cundo. ⁊.j. de fal. qui falſas.⁊ accipiens relictum non aget de in-
offi. teſta.ſed de falſo vel irrito ſic.vt.ff. de inoffi.teſ.ſi pars.⁊ de
hijs qui. ut indig. poſt legatum in pꝛin. ſed uidetur non amittere
relictum licet perdat. ut.ff. de leg.ij. lucius..ſempꝛonia.que ẽ cõ

tra. ſo. ibi egit contra eum qmi prohibuerat ſe inſtitui non cõtra
teſtamentum hic contra teſtamentum. Item contra.ff. de bis qui

bus ut indig.l.poſt legatum. S. i. ſed illam intellige ſecundũ hac
ut cauſam peregerit.
k c Vm ſratrem. ueneno clam. non per uim. ut. fl. ad ſil.li
.dʒÜgt. plane ſi neneno. .
IPerimuntur.non a familia.

— .

m Non uetantur. anteq; uindicent. diſtingue ergo quuum teſta
toꝛ ſit occiſus ſiquidem a familia uindicare debet heres necẽ de

functi pꝛiuſq; adeat hereditatem. ut. x.ẽ. eo. ſi ea queſtio ſi ab alio
ſiquidem clam ſtatim adire poteſt ⁊ poſt uindicare ſi palam. pꝛi
mo debet uendicare ut hic ⁊. fl. ad ſil.⁊ pꝛopter veneni.·l.i. .oe

ciſoꝛum, ſed aʒ.non. diſtinguit clã łpalã qñ ab exuaneo qꝛ ſtati

lial
KRW
ilo..
Pomge
p

gitſ
Albote
Möun
fſadſl

ſetſon

lppcont
do guby.

„

60

le
ſeiut

on
(luneton
(ſwiht

Nurmn⸗
Uilane,
rſref.

ſitebie
ſlgl
ſean
lſed

ifltne
Mlungf .
NGNNd

ndorſe
t oſe .
NG
keſtn
Atrrra.
Opbent.ne
kednn
hnig

obing

Atcuing
onezttt
eſtde

PlCDt.

nacket
öbonntd
hlirtgean
ldotdan
tein
Ueda
ionae
Odinn
fueitnii.
enüinh.
Ntofehtun
ℳ ki d
tiorinad
ren
bunan um
Reſini
nue
rtniſe
–
tͦten 4
han

tilinnm

muſ
Nt
llee4.
mInH
ud

ſ O

adit ſi poſtea accuſaſſet. vel die pꝛimo caſu quando a familia ha
beri queſtionem de familia anteq; adeat.licet accuſatio differat᷑.
vt. d.l.ſi ea queſtio.S.e.⁊.ff.ad ſilla.l.iij.S.non tantum.⁊.l. neceſ
ſarios. S. i. Item nõ.hic quod ſenatuſconſultum ſillanianum im
ponit penam ſeruis qui dominum non iuuerunt quum poſſent.

lex autem coꝛnelia
que illud ſecuta eſt
dat pꝛemium necẽ
accuſantibus.v.au

iiilibras ſeruis liᷣ

tatem vt. ff. ad ſil. l.

lex coꝛ.⁊.vð. de pꝛe

ci.impe.off. l.i.⁊.j.

pieꝛo quibus ca. Fui.
pꝛo pꝛe. li. ac.l.i.2

fff.qui ſine ma. ad
liber. per.l.i. At ſe.

con. ſile. dat actio-

nẽ emptõi qui emit
ſeruum qui poſtea
vendicauit neceʒ ð
functi ⁊ ſic peruenit

dd libertatem. ſ. ad

repetendum pꝛeciũ
vt. ff. ad ſil. l. ſi quiſ
§. ex ſtipulatu ⁊.l. ſi
ſernus a teſtatoꝛe
.l.pꝛo domino. ⁊.j
pꝛo quibo.c.F. ꝓ.
pꝛe.ac.li.l.ij.

n ſ Pꝛoꝛem. ſi
coõuenit. ita

tamen ſi vxoꝛ non

fuuit in moꝛa arg. ff

ad tertul.l.ij...ſi in
ter. 7. F. confeſtim.

fff. de iure fiſ. l. edie

to. F. eum antẽ. Itẽ
glia ratione quia ñ
ei ſoꝛoꝛi ſʒ fiſco ap⸗
plicaretur.vt.ff. ad
ſil. ſi ſequeris ĩ pri.
? de iure fi. lucius.
7.8. e. l.i. .l. beredi
las.

o Beris.o.vxoꝛ,
p Indignaz. quod

ſemper pꝛeſumitur
vt. ff. de his quibuſ

vt indig.l. indignum.ſed 2 ſi ponas heredem inſtitutum concu
buiſſe cum vxoꝛe teſtatoꝛis quondam videtur idem indignus.vt

Am ſyllanianum ſenatuſo
ſultũ ⁊ a nobis tã laudãduʒ

ꝗquã coꝛꝛoboꝛãdũ ẽ:nec ñ diui maꝛ

ci oꝛatio que circa id facta ẽ iueni/
mus autem nullam mentionẽ ĩ ea
libertatis factam ⁊ vèteres mouit
qnedã de libeꝛtatibus relictis in te
ſtamẽto necati teſtatoꝛis qõ neceſ

ſariũ nobis viſum eſt ⁊ hanc diri

mere hi enim qui libertati fuerant
ĩ hoc teſtõ donati:⁊ ſi eã accèpiſſẽi
lucꝝ ꝙ eis ĩ mẽdio tpꝛe accidit po
tèrant ſibi acquirere. Interea aũt
pro craſtinatione pꝛopter necis vi
dictam habita hoc minime ad eoſ
peruenit:poſtea in libertateʒ ðduc
ti piclitäůbantur. ſed ne medium tẽ
pus eis fieret dãnoſũ ⁊ maxie ſi ã
cille ĩ medio pepererit ⁊ poſtea he
reditas ſit adità belliſſimũ nobis
vẽ diui marci prudentiſſimi pꝛinci
pis orõneʒ ⁊ in libertatibus ꝓdu/
cere ne pꝛinceps philoſophie ple
nus aliquid videat᷑ imperſectum
ſanxiſſe.ſed ita in hiditatibus ⁊ in
legatis ⁊ in ſideicõmiſſis:⁊ maxie
in libertatibus quas ſemper phi/

loſophia amplectitur extendatuꝛ

eius oꝛatio vt ⁊ lucrum quod in
medio accidit eis poſt libertatem
acceptam reſtituat᷑:⁊ partus liber
⁊ igenuuſ eſſe ĩtelligat.nullaq; ma
chinatione huiuſmõi pᷣpeduio dã
nũ aliqð irrogare concedatur ut ⁊
libera eoꝝ poſteritas ſi in medio
fuerit ab hac luce ſubtracti ſuoruʒ
genithꝛum ↄmodum conſequeni.
meritò enim nobis ſciſſimi marci
p oĩa ↄſtitutõeʒ replere placuit.ni
hil eteĩ eſſe actum credimus.dum

ar. fl.de adimen.le.l.iij.in fi.⁊.l.ſe.⁊.l.ex parte.

Vm ſil.quod vetat adiri hereditatem occiſo domino a ſa
milia niſi pꝛius queſtio familie habeatur.vt.Sð.eo.ſi ea di

cebat.⁊ alia vt diximus.S.l.cum fratrem.

1 QLunm ſil. vnum dixit ſe. con. ⁊ aliud oꝛatio dini marci que cõſir/
matur hic.ſed in quinq; deficit oꝛatio.ſcilicet libertatibus ⁊ in le

gatis ſiue in fideicom. Item in queſit᷑ per ſeruos medio tempoꝛe
iuſtos eſſe liberos. Item in partu ancillaꝛum que erant iuſſe eſſe

libere.quinto ſi moꝛiantur ſerui ⁊ habeant flios liberos.puta ex

libera femina an ſuccedant patꝛi dicti liberi in quibus omnibus

ſupplet Juſtinianus.
ꝛatio.quam non habemus.vel dic quod continebatur in ea.

? ſi interim habes decedat anteq; habeat de familia queſtionem
tranſmittat hereditatem non aditam ad heredem ſuum vt nulluʒ
damnum traheretur occaſione dilationis circa hanc hereditatem

vt. ff. ad ſil.l. iij. .. elegant ꝙ nõ eſſet ſi alias adire ĩpediretur q; ꝑ
ſe. cõ. ut. e.l. ij..fi. hoc beneſicium tranſmittendi ⁊ euitandi dam

ni ⁊ in libertatibus ⁊ in legatis locum habebit per hanc.l.

1 Veteres. repete eum.

u De libertatibus.ecce pꝛimũ

x Accepiſſet.deſtinatione ſecundum Jo. immo re ipſa.i.ſi manumiſſi eſ
ſent ſecundum aʒ.vel dic directo quo caſu poſt adiiam hereditatem eſſẽt
liberi.accurſius.
y In medio.i.poſt moꝛtem.⁊ ante aditam hereditatem.
53 Poterant. ecce ſecundum.
a Periclitabantur.i. peri
culum patiebantur in re/
aliꝗd ſupeſt addendum. b' medio tempoꝛe queſiti
Dem..a. Joanni.ppᷣ. b Adua. ab inſtitutis vc1
Alis de ůntiquo iure dubi ab his ad quoſ tranſmitti
etas noſtre ſerenitati ſugge tur. HMMUMMUQ
ſta eſt.pp ſenatuſoſultũ ſillanianu, c Imperfectuʒ. non ſtatuit
⁊ ppꝑ ſeruos qui ſuppliciò afficiũt pꝛĩceps aliquod imperfec
ſub eodẽ tecto ↄmoꝛãtes ⁊ non ſu tum vt hic.⁊.j.qui ma.nõ
um auxiliũ dño pꝑ inſidias occiſo poſ.il.ſi.⁊ dic philoſophie
prebentes.veteres eni certũ nõ ſa .ſ.legalis.vt.S.de teſtamẽ/

ciunt quis ĩtellectus de verbis ſub tis omnium
eodem tecto ſignificat᷑:ſiue ĩ eode,z d Eiuus oꝛatio. hoc tamen
cubiculo ſiue ĩ tꝛiclinio łpoꝛticu łſĩ ſi fuerit adita hereditaſ ab
aula hec appellatio accipi debeat inſtituto vel ab eo ad quẽ

adijcientes ſi dominus in via vel i
agro fuerit iterfectuſ eos ſeruoſ pu
niri qui pᷣſto erãt:⁊ ñ auxiliũ ad ꝓ
hibẽdũ periculũ pᷣbuef᷑t nlla diſtic
tione ſuꝑ qualitate pñtie ſeruoꝛuzʒ
vtẽtes. Nos igitur oẽm eis occa
ſionem ad declinãda ſupplicia ſu
per negligẽtia ſalutis dñi ſui ãputã
tes:ſancimus oẽs ſeruos ex quoↄ
qᷓ; loco ſiue in domo ſiue ĩ via ſiue
ĩ agrò poſſint clamoꝛẽ exaudire ł
iſidias ſentire: ⁊ nõ auxiliũ tulerĩt
ſupplicio ſenatuſconſulti ſubiacer
oʒ ⁊ eĩ eos vbicũq; ſenſerit domi
nũ piclitãtẽ ad prohibẽdas inſidi/

etiam non adita tranſit.
nam quaſi retro fuiſſent li
beri hec omnia cõſqueni
e Reſtituatur. ad hoc.ff. ð
minoꝛibus.il.ſi tamen.⁊ ð
fideicom.li.l.cum vero.S.
cũ apparet.
Benitoꝛum.nõ.ꝙ ſeruuſ
habet heredem.ſic.⁊.ff. ð
ſuis ⁊ le.l.i.S.querit᷑.⁊.j.
ad oꝛſi.l.f.⁊ de leg.ij.ſi qi
ſeruo alias non vt inſti. ð
ſeruili cogna.⁊.j.comuĩa
ð ſuc.ſeruus.ſed hodie ſe
cus vt.d.ti.inſti.dixi ſed

as ↄcurrere. xxxvi. ibi erant liberi facti.
HZ . Merito enim nõ. ſic. ff.
Dẽcodidllis. de bo.liber. qui cum ma/
M ioꝛ.S.accuſaſſe.⁊.Sð.ð em̃.
Mperã. Alexan.a. Mecinio. iuſti. co.in pꝛin. ⁊ facit.ff.
TT alijs. de verbo. ſigni.ſoluendo.
Vptõ quidem teſtamento ⁊ ꝗ te.ſa.po.ſurioſũ ⁊ ff.ð

edẽ.l.i.o.p.⁊ ð or.iu.l.i.⁊?⁊
ðcf.vij.q.i.c.nihil.⁊.ff.ð ĩ
iur.l. Item apud.S. abdu
xiſſe.ſed ar.contra.ff. ar.
ſuꝛ.ce.l.furti..⁊ ſi non.
b t Alis. 1 ſernuos nõ ĩ
J puberes qui ſolẽt
ferula cedi ad inquirendum non puniendum. vt.ff. ad ſil.l.i.F. impube/
res.⁊.l.excipiuntur.
i Supplicio.ſ.capitis.vt.ff.e.l.i.in pꝛin.
k ¶ Magiſtro. facit.õ.de inceſt.nup.cum ancillis in fl.⁊ ad.l.totam con⸗
coꝛ.j.ad.l.coꝛne.de ſic.l.fina.⁊.ff.eo.l.i.Ohoc autem.⁊.S.eodem auiẽ.
c.S. ſequentibus. 2.l.iij.S.iij.⁊.F.ſubuenitur.⁊..ſe.
IBDe codicillis.poſt maioꝛes voluntates ſequitur de minoꝛibus ſcilicet
de codicillis ſcilicet ⁊ qui ſine ſcriptis fieri poſſunt.vt.S.de bonis liber.
.l.fi.⁊ de ſacroſan.eccle. generali.⁊.j.e.l.fi.in fi.licet quidam dubitent q̃
re dicuntur codicilli.quandoq; tamen ponitur pꝛo ſcriptura que a pꝛin
cipe fit ſuper conferenda dignitate.ut in auten.vt iudi.ſine quo.ſuf..h
autem. ⁊. 5. ſic ergo. col.ij.
m r Aopto. agnatio ne.ut ⁊.õ.de poſthu.here.l.i.
n MNon venit. vt. ff. eo. ſi quis cum. F. fi.⁊ dicuntur pertinere ad te
ſtamentum ſiue ante teſtamentum facti ſunt ſiue poſt. ſiue expꝛeſ
ſe confirmati ſiue non.nam ſemper eorum ius pendet ex teſtamento.vt.
ta.l.ſi quis cum. .fina..l.ab inteſtato in fi.ſed quid ſi nullum fecit te.
Reſpondeo non rumpuniur codiculii agnatione poſthumi.vt. ff. eo deʒ
ſi quis cum.ſecundo reſponſo.⁊.l.qui graui.⁊.l.ab inteſtato.⁊.l.penul.
in pꝛin.
o Veſtr oꝛum.ſutoꝛi loquitur. ſic.j.e.ti.cum pꝛoponatis:

poſthumi agnatione codi/
cillos quoq; ad teſtamentũ
pertinentes non valere in dubium
nõn uenit. Sed quum poſt ruptũ
teſtm̃ patrem pupilloꝛum uẽſtroꝝ

s Litteras.in quibus aderant.v.teſtes. aliss non valerẽt. quia nuda vs
luntate non reſtiuerentur teſtamentum ⁊ codicilli.vt.ff.de ſecun.ta.l.ſfi.
?.j.e.l.fi.in fi.⁊ pꝛeter has litteras valet hodie relictum quum irritaretuꝛ
teſtamentũ ex cã pꝛeteruionis.vt.S.de liber.pre.aũt.ex cauſa.

te. pꝛeſumitur enim eſſc ſane mentis niſi contra pꝛobetur. vt. 5.

qua negatiua que equipollentem non non habeat affirmatiuam
pꝛeterea ⁊ ſi eſſet negatio.tamen pꝛeſũptio onus probationis ab
vno in alium tranſterat.nam hic eſt pꝛeſumptio pꝛo aduerſa par

eum in fi.l.ab ite.iĩ fin. ſed
quomodo poterit quinq;
teſtibns confirmani.quod
ſactum erat coꝛam ſepiem

⁊ poſt ruptum.ꝶ. vt öbea

tur ex vltima volũtate nõ

ex teſtõ.ſicut quũ or̃ ſi nõ

valet iure teſtamenti valet
iure vltime voluntatis.vt.
j. e.l.f.ĩ f.ſic g· valebit vt

ex nẽ ñ ut ex tũc vt ⁊.ff.ad
he.i.ſi ꝗs puor̃.⁊ inſti.ꝗ.

mo. te. inſir. . poſteniore ĩ
hi. 5. ⁊ de leg. uj. l. i. F. i.

¶ Teſtõ. ergo fuerat relictũ

yvel dic in codicillis relictũ
quod videtur in teſtamen
to relinqui quuʒ ex eo pẽ
deat ⁊ petai ut ex nouiſ co
dicillis per litteras factis.

d Codicillis.vltimis quoſ

vocauit.õ. epiſtolam.

Ee h Eꝛeditatem. vbis

tamẽ non directo
datur ſed per fideicõmiſſũ
vt. ⁊ S. de neceſ.ſer.l.qdaʒ
F. i. T. fl. e. l. ij. F. fi. . l. qð
per manus.⁊.ð.ti.i.l.here
ditas.⁊ inſti.e.S.pe.⁊ ð ↄ
di.iſti.l.pe.S.fi.⁊.ff. ad tĩ.
ſceuola.⁊.Sð.de teſtamẽtis
.il.non codicillis.
EFalſo.cur pꝛeces plo va
lent q; inſtitutõ..quia ñ
totum auferunt pꝛeces. qꝛ
non quartam. .
g c AVm pꝛoponatis
contrariã.alioquĩ
ſi non eſſent contrarij am
bo tenerent. vt inſti. e. F. ſi.
7.ff.e.diuus..codicillos
ſecus autem in teſtamentil
niſi in milite. vt. ff. de teſt.

b Judicium.i.teſtamenti ⁊ per conſequens codicilloꝛum quum teſtamẽ
tũ ſẽ ſequantur vt.ff. e.ſi qſ

litterãs emiſiſſe proponatis:quibꝰ
pꝛecedens iudicium cnſirmauit:
pꝛetoꝛ nihil cõtra ius fecit ſi nouiſ
ſumam eius voluntatem ſecutus r
lictum teſtamènto reipu.ſideicom
miſſum vel ex còdicillis relictum
pꝛeſtandum eſſe pꝛonuntiauit.

NAVEpe. phil.a. Aſclepiodote.

Ereditàtem quidem nʒ da
ri nʒ adimi codicillis poſſe
manifeſtum eſt.verbis tamen pre/
carijs per huiuſmodi etiam nouiſ
ſimi iudicij oꝛdinationem iura nõ
faciunt irritas voluntates. Vnde
inefficaciter te codicillis rogatam
eſſe vt quibuſdam rebus contẽta
poꝛtionem quam teſtamento fue
ras conſecuta alijs reſtitueres fſal

ſo tibi perſuaſum eſt.
NVpera. Diocle.⁊? Maxi. aa.

Hyacinto. .
Am prponatis pupilloꝛũ
ueſtroꝛum matrem diuerſiſ
tempoꝛibus ac diſſonis voluntati
bus duos codicillos oꝛdinaſſe in
dubium non venit id quod pꝛioꝛi
codicillo ĩſcripſerat per eũ in quẽ
poſtea ſecreta voluntatis ſue con/
tulerat:ſi a pꝛioꝛis tenõe diſcꝛepat
⁊ contrariam voluntatem contĩet
reuòcatum efſfſe.
Dem.aa.cc.Stratonico.
On iccircò minuſ quod ab

inteſtato te abſente codicilł

los mater tua fecit hi quibus pre
carijs verbis aſcripta ſunt relicta
capiunt. B
Bem. aaa.⁊7.cc. Flauie.

„

Ec cõdicillos quidem furẽ

tem poſſe facere certuiſſimi

qui teſ.ſa.poſ.l.ij. NRtem ex ſermonibus eius pꝛeſumitur quis ſu

iuris ẽ.ſi igitur ſcriptura uelut co/
dicilloꝛum patꝛis tui fuit pꝛolatã
ut aliquid ex hac peti poſſit aſſeue
rationi tue mentis eum compotẽ
fuiſſe negantis fidẽʒ adeſſe pꝛoba

ri conuenit.

BDem. aa. Themoſtedi.
Juè in initio que fuerat co/
icillis reliciturus generalit᷑
ſiue nouiſſime relicta ſeꝛuari man
dauerit confimationè muĩtus nul
lam iuſtam gerere ſolicitudinẽ pt᷑
Mpr. Conſtan. a. ad Max. ppᷣ.
JY idem codicilli quod teſta
menta poſſent cur diuerſuʒ
his inſtrumentis uòcabulum mã
daretur: que uis ac poteſtas unà
ſociaſſent igitur ſpecialiter codicil
lis inſtituendi ac ſubſtituèndi po
teſtas iuris auctoritate data non ẽ
Mpe. The.a. Aſclepitidoto.ppᷣ.
J quis agere ex teſtamento
quolibet modo ſiue ſcripto
ſiue ſine ſcriptura confecto de heꝛ
ditate uòluerit ad fideicommiſſi ꝑ
ſecutiòneʒ aſpirare cupiens mini
me ꝓpermittatur. tantum enim ab
eſt. ut adituʒ cuiquam pro ſuo mi
grandi deſiderio concedamus ut

etiaʒ illud ſanciamus ſi teſtator fa

ciens teſtamentum in eodem pro
codicillis etiam id uàlere comple
xus ſit qui hereditatem petit ab ip
ſis intentionis exordijs:utrum ue
lit eligendi habeat poteſtatem: ſci
ens ſe uniuſ electione alterius ſibi

agdituʒ prècluſiſſe:ita ut ſiue bono

rum poſſeſſionem ſecunduʒ tabu

las:aut ſecundum nũcupationem

ceteraſq; ſimiles poſtulauerit aut

rioſus.vt.ff.de con
di.inſti.quidam.⁊
de tu. ⁊ cu.da.l.is

p ¶ JIaue in ini⸗

tio hic dicit
ſiue pᷣus fecerit tel
tamentum ⁊ maãda
uerit ſeruari que co
dicillis erat relictu
rus ſiue econtra pᷣ
us fecit codicillos.
poſtea teſtamẽto
confirmet que dde
rat codicillis idem
eſt vt valeat. vt hic
7. fl. e. ſed cuʒ ea. ſʒ

aliter non valebaͤt

pꝛius facti niſi con
firmaꝛentur expꝛeſ
ſiʒ. vt. ff. e.l. ante. ſʒ
hodie contra.nam
ſemper confumari
habentur. vt iſti. e.
F. i. T valent. vt. ff.
de condi.⁊ demõ.

ſi ita ſed vt ex tpᷣꝛe

codicilloꝛum facto

gq Munitus ſ. tu

legatarius.

r ſZidem. bhis
. inſtrumen“
tis.i.voluntatibus
ſic dicte.quia iſtru
unt heredem quid

faciat.

ſ. Aocabulum.ĩ di

uerſis titulis. alio
quin non eſt ratio.

nam idem eſt teſta
mentum quod elo

gium. ? tamen ſunt

mili.l. queꝛebatur. ſed quid ſi duo pꝛoferantur codicilli quoꝛuʒ i vno di
catur.illum fundum ticio lego.in alio illum vel eundem fundum eidem

non lego.⁊ ignoꝛetur qui poſterius facii ſunt ꝙ iudiciũ valeat videt neu
trum valere ratione incertitudinis.vt ar.ff.de re.du.ſi fuerit.⁊ de te.tu.l.

duo.ſed ſi econtra inueniatur idem duobus legatuſ ⁊ in diuerſis codicil
lis videtur eſſe concurſus.vt.⁊.ff.de leg.i.ſi pluribus.⁊.j.de cadu.tollẽ.

FS. penul.accurſius.

h Reuocatum eſſe. nec enim eam legem quis ſibi poteſt ĩponere.vt a pß0

re non liceat recedere.vt.ff.de leg.iij.ſi quis in pun.teſtamenti.
i n On iccirco. te abſente. non enim querimus cum quo de ſuppre-
mis iudicijs quis loquatur. ſed in quem voluntauis intentio diꝛi
gatur. vt. ff. de leg.ij.cum pater. S. donationis ⁊.l.miles.⁊.S.ę.l.i.
k n Ec codicillos. non ſolum teſtamentum.
1 ertiſſimi iuris eſt.vt.ff.e.hi.S.furioſus.

m Pꝛolata. ad hoc vt aliquid. ⁊c. ⁊ ſic bec determinatio vt aliquid ex

nunc inſpiceret ſequentia.
n Tue. ſcllicet negantis ſcilicet eum fuiſſe compotem mentis.
o Fidem adeſſe pꝛobari.pꝛobat ergo qui negat.⁊ ſic eſt contra.ff. de pꝛo
ba.l.ij.?.ẽ.de pꝛoba.l.actoꝛ.ſo.hec negatio pꝛo affirmatione ponitur.

hac.⁊c.reſpicit pꝛecedẽtia.ſed ſi diceret.vt adimpleri aliquid non poſſit

quum enim negat compotem mentis affirmat furioſum. vix enim eſt ali

diuerſa vocabula. ſed certe immo eſt bona quia vix inuenitur ali
quod nomen quod omnino ſigniſicet idem ꝙ aliud ſemper eni
plus vel minus vel aliter ſignificat vel alio modo.
t Vna.vel nomen.vel aduerbium.
n Subſtituendi. vt directo valeat. ſed trahitur ad ſideicom.vt. ff.
ad trebel.l.ſceuola.⁊ ſacit.ð.e.l.ij.
x ſ Jdquis. extraneus.
Voluerit.i. elegerit agere directo iure.pt.j.e. .fi. dicẽs ſe
directo heredem.
ʒ Perſecutionem. quam petit ab aliquo pꝛecedente in gradu qui
eſt heres.accurſius.
a Lupiens.ſ.poſtea.

b Minime. ⁊c.ſed nõne egit act᷑. perſonali ⁊ cauſa expꝛeſſa.ergo

poteſt ex alia cauſa agere. vt. ff. de excep. rei iu.l.⁊ an eadem ĩ pꝛ.
2. S. actiones..hoc facit hic ratio contrarioꝛum quoꝛum vnum
non patitur aliud. quia ſibi contrarius eſt. petendo enim heꝛedi
tatem dicit teſtamentum. petendo ſideicõmiſſum dicit codicillos .
Item ſi egi de inof.poſſum poſtea de ſalſo teſtamento agere ⁊ e⸗
ut. S. de inof.te.l.eum qui.⁊ vno modo petebam reſcindi ſicq; va
lere dicebam. alium dicebam nullum qr̃ hoc. ..ibi ad reſcinden
dum duo contraria iura pꝛoponuntur hic non valeãt. ſed adhuc

2

lredirte
Mis

jiirotni
umicnii
Ktuttiin

igeur
funfunſe
mmntt
ebe h⸗
Cdllus
bade l.
WVNely,10

Negebee
lſenguie
Portnen
lgtalne

mſtelgr
xbclai
(yvolus
or inn

Uartiudie⸗

pe ſ
V actldeſe
iicigo ſine
ockat tul
coc nddo

ſlef,ſuer⸗
lotantrmn
Urnon oon.

mlqgnli⸗

fherctete

fheccgnt
Albidecte
bulaoe
kxudire

luckaci

ſrſſe
xrl her

lnento,

wflim
ulgeine

Abigene

Amteſe

nlfdes

ercur

unn qnare diuerſum. . ibi ntraq; via eſtdirecta. Iem inte ligit pꝛin nili per poſſeſſoꝛium ſicut pet petitoꝛium directũ.an ergo poterit petere
dtet 8 c.quando non dixit teſtatoꝛ vtpꝛo codiallis valeat. nam ⁊ ſi di⸗ mutti in poſ.qui ex codicillis habet hereditatem.rñ.nõ quũ enim habet᷑
den xit licet ibi videatur ⁊ vna ⁊ alila agi.tamen adhuc idem eſt yt ſu vt fideicõmiſſarius.quaſi legitimi videantur rogati.vt.ff.e.l. conficiũtur.
nd biſc t. tantum enim. ⁊c.accurſius floꝛentinus. ergo in eo locuʒ non habet.vt diximus.s.de edicto diui adꝛi.tol.i.f..i.
niun . Aat r⸗ iure. accurſi.s. k ¶Petierit.i.pꝛopoſuerit petere. Auſpicia.i.initia.
Nank 3 l⸗ 4. Pꝛopoſuuʒ. i. eligat vel
R ti ? iure codial. nd certe nitti ſe in poſſeſſionẽ ex mò uoluntatem agens ſuerit ſorte ſu⸗ nonemiradbwechön.
ri autem ſi dixit ſi no re petierit: ſtatim inter ipſa huius peratus:uel certe ſi ipſe ſorte ſpo8ͤa⸗n m Mequiuerit.ſecundum
boene valet iure teſtamen. iuris auſpicia pꝛõpoſitum ſue intẽ te uoluerit ad fideicõmiſſi ſubſidi ſolemnitatem iuris vel de
i ti valeat iure coli. ionis explanet. .Alud quoqʒ pa unm cònuolare. non enim par ea facto.
nntni tunc nõ habet niſi ri ratione ſeruanduʒ eſt vt teitatoꝛ demq; ratõ videtur amittere debi n Befuncth. vt. ?.ff. .l.i.
ſniin vnam viam. ſi eniz qui decreuit facere teſtamentum ſi ta ⁊ lucrà non capere. In omni au ⁊.j. de teſta. ma.l. ſi iure.
bentin teſtamentum tenet i implere nequiurit inteſtatue vi reʒ ultimà uoluntate exceptò teſta ⁊ de vul.ſub.l. coheredi.
ſem non habet locum deatur eſſe defunctus.nec trãſdu mento quinque teſtes vel rogati: queſita.
ici, codicullus.ſi nõ tʒ cere liceat ad fideicõmiſſi interpᷣta uł qui fortuito uenerint in uno eo o Perdurante. quando
☛ tunc habet locum tionem vel vt ex codicillis vluma demq; tempoꝛe debent adhiberi: complexus vt valeat iure
inde codicilly.⁊ adyuc poluntatem: niſi id ille complexuſ ſiue in ſcriptis ſiue ſine ſcriptis uo codicil.
* dicaʒ habere loca ſit vt vim etiam codicilloꝛuʒ ſcꝛip luntàs conſiciatur:teſtibus uideli p Aoluẽit. ſub. ſuccubuit
– .l. iſtam quidem. tura debeat obtinere.illo iure elec cet quando in ſcriptura uoluntes q Mon poſſit. pꝛedicta in
llge e Poteſtatem. qð tionis videlicet perdur ante: vt qui componitur ſubnotationem ſuàʒ extraneis.ſi quis vero ⁊c̃.
* . eligat. ſed neceſſita ex teſtamento agere voluerit ad ſi accomodantibus. xxxiuj. r Agna ionis. intelligunt
ictin tem vt eligat. vt. ff. deicõmiſſi um migrare non poſſit. .— quidam in agnatis paꝛen
ann D de tutel. l. qui babʒ Di quis vero ex parentibus vtno De legatis. tibus ⁊ liberis tantuʒ.nã
fieln⸗ F.ſi pupillus.? ſu qʒ; ſexus ac liberis vſq; ad quartũ ⁊ ſuperioꝛes ⁊ inſferioꝛes
“ per boc interroga gradum agnationis uinculis alli- Mpera.Anto.a.pius libeꝛtis reperiuntur agnati qdaʒ
rini bitur a iudice.ã uo gatus vel cognationis vero nixu ſextiiie. , ut auus paternus ⁊ ex ſi-
umnͤ let eligere. vt. ff. de ĩ conſtrictus vſq; ad tertium ſcript Vanuis uerbiſiis quo ad ↄ lio nepotes ⁊ alij cognati
ntnat teꝛ. act.l.ſi defenſoꝛ heres fuerit vel nũcupatus: in eo claudiò iuſto moꝛati eſſetis vt auuſ maternus ex lſilia
N ini Fillud. Item hoc uiðlicet teſtamento quod teſtatoꝛ alimenta uobis 2 ueſtiãriũ nepotes.non autem dicit
lngi intelligo ſine voli vicem quoq; codicilloꝛum uoluit legatum ſit:tamen hãcſuiſſe defũc de collateralibo ſed. .
mann tas erat taliſ que n obtinere licebit ei ſi de hereditate ti cogitationem interpretoꝛ ut etiã ẽt de collateꝛalib oicit aꝛ.
Riad troq; modo pofat ex teſtamento ſecundum moꝛtui põſt moꝛtem iuſti Claudij uobis jj. pꝛoximo non enim. ⁊c
1 aeeſne Mo dis ſed licet differãt hic agna
uini tur non compelli eligere ſed vtrunq; poſſit pꝛoponere.vt.ff. quo lerunt vt in auten. de here. ab cntſta Knulom ſel n dan w niete
rum lega.l.i... quod autem. ſo. hic ideo eligit. quia ſemper qui pe quodammodo ex teſtamento ſed quam actionem proponit qui ex codi
Nun tit hereditatem maxime ipſe heres certus de ſuo iure eſſe debet. cillis habet hereditatem vel legatum.rñ.officio iudi.vt inſti.de fideicõ
uſm yt. ff. de acqui.here.ſed ⁊ ſi de ſua.S.cum autem.⁊.l.cum falſum. bere. . i. vel utilem ex teſtamento quaſi vim capiunt er teſtamento ſi qa
vinan ſed ibi de alterius facto pꝛobabiliter errat.vel ſo.vt diximus. ff. eſt factum. uel ſi nullum exhiberent uim teſtamenti quaſi ſint le rin i
rqnuk de tribu.l.quod in heredem.S.eligere.vel hic loquitur de plurali ſtituti.ut.ᷣff.e.l.ab inteſtaio.⁊.l.conficiuntur circa ugr. 8
erim tate vt ita dixerim cauſarum. iõſt. ubi ſunt varie cauſe.ibi cuʒ prtu ſ Algens.ſ.iure directo. 15
“ ralitas eſt acionum. “” . t Sponte.ſoꝛte nondum ſuperatus in directo.
ctni Piꝛecluſiſſe. ratione electionis contrariorum.ſed contra.õ. ð pe u Lonuolare.alius heres pꝛecedebat gradu.
hillii ti. here.l.hereditas in pꝛin.ſo.ſi petij iure direcio hereditatem ex x Debita. eſt enim talium cognatoꝛũ hereditas vt debita. vt ⁊c.j.ð adop
nſin teſtamento. ? pe. here.⁊ ſuccubui ſi poſtea ab inteſtato ſimilite: ldi ., ll.pe. 5. omnia igitur. æ.j. de impo. lucra. de..i. circa ꝛin.li.x. v. de
ntk recto velim petere poſſum vt ibi.⁊.ff. de inof.te.l.mateꝛ. ⁊ de pe. ra.fu.l.fi.S.ij.⁊.ff.pꝛo ſoc.⁊ quia impꝛopzie tamen n oſii 4 8. 64
mmentt here. legittimam.nec obſtat.ff. de excep.rei iu.ex ſextante in pꝛin. ri in eo quod habent ultra debitum bonoꝛum ſabſicum. ni eetn
uoni quia bi generaliter pꝛopoſuit here.pe.non dicens ex teſtamento yLucra non.que ab extraneis omnino poſſunt adimi inſtituendo li⸗
eumin uel ab inteſtato. vnde in vtraq; obſtat exceptio rei iudi.quum ſit ĩ os.unde debet diuerſum ſtatui ut hic.⁊.fl.de ſucce.e.l.i. §. largius
INH rem. vt.ff. de excep.rei iu.ſi mater.S.eandem.ſi vero directo.prĩo po.in pi.ha.l.aſſiduis in ſi. en⸗ eNlargu..iet
. petij ex teſtamento ⁊ poſtea peto ex ſideicõ. ꝓpter idem teſtamen 3 Altima uoluntate. ſiue inter pꝛeſentes ſiue inter abſentes ſiue de omni
tum ⁊ ex eadem ſcriptura ⁊ eiuſdem teſtatoris.reducẽdo illud teſ bus bonis ſiue de parte uel re ceria ſiue relinquatur ſuis ſiue extranei
Gden tamentum ad codicillos non poſſum.ſiue teſtatoꝛ non expꝛeſſeꝛit ſiue pꝛiuatis uel collegiatis. 4 uis ſuc exirancis
6 qui ey 5 amentis beꝛedes F. in teſtamentis.pꝛeteꝛquam inteꝛ libeꝛos ut fa.heꝛ.
K lit in quibuſdam.vt.j. S prox.pꝛeterea in.l.illa bereditas ab alia .l. fi. ?ẽ de teſtamentis hac conſul. S. ex imperfecto. nam ibi ſufſiciunt qua
sn gerſm deſertbaur ſecuncdo ber eraten gen heroei ex te liacunq; indicia etiam per duos teſtes fortutos.
e dir⸗ ccubul. pturs b Quinq;.vt.j.de do.cauſa mor.i.fi.⁊.5.de his qui in ec.ma.l.fi.⁊ ĩſti.
quaſi ex codicillis poſſum.quia ex alia vltima voluntate nũc ex de fideicõ.here.S.ſi.etiam femina quñ non pꝛohibeatur.aꝛ.ff.de tel.l.i.
perior quã pꝛimo expertus ſum.alij tamen vt. RP. in omnibus pᷣ c Scuiptis.dic vt in eica.ð.e.
micſ, dictis dicunt me repellendum ſi ſemel ſuccubui.⁊ caue tibi quia d Subnotationem ideſt ſubſcꝛiptionem.
Ginſt dixit. valeat iure teſta. ⁊ iure codi.idem dicam ſi dxit ſi non valzʒ e De legatis. uidimus de teſtamentis ⁊ codicillis. nuc de bis que in illiſ
aun iure teſ. valeat iure codiculo.licet impꝛopꝛie ſit ibi electio quum tã ꝛelinqunntuꝛ.
nte tum vna habeat locum. .B f q Aaãuis.quoad ideſt donec.
1 5 nna mrinodnnsen ſnlanam. S Claudio.pꝛopꝛium nomen.
0An .l. poſtu 20 poluit. eſtiaꝛum. hoc ſi H B „„
rium tollit petitonum. . illud poſſeſſoꝛum pꝛeambulum eſt ill i
ſcdih⸗ pꝛetitoꝛij im quo iur directo agitur. vnde ene pꝛeiudical iuꝛi ci ven no⸗ ccond di⸗ akracknd abeunenin F. veanilen⸗
B p io in pꝛin.⁊.j.de condi.inſeꝛ.l.ſi ea.ſed diſtingue cuius contemplatõe

funt relicta. hic rgo eontemplatione legatarioꝛum quaſi cõmodius po po ſtea.vt. ff. ðe reg. cato.l.i.⁊ de reg.iu.l.ꝙ ab iniio. K 8
ſint peꝛcipere exiſtentes apud eum.ſed in.l.contra.contemplatione eoꝛũ rn On eſt. potes ponere caſuʒ in herede vt nõ detrahat quã un
cum quibus moraꝛi debeant.vnde deficit legatum pꝛo parte ſi pio par tam in re qu ſubtraxit.vt. ff. de ijs ꝗ.vt indig. vel ꝛeſcaip. 1 rl
te moꝛiuntur vel ex toto ſi non habitent cum enim.⁊ pꝛobatur hec diſtie ⁊ ad.l.fal.paulus reſpondet ⁊ ĩ aũt.de here.⁊ fal..binc nobis atun
tio in.e.ti.l.ãnua in pꝛin.⁊ de condi.⁊ demon.illis maxime.quia ſimpli tunc dic actionem.i.retentionem idem in legatarium vt legatum 4 lin
citer alimẽta relicta ppetuo amitiat ſi illud ſud
ꝛelig intelliguntur. vt. f.. le trabat. vt ẽt. ff. ad.. —
alen. li.l. Caio. Itẽ adhue eadem pꝛeſtare uòluerit. concurſu dominiuʒ eius tibi quo fal.l.i.F.i. ibi eiſ au ſ
contra.j.de condi.inſer.l. MHperato. Seue. ? Anto. aa. q; queritur. Error äutem nominũ tentica. xc. ſic enim nan be
legatum.ſo.hic ſauore ali/ ſabiano. in ſcriptura factus ſi modo ð mã/ euenit in ſideicom⸗ anl
mentoꝛum. vel illud fuit ⸗2 Vãnuis heres inſtituto he/ cipijs vel de poſſeſſionibuſ legatiſ miſſario vn uerſali .
ditionale relictũ.hoc purũ reditatem uendiderit: tamen lega non ambigitur: ius legati dati nõ vt. fl. ad ti.l. paula 1
ꝙ certam accepit.l. fauore ta vel fideicõmiſſa ab eo peti poͤſ⸗ minuit. Dem.a.demetrio. reſpondet ſi certa. KRK5
legatarioꝛuʒ.at viuẽte clau ſunt.⁊ quõd eo nomine datum ſue B adminiſtrationẽ tutelle? ꝛ hec bona. ſed pꝛo gumm
dio non habet niſi ſecum rit uẽditoꝛ ab emptoꝛe ⁊ ſideiuſſò ligio ſacramenti Marcellũ ut in legatario ite“w“†e Aſtn
moꝛaꝛetur. ribus ius petere poterit. quem võbis a patre tutoꝛem datũ ligis eſt contra. ff. l ui
a Voluerit.ſ.defunctus. Dem. aa.victoꝛino. teſtamento pꝛoponitis ᷑ripit: que quoꝛum le.l.i.i n Algnit
b q Aãuis.ab eo.ſ. he Vi poſt teſtamẽentum factũ res quominus legatum conſequa ci..j. quoꝛuʒ le.Mii. Mduin
rede inſtituto. predia que legauit pignori tur non impedit.nec enim iuſte ab ſo. h ſubtraxit claʒ nigun⸗
c Poſſunt. remanet enim nel hypothece dẽdit mutaſſe uolũ ea petitione ꝛepellitur quum etiaʒ ibi palam. vt ar.f. ug
heres.vnde ipſa conuenii tatem circa legatarioꝛum peꝛſonã ſi vellet tutellam adminiſtrare pꝛð de admi.tu. nõ ex/ amtüſ
niſi in caſu. vt. S. de br̃. vẽ. nòn uidetur ⁊ ideo etiam ſi in per hibeatur. timo de ꝛ. nupll. ſpiͤdi
l.ij. 2 fi.⁊ ꝙ ſoluit ab ẽptoꝛ ſonãʒ actio electa eſt recte placuit Mpe. Alex. a. Antiocho. fin. vel ibi ante ad / Abliſ
recuperat.vt dicta.l.ij.⁊.ff. ab herede predia liberari. Niin fraudem eoꝛum que te tam here. bic poſt. uniſe
de here. ven.l. ij F. ſine. ⁊. F Mpe. Anto.a.ſulpitio. ſtamento relicta ſunt admii ⁊ poſt apꝛehenſam Anß
ſi quid publici.⁊ hoc in ſi. Eruis teſtamento domino ſus èſt accuſatoꝛ qui teſtamentum poſ. alloquin idez 1 Cunn
d Et ꝙ eo.ſ.legataꝛioꝛum ꝛuʒ non data libertate lega falſum diceret pꝛeſes prouincie ſe- eſſet ꝙ ante aditaz umni
vel fideicõmiſſarioꝛum tum ſeu fideicommiſſum relictum cundum iuriſdictionis foꝛmaʒ ſol bere. vt. ff. de agcg umnm
eVengditoꝛ.hic eſt heres ĩ non ualet nec conualeſceꝛe poteſt: ui legata iubebit interpoſita càutõ poſ.l. cum heredel ilzuuſt
ſtitutus. licet poſt mòꝛteʒ teſtatoꝛis libeꝛta ne ſi euicta fuerit hereditas ea rẽſti in pꝛinci.⁊ ſic.ff.ꝛ Mobinn
f Fideiuſſoꝛibus.quos vy teum aliqua ratione conſecuti ſunt. tuturum quanuis alias tunc cautõ ci.expi. bere.l. i. )· eron
ditoꝛ accepit. vt. ff. de here⸗ Dem.a.DPonato ni locus ſit: quum ſine controuer“ diſtingue aut puia ſobme le
ditate vẽ.l. venditoꝛ ex be On eèſt dubiuʒ denegaꝛi ac ſia legata ſoluantur. uit ſibi licere aut nñn sron
reditate ⁊ hoc ſi hereditas tionem legatorũ ei pro poꝛ Dem. a. Ingenue. vt inſti. vi bo. rap. ĩ f.
eſt ſoluendo non alias.vt. tione competenti in his rebus qs Am alienam rem quis reli .F. quia media ma qunpej
ff. ad.l. fal.l.iij. in pꝛinci. ſubtraxiſſe eum de hereditate aꝰ- querit ſiquidem ſciens:tam gls placet. Itẽ vidð uulen.
g Eius.ſ.emptoris. paruerit. ex legato quam ex ſideicommiſſo tur contra.j.ð cri. liutn
h Poterit. heres inſtitutus Dem.a.Juliano. eo qui legatum ſeu fideicommiſſũ expi. here.l. obtẽta Aumnts
i Qui teſtator. J legãata relicta primo lega meruit peti poteſt. Quod ſi ſuam ſed ibi alij nõ leags llumoop
k Poſt teſtamentum. alið tarius agnouit ſubſtitutio eſſe putauit:nõ aliter ualet relictuʒ tarij occupauerunt gun
ſi ante obligatam poſtea eorum in perſona Ponciane fac niſi pꝛoxie peꝛſone uel uxoꝛi uel a vnde non nocet le fmn t
legat quia ſi ſciebat obliga ta euanuit. Dem. a. Fauſtino. lij tali perſone datuʒ ſit cui legatu gataris. ſgliſetl
tam luit᷑ ab herede.ſi igno Jꝗ ſͤrtidianum fundum pri rus eſſet ⁊ ſi ſciſſet rem alienã eẽ. ſſ Alegata. pᷣ eeiio
rabat a legatario vt.j.de fi mo pater tuus fratribus ꝑ Dem.a. Albiano. muſ legauun iclats
deicom.il.pꝛedia.⁊.ff. de le pꝛeceptionem ac mox tibi legauit Ilia legatorum non habet ticio ⁊ ſi non habe uffad
ga.i.ſi res. ret ideʒ legaui ſem fwota n
Bedit.ſeco ſi alio modo pꝛonio vel poncia Unr gca
alienaſſet. nã tũc diſtingue ant ex neceſſitate rei familiaris. tũc pꝛeſumi ne.⁊ ſacit.S.de impu.⁊ alijs ſubſti.l.poſt aditam. i
tur non ademptum. aut ex voluntate ⁊ tunc ſic.vt.ff.de adimen.le.l. reʒ t ſ ꝗ ſoꝛidianum.ac mox tibi non animo adimendli illis.a a
le. que diſtinctio in donatione non cadit..xt.ff. de leg.ſideicõmiſ...ſi rẽ contra.vt inſti.de ademp.lega.s.tranſferri.⁊ tu ſemiſſeʒ.ł metn
aliud ſi vſuſfruc.alienetur. lli alium ſemiſſem habebunt. vt ⁊.ff. de here.inſti. ticius.⁊ de le. Altiaci
m Non videtur. vt.iſti. de le.. ſi rem. ſed videtur ꝙ ſic.vt.ff. ðe dona. in .i.plane in pꝛin.nam coniuncti loco unius habentur.ad hoc.j.ð (mtie
ter virum ⁊ vrorem cum bic ſtatus..ſi maritus.⁊.õ.de dona.inter virũ cadu.tol.S.ſi uero.⁊. .ſin autem. ſacit.ff.de leg.i.ſi pluribus. Mumin
⁊ vxoꝛem.il.ĩ maritus.ſed ibi ſolui u Aut noĩm.pꝛopꝛioꝛum uel prenominum uel agnominum.ntĩ ffaln
n In perſonam. ſ.ex teſtamento.nam quum rem ſuam teſtatoꝛ legat tria ſti. de le. F. ſi quis in nomine.⁊.õ.de teſtamentis ſi in nomine uel en
competunt legatario auxilio.ſ.actio ex teſtamento.exactio in rem ⁊ by/ finium.ut.ff. de leg.iij.l.patronus.S.i.ſecus ſi erretur in appella⸗ mnd
po the. vt. ff. de legatis.ij.cum filius.S. varijs.⁊.j. comunia delegatis. tiuis nominibus.ut. ff. de leg.i.l.iiij. dinſf
.l.i. accurſius floꝛentinus legum doctor. x a B adminiſtratione. religio iurabat enim miles ut dixi.f Bri
o Liberari. idẽ quum legauit pꝛedium ꝙ debebat tributum in pꝛeteri/ ex quibus ca. ma.l.pe. lgte
tum. vt.ff.de leg.i.apud.ꝭ .heres.⁊ de leg.iij.l.qui ↄ ubi.s.ꝗ hortos.⁊ y Marcellum. militem. ſht
l.patronus.S.iij. idem eſt cum quis rem vendit ⁊ poſtea obligat. naʒ te 3 Vobis. pupillis loquitur. itte
netur exempto. vt.j. de euic.l.ex pꝛedijs. a Eꝛipit.niſi eſſent filij conueterani.ut.S.de excu.nete.l.ij. un
p ſ Eiuus.non valet contra.ð.de neceſ.ſer. he.in.l.quidam.S.i.ſo. b Nec enim.nõ.aliquem per impotentiam excuſan etiam in lucto n 4
vt ibi. nec libertatem habet per hoc.vt.⁊.j.de fideicom.l.ex fidei captando.⁊ facit.ff.de excu.tu.l.neſennius. L lln
commiſſo. niſi ſit miles.vt.õ.de teſtamento milita.l.ex hbis. Item boc Pꝛohibeatur.pꝛopter militiam quam habet.⁊ nõ.ꝙ hec con luſtſ
ſcilicet quod non valet legatum iſtis ſeruis.niſi ſeruus alij legetur. vt. ff. dic.de iure eſt impoſibilis in milite.⁊ ideo remittitur.ut inſtit.de
ad.l.falci.plaucius.⁊ de leg.i.ſeruo legato.vel manumittatur.vt.ff.ad.l. here.inſti.S.ſi impoſibilis.⁊.õ.de inſti.⁊ ſub.l.repꝛehendenda.⁊ ſeb
fal. plane. ſpale eſt in milite. ſecus in alio. vt. . e.l. pe. . ff. de te. tu. l. qu i tutel tmn
q· Poſt moꝛtem. ſeeus ſi eo vino vt ar ff. de iure fil. l. non intelligitur. F. lam in pꝛin.⁊ de ijs qui.ut indig.l.poſt. . amitteꝛe.ſed uidetuꝛ ẽt ece
diuus ⁊ de le.pꝛel.l. interuenit.⸗. nõ.ꝙ ab initio non valet nõ confirmaĩ ſolutũ repeti.ut.ð.de cõdi.ob.ca.ſi miluẽ.ſo.ibi ignorauit miluẽ en

= = = = =
er

alidv
hl n
NAalni.
nmitn D
ſtt
Nee
ſtre
bartien
pinitf
diegib .
ſümn
ſcilenn:
iſifing
Ccnundn
span e
roNi
pibene 4
ibialiig

cottemnbtte
