quis. F. i..ff. de reg. iu.l. ſp.Fʒ . B. ponit ibi caſum.

d NMNotuit. nt. ar. j. de cur. fu. l. ſecunda.

e pꝓ Er tutorẽ.ex cãis.ſ.cũ ĩrẽ pupilli ↄhit.nõ ſi in ſuam.

g quitur hic

b Noluerit. ul ẽt ñ

potuerit ⁊ ad h.ff.

ð admi. tu.l. decre

ſed prĩa placet nec

eſt abſonuʒ ꝙ oẽs

iurãt. ⁊ unus agat diderunt ſed quãuis ꝗ ĩterdcm̃ ad que ab eo geſta ſunt ullaʒ fiꝛmita matur. nt.ff. de coſir. tu.l.ti.
qꝛ ⁊ agit procuratõ uectigal conducendũ acceſſeris tñ tem obtinẽt fruſtꝛa igit᷑ in ĩtegꝛum Ið nidetur in datiuo tuto
⁊ iurat domino.ut quoniã ultꝛo me adiſti ſi tã uecti reſtitutionis auxiliu deſideras qñ re uel curato re dato ex in
ẽ.de iure calũ.l.ij. gali quã pupillis ſatiſſeceris falſi ea q̃ ab eo geſta ſunt ipſo iure irri quiſitione. ut: ibidem.ſʒ
F. ſin autem. criminẽ carebis quũ ãt fiſco iã te tã ſũt. Dem. aa.⁊.cc. Tercu. ĩ dato ſine inquiſitõne ſet

i ſ I diniſum

ſ Si ex plurib.tu.uel cu.oẽs łun agere ĩ conueniri poſſint.

buᷣs inſinuari conuenit ⁊ ab ipſis
inſerri litẽ ꝗ ĩ ea ꝓuicia tutele l cuẽ

offm̃ ſuſtinet ne de alijs ꝓuĩcijs ðᷣ

fẽſores minoꝝ ãd iudicia ꝑducãt.

tutela uel curã adminiſtrant ul eiꝰ
adminiſtꝛatõis rationem nõdũ r̃d

obſtrictum poſtea tutorẽ ẽẽ dicas

connenii alius.ꝗ ſi nec ipſe defẽdat citat᷑ terti.⁊ ſic de ſingułſi plu
res ſunt.qꝛ ⁊ agnati uocãĩ.ut.ff.quibus ex ca.i poſ.ea.l.hec antẽ

nõ quin unus poſſit bene agere ⁊ conueniri etiã ſolus ut.5.l. px.

Inſinuari...libellus.petitionis uel connentionis.

V

ut hic.⁊ exponũt hic falſi.i.crimis ſtelliõaſ.q hic locũ bĩe dicũt qĩ obli
get res obligatas ꝙ nõ placet.tũ quia hic ẽ titulus crimis.ſ.falſi. ut hic

dicit. ⁊. fl. de fal.l.i.S. tutores.vñ ceſſat ſtellionat.ut.ff.de crimi. ſtel.l.uj.

tum quia expreſſe etiam de excuſatione priuati dlicti.quod cõcurii cũ ac

ditus rectoꝛ pꝛouĩcie iubebit ⁊ in
locum defunctòꝛũ alios ſubſtitui
pꝛecipiet:pꝛeſerti quum pꝛimõiuʒ
pupilli noua hereditate auctum

Eẽ pꝛoponas tutoꝛes autẽ dati.ab

exptus ẽ aduerſus eum lata ſñia
iuri tuo officere nõ potuit nec ea

Onoĩum tutoꝛũ par ſiliſq;

tione ciuili.ut furti.ut in.l.
contraria.qᷓ;ꝙᷓ; ipſi dicunt

. qñ nõ ẽ di Si ex plùꝛibus tutoꝛibus ułcu Inondũ nobis etas le ibi de ſurto ex quo naſci
niſa adminiſtratio. ratoribus omnes l unus agere ꝓ gitia ↄpleta ẽ ſatiſdatõʒ publica accuſatõ.ſcilicet ſi
leſt diuiſa a ſeipᷣis minore uel conueniri poſſint. . ab his quos miuſ idõe quis ſurripiat filium uel
gquod ið eſt.ut.j.ð s cuĩator̃s uobis ab àduerſario ſeruum alterius.prima er
dini. tu.l. ſecunda Mpr. Anto.a. Miliciadi. quum magiſtratu fungeꝛetuꝛ da/ go placet. ſed ſi priuato
argum̃to.j.l.prox. B unoͤ ex tutoꝛibo lcu tos dicitis poſtulate.prohibentuꝛ obligat bene habet locum
logt᷑ qñ ẽ diuiſa a ratoꝛibuſ cãm poſſe mi eĩab admiſtratione niſi ſecuritati crimẽ ſtell.ut.ff.de pig.ac.
teſtatore ulł iudice. noxꝝ defendi quũ alij tu ueſtre ſatiſdatione pꝛoſpexerint. l.tutor. 5. ſi. ⁊ dicta.l.ð cri.
prio itaq; caſu uni tores nel cuꝛatoꝛes eum defendeẽ Dem. aa.⁊.cc.Euploꝛo. ſtelr.
autoritas ſufficit ꝗſ noluerit ignoꝛare non debes. Vm tutoꝛẽm ꝗ ſupꝑeſt ſi im q Periculo.ſ. falſi. ſy qui
q̃ ulle ſit. niſi ſit tale Mpis. Conſtan.a. ⁊. Licuma pᷣſidis pꝛeceptũ ⁊ iuꝛis foꝛ dam dicunt.i.tutele ut eaʒ
fẽm ꝙ ipſaʒ tutelã c.ad Simachum. mam ſatis non dedit remoueri a ſubire non teneatur que ñ
diſſoluat.nt hic ⁊.j diüuiſum adminiſtratoris tutela ſi inopià hoc faciat ſine in placet ut ar.j.ð excu. tu.l.
ð au.preſ.l.fi. periculũ ꝑ pꝛouincias ſit his tñ oĩ famia ſi fraude etiam cum nota a coloni. Itẽ huic.l.ad pri

mã ptẽ.ſ.rẽ ali.g.l.i.ſʒ ſpã
le forte ẽ ĩ ↄtu ueciigal.uel
ibi non dicit quod hoc cri

mMen non teneatur.

r De tutore vel curatore g

oẽs nellẽt agere ul Ne tutòꝛ ucl curatoꝛ uectiga beꝛedib eorũ quoſ ðceſſiſſe dicis non ſatiſdedit.
cõueniri pñt.ſʒ an conducat. xli. rationem tutele depoſcent. ſ J nõdũ.ab iſs
ið ĩ plurib ↄſulib D Mpẽ's. Dio.⁊. Max.aa.Stꝛa .ſ. curatoribus.
ut un ſolo agat. ꝙᷓ Mopr. Anto. a. Sexto. Ndubiũ nõn uenit tutoꝛee t Idoneus.ſfacul
vr eð ꝙ ñ. quũ oẽs Ompetẽs iudex non i/ qui teſtõ dati non ſt admini tatibus.nã ſi morib remo
de calũnia iurent. gnoꝛat ñ eſſe adittẽdos ſtrandi poteſtatem niſi ſatiſdatiõe uẽdi eſſent.ut ſuſpecti.ut ĩ
nt nõ. . de iure. ca ad uectigalia cõducẽda emiſſa non hĩe.ſi igituꝛ tutðꝛ q ꝓ ſti.ð ſuſpec.tu.S.pe.⁊. .ſi.
lü.l. ij. . hinc etiain eos qui pupilloꝛũ uel adoleſcẽtiũ tutelari officio nõ cauerat iudicio ⁊ nõ teſtãriũ tutorẽ nõ ſat

daꝛe.ut iſti.ð ſatiſ.tu etiam
nõ recte datũ..i.qui cõfir

ut hic ſedl hodie ex greca

a teſtatore l piculò te excuſare poteris. cauſa eſt quàpꝛopte:ꝛquum conſtitutione.que refertur
iudice. . exẽplo tẽſtãrij ↄfxrmatũ a pᷣſið I da inſtitut.de attil. tu. F. p. oĩs
F OQOiba. uel alicui De tutoꝛe uel pꝛocu:atoꝛe qui tũ ex iqſitõè ñ ònẽari ſatiſdatõe rẽ aDatiusdebet ſatdare ĩ teſtẽ
eoruʒ. ut. S. l. ꝓxi. non ſatiſdedit. xlij. ſaluã foꝛe pupilloꝝ maiĩſfeſtũ ẽ: plł rijs nihil immutatur.
i.tm̃.q.d.non alijs ribus auteʒ datis ex inquiſitõe tu iu Aduerſario aduerſabaĩ
ut qui in alia prouĩ Mpr̃ſ. Valerianus.⁊.Gall.aa toribus illũ qui ſatis ſʒ ſoꝛmaʒ e e mãatus una cũ curatori
cia admiſtrant. iõ Tito.⁊.Flauiano. dicti rẽ pupilli ſaluam fore dedit bus vt non ſatiſdaretur.
P die oibus. qꝛ uno DMD x e AZm ſupereſt. alijs
Alitato⁊ nõ rñdente defunctis.

y Si inopia.ſola paupertas non remonet eum ſi aleſt diligẽs.ſʒ ceſſatio

ſatiſdationis propter inopiam.nt.fſ.de ſuſpec. tu.l. ſuſpectum. ⁊ inſti. de

ſuſpec. tu. K fi. ⁊ hic dicitur.

3 Defſunctorum. alias eſt in litera defectorum.

m Ad iudicia alterius prouincie.ut.ſ.de diui.tu.l.ij.⁊.j.de au p̃.
n MNe tutor. uel curator nectigal condncat.
0 Ompetẽs.redidert. niſi deceſſerit ille cuius tutelam uel c
c rrn rdminiſſaua As ſec ſi hůditario iuĩ ſucceſſeriti d
ð ↄctum fiſcalẽ.lʒ niuat is cui tutela nel cura adminiſtra e n On omnium. q.d. quorũdam ſic. quorundam non.
a eſt nnt. . ad.lc or. de fal.l.i. Kidem principes.⁊. ..ſed ſi in rem. [Qnapropter.i. qr hoc: ꝶ. quũ ⁊c̃. Aauum.i.quia.
Falſi cmimine.in ꝙ lcidis.nã cõducẽdo uideris te diceẽ nõ ẽẽ tu g Teſtarij.quẽ conſtat non ſatiſdare.ut inſti.de ſat. tn. F. i.
torem. nel ex ea cã nõ teneri.⁊ ſic crimine falſi tẽris.ut hic.ꝛ.ff.ad. hb Confirmatum. nt habes exẽplum inſti. de tutel. F. i.
l.cor. de lal. l.i. . tutores.ſz uidetur utraq; uis agi.ut.j.quãdo ci Inquiſitione.nt.d.l.inſti. de ſaniſ.tu uel.cu. F. i.: ar.fl. de cuꝛ. fu. l. bo
urde ecni b.. bo d fuit actum. hic ultro ſatfactum.⁊ ẽ ſic ĩ crimi norum ⁊.etiam facit.j.de cuꝛ.fu.l.fi. ¶i.
ne ſtellionatus.ut.j.de cri.ſtel.l.i.⁊ ſalſe mõete.ut.ff. de fal.qui fal k Non onerari.ſi unus ẽ ſecus ſi plures ut ſubicit.ubi ſatiſdant i
Onatus, ult . eut. fl. de ka l 5K Mon . F ubicit. ubi ſatiſdant inteꝛ ſe.
ſn in crimine ince ue a quo liberatur ſi ante ſentenciam illici ſed ibi unus ex pluribus debet adminiſtrare.
tam conuentionem diremerit.ut.ff.de adulteri.ſi adulterium. cum IDedit hanc ſatiſdationem preſtat tutor c i. quan do ipſe ſ⸗
j 1 de m 1 r contutori.quan do ipſe ſolus
in. frates. alij ut azo. M. 2. P. dicunt quod publica.accuſatio debet adminiſtrrer. “S 8 D gie⸗

a i Naubium. nõ teſtõ.uel ex inquiſitione.ut.j.l.prox.? facit inſſti.
de ſatiſ. tu. uel cu. F i. ⁊.ð.de epiſ.audi.l.de creationibus.
b Tutor. ſcilicet legitimus. uel ſimpliciter. datus. .
Non potuit.de uerbo ad verbũ.õ.i qb cau.i te.reſti.nõ ẽ ne. ſi tutoꝛ.
Irrita ſunt.vt.ff.de mino.l.in cauſe.in pruin.

. 4 Dudum. obtinuit. ut ?fl. de tel. tu.l. keſto datos ⁊ inſti. de ſatiſ. tu. nel (p Jetatis.impetrabis.nec illis prodeſt ſatdare.ut inſti.e.ꝭ. 3
cu. .. ij. ?.fl. de admi. tu.l.ij. ⁊ de iniurijs.l.q ĩiurie.ꝭ.ꝗ in alienis. penul.⁊.ff. e.l.ſuſpectus.⁊.l.quia. i
b I Ntor. nihilomino. alias nibilominus. t¶ Eſtimabit. ꝙ ⁊ facere dʒ.vt ⁊ õ.de peri.tu.l.i.ibi pꝑ tenuitatem.
Cc Poteſt ut ⁊.ð.e.l.in dubium.⁊.ff.de rebus eorvm qui.neq; ⁊ ð n Remonuendi.ideſt petere ut remoneantur.ſic.ff.de his qui no⸗ G
cur. fu.l.conſilio. S.i.⁊.ij. Accurſius. infa.l.furti.O.mandati.Accurſius florentinus. 4 im
d Apte claret. etiã ſi nõ ſat 1 Parentibus nt
dit.qꝛ querit nõ dimĩuit. H n . ii
ut a.j.ꝗ adiĩt. ad bo. poſ.l. in adminiſtratõe pꝛeſerri iã dudũꝰ Dẽ.a. Eſchlepiade. „ Concedit. ut iſti inn
bonori.imo ꝛ ibi dJanum obtinuit. M.. onſta. 7. Maxi. Npoſtuᷣlandis ſuſpectis u e. .conſeqñs. ? f. in
eẽ pt.⁊ iõ dicit electionẽ p aa. Seuero. ? Max. toꝛibus ſeu cuꝛatoꝛibus nõ e.l.i. F. ↄſeqñs ⁊ l. pen
ſatdatõʒ.ſ.ut.s.e.iĩ dubiũ. AVtr qui ſatiſdationẽ quũ uires primonioꝛũ pᷣncipalr ſed an impuberibus . 14⸗
E De ſuſpectis tutoribus ł ſatiſdare debuit minime in nihil ſegniter nihil fraudulẽter ge 3 e Am ue . ne
curatoribo vñ oritur accu terpoſuit nihilomino ex bõis pu ratuꝛ perpendi opoꝛtet. ihchl, dt. ſenn
ſatio de ſuſpecto ⁊ qui rro pilli alienare potèſt. Poſtquam Mpr. Goꝛdia.a. Felici. ff. ð ſo. ꝙ ſi fon il
neant ⁊ qui accuſent hẽs ĩ autẽ ad tutele adminiſtrationẽ elec Ytatis fũgeris officio ſi friſ Fi. ar.. de orde. i⸗
ſti. e. in prin. ?. . i..ij. ⁊K inn tus ẽ ⁊ ſatiſdedit bonorum poſſeſ iui filios ut neceſſitudo ſan cog.l. k...: ſen. hln
ſcribit accuſator ut puto.ſʒ ſionem pupilli nomine agnoſcere guinis ſuadet pꝛotegeꝛ cõaꝛis. Si paſſis.l.ſi. .fl. de
⁊ ſine accuſatore pt᷑ ꝓcedi cum potuiſſe ⁊ cetera eiuſ q tẽpoꝛ igitur tutoꝛes l curatores eorũ nõ re.mili.l.qui ſtatus de
ut. ff. e.l. ij. F. pterea. artarentur perſequi debuiſſe aper recte admiſtrãt ſuſpectis eis poſtu ⁊ inſti. e. F. ſi quis 1 n
öAVBbertum tunz. e claret. xliij. latis atq; oñſis ut alij ĩ loco eori autem. ꝛ dic quod nc
4 o mater. . .—GRW conſtituantur facile impetꝛabis.q; ibi notatur. l
8 Pubertate. ul Dẽ ſuſpectis tutoꝛibus uel cura. ſi nihil in fraudem eger̃t ueꝝ ita e a Ordinandus ſ. ni
alio modldlo. geni ſt ut in eoꝛum adminiſtratio curator. qꝛ bñ̃ti tc.
b Finitum non ẽ tũc ergo MOpr. An. a. Domicine. ne fꝛis tui filioruʒ ſbã piclitetur an vt.S.ĩ ꝗbcau.l. lx⸗
locus ẽ accuſationi quum Ibẽriuz tuum ⁊ tutoꝛẽ eis iniungend ſit curatoꝛ qui idẽõe b ſ I non tute R.
non ẽ locus tutele actioni filij tui ſi fraudulẽter reſ us facultatibus ſit rector ꝓuincie lfaã.i.rõeʒ tu hin
⁊ eʒ ubi eſt locus tutele ñ ei adminiſtrare exiſtial e᷑ſtimabit remouendi autẽ licentia tele petebal enim a ie
eſt locus accaſationi ut bie ſuſpectũ facere potes modo ſi offi non ſolum pẽntibus utꝛiuſq; ſexꝰ cõtutore rõem tute lel
c. fl. e.l.ij. F. queri pt. ꝛ. F. cium eius pubẽrtate pupilli finitũ ſed etiam cognatis ⁊ extraneis ⁊ le. hfieri nõ pt᷑ du m
ſi quis abſuturus.ĩ caſu non eſt. nam ſi eo iure tutoꝛ ẽẽ de affinibus ⁊ ipſi cuius reſ admiſtra rante tutela. .nt bie S
Et finita tutela locus ẽ accu ſijt is iudicio tutele ↄueniendus ẽ. tur ſi ſ ipubes ſit arbitrio cognato 2.ð. de admi. tu.l. in
ſationi ut ſi datus fuit ad Dem. a. Lõgino. rum bone opionis conſtitutoruzʒ cum plures in pn. ſun
tpᷣs ⁊ ea finita a iudice ẽ ite Nꝛatòꝛes quidem ſuo peri concæłditur. acculet ergo cũ ð ſu un
rum datus ⁊ nõ hʒ contu culo qᷓ;to taꝛdius ad eos tu Dem.a. GBorgonico. ſpecto. ⁊ remoneat. ji
toreʒ qui prioris tutele no tela tꝛanſfertuꝛ cẽſſant.quod ſi id ĩ Aim quẽèm ut ſuſpectũ tut c ſ Aſpectoſ. lb
mine euʒ conueniat. nã ac fraudem factum exiſtimas ſuſpec rẽ l cuꝛatorem accuſas pen negligẽtiã. ib
cuſabitur de ſuſpecto pro toſ eoſ poſtula qui ſi ſumoueri me dente cã cognationis abſtineèẽ ab queẽ leuis culpDa. nil
prima adminiſtratõne nti ruerint in locũ eoꝛũ alios accipieſ. adminiſtꝛatione rerũ tuarũ donec ſʒ quid ſi ob latam .
hac male preſumatur eum Mpr. Alexan.a. Yoꝛtunate. cã finitur pꝛeſes pꝛouincie iubebit remotus.qdã qð ine
agere ⁊ infametur.ut.ff.e. Reẽſes ꝓuincie tuloꝛes filio alius tñ interea in locum eius ĩ ad eſt infamis. vt. ff. e eo
ti.l.ij.. idem erit queren rũ tuorũ ſtrictiorib imediiſ miniſtratione rerum oꝛdinändus. impuberibus. F. ſi 65
dum. ⁊. S. ſin autem. ⁊. . ꝙ adhibitis oĩmõ admiſtratõis offi eſt. Mprs. Phil. ⁊. Phil. aa. fraus tu dic ʒ̊. ut .
ſi quis. ciũ compellet agnoſceꝛ. OQð ſi ĩ ea Pꝛoculo. inſti. e. 5§. ſuſpectus ug
c Aratores. tutela. 8 contumatia perſeuerauerint ſu J non ſuſpectũ contutoꝛeʒ dʒ ergo iudex dice 4p
i.cura. ſpectoſ poſtulare ut alij ĩ loco eo tuũ poſtulare ac ꝛmouer ab re an pꝑ dolũ ł nõ Al
k Ceſſant.ſi ſcierint.uel ſei petantur non probiberis. adminiſtratõne bonoꝝ pupilli cau remouest eũ qð ſi
re potnerint ſe curatores Dem.a.Talide. . raueꝛis admitti nequaquã pt᷑ rõ 85 non ddicit nõ erit in inn⸗
datos.ut.õ.de peri.tu.l.ſi Tiã tèſtõ pꝛis tutoꝛẽ datũ ſiderij tui iam nüc poſtulantis tu ſamis ſacts ĩterpᷣta ſch
tutor. ⁊ de admini.tu.l.⁊ſi ſuſpectũ poſtular̃ poſſis ſi telã tibi nomine eiuſdem pupilli tõne benigniori.vt ſu
ſciſſes. fraudẽ tutoris argueris. reeſtitui. tlbf. e. l. he. enĩ cauſe 1
Si id.ſ.curatoĩs ceſſaſſe. iprin. r. rerg.
m Poſtula.ſic ergo ꝗ nõ ff. de penis.l.ſi pre l
gerit accuſatur ut inſti. e. . ſed ⁊ anteqᷓ ⁊. ff. e. impuberibus. F. fi·ſed. con ſes. poſſet tñ diſtingni. an de dolo tm̃ icpabat.ut tũc et nõ expſſa iin
tra.ff. e.l. he. enim. . fi. ubi dicit ꝙ qui nihil geſſit nõ pt᷑ poſtulari ſuſpec cã videatur ob dolũ remotus.⁊ ſic ifamis.nt ar.ff.de excep.ꝛei iu lue
tus. ſo remonetur ut hic ⁊ nõ accuſatur ut ibi.ꝙ nõ placet.quũ hic dicaĩ di.l.ſi ex teſtõ. . d.l.he.q̃ videtur õ. eo ꝙ r̃motus ſimpł nõ ẽ infſa
poſtulari alij dicunt ſi dolo ceſſat obtinet ꝙ hic.al ꝙ ibi ubi nõ remouei mis ĩtelligat qñ ex oftõ iudi.remouebai nõ accuſaſ.ul obijciebat i
ſʒ adminiſtrare ↄpellitur.⁊ hoc anteq;ᷓ adminiſtret. poſtea uero ẽt ob cul dolus ⁊ culpa nõ dolus im ⁊ facit..ti.i.l.⁊ eum. . 18
pã remonetur.ſʒ certe ſꝑ vĩ ĩ dolo eo quod nõ gerit.dic ergo non poteſt d Dei litẽ dãdo tu. uel cu. oli tutor dabat᷑ hodie curator.ut inſti· 1
directo ex ne rbis.l.xij.ta.ut ibi ſed ex interpretatione. ſic ut bic.alij di de au. tu. . fi.⁊ ideo ð utroq; dicit. vel dic correctiue legi. ut cura
cunt quod hic iam ceperat gerere. J tor det qui ⁊ tutor a tuendo dicent ſi at ſit nere quũ cente rei tutoꝛ 14
n p Reſes. ſtrictioribus.i.pignoribus captis ut inſti. de ſat. tu. F. pe. non dai.vt inſti.qui dari tu. poſ. .certe niſi in caſu.vt.ff. de tu.⁊
c.ff.de mu.⁊ bo.l.ſi quis.uel precipiet ſub banno aliquo ut. ff. cu. da. ab his.impuberi.quando antem inuito ⁊ quando poſtu ſo⸗
de nentre inſpi.l. i. F. quid ergo. D fanti deiur diximus. S. qui pe. tu. l.ij. i
o Perſeuerauerint.q uia etiam captis pignoribus non adminiſtrant. e J quas babes.ut qꝛ rei uen. ↄ eum habes ſecus in perſo 12
p Poſtulare.ut.ff. e.he. .fi. contra.ſo.ut.S.l.prox.diximus. nali hodie.vt.ð. qui dari m.poſ.auten. minoris. “l
q e TLiam teſta mento.vt inſti.e. . ij. . ff. e. l.i. F. oſtendimus. ſNLinis.que eſt inter tutorem ⁊ pupillum.vt inſti. de au. tu. 5. fi. r
r i N poſtulandis.non nires p rincipaliter. ut inſti. e. F. ſi. ad quid g a NRubi. iu 1 fr tuus ⁊ hẽbaꝶʒ ſundum paternũ cõem inſoli
ellamen operat᷑.ar.ff. de teſtib .l. teſtiũ. ꝛ.j.e.ti.l.pietatis. It ⁊ faoli du fr eum vendidit ticio ⁊ de culpa pꝛomiſit qui frater de
cõmittitur admiſtratio diuiti q; pauꝑi.ut.õ.de ꝑi.tu.l.i.alias quandoq; ceſſit ⁊ tn es tutor filij ſui pupilli.ſi vis vendicare ptem tuam ſun 1
minltum operatur paupertas, ut.ff. de priui.credi.l.ſi cceduores. di ienebens pupillum iĩ caſum euictionis defendere.⁊ quũ dãnö 8

uſt
daf⸗
natl

nat,
Rl

rrr-

l

ams

ipe

.

dupli bẽat ptẽ eitẽbris vñ meli ꝙ cõpẽſando łlagẽdo als tibi
conſulas.ſʒ ⁊ nẽdicar̃ potes petito curatore pupillo qui in cã euie
tionis defendat emptorem dic ergo an tibi.ſ.tutori.
h Offm̃.ut ⁊.ff.ſi ſerui.uen.l.altius.⁊.ff.de condi.inde.l. frater a
fratre. ⁊ de admi.tu.l.quot.S.⁊ſi temporale.

¶ Qudtitatem.ĩ du
plũ ul ĩ ſtereſſe. for
te noĩe euictionis.
Ke Laudato. ab ẽp
tore ut defendat.
IQuunz autẽ. ne tie

as damnum quuz

cetera .
m Compenlſatõis.
quũ tu ⁊ aliud pu
pillo debeas.
n Aut grio.i.qñ nil
bes pupillo ⁊ h
finita tutela.ut. ff.
de contrario iudi.
quid tamen ſi ideo
T ſic ꝑtẽ pᷣcij im̃ ↄſe
queris ⁊ ita ẽ ʒ.ff.
rerũ aino.l.nõ ẽ.ſʒ
h forte hẽbat reʒ ve
nalẽ. uel hic nõ pᷣci
ſe ſed ſi vult maius
malũ euitare.
.9 Sed ne tuuʒ iĩpe
diatur forte qꝛ lap
ſu tãti ipᷣris.ruoca
retur tnũ ĩ dubiũ
. ſic offm̃ tuũ ñ ſit
tibi dãnoſuʒ.nt. ff.
ꝗqbo ex cãis. ma.l.
nidelicet.

p VAeédicãtẽ. ab ẽp

tore ⁊ ſic defendet

bic curator empto
freʒ ʒ tutorẽ nẽdicã
tem. vt inſti. de ant.
tiu. F. fl. 1 arg. ff. de
ne. g. at qui. F. cum
me. alij dicunt dan
duz curatorẽ ꝗ ſta
tim agat tutorem

rõe dãni illati ꝓ eo
dð tutor uendicat.
4 a D ptegen
dã. ſiũ cura
tor ſubaudi diſiũc
tiũ ut ibi Aleſãder
ſiue Paris ⁊c̃. nã
tutor certe rei nõ pt᷑

Mpĩs. Dio.⁊. Max.aa. Ann.
Aſpectòs tutoꝛes ex dolo
non etiã eoſ ꝗ ob negligẽtiã
remoti ſunt infães lieri maifeſtũ ẽ.

Dẽei litẽ dãdo tutoꝛe l cuꝛatoꝛ.

Mor An. a. Miliciadi. xliiij.
J quas petitões adpᷣſo
pupillos tuos hẽs diri
gere eas potes aſſiſtẽti
bus cãmq; defendentibus ↄtutõi
bus tuis quum ⁊ſi alioſnon hr̃ent
tutores ad hoc genus litis defẽdẽ
de cuꝛatoꝛes accipere deberent.
Mpr. Alex. a. Enarecto.
MNtibi paàrtis fũdi pꝛni uen
dicatio competat is cuiuſ ðᷣ
ea re notio eſt eſtimabit reſpicere
autem debes öffm̃ ĩ quo te ẽẽ tuto
rem dicis ne ob eiuſmodi petitõm

euictõne ſecuta ultra pꝛecij quãtita

tem autoꝛis heꝛedem pupillũ tuũ
oneres qui laùdatus peꝛ te gefẽdi
debeat. Quum autẽ cõpẽſatõniſ

rationẽ hẽe aut orio tutele iudicio

experiri poſſis. Sèd ne tuum ius
ſi quod habes impediatur ad eam
rẽ defendẽdã q̃ aduerſus te uendi
cantem agenda erit curatoꝛes pu

pillo petantur.

Mhpꝛ. Bal. 4. Aal.
D pꝛotègẽdaʒ cãʒ tutor ſiũ
cuꝛatoꝛ datus conueniri nõ

poteſt adminiſtꝛatiònis piculo qu
um ſola ſuſpecti negocij tutela mã
dats eſt ſi igitur nihil ut allegas pᷣ
ter negocium geſſiſti fruſtꝛa conue

niris.
Dẽ.a. Hireneo. D
D litẽm datus tutoꝛ ſi ꝗ
bPbona ſide errogaſti a còntiu
toribꝰ more ſolito exigere potes.
Mpres Dio.⁊.Maxi.aa.⁊.cc
Tigꝛani.
Jue ex teſtam̃to ſiũ ex iuĩ le

dari.ut.nota.S.in rubrica. Accurſius.

P Acdmiſtratõis.ᷣalteri qᷓ; illi ꝗ geſſit.

Negocij.i.cae.

ſ Negocium.ad quod fuiſti datus.⁊ ſic in ſpecie loquitur.⁊ fact
ð.de admi.tu.l.quotiens. .conſteat.
t a Slitẽ.tutor Fario nõ pricipaliter. ut iſti.ꝗ dari tu.poſ..
certe.⁊ de excu.tu. S.datus.ſʒ in caſu etiã principaliter.ut

nõ in rubrica.uel dic tutor.i.curator ſic.ponitur.S.ð ſuſpec. tu.l.
curatores.⁊ de condi.inde.l.pater.S. conditionum.

u A contutoribus. uel proprie uel. i. a concuratoribus.

1 Potes. per ntilem neg.gel.ut.fl.de neg. gel.ex facto.⁊.j.de con

trario iudi.tu.l.ij.

yſNue. dicis.ne ius quod habes perdas.
3 Procuratore.ſ.ex uoluntate.
a Jurs. ſ. ut ſatiſdet rem pupilli ſaluam fore.
b Exigil.i.recõnẽil a pnpillo.q caſu exaciũ ſaluũ ſore ꝑmittit łdie

tutof.i.curator.ut fere ꝑ hũc totũ titulũ.⁊ Fʒ hoc exigit:.i.neceſſarius eſt
gqdẽ ĩ ſp tali cã.uel tertio exigitur tutor.ut qꝛ dicebat pupillo hĩditatem
qᷓdã ad ſe ꝑtinere quã ⁊ adire uolebat ꝙ cum curatore facere nõ pr.eõ
tutor ad ſe pertinere dicit qꝛ datur tutor.ᷓ autoritate adeat.nt.ff.de ap.
cũ ĩ una. .tutor.⁊.ff. de au.en.l.curatorẽ. Item et᷑ ĩ hoc ſatiſſit ſolẽnitas

gitio fratꝛis tui filioꝛum tutele ono
ad te ptineat veꝛi non debes de ijs
queſtionibus quas aduerſuſ fr̃em
tuum quondã ſuiſſe tibi dicis quũ

ſi qua emerſerit lis pꝛocuꝛàtoꝛe da

to ⁊ illis cuꝛatoꝛ ad litem conſtitu
to.⁊ ſolemnitati iuris ubi tutoꝛ xi
gitur: ⁊ indemnitati utriuſque pꝛo
ſpici poſſit.

C * –—
De eo ꝗ ꝓ tutoꝛe ul cuꝛatof ne
gocia geſli. xlv.

Aprs Aal. ⁊. Gal. aa. Marck.

Tiã mirẽs ſi res pupil
lares prò tutore admi
ſtrauerf̃t ad pꝛeſtãdã rõ
nem tenentur.
Mp. Bio.⁊ Maxi.aa. Maꝛco
On ñᷣtilr noiatus tutor pu
pilloruʒ agendo nomine lʒ
ex eoꝛũ pſona iniunctas ſpleat in
tentiònes exceptõne ſi tutoꝛ nõ eſt

ſummouetuꝛ.

Si mater indemnitatem ꝓmilit.

Mor Alexan. a. Brute.
AA6 potius periculo
mgꝛatus tutoꝛeſ quòſ
petiſti dedeĩt qᷓ; tu õ
ſexus conditõʒ alicuiex ea obliga
tione obſtricta eſ quod tuo pericu
lo tutores filijs tuis dare poſtlaſti
Myprs. Phill. ⁊. NPhill.cc. A

ſclepiadi. . Menand:o.

Aedam pupillorũ ur̃oꝝ a
matꝛe itemq; auo mr̃no ad
miniſtrata eorũque nomine idem
nitatem uobis prõmiſſam aſſeue

raſti que ſi ita ſunt ⁊ idem pupilli

legitie etatis effecti non aduerſus
matrem ſuam neque auum ſed 3
uos congredi maluerit non imeri
to indemnitatem ab his pꝛeſtariðᷣ
ſiderabitiſ quos ⁊ adminiſtratõnẽ

iuris ut detur tutor. ⁊ facit
pupillus.⁊ inſti.de cu. .f.
⁊.ð.qui da.tu.poſ.l. credi
torem.ſʒ hodie õ ut in at᷑.
ibi poſita.

quum tutor non ſit.ut.ſf.
e.l.i.circa.prĩ.

d e Tiã milres. ma

tres. ł alie.

e Mro tutox.i. qi

tutrices quum nõ ſit. ⁊ ſic
no.quod ꝗ nec eſt nec eſſe
poteſt tutor tenet᷑ ꝓ tutele
ut mlr. ut hic ⁊ ſeruus.vt.
fl.e.l.i.F.proin de.ſed ſeca
ſi ille in cuius bõis gerit ñ
pf hr̃e.ut quia ſit pubes ut
pt᷑ queri rõ diuerſitatſᷣ.uel
pf᷑ dici idẽ ſi tał gerit pro
tutore qui nullo mõ pt᷑ eẽ
tutor. vt.nõ habeat locum
ꝓtutele.ut.õ.ꝗ da.tu.pol.
1.militie at.mulier ⁊ ſeru⸗
gquandoq; pñt fʒ aʒ.⁊. H.
quod non placet.qꝛ nõ eſt

neꝝ ĩ ſernuo rmanente fuo.
f Yenent᷑.actione protute

le que eſt priuilegiata. ut
tutele.ut. ff. de priuil. cre. l-
dabimus.S.i.⁊ ante etiam
pubertatem intenditur. ut
.ff. e. lei. F. cum eo. nec põt

res minoris diſtrahere. ut

.ff. de rebus eoruʒ ꝗ neq;.
g n Dn nutiliter. ut de a
lieẽa prouincia.
h Noie aduerſo ðbitorẽ.
i Iniunctas.a iudice.
k Intentiones. nõ habita
contradictione.
Exceptione.i.pꝰ litem cõ
teſ. qꝛ ſilis eſt exceptioneʒ
falſi procuratoris.ut.S. de
pꝛocur.l. licet.? idem ĩ p̃la
to. ut poſſit repelli ſi quo
cunq; modo poteſt niciari

eius electio.ut exceptione

repellatur. It fact de admi tul. tem yulgo.

m Si mater indem. pro.
n ſAo. potius electione.
o AQuos petiſti. o mater.
p Alicui.uel pupillo protutoris debito nel tutori pro eo quod pnpũlus

debebit. ⁊ hocpropter Aelleianum.ſecus ſi tutor i promiſiſti quod de
bebit pupillo.uel econtra pupillo quod dbebit tutori.⁊ tunc ceſſat uelł.

nt. j.l. proxi.⁊.S.ad uell.ſi matri dixi ⁊

neum.ut.ff.ad ter.l.ij.S.non ſolum.

hoc niſi doloſe petat non ido

e Poſtulati.niſi decreto hoc eſſet comprehenſum. ul. . .e. l. ſi. Item lallit
.õ.de admi.tu.l.fi.F.perſonis ) ſo.utibi.
NIq Aedam. ſcilicʒ negocia.

AVeſtrorũ. o tutores.

ſ Promiſſam. pis uerbis promittimus uobis quod pupillis ð

bebit actione noſtre adminiſtrationis. ut dix. 5.l. pro xi.
1AMieʒ neq; auũ.qui nil ꝓnuſerunt pupillis.ut ⁊.j.arbi.tute.l.tutorẽ·

Si riidey H

eer, w..

o Mtutorem. decreto iudicis. ⁊ ipla conſentiente.⁊ ſacit.S. l.i.?. . iudi. tu.l.fi.ſed. . non per hoc apud eũ uel eã debent educari. 11
ad uell. ſi mater in fi. è lij dicunt quod a patre poteſt dari tutor non a iudice. “ ii
b Si tutor contra matris.uoluntatem datus ſit. ſ Qiñ autem. retento eodem caſu quando ſecundo nupſit alias ſu DMUã
c H ANXNcontra matris.precedentis. per hoc nulla fieret deliberatio ſed indiſticte mri cõmitteretur. ut. “
d Volũtatẽ.prohibẽtẽ ne aliquo tpr fietet tutor.filij ſui. 5.uel hic quando mater non appetit ſed alij dicit cõmittenda. ? ð
e Filio cõi.ſed quuʒ patri D ”M tutor alij.uel tertio XYte
loquatur qualiter tutorem . ſcilicet non refexre ye
habet: t. de filio naturali periculo ſuo pridẽ ſuſcepiſſe pꝛo er educari debeat. Si autem eſti bat᷑ qõ inter tutorẽ ul
dicit ſm aʒ. uel põt ẽt ð le ponitis. . mauerit apud quem educari debe ⁊ matrem ? cogna 1e
gitimo dici.ſ.de emancipa Mps. Dio.⁊. Maxi.aa. Ma. atis nẽceſſitatem habebit hoc ſa tos hic ſic. prima 1
to. quum pater non poſſit B tutõꝛem uero idoneum cere quẽ pᷣſes iuſfit. Mpꝑ.SDio. placet. ut ĩ auten. ð (ſ
eſſe tutor aliqua ex cauſa. a matre petitum fruſtra uo ⁊ Maxi. aa.⁊.cc. Grate. nup. .. eiuſdẽ quo⸗ D
⁊ ſic iudex det uel tertio et bis eam teneri contenditis quum Tꝛum nepos tuus ex filia q; coll.iüij. =?
ſi non eſt emancipatus. non niſi ſpecialiter eius periculo apud te an patꝛuuʒ ſuũ mo t Qualitate. ut nõ 6
pater det probibituʒ a ma dari decreto ſuiſſe comprehenſuʒ rari debeat ex ſinguloꝛum affecti apð eos ꝗ pudici
tre non erit quidem tutor. ex ea obligatione obſtricta eſt. one ⁊ qui magis ad ſuſpicõm ex cie eius ĩſidienĩ.vt⸗
vñ ð alio pꝛ ꝓuideat.⁊ Fʒ .„ lvij. ſpe ſucceſſiõis ꝓprior ſit extiabit᷑. ff. e. ſidiſceptetur. Wð
hoc dic ꝙ alij ñ pꝛi dirigit Si tutor cõt:a mat:is nolũtatẽ u Et cõiũctiõe. ut ?
ſermonẽ. ⁊ quod dicit cõti. datus ſit. Sé alimentis pupillo pꝛeſtãdis. ff. e. l.l. T facit. ff „d
ſ. dantis ticij ⁊ berte prohi legi.l. ſi ſeru. F. fi.
bentis. ſicq; erit melior cõ Mprs. Seue. ?. An. aa. Tercio. Mpr. An. a. Fa uſtino. l. x MNeceſſitatez. ſec⸗ Oðõ
ditio prohibentis.ut ⁊.ff. NIrcontꝛa matꝛis ultimã Apillus ſi ei alimenta i curatore bonorũ
cõidi.l.ſabinus. uoluntatèm Fulciniuzʒ a tutore ſuo ñ pꝛeſtãt᷑ pjᷣ ut. ff. ð cur: bo. dã. UM
QReſcriptio.i:quod dixcitt filiõ comuni tutoꝛẽ da ſidẽ ꝓuicie adeat ꝗ ne i l.i. F. queritur. HMUD
ſine ifamia remouẽdum. tum pꝛobaueris eum ſine damno alimentoruz pꝛeſtatõe mora ſiatp y u Trum. ſuc W
S Fraudem. ut..ð ſuſpet. exiſtimationis a tutela remouẽdũ tibus ſuis funget. Jð eſt ⁊ſi de ceſſiõis. ut
tu. l. fi. pꝛetor decernit que reſcriptõ ſi in ſtatu pupilli ſeu adulti ⁊ de bonis illi nõ cõcedaĩ.ut. ðWð
h Non ſuffagabitu r. ſic ? fraudè conuicius ſueru non ſuffia eius contouerſia pendeat. 5. ð nup.l.uidue. 5
mõachus lʒ in minoribus gabitur. — Mpr. Alex. a. Euſido. ſʒ ne. ⁊. ff. e.l.i. . l KWW
ordinibus ↄſtitutus ĩG gd “ Aod plerũq; poſtulatuꝛ ut pe. ſed hodie cõtra i
alias ſi nõ monachus eẽt At cauſe poſt pubertatem aſſit arbitꝛio pꝛètoꝛis alimẽta ꝓ ſʒ quoſdam.ut in tI
pt᷑ br̃e uxorem monachus tutor. xlvuj. modo facultatũ pupilli uel iuueni autẽ. de hĩ. ab ite. H
non hʒ. ut in auten. de mo ”äl buſ conſtitu antuꝛ ꝓ officio ſuo hi §. ex hijſdẽ coll.ix. UM
nachis. 5. ſed ſi facti. coll. Mpꝛ. hilip.a. Dext:ꝛo. qui aliena negocia gerunt ne apð ſʒ nõ placet.qꝛ lʒ ꝗ
i⁊ facit.ad.l.fſ.de confir. Atoꝛes ꝗ nec dũ admi iudicem ↄtꝛouerſiam hẽant faciũt ßor eſt in ſucceſſiõe KW
tu. l. atilitratem. ſtrationem ad cuꝛa oꝛeſ Ceterum ſi bonus uir ⁊ innocens dz eſſe tutor. nõ iũ R
¶Vt cauſe poſt pubertatẽ tꝛaͤnſtulerunt defenſiõi tutoꝛ aꝛbitrio ſuo aluit pupillos educator. H
aſſit tutor. cauſarum pupillariũ aſſiſter̃ opoꝛ quod interdũ etiam neceſſe ẽ ſiei ʒ Be alimẽtis pu
Vitores.uel eo tere ſepe reſcripiũ eſt: ⁊ ideo ſi ut ne ſecretà patrimònij ⁊ ſuſpectum pillo preſtandis. an
m bĩdes. ut.ff. pꝛoponis inſtia quibus aſſeri pit es alienũ pandatur quõ meliuſẽci a Apilla W
ð hf.tu.l.i.?K de cauſe pꝛouocatõniiſ etia nũc hiq terim taceri quaʒ quũ ð mõ bono füget. vt üe
. ap. 1. tutor. rum meminiſti apud ſe detinent a rum qratur ultꝛo pꝛoferri ⁊ apð ac iſtitat. ð 4è
ITraãſtuler̃t.ſecus ſi tran ditus preſes prouicie piculo ſuo ta iuſdicentis g utilitatem pupillo ſuſpec.tu.i...ſi gs ſ le
ſtulert. ut. ff. de ap. l. tutor eos admoneri pꝛecipiet. rum aſſignari.ſine dubio accepto tutor. ⁊. .. qui. ad. u
c. ff.de pen. ap. mors iter ” ferre debebunt ea que uir bonus c.ff. de ſuſpec.tu.l. uſ⸗
ne. l. i. in fi. Abi pupilli educentur. aꝛbitꝛatur digne ac merito ad ex iij. F. tutor qui. ⁊ rv
m QLäãrũ. ceptaruʒ antec; fi SèMG hibitioneʒ educationis ⁊ ad mini ad hoc etiã feriato illi
niretur tutela pubertate ut Mdpr. Alex. a. Dioni. xlix. ſteria ſtudiaque errogata eſſe: nec die. ut.ff. de feri. l. ⸗
⁊ hic erat.⁊.ff.ð admi.tu. Ducàtõ pupilloꝝ tuo ferendus eſt iuuenis: qui quum pᷣ ij. ⁊ ẽt añ quadrie n
l.ita autem. S. ſi tutor. ⁊ ar. rũ niii magiſq; mꝛi eoꝝ ſens eſſet ſtudijſque eruditus atq; ſtre tpᷣſ exequit ſen i
ff. de neg. g.l. nam ⁊ fuius ſi non utricũ eis idure alitus eſt ſi ea per aliuz ſe conſeeu tenciã. vt fl. de re in
F.ſi meuius. ⁊?.j.arbi.tu. l. rit mittenda eſt qando ãt it eã ⁊ tum ſñi pꝛobet ſũptuſq; ꝛcuſet qĩ ůe iudi.l. ij.
tutor poſt puber.ſecus uf cognatos ⁊ tutoꝛes ſuꝑ hoc oꝛia to uixerit aut nullo liberi hominiſ/ b Idem ẽ. ut debe S
in curatore poſt.xxx. an. fuerit dubitatio aditus pꝛeſes po ſtudio imbui meruerit. li. ant ei preſtari alim 1
nt. ff. de ap. l. negociorum uincie inſpecia perſonarũ qualita “” ta. vt ⁊.ſ.ð cã. edic.
§F. fi. fed magis dic idem. tẽ ⁊ coniunctõne perpẽdet ubi pu Aꝛbitꝛium tutele. el. ij. .fl. ð carbo. e u
F. ki. illa de ap. loquitur. ð. — G ‚ Ec q Dogd ple
quando non habebat curator quõdam iſtia ſed minor factus maior. ? runq. q.d. quando non petunt decerni. ́⸗ e
facit ad hãc.l. . de ꝑi. tu. l.ſi. .ff. rẽ pu.̈ ſal.fore.l.ſi poſtea. :.fl. de admi. d Pretoris. qui arbitretur ſm quod legitur. ff. e. l. ij. cl
tu. l. fi. . a tutoribus. Itẽ nõ hic argu. quod procurator ? aduocatus ſi æ Hẽant. ꝗꝛ diceret poſtea pupillus quod minus eſſet expenſum. AIi
ne nouo ſalario cãe appellationẽ agere dʒ.quod Jo.non plact. 1 Secreta.ſic.j.quando quibus quarta pars de.l. ſecunda. . dN
n Aſſeri. ſic ergo qui appellat ꝓbat quod ẽ falſum. ut nõ.j.ð ap.l.hi.. g. Pimonij.i. diuulgentur. Siggnari.i.iĩ ſcripturã redigi.
o Hi tutores quondam. .e h Arbitrai.ſic. ö. de admi.tu.l.lex qᷓ. Miniſteria.i.miſtros. is
p ¶ Abi pupilli edu. plana ẽ dia ſter bũc ti.: illi.ſ.de dinortio ſẽo qꝛ ibi i Non probet. ſc S. de nego. gel. l.. facit. f. de nego. geſ neſenni unl
iuortio ſolutũ erat mrimoniũ hic morte patris. us.⁊ de admini.tu.cum plures..i. ſſi
q eDucatio. nulli magis.qꝛ nullus eſt affectus ⁊c. ut.j.de cur. k Vento ut Lupus. — ——
fu. l. finali. i. ge.ſi non. Arbitrium tutele. i. actio. tutele quabł ſit ſubaudi.que arbitratria 4
¶ Vitricũ.qꝛ tunc etiã filiorũ uitã ei adiceret.ut. S. de admi.tu.lex.que.SõXõ. A citur. quia arbitriũ iudicis hʒ locũ cum bone fidei ſit. n
ſerui.alias lex hoc eni.ſed nõne ptᷣ eſſe tutor uitricus: n.ſic ni.j.ð ↄrio m c AVnm tutele. rõ q̃ ſcribi dʒ. ut.ff. ð tu. ⁊ ro. dil.l.i.Foſſõ.

*

i

un
En
te
i
e
gtn

i⸗

òBOBD
—

S

n/ Minnit. naz non enunciatine noluntatis.ſed diſpoſitiue ſer
nantur.ut hic. ⁊.ff. de le.ij.ticia.ꝭS.caius.⁊.ð.cõia utriuſq; iudi.

l.ſcriptura.⁊.j.de teſta.l.verba niſi in caſu quando iurat.vt.. ð
proba.l.rationes.⁊ antẽ.quod obtinet.
o n. Oia.ſuſcepte tutele.quod probari debet a pupillo.ut.ff.

de condi.⁊ de.l.an
tepe.⁊ de magi. cõ

H ue.l.i. F. ſi magiſtra

p Lulpaʒ.nõ dolũ
vl latã culpã im̃ h
caſu venire ſʒ. H.
ſic in alio caſu .ut.
ff. de admi. tu.l. tu
tor gꝗ rep. .cõpetit
ſed r̃gułꝛ etiã leuis
ut.j.e.quicquid.
iq Megligẽtia.qᷓ eſt

lata culpa. ⁊ facit.

ff. ſi cer. pe. l. pericu
lum. ⁊.fl.de admi.
ſi eo.⁊ de magiſ.cõ
tus. ?.ff.de ſol. ſti
chum. §. pe. -. ff. de
5.ð admi.tu.l. ðᷣbi
toribus.⁊.ff. ð nſu
ris ſi bene.

C ABirator. ſ.

ctet tibi Fʒ a
ʒo0. uel.i.curatoreʒ.
ſic.j.de ſideicõ.eaʒ

quam frater tuus.

Elige. ſubaudi

4 BGeſſiſſe. ⁊ ſic predi

um petere. ut. ff. qñ
ex facto tu. l. ij. 2 fa

ct. . de rei uen. ſi

ut proponis.

u Legitimas.i.ma

xias ſiue cẽteſimaſ

ult. fl. de neg. g. ſi

ne. ⁊1.. de uſuris
pu.l.i.⁊ pro hac pe
cunia ⁊ uſuris erit
eadẽ res obligata.
ut ⁊.j.de ſeruo pi.
da.ma.ſi tutor.

x Implebit. data ti

bi electione.

ye S&ÜHq tuto

res abſtiue
runt pupillũ ab hẽ
ditate pꝛna minus
cõſulte tenẽt g hoc

Mor. Anto. a. Leoni.
Am tutele admiſtrate
rõ a te peti ceperit nʒ vi
tati nʒ iuſtil pꝛobatõib
officit quod ut dicis teſtatoꝛ mo
dum pꝛimonij ſui pᷣbis teſti ãplia
uit uel miuitꝰ. .
Dẽ.a. Pꝛeſẽtio.
Hia pionoꝝ debitoꝛum ſi i
donea fuerit initio ſuſcepte

tutele ⁊ per latam culpam tutoꝛis

minus idõta tẽpoꝛ tutele ẽẽ cepũt
iudex qui ſuper eã rẽ datus fuerit
diſpiciet. ⁊ſi palam dolo tutoꝛis
uel nègligentia manifeſta ceſſatuʒ
eſt tutele iudicio dãnum qð ex ceſ
ſatione accidiſſet pupillo pꝛeſtan
dum eſſe ſtatuere cuꝛabit.
Vratòr qui poſt decretum
pꝛeſidis ſublata pecunia q̃

ad cõperationem poſſioniſ fueꝛat

depoſita ſibi pꝛediũ cõpauit è᷑lige
utrum malis in ẽptione negocium
tibi eum gẽeſſiſſe an qr in uſus fuoſ
pecunie conuerſe ſũt legitimaſ uſu
ras ab eo acciper̃ ſim que iudextu
tele iudicio datus paꝛtẽ religionis
implebit.
Bem. a. Aglao.
Am qui à bõis pꝛniſ ſʒ edi
cti ſoꝛmàm abſtentus ẽ here
ditaris actionibus conueniri nila
rõ ſuàdet. nec ad rem facit quod
aduerſus tutores uel cuꝛatores ſi
non conſulte abſtentus ſit actio ei
cõpetat nihil qᷣippe i eà que ex of
ficio geſta ſunt ul geri debebũt ue

nmiet ſed culpa ſolùmodo q;tiq; in

terfuit eius nõ fuiſſe abſtẽtũ extiat᷑
cui conſequentes ẽ ſi ut pꝛopt᷑ eaʒ
cãm tꝛanſegiſti cum cuꝛatoribus

uel tutoꝛibus nulla aduerſus te cr

ditoribus patris tui petitio com
Mdpr. Goꝛ.a. Victorino.
Mẽs tutoꝛes ſeu heꝛedes
eoꝛum gꝗ adiſtꝛaueĩt tutelaʒ

noie uñ uidetur qð ſi qd cõſequi pt pupillus a tutorib pꝑ bꝙ
creditores hereditarij ualeãt eũ conuenire ſed dr̃ h ỹ. qꝛ cõſequit᷑
ꝓ inter eſt eũ nõ eẽ abſtẽtũ.⁊ illudẽ deducto ere alieno.

35 Formã. que eſt ut anteqᷓ de hereditate quid amoueat abſtineat

non poſt. ut.ff. de acqui.here.ſi ſeruum.. ait pretor.

uadet.ut ⁊.. quod cũ eo.l.li ex ↄctu. ⁊.j.de bis que in frau.

cre.l. ij. ſed hoc fallit in caſu. ut.j.de primipilo..fi. ?⁊ qñ inſtitutus
abſtinens accipit pecuniam a ſtatulibero. ut. ff. de acq.br.l. ꝓ bẽ
de. 5. papi. ſcribit. Iẽ ſi aliquid ex hůditate amouit. ut. d.l. ſeruuʒ
5.ſi quis fuũ. Ie ſi ꝑ ſuppoſitã pſonã bõa pfis meret.ut.fl.de

cqui.hi.l.ſi is qui bõis facit ut magis teneat actiõib hĩditarijs.
b Nihil eorum.
C In ea. actiõe. tutele. q.d. h uẽit ĩ actõe tutele q ĩtereſt rõe abſtẽ tõ

*

