Ciſhntniliz contra huic. ð.ð ſũ cium ſacꝝ appellator obſeꝛuet. ↄſideratiõe ſi tᷣa ſuffragant᷑ ĩteꝛpo ficit maior pars.ut.ff. ad
Oininiſi mMa tri.l.iij. ibi. naʒ Dem. a. ⁊. c. Nalens ⁊ Aalenti. nende prouocatiõis copia non ne municip.l.quod maior. ?
Reümotte iniuriam facit ⁊c̃. ordini ciuitatis Cartaginenſis. gamus: ut ibi diligentius examiet eff. de re. iudica.l. aliud. S.
onms ig Item econtꝛa. ap refertur.
inei iinn pellans non debz ä e Non ualent. ut. ff. e. ſi cõ
noregtlad iniuriam dicere iudici. ut. f. de iniurijs.l. iudici. Accurſius. ſtat. ⁊ ſupra qui dare tutores poſſunt. neq; a preſide. accurſius. .
aapluct i ꝗq oniã executionem hec quidem non eſt recipienda.ut.j ſ HNeceſſe eſt. al ſi naleret opus eſt appellare. nt.s.e.hi qui ad ciuilia ⁊c.
mtect quorum ap. non re.l. ab executione. g Deeſt. ergo ſolemnitas neceſſaria. ſic ⁊ ſupra de aut. pre.l.ſiin fi. Sed .
w Gotte Soluturo.i.officiũ ſuũ ſoluet alia.xxx.⁊ ſunt ablatiui abſoluti. argumentum contra ſupra de formulis.l.i.
ien Nl lEi ſcilicet iudici. hb Aguis libellos.ingeſſerit.i.dederit ei iudici a quo appellat.
uee i m Reſtiterit.ſ.officialis etiã ſi ins ignorauerit. qꝛ iudicis ⁊ offi i Commutandi.quia penitet ſe appellaſſe. ⁊ tune perinde habetur
gne aj impericia patribus obeſſe nõ debet ſic ⁊?.ff. ad.l.acquil.qua ac ac ſi non appellaſſet ut ſupra ti.i.l.fi.illud.uel dic quod mutat arbitriũ
non, tione. .. i. ?.l. ſe. 1 de of.preſi.illicitas.s.ſicuti.ſed ar.ↄtra.fl.de iu quia appellauit ad unum nunc nult ad alium quod poteſt ſi ad maioreʒ
goun riſ.om. iudi.l.ſi quis id. S.doli.uẽ nota iudicẽ quſlibet debere ꝛe uel equalem appellauit. non ſi uiliorem ut. ff. e.l. i. . penul.
ſſta⸗ cipere appellationẽ. ut in aut.de indi.S. noſtros coll. vj. iteʒ nota k Juſte. iuſta penitentia admittiiur.ſic ⁊ ſupra de apoſtatis.l. hi qui.ſed
quod ſubditi debent reſiſtere prelatis ſi quid iniuſte agant. ⁊ in iniuſta non ut. e.l.hi qui.ꝛ.ff. de edil.edic. quis ſit fugitiuus in principio
loc. ſtruere eos quid agere debeant. ut ꝛ.5. ð aduoca. di. iu.l. per hac de furtis.l.qui ea mente. .
nnmng Vj. de magiſtris ſat.ſcri.li.in ſi.x.j.de decu.omnes iudices. :⸗.ſ. I a D dictos.i.iudicatos ut debetur.
. nc dge iure fiſ.l. probibitum. ⁊ꝛ.fl. de polli.totiens.⁊.õ.ut oẽs taʒ ciui. m Vendicare.ut qꝛ ſe dicat dſim dãnati.nam ſententia geſijt eſſe
un . quã mili.l.i.5.officiũ ar. in autẽ.de ſan.epiſ. .i.coll.ix.⁊ totum dominus ſi capitalem ſubiit penam nt .j. de penis.l. ſeruo.⁊.ff. de pẽis
wo 5 illud generale antoritas maioris excuſat. ut.ff. de aqᷓ plu. ar. ;qd. .Uk.ant damna. F. ſ: appellabit tamen dominns. nt.f. e.l. ſerui.
hiſiiuii Ata. alias data alias fata. ? datur inter fiſcum æ priuꝛattum n Qubus damnatis ⁊ etiam alijs.ðut.ff. de ap.non tantuʒ niſi ſint mani
aunten a procuratore ceſaris una cũ preſide ut.s.cſi aduer.ſil.l.ij. feſte coniuncti nt.j.quorum ap.non recipi.l.ij.
lenſ Admitti ad hoc.. e. quoniam nonnulli. o BDiligentius. ſic ſupra de probat.l.ſi.x ſupra de epiſcopa. audien...ad
4

K r

chs⸗
Qtctos. ubi eſt bec de nerbo ad nerbum. Accurſius floren. leg. doctor. libus iudicibus.⁊ nõ quattuot ordines magiſtratuũ.pfincepee g Mlea
a Non tam.i.non ita ad principem ſicut ⁊c.nam non debent pretermitti eſt primus illuſtres ſpectabiles clariſſimi a qbus ſe appelletur di iei usl
medij.ut.ff.e.imperatores.ac. L cit hec lex ad quos appelletur. ⁊ primo ſi appelletur a ſpeciabili. hilin
b·ſ Jduis iudicis.cuius ſniaʒ poſtulabat reſcindi per appellatiõeʒ. PNQue per ↄſultatões.i.hoĩes appellates ꝓponentes nobis. ialr
c Judiciorum.id eſt iudicum. Ac cur ſius flo rentinus. ſImplorant.petunt enim ut nos cognoſcamus de appellatiõe. ſamlll
¶ Iniuria.i.ↄtumelia dicti t¶Expectari.ſʒ alio ufnond
vel facti. ut ſi iudex peꝛcoaul è — e.. 8 rum iudicu; quos 1 udt.
ſerit litigantẽ poſt ſnĩaʒ nł ubi ↄtra hoĩs ſalutẽ per errorẽ uel ẽ comitatu queſtorẽ noſtri palacii ſtatim dices.⁊ hoe ni⸗
etiã ante. poterit qdem ap gratiaʒ cognitoris oppᷣſſa putatur ſacris idicijs preſidẽtes diſcepta ne noſtris ꝛc. duu onn
pellaf̃ a tali iniuria ſecũdũ eſſe iuſticia.ea ↄditiõe ut ſi ꝓcõſul tionẽ iubemus aripere: eo ordine uu Aliena. appellan iſc
P. a pro eo.ff.de mino. uel comes orient uel pfectus augu ea obſeruatiõe ijſdẽ que ho ibnl tiuʒ. qꝛ male poſſe . tol
.Tl. ait pre. F. qd tñ. ſic no ſtalis uel uicarij fueꝛint cognitoꝛes quibus ceieẽ quoq; lites fatali die mus itendere. kig
tat h̃ a facto appellari. ſed nõ tãz ad clementiã noſtrã quã ad poſt appellationẽ in ſacris audito x Videantur. ſic in Geg 1
certe remedio talis appel ãpliſſimas pfᷣates ſciat eſſe reſferen rijs terminant᷑.Et hoc licet quidaʒ aut. de here. fal. tnl.
latiõis nõ tollitur maxilla dũ.eoꝝ enĩ de his plene uolumus predictoꝝ ſpectabiliuz iudicuʒ iuè in prin.colla.i. iapcuin
ta niſi dicas ᷣm eũ ꝙ occa eſſe iudiciũ ꝗ ſi ita ꝛes eſt ⁊ cꝛim̃ ex ocèſſo ut ſacri iudices appellatõel y A pconſulibus hanin⸗
ſione talis ininꝛie a tota ca egeꝛit ꝛecti poſſint punir̃ dãnatoſ. qcceperint. ꝙ ſi a duce fuerit appel oẽs ꝓcõſules ſunt ſnianan i
poſſit appellari.ſicut ergo Dem.aa The. pp. latũ ſi idẽ ⁊ prẽeſes ſit prefectura ne ſpectabiles. nt ĩ an nthud
qui prouocat nõ debet cõ Aqũuᷣis ꝓuocatõe ĩteꝛpoſita ceſſario tm̃ iure ordinario in ſacro ten. de nõ ali.5. fi. ligit
niciari ei a quo appellat. ſupecti iudicis uelit ꝓlatam auditorio iudicabit. In is auiẽ coll. ij.? ð admini. inmt
ita ecõtra appellanti iudex euitaꝛe ſniam in hac uoce liberam omnibus iudicijs que ↄlultationũ of. §. ki. ſeemmd gwe
iniuriã inferre nõ debet.vt habeat poteſtatẽ nec timeat contu ſtroduximus loco uel aplos ul aa ʒ Auguſtali.i. pre uielnn
.S.e.l.⁊ in maioribus.⁊.ff meliã iudiciõꝝ:cũ ⁊ ab ipᷣa iniuriã que apud eũ geſta ſunt ↄtra cuius lecto egypti qui di Ainsdc
e.l. illud. ſʒ YJo. intelligit poſſit facile ꝓuocari.maxie cum a ſententiã dicit appellatũ ſuſcipe ab cituꝛ auguſtslis qꝛ gemmnhe⸗
h iniuriã.i.iniurioſam exe ſolo tm̃ prefectopretorio non ſine appellationibus ⁊ cognitiões idu prio anguſtus enz ronn an⸗
cutionẽ. cũ.j. quadꝛimeſte diſpendio cãe ꝓuocare permiſſuʒ cere apud uiros illuſtres predcos pfſecit. ⁊ ẽ ſpectabil tlci drht
ip̃ᷣs percepit ſniaʒ executõi ſit. ſciãt igit᷑ cuncti ſibi ab iniurijs ⁊ iudices ⁊ ea que gerunt᷑ excipe ſcri ut.ĩ. ð pᷣna.car.l.i. Erpilihn
mãdari.nel cõminatur qðᷣ ſuſpectis iudicibus ⁊ ĩ capitali ſup bere ſcriptaq; lingatoribus edere 2s Lomite. ⁊ hic eſt ügn
mandabit ſi appellaret.ſiẽ? pliciò ac fortunarum diſpendiò ꝓ noſtros epiſiolares pᷣcipimus.offi ſpectabilis. ut.ð. ð Cftbeliſs
eni ſi aliter excedit moduſ uocationem eſſe conceſſam. cijs uidelicet eoꝝ cũ ꝗbus uir illu of. co. ori. l.i. utaſgd
exequendi appellaf᷑. ut.7. Mpĩs. Theo. Hono. aa. ſtris qõ iudicat exequẽtibus iudi/ b Vicarijs .ſ. eoꝝ. liſtitd
quoꝝ ap.l.ab executione. AJ ñᷣppellationẽ oblatam in cata. Hẽc ſi appellatio ſuẽit ob c Queſtorẽ. bec eſt inlene
ita ⁊ ſi ticius exequatur qᷓ; qqua uel tuè amplitudinis u lata iudici qui nõ ex delegatiõe co illuſtris. ut in aut᷑. i ibic,
fleri debet.eſt eniʒ plus nõö urbane prefecture ſacꝝ auditoriũ gnoſcit: eoꝝ eniĩ ſententijs appella .e. 5F. illo aʒ. ⁊ no. ꝙ lltiwe
ſolũ quãtitate.ſed etiã ipᷣe. poſtulatur iudex nõ ſuſceperit uel tione ſuſpenſis qui ex delegatione duo ſt ꝗ ð hac ep Am.
ut inſtitu. de act. F. plus. ſuſcepta appellatiõe aploꝝ copiã cognoſcũt neceſſe eſt eos extimate pellatõe cognoſcuũt ſtihnign
VPermiſſuʒ ſit. hoc pmit denegauerit ad deponendaʒ ſuper iuſte nec ne fuerit appellatum qui d Indicijs q̃ agun it rit
ii potius ẽ ꝓhiberi ſimile hac iniqtate querimoniaʒ necnon cãs delegauerit iudicãdas . Huic tinnr ĩ curia pᷣncipis enie
genus loquendi eſt. ff. de etiã ↄueniendũ aduerſariũ x ſnĩa ſaluberrime legi illud etia 2ſultiſſi e Anmipe. H ſi cti leniir
publica.l. cotẽ. . S. ne ſacꝝ ꝓlata iuxta antiquũ uis ani metas me credimus inſerendũ ut ſi priua taſ excedit.x. libraſ llaut.
ba.l.i.⁊ quod dicit diſpen habeat litigator.uel ſi hmõi appel to nõ illuſtri uni pluribuſue ut aſſo auri alunus ſolus ſe e⸗
dio.i.amiſſione cãe.aʒ.uel latio ſuſcepta nõ ſuerit in q inferiõ let noſtra ſeꝛenitas adita delegaue ſuſſic.? nõ excedit nu
diſpẽdio qꝛ expẽſas amit ruʒ iudicũ ſacra deſiderat᷑ auditio rit cãm ⁊ eoꝝ eiuſue diffinitio ſuẽit xx.qꝛ tũc ĩ cõi an lut
tit ſecundnm. . ad hec eadẽ facienda ſex mẽſes ha appellatiõe ſuſpenſa uir magniſi ditorio tractaret ut 4 iüſtla
LEupplicio.i. cmiali cYõ. beat litigatio. Si uero ärbiter ap pᷣfectus pꝛetorio qui ĩ noſtro eſt co .c. e. in offerendis. ulr⸗
g BDilſpendio.ĩ cã cinili.azʒ. pellationẽ ſuſcipe aut relãtionẽ da mitatu cũ uiro illuſtri queſtore tẽ ſ Er hoc. . uerũ eſt iue
b ſNJappellatiõeʒ. H ñ re ↄtempſerit q̃ttuor menſiuʒ tpra porali die. Hoſtri ue0 libllẽſes gAgnafſi dicat ſine de Enus
diffiniunt ip̃a ap/ obſeruentur: ut ijs que ſtatuim ac que apud arbitos geſta ſunt ſuſci cã pricipali cogno 6 8
pellatiõis exeꝛcẽde. ſʒ ĩtra titatis peat appellator tꝑibꝰ que 8 piant:cognitioes indũcãt ⁊ ea que nerit ſpectabilis. ſi c
que ↄuenituꝛ qui nõ dedit appẽllatiõibus definita noſcũtur. geruntur excipiat ſcribant: ſcr ipta ne cũ ad eũ eſſet or ES
gspoſtolos ⁊ appellationẽ Mpr. Theo. ? Nalẽ. Cyro.ppᷣ. q; litigatõibus edant.qui etiã apð diaꝛie appellatuʒ ? lmnt
nõ recipit. ⁊ de hoc ẽt dicii Rẽecipimus ex appellationi arbitros licet illuſtres ſint ex dele iudicauit ⁊ nũc ab umn,
,ff. de ap. ꝛe.l. v. F..f. bus ſpectabiliũ iudicũ que gatiõe noſtra cognoſcentes excipi eius ſnia appellai ſt zun
Tue loqi pecto pᷣtorrio. peꝛ oↄſultationes noſtꝛi noĩs diſcep unt ſi in ſacratiſſimo nii numis co g Coceſſo ordiarie ili
k Adnuerſariuʒ.. iudicem. tationẽ ĩploꝛant no noſtrã ulterius mitatu Eẽ dicant᷑. Sane ſi illuſtꝛiũ hb Appellatiões ad gͤnnn
lIErx ſniĩa.i.ppter ſnĩiam la audientiã expectari: ne noſtris oc ac magniſicoꝝ iudicũ ſnie fuerini ſe factas. aʒ. llint de
ia at eins exemplũ detap cupatiõibus qbus ꝓ utilitate mu⸗ appeliatõe ſuſpenſe eoꝝ vʒ quorũ ¶ Acceperint. nt of iſſ a
pellãti. : ſic aduerſariü no di a ſinguloꝝ nõ numq; negocije a ſentẽtias licet appellatide ſuſpendi dinarij. Kuder
cat iudicẽ qui ↄuenitur ut uocamur Aliena fraudari cõmoda per ↄſultationẽ noſtra uolumꝰ au k Preſes. ⁊ clariſ tiden
det fiſco penã illã que eltt. uidea t. Sed ſia procõſulibus ul dientiã expectari:licẽᷣt ãtea pꝛiuato ſimus. nt. 5. ut oẽs llihr.
.S. e.qm̃ indicis. aQauguſtali uel comitẽ orientis ul ui homini.i nõ illuſtri lite a nobis ðᷣ taʒ ciui. ᷓ mili.l.i. lriei
in Inleriorũ. ᷓ tu. pfectun carijs fuerit appellatũ uiꝝ etia illu legata is poſtea tpᷣe diffinitõis illu põt etiã eſſe ſpecta lun;
pretorio uel urbis ſis ſupi ſtrem prelectũ pretorio qui in nrũo ſtri decoratus dignitate reperiat᷑. bilis qñq; nel illu ulepe
or tamen eſt iudicãte. nRin ſtris. ⁊ tunc eſt ĩ eo gli
ant᷑.ð ap.S.fi.coll. quarrs. S . ſpeẽale.ut ſi appelle ſenl
n Arbiter.i. delegatus index. Zlccurſius florentinus legum doctot. tur ab eo cognoſcente ut ordinatio uel delegato quod fiat cogni nin n
o Relationem.i.apoſtolos quibnus refert cauſam 2 dimutit appellantem tio appellatiõis a magiſtro officioꝝ ⁊ queſtore ſacꝛi palacij.ut.j. enn
ad eum ad quem eſt appellatum. ſ. deleganten. .e.ſi qñ que eſt ↄtra.⁊ nõ imitatur ordinẽ aliorum ſpectabilium. niui
p Appellator. accipiendo geſta cum relatione ut. S. e.ſ.udicibus. Vigelicet eorum.i.eius. Qum quibns.i.cum quo. Rinin
ꝗ p Recipimus.ſpectabilium.i.que ſiunt a ſnijs prolatis a ſpecabi m ec ex delegatione alterius nõ principis.ut.j.proximo.. gic
ſd
8

hepeg
d
Peradii
nobis.
Peleto⸗
uißzii⸗
laue⸗
ſien the
16 4
Rappln
male deſe
endere,
antur ſeg
bere eſtt
collgi,
Nonſalbe
cöluesen
bles,ien
eno dl.
4alnii
4
Guſelile⸗
gppiqriti
lngaſtls
guſtus en
tipeerl
öuncnh
ite thie c
bllis utöͦd
orihi⸗
dnis Keng⸗
eſordheck
fo ntinert
losztnig

ſg öbe
toecogeſat
Gicjsehn
mſin⸗

„4

kunns ſe⸗
1no melt
niitiͦn
fiotrocuntet
offonds.

welſni ſ
ietſee

iiſni

dcicſq
eiſpllunme

Gntenirt⸗

S 8 Judicandas. a delegato appellatur. delegãs nt.ſ quis z a quo
up. ..i,ſed quid ſi iudex eſſe deſijt delegãs. eñ. appellatur ad illᷓ
AAAnui eſt in eius loco. ut ar. ff. de iudi. l. proponebatur.

SS .
“

o Muic illuſtri. nec clariſſimo. alioquin contra in antentica ðᷣ ap.

p Tempor ali.i. in
die qui ſᷣm curſũ tẽ
poris erat uel uete
ris nel alterius.aʒ.
⁊ ſubaudi cogno/
ſcent nel iudicabũt
4 ſic nõ.ꝙ duo ſũt
ſicut ⁊ qñ appellat᷑
a ſpectabili. Sʒ 3
6. e. a ꝓcõſulibus
ſo. ut ibi. Iteʒ Z. z.
ð epi.au.aut᷑.ſi qs
liti. in fi. ſo. ut ibi.
ꝗ Libellẽſes. duo
.ſſ. nt in aut.ð iudi.
S. de uno quoq;
collatiõe ſexta.
Arbitros .i. dele
gatos principis.
ſ Inducant coraʒ
predictis duobuſ.

t¶ Excipiãt.i.i ſcrip

tis ꝛedigant.
n Qui.ſ. libel ẽſes.
7 mutat caſuz.ſ. qñ
delegat illuſtri ubi
princeps de ap.co
gnoſcit ut ſubijcit.
X Apud arbitros.
ſcilicet acta.

ySuſpẽdi.nã quo

rũdã nõ Iʒ. nt p̃fee
toꝑ pretorio.ut.ů.
e.l. a ꝓcõſulibus.
5. Licet antea. ar. 3
ſcio.2 de ↄdi. de.
1l. kalſa. ſʒ ⁊ ſi cui
ſz ſimile. ff. de arb.
el. na magiſtratus.
Eodẽ. mutat ad
huc caſum.
b Ei illuſtri.
c Loniũctus. ſic.f
quẽad. ſer. amit.l.
ſi communem.
d Arbiter. pnatuſ.
e Quicgd ĩtelligãt
? iia nõ mutatu:
ſtat ſic ĩ ant. de ad
mi. of. F. fi. coll. iij.
S. fl. . . de te.l. ſã
cimus. 2.ff. de an. ?
arg. le. l. i. ſy ar. ð

.

SFSſinali. uel dic nt ibi. Accurſius florentinus legum doctor.

Eodẽm obſeruando ⁊ ſi alter ᷑i
iunctus ſit arbitèr qui nõ illuſtrem
meruit dignitatem. Quicquid aũt
hac lege ſpecialiter nõ uidetur ex
preſſum id ueterum legũ conſtitu
tionumq; regulis omnes ꝛelicium
intelligant.
Dem. aa. Cyꝛo.
O càſu quo apparitor ma/
giſterie poteſtatis de curia
uel officio cohortali uel de ſtatu in
prouincia patitur controuerſiam
uel ut tributa uel functiones debẽſ
in prouincia detinetur:ſi ſententia
rectoris ꝓuincie ſuerit appellatio
ne ſuſpenſa cum tua ſublimitate vi
ro quoq; magniſfico magiſtꝛo mi
litum cognoſcente: cauſe iubemꝰ
merita ponderari.licet magiſteꝛ mi

litum rectori pꝛouincie cauſam de

legauerit peꝛorandam.
M. Juſt a. Demoſtheni.ppᷣ.

Abẽemus ſi qua ſuggeſtio
maioris uel minoris iudiciſ

ad noſtram referatur clementiam
de negocio ꝙ iudicandum ei tradi
dimus uel de quo pꝛo ſua iuriſdic
tione iudicauẽit:a noſtꝛo munẽ pe
tentis ſineʒ eidem imponi negocio
quod ab eo diſceptatuʒ eſt ſiue ad
dituʒ ſit eidem ſuggeſtioni quid re
feꝛenti placat duʒ id partibus peꝛ
ſententie recitationem manifeſtuʒ
non fecit ſiue nihil huiuſmodi àd

iectum ſit: ſed ſimpliciter noſtꝛi nu

minis ꝛeſponſum expectat:non pꝛi
us eam diſcerni quã per ſacrã pre

gmaticam noſtri numinis iuſſiõeʒ

duo magnifici uiri uel patricij uel
ↄſulares uel prefectipretorio quoſ
pꝛo tempoꝛe nos elegerimus iube
antur adiungi uiro illuſtri pro tem
poꝛe queſtòri noſtri palacij: ⁊ una
cum eo in ſcriptis relationem di/
ſceꝛnere ſiue pꝛeſentibns partibus
ſi hoc pꝛoſpexerint ſiue abſentibꝰ

ꝛeſponſum relationi danduʒ ſua

ſententia manifeſtaꝛe.ut tamen diſ
poſitio huiuſmodi excellentiſſimo
rum iudicum omnimodo rata ſu:

adi.le.l. traſlatio. ⁊.l.alteri.⁊.l.alũne. .qui filiã.⁊ breuiter collige
predicia ſᷣm Jo, ſi a ſpectabili iudice ꝗ tulit ſniam.uel ſuꝑ cã prin
cipali nel appellatõis ad eũ facte ad impatorẽ appellet᷑. non impa
tor ꝛ alijs eſt intẽtus.ſʒ alij duo.i.prefectuſpre.⁊ q̃ſtor ſacri pala
cij de canſa ap. iudicabũt. Si neꝛo a ſnĩa iudicis clariſſimi ad im
peratorẽ ꝓuocet᷑ unus ſolus prefectus.ſ.urbis uice principis in
dicabit. ⁊ hoc nbi ab eo eſt puocatũ qui ut ordinarius iudicanit
alioꝗn ſi nt dlegatus appellatio ad eũ qui delegauit refert. Mor
ro nbi imperator delegauit nõ illuſtri ⁊ ab eo ꝓuocat᷑ tũc prefec.
pre.cũ queſtore indicabũt.ſicut ⁊ cũ a ſpectabili appellat᷑. Abi ãt
illuſtri delegat nel nõ illuſtri.qui iñ poſtea ⁊ anteq; iudicaret.ilu

ſtri decoratus eſt dignitate.de cã appellationis ab eo facte ſolus priceps
cognoſcit.idẽ eſt ſi princeps illuſtri ⁊ nõ illuſtri deleganit. In oĩbus aũt
calibus predictis cognoſcẽtiuʒ iudicũ epiſtolares ⁊ lbellẽſes apoſtolos
? geſta apud iudices priores ab appellãtibus ſuſcipiẽt. cognoſcẽdas a
pud predictos uiros illuſtres inducent 2 que gerunt᷑ excipiẽt.⁊ ſcripta li
tigatoribus edent. ⁊ ſnias
executõitꝛadẽt.ipᷣibus fata
liũ dieꝑ ĩ cã appellationis
ſeruatj.qcqꝗd ãt hac.l.ſpẽa
liter nõ eſt expreſſũ ueteris
legis regulis intelligẽdũ ẽ
relictũ ſᷣm Jo. Et h̊ iur̃ co
dicis ſʒ iuꝛe autẽticoꝝ a cla
riſſimo ad ſpectabilẽ a ſpe
ctabili ad q̃ſtorẽ ⁊ pꝛefectũ
ſi aũt a delegato principis
illuſtri nel ſpectabili appel
lat᷑ ad ãtiqnos rome iudi
ces.ſi a pᷣuato delegato pᷣn
cipis ad ſpectabiles ut in
aut.ð ap. .pe.⁊ fi.col.iiij.
Sʒ ꝗd ſi ꝑ errorẽ alius ꝓ
alio appellet. eñ.ſi maior
uel par ualʒ. al nõ. nt.ff. e.

nulli danda licentia pꝛouocatiõeʒ
contra eorum pꝛoſerre ſententiam
uel aliam quamcunqʒ dubitatio
nem introduceꝛe. Quam obſerua
tionem non ſolum ſi unus iudex
ſuggeſtione uel relatione uſus fue
rit teneꝛe cenſemus ſed etiaʒ ſi duo
bus uel amplioribus datis iudici
bus in unaʒ ſententiam minie om
nes conuenerint ſed diuèrſas ſuas
ſententias unuſquiſq; noſtre man

ſuetudini detulerit uel omnes noſ

Konſuluernnt quid diſcernendum
it
Mopr. Juſti a. Menne. pp.
Mõſfeꝛendis pꝛouocationi
bus ex quibus conſultatio
num more negocium in ſacruʒ no
ſtrum palacium introduci ſolebat
hoc addendum eſſe cenſemus: ut
quidem non excedat litis extima/
tio decem librarum auri quantita
tem ex ipſa ſcilicet ſententia iudi
cis diſceꝛnenda non duobus ſicut

antea magnificis iudicibus ſʒ uni

tantummodo diſceptatio negocij
deputetur. Si ueꝛo memorataʒ
excedens quantitatem uiginti li⸗
bris auri terminetur duobus tra
datur magniſicis iidicibus: iuris
ſcilicet deuotis epiſtolaribus co

gnitionalia certamina excipienti
bus.ita tamen ut ſi diſſentirent ui

rum illuſtꝛem pro tempoꝛe queſto
rem adhibeant:ut eo dubietatem
dirimente finiatur negociuʒ.ijs ui
delicet litibus quarum extimatio
uiginti librarum auri quantitatem
excedit in commune auditorium
floꝛentiſſimorum ſacri noſtri pa/
lacij pꝛocerum introducendis. ut
tamen ſecunduʒ iam ſtatuta liceat
quidem nõ ſolum uicto ſed etiam

uictori conſultationem ad ůͤnum
uel duos iudices mittendam: itra
biènnij tempus ei uel eis intimare

poſt exceſſum eniʒ memorati tem
poris huiuſmodi licentiam ampu

tamus. Que ueꝛo fuerint ab eo ul
eis decꝛeta:nulla prouocatione ſu

o Terminetur. ſcilicet litis extimatio.
p Judicibus.ſ.pᷣfecto ⁊ q̃ſtori.nt.s.e.pcipim.
q Diſſentirẽt.iſtis duob addit᷑ q̃ſtor.

.l. i. F. ſi quis.
f e Ocaſu. hec lex nõ
legitur in ſcholis.
g I Vbem indicanẽit
.i. cognouerit ꝓ iu

dicãdo. nã añ ſniaʒ ſit rela
tio ut.õ.de rela.l.i.niſi in
caſu ut ibi dixi quo etiam
caſu poteſt hic loqui.
b Placeat iudicaꝛe.
i Adiciũ ſit. q̃lit᷑ ſibi placè
at.ẽ tñ manifeſta relatio.ał
ſi nalet.ut.S.ð rela.l.i.S.i.
k Queſtori.ſicq; ſũt tres ꝗ
examinãt.⁊ ſᷣm eoꝝ ↄſilinʒ
rñdet imꝑator. ⁊ ↄ hãc rñ
ſionẽ nõ appellat᷑.ut ſubijẽ
ſed ↄtra ſententiaʒ ſic ut di
ximus.S. e. l.nouum.
IBSivlſas ſnias. ĩ anio cõ
ceptas nõ anteʒ ꝓlatas.qꝛ
tũc ſi ſunt delegati delegãſ
unã approbaret. nt.ff.ð ꝛe
iudi.l.duo.ſi ordiarij nalʒ
ꝓ reo.ut ĩ.e.t.l.ĩteꝛ pares.

m

i N offerendis.peo
nocatõib.ſupple a

ſpectabilibꝰ.ut.l.pᷣcipimuſ
in prin.⁊ quando non illu
ſtri.ut in ea.l.S.huicd.
n Diſceꝛnenda uidebimui
enim an maior quantitas
ↄtineat᷑ in ſnia a qua appel
latur nec ne. gd autem ſi ð
hoc dubitet᷑ qꝛ talis ẽ ſpẽs
de qua poteſt dubitari.⁊ ſi eſt tutele uel cure ſub quo iudice cognoſcetur.

Excipiẽtibus Iſcriptiſ.
ut ſubijcit ſic. f. ð arb. Itẽ ſi unus

.S. principalib.ſʒ qũo addit᷑ qſtor cũ erat unus de dnobus.dic ꝙ pluꝛeſ

erãt q̃ſtores nt pʒ.fl.ð offi.qſto.l.i.pʒ g ꝙ ꝑ hãc.

l.un nõ ultra.x. libraſ

auri duo ſñ ultra.xx.iudicãt. Dʒ .j.e.l.fi.i fi.ubi dicit ſi expoſtſacto ap

pet excedere ð toto cognoſcit.ſʒ illa corrigit iſtã.
cognoſcẽ.ſʒ alið ĩ plunb tutori.ubi ẽt un agit.
AUAnum nuel duos ſecundum predictam diſtinctionem.ꝑ
ſWGiennij.hic nõ ponit ipᷣes appellatõis exercẽde.ſʒ id iſfra ꝙ appellatio

It nõ.ꝙ ãbo ſiml dẽnt
ut. ff. ð ad. tu. ðcꝛeto. S. ſi.

HK 3

cognoſcenda intimari debet indicibus nt de ea cognoſcant ſed autẽ. ſia
tuere nidetur duos menſes ad inchoandã appellationẽ que ſit a peda
neis iudicibus a principe delegatis.ut in aut.de indi.S.audient.colł.vj.
Jo. in alijs nidetur ſtatui mediũ tempus appellationis.ut.j.ti.i.l.nemo.
a Aſſertiões.ut.j.ti.i.l.fi.F.in his.⁊.l.per hãc.⁊.ð.e.l.eos.. ſi quis.⁊.j.

.e.l.ampliorem.
b ſ I qñ̃.hoc dicit qðᷣ
ſi a duce ſpectabili
vel illuſtri appellet queſtoꝛ
ſacri palacij ⁊ magiſter of
ficioꝝ cognoſcet. ⁊ eſt ð.ẽ.
.e.l.pᷣcipim. .. i. ſo. nt ibi.
oa Mopliorẽ ißi nigi
lates.i. ipſi uideꝛẽt
ſi in hoc cogitarent tantuʒ
quantum nos cogitamus
pro eis. .
Indicatis. ueꝝ eſt ſuꝑ eo
capitulo ĩ quo eſt appella
tum uel ↄnexo nõ in alio.
vt. fl. de mino.l.etiam.S.ex
cã. ⁊.ff.de ãb.l.ꝗd im̃.⁊.õ.
ð8 Kãſ.ſi ex falſis.⁊ ad hoc
5. e.in offerendis.in fi.
e Agdimplere. ſupplẽdo ðᷣ
iure. nt inducẽdo legẽ pro
abſente. uel rĩñdendo legi
ↄtra eũ inducte ꝙ eſt uerũ
generalitẽ. ut. S. que ðſunt
aduoc.partiũ.l.i. Itẽ ⁊ de
ſfacto ut queꝛẽdo an ꝓmiſ
ſio per metũ ſuerit facta. vl
dolũ. uł an ſolutio fuit ſac
ta uel paciũ factũ quod eſt
hic ſpẽale. ut.j.ti.i.l.ij.ĩ fi.
⁊ plene diximus..ut que
deſunt ad noc.par.l.i.
EI,n reſutatorijs. in ꝗbus
refutat᷑ iudicis audientia ꝗ
tulit ſnĩam.uel dic.i. ĩ litte
ris dimiſſorijs. uel teꝛcio
appellat p̈ces ꝛefutatorias
illas de quibus dixit.õ.ð
relat.l.i. in aſi.
gO Et ea. ſupple ⁊ caueant
eag cc.
hb Peꝛorata.i.allegata.⁊ a
libi ſcripta de teſtibus ⁊
ſeſſionibus que index ap
pel. habet ſibi tradita.
i Iten. ? ita is idem repete
bat nõ aũt dicit quod acta
prre cauſe iudex ñ nideat.
k Relſuſcitare in ſcriptis re
digere ? recitare. ad h.s.ð
ci. ĩpe.of.l.f..ð.ð fla.l.f.
IAliqd noui.ut puta ↄfeſ.
nouiteꝛ factas ⁊ teſtificatio
nes bꝛeuiter narrancũ eſt.
m Agere.no. ſieri poſſe cõ
ſeſſiones de nouo. .
n Quod ſufficiant ideo nõ
deerit q. i.qꝛ ſufficiãt.
o Sed cũ ſcimus promul
gatam. ð. e.in offe.

ſpendant᷑.nouas enim aſſertiones
a paꝛtibus apud eũdẽ uel eoſdem

iudices addi ad exemplum ↄſulta

tionis ad ſacꝝ noſtrum palaciũ in
troducende pmittimus.
Dem Moſt. ppᷣ.
J quaãdò ducião iudicio ap
pellatio ſuerit oblata:ſiũ ab
ipᷣa qualitate iudicis ſiũ ex dina ð
legatione uiꝛo ſpectabili duci deſti
nata ſiue inter ſpectabiles idẽ dux
ↄnumeret᷑:ſiue illuſtri dignitate de
coretur ſiue etiã maioꝛe.quum etiã
magiſteꝛie poteſtatis homines nec
non ↄſulares ſepe utilitate publica
poſcente ad huiuſmõi curam pue
niunt:nullo diſcꝛie habito: non di
gnitatem ſed ducato magiſtꝛatum
ſpectari.⁊ appelatiõeʒ ex quocun
q; duce peruenientẽ nõ ut aña eꝛat
diſpoſuũ ſed apud uiꝛum ſublimiſ
ſimũ magiſtrũ officiorũ nec nõ ui
rum excelentiſſimũ noſtꝛi palacij q̃
ſtoꝛem comuni audiẽtia pꝛopoſita
in ſacro auditoꝛio moꝛe cõſultatio
num uiris deuotis epiſtolaribo ex
cipientibus uentilari nulla ueteris
legis in hac cã obſeruatione cuſto
dieda:ſed apud eoſdẽ tm̃mõ excel

lentiſſimos iudices cã trutinãda.

Juliano.pᷣpᷣ. B
Mpliöͤrẽ prouidentiã ſub
iectis ↄferẽtes qᷓ; forſitã ipſi
uigilantes inuẽiunt:antiquã obſer

uationem emẽdamↄ.Quũ in apel
latõuʒ auditoris is ſolo poſt ſniaʒ
iudicis emẽdatõʒ meꝛuerat qui ad
pꝓuocationis cõuolaſſʒ auxiliũ. al

tera pte que hoc nõ ſeciſſet ſẽtentiã
ſequi qualiſcũq; ſuiſſet cõpelẽda.

Sancimo itaq; ſi appellatoꝛ ſemel

in iudiciũ uenerit ⁊ cãs appllatio
nis ſue ꝓpoſuerit habeꝛe licentiã ⁊
aduerſariũ eius ſi quid iũdicat op

ponere maluẽit ſi preſto fueꝛit hoc
facere: ⁊ iudiciale mereri pꝛeſidiuʒ

ſin autẽ abſẽs fuerit nihilõin⸗ iudi
cem per ſuũ uigoꝛẽ eius ꝑtis adim
plere. In rẽſutatorijs autẽ libellis

qui ſolẽt maxime ĩ ſacio auditorio

prudẽtiſſimoꝝ noſtroꝝ ꝓceruʒ re
citari caueant tam litigatoꝛes q; li
belloꝛũ dictator̃s vᷣboſis uti aſcꝛip
tionibus:⁊ eà que iam porãta ſũt.
itérum reſuſcitàꝛe ſed hec ſola eis ĩ
ſcribere que cõpendioſa naratiõe

p Excedere puta in uniuerſali iudicio pet.here.⁊ ſamilie herciſ. Accur.
q Imponere ex eadem parte. uel forte etiam ex alia cauſa. nam ⁊ alteri li

cet petere emendationem.ut in principio huius.l.
Rõnis.alrõis ĩducte ex illa.l.ĩ offerẽdis ⁊ ał narratiõ
quod ex hac.l.? inſti.de ac. F. ſi minus colligunt quidam ut. ND.quod ſi

is.ſ.dicte.l.⁊ nõ

primo petit. v. in eodem iudicio poſſum addeꝛe ⁊ petere alia. x.ꝙ

nõ placet. ⁊ hic dicit in pet.br̃.uel ſimili iudicio.ut dixi ĩ univᷣſali.

1 De temporibus ⁊ reperationibus appel.qñ ⁊ qualiteꝛ fiat

appellatio dixit.nunc.j.que tempora exercetur.

cãs ꝓuocatiõis pſit explanare uel
aliqd noui ↄtinent uel addẽre ꝙ ðᷣ
relictũ eſt.ſcituri qð ſi hoc fuerit pᷣ
termiſſum nõ deerit adueꝛſus libel
loꝝ ↄditores ampliſſimi iudicij cõ
petens indignatio ꝙ ſufficiant geſ
toꝝ uolumina itroducta ⁊ uirorũ
ſpeciabiliũ magiſtꝛoꝝ ſcꝛinioꝝ bꝛe
ues omiĩa aptiſſime oſtendeꝛe. Sʒ
cuᷣm ſcimus.l.noſtrã eſſe ꝓmulga
tam per quã moꝛe ↄſultationum ĩ
cãis ꝗdẽ que uſq; ad.x.libras auꝛi
extendunt᷑ unũ iudicẽ ſancim ſup
poni uiginti autẽ duos ſublimiſſi
mos iudices.Sed cũ pꝛĩa quidem
facie uidebat᷑ nõ tantã ſummã exce
deꝛe in diffinitiua autẽ ſnia appare
bat iudici uel iudicibus etiã maio
rem quantitatẽ debere iponère nõ
erat eis poſſibile ſormã qᷓ erant 2ↄ
cluſi excedeꝛe.Sed nos diffinim
oẽm eis damus facultatẽ ſi hoc ita
fuerit ſubſecutũ liceꝛe eis ⁊ amplio
rem ſummã preſata quãtitate in qᷓ
dati ſunt iudices excedere:⁊ nõ ad
modũ ſue rtionis ſed ad ueritatis
indaginẽ ferre ſniam: ne tanti iudi
ces quaſi uinculis pꝛepediti ñ poſ
ſint legũ ueritati ⁊ iudiciali uigori
per omnia ſatiſfacere. .lxiij.

Dẽe temporibus ⁊ repationibuſ
appellationum ſeu ↄſultationum.

Mp. Conſtanti a. ad Cꝛiſpinũ.
J gꝗs per abſentiã nomina
tus ul ad duũuiratus alio
rũq; honoꝝ iſulas ul mu
nus liq euocatus ad ꝓuocatõis
auxiliũ cucurrerit ex eo die ĩteꝛpꝰ
nende appellatiõis duoꝝ menſiuzʒ
ſpacia ei ↄputànda ſunt ex quo cõ
tra ſe celebratã nominationẽ didi
ciſſe monſtràuerit.naʒ preſenti qui
ſactã nominationẽ cognouit ⁊ ap
pellare uoluerit ſtatim debẽt duo
rũ menſium ſpacia computari.
M. Theo. ⁊ Aalẽ aa.Ciꝛo.pᷣpᷣ.
Empõra ſataliũ dieꝝ pꝛo ſe
culi noſtri beatitudine cꝛedi
mus emendãda: ubiq; dilationuʒ
materias ãputantes. Et primi qui
dem fatalis diei tẽpoͤra poſt appel

lationem ſiue a uiro clariſſimo rec

tof ꝓuincie ſiue a ſpectabili iudice
fuerit appellatũ ſex menſiuʒ eſſe iu

quis per abſentiam omitte modo peꝛ abſentiam.
n Aliq. pᷣter tutelã

vel curã.nt dixi.õ.
ti.i.l. ſi ad ſcriba ũ
⁊ facit ad h.l.hi ꝗ.

x Interponẽde uel

ꝓprie ⁊ erit ſpẽale
uel uerius.i.ĩterpo
ſite. J.x.dies.ut.S .
ti.i.aut᷑.hodie ⁊ ex
tendit ĩ duos men
ſes.⁊ ĩ hoc ẽ ſpẽale
qꝛ al alia tpᷣa ſtatu
untur.ut.j.l. pꝛox.
⁊ in auten. ei qui.

y Cõputãda. ad ex

ercẽda ⁊ hic accipe
per abſentiam.

3 Möſtranerit. ꝙ

eſt eo ipſo ꝙ Zriuz
nõ ꝓbaiĩ.i. ſe mõ
vius ⁊ ſic hẽbit ꝓ
ribus undÄ diẽ vt.ff
de v.ſig.l.ĩ itinere.
⁊ ſic plus hẽt quaʒ
qui pñ̃s eſt.⁊ ad h
.S.qũo ⁊ qñ iu.ab
eo ⁊ ẽ ſpẽale in eo

cãu uit cito per off

ciales reipu.ↄſulat᷑
⁊ ex hac.l.põt põi
caſus in ꝛegula iur
ut. ff. ð regn. iuf.l.

ñ t Smpoꝛa ſa

taliuʒ fatales dies
dicuni qꝛ fatuʒ.i.fi
nis cãe imponitur
ut. ð. de aduo.div.
iu.aduocati.⁊.õ.ð
iudi.pꝛoperanduʒ
nemo,

b Amputates que

denegari dñt niſi
urgẽtiſſima cã l rõ
poſtulet nt. ð. de di
la.l.i.ſʒ cur dĩ bic
fatał cũ alij dẽt.e.
iõ qꝛ meꝛo iuẽ cã ĩ
fatũ cõceſſit ⁊ fineʒ
accepit lʒ de equi
tate alie adbuc dẽ
tur dilationes.

c Temꝑa.i.dies fa

talis.

d Repationem. qr

quũ cã accepit fatũ

. .. . petit᷑ a pricipe ut ĩ
paret.ꝙ fieri põt.].ires mẽſes.⁊ de tribus mẽſibus cõputãdis a

fine quarti fatalis ut ſubijcit nec in hac petitõe repationis ł poſt

cã petitã ẽ neceſſe nocari aduerſariũ ꝓ hoc nt ſubijcit ſed hodie
&t iuf codicis ñ uã bae locũ repatõ ut..l. pxi.niſi dicas illã cõree
iã ꝑ ultim.l,heti. ulta cõꝛ iget p qt. de iu.. appellatões. col. nj.

fni

mi
lannt
igtid
ſionin
ſ
ihmi!
Gimninn
ſrlay
maber
mgeen
Glan ſ
Chrvbici
Nltendl
clo. n
Stgincpi
ſini ſvetp
Enawt
nnnrh⸗
UMui
intthd
Nſnunve
Cdlen
mozr
ſpng
ſniſii⸗
Cnmiunn
nilig
1bemii 9
1lhinhan
Inmnſn,
ſuunoſt⸗
uſeido
lntmige
eltii
bag
nppdt

lcuent

inmors

üpict

Arliſa

MAlunn i
ſiſter
ffſtbuin
mn ,

Nluin
nilmen

B Penter⸗

tuſmrin

inict

mmilit

une

Pas de

*

in,

nſſee.

lppreen
itrs

M ne

Uenn
Dlnſie

ſſin

anſ.
lit
N
ngin

trtiliſ
W
ultef
lur. iu
lan.
ſihbini
at n
naporilen
letent hie
detugiitn
edrouz,
ut hodet
Alictosnn
Kiboeiſite
Alaßht fn
unn ldo
uteneeſgi
Opaticeal
idatheing
rablentan,
öfruntg

„

eo ogn
Pbalilen⸗
bittſn.
s tſe bin)

Gols.Nr nu
us unäcditt
glitnhn.
ſeplosbattg
nipiis ſſ.ta k
gioteſi d

ti hite ne

in utcioereſi.
les rpoad
r bac dt f6
us in egtda

ubila

LSree
lig ſrlsdGH
is dürinp
ödeln
1odnveet tad5
pdiprpennin

ſhumtſol
ſeno,

Arpmits.
mütlm ilt⸗

Nuuii

aläiditl k
nela
icieſttlO
cantht

eAdmonẽi.ad h̊ nt ſciat q̃liteꝛ repatio ſit petita nec ẽt ĩ eius petõe
Teiuporalẽ.ſ.repatiõis induliũ.quaſi diceret nõ ↄputat᷑ ſtatim
ex quo dat᷑ ſʒ demũ ſinito quarto cũ ſorte inſra tpra quarti petita

ſit repatio.⁊ hoc ſubijcit hic.⁊.õ.qui admit.ad bo.poſ.l.fi. Alij

dicũt ꝙ hic dicit ꝙ nõ eſt aliud ipᷣs dadũ poſt iſtã reꝑationẽ.⁊ ꝙ

j.ſubijcit ſñ mutat᷑.
g Non fuerit añ ſi
nitũ quartũ ⁊ poſt
quintum inceptuʒ.
h Nec hoc ꝙ ſic pe
titur ea abſente.gqa
nõ debet ceꝛtiorari
qui ſcit uel ſcire dʒ
nt bic ſubijcit. ⁊.ff.
de ack. emp.l.i.ĩ fi.
i Fatalis. finis q̃r
ti ⁊ principiũ ꝗnti.
Itẽ nõ nocebit ſili
ter qꝛ cũ uoluerit ĩ
ſacto principali ꝓp
cedere qui repatio
nẽ petiſt ðbebit ad
nerſarium uocare.
k Quod ſi arbitꝛo
.i. ðlegato pᷣncipiſ.

Nonaginta. p̃ter

primũ.ſ.fatalẽ ꝙ ẽ

ſerx menſium. nt. .

m Exrecutiõi.ſʒ nõ
ne dabitur ſpaciuʒ
duoꝝ menſiuʒ nel
qnattuor poſt oẽs
fatales.ſicut poſt⸗
ſumationẽ.q ut vt

5. de uſur̃, rei iu.l.

.ij. Sed. . nõ qa
iudex appellatiõis
nõ iudicauerat.qa
ſñiuenerat pars ad
indiciũ.perinde eꝛ
go eſt ac ſi ñ faiſſet
appellatum. uñ ex
pria ſnia fit execu
tio. vt ĩ fi.huius.l.
ſecundum azo.
n Arbitrũ appel.i.
appellationẽ repul
lerit ſecundnʒ. H.
o Precedẽtes eos
dies. ↄſtrue tẽpora
les.i.feriati dieſ ob
ſeruentur a litibus
nt. j. ſicut preceden
tes eos dies feria
tos.q.d.ſeriati ⁊ ñ
feriati cõputenĩ.ut
7.S. de dilat.l. ſiue
pars. 5. ferie. Alij

icũt ꝙ precedenti

bus diebus dʒ ex
pediri negociũ cũ
ſupueniunt fataleſ.
p Solus litigat qꝛ

bemus. ꝙ ſi prĩo ſatali die lapſus
eſt appellatoꝛ.xxxj. diẽ alteꝝ uolu
mus eſſe fatalem.qꝙ ſi eo quoq; ap
pellator exciderit teꝛtiũ ſimiliteꝛ to
tidẽ diebꝰ iteꝛmiſſis fatalẽ obſeꝛua
ri ðceꝛnim ꝙ ſi tercius quoq; lap
ſus fuerit tẽporalis q̃rtum etiã fata

lẽ poſt. xxxj. diẽ ſiliteꝛ obſeruari de

cernimus.qꝙ ſi ita ↄtigeit ut q̃ttuor
fatalibꝰ diebꝰ que appellauit excið
rit tũc itra triũ alioꝝ mẽſiũ ſpaciuʒ
a noſtro numie rẽpationẽ peti pꝛe
cipimuſ.qua petita nec aduerſariũ
decernimꝰ admonèri nec tẽporalẽ
diẽ ad petitionẽ ꝛepatiõis nũerari:
ſʒ triũ menſiũ ſpacio ex q̃rto fatali
numerãdo cãm ĩduci pᷣcipimus lʒ
añ unuʒ d ẽ repatio fuerit ipetrata
lʒ allegata ĩ iudicio uiroꝝ illuſtriũ
p̃ᷣfectoꝝ nõ fułrit.nẽc hoc ꝑti noce
bit adpᷣſe:cũ nõ dubius ſed notus

oĩbus dies fatalis appareat.⁊ hoc

ſi adpᷣſus uiri clariſſimi rectoris ꝓ
uincie uel ſpectabiliũ iudicũ ſnias
fueꝛit appellatũ.qꝙ ſi arbitꝛo ĩ ꝓuin
cia ex delegatiõe ſacra diſceptante
appellatio ſubſequat᷑ poſt prioreʒ
fatalẽ lapſũ tres alij tm̃ fatales dieſ
ſiliter ut ſupra dictũ eſt ſeruabũtur
nulla repatione a noſtꝛo numie po
ſtulanda:ita ut nonagintatribꝰ die
bus elapſis iudicata cõgrue xecu
tioni mandent᷑. Sin autẽ ex ſnia p
toriane prefecture uel magiſtri offi
cioꝝ uel ab alio illuſtri dignitate ðᷣ

corato arbiter in hac ſacratiſſima

ciuitate fuerit delegatus ⁊ appella
tor q diffinitionẽ ul ſniaʒ eius ſub
ſecuta fuerit:pᷣmus qdẽ fatalis dieſ
duoꝝ menſiũ alij ᷣo tꝛes ad ſimili

tudinẽ ſupradictorũ fataliũ nume

rent᷑ qui ᷣo delegatũ ul a ſpectabi
li iudice ſen pᷣſide ꝓuincie arbitriũ
appellauit:primũ ꝗdẽ fatalem die
duoꝝ menſiũ tres vᷣo alios ad ſili
tudinẽ pᷣdictoꝝ ſataliũ dieꝝ hẽat.
Illud ẽt circa obſeꝛuationẽ fataliũ
dieꝝ cuſtodiri ðcernim ut ſi forte
tẽporales ifſeriatos quoquo mõ in
ciderint prècedẽtes eos dies ut tẽ-
porales a litigantibus obſeruẽtur
ꝙ ſi quos ſecus ac iura precipiunt
lapſus dies fuerit tẽporalis ⁊ hoc
primo loco uel a pñte aduerſario
uel etiã a iudice ſi ſõlus litigat ap

nõ eſt pñ̃s aduerſarius ↄtra quẽ eſt appellaſũ qui opponeꝛet fata
lia cucurriſſe. Et nõ.bic ꝙ iudex ſupplet de facto ꝙ notũ eſt ei nõ
nt iudici.ſic ⁊. ð. t. i.l.fi. S.ij.⁊.ff. ð ꝓcu. ſiliuſfa.S.milites.⁊ dixi.õ.
ut q̃ deſũt aduocat par.l.i.ulł dic quodãmõ ei eſſe notũ ut iudici.
Dequitur auten.ei qui appellat que corrigit legem iſtam ⁊ eſt de
iis qui ingrediuntur ad appellandum. §. i. coll. v. Autentica.

4

r. Juſta cauſa.
ſIndulgetur. a l

VI

ꝗ qui appellat. em ſe.i.cũ ipſe ſolus eſt in canſa ſine adnerſario
e⁊ cõlter qñ cũ aduerſario.nã uterq; eſſe põt ut.j.e.l.ſi.S.ilind u

dic m ſe qꝛ ſolus cõiter qꝛ duo ſũt qui cõem cãʒ hẽant ʒ terciũ.

pellator ſuerit oppoſituʒ ꝓbatũq;
pro eo hẽbit᷑ appellator ac ſi ſnĩaʒ
quoquo mõ non coactus ſuſceꝑit

In auten de ijs qui ingre.ad ap
Pet 5§. i. collattone. v.

COàR. e Idi appellat iparti
tur annus intra quem ſim ſe cõiter

ue cũ aduerſario litẽ exequat᷑ an ſi
iuſtà cã interceſſeru alius ãnus in
