3 Repellãtur. ab berede 1 a creditoꝛbus ſuum con

licuit vigilare ad ſuum conſequendum. vt.fl.de his que in frau.
cre. pupillo. niſi poſterioꝛes pꝛiores ſit ĩ pignoꝛe.ut. j. eo. . lñia

a Sperant heredes.ſ.faciendo inuentarium.

b Et eis ſatiſfaciant.ſi putant ſibi legata deberi. alioquin teneni

alijs quaſi dolo deſierint poſſidere.vt. ff. ad.

c Hypothecis.i.bypothecaria act.

l. fal. dolo.

d Indebiti.conditione. alius ergo ſoluitur. ⁊ alius condicitur.ut

cff. de condi. inde.non eſt nouum.

ęe ZAlccõmodare.pꝛimo ergo es alienum ſoluitur quã legatum. ut
hic. ⁊.ff. de reg.iur.l.non debet..in r eobſcura. ꝛ. fl. de col. bo.l.

cum emancipati. F. . de ſepaꝛat.l.quotiens.⁊ de inof. te. papi.

hhh

Aben

rſn

Pon

ſecu tis. qulb

ondta
naleta⸗
iunchtl
guncope
ſedll
wamnpo
Mobbeen

moen

rcond

. Eonmn
hnc

ſaundnn
Kdea

vll e⸗
yfalec

fütenen

mitke
acnip
kexzznon
fanbuf

ingrn

okbi⸗
woblig

welk

Mn

iudie

yr⸗
in

freig

Mrn

Klon

Aw

deſihe

böbe

nonepe
lcote⸗

ibe
uh

Gnen
en

quarta.⁊.j.de bo.au.iu.poſ.l.i.⁊.ff.que in frau.cre.l.qui autem

rei vendicatõ.l. cum a matre ⁊ hic ſubijcit in ſi.pꝛoxi. .vbi dicit nullum

.H§F. pe. ſed ar. contra. ff. de tranſac.cũ.ij. Fplane de alimentis vbi damnum. cetera.ſed ſi habet debitum bonoꝛum ſubſidium tantum in
aſl. plus fauetur alimentis in teſtamento conſtiſutis qᷓ inter viuos. nullo patitur exceptionem.quum ſine vllo grauamine illud habere de
nant Item contra.ð.de here.act.l.ſi.ubi dicitur heredes conueniri a beat. vt. õ. de inof. te.l. quoniam. Iem quid ſi eſt exraneus heres. . ſe
ſop⸗ qeditoꝛibus non legatarios. ſed ibi quando eſt ſoluendo here/ cus.quia licet tunc quartam habeat iure inſtitutionis tamen patitur ex
ilgi ditas. hic nõ. Item ceptionem pꝛo illa quarta
R hic alia actiõe tenẽ . . . quana enim debita lure ĩ
n tur legatarij quã ð earum ſoꝛſitan uenditione. Si ue perſequẽtibus. Inↄputatõe ãt pa ſtitutionis bene videt poſ
du ſunctus tenebatuꝛ ro creditoꝛes qui ⁊ poſt emerſum trimonij damus ei licẽtiã excipere ſe dari cuʒ onere. vt. ff. acd
llif illa enim ſoli bideſ patrimonium nec dum completi ⁊ retinere qdd ifimus expẽd it: tre. lucius. 5. marito. 7 ad.
ſ cõueniuntur. vt ibi ſunt ſuperueniant nec ipſum here teſti iſinuãtõe vel inuẽtarüi ↄfectõe l.fal.ſi debitoꝛ. ſed ar. cõ/
en Sin vero heꝛedeſ deʒ inquietare concedantur: neq; yvel ĩ alias neceſſarias cãs hr̃ditari tra.ff. de leg. ij. cum pater.
1 qualiter creditoꝛes ad eos qui ab eo comparauerunt as appròbauerit ſeſe pſoluiſſe. Si F.ticie. ſed ſi vlira quartã
“ aduerſo legatarios res quarum pꝛecia in legata vel ſi vero ⁊ ipſe aliquas defũctũ hẽat quid habeat in toto eo
nnn veniũt dixit. modo deicõmiſſa yvel alios creditoꝛes ꝓ „. actões: nõ hè conſũdant᷑:ſed ſimi quaſi heres habet patitur
ni qualiteꝛ pꝛimi cꝛedi ceſſerunt. Licentia creditoꝛibus lẽ cũ alijs cred itoꝛibus p oĩa hẽat exceptionem. vbi auteʒ nõ
i toꝛes veniunt adu? non deneganda aduerſus legataꝛi fſoꝛtunã:ſpᷣm tñ pꝛogatiua ĩter cre fecit inuentarium. idem di
n ſus poſterioꝛes. ⁊ os venire: yel hbypothecis vel ide ditores ſèruanda.Licẽtia dãda ceᷣ co.ſ.vt inſolidum repellat᷑
ad hoc.ff. de cõdi. biti conditione vti:⁊ hec que ac/ ditoꝛibus ſeu legatarijs vl fideicõ ſi ſolam quaꝛtam habet.ſʒ
iit inde.tutoꝛes. ceperit recuperare:quum ſatis ab miſſarijs ſi maioreʒ putauerit eſſe ſi vltra patitur in ꝛe vendi
nn S Hypothecaraam ſurdum eſt creditoꝛibus quidẽ iuu ſbãm a defucto derelictã quã his ta exceptionem pꝛo ea pã
zand inſolutum. liuʒ denegari: legatarus vero qui timis mõis ꝙ ſupfluũ ẽ approbar ta eſt heres pro dimidia
hi b Conditioneʒ. qſi po lucro certant partes ſuas lege lp tormẽeta ſorſitã ſeruoꝝ beidita bereditatis etiam ſi illa di
ngn. vendite ⁊ extimatio accõmodare. Sin verò heredes riorũ ſcʒ anteriorẽ noſtrã legẽ q midia bereditatis non va
Nin data eſt. ⁊ intellige heꝛeditarias res creditoribus heẽ de qõe ſeruoꝝ loqꝗt:lꝑ ſacram̃tuʒ let denarium. tamen in il⸗
quando apud ẽpto ditarijs pꝛo debito dederint inſo/ illio ſi alie pbatões defecerũ:ut un la vt füdi dimidia patitur
ltonen ꝛem eſſe deſierint. a lutum:vel per dationem pecunia/ diq; veritate exquiſiua: nec lucruʒ exceptionem.⁊ hec omnia
tenpu lias cum poſſet agi ruʒ ſatis eis fecerint: liceat alijſ cꝛe nec dãnũ aliquod heres ſentiat ex vbi eſt ſoluendo hereditaſ
ide hypothecaria ↄtra ditoꝛibus qui ex anterioꝛibus veĩ/ hꝰmõi hĩditate. Illò uidelicet ob tunc enim ſine onere quaꝛ
ſonci emptotem non da unt hypothecis aduerſus eos veĩ ſeruãdo ut ſi ex hr̃ditaie aliqd hr tam iure nature debet ha
zlin retur conditio ex le re:⁊ a poſterioribus creditoꝛibus des ſurripiũt lcellauerit: LIamouẽ bere. ſi vero non ſit ſoluen
nam ge contra creditoꝛẽ ſecundum leges eas abſtrahere dũ curauerit poſtq; fuerit ouicti: do hereditas non eſt loc⸗
nüni adhuc ꝙ eſt ſolutũ vel per hypothecariam actionem duplũ hoc reſtitueꝛ I hr̃ditatis ꝙ] doebito bonoꝛum ſubſidio
oöl ſecundum yr. vt aꝛ vel conditionẽʒ ex lege:niſi volue ti lati oputare opellat. Donec tñ ĩ vt. ff. de inoffic. teſtamen.
mord gu. ff. de condit. ex rint debitum eis offerre. Contra „uẽtariũ oſcribat᷑: lłſi res pſto ſint ĩ pap.S. quarta. ⁊. ff. de col.
ge lege.l.i. ſed hic ris lpſum tamen hberedem ſecundum·/ tra tres Iñſes: l ſi abſuerit itra qna bo.l.cum emancipati.s. ſʒ
uons tur velle etiam ſi ex quod ſepius dictum ſt:qui quan ꝭ Vle ſpaciũ ſcðʒ ãteꝛiorẽ diſtictiõem illud. ſed argu. contra. ff.
mmnel tẽt ñ teneri empto/ titatẽ reꝝ heiditariaꝝ expẽdit nlla αulla erit lñtia:nʒ creditoribus nʒ de inof. te. papi. 5. ſi quis
adin ꝛem. eſt ad boc.)· daclioę d nec adueꝛſuſ legatarijs l fidiomiſſarijs eos lige impubes ergo in eo caſu
o pol ð quadri.pꝛe. l. be emptoꝛes rerum hereditariarum tare lad iudiciũ uocafrñ Ires hĩdita ſi fecit inuentarium demũ
ne a zenone. Item quas ipſe vendidit pꝛo ſoluendis rias qi ex hypothecaꝝ auctorita- totaʒ vendicat ſi non fecit
ittin eſt contra.ff. que ĩ debitis vel le atis venire alij cõce te uendicare: ſed ſit hoc ſpacium nihil petet. vt in auten. de
ſe frau.cre.pupillus. dãtur:quum atis anterioꝛibus cr ipo iure pꝛo deliberatione heredi hereditatiba.⁊ falcidi.s.ſi
ſetee in fi.ſoł hic pꝛo re ditoꝛibus a nobis prouiſum ẽ:vel bus conceſſum: nulloqʒ ex hoc in vero ſecit collatõ.i.ſed qd
ſerr bus obligatis agit ad poſterioꝛes creditoꝛes vel ad teruallo creduõib hẽditarijſ. circa. ſi ſtatutuum erat in ciuita
e pꝛioꝛ.vel ibi nõ ex legatarios pueniẽtibus:⁊ ſuũ ius tpᷣalẽ pᷣſcriptõʒ pᷣiudicõ gentrãdo te. vt neq; veniret contra i
min toꝛſit. hic ſic. ſtꝛumentum a ſe factum vl
mnia i Biclum eſt. . pꝛo . , eeiuius heres ? teſtator obli
move xi..⁊ ad idem. ff. ðe relig.at ſi quis...i. ganit fundum eius quem poſtea fecit heredem. qui adiens fecit inuenta
k Emptoꝛes. apud quos deſierunt eſſe. rium.nunquid poterit a creditoꝛe vendicare videtur ꝙ ſic vt hic dicit uꝛ
ceil IPꝛouiſum eſt. S. pꝛoxi. . ⁊ hic dicit ad idem.j.qui poe. in pig. T⁊.j.pꝛoxi. .
girs ha.l.i.accur. V . q Seruanda.quo ad hypothecariam. vt.j. qui po.in pigno.ha.ſi fundũ
hoent m In computatione. ĩfimus que expenſa oẽ es aliennʒ excedit.vt ſed agentes perſonali non ſoꝛtiuntur pꝛerogatiuam ex tempore.vt. ff. de
re ff. de relig.l. pe. ⁊ ad.l. fal.l.i. . pe. inſti. ad. l.fal. F i. . priui. credi.l.pꝛiuilegia. ⁊ de re iudic.l.in iudicati.niſi in caſibus. vt.ff.
ad n Inſinuatione. qua expenditur coram magiſtro cenſus.vt.s.de de re iudica.inter eos.⁊.ff.quod cum eo qui in alie.po.l.ſecunda.
teſta. l. conſulta. . r Foꝛſitan facti.notat veritatem.
9 Appꝛobauerit teſtibus.vel ſuo foꝛſan ſacramento. vt. ff. de re. ſ Noſtram legem. que eſt. ö.ð de iura. calum. l. i.vel dic.vt.j. de qõnibus.
at mili. l. non omnes F. a barbaris.⁊.ff. de leg.iij.l.legitimos.⁊ aꝛ. *l. de toꝛmentis. 7 in.l.fi. —. .
ſS .õᷓ.de fide inſtru.l.fi. t Illius.ſcilicet heredis.ergo de ſua conſcientia ſatiſfacere tenetur. quð
D 1 p Mõ he conſundantur quantum ad effectum. niſi ſint tales que eſt notandum. ſic.j.de bo.auc.iu.poſ.l.ᷣfi.in fi.⁊ de iure do.impe.l.fi.in
morte pereant qꝛ nõ erant trãſiture ad heredes.vt. ff. de here. vẽ. fi.⁊.ff.de edendo pꝛetoꝛ. S.ſed ſi inſcio.⁊.j.de pena iud.autenti.nouo iu
o l.ij.in fi.⁊ ad hoc.j.ad.l.fal.imponenda. ſed quid ſi defunctus re. . ð. de fide inſtru.l.ſi.?⁊ de hijs qui ad eccle. confu.l.fi.. ſicubi. Iteʒ
ticio tenebatur de enic.in duplum ⁊ hunc ticium re euicta fecẽ he ad hoc.ð.de iureiuꝛan.l.in boneſidei.⁊.ff.de leg.i.l.ab ommibus.
redem nunquid contra creditores computabit duplum argum̃. n Illo amouendum.ad ꝙ facit.ff.de acqui. here.ſi ſeruum. S. amouiſſe
a Y non vt. ff. ad.l·fal. cũ ẽptor ſed fote ibi non fecerat inuentariuʒ vſq; ad. . hec verba.⁊.. pretoꝛ.⁊.S.heredi. vſq; in finem legis.
m Item quid ſi defuncius fundum vendidit filij ſui puta flliũ fa⸗ x Bonec.anteriorem. qua habes.õ.e. S.ſin autem dubius.
. cientem inuentarium eatenus tantum pati exceptionem quatenu yGenerando.ſic nec in qualibet le gali dilatione vt.ff. de iudi.l.ij. in fi.
habet de hereditate vltra debitum bonoꝛum ſubſidium. vt.ff. de 7.ff. ut in poſ.le.l.is cui.S.ceſſatum.⁊ de iti.actuq; pꝛi.l.i.F ſi quis pꝛop
1 1e

ſundo do.l. dotale. . ſi vxdꝛe ⁊ de leg. ij.l. imperatoꝛ. .. li. .ð. de

ter. ?.ff. de..ob.ſi pupillus.⁊ ſic nõ. ꝙ non uidetur negligere uel etiam

moꝛam facere qui petere non poteſt. vt. · de anna. excep.l.i. in fl. ⁊ de v.

obliga. ſi pupulus.

.

a Si vero poſtquam omnimo

do. certe non ſunt ex eo heꝛedes imo qꝛ a

dierunt. refertur ergo ad id ꝙ ſequitur ⁊ debitis.⁊c. .
b CLenſuerunt.ſ.iſtam legem ⁊ etiam ad ſolida legata tenebuntur hodie

vt in auten. de here. ⁊ fal.
.ðF. ſi vero non fecerit.coll.
.i.⁊ nõ.hic ꝙ qui legẽ ſpẽ
nit.nõ debet eius auxilio
nti.ff.de mino.auxilium ĩ
ſi. . . de excep.rei iudica.
.l. ij. 7.5. de epiſ. audien.l.
.ij. .ð.de tranſac.l.ſi quiſ
maio..⁊ in autẽ.de rapto.
mulie.S. ſancimus col.iiij.
⁊ in aũt.vt li.ma. . qꝛ vo
ita non cõperiũtuꝛ col.viij
CSed quia quidaʒ.foꝛmi
dine.vt dixit.ð.e. .i.
d Cõtemptoꝛes. ſic.ð. de
teſtamentis.l.teſtamẽta.
e Nouem menſibus. ſʒ nõ
ne lex iſta derogat ſuperio
ri quum antiquioꝛibus q̃ᷓ
loquitur de anno. hic de
nouem menſibus. . vt. j.
.e. F. fi. dices.
Mõ ſepius.ſufficit ſemel
ſic. ð.ſi ſepius in inte.reſti.
l.fi.⁊.j.de penis.l.omnes
quos.⁊ de leg.iij.l. fidei⸗
miſſa.5.ſi quis.x.ſed arg.
contra. ff.vt lega.vel ſidei
com.no.ca.l.i..ſi cui. Itẽ
contra.ff.eo.l.iij. vbi plu/
ries datur ius deliberadi.
So.hec coꝛigit. vel.j. an
nuʒ vel nouem mẽſes plu
ries ei datur. non autẽ qð
excedat.
g SDi autem hboc aliquiſ fe
cerit.i.petierit tempus ad
deliberandum. ⁊ ei eſt da
tum.
h Facere. ſi velit vti beneſi
cio..il.falcidie
i Recuſauerit.hoc ẽ nouũ
per.l.iſtam.vt petens tem
pus ad deliberandum ni
ſi repudiet adijſſe tacite vi
deatur. vt hic ⁊ multis lo

cis in hoc.S.aliud oliʒ. vt

6. e.cum antiquioꝛibus.
?.fl.ð acqui.here.l. q;diu

inſtitutus in fi.que ſuntꝰ

tra.ſed coꝛigũtur.nec põt
dici ꝙ hic fecerit inuentaꝛi
um lbi non quia idem eſt

Sin vero poſtq; adierint vel ſeſe
imiſcuerint pꝛelentes vel abſentes
iuentarium facere diſtulerint ⁊ da
tum iam a nobis tempus ad inuẽ

taꝛij confectionem efluxerit:tũc ex

eo ipſo quod inuentarium ſecũdn
penam pꝛeſentis conſtitutionis ñ
fecerint:⁊ heredeſ eſſe omnimodo
intelligantur:⁊ debitis hereditari/

is in ſolidum teneantur: nec legis

noſtre beneficio peꝛfruantur:quaʒ

contenendam. eſſe cenſueuerunt;
Et hec quidem de hijs ſancimus

qui deliberationem nullam peten
dam eſſe curauerint: quaʒ putamꝰ

quidem penitus po hanc legẽ eſſe

ſuperuacuam ⁊ debere ei deroga/⸗

ri:cum enim liceat habere heredi/
tatem ⁊ ſine damno ab ea diſcede
re ex pꝛeſentis legis aucioꝛitate ꝗs

loc deliberatõi ꝛelingt. Sed qꝛ ꝗ
daʒ vel vana foꝛmidine vel calida
machinatione pꝛo deliberãdo no
bis ſupplicandum neceſſarium ẽẽ
exiſtimant quatenus eis liceat an/

nale tempus tergiuerſari:⁊ heredi

tatem inſpicere ⁊ alias contra eaʒ
machinationes excogitare ⁊ ean/

dem deliberationem ſiebilibus aſ

ſertionibus repetita pꝛece ſepius
accipere:ne quis nos putauerit ꝗ
tiquitatis penitus eſſe ↄtemptòꝛeſ
indulgemus quidem eis petere ðᷣ

liberationem vel a nobis vel s no

ſtris iudicibus.non tamen ampli
ab imperiali quidem culmine uno
anno a noſtris uero iudicibus no
uem menſibus: ut nʒ ex imperiali
largitione aliud tempus eis indul
geatur:ſed ⁊ ſi fuerit datum pꝛo ni
hilo habeatur:ſemel enim ⁊ nõ ſe
pius eam peti concedimus. Sin
autèm hoc aliquis fecerit.⁊ inuen

tarium conſcripſerit. neceſſe eſt eĩ
omnimodo deliberanteʒ inuenta

rium cum omni ſubtilitate ſacere
non liceat ei poſt tempus preſtitu
tum ſi non recuſauerit hereditatẽ:
ſed adire maluerit noſtre legis uti

hic dicit. ⁊ ſi ñ fecerit iuẽtariũ.vt.j.S.pꝛoxi.Tertii dicũt hoc habere lo
cum quando fuit adiectum inconceſſione iuris deliberandi vt hic dicit
ſed pꝛima verioꝛ eſt. vt corrigat alias leges.
k Si quis beneficioquia peꝛinde eſt ac ſi ſponte ab initio adijſſ et. vt.ff.
ad tre.ſed ſi alio.S.i.ſed quum ſuperius datus ſit annus de rebus abſẽ
tibus ad inuentarium. nõne poſt nouem menſes inuentariuʒ facere po
teſt. ⁊ conſequi beneficium huius.l.licet videatur ſibi pꝛeindicaſſe.quia
non frepudiauit.reſponderi poteſt illi dari annum ad inuentarium quã
do petijt tempus ad deliberandum. ſed quum petijt non videtur vltra
nouem menſes extendi.vt.ð.S.ſin autem hoc.alij dicũt ꝙ hipoſt tempuſ

dellberationis finitum
placet. accuſius.

integrum tempus dani ad inuentariũ quod non

pio: tunc res hered

QAui poſt deliberationem.i.poſteaq; tempus datum eſt ad deli

berandum non autem finuum.

m Recuſauerit.ſ.hereditatem.
n Sacramento in luem ſi non reſtituerit omnes res quas cõſtat
eum habuiſſe quia in hypothecaria vel peui.h

beneficio.ſed inſolidum ſecunduʒ
antiqua iura omnibus creduoꝛibꝰ
teneatur.cum enim gemini trami/
tes inuenti ſunt vnus quidem ex ã
terioꝛibus qui deliberationem de
dit. alter auteʒ rudis ⁊ nouus a no
ſtro nomine repertus:per quem ⁊
adeuntes ſine damno conſeꝛuant᷑:
electionem ei damus vel noſtram
conſtitutionem eligere.⁊ beneſici-
um eius ſentire:vel ſi eam aſpernẽ

dam exiſtimauerit. ad delibera-
tionis auxilium conuolauerit eiuſ

effectum habere:⁊ ſi non intra da
tum tempus recuſauerit heredita
tem omnibus inſolidum debitis
hereditarijs teneatur ⁊ non ſecun
dum modum patrimonij. ſed ⁊ ſi
exiguus ſit cenſus hereditatis. iñ
quaſi heredem eum in totum obli
gari: ⁊ ſibi imputet qui pro nouo
beneficio uetus elegit grauamẽ.⁊?
ideo in ipſam deliberationis datõ
nem ⁊ diuinum reſcriptum ſuper
hoc pꝛomulgatum hec adiſci vo/

lumus:vt ſciant omẽs ꝙ omnimõ

poſt petitam deliberationẽ ſi adie

rint: vel pꝛo herede geſſeꝛint: aut
non recuſauerint hereditatem om

nibus inſolidum hereditarijs one
ribus teneantur. Si ꝗs autẽ tẽme

rario propoſito deliberationeʒ ꝗ

dem petierit: inuentarium autem
minime conſcripſerit:⁊ uel adieꝛii

heꝛeditatem vel minime eam ꝛpu

diauerit:non ſolum creditoꝛibus
inſolidum teneatuꝛ:ſed etiaʒ legis
falcidie beneficio minime utatur.
Qui ſi poſt deliberationem recu

ribus uel ijs qui ad hereditatẽ vo
cantur a legibus reddere compel
latur:quantitate earum ſacramen
tò res accipientium manifeſtanda
cum taxatione tamen a iudice ſta
tuenda. MNotiſſimum autẽ eſt hac
conſtitutione que omnes caſus ↄ
tinet:noſtris ↄſtitutionibus iaʒ ꝓ

p Anterioꝛibus.conſtitutionibus.

ere.in litem iuratuꝛ
quuʒ altera arbitꝛa
ria altera bõe fidi
ſit. vt. ff. de in ltem
iuran.l.in actioni⸗

bus. Breuiter er

go collige quia hbe
res aut neutrum fe
cit.i.neq; delibera
uit nʒ inuentariuʒ
fecit.ſed ſponte adi
it.⁊ tunc ſerua qðᷣ
dicitur.S.e S.quũ
igitur. ſi vero fecitĩ
uentarium ⁊ nõ de
liberauit vtroq; cõ
modo gaudei ⁊ fal
cidia ⁊ creditoꝛbꝰ

vltra vires non te/
netur hereditarias

vt. S. e.F. ⁊ ſi pꝛeſa⸗
tam. ſi autem petijt

dellberationez net

fecit inuentarium
neutruʒ commodũ

habet. vt hoc. 5. ſi
quiſ autem temera

rio.ſi vero petijt ð
liberationem ⁊ fec
inuentarium inſoli

dum tenetur credi
toꝛibus. ſed.l. fal.

vtẽtur. vt. S.pꝛoxi.

§. ſin autez. hoc ſz

hodie omni ſubla/
to circuitu ſi non ſi
at inuentarium oĩ
bus creditoꝛibus ĩ
ſolidum tenetur. ⁊
legata pꝛeſtãtur lʒ
tranſcendãt ſubſtã
tiam de uncti. vt in
autẽ. de here.⁊ fal.
S. hinc aüt nobis
colla.i.ſecus per le
ges veteres. vt. ff.

ac tre.l.i. F. is qui
in quarta tamẽ iu?

nature puto ꝙ nõ
pꝛeiudicet ſibi quo
ad legata.licet uon
faciat inuentaꝛium

o Motiſſimuzʒ. ? tri

buſ dic duas pꝛĩaſ

goꝛdianam tertiam.vt.S.e.l.i.in pꝛin.accurſins.

q Mon obſeruauerint.tenet ergo goꝛdiana conſtitutio etiam tem
porehuius legis.licet videatur correcta per autentica.de hered.

2 fal. 5§. fi. ſed an eſt derogatum per hanc legeʒ Juſtiniant illi legi

cum antiquioꝛibus.S.e.in eo ꝙ ibi dicit de anno dando ad de
liberandum hic etiam de.ix.menſibus.nam ⁊ eius fecit mentõeʒ
..e.in pꝛin..non quum illa loquatur quum non fuit petitum
tempus ad deliberandum.hic quando fuit petitum.ſed certe im
mo loquitur ibi quando fuit petitum ⁊ quando non fuit petiluʒ
dic ergo ꝙ ei derogatur in aliquo.non autem tota abrogatur in
eo eĩ ꝙ in pꝛin.ponitur de eo qui meruit deliberationeʒ ab hoie

irtem
idal
ſum
nniſi

inan
nhi
altrcicn
bomtti,

Deammmi

frnzun
Vtunn
Vttſtnen
ſſideh

bi
(ie
Ponm
M
ſoccnt
sſtleſe

(conmmu
VN

Pnontele

Dtbied
detli
Wſewun
iuohi
(beunda.
Ud ſn,
deben
mbſunn

r wndo

0Mlgenn er
ſanuunn
Aren
ſſelſe

benir

ſindee
Mennr,

oeun
S

de
lukd
Cenn
an

imtin

iugen

dnſti
ue

S en

Onmabe

ldr
1

ln
Muſtn

onn

ſtuns

usdiſ
beſcl
Nelnlan
n ton⸗
Beune
Eetube

Meurune.

Ahe
uatng
boten

n
deſi
Npie

nodd
ntn.
Gel
Testn
ekrn
Niſte

uenot

Atongn
Wentarꝛon

Ccoſnnodt

thor ſi
Nennm
deti⸗

onent
mnumi

nalur aet

.ſel⸗Ad
ſtöge
utne

mniſct

uſimi.

alariond
diothe
nterem
Prtinh
Nirhi

dein

ebereſt

ine

ſnopt
s

nunniit

vlto

e ſbic⸗

leum

vantmin
fſinnzen

aungi

dcumm

P f

3

a ſ

yt intra annum tranſmittat. derogatur vt minus tempus quan/
doq; detur. vt. S.e.S.ſed quia quidam.in alio vero qui non peti
it ſed a lege habet nihil eſt innouatuʒ. ſed artatur pumus magis
ꝙ6pſecundus.quia poſt ſi non adeat h ipſo ꝙ ñ recuſat videtur a
dire.vt.S. . ſin autem. ⁊ hoc.⁊. .ſe.in ſecundo contra vt ibi. Iteʒ

quod nõ ſit coꝝꝛec
ta eſt ar.j.de cadu.
tol. 5. in nouiſſimo.
nam ibi confirmat
ea que dicta ſunt ð
deliberantibus.

t Be repudiãda.di

xit de acquirenda.
nunc econtra de re
pudianda. ⁊ dic re/
pudiaĩ eſt extraneo
ruʒ. abſtinere ſuoꝝ
yt inſtit. de here. q̃.
dif. F. extraneis.

abſtinuiſſe.
ergo erat ſuus.

tPꝛobatum a te.
nam quum ſis fili

talia faciendo vide
ris velle eſſe heres
niſi contrariuʒ pꝛo
betur per pꝛoteſta,/
tionem vel alio mo
do.vt hic.⁊.ff.e. p
herede.⁊.l.iuli. .ſi
quis ſeruum. ⁊..ð
na. lib. l. iij. F. ⁊ g ð
ſubeunda.ſecus in
emancipato.vt.S.t.
.i.l. i. Nem nõ. ꝙ ſi
quid ſurripiat he
res de hereditate.ſi

non abſtinnit abſti

hnere non põt. licet
abſtinuerit non iõ
obligetur. vt. ff. eo.
ſi ſeruum quis.S. p̃ᷣ
toꝛ in extraneo.ſed

Vt. fl. e. l. ſi extrane

quis.

n Conueniri. a ſiſco

vt. . vnde cog.l.nõ
hoc.accur.

eiſdem capitulis pꝛomulgatis eſſe
derogatum:quarum altera ⁊ Gor
diane conſtitutionis ſenſus conti/
nebatur quum eniʒ amplioꝛe tꝛac
tatu habito:melioꝛ exitus eſt inuẽ
tus ⁊ tribus conſtitutionibus in u
num congregatis:vnus appareat
⁊ in milites ⁊ in alios omnes iuriſ
pꝛobabilis articulus qua pꝛopter
ex anterioꝛibus inquietari noſtro
ſnbiectos imperio non patimur.ſ.
ut milites ⁊ ſi pꝛopter ſimplicitatẽ

pꝛeſentis legis ſubtilitateʒ non ob

ſeruauèrint:in tantum tamen tene
antur quantum in hereditate inue
nerint:quaʒ patres conſcꝛipti ĩ hu
iuſmodi caſibus in poſterum obti

nere ſancimus.

De repudianda ⁊ abſti
nenda hereditate.

Mpatoꝛ Anto.a. Muciano.
J patèrna hereditate abſti/
nuiſſe te conſtiterit: ⁊ nõ ut
heredem in domo.ſed vt in
quilinum vel cuſtodem vel ex alia
iuſta ratione habitaſſe liquido ſue
rii pròbatum ex perſona patris 2
neniri te procuratoꝛ meo pꝛohibe
bit. Dem. a. Emiliano.
ꝗ pàterna hereditate abſti
nuiſti nõ ideo quod a credi
toꝛibus fundos comparaſti ſi mo
do id bona ſide feciſti a poſterioꝛi
bus qui ſub eiſdem obligationibꝰ
pecun iaʒ patꝛi credideꝛt iure con
ueéniris.

Mperatoꝛes Diocle.⁊ Maxi. aa.
Theodoꝛo.

X Pꝛocuratoꝛ.qui eſt iudex inter fiſcum ⁊ pꝛiuatũ.
J paterna.bona fſide.ſecus ſi mala.vt.ff.e.ſi is qui bõis

de auc.tu.l.pupillum.S.pupillus. Item ſecus ſi omnia
bo na.vt dicta.l.ſi is qui bonis.

Conueniris.vt.j.ſi anti.cre.l.i.⁊ ar. ff. de le.ij.l.fi.F.quatuoꝛ.

Sed quid ſi non abſtinuit.ſed ĩmiſcuit ⁊ a creditoꝛibuſ emit.vi

etur idem. nam tanq; heres nõ tenetur hypothecaria quia ius

ſuccedendi non habuit. vt.ff. de diuer. ⁊ tem. pꝛe. an vicium. 5. ex

ſacto. Nem tanq; ſimplex poſſeſſoꝛ non. quia emit a pꝛmo credi

toꝛe.vt.j.de diſ. pig.l.itj.⁊.j.ſi antiquioꝛ cre.l.i.⁊.l.ſfi. nam contin
git quandoq; ꝙ licet aliquis ſu heres.ſi tamen non poſſideat tã
q; heres non conuenitur. vt heres.vt.ff. ad.l.fal.l.ij. ſed contꝛadi
co qꝛ tenetur hypothecaria. ⁊ ſue rei emptio non valuit.vt. ff. de
contrahen.emp.ſue rei facit.ff.qui.mo.pi.vel ypo. ol.l.ſicut. . il
lud.⁊.ff.de pig.ac.l.debitoꝛ ⁊ dic vt ibi.

Aus heres pacti.i.tranſactionis.
b Aſſeuerans.ideoq; creditur ſe ĩmiſcuiſſe.Aʒ.vt.ff.ð bo.

poſ.l. cum quidam.nam agebat pet.heredi.quum autem excipe
ret iuſtitutus ſe ſcriptum.hic ſilius replicat ⁊ dicebat ꝙ erat iniuſ

tum teſtamentum.

Do natio nis.quia cum neſciret an ſibi ius agendi compet eret.

m ſ

donare non pꝛopoſuit.ſed tranſigere. puta ſic dixit remitto tibi ſi.x.mi/

—☛
—–

hi des ꝙ non admiſiſti vel tacuiſti.vnde mibi non pꝛeiudico.

d Queſitam. ſic.ſcilicet per agnitionem.ſecus ſi ipſo iure tantum.vt quia

eſt filius.⁊ non agnouit adhuc. nam dimittere poteſt.vt inſti. de heredi.
qua.⁊ dif. .ſui.⁊. .ſed ⁊ his.⁊.ff.e.l.ei qui ſe.

Aus hẽeres exceptione pac
„ti: qui teſtamentum iniuſtũ
qſſeuerans poſtea nihil ſe de pater
na ſucceſſione petiturum nõ ex cã
donationis ſed tranſigẽdi animo ĩ
iure profeſſus eſt: quum reſpuere
nequiret queſitãm hereditatem:⁊
tranſactio nullo dato uel retento
ſeu pꝛomiſſo minime proͤcedat ſũ
moueri non poteſt:
Dem.aa. Modeſtino militi.
Icut màior.xxv.annis ante
qᷓ ad eat hereditatem dela
tam repudians ſucceſſionem poſt
querere non poteſt:ita queſitam ꝛe
nuntiando nihil agit ſed ius quod
habuit retinet nec quod cõſfeſſos
pꝛo iudicatiſ haberi placuit ad uo
cem repudiantis hereditatem:ſed
ad certam quantitatem ſe debere
conſfitentem pertinet.
Dem.aa.laudiane.
Apilloꝛum repudiatio de/
late hereditatis ſine tutore
auctore facta nihil eis nocet.
Mdpr. Juſti. a. Johan.ppᷣ.
JIquis ſuus heres recuſaue
rit paternam hereditatem:
deinde maluerit eam adire:quum
fuerat indiſtincte ei permiſſum do
nec res paterne in eodem ſtatu re
maneꝛent hoc facere:⁊ poſt multũ
tempus licebat ei ad eandem her̃
ditatem redire.hoc corrigentes ſã
cimus:ſiquidem res iam uendite
ſunt ut nullus aditus ei ad heredi
tatem reſeruetur:quum ⁊ antiqui
tas obſeruabat. Sin autem res a/
lienate non ſunt ſiquideʒ maior ã
nis conſtitutus eſt ⁊ tpra reſtõnie

vt argu.S.de pactis.l.poſquam. ſed non in

toꝛum. accurſius.

e Pꝛocedat.vt.ð.de tran/
ſac.l.tranſactio

fNon poteſt. vi tranſac

tionis.vt quia non valuit
vt tranſactio. Item nec vi
pacti gratuiti.quia noluit
licet potuerit quo ad adv
ſarium.non quo ad alios
quum agnouit.vt.õ.ð pac
tis poſtquam ⁊ ð in inte.
reſtitu.mi.l.ſi ĩtra. vel dic
non ſummouetur ab alijs
ſed ab eo qui fuit conuen
tus ſic ſi hoc voluit.vt.ff.
de pact.ſi vnus.s.in ſum
ma.vel verius hic errãdo
remiſit credens tranſac/
tionem tenere.yt.ffl. de cõ
di.inde.l.eleganter in pꝛĩ
ci.que non tenebat. tũ qꝛ
nil dabatur tum quia ab
hereduate ſeparari nõ po
terat.vel dic non poteſt ſũ
moueri quando ſit heres.
ſed a rebus hereditarijs
ſummetur quas poſſidet.
vt.ff. de minor̃.⁊ ſi ſine. .
ſed quod pap.⁊ facit.ff.ð
ſucceſ.edic.l.i.S. decretaliſ
T.ff. e. impuberibus.⁊.j.l.
pꝛoxi.

g ¶ Ncut maioꝛ queꝛe

ꝛe non poteſt. vt.
de repu.bo.poſ.l.i.niſi in
caſu.vt.j.e.l.fi.⁊ in alio.vt
.ff. ad trebel.l.nam quod
F. i.

h Retinet. vt. ð. l. pꝛoxima
i Repudiantis. heredita

tem ſed nonne nalet repu
diatio in iudicio. quum a
lius de heꝛeditate adueꝛſa
tur. vt remoueat᷑ pacti ex
ceptione.Aʒ.. ſic puto.
pꝛeiudicium alioꝛum credi

k Pertinet.vt.ff.de conſeſſis.l.i.⁊ nõ.qꝙ dicit certum.vt.ff de conſel.l.cẽ

tum.ſed certe nec ad quantitatem ſolam. vt.ea.l.certum ⁊ eſt ratio quaꝛe
repudiatio ñ vʒ ĩ iuĩ.qꝛ que uʒ extꝛa ius vʒ in iuẽ ⁊ q̃ ñ vʒ ex ius nec ĩ iu
re vʒ.ſʒ conſeſſio facta ĩ iudicio tʒ.extra ius facta non tʒ. Item eſt alia ꝛa

tio melioꝛ quia confeſſio fu contra ſe.alias nec illa teneret.vt.ff.de inteꝛ

roga.act.l.de etate.S.i.ſed repudiatio pꝛo ſe fit.vnde non debet ten ere
quum ideo fſiat vt creditoꝛibus non teneatur. Item eſt contra huic.l.ff.
de interroga.actio.ſi filius.vbi confitendo ſe heredem ſu heres. licet re
pudiauerit pꝛius.ſo.ibi non ſit heres. Sed quantum ad aduerſarium
pꝛo herede reputatur non quantum ad alios.vt.j.in eo.ti.l.ultima.

Ip QOopulloꝛum repudiatio. expꝛeſſa. tacite tamen poteſt vt impediẽ

do conditionem.ut.ff.de condi.⁊ demon. cum pupillus.i. e.⁊
econtra non poteſt adire.licet lucroſa ſit.ut inſti.de auc.tu..nʒ autem.

⁊ facit.ð.de auc.pꝛeſtan.l.ij.

ꝗ quis ſii.paternã.quid ĩ materna..uſq; ad annum admittit

poſt repudiationem.ut.ff. ad tre.l.filij. .e.de iur.⁊ fac.igno.l.ij
Item quid in emancipato.ut.ff.de col.bo. nonnunqᷓ

n Reſeruetuꝛ.hic continua ꝙ eſt in fi. niſi foꝛte. ꝛc. Item cõtra ad ſeq̃ns

reſponſum..de iunis ⁊ fac.ig.l.ij.⁊.uj.ſo.vt ibi.uel hic nõ hʒ ſubſtitutũ

epdh e

7 vel coniunctum legitimis enim.j.hoc ſpacium obſtare non videtur.vt.ff dum cum ie.vnde hic dicebat ſilios non eſſe heredes ſed lega a
vnde le.l. ij. ⁊ de ſuc.e.l.i...quibus. Item ad hoc.ff.ad tre.l.naʒ ꝙ in. tarios.accurſius. L uce
.1i.⁊.Sö.ſi omiſ. here.l.ij. t c QQicillos.ſcripturam pertinentem ad teſtamentum.yt. ff euc
a Licentia.ad idem quod vbi res alienate non ſunt quod admittatur.ff .e.l. ij. . ad cauſam. S ſiolt
de iure deliberan.l.ſi quis ſuus.accurſius florenunus. u De edicto duu adri.tol. adita hereditate ex teſtamento delata Gn
b Lonſtitutus. tempoꝛe r . quod fit animo. yyt· ſe
pugdiationis.⁊ hoc ẽ mix inſti. de here. qua. 4 ot
ꝙ poſt. xxv. an. iure ipſo nulla ei ſuperſint intra trium anno am pꝛoferãtur affirmans potes il/ ⁊ dif.S.fi. petit ſcri Nane
ſubuenitur nõ per reſtitu/ ꝛum ſpaciuʒ tantũmodo huiuſmo luc pꝛoferre ſecundum leges mo/ ptus mitti in poſ. opbon
tionem. vt. ff. de temp. ĩ in di ei detur licentiã. Sin autem vel reſq; locorum vt inſinuentur:ita.ſ. ꝙ olim per edictũ numin
te. re.l. ea que. minoꝛ eſt uel inutili tempoꝛe còn vt teſtibus non pꝛeſentibus adire hodie per hunc ti piie
s Abdicationẽ.i.repudia ſtitutus:tunc poſt completuʒ qua pꝛius pꝛo tribunali vel per libẽllũ tulum fit. get.
tionem. ðgdriennium quod ſpacium pro uti rectoꝛẽ ꝓuincie ꝓcures ac permit x c Am inter. ansm
ꝗ Miſi. dixit rebus in uo li anno qui reſtitutionibus dabat᷑ tente eo viròs honeſtos adeſſe ſa moueai ꝓ aonmn,
ſtatu durantbus euʒz ad pꝛeſtitum eſt aliud triennium ei in cias quibus pꝛeſentibus aperiat᷑. ſe habebat ſubſtitu ihnle
mitti ⁊ non aliter ⁊c. niſi dulgeri quideʒ intra quod poteſt ⁊ ab hijs rurſus obſignentur. tus.quia inſtitutul Mhhl
⁊c̃.vel continua vt modo rebus in ſuo ſtatu manentibus a/ Mperatoꝛes Biocle.?⁊ Maxi. ſub conditione ha mmt
dixi. dire hereditatem:⁊ ſuaʒ abdicatõ .gqa. Ariſtoteli. bet bo. poſ.ſecũdũ humhi
e NRecuperare.immo vide nẽm reuocare:quo tempoꝛe traſac Jus quòd ad cauſaʒ nouiſ/ tab. vt. ff. de ſecun caolin
tur quod non.vt. ff. de mi to nullus aditus penitus ad pater ſimi patris veſtri iudicij peꝛ duʒ ta.l.ij..ſi ſub Hr N
no.ꝙ ſi minoꝛ. S. ſceuola. nam hereditatem ei reſeruetur: ni tinet de calumnia tibi iuranti pᷣter conditione.at ſub tolt
que eſt contra.ſo.hic coꝛi ſi fõꝛte adhuc eo in minoꝛe etate ꝰ partem quam aperiri defunctus ſtitutus eſt ſub cõ Mevn.
git. vel ibi habuit ſubſtitu ſtituto ꝛes vendite ſunt:tunc ⁊ eniʒ vetuit:vel ad ignõminiam alicuiuſ ditione inſtitutus mnon
tum hic non. vel ſolue vt per in integrum reſtitutionem nõ pertinere dicitur inſpiciendi ac de Item facit pꝛo eo Uol
ibi. denegatur ei adire hereditatem ⁊ ſcribendi pꝛeter diem ⁊ conſulem quod omĩs ſubſti Pidichrn
f Quemadmodum teſta res recupare:⁊ creditoꝛibus pater tibi rectoꝛ prouincie ſacultateʒ ſie tulus eſt inſtitutus guicnven
menta aperiantur deſcꝛi⸗ nis ſatiſtacere. xxxij. ri iubebit. Mpr. Gra. Aalẽ.⁊ vt. ff. ad. l. fal. l.ĩ ra igllo.
bantur. The.aaa.ad Eſperium.ppᷣ tione legis fal. .. p. ieMhiuhl
g u T teſtamentuʒ. di Quẽdmodum teſtamenta ape-/ Ogdicillõs ſeu ſcriptaʒ quo Item quia forte di ponte
ciſ loqtur legatãio riantur deſcribantur ⁊ inſpiciant. libet tenoꝛe formatam ea o cebat ſubſtitutus ſi ſe D
h Jubebit per hoc inter⸗ portebit obſeruatione in publicũ lium teſtatoꝛis a pᷣ pe
dictum ſiue edictuʒ ſiue ti Mpr. Zllex:a. ꝛocule. proferri que ieſtã padũt. .xxxiij mo gradu pꝛetẽuũ Meri
tulum. quãdo non negat T teſtamentum quod diciſ ⁊ ideo illum gradũ Offion
ſe habere.alias locum ha factuʒ pꝛoferatur ⁊ publice Be edictò diui Adriani tollen eſſe ruptum.a ſecũ Auce
bet interdictum de tab. ex exci et ↄpetẽs iuðx iubebit. do ⁊ quemadmoduʒ ſcriptus he do exheredatuʒ. vt iqisp
hi. vt. ff. e. l. ij. F. fi. ⁊ eſt rõ Mperatoꝛes Aaleri. ⁊ GBal.aa. res in poſſeſſionem mittatur. .ff. de li. ⁊ poſthu. Expan
quia non aliter veritas.⁊c̃ Alexandro. .l. ? ſi pepercerit. . Aunibe
vt. ff. e.l. i. ⁊ de tranſ. ð hijſ Eſtàmenti tabulas adhoc Mpera. Seue.⁊ Anto.aa.Lu fi. vel dicebat ſubſti ſeber
⁊ habʒ locũ hec lex legata tibi a patre datas vt in pr̃i cillo. 5P tutus ſe inſtitutum ſengeſi
rijs petentibus vlł ſimilibꝰ vel aliud huiuſmõi Pemnuere
quia volunt ſciꝛe an poſſit 7 Opoꝛeet. idem in Udldel
petere ⁊ quantum. heres quidem habet rei pen. vt. ff. e.l. ipſi. bo.poſ.ſecundum tab.vt.ff.de bo. poſ.l.ij. . defertur. IJdem ð ip mn
i! t Eſtamenti.potes ⁊ debes. ſa pꝛopꝛietate hereditatis.vt.ff.de acqui.here.l.iij.⁊.l. qdiu iſti Ahnnon
K Teſt bus.ſcriptis in teſtamento. tutus in pꝛin.vt.ff. qui ſatiſda.cog.l.inter omnes.idem in legato lek
Pꝛo tribunali. ſedentẽ. vt.ff. de leg.ij.ſi quis ſeruum..certum.quandoq; tamen nterq; wömte
m Per libellum.i.per alium quem rectoꝛ delegabit.tunc enim rectoꝛ ſe admittitur ſimul inſtitutus ⁊ ſubſtitutus.vt inſtituta. de uulga. nlus
det per libellum.i.per delegatum.vel dic quod iſte poterit adire per li ſubſti. 5. fi. . fl. de here.inſtituẽ.l.ſi pater. ⁊.l.ſe.hic. Item e bic ſ
bellum.i. per pꝛocuratoꝛem. dicit uerum eſt niſi aliquid abijciatur ei inſtituto. puta aliud teſta eulaec
. n Honeſtos.ſic.ff.e.ſi quis ex ſignatoꝛibus.⁊.ff.depoſiti.l.i..ſi pecuĩa mentum poſteꝛius.uel aliquid tale.ut.j.e.l. fi. . ſin autem. uii⸗
in ſaculo.⁊. .ſed ſi reſignetur. Item nunquid illi aderunt qui ſigillaue 3ʒ q AUanuis. quinq; dicit ad quoꝛum quodlibet refetur ul D
runt.. vtiq; ſi fieri poteſt.vt.ff.e.cum ab initio.⁊ alij qñq;.vt.ff.e.ſed ⁊ timus uerſus tamen ſcriptus ⁊c̃. ſed circa omnes articu lle
ſi quis.⁊ mittetur ad teſtes teſtamenti abſentes vt reco gnoſcãt.⁊.l.ſed ⁊ los quero.quid ſi filio in poſſeſſione conſtituto. an debet inſtitu H fänef
ſi quis.accurſius. tus mitti ⁊ ille exiꝛe.uidetur quod ſic.ut hic .ff. quoꝛum le.l.i. Pin
oViros. qui non ſunt de teſtibus teſtamenti. rediguntur. econtra quod non quia dolo ſacit.⁊c̃.ut ff. de doli nain
p Obſignentur.quid ſi teſtes non aſſint quia moꝛtui..non potterit ali excep.l.dolo.dic ergo diſtinguendum aut cauſa quazʒ fillus obii iten
quid pꝛobari per teſtamentum.nec enim eſt publica ſcriptura.ſed argu. cit exigit altioꝛem inquiſitionem ⁊ tunc ſeriptus mittatar. an ſtatĩ ufmn
contra.ff.e.tabularum in pꝛin.ſi autem inſinnetur poterit amodo pꝛoba uult eam probare filius ⁊ tunc non nt. ff. de exhi. l. ij. Flbidem. A
ri ſecundum leges.vt.S.de teſta.l.conſulta.⁊.l.teſtamenta ⁊.l.publicati. agd trebell. l. ille a quo. ..ſi de teſtamento. ⁊.ff. ut in poſ. le. ſi is a D
⁊ ad hoc lex omnium quo in pꝛin.⁊ de car.edic. l.iij. F. cẽ. ſupple ergo mitti opoꝛtet. cc.
q e ¶ Jus ſcripti.quam vetuit vſq; ad decennnium vel expꝛeſſe vel taci niſi incontinenti pꝛobet filius cauſam aliquã de iſtis. ſic gener ali enn
te. vt. ff. e.l. pupillares. Itez nec viuo teſtatoꝛe.vt. ff. e.l. ij. . ſi du ter dictum reſtringendum eſt. ff. de pe. here.⁊ non tantum. 5. ſi ſen
bitetur. accurſius. emptore. ⁊ eſt maxime ratio quia ⁊ ſi aliud poſterius pꝛofertur te cnt
rAd ignominiã. vt quia legauit filio quem ex monacha habebat.nec vi ſtamentum. iſte non poſſidebit. idem ergo quum reus potiora lan
detur legatum ſic relictum ad ignominiam valere.quum nec inſtitutio. iura uelit oſtendere ſtatim. ut ſi dicat ſe pꝛeſcripſiſſe.hoc enim eiꝑ apj
vt. fl. de here. inſti.quotiens.S.ſi quis nomen.⁊ de leg.i.l.turpia. mittitur allegare.ut.j.e.l.fi.in f. ”ñ . Af
VPꝛeter diem. ne detur materia falſum fabricandi.vt.ᷣff. e.l. i. .. dieʒ. ⁊ ð a Falſum.prefertur ergo poſſeſſorium crimini falſi.ſed videtur ſi ein
eden.l.i.S.editiones.ſecus in rationibus.vt.eo.ti.de eden.l.i..ratiões ne de falſo excipiendo dicatur ſimul cum pꝛincipali cogno ci. ſiũ 13
