dulgeàtur: quo tranſacto lite nõ
plèta rata manet ſnia: appellatore
ceſſante cũ unus mẽſis ſupereſt ex
biẽnio licet uictori ingredi ut reuſ
queratur:quo ſiue inuẽto ſiue non
ſuas àſferat allegatiões:ut uel ↄfir
metur uel reſcindat᷑ ſentẽtia:omni
caſu abſente in expenſas ↄdemnã
do.nèutro ↄcurrente poſt ſécundũ
fatalem rata permanet ſententia.

In auten. de appel..i.coll.viüij.

COR. ſItñ i mẽdio cãe apð

iudicẽ appellatõis mote uł ñ mote
aliꝗ eligant᷑ arbitri ⁊ pᷣteꝛea biẽniũ
nãſeat itra ꝙ oʒ appellationẽ finiꝛi
⁊ ꝑ q;libet occaſionẽ ad iudicẽ ap
pellatoris cã revᷣtat᷑ nõ ledit ex cur
ſu tpris:ſʒ ⁊ exẽceat᷑ ⁊ terminũ legi
timũ ſuſcipiat:⁊ ſi ðdcies milieſ pluſ
quã biẽniũ trãſierit tpᷣs: niſi biẽniũ
exceſſeꝛit p qᷓ; arbitriũ fuẽit ðſeꝛtũ.
In auten de appel ⁊? intra que

E EſEe eeee 3175 — =

C. I Ed lis què ſperatur

in ſacꝛo conſiſtoꝛio principis infer
ri abſq; damno more maneat. in
tacta.donec ipſe faciet eã ſtroduci
⁊ a proceribus ſm morẽ dirimi.

In auten.nt ſpon.largi.s.hoc
quoqʒ.collatione.ix.

CORaRi Tẽ ſi àppellatõe ſecu

ta ĩ nouiſſima iduciaꝝ die ãt pars
utraq; ãt ſolus ꝗ appellatõe uſus

c̃ occurꝛerit ⁊ ſuã pñtiã maifeſtaue
fit iudici futuꝛo appellatõis exami

nãti negociũ ãt eiꝰ ↄſiliarijs ãt illis
ꝗ lites itꝛomittũt ⁊ iudex ideſinitis
dieb eũ ſuſciꝑe diffeꝛat nuůlluʒ pᷣiu

quare non poſſit exequi litem.
ege.⁊ lic non eſt opus reſtiiutione in integrum. Accur.
t Quo.ſ.ſecũdo ãno. ⁊ ſic

ſũt duo fatalia ſʒ olĩ plura
lʒ breuiora nt h̊ ti.lij.⁊ fi.

u Completa.i.non cõcluſo

renunciato.

x Manet ſnia.ac ſi nunqᷓ;

fuiſſet appellatũ ut.j.e.l.ſi.
.cF. li. ⁊ ĩ hac.l.tẽpoꝛa in fi.
⁊.ð.ti.i.l.ſi ð maioꝛem.⁊ h
cãu actio ĩ ſactũ dat᷑ ex ſen
lẽtia prius lata.lʒ qñ ſecun
do ſentẽtiaret᷑ eſſʒ alið ſᷣm
quoſdã.nt no.ff.ð ijs qui
no.inſa.l.furtii.ꝭ.i:. Sʒ qꝗd
ſi iuſta cã ẽt po anno fuerit
ipeditus. ñ.daĩ ꝛeſtitutõ
ex clauſula generali. nt. ff.
ex qni.cau.ma.i.i.in fi.⁊ ĩ
coꝛ.vñ ſumit...i.⁊ ibi.ꝙ eĩ
agere opoꝛtebat.⁊c̃.⁊ ita pᷣ
mus poſt ⁊ ſecũdus ãnus
dant a lege.tercius ⁊ alij p
reſtitutionẽ. ⁊ ſic ultra biẽ
niũ extendit. ſicut ⁊ ĩ alijs
caſibus quos hẽs ſtati in

alijs autẽ.ſi tñ ⁊c̃. ⁊ ĩ autẽ.

ſed lis.⁊ ⁊ in autẽ. itẽ ſi ap
pellatione.j.e. ⁊c̃.

yVnus menſis. ⁊ etiã ãte
ſi uult. vt. 7. e.l. fi. F. nulla li

cẽtia.ſʒ certe illa loquit᷑in ĩ
tꝛoducẽda nõ in exeꝛcẽda.

3 AÄfferat. actor.
a Omni cãn.ſiue ꝛeſcindaĩ

ſiue ↄfirmet᷑ ⁊ gꝛatias agat
deo ꝙ in principali ſeꝛuat᷑
ei quanqᷓ; abſenti iuſticia
nt in cor. F.i. in fi.

b Neutro.i.neq; actore ne

q; ꝛeo ueniente.

c Secundũ fatalem.i.poſt

biẽniũ.⁊ ideʒ ſi tm̃ annus
fueꝛit datus. Sequit aut᷑.
ſi ñ q̃ eſt ð ap.col.viij.S.i.
Autentica.

d ſ tñ medio ex cur

ſu ſp̃ᷣis nec eniʒ cur
rit ei tempus qui ſemꝑ liti
gat ut. C. de inof. teſta.l.
maioꝛes.aʒo.Sequit᷑ alia
aut.ſʒ lis que eſt ð ap.col.

.üiij. F.iſ. Autentica.
lis intacta h
ſetiam oliz eꝛat. ut
.ij. e.l. fi. F. ſi iñ. ⁊ ĩ

telligunt quidã nt Jo. bãc
aut.qñ ille qui appellauit
notũ ſccerat principi.alias
nõ foret ſine damno moꝛe

Alij.n.dicũt eõ ꝙ qui meruit ſniam dʒ notificare ut ↄfirmet᷑ ul delegei ñ
appellas. ⁊ ꝓ eis eſt ĩ aut. ð ijs ꝗ igre.ad ap.S.illud quoq;. Sequit alia
aut.itẽ ſi ap.qᷓ eſt ĩ aut.ut ſpon.lar. .illud ał.S.boc colłix. Autentic.
¶ Lenm ſi appellatione.die.i.in ultima dilatione.
Nullũ preiudiciũ imo uidei rata ſnia.ut.S. autẽ. ei qui.ſʒ hic ſte
tit per iudicẽ ar.fl. ex qui.ca.ma. ſʒ ⁊ ſi per pre. S. ait pretor. ⁊ de

K 4

dam.infec. ſi finita. . eleganter. ſed certe ⁊ aũt. illa ei qui ⁊c. loquitur qũ

ſtetit per iudicẽ.ut in cor.de ijs qui ingre.ad ap.circa principiũ ſed ceꝛte
nec ibi prohibet ultra biennium pꝛorogari in eo quod dicit ſi ſteterit peꝛ
iudicem.ſiue ergo ſteterit per principẽ nõ currit tempus ut.S. aut᷑.ſed lis
ſiue per alium iudicẽ idem eſt ut hic quod intellige quantũ ad effectum.

nam datur reſtitutio ut. ff.
ex quibus cau.ma.l.ſed ⁊
ſi per pretorem.S. ait pre.
ſed in cauſa principali nõ
datur reſtitutio poſt triẽni
um ut. S. 8 iudi. pꝛoperan
dum. Sed quid ſi neterit
per aliuʒ. Ne. nihilominus
currit tempus. ſʒ agitur cõ
tra enz de dolo ut.ff. ð do
lo.l.arbitꝛio.S.ſi dolo.ſed

ſi ülle nõ eſſet ſoluẽdo reſti

tueꝛetur ad litẽ ut.fl.de eo
per quem factum eſt.l.ſi.
a n. Emo. cõſultationi
bus.i.appellationi
bus ⁊ ſic ponitur quod cõ
tinetur pro eo quod conti
net ſecundum QOt.
b Statuti ut.S.l.pꝛoxi.
cSub pretextu nedũ per
reſcriptum. 7
d Viguanti diligentia. ab
latiuus.⁊ lſic nõ.ꝙ per hãc
.l. corrigitur ſuꝑior ĩ eo ꝙ
de repatione dicit ſed h̊ ꝑ
ultim in primo. he. ⁊ uliia
per aut᷑. ei qui.
eBimidiã partẽ.ſ.ultimi
fatalis ⁊ eſt h̊ cõſilium ſᷣm
quoſdã nam etiã ultio die
poteſt uẽite. ⁊ facit ad hoc
ff. de euic.ſi rem quam.S.
quolibet ⁊.j.e.li.l.fi..⁊ cũ
antea.
fp Er hãc.ↄſultationi
bus.i.appellationi
bus. ac.
g Aſiertiõthus.ſ.ex ꝑte ac
toris puta replicanõtbus.
hb Excepuonibus. ſ. ex pte
rei ⁊ ad hoc.S.li.i.l. ampli
orem in prin. ? in fl.⁊.l. in
offerendis in fi.
iAd nouum.i. nouiter ac
quiſiium ⁊ pro hoc.ff.ð iu
di.l.nõ poieſt ſed ate app.
ſecundũ Ja. quod nõ pia
cet. Alij dicunt nouum ca
pitulum.i.rem nouiter pe
titam.ut ſi primo petebam
bouem nüc peto equuʒ vel
alinum. Item primo exci
piebam ſuper uno nunc ſu

per alio quod nõ ſit in cauſa de

dicium partibus aut uni earuʒ ex

hoc penitus ſieri uolumus ſʒ poſt

hoc examinari huiuſmodi apella
tiones ⁊ legitima ſnia terminari.
M. Jul. a. Appioni.
Emõò arbitretur in poſterũ
licentiam futuram conſulta
tionibus ultra ſtatuti tempoꝛis ui
uendi ſpacia: neq; per oblationeʒ

precum neq; per ſacrum reſcriptũ

ſuper reperationem temporum in
dulgenduʒ neq; ſub pꝛẽtextu quo
dam altero:ſed omnibus incũben

dum eſſe uigilanti diligẽtia quo ꝓ

uocationes eorum inteꝛ ſtatutum
tempus introducantur:ita ut etiaʒ
geſta in iudicio contra quos ꝓuo
catum eſt nõ pꝛope ſinẽ temporis
tradantur ſcrinio ſacrarum epiſto
larum:ne pꝛepediatur per aſtutias
ſatalis rei terminus: ſed aut ſtatim
poſtq; appellatuʒ ſit ãt nõ minus
ᷓ;ᷓ ante dimidiaz ptẽ tempoꝛis pꝛe
beantur ſcrinio:ne quod peꝛ angu
ſtias ↄtingit tẽpoꝝ tardus appella

tiõis fautor ſuo diſpendio refutet᷑.

Dẽ.a.Taciano mgr̃o officioꝝ.
Er hunc diuinam ſanctiõeʒ
decernimus ut licentia qui
dem pateat in exercendis conſulta
tionibus tam appellatori quã ad
uerſe parti nouis etiã aſſertiõibus
utendi uel cxceptionibus que non
ad nouum capitulũ peꝛtinet ſed ex
illis oriuntur ⁊ illis coniuncte ſũt
que apud anteriorem iudicem no
ſcuntur ꝓpoſue. Sẽd ⁊ ſi qua dic
ta quidem allegatio monſtrabitur
uel inſtrumentum aliquod ꝓlatuʒ
ꝓbationes iñ illo quidẽ defuerint

tempore uerũ apud ſacros cogni

toꝛes ſine ꝓcraſtinatõe preberi po
terũt:id quoq; eos admittere:quo
exercuatis iam negocijs pieniore
ſubueniatur ueritatis lumine.
Mpr. Juſti. a. Tribuniano
queſtori ſacri palacij.
Am antèrioribus legibus
ex omni pꝛouincia ad hunc
noſtꝝ ſacratiſſimũ comitatuʒ ſimi

ductum.⁊ ita ſuper dinerſis.ſed ſuper ea

dem re poteſt etiam noua; exceptionẽ exponere.ut ſi primo excepuio rei
iu. nunc iuriſinrandi uel alia opponatar ⁊ idem in intentione actoris ſi
primo dixerã ꝙ res periinebat ad me iure dominij ex tradiuone facta a
Beio nunc poſſum dicere facta a Meuio.uel per preſcrip.ul ex legato
Tercij dicunt nouum capitulũ qñ nouam exceptionem uel intennonem
ꝓpono etiã ſuper eadem re petẽda nel excipienda. ut ſi prima cã egi q̃ſi
per uim aliquid mihi ablatum. nunc dico quod peꝛ furtum nõ poſſum
ut ar. ff.de iuziufr̃.l.duobus.S. exceptio.nel ii primo egi de inciſiõe arbo

rum acilõe.l.acquil.ſecundo quod ni aut clam ex eodem facto. Hel op

poſuit exceptionem ex aliquo facto puta pacti nunc oppomit doli ex eo

dem facto. boc non placet cum ex primo pendeat ſed ſecũda pla
cet. Dic ergo quod ſi in cauſa principali exceptionẽ nõ oppoſui

uel oppoſitam nõ probaui poſt modum in cã appellationis non
oppoſitam opponam ⁊ oppoſitam ꝓbabo. ceteꝝ ſi ð alia re uellẽ
diſputare quã de prima que eſt in iudiciũ deducia nõ audiar.nel

lis curſus ad appellationes exercẽ

das imptitus eſt:neceſſariũ nobis

uiſum eſt huiuſmodi ſpacijs iuſtuʒ
imponere libramentũ. Sancimus
itaq; ſiquidem ab egyptiaco uel li
byaco limite ul orientali tractu ul

q; ad utraſq; cilicias numerando

uel armenijs ⁊ gentibus ⁊ omni il
lirico cã fuerit more appellationũ
tranſmiſſa: primũ ſemeſtre ſpaciũ
in antiqua diffinitione pmaneꝛe:⁊
nihil peẽitus neq; diminui neq; ac
creſcere. Sin autem ex alijs noſtri
impij ptibus ſiue Aſiane ſiue Hõ

tiane ſiue Craciãe dioceſeos lis ꝓ

uocatione ſuſpenſa in hanc regiaʒ
urbem pueniat pꝛo ſemeſtu ſpacio
triũ tantũmõ menſiũ ſpaciũ eis in
dulgeri:alijs triũ menſium ſpacijs
ideſt nonaginta ⁊ tribus diebus ſi
mili modo ſequentibus ſiue ſeme
ſtre imptiatur tẽpus ſiue ires prio
res menſes ſecundũ locorũ dufini
tionẽ quã deſignauimus.ſʒ ⁊ alijs
tribus menſibus qui ex repatione
ab aula concedi ſolent in ſuõ ꝛobo
ꝛe duraturis:⁊ prioribus acceden
tibus ut ptim annale numeretur ꝑ
tim nouem menſiũ ſpaciũ ↄſequat᷑
Et cũm antea in fine cuiuſq; tepo
ris unus fatalis dies ex aniiquis le
gibus cõſtitutus eſt: ⁊ ſepe euenie

bat cum multe ſunt occaſiões moꝛ

tales appẽllationuʒ uel egritudine
uel ſpacii ꝓlixitate uel ꝑ alias cãs
quas nec dici nec enumerari facile
ſit eundem diem ſatalem nõ obſer
uare:⁊ lites expirare:⁊ huiuſmodi
luctuoſis inſelicitatibus primonia
hominũ titubare.ꝓpier hoc ſoꝛtu
ne reieuantes inſidias ſancimus ñ
in unum diem fatalem ſtandũ eſſe
in poſterum ſed ſiue ante quartum
diem fatalis luminis ⁊ ipluʒ fatalẽ
ſiue poſt quinq; dies ex quo oꝛtus
fatalis efluxeꝛit appellatoꝛ uenerit
2 litem inſtituendaʒ curauerit:⁊ eã
incõpetens iudicium deduxerit le
gi uideri ſatiſfaciuʒ.nec ingemiſcat
moꝛtue cauſe diſpendiũ:led noſtꝛo

nõ poteſt poſt aperturã niſi in nono capitulo.

dic ut diximus de

cõiunciis.ff. de mi
no.il.etiam.S.ex cã

ſed Alex. ſtatuit ſu
per nouo licere ſed
non ſupeꝛ ueteri ca
pitulo.ſʒ capitulnʒ
forte pꝛo aſſertiõe
intellexi nt ſtatim
dices. ad.

k Sed 2ſi qna. ö5.

qñ nõ oppoſitã ex

ceptionẽ uł aſſetio

nem oppoſuit.nũc

qñ oppoſitã prius

in cã prĩcipali nũc
in cã appellatõnis
ꝓbat ſʒ utriq; dic

to opponitur.non

ne oĩa dñt eſſe ĩ eo
dem ſtatu nt. 5. de
ap.l.appellationeʒ

Vñ. fallit in hoc ut

.5. de ap.l. eos. .

ſi quid. Item cum

apti fuerint teſtes ĩ
prĩa cã qũo nuuc
ꝓducentur. alij.ut
in aut. de teſtibus

S. qm̃ uero col.vij.

que eſt cõtra. Sed
hic corrigiiur ſecũ
dum Al. qꝛ eadeʒ
eſt ſuſpitiõis ratio.

Alij dicunt quod
h in pria probaue

rat tm per inſtr̃a ał
ſecus nt ibi.Tercij
dicũt ꝙ poſt aꝑtu
ram taʒ in pricipa

li cã quam appelia

liõis ꝓduci pñt ſu
peꝛ nouis articuliſ
nel capuulis dũ iñ
oriant ex netenibuſ

? illis ↄiuncii ſunt

? etiã primi teſtes
dũmõ iteꝝ iurent.
ſed ſuper ueteribuſ
nõ poteſt amplius
etiaʒ in cã appella
tionis ꝓbationes
per teſtes inducere
Tu dic ꝙ ĩ prima
ſed in cã appellatio

nis põt iam uetera probare qua nona ↄiuncta tñ ut hic dicit.nec
obſtat dicta aut.quia cauſa appellationis eſt alia q; pr. ma ut di
ximus.S.de procu.ita demum. ⁊ facit.ff. de ap.ſcio..quid ergo.

I cAm anterioribus. imparutus eſt. ſ.ſex menſium prius ?

poſtea ſeperatim aliorum ſex.ut..e.l.ij.in prin.

m In ſuo robore.ſic ergo reperatio habet locũ per hanc legẽ. ſic

corrigit quod eſt. ð.e.l.nemo.⁊ hic corrigitur per aut.ei qui.

n Et cũ antea.nõ.h̊ ꝙ cũ quinq; eſſent olim fatalia ↄputata repa

tiõe in fine cuiuſlibet accipiebat unus dies qui appellabat fatalis

ſic erãt.v.dies fatales ĩ qous debebat exerceri cã appellatuõis.

lEumnt. d
Gltnf.
ehe bal
giteſni
lönil inc⸗
Ms ſthot
T
n.Abdin
it yelai
Cotmtetſece
iiuenbie nill
aiſur d⸗
is imonli.
cl, an
ill ilound

Pni ntckean,

fjioneno⸗

Ulsle⸗
llitininn
fudegmsg
iöneliſd
ig ſauit
Alſeno.
prte n,
uun ſed is
ulagz i⸗
(ghlin,

M finhllun

iin Ein
Echtien
uſigepir

titgite

ilein
(girtg
umlefr

ſile N
ſo . .
voppoſei
ianenn
lanl
engin
tditine de
niafcen
elamn 6
lrſunti
woolianeſgt
ſupeneti
oheninn
dio aſeni⸗
lerin ſunn
de.
eliſeu;
ooppoltien
toninkaſino.
oppoſutriͦ⸗
oppoſtipens
iptichel rie
iappelaͤns
unigzd
ppponinrnen
in iteſeie⸗
lſtnin nr,5de
appelatong
ſlltinboert
deapel eoe
nid Jenaun
lſuerintekest
1ti gio nun
ucentur, diſe
ut de tetbe⸗
ftueobl
eſtcöte, Ol
Corginr ſii

pinöis atn
dunt aut
prig prob
periſſit
ntb Ln
irg okun
nnz inpih
i un ftil
Patiot
oubinal
Cplois gui

wigm

lsyuni ui
i uni n
noͦſep unt⸗
ſuper latel

zin ſi nl
1s gbini
uſe⸗ cn
icgiynn
rntin

Kauil n
ſungiu
. 1,6
enel 4
au⸗
utnu n
libnitalß
Cphllnun

1A. nah

etnn

o Eneniebat.ſ. eund’ diẽ.vcꝙ eſt.j.⁊ ꝙ B ſubicit eſt interpoſitio
p Apope lationum. impediendarum. 8
ꝗ Alnte quartũ diem.i.intra quattuor dies ante fatalem. ? in ipſo

fatali nel poſt fataleʒ intra quinq; dies neniẽs appellator audit.

duos dies. accur.

Decem fatales.i.
.iiij. precedentes ⁊

glij ſequẽtes fatalẽ
nt. S. dixi. Sed cõ

mo ubi dicit nt geſ

i aut poſt ap. aut

ante dimidiã ptem

ẽpoꝛis appellatio

nis ꝓlerant. So.
hec coꝛrigit. ſed ho
die ſerua aut. ei ꝗ

appellat in fi.

u In his. als alijs
autẽ ⁊c.ↄſtitutũ eſt
ni 7. S. ti. i. l. in offe
rendis ⁊ ſic hodie
bec corrigit᷑ ut ibi

dixi. Alij ̊ dicunt

de ſpe appellatõis
exercende ⁊ ſic dat᷑
ãnus ut hic niſi ſit
iuſta cꝗ quaꝛe dat᷑
alius ãnus ut.j. e.
ei qui. Rẽ ſecundũ
primũ intellectum
eſt 7. ð. eo.nemo.ſʒ
Hh; in ſpẽalib cãis.
xX Libellos.i. pces
uel forte. i. apoſto

los ul ꝛefutato rias

ſces de gbus icit
aut. ei q. ſo. nut ibi.

Conſtitutum eſt.

5. e.l. nemo.
5 Beperire. ut. 3.
ee. auten. ſed lis.
a Illud etiaʒ. ſi qs
.ſ. appellatoꝛ.
b Exordiũ. dicunt
gqdã appellatoꝛ vel
dic iudex. Et nota

bic ipo ni exoꝛdiuʒ

una tm̃ pte pñ̃te. ⁊
rem inchoani nnt B
ſubijcit fit per ci
tationẽ alterius p
tis.ꝙ facit ad id ꝙ
diximus. ff. de iuẽ.

NPoſt. v.dies.i.poſt faialẽ per.v.⁊c.ut in euangelio ⁊ manſu ibi

gaudeat beneſicio:cũ nobis cogni
tum ſit etiã ex errore calculi dierũ
quẽ pfficiuʒ habuit ſepe eſſe cãs pi
clitatas:q in poſterũ nõ fieri ex re
medio legis pñtis ſperandum eſt.
Eodẽ beneſicio ⁊ ĩ aliſs omnibus
ſata ibus qui ul a pedaneis iudici
bus uel ab alijs daãtur quos leges
ſuis ſanctionib enumerauerũt cu
ſtodiendo ſeu obſeꝛuãdo ut dẽceʒ
fatales ꝓ uno ubiq; iſtituant᷑. In
is autẽ caſibus in qbus biennium
ↄſtitutũ eſt quatinus more cõſulta
tionũ in ꝛegia urbe ſub cõi audien
tia florentiſſimoꝝ noſtri palacij ꝓ
cexꝝ uentilent᷑ biennij metas unius
anni terminis coartamus:ut intra
eũ ⁊ geſta colligere ⁊ ea uiris duo
tis epiſtolaribꝰ tradere ⁊ reſutato
rios libẽllos ſi uoluerunt offerre ⁊
litẽ in ſacꝝ noſtꝛoꝝ ↄſiſtoꝝ itrodu
ceꝛe cogant:nulli licentia denegan
da uictrici parti ſi uoluerit ſecũdũ
quod iaʒ cònſtitutum eſt ⁊ prema
ture cauſam induceꝛe:neq; annali
ſpacio expectato. Si tamen ĩ ſac:io
noſtꝛo conſiſtorio lis exoꝛdium ce
perit:⁊ ſi non fuerit in eo die com
pleta tamen peꝛpetuari eam conce
dimus:quum iniquuim ſit propter
occupationes florẽtiſſimi ordinis
quas circa noſtꝛe pietatis miniſte/
ria habere noſcitur cauſas homi
num depèêrire. IAllůd etiam me
rito addẽdum huic legi cenſemus
ut ſi quis fatali die apð appellatio
nis iudicẽ intꝛoductus ſiue ex una
parte ſiue cognitionaliteꝛ cauſe ap
pellationis imponat exõrdium de
inde relicta ea diſcedat ⁊ in deſi

dia ꝛeliquum tempus pe:maneat

⁊ annale tempus poſt inchoùtam
litem preterierit uictore neq; ſen
tentiam ad effectum perducere ua
lente propter litem iam inchoa/
tam: neq; iam terminum accipeꝛe
inuèniente: cum appellatoris ab
ſentia eam finiri non facile ↄcedat.
Huiuſmodi iniquitatem amputã
tes:quum adueriarius poteſt ⁊ mi

om. indi.l.⁊ quia. ſed hoc eſt ſpeciale in cauſa appellatiõis ni hie
ſubijcit.⁊ ſic in alijs non eſt ita.ſed demum lii.ↄteſ.datur initium
cauſe.ut in aut.de litig.S.ſi uero mitium coll.viij.
e Annale. quod eſt computatis quatiuor fatalibus ⁊ tempore re
perationis nut.. e.l.ij. in principio. “
d Poſt inchoatã ſic nõ.ꝙ tempus ap.exercẽde nõ ex die ſentẽtie
late uel appellatõ s facte.ſed inchoate currat ⁊ ſic mullo! Pe poſſzʒ
darare ⁊ ſic ar. ↄtra.ð.e.l.i. Ael dic ꝙ icipit currere a tpe appel
lationis facte ⁊ ꝙ hic dicit preterijt.i.preterijſſe noſcat an cucurre
rit a tempore appellationis.ſic.õ.de here.inſti.l.fi.nel dic qð ap
pellator debet ꝓſequi cãm a tpᷣe appellatiõis uiſq; ad annuʒ. ſi

e Inuemente.

WI.

non fecerit rata manet ſententia prima niſi ex iuſta cauſa detur alius an
nus.ſʒ ſi intra annũ uel biẽniũ ſibi datũ adeat iudicẽ‚᷑ appel ator ⁊ lilẽ in
choavit ⁊ poſt ðſeruit iũc ab eo ſpe ĩcipit curreꝛe quo litẽ ĩchoauit.⁊ linit
ano niſi ex cã det alius ãnus.⁊ ſᷣm h ẽt uſq; ad q̃ariẽniũ poterit durare.

nime preſente appellatore liteʒ ex
erceꝛe quia hoc ſpeciale priuilegiũ
eius eſt.qui appellationi exami/
nande preſidet poſſe ⁊ ex unà pꝑte
cauſam dirimere iubemus eundeʒ
appellatorem niſi obſeruauerit iu
dicium ⁊ cauſaʒ uſq; ad finem per
egit ſed ⁊ ſi peꝛ eum ſteterit quomi
nus omnia litis certiamina unpieã
tur appeilatione defraudari: ⁊ ſen
tentiam cõtra eum latam in ſuo ro
bore durare:⁊ ad effectuʒ perduci
tanq; ſi ab initio minime ſuerit ꝓ
uocaãtum:niſi ipᷣe appellator euidẽ

tiſſimis probationibus poſſit oſtẽ

dere ſe quidem ſumma ope niſum
uoluiſſe litem exercere:pèr iudiceʒ
autem ſtetiſſe uel aliam inexòrabi
lem cauſam ſubſecutaʒ pꝛopiceꝛ q;
hoc facere minime ualui..tunc ⁊ e/
nim aliud ei annale tempus indul
gemus:quo effluente ⁊ liie minime

ninem accipiente cadente appella
torio iuuamine diſponimus:quuʒ

ſit apertiſſima facultas ⁊ noſtram

adire maieſtatem: ⁊ tarditatem iu

dicis in querelam deducere ⁊ nr̃o
beneficio perpouri. Cui ↄſentane
um eſt ut ⁊ in ententijs omniũ am
pliſſimorũ pᷣfſectorumpᷣ.ex diuino
oraculo ꝛctractandis eam obſeꝛua

tio que ſupradicta eſt poſt igreſſuʒ

unius uel utriuſqʒ paꝛtis tã ꝓpteꝛ
abſentiam peꝛſonarum qᷓ; propter

ſtatuta tempora teneat. Sin autẽ
partes inter ſe ſcriptura interueniẽ

te paciſcendum eſſe crediderint:nè
mini parti licere ad prouocationiſ
auxilium peruenire:uel ullum fata
le obſeruare eorum pactionem fſir
mã eſſe cenſemus. legũ ⁊ eni auſte
ritatẽ ĩ hoc caſu uolumus pactis li

nigannum mitigari. lxiiij.
Quũando pꝛouocare non eſt ne
ceſſe.

M. Alex. Appoli.⁊ aliſs.
Alam ſententiam dicitis qᷓ;
ideo uires non habere con

ſcilicet liiem inchoatam. Azʒ.

fPriuilegium. non eſt er
go ita in alijs ut diximus
..ð ijs qui ad ec.ↄfu.l.fi.
g Ex una parte.⁊ ſic lit.nõ
conteſta.
hb Prouocatum.nt ⁊.ff.ð
inta.l.furti.ij.qe. ⁊. S. ti.i.l.
ſi contra maiorem ⁊.l.quo
niam nunc.⁊ in aut.ð ap.
coll.viij.in prin.⁊ de bis ꝗ
ingre.ad ap.S. ſi uero neu
ter.⁊.õ.e.l.ij.in fi.ſed ſecui
in excuſatiõe tutele quia ⁊
ſi illam nõ proſequor tam
non ex quo datus. ſed ex
quo iuſus ſum gerere tene
or vt.ff.de excuſa.tu.l.ſi is
qui. ac. V
i Per iudiceʒ ut.S.e. aut᷑.
item ſi appellatione.
k Ine coꝛabilem. ideſt inex
cuſat ilem ⁊ hoc eſt in qua
non poterat excuſari.
lAnnale. nt ꝛ.S. auten. ei
qui.ac.
m Retractãdis. non aliter
ut. 6. de ſententijs. pp.l.i.
n Si autem ſcriptura uel
ſine ſcriptura ut.õ.de pac.
.l. pacium quod bo.
o Nemini. idem ⁊ ſi unus
tantum. ⁊ hoc conuenit vt
.ff. quibus ap. non licʒ.l.
p Minigari. nota ſic ⁊.ff.
de ferijs.l.i.⁊.õ.de pac.l.
ſi quis in ↄſcribendo.⁊.õ.
de dona.ante nup.l.ſi con
ſtante in prin. Sed ar. cõ
tra.ff.quoꝛuʒ legato.l.i.S.
quod ait.⁊.ff.iud.ſol.l.cũ
apud.. ff. de poſtulando
.l.quos pꝛo hibet.
q Quando pꝛouoca. non
eſt neceſſe.ſuperiori titulo
quando per appellationẽ
reſcinditur ſententia dixit
nunc quando nulla ipſo
iure eſt.

r d Alitam. lata ſit ut qꝛ

hic iudicaui ꝛẽ meã
eſſe prioꝛ non eſſe. Sed
quid ſi concordanit ſecun
da ſententia cum prima ni

detur naſere ſecunda quuʒ non ſit pꝛoh ibitum ar.ff. ex quibus ca. ma.l.
nec non.5. ſed quod nam leges dicentes non poſſe reuocari primam
aliam niſi appelletur loquuntur quando ſecunda eſt contra primam ut
ðõ.de ſen.⁊ inter.l.poſt ſententiam ⁊.õ.ſẽtentiam reſcin.non poſ..i.⁊.ff.
de re.iudi.l.preſes ⁊.õ.de execut.rei indi.ſi ut pꝛoponis. Sed ſallit in
caſu quo reuocatur prima a qua appellatum non eſt per ſecundaʒ quia
dubuabatur an primo fuiſſet iudicatum ⁊ in ſecunda indicatum eſt non
eſſe iudicatum ut.ff. que ſententie ſine ap.l.i. Sed que eſt ratio quod nõ

uslet. ꝶ. dicunt quidam quod prima tranſ

uerat in rem iudicatam 2 fa

ciebat iam uis ut.ff.de condi.inde.l.eleganter. .ſi poſt rem ⁊ ſc ſecũda
non ualet quaſi contra uis conſtitutionis lata ut. ff. que ſentẽtie ſine ap.

K 5§

.l.. .i. quod non placet. quia in ſecunda non eſt expfefſus error ut ibi
dem diciur. t.j.l.proxima.dic ergo quod hic dicitur ut ſit litium fims.

ar.ff.pro ſuo.l. ultima.

a Non obtinebit.ſic ⁊ tranſactio non nalʒ nt.õ.de tranſac.ſi cã ſed aliud
ſi iudicatur poſt iuramentum nt.ff. de iuriur̃.l.nam poſtea.S. ii dãneiur.

Sed quid ſi appellatũ eſt
a ſententia que ipſo inꝛe ñ
nalet. ñ iudex pꝛonũiia
bit ap.iniuſtã ⁊ inſeret cau
ſam quia nihil ualuit ſen
tentia ⁊ iia denuo retracia
bitur cum nec peꝛ ap. con
firmetur.ut.ff.de ap.l. reci
piendum ⁊ in.l.ſi expꝛeſſiʒ
niſi ĩ caſu.ut.fl.rem ra.ha.
.l. iij. F. fi. Ded ſi cauſam
nõ adijciat ſed ſimpliciter
pꝛonuntiet appellationem
non tenere.confirmari uið
tur ſententia.maxime ſi ap
pellator dicat ĩ appellatio
ne dico ſententiam ipſo in
re nullam.uel ſi qua eſt ap
pello cauſa enim appella
tionis principalis eſt que
ſtio.ſed incidẽter queritur
an ipſo iure ſententia nul
la ſit. Item põe quod egi
ad.x.contꝛa ticium ⁊ ſuccu
bui ⁊ poſtea ꝓcurator me
us egit cõtra procuratoꝛẽ
Ticij ad eadeʒ.x.⁊ obtinu
it que ſententia ualet pria
uel ſecunda.. prima ualʒ
peꝛ legem iſtam.
b ſ Si cuz. inteꝛ te fra
tꝛem defuncii.
c Et aniam. inſtitutaʒ.
d Defuncti minoris.
e Juris quo.dicitur mino
rem quattuoꝛdecim annis
teſtari non poſſe.ut ⁊.ff.de
teſtamentis.l. qua etate.⁊
.õ.qui teſt.facẽ. poſſunt.l.
ſi frater.
fPalam eſt. non ualet er
go ſententia lata cõtra ius
conſtitutiõis. addunt qui
dam eſſe hocuerum ſi pn

tenditis quod contra res prius iu
dicatas a quibus prouocatum nõ
eſt lata ſit:cuius ꝛei pꝛobationem ſi
promptam habeꝛetis: etiam citra
prouocationis adminiculũ quod
ita pronunciatum ẽ ſententie auio
ritatem nõn obtinebit.
Dem.a.Capitanijs.
Jcum inteꝛ te ⁊ àuiam dẽ
functi queſtio de ſuceſſione
eſſet ⁊ iudex datus a preſide pro/
uincie pꝛonunciauit:potuiſſe ðfun
tum ⁊ minorem quatuordecim an
nis teſtamentum facere ac per hoc
auiam potiorem eſſe ſententiam e/
ius contra tam maniteſti iuris ſoꝛ
mam datã nullas habere uires pà
lam eſt. ⁊ ideo in hac ſpecie nec ꝓ
uocationis auxilium neceſſarium
fuit. Quod ſi quum de etate quere
ꝛetuꝛ impleſſe defunctum quartum
decimum annum ac ꝑ hoc iure ſac
tum teſtamentum ꝓnunciauit nec
prouocaſti aut poſt appellationeʒ
impletam cauſam deſtitiſti rẽ iudi
catam retractare non debes.
M. Gor. a. Ingenuo.
JYut pröͤponis ſuſpenſam a
pud apliſſimos iudices co
gnitione pꝛouocationis quã te ob/
id interpoſuiſſe dicis quod ðcurio
nominatus eſſes:ad duumuiratuʒ
uocatus es: manifeſtuʒ eſt preidi
cium future nocioni memoratorũ
iudicum fieri non potuiſſe.
M. A. 1 Gal. aa. ? Aal. Ju.
Am magiſtratus datos iu/
dices ⁊ unum ex is pronun
ciaſſe ꝓponas non uidetur appel
landi neceſſitas fuiſſe quũ ſentẽetia

tabat ſe facere contra legem uel ↄſtitutionem ſecus ſi putanit eã legibus
iunari nt.ff.de re iudi.l.cũ ꝓlatis. ⁊.l.pᷣſes ſed dic ꝙ ubi expreſſe contra
formam iuris iu dicat ut ſi pronunciet minorẽ.xiiij.an. poſſe teſtari ipſo
iure nõ iʒ ſnĩa ubi aũt ñ expᷣſſe dicat ↄ iuris formã ut ſi ꝓnũtiet hũc ho
minem poſſe teſtaꝛi qui erat minor.tunc ſiue putet cauſam legibus iuua
ri ſiue non tenet ſententia. Et quod dicit in illa lege cum prolatis gratia
exempli dicit ⁊ euidẽtie.nam ⁊ idem ſi non putaret cauſam legibus iuua
ri. Item in lege illa preſes non expreſſit errorem in ſententia. in caſu tñ
licet ñ fuerit expreſſus error tũ ſnitia eſt ipſo iure nulla.ut.5S. ſi ex fal.al.
.l.i. ⁊ idẽ ↄtingit ĩterdũ in decreto ꝙ ipſo iure nullũ ẽ ut.ᷣfl. de tu.⁊ cu. da.
ab his.l. ſeie. refert ergo an ↄᷣ ius legis uel cõſtitutõis ſit lata an vo ʒ ius
litigatoris.quia tunc ualet ut hic.⁊.ff.que ſen.ſine ap.l.i.⁊..l.proxima.
g J ut proponis.ab electione decurionatus appellaſti ſi ea pẽden
te eligaris duũuir non tenet electio.quum eni duũnir eligitur ex
decurionibus non ante potes eligi duũuir quam te decurionem eſſe cõ
ſtiterit. ut.ff.de decur.l.honores..is qui.

h Preiudicium.ſic econtra.ff.ðᷣe nacat.mu.l.ij.S.qui ad munera ⁊ de in
re immuni.l.ſemper.S.hoc circa.

i c.

Vm magiſtratus.non teneat.ut in aut᷑.nt iundi.non expec.ſa.ius

5.ſin autem. .ff.de re iudi.l.duo ex tribus in prin. diſtingue in
pluribus delegatis.quia plurium ſententia lenet. ut ⁊.ff. de al bi.item ſi

⸗ 2 5

unns.§. fi. ?.l.ſ. dummodo omnes iudicent ſi pares ſunt eſt in
pendenti donec delegatus approbauerit ut.ff. de re iudi.duo iu
dices ſi uero ſunt ordinarij ⁊ impares ualet plurium ſententia.ut
eff. de re iudi.l.pompo.ꝛ.l.duo ex tribus.ſiautem equales ſunt.
tunc nalʒ lententia que pro libertate fertur.in alijs autem illa que

iuꝛe non teneat.
Aop. Charus ⁊ Charinus. aa.
Domi.
Ert ꝛatione ⁊ fine mulctaꝛe
pꝛeſides poſſunt:qð ſi aluer
⁊ contra legis ſtatutum modũ pꝛo

uincie preſes mulctã uobis irꝛoga

ueru:dubium non eſt id quod con
tra ius geſtum uidetur firmitatem

non tenere.⁊ ſine appellatione poſ

ſe ꝛeſcindgxi.
Dem.aa.Germano.
Am nõn ex eo die quo pꝛe
ſes ꝓuincie precepit iudex
ab eodem datus pꝛononciauerit:
ſed dctis diebus alienioꝛe tempo
re ſententiam dediſſe pꝛoponatur
ne ambages fruſtra interpoſite ꝓ
uocationis ulterius negociuʒ pro
trahant preſes prouincie ſuperſti
tioſa appellatione ſummota ex in
tegro inter uos cògnoſcet.

M. Biocle.⁊?⁊ Ma.aa. Nicoga.

Enales ſententias que i meꝛ
cedem a corruptis iudicibꝰ
pꝛoferuntur ⁊ citra interpoſite pꝛo
uocationis auxilium iam pridem
a diuis principibus infirmas eſſe
decretum eſt.
Dem.a. Conſtantinos.
Ipateꝛ tuus quum decurio
creareris non conſenſit ⁊
quindecim annos etatis agis:adi
tus preſes pꝛouincie ſi inhabilem
te ad eundem decuꝛionatus bono

rem eſſe ꝓſpexerit: qĩando huiuſ

modi ẽtati etiaʒ pretermiſſa appel
latione ſubueniatur iniquam noĩa
tionem remöuebit.
Dem.aa.. cc. anphie.

pꝛo reo.nt.ff.de re
iudi.l.inter paꝛes.
niſi euidẽter appa
reat iniquitas uit ⁊
.ff. de inoffi. te. l. ſi

pars. ac.
k c Erta poſ⸗
ſunt. ut 2.

de modo mulcian
di.l.fi.
Non tenere.ipſo
iure ſed ſecus ĩ pe
na nt ſi in quadru
plum cõdemnanit
ex furto non mani
feſto nalʒ ſententia
ut. ff. ð ijs qui no⸗
infa.l.quid ergo.
pena. Sed ĩ mulc
ta ſi modum nõ ex
ceſſit nalʒ ſententia
ſed appellatur. ut
.5. de appella.l. ĩ
mulctis.ſunt ⁊ alie

ditfferentie inteꝛ pe

nam ⁊ mulctam ut
.ff. de uerbo.ſigni.
.l. aliud. §. iter. 7.7.
ſi qua pena.
m c Um noõ eo
die. nt .8.
quomodo ⁊ quan
do index.l.ſi ut ꝓ
ponis. ac.
n Sed ductis. i.
longatis.
o Alieniof.i.lõgio
ꝛe. ac.
p Cognoſcet. ⁊ hoc
niſi forte partiuʒ 9
ſenſn pꝛorogata eſ
ſet dies.ut.ff. de iu
dicijs.l.ij.S. ſed ⁊
iudex. ac.

q n Enales. ſcilicet quia precio obtente ſunt. ſecus ſi per gra
tiam.ut.ff.ad treb.l.lſeruo inuito..quum pretor. nam ibi
tenet ſed datur reſtitutio.ut.ff. de re iudi.l. dinus mii in caſu ubi
non ualet ambitione uel gratia lata nt.õ.ſi ex ſal. alle.l.fi.inimici
tiarum autem canſa retractatur ſententia.ut.ff. de arbi.l.nõ diſtin

guemus.S. quum quidam.
r In mercedem.i.propter mercedem.

ſ Inſirmas.ſecus in ſententia arbitri quando poteſt agi ad penã
ſed tamen obſtat.doli exceptio ut ⁊.ff.de arbi.l. ita demum ⁊.S.
de arbi.l.iij.ipſo iure autem non nalet ſententia ut hic iudex etiã
accuſari poteſt.l.iul.repetundarum.ut.j.ad.l.iul.repetũ.⁊.l.iube
maus ⁊ litem facit ſuam.ut.ff. de iudic.ſi ſiliuſf.⁊ qui corrupit cãm

amittit.ut.õ.de pena iudicis.l.i.⁊.ij.
t ſ

Y pater inbabilem.ſ.alias nt quia non habuit alias ho

norem ⁊ nunc uocatur ad maiorem. nel inuenitur conti
nuare bonorem quod fieri non poteſt.ut.ff.de mu.⁊ ho.l.honoꝛ
.F. gerendorum.nam ⁊ hec eſt inhabilitas.quia eſt minor. ut.ff.
de mu.⁊ ho.l.ad rem publicam.⁊.j.qui etate.l.ij.li.x. ⁊.ff.de de
cur.l.non tantum niſi filij ſuppleant.ut.ff. de mino.il.ij.⁊.iij.ſic et
go ſubaudiũt hic maxime nel dic.ſi pro qꝛ ⁊ ſic nibil ſubandias.
ia Quando pro quia. Accurſius florentinus legum doctor.

iliſin
nihuihhn
iulnim
nonbi
3 i
nlmmit
in oniͦt
nnine ſ t
Frnmnmnog
Mueymnin
Gumgant
lant ſ,cenn
orel nonen
Ctprimni
wirtznern
lunencrrüer
ins deve
Ulikcepe
Kr
(Pemendi
Alemnitind
Mle egben
ſnligwc pon
(itiscriuan
Ninl cnes⸗
in are
unb dnt
4 nan li
otgolne
Uſbite te
ußſ deytin
Apiulegi
Notſdeis⸗
En
ninuid
Moninn
AAUprn;
flrllton
iwtätmi
anln
*
e duo⸗

ſont ig
iit
uules lut
em i e
nur ngg
nofſteli
l.
En N

n kenereipo
ſad ſaeig
tlin qnin
ndennunt
to nonnenl
bahſentnte

Sioein

gucdat
1 Celimni
Nodunno
tnalzſententa
Pppellaur, ut
e dppela.ti
is ſunt 1 ale
nentie intae
nmulcantt
leuerbo ſgi.
lud. ler 41
napen.
Unn
die d⸗
moco tqun
uderllAn
18. d.
d ducti i9
Ns.
lienioj lig⸗

in mugte
geo uſ dein
ſl Ktt
e..
as iergt
cor wntt
Mlinaſztii
Alel ſiini
bolnoſin

tigui
denunts
lbie certii
ſpeti .
onmtch

but tiun
Crnin
ti
ui
ibiniin

x Etati.in quinqdecim annorum.nt ſupra diximus. Accur.
Remonebis. nec pater pro eo tenebitur. ut ſupra ne pater pro

filio.l.ſi flius.

Iu Eteranis honeſtã.ut quia.xx.an.militabat.ut.j.de excu.
ne.l.ij.uel ſi intra certum tempus fuit aſſumptus ⁊ illud ſi

nitum eſt.
Cauſaꝛiã que ꝓp
ter nalitudinem ſol
nit a laboribus mi
litie yt. ff. de ijs qui
no. inla.l.ij. igno
nomiĩe.ſʒ qui igno
minoſe mittitur eſt
infamis ⁊ ideo hec

priuilegia non hẽt

nt ibidem dicitur.

b Per ſonaliũ.per

e

b El

1 3

ſonale munus ẽ ꝙ
animi proniſiõe ⁊
corporali laboris
intentione ſine ali
quo detrimento ge
fentis perpetratut
nt tutela cura ⁊ ſi
milia ut. ff. de mu.
hone.l. muneruʒ
§.i.a patrimonia
libus auteʒ nec mi
lites nec neterãi ex
cuſant᷑ ut.õ. de nec
ti. l.iij. J.ff. de pri
nil. ne.l. ij. ĩ fi.l. pe.
Prouocandi. ſi
ſuerint nomĩati ad
muneꝛa eis legibuſ
remiſſa quod non

eſt ĩ alijs qui naca

tionem habent. ut
.. de ap.l. ciues 2
.il. hi qui. excuſare

tamen ſe dicunt ut

.5.de excu. ue.l.ij.
alias agnoſcere ui
detur ⁊ ſubire tene
tur ut. ff. de priuil.
ne.l. ſi. in fi. habent

Eterànis qui in legione uel
uexillatione militantes poſt
uiceſſima ſtipendia honeſtam uel
cadſariam miſſionẽ conſecuti ſunt
onerum ⁊ munerum perſonalium
uacationem cõceſſimus.huiuſmo
di aũt indulgentie noſtre tenore re
munerantes fidam deuotioneʒ mi
litum noſtrorum etiam pròuocã
di neceſſitateʒ remiſſimus.
Mp. Juſti.a.mẽne. pᷣpᷣ.
Mnẽem honorem ſaluum
iudicibus reſeruãtes:ſi quã
do una pars quaſi leſa peꝛ diffiniti
uam eorum ſententiam prouoca
tione uſa fuerit: interdicimus alte
ri parti que uicit pro hoc tantum
modo quod nihil capeꝛe pro ſũp
tibus litis ⁊ detrimentis ul minus
quam oportuerat iuſſa eſt: prouo
cationem offerre cum ⁊ ipſa deciſi
onem litis recte factam eſſe conſi/
teùtur. iudicibus ſcilicet ſiue floꝛen
tiſſimis proceribus ſacri noſtri pa
lacij ſiue is quibus pro minore li
tium extimatione còͤnſultationes
delegantur:ſi pꝛoſpexerint adiuuã
dum eſſe uictorem ſumptuum per
ceptione etiam ſine prouocatione
ius hoc ſtatuentibus ⁊ iuſtam eo
rumdem ſumptuum quantitatem
diffinintibus. ſed nc occaſione ↄ
ſultationis intꝛoducènde uictoꝛi ꝓ
uocare concedimus: quum ⁊ pri
ſcis legibus liceat ei ⁊ ſine prouo
cationis auxilio eandem conſulta

tionem differènte ſuo aduerſario ĩ

troduceꝛe.⁊ nos ei nihilominus

c alia priuilegia neterani.j.de penis.l.honor.⁊.ff.de priuile. ue.

per to.⁊.j.ðe is qui non imple.ſti.l.fi.libro decimo.
d o Mnem. ho nor ſic extra de ap.ut debitus honor.
Conſiteatur in ſorte ſed iudex tenetur qui nil de ſumpti
bus dixit ut.s.de iudi.pꝛoperandum..ſin autem alterutra.
Pro minore.qui ⁊ appellãtur pedanei.quia humiliora diſcep
tant negocia nt.S.de peda. iudi.l.fi.

Conſultationes.i. appellationes. .
us. ? alterius partis quo ad ſumptus. aʒ;. Sed .õ. de fruc.

⁊ litis expen.l.terminato. So.ut ibi.quia ibi non fuit appellatuʒ.
i Biffinientibus. ut. S. de ap.l. ampliorem.
Kk Sed nec. duo dicit bec lex. Primo appellat reus nictus ⁊ pro
ſequitur in ſorte.certe non appellat actor pro ſumptibus. ſed iu
dex ſupplet primam ſententiam. Secundo appellat reus uictus
ſed non proſequitur. nam actor pꝛoſequitur. ut..ti.i.ant᷑.ei qui
ibi appellatore ꝛc. Sed. H. dicit nictum non appellaſſe.⁊ ſic itel
ligas in ſorte qualiter de ſumptibus actoris babeatur ratio.ut.ẽ
de fructibus ⁊ litis expen. terminato. Si uero dicas ĩ ſumptibus
ſtultum uidetur quod appellet. cum de eis non ſu damnatus re
us niſi dicas quod ſit dannatus in minus.

ntroducende.i.quod uictus non appellat quo ad ſumptus.ſʒ

quo ad principalem.⁊ ſic conſultationem nõ introducit. uel ſi ap
pellat non proſequitur. Accurſius florentinus legum doctor.

VI.

m Differente. appellare uel proſequi.⁊ facit.S. de tem. appel.aut᷑.ei qui.
n Iniuriam. non talem ut agatur iniuriaꝝ. ut.õ.de ap.l.⁊ in maioribus
que eſt contra. uel ſit iniuria quando ſuperuacua nt hic.

o Quoꝝ appel.nõ recipi.ceſſat appellano qñq; iõ qꝛ neceſſaria ñi ẽ ut.5.

ti.i.qñqʒ iõ qꝛ nõ mereatur appellator audiri de quibus in hoc ti.dicit.

hoc permittimus iniuriãʒ ex ſupeꝛ
uacua prouocatione iudicibus ſie
ri prohibentes.

Quoͤrum appellationes non re
cipiuntur. lxv.

Mp. Anto. a. Sabino.
Jus qui per contumaciaʒ
abſens quum ad agendã
