Am Ti obatio epe in fi .chic in indicio. 0ů0ℳ. paiien eri. It ⁊.j. ð Eĩ aut.d i. moꝛt e non eſt m dicit
drſ u⸗ uaã i ⁊ iudices num. ſed ibi i. F. coll. vij icio. J Tyng te reo ſed .j. 8 iud .de te. no. 7.l verũ.quũ
in pꝛi pꝛo n. ſed ibi de ali vij. vbi i tem quã ſu non pperañ F. qꝛ vo propon u. quu
m pe tz poſterio pꝛin. na de poſitis.ſed ñ e alio iur i in medi uper actione i cauſa. . ñ i añ. 5. ſi at ĩ col. vij. vbi ebatur. ſ,
guntur ſit in oꝛdi e ülla fit hic ed ñ tactis ramento i0 .l. edita. Ite ne iuꝛetur ſe ñ iurarii ati medio It dicitme 5
176 .vt. 5. de ine. ſi er! ic menti vt.j.ti T dicit. vt. ff. d m quis i ecundu iterum. tzad ſi J aliciã
rntiſin pio quand de epil. c etiã alia io que fui .i. l. rem ñ pr e libe. cã. l. i iurabit c m. H. li quum luper fe actũ muter
. .vt in udex e.ſed ponunt ante iſta t B uum ded iij. ? d agit conui JƷ. vt dixi.ẽ magi
ve P auten. iuſi ꝙ omnia ri iudex quũ et ur. ſed non dona i edecus ni e ap. non tan onuinct lxi.5. d agis
emmli m atrono n. iuſiur aruenclabi⸗ enĩ i non ſe ig nſtanti nitand ntantum. rñ o romeg von ed
e 8 an. iudicabi ĩ iurat i an ignor ia. cau um aga um. rñ. qui ntra v en.
nmiwun⸗ Diſpoſui i.aduoca ꝙ preſ.ab hi abit. non o in princi tore are rem ue tibi quia gat. vt ibi qui agit oluntateʒ
bno onnn e, coll.ij. eſſe .-vt bi am ahen ſmmen, bet iurare rem ſu⸗ .canſa
M. ſedi Sgoakon at qui natu õs ubeundi in hem pertiner. eſſe. v
pſe ad pecuniari n Ald rel ra. F. cum m 8 aget de o. kſi vult r dicium vt e ad ac·
iarias cau x Diſ uctandum e. euiction eus poteſt euictionis
1 —õ rel Ree eneng e
ijs qui ĩ .l. rem no Et G „Sellt.
cc. .l. H aut. in iſt ncimus.
o iuramẽte

—

—

a i Nio. hec ⁊ illa quam dix̃i in.l. .auten. hoc lacramentum. cc. i
ſunt.⁊ ex eodem loco.⁊ vna eſt ſuperflua. ⁊ que ibi dixi ⁊ hic di
cere poſſem.

bᷣ NMe ſepius.v. fiebat olim. vt in coꝛ.huius.yt in auten.de ijs qui ingrte.·

ad ap.S. fi. coll. v.accurſius.

in Per ſone.ſt pater in bonis filij aduenticijs.vt.j.de bo. ma.l.i.
Item actoꝛ minoꝛis decreto conſtitutus.vt. ð. de pꝛocura.l.neq;
Item oꝛphanotrophi ⁊ ſimiles.vt ſindicus vt.ð.dixi de epiſco.⁊
cle.l.oꝛphanotrophos.⁊.fſ.ꝙ cuiuſcunq; vniuerſitatis no.l.item
F.actoꝛ.verum in filijs poteſt pꝛ obabiliter diſtingui agat pater

Kc p Ricipales. migꝛa
nerit. puta heꝛedes
⁊ certe verum eſt ꝙ
quantum ad hoc capitulũ
iurare debʒ. Sed quantũ
ad alia quid erit. e. idẽ.ſ.
quod iurent.vt.ff.ð dam.
infec. qui bona.. pe. Iteʒ
⁊ pꝛocu.foꝛte ſubibit quo
ad boc ſacramentum ad
qᷓ; eam tꝛanſit.
d Coꝛam iudi.nõ. in pꝛe
ſentia iudi.ſicut dico in ſa
cramento teſtis.
e ꝛo hac cauſa.i.occaſio
ne huius cauſe non dicas
i.vt pꝛo eo in cauſa ferat
ſenteutia.quia ſicut nõ bñ
ſequeretur exceptio. non e
nim datur aduocatis ſala
riũ vt faciãt ꝙ pꝛo eo feꝛa
tur ſententia.ſed vt iuuent
eum in cauſa pm. H?.
ſ Alijs.puta executoꝛibuſ
nam eis ſpoꝛtule pꝛeſtãtuꝛ
vt.ð.de epiſ.⁊ clerici.l. cuʒ

COR. p Rincipales per
ſone ut ille ad quas negocium in
medio migrauerit: corã idicibui
iurent: quod nihil penitus cauſa

patrocinii a iudicibus uel alii pſo

ne ðderint l promiſerint pro bac
cauſa:uel poſta dabunt per ſe ulꝑ
mediam perſonam:exceptis iis qꝗ
ꝓpriis aduocatis preſtant:⁊ aliis
perſonis quibus leges noſtre dilſ⸗
pònunt dari.Sed ⁊ ſi in ſacro con
ſiſtoꝛio conſultationes intromititat᷑
ſub pꝛeſentia ſacri ſenatus memo

ratum ſacramentum pꝛeſtetur.

Sed ⁊ ſi qui litigantium ad iudi

cem uenire nequeunt: pꝛedictũ iuſ
iurandum pꝛeſtant quoꝛum offici

is miniſtrantibus directis ad eos

cum aduerſa parte. Mulier hone
ſte uite abſente aduerſario coram
officialibus iurabit. Sed ſi parteſ

in alijs contingat eſſe locis ul vnã
eaꝛum: abſens iuret ſub geſtis mo

numentoꝛum apud iudicem ꝓuin

mentum pꝛeſtabunt. Finis aut.

Sin autem uel dignitas uel ſexuſ lecgitimam etatem.
perſone non conceſſerit eàùm ad iu in caſtrenſi auteʒ j½
dicẽ perueĩre in domo litigatoꝛiſ quaſi.⁊ alijs q̃ p̃i

ſacramentum pꝛocedere:altera ui

delicet parte uel pꝛocuratoꝛe eius runtur.dico ipſum
pꝛeſente.· Quod obſeruaꝛi opʒ filium iuraꝛe. vt. fl.
⁊ ſi tutoꝛes uel curatoꝛes .uel alie ad mace.l.ij.⁊.ff. ð
quedam ſint perſõne que admini ac.⁊ obli.l.filiuſſa.

ſtrationẽ alienaꝛum rerum aucto
ritate legitima gerunt. Conuenit

enim ⁊ ipſos iureiurando affici:iqꝛ de bo. q; li.l. i. .. i.
ipſi cauſam ſcientes ita ad eam pe: Item quum in can
uenient.neq; enim pupillus:neq; ſa momẽtanee poſ

adultus:uel alie huiuſmodi perſo

vłl conuenietur no

mine ſilij.⁊ tunc iu
cie uel apud defenſſoꝛem locoꝛuʒ. ret de calum. pater
Di quis autem litigantium pꝛedi an filius agat vl cõ
ctum iuſiurandum preſtare nolu neniatur quod eſſe
erit:per ſententiaʒ iudicis actoꝛ ca poteſt de auctoꝛita
ſum actionis reus condemnatiõeʒ te patril.vt.j.ð bo.
ſuſtineat. Tutoꝛes ⁊ curatoꝛes ĩ qᷓ; li.l. fi. F.i. ⁊ tunc
cauſis quas agunt pꝛedictum iuꝛa filius iurabit de ca

lum. ſi alias habet

tantum filio acqui

cum conſenſu ta⸗
men patris. vt.j·

ſeſſionis ſeruus ⁊

Agn di

clericis in fi.⁊ auten. gene
raliter. ⁊ auten.ſed hodie. B
⁊ inſti.de act᷑.S.tripli. Item exẽnium daꝛe iudici.licet. t.ff.de offi.pꝛeli.
plebiſcito.⁊ de of. pꝛocon.ſolent in fi.
g Diſponunt.in libꝛo.y.non eſt plus ſed Aʒ.adiecit.ſed ⁊ ſi in ſacro.⁊c
⁊ accepit ex eodem coꝛpoꝛe.vt litigantes iurent coll.viij.
h Coõſultatõ es.i.lites Sin at᷑.ł ſexus.ad hoc.õ.de of.diuerſo iud.l.i.
i Eam. ſcilicet perionam.
k In domo litigatoꝛis.coꝛam miſſis ex officio.vt in auten.vt li.iurent.
ad hec colla.viij.⁊.ff.de iureiurã.ad perſonas.⁊.j.de rebus cre.l.genera
liter. ⁊ in auten.de teſti.S.ad hec.coll.viij. V
Pꝛelente. ſic ⁊ in teſte.vt.j.de teſti.ſi quando.
m Ael curatoꝛes. ſed ad quid cuʒ eoꝛum confeſſioni non ſtetur. vt. ff. de
confeſſis.l.cerium.S.pe.que eſt contra.ꝶ.non ſtatur vt in ſua cauſa ſtaꝛe
tur.quia hic auditur ſi per erroꝛem facti vel iuris pꝛobat ſe erraſſe ſecũ
dum. H. hoc non videtur valere. quum idem eſſet in alio quo ad facti eꝛ
ꝛoꝛem. vt.ff. de inteꝛroga.ac.de etate..ſi.⁊.õ.de iuris ⁊ fac.igno.l.error
Alij dicunt non ſtari.ſed petet reſtitutionem etiam in eodem iudicio dã
dam.licet quidam dicant ꝙ tunc demum detur reſtitutõ. quuʒ actio trãſ
fertur in eum.ſed ⁊ hoc eſt in dubio quando tranſferatur quidam etiam
durante officio. vt aʒ. alij demum eo finuo tranſferri enim conſtat. vt. ff.
ð re iudi.ſi ſe.S.tutoꝛ.⁊ de admi.tu.l.i.⁊ quando ex facto tu.l.ij.⁊.l.pe.
⁊.l.poſt moꝛtem..tutoꝛ. Lercij dicunt quod non ſtatur vt ex ea detuꝛ
actio. nocet tamen vt ex ea ſequatur ſententia ex qua dabitur actio. Zu
dic quod ſi minor ſuſcepit litem cum auctoꝛitate tutoꝛis quod poteſt.vt.
j.de auc.prel.leclarum.⁊.ff.de admi. tu .l. i. F. ſufficit. vbi ſtatur dicto tu
toꝛis confitentis ſine pupillo vt ibi. ſed ſi ipſe tutoꝛ.iũc ſubdiſtingue. 42
ſi pꝛeſente pupillo valet vt hic.ſi abſente ⁊ intellectum habuit.non vt ibi
⁊ ar.j.de iure deli.potuit.⁊ eadem diſtinctio fiat in omnibus ſimilibus
adminiſtratoꝛibus. Item ſi vnus ſit tutoꝛ pluꝛium pupilloꝛum. ⁊ vnus
pupillus agat alter accipiat iudicium. an tutoꝛ ſimul pꝛo vtroq; iurabit
rñ.quod ſic.vt.ff. de auc.tu.l.accipientis.quod ſi fiat deierabit.nam ipoſ
ſibile eſt quod credat vtrũq; bonam canſam habere.dic ergo contra. vt
non poſſit ĩ vtraq; eſſe actoꝛ ⁊ reus.vt.ff.de pꝛocu.licet..ſi plures.⁊ lex
ila accipientis intelligatur quando vnus pupillus agit contra extraneũ

? alius conuenitur ab eodem extraneo.nam ſufficit vnum ſacramentum

calum. tutoꝛis pꝛo utraq; cauſa. vel loquitur ibi ſecundum antiqua iura
quando non iurabatur uel iurabatur ibi ab ipſis pupillis anctoꝛitate tu
toꝛis.quod poteſt ſieri yt modo dixi.

—
„ 8

ne:ſed ipſi qui pꝛo eis tutellam uel pupilluſ 2 quilibz
curam uel aliam legitimam gerũt extraneꝰ admittai
pPt.j.ſi per vim vel
alio modo.l.i.nũ

quid de calum.iurabunt.rñ.ſic.vt ar.ð.de ijs qui.ve.e.impe.li.
o Jureiurando iſto.ſecus in iuramento yt lit.vt. fl.de in litem in

ran.l.videamus.

p Cauſam i.iuſtitiam cauſe.
q Scire pñt.ex hoc dñt quidam ſi adultus ſit peritatẽ mel quã

cuꝛatoꝛ quod ipſe ðe calum.iuret.vt.ff.de admi.tu.l.i..ſufficit.

⁊ de aucto.iu.l.accipientis.⁊.õ.de pꝛocu.l.ſi.⁊.j.ð aucto.pꝛeſtã.

.el.cdlaꝛum.ſecus in pupillo.vt ar.j.de fal.mo.il.i.in fi.⁊:ff.de iure
iuran.qui iuraſſe.ibi quia ſciens ⁊c.⁊.ff.de li.cauſa.l.fi. Sed qd
ſecundum eos ſi adultus vel curator equaliter ſciant quis eoruʒ
iurabit.rñ.ille qui conuenitur.vt.d.l.de admi.tu.l.i..ſufficit.ſʒ

tu dic ꝙ nunquam minor de calum.iuret.quia hoc iuramentum

cadit tantum in legitimam peꝛſonam.⁊ ideo dicit quod tu.vł cu.
ſciunt cauſam.i.qualitatem cauſe vtrum ſit iuſta vel iniuſta.ſʒ mi

noꝛ nõ.licet ſciat ſactuʒ ita bene.vt curatoꝛ.nec obſtat quod dixi

eum poſſe conueniri auctoꝛitate tu.quia ⁊ tunc iurat tu.i.cu.ſic er
go aliu s agit alius iurat.ſed.rñ.tutoꝛ agere vid etur quum auc/
toꝛitatem preſtat.ar. S. de veteri iu.e.l.i.S.merito. An ergo ð veni
tate dicenda iurent.rñ.ſic ſecundum Jo. ⁊? Ir. ⁊ nos.vt ⁊.ẽ. ð be
re.⁊ ma.quoniam in fi.⁊.j.de queſti.interrogari.⁊.ff.ꝛeꝛum amo.
marcellↄ.S.i.⁊.ff.ad ſill.l.i.S.impuberi.quia reſtituitur contra 2
feſſionem ergo interrogatur.ff.de confeſ.certum.S.pen.⁊ dixi de
hoc.S.l.pꝛoxi.in fi. Item dico in filio cuius nomine conuenitur

pater. ⁊ in ſeruo noĩe cui conuenitur dñs.⁊ monacho ⁊ conue
ſo ex quoꝛum ſacto conuenitur vel agit abbas vel pꝛelatus.licet

non ſic eorum nomine conueniatur vt pꝛedicti. Item nõ.quod

cum de veritate queritur palam reſpondetur non ſecreto. ſed nec
queritur ab eo credat vel non.ſed an ita ſit vel non vt ⁊ teſtis.
Item quid ſi aliquis ſe minoꝛem dicens uult curatoꝛem inſtitue

re. ⁊ aduerſarius neget.an ſuper hoc de calum.iuretur.mñ.ſic af.
.ff. de iudi.ſi quis ex aliena.⁊ ſi quis in ius uo.non ie.l.ij.⁊.j.ꝗ

dari.tu.poſ.l.i.⁊.fl.de tu.⁊ cu.da.ab his ei ꝗ.uel dic iurari ð co

lum. in facto pꝛincipali ſub hac excep.ſi maior ſit.ut.ᷣff.de dam.
infec.pretoꝛ..ſi controuerſia.⁊.l.inter. .fi.

r Credit ⁊ exiſtimat.ſic ⁊ quoddam aliud eſt de crudelitate. uti
auten. ut ij qui oblig. perhi.re. mi. F. ut aũt.ſecus in ſaccamento

un degi
Nonquaniß
vve ſacin
ndem 4
Gntureabo
poNccr in
tentii

Gbus Kin

gorin guten
inen tſdeh

faipoͤhen
dovnivdvd⸗
trius aan
tdin 1 ien
em iwdices
Untnonde
ſchana feie
ſade ineſte
debet,guun ſ
Munnzng
uſcr eſint
Pocperſuo 1
trroall ſb
ſenidetnr ſi
ſeur van not
ſtent nlpen
io nelkpat
Jenguidlii
rentinun
mbin g
mmeo od
neſdeene
Apemini
uncnineld
iſnprvonp
abelgter.
Myeſeponce
Pordotum
ukeredo
ſorhann no
ſtteſtst
ttmunho⸗
lidte n

glimſe

tſde⸗
Neboſſel
.
fueni colla, .li J. ve tei. teſtium. 2
oumn abiceſtinducin genen precte õo W
Ninedts,d no 1ducta generalis ictam auten. is debere inter Expr
fliter n. quum per ean eralis conſu n. Item nõ interſeri r preteritis.
nrin boe anhar dun io laing ntncd aerendl ardi⸗ boc qðᷣ Nel a nob iin ſocramentum in lit
n — iſto. obãdi pꝛo quo raen⸗ 1 errenn it iücieid donten beritatis ? teſtis
unn ondera er⸗ ꝛaminiiꝛanonez ſarepzh ntiam. videtur quo haro el l arbꝛl⸗ nouam in princi.
— tribus mit ſupeꝛ o ꝙ ex animi ſui m peruen nel etia el. ? narrationem ? iſteri
inm ibus.vt in pꝛi.lt T licet ve i ſui ſententia i ire: el etiaʒ abſente e ationem ?
micne ien d n hai⸗ eſt tamene un enig urent Perankin ba⸗ ſihoc iuder en poſſit u rogaoͤ
igt r. r. debz i mat ꝙ qui a ſoꝛſuꝗ alia terit: quòᷣ ta i c iudex p uratoꝛem. ſin e pro
ae iciein us nar hocclſ uiſ decu drit ſee Sinru iuamanuz biif anranam undenim ma
gbaſier iz aliquam deben * ns d entis que ,K mnibꝰ itan 1, guia uer diſpo .5. e. l. in prin. calum.
n biſimi mobunon⸗ aſee dun kgi uel ex pretèᷣri H emur ne o⸗ poteitur deprrun ſed
Tunenr Ninte conſuetudo ge turis. S nit in ſua firmi anobiſ modi ſa uideãtur ſi ua ute “ am ex his. cur. ſed
– Neniius admiſin Par asre beg ——= Amulanonenon nidi inf punuwbebdsNRis,
uilt enrccrs aaͤle at actor rac angraleem d en. ant. Sancimn ram ſanctonẽ Varentemmenn i
Kohllſi⸗ unt e no ijci acetor litem e licentiaz h- ſcant uii x comp 8 mnes iudi canſam der toꝛez vt tota
acharta curatori mandare ndam ſu non m ſuum iſſo cogn vſq; ad fi explica
WR ſa chana vehl teſte actis int nandare: uo on pro comm m exercẽtes: 0 d ſi. care
1 ſed de iure teſte. eruenienti neq; pri ſed pro commodo xercẽtes: qꝛ y Subeat. boc i
L ebet. 1 1 acram prouici legem pe muni unlita atorum: ab vtraq; pa inreiuran.
xit tantuʒ tri. tot⸗ fueri Dimili calumni ſacrament imus: mini prelente videtur ba te pꝛeſtito ñ
ſint. d ſun erit ? forſitan per iudi ireus ſacranntumn emniui patazg atcen. ere locum de
nen hoc verſus.i de naueri onem procũu catuʒ ſolui exigi: ⁊ ab aci omni babet. uk. , e. cẽte immo
dmiiltgi tur q us. illð iuẽ auerit: uel ocurator u . ne paulati ore ⁊ fugi ¹ 2.5. .ut. j. e.l. . hic eti⸗ 0
tur quod lil ſibi i nerit: Tit deſenſo em ordi modi res tim uid giente ⁊. 5. de ijs qui hic etiam
mmyhl daugem. ſibi in it: Tipſe ue rproconcrue mer es defrau deatur bui ds le qui ad ee. coſi
alnnt ſen ndaur.r ſiqe ſe uel per Kinrnernninf ctoleper netnand nunpl arl: ar uin rpon plene. ff. eon.
iumphlli aereand nond uctuz proc ber aduocatorumn er perſona mpo. ed e bi⸗⸗
hlli ereni Mamihu e procuratorẽ .—— onaruz ten aaum prot bis.
care 5õ nmemhoit pꝛobari is tardetur. di n: ut ſi gs lumnioſe llanor peret ca
aedis illuʒ magis ad vnum crocatus ten ho oiensh alias inquiret aj get iterrogati iones 2 fa⸗
tietlintigs omnes qu qui eſt vltꝛa m quam ad ali nõ poteſt appli pꝛoe quiret an doloſe abſit. It dex cum gationes. ri. iu⸗
Kuin quod po mare v aliud vt in h appli ꝛocuratoꝛe.ſecu oſe abſit. Item . m cautela de iu
nienliſitt⸗ toꝛ. ⁊.j. de exx poteſt reſpongere oml vel non. rñ. ſe in boc exeplo pꝛiam fo ꝛc. ſecus de eo it. Iem noõ· qu rat a domin ela det t ing
iſoend adpenmdoit dt ndcedrntoiri rebar id⸗ dete.rau rr-Ktzat
unt nuniret eih⸗ de ünefro⸗ ereimtnilnannenir debi ut. 5. de hnt u. aanarlaungni qul iurat an ſimplici
i mii ſemper comp etate. F.nibil. Se cqut ierognun lwrſioan quod ex pai fiinecx panteact melo ninee irat alum pro
gſintgunn quod hic le mpellunt eos ed quida ogatur. licet ſit ſi aci panie rei non ſi parte actoris ueritas ſciri f.quando app.
l Cicdee gati egitur. reſpond m iudices minu 22. cior nos cont n ſu procu. in ren ſit ſiue rei. qui per dominun
inul Kfa) Lationer .tunc do conſili ere credere. v s minus p. ret utilem ontra. ut. ff. ſa. b in rem rei. quidan vominum.
dn e — onſtun ebondan nn de ulen nomme FuEEE aanen diͤt
R viuere. nec cred moꝛiunm quia um viuere qui pꝛemiſſa ne non ſolu nomine domin oteſt. ut. j. legat iſtinguchakat ð pcu.
iee St crecd ſ ſolum. 5. ſec In omini.⁊ tun .j. ð legatis guebat an in
obſreodin eſſe, ſie poneom Paat brncenub ſec ſi ränonardd e; Dominmop iurat. ſed nocan Sedſeranda⸗ acontec tunc iurat
nulan 6n koſninarargeunun. oeaaks nnſencnnus knuefgeſliun Emper. Stantemns Kinfen m: Obnunch
emr gunte non ad ea de qui ere. nam n Sic ergo nõ m mouuũ ibt vel defenſ. oꝛs qu c non iur autem nõ eſt in nunc;
Nana lue quibus intell. onad mechis ang a 8 tvel defenſoꝛ. quem conſtat ð at. vt hic. aut i in rem ſuã. at
1 Mapö que non faciunta s intellect certa pꝛoꝛſi on tenet ſed tu p ꝛ. c. nam ibi de tat de calum. i aut ipſemet uã.aut
35 ran.qui iu unt ad cãm um non ſuit i ꝛſus vt dixi ſed tu potes ditere ali ibi dominus um. iuraf. ne met. ⁊ tunc ſi.
agrattäon n.qui iuraſſe. 5. cãm.vt. ff. de uit in i dixi. Ite ic. F. eſt contra ere aliter vt dix inus pr af̃.nec obſtat.j· nc ſic.
. Liij. Iten 4 Fpe. e de noxa. iuramento te; contra. ff. de vt dixi. ff. 0 eo pꝛo D ſtat. j. —
rK ij. Item ne — 17. . de quotiens yvt ð ijs corrigitu * e dam . .H. De pro omiſerat i dt .pproxi.
mine ns ff. re. amo. l. marcel quis liber. S. aciat ſibi pꝛeiudi enti in non alias admitti on alias valeat . 4 k
onacho le ff. 1 ſit ita d 8. F. i. ſec em nec de facto m. vt nſtructum. ur. niſi ⁊ ip r r. natio proc ſor ſine man
de iureit e iure an male. Idem 5* acto alien in um. ab act iple ⁊c. Aʒ. procurato line man dato.
Nlpnlml 5 ureiurando.l. n non. ar. ff. de i em dſñit ſi o. vt rat.accurſi ore preſente 43. toris vel 0.
queꝛendum. o. l. fing. ien r.ff. de iuẽ iĩ queſtio ſit iu c Abſei ius. eſente. vel verius pꝛeſe el deſenſon
Jenhi acto um. quum a. Item videtur ? fac. ig.l. i o ſu iu⸗ blente. omi verius pꝛeſente ae or
tur .l. ij. y eſt arg. Z cal e.omniuo per nus p- ente ad locui
Dibennit⸗ Paoba ea luntnedhbdane ⸗ quod de negatiu arg. um. etiam i per contumaci locum vbi rens
e bili non poteſt. vt. egatiua non ſi inſtru. indi in abſenti umaciam ali vbi reus
ong i, de i⸗ arionum lintiſte a que yt. 7. de pꝛob ſit ru.iudices. ntia.vt iam alias actoꝛi de
mnrmi pot qui ingre. ad ap inteno gatione⸗ lia ſunt. * bagloni. Quod iura en. pꝛincipales. ſi efertur ſacramen
anli mis eſt inductum Beſan, nia pꝛopter utentica Aideantur. ia dicunt ſe i j. de fide
dotüni licet dixi etur inteꝛr pꝛius inteꝛro ⁊ intenogati⸗ nem iſſimulatione.i ittant n iurauerunt. .in prin. legis
ue poſiweneenn vt queꝛens ne un iia envat,ut pel mpꝛomiſſo.ſi ulant non
⁊ acci queꝛentis quan n queꝛi. tamen i queꝛat calumni i R non nouan no. g coram arbi eagere,
6 4 cctib pe exemplum i do ſibi ni iudex debet nnioſe Remitti contra. õ ⁊. fl. de arbi.l. arbitro iuratt
8 nunqid ſe ep. non nu. p de inteꝛꝛoga. e X— m vtilitatem. ut .ſi quis in co . um. pt. ſ. k. i.
ſepius de e pecu. ut. j. ð ſi ut ac.l. p expꝛeſſe tacite aut ut x ali conſcribẽ. ſed iſt .t. i
euterneleer nerhe he Pieſſe tacitk autea as. fl. de poſtt e.ſed iſtud eſt
em poteꝛit quis — Muin atbenaltar zuni u anlraure , en mnduaun ob
arerele elie Zkngza uerus
filius.S.p.⁊ tacita probi let tacita ifſio de imꝛeiuf. ctum pſta
prohibitio q a pi io qi f. l. inſiu rã
ditio quam expre nam expꝛeſſa. ura. 5
xpreſſa. vt. fl. de la. vt.ff. de
l. pt. ff. de ſol .n⸗de

poteſt eni
quod pꝛins ne
pꝛius non credebat.nuncap
apertis teſtibus

cedit ⁊ di
git ⁊ dico quod p
luod poteſt. ſʒ aꝛ. contra. ð. au
contra. 5. auten. in iſto
rcrene pꝛocura.⁊.l.ſi q
.7.l. ſi quis ſtip
nlatus fuerit.
pulatus fnerit.x. in melle. ſe
e. 7 ſecund
imndum hoc tacite
tacite o

nſſo halett
miſſo nalet nihilominus
hilominus ſententia. ? eſt neceff.
1. eſt neceſſe quod appe
miſt ppelletur. Se
ed

az. dixit etiam tacite non poſſe remittti.⁊ ſic ſententiam fion valeꝛe.quaſi

contꝛa ſolitum oꝛdinem iudiciorum latam.vt.j.de ſeutentiis.l.pꝛolataʒ

27.j. de li.conteſ.auten.offeꝛatur.de pairono ⁊ patꝛe dic vt dixi.S.ea.l.in
prin. Item quid de cleꝛcis. M. dixit ꝙ non iuꝛant. ut. ð. de epil. cle.

.l. cum clericis. §. quod ſi lis. ⁊ in lumbaꝛda in t. de aduocatis ⁊ uicedo

minis.l.quicunq;.⁊.l.qmi
⁊c.ſed certe illa lex cũ cleꝛi
cis dicit in ſaceamento de
iudicio ſiſti. Item in ſpiri
tualibus conſtat quod ñ
eſt iurandum.ut dicit de
cꝛetalis. exira de iureiu
ran.ca.litteras.ſed in alijſ
dic clericum iurare ut in p
dicto ti.de iureiuran.c.p.

2 fi. Alij diſtinxerunt. an

agat ſiue conueniatur cle

ucus de ſuo facto ut tunc

iuret. quum inueniatur eũ
debere purgare ſuam ĩno
centiam.vt.ð.ð ijs qui ad
ec. confu. pꝛeſenti.S. ſane.
⁊ alias.j.de teſti.ſeꝛuos.ł
de facto eccleſie ⁊ tunc ſi ð
ſpirirualibus vt de decĩis
⁊ pꝛimicijs ⁊ ſimilibus. ⁊
tunc non iuret. ſi de alijs
puta vinea. iurat non per
ſe ſed peꝛ alium. ut extra

de iur. calum. c. inbeꝛenteſ
J.c. in pertꝛactandis. ⁊? in

lumbarda in dicto.c.quo
niam.⁊.ð.de epil.⁊ cle.cũ

clericis. Iem ſacrameniũ
teſtis puto etiaʒ ꝛemitti ex

pꝛeſſe ſecunduʒ Aʒ. vt aꝛ.
eff. de ferijs. l.i.ſed. H.is
ꝙ in iſto. Item a pꝛincipe
hoc poteſt ꝛemitii ſi hui⸗
legis faciat mentioneʒ. vt
.ff. de le. iij. l. ſi quis ĩ pꝛĩ.
vt vni remiſſum alteꝛi pꝛo
ſit. vt. ff. ꝙ quiſq; iuꝛ.l.i.⁊
ſi quis.⁊.j.de fꝛuc.⁊.li.ex
pen.l. fi. Item quid ſi adꝰ
ſaꝛius dicat per mendaci

unm tale reſcꝛiptum impe⸗

tratum vel foꝛte falſum di

co ſuper hoc etiam iuꝛate
impetrantem de calum. yt aꝛ

pꝛo alio litem mouere uoluerit:nl
lo mandato pꝛolato:ſed per fided
ſiönem ratam rem dominuʒ babi
tuꝛũ:ſuam perſonaʒ ſirmauerit:ne
vel ex hac machinatõe lex circum
ſcribiꝰ videatur. Sancimo ſi quid
tale ipoſteruʒ emerſerit:ſiueꝓ una
perſona quis litẽ mouere uolueꝛit
ſiue pꝛo aliquo coͤrpoꝛe vel vico l
alia vniuerſitate fideiuſſiònem qui
dem ſolua pꝛeſtaꝛe litem auteʒ vle
rius minime pꝛocedere: niſi a iu/
dice intra ſtatuendũ tempus faciãt

perſonas pꝛincipale ſacramentu-

ſubire:vel pꝛeſente aduerſario ſi h
maluẽerit:vl alio ꝓ eo agente:lpeni
tus altera parte ceſſante intra acta
apud defenſoꝛem locoꝛum huiuſ
modi ſacramentum calumnie uel
ab ipo ꝓ quo agitur:vel plurima

partè:l idonea vniuerſitatiſ ꝓcedat
AQuod ſiactoꝛ noluerit ſubu ſacꝛa

mentum calũnie: ⁊ hoc legitie fue

rit àppꝛobatũ:non liceat ei penito

ad litem peruenire:ſed cadat ab in
ſtituta actione quaſi improbus liti

gatoꝛ: ⁊ triſticia iudici ei cũ ſũma

interminatione occurrat:⁊ ab iudi
cio eũ qᷓ; longiſſime expellat. Si

aui reus hoc ſacramentũ ſubire ꝛe

cuſauerit:in ijs capitulis que naꝛꝛa

tioue compꝛehenlſa ſunt: pꝛo con-

feſſo habeatur.⁊ liceat iudici ſentẽ
tiam pꝛoferre quemadmodum ei
⁊ ipſa rei qualitas ſuggeſſerit:ſic ei
non ſolũ lites: ſed etia calumniato

res minuentur. ſic pꝛo iudicijs pu
tabunt ſeſe omnes in ſacrarijs ſiſti

Di enim ⁊ ipſe perſonales litigan
tium partes per iuramentum lules

f de in iuſ vo.ſis quoq;.⁊.fl.ſi ꝗs in ius

vo.non ie.l.ij.⁊.ff.ſi quis caut:ʒ.ſi eum in prin.
a Mutilari. ad boc. ff.de pac.ius publicũ.⁊ dic mutilari.i.annihilari.
b MNullo mandato.ſ.probato vel prolato.
c Fideiuſſionem. unde uidetur inſiurandum ceſſaꝛe.ſed non ceſſat.

d Lircunſcribi.i.ne ſacramentum omutatu r.

e Lorpore. togatorum uel nauiculariorum uel monachoꝛum uel cano

nicoꝛum. accur.

EFigdeiuſſionem.i.rem ratam do minum habituꝛum.

g Pꝛocedeꝛe ſancimus.

h Maluerit. ſ. aduerſarius.

Statueñ. a indice
NAel alio pñte.

Pꝛo quo agituꝛ.ſi una perſona ſit.
k Ael pluꝛima parte. pluꝛmam paꝛtem intelligunt. P. ?. M. idoneam

„

⁊ maioꝛem paꝛtem ommium hominum ciuitatis ⁊ pro eis. ff.quod cuiul
q; uniner. nomine. uẽ. . actoꝛ. .. ex bis.ſed nos cuʒ Jo. dicimus illos
per quos defenditur uniueꝛſiias uel maioꝛem partem eoꝛum. ut. ff. de cõ
di. ? de.l.municipibus..ff.ad munici.l.municipes. Alius in tutore nbi

ſuſficit ſi nnus iuret. ut.j.ſi unus ex pluribus.tu. nel cu.l.i.eſſet enim ridi

culum maioꝛem partem populi alicuius magne ciuitatis debere iurare. iu
rabit ergo ſindicus quia ipſe habet legitimam adminiſtꝛationem. ut.S. e.

F. quod obſeruari uel maioꝛ pars adminiſtratorum ut modo dixi. Iteʒ

ſindicus monaſterij eadem fatione. quia habet legitimam admi
niſtranonem. ſed ſecunduʒ Al. abbas tantum iurabit. INem ac
tõ iurat ſm nos ſʒ m Al.ñ ſi nullus eſt conſtitutus ſindicus uel
actor iurat abbas. Item ſi melius ſcit abbas ueritatem quam ſi
dicus iplemet uel ſaltem de ueritate.ut.õ.de procura. l.fſi.
IQAuod ſi actõ.ap
probatum iudic.

exerceant ⁊ patroni cauſaꝛum pre m Cadat.non ipo

beant ſacramentum:⁊ ipſi iudices iure ſed per ſenten
pꝛopoſitis ſacꝛoſanctis ſcripturis tiaʒ ut in auten. ut
tam cauſe totius faciant examina liti. iurent. 5. llo.
lionem quam ſuuʒ pꝛoferant aꝛbi .Jj.proxi.rñſo. ſed
trium.quid alium niſi pꝛo omnib nonne hoc eſt ini
deũ ĩ oib cauſis iudicẽ ẽẽ cĩdẽdũ ẽ guum quuʒ forte
Antiqua.itaq; calumnia quieicen nolit cauſam pro
ie ⁊ eius ambagib conſtitutio no ſequi.m̃. nõ quia
ſtra dilucida ⁊ compendioſa in ter ad alterum cõpel
ris clareat omnibus.⁊ ſic maximũ litur. ut.j. quomo
dirimendarum cauſaꝝ remedium do ⁊ quando in
Sed pꝛedictum ſacramentũ in liti dex. auten. qui ſe

bus quidem que nonduʒ ſint icho
ate pꝛeſtari nolumus in ipſo litis pᷣ

mòꝛdio. Si autem cauſe adhuc pẽ iurare ſi quid ba
dentes inueniantur: vel poſt litem beant amittere. ut
conteſtatam:⁊ poſt ſolitas iudicia ij.ti.i.pꝛoperadũ
les cautelas iam pꝛeſtitas:ſi quidẽ F. ſin autem ex le
preſto fuerit utraq; perſona in eað ge que eſt contra.
ciuitate uel in territoꝛio eius morà So. ibi de abſen
tur:⁊ in his litibus ſacramentũ lo te qui iuꝛauerat h
cum habere ⁊ in pꝛimo poſt hanc de pꝛeſente ⁊ non

legem ingreſſu eum compelli iuu iurante.
iurandum preſtare. Si autem una n Narratõe. ſ. ili

pars abſuerit ne uideatur pꝛopter bello actoris.
abſẽtiã pſõe lis differri ⁊ aliquido o Pro conleſſo.
trariuʒ iueniat noſtro pꝛopoſito ⁊ꝓ ſead nũquid hic ?
ꝙ pꝛo compendio litium introduc- ſuperioni caſu po
tum eſt in aduerſariam figurã trãſ terit appellare. ꝗ
ſoꝛmetur:iubemus pꝛeſentẽ quidd dDam quod non.
perſonam omnimodo dare ſacra tu dic ſeodũ JYJo.
mentum: abſenti aũt dũtaxat ipen quod ſic.vt.ff. de
dentuibus litibus ſecundũ ꝙ ſupꝛa ap.l. cꝛeditor. . i⸗
dictũ eſt hoc concedi. Sin autem ſus. Iteʒ quomõ
utraq; principaliſ perſona àbfueꝛit feꝛtur ſententia li.
ne diutius lites pꝛotelentur: etiã ſi non conteſ. . im
ne datione ſacramenti lites pende mo eſt contel. ſed
tes ſuo decurrant tramite. pa noluit alta ꝑs
Explicit Liber Secundus iurare alñ daret
diffitina ut.j.ð ẽ.
2f. ap.1l.f. F.lld.

nandus quid enim ſi acior fuerit conſeſſus tale quid propteꝛ q-

p Rei qualitas pel boc appaet quod non eſt ſemper ideo cõdl

reus non deberet damnaꝛi.puta dixit illũ ſibi.x. peꝛ meluz pmiſ

ſiſſe qui cadeꝛet in conſtantiſſimũ hoĩem. nõ debet tunc iudex eü

cõdẽnare licet nolit iurare. ⁊ boc ex his uerbis ipſa rei qu ali. ⁊c.

Item nunquid poteſt petere tempus ad deliberãdũ ut ſubeat ſa
cꝛamẽtũ calũnie.e.ſic ut dixi in ꝛeſpondendo. S. e. . ꝙ obſeruaꝛi
Item nũquid qui iuꝛaꝛe nõ vult tenebituꝛ ilti qui in auit miuria
r. Fm. p. ꝛ. ita Jo. 5 qꝛ iuris executio ⁊c. ut. fl.ð iniun js.l. imu

ꝛiarum. F. is qui.

q Calũ.ᷣi.actio que pro calum. dabatur que in decima parte litiſ

mulctabai. vt inſti. de pe..liti.. bec autem.

r Remediũ ide in alio iuramẽto. ut ff. de iureiur.ii.

Primordio.i.poſt exordiũ in continẽti.vt.ð.e.cuca pri.

Moratur.l. utrac; perſona. ? dic quid ſu territorium. vl.f.

uer. ſig. pupillus. 5. territorium.

u Ingreſſũ ad iudicin. Mropoſito. ẽ 13 abbreuiẽk lites.
xX Diciũ ẽ.ſ. in pendentibus im. 4 ee n

y Concedi.iremit ſc . de arbi. ne in atbi in fi.

3 Abſuerit. ut quia per ppocumtorẽ ab utraq; parte litigatut.

Epplicu Libeꝛ Secundus.

mel. Item nidet
quod non debẽt

Delnuͤi
r
onuib
natio Ating
pinhl
fonen ſonl.
roonlaben
pulnone
n Goc c
tnbie tif
robl uz
nti 4de erc⸗
udt.ſin

pyaflbe ſi

lenſ den
lu boeft
ſergn
ſolet. K
Aun. At
ſnemn gut
Eet cucurrerun
4 ole t
tvor annis 6
ence. 19
tuonnun i
ſmmntin ud
1Peripta.⸗
4 Dednanm.⸗
oneſetcomn
cpelanoneot
inn indi pee
Ponmube
aicemin ſtn
tniunſthab
lunmtinle
Nagulkacto
laun tione
Mluoren ſd
Polaeimm
0ſtonindi e
gtonse
Mhlorslier,
mmnpoſfun
ſiciſcblan
nolre Bo
Iwnnrrditot
luniirtl
eſuefun
Mharſäunmn
ndumſe
demnld
uumtnnnn
gueigen ſe
Kyrlanten
Ceo ſocar
poſſum
ſt⸗ Al
Npoſſen
Ur hi
ugtumn 4

luumnſl
nonnehoe
Aungene
oltauſng
glifi di
dilenn f
cot gunhe
er aun gi
mn Zmnt
Jvolnmnti
iurmelguun
bemmmun
Gegbeckon
Gbidede
Leqoliunumn
deprcenene
ent.
1 Emieſ
belo awis⸗
0 Poonen
laucli
ſoperonchnn
n n
danqotſon
uerhüß
gootbtin
Platuſt
ſu uen
Guntunt
onontitt
Pottlß⸗
uin lii
Kuuii
mpn ind

a Be ſudicijs.dixit de pꝛeparatorijs iudicioꝛnm.ut de edendo æ?
de in ius vocando.nunc generaliter de iudicjss
d Vdicio cepto.ꝙ ſit lit.conteſ.vt in aut᷑.de liii..ſi ve
.i ro.colla. viij.

e Aſurarum que pendente iudicio currunt putabatuꝛ

„

rei iudi.licet naturalis obligatio duret.t.ff. vᷣe condi.inde.l.iułiſi antẽ
damnetur debitoꝛ accedit in hoc qð noua alia actio datur in factum. vt
ſ. de re.cre. actoꝛi ſcilicet vbi vetus erat perſonalis. alioquin vtilis in
rem ex ſententia datur actio.vt. ᷓ. de arbi.l.ne in arbitris. F. ſed ⁊ ſi vetui
quoq; durat.licet quidam dicant contra.iſi ergo agatur veteri ⁊ excipia

cõtra quaſi hec no
uatio extingneret
pꝛincipalẽ obliga
tionem ſoꝛtiſ. ſicq;
per conſequentiam
ſtipulationẽ vſura
rum. Sed contra
eſt. vt hic ⁊. ff. de
per.ob.l.cu ʒ ſtipu
lanti. ⁊ de excepf.
rei indi. ſi in iudi
cio.⁊.ff.de vſurnis
.l. lite. 2. ſ. de vſur̃.
.l.in bone fidei.⁊=
.Ff. de regu. iu.nõ
ſolet. ⁊. ff. ð noua.
aliam. Alij dicut
vſurarum que ſcili
cet cucurrerunt an
te li. conteſ. vt ſi ꝓ
q̊ttuoꝛ annis erat
ſoluende.?/ p duo
bus tantum qnis

Incipit liber tercius.
SDẽ iudicijs.

Mpa. Seuerus ⁊? Anto. ag.

Qementi.

Adiciò ce
pto uſuraꝝ
ſtipulatõ ſi
1 eſt perẽptã
ſup eſt igit
ut debuo
des eius té
poꝛiſꝙ nõ
eſt in ſudicium dductum conue

nire pöͤſſis.

Dem.aa. Valerio.
Icet iudice acceptò cum tu
toꝛe tuo egiſti:ipſo iure ac
tio tutele ſub lata non eſt. ⁊ ideò ſi
rurſus eundẽm iudicem petieris

contra utilèm exceptionem rei iu
dicate: ſi de ſpecie de qua agis in
iudicio pꝛioꝛe tractatum non eẽ
allegas:non inutiliier replicatio
ne doli mali uteris.
Mypa. Alexan. a. Fauſtine.
Aoõtiens queſtio ſtatus bo
noꝛum diſceptationi cõcux
rit: nihil pꝛohibetquò magis a
pud cum quoq; qui alioquin ſu
per cauſa ſtatus cognoſcere non
poſſit:diſceptatiò terminetur.
Dem.a. Popilio.
J quum tibi pꝛẽcium pre
dioꝛum a curatoribus cõ
paratoꝛum reputaretur: ⁊ inſtru
menta emptionis traderentur: q̃
ſtionem miſſe euictionis non no
uiſti :intelligis ſemel finitam litem
inſtaurari non opoͤrtere.

tur de ſententia. replicabi
tur de re ſecundum actoꝛẽ
iudicata.vt.ff.de except᷑.
rei iu.ſi a te.ꝭ.ſi quis. Itẽ
accedit quia ſine cognuio

ne mandabitur executõni

niſi nouatio fuerit facta.
vt.j.ð execu.rei iu.l.ſi cau

ſam. Item maioꝛ vſura

currit.vt.j.de vſuris rei
iu.l.i.ij.⁊.iij.deced it aũt
quia pꝛioꝛ vſura currere
deſinit interĩ.vt.j.de vſut᷑.
rei iu. ſancimus. Item de
cedit.quia vbi tenebantur
inſolidum. ⁊ pariter con
demnati fuerunt viriliter
teneri incipiunt. Item pe
riculum vnius alius amo
do non patitur.vi.j.ſi plu
res vna ſen.fu.cõ.l.i.⁊.ij.

g lI Icet accepto.i. de

lcegato ab oꝛdina

fuerunt in iudiciũ
deducte.

d Perẽpta. qꝛ nec ↄmiſſa ʒ pꝛimũ caſum ł ꝓ pꝛie Fʒ aliũ caſũ.
e Decductum. quia nec poterat ſecundum pꝛimum caſum quum

non eſſet commiſſa.vt.ff. e. non quemadmodum. ideoq; alia in
terpellatione opus eſt vt.ff.e.non poteſt videri.ſed tamen ad offi
cium iudi.ſpectat.vt.ff.de edi.edic.ediles.S.item ſciendum.ſed
Jo.contra in hoc.nec dicas illud eſſe in bone fidei iudi.tantum
qyia idem in ſtricti iuris iudicijs vt.ff.de rei ven.non ſolum.nec
eſt mirum ſi habeat locum officium iudi.⁊ certi conditio ex ſtipu
latu. nam ⁊ in lege illa non ſolum habet locum offi.iudicis.⁊.le
gis aquil.actio ſecundum alium caſum poteſt alioꝛum duoꝛum
annoꝛum vſuras petere per ſtipulationem.ſecus eſt ſi non per ſti
pulationem.ſed indicis officio deberentur.vt.j.depo.il.iiij
ſPoſſis.etiam in eodem iudicio ſecundum pꝛimum caſum per
officium iudi.vel alio iudicio ſecundum vtrunq; .tot enim ſunt
obligationes quot ſumme.vt ff. de verb. ob.l.ſcire debemus in
pꝛin. licet aliter ſit vbi non per ſtipulant᷑.ſed iudi.of. debentur.
quia non poſſunt peti in alio iudicio vt mõ dixi.Et qꝛ nouatõe
pidebat᷑ ſublata.iõ largius dic ꝙ nouationũ .alia nolũtaria alia
neceſſaria. Noluntaria fit per ſtipulati onem ⁊ per eam decedit
2 non accedit obligationi vt. ff. de noua. aliam 2.l.paulus. e. ?
.l. nonatõe. ⁊.l.ſi ſtichum.S.fi.niſi in poſterioꝛe obligatione ſint
repetita que fuerunt in pꝛima vt.i.etiam ob chiro.pe.l.i.⁊.ff. de
pig.ac.ſolutum in pꝛin. Item fit hec voluntaria li. conteſ.vt ſi cõ
tra alium volens debitoꝛem meum liberare litem conteſter. vt. ff.

de nona. l. delegare. æ. ff. de ſolu. l.ſolutione. Meceſſaria autem

quum contra debitoꝛem meũ mihi ſoluere nolentẽ liteʒ cõteſtoꝛ.
que ideo ſic dr̃.qꝛ etiam te inuitũ traho.ut. ff.de uer.ob.int᷑
ſtionlantem in pꝛin. vel ideo quia quodammodo inuitus ui
deoꝛ vocare te in ius quum aliter mibi debitum conſequi non
poſſum.vt.ff.de ſepara.l.fi.⁊ per hanc ſit noſtra conditio melioꝛ
facta acti.perpetua ⁊ tranſitoꝛia in heredes.vt.j.de an. ex.l.i.
S. ad hec.?.ff. de noua. aliam. Item tranffertur rei p ericulum
in poſſidentem. vt.ff. de ver. ob. nemo.S.i.⁊ nihilominus currũt
yvſure. vt hic. Item interrumpitur pꝛeſcriptio ⁊ etiam vſucapio
quantum ad effectum.currit tamen nihilominus vſucapio. vt. j.
de rei. ven.l.moꝛe.⁊.ff.pꝛo emp.l.ij..fi.quedam iamen acti.nõ
perpetuatur.vt acti.de dolo.vt.j.de dolo.l.ſi.⁊ idem dicunt in
reciſſoꝛia. ꝙ negamus. vt diximus..de tem.in inte.re.l.ſuper
nuacuam. Fit quoq; neceſſaria per ſententiam ⁊ per eam reo ab
ſoluto decedit obligationi.quũ agens amodo repellatur excep.

Mpꝑa. Go:dia.a. maꝛe.
rio.⁊ dic egiſti generaliter
pꝛopoſita actione iutele.ſʒ
in iudicio vnam canſam tantum es pꝛoſecutus. quum mulias ſpecies
adminiſtrationis vna tutela habeat.⁊ iudex generaliter abſoluit. Alij
dicunt pð pꝛopoſuiſti actionem tutele adiecta vna canſa quam pꝛoſecu
tus es.vt ar.ff.de pecul.ſi ex duobus.ſed tunc non obſtaret aliquo mo
do exceptio.vt.ff.de excep.rei iu.ſi mater. .ſi quis autem. Item nec ſic
poteſt poni nec intelligi vt fuerit petitio generalis.⁊ ſpecialis pꝛoſecntio
⁊ ſententia ſcilicet ſpecialis.quia tunc non nocet in alijs.vt.ff.de aibi.
.l. de rebus.

h Non eſt. in parte quam pꝛoſecutus non es.in alia enim ⁊ ſi natura de

bitoꝛ maneat.vt.ff.de condi.inde.iul.tamen replicatio non datur.

i Et ideo. quia ſupereft.
K Eundem iudicem. non alium ne cauſe continentia diuid atur.vt. ff. de
quli.re.ad eundem iu.e.l.ij.⁊.j.arbi.tu.l.omnes.⁊ ar.j. e.l.nulli.
IVtilem.i.efficacem pꝛima facie.ſed ope replicationis ãnullatur. Sed ⸗
