nis quod eſt ere alieno deducto. nõ ꝙ male geſſerit ſen adminiſtranerit

res hrditarias.quod fecit forte nõ adeũdo.uel ẽt adeũdo ſʒ p reſtitutõʒ

eã dimiſit.vl etiã nil adminiſtrauit.qꝛ tunc ipſam hr̃ditatem habere vr̃.
d rãſegiſti.⁊ aliqd ex ea trãſactione bẽs ꝙ occaſiõe hr̃ditat hẽs.

e o Mnes. tutelam eandem.

ad eundem iudicẽ ire debere iã pᷣ
dẽ conſtitutũ ẽ. Quum igr̃ pr̃em
tuũ cũ alio tutelam adminiſtraſſe
allegas preſes ꝓuincie eunð iudi
cem aduerſus te atq; heredes ↄtu
torum patris tui dare ðbebit.qua
tenus ꝗſq; cõdẽnari debeat exami
Mprs. Dio. ⁊. Max.aa. Cono
ni ⁊. cetera.
AVm intẽrdicte uẽditõis ſᷣi
ciũ ẽt pꝛecij ftaude tutoꝛ ur
cumulaſſe pꝛoponatur non dubi
tabit pꝛeſes pꝛouicie qũ uẽditõʒ ⸗
ſirmare uòluiſtis reſiduum preciũ
cum uſuriſ uendite a tutore poſſeſ
ſioniſ celeriter uobis rẽſtitui iuber
Quod autem petitis ab heꝛedi
bus eius qui uendidit pꝛeciuʒ uo
bis exolui ſuperfluo à nobis deſi
deratis:quia nec preſidis experi
entiam poſſit hoc latere tutores
qui geſſerint ſiue eorum heredes
ob ea negocia que per eos admi
ſtrata ſunt pꝛincipali loco conuẽi
ri ðber̃ ceteris ob culpe rõem ñ ſ-

uati detꝛimenti periculo ſubſtitũᷣ

tis uel ſi piter adminiſtraſſe doceã
tur ẽt aduerſus unum liberum ex
piendi arbitrium competeꝛ ita ut
actiones quas aduerſus alios ha
betis ad electum tꝛanſſeratis.
Dem. aa.⁊.cc. Alexandꝛso.
NVicquid tutoꝛis dolo uel
lata clpa aut leui ſeu cuꝛato
ris minores amiſerint.uel quum
poſſint non queſierint hic in tutele
ſeu negociorum geſtorum utilè

iudicium uenire non eſt incerti iu

ris.
Dem.aa.⁊.cc. Dalmacio.
Vtorẽs tutele ↄuẽirilõgi tẽ
poris pꝛeſcripiio nõ ꝓhibʒ
unde ſi ijs tꝛanſactione aut noua
tione aut acceptilatione liberatio
nem non pꝛeſtitiſti apud rectoreʒ
pꝛouincie quecũq; tibi debent᷑ re
petere non pꝛohiberis.

FConſtitutum eſt.ne diui
datur continentia cauſe.vt
2.ff.de qui.re. adeum iu/
lIʒ.⁊.l.nulli.⁊ de libe. cã ſi
piter.⁊ de edendo.ſi quis

g c AVm iterdicte. a le

ge. ut. ff. de rebus
h Vicium.uel qꝛ ſibi retiet
uel qꝛ gratioſe uendit mi
nus ; ualet.
iAoluiſtis. nam ⁊ inſit
mare potuiſtis.ut.ff.ð ad
mi.tu.l.cum.plures. .i.⁊
facit.ff. de nego.geſ. pom
poni.
k Reſiduum.preciũ hẽbat

eĩ pupillus pteʒ precij.? a

liam petere vult a tutore
quam apud ſe tutor reti
nuerat.uel dic reſiduuʒ iu
ſte eſtimationis ⁊ conlſir/
manerat pupillus quod
fnerat alienatũ.nõ autẽ ꝙ;
tali precio.
I Reſtitui.a tutore.uł emp
tore ſi non ſoluit.
m Ab beredibus eius.ſ.
tutoris.
n A nobis. quum ſupſfiu

un ſit ⁊c.ut ⁊.j.de theſau

ris.l.i.in fi.⁊.ff. ad muni
cip.l.i.
o Subſtitutis . ſi non eſt
ſoluẽdo qui adminiſtrauit
ut plene dices.j.de dini.

p Tranfferatis. ut ⁊. ff. de
tutel. ra.diſ.cũ pupillus

l. ſi diuiſa.
q q icquid. aut leui

nõ leuiſſima. ?æ da

exemplum.ſecũdũ aʒ.ff.ſi
cer.l.periculum. Item ⁊
catõnes conſicere ⁊ confec
tas exhibere.nt.ff. de tutelł
⁊ ra.dil.l.i.F.officio.qñq;

lata culpa tm uenit.vt dixi

.8. e. nomina.

r Non queſierint. quum conditio querendi exiſteret. ut ꝛ.ö. de admia:

tu.l.pupillorum.⁊.ff.ad.l.acquil.inde ueratius. .idem iul.x.l.ſi ſerunʒ
meum. uel uſuras ex re papillari uel ſimilia. ut.ffl.de admini.tu.l. ſine
herede..modeſtinus.⁊. .idem en.ſed quid ſi aliquis uelit re linquere
aliquid pupillo ⁊ tutor fecit ſibi relinq ui non uidetur teneri.argumento
,ff. de iniurijs. I. iniuriarum. . ſi quid enim. non enim contra ſuam uti
litatem tenetur ei prouidere. ut. ff. de in litem iuran.l. nideamus. 5. ſed
nec tutor.⁊ argumento.ff.de admini.tu. lucius. . ſempronia.ſed argu
mento conlra.ff. de admini.tuto.l.tutor. ſecundum di.ꝭ. non eſt. ⁊ eſt

queſtio ſabbatiuas.

ſ Aale. ut. ð. de nego. gel.l.curatoris.

.

tVtores non prohibet vt ꝛ.j. quibus non ob. lon tem. prel.l. nz

⁊.ð.de conſtitu.pe.l.ſecunda.

z l

*

4 = ike m

a t Vtorem.fationum geſtorum. Accurſius· t Aendicaꝛe.niſi fes pituras.vt.fl.ð admi.tu.l.tutor ꝗ reꝑ.S.pe.
b Reliquorum.ſ.non geſtorum ſʒ.ł ꝙ non placet.iĩmo rõnũ cõ niu Facto. quo ſcribuniur inuẽta.ſic ⁊.j.de cur.fur.l.ſi..pe.⁊ argu. r
putando reliquoruin reddendo.ut.ff. de condi.inde.cum ſeruus. 6. de epiſ. ⁊ cle.l.nulli.S.cum autem uir. N
APromiſiſſe. tenetur enim ceſſante nellei.quum ſuum gerat negociũ.yt x Neglexerint.quo ipſo preſumitur dolo facere niſi ſubſit aliqua onm⸗
.S.ſi mater. indem. promiſ.l.quedam. caula neceſſaria ut.d.l.tulor.in prin. g⸗
d Ex ſtipulatu. directa n- y Suſpecti niolen/ ic⸗
tił tñ datur ſm quoſdam tia ẽ hec preſump zun
quod non placet.niſi qñ pᷣ Dem. aa. Juliano. Mpr. Juſti. a. Juliano.pᷣpᷣ tio. vt. ff. de ſuſpec. ha
ns cõdẽnaꝛetur tutor.ut. VAtõꝛem quondam ut tã rõ Eteris iuris dubitationẽ ðᷣ tu. l. iij. F. tutor 2 jtti
ff. de re iudi.l.a diuo.S.ſic num qᷓᷓ ſi quid reliquòruʒ cidentes ſancimus ſi ꝗqð tu penas alias habẽt Gt⸗
ggnocz. nomine debet reddat apud pꝛeto toꝛ uel cuꝛatoꝛ pro ſubſtãtia pupil ut ſubijcit quia in Gren
e ſ IJðsſunctus.nã ꝙ; rem conuenire potes quamuis eĩ li uel adulti aliquid ubicũq; dixe uinculis detruduũ/ en
uere alijs.nam ⁊c̃. matꝛem tuam ſuſceptis bonis ue rit ad maiorem quantitate a r̃du tar. ut. d. l. iij.F. ſo
f Queritur. ut.S.de nuſu ſtris indemnitatem pꝛo hac admi cens ſiue pꝛo utilitate pupilli uel tutores ⁊ hoc niſi Nhos
fruc.l.fi.in prin. ⁊ eſt ar. niſtratione tutori ſe pꝛeſtaturam adulti ſiũ pꝛo ſola ſumplicita te ſiũ aliquo uinculo ne pli⸗
ꝙ ea que q̃rit filius nõ ac pꝛomiſiſſe ꝓponatur tamẽ aduſuſ pꝓ aliã quacũq; cauſaʒ nihil vitati ceſſitudinis uel af Nt⸗
quirat pfi ſed arg. .õ.de tutorem tibi tutele non aduerſus pꝛeiudicare ſed hoc obtinere quð finitatis ſint pupil c
epiſ.⁊ cle.aut᷑.licentiam. ⁊ matris ſucceſſores ex ſtiplatu ↄpe ipſius rei inducit natura ⁊ menſu lo coniuncti. ut.ff. ſue⸗
de dona.inter ui. ⁊ uro. lit actio. ra pupillaris uel adulti oſtendit de ſuſpec. tu. ſi tn en
l. etiam. Dẽ.a. Põpo. ⸗ ſubſtantiẽ. Sin auteʒ ĩuẽtaꝛio tor. uel illud intelli wen
St tor. p perſeuera Jðſunctus tutelam ueſtꝛã publice facto res pupillares uel a ge quũ ob aliquã Uin
uerit.quidã intelli adminiſtrauit non rerum e/ dulti comſcripſer it ⁊ ipſe ꝑ h mõi cãz fmonuetur ut ſu Pin
gunt hoc principiũ ſiue ſit ius dominium uendicare uel te ſcripturaʒ confeſſus ſuerit apliorẽ ſpectus. uel dic vt Aler
annexa.ſiue nõ dũmodo nere potes.ſed tutele contꝛa eius quãatitatem ſubſtantie.nõ eẽ alið ĩ ibi. ac. gen
continue perſeueret ꝙ nõ ſucceſſores tibi actio competit.de ſpiciendum niſi hõc qð inſcripfit 3 De qinidenda. ſoris
placet.ſed in connexis tĩ bitum autem alijs iudiciis cõpꝛo ⁊ ſecundũ uires eiuſo ſcꝛipture pꝛi tute.diuidenda.ſ. i
dicit. ut ueniant in tutele bari opoꝛteꝛ nam quod neq; ipſe monium pupilli !adulti exigi.uʒ a iudice nel diuiſa Gne
iudicium. alia in actione neque uxoꝛ eius quicquam añ ad eĩ ſic homo ſimplex immo magi a defuncto. li⸗
neg. g. ut. ff. de tu. ⁊ ra. diſ. miniſtrationem huũerũt nõ idoneũ ſtultus inuenitur ut in publico inn aæ Ip ſini aau
ſi tutor poſt. ⁊ dic quod huius continet iudiciũ.nec ei pau uentario contꝛa ſcribi aliquid pa ſmum. fue N
perſeuerare tenetur tutor peribus induſtria uel augmentuʒ tiatur. Illo pꝛoculdubio ob rint. ſic. lia⸗
vel curator ĩ connexis ãte patrimonij quod laboribus ⁊ imł ſeruando:ut nõ audeat tutoꝛ uel j.de fideiuſ.l. fide io⸗
tranſlationeʒ non poſt. ut tis caſibꝰ queritur interdicendũ ẽ. cuꝛatoꝛ res pupillares uel adulti iuſſor. Ce
hic.⁊.5.ut cauſe poſt pu. Dem. aa.⁊.ec. Croſiane. aliter attingere uel ullam ſibi co b Non patitur. ut. du
ad tu.l.i.⁊.ff.de admini. MNVtr poſt pubeꝛem etatem onem ad eas uendicare niſi priuu 5. de proba. ex pſo ſao
tu. ita autẽ. F. pe. ?. 5. fi. ? puelle ſi in adminiſtratione inuentario publice facto ſecundũ na ⁊.ff.ð adĩ.:u.l. “
l. tutorem qui. . tutelã.ð ibi conexa perſeuerauerit tutele actõ morem ſolitum res ei tadantur: tutores.5. qui pj. ? lis
ſic enim cc. . ff. de ap.l.· ne totius temporis rationem pᷣſta niſi teſtatoꝛes qui ſubſtantiaʒ tꝛãſ .F§. tutoribus. 7.l. e ti
tuto r. .S. de peri.tu.l.tem re cogatuꝛ. Sin autem poſt ſini mitunt ſpecialiter inuentarium cõ milius ⁊.ff. rem pu
poris.ſed quid ſi ĩ conne tam adminiſtratiönem in ijſdem ſcribi uetauerint. Scituꝛis tuto pil. ſal. fo. l. fi. .ð. ia
xa ceſſauit ad tp̃s ⁊ poſtea rebus minime ſe immiſcuerit tem ribus ⁊ cuꝛatoribus quod ſi inuẽ in quibus cau.ha. tunit
ipſam reaſſumpſit ante trãſ poris quod inſequitur periculum tarium facere neglexerint ut quaſi tu. l. . m
lationem. dicam in tutele ad eum non pertinet. ſuſpecti ad officio remoueantur ? c ſ Idiniſio.
iudicio uenire.quum geꝛe Dem.aa.Quintile. . penis legitimis que ↄᷣ eos intermi ſeu ꝓuicia. Gfn
re teneatur ut dẽm ẽ. Atẽele actio tã heredibꝰ qᷓ; nate ſunt ſubiacebũt:⁊ poſtea ma ſeco g ubi dinerſa md
h Agdminiſtrationem. ↄne ẽt ̊ ſucceſſòres competit. cula per petua inſamie notabunt᷑ ruʒ prouinciarum ii
xam ut qꝛ tp̃r pupillaris ſunt. nt. ð. de peri. li⸗
etatis cepit facere domum „ „ . ʒ tu. l.ij.⁊ ſi uni ex un
poſt eandem etatem completã perficit domũ nõ tenet ad alia. l dic p fini plu. tuto.l.ij. ?.f. de cur bo. dam.l.ij.F.primo. . ⸗
tam admin iſtrationẽ ſubaudi ⁊ tranſlationẽ factã ad curatores.nã ⁊ i d Eiligere. ut ⁊.S.ti.i.cũ interdicte.⁊ argu.ff.de cur.bo.dã.l.iij.uł
nexa adminiſtratione nõ tenet.ut.ff. de adi. tu.l.a tutoribus. . i. ⁊ ſic di dic ſi omnes adminiſtrẽt aut nullus habet pupillus electionem
uerſimode pũctabis ⁊ ſi conſumeret ne. g. non tutele teneĩ. quũ nõ teneai ſt unus ad miniſtraut ſic ⁊ alius non in adminiſtraj.primo con
adminiſtrare. ⁊ facit.ff.de ne.g.l.eum actum. nenitur qui geſſit ſecundo magiſtratus deinde alius. at in non ge io
i t¶ Niele actio.hr̃dib.ſʒ alr̃ qᷓ; pupillo.ut.ff.de adi.tu.l.ex plibus. ſtis omnes tenentur. ul.. ſi tutor non gel.l. fi.. ff. de admini.tu.l.
k Succeſſores.ſed aliter q;ᷓ in tutore.ut.j.de heꝛe.tu.peꝛ totum. trel. . item in eo.⁊. j.de heret. into. l. pater. . „
Iu Eteris. dixit confitendo extra ius extra inuentarium. e Facienda. Item alia duo beneſicia. hʒ.ſ.ut actõ diuidat.⁊ vtiłẽ᷑t 1
m Eam ſubſtantiam. non ceſſa detur. ut.ff. de tute.⁊ ra. diſ.l.i..nunc tractemus..j.ð
n.· Adulti.ſic. S. de ali.pu.preſ.l.fi. contrario. iu tu l. ij. ſed ſideiuſſoripus tutorib denegatur. vl.fl. r ſel
o Cauſam. qꝛ ſic credebat forte. . pu. ſal. fo.l.fi. ſed ſi eſſent plures ſideiuſſores alter unius tutoris i
p Preiudicare. non ergo ualet confeſſio exta ius ⁊ ſic ſubaudit ſac. ut. alter alterius non denegai eis hoc bñſici. vt.̈ f. ð bi. tu. l. pupillo u
ſft. de inter. ac.l. i. in ſi. nec ob. lex ſeqñs ſi fideiuſſores qꝛ pupillus accepit nouam cau 2
q Subſtantie. ut. 2.. de iuĩ ⁊ fac.igno.l.cum falſa. tioneʒ ⁊ ſic ſibi fecit preiudiciũ.⁊ nõ quod primũ ⁊ vltimũ bñiciũ KD
T Niſi hoc quod iſcripſerit.ſic ꝗ nõ audi? ꝓbatio ĩ Sriũ.ut.⁊.S. aduel.l. nõ datur doloſis ſed medium de diuidenda actõe ſic. ut. fl. de in au
antiqᷓ. S.i.⁊ in autẽ. vt liceat ma.⁊ aui.S.ad hec.coll.ix.ſed õ.õ.de ꝓba. te. ⁊ ratio dil.l. · .. nunc tractemus.⁊ de admi.tu.ſi plures. ſecen u
l. cum precibus. ſo. bic eo volente ⁊ patiente uel ipſomet ſcribente ſic ſcrip dum. H. licet aʒ. hoc non conceſſit. =M 14
ũ eſt.ibi eo ignorante quid ſcriberei.uel ſpale eſt.qꝛ cũ magna ſolẽnitate ſBSeducia ablatiui abſe oluti. . .
ſi inuentarium. ? boc et modo ſoluitur. s. plus valere quod agitur.l.·. g Prodideft. Nem ſiunns nõ iſtruat alterũ ſup eo ꝗ alter neſcit 1.
i.ſi quis alteri uel ſibi.l.cum propria que ſunt contrrrra. ad ſuam geſtiõm ꝑferre.ut. ff. e. ticiũ. F. tutores . Item idem ſinon uſſ
Patiatur.ſibi ergo preiudicat.ſi patitur.ut hic.⁊.ff.de here.tu.l. cum exegit ſatiſdationem. rẽpu.ſal.ſo.quum nideret eum fieri non ſol ſcan
oſiendimns. 5. ſi. ⁊ facit.j. de beꝛe. inſti.l.efl. gnendo.ut.ff. de admi. tu.l. res. iutores. Jefdiil. 8

ℳ

in

toe
ſan,
liht
nhr!
be
dan
ruci⸗
6.
e
o

. . ßP

AD
tl
.
Ai
NIun

e e

nd
lnch

☚⸗ęỹ

9

NSn
Gn.e
fileſc
ſlſec

inee
Nen

d,AH
4

iſ4

no le
prenpe
lanbe

priin
net
tinunm
kepet⸗

ndn

lüd
ctioen

no

IHolg

in!

eſl

lſ⸗
lti
e
h
unch
fhin
fuen

glven

nſ

d Non adminiſtraſſe. nam nihilominus potuerunt accuſari de

ſuſpec.ut inſtitu.de ſuſpec.tu. .ſuſpec. .
i Inſolidum.aliud in plunib admiſtratoribus reipublice.ut.ſ de

conuen.ſiſ.de.l.qm.li.x.⁊ quo ꝗs or.cõuen.l.i.ij.⁊ fi.li.xi.⁊.ff.de
ne. g. cum alicui.⁊.fl.ð admi.tu.l.lucius.ꝭ.ſempronij.⁊.ff.ad mua

nicip.l.ĩps.⁊ ar.ff.
ð admini.tu.ſi pu
pillus alterum. ex
predict᷑. collige qꝛ
aut ẽ diuiſa a teſta
tore aut a iudice.⁊
tunc non tenei um
pro altero nili in

tribus caſibus hic

poſitis.⁊ duobus
aduis ſi a nullo uł
a ſeipſis eſt diuiſa
ſiue omnes admi
niſtrent ſiue nullus
tenentur inſoliduʒ
ut in fi.huius.l.⁊ ĩ
prin.ſi unus geſſit
alter nõ tunc prio
gerens ſo mr̃atus
ercio non gerens
niſi qñ debuit nõ
geres lacere alium
ſuſpectum.vł tarde
fecit uel colluſit. ut
.j. ſi tutor non geſ.
l.i.⁊.ff.de tute.⁊ ra
tio.diſ.l.i.O. uſque
adeo.⁊.j.de nſuris
pu.l.ij.aliud in cu
ratore bonorum.
ut. ff. ð cur. bo.dã.
l. ij. F.f. quia nolun
tarie conſtituuntur
l.e, F. quar̃.ubicũq;
dixi eos inſoliduʒ
teneri triplex datuꝛ
remedium alijs.ſʒ
doloſis unum tm̃
ſed ſᷣm aʒ.nec unũ
ut mõ no.⁊ de hac
mꝛia dã.ð.de tran

ſac.l.i.⁊.d.S.nunc

tractemↄ. ⁊ facit. .

loẽ.ſi diuiſa.in fi.

Kk I Ncet. ↄuen
tõe ſic. ð. de
pactis.l. debitorũ
⁊.c.pẽo.⁊.ff.ð adĩi.
reꝝ ad ci.ꝑti.l.ij.F.
ius reipublice.
Non ambigitur.
nt ⁊.j.ſi tutõ ñ geſ.

l.ij. T.S.ti.i.cum in

neqʒ ab imperiali beneficio abſo
lutione huio note fruituri. lij.

Dè diuidenda tutela ⁊ pꝛo qua
ꝑte quis tutoꝛ conueniatur.

Jpõſt ſinitum admini
ſtrationis officium col
lege tui indemnitati pꝛe
ſtande idonei fuerit poſteaq; dum
non conueniuntur minus idonei
effecti ſunt uicium aliene ceſſatio
nis ad diſpendium tuum pertineĩ
iuris ratio non patitur.
Mprs. Carꝰ. . Nuime aa. Prio
J diuiſiõ adminiſtrationis
inter tutoꝛes ſiue cuꝛatoꝛes

in eodem loco ſeu pꝛouincia con

ſtitutos necdum fſuerit licentiam
habet adoleſcens ⁊ unum eoꝛum
eligerè ⁊ totum debitum exigere:
ceſſione uid elicet ab eo aduerſus
ceteros tutoꝛes ſeu cuꝛatoꝛes actõ
num ei competentium faciend.
In diuiſionem autem admini
ſtratione dẽducta ſiue a pꝛeſide ſiũ

a teſtatoris uoluntate unum quen

que ſua adminiſtratione conueni
re poteſt:periculum inuicem tuto
ribus uel cuꝛatoribus non ſubſti
nentibus niſi per dolum aut cul
pam ſuſpectum non remouerunt
uel tarde ſuſpicionis ration moẽ
uerunt quum alter eoꝛum non ſol
uendo effectus eſt uel ſuſpicionis
cauſam agendo ſua ſpõte iura pu
pilli pꝛoòdiderunt. nec pꝛodeſt eis
dicentibus eum contutoꝛem ſuuʒ
nön adminiſtraſſe res pupillares.
Sin vero ipſi inter ſe res admi
niſtꝛationis diuiſerint non pꝛohi
betur adoleſcẽſ unum ex ijs inſoli
dum conuenire: ita ut actiones q̃ſ
aduerſus alios habet ad electum
tranſterat.

Myprs.Dio.⁊: Max.aa.ʒotico.
Icet tůtoꝛum conuentione

mutuuʒ periculum minime

terdicte.⁊.ff.de admi.tu.l.tres.tu.⁊.j.ſi tutor reipu.l.i.?⁊ quod

no.ð.l.proxi.

m De in litem iurando.qt ⁊ in actione tutele.ob culpam ſpeciali
ter iuratur in litem.ut.j.e.l.alio.quod ał non eſt.ut.ff.e.l.ſiue ⁊.l.
nideamus.S.fi.⁊.l.in actione.S.i.⁊ ideo hic ponitur titulus.

Duerſus.iutelam.i.tutelarem adminiſtrationem inter

cratorem qui ⁊ quondam cum alio fuiſti tutor.

iI Lit. ſnie.ne ſit contra.ff. ad exhi.l.tigni. .fi. uel illꝰ
in realibus vel in rem ſcript.hoc in ꝑſonalibus ut lit.tempus ſuf
ficiat.ut ibi notaui.

p Pertinentia.uel quia ſua uel ſibi debita nel a b eo poſſeſſa nt
ff. de uer. ſigni. l.uerbũ.pertinere. Deſiderabis.ſ.tu curator ac.

V.

α

gq Bolo uel culpa. licet ſit finita iutela. ut. j. e.l. allo. maxime. p litis aↄt᷑.

coõmiſſa. ut. ff. de precar.l.queſitum.S.ſi ſe ruitute.

r Quõdã.cuius ⁊ tutor ſuiſti ⁊ nunc curatorU e
ſ AVolueris.non enim cogeris. mater etiam uolens hõ adiĩttit.ſed
ipie aduli ſi vult pt.ut.ff.e.uideam.⁊ facit.S.ar.tutele.l.tutele.

ſiniatur tamen euʒ qui adminiſt:ia

uit ſi ſoluendo ſit pꝛimo in loco
eiuſq; ſucceſſores conueniendos
eſſe non ambigitur.

Dẽ in litẽ iurando. liij.

Mpẽs. An.⁊. Se.aa. Sclepio

BDũerſus hĩð tutoꝛiſ ob
.tnãſſerẽdã tutelã iudiceʒ
accipiens tempore litis àd pube
rem inſtꝛa pertinentiã reſtitui deſi
derabis quod ſi dòlo ñ exhibeãt
litem iurandi tibi ſacultaſ eritmõ
ſi quondam pupillo debitam affec
tõm ad uincla quoqʒ religõis extẽ
deẽ uoluèris. Mpr. An. Se.

S qui rõeʒ tutele ſen cur re

poſcit inuitus in litẽ iuraĩ
pelli non poteſt: ſed uolẽſitã ðmũ
audiẽdus eſt ſi heis per lõgaʒ ſuc

ceſionem tutoris inſtia pupillaria
dolo uel circumuẽiẽdi pupilli gẽa
exhibere non uli. Si uero nʒ do

lus neque lata cùlpa nʒ fraus heẽ

dis conuincit᷑ oĩſſa iuriſiurandi fa

cultate iudex ð ueritate cognoſcet
q̃ etiam argum̃tis ligdis ĩueſtiga
Dem. a. Pꝛiſciano.
Ammã ſñia ↄpᷣhẽſa quam

ceſſantibus cuꝛatoꝛib quõ
dam tuis iudex ſecutus iuriſiuran

di a te pꝛolati religionem ĩ ↄdẽna
tõm deduxit miui pacto ſñi potuit.
Mpꝛ. Soꝛ. a. Mutiano.

Lid iure eſt tutoꝛ alio heẽĩs

eius tutoꝛ enim iuẽtariũ ce
teraq; inſtrum̃ta ſi nõ ꝓferat ĩ litẽ

iuſiurandũ aduerſus ſe põt aditte

re.at enim hẽs eius demuʒ ſi rpta
in hereditate dolo màlo nõ exhi
beat. Sed quũ aduerſus ipᷣm tu
torem litẽ conteſtatã ẽẽ dicat᷑ tꝛãſ
ferentibus uobis in heredes eius
actõʒ pᷣſes ꝓuiĩcie ꝑtes ſuaſ exhibe
bit non ignoranſ nec exhibeantuꝛ
inſtrumenta quateno iuxta foꝛmã
conſtitutionum ꝑtes ſuas debeat

i S qui rõem. repo
ſcit mioriſ no mĩe
ſiue tutor ſiue curator ſic ?⁊
tutorem uel curatorem I⸗
eoꝝ hĩdes agit ⁊ iðʒ ſi ip̃e
met ageret auc. tu.uel cu.

u Ita demũ.hec uerba ita

demum determinant hoe
nerbum dolo quod eſt.j.?
ſubaudies uel lata culpa

⁊ ſimilis remota determia
tio eſt.ff.ð furt᷑.l.ſi uẽdide

ro. F. ſi ticius.uel ſubaudi
maxime hr̃s remotus.naʒ

idem ſi eſt patrius ⁊ ẽ ſite

ſubauditum. ff. pro ſocio
ſi non fuerit. F. i.

x VPer lõgã.ſueceſſiõe fot

te qꝛ eſt his hr̃dis tutoris

yNeq; dolus. dolo palaã

⁊ clã cõmittit.ſed fraus pa
lam.vt. fl. de pact᷑.l.inĩgẽ.
.H§. dolo.

quoſdam.vel uerius here

dis ⁊ nõ ẽt quod ex lata c

pa hr̃diſ iuratur ĩ litẽ.ut h̊

a vrio ſumit.ſed aduerſus

tutorem et᷑ de leui.⁊ ſic nõ
ob.j.e.l.alio.que ẽ contra
alij.dicunt ex dolo ⁊ lata
culpa tutoris iurari ĩ litem

y Culpa.ſ.tutoris ſecundũ

ſed ex dolo tm̃ hĩdis.ꝑ hꝰ

quod mõ dixit dolo ⁊ qð
hic ſubijcit de lata clłpa ſili
tudinẽ notado int᷑ dolũ ⁊
latam culpam dicit iõ ut ĩ
nuat vt tũc iuretur ſi lata ↄ
mitatur culpa ab her̃de.ſic

ma placet.

a Argumentis.non ſolum

iur̃iurã.quod ẽ ſpẽs ꝓba
tionis ꝙ tm̃ iuram̃tum an

te ⁊ pᷣ pt.taxari licet.gdaꝝ

dicãt hodie õᷣ ut no.ff.e.l.
uideam. ..p.⁊.õ.de iudi.

at.pꝰ iuramentum.
b ¶ AVmma.i.ctitas.
Qeſſantib.in reſti

tuendis rebus adulti.

d Pocto. qꝛ gratis.nõ na

let quum ſit minor.⁊.õ.de

pac.l.pactum tu. hec tranſigendus quũ ſit res certa.ut.õ.de tranſac. ſi
de certa.⁊.l.ſi cau ſa cognita⁊.ff.de tranſ.l.⁊ poſt. .fi.⁊.ff.de condi.in
de.elegãter. S.ſi quis poſt.ſʒ ſi eſſet maior valeret pẽm ⁊ nouatio.nt.j.ð

e a L.io iuz eſt. ideſt tenetur.

2*

aliud ĩ tutore q; hiĩde ꝓ cuius lata culpa iuraĩ.⁊ ſie eſt ſpeciale.ut ppt᷑
culpam iuret᷑ al contra.ut.ſff.e.l.nideamus..fi. Mͦð
SDolo malo.ſupple.vel lata culpa.ut.ff.e.l.is qui.al lege vt ibi nota.
Igem de dolo ipſius heredis dicit non defuncti.qꝛ tunc non iuratur
ĩ litẽ heredem ꝓ dolo defuncti. ſed cõe itereſſe petit.ut.j.l. prox ſed
quũ ꝑꝑ laiã culpã ł leuẽ hidi iurat an nẽiat ſingulare intereẽ cognitõe

s

ä

32

exce.rei iudi.l.ſi cãm.⁊.ff.de re iudi.l.iiij.S.⁊ſi ex conuentione.

f Proferat.dolo uel lata culpa vel leui.alioquin.i.ſi non ꝑ leuẽ nõ eẽt

0

2

indiciaria ſine alia pfobatione.ſic ?⁊ qñ propter dolũ agilt.cõe venire
vt. ff. e.l. ij. F. i. ſcõm aʒo.⁊ ſatis eſt a probatione releuari.
a Mogerari.ſic deferendo iuramentũ ↄ heredem.ut poterat ↄ defunctũ
Deſferri. ut. ff. de heredi.tu. l. cum oñdimus. ⁊.l.fi.
bI Ncet placuerit.appaꝛet hic ꝙ ꝑꝑ dolũ defũcii nõ iurat aduerſus
br̃dẽ ĩ litẽ.ſʒ ob ſuũ hrfd1is
vt. S. e. is ꝗ.⁊.l.alio. It ad
uerſus ip luʒ tutorẽ ex tali
dolo iuraret.ut.ff.de adi.
tu.tutor ꝗ reꝑ.in prin. alij
dixerunt hic defũctũ tm̃ in
culpa.fuiſſe.nã ſi in dolo in actõe tutele pꝛeteritti placuerit
etiaʒ aduerſus.heredẽ ob iudicẽ tñ uelut ex dolo tutõis alijſ
dolum deſuncti iuraret. ꝓ iudicijs inſtructũ aduerſuſ eos ſer
non plact. re ſententiam conuenit. liiij.
EBe heredibus tutorum.
d b Ecãdes. ob ne
gligentiam. ſ. ð

modærari.

Ic&t aduerſus heredẽ ob ñ

Deberedibus tutorum.

ſuncti. Mprs. Se. . An. aa. Yauſtio.

Er̃dès tutoꝛis ob negli
gentiam q ſ late clpe ⸗
perari poſſit ↄdẽnari ñ

e Mõ oʒ.ex dolo g ðᷣfũcti
Tq lata culpa her̃s tenet nõ
leni nt hic.⁊.õ.de neg.g.l.
curatoris. ⁊. ff.e.l. fi. F. i.
⁊T de ac.⁊ ob.l. ex depoſlii ex dano pupilli lůcꝝ captatũ aut
?.l.ex ↄctib.⁊ ar.ff.ð⁊ mma gęa pᷣſtitm ſit.
cõue.ſilr.⁊.j.de mr̃a.cõöue. Mpr.a. Nalẽtio Maꝛtino.
l. in her̃des.niſi in tribꝰ ca Alteèr uidetur tutoꝛ l cuꝛatoꝛ

ſibus.ut ſubijcit. datuſſi ſe non excuſauit nõ
Inchoata. vt ⁊.ðS.ti.i.l. ideo uos minuſ heredes eius tute
alio. ?.ff. e.l. fi in fi. le l utili iudicio cõuẽiri pöteſtiſ.q
g Lucrum.nt ⁊.j.e.l.f.⁊.ff. eã tutelã ſeu cuꝛã adminiſtraſſe di
de calũ.l.in heredẽ. citis nam ẽt ceſſatiõis rõ reddẽda

ẽpꝛius tñ pꝑ actũ ſuũ eos coueni
endos ẽẽ qui admiſtrauer̃t ſepe re
ſcriptum eft. H
Dem.a. Aite.
Duẽrſus heredeſ quõdã tu
toris tui tutele actõe ↄſiſte ĩ
iudiciũ ãt ueniet ẽt id qð tibi tutoꝛ
ex cauſa fideiuſſiõnis debuit.

hb Preſtitũ.ut ꝙ potuit pu
pillo quere tutor alij pĩſit
ut.ff.inã.ſi ꝓcuratorẽ ĩ fi.
furtũ eĩ ẽ ex aliẽo ⁊c̃.ut.ff.
ð furtis.ſi pignori. .i.
i pꝓ Aller. lutili.ł ꝓ.i.
nã.ntili nõ directa
tẽt ꝗ nõ geſſit vt.ff. rẽ pu.

ſal.fſo.nõ qĩ.S.i.łdic tutele Mpr. Alex.a. YFrontino. =
.iſ. utili futili.ſ.ne.g. here Eeles eoꝛũ ꝗ tutelã Lcurã
dẽ curato ris.ut.ð.ð ne.g. admiſtraueꝛt ſi qð ad eoſ ex

l. curatoris. re pupilli vel adulti ꝑuẽit reſtituer̃
k Poteſtis. quũ ex dolo l
lata culpa defücti tm̃ bĩs
tẽat.ut.j.l.ꝓx.apparet qð
ceſſatõ ẽ dolus ł lata clpa.
Reſcriptuʒ ẽ.ut ⁊.ð.ti.ij.
l.Iʒ. z.S. arbi.tu. cũ itdicte.
⁊ð adi.tu.⁊ſi ſciſſes.⁊.j.ſi
tutor reipu.ca.l.i.

toꝛ adiſtraẽ buit nec admiſtrauit

Si tůtoꝛ non geſtit.

m a DBuerſus. hrdes.quiſi matfes ſunt ⁊ legitie etat debẽt explicare

gqgnue p deſeciũ inchoata ſunt.ut.ff. e.l. i.
n Fideiuſſionis.puta qꝛ malũ ſideiuſſorẽ accepi
noĩe Halit᷑ quũ debuit exigere alios debitores pupilli.⁊ ſeipʒ debuit exi
bere.⁊ ſi non fecit deuoluit ĩ actõe tutele pria actio.ut.ff.ð adi.tu.quoti.
et᷑ ſi pria erat finita tpre.ut.d. l. quoti.?.ff.de fideiuſ.tutor datus.⁊.ff.⁊
ne.g. diuortio.S. p. ⁊. S.fi.⁊.l.qui ſine.
h Eredes. coguntur. ut 2. S. e.l. i.
p Ambigendum. ut æ. 5. e. pater ⁊ facit. ð. arbi.tute.l. tutele.
9 Si tutor non geſſit. MV
re Enũ ẽ.debuerft ut.j.l.proxi.x.s.de tu.tel.l.ſi tibi pr.⁊.ff.ð ri
inn nup. ſi ꝗs tu. . quin. et Iz eĩ geſſiſſe videat᷑ ⁊ q ꝑ aliũ geſſit.
nt.ff. ð adi.tu.l.ita at.S.geſſiſſe.⁊.l.tres tutores.S.ñ ſolũ.⁊.ff.ð ſideiuſ.
intor.l.ij.nihilomin iñ tenet᷑.ut.ff. man.ſi ꝓcuratorẽ.S.ſi tutores.
ſ Nõ potuerf̃t:dic ut dixi.S.ðᷣ ꝓba.ex ꝑſona.⁊.j.ſi tu.re.pu.cã. l..ii.
t Omiſert. ᷣ dic ut dixi.S.ð adi.tu.l.ij. NPronũ tuũ.ipʒ q ⁊ ↄtutõ eꝛat

i¶ Acliõʒ.i.accuſatõʒ ðᷣ ſuſpecto.nã actõʒ pecuniariã et ſamoſaʒ pupilttſi

Mpr. Bio. . Maxi. Archimi.

fcm̃ inuentariũ iuſiuꝛanduũ

5. ſi o gᷣ tutores lis ichòata ẽ nz

cogũtur.. In eo ãt ꝙ tutoꝛ I cuꝛa

rõnẽ eos ꝛddeẽ ðbeĩ ñ ẽ ãbigẽdũ.

Mpꝛ. Alex. a. zotico. ly.

ti cã pupilli.nã teneĩ eo

notĩe pf ĩtẽdere.nt.ff.e.ð in ius noẽ.queſitum q̃ ẽ ↄ.uel dic ꝓprie.
⁊ nõ pt᷑.ſ.ſuo noĩe itẽdere.niſi magna ex cã.ut.ff.de ĩ ius noc.ſed
ſi hac. l.S.fi.ſʒ noĩe pupilli ſic.ut ĩ Zrio.ul dic nõ pt᷑ accuſare.iſ.ꝑ li
bellum.ſʒ implorando offm̃ iudic.ſic ut ſubijcit.

Ertü ẽñ ſolũ eos q geſ
leit ſʒ ẽt q gerere debue

rũt tutela teneri ẽt ĩ ea ꝗᷓ

a cõtutoꝛibus ſeruari ñ potuẽt ſi
mõ quũ ſuſpectos facere deberẽt
id offm̃ òĩſert. Tu autẽ ⁊ſiõ pr̃o

nũ tuũ famoſã actõm iſtituer n poᷣ

tuiſti pꝛouidere tñ ne qd tutele de
eſſet neceſſarijs poſtulatõibuſ apð
eũ c ð ea re iuriſdictõ fuit potuiſti
BDem. a. Juſto.
Vi ſe ñ imiſcuerit tutele ł cu
tex pſona eoꝝ g geſſeꝛt:⁊ i/
donei ſt ñ onerãtur.Si qua vᷣo ſũt

q̃ quũ geꝛi debuerint oiia ſt late cł-
pe ratio oẽs equaliter tenet. lyi.

Dẽ uſuris pupillaribus.

Mpr. Anto. a. Pꝛeſentino.

Atõꝛẽ l cuꝛatoꝛẽ pecũie

q; ĩ uſo ſuos ↄuertit legi

tias uſuras pꝛeſtare öbe

reoliplacutt. Mpf. Alex. a.
Ampliano. B

Jus ꝙ ex cã tutele debet u
ſuras pᷣſtari opoꝛter̃ dubiũ
ſi ẽ. q;uis aliis pꝛo pticipe mũeris
nẽitas ſòlutõis irroget᷑ quia nõ id
als ↄtigit q;ᷓſi ſi ceſſatio ↄtutoris ĩ
ſuſpecto faciẽdo ĩpůtari poſſit.
Bẽ.a. Aitalo.
J pẽłcũiã pupillarẽ nʒ idõe
Ihoĩnib crede ny ĩ ẽptõʒ
poſſeſſionũ ↄvᷣteẽ potuiſti nõ igno
rabit iudex uſuras e a te exigi nõ

opoꝛtere. Mp.Dio.⁊.Max. nõ exequit ⁊ tũc ꝓ
aa. Ditatio Aurelio. toto tpᷣr tenet ſi iui
Apill ager̃ uobiſcũ actõe ſus ẽ admiſtraẽ. vt
tutele ↄpelli ñ pt᷑ uerũ adxꝰ .ff. ð excu. tu. l. ſi is
ſus futurã calũniã ut ⁊ ſi qd ei vbbe quitres.
tis cuꝛſus eiꝰ ihibeat᷑ uſurarum de 3 Be nſuris pupil
nũciatõib frequẽter interpoſit᷑ ad laribus. pupilares
iudicium eum pꝛouocare ac ſirem dicũt quas ꝓ ↄdi
tõne ſue perſone pt
pupillus ſtipulari
ſecundum modum qui eſt. ð. de uſuris.l.eos.
a t Vtorẽ legitimas.i.pupilares nõ minuẽdas ex moꝛ ꝛe

x Votuiſti.iĩplorando ꝑ ofſm̃ iudicis.ut ille remoneat ⁊ al vtut

quũ ſine accnſator
hefieri poſſit. ut. ff.
ð ſuſpec.tu.il.iij.S.
pᷣterea.ſʒ gdã dicũt
hic peti curatorẽ.ñ

eũ rᷣmoueri.quũ ſit

cõiunct pupillo ne

ceſſitudis nĩculo.

ut. ff. ð ſuſpec. tu. l.
ſi tutor.ꝙ non pla
cet.qꝛ ñ pupllli.ſʒ
cõtutoris erat pꝛo
no.ſatis tñ pt᷑ legi
ĩ pꝛono pupilli.

7 q BZile equa

erat apẽdentia. eo

rũ q̃ geſta ſt.ut.ff.
de adi.tu.tres tuto
res. .itẽ ĩ eo.⁊ ſaẽ

.5.l.prox.iĩ pri.⁊ ð

diui.tu.l.fi.⁊.fl.tẽ
pu.ſal. fore.l.ñ qĩ.

F.ſi qſ ꝓcurator. ?
nõ quũ ꝗs ad tute

lã uocat.aut ĩutifſ.
⁊ nõ tenet.ſi ſele ñĩ
milcuit al ſic ne. g.

aut nutilꝛ.⁊ tũc ſi nõ

hʒ excuſatõʒ tẽl ex

q ſcit noĩatũ niſi a

liud gerat ut.õ. de

ſciſſes. ſi hʒ aut exe
quatur eam.j.legi

timum tempus. ?
tũc nõ tenetur. ant

gionis ⁊ hoc ſi palã cõuertit.⁊ ſic loquit.ff.ð admi.iu.
tutor qui reper. .qꝗᷓ at ſunt.uel dic legitias.i.cẽteſimas.ut qñ clã.
conuertit.ut.ᷣff. de admi.tu.non extimo.x.ff. de ne.g.ꝗ ſine.⁊ oẽs
dicunt᷑ legitĩe.i.lege ſtatute.⁊ facit.S.ar.tu.l.iij.x depoſiti.l.ſi ðpo
ſiti. 2 nota quod quandoq; preſtãtur cẽteſſime. qñʒ pupillares ita

ut non diminuantur p conſuetudinẽ regionis.ut patet ꝑ.d.l.ff. xẽ

admini.iu.l.tutor.qui reper. .ſi poſt uſq; in fi.

b e Jus. non eſt. ut 7.ff. rem pu. ſal fo. ſi poſtea.

5

cParticipe.muneris.ꝗ quũ ſuſpeci remoneri d

d Solutionis.ſortis ⁊ uſurarum.

ebuit remol ñ ẽ

eQuia non id.ſ.ut uſure preſtentur pro alio ⁊c.ut hic.⁊.ff.de ad

mi. tu. tutor qui reper. .pe.

Imputari. poſſit hoc pt᷑ admitti diuiſa tutela a teſtatore Fa iudi
ce. ut ⁊.ð..de diui.tu.l.ij.ſi autẽ nõ erat diuiſa ⁊ omnes geſſeit.vt
p erat oẽs tẽni iſolidũ.et᷑ ſi nõ vᷣbuit !potuit remouer̃ ut ſuſpectũ

köde
11.
ntexe
ſeleg
us,?
r, dnt
icg
iiu
nͤf

i⸗

nl
ſres

nept
Plert

ſir
ſen
ſci
1006
e
oln
ſa5

ſi⸗
.

e

I¶ JIpecuni potuiſti ꝙ credẽd non ẽ ſi ſus mutu dedit ut

.ff. de admi. tu. cum pluresF. fi. 2. l ſe. F. nõ eſt. ⁊ facit. l. us
at depoſitioni. ⁊ ĩ ai.ut hi qui obli.S.ꝙ ſi mobil.coll.vj.

b p AVopulus. ñ pt.
4

nt. 5. ut ne. iuii.l. i. ſz fallit ĩ caſidꝰ ut ibi nõ.

Erequenter.i.uoluntarie.ut ex h magis cõtumar pᷣſlumat.

k Proferat.i.diffe

rat.

Aoluntat᷑.q̃ ẽ qꝛ

vult ſoluere. ⁊ ꝙ ſu
b jẽ clo ⁊ ſupple
ut. fl.ð procur.ſi ꝛe
us.uel dic que uo
luntas eſt. quod
vultis producer ie
ſtes ad ꝑpetuã me
moriã qualr nihil
ðbet᷑ łii debet᷑ qua
liter offertis ut fu
mra uſura ĩ pedia
tur. ⁊ ꝓ hoc ẽ ꝙ ſu
bijcit actis etiã ⁊c̃.
⁊ in at.ð teſti. .p.
coll. vij. tertiũ et eſt
cõſiliũ ut petat a iu
dice ut ſtatuat tpᷣs
pupüllo vltra ꝙ nõ
audiat eũ agẽtẽ.ut

famari. .ff. ex qb

ca.ma.ſed ⁊ſi.?.ait
pretor.
m De ſideiuſſorib
tutorum ſen cura
J torum.
n e Ligere
debes.
nt 2.S. ð ac. ⁊ ob.l.
T arbitrio.ſʒ hodie
at in at.de fideiuſ.
F. i. coll. i.

o Binigdeẽ iter reũ

⁊ fideiuſſorẽ.ut.ſf.
ð duob' reil.l.reoſ
i pᷣn. ſʒ fideiuſſoreſ
ʒ pupillũ ñ hñt bñ
ficiũ eplłe.ut.ff.rem
pu.ſal.fo.l.fi.

p Agi.ita ꝙ exigat
q n Onẽ. liba

ꝛi nt iſti. ꝗ
b'mo.tol.ob.ĩ pᷣn.
⁊.j.de fideiuſ.ſi in
debitam. in fi.

iSiplr. ſic dicenſ.

Plane. ſed nõne

idem in primo caſu ꝙ

diſſimulatõe pꝛòſerat act᷑ apð pᷣſiðᷣ
pꝛouincie factis uòlũtatis nĩe ꝛatõ
nẽ ðclarate:q fcõ tã uobiſipᷣis qᷓ;
ſecuritati filioꝛum ueſtrorum con
ſulatis:quod ⁊ in cuꝛatoꝛibus lo
cum habet.

Dẽ fideiuſſoribus tutoꝛum l cu
ratoꝛum. Rubrica.

Mpr. Alexan. a. Felici. lyij.
Ligẽi debes utꝝ cũ ip
ſis tutoꝛib ł cuꝛatoꝛibo
ſeu hĩdib eorũ ã cũ iſſ
qui ꝓ ipſis ſe obligaue ũt ager̃ de
beas:łſi ita malis diuidere actõm
nã iſolidũ ⁊ cũ reo ⁊ cũ ſideiuſſoꝛi
bus agi iure non poteſt.
Dẽ.a. Priſco.
On ẽ ãbigui iuris electo r̃o
⁊ ſoluẽte fideiuſſorẽ libẽaꝛi:
iõ ſi ſimplr acceptus ẽ ſideiuſſoꝛ
ĩid ꝙ tutoꝛ ſeu cuꝛatoꝛ ðbituꝛ ẽẽt
quũ ꝓpõas tutorẽ ſeu cuꝛatoꝛẽ dã
natum ſoluiſſe ꝙ dubiũ ẽ lberatũ
ẽẽ fideiuſſoꝛẽ.plã᷑ ſi ſtiplatio rẽ ſal
uã foꝛe interpoſita è lcautuʒ ẽ ĩ id
ꝙ a tutoꝛe ſeu cuꝛatore ſeruari nõ
pt manet ſideiuſſor obligatus ad
ſuplẽdam tibi indemitatem.

De zriò iudicio tutele. lviij.

Moprs. Se. 7. An. aa.Stratòõi.
Jpꝛõ iudicato ↄtutore
pecũiã ſoluiſti nllũ iudi
ciũ tibi ↄð pupillum ↄpe

tit ut ðᷣlegetuꝛ tibi advᷣſus liberatũ

actio ꝙ ſi nomẽ łmiſti ĩ rem ſuam
pꝛocuꝛatoꝛ dtus hered es iudica
ti poteris conuẽnire.
Mpr. Anto.a. Pꝛõptino.
J nn ex pꝛöpꝛia culpa ſol
pupille condemnatus es ſʒ
:bſens ⁊ indetenſus acqꝗeuiſti quũ
ex cauſa iudicati ſatiſtacere cẽpis
actiones aduerſus cõtutoꝛes tuoſ
mãdari tibi a pupillo deſideràbis

in hiſ duobus ẽ: ꝶ.nõ prio qꝛ ab ĩitio fuit

obligai ſicq; y ea liberatur.ſed in his non fuit obligab ſicq; nõ
liberaꝛi ſʒ nõ ĩcidere ĩ obligatiõm di niſi in id ꝙ deẽ ut hic.⁊.ff.

de uer.obli.ſi decem.
De contrario iudicio tutele.
u 1 Jꝙ iudicato.i. dẽnato ꝑꝑ cõeʒ dolũ ł ꝑp tuũ tm̃ quũ

=ðBðDMBEß diuiſe. admiſtrãtẽ ſuſpeciũ facere ðbueꝛit ſʒ quoſdã.
x Actio.ſ.ð eum qui iam per ſolutionem tuam eſt liberatus. tuo

tamen nomine utilem habes.ut.j.l.prox.Fm Ir.
y Emiſti.dicẽdo iõ ſoluo ut cedas actõʒ.

5 Datus. ſ. tu.

Suam.i.tuã.
Heredes.contutoris.

Conuenire. ut ⁊ fl. ð ſolu.l.modeſtinus.ᷣ ſic q ẽ ĩutilis cedenti
erit ntilis cui ẽ ceſſa. vt ⁊.f..man pap.⁊.ff.de cenſi.ſorma ⁊ ſacit.fſ

b ſ

—
☚

de magis. conue.l. ij. . iij. ⁊ facit.j. de ſolu.l.nulla.

J nõ ex pꝛopria. duo erãt tutores puelle vnus qui erat abſens

eleaus a puella inſolidum fuit condẽnatus.

c ᷓPropria culpa.ið ſi proprio dolo ut actio ei nõ cedai.ut.ff.de tu. ⁊

rõ diſ.i.i.O. nunc tractemus.ſic ⁊.ff.ꝓ ſoc.cum duobus..ſi.ſic ⁊ procu

uel utili actine uteris.
Dem.a.Teſidi.
pꝛ tuus quẽ pꝛiuigni ſui
tutelã adiſtraſſe pꝛoponis
teſtõ recie fcõ pupillo etiam quon
dã ſuo heĩde inſtituto deceſſi:qm̃
non niſi pꝛo poꝛtione hereditari
a tutele petitionem cõſuſione oſtet
extingũi pꝛo reſidua paꝛte ſuccedẽ
tem patri tutele te conuenit apud
— iudicẽ reddere rõem ꝗ ſᷣm
onã ſidẽ eoꝛũ ẽt q̃ pꝛeʒ tuũ ĩ rẽ eᷣ
erogaſſe dicis admiſſa ↄpẽſatiòne
⁊ reliqui.ſi qd amplius debet᷑ fa
ciet ↄdemnationẽ ꝙ ſi ſciẽs ãpli⸗

irẽ ſuã erogatũ agedũ ꝓpterea tu
tele non putauerit eũ grio iudicio

conuenire potes.
Se zutoꝛitate pꝛeſtãda. lixx

Mdpr. Bio. ⁊. Max. aa.Anto.
Eq; tůtoris nʒ curatõis
abñtia ꝗc q; ſtiplatõi
pupillo uel adulto habi
te nocet. Pẽ.aa.⁊.cc. Serene.
Ec actiones ſine tutoꝛis au
toritate in etate pupillari
ſtituta reittẽdo quicquam amitter
potes.
Pẽ.aa.⁊.cc.Caio.
Am q a pupillo ſine tuto
ris autoritate diſtrahente/
cõpavit lõgi tpᷣris ſpaciũ ñ ðᷣſẽdit.
Mpr. Juſtia. a. Joan. ppᷣ.
Llarum poſteritati faciẽtes
ſancimus omnimodo debe
re ⁊ agentibus ⁊ pulſatis in crimi
nalibus cãis minoribus.xxv.ãnil
adeſſe tutores uel curatores in ꝗ
bus caſibus adultos ⁊ pupillos
leges accuſari concedunt quum
cautius ⁊ melius ẽ cũ ſuaſione peꝛ

fectiſſima ⁊ reſponſa facere mino

res litemq; inſerrè: ne ex ſua peri
tia uel iuuenili calore aliꝗd uel

dicant taceant quod ſi fuiſſet pꝛo

latum uel non expꝛeſſum pꝛodeſſe

rator quod propter ſuũ ð
lictũ ſoluit.ut.fl.de procu.
qui proprio. .ſi.
d Abñs.quum conſtabat
eã malã fouere cauſaʒ alio
quin .ut.fl.de euic.ſi iðo
2.l.ſi per imprudentiam
dic quod fuit abñs ex iu
ſta cã ⁊ probabili.
e Cepis. oppõitur ergo H̊
exceptio cedendarũ actio
num. et᷑ p ſniaʒ ut hic ⁊.ff.
de fideiuſ.ſdeiuſſor.
Mangdari.pro ꝑte ſi iſo
lidum. ut.ff.de tu.⁊ ratio
diſ.l.cum pupillus.⁊.ff.
admini.tu.ſi plures ĩ ſi.
g Beſtderabis .ð.prox.
l.ubi non mandatur a pu
pillo. ſo.ibi ſoluit h nõ.
h Vtili actione.ſ.ne.g. uel
tutele ſʒ aʒ.ſic ⁊.ff.ð ne.g.
ex facto.⁊.ð.ſi certum pe.
l.ſi abñtis.⁊ ð ac.⁊ ob.l.i.
in fi. qui nõ agũt ſine ceſſõ
ne. ſecus in fideiuſſorib⸗
ut. ff. de fideiuſ.l.ut fideiuſ
ſor. ac .
i ſ pꝛ. ꝓponilſ.nota
nitricum poſſe eſſe tutoreʒ
priuigni nõ tñ apud eũ ali
yt h.⁊.s.ubi pu edu.ð.l.i.
k Extingui.nt ⁊.ð. ð ne. ge
ſi ab eo.⁊ de here.ac ſi adł
ta. ?. j. ad.l. fal. lʒ. v. S. ð rei.
nẽ.l.cũ a matre.
l Compenſatione. ſic. ð.cõi
di.l.iiij.in fi.⁊.ff. cõmo.l.
in rebus.
m Potes. ſic. ffcommo.l.
in cõmodato.ꝭ.i.
n De autoritate p̃ſtanda.
0 Ec.ꝓ pupillo.
n niſi ſit ifans.ut.
mirexcepto uno caſu ut.
