poſtliminiũ vt.d.l.poſtli. .tranſfuge.ff.e.nec ei ꝗ uictus dedit ſe
hoſtibus.vt. d.l. poſtliminiũ. ſi iñ bonus miles antea fuerit ſoli
affirmatõi ei cidit. alioqn. ñ ut.ᷣ ff. ð re mili.l. ſ oẽs. F. a baꝛbaꝛis
i d Juerſaũ hoĩes. nẽo retineat. ut ⁊.. de epa.au.l.xpianos
n Barbaris.ꝗ hoſtes erant populi ꝛomani.idẽ ſi quilibet
alij ſint hoſtes populi romani.accurſius florentinus.
x Decet.i.oʒ. vt pꝛobatur.S.e.l.ij.ſic e contra.j.de rap. uir.l.i. .
nec ſit ſacultas.:.ff. de iuſtitia ⁊ iur.l.i.in prin. accurſius.
yPena deporiationis. ſed nõne gꝗ daãnat᷑ in metallũ libertatem

„2„

amittit ſec q denoꝛ aĩ tĩ ciuitatẽ. t iſti. de ca.di. maxia. 7. . media. ſed
dic ꝙ ipꝛopꝛie dr̃ depoꝛtatio.q.q.deportat ĩ metallũ ſic.ð. ut nemo pꝛi
natus tuulos.l.ij.a curſius florentinus legum doctoꝛ.

pꝛijs ſub moderatione quam iuſii

mus quibus iure poſtliminij etiaʒ
ueterum reſponſis incolũia cũcta
ſeruanda ſunt. Si quis itaq; huic
pꝛecepto ſuerit conatus reſiſtere ac
lor conducioꝛ procuratoꝛ q; dari
ſe metall cum pẽna depoꝛtationis
non ambiget. Sin vero poſſeſſiõiſ
dominus rem ſuam ſiſco nouerit
uendicandam ſeqʒ depoꝛtandum
⁊ ut facilis executõ peruẽiat criſtia
nos pꝛoximo:um locoꝛum uolu
mus huius rei ſolicitudinem gere
re.Quriales quoq; pꝛoximaruʒ ci
uitatum placuit admoneri ut emẽ
gentibus talibus cauſis ſciãt legis
noſtre auxilium deſeꝛendum:ita ut
nouerint rectores uniuerſi deceʒ li
bris auri a ſe: ⁊ tantumdem a ſuis
apparitoribus exigendas:ſi prece
pium noſtrum neglexerint.

Pbẽèiifantiba expoſitis ⁊ liberis ?
ſeꝛuis: ⁊ de his qui ſanguinolentoſ

nutriendos acceperunt.
Mpr. Alex. a. Clandio.

A inůito uel ignoꝛante te pꝑ
tus ancille tue uel aſcribtti

cie expoſitus ſit repeter̃ eũ

nõ prohiberis. Sed reſtitutio eius

ſi nᷣn aſure uendicaueriſ ita ſiet ut
ſi qua in alendo eo uel forte ad a
diſcendum artificiuʒ iuſte conſum
pia fuerint rèſtitueres.
Mypfs. Dalen.⁊ Gra. aa. ad.
Probum.
Nũſquiſq; ſobolem ſuam
nutriat.quod ſi exponendã
putauerit ànimaduerſioni que cõ
ſtituta eſt ſubiacebi:ſed nec domi
nis uel patronis repetendi aditum
relinquimus.ſi ab ipſis expoſitos
quodammodo ad mortem uolun
tas miſericordie amica collegerit.
nec enim dicere quis ſuum poteꝛit
quem pereunteʒ contempſit.
Mpr Juſtinianus.a.Demoſt.
prefectopretoꝛio.
Ancimũs nemini licere ſiue
ab ingenuis gẽitoribuſ puer puᷣuł
procreatus ſiue a libertinà ꝓgeniẽ

g ſ

3 De iſan. expo. ⁊c̃.non tm in captiuis opus pietatis exhibetur. ſed etia 3

in inſantibus eypoſitis nutriendis.⁊ ideo de hoc dicit.

a ¶A iuito.ſi ãt eo uo
leie amitterʒ omne
Z ius ꝙ ĩ eo haberet
vt infra eodeʒ.l.fſi. in pꝛin
b Si nõ a fure.nõ ergo fu
rẽ expẽſas retiner̃ ñ poſſe
ſic ⁊.ff.ð ↄdi.fur.l.ex aꝛgẽ
to.ſʒ vr̃ S.õ.de rei vẽ.l.do

mũ vbi dicit male fivi poſ

ſeſſoꝛẽ neceſſarias ipẽſas
Fuare offõ iudicis.⁊ vtileſ
tollei.ſo.alið ĩ alijs male
ſidei poſſeſſoꝛbus.⁊ alið
i ſure.łdic aliud ĩ expẽſis
factiſ ĩ domo.⁊ alið ĩ hiſ q̃
abradi non poſſunt.ut ar
gumen. ff. de rei.ven.fi.au
tem. §. fi.

c Reſtituere. ſic ergo idiſti

cte reddunt᷑ bõe ſidei poſ
ſeſſoꝛi. ⁊ ſie ẽ Z. dẽe legi.ff.
de rei vẽ.l.ſin ãt. .fi.⁊.l.ſe
q̃ntib.vbi dicit ñ ꝛepeti ex
pẽſas cãs ĩ diſcẽdo niſi ĩ

iĩ duobus caſib ſo ibi iõ

qꝛ habueꝛat oꝑas ei q̃ po

terat eẽ aliq̃.hic nõ potuit
hbie quũ eẽt iſaſ. l alit vt ibi

itẽ nõ bone fidei rehabere
malefidei ñ ſic ⁊ iſti.ð reꝝ
di. .ex divᷣſo.⁊ lacit. ð.de

nup.l.patrem.
d un HNuſgſq;. ſoboleʒ
legitimã ⁊ natalẽ.ł

nãlẽ tm̃.vt.S.nãli.li.ãt.lʒ

eAiaduerſõi.eordinaꝛie

ut.Sð.ð pa.po.nec filiã ⁊.ff
de lib. ag.l.i.S. pena.teneĩ
ẽt qĩ occiderit filiũ.vt.ff.ð
liberis.ag.l.necaꝛe.

Coõtẽpſit.vt ⁊.ff.ꝓ de reli

cto.l.fi.⁊.õ.de lati.lib.l.i.
.§S.ſʒ ſcimus.ſʒ ar..ff. de
ſtatu.ho.ſeruus.
Ancimus. nemini
oẽs alios ↄpᷣhẽdit
pᷣteꝛ colligẽtẽ de quo ſubij
cit ibi ſed neq; ⁊cẽ̃.

h Paruulus.i.ꝗ hoc ipᷣo

ꝑuulus ẽ ꝙ puer ẽ.i. mior
xiiij.ãnis maſ.l.xij:feia.vł
dic pueꝝ.i.ĩfãtẽ.vt reſtrin
gat puer ꝑ id ꝙ dicit puer
ꝑuulus.ſecus ĩ ñ pueꝛo ni
ſi lãguidus eſſet.vt.S.ð la

ti. i. tol. l.i, F. ſed ſeimus.ſʒ ⁊ ĩ nõ pneꝛo ſi nõ exponaiĩ.ſed denegant ei
alimẽta ſi eripit᷑ ĩ liᷣtatẽ.ſʒ ꝓ derelicio habet.ut.ff.eꝓ derelic.l.fi.ut ita cõ
cedat᷑ occupati.dat᷑ ł patri.vt dicia lex dicit.vbi aũt exponat᷑ puer nõ ẽ iõ
liber qꝛ habuit eũ ꝓ derelicto.nã ſi ẽt ↄ velet idẽ eẽt ꝓpter delictũ ſuũ ⁊
libertatis fauoꝛcẽ.Aʒ.⁊ ẽ hec lex fere de vbo ad vbũ.s.de epa.au.l.nẽini
i Libertina.i.ipſe libertus nam ſilius eius eſt ingenuus.
k ¶ Pꝛogenie. foꝛte mĩe vel pre.ꝙ hodie nõ eſt niſi mre.⁊ ſic lege aut.anti
qua ⁊c.q ẽ.v.coll.cõſtituttio.q ex aſcriptio ⁊ libera muliere ⁊c.uel dic ꝙ

hic intelligebatur niſi qui ex matre tali eſſet natus.

O

s
“ 3
““

Czdqditone.bic ↄprehẽdit fnũ vel aſcriptictũ.? pꝛout ad aſcripticiũ rele

nn
tur glo. quam bic habes fote matre 7c. 0
P

b Vẽdicare.hoc accipe ſi dño volẽte expoſitus ẽ his ꝗ ei ſubiectus c.iit
j. e.l.ibi nʒ eĩ ⁊cẽ̃.al ↄ vt.ð.e.l.i.iẽ nungd pr̃e exponẽte amittit ius vẽdi
cãdi i fili. vr ꝙ ſic ex hac.l.lʒ ñ bñ aperiat.⁊ ꝓ hoc.ð.ð patria po.l.pe.
ſʒ ar. ͥ ð nup.l.pꝛeʒ cui ꝛñ
geri põt ꝙ de facto zdice
bat ibi pater non de iure.
¶BDiſtic õe.an eo anĩio ut
ſint fui.lł ñ colligat eos.vt
S.hac. l.ibi lʒ ab iitio ⁊c̃.
d Iterũ ad ſe.ſ.ꝗ abieceꝛat
e Mercimonio.miſera re
dem ptio videretur.ſic ⁊.].
de abolic.l.ij. Sequitur
aut. annqᷓ. Autentica.
a Ntiqua.ↄditiõem
hoc eſt ſiue p; ſiue
mf ſit aſcripticie ↄditiõis.
filij ſt eiuſdẽ vł foꝛte eſat h
lex ſãcimus ul dic ꝙ ñ ha
be mus eã qꝛ ꝑ leges codi
cis ſequebaĩ mr̃is ↄditõʒ
im̃ ñ pꝛis v.ð.de ſẽatuſ⸗.
cẽ.l.fi.li.xi.q̃ ſe iuſtinii ſʒ
hec ſolũ addit aut᷑.vt pʒ ĩ
coꝛ.ꝙ ĩ fulis tim̃ filijs ĩtelli

ſiue ſeruili cõnditiõe maculatus ex
poſitus ſit eum puerum in ſuũ do
miniuʒ uendicaꝛe.ſiue nomine do
minij: ſiue aſcripticie ſiue colõaꝛie

triendos ſuſtulerunt licentiam con
cedimus pen ito cum quadã diſtin
ciiòne eos tolere ⁊ educatõz eorũ
pꝛocuratoꝛe: ſiue maſculi ſunt ſiue
ſemine ut eos uel loco libertoꝛũ ul

diſcrimine habito hi qui ab huiuſ
modi hominibo educati ſunt libe
ri ⁊ ingenui appaꝛeant:⁊ ſibi acqui
rant: ⁊ in poſteritatem ſuam uel ad
extraneos heredes omnia que ba
buerint quomodo uoluerint tranſ
mittant:nulla macula uel ſeꝛuitutis
uel alſcripticie uel colonarie condi
tionis imbuti:nec quaſi patronat⸗

gant leges. C. predicte. iura in rebus eoꝛuʒ his qui eos ſu
g Per iuſtinianũ.ñ ꝑ au. ſcepeꝛunt pꝛetendere concedimus:
ſed ꝑ dicias leges. õ6.

h Que ſit löga ↄſuetudo.
ſz q̃ ẽ lõga ↄſuetudo.lz ei.tiica q̃ꝛat.ñi iñ ſoluũt legeſ hy ti.ſed dic Fʒ J. *.
an. ar. fl. ꝗ ⁊ a abus ma.li.l.ſʒ ſi ſideicõmiſſa. S.ariſto.⁊ h pʒ ẽt ex eo q
dr̃ lõga.vt hic.⁊.ff.e.iĩ rubrica. lõga ãt dã. x. an. vt iſti. de vſuca. J. i.ſequii

ergo ꝙ. x. an. ſit ſy nügd ſufficit ſemel. ſic.j.x.an iudicari.t.ñ ĩmo bis vt
S5. de epa. au.l. ii.ĩ fi.(qrimoniã ! libellũ ꝓpoſitũ ↄ talẽ ↄſuetudinẽ ſ

nere. vt. fl. e. l. c de ↄſuetudie.ſz nũqd ergo iudicaĩ᷑ exẽplis.ve.ñ.vt.ð.de
ſñijs. l. nemo ſed ex ↄſuetudine qᷓ ꝓbai exẽplis. ſic ↄcedit᷑ atigd ꝑ obli
quũ ꝙ directo ñ ↄcedit᷑ ſic. ff. qᷓ res pi.ob. poſ.l.ariſto.ſic eõ peto ex pro
miſſione qᷓ ꝓmiſſio pꝛobat ex lõgo. vſu.vt.ff. de vſur.l.cũ de ĩ rẽ vᷣſo.łdic
ꝙ lʒ due vices faciãt ↄſuetudinẽ veꝝ ẽ ſi populo placuerit.kłↄſilio ꝙ vicẽ
eius repñtat.vt idẽ fieret ĩ futuꝝ vel dic ñ exẽplis vnius ſʒ pluriũ ł ñ mal
ſʒ vonis ſi ergo ĩqucit.x.an.vt dẽm ẽ multomagis.xx.l.xxx.an.ſi ãt tan
to tꝑe quo ñ extat memoꝛia.tũc potius dẽ vetuſtas q; ↄſuetudo.ĩducituꝛ
ergo ↄſuetudo ꝑ duas ſnĩas vt dixi.it᷑ ex eo q; ꝑpetuo ſic ẽ obtẽtũ ſine ʒ

dictõe vt qꝛ clerici vẽdũt ſñ decꝛeto epi rẽ ecclie. vt. ff. e.l. ſi ð ĩterptatõe vl

qꝛ ubelli qrimoniaꝝ ñ fuerũt de talibus recepti vt de poꝛticibus.õ.uias

— . — — — — —

publicas.vt. ff. e.l. ʒ ea it ex eo qꝛ fuit Ʒdictũ qñʒ ñ eẽ cõſuetudinẽ.⁊ reꝓp
bata ↄdictione iudicatũ ẽ eẽ conſuetudinẽ.ut. ff. e. l. cũ de conſuetudine.

i p Reſes. pone , aſuetudo eſt ex certa ſcia iducta. ut ſi dĩs appo

nat manũ ad plauſty. ruſticus ñ teneaĩ ð vino.ið ergo erit ĩ oleo
ergo ñ placet ꝑ legẽ.fl. e.l. ꝙ vo ) rõeʒ.⁊.l.ꝙ ñ rõe ⁊ ĩ aut.ut nulli iu. F. i.
iõ dic loꝗ ĩ his q̃ ſũt pᷣter legẽ vt ĩ ſeudis ⁊ affictis ſimilibus. vt ſi cõſue
tudo ẽ ꝙ ñ ſuccedat mõachus.ið ſit ĩ eo gꝗ aliter ſit debilitatus.⁊ ꝙ ĩ mo
nacho.idẽ ĩ regulari canonico ⁊ ꝓ boc.ff.e.de gꝗbus.ij.te.
k Pꝛobatis his.ſed quũ ↄſuetudo ẽ ius ergo ꝓbat᷑ ius.ꝙ ñ dʒ eẽ.ut.ff.
de pꝛoba.l.ab ea ꝑte.ſed dic illud ĩ iur̃ ſcripto ꝙ ẽ ceꝛtũ ⁊ ſinitum.vt.ff.ð
iuris ⁊ facti ig.l.ij. at boc non ſcriptũ pendet ex facto.quod factum eſt ne
ceſſe pꝛobari.ut hic dicitur.
l Coõtrouerſiaꝝ. ut. fl. e.cũ de conſuetudiĩe. ?.. de edifi.pri.l.an in totuʒ.⁊
eff. de teſti.l. uj.ĩ fi.ſed ꝗd ſi alia ſit ↄſuetudo ĩ foꝛo actoꝛis alia ĩ foꝛo rei
quũ diuerſe terre ſint. qd etiam ſi ⁊ iudex babeat ſuã ↄſuetudinẽ.ſ.Fus
bit index qᷓ; volet ſn H.al.ff. de arbi.ſi quũ dies. .ſi arbiter.ſed põt di
Q(i ut locus iudicij ſit ſpectandus. ut. S. de emanci.li. l.eii.
m Conſuetudmẽ.ſ.pꝛimã qꝗ̃ eq̃ bene facit ad caſũ de quo q̃rũ̃ ergo idẽ ſit
ius reddẽdũ.ut ⁊.ff.de.v.o.a ticio.ĩ fi.⁊ nõ rõem legis atiẽdi nõ minus
i; legem. vt ⁊ nõ. ff. e.nõ oĩm. itẽ nõ ꝙ ſicut rrahituꝛ de ſimilibus ad ſilia
ius ſcriptum ut. ff. e. nõ. poſſunt.ſic ⁊ non ſcriptum ut B.⁊ dicta.l.fl.e. de
quibus.ij. ge Accurſius floꝛentinus legum docioꝛ.

conditõis.Sed neq; his ꝗ eos nu

loco ſeruoꝛum aut colonorum aut
aſcripticioꝛum habeant: ſed nullo

ſeuocabit mos nanq; ſeruandus eſt.ut. ö. ð teſtis.l. teſta.
BHnſuetudinis uſuſq; ꝓ eodẽ pone.⁊ ita lege ꝙ; ꝓ ideſt
Momento. dicitur bic momentum pꝛo eo tempore quo
robofatur conſuetudo.ſ.decem. anno. al. pꝛo paruo tempore.

ut pro puncto alias pro die. ut ⁊ ſupra de feuijs.l. omnes iudi

ceſ.ac.

ſed in omnẽ terram que romãe di bilem legem. l 203
ctioni ſupeꝛpoſita eſt hoc obtinete i.mentẽ ſiue eqta
Neque enim opoꝛtet eos qui ab tem legis ſcripte.?

initio infantes abiecerunt:⁊ mõtis legem.l.ſcriptaʒ ?

foꝛte ſpẽ circa eos habuerunt in ſtrictam vt patet nn
certos conſtitutos ſi qui eos ſuſce Macedoniano.
perint hos itẽrum ad ſe reuoca? o ſ.ꝙ dici de fllis.
nari:⁊ ſeruili neceſſiati ſubiugar̃. idẽ dicit equital ð
Neque enim hi qui eos pietatis nepotibo.ut.S.ad
ratione ſuadente ſuſtulerunt:ferẽdi mace.l.penul.ſic ?
ſunt denuo ſuam mutantes ſenten ff. ſi quadru. pau.
tiam ⁊ in ſeruituteʒ eos ꝓtꝛahẽtes: fe. di.l.pe.⁊ ĩſti.ð
licet ab initio huiuſmodi cogitatõ legi.patꝛo.tu. nec

nem abſentes ad hoc proſiluerint ergo tollet legẽ qᷓ
ne uideãtur quaſi mercimonio co
tracto:ita pietatis officium gerere.

Hec obſeꝛuantibus tam uiris cla

nec rationem ſiue
menteʒz que ad ne

riſſimis rectoribus pꝛouinciarum potes ectenditm
qᷓ; uiris fligioſſimis epiſcopis:nec P. uel rationẽ.i·
nõ officijs pꝛeſidalibus ⁊ patribo legẽ in qua eſt rõ.
defenſoribus ciuitatum ⁊ omni ut eſt in multis veꝛ
ciuili auxilio. bigratia ne vxoꝛ te
neatur furti ne ali
ua ſeditio oꝛiai.
ut. S. de furt. l. fii:

fi. ⁊ legẽ.ſ.ſine ratione.cuius ẽ exẽplũ ꝙ uſucapio triẽnio finitur
ut.ff. de uſuca.l.uſucapio. ⁊ nõ.nõ minus attendi mẽtẽ ſiue ratõʒ
legis qᷓ; ipſam legẽ.ut 2. . e.l.pꝛoxi.ſed vr̃ finis h.l.rius pꝛin.
nã ſi non ẽ uil autoꝛitas ergo vincit legẽ.ſed ĩ fi.dicit ↄ.ad que

dicunt ꝗdã ut Bul.ꝙ prio loquit ĩ genere poſtea ĩ ſpecie negat

⁊? ſic deꝛogatĩ ꝑte nõ abꝛogat ꝙ ẽ in totũ. ut. ff. de. v. lig. l. deꝛoga

tur. Alij itelligunt pꝛicpiñ de ea qᷓ ẽ Fm legẽ. ſinẽ ð ea qᷓ ẽ ö. Tu

dic ſm. Jo. ꝙ ↄſuetudo viĩcit legẽ ſiue ſit general. ⁊ tunc general:
ſiue ſpecialis ⁊ tũc ſpãlr.⁊ ſic ñ ẽ nił autoꝛitas.ñ ãt ſpãl uicit gene

ralẽ. hoc ſubijcit n uſq; c. ſed vr̃ ꝙ cõſuetudo idiſticte tollat le

gẽ. ut.ff. e. de gbus.i fi. q ẽ Z huic fi. lo.hm P. illa logtur fm ſua

tꝑa Fm qᷓ ↄſuetndo erat populi. lex popłi.⁊ ſic vna poterat aliã

tollere. at hodie prĩcipis ẽ facere legem.⁊ ſic cõſuetudine populi
tolli nõ dʒ. uel ſm. M. loquit ibi de alia conſuetudine ſcripta.ſ.
iur̃ municipali ꝗᷓ tollit a ſequẽti ↄſuetudine.ñ t lex ſcripta in cor
pore iuris tollii conſuetudine. ut h. Tertij dicũt aut lex ẽ tal. cui
poſſit deꝛogari ꝑ pactũ vt velleianũ. ut. ff. ad uel. l. fi. F. pe. ⁊ tũc ⸗.
ſuetado derogat ei an non utĩ pacio legis cõmiſſoꝛie ⁊ alijs queę
nõ.ð.de pac.l.ſi ꝗs ĩ conſcribendo.⁊ tũc ñ.⁊ merito parificãt cõ.
ſuetudinẽ pacto quum ipſa ſit tacitus cõſenſus. vt ĩ.l. vria.i fi. ſed
hoc ũ placet ut pacto pariſficei conſuetudo.qꝛ m hoc furioſis ⁊
ſimilibus g expreſſe uel tacite conſentire ñ pt. ut. ff. loca.l. q ad
certũ.ñ obijceretur ↄſuetudo ꝙ; falſum ſed poſſet rñderi imo ni
hilominus poterit obijci.qꝛ maioꝛ ꝑs untuerſitatis ↄſenſit.vñ p
ide ẽ acſi oẽs conſenſiſſent. ut.ff.ad munici.l. ꝙ maioꝛ.ſʒ Jo. diẽ
ꝙ üla regula bʒ locũ ĩ electionibus.⁊ in hbis que ſinguloꝛũ pꝛoui
dent utilitatbus. Itẽ ⁊ ad hoc vt vniuerſitas poſſit conueniri.ſ. ſi
maioꝛ ps fecit contractũ yel obligationẽ aliq;. non ãt ideo ut gs
ignorans conueniatur ſingularit᷑ hec aũt cõſuetudo patrimono.

ſinguloꝛum detrabit ⁊ aliquem obligat. ꝙ facere non põt maior

pars nam ſi mileſies conſentiat maioꝛ ꝑs ꝙ ego alicui tenear no
per boc teneboꝛ. Quarti dicunt an lex eſt ſola ⁊ conſuetudo eiõ

ria ut legem abꝛoget. an vo lex lata poſtea ſit conſuetudine robo

rata ut ſic ↄria conſuetudo poſtea inducta lege uincatur ar. eius
ꝙ de nenditione di que ſolo diſſenſu tollit ſi traditione non ſit
roboꝛata. alias non ut.õ.qñ licet ab ẽp. diſce.l.i.⁊.ij.qnti dicunt
ꝙ conſuetudo bona nicit legem ut ibi. mala non.ut hic Sexti ꝙ
ex certa ſcia utens populus 3 legem uincit conſuetudo legem

8

p Aut leg iratiöas

loquitur de filijs.

*

–
ſtdoa!
gnequs
tbibec
ſuſtidue
okveiun
Kloonſn
Mitu.
lebans
ſelcagg
n onſuen
elilu
M noli
ſbifutle
ſoteonue
ſms ſont⸗
leunose
pobt
ceſens
ſenö cen
nopebi
ganſiu⸗
noridine
ſeh booleg
gnthquc
gli aler
nrntaſtz
fiehig

Monentibi
ogodſio

Chan conl
liuemur

Abeizin
pienupts

ofnpo⸗
ſtſceng.n
inſtpins.
ſceperſi⸗
all e⸗/

iamg
(Kaliee

Uunicpel

ſumnize
iumgzl
MMeps ſare
Unnlſſene

en
iahnin
Pranciytf
lmniirge
ſanhoni
ſulan
tNumſ
entſtun
iredlne
epen

Nlnon

ſ
dicch
oſegno
hoft.

in
ne,;
ſue 4
Gſeen.
Mpacgtin
Conuno,
uce ſls⸗
Uegnuld
byllöel
ſhenlit
hudnon.
jeniA5
lu lgi;
nceſtis⸗
tonen in⸗
Ganen e
eltendin
Elnutone,.
nqusct⸗
nmultsa.
tanepronte
ſutine A
defan Aſi
finoo iniet

niteſve,;

Ssen .
l; d e.
dice
glee
dagizd
Aturgini
pltitgt
licenlut
ogarfrin
n poenli
cutbr n
mdbrſohal

luſnnuna
autle’ a

ſartee

=ẽ
=
E
= —☛
= =—
☛ — =

r 1

ignoꝛũs ſi ꝙ non placet.qꝛ melioꝛis cõditionis eſſet populus de

loco ſuetur.vt. ff.
cõia pre.l.uenditõ
.§. ſi conſtat. . ff. ð
admi. tu.l.ſine heĩ
de.S.lucius.ſed vĩ
Ʒ ſcilicet ꝙ lex tol
lat conſuetudineʒ

ſpecialẽ ut. ff. de ſe
paul. uio.l.i.. . din

ſʒ ibi fuit lex facta

doſt conſuetudinẽ

ſecus ſi antea erat
lex ut modo dixi.

niſi pꝛohibita ſit a

lege ↄſuetudo ſpã
lis.ut.S.de vſuꝛ.l.
eos. . pe. bñ dixi
ex certa ſcia.qꝛ ſiꝑ
erꝛoꝛẽ idẽta eẽt nec
ĩ eo loco legi deꝛo
garet lʒ quidam 3
qui aliter q; nos
ponunt caſuʒ illi⸗
legis.ff.e.l.ꝙ non
ratione nt ibi nota
nimus. Altio que
ro quid ſi poſt pꝛe

ſcriptam conſuetu

dinẽ utamur ſemel
vel bis ĩ Rium an
ſit interrupta.e.ñ

puto m quoſdam

vt. ff. de reg. iur̃.l.
nẽo. S. tpalis. ⁊ ar.
.ff.de pac.ſi vnus
.F§. ſed ſi pac. ?. ff.
de iti.actuq; pri.l.
1. F. fi. T. l. lj. ik quũ
municipeſ ex ceꝛta

õcabit pᷣſes ꝓuicie

linquẽs ꝙᷓ; inocens ꝙ eſſe non dʒ.ut.ff.de noxa.l.nõ ſolũ tu dic
fjim Jo. ⁊ Azʒ. ⁊ nos breuiter ꝙ ibi loquitur de generali cõſuetu
ine quã princeps patitur ex certa ſcia q̃ᷓ generaliter tollit legem
yt ibi hic de ſpeciali alicuius loci qᷓ legẽ non abꝛogat.ẽt ſi ex ceꝛia
ſcia ſit iducta.lʒ eo

In aun.conſti.que ex aſcripti.⁊c
.in prin. coll. v.

CO. a Hiiqua lex erarq́
dicebat ex perſona libera et alta al

cripticia natoſ aſcꝛipticiã ſequi con

ditionem quod ꝑ iuſtiniânum ad
ius cõune liberi uentris redactũ ẽ.

AQus ſit longa conſuetudo.
Mpr. Alexan. a.

Rẽles pꝛouincie pꝛobatis

his que in opido ſrequen
teꝛ eodem in genere cõtrõ

uerſiaruʒ ſeruata ſunt cauſa cogni

ta ſtatuet:nam ⁊ conſuetudo pꝛece
dens ⁊ ratio que cõnſuetudinẽ ſua
ſit cuſtodienda eſt: ⁊ nequid õ̊ lon
gã ↄſuetudiè fiat ad ſolicitudiẽ ſuã
„M. Ju.
Onſuẽtudinis uſuſq; longe
ui non eſt uilis autoꝛitas.ue
rũ ñ uſq; adeo ſui ualitura mòmẽ
to:ut aut rationeʒ uincat aũt legẽ.
Mpfs. Leo.⁊.Antoni.
Eges quoq; ipſas antiqui
tuſ ⁊ pꝛobata ⁊ ſeruata tena
clter conſuetudo imitatur ⁊ retinet
⁊æ quod officiis curijs ciuitatibus
pricipijſ ł collègiiſ pᷣſtitũ ſuiſſe cg
ſcit ppetue legil uicẽ obtieꝛ ſtatuiuſ

Dè donationibus.
Mp. Seue.⁊ An.aa. Lucio.

ſcia vtant᷑ ʒ leges an delinquant oẽs.⁊ ſic puniant᷑ ea pena q̃ pu

niuntur ꝗ leges ſaciunt.ut.ff. de penis.l.ſanctio legũ.ſ.nõ qꝛ
princeps ſcire ſingitur.⁊ ſic conſentire.ſicut ⁊ ſi res mea uſucapi

tur.ut.ff.de ver.ſig.l.alienationis.
Eges.imitat᷑.i.tm̃ conſuetudo nalet vbi lex non eſt ſcrip

ta q;tum ipᷣa lex ubi eſt ſcripta.Et ſic nõ tres uirtutes cõ
ſuetudinis.imitandi.ut h.⁊ ĩſti.de iure na.s.ex ñ ſcripto. iteʒ int
pretandi. vt. ff. e. ſi de interpꝛetatione.itẽ coꝛigẽdi.vt diximus..
.l. ꝓxi.itẽ ⁊ quarto conꝝoboꝛãdi ut ſubijcit h.⁊ retinet ⁊c̃.ſ.quum

utitur populus ſicut lex dicit.
ſ Curijs.i.curialibus.⁊ ſic de ſequentibus.
t Principijs.i.principalibus alias pricipalibus ⁊ al. principibuſ
n Cognoſcituꝛ. ex conſuetudine ab aliquo uel ab aliquibus. nel

dic preſtitum per patientiam principis permittendis uti conſue
tudine aliqua.Aʒ.ut ſic faciat ad ti.
x Perpetue.ſi dicas ꝑpetue.i.generalis eſt ↄ.ð.de legi.⁊ coꝛ.l.iij

ſed dic.i.non ad tempus.ſic ⁊.õ.de div.re.l.fallo.

yDe donatõibus.qꝛ per ſtipulatõem tm̃ fiebat olĩ donatio.ut.j.
.e.ſi quis argentũ.S.ſi.de qua dictum eſt.iõ de donatione dicit.
3 e· Mptõuʒ. donatis.ſic ⁊ ĩ venditis ⁊ legatis.ut. ff.de le.i.
.l.Fuum. filij.S.eũ.ſi tam ſit pꝛeciũ ſolutũ ĩ venditõe.idem
lpignoratis.ut.õ.q̃ res pi.ob.poſ.l.cũ ↄſtet.⁊ de hr̃.vẽ.l.p.
a Et tꝛaditis.pᷣſentibus fuis.aꝛ.ff.de contrahen.ẽp.l. clauibus ł
aliud in donatõe inſtr̃oꝝ.quum inſtr̃a ſint pꝛeſentia.item nõ.hᷣ

aliud dari ⁊ aliud fingi dari pꝛopter eius coherentiam.

b Traclitionem. hoe ſi donatoꝛ poſſidebat.alias non.xt ar.ffde re. nen.
.l. quedam. ⁊ facit.ẽ. de remiſ.pi.l.ereditricem.

c 1

I nominis.neceſſarium. hoc in delegatione opus eſſet. ut. S. de
nouat.l.i.⁊ ſic hic due.ſ.in delegatõe tres ſunt perſone neceſſarie

A¶ Quum ſatis fuerat.iuẽ iſto ſed olim poterat reuocari. ut.j. e.l illam ĩ ſi

c facit ad hãc.õ.ð diſtꝛac..
pi.l.ij. ⁊. ſupra:debi.ven.

Mptionũ mãcipioꝝ iſtrfil piigno. impe.non poſ.l.

dõatis & tradis a ipox do ſecunda.
naltõeʒ ⁊ traditiõnẽ ſactãẽ i e ſ Nen future actio
teligis:⁊ iõ potes adpᷣſo dõatoꝛẽ ĩ nis.ut qꝛ ſit ſub cõ

rẽ actionẽ.exercere

tulo donatõis tranſtulit fruſtra pꝛe
tendit qui debitoꝛi tuo extitit hereſ
conſenſum fſuiſſe debitoꝛis neceſſa
rium:quum ſatis fuerat actiones
eo nomine tibi mandatas ſuiſſe.

exercere M. Bor. a.
nöminis perſecutioneʒ in
te emancipata pater tuus ti

di.vel in diem.ut.ff.de he
re.ven.l.noĩa.⁊.l.multum
T⁊ eſt ad.l.ff.de pac.pactuʒ
in fi. ſed ar. ᷓ.ð ff. de tranſ.li.
de his illa non eſt qõ ſi ce
dã ſpẽ doni mihiſfutuꝛ qꝛ
põt ẽt uendi ſpes.ut.ff. de
contrahen.emptõ.nec em

Mdpr. Dec.a. Mare. ptio.accur.
Nẽm ſuture actionis plena fᷣ· factiões.cui aliaſ
intercedente dõatoꝛis uolũ cui.⁊ al.cui.⁊ ſecũ
tate põt trãſferri:ñ imerito placuit. dum primũ dic ꝙ aliq do
Mpr. Probo. a. Mare. nauerũt.Ticio rem tuam
NA ſũunctões per eũ cui reſ do ⁊ illa Ticius uł auctoꝛes

bus ipſius nomine celebrate ſunt
tibi obeſſe non poteſt.
M. Caro ⁊ Carino ⁊= Nũ.aaa.

men teſtamenti quibo liberalitas

nata non erat:uel ab actoꝛi ſui noĩe Ticij lrei celebꝛa
rent ſolutõem non fit tibi
pᷣiudicium ut fiat Ticij cu
iuſ non erat facta p dona.
⁊ facit.j.e.l. cẽſualis.⁊.ff.
de acquiren.re.do.il.q̃ qs
7.S:de rei ven.l.ſolemnibꝰ

J donaàtio per epiſtolam
facta non apparet: verba ta

teſtatricis confirmata eſt fideicom ⁊ de ac.emp.ſi pateꝛ.Scð
miſſum continere non ambigitur. aliã dic ꝙ Ticius credẽs
Mypꝛ. Dio.⁊ Max.aa. ſibi donatam ſoluit.nl au
Ec abigi oʒ dõatioeſẽt ĩter ctores eius quibuſ fuit he

abſeẽtes maxie ſi ex uolũtate
dõantiũ poſſeſſiõeʒ bis ꝗb' dõatũ ẽ
nãciſcãt᷑ ualidaſ eẽ.

res Ticius ſoluerunt.⁊ h·
ſi habes anctoꝛibus.ſed ſi
lidale Dẽ. aa. Jul. habes actoꝛibus.i. caſtal
Enſual ꝗdẽ ꝓfeſſio dño pᷣiu dionibus eius planum
dicar ñ ſolet:ſʒ ſiĩ cẽſũ uelut eſſet. DL

ſua mãcipia deferẽti puigno uoo g donatio. teſtatri
ſeſiſti dõatõʒ ĩ eũ trãſtuliſſe ůiðriſ cis. ita dixit q;uis
per eplam donaui ticio tñ

eidem do lego ualet lega

tum ⁊ ſi non apparet epla quia falſa demonſtratio ñ viciat legatũ quũ de
coꝛpore ⁊ quantitate ↄſtet hoc aũt ueꝝ eſt ſi aĩo relinquẽdi fuerũt verba ĩ
teſtamento appoſita ut.S.de donat.inter uiꝝ ⁊ ux.l.ex uerbis. ſed cõtra
in aut.ut ſpon.lar.S.⁊ inſuꝑ.coll.vij.So.illud ĩ inſtrumẽtiſ ↄtractuũ ut
debeat preſerri inſtrũentũ cuius aliud facit mentõem.non ãt in teſtamen
tis ut hic.⁊.S.de fal. cauſa adiec.l.i.ar.ff.e.l.ex hac.⁊ de le.ij.l. lucius
.HF. quiſquis.

bn⸗

„2„

Ec ambigi.abſentes.ſ.ualidas eſſe.ut in fi.⁊.ff.e.l.⁊ per interpo
ſitam.⁊.l.abſenti.in pꝛin.item plus dicunt quidam qð ſi dico do

no ſufficit ut quilibet nunciet.me etiam inſcio. Sed JYo.contra.ſed quo
modo inter abſentes fit quum hoc iure exigatur ſtipulatio.ut.j.e.ſi quis
argentum.S.ſin autem..illud nerum quando per pactum. hoc autem
per traditionem fiebat. S
i Manciſcantur. ut.ff.de acquirẽ.poſ.i.ſi ex ſtipulatõe.⁊.ff.de rei nen.l.
quedam..ff.e.abſenti ⁊ dic ꝙ maxime abundat pꝛo nt determinat uer
bum nanciſcantur.uel pro ſaltem. hoc opoꝛtet qꝛ ſi ſine uoluntate do
nãtis intret erit predo. ut dicta.l.ſi ex ſtipulatione.

k c.· Enſualis. pꝛofeſſio.ab extraneo facta.uel ſol. ut.ð.e.ſi ſunctões
⁊ in concordantijs ibi poſitis.⁊.ff.de donat.inter uirum ⁊ uxo.
ſi ſenus comunis.

Non ſolet.niſi domino ſciente ⁊ conſentiente animo donandi.ut.j.l.
proxi.⁊.l.nec ignorans.⁊ ſtatim ſubicit. ð
m Conſenſiſti animo donandi. ð
n Lideris patiendo ⁊ hoc niſi contra pꝛobetur.ut infra eodem.l.nee
ignorans ⁊ facit .ff. mãdati.l.ſi vo ñ ꝛemuuerãdi.F. Icẽ an uf
2

a (Y peles.⁊detuliſſe.i:-ſolidum dediſſe.uel ſeripſit ſilios ꝓ alijs ſᷣ
dijs tãtam q;titatem debere nomine tributoꝛum ut quaſi ſint ſi
lioꝛam honorabilius ↄᷣherent matrimoniũ non ut eis dõaret eꝛãt eĩ pr̃iſ
d Statuet. pmittẽdo te agere neg.geſ.ad pᷣciũ vel extiatõeʒ ſʒ pꝛmũ caſũ

s I Egẽ. ex ſtipulatu ſi continei ibi incertũ. alias expone.iex ſtipula

tllone cerii cõditõe

ut inſti. de.v.ob.in prin.

dIncerto.qꝛ continet ĩ cer

tum quod tamen per ſñaʒ
certum fit.ut inſti.de ac.

F. curare.

eHanc.ſ.legem ⁊ ad hoc.
.S. de rerum per.. rebus.

4 de pac.l.legẽa.fl.ð pac.

l.ij.⁊.j.ti.i.l.i.⁊.õ.de con
di.ob cauſam.l.ſi ut ꝓpo

nis.⁊ de contrahen. ẽp. ſi

donationis.⁊ de pac. ĩter

emp. ſi ea lege.⁊.j.e.cũ res
7,5. de condi. ob cauſam
.l.ſi ut pꝛoponis.
f n

Ec ignoꝛans. facit

.ff. de tranſac.l. cũ

acquil. . ff. de contraben.
emp.l.cum in lege.

g Nec inuitus quum me

ra liberalitas ibi ſit. nt.ff.

D
4

de reg.iur̃.l.donari.ſʒ h

hallit.ff.ad.l.acquil.ſi fu⸗

ſeruum. 9.ſi oliuam ⁊. ff. ð
reg.iur᷑.l.cuius per erꝛoꝛẽ

ſed ibi impꝛopꝛie d; dona

tio.i.rei amiſſõ.ſic econtꝛa

inuito non donatur. vt.ff.
e.l.in hoc iur.S.non põt

7.S. de iur̃ deli.l.nec emer̃

h Non cogitaſti. credebaſ
licianum fundum 2 erat

ſeianus interim tñ ſtatur ĩ

ſtrumento ſi publicum eſt

nt. S. de pꝛoba.l.cum pꝛeci

bus.⁊ de contꝛahen.⁊ cõ

i Vires.vt.S.plus valere

ꝙ agitur.l.i.ſed fallit in ca

ſibus ubi plus ualet ſcrip

tura.ut ibi nõui.⁊ ſacit ad

.l.ff. de ðonat.ca.mor. ſe
ia.⁊ de reg.iur̃.l.in totum
⁊.5S.e.cenſualis ĩ pꝛicipio.
k c AVm ge bonis. qᷓ

donatio in filium in pote
ſtate conſtitutuzʒ ſed ĩ emã

perfectam. non uʒ

cipatum.ſic ut hic.⁊.s.de

iof.do.l.ij.⁊ de do.ĩter ui

BHem. aa. Foꝛe.
J prẽſes prouĩcie non donã
di uoluntate filioꝛuʒ tuoꝛum nomi

ne pꝛedia in cenſũ ðtuliſſe te pꝛsoba

tionibus manifeſtis cognouit: qðᷣ
ſides ueri ſuggeſſerit ſtatuet.
Dem. aa. Aug. 1
Egèm quam rebus tuis do
nando dixiſti:liue ſtipulatio
ne pꝛoſpexiſti nibi ex ſtipulatu ſiue
non incèrto iudicio.i.pꝛeſcriptis ꝰ
bis apud pꝛeſidẽ pꝛouincie debes
agere ut haànc impleri pꝛouideat.
Dem. aa. Etimone.
Ec ignoꝛans nec inuitus qs
Gq6; donat:vnde ſi de hoc ſun
do nn cogitaſti cuius uelut dona
tioni conſenſiſſe te continet᷑ inſtru
mento maioꝛes ueꝛitate rei q; ſcrip
tura uir̃s obtinẽte intelligis ð quo
nõ cogitaſti nec ſpecialuer ſubſcrip
ſiſti nihil te perdidiſſe.
Sem.aa. Sabine.
Dʒ de bonis tuis partẽ qui
dem penes te retinuiſſe:pieʒ
vo in euʒ quem in poteſtate habes
donationis titulo contuliſſe cõme
moꝛes: non eſt incerti iuris in eum
qui in ſacris ſamilie tue remãeat ð
ſtinatione magis paterne uoluntas

ſactam q; peꝛ factã donationeʒ per

ueniſſe. Delegationes autem no
minum in emancipatuʒ collate per
fectã donationem actionũ efficint.
Oriinẽ ꝓpᷣaʒ reb necdũ di
uiſis nemo pꝛohibetur titlo
donationis in alium tranſſere.
BDem. aa. Har.
J aliquid per epiſtolã dona
tum tibi pꝛobetur bꝛeuitas

chartule donationi:ſi hec recte fac

ta pꝛobetur nihbil quicq;ᷓ derogat.
Dem. aa. Laciio. H
A ſiliᷣs tuus res ad te ptinẽ
tes ſponſe ſue te non conſẽti

ente donauit ad eam quod nõ ba

buit tranſſeꝛe non potuit.

ꝛum ⁊ vxo. donationes.⁊.j.e.l.cum res.item ⁊ in ipſa ema ncipatione. ut

.S.de eman.li.l.fi.accurſius.

.

Ip.· cOrtionẽ pꝛobetur.ut ⁊.5S.de cõmu.rex ali.l.fſalſo.⁊ de ini. do.l.

ante diuiſionẽ. ⁊ de contrahen.ẽp.l.duduʒ hoc fallit poſt litẽ cõ.

cõi diuidũdo iudicio.ut.ð.cõidi.l.i.⁊ mota ↄtrouer.iĩ iudicio ſami.hĩ.
ut. ff. ſam. hr̃c.l.ſi alienationes.itẽ poſſeſſoꝛ hereditatis pꝛohibet nili ſa
tiſdet mota controuerſia alienare. ut. ff. de pe. bere.l. diuus.

m
1
0

( 38f

ſJaliquid per eplam. que nalet. ut ⁊.S.e.l ſi donatio per eplam.
Brreullas. ſic. ð. de fideicom.l. ? in epiſtola.
lius.non potuit.ut.ff.de reg.iurᷣ.l.nemo plus iuris ⁊.ff.de ac

quiren.rerum do.l.traditio.accurſius.

ben⸗ Ris.onus.nec eni ſequitur fundũ vel rem ſingularem donatam
mnuiſi ſit obligata.ut hic. ⁊.ff.ad tre.l.i. .ſi heres.⁊ de iudt.ſi fidei

X
P ui
3 C

comiſſum. . tractatum. . ee. ſi pll. . S. de teno. bis que in fran.
cre.l. ij. ? de here. ac. l. creditoꝛes ⁊ de iur.do.licet ⁊ de donat.sũᷣ

nup.de rebus.niſi in caſu puta in ſubſidium pꝑ neceſſitatem pri
miplli ut. ð. de do. inter uirum ⁊ vx.l.ſi non ueꝛum.ſed qd ſi oia
ſua donauit.dic poſſe agi ꝛeuocatoꝛia.ut.ff.que ĩſrau. cre.l. oẽes·
5F. lucius. uel 5 p
ſum donanteʒ agi

Dem.Auguſti ⁊ Ceſares.
Ris aliẽni quod ex heꝛedita

quali nõ teneat do

ria cauſa uenit non eius qui

donatoꝛis titulo poſſidet:ſed totiꝰ

iuris ſucceſſoꝛis onus eſt. Si itaq

nemini obligata pꝛedia per dõano

nem conſecuta es ſuperuacuã geriſ

qſ Enectg ſo
aga nili ſeſüu

ſolicitudinẽ:ne uel heꝛedes dõatri·

cis uel eius creditores te iur̃ poſſit
conuenire. Bem. aa.
Enẽectus ad donationem fa
ciendã ſola nõ ẽ ĩipedimẽto.
Dem.aa.Merine.

natõ.niſi omni eꝛe

alieno deducto.ut

eff. ð iur.do.l. mu
lier ⁊ de inẽ fil.l.ũ

poſſunt.

abſtulerit. contra

videbatuꝛ qꝛ ſenex

puerilem ſenſũ hʒ

2 lacit. 5. de trani.

liceat auferre.Sãe ſi ea que in uua
polſitis poteſtate donaueras poſt

emancipationem contra tuã tenue
rint uoluntatem hoꝛũ penes te do

minium remanſit ſiquidem nec iꝑe
quo uoluiſti ꝑꝑ uĩculuʒ poteſtatis
ſibi quicq; quereꝛe:nec poſt inuiio

te de rebus tuis potuerunt.
Dem.aa. And.
A doͤnatiõis cauſa ſurti tibi
actionem remiſſaʒ pꝛobetur
ſuperuacuam geris ſolicitudinem.
Dem. Auguſti ⁊ Celares.
Aauia ufa ꝓppꝛias res qua
cũq; ratione factas titulo li
bertatis in eum contra quẽ pꝛeces
funditis cõtulit quomino hec rata
maneant quod ex oꝛigie patris ul
aui ueſtri deſcendũt: nihil ꝓdeſt.
Dem. aa. Paulo.

il. anum. 2 qui te
Juͤe emancipatis ſilijs res
donaſti: ſiue in poteſtate cõ
ſtitutis ⁊ ſui iuris effectis ac ienen
libo non ademiſti blandiri tibi nõ
debes ueluti res donatas ex pnia

ſta. fa.pol.l.ſemũ
[Inye eman
cipatis nõ

debes. xeſt cꝛgo con

ſirmata. ul . 7.f.
e. donationes. S.

pater ⁊ ar.S.e. cen

ſualis.

1 Nec tpre.facit ad
hoc.S.ſi quis alte

1

ri nel ſibi multum

⁊ de do.inter nirũ

2 ux.l.a marito. ?

.ff. ð of. pꝛocõſul.

item facit ad.l.. ð
emanci.li.l. ſi.
J donatio

nis ſolicitu

dinẽ ut rurſus poſ

ſis conueniri furti

ut hic 7.5. de fur.
.l. poſt deciſioneʒ
7.ff. de pac. ſi tibi

F. quedam led ſiẽ
remiſſa ſine cauſa

Icæ donatricis alio uolũ=ta

te eius ſubſcribenie iure ccã
donato non habetur.irrita
Dem. aa.Antonio.

7„

Cõnſtãte matrimonio dotẽ

penes maritum ſuum conſti
tutã auia tua dõare tibi nõ potuit.
PDem. aa. Anton.
Aum res filio emancipato
ea cõditione ut creditoꝛibuſ

rremiſſa an pa fſuſ

cũ cã ſed ſecuta nõ

eſt uel eſt ingratus
donatarius cui eſt

(ctabituꝛ. . ʒ H.
non ar. ff. de pac.
l.ſi nnus.F. ſed ſi

ui1 f

pactũ.⁊.S.de tꝛan.
J auia. nõ

banc legez

⁊ facit cum ea.ð.de cõ mn. fey alle. l. ſalſo 7.5. de zhẽ. p. l. dudũ

Pꝛoprias.i.ſuas accur.

Ice donatricis alio.ut ⁊.j.e.l.ĩ donatõibus. Kil. in fi.
Onſtante matrimonio non potuit.ut.ſ.interim niro pre

iudicei.ut hic ⁊.s.de iure do.ſi predium.ſed ipam actoõeʒ
ſiue ſpem poteſt cedere.vel dotem pꝛomittere.ut.S.e.l.ſpem ⁊.S.
de col.l.dotis.econtra uir non poteſt dotale predium alienare.

confirmatur tamen mortua muliere ſi dos ceſſerit lucro mariti.yt

ff. de nuſuc.l.cum nir.
a c

Am res competit actio. quia alteri pacilci nemo põt. nt
SIFffff. de. v. ob. ſtipulatio iſta. S. alteri. ⁊ facit ad.l.iĩ,e.t. libeꝛ.

homo in fi. ⁊.5.de pac.l.debitoꝛi.⁊ de condi.ob tur.ca.l.ſi ut ꝓ

ponis.⁊ de re.per.l.ſebus.ſed contra.ff.e.l.hereditatem. So. vt

—

ligint
(ietuod pu
hotcicodt
ſcicotno
lot ſi alc̃
Ghiolülif
lns aptol
(athecſci
ſcb l
) Pono. l.
Mrerc aat
Aoconiti
n 1dle.
Ulnraedan
bontbos noli
liti ceru⸗

ucnreſi.

Coponint

oczpreſi

nncaſtcs
bleulatp

lninommind

Koponen,
nnoni ip⸗
tngni noa
wücze bo

ialg
Eſlnoſoldos

wleugg d
Phoſneſc
nltaiſei
lnnongt
Mcheheläna,
D
leie⸗
iunſin
uulnl
leſn 4

iſen.
Nr
en
Uloi
1 is
l
izag
nendo
nhlee
lugon
lmm
flli

nettſo
nli ſin
Conts
ctſene
ſlütg
Eemm.
Aut
0l.leni
te imnn
palss n⸗
kagocon.
n heg.
tones,5.
nöͤertn

ſſactad
uis gle
molun
einncriri.
marto⸗
NIA.
NCoroto⸗
nis ſolin
norſspel
Nehinifurti
nöͤge in.
Gealiorer
Paoltb
untaſi
ſheuſl
dlctN
ſtingelus
nus ic

nph
e 4. ſ
ögean.

4

.ð. de here.ven.l.i.cui ſimiliten illa eſt contraria.

bQIncerta.i.preſcriptis nerbis.accuꝛſius floꝛentinus.
c ſQNJea. põt nã uliima pacta ualent ut B. ꝛ.õ. de pac.l. pacta

no. ⁊.ff. de regulia iur̃.l.quicquid.⁊.l.incertam.

cę.l.eris. ⁊ de rei
uen. l. cum mee.

f. d Onatio di

recta.i. ĩter
nuiuos ſic iõ dcã qꝛ
directo dai.ſʒ do
natio cã moꝛ.qñʒ
p aliũ puta ꝑ hĩdẽ

g Suſpẽſa. pꝛio ðᷣ

ↄoditionali poſt de
illa q̃ ẽ in diẽ ul ex
die t᷑io ð pura diẽ
⁊ põt eẽ cõditio in
faciẽdo ⁊ nõ facien
do.ꝓut ſi aſcẽdeꝛis
capitoliũ łſi ñ aſcẽ
deris capitoliũ nit
dicit᷑ hic ſic ĩſti. de
.v. ob. .. ſi .
b Notato. i. ex tẽ
pore uel ad tp̃s.

i Aio donãtiũ.h̊ ð

pura ⁊ dic. aĩo.i.
noluntate dantiuʒ

K Et ſſijs, i. narra

tionibus nolũtate
daãtiũ ab accipiẽti
bus expꝛeſſis.

l Cognominata.i.

pactis expreſſis ⁊
diſtincta ſit cã mõ
tis l alia ł!dic ꝑ ſile
ut enĩ nomini acci
dit cognomen ſic
donationi ĩponit
tenoꝛ qui modera
tus eẽ dʒ.⁊ hoc ꝙ
dicit quantum ius
ſinit. ſeuſq; ad tre
centos ſolidos oli
hodie uſq; ad quĩ
gentos ſine ſcriptu
ra.ſed cũ ſcriptura
inſinuationis ĩ ifi
nitũ ut.j.e. ſãcim⸗
7.l. penultima.
m Actiones. ſ. ↄdi
tio ex lege ⁊ act.ex
ſtipulatu. ſi interue
nerit ſtipulatio qᷓ
actiones a iuĩ idu
cte ſunt.
n. Eõtiecat.ſ.dõatõ

diſ patris. ex factaein te emancipatum.
eę Hõ poſſe. ut ⁊.õ

tuis ſolueret te donaſſe ꝓponas:ſi
ſtipulatione uel in continenti habi

to pacio huic rei ꝓſpexiſti credito

ribus quidẽ non cõtra eum ex pla

cito ueſtro: ſed adue:ſus te cõpetit
actio. Eum autẽ cui pꝛedia cèrta
lege donaſti incerta ciuili acuõe ad
placitoꝛum obſequium uꝛgeri ſe
cundũ legem donauonibus dictaʒ

conuenit.

Dem. a. Oll.
Aca que dõaueras poſterio
ri placito qui acceperat do

no tibi reddidit donauonis antece
deniis inſtrumentum actis ſequen
libo nihil tibi obeſſe pt.

Dem. a.
Apãtri tuo heres non extiti
ſti ex facta ab eo liberalitate

titulo donatõis nòn poſſe iura tua
ledi manileſtiſſimi iuris eſt.

Mpr. Conſtan. a. ad Maxi.
Onatio ſiue directa ſit ſiue
moꝛtis cauſa inſtituta:ſiue ↄ

dicione faciẽdi aut nõ ſaciendi ſu
ſpẽnſa ſiue ex aliquo nõiato tẽpoꝛ

pꝛomiſſa:ſiue animò donantiuʒ ac

cipientium ue ſententijs q;tuʒ ſinit

ius cògnomiĩata ſub hac fieri debʒ
obſeruatione ut quas leges indul

gent actiones conditiones pactio

n.

nesq; contineat. hiſq; pènitus co

gnitis ul recipiantur ſi cmplacite

ſunt:uel reiciantur ſi ſunt mòleſte.
In conſcribendis aut᷑ donationi
bus nomen donatoris ius ac rem

notari poꝛtet: neq; id ôculte aut
puatim:ſed aut tabule aut quodcũ

q; aliud marerie dabit tempus:uel

ab ipo uel ab eo quẽ ſors miniſtra

uerit perſcribatur:ctis et annectẽ

dis que apud iudicem ul magiſtꝛa

tus conſicienda ſunt ubi hec lges
expoſtulant. Dem. aa.
quũis in emancipatum mi
noꝛeʒ pꝛiuſq; fari poſſit: aut
habere poſſit rei que ſibi donatur
affectum fundũ crediderit cõferen
dũ om̃e iↄ ↄpleat iſtris añ pᷣmiſſis
ꝙ io ꝑ eũ ſeruůũ quẽ idoneũ eſſe cõ

