cas quod hic non dicit quod fuerit conceſſum. uel quod ↄceſſuʒ
ualeat.ſed dicit poſiio hoc quod non oʒ.ſequitur ⁊ hoc quod ñ
oʒ vt dicit Ariſto. non autem vʒ et᷑ ſi concedatur. alij dicunt qð
licet non valeret dẽret tñ ĩpetrans uti eoð iure.ut.ff.qð ꝗſq; iuẽ
l.iij. in fi.i..⁊. S.ſi is pro quo ⁊ quod in.l.i.dicit loquitur.quũ
inter nõ ſubditos fuerit latum. quod non placet.quia in.d.l.iij.
bñ vʒ Iʒ ipetrans non fuerit eo vſus.tertij dicunt quod hic pete
bat ut fieret generale ius.quarti ꝙ petebatur ut cõcedeꝛetur non
obſtate lege aliqua. uel ex certa ſcia ꝗb caſib ualeret.priĩa vior.

u ſ Juoluntate.argui debet.i.argute probari.ut.õ.de do
lo.l.dolum

xX Betegi. hec enim duo inducunt actionẽ quod me.cauſa. ut. S.

de trãſ. l.interpoſitas ⁊ ad h.j. de diſtrac. pig.l.⁊.q ſub imagine.
ySolum.ideo.ad hoc quod dixi probandum te ꝛemitto.
3 Tuetur. ut. ff. de pactis.l.i.i.
a Neq; ullam.quum liceat contrahentibus inter ſe cc. vt hic.⁊.ff.
de mino.in cauſe. 5. pe. x. ff. loca. item ſi precio.S. quẽadmodum
⁊. ff. de contrahen. emp.l.res bona.
b Statim nudo uenditoris uerbo.

C Diſceptatõʒ corã iudice.

Juſti.pꝛecij.de hoc dixi.ð.e.l.ij.

d Tempore uenditionis nota vt. ff. de iuã. fil.l.ij. F. diui. fratres.
ePꝛeſtia. per legem. ð.e.l. ſecunda.

11I.

f ꝓ Recij.conſentienti.inuito enim non ſoluitur.aliud pro alio.ut
.ff.ſi cer. pe.l.ij.S.mutui.⁊.j.de ſol.l.eũ a quo ſʒ. .huic.l.vr̃ q;
al dꝛ ĩ uẽditiõe ðbeꝛe ĩteruẽire pᷣciũ ut iſti.de ↄhen.ẽp. .itẽ pᷣciuʒ.ſʒ ilið
quoad uẽditiõʒ ñ ad numeratõʒ vt.ff.ð ↄhẽ. ẽp.iter..ſine pᷣcio.
g d Ol'facti.puta qꝛ ẽptor falſa dixit ð ꝛe q̃ᷓ uẽdit᷑ uitupando eã diſ
ſimulando pñtia.nũtiãdo
futũa nt. ff. ð.ac.ẽp.l.i.⁊.l.
iul. .it᷑ ſi vẽditõ.⁊.s.ꝑ. ꝛiũ
⁊. S.idẽ iulł.⁊ ad h.ff. ð mi.
.l. p̃tor. . preterea.S.ð do
lo.l.dolũ.
hb MNõ qtitate. ut. S. e.l. ad

On iccircò minus uenditio
ffundi ꝙ hũc ad mun ſump
tibus neceſſarijs urgentibus non
uilioris pꝛecij: uel urgente debito
te diſtꝛaxiſſe contendis: rata mãe
re debet.ab illicitis itaq; petitioni
bus abſtinendo: ac pꝛeciũ ſi non ĩ
tegrum ſolutũ eſt petẽdo:facies ↄ
ſultius. Pẽ.aa.⁊.cc. Nite.
J maior annis.xxv. fun
duʒ diſtraxiſti:pꝛopter hoc
ſolum quod ementi ne compara
ret ſocer tuuſ dẽnunciauit: emptio
neʒ factaʒ a te reſcindi bona fides
nõ patitur.
Dem.aa. Baſlilice.
Acönditione diſtractis pꝛe

leat.vʒ tñ cũ alijs.⁊ ſic ſol.
3. ff. ð trãſ.l.cũ hi.S.modꝰ.
i Trãſtulit.ſiue ſit ẽptor. ſi
ue ſit alius eius uoluntate.
k Mei uẽdicatõ.tenuit g Zc
tus.⁊ ſic fuit dolus ĩcidẽs
ut.ff. de do. ⁊ elegat᷑ ĩ pri.
Idẽ vr ſi ðdit cãm. ut.e.l.
In ſtegn reſtitutio.iu ac
tiõis.ut.j.ð ac.ẽp.l.i.⁊ ple

dijs ut quod reipublice dẽ l. in contractibus.
batur qui comperauit reſtitueret:· m Cõpetit actõe ex uẽdito
uenditor a ſe celebrata ſolutionẽ ut ꝛeſcindatur.

quanti ĩtereſt ẽxpiri poteſt: nõ ex n u Engditõ.fcʒ.i.dolũ
eo quod emptor non ſatiſ conuen o Põt.ſ. uẽditoꝛ.q.d.doł
tioni fecit:ᷣctus irritus ↄſtituitur. ſciẽti nõ ĩfert.ſʒ ignorãti.
Myprs Gratia. Nalẽti. Theodo vt h ⁊.ff. de.ꝛe.iu.l.nẽo vr̃.
ad Ipatium.pppᷣ. c.ð.de tranſ.l.cuʒ donatõ
Viſquis maior etate pᷣdia nis. ⁊ h uẽditore ðcepto.
ettiaʒ pꝛòcul poſita diſtraxe idẽ ẽ eõ ĩ ẽptore ðcepto.
rit paulo uilioris pꝛecij nomine re vt ſubiicit.nã ſi pꝛ ſ quũ
petitionis rei uẽdite copiam mini aligd emeret cõſenſerit. ⁊
me conſequatuꝛ.neque.enim.inaĩ ð pcio maiori caruit qᷓ; ĩs
bus immorari ſinatur obiectis:ut naleat.j.tñ. didiã iuſti pᷣcij
uir̃s locorum ſibimet cauſetur in lʒ vẽditõ dolũ cõmittat.ẽp
cognitas: qui familiaris rei ſcire tor nõ pt᷑ ↄq̃ri qꝛ ibi fuitↄ
uires ul merita atq; emolumenta ſaſe ⁊ conſcientia. ⁊ ab
Olus.

V p Cõuẽrat.i.ↄueniẽs eꝛat
ꝗ Sãꝗe.nũc fedit ad pᷣmũ qñũ uẽditor fuit ðcept.⁊ dic ꝙ agit ad pᷣciũ nõ
ſolutuʒ. ⁊ idẽ eſt ut ſi cautũ fuit ut compenſaꝛetur illud pꝛecium cum eo
quod dicebatur a nenditore debitum emptori.quum non eſt. B
Bebiti nõ ſubſiſtẽt.ad h.j.ð.ac.ẽp.l.ij.ĩ pri.⁊.ff.ð pact᷑.ſi quũ te ⁊.ᷣ.
de rei uen.l.in ciuile.
ſ n ODn pccij. al.uilioris pᷣcij.⁊ al.uilioris pᷣcio.⁊ ſp ſubaudi qᷓ ſit di
micia inſti precii.
Bebet.ut.⁊.j.de pig.l.cum te.⁊ ad hoc.ð.quod metus cauſa.l.cũ te.
u ſ maior.maxime iſtud alia ꝛatione non ualeret.ut.ff. de re.e. l.i.
x Denũtiauit.nõ.ñ nocʒ ðnũtiatõ ab eo fca qñ hʒ potãtẽ ðnũtiã
di ut hic.⁊.ff. de mino.l.tutor.⁊.infra debi.uen.pi.impe.non poſ. l.ij.ſe
c' ſi itereſſet.qꝛ domini eẽt vt.s.ð rei uen.ſi fundũ.⁊.ff.ꝙ fal.tu.auc. l.ij.
y e A debebatur. puta tributa.
Solutione.maxime.argu.ff.de ne.g.ſi mandato.⁊ de here.yẽ.
l.ij. F. i. ſecus in fideiuſſore.ut.S.man.il.ſi pꝛo ea.
a Erxperiri poteſt. vt.⁊.j.de re.per.l.ꝛebus.⁊ de dona.l.legem.
b Coõſtituit᷑.ĩmo nidet᷑ ꝙ ſic.ut.j.de pac.inter ẽp.l.cũ te.ſo.hic erat al uẽ
diturus ibi non.⁊ eodẽ mõ ſolue aliud ↄ.õ.ð cõdi.cã da.l.ſi vt ꝓponis
c q Aiſds maior.ſi eĩ mior.ãt nulla ẽẽt ipo iuẽ uẽditio fca ſine de
creto aut daretuꝛ reſtitutio.j.de predi.mi.ſiquidem.niſi minima
eſſet deceptio.ut.ff.de in inte.reſti.l.ſcio.
d Prock poſita. ad hoc ar.contra.j.de fal.mo.l.i.O. domus.
e Paulo uiliõis.ſec g ſi ultra didiã eẽt ðceptõ.vt.S.e.l.ij.lʒ qdã dicãt
ið ⁊ tũc cũ h̊ lex pᷣſumat eũ ſciẽtẽ.⁊ ſic dõare. It᷑ loqꝗtur h̊ lex cũ ipſa ꝛe
eſt decept.nã ſi dolo aduerſarij ſec eſſet.qꝛ lʒ iſte ſit in culpa.ille eſt in
dolo qui preponderat.ut.ff.ad.l.aquil.item ſi obſtetrix.S.ſi.
fQVires colendo. Emolumenta.locando.
8 4

ꝛeſcidẽda.ſʒ lʒ ñ ꝓrſus va

ne dixi.s.ex qui.can.ma.

2 Debuerat. pꝛo odeʒ ergo debe t hfi acſi ipſe ſciuiſſet ð his ut.fl.ad.i.

aquił.l.ob id. a.fl.ad uell.l. q;c;.⁊.fl. de edi.e.li.S.cã.·⁊.ff.ſi cer. peta.
l. quod te.⁊ ꝓ emp.l.qui fundũ.S.ſeruus ſed argu.cõtra inſti.qui mã.
non poſ. S. pꝛeualuiſſe.⁊.S.de here.uen.l.qui nondum
b / J quos. eſtimetur. no. fieri eſtimationẽ ſᷣm ꝛeddii rei.ut.ff. de

iur̃ fiſ.l.uj.S.diui.⁊ in aut
de ali.⁊ ẽphi..⁊ hoc. aũt
colla.ix. Nem nota quod
ad hoc vt res alicuius ꝑꝑ

publicũ debitũ uendatur.

oportet ꝙ diu ſit ĩ ſolutõe

ceſſatum. It– ꝙ fca ſit ſuba

ſtatio. Itẽ ut detur ploffe
renti ⁊ bona fide em̃ti ⁊ iu
ſto pᷣcio. It auctoritas pᷣſi
dis.vt hẽs hic.⁊.j.ſi ꝓpteꝛ
pu.pẽſi.l.ij.⁊.s.ſi aduer.
fiſ. l. editio.⁊.j.de ſide in/
ſtru. ⁊ iure haſte fi.l.ij.⁊.j.
ſundus. Item nõ hac.l.ꝙ
ꝛeſcindit uẽditio etiã rõne
modice iniquitatis.
c Ex gra.conſequit.n. gra
tes.⁊ ad hoc.ff.de iniurijs
ſi puero in prin.
d Auctione.i.uẽditõe q̃ u/
triq; auget uni pᷣciuʒ ⁊ alte
ri rem.

añ debuerat.
Mprs Aalẽ. The. ⁊? Archa. ad
Magillum uicarium aphrice.
J quòs debuoꝝ mole de
pꝛeſſos neceſſitas publice
rationis aſtrigat pꝛopꝛias diſtra
heꝛe facultateſ:qualiter rei ⁊ reddi
tuum quantitas extimetur: ne ſub
nomine ſubaſtationiſ publice locꝰ
fraudibus relinquatur: ut poſſeſſi
onibus uiliori pꝛecio diſtractis:
plus exactor ex gꝛàtia quam debi
tor ex pᷣcio cõſequatur:hi poſtrẽo
ſub ẽpti titulo perpetuo dominii
iure potiantur:qui tantũ annume
rauerint fiſco quantuʒ exigerʒ uti
litas pꝛiuatoꝛum: ⁊ eni periniquũ

eſt ut alienis ſub gratioſa auctõe
diſtractis parum accedat publico

nomini quum totum pereat debi
tori. .
Myprs Ar.⁊ Ho. Mef.ðbitõi.

e h q munẽ a.ſ.pſõalia J qui ĩpoſita mũera ciuita

Seſtituũt.vt ðcurio

nes ul ſiles.vt.ð.de aduo.
diuer.iu.l.ij.qui oculte uẽ
dũt ꝛes ſuas.h̊ ꝗdẽ non lʒ
vthic. ⁊.j.ꝗ bo.ce.poſ.l.ꝓp
pter. ⁊.ff. ad.mũi.l. ĩcola.
⁊ de mu.⁊ ho.il.ſi qs.⁊.j.ð
decuri.l.ſi ad magiſtratũ.
g Coõſciũ.vt.ar.ff.q̃ ĩ frau.
cre.l.ſi debitor in fraudeʒ.
ſecus ſi ignorans.vt.ff. ꝓ
ẽp.l.qui fundum.S.ꝓcura
tor.⁊ datur h̊ pᷣciũ fiſco.
b u Eſtiũ. coemẽdoꝝ.
negociãdi cã ut.j.
de ↄmẽ.nobiliors ſʒ.B.
i A priuat.i.a comite ꝛeꝝ
priuatarũ.i.a ꝓcuratoꝛe ſi
ſci.uł uerius a quibuſlibʒ
priuatis hominibus.

tũ fuga deſtituũt:uel ieũdoſ
furtĩ exiſtimant eſſe contꝛactus:in
telligãt ſibi nihil hec pꝛofutura eẽ
commercia ⁊ pꝛecio emptorem fu
gere coͤnſcium mlctandum eſſe ꝙ
dederit.
Myprs Arch. Hono. ⁊ Theo.
Neſto.rerum pꝛiuatarũ comiti.
Eſtiuʒ ⁊ argenti ſeu manci
piorum coemendorum ſi
quando a pꝛiutis noſtris ea cõti
gerit uenundari palatini ſciant ſibi
copiam denegatam pena in eos
amiſſionis precij exercenda.

Quãndo liceat ab emptione diſ
ccede:e.

k Malatini.i.pꝛoceres palacij quorum cõſilio regitur.⁊ eſt hoc ideo qꝛ
pñt oñdeꝛe minacẽ feruorẽ.⁊ idẽ intellige in qualibet alia re.ut.o.de cõ
trac.iu.l.i.S.i.de of.ꝛec.ꝓ.l.nullum.
Benegatam.niſi ad hoc ut ſibi hẽant ⁊ retineant.Fᷣm. H.vt.ð.ð con
trac.iu.l.i.uł generalr loquitur ſᷣm ea tpᷣra qñ imperator ſufficienter da
bat omnia pꝛedicta ipſis palatinis.

m In eos palatios nõ uẽditorẽ aʒo.nã nenditor vt innocẽs nõ punit.

n ¶ Qñ liceatt ab emptione diſcedere qñ altera parte inuita diſceditur a
uẽditione dixit. nunc quando utraq; uolente audi.

0 E quidem integra.i.ve.hoc eſt neq; pꝛecio ſoluto nʒ re tra

r dita. ut inſti.qui.mo.tol.ob. S.ſi.uel qiĩ ut qꝛ hõ uẽdit mor

tuus ſit. quo caſu ꝓ tradito hẽꝛ. xt. ff. e. l. cũ emptor. 5. fi. 5
in vo pᷣcio rei.ſecus in arra.vt.j.l.pꝛox.in iuriſdictione autẽ⁊ iudicio dr
ꝛes integra añ.li.cõt.vt.ff. de iu.o.iu.l.⁊ quia.⁊ deprocu.l.añ litem.

p Põt. vt. fl.ð pac.l.iuĩgẽ.S.avo.⁊.l.ab ẽptõe.ĩ pᷣn.⁊.ð.ð trãſ.l.ſi divᷣſa

q Et enim. bona ratio.ut.ff.de re.iu.l.nihil.
r Poſt traditionem.ſ.re.⁊ pꝛecij.uel alterutrius tantum. J
ſ Non ꝛeſoluitur.nec parit actionem.nt retro reddatur quod eſt datum
etiam ſi in cõtinenti fiat.ut.ff.de pac.l.emptione..i.ſed uidetur ꝙ debe

at tibi competere exceptio ſi uelis rem tradere contra me pᷣciũ petentem

quod vtiq; uerum eſt ſecundum quoſdam.quod nõ placet. vt ?.
j.l.prox.dices.⁊ dixi.ff.de pac.l.ab.emptione.in fi.

⁊ Non actus.nõ eſt bona exceptio.qꝛ tunc non uolũtas nuda.ſʒ

ptione ⁊ uenditione utri Fa ꝛeſoluere pᷣmam
„ uſqʒ partis conſenſu rece ſi due eſſent.vt.ff. ð
di poteſt:eteniʒ quod conſenſu cõ euic.l. ſi ei. eit eꝛgo
tractũ eſt contrarie uoluntatis ald ſilis acvł ſi retardat
miniculo diſſoluitur:⁊ nim poſt rẽ.⁊ ille pciũ.i.ĩtra
tꝛaditionem interpoſitam: nuda ditio rei ⁊ rtraditõ
uoluntas nõn reſoluit emptioneʒ: precij. quo ſacto ip
ſi noͤn actus quoque pꝛiori ſimilis ſo iure ꝛeſoluitur iʒ
retꝛo agens uenditioni inter ceſſe quidaʒ dicant quo
rit. ad effectuʒ tim̃.

act᷑ ꝛeſoluitur.⁊ dicũt qdã quod hic act᷑ eſt fa quedã nẽditio ⁊ dʒ
emptor eodẽ pꝛecio uẽdere uenduoꝛi.ar.ff.de cõtrahen.ẽp.l.pac

Mpr Gõdia. Ruphio.
E quidẽm integra ab ẽ

Myprs Diocle.⁊ Maxi. ſelici.
Erfectàm emptionem atq;
uengditionem re integra tan
tum pacto ⁊ conſenſu poſſe diſſo

ta.ĩ fi. ⁊.ff. e.l. ij. qð

non placet.qꝛ tunc

eſſent duo contrac

tus.⁊ nõ diceretur

u Retro agẽs.i. in

griũ ducẽzs eã.ſ.ab
eſſe ad nõ eſſe.

lui conſtat:ergo ſiquidem arre no tuʒ ad obli
mine aurũ datuʒ ſit:poteſt hoc ſo gatõnẽ. uñ ta ð pu
lum ſecundum ſidem pacti rcupe ra qᷓᷓ de cõditiõali
rari:ſin uero pãrteʒ pꝛecij perſolui dicit.⁊ ſic dr pfecta
iſti ad ea que uenditorem opor- .ff. de ꝑi.⁊ ↄ.ꝛei uẽ
tet ex uenditione pr̃ar magis ac l. neceſſario alaũt
tiônem quam ad pꝛecij quantita d pfecta traditõe.
tem quam te dediſſe ſigniſicas: ha vt. ff. de ac.ẽp.l. ſi
hes. quis rem.
” V p Acto. ? cõ
Si pp publics pẽſitationes uẽ ſenſu.i.pac
ditio luerit celebrata. tionali cõſenſu mu
tud ĩitpoſito. vt neu
Mypr Anto. Materno. teꝛ aliũ ↄueniat. ſic
Engitiönem ob tribu iſti. de fui. .ſi. Jö
torum ceſſationem fac vfr ꝛſi ð uno tm ſit
tam reuocari nõ òpor dẽm.vt. fl. ð accep.
tet:nec pꝛioꝛe dño pꝛecium offeren l. f.. ff. e.ti. cũ emp
te:nec crditoꝛe eiuſ uiſ hypotece. ptor.in prin.

enim eſt cauſa tributorum quibus exẽpto ⁊ cõditione
piꝛioꝛe loco omina bona ceſſantis ſine cã. uel ob cãʒ.
Obligata ſunt. uel pᷣſ. uer. ut. ff. de
QSprſ Dioc.⁊ Max. Nlotõ. ac.ẽp.l.exẽpto. F.
is qui nia.⁊. .ego

ſiue pignoris pꝛetendente. potior

5 Recuperari.ſ. ac.

Item h va niſi ar

fa ſit data loco pꝛecij ⁊ arrarum.qꝛ tunc fuatur id ꝙ ẽ vbi nõ eſt

deſ

3

res integra. qꝛ ſatis vr̃ ſʒ quoſdã qñ in pecunia datur arra. It⸗
nõ hic quod arre datio non facit rem non eſſe integrã quũ ſit cõ
tractus per ſe uenditioni accedẽs vt.ð.de fide inſtru.l. ↄtractus.
It fidem pacti dicit.iõ.qꝛ ex quo conuenerunt de diſſoluẽdo cõ
tractu.⁊ de arris ꝛeddẽdis cõueniſſe videntur.

a NPartem. eſt eni aliud preciũ.vel partem. eius.aliud arrã dari.
b Pfare.que hẽs.ff.de ac.emp.l.exempto.in prin.
c Actionem.exempto.⁊ h̊ doli mali ꝛeplicatiõe oppoſita ſi ille ex

ceperit de pcõ. ſed pone ꝙ parte pꝛecij ſoluta ⁊ ꝛe tradita actũ eſt.
vt ꝛecedatur a cõtractu. nũquid in eo quod ſolutũ nõ eſt hʒ ẽptoꝛ
exceptionẽ uidet᷑ ꝙ ſic.quũ nudũ pem̃ pariat exceptiõʒ.ut.ff de
pac.iuĩgen. . ſed quũ nulla.ſed dic õ.qꝛ iam hꝛet rẽ ſibi traditã.

⁊ pciñ ꝓꝙ eſſet iiquũ.uñ remanet mirabile ut nudũ pem̃ nõ pariat

exceptionẽ.⁊ ꝛõ eſt qꝛ nõ ad hoc interponit.ſed vt ↄctus reſcidat.

E

d Si pꝑp publi.pen.q.fit uenditio qñʒ ꝑꝑ publicã pẽſitationẽ nõ
ſoluta. ut hẽs. S. de ꝛeſci. uẽ.l.ſi quos.iõ de ea dicit.ſ.q ꝛeſcida

tur. quod fit ſi nõ ẽ ſolẽniter fc̃a. ut.j.e.l.ij.⁊ dicũtur publice pẽſi

tationes annue exactiões tributorum ueſtinm. ul auri. uel argẽti

que a certis perſonis dẽbani fiſco.ſʒ ⁊ ea que ad niaꝑ.uel põ tiiũ

yefectionem pꝛanda ſunt a poſſidentibus.vt..e.l.fi.

.

4
ſeſtnt
Phlrvin
Pereut
nient
Conntſt
Ktatſani
linſe
ii. N
igtod
Poſcuen
Nitr.
(cepo
nperao

bonon
geren
hppotee
licepi
1deuu
li i.
gigo..

rain

ſorcſſet
1pru
1clipol
liſondn
poapil
gins.
Lbig
Ctte.uti.
pl.ta.co
ſuntmnnl
flainhe
Gtdtnmn
nuen,.
lo

Aacefſet
caduus

. . * Wr ð . —

4
nör ine ν
EEndition᷑ factã ꝑ q;tũ ts ſi ””s
ſitnn . nẽ. factã p qtů tpᷣs fufficiat ceffare nõ eſt.l.expᷣſſũ säl
Arun tideo pot dia m aʒo. . D. .b. ꝙ; bieniũ vbeat truſi 7 Prouincie.i.officium.al officij ſui. Accurſius florentinus.
4 ug re ſiant in colono prinat ut f loca.l quero. inter. Aſicuti 3 Propoſuentt. i. ſolui iuſſerit.⁊ ſic auctoritatem preſtitit uenditi
edengla phiueota eccleſiaſtice rei.vt in aut.de ali ⁊ ẽphi. . ſi ⁊ ſicut in em a Sine cenſu uel reli.ſun.comꝑa. cenſus in ſi enctte
fitl⸗ la. ix. aut locator licet in emphiteoſim priwah ul näi quis col ritum dicuntur. pa. cenſus in futurum. reliquis in pret F*
„ — . , „ . W1 1 8 j. 4 2 H .
a ukentulli⸗ alij muũ ſit. ut. j. e b e X conuentione. fundum ineſtimatum.
in Atceſſam̃ per bac. J deſert pꝛedi . c Nõ pt.qꝛ ſient matrimo
llaß l. ⁊ ar... de uec. ⁊ cõ leſerti piedia ob ceſſati Xconuentidᷣnequi nin ta doo 2 8 dote pem
“ un. It nhroal onẽ collationũ uel reliqua nione quidem perſonis eorũ coheret. ner
iu 2 ier 4 F ibutoꝝ ex permiſſu pꝛeſidis ab qa pacta nouecastu riütaa prctom Pg
ti lo ꝛemitti penan Pb aren berienlutn rachonis um i dotẽ fudĩ henn e ino au Reellonti⸗ no va
hlefiie poſtquam ceſſe cera fide i. e1 qſdkracta ſyn ta agnoſceret: actio nibi e. qꝛ pẽo pᷣuatop iuſ publi
leſtii poſtquam ceſſatuʒ cera fide iuſto precio ſolemniter agnoſceret: actio nibi aduerſus ci ſedi nõ inſ.
tfnO .clies. vt. peraſti:uenditio ob ſolemnes ꝗ ↄpetere nõ põt ⁊ ſi pactũ ðᷣduc nihil ſua itereſt *
awt ‚ff. de pub. ⁊ uec.l. ſtationes neceſſi bie tũ ĩ ſtipulatõeʒ pꝛobetur:ſʒ ⁊ ſi ſ nlhil a eren⸗ſ5a,;
. ceſſitate facta conuelli dus eſtiatus i ur:ſʒ ⁊ ſi ſin d Ex uẽduo.huic eſt cõ
erſlinf imperatores.quaſi non debet. Si E1 us eſtiatus ita ut pars ſſtzi fignifi „ Huic eſt cotra
“ er n Sin auteʒ uenditio cat i dotẽ i fignift S.de pac.l.ex cõuẽtõe.ſ.
i ſpeciale ſit in eo. nulla i n idinio cat ĩ dotẽ datus cẽ:c 4 11 . de pac.l. ex cõuẽtõe. ſo.
ami⸗ ¶SDHNon oportet. ut dtteteefa eſtchone Hreſicis h ut placitis ſtetur n ede ar icli ex uẽdito nõ
entil j. de ꝛemiſ.pig.l.ſi ri iura no hanc kaies habe MWMpr. Conſtan. a. ad Marcel. daenr vi dle Eer epio. ic
WN Pypotecnd. eſſi n concedunt: id itaq; ꝙꝙ Ei jnondie cer. vt ibi quod nihil eſt. qꝛ ex
iininil porcntr ſin fruſta geſtum eſt:oportet reuòcari X 1 anonarlt emolumẽta tꝛa ponii. bic.i.exempto 5
uͦſ⸗ ti. cꝛe pi. uendi. l.l. ita ut indemnitati trib cCLtantes: cognouimꝰ hãcẽẽ ſifuus extto ſe mo T⸗n⸗
utoꝛum oĩ ca marxie mai un ſi fuus extẽo ſe mã.l.i.alij
ti; ⁊ de quadri.pꝛeſ.l. bus modis conſulatur: aʒ maxie réliquoꝝ ꝙ ñ nulli cap di 1i. al
de quadri. pæl. dis : q; omnia tãtes aliquorũ ſtari icunt quod non ualet.ſ.i
WR i.ij. v.iij. ⁊ de diſ. tractari conuenit pꝛẽſente eo queʒ quorũ mom̃tarias neceſſi eiudici .1
„ Mas er em tates ſub hac ↄditoe fũ Ten pꝛeiudicium ſiſ.ſed paciſcẽ
iniiin pigno.l. ſi ppſus. emptorem extitiſſe pꝛoponis ates ſub hac ↄditõe fũdos cõpat tium ſi s dici
niiinn K Meckiloz nuft ⸗ . ut nec reliqua eoꝛũ fiſco ĩferãt ⁊ i tium ſic quod ſatis dici pt
— gS Lreditoꝛ. niſi po Mypr Co 1 qua eoꝛũ fiſco iferãt ⁊ in uel di Aen
tior eſſet tempore. Acrine. onſtaͤtl. Fauſſlo peeſidi munes eos poſſideãt:iõqʒ placuit e em. Jo a hie lca
R v pntulſui. 3 gs fundũ łmãcipium ali eaneicco. tũ min⸗ valucrt Lpore ſo
atinoti T qui po.in pi. ha. amue r ſc Uaen ac.l.poſſeſſiõʒ eẽ mẽ luti ut.j. de iuf̃ re lo
tdneg mbucnun ultamob daiun d,,eldonidntoetigen aſrenene uc
trel po. in pi.ha.l. ſi pi auri argenti q; debitum: q̃ annua ics rcias uniuèrſis eiuſdẽ poſ ſol. ut ibi. lhic mnnlol
Ke Inus. exactione ſolu H leniois obnoxius teneat᷑: cũ neceſ filius vult
b Obligata ſũt. ta ritr debeone Lanuckigicen D ſe ſit eum ꝗ ↄpauit cẽſũ rei ↄpate a e ſios valt egere ,. —„
ci . . D . , „ 4 Ce .3 . . *
niicichn ie tahta 1.:⸗ i mplenwn ſub haſta diſtracta cenſu cõparare: uèl uendere. f Am cor gendam.
t unimi comperauerit per empti Reliqr
an ria in hac uẽditõe nis accipiat hnate. Sen ia zauten. de mandatis pꝛin. Sa E bini Abai hs ſoln
——ð — .„ TI8S „ * . * *ESe *
Gefuſih⸗ Ntdirimmno . g x tem minõris forte perſona ſuerit pumn. non beimulttar. h¶ Anioſis. et pteriii tẽpo
de,nNN ſcin.uen.l.ſi quos. inſerta neceſſe ſit legiti 1 ig. e n 1 j de
iöuwat i ſ J delenia. egitime defenſio CLR. f Ed àt piculũ in ſe ris.vt.ff.de pub.l.ĩpatoꝛs
Non ſqJN deſerta. nis uenditioni pèrſonam adeſſe: CàOM. ſ Edèt piculũ in ſe re .æ. xvi. q.i. c. ſi gs ccus.
fim collationũ. nihilq; interſit utꝝue officiũ ſũ 2 cipe potẽſt ſi exaiatõe ãte traditio i Ael ued. ii as cncus.
ſelgg quia ceſſabãt offer rei ꝓcuratoriſ ã ce ſůme nẽ ſactã ẽptoꝛ mius idoneus iuẽt⸗ ſſei erein Piuditte;
nn . X ad uias reficien tik i ꝙ vbüij erte rectoris ꝓuĩ ſuit: tũc. n. uẽditoꝛ apud geſta pfi iſci. ut. fl. de pact.l. int det
dupmn das id ꝙ ðbitũ ſueru: ꝓpoſuẽrit. ri cogit᷑:qꝛ piculo ſuo ſt Faſpoſus bogranae zr ſe aaunt
„ . ,„ HS n , oſtq; e . Iaag's Ey
zwtn k Reliqua dicũtur Sin?᷑ cenſu uel reliquis fund'a ſiſcalium tributoꝛum. ſe Pltbe ſAufo⸗
ill bih ꝛeliqua non ſolum parar non polſe. qus lund 2 Mp. Julig. a. Decle. ppᷣ. non an dae⸗ epla. F. pẽm.
uerinſid quũ aliquid eſt L * r Mnẽès pꝛo his agri on prius.ut.ð.l.i.
ien⸗ quu aliquid eſt ſo Mpr Antoninus. a. capuõt. o nin eis oe
laihr lutü.ſ1 quũ nihil 1 S poſſidens publicas penſita k Segt aut.ſz ? piculũ
nue vt. ff. ð uer. ſi. l. cte cc.qᷓ ẽ de ma Pn. §. no p
nbfu rorum. Alccurſius florentinus legum docdor. mittat que addit huic.i
iſbli ¶Solemniter facta.ſ.ſubhaſtatione. 11 „ „ ” ZM
mmem , m Alucton tate. licʒ iuſto precio ⁊ ſolemniter facta ſit. idemq; eſt ſi m Ed periculũ.ꝛecipere.ſ.uenditot de ſoluendis tributis.
igrili quid iſtorum deficiat que ſunt neceſſaria. ut diximus. 5.l. proxi. m NPoõt.i.debet. ut colligitur ĩ coꝛ. vbi eſt coges. 1 . ut ſubij?
lme n Reuocari. cum fructibus. ut.j. de fide inſtru. ⁊ iure haſte. ſi .— cogitur ⁊c.ſic econtra debʒ pro põt.ff. de of. ꝓcõ. tiubic:
olit i.. ij urg u.). iure haſte. fi.l. n Fiſcalium. pꝛedi .f.de of. peöͤ. le. l.ij: i ſi.
ſovei .7.ij. pe. accurſius. J eh 0 torum pꝛo quibus fiſco tributa pꝛeſtantur.
. 5 lnenes domino. ucali te geraliait letãt ꝓuiĩciales.qĩ italica pᷣdia.fi ſolũ ꝓ
dnidhe reſente eo.ſ. pri eni ie . uiclalia dẽnt tributa p cis. ut iſt. ð re. di. Op raditõz. ſed
ſkrantpreſenn Unn Eundtole an⸗ eunn cauſe cognitionem de ꝓuicialibus locis tim nelli,ii⸗ eti di r 8 gradilg . ſed certe
1. ſ. ſentmus partibus agenda unt. ut. ff. de mino.l.ĩ cau ad hñtes filios.⁊ illð oĩs hõ uidet.qꝙ ipᷣe ni 5 diligit ſiliñ ſuũ̃. ꝛefert
oini e. 5. cauſa. t. l. excauſa. 5. ſi. dad hñtes filios. ? illð ois hõ uidet.qꝙ ipᷣe nidet.referi ad uidẽtes. Item
nui 1 3 quis. ſoluuntur. .iiſco. ai ho timet 8 mari.ſubaudit qui ibi ſit. It mulr que preferi oibus cꝛe
phee ÄrSub haſta. ideſt ſubhaſtatõe facta ⁊ auctoritate pꝛeſidis ditonib uep eſt talibus qualis eſt ipſa.i.hypotecas tacitas non expſſſe
uf iuſto . P bñtibus. It nec illa inſt S 1 ngs non expiigs
tizuft precio. Accurſius. nec illa inſtituta pꝛodeſt eis.qꝛ qui ad dominij trãſlationẽ
iſinni ſ Minoris.uigintiquinq; annis. coequantur italica ⁊ ꝓuiĩcialia pꝛedia. ſicut ⁊ alia exequantur eadẽ 0
i t ertallelode dic nenditionem, ee lucs rali l. i. . fi. immo illa inſtimta aperte eſt ro
vriit⸗ ũu Peirlonam. i. tutorem. ſ. Feremittitur ſi i⸗ eos.quũ tm prouincialia ibi appellet tributoria. Itẽ 5
DS id nidetur ſolum indicem ſufficerc.ut ff de mino ar ñt nõ preſtant tributa.ergo patet ꝙ nec italica. abſi 4
ſgri mittitur etiam que eſt contra.ſo ainr i mino ait pre. 5. per cipẽ ⁊ dñam pꝛouinciarum ualiã eſſe ſub Fümtocheintae aint dt de
n fid lienatione rei minoris. quã ſi ei ſol õä hierlin. It pꝛo hoc eſt expreſſum. S. de.pi. ⁊ cle ld bi⸗ inlatioc di dt.
nnnci minor. ſ. . oluatur. vt.ff. de mino. quod ſi p ublicas.penſitationes.ſ.ſolitas ſoiul. 1b0 ebis.
e x S 7 futuras.ut.ff.d .l. i c hoc tam.preteritas quam
XSumme rei.ſ.pꝛocurator ceſaris. nuenltio ſecus Bublileimperoteres Item boc quum a priuato fit
a ꝓcuratore ſiſci.iqui perequator dicitur.qꝛ tũc empt⸗

8 YV

p pieterito tempofe non conuenitur. nut. ſ. de cenſi. li. xi. l. ſt.
2Retinerc. non ergo vʒ hec pactio in fiſci preiudicium quominus poſ
ſeſſor exigatur. vt hic ⁊.ff. de pac.l.inter debitorem. v. l.ius publicuʒ. ſed
vt emptor poſtq; ſoluerit agat ↄ uenditorem actione exempto nel pꝛeſ.

p Qui moſfam. nam ex tunc emploris eſſet periculum. ut bier ℳ.
e.ſi per emptorem. in ſi.
q Cum autem. nunc dicit quando in ſpecie.
T Et claues.ad maiorem euidentiam dicit.idem tamen ſi non tra

uer. bene vʒ. ut. ff. de pac.l. epla. 5. pem antech ſolun emptor agele non

põt ut. S. e. l. i. ſed ſecus in

vluris vbi agituꝛ ⁊ anteq;

ſolnat ⁊ poſt. ut.S. de pac.
1ex conueniioe. ſed hodie
uẽéditor ideiubʒ quãdoq;

pꝛo emptore.vt.S.e.aut. 63
periculum.

b Profeſſio. i. ſcr ptura
gqua pꝓfitetur poſſeſſor uũ
le debere. ⁊ pro tali agro.

ut ager deſignetur ⁊ eius
quãtitas.⁊ qualitas.⁊ cõſi
nes. vt. fl. de cenſi.l.forma.

fpdæca quidẽ ſcriptura non
eſt adhuc ab emptore fẽa.

ſʒ ſola eſt illa qua facit uen
ditor.quũ ipſe cepᷣ illð bci
um hie.

C Erxigaur poſſeſſor eĩ cxi

gẽ. ut. Sð.in prin.h.l.⁊.j.de
allu. l.ij. ⁊ de predi.mi.l.ſi.
⁊.ff. de impẽ.in re.do.ſac.
l.neq; ſtipẽdiũ.et ecclia.vt
in decre.xiq.i.c.ſi tributũ
?.c. ingratum. ſʒ ar. S. ff. de

leg.i.l. apud. S, hbĩs.ſed ibi

cog hr̃s non poſſidens a
legatario non a ſiſco.

d De periculo.⁊ cõmo.f̃i.

quia in re uendita ⁊ nõ tra

dita ſepe cõtingit periculũõ.
ideo de hoc dicit.
e Oſt perſectam.

p rtribus mõis dr

tiones agnoſcant:nec pactionibuſ
ↄtꝛafijs adiuuẽtur: ſi uenduor aut
donator apud ſe collationis ſarci
nam pactione illicita uoluerit reti
nere:⁊ ſi nec duʒ tꝛanſlata ſu pꝛoſfeſ
ſio cenſualis:ſed apud pꝛioꝛeʒ fun

di dominum forte permaneat dii

ſimulantibus ipſis ui nõ poſſiden
tes p poſſt identibus? Exigatuꝛ.

De perictllo 7 cõmo. rei uendi.

Zyr Alexan. Appolloni.
Oſt pèrfectaʒ uenditio
nem oẽ commodum 7
incommoduʒ quod rei
uendite contingit ad emptoꝛem ꝑ
tinét. Auctòr enim ex his tantu
cauſis ſuo ordine tenetur que ex pᷣ
cedenti tempore cauſam euictioni
parant: ⁊ ita ſi ei denunciatũ eſt ut
cauſe agende adeſſet ⁊ nõ abſenie
Aree contra eum pꝛonunciatũ
eſt.
Dem. a. Juliano.

Am conuenit ut ſingule

phore uini certo precio ue⸗
neant antequam tꝛadantur i impẽr

ſfecta etiam tunc uẽditione pericu

luni uini mutati enpto ris qui mo

pfici.uno quo ad boer t non liceat ab ea diſcedi. boe mõ et
condicionalł dicitur perfca alio qᷓ ad periculũ ⁊ ita bic. tertio qñ res tra
ditur.vt.ff.de actio.emp.il.ſi quis alienam.
f Koõmoduʒ. aduenientis ꝛei poſt cõtractũ ut alluuio.vt.ff. eic quod fru

tus.vt.j.ti.i.l.fructus ⁊ fetus. ut.j.ti.i.l.p. IJItem actiones.l.aquil.⁊ da.

infec. ⁊ aqua plu. ar. noĩe rei uendite aquiſite. Item aquiſita ex opa fui
uenditi ⁊ ſilia ut.ff. de ac.ẽp.l.iul. ſi fruciibus ⁊.S.ſi quis Fuo.⁊.S.urba
na.de cõmodo ãt quod erat tp̃re cõtractus diſtinguitur.urbanũ pꝛedlũ
a ruſtico.vt.f. de ac. ẽp. iul. .fi. conſequẽtibus uſq; ad.l.ueteres.⁊.l.ſi uẽ
ditoꝛ. ð icõmodo ãt dicas quod mlia ſunt neceſſania vt ſeqtur emptorẽ.

vt no. ff. e. neceſſario. S. i.

g Pertinet. ut hoc. ⁊. Inſti.e. ð. cum autezʒ. ff. e. id quod. .·ſ. de iu.dotiũ

.l.cum dotem. ĩin fi.
h. Auctor.i.nenditor.

i Parant. ſiue de fco.vt qꝛ animal eſt nitioſum. ſine de iure. ut qꝛ alienũ

uel alij obligatum. ſecus autem ſi ex conſequenti ut qꝛ libertatem conſecu

tus eſt propter premium.vt.j.pꝛo quibus ca.ſerui.ꝓ pꝛe.li.ac.per.to.ti.
uel qꝛ poſtea factus eſt fugitiuus.ut.j.de edil.ac.l.ſi apud.⁊ fac.ff.de he
re. uel actio. uen.l.ij..S. ſi uenditor.
Kk· Denuntiatum eſt. ut ⁊.S. ubi in rem actio.l.i.niſi actoris inſidijs denũ
tiatio fuerit impedita. ut.ff. de euic.ſi dictum. 5. fi.⁊ miſi.in caſu.ut.ff. de

euic.herennius.

lI Emptore. nam ſi abſens nt contumax damnatus eſſet uenditorem nõ

grauat.nt.ff. de euic.ſi ideo. idem ſi fuerit preſens ſed iudicis iniuria dã
natus eſt. ut.e.l.ſi per imprudentiam. ut.j.de euic.l emptor. fundi.

daniut. quum idem in iuris. ſu quando! in ceteris rebus. ut dida. l.

ram menlure ſociende n interpo Lit ut uinum tradi
ſuit:non ſuit. Cum autèm uniuer tum uideatur. ut. ff
ſum quod in horreis crat poſituʒ .qe.ti.l. dauib.⁊ ple
ueniſſe ſine menſura: et claues ẽp ne dicas hic ð hac

toribus tradiuas allegas poſt per

5. furtine. Iem intellige dolum in co

§. hoc edictum.

t Emptori. ꝗ nihil dolo fecit in ẽptõe contra neditoremn. df 7 alio
m bõefſidei.qꝛ credidit rem eẽ uẽdent᷑ ut.ff.de.v.ſig.l. bo. ſidei.

ꝙ ſepe. 5. in his. ſʒ
clauiuʒ traditio ſa

materia ut dixinꝰ

ſectam uenditionez quod uio mu .ff. e. l. i. in pri.
lato damnum accidit ad emptorẽ ( d Olũ. ui de
pertinet. Hec omnia locũ habẽt eo ſcriptuʒ
non ſolum ſi uinum ſʒ etiaʒ ſi oleũ eſt qui ſciens boni
uel frumtũ uel his ſimilia uenierit tatem uini non du
⁊ ea aut detiora aut pẽil corrup fratiuaʒ hoc celauit
ta fuerint. Eptori.ut. ff.e. ſi ui
Dem. a. Daphani. na que. uel pöe uẽ
OQlũ auctõis boneſidei? em ditorem i nino uẽ
ptori nõ nocer certi iuris ẽ. dito letiſẽos miſcu
Mor Goꝛdianus Siluo. iſſe ſuccus u repu
Vm inter emptorem ⁊ uen diaſſe hereditatem
ditorem contꝛactu ſine ſcrip q̃ ad ſubſtitutũ eſt
tis inito de pꝛecio cõuẽit: moraq; delata.ſi poſtea nẽ
uenditoris in traditione non inter dat hĩs hrditariã
ceſſit periculo emptoris rẽ diſtrac trem alicui. ? conue
taʒ eſſe: in dubium non uenit. niatur ẽptor a ſub
Mor Diocl. ⁊ Max. Leõtio. ſtituto nõ nocʒ em
Am ſpe peciem uẽditã per uio ptõi mala fides uẽ
lentiã ignis aſſumptã dicas ditoris quũ nõ hẽ
ſi uenditionem nulla conditio ſuſ et rem ex lucratiua
pẽenderat:amiſſe rei periculũ te nõ c. nt.ff. de excep.
aſtringit. DPẽ.a. Cerilo. do.apud celſnʒ. SF.
Ortis caſus ancille diſtiac ge auctoris. It
te et ãte tꝛaditiõm ſine mora dict doli intellige

niſi ſit talis q rẽ al

ficiat. vt iſti. ð uſuc.

rabẽdo aduerſus eptorẽ
interpoſitum. Nem poteſt poni.ff. de pecul.l.ĩ ſumma. . emptor
⁊ de ac. emp.l.l..i.⁊.l.ſic equũ.⁊.ff. de diuer.p.l.ꝗ⸗ uicium. 7.ff.
de publi.l.quecunq;. . fi. ⁊.ff. que in frau.creditorũ.l.qui autem.

u c¶ AVm inter. ſiñ ſcript hoc a cõpoſitonibus eſt additum ex.l

.S. de ſide inſtru.l. contractus.

xXNon uenit.ut.⁊.S.e.l.i.⁊.fl.e.l.lectos.⁊.l.ſi per emptofem.

y c Anm ſpeciem. ſcllicet certam.

3 Suſpenderat.alioqn picul perẽptionis ad uendito re
deteriorationis ad emptorem pertinet.ut.ff.e.quod ſi pendente.
a Te uenditorem.⁊ hoc niſi culpa uel mora uel pactum aliud in
ducat. ut dixi. S. e.l.i.uel niſi uenditoris uicio acciderit. uel ab eo

pꝛouideri potuerit.ut.ff. e.l.ſi uendita.

b m Ortis. qui debet certum aliqð alicui ut ſichiͤ. ſi eo nõ exi

ſtente in mora decedat ſtichus caſu ipſo iure liberatur

ut hic. ⁊.ff.de reſcin.uen.l. cum emptor. 7 de rei uen.l.cũ aũt.⁊.Sᷣ.
e.l. i. et ſi intereat eo caſu q' non interuſſet penes euʒ cui debetur

fm JYo. 7 nos. ut ar. ff. de le.i.cum res.S. fi.eᷓ ſi eſt in mora debi

tor indiſtincte tẽtur de caſu per eandem.l.licet quidam contra in

utroq;.ſʒ ſi dẽat qs hominem in genere ⁊ offerrat ſtichum ei ci

oblame eſt ⁊ ille nolit recipere ſticho poſtea mortuo caſu. non

iure ipſo. ſed per exceptionẽ liberatur.vt.ff. de ſol.qui.x.in prin.

m c Vm connenit. ueneant. ? ſic fit uenditio in quantitate. ſiue in ge
nere quod idem eſt.
n⸗Tradamtnr. ſpãle.al et᷑ ante traditionem.vt. 5.l. prox.
o Imperfecta. quantum ad periculum. non quantum ad obligationem.

y. uel imper fecta.qꝛ tacita ineſt conditio.ſ.ſi ad menlum luerlt. yl. f. de cõ
iiahemnemp. duod ſpe. Kin his.

e Ex preterito.quũ tẽtur edil.ac.ut.j.de edil.ac.l.iij.niſi erat ma

nifeſtum. ut.ff. de contraben.emp.l.ea que.
d Recuſat. ut. ff. de contrahen. emp.ſi in emptione.5. penul.

e De actionibus ẽp.⁊ uen.qꝛ paꝛum nalent uẽditões.
niſi actiones darentur.ideo de his dicit.
a Duerſus.iudicio.actõc. ſicf. de mio.i cze Ferdͦ

1111.

*

X Fu P Wν

g Conſiſte. ſcilicet ad precuum. femper intelligitur ſuper arris ſcʒ ut emptor penitens perdat. uendito: .
nn b¶Compettit. ut. . de rei uen.l.in ciuile.⁊ de contrahen. emp.l.nõᷣ duplũ reddat.exquo pacto tacito perſonalis naſcitur obligatio ⁊ actio.
nen iccirco ſed cõtra.ff.de tribu. procuratoris. . pe.⁊ inſti.de ꝛerum yt. õ. de fide inſtru. l. cõtractus.ſi ob.ſi dedi arrã hoc pacto ut ſi peniteaʒ
Acal di. . uenditi.ſo. hic fuit fides habita de pꝛecio.uel erat ſolutum. ſit iua nõne uẽditordñs ſaci ex pacto nẽdicat ſi a poſſeſſiõe cadat.ſʒ ceꝛ
eſehe ſed ad aliud agebatur quũ ad multa agatur hac actione alij intelli te non ex pacto.ſed ex traditione ⁊ poſſeſſione ⁊ dominio.nam ſolũ pac
uznet gunt hanc. l. qð ẽp/ tum hoc non operaretur.
ulunng tor cui tradita fue nu ſ I traditio. iuxta.i.
lultmf ꝛat ꝛeuẽdidit uendi uenditoris dilatam:non ad uendi Mpfſ Dio.⁊ Ma. Serpodo. ſecũdũ ꝙ cõuenit.
Ucnb tori.ſed nõ retradi torem: ſed ad emptorem pertinet ⁊X arrali pacto ꝑpſonalis dã x Procacia.i.contumacia
utztif dit.uñ perſonali a/ ⁊ hac non ex pꝛeterito uicio rebuſ taxat pac iſcenubus actio hʒ eĩ uẽditõ rẽ nec tradidit
wünz git contra eũ.de qð humãis exẽpta:ſolutõʒ pᷣcij ẽptoꝛ pᷣparat᷑ Dẽ.aa. Mutião. ⁊ ſic quũ dãnetur ad inter
lluni dicit uẽditi.i.ẽpti non recte reculſat. traditio rei uendite iuxta eſſe eſt ar. ð. M. ut ⁊.ð.de
Gint Fm eos.ſic.ff.ð ac. ðð emptionis cõtꝛaciũ ꝓcacia here. uen.l.qui tibi.⁊ nõ.
ſn emp.l. ueteres. De actõibus empii ⁊ uenditi. uenditoris non fiat: quanti itereſſe ff. e. l. i. Ytem de quo inter
lſfinete⸗ i u Enditi.i.ex compleri ẽptionẽ fuerit arbitrato eſſe bic dicat.ibidð dixi in
nbiltme uendito qðᷣ MWor Anto. Heliane. . pſes hpeouincie tãtũ cõdemnatois nota. per glo. que incipit.
uizhoeclei idẽ eſt.at.ff. de ac. Duerſuſ euʒ cui agꝝ uẽ laxatõnẽ ðducere curabit. hec nota triplex æc. illud
Nt fefit emp.l. iul. . ex uen didiſti iudicio uẽditi cõ Dẽ.aa.Decune. . no.etiam hic quod empto
ellin; dito. ſiſtẽ:nec ei tibi in rẽ acti Vrabit pꝛeſes ꝓuicie opel ri obicitur exceptõ niſi pre
unmnluv K Aduerſario.i. o cum emptoꝛe qui pſonaliter tibi lere emptorẽ qui nact poſ cium ſoluat ut. ff. e. l. iul. F.
ltipti aduerſariũ tuũ.i.õ ſit obligatus cõpẽtit. ſeſſionem fructus percepit:ptẽ pꝛe offerri ⁊ econtra emptor o
ucs In ptorem. Myprs Vale.? Gal. aa. ? Aal. cij quam penes ſe hʒ cum uluris r bijcit uẽditori.niſi rem tra
ſebentinnn Bẽres. emptori. Celſar.Domiciano. ſtituere:quas ⁊ perceptorũ fructu dat. ut. fle. qui pendent 3;.
Aibfinit. quũ reuera non dẽ Enditi actioneʒ ad recipiẽ um ratio:⁊ minoris etatis fauor: quid ergo ſi utq; de alio ti
☛☚ res. puta pᷣmo illi a dũ reſiduũ pꝛeciũ itẽdeꝛ àd licet nulla mora interceſſeſſerit ge meat dixit. D. ſequeſtran
totfie liquig debuiſti.ſed uerſario tuo poteris. Nec quod nerauitt. .BDẽ. aa. Nearno. dam utranq;. ut argumen.
niciime procurator tuus il ĩ cõpenſatõʒ uenerit quaſi ⁊ tu iui Engditi àctõ ſi non ab initio ff. de ſol. l. ſi ſolut urus. ſed
mizriß li ſoluerat quã ſolu cem deres id obeſſe tibi poterit aliud conuenit: non facile ibi utroc; contrahentium
RKHZZ tionẽ ecõtra ẽptor ſi in boneſidei ↄtꝛactu ĩ quo maio ad reſcindẽdam perfectam uẽditio uolente uel ibi iudice iubẽ
inhicrr negabat unde tu res etigm.xxv.an.officio iudicis ĩ ne:ſʒ ad pᷣciũ exigẽdũ ↄpetit. te facta fuit ſequeſtratio. eſt
—KZ dens ei illud cõpẽ hiſqᷓ dolo ↄmiſſa ſunt adiuuãtur: Sẽ.aa.Niodoro. l eni regulariter prohibita.
ncttnar ſaſti qdð dẽbat tibi iuſto errore te ductum uel fraude huos diſtraxi ſti ac pᷣciuʒ ut. S. de prohibita ſeque
ex nendito.h.⁊ fac̃ advᷣſarij captũ quaſi debitũ id eſ de peculio eorũ quod ad te ſtra.l.i. dicam ergo quod
ufem. .5. de reſcin. uen.l. ſet:quod reuera nõ dẽbatur pepi pertinebat neſciens unde ſolueret᷑ prius agens offerrat. ut
Nanl ihy⸗ uenditor. giſſe mõſtraueris:ſructuſ quòq; ꝑ accepiſti:conſequens ẽ itegram te modo dixi.⁊ argu.ff.de e
