ma tio ſiue 9feſſio. Iẽn ant duo.iñ rogati ſint lem rõ. bic o R hic. ⁊ in anten. bie põi
Ann ꝙ confeſſio extra no. ꝙ fm. liſtam teſti quinq;. ſiue ſi .i. in pꝛimis in fi bic põlta. . ſ. ti. i. i
nn eſſio extra i teſtiũ ⁊ aut it ſo N. 8, in ſi. ſic eſt ẽt in i .ti.i. indices. ? anf. apuc
oe ad obligandũ udicium valeat ſe iũ ⁊ aut.hanc. vi ij. F. ſi et in iurei .? auf. apud. ⁊? i
64 gandũ. It t ſed h .videtu antem. ſed reiuran, calij. ut., S. pud. ? in
6nn an ni. oc ẽ ad liberandũ.ali 1 ſin eſed boc fact an.calũ.nt.õ.de iurei n dectet. ij. g.
din a nernen confeſſio andũ.aliud ẽ neea rs de pꝛ non pofuntglarros S pp eri l.
inge iſtaʒ poſſit ve entia. ? ſic pꝛedicta . aaukat gu ſenel vel oſt nal. gna vicela.
nire. j.xxx.di ſunt cã pꝛedicta intelli qui ſemel. vel di .quũ didici
n .j. xxx. ſunt caz „ elli . vel dic dicita.
ſic. vt ⁊.j. 87 i . et debin Hõ Wuntut dictum anem tectoſeretone ſti⸗
„* — . leck „ „
1denti pe.in contractibus aannuch ex aniſnan 8 pꝛobare: eſibus diſcedere tur. vt per anlale eſt in
n tiri kninc⸗ ſhe i effugere. e inſtrumen 1 bente zccacte giudice. nullaz duaud: ſicappo e in
öſeſſio ſolẽni uerint it s poſtqu netud cõ
r olẽnis t iteri u o gen =
ntummn i. coꝛam teſti bus In aute . ſum aute erum i etraherẽ quam nullum generalis. ar. ð. e⸗
tmiͤ habits vt an baa n auten. de teſti. licet coll vij terit: qu mi iudicem ſi per m unn Jem licet hic ab
mebadir pogie venfc⸗ on EO —r l. vif. ſerir aus geſnh um ſie unne ferigl .
it venire Z n r . ur:parti imonium pᷣ tur. reſeru ecipian
un nn Damhim ndes meie⸗ Butiimadlrafundl Arrus a. omnar ai wenn en
ui g IJauando Eani creditoꝛis u mterſm cõ Jnan re diſponimus ſ Introducit. ͤt dir
ARnre innitos, er· ibi debita pecuni In auten. de teſti qui pꝛimo pꝛoduxi
In m ſol de teſti pꝛod
ſcatt vt hic ⁊.ff. 5 mmmr Ja uligno. ppᷣ. . ne. vij. . penult. ruͤn galmog pꝛoducti fſue
R erbi.l. ocum Fer uſs zlunge teſtes i pecunia Ccon. f „ n: and norlo cos haadh
,Nem. um teſ. ap. l c ab ſponte ſideiuſſi ſiquidẽ ſu er leſus:a a leger vtra ſpiat. ſi antẽ
ſencn um Meelen⸗ E 9 ꝛaut damnum r 8 aut q; pars eſſe 7.
t n initio. ⁊ ar. ff.ſi ſine dã lonem ſue perſ. teſtes ꝗ damnum con et abſens ſi
ud ſi io. ⁊ ar. fl. dãano pꝛ ue perſon tes apud iudi patiens: ntraher n
–W utid radle in ãt anatevelint hoc ſone liend⸗ dpa iuchlece ꝓducere no um. nec nanen emodil
bos ton c. quibus uſtodi int:non . re: ſen, nonia puͤblie tur. . eſtificaren
icn 1 ſi Ki ca. ma.l. ſ3 ecos dia detrudi: ſed ſe carcerali ſi uerſarius audire publica t Karabe en
aie pig .fi.? hoc caop. 10 cõmitti cenſemus cranenta pꝛeſeno eſt monegrn teſtatiönes 1 etrahere. ne leges ſi
bunnrſehn pignoꝛibus. vt ar. o litis certamie i .ſi enim pꝛo ntempſerit: audi ir:c ſi uenire udibrio. etaf eges ſint
ſcnſal inſti.de ſatda.t dendum eſſe teſti iuriiurando cr nes:ita tenent iat iudex teſtatö li.l. fi. F. ybi j. de bo. q
ſemndt ,p. nam 2 bo. a. qui eos pꝛ um putauerin ecce ſint rene tes acſi pꝛeſente eo ſ. fte don i pueril.
unin munus naclann pñtiam ſt uxerut molomagie ex una opponef poterit 2 . 5. fi zoge⸗ emancipa
in verd. l, ſigni licum eoꝛum uam teſtibus ſacr agis De parte date ſint. quod tare. .alias incipit adop
un colli gi ur cau. opo n crechere debẽt. Seg gunnah men Jullono⸗ pp 8 Yatgerar⸗ aop.
vith ſoliir ner oo icaſtn minimeteſtes in buinſino m apud cmpꝛomiſſari Jactumam feel enim lue
niimn ff. quẽadmoð i caſibus pꝛotelari: uiuſmo os iudices omiſſari m. ut inſti les
n ſolin te. ap.l.ſi quis ex ſi cõmodis ſuas ari:⁊ pꝛo alienis pꝛoducti aaarlat es teſtes ſuiſſent de. Ki. de ob. cx aſ
nndn gnaioꝛibuo. gue? tes:diſponimu nuenire difficultů beret eoꝛum d um erat: utruʒ de xſI Jqui Auk.
n contra. vbi nõ vidẽ obſeruare compel amplius teſtes dicið litigatoꝛ epoſitionibus in iu ut e raua ſegee
minl iur cogi. aꝛ ibi erat ſuenint gacenatn ſudiceſ poſtqʒ dcndus ſanrimmol non eſſet au tuf quod debennenn blui
dcliuit abñtes ⁊ alterius decim dies: intra miſi tantum quĩ pꝛomiſſo aliqu ſiquidem in cõ ges unicuiq; ſa .. quuz le
Klinr pꝛonincie.vl ali uideant quos iudi cauſa ſt id pꝛo huiuſmodi bui um ius tri
ſclllit ſti .vlł aliud ſcipi quatenus udices ꝓ atutum eſt h uſmodi ui uolunt ent inſti
bin ni eſt in recognuione cipiant iu qua teſt cognitionẽ ſuſ ſin autem nihil obſernae er li ingi. dein
itmen ſignoꝛum teſti que ſuerint: ut innnod icnmn niſi huiuſmodi alnen eſt in eöna petitur Fena n4
Haen, in põt etiam fieri do concedatur:⁊ alt o licentia eis ſint teſtes lice us :ſiquidem ſu non debet reo quod
gungut mi yt ibi. aliud ĩ 4 Amane Tor oblrenate n ch n luenm depoſt habere eun Publicare ideſt
Nen N teſtibus qui coꝛam ipꝑ executoreſ ad eꝛuare uolẽte pꝛoferuntur:ſi e poſitiones eorum blicam mann er pu
. ſc ii iudice debẽt cogi luerint:teſtes ac moniti uenire no cedere teſtes eas recuſauerit con ri.non tamen m antentics
venire. vt hic. vl co parte pꝛeſente cipere: àlterutra oppoͤni eis anochis adduci:⁊ nõ ſic non poſſ. in aperto.qꝛ
ram eo cui delegat teſtimonia wegm. eos intrducit ſuum dederint: iam teſtimoniuʒ duci teſtes ent poſtea pꝛo
idh, in alia pꝛouincia le diebus effluen uin capere.his aũt re minime intiuc ſi hoc concede at qui les ut S. Arauie
n. ge ſtatuente pꝛeter ibus liceat quideʒ eorum qlaſi anarn: depoſitiones im babere 8 dicunt il
quam in criminali pbi iure legiti accipeꝛe: omni o in m quan
br . rgn nininelt d tantum coꝛam eo dit DWZ gitimo quod ei cmperitudh anenna nnd lite con. b
volentes admitenntn teſtes. Item i ſit venire. vt in ar ter poſt li icet regulari
4 mittuntut 8. Item ideo dicit ſi bt in aute B ter poſt litem con.i 1
Aibaenn p oſonern S non co galanpt 4 quando qꝛ ads tellige. per id g eſt. ft ad.l V r ſlirumen aaancen
dis. in crimi cogantur ee e. inuiti.⁊.l.ĩuiti j. de teſt eſt. . ad.l. nil.l. i acile aãdo pfñt
er iu Sfbicameſin alus idẽ.nam gahe ntcaunr. Teſtationes, tio ddi —— lgerde Wonepo cr ſic hic in
ug . cet erphf ali deniſ mpelli. t.ff. e 3 ij e⸗ excuſentur vt ĩui debet enim maere un non Lichnn gi E, auſ ont l.pupillus.?
n ON oſtra.l.ſ. gfeca q li can. a boc dicit rlege. ꝛ.l. iij nt no. ſuf udunꝛe qui ſt uel dic teſtati⸗
k Spe pſor greca quã ſi abe oc dicit aut. ſed ⁊ ſi .u.v. It no. ſuper lege codici Bnteſtncantconaliſ orant l.ſaciẽ
e pſone. pmã uã ñ habemn t. ſed ſi gs q; a Ex una cis modo ntes. alij dicunt ſaciẽdas
2n Se bannd, ſi oncin Noerdad eRduogoga Eiauvwduno aale niſiale nner eauan de⸗
0. i. ſine coacti Ain apud. compꝛommiffani era pt
WDu e ione. om en ,
ig de. ltoma gil. ſic. . de põi a quibus lic fanon, igan dglenas eer ſaf
won negok tin longubarda dici .cdo.l. bac generali ꝛ. . ne ſi e In indici ſi quis rem. re ſoluta pena 2 ante ſen dic pꝛopꝛie
a ih n Biffi eium non poteſt icitur ꝙ ſoci 1u.ſ. neſi d icio. ſcilicet oꝛdinari ſententia
ihati „ Buenenſta vt ⁊. ff. aus am eo inire dellam. credidit ſocio e S. bſeruari. c. ſ. per man⸗ P mrpof.
Iol i0O SrIr . „ * = . „ Te g ,
l p Et arlinoin vlera a ñ te. aper. ſi quis ex ſign Fnnla elee Lomneo ui iſteratab ul ff. de fe in. ſi cõ
q Eos i ina. ea q poſtulauit p Bbtuak.tparre iudi Zrrvm alquid l nn ieratanntoete erſ
iudico. OQ nit pꝛoduci vel l. parere iundicibb i quis.⁊ foꝛte idem i urabunt. e. ſic P mo can. erit.
. Noluennt. ſi er Obſeruare.i. obedi ea 3 qᷓ poſtulati ſũt to calumnie dixi⸗ m in cã ap. ſi ſuper ut ar.ff. de dã. infec. qui
dgen go velint adeſſe. pꝛeſ. bealre onol gmaica ,19g Non Pompefargc ga leij inprin canſ indukanann bona. §.
V us ipᷣis patet er el. j. in pꝛin. ſe r. ⁊ ĩ ſacram̃
pis pꝛoferenda eſt Aonial ht ai bacdin e⸗ poteſt oppananngn, ſacſaĩ
₰ ( 1 „. ⁹
actas. coram iudice. ã ⁊ alius iud ex. e. duci.ſed illas

———

Sernato opponendi in dicta ? perſongsses 1
b Subtracti. ſ. omnes. Quaſi factas.ſ.in indicio.
cMoꝛientium i.moꝛtuoꝛum.⁊ no.ꝙ in vno iudicio dictũ eſt valet ĩ alio
vt 2. S. de arbitris. l.pe. in ſi.
d Prediximus. S.pꝛo xi. omni ⁊c. accut.
e BDe ſide inſtrumentoꝛum

aukem coheredibus petudicatur. ſie non eſt af.eontra.ᷣ.de lof.·

te. l. eam duobus. ſed ↄ. ð. de here.pe.l.ſi. S. fi. ſed ſolne vt ibi. It
contra.j.de ijs quibus vt indig.l.polla in ſi.ſed ibi expone retrac

tare ĩtendis.vel ibi traſactio.hic ſnĩa. IOtem quero an idem in teſte

vt ſemel falſum dicens non repellatur ſi ab aliquo pꝛoducatur. ʒe
ſi iudex notanit cũů

de pꝛobatione viue vocis
dixit. ſequitur ð pꝛobatõe

moꝛtue.i.p ſcripturã. H.
f d Ebitoꝛes. qbal

cunq;.ſ.idoneis
Amilſione. i. per

ditione. nec enim ad vnaz

pꝛobationis ⁊c.vt.ff. de te
ſtibus.l.iij. F. eiuſdẽ.⁊ ar.
,5. de eden. l.i.⁊ de rei vẽ.
indicia.

hb Cõpellet.capt᷑ pignoꝛib

ſecundum oꝛdinem iufr̃.vt

Nec obertit no.non noce

re amiſſionem ſi als ꝓbet.
yt ⁊.i..e.ſicut.⁊.l.ſtatĩ.⁊.l.ſi
ſolẽnibus.⁊.l.inſtrumẽtis
⁊.l.cũ inſtrumentis 7. l. nõ
iecirco. ⁊.j.de iure do. l.cũ

citra.S. ſami.herciſ.l. non

idem. ⁊.ff.e.in re.⁊ de pig.
l.contrahitur.⁊.S.de pac.
.l. pactum.

k JIyteris.ſi.i. ᷓuis

vel pꝛopꝛie.

Alius.ſ.coheres.vel core

us ſtipulandi !quũ eſſent
creditoꝛes duo fecerũt ſibi
caueri eadem charta.ita qꝙ;
quilibet ſibi in certa quan
titate ſeꝑata.vt.õ.ſi cer.pe.
eo ꝙ.

m Et paratus. ſ.debitoꝛ a
quo ⁊c.⁊ ꝙ dicit ſi ita viſũ

fuerit iõ dicit qꝛ ⁊ ciuiliter
poſſet agere excipiendo vlł
acti. in factum. vt. ð. de trã
ſac.ſi ex falſis.alij dicunt
non poſſe ciuiliter agi do
nec viuit delinquẽs.vi poſ
ſit de crie criminalit᷑ accuſa
ri vt dices.j.e.l.ſ.circa pᷣn.

uerſus eas ſeruãẽto. Sin autem
ab hac luce ſůbtracti ſint: tunc ne
ceſſitatem ei imponi:fide ſcripture
appꝛobata: in qua depoſitiões eo
ruʒ referuntur: eas quaſi factas ac

cipere. Sin uero res permixte

fuerint:⁊ quidam ex his moꝛtui:a
lij uiuentes ſint:tunc in ſuperſtituʒ
quidem teſtimonio eandem electõ
nẽ ſeruari litigatoꝛi aduerſus queʒ
teſtimonia pꝛoferuntur. In moͤ
rientium autem perſonaſ depoſuõ
nes eoꝛum non eſſe reſpuendas:
omni ſecundum quod iam pꝛedixi
mus aduerſus eas ⁊ teſtes legitio
iure quod ei competit aduerſus

quem pꝛoferuntur integro ſeruato

XXI.
Be fide inſtrumẽtoꝝ:⁊ amiſſio
ne eoꝛũ:⁊ apochis ⁊ antapochis
faciendis:⁊ de hbis que ſine ſcriptu
ra fieri poſſunt.

Mop. Anto. a. Marchie.
Ebitoꝛes tuos quibuſcun
q; ꝛaàtionibus debere tibi
pecuniam ſi pꝛobaueris:
ad ſolutionem cõòmpellet aditus pſᷣ
ſes pꝛouincie:nẽc oberit tibi amil
ſio inſtrumentoꝛum:ſi modo ma
niſeſtis pꝛobationibus eos debito
res eſſe apparuit.
Mp. Alexan. Manilio.
utèris iuſtrumento ð quo
lius accuſatus falſi uictus

eſt: ⁊ parãtus eſt ſi ita uiſum fuerit

aquo pecuniam petis eius crimi
nis te reum facere Eèt diſcrimen pe
riculi pene legis coꝛnelie ſubire nõ
obrit ſententia a qua nec is cõtra

n Facere.i. accuſare eo ꝙ falſo vteris. vt.j.ſi reus vel accu. moꝛ. fu.l. iij. Yel
quia dicat te feciſſe vel feciſſe fieri.
o Et diſcrimen. repete ⁊ paratus.ᷣdiſcrimen.i.damnum. perculi.i. pene qᷓ
infligitur ꝑ penam legis coꝛ. de fal. que eſt depoꝛtatio ⁊ omnium bono
ꝛum publicatio .vt. fl.ad.l.coꝛ. de fal. l. i. F. fi. ſed qui ſolum vtitur an pati
tur eandem penã.dic ſic.ſed põt euadere abſtinendo ab vſu.vt.j.de fal.
. ſi falſos. vl dic in decẽnium tin relegandum qui vtitur ſi non deſt. iſtit.
vt. fl. de fal.l. falſi. F. oꝛdine. Item nõ. ꝙ ex hac lr̃a dicunt quidã accuſan
tem debere inſcribere in libello ſe ſubiturum eandem penã.quã ⁊ reus ſi

non pꝛobauerit. ſic. j.e.l.ſi.⁊.ff.de accuſ. libelloꝛũ.nos dicimus non eſſe

quem data eſt appellauit nec tu ꝗq

tunc crimini non eras ſubiecto ap dicto nõ creditur
pellare dẽbuiſiit. ynrt ff. ad tur. l. . F. l.
Dem.a. eliano-. 7.fl. de infa. l. lucdiix

Jaduꝛſarius tuus apud ac

ram etiam pꝛoſeſſione eiuſ conſtiẽ
rit negocium denuo repetatur.
Mp. Goꝛdia. a. Marciano.

Latẽ diſpenſàtoꝛi pecunie ſitate. potuiſti tamm
ſi ob iuſtrumentoꝛum ami vtt fl. de app. l. a. ſẽ
ſoꝛum caſum pꝛobatõe deſeceꝛis: tentia.?.l. executnio
inſpectione rationum ſiſcalium fi ne. 5. i. 6.

dem dẽmonſtrabit.
DSẽ.a. Preſto. ⁊ Mar. militi

Icut iniqum eſt inſttumen
tis ui ignis conſumpt is de
bitoꝛes quantitatum debitaruʒ re

nuere ſolutõi:ita non ſtatim caſuʒ

conquerentibus facile credendu, dantibus pꝛobatio
eſt:intelligere itaq; debetis:ñ exñ nibnegz
tibus inſtrumenns uel alijs argu u Conſtiterit. t ...
menri⸗ robare fidem pꝛecibuſ ue de econkel.lei. an aũt
ris adeſſe. de falſo poleſt aceu
Mh. Di. ⁊ Ma. aa.⁊.cc. Lu. ſari. dic Ruod non
Tatum tuum natali pꝛoſeſ et. . de falſis. ſi kal
ſione perdita:mutilatum nõ ſos.accur.
eſſe certi iuris ẽ. x i Llate. i. ſo
Dem. aa.⁊?.cc.Clũe. Ante.
J ſolẽnibüůs ſtipendijs hö⸗ y Diſpenſatoꝛi.i.
ſte ſacràmento ſolutus es:licet ſu curato ꝛi fiſci.

per huiuſmodi re inſtrumenta ut
dicis facta perdita ſint:tam̃ ſi àlijs
euidentibus pꝛobationibus ueri
taſ oñdi põt:ueteranoꝝ pꝛiuilegiã
⁊ te uſurpare poſſe dubiuʒ nõ ẽ.

non ẽ idem ꝙ bic.
alias ſimplicit ſuo

p MNõ oberit. quia

a pꝛeſidis pꝛouincie:quum tes ⁊c. vt hic. ⁊. fl.
ſigdes iuſtrumenti quod pꝛoſerebat re.iu.l. ſepe.?.j.res
in dubium ꝛeuocaretur :non ù ſug inter alios. .ſ. qui
ſe conteſtatus eſt uereri nõ debes bus res iu. ſ nocet
ne ex ea ſcriptura quaʒ nec eſſe ie per totum. .

q Crimini. i. crimi

nationi.

Bebuiſti. ex neceſ 4

ſZJadherſari
us renocaꝛe

tur. aliud foꝛte ſi ſi

renocaret licet dice
ret ſe fi vſurrm.
t Aſurnuʒz alijs abůͦ

3 D eſeceris. ſecus

ſi pꝛobationes ha
beas vt. fl. de eden.

pꝛohibet.
a Bemonſtr abit te
deſiderante eas ex

hiberi tibi.vt ⁊.ð.de eden.pꝛocur.⁊.l.non eſt iuſtum.

b Icut.ſolutioni vt.ð.e.l.i.

c Facile. ſed ſi crederetur ei quod amiſerit quid pꝛodeſſet.
illud enim in cau recipitur quũ eſt amiſſum per aduerſariũ. t. ð.
de pꝛoba.l..ſi de poſſeſſione. Item in alio pꝛodeſt vt exonerelut

ſolẽnitate.v.teſtium.vt.õ.ti.i.teſtium in fi.

ſed bic ſi pꝛobet credi

toꝛ per duos teſtes ſe amiſiſſe inſtrumentum in quo continebatut

ticius debebat. x. ⁊ audierunt legi quare pꝛobatur debitũ ma

gis per ꝙdam exemplum cui non creditur niſi originale oſtende
batur vt.ð. de edendo. autẽ.ſi quis ⁊.ff. e. quicunq;.ſed dic quod

neceſſe. ⁊ nibilominus patietur ſimilitudinem ſupplicij. vt. . de aduoca.
diuer. iudi.l.i.ꝛ.fl.de teſti.l.iij..idem diuus. Iteʒ ʒ ad fi. l.fl. de inof. te.
papi. .li.que eff ). vbi pꝛeiudicatur legatarijs iure iſio ſi contra teſtamen
tum pꝛonunciatur. So. ex teſtõ pendet petitio omnium que in eo ſcripta
ſunt. quo infirmato cetera.nihil valent.ſed ex inſtro non pendet petitio
debiti. ſed bnic ſo. eſt Z. ff. de ex.rei iu. l.i.vbi idem in teſtõ dr ꝙ hic in

inſtrumento debiti ꝙ alijs non pꝛeiudicet.ſed dic ꝙ ibi nullum vl irrtũ

picebatur. vbi iudex nil noui facit. ſed declarat ꝙ eſt. at in querela inoffi
cioſi nouũ facit. qꝛ reſcindit ⁊ ſacit heredẽ qui non eſt. ⁊ deſinere qui eſt.

vt dicta. l. papi.in fi. ⁊. fl. de vnlga.ſub.l.in ſubſtitutione:alij ſoluũt quod
chi ſu ius ex ſnia.hic ñ quod iui dem recidit.alij quod ibi legatarijs.non

erit pꝛeſumptio ſi boc pꝛobet vt poſſit deferri inramentum. alij di

cunt hic ſufficere. ar. dicte.l.ſi de poſſeſſione.

„% „

d atum. certi iuris ẽ. ſi alie ſunt pꝛobationes. vt. . e. l. . na

2 ſine inſtrumentis de ſtatu pꝛobatur. vt. ð. ti.i. lei. T. j. de
libe. cã. l.nec amiſſa. ⁊.j.de nup.ſi vicinis.

eI¶ DPlenibus.ſtipendijs.ſ.exbanſts vel finitis honeſte ? cu
ſarie. ſecus ſi ignominioſe. ut. ff. de infa. l. ij. Aignominie.

fSacramento.quod faciebant. ut. ff. ex quibus cis ma.i.pe.
g Si alijs.quũ non ſis in quaſi poſſefſione pꝛiuilegioꝛum. alies

pꝛeſumitur pꝛo te quod ſis boneſte miſſus. vel negabetur miles
faiſſe unde pꝛobat militiam alias pꝛeſumeretur honeſte miſus.

erverte
ſoeel
ſundom
us.
zi l
li
o int
Gͤu fniut
tioꝛbos
bami b
1 Faint
eſtonlati
lloͤneyt
t
ne
iſ ſegven
laͤde on
roſed n
untin

4A

cdeno
ſunents
lun rlid⸗

hon
Miſidi
Pebnis
ſptn

ncee.

1Ln
left
1berm
.
üt
6S
G

leg
nitt
nu
nngt
hhote
tlin,
uliſt
bent g
dercs
ſetſn

uſtet
m,
friügn
.
bitiernee
otnſ
enpli
11 arn

Jnnen

1tnde

d ſerit

Uetket de.

iſſuem
ilſotti

sNeda o.

34

ſelltenei

ſooelan

ſe golten

ſied.

cur.

lute.
penſatrii,
uſ.
tent n
betonts d
tſbeten

gortrepe

nuntecn

1

Apoltt

ſnili

tigonem
pwbe

ſüeitkttn

onixO

Obiün
nde ctin

6d den

ſrt

ii,
vnn,

griſ⸗

ut arg. fl. de manu.te.l.ſeruos. ſed nõne ſoli eius ſacto creditur ſi
ante fuerat bonus miles. quidam ꝙ ſie.vt.fl.de re mili.non oẽs.
S5. a barbaris. vel dic ibi ſolũ volebat admitii ab hoſtibus redẽs
pic ãt etiam pꝛiuilegia petit vñ hic plene ꝓbat.vt hic ⁊.S. c.l.i.
d Priuilegia. que multa ſunt.vt.j.de veteranis.per totum.li. xij.

de execu. vetera.
⁊.j. qñ pꝛouo.non

F necel.l. veteranis
i Aſurpare.in bõa

parte.i.cõtinue vti.

k ſ ꝗ cſtiterit

nullum. vt
58. de vſufru. l. inte
reſt. .l.neq;.
Bominio.nonaʒ
poſſeſſioneʒ poſſet
interuertere vt arg⸗

fundum.? l colo

nus
m i Mſtrumen

lis recte ſe

cus ſi ñi recte. vt.ð.
cõia vtriuſq; iu.l.
maioꝛibus. ⁊ facit
.S. fami. her.ñ iõ.
n Irrita.interueniẽ
te ſtipnlatione ltra
ditõne vt.ff.ð pac.
.l. diuiſionis.

„ c Szz inſtra
mentis. tõ

eſt ſequentium. ſic.
7,5. de pꝛoba. l. ců
res.ſed quid ſi con

nenit vt in ſcriptis fieret. ſed amifſa ſunt. de.ſatis eſt ſatiſſactuz iu
ri. nde nõ tollitur veritatis ſubſtantia vt.S.ti. i.teſtium in fi, ſed i

Dem. aa.?. cc. Alexandre.
JAconſtiterit pꝛopꝛietatẽ pol
ſeſſionis de qua agitur apð
uos eſſe pꝛouidebit iudex ex perſo
na fructuarij nullum preiudicium
dominio ueſtro comꝑari pꝛopter
amiſſionem inſtrumentoꝛum.
Dem. aa.⁊.cc.Armeſto.
Nſtrumentis etiam non ĩter

ueniẽtibus:ſemel diuiſio ree

te facta non habetur irrita.
Dem.aa.⁊.cc. Victoꝛino.
Am inſtrumentis etiàm nõᷣ
interuenientibus uenditõ fa
cta rata maneat:conſequenteꝛ amiſ
ſis ẽt que interceſſerãt nõ tolli ſub
ſtantiam ueritatis placuit.
Dem.aa.⁊.cc. Teagene.
Mancipatõn?᷑ facta:ſi acto
rum tenoꝛ non exiſtat:ſi tñ
alijs in dubijs pꝛobationibus uel
ex perſonis uel ex inſtrumentoruʒ
incorrupta fidẽ factã eſſe emãcipa
tionẽ pꝛobari poſſit. actoꝛũ interi
tu ueritas conuelli non ſolèt.
Dem.aa.⁊.cc. Teagene.
On iccirco minus in uàcuã

.

teſtamentis ſecus vt amiſſo teſtõ ĩ ſcriptis deficit pꝛobatõ ſʒ quoſ
dam. vel idem ſi tamen ſit publicatumvt. ſ. de teſtamentis. leij.?
lacit. ð. e.l.i.⁊.j.de eman.li.l.ij.
p e Mancipatione. non exiſtat. qꝛ amiſſa ſunt.ſine his eniʒ
non valleret.vt.j.dðe adop.l.fi.de eman.li.l.iubemus ĩ fi.
quida tñ dicunt ſine ſcriptura fieri poſſe ꝑ. l.iſtam. ⁊.j.ðe eman.
.l. ij. .l.pdicta iubemus.loquitur in abñte.⁊ alia in adoptione.

1 Fide pꝛiuata ſeriptura aduerſarij. Aʒ.

Non ſolet.vt ⁊.ð.l.i. .
t n Dn iccirco. vacuam.qñ nec alius poſſidet nec ẽ ĩ poſſeſſio

uñPretermiſſum.vt ⁊.j.de acqui.poſſ.minus ⁊ de ↄhẽ.emp.non
iccirco.⁊.S.de rei ven.l.quotiens.de dona.l.in extraneos.
x A Eauc eos.ſ.iudices ſm. M. ⁊ ſic ẽ.ar.a ↄrio ſenſu.ꝙ Fm
coPnſciam debeant iudicare. vel dic apud eos.ſ. teſtes.vt 2
5. ꝙ me.cã.l.metum.⁊ de tranſac.ſi maioꝛ.
Beſtã.i.amiſſionem.vel dic.i.veritatem conttactus.
5 ſ . Scriptur.ſ.publice ãbe.ſi ãt altera ẽ pꝛiuata ſtabo publice
quũ ſit dignioꝛ.vt.j.de ↄhen.ſtipu.optimã in fi.⁊ pone caſum in
diuerſis.ita ꝙ ñ aduerſis directo nec ꝑ mediñ.vt ecce ꝓfeꝛo duo
inſtra ĩ quoꝛũ vno ↄtinei me fructuariũ.altero me ꝓpaietariũ qð
ñ placet.qꝛ vtrũq; põt ẽẽ veꝝ ſi diuerſis tpᷣibus ad me pꝑuenit vſu
fructo ⁊ ꝓpꝛietas.ſed eodẽ tpᷣe non poſſum eẽ fructuarius foꝛma
li vſufr.⁊ ꝓpꝛietarius.quũ ſua res nemini ſeruit.vt pʒ ex diffinitõ
ne vſuſru.⁊ inſti.de uſufructu in pꝛin.ſed ſm hoc ẽẽt exemplũ ĩ ad
uerſis directo.nã directo ſequitur ſi ſum vſufructuarins.ergo nõ
pꝛopꝛietarius ⁊ eõ.pone ergo ꝙ pꝛoſeꝛo vnum quo ↄtinet me ſo
lũmõ emiſſe.aliud quo cõtinetur ꝙ cũ nxoꝛe mea emi eãdem rẽ ⁊

eadẽ die alijs pᷣſentibus teſtibus.lin uno me emiſſe in alio mibi

donalũ eẽ ⁊ eadẽ die.quod ñ ẽ neriſimile.⁊ iõ neuirũ nalet nt ⁊ B
bõt ẽt poni in dinerſis ita quod aduerſis non directe ſed ꝑ medi

39 1

I14

um.ut ſi pꝛoduco nnũ quo continetur qð decem mihi ꝓmiſiſti bononie
aliud ꝙ dicit te ꝓmiſiſſe mihi.x.rome.⁊ hñt eandẽ diẽ. neutti ſtatur per
.l.iſtam ſicut ⁊ quũ dico hõ eſt aĩal.⁊ hõ non ẽ ſubſtantia.hec ſunt diuer

ſa ia ꝙ aduerſa ñ directo ſed ꝑx medium. Sed quidã dñt io.in diuerſis

tim̃ legiſſe.leiſtam.ita ꝙ non aduerſis ꝙ eſt falſum.ſed dixit ꝙ in eis po

inductus pꝛedij poſſeſſionem dõa
tionis cauſa quod eius facti pᷣter

miſſum inſtrumentum aſſeueratur

hanc obtinere potes.
Dem. aa.⁊. cc. Leontio.
Pugd eõs qui rem geſtam
ignorauerũt.amiſſoꝝ iſtẽo
rũ hita teſtatio:nihil ad ꝓbationẽ
ueritatis prodeſſe poteſt.
Dem. aa.⁊.cc.ad Se.comitem
Hyſpaniarum.
Cripture diuerſe: ⁊ fidem ſi
bi inuicẽ derogãtes l repugnãtes:
ab una eademq; parte pꝛolate ni
bil firmitatis habere poterunt:
AMp. Conſtãtinus. ad pplm.
Nexẽercẽdis litibo uĩ eã ob
tinẽt tã fides inſtrumentoꝛũ
quam depoſitões teſtium.
Mp. Ju.a.⁊?.c.mẽtire. pᷣpᷣ.
Ontratcↄ uèditionũ Iꝑmu
tationũ Idonationũ q̃s ſitimari ñ ẽ
neceſſariũ datõis ẽt àrraꝝ ł alteriↄ
cuiuſcũq; cãe illos tñ quos ĩ ſcrip
tis.fieri placuit:trãſactõʒ ẽt qᷓs in
inſtrò recipi ↄuenit: ñ aliter uires
hbr̃e ſancimo:niſi inſtr̃a in mundũůᷣ

terat intelligi nihilomin⸗
tñ ut dixi ⁊ ĩ aduerſis. ſed
hec ſunt ĩ ð rijs p obliquũ
multomagis ſi ſunt direc
to gria ſibi derogãt nt pꝛi
mo exẽplo. qñ dr̃ eodem
tpᷣe me fructuatiũ ⁊ ꝓpꝛie
tariũ.ſʒ quidam ⁊ dicũt
ſtandũ dignioꝛi pᷣdicta t

Fuantur qñ ab eadẽ parte

ꝓducunt᷑.ut hic ſi at nnũ
ab nna parte pꝛoducitur.
aliud ab alia parte ſtatur
dignioꝛi.nt.j.de pᷣhẽ.ſtip.
optimã in fi.⁊ no.ꝙ ñi põt
aptari pꝛo ↄcoꝛdia huic.l.
eff. de reg. in. ubi repugnã
tia.qꝛ ibi eadẽ ſcriptura ſi
bi erat Zria. Itẽ ĩtelligim⸗
illã de repugnantia pplexi
tatis nerboꝝ.ut.fl.de ↄdi.
inſti.l.ſi ticius.uel iuris nit
pʒ.ff.de uſu ⁊ ha.l.ꝑ Fᷣuuzʒ
.F. fiñ. ⁊. l.uſuf.⁊? de ſerni.l.
nie.ſed quidã ut. Hu. ĩtelli
gunt eã in teſtõ duobo co
dicibus ſcripto.ut dĩ̃ iſti.
de teſtis. . fi. ⁊ in uno ↄtie
ri ſtichũ legaiũ ticio.ĩ alio
legatum ſeio.neutrũ nualet

ſed ſi in eodẽ ẽẽt talis dix

ſitas.tũc diſtigue nt diximns.j.de teſtamentis ſi unus. Item cõtra huic
.l.ff. de pꝛoba.cũ de etate ſo.ut ibi.an ãt idem ĩ teſtibus diuerſa uel oria
dicẽtibus ex una pte ꝓductis. M.idẽ ar.j.e.in exercendis.ſed. H.õ qꝛ
potuit ſibi ꝓuider̃ ñ ẽ in teſtibↄ.uel aliud ĩ teſtibus.iõ qꝛ nident ab

nutraq; pte ꝓducti.lʒ una ĩducat.uñ ſicut ĩ iſtr̃is a divſis ꝑtibo platis ſtaĩ

dignioꝛi.ita ĩ teſtibo plurib⸗ melioꝛibus ſtabit᷑ ut.ff.de teſti. ob carmen
.§F. ſi teſtes. ⁊.l. iij. F. i. T in aut.de teſti. S. ſi nero colla.vij.

Nerercẽdis.im̃ nalẽt duo teſtes quãtũ inſtrjm.nt hic.uñ lʒ duo

repꝛobent pꝛiuatũ inſtr̃jm.ut.j.de ↄhen.ſtip.optimũ.ñ iñ repꝛobãt publi
cũ.ut hic.tres ãt ul quattuoꝛ ſic.ut.õ.de/ pba.l.cum pꝛecibus.⁊ extra.eę.c.
cũ io.niſi ẽẽt tale eui eſſet ſtandũ pᷣſumptõe iuf̃ ⁊ de iure.nt.j.arbi.tu. l.f.
ſed eſt ↄ in ant.e.S.ſi nero tale aliquid nbi plus nine noci creditur.ſʒ ibi
ex una parte erat inſtrumentum ⁊ teſtes qui pꝛo eo teſtiſicabantur.ex alia
ſolum inſtr̃m .uſñi preualent duo. Itẽ nidetur õ. S.ti.i.l.i.ſed expone ut
ibi.⁊ econtra fallit hec regula in multis cãibus qui non pꝛobantur niſi ꝑ

ſcripturam ut diximus.. de pac.l.pactum.
b c Ontractus. pꝛout refertur ad dona.? tranſactõ

—ℳ

m ĩpꝛopꝛie põitur

pꝛout ad alia pꝛopꝛie.nt.ff.ðe ner.ſig.l.labeo..contracium. dici
tur ergo contractus eo quod conueniunt ſic.inter ſe.

c Quas.ſ.donationes.⁊ dic de illis que nõ excedũt ꝗngentos ſolidos.
ut.j. de dõa.l.pe.alij dñt qñ fiunt inter coniunctos exigi ſcripturam etiã

Jj. ſummam.ut.j.de dona.l.data quod non placet.

d Arrarum. nt i ſponſalibus exercẽdis.nt.j.de ſpon.l.mnlier.⁊ ẽ hic ar.

3. M. ꝙ zctus arrarũ ſit ↄctus per ſe.ut ⁊.ff.de ac.ẽp.⁊ uen.l.ex empto
.S. is ꝗ uiua.⁊ ſic põt ibi locũ hr̃e condi.ob cam .nt.ff.de ↄ di.ob cãʒ.l.f.

e In ſcriptis. ut alit᷑ non ualeant. niſi ſcriptura facta.ar.S. de ꝓbat᷑. cum

res ſᷣm Jo. kſecũdũ. N.⁊ Azʒ.qñ in ↄctu uel añ ↄueniũt ut ſcriptura ið
ſiat aĩo ẽt gerentes ñ pꝛius ↄtrahere quã ſcribatur.ſecus ſi a pꝛincipis

ſißmplicit öbant.? poſtes ad pꝛobatõʒ fit inde ſcriptura.
ſ Tranſactionũ.impꝛopꝛie dr cõtractus ſicut ⁊ cõdi.ĩde.ut inſti.q.mo.

re S. ob. S.item is.ſed quia conſenſu ſit.iõ ſie dicitur ſecundum Jo.

—

g Inſtro. qᷓ

dicũtur nulgo rogatões ſecundũ Jo. ? ſceda ut hic ſubijcit.
ibreuiatura ⁊ pꝛothocollũ.⁊ in aut᷑.de tabel.

h Mundum.mundum nocat inſtꝛumenium in quo poſt factã rogatõem

emnia compfehenduntur c dicitur a mundicia eo ꝙ ſine uituperatione

debet eſſe. accur.

a Abſoluta.i.ſubſcripta a partibus.vt in aut.e. .⁊ ſi inſtrumẽto.⁊. .oʒ.
b Aliquod ins.actionis vel obligationis.
VPerficere.i.adimplere.nam pertici dĩ ſtatuto pꝛecio.vt.j.de peri.⁊ cõ.

rei ven.l.i.ſed impleri dici
tur per traditionem. vt.ff.
de ac.ẽp.ſiquis alienã.
d Emptoꝛis. 3. M. facit
qui dixit venditoꝛem ꝑciſe
teneri ad rem tradendam.
vc nõ.ĩ.de ac.emp.ſi tradi
tio. Item quid ſi venditoꝛ
tradat ante mundum com
pletũ an dñium tranſferaĩ
Bul. aliquando dixit ꝙ
non ſed poſtea mutauit 2
ſi lium. vt no.ð.de ſuffrag.
l. vna. ⁊ pꝛo hoc ꝙ tranſe
at dominium ẽ. fl.de dolo
⁊ eleganter.⁊ de iure do.l.
dotis. ⁊.l.ſtipulatione.ſed
de vſuca.põt queri.ſi dñs
non eſt tradens an canſaʒ
vſuc.pꝛeſtet.te.non nec mi
rum.nã quũ ſponſa tradit

ſponſo res.licet conditiõa

lis ſit traditio.vt.ff.de iui
do. plerunc;.S.ſi at. fit tñ
res ſponſi ſi hac mente tra
dat vel non appareat quid
actum ſit.ſed non vſucapit
dotem.niſi poſt nup. ſecu
las.vt. ff. pꝛo dote.l.i.⁊.ij.
e Jam ſcripta. ante. l. iſtaʒ.
Emptionalibus . ſecũda
emptio.
g Reddeã. cõdi.ex bac.l.ł

actione ex eo contractu. vt

Afff. de act.ẽp.l.exempto..
is qui vina.⁊ de contrahẽ.
emp. ſed celſus. . i.⁊ ĩtelli
ge dari directam ex ẽpto.
cum contractus tenuit vti
lem quũ nõ tenuit.vt quia

mundum erat completum.

—

recepta: ſubſcriptionibuſq; parti
um conſirmata:⁊ ſi per tabellionẽ
conſcribantur etiam ab ipſo com
pleta ⁊ poſtremo partibus abſolu
ta:ſint ut nulli liceat pꝛiuſquaʒ hec
ita pꝛeceſſerint.uel a ſceda ↄſcrip
ta:licet litteras unius partis ul am
barum habeat.uel ab ipſo mũdo
ꝙꝙ necdum eſt impletum uel abſo
lutum: aliquod ius ſibi ex eodem
contractu uel tranſactione uendi
care. Adeo ut nec illud in huiuſ
modi uenditionibus liceat dicere
ꝙ pꝛecio ſtatuto neceſſitas uendi
toꝛi imponatur :uel contractũ uen
ditionis prſicere:uel id ꝙ èmpto
ris intereſt perſoluere:que tam in
poſtea conſiciendis inſtrumentis:
quam in ijs que iam ſcripta ſunt
nondum autem abſoluta ſunt: lo
cum habere pꝛecipimus:niſi iam
ſuper his tranſactum ſit: ul iudica
tum ſit:que retractari non poſſunt
Exceptis emptionalibus tantum
inſtrumentis uel iam in ſceda als
in mundo conſcriptis ad que pꝛe
ſentem ſanctionem non extẽdima
ſed pꝛiſca iura ĩ his tenere cõcedi
mus. Illud etiam adijcientes:ut
æ impoſteruʒ ſique arre ſuper faci
enda emptione cuiuſcunq; rei da
te ſunt:ſiue ĩ ſcriptis:ſiue ſine ſcrip
tis:licet ñi ſit ſpecialiter adieciũ ꝗd
ſuper his arris ñ pꝛocedente con
tractu opoꝛteat ſieri:tamẽ ⁊ qui uẽ
dere pollicitus ẽ uenditõnem recu

Item ſi aliquis eſt paſſus damnum artaruʒ
nibilominus teneatur ad intereſſe.. non ſm. M. ſed aʒ.contra. ff.de
pꝛeca. ⁊ habet. S. cum quis.⁊.j.de ex.rei iu.l.ſi cãm.⁊.j.de iur̃ deli. l.fi.S.
ſi vero poſtquam. ?. S. ſin autem affuerit. ⁊ de re. cre.l. generaliter. . ſin ãt
2.ff.quẽadmodũ te.ap.l.ſed ⁊ ſi quis.⁊.j.de pac.do.l.fi.F.i.⁊.ð.de pꝛo
cur.l.maritus.a.ff. de ac.⁊ ob.l.obligationum fere. .ſfi.vbi tacite fit noua
tio.aut ergo agatur ad arras.aut ad intereſſe im̃ ⁊ in eo cõputentur arre
ſed. B. dixit ſi agitur ad arras.nibilominus põt agi ad intereſſe.⁊ foꝛte
ꝙ conſecutus ẽ pꝛo pena.i.arras.in intereſſe cõpntabit.qꝛ quũ poſſit pe
tere legalem ⁊ conuentionalẽ petita vna vf in reſiduo tantum agi. ar.fl.

b Repetitione deneganda. venditoꝛe contento hac pena ſecundum nos
pt modo dixi in emptoꝛe.⁊ no.Fᷣm. H.ꝙ non dico referre quantum ad
iſta ſit data arra loco pꝛecij ⁊ arre vel arre tantum qꝛ illud ad aliud inte
reſt.vt dicetur.j.quando licet ab emptione dil.l.i.⁊.ij.
i i Aaices.incipe conſtructum ea que ⁊c.

gen. 5. ſed quot.

Fk Arvbe. roma veteri vel noua per excelentiam.vt inſti. de iure na.

Diſpoſ⸗ uimus.ſ.ad ſimilit udinem eoꝛum que ſtatuimus.ſ.de iuriur.ca.
rl. ij. ſin autem.? de re. cre.l.pe...ſi.? im boc ſubaudi ea.⁊ ſubaudi ſã
cimus indices ⁊c.vel verius dic ſtatuimus in greca.l.quã ſi habemus.

m Ael pꝛocuratoꝛes. allas vl pꝛocur.⁊ tunc plana als vel per pꝛocura. ?

tunc dic vel pꝛo etiam vel ſaltem. “
n Depoſitionibus.i.iuramentis non ãt dict᷑. vᷣt diximus.ð.de teſti.l.pe.

o ¶Res.i.negocium.⁊ hot vt facillioꝛ ſit pꝛobatio.vt hic ꝛ.s.vbi de rano

einijs.l.fi.⁊.ff.de ince.fui.nau.linequid: de bis.⁊ ut teſtes a ſa
is non auocentur negociis.vt.ff. quẽadmodũ te.ap.ſi quis ex.

p Exriguntur.qꝛ ſuſpecta vidẽtur pꝛima facie.vi.s.de pꝛoba.l.pe.

vn de pꝑ abñtes teſtes vult dare fidem inſtrumento.

q Sanil.ſ.ei que dicta ẽ.õ.pꝛo xi.tʒ.i.vt poſſit deſtinare litigãtes

vel pꝛocura. eoꝛũ.
Sententis. iterlo
cutoꝛia.vt.ff.de ax
bi. l. qualem. 5. fi.
ſ Minus.i.non.
Vrioꝛem iudicẽ᷑.
reſpectu eins apud
quẽ ſunt atteſtatio
nes ꝓducte dr̃ pi

—

ſans in duplum eas redderè eoga
tur:qui emere pactus eſt ab ẽptoꝛ
recedens datis a ſe arris cadat re
petition?᷑ arum deneganda.
Dem a.⁊.c.eidem.pᷣpᷣ.
VAdices: ſiue in hac inclyta
urbẽ:ſiue in pꝛouincijs:ſecũ
dum ea que diſpoſuimus: ut poſſit oꝛ iudex. Sequi
ſi hoc pꝛoſpexerint occaſione teſtiũ Autentica.
Talijs locis degẽtiũ litigantes uel u a· Puc elo

ꝓcuratoſ eoꝝ ibi deſtinare:ut ðpöᷣ quen tiſſi
ſitionibus ſub utriuſq; partis pꝛe mum.i.o ?-:
ſentia factis rès ad eos referatur. diuarium. ? ſuban
Hec ẽt in illis ſeruare uolumus q di recipiatur teſtes

pꝛolatis iſtr̃is ſidem adhibere exi
guntur:ut ſi popoſcerint in alijs
locis id eis facere pꝑmittatur:⁊ hoc
ſi iuſte peti iudex inuenrit: ſimili
pꝛoferatur ſententià: ut poſtquam
in locis opportunis fides ĩſtto da

ſed contra videtut
in aut᷑.vt defuncti
ſen fu. F. llld. ibi di
citur non demäda
ri teſtiũ receptionẽ
ſed die habenti in

ta uel minus data fuerit ꝛeferatur riſdictionem poteſt
negocium ad priòrem iudicem. demancdari. vt hic
non habenti non.
In anten. de teſtibus. 5. quia ue ht ibi. vel ibi teſtes

ro multe buius.coll.vij.
Puc elòquentiſ

erant pñtes hic ñ.
x Erxegerit.qꝛ pacil

LOOR. a lant. vt. fl. de gõ. l.
ſimum aliquem iudicem uel deſẽ ex libero in pꝛin.?
ſorem ciuitatis ſiue a pꝛouincia ĩ ꝓpꝓ .l.. vnins. .teſtes.?
uinciam uel in urbem hec petãtur S. de teſti. l. nulluzʒ
ſiue ab urbe ĩ pꝛouincism: ſz hoc æt? aut.de teſti. ſ. i.
in cãis ciuilibus tantum:nam i cri y p Lures ·ſ.
minalibus teſtes apud iudicem re debitoꝛes !
pꝛeſentandi ſunt: ⁊ quũ res exegeę coloni vt ſubijcit.

rit toꝛmentis ſubijciendi ſunt.

Dem.a.Demoſtheni.pᷣpᷣ. eſt de recept. puta

ↄfiteor me recepiſſe
tantum ⁊ a credito

te fit ⁊ datur debitoꝛi.ut.fl.de cõdi.indꝛe.l.ſ. .dicimus.fl.ð furt᷑.
.l. qui tabulas.S. apocha. ? de accep.ſi acceptibil..i.antapocha
vero ẽ de ſolut᷑.⁊ a debitoꝛe fit in hunc modum. confiteoꝛ me im

uſurarum nomine łpenſionis ſoluiſſe.⁊ creditoꝛi datur.⁊ dicitut

ab ante qꝛ fit ante apochã ſecundum Jo. Alij ut. B. dñt atapo
cham ſcripturã debitoꝛis qua confitetur ſe debere.⁊ dicunt ab an
ti ꝙ eſt contra.qꝛ fit contra apochã qua antapocha dr̃ me debe
re.Tercij ut Ja.dñt ꝙ creditoꝛ ſcribit duas apochas. ⁊ dat eas

debitoꝛi. ut unam ſibiretineat.⁊ in alia ſe ſubſcribat ⁊ reddet eaʒ

creditoꝛi.ꝙ non placet.ut hac.l.F.i.
a Preceptis.a dominis.

b Eas.ſ.apochas.
¶¶ Aacillare. per negationem enim ſit res dubia.ut hic.⁊.j.qui.ad

liber:pꝛocla.non licet.l.ij.⁊ de acqui.poſ.l.nemo.

d Tempoꝛale.ĩmo eſt perpetua. qꝛ elt. xxx. an. ſed. x. an. ; xx. eẽt

tempoꝛal ſed expone tempoꝛalem.i.ex tpᷣe. Iteem no.hic ꝙ ãnue
pꝛeſtationi pꝛeſcribitur. xxx.an.qꝙ eſt ↄ. O.nt plene dices.j. de
pꝛeſ. xxx. an.l. cum notiſſimi. S. fi. Item ar. huius. l.dixerũt qꝗdã
ꝙ ſi. xxx.an.ceſſat in ſolutione colonus ſit domino pꝛeiudicium
⁊ amittit poſſeſſionem. ſed aliud ſi ſoluit.ut.j.ðe pꝛeſ.xxx.an.l.

mus an ſoluerit.ut de acqui.poſſ.l.quãuis. .i.uel non ſoluit vt
.ij. de pꝛeſ.xxx.an.l.ij.⁊.ff.de uſur̃.l.cum quidam.ꝭ.diuus.

Eius.ſ.debitoꝛis

e YJs qui apocham.i.dominus nel creditoꝛ.
ſExẽplar.ſ.apoche,

mmwot
egilun

3 Apochil. apocha

gcho
opoea
ubſenp
gutp
datepo⸗
ntopol
ſca de
ſcnberer
mmpod
P Euin
de
gmn⸗
enctl
6
l⸗
ſeo⸗accuf
Ercf⸗
ſpuek⸗
ſcipts
Probie
dicem!
bloan pl
m
Ccjspbon
abyd
ebam 4
ictes mih
nentum e
cofdte

ſnrlco
ode ufie
ſtipn
ſtooſ ſc
9 bon
Min
ene

Mrunitan

ebärt

Cnnt ler

k, ditn
Klies
Pnon dmnit
ſti anti

Diebebntt

ionnot
mdmi
nbebeninn
hine bitce
egnua f
1Kſil
lbewirpn
ninſlint

Detſtlnqo g.

nederiſ

Neiont
on ſtnbſe.
hohlcnt
de nunt

meſeA
Pntdn

naſtöt
ſüunppt
Coſſiorgen

B Rin
diantp
di nre
48. 1Nc
r tldtd

ntys

heg
ſon e

ldienm

neot
oneudnmn

g Imponenda. per condi. ex bac.l.? dic reddere. i. dare.ut.ff. de
verb.ſig.l.verbum reddendi.vlł dic pꝛopꝛie.qꝛ pꝛimo debitoꝛ fecit

antapocham continentẽ im̃ ſe ſoluiſſe ⁊ creditoꝛi dedit.⁊ creditoꝛ
ſubſcripſit ⁊ debitoꝛi reddit repetit ergo nunc illam antapocham
quũ ⁊ pꝛo eo faciat in eo ꝙ debitoꝛ ſcripſerat. dũmodo debitoꝛi

det apocham. vl ſa
ciat apochaʒ ĩ qua
ſaciat debitoꝛẽ ſub
ſcribere.⁊ ñ repetet
antapocham.
bEquitat.vt ⁊.õ.ð
le.⁊ cõſti.ꝙ fauor̃.
⁊. j. de fis nup.l.
generalit. F i. ⁊. ff.
ð legi.⁊ ſe.ↄ.nulla.
i c Ompatöeſ

nes.accur.
