.§F. li. ⁊.ff. ut in pol.l.ſiis a quo. .diuus..poterit liniuſte con
ueniri. uel uinci l ſaltẽ faciet expẽſas uel dic ẽt caueri ut ꝓbet ſbi
ceſtituiũ depolitũ ſic ⁊.ff.de rei uẽ.is a quo ⁊ i.l.a quo ⁊ de pet·

bã. l.p.itẽ nẽ qdᷣ de iure cõt dẽat tenei ut. f. de edẽdo. qued. 5.
is ãt. e. reſtituit ei a quo cãm babuit ⁊ iõ nõ ẽ in culpa. bodie

aũt non preſtatur huiuſmõi cautõ nec curatur buiuſmõi inlerdi

tiones per aũt.qauam lege hic.ſed iam ,

Dann
Pent

Uut

ir

(Ahri⸗

Erin

rſe

dian
bart in
ſthie
arrfl
petta
ninca⸗

onn

1 Oun

ſſe ls
ſöͤbvie
culter!
oli

aals.

(atonſd
ſtiacoꝛ

npeuni
vdopoft
ſuheciea
Clnunhn
mucen
Nponent

clo⸗

inugke
Nlas
ſlunaie
Mmen

Mlodbe

nſthc
Muuen.

h

y⸗
min
ſmiſon

Ma,

upen
Wlng

chlcri

nun

a ſ Egd iam cautum. per auten. in. e. ti. Ri. .—r r Et pſuris.etiam ſine mora.vt.ff.e.l.ſi femunerandi..ſi mihi
tn Gle b e FEtrinſecus.ex hoc ur̃ coꝝigi.quod eſt de rei ven.l. offii ſ Salario.certo ⁊ promiſſo animo remunerandi laboꝛem.vt.ſff. e.l. ſi te
lullig um.⁊.ff.e.l.bone fi.vbi dicit dũm admitti ad uendicãdũ munerandi in pꝛincipio. .
gutfin bo. dicunt quidam h̊ extrinſecus.i.pꝛeter rei dñm vel eum qui ba t Pꝛebebit. utx fuerit licitũ Iꝗnõ certũ łincertũ.⁊ vt plene videas aut ẽcẽ
ſſontf beat ius in re. ſed Jo. dicit denunciationem ſimplicem non adit tũ.⁊ nõ vʒ.pt.j.ſalaꝛium.vt.ff.e.l:q mutua.. ſalariũ.aut certũ.⁊ tũc aut
4 ſne ti vt hic. ſed ſi vẽdi erat alias facturus ⁊ tunce
Cume care vult in iudicõ . p eo incontinenti ꝓmiſſo
blentt poteſt. dic ergo ex In autentica de depoſito ? de uãat.ſi enim ⁊ alius heres tempdꝛa agr̃ mãdati ↄria ĩfſoꝛmata
ieni trinſecus.i. preter nunciatonibus. oppoꝛtuna quemadmodũ coheĩſ ut hic ſi ex lterualo tunc
ngi deponentem. . eius obſeruaſſet ⁊ ſuũ uterq; reci agfr ext:aoꝛdinaria. ut. ff.
itid Aua ſub.l. fſtin COQ& H. [Ediã cauluʒ eſt peret:⁊ ſeqñtibus altercationibus eo ſalariũ.ſi ãt nõ erat ali
nimeli tõne. ſed certe ⁊ ea nʒ extriſecuſ depoſitario ſterdicat minime locus reliqretur. xxxv. facturus.aut tale ſcm̃ ↄſue
iſcbeſeg nõ ſubſecuta quuʒ depoſiti reſtõnem qua ſubſecuta . uit locari. tuncẽ locatio
lnornir ciuiliter ? naturali depoſitoſ poſſidẽt pulſari poterit AMdandati. vt.ff. e.l. . aut nõ ⁊ tüc eſt
iheinnti ter poſſideat depo ab eo gꝗ ĩterdixit ſi ð ſcm̃ fuerit da — . gctus inominatus ⁊ agii
ohtiluie neus. vt. ſf .l licte mnũ q⁊ acciderit ei ꝗ ui paſſus Mꝑĩs. Se.?. An.aa. eonide. preſcriptis uerbis. ut. ff.
nhitin SFei. ẽ pꝛeſtabitur ab eo ꝗ ĩterdixit: nec H Duerlſus eũ negocia pꝛeſ.uer.l.naturalis.. at
d Damnuz. foꝛlui no ⁊ tertia centeſime uſuꝛaxꝑ nole geſta de ecũia quã de cũ do.⁊ hoc qñ ẽ licitum
Deirin ti caſus. . ex quo facta ẽ h mõipteſtatio b pꝓpis operibo łab alijs ſi ãt media uel quotaʒ par
dN e Pꝛeſtabit. denũ penis ſubiacet quel inglino datõʒ mutuo acceptã errogaſti mãdatia tem litis paciſcatur tũc nõ
luintin ciatoꝛ. . deponenti penſionũ uel publicẽ pſone panis ctione ꝓ ſoꝛie ⁊ ſuris potes expii ualet ⁊ punituꝛ. ut.ff.e. dic
hrize vt in coꝛ. F. nemini interdici adminiſtrationem. de ſalariõ autem quod pꝛomiſit a- ta. l. ſi ſalarium.ꝛ.l.ſi ſĩmu
lieci 4 f Vſurarum. ſi eſt Dẽ.a. Joanni.pecbß. pud pꝛeſidẽ pꝛouincie cognitio pᷣ nerandi.. maurus.⁊.5.ð
vitin in pecunia vel au⸗ Vouacũua ueteꝝ diaʒ ð me bebitur. Sẽ. aa. Marcel. poſtulan.ſi qui.ſed queꝛo
lücte ro depoſitum. ⁊ ið dio tollentes ſi quis certum Vm ex cauſa ſideiuſſionis ã hoc ſalariuʒ pꝛocuꝛatoꝛ
Aiſhai ſi in ſpeciebus. nã pondus auri uel confecii lin maſ pecuniam patꝛem tuũ exol poſſit excedere centũ auꝛe
mnſlige extimantur ⁊ extia ſa conſtituti depoſuerit ⁊ plures uiſſe pꝛoponas habes mandati os ut dicitur ð aduocato
nluhtin tionis datur vſura ſcripſit heredes ⁊ unuſ ex his cõti actionem qua non ſolum pecuni n. non nam aduocati
Piatn deponenti. vt ĩ cõ. gẽtẽ ſibi poꝛtionẽ a depoſitario ac am ſed etiam pignora in obligatõ pꝛocuratores dici poſſunt
honſiml F.i. ſic ⁊.S. de vſu. cepit alt᷑ ſpſederit łals foꝛtuito cãu nem deducta potes conſequi. ut. ff. ð nar. cog.l.pa.S.ad
tnſiſa .il. oleo. ipedit hoc facere ñ potuerit ⁊ po Dẽ.aa. Germano. uocatos.⁊. S.licita.
gligi g Publice perſõe. ſtea depoſitarius ĩ adueꝛſã ĩcideꝛit ꝗ pater tuus tibi ſui iũrisꝰ u c Am pꝛem. Itẽ ið
Nitnu .i. magiſtratui.ĩſti. ſꝛtuna l ſine dolo depoſitũ ꝑdið ſtituto actionem aduerſus debito ſi tu beres eiul ſol
Aigli de attil. tu. F. pe. ne rit ſancimus nõ ẽẽ cohĩdi e Iñtiaʒ res ſuos mandaũit potuit ipſe pꝛe neris.ut.ð.e.l.heres
peortni ſoluant alicui pꝛe·½ uUenire õ coheꝛedẽ ſuũ:⁊ ex eio ꝑte ſens aduerſus eos re integ:a expe x ecuniã.⁊ eius uſuꝛaſ
ſſttäntin bendam quam ex auellere ꝙ ipſe ex ſua pte ↄſeq mie riri:ſi quid itaq; ab eo apud iudi y. Pignoꝛa. puta res pris
Lucftint publico ðöbent ba potuit quali eo quod cohẽs acce cem actum eſt reſcindi nulla ratio tui cꝛeditori ab ipſo patꝛe
neprißi bere. vt in cor.F. pit cõi ↄſtituto quũ niſi ceꝛte pecu patitur. obligatas debitore mãdã
Pnimſit hinc autem. nie depoſite fuerant ⁊ ſuã ꝑtẽ uno Mpr. Alexan. Aulnerato. te. ut. ff. cõmo.l.ſi ut certo.
eli Nian b ſ Apeꝛuacu ex coheredibus acceperit nemini LTisã ſi contꝛariã ſniaʒ repoꝛ 5. plane ſi ego.łſecũdũa
hrecige 43. confecii Uẽit i dubiũ bene eũ accepiſſe ptẽ tauerunt ꝗte ad exercẽdas lios a debitore ob ligata
dailitl .iiqſ. i ſpecie aut qt. ſuã ⁊ nõ debere aliã ptẽ attingere cauſas appellationis pꝛocuꝛatoꝛẽ patre tuo ad hoc ei como
eliſſiin i Foꝛunã. vt quia nobis ⁊eĩ nõ uĩ ẽẽ homo obnoxi conſtitu erunt ſi tñ nihil culpa tua dante.⁊ hoc caſu agẽ com
Pud intn ſfactus ẽ non ſoluẽ us nz in maſſa nʒ in ſpẽ nequẽ in lfactũ ẽ ſumptus quos in lite ꝓba modati.ut.ff.cõmo.l.ſi ut
tnocſeni⸗ do dolo ⁊ lata cul pecunia numerata:ꝗ ſuã pꝑtẽ ſuſce bili ratione feceras cõtraria mãda certo.S.nũc nidẽdũ ĩ pꝛ n.
ſert pa.accur. pit ne induſtria penas deſidie ſol tiactione petere potes. unde lite cõt.ĩ ac. mãdati
Algilin k. ꝑ Obnoxius. ſ. coo. pꝛo pecunia. uẽ ⁊ ſuper cõ
ſeliſarn heꝛes repetens co D “ modati ac. k. ut. . de an.
nti heꝛedi negligentti. excep.l.f. uel tertio dic tes debitoris ſuiſſ⸗ e obligatas creditoꝛi nam non
lNeq; in ſpẽ.diuiſibili quum dicatur ſuam partem accepiſſe vel cogeris creditori ſoluere niſi tibi ceſſ. erit hypothecam contꝛa debitoꝛeʒ
czſeund⸗ accepit extiatõem partis.ſi at.x.hoĩes puta eſſent ðᷣpoſiti.nec ꝗqn ut.⁊.j.de ſideiuſ.l.ij. ſic iure exceptõis cõſequeris pignora vel quarto
qꝙ; poſſẽt vni reſtitui quũ ĩ quolibet medietas remanſit.iſed ſecus debitoꝛ obligauit patri ſuo pꝛo fideiuſſione qᷓdã pignora qᷓ cõſeqris by
in quãtitatibus.t. ff. de ſolu. quum ſtichus ⁊ pãphilus. ⁊.ff.e.l. pothecaria a debitore ⁊ jmn hos tres ĩtellec he dictõ qua facit ſimplicẽ
xtili⸗ i. 5. ſi pecũia.? ꝑ hoc ẽ qꝛ ſi gs rogalur reſtituere heꝛeditatẽ retẽ relatõm quũ ñ mãdati ſi alio auxilio pignora petãt.ut. T.. de ĩiuri.l.do
us. ia certa q;titate illam totam retinet de portione ſua.ſed ſi rogei re mini. vel dic ꝗnto ꝙ quũ fideiuſſit illius debitoris mandato ĩcõtinẽti qᷓ
yuftf ſtituere retento pꝛedio alia poꝛtio pꝛedij a coherede qui dominiũ daã pai tuo debitor / ſideiuſſiõe obligauit ex quo pacio ⁊ hypothecaria
i⸗ habet accipitur. vt. ff. ad tre.l. ðeducta. S. acceptis.⁊ de le.ij.quum preſcriptis vᷣbis actio naſcitur.⁊ mandati actio infoꝛmat᷑.ut.ff.de pac.l
d pater in pꝛincipio. iuregen.S.quiimmo ⁊.j.de pac.inter.emp.⁊ uen.l.ij.
di m Soluat. ſic. j.de alu.⁊ palu.l.fi.⁊.ff.de neg.ge.ſi ex duobus.⁊. 3ʒ Hpater tuus.ſi.i.quamuis.
ue tdd I.ff. de bonis auctoꝛi. iu.poſ.ſi nõ expe..i.⁊.ff.de cõdi.ĩde.l.tuto ñFa Siui iurilſ.i.tui.iuꝛiſ.
m res. .ff. fam. her. heꝛede. .itẽ ſcribit.⁊.l.luci.ſed ↄ.j.in.e.ti.Iteʒ b Mangdanit ad.exercitium tantuʒ
⸗ 6 labeo in pꝛin.ſo.hic alij poterat ĩputari culpa ibi nõ.lʒĩ qõne po c Integꝛa. ut ⁊.ff.e.ſi vero non re..ſi mandauero exi.⁊ inſti.mã..pe.li
lilin i nat qñ fſuit ⁊ qñ non fuit in culpa.in rñſione tñ ponit tm qñ fuit te vero ↄt.nõ pt᷑ niſi ĩterueniat aliquid hoꝛũ ꝑ ꝙ repellũt ꝓcuꝛatores
ge in culpa. Iͤ 5. fl. p ſocio.l. veꝛu. 5. ſi quum tres. vbi vnus d tribꝰ ut. fl. de. ꝓcu.l. poſt. lit. .l.ſe. ⁊.S. de procu.l.pꝛocu ratorib.ſʒ qd ſi face
m ſocijs ꝙ exigit ab alio cõicat cũ tertio.ſo.ſpãle ibi.qꝛ fraternitatẽ ret hunc ſiliũ ꝓcuꝛatoꝛẽ ĩ rẽ ſuã tũc dic nt.j.de noua.l:.iij. Ai a pre
mute habz ſocietas vt.j.e.l.in pꝛin. d e Liã.repoꝛtauerũt.dñs ergo ur̃ damnãdus ſᷣm. M. Jo.ð ut
n Mãdati.vel alias de mandato. dices.j.de.ſen.⁊ interlocu.l.i.⁊ ꝙ dicit repoꝛtauerunt.qr tu ꝓcu
din 6 o ? Buerſus geſta cum mandato. ratoꝛ fuiſti damnauuas.
vann P Operib.q̃s fenerare ↄſueuerit.vt. ff.de uꝛ.l.ꝗ ſeiſſes.S.f. e Mangati fuit ergo procu.cum mdadato ſicq; repetit ſumptus.uthic.⁊
Cinn q Acceptam. ſub yſuris.

ff. e.l. qui mutuam. 5. fi. 2.j. e.l. ſi contra licitum in f. ſecus ſi ſine madato

d ſ

g 1
h Pupillos.nõ ei eo min

1 1ſ

defendiſſem. nam tũc demũ ſi obtinet fepetit ſumptus ñ alias qĩ nõ uti
liter geſſerit.ut.ff.iudi.ſolui.l.iij..ĩ hac q̃ ẽ cõtꝛa.ſed ſi hic pꝛocuratoꝛ

ſua culpa damnificauit dñʒ ĩ.xx.⁊ ſuis ſumptibus meliorauit ĩ.x.an.h.

x.repetat uel cõpẽſet ur̃ ꝙ nõ vt.ff.de.ne.g.ſiue hereditaria.⁊.de.le.i.ſi

modo nulla.

a ſ ꝗ maritus cõgru

ẽdũ ẽ.ac. mãdati
ad ĩtereſſe.ut.ff.man.ſi ꝓ

cuꝛatorẽ.S.mãdati.erat ãt

dubitatio qr ſicut heredi
taſ nõ pt᷑ adiri peꝛ ꝓcura.
ut. fl. ð acqui.here.l.pau.
ſic uidebat᷑ ĩ bonorũ poſ.
ſed ẽ contra.qr hec petit
per pꝛocura.ut hic.⁊.ff.ð
bo.poſ.l.iij.F.acquirere.

b Mangaſſe.ſpecialr nt

dicunt ar.ff.de mino.l.il
lud.S.ſi talis.⁊ ſic eſt ĩ iul
ſu.vt.ff.de.acqui.here. ſi
gs mihi.ð.ſed.utrũ.ſʒ cõ
tra.puto nã quũ.a geſto
re ſiũ mãdator̃ petita poſ
ſint hẽri rata.vt.ff.ad tre

bel. l.puo ĩuito cuca prin.

⁊.de.bo.poſ.l.iij.S.acqui
rere.⁊ rẽ ratã.ha.l.bono
rũ.multomagiſ per procu
ratorem generalẽ peti pt.

ſ Aſlſigeiuſſor.pati/

ente ẽ ergo tacituʒ

mãdatũ ⁊ expreſſũ ⁊ ex u

troque datur actio mã.ut
hic.⁊.ff.e.l. ſi remũerãdi.
F. ſi paſſus.⁊.l.qui.fide.⁊
l.qui patitur.⁊ de ꝛe.iur̃
l. ſemper.qui ⁊ repetit. ni
ſi contradixerit.uł aio do
nãdi fideiube ret uel ĩ reʒ

DBẽ.a. Gulião.
J maritↄꝰ ſoꝛoꝛiſ tue tibi ꝓ
cuꝛãs petere bonoꝛũ poſſõ
nẽ noluit:cũ ipſo tibi cõgrediẽdũ
eſt qᷓ; q̃relã ita cũ effectu hẽs ſi mã
daſſè te ut peteret bonoꝛũ poſſio
eũq; neglexiſſe.aꝛguis.
Mpr. Gor. Soſibio.
A fideiuſſòꝛ ꝓ reo patiente
fidẽ ſuã aſtrinxit mãdati cũ
eo pꝰ ẽxolutã pecũiã lfactã ↄdẽna
tiõm potes exercere actionem.
Dem.a. Rurelio. L
J lias cius ſecutus qui pe
cũie actoꝛ fuẽat ei ꝗ tibi lr̃aſ
tꝛadidit pecunias credidiſti tã ↄdi
tio àduerſo eũ ꝗ a te mutuã ſump
ſit pecũiã qᷓ; aduerſus eũ c mãda
tũ ſecutus es mãdati actiò tibi cõ
petit. Mpr. Aale. ⁊. Galie.aa
Aal.c. Lu.
Atibi pupilloꝛũ pꝛ ut pecu
niã ĩ rẽ ſuã ſeruis eius credẽs man
dauit ⁊ ĩ hãc rẽ eq̃ ipſo pᷣcipiẽte pi

gnoꝛa ſt obligata ⁊ mãdati actiõe

pupillõſ p mõtẽ pꝛiſ ↄueũ ⁊ exeq i
obligatõis pignoꝛũ potis ſi ĩ ſolu
tione ceſſabitur.
2M. Dio. 7. Max. Maꝛcel
Am ꝑ ꝓcuꝛatoꝛẽ cãm tuaʒ

ſuã nel ĩ iurpẽ rẽ I cõtra bonos mores nt.ff.e. predicto.s.ſi paſſus.⁊.l.ſi
veꝛo non re.s.ſi adoleſcens.⁊.l.ſi pro te.

A literas publicas.uel priuatas quibus mãdauit ut crederes ei

pecuniam non ut commendatum eum hfes.ut.ff.e.ſi uero..quũ
quidam.⁊.Sð.quod cum eo.l.ultima. .

e Aduerſus eũ.ſi nõ pt᷑ ſatiſfacere accipiẽs.⁊ ðᷣbent cedi actiões huic mã

dãti ↄ accipiẽtẽ.ut.ff.ð fideiuſ.ſi mãdato.⁊.ff.e.ſi ꝗs alicui.S.fi.diſtigue
hic breuiter.qꝛ quũ dirigit mãdatũ ad creditorẽ ut pecuniã muiuet ꝓcu
ratori.⁊ ſic loqꝗt hic.aut ꝓcuratori mittit.⁊ tũc tenet᷑ dñs ntili iſtitoꝛa ut.
g.ð exer.ſi mutuã.aut fuit ut nũti ⁊ tũc certi cõditõ ↄ dñʒ daĩ.ut.õ.qꝙ cũ
eo.l.ſi ex cõtꝛactu.⁊ de his plene dixi.õ.ſi ceꝛũ pe.l.eum qui.

f Actio contraꝛia.
Ytibi. obligata a ſeꝛuis.

ex ↄc.patris tenẽt ꝙ pupilli ſunt.nt hic.⁊.S.ð

ñ nu.pe.l.ſi itra.⁊ ðᷣ hꝛ.ac.l.ſub pᷣtextu. Itẽ nõ madati.mãdauerat ei dñs
i ſua re ut dicit.ſec ſi ĩ peculiari.qꝛ tũc daꝛet᷑ ꝙ iuſſu.ut.ff.qdð iuſſu.l.i.⁊.
ð.ꝙ cũ eo.l.ſi mãdatori poſſet dici utrãq; ſil cõpetere quũ dirigit᷑ ad ex
neum non ad filium uel ad ſeꝛuum.

—

k c Am ꝑ ꝓcuratorẽ.le

i Pignorum.per hypothecariam J L
ſam. ut qꝛ colluſit.ut.ff.e.l.ſi pꝛocuꝛatoꝛ. in

pri. vel ſi nõ appellauit. ut. S. ð ꝓcura. innii.uel aliud quid dolo
uel culpa fecit.ut.ð.de procu.l.ſi pꝛocuratoꝛ.

pro ea.cepiſſe.aliud ſi iam tẽpore fideiuſſionis cepat dilapida
re.nt.ff.nt ĩ poſ.leg.ſi is a quo.⁊.l.plãe ⁊.fſ.de nacatio.mu.l.pe. . ulti.
m Cauſam.qꝛ homies dicũt ꝙ male fecit fa ſua ut ⁊ dicem.j.ð coll.at.
ywwlocum.⁊.j.ð iure do.ubi.⁊.ff. ſolu.ma.ſi conſtante.
n Suſcepiſſe. quod ſacere potuiſti ſpeciali pacto.
o Feceꝛis.nõ nõ poſſe. fideiuſſorẽ ageꝛe añq; ſoluat ſʒ fallit ĩ quattuor ca

ſibꝰ ſi dilapidare bona ſua vᷣbitor cepeꝛit. IJẽ ſi cõdẽnat fuerit. It ſi hoc

coõuẽit ⁊ hi tres ſunt hic quaꝛt ẽ ſi diu ſtetit ĩ obligatõe ꝙ quãtũ ſit din

iudex aꝛbitrat.ut.ff. eo. lucius.eſt æ quita ſi depoſuit ⁊ conſignauit ut. ff.
mãda.l.ꝗ mutnꝗ. S. ſideinſſor alł. at nõ.ſʒ ſec ĩ eo q aĩo nouãdi ĩterceſſit

qui ſtat agit. ut.ff. e. ſi mãdato meo. S.ſi ĩ indicio.qᷓ ẽ S. ⁊ ẽ rö.qt

iã liberauit reũ ac ſi ſoluiſſet.ut.ᷣff.e.l.ſi ĩter..ſi is. It ſe ſi mãdẽ
tibi ut mihi fũdũ emas.nã agit᷑ ↄ me ⁊ añqᷓ; ſoluat ut ſuſcipiã obli
galiõʒ.ut.ff.e.ſi mã dato.i.ten.⁊.ff.ð ne.g.ſi mãdato q̃ ſunt ʒ.ſed
dic ꝙ rõ ẽ diuerſitatis.qꝛ ſi fideiuſſor ſtatĩ ageret afficeret dano ð

leſam eſſe dicas mandati actio ad
uerſus eum tibi competit.
DBem.aa. Papio.
pꝛò ea ̊ q; ſupplicas fiðᷣ
iuſſoꝛ ſeu mãdatõitceſſiſti ⁊
nʒ cõdẽnatus es neq; bona eã di
lapidare poſtea cepiſſe cõpꝛobar
poſſis ut tibi iuſtam metuẽdi cãm
pᷣbeãt:nʒ ab initio ita te obligatõʒ
ſũſcepiſſe ut eã poſſiſ ⁊ ãte ſolutõʒ
ↄuenire nłla iuẽ rõe añq;ᷓ ſat᷑ credi
toꝛi ꝓ ea feceriſ eã ad ſolutõʒ uꝛge
ri ceꝛtũ ẽ. FYideiuſſòꝛẽ po ſeu mãda
toꝛẽ exceptõè mũitũ ⁊ iiria iudi
cis dãnatũ ⁊ appellatõe cõtꝛa bo

nã fið mime uſũ ñ poſſe mãdati a

gere mãifeſtũ e. Pẽ.aa.Gaio.
Rocuꝛatòꝛẽ ſi tm̃ ꝓ hiſ q̃ geſ
ſit ſʒ ẽt ꝓ hiſ q̃ gerẽda ſuſce
pit ⁊ tã ppꝑ exactã ex madato pecu
niã qᷓ; ñ exactã tã dolũ qᷓ;ᷓ; culpaʒ

ſũptuũ ꝛõe bõa fið hiĩta pᷣſtaꝛnceẽ.

Dem. aa.Firmo.
Am mãdati negocij cõtꝛac
tũ cẽiã accepiſſe legẽ aſſeue
res eã ĩteg:ꝛã ſʒ bonã fið cuſtodiꝛi
ↄuẽit. Vnde ſi ̊ mãdati.tẽòꝛẽ pꝛo
cuꝛatoꝛ tuus ad te ptinẽtẽ füdũ uẽ
didit nec uẽditõm poſtea ratã ha
buiſti dñium tibi aufeꝛꝛi ñ põtuit.

.
3

bitoꝛ ꝗ m aliũ tã⸗
mode ĩueniꝛe nõ pt
ut poteꝛat tũc. ꝙ eẽ

ↄmodato.S.ſicut.

Itẽ ꝗ mãdatũ acce

pit ð fidiubẽd o.vr

accipeĩ ⁊ ð ſoluẽdo

nt.fl. ð cõdi.ĩde.l. ⸗
debitũ.at ꝗ ð emẽ/

do fũdo mãdatũ ac

cepeꝛit.nõ vĩ accipe

ꝛe ð ſoluẽdo. It in
caſu et p ſolutõʒ ſ
agit. ut ſi añ diẽ ſol
nẽdi ſoluit.ut.ff. e. l
ſi tibi. ⁊.l.ſi manda
nero in prin.

p Fideiuſſorẽ. dixit

S.fideiuſſorẽ dãna
tũ mãdati ageẽ poſ
ſe quatinꝰ aut hoc
ueꝛũ ſit ſubiung t.
q Munitü. ʒ li re
uti nõ pt᷑ ⁊ min ho
neſta erat ⁊ ſoluit a

geẽ pt. ut. ff. e idẽqʒ

§. penul.

r Iniuria.ad boc.j.

ð euic.l.ẽptoꝛi.⁊.ff.
ð fideiuſ.exeptõe.⁊
.eff. ð euictõib ſi ꝑ ĩ
prũdẽtiã. It Z.fl. ð

public.ſi gs ꝓhibu

erit.ſʒ ibi ignorabat except/ſibi competere.hic ſciebat.
ſAlum. qquã inteꝛponeꝛe dʒ ex bona ſide ut.S.de ꝓcuꝛa.l.iuitus.

niſi reo pᷣſenti denũciet ut appellet.vł niſi pꝑ paupertatẽ dimittat

ut. ff. e. l. ſi ꝓcuratorẽ. S.ſi ignorãtes.⁊ breuiter ð his exceptõib⸗
diſtigue an ſit ðclinatoria iudicij quã fideiuſſor oĩſit.⁊ tũc nipbllo
mini agit mãdati.nt.ft.e.ſi fideiuſſor.S.q̃dã an ſit declinatoria ſo
lutõĩs dilatoria Iper ẽptoria lʒ qdã ĩter eas diſtiguant.⁊ tũc ſi ex
pſona fideiuſſoris cõpetat ⁊ turpis ẽ qꝛ ĩpetrauit ius iniquũ ut di
cũt quidã. aliter erat turpis ⁊ tũc agit nihilomin madati ut.ff.e.

idẽq;. S. pen.ſi honeſta ut qꝛ pẽm fideiuſſori ẽ factũ ne a ſe la ꝛeo

petaĩ ⁊ ſic porꝛigit᷑ ad reü.ᷣut.ᷣſt. ð pactis id. .i.ñ aget.ut. ff. e.idq;
.FS. p. nec diſtiguo ſciẽs lignoꝛãs eã oĩttat.qꝛ ĩ ſuo fco ñ ꝓbabilit
erat. nr. ff. ad uell.l. q;ꝙ. ſi aut᷑ ad reũ nõ porrigebat ut uell.łſilis
tũc nihilomin a git. ut.ff. e. fideiuſſor. .fi.ſi at ex pſona pricipalis
cõpetit ſi qdẽ perẽptoria ⁊ ſciẽs eã oĩttit ñ agit mãdati ſi ignoꝛãs
ſi qdẽ ius nõ aget ſi fʒ aget.ut.ff.e.ſi fideiuſſor..nõ male.ſi uero
dllatoria ſolutõtis nõ aget interi.ſʒ ðmũ adueniẽte die. ut.ᷣff.e.l.ſi
mãdauero tibi ĩ pri. ſi at erat talis exceptio reo cõpetẽs qua fide
iuſſor uti nõ pt᷑ ñ ĩputat᷑ fideiuſſori et ſi ſcẽs eã oĩttit.ſi mõ ñ hũe
rit facliatẽ rei ↄuẽiẽdi ⁊c. ut.ff.e. iðq;..p.⁊ h et᷑ nõ.fl.e.ſi fiviuſſoꝛ

t p Rocuratorẽ. ſuſcepit. tenet ei ñ qꝛ geſſit ʒ qꝛ gerẽda ſuſce
pit. ut hic. ⁊.ff. e.l.ſi remunerãdi.S.i.

u Non exactam. qꝛ ðbuit exigere.ut ⁊.ff.e.dolus ett.
x Sumpituũ.ut ⁊.S.e.l.etiã.⁊.j.l.ſi ↄ licitũ in f. v.ff. e. idemq;. .. idẽ

labeo.⁊.l.ex mandato. „ =
y c Am mãdati..i.citra ſic.S.ð iudeis.l.celicolafrũ. fe
5 Tenorẽ.qᷓ erat ut certo precio nẽderet.ut.ff.e.l.diligẽtet. ⸗

ut certe pſone nẽderet.ut.ff.ð Zhen.emp.l.cũ ſeruno.
a Mõ potuit.nõ g nocet dño ꝓcurator ſiue ꝓ ꝑte ſit falſo qꝛ exce
dit mãdatũ.ſiue ex toto.ut hic.⁊.ff.ð no.opis nũ.l.cũ ꝓcur aior.
§. fi.⁊ pro empto.q fũdũ.S. ꝓcu.⁊.j.ð no.l.non abſtulit.⁊.v.de ꝓ

cu.ſi precium.⁊.l.ſi procurator.

59

N
füt

Un. A

tnn
um

in
dzdu
nropn
6boni
Mieind
lvs nin
bonm
Cner p
biſoet
atebet ⸗
encenn
Cbonuſ⸗
adntone.
Urſtiſid
Clneri
ſnovet
Uſonatn
(hron
hircri
Dolin
laveſon
hegnepo
bnogen.
cpꝛpred
llffcono.
lAitaeno
nin Ne
Rinnorn
dol liaſi

aopeto⸗

nudato

ſudron

Ppro.

Puato.
ſoneicten
ſopraerae.
ſiaggwo⸗

„
eltcont⸗
lgann
pirl ſe
htpennt
eſin⸗

ihrie

ſeleme

bidllnn
wigin
Punit
ſtatſeite
initn gi
ſeuunm
wiſtiom

Grniig

nottne
eurbhi

iltatfſce

iniualte;
Daneläinl
Oſanapir
föation
pitii efi
pibleſgepn
ſuH
deanlitn
Apenici
hiz ennicn
oltitdi
ſdelnnmnn
temii
tiutinitt
hninnud⸗
irttln

ſeoi .

bin )
Noenigiiß
dnſion
nͦnin

ecr

o

ſ̃ſt

ptu
wuc

b p Rocuratore. ? oèm culpã.ð dolo ⁊ lata culpa ⁊ leni tenen
tur ſʒ oẽs ut hic.⁊.ff.e.ſi ꝓcuratorẽ.ꝭ.dolo ⁊.l.dolus.⁊.ff
ð re.iu.ci.ſʒ im Jo.⁊.B. ⁊ ax.et᷑ ð leuiſſima tenet᷑.ut hic.naʒ q
oẽʒ dixit nihil oĩſit.ſj Ot.⁊.M. ut dicet᷑.j.e.ĩ rẽ nec obſtat pri

me opinioni.ſ.ð leuiſſima.ff.e.idẽq; ĩ pri.ubi dicit nibil amplius

qᷓ; bonã fidẽ.nã ex

põe.i.nihil ꝙ ſit me
lius.nã nihil meli⸗ Dem.aa.ʒoſmio.
eſt bona ſide.ul ibi Pꝛõcuꝛatore dolũ ⁊ oẽm

emerat procuꝛator
2 ola fecerat ⁊ ſola

reſtabat traditio fa

cienda in qua ſuffi Dẽ.aa. Hermiano.
cit bona fi. que ſit ĩ A'ſecũdum mandatũ. Tri
trad itione. Itʒ nec fſõis ⁊. Felicis equos tua pe
obſtat. fl. ð re. iu.l. cũia ↄpatos lłiſolutũ a pꝛoòpꝛio ðᷣ
contraci qꝛ ibi non bitoꝛe nibi tꝛaditos uni de his u/
remonet quin de le triuſque uoluntate dediſti ad paꝛẽ
uiſſima teneatn. ð placitis eos mandati iudicio cõ
Improuiſum. niſſ lentos bona ſides uꝛget.
ſpãlr cõuẽit. ut ⁊.võ. Dem.aa. Pꝛecaꝛio.
dpo.l.i.⁊ ð pig.ac. Andatũ re integra domini
l. que fortuitis.? ðö moꝛte finitur.
ne. g. negociuʒ. ⁊.. Dem.aa. Hiando.
tõmodati.l.i. łIniſi Dopẽrandas merces data
clpa precedat caſuʒ pecunia qui mandatum ſuſ
nt. ff. cõmo. ĩ reb.

Al. ſi ut certo. F. ſy in

culpã nõ ẽt ĩ ꝓuiſũ caſũ pſtã
dũ ẽẽ iuris autoꝛitate maiĩfeſte ðᷣcla
ratur.

cepit fide rupta quãti intereſt mã
datoꝛis tenetuꝛ. .

terduʒ. Itẽ niſi fue Dem.aa. Goꝛgino.
rit in mora ut.ff. ð Alaridm incerte pollicitti
po.l.ſiĩ aſia. . fi. onis peti non poteſt.
d ſ I?f; mãda Dem.aa.Tuſciano.
uiuũ tua pecu Oſt ſolutionem a ſe factam
nia ↄpatos.illornʒ qui dari mutuo manda-
mãdato.ſic ⁊.ff.e. uit ab eo pꝛo quo interceſſit uel
fundus ⁊.l.ꝗ nego
cia. 5 fi.

eVProprio.ſ.tuo ſubaudi.
f Placitis.i.reſtituat tibi ꝙ equorũ noĩe a te fuit prefectum ſed
nonne uidentur illi mihi mandare de re mea uendenda eis ⁊ ſic
non ualet. ut. . ti. i. l. i. . immo de aliena. ut eam eis acquiram.q;
feci ex quo facto mihi abeſt.

114 —

domino nulla interrogatione facta.ſed ſubito dicit dominus ita T ita fa
ciam tibi.⁊ qua actione petatuꝛ ſalariũ dixi.S.e.lii.

m P

Qſt ſolutionẽ mãdator ſoluit conuenit eũ cui mutuari inãdauit

⁊ eius hr̃des.⁊ quod dicit poſt ſolutionem.ſ.non ante niſi ĩca

ſibus ut dixi.ð.e.ſi pro eaa.

ſucceſſoꝛibus eius quod ſolutum

eſt etiam cũm uſuꝛis poſt moram
recte poſtulãt.
BDem. aa. Eugenio.
Recij rerum diſtractarum
quas uenaleſ pꝛecedẽte mã
dato acceperas:ultꝛa licitum uſu
ras ex ſtipulatione uel moꝛa pᷣſta

re.licet pignoꝛa data probentur:

compelli non potes.
Bem. aa. Epagato.
J cont:a licitum litis incer
tum ꝛedemiſti interdicte cõ

uentionis tibi fidem impleri fru/
ſtra pẽtis: quod ſi gratuitum mã
datum ſuſcepiſti ſecundum bo/
nam ſidem ſumptus recte poſtu

las.
Mopr Conſtan. a. Noluſiano.
prefecto pretorio.
Nre mandata non pecunie
ſolum cuius eſt certiſſimuʒ
mandati iudicium uerum etiam
exiſtimationis periculum eſt nam
ſue quidem quiſque rei modera
tor atque àrbiter non omnia ne
gocia ſed pleraque ex pròprio
aio facit. Aliẽa pᷣo negocia exãcio

n Lum nſuris.ex mora vł

comuni iure debitis.ut in

bone fide. iudicijs ut.ff.e.

ſi uero non re.S.ſi mihi.⁊.

ſi. l.ij. ſed contra.ffl.e.inter
.S. preterea.ubi dicit nihil
plus uenire niſi quod ſol
uit. ſed ibi ſupple niſi ratio
uſurarum emergat.ut hic.

o Poſtulat. actione man

dati.

p p Recij rerum acce

piſti res nendendas a me

ꝛeddes precium ? uſuras
legitimas non ultra. licet
in mora fueꝛis uel in ſtipu
lationem ſint deducte.⁊ li

cet pignora pꝛo his ſint
obligata.quia non ualet
quod ſequitur cx eo ul ob
id.ut.S.de le.⁊ con.l.non

dubium.

q ſ J contra licitum.

redemiſti. partem
dimidiam litis paciſcendo
ſecundum quoſdam. uel
qᷓ;ãcunq; quotam ut dixi

mus.õ.de poſtu.ſi qui.re

demiſti.dico modica pecu
nia data uel nulla. ſed ide
o quia procurabas eius

cauſam feciſti tibi conueniri.⁊ nota contra licitum. nec enim licet pro cu

ratori vel aduocato.ut.õ.de pꝛocu.l.litem.⁊.ff.e.li remunerandi.s.fi.?

.ð.de pac.l.ſumptus.

r Petis. quid autem ſi de tuo impendiſti. ⁊ utiliter? . nihil repetis ex

pacio de quota parte litis facto pro expenſis.uel actio mandati ĩforma

ſtanon
ie
rpuß

S m. Andatũ.finit.ut ⁊ ĩſtitu.e.S.itẽ ſi adbuc.⁊.ff. ð ſolu.l.fiñ.
Nteʒ nõ re integra. alias ei ſecus ur. ff. de iſtito. ſi qs mã.
Keius ⁊.ff. de arbi.l. arbiter. ſed qñ dicitur res ĩtegra. . ĩ cauſis
ante lit᷑ cont.ut. ff. ð iurdic. om. iudi.l.⁊ qꝛ ĩ negocijs autem po
teſt queri an ĩceperit aliquid uel paramenta fecerit. ut patet.ff. de
polici.l.i. cepiſſe? de condi.ob cauſam da.l.⁊ſi pecunia. ex tũc
ergo reuocari nõ poteſt. ne ei ſit ſuũ officium damnoſum. ut.ff. ð
fur. ſi ſruus cõmunis.S. quod uero. Item licet mandatum mor
te finiatur. ut hic dicit. tamen ſi ignorans madatarius eũ mortuũ
re adhuc integra aliquid fecerit. pt᷑ agere contra heredẽ ne iuſta ⁊
Pbabilis ignorantia eum dãno afficiat. ut inſti.e. .. item ſi. adhuc
1. ff. e.l. inter circa prin. Nem quod hic dicit eſt uerum. niſi ſu tale
mandatum quod ſuſopiat inicium a monee teſtatoris ut de ſepul
chhro. ut. ff. e. ſi nero. F. i. ”JJðMB
h a Dcompꝑandas. rupta. qꝛ carius emit q;ᷓ potuerit.ket ĩ ſu
1. am utilitatem conuertit. rM
i Intereſt. quanti.ſ.tunc quum agituf intereſt nam ſi nil intereſt
nil agitur. licet aliquando interſuerit.ut.ff. e.l. ſi procuratorem. 5.
mangdati.ſecus in argentario ubi ſufficit ſemel interfuiſſe. ut. ff. de
edendo.l.ubi. ..i.⁊ ſimiliter ſec in eo qui promiſit iudicio ſiſti.vt
I-ff. ſi quis cau.i.qui autem. S.ell.
k ſAlarium icerte. re ? genere. nam ſi re tantum ualeret ut
miſſio equi in genere ʒ. Jo. It ſi dixero faciã te militẽ ñ
eſt icertum ſecunduʒ Jopangngnen.
NPollicitationis pen. ſed ſolutũ retineri poteſt. ⁊ ꝙ dicit pollici
igllonis ideo dicit.qꝛ ſi eſſet ĩ ſtipulationẽ deductũ licet inceꝛtum
forſan. poſſet ag ex ſt pulatu.m. Ha.ſʒ aʒo.dicit etiam tũc nõ na
lere ⁊ de pollicitatione ideo dicit.

qꝛ ſalarium plerunq; offeriur a

ta.licet incontinenti fuerit pactum faciũ de quota litis.quia illicitum ac
tum informauit. nec etiam officio indicis quod ſuper illicitis non ẽ im
plorandum.nec ac.neg.geſ.⁊ hic probatur ex eo quod ſubijcit quod ſi
gratuitum ⁊c. quidam tamen dicuut S.nam dant ei neg.g.pro expenſis
quatinus utiliter impendit.
ſ Poſtulas.ut.ff.e.ſi quis alicui.S.fſ.2.S.e.l.i.
t i RNR re.i. in negocio mandaio.
un Solum. ſ. eſt periculum. .M
X Certiſſim um. immo quum contineatintereſſe. ut.ff.e.ſi procuratorem
S. mandati continet icertum nt ⁊ actio prelſ.uer.dicitur hoc ꝛeſpectu in
certa. ut.j.de preſ.uer.l.ꝛebus.ſed dic.i.certiſſimũ eſt ac.mandati dari.
nel etiam eſt certiſſima inſpecto ſine.quia iudex certiſicat.ut inſtitu. de
actio. F. curare.
y Extimationis.i.fame.ſic accipitur.ff.de uar.cog.l.p.damnatus eige
mandati direcia eſt infamis. ut hic.⁊.ff. de his qui.no.inſa.l.i.S.qui mã
dati. ⁊.l.furti.?. mandati.
5 Arbiter.ſ.exiſtens.i.diſpoſitor.proprie enĩ nõ poteſt arbiter.ꝗs eẽ ĩ ſu
a re.ut.ᷣff. de arbi.l.p.⁊ ẽ ſile huic.ff.ſo.ma.l.etiam. .licet.
a Proprio quedã eĩ facimus ĩuiti.ut.ff.ð ac.emp.l.iul.S.idem celſus
quedam nec uolentes facimus nt teſtm.ſi ſumus minoꝛes. xiiij.an. ut
inſti. qui.non eſt per fa.te.S.preterea.⁊ ad idem inſti. de his qui ſunt
ſnni nel ali.fff. UMU .
b Exacto.i.exactiſſimo ſm. Jo.⁊. B. ſic inſti.qui.mo.re j.ob. .. iteʒ his
uenit ergo ſecundum eos in ac. mandati etiam leuiſſima culpa. 5. eo.l.a
procur atoꝛe.⁊ ar.inſti. loca. 5. fi. ſicut ⁊ ibi ſaturnia ſcka deaꝛum.i. maxi
ma ſiue ſantiſſ ima.at Fm. M. diſtigue nirum gia mandantis tantum ĩ
terueniat mãdatũ.æ tunc preſtaur dolus ⁊ lata culpa tantum. an man
datarij.⁊ alterius ⁊ tunc uenit leuiſſima.ſicut ĩ cõmodato diſtiguitur.ff.

7

commo.ſi ut certo.S.interdum.⁊.l.in tebns.

a Heruntur.i.geri debent.

b Neglecium. quum incepit facere ⁊ deſtitit JYo.
Beclinatum. quum ab initio omiſit. uel pone econtta.ſecundum aʒ.?
utroq; dicto.uel utrunq; ponitur pro eodem.

d pꝓ Er diuerſas ĩ prio
caſu fuit ſimulatio.
in ſo pᷣſumitur. quatiuor
excipiuntur.
e Inhinantes.i.lſidianies
ſic 2.. de preſ.xxx.an.l.i.
Properare.modicũ dã
do ꝓ ceſſione faciẽda.nt.
j.l.prox.in prin.
g Litigatorum.debitores
puta.
b Vexatõib.ĩ pl petẽdo.
i Quũ certũ.audaciter hoc
dlicas quũ cer ũ ⁊c̃.dic cer
tum preſumptione iur̃ .nt.
ft.ð ꝓba.cũ ð ĩdebito.⁊.ff
de al. iudi. Iteʒ ſi res.S. fi.
⁊.il.ſe.ñi iñ ſtat huic pᷣſump
tiõi niſi al ꝓbet ſimulatio.
kꝑ Pro ĩdubitat᷑.dicunĩ in
dubitate in quibus adueꝛ
ſariↄ nõ negat.al ẽ dubia

per negatõʒ. ut.j. qbꝰ ad li

ber. ꝓcla.nõ lʒ.l.ij.
Sua.i.ſibi ðbita.⁊ large
pone uẽdicare.nt et᷑ cõtine
at actõʒ perſonalẽ.

m Aelle.i.magiſ p̃ſumitu?:

ꝙ ei cõm ßit ut ꝙ cõſecui
fuerit ꝑtĩ r̃dat ꝑtĩ retineat
ꝙ nõ placet uł dic qᷓ; cedeẽ
predicto mõ minori p̃cio.
n Conam̃.ficticium.
o Babium. preſumptiue.
p Leſſones.ꝓ nihil l mo
dico factaſ dolo ul fraude
uel ſimulone.aliqua.

ꝗ Solutan. nõ ĩ hoc forte

eſt nis.ut ſit nẽe pᷣcium ſo
lutum.nt ⁊.õ.de rei uen.l.
quot᷑. It h ð uſur̃ vr̃ cor
rigi.j.l.ꝓx.ſʒ dic ut ibi.
QVengditionis.que ſi uera

officio geẽrũt᷑ nec qcq;ᷓ ĩ eoꝛũ admĩ
ſtratiõe neglectũ ac ðclinaiũ clpa
uacuum eſt.
Mhpr. Ana.a.Euſtachio.pᷣpᷣ.
Er diuerſas ĩtpellatões ad
nos factas ↄpimꝰ quoſdam
alienis rebus foꝛtunijſq; ibhinãtès

ceſſiones alijs ↄpetẽtiũ actionũ in

ſemetipos exponi pꝛoperare hoc
ꝙq; modo diuerſas pſõal litigatoꝝ
ſůexatõibꝰafficere:quũ certuũ ſit ꝓĩ

dubitat᷑ obligatõib eoſ magiſ ꝗbꝰ

aſia ſuppetebat iuꝛa ſuà uẽdicaꝛ qᷓ;
ad alioſ ea tꝛã ferre uellẽ ꝑ hãc ita
qʒ legẽ iubem ĩ poſterũ h mõi co
nam̃ ihiberi nec ei dubiũ eſt redẽ
ptoꝛes litiũ aliẽarũ uideri eos ẽẽ ꝗ
taleſ ceſſiões ĩ ſe ↄfici cupiũt.ita iñ
ut ſi ꝗqs dat᷑ pecũijs hmõi ſubieꝛit

ceſſiõʒ uſʒ ad ipſã tmmõ ſolũtaruʒ

pecũiaꝝ q;titatẽ:⁊ uſuꝛaꝝ actõeſ

exerceꝛe pittat᷑:lʒ inſtio ceſſiõis uẽ

ditõis nom̃ ĩſètũ ſit.exceptiſ.i.ceſ

ſiõibus quas iter cohꝛdes ꝓ aciõ

nibꝰ hr̃ditarijs fiei ↄtigit:⁊ hiſ qſ
cũq; Icreditoꝛ lis ꝗ rẽs aliẽas poſ

ſidʒ ꝓ ðbito ſeu rerũ apð ſe oſtitu
taꝝ muimie ac tuitõe accipit necñ
his quas ĩter legataꝛios ſeu fiðiſ
ſaꝛios ꝗb ðᷣbità l actõẽs ſeu res a
lie relicte ſt ꝓ his fieri.neceſſe ſu:
nulla ⁊ eĩ tali rõè itercedẽte redem
ptoꝛ ſicuti ſuperiꝰ ðclaꝛatũ ẽ màgiſ

cxiſtit ꝗ aliẽas pecũiſſ pᷣſtitiſ ſubit

actõeſ. Si ãt ꝑ dõatõel ceſſio fca ẽ
ſciãt oẽſ hmõi legi locũ ñ cẽ:ſʒ ãti
q̃ iuꝛa ẽẽ ſuãda ut ceſſões tã ꝓ ex
ceptis ⁊ ſpecialr enũeratis q; aàlijſ
cauſis facte ſeu faciẽð ſecũdũ aciõ
tionũ q̃cũq; ceſſe ſt l fuerit tẽorẽ ſi

eſſet ualer et ceſſio. ut per totum ti. j. de here. uel ac. nen. ſz hic loquit fm
aʒ. ⁊ bñ cũ parua pecunia emit ⁊ aĩo uexandi qr̃ ſolũ ꝙ dedit repeti per
mittit hec lex. ſecus cum iuſta cã fu ceſſio ⁊ nõ aio uexandi.

Inſertum.ſ.pro tota actione. . .
tCoungit. qñ agunt ſami . hr.ut.j. de lini.l.ſi.in fi.⁊.ff.fam̃.hr.l.plane.

licet pro hac ceſſione deiur minus qᷓ ceſſo ſit. .
n Et his.ceſſionibus exceptis quaſcunq; creditor.ſcilicet accipit ꝓ ðbi
to. ꝙ ẽ.j.⁊ quũ nomen ſui debitoris etiam plus debentis a ðbuore ſuo
accipit in ſolutum. uel dic creditor cedit ac. fideiuſſori etiam minus ſol
uenti. ut. ff. ð fideiuſ.l.ſi fideiuſſores. S.ið.ſ. uel tert o põe ꝙ rẽ luã quã

poſſideo obligaſti ticio creditori tuo ⁊ ego facio mihi cedi ius ſuũ ꝓ mi
nore pecunia qꝙᷓ; ei debeatur in illam rẽ.ut ſim ie tutus.⁊ ſᷣm hec duo

exempla accipit.i.facit. ſic.ff. ð dã. infecto proculus. uel pone ꝙ ille qui
omine meo eſt ſtipulatus cum mãdato uel ſine madato nõ mihi ceſſit.

x Is quires.hoc ẽ aliud exẽplũ ubi tenet ceſſio.puta accipit quis pro re
qud poſſidet ius emphiteoticarũ. uel fructuari. uel ſuper ficiariũ uel ſimi

lis. ut teneatur ſe a domino. licet ualeat plus nel minus quod dat ceden

ti qᷓ id in quo valt.ſe munire. ul dic quum timerẽ domui mee ꝛuinam ex
domo tua accepi ate ins quod habes in domo tua puta rei uen. dedi ti

bi minus qᷓ; ualet ius ceſſum quod non placʒ.qꝛ uerbis tantum fu hec
expoſitio.uel tertio in ꝛe quam poſſ.deo hẽs publicianam unpetro a ue

huliuſmodi mahinationem penitↄ

2ao dño.ut cedat mihi ius dñij modicũ ſibi dãdo.ut ᷣ tenear me.

ut. ff. de publi. l. p. ⁊ fi.
yNecnon his..ceſſionibus exceptis quas inter legatarios ⁊c.⁊

pone pluribus legatum nomẽ.iũc eĩ ⁊ ipſi inter ſe cedũt actoncs
min io dato ⁊ ab herede pelunt ſibi cedi diꝛectam.
peꝛſonales.dixi m
exemplum.
a Actiones.ſ. ĩ reʒ.
b Seu res. heĩdis.
nã ſi teſtatoris nõ

ſie quadaʒ imminutõne obtineãt.
Mpr. Juſtini.a. Johan.ppᷣ.
B Anaſtaſ. diue memoꝛie
pncipe iuſtiſſima ↄſtitutio cõ

ſcripta ẽ tã hũitat᷑ q;bẽiuolẽtie ple eſſet neceſſe ceder le
na:ut ne ꝗs alienũ ſubeat ðöbitum gatario rei nẽ.quũ
ceſſiõe ĩ eũ facta ⁊ ne ãpl a ðbito ſtati ab adia here
re cõſequat᷑ hiſ q̃ pſtauit ceſſiõii ac ditate dñs fiat. ut.
tori exceptis qbuſdã caſib'ꝗ ſpãlꝛ j. cõia de le.l.i.

illi ſanctõni cõtinẽt ſʒ quũ hi ꝗ ciꝛ
ca lites mòͤrant᷑ eãdẽ piam diſpo
ſitionem in.ſua natura remanere
minime conceſſerunt inuenientes

c ᷓPro his.ſ.relick.

torũ caſuum excep

machinatõm ut ptẽ ꝗð debiti un torum.
ditõiſ titulo tꝛãſterãt ĩ aliũ credito e Magiſch. uerus
2ẽ ⁊liq; ãt piẽ ꝑ cõloꝛatã cedat dõa actionis emptor.
tõm generalr anaſtaſiane ↄſtitutõö f Pecunijs.ab eo
ni ſu buẽiẽtes ſãcim nulli liceꝛ piẽ cui facia eſt ceſſo i
gð debiti cedre pecũijs accept᷑ ⁊ li.ſ.qui cedit.alij di
uẽduõe actõʒ hita ptẽ ãt dõatõiſ ti cunt eõ preſtins a
tulo uideꝛi tꝛanſfeꝛre ſʒ ſi uoluerit cegdẽte illi cui fit c
debitũ totũ puẽ dõaꝛe ⁊ pꝑ dõatõ, ſio ꝙ nõ placet.

actões tꝛanſſerre hoc nõ öclie nec g Alijs cauſis lex i

p artes clãdeſtinas pecũialſ ſuſcibe la uidetur ſibüpſiꝰ
publice ãt ſimulatã dõatõm cele traa ſi ei vʒ ceſſio ⁊ ĩ
bꝛaf ſʒ ũdiq; puꝛã ⁊ ñ diſimulatãa exceptis caſib ⁊ in
facere dõatõm h’'mõi ei ceſſõiboↄ alijs.g ĩ oĩb. ergo
ſñi aduerſamur. Si ꝗs ãt oculte a male dixit in pri.l.
liud ꝗð agere cõat ⁊ pecũias ꝓ pꝑ nõ ualere.dic g bic
te accepit ⁊ uẽdiderit ꝑt clati aciõ loqui de nõ ſimula

nes ptẽ ãt dõare ſimulat l ipſi ꝗ ẽ

ptõm actõis ſubi t ul forſuã alij ꝑ tiõts.ſec at᷑ in ſimu
ſuppoſitaʒ perſonam: quia ⁊ hoc laus que nõ ua lẽé.
ſepius perpetratum eſſe didicimoↄ nt. ð.ᷣdixi. ſcienduʒ

ergo quod ſimula

amputamus ut nibil amplius ac i eſt ceſſio quũ ild
cipiat q;ᷓ ipſe uero contractu ꝛe ip agitur inter cedẽteʒ

ſa perſoluit ſed omne quod ſuper ⁊ceuʒ cui ceditur ꝙ;

fuuum eſt ⁊ per figuratam donatõ
nẽ cranſlatũ i nutile eſſe ex utraq;ꝰ lumentum ad cedẽ
terim referalur. ſed ſi
mulatur vrium.lſ.

debeat.pertinere ad eũ cuifit ceſſio.⁊ tunc nõ vʒ.ut.õ.plus nalere

wagit ꝑ toiũ ſi at ſit dubiũ ſit ſimulata ł nõ pᷣſumit᷑ ſimulata ex p
uilate pcij. nã nõ ẽ uerilimile ꝙ ꝓ tã ꝑuo pcio ſit facta ceſſio.ar.fl
de traſac.l.cũ hi.S.modas.lʒ ad dolũ arguendũ hoc nõ ſufficiat
ut. j.8 relci. uẽ. l. dolus. ⁊ hic nõ agit niſi ĩ tm q;tũ dedit.ut.ð.bac

⸗ .l. ij. . pro reſiduo autem agit qui ceſſit. aliud im eſt ubi eſt pie

nẽdi a ⁊ ꝓ pte dõata.ut.j.i.ꝓx.Fʒ Jo.⁊ aʒ.ſʒ qtũ pciũ dr̃ modi
cũ..forie qñ nec dimidiã cõtinet actõnis.ut.j.ð reſcin.uen .l. ij.
uel dic quando deductis expenſis ⁊ labore a pco adbuc plus ſa
tis ualet actio. It pſumi ſimulata ſi nõ repiuur nomen contracł
ex quo fit ceſſio in ceſſione. ut. S. hac.l.e. innuitur ibi.licet inſtio.
ſic forte continetur ule ceſſt illi actonem ſuam ulum uel ſilia
ſi nero nomen ↄctus ibi cõtinetur non pᷣſumitur ſimulata. nec ob.
ỹ..ibi lʒ inſtro.⁊c. nã intellige.quod primo debeat fieni infframen
tum uenditionis nel douation is. ? poſtea ſubſequi ceſſio ut non
nideatur fraus facta hic autem fuerat prius ceſſo facia ? poſtea
