cauſam uocatus eſſet con
demnatus eſt:uegotio prius ſům
matim perſcrutato appellatio reci
pi non poteſt.
Mp. Conſta. a.ad Eriodem.
Blſeruare curabis ne quis
homicidiarum ueneſicoruʒ
maleſicòrum adulterorum itemq;
eorum qui manifeſtam uiolentiaʒ
commiſſerunt argumentis conuic
tus teſtibus ſuperatus uoce etiam
propria uicium ſceluſq; confeſſus
audiatur appellans. Sicut enim
hoc ita obſeruari diſpoſuimus ità
equum eſt ut teſtibus productis in
ſtrumentis prolatis alijſq; argum̃
tis preſtitis.ſin ſententia contꝛa eũ
lata ſit ⁊ ipſe qui condemnatus eſt
aut minime uoce ſua confeſſus ſit
aut formidine tormentorum terri
tus contra ſe aliquid dixerit pro
uocandi licentiam ei non dẽnega
mus.
Mpr. Aalenti.⁊ Aalens.aa.ad
modeſtum pᷣpᷣ.
Alli officialium a ſententia
proprij iudicis prouocatio
tribuatur: niſi in eo tantum nego

p Jus qui.cõtuma

e tiam.ſ. uerã nt qꝛ

inuentus non nue
nit ut h⁊.õ.de iudi.l.pro
peꝛandum. .cum antem ⁊
in aut.de iudic. .appella
lionibus coll.vj. ⁊.ff.de re
iudi.l.contumacia.⁊.ff. de
ap.l.ex conſenſu.s.eũ.nõ
fictam.quia tunc appellat.
ut. ff. de iud ic. ⁊ poſt. F. fi.
Item fuit contumax in nõ
ueniendo ſecus ſi nõ exhi
bendo uel non reſtituẽdo
quia tunc appellat ut.ff.de
ap.l.creditor.S.iuſſus que
eſt contra. Quid autem ſi
quis eſt contumax.in non
iurando de calum.uidetur
quod poſſit ap.ar. dicte le
gis creditor.
q Summatiʒ. ſed quomõ
potuit iudicari quum non
ſit liquidum.ut.õ.de iudi.
properandum.S.i.t.quo
ad abſenteʒ fuit ſemiplene
cognitum ut h̊ ſed quo ad
preſentem debuit plene co
gnoſci.vt ibi. Ael dic qð
erat hic cauſa de qua debu

it ſemiplene tractari ut ĩ c

tione ad exhibendũ ⁊ ſimi
libus.nt.ff.ad exhi.l.iij. .
ibidem. Vel tertio dic qð

hec dictio ſummatim refer

tur ad id ꝙ ſubijcitur.ꝙ ñ
placet.ſed plene debet co
gnoſci ſit ꝛecipienda appel
latio uel non.

rNon poteſt. niſi nẽiat iu

dice ſedente pro tribunali
ut. ff. de in inte.re.l. diuus

Item ſic. ff. de le.ij.l.peto. .libertis. Accurſius florentinus leg.doctor.

ſo Blſeruare.ueneſicorum.i.quia neneno occiderunt.
4 Maleſicorum.i.magorum ⁊ incantatorum.
n Violentiam.ut.j.ad.l.iuli.de ui pub.l.quoniam.la.
x Propria ſpontauea non territus torment s.ut.j.hac.l.Et nõ.duo ne
ceſſaria ut non appellet.ſ.quod conuictus ⁊ confeſſus ⁊ alteꝝ nõ ſufficit
niſi in caſibus ubi ſufficit conuictum propter ĩmanitatem criminis.nt.j.
de fal.mo.l.i.⁊ de raptu uirgi.l.i.O.ſin autem ⁊.ff.de ap.l. cõſtitutiones
⁊ de iniuſto rup.te.l.ſi quis ex here.s.bi autem. Item nõ.quod in qnq;
criminibus loquitur hec lex. ſed idem in ceteris ur̃ ⁊ idẽ in cauſis pecu
niarijs. Ded uidetur etiam in his delictis conuictum ⁊ conſfeſſum appel
lare ⁊ alium pro eo.ut.ff.de ap.l.non tantum.⁊.õ.de epiſ.audi.l. addic
tos.que eſt contra.So.hic ante ſententiam fuit conſeſſus.ibi poſt ſecun
dum Jo.uel ibi non fuit conuictus ſed tantum confeſſus.
y Ita. ſcilicet econtra.
3 Aliquid dixerit.confeſſio ergo in tormentis ueluti terrore tormentorũ
facia non nocet nt hic.⁊.ff.de queſtio.l.i..diuus ſeuerus.niſi perſeuera
uerit ſcilicet extra tormenta confeſſus.ut in eadem.l.S. ſi quis ultro. nel
non nocet cõfeſſio ſcilicet ſola niſi pꝛobationibus aliquibus adiuuetur
ut hic prima ſeruetur.
a Denegamus.ſi nero ob aliquod delictum pena imponatnr appellare
non licet ut.ff.de uer.ſig.ſi qua.⁊ dic ut ibi.
b n AVlli.ſ.accuſato.criminaliter eo forte qð male ſe babuiſſet circa

officium ſuum. naʒ ſi de adulterio nel ſimili tunc ſtabo.l.ſupiori ꝓxime.

e ſent

tiam forte in caſibus in quibus etiam poſt ſententiam licet excep taoͤdesl
a Procuratorem.procur.ergo appellat ⁊ proſequitur ⁊ domius ſi uult tionem peremptoriam opponere.ſed ſi pronuntiet iudex eaam nõ anum
ut hic ⁊.ð.de ap.l.dominus litis. Item facit.j.de penis.l.ne diu. poſſe opponi puto quod poteſt appellari. ut.ð.ſi ſepius in inte cteot
b a Bſtinendum. poſtulatur nt qmia adminiſtrauit quis publica ne reſt. po.l.i.⁊ ſi in cauſa ap.ſuccumbat punitur.ut hic.nidetur taſ min
gocia ⁊ eſt ſic.ffſ.de ap.recip.l.fi.ſed contra.õ.de ap.l.quoniã nõ non poſſe appellari quia ſententia non aſtringit eum ad danduʒ ſoowſt
nulli. So. ut ibi. * uel faciendum im/ 4 an
. . „—, . otl,
c Priuati.ſ.patrimõij im mo ex prima ad H k Alin
peratoris ut.j.e.l.ſi.⁊ facit cio quod ratione ciuili ſupeꝛ patri nem cognitoris ſuſpendiſſe clarue tenetur ſi pronun muum
5.de epiſ.audi.l.i.ſecus ĩ monio forte apud proprium iudi rit quinquaginta librarum argen ciatur hoc ſolũ enʒ gſoſe
bonis nacantibus lata ſen cem inchoauerit ſcilicet ut in eo tã ti animaduerſione mùlctãdos. excipere non poſſe gean
tentia.ut.õ. de ap.l. data. tum negocio a ſentẽtia eius cui pa Mp. Gor. Nalen. ⁊ Theo. ad ſed cẽte ⁊ iudex ap mn d
Alij hoc intelligunt etiam ret iudicis quiſquis uelit officialis Hxypatium. pellationis idez i⸗ enn 1
de priuato debito quod ð appellet quod per pròcuratorem Viſquis ne uoluntas ðfunc cit ⁊ tamẽ ab eo a aan
fendi poteſtut ſtaum diceſ. proſequi iure tribuatur. ti teſtamento ſcripta reſeret peellai. ut. s. de db. tpn ,
d Conuicti.ut quia condẽ Mp. Aal.⁊ Goꝛ.ad Olib. uel ne ii quos ſcriptos patuerit he .l. eos circa prinel. glann
natus dicit utiq; debeo id Bſtinendum ꝓrſus ab ap redes in poſſeſſionẽ mittant᷑ auſus poteſt etiaʒ dici ca guacr
in quo ſum condemnatus pellatione ſancimus quotieſ fuerit prouocare interpoſitamque pitulo ſcilicet uno keltett
ſed appello.⁊ ſic negociuʒ fiſcalis calcli ſatiſfactio poſtulatur: appellationem is cius de ea ꝛe no cauſe quum multa ſctnun
diffeꝛam. aut tributarie functionis ſolenne nio erit recipiendam eſſe crẽédide- capitula continean vann
e a B executione ab munus expoſciiur.aut publici uel rit uiginti librarum auri mulcta ⁊ tur in ea ⁊ tunc in tin ui
ipſa executione ſac etiam pri uati dummodo euidentiſ litigatorem qui tam impoꝛtune ap ceteris remanet fit wmmimin.
ti. executio eniz eſt c. nt.õ. atq; cònuicti redibitio debiti flagi preeilauerit ⁊ iudicem qui tam igna ma ut. ff. de mino. unmſcni
de execn.ꝛei iudi.l.executo tatur:ut neceſſario in contumaceʒ uem conniuentiam adbibueriu in el. etiaʒ. F. ex canſa hnn
rem. ſed ſipronunciat exe uigor iudiciarius excitetur. uoluat. Item quid ſi iĩ plu tiünndn
quendam nel non exequã Mp. Aalen. Gra. ? Nalenſ. Dem pa.⁊ Archa.ad NPelagiũ ribus ðlictis dam ihunlenn
daʒ poteſt appellari ut ar. .gaa. ad Thalaſum proconſulem comitem rerum priuatarum. natus appellet in Ndcun
..de ap.l.in maioribus. aphrice. Nte ſententie tempus ⁊ òͤr uno. Iñ. ſi ĩ maio nunllua
f Et iure nt.ff. de ap.l. ab B exẽcutione appellari nõ dinẽ euentus nec a diſcuſſo ri diffeꝛtur pena in nuri in
executione ⁊.ff.de ner.ſig. poſſe ſatis ⁊ iurẽ ⁊ cõſtitůtõ re: nec a racionali appellari liceat minori non ita ecõ ntt,
ſi qua pena. ubi dicit ð pe nibus cautum eſt niſi fort execu Mpa. Archa.⁊ hono.aa. Apol tra ut. fl. nihil ino. prdl
na prouocationis ⁊c̃.⁊ de tor ſententie modum iudicationiſ lodoro comiti rerum priua. ap. pen. l. i. F fi. m rie⸗
executione pene ſecunduʒ Excedat.a quo ſifuerit appellatum T publicarum neceſſitatu, r Peꝛperam.i.peꝛ lipnelb
unum intellectum. executione ſuſpenſa decernendum ⁊ priuati erarii depoſcit uti calumniam ⁊2 ſine im Hed
g Lonſtitutionibus ut.õ. putamus ut ſi res mobilis eſt ad litas ne ↄmoda que domui noſtꝛ:e canſa. uihece apt
de appel.quoniã iudices. quam reſtituendã executoris opa debentur calidis debitoꝝ artibus ſ Mulctãdos. di ſl goniin
b Forte. hoc abũdat ſic.ff. fuerit indulta appellatione ſuſcep differantur. quam obrem eorũ ap ſunctione adita an S bin
de ar.l.ſi duo unde illud ta poſſeſſori res eadem rẽtrahatur pellatione reiecta qui aperte mani quis calũnioſe ap r
ſub dubio forte reſpõdent ⁊ idoneo colocetur:redenda ei par feſte que conuicti ſũt hoc obſerua pellauerit ſi eniʒ ꝑ pene
ſepe peꝛiti. ti ꝓ qua ſacer cògnitor idicauerit ri precepti huius autoritate cenſe calũniam ſi quideʒ Mlinenot
i Excedat.nt ſi ſatis erat ĩ Quod ſi de poſſeſſione uel de fun mus ut ei quem conſtiteꝛit eſſe pu criminaliter conue mmgli n
poſſeſſione modice rei mit dis executio ceſſauerit ⁊ eam ſuſpẽ blicum debuorẽ appellationis be nitur penaʒ medio 6 i⸗
ti pꝛecepit fieri in magnam derit prouocatio fructus omnes ꝗ neficium denegetuꝛ. .lxvje crem ſuſtin bit 2 iicniitni
ideſt pro maiori quantita tempore interpoſite prouocationii , : . erit infamis ut.ð.ð ncoerpoſt
te quam in ſententia conti capti uel poſtea nati erunt in dẽpo Si pendẽte appellatione mors ap.l. eos. neleme . tam
neretur. idem dicas ſi exe ſito colocentur iure fundi penes interuenent. re ⁊ liteʒ amittet ut I U.
dat modum ante tempus euʒz qui appellauerit conſtituto. in .e. ti.l. a procon uan
exequendo ſcilicet ãẽte ana Sciant autem ſe prouocatores ul Mpr. Alexãð.a. Juliano. ſulibus nel in illa KMä
drimeſtꝛe tempus.nt.ð.de ab executione appellantes uel ab Tiãʒ poſt mortẽ ed qui ap .l.a pꝛoconſulibuſ unn
ap.l.ſi quis prouocatione articulo ſi eos perperam intentio pellauit neceſſe eſt hidibus eſt ſpeciale ſi auteʒ . –W
Item idem eſt ſi executio ciuiliter conuenituꝛ inbr⸗
pretermiſſa cognitione ex . huius legis penaʒ uliſg 4
ceptionis que datur alicui in quibuſdam caſibus etiam poſt ſententiam patietur ut h̊ ⁊.ð.de epa.au.l.ij. Si ueꝛo bona ſide appellat nul dhrtr n!
⁊ poſt quadrimeſtꝛe tempus nt..de iuris et fac.igno.il.i.Et nõ.õ.ſenten lo modo punitur ſᷣm Jo.⁊ Aʒ.nec in criminali nec in ciuili. mhoe
tiam reſcin.non poſſe.l.peremptorias ſi uelit ſententiam executioni man tq Ailſquis mittantur.idem in quolibet poſſeſſorio.ut.j.ſi ð nlntti
dare. Item appellatur ab eo qui male interpretatur ſententia m. ut. ff. de momen. poſ.i.i. hunn
ap.l.ab executore. Item a pronunciatione executionis faciende.uel non a Js.ſ.ſuperior iudex ac. dd de
ut in principio legis dixi. x.· Crediderit iſti duo ⁊ alij ſunt.ff.de ap.re.l.ſi. . Ansſ⸗
k Retrabatur. i. auferatur. ya Mte ſententie diffinitiue accurſius ltdi
ICognitor appellationis. Et ordinem ⁊ pro ideſt ⁊ dic.i.ordinarium euentim lncenn
m Judicanerit. futuri temporis eſt. a Diſcuſſore.genera iudicum ſunt.⁊ idem eſt in quolibet alio. ? umumgi
n Capti.ſtaq ſuperſit alias non poſſet ſequeſtrari ſic nõ.ab interlocutoria non appellari ſed demnʒ lata diffinitiua urdige
o In depoſito. ſcʒ apud ſequeſtrum.⁊ ſic eſt contra.ð.ðᷣe prohi. ſequeſ. ſententia.ut hᷣ ⁊.õ.de ſententijs ⁊ interlo.l.fi.⁊.ff.de libe.cauſa.l. N
po.l.i. So.hic ſpeciale. Item contra..de ap.l.appellationem. Solu. liberis.in fi.⁊.ẽ.de iudi.l.apertiſſimi.⁊.s.de ap.eos.s.ſuper.ſed tt nedo
iappellatum eata ſementia principalio negoci bic ab executioc iniu fallit in caſu quum index in criminali uel ciuili negocio queſtionẽ liun
ſta. Item nonne eſt ergo idem quandocunq; quis appellet. eñ. non ni habendam interlocutus eſt contra legem nt.ff. de app.re.l.ij. qðᷣ W
ſi depopuletur frucius appellator.nt.ff. de ap.l.imperatores.. ſi. intellige de queſtione que fit per toꝛmenta non de queſtione prin lluuer
p Appellantes. iniuſte nt in prin. hnius.l. cipali quam iudex interlocutoria ſententia diffiniat licet quidam mninf,
q Alb articulo.i.diffinitiua ſententia.nam ab interlocutoria nõ poteſt ap hoc intellexerint. Nem in alio quando fideiuſſoꝛes approbãtur ſnlitide
pellari ut.j.e.l.ante.uel nocat articulum certum capiiulum a quo poteſt a delegato.ut.ff.qui ſa.da.co.l.arbitro.⁊.ff.a quibus ap.non lʒ m
appellari ante ſententiam quandoq; ut.ff. de ap. recipi..i. uel poſt ſentẽ e.l. fi. licet quidã illas intelligant quod citra appellationẽ corrigat ln
le ls len

*

latmii
llemtf
nalinr
iinin n
rpint u
un ſgnn
mrdoeſtieg
perepr efe
cetincten
D
amieb lop
ſosliudine
ſſteiz it
blo ſclin no
ſegnunni
Minltconttrn
n attmrr
ensſennnt ſi
unfſdenine
tiz ſer Cnſn
mqudſip
ns Dlans en
wo oppelet ig
imed
faurpemin
rinon iati

Ur . nihliro⸗

genlig.
Papennipe
umnnian 1 ſhe
ſe.
Peltics
ctionescluen
s calinilen
nentſieng)
niam ſiqnig
inaliter nne
epenuznet⸗
n laſtmbtt!

co eine
liczemintu
il 4 Pfocon
hus alin i
wenllti
eeüle uun
lierconwenin
legs honi
ppelit l
bincinli.
ſoiotii

neumm
olbe elo!
dfinu
lbeali
Kbp d
oneſio
Pleli⸗ 6
eſtonehin
aer anin
pprobini
znn
ni N

—

delegans ſententiaʒ talem delegati. INem fallit in alio caſu quem
hb bes.ð.de app.l.ſi quis prouocatione uel illam expone ui ibi.
Sed nidetur ſuper ab interlocutoria appellaru.ut.ff.de mino.in
tra que eſt contra. Solu.ibi ſpeciale.uel ibi trahu ſecum execuiio
nem ⁊ cauſam ſere totam determinat. Item iure canonum nide

tur ſemꝑ poſſe ap
pellari ut. ij. q. v. c.
non ita. Alij nero
dicunt etiam ſecun
duz leges poſſe ab
interlocutoria ap⸗
pellari 1 quod dic
ta lege de ap. re. di
cit gratia exempli
eſt dictum.idem er
go ubicunq; per pᷣ
dictas leges ⁊ per
el. ff. de preuar.l. p
uaricatiõis ubi di
cit ſuper incidenti
pꝛonunciandum ⁊
per conſequens ap
pellanduʒ.⁊ ſpecia
le dicitur in his iu
dicibus de quibuſ
hic dicit.uel dicunt
ſententie ſc licet dif
finitiue ⁊ interlocu
torie. ac.

b e Typublica

rum. ꝛeiecta
ut ⁊ ſupra.e.l.abſti
nendum. Sed cõ
tra ſupra de appel
latio.l.quoniã nõ
nulli. Sed ibi ſol
ul. ac.
e Si pendente ap
pellatione moꝛs in
teruenerit.ð.quan
do ab initio non
fuit admittẽda nũc
quando ex poſtſac
to extinguitur.
d Tiam ꝛed
e gere.i.pro
ſequi. ac.
e¶ Statut s.hoc in
ciuilibus cauſis in
criminibus vo di/
ccs.j.l.iij. Item fa

eius uel redere cauſas prouocatio

nis uel ſtatutis aquieſcere.
Dem.a.marceline.
Jus qui ꝛequiꝛendus ànno
tatus appellauit ⁊ ante aciã

cauſã mortuus eſt bona ad ſucceſ

ſorem pertinere parentibus meis
placuit.
Dem.aa. Alpio.
Jis qui adèmptis bonis in
exilium datus appellauerit

ac pendente prouocatione defunc

tus eſt quanuis crimen in perſona
eius euanuerit tamen cauſam bo
norum agi opoꝛtet nam multum ĩ
lereſt utrum capitalis pena irroga
ta bõa quoq; ꝛeo adimat quo cãu
morte eius extincto crimine nulla
queſtio ſupereſſe potẽſt: an uero
non ex damnatione capitis ſed ſpe
ciali pꝛeſidis ſentẽtia bona àufeꝛan
tur tunc etenim ſubducto reo ſola
capitis cauſa perimitur bonorum

remanente queſtione.

Mp. Sordi.a. Aleſandꝛo.
Ipatẽꝛ tuus ad decuꝛiõatũ
deuocatus appellationem
inteꝛpoſuit ea que pendente cõceſ
ſit in ſatuʒ honoꝛis ep q̃ſtio morte
finita eſt.
Dem. aa felici.
Aamuis ancilla ð cuius do
mino diſceptabatur ⁊ a rec
tore prouincie contra te ius dicta
tum fueꝛat in fatũ cõceſſeꝛit:tamen
cum appellationem ſuper ea ꝛe iteꝛ
poſitam ſuiſſe ⁊ in numero cogniti

onum pendere proponas ea pro

uocatio ſuo ordine proter peculiũ
ancille audiri debet.
Mp. Cõſtã a. ad Balſ.pᷣpᷣ.
Juͤnus ex litigatoꝛibus ad

cit hec lex pro eis qui dicunt appellantem in cauſa appellationis
probare.nt ⁊.ð. de appel.hi qui.
fe Ius abſens de cap tali crimine non damnatur ſed bona
eius deſcribuntur.ut copiam ſui preſtet.⁊ infra an.uemiẽſ
fecuperat res ſuas. poſt annum uero purgat innocentiam ſuam
qñcunq; ſed bona non recuperat ut.ff. de requi re.l.i.in princi.⁊
.l.fi. . j. de requiren.re.l.i.

Annota us. ãnotatus ergo eſt qui rens abſens eſt delatus bo

nis eius obſignatis ⁊ is que mora peritura ſunt infra annum di
ſtractis precioq; deponendo. ſed poſt annum in ſiſcum cogũtur
annotatio uero ſit publice.i.edicto litteris ad annotatum miſſis
que dicitur requiſitio.ut.ff. de requiren.re.l.i. in prin. . preſides

7.ſ. ij. . iij. ⁊. x.

hb Appellauerit a ſententia annotationis ſecundum quoſdaʒ.ſed
tamen idem ſi non appellaſſet ⁊ deceſſiſſet infra annum. uel ſi liti
obtuliſſet ? deceſſiſſet infra annum. ut.ff. de requiren. re.l. i. in fi.
uel dic appellatum eſſe a ſententia lata ſuper crimine.i. ſuper priĩ
cipali cauſa quia redijt ille infra annum ⁊ canſam agere cepi. Sʒ
an heredes tenentur reddere canſas appellationis. Py. dixit ꝙ

—R

WI

non. Placen.quod ſic propter hona.ſed ſi dicatur appellatuz a ſenten.
annotalionis non uideo.quia heꝛes teneatur eo moriuo inira annũ.ſed
ſi poſt annum tacite fuerant confiſcanda unde ⁊? tune idemut beres non
conſeruatur. ut.j.l.proxima. licet annotatio expreſſe fiat.ſi autem a ſentẽ
tia principali nulla facia an notato ne fuerit appellatuʒ tunc ſerus quod

huc pendente appellatione ðᷣfunc
tus ſit non reſiduum tantum tẽpo
ris heredes eius habeant ſed etiaʒ
alios quatuor mẽſes. Si auteʒ ad
deliberationem hereditatis certuʒ
tempus indulgetur poſt elapſum
eiuſdem temporis quattuor mẽſiũ
nũerabitur ne ignorantes negociũ
uel etiam ſuper adeũda hereditate
dubitãtes priu q; aliquod cõmo
dum ſentiant damnis affici cõpel
lantur.

Dẽ ijs qui propter metum iudi

cis non appellauerunt. lxvij.
Mp. Biocle.⁊ Max. aa.et.cc.
Drofano.

Icontra te iure pronuncia

tum eſt:nec appellationis ĩ
ploratũ eſt auxilium:intelligis acꝗ
eſcere te ſtatutis opportere:ĩ ſacro
enim comitatu noſtro timere nihil
potuiſti.
Mp. Jul. a. Germiniano.
Js.qui tempore competẽti

non appellant ꝛeintegrande

audientie facultas denegetur. Om
nes igitur qui contra prefectos ur
bis magiſtros officiorum magi/
ſtros militum ſeu proconſules ſeu
comites orientis ſeu uicarios ſeu pᷣ
ſectos auguſtales uel alium iudicẽ
ſub ſpecie ſormidinis ꝓuocationeʒ
non arbitrãtur interponendam a
reuocanda lite tpellantur. Qui
uero uim ſubſtinuèrunt cõnteſtati
one publice propoſita intra dies le
gitimòs uidelicet quibus appella
re licet cauſas appellationis euidẽ
ti affirmatione diſtinguãt:ut hoc fa
cto tanquam ĩterpoſita appellatio

habes.j.l.proxima ⁊ facit
.ij.de iure fiſ. eorum ⁊ ð ac
cuſa.l.abientem.
i ſ Ilis pone caſũ peꝛ
.l.j.ſi reus uł accu
ſa.mor.ſu.l.ſi.
k ¶ Agemptis.ſcilicet ſpecia
liter. ac.
IAcdimat tacite ut cum eſt
depoꝛtatus.
m Poteſt. naz ſi in expreſ
ſo non ualet nec tacituʒ ut
⁊ ff. de ſerui.ruſ.pre.l.item
F§. qui habert.
n Non ex dãnatõe.ſcilicet
tacita. ac.
o Aluferantur ui ĩ relega
to ad tempus ut ⁊.j.de pe
nis.l.depoꝛtatoꝛum ⁊.ff.ð
interdic.⁊ re.l.relegatoruʒ
H§.ad tempus. facit ad.i.
vff. de iure ſiſ. l. lucius.⁊.ff
de bonis dam.i.ſi.S.fi.⁊.ff
ad.l.fal.in ratione.S.cum
quidam.⁊.ff. ad ſill.l. Ca
ius. ac.
p ſ Y pater ſinita eſt. ⁊
ita heredes non te
nentur proſequi miſi pꝛo pᷣ
terito tempore ꝙ flu xit an

te mortem nominati. tene

bitur enim heres nomina
ti ſi ceſſauit currere uel ep
pellauit per maliciam ut.ð
de excu.tu. quãquã. ⁊.ff.
ð execu.tu.ſ. qui teſtamen
to tutor.⁊.ff.ſi tu.vel cura.
da.l.i.⁊.l.ſfi.⁊ facit ad.l.ẽ.
ne ſilius pro patre.l. ne cõ
tra ⁊.l.patris.
q ꝗq Vanuis 1 ĩ nume
ro de multis q̃ſt o
nibus appellationum co
gnoſcebat.⁊ facit ad legem
iſtaʒ.ð.de libera.cauſ pᷣn
cipaliter.⁊ de aſſeꝛ.tol.l.fi.

? ne de ſtatu deſunctorum.l.quamuis. Accurſius florentinus.
t ſ Junus.ſ.uel actor.uel reus her̃ditatis.⁊ eius ꝗ appellauit. Aʒ.
ſ Numerabitur.contra.5.de iure deli.l.cum antiquioribns. So.

h̃ habet tempus quattuor menſium ad a

id quod ibi datur ad deliberandum.

ppellationem exercendam ultra

t De ijs qui propter metum iudicis non appel. ſcſlicet qñ appellatione
ſacta nõ examinai. econtra qñ nõ facta babetur pro ſacta æ examinat.
n ſ Icontra. potuiſti uel debuiſti ⁊ facit.ff. quod metus cauſa.l. fiein

prin.⁊.j.l.proxima.
x b

Is qui tempore contra perfſectos.i.contra eorum ſententias ⁊

ſic expone ſequentes contra quorum ſentennias appellari poteſt.
nt.ð. de ap.l.a proconſulibus ⁊.l.quoniam iudices.
y NRepellantur quia non ſuit iuſtus metus ut..l.proxima.
3 Suſtinuerunt.ſcilicet probabilem quo minus appellent.
a Conteſtatione.debet eni infra.x. dies publice proteſtari. ꝙ nõ põt ep
pelare uel timet ⁊ ſufficit ad nãm appellatiõis ſic. x.ff. de no.op.nũ.l.de
pupillo. .ſi qꝗs ipſi pretori ⁊ ſacit.ᷣff.de reg.iu.l.in oĩbus can ſis pꝛo fac
to.⁊.ff. de ap.cum quidam. ⁊.ff. de ap.reci.l.ſi cuius. 7.l.ſciendum.
b Legitimos.ſ.a ſententia numerandos ni.S. de ap.aut.hodie.

a Siunus ex pluribns appellauerit. dixit ſupfa quando ctiam appellan
ti non prodeſt appellatio. nunc quando etiam alij non appellanti prop

ier appellantem prodeſt.

b ſ iudici tres erant tutores indiuiſam adminiſtrationem haben
tes.duo condemnati prouocauerunt.pronũciata eſt iuſta pꝛono

catio eorum. hoc ⁊ tercio
prodeſt qui non prouoca

nit quum una erat omniũ
condemnatio.ſecus autem

ſi diniſas adminiſtratiões
habeꝛẽt. ⁊ ad hoc.õ.de di
nerſis re.l.tii. .
e Mec diuerſitate.puta om
nes cõueniebantur quod
male geſſiſſent uel omnes
quia nemo geſſerat. Si au
tem ideo quod unus male
⁊ alter nullo modo non ꝓ
ficeret unus appellatio al

teri ut ⁊.ff.de ap.ſi quis ſe

peratim. S. fi. ⁊ facit in.e.l.
in principio. Sed contia
uidetur in.e.ti.l. ſcio ner.
certe. So. nut ibi. facit ⁊.ff.
de crimini.expil.here.l.ꝛeſ
heꝛeditarias.
d ſ Ji una.qui nõ ap
pellauit. ſic ⁊ ſupra
.l.pꝛoxima. ⁊. ff. de adulte.
.el. denunciaſſe. S. fi. Sed

contra.ff.de ap.ſcio.ſʒ ibi

patet ſo.

e Non pꝛodeſt.niſi ſit cau

ſa ĩdiuidua.ut.ff. quemad
moduʒ ſeruitus amittatur

.l.ſi communem. 7. ff. ð ne
go. geſ. qui aliena. . ſi. Eſt

autem quelibet ſeruitus in
diuidua preter uſufruc. ut
.ff. ad.l. fal. l, i.. ſi uſufruc.
⁊ lacit.ð.ſi in vna eademq;
cauſa.l.i.

fSi de momentaria poſ-

ſeſſione fuerit appellatum.
quando ꝓpter iudicis me
tum non admittitur appel

latio dixit ſupra de his qui
rei de qua lis eſt utilitatem.
g c AUAm ge poſſeſſione.

ne iſſdeʒ equitatis adminicula pie
beantur.

Si uᷣnus ex pluribus appel
lauerit.

Mp. Alexanð.a. Licinio.
Jiũdici probatum fuerit
unam eandemque cõdem
nationem eorum quoque

quoꝛum appellatio iuſta pꝛonunci
ata eſt fuiſſe.nẽc diuerſitate fſactoꝝ

ſepeꝛationem accipeꝛe emolumẽtũ
uictoꝛie ſecunduʒ ea que cõſtituta
ſunt ad te quoque peꝛtinere ñ igno

rabit.

d

J in una eadẽq; cauſa unuſ

appellaueꝛit eiuſq; iuſta ap
pellatio ꝓnunciata eſt:ei quoq; ꝓ
deſt qui nõ appellauerit. Quod ſi
etatis auxilio unus contra ſenten
tiam reſtitutionem iĩpetrauerit ma
iori qui ſuo iure non appellauerit
hoc reſcriptum nopn prodeſt.

Si dẽ momentaria poſſeſſi
one fuerit appellatum. lxix.

Mpa. Aalen. Theo.et. Archa

ad Euſigium. prepre.

Am dẽè poſſeſſiõe ⁊ e mò

mento cauſa dicatur ⁊ ſi ap
pellatio interpoſita fucrit:tamen la
ta ſententia ſortitur effectum ita ta

men poſſeſſionis réformationẽ fie

ri oportet: ut itegra omnis propri

propter metum.nunc quãdo propter ipſius

Et ponitur pro ideſt.

h Momento.i.poſſeſſione momẽtaria. tale eſt ⁊ illud uiigilij pa
teris libabant ⁊ auro.i.pateris aureis ⁊ dicitur momẽteria poſ
ſeſſio quia apta eſt durare per momentum. ⁊ ſic aptitudine ui hic.⁊ inſti.
ad.l.acquil.S. his autem uerbis uel ideo quia in ea tractatur de poſſeſſo
rio momento nt quoto tempore anni poſſederit olim hodie de tempore
litis con. ut interdicto uti poſſidetis ut inſti.de interdi.S. retinenð uel ter
cio ut dixi.S.qui legi.perſo.l.ſi. Item hec lex ſecunduʒ omnes loquitur
in poſſeſſorio retinende.ſed an idem in poſſeſſorio recuperande uel adi

piſcende. quidam quod non tu dic idem quod in adipiſcende ut. S. quo

rum appel.non reci.l. quiſquis. Item recuperande ſed hoc bodie ẽ cor
rectum per legem illam C. unde ui.ſi quis in tantam. Item huic egi ui
detur contra. ö. de ap.l.i. So.ibi non ratione iniquitatis ſententie appel

laiur ſed ratione ordinis omiſſi uel pone caſum ut ibi notaui. Sed ſi a

gat ur poſſeſſorio per condit.ᷣ ex dicta lege ſi quis in tantam puto poſſe
appe lari quia per eam non eſt momentaria. ⁊ non ſolum in poſſeſſione
ſed etiam in proprietate datur ibi ſententia ſed alibi ubi eſt momentaria
eius utilitas dicas ſemper non poffe appellari per generalia nerba hu
ius legis. Iem opponitur ex eo quod eſt ſupra de appel.l. ? in maiori
bus. So. H ſpeciale. Sed quare. vndeo quia eſt interlocutoria ſecundũ
quoſdam a qua non appellatur ut. s. quorum appel. non reci.l. pe. Alij
dicunt propter eius unilitatem ſicut ⁊ in ſentẽtia ar butri. ut.. de at bi.łei.

lxviüiſ.

Sed tu dic eſſe diffinitiuam ? non uilem.ſed ideo non appellari

quia plenius potuerunt ſingula retractari in queſtiõe ꝓprietatis.
Fuerit. ſcilicet de facto.
k Effectum. h ſic eſt contra ſupfa de appellatio.l. appellatiõe.ſed

ibi tenet appellatio.hic non. Accurſius florentinus legũ doctor

etatis cauſa ſeruetur.

Mẽ liceat in unà eademq; cauſa
tercio ꝓuocare.uel poſt duas ſen/
tentias iudicus quas diffinitio pꝛe
fectorum roborauerit eas retrac/
tare. lxx.

Lp. Juſti. a. mẽne prepᷣ.

Jquũis in quacũq; lite ite
rum ꝓuocauerit:non lice
at ei teꝛcio in eadem lite ſu
per ijſdem capitulis pròuocatiõe
uti. uel ſententias excellentiſſimo
rum prefeciorumpretorio retrac
tare licentia danda litigatoribus
aùrbitro dato ipſius audientiã qui
eum dedit ante litis conteſtatiõem
inuocarẽ: ⁊ huiuſmõi petitiõe mi
ime ꝓuocationis uim obtinènte.

Qui bonis cedere pñt. lxxi.

Mp. Alexander.a. Hyronio.
SZi bonis ceſſerint niſi ſo
lidum creditor receperit

non ſunt liberati.in ẽo eni

tantum hoc beneſicium eis ꝓdeſt

ne iudicàti detrahãtur in càrceꝛẽ.

Mp. Phi.⁊ Phi.cc. Abaſi.

ꝗY quaÜntitatem quam licet

reipub. condemnatus debe
as inferre paratus es fruſtra uere
ris ne uerborum bonorum ceſſio
nis temere a te prolatum priuare
te: necdum diſtrctis facultatibus
iuris rationibus poſſit.

tui. ⁊ ſic deciperetur per legem aduerſarius. P
.l.ſi minori.i.ꝶe. Item quarto quia facilius debet alicui adimi.p

Reformationem
ti.reſtitutionem uł
traditionem vbi &

recuperanda uel a

dipiſcenda agitur.

uel confirmationẽ

ubi de retinenda a

gitur. Et nõ. hic di

ligenter quod qun

ralione non poteſt

appellari uel quibꝰ
eadem nel eiſdem

non poteſt minor

contra talem ſenté

tiam petere reſtitu
tionem in integruʒ

ſecundum quoſdã

quaſi paꝛibus paſ
ſibuns ambnlent ut
7.ff. de mino.l. pꝛe
ſes prouincie. INẽ
quod non uidetur
damnum pali cuʒ
ſaluum ſit ſibi om

ne ius in queſtiöe

proprie:atis. nel q̃
ſi modicum uel mi
nimum damnũ pa
tiatur. ⁊ ſic denega
ri debet reſtitutio.

ut. fl. ðe in inte.re.

.l.ſcio. Item tercio

quia in tali canſa

habet legitimaͤ per

ſonam exiſtendi in
iudicio ⁊ admittit

ut maior.ut.S.qui

quin non nidetuur

legitimus deſenoꝛ
ſi debet poſſe reſti

⁊ ſic dici.ff.de mĩo.

nilegium ſiue beneſicium reſti.in integ.quaʒ ius commune quod

eſt.ſ.ius appellandi ut nota.ᷓ. ad uell.l.antiqua in prin. ?..ſi mi

nor ſe.ma.di.ſi alterius in fi.l. Sed his ſprens.dic ſecundũ.H.
eum poſſe reſt. petere.nec enim paribus paſſbus am bulant reſti
tutio ⁊ appellatio.ut.ff.de minori.l.prefecii. Item ⁊ damnum ui
detur pati magnum ſi amittat poſſeſſionem quia ſi obſeura ſue
rint utriuſq; iura in queſtione proprictatis pronunciabitur pro
poſſeſſore.ut inſtitu.de interdic.S. commodum nec obſtat quod
admitittur in hac cauſa ut maior.nam idem eſt ubi lingat in que
ſtione proprietatis tutore autore ⁊ tamen contra ſententiam reſti

tuitur.nut ſupra ſi aduerſus rem iudi.l.fi.⁊ quum contrahit.ut.õ.

ſi tutor nel cnrator.l.etiam ⁊.l.fi. Item adultus non habens cu

ratorem admittitur ad contrabendum ut maior. 2 tamen poteſt

reſtitni quia obligatur ciuiliter ⁊ naturaliter nt maior. ut.S. de in
inte. reſti.mi.l.ſi curatorem. Item quicquid geſtum ſuerit cuʒ mi
nore ſi apparet eum leſum reſtituitur. nt.ff. de mino.l. ait pretor.
in principio.ergo ⁊ h eadem ratione. Item ſimpliciter lex dicit.S.
ſi aduerſus rem indicatam.l.fi.poſſe minorem peteꝛe reſtitntionẽ᷑

contra ſententiam nec hic caſus excipitur ergo ⁊ contra ſententtä
iſtam poterit reſtitui ſi apparet eum leſum quia fſorte non plene

pro bauit ut debuit uel contra ius litigatoꝛis lata eſt Iʒ ꝓbanerit.

m Ne liceat in una eademq; cauſa.a ſententia appellatur reguleri

1

iudi bo d

Vknthlut
(rny.

Popcton
Iheutcendt
ceeppelno
o l ue⸗
Menlont nent
li egipt
dereſuss
ſenin 1d
ſrollir
pl inoffte
lellicbenn
hart dehtl
d ol üiori
lynrlneo
yxptatz ivd
Eltprſcop⸗
taicees
ſenmmn b
lir wundo b
Ntin pdicatn
etroex

Muit ognoſa
mscl ſi

tpeinsdue
e ipclani ne
hlenidot n
rch do teli

lonepoſſe

nrdethie

uſpinin
Pplenitt

löelen
e Air.
miſcer ſt
iwdto,,
Nhoegeiai
(iidenll
MUfnhonnn

ltonten
hrcplimi
Anfarhun

iäinn

anpliin
ligio ant
gginte⸗
nchbinen
N 1
gubbos
ibs D
Muenn

1 Gibon

unſti⸗
ne,

8 de

neppalne
Ppitnts,

Pelatir e
glezi Cene
Crnninn
Mntonen
lonem ſbis
penndn ni
ſend Ug
onſingtoni
de itnenden
Erͤheg
nenon pyit
elanivtgrt
enn ul aſten
1poteſt ninee
m nlen ſn
betgre Kſir
vennningn,
indun groſti
ſipatbis

ngemtbtlen.

denine
houiree N
nron uiden
nmnum palien
umſt ſbton
lus in gueſti⸗
riats, uli
nodiumtan
num damnüt
ue tſecenegt
ebet feſiuton
deinintene
o Jenton
in tal en
tlegtini f
merſſtenin
tio t adit
ngior ta g

elolbo

nn non itn
tinvs n

betheſeſſt
Giciftdenin

dlaitdini).

onmmnunt
1 ntäſn
imh
zn boſn k
tdemmunn
ſ oblurtt
meigbire
cobſtitue
bilungen

hl uüptin.
rlrdtis
ftſintoe
ra ſnonn

ter ſemel ⁊ ſecundo. ſed tercio non ut dicit. ⁊ quod dicit eademq;
cauſa improprie dicit.ut patet.ff. de inoffi. te.l.circa ⁊ no. s. de ꝓp

cn.l.ita demum.ſed propter ĩidemptitatem litigatoꝝ ⁊ rei de qua

queritur dicitur eadem eſſe ⁊ quod ſubijcit nel poſt duas ſenten
tias ⁊c. expones in textu. Accurſius florentinus legum doctor.

VI —

⁊ nitiq; iudicis off cio.ar. ſupra de iure deliberandi.l. fi. F. licentia. Ac.
x In eo enim tantum. Item in eo quod poſtea non potuerunt cõueniri
niſi inquantum ſacere poſſunt ⁊ ſic habetur ratio ne egeant.preterea con
ueniri non debet niſi tantum ſit illud quod queſiuit quod merito nidea
lur debere conueniri ut.j.ti.i.ex contractu ⁊.j.e.l.penul.⁊.ff.e.l.iiij.⁊.l.q

bus coll. vj. interð
tamen ſemel tantũ
ut. ð. de epiſcopali
audi.ant᷑.ſi quis li
tigantium 2. S. de
aſſer. toll. l. i. 2. ö. ð
appel.l. in offeren
dis.⁊.l.iubemuſ ⁊
in aut᷑. de appel.S.
illud coll.iiij. quã
doq; nec ſemel ꝓp
ter dignitateʒ iudi
cis nt a pꝛefectopꝛe
toꝛio vt ſtatĩ dices.
d Retractare. B in
tellige quando biſ
erat iam indicatuʒ
⁊ tunc tercio ex ap
pellatiõe cognoſcit
preſectus qui ſi cõ
firmat prias duas
nec appellari nec
ſupplicari põt. cuʒ
nec ab alio taliter

n2 J gs. ite
ſ ruz. ſ. qñ
primo ? Mpa. Aaleꝛ.⁊ Gallus.aa. Ju.
ſecũdo. appellane J pater tuus bonis ceſſit
rit.uel.i. bis alias propter onera ciuilia ipſius
gliter accipit ut. ff. facultates oportet inquiri non pa
de edendo.il.ueluti tꝛimonium quod tibi emancipa/
F hec nox. to queſitum dicis inquiètari quod
o Prouocatione. ut fiat implorare equitatem preſi
ut in aut.de iudic. dis debes.
.S. de appellationi Myps. Diocle.⁊ Maxi. aa. ?.

.cc.Thiloni.
Egis iuli ð bonis cedẽdis
beneficium cõſtitutionibus
diuoꝛum noſtꝛorum parentuʒ ad
prouincias porrectũ eſſe ut ceſſo
bonorum admittatur notum eſt
non tamen creditoribus ſua auto
ꝛitate diuideꝛe hec bona ⁊ iuꝛe do

minii detinere: ſed uenditionis ꝛe

medio quatenus ſubſtantia pati⸗
tuꝛ indemnitati ſue conſulere per
miſſum eſt. Quum itaque contra
iuris rationem ꝛes iure dominij te
neas eius qui ceſſit honis cꝛed to
rem te diceres longi temporis pꝛe
ſcriptione petitoꝛem ſummoueri ñ
poſſe manifeſtum eſt. Quod ſi nõ
bonis eum ceſſiſſe ſed res ſuas in
ſolutum tibi dediſſe monſtretur pᷣ
ſes prouincie poterit de proprieta
te tibi accommodaꝛe notionem.
BDem. aa.⁊.cc.mironi.

ploſa profeſſio ſola querenda eſt.

bonis ⁊.l.ſi ðbitoris.⁊ in
ſti. de ac. S.pe. Item ⁊ ĩ eo
quod poſt.xl.dies nõ da
bitur dilacerãdus cꝛedito
ribus ut dicebat aulus gel
lius contineri in lege. xij.
ta.quam duriciam. Sex

Roͤpter honorem munici
palem uel munus bonis ce
dentium inuidioſam admitti ceſ/
ſionem minime conuenit.ſed his
obnòxios pro modo ſubſtantie

fungi. .. tus cecilius contra quẽdã
Myp. Theo. dixit. phbylopum deſendit pro
Noomni ceſſione bonorum quna.j.l.pe.

ex qualibet cauſa facienda

. y Judicati.i. condemnati.
ſcrupuloſitate priorum legum ex

⁊ ſic uidetur ĩnui quod tã
tum ante ſententiam ſit fa
In omni ceſſione ſuſfficit uõlunta cienda ceſſio. nt.ff.e.l. pe.
tis ſola profeſſio. 3 In carcerem. ſi eego non
Mdpa. Juſti. a. Juliano.ppᷣ. cedit bonis nidetur pꝛo ðᷣ
VAm ꝛ⁊ filiifamilias poſſint bito in carcerẽ poni ⁊ ſic ni
habere ſubſtantias que pa detur cõtra.ð.de act.⁊ ob.
tribus acquiri uetite ſunt nec non ob es ſed hoc fit auctorita
peculium uel caſtrenſe uel quod te iudicis.uel non fit bic ſ
patre uolente poſſident quare ceſ· nus nel nec ſeruit.ſed loco
ſio bonorum eis deneganda ſit caꝛceris ponitur hodie in
Quũm ⁊ ſi nihil in ſuo cenſu ii qui banno.⁊ ſacit.j.de pig.l.i.
in poteſtate ſunt parentum habeꝗͤt a ſ Ignantitatẽ. teme
tamen ne patiantur iniuriã debet re.nota veꝛbũ teme
bonorum ceſſio admitti.Si enim re dictũ nõ preiudicare. ut
et paterfamilias admittendus eſt .ff. de re.iur.l.qð calore.x
propter iniuriarum timorem ſuc- tirf. de diuor.l.ij. :. ff. ð pu
ceſſionis flebile ueniens adiutoriũ blic.l.licitatio in prin.⁊ ad
quare filiiſfamilias utriuſque ſexu/ ll. iul.ma.l.ſamoſi.
hoc ius denegamus Quum aper b Diſtractis. pt.j. diſtra.
tiſſimi iuris eſt ⁊ inter paterſfamili pig.l.ſi priuſq;. Iteʒ nõ. li
as ⁊ inter alieno iuri ſubiectos ſi cere penitere.ut.ff.e.l.queʒ
penitet.⁊.l.is qui bonis.⁊
.õ.de ap.l.ſi qs libellos.

iudicante poſſet appellari ⁊.S.l.ꝓxima. ⁊ quod ſi taliter intelligẽ
da pꝛobat rubrica.ſi autem infirmaſſet primas nel cognoniſſet ex
cauſa principali uel ex prima appellatione poſſet ab eius ſentẽtia
ſupplicari.ut.S.de preci.impera.offe.l.ſi quis ⁊.ff.de offi. prepᷣ.
.l.i... de ſententijs prepre.l. unica. .5. de epiſcopa. audi.l. epi
ſcopale.Alij intelligunt hoc.reſponſum quando etiam ex prima
cauſa iudicat ⁊ ſic dicunt h poſſe ſupplicari.

q Arbitro dato.i.iudice delegato. .
r Inuocare. ? ita iudicem delegatum recuſare ante litis conteſ.ut

