c Sinendi.i.legati relicti ꝑ
ſinendi modum dicendo
heres meus ſinat talẽ ha/
bere rem talem. .
d Alioꝛum generuʒ. puta
per pꝛeceptionem vel dam

luntate etiam pꝛefatas actiones cõ
tra res teſtatoꝛis eſſe inſtituendas:
ut omnibus modis uoluntati eiuſ

ſint legata uel ſideicommiſſa que nationen.
pijs actibus ſunt deputata. e Poſtẽitas.i.noua hoĩʒ
Et hec diſpoſuimus non tantuʒ conſuetudo.

ſi ab herede fſuerit legatum derelic
tum uel fideicommiſſum: ſed ⁊ ſi
a legatario uel fſideicommiſſario
uel alia perſona quam grauare ſi-
deicommiſſo poſſumus ſideicom

ſNec facile.i.non patiẽteꝛ
ſuſcepit. quia non erat ei
facile tle genↄ loquẽdi ſic
.ff. de pꝛoba.l.ſi quis hoĩ
nem liberrrm.
ꝭS Laudauit.ſic.fl.de ↄdi.
inde.dominus.⁊. ff. vſuf.
quemadmodum ca.l. ſi u
ſuf. mi. le.l. ij. ve.
h In rem miſſionis. olim
non poterat agi rei ven.ni
ſi mitteret᷑ in poſ.legataꝛꝰ.
i Omnibus vero.i.omni⸗
bus legatis ⁊ fideicõ. po/

lucri afferat ei a quo derelictum ẽ:
nihil eſt graue etiam aduerſus eu
non tantum perſonalem ſed etiaʒ

re conſecutus eſt. In omnibus
autem huiuſmodi caſibus:in tan/

es

ergo expirat ſubſii uelle conſtitutiones in multis caſi
tutio vulgaris ab a bꝰ ⁊ tacitas ypothecas ĩtroduxeꝛt
dita beĩditate. ⁊ ſic ñ ab re eſt ẽt nos ĩ pꝛeſenti cãu hy
eſt contra. ð. de in ½ pothecariam donare actionem:q̃
pu. x⁊ al. ſubſti. l. p ⁊ nullo verbo pꝛẽcedẽte poſſit ab
ſo. hic coꝛigit ſecũ ipſa lege induci.ſi enĩ teſtatoꝛ ideo
dum quoſdam. tu legata uel fideicom. dereliquit: ut
dic ꝙ hic admittit omni modo perſone ab eo hono-
nõ ex vi ſubſtitutio rate ea percipiant:apparet ⁊ e uo
mis ſed ex beneficõ IðIYJMW W
legis.nam ⁊ legata

—

rij ⁊ extranei admittũtur. quos conſtat non fuiſſe ſubſtitutos.por
ro ſi hereditas non fuiſſet adita non haberet extraneus niſi ad/
mitteretuꝛ.ca uſa libertatum conſeruandaꝛum.vnde ſi nulle liber
tates eſſent relicte nullo modo admitteretur ut inſtit᷑.eo. cui liber
ca.bo.adi.accurſius.

Potioꝛi.ſic. j.de dona.ſancimus..ſin autem.
r Omnibus. quum omnes velint.
ſ AVolentibus.quum quidam volunt.quidam non.

t Nominatus.ſemper inherente onere pꝛedicte cautionis.vt ĩ coꝛ.

((.(5§. ſi ve o nullus eoꝛum. ⁊ nõ. hic de oꝛdine ſeruando.vt. ff. ð ſi
Qeicom. li. l. generaliter. . ſi quis alie.? de here.inſti.qui ſoluẽdo
ſead ar. contra. ff. de ſolu.l. in his. S.fi. .l.ſe.⁊ inſti.de leg.S. autem
u Reſpectis.nam nullo modo admittũtur ſi iuſte ex hereditati ſũt

vt in cor.S.exheredatos.ſed quare non vocatur exberedatus in
ter nominatos teſtamento quum ipſe nominatus eſt. Iteʒ nũqd
admittatur inter eos qui veniunt ab inteſtato quum ipſe de illis
ſit. ⁊ quidem pꝛimus vt.ff. de ſuis ⁊ le.l.filius.rñ.non niſi per q̃ꝛe
lam. vt.C. de inof.te.l.ſi heredum quintiani.⁊.l.ſiliam. ⁊ eſt ratio
quia videtur adhuc teſtamentum val ere quum lex faciat eos he
redes loco repulſi. vt in coꝛ.F.in omnibus.⁊ heres heredis ⁊c̃.vt
.C. de here. inſti. l. fi. ꝙ dicitur agnatum pꝛoximum filium eſſe
ad ſuccedendum verum eſt non facto teſtamento vel facto. ſʒ nõ
aglta hereditate. vt. ff. de contra ta. l. filium. 5. ſed cuʒ exheredato
Ntem nũquid inter extraneos admittetur vel ante vel poſt ſiſcũ.
vndent quidam non pꝛopter pꝛedictas ꝛationes ſʒ poteſt dici cõ
tra. vt quaſi quilibet admittatur. vt.ff. de adop.ſi pẽ. S. qui duos.
r Extraneo. ⁊ pꝛimo ipſe quam fiſcus vt innuitur in coꝛ. ⁊ ar.j.de
cadu.tol..ſi.item extraneum intelligo quẽlibet cui nihil in teſtõ
eſt relictum. ſine de venientibus ab inteſ.ſit ſiue pꝛoꝛſus extrane
y CLomunia delegatis.poſtq; ſepar ata iura dixit legatoꝛum ⁊ ſi/
deicom. nunc coniungit. vt inſti. de le. S. ſed ne in pꝛimis.
3 c Am hij. quid differt pꝛima a ſecunda lege. . in pꝛima u
nit quatuoꝛ genera legatoꝛum in ſecunda legata ⁊ fideicõ
miſſa. accurſius.

2 Plerunq;.quandoq; enim non habent puta quia deficit teſ/

tamentum ſolemnitate iuĩ vel quia non eſt capax vel quia legata
rius poſſidet rem ſibi legatam.⁊ nõ.ꝙ põt colligi.ex hijs que h
dicuntur. ? inſti. de le.S.ij. quum olim legabatur per vendicatõnẽ
habebat legatarius acti.in rem quum per ſinendi modum ha/

tum ⁊ hypothecaria unũquenq;

nit enim genera ſingulorũ
⁊ non ſingula generum ⁊
ſic non eſt contra inſtit. ð
ob.ex quaſi contrac..fin. Item ꝙ aſſimilat legata ⁊ ſideicom. dic ſcilicʒ
ſpecialia nam generalia differunt quum hic ſtatim moꝛtuo teſtatoꝛe tran
ſeat dominium.vt.ff. de ſur.a ticio.vel ſaltem adita bereditate.vt.ff.de le
ga.i.l.ſi tibi homo.S.cum ſeruus.in illis ſcilicet generalibus demum fac
ta reſtitutione tranſit dominium.vt. ff. ad tꝛe.l.ſacta in pꝛin.⁊.l.ſi eius.S.

ſi quis. Iem ex pꝛimis non trahitur ſal.ex alijs ſic vt dicemus ſtatim.

ſʒ ⁊ gnãle põt relinq ĩ foꝛ:ſpali ⁊ fuabil ꝙ ĩ ſpãli.vt.ff.ad tre.l.mulr.s.ſ.
k. Imponere. quantum ad actiones competentes pꝛo eis.

Perſonalem.ſiue teſtatoꝛis erat res legata ſiue aliena.ſed in rem datu:

quum eſſet teſtatoꝛis.vt ⁊ inſti.e.F. noſtꝛa autem.

m Super hijs.i. pro ſecuritate eoꝛum que relicta ſunt. ſed in caſu. ſ. quuʒ

liberatio ẽ relicia nõ eſt neceſſaria bypotheca vel alia cautio quum habe
at excep.vt. fl.vt in poſ.le.l.i.S.ſi debitoꝛi.ſed ⁊ actionem ex teſtamento
habet vt liberetur.vt.fl.de lib.le.l.ſi quis decedens. .nunc.⁊.l.ꝙ mihi.
n Quum. tres rationes inducit q; bypotheca eſt dann.
o Mullis. vt in dote.vr.S.de rei vx.ac. .i.⁊ in tutellis.vt.ð.ð admi.tu.
l.poſſeſſio.⁊ in alijs caſibus quos habes.j.quibus ca.pi.ta. contra per
totum. Et nõ.ᷣ hic quod pꝛo re teſtatoꝛis datur rei ven. ⁊ perſonalis. vt.
fl. de leg. ij. cum filius. 5. varijs. de leg.i.huius.S.fi.⁊ pꝛo eadem re non
datur hypotbecaria contra aliquem. ſed pꝛo alijs rebus defuncti.vt bie
in caſibus tamen foꝝe utraq; datur. vt.. de iure do.in reb.a.j. ad tre.
autẽ.contra.rogatus hoc tamen ita ſi alij non ſunt legate alie res defũc
ti ſur. ne ꝙ vni dat᷑ alti deneget᷑.alie ãt res quõdaʒ teſtatoris poſſunt eſſe
penes legatariuʒ. vt ſi alicui teſtatoꝛ legauit pluꝛa pdia ⁊ ab eo reliꝗ cẽtũ
p Pꝛecedente.i.licet nihil dixiſſet teſtatoꝛ.aʒ.
q Aliquid lucri.pecuniarij.vt.ꝛ.S.de fideicom.ab eo.⁊ de leg.i.plane.la
ij. F. fi. ⁊.l. ſe. Et ex hoc colligi. B. legatarium ſingulareʒ detraheꝛe fal.
⁊ pꝛo eo.ff. ad.l.fal.penales.S.ſi ticio.ſed certe hoc affert lucruʒ. ſed illð
ꝛeddit.ſic ⁊.ff.ſo.ma.ſi cum dotem.S.ſi pater.filia vel dic non aliter vale
at.ſ.hypothecaria niſi.⁊c.nam non datur contra legatarium niſi aliqd
lucri a teſtatoꝛe habuit pꝛeter rem legatam. vt ⁊ in fi.puius.l. Item ꝙ di
cit dicta.l.penales.ideo detrabit quia ⁊ heres detraxerat ei.⁊ ſic ex per⸗
ſona heredis non ſua detrabit.ſ.id ꝙ heres detraxerat. Jo.vero dicit ñ
nti. ⁊ pꝛo eo.ff. ad. l.fal. l.lex fal. ſi inter. . nũquid. ⁊ ad te. ſi patroni.5.
g ſideicõ.⁊.l.mulier. ..fi.⁊.l.nam ꝙ. S. fi. .l.i.F. is qui quadꝛigen.il.luci
us. .. heres..l. facta. . ſi cum ſuſpecta.⁊ de an.le.l.liberto.S. a liberto.
de vulg.ſub.l. coheredi.S. cum filio.⁊ de lega.ij.impeꝛatoꝛ. generalis aũt
ſideicõ. ꝛogat ſo reſtituẽ ñ retiet niſi ĩ cãib nt dices.j.ad treb.l.pe..fin.
r In omnibus.nõ.legatarium agere ypothe. contra beredes legantis ꝓ

. rata non inſolidum ꝙ eſt ſpãle. vt nõ.j. de debito. ciui.l. ſi.li.xi. regularit non fit alterius. ? ideo non ſtatim recta via in ſideicom. tranſit. eug
contra. vt.j.ſi vnus ex pluribu s here.cre.l.ij. ad hoc.ð.e l.i.S.⁊ hec diſponimus poteſt ergo dici incoꝛectum lcp
Ipſius beredis. niſi poſt.vi.menſes. vt infra. vt in poſſeſſio.lega.l. ꝙ eſt. ff. de fideicom. li.l.cum vero.S.apparet vbi traditur matri. ſdedo
ceria az. ⁊ non fit ſtatim liber. Item ꝙ hic dicituꝛ ad genera non ad ſingu i un
b Earam. ſcilicet omnium. vſq; ad eam quantitatem qua competit perſo la refertur. nam ex legato quantitatis non oꝛitur in rem actõ. INẽ –
nalis. vt. . pꝛoxime. ex legato liberalio *
o Mne verbum di . . niſ non oꝛitur ypo it⸗
rectis tũc dicuntut conueniri uolumus in quantum pꝑ ⁊ legãtum ⁊ fideicommiſſum intel theca.vt. ff. vt i po. t e
directa quando verba nõ ſonaliſ actio aduerſus eum cuʒ pe ligatur. ⁊ ſi fidei herediſ uel legata lee.l.i F. ſi debitoꝛi a⸗
ſunt pꝛeceptiua non direc- tit.⁊ hypothecam eſſe nõn ipſius rij.aliquid commitatur:hoc ⁊ lega i Exr oibus perſo . e
ta quando depꝛecatiua.vt heredis uel altero perſone que gꝛa tum eſſe uideatuꝛ.nos enim non x nalel. puta ex teſtõ en
bic. vel directa quãdo dir/ uata eſt fideicommiſſo rerum: ſed bis ſʒ ipſius ꝛebus leges iponimo ⁊ hoc ſi ꝛelicta ſũt ĩ ghnan
rigit ſermonem ad heredẽ tantummodo earum que a teſtato Dem.a. Joanni.pᷣ̃pᷣ. teſtamento. nam ſi ivrt
non directa quãdo ad ho re ad eum perueneĩt. Deʒz. a. dubus uel tribo homini ab intel. tunc perſe istſtet
noꝛatum. vt. ff. de leg. ijll. Juliano. p5. buſ uel pluꝛibuſ forte optio cutione.i.of. iu. vt. mll
miles in fi.i.ven.⁊.l.cũ pa Mne uerbum ſigniſicans ſerui uel alterius rei fuerit relicta ul sſff. de ac.⁊ ob.l.ac/ 1 lis
ter. SF. donationis vel direc teſtatoris legitimum ſenſuʒ ſi uni quidem legatario optio ſeꝛui tioni rem ſecundũ guſnn
ta quum directam liberta legare uel fideicommiiteꝛe uoletis uel alterius rei relicta eſt: ipſe autez quoſdam nam ni· Momnſi
tem reliquit ſeruo.non di/ utile atq; ualidum eſt: ſiũ directis moriens plureſ ſibi reliquerit heꝛe valent codidlli niſi rhii
recta quando per fideicö. uerbis quale eſt iubeo ſorte: ſiue pᷣ des dubitab atur inter ueteres ſit in teſtamẽtũ ſit cũ elis uunhin
vt inſti.de ſingulis re. per cariſs utetur teſtatoꝛ quale ẽ rogo ter legatarios uel heredes legata ex quo adeatuꝛ he .
ſideicommiſ. re. . liber/ uolo mado ſideicommito rſi iura rij fuerit certatum ⁊ alter alterum ꝛeditas vt.ff.de iu El
tas. mẽtũ interpoſuerit cũ ⁊ hoc nobis ſeruum uel rem aliam eligere uelit re co.ſi quis cũ nk re
d Juramentum. puta lego audientiibuſ uentilatum eſt: teſtato quid ſit ſtatuẽdũ. Sancimus itaq; lum. 5. fi ſed certe. nillis
tibi.x.ſi iuraueris nõ aſcẽ re quidẽ dicentẽ. partibus in omnibus huiuſmodi caſibuſ rei ⁊ tunc dabo actio. ifllumm⸗
dere capitolium. ꝙ iurarm aãt huiuſmodi uerbũ huc atqʒ illuu iudicem ſortunaʒ eſſe: ? ſorteʒ eſſe exteſtamẽto. quia nhübfe
tum hodie ſublatum eſt. lacerantibuſ. Sit igitur ſecundum inter altercantes adhibendam: ut codicilli ſunt teſtiñ Folhinide
vt. ff. de conditionibus. quod diximus ex omni parte uer quem ſors pretulerit is quideʒ ha ĩ larga ſign iſicatio tühii⸗
inſtitendis.que ſub condi borum non ĩefficax uoluntas ſecũ beat poteſtatem eligendi:ceteris ãt ne. ſ. teſtatõ mentil nafsne
tione.niſi in duobus caſi/ dum uerba legantis uel fideicom extimatõm preſtet cõtingeniiũ eis vt inſti. de teſtis in ſileti ni
bus.vt. ff. de ma.teſ.l.ſi qſ mittentis ⁊ omnia que natur aliter partium ideſt ſeruis quidẽ ⁊ ancill pꝛin. ?.ff. ð iur̃ co. elut⸗
libertatem. ⁊ de condi.⁊ ð inſunt legatis: ea ⁊ ſideicommiſſis maioribus.x. annis ſi ſine arte ſint l. conficiuntuꝛ. 7.l. l
mon:l.municipibus vł po inherere intelligatur: ⁊ econtrario xx.ſòldis extimandis: minoribus ab inteſtato.vbi di 1 m
ne ꝙ rogauit heredem vt quicquid fideicommittitur hoc in uidelicet.x.annis nõ amplius quã citur ꝙ non facto ie
iuret ſe datuꝛum. vt. fl. de telligatur eſſe legatuʒ: ⁊ ſi quid tale in. x. ſolidos computãdis:ſin ãt. ar teeſtamento codicil emi
leg.ij. l. cum pater. 5. filiuʒ eſt quod non habet naturam lega tifices uſq; ad.xxx. ſolidos extima li vim tenent teſta Arpmntt
matrem. torum hoc ei ex ſideicommiſſis ac tione eorum procedente ſiue mal menti. alias ſi ẽ ſae lonitſ⸗
e Dicente. voluntatem ſuã cõmodetur:ut ſit omnibus pꝑfectuſ culi ſiue femine ſint exceptis nõoôta tum ius ſequũtur ill
cum iuramento. euentus: ⁊ ex omnibus nalſcantur rijs ⁊ medicis utriuſq; ſexus. quũ eius. vt. ff. de codi liſ⸗ i
EInſunt lega tis.vt ꝙ ab ĩ in rem actiones:⁊ ex omnibus by notarios quinquaginta ſolidos ex cillis.l.ſi quiſ quũ mlirlndge
uitis exiguntur.ſed fideiꝰ pothecarie ⁊ ex omnibus perſona timari uolumus.medicos ãt ⁊ ob T.l. ab inteſtato. vy! ucidef
miſſa pendebant olim ex les. ubi ãt aliquid cõtrarium ĩ lega ſtetrices ſexaginta. eunuchis mino dicã dari cõdier. ücf
ſide heredũ. vt cogi ñ pon tis ⁊ ſideicommiſſis eueniat:hoc fi ribus quidem decem ãnis uſqʒ ad .ll. quia per impeaz im
ſent niſi per pudorem.vt iĩ deicommiſſo quaſi hbumaniori ag xxx.ſolidos ualentibuſ.maioꝛibuſ toꝛes iua codicil uiiſt.
ſtitu. de fideicom. here. in gregetur ⁊ ſecundum eius dirimat uero uſq; ad quinquaginta. ſin ãt loꝛuʒ pꝛius innen ſie
pꝛin. naturam. ? nemo moꝛies putet ſuã grtifices ſi int uſq; ad ſeptuaginta . ta ſunt. vt inſti. de *“
g Legatoꝛum. vt quia ab legitimam uoluntatem reprobari Sẽd ⁊ ſi quis optõm ſerui uel alte codicillis.in pꝛin. mMant
inteſta relinqui non pote ſed noſtro ſempꝑ utetur adiutorio. rius rei reliquerit non ipſi legata k Hoc ſidei. poci⸗ epen
rant. vt inſtituta. de fidei quemadmodum uiuentibus ꝓ rio ſed quem ticius forte elegerit. contrarũ eſt ſtatu mia
tommiſ. here.S.pꝛeterea. uidimus:ita ⁊ moriẽtibus ꝓſpicia Ticius ãt uel noluerit eligere uel tum in ſideicõmiſ uſccorf
Item nec poſt mortem he tur: ⁊ ſi ſpecialiter legati tatummo morte fuerit pᷣuentus.⁊ in hac ſpe ſis. accur. lmmne
redis vel legatarij.ſed fidi do faciat teſtator mentionem hoc cie dubitabatur apud uetereſ quid l Pꝛoſpiciatu: ſ. bb
commiſſa. vt inſtituta.de vt eoꝛu voluntas ubeei
legatis..poſt moꝛtem. .„ ð B , netur. yt ar. in aut. mIm
Item non poterat legari a legatario.ſed fideicõmitti ſie vt inſti. de ſingu de here. ? lalci. hec enim verba. ?. F. ſ. col. i. ir
lis re.per fideicom.re. in pꝛin. erat ⁊ alia differentia quam habes.j.de ca m Et legatum.ſed nonne etiam veteii iure erant exequata. vt.ff. de imnn
du.tol.S.vbi antem. U leg. i.l. i. e.i. ſic ſententia ſeu effectu. ſed hodie etiam natuma ſubla Wnon
b In rem actões. ſic ergo ſi a legatario legauerit aliam rem puta illius ꝓ/ ta in rem miſſione. ut. .l.prox. vel reſpicit ad nouum iuns. bde
pꝛiam non eam quam ei legauit competit illi alij legatario in illa re pro/ n Sed rebus.i.ſenſum non uerba ſpectamus.ſic.j.de diticia libẽ 1Mnnn
pꝛia legatarij pꝛimi rei ven.⁊ hoc ſatis videtur expꝛeſſum. S.l.i..⁊ hoc . tol. l.i. .fl. de adimen. lega. l. iij. F. conditio. .j.que res pig. obli. gnihen
ſed quid ſi rogauit heredem vel legatarium manumittere ſeruum. puta ? poſ.l. fi. ⁊.ð. de liber. pꝛete.l.iij. bilee
liquit ſeruo ſuo ſideicom. libertatem nũquid poterit vt liber vendicare li o duobus.optio.i.electio.⁊ ſic accipituꝛ.ff.de opß.lega Uher⸗
bertatem ſtatim anteq; manumittat. t.non videtu ſed ſecus in directa. p Fortunam. ſic. ⁊. ff. fa. heꝛ. l. ſi que cautiones.⁊.ff. de iud. rg n
t. ff. de ſideicom. li.l. generaliter. . fi..l. cum uero. . fi. ? de teſ. ma. l. teſ . ſed cuʒ bo. inſti· e. .optionis. facit. ff.ſa. heꝛ.l. beꝛedes „§F. liire
tamento liber. Item dic idem in quo libet ſt ideicommiſſo ꝙ in fideicom- ſi inceꝛto. Ded quid ſi vni eſt maioꝛ pars ꝛelicta quã alijs. R.ſo nitor
miſſaria libertate. quum a legatario relinquũtur. nam pꝛius fit legatarij te illius electioni ſtari. vt aꝛ. j. de dona.l. ſancimus. S. ſin auteʒ am wenn
pꝛimi. ? tunc tranſit ſtatim in ſecundũ ſed in pꝛimum imedietate tranſit. plioꝛis. Itezʒ eſt ar. contꝛa huic legi. ff. de leg. i.huius. .. li. inſti. ſrpn
vt. ff. de furtis a ticio. ⁊ de leg.ij.imperatoꝛ. ⁊ ẽ ratio.quia ⁊ ſi non huins de ſatiſda. tu. . ſin auteʒ vbi dicit pꝛetoꝛem faceꝛe debeꝛe eos con iber dhr
rei aliarum tamen ſit dominus ſed legatarius pꝛimus niſi buius rei fiat ſentue vel ipſuzʒ diſponere. Iteʒ alind aꝛ. contra. ff.quibus mo. San
nrcon

—*
* 5

n nſuſ. amit.l.ij. F. fi. vbi uidetuꝛ peꝛiꝛe ꝛetictum pꝛopteꝛ diſſenſum. e Pꝛopter. ſpem nõ. debere conſiderari quod poteſt euenire.xt. ff. de aq̃
R ſed ĩ alijs caſibus loquitu. . plu. ar. in diem. .. ſi. M3
u i EFxr. ſolidis ſimilis extimatio infra ð communi ſer. ma.l.i.ʒ di’ß d Oelebrata.iĩmo videtur quod medio tempoꝛe tenuerit alienatio rei ſin
. u ſimilis... de dona. ſi us ar. 5. ſn aute, donatoꝛ.⁊ q a Xic gulaꝛis ſub conditione legate. vt.f. quemad.ſer. a.is cui.5. Lx.fl. de reg.
i dic non vlira. nam citra ſic quandoq; ſed de qua moneta. . ta iur.l.plerunq; in fi.ti.⁊ de ſideicom.li.generaliter. . quot.x de ſerui. leg.
Ni P. xxij. aurei vł ſo l.ſi fundum. ..i. de leg.
efn lidi vel aurei faciat ſatuendum ſite unrtim e e⸗ i.ſeruo. le F. . ⁊ de leg. ij.
ii lbꝛam aur:. vt ?.jſ. atuen unſi⸗ utrum ne legatum ſuerit relictũ legatum uel ſideicom l. fi. in. F. fi. que ſunt cotra
inn ð ſuſce. ⁊ aꝛ. lL. quot. expitet an aliquod ei inducatu: ad miſſum uniuerſitatis uel ſpeciale ar. ſo. dic ꝙ uere tenuit. vt.
Rn txx. iutorium ut uiri boni arbitratu ꝓ uel ſubſtitutione uel reſtitutiõe me ⅞F.pꝛoxime.dixit ibi meli
ten Notarijs.i.ſcri Sane fleetlo cenſenns nache ſi ins lius quidem faciet ⁊ ſi ĩ his caſibuſ us quidem faciet. c. ſ nẽ
nan toꝛibus nam ſeru⸗ anale tps ille qui eligere iu us caucat ab omni uenditione uel by fingituꝛ non tenuiſſe rut i⸗
n nõ poteſt eſſe nota hoc facere ſupſederit uel minime potheca:ne ſe grauioribus oneri ta ꝛeʒ ⁊ fructus pꝛeteꝛiti tẽ
tdingt rius.vt.j.de taber. potuerit: uel quandocunq; deceſ bus euictionis nomine ſupponat. poꝛis reſtituat.vt in antẽ.
Neicire .l. generali. li. x. ſerit ipſi legatario uideri eſſe datazx Sin autem auaritie cupiduſ ꝓpteꝛ de nup.ꝭ. que vero ibi vñ
einichlr Sed ꝛſi quis ipſi electõʒ.ita tamen ut non optimuʒ ſpemꝰ cõditionis minime implen de ſancimus ⁊ ibi ꝙ in oi
lumſen legatario. ſecus ſta ex ſeruis uel aliis rebus quicq; eli de ad uenditionem uel hypoihe ⁊c.col.iiij.ſic inſt.qui.mo.
Gnne tuitur in vẽditõe. n gat ſed medie eſtimationis:nedum cam proſiluerit ſciat quod condi inus pa.po.ſol.S. ab hoſti
tidld bi pꝛo nihilo ẽ vt. legatarium ſatiſ eſſe ſouendum exi tione impleta ab initio cauſa in ir bus. vel dic hic nouuz. ſʒ
iüſie de contrahen. ẽp. l. ſtimamus heredis commoda de ritum deuocetur.⁊ ſic intelligenda per aut.hic poſitam hoc
hogtane finali. fraudentur. Sed quiã noſtra maie eſt quaſi nec ſcripta nec penitus eſt expeditum vt non tene
boſtſſct 1 Seruis. ſic. ff. de ſtas per multos caſus legatariis ⁊ ſuerat celebrata:ut nec uſucapio: at alienatio. Item heres
hſcnni⸗ le.ij.l. legato gene ⸗/ fideicommiſſariiſ proſpexit actõeſ nec longi temporis preſcriptio cõ de reſtituendo ſub condi
Klan raliter. ⁊.l.ſi hr̃s.ſi tã perſonales quam ĩ rem ⁊ bypo tra legatarium uel fideicommiſſari tione rogatus. videtur qꝙ
M ãt ipſi legatario da thecariam dedimus:⁊ ĩ rem miſſio um procedat quod ſimiliter obti poſſit alienare ꝙ hic pꝛo⸗
Cnioig tur optõ ab ipᷣo pᷣn nis tenebroſiſſimus error abolitul nere cenſemus in huiuſmodi lega hibet.nam non tranſeunt
llinti cipio optimũ elegit eſt: ad hanc legem peruenimus tis que ſiue pure ſiue ſub die certo actiones niſi reſtituta her
glgten ſecũdũ Jo. alij cſon Memo itaq; hr̃s ea que per legatũ ſiue ſub conditione ſiue ſub ĩcerta ditate.vt.ff.ad tre.l. facta
hö tra. vt. f. ð op. lel. ulpuf uel ſub certo die relicta ſunt die relicta ſunt.ſed in his omnibuſ ĩ pꝛin. ⁊.l.ſi eius.s.ſi quiſ
ſicttihe ij. facit.fl. quãdo uel que reſtitui aliis depoſita ſunt: caſibus legatario quidem uel fidei niſi in tribus caſibus.vt.
ifii di.le. ce.l. nec ſennd. Uel ſubſtitõe poſita ſẽcunduʒ uete commiſſario omnis licentia pate J. ad tre.l.pe.ĩmo ⁊ ea re
– Kpenul. rem diſpoĩtõm putet eſſe ĩ poſterũ at rem uêndicare ⁊ ſibi aſſignare ſtiuta non videtur ꝙ fidi
Uſktotte n Sed quia. aboli alienanda uel pignoris uel hypo nullo obſtaculo ei a detentatoribꝰ cõmiſſarius habeat rei vẽ
gmmi tus eſt. vt. ð. e. l. i. thece titulo aſſignanda ul macipia opponendo. di.niſi in hijs rebus que
nmnbcel 1 Secundũ vetereʒ manumittenda:ſed ſciant ꝙ alienũ ftfon ſunt alienate. qr põt
nomt que permittebat a eſt non liceat ei ut pote ſui patꝛimo In auten. de reſti.⁊ ea que parit. ici vt teneat interim. vt. ẽ
ialntſit lienari. vt. ff. ad iĩ. nii exiſtens alieno iuri applicare: Squamobrem.col. iiij. innuit melius quidem.⁊c
* tiaus. ? de pe. heii. quuia ſatis abſurdum eſt ⁊ irratiõa W ſed per aut᷑. hic poſitam
Utfſc ſed aſi. q aũt tac bile rem quam in ſuiſ bonis pueꝛe COQORr Es quẽ ſubiacent re non. vel dic hoc nouũ iuſ
tat enim tam de ge non poſſidet eaʒ ad alioſpoſſe tãſ ſtitutioni prohibentur alienari qui vel dic tertio hoc eſt ip ue
inuſ nerali qua de ſpaͤli ferrẽ: uel Pxporhece pignori ſuo dem uel obligari. ſed ſi liberis por tus vt habeat fideicõmſ⸗
aricd ſideicõ. vt.j.pꝛox. noene ae uel manumittere tio legitima non ſufficit ad dotis ſi ſarius demuz reſtituta he
urn ſin autem. 7 d eondt bem Sin autẽʒ ue donantiõis propter nuptiaſ ob reditate rei ven. na bodie
iuon „ Alienũ . ſic. . vn ſub condicione uel ſub icerni die ligationẽʒ permittitur res pᷣdictas babet etiam pꝛius ſi eſt
ſnuir de vi l.f. Item ĩtel pure rogatus. uel pꝛius
9 in lige alienum re. fſfaii habet vtilem ſed ea reſti-
e. purum erat.ſed qñ ſub conditione tẽ pe tuta ⁊ directam habet.vel quarto ꝙ eſt melius pꝛo ꝛebuſ alienatis condi
“ 3 Poſſe tranſferre. immo videtur ꝙ teneat alienatio. nam heres tione exiſtente habet rei ven quum heres deſinit eſſe dominus.⁊ ſi non
ſn rogatus ſi alienet dicit lex quod imputet in quartam ſuam ꝙ alie poteſt reſtituere pꝛo nondum alienatis non habet niſi facta reſtitutio
md — nauit. ſic confirmatur alienatio ⁊ non nenit in reſtitutionem.vt. ff ne accur.
Biiiid ad tre.l.marcellus. 5. res que. .l.ſi res inſtitutus. . ſi heres q̃ ſit e Longi tempoꝛis. t. j. habes generaliter ⁊ de pꝛeſ.xxx.an.l.cum notiſ/
n 4 contra.ſo.hic coꝛꝛigit illas.vel dic non tenet in eo ꝙ. ð.quartam ſimi..illud. P
in eſt ut hic. ſed in eo ꝙ. j.quartam eſt ſic vt ibi.vel dic tenet in quar f Similiter.i.equaliter.
iche P tam ⁊ non reſtituit.ðvel ibi dicit.ſ.ſi voluerit ſideicõmiſſaꝛius non g VYendicare.ſed qualiter daretur ꝛei vendica. generali ſideicommiſ.an/
unte alias vt hic. ſecundum aʒ. vel dic ad.l, illam ſi heres inſtitutus.. te reſtitutam. vt.ᷣ ff. ad trebel. facta in pꝛincipio. n. vtllem habet non di⸗
6 ſi beres in alienatis non eſſe neceſſariam reſtitutionem quia illa rectam vel dic vt modo dixi ſequitur auten. res que ⁊c̃.que eſt in cor.de
uut deſinerent eſſe heredis.vnde non pꝛodeſſet reſtitutio ſed in alijs reſti.⁊ ea que parit. S. quam obꝛem.colla.iiij.
nm que habet adhuc debet fieri. h r Es que legittima.i.debitum bonoꝛum ſubſidium.
nimn a Manumittere. imo videtur ꝙ poſſit manumittere. vt. ff. ad tre. Obligationem.ſecundum meꝛita perſonaꝛum ⁊ facultates vt H̊
Eiun ¶· quidam. ..ſi quis fllium que eſt contra.ſo.illa in libertate.⁊ ẽ in coꝛ.huius auten.⁊.ff. de iure do.l.ſine generalis ⁊ intellige hic in do
ſſpl ſpale.ſed certe ⁊ de libertate hic dicit. dic ergo ꝙ bic pure debeba te ⁊ donatione conſtituenda grauata perſona. Item in exigenda vt ſi
tur hereditas ibi ſub conditione erat reſtituenda. qua pendente plam dotem fſilius ab vxoꝛe habuerat ⁊ poſt ſic uit a patre rogatus.nã ⁊?
Nal heres manumiſit ſeruum bereditarium ꝙ fauoꝛ li beriatis vt ibi vltra fal. accipiet ad dotem ſue vxoꝛis exoluendam. cum interim mat:io
in dicitur eſt recipiendum. ſed hoc non videtur valere. quia etiã ſub nium ſoluatur. vel erit dos in cauſa reſtitutionis. Item quid ſi tempoꝛe
ſent, conditione rogatus non poteſt inteꝛim manumittere. vt. ff. de ma moꝛtis patris ſilia que dederat etiam dotem a uiro recuperauerat an ue
161 hu.ſernuʒ. .ff. qui ⁊ a quibus.l.generaliter. . fi.ſed ille pꝛohibẽt niant in reſti. ſideicom. ꝶ. non ſecundum. H. Item nunquid potuerũt
ſwvgt inter viuos.ᷣ pꝛedicta qt ad tre.l.ꝗdã manumiſſit heꝛes ĩ ſuo teſtõ. fieri ſumptus ex boc quod eſt reſtimendum ſi aliud non habet. tꝶn. nõ
Gis ſz hec ꝓhibitõ fallit ĩ cubus duobus quos bẽbiſ ĩ aut.res q ⁊c. boc caſu.ſed aliud cum rogatur reſtituere quod ſuperſuerit.nam tunc de
rt b Sin autem incerta. hec enim duo paꝛia ſunt quo ad hoc dies ĩ quadrante ſernando poteſt pꝛo expenſis diminuere. vt. ſ. ad tre. anten.
on certa ⁊ conditio.vt.⁊.j.de cadu.tol. .i.⁊.S.ſin autem. rogatus.ſed hic tres partes opoꝛtet integras reſerurre.

—

a Pꝛeponimus. pt. ?.j. de ceadu.tol...fi.⁊.ff.pꝛo ſocio actione.ꝭ. labeo.
in auten. de non ali..quia vero ueriſimile in fi.S.
b Emptoꝛ. ſtipulatione etiam ſi fuerit ſtipulatus.ſed pꝛecium tantum bʒ
vt ſubijcit ⁊ ſic eſt contra.j. de euic.ſi fundum.⁊.õ.comunia vtriuſq; iu.

.l. ſi fꝛatres. ⁊ de iure do.l.ſia iure.⁊.j.de pꝛel.xxx.an.l.i.⁊.fl.de do ex.
.l. apud cel. S. Item labeo
pꝛedicta quidem iuꝛa con

tradicunt in duobus. pꝛi
mo ꝙ non pꝛoficit hic ſti⸗
pulari de dupla.ſecundo
ꝙ hic etiam non ſtipulãs
a git ad ſimplum. ſed dic
boc nouum ius ⁊ ſpale ĩ
hoc caſu.vel dic vnum ꝓ
emptoꝛe ꝙ agit ad pꝛeciũ
licet ſciens fuerit. vnde ⁊
aliud contra euʒ ſit vt nõ
pꝛoſiciat ſtipulatio duple
⁊ econtra hic eſt contra eũ
qꝛ non pꝛoſicit ſtip duple
ſic ⁊ alið ſit ꝓ eo vt agat
ad pꝛecium.vt ar. ff.de iu
reiur.l.eum qui.vel tertio
⁊ verius h̊ emptoꝛ ſciebat
rem vendentis.licet ſub⸗
ditione legatam. ſed in le
gibus contrarijs ſciebat
alienã

¶ Melioꝛatione. pꝛoptet

malam ſuam ſidem.ſecus
ſi bonam habuiſſet.vt ar.
.ff. loca.l.pe.i..

d reditoꝛi. cui dicta res

legata fuit obligata. nã ea
actione tenetur debitoꝛ q
rem alienam vel alij obli
gatam. vel alio modo ob
noxiã alij obligat ſuo ere
ditoꝛi.vt.ff.de pig. actio.

e Integra iura. ex ſtiplatu

Be fal.canſa adiec.adij

ad duplũ ⁊ exẽpto ad in
tereſſe.

citur in legato qñq; cauſa
.ſ. per ꝙ ⁊ hec non vitiat
legatuʒ. niſi conditionali
ter fuerit expꝛeſſa.vt ĩſti.ð
le.S. longe. quandoq; de
monſtratio ut ſeruum ſti

chum quem ab illo emi

.

tibi lego.⁊ tunc valet legatu

in eam cauſaʒ alienare uel obliga
re pꝛo modo honeſtati perſonarũ
congruo ei ea q̃ͥ comuniter oibus
pꝛoſunt iis que quibuſdam ſpecia
liter utilia ſunt pꝛepõònimus.
Tex. C. Emptoꝛ auᷣtem ſci⸗
ens rei grauamen aduerſus uendi

toꝛem actionem habeat tantmo

do ad reſtitutioneʒ pꝛecij neq; du

ple ſtipulatione neq; melioꝛatiõe

locum habente: quum ſufficiat ei
ſaltem pꝛo pꝛecio quod ſciens de/
dit pꝛo aliena re ſibi ſatiſfieri credi
tꝛi nihilominus pignoꝛaticia cõ
traria actione aduerſus debitoꝛeʒ
competente ut ex omni parte omi

Nq; ſtudio id ꝙ ſemper pꝛopeꝛam
ad effectum perducatur: ⁊ ultima

elogia deſunctoꝛum legitimum fi
nem ſoꝛtiantur. bone fidei pꝛocul

dubio emptoꝛibus integrà iura 2
nullo modo ex hac conſtitutione

diminuta cõtra uenditores habẽ
tibus.

De falſa caula adiecta
legato ⁊ fſideicommiſſo.

Mpera. Anto.a. Septimo.
Erbãà teſtamenti que inſeꝛũi
ſti: aut ſolutã pecuniã debi
tam teſtatoꝛi declarant aut uolun

tatem eius liberare uolentis debi/
toꝛem maniteſte oſtendunt.⁊ ideo

aut peti quod ſolutum eſt non po

teſt: aut ex cauſa fideicõmmiſſi ut

debitoꝛ liberetur agendum eſt: niſi
liquido pꝛobari poſſit eum non li
berari debitorem uoluiſſe: ſed er
ròre lapſum ſolutam ſibi pecuniã
extimaſſe. .
Mpera. Allex. a. Fauſtine.

m licet non ab illo fuerit emptus vt inſti. de

leg. .huic pꝛox.⁊ de hijs duobus dixit hic ti.quandoq; modus qui fit
per vt. ⁊ de hoc dicit.j.ti.prox.quandoq; conditio que ponitur per ſi. ⁊
de hoc dicitur.j.ti.ij.de condi.inſer.
g u Erba que ſoꝛte erant talia.x. que mihi ticius debebat quia ſoluit
ab eo exigi veto vel ſimilia. vt.j.l.iij.
h Figdeicommiſſi.ꝙ magis pꝛeſumitur.vt.j.de dona.l.ſi donatio.⁊ de le

ga.ij. ticius. . quiſquis.

i¶ Agendum eſt. multo magis excipi põt. vt. S. ti. i.l.ſ creditoꝛis.
k Eum. ſ.teſtatoꝛem. . .
l Erore.ſed videtur ꝙ huiuſmodi confeſſio non ſtatim pꝛeiudicet ſʒ ſal

tem. xxx. dies expectentur. vt. . de non nu pe. in contractibus. 5. ſuper
que eſt contra.ſo.illud in contractibus hoe in vltimis voluntatibus eoꝝb
fauoꝛe.vtar.ff. de reg.iur.l. in eſtamentis Item alia ratione non ob.l.p
dicta de non nu. pe. quia qui confitetur inieꝛ viuos ſibi ſolutum eſſe ſepe

. .

—

facit ſpe future numerationis.qui vero in vltima voluntate nequaquam

expectat futuram numerationem. ſed ob pꝛecedens meritum facit. vt. ff.

pꝛo ſocio nec adiecit. Item videtur quod non heres debeat pꝛoba:e er/
ꝛoꝛem vt hic.ſed legataꝛius voluntatem debeat probaꝛe.vt. ff. de leg·ij. l.

ticia. §. Caius ſeiꝰ que eft contra. ſed ibi agitur de herede oblig
do hic de debitoꝛe liberando.ꝙ ſacilius fit.vt ar.ff.de ac.⁊ ob.l.
arrianus.vel dic quod res non erant penes vxoꝛem. licet in pꝛe

toꝛio eius.ĩmo erant apud ipſum caiuʒ foꝛie in ſcrinijs eius. NRẽ
adhuc videntur hec verba non inducere luber

Tiãam ſi ueritas debiti non

ſubeſt falſa demonſtratio ñ
perimit legatum: ſed ex teſtamẽto

eio quoq; nomine competit actio

Dem. a. NHerue..

Inõn deſignata certa qua

titate dotem tibi legauit ma
ritus:ſed quodcũq; ad eum dotiſ

nomine perueniſſet peruenturum

ue eſſz:⁊ id ex teſtamento petis ne
ceſſaria pꝛobatio eſt numerate pe
cunie. Quod ſi quantitatem expᷣſ

ſerit debetur ⁊ ſi in dotem datum

non eſt: quaſi aliquod aliud lega
tum non eo iuꝛe quo dos fungituꝛ
Mpera. Gordi.a.Alexandro.

J dotem ut proponis ðᷣfũc
ta in matrunoĩo uxoꝛe tua

patri eius reddidiſti: uel etiam ea

non ꝛeddita teſtamẽti uerbis ut al
ſeueras munitus es quibus ſe rece

piſſe dotem uninerſam quondam
ſocer tuus ſigniſicauit ne hoc no

mine conueniaris ſolicite agere ñ

debes.quũ autem ſoluta dote nul
la ſuperſit actio aut nõ reddita ad

uerſus petentez iuxta defuncti vo

luntatem parata ſit exceptiò.

Mperatoꝛes Diocle.?⁊ Maxi.

Efert largiter dotem reddi
tibi maritus.an que inſtru
mento dotali conſcripta ſunt lega
ti ſeu pꝛecarijs uerbis ſtatuit.quip
pe ſuperiore quidem caſu datum

pröbanti repeti tantum poſteriof

uero nihil nocentefalſa demõſtra
tione quod ſigniſicatum eſt inſtru
mento poſtulari poſſit.

De hijs que ſub modo legati ſeu
ſideicoõmmiſſi relinquuntur .xlvx.

n ſ Inon deſignata. peruenturum ue eſſet. quia dos nöõ eut

ationem. vt. õ. ð teſ.
mi.l.ex his que eſt
cõtra.ſo.ibi nõ ſfue
runt verba dande
libertatis. ſed ſi fu

iſſet in teſtamento
conſeſſus euʒ libeꝛ

tum vnde ſtarẽ hu
ic confeſſioni. ⁊ ſic

ille conſeq ueretrr
libertatem ar. hul

legis

m e Tiam. de
biti dixit te

ſtator lego tibi.x.
que tibi debeo.⁊

cus ſi dixi in ſecũ
da perſona vel ter
tia. vt lego tibi qð

mihi debes. vel e
go quod ſempꝛoi

us debet. vel etiaʒ
ticio lego quod ip

ſe ticius debet. nä
his caſibus nõ va

let etiam ſi certam
quantitatem ponã

ſi nihil ẽ in debuo
⁊ eſt ratõ in his qꝛ
ſi uerum eſſet debi
tum teneretur hfs

meus ad liberatio

nez quãdo lego ii

bi quð mihi ðbes

vel ad ceſſionẽ ad
gquam ⁊ nunc ſi te
netur nihil potefſt

cedere uel liberaꝛe
bt dicta.l. ſi ſic. ð

. leg.i.l.non quocũ
q; modo..l.ſi creditoꝛi.⁊ inſti.de le.ꝭ.poteſt autem. . F. huic. x.
F. longe. 1 de ltbe. le.l. legaui. . L

data. ſed pꝛomiſſa quo caſu liberationem legaſſe videtur

nt ꝛ. ff.de do. pꝛele.l.i. .ſed ⁊ ſi dotem.
o Numerate.i.quod tu mulier dotem viro ded “
legatum pꝛopter repꝛeſentationem quia quum al dos ſolueretunꝛ

dederis. ? ſic valebit

ãnua bima trima die nẽ ſtatim debebitur.ut.ff. de do. pꝛe.l. i. ve
ꝛum eſt. ⁊ inſti. de le.S.ſed ⁊ ſi vxoꝛi. Item valet quia amodo non
retinebitur dos ob res donatas vxoꝛi a viro quod fſieret alias.t

ff. de do. pꝛe.l.i. F eſt ⁊ illud. non autem valet vt expenſe in dotẽ

facte minus retineantur quum uir legat. quia videtur legare quð

dotis iudicio poſſet recuperare.licet ſecus eſſet vbi extraneus le

gat quia etiam expenſas videtur legare.ut.ſfj. de legatis.ij.l. me
uio. .a me. Item non valet ut fal. detrabatur dehoc legato eut.

ff. ad.l.fal.ſi vſuf.S.dotis

p Debetur. ut.ff. de uer. ob.ſi diuoꝛtio in fi.- inſti. de le. . ſed ſi
quam non accepit. ſed niderur non nalere quando dos nulla uu
it. ut. ff. de do.pꝛele.l.i.S.ſed ⁊ ſi dotem ibi.nam ⁊ ſi quis.⁊c. que

uſt

eencti
cttuſ
ntitt
iitlit
muin

miapel

Grebſde
on. 1de

alerwe

lmih
(6r mlete
Yiu in
Au,

iloti
i ſaign

ſic in pꝛima per/ſroo
na ⁊ certum. ſec ſi
incertum vt lego ii
bi quod debeo
non ualet quũ nil
debeam.vt. ff. ð l.
ii. ſi lic. F. i. Iez ſe

iron

mmde

Pibeiuent
delcen

Aiitin
Wnoon

pnſtn

(bbunino
AMmlanene

6 dröcre

WMünnt nö
(ſialidi
üuuſſecper

Lcamhie

177

fumt
lllsdino
ſ L
deo
oſttn
Melgil.
ſebiſs⸗

P lon

ſilan

na pler

ſe⸗

1Pobant

ilie
fton

wang
Kiheeo⸗
Munod
concio⸗
mmmi⸗
letbtde

Pllun
Mobe

ſ⸗

ſtt X

... 98
inj

dſde
ſiag
Nmodh
tonen!
ſogt!
B ſſet n
toon
Inn

– 22

CE ℳ
₰⸗ Wü

g eſt contra. vbi dixit ſi lego pꝛo dote vxoꝛi.c.que in archa habeo go ticio ſundum ſi dederit ſeio decem. quo caſu ſeius ſecundus petere ñ
inng non valere legatum. ſi nuila coꝛpoꝛa ibi erant. ſolu. diſtinguituꝛ ã poteſt. vt. ff. ſi quis.o.c.t.ſi quis ſub conditione dandoꝛum. Tercius ca
ding quantitas expꝛimatur vt coꝛpus. vt. ff. de leg. i. plane. 5. ſed hoc i⸗ ſus eſt quum relinquo ſub modo vt lego tbi. c. vt.x.illi des.⁊ hoc caſu
hid ta erit. ⁊ tunc non debetur quantitas vt ibi ſicut nec coꝛpus igno ante goꝛdianũ actio ñ datur ſecundo.niſi in libertatem ſed hodie ſic per
hogr ten d ug i;laucius. Kquiſautoan yt quantitas certa ĩ ge .l. iſtam. ⁊ hic intellectus eſt huius legis.vt parer ſi- aSan vero. alij
dſdn ner̃.⁊ tẽ falſa demõ Aicunt dici de ac.competẽ
de ſratõ ñ nocʒ ſiẽ nʒ ti pꝛimo legatario vſq; ad
i noeet ĩ coꝛpe ceno Mpera. Anto. a. Saturnie. deicõmiſſarium pꝛohibuerit here F. ſin vero. 2 ſecundũ eos
tſtnn yt hic c.f. de li.le. MNlegatis quidem 2 fidei- demue ſuum uel alium quendam berc erat ratio quare nõ na
