de crimine ſtel.l.i.ꝙ priuatũ eſt delictũ.nt.e.ti.de cri.ſtel.l.iij. Itẽ
pro eo.ff.de cõ.c.d.l.pe.ſʒ ibi ideo nõ agitur criminaliter qꝛ fecit
ſeruũ eius qui duxit eũ in periculũ tradẽdo prefecio nigiluʒ.item
pro eo.ff.de iniur.pretor. S.i.ſed ſpeciale in crimine iniuriax quũ

nutroq; modo agitur ad uindictã.itẽ pro eo.ff. de fur.interdum.S.

qui furem.ſed ibi nõ fuit accuſatus ſed in ciuili ductus fuit nõ oꝛ

dinario iure.tu dic m YJo.idẽ ĩ priuatis criminibus qð publicis

⁊ pro nobis hec lex ubi dicit quo ĩ genere ⁊c.lʒ.p.pꝛo ſe ibi erpo

nat ut ibi no.itẽ pro nobis.õ.de ↄdi.ob tur.ca.l. ꝙ enitadi.ul ĩo

opponit ꝙ nõ prius una nia q; alia ſʒ ambe ſimul decidi debeãt
ut ſupra ð or.iu.l.iij.ſed ibi in moduʒ excep.opponebaĩ crimen.

—

y De crimine expilate hereditatis extraordinariuʒ. ut. ff. e. l. i.
3 Epilate. tibi ? ticio delata eſt her̃ditas ⁊ ei preſente te da

e te ſunt clanes cõis arche per ꝙ nidetur quilibet aprehb?

giſſe poſſeſſionẽ᷑. lʒ ergo poſtea res teneat que ſunt in ar
cha nõ cri.expi.here.ſed act.ad exhibenð ages.in qua lʒ tu alias

res teneas eiuſdeʒ
hbr̃ditatis nõ habe
tur cõpenſatio quũ
ſpẽi ad ſpẽm ñ ſiat
ſed ꝛebus exhibitiſ
coraʒ delegatis iu
dicibus directa qõ
.ſ.rei uen.ad res uł
ecõtra ſibi ad illas
quas hẽs apud or
dinarios agetur.
Profitearis.pet:
ꝙ ut dixi poſſ eſſio
nẽ appꝛebẽdiſſe ni
demini ⁊ ſic hec ac
tio ceſſat que locuʒ
hẽt añ adità heꝛedi
tatẽ uel poſt aditaʒ
añ apprebẽlſã poſ.
ut. ff. e. l. ij. . appet
alij dicũt ideo non
agit qꝛ rõe ſue ptis
cõtractaſſe vr ut.ff.
ꝓ ſocio.l.merito.
b Quereret. alias
q̃reret al queret᷑.
Oportuit.quum

ſpẽs deberetur bĩic

inde uł ab altera ꝑ
te. nt.ff.de pig.act.
ſi cõuenerit,⁊ caue
qꝛ in preterito loꝗ
tur.q.d. iudex fecit
ſed non ꝛecte fecit.⁊
ſic ſi babes.ð. que
reret᷑.ſi neꝛo habes
queretur dic hitc.i.
oportebit. alij red
dunt hic rõnem q;
ↄpenſatio nõ fiat q̃
ſi apnd eũ ðᷣpoſue

ris. unde actiõi de

poſiti nõ obijcitur
compenlatio. vt.ð.
de cõpenſa.l.ſi.
dSuis iudicibus

i.ordinarijs.quũ primũ

Duèꝛſus uxoꝛem que ſocia
rei humane atq; diuine do
mus ſuſcipitur mariti diem ſuum
functi ſucceſſores expilate heꝛedi

tatis crimen intendeꝛe nõn poſſũt

⁊ ideo res quas per eanð abeſſe q̃
reris ↄpetenti in rem actione uel ſi
dolo malo fecerit quominus res
mobiles poſſideret ad exhibenðᷣ
pſequeꝛe.fructus autem reꝝ quas
mala fide tenuit licet expilate here
ditatis non teneatur crimine ſuos
non fecit: ſed extãtes quidem uen
dicari conſumptos uero condici
poſſe pꝛòculdubio eſt.
Mpr. Phil. ſuß.
Biẽentu expilate her̃ditatis
emolumẽtũ legatoꝝ maxie
ſuſpẽſa cògnitõe legatarijs ijſdẽq;
libertis defuncti auferri nõn oʒ.
Dem. a. Baſſo.
Xpilãte her̃ditatis crimẽ lo
co deficiẽtis actiõis intendi
conſueuiſſe nõ eſt iuris ambigui.

Dẽ ui bonoꝝ raptoꝝ.,F. xxx:

Mpr. Gor. a. Valen.
J bonoꝝ raptoꝝ actionẽ
que cuʒ pena ſua retrahit
ablata potius ad mobilia
mouentiaqʒ qᷓ;ᷓ ad fundos peꝛ iniu

riam occupatos ſpectare iuris ex

plorati eſt.
Mpr. Aalen. ⁊ Gall.
JYrèes mobiles quaruʒ in te
fuerat dñiuʒ pfecta donatio
ne tranſlatum uiolẽter heres dõa
tricis arripuit ui bonoꝝ raptoruʒ
actionẽ intra annũ ꝗdẽ quo expiũ
di ptãs fuerit ĩ quadrupluʒ poſtq;
annũ ĩ ſimplũ intẽdeꝛe nõ ueiaris.

tm̃ iudiciũ eſſʒ delegatũ.ut.S.fa.her.ad

uerſus.⁊ ꝙ ibi no. Jo. IZ᷑ẽ facit.ð.ꝗ.ca.pi.ia. .l.ſi non inducta.
e e Xpilate nitricuʒ.contra nidebatur quia quaſi pater.ut.ff.
ſo. ma.qui parentis.⁊ cane quia ab alio non a matre nxo
re.ſ. uitrici ſnit bec hereditas delata.ut.j.l.prox.dices.
ſ q Jaui nonercã.uxoꝛẽ tui patris quũ hĩditas non a pfe de
feratur.nt.j.l.prox.ſed ab auo nt h̊ dicit uel aliunde.
g a Duerſus humane.ut ⁊.ff. de ritu nupti.l.i.⁊.sõ.de iudeis.
l. ne quis.⁊.ff.ad munici.l.fi...ij.
hb Non poſſunt.ſic ergo filij cõtra uxorem patris ſit mater uel no
uerca nõ agunt quũ de patris hereditate cuius axor fuit agi?.als
ſecus.nt..l.proxt.⁊ facit.S.de furtis quannis ⁊.ff.e.uxor.⁊.fl.ð
neg. geſ.heres niri.⁊.ff.re.amo.l.i.⁊.ij.
i Proculdubio.ut ⁊.õ.de condi.ex le.l.mala fide.
k o Bientu expilate. ab alio non a legatario.
lICognitiõe.crinis expilate berebitatis. licet alij dicãt.ſ.legatoꝝ.
m Non oportet.ut.ff. de ſideicõ.li.l.fideicõmiſſaria. in prin.poſſʒ
etiã dici ſm quoſdã a legatario expilata.⁊ tunc eſſet contra ut.õ.
de lega.non eſt dubium.ſed ibi rem ipſam legatam ſubtraxit hie

an e

aliam nel ibi. poſt apprehenſionem hic ante ſed prima placet. Accur.

Xpilate actionis.furti.bᷣm quoſdã.que non ↄpetit.ut.ff.e.l.ij.uel

dic actiõis.i.accuſatiõis.nam actio in rem ⁊ ad exhi. ⁊ peti.here.
bene ↄpetunt cũ hac accuſatiõe.ut.ff.e.l.diuus.item ſᷣm.p.no.ꝙ pꝛo iſto
crine nõ põt agi ciuiliter.quod pro alio crimie priuato non inuenii.ſatis

Es obligatas ſibi creditorẽ
ui rapientem non rem licitã
facere:ſed crimen ↄmittere ↄuenit
eũqʒ et᷑ ui bonoꝝ raptoꝝ ĩtra ãnũ
utilẽ in quadrupluʒ poſt ſimpli ac
tiõe ↄueniri poſſe non ambigitur.
Dem.aa. diocle.
Eijs que ſeruũ alienum ne
fccientem dño ui rapuiſſe di
cis infra annũ quadruplum ui bo
noꝝ raptoꝝ ⁊ poſt in ſimplũ dñs
eius nòxali actione apud cõpeten
tem iudicem conueniri poteſt.
Dem.a. Duc.
Juẽ negocioꝝ geſtorũ con
tra nouercam tuam ſiue ac
tione ui bonoꝝ raptoꝝ que ĩ qua
druplũ intra ãnum utilem ac poſt
in ſimplum conſtituta eſt putaue/
ris agenð notione preſidali pote
ris experiri. xxxi.
Dẽ crimine ſtellionatus.

Mpr. Alexan. a. Alexan.
AMpꝛðõbũ quidẽ ⁊ crimio
ſum ſateris eaſdeʒ res plu
ribus.pignoraſſe diſſimu
lando in poſterioꝛe obligatiõe qð
nõ eedeʒ alijs pignori tenentur ue
rum ſecuritati tue conſules ſi obla
to omnibus dẽbito crimininis iſti
tuendi cauſam peremeris.
Mpr. Gor. a. Aall.
J pater tuus in te donatões
cõtulit ⁊ quũ emancipatus
eſſes traditionibus dñiuʒ coꝛpoꝝ
in ie tranſtulit poſteaq; creditoreʒ
ſortitus quaſdam earum rerum ſi
ne uolũtate tua uelut proprias ſu/
as obſtrinxit ius tunm non leſit.

inſti. e. in prin.

ſ d

iñ pt᷑ bic dici dari actionẽ
in factuʒ ad poſſeſſionẽ re
ſtituẽdã uel ad dupluʒ pꝛe
ſtãdũ.ar.ff.ſi quis te.libeꝛ
.l.i.⁊.S. fam.her.adueꝛſus

o BDe ui bonoꝝ rap. quali

ter criminaliter ð ui agitur
dixit nunc ciuiliter poſt cri
men expi.heꝛe.in quo etiã

aliqua uis fit.
J bonorũ mouẽ
ſ tisa.i.ad hec ⁊ nõ
ad alia.vt ĩſti.e.

pe.⁊ ſacit. ff. ð v.ſig.l. mo
uẽtiũ.⁊.ff. ð ui.⁊ ni ar.l.i.
HF.ſi fũdus. Que ꝓ ul.

q ſ A res. quadruplũ

⁊ ueꝝ ꝛei pᷣciũ q̃dru
plaĩ.ut.fl.e.l.ij.. in hac.⁊
dat᷑ heredi ſed nõ in bĩdẽ
qꝛ penalis eſt.nec in eo qð
ꝑuenit quũ ↄditio ſufficiat
qua inſolið teneĩ ſiue ꝑne
qñq; autẽ dat᷑ in duplũ qñ
.ſ. dolo alicui dãnuʒ daꝛeĩ᷑
in tuꝛba.vt.ff.e.l.iiij.⁊ facit
rEs obli. Zuenit. vt
in poſſeſſionẽ.niſi ex ↄuen
tione.ut.ð.de pig.l.iij.⁊ ſa
cit.S.finiũ regun.l.ſi conſti
terit.itẽ ↄtra.fſ.que ĩ frau.

cre.l.ait pretor. .ſi debito
rem.ſʒ ſpeciale ꝓpter fugã

nt. ff. de iudi.l.hr̃s abſens
extat decretum. ⁊2.fl. ad.l.
iul.de ui.l.creduori. ſʒ ſol
ue nt ibi.

ſi ſcit ⁊ ꝓhibere na
let. quia tũc inſolidũ.ut.ſff.
de nox.l.in delictis.

tNoxali.ut ⁊.ð.de nox.ſi ſeruus.⁊.fl.e.l.ij.O.hãc actionẽ.⁊ in.S.ex hac.
u ſ JIue nouercam.nouerca rem tuam mobilem rapuit ⁊ nẽdidit ⁊ ſic
agit neg.geſ.ſi raiaʒ habeat nenditionem.ut.õ.de rei uen.mater.
x BDe crimine ſtel.⁊ hoc extraordinarium eſt ⁊ habet locum ubi eficit ti
tulus criminis.crimen tamen eſt ſicut de dolo acto ciuiliter. ⁊ dicit a ſtel
lione animali.ut.ff.e.l.iij..i.⁊ pena eſt in.5.ſi.
. Mprobũ diſſimulãdo.⁊ ſic ſcẽs al pignoraticia ria t m̃ teneĩ
i ⁊ hoc niſi ꝓ modico fſo obliganit.ut.ff.ð pi.ac.ſi ꝗs i pignore.
Securitati.locus eſt penitentie.ut ⁊.õ.de ijs qui ſibi aſcri.li.⁊
ad.l.cor.de fal.l.ſi falſos ⁊.ff.de adult.ſi adulterium. .idem pollioni.e

dixi.ð.ne tu.nel cu.nec. con.il.i.

a Debito. ſed nõne ſufficit etiã alterutri offerri.uel etiã ſſnulli qd prioris
creduoris intereſt quũ ſemꝑ potior eſt..intereſt ſi qui accuſat.ſed ⁊ pri
mus forte qꝛ in eius malũ factũ eſt.ſi tñ uni ſoluerit ſatis eſt licet ſit cõſul
tius utriq; nt hic dicit.itẽ qũo euitatuꝛ pena in quã incidit iam obligãdo
duobus..perinde habetur ac ſi nec incidiſſet per penitentiam.
b ſ Ipater tranſtulit. ⁊ ſic eſt perfecta.vt ⁊.s.de do.ſiue emancipatis.
c Obſtrinxit.de facto non de iure.ut hic ⁊.õ.que res.pig. ob.qui
ſfilios.⁊ facit.o.ſi aduerſus do.l.ij.⁊ de adul.l.eum.

E ijs neſciẽte.ſecuſ

NX c

—

45
₰

*
2 .

—

ℳ

.
„₰ 4 .

„ 2

6060

* 4

3 7

4 *“l)

—-

„
–

2ð

a Iniuris. ſed iuf.utin.:. agl.ut inſti. ad.l.agl. .. iniuria. Te. ſ. domino.
b ſ Zellio natus publica.nec inteꝛ priuata ſpecialia.iʒ ẽ extraordina

ria priuata. ut. ff. e. l. i. .
i Snorantia creditoris.ſ.ſecundi.
Tuã.loquit᷑ prio creditori.

d Capi.i.dcipi.
e Pertentat.ſ. reum ſubij
ciẽdo aliũ quaſi ſit potior.
nt. ff. de fi.inſtr.l. repetita.
fGSententiam.prio caſu ꝑ
accuſationẽ huius crimis
ſecundo per accuſat᷑.l.coꝛ.
de fal.nt.S. ad.l.cor. ð fal.
l.ſi creditor ⁊ facit.ff.eo.l.
lij.F. ſed ⁊ ſi quis.⁊. . iteʒ
ſi quis 4
g De iniurijs. pro hac cri
minaliter extraor. ⁊ ciuilit᷑
agitur. ut inſti.e.S.in ſũma
2 nna tollit aliam. ut.ff. e.
qð ſenatus.⁊.l.pᷣtor. .i.

b Ec ſeruis. actiune

n paſſiue ⁊ ſacit in

labeoneʒ. 5. ſi quis ſic. . ..

pe.⁊.l.enm qui.ꝭ .i.
lier idem ob iniuri
am tibi factam.
k Duplici.ĩmo triplici tibi
.ſ. patri ⁊ niro.ut.ff.eo.l.i.
GS. fi. ⁊. l. enz. F. ſi qs nupta
⁊ inſti.e.patitur.ſed dic ꝙ
pto nna ponit eaʒ que pf̃i
⁊ eam que filie cõpetitquũ
eius exercitiuʒ patri detur

ut. ff. e. l. patri.
1 ſ NJnõ es. delatoꝛeʒ
.i. delatus punitur

⁊ inſamatur nt.j.de calum
niato.l.noſtris ueꝛus non
ut. ff. e. l. eum.
m a Trocẽ proferes.
ex pſona ⁊ ex tpᷣre
ſiue loco ⁊ facto ſiue re dici
tur atrox iniuria. vi.ff. eo.
pretor. S. atrocẽ. ⁊ inſti.e.
F.atrox ⁊ hic eſt atrox pri
mis duobus mõis.⁊ facit
S.de epiſcopis ⁊ cle.ſi ꝗqs
in hoc.nõ etiã qui iniuria
rum agit certũ diceꝛe dẽat
⁊ nõ ĩ genere nel ſub alter
natiõe.nt.ff.e.pretor ĩ prĩ.
2. 5. quod autem ⁊ de iure
fil. ita fidei.
n ſ J nõ ↄuicij.proba
re potes.tibi enĩ in
cumbit hoc onus qꝛ pꝛeſu
mitur te animo iniuriandi
hoc dixiſſe.qꝛ nerba ſic ſe

habent. ſic ⁊ ſi dicat ſe per iocum

i i Miuriaꝝ tibi o mu

Apud.alios primos.

nec tamen iniũria ſtellionatus cri
mine plectetur quuʒ ſciens alienã
rem te non conſentiente uelut pro
priam ſuo nexuit cꝛeditori.
Bem. a. Adanno.
Telliònatus accuſatio inteꝛ
crimina publica nõ habet᷑
Mpr. Philip.a.Eutropio.
Gnõrãtia cꝛeditoꝛis cui ꝛes
pridem apud alios obliga
te pignoris ſiue hypothece iuẽ ob

ligantur non ſine periculo capi cõ

ſueuit ⁊ enim huiuſmodi fraudes
ad extraordinariam criminis exe/
cutionẽ ſpectaꝛe ac ſtellionatus cõ
miſſum ſeueriſſime eſſe uindicanð
ſepe reſcriptũ eſt. ꝓinde ſiue igno
rantiam tuam debitoꝛ circũueniꝛe
tentauerit ſeu obligationẽ rite per
fectam pꝑticipato fraudis conſilio
per ſubiectam quaſi anteriorẽ per
ſonam diſpendium tuum ad ocul
tum compendium ſuũ traheꝛe pèꝛ

tentat adire ſuum iudicem potes

congruentem iuri ac ðbite religio
ni ſententiam relaturum.
Dẽ iniurijs.

xxxv.

SS

Mpr. Alex. a. Sitane.
Ec ſerůis quidem alienis
licet facere iniuriam.
Dem. a. Clau.
Niuriarum actio tibi důpli
ci ex cauſa competit quum
⁊ maritus in uxoris pudore ⁊ pa
ter in extimatione filiaꝝ pꝛopriaʒ
iniuriam pati intelligantur.
Mypr. Goar.a. Dioñ.
J non es nunciator uereri
non debes ne ea ꝓpter qð
iniurie faciende gratia quidam te
uelut delatorem eſſe dixerunt opi
nio tua maculata ſit: quinĩmo ad
uerſus eos quos minuende opio
nis tue cauſa aliquid conſfeciſſe cõ
perietur more ſolito iniuriaruʒ iu
dicio experiri potes.
Mpr. Val.⁊ Gal.aa. Nindi.
Trcem ſine dubio iniuriã
eſſe factã manifeſtum eſt: ſi
tibi illata eſt quuʒ eſſes in ſaceꝛdo

dixiſſe probet. nt. ff. e. l. iij. 2.S.ad.l.cor.

de ſic.l.i.non aliter enim ⁊c̃.ut.ff.de le.iij.l.non aliter.
o Calore.ſed nidet᷑ nullo modo teneri.ut.ff.de reg.iur.l.quicquid.ſʒ ſpe
ciale iniuriaꝝ.ᷣ ar. ff. de pe. ant facta. . ea in fi: uel h fuit perſeuerantia.
p Annus ↄtinnus.niſi qñ ſit per metũ qꝛ tunc ntilis eſt annus. ut.ff.qð

X

1. D. 5 - me. cã ſi cũ ex. S.i.ſed quum ex lege cor.hec actio tribus caſibus detur.vt
. vle eN* inſti. e. F. ſed ⁊ lexan tunc ſinitur ãno.M. ſicut hic quũ nõ diſtingnat.nec

—N—AAO

VDobtat inſti. de per. ? tem. ac. in prin. qꝛ ſpeciale eſt hic.ſed. M.dixit eam

ppperpetuam tunc per dictam.l.inſti.⁊ ſolam pretoriam eſſe annalem.

pio
. –
. 41
„ Re

p EE AK
.

Perfecta.i.tecũ.

¶AUVm nec iniufiam atrocem.pro leui autem non agitur.ui

eff. e. ptor. 5. terea.ut.ff.de inius no.ſed ſi hac lege.S. ſi.

Iniurijs.etiam leuibus ut facilius contra heꝛedem agatur.
i Muriarum priuati.niſi ob famoſum libellum detur ut.j.

ti.i.l.i. Accurſius florentinus legu

tio ⁊ dignitatis habitum ⁊ ornam

ta pꝛoferres:⁊ ideo uindictã poteſ
eo nomine pe:ſequi.
M. Dio.⁊ Max.aa.⁊.cc.vict.
nõn conuicij cõſilio te ali
quid iniuꝛioſum dixiſſe pꝛo
bare potes fides ueri a culmania
te deſendit. Si autem in rixam
incõſulto calore prolapſus bomi
cidij conuiciũ obieciſti ⁊ ex eo die
annũus exceſſit quũ iniuriaꝝ actio
annuo tpe preſcripta ſit ob iniurie
admiſſum cõueniri non potes.
Dem. aa.⁊.cc. Flaui.
VAm nẽc patronos iniuriaʒ

faceꝛe libertis. Juris eqtaa

peꝛmittat pꝛoponaſq; patꝛone he
redes euʒ qui libertatem a defunc
ta acceperat inirijs afficeꝛe cura
bit preſes prouincie contumeliaʒ
heredum compeſcere.
Dem.aa. Potentie.
Miuriaꝝ cã nõ publici iudi
cij ſed priuati ↄtinet q̃relaʒ.
Dem. aa.⁊.cc.Max.
Ominusʒ pro atroci iniuria
qus ſeruus eius paſſus eſt e
dicti perpetui actiõe ꝓpoſita qua
dãni etiã habeꝛi rõnem uerbis eui
denteꝛ exprimit᷑ agẽ poſſe ↄuenit.
Dem. aa. Mẽne.
Ai liberos infamandi gr̃a
dixerunt:ſeꝛuos iniuriaꝝ ↄ
uenire poſſe non ambigitur.
Dem. aa. Maulo.

J quidem auiam tuam ãcil

lam infamandi cauſa reipu
blice ciuitatis manenſiuʒ dixit ʒe
nedorus ac rẽceſſit iniuriaꝝ actõe
ſtati ↄueniri põt.nã ſi pſeuẽret ĩ ea
cã facultatem habens aàgendi ſuꝑ
hac ⁊ deferri querelam ac tunc de
mum ſi non eſie ſerua fuerit pꝛonũ
ciata poſtulari conᷣenit.
Mhpr. zeno.a.Alex. .
Jquůando iniuriaruʒz actio
quã inter priuata delicta ue

teris iuris autoꝛes cônnumerãt a

quibuſlibʒ illuſtribus uiris militã
tibus ſeu ſine cingulo cõſtitutis ul
uxoribus eoꝝ uel liberis maſculi
ni ſexus uel filiabus ſuperſtitibus

m doctor .

d Ominuʒz ꝑp
neralis.nec eniʒ ac
tio hec eſt peꝛpetua

ſic inſti.de ſatiſ.tu.

in prin.

n Veꝛbis. edicti ſie

ergo una actione ⁊
una ſententia nenit

ↄtumelia ⁊ damnũ
⁊ ſic eſt ↄtra.fl.ę.l.

itẽ apud. . ſi quis
ſeꝛuo.⁊.ff. ad.l.ag.
ſed ⁊ ſi quẽcunq;.
iniuriaʒ quibus di
citur aquilie ad dã
nuʒz ⁊ iniuriaꝝ pro
cõtumelia agi ⁊ du
as fieri ↄdẽnatões
ſo. põt dici qð het
bm illas itelligatur
⁊ quod dicit quaſi
ſimplicem facit rels
tionẽ qua.ſ.act᷑.l.a

quilie.ut ⁊ ibi muli

er que dãnanit ſal

uauit. uel dic. qua

i.ꝓpter quã iniuri
am.ſ. atrocem agii
etiã.l.aqui.contra
enim nidebatur ex

quo eniʒ agitur ad

ↄtumeliã non nide
batur poſſe agi ad
damnũ.vel dic etiã

in act. iniurieꝝ uẽi

re damnum nõ ut
damnũ.ut in cõtra
tijs ſed ut ↄtumeli

am uel cam ↄtume

lie ſic interdicto vñ
ui neniunt etiãẽ mo
bilia occaſiõe ĩmo

ni ar.l.i..ſi fundũ
ſimiliter ?ẽ damnuʒ

datũ in corpore ſeꝛ

ni uel alind dJnuz

datũ a ſeruo nõ pe
tit actiõe ſerui cor.
niſi ⁊ animus ſit cõ
ruptus.⁊ tũc ſic.nt
ff. de ſeruo cor.in
hoc iudicio. ſimile
arg.ff. de libera.le.
el. penulti.⁊.ff.de a

qua plunia arcenda.l.apud trebatium..aqua.

x Agere.poſſe.in duobus caſibus.qñ.ſ.eſt atꝛox licet non in con

tumeliam dñi.itẽ ⁊ qñ leuis ſed in cõtumeliam dñi ſacta eſt.alias
contra.ut inſti.e.S.ſeruis.ſecundum Jo.alij utrunq; cxigunt nt a
gi poſſit ſecus ĩ libero ubi non queritur contꝛa quem iniuriari ꝓ
ponebat.ut.ff.e.l.eum qui. .ſi iniuria.
q Ai liberos non ambigitur.ut. ff. e.l.ſi quis ex libertate.

.0 2—

ſI gdẽ auiã ʒenodorus dixit.auiã tuã ẽẽ ancillã ciuitaſj co
manẽſiũ ſiue cã infamãdi eã uł te nec ĩ cã iſamãdi ꝓceſſit.

. RS
S —

.
4

— — —ʒ—ʒ— ð

—

, — — — — — —

—— r—— —— ———

a Teceſſit.ideſt in cauſa non proceſſit. Aceurſius flofentinns
b Si perſeueraret.probando illam eſſe ancillam.
c Agendi.forte quia actor erat illius ciuitatis.
d Conuenit.non prius ut.. de libe. cauſa ſi nibi.
eſ Iquando actio.i.acculatio.

. HW 2☛☚

p Deuotionis.quia denotus eſt principi. Aceurſius floren.leg.doctor.
q Salutis.quia intereſt reipu.maleſicia puniri.
T Nomen ſuum.i.eius quem accuſat.
ſ Maximam.nt ⁊.ff. e.l. eum qui in prin.⁊.l.lex cot.J. Rc.j. de ijs qui
latro. l.ij. in fi. 2,5, de fal. mo.l.i.F. accuſatoribus.
t Capitali. ſi ⁊ capital reo

ie Mnf

Wer pcuratorẽ.

f Connume/⸗
farum. ualet patribus aut maritis illuſtri
gS Se more que d· bus uelſi adueꝛſus aliquam huiuſ
ti.Sð.de accuſatio. modi peꝛſonam criminaliter forte
l. pe. ? erit pena ex mouetur ipſos quidem qui ſupeꝛiĩ
traoꝛ.ſed ſi ciuiliteꝛ iuria queruntur inſcribere: aliaqʒ
ageꝛei fᷣm quod iu omnia que in huiuſmodi cauſis ðᷣ
raret bĩta ta xatiõe. morè procedunt ſolemniter obſer
vt inſti. e. in ſũma uare decernimus. Licere autem
2. 5. pena. illuſtri accuſatori uel reo uel nxori

uel liberis maſculini ſexus ſeu ſilie

ſpeciale propter no itidem illuſtris ſuperſtitis cauſam
bilitatem. ſiẽ 2. ö. ð iniuriarum in quocunq; iudicio
procur.l. quicũq;. competenti pèr procuratorem cri
2 auten. ibi poſita. minaliter ſuſcipere uel mouere ſen
2.].de dig.l. quot. tentiam iudice còntra euʒ qui pꝛo
li.xij. ⁊.S. ubi ſe.l. curatorem dederit ⁊ ſi ipſe non ad
ſi. regulariter cõtra eſſet iudicijs: ſed cauſam per pro
,ff. de pu.iud.l.pe. curatorem diceꝛet legibus prola
5§. ad crimen. turo.ita tamen ut nullus alius idẽ

.i Lontra eum ſpe

Ciale regulariter ip
ſe procurator ẽ dã

conſtat poſſe cõſti

tui procuratorem.
,ff.e.l.non ſolũ. F.
aggeꝛe.

Be famoſis libel

ſibi audeat uendicaꝛe uel a noſtro
nomine poſtulare. ſed in ceteris
mos iudiciorum qui actenus ob

nandus.ut.ð. de ſẽ tinuit in poſterum ſeruetur intac
cu. l. nihil.
HE NMullus alius. i Dꝛ fam olis libellis.
mo ⁊ alijs nidetur
licere. nt.ff. an per M
alium ca. ap.l.i.F. Mpr. Aalen. a. ad decium.
.i. ſed ibi in mino Iquis famoſum libellum
fibus ut plene no. ſiue domi ſiue in publico
ff.de pꝛocur.ſeꝛuũ vel quocũq; loco ignarus
.F. publice. in ciuili reperierit aut corrumpat priuſqᷓ;
actione iniuriarum alter inueniat aut nulli confiteaiur

inuentum. ſi uero non ſtatim eaſ
dem chartulas uel corruperit uel
igni conſumpſerit ſed uim earum

manifeſtauerit ſciat ſe quaſi auto

.

rem huiuſmodi delicti capitali ſen

lis.ſpecialtt de agnas tentie ſubiugandum ſan? ſi quis 8
dam iniuria dicit. uotionis ſue ac ſalůtis publice cu
im I ꝗs fẽo ſtodiam gerit nomen ſuum proſi
ſ ſuuym. de a teatur.⁊ que per famoſum libelluʒ
liquo qð putauit perſequenda ore proprio
ad eius peꝛtinet in edicat: ita ut abſq; ulla trepidatio
famiaʒ nt.ff e.l.ler ne accedat. ſciens quidem ſi aſſeꝛ
cor. S.ſi quis libr tionibus ſuis ueri ſides ſuerit opi
⁊ hoc ſi tale cõtine tulata laudem maximaʒs ac premi
batur quod ſi neũ um a noſtra clementia cõſequatur
eſſet pena capitalis ſin uero minime hec uera oſtende
erat imponẽda. vn rit cpitali pẽa plectetur huiuſmo
de qui fecit capite dli tam libellus alterius opinionẽ
punitur. uel qui in non ledat. xxxvij.
nentum pandit. vt
bic. ſed nec in alijs

De abigeis.
Mpr. Hono. 7 Archa. Alex.

Bacti anima uel accuſa/

tio non ſolum dum cuʒ in
ſcriptionibus ſed etiam ſi
MNe ea bſeruatione proponitur.

Dẽ niulli aggeribus non rum
bendies. rxviij.

M. Hono.⁊ The.aa.an.pᷣpᷣ.
J quis poſthac peꝛ egyp
tum intra duodecimuʒ cu
bitum fluminis nili ualla

fluentis ð proprijs. ac uetuſtis uſi

bus pꝛeter fas pꝛeterq; moꝛem an
tiquitatis uſurpauerit flammis eo
loco conſumatur in quo uetuſta
tis reuerentiã ⁊ ꝓpemodum ipᷣiuſ
imperij appetierit ſecuritatem:còᷣn
ſcijs ⁊ conſortibus eius deporta
tione conſtringendis. ita ut nunqᷓ;
ſupplicandi eis uel recipiendi ciui
tatem dignitatem uel ſubſtantiam
licentia tribuatur. xxxix.

Dẽ ijs qui latrones uel alijs cri
minibas reos ocultauerint.

Mp. Aal.⁊ Gra. aa.ſuppll.
Os qui ſecũ alieni crimis
reos ocultando eum eam
ue ſociauerint par ipſos ⁊
reos pena expectet. ⁊ latrones ꝗſ
quis ſciens ſuſceperit uel eos offeꝛ
re iudicibus ſupſederit ſupplicio
corporali aut diſpendio facultatũ
pro qualitate perſone ⁊ iudicis ex
tractione plectetur prout iuris eſt.
Mpr. Archa.a. Palladio.
J qui latrones ſeu alijs cri
minibus obnoxij in poſſeſ
ſione degũt ſeu latitant dominus
poſſeſſionis ſi preſto eſt aut procu
ratores ſi dominus abeſt ſeu pᷣma
tes poſſeſſionis ultꝛo eos offerant

aut ſi ſcientes hoc ſponte non fece

rint conueniantur a ciuili officio
ut tradant prouinciali iudicio eos
qui requirũtur prout iuris eſt ſub
examinatione iudicis arguendos
⁊ penas poſt documenta congru
as ſubituros.ſin ᷣo exhibere eos

connicto imponenda erat
nt ⁊.5. de accuſa.l.ſi.

u Deabiges.
x HBacli accuſatio

9 prriuata.nt.ff. eo.
abigeatus. 2 ẽ pe
na eius. ff. e. l. i. F. penulti.
T qui ſunt abigei dicquod
g deceʒ oues porcos quat
tuor. equum uel bouem uł
unum frequenter abegit. i.
ſubripuit de paſcuis ſed ⁊
equum de ſtabulo nt.ff.e.
.l.oues.⁊ in auten.de nup
tijs.S.minores.coll.iiij.
yObſeruatione. ideſt ſine
inſcriptione ⁊ dic ſpeciale
in hoc crimiue. ut in pluri
bus alijs nõ. ſupra qui ac
cuſare non poſſunt.l.iij.n
dic cum inſcriptione quuʒ
criminaliter ſine ea quäãdo
ciuiliter.

3 De nili aggeribns non

rumpendis ſicut animalia
abducuntur ut.ð. titu.i.ſic
⁊ aqua nili de quo dicitut
vetuſtatis.

8 ſ Iguis cubituz. m

ſurandum a ripa e
ius non. ita.ff. de iure im
mu.l.ſemper. ?2.. de teſta.
l. teſtamenta omnia.

b Conſcijs. facit ſupra de

faptu nirginum.l.i.ð alijs
uero fluminibus ð equita
tate idem poſſet dici ſecun
dum. EHo.

c De ijs qui lat:iones cc.

abigei ⁊ alij delinquentes
ocultantur ab alijs.⁊ ſic o
cultantes alienum delictũ
ſuum faciunt. ideo de ijs
dicit.
d Os cõſtrue pat
e pena reos alieni
criminis expectet
X ſpſos reos ſcilicet latꝛo
nes.feos aliẽi criminis di
co qui ſecum ſociarunt eaʒ
nel eum ocultando eos. ⁊?
ſic nota equale eſſe delictũ
nt ⁊.ff.de recep.l.i.⁊.ff. de
incen.ru.⁊ nan.l.iij. .non
tantuʒ. ?.. de adul.l. caſti

non capitalibus li . ,
cet pandere per famoſum libellum ſed in indicio accuſet ⁊ ſi con
tra fecit capite punitur.nt hic.uel nerius ſicut accuſandus punien
dus eſſet nt ar.ff.de priua.delictis.l.ſi.

n Lapitali ſententie. ſpeciale nt pro iniuria taʒ magna pena impo

natur. nt.S. ubi canſe fiſca.uel di.do.l. nniuerſi.

tati. ⁊ ad.l. iul. de ni.l. cri
men.⁊ argumento ſupra ðᷣ
falſa moneta.l.i.⁊ ad.l.fal.de pla.l.ſi quis ſeruum niſi affinem quis re

cipiat ut.ᷣfl.ð recep.l.fi.que autem pena latrones expeciet habes.ð.de ſet
nis fugi.auten.ſed nono.

e ¶ Supplicio corporali.hoc de ſupplicio refertur ad ſuſcipientem ſcientet

.
— *

quod dicit de diſpendio refertur ad eum qui non offerret. ut.j.l.prox.ſis

0 Sane. non per libellum famoſum ſed per accuſationẽ ſolemnẽ
pandat crimina. ⁊ hoc ſubijcit.

eꝛgo coniuncta ſeperantur.

ſ¶QJaui latrones primates.i.caſtaldiones.

*. 1561 1,

a Ald detinendos eos latrones nel nocentes. Accurſius florentinns
b Tunc iudex pꝛonincie.ſic.ð.de rap.virg.l.i.
᷑Per litteras.ſic de litteris..de epi.⁊ cle.l.ſi qua per calũniã.s.pteꝛea.
e Frercenda eſt.ut ⁊.5.de accn.l.ſfi

ſ Se requirẽdis reis. ſi ac

cuſatoꝛ pꝛeſens.õ.dixi nũc
ſi abſens.
g Vm abſenti gra
C nia ex quibus pe
na capital iponit
nt. ff. e.l. i. ſecus ſi relegatio
nis nt.j.quũ abſens poſſit
dãnari.ut.ff. ð penis.l.ab
ſentem. §. i. 2. F. ſi ſepius.
h Sententia. erat eꝛgo hic
lis contel.idẽ ſi non erat.
i Sed annotari.ſ.eius bo
na.i.iĩ ſcriptis redigi ⁊ poſt
ea requiritur peꝛ litteras vł
dic etiã prius ꝛequiri ⁊ dic
ut requiratur.ſ.primo.

K Ald penam.ſ.fit ãnotatio

bonorunz.
Purgandi. etiã poſt an
num. ſ.de crimie. ſed ð bo
nis.j.annum tantuʒ.

m Vero requirendus.i.fe

quiſitus.uel ideo dicit reꝗ
rendus qꝛ quidã ſunt qui
nec requuendi ſunt. vt qui
accuſari nõ poſſunt ab eo
a quo accuſant de quibus
dixi ſupra qui accuſare nõ
poſ.ſuper rubrica.
n Annum oputanduz. a tẽ
pore quo ſciuit. ut. ff. e. l. i.
5F. pe. ?. l. iiij.
o Purgauerit. ſic ergo eo
ipſo quod nõ nenit ĩfra an
num preſumit cõtra eũ.ſed
nõ tm̃ ut cõdemnet᷑ ꝓpter
abſentiã eꝛgo grauatur ut
ꝓbet ſicut ⁊ accuſator.ſic ⁊
aboli. l. fallaciter. ĩ fi.ſʒ nul
lo ꝓbante abſoluitur.
p Intimatio nem.i.repreſẽ
tationem.
q Tranſmittat.nt.ff. e. l. i.ĩ
fi. ⁊ ſacit.S.ſi pen.ap.l.ij. ⁊
hoc neꝝ eſt etiã in crimine
maieſtatis.ſed licet dentur
heredibus tñ eis auferuni
in crimẽ maieſtatis.nt iſti.

de hr̃.q̃ ab inte.s.ꝑ pᷣrinzʒ.

rꝗq icunq; petitus.
primo ĩ iudicio pe

titur poſtea anotatur teꝛtio

feqniritur uel prio requiri
tur qᷓ; annotetur.

domini uel procuratores aut pri
mates poſſeſſiõis diſtulerint tunc
ad detinendos eos a rectoꝛe ꝓuin
cie omnia ciuilia dirigant᷑ auxilia.
ſin autẽ ꝓpteꝛ multitudinem foꝛte
eoꝝ qui in pꝛedio ſunt ciuile admi
niculũ ſufficeꝛe nõ poſſe ↄſtiterit ⁊
memorati audaces executoribus
obicerint manus uel alias parere
diſtulerint iũc iũdex pꝛouincie me
mor periculi ſui a uiro deuoto tri
buno ſeu primatibus militum qui
in locis ſunt auxilium poſtulet: ut
per militatẽ manũ correcti accuſa
ti ſine damno atq; leſiõe cuiuſlibʒ
legibus offeꝛant᷑:⁊ conuicit penas
ſubeant ↄpetentes.non ignaro iu
dice quod ſi aduerſus inocentem

ob aliam cauſam pꝛeter latꝛonum

uel alioꝝ nocentiũ inueſtigationẽ
militaꝛe auxilium poſtulauerit aut
diſpendijs affici ꝓuinciales ↄceſſe
rit cõmotione ſeueriſſima ꝓut tua
celſitudo iudicauerit feriet.tribuni
etiã ſeu primates numeꝛorum uel

officioꝝ qui in locis ſunt admoni

ti pèr litteras iudicis ſi adminicu
luʒ militare pꝛebeꝛe noluerint aut
ſi ab ipſis militibus damna ꝓuin

cialibus inflicta fuerint ⁊c damna

⁊ leſiones reſtituant: ⁊ acerrima ↄ
demnatione pꝛo arbitrio uiroꝝ il
luſtrium magiſtꝛoꝝ militũ ferient᷑.
domini etiã pꝛedioꝝ ſeu ꝓcurato

res uel primates poſſeſſionuʒ ipu

nes nõ manebunt ſi pꝛeſentes ⁊ ſci

entès ultꝛo non obtulerint nocen

ſEFiſco nendicentur.ſi iñ ſiſcus. non!
litur. nt. ff. e. l. ij. . iij. ⁊.ff.de iure fi.l.i..preſcriptio.

tes uel admoniti eos exhibeꝛe di

ſtulerint.nam dñs ꝗqdem poſſeſſio

nis dño priuabit᷑: ꝓcurator vero
ſeu primates ppetuo exilio ſubia
cebunt.ipſi quoq; procuratori ul
dño ſeu primatibus poſſeſſiõis ſi
ſe ad ↄprimendam multitudinem

ruſticanorũ ſufficere non poſſe ſir
mauerint ⁊ id prouinciali iudicio

palam fecerint militaꝛe auxiliũ ꝛec

tor ꝓuincie a tribuno uel primati

bus numẽi faciat dari: ſi ciuilia ſuf
ficeꝛe nõ poſſe peꝛſpexerit.ſin veꝛo
poſt exhibitionẽ eoꝝ qui accuſan

tur innocentes eos eſſe ⁊ nihil cri

j.xx.annos non petet prelcriptiõe fepel

tSenerioriqᷓ; ſi intra annum neniſſet ⁊ eſſet conuictus.⁊ ſic grauatur in

hoc.item in eo quod bona nõ recuperat nt hic.item fit iſamis de ſacto.ut
.j.e.l.ſi.item in probando nt h̊ ſubijcit.⁊ dixi.õ.l.proxi. L
n i N pecuniarijs nõ ledit. niſi ſit foꝛte talis actio qua dãnatus inſa
mareĩ quo caſu per edictũ.i.citationẽ ſit infamis de facoo.
xX Tenor.i.requiſitio que ſit litteris.ut..ↄmi. epiſtolas.l.ꝓgramma.

y Annolatiꝙ lũc e põt dici quũ.j.annũ nõ ledit.nã pria Inia de ãnota

—

tione ſub conditione fit ſi non venerit infra annum.ut.ff. e. l. t.

ꝭo Sed fame.nõ ut faciat ipſo iure infamẽ qꝛ de crimine nõ et dã

natus quod lex exigit ut.ff. de ijs qui no.inſa.l.i. .i.⁊.l.athltas
.F. calũniator ſed infamia facti grauatur.ut ar.ff. de obſequijsl.dꝭᷣ
⁊.l.honori.⁊ ſic nõ.ex predictis quod.j.annũ neniens ⁊ de ciin:

minis admiſiſſe patuerit accuſato

res penam que in calumniatoꝛes
Exeꝛcenda eſt ſubir̃ cogent᷑ exeplo

at graue eſt ſic latronem requiꝛeꝛe
ut in nocentibus ꝑiculum fiat. xl.

De requirendis reis.

Mpr. Anto. Rul.
Vm abſẽti reo grauia cri
mina intẽtant᷑ ſententia fe
ſtinari non ſolet:ſed anno
tari ut requiratur: non utiq; penã
ſed ut poteſtas ei ſit purgandi ſeſi
potuerit.poſtq; uêo requirẽdus
factus intra annum ꝛedierit ſiſe cri
mine puùrgauerit res iudicis arbi
trio ſignatas recipiat.ſin vero itra
id tempus reueꝛſus poſt ĩtimatio
nem ſuaʒ fuerit defunctus ⁊ ſi nec

daum ſe purgauerit ad heides pꝛo

prios res tranſmittat.
Mpr. Conſtan.a. Adienñ.
NVicunq; ex eo die quo re
us fuerit in iudicio petitus
intra anni ſpacium noluerit adeſſe
iudicio res eius ſiſcò uendicentur
⁊ ſi poſtea reptus nocens ſuerit de
pꝛehenſus ſeułriori ſentẽtia ſubiu
getur.ſed ſi argumẽtis euidẽtibus
⁊ ꝓbatiõe dilucida innocentiã ſuã
purgauerit nihilomius facultates
eius penes fiſcum remaneãt.
Mpr. Hono.⁊ The.a. Pal.
Npẽecuniarijs cãis edictuʒ
cõtra latitantem pꝛopoſitũ
extimationẽ eius nõ ledit.crimina
lis veꝛo pꝛogrãmatis tenor hac tã
tam ferat de iure cenſuraʒ ui inter
reos annotati non tantum patrio
nium debeat tranfferre ſʒ fàme ex

timationem ledeꝛe. xli.

Dẽ queſtionibus.
Mpr. Seue. ? An. aa. Anti.

Aeſtiònem de ſeruis ↄtrà

dños haberi nõ òportet:
exceptis àdulterij crimini
bus item fraudati cẽſus accuſatõi
bus de crimine maieſtatis qð ad
lalutèʒ principis pertinet.ĩ ceteris

78 bonis audiut
poſtea neniens qñ
cunq; de crie auli

ſed ð bonis nunp̃

ut. ff. e. l. i. 7 pe.ĩ l.
a De queſtionibi
qꝛ pro pꝛedictis
licij uenit ad qõen
qñq; iõ ð ijs dicit
b Veſtiõe
q qggd qõni
uerbo ↄt
neatur habes .fl.
iniur.itẽapð labeo

nem. 5. qõnez 2 ad

c Lontra dños.p̃ᷣ
ſentes uel pᷣteritos
ut. ff. eo. unius. F.
ſeruns.
d Non oʒ. nl. ff. e.
.l. i. K itẽ ſeuerus.
e ¶Agulterij. nt 2.

ad. l.iul. de adul.l.

.iij. ?.l. in adulterij
c. l. fi. ? de repu.l.
ſenſu. F. viruʒ. T.ff.
nim paſſam. §. fi.
.v fl.e. l. eneo ĩ pri.
ſEFraudati cenſus
.i.annone quum ⁊
de hoc poſſit dũm
accuſaꝛe.vt.ff.de iu
di.l.nix. 7.ff. adel.
iul.ð ãno.l.i.ĩ pᷣn.
g Principis. nt ⁊
S. ad. l. iul. ma.l. f.
idẽ ſi ad rẽ publicã

nel ad eos qui mi

litant circa la eius
ut. ff. ad.l.iul. ma.
el. pe. ⁊ ſi.itẽ cxcipii⸗
⁊ alius caſus ſi nit
nxoꝛeʒ occidit ⁊ ux
or uiruz. vt. ð. ad.le
ſocius ſocium occi
dit.nt.ff.e.l. exneo
F. ꝙ ↄgruit. itẽ 2 a
lius.nt.ff. ad ſil.l.⁊
ſi pcuſſor §. i.
hb Judicaturi.alias
indicatũis 2 eſt da
tiuus al iudicaturi
⁊ ſic genitin ſingla

ris uel etiã noĩatiuus pluralis.ſed ſubaudies ſecundũ ea que ⁊c.

i Preſcriptionis.i.iniudicioſa preſcriptio ceſſat.⁊ nõ. colligi ex

hac littera ſm aʒ.in ſumma ꝙ in ſupioribus etiã ſi nõ pꝛecedãt in
dicia uel nõ ſint alie ꝓbationes torqueanĩ.ꝙ eſt falſum. ut.ff. e.l.
i.in prin.vñ dicunt ꝗdaʒ in omnibus criminibus torqueri nt tñ
ſemꝑ ſint indicia. ⁊ dictio autẽ nõ aduerſatiue ſed pro etiã põitut

q.d.in ceteris etiã ⁊c.tu dic in alijs nullo mõ torqueri ſed de ſae
to bic fuerunt toꝛi ſufficienter tamen als ẽt pꝛobatum eſt unde lʒ
dominus dicat non debniſſe toꝛqueri ⁊ benedicat nõ iñ peꝛ hoe

:

.
P

Iwf —— —

— —— eA.— — —

— è

abſoluitur cum als ſit plene probatum. ⁊? ſic ſuũ dictam pro ni
bilo ẽ quũ ⁊ ſeruoꝝ dictũ ſit nul ũ.ut h ⁊.ff.e.l.i.F. itẽ ſeuerus ⁊. S.
ſi ſerui. ?.j.e.l.ſeꝛuos.⁊.5.de teſti.puos.⁊.ff. ð ꝓba.l.quũ ꝓbatõ.
RKR. CManifeſtü eſt. hoc fallit.jĩ.e.l.interrogari.⁊.il.hoc ꝙ piacet.⁊.l.
quot.⁊.l.ſi.⁊.ð.de ſeruis ſu.l.quicunq;.in ſi.⁊.l.quũ leruũ.ſ. cer

te imo ẽt ſp torque
ri nident᷑ Zð dñm in
pecuniaria ſi alie ðᷣ
ſint ꝓbatões.vt. ff.
ꝛe. diuus que eſt õ.
ſo.ibi de ſeꝛuis ali.
dicit ibi de qbus h̊
rõ ꝓhibʒ iteꝛ alios
toꝛqueri ĩmo nidet᷑
ↄcedeꝛe eo ꝙ cõtra
dñm netat im. alij
dicũt hãc illã corri
geꝛe vłibi ð ſco ſᷣui
ut.j.e.interrogaꝛi.
1i Mſolitü ad
uerſus tuto
fes.qꝛ quaſi dqñi ſi
nt. fl. de fur.ĩterdũ
F. qui tutelam.
m Vel matrem. nõ
priuilegiũ ĩſerioris
ad ſuꝑiorẽ porrigi
ſic.j.de priui.ſcho.
l.iij. in prin.
n Niſi tutele. ut.ð.
ð admi. tu.l.lex. .
ante omĩa.nec eniʒ
loco dñi ẽ iũc quũ
pupilluʒ ſpoliat.nut
.ff. pꝛo emp.qui fũ
dum..ſi utor.
,o c Vm cogni
tionaliteꝛ a

lias in prin.cnʒ co

gnitiõaliter ⁊ alias

primũ ⁊ dic.i.pᷣmo

quã ipᷣa mulier tor
queat᷑ nirũ dicit᷑ oc
cidiſſe.nã prius in
dicia debẽt pᷣceder
2 poſtea torquẽtur
ſerui ut hit. ⁊.ð.ad
l. cor. de ſic.l.f.
p Argumenta .i. in
dicia.
q Egre. i.moleſte.
Ertinxit.i.extin
xiſſe dicit ſic.ff. de
cõtrahen.emp.ſi in
emptiõe in prin.
ſſ Icuti eos.
appᷣbẽdẽteſ
NNon opoꝛtet. nt
7. ff. e. l. i. . quuz la

autẽ quanqᷓ; ea que ſeꝛuus ̊ dĩũm

dixit iudicãturi ſententiaʒ ſormare
nõ debeant.tñ ſi aliss quoqʒ ꝓba
tionibus ſides ueritatis inueſtiget᷑
prſcriptiõnis inuidia euaneſcat. in
pecuniarijs uero cauſis nec iopia
pꝛobationum ſeꝛuos contra domi
nos inteꝛꝛogari poſſe mànifeſtũ ẽ.
Dem. a.catulo.
MNolitum eſt ⁊ graue exem
plo audiri ſeruos aduerſus
tutores uèl matꝛem ſuoꝝ domino
rum niſi tutẽle agatur.
Mpr. Conſtan. a.
Am cognitionãaliter audiſ⸗
ſet dixit primuʒ ſeꝛui alieni
interrogabuntur ſi preſtita fuerint
ex tanto ſceleꝛe argumenta ut ui/
deãtur accedeꝛe ad ueriſimilia cãe
crimina ipſa quoq; mulier torque
bitur:neq; eni ègre feret ſi torquea
tur que uenenis ſuis uiſcera homi
nis extinxit.
p Ars ex reſcripto impera.An.
Icůti conuictis confeſſiſq;
ad ſocietatem ſcelerum uo
cantibus eos a quibus apprehen
ſi cuſtoditiue ſunt facile credi nòn
oportet ita ſi euidentibus rationi
bus poſt commiſſuʒ communiter
facinus ad euitandam de ſe ſenten
tiam id fciſſe ſuerint probati pub
lice uindicte nõ ſunt ſubtrahendi.
Dem.a. Nicoaſtrato.
Ec ſi mors teſtatoris uindi
canda eſt queſtiõi indiſcre
te ſubijciuntur ij qui libertatem ſu
premo iudicio acceperunt.
Mpr.· Sordi. Hoꝛodiano.
NRidem placuit domeſtica
ſeruorum ſeu libertorũ pro
