tra dicit in actione reali.nam demum poſt annum poſſideꝛe dicit
ut hic ſubijcere nidet᷑ ⁊ loco ſecũdi decreti ſit ãnus in ꝑpſonalibus 4 hoban
dicit idem quod io.⁊. M. Item qꝗd in bypothecaria. an babeat

annis dat actionem etiam contra dominum ut modo diximus ? male.
a Sibi acquirat.hoc reſerunt quidam etiam ad preſcribentem tantũ lon
go tempore quod non placet.ut diximus circa prin. buius.l.

b Tempore.babuit nouus poſſeſſor.⁊ loquitur in eo caſu cuʒ mala fide naturam perſonalis quod nidetur. R Iidhon
preſcripſit longiſſimo tempore.? ſic nõ agit. uel contra dñm uel ↄtra alůũ i Intrs annum. hic eſt contra.ð. de iud i.properandũ..ſin auteʒ tgun
Sed alij dicũt etiam eum ⁊. .u bi in rem ac. G Genta
admitti ↄtra aliũ. in bona . „, l. ij. ſo. ut in quali tmper
ſide preſcꝛibente cõſtat d getentionis ſibi acquirat. Si uero fugientium:uel ſuã imbecilitateʒ u beet earuʒ dixi. um N
agit contra alium. ut.S.e. nullum ius in ea re quocunq; tẽm alios quoſcunqʒ caſus quuʒ ſor· k Exceptionem. ca War di
.l. S. quod ſi quis. pore habuit tunc licentia ſit priori tes humane multe ſunt:que nec di pere. accipe ꝓ om linſtr
MWunitus ſit. ſupple ? domino:uel creditori qui nomine ci nec enumerari poſſunt: deinde nibus ſolutiõibus uuze
poſſeſſionem adeptus.nã hypothece rem obligatam habu iuꝛe ſuo lapſi eſſe uidebant uꝛ:eo ꝙ non pro una tãtuʒ ngef
hoc ẽ neceſſe ad preſcribẽ it:⁊ heredibus eorum ab iniuſto poſt cognitionem nouiſſimaʒ ſpa ut diximus.ð.e.cũ li er
dum.⁊ quod dicit ex tunc detentatore eam uendicare:nõ ob cium trigirta annorum effluxit: ⁊ notiſſimi.ð.fi. Iteʒ –
ꝓputari preſcriptionẽ quo ſtãte ei quod prior poſſeſſor.xxx. huiuſmodi exceptione oppoſita quero quando de mmin
cecidit a poſſeſſiõe. dic ue uel xl.annoꝛum exceptione euʒ re ſuas fortunas ad alios tranſlatas bent ſolui uſuf̃. an utud
rum niſi nouus poſſeſſor mouẽat:niſi ipſe iniuſtus poſſeſſor uidentes merito quideʒ ſine reme/ in principio anian i inm
cãm ab eo preſcribente ha xxx.uel.xl.annorum ex eo tempo dio ante lugebant. Quod nos cor in fi. in annuis eni 8 düte
beat tunc enim eadẽ defen re computandorum:ex quo prior ꝛigentes eandem exceptioneʒ que uel anno debit.ſci AU i
ſione utetuꝛ. nt.j.de euic.l. poſſeſſor qui euicit ea poſſeſſione ex triginta ãnis oritur: ĩ huiuſmo mus qñ gebet ſieri nin
emptori. ⁊ tempora cõiun cecidit:exceptionẽ munitus ſit. di caſu minime opponi patimur. ſolutio.ut diximuſ limn Et
get ad faciendam preſcrip Sẽd hec ſuper illis detẽtatoribꝰ ſed licet perſonalis actio ab initio 5. quãdo dies le.
tionem.xxx.an.nec obſtat cenſemus:qui ſine uiolẽtia eandeʒ ſuerit inſtituta:eaʒ tamen ĩ quadꝛa- cc.l.i.? eadem que J bint
eff. de acquu. poſ. pom. A5. rem nacti ſunt:nam ſi quis niolen- ginta annos extendimus. quũ nõ ſtio pot fieri in mẽ nan
ſi.qꝛ lex illa loquitur ĩ pꝛe ter di abſtulit omni modo licebit pᷣ ſimilis ſit qui penitus ab initio ta⸗ ecde uel penſiõe.? Momn 4
ſcꝛiptione lon.tem.tantum ori poſſeſſori ſine ulla diſtinctione cuit ei qui ⁊ poſtulationeʒ depoſu de boc habes.ff.ð mmliu
nondum eniʒ fuerat bec 5 eam uendicare Sẽd ⁊ ſi quis nõ it ⁊ in iudicium uenit ⁊ ſubijt ceꝛia uſulfr.l. defũcta. e. D nmmnt
ſcriptio inducta. xxx.an.⁊ peꝛ uim ſed per ſentẽtiam iudicis mina:litem autem imple:e ꝑ quoſ in fine anni. vt. . ð irtguin
pro nobis eſt in. e.l. . cuz eam obtinuit:ea tantum occaſione dam caſus prepeditus eſt. Sed lʒ uſuris eos. 5. inter iſceii⸗
quis. Sed quero ſi nendi quod abſens prior poſſeſſor ad li ipſe actor defecerit:tamẽ ſue poſte dicta. ac. mliſig
di rem quã. xxx. an. bona tem uocatus minime reſponderit ritati huius cauſe curſum eum reli I ¶ Epe. ſortis mnimdl
ſi. preſcripſeram an emptõ licebit ei ⁊ inſtar ceteroꝛum qui rei quere poſſe diffinimus:⁊ eius he/ humane. vt ijif
habeat utilem ſicut ego ha dominium habent intrà anum ſe redibus uel ſucceſſoꝛibus liceat eã 7.5. de nſufr.l. ate unl ſii
bebaʒz ſi a poſſeſſiõe cadat ofſerenti cautionemq; ſuſcipiende adimplere nullo modo tꝛiginta ĩ pe.2 pe. ſic iſtiſ ca . lamii
qʒ.ſic quaſi omne ius meũ litis danti eandem rem recipere ſu norum exceptione ſublata.Quod ſibns ceſſantib di fnduß
nidear nendere ⁊ ſic bic.nt peꝛq; ea cognitionalia ſubire ceꝛta tempus i.quadraginta qnoꝝ ſpa cebat aldri.nõ pr nfnine
ff. de contra.emp.qui tab mina.Excẽptionem etiam triginta ciuʒ ex eo decernimus nũeꝛaꝛi:ex petuari actioneʒ ſiii lichen
nas.ſicut ⁊ publiciana trã uel quadraginta annorum in illis quo nouiſſima proceſſit cognitio: tis ↄteſtatione nſ euulniaier
ſit ad heredẽ.ut.ff. ð pub. contractibus in quibus uſure pro⸗ poſtq;ᷓ utꝛaq; ꝑs ceſſauit. xl. ad.xl. annos. alij uunſcrie
eum qui. .hec actio. miſſe ſunt:ex illo tempore inuium . omẽs doctores cõ Mdiid
Sed bec.l. preſcribentez capere ſancimus exquo debutor De unnali exceptione italici con trarium dixerunt. rfſin be
poſſe uti ſimili preſidio.i. Pẽ.a. Hemoſtheni. pBß. poꝛibus ⁊ exceptõibus:⁊ pꝛeſcꝛip idem in reali.cöfa:!: ſiii
nendicare ſunt uera niſi in Epẽ quidã ſuos obnoxios tionibus ⁊ intenuptionibs. lit hec lex in actidje umniſ
duobus caſibus.ptimus in iudiciuʒ uocantes ⁊ iudi ” ð dolo.nut.ð. ð do mn nö
quando inuaſor ⁊c̃. ciarijs certaminibus uentilatis:nõ Mpa. Juſti. iuliano. pBD. lo.l.fi. Item ⁊ i ,re AAunnnr be
preſcribit. ſed taciturnitate in medio tempor ex italicis cõtractibus orit ſz nos dicimusre Alamt
BDiſtinctiõe.i.ſiue bona adhibita:propter potentiam ſorte tante moles altercationuʒ ſciſſoꝛiam petitam mmnon.
ſide ſiue mala ſið preſcrip ⁊datam poſſe peꝛ in r
ſit. ſiue cũ ti. ſine ſine ti. uel petuari per cõteſia im 1)n
ſine diſtinctione.i.non reſert ſit dominus nel nõ qui abſtulit. Sed quo tionem non autem petitio nel iudicium reſtitutionis in inte.ut.ð. ſücrotr
modo nendicat bic pꝛeſcriptor male fidei cum non ſit dominus.ñ.nen de tem.in inte.re.l.ſuperuacuam.item fallit ⁊ alibi.ut.ff.ne de ſta. Ma
dicat quantum ad certam perſonam. ſic ⁊ alias.ff. de public.eum qui.. de.l.i.S.ſed interdum.⁊ de collu. dete.l.ij. “ Uiitgti
ſi petenti.ſic ⁊.S.de nõ nu.pe.l.i.uel dic qð amiſit dñium inuaſor. ſi erat n Moſteritati.⁊ idem ſi eſt extraneus heres. ſtnge
dominus ſuo delicto.nt.j.unde ui ſi quis in tantam. ⁊ ex eo quod qicit o Sublata. illa cauſa. in
non referre ſit dominus nel non qui abſtulit. collige ar. ſecundũ. HB. qhdd p CLognitio.ſecus autem ſi per executorem. qꝛ tunc in.xxx.ãnos nnin j
ſi depoſui rem alienam nel ↄmodani.⁊ agam rei nen.quod nõ poteſt mi tm̃ extenditur.ex generali regula qua dicitur omne ius illo tẽpor 4 nizir
hi referri queſtio dominij.⁊ pro eo eſt.S.de non nu. pe.l.i.⁊ de pig.acti. tolli.ut.S.e.l.ſicut.ſallit ergo hoc caſu.⁊ alio quem habes.ð.ł.cũ nn
nec creditores.⁊.fl.de diſtrac.pig.l.reſcriptum. S.i.⁊.S. locati.ſi quas cõ notiſſimi in prin.⁊ in alio.ut in.e.l.S.immo in fi.S.⁊ ĩ alijs quos ftin
duc.quod non placet.quia datur rei uen. tanqꝙ; contra quẽlibet. ut.ff. ad habes.õ.e.l.omnes. . rle
ex.l.de eo. .ſi.⁊.ff.ſi quadru.pan.fe.l.i..fi.⁊ ar.õ.loca.ad probationeʒ q De annali exceptione.ð.de nſucap.tranſſormanda tractauit de Wſe
⁊ hic eſt ſpeciale in odium inuaſoris. uſuc.rerum italicarum.nunc de uſucapione actionũ perſonalium wſiöe
g Sed ⁊ ſi quis.nonus poſſeſſor. que oriuntur ex contractibus qui in italia ſiebant. lan
hb Poſſeſſor. bone ſi.uel male fidei. Item per hoc quod dicit prior.ſacit 4 ſ Aper. mulla que ignoramus. ti
pro. M. ⁊ io.⁊ aʒ.qui dicunt miſſum in poſſeſſionem in actione in rem ſ Ad decennium qnia utilis erat annus. ene
ſtatim poſſidere ciuiliter ⁊ naturaliter.ut ⁊.j.quomodo ⁊ qñ iu.l. conſen t Decennio. nt.ð.de pꝛeſ.lon.tem. 4 ſconi⸗
taneum. ⁊.ff.de dam. infec.l.a quo ſecus ſi ex peꝛſonali.qꝛ tunc nõ poſi nn æcxx.ut..de preſcrip.xxx.anno.ſicut. un
det.ut.ff.de acqui.po.l.iij.F.fi.⁊.ff.qui.ex cau.in poſ.e.l.cum ex canſa. x Minoribus ſpacijs.ſ.triennio nel quadriennio uel ſimilltbus. nd
tunc cum ſecundũ ſuerit decretũ nel preceptũ iudic. impoſitũ, ſed Bul. ⸗ nt,õ.de uſuca.traſſfor.l,i.⁊ð de quadriennia preſcriptione.łi. “ n

ſilerdi
Mornibre
nbebe

iſinen
NAnſenr
bennigu

tcpfonmn
ſoltöͤ
ponmnti

Nnns

ſniſig

gnuntne

ohitife

lnchttiin
nanneoe
gilhgeoarfs
totdda

nico e
ikendnen
döͤtſiniinnt
enelpenſde
vocbibioſ
ling
neanniKs
notoo ſ ir
Eet
hunene

denſfa
1eAca.
e ſtN
Aaiie .

uuni eciegt

M emn AH
ſib coens
fiun denn

bulentdc

oni in
..Ynlir

n Oeo
iolnitli

ſrck

umrchm
intnin/

lſnite

bügd
nsendt
ſtin in—

y Probibet. non ſoluʒ nona ↄſtituit. ſed etiam ↄſtituta fenonat,

5D Legitius mõus ꝗ ſũt młii.vt no.S. t.i.l.cũ notiſſimi.Fſʒ ⁊ ſi gs
a Mypothecaria. competentem contra debitorem.
b XZl.an.ſunt ⁊ alij caſus ubi preſcriptio.xl.an.locum babet.ut.
tii·l.ſ. ?.l. mperit. ?.j.de fundis patrimo.l.ſi. .5. de ſacꝛo ſan.

ec.aut᷑.quas aclio
nes. Sunt ⁊ alie qᷓ

nullo tempoꝛe tol

luntur. nt preiudi

nez per inundatio

? Commnni diui.
ĩ bis duobus p̃ᷣdic
itis diuiſorijs duo

in omnibus iudicijs exorte ſunt:
quatas ⁊ enumerari difficile et ex

cialis que dat᷑ bõi planari impoſſibile ẽ. Primum
lidᷣo bona ſide poſ ⁊ enim natura eius obſeruationis
ſeſſo. ut. . de preſ. cuʒ omni ſcrupuloſitate ⁊ difficul⸗
lon. tem. que pꝛo li tate compoſita eſt quum multa cõ
ber.l.fi. Iẽ popis currere debent ut ea naſcatur. Dei
omanus uiam nõ dge illud ſpacium annale alij quidẽ
ntendo amitterẽ, nõ ita effuſe ſterpretabant᷑ ut poſſit uſ
poteſt. nt. fl. de nia qʒ; ad decenium extẽdi. alij iudicã⸗
pu.l.uiam publici tes uſque ad quinqueniuʒ ſtanduʒ
Sed quid ſi enʒ e*elſſe putauerũt: ⁊ in noſtris tempo
ſem bone ſi. poſſeſ ribus ſepius ſuper huiuſmodi cal
ſoꝛ amiſſi poſſeſſio culo a iudicibus uariatio eſt:unde

nec facile ſuum effectum in litigijs

nem aque. nt. fl. de oſtendere huiuſmodi exceptio ua
bo.anc.iu. poſſi.l. luit.Quum itaq; alie temporales
cum unns. §. ſi. an exceptiones ⁊ preſcriptiones nobᷣ
inundatõe ceſſante ſufficiãt: huiuſmõi difficultatibus
ſuccurratur mihi ꝑ illigari noſtro ſubiectos imperio
inte.re.ꝙ nidetur minime patimuꝛ.iðoq; memoꝛata
ut ar. ff. de iti.actu annali exceptione penitus quieſcẽ
q; pri.l.i.. ſi quis te alie omnes legitime exceptiões
propter inundatio uel preſcriptiones in iudicijs ſuuʒ
nẽ. Sʒ aꝛ. ẽ. fl. ex uigorem oſtendant:ſiue que ſuper
g.ca.ma.l. ſciẽdũ. dẽcennio uel uiginti uel trigintà uł

quadraginta annis introducte ſũt
ſiue que minoribus ſpacijs cõclu
duntnr.Ad hec cũ nihil prohibet

dixit. M. primuʒ etiã ea que aliquã dubitationeʒ ac
quod naſcat ex no ceperunt:clarioribus ⁊ compẽdio
luntate.ſ. ex tũc qðᷣ ſis ſanctionibus renouare iubemꝰ
uolui diuideꝛe b% ones perſonales actiones quas
hoc. fl. ſam. herciſ. uerboſa quorũdam interpretatio

.l. i. ſecundũ quod
ei tm̃ qui nõ poſſi

det currit pᷣſcriptio

nam ⁊ nõ poſſidẽ

ti dantur hec iudi

cia at ſi poſſideret
nulla currat p̃ᷣſcrip
tio. naʒ non currit
aliqua cõtra poſſi

iactare extra metas triginta anno
rum conabatur triginta annorum
ſpacijs cõcludi: niſi lgitimus mo
dus qui ⁊ ueteribus ⁊ noſtris legi
bus enumeratus eſt interruptiõeʒ
temporis introduxerit:ſola hypo/
thẽcaria actione quadraginta ano

— ——

— . * 4
. . . — 8
4

la ↄpetente pro ſeruitute legata.ſi nõ nutaĩ.xxx.an.ipſam.n.ſeꝛnitutẽ nel⸗

feſſoriã ↄſtat tolli.x. uel. xx. an. ut.ff. qui.mo. uſuſſr. a.l.i. Sed ⁊ actionẽ
pſonalẽ dicã tolli.xxx.an.ut hic.nel ipſo iure uel ꝙ nenus eſt ope excep
tonis cũ tẽpus nõ ſit modus tollende obligatiõis æc᷑ nui. ff. de act. ⁊ ob.
el.obligationũ.ꝭ.placʒ.⁊ dixim plene,5. ð nſuſr.l.corruptionẽ.⁊ dic nt

ruʒ utente curriculis. Nemo itaq̃ʒ
audeat neq; actiones familie her
ciſcũ. neq; coͤmmuni diuidundo:
neq; finium rẽgundoruʒ:neq; pro
ſociò neq; furti neq; ui bonoꝛum
rap: neq; alterius cuiuſcũq; perſo
nalis act onis uitam longiorẽ eſſe
triginta annis interpretari: ſed ea
que ab initio competit ⁊ ſemel na
ta éſt:⁊ non iteratis ſabulis ſepe re
creata:quẽadmodũ in furti actiõe
bicebatur poſt memoꝛatũ tempus
ſiniri. Exceptis omnibus actioni
bus licet perſonales ſint: que in iu
dicium deducte ſunt:⁊ cognitiona
lia acceperunt ceꝛtamina:⁊ poſtea
ſilentio tradite ſunt:in quibus non
triginta ſed quadraginta annos eſ
ſe expectandos:ex quo nouiſſimũ
litigatoꝛes tacuerunt:lex noſtra an

tea promulgauit. Ne auteʒ imp

fecta ſancio uideatur cum in matẽ
nis quidem rebus ſilijſfamil.tẽpo
ra exceptionum curreꝛe diſpoſituʒ
erat: ex quo ſacris paternis abſo
luti ſunt:in alijs auteʒ que minime

acquiri poſſunt:hoc nõ fuerat ſpe

cialiter conſtitutuʒ apertiſſima dif

ſinitiõe ſancimus filijſfam.omnibꝰ

in his caſibus in quibus habent
ꝛes minimẽ patribus ſuis acqſitas
nullam tempõralem exceptionem

opponi: niſi ex quo moueꝛe actie
nem potuerunt.i poſtquam manu
paterna uel eius in cuius poteſta

te erant conſtituti fuerint liberati.
quis enim incuſare eos poterit ſi

hoc non fecerunt quod ⁊ ſi malu

erint minime adimplere lege obui
ante ualebant.
Dem.a. Johanni.pᷣpᷣ.

ibi. Et eõ ð negatoria du
bitatuꝛ.⁊ ↄſtat ꝙ qñq; ipo
iure tollitur ⁊ acquirit ſer
nitus.ut in aqua ⁊ in alijs
que habẽt peꝛpetuã cãm.
Sed quid de his que nõ
habẽt perpetuà cam uel q̃
ſi poteſt dici quod licʒ nõ
acquirantur.tamẽ elapſis
xxx.an.obſtat exceptio ſi
cut ⁊ dñium rei tãto tẽpor
nõ acquiritur. iñ excepiio
uendicanti obijcitur ab eo
⁊ ſic nõ potleſt ↄtradicere.
nt.ff. de ſerui.ruſ.predi.p
fundũ. Ael aliter dicunt ꝗ
dam eſſe pluꝛes itiones ⁊
plures actiões negatorias
⁊ ideo non currit niſi illis
itionibus que ſieri debue
runt iam ſunt.xxx. ãn.ſiẽ
in ſtipulatiõibus ⁊ legatis
annuis nt.õ.ti.i.l. cũ notiſ
ſimi. .. pe. ſed licet ſint plu
tes actiões iñ una agi põt
nt ⁊ de pluribus heredita
tibus datur unũ iudicium
famil.berci.ut.ff.ſam̃.her.
.el. heredes.S. ſi inter me. ?
ar.ff.pro ſocio cũ duobuſ
.F. ſi plures. Iẽ quero de
pig.ac.qñ naſcatur. Et ex
quo tẽpore currat preſcrip
tio.⁊ dicunt quidam naſci
demum ſoluta pecunia.vł
alit᷑ ſatiſtacto. ut.ff.de pig.
act.ſi reʒ. J. omnes. he eni
ſunt eius ↄditionis. ut.ff.
ð pig.grege.ð.pe.⁊ hoc ſe
cundum. B. Alij ut. p. ꝙ
ẽt pᷣus naſcii.ſʒ ñ intentat
ut ⁊ de ꝗbuſdã actiõibus
dr᷑.fl.de tute.⁊ ra.diſ. ſi tu
tor. F.fiñ.⁊.l.ſe.Ex quo g
tpᷣe ei currit pᷣſcꝛiptio..ex

dentem ⁊ pro hoc eſt. S. ti.i.l.male. Sed ĩ ntroq; male dixit prio
qꝛ nõ ex noluntate ſed ex quaſi ↄtraciu naſcuni ut inſti. de ob.ex
quaſi ↄtrac. itẽ ſi inter. 2. .. idẽ iure. licet dicatur eas ↄpetere no
lentibus a cõmunione diſcedere. ut. d. l. fami. herciſ.l.i. ſʒ ⁊ ſi ilð
eſſet uex ꝙ ex noluntate naſcereni põt uelle.eꝛgo uidei uelle.ut.ff
de reg. iuris.l.qui põt. Itẽ ⁊ poſſidenti currit. nam non currit ut
dominium preſcribatur. ſed diuiſioni ut nõ poſſit impetrare diui
ſionẽ nã ⁊ alias res eſt cõmunis.nec tñ intendi põt diuiſorium iu

Aicium. ut. ff. de ali. in.l. ſi. ? de rebus. e.l. ſi pupillorum.

d Finium reg. ſunt enim hec tria mixta. ut inſti.de ac. 5. quidam.
e¶Pro ſocio.ſed qñ hec incipit ↄpetere.ñ.dic eã nõ ↄpetere du
rante ſocietate. ut.. pꝛo ſocio.l.tã din. ⁊ dic nt ibi. An ãt impute
tur ſi nõ renũtiet nt ſic faciat ↄpetere ꝙ uidei per dictã.l.ð reg. iur
l. qui põt. ⁊ ſic amittat ius ꝛenuntiãdi..nõ.qꝛ ſi renũtiaſſʒ alteri
itempeſtiue tenerei.vñ nõ nidet poſſe ꝙ ↄmode nõ põt.nt.fl.ð v.
ſig. l.nepos ꝓculo. It ⁊ ſi potuit renutiare ⁊ non ſecii boc ꝓfuit
ſocio.nõ eigo obijcit alij culpã de eo qui lucꝝ inde ſacit.iuxta il
lud, ut culpẽt alij te me laudare neceſſe eſt ꝛc. Itẽ tercia rõne.qꝛ re
nuntiare eſt ex libero arbitrio.qꝙ nõ lic eſt in iure offerẽdi.qdð ex
paci neceſſilate fit ⁊ recipit. Itẽ quero de act. ꝑſonali ex teſtõ pu

quo ↄpetit cũ effectu nõ prius.nt.j.e.l..ſi.?⁊ hoc de iure.de effectu etiam
prius tollit. nã cũ tollii ius offerẽdi. ut nõ. 5. ti.i.l. c notiſſimi. . i. Ifi. ..
ergo ⁊ pignoraticia. Sʒ ſublata pignoraticia an poſſit debitor ageꝛe rei
nen..utiq;.nã cũ debitor nſucapit poſſidẽte creditore.ut.ff.de uſuc.l. ſᷣ
nus. acqrit dñinʒ ñ amutit.ſi bʒ vñ intẽtat rei nẽ.ul ꝓ neteri. uel pꝓ nono
qſito dñio.nec dicat ꝗs legẽ ybis ſtatui.qꝛ tollit᷑ pignõaticia ⁊ remũet rei
uẽdicatio.qꝛ grauius erat ðᷣbitori ꝓbare dñiuʒ.qᷓ eſſz iraduõeʒ pigno
ſ Nata eſt. hyſteronpꝛoteron.i.conuerſus ordo nt.ff. de rerum diui.l. ri
parum ⁊ inſti.e. .littorum:
. Dicebatur. quia dicehant eam renouari ex aſſidua ↄtractatione. ſʒ ma
le.quia non ideo plus fit furtum.ut.fl. de furtis. ei qnui.
hb Finiri.ut ⁊.ð.ti.i.l.ſicut ⁊.l.oẽs.⁊.l.cum notiſſuni ⁊ de conſti.pecu.lij.
i Promulgauit.nt.ð.ti.i.l.fi.
k ¶ Ne autem ſanctio.i.ius de preſcriptionibus conſtintum.
I Minime. unt T alia aduenicia. de maternis enim erat diſpoſitum. ut hic
⁊.S.de bo.ma.l.i.in fi. e
m Temporalẽ. ꝑpetud ẽt h tẽporalẽ appellat qꝛ ipᷣe finit ⁊ Hh i acꝗſitis.in
acgrẽdis ãt ſibi pꝛi nocʒ filut.õ.q adit.ad bo.poſ.l.i.⁊ ð acq.poſ.l.ſi.
2. Quis enim ⁊c. q.d. nemo ut hic. jff. de doli excep.l.pure. . ſi.⁊.ff. de

neg. gel. ſi pupilli. . li..ð. de bo.que li.l.ſi.? de iure do.in febus in ſi.? ſit expreſſa. ſed tantum dicatur obnoxius. an omnes ſint ppetua 3 —
c5. t. ti.l. ci notiſſimi. . illud ꝛ.ff. de Fui. ru. pre. attiicinus. 7.5.8 bo ma. te. Et omnibus reſpondet quod ſic. Sed quid ſi unam cauſam ? emmcllin
.l.i. 2 ĩ ant.niſi. .fl.ð uſuris cũ qda.S.ſi pupillo ⁊ ad ſill.l.iij. .elegãteꝛ. quantitatem expreſſit. an perpetuet ceteras. R. non licet quidam n, mmon
a u T perfectius. quam olim eſſet conſultum. dixerint quod ſic per.l.iſtam. ibi in unius quidem ⁊c̃. ut.ff.de in n uünmn
b Ablſentia.ut.ff. ex quibus ca.ma.l.i.⁊.loitem ait. Accurſius. dic.ſolemus quod Jo.non placet. nam nec qui conteſtatur in ac na v.
C Potentia.potens ẽ qui tione ad exhibẽdũ n
habet merum imperium . uidetur cõteſtari in un
unde non cõuenitur. vt. ff. X pẽrfectius omnibus con xime ex ſimilibus quantitatibus rei uen. cum ⁊ poſt iceimi
de inius nocan..ij.⁊ ad B ſulamus ut nemini àbſentia in unius quidẽ cauſe ſumma libel contel.lit᷑.in ac. ad unai
c(Ff. ð ali. mu. iu. ca. fac.l. ſi. ulel potẽtia uel infantia penitus ad lum conuentionis compoſuerit: exhibendum com tuln⸗
in pri. ſecus ſi minor. ut. ff ueriarij ſui noceat ſed ſit aliqua in cauſam tamen nõò expreſſerit: apði pletur uſucapio. balun
de iniurijs.l. nec magiſtra terr deſides ⁊ uigilantes differentia ueteres agitabatur an uideat om daandit niaʒ uſuca oluttelh
tibus.in cãu etiã maiores ſancimus ſi quado abſuerit is qui nes cauſas in iudicium deduxiſſe: piõi. ut. fl. ad expi. nulliſnn
pi.ſ. ad.l. iul. ĩpe.l. iuben. res alienas uel creditori obnoxiaf an uetuſtiſſimam earum:aut oſno .l. iul. F. quantum. iancknn
Ad Inſantia. ſubandi uel fu etinet ⁊ deſiderat dominus rei ul nihil feciſſe:quum eius ſenſus icer legem ſolemus i ieunpmnli
rore. bic enim conuenui inj cꝛeditor ſuam intentionẽ pꝛopone tus eſſe apparebat. Sed ĩ iudiciis tellige ut ibi.⁊ iſtaʒ Funmnl din
poteſt. vt. ff. de in ins uoc. re:⁊ nõ licẽtia ei ſit abſente ſuo ald in multis caſibus tales altercatio ſimtliter ut ⁊ ibi di Lunuſtonbn
.l. quique. :.l. neq;. ⁊ ad h uerſario qui rem detinet: uel inan nes uentilatas inuenimus:⁊ maxi ces. Nẽ quid ſi x ciullenmn
fl. de mino.l. ait pꝛe..i. tia uel ſuroꝛe laborante ⁊ neminę me propter longi temporis inter· unsa cã debeni mi nipnun tn
e Aldire.ſ. per ſe. tutorem uel curatorem habẽte uel ruptionem Si enim perſonalis fõ bhi tria.ex alia decẽ lser
Ael pro.i.uel pro ⁊.uel in magna poteſtate conſtituto eas te fuerat mota actio: hypothecari ex alia. xx.⁊ petam hnmna
dic. ſ. per procuratorem. res uſurpante licentia ei detur àdi e autem actionis nulla mentio ꝓ decem. an uideat 1 mid
g Preſidem adire. hodie ꝛe preſidem uel libelluz ei porrige cedebat:quidam putabant perſo onnia petere. vñ. Afun
prius eſt adeundus deſen re: ⁊ hoc in querimoniã deducere nalem quidem eſſe temporis inter non ſed ſola deceʒ ſnckinrn⸗
ſor auitatis.quo deficiẽte intra ſtatuta tempora:⁊ iterruptio ruptione peꝛpetuata: hypotheca licet uidear debere oiunnolo
tunc preſes.⁊ deinde impe nem facere temporis ⁊ ſufficere h riam autem euaneſcere taciturnita eſſe in electiõe acto Nricfiſeg
rator. ut in auf. de defen. ad pleniſſimam interruptionem. te ſopitam. Et ſi quis generalitẽ di ris in quam cam e ſnliſch
ciui. F.? iudicare. ⁊ de mã. Sin autem nullo poteꝛit modo xerat obnoxium ſibi aliquem con lisgat.ut.ff. de iudi. KoetKde
prin. 5. ⁊ non permittes. prèſidem adiꝛe: ſalteʒ ad epiſcopũ ſtitutum:alie dubitationes emeꝛge ſi quis. Iieʒ quid Pliſt
b Domicilium.no.ſufficer locoruʒ eat:uel defenſorem ciuua bant:ſi omnes ei cõpetentes actio ſi generaliter dicaʒ rininn
denuntiari ad domuʒ etiã tis:⁊ ſuam manifeſtare uoluntateʒ nes huiuſmodi narratione contie euʒ mihi obligatũ An
ſi non perueniat in noticiã in ſcriptis depꝛopeꝛet. Sin aut ri credantur. an vero quaſi ſilẽtio ſʒ poſtea per ſacra Nildhun⸗
eius cui nuntiatur. nt.ff.c. abfuerit uel pſes uel epiſcopus ul circa eas habito tempore expirafß mentum calumnie Uualuc
dam. infec.l.iiij.. pꝛetor. efenſor ciuitatis liceat eis propo nullo ex incerta libelli confectione conſiteaꝛ me ð una eur do,
2.fl.quod ui aut clã.l. aut nere publice ubi domicilium het adminiculo ei acquiſito. Sancimꝰ ſumma ſenſiſſe. ve. ſplun 4
qui. ..i.ſed ar.contra.ff. q poſſeſſor: ſeu cum tabulanioꝝ ſub itaqʒ nullam in iudicijs in poſteꝝ non perpetuantur ſenng,
ſententie ſine ap.l. i. . iem ſcriptione:uel ſi ciuitas tabulariol locum habere talem conſuſionem omnes. ſʒ illa ſola trlſi
cum ex. ⁊ dic ut ibi. nõ habet cum triuʒ teſtiũ ſubſcrip ſed qui obnoxium ſuum in iudici ut. fl. de exceptrei tüß .
Tabulariorum.i.tabula tione ⁊ hoc ſufficeꝛe ad omnem te um clamaueꝛit ⁊ libellum conuen indi.l.ſi ex teſtamẽ Maut
rij. ſic.ð. ð iuã deli.l.fi. .ij. poralem interruptione: ſiue trien tionis ei tranſt milerit licet generali to. Item quid ſi te * 4
k Triennij. nota eꝛgo uſu nij ſiue longi temporis ſiue trigin ter nullius cauſe mentionem habẽ nearis mibi ber̃di n Nn
capionem interrumpi litiis la uel quàdraginta annorum ſit. tem: vel unius quidem ſpecialiter tatis petuõe ꝓpter i i⸗
conteſtatione. ⁊ ſic eſt ↄtra Omnibus alijs que de longi tem tantummodo aut perſonales ac/ res ſitas bic ⁊ eti n güſ
ff. pro empto..ij. F fi. ⁊. ff poris preſcriptione uel triginta vt tiones uel hypothecarias ↄtinen mutine. ? te cõneni Rn fn
de rei nen. ſi poſt acceptn,z quadraginta annorum curriculis tem nihilominus uideri ius ſuum am bic an ĩ illis ui u uinet
So. ſecundũ. M. hic coꝛ conſtituta ſunt ſeu ab qtiquis iegu omne eum in iudicium deduxiſſe: dear interrumpere gin
rigit. ut idem ſit in uſucts. conditõibus ſiue a noſtra maieua ⁊ eſſe interrupta temporum curri vñ. nõ qꝛ nec acõ e
quod in preſcriptione ſcili te in ſuo robore duraturis. cula:quum contra deſidẽs homi- hic de illis ageĩ po nier
cet quod interrumpat. ut Dem.a. Johanni.pb. nes ⁊ ſui iuris cõtemptores odio tuit. nec reus nolu hnin
5. 8ð rei uen.l.more.iu die Jex multis cauſis quidam ſe exceptiones oppoſite ſunt. it reſpondere ꝗdaʒ Aiuctctono
ſecundum Jo. quod hec obnoxium bhabens: ? ma xli. tamen cotra tali ro lmian
lex ſpecialiter loquitur in ne. qꝛ coram nõ oꝛ u
nerſarius eſt furioſus uel infans uel abſens uel ĩ poteſtate poſitus alias tur preſcriptio.ut..e.ut pfectius ſed nos dicimus in illis caſitbil zunn.
ſerua quod in illis contrarijs legibus ↄunetur quod eniʒ ſpecialuer dici eſſe ſpeciale. YNem quero quomodo huiuſmõi libellus fuit recep idl
tur. non tꝛabitur ad conſequentias.ut.ff. de le.⁊ ſe.conſu.l.quod contra. tus.cum nõ fuerit in eo que ſunt neceſſaria.ſ.tria. ut. ð.de eden. l migligub
Item quero an reſtitutio in integrum amodo denegetur. que datur ↄtra edita. e.ſponte recepit reus ge iuſticia ſua ↄfiſus ⁊ propter tino NN
abſentes ex illo ti. ff. ex quibus ca. ma.l.i.⁊.l.ait pretor. 5. ti. . l. ſed 1ſ ꝑ rem teſtium decedentium uel alias moras. wvn 1—
pre. ..ait. Nñ.non quum enim hec lex inducat hoc pꝛo priuilegio.nõ de n Lauſte is. ſcilicet ſimilibus uel diuerſis. ” Ulrng
bet in eius leſionem retorqueri.ut.õ.de leg.⁊ conſti.l.quod fauore. 0% Multis caſibus. non ſolum in precedenti ⁊ ideo ſubijcit aliuzʒ Wwiori
IAuadraginia annoꝝ. immo nidetur quod ſole pretorie T annales tali qui incipit ſi enim d . “ Zan
ter interrumpantur. ut.5. quando lib. pꝛinci. da. l.i ?, ij. Ded hoc ſpeciale p Et ſi quis.ecce tercia queſtio — ,—;AM lion
nut interrumpantur. ⁊ concordat buic.l.. de epiſcopa.audi.ſi preles.⁊.l. Mentionem. babentem. ut fuit in ultimo caſu ⁊ hoc pfopteſ in umtt
ſi.⁊.S. de non nu.pec.l.in contracibus. .fſi. certiudinem. quia inceniũ eſt que magis nideatur ppeluata ar.f. ube
m ſ Jex multis.tres ponit queſtiones bec lex. NPrima cum mibi de de iur fil.l. la fidei 7. fl. de ap. ſcio. 5. quid ergo..l.appellati.⁊ de bagbe
berentur ſimiles quãtitates ex pluribus cauiis. ⁊ unam quantita noui oper. nun.l.de pupillo. 5.ſi pluꝛium. a de au. arg. le.l. plau Aummt
tem ſine cauſe mentione expreſſi. queritur an omnes actiones pro ſimili eius.⁊.ſff.de diuoꝛ. .ſi. ar. .fl. ad. l. iul. de adul.l. denuntiaſſe. . i. de⸗
quantitate perpetuaſſe uidear. an nullam an uetuſtiſſimam. Secunda ſi NT Ael unius.ſ.cauſe.i.quãtitatis debite ex una cã.nõ tñ expreſſit luibi
fiat de perſonali actione libellus tantum. uel de bypothecania tantum an cãm ut fuit in primo caſu.⁊ ſic nõ. ſoluit primã queſtionem alij i
ſuper utraq; ſieri iterruptio uideatur. Lercia an ſi nec cauſa nec quãtitas hoc intelligũt ꝙ expreſſi ſummãa ⁊ cãm ⁊ ſic dicunt ꝙ ſi petü. x. ofenn

f—

–

Catnſin
igniden
dftdein
huurie
abbii
Gteſanin
duntoſ
ninc l
den Con
ſueno,
nigzuine
ſidepte
Gbantrn
lſoleno
uberſg
uſbd

igricſae

(cbeni ni
erdladti
11A Plhn
,An dide
petee gi
Aſbude
enrce⸗
letorcn
ancine

ex cauſa mutui.nidear in omnibus alijs interruptioneʒ facere ex
quibus mihi teneris.dic eꝛgo unius cauſe ideſt quantitatis debi
te ex una canſa. non tamen expreſſit canſam.
ſ Continentem.nunc ſoluit ſecundam. ⁊ hoc propter incertitudi
nem.quia incertum eſt ? cetera. Accurſius florentinus.
t Beſides. no. ut

k Vicia.improprie.i. priuilegis ? poteſtates que ſunt vt yni auferat ⁊ alij
donet.ut.ff.de acquiren.re.do.l ergo. .alluuio.refertur ergo rõ hec ad
id quod dixit nec ab errario neq; a quolibet peti. Alij ut. P. dicunt ꝙ;
reſpicit legem ſuperiorem.ſ.quod illi quorum patrimonium eſt immuni
tum releuari a tributis debent. nec quaſi per eoꝝ nicium quidem eſt eoꝝ

Nen
nlincdiin
hicbigeſi
fuer m
enneöon.
uſeiſagg.
Peppeenuu
.gen

de euntti

Lliesi
ngutſt
enidiiktd

gtinrgt
g betn

ettm
an ilen

nenunprt
tneN

tlein
cring e
oneg
cöntld
Oninſin

iemnm

lsdi
hs ſinn
det

nun

.õ.de rei uen.l.mo
re. 2 de inot.t. ↄtra Dè alluuionibus c palludlibus
maiores.?.5. ð rei T pa. ad alium ſtatum tanſlatis.
ux.act᷑.l.i.in fi.
n Be alluuionibuſ Mpera. Gordi.a. Marco.

palludibus ⁊ pa

ſcuis ad aliũ ſtatuʒ q lem curſum opere manu
⁊ẽ.dixit de acquiſi ſacto alio non liceat auer/
tiõe temporali nũc tere:tamen ripam ſuam adueꝛſus
ð naturali.nł dixit rapidi annis impetuʒ munire pꝛo
de acquiſitionibu hꝛibitum non è᷑ſt. Et cum fluuius
iuris ciuilis. nunc priore alueo derèlicto àlium ſibi
iuriſgentium ⁊ na facit: ager quem circumibit prio/
turalis.acGd. ris domini manet. Quod ſi paula
x Vannis lim ita auferat ut alteri parti appli
n annis. id cet:id alluuiõis iure ei queritur cu
eſſt flumii uius fundo àccreſcit. .
yNVon eſt. ſine ma Mperato. Archa. ⁊ Hono.
gno icommodo ac Theo.aaa. Ceſario.pp. H
colarũ.ut.ff. ne qd Iquòs iundano nili flumi
in flu. pu. l.i. F. iteʒ nis reddidit ditiores ꝓ ter
qui putant..fl.de ris quas poſſident tributoruʒ pre

ꝛipa,mu.l.i.F.is ãt

Berelicto ĩ totuʒ
nel paꝛteʒ.

a Aliũ.ſ.alueum ·

b Manet. nt. ff.

Aanuis fluminis natura⸗

ſtationem agnoſcant.⁊ qui ſuuʒ de
plorant patꝛimonium diminuium
alieno ſaltem functionis onef libe
rentur: ⁊ noſtre ſeꝛenitatis largita/
te dẽfenſi: locorum etiam poſſeſ⸗

acquiren.re. do.l. ſione contenti:pꝛo agitãdi cenſus
adeo. .inſulaʒ. ibi examine ꝛeſpondeãt dtuotion.
ſi eius tamen ꝛc. ⁊ AMperato. Theodo. ⁊ Aalen.
inſti. de re. di.S.ĩſu ga.Ciro. ſõ.
la. ac. Aquè peꝛ alluuionem ſiue
¶ Accreſcit. ut. fl. ð in egypto per nilum:ſiue in
acquiꝛen.re.domi. alijs pꝛouincijs per diuerſa flumi
adeo. 5. preterea. na poſſeſſoribus acquiruntur ne-
inſti. de ꝛe.di. . pꝛe qᷓ; ab erꝛario uẽdi neq; a quòᷣlibet
terea. ſed fallit in a peeti nec ſeperatim cenſeri uel func
gris limitatis.ut.ff tiones xigi:hac perpetuo lege ua
de acqui.re. do.l.ĩ litura ſancimus: ne uel alluuionuʒ
agris.acd. ignorare uiciq uel rem nõxiaʒ poſ
d b quos li ſeſoribus uideamur induceꝛe. Si
S berent.naʒ
cui accreſcit emolu

militèr nec ea quidem que paludi
bus antea uel paſcuis uidebantur
aſcripta: ſi ſumptibus poſſeſſorũ
nunc ad frugum fertilitatem tranſ
lata ſunt:uel uendi vel peti uel qua
ſi fertilia ſeparatim cenſeri: uel fũc

tiones exigi concedimus: nẽ dole

ant diligentes operam ſuam agri
dediſſe culture: nec diligentiam
ſuam ſibi damnoſam iudicantes
intelligant. Cuius legis temeꝛa

tores quinquaginta libraruʒ auri

condemnatione coerceri decerni-
mus inter quos habendum eſt òf

ſicium quoq; tue ſedis excelſe. ſi

aliquid huiuſmodi caſus ſuggeſſe
rit diſponendum:uel ſi preces itꝛo
duxerit petitoris, xlij.
Dẽ ſententijs prelectorum
pretorio.

Mperato. Diocle. ⁊ maxi. aa.
Talaſio.pᷣ illirici.

Inigantibus iĩ ampliſſimo

pretoriane prefeciure iu/
dicio: ſi contrà ius ſe leſoſ
affirment:nn pꝛouocandi ſed ſup
plicandi licentiam miniſtramus.li
cet pro curia uel qualibet publica
utilitate ſeu alia cauſa dicatur pro
lata ſententia. Mc enim publice p

deſt ſingulis legum adminicula ðᷣ

negari. Iia uidelicet ut intra bien

nium tantum noſtꝛo nomini:cõtia

cognitiõalis ſedis pretoriane pre
fecture ſententias poſt ſucceſſionẽ
iudicis numerandum ſupplicandi
eis tribuatur facultas.

minuia poſſeſſio.⁊ ita nõ
nidebatur minui.ſʒ pꝛima
nerior.
INoxxiam. ⁊ hec ratio ap
tatur ad prox.dictum.ſ.ꝙ
illi quoꝝ eſt patrimonium
aucium.non debent ſeꝑa
lim cenſeri.propteꝛ eã utili
tatem quam modo dixit.
m Similiter aſcripta. mo
dico cenſu.
n Cenſeri. quid ſi nõ ſepa
ratim.nidetur idem.
o Ne doleant.nam Quũ
labor eſt damno morta/
lis creſcit egeſtas. ut hic.⁊=
Ij.de omni agro ðᷣſerto.l.
fi.⁊ in aut.de iudi..ne au
tem col.vj.
p Intelligant. ĩmo fructno
ſam.vt hic ⁊.ð.depoſi.l.ſi.
7.ff. ad.l. fal.l.iij. ⁊. ff. ð ad
op.ſcio.ꝭ.quid ergo. ⁊.ff.
de rei uen.l.ceteruʒ. ⁊.ff. lo
ca.l.cũ colonus. ſed ar.cõ
tra.ð. de iudi.l. properan
dũ. .ſin aũt ex geſtis.
q Officium tue ſedis.i. of
ſiciales tui.
r De ſententijs prefectoꝝ
pretorjo. qualiter per pre
ſcriptionem res querãtur.
dixit nüc qualiter peꝛ ſen
tentias audi.⁊ primo ð es
que datur ab excellentioꝛe
poſt principem.

ſHItigantibus in

dicio.i.coraʒ pre
fectopre.
t Lontra ius.ſ.litigatoꝛis
non legis uel cõſtitutioniſ
quia tunc ipſo iure nõ na
leret ſententia. ut. ff. que ſẽ
tentie ſine ap.l.i.in prin.

ibicn

ee
eniuſ

dn

ReNA
ni

H

mentum accreſcat ⁊ onus ⁊ econtra.ut hic ⁊.S.ſine cẽſu uel religs
il. fi. ?.. no. uec.ↄ.non poſſe.l.i.in fi.⁊.fl.de ſeruit.ruſti.predio.
AI. imperatores.ſed ar. contra. . de iure emphi.l.i. Ieʒ contra. ſ.
.l. prox. in prin. So. ut ibbi.
¶Defenſi.illi qui iure allunionis accreſcit.⁊ ſic nſq;ʒ in fincm. uel
uerius illi quibus eſt imun tum. ⁊ quod dicit larguate.ideo dicit
quia damus ei imunitatem. Item quod inbijcit reſpondeant ⁊c.

eſ.pro tanto quantum ſibi remanſit. ut.j.de anno. 2 tribu.l. ij. li.

1x. 7.ff.de cen ſibus.l.forma. .i.⁊. .. ij.

Beuotioni.i.deuote ſolusnt. LZL

g e A que ab erario uendidi.ut propria nendit tamẽ ob ceſ
ſationem tributorum Aʒ. uel non uendit ſeparatim aug
mentum. ſed totaliter nit ſubicit.
A quolibet.puta pro ſiſcio. Sepatim. i. cenſui aſcribi.
i Ex gi.hic eſt contra. ð.l.proxi.cum ibi dicat eum grauari ĩ pluſ
cui accreuit. So.ibi ſeparatim accreuit ita quod di cerni poteſt

unum ab alio hic non. ſed per allunionem que allunio diſceꝛni ſ
poteſt.nel hic non cenſetur.ſ.ſeparatim.ſed totalis precij ſacia cõ
puiatiõe. Sʒ querit qd ꝓgeſt nõ ſieri ſepatiʒ. ve.ſi fieret ſeparati,z

? nõ offerret charta pꝛoſeſſiõis omne ius amitteret. ut.ð. ſine cen
ſu uel reliqs.l.ſi.hic autẽ nõ amiiteret.ut.õ.de nec.⁊ 2duc.l.uj.

u Non pronocandi.nt ⁊.ð. de precibus impera. of.l. ſi quis.⁊.ff. de of.

pre.pre.l.i.J.his cunabulis ⁊ ſic ſpeciale eſt in eo ſicut ⁊ in epiſcopo. ut

⁊.õ. de epiſcopa. au.l. epiſcopale. Item ſecundo eſt ſpeciale.quia dat in ĩ

tegrum reſti. contra ſuam ſententiam ipſemet ⁊ nõ alius. nt.ff. de mino.
.l.in cde in fi.⁊.l.preſecti. Item facit.õ.de of. pre.pre.illirici.l. normam.

Nec enim publice.immo nocet cxpedit enim reip.ne quis re ſua male
ultatur cc.ut inſti.de his qui ſunt ſui iuris uei ali...ſi.⁊ ſacit.j. de eman.
..i. nec anus ⁊.6. de cadu.tol. . fi.
yNoſtro nomini.i.nobis ſed hodie fieri po teſt ipſi prefecto uel eis con

ſiliarijs..x. dies pꝛeſtita fideiuſſione mandatur executioni ut.ð.de pꝛe

cibus impera.of.aut.que ſupplicaio.ſed ſi nõ ſupplicetur predicto mo
do.nihilominus fit principi.j.biennium.

z Poſt ſuc.iudi.i.poſtqᷓ prefe.pre.iudici ſucceſſit princeps per inuoca

lionem ſupplicantis diceniis recurram ad principem. quod potuit face
re quandocunq; poſt ſententiam ⁊ ſic paſſiue intellige. hoc caſu execu
noni mandatar ſine fideiuſſione. Ael ſic.i.poſtquã iudici prefecto cepit
poſſe ſuccedi.hoc eſt a tempore late ſententie a prefecto que eſt eadem ciũa
prima. Vel dic tercio quod perſectus hic de ap.cognoſcebat.quod pa
