tiglpn

que dedit vt eſſet pꝛoeurato.ideoq; rfepetit bic ſcinit.vel ibi ſub

condi. dedit ſi eſſet pꝛocuratoꝛ hic pure legauit.ſed poſt aſſigna/-

anit eum tutorem. vel dic ꝙ bic ſuit relicium ſub impoſibiuli condi

tnione que legatum non viciat. poꝛꝛo ſi detur ob caulaʒ impoſibi

ſem. repetitur per condi.ob cauſam.cum cauſa non poſſiu impleꝛi

vt dicta.l. ſi militeʒ
2.l. dictam. nam in B B
eo quod ibi dicit ſi actionem ſi ea que ei ĩ teſtamento
non impoiſſibilem relinquitur viuus poſtea pater in
cauſam. ſnbau. ma dotem dedit.
. Dem.a. Maciano.

e Agdmiſſus eſt. ab

Accuſatõ.iſ.ſicticie

g Jubebit. l. bẽdi.

xime.
d ¶ Jin ſꝛandẽ

Am reſposnſo uiri pꝛuden-/
tiſſimi Papiniani quod pᷣ
cibus inſertum eſt pꝛeceptionis le
gatum etiam omiſſa parte heredi

relicta.i. le
gatatoꝛum.

herede. quia puta/ tatis uendicari poſſe declaratur. iĩ
bat legatarios hoe telligis deſideꝛio tuo iuxta iuꝛis fõ
timoꝛe ductos ſem mã eſſe conſultum.uerba vero reſ
per legata tranſige ponſi hec ſunt.filie mateꝛ pꝛedium
re.accur. ita legauit: pꝛecipito ſumito ext a

partem hereditatis.quum heredi
tati matris ſilia renuntiaſſet nihilo
minus eam recte legatum uendica

vt heres dicit.

h Interpoſita. a le re viſum eſt.
gatarijs. Mperato.Diocle.? Maxi. aa.
à Cautione. ſed nõ Seuero.

Ropꝛias tuas res legari uł

ne ſupuacua ẽ quũ Ro uas res le
ſideicommittiitibi nõ potuiſ

cõmitti non poſſit

falſis accuſatiõibↄ ſe manifeſtum eſt.
non obtinentibus Dem.aa.Taciano.
m.. hoc non poteſt Onumẽnta quidem legari
pꝛobare legatariuſ non poſſe manifeſtum eſt.
alias non pꝛeſtarei Jus autem moꝛtuum inferendi le
cautõ vt. ff. ſi cui pl gare nemo pꝛohibetur.
quam per. l. fal. l. H
autem.

ik Reſtituturum.ſcilicet legatarium.
¶QAuannis alias.ideſt alij.vel dic pꝛopꝛie.⁊ dic cautioni. ſcilicet.

illi quanto plus ceperit quam per.l.falci. licuit reddi. vt. fl. ſi cui

plus quam per.l. falci. l.i. in pꝛincipio. Sunt ergo diueꝛſe cautio
nes vna euicta hereditate legata. reddi. alia quanto plus cepit.
vt. fl. qui ſatiſda. cogan.l. de die.S. Item de pꝛima tantum babes

m c.

aff de petitione heredita. diuus in fine ⁊.l.ſequenti ⁊.õ.ð petitio.

hereditatis.l.f. circa pꝛinci.⁊ pꝛeſtatur demum mota controuer/
ſia. vt. ff. ad.l. fal.l.dolo.ſed alia quando ſoluuntur ſine contros

ſia mota nomine hereditatis.licet de legatis ſu controuerſia vt h
dicitur. accurſius.
Vm alienam.i.non ſuam vel heredis.vt.ff.de leg.ij.vnũ
ex fa.S.ſi rem. Item ſecus videtur de iure canonum. vt ex
tra de teſtamentis.c.filius.⁊.xij.q.v.ſi epiſcopus.que ſunt contꝛa
ſed quid ſi teſtatoꝛ rem ſibi cum alio cõmunem ſciens cõmunem
vel rem alienam in qua babet aliquod ius alicui legat. . quod
tantum iuris habebit legatarius quantum teſtator in eo habebat
vt. ff. de leg. i. l. ſerui electione. 5. fi. . l. domus. §. fi.

n Peti poteſt. vt heres iuſto pꝛecio redimat ⁊ preſtet. vel ſi ñ po

teſt preſtet eſtimationem yvt inſti.e. . non ſolum.⁊.ff. de le.iij.ñ du
bium. ..fi.accurſius.

o Vxoꝛi. vt.f. de auro ⁊ ar. le. l. quintus. . fi..j. de fidei.l. pdia
obligata.⁊? extimat iudex que ſit coniuncta.ut.j.de ſideicõ.l.pꝛe/

dia obligata. extimat iudex que ſit coniucta. vt.j. de fideicom.l.
volũtatis.ſʒ hoc fallit in libertate relicta ſeruo que ⁊ teſtator cꝛedit
ſuum. nam indiſtincte debetur.vt.ff. ad tre.⁊ quidam.S.ſi quis fi
lium. 7 de fideicõ.li.paulus reſpondet.ſed in ea ẽ ſpãle. Itẽ ſi vni
filioꝛuʒ pꝛelegat pater rem quam ſuam credit. non videtur valere.
licet ſit filius perſona coniuncta vt. ff. de leg. ij. cum pater. 5. euict
que eſt contra.ſo.ibi ideo ne naſcatur inuidia inter fratres.vt ar.
.j. de bo.q; li.cum oʒ.i.ꝶ.vel verius dic ibi tenetlegatuʒ. ſed nõ

tenetur de euic.re euicta nec hic dicitur quod de euic.heredes te/

neantur.ſi huiuſmodi perſonis legata euincantur.ſed certe immo

vicdetur de euic.agi ex teſtamento ac ſi nec ſit data.vt.fl. de le.i.l. ñ

quocunq;.i.. .i.⁊.l.ſi domus...Lſi.ſed dic vbicunq; certi hominis cxæ

debatur. ⁊ ab eo emit heres vt daret non tenetur ſi incerti tẽ̃ tenetur vt in
dictis.ll. Item quid ſi teſtator rem alienam poſſidebat quam ſuam pu/
labat.⁊ extraneo eam legauit.ven. tenetur heres tradere.yt.⁊.de euic.l.
ſi is qui.accurſius floꝛenuinus legum doctoꝛ.
Ilia.poſtea.ſiu e e

p f
rat ſpẽs ſiue quan
titas.in hoctamen dĩt.qꝛ
vbi quantitas duplicabii
filie ſi huiuſmõi fuiſſe vo/
luntatis pꝛobet quod nõ
facile eſt in ſpẽ legata.vt.fi
de iure do.l.cum pateꝛ. ⁊
de leg.i.plane. .i.ſed qd
econtra ſi pꝛimo dedit in
dotem poſtea legauit. t.
idem videtur vt duplicar
voluerit.vt ar.ff.de leg.ij.

Dem. a. Terenciano.
Jvniuèrſe facultates quas
Ppgatler ueſter reliquit debito
ſiſcali aut pꝛiuato abſumuntur. ni
hil ex eis que ex teſtamento eius a
ſcripta ſunt valere poteſt. Quod
ſi deducto debito in reliquis bõis
ſuperfluum eſt:libertates impediri
iuris ratio non permittit quàndo
etiam legata nec non fideicommiſ
ſa ſalua lege falcidia pꝛeſtanda ſũt

Dem. aa. Sille. , cum quidam vxoꝛi ⁊ ð le.
Reditõꝛ ſi ex debitoꝛe ſuo .i.l.huiuſmodi.S.cũ pat᷑
rem quam pignoꝛis nomĩe ⁊ ad.l.fal.l.cum quo. .fi.

ſuſceperat legatam ſibi contendit
etiam debito ab heredibꝰ eius ob
lato quomius reſtituat ðᷣfendi po

ſed arg.contra.ff. de iure.
do.l.cũ pater.ſed ibi pro
miſerat tantum.⁊ non de

leſt. Dem. a. Euthiciano. derat alioqnĩ eſſet ꝙ dixi
Atum legatum adimi tam vt vtrunq; deberetur. ⁊ fa
pure quam ſub conditione cit ad.l.ff.de leg.ij.l.luci⸗
non libertis tantum: ſed etiam ige (F. impuberem.
nuis placuitt. q c AZm reſponſo. cu
Dem. aa.J oſtino. ius habet mentio

Xlegato nominis actionibꝰ
ab his qui ſucceſſeꝛunt non
mandatis directas quideʒ actões
legatarius agere nõ poteſt:vtilius

nem. ff. de le.i.l.filio.⁊ idẽ
dicitur.l.ſe.⁊.l.qui filiab
F. fi. .l. ſe. ⁊ de leg.ij.l.mi
les. . pꝛo parte.
r Renũtiaſſet.ꝑ ꝙ. videba
. tur poꝛtiõi pꝛedij q; ſalteʒ
iure hereditario habebat renuntiare. Item contra.ff. de excep.doli.l.f.
¶. ki. vbi filia non poteſt habere prelegata ſi hereditatem dimittit.ſo.ibi
tam hereditatem quam legatum habet ſub conditione ſi debitam remit
tat unde nec Igatum habet. niſi remittat. vt. ff. de L.i.l. ſed ſi non alr.

ſ p Ropꝛias.non potuiſſe ꝙ enim tuum eſt amplius tuum fieri non

poteſt. vt iſti. e. F. ?⁊ ſi rem. Item quuʒ pure legatur. ſecus ſi ſub⸗
ditione.vt. ff. de leg.i.l.ceta.S.i. Item hoc intellige niſi teſtatoꝛ aliqd iu
ris in illis rebus habuit.vt. ff. de leg. i. apud iul..ſi ticius.⁊.l.ſi domuſ
S. fi.⁊.l.ſi ſic.⁊.l.ſenatus..l.ſi tibi bomo S.f.⁊ de leg.ij.l.meuius.s.p.
Quid aũt ſi tempore teſtamenti ẽ legatarij ⁊ tempoꝛe moꝛtis teſtatoriſ ẽ
alienata. videtur ualere.vt. ff. de re. cato.l.i.in ſin. Ael dic 'm Jo. qð
ibi ſub conditõe fuit legata.vt dicta.l.cetera. .i.
t m Onumenta.i.ſepulchra. vt pꝛobatur.S.de relig.l.ſi ſepulchꝛum.
Sed nũquid ſi monumẽtũ.i.ſepulcrũ. vel legat vel vẽdit ius iſe⸗
ꝛẽdi ↄcedere vꝛ.⁊ vĩ ꝙ ſic.vt ar.ff.de contrahẽ.ẽp.l.qui tabernas ⁊ de ł
ij.l.meuius..p.⁊ de le i.l.apud iul. .ſi ticius..l.ſi ttbi bomo.S.f.⁊.l.
ſi domus...fi.⁊ de lib.le.l.i.⁊.l.non ſolum. .i.
n ſI nniuerſe nihil. vt. ff. ad tre.l.i.S.is qui ⁊.j.ad.l.fal.ſucceſſoꝛes.
x Libertates.ſ.directe nam ſideiↄmiſſarie ex ſolo euẽtu impeduẽi
ut.j.qui ma.non poſ.l.i.ſecus ſi debitoꝛ contendat pignoꝛa ſibi legata
a creditoꝛe.vt.ff.de leg.iij.ſi mulierem..fi.
y Quando. pꝛo quia.
3 Tegata. hoc ad pecuĩaꝛia referas legata.ſed libertates nõ minuũtur ꝑ
ſal.vt. ff. de inof.te.l.papi.S.quarta.
a c Regditor. minus.i.non hoc enim neceſſe eſt fieri.ſ. debitoꝛi offer
ri. ut. ff.de le.iij.creditoꝛt᷑. Sʒ qd ſi creditoꝛ debitoꝛi legat pignꝰ
vʒ remiſſo.lʒ debitõ per hoc granari nõ poſſit.ut.ff. ð ł iij.l.ſi mlieꝛ. §. f.
b d Altũ.ᷣadimi.⁊ ſiquidẽ adimat᷑ in eodẽ teſtõ vꝛ nec fuiſſe datũ.ſiq
dẽ ĩ alio ⁊ ſolẽni ipo iure adimitur.ſi aũt inminus ſolemni volũ
tate ipſo iure debetur. ſed obſtat exceptio.vt.ff. de adimẽ.le.l.iij.S. fi.ſin
autẽ fiat adẽptio ꝑ ĩductionem ſiquidẽ fiat añ ↄſumatõeʒ teſii ipſo iure
aditur alioquĩ p exceptõʒ.vt.ff.ð le.i.ſi ita ſit aſcrip.⁊ de bijs que ĩ te. ð
len.l. i. F. ſed ſi legitur. 5. ſed conſulto.⁊.l.pꝛoxime.
E legato.vtilius.ſed quid differt ntilis a directa. ⁊ dicunt quidã

5

* e

ꝙ nihil. vt. f. de neg. geſ.actio.alij ꝙ utilis eſt datiua directa natiua. :er
tij ꝙ ex contractu ex quo fit ceſſio naſcitur vtilis. quod non placet quia
ſic ſi cedo tibi actionem furti.⁊ hoc contractu naſcetur actio. vtilis furti
ꝙ eſt falſum. vt ff. de pac.ſi vuus.S.pactus vel dic directa ex verbis ⁊ ex
mente legis vnilis ex mente tantum.ut in ſumma de actionibus.⁊. ff. de

ne. geſ.l. actum. Et nõ.hic
ſex caſus in quibↄ datuꝛ
vtilis actio ſolo contraciu
ſine ceſſioue vt hic. ⁊.ð.de
acti.⁊ ob. l.nominibus. ⁊
quando fiſcus vel pꝛua/
tus.l.inſolidum ⁊ de he
redi.ven.l.emptoꝛ.⁊.l. pꝰ
quam. ⁊.ff. de pig.l.quuʒ
conuenit. 7.j.de dona.l.
pꝛima.accur.
a n ODn tantuz. dona
tiones cauſa moꝛt᷑
b Anguſtia.quia modicũ
tempus eſt ꝙ eam accepit
1 eſt ar.ff. de leg. i. ſi mihi
⁊ tibi. S.i.
c u v᷑oꝛ. res tuas quo
ad pꝛopꝛietatem.
d Mon potuit. ſed nonne
potuit rem alienam legar
1N.vtiq;.ſʒ quũ ñ ſit ſua iꝰ
ꝙ habet tantum legaꝛe vi
detur.vt.ff. de contrahen
da emp.l.qui abernas.⁊
de leg.ij.l. meuius.S. pe.
at hic poſt moꝛtem nullũ
ius remanebit quar̃᷑ lega⸗
tum non habet. vt. ff. de
leg.i.ſi domus.ꝭ .fi.ſic er
go quod voluit.ſ.vſumſꝛ.
non potuit ⁊ ꝙ potuit.ſ.
pꝛopꝛietateʒ non dixit.ſic
q; neuter valet.vt.ff. de re
bus du.l. in ambigno qð
eſt verũ niſi poſtea ſit nac
ta pꝛopꝛietatem. vt.ff. de
leg.i.l.ꝙ in rerum..i.
e i N legatiſ. vt nihil
poteſt ĩtelligi vt di
cat non referre inter quat/
tuoꝛ genera legatoꝛum q̃ᷓ
ſunt inſti. e.ð.i.ſed hoc de
nouo Juſtinianus fecit.
Vel dic ꝙ nõ refert diꝛec
tis an obliquis verbis vł
comunibus legetur. vt ⁊.
.S. de teſtamentis.l. quoĩ
am.⁊.S.qui admit.ad bo

autem ſuo nomine experietur.
Dem. aa. Niconi.
On tantum duoꝛum menſi
um ſed ⁊ minoꝛis temporiſ
maritus uxoꝛi teſtamento ſcriptuſ
ſuccedit.nec legata uel fideicõmiſ⸗
ſa ſeu donationes tempoꝛis huiuſ
anguſtiã capi pꝛohibet.
Dem.aa.Euthiciano.
Xoꝛ patrui tui ſi teſtata ðᷣceſ
ſerit res tuas tantum uſum

fruc.earum habens non potuit le

gare.
Mperatoꝛ Conſtantinus.a. ad
populum.
Nlegatis uel fideicõmiſſis
verboruʒ neceſſaria non ſit
obſeruãtia:ita ut nihil pꝛoꝛſus ĩter
ſit quis talem uoluntateʒ uerboꝝ
caſuſ exceperit:aut quis loquendi
uſus effuderit.
Mpr. Juſti. a. Menne. ppᷣ.
Nannalibus legatis uel ſi
deicommiſſiſ que teſtator ñ
ſolum certe perſone ſed etiam eius
heredibus pꝛeſtari uoluit:eorum
exactionem omnibus heredibus
⁊ eorum heredum heredibus con
ſeruari per uoluntatem teſtatoris
precipimus.
Dem.a. Jul.pᷣpᷣ.
Am queſtiò taliſ de ſigniſi
catione uerboruʒ aĩos uete
rum mouit:ſi quis cuidam agrum

cornelianum puta uel alium quen

dam inſolidum legauerit deinde a
lij partem eius dimidiam quãtam

portionem prinius quantam ſecũ

dus legatarius conſequitur. ideo
ſimili dubitatione ⁊ in hereditate
⁊ in fideicõmiſſis habita:Quũq;
computationeſ multe itꝛoducebãt᷑
⁊ multis ratiocinationibus digne

nos huiuſmodi computationes ᷓ

ſi ſuperfluas ⁊ contrarias uolunta

noꝛum poſ.l.ſi. niſi in appellatiuis erraret.vt.ff. ðe leg.i.l.iiij.
Caſus.poteſt eſſe nominatiui ⁊ accuſatiui
g i Mannalibus puta aunua. x.
h VAoluit.ſecus ſi hoc nõ dixit.ut.ff.de verbo.ob.l.ſtichum.S.i.
i Conſeruari.etiam in infinitum.vt ⁊.ff.de iure ĩmu.l.iiij.⁊ de ueꝛ.ſigni.
.l. heredes. ſecus ſi in vſufruc. legato tibi ⁊ heredibus tuis.nam de pꝛi
mis intelligitur. ut.S. de vſufruc.l.antiquitas.ne inuulis eſſet pꝛopꝛietas
vt.ff. de condi.⁊ de.l.ticio.s.ticio.
k c AZm gqnueſtio.xij.vncias.i.totam rem.
l Sex.ideſt dimidiam ad ſecundum
m Migrare.immo videtur tranſire res ad diſpendium.vt. ff. ad trebel.
. marcellus in pꝛin. .l.qui quadraginta. ⁊ de here.inſti.l.interdum.5.
ſed ſi exceſſerit..l.ſi ta.S. quidam. ⁊ de liber. ⁊ poſ.ſiita in pꝛ.⁊ ad hoc
dico quod hic coꝛigit vel verius diſtingue vtrum certum ſit teſtatoꝛem
excedere aſſeʒ uoluiſſe an noluiſſe an dubitatur pꝛimo caſu loquitur dic
ta lex iuterdum. noluit enim ad diſpendiũ tranſire. ⁊ ex eo diuidi beꝛedi

tatem ſuam quod potuit.vt inſti.de here.inſti.. bereditas. Se⸗
do.ſ.ſi noluit expreſſe excedere locum habet quod hic dicitur. vt
tantum videatur minuiſſe pꝛimo quautum contulit ſecundo.ſi ſe
cundo contulit minus aſſe.vt.ff. de leg.i.ſi pluribus. ſi vero pꝛio
contulit minus aſſe.ſecundo aſſe tantum plus habet ſecundus ta

ti teſtatorum omnes eſſe ſopiẽdas
cenſemus. Quum enim manife
ſtum eſt eum qui ab initio duode
cim uncias rei cuidam reliquit:alij—
autem poſtea ſex receſſiſſe illum ꝗ
dẽ a pꝛiore uoluntate:uoluiſſe aũt
minui eam ſex uncijs quũ alij eas
obtulit ⁊ pꝛeſens caſus exitum ap
tiſſime inuenit. Si quis itaq; uel
agrum uel hereditatem reliquerit:
prumo quidem in totum ſecundo
autem in partem dimidiam:utrun
que in ſex uncias eſſe uel dominũ
rei legate uel heredeʒ.Et ſi tota re
primo relicta:tertiam partem ſecũ
do reliquerit ſecundum pꝛedictuʒ
modum octo quidem uncias uel
agri uel hereditatis apud pꝛimuʒ
remanere:tertiam autem parteʒ.i.

quatuor uncias ad ſecundum mi

gra:c᷑.⁊ ſic in omnibus ſtatuendũ
eſt.ideſt in hereditatibus uel lega
tis uel fideicõmiſſis.ueſtigia enim
uoluntatis teſtatoris non aliter ni
ſi per huiuſmodi uiam eſtimanda
ſunt. Sed ⁊ aliam diſceptatõm
iuris antiqui non abſimilem con
ſtitutã decidere nobis humanũ eẽ
apparuit.agitabatur enim ſi quis
agrum cornelianum uel forte aliũ
uel quandam rem cuidam legaue
rit:⁊ poſtea iterum uel ſepius ei eã
dem rem per legatuʒ uel fideicom
miſſum dederit poſt talia autem v?
ba teſtamenti. Sempronio eundẽ
agrum uel aliam rem legauerit:ut
ſepius quidem Ticij fuiſſet mẽtio
ſemel autem ſempꝛonij:quid ſtatu
endũ eſt ⁊ quid iuris ſit ſi cõniun
tum aut ſeparatim eis relinquatur

ſiue in legato hoc conſiſtat ſiue in

hereditate.Huiuſmodi ergo deci
dentes antiquã controuerſiam ſã
cimus cuicunque ſu hereditas uel
ager ĩ memoratis caſib ſiue ↄiunc

non excedere aſſem. pꝛeſumo quod noluerit

cite quantuʒ appa
ret amplius ei da/
tum ⁊ eadem diſtri
butio ſiat in vacan
te poꝛtione. vt iſti.
de here. inſti. F. vi⸗
deamus.⁊ dicta.l.
marcellus ad treb.
nam in eis plus ſe
cundo dederat. –
ꝛatio huius diueꝛſi

tat.qr vbi legat mi

hi.xij.tibi. vi. itelli

git legaſſe vi. ð. xijj

7 lia pumũ minuiſ
ſe legatum ⁊ nõ vi⸗
deatur diuiſiſſe ꝛeʒ
in.xviij. uncias. at
ubi pꝛimo legat mi
hi. vi.poea tibi.xij
non poteſt dici qd

legaueꝛit. xij. de. vi.

quia ẽ impoſibile.
ut plus nideatur a
demiſſe pꝛimo quã
dediſſe ⁊ ĩ his duo
bus ultimis caſib⸗

quando expꝛeſſe ?·
quando tacite nolu

it excedere ut ibi ul
uerius ⁊ ibi ſi uero
⁊cẽ̃. patet defunctum
uoluiſſe excedere aſ

ſem quantuʒ ad nu

merum unciarum.
qꝛ.xij.⁊.vi.non iue
niuntur ſub aſſe.ſʒ
non quo ad quan
titatem.nbi. autem
noluit excedere aſ
ſem ⁊ mihi plures
quam tibi reliquit
uncias.tamen pluſ

ho'beo ex uolunta
te expꝛeſſa uel ex pᷣ
ſumpta. ut dicta.l.

de libe.⁊ poſt. ſi ita
Tercio caſu.ſ.quũ
dubitatur uolnit uł

excedere per.l. iſtaʒ

⁊ ar.ff. de here.inſti.qui non militabat..filijs aʒ. Item ⁊ ubi (cõ

ſtat noluiſſe excedere uelle aſſem. ſi pꝛimo aſſem ſecundo aſſem ꝰ

dit. uocatur uterq; in medietatem niſi conſtet teſtatoꝛem noluiſſe
pꝛimo adimere nel niſi utrunq; eoꝛum uoluit teſtatoꝛ ſolidum le
gatum accipere. ut de leg.i.ſi pluribus.Quid ſi pꝛimo aſſem. ſe⸗
do ſemiſſem tertio ſextantem reliquit. nũquid hᷣ tertius diminuet
de aſſe uel de ſemiſſe an de utꝛoq; quod pꝛobabilius eſt ſellicet ð

utroq; diminuat.
n Abſimilem.i. ſimilem.

o Coniunctim.ſ.alijs legatis hon interpoſitis.ſed coniuntim di

p Sine ſoli.i.ſeparati.

q Sepius.i.quater uel pluries.
rRelictis. ſcilicet cuilibet ſemel.

ſ Aocari.ut ⁊.ff. de leg.i.plane.S.i.⁊ de leg.ij.meuio.s.eum ⁊ de

ſrſes
hii,l
onilsi
upwni

detpal

iſie
ncbeal

edla.

oct.nf

Glinu
Lhec pen

ni Kde

boninus
ſonim⸗
Piſeneld
minide
luncoel
Caneden
binen
unns
füimop
Uigia
ſgnntr
ſnem

untae.

14
i
i
ſmnce
We
ad
Menn
ii
ſthei
tue⸗
lſt⸗
coen
um 1

üig re. ſi tibi ꝛum enim multiplicatio nõ ne/ ꝛius.⁊.l.tuto: petitus.⁊.ff.de hijs qui.vt indig.l.poſt legatum. 5. amitte
nedn mptaec e 1 ien⸗ H le. Upediculise . labeo. ſʒ re.⁊ de leg.i.etiam partis.⁊.õ.de condi.ob cauſam ſi militẽ. ſeo hoc fal
ſanne eſena deſt ſer.l. iii. voi ſeruus ſtipulatus omnibus domi/ lit in milite.vt.ð.e.l.ab adminiſtratiõe. Item fallit quando alias legatu
ſen * cl⸗ bertaliter nam plus ei acquirit quaſi bis nominato. rus erat.vt.ff.de excu.iu.l.ſed hec 2.l. neſennius. ⁊ de reſta. tu. qui tutel
uuc ſo. hic coꝛiigit. alij diſtingunt hic.an pꝛopꝛium nomen unius eſt lam. Item fallit quando paratus eſt ſhikeſe nan dnend uneeer.
ml ſic dſenn F. non iure que om nia ⸗
atenc⸗ ll i tim ſiue ſoli ſiue ſepius eideʒ relic tum illi quidem auferatur mane traria ſpecialia ſunt. ,
nah an appellatiuuʒ pꝛi ‚Jirats ſ. . Llud.tempoꝛalib
iune mo caſu habet viri tus equa lance ⁊ hẽditatẽ ⁊ agꝝ ⁊ at autem quaſi pꝛo non ſcripto: a c i ud. tempoꝛa
hlani lem poꝛtionem. vt aliaʒ quãcunq; reʒ diuidi:⁊ ad di pud hered eʒ: vt qui alij nocendũ lego tibi fũdũ illuʒ
Kiſtht ar. ff. de ſtip. ler.l. ſi midiam partem unumquenq; vo eſſe exiſtimauit ipſe ſuã ſentiat iac ut vſq; a ,eg os tenegs
nugndh comunis ſeruus q̃ cari niſi ſ pecialiter expꝛeſſerit ⁊ di turam. Quemadmoduʒ ſi legata d Bonationes. vt. j. de 1o
llanne non valet. quia ex/ xit teſtatoꝛ tantas quidem partes rius cui pꝛopter tutellaʒ gerendã na.que ſub modo.l.i.⁊.ij
nncgie pꝛeſſe ĩ.l. contꝛaꝛia velle vnum tantas autem alterum aliquid relictuʒ ſit non ſubieri tu 7.tfiſ.
nn fuit expꝛeſſum pꝛo habere. In omnibus ⁊ enim teſta tellam:ei quidem legatum qufert. e Lonfirmari poteſt eꝛgo
bligct pꝛium nomen. valij toꝛis uoluntatem que legitima eſt pupillo autem aſſignatur: cui ille legatum tempoꝛe finiri.
Gtilgnn dicunt illa in ↄtrac dominari cenſemus. ytilis eſſe nolutt. ſic eſt contra. ff. de ac. ob
lrii nbus hec in vltima Dem. a. Joanni pX=. Dem. a. Johanni.o¶DPf. lig.l.obligationum. F. pla
in volũtate vel ibi no/ Am quidam ſuum filium Llud quõd de legatis uel ſi cet ſol.⁊ ibi quantitas an
pnin minatus biſ nõ ha famil. impuberem exhere⸗ deicommiſſis tempoꝛalibꝰ nua vſq; ad.x. annos fuit
luntzö⸗ bet plus ideo quð datum fecit alijs heredib us ſcrip uſpote irritis a legum conditoꝛi legata que etiam poſt tem
mrduli, pluries fuit nomĩa tis eidem autem pupillo aliũ ſub bus diffinitum eſt emendare ꝓſpe pus debetur licet exceptõ
i mi tus ſed quia voluit ſtitutum reliquit maximam ſallicʒ ximus.ſancientes ⁊ talem legato- ne repellatur vt ibi dicit. B
Plnign ſic ſeruus qui ſtipu oſtendens ad ſuum filium affectõ rum uel fideicommiſſoꝛum ſpeciẽ autem ſpecies ſuit legata⸗
1t labat᷑.quia vni ex nẽm : cui nihil quidem emolumẽ valere ⁊ firmitatem habeꝛe. Quũ rio data ut poſt tẽpus ꝛed
polctt dominis ĩ plus po ti reliquit:ſed poſt exheꝛedatiõis ĩ enim iam conſtitutum eſt fieꝛi pol deretur. vel dic hoc idem
nen tuit pꝛouidere.vt.ff iuriam etiam ſubſtitutionem ei ad ſe tempoꝛales doònationes ⁊ con quod ibi.nam ⁊ poſt. r.
iingett de ſtipu. ſer. ſeruus didit: ⁊ a ſubſtituto legatum reli tractus:conſequens eſt etiam lega nos poterit heres conue ĩ
worilin cõis.s. licet ſed ⁊ h quit querebat᷑ ſi h mõi legatũ vl ſi ta uel ſideicommiſſa que ad tpᷣus ri vt adhuc patiat᷑ legata
ſepingi haberet plo ſi teſta daeicõmiſſum poteſt valere. Sed ⁊ relicta ſunt ad eandem ſimilitudi riuʒ habere. ſed utetur ex
ſetibetn toꝛ vellet. vt hic ſu· ſi legatum eidem exheꝛedato ſilio nem confirmari poſt rnesrun ceptione.vt ibi. Dem nõ.
zllima bicit. 7.ff. de le. lle pater reliquerit ⁊ ſubſtituerit ei ex videlicet tps ad hr̃dẽ hiſde legati bic ex uoluntate defuncti
chentſet gata inutiliter. 5. li. heredato facto aliquem extraneũ vel fideicõmiſſis remeantibus:ne certo tempoꝛe finitur lega
dbttir ⁊ hec verioꝛ. Itẽ cõ Item certabatur ſi ſaltem peꝛ eun ceſſitatẽ habẽte legataꝛio vel fidei tum. ꝛ ſic eſt cõtra.᷑ ff. de l.
ehnutin tra. ff. de pecu. le.l. dem moduʒ ſideicõmiſſuʒ poteſt ↄmiſſaꝛio cautõeʒ in perſonaʒ he .i.nemo poteſt. ſo.ut uſq;
norſ dominus ſeruum. relinquere. Quum igitur antiqui redis exponere:ut poſt tranſ actuz ad certum tempus gaude
ddin §. dominus ſeruũ las quidem hoc diuerſe tractare tempus res nõ culpa eius deteri⸗ at quis beneficio defuncti
elu vbiſemel dimiciaz maluit: nobis autem buiuſmnodi or facta rèſtituatu xxxviij. teeſtatõ ſtatuere poteſt vt
e ſerui cuidaʒ legauit iurgia ſuperuacua eſſe videntur. . ſed quod legatarius ſi ceſ
hulcil ſecundo aliaʒ dimi Sancimus nullo legato nullo ſi- De veꝛboꝝ ⁊ reꝝ ſigniſicatione. ſat legatum petere repella
pnſſin diam eidem ⁊ alij. deicõmiſſo huiuſmodi ſubſtitutũ tur niſi tempoꝛe in lege ſta
lanut ſed ibi manikeſta eſt qui exheredato pupillo datus eſt Mpr. Anto.a.Antipatre. . .» tuto nõ poteſt facere teſta
miti⸗ voluntas vt uoluit pꝛegrauari:nec ſi ipſam rem quaʒ Rẽdijs iſtructis legatis q; toꝛ nt ibi. .
i vnũ tres partes ha pupillo legauit a ſubſtituto eius uis ex fructibus uinum ⁊ o f Remeantibus ipſo iure
mͤm ber. quia ibi vtriq; uł legaꝛe uel fideicommittere uò/ leum in eodeʒ ſundo habu ex voluntate defuncti.
uninl alſignauit ſuam põ luerit. it:tamen ſi id uenale fueꝛit.Iteʒ ea g Reſtituatur ſic. ff. de vſu
nuſn tionem Dem,. an. Johanni pᷣpᷣ. que ad tempus pꝛopter incurſio fruc. quemad.c.li.
nſpi Tantas.i.tot. J lẽgatarius uel fideicõmiſ nem latrònum tutellè cã ĩ pꝛediu, b De verboꝛum 2 reruʒ ſi
umgſi n c Am quidã ſarius celauerit teſtamentũ trãſlata ſunt:legato non cedere iu gnificatione.quia in teſta⸗
annin ſubſtitutuʒ ⁊ poſtea hoc in lucem emerſerit ã ris autoꝛibus placuit uinuʒ vero mentis quedaʒ vocabula
ult fliquit ꝙ potuit. vt poſſit legatum ſibi derelictum is quod ĩ apothecis fuit ſi iõ illic ha obſcura ⁊ reſ inueniuntuꝛ
uudau inſti. de pupil. ſub. qui celauerit ex eo teſtamento uẽ buit ut quũ in pꝛedium ueniſſʒ pꝛ ideo dicit de verboꝛum ſi
rpollu .F.non ſolum. dicare dubitabatur. quod omni/ fami.eo uteret᷑ legato cedere igno gni.ſed generalius dicit.
valſiſ 1 Affectionem. pr modo inhibendum eſſe ſancimuſ rare non debes. Mpe. Bio eff. eo. .—
mul antiphꝛaſim. i. per ut non accipiat fructum ſue calidi cle.?⁊ Max. aa. ⁊.cc.Ruſino. i p Recijs.ᷣ in eodeʒ
nygli contraruum. tatis qui heredem uoluit ſua here Vnd ſicut inſtructus ẽ le ex eodem ꝙ facit
mint y Cui. ſ. filio. ditate defraudare.ſed huius lega gato ſiue per fſideicõmiſſuʒ dubitationem.
moiſi 3 Voluerit. l. teſtatõ k Fuerit.hoc tamen quan
n ſed ipſe filius exhe j doq; non conſideratur.vt
nl Brauari ſteiſit aliuid relt . .§. ſi defunct. à curſius.
l redatus poteſt grauari ſi ei ſit aliquid relictum. alias non vt. ff. in ar.contra.ff.de re.eo.l.i.S.ſi de 8 „
vinh yulg. ſub.l. coheredi. 5. cum filie. ibi nʒ fideicommiſſo ⁊c. ⁊.j.de ſi lTutelle. ſ. defenſionis. ⁊c. ⁊- ſic ad tempu. vt. ff. de leg. iij.l. ſi fſundus.
deicom.l.quidam licet ab eo ſubſtituto non poſſet. vt hic.⁊ etiam .l.ſi ita legatum. ⁊ ar.ff. de pig.l.debitoꝛ.

pꝛiſco iuꝛe. vt. ff. ad.l.fal. l. qui fundum. 5. qui filios bi nec cõtra
rium ⁊c.⁊ de re.mili.miles ita..ſi miles.⁊ de le.iij.l.ſi.in pꝛinci.
⁊T eſt hic ſpale.alias enim ſicut legatario poſſum relinquere. ita ⁊
vnivmn ab herede.vt. ff. de leg. iij.v l.v. .. ſi quis.
a ſA legatarius.iacturam. idem in herede videtur. vt. ff. ð ijs
que in te. de.l.i. . hereditaſ..j. de fideicom.aũt.hoc ãpliꝰ
ſed ar.contra..ðe.ſi in fraudem.

b ¶Aufſertur. ut.ꝛ.fl.de iurepa.ſi quis iutoꝛ.⁊.ff.de excu.iu.lega 0 f

m Pꝛedium.in quo erat foꝛtis domus. .
n Tegato.cur alius ſi domus inſtructa legetur ubi indiſtincte non conti
netur vinum.ut.ff. de fun. inſtruc.ſi ita. .. domo. Jo. ſed. ꝶ. quia ex ipſo
fundo colligitur vinum vnde quandoq; cum eo legari nidetur.ſed non
cum domo nel dic illam intelligi ſecundum iſtam. ſcilicet ſi habet gratia

domus cedat legato.nt.j.eodem.titu.l.queſitum.s.ſed ⁊ ſi fundus. 7. F.
neracius.

Vndo.piillicum ſeruum.
4

.
. aà Hhomines. ſetuos. accurſius floꝛentinus legum docto?. Ek Oꝛdinem. ſcilicet ᷣt ptioꝛ nominatus pꝛius admittatur. ſun
b Ageft. vt libꝛos in quibus ſolaciabatur quuʒ ibi erat. “ OQuum alij.ſ.iuriſconſulti dicebant. . 4 5 *
c Inſtructus. vt inſtrumenta fundi. ⁊ nõ. ꝙ refert. dicat teſtatoꝛ ſego pfe m Poſterioꝛem.vt ar.ff.de ſideicom.l.clari. . blb
dium inſtructum an fundum cum inſtrum̃to ſiue fundum ⁊ inſtrumentũ n.· Juris.ſcilicet antiqui. M 4
Piꝛimo caiu continetur non ſolum ea que lunt ibi gratia fundi colenli o Alut pꝛo. ⁊ matenlaluer hic ponitur. accurſius. e
ſed etiaʒ inſtrumenta que Aptiſſime. dt. at. 1 u
babzʒ cauſa ſui paierfami. eff. ꝙ vi aut clam. l ne
vt ub.os uel vinũ ⁊ fuumẽ relicto:villicũ quidẽ hòmineſq; ⁊ atur copulatiuo modo eſſe prola is quiipu. 1. 5. iter rne
tum caula ſui ⁊ familie ali omia que velut ipſe paterſamilias ta ⁊ magis ita ut ⁊ dictũ ⁊ ĩ alijs caſi
is calibus continentuꝛ ea quum ibiageret vt fundus eſſet in pꝛimam perſonam inducat ⁊ ſecũ bus.vi.ff. de vᷣbo. lau
tantu que lunt ibi vt ager ſtrucius nòn tempoꝛis cauſa in eo dam non expellat. Queadmoduʒ ſigni.l. ſepe. ⁊ facit zua
colaiur vi boues aratꝛũ habuit relicta eſſe iuris auctoꝛita eſt veꝛbi gratia in interdicio:quod .f. de te. tu. l. tutoꝛ r
ligoes falces.meſſoꝛe pu te qiffinuuʒ eſt. ea etiã que taʒ ſꝛuc ui aut clam aut coniunciio pꝛo. Et ꝗq Poſua eſt. vt ſi un
taioꝛle ⁊ ſimilia. ⁊ pꝛobai tuum colugendoꝛum quã ſeruãn/ aperiiſſime pòſita eſt:ita ⁊ in omni pꝛimo incepit claʒ miin
hec differentia hic.⁊.ft. d doꝛum. Jiem pecoꝛa ſtercoꝛandi bus huiulmodi caſibus ſiue inſti 7 pꝛohibuus peꝛle Haiun
ſundo inſtru.l.ſi cui ⁊.i.q̃ vel paſcèndi cauſa ibi cõſtituta vt tutionum ſiue legatoꝛuʒ l ſiue ſidei uerauerit. ſuſen
ſuum.S.ſi ſundus ſecũdu frucius de his capiantur: vel vt fũ cõmiſſoꝛum uel liberiatum ſeu tu r Libertas.i.vteꝛq; humnunn
aʒ. Vel aliteꝛ.idẽ eſt ſi di dus ſit inſtructus fideicõmiſſo ce/ tellarum hoc eſie intelligenduʒ ⁊ capiat libertatem. 1 Henl
cat fundum inſtructum vł dere certi iuris eſt. ambo ueniant equa lance ad here ſ Pupull.l. in tute ecn
fundum cum inſtrumẽto. Mpr. Juſti. a. Jul.pᷣpᷣ. ditateʒ: ambo legata ſimiliter acci la accpiẽdo hanc huf
vel funduʒ ⁊ inſtrumentũ Ancimus càutionis nomi/ piant: ſideicõmiſſuʒ ĩ utrunq; diui diſiunctiuam aut. oimn
nam in quolibet caſuuʒ 9 ne vel non ẽẽ datur: libertas utrunq; capiat: tu aut vel pꝛo coniũc ew
tinetnr inſtrumentum ſun fideiuſſoris dationem interpꝛetan toꝛis ambo fungatur officio:ſic ne tiua. amin
di ⁊ inſtrumentum patri dam:niſi hoc ſpecialiter vel in gꝛe mo defraudetur a ↄmodo teſtato t Quü in perſonaſ lung
familias vt hic dicit. ſed ĩ cis vel in latinis verbis ſcriptũ fue ris:ſic maioꝛ pꝛouidentia pupillis imo qñq; contra. nayn
Boc eſt differentia quia ex rit.niſi enim vel generaliter de ſatiſ inferatur: nedum dubitatur apud ut. ff. de leg. ij. cum lrcrt
hae ſcriptura fundum cũ datiòne vel fideiuſſione ſpecialiter quẽ debet eſſe tutella in medio ꝛes pater.S.pent.So. alich⸗
inſtrumento alienato fun ſit nominatum:cautionem vel cau pupilloꝛum depeꝛeant.ſed hec qui ibi ſecundum oꝛdi 6futen
do mõtuo teſtatõe nil eꝛit telam minime ſi dem ſancimus quum in pèrſona nem ſcripture intel ſoum. n
legatum.ſed in alijs rema dèiuſſionez ſed nudam pꝛomiſſio buiuſmodi proferatur ſcriptura. ligitur facta ſbſtitu indf
net legatum inſtrumenti. nem ſigniſicari. Sin autem una quidem eſt perſo tio vt ibi dicit. Gido⸗
l.patriſ familias.nam fun BDem.a. Joanni.pᷣpᷣ. na res auteʒ ita derelicte ſunt. IJllã u Incoꝛupta. vt he it
di inſtrumentuʒ ſequitur Am quidam ſic vel inſtitu/ aut illam rem illi do lego per fidei res habeat electio Afubſt
alienationem fundi.vt di tionem vel legatum uel fideicom- cõmiſſum relinquo.tunc ſecundũ nem. vt. fl. de iure funde
cta.l.ſi cui. Teꝛcij dicunt miſſum vel libertatem vel tutellaʒ ueteres regulas ⁊ antiquas diffini do.K.plerunq; ⁊ in Glit
ſiue dicat fundum inſtiuc ſcripſiſſet ille aut ille mihi heres e/ tiones uetuſtatis iura maneant in ſti.de ac. . binc.x. dilo
tum vel ſicut inſtructus ẽ. ſto:vel illi aut illi do lego veti dari corrupta: nulla inouatione eis ex sſff. de cõtrahẽ. ep. Lalleg
vel fundum ⁊ inſtrumẽtũ volo:vel illum liberum aut tutorẽ conſtuutione hac introducẽda .l. ſi in emptione. ſellK
etiam patriſfamilias iſtru eſſe volo vel iubeo.dubitabatuꝛ u eliam in contratibus locum habe pe. 7.l. ſi ita. 7.. de 1 S
mentum continetur. nõ ſo trum ne inutilis ſit huiuſmodi iſti re cenſemus. condi.inde.ũ.ſi ꝗs lg
lum fundi.vt dicta.l.que tutio łlegatũ ⁊ fideicõmiſſum ⁊ li Dem.a. Joanni.ppᷣ. Sed certe imo ĩ re fint
ſitum. 5. ſed ſi fundus ⁊2. bertas ⁊ tutoꝛis datio:an occupã Aggeſtioni illiriciãe aduo bus poniturquan bane
ſequentibus ⁊ hic.an fun tis mel oꝛ conditio ſit.an ambo in cationis reſpondentes ðceer doq; pꝛo ⁊.vt.ff. ð bſtnn
dus cum inſtrumẽto.quo hbuiuſmodi lucꝛa vel munera uocẽ nimus familie nomen taleʒ habe aur. ar. le.l. quin Geritet
caſu ſolum inſtrumentuʒ tur: ⁊ an ſecundũ aliquẽ ò:dinẽ ad re uigoreʒ.parentes ⁊ liberos om tus ĩ fi. ſed ibi ſpe Köne
fundi patriſfamilias cõti/ mittãtur an vterq; omimodõ quũᷣ neſq; propinquos ⁊ ſubſtantiam ciale. Itẽ cõtra ĩ.l. buidet
netur legato.⁊ hoc placet alij i iſtitutionibus primũ quaſi in liberios etiam ⁊ patronos necncõ ſi ita. que eſt. e tl. mmiten
adiecta etiam illa differen ſtitutũ admitti:ſecundũ quaſi ſub ſeruos per hanc appellationem ſi ⁊ ibi ſpale vel ẽ ibi no
tia que fit in dicta.l.ſi cui ſtitutum alii ĩ fideivmiſſis poſterio gniſicari. Et ſi quis per ſuum elo ſen in qua eſt alid Alir
d Seruandoꝛuʒ. arce ⁊ ſi ꝛem ſolum acceptuꝛum fideicõmiſ gium fideicommiſſum familie ſue q; i illa aut. R nmm
milia. vt. ff. loca. ſʒ addes ſum exiſtimauerũt:quaſi recetiore reliquerit:nulla ſpeciali adiectiöe x In contractibus vrup
EF. illud. voluntate teſtatoꝛis utenteʒ.⁊ ſi ꝗs ſuper quibuſdam certis perſonis ſ. ꝙ dictũ ẽ in aliẽ ent
e Paſcendi.ff. de ſeri. eorum altercatões ſigillatim expo ſacta:non ſolum propinquos:ſed natione rerũ lega nl
ruſ.pre.l.pecoꝛis. nere maluerit:nihil pꝛohibet non etiam his deficientibus generum taꝛu vt in pꝛedictis n
ſſ Aiuncimus. cautio leue libꝛi volumẽ extendere:ut ſic ⁊ nurum. eos enim nobis huma legibus continctuꝛ ling
nis ſi teſtatõ pᷣcep. explicari poſſit tanta auctoꝛuʒ ua nuz uidetur eſſe ad ſideicommiſſũ ſed certe ⁊ ĩ alterna bif
caueri idem ſi lex. rietas: quum non ſolum iuris auc uocari: ita uidelicet ſi matrimoniũ tione pſonaꝛum eſt n
g De ſatiſdatione que fit toꝛes:ſed etiam ipſe pꝛincipales ꝰ morte ſilij uel ſilie fuerit diſſolutuu, idqdẽ ꝙ. S. vt aut pꝛo ini
quum ſideiuſſoꝛ accipitur ſtitutiões quas ipſi auctores retu nullo ⁊ enim modo poſſunigene: ⁊ accipiat vt ſi ven fuln
vt. ff. qui ſatiſda. cog.l.i. lerunt inter ſe animaſſe uidentur. uel nurus filijs uiuenubus ad tale dã rẽ med tibi aut an
b Nudam. a pignoꝛe vel Melius itaq; nobis uiſum ẽ omi fideicommiſſum uocari:quum bi illi. cũ ambo pꝛeſẽ Nn
fideiuſſoꝛe non a ſtipula huiuſmodi verboſitate exploxa ⸗ ꝓculdubio eos antecedant.⁊ hoc tes ſitis. vt hic. net ni
tione. Sed contra. ð. ff iunctionem aut pꝛo ⁊ accipi:uide uidelicet gradati fieri: ut poſt eõs obſtat. ff. de cotra “D
man. ſi mandato ticij..f. J hen. emptione fun Pr
ſo. bi eſt idonea. Item cõ „— dus. qꝛ ibi nõ vii onm
tra.ff. de col. bo.l.i.S.cauſam.ſo.cautio eſt genus.vt.ff.de reg.iur.l.plł⸗ qʒ; uendebat ſed uniꝗ ſibi ⁊ alteri nolebat emere quod alteri non A
cautionis. Sed in vltima voluntate p nuda ponitur yt hic ⁊.e.modo ꝛeſ poteſt hic autem quando cum utriq; contrabit. Iem nec obſtat. ſa
pondi.õ.de pꝛocura.l.i.que eſt contra. off. de nerbo. ob. l. eum qui. .. qui ſibi.quia ibi cum uno tantum c 4
i cIm quidam. circa quattuoꝛ tractat bec lex inſtitutionem legatũ Ccontrahit ? alter ponitur ad ſolutionem tantum, wl
libertatem tutellam. AVsgseſtioni.per ſuum.ſ.primum exemplum. W
. . 78

„ .

r

buefr
uent.

Nngiſeg

lbnn.

Nle
hibe
dune

fellod ni

füinetn

giqg n

delegin

Gdunet
Cipturead

r ſacaſc
tbbiden
corupant
ebent dent
ſtſ Nin

enngdtd
et t

Cortbii⸗

nenpia
Kintte

ingelſt

Certe inastt.
ponlungan

ottin
1NLuin

e

Niail
Curchi
pirtin

uckii

ut.

bo
thent

none

4Ane
kt

wonn
,

nnetan
cüeini
e i l9
nptiiO
GConuun
ttim
ſotrmd
Nthn
uii

t. Nulla ſpeciali. nam tunc ſecus eſſet vt.ff. de leg. ij. l. omnia. 5. fi

n Poſt eos.ſcilicet generum ⁊ nurum.⁊ nõ.pꝛimo vocari libeꝛoſ

ſecundo parentes. tertio collaterales. quarto generos ? nurus.
gInunto libertos. vt hic. ⁊.ff. de leg. ij. l. peto. F. fratre. 2. l. cuʒ pater

ſidebat ſcilicet inſtitutus ⁊ ſubſtitutus ab inteſtato quum ambo eſſent le
gittimi.hic ſubſtiiutus tantum. ⁊ ab vtroq; idem erat legatum quaſi am
bo inſolidum eſſent grauati.⁊ ſecus in duobus heredibus omittentib⸗
ex teſtamento quia habentes ab inteſtato ſimiliter vt pꝛius pꝛo paꝛtbuſ
tenenlur.yt.ff.e.ſi duo.⁊.l.ſi non ſolus in fi. Item adbuc videtur pꝛimo

(§. penul. 1. ffl. ad trebel. heredes. 5. fi.

x Prohibuerit. ꝙ
ſu quandoq;.vt.ð.
de re. ali.non ali.l.
ſin. ⁊.j. de ſideicõ.
II voluntas ⁊.ð.de
condi.ca. da.l.ea.
Pꝛo ſubſtantia/
yt in fami. herci. iu
dicio.⁊ alias habʒ
ſigniſicationes. vt.
.ff. de verbo. ſigni.
l.pꝛonuntiatio.
3 Si omiſſa ſit cau
ſa. a ſcripto herede
⁊ hoc in fraudem ?
lictoꝛum ſeu libeꝛta
tuʒz. ⁊ nõ.quod ꝓp
ter tria inducit hoc

