dit:uerũ uẽdicatõʒ quoq; diui pᷣn
cipes ĩ hoc calu dãdã ẽẽ cẽſuerũt.

Mypr. Diocl.⁊ Maxl.aa.⁊.cc.

zenoni. ⸗
J pꝛedioꝛũ tuoꝛũ pꝛopꝛieta
tem dono dediſti ita ut poſt

condi.ob cãm ut reddaĩ ꝙ ẽ datum nt hic ⁊.õ.de ↄdi.ob.c.da.

ſiut ꝓponis dic tñ ꝙ hodie ẽ ſpãle quũ lit hodie noĩatus ↄctus

donatio qꝛ fit oſenſu nt. . ti.i.ſi ꝗs ar. F. ti. ſz regularueꝛ Z. ut. ff.

—

d e

VIII.

.

7

de reꝝ pmu.l.i.pe.⁊ hr:de cõdi.ob cãml. ſi. it reinendicatio unł.q; ẽ:
ſpãle fauoꝛe alimentoꝝ.ſiẽ ⁊ al de fauoꝛe ecclie ut.S.de ſacro.ſan.ec. nut i:
ter diuinũ ⁊ ſic nõ obſtant cõia iura que dicũt ex pactis nudis ñ tranſue
dñiũ.vt.S.de ↄdi.ob.c.l.ea.l.ĩ pacto ãt legis ↄmiſſoꝛie ⁊ adiectionis in
diẽ ſilr dat ĩ rẽ ex pacto ſed ibi forte directa.nt de his ⁊ alijs ſimilibus

moꝛtem eius qui accepit ad te redi
ret donatio ualet.Quum ẽt ad tipſ

certũ uel ĩceriũ ea fieri poteſt lege
ſilʒ que ei impoſita eſt conſeruãda
Dem.aa ⁊.cc.
Aoͤtiens donatio ita cõſicii
lt poſt tpus id quod dona
tũ ẽ reſtituat᷑ àlij ueteris iuris auto
ritate reſeriptum ẽ:ſi in quẽ libera
litatis compendium cònferebat᷑ ſti
pulatus non ſit placiti fide non im
pleta ei qui liberalitatis cauſa
autor ſuit uel heredibus eiuſ con
dicticie àctõis pſecutõʒ ↄpetefr.
Sed quũ poſtea benigni iuris ĩteꝛ

pretatõe diui pricipis ei ꝗ ſtipula

ius nõ ſit utilẽ actionem iuxta do
natoꝛis uoluntatẽ cõpetere ad mi
ſerint:actio que ſorritue ſi in rebꝰ
humanis ageret competebat tibi
commodabitur: ð
Dem.aa.⁊.cc.
Erfectà donatio conditio
nes poſtea non capit.quare
ſi pater tuus donatione facta quaſ

dam poſt aliq;; titulum temporiſↄ

ditiones feciſie uidetur:officere h
nepotibus eius fratris tui filijs mi
nime poſſe non dubiumẽ.
Dem aa.⁊.cc. Diſpo.

JIuid mater filie ĩ poteſta

te patris conſtitute ſub hac
conditione: ſi fuerit intra bienniũ
emancipata donauit licet hoc ma
tris noluntate ſui iuris effecta nòn
tenuit tamen prius maritõ defunc
to ſui iuris quocunqʒ modo effec
ta:ad ſimilitudinem legãti ita relic
ti rem donatam ſirmiter habere ulł
uendicare poteſt.

DSDẽ; reuocandis donationibus.

Mpꝛ. Ph. a. Comano.
TLTſi perſectis donatiõib
in poſſeſſionem inductus
libertus quolibet tempor
ea que ſibi donate ſunt pleno iure
ut dominus poſſederit tam ſi igra
tus ſit omnis donatio mutata pa
tronorum uoluntate reuocãda ſit.
Quod obſᷣuabuur ⁊ circa ea que
liberiorum nomine.pecunia tamẽ
patronorum in beneſficio compã
rata ſunt: nam qui obſequijs ſuis
liberalitatem patronorum pꝛouo
cauerunt non ſunt digni quo eam

retineant quum ceperint obſequia

diri ĩ.d.l. traditionibus.

itẽ nõ. H̊ duas oörias ac.da

cõditio.ut ĩſti.de ac. . ſic

itaq; ſed dic vnũ dari ad

ꝓprietatẽ rõne dñij akerũ
ad poſ.ꝛei rõe poſſeſſioniſ
quã nõ habeo.
m ſ Ipdioꝛũ.uel icer
tũ ut hic fuit. ut. ff.
de cõdi.⁊ de.l.i.
n Conſeruanda ſic ⁊.S. de
in. do.l.et ſi.⁊ de le. illud.
o ꝗq Aotr. cõficii puta
in ticium.
p Alij puta ſempꝛonie.
q Coſeꝛebat.ſ.ſempꝛonia
r Actionis.i.odi.ob c.da
ſ Amilerit.erit ergo ſpãle
ut alteꝛi paciſci nel ſtipula
ri ꝗqs poſſit.ut ⁊.s.de pat.
cõ.tã ſupeꝛ do.l.pr̃ regula
riter ̊ ut iſti.de ĩuti.ſti.S.

ſi gs alij.⁊ de act.ꝛ.o.que

cunq; que ſunt contia.
t Soꝛoꝛi tue.ſ. ſempꝛonie
ſed que actio ↄpetit ſẽpꝛo
nie qnũ die adneniẽte nõ
erat ĩ rebus humanis.v.

ↄpetebat ſed exceptione re

pellebatur.

n p Erfecto. ñ capit ſʒ

quũ ſit pfecta ſtipu
latõe.uel pacto ẽt ante tꝛa
ditionẽ.ut iſti.de dona. .
pficiunt᷑ nõne poſtea ĩ tra

ditione poterit appom cõ

ditio.ut.s.de pac.ĩter ẽp.
⁊ ven.l.ipe..ſic nolente
donatario.ñ al.⁊ niſi libe
re ut ↄuenerat tꝛadat nec
tradidiſſe nur̃ vñ adhuc iñ
tur uel dic pfecta.i.ĩpleta
ꝙ ẽ poſt trãdi.⁊ facit.j. ti.
.i.l.ij.?.ff.de ſol.l.i.⁊.ff.ð
pac.do.l.cum dos.

x Facta.i filios fratris ti

yI Idd hoc.i. hãc

rẽ donatã ñ lenuit

i.nõ poſſedit adhuc ł dic
hoc.i.hec conditio.
3 Nõ tenuit.i.ñ fuit ipleta
ut uoluit mr̃ directe.

a Marito.eodẽq; patre.·

b Legati. ut. ff. qñ dies
uſuf. le. ce.l. ſi ita. idẽ ĩ
ſo cãu.ut.ff.ad tre.mlier ⁊
ſic nõ nil ĩteſſe qd ex eqpo
lẽuby fiat nt ⁊.S.ð ↄdi.ĩſti.

eff. ð le. ij. cũ pi. 5. br̃ditatẽ
c De renoc̃.donat.lʒ ſit ꝑ

fecte dõatões.iñ qñq; reuocant.ut ĩſti.e.ꝭ.ſciẽdũ ⁊ ideo diẽ de h

T ſi.i.q;uis ꝑfeci.i.ĩplet.reuocãda.q̃ ac, dices.j.e.l.is ſoł.

eNQCoparata ſut.no.ſpale ĩ prono ⁊ liberto. ut res ex pecunia dõa

OQOe

.l.ſi ma. .f. mã.l.fi.ſʒ aꝛ. 3

. = = n.

epta reuoce. ſic ⁊.ff. de donat. iter uin ⁊ ux.l. cũ hᷣ ſtat. F.i. C ex de vlur.
t. cũ tu ar. S.ff. de fuꝛt. qui uas in fi.ſo.ut nõ .ff. de pe.he.l.ſi ⁊ rem.
MNegligere.no. Hĩ eis ſpãle ſolã negligẽtiã puniri.ſic.ff.de cuſto.re.cat
ceri. .ff de of. p.diuꝰ.⁊ ſicẽ õ.S.de li. ca.l.ſolo So.ibi de libertate ꝛe

uocãda. B de re pecuniaria.iĩ alijs ãt donatariis cerie cãe ſunt ut.j.e.l.ſi.

b Peꝛtĩebũt. vt H ⁊.j.e.l.f.

nã idẽ dicaʒ ſi cuilibet exneo dõauerit quũ ſi ueriſile al ſuceeſſo⸗
nes ſuis añponer.ut.s.ð fideicõmi.l.cũ acutiſſimi.cc.
t Reuertat.ipo iur̃ ⁊ ſic vedicabit uel cõdicet pofiones rexꝝ
u d DDnationes.ſfacit.S.e.l.ſi apud.
x g Eneraliter. lege con.i. legitime. accurſius florentinus.
y Inueniat hoc fal

li.ſic ⁊. S.ð ĩof.:e.l.oĩmõ
c ſJap. auiam mateꝛ
nã ⁊ loquit᷑ patri.
d Renocaꝛi.ſacit. õ. e. l. i.ĩ

priĩ. ⁊ de trãſac.q;ᷓuis.
e p Oſſeſſõeʒ.ñ potuit
facit.ð.ð donat᷑ t᷑.
niꝝ ⁊ ux.l.ſi conſtante
c Az pfitearis. ĩtel
ligis.vñ ñ audiris

fpitudieʒ tuã allegãdo. vt
B. 1., ð trãſact.l.trã actõ
ne finita ⁊ de renoc. his.qᷓ
in frau. cre.l. flios.
g I dona. ñ oʒ nã re
ſcripta ñ dant ⁊ da
ta ſi nalẽt reſcripta q̃ iuſ al
terius tollũt.ut.⁊.õ.de rei
nen. i ciuile. ⁊ ð reſci. vẽ. ð

Ictu ⁊ ð dona.añ nup.cuʒ

te.⁊ de emãci.nec auus.
hb n Elles. liben ſic 2. S5
. ð ac.⁊ ob.l.ſicut. ⁊
dS/. ð dona. ſi quis ar. 5. fi.
i Mariti ſic.S.de poſtul.
Al. nelamto ſʒ eſt i lõbar
da qualr mulieribus ali.
per.l.pe. ⁊. l..
ingꝛatitudinis:
Eo ie.facit.S.ad exhi.l.
non ignoꝛabit.

m Acct. l. i fʒ ladi.ex leg.

Lſñ cã quũ cã ꝛedieꝛit ad ñ
cãʒ. h̊ qdẽ adeo ẽ pſonal.
ut ñ dat᷑ hr̃di.łĩ hꝛdẽ ſicut
⁊ rei vẽdicatio ẽ ꝑſonal.eo
reſpectu qꝛ ipᷣa nõ dat her
di lłĩ hĩdẽ ut hẽdi łut i hr
dẽ ut ſubijcit.ff.ad exhi.ð
eo. S.ſi.pᷣdicte ãt act. dant᷑
ad reuoc.dõat᷑. Itẽ rei vẽ.
util.lB. ⁊.ff.de dõa.cauſa

moꝛ.ſi fuios.⁊.l.ſi moꝛtis

⁊.l.qui mortis.
n Effectũ.ſi hec ꝑſonal.hʒ
effectũ nẽdicatõis ergo vñ
dariĩ exneũ poſſeſſoꝛẽ q;
ſmi placet.ſʒ ĩ h ut nõ ſit tꝛã
ſitoꝛia hʒ eius effectũ ⁊ fac

o De ceteris.ſ.mulienb uſ

p Portentuoſe.i. meretri

cio.amoꝛe uſus.

gaa. Jamiaꝛio ⁊ Fe.

5 —„

negligere?:quuʒ magis in eos libe

ralitas collata ad obſequiuʒ incli

nare ðᷣberet quã ad inſolẽtiã erige
re hoc tamẽ ius ſtabit int᷑ ipſos tmm̃
qui liberalitatẽ ðᷣderit:ceteꝝ neq; ſi
lij eoꝛũ neq; ſucceſſoꝛes ad hoc be
neficiũ pertinebunt: neqʒ eĩ fas eſt
ullo mõ donatões inquietari quas
is qui donauerat in diem uite ſue
non retractauit.
Mpr. Pꝛobus.a. Felici.
Jaàpud pꝛouicie pꝛeſidẽ aui
am filie tue quaſi penitentia
ductã ſubtracta inſtrumeta dõatio
nuʒ igni exuſiſſe cõſtiterit: ueꝛeri te
nõ opoꝛtet ne id qð iur̃ uires acce

pat ex pꝰ ſcõ poſſit idubiũ ruòcari

Mypr. Caro ⁊ Carino ⁊ NHum̃.

e 2 2

ſeſſiönẽ qua in uos emã

cipatos mr̃ ↄlulit ꝑ dõatõo,
ex penitẽtia ſola aliẽare nõ potuit.

Myp̃r. Diocl.?⁊ Max.pᷣdo.
Am ꝓſitedris te in ſaudem

alterius donaſſe pꝛofeſſionẽ

inhoneſtã ↄtinere intelligis:itaqʒ ſi

donatioẽ ꝑfeciſti eã reuocare non
potes ex memoꝛata alegatiõe ſub

obtentu penitentie.
Dem. aa. Emad.
Adonatõʒ ꝛite feciſti hãc au
toritate reſcripti noſtri ꝛſcidi
non oportet. Bem. aa. Ei.
Ellẽs nec ne filio tuo pꝛedia
iteq; maãcipia dona? fuit ini
tio tibi liberũ:deſine itaq; poſtlare
ut donatio quã peꝛſeceras reuocaẽ
tuꝛ pꝛetextu mariti liberoꝛũ ab
ſentie:quũ hmõi firmitas iploꝛum
pꝛeſentia non indigeat.
Mpr. Conſtan. ppᷣ.
Iſolis matribus que nõ in
ſecũdi mẽij fedus nupſerit ſʒ
unius matrimonij im̃ ſunt reuocaã

darũ donatiõuʒ quas in filios fece

rint ita decernimus facultatẽ ſi eos
ingꝛatos circa ſe eſſe oſtederint.
Quicquid igitur his qui a mẽc

Accurſius florentinus.

ꝗ Volumo. nec eĩ ãplius dʒ hr̃e caſtitate luxnria ut ĩ aut.de reſtit᷑.⁊ ea qᷓ

impietatis arguitur ex titulo dona
tionis tenet eò die quo controuer

ſie qualecũq; pꝛincipiuʒ iuſſu iudi
cantis datur mr̃i:cogat᷑ redder̃᷑ cer
tum que ante adhuc mĩe paciſica
iure peꝛſecta ſũt ⁊ ante inchoatum
ceptũq; iurgiuʒ uendita donata ꝑ
mutata in dotẽ data ceteriſqʒ cau
ſis legitime alicata minime reuoca
mo. Actiõnẽ uero matris eſſe no
lumus ita perſonalẽ ut uẽdicatõis

tm̃ habeat effectuʒ:nec ĩheredẽ de
tur:nec tribuatur heredi.ð ceteris

ãt q poꝛtẽtuoſẽ uilitatis obiecteq;
pudicicie ſunt:ſatis etiaʒ tacite cau
tum putamus. Quis eſt ei qui his

aliquid arbitret᷑ tribuẽdũ ẽẽ: quuʒ

etiã illis que iure ſecundas tm̃ oxe
ꝛunt nuptias nihil ex his pꝛiuilegi
is tributum eſſe uolumus.

J autẽ.de nup.S.mater tamẽ col

latioric. uii.

ca. q Aod mater ſilio

donat ex ingꝛatitudine nõ reuocat

poſtq; trãſii ad ſecundas nupnas
niſi reuocãi tuibus ex cauſis. Pꝛi
ma hec eſt ſi uite eius inſidiatꝰ fue
rit. Secũda ſi mano impias intu

lerit in eaam. Tertia ſi toti ſubſtan

tie molitus eſt iacturam.
Dem.a.ad. Orppp.
Juͤnq; libertis patronus fi

lios non habens bona om

nia uel partem aliquã facultatũ fue

rit donatiõe largitus ⁊ poſtea ſuſce

perit libeꝛos toiũ quicquid largito
fuit reuertàtur:in eiuſdem donato

ris arbitrio ac dictione manſuruzʒ3.

Mpr. The. a. ad. Senatum.

DOnatiões circa filiũ filiã ue

uel nepotẽ neptẽ ue: pꝛonep
tem pꝛonepotẽ ue emancipatos ce
lebꝛatas pater ſeu auo uel pꝛoaus
reuocare nõ poterit:niſi edoci ma

nifeſtiſſimis cauſis quibus eaʒ per

ſonam in qua collata donatio eſt ᷓ
ipſam uenue pietatem ⁊ ex cauſis

que legibus continentur fuiſie con

ſtabit ingratanmnm.
Mper. Juſti.a. Juliano. ppᷣ.

lit ĩ cãu ut ẽt ex in
gratitudine ñ fĩjuo.

cat.qñ.ſ.captus a
latronibus dat ꝓ

pꝛocinio.ut.ff. de
dona.ſi pr̃.S.i. nel

ibi ẽ ob cãm dona
tio que nõ renocai

3 Alroces qᷓ ↄſide

rant᷑ ex tribus uti
ſti. de ĩiuẽ. F. atꝛiox

a Et iferat.uulneꝛã

do.accur.

b Que. ſ. moles. i.
magnitudo iacie.
cNön leuẽ ſeſü.i.

ñ vr leue ſeẽſũ alicu
ius inſpicientis.

d Periculũ ponẽ

do ei inſidias.

e Voluerit. ſic eꝛgo
quinq; ſrt.ſʒ qd ſi

donator iops fac
tus nõ alat. põt di
ci eũ ad h cogi vl

donatõeʒ reuocaꝛi

lʒ nõ enumeꝛet᷑ hic

ar. ff. de lib.ag.ali

menta ĩ pri.⁊...i.?

in aut.ut liberti ð
ce. .illud.⁊ de iur
pa.diu.⁊.l.ĩgratꝰ
WVrꝛridere.ſic ⁊ ĩſti.
.e. S.ſciẽdũ ñ ergo
idulgẽtia ſua ſibi

nocer̃ dʒ.ut.ff. ad

g Inſtituere . nt. ö.
.eerl. i. in fi. 7.l. his
ſolu. ⁊ de inof. tel.
oĩmõ ⁊.ff.ad ſil.lI.
mi. l.q̃ a pꝛe.⁊ ſic

ſunt ar. ꝙ feuð nõ
ẽ auferẽð filio ꝑp
felloniã pꝛis.ſʒ qĩ
taciturnitate remil
ſa pri.vx.

b De mortis can
ſa donatö.
i Idonatio

ne cã mor

tis fẽa ut ſic faciat

ag titulũ.ꝑſʒ ſi iter ninos ið eẽt ut darei actio ut.S.t.ij.l.quot᷑.

k Conditõe.qꝛ ⁊ dõatoꝛ pꝛius ⁊ al᷑ donatariorũ poſtea deceſſit.

pa..fi. coll. iij. .fl.ð dona.it᷑ uiꝝ ⁊ uxo.l.iij.F.i.qʒ qd ſi p ſʒ mrimoniũ
donet. . nihil hᷣ dr niſi ð ea dõatõe quã pꝛio ſce ⁊ põt dici ið.ſʒ qt.ẽt ko
ghẽti mulieri tuib caſibo pmittit reuocari q̃ ſequi ꝙ mr̃ ꝛc6. Autẽtica.
rꝗq Aod mji.ſumii ex coꝛ.de nupt.col.iiij..mi tñ.ſʒ an ið ĩ pie faʒ

I Per ficiebatur.i.ſi donare uoluerit mor.cauſa.aʒ.

— —

m Alctio.ex teſtõ ſiue fuit teſtin ſiue q̃libet ultia uoluntas.? tunc
utilis.ut nõ.S.cõia de le.l.ij.ſed qᷓrit ꝙ dicit altero defũcto.an in

telligat ſine brdibus.ꝙ uideĩ.ut.S.de iſtituti.⁊ ſub.generalꝛ...ſfl.

accipiẽte ↄiugẽ..ñ tñ qꝛ nec ĩnẽio mutatũ.ar.C. ð teſtis ſacius
titiñ̃ qꝛ ñ ſic facile p fã uxoꝛẽ aiũ mutaꝛʒ.ſic uxoꝛ ꝑ nix ut ĩ coꝛ.at.

ſ¶ unqᷓ.qcqd imo vr bonoꝝ ſubſidiũ tm.ut.s.de ioſ.do.ſi totas
A63. So. hic ſpale quũ liberts ẽ donatũ ſecus ſi cuilibet alij. nl

nerio ibi qñ alijs ſiliſs donauerat gꝗbus ñ totũ dʒ auſerri hic quũ exneo

ſegd ibi filius iſtituebai.h̊ exneus ⁊ facit.S.qñ di.le.ce.l.agꝝ.item
OW dicit ideicõmiſſi.dic.i.qĩ fideicõmiſſi.nec enĩ pꝛoprie eſt fidei
comiſſũ donatio ſed qi. ut.j.e.l.ſi.an ergo abſenti poterit fieri.vt

fideicõmiſ.uel legatũ.uel an abſens poteꝛit ſubſtitui.uel ẽt pᷣſens

qui tñ non poffet ſtipulari.⁊ v.in oĩbus ꝙ ſic per legẽ iſtã.? qa

onnibi
uete
im
apreſt
ſus frl

oſenp
obſel
Ceni
gut

tlit
lhelqe
hoſßdi⸗
ulp
lad ila
ſca
attbün
onatio
Ad lliin
ſe⸗
zi 1
4
ſonga
dan.

Quid

anz

Poni

nhle

hynbi

adde
ſlzſe

„2 9 . —ÜR
42 A. 1e 1
VIII
V nG3 on is puta ſolins ſilif morte confirmarl. 4
lunt legatiſ at inſti. . Fl. .. .l . item quia nõ ponus. ſech magis erünligeeperbo differt a dona. inter uinos. ſed
omn bus on deſt lenerr a loquatur. ut.ff de le.ij. miles. 1 Am d ſranoimn an ſit inter uiuos uel cauſa mor. x. deſma
itereſt cum quo de upremis qt fderedu. quor. r eſt qnid ſi e el antepenalin fnir do. pre.
IDrin. 7. l. cqj pf us. ? pꝛo hoc.ff. de re. dn. que inter niuos. niſi contra. pꝛobetur. ut. ff. e. l. antepenu
„. ĩ prin.⁊.l.Cũ pr. 5. donationis. 6 niſi ſtipuleiĩ donata inter n. fiat pꝛopter moꝛtem nel non. .
M rhreſſi r ge dore Kaaa d ddr F le hlent bücins Z.ff. ſeia. licet quidam diſtinguant an fiat pꝛop i Qumncht enibhno a ad
rius vel ſubſtitutus.nt.j.lꝓxima.⁊ꝛ.ff. minus in qualibet ultima
e.l.ei ꝗ nã ⁊ dõa Hom̃ uoluntate exiguntur. ut 7.
2 ſi vz in „· .J W r. Pio.? Max. aa. Dom̃. 5. de codicilltal,fi.
4 nurn ni Enẽraliter ſancim⸗ nmes Ero. fratris ſui moꝛtis cauſa 5 de⸗ clllat ſerr.
4 terwchla⸗ nucius ł donatiões lege nfectuo ſe⸗ recte faciã donationẽ en n kiiſte lna diſſertig .
e don. mas illibataſq;ʒ manere: n ſcinderel Mdpr. Juſti.a. Joã. nlti. e. F. i. “D
e epla ut. ff. de dõa. —n X to circa do reſcinder 5 8 . buſdam.primo ꝙ pꝛo 0
5.7 5 ccepio ingrato circa do Am dè mortis cauſa dona
ce l. etiã.⁊.õ. de 90 nationis ac. Z ſninri 8 atro Am E . i 5 nat canſa mor. no dat᷑ ĩter
oa eil⸗ . toꝛèe iueiatur: ita ut iniurias an. ione dubitabatur: ⁊ alij qui t. caula mor. ne
Eul nat.l. ſi donatio. · natoꝛẽ iu : ul manus ipias tionech⸗ dictũ quoꝛũ le.ſʒ pꝛo lega
e1 Sl ũ effundat: ul manu rd ltimas uoluntates eaʒ in lei
hnn l.ſi aligd ⁊ ad hãc e m en en lẽ ex inſidijs dem inter u 4 d to ſic.ut.ff.quoꝛum le.l.i.
ha poſſzʒ dici pſicieba inferæ Erat quᷣe non leuẽ ſenſũ ſub poſuerunt: : ſter dõa i. 7. F. ſi quis ex moꝛ
innlatg ſuis inferat qᷣe nön leuẽ ſen ſuerunt alij autem iter dx=a . . HH
N⸗ eur.ſ.P ſiipulatõez ſuis i is i tuel uite eſſe cenſuerunt alij ſiſtunt ¶lz littera Pi. ibi dicat con
. tie donatoꝛis impona . e inter uiuos conſiſtun z uttera Pi. ibi; 5
ul à ad illas de le.ij. ſtan aliqzͤ ei i it uel quaſ liones qu . trarium.itẽ in alijs ut no.
a dt uluũ ei intulerit uel quaſ m dubieta anium. i⸗ .0
u 3* ſe ri uilts H ſiue in rie⸗ a abnnebmeg ne⸗ mort ie.Ke ndis penis
nei erat ibi.nõ ſoni ĩpoſitas ſiue ſi ſcript᷑ ha or x De inſumandis
ener oſitas ſiue ſine ſa donationes: ſiue iuxta m tatie e
donatio cã moꝛ. · nationi ĩp iõis accenptõ ſpo caula donationes: ‚ſiue lõ celibatus ⁊ oꝛbitatis ⁊ de
llä inſti bitas quas donatiõis accepts facientis fueꝛint celebrate:ſiue ecimarijs ſublatis pꝛo
et ad illa inſti.e. F. eſt inime iplere uôluerit. le facientis fue is ſubſecute decimarijs ſublatis pꝛo
8 onderat minime iplere nöluerit oꝛe cogitatione moꝛiis ſu itur celebe 7
ct. fere. 1 is enĩ tmmoõ cauſis: ſi fuerit Saarecogſtatlone mon, re neq; ex codem ponitur celebs 7
. r his eni tmmõ c- ur ſunt actis minime indigere neq; dem nrorem
fi h i Hlieſtafa. in iudiciũ dilucidis argumẽtia co u 8 naru pre oꝛbus ideſt qui nxorem
in iudiciũ dilucidi gumetis c. ectare publicarũ periona ult. ſed
in quondam itõalr pꝛobate: etiã donatões in pectare uper hmõi monn non habet nec uult. lec
itõalr pꝛobate:etiã . ue ſuper hmoõi R ni
1. hors p dict quon Do era euerti emnament, Ennd Giene Ahlben ſed li dec e nose nel eiam anr
dond OQuadoc.i. důd cuida licentia ⁊ aliẽas res caper̃ ? ocedat ut ſi quqʒ teſtibus pſenni ſilios ratcauſa morꝛtis.
. oQuãdo q;.i. qñ frugalitatẽ irridere donatoꝛis: te pꝛoc in ſcriptio uel ſine literarũ non poterat cauſa moꝛtis
rugalitatẽ irridẽre donatoꝛis:2 el in ſcriptis uel ſine lini dlerg⸗ ont
8 b Peoniſum ſit ð m dpi — s hede oontdee⸗ aus nolner moꝛ gonerl i⸗ Prcrie
gi iͦ ergo. fal. de re ⁊ pꝛefatis malis ab ĩqrato dona tis cauſa donatõʒ facere:⁊ ſine mo ners Loſt
ſ rabil ergo. ſal. nõis acceptoꝛe affici.h auteʒ uſq; toꝛũ acceſſione ꝛes geſta ma tem. accurſius.
9 donar.cã moꝛtis. „ eieee Alit, I 15 ſtare cen numentoꝛu caluni AVi iure liberentu
hotck don⸗ . dad pꝛimas perſõas immo ſtare cen firmitate uallata:⁊ nllã calũn P ⸗
nt.õ. ad le. fal.l.ſi. la licentia concedẽda do neat firmita ei ſubaudi ab immi
bg Preg⸗ ſemo nulla licentia conc eaa ao cipiat: neqʒ ꝓpter hoc ꝙ g 1 lIundant 0
Mon 1.i.S iß ſii ꝛis ſucceſſoꝛibus nunme non acceſſerũt inefficax atq; enndus lia cꝗ
it ſi ta. SOO. natoꝛis ſucceſſoꝛibn dium inſti ta ei non ae Efectol. Mereatur. nam alia cgᷓ
culbe el.i.Fl pter erimoniarum pꝛimoꝛdium ilis uideatur: ⁊1 omnes èffecio J— 5 Mereatur. nan non eſt
gal And nte ſad e eni ſi ipſe ꝗ hoc paſſo eſt ta utlie quos ultime habent liberali elſſe poteſt ut quia no
culpam berediſ ad. t ſilentium eius maneatſempeꝛ: iq; parte abſimi capax.
li bibentis moꝛam, A nawu glee⸗ eius ſulcitari⸗ tates nec 5 uangen fwii. a Dtpne,t-orbahm uxoß
P Alij aliter dicant Tnon a poſteritate eiu qui in ls eis intelligatur. 34 d
cii Zilin oꝛtis cegatur uel aduerſus ipſum qui in Wed l. leminis.
Hn Fillud atus eẽ dicitur uel aduerſus eiꝰ b Omfubns.
i, cca“oReer qaug gr. eſſoꝛees Dẽ inſumandis penis celbatus uiꝛisss.
nch, m eos ꝙ ñ placet , — HH õ ex Papia ut deci
ſ atdtrimns 5. ad De molis cauſa donatiombul. DBopr Conſia a: add Pon brr ma eius que relinquebai
eler a Je qnli. . ea nep Dnanon. cõtineatur ut ant herei atq; ita unui netur ſiſco ſi non ſem u
deiofdofit altero deſuncto 3 — nant nuneno maritoruʒ mari 4 Tig⸗ näb ſeicdu nleat
oſtt. ſi mater. nortio Ea chnditione,ſi mõij federe lnlcirerur 4i6 dſ nonit capax.
i 1 n. Ec fratris nine enen⸗ donatõ peꝛſiciebatu: equa nckgo Cale q oꝛbuſhabeat e Amor paſſiue. dirir
öict ſoꝛõi donõ5 Smtiſſ „ns mẽłreat.ne dãna non no ſDe iure liberorum dixit
li⸗ . 109, idecõmiſſi acuò compett. poſita huic noi dana non no ſ. Be iur .
1 ti pꝛo ſua ergo 9 ſidecõmiſſi acuò peopoliia huic noid de iure quod babetur in
ns .„HDor. 4. z0 lio . 2 2 ãt. q; rẽ circa ſeminas extimas 1 tis nunc
in aliena moꝛe pot Oyr Gor⸗ uõdã nu ceeãt. q; icbo ipoſita iuris filios iure poteſtatis nunc
. donaa. nt it Nteſtata mortua qu ceruicibo ipoſita iuris A di ba
10 ca ſarer⸗ z fmr tua in ſtdasdoch po .— pena alch quedã iuga ſalummo H od ine ſacrecendt be
71 Ar Petao. Iſ. S ueſita e quadoqß bo. ibo. Mpr. no. ett ane. nd
eml l. moꝛtis cã ſili. X fſilioq; tuo queſita eſt ſſionem. miſcue miby. ⸗ matꝛe ut in ſecunda.
— Reen ire ſucceſſionei „ a. cc Iſidoro. D m Ketkzuc 2
l. moꝛtis cã capi teſt ad eius ueni ſt filij tui 7 Theo. aa. ? „ 55 n Emo. ius liberorũ
nens d e moꝛteʒ ſilij tui 6 uxorẽ rõem ce g n
cõſirma. MNec tamen ea poſt moꝛte Hr uirũ ⁊ uxorẽ rõem ((.ut eos habeat in
mrnone e n. Aa elerer ahanb p ſaꝛe ex lege lbenfel ſtis Poteſta melius ut eis
4 Me collocando dotem dans probi Guis non iĩterueniã ex ſuis iwatis ſi edat quo
Hnnd ius cã donatur ſyʒ ſe colle let conditionem ei q;uis teſtis:ꝛnec emancipatis ſucc .
. filius pf ur quam uelet conditione oq; eos ſolidũ capeꝛe teſtis:ꝛnec m is iam conceſ
i or ſi filius pfe Pmittẽ bea oti dicere: ſ d ſi motis cauſa gquoq; it derelicta de niam hoc eis ia (oncel.
zner 5 em doii dice e:ſed ſi mõt inſe foꝛte lex älia minuerit derelici . inſti. de
luut ie donet ꝙ põt. utt em doiid ce fratꝛem ſuum infe Re lex quan tus poſt hac ſum eſt. primum inſti. de
onatuonem in franem cernimus im̃ igit᷑ maruus poſt hac tem. ſecun
8 de donat. ſluuſ dona . nis ſue eandem libi iuicẽ deꝛelinquat qus pa. po. ius autemn. ſec
n .- o8 in calum moꝛiis ſue eal uxor ſibi iuicẽ deꝛelinqua s ., e
luſt ſ. in ſie Ee. e reuge fꝛeʒ ſuũ ſtipulaꝛi paſſa uel uxor nigt geꝛit àmõ. lvuij. dum inſti. de legi. ag. ſuc.
hil. . fel. an utriuſ otem eude fez ſun ſtuutione: tum ſuperſtit exegeꝛit àmõ fi.⁊ facit..de theſaur.
ncnmegee auun dtuſeuciconiranonte. munlugert Uin autn. ut lbemi.
un uar.de. zin noms cauſa io q;tuʒ falcidia De üre lbeꝛorum. dece. ſacimus collatione
. do.iteꝛ uixꝝ 7 uxo. de cer t10 patrimoni GPB ruiſu ſit: “ pi. 2. ff. ad municipales
ti bic ſtatus F. n5 iu herra non hatz pecinaſe⸗ Mp. Theo. : lono.a. a Annanaler
Een 2.5. de dõ is qui nunui tue heres exſtit 5 cc. Jſudoꝛo. . 1, . 8,sren. len L
4 Eae. anet. üimtonis beneſicium nõ p:o. ae a nobis diae. accur.
, doinato. l,Aut , bibetur poſſtulare.
144

„

b AQui accuſare ñ pñt.

e pP

I iiuꝛiam. cõcoꝛ dat inſti.ad tercul.. ſed nos conſtitutionem.
de ciuiubus qõibus dixit nũc de criminali
pus.ĩ quibus accuſatoꝛes ſũt necelſaꝛij.qr̃ de eis p̃ᷣmittit. Et dic ꝙ ĩgu

laruer gꝗlibet põt accuſare ꝗ nõ ꝓhibetur. ut iſti.de pu.iu.ĩ pꝛi.ꝓhibeiuꝛ

ãt mulier ut.ſ.e.l.de crimine.itẽ accuſatus ſuũ accu atoꝛc.ui.j.e.l. negan

da.uẽ alieno noĩe. ut.j.e.
.l. ij. itẽ q rnüciauit exp̃ſſe
nt. j. e. accuſationẽ l tacue.
ut.l.ſi ea. itẽ frater frem.ut
j. e.ſi magnũ.iſamis.ut.j.
e.criminis. Qui duos hʒ
acculatos ꝓhibet a tertio
ut. . e. l. cũ rõibus. iteʒ alũ
nus.ut.j.e.l.iniquum.ᷣui
familiares. liti ut. .l. pe.
⁊ fi.itẽ milites.ut.j.e.l.nõ

ꝓhibetuꝛ. itẽ pupillus ⁊ q

bʒ meꝝ ĩperiũ.⁊ ꝗ accepit
pᷣciũ ob accuſandũ vl ñ ac
cuſandũ aliũ.itẽ ꝗ flin. ał
dedit teſtimoniũ ñ accuſat

itẽ ⁊ pauꝑ.ut.ff.ð accuſa.

.l.qui accuſar̃.⁊.l.ſe.ſociↄ
eiuſdẽ criminis ſociũ non
acchſat. ut.S. de lib.ca.ſi fi
liũ.pᷣdicti regulariter ꝓbi
hent᷑.ſed calualr admitiũt
ut in ſingalis legibus iue
nitur.
Rius. ſi ð oꝛdĩe
q̃ras ⁊ dic ꝙ te ĩ
iuẽ accuſabã pꝛi
tu me faccuſabal le.cõ.ð ſi

d Vt grauioꝛa. ſic ⁊ infra

de adulte.l. adulterij. ⁊.l.
quoniam. ⁊.ð.de or.iu.l.

fi.in pari enĩ uel miori ſe

cus.ut dices.j.e.negãda.
ſed certe imo ẽt de pari idẽ
vr ut.j.de calũ.li.que eſt
ʒ.ꝙ autẽ par ſit pʒ.qꝛ paꝛ

iponitur pẽa. ut.j.t.i.l. ac
cuſationis.ſed dic ꝙ illð

non fuu per accuſationeʒ
ſed iudic.of. admonitione

facta ab acculato ipſi iudici. ſic ⁊.ff. de bo.lib. qui quũ maioꝛ. S.ſi libet-
eReſpõdeas hoc ſi nomẽ aduerſarij tui nõ ſit ꝛeceptũ inter reos.ut .ff.

ia liberoꝝ petat qð ſiml hac lege
omnibus concedimus.
Apr. Juſti. Demoſtheni. ppᷣ.
Llãm iniuriã que cõtra ma
trem deſũcti uel deſuncte pᷣ
teritis fiebat temporibus ꝓ iuſtiuie
ratione amputamus ⁊ legitima iu
ra que ex terculiano ſenatuſconſul
to ei preſtant: omnimõ eam haber

ſancimus.licet tres liberos ĩgenua

Ilibertia quattuõ mime pepereriu.
Explicit liber octauo.
Incipit liber nonus.

Qui uceuſare non poſſunt.

Mypr. Seue. ⁊ Ant.aa.Silo.
Riuͤs eſt ut
cꝛiminiboqᷓ
tibi ut guio
ra ab adũſa
rio tuo obi

iciunt᷑ cedis

atqʒ uulne
rum reſpon
ðas ⁊ tüc ex
euẽtu cauſe
iudex exſtia
bit an tibi pmittẽdũ ſit eũdẽ accula
re:taʒ ⁊ ſi poꝛ iſcriptiönẽ ðpoſuiſti
Mpr. Anto. a Jul.
Acautiònes quibus Secũ
dinus ſolutam Eugenio pe
cuniã ꝓbare ſe dicit tutoꝛes uel cu
ratões tuiſuſpectas ut ſalſas habe

ant ꝓprio nomine quũ non liceat

de adul.l.i..ſi extraneus.⁊.l.ſi maritus..preſcrip:iones.

F Ex euẽtn.ſ.ut ſi fuerit cõd ẽnatus nõ accuſet al.ſic.nec enĩ aliter exponi
poõt.ſed ſᷣm hoc eſt ↄ. ff.de pu.iu.l.his q̃ ĩ fi.ubi ẽt ↄdẽnatuſ ꝑſiſtit ĩ aceu

ſatione pꝛia. ſo.ibi ꝑſequit ſuã ul ſuoꝝ iniuriã.hᷣ nõ.placet.quia ⁊ ſi non

icepiſſet poſſet de nouo accuſare.ut.ff.de accul.l.q ludicio.Alij ꝙ ibi in

ceperat extraneũ ↄ quẽ ñ fuerat in aliquo cãlũpniatus.hᷣ accuſatoiẽ
cui cõmiſit caliniã ꝙ pʒ qꝛ ſuccubuit.vñ ibi audii.hᷣ ñ ar.ff. de accuſat.

.l. ſi cui. F. ijldẽ. Tercij ꝙ ſi tumultus ñ põt altt᷑ ſedari aud it.vt ibi als ñ

nt hᷣ ar. ff. ad.l.cor. de ſic.l.pe.vel aliter ſi apparueꝛit te calũniatũ eẽ ñ ad

mitteris.al fic ꝙ nõ placet qꝛ non ꝑꝑ euentũ ſed ꝑꝑ calũniã iũc remoue
retur. vel dic quito ſm.aʒ.qꝙ bic erat tale crimẽ obiectũ accuſati quo ꝓba

to pꝛius ĩtedi ñ põt ut ↄueniebat me criminaliter de furto ſerui ſui ſbᷣrep

ti certa die.ꝙ vberaueri eũ ſeruũ ⁊ ego eũ reaccuſo ꝙ ipᷣe pꝛecedẽti die oc
ciderat tũ hec fa placet. Dixerunt ⁊ alij ꝙ ibi erat lis ↄtel. ex eo ꝙ dic t
ſichoata h im libellus iſcriptõis datus.ſed ſʒ ſo.ſam nõne dãnatus ẽ in
famis ut.ff.de pu.iu.l.ifamẽ ergo ñ põt accuſare.ut.ff. de accuſa.ꝗ accu

ſare ſo.h ĩ ichoatis. It quũ ſeml fecerit calũniã reſiſtẽdo quõ audit amõ

ut. d. l.ſi cui. 5. i. ech in defendẽdo.i.re accuſando ibi ĩ accuſãdo.it᷑ huic
l. .ff. de iudi. qui pꝛioꝛ.ſol. h fallit illa regula.
g Ta ⁊ ſi.i.quis.⁊ potes hic dr̃e ꝙ dr.ff.de pu.iu.is qui.
b Inlcr ptionẽ. minoris cꝛiminis ꝗᷓ qualiter liat dices.j.t.i.l.ſi.
i Acauiões.i.apochas ð ſoluio.
K Secundinus.d.bitoꝛ.

Eugenio. patri neſtꝛo.

¶Allieno no. ſic ⁊.j.t.i.tũc ↄuenit.⁊.ff.de pu.iu.l.p..ad crimen

2=.j. de calũ.l.niis.ſed vĩ ꝙ etiã noĩe pupdli poſſ. ent. nt. ff. ð his ꝗ
bus ut indig.tutoꝛẽ ĩ pꝛin.que ẽ ↄ So.ibi noĩe pupiulli.pꝛo ipſo
pupillo ⁊ eodẽ mõ..ð.de his qbus ut ĩdi.polla.q ẽ ſr õ.uelĩ

lege polla ciuilr de ſaſſo agebat ꝙ fieri põt. vt.

glieno non pꝛobibẽtur in crimine
falſi ſubſcribere:nec enim ſacile tu
toꝛes uel curatoꝛes qui ex officio ⁊
periculo ſuo res pupilloꝝ l adole
ſcentiũ adminiſtꝛãt ſentẽtia notant:

nili eidẽs eoꝝ calũnia iudicãti ap

parebit. Mpr. Alex.a. Ruſo.
AQi crimẽen publicũ iſtituere
Pprperãt: nõ aliter ad hoc ad
mittãtur: niſi pꝛius iſcriptionũ pa
gina pꝛeceſſerit: fideiuſſoꝛ de exeꝛ
cenda lite adbibitus fuerit. Si ve
ro poſt ſatiſdatione pꝛeſentes non
ruerint èdicto admonẽdi ſunt ut ue
niant ad cauſam agendã: 2 ſ nõ af
fuerint:non ſolũ extrà oꝛdinẽ exſti
matione iudicis puniendi ſunt:ſed

V

etiam ſũptũs quos in eam rẽ ⁊ cir

ca ipſum iter ad litem uocati fece

runt dependere cogantur.
Bem. a. Dioni.
õꝛ tua ſi conſobrini ſui ne
cem uindicandam exſtimat
adeat pꝛeſidem pꝛouincie.
Bem. a. Marcel.
Enatuſconſulto permiſſum
nõ eſt mulieri legis coꝛnelie
crimine reũ facere:niſi res àd eam
pertineat. Quũ igituꝛ filij tui tuto
res ſiue curatores habẽt:ipſi ðlibe
rare debent an inſtrumenta ex qui
buſ aduerſariũ filio ꝝ tuoꝛũ obtinu
iſſe dicis fla eſſe accuſare debeãt.
BDem. a. Probo.
Ccuſatiðnem a qua diſceðꝛe

pꝛoſeſſus es repetere nõ de

j. de fal.l.p. ⁊ fi. ⁊
S. de tranſac.ſi ex

falſis. Dices ergo
accuſo te.quia feci
ſti uel uſuſ fu ſti fal
ſo. non qꝛ dicitt pu
pillus meus.ſʒ an
ipſe pupillus põt:
Be.nõ ẽt conſenſu
tutoꝛis.ut.ff.dee ac
cuſa.ꝗ accuſare.ni
ſi ĩ cafu. ut. ff. ð ae
chſa.l. i. F. i. vel lbi

facit tutoꝛ ? ſatis

qr᷑ minoꝛ accuſare
ſed aliud in cã ciui
li. ut.ff.ð admi.tu.

.l.i. S. ſufficit.

m Snia.ſ. calünie.

n

0

ẽõ.⁊ alius.j.
lũ.l.mr̃ ubi plene
dices oẽlſ.⁊ facit. S
de admi.tu.l.nõ ⸗
p q Li crimé.
publicũ.S ·

gqg

Niſu. expoſitine
non exceptiue. ſic

⁊.ff. de pꝛocur.l.ꝗᷓ
oĩa in fi.⁊.l.niſi.?ꝰ

.Jj. e.l. non ignoꝛꝛt·

*

Apparebit. ꝛegu
lariteꝛ ſm nos qui

ñi ꝓbat dr̃ calũõnia
ri.ut.ð. de aduo.
di.iu.l.i.ſed falliti
caſibus anogen⸗ 1 .

„

2

ſi pꝛinatũ ſi ciuili

agat ſecus ſi crimni
nałr. ut.ff. ð fur. .
fi.⁊ ð priua.ð.l.ſi.·

Pagina iſcribit

eni T pꝛoſitet accuſator ſe ſubiturũ eãdẽ penã ſi nõ pꝛobauerit ;

ſubiret reus ſi pꝛobaret. ut . ?.ſ. t. ij. l. ij. . ex lõgĩquo.⁊.ð.de fið

in.l. ij. ..l.fi. 2.j. de cali.·l,nõ prius. . ff. de accuſa. libellor.I põt
itelligi ẽt ſi nõ dicaĩ.ar.j t.i.l. fi. hoc iñ fallit ĩ quibuſdã caſibus.
5. de iudeis ne ꝗs.⁊ de
apoſta. l. apoſtataꝝ. :.7. de abig. l. i. .j. de calũ.ꝑl.i... ff. de accuſa.
leuia.xv.q.iij.c.ð crimiĩe.⁊. q.iuj. F. aliqũñ it᷑ fallit qñ oppõit ĩ möz
erxceptionis crim̃ ut. ff. ad.l. iul. de adul.l.i.F. ſi publico. ⁊ ex ð ac
cuſa. ſup bis ⁊.ij.q.i.de manifeſta.?.s.de tr.ſi ex falſis.itẽ fallit
1 caſibus ubi ꝗs ſine accuſatoꝛe punit.ut.s. de pꝛoba. iubemus. .

ut. j. t.i. l. ea quidẽ. .j. de adul.l.quis ⁊.

,

de teſti.l.nu lũ.⁊.ff.de ſuſpec.tu.

A

lenocinio. ið

l. tutoꝛ. . pteꝛea. ⁊.ff. ad. l. iul.
de adul.l.i.S.ſi publico.lł ibi ĩ moð exceptõis vt dixi opponï 06
zio. is i crimine falſi. ym HB. ñ ĩſcribif. qꝛ ⁊ ſñ accuſatorf p
ced ĩ ſʒ eũ.ut.j.ad.l.coꝛ. de fal.l.ubi.alii vt io.non admittũt niſſi

cãum ullũ de abigeis.⁊ĩ lege illa vbi accuſatio fuit iſtitutt.

aut. generaliter.

Edicio admonẽdi. per ĩterualla. xxx. dieꝝ ſicut ĩ ciuili..ð iudi.

r Figeiuſſoꝛ. habita tamen dãa perſonaꝝ.vt.ff. de cuſto. ꝛc. l.i. x. . “
.t. ꝓxiĩo.l.fi.ſic ⁊ ĩ ciuili ſatiſdaĩi.per accuſatoꝛẽ.ut.s.de epᷣis x..

pperandũ. S.ſed ſiqdem. ʒ Jo. .õ. quõ ⁊ qñ iudex.auf.q ſemel

ñ vt qdam dicũt iribus diebus ſingul diebus ter. ut. ff. de pu. iu.
.l. iter accuſatõem. qꝛ ⁊ ibi ſic de facto fuit ut maior inigtas appa

reret abſentis.

Extra oꝛdiem.ẽt ultra penam turpil. qñʒ vt. ff. de penis obſen
lẽ. S. pe. ĩ fi.ſic punitur ſi ꝑe a iudice dato nõ nenerit. ſi veꝛo pe

(.
ſenn⸗
felle
Oi
1

Yims.
ſallf
dicat⸗
cor de

1

niano⸗
Lon
ſubi
Ael
AAſvo
ſel.
AA un
culto
zloat
ri
lin. a
eli
Ppitl
ſtoꝛd,
Schut
nins
hitlli
ee .
oſwe
lcſſen
Gelts
naſo
Anſal/

Kie
41 1

.
tſte
po⸗
abin
Neno
Celtene
ans⸗
leſe
n⸗
ebi
4

1
Ktnr
llder 46

ul ut
licnni:

ſicudtt

gſiini
öf k.

1adlſ⸗

enlch. S.

ikſ

aſbv⸗

arnd
aidn

lin⸗
ponl

Nain

1litſ.
zit
eun⸗

noth⸗

be
no

Stin;
ii

.

Aegali..·bienio nõ venerit. nec accuſationẽ pfecerit põitur 2 alia

pena.vt.j. ut ĩfra cer.ic.cri.q.l.i.q̃ eſt ↄ.vel dic vt ibi.⁊ ad hoc.j.
ti.i.l. accuſationtbus.
n Sũpꝰ ſic ẽ ĩ ciuili.ut.ð.ð fru.⁊ li.ex.ñ ig ioꝛat.⁊.ff.ð iudi.eũ q
x u oꝛ conſobꝛini.⁊ iia ſuoꝝ u indicat ituriam. al nõ –

ut. j. e. l. p VMB
yima. ⁊.l.nõ igno ßMV
rat. ⁊.ff. de accul.l. bes Bem. a. Feliecc. .
.i. ⁊.l.hi.⁊ dic uin ẽᷣa que crimen intendit co
dicat accuſando. gnitioneʒ moꝛatur certa per
cor. de ſic. ferende accuſationis tẽpoꝛa iudex

yſ Enatuſcon

ſulto. libo re ſuperſederit renunciſſe cauſe in
niano. telligitur.
5 Loꝛnelie. de fal, Mopr. Gor. a. Caio. Militi.
ut ſubijcit. pröͤhibentur milites ac

a Ald eam iĩmo ⁊ ſi cuſationeʒ que iudicij publi
ad ſuos vt.ff.ð aa ci iſtar obtinẽt intẽdere:ſi ſuas ſuo
cuſa. l. i. Tcij. ⁊.ff. rumqʒ iniurias exequantur:idᷣoq;
ad turpil.l.i.S. aa con lobrini tui necẽ defendere tibi
cuſationẽ. que ſũt permittimug. Bem. a. Seue.
ʒ.ſo.⁊ ſui ĩcludun On ignoͤꝛat cõ petẽs iudex
tur. quũ diẽ ſuã eẽ eamq; ultioneʒ ⁊ moꝛtẽ ſilij
cãm. ar. ff. de libe. ſui perſequi allegat:non temere ad
C.l. i. .ij. .iij.⁊ qñ

ap.ſit ſi quis ꝓꝑon pꝛius matrem ſe eſſe pꝛobauerit.

ratoꝛio. S ſed ſi al? Sem. a. Macha Militi.
debuit ergo h na1 Icꝛimẽèn ad tuaʒ tuoꝛũq; in
mitti. ſʒ qꝛ tumoꝛdes iuriam pertinens exequaris
bñ illi pᷣferuni aꝛ. ſolẽnibus te inſcꝛiptionibus aſtri
.fl. de accuſa.ſi plu ge:ut pꝛeſidem pꝛouincie habef iu
res.ſi veꝛo nõ eent dicem poſſis.
del eſſent. ſed negli AMpr Pphil. ⁊ Prob.aa. ⁊ cc.
gentes admittitnꝛ. Ata õpera partis aduerſe fᷣ⸗
uel ð ſuſpecto eos ueſtras incẽdio exarſas eſſe
accnſat. ⁊ fac.j. le aſſeuerantes crimen legis coꝛnelie
fal.l. ? ſi ad te. de ſicarijs exequi poteſtis.

d Filij. o mater
e a Lenſatiõez
nõ debes.

ut ⁊.fl. ad turp.qui deſtitit.x.ff. ad.l.iul. de adul ſi maꝛitus. 5. ſi
negauerit.⁊ ð accu.l.hi tñ.ĩ fi.⁊.j.de adul.l.abolitõʒ.⁊.S.ð pac.

ll. poſtep. 1.. de tran. trãſig're Sʒ . ff. de ſepul. uio.l.iij. F. ſi his
ſed ibi non deſtitit:ſ.ĩ totũ.ut h ⁊.ff.de iudicijs deſtitiſſe. ſed di
xit ſe nolle agere tũt.lłibi nõ erat cã ichoata. hic ſic. Itẽ nõ hic
deſiſtens ſi ſine abolitõe deſtitit ĩcidit ĩ turpil. ut.j. ad turpil. l. i.
cuius pena ẽ quinq; libraꝑ auri.⁊ infamia.ut.ff. de p̃uari.l. iij. .
fi.⁊.j.ad turpil.l.ij.iiẽ intellige hãc legẽ ſi crimen erat tale ſuper.
quo poterat tranſigi vel paciſci.al idẽ ipᷣe audii ʒ Jo. ut nõ. ff.

de pac.iuriſgentium..ſi paciſcer
J ea pſtet. talia ut diximus.õ.e.q crimen lʒ eni biennio li
mittent iſte cãe. ut.j. vt ira cer. tẽ.i.fi. iñ ⁊ pꝛ us põt iuder
ſeſtinare vt bic. ſicut ⁊ ĩ eiuilibus añ trienniũ ⁊ B e lex. ar. ut poſſit
inudex ad teſtes ⁊ alia faciẽda tps ſtatuere ⁊ ultra ñ audiat᷑ alqs
yvt ⁊.õ.de remi.pi.ſi eo lꝑe ⁊.ff.de re.mili. l. uj. F. ſi ad diẽ.⁊ ð iur
fii.ſenatus. . diuns ⁊. J. le..j.de aboli. ge.l.i..ff. de re.iudi ↄtu

macia. 7.5. de ige.ma.diffamari.⁊? de op.le.ł.mancipioꝛum.ac.

e · Algere.i. accuſare interfectoꝛes.

Renunciaſſe. ĩcidit ergo ĩ turpil.ſicut ſi expreſſe renũciaſſet.vt.j.

dd ipil...ſi.temia ſʒ .ff.ad tpil...i.F. accuſatõe l. f. So. refert an
teneat accuſatio. vt qꝛ ꝓſequiĩ ſuam vel ſuoꝛũ iiuriam. ⁊ tũc deſi
ſtens ſine abolitõe ĩ cdit. ut hic.⁊.d.l.ſi feia an non.iũc non inci
dit.ut ĩ.l. ria.cui ſolutõi obſtat.ff. ad turpil.l. mulier. ubi tenuit
accuſatio qꝛ ſuã iiuriam pꝛoſequebat.⁊ tñ non icidit.ſ 3 dic ꝙ ibi
ipetrauit abilitionem. vel im denũciauit nõ iſcꝛipſit. uel ſo ſolue
fm. Jo. an deſiſtat pa ⁊ tunc ĩcidat ałñ.⁊ facit ad.l.o.de pac.
ppoſtq;. 7.j. de cenſibus ⁊ cenſuo li.xi.l.iij .
S n Vn pꝛohibent. iſtar qꝛ oꝛdo ſiue ſolemnitas ĩ vſu eſſe de
Sð/ ſijt durãte pea. ut ff. de pu.iu.ordo ⁊ fac. ff.de accu.l.hi.
b. DBefendere.i.accuſure interfectores.

SS

Accurſius floꝛentinus.

competẽs preſtat intra que ſi ge

accuſationem eſſe admittendã niſi

Mopros. Dio. ? Ma. aa. Corit.

N

i n Dn ignoꝛat. niſ erpoſitiuũ ẽ ll dictonis temerf.l dic , excipix

ab eo ꝙ dixcrat ſi admittẽdã.ñ ab eo ꝙ dixiu temerf. ſic ⁊. . e.l lj.

k Pꝛoba ertt. aliui ſimile p ꝙ ſit qudienda.vel qꝛ ſoꝛoꝛ uel conſobri
