cijs vo apð uiros clariſſimos recto dote cau. l.ſi.ſo. ůit
res eaꝝ uel deſfenſores locoꝝ eãädez ibi.
q̃relã manifeſtare:eoq; mõ ppetuez ſ h
ſibi exceptõm efficerẽ.ſj ſi pſſ quið queꝛelã.ſ.
ſit q pecunias nũeraſſe ł alias res ðᷣ L ſi nu. dok
diſſe ſcripto ẽ aliq; vo adminiſtratõ hoc ið itelligũt Jo
nẽ ĩ hac alma urbe łin pꝛouicijs ge texceptlio.ñ nu.p.
rat ut difficile eẽ uideatur denuncia quũ eadeʒ ſit ſõut
tõm ei mittere lñtiã damus ei q me (. ad. l. fal.l. fi.

1
Nopr
ſbcket
ſſer
ſbi⸗
ſnns.
Niled

n cehn
Arerfe
ogener
enfrir
Conpen
niſes,
ente
henſac̃n
Neltoe
ubg ſu
igciſe
ſinald
lanm
holhs.
lin
Miron
⸗ l 6
ſüme
Mon
ſcnf
ünte
hylbe

1Dee
Jn
liie
ſtel
Pkate ln
llol

huͤdf⸗
filit
nſſint

4

Ailte
N.
beee
unſce
ſeclg.
le .
Ms mnn
1beſe
hn
dehen
clitſn.
NA

ANMAan
Neli
SN
Hiſe .
cgftd
n
tpisn
N,n
Dinidd
etein
Clna r.
iuniet.
de zud
en Hind
(KMig
dſeH
uni
giiſta

lirg i
ſprucſne

dechl.qüH

end dn
Non.
Geiniai

2*

tali debitoꝛi ꝗ ⁊ creditoꝛ ẽ. qꝛ totũ extinguii.vt.j. de ſolu.l. ij.

m Confuſiõʒ.ſ.vitand.vt ⁊ ilud vnuſquiſq; bẽat ſuã cc, t eſt ad

l. iſtam ar. 3. ff. de admi. tu. inter tntoꝛes.

idebite pecunie ſo
lnute qi mihi iñiaris

dDebelt ut. fl. e. ſi cũ.
militi. Feiil.

pu. ſ. roma

nop. vl dic idẽ in qᷓ
tfff. ex q.ca. ma. l. ſʒ

ꝛſi p p̃toꝛẽ. F. i. .l.
legatis. ⁊.ff. ðe pu

q JIubebit vt pcura

toꝛ ceſaris.nt.õ.ſi

aduerſus fſiſ. l.ij. 2

no generalr fiſco ↄ

il. i. 7.l. ob negatõ

ctus. qꝛ ĩ calendis

fiebãt renouatõneſ

debitoꝛnz. ut. ff. de

le. iij. qui filium.
[Er nectigalibns.

.ſ. ſoluendis pꝛo re

ne E cã.ñ põt.ſunt alij caſus ꝗ no.S. de condi.inde.l.i.

o Põt. qꝛ ſic auferi ntilitas ſnie uictoꝛi.⁊ pone exẽpluʒ ꝙ ex ſnia
xx. tibi ſolui que al
nõ debebaã onuen1nis
me ad alia. x. obij In auten. de tẽpoꝛe nõ ſolu. dotis
cao tibi cõpẽſatim §.primo. coll ixx.

COh. hb Anc at querela iſeri

ad eã reddendà nõ prtis fieri bz ⁊ quis ſi eã ĩ iudicio ſaci
poſſum ſed ſolun at oʒ eã mulieri loiĩmõ ei ꝗ dotẽ cõ
do põt cõpenſari ſi ſcꝛipſit inoteſcefr̃. Dẽ.a. Mẽ.pᷣpᷣ.
ↄdemnato aliquid Acui nõ nũeràte pecũie cõ

betejr̃ poſſit exceptõ et᷑ eo ſi
ſedẽte tali auxilio uti ipñił labñte cẽ

ditõr̃s eius poſſit ſiue ipſi ↄueniãtur

utpote res eius detinẽtes ab his qui

debità eio exigunt cui competit hu

iuſmõi exceptio uel dotis ł alterius

cauſe noĩe ſiue ꝗᷣ alios poſidẽtes ali

qu actionẽ ipſi moueãt poſſit ĩ exa
minãdo negocijs ſuis adbᷣſarijs eãðᷣ

nõ nũerate pecunie exceptiõʒ oppo
nere:nec eo ꝓhibeãt᷑ quð pricipalis
debitor ea nũq; uſus eſt:ita tñ ut nʒ
pricipali debitori nʒ ſidèiuſſori eiↄ
aliqð preiudiciũ generet᷑ ſiis q eam

penſari. ut h .fl.e. exceptionẽ oppoſuerit uictus fuerit:
.l.fi.ſi mõ qui.ſiſco ſed poſſit illi poſtea ſi ↄueniãtur itra
compenſat..duos ſtatuta.ſ.tpᷣra ea ſe exceptione tueri.
mẽſes ꝓbat ſuũ de Dem.a Joan.p.
bitum. ut. ff. de iure NMNdu bitati iuris eſt nõ nũe
fll. aufert?. F. qui cõ rate pecunie exceptiõʒ locũ
penſatõm. ſed bee hfe ⁊ ĩtalibʒ noĩbus łfeneraticijs ⁊
Appeẽſatio ceſſat ĩ caalijs cautiõibo que ẽt ſacramẽti hñt
bus q ſunt h. uo mẽtiõʒ que eni dia ẽ i homõi excep
tũ qdã ſunt ẽt. fl. e. tiõe ſiue iuſiurãdũ poſitũ ẽ tã in fene

caticijs cautiõibo q;ᷓ in alijs ĩſtris q

nẽ. . d.l de iu fiſ. talẽ exceptionem recipit.
.l. anfertur. F. nta b8 è H
ditoꝛbus Dẽ compenſationibus
1 Calẽdario.libereẽe ss
rõnũ nominũ ſic di Mpr An. a Dianenſi. xxxi.

X ſenatuſ cẽſuit ⁊ ſepe ꝛcſcri
piũ ẽ ↄpẽſatiõi ĩ cã fiſcli ita

demũ locũ eẽ ſi eaðᷣ ſtatio qd dẽat q̃
petit hoc ius pp ↄfũſiõʒ diuſoꝝ offi

cioꝝ tenaciter ſeruãdũ ẽ:ſi qd at tibi
ex ea ſtatõe cuius mentõʒ feciſti dẽri

BDema. L.

re. non eſt ne.l.in minoum.

Dem. . Aſclepiade.
v cã qð iudicati ſi ðbitũ ſo

lutũ repeti ñi poͤteſt ea pp nec ↄpẽſa
lio eius admitti põt. Eũ uero quiiu

dicati ↄuenitur ↄpenſatõm pecunie
ſibi debite ĩploꝛare poſſe nemini du
biũ ẽ. Mp. Alex. Cap.
RNnn es que reipublice te dẽre
fateris ↄpenſari ea q̃ iuicem
ab eadem tibi debent᷑ is cuius de ea

re notio ẽ iubebit ſi nʒ ex clẽdario

neq; ex uectigalibus neq; èr frumẽ
ti uel olei publici pęcuni neqʒ tribu
tõꝝ neq; alimentoꝝ neqʒ eius qui
ſtatut᷑ ſumptibus ſeruit neqʒ fideicõ
miſſi ciuitatis debitor ſis.
BDem. a. Luciano.
NIconſtãt pecuniã iuiceʒ de
beri ipo iure pꝛo ſoluto cõ

penſatõʒ habeꝛi oʒ:ex eo t̃r ex quo
ab utraqʒ parte debetur utiq; quo
ad concurrentes quantitates eiuſq;

ſolius qd aplius apud alteꝝ ẽ uſuẽ
debẽtur ſi mõ petitio eaꝝ ſůbſiſtit.
Tiã ſi fidẽicõmiſſum tibi ex
eeilus bonis deberi ↄſtat cui

dẽèbuiſſe minorẽ q;titatẽ dicis eqtaſ
ↄpenſatõis uſuraꝝ excludit compu
tatõm petitio ãt eius ꝙ ãplio tibi dẽ

ri ꝓbaueris ſola religt. Dẽ a pol.
tkEcʒ ſcripta q̃ cautũ ẽ accep
iiia qᷓ negas tradita obligare
te fidẽ vᷣitat᷑ potuit ⁊ ↄpenſationis
eꝗtatẽ iur̃ poſtlas ſi ei pꝛius exolui
dẽre te ↄſtiterit equũ ẽ qᷓ; petitõi
mutue rũſũ ſuerit eo magis ꝙ ea te
pꝑleꝗ dicis q̃ a mire diuoꝛcii cã amo
ta qrèris. Dẽ.a. Euxoſio.
Jex uẽditõe pᷣciũ uenditori
debet᷑ ↄpẽſatõis rõ opponit᷑tãdvᷣſus
fiſcũ eĩ ſolũmõ ẽptoꝛes petitõi pᷣcij ↄ
penſatõm obiicere pꝛohibentur.

Mp. Sordia. a. Emerito.

m ⁊ nulla ẽ mofa nbi eſt crerptio ul. f. ſi cettum pe. l. lecka in ſi. ergo non

b Subſiſtit. ꝙ ẽ in bone ſidei iudi.ex mora in ſtricti iuf er ſtipulatione

ut. f. de. neg. ge.l. qꝛ tm. a. ..ti i.l. in bo, ſi ..ö. in quibus cau. in inte.

c e Lianm. ſi ſideicom
miſſum. qꝛ ſola li
bertate oli pendebat.uñ ſi
uidebatur cõpenſari, ſed
hodie ẽt actionis iure.vt ĩ
ſti.de fideicõ.here in pꝛin.
2.j.cõia dele.l.oẽ nerbnʒ.

d Debniſſe. ꝙ peti poterat

nel ſolutũ nõ repeti.ut.ff.
e Eius.i.petitio nſurarum
eio ſideicõmiſſi ꝙ amplia

fyÿ n Ecq;.pone ſic eaſuz
nt tollas Zriũ eꝙ ti
ci cõſeſſus fuit ſe recepiſſe
x.ex cã mutui a ſeio quũ
nil accepiſſet poſtea cepit
ab uxoꝛe ſua ꝓpꝛia in neri
tate ex cã mutui.x. pꝛimo
obijcit ſeio exceptõm ⁊ h
uſq; illuc ⁊ compenſatõnis

⁊c̃.Fo cãu obijcit cõpenſa

tõm uxori ĩ rebo amot᷑.⁊?

hoc nuſq; in fi.ł dic ꝙ ſcrip

ſit ſe. x. accepiſſe mutuo ab

nuxoꝛe qnũ nil recepit.j.bi

enniũ quið hʒ excepnõm
3 uxoꝛẽ.⁊ hoc uſq; illuc ⁊
compẽſationis ⁊c̃. poſt bi
enniũ nõ.ſed compenſatĩ
res amotas ⁊ hoc uſq; in

ſi,. uel tertio confeſſus fuit

x. ſe recepiſſe ab uxoꝛe
ex cauſa mutui quum in
illis tm̃ accipiet hʒ excep.
nt in pꝛin.in alijs q̃ ve acci

pere obijcit compenſatõm

ad res amotas v. 7.5. de ñ
nu.pe.no minoꝛe ⁊ ſʒ hoc

tres expõitio nes ñ ẽ cõtra

ij. de rei uxo. ac. F. ſed nee
ob res amotas quũ ibi in
dole loquatur hic nõ uel
quarto dic etiã in dot᷑ con

feſſione h̊ loqui ⁊ dic ĩ cõ

bo uehẽdis.nt.j.ꝰ oſtiterit q;primũ recipies.
uecti. l. vuniuerſi.
tPecunla.nt 1.ſ.
.e.ſi ex uenditione.accur. l
n Tributoꝝ q pꝛo pᷣdijs nel capitibus pꝛeſtantur.
xXx Alimento:ñ.ſtatutoꝛum alicui fuienti reipublice.
Ser uit.i.que ſi ſolnaniur ſtatutũ ẽ in quos uſus iſta expẽdant.
3 Liuitatis. ſ. cuiuſlibet. ut modo dixi. L
a ſ. conſtat.ipo iure.no.ꝓ martio ꝙ ipo iure ſit ↄpenſalio
⁊ ſi ñ opponaĩ ab hoie. ut hic.ꝛ.j.e.l.fi.ꝛ inſti.de ac. F. in hone ſi
dei. ſed Yo. dicit eã fieri tunc demũ quũ ab homie oppõita fuerit
nt. ff. e. l. i.. ij. .l. ꝙ labeo. nã ſi ius ip̃m ↄpenſaret nõ eẽt in hoĩs
prate cui debito ↄpeuſaretur. ꝙ tñ lex dicit. ff.e.ſi qd.⁊.l. nerum
?.l.ꝙ labeo. Itẽ dicit lex eũ male agere cui ob.cõpenſatio .ut. ff.
e.uerũ. uſi pʒ eẽ ac.ſed elidi excep. ut.ff. qñ di. uſuf.le. ce.l. i. ſi.
ꝓat of alicnbi fieri eã ipo iure uerũ ẽ ſi ab hoĩe opponatur. hoc
ſiſ fallit ĩ delictis. ubi ipo iure ſit.ut. ff. e.ſi ãbo. Itẽ ad ihibendũ
curſum nſurax uel penã cõmiiẽdam uel pignus libeꝛandũ.nt hic
⁊.j.l. pꝛox.⁊.j.de ſoł.l.eius.ꝛ.fl. e.cũ alr.quũ enĩ debeãtur ex mo

feſſione ſuiſſe cẽtum in da
tione quinquagita fueft ꝓ
UMD ”M il.non dat hʒ locũ excep
tio non nu. dot.ut in pᷣn. p alis obiicit cõpenſatõm ad res amotas.nec
ob. pdicta.l.contraria.quia nec hic dicit retentõm fieri dot᷑ perpetuã ob
res amotas ſed maritum ñ debere pꝛius ſoluere ꝙ debet qᷓ; rñſum ſue
rit mutue petitioni ⁊ poſt quam rñſum fuerit ⁊ res amotas fuiſſe conſtite
rit compenſatio locum habebit.nel dic ꝙ ſcripſit ſe.c.in dotem accepiſſe
quũ nil recepit.⁊ idem.jĩ.tempoꝛa ſtatuta.j.de dote cau.l.fi.x.auten.ibi
põita obiicit excep.ut hic in pꝛin.poſtea obiicit compenſationem ⁊ ſic ñ
ob. contrarium quia hic non fuit dos uere numerata. ibi ſic. nel bic dos
erat in pecunia:ibi in ſpẽ nel hic res dotales ñ extabant. ibi ſic. argu.ff.
ſi cer. pe.cum fundus..i.ſi queras qualiter ſit hic compenſatio ſpẽi ad
quantitatẽ dic amotam hic fuiſſe pecuniam nel frumentum nel aliud g
in quantitate conſiſtat. uel dic hic erant amota conſumpta. unde ad exlia
tieonem nentum fuit. M
Queris.ut ⁊.j.rerum amo.lL“iol.
ſQJerx uenditone.pꝛohibentur. ut diximus. 8. e.l. iij.
ſNIYpropter fruetus perceptos 2 conſumptos.

Jꝗ pꝑp fructus ex poſſeſſione

3
b
4

r 6

a Tua. enius es befes.

b e Jas. vt ſi. x. a te petã ?

Mutlo. i. innicem eins:

tu ĩuenis quẽdam cui ego dẽo. x. ꝗ tui cã

vult mibi remittere. vt tibi remittã ñ ↄpelloꝛ g&. ut. ff. e.ĩ rem. F. i.

2 facit in. e.ti. leſi quũ militi.ſed hec ſallũt in ꝓcuraioꝛe in rẽ ſuã ut. ff.e.iĩ

rem. in pᷣn. Itẽ in fideiuſſoꝛe g põt obijcere 2penlatõm ĩ eo ꝓ ſibi debei

vel pncipali ro.vt. ff. e. l. x.

ſikr ſocius ꝙ dz ſocio. vt. ff.
de duo. re. ſti. ſi duo. Item
⁊ĩ alio cãn.ut.ff.e.ſi quuʒ
ſilio. ꝙ ergo hic dicit alij
dic omnino alij.
c q AVoniã liberuʒ. ſ. a
ſeruitutibus erat.tñ obliga
tus cuidam creditoꝛi.
d Obligatõe. ſ. pſonali ꝓ
qua hic ẽt fundus erat cre
ditoꝛi nẽditoꝛis obligatꝰ.
e Soluiſſe.ſ. ꝓpõis te ẽpto
rẽ ſoluiſſe cereditoꝛi nẽdito
ris bypothecaria agenti.
BDebitũ. l. pcium ꝙ debei
ex uenditione.
g Ingebite. quantum ad te
debite iñ q;tũ ad uẽditoꝛẽ
alioquin.ſi a neutro dẽreĩ᷑
ei ↄpenſatõm obijcere non
poſſes.ĩmo indebitũ fepe
teres.⁊ facit.ff. de rei vẽ.l.
ẽptoꝛ. ⁊.ĩ.ð euic.cũ tibi.
b ſ Itutoꝛes. pꝛo his
iſ. pupillis.
i Soluiſtis. ſuerat eĩ eoꝛuʒ
pr̃ pꝛimipillarius.ex cuius
mala adminiſtratione.pu
Kk Cõnuẽti. ut ĩſti.de ſat᷑tu.
.5. p. 7. j. de magi..l.i.
Vel nos. tepete lſi ꝓbet᷑
vos dediſſe noĩe ipoꝝ ma
ioꝛẽ qᷓ; ⁊c.q.d.ſiue.tantuʒ
qutũ tutoꝛes eis dẽbant
fuit id ꝙ ꝓ eis ſoluiſtis ſi
ne plus obijcient ↄpenſatõ
nẽ.alſi minus obijcentis
vſq; ad concurrentem quã

tuã pceptos uitric tuõ debitoꝛ tibi

ↄpſtitutus ẽ quũ id qð a matre tua le

gatũ ẽ a te petere cepit mutuo ðbite
;titat᷑ apð eũ qui ſup ea re iudicatu
rus ẽ cõpẽſatõʒ ñi ĩmerito obijcies.
Jus qd Sẽ.a. Emẽidi
nõ ei debet᷑ ꝗ cònuenit ſed
alij compẽſatõ fieri non poteſt
Mpr Bio. ⁊ Max. aa. Oritam.
Voniã libẽx fũdũ diſtractũ
itbi pꝛopõis poſt vᷣo ueluti
p̃cedẽte ẽptiõʒ obligatõe certum qd
ſoluiſſ ſi dẽbitũ a te apð pᷣſidẽ ꝓuĩ
cie petat᷑ ↄpẽſatõʒ eius qð indẽbite
ſoluiſti potes opponere.
Bem. a. Juliano et Paulo.
J tũtoris pupilli offõ magi
ſtratus urgẽte noĩaſtis ac ꝓ
his pp ono pᷣmipilli pecũiã ſolluiſtis
ſupſticioſã gerit᷑ ſolici tudineʒ ne ab
ipis ↄuẽti hãc cis iputari minĩe poſit᷑
la nobis ꝗcq;ᷓ ãplius exigat᷑ ſi tantũ
q;tũ eis tutoꝛs ðbuer̃t luõs noĩe ip
ſoꝝ maiorẽ qᷓtitatẽ dediſſe ꝓbetur.
Dem.aa.corneliano.
Nuicẽ dẽbiti ↄpẽſatõe hĩta

ſi ꝗd ãplius debeas ſoluẽs l accipe
creditore nolẽte offerẽs ⁊ ↄſignatũ
deponẽs de pignoribo agere potes

Jueluti Dem. a. Baſo
id debitũ qð ſòlẽniũ publi
caꝝ pẽſitationũ debueras noĩe ↄpẽ
ſaturo tibi nihil petituꝝ poſtea muti

ano ſcripſiſti rẽdditis his qᷓ uenerãt

ĩ ↄpẽſatõʒ nõ idebiti ſoluti repetitio
ſed añ debiti cõpetit exactio.

titatem tant um. vt. S. e. ſi conſtat.?.l.etiam. .
m i MNuicẽ. potes pignora.ac.lłi rẽ. vt. j.de luitõe pig .l. ſi reddita. S.
de pig. ac. nec creditoꝛes.7.l. quominus. ſed ad pignoraticiã ſufficeret

ſola oblatio in iudicio.vt.

n / Jvelut. Mutiano.
bat ꝓpꝛio noĩe.⁊ ego

ff. de pig. ac.ſi tem alienam. . fi.
qui tũc diſpẽſatoꝛ erat reipu.⁊ mibi.x.debe
ſibi.x.noĩe publico ↄpenſani ſecũ.tandẽ eo

moꝛtuo ↄpenſatio ñ valuit.qꝛ erat ĩ aliquo de ſpãlibus cãibus põitis.ẽ.
xe.l. in ea. ⁊ ſic coactus fui ſoluere ſeqñti adminiſtratoꝛi.agaʒ ego ad me
um debitum. ſed ſi compenſatio tenuiſſet ꝙ poſtea ſoluiſſet.vt indebituʒ
condicerem.vt.ff. e. ſi ambo. ?.l.poſtea.i.ᷣ.
o Redditis.i.ſolutis a te alij diſpenſatoꝛi.

Ompẽſatiões.actõib
exceptio.vt.ff.e.ꝗqcunq; ⁊.ð.ł.

us. vbi quãtitas bincinde debet᷑.⁊ ſ obſtat
ſi conſtat ſecus ſi bincinde ſpẽs debet᷑. vel

ab altera pte ſpẽs ab altera quantitas. vt. fl. de pig. ac. l. ſi. vuenerit. ⁊.ff.
de condi.ĩde.l.ſi ſ ſortẽ. S.ſi centũ. ⁊ de ĩpen. in res do. l. dẽ ĩ pn. ⁊.ẽ.
de rei vẽ. ſi ex pecunia. ⁊ idẽ ſi bincinde debei pecunia ſed vt ſpẽs.nam
non ſit ↄpenſatio. ut. fl. de peculio ſi creditoꝛ. . i.quid ẽ ergo ꝙ hic ſubij
cit rei ven. o pponi ↄpenſatõm. q.deſijt res poſſe bic pſtari dolo ul culpa
poſſeſſoꝛis.vñ uenii ad extiatõm ⁊ ſic fit pꝓpenſatõ.fes ipa tñ dr eẽ ĩ obli
gatõe ſiue petitõe.vt.ff.de v.ob.ſi Fuũ..an filius. ⁊. F. effectus. ⁊. F. nona
fi ãt. ſed ſmm hoc quõ extiatõis que ñi debet fit ↄpenſatõ.&.ur̃ eẽ ĩ obliga

——

lõe ĩſpecto exiiu. ⁊ ꝓ hoc ẽ ꝙ dici lex talẽ extiatõm poſſe ↄſtitui. ut. ff. ð
ſti · pe. l. pmiſſea oꝛ.i.e. Item qd ſi hĩcinde debetur ĩ geneſe.ut equ⸗ lhõ
ſat dici põt ↄpenſatõm ipo iure aditti.ut.ᷣff.ſi ꝑs hr̃.pe.l.i.S.itẽ ſi quũ me

⁊.fl. de hĩ.iſti.l.q ñ militabat. i. . ⁊ de le.ij.l.ynum ex. F. ſed ſiuno. Itẽ

ꝙ ſubilelt ſ̃o iure. dic ut diximns..e.l. ſ conſtat.

q Cã.ſ.ſecunda ex qua compenſatur.

—

r Connicta ẽ. ꝑ teſtes ñ per ↄleſſionẽ. ar.ff. de iuꝛiur.euʒ qui ⁊ no.

.ff. de regu.iu.l.nemo. S. bis.

ſ Indaginẽ.no.ſic.ff.ad exbhi.l.iij. F. ibid. fl. de of. pcon. . ſigd.

Mypr JIuſti. Joan. ppᷣ.
Ompẽlſatões ex oĩbo actõi
bipſo iure fieri ſãcimo:nlla qr̃a ĩ rẽ

tiĩ pſonalibo actõibꝰ ĩter ſe obſeruã

da.ita tñ ↄpẽſatões obiicij iubemus
ſi cã ex qua ↄpẽſat᷑ liqda ſit ⁊ ñ mlſiis
ãbagiba inodata ſed poſſit iudici ſa
cilẽ exitũ ſui pᷣſtar:ſat᷑ ei miſerabile ẽ
po młta foꝛte uariaq; certamia quũ
res iã fuerit appꝛobata tũc ex altera
pte q̃ tã pene ↄuᷣicta eſt opponi ↄpẽ
ſatõʒ iã certo ⁊ idubitato debito ⁊ i
oratorijs ãbagibo ſpẽ ↄdẽnatõis ex
cludi.hoc itaq; iudices obſeruẽt ⁊ ñ
ꝓcliuiores ad aditẽdas ↄpenſatões
exiſtãt:nec moli aĩo eas ſuſcipiãt ſed

iure ſtricto utẽtes ſi ĩuuenerit eas ma

iorẽ ⁊ ãpliorẽ expoſcere ĩdaginẽ eas
qð alij iudicio obſeruẽt:litẽ aũt pᷣſti

nã iã pene expeditã ſẽtẽtia terminali
ↄponãt:excepta actõe depoſiti ſᷣm

nãã ſãctõẽz ĩ qua nec ↄpẽſatõs locũ

eẽ diſpoſuimus: poſſiõʒ aũt alienã
ꝑperã occupãtibus ↄpẽſatio nõ daĩ.
xxxii.
Dẽ uſuris.
Mopr An. Mrius.Euocato.
JYitogatõe pᷣcedẽte ꝓmiſio
uſuraꝝ rctè feã ꝓbexr lʒ iſtro

oſcripta nn ſit tñ optiò iuẽ debẽtur

Myprs Seue.⁊ Anto.lucio.
Suras ẽptoꝛ cui poſſio rłi
tradita eſt ſi pᷣciũ uẽditoꝛi ñ
obtulerit q;uis pecũiã obſignatã in
dẽepoſiti cãm hũerit eꝗtat᷑ rõe pᷣſtare

crit.⁊ põt dici expoſ

cer̃ maioꝛẽ ĩidaginẽ

vuos menſes non

põt ꝓbani ut.ffl. de
iut fil. l.aufert..ꝗ
ↄpenſationẽ.l offõ

in. fit hie ⁊ illud ſoe

ciale ĩ fiſco.

1 Termiali i difini

tina.

ſecus ſi ↄria.qꝛ tũõc

ñ ð fide rupta agr̃.
nt ar. iſti. de ac. F. in
bone fi. ubi diẽ nõ
ptextu . ⁊c. uel dic
Fʒ. B. idẽ ĩ utraq;
ſi ergo ẽ ĩ hac ſpaͤle
ergo ſecus ĩ cõmo
dato ⁊ ſic ibi fit cõ
penſatõ. ſed ↄ.ð.cõ⸗
mo...ſub ptextu.ſʒ
ibi ñ ↄpenſatõe ſed
retẽtõe uti nolebat
It dico in ↄmo
dato ⁊ ceteris pſõa
libus ubi ſpẽs pe

tunt᷑ lieri cõpenſatõ

nẽ ĩtellige ſp ſi res
deſijt poſſe reſtitui.
L ac.ut ĩ rem dixim
.S. e.l.ĩ pun.·

x Sanctõʒ. . depo

ſiti. l. pe.

y Poſſeſſionẽ.mo

bilẽ uel imobilẽ. ⁊
itellige qñ ad exiia
tõm fuiſſet ꝑuentũ.
al nullũ eſſet dubiũ

Itẽ rõe pene ĩ qua ẽ quantitas. ut. ſ. unde ui.l.ſi quis in tantam.
Itẽ rõne rerum mobiliũ aĩſſarũ.ut.ff. de ni ⁊ ui ar.l.i.. rectiſſime

pñ̃t ergo bec locũ ſine cõdi.ex.l.ſine aclõe

I rem. ſiue ĩterdaͤcõ agai

ad buiuſmõi poſſeſſionẽ.⁊ ̊ͥ odio buius poſt. eſſoris ſed õ. ff.e.
ſi ambo.ubi ĩ delict ſu compenſatõ. ſed ibi ĩ alijs delictis nel ibi

erat hincinde delictũ. hic ñ. ⁊ no.hic caus u.
pꝛio odio .ut hic. Iẽ ĩ depoſito eadẽ r
rõe.nt. ff.e.l.ob negocium. IDtß ecõttra ce

bi ceſſat compenſatio
õe. ut.ð. ꝓx. ʒ. Itẽ eadeʒ
ſſat fauoꝛe. ut ĩ fiſco ĩ cai

bus g ſunt. S. e.l.ĩ ea. Ie ceſſat qñ ſpẽs ẽ debita. ut dixi ĩ pᷣn.bo
.l. Itẽ qñ res expoſcit maioꝛẽ iqſitõm.ut.õ.e.l... i.
5 De uſuris.dixit bucuſq; qualr actoris itentõ minnit compenſa
tõibus nel alijs exceptõibus.nunc qualr angeatur.
a Jitrogatõe.qᷓ ſtiplatõibus pᷣitti ſolʒ. nt iſti. de v.ob.i pᷣn
b ecte.i.vᷣm modũ regionis ut legitimus modus uſurarũ

ſi offendar. ut.ff. e.l. .: n. a. . e.l. os. 5. ſuper. 7 no. bic ꝙ g ſoleni

tatẽ dicit pbet ut ꝛ.ff. de pu.l.quecunq;. S. f.

c Nõ ſit. qm̃ pᷣſumei oĩa ſolẽniter acta.ut iſti.

Ʒ.ſti.l. i. ff. de pac.l. iur gen. ”. ꝙ fere. ſic ergo refert. an teſtes di

de fideiuſ. F. . . j. de

cãt aliquẽ ꝓiſiſſe ⁊ non uʒ niſi dicant pᷣceſiſſe ĩiterrogatõm. ut hic.
æ aliud ſi iſio hoc dicaĩ ut dixi.ſm JYo. ſed. G.ẽt ĩ teſtibus dicit

idem ar.ff. de re.du.l.quotiens.

d Opũo. ꝙ moribus iductũ rebuſq; receptũ ẽ m Ir. nel dit ſecũ

dum. W. deberi nſuras bono iur ut pcõ nudo qñ ñ peii ſed retie

ri pñt ut.j.e.l.ij. Itẽ meliori ut of.iu. ſicut eni euenit ĩ bone fidei

iudicijs. ut.j.el. in bone ſidei. Iẽ optio per ſtipulatõm ut bic. vel

1 G
an

üm

1 on

tod
guine

43.

cũdbi
oeſte
Ke
Nurean
aß
e⸗ i⸗ 41
yoſit
1 chen
Anſcre
Nen
ſſioonez
ulgee⸗
Kborf
Ge ſen⸗
pereptt
ſſun ſt
ſecmo
81M
winere
Ifnex;
.phe
nogoime
Dooſi
lbauts,
ptz.
16 f
ll depo
ſepſore
Monen⸗
ollſuet
(cprd ſ.
ntilegt

Mnpeenne
Upert
miben
ahmuf

farle
üitein
gaigicnn
ſort
Anpi

Gn
Rhrl

ſint
agnik
o
lwnſe

11414

tertio dic
enĩ ntile
accipiẽti ? dai
anti. ut ar.
ut ar. ifſi. ‚Ki
i. ꝙ B ne
ie natnralł
rtm̃ deb
ita erat. kb
.ckbic odi
o uſuraru
m.

galtmn
lin qui.mo.re. .o. .ſi.
nl leaigdi ſergofan
ie W bic. 7 8 ius. ut. . d B. ius ali
nn le cñabit orade⸗, . an — rergen alin 7. fl. de
Nid ẽp.l. in . 9 c.ſecus ſi tradi ices. 7. e. au timũ q Ei
munn Ferrae ent adita ñ eẽt. t nut albre. —
luli l. ſe rliberalitat . ſ. de ack. ̃ ſ Du ioꝛi uſura. ldi
iſi pti quũ fruct eb. Pe g cbhic fueĩ dic mioꝛi
aii xobrze dinion⸗ Ziur gm ay rehnoe onfer er epnelſe ———— r actõ
lss qᷓ; poſſit e 8. ſie Pagicenegr tbinr ris pecũie obtuliſti p̃ ſemiſſes ozen .
. ⁊ pcipere os petere repetutur n eige olgn eti nõ pñt ⸗ credi iſt pᷣſtare nõ .uel. v. uel. vi. nel
tn ereri ſe n enz iſon echn iebite armmgg ndei benn abifte t Pactil.taci
aat ac.em Ure de ntõzʒ ferẽd 8. oc i . e vo quãuis 6 ti. nt 2. . .
enhu ſeſſi b. liul. 5 de ꝗb pignori Dẽ eſt. Dem nterpellar iudi .ſed quũ .f. eel.
ldentſi .l. q ac. F. tpolita ladis coue . ri po editoꝛ i . . ic dici⸗ s accipiend.
ſehini . b c. ⁊.l. qui pt nẽ hẽt nõ ſit meri nitlʒ ton ſſe dʒ oꝛ inſir̃is ſui iudic ir af.vebin endo
i oc et quu ito ↄſtitu ulat pulat que i ſui ndicat ſibi dã itoꝛ
ürt ge venduor obi u ri birichz iit⸗ inrd ens co reinget urg e nrſfde ſol dido maioxs
ſiinn percepi g ipe 18 hec rõ a ſit. S etoe pac 5 coͤnſti enſu . enĩ ſi ali 8 ſe ſti N. ut. ff. bl. creditoꝛ. .
ſcis ſaꝛe canoni. etiã ea aũt quũ petedie Sctus D em iuitatio.
ſon can 4 uü ſe ð Ed tus Dem. iuita
illzi mieſe gſinu⸗ retẽtõ:qñ eo tpᷣ ierungta dkam 0% ras M utuã accl a quũ . 3.fl. d aioꝛes. ? ſi
dD ſi ↄueĩ 01 irata pi aio , e acci ũ pecuniã ſed i e pac.l.ĩ 8.2 lic
libin 2 fruciuu epſtatur pueit ut pi pᷣr quo iſtr a pignori intra nophão pet min uniã ñõ
aſp iococh ioc Res. tad bi⸗ nkaidar raceit⸗ io hobadeine li drar. ere ſſebie tacle.
ſut Bep m Pẽ aa. Sabi d aene, ns⸗ efmuirnſivolt apliorcs Fuctuni ie r ſiluſſa
Rnin Depoſtt . Bßſt bi0. T alij ores ſibi iſerer ponißo e atſ erpꝛeſſtn tacite re
Dtctrezi atus. ni. j. ꝓb liores itorẽ recceſſiſ e poſtu pit ne ſi .epiſ. ſi in aut
4 acceptax. t. . e.l betr p e? ex ſti uſurde ri pi iſſe a mi ula uit: c ma .t. colla. ix. juero itra in
nſü, ceptaʒ. .f. . coſecu certos ã pulatu rds ma i p᷑ eas a miorũ pᷣ ac d a. ix. t ĩ itra i
N. 2. ff. e. eui ecuta uti 3 qnos miĩ petẽtei s uſu ũ pᷣſtatõ p hoc es c ĩ aut᷑ 4.
RKW ctis. .. fi. l. e. eui erutaru uaet õõ uſuras c atõe eñ e ap. cog. .ſi ,ut quu
inin bir depe ed dic ũ ꝙ tilis ẽ paͤcti ĩores m in e omputari u ꝓb colla. viij g. F. ſi vo quũ
nlapi bic depoſui ÿ gefẽ tueri cã aͤcti ex poſte ueraui exacti tari o⸗ 2 olla. viij. uel di liberti
oſet. bit vſuris. nt. e Eerx es ciuitãti teſtis ẽt ad ſecũ editoꝛ tr ñ. hic ñ ꝙ ibi erat
gnr eg .de cautõe ſi tatis mai aduerſi Ibte. perſe runl Pfen geſ nt ates
uimni poſ. en nig Pef tam pu e ſi pbaueri glores p rſus pfini n oſt BPéa. tas = terti 5de
elip ke ſ.ap zer depoſn uerat d ar ref ſp grellers a ani peefii Anonihnas Rea fo⸗ dz ſnereſſerel erlic lcii
ncd N noh bud ſe falium Ediſſe. q̃ maior aĩt ñ ſed ꝑ tutoĩ miorũ ſol itra töra qdã ſiſi iure. ut. ff. ꝛi. uñ
. 6 4 tñ legitim 1 Ycredi Mypr. A es ca eã acciper zs filio ueres uſt pꝛi eF.ſi fiſcus .fl. e. cu
6 q Za ne. „obli itrici q̃ in. a. Anti datũ er̃ nolueꝛ credi ura pia era nel eoꝛũ
pdlinecl men! ie. HB no uliſti: uſuris teſti nuüit nõ exi e app s, tpᷣris udicẽ e maio i ñ pñt
girch acci pecunie ſtri eã depoſuiſti, nõ teſtibo pñ pecu exigent ient unne ac, res ſt Eesſed auf vefeni
en⸗ pe. nt ſñ ricte depoſuiſti: accipiẽ pñtibu exind ur. ꝙ ſi ẽ uſure m te tes ſucceſſo jdekenſ.
tiſthri cetera ĩ ñ ztineat iſti: uſura iete obſi eex quo i iet ſoꝛtẽ aidre ut.f. ꝛes eoꝛun 0
e 1 6 igãtã uſi quo oꝛte 8 t.fl. de publi oꝛum pfi
glictti Sihus. qbus enenf gkes ex eo tpr gac uras non od ſcm̃ Ldedlalſt earum bubluc. licitat
hu ſin pcm de NeKoler v.ren . 7. e. frum dr aud Wn uerit in 1 Erx cangone S
Ent dali en fnende 1 aklotazee fallit boci Su pipra oln . vege pupill . cauerat a
nui arpil n ien öinnon ack arckbent. beelonols eni Onenpfſicinto F dene popii
7/, ſcõ 44 e. lecta. ania.r parit a * ep̃ſ. v. Et ſi it in mo . Ycrditri „
bcleis it neo debent uſt ſed i bone ſi aar hiſmien u de l. ticius. ſie ff. e. l. d a feaccipie lib ris.qꝛ lic en coge
corpentn e. cñ qui ure. ſed ẽ idei Zcti ricti iu reli.l. ꝙ ſi 3 debitoꝛ ndo pe iberatue ipo iur
e nni lie er mon⸗ buan ſol * wanforuif Preiigan be unt peruniam depoin roemi =
en⸗ e. n. §. ex locato. a. ut. j. de pac. i pcõ eut. . Redi .5. t. ij. i a. m.uut. ſ. lem debi m
uiſioa Aui ne poſiti luciu ut. j. e pac. inter ẽ in ↄtinenti b editoꝛ.i .ij. in c ut. ſ. erl. debito
, 4, 4 p SEx Socia. 7 . 8.7.1 p . .i bone fidei er ẽp.l „ nenti Ali Oꝛ. intendi⸗ ontractib .l. acceptan 2 fue
4aiii d Expacii r de in rem u ublia. 5. luci idei. ?. ð. l. initio. no liqñ. mi it. ut ꝛ. ibus. 5 am .in ſi
. i S ti. ſ. nudi m uerſe 17* ucius „8.De . .ff. n plac n. minus „, ⁊.S.de pꝛo pe. 1.
olue. ſ.noi udi. o.l. ſi p 7. F. tici⸗ pac.l.ĩ bõ c C cet. T illud tñ triẽni pꝛoba.l. i
W de ſe l. noĩe uſi ꝛo patre. F. i ius. ⁊. ff. oe vonſtituüt. ſanoꝛe ali io ut ñ Z g.l. 1.
uiont olu. l. i urap. ſ. e. . in rẽ . ff. man. l miſſe, ſt. ĩmo n e alim zdicat.j
tunc e l. in his §. . ecus ſi ſi re.⸗ be eꝗ ꝓmi . nĩ ꝙ ſic. entoꝛum.h j. de fidei H
te nendit bᷣus in eſras e anen⸗ tũc i ſoꝛ d — * —— e.l. cũ de ccvdio — M
nirn “ . pignoꝛis red ſimpłr ſaicen⸗ ubi ẽt — nt. ff. e „* Annanuen⸗ dixi de ſtatione Phabe vᷣſo ſed num. P
obefgOn 5 Eerete e ſolu.l cunia ẽt i .ut. j. e, ſi ei uſura ge ad s. quo potui certas., akfi e pac. ſi certi at im̃ e ani ut ꝓ
j. de nſuf̃ etentõm. paulus in natur .ſi uſuras nerſus.S otuit p .alñ uale certis anni x eo ꝙ;
AEn ſi onſt tutũ ẽ ij. li.x. a fiſco ſuccel eo. Fi. ã põt retĩ no. ꝙ unu iñ fuert ꝓ ꝛes.⁊ no. ut. ff. e tutoꝛ
diN in an l. nt ꝛ.f. iſco ſucceſſoꝛe tali e f im. l. i m ius eli miſſe mino p diff⸗ tutoꝛ. .. ſi
tdn m tem. :.. fl. ve pig. talis .l.i,. . ff. e igendo alij inoꝛes ert bec len Il.
e Conneni int. ſ. nolati 6. i. ? de pi .e. l. pecuni oꝛes id ſi . l. qui ſemi are uf. ut ⁊. petite ? exa
ſi⸗ * Keprom nudo baato Cõ pig. act. ſolutu 5 Ka Neonwe . eſipo lollee⸗ miſſes: ul ⁊. j. de are do.
ꝛomiſit acto ⁊ c ötract m. F uni n . pmiſſe ſi ĩ mi editoꝛi do⸗
Pune . 5 ſatara! —— peõ ſdm pignor, p quo datũ ſ ar nlere⸗ nõdũ iĩ minoꝛibus s nemo fuit cui
i 4 aani er nat ſ at⸗ bis inu uſt pigno⸗ uata nſ e us ĩ bie 315 tcurrere teſſaret.⸗ ſie no. ſ⸗ iſolueſel
fhun⸗ nall i.l. cũ ſeru pite. . ff. d ic qꝛ tacite ſi ligatum ñ ubijcit. .5 .ut. 5. e. l. i rere cepiſſe pena ñ ꝛiſ a oblatõe i
uallo ↄneni ns. ſed h de ver. ob te ſit rep atum ſ ſuit de ad . 5. e.ſi cr e. l. ij. ſed ẽ epiſſent. qꝛ ibiñ a. ut. fl. d tõe ĩpedi
ſi no it de maioꝛi oc ẽ ſpaͤle .l. tici petitũ . ut iſti admiĩ.t editrici ⁊.j. nẽria oſi ibi ñ ſufficit de arbi 1
n ſit nata aioꝛib pale odi a. 5. idẽ ſiſti. ad b R ,tu. l. tutoꝛ qui 7.ſ. e. a ↄſignati icit oblati⸗ i. l. cel
ta acti bus. ar. fl. io uſi . He. 7. f. on exigẽ 2 qui p: .acceptam atio 2 ſolẽ it oblatio uel ẽ
o ui l. fl. de adim̃ uraꝝ ue ff. de cõ i B igetur. 20 pu. .i. 2. j.de enis d uel et
derel ñ bie — — ie ł..⸗ rarnenb. e Wene⸗ Glodigaenene. a;
1õz. ut. ſ. ã. Ite k n Ze. ul. ſ. i? ſolẽnit ait pꝛetoꝛ ione. 7. f.
e inoꝛes n e oni
apil olute. uel ẽ es nec maioꝛes em qui in ali
daniele de ã et ſoluende ioꝛes. n alijs rebns
de alichtiſt ꝙ dici
Oeke tpᷣ .
gnabit tpa.i. pl
riſtus p tpᷣ an
pᷣs ⁊ t ?a
imidiũ

ip̃is.i.änum ?⁊ buos anos ⁊ dimidiũ annũ.n ẽt tñ pᷣdicauit chriſtus in
terra ⁊ dic.xx. debeo quoꝛũ no mine vſuras per longũ ip̃s ſolui.repetere
uſuras qi ultra duplũ p̃ſtitas non poſſum. qꝛ que ſint ultra duplum uel
ultra legitimum modum in capite anni diſpiciendum eſt.
a Bupli. uſurarum legitimarũ immo lortis.?. .e.eos.
b Tempoꝛe ſolutionis. ſa
ciende pꝛo nno anno.

eCõputatõm.i.qᷓtitatẽ ſoꝛ ad dũpli cõputõʒ tunc ei ultra ſoꝛtis

ac. I. Iuninerſorũ.⁊ de re mili.ſi oẽs. S.a barbatis.alijut Jo.nõ

diſtinguũt. ſit ſolitus fenerare al ñ. nã ſpꝑ fraudem p̃ſumit ex quaũd

tiate pene.vt hic.⁊.ff.de ac.ẽp.l.iul.ꝭ.ibið.⁊.fl.e.l.penã.⁊.l.pecu
nie.nec ob.d.l.ꝗ ſemiſſes.qꝛ ibi ex negligentia.hic ex ꝓmiſſione
petijt uſuras.⁊ hoc ubi pena adijcit qᷓtitati.ſecus ſi ꝓmiſſe ſpãł
facto.qꝛ tune tota

tis.ut.ff.de nauti.fe.nibil.
HF. pe.
d e & dijs fructus ꝗ
ex cõuentõne loco
nſurarũ pcipiebanĩ.ut.j.e.
ſi ea le.⁊ ſiim hũc caſum fu
it hic oblatio ↄſignatio ⁊ ð
poſitio ſoꝛtis.ut uſura que
currere ceꝑat deſiat.ut. j.ę.
acceptã.ſed Fm hoc nõne
ipo inꝛe ẽ liberatus.ñ ergo
dỹ debitũ exonerari pꝛopt
fructus. e. conuertit eam
poſtea ĩ ſuos uſus.lł dic fo
ꝙ ſola oblatio ſuit h.⁊ uſu
ras q̃ ñ ceperant currer̃ im
pedit.ut.S.e. ſi ꝑ te. erãt eĩ
ↄuente a certa die ĩ antea.
⁊ ꝙ dicit debitũ ſortis exo
nerari.ſ.ab ipᷣa nſura futu
ra ſi añ diẽ aduenientẽ ob
tulit.⁊ m hoc nil de fructi
bus erat dem̃.lꝙ eos ꝑci
peret creditoꝛ uice uſurarũ
a certa die in antea.uł dic
tertio nullas hic fuiſſe uſu
ras.⁊ ꝙ dicit poſt oblatõʒ

ſũmam uſure nõ exigũtur quotiens
tpᷣ̃r ſòlutõis ſũma uſuraꝝ excedit eã
ↄputatõʒ. Dem.a. Populo.
1 predijs pignori obligatiſ
creditoꝛ poſt oblatã ſibi iur
pecuniã quã nõ ſuſcepit ſi fruciſ acce
pit exonerari ſoꝛtis debitũ certũ eſt.
Mpr Alexan.a. Tyramno.
Rrumẽti ułl hoꝛdei mutuo
dati acceſſio ẽt ex nudo pac
N bõð᷑ ſidei iudicijs quale
ẽẽt negocioꝝ geſtòꝝ uſuraꝝ rõʒ hr̃i
certũ eſt:ſʒ ſi finitũ eſt iudicium ſnĩa
qᷓ;uis minoris ↄdẽnatio fcã ẽ nõ ad
iectis uſuris nec ꝓuocatio ſecuta eſt
ſinita rètractãda nõ ſt.nec eius tpᷣris
qð poſt rẽ iudicatã fluxerit uſur̃ ullo
iure poſtulãtur niſi ẽx cã iudicati.
Jes Dẽ.a.Auxilio
pactõe uxoꝛ tua mutuam pe
cũiã dedit ut uice uſuraꝝ inhitaret
pcõq; ita ut ↄuenit uſa ẽ ñ ẽt locãdo
domũ penſionẽ redegit referri qõnẽ
qĩ plo domus redigeret ſi locaretur
qꝙᷓ;ᷓ uſuraꝝ limaꝝ rõ colligit minime
oʒ.lʒ enĩ maiore ſoꝛtẽ poterit õᷣhi lo

ſj uili⸗ dduct hitatio uf̃. lucius.⁊.5.ð nit
Aʒ Aopr BGor. a. Qla. .l. ꝓmiſſis. ſed ſm

allegas uxorẽ tuã ea ↄditõe
mille aureoꝝ numero q;titatem ſũp
ſiſſe ut ſi intra diẽ certũ debito ſatis
ſi feciſſet cũ pẽa q̃drupli r̃ddeꝛet qðᷣ
accepit iuris ſoꝛma nõ patit᷑ legẽ Zc
to iſtio ultra penã lmaꝝ uſuraꝝ po
ſe ꝓcedere. Zẽ.a. Sul ſ
Vzʒ ſñi frumẽtũ ſʒ pecũiã ſẽò
ri te accepiſſe alleges nt certa modi
atio tritici pᷣſtaret᷑ ac niſi is modius
ſua die fuiſſet oblato m̃ſuraꝝ adita
mtis ĩ fraudẽ uſuraꝝ himaꝝ grauatũ
te eẽ cõtẽdis potes adpᷣſus i pbã pẽᷣ
titionẽ ↄpetẽti uti defenſione.

In aut.nllũ credẽtẽ agricole tener

COα. a Bbic qᷓ fructᷓ aridoſ
credit uł pecũiã in uno quoq; anno
ꝓ modio octauã ptẽ modijꝓ ſolido
ſiliq; ůſuraꝝ noĩe accipiẽs terrã ſiue
aliqd alið q; pigõri accepit oĩo red
dat ſi aliqð pᷣter hoc ↄmilſerit ab ac
tione càdat omnimodo.
Mypr Phlipus.a.AMuxẽo.
Jᷓ eà lege poſſiõʒ mẽ tua ap

nos qui dicimꝰ ðᷣ
uſuris correct. per
aut.de eccle.ti.coll.
ix. q̃liter de hae pe
na iudicabimo.cuʒ
nec penam.ut dixi

nec nſuras dicem⸗

.cõdẽnabo ĩ tan
tam quÜtitatẽ noĩe
pene quanta ẽ legi
tima nſura ꝙ non
placet.qꝛ ſic ſo poſ
ſet gqſ ſtipulaꝛi noĩe
pene ẽt uſurã. Jẽ
non rebus ſed uet
bis lex imponeret.
ꝙ eſſe ñ dzʒ. ut. j. co
munia dele.l.ij. in
li. dic ergo quãtum
inteꝛeſt.
r c AUm ſñ. fru

mentũ. pᷣſta
tet.noie ſoꝛtis ĩ ſti
pulatõe deducte 2

aĩo nonadi obliga
tõm pecunie.

exonerari ſubaudi maxie.
nã idẽ ⁊ ante.ut.õ.de pig.
ac.l.i.⁊ tunc dic debitum
ſortis.i.debitumquod eſt ſors.accurſius.
e · Rumẽti.acceſſio.non enim pꝛopꝛie põt dici nſura.
f Peõ.dũmõ inter limũ modũ.ut.j.e.l.eos. .ceteros.ſed qᷓ actõ
ne. u. p ↄditõm triticariã. ut.ff. de tritica.l.i.! dic ↄditõm ex hac. l.⁊ facit
.jſ. e. oleo. Itẽ no. ̊ ex nudo pcõ deberi uſuram.ut ⁊.ff.e. l. ẽt.⁊ de nau.
fe.l. ꝑicli.ſed regłr contra. ut.S.e.l.q;uis. Item no.ex nudo pacto hic oꝛii
ac.ꝙ ſpeciale ẽ.ut diximus.õ.de pac.l.legem. .

catio.nõ iõ iñ illicitũ fenus eſſe ↄctũ

8 N bone ſi.⁊ in his que naturam hñt bone ſidei.ut.õ.e.ĩ quibus

ca.in inte.re.non eſt ne.l.in minoꝛem.
h Beſtoꝛum.ut inſti.ðe ac.S.actionum.
i Efri.officio iudicis ex moꝛa. ut.ff. e.limoꝛa. . bo.ſi.⁊.ff.loc.q̃to ⁊.ff.de
ne.g.qꝛ tm̃dem.⁊.j.depoſiti.l.uſure.⁊.j.loca.aduerſus.
Kk Minoꝛis.ſ.pꝑ uſuram de qua non dixit.unt hic ſubijcit.
IRetractãda.qꝛ ĩ bone fi.iudicijs ñ ẽ alia actio ſortis ⁊ alia nſurafum.ut
.ij. depoſiti.l.iiij.⁊.ff.de ac.ẽp.l.qui ꝑ colluſionem.S.fi.ſecus ſi alia ac.
debentur.nt in ſtricti iuris nbi ꝑ ſtipulationem debentur.⁊.s.de iudi.l.
.i.⁊.ff.de eo ꝙ certo loco.certum.
m Miſi ex cã iudi.i.niſi pↄ q̃tuoꝛ mẽſes qñ currũt cẽteſſime.ut.j.de nſur.
rei indi.l.ij.⁊ fi.ſed. M. dixit ẽt medio tpᷣr currere ſi aña fuerat debitoꝛ
ĩ moꝛa.p.l.ff.e.ĩ fideicõmiſſi ꝙ ñ plʒ qꝛ ibi ĩ fructibꝰ dicit ꝗ ſũt acceſſio
nãlis ſec ãt ĩ ciuili.ut dixi.niſi qũ appellaſſet fruſtratoꝛie.ut. ff.e.l.tutõ.
n ſ J ea pac. redigit. ſec ergo ſi locaſſet ⁊ pẽſiões maioꝛes limis uſu
tris pcepiſſet tẽ eni ĩ fraudẽ legitime uſure ur̃ factum fm Jo.
o Soꝛte.i. quantitate.
p Inducta. ꝙ tolerat᷑ rõe incertitudinis.ut.ĩ.e.ſi ea.⁊ qꝛ licitũ e ↄhẽtib⸗

⁊c. ut.ff. de mino.in cãe.ꝭ.pe. ſecus ergo ſi hec locatio ẽ ulira dimidiam

iuſti pᷣcij. ut.j.de reſcin.uen.l.iſi.
q c Vm allegas. ultra ſuperfluo ergo detracto ſtipulatio nires hẽbit
nt hic. ?.fl. e.l.pecunnie. in pꝛin. ⁊ no. ꝙ. H. ĩtelligit hãc.l.qñ talis erat pſo
na q̃ conſueuerit fenerare.ꝙ ſi ẽ ↄ talẽ pᷣum ptom ñ admittã ꝓbationem
in alijs ãt dantiba gratis pecuniã.⁊ maxime ius ignoꝛãtibus hoc pem
nõ repꝛobal.ut ar.fſ.e.l.g ſemiſſes. .f.⁊.ff.de pe.hr̃.l.utꝝ. .fi.⁊ de pig.

ud creditorẽ ſuũ obligautt ſ Impꝛobã. quatũ
ad additamentum

Ir. ſequiiur aut᷑.

ad bec que ẽ ĩ coꝛ ibi nullũ creden.ag.quam quidam legunt ſup

.l. frumenti.alij ſuper.l.oleo. Autentica.
t a Dbec. aridos. vt frumentũ ⁊? oꝛdeũ ⁊ idem in liqdis.ut
ar. .e.l.oleo ał veꝛio in alijs remanet lex antiqua.
nu Silicᷓᷓ.qd ſit ſiliq̃. dic nt no.S.de epiſ.⁊ cle.ant᷑.ſed hbodie.
x Cadat ſpo iute.vel p exceptõm ꝙ veꝛiↄ ẽ. Itẽ no. ꝙ banc aut᷑.
al.⁊ qdã alij ĩtellexert ĩ oĩ hoĩe ñ ſolũ ĩ agricolis.qꝛ textus ĩ coꝛ.
ſit generaliꝰ qᷓ; rubꝛica.ſicut ⁊ alias ẽ.j.ẽt ob chiro.pe.l.i.nam ẽt
ad alia q;ᷓ ad pecuniã trahid ibi textus in pᷣn. ſed ſm eos corrigẽ.

j.e.oleo.vbi vltra octanã pmittebat᷑. Itẽ ⁊ lex.j.e.eos.vbi maio

rem pmittit vſurã qᷓ ſit ſiliqna ꝓ ſolido.tu dic ſm aʒ.⁊. H.⁊ Jo.
ꝙ tm̃ in ruſticis loquũ hec aut.⁊ iõ in ceteris ſua leges illas.nam
⁊ al ſubuenit ruſticis pluↄ qᷓ; alijs.vt.j.de teſtis.l.fi.⁊ diſtĩgue cit
ca hec an mutet ꝗs pecuniã ad numerũ an aliud ꝙ ↄſiſtat põdere

pel menſura.pꝛĩo cãu ſi ſtipulet in pecũia pſuras põt.ſlegitimum
modũ ſ vltra.vt.j.e.l.eos.ſed in ruſticis vſq; ad ſiliq; vt hic. ſi õt

ſtipulet᷑ noĩe vſurarũ aliud ꝙ ↄſiſtat põder̃ ⁊ menſura ſi qð cerlũ

ſi vʒ vlira legitimũ modũ.vt bac.l.cũ nõ fru.ſi tt icertũ modũ tũc
êt vltra limũ ⁊ vltra centeſimã vt.j.l. ꝓx.⁊.S.e.ſi ea.⁊ ẽ rõ.quiai
incertitudinẽ ſe poſuit.nt.ff.de nauti.ſe.ðpericuli.nã põt e pl⸗ .
aut minus pcipiet q;ᷓ nũc credat.⁊ hec ſerua ĩ fuſticis ⁊ alſis.ſecũ

do cãu.ſ.qñ mutuauit ꝙ; ẽ pondere nũero ⁊ menſura tũc ſi ſtipula
tur uſuras ſiue acceſſiones illis rei ꝓp qᷓtitate illa vltra centeſſima
ẽt põt ſtipulari.qꝛ tãto minus poterit tũc valere ꝙ ñ excedet. unde

rõe ĩcertitudinis vʒ.ut inuit ĩ hac lege.vt.j.e.l.oleo. ſed in ruſticeis

vſq; ad octauã modij. vt h.ſ iu nouo.ʒ Jo. aʒ.?⁊ noſ ñ ſolũ iſu
ſticis ⁊ ſi ſolũmioꝛãdis vſuris Lacceſſiõiba ſʒ ex toto tol ũi uſur
nut in ant.de eccle.ti. Ki. colla. ix ubi dicit fuãdas regulas ſactoꝝ
qᷓ̃ttuoꝛ ↄcilioꝝ.ſunt ei ꝓhibite ĩ Niceno.nt. xlvij.di.c.qm Item
ſi nulla lex diceret adbuc ñ naleret quũ ſint ð legẽ dei. inſetioꝛ ii
põt tollere legẽ ſupioꝛis.ut.ᷣfl.ad trebel.l.ille a quo.s.tẽpeſtiuum
