ctibus ⁊ muris ut ⁊.S.
de ſacro.ſan.eccle.l.ad
inſtructionem. ⁊.j.ð aqᷓ
duc.li.xi.l.ad rem.⁊.j.
qui.mu. ex.l.fi.⁊.j. de
collł.fun.pa.l.fi.

d o Mnes. xv.
an. nota ſpe
ciale.al.xl.an. currit pᷣ
ſcriptio contra rempu.
ut. S. de preſcrip.xxx.
an. l.omnes. Item nõ.
j. quantum tẽpus op
firmetur.

eſ J quando. an

ctoꝛitas. facit.S.
de appel.l. in offeren
dis.
fſ Idqui: obnoxij.
facit.ff.e. opus.
in fi. ⁊.l.nec preſidis.
g n E ſplendidis ter
ciam partem.nt ⁊
S.de uectigalibus.l.fi.
ſic faciunt clerici in de
cimis.accur.

h. Et iherinarum. loca

publica ad balneàduʒ

contra oꝛnatum ⁊ commodum ac de
coram faciem ciuitatis extructa no
ſcuntur.
Dem.aaa.Cynegio.pᷣpᷣ.
D pòꝛtus aqueductus ?
muroꝛum inſtaurationem ſi
ue extructiones certatim facta opera
rum collatione inſtaurare debent. ne
qʒ; aliquis ab huiuſmodi cõſoꝛtio di
gnitatis priuilegijs excuſari.
Dẽ.aaa.Arch. ⁊ Cyne.pᷣpᷣ.
Mnes quibus uel cura mã
data fuerit operum publico

rum uel pecunia ad extructionem ſoli

to moꝛe credita uſq; ad annos quin
decim ab opere perſecto cum ſuis he
redibus teneantur obnoxij. ita ut ſi
quid uicij in edificatione intra preſti
tutum tempus peruenerit de eoꝛum
patrimonio: exceptis tamen caſibus
his ꝗ ſunt foꝛtuiti refoꝛmetur.
Mpr. The. Arch. ? Hono. aaa.
Aurelio.ppᷣ.
J quando conceſſa a nobis
licentia fuerit extruendi id ſu
blimis magnificentia tua ſciat eſſe ſer
uandum ut nulla domus inchoande
publice fabrice gratia diruatur niſi uſ
qʒ ad quinquaginta libras argenti pᷣ
cij eſtimatione taxabitur. de ediſicijs
uero maioꝛis precij ad noſtram ſcien

tiam referatur ut ubi amplioꝛ poſcituꝛ

quantitas imperialis exiſtet aucto
ritas. .
Dem.a. Ruſino.pᷣpᷣ.
J qui iudices perfecto publi
cis pecunijs operi ſuũ nom̃
ſine noſtri nominis mentione inſcrip
ſerint maieſtatis teneantur obnoxij.
Mypr. Arch. ⁊ Hono.aa. Euſebio
comiti ſacrarum larg.
E ſplendidiſſime urbes łop
pida uetuſtate labantur ð red
ditibus fundoruʒ iuris reipublice ter
tiam partem reparatione publicoꝛuʒ
menium ⁊ therinaruům ſubſtitutioni
deputamus.
Dem. a. Ce. p.
Mnes prouinciarum recto
res litteris moneantur ut ſciãt
oꝛdines atq; incolas urbium ſingula
rium muros uel nouos debere facere
uel ueteres firmius renouare ſcilicet
hoc pactò impendijs oꝛdinandis ut
aſcriptio currat pro uiribus ſingulo
rum.deinde aſcribant pro eſtimatiõe
operis futuri territoꝛia ciuiuʒ.ne plus
poſcatur aliquid qᷓ; neceſſarias impe
raüuerit neue minus ne inſtans impe
diatur effectus.opoꝛtet namq; per ſin
gula non ſterilia iuga certa queq; di

ſtribui: ut par cuncis prebendoꝛum

ſumptuum neceſſuas imponatur: ne
mini excuſatione uel alia pᷣſumptiõe
uel ab huius imuünitate prebẽda.
Bem. aa.Cheodo.
Emõ iudicum in id temerita
tis irrumpat ut iconſulta pie
tate noſtra noui aliquid operis exiſti
met inchoandum:uel ex diuerſis ope

ribus omamenta aut marmoꝛa uel
quamlibet ſpetieʒ que fuiſſe in uſu ⁊
ornatu probabitur ciuitatis eripere
Lalio tranſterre ſñ iuſſu tue ſublimita
tis audeat et enim ſi quis contra fe
cerit ſex libris auri multabit Simi
lis etiam ↄdemnatio ordines ciuita
tum manebu nec ornamentum geni
talis patrie huiuſmõi decreti aucto
ruate defenderint. Horreoꝝ at lſta
buloruʒ fabricas arbitratu propꝛio
prouinciarum iudices ſtudio laudã
de duotionis arripiant.
Dem.aa.Seuero.ppᷣ.
Diſici que uulgo

nũcupantur uei ſiqua alia ope

ra menibus uel publicis operibus
ſociata coherent ut ex his incendiũ

ul inſidias uicinitas reformidet aut

anguſtentur ſpacia plateaꝝ l minua
tur porticibus latitudo dirui ac pro
ſterni precipbimus.
Dem.aa.Euthiciano.pᷣpᷣ.
Jaliquando holes emergant
qui a noſtra clementia opus
publicuʒ ſibi preberi poſtulauerit:
non niſi diruta penituſq; diſtructa ⁊
que paꝝ ſunt in uſu ciuitatum percei
piant:intiandis huiuſmodi reſcrip
us iudicio ampliſſime tue ſedis.
Ddem.aa.Emiliano.ppᷣ.
J quando u us egerit łporti

cus lq̃ſlibet etatis ſeniõ edes

ſeu fortuits concuſlas caſibus repa
rari:liceat etiam inconſulta clem̃tia
nia cum reuerentia ſui imagineʒ de
ponere uel noſtram uł reto pᷣncipũ

reportatamq; poſt refecta ediſicia

loco propꝛio de nouo collocare.

AMdpr. Hono. ⁊ the. aa. Monaxi.

bb·
Vicuünq; locus ĩ palacio hu
ius urbis priuatis edificijs in
commode occupatus eſt his q;pri
mũ ſubruptis omnibus que in eo
ſunt edificijs palacio refoꝛmetur qð
priuatoꝛum non eſt parietibus coaꝛ
tandũ.nam imperio magna ab uni
uerſis ſecreta debentur:ut hi tantũ
locum habuandi habeant quos le
gitimus maieſtatis noſtre uſus ⁊ rei
pu.diſciplina delegit.in futurum eti
am uniuerſis ab huiuſmodi uſurpa
tione prohibendis.
Dem. a. Anthe. pp̃ᷣ.
Vrres noui muri ꝗ ad muni
tionem ſplendidiſſune urbis
extructus eſt completo opere pꝛeci
pimus uſui eoꝛũ deputari per quo

rum teꝛras idem murꝰ ſtudio ⁊ pro

uiſione magnitudinis tue ex noſtre
ſeꝛenitatis arbitrio celebratur:eadeʒ
lege in perpetuum ⁊ conditione ſer
uanda ut annis ſingulis ad quoꝛuʒ

iura terrule demigrauerit pꝛopꝛio

ſumptu eoꝛum inſtaurationem ſibi
met intelligant pꝛocurandam: eoꝛũ
qʒ uſu publico beneſicio potientes
curam repaꝛationis ac ſolicitudinẽ
ad ſe non ambigant peꝛtinere.ita.n.

X facit in auten.
de collati.S.iube
mus. coll. viij.
i o Adnes
renoua
re.principis.uel
preſidis auctoꝛi
tate. ut. ff. de reꝝ
di.l.añpenul.·
k Pacto.i. mo
do.ac.
Imperaũtt. ſic ĩ
autẽ.ð man. pᷣn.
§. deniq; ↄpetẽs
coll. iij.⁊ facit.S.
de uecti.⁊ cõ.l.i.
m Immũitatz. ſic
S.e.l.ad poꝛtus.
nnn Emo. 7
facit. ff. e.
l.opus.⁊.l.pſt.
⁊ fi.⁊.fl.ð le.i.l.
cetera.S.item.
tinebit.

p e Dificia. no

ta ad mira
q ſ Jaliquen

do ſacit.j.
e.l.finali in pri.
Pr ſ Iquando.
facit. ff. e. o
pus..l.ſi. Ki.
ESenio.i. uetu
ſtate.
t q Vicumq;.
plana eſt 7
bona 20.
n t AVrres. no
ta ex hac.l.
ꝙ turres ⁊ poꝛle
ſerralioꝛum ſiue
turres. ciuitatis
eoꝛum debent u
ſui ðſeruire quo
rũ in terrulis ſũt
cdificate. H.

(pbnn
Alliuepin
4 Alunn ſ
cama ſh
cnos ⸗N,
hii
Gl ſe⸗
Alpenl

iin in .
und
tins
rnuncſta
it⸗ Nitni.
ns lul
Dd.
entomnie
Prtrocniu

9N
peni
Gnclined

ſprbn ani
il Gon
n ſprn
is öneno
ſuronsl.
itn
hre.
Mouas di
nbs e
um cpen.
patmm.
lf öpoliat
lyllittöe
Hxri. icd
Atlinnzl.
Uler. de

Mnmn,

ummb,

ter„
femng
Untio ino
pinlario
eprroſe

(ufinde

chnn
hnm
uhcion,

Etl

inhur
umminſr

xq AVia plurime. localis eſt hec lex.
y ʒeuxippi.nomen ciuitatis.ac. .
zʒq AUi ſine. plana eſt ⁊ facit. ð.e.l.nemo.ac.
a b Aſilicam. ſtationes.no.contra illos qui in territoꝛio eccleſie

iuxta.ec.fabricant ſtationes. Item nota quod ſequitur nei

eã equos ⁊c̃. H.

b n Emini. cõ

coꝛ. ff. e.
opus. t.l.penul.
⁊ fi.in prin.⁊.S.
e.l. intra. ?. l. fi.
aliquando.

c Et perfecta. qd

enim. intereſt ⁊c.
nt. ö. de natura.
li.l. ſi quis ſeu.li
ber. in ſi.
BDe raciocinijs
opeꝝ publicoꝛũ
⁊ patribus ciuita
tum.
e 1 Abemus.
ſiliquam. ẽt
ſubaudi.i.nec ẽt
unam ſiliquam
que quidem ſit
dixi ſupra ð epiſ
copis ⁊ cle.autẽ.
ſed hodie.
fPatribus cini

tatuũ. i. defenſoꝛi

bus non ſupra
dictis cõmemo
ratis perſonis.ſ.
iudicibꝰ ⁊ magi
ſtratibus.

g. Deputatis. diſ.
cuſſionibus pre

dictoꝛum opeꝝ.

hb Juris. teneri.

ut ⁊. ff. ð pollicit
l. ex pollicitatiõe
⁊.l.paciũ. ſic ⁊.sẽᷣ
ad uelleianuz. I.

generaliter. de

dotis pro.l. ad
exactionem.

iBe pignoꝛib'.
k d Ebitoꝛ. p

fitetur. naʒ
⁊T uendito pigno
re perſonal actio
ñ tollitur. ſed eo
qð de precio ſer
uari poteſt in de
bitum cõputato
reſidui ꝑmanet ĩ
tegra petitio.ut.
3. de ac. ⁊ ob.il.
ad vᷣſus.lʒ uene
ti contrarium ſer
nent.
INihilomagil.i.
non ideo magis
ut ⁊. ff. ſi certum
pet. l. creditoꝛ. ⁊
ð.ſi certum pe. ſi
pro mntua. ⁊. ff.
ð pig.act.l.ſi qs
ĩpignoꝛe.⁊ facit

⁊ ſplendoꝛ operis ⁊ ciuitatis munitio

cum priuatorum uſu ⁊ utilitate ſerua
bitur.

AWpꝛ. Theo. aa. Seue. p5.
Nia pluùrime domus cum offi

cinis ſuis ĩ poꝛtibus ʒeũùxippi
eſſe memoꝛantur redditus memoꝛa

toꝛum locoꝛũ pꝛo quantitate que pla
cuit ad prebenda luminaria ⁊ edificia
ac tecta reparanda regte huius urbis
lauacro ſine aliqua iubemus excuſa
tione conferri.
Mpr. Theo.ñ Ual.aa. Ciro.p̃.
urbis.
Ai ſine auctoꝛitate diuini re
ſcripti ad iudicium tue cellſi
tudinis deſtinandi angi poꝛtus inte
gros uel partes ſuis domibus inclu
ſerunt ſeu poꝛticus uſurparunt ꝓcul
dubio iura priſtina ſacratiſſime red
dere ciuitati iubemus. multa auri qn
quaginta libraꝛũ nõ defutura ſi quis

poſt hac in ſimilem audaciam pꝛodi

re tentauerit. .
Dem. aa.Ciro.p.urbis.
Aſilicam iauratam ⁊ marmo

ribus decoꝛatam liberam in ꝑp

petuum manere neqʒ alicuius imagi
nis ⁊ pictarum honoꝛis cuiuſlibet ta
bularum obumbratione fuſcari iube

mus:neq; in aliqua parte eiuſdem ba

ſilice tabulato quicquam opere ſtatio
nes ergaſteriane conſtitui ſancimus.
Illud quoq; decernimus ne in eam
equos liceat intromitti uel nuptias ce

lebrari.

Mypr. Leo.a.Eritrio.pᷣpᷣ.

Emini iudicum liceat in hacĩ

clita urbe uel in prouincijs no
ua opera inchoare priuſq; ea que cep
ta inuenerit a deceſſoꝛe uel predeceſ
ſoꝛibus ſuis uetuſtate diruta aut deſi
dia derelicta diligenti ſtudio inſtantia
qʒ compleuit: quum ex hoc plurimũ
laudis acquirat. ſi ea culta ⁊ perfecta
reddiderit que uetuſta ſunt ⁊ inſtaura
tionem requirunt queq; ab alijs illici
ta ⁊ impertecta reſederant.

Be rõcinijs operům publicoꝛum ⁊

patribus ciuitatum.

Mpr. ʒeno.a.Arch.ppᷣ.
Abemũus prouinciarum qui

dem rectoꝛes ⁊ ſingule dioceſe

os uiros ſpectabiles iudices.i.
pfectũ auguſtalem ⁊ comittem orien
tis ⁊ utroſque proconſules ⁊ uicaꝛios
una cum ſuis apparitoꝛibus pro te
noꝛe generalium magnifice tue ſedis
diſpoſitionum diſcuuendis publicis
operibus uel aqueductibus qui ex ci
uilibus redditibus uel a quolibet ſpõ

M

j.ð iure do.ipe.l.i.⁊.S.qui bonis ce.poſ.l.i.

m q Aamuis.in omnibus.habere nigoꝛe iuris inſpecto.
n Tẽpanda eſt. de equitate.que preualet.ut.ð.de iudi.l.placuit.
o Aniuerſum redigere.qð ſꝑ preſumit niſi õ probetur a credutoꝛe.ar.j.ð

diſtrac.pi.que ſpãlier.

tanea muniſicentia facti ſunt uel ſue

rint modis omnibus abſtinere:nec
aliquid quolibet modo quolibet tẽ
poꝛe in diſcutiedo ciuiles redditus
uel facta opera uel que ſieri aſſolent

unam ſiliquam ſibi ex ſingulis ſoli

dis erogandis uendicando aut qd

cunque lucrum captando cum bu

iuſmodi rebus habere cõmune.ut
pote ciuitatum patribus ⁊ cure eoꝝ
depũtatis.qui uero opus aliquod
pro ſua libertate ſe facturos promi
ſerint:licet certum ſit eos ex ſola pol
licitatione ad implendum ſue muni
ſicentie opus neceſſitate iuris teneꝛi

nullum tamen eos uel heꝛedes eoꝝ
ſuper opere ſacto ratiocinium uel

diſcuſſionem aliquam utpote non iĩ
tegram promiſſam quantitatem ad
id opus erogatam uel inutiliter fac

to opere aut alia quacũq; ratione

quocumq; mõ quocũq; tempoꝛe ĩ
quietudinem ſuſtinere ↄcedimus.

Quod ſi uir clariſſimus prouincie

moderatoꝛ ułl eius officium reditus
publicos uel opera publica ↄtra ue
titum diſcutiendo uel unam ſiliquã
aut quodlibet ex ijſdem redditibus
uel operibus uendicando ſacratiſſi
me noſtre legis precepta tranſierint
quiqʒ; officij primates exilio dãnati
ppetuo bona ſua ciuitati quã leſerit
non dubitent uendicanda:rectoꝛ ue
ro prouicie quinquaginta librarum
auri ferietur diſpendio. HNec eadem
pena ſpectabilibus quoqʒ iudicibꝰ
licet illuſtri dignitate fuerint decoꝛa
ti ⁊ eorum officij ſicut ſupradictum
eſt imminenda.

De pignoꝛibus ⁊ hypothecis.

Mypr. Se.⁊ Anto.aa.thimotheo.
Ebitꝛ qui pignoꝛibus proſi
tetur ſe creditoꝛibus ceder̃ ni
hilòmagis liberabitur.
Dem. aa. Lucio.
Aãuis ↄſiet ſpecialiteꝛ quedaʒ
⁊ uniuerſa bona generalit᷑ ad
uerſarium tuum pignoꝛi accepiſſe ⁊
equale ius in omnibus habere iuriſ
diciio tamen tꝑandã eſt. ideoq; ſi
certum eſt poſſe eũ ex his que nomi
natim ei pignoꝛi obligata ſunt uni
ſerſum debitum redigere ea que po
ſtea ex eiſdem bònis pignori acce
piſti interim non auferri preſes iu
bebi.
Dem.aa.Max.
Reditòꝛes qui non reddita ſi
bi pecunia ↄuentionis legẽ in
greſſi poſſeſſionem exercẽt.uim qui
dem facere nõ uidẽtur attñ auctoꝛi

p Bonis.generalitero
bligat.
q Accepiſti. ſpãlr tu ſe
cundus creditoꝛ.
r Interim. imo aĩ qðᷣ
poſſit eligere an ex ſpã
li lłex generali uelit hy
pocheca.nt.ff. de diſtra
cti. pig.l. creditoꝛis.⁊
ff.ꝗ.po.ĩ pi.ha.l. q ge
neralr.ĩ pᷣn.q̃ ſũt ↄ.ſo.
ille ð rigoꝛe hec de eꝗ
tate.ut hic ĩnuit.ulłĩ illa
ð diſtractiõe pi.unus e
rat creditoꝛ tm̃. in alia
a poti.i pi.hẽant. pᷣm
tm̃ generalẽ hẽbat. uñ
gener aliter p̃fert ſʒ io.
ut ⁊.].ꝗ poti.ĩ pi.ha.l.
ſi generalit᷑..i.hic aũt
etiã ſpale ĩ quibuſdam
rebus hẽbat. Item nec
obſtat ĩ e.l. qui genera
liter. S. i.ubi dicit qð ſe
cũdus ẽ ſolus.quia ibi
primus quarũdã reruʒ
pure.quarũdaʒ ſub cõ
ditione acceperat obli
gationẽ.ſ.ſi ex primis
ſatiſtieri non poſſet.qð
quũ poſſit ſoli ſecundo
tenentur.

NJubebit.accipe ban

legẽ poſſidẽte debito.
ſʒ quid ſi aliquis exne
poſſidet creditoꝛ prius
⁊ certe idẽ. Item facit
ad.l.õ.ð act.⁊ ob. adꝰ
ſus.⁊.ff.ð pi.ac.ſi qs ĩ
pignoꝛe.⁊.õ.S ſᷣuo.pi.
da.ma:l.iij.

t c Reditoꝛes. nõ ui

dentur.ut ⁊.õ. de
pig.act.l.pen.ĩ fi.⁊.ff.
de fur.l.cũ creduoꝛ.⁊.ẽ
ð iudi.cũ debitoꝛis tui
⁊ ſi citra ↄuentioneʒ te
nẽtur de ui.ut.j.ad.l.
iul. de ui.l.ĩ poſſeſſiõeʒ
⁊.j.ui.bo.rap.l.iij.⁊.ẽ
ſo.ma.l.dotis.⁊.ff.qð
me.cã.l.extat.ſed qꝗd ſi
debitoꝛ creditoꝛi rſiſtat
g ex ↄuentione uult in
gredi: adhuc dixit aʒ.
uĩ uideri fieri qð Jo.ñ
placet quuʒ ſemel hoc
placuit debitoꝛi.ut in
ſti.ꝗbus ali.lʒ.uel non
§F. i. ⁊. fl. ð aqua plu. ar.
l.ĩ diẽ.⁊.ff.de diuer.⁊
tẽp.p.ð acceſoꝛibus.in
ſi.⁊.j.de euic. ſiue.⁊.ff.
de pig.act.l.ꝗ ratiario.
Iteʒ gd ſi debitoꝛ alie

ln

— 12 2 eedus,
nanit. uel alio mõ eſtpoſſeſſio penes aliũ? H. cfeditoꝛem poſſe ingredi rei nen:dixi.qꝛ bypothecatia nila loricate dñio iũgit ſicut irẽ. ut iin
ſic ⁊ quiſeruũ accepit in quẽ iniectionẽ manuũ hʒ.ut.ff.de ſeꝛuis expoꝛ. dicto tl· ſi adyv. cre.l. . no. It aan re mobi . rennn ñ ſolũ triẽnio ſnſin
l.ſi ticus. .. fl. Zhen. ẽp. ſi ſub hoc pacto. Iẽ qꝛ illud pactum eſt in rem ſʒ et decẽnio uſucaptor. an tuet ſe qa tennlti cenlo⸗ Pla. ñ quũ i ſe gil
ius ãt ingrediẽdi eſt ius executiuuʒ.ut.j.e.l.pignoꝛis 7 arg. ff. ut in poſ. reb⸗ mobilibus ñ bzʒ locũ lerchiieen. . iu. 7 te.̃. lõge 1.. l 1
leg.l. is cuius..q in poſſeſſione.eʒ vĩ qð ñ qꝛ illud pactũ emptoꝛem uel qb ca.ceſ.lo.te.pᷣ.l.in ſfuoꝝ.ſʒ certeñ rei.ſe ncnial dicius pſcribi 1 ni
aliũ poſſeſſoꝛem ñ affi lc. 5. qd me. ca. l
cit. qð. M. dixit.ar.ð. . . iij. iõq; ꝓdeſtei⸗
de act.⁊ ob.l.eum. tate preſidis poſſeſſionem adipiſci de nem non extinguit. ut notani in dcã n⸗
a Bebent. i. pñt nã ⁊ ſi bent , . Dem. a. feſo. lſi ads. cre.li. Ki i
ne eo pfit ut dixi.⁊ ẽ ſi Dem.aa. ellio. Aaãuis perſonali actione erx · Ir nõne q agit. J
dʒ ꝓ põt.ff. ð of.pcõ. Am tè pecunia accepiſſe ⁊ a tus aduerſus reũ uel ſideiuſſo dʒ ꝓbaꝛe dſñm uanu
. le.l. obuare. 5. fi. e gros tuos obligaſſe fatearis i res ſeu eius mandatoꝛes feceris con debitoꝛẽ q hie ilifin
põt. ꝓ dʒ. ut.ð. ſine en habet rationem quod queris ui te co demnationẽ pignoꝛis tñ adhbuc ba facere ñ pot. e. uin
ſu łre.autẽ.ſed ꝑiculũ. actum pignoꝛi dare. ſi igitur recipere bes perſecutionem. ſic tpe obligatio ſmn Kri
nel dʒ ex urbanitate.ſic uis rem tuam ſolue cꝛeditoꝛi pecuniã Dem. a. Atico. = nis ñ nẽ. ut. ff. e Ulniin
7.5. de furt. ciuile. ⁊ an. debitàm. Idñiũm eius poſſeſſionis que ſi ſupatus.7.l. pumuör
ff. de rebus eorum qui Mpr. Anto.a. Domicio. — gquü pignoꝛi data eſſet a debi q.ñdũ ſunt. . qð ſt iit.
ſub tu. uel. cu. l.ſi pupil Reſes prouicie uir clariſſimꝰ trice dña ad te trãſlatũʒ eſt eãqʒ po drf. ſʒ ſi creditoꝛ 1iclogl
loꝛum. S. ſi pupillus.ſi ius pignoꝛis tui exequentem ſtea creditoꝛ uel eius heredes ðᷣtine ab uſu captof p Autſo
tñ ⁊ ſuo iure uolũt face te audiet:nec tibi oberit . ententia ad re ceperunt uůᷣendicare eam potes: hypothecaiiaʒ 4 ielht
re pñt. ſic ergo inciuir lerſus debitòꝛem tuũ aduerſario tuo preſide pꝛouincie curãte ut fructunʒ uocat. tu debitoꝛ ſaman
factũ ñi punitur. qð efſt aut ut dicis non cauſa cognita ſed deducta ratione fſiduoqʒ ate obla luer potes. ut.f. ue cnie
notandũ.ſic ⁊.ff. de ſe preſcriptiöne ſuperatum eſſe ↄſtiterit. to: ſi fuerit ſatiſfactuùm ea poſſeſſio ti de diſtracti. pig. ni (ſre
pulchro uiol.l.iij. F. nõ Dem. a. Quinto ;—⸗ bi redd atur. l.rſcriptũ. ..i ibi Aluſhs
ppetue.⁊.ff.de religi.⁊ Nſůmma debiti computabit Mpr. Dio. 2 Max. aa. ⁊.cc. allex. ⁊cuʒ p iniuriam Aountzil
ſump.ſu.l.ſi quis ſepul etiam id quod propter poſſeſ Ebitõꝛes pñtes prius denũcia ⁊cc.nec põt credi crz⸗
chrũ.⁊.l.at ſi ꝗs.S.ide ſiones pignoꝛi datas ad collationem tiõnibus ↄueniendi ſunt. igit toꝛ te repellere il trlmntz
labeo. ⁊ qð me. cã. l.. Uiarum muniendarum uel quodlibet ſi conuenti debito ſatis non fecerint la rõe.qꝛ ñ poſſʒ ind,
in fine. aliud neceſſarium obſequium preſti pſequẽdi tibi pignoꝛa ſeu hypothe agere debitoꝛ 5 athin
b ¶¶ Am te ui.qꝛ alit tiſſe creditoꝛem conſtiterit. cas quas iſtro ſpecialiter cõprehen uſucaptoꝛẽ.ergo tizinli
ſi dabat pecuniã Mpr. Goꝛdia. Mar. , ſas eſſe dicis cõpetentibus actioni nec creditoꝛẽ.qꝛ Gninn
neceſſitate rei familia Sucapio pignobꝛis conuentio bus rectoꝛ ꝓuincie auctoꝛitatis ſue illud hfet locuʒ iltvni
ris. ut.S. de reſcin. uẽ. ſi ageret fi nẽdi. tlm,.
l.ñ iccirco. ec bic aglt debi aenido
BDebitã.nt ⁊.ff.ð pig.act.l.ſi fem alineam.S.omnis. toꝛ pig.ac. ex ↄctu. ubiagitur etiã ſi fes ſ luerit ſua ul deſienit eſſe liſſlsſe
d p Reſes. exequentem te.per hvpothecariam. ſua.ſicut ⁊ ↄmodatoꝛ ⁊ depoſitoꝛ. ut.ff. cõ. ita nut ſi fur. ſʒ ñne uſu inwo,.
e Debitoꝛem tuum.agentem.uel conuentum. cap:oꝛ a debitoꝛe recuperat pact.in rẽ: q.ſic ⁊ eſt ſimilis circuit. Alxm
ſQAduerſario tuo.ↄ quẽ modo agis per hvpothecariam. ff. de ↄdi.i.l. indebiti. . fi.. ff. q. po. ĩ pi. ha. l. laudius ẽ ergo con ſſrite
g Preſcriptione.ut qꝛ non ſtetit iuri.ut.ff.de euic.ſi ideo.łſcðo.qꝛ dimi ſiliũ debitoꝛi nt faciat ſibi cedi a creditoꝛe ius hypothecarie quod eu
ſit labi triennium.j.quod dʒ cauſa finiri.unde integrũ ius mãſit credito hẽbat aduerſus uſucaptoꝛẽc. ut. ff. po.ĩ pi.ha.l.mulier.⁊ ð enict. iti
ri ⁊ etiam debitoꝛi uel tertio qꝛ quum creditor eſſet abſens debitoꝛ pñs l.in creditoꝛcẽ.⁊ hoc in ↄtinenti quũ ſoluit ul boe acto. te ẽt poſt ea nrtn
⁊ poſſeſſoꝛ haberet titulum ⁊ preſcripſit.x.an ↄ debitoꝛẽ preſentẽ.qð cre ut. ff. de ſolu.l. mogeſtinus. linſ. olutũ ei pignus dimittat. Alij di K
ditoꝛi abſenti non nocuit.ut.õ.ſi aduerſus cre.l.i.⁊.ij.uẽ ergo ex hac.l.q; cũt cedi ius retẽtionis qð hʒ creditoꝛ ex ſnia lata ↄ uſucaptoꝛem. Ime
nocet creditoꝛi.alł niſi in his duobus caſibus.⁊ ſic eſt.ð.ff.ð pig.ſi ſupa Sic ergo uſucapio ꝓprietatis extinguit pignus.ut hic.⁊.ff.ꝓ he ilhno
tus.in pri. ⁊ ð ex.rei iu.l.indicate.q̃ ſunt ↄ.quibus dẽ indiſtincte ñ nocẽ rede.l.ij.in pꝛin.⁊ de uſuca. ſequitur.S.ſi rem ⁊ pro emptoꝛe.l.ſi G
dic ergo aut debitor fuit pꝛus ſuperatus ⁊ poſtea obligauit ⁊ tũc obſtat rem quam.nec nſumfru.ut.ff.de uſufru. locum. K.pen. ſed operaʒ ahii
exceptio creditoꝛi ſicut ⁊ debitoꝛi.ut.ff.e.ſi ſupatus. .ꝑ iniuriã.ſi vo pri in ſeruo relictam. ſic ut. ff. de uſuf. le. l.i.. in fi. Alij ponunt caſum Aiitlin
us obligauit.⁊ poſtea ẽ ſuperatus ſi qdẽ creditoꝛe ignoꝛãte.ñ ſit pᷣindici quidã obligauit mihi rẽ mobilẽ alienã quã uſucapiebat ñ ualuit r Nu
uʒ creditoꝛi.ut in ↄrijs.⁊.ff.de excep.rei iudi.ſi mat᷑.ꝭ.fi.ſi vo ſciente cre tunc obligatio.ſed ſi poſt perſicit uſucapionẽ ↄuẽtio pignoꝛis uʒ. gron
ditoꝛe tunc preiudicat ſibi niſi in duobus iſtis caſibus nt hic.⁊.ff. ð rei. ut hic. ?.ff. de pig. act.l.rẽ alienã prio reſpõſo.⁊ ſm hoc facit. ff. de ignnr
iudi.ſepe conſti.S.ſcientibus.⁊.ff.de ap.ab executoꝛe.s.alio.in ſi.). rei nen. ſi a ticio. a.ff. e.l.i. in pri. ſed certe tũc melius diceret conſir lce
h i Nſumma. neceſſariũ. neceſſe ergo hʒ creditoꝛ tributoꝛum onera mat qᷓ; ñ extĩguitur.ſi tñ teneas hũc caſuʒ dicas debitoꝛem bone ii r
ſubire quũ ſit poſſeſſoꝛ.ut.ff.ð pac.interdũ.⁊.l.epiſtola.s.i.ſicut fidei.poſ.ałquũ fieret furtiua ñ uſucaperei.ui.S.ꝓ empt.l.cum ſit * d
fructnarius.nt.ff.ð uſuf.l.actenus.qð tam ſi ſoluit repetit a debitoꝛe. ut alij ut pla.dixerũt hanc.l.non poſſe intelligi. . HDl
hic. ?. ð. ð pig.act.creditoꝛ qui in ſi.⁊.ff. ð pig.act.ſi neceſſarias.⁊.l.ſi ſer k Pignoꝛis. ↄuentioneʒ.i.hypothecariã qᷓ oꝛitur ex conuẽtionr ie
uos.accurſius. pignoꝛis.ac. „.„d HK bin
i un Sucapio. pone caſuʒ in quattuoꝛ perſonis ticius mihi ſẽpronio I q Vauis.ᷣfeceris.i.fieri feceris.ſit.ff.de his q no.ifa.l.furti. pitudrnd
rem ſuam mobileʒ obligauit hãc ticius negligentia deſijt poſſide §. mãdati.⁊ no.ↄdẽnatõz.ſecus ſi fuiſſent abſoluti a perſo . nl e
ꝛe uel qꝛ ſine herede deceſſit. ut inſti.ð uſuc.S.qð aũt.⁊ poſſeſſio ꝑuenit nali.qꝛ tunc tollit pignus.nt.ff. quibus mo.pi.łhypo.ſol.ſi dele nin
ad coꝛnelium qui alienauit caio qui caius triennio uſucepit ſunt ergo h̊ rente.accurſius humani iuris interpres. t ceint
duo iura.ſ.dominium qð eſt debitoꝛis.⁊ hoc per uſuẽ.perditur item ius m Perſecutioneʒ. bʒ eni hypothecaria ſuas ↄditiões ut nõ aliter alin
pignoꝛis ⁊ hoc non perditur per.l.iſta.nõ ergo qð alienatione legali.ſ. tollat᷑ niſi fuerit ſatiſfactũ. ut ⁊.ff. e.l. grege. . ct. de pjig. act. ſolu uni in
uſnẽ.nõ tollitur ius pignoꝛis.ſicut nec alienatiõe hoĩs.ut.j.e.l.debiroꝛẽ tum in pri.ꝛ.ff. de diſtrac.pig.l.queſitum.⁊.ð.de act.⁊ ob.eſt in at iberg
ẽ aũt uſucapio legalis alienatio.ut.ff. de uer.ſi.l.alienatiõis.It᷑ nõ hanc bitrio. ⁊.j. etiam ob. chi. pe.l.i.ac. ilnn ins
l.habere locum in uſuẽ.triennij.ſecus ĩ preſcriptione.x.uel.xx.an.ut.&. n ſ I dñiũ.que cũ hic ñ põt eſſe:qua ⁊ cũ.altex enĩ ſupfluum ? itm
ſi aduerſus cre.l.i..ij.ſed que eſt ratio quð ius pignoꝛis tollitur pᷣſcrip niſi bis ponani illa vba pignoꝛi ⁊c.ita.ſ.ſi dñiũ eius poſſeſ 4 ſcbd
tione ⁊ ñ nuſuca?:ſ. ibi eſt maius tpᷣs.ſicq; maioꝛ negligentia. ẽ ⁊ alia rõ ſionis qᷓ pi.data eſſet ad te tranſlatum quum pig.data eſſet ſecun Nnehoef
qꝛ dominiũ nil hʒ cum cã pignoꝛis lʒ enim dominiũ nſucapiat᷑ triennio dum Aʒ. ni
non tamen actioni ĩ rẽ.niſi per quandã ↄſequentiã.nõ tñ hypothecarie. o Data.ticio. l naze
nec principaliter.qꝛ ſic nulla actio triennio tollitur. nec ꝑ ↄſequentiã.uti p Addte ſeium. n

Kſnt
1 ſitii
engn
chae
cnei
agitt
Otnn igge
mdnegngt
pbr din
binic le
erſde⸗
the odi
is fimnuf⸗
iſchnggl
iciſune⸗
li Flaun
dbſngten
hppoberi
nocnindio
hufoinuf
Ceqlruie⸗
lichüfi
kaßpininin
e ſtepitenl
forteſcpllel
liſegiſ
Agare dchin'
nſurnndin
nercellnig
llud bit e
ſiagettitih
ſadbicagtet
tarl dtin d⸗
iFien
ſmnisdm'.
udiusiten
potheentel
mnulier töat
co. Kitoſ
initt At
nönhnapoen
it helfyn
poenbrl
Kpen larn

lipormtin

apehtt d
inpgoiuß
rberſciftt

„anptlon
rcr onii

gmhbli
1obii

ſbmlle

Go

hbn

mtodatn

=

niipin
chue 1

S=S
☛ =

uGrnton
Shtonndon

Tranſlatum per uenditionem ſiel per legatum.

r Creditoꝛ ticius.

Vendicare.actione in rem.

t Potes. ſ. tu ſeius.

n Ratione.ut.j.de di.pi.l.i.accurſius florentinus.

y Satiſfaciendũ

tico.
5ʒ Tibi. ſeio.
a d Ebitoꝛes.
ↄueniendi
ſunt. ex urbani
tate. ſic. fl. ð fuit.
ur. p.l. quidam
byberus. ſec ãt
ubi uult nẽdẽ pi
gnoꝛa quia ð ne
ceſſitate dnũtiat.
nt. j. ð diſ. pig.l.
credioꝛ.⁊.j.ð iu

re do.ipe.l.fi.itẽ

pt dici qð ex ne
ceſſitate denũcie
tur eis. ſi nõ fue
rat dies ſtatutus
ad ſoluenduʒ.al
ñ ut.j. de Zhen.
ſtipu. l.magnaʒ.

Actionibus.

bypothecaria.
ut ⁊. ð ð pᷣca.l.i.
c n Ominato
ri.i. nomi
nanti ad mum.
d Sine preſidis
ſed cũ pᷣſidis. ſic
ut.j. de muneri.
⁊ ho.l.ſi ad ma
giſtraſt. ⁊. . de
ſuſpectis tu. pꝛe
ſes. ⁊ facit. S. de
ceſſione bonoꝝ.
l.iij.
eſ Juxoꝛ. ei
ſcci: i. Iʒ nõ
ſit dem qð reſti
tuat obligãti uel
heredi. tñ ĩtelligi
tiꝛ quũ re ↄtaba
tur obligatio ut
iſti. qb'mo. re. ʒ.
ob. ..fi. uel dic. li

auxiliũ ĩpartiẽ non dubitabit.
DBẽ.aa.⁊.cc.Eufroſino.
Ominatori pignori cape ſineꝰ
preſidis auctoritate res noĩati
ſi licet. Dẽ. aa.⁊.cc. Enſe.
Jůùxoꝛ pro pecũia quã accepit
mutuo res ꝓprias obligauit
pignoꝛi eiq; tu ſucceſſiſti licʒ iſtio eius
facti teſtimoniũ collatũ ñ ſit ſoluto de
bito creditoꝛeʒ de his tibi reddendis
ſolenni iure conuenies.
Dẽ.aa.⁊.cc. Matrono.
ʒ dñaʒ ñ minoꝛeʒ uigitiqnq;
qnis ea q̃ obligaueꝛat tibi iuꝛe
dñij poſſidere pmiſſiſſe ⁊ inſolutũ de
diſſe pᷣcibus ſigniſices dñe gcic uolũ
tas ad firmitatẽ tibi ſufficiat.
Dem. aaa.⁊.cc.Apianr.
Iſtractis a debitor̃ pignoꝛibꝰ
creditoꝛes ĩ ptãte hr̃e utrũ ne
perſonali obligatos ſibi an pignoꝛa
poſſidẽtes in rè actione ↄuenire uelit
non eſt iuris incerti.

In autẽ. ð litigioſis.. ab hoc autem
coll. viij. —

LCOρ.

Hoc ita ſi debitoꝛ ei non
ſatiſfaciat ex precio rei uendite qð ut
fiat pmittitur ei uendicare.
Dẽ̃.aa.⁊.cc. Baſilice.
Ebitöꝛeʒ neq; uendentẽ neqʒ
daoonantẽ nʒ legãtẽ uel per fidi
commiſſuʒ relinquentem poſſe dete
rioꝛem facere creditoꝛis conditionem
certiſſimum eſt.unde ſi tibi obligataʒ
rem probare poſſe conſidis pignoꝛa
perſequi debes. Dem. aa. ercul.
T ſi frater tuus non ſuam ſed
ad te pertinentem pecuniã mu
tuam ſuo noiĩe dederit ac pignus acce

cet nõ ĩterceſſit iſtrum̃tũ ſuꝑ his.ut ⁊.s.de pac.l.pactũ.

c AVm qdñm. ad firmitatem rei qᷓ geritur. ut ⁊.j.de ſolu.l.ſuceſ

ſoꝛes.⁊ facit.j.ſi antiquioꝛ cre.l i.⁊. ij.⁊.ff.e.ſi fundus.i fi.
g d Iſtractis.in rẽ.i.hypothecaꝛia.ſʒ hoc iure ueteri nidetur ſic
Qdiſtinguendũ qð aut tacite obligata ſunt pignoꝛa ãt exp̃ſſe
pꝛiori caſu pꝛ eſt agendũ perſonali.ut.ff.de iure fi.l.mochis.⁊
ð.de dona:.interuiꝝ ⁊ uxo.ſi nõ uerum.ſecundo habʒ electioneʒ

unt hic ⁊.ð.de act.⁊ obli.l.fi.ſed hodie ĩdiſtincte uidetur pꝛius agi

debere pſonali.per autenticũ de fideiuſſo.colla.i.ut.j.e.aũt.hoc
ſi debitoꝛ que ẽ ſimiliter. S. de act.⁊ ob. aũt.ſed hodie. lʒ per alia
nerba. ſed ⁊ hec de fideiuſ.uidetur tolli per aliã de litigioſis ⁊ re
diri ad primũ ius nt eligatur creditoꝛ qð dices.j.in dicta auten.

hoc ſi debitoꝛ ⁊ cetera.ſequitur aũt. hoc ita ſi debitoꝛ ⁊ cetera.que

de litigi.S.ab hoc ãt colla.viij ⁊ eſt contraria illi alij quam ha
bes infꝛa.e.hoc ſi debitoꝛ.que eſt de fideiuſſoꝛibꝰ.⁊ ibi iã ſolues.

b d Eb toꝛẽ. cextiſſimũ ẽ. ut ⁊.j.de re.pi.res.⁊.j.de diſ pi.ſi de

bitoꝛ. ⁊.S.de p̃ca.l.i:⁊.õ.Sᷣ.uſuca.⁊.j.debitoꝛẽ uen.l.i.in fi.
hoc antueram eſt niſi in oꝛdine cõuentionis.ut dixi.õ.l.proxia.

rei uendi.leruum.

i Per legꝗ.lʒ ẽt poſſeſſio ñi fuerit tibi tradita.qð ſecus ẽ in rei uẽ. ut.ð. de

k e ¶T ſi frat.ſuo noĩe.ſecus ſi tuo.ut.̃ff.ſi cer.pe.l.certi ↄditio.S.plt.

7.SD.per quas ꝑ.no.ac.l.fi.accur.

lNon po:uit.ut ⁊.S.ſi.cer:pe.q;uis.⁊.j.ð diſtra

14

querere nõn potuit.
Dem.aa.poncie.
Nãuiis ex ea pecũia quam a te
mutuo frater tuꝰ accepit ↄpara
uerit predium:tamen niſi ſpecialiter
uel generaliter hoc tibi obligauerit
tue pecunie numeratio in caulam pi
gnoꝛis nõn deduxit:ſane perſonali
actione debitũ apud preſidẽ petere
non prohiberis.
Dem. aa. Eudio.
Ignoꝛis uel hypothece perſe
cutio in rem eſt.
Dem. aa. Max.
Icut uim maioꝛem pignoruʒ
creditoꝛ pᷣſtar̃ nce ñ hʒ ita do
lũ ⁊ culpã ⁊ cſtodiã exhibẽ cogit᷑.
Dem. aa. Allex.
Reditoꝛ ad petitõʒ urgeri iur
mime poteſt qua propter eo

pit tamen tibi pignoꝛis obligationeʒ

qð uos heredibus Enodiani debe?

confiditis oblato:⁊ ſi nõ uelint acci
pere coͤnſignato atq; depoſuo ð red
dendo pignoꝛe hos pꝛeſidali notio
ne conuenite.
Dem. aa. Uito.
Es òbligatas exterus debito
ſoluto liberãdo datũ petr̃e ñ
earum dñiũ adipiſci poteſt.
Dem.aa. Antiochiano.
Ecũundus creditoꝛ offerendo
prioꝛi debituʒ confirmat ſibi
pignus:⁊ a debitoꝛe ſoꝛtem eiuſq;
tm̃ uſuras q̃ fuiſſent pꝛeſtãde:non ẽt
uſuraꝝ uùſuras petere põt.
Bẽ.aa.Macedo.
Aiõꝛ annis uigitiquinque pi
gno:is ↄuentioneʒ remiſſam
quũ hoc ſolũ pactuʒ ueil iriſdictio
Fʒ ipſius uoluntatẽ teneatur perſeꝗ
noͤn poteſt.

c.pi.l.ſi marit. Itẽ aliti

pupillo.ut.ff.qui poti.

m q Tauis obliga

ueꝛit.tc.n. ſecus
ut.j.ꝗ poti.ĩ pi.ha.lʒ.

n MNõ deduxit. illud pᷣ
diũ ut hic ⁊.ff.ð tribu:

l.ꝓcuratoꝛis.. plane.
7. S.ſi ꝗs alt᷑i łſibiꝗ ali
ena.⁊.S.ð rei uen.ſi ex
ea.ſed hoc fallit ĩ pupil
lo. ut.ff.ꝗ po.i pi.hẽan
tur.l.idẽq;.⁊.ð.ð fᷣuo
pi.da.ma.l.pe.⁊ milite
ut. S. ð rei uẽ. ſi ut ꝓpo
nis.an ãt iter pꝑſonales

hẽat pᷣuilegiũ dicã.j.q

poti.in pꝛ.l.licet.

o p Ignoꝛis. pſecutõ

i.actio hypotheca
ria ẽ realis.ut B. ⁊.ff.e.
l.pignoꝛis.⁊.j.q po.in

pi.l.eos.⁊ ↄ poſſidẽtẽ

dat.ut.ff.e.ſi fundus.
uẽdicatiõe.ſʒ ĩtdictum
ſaluianũ ẽ ad poſſeſſio
nẽ ⁊ pſonale.ut.s.ð ſal
uião ĩtdicto.il.i.

p ¶Ncut ñ hz. ut. . ð

pi.act.l.q̃ foꝛiuit
⁊.ff.ð pi.act.l. ſi quum
uẽderet..fi.⁊.l.ſequẽ.

q Cuſtodiã.i.diligẽtiaʒ

clpa.n.ſi fac qð nõ dʒ.
cuſtodiã omittit ſi ñ fac
qð dʒ ultra clpam.n.le
nẽ ñ tenet. ſed ð ea ſic.
ut H̊ ⁊ iſti.ꝗ.mo.rõ.ob.
§F. fi. ⁊.ð.de pi.aci.l.cre
ditoꝛ.ꝗs ãt ꝓbet dolũ
łculpã Famiſſiõʒ dixi.
ʒ.ð pi.ac.l.ſi creditoꝛ ⁊
no.ꝙ h ẽ ſilitudo ꝑ ori
ũ.ſic̃ ibi laʒar ſilꝛ mala.

Bem.aa.Mac̃. r c Relditoꝛ.minime
. initus..i.⁊ de uſu.pu.
l. fi. niſi ĩ caſibᷣ quos no.ð.ut nemo ĩuitus.⁊.õ.ð ige.⁊ ma.l.diffamari.
ſ Coõſignato.ut ⁊.õ.ð uſuẽ.acceptã.⁊.j.ð ꝑtu.pi.l.ij.⁊.j.ð ↄᷣhen.ſtipu.ma

pt.ut.⁊.S.ut nẽ).

gnã.⁊.õ.ð iure ẽphy.l.ij.ĩ fi.⁊.j.ð diſtrac.pi.ſi prõ.⁊ s.de pig.act.l.nec
creditoꝛes.⁊ hoc ſi debitũ totũ ẽ liquidũ.ał datuꝛ.iudex coꝛã quo exami

nabitur.ut.j ð diſtrac.pig.l.ſi reſiduum.

t r Es obligatas.ſoluto.ñ dico emẽdo.qꝛ tunc hĩet dominiũ.ut iſti.
qui al.li. .i.⁊.ad bhoc eſt.õ.de rei uen.ſolennibus.
nu Datũ petere a debitoꝛe actiõe mãdati ſi mãdatũ ĩterceſſu al.neg.geſ.
⁊ hoc ſi nõ poſſideat.al bʒ retẽtiõʒ.ut.ff.qui.mo.pi.uel hypo.ſol.l.j.
x ſ Ecũdus.pign.ut ⁊.j.ꝗ poti.ĩ pig.ha.pᷣoꝛ.⁊.l.i.
y Faiſſent.prioꝛi creditoꝛi.pone ſors.x.uſura.v.
5 Aſuras.qꝛ ſuũ negociũ geſſit Fus creditoꝛ. ut.ff.ꝗ poti.ĩ pi.ſe poꝛ. S. ſci

&cẽdũ.⁊ fac.S.ð uſu.l.ut nllo.⁊.ff.ð rei uẽ.ẽptoꝛ.⁊.j.de ijs q ĩ prio.cre.lo.

ſucc.l.i.⁊.j:ð re.pi.l.cũ ex cã.⁊.ff.ð capt.⁊ poſt.li.r.l.ĩ bello..ſiq ſuũ.

a m Alioꝛ.quũ hoc.i.r̃miſſionẽ talẽ.

Solũ.i.nudũ ẽt ſñ ſtipalatõe.

b Juriſdictio.pᷣtoꝛis ait.n.pᷣtoꝛ pacta ſuabo.ut.ff. ð pac.iu.gen..

p̃toꝛ ait.uel iuriſdiciio.i.iudicis officium.

c¶Nõ põt.ipſo iure ſublata obligatiõe.ſed uidet qð ꝑ excep.ut.ff.ð pac.

ſi ſibi. C⁊. S.de pignoꝛe.q̃ ẽ S.ſo.hᷣ ſola ↄuentio ð pignoꝛe interceſſit. nnð

ipfſe debitor tunc ipſum debitum ⁊ nſura duplatut el quadrupla

2 ſolo pacio potuit tolli ibi tꝛaditiõe.Fm quoſdã uel refert fiat pactum de
ñi petẽdo debito uttuncẽ ſi perſonalis ꝑ exceptiõeʒ tollii.ſic ⁊ pignus.at
ibi de pignoꝛe.ſiqdẽ ſimplex ↄuentio tollitur ipſo iure ut hic.ſi tradiuõe
pꝑ excepuoneʒ ut ibi.prio caſa tñ ubi ꝛemiſi debituʒ.vr̃ ipſo iure tolliby

po.lʒ pſonal ꝑ excep.
naʒ qñqʒ tenet ĩ acceſſo
uio ⁊ ñ in principali.ut.
ff.ꝗ mo.pi.l.hy.ſol.l.i.
F. i. It acceptilatio fac
ta fideiuſſoꝛi obligato
uerbis liberat eũ ipſo
iure ſed reum ꝑ excep.
ut. ff. de accepti. ⁊ ꝑ iuſ
iurandũ.S.ſed ⁊ſi. Iteʒ
ad hoc.ar.ff. de nox.l.
ſi noxale iudiciuʒ.⁊.ff.
gb mo. pi. uel hy. ſol. l.
v.i pri.⁊ circa hoc diſti

p Erſecutione. nõ

pst ut 2⁊. S. e.l. di
ſtractis. ſequitur autẽ.
hoc ſi deb.toꝛ ⁊c.q̃ ẽ ð
fideiuſſoꝛibus..ſʒ nʒ.
Autentica.

b h Etc ſi debitor

poſſideat.ĩmo
uidetur ⁊ quũ ali poſſi
deat habere locum legẽ
codicis?ut in aut. de li
tigi.ð. ab hoc autẽ.col.
vnj. quã habuiſti.ð.e.
ſuꝑ.l.diſtractis.ſo. illa
quũ ſit ultima corrigit
iſtã ſʒ.B. uel refert an
poſſidens habeat cau

ſam a debitoꝛe ut tune

illa habeat locum an ñ
⁊ tũc hec,ar.ff.ſi fami.
fur.fe.di.quotiẽs ſcðʒ

Erſecutione pignoris omiſſa
debitoꝛes actoõe pſonali coue
nire creditoꝛ urgeri non poteſt.

In aut. ð ſideiul.S.ſʒ nʒ ad res coll.i.

OH. b Oc ſi debitòꝛ poſſiᷣ
at. alio uero poſidente inhibet bypo
thecaria döͤnec perſonaliuer actum ſit
cuʒ reo ⁊ intceſſore.ſi nec ex hypothe
cis ðᷣbitoris ſatiſfiat:tunc demuʒ inteꝛ
ceſſoris hypo:hece ſi qůᷣe ſut petãtur
quod ius in heridibus locum habet.
Dem.aa.Eracontio.
Eruo qui fuerat pignori obli
gatus deſfuncto debiui ꝑmanet
integra petitio.
Sem.aa. Mauricio.
J nbi notarium pignoꝛis ti
tulo ðᷣbitoꝛ tuus obligauit eu
a quo mancipium abreptum propo
nis apud recioꝛem prouincie ↄueni.
Mpr. Juſt. a. Menne. ppᷣ.

Aper hypòthecis quas argẽ

ti diſtractoꝛes uel metaxarij ut
alij quarumcũq; ſpẽruʒ negociatoꝛes
pecunias ſibi credentibus dare lolet
hoc ſpecialiter ſemꝑp amputanda om
ni machinatione ſancimus. ut ſi poſt
huiuſmodi contractum liberis ſuis ul
alio modo cognatis quamcũq; mili
tiam ijdem negociatoꝛes acquuierint

aldricum que non placet. qꝛ dolus ſui auctoris ei emptoꝛi nocere non
debet.ut.ff.de doli ex.l.apo celſum. .ſi quis ex cauſa leg iti.⁊. .ſe.łilla
at.de luigi.intelligitur ſecundũ iſtaʒ ſcðuʒ ir.uel Fʒ aʒ.uel. H.loquii hic
de rebus debitous non obligatis reuocandis per paulianam.nec enim
dicitur in coꝛpoꝛe huius autẽ.quod fſuerit obligate licet ir.ſic poſuerit.ul
aliter illa loquitur in emptoꝛe.ſecus in alijs poſſeſſoꝛbus. ł ula loquit ĩ
expreſſa hypotheca hecĩ tacita.ar.ff. de iure fu.l.mochis.⁊.j.de iure fiſ.
li.x.l.i.ſed ar. S.ff.de cenſ.bus.l.cum poſſeſſoꝛ.in fi.uel ſecunduʒ.p.iula
loquitur quũ d ſtracta eſt res uoluntate creditoꝛis.qð apparet ex eo qð
dicit ut ex precio ſibi ſatiſſieret hec quũ ſine eius uoluntate.uel dic ſecun
dum io.hic loquitur generaliter.alia in caſu ſpeciali quando lite ↄteſ.
ſe hypothecam uendit debitoꝛ.in quo caſu licet non ↄtrahatur uicium
litigioſi per omnia contrahitur quo ad hoc ut euam empioꝛ poſſu con

nenuri. accur.

c Donec pſonaliter actũ ſit. qd ſi debitoꝛ ſit abſens ut ↄueniri ñ poſſit:

dicam poſſeſſoꝛem poſſe ↄuenirj.ut in autẽ.ð ſideiuſ. .i.⁊.x.ij.⁊..ea

dem colla.i.

d Sique ſunt. q̃s ipſe fideiuſſoꝛ non poſſidet al creditoꝛi electio dat᷑.ar.
