ſchn . tit. ij. l.fin. ſi tan uz fuiſſe ſu affirmes conqᷓ on officit pꝛeſcripti peraʒ contrabend quoquo mõ
gan in nonranliil fuine ebunaotgn dcu. anelentte Gnpunufmorn , wnarepe ven aangbe
—RD vt dices bie in ſi. Ancimus ijs in ii bibit⸗ ſentie commenta calli ida noh prcſciben ſig. labeo
— lnt dict mnouß editionibus occupat Nonnnd⸗ boſila obẽſſe Mand tur nnonenin ſan
mnſtcnt iud ic dicet de nodo tempoꝛa que ĩ lier domum ut ſi talis mu .ij. l. ij.
ex vel pꝛetoꝛ vi dem expeditione que ĩ ea ad ſe pertin n Pꝛo iſci
woppert uus reſti vi in exceptõ percurrunt:tam uerit que in abſentia ei ere mõſtꝛa o diſciplina.ſiue d
tuo te vt li . ptõnibus declinandis:quã eſt. entia eius ceant ſi na. iue do
1ſcapin ceat tibi vendi 1 in petendis in i inandis:quã trefuſo pꝛecidᷣ uendita ue doceãtur. ? nõ
e, . dls 1 . 0 no.
inti . ſicut labat⸗ aar⸗ n integrùm reſtitutio tum eſt ————— ſ E vaee on ruoede fac
a iuhſii abeſſes. 2 idem i iij. functi. vt hic. 2.5. ſi
aSa * 7 m in 1 „ aduer. 2% e 6 1
tginfhimn cepiſti abeſſe.vt.j. hefſonal reſtituo te vt liceat tibi agere ſi ſolu l. ucceſ liſe .de
mnaſt Dadan reſciſſa vſuca daj nen tene que vtiliſ dicitur an utachl. P Tonurartunh ſunt milites. ac cn .j. ð a iäggeli
nborel n intellige,j.quibus Nvt. j. ex qui.ca.ma.l.fi ia aue u. quod multum facit. vt. ſi us. ig. polla
nsſtguneuen Alicnius anans non ob.lon.tem.l.i. .l. fi. ?ẽ ſecundũ hoc a 1 Ancimus.in amunehe ſill.l.i. F.fi.
nplmſſdili Poſſeſſum ⁊ vſucaptu ſaundi In mmnotanparei⸗ que currit 1 reſtituatur ne obijciatur ſibi
– lano relene. mlemas Md ens lrvnis B6 1 Se eaſa abvet egam annb ne mngel. bi preſenb
almanntſcn tra.i.vltra quam ſi . it ob verbum eis quaſi rvt. ff. . iul. F. i
. „1n) am ſit medi t Begunt. niſi.ĩ.modi m eis quaſi oblitus i al. F. li. 7.l. ſe.
n e niſi. . io
bedetoln . empus lapſum ſtn . oꝛem.ð.quotie ⁊.jJ.qui:non b. fi. ⁊ nõ. ceſſante cauſa ⁊c. vt.j. ia.reputatur.vt. ff.
hnndiui, tempus quantum fuerat i eſt poſt in pꝛeſentia ned antndeſan. lon. tem. pꝛel.l. ſanci Kotfde tet m..ne amvam.
n inſti. co erat in abſentia nõ leduur i poſt modicũ en. de ſan.e. .ſed .l. ſancimus. :.5. de epi i.l.ne quidam.
timgpligen i.contra eum. .. abſe nõ leditur ius.l.vſucapi b De vroubusn ed hocquidem T. . de epil. cle. generaliter.i
V quibus el. entem aduerſu H eie⸗ ucapio.ſ. pxoꝛibus mili pꝛeſenti colla.i „gener aliter. in
oemiſtan ſtib non obi.lon. tem. pꝛeſl. m vendicare volent x t E itum ⁊ eoꝛum qui rei a. ix. .ff.de iud.l.ij.S. plã
ane . .tem. pꝛel.l. em. vt. ſ. mpoꝛalib qui reipu.c ud.l. ij. F. plãe
atſctgin tibus. 5. ſed qu .pꝛel. l. pe. de quo plene dixi ſ. us. ad canſa abſunt.
Ga M. dic Namodſinplteier in glo. ſed ———— bo pe Seri ncirelih⸗Käooremnd⸗ avod vecein rei
y Eum. ſcilicet militem ſecundum. Aaue nõ.officit. ſ. cum e e viri.vt.ð.de in ius uo.l.i. Ppn. cank
. aa adbibs bſentie. datiui caſus aeeru⸗ qun⸗ reſtitnitur.v. .l pꝛoxi
ſi ita a quodam qui nt. q.d.ei que diu abfuit di „5
cut ergo eſt lui rem mulieris nit. dic commẽ
equuʒ mulier ulieris abſentis vendidit ſi
em reſtitui ad vendicandu nam dicens
m poſt pꝛeſcriptoeʒ

3 1 Bno
A1gudn ꝛaꝛe. poſſideri. hoc eſt
A. ſen Irum. vt. ff. eri. hoc eſt comune ius B
Cnpen k ſoꝛe. F. cum deiinune aernn poſ. e. apud nanmnng, pupillo
vel quod melius eſt. mien liat venditio vel ipſo i ⁊.l. in poſſeſ
.V. . De dano I

ſic equu
. m eſt reſtitui .
tĩcta fuerit d . ĩ emptoꝛi de enicti⸗ .
. e euicti , ione action .
venditor. 5. erlqulal actio per pꝛeſcriptionẽ. vt bie 1 Focenf. licet ex
a Obeſſe omnino.ſed nam. .ff. de tutelis ⁊ ra. diſl ent euic.ſi cum
eq; mulieri quin rem recipiat. ne nine
neq; emptori qui
i

/ AKA
ian ili fec. ſi finita. ſi
. „,( g.
klons 2 alij autem one eͤholtea autem. ꝛ. ff. de pꝛiui
lo vongl ditionem.vt.ff. patiuntur poſſeſſio de pꝛiuil. cre. l. eum ꝗ SDHõ
eum qui F.ex quibus ca. ma.l. ite nem latitantes etiam ven⸗ pꝛecium conſequatur.ſic.j.der
e aH adl ien aupre u ns de peut. Reſuſo precio.a nr⸗ſe) ve p VanbiS.de renn i
1 btn 9 qui ſun tilum dr quia ſunt ab hoſtibus ſegileranun az. a mnclornuepiur mn eſt. ? ſic Panern berarging
lunt in edicio. ee capti ⁊ ſii leris uẽdideri reci .
1 ne olim quinque us tit. ut.ff. 5 rei uẽ. l. ptor prediũ... cũ 2 ptiũ ĩ ei ntilitatẽ
6 olim quinquennij era quum vendit rem aliena ditorem cõmentum u prediũ.⁊.j.ꝙ cũ eo eie ſeifi iei utiluate 5
t.ſed a compoſitoꝛib eſt hi z⸗ um refundit. ali tmulier alienet quo caſi. qui in ſi. Tercij dñt
eſt hic poſi dicunt no ias mulier conuerſum in ſi caſu vipſe ſi eſt ſoluendo Ne
quod ſi manifeſte poteſt probari man utilitateʒ. Quarti ut brc
llierem cõmenta adbi .
a adhibuiſſe.

quia ſtudioſe abſuit femouetur a feſtitarione. ſed ſi ſion poſfit.licet ealið

ſut verſata eatenns ſubuenitur ei vt refundat pꝛecium ⁊ recipiat domum.
ſed ſi venditoꝛ cõmenta adhibuit ipſe refundat.niſi quum eſt inops.tũc
mulieri reddit.idem ſi venditoꝛ abeſt ⁊ ſi domius. M. ex hac.l.colligit

g Tempore. vtilis annt.
h ¶Pater tuus. non militans.ſʒ paganus
i Per in integrum.contra contractum anteceſſofis.

k Ex perſona deſuncti.vt.fl.de in inte.re.non ſoluʒ.⁊ dic feſtitui

b i

tres caſus. Pꝛimum ſi abſuit mulier bona ſide yt in pꝛin.legis. Secun

dum qui non eſt in littera.

ſed colligitur a contrario

quando mala ſide. Terci
um quem lex ponit quaſi

mediuz inter duo extꝛema

ſ.quuʒ calide abfuit ⁊ cal

liditas ꝓbari ñ poſſu tẽ ei

callidicas ñ debet emptõi

omnino nocere.ſed pꝛeciũn

debet refundere mulier ſi
dominium ad ſe pertineꝛe
pꝛobauerit. dic ergo ſecun

dum eum non obeſſe. ſ. vẽ

ditoꝛi quum mulier callið
abſuerit. vel mulieri quuʒ
yenditoꝛ callide pꝛoptẽ ab
ſentiam vendidit pꝛioꝛi ca
ſu mulier poſterioꝛi vendi
toꝛ ꝛeddit pecuniam.ſed pᷣ

ma ⁊ Fa lectura eſt verioꝛ
a De tempoꝛibus.ſpeciali

ter dixit de reſtitutione mi
noꝛum ? quoꝛundam ma
ioꝛum nunc generaliteꝛ de
omnibus.j.que tempoꝛa
feſtituuntur nec enim ẽ no
num. ⁊c̃.vt.ff.ad.l.acquil.
ſi ſeruus ſeruum.S.inquit
N bis.nõ. h pri
ma lex loquit᷑ qñ
minoꝛ cepit mili
tare.ibiq; factus maioꝛ p
aliquod tempus eſt reuer
ſus ſecunda quum nõ mi

De tpribus in integrũ reſtitutio

ſis tam minorum ⁊ aliarũ pfons

rum q; heredum eorum.

Mdpr. Goꝛ.a. Prudẽti militi.
Nͥbis i quib leſo es qu

um minoꝛ annis uiginti
quinq; eſſes toto milita

ris expeditionis tempore auxiliuʒ
reſtitutionis poſtulare pots: tem
pus ⁊ enim poſt impletam minoꝛẽ
etatem pꝛeſtitum ex die miſſiöonis
iuxia rationeʒ iuris computari dʒ.
Dẽ.a.Secundino.militi.
JY intrà legitimam etatem ul
impletã nondum exacto tẽ
por preſtito pater tuus in ſata cõ
ceſſit:tuq; ei heres extitiſti:⁊ intra
xxv.annos uel poſt eam etatem in

tra id tempus quod ad in integrũ

reſtitutionẽ defuncto ſupererat no
men militie dediſti: preſes prouin
cie cauſa cognita per in integram
reſtitutionem ex perſòna deſuncti
ſubueniri tibi prouidebit.
Dem.a. Muciano.militi.
J intrà annos quibus in in
tegrum teſtitutionis auxili
um indulgetur ↄſtitutus es: uel eõ
tempore nomen militie dediſti ⁊ ĩ
expeditione occupatus es:ↄtinua
tum beneficium reſtitutionis ꝑ uſu

ad tempus quod fluxit in abſentia ſecundum quoſdam ⁊ male.

tres tui: atq; in militia diem functi

ſunt: in integrum reſtitutionis eis
tempus non ceſſerit ſed omne ad
ſucceſſorem tranſmiſſerunt.
Mpꝑa. Conſtan.a.ad Baſſum.
A que ð temporibus in in
tegrum reſtitutionum legib
cauta ſunt cuſtodiri conuenit: ⁊ ſi
forte quis beneſicio noſtro etatis

vt. ð.l.pꝛoxi.dixi.
Item quando pa
capionem: licet antẽ militiam ſup ter deceſſit maioꝛ.
pletã ſit: non patitur te diſpendio dic reſtitui.j.tãtuʒ
rei familiaris afflig tempus quantum
Mpꝑa. DHiocle.⁊ Maxi.aa.⁊.cc ſuupererat patri. vt
Dioniſio. dicces iam. j. e. l. es
X perſona ſratrum ſi tibi eo que.accdur.
rum queſita eſt ſucceſſio:⸗po l ſ Jintra
tes contra quem ſupplicas agère: nos cõſti
non ignorans quod ſi minores ui tutus es. ſ. xxy. ꝓ
gintiquinq; annis militauerint fra vtilem annum

m Eo tepore. quo

potuiſti reſtitui.
n Lontinnatũ. mi

noꝛiſ etatis ad mi

litiam.
o Ante militiã. ſ.

ſinitam. vel dici.

choatam.

p Suppleta. ideſt

neniam fuerit ↄſecutus: ex eo die compieta. ſ. uſuca/
quo indulgentia noſtra in iudicio pio, accir.
ↄpetenti fuerit intimata :eique ad q Alffligi.ſ. cum el
miniſtratio rei p ropꝛie permiſſa fectu.quia reſtitui
ad perſequendas in integrum reſti tur.? nõ. ꝙ h lex
tutiones finiendaſq; cauſas iure loquitur ſecundũ

tempus habeat preſtitutum:ita ta

„

men ut nunq; minoribus.xxv.an
nis ↄſtitutis de iis que ante impe

tratam ueniam etatis geſſerunt:au

antiqua tempoꝛa
quando currebaãt
pꝛeſcriptiões adul

tis nõ ðico pupil

litans inſtituit euʒ qui mi
litare cepit poſtea tercia ap
ponit vtrunq; caſum.i.in militante ⁊ non militante.quarta quuʒ militãs
inſtituit non militantem.nec etiam poſtea cepit militare.

cPotes.ſ.tu qui es in militia ⁊ per procuratorem.⁊ nõ.ꝙ toto illo tem
pore petit.nec tamen dicas tunc currere vtilem annum.nam ⁊ minor to
to tempore minoris etatis petit reſtitui.nec tamen currit ei annus.niſi pp

minorem etatem dt. ð. de in inte.re.mi.l.minoꝛibus.⁊.ð.ſi tu.vel cu.int᷑
nene.l.i.currit ergo h̊ annus vtilis a tempore reuerſionis.vt ar.ff. quan
do actio de pec.eſt an.l.i.S.annus.ſed alij vt. M.dicunt currere in ab

ſentia vtilem annum ⁊ ſecundum eos.j.annum a tempore reuerſiõis pe

tit reſtitui ad annum qui fluxit ſicq; habebit duos ntiles annos poſt re
uerſionem.quod non placet pꝛopter circuitum euitandum. ſed aliud in

tempore petende bo.poſ.quod currit abſenti valeriano.ut.ð.ti.ij.l.i.qꝛ

ſaltem per aliuʒ potuit petere.vt.ff.de diuer.pre.l.i.⁊ quis or.in bo.poſ.
ſer. l.ij. ſed hic probetur vt dixi cauſa vitandi circuitus.vt.ff.de condi.in
de.dominus teſtamento. a.ff.e.interdum. ſed quum hodie quadrienni
um ſit continuum. an poſt minorem etatem ſtatim curret.vt.j.e.l.fi. n.
non currit naʒ quo ad ſui initium eſt utile in aliquo.licet enim feriati di
es ⁊ non feriati computentur tempora tamen quibus eſt abſens proba
bili ⁊ neceſſaria cauſa vel probabili tantum excipiuntur. idem ⁊ ſi poſt
quam cepit currere tales abſentie interueniant.vt ſubducantur talia tem

pora.vt.j.e.l.ſi.S.fi.ſicut erat de vtili anno.nã ⁊ ille quandoq; currebat

abſenti ut in valeriano quandoq; non.vt in vtili anno interdicti ꝙ ui a

ut clam. vt. ff. quod vi ant clam ſemper. S. ſi quis reipu. ? ut.. dixi ſic eſt
2 alias tempus vtile quo ad quid.⁊ quo ad quid non.vt. ff. de calum.l.

annus.⁊.ff. de adulte.l.quinquennium.⁊.ff.de edi.edic.l.cum ſex.

d Tempus. vnius anni olim. hodie quadriennij. vt..l.f.
e Miſſionis.j.quadriennium vel poſt.

1 IZintra.i.citra. vt.j.de poſtu. here.in.l.fi.vel proprie ⁊ dicitur etaſ

legitima minor.quia lege iuuatur.

xilium in integrum reſtitutionis ðᷣ lis. hodie contra.
negetur. Si quando ſane in mi vt. . in quib cau.
noris iura ſucceſſerit minoꝛ mime in inte rc. non eſt
t e vXR perſona

hic ſucceſſit non militans militanti.
Algere. petendo ꝛeſtiiui.
t Ceſſerit.ſ.ipſo iure.vt dixi.S.e.l.i.
u e Adue.legibus.vt.j. vtilem annum dentur reſtitutiones⸗
X

Intimata.que qualiter fiat.habes.ð.de ijs qui ve.e.l.ij.⸗?
eo vero quod medio tempoꝛe geſſit inter impetratam veniam vi
timationem videtur reſtitui.vt hic ar.õ.ðe ijs qui ve.e.impe.l.i.ſ,
dic ibi impetrauerunt.i.intimauerunt. Mꝛeſtitutum.i.vtilis anni

hodie quadriennij.vt.j.l.ſfi.

y Ita tamen.ſ.dicere.ſi tunc quando impetrauit veniam erat ma
culus vel maioꝛ.xx.an.⁊ femina.xviij.⁊ ſi annus vtilis inneniait

compleri ante.xxv.an.ſuppleatur.vt vſq; ad viceſimum quintum

annum detur reſtitutio.ſic.ff.de excu.tu.l.ſcire opoꝛtet.S.aliud.a

lij dicunt quod quadriennium debet ſemper currere demum cõ
plens.xxv.annis.

3 Si quando. hic. .reſpicit vltimam partem rubrice.ſ.ð bidibuſ
a Illibato.ſ.toto quod ſupererat defuncto tam minoꝛis etatis q;

vtilis anni ſm quoſdam.ſed tu dic tantum utilis anni.
b Quod ſi maioꝛis.ſ.decedentis.j.vtilem annum.
c Becidendas.nam ⁊ finiri dʒ cauſa.j.dictum tpᷣus.vt.j.e.l.fi.
d Fuerat.quod tempus curret ei poſt ſuã minorẽ etatem ↄpletaʒ
ſicut ⁊ in abſentibus cauſa reipu.vt.S.e.l.i.ij.⁊.iij.quippe minor

⁊ abſens ſimiles ſunt.vt.j.e.ſuperuacuam. Item pꝛo nobis.ff.?ꝰ

mi. interdum. Item ut euitetur circuitus qui eſſet iaʒ ſi diceres ſta
tĩ currẽ ⁊ poſtea reſtitui.⁊ poneres ples miĩores ſucceſſiue illi ſue

ceſſiſſe ut.ff. de condi.ĩde.dominus teſtõ.Alij dicunt.ut. M.
ſtatiʒ currit. pꝛo quibus eſt.j.e.l.fi..fi.ſed non obſtat quia ĩ alio
caſu loquitur. Item pꝛo eis in auten. de tempo.non ſo.pecu.F. ſi

autem. coll. vij.ſed ibi ſpeciale.nam multa ibi ſunt ſpecialia etiem

do.doder
Kf
manf
lecondi
Aenn
er prel
ſapeuns
vonplen
centtben
Koec
lwron
to Kp⸗
do⸗po.
3Suhn
conhote
imn. ner
lnpon
p⸗
gtiat li
ſet nuo
ſinenue

de

Unebers
ſonpker
Pnnorg
fiinrin
lheme
uottun

ſecundum omſlies. item pꝛo eis.ᷣff.ex quibus can.in poſ.ea.l.apðᷣ
2.j.de his qui.vt indig.l.polla.ſed ibi cum defuncto fuit contꝛac
tus.ſecus autem in eo quod poſtea currit. vt hic ⁊. fl.de iure ſil.fiſ
cus in pꝛin. ⁊ eodem modo reſponde ad.l.. ſi aduerſus vẽ. pig.
.l. ij. poteſt etiam ibi agere contra creditoꝛem pi.ac.⁊ contra tu. vl

cu. Item pꝛo eis. ff

de fundo do. ſi fũ⸗
qum. ſed magis e/ prohibeatur: quum quintum ⁊ ui
tatis ꝛatio qᷓ; mulie ceſimum ſue etatis annum tranſie
ris habenda eſt rit: in integrum reſtitutionis bene

e LCum vero. adita
hereditas quelibet

.l.ſi predio ĩ pꝛinc.
ſHonoꝛaꝛio.i.pꝛe
toꝛio.vt per aliquã
bo. poſ.

g Supputentur.i.

compntentur ⁊ ſta
tim. nec dantur ei

ſicio uti tempore illibato. Quod
ſi maioris fuerit minor iuꝛa naciuſ

quãtũ ad eas pertinet cauſas quaſ

pꝛeſcꝛiptio currit in
choanda ex tũc. vt ex perſona maioris fuerit conſecu
hic. 7.fl. de ſtip. ſer. tus: tm̃ temporis ad exponendas
ſi ſeruus hereditaꝛi in integrum reſtitutionis deciden
us.?.de vſnca.l.ſi. daſq; cauſas accipe ðbebit: quã
F. fi. . f. ex g. cau. tum deſuncto cuius heres aut bo
ma. cum miles. . ff norũ poſſeſſor docebitur extuiſſe
de condi.⁊ de.ſi in reliquum fuerat: Cum uerò maior
diem.niſi foꝛte ĩ ca ſucceſſionem fuerit adeptus mino
ſnu. yt ar. . ff. de di ris ſiquidẽ ciuili iure ab inteſtato
uner. pꝛel.l.ſi ſeruu uel ex teſtamento ſucceſſerit: mox
ſed pꝛius inchoata quum fuerit adita hereditas:ſi vo
completur etiam ia honorario iure ex quo bonorum
cente heꝛeditate.vt poſſeſſio fuerit accepta: examinan
eff. de in diẽ adiec. do ac terminando in integrum reſ

titutionis negocio ſolida ſine ulla

diminutiõe iepora ſupputẽétur.

In zutentica de temporib non
ſolute pecunie ſuper dote. F. gene
raliter.collatione.vii.

tempoꝛa minoꝛse LCOQOM. [ J minoͤr de dote
tatis pꝛedeceſſoꝛis cauta non numerata ſtatim non ꝗᷓ
quia ⁊ illi ſi hodie rituꝛ: reſtituitur eatenus ut nõ traſ
fieret maioꝛ. xxv.ã. cedat a tempoͤre nuptiarum. xii.ã.
ſi darentur alij dñt eo quoqʒ mortuo intra predictum
dari dicta tempõa tempus indulgetur annus heredi
huic heꝛedi.quod
non placet. Aut er

go minoꝛ ſuccedit minoꝛi. ant minoꝛ maioꝛi aut maioꝛ minoꝛi.?
iſi ſunt in hac.l. aut maioꝛ maiori cui foꝛte de quadriennio ãnuſ
ſupererat qui non ponitur. hic quia eſt indubitabilis. nam ille ã

nnus tantum heredi dabitur. vt. . e. l. ij.
h Sequitur Autentica. „
i ſ I minoꝛ.non queritur.i.non opponit exceptionem de do

te non numerata.j. legitima ⁊ comunia tempoꝛa que ſunt
e.. de dote cauta.l.fi.⁊ in auten.quod locũ.

k Atempoꝛe nup.contractaꝛum. . .—
ſecundum. M. 1 Jo. ar. j. de nup. ſancimus. 7.S. de ijs ꝗ ve. e.l.

fi. ⁊ ſecundum boc poterit reſtitui.j.xxxvij.an. vna die minus.ſi
ponas in vltima die.xxv. anni minoꝛem contraxiſſe matrimoniũ
vel dic ſecundum. B. 7 Aʒ. contrabendarum hoc eſt ex quo eſt
habilis etatis ad contrabendum quod eſtin. xv. an. vt in coꝛpor

anten. vnde hic ſumitur.ſ.de tempoꝛe non ſo.pec.ſuper dote ibi

nouimus enim quia qui vehementer.⁊c᷑.⁊ ſecundum hoc vſq; ad
xxvij. an. vna die plus dabitur reſtitutio ſi ponas ſinito.xv.an.

xiſſe matrimonium hunc minoꝛem vel quandocunq; poſt. IJten
ſecundum. M. ? Jo. male diceret ſi minoꝛ. quia non minoꝛi ſed

maioꝛi curreret tempus.ſi ponas vltima die. xxv. an. contraxiſſe.
ſed pꝛo. M. facit quod dicit ⁊ non tranſcendat ⁊c̃.ſ.tempus in a
lijs pꝛeſcriptionibus ſtatutum. nam ſi.j. xxvij. an. tantum daret
non tranſcenderet tempus alias conſtitutũ. quod ẽ vſq; ad. xxix.
annnum. vt. ſ. e.l. fi. ſed expone tranſcendebat.i. aſcendebat ſecun⸗
dum Bul. cum quo conſentio.

l Peredi. maioꝛi.vt patet ſtatim. ⁊ nõ.iiij.ſpecialia. Pꝛimum qꝛ

dantur hic. xij. an. ſiue a tempoꝛe contractarum nuptiaꝛum ſiue

contrabendarum. dicas alibi. xxix. an. vt.j. e.l. i. Secundum

11.

2

Auod ſi defenſio rei dilationis

5 ==

S

* „ 5

maioꝛ ſuccedens minoꝛi non habet niſi annum ex perſona illius. etiam
ſi plus illi ſupereꝛat. vel minus de.xij. an.alias habet ex perſona defunc
ti annum utilem. vel quod ei ſupererat de anno vtili.vt.l.ea que in fi.
Tercium quia minoꝛ ſuccedens maiori hʒ.v.an.quuʒ alias habet tem
pus ſue etaus.⁊ poſtea id quod deſuncto ſupererat.vt.S.l.ea que.S.qð

4 K „ .

ſi. Quartuʒ quia currit ei
tempus in minou etate.
eius. Sed ſi heres ſit minor maio excep.non nu.pe.vt ĩ pꝛi.
ꝛis ſeu minoꝛis defuncti: quinque alias non.vt.ð.in quibus

annorum gaudeat ſpacio: non ex
pectato exitu etatis eius.
Etende in integrum ꝛeſtitu
tlonis temporibus obſerua
tis ſi dilatio ab actore petatur: que
intra metas reſtitutionis ualet arta
ri: eandem quocũq; flagitãte cau
ſis cognitis tribui oportebit. Sin
uero eiuſmodi poſtulãtur curricu
la: que intra ſpacium receptum an
guſtari nequeunt quippe ſi in con
finio legitimi tempoꝛis petantur:
⁊ eius terminos prorogabunt: di

latõʒ petitori denegaꝛi ↄueĩet:ĩ e

enim arbitrio fuerat:tunc inferre.
litigium quũ petite dilationis mo
ra ſuperſtite ſpacio poſſet includi.

ſuffragium poſtulauerit: eandem

aſſerta cauſa citꝛa obſtaculùm tem

poris defferri ſancimus: quia ne
quaq; ſteterat in ipſius poteſtate

quando litigio pulſaretur. dari er

go debet èſi impetꝛata dimẽſiò ſe

ſe ultꝛa tempoꝛis diffinitiõem pꝛõᷣ
feꝛat.qua dilatione ſi a reo ĩpetꝛa
tur: etiam actio in requirẽdis ꝓba

tionibus uti minime ꝓhibebiutuͤr.

Mpa. Juſti.a. Joan.pp.

Aperuacuam differentiam

ca.in inte.re.non eſt ne.l.
fi. in pꝛin.ſed ſecũdũ.M
currit etiam aliaſ hoc tem
pus.vt nõ.in.l.ea que in
fi. S. quod ſi.vnde ſecun-
dum eum non eſſet ſpale
⁊ hoc ſecundum omnes.
Poteſt addi quintum.
quia quum alias quadꝛi
ennium computetur ex tẽ
poꝛe mino ꝛis etatis com
plete.hic computãtur,. xij
anni ex tempoꝛe nuptiaꝝ
ſiue contractarum ſiue cõ
trahendaꝛum. Iteʒ ſextũ
quod quinq; anni cunãt
alias non.niſi in caſu. vt
in auten. de here.⁊ fal.S.

pupillus. coll.i. Septiuʒ

quod adeo currũt vt nõ
reſtituatur.alias contra.
vt. ff. de mi.l.etiam ei.
m Etatis eius.ſ.dðſũcti vel
ſuccedentis.

n p Etende. tempori

buſ que ſunt vſq;

ad finẽ vtilis.

0. Lauſis cognitis. Put

p Quippe. conuenit öne
gãi quod eſt.j.⁊ nõ.duo

exigi. vt denegetur ſi a pᷣ⸗

mo incipias. 1. vt in conſi

nio petatur. ? terminum tranſcendat.

q ¶Defenſio. rei.i.ipſe reus vel eius defenſoꝛ.
r Obſtaculum.i.non obſtante quod dilatio tranſcendat vtilem annum

t Dimenſio.i.dilatio.

u Pꝛoferat.i.pꝛotendat.plus ergo feo quam actoꝛi conceditur.ſic.j.de

dila.ſi quando.⁊.ff.de fer.l.ſi.⁊.ff.de reg.iu.l.fauoꝛabilioꝛs.⁊ ẽ hec rõ.
quia non eſt in rei poteſtate quando conueniatur.ſed actoꝛis quando
agat. vt hic ⁊.ff. de excep.doli.pure. .ſi.⁊.j.de an.ex.l.i.in fi.⁊.ff.ð ꝛeg.
iur.l.qui in alterius.

x Pꝛohibebitur. nõ. quod babet per alium quod per ſe habeꝛe nõ po

teſt. vt hic .j. de tem. ap.l.per hanc. æ de appel.l. fi..s.ſi aduer. tran.l.
.i. ⁊. ij. .ff. que res pig.ob.poſ.Ariſto. Item contra,. huic legi.j.l. ꝓxi.
ſed illa ſecundum iſtam.

yI Aperuacuam. annus alins continuus vt in oſucapione. vt. ff. ð

vſuca.l.ii. ?. C. de dolo.l. fi. in iſto currunt feriati ⁊ non fetiati di
es. potuit agere vel non.potuit intendere iudex vel non.reus conueniꝛi
pel non. ſit pꝛeſens vel abſens contra quem currit. vt. C. de pſ. lon. tem.

.l. fi. reſtituuntur quidam tamen in integrum. vt in diſtinctione que eſt.
eff. de in inte. re.l. fi. Alius vtilis ⁊ vtilium multa genera ſunt.quoddaʒ

eſt vtile quo ad ſui initium.ſed ex quo incipit eſt continuus.vt.ff. de ca
lum.l.annus.⁊ de edi.edic.l.cum ſex. Alius eſt vtilis toto tempore.⁊ h
eſt multiplex. nam quidam eſt vtilis vt nec feriati dies computtur. nec
abſentiarum nec minoꝛum etates.vt erat annus utilis qui datur reſtitu
tionibus maioꝛum ⁊ minoꝛum.vt. C. de tem. in inte.re.l.i.⁊.l.f.in fi.⁊.ff
de diuer.⁊ tem. pꝛeſ.l.i.Alius qui currebat abſenti eo quod potuit pꝛo
curatorem dimuttere. ſed ꝛeſtituitur. vt annus datus bo. po. petendis. vt
.C. de reſti.mi.l.i.ſed ſi eſt preſens contra quem currit bo.poſ. nõ currit

— R 5 MVVB

ſi impediatur agere.pt. C. de biuef.⁊ tẽ. pꝛeſ.l.ij.⁊.ff.quis oꝛ.in bo.po.

ſeruetur.l.i. dies. Eſt ⁊ quadrienniuin quod datur maionbus ⁊ mi
noꝛibus loco vtilis anni.⁊ hic eſt continuus vt feriati dies ⁊ non feriati

quod datur᷑ minoꝛibns. ſic de quadꝛiennio quod datur maiodi
bus. vt bic dicit.ſed an quod alibi dicituꝛ de anno puli eſt per
banc.l.coꝝectum. Reſpondeo non argumentum.j.de appellat.

currant. poſſit agere vel non. ſed abſentie ab eo ſubducuntur.⁊ ſecundũ
hoc quo ad quid eſt vtile vt hac.l.

a Vtilis anni.in quo tria

opoꝛtebat cõcurrere acto

ri copia agendi reo deſen
dendi.iudici iudicãdi.vt
.ff. de diner. pꝛe.l. i.

b Lontinuuʒz. quod non
eſt pꝛiuilegiatum.licet fac

ta reſcindantur. ſed pꝛini
legiate rei datum.iſ.reſtitu
tioni.accur.
Totius.i.omnium loco
rum. accur. .
d Diſcrimen.i.differentia
in hoc caſu.ſic ⁊.ff. de ĩſti
to.cum interdum.alias a
ntem quandoq; iducitur
vt.ff.de eo quod cer.loco
ideoq;.⁊.ff.ðe off.ꝓcon.
e Illu xerit.ſi modo habe
at facultatem agendi.⁊ h
ſi in minoꝛi etate contĩgit
leſio.alioquin currit a tẽ/

ſitiliſ anni in integrum reſtitutionil
a noſtꝛa ꝛepublica ſeperantes ſan
cimus ⁊ in antiqua Roma: ⁊ in
hac alma urbe: ⁊ in italia: ⁊ i aliis
prouinciis quadriennium ↄtinuᷣũ
immodo numerari ex die ex quo
annus utilis currebat ⁊ id tempuſ
cius loci eſſe comune. ex diferen
tia enim locorum aliquod induci
diſcrimèn ſatis nodis abſurdum
uiſum eſt. Quod non ſolum in mi
norum reſtitutiõibus quibo utilis
annus incipit currere ex quo uiceſ
ſimiſexti anni dies illũxerit: ſed eti
am in maiorum hoc ideʒ adhiberi
ſancimus: ut ⁊ hic pro utili anno

memorata ↄtinuatiò temporie ob

ſeruetur ad interponendam ↄteſta

tionem finiẽndamq; litem: Et quẽ
admodum omnis minor etas ex

cipitur in minorum reſtitutionib:

m Quibus ex cauſis maiores in integrum reſtituantur. dixit. S.
H de eſti. milituʒ ſpe
B cialiter de quibuſ⸗
ſimilis ĩ hac pane minorum ⁊ ma dam maioꝛbus.ſ.
iorum reſtitutio. militibus ? reion.
. cauſa abſentibus.
Quibus ex cauſis maiores in in nuncde omnibus
tegrum reſtituantur. eetiam de ijs qui ꝓ
.liiü. pter rei qualitatem
Mdpa. Anto.a. Miliano. reſtituũtur vtĩ bo.
Ipropter officium lega ſi.iudicijs.᷑pt. j. eo.
tionis ad me bona ſide in Zctibus.
ſacte abſens ⁊ indeſéſůòů n ſ J pꝛopter
comdemnãtus es inſtau:ationem offi. ad me
iudicii iure deſideras:ut ex itegro .ſ. pꝛincipem a ciui
deſenſionibus tuis utaris: nã eos tatetua. vl a me qꝛ
quoq; que legationis officio fũgũ prnceps miſit. ⁊
tur in eo priuilegio eſſe quo ſunt q ſubijci bona ſide.
ꝛeipublice cauſa abſunt receptũ ẽ. (ſ.interneniente er
Dem. a. Dioniſio. patte tua, non ent
JYiccircò apud arbitrum p boc ſtudioſe pꝛocu
ſentiam tuam facere non po traſti.vt.ff. e.l item.
tuiſti: quia ſub cuſtodia militaꝛi iu ij qui.⁊.l.qui data
ſu preſidis detinebaris: idq; in e K..

ruiate eſſe preſidi prouincie proba

o Indeſenſus.i. nł

i
k E

poꝛe leſionis.vt ar.ff.quã ita ⁊ in maiorum tempus in quo
do ac.de pecu. eſt an.l.i. reipublice cauſa abſuerit: uel aliis
S. annus ſecundum JYo. legitimis cauſis que ueteribus le
ꝙ accipe quando pꝛeſcrip gibus enumerate ſunt fuerint occu
tio completa contra maio pati: omne excipiatur.⁊ nõ. ſit ab
rem reuerſum de abſentia

⁊ poſt modicum tempus
ar.tamen contra.ð.e.auten. ſi minoꝛ.ſed ibi ſpeciale.

ſMaioꝛum.ſ.reſtitutionibus qui ⁊ ipſi iudicis officio iunantur. alias

ſi iur̃ acti.de dolo vel quod metus canſa vel ſimili habent ſua tempoꝛa

g Continuatio.hoc ſi hic abſens maioꝛ ledatur tanto tempoꝛe ſecundũ

Aʒ.vel maioꝛi qᷓ eſt quadꝛiennium. ſſi vero minoꝛe illud ſolum habʒ r
uerſus.⁊ currit ei tantum poſt reuerlionem.vt.ff. ex quibus ca.ma. ſedð
⁊ ſi per pꝛe...ſi cum ferie.⁊.S.quotiens.⁊ dic plene vt ibi dixi.⁊ idem in
minoꝛe ſi ledatur tempoꝛe ſecundum Aʒ.vt quia res vſucapiatur ⁊ vſu
capi ceperit contra pꝛedeceſſoꝛem.ſi anteʒ ledatur in contractu minoꝛ ſẽ
per datur quadriennium.maioꝛ aut᷑ non reſtituitur in contractu. vt.õ.
de reſti.mi.l.que a patre.ſed in tempoꝛe ſi quid potuit querere.vt.ff. ex
qui.ca.ma.iulł..eum.ſed quidam dicunt ſemper dari quadrienniuʒ.lʒ
minoꝛi tem poꝛe ſit leſio.vt diximus.ð.ti.ij.quod tempoꝛe.

h Finiendamq; litem.ſ.in inte.re.petitionem. ⁊ ſic litis conteſtatione nõ

perpetuatur.vt.S.e.petende..ſin vero.⁊.ffſ.de minoribus.pomponius
1GS.ſi quis.⁊.ð.de dolo.l.fina.ſed argumentum. contra. ff. de minoꝛ. in

tra.pꝛimo v. ſed ibi aduerſarius dolo appellauerat vr extenderetur tẽé/

pus. Item contra. . e. petende. 5. ꝙ ſi defenſio. ſed ſecundum illã. nã
fauoꝛe rei hic conſtituitur.vnde eo volente vltra retardatur non eo inui
to.vt hic.idem dico in vtili in rem ſiue reſciſſoꝛia que datur poſt reſtitu

tionem.vt ipſa quadꝛiennio finiatur ſi non ſit pꝛopoſita.vt.j.ti.i.l.fi.ſecl

poteſt perpetuari lit. conteſ.actio reſciſſoꝛia quum nulla lex hoc pꝛohibe
at. licet quidam contradicant eam non perpetuari ſecundum Aʒ. ſecun
dum Jo. habet eam pꝛo conteſtata eo ipſo ꝙ in inte. reſtitutio eſt petita
Omnis minoꝛ.ſ.infantia.pueritia. adoleſcentia.
Excipitur.vt non computetur in iſto quadriennio ipſo iure, pꝛimũ ſit
ſiue medium vltimumue etiam in minoꝛe.ſicut in maioꝛe diximus.õ.ti.
ij.l. quod tempoꝛe.⁊ ſic eſt utile quo ad hoc.quia non currit tempuſ mi
noꝛ s etatis vel iuſte abſentie. vt de quadriennio minuat. vt diximus.S
i.i.l. i. INem excipitur tempus quo impedioꝛ per aduerſarium meum.
ne agam.j.quadriennium. vt.ff.e.inrrr.

I Non abſimilis. vt ſicut demum currit pꝛeſcript.quadꝛiennij minoꝛb⸗
poſt maioꝛem etatem.ita

t mai. em.ita maioꝛibus poſt reuerſionem. vel aliter. ſiẽ mi
oren conſeruantur hodie ipſo iure illeſi.ſic ⁊ maioꝛes quod non placʒ
ſed ſicut predicia tempoꝛa iuſte abſentie excipiuntur de quadriennio

ueris: accipies càuſe inſtauratiöz. lo modo deſenſus
Mpeꝛaloꝛ. Diocle. ⁊ Maxi.aa. iem ſi fuit defeſui
7. cc. Proculo. ſec minus legitime
N contractibus qui bone quia tunc reſtitulii
ad totam cauſam.
vt. ð. ð pꝛocura. qꝛ

abſente. ſed ſi legitime defenſus fuit. tunc ad appellandum tantũ

nt. ff. de in inte.re.l.fi.

ipſo iure diffinitiua.vt.j.de iudi.pꝛopeꝛandum..i.
q Judicij.iam accepti.i.inſtantie.

r Reipu.ſ.romanoꝛum.vt.ff. e. ſed ⁊ ſi per pꝛetoꝛem. 5fi. .l. lega.
tis. ⁊ potes diſtinguere vt diximus. 5. de procur. quia abſente.
ſſ Iiliccirco.arbitrum.i.iudicem ordinariũ.ſic.S.de poſtu.l.

quiſquis.ſed videtur non valere ipſo iure quum non pet

io oo

p Condemnatus. lite ante abſentiam otel.alias non poſtet yale Mw

nenerit citatio in noticiam abſentis.⁊ ſic non eſt neceſſaria reſtiian

tio.vt.ff. que ſen.ſine ap.l.i.S.item cum.ſed illud ibi dicit ad ma

iorem exageralionem.nam nec citatus ibi fuit.hic ſic fuit ad do⸗
mum.vnde ſententia tenet.q neceſſaria eſt reſtitutio.vel poteſt di
ci vt loquatur de arbitro compromiſſario quum preceſſit conuẽ
tio vt etiam vno abſente ferat ſententiam.alias non haberet locũ

vt.ff. de arbi.diem. .ſi quis ex.⁊.l.non diſtinguemus..cum ãt

in fi..ſed pꝛima verior.quia in arbitro ⁊ ſi tenet ſentẽtia quo acdd
commiſſionem pene.non tamen ex ea datur actio.vnde non reſſti

tuitur contra ſententiam.ꝙ bic facienduʒ dicit.ſed haberet excep
tionem in pena.vt.ff.de arbi.ſi cum diem.S.ſi quis.⁊ deexcept.
do.apud..ſi in arbitrum.

t¶aaſe.ſ.iam cepte.vt hic ⁊.ff.e.ſuccurritur.⁊.l.in eadem.
nu i R contractibus. vt in diuiſionibus perperam factis.ꝰt.
ij. comunia vtriuſq; iu.l.maioribus. Item in venditione
ſi enim non alias venditurum me inducas vt vendam.ago re tra

dita de dolo.yt. ff. de dolo ⁊ eleganter.ſi enim ⁊ dolo me in pcio

decepiſti.agam actione ex eo contractu.vt.ff.de act.emp.iul.F. ſi

uenditor. ⁊. F.per contrerium.⁊ ar.j.de reſcin.vẽ.l.de dolo. ſi nõ
ðdolo.aut vltra dimidiam me decepiſti.⁊ tunc ſimiliter actio.ex eo

contractu.vt.j.de reſcin. ven.l.ij.aut non vltra dimidiam. ?⁊ tune
non agam.vt.ff.ðe mi.l.in cauſe. .pe.ſed an.j.quadrienniũ tan

tum.quidam ſic.ſed tu dic vſq; ad.xxx.an.prout alias acõ com

reſtitutio. quum ſententia ar bitri altera parte abſente non valeet.

petens durat ⁊ quod hic appellat officium non dicit de eo qud

eſt ſolum. de quo dicitur.ff.de mi.quod ſi minor.S.ſi. ſed quod

*

coni
ne 4
chlbe
liur a
41
ſefön
ui i.
ibil
ubobs,
Nrfiele
ſltlip
Klan
iozglen
.Adie
ſchulre
geigino
luiqne⸗
lottſtkni

naco en
enim m
ſubcure
ſepu.ſb
poubos⸗/
deuj
luͤdeol.
Unigel
ceiage
Penäcet
ſcolan
nte In
Nomiea
Nochent
ſoolu ir.
phn
ſenperſ
Uſdelen

1N

ſtebt

tor⸗
ſpone

Auoſ
noeh⸗
ſbeg
deße
wle

iſrſelle
aunlaic
ſe
detnidi

noca e

En utdi
Aniuslgtn

Wa dneſctee

dben in
täöwnng

Pplenunn

6noreſt
n

n ſul

n uter
Kät
ngunpin
nuſmuntt

t lutun

actioni inheꝛet.de quo tractatur. ff. de rei ueh.per totum. ? maxi⸗
me.l.in officium. Item ideo dicit bo.fi.quia ibi exuberantioꝛ ẽ
adhibenda bona fides.vt inſti.de ob.ex cõſenſu. .ſi. ſed in ſtiꝛic

ti iur.agitur de dolo.vt.ff.de dolo ⁊ elegater. .nõ ſolũ.in ſi...

x r Elpublica. romanoꝛum. alle enim ciuitates loco pꝛiuato
qui.⁊.j.ad mace.l. ſidei ſunt:etiam maioꝛibus officio

nihil. quid de ciui iudicis cauſa cognita publica iura

tatibus. videtur is ſubueniunt. M

ar. ff. e. legatis. .l. Dem.aa.⁊.cc. Pꝛiſtiano.
ſed ⁊ ſi per pꝛetoꝛẽ lſpublica minorum iuẽ uti
FF. ſi. led ille in lega ſ.et ideoq; auxilium reſti
tis ð. alias vr̃ ſecuſ tutionis imploràre poteft.
ſed dic. vt.ſ.de iure Dem.aa.⁊.cc.Liciana·
reipu.l. rempu. Itẽ NDab hoſtibus cuʒ patre ac
quid in caſtꝛo ł vil matre captus poſt his ibi ð

la aliqua..nõ pp fſunci legis cornelie beneficio ꝛe
to reſtitui. uerſus ſucceſſioneſ eoruʒ queſiſti⸗
y Solet.quuʒ ina exemplo utilis actiõiſ que in itegę

liquo contractu y?p reſtitutio datur cum exceptionis ꝗẽ

pacto eſt leſa. ſicut nue que huic obüci ſolet: obiectu
enim minoꝛes ſũt res uendicare non prohiberis.lx.
ſub curatoꝛiba. ſic ”ÿẽM
reſpu.ſub admiſtꝛa De alienatione iudici mutandi
toꝛibus.yvt hic ⁊.j. cauſa fſaca.
de iuf̃ reipu. l.ᷓem
⁊.ð.de of.eius qui Mypr̃s Diocle.⁊ Maxi:aa.⁊ cc
alt. vi. ge. l. i. ſic 2 Attalo.

eccleſia quũ reipu. AInm in reʒ actioneʒ poᷣſ
pariſicetur. vt. S. de ſeſſio pariat aduerſariõ
ſacroſan.ec.l.fi. ⁊ ĩ Allllienation? etiam iudicii

autẽ. ð nõ alie. S. ſi mutandi cauſa celebrata:in itegꝝ
minus coll.ij. Eoo« — d.
nomi etiam vicem .
obtinent tutoꝛum ergo eccleſia pupilloꝛum. vt in anten. de ec. ti. F.
fi. colla.ix.⁊.S.de epiſ.⁊ cle.oꝛphanotroppos.

3 Imploꝛaꝛe poteſt. ſed. j. quantum tempus. quidam perpetuo q̃

ſi ſemper ſit pupilla. tu dic.j. quadꝛienniuʒ a tempore leſionis. vt
ar.j.de ſen.aduerius fi.latj.l.i.li.x-.
a ſ Jab hoſtibus.qui ſint habes.ff. de cap.l.hoſtes.⁊ adde
AIuod dixi.ff. e. ab ho. S. non minus.
b Defunctis.ſ.patre ⁊ marte. ðJMV
Legis coꝛne. qui fingit eos moꝛtuos pꝛima hoꝛa captiuitatis.
ſic liberos.vt inſti.quibus non eſt ꝑ.fa.te.S.fi. ⁊.ff.ad.l.fal.l.i.
J.i. Item eſt hic fictio poſtliminij ſimiliter quo recipitur bic filiↄ
ac ſi non fuiſſet captus.⁊ ſic nõ ſeruus.vt inſti.q.mo.ius pa.po.
ſol §. li ab hoſtibus.⁊.j.quibus nõ ob.lõ.tẽ.pi.l.ab hoſtibus.

d Queſiſti.i.es heres eoꝛum.⁊ accipe res ⁊c̃. prehabita reſtitutõe

⁊ dic caſum dnobus modis. Primo ꝙ ſint vſucapte.⁊ tũc expo
ne tribus modis.nam tunc vendicabis exemplo vtuis actio.ideſt
vtili actione reſciſſoꝛia que datur ad exemplum pꝛime directe cui
eſt preſcript.prehabita reſtitutione.vt hic. ⁊.j.de capti.ab hoſti⸗
bus capſj.⁊.j.qui.non ob.lon.t.pꝛe.l.ab hoſtibus.⁊.j.de rei vẽ.
.l. nullo.łdic ad exẽplũ directe.que olĩ cũ ſolẽnitate dabatur.vt.
eff. de origi. iur.l. ij. . omnium. vel dic dabitur vtilis non ſolẽnis
ad exẽplũ vtilis ſolemnis.nam vtilis reſciſſoria dabatur olim cũ
ſolemnitate, ſicut alie actiones. hodie ſine ſolemnitate. vt dicto. 5.
omnium. u.j de formulis.l.i.⁊.ij.⁊ quod dicit cum obiectu.⁊c.iõ
eſt. quia ſi poſt reuerſionem q nadriennio taceas quum etiam tã
tum ante captiuitatem ſupererat parentibus tuis poſtea hon au

dieris. niſi litem fuenis conteſtatus ſuper hac reſciſſoria reſtituta.

vt dixi.ð.ti.i.l.ſi.⁊ hoc ſi popnas caſum quod ſint vſucapte Ded
ſi ponas ſecundo modo quod vſucapte non ſint. tunc vendicabiſ
iuã directo exemplo vtil.ſ.reſciſſorie que datur reſtitutis ⁊c. ac ſi

Qicas ſicut datur direcia re non vſucapta. ſic vtilis cum re vſucap
ta.pꝛehabita reſtõne.ſi ergo annua obijcitur exceptio huic aclõi

vt h. ergo reuerſo competit ipſo iure. licet inefficax.⁊ eſt ſimiliter p
boc.ff. de acti.⁊ ob.in honoꝛaꝛijs.. ſed cum. vbi dicitur eam an
no tolli. alij dicunt eam non naſci aliquo modo. niſi pꝛehabita

feſtitutione.⁊ ꝙ hic dr ⁊ obijcitur exceptio.exponunt.ſ.natiuitati buius
