eſt. ſancimus
ꝛe conueniret. non ſolum apud iudices ꝓ tribu
Conſequens eſt. nali huiuſmodi cauſe cognitionẽ
iure comuni. vt. . proponi: ſed etiam apud eos iudi
de iu.om .iu.iuꝛis ces quos auguſtalis dederit maieſ

⁊ vbi in rem act.l.
actoꝛ.

tas: aut quos noſtre reipublice ad
miniſtratorẽs: uel etiam in hac re

m Quãcuncq;.vt qꝛ gia ciuitate uel in prouinciis:ut ui
per calumniam eſt deatur ipſe qui iudicem deſtinaue
ſacta vel doluʒ ac/ rit: utpote pro tribunali cogõſcẽs
toꝛis.vt.fl.de con/ in integrum dare reſtitutioͤnem: ⁊
di.inde.in ſumma cauſas eius examinare: ſic etenim
vel ex falſis inſtru non difficilis erit cauſarum exami
mentis vt. S. de trã natio.Sed ne quis ita effuſſe intel
ſac. l.ſi ex falſis yy lectum noſtre ↄſtitutionis audeat
rel fuit data que ſi
ne decreto daꝛi nõ

poterat.vt.j.de pꝛedi.mi.l.non ſolum.
n c Anm ſcimus.iuriſdictio.ſ.oꝛdinaria cum ad miniſtratione

11.

a Qui dantur.i.delegantur.
b ¶ Non habent.i.non babent cum adminiſtratione ⁊ imperio vt ſunt illi

„

qui a pꝛincipe impetrant vt ſint oꝛdinarij.de quibus ſit mentio.vt. ff. de
iudi.l.i.x.j de iudi.rem non nouam. ſed an hi reſtituant.ꝭ. non. vt.j.e.
cum his.vel dic pꝛopꝛiam.i.oꝛdinariam non habent ſed delegatam. ſi

eſſe trabendum: ut etiam apud cõ
promiſſarios iudices uel arbitroſ
ex comuni ſententià electos: uel
apud eos qi dantur a iudicibus
qui propriam iuriſdictionem nòn
habent: ſed tantummodo iudican
di facultatem putet huiuſmodi ex
tendi ſanctionem: quum hos geñ
raliter uolumus tales cauſas diri
mere:qui uel certe adminiſtrationi
cui ⁊ iuriſdictio adheret prepoſiti
ſunt: uel ab his fuerint dati:⁊ mul
tomagis ſi a noſtra maieſtate de
legata eis cauſarum ſit audientia.
Ded ne quid penitus dubitãdum
relinquatur: ⁊ hoc addendum ẽẽ
cenſemus:ut ſuper is tantũ quos
enumerauimus liceat de in itegrũ
reſtiturionem diſceptare:ſiue hoc
ſpecialiter eis fuerit mandatũ:qð
⁊ ueteribus legibus non fuerat in
cognitum: uel ſi generaliter dati
ſũt iudices:uel in aliis ſpeciebus
incidẽrit quedam queſtio reſtitu/
tionis. HW
xlviii.

De rłputationibus que
fiunt in indicio in inte
grum reſtuutionis.
Mperator.Antoni.Auguſtus
æ Ceſſar Ticiano.
Vi rèſtituitur in integrũ
ſicut in dino morari nõ
debet: ita nec in lucrò ⁊
ideo quicquid ad eum peruenerit
uel exceptione uel ex uenditione
uel ex alio contractu hoc debet reſ
tituere.Sed ſi interceſſor minor
nigintiquinq; annis interuenerit
in ueterem debitorem debet reſti
tui actio. Sed ⁊ quũ minor adiit

queras quomodo poteſt
delegare delegatis dic qñ
a pꝛincipe vel pꝛoconſule.
vel etiaʒ ab alio lite coꝛaʒ
ſe conteſtata.non alias.
vt.j.de iud.a iudice.vt.ſf
de offi. pꝛocon.⁊ legati.l.
pe.⁊.ff.de iudic.cum pre
toꝛ. F.i.⁊ ar.v.de pꝛocuꝛ.
neq;.

c Eis.ſ.delegatis.
d Et veteribus.nõ. duo

ſpecialia etiam veteri iuf̃
vnũ quia que cauſe cog.
⁊c᷑.vt.ff.de offic.pꝛocon.
nec quicqᷓ;.S.vbi ⁊.ff. de
reg.iu.l.omnia que ſiunt
contra.tamen hic poterat
delegari.⁊ erat ſpeciale in
ea. Secundo quia ſi po
terat delegari. ergo vide
bat᷑ cognoſcere poſſe ma
giſtratus municipalis vt
.ff. de offi. eius cui man.
eſt iur.l. i. F. i. qð lex vetat
vt. fl. ad munici.l.ea que
F. ie que eſt ſimiliter con
tra. So. non omnia que
delegabãtur competebãt
iure magiſtratuſ.vt hoc e
xemplo.⁊ alio ſcilicʒ quã
do contingit pꝛeſideʒ ab
eſſe. vt. ff. de offi. eius cui
man. eſt iu.l.i. ..ij. vel dic
poterat delegari non cui
libet ſed magiſtratui mu
nicipali vt ⁊ in tutelle da
tione. vt. ff.de tuto.⁊ cu.
da.ab his nec mandãte.
⁊ inſti.de attil.tu..penn.
⁊ ideo non ſequitur quð
competeret iure magiſtra
tus.ſicq; erat mixti impe
rij.vt tutelle datio.vt.ff.ð
tute.mutuo.S.tutoꝛis.ho
die dici poteſt ꝙ iure ma

giſtratus competat.quuʒ

indiſtinete poſſit delegari cuicunq; etiam. vt hic ⁊ dicta.l.de offi.eius cui
man. eſt iu.l.i..i.⁊ ſic corrigitur lex illa.ff.ad munici.ea que. .i.

iurit

etiã ſi non habeat merum imperium.
o Pedaneos.i.delegatos a quocunq;.
p Maioꝛes.qui equales ſunt in hoc ⁊ in alijs qnibuſdam.vt.ð.
de in inte.re.mi.l.ſi.
q Declaratum eſt.ſ.ꝙ maioꝛes debeant reſtitui.
ÄPꝛo tribunali.i.oꝛdinarij qui habent iuriſdictionem cuʒ admi
niſtratione non tamen ſunt ſimplices magiſtratus.
ſ Adminiſtratores.ſ.dederint.
t· Reſtitutionem. qui enim per alium ⁊c̃.vt.ff.de admi.tu.l.ita ãt.
ES. geſſiſſe. ⁊.l.tres tutoꝛes in fi.⁊.ff.de do.ĩter vi.⁊ vx.l.iij.in fi.
n Ne quis.ne pꝛo non.i.aliquis non ⁊c̃.
X Compꝛomiſſarios.cum pena ſed licet non poſſit reſtitueꝛe.an
poſſit pꝛonunciare reſtituenð ⁊ de hoc compꝛomitti ſoꝛte ſic, quia
tunc ipſe non reſtituit.
yArbitros.ſine pena.
5 Sententia.i.conſenſu de quo dic.vt.j.de arbi.l.p.

e Inciderit.vt gnãlr ĩ vno loco facta cãꝝ ↄmiſſione.vt.ff.de of.pꝛeſec.yr.
.l. i. initio. vel in vna cauſa ⁊ hoc fit incidenter.vt.j.de oꝛdi.iu.l.i.
Be reputationibus.i.computationibus contra minoꝛes qui reſtituũtu:
faciendis. ⁊ dic quod dixit apud quem iudicem petatur reſtitutio nunc
qualiter. H
g q Vi reſtituitur. in damno.⁊ ideo datur reſtitutio.
b In lucro.faciendo.faciendo cum alterius iactura.
i Reſtituere.ſi locupletioꝛ eſt.vt hic ⁊.õ.ſi aduerſus tranſac.l.ij.?ꝰ
eff. e. quod ſi minoꝛ. 5. reſtitutio.⁊.l.patri. .i.⁊.l.tutor. . item quero ⁊ l.
intra vtile.S. vendentibus.⁊.l.minor autem.S.predia.⁊.j.de predi.mi.l.
ſi predium.⁊.l.non ſolum.ſed ar.contra.j.de reſcin. ven.l.i.⁊.Sõ.quod
metus canſa.l.ſi per impreſſionem.⁊ nõ.ꝙ ſi poſt impetratam reſtitutio
nem nolit ea uti.non compellitur.vt.ff.e.ſi iudex.
k Interu enerit.apud me a debitore meo michi delegatus aimo nonãdi
Bebet reſtitui.⁊ ita etiam quod ad maiorem peruenit etiam extranenz
reſtiiuitur.ut hic.⁊.ff. de tu.⁊ ra.dil.l.alterius.⁊ hoc impetrata reſtitutõe

: r 1ot
vs apN
7

—

a minofe pꝛius.ſecus in muliere intercedente ſic animo nouandi. qꝛ ibi
ab initio mulier ipſo iure non tenetur.vt.fl.ad vell. debitꝛix..ſi. Item ĩ
eo quod hic reſtituitur actio in veterem debitoꝛem eſt contra iſtiigꝗ mo.
tol.ob. S.pꝛeterea.ſo.ibi de pupillo hic de adulto ſecundum. M.vel ibi
pꝛo extraneo.hic pꝛo ſuo creditoꝛe interceſſit.vel dic ꝙ ibi creditoꝛ dõa/⸗

nit debitoꝛi ſi daret inter
ceſſionem.nec ð cetero vo
lebat habere eum obliga
tum. vnde per pupillũ ſal⸗
tem naturaliter obligatuʒ
liberatur.licet ſecus in ſer
uo.vt ibi dicit qui nec na
turaliter tenetur intercedẽ
do.vt.ff.de fideiuſ.l.ſed ⁊
ſi ſerni dominus. vel die
verius hic minor fuit ciui
liter ⁊ naturaliter obligat
quia cum tutoꝛe vł curato
re.⁊ ideo reſtituitur.quare
⁊ eius aduerſarius ſimił
contra ſuum debitorem.
niſi dolo creditoris ĩduc/
tus ſit minoꝛ.vt.ff. de fide
iuſ.ſi ticius in fi.ibi natu⸗
raliter tantuʒ.quia ſine tu
toꝛe vel curatoꝛe. vnde ĩſti
tutione non indiget quuʒ
conueniri non poſſit.ſicq;
nec aduerſarius eius reſti
tuitur.⁊ ſi quãdo cõtra na
turalem obligationem re⸗
ſtituitur mĩioꝛ.quod fit qñ
pupillus.⁊..ſi aduer.ſo
lu.l.ij.tunc actio ſiue obli
gatio reſtituetur in vetereʒ
debitoꝛem.
a Peruuenit. vnde locuple
tioꝛ ſit. vt. ff. e. ait pꝛe. ⁊.p.
b Dolo. hec enim ſunt pa
ria quũ locupletioꝛe ⁊ do
lo feciſſe quo min ſit. vt B
2.ff. ðpo.l.i.S.ã ĩ pupillũ

hereditatẽ ⁊ reſtituitur: mox quic
quid ad eum de hereditate perue
nit: debet preſtare. uerum ⁊ ſi qd
dolo eius factuʒ eſt hoc eum preſ
tare couenit. xlix.

Etiam peꝛ pꝛocuratorem cauſ
ĩ integrum ꝛeſtitunõis agi poſſe.

Mpator. Alexãder.a. Licinio.
Auſam in integrum reſti
tutionis ſi qua competit.
etiam per procuratorem
agi poſſe placeat. l.

In integꝛum reſtitutione poſtul⸗

ta ne quid noui fiat.

Mperatoꝛ. Gordianus.a.Secũ
dino. Militi.
Oſtulata in inte. reſtitu
tione omnia in ſuo ſtatu
eſſe deberè: donec res fi
niatur: perſpicui iuris eſt: idq; cu
ꝛabit is ad cuius partes ea ꝛes ꝑtiʒ

De reſtitutione militum ⁊ corũ
qui reipu.cau. ablunt.

Mpeꝛator. Seuerus ⁊ Anto.aa
⁊.cc. Achiloni.
J valerianus cẽturio co
hortis duodecim̃ alpino
rum ante uita deceſſit qᷓ;

c Etiam per pꝛocuratoꝛem.⁊c.dixit.Sꝭᷣ.quando minoꝛ per ſe petit reſtitui
vel per tutoꝛem vel curatoꝛem.nunc quando per pꝛocuratoꝛem.

d c

Auſam. per pꝛo curatoꝛem.vt.ð.ſi tu.vel cu.l.i.⁊ dic legitime oꝛ

dinatum.vt.S. de pꝛocura.l.neq;.⁊ ſpali mandato.vt.ff.e.illud.
ſi talis.ſic ⁊.ff.de pꝛocura.pompo.in pꝛin. Item ar. .ðõ.de ijs qui ve.e.
impe.l.ij.ſed pater inuito ſilio petit reſtitutionem.quia eius vertitur peri
culum.quia de peculio conuenitur.vt.ff.e.patri.in pꝛin.ꝙ dic vt ibi nõ.
e In inte. reſtitutione poſtulata ne quid noui ſiat.ſubaudiunt quidã cau

ſa mutandi iudicij.
f p
9

QOſtulata.ſed non conceſſa.hic nec denegata.
Debere.quo erant ante iudicium quod de reſtitutione ceptuʒ ẽ

vt nec fiat alienatio rei ſuꝑ qua petitur reſtitutio.nec ſententia mã
detur executioni.ut.ff.nil no.ap.pe.⁊.j.de appel.l.iij.⁊ ſi locupletioꝛ eꝛat
minoꝛ tempoꝛe litis con.licet poſtea deſinat eſſe locupletioꝛ.nibilomin
ſuo creditoꝛi teneatur.vt.fl.e.ſi minoꝛ.⁊ tamen ſufficit eum locupletioꝛeʒ
inueniri tempoꝛe ſententie licet tempoꝛe iudicij non erat locupletioꝛ.vt.ff

de peti. here. a domino. 5. pe. z. ſed etiam mai
De reſtitutione militum. ⁊c. non ſolum minoꝛes. vt.ð.ſed etiam maio/

b

res iuſtis ex cauſis iuuantur.quoꝛuʒ pꝛincipalioꝛes ſunt cauſa reipu.ab
ſentes ⁊ militie.⁊ ideo de his permittit.

i ſ

valerianus.centurio.miles qui centum pꝛeerat militibus in al

pibus exiſtentibus cauſa reipu.⁊ quum forte duodecim eſſent co
hortes.hec erant duodecima.

k ¶ Acciperet.ſ. alicuius co

gnati vel agnati vel ſuperioꝛis vel inferioꝛis.vlł

dic olim cum ſolemnitate hodie ſola agnittone.vt. ſ. qui admit.ad bo.

poſ. l. fina.

IEx perſona deſuncti. vt.f. de in inte. re. non ſolum. .=

m Vtilem. hodie quadriennium. t. j.t.ij. l. fi.
n Poſt exactos.i.ſinitos qui ſunt annus ſi valerianus eſt ð aſce

dentibus vel deſcendentibus.alias centum dies.vt inſti. de bo.
poſ. .liberis. Itẽ iõ dicit poſt exactos.qꝛ ſi pꝛius deceſſiſſet id tẽ
pus quod ſupereſſet ad heꝛedem tranſmitteret non petitam ſecun

poſſeſſionem accipẽret:heres eiuſ
ex pèrſona defuncti reſtitutiõis au
xilium intra ãnum utilẽm ita recte
implorabit: ſi valerianus poſt ex
actos dies quibus bonorum poſ
ſeſſio defertuꝛ:ĩ militia ðᷣfũctus eſt.
Mdperator. Alexandeꝛ.a. Pe
nonio. Centurioni.
J qůid de bonis eoꝝ qui
reipublice cauſa abſẽtes ſũt
diminutum eſt:actione ue qua cõ
petente eis aliquis liberatus ſuerit
in integrum reſtitutio perpetua iu
riſdictione ĩtꝛa annũ utilẽ pmittit᷑.
Dem.a. Flauiano ⁊ Ariſto.de
mo militi. .
Vod tempore militie ð bo
nis alicius poſſeſſũ ab ali
quo eſt poſtea qᷓ; is reipublice cau
ſa abeſſe deſiit: intra annum utilẽ
amota preſcriptione temporis me
dii poſſeſſionem uendicare permiſ
ſum eſt. ultrà autem ius poſſeſſoꝛii
ledere contra eum inſtitutum non
oportet.
Mpa. Gordia.a. Metriano.
Gnorare non debes eorum
qui ꝛeipublice cauſa ſine do
lo malo abſuerunt: ſi abſentes bo
ni niri arbitratu non defenduntur:
bona tantum poſſideri: uenditiõʒ
autem in id tẽpus deferri quo rei
publice cauſa abeſſe deſierint.
Dem.a.Secondino.militi.

quũ ſint vtilia. vᷣt inſti.de bo.po.S.ſi.currunt

dum quoſdam. yt.
j. ti.i. l. ex perſona
qð nõ placet quũ ñ
poſſit bonoꝛũ poſ⸗
ſeſſio ad heredem
tranſmitti non peti
ta. vt. ff. de bono.
poſſeſ.l. iij. . acqui
rere.in fine. . ſicut
nec heꝛeditaſ ñ adi
ta. vt.j.de iure dli.
.l. quoniam. Item

alia ratione nõ pla

cet qð ſit ſecus.qꝛ
expꝛeſſe dicitur ĩ le
ge quod idem eſt.
vt ꝛeſtitutio ðtuꝛ ex
perſona defuncti. li
cet intra dies decel

vt. ff. de acqui. heĩ.
.l. pantonius. F. i.

yl dic ſi ante datuꝛ
ex equitate non ð
rigoꝛe.ſi poſt etiaʒ
de rigoꝛe datur re
ſtitutio. vel ſecũdũ
Jo. ſi ante nõ daĩ
quia id quod in pᷣ
ſentia heredis con

curriſſet cum effec

tu computaretur.
⁊ ſic ex perſona ð
functi habet quð
ex ſua hfe ñ poſſʒ
it᷑ qũo tpꝛa bo.po.

abſenti. .ſecundũ

P.olim erant hec omnia tempoꝛa continua.vt dicto. . inſti. de

bo. poſ.quod non placet. vt. ff. quis oꝛ. in bo. poſ.ſer.l.ij. dies.
ſed dic quod currunt quantumcũq; abſens ſit quum potuerit ha

beꝛe procur. quum non babuit militia impeditus.vt. ff. de diuer.

pꝛeſ.l.i.ideo reſtituitur.vt hic.ſecus ſi fuiſſet negligens in conſti

tuendo procuratoꝛem.vt.ff ex qui.ca.ma.l.non enim.⁊.ff.de in
te. re.l. fi. Item aliud eſt in abſente neceſſaria cauſa tantum qui ñ
reſtituitur. vt. ff. e. pa. alij dicunt vt aʒo.ꝙ hic de pꝛoximo erat ab
ſens vride currunt.ſecus ſi de longinquo nec habuit pꝛocuratoꝛẽ

quia tunc non currunt.vt dicta.l.de diuer.⁊ tem.pꝛeſ.l.i. Item op

ponitur nonne ſi fuiſſet pꝛeſens ⁊ tacuiſſet cncurriſſet ei tempus ⁊

non reſtitueretur. idem ergo ſi fuiſſet abſens.vt.ff. ex qui.ca.ma. ij

qui rei.ꝶ.pꝛeſumo eum petijſſe bo.polſ.ſi pꝛeſens fuiſſet.argu.ſſ.

ſi mulier ventris no.l.i.in fi.

o ſ¶Iuid.abſentes ſine dolo.t. ff. e. qui data. B
p d Siminutum.i.vſucaptum vel pꝛeſcriptum. vt.ff. de peti.

here. deperditum.

q Perpetua.i.generali iuriſoictione pꝛetoꝛis.vt.ff.e.l.i.ſic ⁊ iſti.
de ſatiſda. tu. in pꝛinci. annua enim erat pꝛetoꝛis iuriſdictio. vt iſt.
de perpe. tem.ac.in pꝛinci.⁊ facit.S. de dolo non poſſunt.⁊.fſ.e.

.l. Julianus.accurſius.

tq Aog tempoꝛe.dic ſecundum. M

qꝙ pꝛimo ? ſecundo ãů

no pꝛeſcripſi in tui pꝛeſentia. tercio te abſente ⁊ ſiceſt finita
mea vſuca.in tua abſentia.el modico tempore poſt reuerſionem
alias ſi poſt non daretur reſtitutio ad aliquid t in fil.? dai ad

rem reſtitutio ſecundum eum non vt ſubducatur tempus.⁊ quð

ennnmniſin

bi ſuo iun
lort heree
ſcet deſni
nerit. l

licarepon
ſeuocp
nporer.
tgekdio⸗
glem.1,
Uunftlen
Cnatienn
ſti il
wtenpo⸗
tdicesb.
hoe ic⸗
pqru

ſip utiin pꝛeſcri dij tempoꝛis inter pꝛimam pꝛeſentiam ? PI ,
Wusdeſe ptionem eſt reuerſ „ pꝛeſentiam ? tem R o wr „
WD flee te ſecundo te abſe uerſus ſecũdũ.H. dic pꝛi pus quo pꝰ *SD wilis
W iam aamen yſe ente tertio te pꝛeſente 4 pꝛimo anno te pꝛeien tum. e quo dic.vt.8.ſi ad
ſungik dicum nannenn pꝛelcrip.etiam in Bern ren poſt copie- 4 Pode: cum —— .
a s mutunnegn .e. nlnte eeumnwoſtne Yaum labonbuoeſ enin reſtuntio.
tg tur qua entie reſtituatur. tant mi.l.iin ſi eſt enim labor in militia.
dofttnd quando fluxit 0 Diſtrax fi. or in militia. vt. ff. ð
lſo Atir poſt modicum ipᷣs . e erunt. ſecundum leges. pt. j· , de teſtamento
tnn n completa tamen n⸗ Eq; reipublice cauſa abſẽ vt. j. de iure.do. impe.l.ĩ.ſ.
anſen ſucapione. antec̃ e tibus: nec aliis uſa abſẽ nibuůs ei pactuz.tn Lſiantem per
Nſdn nim compleatur u⸗ ad titulum: in inte maioribus uᷣs eis opitulari.illiſ de 3.tunc non reuocat
laſ Hegpi nullo mo die — Santone rae Ga crpedinomet, aai Verpipng. . gdͤß.
N o dari puto fſti uadriennii tionem in aliis loci ns neceſſi Venl. .l. ij.
– oeinne ers ditionem Bpee ſaam a fiſco uẽ bue cuanmdkiner in ſuis edi IJmm etrare. vt ad rei vẽ.
unidn vendicari poterit QHperatoꝛes 12 e manileſtũ ẽ anda memorata pꝛi s ad vendi * uaris contra poſſeſ
gmmnin ) vt ſ. de mu.li can nue. aa. Germa alenti. Galie uantibus. uilegia adlu g Vendu liet.
unn S 3 no Centurioni lij enditiõe. per in i
neni⸗ a.ij. pꝛimo. ten cum militarib . De prõ reſtituti per in inte.
Kcöͤ nec obſt 9 op us laboꝛibꝰ e vxoꝛib tionem.
tien ec obſtat quod le tui hb peram dares: creditoꝛi quirei us militum T b Recipies. peꝛ ꝛei
eleun giunſtde aani. g eedes poſſeſſiones ſbi obli repu cauſa abſann (Panm peꝛ ꝛei vendi
Egulirt bere. pantoniusa: gatas diſtrzreruntpoteris abii Ber Poſſeſſtionesi
ſtuſtutnie ibi ſuo iure nõ nem in integrum adi reſtitu ator Alexan. A ſeſt. es. i.res poſ
Peſinpint terat beres admittti ué io impetrare: eltaer nde Secuhckine⸗ us k Oblato. l. emptoꝛi
Gümtar licet defunctus po 8 nditione recipies poſſeſ ataq; npoꝛalibũs actioni in tua l.emptoꝛi quũ
n uent eCöſtue ſi blato antedebitoae: Mnc: erdaſamullenbus ne ——
Neſitnt permiſſum eſt ven debito ſuiſſet. apeecioſ ſa abſentibus maritis Lpub guc toꝛ. Naie 3 ei ven. e
(Nuniſ dicare poſſeſſioneʒ peratoꝛes Biocle. ? Maxi exemplu us peꝛegꝛinate ubreaun varireſtt contra debet
en .ſ.eius coꝛ H ga.?.cc. M . axi m militum ſi un ꝛad utio. vt. S. ðe
ilacſ tanpoꝛe onis Ze; wanne⸗ re non eſt cuum mobeniri uta.lllias nomn vt 1
Aſinene 1 c. peꝛmiſ .V e geruntur: Mper⸗ . rei ven.ſi
un zz eſt dico p crpeocdlſeiglina n ꝛnon 8 peratoꝛes Di 1 BDebno⸗um. ane
Aatine n uz eſt dico poſtea filij⸗ 1pꝛeo iſciplina mili 2 ga. 7. cc. Quinti Siocle. Maxi ebito. vt ar. j
7 quam.⁊c̃.? 5* Ilijs ad irritum 4 Ilitari a .HQuintiliano. xi. i vt ar.j.que res
ee num nalen bodi⸗ Bun nec Baannenteleli⸗ Za ux diutiſſime ſuit cum m d Neir nonen.
ſe uadrienni umanis . us rito qui militi a patre. gerũ
ſatogſl quadriennium.vt. ſtuz fui agentem affirme 5 daret:non offi qui militie oper tur. quo S
