8. d Mris.locuplet heniarchie l ſyriarchie oꝛnam̃ta ↄ mõi mulieres cũ oĩbuſ nuptias ↄ ciditur corpus ſic animus
en expẽſis hec uerba decorãt placʒ maculã ſubir̃ ĩfamie tꝛahere poſſunt:ẽt cũ pꝛedictiſ ma iſtarum conuerſatione.
ick mãis locuplet᷑ ⁊c̃. ⁊ aliẽos romãis legibʒ fieri ſi ex ã/ gnis dignitatibuſ dũ tñ dotalia o⸗ t Queritur. interpoſitio
nit nõ ſunt in cor.ſed cilla ł ãcille ſilia ł libẽta ł libẽte filia ninĩo ĩſtrum̃ta ab illuſtribʒ ↄficiãt᷑ eſt. accurſius.
ſ Ir.adiec.ſi hẽas lſenica ł ſenice filia łtabernaria ulł reliꝗ uero citꝛa eos qui maioribꝰ in Subijci. ſi dubitetur an
li ea dic niſi pt᷑ cẽ. tabermnarie filia I hũiii I abiecta ꝑ· ecorati ſt dignitatibus ſolo affece apud eas ſint res tales.
lun fferatur ad primũ lenonis aut arenarij filia ſq mẽci tu nuptias ↄᷣhere poſſunt dũ tñ li x Exiſtant.ſ. predicte pet
ſant dictum.ſ.qñ apud mõis publice pᷣſuerit ſuſcẽpios fili bere ſint eũ ꝗbʒ lʒ Zhere nuptias ſone que repetere poſſunt.
ſ mðr̃em expenſ pr̃is os ĩ numero legitioꝝ hꝛe uoluerit Mp. Ar. ⁊. Ho.aa.Anten.pß.ↄ yy Pacto. quod ſecerunt
tni debẽt ali. ſi autẽ aa aut ꝓpᷣo iudicio aut noſtri proga Atꝛẽ llegitimis filijs uel ne poſt mortem defſuncti.naʒ
itt⸗ uerba oĩtas.dic ni tiua reſcripti:ita ut qcꝗd talibuſ li potibʒ uel ꝓneptibuſ cuiuſ ante non ualet.ut.j.de ca⸗
oi ſi cc.referri ad pio beris pater donauerit ſiue illos le cunq; ſexus uno pluribus ue exi ptiuiſ ⁊ poſtliminio reuet
nil ximũ.ut ſit ſenſus. legitĩos ſeu naturales dixerit totũ ſtentibus bonorũ ſuorũ unã tãtũ ſis.l.nec nos.⁊.ff.ð acqui
le ſi mi pſtat cim ſu reiꝛactũ legitime ſoboli reddat᷑.a- unciã pĩ naturalibus filijs ſeu filia renda bereditate. I. qui
fun baudr̃ tẽ apð preʒ ut fratri aut ſoꝛori aut pꝛi aut mr̃i bus eoꝝq;ʒ genitrici uel ſi ſola ſit ſuperſtitis.alij non diſtin⸗
iig aluntur niſi ⁊c. · Szʒ aſi uxori tali ꝙcũq; datũ quo concubina ſemiũciã laꝛgiẽdi ł relĩ guunt ante uel poſtea fece
iln tunc preſtat mater libet genet ſuẽit leptõe collatu h· quẽdi hẽat poteſtatem. Quicquid rint. ⁊ idem de iuramento
ton ideʒ.⁊ qñ eſt mior retactũ rddi pꝛecipimus. Ipſaſ e/ uero ultꝛa mõuʒ ↄceſſum relictuʒ dicas quo iurauerunt ſe
zu trienio. ut.j.ð o. tiã qrũ ueneniſ iſiciũt aimi pditoꝝ ſit legitimis liberis uel mati uel non petituros.? nota noꝰ
lit po.l.pe.priĩa placʒ ſi qdqritur Iↄmẽdatũ q ijs red ceteris ſucceſſoribus iure reddat᷑ luerunt. quod nolle dicoł
ie c Et ðᷣſcendentibꝰ. dẽdũ ẽ ꝗbꝰ iuſſim aut fiſco noſtro quod non poſſuʒ meo ſac
zi⸗ ut. ff. de libe. ag. ſi toꝛmẽtis ſubijci iubemus.Siũ ita In autẽ.quibus mo.naturales to impeditus.naluit enim
nſ gs ali. in prin. qʒ p ipᷣm dõatũ ẽ ꝗ pr̃ d; uel p ali extfi.ſui..ne igitur colla.vij. pactum. quia licʒ pater nõ
ſi⸗ d De alẽ. liberis. ñũ ſiue ꝑ iterpoſitã pſonã ſiue ab eo poſſit paciſci extranei poſ
eſi ac pentibus hic vi ẽpiũ l ab alio ſiue iporũ noĩe ↄꝑa COR nR Snc ſoli liberi ſunt. ſed ſiſcus auſert.·
gſt uebãt pentes ⁊ nõ 3 A gefenſione.i.a fiſco ſe
Ji dinerterant. uel al deſendere potuerunt ſi. j.
. ter erat mortuus. dicit hincĩde alimenta preſtanda. duos menſes agant alias ꝛepelluntur.ut ſubijcit. Accurſius.
tii eArrẽtũ.neceſſitatibꝰ.i. alimentis. ut.j.de bo.que li.l.. a Conmendatas. alij ut dentur concubine nel filijs.
tö p Cipſum autem. ⁊ de pa.po.l.filia ⁊.l.nec filiũ.nõ ãt in b Wena talibus filijs ⁊ concubinis inſerenda.non forte alij detinẽti ta
ic ere. alieno.nt.ff. de li.ag.ſi quis ali.S.parẽs an auteʒ les res.⁊ facit.j.de iure ſiſ.qui in contractibus. M
4“ ſrater fratrẽ videtur quod ſic ut ar.ff. de tute.⁊ ra.dil.l.i.crca pſ„i c Queſtione torquentur enim concubine. ut. ð. dixi.ſed hodie hec conſti
” ⁊.ff. ubi pu.edu.dʒ.qui filium ⁊ facit.j.l.prox. tutio eſt abolita. ut in auten.qui.mo.na.eſ.ſui.ꝭ.ſi.colł.vij.quia huiuſmo
S ſI? EOmpetens.ſacit.. proxi. di femine cum omnibus poſſunt contrahere.ut.ð.de nupt.auten.ſed no
gS ſ J cõpetenti ex claudio. marito nt nõ.j.l.prox. uo iure.⁊ aut᷑.maximis.⁊ hic dicunt quidam ant᷑.ſed nouo iure huiuſ
46 Ei maior triennio al mater.ut.j.de pa.po.l.nec flilium. modi mulieris ⁊ cetera.
6S% . ſacit.ð.de bereticis cognouimus. d m Alre. alicuius quiuel que habet filios naturales.
nt⸗ i ſIYpatrem promerueris.ergo propter ingratitudinem poſ e Genitrici.concubine.ſcilicet.Accurſius florentinns.
l ſunt denegari alimẽta uel ſi fllius patrem detulenit.f. e. ſi f Semiunciam.quid ſi ſoli filij. dic ſemiunciam. alij dicunt unciam. ſed
vO4H quis ali. F ſi quis ex his in fi.⁊ onus probandi uidetur immine licet directe non capiant ultra iure pupillaris ſubſtitutionis totum habe
“2 re patri. ut ar. s. de inoſ.teſ.omnimodo licet ſit ar. ð in.e. ti.l.lidi. re poterunt.quod tamen ex bonis patris non fauit.nt.ff de vul. ſub. ſi is
4 K Non denegabit. preſtando alimenta. qui.ſed per auten.diminuitur hec lex que ſequitur non ſoli libeꝛi ⁊c᷑. que
— Examinabit.ſummatim. nt.ff e.ſi quis ali..ſi nel parens.interi eſt in at.qui.mo.na.eſ.ſui.S.ne igii coll.vij. Auten.

tamen alit ⁊ ſi non ſu filius ut.ᷣfl.e.l.i.F.idẽ iul.⁊.l.ſi neget.⁊ ſi cõ

g n Vnc liberi.naturales ⁊ legitimi.quod accipe in inſnitum.ut

ff. de uer.ſig liberorũ lIic,ʒ
in cor. unde ſumitur dicat

A MMaturales. ſ. tm̃.

b Mater defuncti.
cſ J quis.ſeu liber a
nexibus curie.

d Inſolidum. non tamen

in plus ꝙ; naturales ⁊ legi
timos ſi eos habeat.ut in

auten. qui.mo.na ef.ſui..

⁊ quoniam.coll.vij.
e Facultatem.ſiue habeat
legitimos ſiue non. ut in
at. e. S. ſi quis ergo fuerit.
niſi habuit naturalẽ ex an
cilla. quia tunc nõ pt᷑ ſi ha
bet legiumos ⁊ tunc quã
do quis ſe offert non põt

ſi habet leginmos. ⁊ tunc
quando quis ſe offert nõ

poteſt ſi habet fratres legi
timos.ut in autẽ.e. .⁊ iſte

2.d.S. ſi quis igit᷑ fuerit.
SNCQeenſeatur.ut.ff.ad muni
ci. l. qui ex uiro. ⁊?.S. de e.
cleri. nulli. ? in auten.e,
F. ſi ꝗs igitur fuerit ex qua

libet. .
g CLoniugio. ideſt concubi
natu. .
h Qiuitatis.ueteris uel no
ne Rome.

i Becurionibus. ideſt cu
rialibus.
k Principatum.ut in me

tropollitana ut in cor..ſi
quis igitur ex qualibet.
Lonferat.immo ⁊ſi ab in
teſtato decedat h̊ patri ſuc
cedunt ſicut leguimi.ſed ñ
alijs cognatis patris. nec
alij cognati iſtis.ut in aut᷑.
autẽ.qui.mo.na.eſ.ſui. .
filium uero. coll. ſeptima.
m Allienauerint. po ſte; ce
perunt ha bere.? ſic ex poſ
ſeſſione preiudicatur ei.ſic
2.j. de repu. here.l. i. . ff. g

mo.pi. ułhypo.ſolui.ſicut

S.ſuperuacuum ⁊ in autẽ.
e. 5. ſi uero ab initio.
n Accedere.⁊ eorum filij Iʒ
ſe quando quis ſe offert
nt. j. de ijs qui ſpon.mu.
ſu.l. i.
o Intereſt. ſic ⁊ in auten.e.
§. ſed hic ſimiliter ſcimus
⁊ ar.ff.de iti.actuq; pri.l.i
F. pe. ⁊.ff. de uerbo. obli.
li. l. cum ſeruos. ſed ar. 5.
ſ. de ope.pu.l.fi. Item ar.
3.j.ð decur.l.nullus qui.
pq AVoniaʒ ðᷣſideria:
hec lex loquitur ð

ſuperiori materia ſed in

ſpecie.
q Facultas.quia prius cõ
ſenſerat.ſe dari curie. alio
quin permitteretur ei here

legitimi naturales ad hũc moum
coartant non etiam mater.

Apres. Theodo. . Aalenti.

aa.ad. Apoll.pö. .
Jꝗ quiil ſeu liber ipᷣe ſeu curie
ſit nexibus obligatus nadẽ

di filios naturales loẽs ł quoſcũ

qʒ maluerit eius ciuitatis curie vñ

ipſe orit᷑ ⁊ iſòlidũ hĩdes ſcribedi li
berã ei cõcedimus ſacultatẽ.Qð ſi
cui nõ ex urbe ſed uico łpoſſeſſõe
q̃libʒ oriũdo naturales libei ↄtige
rĩit eoſq; uelit ſub defẽſiõe pᷣdcã cu
rie ſplẽdor̃ honeſtaꝛ ⁊ hereditat᷑o/

pibus adiuuare eius ciuitat᷑ aſcri

bẽdi ſt᷑ oꝛdini:ſub qua uicus ille l

poſſeſſio cẽſet ꝙ ſi alterut rega
liũ ciuitatũ priã ſortiat᷑ ſit ei liberũ

ſuſceptã ex lequali ↄiuũgio ſobolẽ
cuiuſcũq; ciuitãtis decuriõibuſ in

miſcere:dũmõ ciuitaſ q̃ eliget toti

ꝓuicie teneat pᷣncipatu. Indignũ
E eĩ ut ꝗ ſacratiſſie uꝛbil ubere glo
riatur naturales ſuos ſi illuſtrii oꝛ

dine ciuitatis illũinet. Et hoc ſiue
poſtrema diffiniat ſiue donatõʒ c

libet q;titatis ĩ lbẽos naturaleſpi
cõferàt ⁊ qð ð ſubeũda ſoꝛte curia
li ſeu teſtõ ſeu actorũ fide ↄſtituat

ita ratũ ẽẽ ſtabilitũ ꝙ uolumo ob

ſeruari:ut ſiue abſtinẽdo ab here
ditatibus ſiue abdicãdo dõatões
naturales liberi curialẽ uoluerit e/

uitare foꝛtunã poſteaq; pinarũ o/

pũ łiſolidũ lex pꝑte repti fuerĩt poſ

ſeſſores licet eas alienauerit oimõ
ad conditionẽ ĩ q̃ pĩ cos ãpliſicatiſ
opibus ẽẽ uoluit ẽt ĩuiti cogat᷑ ac
cedere:⁊ſi filiã naturalẽ l ſilias hũ
it ⁊ eã leas curiali ł curialibuſ ciui

tatis ex qua oriũdus ẽ lſub q̃ uic

uel poſſeſſio uñ oriatur ↄſiſtit lei⸗

ciuitatis qͥ pᷣncipatũ totius ꝓuicie
tenzʒ ĩ mꝛimõio collocauit hec eað
⁊ ĩ pſona eius learũ ad exẽplũ ma

ꝛiũ obtinebit. Quid eiĩ itereſt uiruʒ

p filios ã ꝑ generos cõmoduatibʒ
ciuitatũ cõſulet᷑ ⁊ utũ nouos lex
faciat curiales ã foueat quoſ iuẽit.
Mpẽs.Leo.⁊.An.aa.Ar.ppᷣ.
Aoniã deſideria morietuʒ
crx aꝛbitrio uiuẽtiũ ñ ſine iu
ſta rõne colligimus ⁊ is ꝗ.ſiliũ na
turalẽ hñs hoꝛtãtibus legibus ul
tꝛo inſtar legitimi filij Mũicipali

bus eũ uoluit aggigare muneribꝰ

æ donar᷑ pꝛie pᷣncipalẽ maifeſtauit
notũqʒ fecit ſie dubio ꝓfeſſiõe cer
tiſſima facultatũ ſuarũ oĩuʒ eligiſ
ſe affectõe debita ſucceſſorẽ quum
certe huiuſmõi pſonis adeo ſacra
tiſſima ↄſtitutõe ſubuentum ſit ut
nec renuntiandi eis aut alienandi
uel repudiandi paternas heredita
tes aut donationes in fraudem cu
rie ↄcedat᷑ facuùltas:ſʒ muneribus
pr̃ie ſucceptis:pr̃imõia ſubũ cogã
tur:nullã edipᷣſo calũniatiũ uoceʒ
penitus patiẽt᷑ aditti:ſʒ iſm Phi
liocàlũ ⁊ prnorũ bonorũ oĩuʒ ab

ĩteſtato her̃dẽ ⁊ nꝛe cidᷣitatis curie

pᷣncipalẽ iiũcta l iũgẽda ſibi mñe

ra ſubire: ex eoqʒ geniuios l naſcẽ

doſ filioſ ſimiliter prne ↄditõi ſub
iacere pᷣcipimus.Et huiuſmõi foꝛ
mã ĩ oĩbuſ cauſis q̃ ſilr ĩ cuiuſcũq;

ciuitatis oꝛdine curiaq; cõtigeritiĩ

poſterũ ðcernimus obſeruari.

MApr. zeno.a. Sebaſti pᷣpᷣ.

Jui cõſtãtini ꝗ ueneranda
chꝛiſtiãoꝝ ſide romanũ mu
niuit ĩpiũ ſuꝑ igenuis ↄcubiniſ du
cẽdis uxoribus filijs qn ẽt ex ijſdẽ

lañ mẽimõiũ Ipoſtea ꝓgenitis ſu

is ac legitis hñdiſ ſacratuſſimã ↄſti
tutõm renouãtes iubemus eos ꝗ
añ hanc legẽ igenuaꝝ mlꝝ nupti

1

ditatem repudiaf
⁊ curialẽ conditio
nem.ut. S.l.prox.
Pbiliocalum. ꝓ
prium nomen eſt
filij.

Ciuitatzʒ.l. buſtro

1

t d Jui Cõſtã

is mime ĩtercedẽub electo ↄtuber

nio cuiuſlibet ſexus filios ꝓcrea
uerint ꝗbus nulla uʒ nxorẽ nulla
ex iuſto mr̃imõio legitia pꝛole ſuſ
cepta ſi uoluerit eas uxores duce
re q; ana fuerãt ↄcubine tã ↄiugiuʒ

legitimũ cũ huiuſmodi mulieribʒ

igenuis ut dem̃ ẽ poſſe ↄhere qᷓ; ſi
lios utꝛiuſq; ſexus ex earũdẽ miꝝ
ↄtubernio ꝓcreatos mox poſtq;
nuptie cũ mibus eoꝝ ſuerit cele

brate ſuos pꝛi ⁊ ĩ ptãte ſieri:ł cũ iiſ

ꝗ ex eoð mꝛimõio ſuſcepti fuerit :
ſolos ſi nullus alius deide naſcat
tã ex teſtõ uo lẽtibus pꝛibus ẽt ex

itegꝛo ſuccedere q;ᷓ ab iteſtato pe
terẽ hĩditatẽ prnaʒ pactis mẽimo
nij tor ſp dotalibo lañ nuptias do
natõis rebo ſubſecuta fuerit ẽt ad

ipſorũ pſonas pertinẽtibo:ut una

cũ fratribus ſuis poſtea ex ijſo pa

ꝛentibus foꝛte ꝓgenitis aut ſoli:ſi
nullus alius ſit ꝓcreatus:dotis a
ut añ nuptias dõatõiſ /ꝓ tenore le
gũ nec minus pactorũ emolum̃ta
recipiãt. Ji vᷣo ꝗ tpᷣr h ſacratiſſi
me iufſiõis nec dũ ꝓlẽ aliq; ex in
gẽuarũ ↄcubinarũ ↄſoꝛtio meꝛue
rũt mime huius legis beneficio ꝑ
fruãtur quũ lʒ caſdẽ mlieres ſibi
pᷣus iure mr̃imonii copulare non
extãtibus legitis liberis aut uxori

primus itaq;. ubi
hic caſus refertur.
tini. nõ qð
hic fuit primꝰ ipꝑr
chriſtianus ⁊ non

legituꝛ hec.l.?ꝰ⁊ ha
bet locuʒz ſecundu

tempora quando

facta fuit.hodie ali

ter eſt. ut. J.eo.cum
quis.

u i Abemus.

HB Anaſta

ſij ⁊ ſuperior ʒeno
nonis.non ualent

bus. ſed ſequens

quia ſecunduʒ ſua
tempora loquũtur

ſic. que eſt Juſtini

patris Juſtiniani.

ut ĩ autẽ. e. F. adop
tionis caſſatur er/
go hec lex ꝑ ſequẽ

tem ſecunduʒ Ir.

T nil ualet.⁊ facit:

libere.

x Mabentur. puta

cõcubine que tenẽ
tur acſi eſſent uxo
res ſecundum qð
hec lex loquitur ſe

cunduz ſua tempo

ra.dicit enim ĩ pre

ſenti aliqua cc.uel

aliter ner̃ erat effec

ta uxor. habeba

bus aut legitios ſilios ut pote nu

ptijs ꝓcedẽtibus ꝓcreare nec ge
beat quos ex igenua cõcubina di
lato poſt hãc legẽ mr̃imõio naſci
uoluerit: ut iuſti ac legitimi poſtea
uideatur magno opere poſtular̃.
Mypr. Anaſta.a. Sergio.pp.
Abẽmus eos ꝗbo nllis le
gitis exiſtẽtib liberis ĩ pñti
aliq̃ mires uxoris loco hñt ex ijs
ſibi ꝓgenitos ſeu ꝓgenerãdos ſu
os legitioſq; hoſ ⁊ in poteſtate ſu

tur loco uxoris.

nec obſtat quod di
cit in poſterum ni

hlilominus ꝗſquiſ

huiuſmodi uxorẽ
dotalibus ⁊c̃. naʒ
poſſet eſſe quuʒ co

pulauit eaʒ ſibi nõ

i hoc ut dixi corri

a hẽe ꝓpᷣaſq; ſubſtatias ad eos ul

p ultias uolũtates ł ꝑ dõatones
ſeu alios legi cognitos titloſ ſi uo
luerint tꝛanſferre:ab inteſtato quo
qʒ ad eorũ hůditatẽ uocãdos.nec
aliq; qõnis ſeu altercatiõis exer
cende ſub qualibʒ aſtuta ſubtiliq;
legũ łↄſtitutionũ occõne ſuꝑ his
uel agnatis ſeu cognatis genitoꝛil

3

ſecit dotalia inſtru
menta. ſed. ſi mo/
do faciat idẽ erit.
In arrogatione.

gitur per. F. adop

tionis ⁊ per.l.pro
xi. S. in poſterum.
per auten. quiba

mo.na.ef.le. .⁊ ñ
nos latuit. coll.ſep
tima.
Egsẽ.⁊ hec
iutilis niſi
abrogaret pᷣcedẽtẽ

ð,ðÿ ⸗MR

—LT. ̃

iuł.ma.l.quiſquiſ.
b Sancio.ſubleua
bit.
leuabit q̃ arroga/
tõnes ⁊ adop tõeſ.
d Mõ aſtucie. ſub
leuabunt. ⁊ eſt. j. ð

? Machinatiõib.

alias imaginatio⸗

mbus.
cieoſo coitu.
b Amanita⸗

tatis. ↄcor
dat.j.ð confirma.
tu.l.naturalibus ⁊
in anten.ð tri.⁊ ſe.
conſideremↄ.colł.
iij⁊.j.ð inſti.⁊ ſub
ſti. l. generaliter. ⁊
in autẽ.e. .F. d iſcre
tis.
Sequitur anten.
licet. que ſumitur ĩ
in eodem cor.. ſi

nero filios ⁊. F. li.

coll. vij.
Autentica.
Icet. legi
tima.que
eſt hodie
tercia.ut in auten.
ð trie. ⁊ ſe. .F.i.coll.
tercia.

i Ab inteſtato. faẽ

in anten. de trie. 2

ſemil. 5. oſideren.

eorũ uel quibuſdam alijs ſupeſfe
facultatẽ in poſterũ: nihilominus
gſas huiuſmodi mulierem uxoꝛiſ
loco dotalibo inſtrum̃is cõfectis
hũerit pꝛo eis ſobole ſimilem eaʒ
demq; foꝛmam cuſtodiri:nec adi
mat ei licentia ſibi quem admodũ
per liberos uoluerit pꝛopꝛiũ ſuũ
patꝛimonium acquirendi:filios in

ſp ⁊ filias iam per diuinos affatu ⸗

a patribꝰ ſuis in arrògationeʒ ſuſ
ceptos uel ſuſceptas huius pꝛoui
dentiſſime noſtre legis bñſicio ⁊ iu
uamine potiri cenſemus.
Mpr. Juſti.a. Marino.
Egẽem Anaſtaſij diuine re

coꝛdationis q̃ ſʒ naturalib

filijs emiſſa eſt ĩ ijs ualere tantũ ca
ſibus cõcedimus ꝗ nũc uſq; ſub
ſecuti ſũt pꝛo eiuſdẽ legis tenore iĩ
matꝛimonijs tñ cõſtantibus łpoſt
ea ctis:ita tamen ut non aliũð ꝓ
genitis ſubueniſſe credat᷑ q; non
ex nelario nec inceſto coniugio:
na turalibus in ſp filijs ſeu filiabꝰ

ex cuiuſlibet mulieris cupidie nõ

inceſta non neſaria pꝛocreatis ⁊ ĩ

paterna parrogatõem ſeu ꝑ adop

tionem ſacra ſuſceptis ex diuinii
iuſſionibus ſiue antequam eadeʒ
lex irrepſerit ſeu poſt eandem legẽ

uſq; ad pꝛeſentem diem nõ ſin rõ

ne duximus ſuffragandum ut:ad

optio ſeu arrogatio firma prrma

neat: nullis pꝛorſus impꝛobanda

qõnibus quaſi qð ĩpetꝛaueẽt lege

quadam interdictũ ſit.quum ⁊ſi
qua pꝛius talis emergebat dubita
tio remittenda fuit mouente miſi
coꝛdia:qua indigni nonſunt ꝗ ali
eno laborant uicidõ. Sit itaqʒ;
poſt eandem arrogationẽ ſeu ad
optionem ſui ⁊ in poteſtate patꝛũ
ſucceſioneſq; tã ex teſtam̃to qᷓ; ab
inteſtato capiãt ꝓut i arrogat ſeu
in adoptatis cõſtitutũ eſt. In po
ſterũ vero ſciant omnes legitimis
mẽimõijs legitimã ſibi poſteritatẽ
q̃rendã ac ſi pꝛedicta ↄſtitutio lata
non eẽt. Iniuſta nãq; libidinũ deſi
deria nulla de cetero uenia deſen

det: nullum ſubleuabit nouum ad
miniculum:pꝛeter anteriorum diſ
poſitionũ oꝛdinem: non antelata

ſancið quam ex hoc die reſecãdã

pia ſuggeſſit ratio:non arrogatio

num uel adoptionum pꝛẽtextuſ q̃
ulterius minime referende ſũt.nõ
aſtuciè ſiue diuinis affectande lite
ris ſeu quibuſdam illicitiſ ãbiende
mchinationibus quum nimis in
dignum ſit nimis impium flagicijſ
pꝛeſidia querere:ut ⁊ petulantie ſ¶
uire liceat:⁊ ius nomenque panis
ꝙ eis denegatũ ẽ id alto legiſ colo
re pꝛeſumant.

Amnitatis intuitu natura
libꝰ patribus hoc indulgẽꝰ

ut liceat eis nulla legitia ſobole vl

mfe ſubſiſtente naturalẽ ul natunꝛa & Legttima. de ea quid ad

les ſilios matꝛemq; eorũ nõ iñ ex
tribus uncijs quod pꝛeterite legeſ
permittebant:ſʒ etiã ex dupli por

tione ideſt ex ſex uncijs heredes
ſcribere ut licet ab inteſtato nullaʒ
cõionẽ ad patris naturalis ſucceſ
ſionem haberẽt ex ſuprema tñ eio

uoluntate permittat᷑ eis uſq; ad p

dictas ſex uncias:ſi hoc.ſ.natura
lis pater uoluerit:hereditatem ei⸗
capere.ita tamen ut memoratã ſex
unciarum quantitatem in omnibꝰ
naturalib filiſs ⁊ mie eorũ mime
teſtatõ excedat:q; ⁊ ĩ legatiſ ⁊ ĩ ſivði
commiſſis eis relinquendis ⁊ do
tibus ⁊ donatõibus tam alijs q;ã
te nuptias uſq; ad extimationem
ſex unciarum liberã ſilr naturalibꝰ
eorũ patribus poteſtatẽ damuſ h
ãttm̃mõ ĩ futuris teſtis l uls uolũ
tatibus Idotibus ł donationibus

In auten.quibus mo.na.ef.ſui
§. ſi vo ſilios.⁊. .ſfi.coll. pij.

Con Icer patri ſine ꝓle
legitima ſeu pente:cui relinqui ne
ceſſe ẽ:decedẽti naturalibꝰ ſuã to
tam ſubſtantiam: uel inter uiuos
laꝛgiri uel ĩ teſtõ tanſmittere:ꝙ ſi
pntes dũtaxat ei ſuperſint legitia
parte parentibus relicta reliquuʒ
in naturales diſtꝛibui pĩttit᷑:ab ite
ſtatò vero quum deſit ſoboleſ ciui

lis nec ſuperſit cõiunx legitimàſi
naturales extãt ex cõcubina q̃ ſola

fuerit ⁊ indubitato affectu cõiunc
ta ĩ duas pf̃ne ſubſtãtie ũciaſſucce

dũitut matri iter eos ſi ſupeſt uiri

lis poꝛtio det᷑. Huiuſmodi enim
naturales filioſ ⁊ paſci bõi uiri ar
bitꝛio neceſſe ẽ:uel ſi legitimi extẽt
⁊ ſuccedunt:uel coniuge uiua qui
libet alij ſint heredes.hi ergo ⁊ ꝑ

entibus parem pꝛeſtent ſi opus ſu

pietatem. Sed ꝗ ex damnato ſunt
coitu oĩ pꝛoꝛſo bñſiciò excludũt.
Dẽ.a. Menne.pᷣpᷣ.
Ommuniũ rłrũ eſſe utilita
tem recte iudicantes lucidiſ
T ol ãbiguitate ſegregatis legibo
uti noſtro ſubiecios imperio ad
pꝛeſentẽ ſancionẽ ueimus:p qᷓ; oĩ
dubitatione ãputata que uſq; ad
huc obtinebat certiſſimũ facimus
ut quotiẽs naturales ſilij curiali fõ
tune patrie ſui genitoriſ aſſignãtur
uel adhuc uiuẽete patre uel poſt e
obitũ pꝛo diſpoſitione teſtam̃ti ab
eo conditi eo mõ legitima iura in
paterna ſucceſſiõe adipiſcũtur qð

recteſieri mime dubiũ eſt licet illu

ſtrem dignitatẽ ex qua curialis foꝛ

tune liberatio competere non põt

naturales ſilij ante meruerĩit nõ pit
tatur eiſ ̊ ſubſtãtiã ab eoð natuꝛa

li patre deſcendentiũ l aſcẽdẽtium
lex latere agnationis l cognatõis

rumbum cum cognatis ex
tantibus nil ex ſucceſſio
ne nẽdicar̃ poſſint.ut.j.un
ð nir ⁊ uxor.l.i.e.licet nõ
capiat parat tamen natura
libus impedimentum. ne
capiant.⁊ ſic fallit hic regu
la ſi uinco nincentem ⁊c̃. vt
ff.de diuer.pre.l.de acceſ
ſionibus.nam naturales ſi
lij repellunt agnatos quan
tum eſt in duabus uncijs.
ut hic ſubijcit. ⁊ agnati u in
cunt nxoreʒ.nt.d.l. i.ſ.nn

de uir ⁊ ux.⁊ tñ nãles non

uincunt nxorem.immo nĩ
cuntur ab ea.ut hic.⁊ in.e.
cor. .ſi quis igitur habent

ſic ⁊ alias ſallit dicta ĩgula

„

ff.qui po.in pi.ha.l.clau
dius.⁊ in auten. de equa.
do. . his conſequens col.
yvi. ⁊.ff.ad tertul.l.ij..obij
citur. ⁊.l.equiſſimum.⁊. F.
ſi ex filio.⁊.ff.ð iiuſto rup.
te. l. penul.

Beneſicio.etiam imperia

li.niſi dicat non obſtante
hac.l. ar. ff. de le. iij. ſi quis
in prin.

m c Dmmanium. rerũ
alias omnium re⸗
rum accurſins. R

n Illuſtrem. ⁊ ſi naturales
fiant illuſtres non tamen
deſinunt eſſe curiales hoc
ſi dignitate ſola ſine admi
niſtratione fiant illuſtres.
ht.j.de decur.l. fi.

7 1

a Ipli legttimi. ad boc in

auten.qui.mo.na. eſ.ſui. .
filium.coll.vij.
b Si quarta. j. quando =
quibus quarta ꝑs. de.l.i.
c CLompellantur. in auten.
e.S.ſi qs autem legitimos
contra ibi patet ſo.
A¶ Maternos. immo nide
tur quod nulla differẽtia
facta bonoruʒ unde ad eũ
peruenerint fiſcus habeat
tres ꝑptes iſti cognati quar
tã ĩ at᷑ e..ſciẽdũ nel dic ꝙ
ſlla ꝑ hanc diſtinguuur.

e WMoſtea.i. per hane.
f cAm quis.matrio
nijs.ſ.parentibus.
⁊ facit inſtit᷑ de nup. . fi.?.
ſ.l.prox.⁊ quod ibi notat᷑

2 de here. ab inte. S. i. ⁊ẽ nõ

quod hec lex.nõ diſtiguit
habeat leginimos uel non.
g. n Aper legem. ſupe

rioreʒ proximam.

h. Nnpttalia. dic ut diximꝰ
inſti.de nup.in ii.
i Tollende ideſt hñde.
K UVtilitas. ut fit inſti. de ĩ
genu. 5. i. . fl. de ſena. emã

iure eidẽ pf̃i niunctorum: iʒ ipſil ⸗

gitimi ſucceſſoreſ eið naturali pꝛi
per memoratã foꝛtunã efficiãt᷑ ali
quod ius ſibi uẽdicare:qð ⁊ ĩ his

locũ habebit ꝗ iã a naturali patre

curiali cõditiõi taditi ⁊ adhuc ſꝑ
ſtites ſũt. Eodẽ.ſ.mõ nec illis ↄtꝛa
ſubſtãtiã eiuſdẽ naturalis ſilij vl ex
eo deſcẽdẽtiũ vl aſcendẽtiũ vł a la
tere cõiũtorũ aliqð ſibi ius uẽdica
re ualẽtibus. Sed ſiquidẽ iſte na
turalis filius ſiue poſtea quã legiti
m ſucceſſoꝛ patri factus ſit ſiue in
ãtecedẽte tẽpore ſilios ex legitimo
matrimonio vel alios deſcendẽtes
liberos habeat eos modis oĩbus
ad eius ſucceſſiõʒ ſine teſtõ moriẽ

tis uocari: nec curie locũ eẽ pꝛeter
ꝙ; ſi quaꝛta poꝛtio bonoꝛũ eius ei

dẽ curie debeat eo ꝙ nullus foꝛte
exmoꝛtui liberis curialia mũera ꝑ

ggere cogit᷑. Illo uidelicet obſeruã

do:ut hi quos iſte naturalis filius
poſtea qᷓ;ᷓ foꝛtũe curiali datus ẽ ꝓ
creauerit ⁊ decuriões ſine dubio
ſint ⁊ curialia pagere mũera ↄpẽl
lãtur. Si vᷣo ſine liberis cuiuſcũ/
qʒ gꝛadus ĩteſtatus deceſſerit ſiqui

dẽ matre ſuperſtite tertiã qdẽ ꝑtẽ

bonorũ eius matꝛẽ habere duas
Hpo alias paꝛtes curiã cui a pie da
tus eſt. Sin ãt mater quidẽ deſũti

nõ ſpeſt alij vero cognati ex mẽna

linea deſcẽdẽtes vel aſcẽdẽtes vel
ex latere ueniẽtes ad eius uocẽtur
ſucceſſiõʒ tũc ea ꝗqdẽ q̃ a patre na
turali ad eũ pueneit eið curie ↄpe

tere.Si qd vᷣo filio poſteaq; legiti
mo ſucceſſori effecto vel a mr̃e ſua
vl aliũde quocũque mõ acgſitũ ſit
hoc ad pꝛoximos mr̃nòs eius co
gnatos puẽire. IYllo uidelicet ob

ſeruãdo:ut ſiue matre eius ſpſtite
ſiue ea ante filiũ moꝛtua aliquis ex

eius genere eiuſdẽ curie ſoꝛtunam
ſubire patus ſit liceat ſe offerẽti ei

dẽ curie bona moꝛtui q̃ ex ſubſtan
tia paiꝛis ad eũ pueneꝛt cape:mue

raq; pagere curialia:quo accedẽte

mater defũcti ſi adhuc ſꝑſit ñ ſolũ
tertiã ptẽ eorũ q̃ ex᷑ paterna ſubſtã

tiam filiuſ eiuſ aliunde aquiſiuerit
ſed omnia ea ul ipſa ſola vel cũ co
heredibus ſuis capiet.Ea.ᷣo q̃ de

ſucceſſione nãlis filij poſt curialeʒ
cõduõm moriẽtis cõſtituimus nõ

tantũ ĩ his locũ habere debẽt qui

poſta a patre ſuo naturali curie

dati fuerit ſed etiã ĩ illis qui iã dati

ſũt ſi iamẽ adhuc ſuperſint. Qð
ſi ante pꝛeſentẽ legẽ moꝛiui ſint mi
me ad eorũ ſucceſſõʒ eãdẽ noſtrã

ſancionem extẽdimus.Et quoniã

omnimõ ſauẽdũ eſt curijs ciuitatũ
illud etiã ĩ hac parte addendũ eẽ
cẽſemus.ut liceat patribus natura
les filios curie patrie ſue nadere:
nõ ſolũ nulla eius legitima ſobole
exiſtente ſed etiã ſi filios uel alios
liberos ex legitimis matrimonijs

ꝓcreatos bẽant æ eo modo natu
rales quoqʒ filios ſibi legitimos

ſucceſſores efficer. Ita tamẽ ut mi
me eiſð patribus liceat per dõatõ
nem vel vltimã voluntatẽ ãpliuſ
eidẽ filio naturali dare lł reliq̃re qᷓ;
uni filio ex legiũo mẽimõio ꝓcrea

to dederit vel reliquerit cui mima

poꝛtio data vel relicta ſit.
Bem. a.Demoſtheni.pᷣpᷣ.
Am gs à muliere libera 2
cuius mr̃imoniũ nõ eſt legi
bus ĩterdiciũ cuiuſcũq; cõſuetudi
ne gaudebat aliquos liberos hũe
rit mime dotalibus iſtrum̃tis com
poſitis poſtea ãt ex eað affectõe ẽt
ad nuptialia peruenerit inſtrum̃ta
⁊ alios iterũ ex eodẽ matrimonio
liberos pꝛocreauerit ne poſterio
res liberi qui poſt dotẽ editi ſunt
ſibi oẽ paternũ pr̃imoniũ uẽdica
re audeant quaſi iuſti ⁊ in poteſta
te effecti fratres ſuos qui añ dotẽ
fuerant nati ab hereditate paterna
repellentes:huiuſmodi iiquitateʒ
nõ ẽẽ ferendã cenſemus. Quum
enim affectione pꝛioris ſobolis ⁊
ad dotalia iſtrumita efficiẽda ⁊ ad
poſteriorẽ filiorũ edẽdã ꝓgeniem
pꝛeſtitit occõnẽ quõ nõ eſt iiquiſſi
mũ ipſã ſtirpẽ ſecũde poſteritatis

quaſi ſiuſtã excludere quũ gratias

agere fratribus ſuis poſteriores ðᷣ
beãt quorũ beneficio ipſi ſũt iuſti
filij:⁊ nomẽ ⁊ oꝛdinẽ cõſecuti ſũt
neq; enim ueriſile ẽ eũ qui poſtea

uel dõationẽ ł dotẽ cõſcriplit ⁊ ab

ĩitio talẽ affectionẽ circa muliereʒ

nõ habuiſſ e:q eã dignã ẽẽ uxoꝛis
nomine faciebat. Quapꝛopter ſci
mus ĩ huiuſmõi caſibus omnes li

beros ſiue ante dotalia inſtrumen

ta editi ſunt:ſiue poſtea una eadðq;
lance tꝛutiari ⁊ oẽs filios ſuos in

ptãte ſuis exiſtere genitoribus ut
nec prioꝛ nec iuniõ ullo habeatuꝛ

diſcrimine:ſed ꝗ ex hiſõ matꝛimo
nijs pꝛocreati ſunt cõſimili perſeu
antur foꝛtuna.
Deim. a. Juli. pꝛefec.pꝛeto.

Apeẽr legẽ cõſcripſimul pe:

qᷓ; iuſim. Si ꝗs mulierẽ in

ſuo cõtubernio collocauerit ñ ab ĩ

itio affectione maritali:eã tamẽ cũ

qua poterat haber conubiũ:⁊ ex

ea liberoſ ſuſiulerit poſt ea uero aſ
fectione pꝛocedẽte et nuptialia in·
ſtrum̃ta cũ ea fecerit filioſqʒ; l filiaſ

hũit ñ ſolũ ſoſ libos ꝗ p dotẽ edi
ti ſũt iuſtos ⁊ ĩ poteſtate ẽẽ patrib
ſʒ ẽt ãteriores qui ⁊ ijs qui poſtea

ſunt nati occaſionẽ legitimi nomi

nis pꝛeſtiterit. Quã legẽ ꝗqdã pu

tlauerũt ſic iterpꝛetari ut ſiueñ fue

rint pꝛogeniti poſt doteʒ ↄſcriptã
liberi ſiue etiam ab hac luce ſub/
tꝛacti non anteriores filios iuſtos

haberi niſi ĩ unoq; tẽpoꝛe uiuẽtes

⁊ ſupſtites liberi iueniãtur: quoꝛũ
ſuperuacuam ſubtilitatẽ penitus

cipatũ.S.ſi qniſ pꝰ.
Sequitur auten.

quod iuſ.⁊ ẽ in at.

de inceſ.nup. .du
bitatum coll.ij.
Autentica.
11 Egd. no
na coͤſti
lutio. ſ. ĩ

at. de tri. - ſe. F. pe.

in fi. coll. iſ.
Autentica.

m Hua 2

que eſt ut liberti ð
cetero. .ſi quis at᷑
coll. vi.
Allutentica.
Reterea.
p qui legiti
mam ⁊c̃.
que eſt in auten.ꝗ
bus mo.na.eſ.le.
S. illud tamen.:.J.
ſi uero his qui ſo

lum modo. 7. F. ſy

⁊ aliud coll.vi.
Sequitur alia at.
Item ſi quis ſine

ſi

2

.
utn,
1
li
ie⸗

15

nn⸗
ni
14
le.
5

6
t.

legitimis ⁊c. que ẽ
quibus.mo.na.ef.
le. F. illud.
Autentica.
Leſiaf.
i flilij.ſic.ẽ.
de tranſ.
ſi quis maior..ff.
de le.ij. cum pater.
F. libertis. 1 de re.
iut.l. cum pater. ..
ililil.
Sequitur alia at.

Item ſiquis. c. q

ẽ ut licet ma.⁊.a. S.
hic autem.coll.ix.
Aluuutentica.

5 Teſigſ.
i ſine legi

timil for
le.ueruʒ in cor. nõ
aperitur.habuit le

gitimos uel non.

qa CLeteris. ſic. ð. de
diuer.re.l.i.⁊.s.ð

aduoca.di. iudi.l.

ihibendã cẽſemõ ſufficiat ⁊eĩ tal Sẽ
gaffectionem habuiſſe:ut poſt libe

rorũ editõʒ ⁊ dotalia efficiãt ĩſtĩa
⁊ ſpẽ tòlẽde ſobolis hẽat.lʒ eĩ hoc
ꝙ ſpatũ ẽ ad effectũ nõ puenit ni
hil añrioribʒ libis foꝛtuit᷑ caſo de
rogare ↄcedat᷑::? mliomagis ſi qſ

mlirem q; ĩ cõtubnio ſuo habuerit

pᷣgnãtẽ fecerit poſtea ãt adhuc gui
da mire cõſtituta dotalia inſtr̃a fe
cerit ⁊ puer l puelia edit᷑ łedita ſit
iuſta pr̃i ſoboleſ naſcat᷑:⁊ ĩ ptãte ef
ſiciat᷑ ⁊ hides exiſtãt moriẽtis ſiue
ab ĩteſtato ſiue ex teſtõ:ſatis eĩ ab
ſurdũ ẽ ſi ſilij pꝰ dotẽ ꝓgeniti ⁊ añ
rioribus liberis adiutoriũ ferant
ipʒʒ puerũ ł puellã ſibi opitulari ñ
poſſe. Et generalr diffinimꝰ ⁊ ꝙ;
ſp hmõi caſib uariebat᷑ diffinitõe
certa cõcludimꝰut ſp ĩ h mõi qõni
bus ĩ ꝗbus ð ſtam liberorũ ẽ du

bitatio ñ ↄceptõis ſʒ ptus tpᷣs ĩiſpi

ciat᷑ ⁊ hoc fauore facimo liberorũ
⁊æ editõis tpre ſtatuimus ẽẽ iſpiciẽ
dũ except᷑ his tñmõ caſib ĩ ꝗbus
ↄceptiõm magis appꝛobari ĩſfãtiũ
ↄditionis uůtilitas expo ſtulat.

In autẽ. ð inceſtis nuptijs.S.du

bitatum. coll. ſecunda.

cNν. q A5 ius locũ bʒ

aſi añ hoc cõſoꝛtiũ legitimorũ ſit

pꝛ ex alia ↄiuge:a qua ſeparatulſ ſis
lẽgitime.uel moꝛtua ſit.

In auten. de tꝛiente ⁊ ſemilſe. 5.
penultimo. coll. üij.

COMN. f Ed nôua conſtitu
tio non permittit hoc in ancilla ni
ſi ei qui ſine alijs legitimiſ reperit᷑

In auten. ut libenti de cetero.5.
ſi quis autem.coll.ſexta.

C. n Duã alia conſtitu
tio hoc generaliter inducere vẽ ⁊ ĩ

his q ex ãcilla ſt ut ex ipſa dotis.ĩ

ſcriptõne ſimul libertas tribuatur
⁊ ius ſuorum.
In auten. quibus modis natu
rales eſſiciuntur legitimi.F. illud

tamen coll. ſexta.
Con. p Rteꝛea qui legiti

mã nõ habẽt ꝓlẽ ſed ex huius cõ

ſuetudie dũta xat naturales poteſt

eos principi precibus datis legiti
mos ſibi cõſtitueꝛe ⁊ ſine mꝛimõio

ſi mulier iam deſuncta ſit uel delin

quit uel ocultetur uel alias uenire
prohibeatuꝛ uł quoquo modo im

pediatuꝛ matrimonium ut ſacer/

„

docio.

. In auten. quibus mo. na. el. legt

nimi. .. llud autem coll. vj.

LCOH.

„

Tẽʒ ſi quis ſine le

unde decedens in teſtamento

cribens ſe uelle naturales liberoſ
legitimos fore ſucceſſores licentiã
habeat ut po mortem eius filij prĩ
cipi ſupplicent teſtm̃ oſtendentes:
⁊ principis ⁊ legis dono ſiant ber
des:ſi tamen filij uoluntatem pꝛis
amplectãtur quod generaliter ob

ſeruatur: ſed ſi alij qnidem uolũt

legitimi ſieri alij non uolentes fiãt
ceteri in iure naturali remaneant.

In auten. ut liceat matri ⁊ auie.
K⁊ hec autem.coll.nona.

CON. ẽm ſi qs liberos
naturales hñs de libera muliere q̃
ei eſſe uxor poterat dicat ĩ inſtro ſi
ue publice ſiue ppria manu oſcrip
to habenti ſubſcriptionem tꝛiũ te

ſtium oĩ fide dignorum ſiue ĩteſta

mento ſiue ſub geſtis monumẽto
rum hos filios ſuos eſſe nec adie

cerit naturaleſ huiuſmodi filij legi

timi ei ſucceſſores erũt: aſi uni ex
multis alijſ teſtimoniũ quolibʒ ex

predictis modis pꝛebuerit cetèris
ex eadem muliere natis ad legitia

iura ſufficiat.
BDem.aa. Joanni.ppᷣ.
Vidãàm qui iuſtũ filiũ hẽat
nepos acceſſit natalis ſi ne
potis nomẽ huiuſmõi ſoboli legiſ
accomodãdũ ẽ querebat᷑:uolebat
eĩ tali naturali nepoti ex ſuo legiti
mo ſilio iã defuncto ꝓgenito totã
ſuã ſubſtãtiã reliquere:qi ſacris cõ
ſtitutionibus tmmõ ĩ filijs natura
libus pꝛohibẽtibus totũ pꝛimoni
uʒ ſiue q;tã ptẽ uoluerit eil reliq̃re
⁊ certo fine ptes eoꝛũ ↄcludẽtibo.
Huiuſmõi ãt dubitatio ⁊ in alia
dubitatõis ſpẽ uẽtilata ẽ ſi eĩ ex na
turali filio nepotem hʒ auus legiti

mũ pꝛi ſuo Inat᷑alẽ. In oĩbo itaqʒ

talibus dubitatõibuſquũ nulla le
gitia ↄſequẽtiã ĩ huiuſmõi pſonis
cuſtodiat᷑:ſed interuẽtũ ſoboliſ na
turalis nihil iuſ legitimũ ſubẽẽ pt᷑
ut neceſſitas reliquẽdi aliqd eis ex
legibus ĩmineat liceat ei q;tũ uo

luerit ſue ſubſtãtie ĩ eos cõferre.ſ.

nulla legitĩia ſobole ſubſiſtẽte.filijſ
eĩ naturalibꝰ reliq cõſtitutõeſ q;tũ
uoluerit ideo pꝛohibuerunt ꝗa ui
ciũ pateꝛnũ refrenandum eſſe exi
ſtimauerũt:ĩ nepotibus autem nõ
eadem obſeruatio ĩ pꝛefatis ſpecie

bus cuſtodienda eſt:ubi legitima

ſoboles minime faciat ĩpedimẽtũ
ea eĩ ſubſiſtẽte ueteꝛũ cõſtitutionũ
tenorẽ ĩ naturalibus filijs ſtatutũ
⁊ ĩ nepotes ẽxtendimꝰ. Sʒ hec ĩ
his tmmodo ſancimus ĩ quibus

unoluntate aliquid conſecuti ſunt.

iura ⁊ enim ab inteſtato in aui ſuc
ceſſionẽ nemini eorũ penitus àpe
rimus ⁊ hoc non ſolũ eis acceder
cenſemus a ſubſtantia aui paterni

reſtituende.⁊ hic eſt caſus
ubi res iter alios acta alijs
prodeſt.
tr c NVidã dubitationi
bus. ſ.tribus.nam
ad oĩa dicas reſponderi.
ſ Lonſequentia qꝛ nec fili
us nec nepos legitimus ẽ
auo.ut ſubijcit in duobus
ultimis caſibus.
tExtendimus.⁊ ſic nocet
filio patris uttia.
u Rperim.nota ergo Ba

ſtardos non ſuccedere co
gnatis pr̃is.ut in auten.e.
§. filiũ at. ſʒ quid ſi ex ſpu
rio hẽam naturalem uel le
gitimum nepotẽ.ułquid ſi
mulier hẽat nepoteʒ ex na
turali ſpurio nel econuer
ſo.⁊ ex legitimo filio habʒ
nepotẽ naturaleʒ.poteſt rñ
deri ut in naturali.ut diſti
guabatur habeat legitimã
ſobolem nel non.⁊ facit.j.
ad orphi.l.penul.

„ 2

èò”MM

a Be teſtamentaria tutella.ð dirit de contractibus. nũc de quaſi uel dixiit

quali uiuens pater conſulat filio in alẽdo.nũc qualiter moriẽs ĩ tutela.
b VAẽ.dicit.poteſt queri in prima.l.quare tutor a indice nõ pt
ꝗq aari ſub condicione.nt.ff.de tu.l.mutↄ.in. .i.ſed a teſtatore
ſic ut inſti.qui da.tu.poſ..ad certum:ꝶʒ.preſumendum ẽ ꝙ

pater benefaciat etiam dã
dao ſub condictione ⁊ mul
tum confidit lex ĩ eo adeo

ut non ſatiſdat tutor ab eo

datus rem pu.ſal.fſo.nt in
ſti.de ſatj.tu.S.i.uł dic eſſe

actum legitimum in iudice

qui non recipiat diem uł⸗
dicionem.nt.l.actus legiti
mi. ff. de re. iuꝛ. h. Item an
tutor datus in teſtõ. pupil
lo facto inuentario poſſit ↄ
nenire debitorem pupilarẽ
noĩe pupilli.uidetur quod
nõ nam hic nidet᷑ ꝑplexio
nam non poteſt eſſe tutor
niſi adeat᷑ hr̃ditatas nt. ff.
de tel. tu. ſi nemo. Fo.nec et᷑
adire hereditatẽ et᷑ ſi lucro

ſa ſit ſine tu.auctoritate.“ut
inſti.de au.tu.iij.ſʒ dic

iuſſu. iudicis adeat.nt.j.ð
iure deli. ſi infanti.in fi.uel
datur curator ad adeũdũ.
ut de admi.tu.cum quidã
Item an tutor ĩutiliter da
tus ⁊ confirmatus ſit teſta
mentarius uł datiuus. dic

ut. . ti. i. l. ij. Item ſi det tu

torem pater inſtio facto
coram quattuor teſtibus
an datio naleat.uidetur ꝙ;
ſic.qꝛ poteſt teſtari quocũ/
ꝙ; mõ vult inter liberos.ſʒ
uerum ẽ in hereditate ꝙ ⁊

ſi decedat ab ĩteſ.ex noto

peruenit ad eos Jo. Item
qñ ſunt plureſ tutores dati

naturalis ſed etiã pꝛoaui ſ eius co
gnationis:ſi quis ſaltem huiuſmõi

uocabulũ in tam degeneres homi
nes extendere maluerit.

De iẽſtaria tutela. Xxviij.
Apis. Seue. 1. An. Spate.

Aẽ adicis tibi tutorẽ tèᷣ
ſſtõ pfone datũ ſi ad mi
niſtratõni ſe nõ imiſcuit
nulla actione tibi tenet᷑ nẽqʒ ſi enĩ

iure datus fuit tutor. Quod ad

miniſtrauerit ſponte res tuas expe
riri aduerſus eũ actõe negotioruʒ
geſtorum potes.
Mpr. Anaſta.a. Sabino.
Tſi à patꝛe tuo teſtõ iure ti
bri tutor dar᷑ eo tof̃ q hiſ ex
titiſti ĩ rebus hũanis fuit tam̃ codi
cilis alius tutòꝛ recte data ẽ:⁊ uter
q; pp uolũtatẽ teſtatoris tutoꝛ erit
niſi ĩ teſtõ datũ pr̃ aliũ codicill dã
do repꝛobauerit tunc enim poſte
rior ſolus tutoꝛ erit.
Mypr. Alex. a. Georgie.

Jtutores teſtõ uobis datit

