ufou⸗ numittere ut ibi uel ſolue.ut dicta.l.iij. pſtita difficile ꝛenocatur. ut inſti. qui.ex cau.ma.non poſ. 5. ſemel aliena
Aaſuii o Si iã deceſſerat.vñ iã non pt mutare noluntatẽ.nec hr̃dis uolũ tio faclle vñ facilius contra prohibitionem fit alienatio qu manumiſſio
iyni tas exquiritur. ut. d.l.f.e.l. ij. ſeg contra.ff.de dona.ĩter ui.⁊ vxo ut ar. j. de ap. nec cãs. alij tamen diſtigũt an in tradendo an in contrahẽ
Uiete rẽ.l.ꝙ ãt. F. vxor. ſo.ibi non fuit uxor donatarij facta.domina. do tantum ſi pactum appoſitum quod non placet.ut.diximus.õ.de re.
miſ p Ad donatos.ex interpretatione cõſtitutõnis.ut.ff.qui ſine ma. ali. non ali.l.fin. Accurſius.florentinuus. MM
ſ .l.mancipia. ⁊ hoc faciebat queſtionem. i Procuratoris fiſci. coram quo agebat priuatus.cõtra priuatũ ad pe
aoe⸗ q Vengere.ſ.in tuum pꝛeiudiciũ quo minus ſis liber finito tpᷣr. nam eo quod contranenerat manumittendo.ſʒ h nõ eſt competẽs iuðx
4 nenditio tamen. ualet. ut. ff. de contrahen.emp.rem alienam. ut ſubiicit.ut.Sð.de iu.om.iu.l.prima.
Ex conſtitutione diuorum marci ⁊ commodi.ut.j.l.prox. k Tfe. reppete ⁊ quuzʒ. Faeactum. i.de facto tantum.
mmn ſ BDefendere.ar.contꝛa.ff.de ner.ob.qui rome..flauius. ſed ibi IContinent. dic literas iſtas eſſe.in quibus hoc nenditor pactum cum
fuit cogitatum de actu. Accurſius florentinus. emptore facit.ut.ð.ti.i.l.p.⁊ hẽas hic non continent.uel ſi nõ hẽs repete
ie t ſIJ ea lege chreſtes.maior.xxv.ã.ff.de mino.vᷣm..quod ſi ſupra poſitum.⁊ ſic nẽditor miſit ⁊ emptor cõſenſerat bis lais.uel dic ſo
ſn 7 minor.aʒ. ſed certe immo nidetur ið ⁊ ſi minor.cum erat quod literas mittebat procurator fiſci ad conuẽtũ quib dicebatur ſi ma
* 4 filius. ut inſti. qui ma. non poſ.S. eadem. Zccurſius. numiſiſti uenias rñſurus ad penã.al non venias.uel tertio quod in lr̃is
4 9 u Filium.i.qui.erat filius.Accurſius. procuratoris fiſci.repetebat᷑ forma pacti.de quo pacto interfto bic dicit
nuge x Liber eſt. ut hic. ⁊.ð.l.prox.⁊.ff.de in ius uo.ſed ſi hac.l.ĩ pri. ⁊ hoc ſihẽs.al ſubaudias non.ſi vero non hẽs dic ꝙ non manumiſſit.

ſed alij uendidit t ille manumiſit bic non tenet᷑ ſi de ſe tantum fuit dic tuʒ
vt nõ manumitteret. ⁊? repete. ⁊ qua ratõe littere ad te ⁊c.ſi ꝓſpici nõ põt.
a JYouellã preſtarentur. nomine pene.
b Lonſtitit. ex conſtitutione.ut.fſ.de manu.l.cum minor.
c ecunia.ideſt pena.Accurſius florentinus.
d Recte petetur. immo vã

Ratã legis.ſ.p tãte.

ſcienti currit ülud tps. non eĩ videtur expiũdi ptatẽ babuiſſe qui
ignorauit nt.ff.e.cum ſex.ideoq; a tpꝛe ſcie currit tpᷣus continuũ
nt ⁊ als.ff.de calũ.ãnus.⁊ caue qꝛ qñʒ redibitoria infra duos mẽ
ſes quanto minoris ſex menſibus finitur.ſ.qñ ob hoc ipſum agi
quia non cauetur.ut.ff.eo.ſi uenduor.

p ſ Japd. do

quod ſic.ut.ff.de.v.ob. ꝗ
rome.S. flauius. ⁊. ff. e. Fu
ea.l.in fi.ſed in utraq; illa
ruʒ fuit de certo modo ma
numittendi. dictum.ſ.uin
dicta hic nõ uel certe qñ et
de facto ſolo cogitatur.ut.
ff. ð ↄdi.iſti.l.mulier.S.pe.

e Quum non mutata pt᷑ eĩ

mutare. ut. H. ⁊. ff. de cõ.c.
da.ſi pecuniam.iĩ prin.⁊.
.ij. ſed ʒ. ff. e. queſitũ.ſʒ ibi
fuit cõtractus nominatus
hic ĩnominatus immo dic
vt. ff. e. ſi quis. Item ar. Z.
5.ti.i.l.i.ij.Ne.

BSej edilicijs ac.de ac.ci

ca nenditioneʒ iur̃ ciuili ꝓ
dit dictum eſt ſequũ de pᷣ
toriis que ſunt predictarũ
pediſſeq̃.ut.S.ð ue.iu.enu.
.l. ij. F. quartus.

g nõ ſimplicit.

i.non ſine frau
de.ſed certe nil
nidetur intereſſe fraude uł
ſine fraude hoc fecerit. ar
gu. ff. e. l.i. F. cã. ⁊.ð.de ac.
emp.ſi minor.ſed..ĩ ius
nã primo caſu tenet᷑ de oĩ
dãno.ſo.non ut.ff.de ac.
emp.iul.in pri. Itẽ q;tum
ad exceptio nem generaleʒ
qñ dixit ſe nolle tẽri de ali
quo uicio nã primo nõ ꝓ
derit ei exceptio altero ſic.
ff. de ac. ẽpt.l.i. F. i. . l. qro
2.ff. de here.uen. hoc autẽ.
ſed ſpalis etiam ſcienti pro
deſt. ff. de ex.do. apud cel
ſum. S. idem labeo.
h Neſcienti. ſecus ſi ſcienti

ut. ?. ff. e. ſi tamen.S. in edi

puelam ea lege uendidi/
ſti ut manumitteretur: ⁊ ſi
manumiſſa non eſſet centuʒ aurei
pꝛeſtarentur:nõ ſeruata fide: nihi
lominus eam raptã ex ueſtigio ſer
uitutis ad libertatem:que preſtari
potuit cònſtitit:nec pẽcunia quaſi
rupta fide ſuſcepta rẽcte petetur:
quum nõn mutata uenditoris uo
luntate: conditionis ptãtem poſt
manumitentis factuʒ repꝛeſentari
optima ratione placuit.

De edilicijs actionibus.

Baezʒ Anto.a. Decẽſio.

Jnoͤn ſimpliciter ſed õ
ſilio fraudis ſeruuʒ tibi
neſcienti fugitiuum uel
alio modo uicioſum quis uẽdidit
iſque idem fugitiuus abeſt:non ſo
lum in pꝛecium ſerui uenditorem
conueniri:ſed etiam dàmnum qðᷣ
per eum tibi accidit competens iu
dex iam pꝛidem placuit pꝛeſtari iu
Myr Gordi.a.penthilio.
Vm pꝛõponas ſeruũ queʒ
quidẽ pᷣCᷣdẽ cõpꝑaſti poſt an

ni tempus fugiſſe:qua ratione eo
nomine cum uenditore eiuſdemꝰↄ

gredi queras nõ poſſum animad
uertere:⁊ enim redibitoriam actio
nem ſex menſium temporibus uel
quanto minoris anno concludi
manifteſti iuris eſt.
Mpẽs Bio. ⁊ Max. aa. Muti
J apud pꝛiorem dominum
ſugiſſe mancipium non do
ceatur: ſuga poſt uenditionem in

licijs.idem ⁊ ſi ſuppine.ignorauit.ut.ff.de contrahen.emp.ea que.
¶ Abeſt. idem ſi non abſit.ſed hoc dicit quia ſy abeſſe vr̃.⁊ eũ et᷑ pñ̃tẽ hr̃e
non lʒ.⁊ ſpẽs quedam eſt libertatis eſſe fugitiuũ.ut.ff.de ac.ẽp.iuli. .i.
⁊?.ff.e.quis ſit fugitiuus.S.idem recte ait.ſed ⁊ ideo dicit abeſt qꝛ non ſo
lum conſilij.ſed facti eſt fugere.ut.ff.e.quis ſit fu.tria ergo hic nõ fraudẽ
uẽdent᷑.ignoratiam emẽtis abñtiam ſerui.primum nõ multum operatur
qᷓ;tum ad redibitionem.ſecundum multum.tertium nihil.ut dixi.
k Sãnum. ut.ff.e.l.illud.niſi pro illo dãno ſeruum pro noxa.dittat ⁊ Fui
precium reddat. ut.ff. e. quero. . l. cum autem.F. iul.
Jubebit actione ex empto ciuili que quia ſimilitudinem habet cũ preto
ria ideo hic ponitur hec lex.uel dic de pretoria per. l. ff. e.l. i. F. aiũt. in fi.
uerborum edilium.⁊ hñt cõe ex empto ⁊ edilicie.qꝛ ambe perſequuntur
intereſſe contra ſcientem uenditorem. ſecundum. y.
m c· Anm proponas. annitps currentz a tpr uenditionis.nt.ff.e.ſcien

t Antecedentʒ.ut.õ.de pac.
n Expectant. niſi pact.aliud faciat.ut.
x Lurabit. quia ſi dolo uenditoris fu eũ co
corrupti. Itẽ ⁊ rei uen.uel publi.tñt.ut in pri.l.dixi ⁊ facit ad haůc

„ ſ J predium.diſplicueri

tèrueniens ad damnũ emptoris
pertinet. Sin autem uenditor non
uicioſum etiam in poſterum fſieri
ſeruum temere pꝛomiſſerit quãuis
hoc impòſſibile eſſe uideatur: tam̃
ſecundum fideʒ àntecedentis uel
in continenti ſecuti pacti experiri
poſſe non ambigitur. poſteriores

enim caſus non uẽditoris: ſed em

minũ qꝛ tũc
tenetur rei uendi.

ſi fuerat dominus

in tradẽdo.ut.ff.de
rei uen. l.ſi ager. ſi
autẽ nõ fuit dñs te

netur publiciana.lʒ
gdã ⁊ tũc dẽt ei rei
uen.dicentes nõ li

cere ei referre qõnẽ

ptoris periculum xpectant. uex dñij. vt diximus..
quum ſeruum quem comparaue de non nu. pe.l.i.
ras ad eum qui diſtraxerat rediſſe ⁊ ad hoc de ohen.
contendas:competens iudex pꝛo emp.ſi cum fund.⸗

ſpectis omnibus pꝛo reperte rei
qualitate pꝛoferre curabit ſenten
tiam.
Bem. aa.
Jpꝛẽdiuʒ quis ſub èa lege
comparauit: ut ſi diſplicue
rit: inemptum erit id: utpote ſub
conditione uenditum reſolui: ⁊
redibitoꝛiam actionem aduerſus

uenditorẽ competere palam eſt. cultatẽ qi ĩpoſſibile
Igem obſeruatur ⁊ ſi peſtibiliſ b.ſed expone.i.di⸗
ſũdus.i.peſtibulã uel herbã letife ficile.ſic.fl. de his g

ram habens ignorante ẽptore diſ
tꝛactus ſit nam ⁊ in hoc etiaʒ caſu
pèr eandem actionem eum quoq;
redibendum eſſe.
MApfs Gra. Aalen. ? Theo.
aaa. Nebꝛidio.

Abitð ſemel bone ſidei cõ ſit promitti. ut ff. ð
nactu mancipioque ſuſcep v. ob.ſtipula.iſta in
to ⁊ pꝛecio ſoluto ita demum repe prin. . uidei pꝛoit
tendi pꝛecij poteſtas eſt ei qui mã tere ſe curaturum. H
cipium comparauerit largienda:ſi caſu ⁊ ſimilibus. ?ꝰ
illud quòd dixerit fugitiuum pote ſic non eſt ſimplex
rit xhibere hoc enim non ſolum abnuntium. ut. ff. ð
in barb aris ſed etiãům pꝛouincia v. ob.l.int.ſti.ĩ p’n.
libus ſeruis iure pꝛeſcꝛiptum eſt. uel promiſit duplã
nel aliud ſi fieret ui
cioſus.ut.ff.ð euic.

l. quod dicit. uel uẽ pittere intereſſe ſi fiat. ut.ᷣff. de euic.l.ſi ita qs.
l. in bo.fi.⁊.l.potens.⁊.s.de uſur᷑l.ſi

.i. ⁊ ſecundum hoc

pone caſum.ut ĩ ſi.

q Interuenicns. ſ.

fuꝗ nũqᷓ; fugerat.

r Pertinet. ut ⁊ ar.

5.l.prox 6

ſ Impoſiblle. quis
factuʒ alienũ ⁊ ið0
ꝓpter multã diffi

deiec.uel ef.l. cum

ſane. als agi non

poſſet. ut. ff. de re.
iu.l.impoſſibiliũ.ſʒ

quõ ualet quum a
lienũ fẽm non poſ

uſuras. c. ff. de ſ. ur. pre.ſi binarium.⁊.ff. de euic.l.lucius

6. dictum eſt.
git qui eu corrũpit tẽiur fui

l.j.de contrahen.⁊ com.ſti.l.non moriturum.

.

t. ſ. intra prefinitum tps ꝙ iĩ ppetuũ

cõueni pf.⁊x ſiquidẽ nihil de tpr̃ cõueniret.itra dies.lx.vti

les pt rediberi per hac in fẽm. ultra nõ niſi cã cognita. ut ff. e.l.

quod ſi nolit..ſfi.⁊ datur h ac.in fẽm in quiq; caſibus.prim eſt

ut mi dixi.s.ſi uenditor nõ ꝓnũtiat de his ð quib iubẽt ediles

pꝛonũciari.ſ. de natõe uel de ſilibus.vt. ff. e. quod ſi nolit. F. q ma

cipia. Itẽ ſi nõ cauerit de his de quibus iubet᷑ cauere.ut.ff. e.ſi uẽ

dum in fi. niſi fuerit emptor ignorans.ut ſtatim dices.
n Congredi.redibiioria nel qᷓto minoris ex empto uero ciuili quũ ſit p
petua agere poſſes.ſi ãte nenditionẽ quoq; tale niciũ nõ abfuit.alioquĩ
non aget.poſteriores eĩ caſus ad emptorẽ pertinẽt.ut ⁊.j .l. proxi. 7.ð. de
pericul.⁊ com.rei uen.l.i.⁊.ff. de edi.edic.l.ediles.in prin.⁊.l.actioni.
o Sex menſiũ utiliũ.⁊ quod ſubiicit de anno dic ntili.ut.ff.e.ſciendum
in fi⁊.ff. de excep.rei iu.l.ſi is.xK intellige utile quo ad quid.ſ.qꝛ demuʒ

ditor ⁊ tunc.j.duos menſes nel ſex.ut ibi dicit. It᷑ ad preciiĩ quů

fuit facta redibitio ſine iudice.ut.ff. e.quod ſi nollit. in ſem. Itẽ
propter ornamẽta. j. lx. dies ad redibẽdũ. niſi ornamta dẽtur. ut.

ff. e.l. ediles. in prin. 7. F. uendidi.pf᷑ dici ⁊=.ſextus.ſ.quũ neteratꝰ

pro nouitio eſt uenditus.ut.ff.e.l.pꝛecipiũt ediles.⁊.l.fi. . quotz.

5 Sub condi.ſ.reſolutiua.ar. .ff.de contrahen.ẽp.l.iij. inſti. le·

contrahen emp. Ffi.

iint, .
ß⸗ 1 a Redibitoria. ideſt. in factum. Accurſius florentinns. petrat a principe nundinas.ideſt nt celebretur generale ſoruʒ in alicuius
gifteng b Per eandẽ.ſimplex fit relatio.na non ad infectuʒ que ad fedi nilla uel poſſeſſione.ideo de bis ponit. .
l bendum datur. ſed ad aliam. ſcilicet ex empto redibitoriam. ⁊ ſic † q Di exercendarum.licentiã quam decennio non vtendo amit
4 pro nera redibitione hic ponitur.S.non ut.ff.e.l.etiam. tunt.ut. ff. e. l. i. MMM
c h ¶ Abito. repetendi.per hanc redibitoriim. ſfſ Conueniant. de impetrante reſcriptum dicit ceterum alij ibi
ii d Illo. ſ. mYa contrahentes cuʒ hijs qui
nn ii cipium. . , lhbeabent pergulam uel hor
Dõl e Exhibere. i. pro De monopoliis ⁊ conuentu ne cernimus officio tue ſedis.l. libł. treeum poſſunt cõuenire eoſ
niini bare uel oſtendere. gociatorum illiciio uel artincio er auri condemnatione młctando ſi dem. vt.ff. de iudi.l. heres
mlitr immo uiðtur aſi ſit galaborum necnon balneatoꝛum in pꝛohibitis monopolijs ⁊ iterdi E. proinde.⁊ dicas hᷣ mer
lnpſti⸗ mortuuz quod poſ pꝛohibitis illicitis pactionibus. ctis corporum pactionibus ↄĩſſai cbus. ideſt occaſione mer
win ſit redibitoria agi. ”M”VMs forte:ſi hoc euenerit: ſaluberrime cium.⁊ ſic ſubaudi ĩ ſeu?z
litie un ut. ff. e. quod ſi no Mor ʒeno.a.Conſtan.pᷣ: noſtre diſpoſitionis condemnatio tibus.
n lit. 5§. idem ait bomi Abẽemus ne quis cuiuſ nes uenalitate interdum aut diſſi t Denalicijs.i.ſeruis M
uiinn ne. . .. ſi mancipiũ cunque ueſtis uel piſciſ mulatione uel quolibet uicio miuſ u Locorum, i. ut exigãt ali
ſrai t 27. 5§. p. 2.l. ſi homi R uel pectinum forte aut fuit executum. quid ratione locorum. ha
wnn nem. idem eſt ſi eſt echini uel cuiuſlibʒ alterius ad uic . ”MM bent enim grãde commo
ahre Nl in fuga. unde ⁊ tũc tum uel ad quemcunque uſuz per De nundinis æ mercatoribus. dum ex eo quod propter
n exhiberi nõ poteſt. tinentis ſpecij uel cuiuſlibʒ matrie H”M forũ terre eorũ ĩpiguãtur.
lanſD ut. ff. e. l. redibere. pꝛo ſua auctoritate uel ſacro iã eli Mpẽs Aalens Aalen. aa. ar. ff. ð aqua plu. ar.l.i ĩ fi.
ſenink F. fi.que omnes ſt cito aut inpoſterum eliciendo re ad pꝛobum. p̃pᷣ. x BDe uectigał qꝛ ratione ꝛe
rinti contrarie. ſoł. hic ſcripto aut pꝛagmatica ſanctione Di exercẽdoꝝ meꝛcatu rũ uẽditarum uel quocũq;
Pimng ponitur exhibere⸗ uel ſacra noſtre pietatis annotatõ uʒ aut nũdiaꝝ lñtiã l ue modo queſitarũ ſi deferan
ignißſ i.probare ⁊ nil eſt ne monopolium audeat exercere teꝝ indulto łnr̃a aucto tur.de una ciuitate in aliaʒ
Detun. contra. alij dicunt ne ue quis illicitis habitis conuẽ ritate meruerũt ita bñſicõ reſcripti preſtatur uectigal.ſ.octaua
AD. quod ibi fuit emp tionibus coniurare aut paciſci ut potiantur ut nullum in mercati vt.j.e.l.ex preſtatione.⁊ du
Nt tio ſine culpa hic ſpecies diuerſorum corporum ne bus atque nundinis ex negocia as ꝑtes hʒ fiſcus.terciã ci/
agiinit; non alij dicunt qð gociationis non minoris quaʒ in torum mercibus cònueniant: uel uitas uel ordo ciuitatis. ut
Nermuli undiq; hic fuit bo. ter ſe ſtatuerint uẽnundẽtur. Ediſi in uẽnalicijſ aut lòcorũ temporali .j. e.l.fi.iõ de his dicit.⁊ di
ligpe fi.ibi tantum in em ciorum quoque artifices uel erga queſtu ⁊ commodo pꝛiuata exac citur uectigal qꝛ pr̃ſtatur ðᷣ
elenord ptore. prima pla laborum aliorumque diuerſoruʒ tiõe ſectent᷑:uel ſub pꝛetextu pᷣuati rebus que uehuntur.
deſeſte cet. accurſius. operum pꝛofeſores ⁊ balneatoreſ debiti aliquam ibidem concurren y ſ Jiuã. dic caſum qð
enlil Barbaris.i.man penitus pꝛohibeãtur uel arcean tibus moleſtiam poſſint inferre. ex aliquo ſeruo de
e bn cipijs nr̃is ab hoſti tur pacta inter ſe componere ut ⸗ lato erat pr̃anda octaua.vt
Nſtuf bus capt. ne quis qð alteri cõmiſſũ ſit opus Dẽ uectigalibus cõmiſſis. i.e.ex preſtatione ſed licet
imſti g Sed etiam.ĩ pꝛo impleat:aut iiunctã alteri ſolicitu B octaua ſit fiſci ⁊ ordinis tñ
ͦ tden uincialibus.i.natis dinẽ alter intercipiat data licentia Mpr̃s Seuerus ⁊ Anto.aa. prf manumitti quũ unus ſo
nifnunn apud nos. unicuique ab alterio inchoatuʒ ⁊ Victorino. . ciorum alijs et inuitis ma
nntiuf b Demonopolijs. derelictum opus per alterum ſine J iurẽ manũiſſo es ante numittit. ut.j. de cõ.F.ma.l
Gblput quia uenditores il aliquo timore diſpendij implẽre queſtõʒ ↄiſſi motã ſtatũ i. uel dic aliquis conduxit
iguiir licitas ineunt inter oĩiaq; huiuſmodi facinora denun B tuũ uectigaliſ noĩe ↄuel nectigal a fiſco ꝓ quo hic
teamum ſe pactiones. ideo ciandi ſine ulla ſoꝛmidine ⁊ ſine iu li non eſt equũ. PBẽ.aa.Linuo. ſeruus ⁊ cetera bõa ſiſ o ta
Gtſinlbus eos prohibʒ hic ti. diciarijs ſumptibus. DSi quis Eq; ↄmiſſ um ꝙ ante quin cite ſunt obligata. vt.j.ĩ qui
lckde ⁊ dicitur monopo autem monopoliũ auſus fuerit ex qWuenniuʒ factũ qr ſi lite res cauß.pi.ta.contrahi.l.i.po
RK lis.i.ſingularis ne ercere bõis pꝛopꝛijs expoliat ppe anticipata nõ eſt uendicari poteſt. teſt tamẽ manumitti. ſecus
leſtiſſd gotiatio in ciuitate tuitate dãnetur exilij.Ceteraꝝ pter nʒ pꝛo re que in commiſſi cãʒ ceci ſi ſpecialiter ⁊ expreſſe. ut.
* a monos quod eſt ea pꝛofeſſionũ pꝛimates ſi ĩ poſte derit ſi iſpa ñ extat nẽec dolo ſuppᷣ ſ. de ſeruo.pii.da.ma.l.ij.⁊
ſru. unuz T pola quod rum aut ſuper taxandis rerũ pᷣcijs matur pꝛeciuzʒ peti poteſt. .iij.ſed primo caſu nidetu
uice eſt uenditor. ul pol aut ſuper quibuſſlibet illicitis pla Dem.aa.ingenuo militi. . contra.ff e. commiſſa ubi
ſgnſe lium quod eſt uen citis auſi fuerint conuenientes ho Mnibo militib nf̃is ꝓſp-? totus uidetur fiſci factus.
ali⸗ ditio. quaſi uno uł mogdli ſe pactis conſtrige. xxxx. li ximus ne ob oiſſas pꝛofeſſi ſol. ibi fuit omiſſa profeſſio
de na certo modo ſacien brarum auri ſolunone percelli de ones pena commiſſi tenerentur hic non.ſed facta profeſſio
vans⸗ da negociatio vel ne non ſoluit quo caſu nõ
e uenditio, inde ⁊? totum habʒ fiſcus ſed e us
tiht tnn dicitur bibliopola.i.uenditor librorum. biblia enim dicitur li octaua duplicatur.ut.ff.e.l.fi.S diui.uel ibi in.S.diui etiaʒ.ꝓfeſſio fuerat
iſunt ber. Item ⁊ inde dicitur manopola penul.producta.ideſt talis ne omiſſa. ſed multum intererat domini ſeruum non perdere quum forte
„ gociator qui ſic cum alijs pactus eſt.pla.autem denominauit mo uxorem currupit uel ratio nes reddere debat.
ſogige⸗ nopolium a monos quod eſt unum ⁊ polis quod eſt ciuitas. in 3ʒ Ante queſtionem. nam poſt manumitti non potuiſſet factus litigioſus.
inln de monopolium.ideſt unica negociatio in ciuitate per hoc netita. ut. j. de litig.l.ij. fi. , .
uuul Inde dicitur monopolus.penul.correpta qui ſolus uult.eſſe ĩ ci a n Ecq;. non eſt. nam ſi eſſet perpetua eſſet actio .ut.j.de preſ.xxx.
Pronſ uitate emptor uel nenditor. an.l.fin. Accurſius florentinus.
Faid⸗ i i Abemus. ne quis.echini idem eborei. b Neq; dolo. uel lata culpa que dolo cõperatur.nt.ᷣff.ſi menſ.ſal mo. di.
ſvotſga B Venundentur.iuſtum eſt enim unicuiq; ſua ↄmitteꝛe. l.i. F. lata. non leui ſicut ⁊ in depoſito.quia ſicut ibi grã deponentis tan
nulii ut.ð.de iudeis.l.nemo. tum ita h̊ gratia fiſci tantum. Item nota quod quinquenio tollitur rei
lmnige IErgalaborum.ideſt ſtationum. uen. fiſco. ⁊ ſic uidebatur contra.ff.de diuer.preſ.l.in omnibus.ſed in li
nin⸗ HZ m Implere. contra hanc artifices faciunt in multis locis. tera ibi ſoluitur. niſi minora tempora ⁊c̃. Item contra.j.de preſ.xxx.an.
iuvNu n QOmniaq;.repete data licentia. l.omnes.ſſed de his dixi.ð.de ſacro.ſ.ec.l.fi.
imn o Benuntiandi.ſicut.S. de epiſco.⁊ cle.l.ſi quis in hoc. c o Mnibus. tenerentur. quum hic ſit militis priuileginm apparet
ide. p Conſtringere.forte quia neminem doceant niſi tantum det. aliud eſſe in priuato. ut. pic. . ff. e.l.fi. .. diuus quoq; pius Item
tiH q De nundinis.occaſione emendi uendẽdiq; quandoq; quis im pro nectigali nõ preſtito.ut.ff.e.iprſ.⁊.ff.de mi.ſi ex cã..ſi in cõmiſſum.

ti

Item ex illicita delatione. ut.ff. e.l. tem. Item exillicita emptione.
nt .q j. e.ſi quis. Iem expone pꝛofeſſiones.i.ſcripturas quibus continet᷑
ſe tantum debere nomine uectigalis ⁊ nomine talis rei.

a Bepoſito.i.commiſſo.

Portoria. i.uectigalia.

b Exolue. tu miles Accurſius florentinus legum docior.

c p Enes illum extite
rit. ſi modo bene
caueat.ut. ff. e.licitatio.⁊.flf
de iure ſiſci non intelligit᷑
GS. cum quinquenium. ⁊.

j.titu.i. l.finali.
d u Minuerſi.propriũ.
ſ. uite ſue.⁊ familie

heceſſarie.ut.ff. de uſu. ⁊
ha.l.ij. F. i. . l. plenuʒ. S. i.
e Reuehunt. ioſt. ðportãt
ad culturam agroruʒ a re
⁊ ueho.excipiuntur etiam
quedam alia.ut.ff.e.l. lici
tacio.S. earum ⁊.S.res.⁊ .
§. fiſcus.⁊.j.e.oĩum.in fi.

7.l.a legatis. ſed quid ſi

gratia domus faciende uł
reficiende uel operis alicu
ius inferant:ꝶ. per hanc.
l. non uidetur excepta.
ſ o Mniun conceſſa
1 ti. remiſſa. ? eſt ad
hoc in auten.de monacis
.HF. hinc auteʒ nobis colla.
iiij. ⁊.j.de an.⁊. tri.l.om
nes libro. x. accurſius.
g Fuctõ.⁊ iõ.talia reſcripta
ſunt damnoſa fiſco.iõ non
ualent.ut.ð.de preci.impe
ra.ofe.l.iij.

b e ?⁊᷑ pfatõe.octauas

non octaua s.ſic ⁊
.S. de eunuchis.l.ij.
i Facienda.ut ⁊.S.e.l.om
nibus in fine.⁊ facit.j.qui
mu.uel preſ.l.fi.libro.x.
k a Legatis.i. ãbaſia
toribus.accur.
BDeuotarum.i.que deuo
te ſunt ⁊ obediunt pplo ꝛo
mano aliud in legatis ho
mium quia cum illis non
eſt commercium..uut. ff. de
uer. ob. liber homo. ⁊.j.ii.
ij. l. ij. . l.mercatores. ⁊ fa
cit.j. de metallarijs.l.i.
⁊.v.libro.xi.accurſius.
m Octauarij.i.hi qui con
ſtituti ſunt ad hoc ut octa
uas recipiant. accurſius.
n Conceſſe. S. que res ex
por.non de.l.i.accurſius.
o u Surpationem. li
centia quia quũ li
ceret accipere uectigal am
modo non concedit. non
tamen permittit traditiõeʒ
animalium ſine prohibitõ

pinð ðᷣpòſito hoc metu ſi qua põ

toꝛia debere te apparuerit exolue.
Mpr Conſtan. ad ruſum.
Enẽs illum uectigalia ma

nere oportet qui ſuperior i

licitatione extiterit:ita ut non min
quam tꝛiennij fine locatio conclu
datur nec ullo modo ĩterrũpatur
tempus exigendis uectigalibus pᷣ
ſtitutum. Quo peracto tempo

re licitationum iura conditionum
que recreari oportet: ac ſimilimo

do alijs collocari.
Dem.aa. Menandłꝛo.
Niuẽerſi ꝓuinciales pꝛo hiſ
rebus quas ad uſuʒ pꝛopri
um uel ad ſiſcum inferunt uel exer
cendi iuris gratia rèuehunt nullũ
uectigal a ſtationarijs exigatur.ea
uero que extꝛa pꝛedictas cauſas ł
negociationiſ gratia portantur:ſo
lite pꝛeſtationi uel penſitationi ſub
iugamus capitali pena pꝛopoſita
ſtationarijs ⁊ urbais militibus ⁊
ceteris perſonis quorum auaricia
id tentari firmatur.
Mpꝛs ualẽs ⁊ Valẽ.aa.ad flo
rum cõmi.ſe acꝝ largitionũ.
Mium rèrum ac perſona

rum que priuatam degunt

uitam publicis functioͤnibuſ equa
debet eſſe inſpectio.hoc ideo dici

muſ quia nonnulli pꝛiuatorũ elici

tas ſuffragio pꝛoferunt ſanctiones
quibus uectigalia u el cetera huio
modi que inferri fiſco moris eſt
ſibi aſſerant eſſe cõceſſa. ſi quis er
go pꝛiuatoꝛum eiuſmodi reſcripti
one nitatur: caſſa eadem ſit. uecti
galium enim non parua functio ẽ:
que debet ab omnibus: qui nego
tiationis ſeu tꝛanſterendarum mer
cium habent curam equa ratione
dependi exceptis nauicularijſ quũ
ſibi gerere rem pꝛobabuntur.
BSem. aa.⁊ Gratia.a.ad Arche
laum comitẽ orientis.

* pꝛeſtatione uecti galium

nullius omnino nomine qc
quaʒ minuatur:quin octauas mo
re ſolito conſtitutas omne hoium
genuſ quod commercijs uoluerit
intereſſe dependat. nulla ſuper h

militarium perſonarum exceptiõe

facienda.

ne illa forte. ſcilicet ne barbaris c oncedant.⁊ non legitur hec lex.
p u Ectigalia. queſierunt. a principe. Alccurſius florentinus.
q Sormidari.j.de paſcuis publicis in.l.i.contra.h.

E

Iſ Auis mancipium. genetiui caſus plural nũeri.⁊ non legitur.
[ ꝗq Vicquid uectigales.i.eos qui preſunt uectigalibus exigendis.
NtL.argitionalium. quia largitione principis uel alterius conſecu

e
X*

Mpĩis Aalen. ? Gratiãus. ⁊?

Theodo. Nalladio comiti ſacra
rum largitionum. .

Legãtis gentium deuota/
rũ ex his tantum ſpeciebus
quas de locis pꝛoprijs unde ↄue
niunt huc deportant octauarij uec
tigal accipiant.quaſ ueꝛo ex roma
no ſolo que ſunt tamẽ lege cnceſ
ſe ad pꝛopꝛia deferunt has habẽt
a pꝛeſtatione imunes ac liberas.
Dem.aa.eidem conſulti.
Surpationeʒ totiuſ licentie
ſummouem circa uectigal
arabarchie per egyptum atq; au
guſtaneam conſtuutum.nihilque
ſuper tꝛadutione animalium que
ſiñ pꝛohibitõe ſolita mime permit
tenda eſt:temeritate per licentiam

uindicari concedimus

Mpis Archa. 1 Hono. aa. An

phe. ppᷣ.

Ectigalia quecunque queli
bet ciuitates ſibi ac ſuiſ curi
is ad anguſtiarum ſuarum ſolacia
queſierunt:ſiue illa ſunctõibus cu

rialium ordinum pꝛoſutura ſeu ꝗ
buſcunque alijs earumdem ciui-
tatum uſibus deſignantur firma

his atque ad habẽdum perpetua
manere pꝛecipimus:neque ullãa⸗

tꝛaꝛiaʒ ſuplicantiũ ſuper his mole
ſtiam foꝛmidari.

Dem.aa.Lamp.pᷣpᷣ.

ꝗquis ſinẽ perſona manci

pium ideſt ſalinaruʒ cõduc

torum ſales emerit uẽdereue tẽpta
vit ſiue ꝓpꝛio audacia ſiue noſtro

munit oraculo ſales ipſi una cuʒ
eorum precio mancipibus addi
cantur.
Mpẽs Hono.⁊ The.aa.Cu
ſoni comiti ſacrarum largitionũ.
Vicquid contꝛà uectigales

largitionaliũ tituloꝝ lprag

maticis ſacꝛis l ãqnotatõibo ſuerit
eliciiũ effectu ⁊ uiribus carere cen

ſemus. Mp. The. a. Ba. 7 Flg.

Xcètis his uectigalibus q̃
dAag ſacrum patꝛimoniũ no
ſtrum quocunque tempore perue
nerunt cẽtera reipublicie ciuitatuʒ
atq; oꝛdinuʒ eſtimatis diſpendijs
que ꝓ publicis neceſſitatibus tol
lerare non deſinũt reſeꝛuẽtur.quũ

ti ſunt hanc poteſtatem aʒ.? facit.j.ti.l.non ſolent ⁊ non legtur.·
Xcept᷑ ad ſacrum.illa enim tantum principi reſeruantur·
Cetera uectigalia.Accurſius florentinus.
y Errario.ſic ergo due partes fiſco.tercia ciuitati nel ordini ciuita

tis datur. vt hic. ⁊ eſt ſic.j.de oper.pu.l.ne ſplendidiſſime.⁊ in aũ

de colla. .iubemt

collix. ⁊.. de di
gner. predi. vr. ⁊ ru.

l.iij. in fi. li. xi.

ʒ LConſortium. i. oĩ

um ciuitatum.

aà Portionis. iter

tie ptis que ſinguł
aſſignatur ciuitati
bus azʒ. ⁊ non legi
tur hec in ſchol.

b Aectigalia. nouns
⁊ cetera Rubrica.
c n Ong

CcCcourqdat.
ff. ad.l. iu. ð ambi⸗
l.i. ⁊. ff. ad. l. iul. ð
allu. l. hi quos 2.
ĩ. de excuſati.mu.

l. placet. ⁊.j.li.x. ð5

coll. donatorum.
⁊.ff. ð cẽſi. forma.

F.i. ⁊ boc non legi

tur in ſcholis.

d. u Ectgalia.
lac. fl. ð hpu

blica. licitatio.⁊ ið

eſt in edeſijs ꝑ cõ
ciliuʒ lateranenſe·
⁊ nõ legitur hec in

ſcholis.

en Dn ſoltt.
prciipibus

ad hoc. ff. de leg.⁊
ſe. cõ. l.⁊ ideo.⁊ de
conſti.prin.l.in ꝛe

bus. 7..l.l. l. quic

quid.

fReſtitui. cũ pẽa.

ut. fl. de pu.l.licita

tio. .quo d illicite

7.5. ex quibus ca.
in fa.irro.l.ij.⁊.j.
de ſuperexactorib
.li.x.l.i.⁊ de excn.
mu.l.placet.⁊.j.de
cen. perequatoreſ.

g I JIprouicia
lium. cõſue

tudineʒ ⁊ ſic.ff. de

uer. ſi.l. mius. ⁊ ſa
cit ad.l.j.ð edi.pᷣ.

petx prouincias.?.

ff. ð publi. licitatõö
.quod illicite. X.
l.ſi publicani· 5.fi.

n Egociatores. neceſſitatẽ. als nec

b Be commercijs. ⁊ mercatoribus.in hoc ti. quedam ſpalia põit
circa negociatores pertinentes ad domum principis 2 quedam
generalia omnium mercatorum. S
eſſitate ðbita pẽſiõeʒ
Moueantur. hic benigne exigunt obita et᷑a quollb

. nij⸗

bie
af
iror
fitbib
lks po
inf
bi
mnpen⸗
ntr,
llegtie
ſa
) Pepen
leſe

ſad ſ
litomn
epni
lt.f
Aio 1
npoſi⸗
lmic
Uht⸗
to4
nſce
ie

Nn

buni
leni
lod
fimn
en
ſeeſt
ln.

n

guine
leetue
niͤo⸗
Mte
finia
nd
uipn
.
(
lbe

Itnn negotiator̃᷑ ad do
Uat mum principis ꝑ
D “ tinente.
ki ſi· 1 biti ſiue uecligalis
ſNA ſne alterius. quia
len cum efficacia beni
ilt gne. ⁊ cum inſtan
nſnn tia humane con⸗
ti neniendi. ſunt ut
betui ſoluant. nt. ff. de v
tugki ſur s. ſi bone az5o.
nrit m Effectus. alias
hrn acanst alas ef
Hõ n nh Dn ſoluz
GN Ne fſubtili. ⁊
AM bic eſt bõus do/
un—rl lus.ut.ff. de dolo
u l.i. non fuit. ⁊ e
lai. rãt hi barbari ho
nfa ſtes populi roma
ilüe ni. nt.ff. de cap.l.
lulta. nihil. ſubiecti eniʒ
Geetnddn imperio deuoti di
Neetſ . cuntur.ut ð̊.ti. ij.
D drno allegatis. 2 facit.
lilin xrxrilj. . ij. c. utilem
og 0 Bepertum. ad
nc hec. ſ. de ua. caꝛ.
n k.i. 7 ad. l., iuß. de
ij· ᷑ uull.ſeruos. in fi. J.
ntilgi 1.ff. de ſepul. uio.
Nitarteie Ee nox.in delictis.⁊
l. lin omnibus .7.
1 ij. de prinile. ſco.
E l. i. ⁊. ff. de his
“ qui no. infa. quid
iliut So Kner ivec.
lexxiij.di.c.error.
s 8 . lxxxvi d. c. ſaci
ilan entis. ⁊ij. q.vij.
ii e neglige⸗ ⁊·xxiij.
ali q.iiij.c. qui poteſt
ſaplu · q.viij. preterea.
ſor⸗ p n Obilio⸗
iti⸗ W fres fac. j.
anuhtt loca.milites. ⁊ in
in decre. xiiij. q. iij.
peonmm clerici. 7. S. de re
ltuar ſci.uen.l.fi.⁊.ff.ð
lgani auc. tu. I. pupi.
ma eue eſt. v. F. pnpil
. us.
lmnimu q m Ereatoreſ.
tit D perſarum.
llin qui non erat ſub
lidcif iectus imperio ro
wuin, mão tempore bhu

Ctilin iiiins legis. ſed inci
pit tempore. Ju
ſtiniani ut in au/
ten. de here. ? fal.
H“ in prin. co lł.pri
en ma.
“ 1 Lommeanerit.
ihme habent enim ĩ ſua
cura cuſtodire. li

duas poꝛtiones łrrario noſt:o cõ

ferri pꝛiſca iſtitutio diſpoſuerat.at

qʒ; hanc tertiam iubemus adeo in

dictione urbiũ municipũq; ↄſiſte
re ut pꝛopꝛii cõpendij curam non
i alieno potius q; ĩ ſuo arbitrio no
uerint cõſtitutã. deſignate igitu: cõ
ſòrtiũ põrtionis eatenus iuri ordi
nuũ ciuitatũq; obnoxiũ maneat ut
etiã locãdi q;ti ſua ĩtereſt lñtiã ſibi
nouerint contꝛibutam.

Aleciiglia noua iſtitui polſe.
MWopfs Seue.⁊ An. aa. Aic.

On ꝗdẽ tèmer̃ pitiẽda
eſt nouorum uectigaliũ
exactio: ſed ſi adeo tẽu
is eſt patꝛia tua ut extꝛaoꝛdinario
auxilio iuuari dẽat allega pᷣſidi ꝓ

uincie q̃ i libellũ ↄtuliſti qꝛ dilige?

inſpecta utilitatẽ cõem ituit ſcribʒ
nobis q̃ͥ cõperit:⁊ ã habẽda ſit.rõ
uĩi ⁊ quatenus exiſtiabimus.
Dem. aa. Galiſtiano.
Ectigalia noua nec decꝛeto
ciuitatũ iſtitui poſſunt.
Mprs Galeri.⁊ Aalentis.aa.

Tuſto.⁊ alijs. .

On ſoͤlẽt noua uectigalia ĩ
ↄſultis pᷣncipibʒ iſtitui ergo
T exigi aliqd ꝙ illicite poſcat᷑ ↄpe

tẽs iuᷣx uetabit ⁊ id ꝙ exactũ uẽ ſi

rõẽ iuẽ. extortũ ẽ rſtitui iubebit.
Mhr Conſta.a. ad. Felicẽ.ppᷣ.
ꝓuincialiũ noſtꝛoꝝ q̃rela

ð ↄductoꝝ auiditate extite

rit ⁊ pꝛobatum fuerit ultꝛa ãtiq;ᷓ; ↄ
ſuetudinẽ ⁊ noſtre ternuos uiſiõis
aliqd eos ꝓfligaſſe rei tãti criis p
petuo auxilio puniant᷑ ſub ↄſpecti
bus attuiſ:uel eoꝝ qui tue gꝛauita
li ſuccedunt licitatõis cura ſeruet᷑.

De ↄmercijs ⁊ mercatoribus.

Npfs Tales Aalẽ. aa. ad Jus
lianũ comitẽ orientis.
Egciatoreſ ſi q ad do
mũ nꝛaʒ pertinẽt potẽti
orum quoq; hoĩes ne
ceſſitatẽ debitã pẽſõʒ:ut honeſtas
poſtulat:agnoſcere mòneãt᷑ ut per
cũtos ꝗ emolum̃ta negociatoribʒ
captãt tollerabiles fiãt agnoſcẽde
duòcionis ẽffectuſ.
Mypr̃s Gꝛatia.a. Taciano co
miti ſacrarum largitionũ.
On ſölũ barbaris aux miĩ
me pᷣbeat᷑ ſʒ ẽt ſi apð eoſ iuẽ
tũ fuerit ſubtili auferat᷑ igeio.Sed
ſi ulterꝰ auꝝ pꝛo mãcipijs Iꝗbʒcũ
qʒ ſpẽbus ad barbaricũ fuerit trãſ
latũ a mẽcatõibʒ ñ iã dãnis ſʒ ſup
plicijs ſubiugẽt ⁊ ſi id iudex reptũ
nũ uidicat tegẽ ut ↄſci crioſa ſuſti
Mpẽs Hõri.⁊ Theo.aa. Teffeo
doro.ppᷣÿ. M
Obiliöͤres natalib ⁊ hono

. Een. 6

rum luce conſpicuos ⁊ mẽimõio

ditiores pnitioſũ urbib mercioniũ
exercere ꝓhibemut int᷑ plebeios

⁊ negaciatões facilſit emẽdi uẽdẽ
diq; cõmerciũ. Dẽ.aa.Autẽno.
Ercatores ſã ipio nꝛo qᷓ; pſa
ꝛũ regi ſubiectos ultra ea lo

ca ĩ ꝗb ſederis tpᷣr cũ mẽorata na

—

tõe nobis cõuẽit nũdias exercere
mĩme oʒ:ne aliẽi regni ꝙ nõ cõue
nit:ſcrutentur archana. Nlus igr
poſt hac ipio nr̃o ſubieci niʒibm
⁊ callinicũ ⁊ artaxatẽ: em̃di ultꝛa
ſeu uẽdẽdi ſpẽs cã ꝓficiſci auðat
nec pꝛet᷑ memoratas ciuitates cũ
pla merces exiſtiet ↄmutãdas ſci

Ete ut:oq; ꝗ ↄhit ⁊ ſpẽs q̃ pter hec

loca ſuerit uenũdate.lↄpate ſacro
errario n o uẽdicãdas:⁊ pᷣter eaꝝ

ac pcij aiſſõʒ ꝙ fuerit nũeratũ ł cõ

mutaũ exilij ſe pẽa ſẽpiterna ſubdẽ
dũ:nõ ð ſutura q̊ iudices eoꝝque
appitões ꝑ ſingulos ↄgcto ꝗ extꝛa
memorata loca fuerit agitati.xxx.
libraꝝ auri ↄdẽatõe ꝑ quoꝝ limi

tem ad ihibita loca mercãdi gr̃a

roman lꝑſa ↄmedKuerit: exceptis
uʒ his ꝗ legatorũ pſaꝝ quolibʒ tẽ
pore ad nꝛaʒ clem̃tiã mittẽdoꝝ it᷑
coĩtati merces duxerit ↄmutãadas
quibʒ hũanitatis ⁊ legatõs ĩtuitu
extra pᷣfinita et᷑ loca mẽcãdi copiã
ſi negamo nec ſub ſpẽ legatõis di
utius ĩ qlibʒ ꝓuincia reſidẽtes nec
legati reditũ ad ꝓpᷣa còitẽt.hos eĩ
mercature iſiſtẽtes ñ ĩ merito una
cũ his cũ ꝗbus ↄxerit ſeu reſcede
rit pẽa huius ſanctõis perſequet᷑.
Dem. aa.⁊.cc.ppᷣ.
Eſſtãè ãbitõe oĩ lñtia qngẽto
rũ.lxiij.collegiatoꝝ numer⸗ↄ
maneat: nulliqʒ his addẽdi mutã
diue lłi defũcti locũ ſubſtituẽdi pà
teat copia: ita ut iudicõ tue ſedis
ſub ipſorũ pñtia coꝛporatoꝝ ĩ eo

rũ locũ quos humani ſubtꝛaxerĩt

caſus ex eoð quo illi fuerant cor
pe ſubꝛogent᷑:nulli alij corpatorũ
pᷣter pᷣdictum numerum ꝑ patꝛoci
nia imũitate conceſſa.
Dem. aa.Maſimo comiti ſa
cꝛarum.largitionum.
J q iditas nòminatĩ uetuſtis
legibus ciuitates tãſgrediẽ
tes ipi lpegrios negocia tores ſie
comite comercioꝝ ſuſcipienteſ fue
rit depꝛehẽſi nec pꝛoſcꝛiptionẽ bõ

rum nec penã pemnis exilij ulteri

us euadent.Ergo oẽs piter ſiue pᷣ
uaii ſeu cuiuſpiã dignitatis ſiue in
milicia conſtituti ſciãt ſibi ab ho
mõi temeritate penitus aut abſti
nẽdũ aut ſupradicta ſuplicia ſub
eundum. .lxiiij.

Vi rerum permutatione pꝛe
lcriptis uerbis. L
Moypr Goꝛdi.a. Athraſe.
Icũ patꝛuus tu uenalem

«è?

mites.
ſ Comitentur quo nhon ð
bet permitti redire ſi diu
tius reſideat ⁊ non legi⸗
tur.
t c Eſſante. ambitõne
loquitur de merca
toribus pertinentibus ad
domum principis de qui
bus loquuur. S.e.l.prima
azo.
n CLollegiatorum.quia de
eorum collegio uel corpo
re erant.
x Subſtituendi. ultra pre
dictum numerum. ſic. 5.
de ſacro ſanc.eccleſi.l.non
plures ⁊ non legitur.
yI Iqui.facit. S. e. l.
4 mercatores.⁊ non
legitur in ſcholis.
3 Be rerum peꝛmutatione
dixit de contractibus no
minatis ex quibus tranſ
fertur dominium.nunc de
innominatis ex quibus ſi
militer tranſfertur anteqᷓ;
dicat de locatione que ceſt
nominatus.ſed non tranſ
fertur ibi dominium. ⁊ qꝛ
inter innominatos preci/
puus eſt permutationis.
ideo de hoc dicit.ſed qua
re non dicitur nominatus
permutatio quum elegan
tius nomen ſit quam in
uenditione uel ſimilibus?
reſpondeo. permutare ge
nerale uerbum eſt perti/
nens etiam ad uenditio/
nemuel locationem ⁊ om
nem contractum ubi hinci
de aliquid accipitur. ſed
alij ſua ſupreſerunt nomi
na.at hic quum datur cer
ta ſpẽs pro alia certa ca
ruit nomine ſpeciali. nam
plura ſunt ⁊c̃.ut.ff.de pᷣſ.
uer.l.natura.ſicq; retinuit
generale. unde dicitur in
nominatus ſaulicet ſpecia
li nomine alij ⁊ aliter re
ſpondet.ut dixi.ff.de pac.
l. iuregen. . primo.
a 1 J quum patru
us.patruus iu
us uenalez poſ
ſeſſoneʒ habebat pro.xx.
pater tuus uolens emere
dedit ei nomine precij aliã
poſſeſſionem. ſed non ta
xata quantitate dicens bñ
ſufficit tibi pro precio rei
tue quã venalẽ hẽs poſſeſ
ſorio itaq; qᷓ; pꝛ tu accepit
euicta eſt tu qui es hr̃s pa
tris ageſ ad exemplum ex
ẽpto acti.i.ac.pᷣſ.v.uel dic
utiliex empto ad exemplũ
directe.nam non fuit ẽptõ
t 2

*

quum non fuerit precium certum nec pmutatio quum patruus propoſt datur actio.ut patet in mutuo.ut.ff.de ſideiul.l.ſi quis pro eo.F. ſe⸗
tum uendendi hẽet. ⁊ nomine precij rem accepit.at ſi quum non haberet ſi nummos.⁊ in ſocietate ⁊ in tutela nam demum finita tutela dat᷑
ꝓpoſitum vendendi permutaueriteuicta re ages preſ.uer.ułcõ.ob cãm. actio.lʒ quidãa dicant naſei.ſed non intẽtari.ſed falſum eſt. ut.ff. e
