iſtrʒ c ⁊ iõ aliud ẽ. ul ueri tiulus dſiciens facit ſ mulalam ſed

aſſiſtens non facit non ſimulatam i al iud ſu quod faciat ſumula
tam. ut ꝑuitas precij ⁊ hoc caſu non am ttit actio. ſed agt qut co

ſit quũ ceſſio non tenuerit. Itẽ tertio preſumitur ſimulata. ſi actio
ſit iuſto precio ꝓ parte uendita. pro alia paric donata bic agit

d Roe.i. nõ interce
dẽte aliquo predie

Hmno dnl.

tis. puta ex cà dõa

omne lucruʒ ⁊ emo

iilem
fuo eneret
Porſden

ölpror

fſon erat

i clan

fnum nta

MWocurſ

eb
üuherlong
Alumh

2
— 4
—

Se Rer was

ſen
G is qui emit in tantum quantum dedit in reſiduo nullus agit nee ff. quibus prock⸗ cet
SEee Ee 3 quibus ad liber. .non licet. l .in prin.
figtni igꝛg qui ceſſit nec is cui ceditur. ut.ſ.l.prox. lʒ aliud ſit cuʒ modica Ralns § d Z procla. non licet.l. penul. in prin. de libe. cauſa. l. .
ſittie d ecunia data pro totali actione facia eſt ceſſe do dixi.ſʒ i EKſi io. INem aut dices tenere mandatum ſecundum ius natu
eiian eäbne nsprelamitur Hõ Snwan o rnn r in rale quo eſt liber. ? ſic non ualet.quum nec liber mandet. ut dixi. Item
L iq; precium datuʒ ſit ius cini e n t f o o n ſ
Ntl egceſſione qui Poe aonememer diſtinguc bi uis, nelut pe ki⸗ z Wunbaraumnidn nullo habetur ut.f,. de fe. in l. quod aitinet.
nlei d a ..Anaſta DD quum idem inueniretur nenditor ⁊ emptor quod eſſe non
nl o. conſcrip botel at. rerum per
“ n eſt ð lege ſupero parte cenſemus nit neq; ei qui ce ur ꝛemedi. mu.li.
Sann 4 rceir . Ait actiones neq; ei qui 0 ſuſci D emedlo Ratwn euns⸗ que
iticen Preſtauit. pro a pere curauit aliquid lucri uel fie . „ ꝛeualet rigori iuris.ut.õ.
– li actione cedenda. ri uel remanere uel aliquam con ua. ſauus exkero ſe em⸗ Rn derdeh an e
W Wornanaof. qui tma debitorem uel res ad eum per . r, b X adene alio ſecn
li omnia mala noue tinentes eſſe utrique eorum actio e.ſeq alio ſecnto. uendi
uin mnmnmnnnt. ut in auten. de nem: ſed agis donationem mi ſraro es Hiocle. Maxione datur actio ex man
ͦ eexbi. F..f. quidem omnis debiti facere aſſi ont . dato. ut ſubiſcit ſecundum
til VAenditionis. iu mulanerit ut uideatur eſſe tota do emus exteꝛo ſe man Jo. ſie alls una ackio h
huteil ſto precio facte. natio aliquid autem oculte ſuſce hanenn emendum quj ſtiat alij robur. ut inſtit. de
lilin m Ver coloratam. pentt c in hoc caſu tantummodo qjuia hoc lberneanca ſona ſerui¶inolll ſtip. alteni. ſz hic ta
in quare dieit colona exactionem ſortiri eius quod da- necex dommninen are nõ poteſt to plus. quantum ſequẽs
Inag tam quum nere 7 tum eſſe comprobatur ⁊ ſi hoca qui mandat nraſe nanetnn uſa ſuendn ſi volneſl⸗
n. iuſto precio uende debitore perſoluaturnull inutili ae comparetur ⁊ precedens mandati facit
An luatur nulla contra inutiliter mandat conſiſtere crede ſe prima detus
eD bat partem. ⁊ mera eum uel ſubſtantiam eius ex diſſi batuꝛ.actio tamen optima ratiõeꝰ ſequcne ue exprima detuf
* liberalitate aliam ꝑ mulata donatione oriatur molẽ quia non id agituꝛ ut ex poma actio quod in ſtipulatione
duun eem donat. quia ſtia: ⁊ iuſtum quidem.fuerat hoc dato ſed pꝛopter mand m en non eſt ita quod hic ſubij
mſeneiam non donaret partẽ remedium debitor io cont: mandatuim exa cit propter mandatum æ
iguche on donaret p edium debitoribus ab Ana lio contꝛactu na ſcatuꝛ actio domi cetera. cont .
uect niſi aliam donata ſtaſianis temporibus impartiri:ex 1placuit obligati era. conuerte literam. i.
mitn rins emeret. ſimiio quibus etiam lex data eſt no queri placuit obligationem. ex mandato propier alinʒ
alirliat . ns etlam lex data cſt duamn Si itaque domino ignoꝛante e contractum ſimil:
. lan ide nalutal⸗ homines aſtute lacerandam eſſe mi te mandaſti ac te numos ſum ſio ltren en mbe anae.
iuu llber. l. legem in f. exiſtimauerint: ſed ne uideamut iniſtt liareg (Sluti ſio liere eſt. comnunit.
R „ Ho J e te ne r. miniſtrante peculiares ſõluti ſunt l. i. Alij ut. V. dicunt e
uſͤnecei .21 eE e. m potuit peruenire dati ut hic innui
liginn ut. 5.l. prox. in fi. mittere in futuris poſt preſentem nec tamen ſi tradita nec manumiſ eſt gr innuit pro quo
anuebi o Oculte. qꝛ alia legem caſibus hec obſeruari cen ſa es etiam tam mandati deàncil quod æ alias ex paco
likic non erat daturnus ſezus ut 1 ſa es etiam tam mandati de ancil incontinenti appoſito da
dele on er Z ut omne quod contra legẽ la ⁊ èmpti de pꝛecio conſequendea io
URtcntend niſi aliam paꝛtem Anaſtaſianam excogitatum eſt de Rigaccanicquendo n actio excontſecin pre
⸗“ uunt excogitatum e contꝛarias actiones ei exercere denti i. nt.
nöͦinarſe emiſſet. ſed hoc ta hoc ſterut cegi „ c rerceren cedenti uel ſequenti.nt.j.ð
ce D impoſterum noſtro perfrua cedi placuit. Sane in illi
lgiriin cebat.⁊ ſic ddit ad W m uuus poct. Aer emg. nendi.
amgt primum ut aliquid M l.ij. B. etiam dicit ex ſe da
nen — ſarentknue legum doctoꝛ. imperatofe. ſed prima placet. tiae onemmandati,ſad
nleqeeu p culatim.i.partem actionis ſj rs ———
totiii q Perſoluit. tan nfürag, at S. loprox, eirea pi „ c Isgnorante.ſecus ſi ſciret quia ⁊ tunc recipiendo ſuum precium ſibi im
4 riolnt, .ut. . l.prox. citca pꝛin. que eſt cõtra putat ⁊ emptor liberatur. Ael dic ſecus ſi ſciat. quia tunc ſibi preiudi
o ala el hec conigit ilam. uel uerius his tribus caſibus im ſortem pe in ſeruo ut non poſſit agere mandati ſi ſciat. quia tunc ſibi preiudicat
cuc W Kagandob 9 paie nendiälhe 5 parte donauit alicui directto d Soluti.ſibi ſcilicet uchaſort. .
Agirninte, Nteem quando per interpoſitam perſonam ut hic. IJtem quando Hunui factum. i. per hui 1ſoluti
1azatctan kiaui oculte dat ut ex cauſa donationis tota ean arene . arlrſnai n Chretmufnodeſeliconen uler enbtoſg Sy
onrbanie prox. S. at quando modicum aſſignatur pro ceſſione tota facia cedi ut ſt ocact, empt:a uen.leex empto. Fi. Sx
ODx . anign quare non conceditur ut ex peculio ſoluat ſicut ⁊ ubi manumiſſu
* pro annadd co prccio. tunc ⁊ precium ⁊ uſuras petit emptor. Aederie nr de ſtatuliber.l.ſtatuliberos. .parui..qꝛ ubi aant⸗
ℳ sä ator aliquid dari ſciens i aliud patrocini .
nimrin 1 Atraq; parte.ſ.cedentis ⁊ eius cui ceditur.ſic ⁊ in poſſeſſione ſu ienl ff. d ns illum non habere aliud patrocinium videtur
nihlen rioſo tradita. ut.ff.de acquiren.poſ.quod me,..ſi furi permittere. ut x. ff. de ma. te.l.ſi quis locuplex a de condi. inſti. que ſub
3 ina Elti bociſ. quod „ unn ana mev. . ſi furioſo. condic.⁊.j.de condi.inſertis.l.eum patrem.at hic nibil poteſt nideri per
1 oretisencligno. . mnſe Auum mandatum ſarde emanaueꝛit. Alij diſtinguunt an
kſinni a Seſemme quo. ſimpliciter mãdat ſeru ſe emi an ſe emi.ſuis nümis ⁊ manumuti.pj
n⸗ * Snmrwewi mi nda:anailigenelter ne mande non poteſt Barr peculiares nummos.ut hic. ſecundo ſic. uid er⸗
AlrI. eleg us ſe ma il. de ſtatuli.quod non placet.nam hic geri on
e rcmtsmäadnatwordiba Lan tau miemardann. un aunan temerunenrande bebetienmndin cowene ne tmer
ziſtin detur domino ex uenditione licet mandatii ſit ĩunle nuũmos accipientis ver dictam.l. .i. ſz i ũc ui⸗
tem an ſolutio nüm nale e mo per dictam.l.ex empto.S.i.ſʒ ĩ hoc caſu eſſet tũc uis.
3 — agat de an cn eore, peculiarium liberet emptorem. Item qr primo non poſſet agere contra emptorem ut manumittatur ut.ff. de
wtha Aat de ancilla ⁊ de precio. In primo dicit nullum eſſe mãda ma.l.iiij. F. ſi ab ign lius ſorte nomine ſerui.at in ſecundo i
tum. In ſecundo domino dart acti in j. F. ſi ab ignoto.nec alius forte nomine ſerui.at in ſecundo ipſe
nenni imm. In lecundo domino dari actionem ex uenditione. In ter ſeruus conſiſtit aduerſi nt manumi .
us tio quod eptor non lberetur. In quarto de utroq; agi no ruus conſiſtit aduerſus emptoremut manumiltatur nt. ff. de iudic.l.
n Aiirc ergo ſi erteꝛo ac. r. In utroq; agi nõ poſſe uix.⁊ etiam ipſe uenduor ratione affectionis.ut.ff.e.l.cum ſeruus.⁊ pro
aul . ⸗ Ianno euero crtewum ſiue extraneum dicit omneʒ. —— crandue:non liber ub fde manu:j. hprin. ef de in
ninn, 2ð — mandet. Dnon f Be ancilla. ſ. conſequenda. ut ſtatim dices.
ncn . ualet.qꝛ a ſe ipſo non poteſt emere. Item nec ab alio r g Empti.i.uenditi.ut ⁊.ff.de act. emp.l.ueteres
en ſuam nt. ff. ð contrahen. emp.ſue rei.ſed quid ſi * nendic. t Pp. Lueteres.
ſoſe uni dominorum mandet d ſenten quid ſi ſemus plunum b Contraꝛiasr dic quod ioquitur de actione mandati ad ancillam conſe
, mmius momackalrenerer lemm daed a⸗ alio. Item quid ſi re quendam ſecundum Jo. ſicut ⁊ ſi aſinum emi mandaſſet. ⁊ boc innuit
l Lan inulilis, §. Acepto. ſ detur quod ualeat. ut. fl. acceptila. dictio conſequendo. que licet ſit neutꝛi geneꝛis concipi ini
Ci. L.an inutilis. Staccepto. ſed puto quod non quuʒ nec ſi exiraneo inde innuit poſtea quum dici —
madet . am ln anwpon aun duir uinm ne mancipium. ⁊c̃. Alia
pNon poteſt.ſ.de ſe emendo.⁊ ſic min — que lunt conm rarie quum per unam

actiones non poſſe quem exercete.ũt.j. ðe futt.l.i. Sed contra boc quõ
dicit dari mandati ad ancillam conſequendam uidetur eſſe quia con
traria non datur emptori contꝛa me ut recipiam ſi nolim ſi ergo contra
ria non datur ergo nec directa qꝛ ultro citroq; eſſe ſolet.ut habes boc.
ff. e.ſi ſeruus meus ſed dic eſſe ſolet ꝛegulariter fallit autem in hoc caſu

ut hic ⁊ ibi dicitur.⁊.ĩ.eo.
ti. l. poteſt. Alij. ut. M. di
cunt mandati agi ut ma

numittatur. ⁊ tunc erit con

trarietas quum ſi ⁊ preciũ
quod manumittatur con
ſequeretur uenditor dupli
ci damno emptor afficere
tur quod.non placet.quia
aut non intereſt in ea ra
tione affectionis alicuius
manumitti ⁊ tunc non da
tur mandati quum non in
terſit.ut.ff.e.ſi procurato
rem.S.mandati.⁊ ſic non
eſt contrarietas quum nõ
ſit actio mandati.aut inteꝛ
eſt ⁊ tunc utraq; intendi
tur nec ſunt contrarie ut
eff. eodem cum ſeruus.

Preteꝛea contra pla. eſt

quod ſequitur ſane ⁊c.nã
aperte dicit agi ad ancil
lam conſequendam. ſed
ipſe dicit agi rei nendicatõ
ne quod non placet. quia
ſi rei uen.ageret aut eſt pre
cium em ptoꝛis ſoluium ⁊
tunc ſic agi non poteſt.aut
ſi peculiare nel nullum erit
emptoꝛis aꝛbitꝛio offerꝛe
pꝛecium.ut.ff.eo.l.diligen
ter. F. ij. at hic dicit uendito
ꝛis eſſe aꝛbitꝛio.
a Mancipium.actłiõe mã
dati.

b Pꝛecium.ſ.actiõe ex uẽ

dito.
UPro ſocio.
d Ocietatem. ob
ſdQluiinuit. quia ſepe
opera alicuius
pro pecunia uidelicet.ut in
ſti.eo.S.ij.⁊ ſi paues adiec
te non fueꝛint eqnales in
lucꝛo ⁊ damno ſpetantuꝛ.
ut. ff. e. ſi non fuerĩit.ſʒ que

ꝛo an ille qui pecunid contulit

arbitꝛio relictum eſt utꝛrum ne mã
cipium an pꝛecim conſequi ue
lit: quum ex peculio quod eius
fuit ſolutio celebrata obligatio
nis uinculo emptorem liberare

non potuit.

Pr ſocio. xxxvii.

Dem.aa.Aurelio.
Ocietatem uno pecuni
am confſerente alio ope
ram poſſe contꝛahi ma
gis obtinuit.
Dem.aa. Pantoni.
Am pꝛoponãs te pꝛedium
coniuncio dominio cum pa
tuo tuo comperaſſe in poſſeſſio
nem que tam te quaʒ ipſum induc
tum iuꝛiſ ratio efficit ut dominium
fundi ad utrunq; pertintat: ſane
que precium a te ſolo numèratum
et ſolemnibus penſitationibus
ceſſante ſocio ſatiſſactum eſſe di
cis:iudicio ſocietatis id quod eo
nomine preſtari oportuerit con
ſequeris.
BDem. aa. Victorino.
AIim in ſocieiaiis contracti
bus ſides bona exuberet:
conueniatque equitati s rationi/

bus etiam còmpendia equaliter
ſnter ſocios diuidi:preſes prouin

cie ſi patrem tuum ſalinarum ſo
cietaiem participaſſe: ⁊ non ꝛe
cepta comunis compendii por
tione ꝛebus humanis exemptum
eſſe repperit: commodum ſocie
tatis quod deberiiuſta fſidem ue
ri conſtiterit: reſtitui tibi preci
iet. Dem. aa.Celeri.
ſoͤcietatis iure uel tranſac
tionis ſtipulatione ſubdita

debeat habeꝛe capitale ſalunm in diniſio

ne ſocietatis.i.ſoꝛteʒ ⁊ lucrum ex eo pꝛoueniens comunicare. Yoan. di
ſtin guit an ab imitio ſic dedit pecuniam ut comunicaret. an ut ſua.rema
neret. primo caſu comunicatur in ſecundo non. quid ſi hoc non appare
at. Reſpondeo in dubio pꝛeſumitur comunica:a .ut. ff. e. l. i. F. fina 7.l.
ij. licet alia ſit huius ciuitatis ? quarundam conſueindo Item quid ſi
ſors ſit amiſſa an tantumdem debeat reponere. ⁊ an ſi comune pericu
lum. Reſpondeo non eſt comune periculum nt ille qui operam pone
bat aliquid conſerat. ſed ſinita eſt ſocietas interemptione rerum.ut.ff. e.
l. uerum. 5. inteꝛerunt. ? circa pecuniam conſueuit operam exbibere quã

modo non habet.

e c AVnm proponas. coniunctione. ideſt tali animo. ut in eo ſooj ſitil

ut. ff. e.l. vt ſit. Alij dicunt coniuncto quia ⁊ alia predia commu
nia ibi confinia habebant. ut.ff. e. cum duobus.in principio.
ſWertineat.ut ⁊.ff.de acqui.re.do.l.traditio.
g Numeratum eſt. unde tibi ſoli dominium aſſerebas.
h Lonſequeꝛis aliud eſſet in ſocio reficiente communem inſulam ut.ff. e
l. cum duobus. ..idem. .ſocius 4.

obuigationibus.l.bonam.

ctum ſit.ut.ff. e.l.ſi non fuerit in prin.

bonorum omnim equis partibo
inter te ⁊ ſauiam diuiſionem rec
te fieri placuit quominus hec ra

ta ſeꝛuentur: nihil intereſt utrum

teſtatus quis fuerit obligatus an
inteſtatůs rebus ſit humanis ex
Dem. auguſti et ceſſarel Theo
doro.
Andiu ſocietas dutrat quã
diu conſenſus paꝛtium in
teger perſeuerat proinde ſi iam
tibi pro ſocio nata èſt actio:etiam
eam inferre ap ud eum cuius ſu
per.ea re notio eſt: non prohibe
ris.
Mperator Juſtinianus.augu
ſtus et ceſſar Johan.preſecto pre
torio.
Evſocietate apð ueteres du
bitatum eſt ſi ſub conditio
ne contrahi poteſt.puta ſi ille con
ſul fuerit:ſocietatem eſſe contrac
tam.ſed ne ſimili modo apud po
ſteritatem ſicut apud antiquitatex
huiuſmodi cauſa uentiletur.ſanci
mus ſocietatem contrabi poſſe
non ſolum pure ſed etiam ſub cõ
ditione. uòluntates ⁊ enim licen
tie contrahentium omni modoↄ
ſeruande ſunt.
Dem.a.Johanni.preſecto pre
torio.
Ancimus ueterum dubita
lione ſemota licentiam ha
bere furioſi curaiorem diſſoluere
ſi maluerit ſocietatem furioſi: ⁊
ſocis lic ere ei renuntiare.⁊ quẽ
admodum in omnibus contrac

tibus aliis legittimam autorita

tem ei dedimus:ita ⁊ in hac parte

permittimus competẽter comodiſ
lfurioſi prouidere.

i c An ſocietatis. ſides. ſcilicet bona.ut. S. de actionibus.x

k Compendia.non ſolum onera ⁊ equaliter.ut ſubijcit niſi contra
IVParticipaſſe.i.ꝑtẽ habuiſſe in ſocietate ſalinaꝛam.
m Precipiet licet
enim non ſit ſociuſ

quia non tꝛanſitx ſo
cietas ad heꝛedem
etiam ſi ſit dictum
ut. ff. eo. I. nemo

niſi in uectigalibuſ

.ut. ff. eo. adeo. ta
mẽ emolumẽti ſuc
ceſſoreſ ſunt. ut hic
heredem.⁊ agis ꝓ
ſocio.ut hic. ⁊ in
cepta negocia ðbeſ
conſumare.ut.ff. e.
l. heres ſocij.

nſ I ſocietatil

duo conſi
tentes ſe ſocioſ oĩʒ
bonoꝛum. ad inui
cem pꝛomiſerunt
diuidere pꝛo equa
libus partibus nuel
quum e hoc eſſet
contꝛouẽſia animo
tranſigendi feceꝛũt
eandem pꝛomiſlõ

nem. que ſtipulatõ

hoc caſu eſt neceſ
ſaria. quum iure
tranſactionis pacꝰ

tum interponatut

nt.ff. de pactiſ.l.di
niſionis.

o Inteſtatus nam

perſonalis obliga

ti o comitatur o

mnem heredem. ut

.l.ex contractibus
cere poſ.l.i.
p t Angdiu.

ſeuerat. ut
inſti. e. . manet.
gq MNata fuit erge
wab initio nata. ſed

Ron intentatuꝛ.niſi ſinita ſociletate.ſecundum quoſdam.ułdic nec

etiam naſci.niſi finita ſocietate.ſicut in actione tutele dicit.ut.ff.ðe

tute. ⁊ ra.diſ.l.ſi tutoꝛ. S.ſina.⁊.l.ſe.hoc tamẽ fallit in ſocietate uec
tigalium. ut.ff. e.l.actione. J. nonnunquam ⁊ idem etiam poſſet
dici in ſocietate priuata.ſi expediat ab ea non recedi.⁊ opus ſit a
gi. ut tali caſu ⁊ naſcatur ⁊ intentetur etiam ſocietate duꝛante. Itẽ
pꝛedicta nera ſunt ſi agii ad ꝑſonales pᷣſtatões hic inde.ſi anteʒ ut
res non comunis comunicetur etiam ea duꝛante agi poteſt ut.ff.

e.l.iij.⁊.ff.comuni di.l.i.

d Eſocietate. apnd neteres ahte leges digeſtorum. nam eti

am per eas poteſt contꝛahi ſub conditione.ut.ſf.e.l. i.
Aoluntates nt.ff.depoſiti.li..ſi conuenit. “

t ſ

actione.S.renunciare.

.

Ancimus diſſoluere.renuntiantes alijs ſocijs.uel alij cn
ratori.ſic fit per pꝛocuꝛatoꝛem etiam gencrelem. ut. fl. . l.

umnſe

Comum.

lnce nee
ſer cnere
Obancoq⸗
ceeuiden
ine at ll
4 Cötuan
ſir gbe un
fͦinſnnen
rſpauen
ſworen u
ſcea K.
ii
Mll. ſario
(eſpon

( Je
6ͤͦ
boubs cſte⸗
ö p
umwn⸗
Aunobiſen

emluc
iſcere. d
othoe
Gn hn

Alurt i
ihinlan
Mhn ſ.⸗
”LJ lutho
eino
4 nnutſice
Aumntone
1 Ulenf
Cnananc

Untntto

Aſcen

bnochf

11tI

Becontrahenda emptione ? nenditione.
iümn b Englitiones. credũtur. ut.j.ſi quis alteri nel ſibi.l.fi. ſic
Aonatio. ut.j.de dona.l.datam. in fi. ⁊ in.l.ſtipul.ut.ff.
de condi.fur.l.parui. Accurſins.
i e en Enmptionẽ.deſiderare.ut inſt . in prin. ſi ergo interuẽit
lli error iel in contra a t 1
on ctu uel in precio. 12 . . .
n el in corpore. uel De contrahenda mptione ⁊ uẽ
in ĩ qualitate non na ditione.
Hcldan let contractus. ut „ e. .
niut t.e.in nenditoni Mÿr Aalerianus: ⁊ Galienus
M bus. Idẽ ſi ĩ ſeru. ‚aa. Maulo.
ninin ut. f. eo . tl. alio Enditionẽs ⁊ſi in alio lo
ins quin. .i. Idem ſi co q; in quo poſſeſſiones
Aung in eſſentia. ut. f. e. 4 conſtitute ſunt fiant: non
R domum. lileo irrite eſſe creduntur. ,
it d Wl eſſe onſe. abe⸗ Dioclecianus ⁊ Maxi.
In unde nec uender ga. Auito.
npiee nec emere poteſt. Mptioͤnem ⁊ uenditiones
innni. quandoq; tamẽ ta conſenſum deſiderare: nec
ſcch cite uidetur conſen furioſi ullum eſſè conſenſum mani
ul tire. nt. ff. ſo. ma. l. feſtum eſt. intermiſſionis autem tẽ
ont .ij. F§. fi. poꝛe furioſos maiores.xxv. annis
wteſtni e Cotractus. ⁊ om uenditionem ⁊ alios quoſſlibet cõ
hnmn kin nia que uult que tràctus poſſe faceꝛe nõ ambigitur.
oni nõ infirman pꝛop Ddem. aa. Aalerie. .
enen ter ſuperuenientem J donatiònis cauſa uendi
whmnhun ſuroꝛem. ut hic. tionis ſimulatus cõtractus
ndebact ij. de cu.fu.l.cum eſt emptio ſui deficit ſubã.
tminmr alijs. 2 qui teſ. fa. Sane ſi in poſſeſſionem ꝛei ſub
gigrdlſeit poſ.l.furioſum. ⁊ ſpecie uenditionis cauſa donatio
inwnti ff. de ſpon.l.furoꝛ nis ut te alꝛet iduxiſti ſicut płſec
Arſnui NYdGõatöis cta donatio facile ꝛeſcindi non po
aſrdnade ſbᷣa.ſba em teſt: ita legi quam tuis ꝛebus do
1,gmi tionis eſt cõſenſus nans dixiſti paꝛeꝛe conuenit.
Rð ut.ö. l/pꝛoxi. non Dem. aa. Luciano.
R autem conſentiunt Vz Les tibi donatas ab he
denall in uenditione qui ꝛede donatricis diſtràctas
l licet uerbiſ emptös pꝛoponas: itelligeꝛe debueras du
letrtn erpaimant.coꝛde ta plicari tibi titulum pòſſeſſionis
—R men aliud ſapiunt non potuiſſe: ſed ex donatione ⁊
cont⸗ nelf de rrai⸗ iĩin traditione dominum factu fruſtra
nban dom cotun ae
ge
e batur.ut eſſet donatio. ſi uero pꝛetio uilioꝛi ualet uenditio inter
* 6 ui. ⁊ uro.ut.ff.e.l. cum in uenditione ⁊.l.ſi quis donationis. Itẽ
uli⸗ nõ.h̊ ſimulatum contractum non tenere.ut.⁊.S.plus uale.ꝙ agi
, M delotum Fe.l.nuda- de re:iui. imaginan .
. Aleret. ⁊ hoc pacto utte alat.
ſmntl b Perffecta. olim ſtipnlatione interpoſita hodie etiam nudo pa
ſnmt cto.ut inſti.de dona.S. perficiuntur. uel perfecta dicitur.i.imple
uuſic⸗ ta traditione.ut.ff. de ac.empti ſi quis alienam.⁊.õ.de ac.⁊ ob.
to nunn A .l.ſi quidem facile autem dicit quia pꝛopter ingratitudinẽ reuo
hnelden caſur quandoq;.nt.j.de reuoca.do.l.fi.
detnit i Lonuenit ac. preſ. uerb. ut j. de rerum per.l. rebus ⁊.fl. de pac.
nwent l.in traditionibus. ⁊.j.de dona.l.legem. uel condic.ob cauſam

icnt . DM ob cauſam.l.ea. ⁊.l.ſi ut pꝛoponis uel etiam utili rei uen. quum
tanng ſub modo fuerit facta dona. ut.j. de dona. que ſub modo.il.i.ua
eſrsd t let ergo ut donatio.ut.j.e.l.empti.
goeti⸗ AX cC Vm res doatas. a Werta ſupple ? traditas. utputa ſtati
Merede. ſ.flio Berte.
m Et iſtractas.i.uenditas.ſic ſtricte ponitur.ff. de publi.ſi ego
mnmnd D EF. partus.ilij. q.
AOH n. Poſſeſſionis.i.dominij.ar.ff.de uer.ſig.l. interdum.at poſſi
dere bene poteſt quis ex pluribus cauſis. ut.ff. de acqui.poſ.l.
.iij.S. ex pluribus.⁊.ff. de re.iuẽ.l.non ut ex pluribus.
Pi G o Coſiſtere.nõ.ſiue ſciens ſiue ignorans.unt.j. e.ti.ſi mater. .ff.
ul .c.ſue rei.⁊ de pig.ac.l.debitorniſi ratione poſſeſſionis.uel niſi

ut. ff. de preſ. uer. l. naturał. S. ſin autem rem do. . S. de condi.

ſub cõditione uel ꝛalione iuris ꝙ habeat uenditor in ea re. ut

ff. e.l. ſi ĩ emp. . rei ſue.?.l. qui tabernas.⁊ de le.i.cetera. i. inſti. de
le. . ſi tibi fundus.⁊ idem erit in ultimo caſu huius.l.nam ratione iu
ris querele uenditio ualet.⁊ põt reddi rõ.qr ſue rei emptio non uale

at. r ſtatiʒ ut facta eſt uenditio cõmittatur actio ex ẽpto pro euictõe.qr

T ubi res aliena uẽditur ſi poſtea ẽptor eius dñs fiat actio de euictõe cõ
mittatur.ut.ff.de euic.l.ſi
nendideris quũ ergo hic
ab iitio ẽpior ſu dñs ſta
tĩ cõmittat᷑ ↄtra uẽditorẽ
actõ de euictõe. ⁊ ẽptor tẽ
tur ad pᷣciũ.ſicq; iuicẽ cõ
pẽſatõe fca cã miuẽdaꝝ li
tiũ nulla uẽditio cenſet.ut
ar. ff. de compen.l.i.⁊.ij.
p Demonſtretur. ꝙ eſſe
poteſt qꝛ tua erat uxor.uñ
nõ ualuit inter uirũ ⁊ ux.
donatio.ut.ff.de do.ĩter.
ui.⁊ ux.l.i.
q Auocaf᷑.quatenus ĩmo
derate dõatũ ẽ q̃rela.ſ.ioſ
ficioſe dõatõis.ut.S.de in
of.do.l.cũ dõatõibus.⁊
nõ.hic ꝙ rõne iuris ualet
uẽditio ꝙ ⁊ ĩ legato ẽ.ut
.ff. de le.i.l.ſi dõↄ. .. fi. ſʒ
nõ ſp.ut.ff.de le.ij.l.meui
us. F. p. qᷓq; ⁊ hic põt di
ci ꝙ ñ ualeat nẽditio.ſʒ ꝗ
emit hʒ exceptõʒ. ſed ſi eit⸗
putãs eẽ uẽdẽtis.⁊ ſic põt
repeter̃ pᷣciũ.ut.ff.e.ſue rei
nũquid hʒ exceptõʒ ꝓ re
ut ñ reddatur:ñ puto qꝛ
ſic poſtularet oria qr̃ non
auðᷣr.ſ.ut hẽat rẽ qĩ naleas
nẽditio.⁊ repetat precium
quaſi non ualeat uẽditio

emiſſe quum ꝛei pꝛoprie emptio
non poſſit cònſiſteꝛe:at tunc demũ
tibi pꝛofuit: ſi ex donatione te nõ
ſuiſſe dominum demoͤnſtretur.
Sane quoniaʒ omnia bona tibi
ab ea donata ⁊ tradita dicis: ad
hoc ⁊ a filio ſacta uenditio ꝛerum
maternarum affeꝛꝛe peꝛfecta etiaʒ
donatione poterit defenſioneʒ:ne
uel exemplo inofficioſi teſtamenti
poſſit hic auocarẽ.
Dem. aa. Gꝛe.
Am ipſẽ tutor nihil ex bo
nis pupilli que diſtrahi poſ
ſunt compeꝛare palam ⁊ bona fi
de pꝛohibetur.multo magis uxoꝛ
eius hoc faceꝛe poteſt.
Dem.aa.Lucꝛecio.
gaudentius in matrẽ tuã
titulo uenditionis ſine qua
dam ſraàude dominium mancipii
tranſtulit:nõ iccirco quod poſtea
inter eos matrimonium ⁊ diuorti
um ſecutum dicitur:iuri eius quic
q; deꝛògatum eſt: quod uendicã
re te matri tue ſucceſſiſſe pꝛobans
minime pꝛohiberis.
Dem.aa.Hiſoni.
J àncillam ex emptõne ſibi
queſitam mater tua dona
tione a ſecundo marito poſtea ſe

ſimulauit accepiſſe tituli falſi ſig v. ar. S.ti.ij.l.i.
mentum donationis dominium ei r c· Am ipſe. phibel
dquplicare uel auferre non potuit. imo ꝓhibetur. ut

.ff. e. ſi ĩ ẽptõe. S. fi. que eſt
3.ſo.ibi adminiſtrabat.h̊ᷣ
ñ ſᷣm aʒ.ar.ff.de auc.tu.l.
tutoꝛes.ſʒ hoe ñ placʒ.nt.ᷣff. rẽ pu.ſal. fo.l.iiij.. illud. Ihic emit a pupil
lo cũ auctoꝛitate tutoꝛis.ar.ff. de auc.tu.l.iiij.⁊.v..ſed eĩ .unt ei aucto
ritas ſufficit. lʒ plures ſint. ut.j.de auc. tu.l.fi.ibi vo ſe auctore. uł dic ꝓ
palã põt ut hic clã non.ut ibi ar.ff.de admĩ.tu.l.ñ extimo.⁊ de auc.tu.
.l.pupillus.S.ſane.⁊ de ritu nup.l.fi.ſic.j.de dona.l.donatio.ſiue.S.in
cõſcribendis.⁊ hñt hic locũ ĩ oĩ officio publico.łpᷣuato. ali punit᷑. ut
eff.e.non lʒ. Itẽ opponit huic ſoloni pꝛĩe.ff.de admi.tu. l.tutoꝛ rerum
ĩfi. ubi dicit pupulũ rẽ uẽdicare nõ poſſe quã ſibi tutoꝛ accepit de bo
nis el.⁊ pᷣtũ rõibus pupilli itulit ſʒ.ꝶ. ibi ẽ iõ qꝛ res pupilli erat uſu
capta ab herede tutoꝛis uel non iõ ꝙ ẽptio ualeat ſed quia bona ſide
fructus ſiue animalia agnita ita perceperat. unde fecit fructus ſuos. uel
dic ibi nõ põt uẽdicare niſi reddat pᷣciũ ꝙ in ſuã utilitatẽ peruenit.ar.
.ij.de pᷣdi.mi.l.ſi prediũ uel ibi palã egit ⁊ nõ.qꝙ ubi ex tutoris pte tm̃ o
riẽ obligatõ ſe auctoꝛ obligat᷑ tutoꝛ. ut.ᷣff.de adi.tu.l.quot᷑.S.non tãtuʒ.

Dem.aa. Diogeni.

ſſ gaudentius.uenditionis.alias donationis ⁊ tunc plana. al

uenditionis.⁊ tunc dic facte minoꝛi pcio aĩo donãdi. que ualet
inter ceteros.ſed nõ inter coniuges.ut.ff.e.l.ſi quis donationis

t Fraude.a matre tua commiſſa.
u Berogatũ c.qꝙ uidebat᷑ quũ peruenerit in eum ſtatum a quo incipere

ñ pt.ut ar. ff.de v.ob.l.plurib. . ſed ſi placeat. uel quia non durauit
cauſa propter cuius ſpecie facta fuerit. ar. ff. de in rem uerſo. ſi pꝛo pa
tre. F. uerſum ſed nihilominus ualet ut hic. ⁊.ff. de do. inter ui.æ ux.l.
ſi inter extraneos teſtes. .

x Vendicare.ab omni poſſidente.
y ſQA anallam. non potuit quia dicit maritus ſe donaſſe conſtãte

matrimonio ⁊ ideo ueliui eam ubi auterre.⁊ ſacit. . e. cum res
68

7.S. plus ualere quod agitur.l. i. ?⁊ de ꝛeg, iu.l. non ntex pluribus.

a ſ J non competit. ut.ff. de. rei uẽ. in ciuile.ꝛ.j.de reſcin.uen.l. ea

quidem ⁊ hoc qñ ſides eſt habita de precio.al pt᷑ rẽ uendicare.
ut. ff. e. l. quod uendidi. æ de tribu.l.procuratoris.. pe. ⁊ inſti.de re. di-
ui. §. uendite. ⁊ dic quod nolebat repetere conditione ob cauiam. ſed ñ
habet locum in cõtraciibꝰ

ſoł aliud eſt quũ dico qᷓ;ti nolueris ut bic alind ſi uolueris. it

ibi alij ut. R. quod vbi expreſſe dixit quanti fueris arbitratus.
tunc non nalet: at vbi relatio facta fuit ut ſi nolueris emeꝛe nalet
ſicut ⁊ſi dicerem ſi capitolium aſcenderis qꝛ expꝛeſſa nocent.ut. ff.

de condi.⁊ de.l.non nũquam ⁊ de.liij.ſideicõmiſſa..ſic fidei⸗.
èð ſic ergo dicit hoc

nominat ut. ff. de ꝛe. peꝛ.l.
i. F. ſi.
d e Mpti. ſideſ. ab ui
troq; contrahẽtiuʒ
habita.
c Sine quantitate.i.pᷣcio.
⁊ certo.v.ĩſti.e.S.pꝛecium
nec ſine re que ueniat nalʒ
uenditio niſi in fructibus
oleo ⁊ ſimilibus.nt.ff.e..
l. nec emptio.
d Irritus.non enim eſt p
cij numeratio. ſed conuen
tio ⁊c̃. ut.ff.eodeʒ. leg.iij.
S. i. acur.
ePoſſidet.quũ a uẽdito
re habeat uel uoluntate e/
ius expꝛeſſa uel tacita.als
ſecus ut.j.de acqui.poſ.l.
minus ⁊.ff.de acqui.poſ.
.l.ſi ex ſtipulatione.⁊ dic
quod hic ſuit habita fides
de precio ac uenditione.
Venditione ſimulata ta
men. ac.
g Sequatur hoc iure uete

Inõn donationis cauſa ſʒ
ueꝛe uineas diſtraxiſti: nec
pꝛetium numeratum eſt: acuo ti
bi pꝛecij non eorum que dediſti re
petitio competit.
Dem. aa. Seuero.
Aopti ſidès ac uenditi ſinè
quantitate nulla eſt. placito
autem pꝛecio non numerato: ſed
ſolum tradita poſſeſſione:illiuſmo
di contractus non hr̃ irritus. nèc
iccirco is qui comparauit minus

ꝛecie poſſidẽt quod ſoluta ſumma

quam dari conuenerat negatur.
ſed ⁊ ſi donationis gratia predij
facta ułnditione traduio ſéquatuꝛ
actione pꝛecij nulla competente ꝑ
ficitur donatio.
Dem.aa.Gorgio.
J matèr tua uelut ex patris
tui bonis pꝛedium ſuum cõ
perauit quum rei pꝛoprie non con

ſiſtat emptio ⁊ hanc ſimulataʒ pꝛo

ponas huiuſmodi placitum muta
re ſubſtantiam uẽritatis: ⁊ ei noce

deiuſſorem non accepit: uel inſtru

. noluntate.ſ. expreſ
Nuitũ cõparare ulł diſtrahe ſa.alij quod ibi fu
ꝛe poſtulantis cauſam iuſtã it collatum in arbi
non continet deſiderium. trium alterius con
DSem.aa. Paterno. trahentium ut arbi
On iccircõ minus emptio nmio boni uiri. Jo.
perffecta eſt quod emptor fi vero dixit quia ibi

inſtitutio pur fuit

iiii

ri.hodie etiam nudo pac ꝛe noͤn potuit.
to ſit donatio. ut.j.de do. Dem. aa. Palerno.
l.ſi qui s ar.S.ſi.

h ſ¶ mater patris tui
mariti ſui emptio. ut.ff.e. ſue rei.⁊.l.ſi debitor.niſi ratione poſ
ſeſſionis. ut. ff. e.ſi in emptione.S. ꝛei ſue.uel ſub conditione ut.ff. e.eſtio
2?.ff. de le.i.cetera.S.i.⁊ niſi per alium.ut.ff.mã.ſi mandauero..ſi hi.
æ niſi ratione partis aliorum. ut.ff.de in diẽ adie.l.quod ſi uno.in fin.
ſed quidam ibi intelligunt ſub conditione qua exñte res non ſit noſtra.
i Simulatam. ⁊ ideo quoq; pro imperfect a hñdam.nt.. plus ualere
quod agitur duplici ergo ꝛatione non ualet.
k AVeritatis. quum fuit ſilata.
I Non potuit. cum ſua erat.
m i MNuitum. continet ut.j.de iure.deli.l.nec emẽ.õ.de.acti.⁊ obli.
ſicut. ⁊..loc.l.inuito.⁊.j.de nup.l.nʒ.⁊.ff.de pi.ac.l.quis.õ.de
iudeis.l.nemo exterus.⁊.j.e.dudũ.ſed prima fallit in caſibus ubi quis
cogituꝛ comperare.ff. de ac. emp.iul.5.ið celſus.⁊.ff.de le.i.l.⁊ſi equo.
2æ.ff. cõidi.l.comunidi. S. fi.⁊ inſti.de le.S.non ſolum. Item ⁊ Fa fallit.
nam qñʒ cogitur quis diſtrahere.ut.j.ð comuni ſeruo ma.l.i.licet dicãt
ibi quidam quod iam erat liber. uñ quũ nõ ſit ſeruus non dicitur cogi
uendere rem ſuam. licet extimationem recipiat. Item fallit. ff. de le.i.⁊ſi
equo.⁊ inſti.de his qui ſunt ſui iur.uel alij.S.fi..ff.de religi.l. ſi quis
ſepulchrum. ꝛ. j. de. pa. qui ſi. dil.l.ij. in fi.x.ff. de ac.emp.iul.. ſi ticius
7.7.e.ti.l.dudum. .
n n VNn iccirco. accep̃ de euic. quũ nec dandus eſt niſi actum eẽt. ut
.ff. de euic. l. emptoris. ?.f. de preto. ſtip.l. i.. ſtipulatio.
o Omiſſum eſt. ut ⁊. S. de fide inſtru.l.nõ iccirco.⁊.õ.de rei uen.quot᷑.⁊
Jj. de cõi. re.ali.l.fi.⁊.s.de pꝛobat.cũ res.

p Poſſidet. ut ꝛ.j. de acq.poſ.l.min..ff. de.acqui.p.l.ſi ex ſtip lone.?

.Jj. ſi quis alteri uel ſibi.l.ſi emãcipatus.
q Peiipoteſt. ut in. e.t. de rei. uen.l.quotiens ⁊.l.in ciuile.
r. Reſcindi.ut. s. de tranſ.quamuis.⁊ de act, ⁊ ob.l.ſicut.⁊ ſi certum pe.
.l. eo. quod.
ſ.iN uendentis. quidam non intelligentes ponunt caſum. uendo
tibi rẽ talẽ ꝓ q;to uolueris uel q;tum eſtimaueris.qui caſus eſt.
.ff. e. quod ſepe. S. i. tu dic quod ipſũ commertium fuit hic poſitum in
arbitrium alterius.ut ſi noluerit ſic emere ſic ⁊.ff. de ac.⁊ ob.ſub hac.⁊?
de. v. ob. centeſſimis.S.ſi.ſed uidetur S.inſti.e.S.emptio ubi dicit tener

mentum teſtationis uacue poſſeſſi facla.ſed ꝛeſoluitui
onis ömiſſum eſt. nam ſecundum ſub condiciõe. hic
cõſenſum actoris in poſſeſſionem auteʒ facta fuit ſub
ingreſſus ꝛecte pſſidet: pꝛecium condictione. iu dic
ſane ſi eo nomine ſatiſſactum non ſi pꝛecium conſera
probetur: peti poteſt. nec enim li nuur in alterius arbi
cet in continenti facta penitẽtie cõ trium non nalet ut
teſtatione conſenſu finita ꝛcſcindi. .ff. e.l. quod ſepe.
Dem. aa. Juliano. §. i. Idem ſi cõmeꝛ
N uendentis u el emẽtis uo cum.ut hic porro
luntate collata conditione ꝛes ipſa confertur.
compeꝛandi:quia nõ aſtringit ne ut iſti. e. F. emptio.
ceſſitate contrabentes: obligatio ſi autem ĩ extranei
nulla eſt.iccirco dominus inuitus arbitrium pꝛecium
ex huiuſmodi conuentione rẽ pro conferatur.ſiquidẽ
priaʒ uel quilibet alius diſtraheꝛe inominati non ua
non compellitur. let. niſi ut in caſib.
Ipr Valẽtiniãus Grati.⁊ The ut. ff. loca. l. ſi mer⸗
odoſius Flauiano.ppᷣ. ces.⁊ de pig.ſi fun
dus.. ſi.ſi autem
nominati vʒ ſi ipſe
fuerit arbitratus.

akłnon.nec ꝛecurritur ad arbitrium boni uiri.ut ar.j.eo.l.fi. ſi an
tem ar bitretur ſed male. recurritur ad arbitrium boni uiri. ut. ff.
pꝛo ſocio. ſi coita. .l.ſi ſocietatem. accidentale autem ſiue in alteri
us contrahentium arbitrio ſiue extranei conferatur. ſicut in ſocie
tate ita in uenditione ad boni uiri arbitrium ꝛecurritur. ſiue arbi
tretur. ſiue non.ut. ff.e. l. hec uenditio. ⁊ pro ſocio.l.ſi conta. .l. ſi
ſocietatem. ⁊ quod dixit in uenditione ſerua ⁊ in locatione.ut ar.
j. e. l. fi. in fi. in ſtricti. uero iudicijs non recurritur ad alterius ar
bitrium. ut. ff. de v.ob.ſi quis arbitratu quod pr dici ſi non arbi
tretur. al ſic ut. ff. de operis li. ſi libertus. porro arbitrium ꝓmit
tendi ſi conferatur tacite videlicet. ut ſi aſcenderis capitolium.ut
.d.l.de condi. ? de.l.non nũquam ſi expreſſe.ut ſi uis.uel uoles
uel uolueris non valet. ſed ſi quum uoles uel nolueris ſic. vt. ff.
de v. ob.l.centeſſimis.. ſi.ita ⁊.l.a ticio.S.fi.⁊.l.ſi quis ſtipulab.
2 de ac.⁊ob.l.ſub hac.ſed quid ſi dicam uolo tibi uendere rem
iſtam pꝛo. x. ? tu dicas ego uolo emere pꝛo.x.nonne erit contrac
ta ueditio? uidetur quod non.nam ſi dicam uolo aſcendere arbo
rem non ſequitur quod aſcendam.ſed certe hec uidelicet cuʒ ſolo
conſenſu contrahatur. at ibi eſt neceſſe ut aſcendat.⁊ clarum eſt ꝙ

non aſcendit licet ſic dicat ſed hoc non eſt clarum eum non con

ſentire. nam ex his uerbis ⁊ fideicommiſſum relinquitur. ut inſti.
de ſingi. ꝛe. per fideicom. ꝛe.S.fi.⁊ mandatum contrahitur.ut.ff.
mã.l. i. Item quid ſi dicam uellem uendere tibi rem meaʒ pꝛo. x.
¶ tu dicas ego uellem emere? qe. non ualet quia ponitur uerbum
preteriti imperfecti quod rem imperfectam ſignat. Item quid ſi
dicam uendo tibi pro. x. ſi uis T tu dicis ⁊ ego emo ſi uis: v.hoc
non ualet ſecundum aʒ. peꝛ. l. iſtam. alij ut. M. quod ſic.c hec
lex intellr qñ in futurum apponitnr conditio voluntatis ſʒz ar. ).
ff. de ↄdi.inſtitu.l.ſi ticius.
d Adum. pꝛoximis.i.conſanguineis.
n Conſortibus.licet non conſanguineis.
x Inniti.i. uendere ei cui nolunt uendere tamen nolun.
y Emptorẽ. ut.j.ð cõi.re.al.l.falſo.⁊.j.de dona.l.portõʒ.?.s.col
di.l.i.⁊.S.de iudeis.l.nemo exterus.

bort⸗

ain
4 lſe
oeenp
mmne⸗
oͦoncn
onmnid
Fikh
oa
cibi

nervoon
e
he
ſtebene
ſtorbinnt
icznd
mnieb
höivini
colſc
ſetten
Gtonnft
Ccjs
ſslilc.
jz
Gbltetu.
omrurpi
ſudini
ſincſp⸗
U⸗ Man
1g oono
ſhle uen
hofulſe
hoß.iu.
Nereo
lnepto
lidenet
ſtbocqr
oſnon
tacit
ll voͤp
Ucoln.
ndine
Gto n⸗
1laen
Liſtn.
e.

Clurſſd

Uln

unuheen
Bihenem
kileſenu
uemiera

ſbinungn
Nmenigd

omnircaun.

nilunt

alir.
lcroglin
en.

oninegic

Arſclite

bontun

geniuenar

Uurſounte
unirſan

olKnd

loctints
rad Aind e

tduitnont

lgnsſ.
Ouendend
mecntomd
ACendinn

ls

ʒ Niſi lex. forte a teſtatore dẽa uel ab eo qui rem tibi dedit adie
cta uel ſcripta. ut.j.de re.ali.nõ alie.l.fi.uel ſi emphiteota uelit uẽ
dere empoemata ſua.i.meliorationes prefertur dominus quideʒ
extraneo.ut.j. de iur. emphi.l.fi. Item ĩ iudicio fa.her.pꝰ motam
cõtrouerſiaʒ alienationes uolũtarie extraneis ſunt ĩterdicte.ut.ð.

comunidi.l.i.in fi.
c.ff.fa.hꝛ.alienatõ

nes uel dic niſi lex

.ſ. quã bẽs.j.li. xi.

ñ liceĩ hĩtatoribus

metrocomie.l.i.
a ſ Vper rebꝰ
peruenire.
ſiue bene. ſiue male
ſit arbitratus ſecun
du aʒ.tu dic ſi malł
