etera 2 ꝙ hic dicit non e
xigit iudicium deſuncti te
ſtibus pꝛobari.ſed pꝛeces
pꝛincipi porꝛectas ſcõm ð
functi voluntatem.quid eꝛ
go ſecundũ pꝛimos opeꝛa
tur ĩpr.. quia teſtamẽtũ
habetur pꝛo publicato. vt
.¶S.e.ibi ſicut igitur ⁊c. vñ
licet originale amittatuꝛ ta
men nibilomins poteſt a
diri hĩditas ex eo ac ſi fu
iſſet publicatum coꝛaʒ ma
giſtro cenſus. ꝙ non eſſet
alias vt. j.de cadu.tol.il.i.
F. 7 cum. Item quia non
hẽt neceſſe petere bo. poſ.
licet ſit talis qui etiam iuẽ
nouo non admittatuꝛ ſine
ea. vt habes in caſu. ff. de ĩ
iuſto rupto teſtamento.l.
poſthumus.⁊ alias vt nõ
.ð.non cog.il.fi. Iteʒ ſuffi
ciunt duo teſtes vt nõ.j.e.
l. hac conſultiſſima.
c Ei.heredi.
d Non poſſunt.nec queꝛe
la inof.te.nec contra tab.⁊
potuit teſtari defunctus ⁊
heres eſt capax
e n ODlumus. volunta
tes per non ſolem
nes.vt ſubijcit.⁊ non ſcri/
ptum nec ſolemne. aliud
ſi eſſet ſolemne licet non
ſcriptum. vt.S.eo. ex im
perfecto.⁊ inſti.qui.mo.
te. infir. .. f.
fConſirmatur ab aliquibꝰ
qui volunt nobis blandi
ri.vel confirmatur.i. dicit
g Suſcipere. aliquis.ſ.iu
dex.
hb bh Aic conſultiſſima
per ſcripturam lo/
quitur ergo de teſtamento
in inſcriptis cuius ſecꝛeta
teſtes ſcire non opoꝛtet vt
ſubijcit.j.eo.l.ibi nec ideo
⁊c. ⁊.ff.e.quiteſtamento.
fi.ſed aliud in nũcupatiuo
vt. j.e.l.F. per nũcupatiõeʒ
quia teſtes debent ſcire q̃
in teſtamento ſcribuntuꝛ.
i In eo. ſ. teſtamento.
R Inuolutam. ſ.in linteo.
vt. ff. e. ad teſtiũ. . fi. Alij
dicunt inuolntam.i.valde
obſcuram.quaſi obſcuris

ro arbitrio cui teſtandi facultas
ſuppetit: ſucceſſoꝛem ſuum obla
tis pꝛecibus poſſit declarare:⁊ ſta
bile ſciat eſſe quod fecẽit:nec iſtitu
tus heres pertineſcat quum obla
tas pꝛeces ſecundum uoluntatem
deſuncii idoneis tèſtibo poſſit ap
ꝓbare:ſi ei alia noceẽ nòn poſſut
Dem.aa.edictum ad populuʒ ⁊
omnes prouinciales.

Olumus coͤnuelli ðficienti
um ſcriptas iure ac ſolemni

ter uoluntates dum quoddaʒ mo

rientis ſuppꝛemum ⁊ non ſcriptũ
pꝛoceſſiſſe confirmatur arbitrium

tanquam patrimonium ſuum ad

nos defſiciens maluerit pertinere.
Omnibus ⁊ eniĩ pꝛiuatis ⁊ militã
tibus interdicimus ne huiuſmodi
perhibeant teſtimonia ⁊ falſi cꝛimi
nis reos teneri precipimuſ ſi cum

ſcripte iure ac ſolemniter deficien/
tium exititerint uolũtates:nõ ſcrip
tum aliquid ſub noſtroꝝ nominũ
mentione falſo aſtruere moliantur
Nemo itaq; relictus heres:uel le
gibus ad ſucceſſionem uocato no

ſtrum uel potentium nomen hor

reſcat.nemo ferre teſtimonium in
hunc modum uel ſuſcipere in gel
tis uoces huiuſmodi audeat: nẽo

uel etiam pꝛiuatoꝛum potentiũ no

mine.
Mpatoꝛes Theo.⁊ Aalẽti.aa.
floꝛenti.pᷣpᷣ.
Ac conſultiſſima lege ſanci
mus:licere per ſcripturam
conſficientibus teſtamentum:ſi nul

lum ſcire uolunt ea que in o ſcrip

ta ſunt conſignatam uel ligatam I
tantum clauſam inuòlutamq; pꝛo
ferre ſcripturam:uelipſius teſtato/-
ris uel cuiuſlibet alterius manuↄ
ſcriptàm: eamq; rogãtis teſtibus
ſeptem numero ciuibus romanis
puberibus omnibus ſimul offeꝛe
ſignandam ⁊ ſubſcribendam.duʒ
tamen teſtibus pꝛeſentibus teſtatõ
ſuuʒ eſſe dixerit teſtamtũ quod of

fertur: ibiq; ipſe coꝛam teſtibo ſua

manu in reliqua parte teſtamenti
ſubſcripſẽerit.quo ſacto uno eoðq;
die ac tempoꝛe ⁊ teſtibus ſubſcri
bentibus ⁊ conſignantibus teſtm̃
ualere.nec ideo infirmari ꝙ teſtes
neſciant que in eo ſcripta ſunt ie

verbis dictatam.ac curſius floꝛentinus legum doctõꝛ.

l Conſcriptam.i.ſubſcriptam. hoc quo ad nomen heredis coꝛrigituꝛ qꝛ
teſtatoꝛ ſua manu debet illud ſcribere ſi põt.vt.j.e.iubemus in pꝛin. ſed

illa conigitur per aut.ibi poſitam.⁊ ſic redditur ad iſtam.
m Rogatis. vt. ff. e. l. heredes. in fi. ⁊. j.de codici.l.fi..ſi.⁊ in aũt. de te.

G§. licet in fi. F. colla. vij. Item nõ.vij.teſtes ⁊ hoc regulariter qñ
q; cnĩ.viij.ut quia teſtatoꝛ non ſubſcripſit vt in fi.huius rñſi. Itẽ

in teſtamento ceci.vt.S.ti.i.l.hac conſultiſſima. Item qñq; duo.
ut. ð. de teſtamento mili.l.milites. Item quando ⁊ ipſe pꝛinceps

hoc indulſit.ut.S.e.ſi ñ ſpali. Item quãdo ⁊ ipſe pꝛiceps interſu

ſtamento. Quod ſi litteras teſta

tor ignoꝛet ul ſubſcribere nequeat
octauo ſubſcriptõe pꝛo eo abhibi

to eadem ſeruari decernimus.

In omnibus autem teſtamentis qᷓ
pꝛeſentibus uel abſentibus teſtibꝰ

dictantur:ſuperfluũ eſt uno eoðᷣqʒ
tempoꝛe exigere teſtatoꝛeʒ ⁊ teſteſ

adhibere ⁊ dictare ſuũ arbitrium

⁊ finire teſtamentum:ſed licet alio

tempoꝛe dictatũ ſcriptumue ꝓfeꝛa
tur teſtamentum:ſufficiet uno tem

poꝛe eodemq; die nullò actu ĩter/
ueniente teſtes omnes uidelicet ſił

nec diuerſis tempoꝛibo ſubſcꝛibe
re ſignareq; teſtamentum. Finem

autem teſtamentt ſubſcriptiòneſ æ?
ſignacula teſtium eſſe decernimus

non ſubſcriptum autem a teſtibuſ
ac ſignatum teſtamentum pꝛo ĩſfec

to haberi conuenit. Ex impeꝛfec
tõ autem teſtamento uoluntaten
tenere defuncti niſi inter ſolos libe

ròs a parentibꝰ utriuſq; ſexus ha
beatur:non uolumus. Si uero ĩ
huiuſmodi uoluntate liberis alia

ſit extranea mixta perſona certum

eſt eam uoluntatem quantum ad
illam dumtaxat permixtam pe:ſo

nam pꝛo nullo haberi:ſed liberis

accreſcere.
In auten. de teſta.imperfec.

F§. nos igitur colla.vij.

CON.· q Aogd ſin?᷑ ſubſcrip
tione ita procedit ſi parens docto

litteraſ manu pꝛopꝛia non ſignis:
ſed conſequentia litterarum decla

ret ⁊ tempus ⁊ liberoꝛum nomia.
Item unciarum numerum ſeu ſi
gna rerum ſingularum: in quo ⁊

alijs legari ⁊ fideicõmitti: ⁊ liber

tas relinqui poteſt.

In auten. de teſta.imper
fec.S.⁊ ſiquidem.coll.vij.

COla. b Oc intèr liberos te

ſtamentum ita infirmatur: ſi paꝛẽſ
ſeptem teſtibus adhibitis declaret
ſe nolle teſtamentum tale ualere:⁊
aliam diſponat uoluntatem:uel in
teſtamento perfecto uł in nõ ſcrip
ta perfecta uoluntate. Finis au

ten. Per nũcupationem quoq;

it. ut.S.l. omnium
teſtamentoꝛuzʒ. It

qñq; quinq;.ut.j.

.e.l.fi. Ytem qur
do pater teſtatur i

ter filios ſufficiunt

minus. vij.ut.j.e.

.l. §. ex imperfecto

n Qiuilibus.i. libe
ris hoĩnibus. Itẽ·
puberes. ut ſubij(
ut inſti. e. in pꝛiin.
o Subſcripſerit. ſ.
e.cum antiquitas i
fi.contra. So. illa
coꝛꝛigit iſtam ĩ ciu
p MNullo actu. ſ. ali
eno. ut. fl. e. hĩdes
in fi. niſi ex neceſſi
tate.ut. j. e.l. cũ an
tiquitas circa pꝛi

cipium,.

q Subſcriptiones
.cj. e.l. cum antiqunuii
tas..ſi tamẽ ĩ quẽ
dam contra.vbidi
cit ĩ media parte te
ſtamenti fieri po
ſe ſubſcriptionem.e
ſed ibi eſt ſpale. ul
coꝛꝛigit.ul dicit ibi
de medio tpᷣꝛis. ñ
ð medio teſtamen

ti.accur.

rNon ſubſcriptuz
in ſubſcriptione te
ſtamenti debet cõ⸗
tineri nomen teſtil
⁊ teſtatoꝛis ⁊ quili
bet debet ſcribere
per ſe non unus p
alio. ut.ff. e. l. pe.ni
ſi in teſtamento ru
ſtici ubi unus ſocri
bit pꝛo alio.ut.j.e.

Ex ĩpeꝛſecto.ſcꝛip

to uel non.

t Liberos.iĩter eos
ergo tenet ſed con

tra. ff. de cõfirma.
tu.l.ꝗ a patre ubi
innuit non tenere.

ſo. dicunt qdã hãc
ſcripturam eſſe co/

dicillum non teſta

mentum. ⁊ arbiter

fa.her.ſequituꝛ pa

tris uoluntatez in

diuidẽdo.licet ab

inte. ut. . fa. hec. l. inter omnes. tu dic illam legẽ qꝗ a patre ſe coni
gi per Conſtantinum per.l. inter omnes que in parentibus tãtĩũn)

maribus dicit. ſed hec Theodoſij dicit etiam in feminis.ᷣidem ſi
enim dicit utriuſq; ſexus. Item quod hic dicit quo ad extraneũ
non nalere. eſt argu. fl. de dona. inter ui.⁊ ux.l.cum bic ſtatus. F.

ſbern
aer
nnſi
ſen
144

l

Urbeen
cecks
Gi
nh
itde
Ficn
non
nſo⸗
ndid
s.n
ſthta
le
aid
Kern
4 Sn
ſmiun
erſi
menn
vninis
Deteſtn
acins.
orep
ſtſte
Kann
loen
r int
Pltin
entl
Urſeer

Hre
lintot
Kt
ninns
lhn⸗
lcate
Näfn
lunen
unAn
Nen
ſount
Kepo
mnes
iun
b

ſi ſocer nurui.ſed contꝛa. ff. de lij.l. peto. . mater. ſed dic ꝙ ibi d quando ſecunda voluntas eſt militaris. dt..e.l. ij. Item 7 quando pꝛia
, att valere pro codiclllis.vel dic quod perfectum erat ibi teſtamen erat valida fauore militie. ot.̈ ff. de teſtamento mili.l. eius militis. J. fi. eſt 9
ns tum. ſed dicitur imperfectum quo ad tutoꝛis donationẽ nõ quo bodie quartus.vt.j.e.ſancimus circa fi.alibi auteʒ ſerua regulam vt non
ioſ ad ſideicommſſum ex eo dandum. vel bi de libenis erat ſideicõ tollatur pꝛimum per ſecunduʒ minus ſolemne vi bic ⁊ inſti.qui.mo.te.
inn miſſum. Sequitur aũt. ſine. ꝛv. infir. F. ex eo. . fl. de adimen.ie. ex parte.:.fl. e. eredes. . ſi quid. ſʒ cer
39. q Vocd ſine te ⁊ al pꝛeterq;ᷓ in pꝛedictiſ
ſubſcriptõ s quatuoꝛ caſibus videt tol
xE⅞⅞ ne. ſ. teſts hoc eſt ſine ſcriptura teſtamenta ñ hibẽtur. Mp. Juſti. a. Arche. lupaꝛimum per minus ſollkt
on mentü pa- alias ualere ſancimus:quam ſi ſep Vnſultà diualia quibus cõ ne vt.j.ð hijs qui vt ĩdig.
on tris. c. ⁊ continua tem teſtes ut ſupra dictum eſt: ⁊ ſi ſiderate ꝓſpectum eſt ne uo .l. hereditas que eſt cõtra.
“ tur hec aut. cuzʒ ea mul unoxodemq; tempoꝛe collec luntates ultime deficientium i hac ſed ibi non dicitur illa Fa
RM que eſt.ð.la. ber. d i teſtatoꝛis uoluntatem ut teſtam̃ regia urbe confecie apud alium a voluntas quum dicit nõ
k lcipit ſi modo .76. tum ſine ſcriptura facientis ãaudie periri poſſint: quam apud uirum mereri.qꝛ in nullum ẽ col
ʒe vtranq; aũt intelle rint. Si quis auteʒ teſtamento clariſſimum pꝛo tempore cenſus laia.⁊ ideo fiſcus habʒ.
A xerũt doctoꝛes no iure perfecto poſtea ad aliud per magiſtrum:monumentis interuei Item adhuc idem.vt.ff.q
n. ſtr i cum teſtamen uenerit teſtamentum:non alias enubus pro iuris oꝛdine:ne ue in bus vt indig.l.cuʒ quidã
tum condidit paet ante factum eſt teſtamentum infir⸗ hereditate cuius ſũma cẽtũ aureo que eſt contra. ſed ibi ſecũ
ti in ſeriptis. ſi uero mari decernimus : quam ſi id pciũ nõ excedit :mercedis quic dum teſtamentum erat ꝑ/
i condidit ſine ſcꝛip quod ſecundum facere teſtamen/ qᷓ; aut ſũptuũ cenſum admiſtrates fectum.⁊ omni ſolemnita/
nii tis. eur exigit ſub tuum teſtatoꝛ inſtituit iure fuerit aut ceſe ualis apparitio ſuper itimã te uallatum. ⁊ ideo tollituꝛ
ii ſcriptio quum nul conſumatum: niſi ſoꝛte in pꝛioꝛi dis iiſdem elogijs audeant aſſeꝗ pꝛimum. licet ſcripti ĩ eo ſe
Gai la preceſſit ſcuptu teſtamento ſcriptis hijs qui ab in firma nunc quoq; ducimus hacꝭ cundo non eſſent capaces
ie ra.⁊ ideo ſeruamꝰↄ teſtato ad teſta toꝛis heꝛeditatẽ uel petita ꝓmulgatione non ſoluʒ iu Item adhuc videtur ideʒ
Htuf (C. ex impecfecto. ? ſucceſſionem uenire non poterãt: dices quoꝛũlibet pꝛo ꝛibunalium vt.ff. de condi.inſti.l.pe.
ſein .l illam inter oss. in ſecunda uoluntate teſtatoꝛ eoſi uerũ ẽt defenſores eccleſiaꝝ quos fi. vbi facto teſtamento ap
ac vt minns ſolemniſ ſcribere inſtituit:qui ab inteſtato: turpiſſime intimationis genus ir/ ponit conditioneʒ teſtatõ
4 valeat.ſi ex duobꝰ ad eius hereditatem uocantur. o repſeratpremonendos cenſemus in codicillis.que non ĩple
en tamen maribus v? enim cau licet imperfecta uideatue ne reʒ attingãt que nemini proꝛſuſ ta dicit auferri hereditateʒ
nn feminis ꝓbetuꝛ ff. ſcriptura poſterioꝛ infirmato pꝛio ſecundum conſtuutionem pꝛecep inſtituto.ſed dic ꝙ ĩ vanũ
nena. de teſtamẽto miui. re teſtamento:ſecundaʒ eius uolũ ta:quem cenſus magiſtro compe cogitauit teſtatoꝛ. Itẽ idẽ
uſtidl lucius.i.de.licet ali tatem non quaſi teſtamentum ſed tit:abſurdum eſt nãq; ſi promiſcu adhuc.ff.de acqui.her̃di.
rt as repellantur feie quaſi inteſtati uoluntatem ualere is actibus rerum tuꝛbentur officiã claudius.ſed ibi pꝛimum
. vt. ff. ð teſt. q teſtö ſãancimus ĩ qua uoluntate quinq; ⁊ alij creditum alius ſubtrahat.⁊ ſolemne non valʒ.qr̃ pꝛ
Noren. S. mulier. deroga teſtium iuratoꝛuʒ depoſitionẽſ ſuf precipue clericis quibus obpro/ deceſſit heꝛes qᷓ; ex eo adi
Hilll tis eꝛgo pꝛedicto. fſiciũt:quo nòn facto ualebit pᷣmũ briuʒ eſt.ſi peritos ſe uelint diſcep ret hereditatem. non autẽ
tinti ex imperfecto ĩ eo teſtamentum licet in eo ſcripti uið tationẽ eſſe ſorenſium.pena etiam rumpitur per ſecundũ mi
Pͤisi ꝙ fit in ſcriptis. 1 antur extranei. Alud etiam huic temeratoribus feriendis pñtis ſac nus ſolemne.
eſanen generaliter loque? legi pꝛoſpeximus inſeꝛendũ ut etiã tionis quinquaginta librarum äu c BDepoſitiones. hic nõ. ꝙ;
tur ſecunduʒ az3o. grecè omnibus liceat teſtari. ri nec enim concedenduʒ eſt ut ſu ſufficit ſi teſteſ iurati dicãt
ſgipen AM. uero putabat Mpꝛ. zeno. a. Sebaſ. ppᷣ. prema uota deſicientium reprehẽ tabellioni ita teſtatus ẽ vt
tonet ei in totum deroga Ictaͤntibus teſtamenta uel ſionis quicquam ex congrua inſi/ ſit inſtrumentum ⁊ teſtam̃
be tuʒ. vt hodie pater aliam quamlibet ultimã uo nuatione contrahant:dum res ab tum. ſic. ⁊.j.e.l.fi..pe.ſed
n . minus ſolemniter luntatem legatuʒz uel fideicommi½ incongruis uſurpatur audacter. contra ẽ ꝙ ẽt hic.⁊.j.dẽ in
Glli teſtari ñ poſſit niſi ſum ul quodcũq; aliud quodlibʒ Dem.a.Mẽne.pbp.,. tellige vt iurent in cã coꝛã
ſber faciat que hac aũt. legitimo titulo teſtatoꝛeʒ poſſe reli Mbiguitates que uel ĩperi iudice.nũq;ᷓ enim reperit᷑
unnep dicũtur. ⁊ exigebat quere minime dubitandum eſt. tia uel deſidia teſtamenta ↄꝰ ꝓꝙtabelliones poſſint reci
leti numerum. vij. teſti Teſtibus etiam ad efficiendaʒ uo ſcribentium oriuntur reſecãädas. pere talia ſacramẽta appel
nion um. ſi non ſit ibi hᷣ lũtatẽ abhibitis:pꝛo ſuo libiio elſſe cenſemus:⁊ ſiue inſtitutio he? lantur ergo depoſitiones
R*R obſeruatio teſtium uoluerit teſtatoꝛ relinquere non ꝓ dũ poſt legatorũ dationes ſcripta ſcripture que fiunt de his
uſe quum in bac volũ HMU que ſacramento aſſerunt᷑.
tate poſſit legãi ex HH S vt hic ⁊ ſic ponitur.ð.de e
ohn traneis pꝛedictum autem teſtamentum non rumpitur niſi vt dicit piſ. au. iubemus. accurſius floꝛentinus legum doctor.
ſequens aũt.hoc inter cc. AQdq Mon facto.i.non adhibitis quinq; teſtibus.
eron x bh Oc internallere. non igitur ſufficit lacere ſecundum.niſi eNValebit.niſi in caſibus quatuoꝛ.quos modo notanii.
dcn dicat non obſtante pꝛimo.ꝙ nolo valere. ſic eſt ar. pꝛo EGrece.vt. ff. e. qui teſtamento.ſic.⁊.ff.de ver.ob.l.i.S.ſin.ſed ar.contra.
S. reſcriptis contra legem indultis. vt non valeant niſi dicat᷑ f.de bo.po.ſi cũ pꝛono.S.ſi.ſed ibi not.ſcripſit nõ grecis litteris
eei non obſtante tali lege. vt. ff. de Eiij.ſi quis in pꝛin.⁊ ẽ pꝛopteꝛ pꝛe g d Ictantibus.i. ſignantibus l
n cedentem ſolemnitatem. alias ex eo ꝙ fit ſecundum rumpituꝛ pꝛi h Bubitandum eſt imo. vt. j. de his qui ſibi aſeribũt in teſtamento.l.i.qᷓ
Nini . mum. vl. ſ. e.l. .pe. ambe iſte ſunt in aũt. de teſtamentis ipeꝛfe. eſt contra.ſo.ibi dictauit ⁊ ſcripſit hic tan um dictalitt.
ſec⸗ S.nos igitur col. vij. i Pꝛohibetur. vt.⁊.f.e.qui teſtamento.in pꝛin. ⁊ inſti.e.. legataꝛijs.⁊.ff
k Per nũcupationem. ſine ſcriptura vel etiam enz ſcriptura. ſʒ ad de rebus du. ſi quis ita. ßM
bor hoe tantum vt pꝛobarei ſie fuiſſe factum nũcupotiuum teſtm. k c Onſulta.i.reſcripta. que ſunt. s. de epi. ? cle.l.repetita.?.l.placet
nn 3 Audierint. vt inſti. e. ſi. ar. . ti i. hac conſultiſſ ma. non autẽ 2⁊.·. de do.in hac.⁊.l.ſecundum diui.⁊.ð.e.teſtament.
4 dieo ꝙ hec verba habeat neceſſe teſtatoꝛ dicere. vt.ſ. e. . l. in teſta 1 Monumẽtis.i.publicis ſcriptis. Eccleſiarum.i.clerici.
ian mẽtis. vel ſi habebat neceſſe per.l.iſtam. conigituꝛ per.l. illam. . m Offi. vt. .ð. de aſſeſ. nemo. de poſtu.l. quil⸗ quie .fi.
4 Becernimus.ſ.per cõpoſitonem ſecundi.ſed alijs modis põti n OQleericis.vt.d.l.ð.de epiſ.⁊ cle.repeti.
gii ſirmar. vt per inciſionem chante. vt..e.l. noſtram que eſt contra. o Se uelint.ſ.ſe oſtener. Uã
iH b Sancimus.ſic ergo ſolemnis ⁊ valida tollitur per non ſolẽnẽꝗ. p Auri.teſtm̃ at nõ ob hoc viciat ⁊ redditur rõ ⁊.h.ſubijcit nec eni.ꝛcc.
— 14 erat id em etiam in ue eri iure. vt. ff. de iniuſ. rup.te. l. ij. vel die 1l q Incongruis. ſic.ð.e.ſi vnus.ibi uel altero. ꝛ.&.
7 lud ibia cõpoſiutoꝛbus codicis ſtatutum.ſunt ⁊ alij duo caſus.vt 1 AWbiguitates uel imperitia uel erroꝛe. S. e. erroe.

a Non ex mente. hodie idem ⁊ ſi ex mente vt inſti.de leg.. ante heꝛediſ menm iudicium. vnde non ipſo iure eſtirrituʒ vt.j.de bijs qui vt 1
yvel dic ꝙ hoc refertur ad alia non ad pumum.c.qñq; tamen ſeruatur indi. hereduas.ſed per exceptionem vt ibi. hic vero vltimuʒ teſtm
oꝛdo vt pꝛius inſtitutio qua ſubſtitutio.vt.ff.de vulg.iub.l moubus.S. ſolẽne erat. alij dicunt ipo iure.ſ.ope exceptionis.ꝙ non placet.
pꝛus. Item non dico ꝙ hec lex habeat locum ſi imperitia tabellionis iu dic ꝙ id ꝙ ibi dicitur de exceptione ꝛeferatur non ad pꝛoxi⸗ gil
minoꝛ numerus teſtium interueniat.vel quid de iuris oꝛdine.i.ſolemni mum.ſed ad pꝛimum caſum.ſ.quando teſtatoꝛ poſt teſtamẽtum 1¹ 9
tate ĩmutetur ſecundum ft arogatns. del ſ .
aʒzo. tranſpoſitio ergo e⸗ de ſur iaris lartas vo
ronea non nocet. ſed ſo ſit: uel alia pꝛetermiſſa ſit obſerua ex ↄtraria uolũtate quã ex curſu tẽ declarauit ſe velle ſen
lemnitat᷑ omiſſio. tio: non ẽx mẽte teſtatoris: ſed ui poꝛali.aliter ei teſta moꝛtuoꝝ peꝛ teſtamentũ ſeruari i⸗
b Scribit. qui tamen ſeꝛ cio tabellionis uel alierius qui te deceniũ traſcurſõeʒ euãeſcere nllo qꝛ enim ſua uolun nu⸗
uus eſſe non debet. vt. j. ſtamentum ſcribit: nulli licentiaʒ patimur mõ pꝛioꝛib ↄſtitutiònibo tas non pot facere ſlen
de tabu.l. generali.li. x. concedimus peꝛ eam occaſionem que ſuper huiuſmõi teſtis uacuan quin arrogatio te/⸗ giB
c p Repoſteri. i. pꝛe teſtatoris uoluntatem ſubuertere dis fuerãt late peitus àntiquãdis. nuẽit. ⁊ teſm̃ bmũ ii
poſterationis. uel minuere Deʒ. a. Jul. pb. iritum ſit. non ix ſnni
d Quam repꝛehenſionẽ. Dem.a. Mẽne.pᷣpᷣ. AIm aànuqtaſ teſtã fieꝛi uolu ſo iure conualeſcit niht
eConſtitutio.vt.S.de iu Repõſteri reprehenſioneʒ it nullo actu interueniẽte:⁊ ſed exceptõne ꝛpel lei⸗
re do. ſi mulier. nam ibi quãʒ nouella coönſtitutio di huiuſmõi ůboꝝ ↄpoſitio non rite luntur venientes ſ
pꝛiuuſ continebatur ð do ui Leonis in dotalibꝰinſtrumẽtis interpꝛètata pene ĩ perniciẽ ⁊ teſtã/ ab inteſtato. g heĩ un
tis reditione.⁊ poſtea de ſuſtuliſſe noſcitur: in aliſs quoq; tiũ ⁊ teſtõrũ ꝓcedere ſcimus ĩ tpꝛe dibus in eo inſtutu ghe
teſtamento.ipſa vero pꝛi omnibus tam contracubus quaʒ quo teſtm cõditur vel codicillo na tis volunt her̃dita taſ
teſtari ⁊ poſtea dotẽ red/ teſtamèntis tollimus:ut tali excep ſcit vel vltia quidẽ diſpoſitio ſcom tem auferre. vbi di R
di volebat. Item ſecũdũ tione ceſſante:⁊ ſtipulatio ⁊ aliui pꝛiſtinã celebrat᷑ obſeruatõeʒ nihil citur ambulatoꝛia ierlt
Jo. ſit ita ſi dabis mihi contracius ⁊ teſtatoꝛis uoluntas ei ex ea penitus ĩmutandũ eſſe cc ⁊cc. vt.ff. de adimẽ. lunh
nomine dotis. x. pꝛomit indubitate ualeat exactione uide ſemus ea quidẽ que minime neceſ le.l. iij. in fi. v. l.iiij wwhe⸗
iis te mihi nupturũ.pꝛĩo licet poſt conditionem uel dieʒ cõ ſaria ſunt nullo pꝛocederẽ mõ qp nec obſtat ꝙ ibi ſi Gnntt
enim nubere poſtea dos petentem. pe cã ſubtiliſſima ꝓpoſita ea que milia dicuntur. qꝛ whn
dari dʒ.ſed hoc cxẽpluʒ Dem.a. Mẽne.pp̃ᷣ. . ſupflua ſunt mime debẽt intercede in aliquo non per ſbt
non ẽ huius.l. Nteſtamentis ſiñ ſcriptis re.Si quid aũt neceſſariũ euenerit omnia ſimilia ſunt niſt⸗
ſContractibus.vt ecce ſi faciendis omnem foꝛma/ ⁊ in ipᷣuʒ coꝛpus laboꝛantis reſpi vtrobiq; enim ſtat ſbroß
ticius fuerit conſul.tunc lem obſeruantiam penitus ampu/ ciens ↄtigerit.i.vel victus neceſſa pꝛimo iudicio.qð ſtn.
ex hac die.x.dare ſpon/ tamus ut poſtquam ſeptem teſtes rij vel poꝛtionis oblatio vel medi/ quoda mõ erat ex Niee
des.tempoꝛis enim da/ conueniunt ſatis ſit uoluntatem caminis datio vel ipoſitio:quibuſ pugnatum. vel log bol
tionis pꝛecedit ↄditio ſe teſtatoꝛis uel teſtatricis ſimul om relictis ipᷣa ſanitas teſtatoꝛis picli/ tur ibi cũ teſlator ĩ L
quitur quum econtra ſie nibus manitfeſtari:ſigniſicantis ad tetur:vel ſi quis neceſſarius natuꝛe cidit ſecundas ta. Jn
ri debeat. vt inſti. ð ĩuti. quos ſubſtantiam ſuam peruenie ſus ad depoſitõeʒ ſuperflui põde vt heredes in eis iĩ hoſth
ſtip. 5. item ſi quis. uellet:uel quibus legata dari uel fi ris imineat:uel teſtatoꝛi uel teſtibo ſtituti exceptione f ſann.
g Teſtamentis. vt ſi dica deicõmiſſa uel libertates diſponeẽ non eſſe ex hac cã tèſtm̃ ſubuerte pellantur. non aũt lljto⸗
ſi nauis venẽit ex aſia qñ etiam ſi non ante huiuſmõi diſpo dũ:licet moꝛbus ↄmicialiſ ꝙ ⁊ fac ꝙ ille non tollant lſeno⸗
cunq; vel.ĩ.annum tunc ſitionem pꝛedixerit teſtatoꝛ ul teſta tum eſſe ↄpimus vni ex teſtibus ↄ ipſo iure pꝛimaſqᷓ gelbe
.j.pꝛoximũ dieʒ moꝛtis trix illa ſoꝛmalia uerba:ideo eoſð ligerit:ſed eo ꝙ vrget ⁊ iminet re/ nis poſtea incidan nin
mee.x.dato.nam primo teſtes conueniſſe quod ſine ſcriptiſ pleto ł depoſuo iteꝝ ꝑ teſti factio tur T hanc appꝛo/ Puetis
venire poſtea dari debet ſuam uoluntatem uel teſtm̃ cõpõe nem ſolita adipleri.Et ſiquidẽ a te bo vel ibi non ou ſbcebi
vt. ff.de condit᷑. ⁊ de.l.ꝗ re cenſuit. ſtatoꝛe aliquid fiat ex teſtibus pau rauit ſecundum te nnaͤel
beredi.s.fi.⁊ de pecu.le. Dem.a. Jul.ppᷣ. liſp ſeꝑatis cũ coꝛã his aliquid fa/ ſtam̃tũ quũ tablas Mnibn⸗
.l.quidam. ſic ergo gene Anctimus ſi quis legitimõ cere naturale teſtatoꝛ erubeſcat ite inciderit hic dura ſoefi
raliter nõ.pꝛepoſteratio/ modo cõdidit teſtamentuʒ rum itroductis teſtibus ↄſequẽtia uit. . Aſtre.
nem non nocere.ſed hoc ⁊ poſt confectionem eius decẽniũ lſactionis teſtamẽti pꝛocedere.ſi ſi n Fuerit.i.ſit emer 9iſitn
fallit.vt.sð.de act᷑.here.l. perfluxerit:ſi quidẽ nulla inouatõ in quendam uel ĩ quoſdam teſtiuzʒ ſuʒ a tp̃e.ſ. quo Zri oimni
vt debitum. ⁊.j.de excu. uel contraria uolũtas ieſtantis ap aliquid tale contingat ſiquideʒ ex az volüutatẽ mõſtꝛa nipun
rei iu.l.i.⁊ de ſẽ.⁊ int᷑.o. paruerit hoc eſt firmũ eiñ mutat breui temporis interuallo neceſſi- uit Fʒ quoſdã vt hᷣ woc⸗
iudi.l.pꝛolatam.que ſũt cur ſtare pꝛohibetur:quẽadmodũ tas poteſt tranſire iterum eoꝝ teſti colligũt. tu dic a tẽ vaſi
ar. contra. ei qui teſtm̃ fecit.⁊ nihil uoluit on um reuerſuʒ expectari ⁊ ſolenia pꝑ poꝛe cõpoſitionis lug
h CLompetente. vt ar. ð. vt trarium inteſtatus efficitur⸗ Si ãt ĩ agi ſcimus.Si aũt lõgioꝛi ſpacio teſtamenti.xt pʒ in ün
ac. ab. here.l.i. medio tempoꝛe ↄtraria uoluntas refectio fortuiti caſus indigeat ma pꝛin. huius.l. ? pꝛi uſt
i i Niteſtamentis. oſtendit᷑ iquidẽ pfectiſſima ẽ ſcði xime ſi ſalus teſtatoris periclitãti nmi ſubaudiunt hie nunen
amputamuſ. vt ⁊ teſti ↄfectio ipſõ iure pꝛius tollituꝛ imineat:tunc illo uel illis teſtibus poſt nos ante. unt
õ.e.l.quoniã indignũ. teſtamentum. Si ant teſtatoꝛ tãtũ cuca quos aliquid tale euenit ſepa o onſtitutõibus ir
Verba. quoꝛũ ſenſus mõ dixerit nõ uoluiſſe pꝛius ſtare tis alios ſubrogari ⁊ àb eo uel ab i. leglbus.
hic eſt ideo eoſdeʒ.⁊c. ſʒ teſtm̃:ul alijs pᷣpis utendo ↄtrariã eis tã teſtatoꝛem quam alios teſteſ p Antiquandis.i.
contra.õ.qui teſtam.ſa. appãuerit uolũtatẽ:⁊ hoc ł!p teſteſ ſiſcitari ſi ea que eorum pñtiã an tollendis. fin
poſſ. hac cõſul.ſo. ibi ĩ ce idoneos nõ minus tribus vel ĩter tecedunt oĩa coꝛã hijs pꝛoceſſiſſẽt qe Am antig g⸗
co hic in vidente. acta maniſeſtauerit:⁊ decẽniũ ſue· ⁊ ſi hoc fuerit undiq; manifeſtum tas.voluit. vt.fl.e. lin
1ſUAncimus. cuꝛ cer rit elapſuʒ:tũc in itũ eſſe teſtm̃ taʒ tunc eõs vel eum vna cum alijs e heredes.s. li. ł
te pꝛo nihilo.vt h G 2 Inteꝛptata paſſiue e
.j.ð ap.pꝛecipimus ĩ fi ſNPene.i. fere i
T⁊.ð. ð teſta. tu.l.ij.⁊ in aũt.qui.mo.na.ef.ſui.5.tribus colla.viij.ſed arg. Teſtamentum.qui.ſcilicet interim moriebatur. Eeſc
contra.ff. de adimen. le.l.alumne..qui filias ex diſpari. n Teſtamentoꝛum.quia nihil valebant. 1
m Ioſo iure.iĩmo videtur ope exceptionis.vt.ff.de bo.poſ.ſecundũ ta.l. x LCodiclllus.nõ.in ſingulari numero vt diximus.ð.de ſacroſan. ti
pe. .teſtamento.ibi nec putanerit quiſq; ⁊c̃.ſo.ibi vltime tabule ñ erant ec.in generali.⁊ dic naſcitur.i.incipit fieri. di⸗
ſolemnes.⁊ in eis dixerat quos in pꝛimis tabulis inſtitui non meruefrt y Nibil interpoſitio eſt. Subtiliſſima.ablatiui abſoluti Ei

. 7 4 „ . r 8
* S

hn 2 Superflua.i. extranea facta non ſuperflua dicta alioquin cõtꝛa ergo in nominatis ⁊ non in alijs.ſed videtur in nullo valere.xt. ff. e.ſi is

N S. e.teſtamentum.hec illa in verbis vel in actibus. „ que eſt contra.ſo.hoc nouum illud uetus ius. vel ibi⸗ certuʒ erat ꝙ alioſ
. d Lomiclalis.i.caducus. Fiat.quum iam inceptum eſt teſtm̃ erat inſtituturus.hic non.ſed certe ⁊ hic dico eſſe certũ.alioqui nulla ẽẽt
pun c Ab eo. ſubrogato vel ſubrogatiis .— L qõ.̈ ſed dic ꝙ hic certum erat quos alios erat inſtituturus.⁊ qꝛ foꝛe vni
un d Sciſcitari.i.interrogari.q.d.cum breuiter repetita erunt coꝛa,ʒ teſtium eius nomen expꝛeſſerat qui dixerat alijs vel ipſemet dixerat eis
i ſubrogatiſ que an ibi non erat certum.quos
f te eoꝛum pꝛeſentiã 9 „ D alios erat inſtituturus. ⁊
in facta erãt querant ſtibus ea que oportet ſacere: èt ſi ſitõta heredũ nomina fuer̃t preteꝛ ideo hic valet in inſtitutiſ
nn ſubrogati a teſtato in mèdio ſubſcriptionis teſtium iã miſſa uel in cius hr̃dis inſtitutöne caliorũ poꝛtio eis accre/
hun re ⁊ a teſtbus qui fſuerant ſubſecute ſic ⁊ eniʒ ⁊ natu cuius nomẽ neq; lingua neqʒ ma ſcit. ibi non ualet.
lun ibi ſemper fuerunt re medemur ⁊ moꝛtuorum elogia nus teſtatoris ſigniſicauit. Sed p Eos.ſ. teſtes.
bt⸗ repetiſtis coꝛã no in ſuo ſtatu facimus permanere. ne aliqua forſitan obliuio teſtum ꝗq Ex voce.ĩmo ẽt nutu.vt
fifni biſ oĩa que añ no Lum autem conſtitutione que ðᷣ aĩs incumbat pluribus interdum eff. de l. ij. l. cum pꝛopone
hn⸗ feceratis ⁊ diſpoſu teſtamentis ordinandis proceſſit nominibus hr̃dum expꝛeſſis ipſi batur.⁊ de l.iij.nutu q̃ ſũt
pulſt eratis ⁊ pꝛo hoc.j. caueatur:quatenus ſeptem teſtiuʒ teſtes in ſuis ſubſcriptionibus cuʒ ʒ ſo.hic in ĩſtitutõe hr̃dis
rih de ap. amplioꝛem preſentia ĩ teſtamentis requiratur teſtator hec nõ ſcripſerit ſed nũcu ibi ĩ legatis ⁊ fidicõmiſſis
nonts ⁊.vij.q.i.ca.nihil. ⁊ ſubſcriptio a teſtatoꝛe fiat: ul ab pauerit eorum nomina ſubſcribeẽ Item contra ad pꝛincipiũ
nghi alij dicunt ꝙ inter aliquo pro eo ⁊ conſtitutio ſic edi non differant ad eternã rei memo huius legis ibi poterit ⁊ꝛc
woſin rogabant an ea q̃ xit:octauo ſubſcriptore adhibito riam.Si uero ipſe teſtator in qua ⁊.Sð.e.l.hac con.in pꝛi.ſo.
theile facta ſunt.ſacta ſit ⁊ ſiquidem teſtamentum ſuum oẽ libet ꝑte teſti noia hr̃dum ſicut dic vt ibi.ibi uel cuiuſlibet ⁊c
neſte coꝛã recedẽtibus. manu ſua propria cõſcripſit: ⁊ po tum ẽ ſcripſerit ſupuacuuʒ ẽ teſtes xrr Quẽadmodũ.nõ. regu/⸗
bllgntn nec eĩ ẽ opo ꝙ ipſi eiꝰ litteras teſtes adhibiti ſuas ſub in ſua ſubſcriptiõe hoc exprimeꝛe: laʒ vt que ſeruantur ĩ vno
Ealri ſciant qᷓ illa ſunt ⁊ ſcriptiones ſuppoſuet: aliaqʒ oĩa cum ſorſitan nec eos ſciue teſtator ſeruẽtur ⁊ ĩ alio.vt hic ⁊.
ali pro hoc ẽ.ð.e. hac ſolemniter peracta ſunt in teſtõ: ⁊ ſuos heredes uoluit: ⁊ ſeł cã ex ip ti.i.hac con.ĩ pꝛi.⁊ ĩ aut᷑.
rohil con.in pꝛin.expõe teſtm̃ ex hoc de quo dubitabatur ſius teſtatoris ſcriptura appareat. de here. ⁊ fal. F. pe. col. i.ſʒ
n ergo coꝛa hijs. ſcʒ irritum factum eſt eandem conſti/ Oʒ eĩ oĩmõ ul ex litteris teſtatoris quid ſi aliꝰ expꝛimat ⁊ ip
diongr ſubro gatis bin pꝛi tutionem coͤrrigentes ſcimus:ſi ꝗſ uel ex uoce quidem teſtatoris lit ſe pꝛoſiteatur vbũ ſe agno
miuſn ma vel coꝛã recedẽ ſua manu totum teſtm̃ vel codicil teris ãt teſtiũ qui ad elogiũ cõficiẽ ſcere. t. ſufficit. vt. ð. tit.i.
nnrſe tibus Fʒ aliã expo lum conſcripſerit:⁊ hoc ſpãlr ĩ ſcꝛi dum fuerit conuocati noĩa maniſe bac con.S.at quuʒ huma
lin ſitiõem. ptura repoſuerit ꝙ hec manu ſua ſtari heredum quemadmodũ eĩ in na.nã ⁊ ibi in non ceco lo
fött e Tuũc eos ſubꝛoga confecit ſufficiat ei totius teſtamẽ elogio quod ſine ſcriptura conſici quitur vt ibi dʒ ſic fieri.⁊c̃
nfit tos łſubrogatum ti ſcriptura:⁊ non alia ſubſcriptio tur neceſſe eſt teſtatoꝛem uoce expᷣ ⁊ ꝓ hoc ẽ autẽ. ſignata h
cktn ſEKtſi.i.quãuis. requiratur:nec ab eo nec ꝓ eo ab mere nomen uel nomina heꝛeduʒ non obſeruato.⁊.ff. eo.
W g In medio.ſ.tpᷣre aliquo:ſed ſequat᷑ huiuſmõi ſcrip ita opoꝛtet ⁊ in teſtamentis ꝑ ſcri/ heredeſ in pꝛi.⁊. .ꝙ veꝛo
ince poſtq;ᷓ quidã ꝛeceſ pluram ⁊ littere teſtium ⁊ omiĩs q̃ pturã conſiciendis cũ ipſe teſtatoꝛ quis non tñ dicitur facere
Z ſerunt. anteq;; 2 obſeruatur expectatio:⁊ teſtamen manu ſua ſcribere heredes uel no teſtm̃ per alium illud eniʒ
i alii ſubꝛogarentnur tum ſit validum:⁊ codicillus ſi.v. luerit uel minime potuerit uoce ta eſt pꝛohibituʒ. vt. ff. ð br̃.
D ſic non eſt contꝛa teſtium littere teſtatoris ſcripture men eius eos manifeſtari opoꝛtet. inſti. illa inſtitutio.
nini, 5õ. e. l. hac cõ.. fi. coadiuuentur in ſua firmitate ſfſa qꝓue in poſterum tmmõ obſeruari ſ Peccauit. q.d. nihil vt
* Item in eo ꝙ hic neat ⁊ nemo calidus machinatoꝛ cenſemus: ut que teſtamenta poſt hic.⁊ ĩ ãt.vt facte noue ↄ.
diuerſis tempoõib huiuſmodi iniquitatis in poſterũ hanc nouellam noſtri nominis le C. ſcimus ⁊ ĩ aũt. hec con
“ ſubſcribitur eſt cõ⸗ inueniatur. Dem. a. Jul.ppᷣ. gem con ficiuntur: hec cuʒ tali ob ſtitutio. ĩteꝛpꝛetat ↄſtitutio
nmt tra. ð. e.l. hac. F. ĩ Abẽmus omnino teſtatio ſeruatione pꝛocedant:quid enĩ an nem. ⁊.j.de cur.l.pe.in ſi.
ite omnibus. ſed dic nen ſi uires habeat ad ſcri tiquitas pẽccauit que pꝛeſentis le . ð. de le. conſti. l. leges ?
lc ꝙ boc fit hic ex ne bẽdũ nomẽ heredis vel heredum gis inſcia pꝛiſtinam ſecuta ẽ obſer conſti.in aut.de trien.⁊ ſe
ceſſitate. in ſua ſubſcriptione vel in quacun uationeʒ.Scituris ẽt tabellionibꝰ milſ. 5. ſi aũt col.iij. ⁊ ĩ aut.
hb Cöſtitutõe. que ẽ qʒ parte teſti ponere:ut ſit maniſe T his qui cõſicienda teſtamenta ꝓ de nup. ..ij. coll.uij.
ba contra. ö. e. hac . ſtum ſcdᷣm illius uoluntatẽ heredi curant:ꝙ ſi aliter facere auſi fuerit: t SDoloſe.pꝛeſumptio ẽ in
1N in fi.pꝛimi.te. que tatem eſſe tranſmiſſam. Sin auteʒ penam falſitatis non euitabunt qĩ ꝛis ⁊ de iure.quum conſti
. modo coꝛꝛigituꝛ ĩ forſitan ex morbi acerbitate uel li doloſe in taʒ neceſſaria cã ueꝛſati. tutiões pꝛĩcipũ ignoꝛaue
liſ co caſu. teraruʒ imperitia hoc faceꝛe mime rint.vt.ẽ.de iuris ⁊ fa.ig.
in i Coꝛigentes. ſ. h poterit: teſtibus teſti preſentibus In auten. ut ſpon lar. .l.conſtitutiones.
Kione caſu quando teſtia nomen uel nomina heredis ul he ES. quia uero. coll. viij.
igd toꝛ ſcripfit ſu¶. ma redum ab eo nũcupari ut omĩ mõ . Sequitur autẽ.⁊ non
len nu totum teſtamẽ ſciant teſtes qui ſunt ſcripti hĩ def.· COR. e Trnön obſeruato obſeꝛuato ⁊c.que eſt ĩ
eune tum vt ar. S. e.aũt. ⁊ ita certo heredis uel heredũ no eo ſubueniatur teſtamentis ſiue ꝑ auten.ut ſpon.lar..qꝛ
ꝙ ſine. mine ſucceſſio ꝓcedat.Si enim ta ſe ſiue per alium quis inſcribat no uero colla.viij.
noͤt ki Abemus. lis ẽ teſtator ſi non ipſe ſubſcriber men heredis. . .
oĩo poteꝛit põt qui nec ſcribere nec articulate Dem.a. Joanni.pᷣpPÿ. n e T non obſeruato
nten vl noluerit.vt.j.dẽ loqui põt mortuo ſimilis ẽ:⁊ falſi/ Oſtram prouiſioneʒ maxi/ reddit ad.l.veterẽ
Not⸗ .F. oz enĩ cc. i fi. F. tas ĩ elogijs committititur. quam me circa ultima elogia de/ S.e.hac conſul.in pꝛin.
n Cõmittit.i.mittẽ ut exul fiat ã repu.nr̃a maxime in functoꝛum nunc etiam extendi ꝓ x Inſcribat. habet eꝛgo lo
t tur de facili ſi ꝑmit teſtamentorum confeciione cupiẽ peramus.unde quum inuenimus cum qñ in ſcriptis fit teſta
ſ teꝛem tales teſtari. tes hanc edictalem legem in orbẽ quaſdam controuerſias ueteribuſ mentuʒ. non ergo corrigi
ſin m Repub. vt. . j. terrarum ponimus.Quod ſi non iuris interpꝛetatoꝛibus exoꝛtas:p tur ius vetus. quuʒ teſtm̃
de fideicõ.l.ſi. fuerit obſeruatum ⁊ nomen hĩdis pter teſtamẽtum quod legitio mõ fit ſine ſcꝛiptis.ᷣ idẽ tñ ⁊ ibi
n Si tota.i.omnia uel heredum non fũit manu teſta conditum eſt: ſeptemq; teſtium ſi/ dici poſſet.
ſic. ff. de fideiuſſ. ſi toris ſcriptum uel uoce coram te gna habens:poſtea foꝛtuito caſu y n Mſtraz lino ĩ quo
c debitori. ſtibus nücupatum hoc teſtamẽtũ uel per ipſi teſtatoris opaʒ lio to ſigilla erant appẽ⸗

oO Ael in eius valʒ

ſtare minime patimur uel in totuʒ

4

to lplima ei ꝑte ĩciſa ĩ abiguitatẽ

ſa.accurſius floꝛentiuus.

Non nalere.ſ.efficaciter.vt.f.e.l. ad teſtiũ. .ſed ſigna. nam ſi agaãt be· i Scriptura teſtamenti.x ſic loquitur bec lex teſtamento in ſcip Een
redes obſtat exceptio.vt.ff. de ſecun.ta.l.pe. .teſtamento. ⁊.ff. e. heꝛeden.tis ⁊ nũcupatiuo ſecundum quoſdam. alij vt aʒ. dicunt loqui tan Lon
T de hijs que in teſ.dele.l.i S. ſed ⁊ conſulto.vt enim non conſtituitur te tum in teſtamento in ſcriptis ⁊ exponunt hoc.i.ſine ſubſcriptiõe ſarf
ſtamentum nuda voluntate vel facto.ita nec debet tolli vt eadem ſit rat? teſtium. ſſed alij ſubſernbunt pꝛo eis. vt. j. ſubijcit in. .ſi ve. ni⸗
contrarioꝛum. vt. f.. de reg. iur. l.,nibil tam. Item quibus applicabuuꝛ H k Admitti. ſ.in teſtamento ſine ſcriptis ſecundnm quoſdam. 4
hereduas videtur fiſco. Jubemus .ſ. in te e
vt.ff. de hijs que in teſtõ ſtamento ſine ſari
dele. l. pꝛoxime in pꝛinc. incidit:ſolitum ei pꝛebemus reme ſcientes litteras inuenti fuerint ſep tis ſecundum quoſ ſ
ſed econtra videtur ꝙ ve dium ſancientes ſiquide teſtatoꝛ li tem teſtes quos ad teſtimoniũ cõ dam. vel in ſcuiptis ſt
nientibus ab inteſ. vt. ff. num uel ſignacula inciderit uł ab- uocari neceſſe eſt adhibeantur:ut ſecunduʒ aʒ. quod herd
ſi ta. te. nulle. ex.l.i.. pe. ſtuleru:utpote eius uolũtaie muta unuſquiſq; pꝛo ſua perſõa ſubſcꝛi ius tamen in vno ẽ i
quare dicunt quidam p ta teſtamentum non ualerè. Sin bat. Abi autem non inueniuntur xin alio ẽ obſeꝛuã uce
agnatos admitti ſed eis auteʒ ex alia quacunq; cauſa hoc lit terati ſeptẽ teſtes:etiam ſine ſcri dum vt diximus.5
deficientibus ſiſcus ⁊ ſic contigerit durante teſtamento ſcꝛi ptura/teſtimoniuʒ adhibentes ad te. l. iubemus. n
