Ex compacto.i.tractu malicioſe babito. ac. tumacia.licet perraro infra ſtatutum tempus ſententiam exequuntur. ue
twaten m Eaꝝ ren.ut hẽs de hᷣ titulũ ſpẽaleʒ ſi ĩ cãm iudicati pi.capta ſũt. luti ſi alimenta conſtituantur nel minori. xxv. an. ſubueniatur. ut. f. de re
hinopocn n Mittet. nt ſint loco ſecundi decreti. ac. in.l.ij.⁊ ſi alia fieret abbreuiatio.quia nõ inſta cã iudex abbreuiaret ſup
owr il do [ TLipendla. ſ. milins idem in prebendis clericoꝝ uidetur. plet lex uſq; ad quadrimeſtre tempus.ut.ff. de re iudi.l. iiij.. ſi quis.ſed
Nüihm p Pronincie. ſimiliter nec priuata pacione poſſunt obliga de ſoluẽdo plerunq; precipit ut ſoluat. nt ex tempore precepti currt uſur
Aublliet G ri talia ſtipendia.ut.j.que res pi.obii.poſſunt.l.ſpecie. centeſime captio er go fit poſt. iiij. menſes. ſed uenditio quãdo ſiet. Beñ.
jiſcget. 4 Qaum. i. quando. hoc ſu.tunc ſtatim ſicut ⁊ olim poſt duos. ut. ff. de re indi. l debitonbus
ncſtir Exequi.ſi ergo aliter non poteſt.⁊ hec capientur. ut hic.⁊.ff. de .I. fi.quod ſatis dici poteſt cum pignus nenditur ex diffinitina ſententia
unimin re iudi.commodis.que ponitur ut contraria. nam ſi uendetur ex interlocutoria forte expectatur per annũ. ut. . de pꝛe.
toden 4 ſe iam nomen debitoris.ↄſeſſi demum.ↄnt. ff. de re indi.l. xxx.anno.i.ſi quis. .fi. uel per biennium ut in conuentionali pignore.
len L a diuo.ꝭ.ſic quoq; iudices.ut tñ primo in mobilibus. ſe ut. ſ. de iure do.impe.l. fi. uel ſorte diffinitum eſt tempus in greca cõſtitu
ppſi cundo in imobilibus. poſtea ad nomina accedatur.ut.ff. de re iu tione ut innuitur. . de bo.auc.iu.poſ.l.ſi.uel forte iudex dlifniet. ut.f. ð
ns n di.a diuo.. in nenditione..j.de pretorio pi.l.i.⁊ facit.ð.quãdo iure deli.l. i. . li. hoc in ſunplici perſonali actione. nam in reali ſtatiz fit
Niinn 4 ſiſcus nel priuatus debitorem ſui.l. i. ij. ⁊. lij. executio ſi ſtatim poſſit reſtitui res. alioquin datur tempus ad reſtitutio
ulteqn tſ Jaut proponis. executor loquitur de executore.i.nuntio nem 2 ſatiſdatur de preſtanda eſtimatione ſi res non reſtituatur. nt inſti.
ſctſitn qui cognoſceꝛe nõ poteſt niſi in canſis ni ibus ex neceſſita de offi.iudi..⁊ ſi in rem actum ſit.non obſtat. ff. de nſuf.l.in fideicõmiſ.
e ſibi facta ↄmiſſiõe.ut.ff.de iudi.l.ſi uel dic quod loquitur ĩ de quia ibi agebatur actore ex reſia mento. non rei uen. Item nec quod eſt
d egato ad exequendũ.⁊ tunc excipe niſi ſit preſes uel procurator .ff. quod metus cauſa.l. i cum excep. 5. quod ſi homo.quia ibi agebatur
. teſaris qui poſſunt interpretari ſuam ſententiam iam lataʒ in me act. quod metus cauſa.i.que perſonalis eſt. ut inſti. de act. S.preterea.
eidti lius.ᷣ nt.ff. de appel.l.ab executore.ꝛ.. ſi contra ins nel utili.pu. e De nſuris rei ludicate, Quia pinmo uenit terminus ſoluendi ex ſen
76ις l.x ſi non cognitio. que eſt contra. uel ſo ue nt ibi. Accurſius. tentia quã ſoluatur.ideo de pena imponenda moroſo dicit.
nnl N H

Vten
i S ani bona. ſcilicet debitoris demnati. Accur. florentinns. kei iu. l. enidenter. uere tamen adhuc durat actio prima. Accur. .
b Centeſima. que ⁊ in quibuſdam alijs caſibus preſtanda eſt. ut X Inbiberi. ſecus ĩ fructibus ꝑceptis.j.illos qᷓ̃ttuor mẽſes ĩ pcipiẽ Nuitziin
diximus ſupra de uſuris.l.eos. .ſuper.ac. dis aũñt diſtingue.ut.ff. de uſur̃.l.ĩ fideicõmiſſi que eſt contn. lerbelhen
eN Fluxerit. non interim.ut.S. de uſuris.l.in bone fidei. y Sortis.q.d.quia extinguitur minor. ſuſcitatur maior.at uſura ſunit
d e Zs porrecta. repete ultra quattuor menſes ↄnumerãdos ex die uſure non extinguitur. nec ergo ſuſcitatur. Accur. florentinus. oſtiw
cõſirmationis. az. 3 Lonſumata.i. in lni n⸗
poteſt etiam legi ut nõ fiat nna ſumma coacer unti
repetitio.m. H. ⁊ nõ.qð S qui bonãa ſecũdũ dictaʒ modo uſuꝛas neq; ad centeſimam nata. ac. 3 al
per hanc corrigitur. ff. de ſententiã ꝓſequit᷑ eas quo currentes ex iudicati actione ꝓfli a Et cũ antiquitas Mln 4
re iudi.l.debitoribus. Itẽ qʒ rõnes habiturus eſt: ut gari. nõ autẽ uſuraꝝ q;taſcũq; uſu b Acer bitatẽ. bic a nuße
boc habet locum ſi nõ m qjui poſt legitimum tẽpus placiis ras. Si enim noutur iudicati ac cesbitas qñc tolle mung .
ſtratorie appelletur. ut.ff. nõ obtẽpauerit uſurã cẽtèſimã tpiſ tione prioꝛ ↄtractus neceſſe eſt uſu ratur. ubicunq;.ſ. lumnd i
de uluris.l.tutor legibus. quod poſtea fluxèrit ſoluat. rarum quidẽ que anterioris ↄirac perſonalis ẽ excep miul. .
quas non babemus. Mpr. Juſti. ag. Menne. pp. tus ſunt curſum poſt ſnĩiam inbib? tio ane reo ↄpetit. Cub win
eBSanctõe.ut hãc hẽmus. Os quᷣi ↄdemnati ſolutiõeʒ ri. alias auteʒ uſuras ex iudicati ac ut. ff. de exceptioni ſinnce. Den
fAuncimus a nobiſ pecuniaꝝ quas dependere tione tantũmõ ſortis procedeꝛe.⁊ bus.l.exceptiones ſocl nic
ut. ð. l. Pxia. ↄſtitui iuſſi ſunt ultrs quattuor menſes a non ideo quod forſitan ↄſumta ẽ .fl. pro ſocio.l.ue umltl
mus.⁊?.S.de uſur.i. ut nul die ↄdemnationis:uel ſi ꝓuocatio q;titas ſortis ⁊ uſuraꝝ totius ſum rum. ⁊.ff. de re. iu. iaturnocer,
lo.ſed ↄtra.fl.de uſuris cũ fuerit porrecta a die confirmatiõis me uſuras poſtea colligi:ſed ſortis ſi fideiuſſor. ⁊. ff. ð (Iu⸗
quidã. .in tacito.ſʒ ibi di ſententie ↄnumerandos diſtulerit tantummõ. Et quum antiquitas pac.l.niſi boc actũ lſon
citur emolumentum uſure centeſimas uſuras exigi pꝛecipim peſſimo exemplo reis gqdeʒ ↄdem eſt. ?. ff. quaꝝ reruʒ iaog
id.quod eſt uſura. nec pꝛiſcis legibus que duas cente natis laxamentum duoꝝ menſiuʒ ac. non da.l.i.F. ex brchiͦ
g Condemnatiõe deducte ſimas uſuras eis inferebãt.nec no preſtabat.ſideiuſſores autẽ eorum ceptiones. oex.
de hoc bene poterat dubi ſtra ſanctiöne que dimidiam cente eodẽ uti beneſicio nõ cõcedebat: c Fideiuſſões. qui robetin
tari. qa uſure que deducte ſime ſtatuit locum in eorum peꝛſo ut liceret uictoribus relictis ꝓpter etiaʒ poſſent appel li dchi dhef
erant in ↄdemnatione nõ nam habentibus. legẽ ↄdemnatis perſonis a fideiu:ſ lare a ſnĩa in pꝛinci alscſpon
ſunt uſuꝛe. ſʒ ſicut ſors pe Dem.aa. Johanni.pᷣpᷣ. ſoribus eorũ uel mandatorib ſta palem reum lata vt Cnithiſren
tebatur.ut.ff. pro ſocio.lł. Ancimus ut ſi quis cõdem tim pecunias ul res in ↄdemnatio .ff. de appellat. l. ,. imfedepe
ſocium qui. . natus fueꝛit poſt datas a no ne poſitas exigere huiuſmodi acèꝛ ſententia. lbeſclnoͤ
h Lum eniʒ. prĩa rõ.quat bis quadrimeſtres inducias cente bitatem reſecantes ſancimus que d Solutionẽ. vt.ff. rediöoblt
tuor enĩ rões põit de boc. ſimas quidem uſuꝛas ſecundũ na drimeſtres inducias quas dimuſ de procur.l. añpe. N
i Si enim.ſecunda ratio. turam iudicati eũ ↄpelli ſoluere:ſʒ ↄdemnatis etiã ad ſideiuſſores eo eBenſum. i. nullaã egiinde
k Sine emendatiõe.hᷣͥ mõ tmmodo ſortis ⁊ nõ uſuraruʒ que rum ⁊ mandatores extẽdi: ne legi ntilitatẽ ex ſeſu no liigiagten
ſtratur quod olim in caſu ex priſtino ↄtꝛactu in codemnàtio fiat derogatum: cum enim ſoluere ſtre legis ſupioris. Heenankaon
iſto daꝛetur uſura cẽteſima nem deducte ſunt. Quum enim interuentor cõpellatur: ⁊ ipſe reu ſ[ Perſoluere uel Aynulgtin
etiam pꝛioris nſuꝛe. iam ↄſtituimus uſurarum uſuras cohercebat ad inuitam ſolutiõneʒ dic fideinſſorẽ dõ lſen de
Quum.i.quia. penitus eſſe delendas nullũ caſuz nullum ↄdẽnatus habebat noſtre natũ nna cu reo. vl mhlopni
m Minores centeſime.i. relinquimus ex quo huiuſmõi ma ſeênſum humanitatis.quia per me cũ hẽret ꝓmptaʒ ⁊ miir de
minores cẽteſima uſura u cinatio poſſit induci. ſi Enim ſine dium ſideiuſſorem ſtatiʒ pecunias paratam pecuniaʒ litiifl
quã ſit centeſima nſura im emendãtione relinquatur aliquid perſoluere còmpellebatur. reus nõ. ut.ff. ð re ilnclſit⸗
mo ꝛecte lege. abſurdum atq; inelegans neceſſe . „ . indi.l. debitõibus gim
n Grauiores.q.d. cum mi eſt euenire quum utiliter ex cõtrac Si plurs una ſententia con⸗ al nõ uidetur poſſe ztan
nores nſure ðᷣſcendant ex tibus deſcẽdẽtes plerũq; minõres demnani ſuns. l. babeꝛe locũ bic Aiimg
ptractibus ? ſiant maioreſ centelſime ex noſtra lege facte ſunt . dicitur.uel melius gne
poſt quadrimeſtre tempuſ ⁊ neceſſe erit minõibus uſuris gra Mpr. Alexan.aa. Aictori. daãnato reo ſit exe iitiin
abſurdum eſſet ſi ꝛeus tan uiores ſupponi. Si ẽnim ex iudi J noͤn ſinguli inſolidum: eutio in fideiuſſori Altincſt
tas uſuras daret ? de ſor cati actione centeſime oĩmodo cur iz generaliter tu ⁊ collega bus. ar. S. ubi ð cꝛi 60 ſuf
te. ſ. ⁊ de uſura. runt uſure ex ↄtractibus autẽ hoc tuus unã ⁊ ceꝛa q;titate ꝰ ine agi oportet. Wlium
o Si enim tertia ratio.ſ. raro ↄtingit ĩ cůpitulis lege noſtra demnati eſtis: nec eſt additũ ut qð aut. qua ĩ ꝓuincis Plti an
ſa necefſitas. tantũmodo exceptis huiuſmõi ini ab altero ſeruari nõ poſſet idem al ibi nam de ꝛeb cc̃. ain
p Capiilis.ſ. traiecticia pe quitatem ipſa nẽceſſitas reꝝ intro ter ſupplere effectus ſnie uiribus g Compellebatur. na ſ
cunia nt bẽs banc cõſtiu ducebat. ⁊ ideo pio remedio cam portionibus diſcretus eſt. ideoqd; æ per mediaʒ perſo inn ſe
ionẽ.ð.de nſur.l.eos. corrigentes ſancimus ſortis tantu parens pro tua portione ſententie nam inquietabat᷑. taiand
4 Iniquitatem.ſi preſtarei F nt. ff. ð libera. le.l. i
uſura nſure. ſi gs decedẽs.S.nẽ lin 4 bol
FNANeceſſitas.qꝛ neceſſitate impediti ſepe ad tẽpus ſoluere non poterant. q eſſe nõ dʒ.ut.ff. de neg.gel.l.ſi ex duobus. ſi gs cau.l. ſi is g. unde
ſSortis timmodo.non ergo pene inducte in cond emnationem. ui. j. de b Si plures una ſententia pdemnati ſunt. Qualiter fiat executio in
uſuris fiſcahbus. l..li. x. ?.5. de magiſtratibus conne. . fi. contra unum damnatum dixi. nunc qualiter fiat ſi ſunt plures. en fani.
tSi enim. quarta ratio. i Jnon ſinguli.uiribus.ſiue uinlliter ſiue inſolidum ſiue Kat
n Nouatur.ſic ergo propter nouationem prime actiõis que ſit per ſniam equalibus.ſiue inequalibus partibus tenebãtur. ut bic. R
nõ curruntuſure 'm quoſdã. ⁊ pro eis.ff. de noua.l. aliam. nos ↄtra dici 2.ſ.l. ꝓxima. . ff. man. l.ſi mãdato ticij. . paulus reſpõ “ lrlle
mus eniʒ nõ ſieri nouationẽ prime actõis per ſniam. ĩmo remanere ut. ff. det. ⁊.ff.de appel.ſi quis ſeperatim. .. quotiens.?. ff. de re. indi.. 1 cnp
de pig.l. grege.S. etiam. ⁊ de ſideiuſſo.l. grece. F.i. . . an. ergo ⁊ de iudi. paulus reſpondet eos.? ar. ff. de le. i. ſi pluribus. in prin.⁊ ð duo urtt
.l. argentarium. S. nomine. Iẽ dicitur ſacramento res nouari.⁊ tñ durat bus reis.l. reos. F.cum in tabulis.⁊ ſic nidetur quod ille qui inſo eliuir
actio prima. ut.fl. de iureiu. qui iuraſſe. 5. fi..l.enʒ qui.i.ꝶ᷑.nouari ergo lidum nel in parte maiori ſenebatur nũc in nirili teneat᷑ qðᷣ ſnia 9 l ſinat
dicit ideo quia ceſſant currere minores poſt ſnĩiam ⁊ qꝛ maiores uſure ſᷣ demnatoria ꝓficiat dãnato. ? ſic eſt ↄtra.ꝛ ff. de ex. rei indi.l euidẽ B na
ſtantur poſt quattuor menſes. Iteʒ qꝛ lex ex bumanitate dat eius predic ter. So. bie in reſiduo nidetur abſolutus. ſic abſolutoria ei pfi d⸗
tam dilationem in ſorte. ut. ff. de ↄpenſa. ſi cũ militi. F. i. Iem qꝛ quedaʒ cit nõ ↄdẽnatoria.nel dic ꝙ actio iudicati pro ptibus daĩ.ſʒ pſia 19 lin
nona forma neteri datur actõi. perpetuatur enim in. xl. an. ? fit traãſitoria. adhuc inſolidũ durat ut prius. nec obijcitur exceptio rei indicate forſ
Aem qꝛ iniquum eſſet ut ei ꝓficeret ſnĩs ↄtra quem lata eſt. nt. ff. de ex. R Parens.ideſt obediens. Accurſius florentinus legum doc. alufte

. *

An 11 q Aotiens. in omnium. ſ. procuratorum qui preſentes ſt a AVideatur.nt ſi duo rei fiant adulteri.? aduerſus matrem pronuntiatũ
gidehie unt. S. de ſententijs.l.i. ac. ſit ut. ff. de adulter.l.denunciaſſ. e. F. fi.
Ad m Diuiſuʒ. inter iutores inter quos ſit executio nõ in ꝓcuratores b n Ec in ſimili.acta. uel per ſententiam. ut per totum hunc ti.⁊.ð.de
ſattin niſi ſe obiuliſſent.ut.ff.de re.iu.l.iuj.in prin. ſententijs.nemo.uel quocunq; modo.ut.j.res inter alios.l.i.
OHih, n Adb uno.ſcillicet dictorum condemnatorum. Accurſius. c Lomminatiõcs epiſtolas ꝓgrãmata ⁊c̃. Qualiter alijs ſnĩa nõ noceat
metdng. o Jaꝛs eſt.ñ nocet dixit nunc qñ nocet etiam
ann alteri. ſi alter ẽ non ei ↄtra quẽ eſt ꝓlata que ẽ
ſoluendo. ut hic. ſy ob ceſſationem alterius ex cã iudi Ec uiʒ ſtipulatiõis obtine cõminatio.ut.j.e.l.i.⁊.l.n
niquie ꝓdeſt alteri ſi alter cati conueniri non potes. re põt ↄminatio iudicis ꝗ terlocutio. uel epla nt.j.e.
binihe⸗ appellet q;uis ipſe Mhr. Gordi.a. Anniano. ceꝛtas uſuras preſtituros .l. ij. uel progrãma ð quo
gſichle non appellet. nt. . Votiens a tutoribus ſingu eos dixit qui intra certum dieʒ de hẽs.j.e.l. pꝛogramma.nel
hiang ſi unus ex pluribꝰ lis pꝛocuratoribus datis in buum non exſoluiſſent. ſubſcriptio. ut.j.e.l. ea. ll.
ibienn appella.l. i. ſequitur in omniũ perſona cõdem Mpr. Alexan. Mar. iudex.⁊ hoc ideo. quia cã
tot. p Quaib res iundi. natio periculũ ſnie uidet᷑ eſſe dini Ei iudicute effectũ nõ hẽt cognita pñtibus partibus
erechten nõ nocet. Dixi ꝗ ſum. Ideoq; quod ab uno ſeꝛuari p eplam ꝛector ꝓuicie ſolue 2gruo loco ⁊ tpᷣe ⁊ magno
eneptons bus nocet. nũc qui nõ potuerit a ceteris exigi nõ poſ re uos pecuniã iuſſit rei publice. ↄfliciu ⁊ in ſcriptis ẽ feꝛen
ſbotole bus non nocet licʒ ſe explorati iuris èſt. Dem.a. Hotico. da.⁊ nõ pancis Iris.nt. 5.
Kdereie uideatur nocere. A quẽè cã cognita ſtatuũtur de ſñijs.l.cũ ſniĩaʒ.⁊ ð ſen.
nſin iſc 4 J neq;.ð Quibus ⁊cs iudicata nõ nocet. ſubſcriptõibus reuocarinõ ex pe.re.l. ij. ⁊ quo T qᷓdob
Nlthoreri ſfleuſionez poſſe ſepe reſcriptum eſt. iu.l.ea que.⁊.j.e.l. finali.
ſanpinn ii. actõez. Mpr. Alexan. a. Maſclino. Mypr. Gordi.a.Aſtanio. d n Ec niʒ ſtipulatõis
ncalige Preſcriptõ.i. ex Jnèqʒ madoſti fratri tuo Mærlocutio pᷣſidis ap̃ᷣ acta nedũ ſnĩe.nt ⁊.ff.ð
oW cceptio. ac. defenſionem rei tue:nec q; ſignata niſi ſolutiõi debitis uſut.l. i. F. nec. ſʒ fallit hoc
uſſitn. ſ Non oberit. ĩmo geſtum eſt ratum habuiſti is qui ↄuenit᷑ obſequiũ pᷣſtitiſſʒ du in eis caſibus nbi põt ſum
wſl nidet deber obeſſe preſcriptiò rei iudicate tibi nõ ob plũ ſeu qᷓdruplũ iferat uolũtas po mali cognoſci.quos nõ.ẽ
ſiunhpnnd qꝛ talis eſt pſona q̃ rit. ⁊ ideo non prohiberis cauſaʒ tius ↄminãtis q; ſnia iudicãtis eſt: de iudicijs.l. iudices.
Nun eet admittebaĩ ſinema tuam agere ſine preiudicio rerum cũ placitũ hmõi ne rei iudicate au e Mon exoluiſſent. in uſu
Eppeletlt dato.ut.ff. de ꝓcu iudicatarum. toritatẽ obtieat iuris rõ declarat. ris iñ ↄminatio operatur.
Kü“ ra.ſed he,.ſed nõ ſe Mypr. Gordia.a. Athenio. Dem.a. Jocundo. ut debeat᷑ pupillis a tutoꝛi
torite quitur qð iõ obſit. Es ĩter alios iudicate neq; Vdeẽx qui diſceptationi lo/ bus.ut.ff.de admi.tu.l.tu
donlh . ut. . ð iufriui. l. nec emolumentum afferre his cum dederat partiuʒ allega tor qui reptoriũ.s. ſi depo
ſuninnli ſilius. ?. fl. iud. ſol. qui iudicio non interfuerunt neq; tiones audire ⁊ examinaꝛe dẽbuit ni. Itẽ ⁊ alibi. nt.ff. de of.
inſun l. ij. F. i. agit ergo preiudicium ſolẽt irrogare. Jqʒ nam ſubſcriptionem ad libellũ da pret. urbis.l.i.F. cnʒ patro
Geinea ſine mandato.quo nepti tue preiudicàre nõ poteſt qð tã talẽ que diuerſaʒ ptem in poſſeſ nus. 7 ff. de iudi.l. in peꝛ
crolbe 1d ad ↄmodaʒ ⁊ facit aduerſus coheꝛedes eius iudicatũ ſionem ſundi mitteret uicem rei iu emptorio.
ſdercicd ad.l.iſtam.j.de ex eſt ſi nihil adpᷣſus ipᷣaʒ ſtatutum ẽ. dicate nõ obtinere noòn ambigitur f r Ei iudicate. p epi
— ceptio.l.ꝓ poꝛtiõe Mpr. Diocle.⁊ Max. aa.⁊. Dem. a. Fell. ſtolã nã ipſe legẽ ?
u Nt vſ. res inter alos .cc Honerato. Rogrãmma ſi ꝙ apᷣſide ꝓ pñ̃ubus ptibus debet. ut
uun ng l.i.⁊ de inꝛeiur.l. Vris manifeſtiſſimi eſt ⁊ in uiincie pꝛopoſitũ eſt uim rei õ. de ſen. ex peri.re. l.i. ,
jͦſit ſi duo.⁊.l. ſi itaq;. accuſationibus his qui con iudicate obtinere nequaq; poteft g e Aqj. ſubſcriptõib
Abte t 1 Es irroga greſſi in iudicio non ſunt officere nec ↄminationem uim ꝛei iudicate lead'ẽ ſnia. ul alibi
– re. ̊ regula non poſſe ſi quid forte preiudicij continere manifeſtum eſf. que ſubſcriptões ſunt Frie
bai t fallit nbicunq; fit uideãtur eſſe oblatum. Mpr. Cõſtã a.ad Baſſuʒ. ppᷣ. ſnie diffinitiue.ſecus ſteꝛlo
* ius ſub. genale ex Dem. aa. 7 cc. Sati ano. Aod magno pflictu ſenten cutorie.ut 5. u.ff. de re.iu.
vie ſnia nt ĩ ca inof. te. Ec in ſimili ngocio res in Miã ðcerni ſoleid paucis lit iuſſit.⁊ de arbi.l. diẽ. .
nl R ut.ff. de inof.teſta. ter alios acta abſenti preiu teris temere deſcriptis diffiniri fas .i.ſed gꝛãmaticã ⁊ ba mu
id l. pap̃. . ſi. .ff. de dicare ſepe conſtitutum eſt. lyvij. non eſt. tare tenore ſnie pſeuerante
Nändid ſa bo⸗ d, ingenn bf põt.nt.ff. ð re iu.l.act
gont. 1 Po. l. ingenunz . . . . eUt. n. n.l. 0
ig⸗ iu Iltẽ lallit in q̃ttuor Comminationes epiſtolas pꝛo Si ex ſalſis inſtrumentis uel te⸗ rũ.ſʒ an ĩterpretari nerbnʒ
de calibus qui ſũt.ff. grammata ſubſcriptiones auctori ſtimonijs iudicatũ eru. lviij. dubiuʒ ſnie põt idẽ iudex
t. de re iudi.l. ſepe. iatem rei iudicate non habere, dic qð ſic ſm. H. nt.ff. de
rnin ack. ut. f. ð iufiuf. Mpr. Anto.a.rogatiano. Baſſianum. i Nieꝛlocutio. nolũ
ngin .l. eũ qui..ĩ popu tas potius.ſic ⁊.õ.
ndt laribus act. Iẽ in ð ſen. ? ĩteꝛ. ex ſt. ⁊.S. e.l. i.
adi publicis accuſatiõibus ſub reo abſoluto. ut.fl. de accuſat.ſi eni. A. i i Aerx. locum dederat.i.ſi ceſſanerat. ſic enim dicimus in unlgari
tult iſſdẽ. ⁊ h ita niſi colluſio detegat᷑.ut.ff. de p̃uari.l.iij.⁊ de appel.ſi uel nerius.i.ſtatuerat.
gitate pluſorio. T de lido hoĩe exhi.ꝙ ⁊ lex. . pe..d.l.eũ ꝗ.s.iĩ pupilla k Hebuit. ut. j.ſi p ni kalio mõ.l.ſi. Data. aſi diẽ ſonte ꝙ' dẽbãt 9nẽiẽ.
in rnibus.ff.de iureiur. NRẽ in quibuſdã fallit ut ꝓſit nõ ut noceat. vt lNõ abigiit. ut ⁊. fl. ð reg. iur̃.l.o ĩa qᷓ.ſʒ ur̃ õ.ff.ð acꝗ.poſ.l.iuſte.ſʒ illud
ſtlin⸗ eff. ad.l. iul.de adulterijs.l. denuntiaſſe.s.ſi abſolums.⁊.ff. ſi ſer. intellige ſi rite data eſt. ⁊ ſi nõ iuſte.qꝛ bene fuit ſeruatus ordo iudicioꝝ.
tin, nen.l. loci corpus. 5. ſi ſundus. a. ff. de inoſtel.l. poſthumus.F. ſi m p. Rogrãma.cũ idẽ diuerſis tradit libellus tüc idẽ ẽ ꝓ grãma qĩ/p
un quis ex his.ꝛ.5. de naturalibus liberis in aut. Item ſi quis. cedes grãma.i.lr̃a que p disſa dirigai loca pcepto indi. ſm aʒ.ſic
deſen 9 n Preiudicare.nõ põt.ad plenũ.ſed quale quale fit.ut. ff. de iuꝛe eni plerũq; ĩ cor. ant.ponii.uel dic ſm Jo.ut differat ab epla. cũ ⸗ de ea
Ginne iur.l.ſi duo. ⁊.ff. ð appel.l.a ſnia.a.j.l. ꝓx. ? facit. S. de fide ĩſtru. B.⁊ in.l.ij.dicatur quod ꝓgrãma ſit ſcriptura publice ꝓpoſita in albo.
Ulenin Al.ſt uteris. 7.S. de tꝛanſac.l.i.⁊ de inoffi.teſ.l. cum duobus. n ꝗq ogd magno conflictu.i. prebabua partium examinatione nam
ninß, iAris accuſationibus.non tamẽ in ciuilibus queſtiõibus cauſe ⁊c. nt.j.ſi per uim.uel alio modo.l.fi.
ſucl 1— ſed in accuſationibus. o Sententia. ſcilicet diffinitiua.
on PQOfficere. ſi ſecundus accuſator ſit ꝓbaturus de prenaricatione p Temere.nõ canſa cognita nec ꝑtibus pfitibus.nt diximus in fubrica.
vtiſe primi.nt.ff. de preuarica. l.prenaricationem. ? dixi.S. l. ꝓxima. q Si ex falſis inſtrumentis nel teſtimonijs iudi.erit. Deſicit ſnia ꝓp
huin 3 Sũi.i.quamuis.quod ⁊c. Accurſius florentinus legu.doctor. ter omiſſã ſolemnuatẽ.ut.ð.ſʒ ⁊ ꝑp adiunctã falſitatẽ, ut H.

ſ ltabulas. ſnlaʒ qua ꝓnuntiauii hrdẽ ex eo teſtõ eſſe pfeꝛentẽ.
b Dicere uis.ciuiliter ⁊ criminaliter.ut.j.de fal.l.damus.
eNagicate.ut.ff. de excep.l.ꝗ agnitis.⁊. ð. ð trãſac.l.ſi ex falſis.

d Quelitũ eſt. ſecus ſi fuiſſet ĩ prĩo iudicio queſitũ lʒ nõ ꝓnuntiatũ. ut.õ.

de ſi. inſtru.l.fi.in fi.que eſt ↄtra.ar. fl. de ꝛe.iu.l.duobus. Itẽ inſti.ꝗ ma.

nõ po.S.ſemel. ↄ.ſʒ ibi di
cit᷑ falſa.i.nõ iuſta ⁊ eſt ſile
ad prin.glo.qꝛ ſufficit ĩ iu
dicio hr̃ditatis queri de li
bertate.licet nõ ꝓnũtiatur
ut.S.de oꝛdi. iudi.l.i.

e e Tgni nõ. ꝓuoca

uerũt.ſʒ ſi pꝛonoca
uerunt an uideant᷑ ↄfirmaĩ
nõ pnto.ſed ſolo eo cãunↄ
ſirmat᷑ cũ falſus ꝓcurator
egit.nã dñs appellãdo ra
tum habere nidet ut.ff. de
iudi.l.licet.⁊.ff.ꝛem ra.ha.
l. cum minoꝛ. S. fl.

fBocuerint.i.probata ſal

ſitate. ac.

g. Audiunt᷑.nt ⁊.ff.de iud.

ſi pretor.S. marcellus ⁊.S.
de ſi.in.ſi uteris.ſʒ qualiiẽ
ſnia reſcindũ ꝓbato falſo
Pe. per ĩ inte.reſtuõ.ut.ff.ð
re.iudi.l.diuus.niſi ĩ caſu
nbi ipſo iu:e nõ nalet ſauo

ꝛe minoris.ut.ðS.ſi ex fal.al

le. l. ij. T fi.

hb f Allſã.teſtationeʒ.i.

atteſta tiõem.ſ.ſcꝛip
turã in qua dicta teſtiuʒ 2
tinebant᷑ que falſa erãt.uel
qꝛ falſuʒ dixerãt.uel gꝗa ta
bellio cõruptus aliteꝛ ſcrip
ſit ;ᷓ dixerit.⁊ nõ.qð dixit
.p. ꝙ nõ retractatur ſnĩa p

falſas atteſtatiões lata niſi

pecunie corruptela inteꝛue

nerit. ar. ff. & re iu.l.diuus

tu dic idem in teſtibus qðᷣ

Jtãbulas teſtamẽti quas
ſecutus pꝛoconſul uir cla
riſſimus ſnĩaʒ dixit falſas
dicère uis: prebebit notionem ſuã
nõ obſtante preſcriptiõe ꝛei iudicà
te.qꝛ nondũ de ſalſo quẽſitum eſt.
Mpr. Alexan. a. Optato.
Tqui nõ ꝓuocauerunt ſi ĩ/
ſtrum̃tis falſis ſe uictos eſſe
ꝓbare pñt cũ de crimine docułrit
ex integro de cauſa âudiuntur.
Dem.a. Lementi.
Alſam qdẽ teſtationeʒ qua
diueꝛſa pars iĩ iudicio adueꝛ
ſus te uſa eſt ut ꝓponis ſolito mor
argueꝛe nõ ꝓhibeꝛis.ſed cã iudica
ti in irritũ nõ deuocatur niſi ꝓbar
poteris eum qui iudicauerat ſecu
tũ eius inſtr̃i fidẽ falſuʒ eſſet ↄſti
tuerit aduerſus te pronunciaſſe.
MAp. Gor. a. Heren.
Adicti executio ſolʒ ſuſpẽ
di ⁊ ſoluti dari repetitio ſi
falſis inſtrumentis circunuentam
eſſe religionem iudicatis crimine
poſtea falſi illato manifeſtis pꝛoba
lionibus fuerit oſtenſum.

De conſeſſis.

Mpr. Anto.a. Juliano.
Vnfẽſſos ĩ iuꝛe pꝛo iudica
tis haberi placet quare ſi
ne cã deſideras recedi aↄ

lix.

in inſtrumẽtis ut ſiue interneniat pecunia ſine nõ retractetur ſnĩa ſi ex fal
ſo eſt ꝓlata.eſt enim eadẽ uis inſtrumentoꝝ ⁊ teſtiũ.ut.õ.de ſide inſtru.l.
in exercendis. ? teſtes inſtrumenta dicuntur. ut.ð.de fi.inſtru.l.i. Item ⁊
hec rubrica eſt generalis in teſtimonijs ⁊ inſtrumentis.
¶ Eius inſtrumenti.fidem.i.teſtis uel teſtiũ.nã ⁊ ipſi inſir̃ dicunt᷑ ut dixi
uel dic ꝙ mutat caſuʒ. ⁊ nõ oportere ꝓbari duo ⁊ falſuʒ ⁊ ꝙ ex eo iudex
iudicauit. inde eſt ꝙ ſi plura erãt inſtra ul plures teſtes uel inſtra ⁊ teſtes
ſʒ quedã ex his ſint falſa.ſi tñ alia va ſufficiãt vt ex eis poſſit dari ſnia nõ
retractabit ut h. ut patet ꝑ oẽs.l.huius ti. Iteʒ h̊ ſignare potes .⁊ qĩ ad
oẽs.l.hnius ti.ꝙ eſt. S.de fi.inſtru.l.ſi.ĩ fi.ſʒ ibi ſolui.⁊ ſuꝑ.l.i.huius ti.
k i AVicati.repetitio.impetrata in inte. re.niſi in caſu ut dixi.õ.e.l.
.ij. ⁊ ad hoc.j.de fal.l.ſatis.
lBDe ↄfeſſis.Hixit de uere ↄdẽnatis.ſeqꝗtur de quaſi ↄdẽnatis.i.ↄſeſſis
⁊ differt hic ti.ab illo de inte.act.qꝛ h̊ poſt lit.con.ille ante locum habet.
m Onfeſſos.pro indicatis.ſubau.quantum ad hec ut amplius ⸗
c tra ipſum non queratur.
. Piacet.ut ⁊.ð.de repu.heredi.ſicut.⁊ de ſide inſtru.l. ſi aduet
ſarins.⁊.ff.e.l.i. c.
o Quũ exſoluere.ſ.accepta puta mutuo.Et qꝛ hec regula ↄſeſſus ⁊c.mul
tas hẽt oppoſitiões. Ideo dixit Jo.ſic eã ſormandã. Conleſſus in iure
ↄtra.ſe certũ qd ꝙ ius ⁊ natura nõ reſpuit nel faciuʒ cuius noĩe cum alio
poſſit eſſe actor in cã pecuniaria pro iudicato hẽtur. In iure iõ qꝛ e ius
nõ ualet.ut.ff. de inte.act.l.i.in fi..l.fi.⁊.s.de iur.⁊ facti ig.l.cũ falſa niſi
ſiat ad liberandũ nt in aut.de teſti.S.⁊ Iʒ.coll.vij.⁊.ff.de pac.l.tale.uel ni
ſi fiat ad obligandũ cũ cã. quo cãn diſtinguit cã mutui ⁊ dotis ab alijs.
ut dixi.. de nõ nu. pec.l. generaliter. ſʒ ia. dixit ualere etiã ex ius.⁊ ſic in
helligebat.ð.de iur̃ ⁊ fac.ig.lecũ falſa.ſʒ aliter ibi exponimus. Iitẽ pꝛo ſe ĩ

—

ducebat q;dam lſalſam aut.quã hic habebat.que ſic dicit. ſi debi
tor ↄfeſſus fuerit de debito uel de alijs rebus corã nicinis ⁊ ami
cis.ac ſi corã iudice ↄfeſſus fuiſſet pro eo habet᷑.⁊ dicebaĩ extrabi
de cor.de teſti.S.⁊ licet colla.vij.ſʒ ubi dixi ad liberandã ibi dicit
nõ obligandũ. Itẽ pro eo.ff.de inſa.l.qm.ſʒ ibi etiã trãſegit.⁊ in

tellige in iur ubicũ
. qᷓ; ſit iudex.ut.ff.ð
leſſiõe tua cum ẽxſoluere cogeris. inte.act.l.uoluit.S.
ꝙ ait pᷣtor.uł alitet
Res inter alios acta alis utt ibi. Itẽ cotra ſe
non noceat. lxy. dicit qꝛ pꝛo ſe non
babetur ei ſides ut
Mpr. Diocle.⁊ max.aa.⁊.cc. cff.de inter. act. de
Epigrato. etate. F. i. . ð. de p
Nter alios res geſtas aliſſj bat. exemplo ⁊ in
nõ poſſe preiudiciũ facere aukt.ð iur̃iur.amo.
ſepe ↄſtitutum eſt. unde lʒ §.i.coll.i.certuʒ iõ
quoſdam de heredibus eius quẽ dixit.qꝛ ſi inceꝛiũ ſi
debitorem tuũ fuiſſe ſigniſicas ſol gnalet. ſʒ cogẽdus ẽ
uiſſe cõmemores tamen ceteri nõ certificaꝛe.xt.ff. e.l.
alias ad ſolutionẽ urgentur niſi de ceriũ.ut ſi ↄfiteatut
bitum fuerit probatum.ʒ hůs. Stichum nel
Apr. Diocle. ⁊ Max. aa.⁊.cc Pͤphilũ relictuʒ
Epigra. cogit certiſicare da
Mter alios factam trãſactio Item ius ⁊ naſ
nem abſenti non poſſe faceꝛ reſpuit.qꝛ ſi ↄfitẽis
preiudiciuʒ notiſſimi iuris eſt:qua filiũ euʒ qui maiot
propter adito pᷣſide prouĩcie auiã eſt q; in nel boĩem
tuam mancipiũ tibi donaſſe ꝓba. libeꝝ tuũ ſernũ. uel
ac ſi hoc iuẽ ad te pertinere proſpe feĩaʒ bĩe liberos ĩ
xerit reſtitui tibi prouidebit. neq; ptãte nõ nalʒ. ut.fl
enim ſi te abſente diuiſionem eius ð ĩter. act. l.ↄfeſſiõi
fecerint aliquid iuri tuo derogan bus.⁊.l.ſi is.itẽ ꝙ
põterit. ſubijcit nel faciũ cu
Bem. aa.⁊.cc. Fortunate. ius ⁊c. qꝛ ſi cõſitel
Icum fratrẽ tuo matri ſue ſernũ a ſe occiſuʒ ꝗ
cefſſiſti frater pro porcione nec nulneratus eſt
tua cum debitoribus hereditarijs ñ tenet. ut. ff. ad.l.
paciſcendo uel agendo non ex tua agl. inde neracius
uoluntate ꝓ hereditaria paꝛte tibi F. fi. T. l. ſe. . ff. e. g
qſitã obligatõʒ extingueꝛ ñ potuit. ſtichũ. Iẽ in cã pe
cuniaria iõ dixitqꝛ

in crimiĩali nõ ſtati

ſtat᷑ ↄfeſſioni.ĩmo uolẽs pꝑire põt deſendi.nec hñde ſũt ↄſeſſiones

reoꝝ pro exploratis facinoribus.ut.ff.ð appel.l.nõ tm.⁊ de que

ſtionibus.l.i.F.dinus.ↄdemnat ergo reus ſi ꝑſeueret ĩ ↄfeſſiõe.ut

in.e.ti.de queſtiõibus.l.i..ſi ꝗs ultro. Itẽ habet᷑ pro iudicato vt
ẽt nõ dẽat dãnari amodo ſᷣm quoſdã.ſʒ ſtatĩ tpᷣa quattuoꝛ mẽſiũ
currãt ↄfitẽti.ut. ff. e. l.certũ. F. fi. ? ad.l.agl.ꝓinde. .ſi.iu dic 2.ut
.ff. de iudi.l.de qua re.⁊.ff.e.iuł.⁊ ꝙ dr̃ nulle ſũt ꝑtes.ſ.in cogno
ſcendo.ſʒ ĩ ꝓnunciãdo ſic.⁊.d.l.certũ.S.fi.añ lit.t᷑. intelligit.de

criminali aũt ↄſtat ꝙ dãnat᷑ poſt ↄfeſſionẽ.ut.ff.ð cuſto.ſeoꝝ.ſiↄ

feſſus.⁊.j.de penis.l.ſi cũ reis.Et ſi queras qd ꝓdeſt dãnari ↄſi
tentẽ poſt ↄfeſſionẽ cũ ẽt ex ↄfeſſiõe det᷑ ĩ ſactũ. vñ.poſito h̊ nibil
obſtat.⁊ aliã dari ex ſnia.ſicut ex iuram̃to dat᷑. ⁊ iñ ſequit ſnia.hᷣ
ſi lis fuerit ↄteſ.als ſufficit in ↄfeſſũ dari quoddã pᷣceptũ ð ſoluen
do iĩcertũ diẽ.ut.ff.de iudi.ſi debitori. Itẽ eſt neceſſe ꝙ ſit maior
xxv.an.qꝛ ↄfeſſio ĩpuberis nõ nalet adulti ſic.⁊ lʒ ualeat reſtituit.
nt. ff. e. l. certũ. S. fi. tutoris iñ uel curatoris nel ꝓcuratoris ↄfeſſio
nõ nalet ut.d.l.certũ. .ſʒ an ⁊ ipſos.ꝙ ꝗdam intelligũt ſi ꝓbetur

a dño ↄriuʒ.⁊ ſic eſt ↄſuetudo.uel nõ ualet ſi petaĩ minor reſtitni

uel nõ ualet ſi fuerit abſens.ſecus ſi minor fuerit pñs. Itẽ ẽ neceſ

ſe ꝙ ſpõte ↄfiteaĩ als nõ ualet.ut dixi p.l.ff.de qõni.l.i.F. diuus

2. 5. ſi gs ultro. itẽ eſt neceſſe ꝙ fuerit ſcẽs.qꝛ errãs in facto nõ ſa
let᷑.ut.ff.e.l.nõ fatet᷑ cuius ꝓbationẽ põt ĩducere uſq; ad ſniaʒ.ut
.5. ð iur.⁊ fac.ig.l.error.itẽ ꝙ pñite advſario.ut.ff.e.certũ.s.ſi qs
T de inter.act᷑.l.fi.itẽ ꝙ nõ ſit res fanorabilis que ꝑ ↄfeſſionẽ re
moneĩ.ut mẽimoniũ.idẽ dici põt de libertate ſi ꝗs ſe ſeruũ ↄſitea
tur. nut.5S. de lib.cã.l.interrogatã..l.paꝛentes.⁊.l.liberos.ſʒ ſi i ſi
gura iudicij ↄfiteret bene naleret.ut in.e.ti.l.pe. Iẽ ꝙ non fiat in

aloetonn
Lucdeatote⸗
iiicihin
Fich. no o⸗
Mnnceindi
itanſſcin
vppots kpei
I Mai⸗
.
Hlöloalaie
ſanplii
föriſpen
Kömmmm
mna adeiun
iilctſtgpe
libalcaudin
Ulrt dirin
ipattin
vIiNeſali
isckins.n
nocet
cpne tde
Al li⸗ j
tſeb. acte.
(Aopaliaot
(Adirlbel
fööpereii,
Aelnlenſ
Aphin
Peerfe
ſaclaen
Poteient⸗
us e
(Fanm
fnöb,
Ne
hicp
Dine
linir
Mſodon
Mmilline
iilatvdl
Micüef
bzubt

VII . 4 „ . —– Se

2 Pu Ale.
NX 20l8 44

ſctſe
ſdr fraudem forte creditoꝝ.ut.ff. que in fr l.ij
itz,n fraudem fofte creditop. ut. ff. que in frau. cre.l. i. Unde vᷣſus ma ſ Exemplü. exeplificat. n. qᷓ ſcri ee
dinn ioꝛ ſpõte ſciẽs ſe ubi ius ſit ⁊ hoſtis. Nec natura rei fauor liſ g Si ——— lni ſcripta ſunt de ꝑtiũ ↄſeſſiõibus ſiue teſtiũ.aʒ.
uekfedl ius ue repugnet.illud nõ.qꝙ ↄfeſſio ualet ſine i ö AAIBanenn.
Cah de uerena n ſine Its qus iane S na emogar Jeur . b lecliatorno Kec . appellationk aopella: ago a aſullanoe ſemiplẽa
riſltit rñſiones..per officiũ iudicis.ꝑ hũc ti.⁊ ꝑ aut᷑.de his que igre. .m. vel. ſi. alij S ea. ſʒ a ſnia quã fert iudex.ſic. ut.ff. qñ ap. ſit.l.ii.
hui ad ap. .ſi. Itẽ qri uc t .leſi.alij dicũt ꝙ nõ appellat.ſʒ dic q̃iter nõ bene ſtet relatio. ſi nõ
lurtt tur qr ſp ille qque erl eoſtnn uidet᷑ per
Phuolnt edici Ntioni iy ,„ ictas leges qñ ap. ſit.nõ
daſanh⸗ ene . De elatonibus. . e Celictts prouincialiũ aut appelat. irdeinez
i6 F we Jeat rcali = I ttores prouincia i. F.queſitũ.ſʒ ibi intelligi
6 er per ean. — referendum niſi ẽdiderint pri ſi ſi ie dicit
x, . nt prius 1
i den nut, lion I gs iudicuʒ duxerit eſ//ſe ſultationis exemplum. guſppe a nunn⸗ bie dkntun
kin⸗ p 4 ater⸗ a ſeſctcndũ nihil ini ptes ꝓ demum relationibus plena vᷣitas in aſn . eiüc
11 de acta. Hic ti.loqui nũtiet:ſʒ magis ſuper 31 MaE inn caſu remittit a
mnht de iudicatis r acuſ heſitůnduz prta nas in es lr tmin Aleganſonibe repellũ pꝛincipẽ.vt in aut.ut indi.
uin ex iudiciũ.ſʒ.s.qb ſcientiãm.aut ſi tulerit ſnia,ʒ mime Dem. aa. ⁊. cc 3 odeinium n duoqno uſd nuerdi
Alne res iudi.nõ nocet poſtea ne a ſe prouocetur relatiõe Iqundo ratio aut necefſi k Ediderin ſeen az.
glirii loqtur de iudicati promiſſa terreat litigantes ſciens tas eſt in negocijs noſtra in I R ellankf wre gaſmi
ſofimt tm. que ibi diuun qð ſi hoc ſecerit nibilominus iure diciz requirendi expectandiq; reſ· Ratuis Aluenk.lveeo dſut
ntt tur.h potes ꝛepetẽ. appellationum ꝛes aà gitabitur ſed ponſa omnes omnino cauſas ꝛela ne at, ? nihil dixert
ulim i Nier alio ſ nec ad nos mittatuꝛ aliquid quod lionis ſeries comprebendat utꝛe- dic repellu T oluerũt. vel
Dicmt ſtitutũ eſt plena inſtructionè idigeat quotiẽs citata conſultatione què ita eſt diri boluumkrreistihen
pblü tiier nt ⁊.S.loca.l.ciꝛen. añt ad noſtram ſniam iudex ſe pol genda propèmodum actorum rẽ m Probantur relationes
tanſenn . ſ. de excep.l.ij. 2 liceatuꝛ relaturuʒ cõſultationis ex cenſione non ſit opus:actis etiam ſi niſis eis abe ptes cõſen
igisti fl.ð iudi. ſi petiõ emplum litigatoribus ilico edi ap neceſſario ſociandis. Berch Eene ſunt d h all ſn
l tn ſi ender mode acta ubeiſ chᷣi ſoꝛte relatio mi annctrgg vo Enget
Urinn inus.:.ff. de iure nus plena lↄtꝛaria uideat:his refſu Dẽè appellationib rgt.l. 5. d oiſt,
— iuf.l.qꝛ. . fl q po. tatorias pᷣces ſimiliter apð acta ſiñ alonchho, auontous corlla prefec. preto.l. antepenult.
nüſenid d tbi chamdin aliqua fruſtratoria dilatõe efferat. Ax. . dn do ꝛalio⸗aut
bie lden fallit ut diximuſ Ententia diui . ro idem.
le e n en ntentia diui Seueri data o cia. i
önluf sgbung des in. n In auten. ut iudi non expectent in perſona Marci priſci i ileon
utlai no. l. i. Itẽ ſallit ꝛt ſa. lus. i. colli. j oanß P. Que lta. l.plene. ut dixi.
Ni, 3 Ni.coll.ix. dus Januarij Pomponio auito . ti.i
ð , 3 B ,, tlſuis. q Propemoduʒ.i.fer
tnlſnin aſq; nocet. nt.¶.85 CO H. Nonuo iue cã peꝛſecte Rius dẽ poſſeſſione pro. . d.non neceſſe t pſe ſeil
giſn qdri.p.l. bñ.ij... examinata ſnia terminetur que ex nuntiare ? ita crimen uio batur exempi rdſeſel
nteni azenone. 28 cõiuz ecutioni legitime demandatur: niſi luntie excutere preſes pro ſeſultatio toliu ſmul
hlinn ren al. l. ij. I qñ; ab ea fuerit appellatum. uincie debuit ſtic⸗ e lultatio. ſz totũ ſimul
uit ꝙ cum non ſfecerit iu tineat ⁊ ꝙ ſi is 1
i uſl vpſunt ſub. acta. in Mpr. Aa. Dalen. aa. ad ſte ab eo prouocatum eſt. Longind pbiieit actis 2c
ndde ae ter alios alijs. ut.ð Aiuen. pᷣpᷣ. Mp. Alex. a. Plariano ſ.oꝛiginalibus.⁊ fac ad h
Selc de dis.re.l.ſi bellũ d.ð pᷣci.ĩpa.of.l.fi. ꝙ nlti
1l elſe di⸗ die B i. ꝙ ult
iJinit 7.5. 8 fpibus i iĩte. n ex nolũta te ſie
wiſind aletende 2·f. quẽad mo.ſer.amit.l. ſ cõem. ꝛ.ff. de iureiut.l.ii 1r Recenſione. ſcilicet ſeparata. Accurſius florncinos karhro
jniliſofa i o in prin. S. his qui.⁊.. matcellus.?.ð.ad exhi. ſi res. BDe appellationibus. Quia ſententia lata fiunt opprlletion tevnn
rſthiſqins i ſer — cec l cũ totũü mnerat ule nnt tationes.ideo de his ſubiungit poſt ſententias es conſul
öfee acta anio tranſigendi cũ aduerſaria totum ſibi aſſereret. t Rius.pone caſuʒ ꝙ duo ſe oſſidere; .
Gian 1 Poterig utm ber-Lobfdcns Ee urbus cre.l. nec ſi p poſſideret prĩo de Roſeſſöege poſſcceut. . enne e⸗
lie .lius. ? de iudi.ſi pretor. ⁊ de re indi.l.ſi de uno quoq;. ſiue uiolẽtia cõmiſſa etiã inqetando. gs ad quẽ
ns t ſ I cum ſiatre: non poluit. t jf-de excep lij. dentẽ cognoſcit. ſed buic. l. eſt 5.ftach leinl deni walg ge. Bwie becr
ir n De flatõib. Quia index qñq; dubiis ffeꝛt ↄſilij cã iõ ð h dĩ. bat ꝗs poſſiderat. h nõ. uł pone ſo caſuz cũ caciarekräpaif iicorſie . „.
liuuan e ſ Jas ꝓnũtiet. hoc ſallit ĩcau ubi piio ſeri ſnia ſic dinde alteri intulit uim nihilominus de poſſeſſiõe debuit erpene 8 ſino ſe
ilgie pricipi ſeribit ut extiet an ſequẽda ſnĩa ſit. puta ſi pꝛſſes cit appellailiu dic tercio ſm io.̈ cũ tractaretur cã poſſeſſiõie ſito in ;
nfbine puincie ðᷣportauit aliquẽ i inſul. ut.ff. de ĩter. ⁊ re.l. ſter dicto.vñ ui.uel cõdi.ex.l.ſi gꝗs in tantã.i.cũ tractaret᷑ cã einuc 5 hoſtnen
