priorum uel paternorum interro
gatione in cauſis ad dominos vel
patonos peꝛtinentibus abſtinen
duʒ eſſe:ut neqʒ pꝛoprijs neq; ad
uerſus eos in capitalibus vl pecu
niarijs queſtionibus ueritatis uiʒ
obtinere poſſit quod in conſfeſſio
nem ab eis fuerit deductuʒ.
Mpr. Dio.⁊ Max.aa. Ar.

trones. 2.S. de accu.l.fi. ⁊ de libe.cã ſi filium.⁊ de teſti.l.quoniaʒ.
n Igd ſeciſſe.i.eos depbendiſſe. Probati g alios dephendeft.
x n Ec ſi mors idiſcꝛete,. i.indiſtincte.nãð minore.xiiij.an.qõ
nõ hr̃.nt.ff.e.ð minoꝛe.itẽ nec de eo gꝗ nõ ſuit ſub eodẽ tec
to.nt.ff.ad ſil.l.i.S. ̊ aũt.itẽ nec ð ſtatu libeꝛo niſi ptceps fuerii ſce
leris ut.ff.ad ſil.l.i.O.ſʒ ĩ eo cui.⁊ tũc ut liber. ut. ff. e.l. ſtatulib. iteʒ
attendit᷑ ſint indicia nel nõ.ut nõ.S.e.l.i.itẽ ⁊ an fuerit pñs uel nõ
nt. fl. ad ſil.l.i.F.ſi ꝗs in uilla.iteʒ an fuerit in ea nalitudine ut do
minum iunare potuit uel nõ ut.ff.ad ſil.l.ij.in pꝛin.

y p Ridem. domeſtica nõ ꝗ ſunt domeſtici. ut ?.S. de ijs ꝗ

ad eccle.cõ l.ſ.Fl.⁊.ff.de penis.l.reſpiciendũ. .furta.

37 H

3 Meq; aduerſus. ꝓbat ergo qð eius fauore inducit in eius leſionẽ retor
quet.⁊ ſic eſt ↄtra.ð.de le. ſe.con.l.qð fauoꝛe.ſed ceꝛte nõ ideo qꝛ non 3
eũ admitiit᷑ cũ euenit ꝙ nõ pro eo ſʒ qꝛ ut teſtis pro utraq; pte euʒz dicere
oporieti.ut.õ.de epi.⁊ cle.auten.ſed iudex.⁊ ad hoc.ð.de teſti.l.ſeruos.⁊
.ff. e.l.i. .imperator. 2. F. leꝛuus. 2. fl. teſti.l.lege iulia. Accurſius florẽ.

Eruòs qui pioprij indubi
tati iuris tui probabunt᷑ ad
interrogationem nec offeꝛente te
pꝛoduci ſineꝛemus. taàntum abeſt
ut etiam inuita te contra dominaʒ
in uocem rumpere cogantur.
Dem. aa.ad Saluſuũ pꝛeſidem
Ylitẽs neq; tòzmentis neq;
plebeiorum pẽnis in cauſis
criminum ſubiungi concedimus:
etiam ſine meritis ſtipendijs nide
antur eſſe dimiſſi. exceptis.ſcilicet
ijs qui ignominioſe ſunt ſolutiqð
⁊ in filiſs militum ⁊ ueteranorum

ſeruabitur. Opoꝛiʒ autem iudi

ces nẽc in ijs criminibus que pub
licorum iudiciorum ſunt ad inue
ſtigationem veritatis a toꝛmentis
initium ſumere.ſed aàrgumentis pᷣ
mum veriſimilibus pꝛobabilibuſ⸗
q uti: ⁊ ſi hi ueluti certis indicijs
ducti inueſtigande ueꝛitatis gratia
ad tormenta putauerint eſſe ueniẽ
dum tunc id demum faceꝛe debe
bunt ſi perſonarum cònditio pate
retur. hac enim ratione etiam uni
uerſi prouinciales noſtri fructum
ingenite nobis beniuolentie conſe
quentur. .
Dem. aa.ad Cat᷑ pö.„
AVpeꝛ ſtatu ingenuitatis peꝛ
omnia ad inteꝛrogationum
⁊ queſtionum ueſtigia decurrenð
eſt: ne aliene forte ſord ide ſtirpes
ſplendidis ſeu ingenuis natalibuſ
audeant ſurrogari uel pꝛopia ac
debita per compoſitàm queſtionẽ
quibus cõpetit ſucceſſio deneget᷑.
Bem. a. Tol.
Vm teſtamentum falſũ eſſe
pꝛoponas ad illuminandaʒ
ueritatem ſeruos heꝛeditarios ⁊ ſi
libertas eis ab eo qui ſe heꝛedem
eſſe affirmat preſtita eſt etiam pẽr
tormenta iterrogari ↄſtitutiõibus
principum eſt permiſſum.
Dem. aaa.⁊.cc. Sto.
Jũuᷣo marco placuit eminen
tiſſimorum quidem nec nõ
etiam peꝛfectiſſimoruʒ uiroꝝ uſq;

a Capitalibus. niſi ĩ caſibꝰ
ui.ð.e.l.i. ⁊ facit.ᷣfl.e.l. nni
us. .ſeruus.⁊ ſic vbi quis
inuitus nõ dicit teſtimoni
um non torquetur.
b ſ Eruos nec offeꝛen
te.i. uolẽte dño nõ
torquet᷑ Z dñm. nt ⁊.õ. de
teſti.l.ſeruos ⁊.l. parentes
T⁊.ff. e.unius. . ſeruus.
c Tantũ abeſt.i.multoma
gis ⁊ hoc abeſt a iure ꝙ ſu
bijcit. ſic ⁊.ẽ. de codiciliis
.l. finali.
d m ites. ſ. neterani.
e Tormentis .i.que
ſtionibus.
f Penis. qne ſunt fuſtiga
lio in metallũ damnatio ⁊
in miniſteriuʒ metallicoꝝ.
ut. ff. de penis.l. moris. .
iſte.⁊.j.de penis.l.honor.
⁊.ff.de re mi.l.uij.S.i.ſed h
fallit in crimie ma.ut.S.ad
.l.iul.ma.l.ſi ꝗs alicui.
g Stipendijs. ſed forte cã
ria miſſiõe eſt miſſus.quũ
multa ſint genera miſſiõnzʒ
ut.ff. ð ijs qui no.infa.l.ij.
H§F. ignominie. .
h Nec in ijs criminibus.ĩ
crimibus qñq; fallit ut.ff.
ad ſil.l.prius. ſʒ foꝛte ⁊ ibi
precedebant indicia. ut.S.
e.l.i.nel dic ut ibi.
i Sed argumentis. ut ⁊.
ð fal.l.ſicut.⁊.fl.e.l.i.ĩ pꝛĩ.
7.l.de minoꝛe.⁊.l.unius.
in eg.
Kk Conditio.qꝛ nõ ſit in di
gnitate vel miluia uel alte

rius conditionis.
I ſNAper ſtatu. ubicũ/
q; fit qõ caute dʒ ſi

eri. ut. ff. e. l. de minore. 5.
plurimũ.maxie vbiꝗs ne
gatur igenuus nel fuius 2
ſic dicitur nõ debeꝛe ſucce
dcre ſm alios vel ecõtra di
citur eſſe liber uel fiius ꝗ
non eſt ne ſordida ſtirps
ſurrogetur. nt bic ⁊.ff.e.l.
extraneo.ꝭ.de queſtione.⁊
.l.unius. .iudex. idem in

poſſeſſione libertatis. ut. s. de libe. xanſa.l. ea. ſed non in pꝛoprietate libeꝛ
tatis ⁊ ſernitutis.ut.ff.e.de minore. . fi.item ſi de libertinitate tractetur.

ar. huius.l.

m Ingenuitatis.de ſuppoſito partu. Ir.
n Per compoſitam.i.fallacem uel fictam.alij.dicunt qu

ionem a queꝛẽ

do.quis per fallaciam querit hereduatem quam habere non debet.
o c Am teſtamentum pꝛoponas. o accuſator,
p Per tormẽta.⁊ hoc rõe dubij qꝛ dubiũ eſt ſit heres nel nõ õ quẽ
torquentur.ut.ff.e.l.hereditarij.⁊.l.extraneo.s.i.⁊.j.e.l.boc quod.
d Juo marco. ad pronepotes ⁊ eorum liberos ut.fl. ð penis.l.mo
ris.S.liberos. Accurſius ſiorentinus legum doctor.

OWD ſed ⁊ ſi filius ſenatoris aſ
per git macula ⁊ prius ha
buit vel genuit ſilium cᷓ in
ſamaꝛetur non nocet huic
nepoti quo min ut filius
A nepos ſenatoris dicatur
⁊ priuilegio fruatur. ſecus
ſi poſt maculam conceptuſ
eſt illi enim ex peꝛſona aui
tantuʒz ſubuenitur ex.l.pre
dicta ⁊ ex alia in eodem.t.
filiam.⁊ de in ius uo.l.ad
optiuum. §. fi.
b Moc obſeruari. vt ſi tor
queantur niſi infames ſint
nt.ff. de penis.l. moris.S.
iſte. 2.l.fi.?.j. de penis.l.ſi
matrẽ.⁊.l.decuriones.
c q Votiens tractatur
quia unus nẽdicat
ab alio rei nen. ⁊ ſic ratiõe
dubij toꝛquetur.ut.S.ð rei
nen.cum ſuper.⁊.j.l.prox.
ſi ãt liberalis uel ſup poſ.
libertatis eſſet queſtio dic.

obſtat huic. l. ff. e. l. ex libe
ro. .fi.quia ibi.pe.here.a
gebatur. hic rei nendicatio
ne.uel illa corrigit. Item ⸗
tra. ffl. e. de minore. S. fi. ſed
poſitio caſus tollit Zrium.
d Joſa.ſ.mancipia
e h Oc quod placet q̊ᷓ
raĩ. quia ego dico
me inſolidum heredem tu
dicis de te.⁊ hoc placet ſa
pientibus ſeruos heredita
rios nõ torqueri nt. ff.e.l.
hereditarij.⁊.l. extraneo.
de queſtione.
föOpitulari.agẽti cõmuni
diuidundo.
g Incertum eſt. nt 2.8.l.
xi.⁊ dictis.l.fl.e.l.f.
h CLommnunez eſſe. qnia ſa
teor te heredẽ ⁊ tn me ⁊ ſic
ſeꝛuum ſtichum hereditari
um eſſe communem quem
peto torqueri ad inquiren
dam neritatem alterius rei
hereditarie quã heꝛeditari

.l. fi. que banc corrigit.

Alſpergit. tune enim pet liberos aſperſos macula ſequenti gradui non
porrig tur prerogatiua ut bic. porrigitur tamen per auum uel proaunʒ a
gno cepit hoc priuilegium.ut. ff.de ſena.l.emancipatum. F. fi.ar. fl. de in
terdic. ? rele.leiij.que ſunt contra.alij dicunt quod ibi ꝛemanſit in poteſta
te aui hic non.alij quod illud quo ad dignitates hoc quo ad tormenta.

ad pronepotes libeꝛos plebeiorũ
penis uel queſtionibus nõ ſubiijci
ſi tamen ꝓprioris gradus libeꝛos

per quos id priuilegium ad ulteri

orem gradum tranſgreditur nulla
uiolati pudoris macula aſpergit.ĩ
decurionibus autem ⁊ ſilijs eoruʒ
hòc obſeruari uir prudentiſſimus
domicius ulpianus in publicaruʒ
diſputationem liberis ad perennẽ
ſcientie memoriam ꝛeſert.
Dem. aa. becho.
Aotièns de domino mãci
piorum tractatur ſi alijs ꝓ
bationibus ueꝛitas illuminari nõ
poſſit de ſe ipſã tormentis eſſe iter
roganda iuris auctoritas probat.
Dem.a. Philip.
Oc quod placet ſi de beꝛe
ditate queꝛatur heẽditarios
ſeꝛuos interrogari tibi òpitulari ſñ
poteſt: ibi enim dum de dominio
incrtum eſt:ad quem heꝛeditas ꝑ
tineat merito per interrogationeʒ
hereditarij ſerui ad ueritatis inda
ginem peꝛuenitur.tu autem aſſeue
rando ſeruum cõmũnem eſſe non
dubitas ad eum poꝛtionem periie
re contra quem intèrrogari euʒ cu
pis.que res ab eo queſtionem ha
beri non permittit:quum nec com
munis ſeruus aduerſus dominuʒ
communem qui non occidiſſe ſo
ciũ ſuũ dicatur interrogari poſſit.
Dem.a. Conſtan.
Eruos non ſolum pro do/
minis ſub quorũ dominio
ſunt conſtituti ſed nec pꝛo ijs quo
rum antea fuerunt interrogari poſ
ſe conſtat.
Dem.aa. Maxi.

Ntẽerrogari ſeꝛnos de facto

ſuo non ſolum in criminali
cauſa ſed etiam ĩ pecuniaria uelu

ti quomodo per eum depoſiti uel

commodati nomine uel alijs cãis
legibus cognitis res alijs preſtite
ſunt poſſe non ambigitur.

am nego.hoc caſu non torquetur ſtichus nt hic. ſed hodie contra. nt.j.e.

Interrogari.ſuper re nna quam hereditariam dicis ille negat.
k Quum nec. tranſit ad teꝛtium caſum quãdo communis eſt ex alia cã qᷓ;
herediiatis ⁊ hoc confitetur nteꝛq;.nam non torquetur in caput domini.
nt ⁊. fl. e. l. coſtitutione.niſi in caſu quem ſubijcit ⁊ quem habes.ff.?.l.ex
traneo.S. quod congruit.⁊ niſi canſa communis negocij. ut.ff. cõidi.l.de
cõmuni ⁊ facit.ff. e.nnins.S.pe.⁊.l.i... ſeruum municipum.
Iſ Eeruos ſuerunt.in memoriaʒ prioris dominij. vt.ff.e.l.unius..
ſeruus .l. etiam. 2. l.extraneo.S.fi.⁊.j.de ſen.paſſ.l.fruſtra ⁊ facit
ff. de decur.l. fi. ⁊.j. e.l.nihil. ⁊. ð.e.l.i.in fi.ar.contra.ſſ.de poſtu.l. cui.S.
affinitatis. Accurſius.
m i Mterrogari de facto ſuo.⁊ ſorte etiaʒ non precedentibus indicijs

P

ut.ff. de probationibus.l.cum pfobatio.⁊ lacit.S. de teſti.ſeꝛuos.

2 de ſeruis ſn.l.quicunq;.

Mopfs Aalen. Aalen. ⁊ Gra
tia.aaa.ad Anto.pᷣpᷣ.
Ecuriònes ſiue ob alienuʒ
ſiue ob ſuum debitum exoꝛ
tes earum omnimodo uolumus

eſſe penaꝛum quas fidicuᷣle ⁊ toꝛm̃

ta conſtituũt.quod quidem capita
le iudicium erit ſi in contumeliam
oꝛdinis exitiůmq; tenetur.maieſta
tis tantummodo ꝛeos ⁊ que nefã
da dicta ſunt conſcios autem mo
lientes ex ördine municipali mãe
at tam cruenta conditio.
M pfs. Ar. Ho. aa. Meſ.
Yhil ſibi dẽflectens a iuſti
cia indignatio cognitorum
nihil uenalis exigentium terror in
eas que autem innocèntia ſecure
aut principali ſunt honoꝛe munite
intelligat licere peꝛſonas ad inſerẽ
das iniurias coꝛporalẽs. habeat
hanc mercedem laboris multorũ
muneruʒ teſtimonijs commenda
ta deuotio.idemq; eſt ⁊ ſi munerà
decurionatus quis depoſuerit: nã
⁊ ipſe propteꝛ priſtinam dignitatẽ
queſtionem non patitur.
Mpr. Juſti. a. Demoſteni.pᷣpᷣ.
E tõrmentis ſeruorum her
ditariorum ſancimus nullo
diſcrimine ſecunduʒ anteriores le
ges uel conſtitutiones inteꝛpoſito
ſiue dè iure hereditatis aliqua mo
ueatur queſtio inter heredes ſiue
de coͤrporibus tantũ hereditarijs
ſiue de ůtroq; eorũ.ſeruos dè cor
poribus tantum heꝛeditarijs inteꝛ

rogari.⁊ licere eos ſeruos tantum

modo qui res gerendas detinent
ſiue in ſeruitute relicti ſunt ſiue lib
tatem adipiſci peꝛ ultimam teſtato
ris uoluntatem pꝛłcepti ſunt ĩ que
ſtionem rerum hereditariarum dł
duci:⁊ ex his ea que ocultata ſũt
releuari prius autem ſacramento
ſuper his a nobis ſtatuto preſtan
do. xli.

iuribus.quaſi diceret nõ de alijs rebus alin

n Preſtite. quia commodauerunt nel receperunt commodatum.
o d Ecuriones exortes.i.immunes.
Ficdicule ⁊ tormenta.i.ſidicularum tormenta.⁊ eſt genns

tormẽti.ut ⁊.õ.ad
.l. iul.ma.l. nullus
omnes iudi.

q Exitiuʒ.i.uitupe

rium.uel pᷣiudiciũ.

f Ex ordine decuri

Onum.

ſMẽeat.i. teneat

ut ⁊.S. dicta.l.nul
lus. Item fallit. ð.
de fal.ſi quis decu
rio.⁊.ð. de mate.l.
⁊: ſi excepta.⁊.ĩ.de
decu.quilibet.

t n Zbil cogni
toruʒ. ideſt

iundicum.

n Innocẽtia. quia

nulla pꝛecedunt in
dicia.nt.ð.e.l.mili
tes. SF. oportet.

x Corpõa es.i.tor

mẽta.nec ẽt penas
plebeioꝝ ex ſenten
tia.ut. ff. de penis.
.l. moris. 5. iſte. ſed
alie ſunt pene que
talibus imponunt᷑
ut. ff. de ꝛe mi.l.iij.
F. ij. ſed hec fallũt.
nt.ð. proxime no
tatur.
y Munera ideſt
onera.

3 Patitur. nt. ff. ð

decur.l. ſi.
s d E tormẽtiſ
diſcrimĩe.i.
diſtinctione que fie
bat ex.l.ð.e.hoc qꝙ
placet ntrum de to
ta heꝛeditate eſſʒ q̃
ſtio vl ð vna ꝛe que
corrigitur peꝛ hãc.
b De iui.ſ. nſulfru.
Be corporibus.
nt predis.

d De nitꝛoq;.uſufr.

predijs.
e De corporib he
reditarijs. uel etiaʒ

nde ſibi comunibus.

ſ Precepti ſunt.lenius tamen iſti torquentur. ut.ff.e.ſtaiuliber.⁊

ſupra.e.nec ſi mors.

g Deduci. ſpeciale nt contra dominum torqueantur.nt..de iuꝛe

.

—

deli.l.fi.S.licentia.⁊ alia contra.ut.S.e.l.i.item adbuc contra.ff.e.
diuus.S.fi.ſed ille per hanc correcte ſunt.

hb Preſtando. quod non calumnioſe petat torqueꝛi vt.S.de iure

iur.ca.l.i.in fi.ſed quum fiat queſtio an per eam ſiat plena proba
tio uidetur non quia fragilis eſt res.ut.ff.e.l.i.F.queſtioni.ecõtra
quod ſit efficatiſſima nidetur. ut.ff.e.l.edictum.poteſt dici ſecũdũ
quoſdam nt in nimium duris ⁊ in nimium mollibus toꝛmentis
non ſit probatio.in mediocnius ſic.ſed uidetur in nullis ſieri ſi
dem ut.ff.e.l.i.S.diuus.ubi dicit non haberi pro explorato crine

2 —

—

. ð . S
Ammm g . . i “ 8
.

publica ant ex lege

aut priuata. ? hec

Mpfs Diocle. Maxi aa. ce.

bus tormentiſqʒ ułxata abolitio

„T

nem etim duarum partium con

d Deſertis. hoc ĩ milite ca
dit.ut. ff.de te.mili.ex mili

Priuaia ant a pſiie Patrone. ſenſu petitam iubemus uigoꝛe iu tari. Ytez adde.. de fal.l.
aut a principe.vt.fſ Rẽſes prouincie ſi peꝛſpe dicis denegari: ⁊ crimen propoſi ubi. uẽ iſtud eſt ſpale regla
“ ee. abolitio. .l. ſe. xerit abolitionem ad om tum cuius examen tormentis iam riteꝛ S. ut.ff. de proba.l.ei.
nt hic eſt ergo abo nia crimina que mota ſũt ceperàt agitaꝛi. Sin autem teſti e BDe generali abolitiõe qᷓ

litio accuſatiõis in
ſtitute peꝛ ſentẽtiaʒ

pertinentem a ſe impetꝛatam ne ſe

mel finita inſtaurentur interceſſiio

bus tormenta minime ſunt illata

etiam ſic abolitio non dabitur: in

dat᷑ ob aliqᷓ; leticiã que pu
plica di eſt ⁊ legitia ſi mo

interlocutoriaʒ per ne autoritatis ſue ꝓſpiciet. ſuppli iſtis criminibuᷣs uel inuiolata ma ruũ acculator uel accuſatus
emptio. catione uero porꝛecta nutui prin ieſtate aut patria oppugnata uel eſt ⁊ priuata qñ petit.ut.ff.
k p Reſes a ſe cipali pꝛefata abolitione ſopitũ cri prodità aut peculatus admiſſo ãt .Ee.l. abolitio..l.ſe. ?.l.ii.
pꝛeſide ⁊ ſii Men ab eadẽ peꝛſona reuocari põt ſacramentis dſertis omnia uo A. potẽtatus.qua
eſt priuata. 26 ideʒ Mpr. Conſtan. a. Adriano. q; que iure ueteri continentur: inn q ſi oppreſus per po
ff. e. mulier. F. fi. ſe Bölitio preſentibus parti quibus iudex non minus accuſa tentiam.

cus ſi ẽ publica uł
legitima abolitio.

bus cauſa cognita nõ a pᷣn

△

cipe ſʒ a còmpetenti iudice poſtu

torem ad docenda que detulit q́;
reum ad purganda que negat de

g Factam. ex cã pnblica ni
⁊. ff. e. ſi inteꝛneniente.

ut. j. l. i. l l. luari debet.i.ſi per errorem ſeu per bet urgeꝛe. rliiſ. h Statutũ.xxx. dien. ut. f.
W I¶Reuocaꝛi poteſt. temeritatem ſeu calorẽʒ ad accuſa .e. aut.F.xxx.ið ſi legitima
R A. xxx. dies. ut.ff. tionem proſiluerit. hec enim accu Dẽ generali abolitione, eſt abolitio.ut.ff. de accu.
“ ,e. l. ant. 5. triginia ſatoꝛ explanans abolitioni locum Al. libellorum. 5. fi. ſecus ſi
“ facit. ð. ð falſis.l. faciet.ſin antem pẽer deceptionem Mpr. Anto.a. Jul.conſuli. priuata.vt. S.ti.i.lii.
ſi docueris. Ael pecunijs a reo corruptus ad Vi potentàtus ⁊ uis alio i c Ier eo crina.i. ac
m Princpali. qui poſtulandam abolitionem uenit rumq; criminum reum ſe cnuſatiões criminũ.
enim impetrauerat redempte miſerationis uòx minĩe cit ſi poſt abolitionẽ ex foꝛ bᷣ Vreſcriptio.xxx.dieꝝ ꝗ
“ abollitiõezʒ nũc ſup admittatur. ſed adueꝛſus nocenteʒ mam ſolita reorum facta et edic ↄputant ab eo ipᷣe quo ceſ
plicat pricipi ut ad ꝛeum inquiſitione facta pena com ta pꝛopoſita intra diem ſtatutuʒ re ſauerũt ferie.nt.ff.e.aũt. ..
Hr accuſatiõem ei redi petens ingeratur. Yi autem qui petere ſuperſederit perſequi crina xxx.⁊ facit.ff. ð le.⁊ ſe. cõ.
R re liceat ? ſic ẽ abo ſuas ſuorumq; iniurias dẽfendũt uolens non eſt audiendus. 1l. cum lex.
H litio abolitionis. ⁊ qui cognatos ſuos in accuſatio Mpr. Dio.⁊ max. aa.paulino I¶ i Ndulgẽtia.i. pene
Dr n a Bolitio ß nem deduxerunt òͤmnimodo ab Am ẽo tempoꝛe quo ĩ dul remiſſio.
4 ſẽtibus. ſic olitionem petere nõ prohibentur. gentia noſtra crimina extin m Conſcripti. ſenatoribus
5. ſi per uim uel a Mperatores Aalen. Aal. xit accuſatio a te inſtituta non fue loquitur.
lio modo.i.ſi⸗ aa.ad pꝛobum. rit publice abolitionis preſcriptid n Quos liberat.a pena.

o Lompetenti indi

Beſeadunt. accu
ſando.
t Omnimodo.etiã
per pecuniaʒ ſerua
ta tamen ĩ omnibꝰ

Alllaciter accuſantibus ac-

Quod ſi ingenuoꝛum licet plebe
iorum qui conſcij ⁊ particeps cri

minum non erãt teſtimonij gratia

diſtinctiõe ſequentis legis ſᷣm Jo. alij dicũt etiã ſi ꝑ calumniã ac

cuſaſſet ꝙ petit abolitionẽ.qð nõ placet ⁊ facit.S.de adul.l.q;uis.

n fAlllaciter.i.ꝑ calũniã.ut.j.de calũ.l.fallaciter 2.5.l. prox.
x Non petetur. cum effectu.
yVexata.nõ.ingenuos torqueri.ut ⁊.ff.e.l. ex liho. ?.l. unius..
teſtes.⁊ etiam clerici.ut.S.de epi.⁊ cle.preſbiteri.xiiij.q.vj.c.ſi res.
3 Etiam duarum. accuſatoris ⁊ accuſati. Accurſius.

PStatutum. a lege.ſcilicet bienniu

ceſſat.

tumatius ultimo die adeſſe negle
xerit quarta bonoꝝ omnium pte
multatus aculeos conſultiſſime le

o Notat.i.nõtos ꝛelinqt.

ce.ſ.preſide qui de cuſationis abolitio non da Mperatores Aalen. ? alen. nt.j.ð ſen.paſ.l. generalis
crimine cognoſcit. bitur ſin autem ſyncera mente ac ga. ad Senatun. 7.ð. ð ijs qni no. inſa.l.ad
non delegato.nt.ff· cuſationem inſtituerit ⁊ ꝛeus aliqd Hdulgentià patres conſcri tẽpus.ſed videtur buic.l.õ
ad turpil.l.i.I.abo in iure inſcriptionis illate tollera pti quòs liberat noͤtat. nec eff. de poſtu.l.i. F. pe. c. ff.
litio. uerit ideſt ſi uel carcerem ſuſtinue infamiam criminis tollit: ſed pene ð ijs qui no.ĩfa.l. gd eꝛgo
p Calore. ſic. ff. de rit uel tormenta uel ueꝛbera uel a gratiam facit. xliiij. IS.pena.ſʒ ibi ſolui.itẽ nõ.
reg.iuꝛis.l.geqd. tenas abolitio noòn petetuꝛ. niſi foꝛ verſum QOuidij de ponto.
q Ver deception? teille qui paſſus eſt ſuum conſen At intra certum tempus crimi Pena poteſt demi culpa
quia dicit ſe feciſſe. ſum ad petendam abolitionem ac nalis queſtio terminetur, perẽnis erit.i.ſama mala.
per errorem quũ ſe commodauerit. quando autem re p Vt itra cerũ ipᷣs crimi.
cerit peꝛ calůòniam. us nihil tale paſſus eſt poſtq; fue Mpr. Aal. ⁊ The. aa.deſi.uic. queſtio ter. accuſatõe ĩſtitu
Aox. qꝛ non mi riit officij cuſtodie traditus intra di AMAilquis accuſator reum ta opus eſt ſiniri.?.j. q;tuʒ
ſeretur ſed propter es tꝛiginta accuſatori petenti etiaʒ in iudicium ſub inſcriptio tempus dicit.j. e.l. ſi.
pecuniam facit. fa inuito reo dari permittitur. poſt ne detulerit ſi intra ſtatutũ q Ailgs detnlerit.
4 cit.ð.de inſanti eæx boc ueꝛo tempus niſi reus conſen tempus accuſationem ceptam peꝛ a an hic ſufficit eꝛ
1: l. fi. in ſi. tiat cenſemus non eſſe tribuendã. ſequi ſuperſederit uel quod eſt cõ re ꝙ uidei ſm aʒ.

ut. f. de adul.l. miles.. ſo
cer. .j.ð calii.. fi. ecõtra q
nõ niſi fideiuſſor de exercẽ᷑
da lite detur ? ea cõteſtata
ſecundum. E. ut. j. k. i. l. i

⁊. ij.⁊.ff.ad turpil.l.queſitum. ⁊.l.in ſenatns. 5. qui poſt. ⁊.fl. rem ra. ha.l.

amplius.prima placʒ.
locorum.ut.ð.de dila.l.i.

ponit.ſed uidetur alia pena imponi.n

m. uel a indice ſecundum mode:amen

ſ Alculeos.i.pena de querta paſte bonorum quas bec conſultiſſima lex

2

t. 6. qui accuſare nõ poſſunt.l. qni

crimen. ſo.hec pena ⁊ illa extraor. iĩponitur. vel hic a lege data fuit dilatio

“ quate dir ſi perſeueret tenet conłeſſto in tormentis contra ſe. alias a Ceperat. pfecedentibus tamen indicijs. non nero a tormentis incept.
non. ut ar.in. e. l. F. ſi quis nltro alij dicũt quod illud loquitur qñ ut. 5. ti. i.l. milites. 5. opoꝛtet.
R de alijs delinquentibus confitetur. tencij econtꝛa qñ de ſe dict.. b In iſtis criminibus. in quibus ⁊c.quod eſt.j.
i Be abolitionibus.quia accuſatores quandoq; deſiſtunt 1 ſi q c Prodiia. iſte incidit in crimine leſe mate. nt. fl. ad.l. inl. ma.l. i. ij. iij.
dem ſine licentia incidunt in turpil.ut.j.ad turpil.ſi cũ licentia nõ iiij. ⁊.l. maleſtaus. ? ad idem. ff. de cap.l.poſt liminium.. tranſſuge.⁊
r ⁊ habeiur licẽtia ſi H DZ l Sð te mi. omne.S. explorato/
“ ue abolitio tribus res ⁊.l.proditões.? Cato
modis aut eniz eſt Dẽè abolitionibus. corpora ſuerint lacerata uerberi Pugna pro patris. H

. M . D ..— , . De calun
ibig magiſtro legis. ſic corporaliter extraor. punitur. naz mieius egitau publico ⁊ prinato dmnnd⸗ arine Aoneuinn legam docto⸗ mnendit. ui
dicit extraor. punitur b exponitur.i.quarta parte ⁊c. . Xala. 1 e e rae e
4 gd ictnen ganaa eſt enim eius opinio.nt ar. de requir. re.l.ſ.ſi a Notando. duine ubris urle k prenc- Hgaghclrs. c Al
tamen turpiter condemnetur etiaʒ de iure eſt infamis.ut.j.ti.i.l.ij.nec ob ti.i.l.i.⁊ qui accuſare non poſſunt.l.qui crinen. 4 Vunis ſeii pnin. liter
ſtat huic. l. j. ti. i. lefi. qꝛ i pturaʒ. trãſ nol⸗ e
olues. hic etiam turpil. te . .— . K ſſt in
ione. §. eteꝛes iuſſerant ſanctiones. in ol i 5. qui ace
wruch. eina onez 1 AWpfs. Hono.⁊ Theo. aa.⁊ factõ non imperrana holione ab ſ Buei Aubal . 3 tlii
d 1 Peen ne ane cc int iudices cuilibʒ cul or Gor. Apto. S aliquid zaee irel fa contra. vn
ue reo ter accuſa uerin cuili „AbPIO. . . e. arper o
conbus dantur. ut. fl. de ſe mini honoriue prelidentes Apꝛo eõ qui in crimen ſun ſenr ſanr ditoden r nei
rijs.l. ſi. neceſſarijs utriqʒ parti ſi petantur ſaripſit fidem man n 4 armn duod pla 5 Poſtea. .
]—Dertum biennium. nt. ft. llationibus non negatis precedẽ ſti iſqʒ deſtitit ⁊ rantt a ſipula i ia ki 5 nalloſic.ff.
e.l. t. tibus.ſcilicet inſcriptionibus intra tio eſt non ultra quantitatem quoz cut ſa 4 P ie ben. emp. po
bus. . l.prox. .ðöð. ceꝛtuùm tempus criminales cauſas ſpopondiſti obligatus es eo quu accuſare denuo vee anen
Negibus. S-l prox mi . deſtitit inſi. ihilominus notã ret.quod non licʒ. icer inteꝛu⸗
qui accuſaꝛe nõ poſſunt.l. limitandas quo emerſo ſubeat ac eſtitit infamia n ſeenmanz indt ſechn in ciuillv. . getiam ſiin
crimen. cuſator qui deſiſtit penam legibũs do ⁊ extra ordinem ſecunduʒ iudi cns m ciulde l. d⸗ ie
anicrimen⸗ illioꝛ ſ cialem motum puniendo. de tranſac. ſub pre iſitdumme
e Fame. quaz debet perde conſtitutam: ⁊ ſi peꝛſona ui ir ue n mn bil textn rſlſine. in aaem ſe
r beng. inſdis l eiacn rilg ſancnr. niliſone Vnuis eum ordinemſcri icdeo ſecundum aʒ. bſolutionis
Exllij.no⸗ ergo qd unaie oris m. 6 tura contineat ut primo a quia tale fuit crimẽ botum in eane
non poteſt plus ſic. ff. de ĩ intra ſtatutas temporis metas cõ kura con riucde deauo lcuit ranſt bian debe
int.l.iteʒ apud. 5, quod ait ſenſus partiuz abollionem. bopo nalli michin deren icnp . 9. qo od non pla. inetitſed nic
pre. .5. ad.l. in ui.t ſatu Zucl amm habis 9 raretur non obſeruantibus tamen cet quia accuſatori ſemper demu.
uos v hic ſeq coſien eſ. igenin in ſon⸗ dilatid poſtule aduerſarijs pactoruʒ ſidem inſtau nunquã licet quin ſententia abſo
dernr aeonn r etean tallum cauſarum no rare accuſationem minime potes in nurpil nclhat li nis ð rüunr
. . 5 2— . . Pec 1. . ſi nuã oc; qyuita ut. .
unicatur. ſed tionem non expectatis moris. qua ipſẽ dẽſtitiſti. cet reo ſic quãde keur
ane eNon en⸗ legieſteb Mpr. Juſti a. mene b. Dem. a. pater ſlig: licdg con u lum ſengunc⸗ iniſian
ff. ad turpi.querebatur Riminãales cauſas omnimo Iis dẽ quo ſupplicas ( ciat⸗ Gel ed wilt
ubidi deſiſtens- do intra duos annos a con tra parentes ueſtros deſer- ac.l.trãſigeꝛe.ratio accuſatiõis h
ere 24 lnd me teſtatione litis connumerandos ſi tam ut dicis accuſationem ceperit antem eſt quia alið officium incl
Ko dannn i n niri cenſemus. nec ulla alia occaſi perſequi preſcriptio illi in iudicio in ciuili aliud in cꝛi quod ibi dic
Leſtpenn amd. ſe hie. ne one ad ampliora produci tempo prreſidis deſtitueꝛ poterit opponi. minail. ſ. abſolutod
e4 turpil. ab accuſatöe ra: ſed poſi biennij exceſſum mini Mpr. Diocle. ? Max. a. Ma t Joſe kand 1g ioneinchi
3,6slllͤlͤl. me ulterius lite durante accuſatuz trone.q —. Bellii k. d ſece alnmna
g Dilatio. vt. . de dila.l.i. abſolui. ſcientibus iudicibus eo/ Ifemina ſuam ſuorumch i vgenereil 64 deimin
b c Rininales a con rumq officijs quod ſi litigatorib furiamn exequanar qau E „Fel ugler air nonili alj ot
teſtatiõe litis. ut. ö. admonentibus ipſi litis introduc ſa pacto contra uetitum l itiſſe 7 frimug.. gn: bi irhiin on
de iudi. properandum in tionem uel examinationem diſtule proſiteatur in ſenatuſcon uſi tur gen are nõ poſiũt neni noͤ er iteue
princi. ? de ſal.l.ubi. ſed in rint pena uicenarum librarum . niͤleai penam eam incidiſſẽ certi . gecn ens Parn le
N . 5. . . t . . . . 3 — am de⸗ 4
Rreſah ale. ren riſg lenliſeonſultum turpi Dem a Zuciano. d me habe almi hmihi
rico. ut in auten. ut cle. apð lianum. Nẽxeculione crininumo ck no nas 6 8 ine paninn, paletqg
toeviſtomg penuſ. . tinuiſſe uidetur illos deſtitii .e, muliet. F. t, ſiue –
Ablolui ab obſeruatiõe ſe qui animum accuſationis implẽ on urFa ne ho pendente p
iudicij. Mpr. Anto. a. Amato. de prorſus geſarueniht. qaumn di arenon voguml Alpoteſtboee
E Ald ſenatuſcon. turpil. S demum in ſenatuſcon tur ex alijs cauſis uel mnpleltatis erraß wnem. E gwſinti gui⸗
poc punitur deſiſtens qui ſultum incidere uidet qui ratione nec dum te a nen uim un achej. aſen non voſſn
lerginerſator dicitur cuius crimen publici iudicij de dicie perueniſſe Hecces tue e ẽtur leged ke gnt liegnd *
pena eſt quinq; librarũ au tulit ⁊ cauſa criminis ordinata.i.in poteris poſtpoſita ormi loſilen acin g, ror wnfaſed hiene
ii. ut. fl. de preua.l. iij. in ſi. ſcriptionibus depoſitis ⁊ fideiuſſo pedimenti ſuper aliquantulo ſilen nheg aſbeßoft
ginfam. nt⸗ſe iſali ca 1 dram Eec n
nni ni in talione , “ es Ul'proſeant
ernremtapanuntnnal, pteuaricantur qui ſus pafte prodita ⁊c.ut.fl. e. quis dicitur proſequi morum inurlam eere⸗ ani ratennen l⸗ Anüiman
l.i. in prin. 2. F. preuaricatorem. ? puniuntur extraor. ut. fl. de preua. lij. rum iniuriam qui pro e 4 i 5 n. ote Indicnume
1i S gqemum. boc demum non ad omnia ſequentia refertur. naʒ ac uſq; ad ſeptimum gradum ut ſobrinum ⁊ ex eo natum. ut. n. Punirlicl
cuſatio non ſub cuſtodia facto ſed fideiuſſoribus datis uel ſola i ſti.. ij. Kl. iul. .l. lege ilil. ẽ· ienis hni KW Aer
ſcriptione depoſita qui deſiſtit punitur. ut. ff.e. ſenatus. 5. q poſt ʒ Exequat.al enim nõ audit.ut..qui ac.nõ poſ. n Jicrimine⸗ Kunn
48 dul.l.m les. 5.ſi ſocer. .j. t. i.l.f.. poteſt induci in pecuniaria cauſa a Incidiſſe.immo nöue ſe.l nau grionem 2.l. mulier. ſo. nater monte
exemplum ſupra quomodo ⁊ quando iudex auten.qui ſemel. item 2 is non poterat accuſare hic ſic quia ſuam ue marun iniarienn p nſlins an
punitur qui depoſuit accuſationem non recipiendam ut.ff. e.l. l. . accuſa ſequebatur. hec non nalet quia tunc magis uiden etur ; ene nodoa deſ
tionem. ergo refertur demum tantum ad publicuz. quaſi dicat in priuato d. accuſationem. dic ergo quod bic pacto deſtitit ib nõ pacio. nerz gui⸗
crimine deſiſtens non punitur turpilli. ſed alias iudicis officio. ut. fl. e. ſi b i R executione nidetur inter uiros pfudentes. deſtitiſ- etllquann
gqꝓuis petere. 5. ſi quis ſtellionatus. 7.l.?⁊ in priuatis. c Deſeruelunt. ut T.fl. ð iudi. deſtitiſſe. de mino. l.de i probatzen
m Mon impetrata.i. priuata. ut ⁊.ð. de adul.l.abolitionem.idem ſi hẽ?èret ſe. ⁊.fl. e.l. eſtitiſſe. .l. ab accuſatione. 5. eſtitiſſe. .⸗ en ſein
publicam nel legalem. ut. ff. . abolitio. :.l. ſe. .l. deſtitiſſe. 2. l. dinus. d Silentio. quod tamen citra biennium. eſt. alias contra.ut.S.li. Pubiic
n Deſtitit.i.in totim animum accuſandi depoſuit. ut. ff. e.l. ab accuſatiõe i. l.i.⁊.ij.⁊ fi. nec enim hic erat ſtatutum tempus a indice. ungſupt
. animo. ꝛ.l. deſtitiſſe in prin. facit. ð. ti. .l. l illa tamen eſt generalior in e Proferens.idem ad ſinem producens. Accurſius. lun aun

M .
. 1X.
. 3

ſunncun “ peni
.bfoxi. I De calumniatorib . HDR
fl. anf li E E atoribus.calumniator eſt qui falſa crimina ſci.
1. (h. f. lüij, intendit.nt.ff.ad turpil.l.i.de qua ſi criminali imina ſcienter o Lauit.dictum defuncti .
in — . . ee 1 .elI. T.l. lij. J. l. ſi ergo hic ex bpe
Vine g c rcicii Ramo ſe⸗ calumniam in princi. piſcopis ſaulonen non euitaꝛet cnmmeneame hewa nonbabert
. ia prele . . nterſit.ar. ff. .
ptunizhil pu. in. l iter. ſ qu nte. uel per contumaciam abſente ut.fſ. de monliduti nce .n gar Kd bo.lib.l.q q;is ma.s.pe.⁊.ff. ð
U mode auun nan J.reſtitutio.?.ð.qui aernſare non doſſunt. i.
L accu. iptuʒ ab eo tio inſtitut —— q q AVi non pꝛobaſſe
acitis, quuit qui ð ca.accuſ. itutaʒ accuſationẽ ſecundũ . üciaturent ar di
lati qn lbul vt. S. qui atuf. legem pr. ofèrens quam probabi uatas diſceptationes continent pe it i ponc alur. tqr di
ti pacti ſunt qui accuſaꝛe ñ tibi debitam uindicta 5 riclitari ſolent. xit iudex nõ ꝓbaſti. ſeus
R oentiane reportare. Dem aa. Domicio. i aa⸗ calumniatus es lʒ
olitionem ontra. ſo ſpeciale. De , minis ſerůoruʒ alũnia enm aliteꝛ non
— bi⸗ aꝛ per officiü in Bẽ calumniatoribus. xlvj. ſatoris i ſerlon Pn ac dãnauerit. vt. ff. e.l.i. i.
tur quod pln icis petii puniri. Mpꝛ. Aley . aduerſus eum pena dupli n e NHon pati ur.accuſari ta
h Poſtea. ſ. ex i pꝛ. Alexan. a. Scabino 8 eum pena dupli lege iu
non impleiis oſtea. ſ. ex iter Alumniz eo tempor. lia pꝛouidetur. men poteꝛit de calumnia.
nꝛe denno lic nalo ſleſ⸗ * herceri ſoletquo⸗ e cau Po. al. Dalẽ. aa. ad ueli i nic⸗ aſon e ereehts
ꝛod non lic. Demeinhpaca ve ſe On priũs ad uell. tis. z.l. pꝛoxi. ? ſatis erit
od non lic;. gl ernieallofft preſente accuſatore iudi quenquã ſinceri accuſ.
in ciuili.pt.. ic ex inteꝛuallo ſie catur. ⁊ ideo põſt tas tua ad tue ſedi cuſatore quod non pꝛo
. ti etiam ſi in cõtinẽ catur. ? ideo põſteaquã de cauſa lubebit dtue jedis exame banit qui n
nſac. ſub pfe 16 n cõtinẽ iudicatuùm eſt: i iubebit adduci quã ſolemnibi qui nunc accuſatur.
ſub pfe ti ſfatdummodo ſi eſt: contꝛa conſuetudi ſeceritant i quã ſolemnibus ſa ſ Credend d
1.l. ſiue. . modo ñ̃ nem calumniam erct tiſfecerit qui nititur ſid . edendus eſt. quaſi da
2.l. iue. 01 em c accuſato ititur ſidem doloris S n
ecundum az. Eaden ſentẽtia ri deſideras. ris pũni afſerere: quum iuxta formam iu narte et quando eſt de
ale fuit crimẽ ſotunn candgſen Dem. a. Poll. nis antiqui ei qui ceperit arguere t peromgrrchren . =
o licuit tꝛanſi tentiam deh een Alter inter eas perſonas eſt uenalicia propoſita ſit ſi uera 8 —
od non ple. tineri d uidetas que ſiñ calumnie timore ne e aut ſupplicium ſi fefellerit. u Acal latoꝛeſ
ia accuſatori ſemper de ids cem filij ſui uindicare poſſunt. id em.aa.menã.uicar. Aſie. 4 d calumniatoꝛeſ
nä licet quin demuʒ lata que bẽeneficium ſenatuſconſulti Oſtris ⁊ parèntum noſtro nglcloꝛum. i in ijs
bil. incidat. li ſenteneis abſolmio in alijs půᷣblicis Lananeſt ſea rum conſtitutionibus com indieiſs vlcminibus que
bncnal nis ð calumnia in prehenſum eſt . . puniri publice intereſt. qð
ſic quãdoq; ⁊ extraneus heres qui ſuſpiti denſum eſt eos qui accuſatio oiice inerelt. qd
quirat᷑. ut.ff. ad tur pitioneʒ nem alienis nominibus euenit etiam in prinati
m languinez pil.l. i. Ki quam de morte ſua habuiſſe d . is nominibus pꝛeſump nit etiam in priuatis ut
angumez .l.i. Ki. que eſt? fſunctus cauit exequi e ſiſſent delatoꝛum numeri officio iudicis calumnia
ut.5. delral ka ſeaiit moac us cauit exequitur hoc nomi ꝛum numenri eſſe adici . n
ut.5, deir⸗ ſed ibi ĩ modi ne a calumni endos. atq; ido calamnioſinnn de naur ut. fſf. ad tur
ſiger. fato accuſatiõls bi ne à calumnia excuſatus eſt: quuʒ alumnioſiſſimũ piil.l.? in prinatis lice
em c per inter uolu . . caput ⁊ peꝛſonam iudicio irri pil.l.⁊ in priuatis licet tur
eſt quia alidð oſſicium indici uoluntariam accuſationem a Pelol icio irrite de ll. in priuati⸗
n qals auo⸗ icis.ul ⁊ officij ſſi . lationis infamie ſupplici pil.in priuatis ceſſet ut. ff.
ialiud in cii bi dici icij neceſſitatem heredis pplicium ſequa ſn
quod ibi dicit reo tum interſit. mul tur:quo poſt hac ſingli unluerqg — quis repetierit
ſabanditn abſolot deſtina Dem. a. mil cognoſcant non licere in eo quod Fnſlolen, .
. one incipi . 6 11 n liberali 2£
hiſti. ut 1.5. re e camme⸗ ſe Zi noͤn probaſſe crimẽ qð enhen G ſudicium aniĩoſ an aeſceeabens
geli abo.li. ff de iureiuf,l, ad. intendit pronunciatur:ſi ca ibi rele
engi rff. de durenk ad lumnie non damnatur detrimen Dem. aa. Foro. . Sobenni ſo.
emulle: Fe monẽdi. alij dicũ . Ai 3 iter i enei olent.i.periculũ pati.
timus 5. qui ibi ea enn duct nn Finarione non patitur. Alläcten inc iſorrttu ma zh d Senen en ben.
ſne rͤpoſit nenti nõ ex ĩteꝛual eo ſolo enam H eſt ex cuſati nullius iuris colorucim ſeruorum. accuſato
caſtionem. loaue non placcii inſtam habniſſi atoꝛ qui poteſt riuata excuſatione profici ut de mm ut r plene dixi. ff. de
Joppi⸗ ſem qunm de bac tartonk eaiam e ueniendi ad crim̃ publicã abolitio non Petual non calumn.l.fi.⁊ facit..ad.l.
ſuethabo caſummi pali pes neon Renr cꝛedendus ẽ. bus ꝓficiat ſubueniatq; perſ. tali iul.de adu.l. uerba ⁊.ff.de
. winnaf puntatur patet av aa. Meh arus ⁊? Carinus. non ſpecialis indulgenti necchiſf adul.ſi Dalauerit
ſer Kfi, e 6, — * , , .— l a n 1 ,
e mulie K iue eſt par delictuʒ nõ Alumniẽ pena in pr̃ne moꝛ ci aden eos generale ſubducãt. n n prius fefellerit
on ut qui dan ergo pendente pri tis ceſſat accuſatione Mpꝛ. Hono.⁊ Theo.aa. comi ut. ð. de ac.l.fi...
renonoſiunl. ori poteſt ð boc co Mperator Diocletia 2 Maxi ti Tiberio ple.ſalu. dicunt. qui ac.non pol.l.ii.
ccnſationenhi — qui aa aa.CLeſſio. E Wax. Aiſqs crim̃ itendit ſi ĩpuni d Oſtris conſtitutio
nödocz., trig . , ſr ieztiqᷓ x uas nõ 10.
