eſt. Aerum agrũ purũ monumẽto u Non pꝛobiberiſ
coherẽtem pꝛophani iuris eſſe iõ vt ⁊.ff. e.ſi quis eo
qʒ efficaciter venũdari :ñ ẽ opinio animo .F .eff. de ca
nis incerte. da.pu.l.i.⁊.iij.⁊.ſ..
Apa. Diocle.⁊¶ Maxi. aa. cc· X o Bnoxioſ.
Aquiliane. nõ vetamꝰ
J nẽc duz perpetue ſepultu imo hodie petitio
re coꝛpus traditum eſt: trãſ ẽ neceſſaria.ſi vl in
latõʒ eius facere nòn pꝛohiberis. certum locũ relega

Dm.aa.⁊.cc. Gaudentio. tus ẽ. vel capitalit

Bnoxios criminuʒ digno
ſupplicio ſubiectos ſepultu

re tràdi non vetamus. y m Ortuoꝛü.
Dem.aa. Aictoꝛino⸗ ſanctum. in
Ortudꝛũ reliquias ne ſãctũ ſti. de rerum du. F.
municipioꝛum ius polluat᷑ ſancte. ac.

itra ciuitatẽ ↄdi iã pꝛideʒ vẽtitũ ẽ. 3 Polluatut vide

Dem. a. Dionyſio. . tur ergo ꝙ rliquie
As ſeẽpulcri tã familiariſ q pollute ſunt. ꝙdi
hereditarii:ad extrãeos etiã ci põt.vel dic nñ.

hłredes familiaris ãt ad familiax

etiam ſi nullus.ex ea heres ſit: nõ vt res non polluta
etiam ad aliũ quẽquam qui non ẽ per ſe alij iũcta pol
heres pertinere poteſt. luat aliam.vi ex aun
Dem.aa.Ginegio.pᷣpᷣ. fo.ſic ⁊ hic.
Emò humanũ corpus ad a Vetlum. v. ff.
alterũ locũ ſine auguſti affa ſepl. vio. pꝛetoꝛ. 5.
tibus tranſſerat. diuus. accur ·
b i Vs ſepleri
Conſtitutio Greca. fammiliaris.

Learum vſus antiquã reſ
eſt ⁊ exira operas pugna
toꝛibus conceſſa veruʒ ꝓ

net. accuſ.

tẽpoꝛe pꝛodijt in lachrimas extra gnatoꝛum non co
nearũ multa nationũ ſuſcipiẽs qui gnatoꝛum. vt. ö. e
ius.⁊ fac.fl.e.l.łꝙ
⁊ de le. here.l. i.
e Emo.coꝛpus.perpetue ſepulture traditum. alias contra

n
.S.e.l.ſi nec dum.
Auguſti. i.pape. arff. de moꝛ.infe.l. fi.x. fl. e.l. oſſa.
Learum. comolen. ludus vbi lapis in longũ bꝛoijciat.
Mydolomonon. vbi lapis vel palus in breue ſpacium
pꝛoijcitur. accur. .
i Reymdalca. vbi pondus dentibus eleuatuſ.
k RKayrõ. vbi equites currendo in certam rem peſagunt.
ICayperuſan. vbi ligno taxilli pꝛoijciuntur. M
m De rebus creditis. æ iureiuran. de act. in rem dixit. de pefſona

f
S
b

libus ſequitur ⁊ pumo de ijs que ex contractibus.de quibo bic

totas liber tractabit.⁊ caue tibi ꝙ in hoc ti.non tractat de hoc. ſʒ

tantum de iureiuran.ſicut ⁊.ff.ꝙ cum eo.nam non tractat ibi de

ijs de quibus dicit eica. ſed inſeriori libro.ſic . ð. t..i. in.l i. Itẽ
verbum credendi ⁊ verbum rei generalia ſunt. vt.f . eo. li ſi ſas

dãnatus vt. fl. ð c⸗
da.puni.l. i.⁊.ii,j.·

2 plerunq; euenit

c Heredes.ſ.perti

d Ad familiam. K

gerciſo
Urfmucerl
oſeidell
bNenta
nenodass d
enein eüc
Aeandenn
ſamen vnam
iſaſſitr
Nc emp.li
ldeſalnſ.
ſcerͤnaine
obet d
tnore inens
ſulgee
nſi⸗
6 Nlrene
ſmnenmng
nnnint
Uitco ſt

11I. ₰
ſi quare dicit de rebus rreditis v non de rebne debitis.v.unnz di caliter. F. ſin autem is cul olim enim non poterat recuſari.ut. ff. e. mani
larich cendo ⁊ maxime dignius alterum dixiſſe videtur.vlł verius quia feſte. vel expone eam vt ibi dixi. Necefſarium delert iudex 2 neceſſitatem
in tractat quo ad creditoꝛes qualiter agant ⁊ vincant. non de excep imponit ,ar. fl. de in litem iu.l. ſi. nec recuſatur niſi iuſta cauſa.yt.j.eo. ge
tione reoꝛum. qꝛ ergo tam in realibus quam in ꝑſonalibus pꝛo mneraliter. F. ſin antem ꝛc. V
Genn bationum inopia decurriiur ad iuſiurandum.iõ de hoc merito ſ i Ariſiurãdi.vltoꝛem.q.d. non retractatur hoc ſolo.? ſic ſunt eadẽ
lim terſerit. contraria que ſunt ſuperio
deliin n c Auſa. . ⸗ „ . ri.l. ſolue H vt ibi. poſſ. et
ag vtriuſ, dam enim ludẽtes nec ludum ſciẽ conuertat.ſimiliter pꝛouideãt iudi ct intelligi p lex quãdo gſ
oſite partil. tes: ſed numeratõe tantũ pꝛopꝛias ces vt blaſphemijs ⁊ periurijſ:que iuraret ñ comeder carnes
N quo ſo ſubſtãtias perdiderũt:die noctuq; coꝛum inhibitionibus debẽt com vt tunc ſolum deũ habeat
Irtl lo caſu ludendo argẽto appatu lapidibus pꝛimi: omnes penitus ↄquieſcant. Altoꝛem. ſecuſ ſi ſuũ iuram
lnuli actio ſed quando inoꝛdinatione blaſphemare deum Explicit liber tercius. in contrarijs. ſic nibil ẽẽt
n iudex inſert.lpars conãtur:⁊ iſtrumenta cõſiciũt.Cõ contra. Iem videtur con
nnkti pti in iudicio.quũ modis igitur ſubiectoꝝ pꝛoſpiciẽ Incipit Liber Quartus. tra. . de ſi tril.i.x fi. So.
ſe . 6 ſit naſcitura ex ſen tes:hac generali lege decernimus De rebũis creditis. p contẽnit religioneʒ deie
Prtͤ tentia. vt. ſ. e. actoꝛi vt nulli liceat ĩ publicis ul pꝛiuatis , rando. ibi violando aliter
* uon naſcitur exu domibus ludere:neq; inſpicere.⁊ Mp. Anto. a. Herculiano. ſidem catholicm.
iuac, ramento ſecundu,; ſi contra factum fuerit:nulla ſequa L Auſã iuꝛiu t NDel maieſtatis. ideſt cri.
noadd ·.ſed Jo. dictt tur ↄdemnatio:ſed ſolutũ reddat᷑ rando exy lelſe ma.
ul d tunc duas dari in competẽtibus actiõibus repeta ſenſu vtriuſ in Etſi.i.quãnis.
Ben ſactum.⁊ ad idem tur ab ijs qui dederunt:aut eoꝛum qʒ partis y · X Non placet. ĩmo videtut
voſen ⁊ idem ⁊ econtra e hyfqdibus:aut his negligẽtibus a pꝓ adpᷣſario in in coꝛpoꝛe puniri.vt.ff. e.ſi
wbolenmn ungdem. nec mirux curatoꝛibus vel pẽibus ſeu defeſo feꝛente dela duo in.fi. So. h̊ per calo
tſnuift ꝙ ex cõfeſſione da ꝛibus :ñ obſtante niſi quinquagĩta to ⁊ pᷣſtito rem.ibi nõ.ar.j.ad.l.iuł.
mbiſtg tur vna. ex ſetẽttia ãnoꝛuʒ pꝛſcriptõe Epᷣis vero loco vel remifſo ma.l.alienam. 2. ff. ð reg.
giichi poſtea dat alia ſᷣm rum hoc pꝛouidentibus:⁊ pꝛeſidũ deciſa:nec periurij pꝛetextu retrac iu.ꝙ ca loꝛe.vel ibi j duo
innusſtſö H. Item ? alias ĩ auxilio vtentibus:deinde oꝛdinent tari potèſt: niſi ſpecialiter hac lege venit.ſ.pactum ⁊ iuramen
4omnilli. uenio duas dari ei quinq; ludos:comolẽ:hydolomo excipiatur. Mp.Alex.a. Felici. tum hᷣ contra iuramentuʒ
1 Orwi, dem ⁊ in eũdem xꝰ non:eymdalca:kayron ⁊ cypuſã AVriſiurandi còntempta reli tantum vel tercio hic ñ pa
mnumt ad eandem rẽ.yvbi ſegd nec permitimus etiam ludereĩ gio ſatis deum vltoꝛem ha titnr penam coꝛpoꝛis vel
lumnn tamen vnam inten his vltra vnum ſolidũ:etiam ſi m bet periculum autem coꝛpoꝛis:u pꝛo. i.pena leſe maieſtatis
n,. tari ſufficit vt. f. de tum diues ſit.ut ſi quem vinci cõ maieſtatis crimen ſecundum con ſed certe. nec ibi. ſed quan
Polumr t at. emp.l. ñ ẽ nouũ iigerit:caſum grauem ſi ſuſtineat: ñiñ ſtituta diuoꝛum parentum meoꝛũ dam minoꝛem. Item ↄtra
wep men ⁊ de fideiuſ.ſi teeus enim bella ſolumodo bene oꝛdina et ſi per pꝛiucipis venerationem huic fini.⁊ pꝛincipio ẽ.s.
delueſntgd ſic cõtra in eo qu mus: ſed ⁊ res ſacras. Sed iſtam quodam caloꝛe ſuerit periuratum de tranſac.ſi quis maioꝛ ĩ
hithlni. debet. vt.f. ð diuo interminãtes penam tranſgreſſoꝛi interri non placct. fi. So.ibi de alio iuramẽ
1lengen bus re.ſi reus.⁊ 5 bus poteſtatẽ dãdo ep̃is hoc ĩqui Mp. Diocle.⁊ Maxi.aa.⁊.cc. to dicit. acuur.
enin ſideiul. l. generalit. rẽdi:⁊ pᷣſidum auxilio ſe dandi. ꝓp Seuero. „ yi N bone ſidei con
prſlind in. F i. hibemus ẽt ne ſint equi lignei ⁊ ſi ”N bone ſidei contractibus tractibus.qui nin
uinn o Inkerente. vel re gꝗs ex hac occaſiõe vincit᷑:hoc ipe necnon etiam in alijs cete merantur.inſti.de actio. .
ede ferente nam qui re recuperet.domibus eoꝛuʒ publica ris cauſis:inopiã pꝛobationum ꝑ actionum.
phmaD ſent infert. ⁊ dic. ſ. tis vbi hec reperiũtur· Si at nolue iudicẽm iureiurando cauſa cogni 3 LQLeteris cauſis. non repe
livhn in indicio vt difle rit accipe is qui dedit: pꝛocuratoꝛ ta re decidi opoꝛtet. tit contractibus. nam ⁊ ñ
iunin nta pꝛecedẽti.?⁊ c nr̃ hoc ĩquirat: ⁊ in opus publicũ Dem. aa. Maxime. ſolum cõpꝛehendit cõtrac
r pꝛehendit hic indi ð tus ſtricti iuris. ſed etiam
niim ciale ⁊ neceſſarium . .—. , delicta quaſi delicta. naz
lnin ſed neceſſarium defert iudex. accurſius. ſuper oĩbus põt iurari.vt hic.⁊.ff.e.l.iij. .i. x.ff. rerum amo.l.marcell⸗.
Peze b Remiſſo. tunc enim habetur pꝛo iurato. vt.ᷣff.e. l.non erit. SF. l. a Inopia pꝛobationum. ſcilicet emergente.
2.l. remittit. b Per iudicem. deferentem iuſiuran.vel a parte parti delatum appꝛo b
n 4Põt. nõ. non queri de periurio.ſic.j.l.pꝛoxima. x. fl. de in lite tem. ſic de vtroq; hic dicit.
1 i in. l. ſi. .ff. de dolo ſi. ?.ff. de excep. aduerſus. c Res decidi opoꝛtet.i.cauſa difſiniri ſecundum eum qui iurauit.vt.ff.
mutm R j¶Niſi ſpecialiter. hbec ãt exceptio non fit a inramento volũtario. e.admonendi.⁊ nõ.ſi actoꝛ plene pꝛobat vincit.ſi nullõ modo.abſolui
nno qꝛ illud nũquam retractatur. vt. ff. e.l. admonendi in fi, ſed a indi tur reus.licet non iuret.vt.S.de edendo.qui accuſare.⁊ de indi.pꝛoperã
tſi 6 ciali ꝙ ĩ caſu vno retractatur. vt.j.e.l.fi. Itẽ neceſſarium ĩ alio ca dum...i.⁊.j.de pꝛobatio.l.ij.niſi in caſibus in quibus lex deſert reo in
delehn 6 ſu. vt.ff. e.l. admonendi. Itẽ in alio.vt.j.de pena iudicis.ãt.nouo ramentum ad purgationem ſui. vt.S. de ijs qui ad ec.con.l.fi.. ſed ſicu
un aln iure. ſed ibi defertur a lege non iudice vł partibus. Item nec fuit bi.⁊.j.de fide inſtru.i.fi.⁊ de iure deli.l.ſi.S.licentia.ij.⁊ in aut᷑.de fide in
ibi delatum in eo de quo litigium erat. Sed ⁊ in volũtario videi ſtru.s.ſi tamen quẽquam.colł.iij.⁊ de eden.pꝛetoꝛ.S.ſed ſi inſcio. Si ãt
ſ 6 excipi.yt.j.de diuoꝛ.auten.hodie.ſed ibi ſimiliter ſpeciale.vł ibi actoꝛ ſemiplene pꝛobauit ꝑ ſcripturam domeſticam puta.vt.j.de pꝛoba.
longifu nemo detulit. Itẽ ⁊.ð.de tranſac.ſi ex falſis.⁊.j.de dignita.quot᷑. .l.inſtrumenta.vel per comparationem litterarum per quã qualiſqualis
nbee in li.xij. ⁊ de crimine ſtel.l.de periurio.quibus legibus retractantur colligitur ſides. vt in aũt.de ſide inſtru.s.ſi vero moꝛantur.⁊.ſ. ſi vero
iuramẽta voluntaria. ſed dic ibi iuratũ ſuit ſuper vallando Ictu nullus.vel per fugam rei qui debuit finito officio rñdere per ſe nel per
bic ſuper lite dirimenda vt ſit loco ꝓbationis. pꝛeterea in. lllla ſi pꝛocura.ibi ubi officium geſſit.ut ĩ ant᷑.de colla.ꝭ.ſuper boc.⁊. .ſi quis
gon. ex falſis venit contra duo.ſ.ↄtra iuramentum ⁊ contra pactũ.hic autem. uel per unum teſtem quem dico ſemiplene pꝛobare. ar. ff. quẽad
4 ſolum deierat.vel ibi non retraciatur pꝛetertu periurij.ſed falſitat᷑ modum teſtamentum aper.l.i.S. fi.⁊ de dote pꝛele theopompus. ⁊.ff. e.
otnn⸗ ? ſic non eſt contra. Iem nõ. ꝙ iuſiurandum aliud volũtarium. ſi duo in ſi.i.e.⁊.j.ad.l.cor.de fal.ſi quis decurio.⁊.ff.de re.mili.l.nõ
s eſßh aliud iudiciale. aliud neceſſarium. Aolũtariũ extra iudiciũ defer omnes..a. barbaris. Item ſi duo faciunt plenam. unus ſemiplenã. nec
mun tur.? ſic dicitur ꝙ ſponte ſuſcipitur ⁊ refertur ⁊ recuſatur.vt.ff.eoꝛ: obſtat.ff.de queſtionibus.l.maritus.ibi enim non pꝛohibnit qõönem
n 4 inſiurandũ. Judiciale defertur in iudicio a parte iudice appꝛobã bri ꝙ non pꝛecederent indicia.ſed quia in caput domini non debuit toꝛ
ia, te ⁊ confoꝛtante.⁊ hoc põt recuſari ⁊ referri.xt.j.e.delata.ꝛ.l.gene qri.ut.ſ.de qõibus.l.i.in pꝛedictis dico caſibus defertur iuramentum

2

„

per.l. iſtam. ſed non aperit eni.ſed ponit in canſe eognitione. bebet ergo

iudex inſpicere an ſciat veritatemaut non qui vult iurare.vt eum qui ne

ſciat iurare ñi faciat.vi.ff.e.iu

ſiurandũ.⁊. ff. rerum amo.l.marcellus. .ꝗ

rer̃.⁊.j.de indic.vidui.l.ij.ſed quid li non interfuit facto.ſed dicat ſcio ve

ritatẽ ꝑ famam.nec tunc ei de

dam õ. ſed quid ſi vterq;
dicat ſcio veritatem.e.de
ferat actoꝛi ſecundum. H.
qui inducitꝓ ſe ſemiplenã
pꝛobationem. Alij vt Aʒ.
deferũt reo ſi ẽ equalis bo
neſtatis vt actoꝛ. ⁊ ẽ ꝓ eis
yt. fl.e.admonendi.⁊.j.e.
.l. cum etiam. Item quia
contingeret abſurdũ. nam
quum introduxiſſet actoꝛ
vnum teſtem. ⁊ nunc detur
ei iuramentuʒ. ergo ipſe te
net vicẽ alteriuſ teſtis ſicq;
in re ſua teſtificaretur.ꝙ eẽ
non dʒz. vt. j. de teſtibus. l.
oĩbus. Item inſpiciat per
ſonam actoꝛis ⁊ rei ſecun
dum Aʒ.ſit alias honeſta
vel non. Itẽ perſonã teſtis
inducti vt.ff.de teſtibus.l.
iij.ibi tu magis.⁊ in aut᷑.
de teſtibus. ..i.coll. vij. Jt
modica ſit cã an magna.⁊
ſic pꝛo qualitate perſonaꝝ
actoꝛis vel rei ⁊ teſtis defe
rat ſacramentum huic vel
illi vł nulli. in caſibus tñ

actoꝛi tantum defertur in

odium rei.vt.j.vnde vi.l.
ſi quando ⁊.õ.de iundicijs
pꝛoperandũ. F.i.⁊. F. ſi at.

a ſ Jad excludendã.

non pꝛobibetur.ñ
ratione periurij.vt.ð.e.l.i.

ſed quia detulit ſine ancto

titate tutoꝛis.non eni põt
dici ꝙ tutoꝛ qui iurauit in
boc ei autoꝛetur in re ſua.
vt. ff. de aucto. pꝛe.l. i.?⁊ di

ſerat.vt dicta.l.de indic.viduitate. licet qui

Y ad excludendam tutele ac
tionem pupilluſ iuſiurandũ

tutoꝛi dederit:poſtea eandem liteʒ

exercere non pꝛohibetur.
Dem.aa. Juliano.
Am etiam a pupilloꝛum tu
toꝛibns velut ab ipſis pupil
lis relicta fideicõmiſſa videaàntur:
ſuper fideicõmiſſis pꝛeſes pꝛouĩcie
cognoſcet: ⁊ ſi id tibi relicitum eſſe
conſtiterit reddi tibi efficiet.idem ſi

inſiciètur: ad iuſiurandum vt deſi
deras miozen adigẽt.

BSem. aa. Beſſio.
AVm pꝛoponãs partibo pla
chiſſe iuſiurandi religione:
generis ⁊ ingenuitatis queſtioneʒ
decidi pꝛeſes pꝛouincie iuxta decre
tũ arbitri ad uoluntatis veſtre pla
citum amite tue filijs cònſulet.
BSem. aa. .cc. Eutichiano.
Ec filius nẽc quiſquaʒ alius
nec litigaàndo nec paciſcẽdo
ſed neq; iuſiurandum citrã uolũta

tem domini rei deferendo pꝛeiudi

cium ei ſacere poteſt. vnde ſi cõtra
voluntatem vel mandatum tuum

aliquid erga rem tuaʒ tuus filius

tibi oberit.

geſſit: nec hoc ratuʒ babuiſti:nihil
Dem. aa. . cc. Aleran.

Eroꝛi delato vel relato iure

iur ando:ſi iurauerit vel ei rẽ
miſſum ſit ſacramentum: ad ſimili
tudinem iudicati in ſactum actio

competit.

cas hic que dicuntur. ff. e. iuſiurandum.S.i.accur.

b c AVm etiam. relicta a patre.
c Videantur.⁊ ſic de bonis pupilli ſoluentur.vt bic .T. ff. de le. ij.

peto. 5. mater. ? de le. iij.l. fi. 1. ſ. de fideicom.l.etiam.⁊.ff.de fideicõmiſ.

li.l. thais. .. ij.
d Igdem. ſalicet pꝛèſes.

e¶MW i inficietur.i.ſi negat fideicõmiſſam eſſe relictum aliqua pꝛeſumptiõe

pꝛo te faciente ſecundum quoſdam.

„

f Adiget.non tamẽ vt anceps periurium ſubire cogatur.ar.fl.e.l.iuſiur.
ſed in iuramento in litem eſt ſecuſ. vbi etiam ſciens non compellitur iura
re.vt.fl.ðe in litem iuꝛando.videamus .quid autem ſi expꝛeſſe voluit tu
toꝛem dare de ſuo.vel pupillo vel extraneo. ve. non valet.niſi aliquid ei
fuerit relictum. vt.ff. de fideicom.liber.l.thais .§F. ij. 2 lac. ſ. ð ſidei. l. fi.
g c Am pꝛoponas. religione.extra ius.

hb Decidi.⁊.deciſa fuit.

Conſulet. iubendo iuſiuf. ſernari. pꝛimo enim fuit pieſtitum. æ quũ dice
retur ꝙ non poſſet talis qõ iuramento decidi. fuit de hoc cõpꝛomiſſum
an tenuit talis deciſio. ⁊ dixit arbiter ꝙ ſic.⁊ adbuc ñ ſeruabatur. pꝛeci

piet ergo pꝛeſes vt ſeruetur.

vl dic arbitri.i.oꝛdinarij iudicis. ſic.s.de po
ſtulando.l.quiſquis.⁊ hic dico ne ſit contra.ff. de arbi. l.non diſtigne
mus H§. de liberali.⁊. õ. de peda.iudi.l.ij.in fi.vel dic pꝛincipaliter de be
reditate agebatur coꝛam arbitro æ incidenter de ſtatu. ar. ð. de iudicijs

.l.quotiens. accur.
kq n Ec filius. alius. niſi de hboc haberet mandatum..

1 Litigando. ideſt ſuccumbeudo. accurſius.

m Qitra.i. pꝛetert. ſic.ff. de pac.l.pàciſi.⁊ ad tre.ſi eni.S.ſi ⁊ g me.

de fur.qui vas. .vetat᷑.⁊.ff.de ſer.vr.pꝛe.l.innuitum.

n Aliquid. deferendo foꝛſitan iuſiuf. debitoꝛi. ſic nõ.non pꝛeiu

——

dicari alij. per alium. vt. ff.de peculio. depoſui. 5.i.⁊. ff.e.l.quãto
magis. ⁊.l.ſe.⁊.l.luſiur. . ſi.⁊.l.tutoꝛ in pꝛin.⁊.ð.de pac.ſilius. ?—

n.filiuffa. . 8. 8
Dem. aa.⁊.ce. Marciano. cura.l.maritus
Elata conditionẽ iuriſiuran o a Clou dels
di reus ſi nõ per actoꝛẽ quo to a reo nõ
minus de calũnia iurẽt ſteterit per a indice extra iudi
iudicèm ſoluere uel iurare :niſi rẽſe eium ne due nalcã
rat iuſiurandum:neceſſe habłt. tur in ſactum actio
Dem. aa.⁊.cc.eidẽ Marciano. nes.nos contra. vit
Nactiòne etiam depoſiti qᷓ dici. . e. l.ci.

ſuper rebus quaſi ſine ſcript

, us p Remiſſum. ꝙ fu
datis mouetur:iuſiurandum ad ex

it ſuſceptum mo x

emplum ceterorum bone fidei iu quam fuit delatum
dicioꝛum deſerri pote. yt. fl..l. non erit.
Myp. Juſti. a. Oemoſtheni. pB5. Al. mmittit. 2 ad hoc
Adquis iuſiurandum intule .ff.qui.mo.pig. vel
rit:⁊ nec dum eo pꝛeſtito po ypo.ſol.item. ..i.

ſtea vtpote ſibi allegatiõibus abũ
dãtibus hoc reuocauerit:lancim
nemini licere penitus iterum ad ſa
cramentum recurrere.ſatis enĩ ab

formiter iurauit ſi
feferẽdo ſe ad alie
nam ſpeciem cãe.

ſurdum eſt redire ad hoc cui renũ ſed ſi ſuper aliquo
ciandum putauit. ⁊ quum deſpera fſacto nominatiz in
uit aliam pꝛobationẽèm: tunc dẽuo tratum ẽ veluti ven
ad religionem cõuolare:⁊ iudices didiſſe ſe.ſicut ven
nullo modo eos audire ad tales dit ſi vendidiſſet

Iniquitatẽs uenientes Si quis

autem ſacramentũ intulerit: ⁊ẽ boc ſic ⁊ nunc vtilis důa
reuocare maluerit:licere quideʒ ei tur venditi. vt. ff.ñ.
hoc facere: ⁊ alias pꝛobationes ſi ſi duo. S.ſi quis.

uoluerit pꝛeſtare ꝛita tamen uthu r d Elata. ſ. q?
iuſmodi licentia uſqʒ ad litis tantũ
modo terminum ei pꝛeſtet Po
diffinitiuam autem ſententiã que
pꝛouocatione ſuſpenſa non eſt: uel
que poſtquam fuerit appellatum
corroborata fuerii:nullo mõ reuo
care iuràmentum: iterum ad pꝛo

inrandum.

tur pꝛo remiſſo.vi
.ff. e.ſi non fuerit.
t Iuret. niſi ſit pa

tronus vel parens. qui de calũ. non iurant. vl. f. e iuſiurandum.

2 ad. §. qui iuſiurandum.
u Inudicem.delationem pꝛobantem.

x Referat.qui.referens ñi dʒ de calũ. iurare. vt. ff. e. l. inſiurandun,z
.c§. ait pꝛetoꝛ. Et nõ.ꝙ quandoq; non licet ei referre. vt.j. de fidei
cõ.. fi. .ff. rerum amo.i. marcel. 5. i. .ff. de iniur. l. lex coꝛnelia⸗
.H5. boc. ꝛ.j. ðe iur de.l.ſcimus.. licentia. ⁊.ð.de ijs qui ad ec.con

Xx Habet. vt.ff. e. manileſte. ſed certe.ĩmo põt recnſare vt.j.e.gene

taliter. F. ſin autem is. ? ibi ſolues. 1
z3i Nactione. iudicioꝛum. uam ⁊ hoc eſt bone fi. vt inſti. de
act. S. actionum.ſed videbatur non deferri .qꝛ nec cõpe

ſatio habet locum. vt.j. de compẽ.l.fi.? pꝛo boc ar.j. de non nu.
pecu.l. in contractibus. F illo. ⁊ quia de dolo tantum ⁊ de lata c!

pa tenetur. ideo nidebatur non admitti iuramentum quo dicat le

non teneri uel non recepiſſe.
a ſ J quis ·allegationibus.i.pꝛobationibns.
b Ad ſacramentum.ꝙ iam renocauit.
c

Putanit. ⁊ fenunciauit.⁊ eſt ad hoc.j.de non nũ.pecu...genefa

liter.a.fl. de ſtatu hbo. homo liber. ⁊ qui ſatiſdare co. dẽ die. F. ſi

2æ.j.ðe cõ.inſertis.l.ſfi.⁊.j.de ſide inſtru.l.cnm quidam.⁊.fl.de ꝓ
cu.l.in cauſe ⁊ de admi. tu. cum queritur. Sed arg. contra. fl. de

col.bo.l.nõnunquam. So.ſed ibi nulli nocebat.

2

d Probationem. cuius contẽplatione reuocauit iuſiurandum ·

e Iniquitates. uariationem iniquitatem appellset. 4

q In ſactuʒ. ſ. li nn

actio competeret.

plaeet parti
rem decidi per iul

ſ Per actoꝛeʒ. qui
niſi iuret denegabi·
tur ei actio.⁊ bbe

ſanamen
Oſfini.
dic
ſdelen
Juumi
delttonen
Etndii
on debel
ean.
1
lubt
wde ſo
mmid

ſundinen
Phngien
boenona
Dlcunt tnd
ſnitug
Plniſim
ſe iudil/⸗
onopen⸗
iſtneoffin

Dln⸗

Clntenna
debet col
ſonen Kad
Hen td
il ipia
iſolebann
lnnam ſtit
lo relacoꝛ
Inponere
Glino Lie
Pin guinge
Ges ſbe
Ualdeben,
rusiauu⸗
ſie lci in
)Penoari
)Prbrnon
Gnmemn
ſrecibus
ſſoi
ſutloci ven
Nnn eco
ſumſi
iinnnd
ſnang

FBiffinitiuam. dicas ꝙ interlocutoꝛia erat. qua pꝛonunciabatur ʒ Non expectata. redde ſingala ſingulis vt dixi. vel dic nõ expectata vlti
m ſacram entum eſſe pꝛeſtandum.⁊ ideo dicitur diffinitiua.qꝛ illud ma diffinitoe. quũ a ꝑtibo deſert. I ꝓuocatõis foꝛmidie quũ a iudice
felgei diftinit. ⁊ ſic non corrigitur per ſequentem legem ſecundum FYr. Piꝛouocationis.qꝛ ſecundum leges poſt ſniam tantum licet appellare
ſ vel dic ꝙ de diffinitiua dicit. nam poſt eam olim iurabatur. vt hic vt.ð.ðde epiſco pali audientia.l.ij.
miſi æ.j. de ſen.l.cum iudex.ſed hodie contra.vt.j.e.l.pꝛoxima ĩ pꝛi. b Factum. i. delatum. “
ſrtin g Juramentum.i. . Appꝛobatum. ꝛ ſic eſt in
lunn delationem. , 4. . diciale.⁊ ideo dicit appꝛo
die b Exoꝛdium.ꝙ ẽẽ betionem uenire cuidã cõcedimꝰ to ſacramento prẽſtito cauſa uèl batum. quia quandoque
M non debet. vt ⁊.j. ð ne repetita lite finis negocij: alleri capitulum decidatur:nullo oco p non appꝛobat. vt ſi ille eni
dumi fru.? li.expẽ.termi us cauſe fiat cxoꝛdium. uocationi relinquendo. Quis delentur dicat ſe neſcire ve
hn ei nato. accur. Dẽ.a.eidẽ Bemoſtheni.pp. ei ferendus eſt ad appellatõis uẽi ritatẽ. vt. ff. e. iuſiurand. ?
neme i g Eneraliter. Eneraliter de omnibus iu ens auxilium:in ijs que ipſe faciẽ ad pec. ac.
rpotn litibus.nõ ramentis que in litibus offe da pꝛocreauit. Sin autem is cui d Illatũ. ſic eneceſſariũ.
iel rgo de vo ũtario runt᷑:uel a iudice uel a ptibus diffi ſacramentum ẽ illatum uel a parte e Reluctatus.i,.ñ recuſat.
mſin euramẽto dicit hec niendũ ẽ:quũ enim iam increbuit yvel a iudice hoc ſubire minime uo f Et boc.nũc reſpondet.
inn 8 ler. liudices in pleniſſima diffinitione luerit: licentiã quidem habeat ſa g Referatur. quũ a parte i
nſünn k¶ Increbuit.i. in 3 ſacram̃tum imponere :euenit ut/ cramentum recuſare: ꝗudex autẽ feriun. vl etiam cum a iudi
ſelimne ſuetudinem veni. .uocãtione lite ſuſpenſa:hi quidem ſi hoc omnimodo preſtandũ extiᷣ ce. ⁊ poterit iſto caſu is cui
dlnc l Pleniſſima.i.in q iuſiurandũ pꝛeſtare iuſſi ſunt:ab uerit: ſi cauſam dirimat: quaſi uo defertur recuſare. Iteʒ ap
titüi locutoꝛia vi quidã hac ſoꝛte luce ſubtrahant:ꝓbãatio lente eo ſacramentũ ſit recuſatum. pellare.vt.j.e. . ſin autẽ.
Amſt. dicunt. tu dic. i. di· nes aũt eoꝛũ cadant: quũ multuʒ ⁊ ita cetera ſiue cpitula ſiue totixꝰ b Illato.i.delato.
llinſ. finitina. nam dicitt diſcrepat hereditariũ iuramentum negocij ſũma examinentur: æ lis i Preſtuo ab eo cui ab ini
nbenli pleniſſima.vt. ff. de a pꝛincipali ſacramento. MNeceſſi ſuo marte percurrat nullo ei obſta cio illatum fuit.
nin uf re. iudi.l.i.interlo tate itaq; rerum coacti:⁊ pꝛobatõi culo obuiate. Ipſe autem qui ſa k Cauſa quddo ſuper tota
nict ai curoꝛia plene ñ ple bus pinguius ſubuẽniẽtes:ad hu cramentũ ſibi illatum dare recuſa li caula defertur. ſed capi
nhelen dac niſſime diffinit. iuſmodi venimus ſanctõoy. Oẽ uerit:uel hoc àtteſtetur :uel ſi foꝛte tulum quando ſuper certo
iiprin m Diffinitiõe. ⁊ bñ igitur iuramentũ ſiue a iudicibus non audeat habeat ſibi in ultima capitulo defertur.
wnpnne qꝛ ſententia contĩe ſiue a partibus illatũ:in pꝛincipio pꝛouocatione repoſitum auxiluu, l Decidatur. ſic ergo dela
wniſthiiſn re debet cõdemna litis uel ĩ medio.uel in ipſa diffini Si autem iudex appellationi pᷣ toꝛ non poteſt recuſare ſi
ſeelet nn. tionem vl abſolutõ tiuã ſnĩa ſub ipᷣð iudice detur non ſidens bene quidem illatum iuſiu ei refertur.ſed ille cui pꝛio
ilndif nem. vt. ff. de re in expectata vel ultima diffinitione l randum:non rite autem récuſlati delatum fuit bene poteſt
to anpent di.l.i.quia ſub con pꝛouocãtionis ſoꝛmidie:iuramen pꝛonunciauerit:res ſecundũ qꝙ iu recuſare.vt.j.e.l.S.i. Item
ginunrſtleqe di.ſolebant ferre ſẽ to illato:quũ hoc a ptibuſ factum dicatum eſt peꝛmanebit. Sin at nec appellat. vt bic. ꝙ al
Penditſtſde tentiam ſi iuraret re fuerit ⁊ a iudice appꝛobatũ:uel ex non rite quidem illatuʒ: recte autẽ teri cui.ſ.pꝛimo fuit delatũ
Dro ſillan us vel actoꝛ. auctoꝛitate iudicis cuicunq; pti il recuſatũ ſlacramentum pꝛonuncia non denegatur. qꝛ poteſt
no n Iponere. veluti latum. Siquidem is cui imponit uerit:tunc ei licebit emedare ſñiaʒ appellare.vt.j.pꝛox. .
rn cõdẽno Ticiũ Se ſacramentũ nibil ad boc fuerit rẽ iudiciſ:q̃ qſi ex recuſato ſacramto m Pꝛocurauit. ꝓcurauit
1derl e io in quinquagĩta luctatus:et hoc pꝛeſtetur uel refeꝛa ꝓceſſit:⁊ nihil peniioↄ nec piudicij enim yvt lis iur̃iur. decide
mndun, ſi Seius ſibi iuaa tur neceſſitate imponenda ei cui ð nec iiuſti diſpendij cuicũq; icurrʒ retur. ⁊ ſic ẽ.ff. ꝙ quiſq; iu
deracvt uerit deberi. vel e,“ fertur relationis ſacramentũ ſubi ſed ⁊ cauſe curſus ab initio uſque ris.l. i. ⁊.ff. e. l. iuſiur. F.
tuedead ſi reus iurauerit.t re:uel ſi hoc recuſauerit:quaſi illia ad nouiſſimum terminũ ñ ipẽdiat ſiis.accur. .
aadio iht 5.l.pxiin ſi.⁊.j.ð . n Recuſare. contra. ö. e. de
Kniſni ſfiis, l.cäi inidcddcrcrcrr. üta. J.ff.e. manifeſte. So.
kimmie o Prouocatione. del etia ante appellationem.j.x. dies. Hᷣ noui.vel dic vyt in dicta.l.maniſeſte.diximus. .
nt ils p Probationes. pſtandas per eoꝛum iuſiurandum. Et ſic no. o Jadex. hic ad neceſſarium reſtringitur ſecundum Aʒ.
iuſutnie ſacramentum obtinet locum pꝛobationis vt.j.de non nu.pecu.:in p Exrtimauerit.i.illum cui illatum non eſt ſi iuſte recuſare pꝛoſpexerit.

ꝗ Volente.i.ſicuti ſi alter alteri rettuliſſet.⁊ quũ ille ſubire vellet.iſte ei re
miſiſſet. ⁊ ſic ille recuſaſſet iſto volente.vel aliter.i.ſicuti relatuʒ ſibi ſacra
mentum recuſaſſet ꝙ ab initio detuliſſet.⁊.hec duo paria ſunt quo ad ſẽ

contractibus.S. illo. ⁊ de iure deli.l.ſi... licentia.ij.⁊.ff.eo.ſed ⁊ ſi
poſſeſſoꝛi... fi. ſed ar. contra. ff.e.l. euum qui. Item quandoq; ob
ſl freng tinet locũ veritatis. vt ⁊. ff.e.l. ſed ⁊ ſi poſſeſſoꝛi. .i.qñq; locuʒ ſi
lel,

n aicrß⸗ ne vim. lit. conteſ. vt. ff. e.l. nã poſtea. F.ſi is. quandoq; vim pacti tentiam non quo ad appellationem. nam ſecundum pꝛimum intellectuʒ
. n ſiue tranſactionis vt. ff. e. l.i. . ij. quandoq; vim ſolutionis.vt. ft. qui defert vl refert non appellat.vt. . e. F. ſiue autem bhic autem qui recu
l 4 .e. inſiurandum..l. ſe. quandoq; vim nonationis. item delega ſat appellat.item ſecundum alium non appellaret.qꝙ hic facit vt ſubijcit.
Pquin tionis. vt.ff. e. qui iuraſſe. 5. fi. r Capitula.ſuper quibus ñ eſt iuratum. ar.j.e.S.nullo tamen ⁊c. vel dic
ue q Quũ. tempoꝛaliter melius ponitur quam cauſatiue. ſuper quibus ẽ iuratum.vt.j.pꝛoxi..ſed ⁊ cauſe ⁊c.
Ge r Mereditarium.i.beredis. Sibu.. reus vel acto. .
„6 NNr. ſ¶ Principali. i.defuncti vt qꝛ neſciat beres veritatem. nam licetii t Altteſtetur. qua ex cã ſubire iuſiurandum recuſet.foꝛte qꝛ dubitet ð ſac
neſ 4 ignoꝛare vt. ff. de reg. iu.l. qui in alterius. nec de alieno facto cõ to quũ hoc iuramentum ſit veritatis.vt.ff.e.l.iuſiurã.⁊ ad pec.circa pᷣn.
i 4 e pellendus ẽ iurare.vt.ff. rerum amo. l. marcellus. IR poteſt eſſe 7.fl. rerum amo.l.marcellus.
Nde ꝙ deſunctus bone lame ⁊ legalis homo fuit.ſed hberes nequam. u Auxiliü, lile ergo cui defertur appellat. ⁊ vatur iudex appellationi cu
n n t Pinguins.⁊ no.ſic.ð. de hereti.l.qm in fi. ius officium quale ſit ſtatim ſubijcit.
ungN n In pꝛincipio.i.poſt lit. conteſ. vel. i. ante⸗ r Juſiurandu. a iudice. SZ
x BDiffinitiua.i. panlulũ ante ſniam. qm que in continenti fiunti y Recuſatũ.hos expone.vt. . ⁊ quaſi dicit. ideo non per omnia eſt ſi
eſſe videntur.vt.ff.ſi certum peta. lecta. .ð.de pac.l.petens.⁊ boe mie. ut modo notaui.
placet. Alij dicũt.i.paululũ poſtea vt non ſit correcta lex ſuperioꝛ: ʒ Preiudicij.ex pꝛima ſententia.
innli H illa que ẽ. j.de ſen.l.cũ iudex.⁊ pꝛo eis.j.e...ſi.vbi dicit nõũ m a Diſpendij.nam neuter alteri damnatur in expenſis.ob hoc ꝙ calũnio
clt tari vetera iura. Tercij ⁊ bene dicũt.i.ĩ ipᷣa ſnĩe pꝛolatione.⁊ red ſe egerit. nam vnus vicit vnam cauſam. alius aliam.⁊ ſic quilibet bonaʒ
nde dunt ſingnla ſingulis.i.vt ad id ꝙ dicit in pꝛin.litis vł in medio cãm fouiſſ̃ e videtur. vt in aut.de iudi.S.opoꝛtet coll.vi.ł dic diſpendij
N reſeratur id ꝙ dicit ñ expectata ſnĩa.⁊ ad id ꝙ dicit in ipſe a diffint ex oꝛima ſententia. ſ. qꝛ caſt. antur per ap. uel dic diſpendij.i.damni.
. , tiua ſnĩa referatur non expectata pꝛonocatõis foꝛmidine. b Qurſus.quantum eſt in alijs capitulisrut.j. .nullo. uel dic etiam bu
Günmis y Sub ipſo.i.coꝛam.ſic.S.de epa.au.l.mathematicos. ius.ſ.pꝛime ⁊ ſecunde.nam pꝛocedit ut ⁊ moris eſt pꝛocedi in canſis pᷣn
1

b 5

cipalibus ⁊ appellationis.
a Recuſatum. ab eo cui delatum eſt volente delerente. dic ergo recuſatũ

i.remiſſum.ſecus ſi iudex detulerit.⁊ is cui delatum eſt recuſat delatuʒ
vt ſubijcit quũ ⁊c.⁊.s.e..ſin autem.

hoc ex neceſſitate. vt. fl. de

conſti.pe.illud.ſed Jo. S
quia omnis relatoꝛ eſt de
latoꝛ.accur.

¶VPetitionem .i. iuriufan

dqi ilationem. Et nõ. hic
triplex iuramentũ.vt nõ.
ff.e. l.i.in fi. ⁊.S.l.i.⁊ ẽ vo
luntarium ꝙ ſponte ſuſci
pitur ⁊ recuſatur ⁊ refertur
vt. ff. e. inſiuran. ꝙ ex.de a
lijs duobo dicit h lex. It᷑
ſunt ⁊ alia multa iuramen
ta de gqbus in coꝛpoꝛe iur
tractatur. vt no.ff.e.l.i. ciſ
ca pꝛin. Item nõ ꝙ in cãi
bus nulio modo refertur
yt.fl.rerum amo.l.marcel
lus..l.non magis. Item
⁊?.j.de fideicõ.l.fi. Iteem ⁊
vbicũq; lex deferat. niſi ea
dem lex dicat de recufatio
ne. vt. j. de bo. aut.iudi.
poſ.l. fi. F. li. 7 dicta.l. mar
cellus.? nõ.ð.e.delata .

d Pꝛeſentibus. perſonaꝝ

quarum eſt negocium.alie

ſunt pꝛeſentes.alie abſẽtes

ſupradicta locum habẽt ĩ
ter pꝛeſentes.in abſentib⸗

autem non omnia. ſed qᷓ

dam eoꝛum obtinẽt. Itẽ
no.ſecundum Ir.qꝙ ülatũ
auctoꝛitate iudicis iuſiurã
duʒ a parte parti.aut ſuſci
pitur aut recaſatur ſuſcep
tum. aut pꝛeſtatur aut refeꝛ
tur relatum. rurſus aut ſu
bijcitur aut recuſatur. qui
delatum aut relatum p̃ſtat
obtinet. qui recuſat ſine cã
cadit quidem.ſed qui ĩtu
lit relatumq; recuſat ñ põt
ꝓuocare ꝙ alteri nõ dene
gatur. abſente quoq; alte
ro ideʒ ⁊ caſus ⁊ iuris euẽ
tus depꝛehenditur. ⁊ boc
dicit lex iſta ſecundũ Ir.
e NMeceſſe eſt. deferri ergo

b BDetulit. no. delator non appellat. led relatoꝛ ſecundum. P.ſic qꝛ facit

Siue autem illatum iuramentum
preſtitum fuerit:ſiue rẽcuſatum ipſi
parti que hoc intulit: nullum ꝓ
uocationis remedium in hoc re
ſeruabitur: quum nimis crudele
eſt parti que hoc detulit pꝛopter
hoc ipſum ꝙ iudex eius petitõnẽʒ
ſecutus eſt: ſupereſſe prouocatio
nem. is de prèſenubus perſo
nis ſtatutis nec abſentes nos fugi
unt: ſed etiam eos huic legi ſubiu
gamus. ⁊ ſi perſona non preſens

inueniatur cui ſacramentum eſt il

latum: lite foꝛte per pꝛocuratoꝛem
uentilata: nẽceſſe eſt uel ipſam pꝛĩ
cipalem perſonam datis certiis in
dicijs ad iudicem uenire:ut ea que
de ſacramentis ſtatuta ſunt imple
at.uel ſi iudex extimauerit in pꝛouĩ
cia ubi degit:ſub actòꝛum teſtiſ ca
tione im amentum ab ea uel dari
uel referri uel recuſari: hoc pꝛoce
dere: ut ſingulis caſibus ẽuentus

iam diffinitus imponatur. licentia

concedenda etiam parti alteri uel
per ſe uel per pꝛocuratoꝛem ſuper
hoc ipſo oꝛdinatum ad eſſe ijſ que
de iuramento aguntuꝛ. uel ſi nèu
trum facere maluerit: ⁊ ex una ꝑ
te ſub fide tamen geſtoꝛum iuꝛamẽ
tum preſtari uel referri uel recuſari
expenſis pꝛopter huiuſmodi cau
ſam preſtandis: officiò iudicis tꝛu
tinandis: an ab utraq; parte uel
ab altera oportet eas dependi nul
lo tamen ex hoc litibus impedimẽ
to generando:ſed donec ea pꝛoce
dunt alijs capitulis uel litis mem
bris a iudice examinandis.⁊ poſt
quam fuerint ei intimata.geſta ſu
per iuramento ſubſecuta: tunc ie
rum ad hoc capitulum iudice rede
unte ⁊ eo adimpleto ad cetera per
ueniente: omnibus alijs que de
preſentibus ſancita ſunt: ⁊ in abſẽ

poteſt abſenti ſicut ⁊ remitti.xt.ff. e.l. pe.
Erxtimanerit. vt c.ff.e. iuſiuran.⁊ ad pec. .ſi de equalitate:
g Actoꝛum. conſiciendoꝛum coꝛam iudice illius pꝛouincie.⁊ ad hoc.j.ð
fide ĩſtru.l.iudices .7.5. de iur̃iur̃.ca.l.ij.F.ſin autem.⁊ aut᷑. pꝛincipales
7.fl. e.l. ad pſonas ⁊.5.ſi.regũ.l.ſi quis. .
hb Euentus.i.vt ſi illatũ ibi ſuſcepit ⁊ pꝛeſtiterit vincat.idem ẽ ſi relatũ pꝛe
ſtat.ſi ãt illatum vel relatum ſine cauſa recuſat amittat cauſam nec liceat

ei qui intulit appellare.

i Neutrum.i.neq; per ſe vł per pꝛocuratoꝛem.

k Judicis.coꝛam quo iuratur.

IParte.quũ alteri parti fuerit delatũ.⁊ ab ea alteri relatam vl vnicuiq;
fuit delatum ſuper diuerſis capitulł.⁊ ſic vtriq; pꝛofuit ſententia.
m Alltera.quũ alteri parti fuit delat ũ.⁊ ab ea pꝛeſtitum.in quo caſu con
demnatur in expenſis pars que detulit. z ſic ſecundũ. l.pꝛoperandũ.ẽ.
de iudi.⁊ in aut.de iudicibus.S.opoꝛtet.coll.vi.Itẽ no.de expenſis offi
cio iudicis imponendis. ⁊ ad hoc.j. de ap. l.eos. .ſi quis autem ⁊.j.de

t n

teſti. quoniam liberi. ace cut
n AVel luis vel pꝛo.i.
o Membris. ideſt capitulis.
p Domibus.ratione ſexus vl dignitatis. dt. ff.e.l.ad perſonas.?

ſi us.

.l. iuſiurandum. S. ſi de equalitate. ⁊.. de iureiur. ca.l.ij. Fi.

tium parte obſeruandis In om
nibus autem caſibus in quibus ſa
cramenta preſtantuꝛ obſeruationẽ
iudicialem peꝛmanere cenſemus ſe
cundum perſonarum qualitatem
ſiue ſub ipſo iudice pꝛeſtari opoꝛ
let iuramentum:ſiue in domibus:
ſiue ſacris ſcripturis tactis:ſiue in
ſacramento ſanctis òratoꝛijs. Si
miliq; modo in ſua fu mitate mãe

re: que de caluũnie iureiurando
el relato ſacramento legibus cau

ta ſunt:uel a nobis:uel a retrodiuiſ
pꝛincipibus introducta.non enim
ut aliquid derogetur antiquioꝛibo
legibus hec pꝛolata ſunt:ſed vt ſi
quid deeſſe eis uidebatur: hoc re

pleatur.

Dem.a.Johãni.pᷣpᷣ.
Vm quis legatum uel fidei
commiſſum utpote ſibi reli
ctum exigebat: ⁊ teſtamento foꝛte
non apparente pꝛo co ſacramentũ
ei ab herede delatum eſt: ⁊ is reli
gionem ſuam pꝛeſtauit:affirmans
ſibi legatum uel fideicõmiſſum de

relictum eſſe :⁊ ex hniuſmodi teſta
mento id ꝙ petebat conſecuto eſt

poſtea autem màniſeſtum factum
eſt:nihil ei penitus ſuiſſe derelictũ
apud antiquos querebatur vtrum
iuriiurando ſtandum eſſet.an reſti
tuere deberet hocꝙ accłpit. uel ſi
re uera ei derelictum fuerit legatuʒ
vel fideicõmiſſum:ſi demus licen
tiam heredi falcidiam ſi competat
ex hoc retinere.nobis itaq; uiſum
eſt melius repeti ab eo legatũ uel
fideicõmiſſum:nullumq; ex huiuſ
modi periurio lucrum ei accedere
Sed ſi uerũ fuerit inuentũ quar
te detentiõʒ ei introduci:ſi tamen
locum habeat:inẽ quis ex hoc deli
cto ſibi lucrum impiuʒ afferre:no
ſtris legibus concedatur. cij.

q Oratoꝛijs.i. ſup
PCalũnie ꝙ p̃ſta?
