deſt trtree ꝓ quo iterceſſtt. cõ. uelleianũ ĩ hoc cãu tacere ipergꝗ
janiir vt. fl. et ;uis, F. la tes.ſat᷑ eni acerbũ ẽ: ⁊ pietat᷑ rõni õ
Nin;· mne ſi mibi. pt addi riũ dſim ſerui ꝗ credidit mulieri:ſiue
RN nonus. vt ſi mnli ſoli:ſiue ꝓ ſerui ꝓmiſſione:⁊ liberta
de er qᷓ vterceſſitt p me tẽ ſeruo ĩponere:⁊ ſuũ ſamulũ pde
in. x. ſolui ei pdicta re ⁊ ea mime accipere ꝗbo freto ad
dila x. nã ſi ↄueniatu· huiuſmõi uenit liberalitatẽ.
Giil. er ſideiuſſione non Dẽ.a.ad populũ urbis Cõſtãti
nt. opponet excep. ut nopolitane ⁊ unipᷣſos ꝓuĩciales.
etſn ff. e. ſi mulier con Ener aliter ſãcimo:ut ſi quiſ
RiiNaea g ſe con. vell. c. maiõꝛ.xxv.an.ſiue maſculoↄ
mi d De non nu.pec.· ſiue femĩa dotẽ pollicito ſit:ĩ ſpopõ
ſelde ſ ſuperioꝛib ſe.cõ. derit ꝓ qualibet muliere cũ q̃ matri
1täag ſubuẽit ciuilit ⁊ na Moniũ licitũ ẽ:oĩmõ compellat᷑ ſuã
ial NK turaliter obligalis cõſeſſionẽ adimplere.nʒ enĩ ferẽdũ
24,. pe ſpali. hic ciullit F quaſi cãu foꝛtuito interueniẽte mu
ni. fl im obligatiſ ſuccur lierẽ fieri idotatã: ⁊ ſic a uiro ſoꝛſitan
crn. initur rõe naturali. repelli:⁊ diſtrahi matrimoniũ: quũ
hiiho ? no. ꝙ ſi nu. pe. d; eni ſcimus ſauore dotiũ ⁊ antiquoſ
oN teſpectu ẽt credito iuris cõditoꝛes ſeueritatẽ legis ſepi
A ris. vt.j.e.l.ĩ pᷣctibo us molire merito⁊ nos ad huiuſmo
bieſin F.. ac. di uenimus ſanctionem. nam ſi ſpõ
ebech e ſ. J pecuni tanea uolũtate ab initio liberalitatẽ
ik rr 5. frnſtra
iſtondtte bene dicit . . ,
n fruſtra.qꝛ lʒ ciniliter obligetur.hʒ tñ exceptionem. vt.j.e.l.in con
ta tractibus.etiam ſi pꝛomiſerit. vt. j.ſ. cum vltra.
— Aſſeris.i.aſſertiue dicis. vl dic aſſeris. i. ꝓbas. ꝙ ẽ eo ißo ꝙ ñ p
rſſoſtei. bai d.nã creditoꝛi incũbit onus ꝓbãdi yt. j e. ſi ex cantlõe .5. ð
Käſ Pba.l.i.ſil ꝓbatio ẽ.j. ꝗ mili.ñ poſ .ſt fuis. ⁊. fl. ð iuf do. l. dotẽ .
akſe g In rẽ.i.pignoꝛaticia ꝓpter rẽ. vt. fl. de pig. ac. ſolut. .. ſi quaſi.
huns i⸗ 2 15 bene ſufficit ꝓbari pign⸗ datũ. vt hic dicit.nã datur pignoꝛa
tert liicia ex vctu. ⁊ hoc ſm nos ralij dicũt in rem.i.rei ven.ſed fm eos
elx pfs poſſeſſio ⁊ dñium dʒ pbari.vt.õ. de all.iu.l.i.ſed dic ꝙ credi
uiin ddoꝛ ſi obijciebat qõnem de dñio.ſed iõ ſe defenderat Fᷣm eos. qꝛñ
Caing erat ſibi pigno datũ vt dicebat. Tercij vt Ir. dicũt ꝙ quũ agitur
a rei vẽ. ſufficit ꝓbari traditionẽ. qꝛ poſſeſſoꝛ ñ põt de dñio qõneʒ
enketlerte. quũ cãm habnit a petente. vt ⁊ boc dixi.. de pig.ac.l. nec
ſn creditoꝛes. Quarti dñt ꝙ quis pꝛeſumitur poſſidere qui aliquan
do poſſedit.ſicut ĩ dñio.vt.s.de pꝛobatõibus.ſiue poſſidetis.ni
rin ſi ꝓbet ſe ꝑdidiſſe creditoꝛ rõnibus maniſeſtis.ut.o.de pig. ac.ſi
e creditoꝛ. ſed ſi ꝓbat pignus datũ pꝛo centũ ſi ur̃ ꝙ poſſit recupe

öinte rare.niſi ea ſoluat.ſicut ⁊ qui iurauit.ut.ff.de iuãiur.ſi duo..mar
cctctcellnus. Itẽ quomõ pꝛobat õ ſe. ꝑ. pꝛobat pignus ñ pꝛo data.ſed
pp ddãda pecnnia:? ſic ñ obſtãt pꝛedicte oppoſitiones.
wiin 5 MNã intentio. bñ dico ſi negei pignus datũ te ꝓbare debere illð
datũ ⁊ pecuniã non numeratã.eteni ſi creditoꝛ pignus ↄſitebatur

dicit nã ⁊c̃.⁊ dic ĩtentio .i.exceptõ dati pignoꝛis oppoſita a credi
2““ toꝛe. qui enim excipit agit vel intendit. ut.ff. de exrep.l.i.
i MNumerate.i.ñ reddite pecunie. Si te.ſ.debitoꝛe.

unn k Ceperit.act. hypotheca. ⁊ habes hoc de verbo ad perbũ. j.ſi cõ
eng nentionem pi.nu. non ſit ſe.l. i.

deductum eſt:hoc ab inuitis poſtea

W ſſſed pecuniã ſi eẽ redditã. oʒ im ꝓbare pecuniã numeratã. ⁊ boc

. . * . . 8 . 4 . . . . —

lm· Minoꝛ?᷑.ſupetio i.l.dixit quando nil accepit. hic quãdo miuꝰ
quam ſit confeſſus.

m CLõſtuterit.i. ꝓbatũ fuerit.? ſic ẽ 5. ſ.l. pꝛo dima vbi creditoꝛẽ dẽre

Pbare. So. ibi totũ negabit debitoꝛ. hic partẽ fatebatur arg.ff. de ꝓba.
cũ de indebito . F.i. .j.e.l. cũ ſidẽ.⁊ ꝓbabi banc negatiu p conſeſſiões

Item ꝑ numeratões diuet

ſis tpᷣibo factas ſm varias
quãtitates.vł verius dic ꝓ
bas eo ißo ꝙ ſi pꝛobatur
rium.ſic ponii.õ.de ↄdi.
ob tur.ca.l.i.⁊.S.l.pꝛoxi.
in vᷣbo aſſeris nã ꝙ iuris
ẽ de toto quo ad totũ.idẽ
de parte quo ad partẽ. vt
Ht. ſ. e. l.cũ vltra.⁊ ar.s.de
ↄdi.ob tur.c.l.ſi cũ exigu
ä am. ⁊?.fl.de rei pen.l.qᷓ.de
Mp. Seue. Anto. Hilario., tota.
J pẽłcuniã tibi nõ eſſe nie n ſ
ratã :atq; iõ fruſtra cautõʒ
emiſſaʒ àſſeris ⁊ pigno da
tũ ꝓbaturus es:ĩ ꝛem experiri poteſ
nam ĩtentio dati pignoris.nʒ numè
rate pecunie ñ aliter tenebit q; ſi de
ſide debiti ↄſtiterit:eademq; rõe ue

ſuã oidit neceſſe ẽ eũ uel eã ſuis ꝓ
miſionibus ſatiſſacere: ut ꝙ ab initõ
ſponte ſcriptũ:aut in pollicitatione

compleatur omni auctoritate uelle
iani ſenatuſconlſulti in hac cauſa ceſ
De non numerãata pecnnia.

J ex cantione. in qᷓ
dtineĩ oſiteoꝛ me ðᷣ
bere.x. ex cã mutui.vt in
ſti. de lit. ob. F. plane. vel h
ſtipulationẽ ꝓmitio redde
re. x. qᷓ ↄfiteoꝛ me accepiſſe
quo cãu excipiã ĩ factum.

ritas ſeruetur :ſi te poſſidente pignꝰ vxt.ſ.e.l. cum vltra.
aduerſarius tuus agere ceperit. o Doli. q̃ ẽ generalis vbi
Mp. Anto. Maturio. cunq;.alia locũ bʒ. vt.ff.ð

Inoꝛèm pecuniã te accepiſ
ſe:⁊ maioꝛẽ cautionẽ interpoſuiſſe:
ſi apud eum qui ſuper ea re cognitu
rus ẽ cònſtiterit:nihil ultra quam ac
cepiſti cũ uſuris in ſtipulatũ deduct
reſtituere te iubebir.
De n. a. Demetrio.
Jex cautione tua.lʒ hypo
theca data conueniri cepe
ris exceptione oppoſita ſeu doli ſeu
non numerate pẽcunie compellitur
petitor pꝛobare pecuniam tibi eſſe

excep.doli.l.ij.F. ⁊ genera
liter. niſi rõ pſone vlł iuſta
ignoꝛantia eã excludãt.vt
.ff. e. ti. de excep. do.l.apð
5S. aduerſus. ⁊.l.ij.F. gene
raliter.accur. L
p Pecunie.hec ð omnem
datur.ẽt Z pr̃em vel patro
num. vt. ff. de ex. do. l. apð
F§. aduerſus.
q Probare.ſi vult obtine
re.vt.Sð.ðe ꝓba. l.i.?ꝰ boc
vſq; ad biẽniũ ſñ vltra niſi
aßa eẽt cõteſtata exceptio
vt.j.e.l.in contractibus ĩ pꝛin.⁊..⁊ oĩ ⁊ loquitur hec lex ĩ mutuo tm̃ als
ſtati pꝛeindicat ſibi debitoꝛ vt.j.e.l.generaliter.ſed q̃lis erat bec cantio ñ
vr̃ loqui pᷣnata.qꝛ hec nibil ꝓbat.yvt.õ.de pꝛobat᷑.l.inſtr̃a. nec de publi
ca.qꝛ illa ꝓbat plene.nec põt excipi.vt.ð.ti.i.l.antique.⁊.j.arbi. tu.l.ſi.
ſed dic loqui ĩ pꝛiuata debitoꝛis vt inſti.e. .i.ſecus ſi alius ſcribat me de
bere vt.d.l.ĩſtr̃a vel ñ erat ibi cã.Itẽ ⁊ ĩ publica pᷣt loqui ſi ibi dicat con
feſſus ẽ ſe accepiſſe.ſecus ſi dicat accepit.nã tũc plene ꝓbat.ſed hoc ñ dʒ

ſcribere notarius niſi ſit pecunia niſi ĩ pñti.nec ob.d.l.antique qꝛ ibi re

ceditur a bñficio ſpãli nec illa.j.ar.tu.l.ſi.qꝛ ibi ſpale. It nec ob.j.e.l.ĩ

Icilibus ubi dicit ĩ ĩſto datã eſſe ⁊c᷑.qꝛ ibi erat pꝛiuatũ.l.expone nt ibi di

ees.ſed ⁊ſi dicat ſic accepit ⁊ ẽ publicũ inſtim.põt ) ꝓbari ſicut ↄᷣ aliã pu
blicã ſcripturã p tres Eper plures leſtes ut.sõ.de ꝓbat.cũ pꝛecib2.⁊ de ʒꝰ
hen. ſſti. l. optimã in filſed ſi renũciauerit exceptioni ñ nu.pe.ſi ne ⁊ tũc pt
opponi.ʒ.ſim quoſdã ſic doli ex.⁊ lterrogabit᷑ creditor an numeranit ?⁊
ſi dixerit ñ ſiue ei ꝓbet᷑ ur̃eẽ in dolo ꝗ ei ñ poterit remitti ꝑ renunciatõm
añquã ſit cõmiſſus.ut.ff.de pac.ſi unus. .illud.⁊.l.iur̃gentiũ. .ſin ãt.⁊
de rribut.illud.ꝭ.i.duo enim ſũt q̃ debitoꝛi danĩ.ſ.exceptio ⁊ ꝙ onus ꝓ
bãdi ſibi ñ ĩponit.cũ ergo renũciat.huic oneri renuntiare nr̃ ne nihil re
nũtiatio opetur. Itẽ pꝛo hoc. ff.de of.p.l.illicitas ĩ pꝛin. Itẽ pꝛo boc qꝛ
quãtũcunq; renũtiat facit ſub ſpe nũeratõis.ꝙ ſeco ẽ cũ uell.vłalij excep
tioni renuntiet.itẽ idẽ dicas poſt biẽniũ ut exceptio doli hbẽat locũ.item
pꝛo boc qꝛ dai cõdic.ſine cã ad cantõʒ uſq; ad. xxx.an.ut.j.e.ſi qĩ ergo
multomagis exce.ut.ff.ðe ſuperfic.l.i.S.ꝙ ait.item ad dno tenetur credi
toꝛ. j. biẽnium.ſ.ad deliberandũ ⁊ ad reſtituendũ cirographũ.nõ ergo
ipᷣis curſu liberatur.ut.ff.de ac.⁊ ob.obligationũ fere. .placet. Aliſ ut
aʒ dñt ex toto iudicare.ut.ff.de pac.iur̃gẽ.S.ait pꝛetor.⁊. .ſʒ ⁊ſi qs.⁊
ꝙ dr de cõdi.dñt eam ñ dari poſt biẽniũ qĩ iã numeratũ ſit.item qũo cõ
pellitur creditor pꝛobare ĩmo qui excipit.ut.ᷣfl.de pꝛoba.l.ĩ exceptõibꝰ

v1iο R. 8

ſed dic hꝙ ꝗ excipit nil ponit ſed poſitũ negat. uñ non piobat. ut. . de
pitꝛoba.acioꝛ. in fi. ꝙ non ẽ in e lijs exceptionibus regulariter.
a Sequeĩ qꝗd addit hec.l.pꝛie buius ti. ,/bec dicit de exce.doli.illa nõ.
inẽ ibi hypothecaria agebatur hic de cõditione certi.

ſolutũ. vt ꝑ totum ti. de cõ
di.ĩde.no. e.ſic.ſed bic ſol

uit ſciens him Bul. vñ nec
ſoluti hʒ repetitõm.vt.fl.

cõdi.ĩde.l.i.⁊ de reg.iu .l.

cuius.⁊.S.q me.c.l.ij.⁊.ſj.

gd.l.fal. aut.ſed cũ teſtatoꝛ
nec ñ ſoluti hʒ exce.vt bic
vl dic Fm. M. ⁊ ir.ꝙ errã
do ſolnit credẽſ ſibi nũera
lñ.⁊ ſic pᷣiudicat ſibi in ſol
nẽdo ĩ hoc.ſ.vt onus ꝓbã
di ĩmineat ei. ſicut ⁊ alex
cã trãſfertur onus pbandi

yvt. ff. de ꝓba. cũ de indebi

to in pᷣn.non ãtĩ alijs pᷣiu
dicat ſicut nec pᷣiudicat.ð.
de pac.ſi certis.⁊ hic quã
do agnouit ꝙ agnoſcere ſi

tenebai.ſʒ eʒ qd ſi ſi agno

ſcit ꝙ agnoſcere teneĩ. ve.
loquit᷑ aut.quã hic babes
3 qui ꝓpuã ⁊c̃.q̃ ẽ de triẽ.
e c Ontra. i. eʒrio.

d Propꝛiã.i.pꝛo

pria manu fcãm
negãs ſe ſcripſiſſe.ſʒ quid
ſi publica aliquis abnegʒ
eẽ publicã. .nõ bʒ locuʒ
hec auten.
eNQua ↄuenit. i.ex q̃ obli
gatus ẽ.ſecus ſi ſine ea ſit

obligatus. vt qꝛ vere ẽ numeratũ ante.ſed tantum ad pꝛobatõm ⁊ ĩ eius

pꝛeiudiciũ pꝛoducitur.

Vm fidẽ deferre.ſed nõne ẽt conditio ide. dat᷑ ei ad repetenduʒ

numeratã:quo ſ ſpleto abſolutõ ſe

quẽtur. Dem. a. Baſſo.
AVm ſidẽ cãutõis agnoſcẽſ

ẽt ſolutõm poꝛtõis ðbiti uel

uſuraꝝ feceris itelligis ð ñ nũerata
pecũia nimiũ tarð qrelã te delerre.

In auten. de triente T ſemillc. J.
ſtud ium uero coll.iij.

COR. c Ontra q ppꝛiaz ſcri
pturã qᷓ ↄuẽnit᷑ abnegat ł nũeratiõʒ
inſiciat᷑:ↄuicio ĩ duůplũ cõdẽnet᷑. niſi
ſacro illato ↄfitat᷑:tũc eni ſ punitur
niſi ĩ expẽſas circa ꝓbatões ſcãs ac
toris iuramẽto ðclarãdas. acſi poſt

nũratõis inſitiatõʒ pᷣtẽdat ſoloʒ:oi

mõ ſolidũ exigit:nec ꝓdeſt iam ſcã
ſolo.õ ſi actoꝛ lr̃as ſuas a reo ꝓlatas

abneget:eadẽ ſit ⁊ penẽ ⁊ iuriſiurãdi
foꝛma.hac pẽa curatoꝛi infligenda ſi

ð ſuis liis qõm referat ĩ cã eius quẽ
curat. Me. alex. hauſtiano .
Dvᷣſus petitiònes advſarii
ſi qd iur̃ habes uti eo potes

ignorare at ſ debes:ñ numerate pe
cunie exceptõm ibi locũ hr̃e: ubi qi

credita pecunia petit.cũ ãt ex pᷣcedẽ

ii cã debiti ĩ cirographũ quãtitas re

—

ſNumeratõm.contentam in illa.ſ.ſcriptura.

g Buplũ.ac. ex eo contractu. ⁊ ẽ pena ſimpli ſi pꝛeceſſit numeratio.ſi nõ
eſt pena dupli.pt in cor.aũt.
h Sacr᷑o.a ðᷣbitor̃ actoꝛi H eõ ab actoꝛe reo qꝗ ↄſitetue potius qᷓ; iuret.
i õſiteat.ſic.ff.ð iur̃eiur.l.eũ q ¶ Iuram̃to.ſic.s.de indi.ꝓperãdũ. .ij.
k MNuamerationis.pꝛopꝛie ſcripture ↄtente.vel dic etiam ſcripture.
IFacta ſolo.ſed quũ ſu blata erat oĩs obligatio ſolone eius ꝙ debetut
vt inſti.qui.mo.t.o.ĩ pꝛin.qua ac.h̊ duplũ vł ſimplũ exigit..ↄdi.cer
ti. łpꝛĩo vtili qꝛ fingit ñ ſoluiſſe pꝑꝑ mendaciũ.vel verius ↄdi.ex hac.l.It
no.creſcere penã ꝑ inficiationẽ vbi nil debet.ſecus in.l.adl. vt.ff.de iter.
ac.l.ĩ ↄfeſſionibↄ.⁊ ad.l.agl.inde neracius.S.ſi.itẽ no.pꝑ inſiciationẽ

creſcere ↄdẽnatõʒ.ut iſti.de ob.ex qĩ c.S.ſi.⁊.ẽ.ad.l.agl.l.ꝰ negantem

Itẽ no.quẽ puniri de mẽdacio.vt ⁊.ff.ð rei vẽ.l.p.⁊.j.q po.i pi.ha.aut᷑.
itẽ poſ.iĩ fi.itẽ ꝙ, dicit oĩo ſolidũ exigit ĩ tm̃dẽ. ⁊ ſic bʒ duplũ.cũ unũ ſit ſi
plũ ipᷣm debitũ. vel dic exigi duplũ põt ipᷣm debuũ ꝙ eſt ei ſolutum.
m Lfas.ꝗbo ↄtinei de ſolone ſibi ſcã.qᷓ d̃ apocha ut.õ.de fi. iſt. plares.
n Abneget. ſi ſcripturã ⁊ numeratõm negat obtinet ꝙ dicit.idẽ ſi ſcrip
turã tm.idẽ ſi nũatõm ſcripꝛa ↄtẽtã.dũmõ obligatio liis ſit contracta.
o Pene.i.vt careat petito ⁊ in tantumdẽ de ſuo condemnetur conditiõe
ex hac.l.niſi iuramentum ſit delatum.
p Curatoꝛi.ſic.j.nñ ni.l.memineriĩt.⁊.s.de indi.pioperandum...ſi.
q a
ta ñ ſit.⁊ iõ ex ea cã peti ñ põt ꝓpter hac exceptionem.
1 Preceſſerit. dic ꝙ. x.mihi debebas ex uenditõe.uolui ut ↄſitereris te fe
cepiſſe ea.x.a me ex cã mutui. certe ñ requirii mõ ꝙ fuit nũata łñ.vt bic
ſed bñ inquirit an hec Fa ↄſeſſio facta fuerit ſtipulatõe nallata. ut ſic ex ea
agi poſſii.an ñ ⁊ ſic ñ poſſit. ut.ð.ſi cer. pe.l.ſi ñ ſinguli.ꝛ.l.ſi ex pcio.qᷓ
ſunt 3.⁊.ſ.de duobo re.l.ij.tria eniĩ ſunt ſubandiẽda.pñs nũatio ⁊ hec ñ
ꝓbatur.pcedens cã debiti.hec ſic inquirit vt hic.ſolẽnitas cautõis ⁊ hec
ſic. vt iĩ õriis Vel dic ſm. M. ꝙ bic erat parata pecunia ad ſoluendum.

Aduerſus. petii.qr dicit creditoꝛ mutatã.⁊ ex ea cã petit cũ muta

digit:ñ requirii an tũc cũ cauebatur
nũerata ſit:ſʒ an iuſta cã ðᷣbiti pᷣceſſe

rit. Dẽ. a. Juſtino.
NRruſtra opinaris excẽptõe

ſi nüerate pecunie te eẽ munitũ quãõ
do ut fateris ĩ eius uicẽ qui erat obli

gatus ſubſtitueris te debitoꝛem.
SPẽ.a.Juliano ⁊ amoniano.

Iqĩ accepii mutuã pecuniã
aduerſariò cauiſtis q nume
rata ñi ẽ pꝑ ↄditõm obligatõm repete

re poteſtis:ciſi actoꝛ ñi petat lexcep

tõe ñ nũerate pecũie adpᷣſus agẽtem
Dẽ. a. Materno.

uti poteſtis. e
Zintra legibo diffinitũ tps
gq cautõʒ expoſuit nila q̃rio

nia uſus deſuncta ẽ:reſiduũ tpᷣs eix
hpfs hẽbit tã adpᷣſus creditoꝛẽ q; ad
uerſus eius hr̃dẽ. Sin ãt q̃ſtus eſt

exceptio ñ nüerate pecunie her̃di ⁊
advᷣſus heredẽ ꝑpetuo ↄpetit.Si ne

ro limũ tpᷣs exceſſit ĩ qu?rimoniam

crditor mime deducto:oĩ mõ hères

eius Et ſi pupillus ſit debitũ ſoluere

ↄpellitur.
Mp. Diocle:⁊ maxi. oelo.
Am ultrã hoc ꝙ accepit re
obligari neminem poſſe cõ
ſtet ⁊ ſi ſtipulatõe ĩterpoſita placita

mum creditoꝛis. uel in indicio ad ſimilitndinem querele nõ nn.
dotis.⁊ tunc perpetuatam ad heredes traſmittit.ut.j.pꝛox. .?.j.

bi ſi. Ael hie fnit ↄfeſſus debitũ ptedens ſe debere ex ca locatio
nis vl emptionis. ſic alia qᷓ mutui.qr ĩ ↄtinenti ſibi piudicat. N
I. e.generaliter.ibi ex cã mutui ꝙ;ᷓ ex alia debebai.ul ſm ir.h ciro
graphũ fuerit ad ꝓbatõʒ ſem̃ nõ ad obligatõm ut ex eo agatur.
ſʒ ui ſᷣcedẽs debuũ poſſu ꝓbari.ibi vo fiebat cirographũ ad ob
. . ligatiõm ut ex eo a

agal Nẽ gs haͤt

cedẽtẽ cãʒ ꝓbat..
ſecundũ ir. pᷣſumit
pꝛo actoꝛe ꝓꝑpbãc
cautõòm ex.l. j. eo„
generaliter. pbat

reus ſ iterceſſiſſe.
yt habes in exẽplo

ſi nec eꝛat illi nũatũ

nt. j. e.l. tã mãdatõi

nt. ff. de condi. ſine

condi.inde. l.cnʒ ⁊
ſoluta.⁊ de cõdic.
ex. lege. l. fi. T. ſ. de

fideiuſ.ſi indebitãäãä

de ſol. l. fi.

a Eiſui.quãnis.
x IZintra 66

olim.v.ãno
fum.hodic biẽniũ
vt inſti.e. F. multũ.

y Querimoniã.vel
corã uicinis vłi do

mo pꝛopꝛia ſm ia.

ſieri ĩ ſcriptiſ ad do

e.in contractibus..S.in omni.⁊ in aut᷑.hane anuten.

35D Meres eius. ſed ex quo tpe currit ↄ beredẽ. rñdeo.ſi ẽ minoꝛ cꝰ

pleta etate ſua. lz quidã dixerint ſtatim. ſi maior ẽ ſtatim ab adita
br̃ditate ſᷣm. N.ut.ð.de tẽp.in inte.re.l.ea que ĩ fi.⁊ hic inuit ꝙ

ultimũ.ſ.de maioꝛe ñ placet.qꝛ illud ĩ inchoãda.ſecus ĩ cõplẽda

qᷓ ſtati currit. ut ibi diximus hᷣ p.l.ff. de in diẽ adiec.l.ſi pꝛedium.

a Etiã ſi pupillus.currit ergo pupillo hec pᷣſcriptio biẽnalis ⁊ ſi
eſt Z. S.in ꝗbus ca.in ĩte.re.nõ ẽ ne.l.ſi.ſo.hic totũ biẽniũ cucu·
rit ↄ defunctũ ut h aperte dicit.ul dic ſecundũ quoſdã lʒ ſ cuen

riſſet idẽ quũ deſcendat ex pſona deſuncti.ut.ff. de mino.l.emili⸗

nel ſolue ut ibi. Iẽ no.pꝛiuilegiatũ ſuccedẽtem ñ pꝛiuilegisto nö656
br̃e pꝛiuilegiũ.ut ⁊.5.de bere.act᷑.ſub pꝛetextu.⁊.j.de ijs qui.nut

indi.l.polla.

b AVm nultra. cõſtet.ut ⁊.ff. de pact.ſi tibi in pᷣn.⁊.ff.ſi certu,ʒ

pe.l. rogaſti. F i. 7.5, e.l. miorẽ. Sed opponit de duobus reis.n

ad utrunq; ſi pnenit inſolidũ dñiũ pecunie.ut.ᷣff. cõmoda.ſi nt cec
to. F..? de caſtren. pec. hereditate.S.pr.⁊ iñ teneni.iſolidũ fñdeo
ſi re ſed uerbis.uel intellige hic accepit ip̃e nel alius ꝓ eo ſicut ſfü
in dictis duobo reis.qꝛ ãt ñ obligaĩ ultra.nec ultra excipit. ſed fi
obligetur nt qꝛ fuit ſtipulatus creditoꝛ opus ẽ excep.⁊ hoc ſubiſf

ſecundum quoſdam.

C In fcm̃. que ꝑ iterpꝛetatõm inducta ẽ ad ſimilitudinẽ ſi nu.pe.

nt inſti. de excep.in pꝛin. l dr̃ ĩ fem qñ ẽ habenda rõ pſone. vot
eff. de excep. do. apud. . aduerſus.ldic ꝙ ſpẽs bic ꝓmiſſa ſuerat

non quantitas uel dic ꝙ eadẽ ẽ hic exceptio ⁊ exceptio ñ nu.pe.

pm ia. uel nerius nbi ſine ſtipulatõe habet locũ exceptio ñ nu. pe.

ubi nero cum ſtipulatione hec in factũ locum babet.·
d In teſtando.i.pteſtando.ut.õ.l.pꝛoxima dixi.
e à4 Sſeue ratio.contendentis debitoꝛis.
f Excluditur.ut ⁊.fl.de excep.do.l.pure. .fi.

A
icopet
wwönhe
glſs dume
geir noͤhl
ſöſceet
ſraeltit
ſins ,fl
ofto exoy⸗
Nelher
ſn de
Ntunri
hinii g̃
gud nunen
luliſuett
ſſor exed
frilcif

epccilſc

wz auſmn
heuſſeerr⸗
ſummerube,

bocdie

Npoſant en
ſleinſong.

(ludere
Ern

lidii
Gen
fheſegine
1 Mätmt

linlend

migiͤed
Muſemta
lveinen
leſtici

ucpoluin
ſhlafi
lentß
ſlu gin
kſetwllü
abuuln
hl atde
ſigbieit⸗
rſünb
ffpoſttn
llpi 4

ugon
un aii
i ſie

ſſch

—

d

el ſo⸗
ic
neſt.
nai⸗
ſukli,
di een

lituad

inicti
Nihn
onlſic
llice
ſntis
nlleht
edict⸗
ain
Kocchi
l.

Jun4—

Olinpͦe

dt .

Gnonik
ſeteſic⸗
ohufet
Dadaer
ſngtitt
ceſer.
Pwf

GntP

he iu⸗
Glcipit
prdin
anis

Uenin a

ähian
volcnh,

igni

els dl

bos iin

oceN

.

Diſd
ſdris

I1II.

Enaneſcat. an prĩo eo unã̃ ut.ſ.non pꝛobet. contra cũ ſit aliud

.ſ.nt biẽnio duret tantum.
g Eũ.ſ.magna ſit ⁊cvt in ſi.

Subijcit. vt.ð.de ꝓba. l. i
hb.· Mulla ẽ.vt. ð. de ꝓba.l.actoꝛ.ſiles qdem ſunt qꝛ vterq; negat ſe

1F. fi. vel adijeit certam ⁊ fũe vł numerationis vt mutui. Laliã .ſi numera
tionis cõpetit exceptio debitoꝛi . biẽnium. ⁊ niſi credito: ꝓbet cadit a
cã poſt biẽnium vero non andit. vt.j.l.pꝛox.in pꝛin.qꝛ biẽnium pꝛo nu
meratõe ẽ.⁊ ſim quoſqà obligatio poſt biẽniũ efficiĩ naturalis kciuilis.qᷓ

erat añ im̃ ciuilis.ſed ſm nos ẽt poſt biẽniũ ciuilis im̃.ſed effectuz babʒ

21O&

4 J9.

debere.ſed differũt qꝛ alter factũ negat. alter aſſerit ſecunduʒ ir.
iiſ. I trãſactio
niſ ñi poteſ
qꝛ ſubeſt cã hoc ip
ſo ꝙ a lite diſcedit
vt. ð. ð trãſ.l.ij.⁊.ff

toꝛi cõpetit.ẽt ĩnito

reo pᷣncipali ſicut i

alijs.dũmõ rei co

dd boc dices ſi ẽt

oppoſuit exceptõʒ

creditor nõ dederit in ſcm̃ eſſe dada
exceptõm ↄuenit:ſi necduʒ tpᷣs inſra
qꝙ huius rei querela ðferri dʒ trãſijt:

de ↄdi : inde.l.i ſia uel ſi itra hoc ĩ teſtãdo iuri paritũ ſit
ma circa pn nihil ultra hoc qð accepiſti ſortis a
K t Alm mada te noie rector ł preſes ꝓuincie exigi

patietur.

ↄtẽdẽtis tpᷣis diut᷑nit ate nõ

berẽt nõ pſone.nt excludit᷑. nec huic obloꝗt᷑ ꝙ excep
.ff.ð ſideiuſ.lſ.exx p tio ñ nũerate pecunie certa die non
ſona.⁊.l.ſi qſ ſtipa delata querela prip eÜaneſcat quũ
latus.⁊. fl.de pac. int᷑ ũ ꝗ ſcm̃ aſſeuerãs onus ſubijtp
l.fi.⁊ de excep.l. batõis ⁊ negãtẽ numeratõm cuius
om̃s excep.⁊.j.e.l. nãli rõe ꝓbatõ nillꝗ ẽ:⁊ ob hoc ad
pe. ſed ex cuius ꝓ petitorẽ eio rei neceſſitatẽ trãſſerentẽ
ſona. e. debitois magna ſit differẽtia.
Itẽ nunquid poſt BSDem.aa. Eutichiano.

I tranſactõis cã dare palla

quid numeꝛatõ pe diõò pecuniã ſtipulãti ſpopõdiſti ex
ſtea ſcã facit yt ſfile ceptiõe ſi numerate pecunie defẽdi
iuſſoꝛi exceptio an nNon potes SDẽ. as. Seueriano
feraĩ.vr̃ ꝙ fi. vt. ff. Aʒ mãdatoꝛi qᷓ; ſidẽiuſſoꝛi
de pac.l. ſ. Sed di ſi nũerate pecunie exceptio
co ð.qꝛ fingit᷑ ſ c¶ exẽplo rei pꝛicipal competit.
petijſſe excep.facta M JIuſtino. a. theodo. pᷣ̃pᷣ⸗.᷑ð
numeratõe. Itẽ nũ Eneralr ſancimuſut ſi quid

fideiuſſoꝛ. . vtiq;. ſed nõne licuit rfenocare mandatũ vlł renũtiate
Ve.aliud ẽ reuocare mãdatũ ⁊ aliud hanc exceptionẽ opponere.

Eneraliter ſcriptis.qd ſi ſine ſcriptis fiat huiuſ ↄſeſſio.qui
dã dñt ꝙ ñ bʒ locũ bec lex.ſed io.ſic.qꝛ ĩ fi.dicit ĩdignũ ẽ

Dem.aa. Maʒzãtio.
Sſeueratio debitũ ſolutuʒ

ſcriptis cautũ fuerit ꝓ ꝗbuſcũq; pe

cunijs ex aſicedente cã dẽſcẽdentibo
eamq; cãm ſpaliter ꝓmiſſoꝛ edixerit
nõ iã ei licẽtia ſit cãe ꝓbatõis ſtipn
latoꝛẽ exigere:quũ ſuis acquieſcere
debeat.niſi certe ipᷣe qrio per aptiſſi
ma reꝝ argumenta ſcriptis inſerta
religionẽ iudicis poſſit inſtruere.q;
in alium quẽquàm modũ ⁊ non ĩ eũ

quẽ cautio phibet negociũ ſubſecu

tũ ſit nimis ei ĩdignuũm eẽ iudicamꝰ2

ut ꝙ ſua quiſq; uoce dilucide pꝛote

ſtatus ẽ id in eundẽ caſum ifirmare
teſtimonioq; pꝛopꝛio reſiſtere.
Mp. Juſti Men. ppᷣ.
N ãccnbus ĩ ꝗbus pecunie l
alie res nũerate uel date eẽ ↄſcribun
tur ñ inira quinquẽniũ ꝙ ãtea ↄſtitu
tu erat ñ nüerate pecunie exceptõm
obijcere poſſit ꝗ accepiſſe pecunias
uel als res ſcriptus ſit lſucceſſoꝛ eiꝰ
ſtra ſolñ biẽniũ còntinuũ uteo elap
ſo nullo mõ querela ñ numerate pe
cunie itroduci poſſit. his.ſ.q pp ali
quas cãs ſpecialr legibus expꝛeſſas
ẽt lapſo quĩquẽnio in pꝛeterit᷑ ᷣibo
adiuuãtur ẽt in poſteꝝ lʒ biẽniũ pꝛo

naturalis vt i ea qᷓ ꝓuenit
ex ſnia.ut.ð.de re.cre.acto
ri. ⁊.ff.de ↄdi.ide.iul.item
ſm ia.⁊ nos ẽt poſt biẽniũ
admittit᷑ creditoꝛ ad ꝓban
dũ.vt diximↄ.ð.e.ſi excau
tione.ſin ãt alia ẽ cãũ quam
numeralõis puta vẽduõis
tunc ſerua. l.iſtã.itẽ ĩ dote
ſerua.j.de dote canta.l.ſi.
⁊ ant᷑.ibi poſita.itẽ no.qð
lʒ bic dicat lꝛarum obliga
tio.iñ ſola ſcriptura ñ obli
gat ſed neceſſaria ẽ rõ ĩtel
lectualis obligãdi.⁊ ſic di
cit lex.ffſ.de ac.⁊ o.l.ñ fſigu
ra.ñ ãt per locũ ł cã doctri
ne dicẽdo obligatur. vt. j.
e.t.liobligationũ ſubã. .
fi.itẽ no. ꝙ lʒ quis ſcribat
ſe deber alicni ñ inſerta cã
ñ obligatur ñ eniʒ plus ſa

cit ſcriptura q; faceret ſti
pulatio.vñ ſic dicendo de

beo tibi.x.ñ obligatur ꝗs
alij.at cũ ſcribat ↄfiteri ſe
accepiſſe mutuã pecuniam
obligatio oritur ciuilis.ſʒ
um.niſi cõtrariũ ꝓbetur.

q Quẽquam. vtpnta q ñ ſuit va venditio. ſed dõatio tñ placuit eis aliq
de cã. vt cõpꝛehenderetur in ſcriptis nt venditio.nel foꝛte quũ Ticiꝰ eme
ret placnit aliqua de cã. Seiũ in chirographo poni. quo ꝓbato pᷣualet
veritas.vt hic ⁊.S.plus valere ꝙ agitur.i.i.⁊.ij.⁊.l.ſi quis.

⁊c. Sʒ an tunc poterit pꝛobare contrarium per teſtes. ge.ſic. ar.

ff.de reg.iuris.l.nihil tam.

m Beſcẽdentibo. vt ex venditõe łlocatione vłẽt ex maleficio.
n Cam.ſ.venditõis foꝛte vel ẽt ex maleſicio. vt dixi ⁊ ſic alia quã

mutui.qꝛ tũc biẽniũ expectaret.vt.j.l.ꝓxima.vel dotis.qꝛ tunc tẽ
poꝛa ſeruant᷑ q̃ habes.j.de dote cauta ñ nu.l. fi.⁊ ant᷑. ibi poſita
Itẽ no.cãm expꝛimi.ſi enĩ nulla expꝛimeretur cautio ñ valeret.vt
,ff. de pba. cũ de ĩdebito.S.fi. ⁊.ff.de dõa.l.nuda rõ. Sed an ⁊ ſti

pulatio valeat ſine cã. põt dici ꝙ ſic 'm quoſdã.ſed niſi cã pbetur

reus abſoluitur.vt.ff.de doli exc.l.ij..i.

o Sſcriptis.ñ teſtibus ⁊ ſic ẽ j.ð.de ſide ĩſt.l.ĩ exercẽdis.ſo. hic

ſpeeiale vt ⁊ als.s.ſi minoꝛ ſe.ma.di.l.iij.⁊ fi.alij dñt ẽt ꝑ teſtes q;
ſñi placet. Itẽ an pꝑ ↄriã ſcripturã tollat᷑ talis obligatio lr̃arum.pu
la ſcribo illũ ñ debere vł nõ ſcripſiſſe.puto ſic ꝑ regulã iuris.vt.ff.
d reg. iuris.l.nihil.itẽ an ẽt vltra biẽniũ admittit. x.ſic ſᷣm quoſ
dam. pvt. S. aſſeueratio. ? ẽ ẽt ſm pil.rõ qꝛ ſtatĩ tenet᷑ niſi ↄ ꝓbetur
Itẽ hoc fallit in cãibus vbi ñ põt ꝓbari griũ.pᷣmus ẽ.j.ar.tu.l.f.
ſed ibi erat pᷣuata ſcriptura vl fauoꝛe pupilloꝝ. itẽ in alio fallit. vt
..ti.i.l.antique.S.i.ſed ibi fcedit᷑ a iure ſpãli.ꝙ ẽ facilius qᷓ a iuf
cõi vt hic.itẽ qd ſi creditoꝛ ↄfitetur ſibi ſolutũ ex alia cã qᷓ; mutui
an ſtatim ſibi pᷣiudicet an demũ poſt triginta dies. vt.j.l.ꝓxi.ꝭ.ſĩ
⁊ vr̃ poſt triginta dies quũ hic aſſerat cãm confeſſionis creditoꝛ ñ
ſed põt dici ſecundum alios idem in liberatione ꝙ in obligatõe
vt ſtatim pꝛeiudicet.pꝛima placet.

p Religionẽ.no.ſidem iudici faciendã t diximus. ð.de edẽ.l.ꝓ

cura.⁊ vt hoc plene ſcias.dic quũ quis ↄfſitet aut ꝓ ſe vt aliuʒ ſibi
debere. 7 tũc ñ vʒ. vt.ð. de ꝓba.l.exẽplo.aut õᷣ ſe.⁊ tũc vʒ ad libe
randũ.⁊ ſic poſt.xxx.dies ſibi pᷣiudicat ñ pꝛius niſi ĩ cãibꝰ vt.j.
l. px. §. ſuper. 7. Kij. aut ſe obligando quo cãn ſubdiſtingue. quia
aut certã cãm nõ adijcit ⁊ ñ valet.vt.fl.de pꝛoba.l.cũ de ĩdebito

1 Indignũ .nt. S. de re. cre. l.ſi quis iuſiur.ꝛ.ff.de do.quidam.ſed arg.

ð.ff. de inof. t.l.papi..ſed nec ĩpuberis.qd ãt ſi buiuſmõi ↄfeſſio ſiat ĩ

vltima volũtate diſtingue aut dicit teſtatoꝛ lego tibi.x. que debeo ⁊ es nõ

capax.⁊ ſic oĩo ñ nʒ qꝛ ĩ frauð dem̃ ur̃.ᷣut.ff.ðe ꝓba.qꝗ teſim.ſi vo cape
re põt ⁊ iuret vʒ ẽt ſi nil debeo .ut.ff.de le.iij.l.cũ quis.ꝭS.codicilł.ſi non
iurani quantitatẽ ex pꝛimo adhuc vʒ ut ſideicõmiſſum.tñ non nʒ ut ðbi
tũ quũ nil debeatur.nt.j.de fal.cã adiec.l.i.⁊. ij.⁊ de le.iij.lueius ticius
SF.quiſquis.ſecus ſi ñ expꝛimo.ſed dico ꝙ debeo lego tibi.⁊ nil debeo
qꝛ non nalet.nt.ff.de li.leg.l.legani.. ⁊ de leg.i.ſi ſic.ſi ãt eð dixi cõfi
teor mihi ſolutũ.nt dixi tal ſoluit mihi.⁊ ideo ab eo peti nolo ur nelle re
mittere.nt.j.de fal.cã adie.le.l.i.

ſi Nn õctibus. alie res.q̃ conſiſtũt ĩ numero põdere ułmẽſura. boc

enim biẽniũ ĩ mutuo im̃ ſibi nendicat locũ ñ alr.ui.ð.l. ꝓx.dixi.
Itẽ hoc intellige qũñ fit ſpe future numeratõis. alioquin ſi quero de non
numerata.quũ nec aciũ ſit ð numerãdo.nt.ð.e.aduerſus.lʒ nideat᷑ j.öõ.
de poſtul.l.ſi ſub ſpẽ.⁊ ſi cer.pe.il.ſi ñ ſinguli.ſi in pꝛima ſubandi maxie
Fſᷣm. G.nt ibi dixi.⁊ illa ſi non ſinguli ſperabat mutuari.

t Conſcribuntur.ſed ſi hoc ẽ ita ſcriptũ.ſ.pecuniã numeratam ergo ita ẽ.

nt ĩ aut.de ſide inſtru.s.ſi vo.ve.hic erat pꝛiuatũ inſtim ꝙ ñ ꝓbat. nt.ð.
de ꝓba.l.inſtr̃a.łſi publicũ ẽ expone numerate ul date. i.confeſſio ð nu
meratõe nel datione cõſcripta ẽ. Item ꝑ nerba futuri tpᷣis canet ſe reddi
turum.nã per uerba pᷣſentis tpᷣis im̃ ñ ↄᷣbitur obligatõ lriſ ſicut nec ſtipu
latio.ut.ᷣff.de ner.ob.l.v. ..ſtiplo.ᷣm Jo.alij dicunt hic Zhi ẽt per vba P
ſentis tempoꝛis.ut.inſti.e.ꝭ.plane.

u Lontinnũ.quo elapſo in ſimplũ tenetur niſi abneget tenetur. tũc ĩ du

plum..nt.ð.e.ant᷑.contra qui pꝛopꝛiam.

x Nullo mõ.nec ſi nellet pꝛobare non nu.pe.ſm quoſdam vt ⁊.j.e. Fille
ſed Ja. . quid ãt ſi creditoꝛ bñ confiteatur ſe non numeraſſe. dicaʒ iu

dicẽ debere abſoluere. quũ debeat ſtare confeſſioni creditoris cõtra ſe.
ſed. H.ẽ . Itẽ pone poſt biẽniũ pecuniam creditoꝛem numeraſſe. dic
r §

tunc id agi:ent e? ſola ſcripls obligatio ttet. æ magis iplende Borie ob
lgatõis gra numeratio eſt itelligenda fieri.xt. ff. de noua.l. cum enim. Jt
qjuid ſi renũtianit exceptioni ñ nu.pe.an põt nihilominus opponere ex

ceptõʒ doli vel in ſem vel cõdi.ſine cã. dicit Jo.? Aʒ.⁊. H.non.ſed ali,/

contra. vi dixi.S.e.ſi ex cautione.
eotituris.q̃les ſũt mio
res ⁊ abñtes iuxa ex cã ꝗ
vt mioꝛes hodie ipo iure
reſti.non ẽ ne.l.ſi.
b Sed qm. ſecuritatibus.
i. iſtris ĩ qbus creditoꝛes
ſcribunt le accepiſſe debuũ
i. apochas.
Bepoſitarũ.quũ hec lex
nõ diſtinguat.an loquat ĩ
deponente vl depoſitario.
nec ego diſtiguo. naʒ ſiue
depoſitariuſ ſeribat ſtatim
ſibi pᷣiudicat.vt ⁊.s.l.ꝓx.
ſine deponens ſe accepiſſe
7 tunc ſtati ſibi pᷣiudicat.
yt bic.ſed ĩ depoſitario vr
ꝙ hoie ſint teſtes tres ne
ceſſarij ꝗ ſubſeribat huiuſ
mõi inſtro.vt ĩ ant᷑.de fide
inſtru.S.i.ſed ibi loquitur
qñ Zctus fit ĩ ſcriptis łibi
nõ ↄſtabat ſcripturã depo
ſitarij eẽ.⁊ iõ tres exigunt.
vłibi erat pᷣuata.bic publi
ca.libi vt ex ea fiat ↄpatio
ad aliam impꝛobandam.
d Breui tpr. ſ.xxx. dieruʒ.
dicũ ipᷣs.vt.ffſ.de iudicijs
e Bepoſitionis.accepte.
Fuanctionũ.vt ſi ꝓcuratoꝛ
ſiici.ładminiſtratoꝛ publi
cas funciões ſolutas fatet᷑
in totũ vel in partem. vt. .
de apochis pub.l. fi.li.x.
g Exponuni.a viro ↄfitẽte
dotem libi ſolutã q̃ ñſ ẽ.
h Penitus. nec illã q ↄcludit biẽnio ul alia.ſed E.j.e.l. li. in fi. ſo. hic ſt
due ↄleſſiones ꝗᷓ̃ valent pluſquã vna.vt ⁊.sõ.de plus pe.l.i.⁊.ð.ii.ii ſi mi
ſed ĩ.l.õria una tm I! h pꝛopꝛia manu ſcripſit inſtim.ibi ñ. vel hic loquit᷑
quũ maritus ſcripſit ſibi ſoluta dotẽ.ibi quũ mir ſcripſit ſibi redditã ſo.
ma. AItẽ no. bic tres caſus ubi ↄfeſſio de recepto ſtati pᷣiudicat.ẽ ⁊ qᷓrtus
vt ꝛſi ꝓcur. fiſci ↄfitet pcia rerũ fiſci uẽditarũ ſe recepiſſe.ut.ſ.de quadri.

„

5Pÿl.l. oẽs. 5.l. ne gs grauetur bis ſoluendo fiſco.ẽ ⁊ quitus .õ.ti.i.l. antiq
in pꝛin. ſed ꝙ ſi ꝓcu. ſiſci g ſic fuit ↄfeſſus ñ ẽ ſoluendo ſiſco aut ĩ debito
rem actio dabitur fiſco. ve.ſic. vt.j.de cano. fru. l.i. ſed ar. . ]. de Ouẽ. fiſ.
debil. qdam.a. fl. de repu.l.fi..ſ. de apochis pub.l.p.⁊.ſ.de viſcuſſo.
.ĩ l.ij. l. x. . j.de quadri. pl..i. Iẽ ar. ꝙ et ab initio ñ naleat oleſſio. ð. ð
tranſ.l.pᷣſes. ſed ibi gratis remittebat hic confitebatur acceptũ Itẽ que
eſt rõ ĩ his cãibus magis quã ĩ mutuo. he.qꝛ illa ↄfeſſio plmq; fit ĩ mu
tuo creditoꝛe cõſitente.⁊ iõ pꝛouidendũ fuit.ar. ff. de le. ⁊ ſe. con. ñ ad ea
Item quid in alijs cãibus a pdict᷑ quinq;.quidam idem ꝙ in his qnq;
alij ið ꝙ in mutuo.ꝙ uerum eſt. ut.j. pꝛox. M.
i Si certis.ſecuritanbus.que a creditoꝛibus de ſoluto debito fiunt.
K Triginta dies.ſed ante.xxx.dies ꝗs ꝓbabit.gꝗdã ꝙ creditor ñ ſolutũ
alij ꝙ debitoꝛ ſolutum. ſicut creditoꝛ numeratum.ut.õ.e.ſi ex cautione.
Item pꝛo hoc.õ.de pꝛoba.l.i.
IExpoſitionem.ſ.cõnumerandos.
m Nec liceat. no. af. 5 Ja. in eo ꝙ dixi..e.ſi ex cantione.
n Offerri.⁊ hoc ẽ ↄ eũð Jacobũ maniſeſte. nã ⁊ iuram̃ti pſtatio ᷑. ꝓbatõ
ut.j.de iure deli.l. i. F. lñtia. Aẽ ſi inraui me furtũ non feciſſe nulla alia
nia de meo furto q̃ritur. ut.ſi.de iuriur.ſi duo pa.S.idem iul.⁊.l.ꝗ maſſe

iuris. Sz qm ſecuritatbo ⁊ inſtril
Spoſitaꝝ reꝝ Ipecuniaꝝ talẽ excep
tiõeʒ opponere litigatores conãtur:
iuſtũ eſſe ꝓſpicimꝰ huiuſmõi ptãtẽ
icertis ꝗqð caſibꝰ ꝓrſus aputare: in
alijs uero breuᷣi tpᷣr ↄcludere. Jõq;
ſãcimo inſtr̃o qð dẽpoſitiõis certaꝝ

publicaꝝ ſunctõnũ ſiue iſolidũ ſiue
ꝓ pte ſolute eẽ cõſcꝛibãtur. illis ei ſe
curitatibʒ q̃ poſt ↄfectiõʒ dotaliũ in

te pecunie pẽiiůᷣs opponi Sr̃ ceiſ
uero ſecuritatibo q̃ ſup pᷣuatis debi

tes ładhuc feneraticia cautõe apud

turã eẽ redibitõm inſtri feneraticijꝑ

qᷓ; Sctus gůa ĩ quo numeratio pecu
niaꝝ uel datio certaꝝ ſpẽrũ ſcripta
eſt ſecuritas ſilr data ſit:depẽſas eſſe
pecunias l alias res łptẽ earũ ſigni
ficãs itra.xxx.timmõ diẽs poſt huio
mõi ſecuritatis expoſitionẽ ↄnume
randoſ exceptõʒ ñ numerate pecũie
poſſe obijci:ut ſi hi tranſacii fuerint
eað ſecuritas a iudicantibus oĩbus
mõis adittat᷑:nec ei liceat ꝗ ſecurita
tẽ expoſuit po exceſſum memoꝛato
rũ.xxx.dieꝝ nõ eẽ ſibi ſolutas pecu
nias:l alias res dicere.llo uʒ ſꝑ ob

o In omni tempoꝛe.iſ.biẽnij.uel.xxx. dierum. YM
“ = p Efficere. ut 1.5
gqnquẽnio ſtatutũ ẽ eoðᷣ auxilio põti

reꝝ l certe pecunie ſecuritatibus q;

ſtr̃orũ de ſoluta dote ex pte liſolidũ
xponũt nullã exceptõʒ nõ numera

tis a creditor̃ ↄſcribũtur piẽ ðbiti ſoꝛ
tis luſuraꝝ noie ſolutã eẽ ſigniſican

creditoꝛẽ manẽte:ſolidi tñ ðbiti ſolu
tionẽ factã eẽ demonſtrãtes ul ẽt fu

mittẽtes : uel ſi qua alterius cuiuſcũ

S ſ pf ſie ⁊ bie nulla via ueniri poſſit S. net ergo iſdefe d inte?
rogationes factas de hniuſmõi materia.ſed põt rñderi ad id oeGd
de iurein.bie dicit ꝙ ſit nonũ ius.⁊ fᷣm id loquitur bic ꝗ babes.

5S.de inteiu.l.generaliter. S.ſin autem.

xL. l. intra. 7.1. ců 'l
ſeruando:ut ĩ ꝗbus ñ pmittit᷑ excep ca. acen-·

tõʒ ſi numerate pecunie opponere:

ab initio l poſt taxatũ tpᷣs elapſuʒ ĩ .ð.ð epiſ.au. ſi paii
bis nec iuſiurandũ Offerri liceat. n .l. ſ. l.j. de an. exx
oĩ ẽni tpᷣre ꝙ memoꝛate exceptõi ta .il. ut perfectins.

xatũ ẽ ei licebit cui talis exceptio cõ
petit l denunciãtõibo ſcripio miſſis
querelã ñ numerate pecunie maniſe
ſtare ei q numeraſſe eã uel alias res

morata exceptionẽ uti uelit alios iu

dices adire ł in bac alma urbe lĩ ꝓ ptus ẽ dedifſſe.
uicijs ⁊ ꝑ eos ei maniſfeſtare cui ex u Icni. ſi de
ceptiõʒ homõi obiſcit:ſactã a ſe ſup bitoꝛ ñ vult

excipere de nõ nu.
pe.3 ciuilem credi

nõ nüerata pecunia q̃relã eſſe. Qð̊
ſi ĩ ꝓuicijs Ilnõ ſit alis admiſtrator
ciuilis ul militaris ul ꝑ aliq; cauſam
difficile ſit ei q mẽoratã q̃relãẽ oppo

EEH grel ri exceptiõe vtunt.
nit adire eũ ⁊ ea que dcã ſũt facere:

X Tali auxilio.ſic.

licẽtiã ei damo p uiꝝ reuerẽdiſſimũ
epᷣm eandẽ ſuã exceptionẽ creditoꝛi mouem F. li ? ð ſe
maifeſtare:⁊ ita tpᷣs ſtatutũ interri pa.l.i.F. led ⁊ſi gs.

per q et i exceptioe nõ nũerate dotii

q eti y Pñte. ſed nolen
locũ hr:centum eſt.

35D Ereditoꝛes.ſ. ueri

qui quũ iã ſit miſſi

in poſ.bo. debitoꝛis conueniuntur a cinlibons.

2 2

a BDebitã.ſ.pecuniã quã non numerauer̃t imo certe ⁊ſi neq; agãt
neq; conueniani ſed debitoꝛ ↄuenitur.vt.ff. de ap. ſi perluſorio.
b Allios.ſ.ciuiles creditoꝛes ꝗ poſſident.ut bic ⁊.fl.de cõdi. ĩide.·

c Aliquã actõm.puta hypothecaria ex conuentione nel qꝛ nere

fuerant i poſſeſſione miſſi.ut.ᷣff. de pig. ac.l.non eſt mirrnum.
d Fideiuſſoꝛibus.accedit ergo ſideiuſſor eiuili obligationi im pt
hic.lʒ quidã cõtradicant ⁊ ꝙ dicit pᷣiudicium.ſ.plenum. qꝛ res i

ter alios ⁊c.ut.j.res inter alios acta.⁊ af.ff.de inter.ac. ſi defẽfoꝛr

in p̃n. generatur tñ quale quale pꝛeiudicium yvnde appellare pñ̃t
nt dicta.l.ſi perluſorio. .
e i 6
tux.? no.bic tacitam ↄditõm ineſſe iuramento.l.ſi dei pecunia.⁊
hoc iõ qꝛ boc cogiiabat᷑.ut ⁊ arg.ff.de acq.poſſ.ꝙ meo. 5. i.ſic
eff. q ſat. cog.l.l. ſ at ſic dico im Jo. S. de tranſ.l. ſi ex falſis. quia
ibi ſi cogitabai de falſitate. uñ ibi ñ intelligitur tacita conditio.
Mentionem.alias mentionem.⁊ alias cantionem.

8 BDe compenſationibus.

b e T ſenatus.cuius nomen non habemus
i Reſcriptum eſt. a pꝛincipibus.
K Fiſcali. ſi a fico petatur eodemq; creditof. nel ſiſcus pe

tat idem ꝙ debitoꝛ. =SJS
Statio. bʒ enim ſiſcus ſuas ſtationes.ſi ergo una dʒ Liclo.x.q
Ticius dʒ.x.alij ſ compeuſatur. ut bic.ſecus t ſi fiſeus ſuccedet

gq Pñs. boc bͤss.

1 Scciptis. i.qᷓ ſei

toꝛé creditoꝛes ne

.ff. de Z ta. li poſt

te uti uel latitante.·

Naubitati ſacri.ut ↄfiteor me debere.x.qᷓ iuro me reddi

⸗

Exceptione.ut ſi
cut ſuꝑioꝛes ppetuu
ant ſic ⁊ H ⁊ ſie bki·
ſequit ant.hãc aut᷑.

Anc antẽ

dediſſe inſtio ſcriptus ẽ :ułſi abeffe que ẽ de tpr nõ ſo.
eũ his locis in ꝗgbus ↄctus factus ꝰ do.S.i.colſ. ix.?ꝛ ,m·
ↄtigeꝛit in hac qdẽ alma urbe apud boec eſt . S.e.l. .
quẽlibet oꝛdinariũ iudicẽ. In ꝓuin ſo. ut ibi. It Z. j. 9 “
