aũt.ʒ ultimã poſitõʒ.Et nõ qð h̊ lex fac ad faʒ partẽ rubrice.⁊ fac.5õ.de
pᷣcibus impr.of.l.ij.ſʒ ar.ð.ff.de acquiren.poſſ.l.iuſte.Aʒ.
h ¶UVtii poſſidetis.de interdictis adipiſcende ⁊ recuperande dixit.nunc
de retinende.
Liiij

u Ti poſſidetis. pone caſuʒ ĩt pptietariũ ⁊ fructuariũ.ut. ff. e.l.f.ij.
rſiſo. uel dic qdð duo erant poſſidentes ſi dico inſolidũ ꝗ inquie
tabani a ñ poſſidente. uel dic qð erat unus.ſed gr̃a honoꝛis eilo
quit᷑ in plurali. ⁊ ↄſtrue ſic ſiaʒ.quũ ab altero.ſ.aduerſario. nec ui nec clã
nec pcario poſſidetis fundũ de quo agit rectoꝛ ꝓuincie pꝓhibet uim fieri
uti poſ. ſubaudi ĩterdi
cto.⁊ ſic materialiter de

ſignantar nerba inteꝛ Ti poſſidẽtis fundum ð quo

dicti. Ael ßo ſic.rectot agitur quuʒ ab altero nec ůi
prouin.prohi. uiʒ fieri nẽc clam nec precario poſſið
uob̃ poſſeſſoꝛbus uti. tis rectoꝛ pꝛouincie uim fieri prohi

i.ſicut poſſidetis fülũ, bebit. ac ſatiſdatiönis uel traͤnfferen
quum ab altero cc. nel e poſſeſſionis edicti perpetui forma
tertio rectoꝛ prouincie ſerũata de ꝓprietate ↄgnoſcet. vij.

prohibet uizʒ fieri ⁊ ſub
audi quominus poſſi De tabuͤlis exhibendis.
deatis fundũ de quo a
gitur uti. i. ſicut ⁊c. quũ Myr. Aale. Gallie. aa.
ab altero cc. uel dic ree J in poteſtate patꝛis fuerunt
tor prouincie uim ⁊c.ſ. iĩpuberes ſilii ⁊ uos eis eſtis
non patiendo uenir̃ ad

arma ⁊c.ut.ff. de uſuf.
ſi cuius.S.deniq;. Et nõ.qð hocĩterdictũ ad ĩmobilia.ſed utrobi admo
bilia pertinet. ⁊ ĩ alijs ſimilia ſunt. ut.ff. utrobi.l.i.nec enim poterat imo
bilibus dici poſſidetis quum non poſſideantur.vut.ff. de acqui.poſ.l.i.

ſed utrobi ad utrum ſic ⁊ ubi.⁊ utrum ponatur pro apud uel pro penes

ubi pro quem. ? ex duobus coꝛruptis quaſi dicat penes quem eſt res
mobilis ibi ſit. L

b Fundum immo in edibus tantũ.nt. ff.e.l. i. in prin. ſed gratia exempli

de edibus dicit.ut.i.e.l. S. interdictũ at. It quũ cloaca ſit res immobilis
quare non hʒ locuʒ hoc interdictũ. ut in.e.l.S.i.Re.qꝛ ſpãle eſt de ea ĩter
dictum. Item ⁊ quia ſolo inheret. unde ſiagitur de ſolo per conſequens
de doaca. Iteʒ nũquid pro incoꝛpoꝛalibus agitur. . uule locũ habet.
nt. ff. de ſerui.l. quotiens. . ff. e.l.fi. x ſi ſeruitus uen.l.ij. in fi.licet nõ pro
prie poſſideantur.ut.ff. de acquiren. rerum do.l. ſeꝛuus.S.ĩcoꝛpoꝛales.

¶ Ab altero.ſ.aduerſario.ñ alio.ut.ff.e.l.i.in fi.⁊.l.ij.⁊ hoc litis ↄeſtate

tempoꝛe.ut inſti.e.S.ſed hodie.

d MNec ui.de ui pone exẽplum.ut qꝛ arare colere edificare probibentur.

ut. ff. de ui ⁊ ui aꝛ.l.i.S.ui poſſidere.⁊:l.uim facit.⁊.fl.e.ſi duo. .hoc ĩter
dictum. ⁊. . quum inquilinus.⁊?. . iteʒ uideamus in ſi.⁊.ff.qð ui aut clã
l. i. . hoc interdictum.⁊ ſic intellige illius legis principiũ ſi duo. Sed q̃
liter contra ſic impedientem datur hocinterdictum quum non ſe poſſide
re contendat.Re.immo quia enim ratione ſacit mihi uiʒ quominus poſ.
ſideam pacifice ⁊ libere eadem ipſe poſſidere uidetur quod mihi fac ab
eſſe. uel dic non eſt neceſſe ut ⁊ ſe poſſidere contendat. ſed ſufficit quod
me poſſidentem inquietet ut mihi contra eum detur interdictũ. ⁊ B tenet᷑
etiam iniuriarum.ut. ff. de iniur.l:iniuriarum.S.ſi.⁊ de act.emp.qui pen
dentem..fi.ſed quid ſi me turbet canſa ſeruitutis quaʒ ſibi aſſerit.e ha
bet locum utile ⁊ negatoꝛia. ut.ff. e.ſi duo..ſi uicinus.uel aliter põe exẽ
plũ de ni.qdðᷣ qui uſumfru. ſe habere aſſerit ſua ancioꝛitate intrat pol. ꝓp
teſtando ſe nolle auferꝛe ciuilem domino.ſed ut ſuam naturalem hẽat.
ratione enim ciuił que ſibi turbatur habet dominus uti poſ. ratione na
turalis habet unde ui.ut.ff. de ui ⁊ ui.ar.l.iij.S.unde ui.quidam etiam
pro naturali dantuti poſ.quod non placet.nel tertio ſi aliquis igreſſus
eſt poſſeſſionem meam palam ⁊ ego non ſuſpicoꝛ me poſſe repelli.ſi po
ſtea me reueꝛtentem non admũtit. medio tempoꝛe uidetur ui a me poſſi
dere ⁊ ſic eum ſuperaſſem in hoc interdicto.ſed ex quo non admittoꝛ tẽ
amiſi.⁊ interdictum nnde ui locum babet.nt.ff. de acqui.poſ.l.clam ĩ fi.
ſed quare taem extranea exempla perquiris: quum me poſſidente poſſis
tu uenire ⁊ ui mecum poſſidere:⁊ tunc poſſam hoc interdicto experiri:
ſe. non eſt uerum nt duo poſſint inſolidum nec naturaliter nec ciuiliter
poſſidere ſecundum Jo.nt.ff. de precario.l.duo.licet Rog. conceſſeritĩ
ciuili non naturali. ut. ar. ff. de acqui. poſ.l.iij.. ex contrario. M. cõceſ

ſerit in utraq;. ut. ar. ff. e. ſi duo. in predicto ergo exemplo hᷣ ultimo poſi

to circa idem non poſſident duo.ut.ff. de acqui.poſ.l.quð meo.S.fi.nec
obſtat dicta lex ſiduo.quia eam expone.ut.ö.dixi.uñ dicimus quod ſi
quis ingrediat᷑ meam poſſeſſionem me abſente non acquirit ciuilem qꝛ
nec ego eam perdo. =M

e ¶ Nec clam. clam a me poſſidet qui me abſente dam intrat meã poſ.ut.

ff. de acqui.poſ.l.clam. ⁊ qð ni aut dam.l.iij..fi.h enim introitus clam

deſtinus habet naturalem poſſeſſionem fion cinilem. Sed ꝗdaʒ
dicunt quod etiam ciuilem. dicentes duo ciuiliter poſſidere.⁊ ha
benti ciullem tantum tenetur interdicto uti poſ.ut hic. Sed op.
pone quod ego dominus uocaui eum in ius.certe eo exiſtente in
iure non habet ciuilem.quia eam habeo ego ſed nec naturalem.
quia non eſt in

fundo.⁊ quo iu
ſubſtituti atq;; ita ad uos intra pubᷣ re q̃ſita fuit.ſ.pꝑ
tatem ill decedentibus cepit heredi introitum eodeʒ
tas pertinere de exhibendis teſtam̃ amiſſa.ſ. per exi
ti tabul interdicto uti poteſtis. viij. tũ. ut. ff. ð re. iuĩ.
— l. nibil tam. ri
De liberis exhi.ſeu deducendis ⁊ dẽt qdã in fũdo
de libero hoie exbibendo. debẽ itdictuʒ ĩtẽ

tari ar.ff. de ar

Mdpr. Anto. a. Inſt.

Jũt proponis quum tue §. plt. qð nõ pla
poteſtatis eſſes ſuper fbus cet. Dic ergo qð
mr̃is obtiuiſti: potes eos ꝗ ſicat ui nideris
tibi condemnati ſunt cònuenire. d mDe iquietare. lic
non poſſideas.
ſed ſolũ me ꝓhi

beas. ſic claʒ me ĩquietas.licet ñ poſſideas.ut.s.dixi.uel dic quð
licet ſit in indicio mecũ tamen naturalem poſſeſſionem habʒ.nam
⁊ fructuarius ſuam poſſeſſionem naturalem etiam animo rerinet.
? non refert iuſte uel iniuſte quo ad poſ.quis habeai poſ.nt.ff.de

acqui.poſ.l.iij..ex contrario.ſed ſi retinet naturalẽ ut dixi.ergo

ſi dominus intrat tunc non acquirit naturaleʒ. ꝭe. eſto quod dicis

nunquid ergo ratione naturalis amiſe dabitur interdictum unde

ui.e. non quia ciuilem retinet poſ.que ei auferre ignoꝛanti nõ po
teſt. ut. ff. de acqui.poſ.l.peregre.S.quibus.⁊.l.qᷓuis.ſed melioꝛ ẽ

rõ. quia tꝑe quo accepit ñ fuit natum.quum non ſit ui accepta. qd
non admittitur nunc propter hoc non naſcitur. quia olim amiſſa

ur. ff. de ni ⁊ ui.ar.l.i. eũ qꝗ.ſed ar. .ff. de acqui.poſ.l:clam in fi.

Nec precario.precario tenet a me ſi precib eius conceſſi retinen

do in me ciuilem ⁊ naturalem poſ.quod poſſum.nt.ff. de preca.

l. certe. S. is qui.uel etiam ciuilem tantum. ut in.e.ti.l.⁊ habet.s.eũ

qui.nam ⁊ hic agam ſi meam ciuilem turbat.ſi autẽ cõceſſi utrãq;
quod ⁊ poſſum.nt.ff. de acqui.poſ.papᷣ.s.ſi is.tunc non agam
quum hoc interdictum tueatur poſſeſſoꝛem.ut.ff.e.l.i.S.hoc ĩter
dictum.ſed ſi poſſeſſoꝛem tuet᷑.ergo ſi me deieciſti.⁊ te poſtea inqe
tem:ages hoc interdicto contra me.econtra uidetur quod ñ quũ
ui a me poſſideas.. ſi tu contra me agas ſuccũbes. ⁊ ſi ego con
tra te ſim li er ſuccũbam.quũ ego non poſſideam.nt dicto.s.hoc

interdictum ⁊ inſti. e.. hodie iamen. Sed pone quod propoſui
libellum de te proponendo hoc interdic:um de ſando Seiano
tu de me non es conqueſtus nec libellum dediſti nec interdictam

propoſuiſti. nunc cognouit iudex quod tn potioꝛ me es in poſſeſ

ſione abſoluet te.ſed an ⁊ me tibi condemnabit ut de cetero te nõ

inquietem. uidetur quod ſic. ar. inſti. e. Tiij. T ar. ff. de procu.põp.
G. ſed aſi is.ðin fi..⁊ ar.ff.de probat᷑.circa. ⁊ ar.ff. de libera.caula.
l. qiui.S.i.ſʒ ar. .ff.ð iureiuran.ſʒ ⁊ſi poſſeſſoꝛi.in prin.

g Prohibebit. ſed qualiter foꝛmabit ſententiam iudex in hoc in

terdicto? dicunt quidam uti poſſidetis ſic poſſideatis. quia licet ñ
ſit certa in actis tamen eſt certa. ar. ð. de ſententijs que ſine certa
quanti.l..ſententia. Alij dicunt etiam ſi acta ſint incerta nõ eſſe

curandum quaſi ſic ſit interpretandum ut quilibet pro dimidia

poſſideat. quod nihil eſt quum certa eſſe debeat.ut inſti. de act.5.
curare. Dic ergo quod anut eſt ei liquidum ant non primo caſudi
cet quia cognoui hunc in naturali potioꝛem illum in ciuili iccirco
condemno bũc ut illum non inquieret in ciuili.⁊ illum ut hũc nõ
ingetet in naturali. uel ſi de plena poſſeſſione eſt queſtio dicat.qꝛ

inueni iſtum eſſe potioꝛem.ideo ⁊c̃.cui ſententie ſi contumacit non

pareatur: condemnabitur contumax in eſtimatione poſſeſſionis
ut. fl. e.l. plt. 5. fi. Rem ſi forte ð nſu nemoꝛis ſit qſtio dicat.q;ꝛ in

neni illum potioꝛem in tali uſu. iccirco alium condemno nt eũ non

inquietet. ⁊ ſic econtra ſi T iſte in alio nſu uel in eodem inueniatur
Secũdo caſu quando non eſt liquidũ abſtineat a indicando pro

bibẽdo eos nenire ad arma ⁊c.ut.ff. ð uſuſ.ſi cuius.s.deniq;.⁊ q

petitoꝛium uult proponere faciat.⁊ ſic poteſt intelligi.ff. e. ſi duo.

furſßbo
ec udieol
u öwn
odeuz
ſau inobi
Aſauſi
liii. 6
iuſiſo
loucor o
iemileue
Plticbt
ivſtßz tbr
nſu
A al

ſhum
iklg bo
a⸗
limmgeſin
imngent
Kiitcord,d
ihſſi E
Lini nin
Kintiefit
luhzmitdc
ürnttne
inoiiuſgi
uuſöngell
tinm
immnmin
Alagnnr
üuyntonn
Uſeti,
klsbi
illſhie

na rorckin
nlg igni
riſi ſulſe

ütföſeii
Lnibl u.
dütgkirſi
dchiktini
tun Nr . d 1
biſtqni d,
Pkaötin

ndin
ſentti nin⸗

weſgniunte
non voſſte,
dſolir

dniuddeO
onenbeb,un

n minoune⸗
benlpoletti
mlliudine

eſotod n
GEenicundt
eigonntni

miſulen

WWW

iusſelnli
Nſtuigentdn
gris Alinenſqad

bipoſlcni.
6 Conceſtron
ntſ den
et.labebtſid
te coeſinnig
tune nnen

flelier
tepoſn

ſenrqlidd

bes. Aſepmn
matinſn

vetos enai

l ſinin Gin
fünrimmten

or neesi
Eur Ceate

fcepwagen

inosen.
nulrt
enaglult

ogn iitl
ſnr hemi
ibanw

tutin
mnnui
1lumuhi

gutſi u

=

=☛

vne nſcin

=

n
nnken
ſangtn
alen

mninii⸗

=
=

ootunxi

ann

—

„. 1

in h..primi rũſi.lʒ ⁊ quidã dicãt ſoꝛte ſniaʒ eſſe ferendã. ar. S. cõia
ge le.l. k. iĩ prin. ſz certe iudicio ſoꝛtis ſtatur quũ ñ eſt certu ð iure
ſed factũ eſt certü.at h ñ ius ſʒ fem eſt incertũ.hac ergo ſententia la

ta ſatiſdatur ut ſubijcit.
Satiſdationis.ſ.ð utẽdo fruẽdo ſi ẽ fructuarius ꝗ obiinet ĩ na
lali. al aufert.ei
poſſeſſio. ut. ff. u
ſuf.quemadmo. ſi extiterit qui te filium ⁊ ĩ ſua poteſta
ca.l.i.in pri.⁊.F. te eſſe contendit ex interdictò in eam
i.ł dic ueri iudi rem propõito ð fide intentionis eius
catũ ſolui q̃ pſta queretur.
bat oli ẽt ab eo Myperator. Bio.⁊. Max. aa.⁊.cc⸗
qi rẽ ↄueniebai Lyrille.
qð hodie ñ ẽ. ut Bi preſidem prouincie ac po
inſti. de ſatiſda. ſtula filios tuos exhiberi.
ĩprin. ⁊. .. ſj ho Dezʒ.aa.⁊.cc.Enodio.

Y inſtar interdicti de exhiben
da filia Philippi eum conue

die de iudicio ſi
ſti. ↄſtat qð non

oli. Ihodie quuʒ niendum putaueris rectoꝛ aditus pꝛo
poſſideat imobi uincie ſuaʒ uobis accommodabit no
lia.ut.ff. qui ſati ctionem. ix.
da.co. ſciẽdũ. ſʒ
faſlata poſſeſio Be precario ⁊ ſaluiano interdicto.
ne eo uictoꝛe nõ
cauẽte an ille ſrii Apr. Goꝛdi. a. Ariſt.
tus ſatiſdabit ꝗ Ite noͤn remittente pignus
nẽ poſſidʒ. ? for debitor tuus ea que tibi ob
te ſic. ut. ar. ff. ut noxia ſunt uenũdedit ĩitegruʒ
lega. noĩe. ca.l. tibi ius eſt ea perſequi.non interdicto
poſtq;. J. ĩpator ſaluiano.id eniʒ tantummodo aduer
Alij Z. ut. fl. le ſus conductoꝛem debitòꝛemue còm
dã. ifec.l. q bõa
Kſi quis.

Tranſterende.ſi non ſatiſdetur. Accur.
ꝑ Seruata.ᷣqᷓẽ nt prio poſſeſſoꝛũ qᷓ;ᷓ petitoꝛiũ intẽtet. ut.ff. eli. §.
boc atitdicto.⁊.S.ð rei nen.oꝛdinarij.łdic ſuata ĩ ſatiſdãdo ⁊ trãſ
ferẽdo poſſeſſiõʒ.Ex qᷓro.ſi ĩ aliq̃ ticẽ bʒ uſuſ.ſeuſũ an ſei poſſi
deat.qdð ñ ur̃ quũ naturalẽ hẽat fructuari.eð nã ꝙ ſic.ſ.quũ ei deĩ᷑
boc interdictũ ⁊ vñ ui.ut.ff.e.l.ſi.⁊ ð ui ⁊ ui.ar.l.ijj.S.it ſi nõ.⁊ ſic
quo.ſʒ non inſolidũ Fñ eodẽ iure. It quũ feudatari naturalit tm
poſſideat:ſi Alij det ĩ feudũ ⁊ ille alij.ꝗs dẽ poſſi idẽ. . dñs ciuilr
ultins naturalit medij nullo mõ. It ill no. qð nataralẽ poſſeſſio
nẽ teneo ꝙ;diu ſuʒ ĩ ↄſpectũ.alñ niſi ꝑ filiũ fuũ colonũ.ſʒ ciuilem.
ſic. ut. ff. ð acq. poſ.l.ij. S. ſalb. niſi ꝗs dicat ið eſſe naturalẽ ⁊ ciui
lẽ qꝛ tũc ẽt natural aĩo retinet᷑. It qd ſi ego proprietatẽ.tu uſuf.in
re hẽamus tertius inuadit ut uſumfructũ im hẽat.. poſſidet na
turalit ex quo tu deponis aĩm poſſidẽdi nataliter ñ p̃us.⁊ agit in
uaſoꝛ j me hoc intdicto ⁊ ninc quis ui poſſideat qꝛ ñ a me.ut. ff.
e.l. l. in fine. ⁊.ij.
BDe tabulis exhi.i.teſtis ⁊ omni ſcriptura que ad teſtm̃ pertinet.
ut. ff. e. l. i. hoc interdictum.

hoc interdic uʒ.ut.ff.e.l.iij.S.ſolent.
n Decedentibus ſi aũr ñ deceſſiſſent ñ poſſʒ agi hoc ĩterdi
cto. ut. ar. ff. & uulg. ſub. l. ij. F. plãe. ſecus ꝓ legato. ut. ff. e.l. ij. F.
pli.⁊ nõ.differẽnã ĩt hoc interdictũ ⁊ edictũ quẽadmodũ.t.api.⁊.
act. ad exhi.qa hoc hʒ locũ qñ ꝗs negat ſe exhibeꝛ poſſe. łẽt fatei
poſſe ſe exhibere ſʒ diẽ ſeñ ðbei expibẽ Edictũ ãt õ eũ qꝗ fatetur
ehie.ſz ñi uult demõſtraĩ. It hoc oibus ꝗbus ẽ aliqd iĩ ea ſcripĩa
relictũ.ill oibus qcũq; ſiderãt tabulas teſti iſpiceĩ Ideſcribere.
ut.ff. e.l.. F.i. . ff. quẽadmodũ.t. api. l.i.ĩ pri. æl. ſe.ĩ n. 7. . fi. Et
hoc moꝛtuo teſtatoꝛe eo ãt uiuo hʒ locũ ad exhibẽdu.ut. ff.e.l.iij.
Sſi ipe.⁊ eo moꝛtuo hr̃di dat ẽt ad exhibẽdũ.ut.ff. quẽadmodũ
te.api.l.iij.⁊.ff.ad exhibẽdũ.l.iij.S.ſi quis ex.⁊.S.interdictum.
o Be liberis exhi.duas ptes bʒ hec heica. pria ð liis qð ẽ indu
ctũ ſui iuris tuẽdi cã ſa ð libᷣo hoĩe exhibẽdo.⁊ hoc officij cã.ut.
ff. 8 ſterdictis. l.ij. F. iuris ſui. It pria. ałẽ de exhibẽdis ⁊ ſic exhi
buoꝛiũ tm̃ al ðducẽdis ut ducẽ liceat.ut.ff. e.l.i.ĩ pꝛi.⁊ l.iij.ĩ pꝛin.
E. S.i. ? no. ꝗð de ultio nulla lex ẽ ĩ hoc ti. ſͦ bʒ locũ qñ gqs dolo
malo libeꝝ hoĩeʒ tenet inuitũ. ut.ff. de libero hoie exhi.l.i.

m ſ Jin ptãte ſubſtitu:i.ſubaudi maxie.naʒ ⁊ legatarijs dat

p ſ qꝗJut pꝓponis.obtinuiſti.ex orficiano.
ueniri. actione in facii. ut 2.. 8 re. cre. l. actoꝛi.
Interdicto.ð liberis exhi.⁊ dedu.⁊ hoc ꝓppter hĩditatẽ qnÄ ille
diẽ ſibi ꝑte qᷓſitã. ut. f.e.l.pe.al ſi ſolũ ð patria ptate eſſet q̃ſtio notio pᷣto
ris hʒ locũ. ut.ff.e.l. ij. F. hoc at interdiciũ. Dic ergo Fʒ Jo.quũ agitar

pꝓ filio aut filius detiel
. , ab aliquo aut ip̃ᷣe ſui
petit.ſʒ ſeruiana actione:uel que ad ↄtrouerſiã fac̃. Si deti
exemplum eius inſtituitur utilis ad net ſiqdẽ iuit locũ hʒ

uerſus emptoꝛem exeꝛcenda eſt.
SPr Biocle.?⁊ Max. aa. ⁊. cc.
ab.
Abitantis precario heredes
ad reſtuuendum habitaculũ
teneri contra eos ĩterdicio ꝓpoſito
maniteſte declaratur. x.

hoc ĩtdicm̃.ut.ff.e.l.i.ĩ
utputo cõpetit adiec:a

rei uen.l.i.ꝭ.p hãc. Si
aũt uolẽs ſi is ꝗ detĩet
ſe dicẽ patrẽ ad it᷑d ciũ
recurrit.ſʒ ñ hʒ locũ no
tio pᷣtoꝛis.ſiue officiuʒ
iudic̃.ut.ff.e.l.fi.⁊.l.iij.

Be èdificijs priuatis. hoc at itdiaũ. æꝛ hoc

caſu puto hr̃e loeũ ĩ reʒ
Mopr:Se. ? An. aa. Tauro. act. ſʒ gdaʒ hãc ſolã di
Tbalneuͤm ut deſideras cũt ↄpeteĩ ñ of.iudicis.
extruere ⁊ ediſicium ſup Si ãta nemine detinet᷑

ponere potes.obſeruata ta
men foꝛma qua ceteris ſuper balnea
edificare permitiitur.i.ut ↄcomora
tas ſuperinſtruas.⁊ ipſum concame
res:nec modum uſitatũ altitudinis

ſz ipſe ſuifac ↄtrouerſiã
ſiqdẽ occaſiõe hãditai
agi hʒ locũ hoc ĩtdcm̃
ut hic. ⁊. ff. e. l. pe. alio/

gn no:õ pᷣtoꝛis.ut.j.ę.

excedas. t. l. ij. F. hoc ãt ⁊ pᷣiudi
Mpr. Alex.a. Diog. ciali rẽ.ut.ᷣff. ð rei uẽ.l.
i. F.i.ubi ð hac materia
diximus
ſa Sierxhiberi.i.ex ſecretũ hr̃i.ut.ff. de libero ho.exhi.l.iij.ait pre

toꝛ.p aliud capitulũ agit᷑ ut duceẽ liceat.ut.ff.e.l.iij.S.i.
t ¶ Iinſtar. filia. uxoꝛe tua.
nun MNotõʒ. ppoſuo interdicto deuxoꝛe expibenda. qd ñ habem ad
inſtar eius qð habem .ut.ff.e.l.i.in fi..l.ij.X.S.ð nup.l.ſi ĩ uita.
x De ſᷣcario ⁊ ſaluiano.pᷣmũ põt dici ĩ retinẽde.uł recupande poſſeſſiõis
⁊ ſic ſile ſterdictũ uñ ui quũ qñʒ trãſeat poſſeſſio ĩ rogantẽ pcariũ.ut.ff.ð
acꝗ.poſ.põp. .ſi.is.qñʒ ñ.ut.ff.de precario.l.certe.S.ij. quandoq; na
turalis ſola tranſit. ut. ?. ff. e.ti.? hʒ. S. eum ſaluianum uero eſt adipiſcẽ
de poſſeſſiõis.ut.inſti.e.S.interdictum quoq;.

ſ
. toꝛ. F. i.⁊.j.ð remiſ.pig.l.res.⁊.j.de pig.ðbitoꝛem.
3 Bebitoꝛ. idemq; conductoꝛ.
a Debitoremue.ꝓ eodẽ ponit.⁊ ſubaudi directum.
b Competit. immo uidetur ð emptorẽ.ut.ff.e.l.i:ĩ p̃n. ⁊.S.i. So.directũ

ðnegatur ut hic: utile ↄceditur ut ibi.⁊ heceſt bõa ſo.Alij dicũt ibi ĩ dicio

§.i.exneũ.i.colonũ ad differentiã alterius locatoꝛis.nã de duobꝰ locato
ribus ibi dicit.quũ.n.ſit pſonale ĩterdictũ ñ poteſt ↄ aliũ q ð ↄhentem
dari.ut.ff.ð ĩtdic.l.i.S.ſi.qð ñ placʒ.qꝛ ⁊ ð aliũ locatoꝛẽ dat᷑ ut ibi dicit.
Itẽ pri.illius legis ñ põt loꝗ niſi ð ex̃neo.ſ.ẽptoꝛe.nec obſtat qð ſit ꝑſo
nole.ꝗa ĩ rẽ ſcripta ſunt.ut in eadẽ.l.ð ĩterdictis.pria ergo ſolutio uera ẽ
ſz q̃ eſt dr̃a int᷑ hoc ĩtdiciũ ⁊ ſeꝛuianã: v.ĩ.ſuiana oʒ locatorẽ ꝓbare co
lonũ fuiſſe dñʒ tꝑe locationis.ut.ff. ð pig.l.i.S.cũ pᷣdiũ.in fi.ſʒ ĩ intdicio
ſuffict ſi ꝓbet ipᷣm poſſediſſe.⁊ ſic ẽt ꝓ aliena re datuꝛ. Item hoc poſſeſſo
rium illud petitoꝛium.
c Vel q̃ ad exẽplũ.i.q̃ſi ſeruiana uel dic ſeruiana ſolẽnis.uł q̃ ad exẽplũ
eius.i.ñ ſolẽnis.que ſola hodie frequẽtatur.ut.s.ð foꝛmulis.l.i.⁊.ij.
d bh Abitantis. 5S. ff. ð diuer. tẽp.pre.l.cũ heres ubi dic hr̃dẽ rogã
tis ñ tẽri.ſo.hᷣ ſciẽs.ibi ignoꝛãs.łh̊ puenit ad hĩdẽ łdolo malo
fec quomin puenirt. ibi nõ.ut.ff.e.q̃ſtũ..ti. It differt a comodato.qꝛ il
lIð ad certũ uſuʒ ⁊ añũ reuocari ñ põt.ut.ff.cõmo.l.iĩ cõmod ato.S. ſicut
hoc qñcũq;.nt.ff.e.l.i.⁊.l.cũ precarie.
e Be ediſicijs pᷣuat.qꝛ ĩtdictoꝝ q̃dã ad publicã ptinẽt utilitatẽ. iõ ſi uppo
nit ð ediſicijs priuatis ꝗ tractatus ad publicã ptinet uulitatem uel orna
tũ.uel.ð.de poſſeſſione tuenda.nũc ð edificijs tuendis.
fe Tbalneü. uſitatũ.foꝛte ſtatutus erat modus ad edificãdũ. ſicut
fu florẽtie ĩ turrnibus.⁊ ad hoc.S.ð Fuit.l.i.⁊.l. ſigde. x.lßſes.
Z L v.

pri.ſʒ ⁊ rei uendicatio

cã ð iur. qritũ.ut.ff.de

Ite ñ remit. al. agere ñ poſſes.ut.ff.q mo.pig.lł bypo. ſo.l. ſi ðbi

34g n Egociandi.ediſficia.ſ.ſus uel aliena. ut. ff. de contrahen. emp.l.ſe

natus. Accurſins.
b Senatuſcon. Auiola ⁊

facit.j.e.l.nemini.
CErxceptum eſt.a genera
excipitur ſi ad opꝰ pu
blicum. ut. ff. de dam.i

fec. l. fi.

d Aſpectus. ut ⁊.ff.ne
qd ĩ loco pu.l.ſi.⁊.l.ij.
in. S.ſi ꝗs a neiĩe.ð dã.
ifec.l.pretor.S.hoc int᷑
dictum.
e a Nin totũ. ruĩa.
i. tuinoſa matia.
Nõ prohibẽtium.nõ.
eo ipſo aliquẽ ↄſentire
q̃ ſcit ⁊ ñ contradicit.ſic
7.ff. loca. iteʒ querit. .
qui impleto.
g Seruata ſunt. nõ de
auctoꝛitate ↄſuetudis.
ſic. ð.loca.circa. ⁊ ð ſer
uitu.l. i..l. preſes.⁊.ff.
de le.⁊ ſe.cõ.l.nam in
prin. ⁊.l.non poſunt.
⁊?.ff.de aqua. plu.ar.ſi
prius.⁊.j.que ſit lõ.cõ
ſue.l.i.ſj.ar. contra.in.
l.ij..S.de uſur̃.l.eos.
5§. penul.
h ſ Jut proponis.
neceſſario.i.nõ
ex neceſſitate.
i Ex oꝛdinẽ.i.iuẽ ſpali.
nã ſuꝑfluum eſt ⁊c̃.ut.
j. de thelau.l.i.
k Numus.i.nũmi.ſie.
5.delibera.cã.l.cũ affir
mes.⁊.ff. uer.ſi.l.ĩ uſu
unlgari. “
lVPer ſocium.i.pet te
qui ſocins eius es.
m Placitũ in oratione
diui marci.ut.ff.pro ſo
cio cum duobus..idẽ
1.⁊ ad hoc.j.e.l.ſingu
laꝝ.⁊ hoc quum fecerit
nomie cõi.ſecus ſi ſuo.
nt. j.l.proxĩa.ſed nidet᷑
ñ licere reficere. ut. ff. ð
ſerui. ur.pre.l.parietẽ.
q̃ eſt contra.ſo.ibi inre
Fuitutis facere uolebat
uel ibi ad alium uſum
quã ad quẽ res erat in
uenta ĩ cõi.hic nero ad
eũ ad quẽ fuit inuenta
in cõi. ut. ff. cõidi.l.ſi
edes.
n ¶Jis p.cõmunis
opis ſimilis di
ſtinctio cõi uel non cõi
noĩe faciat.ẽ.ff.cõidi.ſi
qs. §. ſiue aũt. L

o Cedant. ut inſti.de rerum diui. S.ex diuerſo.ut.ff.comunia pre.ſi pte

caꝛio.Accurſius.

ãſa conſulibus facto.ut.ff.de le.i.l.cetera.⁊·

li prohibitione.ut hic..i.e.ſi ꝗs pᷣ hanc. Item

Egõciandi cauſa edificia de
moliri ⁊ marmoꝛa detrahere
edicto diui Aeſpaſiani ⁊ ſenatuſcon
ſulto uetitum eſt: ceterum de alia do
mo in aliã tranſferre quedaʒ licere ex
ceptum eſt.ſed nec dominis ita tranſ
ferre licet ut itegris ediſicijs depoſitis
publicus defoꝛmetur aſpectũs.
Dem.a. Euocato.
Nin tõtum ex ruina domus li
cuerit non eandem faciem ĩ ci
uitate reſtituere.ſed in hoꝛtuʒ conuer
tere:⁊ an hoc conſenſu tunc magiſtra
tuum non prohibentiuʒ. item uicino
rum factum ſit preſes probaus his qᷓ
in oppido frequenter in eodem gene
re ↄtrouerſiaruʒ ſeru᷑ata ſunt caula co
gnita ſtatuet.
Mypr. Philip.a. Victori.
Aut prõponis ſocius edificii
ad refectionem eius ſumptus

conferre detractat: non neceſſario ex

trà ordinem tibi ſubueniri deſideras.
⁊æ enim ſi ſolus ediſicaueris. nec intra
quattuoꝛ menſium tempoꝛa cum cen
teſimis uſuris nùmmus pro poꝛiõe
ſocii erogatus reſtitutus fuerit ul quo
minus id fieret per ſocium id ſteriſſe
conſtiterit ius dominii pro ſolido uẽ

dicare uel obtinere iuxta placituʒ ãati

quitus poteris.
Mopr. Dio:⁊ Max.aa.cc.Oc.
Jis cõntra quem preces ſfun
dis ſciens prudenſq; ſoli par
tem ad te pertinere non quaſi ſocius
uł collega comunis operis ſolicitudi
ne ſolidam balneoꝛum extructionem
ea mente ut ſumptus pro portiõe tua
reciperet aggreſſus eſt ſed ut totius
loci dominium uſurparet collapſum
balneum refabricare eniſus eſt quum
edificia que alieno loco imponuntur
ſolo cedant nec impẽſe bis qui ipro
be id fecerit reſtitui debeant:ãtiquato
diui Adriani edicto preſes prouincie
memor iuris publici ĩ dirimenda diſ
ceptatione leguʒ plàcita cuſtodiet.
Mper. Conſtan. Philippo a
genti uicem prefecti pretorio.
J quis poſt hanc legem ciuita
te ſpoliata oꝛnatum hoc ẽ mar
moꝛa uel columnas ad rura tranſtule
rit priuetur ea poſſeſſione quaʒ ita oꝛ
nauerit.ſi quis autem ex alia in aliam
ciuitatem labentium parietum mar
moꝛa uel columnas de proprijs do

p Impenſe. nolũtarias expenſas amittit. utiles autẽ abradit ſine leſione
prioꝛis ſtatus rei:neceſſarias nero ſibi conſeruabit.ut.ſupra de rei nen.l.
domum. Accurſius florentinus legum doctor.

ꝗq Placita ſcilicet predicta inſti.de terum diuiſione..ex diuerſo.
rſ quis poſt hanc priuetur.facit.S.e.negociandi.

ſSFaciat.ut dicta.l.S.e.negociandi.

t Sulummodo.or. pro mercibus aliunde delatis ut poſſint ex
portari.lʒ alie qui ſimiles ſint non poſſent propter bannum uel

mibus ĩ proprias tranſſerre uolue
ru quoniaʒ utrobiq; hec eſſe publi
cũ decus eſt licẽter hoc faciat data
ſimiliter facultate ẽt de poſſeſſiõe or
natum huiuſmodi ad poſſeſſionem
aliaʒ tꝛanſferrendi.q;uis per muros
uel etiam per mediã ciuitateʒ ea trãſ
ferri neceſſe ſit.ita ut ea ſolummodo
que illata fuerint ciuitatibus expor
tentur.
Mpr. Jul.a. ad Aicianũ uica. Aff.
Emini coluůmnas uel ſtatuas
cuiuſcunq; materie ex alia ea

demq; prouincia uel auferre liceat

ul mouere.
Mypr. Aaleri.? Grati.aa. mode
ſto. pb.
Ingularum urbium curiales
etiam inuiti uel reparare intra
ciuitates quas olim habuerunt do
mus uel de nouo edificare cogan
tur illic ſuper muniis inſeruituri

⁊ acturi propiarũ frequenciam ciui

tatuʒ:poſſeſſores uero qui non erũt
curiles ĩ urbibus ĩ quibus domus
poſſident eaſdem domus dirutas
neglectaſq; reparent iudiciaria ad
ↄſeruandum hoc preceptum aucto
ritate retinenda.
QHpr. Ar. ⁊. Ho.aa.Emil.
I chi loci propietas ediſican
di iuxta publicas edes aim de
derit is quideci pedum ſpacio inter
iecto iter pnblica ac pꝛiuata edificia
ita ſibi nouerit fabricandum ut tali
interuallo ⁊ publice edes a periculo
uendicentur ⁊ priuatus ediſicator
uelut perperam fabricato loco de
ſtrùctionis quandoq; future non ti
meat detrimentum.
Mypr. Honori ⁊ Theo.aa.men
ne.pB5.
EEr prõuincias meſopotamiaʒ
acheroneam euphratenſem ſy
riam ſecundam pheoniceam libanẽ
ſem ciliciam ſecundam utramq; ar
meniam utramqʒ capadociam poꝛ
tum pollimeniacum atq; elenopon
tum ubi magis hoc deſideratur ce
teraſqʒ prouincias cunctis uolenti
bus permittatur murali ambitu pꝛo
prios fũdos ſeu ſũi loca dominij cõ
ſtituta ůallare.
Dẽ.aa.Geñ.ppᷣ.

Eniana q greci appel

lant ſiue olim conſtructa:ſiue i

edictum curie.

un Emini.ſac

8.e.l. ij.

x IIngulay.

dirutas. ſi
auſẽ nouas edifi
care cogunt᷑. dic
ergo qꝛ ſi ſocij ſt
⁊ un uelit redifi
care.alij cõpellũ
tur. ut. ð.e.lſi ut
proponis. ſi po

nõ ſunt ſocij.idẽ

ſi tñ ſit curiales.
alias ñi ↄſtructio
ſed reſtitutio pᷣci
pitur.ut hac.l.⁊.
ff. de dam.infec.
ad curatoꝛis. .
ff. ð of. pſi. l. pre
ſes ⁊ ðᷣſtructõ in
hibet. ut. ð. e.l. ij
7.].ð iur̃ rei pu.
l. finali.

y ſ Icailoci

publicas
edes.idem circa
horrea publica.

⁊ lacit.ff. finium

regun.l.fi.

3 Beſtructionis.
a p Er prouin

cias ceteꝛaſ

q; repete ber.
b Sui dñij. ut.?

ff. de Fui. ur. p.l.
iperatoꝛes. h ãt

fallit ſi ad emnla

tionẽ altius ciui
tatis ul materiaʒ
ſeditiõis pᷣbeat.
ut. ff. e.l. opus ⁊.
l.ð operibus.⁊.

pe.muri gĩa ciui

tatũ ſunt uniuer

ſitatis ñ publici.

nullius ab uniꝰ

ſuatibus pñi fie

A. lʒ ñ a ſinglaꝛi
hoĩe. ut põt itelli
gi. d.l.de ꝛe.di.?
ẽ pro hoc hec.l.
7.j.ð longa con
ſuet. l..

C Aallare ſubau

di ũt quadã pri

cipis auctoꝛitate.ar.l.ff.de operi.pu.l.iij.⁊ ſic notatur ibi.
d m Eniana.i.ſolaria.ut.ff.ne quid in loco pu.:.ij.S.cum qui

qa.am c⁊ hic ſatis innuit ⁊ nota quod pria pars loꝗtur quũ
priuatũ edificiũ fit iuxta priuatuʒ. ſecunda quando priuatum iux

publicũ. tertia loquitur de utroq;. It hec lex loquitur quado iur

ni
Purmnu.
Grlenl
urbeqn

ve om

i⸗ lu

I nblen.
dait
mlrtoſt

u.
Gtbi
batarze
misſelcbii,
rrenbrs
ſödrcts
Holnu, cetp
Aphupinus.
aſcladli.
Eumniumn

Mini.
nbit hic
ſit ooens
ii el no
Ctſmn. a
ihie her
uIſhorn
zto
Eemntoft
nenoatf,.
ynofoi
lüinl
(ſunmie,

la

iluris
umn.

“ ſihnſi⸗

prna,
in n
hiz

Ponis, N
nnſo i
ſtanite,
Vnen
ſtmno
unathrſt
tedmite
tanunng
Dohlge
BAöbin
bei nielf
öin, inn
inl.
Igle
Pblic

les idenean
orrerpebn.
ſelniim.

ſcil ininn
ganli.
Deſtuctons

Bppen
cisanl

defunßl

dentord⸗hi.
gluſadetu

oniatis ii

ollmen,
dtsgbe .
ſelone
openbie
ſder di
i ſn uo
millm

iſis dn

dlun

atbuoi

ſöbnN
l⸗
Hilſin

it udi

ſbiinn
1ldetd
ſo bebel

ediſ cia ſit opus.ſed in illa.ff. ſinium reg.l.fi.quando iux agrum
uel ſepẽ. ⁊ iõ aliud ſpaciũ ibi q; bic ponitur.

? Detruncentur. facit. ff. de Fui. ur. p.l.ĩperatoꝛes.⁊.S.e.ſi cui ſi tñ

ſcente te ⁊ non ↄdicente feci non ↄpelles me foꝛte deſtruere.ut.ff.

de mor.infer. ſi pꝛius.⁊.ff. de dã. infec.qᷓ bona. ſi quis iuxta ?z

ſic logtur hic q̃n

do me ignoꝛan

te kinuito feciſti.
OAuindecim pe
dum. ut.S.eo. ſi
cui. „
g Ieſt. x. pedũ.
hocqñ iuxta pꝛi
uatum.
h Quindeci. qñ
iuxta publicum.

⁊ facit.j.ð aqᷓ̃ du

ctu.l.i.li.xi. hec
tamen lex nõ ſer
uatur.

ic Zʒ dubi

tabatar ʒze
nonis ſed ubi ẽ.
k Manentibus
nõ. ſic. S.ð teſtis
ſancimus. de ap
pel.precipimus.
ifi.⁊ facit ad.l.j.
de aqueductu.l.
hac lege.
Id E opis
noni nũ.
quidam hñt hic
ßeicã de operis
noni nũ.ſed nõ
eſt neceſſaria. ſa
tis enĩ ꝑtiet hec
lex ad ſupioꝛem
mat iaʒ.⁊ nõ.qð
hec nunciatio fit
tribus mo.ut. ff.
de operis noui.
uncia.l.ð pupil
lo. meminiſſe.
m Prohibere.p
nouaʒ denuncia
tionẽ. uel nerius
P ueterem.
n Feſtinare. ſi ſu
pet hoc adeat᷑.
o Cauſam. diri
mere. ſpaͤle ẽ Z re
gulam generalẽ.
ã. de iudic.l.pꝛo
perandũ. nel cer
te hic ñ dicit de
bere cãm finiri.
j. tres menſes. ſʒ
debere expectari
nt probet. ſi ue
lit. Accur.
p Impedimtuz.
j.tres mẽſes. ſic
ergo ſi ante tres

poſterum in prouincijs conſtruenda

niſi ſpacium inter ſe per decem pedes
liberi aeris habueruũ mõis omnibus
detrùncentur. in his uero locis in qui
bus edificia priuatoꝛum hoꝛreis pu
blicis uidentur obiecta obſtructione
memanorum quindecim peduʒ inter
ualla ſeruentur quem intercapedinis
modum edificatueis quoq; proponi
mus.ita ut ſi quis inter diffinitum ſpa
cium ideſt.x. pedum menſuram ediſi
care:l intra qindecim pedum meni
anum poſſidere tẽtauerit: ſciat non ſo
lum fabricam demoliendã ſed etiam
ipſam domuʒ ſiſco noſtro aſcribendã
Mpr. Juſti. a. JYoanni.p̃p̃.
Am dubitabatur utꝝ conſtitu
tio ʒenonis diue memorie ad
amanciũ pᷣſcm̃ urbis ſcripta qð ſerui
tutibus loꝗtur localis eſſet ⁊ huic flo
rentiſſime urbi dedicata ⁊ deberent
illius quidẽ iura in hac obſeruari an
tiqua uero q̃ͥ cõtꝛaria ſunt locũ hꝛe in
prouĩciis idignũ eẽ nẽo tꝑe putantes
aliud ius. in hac regia ciuitate de hu
iuſmodi obſeruari aliud apð noſtros
eſſe prouinciales. Sancimus eandeʒ
conſtitutioneʒ in omnibus urbibus
romani impꝑij obtiner̃:⁊ ſecundũ eius
diffinitioneʒ omnia procedere ⁊ ſi qd
ius ex ea lege innouatum eſt a uetere
diſpoſitione:⁊ hoc in prouincijs a pᷣſi
dibus earum obſeruari. ceteris uide
licet omnibus que nõ per ʒenonianã
legẽ innouata ſunt.ſʒ ueteribus legibꝰ
cõprehenſa in ſua firmitate in oĩ loco
manentibus.

De operis noui nunciatione.

Dem Joanni.ppᷣ
Eoperis noui nũciatione
quandaʒ antiquis oꝛtaʒ fuiſ
ſe dubitationem noſtra co
gnouit tranquilitas dicẽtibus ſi quis
denunciationem ad inhibendũ opus
miſerit non poſſe eum poſt annum
elapſum ex quo denunciatio miſſa eſt
iterum edificationem prohibere. qð
dupliciter iniquũ nobis eſſe uidetur
ſiue ⁊ enim nõ recte opus prohibuit
decet non per totum annum hoc ẽpe
diri ſiue recte denunciationem emiſe
rit:etiam poſt annuʒ licentiam haber̃
edificationem prohibere. Talem igi

menſes ẽt milleſies ſatiſdet nõ tñ pmittitur edificare. nam ⁊ hic ðᷣ
properabat facere opus ⁊ ſatiſdare uolebat non tamen ꝑmittitur
niſi poſt tres menſes.⁊ ſic contradicunt plures leges.ff. de opeꝛis
no.nun.l.pretoꝛ.S.ſi quis paratus.⁊.ꝭ.hoc autem interdictum.⁊

ill. de pupillo. 5. ſi is cui. quibus ⁊ alijs pluribus dicii qð ſi ille cui

nunciatum eſt paꝛatus eſt ſatiſdare ꝓ ſatiſdato habetur.ſi nuncia

toꝛ ñ recipit. So. dicũt quidã hic loq quũ denũciatio facta ẽ per ptoꝛem
ibi ꝑ ſe. Scdi dicunt eſſe ĩ arbitrio actoꝛis ſiue nunciatoꝛis uelit recipeꝛ
ſatiſdationẽ an ſi:nt ſi recipit ſtatim ſit facta remiſſio t poſſit ille edilicare
ut in contrarijs.ſi uero nolit recipere ſatiſdationem.ſed dicat ſe ĩ ↄtinenti

paratum probare eſt audiendus ⁊ expectandus

tur iniquitatẽ inhibentes ſancimus
ſi quis denũciationeʒ emiſerit i hac
quidem regia urbe prefectum urbis
feſtinare in prouincia rectoꝛem eius
intra trium menſium ſpaciũ cauſam
dirimẽ.ſim uero aliquod fuerit quo

cumq; modo ad deciſionem ambi

guitatis impedimentum licentiam
habere eum qui edificationem de p
perat opus de quo agitur efficere.
prius ſideiuſſoꝛe ab eo dato officio
urbi carie prefecture uel prouincia
li:ut ſi non recte ediſicauit omne o
pus quod poſt denunciationem fe
cerit ſuis ſumptibus deſtruet ſic enĩ
⁊ opera non permanes denũciatio
nes prohibebunt:⁊ recte denuncia
toꝛibus conſuletur.

De operibus publicis,

Mpr. Conſtan.⁊ Conſtanti.aa.
Catulino.
Lũurimi immunitates operuʒ
publicoꝛum conceſſione iudi
cum adepti ſunt. ⁊ ideo iube
mus in poſteruʒ illicitas imunitates
nullius eſſe mõmenti.
Bẽ.aaad Marcellinũ. cõmenta
rienſem.
Ae operibus publicis impẽ
ſa ↄſtiterit accepto ſerri opoꝛ
tere cognoſcat.
Dem.aa.Edici pᷣſ.Egipti.
Retòꝛia iudicum ⁊ domus
publicas opoꝛtet publico iu
ꝛi atq; uſui ſemper uendicari.
Mpr. Aale.⁊ Aalenſ.aa.ad Si
machum. pppᷣ.
Ntra uùrbem romanam uete
rem ⁊ nouam nullus iudicũ
nouum opus inſoꝛmet quotiens ſe
renitatis noſt:e arbitria ceſſabũt nec
de ſuis pecunijs huiuſmodi opꝰuo
luuerit conſtruere ea tamẽ inſtaurãdi
que iam defoꝛmibus ruinis interci
diſſe dicuntur uniuerſis licentiaʒ da
Mpr. Grati. Aale.⁊ The.aaa.ad
Pꝛoculum.
Reſcriptiò tempoꝛis iuri pu.
nõ debet obſiſtere.ſed nec re
ſcripta quidem.atq; ideo diruenda
ſunt omnia que per diuerſas urbes
ĩ foꝛo uel ĩi quocũque publico loco

duxerunt Jeſum in pꝛetoꝛium.⁊ facit.ð.ð of. rec.

p tres menſes ⁊ poſtea
ſi ñ probauerit poterit
ille edificare oblata tñ
ſatiſdatiõe. ⁊ ſic loquit
hic ⁊ ad hoc eſt.ar.ff.

ut ĩ poſ.le.l. ſi is a quo

in prin.⁊.ff. ad trebel.
l. ille a quo. S. i. . ff. ad

exhi.l. iij. F. ibideʒ. Ter

cij dicunt eſſe in arbi
trio uolentis edificare.
an nelit ſtatim ſatiſda
re ⁊ ſic poſtea edificare.
an non ar. ff. de iure
do.il.plerũq;. .ſi.⁊ ar.
contratiarum legum.
Quarti diſtinguũt poſ
ſideat edificatoꝛ locuʒ
in quo ediſicat.an nõ.
primo caſu admittitur
ſtatim cum ſatiſdatiõe
ut in ↄtrarijs. in ſecun
do non ut hic. QAuinti
diſtinguũt aut ediſicat ĩ
publico ulł priuato.hic
in publico.ĩ cõtrarijs ĩ
priuato.ut ſtati ſatiſdã

do poſſit edificare ut

argu. dicte.l. pretoꝛ. S.
hoc autem interdictum
mediam ſecundũ Jo.⁊
Hug.probamus.ułſʒ
Azʒ. ꝓba. Fam.

q Be operibus publiẽ

de priuatis dixit operi
bus licet ⁊ de publicis
miſcuerit.nunc pricipa
liter de publicis:

r p Lurimi.adep

ti ſunt qð ẽ cõ
tra publicam utilitateʒ.

Momwmenti. illicita er

go conceſſa non ualẽt
ſic ⁊.sð.de precibus im

pera.of.l.nec damnoſa

⁊.jJ.de imu. ne conce.il.
i.⁊ nõ.qð leges huius
ti.non leguntur. quia ĩ
utiles ſunt.

t q Be opibus. co

gnoſcat cõmenta
riẽſis ut ex ſuperſcripti
one huius.l. apparet ⁊
facit.s.de modo multa
rum.l.penul.

u p Retoria. loca

nbi reſident in
dices in cognoſcendo
ut. ⁊.ð. de epiſcopis ⁊
cle.omnes qui.⁊ ibi in
prouin.nulli.

x i Ntra urbem. facit ad legem. ff. e.l.f..i..l.penul..l. opus.
v p Reſcriptio tpᷣis.obſiſtere.ð.õ.de pᷣſcrip.xxx.an.le.oẽs.ſed hic
logꝗt ð locis publicis.ſic.ff. ð uia publica.l. pẽ. ⁊.ff.ð uſuca.lfi.
3 Sed nec reſcꝛipta.concoꝛdat.. de precibus impera.of.l.iij. ⁊.S.e.l.i.⁊?.

ʒ.ſi contra ius uel utili.pu.l.ſi.

« Faciem. ſi uero non
noceat nec deſtruitur.
ſed ſalarium ĩponitaur.
ut. fl. ne quid ĩ loco pu
blico.l.ij.F. fi. quis ne

mine. accur. .
ba Dpouus 2, aqᷓ
ductus:

c Priuilegijs. immo 9
tra. ut.j.ð proſeſſoꝛibꝰ
2 me.l.medicos.ſo.illi
non excuſantur ratiõe
dignitatis. ſed officij ⁊
publice utilitatis.ulł ſpe
ciale eſt quod hic dicit
in poꝛtubus ⁊ aquedu
