EPro erelicto. alias uel eſſet occupantis. ut.fl. de ſtipu. ſeruo. l.

ginn
quod ſerũus uel eſſet liber hodie.ut.ð.de lati.liber.tol.ꝭ.ſed ⁊ ſcimus.? completa. ut.j.de cap.l.ab boſtibus.?.ð. de tei nẽ. l. nulla. uel die S
in auten. de nup.S.⁊ multo. col.iiij. qualibet alia.ſ. utili.ſiue ſit uſucapio completa ſiue non. nam for 7 trrt
a Exiſtimans.idem puto ſi crediderit ſeruuʒ ut ar.ff. de cap.l. in bello. S. te ante captiuitatem tantum habeat utilem quia emphiteota erat .
ſi quis ſeꝛuum ⁊ pꝛo impẽſis habeo neg.ge.actioneʒ ad ſumptus.ni.ff. nel ſi uperſiciarius. ut. ff. de rei uen. l. pretor. nr
de neg. gel.l.ſed an ultro.S.i. Accurſius floꝛentinus legum doctor. m Facium.ideſt preſcriptio rei. Accurſius florentinus. . uür⸗
b Quibus non obijcit lõö5 n p Reſcriptio arca⸗
gi temporis preſcrip. ꝓp — ne pp ſed wi
ter cauſam ceſſat preicrip aſſeueras libeꝝ exiſtimãns cuꝛaſti certi iuris eſt. ⁊ dictio tempus o onn
tio.ut in ſuperiori n. nunc longi temporis preſcriptione quo Dem. aa ⁊.cc. Dulco. mittit poſtea po 4ſ heupi
dicit cum pꝛopieꝛ peꝛſonã minus dominus eius offeꝛens eꝛo B hoͤſtibus captus ac poſt nitur cum illa reſi Pliknan
ceſſat. ac. gata recte uendicet defendi nõ po liminio reuer us:actione in duum. 4 Newi
Smpns. non pa teſt. xXxxxv. reʒ directo uel qualibet alia domi o Rationis. ut ⁊.ð jvn
t itt. cum effecin qꝛ S nium uenaoicando: tẽporis aduer erreſti.mi.l.quod iſitdir⸗
reſtituitur.ut.õ ð Quibus nõ ðbijcituꝛ longi tem ſarij poſſeſſionem fruſtra times: tẽpore ⁊. fl. ex qui mii nfĩ
reſti.mili.l.quod tempore poris preſcriptio. . quuʒ aduerſus eos qui reſtititutio bus ca. ma. ſed ⁊ ſi Nitm tiͤl
7.l.ii. nis auxilio quacunqʒ ratione iuuã F. quotiens. deguct
d c AYm per abſentia Mpera. Alexan.a. Venulegio tur: huiuſmodi factum non opitu ſAlnncimus. inien⸗
irruiſſe. emendo s Empus expeditiönis ad letur. opitlari. ut lneehi⸗
non dominis. uerſus petitiones ſi que ⸗ Dem. aa.⁊.cc. Caſſandro. ſ. de adul.ſi quon um npn
e Temporis.ſ. ex ſpeciali petiſſe iuſte probari poſ/ Reſcꝛiptione bona fide poſ dam. ac. mrckenc
beneficio uel reſcripto. nã ſunt preſcriptionem nõ parit. ſidentes adueꝛſus preſentes q Adiunantibus. lorn i
ſuperfluum eſt ⁊c̃. ut.j. de AMperatores Diocle.⁊ Maxi annorum decem: abſentes autem ut ⁊.ð. ge reſti. mi⸗ m digant
theſauri.lt.l. .aa.Aurelio. uiginti muniuntuꝛ:ꝙ tempus ſi ex l. ſt. Eüemnil
WBelſendat. petita ad te ꝛe Vm pẽꝛ abſentiaʒ tuaʒ eos alicuius peꝛſona de petitorum paꝛ ? Si aduerſus cꝛe Zagr tn
ſtitutione in inte. vt. ff. ex qꝗ de quibo q̃reris ĩ res tui iu te reſtitutionis pretendatur au xili ditoreʒ. dixit..de witan.
bus ca. ma.l. inter eos. . ris irruiſſe aſſeueras: teqʒ ob me/ um deducto eo quo ſi quid ſuerit pre. que competũt hrn
ſi.ſecus ĩ uoluntaria abſen dẽedi curã a comitatu noſtro diſce/ geſtum ſuccurri ſolet reſiduuʒ tem contra uenditores i
tia. ut.j.de pre.xxx. an.ſiẽ dere non poſſe palaʒ ſit.pꝛefectus pus ↄputari rationis eſt. que iuꝛe dñij dant i
ibi non ſexus ⁊c. pꝛetoꝛio noſteꝛ acceꝛſitis his quos Mpera. Juſtinia.a. Menne. ſlom uis nune e mnün
On eſt. non cõpu cã contingit inter uos cognoſcet. pp̃ᷣ. “ is que contra by
5 1 tari.ſ. cũ effectu a Hon necel ario autem peus ex lõ Ancimus his ſe oͤlis militib pothecariaʒ dant᷑. uil⸗
reſtituitur. ſed hodie ipſo gi tmpoꝛis diutuꝛnitate preſcripti qui expeditionibus occupati ſunt ſ d Intumuz. Cinanen
iure ſeruatur illeſ us.ut.öõ. onem tibi nõ oponi quando iuſte ea tantummodo tempora que in iii.decẽ an. ianne
in quibus ca. in inte.ꝛe.nõ abſẽtie ꝛatio ⁊ neceſſuatis publice eagdem expeditione percurrunt in inter preſentes. xx. aud
eſt ne.l.fi. ſecundũ quoſdã obſequiũ ab huiuſmõi pꝛeiudicio exceptionibus declinandis opitu inteꝛ abſentes ut. ,. tilng
ſed ſecundum Jo. dic ipᷣo te deſeengat. lari illis temporibus per que citꝛa l.proxi. ſic accpii᷑ uttiu
iure etiam neteri iure non Bem. aa. Nũidio rectoꝛi italite. expeditionum neceſſitatem i alijs inſtitu. de uſuca. . irlliſi
currere preſcriptionem pu On èſt incognitum id tis locis uel in ſuis edibus degunt mi diunutina. ciäun
pulo.x.uel.xx.an.ut.ff. de quod ĩ minori etate traſmi nime eos ad uendicandum hoc 5t Inefficacem. quo Eure
acqui.re.do.bõe.nec adul ſum eſt longi tempoꝛis preſenſptia uilegium adiuuantibo. xxxvi. elrat ri linli
to. er orationeʒ diui ni non computaꝛi:ea eniʒ tunc cu —. 2= P.l. cred uchid
nanlan Peobibennt etum rere incipit quando ad maiorẽ eta Si aͤduerſus geditorem. ſed prima facie eſt ibe
eius alienatio.ut.ff. de re. tem dominus rei peruenerit. B efficax. vt iſti. ð ex/ mtn
eo.qui ſub.tu.l.i.⁊.s.de hᷣ Dem. aa. ⁊. cc. Criſpino. Mpa. Gordia a. Nenerie — cep. JAli. kn
di.mi.l.i ergo ⁊ p̃ſcriptio. Ipoſſſſio inconcuſſa ſine Jutuꝛnum ſilẽntium lõgi n Succeſſerůt. nuni git
ut. fl. de uer.ſig.l.alienatio controuerſia perſeuerauu: temporis preſcriptiõe coꝛ neꝛlali titulo ut hic i hi
nis.in nſucapione eꝛgo tã fumitatem ſuam ieneat obi/- . roboratum creditoribus non ſngular ut. ð K ne
tum rerum mobiliuʒ adul ecta preſcriptio.quam contra abſẽ pignus perſequẽtibus inefficaceʒ pꝛoxime. c.j.l.pro iun⸗
torum nt ipſo iure nõ cur tes ul ꝛeipu.caula:uel maxime ſoꝛ actionem conſtituit.preterq; ſi qe ri. ꝛ.ð. de ac. ⁊ ob. a r
rant. adit Juſtinianus ad tuito caſu:nequaq;ᷓ ualere decerni bitores uel qui in eoruʒ iura ſuc¶(l.eſt in arbitrio. gl
Dii fn. l. Dꝛedi ſſerunt obligate rei poſſeſſioni ĩ x Incumbant. 2 n H
preſcriptioneʒ in.l.pꝛedic mus. , celleru toilg poſ ſiſecüid i
ta ſcimus ſecundũ opinio Dem. aa.⁊.cc. Januario. , cumbant.ubi auteʒ cꝛeditoꝛi a po terq; ſi ſecũdus cꝛe Ron
nem Jobamner. Eq; mutui nẽq; comodati ſeſſore longi temporis preſcriptio ditoꝛ poſſideat. ut urnt
h I poſſeſſio incon aut depoſiti ſeu legati uel ſi/ obijcitur: perſonalis actio aduer j.de pre.xxx. an. 2 um
cuſſa.neq; de facto deicommiſſi uel tutelle:ſeu alij cui- ſus debitorem ſalua ei ↄpetitt. cum notiſſimi. Fi. eſe
nec; de iurx. libet perſonali actioni:longi tem/ Mperatores. Diocle.⁊ maxi. Sed uidetur . ie
i Foꝛtuiio.caſu.⁊ generali poris preſcriptionem obijci poſſe aa. Mar cele. preſcribi brpet⸗ en
ier ſi de neceſſitate non uo noꝛemi ſhde da. ud⸗
vatateaburut E rſt der pre. . fi. ⁊ de mino.l. pap.exuli. Accurſius. infec.l.cum poſtulaſſ⸗ em in fi. que eſt contra. So. ibi creditoꝛ fue unnie
n Eq; mutui.aclioni.ſimplici.ut ⁊.õ.de conſti.pe.l.ij..õ.de nego rat abſens. ex iuſta cauſa. bic preſens uel ſine cauſa iuſta bſens. llsi
cijs geſ. aduerſus ⁊ arbi.tu.l.tutores.uel mixte.ut.ð.ti.i.l.heꝛedilateʒ.ni nel ibi interrupit creditor preſcriptionem. uel ibi prius ceꝑat po e
ſi in caſu.ut diximus..ti.i.l.unus.hec ergo preſcriptio longi tem. iĩ rea ſidere poſſeſſor qui poſtea emit qu res obligarenturuel ibi que Riol
libus tantum locum habet. ſed certe ⁊ perſonales quedam tolluntur lon rit ſed non ſoluit. Item quare non tollitur hbypothecaria ber uir
go tempore ĩmo breuiori.ut ecce interdicta plura que anno tolluntur. ut capionem triennij. ut.. de pig.l.uſucapio quum tollatur pꝛe e ſcndnn
eff. de interdic.l.i.in fi.⁊H maxime illud de glande legẽda quod iriduo du tione ut bic. eñ. uſucapio eſt inducia ut dominium deroan de rhe
rat. ui.fl. de glande le.l.i. Item actio quod metus cauſa quandoq; decẽ ne autem poteſt quis habere dominiuʒ ⁊ alius habebit bypothe Duge
an.tantum durãt.ut.õ.quod metus cau.ſi ui. Item redibitoria.vj.menſi cariam. ut. ff. de pig.l.i... quod cum predium.⁊ de nſuf.l.locum. gin
bus.quanto minoris anno.nt.ff.de edil.edic.l.ſciendum. . fi. .H.. ſi proprietarius.⁊.ff.de uſuc.iuſto. . non mutatur. at preſcrip lum
12a B bhoſtibus. uel qualibet alia. directa datur cum nõ eſt uſucapio tio parit exceptionem tantum.⁊ conira omnem hominem nõ aut mieſe

-— .
. . . 5 .

Jund

uuled auerit dominium. Item loqnitur bec lex de re immobili. cum de

nee aà fiſco ut h. ⁊ adde hic diffeꝛentiam quam dixi.ð.ſi aduer. ſil.l.ſi.
nunho. r.annis dicat. ꝗd eꝛgo ſi rem mobilem inter preſentes.x. annis fſ Aut titulo. ſcilicet emptionis uel ſimili. Accurſius floꝛentinus.
toonn poſſedit bona fide ⁊ titulo.nunquid tuebituꝛ ſe aduerſus cꝛedito g o Mnes. ſ. uolumus. ? accipe peꝛpotiri ueꝛbum quod eſt infra.

fem hypothecariam intendentẽ.eñ.ſecundũ Ir.non.ſed ſecũõdã6vüO b

Quaſcunq; res.ſcilicet ſiſcales. ſed ſequens lex etiã ad priuatas

Jo. ſic. cum poſſit ſe tueri contra dominum. multomagis contra

principis extendit. Accurſius florentinus legum doc.ſamoſiſſimas.

gicht creditoꝛem. nõ eni i Comparauerint. quoli/
egoſ nocere debet ei ꝗa „ . bet titulo. nt.j.l.proxi.in
enpus. breuiori tẽpore fac debitori heres non extiti quibo ſuper huiuſmodi rebus lar principio. ſic.ff. de ſtatuli
heſtn⸗ tus eſt dominus. ſti ſed iuſta uiginti annoruʒ gitas nr̃a delata eſt uel ſuerit alda ber.l. ſtatuliberl. 5. K.
n lg utt. fl. de cap.in bel poſſeſſione collata ĩ te donatio cõ actiones in reʒ dominij uel hypo/ k Conſecuti ſunt. in hunc
lo. F. ſi ſeruum. roborata eſt neq; perſonali actiõe thece gratia:uel in perſõas ciuilẽs foꝛte modũ.ſi quid ex his
U yIgebitoꝛi. quia debitori non ſucceſſiſti cõue ſeu prẽtorias uel ex legibus aut ſa rebus que ſucceſſione ticij
nllant pꝛobatum. nini ie iuris ratio permittit: nec da cꝛatiſſimis 2ſtitutioͤnibo deſcẽden ad fiſcum peruenerunt a
lſieri ut.ff. de diuer. pre. ta pꝛedia pignoꝛi poſt inteꝛuallum tes:uel quaſlibʒ alias: licʒ nomina fiſco accepeꝛis.x ſi non fue
mmſit an niciũ in fiñ. ⁊.l. longi temporis tibi auferẽda ſunt: tim preſenti ſanctione non ſint cõ/⸗ runt ticij ⁊ ſic nec fiſci facte
inns creditor.⁊.5.l.ꝓx. quando etiam ⁊ preſentibo credi prehẽſe mòueri. Data uolentibo ſunt ſecurus tamen ſis. 7
Auine 5 De quadriennij toribus decem annorum preſcrip licentia intra quadrienniuʒ contra ſic nota quod perſonalia
ohlkrir preſcriptione.dixit tionem opponipoſſe:taʒ ꝛeſcꝛiptis ſacratiſſimuʒ errariuʒ: ſi quas ſibi priuilegia extendit ⁊ facit
dllſen de preſcriptõe que noſtris quam pr ioruʒ principum competere actiões eſtimant cxrcer ius commune ea eſſe.
tnetur emptorem. ſtatutis probatum ſit. xxxvij. ita tamen ut poſt elapſum quadri I Qunctos. q. dicat ita uo
D nunc de ea que uẽ HW enniũ nec ſacratiſſimuʒ fiſcũ licere lumus eſſe tutos prinile/
leiſini ditoꝛem.ſ.fiſcũ qui Dẽ quadriennij pꝛeſcriptione. ſibimet quibuſlibʒ actionibus pul gio generali.ac ſi ſingulis
ꝛem alienam nẽdit , ſare cognoſcant. Ad hẽc fiſcaliũ donatarijs nel emptoribꝰ
uſu ut ſuam nt. .l ij. M. Conſtan. a. ad Orphituʒ. rerum emptoꝛibus cũ ratione iuſti ſingla ſpecialia prinilegia
rtär ð ea que datur ad Oiuʒ ẽeſt a ſiſco queſtionẽ tie conſulentes iubemus quotiens ſuper ingulis ebus cpa
W rerſus eum. poſt quadriẽnium cõtinu competens ſcrinium geſtis inter trimonijs indulta eſſent.
Wäonn 4 Oium. uñ ſupeꝛ bonis uacantib uenientibus diſtꝛactax reꝛũ pꝛecdia nt ⁊.ſ. de preſcriptio. xxx.
eſiſint n tinuuz cõ inchòandaʒ non efſe. addituʒ etiã ſeſe depoſuerit ſi uſcepiſſe:mime po annorum.l. omnes ĩ prin
RKr putdũ a eſt. eos qui noſtra largitate nitũ buiuſmodi ſolute pecunie depoſi cipio. ac.
romn tempore denuntia tur:nulla inquietudine laceſſẽdos. tioneʒ emptores quaſi nõ numeꝛa m Qiuiles. ex.l. xij. tabula
*—j tionis ſiſco facte ꝰ nẽc his a fiſco noſtro controuerſi tis pecunijs moleſtari: uel neceſſi trum. .
7 “ quo uere ceperant am commouendam:qui quo quo tatem hiſdem emptoribo imponi n Pretorias edicto uel in
tin eſſe bons nacantia modo aut titulo eaſdem res poſ licʒ non ſolemnẽ cõſecuti fuerunt terdicto pretoris ĩductas.
. u n ſi autem ante nũtia ſederint. . ſecuꝛitatèm:ſoluta fuiſſe pꝛecia pio o Conſtitutionibus. prin
l tionem nelit cõpu Mpera.ʒeno.a.Enee comiti re bare: Sed quuʒ ſit in arbitrio pᷣcia cipuʒ.ut conditio ex lege.
inmmu tani. tc. xx. an. ſÄt rum priuatarum. ſuſcipientis minime deponere ſeſe p Alias.ð nt in factum nel
ſimt neceſſarij. ut.ff. de Mnẽs qui quaſcunq; res quod non accepit ſuſcepiſſe:ita cõ officium iudicis.
deiſa iure fiſ.l.i.F.diuus mobiles uel imobiles ſeu uenit nec emptores pleniſſimaʒ ex q Moueri. nt.j.l.proxi.
ũ T de diueꝛ.pre.l.in ſe mouentes:uel in actionibus aut huiuſmodi depoſitione ſuꝑ pꝛecij inſtitu. de nſuca. 5. fi. 2.5.
ſcenn ter quatuor. F. i. 7 quocunq; iure conſtitutas:a ſacra ſolutione ſecuritatem coniſecutos de communi. rerum ali.l.
gü f .ff. ſi omiſ. cã te. qa tiſſimo erꝛaꝛio còmpaꝛaueꝛint eos ullum ſicut dictum eſt ulterius pꝛo ij.immo nidetur quod ſic
lanin autẽ. F. quod ergo quinetiam quibuſcũq; res mobi/ batõis grauamẽ penit formidaꝛe. ut. ff. de petitio.heꝛedi.nec
inu ſirrt tempus. ⁊ hoc ubi les ſeu imobiles ſeu ſe mouentes Mperator Juſtiniannus.a. ullam. F. item ſi quis. que
iniöcs non habet titulum aut in actionibus uel quocunq; iu Floro comiti reꝛum priuataruʒ ⁊ eſt contra. Solu. hec in re
alioquĩ mobilia tꝛi re conſtitute munificentie pricipa/ curatori dominice domus ⁊ Pe⸗/ bus ſingularibus illa in n
ſein ennio imobilia de lis nomine date fuerint: omnibus tro uiro illuſtri curatori dominice niuerſitate. uel hic corrigit
umbubt cennio uſuca pit. cũ pariter priuilegijs que ex diuinis domus. ⁊ macedonio uiro illuſtri uel bic ignorans alienam.
Pnig ſiſcus nbiq; pꝛeſẽs ſanctionibus inclite recordatiõis curatori ipſius dominice domus accepit. Item alia contra 4
tſl ſit. uel dic.xx.inter Leonis ⁊ noſtre pietatis ſupeꝛ ceꝛ ſer eniſſime auguſte. “Z ſupra de here.uen.l.i.So
lecto abſentes. ut inſti. ð tis patrimonijs antea emptores Enẽ aʒenone diue memoꝛie lu. ut ibi. Item alia contꝛa
biro⸗, uſucapi. .ꝛes. ⁊.ff. coͤnſecuti ſüt perpotiri:⁊ ita.ↄciõs ficalibo alienatiõib) ꝓſpec ſupra de ſibera.cauſa.l.nõ
bont 15 de uſuc. quanuis. buiuſmodi beneſicijs ſeu pꝛiuile-½ tum eſt:ne homines qui ex noſtro ideo. Solu. illa corrigitur
ſcüttst b Inchoandã. ſed gijs perfrui:tãquam ſi ſuper ſingu errario donationis uel emptionis per banc.uel ſpeciale ibi
ſilann ceꝛte nec ante ĩcho lis ſubſtancijs ſeu patrmonijs enã uel cuiuſlibʒ alienatiõis titulo ꝗc/ libeꝛtate.
etmnn atam perliceꝛe nið nunc uel poſtes data fuiſſet huiuſ quam accipiunt:ſi quid circa con x Exercere. nel utilem nel
Nllni tur. ut. ff. de diuer. modi diſpoſitio. Nec poſſe cõtꝛa tractum contrarium emerſerit:uel rei uendicationem nel by
idhur pre.l. inter in pin. emptores predictarum rerum fac euictiõis uel alterius iquietudinis pothecariam. quam inten
bitroe ſed dic ibi alius iin tos iaʒ uel futuros: uel contra eos gratia:ad dominiũ ul bypothecã erent directaʒ contra poſ
nit choauerat. qð alij ſidentem niſi priuilegio eſ
ſctti non prodeſt. quia . . ſet fretus. ut. .l. proxi.ſecũ
clinie eſt ciuilis interruptio. que alijs non prodeſt. . dum r.alij dant conditionem ex hac lege.alij dant nego. geſto.quia ra
ſrcpen c Largitate.ſacta ex bonis uacantibus non petente aliquo.ut.j. tam babent uenditionem. ut. õ. de rei uen.l.mater.ſed prima nerior.
Gagun de pe.bo.il.i.in fi. , . ſ Ad bhec ſcrinium.i.ſtatio.uel dic.i.qui ſcrinio pꝛeſunt.uel dic.i.notarij.
rlr d Laceſſendos. nec ſtatim quidem ſi legem ultimam. . e. ſpecies t Interuenientibus apud procuratorem ſiſci.
gupen ſecundum Ir. ſed ſecundum hanc poſt quadriennium. i Secunitatem.i.apocham.
oin e¶ Nec his.poteſt hoc referri ad dictum proximum. ⁊ quod dicit x In arbitrio. ut ſupra de actõibus ⁊ obligationibus.l.ſicut ⁊ eſt hoc ſpe
LenmnNH quo quo modo.puta cum dedit imperatoꝛ alicui per aliquod pri ciale ſicut ⁊ alia. ſed regulariter contra.ut.S. de non nume. pecu. l. in con
PNwe nilegium titulo cuʒ donauit uel nendidit.⁊ ſic titulus ad pꝛeſcrip tractibus. .i.⁊. F.ij.
Alir⸗ nonem quadriennij non pꝛodeſt licet triennij ſic. ut dixi. uel di y b Enea zenone. pfoſpectum eſt. ut. .l. pfoxi.
ig teraiũ eſſe caſum legis.q.d.nec ab alio inquietabitur.ut..pꝛoxi. ʒ ntrariuʒ.nã credita fuerat fiſci.nũc apꝑet alienã ſicq; euincit
nde

A Snauiter.i.ſapientef. inde ignauus.i. inſipiens. Accur.florentinns.
b OQinia principis. etiam quo ad pꝛoprietatem. ut dixit. M. principi

apud roncaliam imore uel amore ⁊ pro eo.ff. de offi.pre.bar barius in

ſi.ſed Mal. contra eti ibidem ⁊ h expone ad protectionem nel iur̃di.ſic
2 littora romani imperij dicuntur populi ꝛomani.ut.ff.ne quid in loco

publi.l. litiora pn. uel ueri

ns omnia ſua lunt. ſ. fiſca

lia ⁊ patrimonialia nt ſubi
cit. ar. ff.ne qd in loco pu.

.l.ij. F. uj ude codex meus

nõ eſt principis. ſed mibi

pro eo datur rei uẽdicatio
duꝛecta.non principt.
C Sed curatores. adbuc
lege iterrogatiue uſq; illuc
boc enim ⁊c.

d Et quantum. ⁊? repete ñ

agnoſcunt ⁊c̃.
e Et noſtros. ſubaudi eo/
ruʒ qui curatoris ⁊c.
f Epiſtalmate. ſignum qðᷣ
imperator faceꝛe ſolet. uel
ſcriptura quam ipſe prin
ceps ſcribit.
g Panes ciuiles .i. pꝛebẽ
das uel reddduus.
hb. In rem bic dixit Ir. da
ri non dño actionẽ in rem
ſed tu dic utilem uel cõdi.
ex. l.nt.S.l.proxi.dixi.
i Jauſſione.i peꝛmiſſu ſicut

bertus uocat patronuʒ i

ius. ut. S. de in ius no.l.ve

nia.⁊ dabit princeps iudi

cem. ⁊ ſubijcit ſe.ut.fl. de
offi. eius cui man: eſt iu. l.
⁊ ſi pretor. uel de his que

nengdite ſunt ut fiſcales eꝛit

ſub procuratore ceſſaris u
na cum preſide.ð bis que
ut ſue erit ſub procuratore
fiſci. ar. S.ſi advſus fil.l.ij.
k Quia igitur.fuiũ s poſt
legẽ iſtã alienationibus
ſpexit. hic proſpicit preteri
tis ⁊ ante legem iſtã factis

alienationibus ſueq; pro

uiſionis cauſam pꝛemittit.
1 Cum enim.nõ nalet hoc
ar. quia alia ſunt conceſſa
ergo ⁊ hoc concedatur. ſʒ
c dicit ſancimus.
irmitatem. ut. j. de do
na. ſancimus.
n Donauerit. ut. S. de do
na.inter nirum ⁊ uxo.l.pe
nul.⁊ ad hoc.õ.ð bo.que
li.l. pennl.
O Tua.loquit᷑ prefecto pꝛe
torio. ac.

p Infſulas.ar.ꝙ non nalet
prinilegium principis ãte
coꝛonationem. Item nota eu

reſpiciens aliquod ſuſtineat detri

mentum. ſed adueꝛſus emptores
quidem uel donationẽ accipietes:
uel per alios titulos alienationis
quicquã detinẽtes:minime quecũ

q; actiones moueaãtur: ſed tantuʒ

modo contra erraꝛiũ:uſq; ad qua

driennium tantuʒ. quo tranſlapſo

neq; adueꝛſus fiſcum aliqua rema
neat actio. Sed ſcimus hoc qui
dem in fiſcalibus alienationibus
gnàuiter obſeruari:ſed non ſimili
modo rem ſuiſſe obſeruataʒ circa

eas res que a ſacratiſſimis impera
toribus: non a fiſcalibus ꝛebus ſʒ

ex priuata eorum ſubſtancia pro
cedunt:quod ſatis irrationabile ẽ.

que enim differentia introducitur

quum dmnia principis eſſe intelli
gantur: ſiue ex ſua ſubſtancia ſiue
ex fiſcalibus fuerit aliquid aliena/-

tum:eodemq; modo:⁊ ſi a ſereniſ-

ſima auguſta aliꝗd alienetur: qua

re non eadẽ utatur prerogatiua: ſʒ

curatores noſtri per quos ſolem

ſubſtantiam noſtram gubernar̃ ne

ceſſe habent in uenduionibus ꝛe/
rum ⁊ euictionem ⁊ alia que ſunt
pꝛiuate utilitatis pacta emptionali
bus inſtrumentis addere uel quaſ
dam tales obligationes in aliena
tionum inſtrumentis agnoſceꝛe ul
in permutationibus:uel in tranſac

tionibus ſi ⁊ hoc ſuerit celebratũ.
poc enim eſt eorum qui nec maie
ſtatẽ imperialẽ agnoſcunt ⁊ quan

tum inter priuatam fortunam ⁊ re
gale culmen mediuʒ eſt: ⁊ noͤſtꝛos
curatoꝛes per quos resdiuinaruʒ
domum aguntur aliquibus iniuri
uel damnis afficere conantur.
AQAue omnia reſecantes per hanc
generalem ⁊ in peꝛpetuuʒ ualiturã

ſegem ſancimus:omnes alienatio

nes de aula pꝛocedentes:ſiue ano
ſtra clemẽtia: ſiue a ſeꝛeniſſima au
guſta ↄiuge noſtra:ſiue ab his qui
poſtea digni fueꝛint nomine impe

riali:ſiue iam alienatum quidem ẽ

ſiue poſtea fuerit:ſiue omni inquie
tudine peꝛmaneꝛe:ſiue res eis per
nos metipſos ſiue per procurato
res ex epiſtalmate tamẽ noſtꝛo fue

m coronandum. Accurſius florentinus.

q Ne rei dominice uel templorum.

4

Epenumero. coloniq;.i.aſcripticij.
Soboles. ſic. j. de agri.⁊ cen.l.cum ſatis in prin. ?. ſi. li.xj.
Summota.ſ.inducta adhuc. ſed hodie eſt inducta preſcriptio

.xl. annoꝝ ar. j. ti.i.L.oẽs. que eſt õᷣ nel eſt ſpẽale in principe cũ bec nideã

ciuitate.ut.ð.ð ſac.ſanc.ec.l.ut iter diuinũ ⁊ ſic ñ currit pᷣſcriptio ut ĩ bu

iuſmõi.ut.j.li.i.l.pᷣſcriptiõe.⁊.j.ð fun.limi.l.fi.li.xi.⁊ ð ſugi.col.l.ſi.e.li.

n au Minuerſas. dominicis.i.pfincipis. Accuũrſius florentinds
Longi temporis.quid de longiſſimi. .in templis. Iteʒ
T in ciuitate centũ an.ſtatutũ eſt.ſed poſtea ⁊ ulumo ad.xl. an re
curſum in templis. ut.S. ð ſacro ſan.ec.l.ſi.⁊ in aut.quas actões.
y Liceat a ſiſco nendicante.ſiue emptor ſciuit rei conditioneʒ ſiue

X

9

rint aſſignate.Et nemo audeat eoſ
qui res accipiunt per quẽcunq; ti
tulum alienationis ſiue mobiles ſi
ue immobiles ſeu ſe mouentes:uel
iura incorporalia ul panèᷣs ciuiles
iudicijs afficeꝛe: uel ſperaꝛe aliquã
contra eos eſſe ſibi uiam apertam
ſed omnis aditus pꝛecludatur om
nis motus ⁊ ſpes huius petulãtie
Sed adueꝛſus domos noſtras ha
beant intra quadrienniũ tantuʒ ſe
cundum imitationem fiſci ſi quas
exiſtimant poſſe ſibi competeꝛe ac
tiones:in ꝛem uel hypothecariam
ut ex noſtra iuſſionè cauſa mouea
tur: ⁊ competenteʒ mereatur effec
tum quod ſi quadriennium fuerit
emerſum nec adueꝛſus domuʒ no
ſtraʒ habeat quis quãcunq; actio
nem. Quiã igitur multa ſcimuſ

tam noſmet ipſos quã ſeꝛeniſſimã

auguſtã coniugẽ noſtrã uarijs peꝛ
ſonis iam donaſſe ⁊ uendidiſſe: ⁊
per alios titulos aſſignaſſe: ⁊ ma
xime ſacroſanctis eccleſijs ⁊ xeno
nibꝰ ⁊ pꝛototrophijs ⁊ epiſcopis
⁊æ monachis ⁊ alijs innumerabili
bus peꝛſonis.⁊ eandem liberalita
tem ex noſtra ſubſtantia ſiue ſere
niſſime coniugis noſtre eſſe cõfec
tam:ſancimus etiã eos firmo iure
habere quod conſecuti ſunt: iia ut
contra illos quidem uulla mouea
tur actio.intra quadrienniũ auteʒ
ex preſenti die numerandũ pateat
omnibus aditus cõtra noſtras di
uinas domos ſuas actiones ſupeꝛ
eiſdem rebus moueꝛe: ſcituris qð
prefato quadriennio ſinito: neque
adueꝛſus domos noſtras aliquis
eis reſeruetur regreſſus. Cuʒ niʒ
multa priuilegia auguſta fortuna
meruit:⁊ in donationibup ſine in
ſinuatione geſtoruʒ omnem firmi
tatem habentibus ⁊ ſuper rebus
quas pro tempore ſerẽiſſimus pᷣn
ceps diuine auguſte conſtante ma
trimonio donauerit uł ipſe a ſeren
niſſima auguſta per donationis ti
tuluʒ conſequatuꝛ ut maneat illico
donatio plena nullo alio affirmati
onis tempore expetãdo:ita ⁊ hoc
uideatuꝛ imperiale eſſe pꝛiuilegiuʒ

non. ut.ð. de rei uẽ
di.ſi mancipium ſi
uero dicas a uẽdẽ
te. tũc exiges ꝙ fuit
ſciens.⁊ h dicit ini
gs. ⁊ ſic amittit tal
emptor pꝛeciuʒ ut
hic. ⁊.j.ti.i.l.i. ⁊.j.
de euic.ſi fundum.
non m̃ lucratur uẽ
ditor ſciens.ſʒ hẽt
ſiſcus ignorãs aũt
a ue nditore repetit
vt. ff. de act᷑. emp.l.
emptoreʒ. F. li. . ff.
e iure ſil.l. lucius
in fine. ac.
z3 [ 3Anua un⸗
ᷓ;ᷓ.i. ſi quã
docq;.al incipit ſi q
loca.i.ſi quecũq;.
a QOcchpauerit ue
terem cenſũ minuẽ
do ſua ꝓfeſſioue.

b In ſua iura. i. ad

primũ emphiteotã
ad ↄſueiũ cẽſum.
cPreiudicio.i.vt
noui nõ preiudicẽt
ueteribus. ac.
d Incumbatio. pol
ſeſſionibus.
e Monella. que cõ
tinet dominij trani
lationem.
NPoterit. nec ĩ cẽ

ſu minuendo.ut.j.

ti.i.l. compit.⁊.j.ð
fũdis ⁊ ſaltibus.l.
fi. li. x.
g De pꝛeſcꝛiptione
xxx. uel.xxxx. an
norum. Nica.
b Am aſſe
c Leras. te
bſete. id
ſi te preſente. ſz ad

maiorez exaggera

tionem qicit.

i Im poſuerant. in

uidentes qꝛ fertiliſ
erat ibi ſeges. ſic ?
.S. man. peꝛ diuer
ſas in prin. Ande
QOuidius in arte a
mandi. Fertiliõ ſe
ges alienis ſempeꝛ

in agris. Vicinumq; pecus gfandius uber habet.
k Collationis.que collatio ſoluta erat ⁊ ſic non debebatur.ut ha

beat locum quod in ſine dicit.

Aui precio.non ergo interuenerunt que

debuerunt inteꝛueniꝛe

cum quinq; ſint neceſſaria in tali uenditione.ſ.quod debitum ſit

ceſſatum ſit. ⁊ quod bona fide res uendatur ⁊ quod iuſto pcio.
gque hic non fuerunt. Item quod res ſubaſtetur. ⁊ quod preſidis

autoritas interueniat.ut.õ.ſi pꝛopter pu.penſita.l.ij.⁊.iij.

„

lutſe,
Pn e

ſſonn.
Gumnnndl
oſlon
Seutniann
alnb not
inleden⸗
DsSeg
Alipkiu
nn bun
Erdientz ti⸗
conngCe
lonitenen
tuque dchen
auenit,

Wt

lanrntanit
Utleumtu
icligln
fljctene
Dn lucdei
untlpipegl.
ctom.
ndelt ti
un biit
Kudheenponr
hmmdiorn
pherusn
lſikni n
mizbuft
Mirmuh⸗
onnefi n

unnigii
uſcenren
mMmMlt
Auae,ben
ſen fun
n gifn
uier
r habe
uin ſti
liſi
bldit
Muinhen
igtihin

wüzin

lbe,

Ag

ſnbe

D

minin
niumgr

.

Ceuam
Sagnpne

genſiie m Spacium.quod eſt legitimam tempus cum perpetue erant a ſpacio.xxx.an.nit.j.l.ptoxi.Eſt antem ratio predictofum quare non pꝛe
nlae tiones tempore huius legis.ut inſti.de perpe.⁊ tempo.ac.ĩ prin. ſcribitur dominis quia ipſi habent poſſeſſionẽ ⁊ poſſidenti nõ curit pre
lnin vñ.ſorie erat centum annorum.nel. xl. ut ar.j. .l. proxi. ſed hodie ſcriptio.ſed bene dico quod act᷑.perſonalem.i.ex locato uel commodato
ſcii conſtat eſſe.xxx. annorum ut. e. ti. l. lij. uel depoſiti poſt. xxx. annos non poteſt intentare ad rem recuperandaz
tongzſ n Publico.i. preſcriptionem contra ius publicum.i.actionũ per uel pro preterito tempore ad aliquid. ſed uti poſſidetis interdictũ nel rei
acennni petuitatem inuẽtaz nendicationem itentat ad
nuchnt ſua ſententia cõſfir .rdDẽ . poſſeſſioneʒ recuperandã
ins miti mabit abſoluendo qui enim ſuis cõſilijs ſuiſq; laboꝛi ri que ſũt auulſa reſtituet:neq; eni quia in poſ.non poteſt ei ĩ
agtgg poſſeſſoꝛem. bo pro toto oꝛbe terraruʒ die noc incumbàtio diutura aut noulla putari preſcrip.xxx.an.ut
iß nin o Statuet. puta ab tuq; laborant q̃re nõ habẽt dignã pꝛofeſſio ꝓprietatis noſtre priuile pote cum ipſe ſemper poſ
canitt ſoluẽdo poſſeſſorẽ ſua prerogatiuaʒ fortuna. Que giu abolere poteꝛit. ſideret.⁊ hoc ſi dicas naſci
pwinz p Sequetuꝛ. facien ergo pro auguſto honore ⁊ caute eas ex tempore ↄtractus.
lling do rem reſtitni.ſed la res accipietiũ noſtra ſtatuit eteꝛ Dẽ preſcriptiõe. xxx.ul quadra ſi autem ab eo tempoꝛe tm̃
ſifrnatn⸗ qualiter b iĩmo ſta nitas: hec tam ſublimitas tuã quãõ ginta annorum. .B quo cõmittitur dolus nel
lumimri tim fuit ſecur emp ceteri omnes iudices noſtri obſer , xxxix. culpa ab eo tempore tãtũ
ens hbe tor. ut. . ð quadꝛi. uare leſtinẽt:ex eo tẽpoꝛe ualituꝛa: Mbp. Dio.⁊ max. aa.arriane. ineipit preſcribi perſonali
Gigti prel.l. ij. v. ibi uen quo nutu diuio imperales ſuſcepi Am aſſeueras te abſente actionin⸗
luorznri dit fiſcus ut ſuam. mus inſulas. xxxvuj. eos qui oculos pᷣdijs ts t Eos.ſ. precario detinen
eiktennl hic ut alienaʒ. ⁊ iõ . impoſt uerãt operã dediſſe tes. ac.
ſf oportet ut pᷣſcribat Mẽè reidominice uel temploruʒ ut äqnonarie cõllatiõis pꝛetextu ui /½ i Pon liceat. l. dominis.
eſllhen cum non internei uendicatio temporis exceptione li precio ab officio preſ idali predi Qum lex ꝛcſpondʒ tacite
ant ea que debent ſummoueatur. H a tua diſtraherẽtur.ſi legitimi tem/ obiectioui.
Nrnn inteꝛnenne. ⸗ poris ſpacium ex uẽditõis die flu⸗ Conſtantiniana.quã nõ
Glau q Reſtitui. nec a vẽ Mpa. Aale. ? Dalens. aa. a xit qui prouiciam ꝛegit ite uos coo habemus quam quidam
Anrpeli Aicante nec a nẽdi probum. ppᷣ. Gallie. HM gnoſcet: ⁊ qð publicõ iuri pᷣſcrip tam praue inteꝛpretabtur
lguni tore. ⁊ ſic amittetur Ebpenumero preceptũ eſt tum eſt ſtatuet. Sin autẽ nõdum ut ex ea deferrent colonis
Cpuunt u ut. . e litigi. l.fiein ut ſeꝛui atq; libeꝛti colõiqʒ; ex die publice uẽditionis legitimũ temporis prerogatiuam.
ſocſüntmi prin. z.. de euic. ſi Preterea rei noſtre necnõ tempus traſmiſſu ſit iudex exami Nõ requiri. quidã libri
☚ ſciens. ſed uidet qꝙ etiaʒ eoꝝ ſobõles ac nepotes qui/ natis allegatiõibꝰ tuis quod rei q̃ habent non requiri. tũc
ſuinil a uendicante. ut. . cunqʒ de noſtris poſſeſſiõibus re litas dictauerit ſequtur nõ igna dic initium. i. titulũ vel bo
iengkiri ſi uendi. pig. ag.l. ceſſiſſet: ac ſe ad diuerſa militie ge rus ſi iniuſtã eſſe emptiõem ꝓſpe nam ſidem. ſic 2.. ꝙꝙ cnʒ
itücin i. que eſt cõta.ſo. nera contuliſſent cingulo in quo xerit precium quod pro uicioſo ↄ eo ſi libeam. .ſ. de agr.
aolcnit p dolus dedit cãʒ obrepſerant fraudulẽteꝛ exuti ſi ad traciu datũ eſt ſecundũ principali cen. l. cñ ſeimus. 5. fieli. xi
— contractui.ibi inci aliquas fortaſ. e trãſeenderit digni um ſtatutoꝝ tẽoreʒ male ſidei em na ſufficit ſola lon geni tẽ
bustt. dit. nel bic emptor tates omni tempoꝛis diffinitiõe ſũ ptoribo reſtitui non oporteꝛe. poris poſ.alij habent ſiue
unbit ſciuit. uenditorem mota:noſtro patrimõio redderẽt᷑. MWypera. Vale. ⁊ ualens. aa. 34 nõ. ⁊ tunc dic requiri.i. ñ
nd non habere ius uẽ AMDpreatoꝛ. Vale. Theodo. ⁊ Voluſianun. inceperint poſſidere hoc ei
uligee dendiibi tantũ in Arch. aaa. dextro comiti rerũ pri- Ele igit c dominie pdio-n bene inquiriur ut ar.. de
RZL precio ẽ habita fra uatarum. ſi lata pcario poſſidẽntibus pig. actio.l. nec creditores
nn. us. nl nerius ibi p HNiucrſas terias que a colo prerogatiua ðᷣfert ut cos poſt.xl ã 7.5. cõmo. l.eiſ.
“ cium connerſü ſue nis ſiue emphyieoticarijs noꝝ ſpacia q̃libet rarde decurſe in a Sibi.i. ita ſibi qnod nõ
Guncn fat in ntilitateʒ dñi dominicis iuris reip. uel iur ſe acro quietare nõn liceat. cũ lex conſ an alij. at colonus nõ ſibi ſed
1 4.GS ut ꝛ.ff. de ꝛei ven.l. rum temploꝝ in qualibʒ prouicia tiniana iubeat ab his poſſeſſorib alij poſſidʒ.ſic ⁊.ẽ.ð nſuc.
ie emptor ⁊.5. ð pdi. uendite:uel ullo alio pacto aliẽate inicium nõn requiri qui ſibi põti⸗ .l. pignori ⁊.S. & uſuf.l.ne
Iſaunüe mi.l. ntere. bic nõ ſunt:ab his qui peꝛperã atq; ↄtꝛa quam alteri poſſideꝛet:eos autem q; igitur non habet in eis
„ gia ſoluta fuerat leges eas ðᷣtinent:nulla longi tẽm/ poſſeſſores non ↄuenit appellari locum lex conſtãtiniana.
euihin . Itẽ ſimili poris preſcꝛiptione officiente iube qui iia tenent ut ob hoc ipſum dę b Sebeant. etiam ſi ſſ pre
Annn ietngein, quod a mus reſtitui:ita ut nec preciũ ꝗdeʒ beant preſtare ſolitam mercedem ſtiterint.⁊ ſic no.colonum
neditore rehabeat iniꝗs ↄparatoribꝰrepoſcere lictat. Nemo igitur qui ad poſſeſſionẽ ↄ non preſcribere.xxx.an.lʒ
Ai ecium. vt. 5. cõia Mpera. Archad.⁊ Hono. ad ductor accedit: diu alienas retinẽ nihil ſoluat. ut ̊ͥ im nos.
eo ae . sſi gneer pPaulcv. do, AQo res ius ſibi ꝓprietatis uſurpet (ſy. M. dixit contra.ar.f.
in (ing. ſo. ichra Iquà unquam loca ad ſa ne cogãtur domini aut amiteꝛe qd de acquir. poſ.l. ᷓuis. 5.i.
ninhA xit domins. bic no crum dominium pertinẽtia locauerunt: aut cõductores utiles ⁊.ff. de uſuris cum quidõ
engn dis. oel bbi ſtipula cuiuſlibʒ temeritatis occupãuerit ſibi fortaſſis excludere aut annis S. dinus. Item pro eo.j.
mdid tns ſüit, hic nõ. It ſecundum ueteris cenſus ſideʒ in omnibus ſuꝑ dominio ſuo publi qe ag.ꝛ cen.l. litibus li. xj.
ninch . tontta 5. quoch me ſuà iura retrahãtur. Reſcripta igit ce proteſtari. T⁊. 5. de fide ĩſtru.l.pluꝛes.
e,en tuae nuſa l. iiij. ſool obreptionibo impetrata cum pre/ Mypeꝛa. Hono.⁊ Archa.aa.al c Aſurpet. colonus ergo
biſcei ne nt ibi . ſcriptiõe longi tempoꝛis ⁊ noui cẽ clepiodoto.ppᷣ. „ ſiibi credens poſſidere.nec
i m Ale agituꝛ ſus prèiuditio ſũmouebit auctori Icut in rẽm ſpeciles:ita de poſſidet nec preſcribit. ſed
ne i. male age tas tua:atq; ita omnia ſno corpo uniuerſitaie ac perſonales ſi dominum uenienteʒ nõ
— retnr ſi doc eſſet admittit. uel poſſeſſionem
NG (Poſn dentihno. MV Allij tradit. uel expellitur. 7
ee large hic ponitur precario poſſidentẽ.uel emphyteotam ↄpꝛehen tunc dominus non poſſidet ut dixi..ð coia de uſuca.l. qui ex conducio.
—“HKR dat.ut.j.e.cum notiſſimi..fi.quem contractum quidã precariuʒ d Omnibus.i.ſingulis. MVM
—K appellant. Item colonum nt in fi.huius.l. Itẽ cõmodatarium ⁊ e ſIcut in rem. iam eꝛgo erat preſcriptio hec.xxx.an.ſecundũ Ir. alij
. depoſitarium. nam omnes iſti precibus porrectis poſſident. In Ccontra ſed hac.l.primo inducitur.ut.j· .e. l. .. he autem actiones. ?
tteuauu. nero autem precario ſimiliter loquitur. ſi dominus conceſſit ſolã inſti. de perpe.acti.in prin. . .
ltmg detentationem ſiue ſolã naturalem poſſeſſionẽ. quod poteſt. nt.ff f Speciales.ſpecia es in rem ſunt decem. directa in rem publiciana. itez
toſnn de acqui.poſ.pomp. S.ſi is.⁊.ff. de precario.⁊ habet..euʒ 7.l. ceꝛ utilis in rem que datur ſuperſiciario ſeruiana 7 q naſi ſerniana cõfeſſoria
te. ei.ſi antem cinilem ⁊ naturalem concedeꝛet preſcriberetur dqño negatoria utilis in rem que datur metum paſſo. in rẽ preiudicialis.⁊ illa

utilis que datur emphiteote. De uniuerſitate ſunt quatuor in tem ⁊ in p
ſonam ut petitio hereduauis.fam.herciſ. bonoꝝ poſſeſſoria hr̃.petitio ⁊

fideicom.hereditatis petitio.ut patet.ff.de rei uen.l.i.in prin.ſed cõidi.li

cet ſit mixia.iñ non eſt uniuerſalis. ut.ff.cõidi.l.iij.ſunt antem quedã me

re peꝛſonales de uniuerſitate ut actio ex teſtamento que datur fideicõmiſ

ſario. Item actio ex ẽpto
que datur contra uendito
rem hefduanis. Peꝛſona
les autem alie infinite ſũt.
a Vitra. nam.j. multe ſub
ſiſtunt ut.j. e.F. he autem.
b Res corporalis.
c Del ius.ut ſeꝛuitus que
incorporalis res eſt. ut in
ſti.de ꝛebus cor.in fiñ.ſed
quomodo iuri incorpora
li.vel actioni peꝛſonali pꝛe
ſcribitur cũ ab aduerſario
nil poſſideaiur.eñ.quaſi
poſſidetur.ut.ff.de pe.hĩ.
.l. re gul ariter.
d Qualicunq; actione. ut
ad expibendun.
e Perſecutiõe extraordi
naria. ueluti de fideicõmiſ
ſo.quod fſit iudi.of.ſecus
in except.ut.ff.de doli ex.
pure. 5. ſi.
fBebitore.nel eius br̃de.
uel creditore alio qui poſ
ſedit niuente cõi debitore
ut. j.e.cum notiſſimi ĩ pri.
7. F. i. ac.
g Poſſidente. mala fide.
alioquin tolleretur longo
tempore.ut.ð.ſi aduerſus
cre.l.i.ſz an eſt male fi. qa
ſcit obligatam.uidetur qð
nõ.nt.ff. de acqui.poſ.l.ſi
quis fundum.in ſi.ſʒ dico
quod dñium preſcribit ut
ibi.ſed non hypothecarie
