tur toꝛmẽtis ſubiſciatur ut aperta
ueritate duceptationi termius ſiat

quod non ſoluʒ utriuſq; iurganti

bus pꝛodłrit ſed etiam ſeruoꝛuʒ a
nimos a fuga poterit deterere.

Opr. Aal. ? Gracchus. aa. ad ⁊ aliuʒ eque bonũ
Felicem Conſularem. ?.xij. libꝛas argen
J quis ſeruum fſiſcalm pu ti ſiſco pᷣſtat. vt. j.
tauerit occultanduʒ non ſo de agri.⁊ cen.l.ſer
lum eum reſtituere ſed etiam duo uos in fin. Item ſi
deciʒ libꝛas argenti pene nomine gemicarius punit
fiſci iuribus dependere compellat in. v. libꝛis auri.
Mpr Aal. Lheo. ⁊ Archa. aag. Item qui textꝛinũ
Albino pꝛefecio Arbis Rome. ecipit in tribuſ au
I qui publicoꝛum ſeruoꝛuz ni punitur. vt.j. de
fabricis ſeu alijs deputati munilegu. l. v. . vj.

ſi impatoꝛis tunc

ipᷣum ⁊ libꝛam au

ꝛeddat. ⁊ idem in

liberto ciuitatis.vt

Jj.l. ꝓxi.ſi aũt ẽ li

illiricianꝰ tenetur
in quadruplum pᷣ

vt.j.de colo.thra
cen. l.i.ſi aũt. ſint
tributarij vł inqui

lini alicuius pꝛiua
ti. tunc ip̃um dño

n m Arncipia.
publicã. ci

nitatis alicuius puta Bononie.⁊ ſic ponitur.ff. de public.ſed ⁊
bi. S. pꝛeterea.nec enim loquitur de ciuitate romana.quia ibi alia

pena imponitur.vt.j.e.l.pe.que eſt contra.
o Permanere.in quibus.ſ.ſunt conſtituti a rectoꝛbus.
p Solicitauerit.vt alio vadant.
q Aduocandum.i.vt ad ſe vadant.⁊ intellige in vtroq; caſu cum

effectu.i. ꝙ iuit. alias fruſtra diceret reſtituat.ſed vbi non iret tene

retur tm̃ ſerui coꝛupti.

alias. . de paganis chrniſtianis.

ituat. foꝛe ⁊ ſi erat ſurtum maniſeſtum.vt ſit hic ſpale. vt

ECum eadem foꝛma.i.cum pena.xij.ſolidoꝝ. libertus enim alius

quum ſit liber pꝛeſtari non põt ſm aʒ. vel dic cauſa neceſſitatis vt
eſt hic. ⁊ alium pꝛeſtari ſicut.⁊ alias.vt.ff.de fun.do.l.i.aliter aũt
in liberto ſolicitato pꝛiuati.quia in ſola reditione operaꝛum tenet᷑

cum eo.vt.j.de oper.liber.l.ſi.

Erigatur. ſed nõne. alias punitur pena centum ſolidoꝛum. xt.ſſ

.Lqe.l.i.. hoc aũt.e.non quia ibi loquitur ð paiuati ſeruo.hic eiui
tat. vel melius.hic loquitur de defenſor illius ciuitatis cuius mã
cipia ſunt abducta.ibi de eo in cuius ciuitatem ſunt abducta. It
nõ.hic negligentem adminiſtratoꝛem puniꝛi.vt.⁊.s.de of. pꝛe. .
ſi quos.⁊ de admi.tu.l.pupilloꝝ.ᷣrepelli etiã põt ab admiſtꝛatoe

nd

Na

e
deſtt
Ulunin
deds
diuni
Maranm
dhalle

nhdt

ag

ds r.
lbenn H

teſtze⸗
intteß⸗

ſeriſe

lGmn

fntoo te.
leititb

Go d
lſeli
foſtee
oeon.

eore

ſbnnt

npen

tſdela

egtebei.

lbusn
zceJNH

ius penl

is gut
giteinmnm
rbrie

nbli

hleſat

iatbiad⸗

caſnen

itteae

at. 5. de pꝛocu. . eum qui. ? pꝛedicta. l. ſi quos.
n Pꝛincipali.i.pꝛincipis quo pena ſibi remittatur.
x Nec venditione.q lits extimationem pꝛeſtiterit penam ſoluẽdo

⁊ ideo iuẽ venditionis ſibi competere retentioneʒ aſſeꝛebat.vt.aꝛ.

eff. pꝛo empf.l.ij. in ſine. ⁊.l.ij. ꝙ remouet licet olim obtinuerat.

nam a modo ven-

di.non poſſit.

yc Anm ſeꝛuü

repetit. rei
vendicatione.
3 Mancipia.ſ.ali/
ena.
a Statuit. vt. S. e.l.
quicunq;.

b Ooponit. dicẽs

yel dic eꝙ ſolicitata
ei ðe cetero vendi 2
non poſſunt ⁊ hoc operibus tanq; pꝛopꝛie conditõis
locũ habet ſi expo immemoꝛes domibus ſe alienis ⁊
nas eius.ſ. defeſo pꝛiuatarum ancillaꝛum conſoꝛtiſs
ris.ſi vero dicas.i adiunxerint tam ipſi q; uxoꝛẽs eo
ſerui ẽ ſenſus. vt x rum ⁊ liberi confeſtim conditioni
ſe ſeruus in ſui pe pꝛiſtinè laboꝛiq; reſtituantur.

De furtis ⁊ ſèruo coꝛupto.

Mprs Se.⁊ An. aa. Theogẽi.
JYex pecunia tua mandanti
bus ſeruis quedam pꝛedia
comparauer̃t:eligere debes.utruʒ

furti actionem ⁊ conditionm an

mandati potius inferre debeas:nʒ
enim equitas patitur ut ⁊ criminis

ꝙ ſit ſeruus vel cauſam perſequaris ⁊ bone ſidẽiↄ
non ſit petentis. tractum impleri poſtules.
c Aiauerit.i. indu Dem.aa. Negociatoꝛi.
xerit eum vt ſe libe N ciuilem rem deſideratur
rum diceret. ut agnitàs res furtiuùs non

d Mequiſimus.iſ.F
nus.

pꝛius reddatis quam pꝛecium fue

tum lerui agendo ſurti repꝛobat.unde quaſi ſibi contrarius repellitur ꝙ
notanduʒ.vt.⁊.ff.ð condi.⁊ de.l.ticie.⁊.ff.de mino.ſi filius emancipa
tus. ..ff. qñ ap. ſit.l.ij. .. ſed ſi alius.⁊ de pe.here.ſi teſtm flm.⁊.5.ſi kfuuſ
ex. l. i. 2.j. de codicil. l. f.... de pac.inter emp.ↄmiſſoꝛie.⁊.ff.de ł ij. cuʒ

ſilius.S.varijs.⁊.fl.de tribu.ꝙ in heredem. ..eligere. In legibus auteʒ

itt ſolutum à dominis: curare igit

cautius negociari ne non tantum
in damna huiuſmodi.ſed etiam in
criminis ſuſpicionem incidàtur.
Mpr. An.a. Antonio
Inondum rem templo di/
uino dedicãtam uitricus tu

us furto abſtulit habes aduerſus

eum furti actionem.

Mpr. Alexan. a. Aure. Herodi

Duerſus eũ dumtaxat quẽ
ſeruum tuum ſolicitaſſe di
cis ſi eum deterioꝛis animi fecit:ſeꝛ

ui coꝛupti ãgere potẽs. Quod ſi

ſolicitatum occultauerit etiam ſuꝛ
tiꝰ cum eodem agere potes.Quaſ
actiones etiam per pꝛocuratoꝛem
exercere minime pꝛohiberis.

Dem. a. Coꝛnelio.
Juile eſt quod a te aduerſa
rius tuus exigit ut rei quam

contrarijs agendo pꝛo ſo
cio ⁊ furti vel locati ⁊ fuꝛti
łmãdati ⁊ fũti ł ↄmo.⁊ fũ

ti lopoſiti ⁊ furti ꝗ ſt ca ʒ

riaꝛum legum non eſt ſibi
ʒꝛius quũ vtroq; agatur

ad impꝛobandũ factuʒ ad
uerlſarij.⁊ vt clarius vidas

hic ex alterius cõtractu ibi
ex ſuo.vnde h ↄtingit hec

vↄꝛietas ibi nõ ẽ etiam hic

rõ ne ⁊ rem ⁊ pᷣciũ ↄſequa
tur. vt.⁊.j.de furt᷑.ſi is cui

Eẽ ⁊ Zꝛia.d.l. ꝛei comunis.
ſed ibi ſolui qñq; ⁊ õꝛias

ꝓponens actiones audit᷑.
vt. ff. quoꝛum le. l. i. F. ꝙ at

ſed qꝛ illud ſit plene dixi.

.ff. de tribu.l.ꝙ ĩ heꝛedeʒ.

§. eligere. alij. rñdent illi.l.

ſi mandauero.ff.man. qð
ibi natiuitas vt naſcat᷑ mã

dati ⁊ furti permittitur. ſed

non exercitiũ.vt hic innuit
perſequaris.⁊ ceteꝛa.ſic fit

e ¶ Nerbero.i.veꝛbe
ribus dignus. vel dic ꝗꝙ verbero ſit pꝛoprium nomen.

fTeꝛmius fiat. vt. ð. de rei ven.l.cum ſuper.⁊.j.de lib.c.l.ea que

7. S.e.l.quicunq;.
g Proderit.quo ad pꝛeſumptionem.aʒo.vel að pꝛobationem vt
hic dicitur terminuns.
hb ſ J quis ſeruum ſiſcalem.ſ.romane ciuitatis vel ipᷣius ĩꝑii
aliter ĩ patrioĩali ſeruo ĩpris ſtatuẽdũ ẽ ⁊ in ſeruo pꝛinati

glicuius. ? in alijs mitis ſeruis.vt plene dixi.S.e.quicunq; in ſi.

i Libꝛas argenti.ſic ergo põt excedere quadruplũ ſi ſeruus vilis
erat.⁊ ſic eſt contra.inſtit᷑.de ac.S.oẽs.ſo.pena non excedit q̃dru
plum quando inuenitur poſita per nomina reſpectiua.vt duplũ
triplũ.⁊c.vt ibi ſed q certa ĩponit᷑ põt excedere quadruplũ vt h

ꝑ ſIdui publicoꝛum ſeruoꝛum.impꝛopꝛie dicit ſeruoꝛuʒ.nã

liberi erant ſed ſeruire tenebantur. ð ſeruis autem talibus
pu.dixit.S.e.mancipia.

Alucillarum. ſcientibus dominis ancillarum non aliter im Jo.

vt ar. j.de bo. li.l.ij.? de infan.ex.l.i.
m Conſoꝛtijs.nec enim cum ancillis eſt matrimonium. ſed contu
bernium.vt.ð.de inceſ.nup.l.cum ancillis.

n Arxoꝛs.iĩpꝛopꝛie dicit vxors.vel dic ꝙ ille fuerint libere facte.

o Puſtine. patris.

p Reſtituant. ꝓpꝛie ponitur pꝛont refertur ad mares. ſed pꝛout

ad feminas ⁊ filios impꝛopꝛie ſic.⁊ alias verbum ſemel poſitum
propꝛie ⁊ impꝛopꝛie ponitur.yvt.ff.ſi cer. pe.l.certi conditio.ĩ pꝛĩ.
⁊ nõ.hic ꝙ filius pr̃is ſequitur conditioneʒ.⁊ ſic ẽ ↄ.ð.de rei vẽ.
.l. partum. ſo. hic ſpale in odiũ domini ancille vel dic ꝙ in boc ſe
quitur matrem nam ⁊ mater ſequitur virum.

a De furtis.ſpÄliter de furt hoĩum dixit.nũc generaliter de furtis

cuiuſlibet rei.vel dic ꝙ coꝛumpuntur ſerui. vt fugiant.⁊ occaſiõe
fuge cõmittitur furtũ iõ de hoc ponit.
r Jerx pecunia.ſeruis.ſ.tuiiis.
ſ Qõparauerit.ſcientes te nolle.vt ⁊.S.ꝙ cũ eo ſi liberam.⁊
.ff. cõmo.ſi ſeruus.
t Conditionem.furtiuam CQriminis.ſ.ſurti.
n Bone ſidei. ↄctũ.ſ.mandati que ẽ bone fi.vt inſti.de ac. .actio
num. ſed certe ĩmo videtur concurrere cã criminis cũ bone ſi.vt.
.ff.pꝛo ſocio.l.rei comunis.⁊.l.ſe.⁊.sõ.depoſi.l.iij.⁊.ff.cõmo.ſi ſ⸗
uus.⁊.ff.man.ſi mandauero. .ſi tibi que ſunt ↄ.ſo.hᷣ eſſet ſibi ʒ
rins ſi mandati ⁊ ſurti ageret.nam agendo mãdati appꝛobat fae

7 Agnitas.i.habitas.

⁊ alias.vt.ff.ad.l.acquil.ſʒ
ſi is.ſed pꝛima verioꝛ.
x i NMNaiuilem. 13 ius vt hic. ⁊.j.ðe.euic.l.ſuper empti.⁊.ð.ðde ⁊i vẽ.
ſi mancipiũ.⁊ iõ non auditur.vt.S.de pꝛeci.ĩpe.of.l.nec dãnoſa
3 Furtiuas.⁊ idem dicas ſi non furtiue pꝛopter dictas leges.
a A dominis.ſed quid ſi erat bo.ſi.poſ.is cui furtum factũ erat an hẽat

contra poſſidentem aliquod auxilium.videtur ꝙ ſic.vt.ff.ðe agri.⁊ cen.

.il.ſi coloni li.xi. ,B
b Cautius.non ẽ participatio poſitiui.vt.ff.de nego.ge.heres.

c Incidatur. vel pꝛopter fꝛequentẽ negociatõeʒ talium rerum. vł pꝛopter
crimina talia ſepe cõmiſſa.non autem ob hoc ꝙ res furtiua apud ißum

repellitunalij dicunt. vt. P. adeo euʒ fieri ſuſpectũ ꝙ niſi oſtendat ven
duonan fuꝛti conueniatur.niſi ſit grauis ⁊ honeſta perſona. ſed pꝛia ve
rioꝛ eſt.
d ſ Inõdum dedicatam. deſtinaueras tam̃ in animo ⁊ voueras nec
ad actum pꝛoceſſeras dedicandi tunc enim eſſet dedicata.vt. fl.ð
lib.cã ſeruos.⁊.ᷣff.de polli.l.ij.in pꝛin.⁊. .ſfi.⁊ non id ficret furtum. ſed
ſacrilegiũ ſi de ſacro auſerret.iſta.n.duo ĩtueri oʒ.vt.ff.ad.l.iu.pe.l.diu
⁊ de penis aut facta.S.locus.ſed decretaliſte dicũt vnũ ſufficere ĩ vltima
auũt voluntate ſi quis pꝛecipit rem dedicari hr̃s tenetur.⁊ ſic foꝛte exit ĩs
de bonis heredis propter teſtamenti auctoꝛitatem.vt.d.l.de polli.l.ij.⁊
de libe.cã ſeruos.⁊.ff.de fur.l.a ticio.
e Habes.tu qui dñs es ⁊ non templum ⁊ hec erat dubitatio.
fa Dnerſus eum. dumtaxat.q.d.non aduerſus heredẽ. nec enĩ põt

vt. ff. de ſeruo coꝛ.l.hec actio.łlcõiunge hoc aduerbiũ dumtaxat

cũ illo vᷣbo ſolicitauit.q.d.ſolicitauit ñ ẽt ocultauit vlł ↄctauit.

g Fecit.idem ſi non fecit.⁊ per eum non permanſit quin coꝝumpeĩt euʒ

yt.j.e.ſi quis vel ibi ſpeciale.
h Serni coꝛ.in qua act.venit ſerui coꝛ.eſtimatio ĩ duplũ ⁊ eſtiatio ẽt ꝛeꝝ
ſecũ ablataꝛum. vt.ff.de ſeruo coꝛ.l.ſi quis in fi.⁊.l.in hoc iudicio.
i Potes. tu dominus ſeꝛui. .
k Etiam furti.q.d.non ſerui coꝛiuupti.
Pꝛohiberis. ciuiliter agens.quo caſu eſt regulariter.vt ibi per me ⁊ ꝑ

pꝛocuratoꝛem ago.vt.ff. de iniur.ſed ſi vnius. .idem iul.ſecus ſi crimia

liter. vt.j.ad.l.coꝛ.de fal.de fide.⁊.ff.de pu.iudi.l.pe..ad crimen. ſʒ nũ
quid vna iſtarum per alteram tollitur..non quum ex diueꝛſis cauſis
dentur.vt.ff.de pꝛiua.delic.l.nunqᷓ;.S.pe.
m c Nuile.imploꝛabam officium iudicis.vt diceret venditoꝛem ciuile
q.d.vrbanum eſt.⁊ ellegans.ſed an poteſt cogi peꝛ officium vel

A 2

2

per act᷑.ad illã vrbanitatem. v.nequacᷓ. vt.ð. de peti.here.cogi. nam ne
mo cogitur indicare furem. vt.ff.de fur. qui vas.ꝭ.qui furẽ.⁊ licite accipit
mẽces pꝛopter indiciũ.vt.fſ.de pꝛe.ver.ſolent.⁊.ff.de con.ob.tur.c.l.ideʒ
S. ſi. ꝙ non etiam ſi quis indicare teneret.⁊.ff.de con.ob.tur.ca.l.i.S.fi.
7.l.ij.? ſi.ſed ar. contra in decretalibus.e.ti.qui cum fur̃.⁊ quottidie.faci

mus. §. fina.

n ¶Redundabit.vt.ff.ꝙ me. cã.l.i.⁊.ff. de vi ⁊ vi.ar.l.merito.⁊.l.i.
SS. rectiſſime.⁊.S.de condi.fur.l.ante.⁊.ff.de fur.l.in furti.ac.S.i.

⁊ intellige de vi ablatiua.ſecus in cõpulſiua vbi teneĩ de interitu

ante ſniam ſed poſtea nõ.j.quadrimeſte tpᷣus poſtea vo ſic.vt.fſ.

unt epi.quia excomunicãt
etiam ſcientes furtum eſſe
factum niſi manifeſtaueꝛit
ſed nõne ad minus tanqᷓ;
teſtis in iudicio dʒ furem
quilibet indicare quuʒ cõ
pellat teſtificare ↄᷣ furẽ.vt.
.ff. de ta. exhi. locũ. S. hboc
interdictum. ⁊. ff. de teſti.l.

.i. ve.illud ſit qꝛ iam mibi

furti agenti erat notum. ſʒ
iudici tm̃ volebam fieri no
tum.vt ar.de vſur.l.ſiꝗs
ſolutioni.. pe.
a Fuiſſe.nõ ꝙ pꝛeſumatuꝛ
hodie ẽẽ apud te.qꝛ aliqñ
poſſediſti quũ hẽat pluri/
mum facti poſſeſſio.⁊ ab ĩ
uito vel ignoꝛante põt ðce
dere.ſecus in dñio.vt.s.ð
ꝓba.ſiue poſſidetis. ⁊.ff.
de reg.iur.l.id ꝙ noſtrum
ſed pꝛeſumitur quali qua/
li pᷣſumptione eſſe rem fur
tiuam ex qua litate rei ⁊ p/
ſone. vt. ff. ð qõ. l. de mĩo.

apud te fuiſſè cõfitearis exhibeas
uenditoꝛem. Nam a tranſeunte ⁊
ignoto te emiſſe dicere non conue/

nit uolenti euitare alienaz boni ui

ri ſuſpicionem.
Dem.a. Pitodoꝛo.

Linum ſeruum ſine uolun

tate domini ꝗ ſciens uẽdidẽ
rit ſeu dõauẽrit uel alio modo alie
nauerit nihil domino diminuere
poteſt ⁊ ſi contractet uel apud ſe ðᷣ
tinuerit etiam furtum facit.
Dem.a. Dato

Alis cui t pecuniam ad ma

trem tuam perferendam de/

diſſe pꝛoponis parua quãtitate nu

merata reliquam in uſus ſuos cõ/
uertit furtum fecit.

Bem.a. Aalenti.

Tiam furti actione tributo
ꝛum exactoꝛ tenẽtur ſi te nõ
ceſſante in tributoꝛia exactione ſci
ens quod nihil debetur ancillam
tui iuris abduxit aut uendidit.que

rebus humanis non oblatum fue

rit exemptuʒ tam ad raptoꝛem qᷓ; ⁊ criali.
ad furem periculum redundabit: p ſ Jabducta
⁊ uterq; eoꝛum pena legitima co plagio. pla
hercebitur. giũ ↄmittit g ſciẽs
Dem. aa.⁊.cc. Nalerio. hoieʒ libeꝝ vel ſer
Jabducta mancipia furto ł num alienũ vendi
plagio uenundata pꝛeſes ꝓ dit vel emit.vel ali
uincie pꝛoſpexerit quum nec ab ẽ as celat. vt dñʒ ſer
ptoꝛe pꝛopter coherens uicium ã uo ſuo pꝛopꝛium.
teq; ad dñm poſſẽſſio reuertatur ⁊T hic habeat ex cõ
hec uſucapi pñt:⁊ te ei cuius fueꝛĩt ſuetudine.vt.ff.ad
ſucceſſiſſẽ reperit reſtitui tibi pꝛoui .l. fal. de pla. l.pe.
debit. Dez. aa.⁊.cc.DPemoſtẽi in pꝛin.

Ebhhis què ſubtraxiſſe nouẽ
coam pupilli tui pꝛecibus ſi
gnificas rectoꝛem adipꝛouincie:ꝗ
ſi eam poſtea qᷓ; dominus rẽrum
is pꝛo quo ſupplicas factus eſt a
liquid furatam cognouerit ñigno

rat in quadruplum manifteſti nec poſſit. vt. ff. de vſu
maniteſti uero dupli actione furti ca.ſequitur..tunc
conſtituta condemnationem for/ in põtate. ⁊.j.pꝛo
mare. Dem. aa. 7. cc. Quinte emp.ſi partem ĩter
Nci lẽ ſubtracte partↄ apð ppenat ne ſic ſi litis
furem editi pꝛiuſqꝙß a domi extimationem pꝛo

ꝙ me.cã.ſi quum
ex. .quod ſi hõ.

o Legitima. ciuili

q Reuertatur. ſ. ve
re vel interpꝛetati

ne. vere vt ſi res in
poteſtate dñi faciẽ/

tis fuit reuerſa ita
vt auelli ab eo nõ

§. pe.⁊ de remi.non omẽs res facit ut nec emptoꝛ uſucapere
§F. a barbaris.⁊ de of. p̃ſ. poſſit uendicatioq; tibi ipſius cõ/
.l. diuus. petat. Myps Diocle.⁊
b Nenditoꝛẽ.ſic ⁊ aliaſ pũ Max. aa. Dediſio.

gat ſuam inocentiam. vt. j Abtrãcto furto uel ui abre/
ad.l.coꝛ.de fal.l.maioꝛem
Boni viri.i.ſuſpicioneʒ

q̃ ẽ aliena a bono vno.

d a Lienum. vendiderit.ꝙ ⁊ ſiñũ contractatione eſſe põt vt ſi rẽ apud

emptoꝛẽ ↄſtitutã ei vẽdã ⁊ tũc non ẽ furtum ut ĩ fi.huius.l.iĩnuit
e Donanuerit.qꝛ ſpẽs lucri ẽ cc.vt.ff.e.ſi pignoꝛe.S.eii.
EFurtum facit.vt.j.e.ſi ſeruum.⁊.j.de vſuc.ꝓ emp.l.i.⁊.l.ſciens ⁊ ꝓ do
nato.l.ij.⁊ nõ.ꝙ qui detinet facit ſurtum.qꝙ intellige detinet monendo
vel includendo ꝙ ẽ contractatio.alioquin nõ eſſet furtum.vt.ff.ad exhi.

.l.theſaurus.⁊.ff.e.ſi quis vx.S.nec vbo.⁊.l.inſiciando. Itẽ iſte plagii/
ↄmittit.vt.j.ad.l.fa.ð pla.l.ſi quis. .

g ſ Alis.numerata.ſ.matri. L
b Furtum fecit.hic diſtingue.an fuerit miſſus a matre.vt tũc agat
mr̃ condi.furtiua.vtpote ſibi queſito dñio. Item ac.ſfurti.qꝛ eius interẽ
ego quoq; fũti agã ſi mea iterẽ ã a me nt tẽ mihi ↄdit᷑.fuꝛ.⁊ actõ fũti det᷑
mãi quoq; qꝛ ec terẽ det᷑ aè furti.vt.ff.ð acq.re.do.l.vl.ĩ priĩ.⁊ de fur.eũ
ꝗ. S.ſi ep la.⁊ ð do.inter vi.⁊ vx.ſed interim.S.antepe.⁊.l.ſi ſponſus in
pꝛin. Item act᷑.ne.ge.datur matri.vt.ff.de neg.ge.ſi pupilli. .ſi quis pe
cu. Itẽ mihi datur actio mandati.vt.ff.mã.ſi vero ñ remunerãdi..dedi
i e LTiam furti.non ſolum actione in factum exti.de publi.in duplũ
vt. ff.de publi.l.i.S.quod quidem edictum.
k Tenet᷑.iĩmo videtur ꝙ non.vt.ð.de his qui no.inſa.l.ij.que ẽ contra.
ſo.hic ſciens ibi non vel h̊ ſua auctoꝛitate accepit ibi ↄpellit ad volendũ
vel verius ibi fuit condemnatus ac.in factũ ĩ duplũ ex edicto ð publica
nis ꝙ non infamat.nec videtur ob hoc furti damnatus vt ibi dicit.non

aũt negat eũ poſſe conueniri ſurti. Item contra.ff. vibo. ꝛap. l. ij. F ſi pu
blicanus.vbi dicit non puniri eum vi bo.rap.ſol.ibi bona ſide accepit

credens adhuc aliquid deberi hic mala.
IIpſius.ſ.ancille.
m ſ Abtracto.nõ ob.nam ablatio rei furtiue purgat viciũ.i.moꝛam
⁊⁊ intellige ſecuta pẽptõe quũ pꝑ dñʒ ſtat quomin accipiat. Itẽ ſi
ſtipulet᷑ a fuꝛe nouãdi aĩo.ẽt ꝛe pñte łẽt ꝛe ñ pñte ⁊ ñ nonadi aio vt.ff.ð

ↄdi.fur.l.puivt ibi nõui.⁊ ↄcipit ſti hoc mõ ꝓĩttis qꝙ ex cã ↄditõis de

bes.nõ aũt vʒ ſi ſeruũ ipʒ noĩatim ſtipuler dari.vt.ff. de v.ob.ſcire ðbe

pto mancipio quanuis hoc

no poſſideãtur uſucapi nequłunt:

j r 1 ea dominus acce/⸗
matris furem ẽtiam eoꝛũ cauſa fur

ti teneri conuenit actione.Qua,/pp tꝛadita voluntate e
ter furti actione ⁊ conditõe uel ad ius vel ſur a domi
. èè no emit.vt.ff. de u
ſuca.ſequitur. . ſʒ.

T ſi ⁊.l.ſi fur.i.te. Idem ꝙ dicit ad dominũ idẽ dic ⁊ ſi in qĩ dñi

põtate puenit vt tutoꝛis.vt.ff.de fur.interdum..qui tutellas. Itꝭ
ſi ẽ res peculiaris ſufficit ſi in põtate ſerui redierit.vt.ff.de vſuca.

ſequitur. S. labeo.

Succeſſiſſe.de ſucceſſoꝛe ſic dicas.qꝛ aut ẽ vniuerſalis.⁊ tũc da

tur ei actio furti.vt inſti.de perpe.⁊ tem.ac.ĩ pꝛin.videlicet ex con
tractatione que fuit facta pꝛius in vita defuncti.⁊ non ex eaq̃ po

ſtea quũ eadem ſit perſona cenſenda.vt in aũt.de iureiurã. amo.

ſti.S.i.colł.v.⁊ ipſi defuncto ex pꝛima ⁊ non ex aſſidua vctatiõe
detur actio furti.vt.ff.de fur.ei qui.ergo ⁊ idẽ i hr̃de dicendũ eſt.
aut ẽ ſingularis.⁊ tunc ex ſequenti contractatione non ex pꝛima

agitur vt qꝛ ſit legatarius vel ſimilis.vt.ff.e.ſi dñium.⁊.l.ſi is qui

ꝛem.S.i.ſʒ qũo aget furti qui nũq poſſedit.ꝶ.non mireris.qꝛ h

pꝑꝑ factũ fſuris contingit.ↄditio vero furtiua dño ſoli ↄpet.vt dic
tis legibus ↄtinetur. Ieem nõ.ꝙ ſupꝛadicta locuʒ babent qñ bo
na adhuc dñm habebant.ſecus ſi iacente hereditate fiat furtum.

quia ſi iacente hereditate non poteſt ſieri furtum niſi in tribus ca
ſibus pꝛo re heꝛeditaria depoſua ſubtracta vl obligata. vt.ff. de
vſuca.ſi hõ.⁊.ff.e.heꝛeditarie ⁊.l.ſe.

ſd Ehis.ſubtraxiſſe ex hereditate.ſ.ad pupilũ denoluta.
HSDiſis.⁊ poſſeſſoꝛ.ſubaudi.vt.ff.de cri.expi.here.l.ij.⁊ de
vſu.ſi hõ pꝛius eĩ qᷓ; ſit heres poſſeſſoꝛ nõ dr fieri furtũ.vt.dictis

.l. vt. ff. e. hereditarie. z.ff. de cri. expi. here.l.ſi.vł dic dñs.i.poſſeſ
ſoꝛ.nam dñium pꝛo poſſeſſione qñq; accipit᷑.⁊ eõ.vt.s.de rei vẽ.
quot.⁊.ff.de vbo.ſigni.l.interdum.rõe aũt pꝛius ſacti furti nõ te
netur tã famoſa ac.vt.j.de cri.expi.here.l.aduerſus.⁊ ſic trib tpꝛi
bus põt ſurripere in uita uiri. Itẽ poſt moꝛtẽ ante appꝛehenſa bo
na ⁊ ijs caſibus non conuenitur ac.ſamoſa.vt.j.e.l.q;ᷓuis que eſt
contra. aut poſt appꝛehenſa bona.⁊ tunc furti.vt hic.ſed quid ſi
pꝛius ſurripuit ⁊ hodie poſt appꝛehenſionem contractat.·.tene

tur furti. nam naſcitur actio furti ex ultima contractatione ſi non

pit. vel alij fuerit

in
tp
len
le
Gan
ſe
leſi
cgpan
ud
ſoß⸗
o⸗
ſoſe
ſer
n

ſeh⸗

ginr ſee
tapr
tinsn
dilli⸗

ueſ e

eon
ſeeſn
W
t
Utni
ſcſilis
Dnenn
hus ae
i ſot
luture
radont

1 ſcer.

un s
gldii
lus. N
e

icd
cercn
aud
o⸗
ᷣ
niͤck.
kin
ſoui

aD
NtA

gibo
ftum⸗
bnock

ſndd

ex pꝛima nata fuit. vt in ſeruo.vt. . de nox.l.i.
t Js. ſ. pupillus. Furatam. ſ.nouercam.
u Ignoꝛat.ſ.pꝛeſes pꝛouincie
x a Ncille. nequeunt. immo vt.j. de nſuc.pro emp.l.ſi matres
que eſt contra.ſo.ibi apud bo.ſi. emptorem conceptus fu
it ⁊ ediciꝰ. hic apð
furẽ tantũ editus.
y Etiaʒ. eoꝛum par uerſus poſſidentem rei uendicatõ
tuum non ſolum ne de mancipijs uti non pꝛohibe/
matris. ris:quum altera pena continẽs al
ʒ Alltẽa. ſ. actio fur terio electione minime tolli poſſit
ti ⁊ nõ.alterum de Nam extra penam rei perſecutio/
nibus dici ſic.S.c neʒ eſſe nulla iuris quẽſtio eſt:quũ
bf. l. quicunq;. J cCtiam hi qui aliena mancipia ↄpa
nõ. ꝙ non tollitr rauerint ſi hac cãm ſi ignoꝛant ſur
perſecutõia per pe ti actõe tenent. Dẽ.aa.⁊.cc.Do.

nalem nec e. ſed Oſt deciſionem ſurti lẽges
una perſecutõia ꝑ agi pꝛobibent. Quod ſi nõ

aliam ſic vt hic... tranſegiſti ſed de ſublatis partem
eff. de condi.ſur. ſi Im accepiſti reſidua uendicare uel
pꝛo fur. F. i. ?.ff. de ↄdicere ⁊ actoe furti apð pꝛeſidẽ p
fur. ſi pignoꝛe... i. uicie agẽ potes. Dẽ.aa.⁊.cc.Hio.

Item penalis pr Bs qui à ſeruo furtim abla
penalem in id ꝙ2 ta ſcientes ſuſceperint: non
currunt. vt. ff. ð ui tm̃ de ſuſceptis conuenire ſed etiã
bo. rap. l. i. penali furti actione potes.
a Queſtio.ſ. dubi Bem. aa. 7. cc. Socrane
tabilis.qꝛ eſt caſu) AVrti actione minime teneri
yt.l. f.. ſi pignoee ſucceſſoꝛes ignoꝛare non ð
H§. cum ſurti. bueras. De inſtrumentis auteʒ ab

b Quum. etiaz be latis in rem actione ↄuenire poteſ
negdico fures aliẽo tenẽtes. Dem. aa. 7. cc. Artemi.

ꝛum mancipioꝛuʒ Aſèruum ueſtrum nutrien
teneri.quuʒ etiaim di q ſuſceperat uenundedit
⁊c̃. ⁊ diſtingue hic
ꝙ parto ancille fũ
tiue qñq; eſt furtiuus ⁊ eius nomie competit actio furti vt ſi con

cepit ancilla ⁊ peperit apð furem uel ſaltẽ peperit vt hic in pꝛiĩ.
l. .ff. de fur. qui vas. .ſi ancilla ĩ pri.ꝭ.ãaut concepit apud furem
⁊ peperit apud bo.ſi.poſ.⁊ tunc eſt furtiuus ſed eius nomine nõ
datur actio furti.⁊ idem in vacca.vt.e.l..ſi ancilla.nec ob.ff.de u
ſuc. ſi aliena in fi. vbi dicitpoſſe vſucapi partum editum apud bo
ne ſi. poſ. quia coꝝigitur per pꝛedictum.. ſi ancilla. vel loquitur
gquando non apud furem. ſed apud bĩdem concepit ⁊ peperit a
pud bo.ſi.poſ.⁊ tunc non eſt furtiuus.nec eius nomine datuꝛ ac
tio furti. vt.ĩ. pꝛo emp.l.ſi matrem.⁊ ſi queras an poſſit vſucapi a
bo. fi. pol.partus furtiue ancille vel non attende ſciuerit hic bo.f.
poſ. matrem alienã anteq;ᷓ conciperet ⁊ tunc non vſucaperet. vt. ff
de vſuc.ſequitur. 5. de illo. . . ſed ⁊ ſeruus.. . anteq;ᷓ an poſtq;
concepit ⁊ tunc ſi ſciat ſimpliciter alienam non furtiuam non ipe
ditur vſucapio. vt. ff. de vſuca. iuſto. 5.⁊ ſi poſſeſſionis. ſi vo ante
qꝙᷓ; pariat ſciat furtiuam impeditur vſucapio.ſed ſi poſtq;ᷓ pepeꝛit
ſciat furtiuam interpellatur vſucapio.niſi domino denunciauerit
ſe habere ancillam ⁊ partum eius ſi põt. alias ſi nõ põt denuncia
re excuſatuꝛ. ⁊ procedit vſucapio.vt.ff. pꝛo ſuo ſi ancillam. ⁊ nõ.
hic ꝙ ſuperueniens ſcia in partu impedit vſuc.⁊ eſt ratio quia in
eo non habetur ti. vt. ff. de lega.ij.ſi quod ex pãphylia. licet hẽaĩ᷑
in matre alias contra. vt. C. de vſuc. tranfoꝛ.l.i.S. hoc tmmodo.
c Comparauit.a fure.
d p Oſt deciſionem. i. tranſactionem ſuper furto factam.
e Furti. furti nomen poteſt determinare verbum deciſiõ is
ub verbum agendi. ſed ſi eſt tranſac. ſuper fuꝛti ac. nũquid condi/
tio tollitur. q. non vt. ff. de condi. fuꝛ. ſi pꝛo fure..fũu. ſecus ſi iu
rauerit ſe ſurtum non feciſſe.quia videtuꝛ de toto iuraſſe.yt.ff.de
iuꝛ iuran.l.ſi duo. .iuł.⁊ ſacit.ff.de pac.l.ſi tibi.S.i.
Partem accepiſti quod nomine tranſactionis fieri non potuit
quum tranſactio ſit de re dubia.vt.ff.de tranſac.l.i. Item non fit
tranſactio niſi aliquo dato vel retento ꝙ hic nõ ẽ.vt.S.de traſac.
.¹ l. tranſactio. ? facit.j.de dona.ſi donationis.⁊.5. de conditõ.ob
tur. cauſam.l. eum qui.

g e Os qui a ſeruo. idem ſi a filio vel vxoꝛe uel ab alio qui ſer

niat cum eadem ſit ratio.vt hic.⁊.j.ad.l.falcið.de pla.l.ſi quis
2.S. quod cum eo ſi liberam in fine. ⁊.ff.commoda.ſi ſeruus.⁊ de ſer/
no coꝛ.l.neratius.S. fina.⁊.ff.ad.l.iuł.pec.ſacrilegi. .fi.ſed ipſi ſerui vel
ſilij furti non tenẽtur. xt. ff.e. ſerui ⁊ filij ⁊ inſti. de obligat.que ex delict.
naſcũ. 5. hi. 7.S. de.noxa.

furtũ cõmiſit. Dẽ. aa.⁊.cc. Conöi h Aiti ac. ſucceſſo
Aamuis etiam expilate he ꝛes vt inſti. de per
reditatis crimine pꝛomiſcu pe.⁊ tem. ac. .i.niſi id qð
us uſus exëmplo actionis furti re ad eos perueĩt ſʒ quoſoã
am uxoꝛem fieri non patiaãtur:tam quod nihil ẽ.quia nec ad
heꝛedes idemqʒ filij ſuper ijs que id tenetur etiam ex perſo
de patris boĩs poſſidẽnt aduerſuſ na defuncti.ſed ex ſua ſed
eam in rem actione experiri nonꝓ condi.furtiua tenetur etiã
hibẽt. Dẽ.aa.⁊.cc.Diõyſcodoro ex perſona defuncti quod
N um qui eum ex naufra patet. quia ea tenentur
gio uel incendio cepiſſe uel etiam ſi nil ad eos perue

in his rebus damni quid dediſſe nit. vt inſtituta. eo.S.fi.
dicitur intra annum utilem ei cui i In rem ⁊ furti ex ſua cõ
res abeſt quadrupli poſt annũ ĩ ſi tractatione ⁊ quid in eam
plũ ctioneʒ ꝓditaʒ pᷣter penam o/ veniat docetur.ff. eo.qui
lim ſtatutã edicti ſõma perpẽtui de tabulas. 2. l. qui tabula
clarat. rum.
Noua ↄſtitutõ ſiedeꝛici ipꝛis k ſ Iſeruum. venun
R . dedit.⁊ tradidit vł
CàM. n Auigia quocũq; lo accipere paſſus fuit vel a
coꝝ puenerit ſi quocũq; caſu ↄtin pud emptoꝛem eſſe reliꝗt.

. gẽte rupta fuerũt l al ad teꝛã puene vel pꝛeſentem exiſtentem
rit tã ipſa nauigia qᷓ; nauigãtiũ bo vengdidit.vt. ff. e.l. falſus.

na ill itegre rſuẽt ad quos ſpecta ſi is qui alias non eſſet fũ
bãt añq; nauigia homõi piculũ ĩ tum cum ſola venditione
curriſſent:ſublata penit᷑ oiũ locoꝝ non contractetur.vt. ff. e.l.
cõſuemdie q̃ huic aduerſat᷑ ſcioni ſi quis vxoꝛi.S. neq; ver
bo.
l lq Vaãnuis. pꝛomiſcu
us eſt. enim ſola diuine ⁊ humane uite.j. de cri. expi.heĩ. aduerſus.⁊
ff. rerum amo.l.i.⁊.ff.de ri.nup.l.i.⁊ ideo quod habet vnus ⁊ alius.vt.
.ff. de vſu. ⁊ ha. ceterum.
m Exemplo.qua enim ratione furti denegatur. ſcilicet quia eſt famoſa ⁊
bec.vt. ff. de cri. expi. hzẽ.l.fi. ?. ff.rerum amo.l.ij.alia autem ꝛatio quan/
doq; facit ceſſare ac.furti vbi datur crimen expi.here. vt quia res eſt be
reditaria.vt.ff.de cri.expi.here.l.ij.ff.de fur.hereditaꝛie.
n Patiatur.S.e.de his contra.ſo.vt ibi. V

o Poſſidet.ſ.vxoꝛ.

p i N eum. cepiſſe. ſiue rapiat ſiue recipiat.vt.ff. de incen. rui.n au.
.A.l.ij. §. non ſolum.
q Actionem. in factum.
r Pꝛoditam.ideſt datam ex edicti foꝛma quee eſt.ff.de incen.tui.l.pꝛĩa
in pꝛincipio.
ſ Olim ſta.vt furti uel vi bo.rap.vel ex.l.acquil.at.exacta una pena tol
litur alia niſi in id quod excedit.vt.ff. vi bo.rap.l.i.vel penam intellige
criminalem de qua dicitur. ff. de incen. ꝛui.nau.pedius. poteſt etiam ex
iuł.de ui accuſari.vt.ff.ad.l.iul.de vi.pꝛi.l.i. Item hodie imponituꝛ pe
na maioꝛ in naufragio per aũt. hic poſitam.
t Perpetui.ideſt generalis quod tamen habet locum tunc ſolum quan
do in ipſo tempoꝛe naufragij fu.vt. ff. de incen. rui.nau.l.i..fin. .l.ij.
iij.in pꝛinci.ſed hodie generalius pꝛouidetur per auten.nauigia.⁊c.qᷓ
hac lege.

n n Aluigia. reſeruentur. vt.ꝛ. ff.de incen. ꝛui. nau.l.ſina.in pꝛincipio

⁊.j.de naufra.l.penulti.in pꝛin.li.x.⁊ inſti.de re.di.S.fi.⁊.ff.ad.
.l.ꝛ0.de iac.l.qui leuandoꝛum.in prin.
Incurriſſet. nec enim debet addi afflictis afflictio.vt.j.de naufra.l.i.
in fſine.⁊. ff. de officio pꝛeſi.diuus. Item nota quod cauſa de repeten
do huius bonis debet incipi infra annum. vt.j. de naufrag.l.ij. ⁊ perfici
poſt inchoationem uſq; ad biennium.vt.j.de naufꝛag.l.penulti.quod
eſt ſpãle alias uſq; ad triennium.vt.ð.de indi.pꝛoperandum.
y Conſuetudine.hic ergo tollitur opinio eoꝛum qui dicebant conſuetu
dinem ciꝛca talia pꝛeualere legi.vt diximus.ff.ad.l.rodi.de iactis.l.do
mine im.
A 5

a Inimica. nam quum faciunt contra. l. non debent eius uti auxilio. pt

.ff. de mino.l.auxilium in fi.

b Allſus.qui eſt.ſiue non habuit vnq; mandatum ſiue habuit ſed

reuocatum eſt.

e¶Vepoſitũ.quo ad depoſitũ dic ꝙ depoſitarius non aʒit.ſed deponẽs

nam aut fuit in dolo ⁊ tũc
non debet conſequi ðpo⸗
ſitarius de ĩpꝛobitate ſua
actionem. vt. ff. de fur. l. ita
q;.aut non ⁊ tunc non in
tereſt ſua.⁊ iõ non agit.vt
iſti. de oblig. que ex de. S.
furti.⁊ inſti.vi bo.rap..f.
in caſu tamen agit depoſi
tarius furti.vt inſti.vi bo.
rap.S. ſane.
d Exigẽdo.hoc vbũ q;dã
imponit neceſſitatem.vt.ff
de Hiij.l.fideicommiſ.i.S.
ſi decem.⁊.S.ſi rem idẽ tñ
erit ſi ſponte dedit.
e Litra. alias contra.ſʒ tẽ
ponituꝛ pꝛo citra.ſufficit e
nim ſi non cõſentit domi⸗
nus.vt.⁊.ff.eo.qui nas.
vetare.
Conuenitur a ſoluente. vt
.ff. e. falſus. S..i.que actio
euaneſcit domino habẽte
ratam ſolutionem vt. fl. e.
ſi vendidero.S.ſi ticius.⁊.
.Jff. de condi.inde.ſi pꝛocu
ꝛatoꝛ.in fi.huic aũt legi eſt
contꝛa.õ.de condi.in.l.cꝛe
ditoꝛis.vbi dicit dari ↄdi.
inde. Iteʒ.ff. de condi.ob
cãm.l.ſi ꝓcuratoꝛi.vbi diẽ
dari condi.ob cãm.hic ãt
dicit dari ac.fuꝛti diſtigue
ergo quũ falſus pꝛocuꝛa.
accepit debitum. aut nũcᷓ
habuit mandatum aut ha
buit ſed fuit reuocatũ pꝛio
cãu aut debitoꝛ credit ſe li
beratum.⁊ tranſtulit dñiũ
pecunie in accipientem.qꝛ

credebat eum pꝛocuratoꝛẽ

in ſuam rem ⁊ tunc datur
conditio indebiti. vt.d.l.
creditoꝛis aut tradidit vt
ferat domino ⁊ ipſe aĩmo
intercipiendi accipit.⁊ tũc

datur ſoluenti actio furti ⁊

conditio fur.vt hic ⁊.ff.e.
falſus. .i.aut dedit vt faci
at eum liberari ⁊ fecit pecu
niam accipientis ⁊ tũc ↄ
di.ob cãm.vt.d.l.ſi pcuꝛa
toꝛi. Illud etiam nõ.ꝙ ꝗq

niſi talia ſint nauigia que piraticã
exerceant pꝛauitatem:aut ſint nohᷣ
aut chꝛiſtiano nomini inimicã.
Tranſgꝛeſſoꝛes autem huius nr̃e
conſtitutionis bonoꝛum publica/
tione mulctentur ⁊ ſi res exegerit

eoꝛum audacia iuxta mandatum

noſtrum modis omnibus ↄpeſca
tur. Bem. aa. 7. cc. Aneſteo.
Alſus ꝓcuratoꝛ dpoſituʒ
„ recipiendo uel es alienum
exigendo citrà domini uoluntateʒ
furtum facit ac pꝛeter eius rei reſti
tutionem actione dupli nec maiſe
ſti furti conuẽenitur.
Mpr. Juſtinianus.a. Jo.ppᷣ.
Jquis ſèruo alieno ſuaſeꝛit
ut aliquam rem domini ſuꝛ
riperet ⁊ ad ſe deferret:ſeruus aũt
hoc domino manifeſtauerit ⁊ do
mino concedente res eius ad ini/
quum huiuſmodi ſuaſionis aucto
rem pertulerit ⁊ ipſe inuentus ſue
rit rem detinens quali teneatuꝛ ac
tione is qui rem ſuſcepit utruʒ ne
pꝛo occaſione furti:n pro ſeruo
coꝛupto quia eum corrũpere uo
luerit aut non ſolum furti ſed etiã
coꝛꝛupti ſerui is obligetur ueteres
dubitauer̃t. Nobis itaq; eoꝛum al
tercationes decidentibus placuit
non ſolum ſurti actionem ſed etiã
ſerui coꝛupti contra eum darẽ:

licet enim ſeruus deterioꝛ minime

factus eſt tamen conſilium coꝛup
toꝛis ad perniciem pꝛobitatis ſer/
ui introductum ẽ: ut quemadmõʒ
ſecundum iuris rẽgulas furtum q;
non eſt commiſſum:quia is uidet᷑
furtum committere qui contra do
mini uoluntatem res eius contrac
tt ipſe auteʒ furti actione pꝛopter
dolum ſuum tenetuꝛ ita ⁊ ſerui coꝛ
rupti contra eum actio pꝛopter ſu
um uicium non ab re extendatur.
ut ſi eis penalis actio impoſua tã/
qᷓ re ipſa fuiſſet ſeruus coꝛuptus
ne ex huiuſmodi impunitate ⁊ in
alium ſeruum qui poſſit facile coꝛ
rumpi hoc facere pertemptet.

accipit non tenetur debitoꝛi furti ſi tranſtulit in eum dominium pecunie
vt. ff. de condi. c. da.l. p. .fl. e. falſus..i. ʒ. M. contra. peꝛ.l. antepe. ei
dem ti. de condi.ob cãm.ſi aũt mandatum habuit ſed fuit reuocatũ libe
ratur debitoꝛ ipſo iuꝛe.ſi bonũ aĩum habuit procuratoꝛ quũ accepit. al
ſi malum tunc per excep.vt.ff. de ſol. cum quis. .. i. iſti. man. 5. recte. in
fi.S. creditoꝛi aũt in ſecundo caſu conditio ceditur a debitoꝛe.ſed pꝛimo
datur ſibi conditio ex ſua perſona ⁊ ſurti actio.vt in. d.l.dicitur. .ff. de
ſolu.ſi quis ſeruo in fi.quum enim pecuniam bono animo accepit pꝛo

curator falſus poſſeſſioneʒ domino queſiuit. ⁊ per conſequens domini

nm ⁊ ſic conditio ſurti que domino datur.vt.ff. de condi.fur.l.i.benedi
co liberari debitoꝛem ipſo iure uel ope exceptionis nam licet ſit reuoca

y Et alijs. tenetur noxali nõ

tum maͤdatum tamen contingunt pꝛedicta pꝛopter pꝛecedens ma
datum. vt ar. ff. pꝛo. emp.l.ij..ſi a furioſo.⁊ de reg.iur.ſꝑ qui.

g H Idquis. quali.ideſt quia.

Pud antiquos querebatuꝛ
ſi ſeruus quem aliquis bõa
fide poſſidebat furtum cõmiſſerit
glienaꝛum rerum uel ipſius apud
quem conſtitutus eſt ſi ipſe qui eũ
bona ſide detinet noxalem fuꝛti ac
tionem aduerſus uerum dominũ
babet:uel ipſe ab eo qui furtũ paſ
ſus eſt pꝛedicta conueniatur actõe
Quũq; generalis regul ab antiq̃
pꝛudentia expoſita eſt huius hois
gratia pꝛo quo furti noxalem actõ
nem ſuſcipere aliquis compellituꝛ
aduerſus alium furti actionem ha

bere non concedens :quidam ita

eam per coniecturàm interpꝛetati
ſunt aduerſus bone fidei poſſeſſo/
rem nullo modo furti actioneʒ ex
tendi. Ipſi autem ſi furtum fue/
rit paſſus aduerſus uerum domi/
num furti actionem noxalem recte

decerni:tunc autem bone ſidei pof

ſeſſoꝛẽm ſurti nomine quod paſſuſ
eſt noxalem actionem contra do
minum habere poſſe quando ſer
uus ſub domini ſui fuerit conſtitu
tus poſſeſſione ⁊ pꝛo his rebꝰ poſ
ſe eum aduerſus dominum habe
re actionem non ſoluʒ pꝛo his q̃s
ſeruus ſubtraxerit iaãm apud eum
conſtitutus.ſed ⁊ pꝛo his quas fu
ratus ẽ quando fugit quideʒ a bo
ne fidei poſſeſſoꝛe adhuc autẽ non
dum ſub manibus domini ſui fue
rit cõſtitutus quam interpꝛetatio
nem pꝛiſca quidem iura introduce
bant per coniecturam. Nos auteʒ
altius ⁊ uerius ad eum reſpiciẽteſ
generalem regulam ſic ab initio ẽẽ
pꝛolatam accipimus. Quum igit
bone fidei poſſeſſor domini cogi

tatione furem poſſidet merito do

nec apud eum conſtitutus eſt ⁊ ali
is tenetur noxali actiõe:ſi extranei
furtum a ſeruo ſuerint paſſi ⁊ ipſe
aduerſus uerum dominum nõ ha
bet actionem ſʒ regulam dicentẽ
Qui habet aduerſus alium furti

actionem ipſe ea teneri non poteſt

Furti. de qua conſtat ante.l.iſtam.
iDaꝛe.ĩmo dominus debet perdere ſeruum. vt. . ti. . l. iiij. in fin.
que eſt contra. ſo.

vt ibi

k Regulas. quas

habes hic. . fl. e. ĩ
ter omnes. 5. recte
7. ff. de do. int vix
⁊ vxo.de eo in fi⸗
⁊ inſt.de ob. ex ð.

lContractat ꝙ hic
non fecit imo volũ
tate domini poſſi⸗/

det res a ſeruo põ
tatas.
m Extendatuꝛ pui
tur ergo affectus ?
ſi non ſequitur eſ
fectus.vt. ð. de ep.
⁊ cle.ſi quis nõ di
cam.ſed quum ſo

lum intereſſe uneni

at in hac ac. quo ĩ

tendetu: Hᷣ quum
nihil interſit. vt. ff.

de ſeruo coꝛ.l. ſi gl
N.extimabitur hic
ꝙ extiaretur ſi ver

conuptus eſſet. yt

hic dicit.

n Coꝛumpi. facile

⁊ nõ.ꝙ idem dico
in ſilio quuʒ ſit ea
dem equitas. vt.S

de iudi. placuit. ?

dixi.ff. de fuo.cõ.
