relictum oſtendit.ſed ex ſenàtꝰ cõo qñ ubi ãtp tacitaʒ
ſulti autoritate liberalitatem mari nolutatẽ cõfirmat
ti tui.cᷣi cuſtodiende etiaʒ mories daonatio teſtõ pu
pꝛoſpexerit quatino firmar̃ poͤtuitt ta qꝛ nõ reuocatuꝛ
dñiniũ mortis tpe tibi eſſe adictů. bhabet eas iure do
Dem ag. Juſtine ⁊ alijs. nationis.
A nön uerum contꝛactũ p?: 3 Fideicommiſſuʒ
Ueſter geſſit ſed ſub ſpecie relictum.ſ. extiatio
uẽditiõis donatõm poſſeſſiõis in nis.rei donae.ſed
matrem ueſtrã contulit nec ex bo interdicit. ſideicom
nis que in perſona in patꝛis ueſtri miſſum ſi dõatari
permanſiſſe uidebantur b pꝛi/ us conueniatur. xt
mipilum indennitati fiſcali ſatiſſi csf. de le.iij. uxori.
eri potuit licet in anadem donandi .fi. Sed ar. . ff.
uoluntate perſeueràſſe euʒ pꝛoba de libera le. l. peii
ri poſſit ex eandem tamen poſſeſſio tor uel aliter dieich·
ne ad ſupplendam pecuniam q̃ qx nec in re.ſit fideicW(éRQæQ¶asaaa
bonis ab eo relictis colligi nequu miſſum. ut nõ con
uerit conferendum eſt. Quod libe tra.p. 6. e. l. tepel.
ralitatis tenorem mutata uolunta .l.res ſl.
te pater tuus iterrupit in heĩditate a Senatus cõſulti
treb. ſecunð quoeſ
dam ul facti flauio

b ¶Cui liberalitati.⁊ eſt hec lex ar.ad confirmationẽ priuilegioruʒ
quod nil nouũ dare nideat᷑ impf uel papa.ſi uetera idulta confir
met ⁊ roboret.ar.ff. ð le.i.legata ſed nidetun h̊ dra nulla quo ad
effectum.ſ. ſiue donet nunc ſiue primã cõfirmare uideatur. .im
mo ẽ dꝛa.qꝛ poſſet reuocari in dubiũ utrum prius donaſſet uel

interpretari voluntates qꝛ ⁊ iura ĩterpretari ſit eius.ut.de le.⁊ ↄ.
.il. fi. cum ⁊ he noluntates pro iure ſeruentur. ut in at. de nup.S.
diſponat coll.iiij..fl. ad le.fal.l.i.in principio.
cPotuit. uſqʒ ad dodrãtẽ.ut.j.ad le.ſal.in donationibus.
d J non nerum.nomen inſinitum ẽ.i.ſimulatũ.uenditio er
go non fuit qꝛ noluit.donatio nõ qꝛ non potuit.ſi tamen
uoluerunt eſſe uenditioneʒ ſi precio miori aĩo donãdi nõ vʒ qua
tenus ex dono locupletior. ẽ ut. ff. e.ſi ſponſus.S. circa.

miniſtrationẽ. ⁊ ſic erat iam res obligata fiſco.⁊ ideo in ſua cã re
mãſit.ut.S.e.ſi quidem.ſed quid ſi añ:tũc forte ↄ.ut.j.e.l.añplt.
ſʒ expone ꝙ ibi dicit ut dices.ibi.de uenditione autẽ. uera ſi ante
fecit aliud dicã quam in donatione.
fOb primipilũ.ad quod tenet᷑ filius etià ſi non ẽ heres.ut.j.de
primipilo.l.fi.li.xij.
g Perſeueraſſe.quo caſu morte cõfirmatur donatio.
h Pecuniã.qᷓ; debet ex primipilaria adminiſtratione.
iEx bonis reliquis aliter enim nõ ꝑuenitur ad exneũ pignonis

it,

eto
dent

gl
ſ
ig

A

bie,
e
lon
d
ſti
iſcl
.
lre
di
li
uin
fmm

r d

niſg
titto
eſd
lion
ſunn
holi⸗
.

pei
leg
leid
ℳ

o,
lt

4

is

n

poſſeſſorem. ut hic ⁊.ff. de iure ſiſci. mochis..j. de conuẽ. fil.ð.l.
i. aliter ãt ĩ expreſſa hypotheca ſᷣm has leges.ut.j.de pi.l.diſtrac
tis ⁊.l.perſecutionem.alij ſubaudiunt hec maxie ſi non ſufficiunt
bona debitoris.hodie aut᷑.vbilibet prius debitor conuenitur in
auten.de ſideiuſ.S.ſʒ neq;.coll.i.⁊ facit.j.quibus ca.pi.ta. .ſatʒ.

k ſ filij. tul
hẽo ex uxo
re duos ſilioſ emã
cipatos qua mor
tua filij adierũt ad
hereditatẽ eius in
ter me et illos orit

lies de ꝗbuſdã pre

dijs que ego mea
illi matniſ fuiſſe cõ
tendebãt qm̃ ĩſtru
mentum emptiõis
factũ eꝛat ĩ peꝛſona
matris quũ itaque
illa ego pꝛedia cõ
peraueri noĩe nxo

ris nõ aĩo donãdi

ſed nolens ei face
re honorẽ paſſus
ſum nomẽ eius po
ni ĩ iſtrumento uel
cũ meo uel eius tm̃
potero illa pꝛedia
mea facta uendica
re.ſi uero nolens
donare r̃petã pecu
niã ſi pᷣdia.niſi nõ
ſit ſoluẽdo mir q
caſu habeo utilẽ in
rẽ ad fundũ ut.ff.
e.uxor marito ĩ ſi.

IProba.quũ pꝛo

eis ſit publi.ĩſtrjm
cui ſtat.ut.S. de ꝓ

bat. cũ pᷣcibus.ſed
quõ negatiuã pro

me nõ donaſſe ſed
bj. ſ. p poſ.ꝛerũ ⁊c̃.

ed dominum reſediſſe nulla dubi
tatio eſt. Dem. aa. Theo.
filij tůi emancipati matꝛiſ
heẽ ſitatẽʒ ſibi acquiſicrunt
probà apð pꝛeſidẽ ꝓuicie ñ donã
di aĩo te noĩe uxoris tue pᷣdia com
peraſſe ſʒ noĩs dũtaxat eiꝰ nitulo u
ſũ per poſſeſſõʒ rerũ a uẽditoribꝰ
tibi tꝛadita ũ dñʒ ẽẽ effectũ ut cõpᷣ
hẽſa filioꝝ tuoꝝ ĩiuriã ꝓpetatis iꝰ
in colume pſeueĩt nã ſi largẽdi ꝓ
põito id te feciſſe ↄſtiterit pecumie
tibi perſecutio cõpetit.
Dem. aa.⁊.cc. Capitoline.
Eijs q̃ c̃ dotẽ ĩ domũ illa
ta a marito erogata comme
moras ſi qð te donãte ↄſũpta ſunt
ĩtelligis adpᷣſus hẽdes ſñ niſi ĩ q;ᷓtũ

locupletioꝛ fuit hẽre te actõm. Si

po õ uolũtatẽ tuã oĩa tibi reſtitui
öportẽ.

HDa. aa. 7. cc. Malne.

Aritò ĩ uxorem donatione
collata matrimonij tẽpore
nec ĩitio dñiũ tꝛãſferri pt᷑ nec po ſi
diuõtiũ ĩtercẽſſerit łſi pᷣoꝛ pſõa q̃ li

bẽalitatẽ accepit rebꝰ hũaniſ fuerit

Exempta uel ab eo ꝗ dõanit ſuerit
rẽ uocata poteſt conualeſcere.
DSem.aa.⁊.cc.Dioniſio.
Iconſtante matrimonio ti
bi mateꝛ domũ nadidit hãc in tuiſ
bõis fecit. Dẽ.aa.⁊.cc.Claudie.
Rẽditoꝛ ſoluto debito ð pi
gnoꝛe libeꝛato nihil ad uxo
tẽ debuoꝛis quõdã trãſterre potu

dñm me effectũ. me dico uſum dũtaxat titulo noĩs eius. Alij no
lũt dicere ut. H. ex.l. iſta vt. ff. de le.iij.vxori. S.fi.⁊.S. fam.heꝛc.ſi
lie ꝙ preſumat᷑ vir aio donãdi feciſſe.niſi Zriuʒ probetur.vñ uxo

rem ſuã dicebat ſe ponere noĩe ſʒ nõ re.ꝙ non placet niſi ex q̃ti
tate pᷣcij modica ⁊ qꝛ ipſe ſit diues ̊ preſumꝗ.ut.ff.e.utrum.

m Iniuria. ᷓ intulerunt uel qꝛ nõ iure tenent.ul forſan ſua aucto
ritate ingreſſi ſunt in poſ.⁊ facit.S.ſi quis alteri uel ſibi.l. multuʒ

2.l. q;uis.⁊.l.cum te propria.

n Pecunie.non rei quia mulier non a me ſed ab alio dominium

conſecuta eſt. ut diximus.S. e.⁊ ſi de tua.
o dq Ehis ſuit.ſ.maritus tuus.
p Ooportere. act. rerum amotarum nel condic. ſine cauſa nl
depoſiti uel mandati uel ad exibendũ ⁊ facit.ff.ð iure doti.ſi ego
¶. dotis. ð. de rei vx. ac. .. ileat.

q a Marlo poteſt. niſi in caſibꝰ quos diximus. 5S. e. ſiquidẽ

⁊ niſi in caſũ ſoluti miimonij. donei ut eſt mortis cã donatio.ut
eff. e.ſi e. .ſi. .l. qꝛ in id ſicut ez. ut. ö. de do. ãte nup. ꝙ ſpõſe.
. Interceſſ. erit. niſi expreſſim fuerit cõfirmata donatio ſub diuor
tij tẽpore ſecũdum.ro.immo tunc non confirmat᷑ ſʒ dõatio noua
conſtituitur ſecundum io.ut.ᷣfl. e.ſi interim. 5. fi. .l. ſe Itẽ hoc ᷓ
do.non bõa gr̃a factũ ẽ diuortium. alioquin diſtiguitur. ut.ff.e.
cum hic ſtaſus.. ſi dinortium. in dubio tũ ſemper vr̃ reuocata.
ut. ff. de auro ⁊ ar. le.l. ij. in fi. .l. iij.
Exempta uel etiam ſimul.ut.fl. de rebus.ð du.ſi inter nirum.
NReuocata. expreſſe nel etiam tacite.ut. ð. eo.ſi maritus tuus 2

hbis duobus modis etiam donatio cauſa mortis reuocatur ut inſtitu.

de donat. S. i. Rccurſius.

u ſ AX conſtante.tibi emancipato vel non habenti patrem ⁊ eſt ratio
quia femine non habent filios uel filias in poteſtate.ut inſtitu.de
adopt. .femine ⁊ eſt.ſic.ff.e.l.iij.S.ſocrui.ſed quid ſi eſt in poteſtate uiri

it ſed nec cõſenſus eiuſdẽ debito/
ris accedẽs per eũ qui creditoꝛ fu
it imaginaꝛie facte uẽditiõi ad do
miniũ trãſferẽdũ pꝛodeſſe quicq;
potuit cum tàm ea que ſimulate
aguntur quãque in uxoꝛem a ma
rito dõatõis cauſa tpᷣre matrionii
pꝛocedũt ꝑp iuris ciuilis interdic
tũ quũ pꝛoponas uxoꝛẽ ſuperſtite
marito rebus humanis ẽxẽptã ꝓ
infectis habeantur.
DBem.aa.⁊.cc. Mancalie.
J pꝛòpꝛiis hitis contracti
bus quam acceperas mu
tuã pecuniã pro marito dõatiõis
cã erogaſti cũ àd dignitatẽ ꝓſuẽit
nec locupletioꝛ ſit factus ĩtelligis

matris hoc eſt ſui patris
videtur hodie tenere quuʒ
buius aduẽticia patri nõ
querat: ut.j.de bo.que li.
cum oportet:ſed dic cõtra
quum adhuc remaneat ra
tio.ne mutuo amore. ⁊c.
ut. fl. e. l.i. ⁊.ij.

x c Regditor. nihil ne⸗

q; pro parte neq;
P20 toto.

y Potuit. ut nẽditõ nõ qꝛ

nolebat ut donatio nõ qꝛ
nõ poterat.ut.ð.e.ſi nõ ue
rum ⁊ facit.s.plus ualere
quod a.l.i.⁊.õ.de tranſ.l.
cũ ea.⁊ loc.ad probatiõeʒ
⁊ ſi cer.pe.ſi ex precio.in
fine.ac.

nullam tibi j̊ eũ ↄpetere actionẽ.
Dem. aa.?.cc.ad Sinoen. Exemptam.ut ⁊. S.eo.
Aritůs manumiſſionis cau marito.
ſa ſeruum mulieri conſtäte b ſ

3 Iterdictum.ut. ff. e. l. i.

b r

matrimonio donare poteſt.
Dẽ.aa.⁊.cc. Ceciliane.
Itẽ in uacuã poſſeſſioneʒ
pꝛedii ſocrus tua titulo do
nationis ante matrimoniuʒ l poſt
induxit ad reſcidendã donationẽ
penitentia nihil pꝛficit.
Mpe. Cõſta. a. Petro.
Es uxõꝛis q̃ uel ſucceſſiõe
qualibet uel emptione uel
etiam largitione uiri in eam ante
reatum iure peruenerant damna
to ac moꝛtuus ex pẽa marito uel
in ſeruilem conditionem ex pene
qualitate deductò illibatas eſſe pᷣ

J proprijs.ↄtrac

tibus.⁊ ſic non in
terceſſit.
Quum alias hec eſt ⁊ tũc

eſt plana. ⁊ alias quum
nec ⁊ tunc ſubaudi ma xi
me nam nec tunc repete
retur. ut.ff. eodem quod
adpiſcende hodie tamen

non licet donare cauſa di

gnitatis.vt.j.ad.l.iul.repe
tun.l. fie

d m Arituſ. poteſt quo

caſu fimul incipit
? deſinit ſeruus eſſe mulie
ris.vt.ff.e.quod auteʒ. .
penul.ſicut in accepti latio
ne ſimul oritur ⁊ exting ui

tur obligatio.nt.ff.de nonat.ſed ſtichum S.ij.⁊ ideo qꝛ ſtatim non fit ac
cipientis.ſed demum quum manumittit.non habet bic locum conſtitu
tio diuorum fratrum ad Auſidium nictorium nt in dicto.S.ff.e.⁊ adð
quod dicitur in.e.l.quod autem in fi.⁊.l.ſi eum.i.x. Item quid ſi dõa.
ut poſt certum tempus manumittat:dicunt quidam non tenere ut ar.ff.
de do.ariſto.nos contra ut dicta.l.quod autem in fi.interim tamen ante
quam manumittat poteſt reuocare expreſſe uel tacite ut ⁊.ð.e.ſiquidem
⁊ facit.j.de bo.que li.l.fi.in.ꝭ.fi.⁊.ff.de reg.iuris nemo..locupletior ⁊.

ff. ſolu. ma.quod ſi nir.

eęe ſ Ite.in uacuam aliter olim non pſiciebatur donatio aʒo.⁊ facit

. de do.ante nup.ſi ante ⁊ quod dicit nacuam demoſtratiue di
cit quia ſic erat quod uacua erat.ut dixi.S.de probat.cum res.

fSocrus.tua nurui loquitur.
g Nihil ꝓficit. ut.j.de reuo.do.poſſeſſionem ⁊ ar.j.ſi res ali.pi.data. ſit

que predium.⁊ eſt ratio quod hic tenet qu ia nõ tangũt ſe ꝑ poteſtatẽ ut

⁊. ff.e.l.iij.F.ſocrui.⁊.s.e.ſi conſtante.

to ciuili.uel pretorio iure.

i Mortuo.naturaliter.
k ¶ Deducto utin metaluum.nt inſti.qui.mo.ius.pa.poteſta.ſol.S.ſerui.

Es qualibet.pꝑentum nel extraneorum teſtamento uel ab inteſta

ä ſi ciuiliter moritur.ut.ff.de condi.⁊ de.intercedit in fi.ſed hoc caſu.uiðᷣ
tur donatio reuocari non confirmari ⁊ quod hic dicit. ut.ff. e. cuʒ hic. .
ſi donator.ſeruus.que eſt contra So.ibi fuit factus ſeruus hominis uiꝛ
hic pene. Sed cur boc tã uarie:ꝶ.quia eſt ibi qui poteſt reuocare.ſcʒ do
minus.ſed hodie ex delicto non debet quis condẽnari ut ſit ſeruus ⁊ ſie

— „

ſequitur auten. ſe hodie vcc. quam hic lgeer.
a Aſtrigi.ut.S. ne uxor pro marito.ob maritorum ⁊.j.ad.l.iul.de ui pu.

l.i.⁊ de priuilegijs.fiſ.l.i.

b Legum. nulla lege per hoc imutata nel contradicente.qꝛ 7 ſi pater uel
auus erat uſumfruc. habebit. Accurſius florentinus.

E

Obleruanda eſt. ut ⁊.j.ð
bo. preſcrip.ſi quis p hãc.

d Hatura.i.naturaliſdiſſo

e

.

3

lutio aĩme ⁊ corporis.
Del deportatio que ſuc
ceſſi hodie in loco aque ⁊
ignis interdictionis.ut.ſff.
ad.l.iuliam pec. l.iij.
Impengdenti.yt ⁊ ar.ff. ð
le.ij. cum pater. 5. heredita
te.an ergo poterit interim
reuocare:t.ſic ut.ff.e.ſed
ſi mors..i.⁊ h ſubic.⁊ ar.
ff.ad treb.l.ex fco.S.ſi ꝗs.

cipio.nec alieni criminis ifoꝛtunio
aſtringi uxorẽ: quũ paternis ma
ternis ue ac pꝛopꝛijs bonis frui eã
integꝛo lègũ ſtatu religioſũ ſi: ⁊
donatio maritalis ãte tẽpus crimi
nis acreatus collata ĩ uxorẽ.quia
pudicicie premio ceſſit obſẽꝛuãda
eſt tãquã ſi maritũ eius natura nõ
pena ſubduxerit. Sin autẽ aque
⁊ igni ei interdictũ erit uel depor
tatio illata nõ tamẽ moꝛs ex pena
ſublecuta donationeſ a uiro ĩ uxo

Diſſoluitur. ut ⁊.ff. de rẽ collate adpucipẽdenti maneãt:
bo.dam.ſed ⁊ ſi.niſi mute quia nec matꝛimonium in buiuſ
tur uxoris affectio ut.j.ti. modi caſibꝰ diſſoluitur.ita ut ſi uſ

i.l.i. Alumo hic diſtigue
triplicem donationeʒ.ſ.cã
mortis ⁊ inter coniuges ⁊

iter niuos NPria nõ vʒ ſi

que ad uite tẽpus ſue maritus eaſ
non reuocauerit ex moꝛie eius cõ
firmentur.ſiſco noſtro ad eaſdem

res nullã in poſterum cõmunionẽ

ne fiat ãte reatũ ſiue pꝰ rea habituro.
tũ añ dãnatõem ſiue poſt
quũ ẽt teſtm rũpatur.⁊ oĩa In auten. de nup.S.q autẽ col
publicẽtur vt ⁊.ff.ð do.cã latione quarta.
mor.ſi quis ⁊.ff.e.cum hic
ſtatus.ð.ſi maritus in fiñ. LONH. ſEd hodiẽ nemo

F. Secunda ſi quidẽ ante bene natus èx ſuplicio ſeruus effi
reatũ diſtigue qua pẽa ſub citur:unde matrimonium non diſ
ſequit vt vł conſirmet᷑ ul in ſoluitur. —
pẽdẽti rmaneat ut hac lege Mp. Juſtinia.a. Mẽne. pp.
ſi poſtreatũ nõ vʒ.vt hic ⁊ Onationes quas parentes
dicta.l.cũ hic ſtat..ſi ma in liberos cuiuſq; ſexus in

ritus pꝰ donatiõem cõſtat
non tenere. Tercia.ſ.inter
viuoſ vʒ añ reatũ vt.j.ð bo
nis ꝓſcrip.l.p. It pꝰ reatũ
vt.ff. ð do. p Zctũ.niſi ĩ cri
mie leſe maieſtatis.vt.j.ad
.l.iuł.ma.l.pe.⁊ ſi poſt do
natiõeʒ nõ vʒ.ut.d.l.poſt
vciũ in fi.ex pᷣdictis patet
ꝙ dõatio inter ↄiuges nõ
aſſimulatur oĩo dõatiõi cã
mor.nec inter viuos.

Segt at.ſʒ hodie ⁊c̃.⁊facẽ
eff. ſoͤlu. ma. ſi quis ſic ſti

poteſta te ſua conſtitutos confert
uel uxoꝛ in ſuum maritum uel ma
ritus in ſuam uxorem ul alteruter
eorum in aliam perſonam cui con
ſtante matꝛimonio donare non li
cet uel ipſe alie perſõe in eã cui do
nare non poterat ita firmas eſſe ꝑ
ſilentiũ donatoris uel donatꝛicis
ſãcimus ſi uſq; ad quantitatẽ lẽgi
timã ul eã excedẽtes actis fuerint
intiate nã ãplioris quantitatis do
nationẽ minime intimatã nec per
ſilentiũ eius qui donauit cõfirma
ri concedims. Sin uero ſpeci

pulatus. tentica. aliter eas in ſuma uoluntate do
b Ed bodſe mat nator uel donatꝛix confirmauerit
.i. ingenu nat. ſine ulla diſtintiòne rate hebuntu:

K No
1 d

1.

Ex ſuplicio.i.ex pena ali
cuius ſupplicij.oli.eĩ ſic.vt

..de dõa.inter vi.⁊ vx.res.ſed an ſit correcta lex.ff. de penis ꝗ ultĩo? ge.
nõ.qꝛ hec aũt.de ſuperuiuentibus ul ſuperueniẽubus dicit. Ite hec aut.
de bñ natis eſt intelligẽda.ut in cor.vñ ſumitur.ſ.i ãt.de nup. . quod at
T liberti.coll.iiij.⁊ licet non per hanc.aut.tamen per aliam ut liberti de ce

tero.coll.vi.dicantur bene nati. .
n diſſoluitur. ꝙ fieret ꝑꝑ inequalitatem ſi alter fieret ſeruns ſecũduʒ

leges.ut in cor.ſed non ſic ſecundum canones.

nationes.ᷣ in liberos. gra ſimilitudinis ⁊ de his dicitque iuris

ipoſſibilitate ab initio nõ nalẽt.ſ iter cõiuges nõ ualẽt iuris ꝓhibuiõe.

p Tegitimã.ſ.qngẽtoꝝ aureoꝝ.hodie vt.j.de dona.l. pe.
q Concedini.quũ duobus careat admiculis .ſ.rõe ⁊ rõe pſone.
r.· Diſtinctiõe.excedant.legitimã qtitatem uel nõ.⁊ hoc iure relic
ti non donationis quum excedit legitimam ſummam.
ſReferiur.q;um ad fruci ⁊ ꝑtus ⁊ ut de dano dato in re non te

neatur.vt hic ⁊.ff.
. „ de le.ij.cũ pater.S.
ita tamen ut ſiquidem nilltia lege ppr ſilie.. f de do.
finitã quantitate exp oſite in actis cã.mor.ſi mortis.
minime ĩ ſinuate fuerit ſpecialis ea nõ qtũ ad dñium
rũ confirmatio ex eo tepore ui b nt ar. õ. famil. her.
at ex quo eedẽ donationes confir llillie.⁊ ſic nõ ob..
mate ſüt. Siĩ uero uel non ãpli de inof. do. l.i. vbi

or ſu donatio uel quũ aplior ẽet ĩ
actis inſinuata ſit tũc ⁊ ſilẽnũ dõa

toris uel donatꝛicis ſpecialis con as iudicio fa.her.
firmatio ad illud tẽpus rẽfert quuo nõ eẽt niſi dñiuʒ
donatio conſcripta ſii.ſicut ⁊ aliaſ apnd teſtatorẽ reſe
ratihĩtões negociorũ ad illa redu diſſet. vt. fl. fami.
ci tepora oportet in quibuſ cõtac ber.ſi quod.ꝛ.5.e.
ta ſũt.nec ĩ ceterum ſubtilẽ diuiſio ſi nõ vm ĩ ſ.qʒ Jo.
nẽ facti ⁊ iuris intꝛoduci poſſe. nel ſolue ut ibi. alij
Dem. a. Mene. bᷣb. dicunt etiã dñium
Onationes quaſ diuus ĩpꝛ retro fuiſſe donata
i pijſſimã ĩginã ſuã cõ iugẽ rij fictione hꝰ legis
uel illa in ſereniſſimũ maritũ cõtu lʒ expreſſe potue
lerit ilico ualere ſãcimus.⁊ pleni rntt traſſerre. tunc qĩ
ſimã habere ſirmitatẽ:ut pote iĩpia plus operetur fictõ
libus contꝛactibus legis uicẽ obti qᷓ; ueritas.ar.ff.de
nẽtibus minimeq; opitulatione q̃ ſol. ſub condi. ⁊.ff.
dam extꝛiſecus egentibus. e.ſi is ſeruus. Iteʒ
Dem. a. JYanni. ppᷣ. nõ 3.p. facer̃.l. iſtã
Junũs ex ijs qui mat:ꝛimo qui dixit ubi expᷣſ
nio fuerit copulati in aliũ ſe confirmauit efſſe
dõatio nõ facta ab hoſtibꝰcaptuſ relictum ubi tacuit
eſt ⁊ in ſeruituteʒ deductus ⁊ poſt ſic tacite hr̃e nĩ re
ea ibi moꝛte pẽptus eſt querebak licti.ſi eĩ ita relictũ
an huiuſmodi liberalitas quã añ eẽt non traheretur
fecit ex hoc roborari uideatur an retro. Itẽ differt a
uacillare. Et iterũ ſi dõator ꝗqdẽ relicto vl a donatõö
ĩ ciuitate romana conſtitutus de ne cã mor.iĩ alio.vt

ceſſerit mortis autem eius tẽporiſ
qui donationẽ accepit in captiui

accipientis mu:nũ tm̃ hʒ.ut.ð. ad mace.l.ſi.ubi plui
milia ⁊ facit.Sõ.ð nup.⁊ ſi contra.⁊.ff.de of. procõ.obſeruare..ſi·

7.j.de dona. data.
n CLeterum.ideſt de cetero.

x Poſſe. forie diſtinguebatur utrũ uir donãs

dicit huiuſmõi do
natiões hr̃e pᷣcipu

nõ.ð.e. res ĩdiſtic
tõe ibi poſita ⁊ fac

tate degebat ⁊ poſtea reuerſus efſft . ad.l.fal.ĩ dõatõ
an uideatur ⁊ tunc donatio rata nib. bʒ ergo ni re⸗
haberi. Quum itaq; i utro licti ubi teſtator h
que caſu opoꝛtet auguſto remedio uoluit alias nõ.ut.
cauſam dirimi quum nihil aliuc S. e. ex uerbis. Itẽ
tã peculiare eſt imperiali maieſfta S3.jj.ð coll.ſi dõa
ti q; hũanitas:per quã ſolam dei tõs.ubi nec retro
ſeruatur imitatio:i abobus caſibꝰ ctrahii nec et ut ex
ſirmam eſſe donationẽ cẽ᷑emus· nãc ualet ſed ibi vt
Dẽ repudijs ⁊ iudicio de mor onatũ nõ aut ſim
plr ꝙ erat.

t Ratibabitiones.

ut pẽ ꝗ factum filij
i plura dedimus ſi

erraba t ĩ facto cre

dens reʒ donatam hic non ualere ultra legitimam ſummam nel

uerius quia credebat ualere donationem.

yd Onationes.ſcimus ⁊ ita pactus ĩpal.eſt lex ſicut 1.ſ. de
bo. que li.cum multa.⁊ de qua.prel.l.fi.in fi.⁊ in aut

m Eorum ſallicet. coniugum.

n¶ Nerſonã. que ſit ei coniuncta peꝛ poteſtatem ut ſilio mariti nel ſernuo

vxoris.⁊ de his habes.S.æ.nec inte.
o VNer ſilentium.quo conſirmãtur.vt. fl.e. cũ hic. F. i. v. F. ait ofo.

non alias. 5. ſi minus. coll. iſ.
ʒ3ʒ Hminus imitatio.ſic.s.de nup.imperialis.circa princi.⁊
facit. ff. e. cum hic ſtatus. . ſi ambo.

a De repudijs ⁊ iudicio ð moribus ſublata.omne quod ligatur

— =-
— — — — — –

= —– —

— —— — =—

☛ 11

E

i
ſe

b m

Nõ ſolui

7

ſolubile eſt. ut in ant.dðe nup. S. ðinceps. coll.iiij.⁊ ſic poſt ligami
na matrimonioꝛum ⁊ de diſſolutione dicit.

ſcios.vt iſti.ð pa.
po.iĩ pri.ſʒ ð ꝓbaĩ᷑
qꝛ ſi pꝰ hẽbat aĩttit
vt iſtit. q mo. ' pa.
po. ſol. . cũ at. Iẽ
qꝛ pria po. ꝓpᷣa ẽ
ciuiũ romãoꝝ.vt.ff
ð ijs qꝗ ſt ſui ul alie
ni iur.it᷑ ĩ ptãte. ſʒ
B ciuitatẽ amittit.⁊
appollides dẽ. ut.
ff. de le. iij. l. i. F. de
portatos. 1. 5. hi ꝗ
by. ꝛ. ff. ð penis.l.q̃
dã nõ g hʒ ' pꝛie
ptãtis? . ad h qꝙ
ẽſpẽalis caſus ubi
nat ex mmonio
nõ ẽ ĩ ptãte ⁊ ꝙ ge
nẽalr dr̃ naſci ĩ ptã

te ĩtellige qñ nullo

mutauit cõditiõeʒ
It vr mr̃imõiũ ſol
ni. ut. ff. ſol. ma. ſi

gs ſic ſtiplei. ſo. lbi
affectöem mutauit

nt ⁊ ſubijcit H̊.

d Affectõem. qᷓ; hʒ

uxor erga maritũ.

e Nõ ↄpetit.mlri io

ſo iuꝛ qꝛ mr̃imõiũ
durat ſʒ ð eqtate a

git ⁊ petit a fiſco.vt

ſubijc.⁊ ẽ ſpale qð
durãte mr̃imonio
petat.ſic ⁊.ð.ð iure

do..i.ubi ſʒ õ.ff. de

bõis dã. ſʒ ⁊ſi vbi
demũ morte inter
nẽiẽte agr̃.ſoł. vbi

mir ðporiat h̊ nir.
Egtatʒ.ĩuadẽte fiſ

co bõa.⁊ ꝑ ↄſeqñs
c equũ eũ tẽri.ut.j.
ad.l.iul.ð vil.ij.⁊.
ff. ſo.ma.ſi marito
ĩ pri.⁊ fac.ĩ aut.de
nup. . deportatio
coll. iiij. . ff. ð cap.
ñ ut a pꝛe.⁊.ð.ti.i.

fs uxõiſ.⁊. ff.e.l.i.
S 1I Iben. tue o

mmater.
hb Faceẽ. cũ alio et᷑
non miſſo ꝛpudio
ſecundum. R.
i Reittere. pñte eo
2 h p biẽniũ.vt.ð.

„

Atnimomium. vel aque ⁊ ignis.vel pꝛo.i.nã pro eodẽ
ponitur.vt.ff.ad.l.iuł.pe.l.uj.
ſi cõſtat mrimoniũ ergo hʒ filios ĩ ptãte natos ⁊ na

Mpr. Alexan.a. Abuciane.
Altꝛimònium quidẽ de
portatione łaq ⁊ igniſ
interditione non ſolui
tur:ſi caſus in quem maritus inci
dit non mutet uxoris affectionẽm
Ideoq; dotis actio ipſo iure nõ
cõpẽtit ſed indotatã eã ẽẽ cuiꝰ lau
dãdũ ꝓpoſitũ eſt nec rõ eꝗiat᷑ nec
exempla permittunt.
Mpreſ. Aalen. ⁊ Gale.aa. Na
lerio.⁊ Mauline.
NJoẽèrum eſt filie tue ſi ſpon
ſum ſuum poſt tres peꝛegri
nationis annos ſpectandũ ſibi ul

tꝛa non putet omiſſa ſpe huius cõ

iũctionis matꝛimonium facere ne
opoꝛtunuʒ nubendi tempus amit
tat. quum poſſet nunciũ reitterre:

ſi pꝛeſente illo conſilium mutare

uoluiſſet. ,
Mpĩs Dio.⁊ Maxi. aa.Tulio.
Abium noͤn eſt omnia oio
q̃ cõſilio recte gerũt iur̃ me

ritoque effectu ⁊ ſirmitate niti.

Quare ſi tu dotem pꝛo młre ðᷣdi
ſti ⁊ ex mòꝛte eius repetitionẽ ſti
pulatus es circũſcribẽdi ãt tui cã
ſicto repudio matrimoniuʒ breui
tempore ĩſciſſũ ẽ res dotales quaſ
ante nuptias obtuliſti pꝛeſes ꝓuĩ
cie recipere te nõ dubitabit. certũ
eſt enĩ daturũ operam moderato
rẽ pꝛouincie ut qᷓ contra fas geſta
ſunt:fructum calliditatis obtinere
ſi poſſint:quum nobis huiuſmõi
ↄmenta diſpliceant.imaginarios

eniĩ nũcios ideſt repudia nullius

ẽẽ momẽti ſiue nuptijs figãt ſe re
nũciaſſe ſiue ſpõſalibʒ et᷑ ueteribuſ
iuris autoribus placuit.
BHem. aa. 1.cc. Piſoni.
Iliẽ diuõtiũ ĩ ptãte mãii ñ ẽ.
Dẽ.aa.⁊.cc. Sicioni.
Iſſentiẽtis pꝛis qui in initio
conſenſit matrimonio cum
marito concoꝛdante uxore filia fa
milias ratam non haberi uolun
tatẽ diuus. Marcus pr̃ nĩ religio

ſiſſimus ĩpr cõſtituit:niſi magna ⁊?

iuſta cã ĩterueniẽte hoc pr̃ ſecerit.
Inuita ãt ad maritũ redire nulla
iuris pᷣcepit ↄſtitutio. Emãcipa
te vo filie pꝛ diuoꝛtium ĩ arbuꝛio

de ſpõ.l.ij.dic ꝗ ſi nõ ẽ arra data qñcũq; pt᷑ reĩttere ĩpudiũ.vt..

ðſpõ.l. lſ ea data añ biẽniũ int pñtes añ trienniũ iĩter abñtes ñ
pt quĩ pati penã arraꝝ.Fʒ ꝙ ſtipulate ſunt ut h. ⁊ dẽa.l.õ.ð ſpõ.
l.ij. ⁊.l.ſ. ⁊ hoc qñ non eſt cã iuſta vltra differẽdi.als ẽt ultra triẽ

niũ expeciãt.ut.ff.de ſpõ.ſepe.⁊ hoc in ſponſa.uxor eniĩ cũ ceꝛtuʒ

ſu uirũ viuere nõ nubit.ſi uero incertũ quĩquenniuʒ expectat a tẽ
pore captiuitatis.ut.ff.e vxores ſecundum aʒꝛ3o.

V

k d Abii. recte.i.rite ſeᷣm ſolẽnitatẽ qua debẽt.⁊ ẽ ſic.j.ð ap. nomi

natiões extra de bis que fiũt a pꝛe.ſine conſenſu ca.c.nouit ⁊.xv.
q.vij.epiſcopus.⁊.lxxxiij.diſtinctione peruenit. 9
lEx morte.i.ſi dcederet ĩ mairimonio.⁊ ita in caſum diuortij nõ fuiſti ſti

pulatus.ſic.ff.ſo.ma.ſi cum dotem.

ſuo non habẽt.

„2.

In at.ð nup.S.ẽ quoq;.coll.iiij.

COA— e Loͤntea ſi filij fa
milias diſtrahunt pꝛe nolẽte quid
iuriſ ſit expꝛimittur noua conſtitu
tione.de nup.ideſt ne matꝛimonia
diſtrahantur léxione parẽtũ.ꝗ do
tẽ Hañ nuptias dõatões obtulerit
aut ſuſceperit:ſoli uel cũ fulijs.qꝛ ſi
cut ĩ hſedo mr̃imonio ↄſẽſus pen
tũ exigitur ita ⁊ in diſſoluẽndo.
Dem.aaa.⁊.cc. Phebo.
Icẽt repudij libellus non
fuerit tꝛaditus uel cognituſ
marito diſſoluitur matrimonium.
Mpr. Cõſtã.a. ad. Maliatiũ.
Xr q̃ in miliciã profecto
marito poſt interuentũ an
norum quatuoꝛ nullũ ſoſpitatis
eio potuit habere iudiciũ atq; iõ
de nuptijs alijs cogitauit nec tam̃
ante nupſit q; libello duceẽ ſuper
hoc ſuo uoto cònuenit non uidet᷑
nuptias inijſſe furtiuas:dotis aiſ
ſionem ſuſtinere:nec capitali pene
eſſe obnoxiam:que poſt tam ma
gni temporis iugitatem non temẽ
nec clãculo ſed publice conteſtati
one depoſita nupſiſſe firmatur.
Ideoq; obſeruandũ eſt ut ſi adul
terij ſuſpicio nulla ſit nec coniũtio
furtiua detegr nullum periculum
ab ijſ quorũ cõiugio erãt cõplate
uereãtur:quum ſi cõſciẽtia marita

lis thori furti ẽẽt uiõlata diſcipli

ne ratio penã cõgruã flagitaret.

In auten. ut liceat mr̃i ⁊ auie.5.
qð autẽ.coll.nona.

COHR. h Odiè q;tiſcũq; ã
nis maritus ſteterit ĩ expeditione
mulier ſuſtinere debet:licet nʒ lr̃aſ
neque reſpõſũ ab eo receperit.
Sʒ ſi mõtuũ audierit ñ pᷣo nubat
qᷓ ꝑ ſe uel ꝑ aliũ eũ ſub quo mili
tabat adiens interro gauerit ſi ꝓ
ueritate mortuus eſt:ut apð geſta
ðponatur cũ iureiurãdo ſi mortu
us ſit quo ſubſecuto poſt ãnũ nu
bet:ſi uero pꝛeter hec nupſerit taʒ
ipſa quam qui eam duxerit uelut

m Mon dubitabit.utili ac
tõe.lʒ illa dolo fecerit quo
miĩus cõdictio ſtipulanõis
exiſtat. vt ⁊.ff.ſo.ma.filie.
n Non poſſint.no.ſic.S.ð
uxo.mi.l.ij.
o Alie. nõ ẽ. ut ⁊. ð.ðᷣ
iof.teſ.filia.nec pꝛis.ut.ſff.
de do.inter ui.⁊ uxo.cum
hic ſtat.S.ſi ſocer.⁊.j.ꝓx
ſʒ ſpõſalia dirimere pt᷑ pr̃
vt.ff. de ſpon. in poteſtate.
p d AIſſentiẽt.ñ hr̃i.ne
bñ ↄcordantia ma
trimõia pẽ diſtrahat.vt.ff.
de li. ho. exhi.l.i.F. fi. .ð.
ð inoſ.teſ.ſilia.⁊.l.cũ te.vt
dixi.s.l.proxi.·
q Hzʒ.fac.S.ð nup.ſi ut ꝓ
põis ad pᷣncipiũ legiſ apta
ãt.eõ.⁊c.q̃ ẽ ex cor.ð nup.
S.ẽ quoq;.coll.iiij.
Autentica.
r e MLöotra. i. ad legẽ
ſ Leſione.ut ſuit.ð
eo.dubium.
t Parẽtũ.ð ẽ.S.ð iur̃ do.
ſi dotem ſo.ut ibi.
u Diſſoluẽdo.neutꝝ.hoꝝ
iur̃ canonũ obſeruatur.
x I Icet. marito. ſ. ab
uxore.fuit tñ tradi
talicui ð ſua familia quã
hẽat ĩ ſua ptãte.ulł in cᷓ ptã
te ipſe ſit. ut.ff. e.l.ij.ĩ f.⁊ ſic
oĩa ðᷣbẽt mitti. ut.j.e.ↄſẽſu
y u Xor. ducere ſub q
militauit.
3ʒ Cõnenit.requirendo. ui
rum an uiueret.
a Violata. ab aliq nota g
adulteriũ nõ fieri ſiũ dolo
⁊ mala cõſciẽtia.ſic ⁊.ff.de
adul.l.miles..pe.⁊.l.p.⁊
ſic ſunt ar.ad quõneʒ qua
q̃rit de eo qui cognonit cõ
iugatã credẽs ſolutã ⁊ fac
extra ad ſis nupt.dñs.⁊.
xxxiiij.q.i.c.i.ſed ↄ.ff.e.u/⸗
xores.⁊ in at᷑.de nup.S. ſʒ
ẽt captiuita.col.iiij.qbus
dẽ de quiquẽnio.ſo.ibi in
captiuo.hic in milite. It ʒ
in aut.de nup..nouimo.
ubi ð militãte dicit ⁊ decẽ
nio.ſ. illa corrigit iſtaʒ.ſʒ ⁊
illa corrigr ꝑ aliã.que eſt ĩ

auten.ut liceat ma.⁊ aui.I.quod autem colłix.ex qua ſumitur quod hic

habemus hodie ⁊c̃.que dicitin infinitum expectari.
b h

Autennca.

Odie.qtiſcũq;.i.quocũq;.ſed conira in auten.de nupt.F.no

uimus.colł.iiij ſo.hec corrigit. Item contra in.e. ti. F. ſed etiaʒ

captiuitatis.ſolu.ibi in captiuo.

c Poſt annum. computandum a tempore inramenti.ut in cor. ſed cõtra
efi.de ijs qui no.inſa. genero. .ſed quum tempus.ubi ſtatim aſſumit ⁊

4

deponit lugubria.ſo.ᷣ corrigit.uel ibi erat certum hic dubium.licet ſit iu
ratum periurium. Accurſius florentinus.
a Cõuiĩcat᷑.S.de iuriu.l.i.õ.ſol.de alio iuramento dicit.
b Recupere hoc quomõ quũ legitime contraxerit:&. fingitur contractum
uel nullum licet uerum ⁊ rectum fuerit.

Onſenſu.ſolo ſine
aliqua ſolẽnitate.⁊
hoc liberorũ fauore ut hic
dicit ſʒ ĩ caſib ſpãlib ſcrip
tura exigr̃ ut ĩſti.ð nup.S.
fi.⁊.S.de nup.aut᷑.ſʒ nouo
iure.⁊ autẽ.maximis.
d Repudio. ſic cũ ſolẽni
tate ⁊ iuſta interuẽiente cã.
e Bifficiliorẽ.quã gᷣhere.
Liberorum.ar.ff.de ritu
nup.qui ĩ ꝓuinciam.
g Aptius q; oli eſſent.
h Preſſum. nirũ.
i Preſſaʒ.uxorem.

c e

k Infauſto.i.malo oĩe.ſiũ

infortunio nã ſpes fuerat
idiuiduitat᷑.ut inſti.de pa.
põ.iĩ prĩ ſʒ aliquid ſiniſtrũ
euẽit ꝙ cãm dat diſſidij ꝙ
ĩ pñ̃tia.vij.teſtiũ fieri dʒ.ut

Edulteriũ.vi ↄriuʒ ei qdð
hic dicit.xxxij.q.v.c.quic

quid ⁊ in lõbarda.ſi quis

nxorẽ ſuaʒ aĩſerit.l.nulli li

ceat.vbi dicit ex alia cã nõ
dirimi.niſi cã foꝛnicatiõis.
⁊ ad hoc ĩ at.de nup..mi
nores.⁊. S.ſi igitur ⁊. .rur
ſus.⁊. S.ſi uero.coll.iiij.

m Abactorem.i.abigenz.

n Sue mulieris.
o Se. l. uxorem.
p Verberibo.ad hoc apta
tur aut.ſed nono iur̃.⁊c.q̃
ẽ in autẽ.ut liceat ma.⁊ a.
F.ſi quiſ in ſua domo 2.5.

cãs.⁊?. F.ſi quis ãt propriäc

coll. ix.
ꝗVir. adulterã.qñ nõ p
eã accuſare niſi ſe inſcribat
ut ĩ autẽ.ut li.ma.⁊ a. .qꝛ
nero plurĩas.
Foris.niſi apud ꝓprios
parẽtes nel alios qui ſunt
ſine ſuſpicione.nel niſi uir
eam de domo ſua eiecerit.
nt ĩ autẽ.ut li.ma.⁊ a...qꝛ
uero plurimas.
QQbſeruanerit.qꝛ diuertãt
ſine canſa.
t Poſt ãnũ.ut ⁊.ð.ð nup.
l. ij. ac.
n Sibi habere. ut tñ accu
ſando eam de adulterio in
ſcribat ut lucret᷑ dotẽ.ut ſu
piori.ꝭ.dixi.ſʒ quõ eo cãu

dotem hẽbit.nã ipſa cũ ſuo pr̃imonio uel toto nel ꝑte retraditur in mo

adulteri puniãtur. Sʒ ꝗ iurauerit
ſi falſo iuraſſe ↄuicãt᷑ milicia nuda
tus.x.libras auri det illi quẽ mẽti
tus eſt mortuũ fuiſſe eo licentiam
habente ſi uoluerit ſuam uxorẽ rẽ
cipeꝛe.

Mpres.Theo.⁊. Valen. aa.

Oꝛmiſde.pᷣpᷣ.
Onſẽnſu licita matꝛimonia
. poſſe ghi cia nõ niſi miſſo
repudio diſſolui pcipimꝰↄ. Diſſo
lutõʒ eteĩ matꝛimonij difficiliõreʒ

dẽre ẽẽ fauor ĩpat liberòrũ.Cãſãt

repudij hac ſaluberrima lege àpti
us deſignamus.ſicut eni ſine iuſta
cauſa diſolui matꝛimonia iuſto li
mite ꝓhibemus.Ita aduſa neceſ
ſitate pᷣſſũ uèl pꝛeſſã q;uis ĩfauſto
attamẽ neceſſario auxilio cupimo
liberari. Si qua igitur maritũ
ſuũ adultèrũ aut homicidã uel ue
neficũ uel certe ↄtꝛa noſtrũ ĩperiũ
aliquid molientẽ l falſitatis crimie
condẽnatũ iuenerit ſi ſepulchrorũ
diſſolutorẽ ſi ſacriſ edib aliꝗd ſub
trahẽtẽ ſi latronẽ ł latronũ ſuſcep
torẽ ul abactòrẽ aut plagiariũ ulł

ag cõtẽptũ ſui domuſue ipſa i ſpi

ciente cũ ĩpudicis miribus: quod
maxie etiã eſcas exaſperat: cetũ in

eũtẽ ſi ſuẽ uite ueneno aut gladio

aut ſimilimodo inſidiantẽ ſi ſè ur
beribus que ingenuiiſ aliena ſi:affi
cientem pꝛobauerit tũc repudij au
xilio uti neceſſariam ei pĩitimus li
bertatem:⁊ cauſas diſſidij legibus

compꝛobare.

In auten. ut liceat matri ⁊ auie.
5F. cauſas.coll.nona.

CO. [ Ed nouo iui uir ꝗ
ſine cã uxorẽ vᷣberauit ex alia ſub
ſtantia ſua etiam conſtante matꝛi

monio tantũ dabit uxori quantuʒ

tertia pars facit ante nuptialis lar
gitatis. Tex. C. Vir
quòq; pari fine claudetur:nec lice
bit ei ſine cauſis aptius deſignatis
pꝛopꝛiam repudiare cõiugẽ nec ul
lo mõ expellat nec adulteram niſi
ueneficã aut hoĩcidam aut plagia
riam aut ſepulcrorum diſſolutꝛi
cem aut ex ſacris edibus aliquid

naſteriũ ⁊ ꝛeſiduũ dat᷑ aſcẽdẽtibꝰ al deſcẽdentibus.ut ĩ at.ut nulli iu. S.a
dulterã. coll.ix: e.illud intellige de alia ſa preter dotẽ. cui rñſo obſtat
ẽ in fl.e aut.pactis ⁊cſi eni ex auctoritate legis lucratur marit totuʒ
cur diceret dotalia pca ſeruari quum ⁊ ſine his totũ lucrat᷑ ut hic.ſed nir
eligit dic ergo fo ꝙ ⁊ dos etiã niuẽte ea debet monaſterio applicari qꝛ ĩ
de dʒ ſuſtentari ea qt mortua dos dʒ uiro dari tota.ut hic uel ſʒ pcẽuʒ vi

ès .

ibi. ⁊ hoc innuit.fi.dicte autentice.uel tertio hic loquitur quũ ciui
luter agendo condi.ſine cã ut liberetur probat ð crimine.ibi quũ

criminalr inſtituta accuſatione. Iẽ quid dices ibi ſolui mfimo

niũ rõe affinitatis ul ſanguinis.⁊ poſtea vult uir doteʒ retinere qꝛ

ſubtꝛahẽtẽ aut latꝛonũ fautꝛicẽ aut

extꝛaneoi um uirorũ ſe ignorãte ł
nolente conuiuia appetentẽ aut ip
ſo inuito ſie iuſta aut pꝛobabili cã
foris.ſ.pernoctantẽ niſi circẽſibuſ
uel theatꝛalibus ludis uel arenaꝛũ
ſpectaculis in ipſi s locis in quibꝰ
hec aſſolent celebrari ſe pꝛiohiben
le gaudẽtẽ uel ſibi ueneno uel gla
dio aut alio ſili modo iſidiatꝛicem

uel õ nr̃m ipiũ aliqd machinaãtib

cõſciã ſeu falſitatis ſeu crimini imiſ
cẽtẽ iuenerit aut mano audaces ſi
bi pꝛobauerit iĩgerẽtẽ: tũc eĩ neceſ
ſariũ ei diſcedendi pittimo ſaculta
tẽ:⁊ cãs diſcidij legibus cõpꝛoba
re. Hecnec uir uel młr öbſerua
uerit ultꝛici ꝓuidẽtiſſime legis pẽa
pleciẽtur. Nã mir ſi cõtẽpta lege re
pudiũ mittẽdũ ẽẽ tẽtauerit ſuã do

tẽ ⁊ añ nuptias dõatõʒ aittat:nec

itꝛa quiqueiũ nubẽdi hẽat denuo
poteſtatẽ.Equum eſt eiĩ eã ĩteri ca
rere conubio quo ſe moſtrauit idi
gnã. Quod ſi preter hoc nupſerit
erit ipſa quidẽ ĩfamis cõnubiũ vᷣo
illud nollũuſ nũcupari:iĩſuꝑ etiã aꝛ
guẽdi hoc ipCjj uolenti concedimo
libertatem. Si vᷣo cãm ꝓbaũit
itẽtatã tũc eã ⁊ dotẽ cuperare ⁊ ã
te nuptias donationem lucro bĩe
aut legibʒ uendicare cẽſemꝰ ⁊ nu
bẽdi poſt annũ ei: ne quis de ꝓle
dubitet:pittimo facultatẽ. Airũ
etiam ſi mulierem interdcã argue
rit attẽtãtẽ tã dotem quã ante nup
tias donatõʒ ſibi hrè ſeu uẽdicare
uxorẽq; ſi uelit ſtatĩ ducere hac iu
ſta diffinitione ſãcimꝰ. Sin ãat ali
ter uxori ſue rnüciare uoluerit do
tẽ redibeat ⁊ añ nuptias donatõʒ
aĩtat. Seruis etiam ſeu ancillis pu
beribus ſi crimẽ adulterij ul maie
ſtatis ĩgeritur tã uiri quã mulieris
ad examinandã cãm repudij quo
vitas aut faciliꝰ eruatur aut liqdiꝰ
detegatur:ſi tamen alia documen
ta deſecerit:qõnibus ſubdẽdis.
Super plagis etiam ꝓut dictũ ẽ
illatis ab altérutꝛo cõmouẽdiſ ẽaſ
dem pꝛobationes quoniã ñ facile
qᷓ domi gerũtur ꝑ alienos potef̃t
ↄſiteri uolumus obſeruari. Sin

uero filio ſeu filijs filie ſeu ſiliabus

dicat uxorem adulteriũ ↄiſiſſe.illa ſe exculet ꝙ non fuerituxor ⁊

ſic nec mꝛmoniũ.
ꝓ uiro ẽ.ff.ð do.iĩ
ter ui.⁊ vx.l.iij.ꝭ.i.
ſʒ dic ↄ.ut in autẽ.
de nup. .ſi vo ab
initio coll.uij. Jtẽ
põe pr̃em dotaſſe
filiã ã pp filie delie

tũ pdit pr̃ dotẽ.
vr̃ qĩ pẽᷣm ñ ualaet

q min pẽa h.l.ſer
net. ut.j.e.l.ĩ fi.ar.
j.ff.ð pac.do. cuʒ
dos.⁊.ð.e.dubiũ.
⁊ at.eõ ſi filij ⁊c̃. c

dixi ð.ð iure doʒ.

ſi dotem.

X Aliter.i. ſine ali

qua ð pdictis.cãiſ
⁊ nõ hic ꝙ oli erãt
libera mẽimonia æ

ſine cã ⁊ ẽt altera

te ĩuita poterãt di
rimi.vt ĩ.l. ꝓxi.⁊.ĩ
de ĩuti. ſti. l. . . ff. ð
v. o b.ticia. ſo tör
ex certis cãis ꝑiĩttit
dirimi miſſo libel/
lo rpudij ut hac.l.
codicis cui ⁊ alie

cãe ad iecte ſt ip̃r ſe

——

quẽti.ut.j.l.ꝓx. q̃

Et refert᷑ ĩ aut᷑.ð nu

pf.⁊.j.l.in cãis.⁊.
l. ſi. tertio iure ab

breuiate ſunt ?¶ pun
ciores qᷓ; ſint ĩ Co

dice.ut in autẽ. de

nup.S. per occaſio

nẽ cũ ſeqñtibus. F.
2. F. minores.quar
to adbuc paucioꝛs

nt ĩ autẽ.ut li.ma.x·

a. F. qꝛ uero pluri
mas coll.ix.quito
iure ut cãonũ oẽs

reiecte. ſunt niſi affi
nitatis.⁊ tũc nõ di
rimit᷑ ſʒ nullũ fuiſſe
decdaratur.
y Plagis ſubaudi

alis.

3 Ab alterutro. ul

niro uel uxore.

a Eaſdẽ.ut ſui mit

tantur ſub quõne.
⁊ ſic.j.ð iure vli.
l. fi. F. lñtiam ⁊.j.ð

queſtõ.l.i.? de adul. uerba.⁊.l.ĩ adulterij.⁊.l.fi..ff.de teſti.fui.

2.j. de admini.tu.lex. que.⁊ in autẽ.de br. ? fal. . ſi nero abſunt.

coll.i.ꝛ.ff.qui ⁊ a quibus ꝓſpexit.que faciunt etiam ad id quod
dicit ea qui domi. geruntur ⁊c.ſʒ ar. .ff. de teſti.etiã.

b Si mater.ſ.temere libel ũ miſerit.
cC¶ Cẽſemus.h dicti meminit.j.e.l.fi.F.eo. .
d Seruata. aliud per auten. uidetur. ui. ð. de ſecundis nup.autẽ.

*

