ff.rem pu.ſal.fſo.l.ſeruum
⁊ hlacit inſti.ð au.tu.in pᷣn.
⁊.j.de ↄᷣhen.ſti.l.nzʒ.
p e Am q nõ ðfedit.
ut ⁊.j.de uſuc.pro
emp.l.eum..ff.ſi cer. pe.

l.non omnis.S.ſi pupillus.ſed certe immo nidetur ꝙ ſic ut.ff. ꝓ emp.l.
ij. F. ſi a pupillo qᷓ ẽ ʒ. ſoł.diſtigue quũ ꝗs emit aliqd a pupillo ſine tu
tore ſciẽs eũ ipuberẽ ſiue credat eã nõ tẽre ſiue cĩdat tẽr̃ eã quũ erat liu.
nõ uſuca. ut.ᷣ fl. uſucap.l.nũq;ᷓ. ſi uero putat puberẽ ant ẽ mobilis res qᷓ
emii.⁊ aliẽa ⁊ uſucapit᷑.⁊ ſic loqnit ↄ.aut ĩmobilis ⁊ tũc nõ uſucapii quũ
nec poſſit alienari. ut hic ſi at ẽ pupuli et᷑ mobilis nõ uſucapit.ut.ff. de

uſuca.l.ubi.⁊.ff.de acquiren.re.do.l.bone fidei.

q e Larum. concedunt.ꝙ ẽ ĩ oĩ crimie excepto crimie carnis. ut.ff. ð
reg.iur̃.l pupillum.⁊ de tribu.l.iij..fi.⁊ inſti.de ob.ex delic.S.ſi,⁊.ff.ð

furt.impuberem.ff.de adul.ſi minor.
Reſponſa.quando conueni unur.

ſ Inferẽ. quũ pulſant ꝙ facũt ĩ accuſãdo ꝓſequẽdo ſuã ſuo äuria u
.fl. de accu.l.ij.⁊.l.hi.iñ.⁊.j.ð adul.l.propter. “

3 3

N —

„ tifer e ger

—

,

₰☚ G. p in
£ ricf Pry

7

ſeſſorio.ut.õ.qui legi.perſo.il.ſi.

ſtatore.ut.j.e.teſtõ.alł nõ poſſet᷑ ab eodem iudice tã ĩ italia

. Calcnilo.i. ſententia non ergo vʒ ſnĩa ipſo iure ſine tutoris autofitate fſpadonẽ ⁊ caſtra:i.ut inſti. de adop.S.ſed illud.⁊.ff. ð iure do. ſi in
iudicio ut hic. ⁊.S.ſi aduerſus rem iu.l.cum ⁊ minores ⁊ qui legit. per.l. Fua. .ſpadoni.ꝛ.ff.de libe.⁊ poſthu.l:ſed ẽ queſuũ.ꝭ...
ij.ſz Zctus ualet licet reſtituatur ſed primum fallit in iudicio in omni poſ x ſ Icura ores.dati eſtis.a principe ul alio eo mandãte ła te 14.

b u Eierẽ.cõpellebãt cuius diſtictõis erat.ar.ð.ð tu.⁊ cu.qui ſat.nõ

iudi.ſol.l.iij.S.ſi tutor ⁊ ð

cn. bo. da.l. ij. i. tarij quidem uel per inquiſitõnem ſimũ ẽ. Mor Juſ.a. Mẽ.p. cere dʒ quũ ſitis gẽᷣ
e Sperat᷑.ĩ ipſos mẽaſ.vt dati tutoris unius autoritas ſuffi Ndecòrã obſeruatõm ĩ ex italia. ut.j.e.teſtõ. x
inſti. de ſat.tu. J.p. ciebat licet plures fuerant non tũ aĩnanda mariuʒ pubertate .ff. e. illud uſitatuʒ.
Abſurdum ẽ. ut ⁊.f. de liuerſis regionibus deſtiati legiti reſecantes iubemus quẽadmodui æ.l’. ꝑp. licet.
adopt᷑.ꝙ nec.?.l. nam ita autẽ ul ſimpliciter dati oẽs ↄſẽtir ⸗ femĩe poſt ipletos.xij.ãnos oimõ a SFuerit.i.ſueritis
.ff. de aqua.plu.ar.l.in ⸗ pellebantur. Scimus ſi plures puberes iudicantur ita ⁊ mareſ pꝰ liberati a prouiĩciali
cedendo.⁊.l.ſi autem plu tutores fuerint oꝛdinati ſiue ĩ teſtõ exceſſuʒ.xiiij.annorũ pubereſ exi adminiſtratõne Hi.
res.⁊.fl.de re iudi.l. dus paterno ſiue ex lege uocati ſiue a ſtimẽtuꝛ: ĩdagatione coꝛporis in ſi im̃ italicarũ decre
ex tribus.⁊.ĩ.de ap.l.no iudice ſiue ex inquiſitione uel ſim honeſta ceſſannte. to ẽ mũus adiũctũ⸗

minationes.⁊ de oĩ agro

def.l.quicunq; deſertum. ritatem pꝛo oĩbus tutoꝛibʒ ſuffice igennd ið ſi
in fi.⁊ extra de temp.or.c. re ubi non diuiſa eſt adminiſtratõ dando. lxi. liberto ſi mõ ĩpetrra
ſi cũ.⁊ de offi.archi.c. al ul pꝛo regionibꝰl ꝓ ſbẽ ptibꝰ ibi ⁊ ” uit iuſ annulop an
hec. ſʒ hoc fallit ubicũq; v ei neceſſe ẽ ſingulos pꝛo ſuis ptibꝰ Mpr. Dio. ⁊. Max. aa. Alſoc. reoruʒ. ut ⁊.ff.e. cö
ſenſus tacit ſuffic.⁊ fac̃.j. uel regionibus autoritatẽ pupillo It? ſui iuris cõſtituti filij ex oratione liberti
de cu. fu. l. fi. preſtare quia in hoc cãu ñ abſiles tui mii ſucceſſet lʒ te tu ergo eñt tutores ali
g Similr. i.equalr. Ee teſtãrijſ⁊ ꝑ inquiſitionem dat᷑ le torẽ eoꝝ ẽẽ ꝓbet᷑ tñ ñũp omm libertorũ. ut
hb Qñ tu. ⁊ cu. eẽ. deſi. gitios ⁊ ſimplr datos inbemuſ eo ꝓcuꝛatòꝛẽ ſs pꝑ actorẽ decreto con ⁊.ff. ð tu. ⁊ cu.da.
i Iuratoreſ. ad quod ſideiuſſiõis onere prègrauã ſtitutum a tẽ res eorum te abſente ab ijs.l.pupillo.F.
iũcti ſt q qñqʒ tur ⁊ ſubſidiarie actiõis adminicu peti conuenit. liberti. ſy e liberd
fit.nt ĩſti.de cu. lum ſpat. ſed hec omnia ita accipi ſe non excuſat a tu
F. interdum. eda ſunt ſi non res q agitur ſoluti Dẽ excuſationibus tutoꝛum æ? tela pfoni.ut.j. eo.
k Finiri.ut ⁊.S.in quibus onem faciat ipſi tutele utputa ſi pu curatoꝛum. lxij. nec ſenatorum.⁊.l.
ca.ha.tu.l.nõ potuit.⁊.ff. pillus in arrogationem ſe dare de libertos. B
ð tu.⁊ cu.da.ab his.l.cu ſiderat ⁊enim àbſuꝛdum eſt ſolui Mpi. Se. 7. Anto. aa. Niole. Cc Quaſitardio. nõ
ratorẽ.⁊ ð iu.⁊ ra.diſ.l.ni tutelam non oſentiente ſed foꝛſitã i Allſa ſuaſiõe crediſte ꝓ uſq; ad quinquagi
ſi. in prin. gnorante eo qui tutoꝛ fueꝛat oꝛdi pterea ꝙ ſpado ſis im ta dies.
IEñſſe dandos.ut.ff.ð mi natus tunc ⁊enim ſiue teſtãrij ſiue munitatẽ a tutela he. d Pronuocauetis.
no.l.i.in fi. per iquiſitõʒ dati ſiue legitimi ſiue Dem.a.habentião.Oſconio. qᷓ; potuiſti ut.ff.qñ
m t UVtoris ẽ.ſic. ff. de ſimpliciter creati ſ neceſſe ẽ omẽs J curatores dati eſtis gen ap.ſit.l.i...ſi quis
of. pᷣſ.l.legab. certi ſuã autoritatẽ pꝛeſtar ut ꝙ omnes raliter nec decreto ſignifica tutor.
eĩ ſt mõi ꝗb finit.ut iſti.q ſimilitr tãgit ab oĩbus ↄpꝛobetur tũ eſt italicarũ tantum rerũ uobis e a Mpliſſimi.
bus mo.tu.fi.per totum. que oĩa ſimilimõ ⁊ ĩ curatoribo o/ m unus adiũctũ adire debetis.ꝰ nõ ĩtellr. tũ
n i Ndecorã. ceſſante poꝛtet obſeruari. L petentẽ iudicẽ ut uos a ꝓuinciali qꝛ 3 leges. tum qꝛ
ut iſti. qui. mo. tu. adminiſtratione libret quod ſwi ac pupilla ẽ adhucut
fi. in prin. Qnñ thtoĩs I cuꝛatoꝛes cẽ ðᷣſinãẽt. ti fuærit petẽt ſibi ĩ pꝛouĩcia cuꝛa bic. ⁊.ff. de adul. ꝗ
o De actore a tutore ſe. toꝛes adoleſcẽtes. Bẽ.a.Criſ. pupillam.
p J ſui iuris. qꝛ Mpr. Anto.a. Ermile. lx Xcuſatiònis quið tue ſi ige ſ onſtituitur.ut.S
ſemancipati a te Acuꝛatoꝛes tutoribꝰ ad nuus libertino tutoꝛ datus e interdicto. ma. ſi
ꝑ ꝙ es legitim iũcti ſt pubertate pupil ex certa cã ẽ. Sed quum te pᷣes ꝓ tutor. ⁊ nõ ſactuʒ i
eorũ tutor. ut hic ⁊ inſti.ð li taʒ tutorũ qᷓ; cuꝛatoꝛũ uincie audiendus non putauerit famare licet de iure
le. pa⸗tu. adiunctoruʒ officiũ ſiniri iõq;ʒ ali pp pꝛeſcriptõm qi tardius adirel. non teneat. ut. j. de
ꝗ Nõ ꝑ procuratorẽ.qꝛ ſi 6 adul.eũ qui.⁊.ff. ꝭ
es dñs rerũ filij. ut. ff. ð ꝓp bis ꝗ no.infa..qd

tantes per quam teſtamen

pliciter dati ⁊ unius tutoris auto

cur.i.i.ſʒ actorẽ ut ſubijcit.⁊.j.de ap.ſi actor.⁊.s.de procur. nech. ipſe ta
men pupillus cum au. tu. uel pſe tutor lit᷑ cõt. ordinat. ut. d. l. nʒ. ? h in
iudicio.ad negocia uero et᷑ pr/ocurator ordinat ꝓcuratorẽ.ut.ff.inã.ſi ꝓ
cur. F. ſiquis.ſimilẽ actorẽ ordinat epus nõ ſyndicũ.quũ nõ ſit uniuerſi
tas.⁊ hic actor de calũ.iurat.quum legitimam ꝑſonã hẽat.ut dixi.õ.de
iureiu.calũ.l.ij.F.i.⁊..ſin at.uel dignitas.⁊ non conſtituit hic actor niſi
ex cauſa. ut inſti.de cur. S.ᷣ fi.⁊.ff.de admini.tu.l.decreto.⁊ hic ſubijcit nã

erat abſens a pupilio.

FSA te.ſ. petitum conſtitui.nt.d.l.inſti.de cur. .ſi. .

qᷓ; ĩ ꝓuincia dari quũ rẽ pᷣtor ĩ ꝓuiĩcia pᷣſes dare debeat.ut.ff. de

tate pupilli non finiri certiſ

Be actore a tutore 2 cuꝛatore

ergo. S.cum autem.⁊ af.ff.ad.l.cor.ðe ſal.ſi quis le.in prin.?⁊ ar.

ff. de ritu.nupt.l.palam. pe.in fi.

delnon oium. de
EBSufficere.ut ⁊.5. ſi unus Lenaäte bis.
ex plu.l.i.?.ff. de cur. far. eis poterat:⁊ a deteriore calculo os pp etatis infirmitatẽ cuꝛatoltes y Beneralꝛ. ut inſt.
conſilo. 5. ſ r fl de ofl. p, ros criperc. eſſe dãdos manifeſtum ẽ. . ð excu. tu. F. datus
r Dem.g Joanni. pee pꝛe. Mypꝛ. Dio.⁊. Max.aa. Meip. 27.ff. de auro æ ar.
4 Pregrouantat. f Eterem dubitationem ãpſ Vtõꝛis officiũ ex ſola uolũ lee.l. plaucius.

3 Liberet. quod ſa

b e EKcuſatöis.

g Secur.ut nõ niciet mẽimoniũ.nec ĩfameris.dũ tñ cc᷑.⁊ h ex no

lũtate.ut..de interdi.ma.l.cũ ꝓponis ſᷣm quoſdaʒ.ſʒ illud qad
mr̃imoniũ qꝛ nihilominus durat.ut.d.l.cum ꝓponis.⁊.ff.ð ritu
nup.l.p. .ſed uideamus ſʒ ifamiã nõ euitat niſi curatorem petat.

ut hic ⁊.j.e.lʒ.⁊ ad hoc ꝙ alium petat facit.ff.de admi.tu.l.tuto

res. .qui ſe.⁊ de eo qui ꝓ tuto.l.i..fi.⁊.õ.ð adi.tu.l.fi..pſonis
It ſr ar. hec.ff. de mor.ife.l.i. . fi.⁊.ff.ð ſepł.uio.l.ſepulchri.

Ibertos.ſponte manumiſſos.ſʒ ex neceſſitate manuiſſi ſe
pñt excuſari.ut.ff.e.libertum.S.pe.⁊.l.q;quam.
i Nullam.nec pꝑ numerum liberorũ alias alin.
k Adminiſtrauert.ꝑꝑ hoc alius excuſaret.ut.j.e.l.curator libertꝰ
non.ut hic. It nõ ar.ꝙ clicusꝗ bñficinʒ bʒ ab ecc ia ab onere ſibi

WDPeti connenit.a poſſidentibus.⁊ facit.S.qui da.tu.poſ.l, curatorem. baI
Tc. ff. de tutelis.l.ſolet.in. .fi.
DSBe excuſati onibus. tutorum nel curatorum. .
f Alilſa. pado.idẽ ẽ ⁊ ĩ caſtrato ſm Jo.ut.ᷣff.e. ſpadonẽ.ĩ pri. lʒ
i adoptione ⁊ mrimonio ⁊ ſubſtitutõe poſthumi ſit dra inter

unrto ſe excuſare non debeat quũ ⁊ ipſa loco pupille ſit.ſt ⁊ ar.
S.de aduo.diuer.iudi.l.ij.
VAiquaginta. pfeſſionẽ. i. pteſtatiõʒ apud tbunal.ut.ff.e.
1a 5 ſcir̃.x i. .oʒ.⁊ bʒ h locũ ſi ẽ itra cẽtũ miliaria.ſi nero ultra

p. xx. miliaribus hʒ unum diem 2 ãplius.xxx.dies.dũm minans
ſint qᷓ; quinquagin

ta utiſti.e. . qui at.
2. ff. e. ſcire. . aliud
dictum.ßʒ
m Fẽʒ erit.qꝛ in ſa

cie uel ad domum

ei ꝑ pᷣtorẽ ſit dẽʒ. xt
ff. e. ſcir. F. quĩqua
ginta. ut ⁊ diximo.
3. de pi. tu. l. pe.
. Conſtõ marci. ut
d.l.ſcire. S. aliud in
prin. 5. ?. ſ. eo. tuto
rfes. at ad peragen

dum negociũ quat

tuor mẽſes dani ex
die nominatõis.ut

ff. e. quĩquaginta ſʒ

oppõit ſi pdcã cur
rfüt a tpᷣre ſcie. ⁊ iſta
a ſpre no minatõis
3 prius dẽbit qñʒ
H negocium termiari
c; ; ichoari. ſi põas
5 quattuor mẽſes

—

ſciuiſſe qr̃ dic cur

fe quattuor mẽſes
9 die nominatõnis

menſii dar agen
ti redibitoria datuꝛ
ex tpᷣre uẽditiõis.vt

off. de edil. e. l. ſlien
dum. 5.f. ſed ſubaun
diendũ ẽ ⁊ ſcie uicij

nł morbi.nt ĩ eo.ti.
l. cũ ſex.uł ſi.d.cur
rere ſtatiʒ quattuor
menſes añ ſnĩam ꝛe
ſtituam eũ ex gene

rali dauſula. ut. ff.

ex qui.ca. ma.l.i.
ifi.?⁊ ar.ff.quod ui
aut cla.l. ſp. F. h int
dictũ pria uerior.
o Paſſus.qꝛ iux
eia excuſatõʒ ñ adĩ
ſit. qꝛ ⁊.j.quinqua
ginta dies non ue
nerat non dicas ꝙ
in calculo errauerit

⁊? error ſit in ſentencia expreſſus.qꝛ tũc ſnia non valet ipſo iur ut.
ff. que ſnie ſi. ap.i. l.ci.

nec a decreto prouocauẽris intel
ligis parendum eſſe ſententie.
Mypr. An. a. Agato. Demoni⸗
Mpliſſimi oꝛdil cõſulto ꝗ
pupillã ſuam uxoꝛem ducit
nuptiaſ Zbere nõ ĩtellr ⁊ tamen in

famis coõnſtituitur ſed tu demetꝛie

quum eꝗ in miimonio hr̃es abñs
7 ignoꝛãs cuꝛatoꝛ conſtitutus es
potes eſſe ſecurůs dum tam̃ alius
ſubſtituatur nõ iñ debet ignorãtia
maritoꝝ ãpliſſimi oꝛdis 8lultoles

us queri.

Mpr. Allex. a. Ba.
Ibertos a tutela uel cuꝛa li
beroꝝ patroni ſeu patrone
nuͤllã excuſationem impetrare am
pliſſimus oꝛdo autor̃ diuo. Mar
co cenſuit ⁊ ideo nec illud pro deſ
ſe debet quominus cuꝛatoꝛes. etiã
inuiti patꝛoni ſeu panone liberis
dent᷑ ꝙ eoꝛũdẽ tutelã adiſtꝛaert.
Dem.a. Maxio.
Ainquaginta dieſ ꝗ pꝛefini
ti ſt ad pꝛofeſſionẽ excuſati
onis his qui tutoꝛes ſeu cuꝛator̃s
dati ſunt ex eo die cedere ex quo
decretum pꝛetoris aut teſtamentũ

parentis notum ſactũm ſuerit ei ꝗ

ad munus uocatus ſuerit ipa con

ſtitutõ que hoc induxit.ſanxit ſed
ſi quis in eius tẽporis cõputatiõe
aAb eo c ð ea re notio ſuerit ĩ liuriaʒ

paſſus non prouocauit acqꝗèſcere
rebus iudicatis debet.
Dem.a.Antonio.
Eq; a tutèla neq; a cuꝛa iõ
quis excuſet᷑ ꝙ creditoꝛ ſiue
debitoꝛ eius eſt cui tutor ſiue cuꝛa
toꝛ datus eſt ſed ꝑticipem muneꝛe

pabere debet ut ſi res exegeꝛit is q

aliẽo auxilio eget dẽéfendatur.
Dem. a. Maximo.
OQlõni.i.cõductores pᷣdioꝝ
ad ſiſcum ptinentiũ hoc no
mine excuſationem a mũerib ciui
libus non hẽant iõq; iniuncte tu

p Prouocauitquod ſieri pt.ſʒy non a nominatione.ut.ff.quando
ap.ſit.l.i..ſi quis tn.⁊.j.e.l.tutores ſed aliud in alijs nomiatõibꝰ
numerum que ſt publica autoritate ⁊ utilitate.ut.j.de ap.hi qni.
niſi in caſu.ut.j.qñ ꝓuo.non eſt ne.l.tertia.
q Acgeſcere.no.ar.de tacito cõſenſu.ſic.õ.de poſtul.l.i.⁊ de erro.
aduo.il.fi.⁊ diſtingue ut tdixi. . ſi tutor non gel. l. ij.
t n Eq; a tutela dai e. ut.j.e. qm res ⁊.s.qui da.tu.poſ.l. ce
ditorẽ. et ſi lis mota ſit niſi ð maiore pte bonoꝝ. ſicut iſti.
e. F. It ppꝑ.⁊.ff.e.ppꝑ.ſʒ hodie q.ut ĩ aut.ut hi qui obli.s.i.coll.vj.
. Defcgtinr iſti.de au.tu. F. ſi. ⁊. S. de in litẽ dã.tu.l.i.
ONloni. cinilib. i. tutel q qᷓ ciuiles ſt. i. a iuã ciuili ĩducte. ut ĩ
ſti. ð tutch . tntcla ßs 5,5.gd da. ra oſliſ ibi in colono

a f

*
Ken

ceſaris.nel dic ut ibi dixi. Iẽ ↄʒ.ſſ.de iure imn.l.p. .. cõductores ſo. bi
T alijs munerib nõ tutelis excuſant.ułibi ð conductore uectigalis. hic
alicuius predij quod uerius eſt ſm aʒo.

pol.l. lamitnbus. e fl. e. P ſaſteptam.

tele munere fungi debent.
BDem. a. Romano.
Ratèr tuus non iõ a tutela
uel cuꝛa excuſari dʒ ꝙ ocu
lũ aiſit pꝛoinde intelligis mu nus
ſuſpectũ eũ deſerere non poſſe.
Dem..a. Criſpino.
Xactò res tributorũ tãto tẽ
poꝛ ;to rõʒ tributariã tꝛac
tauerit ñ ſolũ ab onẽ᷑ribꝰ ſʒẽt a tu
tel uacatõʒ hr̃e dubita ñ ðbuiſti.
Dẽ.a. Hile.
Eſtõ tutor dat ut a bõis ijſ
excuſareris qꝗ pupilli tui ĩ a-
lia ꝓpuicia q; vñ eſ ubi morariſ poſ
ſidet intꝛa ꝗqnq̃geſſimũ diẽ poſtula
re debuiſti quod ſi faceĩ ceſſaſti ex
cuſatio qꝗð tpᷣris pꝛeſcriptõe ſũmo
uet ſʒ ppꝑ late diffuſũ pꝛimòniũ an
tibi adiungi aliquos cuꝛatores o/
poꝛteat pꝛeſes pꝛouincie ſi te iſuffi
ciẽtẽ depᷣhẽderit èſtimabit.
Mypr. Goꝛdi. a. NHalentino.
Oluntariè tutele mũera pᷣui
lẽgijs.nihil derogant.
Deʒ. a. Apolili.
Ec ſenatorum.quideʒ liber

ti nedum ceterorum pꝛoterea qr
patronoꝛũ negocia gerũt. a mue

ribus ciuilibꝰhñt imuitatẽ tmmõ

ei un ſenatoꝛis liberi ꝗ pfoni ne

gocia gerit. a tutela ſiue cuꝛa e
tionem habet. .r
Dem. Taꝛ.
Eueriter pᷣſes puĩcie exeqt
ſi aĩadvtẽi auũculũ tuũ ꝓp
terea nòĩari tutoꝛẽ ut metu h moi
creatõis a mgfr̃atib iiuꝛiã r̃diat ꝗn
ẽt ſi aliq̃ ei excuſatõ ↄpetit ⁊ ñ alia
cã noĩat ẽ qᷓ;utlite fatiget᷑.ꝙ ĩ ea re
aſſũptũ fueritis ꝗ eũ noĩauit iuxta

ſoꝛmam coſtiutionum el reddere

cöͤgetur.
Dem. a. Tau.
Aanquam in tütela deten
tus eo quod excuſatio qᷓ;
obiſclepas i iẽ adiſſa ꝓuocatiõis

Ruer.aiſit.unũ ſecus ſi ãbo.ut.j.qui morbo.l.i. .ö. anit da. tu. .

x n poſſe ſe f ad mũi.

munerum. 5. ex fé’õo.

y e Facdores. tanto tẽ

pore et poſtq; ð ſijt
hẽat tm̃dẽ ꝙ nõ placʒ. ſed
dic tãto.i.ĩterim dum trac
tant. ⁊ idem ĩ oĩ eo cui prĩ
ceps curaʒ alicuius rei ma
dauit.ut.ff.eo.l.geometri.
⁊c.l.cenſores. ⁊ inſtitu.eo.
HF. item diuus marcus ſed
ſecus ĩ habſente reipu.cã.
q qũq; ad annum qñʒ ad
pluſ qñq; ĩ ppetuum excu
ſatur. ut ⁊.ff.e.ſʒ ⁊ milites.
⁊ inſtl.e. .qui renal.. J
. z dur dan.
Onerib' ſalijs.

. 4 Eſtõ ðᷣbniſti.⁊ ha

buiſſes. ut. fl e. lld. 2.5. e.
l.ij. ⁊.sõ.qui da. tu. poſ. nz
a preſide.

b Patrimoniũ.i ead pu

cia unde es.

c¶ Eſtiabit. ut ꝛ. . in a. ca.

ha.tu.l. iij. in fi.

d u Oluntarie. ſi quũ

hĩes excuſationem
ſpõte unam tutelam ſuſce
piſti. nõ ꝑꝑ h cõpelleris a
liam accipere.ut hic.⁊.ð.ð
epiſ.⁊ cle.aut᷑ preſbiteros
7.J.de his qui ſpon.mu.l.
ij. uel fo licʒ unus ſpõte ſu
ſcipiat non pᷣiudicat alij ꝗ
ſimilem hʒ excuſatiõm. ut
⁊.ff. de priui.ve.l.ij illud
tamen adiplere tenet᷑.ut.ſff.
deua. mu.l.pretor. §. ſeh
p cauſam.⁊.j.de his qui
ſpon.mu.ſu. ltii.
e Priuilegijs.ſ.ſuis.uł al
teriↄ ut dixi.uel dic tertio
.i.pupilli quominus eius
bona teneãt pupillo.⁊ fac.

ff. de op.libᷣ.l.operis non
impoſitis. ,. ne ſilius

f n Ec ſenatoru, geit

ut tutores ! curatores.

g Vacatõm. ut. ff. e. ſpado

nem. §. libertini. .l. cum ex oratione.ĩ ſ. in e.ti.l.libertũ ĩ fi.ſo. ibi pᷣ
teritas nõ reijcit ſʒ a nouis excuſatur.ut h. It q in.e.l.libertũ.ſʒ ĩtellige

ibi ꝙ non erat ſolus. Itẽ ↄ primo caſui huius.il.fl.ad municip.l. liber

ſo.licet ĩ plurali numero loquat illa.l.libert ꝙ liberti gerẽtes pꝛonorũ
negocia excuſantur diuiſim ĩtelligas.i.iſte ſolus illius ⁊ iſte iſtius. lic f.

de uer.ſi.l.lucius. .i.

b ſEueriter. qꝛ leges iul.repe. dãnabit eũ a ut.fad. l iuk repe.l. ij. 7
iiij. It cõditõe ob tur.cãʒ qñ accepiſſet pecuniã ob h ⁊ cõcuſiõis crimĩe
ut.õ.ð cõdi.ob cãʒ.l.ꝙ euitãdi.actio uero ĩ fẽm ð calũ.nõ vr hꝛe locum
qꝛ nõ noĩauit ꝑ pecuniã.ſʒ gqdã dubitent uel contradicant .⸗

i Nominari.a tertio.puta.

k Coget. offõ iudicis uel.actõe lĩfem generalt. nt.f. betamuli i 2 .

de decur.l ij.in fi.⁊ de ſump.recu.l.i.lix.

I qa NViquam. detentus. per ſentenciam. iudicis.

SD Aoρln bAH
£ htz

a Flagitaueris. ꝙ potes facere.vt.ff.qᷓ ſen. ſine ap.l.i.F. item q̊ ſactas.

b Eraianda.rõe preteriti tris ut ſi pateat quod per maliciaʒ ceſſauerit
teneat. al non. ut.ff. e.qui teſtõ. ⁊ ar.j.ti.i.l.i.ff.de uſuris tutor.ſic ⁊.ff. de

nſuf.queſiium. ⁊ de vſuf.le.l.ſi mibi uſuſ.⁊.ff.de riiu nup.ſi quis tu.F.

ſi..j.ſi pen.ap.ſi pater.⁊.ff.ſi tu.uel cur.ap.l.i.⁊.ij.⁊.ff.de admini.tu.l.

tutores.5. iutor ſed argu.

contra in. d.t.de ritu nup.
l.ſi quis tutor..quod g.
cCc IJut. iuſſurum. q?·

admittet excnuſatio

proter litẽ.⁊.ff. e. propter
d I Icet ofonis, que
pꝛohibuit tutorem

dare ſuam pupillam filio
ſuo in uxorem.
e Nurui.vel uxori.

f Erxcuſare. ne adminiſtret

a decreto enim non ſe ex/

cuſat quum non teneat ip
ſuuqm.nt. S. qui da. tu. poſ.

g Sniã.que ðẽ ut etiã ſi pr

eſt uxor n on poſſis poſte

a eſſe curator licet uerba ðᷣ

ea que pri erat pupilla di
cant.⁊ ſic nõ ubi eadẽ equi

tas ⁊ idem ius.ſit.j.ad.l.

h VPudoris.i.efficiatur in

fainis. ⁊ facit.Sõ.de inter

Aic.ma.l.tercia ⁊.S.e.l.am

it AVtores. iuris ẽ.nt

inſti.e.S.qui at᷑.⁊.ff.e.qui
qua ginta.
k Preſcriptum eſt. ut. ð. e.
quinquaginta.
Igaoneum. quũ principa
liter tutor perſone ðᷣtuꝛ. ut
inſti. qui da. tu. poſ.S. cer
te. ff. ð e admini.tu.cuʒ plu
res..i. Item de hoc uſuf.
non poſſunt hodie frauda
ri.nt.Sõ.de inof.teſ.auten.
nouiſſima.
m i Muſitatam. filij. ſ.

n Contrario iudi. ut quia

eia tutor fueris ł ſucceſſiſti
ei qui eius fuit tutor.

o c AVratõ. dies ꝗ cur

riit a die cõſirmatio
his.ut.ff. e. l. caius.
p Potes.uut inſti. e.F. qui
tutelam. æ.ff. e. caius ſʒ fal
lit in liberto. ut. ð. e.l. liber

q ꝗq Voniã. res poſſit
ut inſti. de au. tu. FA.

l.i. .ij.⁊ fac. S.e.neq; a tu

auxiliũ flagitaũeris ⁊ imedio tpᷣr

hi quoꝛũ memiſti iĩ adlta etate age

re cepun t tñ ñ eo mius cã itpoſue
ꝓuocatõis ppꝑ piculũ adiſtratõis
eius temporis iudiciorum more
examinandã eſt.
Mpr. Phil. a. Theo.
Jut allegas tutor ijs datus
es cũ quibus diſceptationẽ
hẽditatis tibi ẽẽ ꝓpõis ⁊ tpra ãtiꝗ
tus excuſatiõibui pᷣſtita ct nũc opi

tulantur adire pꝛeſidem pꝛouincie

potes foꝛme ſuper ea re ſtatutoꝛũ
pꝛincipaliuʒ obtemperari pꝛo ſua
gꝛauitate iuſſurunmm.
Myprs QAal.⁊. Gal. aa. Epato.
Icèt or̃onis ſub diuo mar
co hite uerba deſiciãt ijs tñ
qui poſt contꝛactas ninptias nurui
ſue curatoꝛ datur excuſare debet
ſe ne manifeſtam ſniàm eius offen
dat ⁊ labem pudoris contrabat.

Mypẽs. Dio.⁊. Max.aa.Epato.

Atorès noĩatoꝝ apliatõnẽ
interponere neceſſe non ha
bere certiſſimi iuris eſt: quapꝛopt᷑
licet non appellaſti ſi quam te ex
cuſationẽ hĩe cõſidis ĩtꝛa tẽpus ꝙ;
diui marci conſtitutione pꝛeſcrip

tůʒ ẽ hac apð pᷣſidẽ ꝓuicie uti ñ ꝓ
hiberis. Nã ꝙ omnium bonoꝛuʒ

patꝛem pupilliuſũſructum ꝛliꝗſſe
quondam uxori ſiue pꝛoponiſ ad
excuſãdos uos a tutela ñ ẽ ĩidõcũ.
Dem.aa.⁊.cc.Dioniſio.
Nuſitatã rẽ deſideras de tu
tela filie te dimitti poſtulãs
ꝙ te poſſe griõ tutele iudicõ mẽeʒ
eius conuenire contendis.
Dẽ.aa.Cari.
Arãtoꝛ adultis nominatus
quoꝛum tutoꝛ antea fuerat
inuitus in adminiſtratione teneri
non poteſt:pꝛoinde ſi dies excuſa
tionis pᷣſinitus nõdũ exceſi it uti ↄ
petenti defenſione potes.
Dem.aa. Paramoni.
Aoniã res cũ uterime ſr̃is
tibi cões eſſe pꝛoſitearis ad
excuſationem tutele nõ eſt idoneũ

gquum harum diuiſio curatore d

to ſieri poſſit.·
Dem.aa.Trino. .

tela. ⁊ poteſt dici quod nec per autẽ.illam minoris.ꝗᷓ ẽ.S.ꝗ da.tu.poſ.

corrigat᷑ hec quũ in perſonali obligatione loquatur.

Iſ tutõ abſolui el.⁊ iiuſte dũm ñ ꝑ malici.⁊ ſic ſnia q daãni fac

ſ b Nmanitatis.actionum.i.ſuſcipiandarum.
t MNãitates.quũ pupillꝰ ipᷣe ſit ðbitor ſororis tue uł ſiliorũ ſororis.
in Tutele. quam habes a qua non excuſat te. ut. ẽ. e. neq;.
x Tutorem.i.alium tu torem habeat.uel detur curator.

p Affectu hic conſanguinitas inducit ſuſpicionem. ſic ꝛ. ff. ð iiurijs. lex.

cornelia.⁊.ff.de iur.o.iu.i.qui iur̃dietioni.⁊ ar.fſ de procut.l. af

fintateè.qñʒ eõ remouetur.uat.ff. de ritu nup.l.nõ ſolum.ꝭ.de illo.

3 Pretorem. quo autore hec fiant. ipſo enim iuf̃ dallo tʒ. ⁊ ſacit.
j.de lbe.cauſa.l.ſi fi iuam. 2
a e Eculſationem.obligentur.ſic ⁊.j.de excu.ue.l.ij.⁊.ff.e.non

tantü. F. eos. . F. ſi.

7 ſunt nauiculanij g
publicas naues ſa
ciunt uel conducũt

Atüᷣtõ noĩat decreto pᷣſidii
hbñs excuſationem abſolu
tus es ad te non ptineꝛe ꝑiculũ ad

miniſtrationis manifeſtum eſt. ſo.S.negocatores.
Pẽ.aa. Meophi. 1. F. imüllates .2. 5.
Amãitalis ac religõis rõ ñ diuus.

pĩttit ut aduſus ſororẽ Iflii b u Nros. ſein⸗

os ſororis actionũ nẽceſſitates tu ſic. ff. e. iuriſ
ttæle occaſione ſuſcipias: quũ ⁊ ip pitus.⁊.fl.de mi.l.
ſius ẽt pupilli cui tutoꝛ datus es a uerum. §. ex facto. 2

liud exigere uideatur uiilitas.ſ.ut
eum tutorem potius habeat qui
ad defenſionem eius nõ ĩhibeaiur

Si tutor. ułcu. fal

affectu iuxta foꝛmam igitur quam ſis cc.
conſulti dedimus prẽtoꝛẽ adiri oy d · ꝗJ xaobſiti.
ut ⁊ iuſto tuo ðſiderio ⁊ pupilli ip b'’ maxi
ſius commõdo conſulatur. me. nt. fl. de re indi
Mprs. Ar. ⁊. Ho.aa. Fla.pᷣ. .el. acta. F. contra.
&XScuſationẽm nauiclariſ tu e Neceſſarijs.i.con
tele ſiue cure hactenus ipſu fſuanguineis ut. ff.
tribuimus ut in huiuſmodi officijſ de iuſti. ⁊ iuĩ. l.fi. ul
mĩoribus ſui im̃ coꝛpiſ obligẽtuꝛ. curatorib qui in ta
Mdpr. Ana.a. Anticho.pꝛepo lem cãʒ dant.ut in
Jrdðs clariſſimos ſacri nfri f Spõte qcũq; ſint
palacij ſilentiarios circa la er. fl. ꝗqb ex cau. in
tus noſtrum militãtes ð tutel ⁊ cu pꝰ. e.l.b aut.in pn.
rationibus excuſari ſancimus. g Non cõpetẽtbb
.. lalſis Finiuſtis.
Si tutöꝛ uel cuꝛator falſis ale b Proſit. ſic. S. de
gationibus excuſatus ſit. lxuij. tranl.l.tranſactiõe.
ð ⁊.5ð.ſi ↄ ius uel vti.
Mpꝛ. Alex. Sia. 2. Dio. li.pu.l. ⁊ſi non co
Jabſẽntibuſ neceſſaꝛijſ gnitio

pſonis lijs ꝗ ſua ſpõteꝰ

uos deſende: uolebat ñ nuel iiuſtũ. ſic. ff. ð ꝛe
cõpẽtentibus allegationib ꝗ uo iudi.l.iiij.S. cõdem
bis tutores aut cuꝛatoꝛes dati eꝛãt natum.
liberati eſſe a munere iuſſi ſunt ne k Ex quo dati.ut⸗
eis circumueniſſe iudicis ꝛligionẽ iſti. e. F. p. in fi.⁊.jĩ.
pꝛõᷣſit pꝛeſes pꝛouincie audhet uoſ de pꝛedijs mi.l. ⁊ſi
⁊ſi iniuſtum decretũ extoꝛſiſſe eos dcꝛeuerit pᷣſes ⁊ ar.
apaꝛuer it exinde ad eos periculũ ã.t. i.l. ᷓqᷓ.⁊.ff.de
adminiſtrationis pertinere ꝓnu adi.tu.l.i.ĩ.ij. e.⁊.
ciabit ex quò datiſunt. l. gda.. fi. ⁊ facit. fl
Mpr. Phil. a. ⁊. Phil.c. Auli. de mio. l. nerum. 5.
Atores quos poſtea q; bo erx ſacto.⁊.ff. ð ritu

na pupilloꝛum admiſtraue nup.l.ſi quis tu. in
rũt a pᷣſide ꝓuincie quaſi re itegꝛa prin. L
excuſaꝛi ſe impetraſſe aſſeuerras 1 t
periculum adminiſtratõis euitare
minime poſſe maniteſtum eſt.
Dem.aa.⁊.cc.Octauio.

Vtofs.ma
nifeſtu. ʒ ei
legitimam hẽat ex
cuſationem aittit eã
ſi ceꝑit ad miniſtroꝛ
ut hic. ?.ff. e.l. non
tantum. S. uacare.niſi in caſibus.primus ni inſti.e..p.Fus.ff. de
mino.i.uerum.S.ex facto.tertius.s.ti.i.l.fi.quart.ff.e.iuriſperit⸗
alius in.l.poſt. ſuſceptam. Item nota quod etiam in ſentencia ſil
excuſatio ⁊ non iuſta non prodeſt.⁊ ẽ ſpale fauore mioris ut ſnia
ʒ ius lata nõ pᷣiudicet.ut hic.⁊ in.l.prox.ſecus in maiore.ut.ð.ii.
i.lL. quinquaginta. It᷑ nõ ꝙ pᷣtextu falſe allegationis ĩdiſticte retꝛa
ctat᷑ ſnĩa ſiue ſuerit ð falſo qiiũ ſiue nõ.nt hic.ꝙ ſec ẽ.al ſi prſue
rit de falſo queſitũ.ut..de fide inſtru.l..

nt. fl. de iuñ ĩmu. l.

.j de ſilentiarijs.l.

i Iniuſtũ. i. iniuſte.

—

tof
ſi

i Mmn 1
vu 1.

nl

Nel. m ¶ Jut proponis.ambitione.qꝛ iudici dignitatẽ ꝓpiſit. ut gra minores. Ite ſecus ĩprimonialib munetib .ut. ff. de decur. l. hbonofes
tlen⸗ cioſaʒ daret ſniaʒ.⁊ ſic S. ff. ad trebel.l.fuo ĩuuo..cũ pre H. i. ſʒ ex facto ſec.qꝛ nõ delinit. ut. ff. de au. tu. ſi tutor. Item ſecus ſi
W tor.ſo. ſpãle hic fauore pupillorũ.ſi ned per Rerum tunc nullius . Man tantum amiſit. ut. 5. de excu. tu.⁊ cn.l. frater.
la tenet.ut.j.qñ prouoca.non eſt ne.l.uenales. ui etate. „è””
18. mtorreipublie cauſa abfuerit. g p Aler. lxx. ut ⁊.ff.e. excuſani.iĩ pri.ſic ĩ teſte. ut. ff. ð teſti. l. iuiti
c „ q Ai tuto ſecus in alio perſonali pu
di L reſad tẽ „ , „ . blico munere ut a quiqua
d 1 pus.ſed Jut ꝓpõonis ps diuerſa ab Eqʒ filia aiſa ĩ nüero ꝓdeſt ginta quinq; an. ð. excu
i reuerſi ſtatim reaſu adminiſtratione tutele ſeu d declinanda mũicipalia ſantur. ut.j.qui etate.l. fi⸗
inn munt. ſecus in his cuꝛe idẽqʒ fratris tui ãbitõe poti⸗ mũera nʒ nepotes nũerãt᷑ quorũ libro.xx.
“ gui abſentes nocã qᷓ; iuriſ rõe ſe excuſauit piclo iiũcti pater ſẽẽ quũ ſuo noie pr̃i ꝓſint. h Qui numero tutelaruz.
4 tur. ut inſti. e. F iteʒ muneris minime liberata eſt. è „ 1 Iires quan-
ei qui ꝛeipu.ꝛ.j.l. ꝓx. B l Qui mo:bo. lxvij. doq; non ſuffi
H p Atutela. ? petere Si tutoꝛ reipublice cã abfuerit. ciunt.⁊ quan/
ud curatoreʒ. ut. d. F. Mpꝛ Se. ⁊. Rn. aa. Sauino. doq; una ſufficit ⁊ ſic arbi
Nͤ fac̃.S. de excu.tu. l. Mpr. Soꝛ.a. Guteo. lxiiij. Amibus captuſ aut ſur trio iudicis relinquitur.ut
tane ampliſſimi. Ai tůtores ul cuꝛator̃s dus aut mutus aut furio eff. e. ſi is qui. . pe.
fer q Vreteriſiſti.i. ad dati reipublice cã abſu ſuſ aut perpetua ualituſi k Non delunctorie.i.traſi
tps nõ le excuſaſti. turi ſt ad tpᷣus ſe excuſa dine tentus tutele ſeu curationis torie.quia ſecus ſi tranſi
ſotl Poſtulabis. hic re debent tutela ne et medij tem excuſationem.hʒ. lxviij. orie.qꝛ cito debent finiri.
dic nt.s.ſi tutor nõ poris periculo aſtrigãt: ꝙ quideʒ . ut. ff. e.l. non tantum. in
geſ. l.i. nec eſt ð in ſi tu feciſti lgiarual dis quo ab Qui etate. Pin nel H
R ſti. ð cur. .. fi. qꝛ ibi fuiſti periculũ non debes pertime B , Z te. ut.ff. e.l. tria.⁊ inſti. e.
enu de e ſieng ſcere quod ſi id ptermiſiſti ut pore Mpr. Phil.a.⁊. Phil. c. Seõo. ueem tria.
RR tuto piculo abñtis loco is conueniatu: ꝗ admiſtrauit Alẽr tuus ſi maioꝛ ẽ an I Non proficiunt. niſi ſint
dn hic de curatore. de iure poſtlbis. Dẽ.a. Re. nis ſeptuagita ad tutelaʒ eiuſdem generis.ut due tu
,lſ. ſ c Ertu ?. ut i Ertũ ẽ eos qui reipu.cã ab ſeu curã duocatr excuſa tele ⁊ due cure.ut.ff.eodeʒ
ilin ſti. e. F. item eſſe deſieẽt ab oĩ noua tute re ſe ſolemniter pt. lxix.· l. excuſantur. 5. amplius.
Ne qui reipu. la anno uacare debere. lxv. . ⁊ nota hic que nõ proſunt
iri De excuſ. uete. . . . Qůui numero tutelarum. ſingula nec multa iuuant.
. Rq Ai cau De excuſatione ueteranoꝛum. ſic. fl. de iuĩ omnium iudi.
igt ſſaaria. tri J Mypꝛ.Se.⁊.An.aa.Seuero. ſi idem. ⁊.õ.de uſur᷑.l. uſu
hant plex eſt Mpr. Anto. a. Satuꝛnino. ꝗ tres tutelas curas eo re.⁊.j.de dona.ſancimus.
tiin miſſio.ut.ff.de his Ai cãria miſſione ſacẽo dem tpᷣ̃r non defuntorie p.ſi quis anten.ſed argu.
li . qui no.infa.l.ij. . poſt uiginti ſtipendia ſol ſuſceptas adminiſtras o contra.õ.de proba.inſtru
inn. ignominie.ſed qui uuntur ⁊ itegꝛã famã reti nere quaꝛte tutele ſeu cuꝛationis menta.⁊.ff.de uſuris ſtipu
ſcä ignominia mittitur nent ad publica pꝛiuilegia uetera pupillorum ſeu adoleſcentium ñ latus.⁊ in auten.ð fide.in
ſagi · ab urbicis excuſaĩ nis conceſſa płrtinent. grauaberis.ſinito autem offõ pu ſtru. F. ſi nero adminiſtra
nelptn tutelis. ut. ff. e.l. ʒʒ ⁊ Mpr. Goꝛ.a. Celeri NHet᷑ano. bertate pupilloꝛum vel etate ado tor.⁊.ꝭ.ſi uero nullↄ.colł.
on milites. 5. ſʒ ⁊ igno Að placuit ueteranos tm̃ leſcentiũ alie ſubſtitui pñt licet nõ vi.⁊.j.de inſti.⁊ ſubſti.l.
minia. mõ ↄueterani filiorũ ſeu mi dũ ratio tutele ſiue cur̃ admiſtrate ſi pater.nam nec inſtitutio
inſe X Poſt. xx.quid ſi litum ⁊ quidẽ unã tutelã ſeu cura,z reddita ſu ſed imperfecte diuerſe ſub conditione per ſe ſine
Kör ante non ið.ut. j. ð eodem tempoꝛ adiſtrare ↄpelli eo ſpecies uacatõis licet permixte ad exheredatione nec econtra
oden ijs ꝗ nõ imple.ſti.l pertinet ut ſi alijs dati fuerint ĩtꝛa excuſatõm ñ pꝛõſiciũt.Sciũ igitur ualent ſed ſi ſiml ſint ⁊ fac
,i.li. xx. ſolemnia tempora cãs excuſatõis debes eũ ꝗ duos ſilios hʒ ⁊ duas ad teſtes diuerſa ꝓbanteſ.
hiin F Pertinẽt.que m ad competentem iudicẽ deferãt. tutelas adminiſtrat excuſationem m SDe curatore furio.
ſi⸗ la ſt. ut.j.qñ ꝓuo non mereri. lxx. n Vratores.iple
ili ca. nõ eſt ne. l. nete AQui nũero liberoꝝ ſe excuſãt. „ . . c tia. nete ⁊ nõ ſie
len⸗ ranis.⁊.fl.ð priui. De curatore furioſi ⁊ pꝛodigi. te. ut.ð. de his
fode uete. per totum. MMor Se. ⁊ An.aa. He. lxvi. . qWnꝓi ueni.eta.impe.l.fi.ꝗd
81 3 q Aog placu Ai ad tutelã uel curã uo Mpr. An.a. Maꝛciane ergo ſi fuerit mior.xxx.ã?
ſif it. cõpellit. fa cantur rome gꝗð triũ libe Aratores ipleta legitia N.ut detur tutor uel cura
ng cit. 5. de excu. tu. l. roꝝ icolumiũ nũero de etate ꝓdigis l furioſis ſo tor non ut furioſo.ut.ff. ð
Sin pe. ⁊. ff. e.l. admini quorum etiã ſtatu ñi abigit᷑ ĩ italia Eent tribu. Mpr. Gõ. a. Aui. tutel. F.ꝗ habet.
i ſtrantes. . ſi. T. l. fi. vᷣo quattuoꝛ ĩ pꝛouiciis autẽ ꝗnq; Roniſ diui ſeuẽi bñſiciũ q o Prodigis.qui nʒ tẽpuſ
T.j. qũ prouo.nõ ẽ habent excuſationem. poſſiões ruſticas ſiñ ðcto nzʒ ſinem bñt expenſarũ.vt
a ne.l. ueteranil. .f. Mdpr. Anto.a. Maꝛcello. pꝛeſidis pupillorum l adoleſcẽtiũ rfl.e.l.i. ỹflt.
ihi de procur.l.fllis. . . p Furioß.qui loco abſñitiũ
9 ueterãi. Itẽ faci t.ff. V ſunt ut. ff. de reg. lur. l. ubi
ti de teſti.l. ex eo. Accurſius. non. .fi.ſic ergo ⁊ abſenti datur.nt.ff.ex quibus cau.ma.ab hoſtibus.ĩ
h 8 AQui numero ⁊cc. prin.⁊.j.de cap.l.iij. Item datur luxurioſe.uiuenti.ut.ff.e.l.mulieri.⁊ ſi
o b q VAi ad tutelam. idem hos inſti ·e. in pri..j.de ijs ꝗᷓ nu. milibus. ut inſti.de cur. F. j. „
ſu li.l..ſet in primonialibus.nt in.e.ti.l.ij. q Solent. an ante datõʒ curatoris pt᷑ ↄᷣhi cũ ꝓdigo pjinterditõʒ bonoꝝ
e n Eq; ſilia. nepotes ex filia ⁊ ẽ plana.ł dic ex filio.ſʒ tũc mõ Itẽ an ten eat datio ſi de᷑ ut furioſo quum furioſus nõ ſit. ar. ꝙ nõ.ff. ð
ul tuo pĩe proſicerẽt auo nt unius loco.numerentur.ut inſti. tu. 'cu. da ab his.l.ſeie.ſʒ qdã ʒ.qꝛ ibi ꝑꝑ etatem dabatur.
HM L e. in prin. . f. e. l. xcuſatur. i. f0o Ratiõis.que .ff.de rebus eorum.il.i.in prſin.
zi d Ai morbo . . Agoleſcẽtiũ.vr g ex eo ꝗ eſt hic. ⁊.ff. de rebus eori.l.i.ĩ pri.ꝙ ⁊ oĩo ꝑ
. e 1 Aminib ercuſatõʒ.t T.j.qui mo.l.i.⁊.ð. qui da. tu. tieat quo ad uerba ? q ad ſniam ad tutorẽ.ſʒ ad curatorem furioſi ſola
e proſ.l, luminib. ?.ff. e. p ſuſpectã.⁊ l ꝓprie pt᷑ dici excu ſnĩa ⁊ hoc dicũt ꝗdam.ſʒ tu.dic quo ad ſniaʒ intelligi hec p̃dcã.⁊.ff.ð re

ſatio quũ aſi uelle non poſſet ut ĩ dicis legib cõtinei.ſic ſtie. F it b eorũ.l.de curatore.nõ q ad uerba.ut.ff.de rebꝰ eorũ.l.qui neq;.

. Ad agnatum. eũ deniq; curatorẽ ⁊ idẽ ĩ alijs reb q̃ ꝓhibeniĩ alienari. iij.l. px. .. ſin at ex alia. cca fi. łdic Zci a ſe euratore faciendo.
ut.S.de admi.tu.l.lex q̃ Fʒ.H.⁊ forte ið ĩ pſcript.⁊ ĩ aliis benefſicijs que ii Erebra.nõ aliquid cõſtitui nimie frequẽtie mitãde cò .ſicut. j. ve 6
mioribdanti.ut..ĩ quibca.in inte.reſ.nõ ẽ neceſſaria.l.ſ.iqʒ ʒ huic.l.ff. bo.li.l.ſi...p.ut ſic infinitas euitet.ſic. S. de ſacroſan.ec.l.ut inter.
e.pignus ubi dicit poſſe obligari.ſʒ ibi cum decreto intellige. x cAm ſunioſus.in ſacris.ſ.uinculis. ð
b Perſonales.ut ⁊.S.qñ ex facto tutorũ.l.ſi ĩ rẽ.⁊.j.ꝓ emp.l.eũ ſʒ reten y Quratorẽ.aliũ a pꝛe ſʒ nec pꝛ ẽ curatot.ſʒ legitimus admi OðWRWBM
tiõm pignoris hʒ.ut.ff.de ſtratoꝛ. qñʒ iñ in re i
reb' eorum ſi pupilloꝝ.S. bus pricipalr quaj 1
pe.⁊.l.ſi fundum. . fi.⁊.j. diſtrahi lobligari pꝛohibitum eſt: dã uideat᷑ ẽt pene ſuror eſſe rèmiſ nõ uñ agnoſcere pẽ li
ti.i.l. ntere. non in iuria etiam ãd ag iatum fu ſus ⁊ cuꝛatoris creationem nõ ẽẽ dattur curator. ut... ſ
eſNI pater. pete ei.ʒ x rioſi porrigitur. Si igitur circa de ſiniendam ſed manere quið eã do ð bo.queli.l.f.ti. ſe
tu potes eſſe curator.ut.ff. cretũ pꝛeſidis fundus mętecapti ẽt nec talis furioſus uᷣiuit:qr nõ ẽ pe T in auten. ut liceat t
e.l. i.in fi.⁊.l.ij.⁊.l.iiij. ab agnato eius tibi pignore nexuli ne tpᷣs i quo huiuſmodi morbus mãi ⁊ a.in pri.coll. n
d Poſſit ꝑ iudiceʒ. Sẽ uinculum pignoris in eo non cõ deſperatur. Sʒ ꝑ ĩtualla qᷓ pᷣfect viij. libi ſane mẽtis n
ecAm repudiãte.de ſiſtit.utiles tñ aduerſus eũ pèꝛſona lima ſunt nihil curatoꝛẽ agere ſecderat kalit nt exqi ca i
lata ſuit beꝛeditas uiro ? les actões ſi ob eius utilitatẽ pecu ipſum poſſe furioſum dum ſapit⁊ ſtrẽſi pecn lio. Fr
uxori furioſe mr̃ eius repu nia mutua accepta ẽ poteꝛis hꝛe. hereditatem adire ⁊ noĩa alia fſace 3 QObueniüt. peꝛ ſer
diauit ñ pt ſʒ uir ſic Joh. Dem. a. Aurelie. re que ſãis hoĩbus ↄpeiũt. Si ãt nos nel p legata ĩẽᷣͦͤ ͤ4
ꝙ nõ placet ſed ð repudio pater tuus mentis ↄpoſ ñ furoꝛ ſtimùl ſuis iterum eũ accenð quũ acquirũt igno ie
matrimonij dicit. ẽ pete ei curatores per quoſ rit cuꝛatoꝛem in ↄciu ſuo cõiungi fãtib g ⁊ furioſis. in⸗
Co nſtituta.ið multoma ſi quid geſtum eſt quod reuocari ut nomẽ qð cuꝛatoris in omne tẽ a Competit. ut i ad 1
gis de ea que ẽ ĩ pfate ſed opoꝛteat poſſit cauſa cognita ĩ pꝛi pus habeat effectum quotiẽſ moꝛ neuticis.
de hac dubitabatur quia ſtinum ſtatum reſtitui. Mprs buſ redierit nec crebra ł! quaſi luſi b Prnuʒ.ſic.ð.ð e de
plus iuris mater in ea hr̃e Dio.⁊. Maxi.aa.Aſclepiodo. brioſa ſiat cuꝛatoris creatio ⁊ fre piſ. au. ð creatõiba
vr qᷓ; ĩ ea que ĩ poteſtate ẽ. An ꝛépudiante furioſa ſui quenter tam naſcat᷑ q; ðſinere uið ⁊.ff. de ritu nupti. e
g Maritũ.als marito Fm iuris conſtituta marituʒ qui antur. . i. Sde uno 2.j. von
Jo.⁊ tunc unum marito a ſolus repudiare potuit quedã ma Dem.a. Juliano. . impu. ? allis ſub. ui
