dominium. nt. S. de tranſ.
.l. ſi ꝓ fundo. .l. ſiue apð
⁊?.l.ſi ſuper poſſeſſiõe ſecũ
dũ. . 1 Hu. M. 1 Azʒ.
ſed io.contra. qꝛ illa duo
non ſemper ſunt paria. ut
ubi dominij trãſlatio fit a
domino.ibi demũ induca
tur uſucapio facta traditio
ne a non domino. ut.ff. e.
l. ij. §. ſi a pupillo.
e e AVm qui. defendit
nt ⁊ ſupra ð auct.
pꝛe. l. eum qni. ſed ceꝛte
immo nidetur quod ſic.ff
eodem. l.ij. F. ſi a pupillo
que eſt contra.ſo.hic ſciẽs
pupillũ ibi non.hec ñ pla
cet vłh̊ res erat pupilli.ibi
aliena quaʒ bona ſi. poſſi
debat. ac.

Pẽè uſucapione pro dona:o.

M. Alexan. a. macedonio.
Juẽ fuerit dominus qui ti
bi loca ð quibus ſupplica
ſti donauit ſiue a non do/
mino bona fide donata ſuſcepiſti:
eaq; uſucepiſti: auferri tibi ꝙ iure
queſitum eſt non poteſt.

modis euenit uel ꝙ habet M dio. ? max. aa. capitonio.
pecuniam.uel quod aliud Onantèm ancillam alienaz
emptuʒ ex ea uel quod ta nihil domino diminuere ñi
lem rem emit quaʒ de ſio eſt ambigui iuris furtum etiã con

trabere citra uoluntatem domini
contractantem: ut eius rei nec uſu
capio poſſit procédere.
Dem aa.⁊ cc. Rodano.
Rritãam faceꝛe donationeʒ

emiſſet neceſſario ſed mõ
periit. ut.ff. de mino.l.ueꝝ
F§. Item non reſtitnitur. 7
ff. de ſolu.in pupillo.⁊ in
ſti. quibus ali. licet.S. nũc

autem admonendi. peꝛfectaʒ nemini licet:uuiq;
g Agd iniquum. uendican hoc uerum eſi: ſic crror falle cauſe
do rem non reſtituta pecu
nia. ac.

b Exceptione.no.exe ipiẽdum contra euz qui ð preda eſt ſolicitus. ut hie
æ.ff. de admi.tu.l.ſi minoris.⁊.ff.de excep. do. apud. 5. ſi a pupillo.? dic
ta.l.inſtitu.quibus ali. licet. S. nunc. ?.. de cur.tur.l.ii.in fi.⁊.ff.de re.eo
rum ſi fundus. .i.
De uſucapione pfo donato.

k ſ Irue fſuerit dñs. non poteſt pꝛiote caſu iure traditiõis po ſterio

ri iure uſucapionis.ut. ff. de dona. ariſto. . idem ariſto.

11 d Dnationem contrahere. ſcientem rem alienam.

m Procedere.ſ.uicio furti impediente. ut. ö. de uſuca. pro emp.l.i.

n i MRrita. licet temere uel ſine cauſa. nt hic 7.ð. de condilio.ob ca. le
ſi repetendi.⁊ inſtitu.de donatio.s.alie.ſed ex cauſa licet.ſ.ingrati

tudinis.ut.j.de reuocan.do.l. ſi.
o Error.qꝛ credebat rem ſibi eſſe donatã a domino cum non eſſet.
p Non defenditur. nec enim ſufficit credere donatum.niſi ⁊ donatum ſit
nt hic ⁊.ff. e. l.i.⁊ de uſuca. celſus.⁊ inſti.de uſuca. S. error. niſi ſit iuſtus eꝛ
ror qui habetur pꝛo titulo.ut. ff. pꝛo emptore quod uulgo.? pꝛo ſuo.l.ſi.
Quid ſi pater filio in poteſtate poſito donauit ⁊ filius credit donationẽ
nalere. gñ̃. non uſucapit filius etiam patre moꝛtuo. quia donatio non ua
zuit. niſi hides ratũ hab eant, ut. ff e,l, i. F. i.:.l. ſi pater. ſed quaſi pro lega

to uſucapit forte ſi non habent fatum be:
confirmata. ut. S. de dona. inter uiꝝ ⁊ uxo.

edes ex tacita donatiõe
l. donationes. Iẽ qd

ſi uir uxori uel econuerſo donauit inter uiuos que non ualet an
poteſt uſucapi. .ſi ſuam rem non habet locum uſucapio.ut.ff.e.
.l. i. . ſi inter. ſi alienam habet locum ut. j. e.ti. ſi uir. niſi ante com

ratione bone ſidei non defenditur.
quod ⁊ ĩ dominio pꝛo uſucapiõe
querendo ſeꝛuatur. xxviij.

Dẽè uſucapi.pꝛo dote.

Mper. Alexan a. Laurino.
Es mobilẽs in doteʒ date

quãuis aliene:ſi ſine uicio

tamẽ fuerint bona fide ac
cepte ꝓ dote uſucapiunt. xxix.

Dẽ uſucapione pꝛo herede.

Mpera. Anto. Theophilo.
Am pꝛo bhèrede uſucapio
locum non habeat: intelli
gis neq; matrem tuàʒ cui
heẽs extitiſti: neq; te uſu màncipia
ex ea cauſa capeꝛe poſſe.
AMpera. Dio. ⁊ max.aa.⁊.cc.
Mauꝛine.
Yhil pꝛo hẽrede poſſe uſu/
capi ſuis heredibus exiſten
tibus obtinuit.
Dem.aa.⁊.cc.diodo.
Piniõne falſa mortis pꝛo
herede poſſeſſio rerum ab/

ſentis pꝛocedeꝛe non poteſt.

Dem.aa.⁊.cc. Serapioni.
Sucapio non precedẽete ue
20 titulo pꝛocedeꝛe non põ

teſt. nẽq; pꝛodeſſe neqʒ tenẽ̃ti neq;
heredi eius poteſt nec obtentuue

lut ẽx hereditate quod alienũ fuit
domini intentio ullo tẽpoꝛis longi
ſpacio bſumitur. xxx.

Communia dẽ uſuca
pionibus.

Apera. Alex. Sauino.

heꝛedibus nt.j.e.l.ii.uel quia putatur moftuus qui niuit. ut. j. .

pletã uſuca. fiat di
uortium. ut. ff. e. l.
.i. F. item ſi mir. Itẽ
uidetur quod hic
titu.nõ ha bet locũ
qꝛ dari non poteſt
niſi quod fiat eius
cui donatur. ut.ff.
de dona.in edibuſ
§F. ki. que eſt ↄtꝛa ſʒ
illud quo ad ꝓpo
ſitum donantis.ut
cunq;. . fi.
q De uſuc. ꝓ dote
r Es mobi
t lees ſi ſine
uicio. ga
nõ fuerunt furtiue
? diſtingue bic.qa
cum res aliena da
tur in doteʒ.an ate
matrimoniũ an eo
contracio prio cãn
ſiquidem exiimata
non uſucapitur ꝓ
emptoꝛe.uel ꝓ ſuo
ſi ine xtimata tunc
pꝛo ſuo uſucapituꝛ

ſecundo caſu ſiqui

dem ineximata ꝓ
daote.ſi ext imata p
emptore. vt babes
hec. ff.e. l.l. li. ⁊. lii.
Z. l. iiii.
BDe nſucap iõe ꝓ
hr̃de.hoc titulo ac
cipitur pꝛo veꝛo he
rede.aliter accipit.
eff. de pe. here. pro
hꝛde.⁊ pro boc ff.
c.l. penultima.
t Am pro
cbefjde. cũ
ii.quado
ut quia eſt de ſuis

.l. opinione. . fl. e.l. i. F.i. Item ſi quis erret ili. ut quia credebat

ſe heꝛedem. cum non ſit ut.j. e.l. fi.
n Tuam. que fuit heres.auo.

x Mancipia. aliena qᷓ tenebat auns tnus utſua bõa ſide ⁊ ſine.t.

y Ex ea cauſa.quia ſucceſſiſſes auo tuo per conſequentiam ſj qa

ſuccefſiſſes matri cui es extraneus. ut inſti. de heredi. quali. diſ

.S. extranei.in fi. . potes. ex tua peꝛſona ſumere initium non ſie ſi

eſſes de ſuis.ut.ff. e.l.ij.F. fi.

z n Ihbil pꝛo herede ſuis hered bus.quia non habent tituluz

cum niuo patre domini ſint. ut.ff. e.l.ij. F. fi. ? de lib.? po.

in ſuis. ? inſti. de bere.qua.⁊ dif..ſui.ſed a patre inchoat ſilius
perſiceꝛe poteſt. ſed an pꝛo ſuo uſucapiant. nidetur quod ſſic.ut.ff.
pro luo.i.pe. . ſi pater. ſed. x.ñ quia ibi fuerunt emancipati nel
fuerũt ibi a deſuncto inchoata. Item boc dicunt quidà eſſe uerũ
ſi eſt ſolus ſi autem cum alijs poteſt ut ar. ff. de acquir. here. l,cuz
pereditate. quod non placet.ſed ſi defunctus habnit malã ſidem
in re uel ſcientiam rei aliene an heres uſucapiat pꝛo heꝛede. ſi eſt
extraneus.quid dicunt ſic, ſi ex ſua perſona nult ſumere initinz.

chnind
Ppoſſccbe

Mi,

ſcne
nnmni
int
ah
bͤnt
ilmn
ppunpe
ahmt.
oKinen
rrenbin
itmo
Grſeſel
iidie
goboeene
gickide⸗
tlamſ
Cliro p⸗
leuoehnt
bidet ni
nngi nj
ſisepor
ſonie hn
Plic orid
utcchnan
nſinfeal
ſlcctbet
onbabetb
19 Pu
potſt
flocr.
11 Gue
eban
initicsza
miitoͤn
Poctntr
ifullo
iintl din
ſberſcecca

(heniſſtt

ifaltfe⸗
ſpvlegun

(Neybei

nnolſiete

ulkuie

uhſn n

Uaneß
elnbl

bititlne,
Aimniin
mmuni
li
n
bh bo

ut.ſ. de pre. lon.tem.l.i.?.ff. de acquir. poſ.l.põp..i. Iteʒ alia ra

huen lione quia ti.habet heres.⁊ non eſt res nicioſa ⁊ habet bonam ſi
H ⸗ M dem ergo nſuc.ſed io.dixit contra. primo qꝛ ſucceſſor eſt niciorũ
ntnn ⁊ culpe defuncti.ut.j.de fruc.⁊ li.ex.l.ij.⁊.ff. ð diuer.pre.l.cũ hĩs

poſſide:e m quoſdam. nt.j.ti.ij.l. fi.ſed olim ↄtra.nt.fl.de acquir. po.i.
peregre.ꝭ.ꝗbus. Nos dicimus ↄtra.ꝙ amutat.nt.ff.de ac.po.l.iij..ꝙ;
ſi ſeiuus.licet ſit ar.ↄtꝛa.j.e. l. quanuis..i.ſed recoꝑat dñs ꝑ ↄdition gd
ex lege.⁊ iõ dic.d.l.ex liberis nullũ dño ſieri piudiciuʒ. Quinio qro em

ed 2 ſic nõ nalet ar. eoꝑ. qꝛ licet ſit bo. ſi.uere pꝛeſumptiue tñ eſt ma. ſi ſeꝛuus meus ſibi dicat poſſideꝛe..nõ deſino cũ ⁊ ipʒ poſſide ut ar.
nſ ſi. INẽ ſecundo ga ·fl. ð acqr. po.ſi ð eo ĩ pᷣn.
nſug pꝛo una pſona ba .5 , . i i Anm pnidem. cogi
Fauie bet heres ⁊ defunc Vi ex cnducto poſſidet: eas reſeruabat᷑ rgreſſus:que et ne taueꝛis.quod cogi
babehi mns/ vt in aut, in quanuis coꝛporaliter tene ſciẽtibus dominis ꝓcedebãt:quo taꝛe debes.
* iur. a mo. in prin. all:hHon tamen ſibi ſed do michil inbumanius erat:ſi bomo k Filcali.uel alia rõne fiſci
lſun Aẽ tercio pro hoe mino rei creditur poſſideꝛe neqʒ abſens et neſciens tam ãguſto tem fſacta.ſʒ aliud in nacatibuſ
N e expꝛeſſe. . e.l.i. ꝛj enim colono uel conductori pre/ pore ſuis cadebat poſſeſſionibus qꝛ uſucapiunt᷑ omni titulo
ie ti.i.l.i. Nẽ quauo giorum lõge poſſeſſionis preſcrip Igeo per preſentem legem et in iure cõi. ut iſti.e. . res fiſci
*“ pro hoc ar. a ↄrio. nio acquiritur. italicis ſoli rebus que immobiles ſed ſtne titulo tũc. xx.an.⸗
goon qð eſt. ff. de pub. l. Dem a. Oneſime. ſunt uel eſſe intelliguntur ſe icut an putãdis ab eo tpᷣe quo ce
“R publiciana. F. ptus Am pridèʒ quidẽ mancipi naleʒ exceptionẽ ita ⁊ uſucapionẽ perunt bona eſſe nacantia
nutin Quinto pꝛo h.ff uʒ de quo ſupplicas ↄparaſ tranſſoꝛmandã eſſe cenſemus: ut ſi autẽ uelit ↄputaꝛe ex eo
ehnbiagn de nſuc.l.nubi.s.i. ſe te dicis.ſed ſi cogitapis rem ſiſci qui tm̃modo ⁊ de his decẽ uel ui tpᷣe quo fiſco fuit initiatuʒ
M ubi dicit niciuʒ ꝛei mei uſucapi nõ poſſe reſpõdere te ginti uel triginta annoꝝ ⁊ aliaruʒ initiatũ.iũc ſufficit quadri
ziirhin purgatũ nõ ipedit actiõibo ſiſci mei ĩtelligis:nec aliaſ exceptionũ tempora currant:hu enniuʒ.ut.j.de quadri.pᷣ.
Dnd nſuca.ergo uitium poſſe rei ꝓprietateʒ obtinere quaʒ iuſmodi anguſtijs penit᷑ ſcemotis l.i.⁊.ff. de iure fiſci.l.i. .
lae pſonale ẽt purga. ſi non ex ancilla fiſcàli natum con Cum àute antiqui ⁊ in rebꝰ mo diuus.⁊. ꝭ.preſcriptio.⁊ ð
ichg ipedit. hẽt gꝗ locuʒ ſtiterit fuiſſe. bilibus uel ſe mouentibus: q̃ fue diuer. tẽp.pre.l.intra.qð
ennm H uſuc.quãdo ha Dem. a.⁊.c.pantino. rant alienate uel quocunqʒ modo dixi in fiſcalibus ut ñ uſu
fngntig bnit defunctus bo J mala fide ſeꝛuuʒ tuum ſci bona ſide tamen detente uſucapio capiantur ideʒ in rebus ci
tniind nam fi. in re aliena ens antiochus tenuit ĩtẽtio nem extendebãt:non in italico ſo uitatũ ut ar. ff. ex quibus
ndnn ſed defſiciebat titu. nẽ ↄtra ſucceſſorẽ eius lʒ bõa ſfide lo nexu: ſed in omneʒ terraꝝ oꝛbẽ cau.ma.l.legatis.⁊.l.ſed ?
nwontnnnd quem habet heres poſſidet propteꝛ initij uiciũ uſuca ⁊ hanc annali tempoꝛe conclude ſi ꝑ pꝛetoreʒ. .fi.ſʒ.xl.an.
nucopitat a o Piniõe ñ pio non abſũpſit. xxxi. bant ⁊ eam duximus eſſe corrigẽ preſcribentur. ut.j. de pꝛe.
We poõt. vt. fffe. dam:ut ſi quis alienam rem mobi xxx.an.l.omnes niſi ſint
niinir Al.i. accur. De uſucãpiõe tꝛanſformanda ⁊ lem ſeu ſe mouentẽ in quacũqʒ ter in publico uſu.ut.ff.ð uia
wenl⸗ b u Sucap. cꝛe de ſublata diffeꝛcna rerum mãcipi ra ſiue ĩ italica ſiue pꝛouinciali bo publica.l.uiam.
ntnmamn debam me ⁊ nec mancipi. na ſide per continuũ trienniũ deti II Imala ſide poſſi
dſolun eneũ hĩdeʒ cuiuſ⸗ nuerit is firmo iure eaʒ poſſideat: det. ſ. ſucceſſor ꝓp
mmtochtſ dam cũ nõ eram. Mpera. Juſti a. Johãni.ppᷣ. quaſi peꝛ uſucapionẽ eam acquiſi ter uiciũ.niſi ex ſua pſona
mimmma, e Poteſt. ut 2.. ð Vm nji animi uigilantia tam. Moc tàntũmodo obſeꝛuã uelit incipere 'm quoſdaʒ
Deſtinan rei vẽ.nullo.⁊.j.de ex iurẽ quiritũ nomen et do ut in his omnibus caſibus ab quod non placet. ut dixi
p tig P.lon.tẽ.l. diutina ſubſtãtiam ſuſtulit:⁊ cũ cõ initio eam bona ſide capiat: ſe- maus.S.ti.i.l. nihil.
efſelit ⁊.fl. de nſuc. celſus munes exceptiones in omni loco cundum quod exigit longi tempo m De uſucapione trãſſor.
eth ⁊ hoc niſi ſit eꝛor ualeant decem lł uiginti uẽl trigita ris preſcriptio: ⁊ ut continuetur ei quantum ad tempus.
Detinpier iuſtus. ut. fl. p leg. annoxꝝ lł ſi que ſũt alie maioris eui poſſeſſio etiã ãterioris iuſti poſſeſ-/ n Mancipi.ſ.italicaruʒ 2
flelweinht l. pꝛo legato. 2 cõtinentes pꝛolixitatẽ ſatis inutile ſoris:⁊ connumeretur in decẽniuʒ pꝛouincialiũ ut hodie eq̃i
ir win ſuo.l. ſi. eeſt uſucapiõeʒ in italiciſ quidẽ ſoli uel uigintiannoꝝ ſpacium uel tri ter uſucapiantur. olim eni
eclirt, d Neq; beĩdi ſi ſit rebus admitteꝛe ĩ ꝓuintialibus au cennium. Quod ⁊ in rebus mobi imobilia in italia tm̃ ⁊ biẽ
ſceebethe ſuns l ſi eſt eẽneus tem recludere ſẽd ⁊ ſi quis res alie libus obſeꝛuanduʒ eſſe cenſemus: nio uſucapiebant᷑ mobilia
letynbe ſz uult nti acceſſiõe nas italicas tamẽ bona ſide poſſi ut in omnibus iuſto titulo poſſeſ⸗ uero anno ubiq;. nt inſti.
lpenlin deſuncti fecus ſi ex debat peꝛ biẽnium:miſcèri reꝝ do ſoris anteceſſoris iuſta detẽtio: qᷓ de uſuca.ĩ pri. ?.. de fui.
I ſua pſona nelit ini mini excludebant᷑:⁊ nullus eis ad in re habuit: non interrumpat᷑ ex l.pe.⁊ ð uſuſ.l.corruptio
bitd tiuʒ ſumer.ut dixvſi nem ⁊.j.de anna. excep.l.
igin 15. e.l. nibil. ii.in princi.
auctd e Ex hiditate.quã credebam babere ⁊ non habebaʒ. Accurſins, o c AUm noſtri uigilantia. i. animus nigilans. Accurſius.
ggtiutit1 Abſumit.i.nõ tollituꝛ. p Quiritum.ſ.romanorum. .R
uatnh g Communia de uſucapionibus. q Suſtulit.i.abſtulit ⁊ remonit.ut.ð. de nudo iure quiritum tol.l.i. nel. i.
“ VAi ex ↄducto.ſed dño.ſic eꝛgo dñs p ſe ciuilẽ ꝑ colonũ accepit nomen ⁊ ſubſtantiam.i.eſſe ſui a populo ꝛomano ut inſtitu.de iur
q nãlẽ.ut h̊ ⁊.j.de p.xxx.an.l.male.gꝗ colonus nullã oio na.S.ſed quod principi.
Erſktit bʒ poſ. ut ⁊.ff. de uſuca. ñ ſolũ. .. i. itẽ pbaĩ H qꝛ ſi dñs r Ael.xxx.in pignore preſcribẽdo.xx.in queſtionibus ſiſci.⁊ quod ſubi
. rtni⸗ a colono. in poſ.nõ admittif tũc querit᷑ interdictũ dño eꝛgo priuſ cit ⁊ ſi que ſunt ſimiles ui hypothecaria contra debitorem uel eius here
nticin oĩo poſſidebat.nã al inteꝛdictũ nõ daret.ut.ᷣfl.de ui ⁊ ui ar. l. cum dem que in. xl. an. extenditur ut.j. de pre.xl.an. cuʒ notiſſimi in prin.
R ſundi.⁊.l.i..inteꝛdictũ ãt hoc. ⁊.leiij...eũ.ſʒ ar. .ff. cõi di.l. cõi Vſucapionem.immobilium. .
di. 5. neq;. o q̃ꝛo an colonus poſſit inteꝛueꝛieꝛe poſſeſſionẽ ⁊ ſli t Sed ⁊ ſi gs.nõ ſolũ eſt emẽdandũ quantũ ad locũ.ſʒ ẽt quãtũ ad ip̃s.
Nbehit poſſideꝛe. ſic dĩs amittat nãlẽ poſſeſſt ionẽ. v. ñ ⁊ in hoc cau eſt n Mſſceri. no. contra italicos.
iclt⸗ Pꝗita lex.j.de p. xxx. an.l.ij.teꝛcio qᷓꝛo ſi aio deſeꝛẽde poſſeſſiõöis x Intelliguntur. ut mancipia ruſtica ⁊ ſeꝛuitutes reꝝ uel perſonarum.
. toiiß⸗ exienit de fundo colonus an dñs amittat.qdã ut. H. ⁊ alij ꝙ ſic. PAnnalem. que tollitur.j.de an. ex.l.i.in prin,
rlin ut. fl. de ac. poſ.l.ſi colonus ſumpto ar. a ↄrio ſenſu. nã dñs amit 53Aſucapionem.ſcilicet immobilium
4 menit tit et ignorãs. ut. ff. de acg. po.l. pegꝛe. . ꝗb ſʒ ar.j.ut.ff.ð acgrn. a CQum autem. terrarum. ex differentia enim locorum tc. nl. de tempo.
Gcicit pol. ſi de eo. F. i.ꝛ.l.ſi id · Fi. na ut ille leges dicũt et mortuo co in inte. reſti.pe.ſupernacuam.
44 ern lono. retinet dñs poſſeſſionẽ ⁊ iñ ↄſtat ꝙ tũc colonus animũ ꝛetti b Per continuum.nota.ut.f. de uſucapi.l.nunquam F.i. .fl. pꝛo emp
c nende poſſeſſiõis nõ bʒ. Itẽ pro hᷣ eſt. j.ti.ij.cũ nemo. ſʒ pᷣmi di tore.l.ij..ſi ſeruus.
wegn cunt nõ mutat quatũ ad hͥ ut uſucape poſſit. qᷓrto q̃ro ſi colonus e Poc tantummodo. ab initio. non ſufficit bona fides ab initio. ut hic
iorij alij tradat uel pdat an deſinat dñs poſſideꝛe.ſʒñ.nõ deſinit dñs .ſſ.de uſuca.ſequitur. . de illo.i fi.. x.f. de acqui.re.do.bone fidei.ꝭ.in

3

i
contrarium. ⁊. ff. pfo emp.l.ij...ſi ſeruus.⁊.ff.de donatł.inte: uiꝝ ⁊ ux.ſi prin. nam poſſeſſio talis queritur ignoranti.ut.ff.eo.l.’ſi me in na n
extraneus in fi.ſed ar. contra. fl. de pe. her̃.ſed ⁊ ſi lege.S.de eo.⁊.ff.depo cuam.S.ſeꝛuus.⁊ uſucapi.ignorãte.ut.ff.pꝛo ſolu.l.ij.⁊ poſtlimi neſ⸗
ſiti.l. ij. n fi. ⁊.ð. de inceſtis nup.l.cum ancills..ſi.ſʒ iure canonum de nium ibi locuʒ habet.ut.ff.de uſuca.iuſto. .hi.ſed in caſibus etiã nu lone
bet eſſe continua bona fides.ut extra.de preſcrip.quoniam. que peꝛ me queritur habet plurimum iuris primus.ff.e.l.i.S. pe. –
a Sciẽtiam. ſiue eiuſdem qui pꝛimo habuit bonam fſidem ſiue heredis. ⁊.l.quod meo.S.ſi nenditoꝛem.⁊.l.quaꝛundã. ſeruus.ff. de ↄ:ra Ain n
ut inſti.de uſuca. S. diutina ben. emp. clauibul nitmnco
T.fl. pꝛo emptoꝛe l ij... ſi ð tercius. ff. ð ꝛei uẽ. ei
functus..ff.ð uſuca.l.he poſteriore ſoꝛſitan aliene rei ſciẽn Er libram peꝛſonã igno ꝰ· quedam ⁊ ff.eo.ꝙ ſun .
res eius in fi.i.tñſi.ſecus ĩ tia:licʒ ex titulo lucratiuo ea cepta rãti quoq; acquiri poſſeſ meo in prin. quar ſtcle⸗
ſingalari ſucceſſore qui ſi eſt. Ita ⁊ eni mpliat᷑ qdẽ longi tẽ ſionem ⁊ poſtq; ſcientia ĩ tus.j.de donatio. iusſmnii
ſcit non uſucapit. licet ille poris materia quẽ ei ſubdita ẽ᷑:mi teruẽnerit: uſucapiõis conditionẽ quiſꝗs.quintus.j. –
qui dedit ſibi bonã fidem nuatur autẽ uſucapionũ compen inchoari poſſe tam rõne utilitatis de dona.l.i.ꝗbus muntnn
habuit. ut. fl. pro emptore dioſa dominis iactura ⁊ eius iura quã iuris prudentià receptum eſt. cauſis ſine coꝛpor ſeunin⸗
.l.ij. §. ſi eam rem. Ded ſi nocentia.⁊ cum etiã ꝛes diuidi mã Mper. Alexan.a. mauro. acquirit᷑ poſſeſſio. niniſ
mobilis eſt nonne ex qaue cipi ⁊ nec mancipi ſane antiquum Inus inſtructus eſt: qui te vel dic qð ⁊ in bis iuliſin
ſcit furtuʒ fit.⁊ ſic ꝛes uicio eſt: ⁊ merito antiquari oportet: ⁊ ſollicitum reddidit:quaſi in caſibus interuenit binh
ſa ⁊ nõ pꝛocedit uſucapio ſit rebus ⁊ locis omnibus ſimilis uacuam poſſeſſionem eius quod actus corporał uel liunnil
ñ.ſecunduʒ aʒ. non ſieri ordo inutilibus ambiguitatibus peꝛ procuratorem ẽmiſti nõ ſis in quaſi.ac. . nſſo in
furtum qꝛ non facit dolo ⁊ differentijs ſublatis. ductus cum ipſe pꝛoponas tẽè diu 1 Vulitatis. ut qð unin iſl
cum tituluʒ habeat. ſicut ? L in poſſeſſione ſuiſſem: omniaq; ut non poteſt per ſe ſi otninln
ille cui res mobilis locata Dẽ acquirenda ⁊ retinenda dòminum geſſiſſe. licet enim iſtru at per alium. ut.ff. nunrenep
eſt. primum enim tempus poſſeſſione. mento nõ ſit comprehenſuʒ qued S pꝓcur. l. i. .. uſus limiiine
inſpicitur quo bonã ſideʒ . tibi tradita ſit poſſeſſio ipſa tamen 7.l. ſeꝛuuz. §. publi Altaneüz,
habnit.nt. fl. de ſeꝛuo cor. Aperatores Seuerus ⁊ An⸗ rèi ueritate id cõſecutus es ſi ſciẽtẽ ce. Iteʒ ut negotia ninaluſene
L.i. F. i. Item poteſt eſſe q to.aa.⁊.cc. Atico. uenditore in poſſeſſione fuiſti. abſentiũ ñ ðſerant nia uftl
nõ cõtractet licet poſſideat L ut iſti. ð ob. q̃ ex q̃ unt Nos⸗
nel concedo ⁊ furtum fieri ſi contract. F.i. Mlicedon⸗
2 rem furtiuam.nõ tamen inteꝛpellatur incepta nſucapio.ſʒ incipienda ſi k Prudentia. alias pridem ⁊ alias pꝛudeutia.⁊ dic iur̃ pruden. phlinte.
ar. fl. de fundo do.l.ſi fundum quem. quia quod quis peꝛ alium ⁊c.ut.ff.de admi.tu.ita aũt. .geſſiſſe. nnſeptahi
b Ampliatur.cum in omni re ⁊ loco ualeat. Im Inus.ſimilis reprehenlio.ff. de teſtamentis.l.domicius. Ucunaaſmn.
eQue.ſ. materia. Ei.i.nuſucapioni. ⁊.j.de fideiuſ.l.blanditus. 1Nrno
d Mancipi.i.italice ⁊ pꝛoninciales ⁊ ideo dicuntur pꝛouinciales ne mà m Emiſti.nõ tamen ei fuit traditum.quia tunc poſſeſſionem ⁊ do Ruiae
cipi quia nec mancipantur.i.ſupponuntur eoꝝ dominio nec enim erant miniũ per eum queſiſſes.ut.õ.l.pꝛoxi.⁊ inſtitu.per quas per.no. lilepaenst
domini pꝛopter tributa que preſtabant.ut.S.de epiſ.⁊ cle.de his.⁊ ideo acqui..ex his. Sed ad quid dicit de uacua. ñ.qꝛ ſine ea non Koloegana
ibi locum uſucapio non habebat.als autẽ dicuntur mãcipes ↄductores queritur dominium ſecundũ quoſdã. ut hic.nos ↄtra. nam licet luudintenen
ſalis ut. ð. de uecti.l.ſi quis.hodie autem quantũ ad acquiſitionem dñij ſine inductione in poſ.non poſſit queri dñium ſine poſſeſſiõe ua Prdcinenan
per uſucap. Item quantũ ad acquirendum per traditionẽ exequate ſunt cua tamen poteſt. ut.ff.de fundo do.ſi fundum. ⁊ de acqui.reruʒ undſpert
ut h.⁊ inſti.de re.di.S.per traditionẽ nõ autẽ quantũ ad tributa. do.homo libeꝛ.S.quicquid.⁊ de peculio.l.eo tpe.⁊ ꝙ dicit de ua (intongbi
e Be acquirenda poſſeſſione quia in nſuca.⁊ preſcriptionibus de ꝗbus cua demonſtratiue dicit quia ſic fuit de facto.vt ⁊ diximus..de lſellſino
dicet eſt poſſeſſio neceſſaria. ut.ff. de uſuca.ſiue.ideo de ea dicit.⁊ no.qð proba.cum res. ac. umopoet
pic dicit de retinenda.ſed in.ff.dicit de amittenda. ſed dic quod idem ẽ. n Diu.i.x. uel.xx.an.ut ar.ff.qui ⁊ a quibus.ſʒ ſi fideicõmiſſaria ngims
nam contrariorum eadem eſt diſciplina. S . F§. ariſto. ?.S. de pe. here.ſi filius.alij dicunt ꝙ pro motu iudicis fumnoſi
f· Er liberam.etiã extraneam.ut hic ⁊.S.per quas peꝛ.no.ac.l.i.⁊ ut. ff. de iure deli.l.i.in fi.tu dic etiã ſi momento ſtetit idem eſſe.ſʒ ahhdie
p inſti.per quas per.no.ac.S.ex his ⁊.ff.e.l.i.F.. per procuratoreʒ bic ſic fuerat de facto.ut.ff.de pub.ſi ſponſus. mligug
boc ſiue habeat mandatũ ſiue nõ.dummõ nomine dñi querat o AVt dñm. quod preſumitur niſi ↄtrarium pꝛobetur.ut ar. ff. pꝛo nſtnte
pel ſaltem tradens hoc geſtiat.ut.ff. de dona.l.qui mihi donatũ.alias ſi ſocio merito. ⁊.].de pig.l.fi.ſed nõne ſemper quis preſumitur in ſituncnlie
neuter non querit.ut.ff.e. ſi cõmunis.S.i.⁊.l.i.S.peꝛ pꝛocuratorem.⁊ dixi nitus ⁊ netaꝛe.nt.ff.ð fur.l.qui uas.S.uetare. ſed hic debita erat ernta
mns.õ. de bis qui a non do. ma.l.ij.⁊.ff.e.l.i.. per pꝛocuratorẽ.⁊ quod poſſeſſio.⁊ ideo non preſumitur inuitus nenditor. Künenet
in libera perſona dicit.⁊ de ſeruo alieno quẽ nullo mõ poſſidet.uel poſſi p Tradita.uel peꝛ hec nerba tradidit.uel peꝛ hec cõſiteor me tuo *W
det. ſed mala ſide intelligas. idem ſi bona fide extra rem ⁊ operaʒ.querit nomine poſſidere cum ↄſtet me poſſidere.ut.ff.e.quod meo. iunt
enim ut per extraneũ ſi modo eius nomine querit. ut.ff. de acquir. poſ. ſi q Rei ueritate. ſic.ff. de le.⁊ ſenatuſcon.de quibus in fi. * Wiſtn
me in uacuã. .ſi.⁊ ſic nõ obſtat.ff. de acqui.poſ.l.i.S.ſed ⁊ per eum.quia rSi ſciente.⁊ nolente.uel ſaltem non contradicente.ſecus ſi igno zn
ibi non nomine poſſidentis queſiuit mala ſi.poſſeſſus. rante.ut.j.e.nec ex uera.uel contradicente ut. ff.e.ſi ex ſtipu.⁊ no. inn
oſſeſſionem.ſ.ciuilem ⁊ naturalem.ſecundum Hu.⁊ dominiuʒz ut.j. hic pacientiam comparari conſenſui.ut.ð. de contrahen.emptio. n ibe
.e. l.per pꝛocuratorem. l. nõ iccirco.⁊.sð.ad uelle.ſi ſine. .fi.⁊.ff.ſi ſer.uen. ſi a te.⁊.ff.ad iui
h Interuenerit. nõ ante. nt. ff. e.l. poſſeſſio quoq;. S. fi. Sed cur nſuca.nõ munici.l.quotiens.⁊.ff.de dona.inter uiꝑ ⁊ uxo.ſiſeꝛuus cõis. 44 iick
ſic ignoranti ſicut poſ.acquiritur.ñ.qꝛ in uſuca.inter cetera bona fides ſd DOnatarum.a quacunq;.ſiue coniuncta ſiue non. * Kn
exigitur.ut.S.ti.i.S.hoc tantũmõ ignorans autẽ nec bonam nec malam t Infſanti.infans propꝛie dicitur minor.vpij.an.ut.õ.de iut niurd
fidem poteſt habere.at in poſ.non refert iuſte quis uel iniuſte poſſideat. deli.ſi infanti. i⸗
ut. ff. e.l. iij. . econtrario. ſed in hoc caſu etiã ignorans uſucapit.ſ. per ſer n Alioquin.i.ſi nõ queritur infanti qꝛ nõ habet affectũ nee tuior enci
uum in re peculiari.ut.ᷣff. pro ſol.l.ij. NRem quãdoq; licet habeat ſcientiã ei queret eadem ratione.utꝛoq; eꝛgo modo ei queritur fauoꝛe be 4 eun
rei aliene. tamen uſuca. ut.ff. de nox. ⁊ generaliter. ⁊ no.quod hec poſſeſ nignitatis magis q; ſtricii iuris ꝛõne Ir.ſunt eꝛgo hic duo.quo i Ade
ſio que per pꝛocuratoꝛem acquiritur habet multum iuris ⁊ modicũ facti rum altero ꝛemoto ⁊ alteꝝ remouetur. Sed uidetur nõ queꝛi peꝛ ſ unn
nam queritur ignoranti ſed non uſucapio ignorãti nt hic.eſt alia que ha infantem.ut.ff. e. l.i. . adipiſcuntur in fi. S.⁊.l.quãuis.S.infans. noniſ
bet plurimũ facti qᷓ; iuris.ut ea que per nos acquiritur. nã oportet quod ſo. hec corrigit illas.uel nomen infantis ponitur hic improprie. nli
corporalis ſit apprehenſio que eſt facti.licet ⁊ animus ſit neceſſarius qð pꝛo eo pupillo qui habet intellectũ nam quo ad hoc poteſt hẽre W
facile eſt. ut.ff.ex quibus cau.ma.l deniq;.⁊.ff.e.l.iij.in prin.⁊.l.ꝙ meo indiciũ animi quo ad aliud nõ.ut inſti.quibus non eſt per.ſa.te. ntlt⸗
in prin.hec eadem habet multum iuris in retinendo cum ſolo animo re .§. pꝛeterea uel bic eſt ſpeciale in dona. ſicut ⁊ aliud ſpeciale ſecun Nuurch
tineatur. ut.j. e. licet. Eſt ⁊ tercia que dicitur habeꝛe plurimũ iuris.ut que dum nos. uvt inſti. de dona. S. alie. Nel dic ſecundũ io. quod hic D Gem
acquiritur a filio uel ſeruo ex canſa peculiari.ut.ff.e.l.poſſeſſio quoq; in fuit tradita cũ auctoritate tutoris ⁊ quod dicit alioquin.i. ſi dice 6 u

zint
dlin
nsdti
de,
dton
hubr
Diri;
fing
nunr
onnto⸗
hnno
lgbes
pof
oleſio⸗
tbis
gteneni
vofkkul

betch
Kperſei
mmne.
(Kue
hbi
unegott
ſöſenet
bg
W
fpman
ſoch.
loncvs⸗

nem 10

6sdeno⸗
nnecanon
namlee
ſektöenn
niſenn
ſictden

ömiſſ⸗
tu iodis
gende,

unrſr
unurn
achiueut

ornet⸗
eo⸗

colc⸗

finn

if. 4
nus 0
.
äͤpein

nettt
worb⸗
dNoe
apelße
nin⸗

fes non acquiri cum auctoritate tutoris peꝛ inſantem eadem rõe

nec per ipſum tutorem.⁊ erat ratio dubitationis.quia alteꝛcaban

tur quidam dicentes.ſicut hereditatem acquirit tutor ſolus infan
ii adeundo nomine infantis.nõ infans tutore.auctore.ut.ð.ð iu
re deli.ſi infanti..i.⁊ ſicut hereditas reſtituitur tutori.nõ inſanti
tutõe auctore. ut. ð

ad treb.l.pe.ĩ pᷣn.
?.ff. ad treb. reſtitu Mpera.Becius.a. Rufino.
ta. K. f. 1.l. ſe. ſicat Onãataꝝ reꝝ a quacũq; peꝛ
infans non agit in ſona infantiuacua poſſeſſo
iudicio.uel cõneni tradita coꝛpore queritur. quanuis
tur tutore auctore⸗ enim ſint auctorum ſententie diſſẽ
ſʒ ſolus tutor eius tientes: tamen conſultius uidetur
nomine.ut. ff. ð ad interim licet animi plenus nõ fuiſ
mi. tu.l. i. F. i. lla ni ſet affectus poſſeſſionem peꝛ tradi

debatur h̊ ꝙ tutõi
ſoli. nomine infan
tis poſſeſſio tradi

tionem eſſe queſitaʒ alioquin ſicu
ti conſultiſſimi uiri Papiniani reſ
ponſo continetur:nec quidem peꝛ

ta acquiraĩ infanti tutoreʒ poſſeſſio infanti poterit ac
nõ ſi infanti trada quiri.
tur tutore auctore. Mpatores Diocle.⁊ maxi.aa.
ſed tamẽ aliud eſt. Nepociano.
uel ſecundũ aʒ. hic Icẽèt poſſeſſio nudo animo
fuit tradita ſeruo ĩ acquiꝛi non poſſit:tamen ſo
fantis. ut. ff. e. l. qᷓ
nis. in fi. INẽ cõtra

buic.l.j.de dona.l.ſi quis emancipatum. ſo.ibi de re immobili.
hic mobili.ut ar.ff.eo.ſi rem mobilem.uel ibi contractus celebra
tur in ſcriptis.hic nõ.nel nt dixi hic ſeruo infantis ut ⁊ ibi uel ſe
cundum caſum. Jo.non eſt contra.

x I Icet nõ poſſit.i.ſine coꝛporis actu.ut.ff.e. l. iij. in princi.?

el.quẽadmodũ.ſic ⁊ dicitur nudum paciũ ſine traditione
ut. S. de pactis traditionibus. hoc tñ fallit in cãibus quibus poſ
ſeſſio ſine actu queritur ut diximus..e.l.i.ſʒ certe ⁊ illis caſibus
aliquid inteꝛuenit pꝛo actu.ſic eꝛgo queſita poſſeſſio animo ⁊ cor
pore dicitur naturslis.ut. ff. e.l.i.in prin.i.de iure gen.ut inſti.de
rerum di. .. peꝛ traditionem. nõ eo quo omnia animalia regũtur
quia irrationabilia nõ poſſident.ſicut nec furioſi uel dormientes

ut. ff. e.l. i. . lurioſus. ?. . pe.ibi idemq; eſt ſi nũmos ⁊c hec eadẽ

naturalis poteſt dici ciuilis appꝛobatiõe ut.ff. de ueꝛb.ſig.l. lege
⁊ de orig. iuris.l.ij... poſtea cũ apius ibi in pꝛin.l.iſq; liber. ⁊c᷑.⁊
ſi eſt una poſſeſſio.nõ due penes eundẽ ſecundũ Aʒ. Allij. nt al.
⁊ Jo.⁊. H. dicunt quod due ſunt ciuilis que ꝓuenit ex anĩo na
turalis que ex aciu.unde ꝙ ſubijcit retineri põt. dicit aʒ.ſ.naturał
quam ſolam babebã.hec eadem naturalis retenta anio poteſt di
ci etiam ciuilis.qꝛ retinetur auctorilate iuris ciuilis ſicut actio ciui

lis pꝛetoria auctoritate extenſionis.ut.ff.de noxali.electio.s.ſi is

quẽ.nec miꝑ ſi animo retinetur naturalis cum plurimũ a iure mu
tetur poſſeſſio.ut.ff.e.l.poſſeſſio. Iteʒ patet in fructuario qui hẽt
naturalem tantũ quã iñ retinet animo.nam datur ei interdictum

unde ui ſi nõ admittatur.ut.ᷣ ff. de ui ⁊ ui ar.l.iij.O.uñ ni ꝙ nõ da

retur niſi nunc poſſideret cũ reuertitur.ut.ff.de ui ⁊ ui ar.l.i.. ĩter
dictum autẽ hoc ⁊ poteſt dici ciuilis nt dixi ſecundum aʒ. ſi auteʒ
alius ingreditur banc naturaleʒ retentã ingreſſus naturalẽ acqui
rit licet clãdeſtinam ſi ſciuit vel ſciꝛe debuit ſe pꝛohibendum.ut.ff.
.e.l. clam..qui ad nundinas.⁊ quod ui aut clam.l.ij. .. fi.⁊.l.ſe.
⁊ ſic uidetur quod qui exiuerat deſinat.cuʒ duo nõ poſſint poſſi
dere inſolidũ eodẽ iure.ut.ᷣfl. de precar. duo. uel dic abſens reiiet
naturalem ciuiliter. preſens naturaliter. ⁊ ſic diueꝛſo iuꝛe. nec eniʒ
peꝛdit ut dicto.ꝭ.qui ad nũdinas ⁊ ſic rediens habet uti poſſide
tis.ut.ff.uti po.l.i.in fi.⁊.l.ij.ſed al.⁊ Jo.⁊.H.dicunt retineri ci
uilem tantum. ⁊ ſic erat ſola ciuilis. nã naturalis nõ poteſt retine
ri animo niſi poſſeſſio ſit corã oculis.ut.ff.e.quod meo.ꝭ.ſi nẽdi
torem vel niſi ſit fructuarius.ut ꝓbatur dictis legibus.ff.de ni.⁊
ui ar.l.iij.SO. unde ui ⁊.l.i.S.inteꝛdictũ aũt hoc.⁊ niſi ĩ feudatario
⁊ emphiteoticario qꝛ rõe ſui iuris poſſident ⁊ naturaliter tm̃ cum
dominus ciuilem habeat.ut. ff. e.l. naturaliter. ⁊.l.poſſeſſio.
Deſertam. quo ad prediorum culturam.
3 Metus.ſſ. ne in perſona ledereris. ſecus autem ſi repelli de poſ
ſeſſione uel nõ admuti ſuſpicabaris qꝛ tunc ſtatĩ amittis ut.fl. e, ſi

pupillus ei non dedit quia nõ potuit ut. ff. e.l. poſſeſſionem. vel in illo.

VII.

id quod.S.ſi.que eſt contra ⁊ circa edicta ⁊ interdicta cõpetentia huic dic

ut. ff. quod me.cauſa.l.metum.S. deniq;.

a Temporis iniuria.quod fuit minus.x.an.abł amitteꝛes poſſeſſionez ut

inſti. de uſuca. .. quod autẽ.⁊.fl.de uſuca.l.furtum. S.i.ſecundũ quoſdaʒ
quod non placet quia tempus nõ eſt modus amittende poſſeſſiõis etiã
.c.ãnorum.ſed inducit ob
liuionem. ⁊ peꝛ obliuioneʒ
amittii poſſeſſio.⁊ ſic dicte
leges intelliguntuꝛ. ſic ⁊ di
citur ſcientia inflat.i.ſuper

lo animo retĩeri poteſt. ſi ergo pre
diorum dłſeꝛtam poſſeſſionem nõ
derelinquẽdi affectione tranſacto
tempoꝛe non coluiſti:ſed mètus ne
ceſſitate culturam eorum diſtuliſti
preiudicium tibi ex tranſmiſſi tem
põris iniuria generaꝛi non poteſt.
Dem aa. cc. mennoni. dijs ut non diu ceſſetur in
Vm nemðò cauſam ſibi poſ ſolutione uectigalis.
ſeſſionis mutare poſſit ꝓponaſq; b c Am nemo. cauſa
colonum nulla èxtꝛiſecus acceden poſſeſſionis dupli
te cauſa excolẽdi occaſione ad ini cder dicitur nel ut mutetur
que uẽditionis uicium eſſe pꝛolap poſſeſſio ſiue tituls poſſeſ
ſuz pꝛeſes pꝛouincie inquiſua fide ſionis ei qui poſſidebat ſi
ueri dñij tui ius conuelli nõ ſinet. ne retinebat uel inc piebat
Dem.aa. Nalerio. uſucapere qui non uſuca
J nulla iuſta ex cauſa ĩgreſ· priebat. quod ad ciuilem æ
ad naturalẽ refertur. nt. ff.
e.qui bona.S.i.⁊.l.iij.F.il
lud ⁊ pꝛo heꝛede.l.ij..i.⁊.s.locati ad ꝓbationem.⁊ dic quod hic muta
nit ſecũdũ Ir.ex boc quod alij.ſ.emptori daꝛe noluit ⸗ tradidit colonus
ſibi autem ideo ponitur.qꝛ ei ſuccedens emptor quaſi idẽ cũ eo eſſe uide
tur.uel dic quod ſibi poſſideꝛe noluit poſteaq; nẽdidit ⁊ trad idit.uel die
uenditionis.i.emptionis facte ab eo quem ſciebat non dominum.ſic po
nitur.ff.de act᷑.emp.l.ueteres.
c Colonũ.colonus in uilla.ſʒ inquilinus ĩ ciuitate.ut.ff e.l. re pignoris.
d Extrinſecus.hic nõ.v.modis mutari cãm poſſeſſiõis.ſ.ex iuſta iniuſta
Item econtra.ex iniuſta iuſta. Itẽ ex nulla aliqua.? ecõtra ex aliqua nul
la. Nem ex aliqua iuſta alia iuſta. Iteʒ ⁊ ſextũ ex nulla.ᷣ alia nulla. primũ
.ſ.ex iuſta iniuſta. eſt ꝓhibitum.ut. ff. e. clam. ſecundum ſimiliter ut.ff. de
uſuca. non ſolũ. 5. i. Lerciũ ſimiliteꝛ. ut hic. .ff. pꝛo heꝛede.l.ij.S. q; nul
go. Quartum peꝛmittitur nt. ff. e.ſi quis ni.S. dr̃a. Quintũ eſt ꝓhibitum

ſed cõtra.j.de omni agꝛo
de.l.qui agros. ſed illud

ut. ff. e. qui bona. S. quod ſcriptũ. Sextũ ꝓhibitum. ut de ↄducto ad pre

carium nt hic in prin.⁊ ar.ff.e.ſi quis autem ⁊ hoc nulla extrinſecus cau
ſa ſupeꝛueniente.al enim omnes permiſſe ſunt.quia nõ ipſe ſibi mutare.
ſed ſibi dicitur mutari. ut¶ ff. e.l.ij. illud .l. qui bona. 5. i..l. ſi quis an
tem. ⁊.ff.ſi pars here.pe.l.pe.⁊.l.ſfi.⁊.ff.pro emp.l.ij. F. iſi.
e Bominij.dominiũ nõ amittis.ðſed poſ.ſic.ut.ff. e.l. iij.S.quod ſi ſeꝛuus
2.l.peregre. F. quibus.ᷣſed per condi.ex lege recuperas. nt.j.e.l. fi. Sed
nunquid emptor iſte qui emit a colono poterit uſi nucapeꝛe.quidã dixerũt
ut Ir.quod non ar.ff.de nſuca.cũ ſolus colonus enim non potuit dare
poſ. quã non habebat.licet eam dominus amiſiſſet traditione facta ut di
xi. Sed Jo. contra. nam colonus cum emit ab eo quem putat dominuʒ
cauſam ab eo uſucapiendi nõ habet.⁊ tñ uſucapit ut.ᷣff. de nſuca.nõ ſoli
.F. quod uulgo.⁊.l.ſi is qui.S. ſi quis bona fide. t pꝛo empto.il.qui ſun
dum.S.qui bona ſide.ſecũdo qꝛ ſi ſpecialiter ꝓhibetur preſcriptio ei qui
emit a colono rei dominice ut.j.ne ꝛci domini.uel tem.l.ij.eꝛgo in alijs ñ
pꝛohibetur.ut ar.ff.ad munici.l.i. Teꝛcio quia ſi quis emit ab eo quem
puberẽ putat uſucapᷣ.ut.ff.pꝛo emp.l.ij..ſi a pupillo.⁊ mñ poſſeſſionem
ſi a pupillo aliunde habebat. Quarto in eo qui emit a furioſo qui ⁊ ip̃
alienare nõ poteſt ⁊ tamen qui ab eo emit in ↄſpectu inumbrate quietis
nuſucapit.at.ff.pꝛo empto.l.ij.S.ſi a furioſo. Hic eꝛgo nel nõ erat ↄpleta
uſucapio. vel uolebat emptor uti acceſſiõe temporis ſui auctoris coloni.
quod nõ poteſt ⁊ ſic domino nõ ſit preiudicinʒ in dominio. ut hic ⁊.j.ſi
ali.res pi.da.ſit.l.fi.hec eadẽ queſtio fit ſecundũ io.i ꝓcu. per quẽ mihi
ignorãti eſt queſita poſſeſſio.⁊ anteq; mihi tradeꝛet alij tradidit,

fſ Q nmulla.agrum. ſ. nacuum domino abſente qui ſuſpicatus fuit

ſe poſſe repelli.⁊ ſic amiſit poſſeſſionẽ. ut. ff. e.l. ſi id q. §. fi. hec
enim res poterat uſucapi.iure ueteri ab eo qui bona ſide emerat a predic
to ingrediente. ut inſti.de uſuc.. quod aũt. repetit eꝛgo hic dominus ab
emptoꝛe niſi ſit preſcripta.hodie nõ poteſt uſucapi.ut.j.de pre.lon.tem.
aũt. male fi. poſſeſſor.⁊ ſecundũ hoc datur utile inteꝛdictũ unde ni.vel rei

D 4

bia que pꝛouenit ex ſciẽtiin

ſpeciale in tributarijs pꝛe

— c ,

nuen. contra emptorem quod tutius eſt. nec eſt opus ut dicit.p.ꝙ neniat
ad fundum ad uidendum an admittatur. quia poteſt eſſe quod occideꝛe
cur. uel ſecundo dic peꝛ uim fuit ingreſſus.⁊ tunc non poteſt uſucapi res
D ui poſſeſſa. ut ĩſti.de uſuc. §. furtiue.niſi.xxx.an.ut.j.de pre.xxx.an.ſicut
ſi hunc datur rei uen. uel condi.ex hac.l.ante talem preſcrip.

Vineas.ſ.uacuas. uel ꝑ
uim vt de agro dixi.
b Prelcꝛip.x. vel.xx. an.
ſecundũ primũ caſum. uel
