tlimn NAnas rininc mupete-l. gs filio. F. gd tñ.⁊ de le.ijj.l.i...hi. criminalẽ accuſationẽ legis iulie de ui.⁊ iudex ſuꝑ accuſatõe Pdaſnn e
rinhia l 1 C handum. ſdubiandum. . . male fecit. ut.ff. ui bono. rap.l. i. F.i. ?. ff. de pu. iu. . ij. ilen buie
tni⸗ 5 Conſulat.imo nidet᷑ uetari relatio. ut..de peda.iu.l.plʒ. ſʒ ibi poſitioni nidetur ↄ. ff. e iudi.lſi de ni...ff. ad.l. iul. de ni ge atur huic
mtien dẽ de legato dicit.itẽ ibi reſerebat ad iudicãdũ.ãt eꝛgo ſit ꝛelatio ſed ĩ utraq; eoꝝ pone ius pro poſſeſſiõe nioleta. 2 —.——
nte hoier leai fieri Ha ueffn uaeri 4 ivaleldna ⸗ ð iure ⁊ tate.⁊ ſic ↄcordãt. Itẽ j.õ.ð ſñijs.l.ꝓlata.ſed aliud eſt ſenos vicin⸗
eri põt ut h.⁊ i aut.ð iudi.S.ſi.colł.vj.at ut odiũ euitet ꝙ ñ pmit in eadẽ cã quo caſu ipſo iure nõ al ibf. alind of , ne
ttun niſuetautgeindi ino. Kolb tet ñ quo caſu ipſo iure nõ ualet.ut ibi.aliud qñ in diuerſis attẽdit᷑
ℳr ut ĩ aut. ut iudi.ñ expec.ſa.ius..i.coll.ix.quaʒ qꝗdã h hñt no ordo ut hic. Itẽ ſimiliter ſm hũc caſuʒ nõ eſt S.j.qũ ciuilis actio cri.p
Uiz kare ddeer⸗ kke inriſdlcri⸗ eet ani adiudicandũ .i. Quarti ponũt caſũ cũ qdã accaſaret ai dia aucekerraht
A .ſ. de fal.l.ubi. ꝛ.ff. de offi. ꝓcon.l.ſolent. ⁊.l.ſi quid duerſarius dixit hũc nõ eA a
torſctrn 1 , . quid. aduerſarius dixit hũc nõ poſſediſſe. „.
— a Scientiam. poſt relationem ante habitum reſcriptum. ꝓnuntiauit prius de ui poſtea de doſſe neta de poſſeſſie agez.ꝛ index
iie b Terreat litigãtes.qꝛ facta relatõe ðᷣdit ſniaʒ ⁊ teꝛebat litigãtẽ ne ſit cõ . o e boſſelſoe ogi none ipſo upr nuilla
lis appellane ſza xpertalck reicripti, uel di 3teneb at liiig cũ ſit cõtra.l..iĩmo eſt aliqua qꝛ index putauit cãm legibus iuuari.nt.ff
dwe4 unbe aret ſz expectoret reſcriptũ. uel dic ꝙ poſt ſniam referre no qe re.iudi.l. cñ prolatis. ſed hoc nõ placet. qꝛ non ſuper ni. uel egt⸗
dtizt ebat ⁊ ßm primum habeas premiſſa. ſecundum aliam promiſſa. ſuit ꝓnuntiatũ ſed ſuper modo agendiuel ordine Kn ne poſſeſſioe
e Agiabi, ingitur eni ꝛecepta cũ nõ ſtat ꝑ appellantẽ quominuſ nn Violentie. ſ. in poſſeſſione admiſſe. prima ⁊ tercia placet.
. ſeit rr ferat.ut.j.de his qui per me.iu.non ap.per totum. ⁊ ad hoc.ſ. x Niolentie.i.inſtituta accu ſatione.l.iulie publice nłpri ,
4 ibnonnm. ler illo. ?.l.iubemus. 2.5. de officio uicarij.l.ſi. eſt inſtituta de pu. indi. . item lex iul. priuate.cuius pena
. DRinanr eo ſenienmvndo ſe nileer mſ ſola andiẽtii. x„ Juſte. prouocatum eſt. ut a ſententia contra equitatem data que hod
ℳ nſtructiõe.i.clariſicatiõe in facto. nſultatiõis.i.relatõis contra ius eſt iure i e ala que hodie
in Anit . a ius eſt iure iam ſuper eo conſtituto per.leiſtam ſecundũ quoſd

—

*
4

„

n Duuſn. pone caſum ꝙ appelletur a ſnia iudicis delegati a princi
pe. ut. ?.ſ.l. eos. ⁊ de reſcripto delegatõis. hoc dicit nõ aũt dici᷑ in
teſcripto ꝙ nõ poſſit appellari.q; ſolus princeps põt dicere.qꝛ iũc nõ ap
pellatur. ut. fl.à qbus ap.nõ lʒ.l. i. .. li. Ael pone hſo ꝙ iudex oſtẽſis lĩ.s
ↄſultationis ptibus ſicut dʒ.ut..ti.ilel.i.uel ↄſuluit principẽ ⁊ habnit iñ
ſionẽ appellabit nõ a lr̃is
ↄſultatiõis quas iã appꝛso
banerat.uec a reſcripto qa
ʒ pꝛincipẽ nõ appellaĩ.ſed
3 ſniam iudicis.nel ſi ante
relationẽ dederat ſnĩaʒ. qꝙ;
qñq; fit.vt.ff.qñ ap.ſit.l.i.
ĩpri.appellabit ab ipᷣa ini
quitate iudi.qĩ mendacijs
onerauerit eũ apᷣ principẽ.
ut ⁊ hẽs hũc caſuʒ.ff.e.l.i.
F. queſitũ ⁊ qñ appellãdũ
ſit. l.i.in prin.⁊.l.ſfi.q̃ ultia
vr̃ cõtraria prĩe.ſʒ ut dixi
ulia dicit a lris nõ appel
lari poſt habitã iã tñſionẽ
qĩ approbauerit. ſʒ ⁊ aña
potuit vt ĩ pꝛia.⁊.ð.ti.i.l.i.
alij dicũt ꝙ ultĩa nõ ſoluit
ſʒ q̃rit ⁊ ĩ pria dat᷑ ſolutio.
b a Pbpellatõe. a indi
ce.a quo appellatũ
eſt qui cãm ĩ ſcriptis debʒ
dare litigatõi qr̃ nõ recipit
ut. ff. de ap.reci.l.ſcienduʒ.
Beliberatõis.i.cognitio
nis faciẽde a iudice appel
lationis.nel dic.i.appella
tionis facte ex deliberatõe
qꝛ in hoc deliberat᷑.j.x. di
es.nt in aut᷑.de ap. .i.col.
iiij.łdic.i.cognitõis hñde
ſup hb̊ᷣ ſit recipiẽda nel nõ.
nã interĩ dũ deliberatur ð
h nihil nonui fit. nt. ff. nihil
no.ap.pen.l.i.in prin. nel
quaꝛto qꝛ iudex ꝗ tulit ſen
tentiã dicit nicto ſtatiʒ exe „GW H
queris appellatõis cãm al exeqr ſniaʒ hᷣ dicẽ ñ dʒ. ut.j.e.l.ſi qs libellos.
d Nihil.neluti ſi executio nel quid ſimlle.
e Conſtitutũ eſt. ut ꝛ.ff. nihil no. per totũ.⁊ de ap.re.ſciendũ.⁊ ad turpil.
.l.i. F. f.. 1 8 inte. re. petita neqd noui. fi.l.i.? in aut.ut nulli iudi.F. ⁊ in ſu
per iubemus. ſed fallit ĩ fructibus qui qñq; deponuni ap.pẽ. ut.ff.e.ĩpr̃.

„△

QOuũʒ ꝙ poſtulas nõ eſt qð
⁊ ſi reſcripti mei auctoritas
interceſſerit prouocandi tamen fa
cultas tibi non denegatur.
Mpr. Gor. Aictori.
Ppẽllatõe inteꝛpoſita licʒ a
iudice ꝛepudiata ſit in pᷣiudi
ciũ deliberàtiõis nihil fii debeꝛe:
⁊ in eo ſtatu oĩa eſſe quo tpᷣre ꝓnũ
tiatõis fueꝛũt ſepiſſime ↄſtitutu èſt.
Apr. Philip.a. ⁊ Hili.
J aàd ſcribatũ nominàt ñ ꝓ
uocaſti ↄuelli ſtatutã ñ pñt.
Mp. Dio.⁊ max.aa.⁊.cc. Aale.
NRẽſes ꝓuicie ad quẽ appel

ſtre tᷣs ꝙ ad reddẽdos aplos prẽ
ſcriptũ eſt exẽptũ eſſe aĩaduerterit.
Sʒ ex fatalis cãus neceſſitate dieʒ
fũcio eo ꝗ eos pᷣfeꝛebat id accidiſſe
cògnouit iuxta perpetui iuris for
mam deſiderio ueſtro mẽdebitur.
Dem.aa.dicunt.
Os qui ð appellationibus
cognoſcẽt ac iudicabũt. ita
iudiciũ ſuũ pᷣbere ↄueniet ut intelli
gãt ꝙ cuʒ appellatio poſt dẽciſam
ſniĩa litẽ interpoſita ſuerit nõ ex oc

iudicẽ ſunʒ fas ſit.ſj oẽm cãm pro
pria ſnia determinare ↄueniat cuʒ
ſalubritàs legis ↄſtitute ad id ſpec
tare uideat᷑:ut poſt ſniaʒ ab eo qui
de appellatiõe cognoſcit recurſus

.HF.li. -.j. quoꝝ appel.nõ re.l.ab execuiõe. INẽ qꝛ teſtes inducit poſt aptu
ram quos ĩ pria cã ꝓducere nõ poterat. ut.j. tl.i.l. per hac. Itẽ qꝛ nõ to
tiens appellare poterit amõ legitio ul uno mõ.nt.j.ne liceat ĩ una eadẽq;

cã tercio ꝓuoca.l.i. Itẽ qꝛ nũc nõ poterat noua petere ꝑ dictã.l.ꝑ hãc ꝙ
in pria poterat ſm quoſdã.ut inſti.de act. S. ſi minus.ſʒ hoc eſt falſum.⁊
illa ĩ alio iudicio dicit. ſz añ litẽ ↄteſ.im põt addere nõ poſt.vt.ff. de iudi.
nõ põt. Itẽ alið ĩ ſupplicatiõe.ut.õ.de pᷣ.imꝑa.offe.aut᷑.que ſupplicatio.
fſDSad ſcribatum dignitas eſt ad quam fuit nocatus.

S Mominatus.ſ.decreto iudicis ⁊ legitime. alias non eſt opus ap

pellare ut.j.e.l. nominationes. ac.
h ¶ Non pf̃t. vt.. e.l. bi. ſz aliud ĩ eo muneꝛe ꝙ publicũ eſt aũcte ſʒ utilitate
priuatũ ut in tutela.qꝛ datus non appellat a datione ſed a ſententia que
pronuntiatur ſua excuſationem non recipi.ut inſti.ð excuſationibus tu.
S.qui autem.⁊.ff.quando ap.ſit.l.i.S.ſi quis tutor.
i p Reſes. aplos.i.litteras dimiſſorias que ſic dicunt notũ ſit uobis
R. appellaſſe a ſnĩa mea ⁊ ideo dimitto eum a iudicio meo.⁊ ad
ueſtrum examen dirigo.ut.ff.de libel.dimiſ.l.i.

k¶ Preſcriptũ.xxx. dieꝝ Fm. H. ut. .el. iudiabus. alij ſex menſiuʒ. af. -.

e.ſi appellarem. uel dic quod.xxx. dies ſtatuũtur ut litiganti dentur apli
ſed ad repreſentandum iudici cognituro de appellatione ipſe a quo ap
pellatur ſtatuat ſuo arbitrio.ut h.⁊.ff.de iure deliber.l.i.F. ii.

l Cognonerit. q eꝛgo allegat cauz ul cãz ꝓphaꝛe dʒ ut.f.ð edẽ.l.ſi gs. J.t.·

n e
0

laſti ſi nõ uicio negligẽtie ue

caſiõe aliq̃ remittere negocium ad

m Medebltur. ſic nec mater pdit bereditatem ſllij ſi procuratot

quem miſerat ad tutorem petendũ deceſſerit anteq; petexet. nt. 5.

qui petant tu.l.cum a mattibus.

fieri nõ poſſit ad iudicẽ a quo ſuẽit
ꝓuocatum:qua ꝓpter remittẽdi li
tigatores ad ꝓuincias remotã oc

caſionẽ atq; excluſaʒ penitus itel

ligãt cũ ſuꝑ omni ca interpoſitã ꝓ
uocatione uèl iniuſtã im̃ liceat pro
nuntiare uel iuſtã. Si quid auteʒ
in agẽdo negocio minus ſe allegaſ
ſe litigator crediderit qð ĩ iudicio
acto fuerit omiſſuʒ apud eũ qui 8
appellatione cognoſcit proſeꝗtur
cum uõtum gerẽubus nobis nihil
aliud in iudicijs que iuſtitiãʒ locuʒ
habere debere neceſſarià ꝛes ſoꝛte
tranſmiſſa nõ excludenda uideaf᷑.
Si quis aũt poſt inteꝛpoſitã ap
pellationẽ neceſſarias ſibi putaue
rit eſſe pſonas per quas apud iudi
cem qui ſuꝑ appellatiõe cognoſcʒ

ueritatem poſſet oſtẽdeꝛe quaʒ exi

ſtimauit occultàm hoc que fieri iu
dex ꝓſpexerit ſumptus ijſdẽ ad fa
ciendi itineris expeditioneʒ pᷣbere
debebit:quũ id iuſtitia ipſa ꝑſuade
at ab eo hoc ꝛecognoſci qui euocã
di perſonas ſua inteꝛeſſe cꝛedidẽit.
Duper his uero qui in capitalib
cauſis ↄſtituti appellauerint quos
iñ ⁊ ipſos uel ꝗ pꝛo his ꝓuocabũt
non niſi audita oĩ cã atq; diſcuſſa
poſt ſniam dictã appellare puᷣͦenit:
id obſeruandũ eſſe ſancimus ut in
opiq idonei ſideiuſſoꝛis retentis in
cuſtodia reis òpiniones ſuas iudi

Os.iudicabunt iudices.ſ.appellationum.
Deciſam.nam añ nõ appellatur.ut.j.quoꝝ ap. non re.l.

añ.ſʒ qd ſi dĩs pa
pa cũ añ ſniam a q̃

dam iĩterlocutoria

fuiſſet appellatuʒ a
ſuo delegato eideʒ
ↄmiſſit.tꝶ.põt tum
qꝛ ex ſua certa ſnĩa
lũ gꝗa hec lex dicit
appellat᷑. que ſit a
diffinitiua ſnia.
p Suũ.ſ.primum.
gꝗq Lonneniat.vel ð
negaꝛe alij.nec o b.
..de iudi. aut.ad
hec qꝛ ibi ꝑticulari
ter uolebat ↄmittẽ.

r Salubritas. legi

.ſ. huius.
¶Prouocatuʒ.ali
ud eſt nel reſtitõe ĩ
int᷑.ut.ff. de mino.
.l. in cae. .. fi. . l. p
fecti que ſunt ↄtra.
Neʒ boc qñ tenuit
ſnĩa prima.als red
dit ad eundeʒ iudi
ceʒ. ut.Sð. qũo ⁊ qñ
iu.ſi preſes.⁊.j.de
accuſat.l.iiij. que ſt
ↄtra. Itẽ quid ſi ce
pit eſſe primus iu
dex loco eius ꝗ de
appellatiõe dẽt co
gnoſcere.ʒ.⁊ tunc
nõ ipſe cognoſcat.
ſed alij deleget. ſiẽ
Zille qui añ fuerat
aduocaſ eius cãe.

ut. ff. de iuriſ.omni.iudi.l.pretor.⁊.S.de oſ.aſſel.l.ultima. ac.
t Ad prouincias.ſ.ad eundem iudi.qui iudicauerat.
u Vel iniuſtã.nõ.formã ſnie iudicis appellatiõis. ſʒ an hẽt nece
addere.⁊ ideo abſoluo nel ↄdemno.quidã ꝙ ſic.nt.ff.de ſecũdis
ta.l.qui ex liberis. .teſtõ.⁊.ff.de pac.l.tale.ꝭ.qui ꝓuocanit.⁊.õ.
de ſen.l.preſes.nos ↄtra per.l.iſiã.⁊.ff.ð admi.tu.l.cyꝛographis
⁊ pro hoc.fl.de ꝓcur.põp.ꝭ.ſʒ ⁊ his.cõſultius iñ fecerit ſi oia po

nat. Iʒ neceſſe nõ hẽat.item ꝗd ſi ſp̃a appellatiõis cucurrerũt. nun

qd iudex appellationis ꝓnuntiare debet. e. ñ.ſed ꝑinde eſt ac ſi
nõ fuiſſet appellatũ.vi.ff.ſi ceꝛ.pe.l.ꝓinde..i.⁊.j.e.l.qm.⁊.l.ſi ð.
T in aut᷑.ð his qui ingre.ad ap.in prin.coll.v. Itẽ qꝗd ſi actor nõ
ꝓbauerat in pria.ſʒ nũc ꝓbauit quomõ ꝓnunciabit male iudica
tũ.jñ.bñ hiĩto reſpectu ad litigãtẽ ꝗ omilit ꝗ nincere debuiſſet.ſi
ꝓbauiſſet quo ad iudicẽ non fuit male iudicatũ. Itẽ qñ ꝓnuntia
tur ſᷣm primà ſniam ex qua dubitat᷑ actio.in factũ. .ex pria cuʒ

Fo nõ iudicet ſm quoſdaã.ſʒ alij.ut. H. diſtinguuni an tacite nel
expreſſe prĩa ſnia ↄfirmeiĩ.ut prio caſu agat᷑ ex pma.fo ex Fa.⁊.f.

de ſecũdis ta.l.qui ex liberis. 5. leſtõ. ⁊.ff.de iniuſto rup.te.l.poſt
humus ⁊ nõ.de hoc.ff.de his qui no.infa.l.furti. .i.
x Si quid.negocio.apud priorem indicem.

y Proſequat.ẽi iducẽdo teſtes ſup eodẽ uel ↄnexo capitlo.?⁊ ex

ceptio noua polẽit opponi que ad primũ petitũ ꝑtineat.ut.j.ꝓx.
.F. 7. . e. in offerẽdis.in fi.⁊.j.ti.i.l.per hãc.⁊ ſic nõ ſunt per oĩa ĩ
eodẽ ſtatu quo ad hoc.nec puto hoc correciũ per aut.de teſtibus
.F. qm. coll.vij. cum alia ſit cã appellatõis a prima. ut.S. de ꝓcur.
ita demũ.alij dicũt ĩmutatũ.ſicq; non poſſe introduci nouas alle
gationes in cauſa appellationis que per teſtes probentur. sc.

Wiſn
. Mummg
mgim

ſadebbh

Ani gnad

miuſielii
ſiie ſe
giicinigl

Mlſin eyl

iigiepdn
.
itelf.

7

in ti nor

iilgidare

lliath⸗

2

Enͤro,ſn
bilt,

lichhumme

.
otli
umt

(iinſne
rſclbe

füyne

ſenil

ſeli

Mantn D
Ia3

hnmn
iun
ii fin
letonnt
tnpelin
elgr⸗ ig
,ꝗm
ſnu

H
S

ber e it

glinaſcin
düſpinn,
nbenine

iſ⸗ann ccno. 5. ſun
du½fzb BSup? his. appel
AAgauerint.quod põt
fieri. nt. ff. e. l.ñ im.

eivci atel
Plbitiog
olcdat,nte
ubin
nins,

“
rr

“

Ntorocuni

ſtuel eſiir
1f denin
je itli
ueſunton

boqien bteſt.
Mineloded K Retentis. nö. de

preſsen a

nſetliiſdgte „Nolt. .

1 Niedlte
teſe einmei
rhoctegd
Pelaio a
olene „nhor

iſgd

Lrlinn
n.

tſietüts
lpwenn ti
hlevy
ſtantliou⸗
ncunnitten

igilnori

Nimnturt

fbaN
pnoe4
S ſle rſeienentr oliʒ ĩ biduo.ut.ff.qñ ap.ſit.l.i.. dies vñ ab

apthin
“
ſurggtl
iiktin
äͦde
nmnvn
bant⸗

Sð d Si gs aũt. perſo

W 4 Inopia.qꝛ eũ da

.

m Et exẽpla. 1 pro

l on lci ut, . l. a po

“
4

Senbi ſi

.

o RNe temere.penã.l.libraꝝ argenti.nt.j.quoꝝ ap. nõ re.l. ab exe
ccutõe. Itẽ amittit litẽ.nt.j.e.l.a ꝓcõſulib. nel alit᷑ ulaã expões.alij

Lum notum. conſtrue qunz uideatur nobis gerentibus :c. ꝛees

neceſſaria non excludenda ꝛc̃.
Iuſtitiam. ſic.ð., de iudi.placuit. ſed forte ſecus in cã appellatio
nis que apnd imperatorem uentilatur. nam ibi nidetur ꝙ noua

allegatio nõ ꝓponatur. ut. S. de dilat.l. cum a nobis ſecundũ aʒ.

b Neceſſaria.h.qꝙ
nigei nobis geren
iuiibus notum ⁊c.
NRes. i. probõ. edicta ac ꝛefutatõias eorum ãd ſcri
nia quoꝝ intereſt tranſmittant:qui
bus geſtaꝝ rerũ fides manifeſta re
latione pandatur ut meritis eoruʒ
ↄſideratis pro fortuna ſinguloruʒ
ſnia ꝓſerat᷑. M temeꝛe ãt ac paſſiʒ

nas.ſ.teſtium.
ę Occultãt. hoc ſa
cere pf.nt.S. ꝓx. S.
Sumptus. ut. 5.

Neteſt. l,qm ? arg. omnibus ꝓuocandi facultas pre-
Iffff. ad treb. l. ſʒ ſciẽ beatur arbiiramur euʒ qui malã li
důũ ⁊.ff. cõmo.ſi ut tctẽ fueit pſecutus mediocriter penã
ccerio. §. ſumptus. a ↄpetenti iudice ſuſtinere. Si aũt

cutus atqʒ ſupatus uoluerit ꝓuo
care eodẽ die ul altero libllos ap

p CLouẽiet. ſic quo pellatorios offerre ðᷣbebit: his vᷣo

etiã ĩ aimiali im q negociũ tuet᷑ alienũ ſupꝛadicta
poſt ſniaʒ appellat ditione etiã teꝛcio die prouocabit.
nt.j.qñ appellaf a
.l. ante ſnie. .de In auten. de appel. 1 intra que
ſentẽtj.l it,. 4

Lem. 5. i coll. quaria.

CO N. Hodiẽ imptit᷑ ciuilibꝰ
ſpaciũx.diẽꝑ ſnie recitatiõe nũe
randũ.ſinis auf. Aplos ãt poſt
interpoſitã ꝓuocationẽ etiã nõ pe
tente appellatore ſine aliq̃ dilatiõe
iudicẽ dare oportet cautiõe uideli
cet de exercenda prouocatione in
poſterum minimè pꝛebenda.
Dem aa.MNeoni.
Jqui ad ciuilia munera uel
decurionatũ uêl honores ð
uocànt᷑.lʒ uacationẽ a principibuſ

re non poteſt.
tineni reũ maxime
adam damnatũ cũ ſi
Neinſſorẽ dare nõ
pt. vt. ff. ð cuſto. ꝛe.

.i.nã exẽpla tm̃ da
re dʒ iudex ñ autẽ

ſulibus.c.l. qm.

kuim , Reſutatorias. i.
einu

ltas dimiſſorias.ut.j.e.qm̃.nel.i.libellos appellationis ut.j.e.l.
a proconſulibus. H
o Scxinia.i.ſcrinatores ſiue tabelliones eoꝝ iudicuʒ. ad quos eſt
appellatum. .

dicũt ꝙ preter pena predictã ex ordineʒ punniendus eſt ꝑ hanc.l.

4 Libellos.appellatiõis ſic ergo ĩ ſcriptis dãdus eſt libellus ap

pellatõis niſi adhuc iudice ſedẽte pro tribunali. ? ad alia nõ div
tente appellet.qꝛ tũc ſufficit niua noce dicere appello.ut.ff. e. l. ij.
ij. e.l. litgatoribus. ? dʒ ĩ predicto libello eſſe qs appellʒ.⁊3 quẽ
ta cnius ſnia.vt. ff. e.l.i.ĩ fi.ſʒ ⁊ ſi omitat ↄ quẽ nibilominus tʒ.vt
ff. e. l. lij. in principio.
Supradicta. ↄditõe.i.ut penã ſnſtineat ſi calũnioſe appellauit ⁊
dic ꝙ ppria cã eſt que ad eius ↄmodũ ⁊ damnuʒ ptinet.nt.fſ.qñ
ap. ſit.l.i. ..ĩ ꝓpria. uñ ? ꝓcurator in rẽ ſuã infra bidnũ appellat

appellatur. ut in aut.bic poſita. hodie ⁊c. quã h lege. Autctica.
b Odie ſumitur in autẽ. de ap. col. iuj. in pꝛin.
ZSecem dierum. aliquando plus. ut. . ti. i.l. i. az.

ſens dãnatus ſi per ↄtumaciã nerã a tpe ſciẽtie.j.x.dies appellat.
nt.5, quomõ ⁊ qñ iu.l.ab eo.⁊ de libera.cã.l.iiij. ⁊ boc ſi nõ fuit
defenſus. al ſi eius ꝓcurator nõ appellauit difſicille eſt nt ipſe au
diaĩ.ut.ff.qñ ap.ſit.l.i.S.ſi.audit ei ſi ꝓcurator eſt nõ ſoluẽdo.ut
5.de iudi.l.pperanduzʒ. .ſi.uel ſi neceſſaria ⁊ ꝓbabili cã fuit ab
ſens.ut notaui.õ.de procu.l. qui abſente. ? nõ. quod bis eſt in
Aut.de ap.eſt enim alia.viij.col. uñ ſumitur ꝙ bẽs.j.ti.i.ant᷑.ſi iñ.

VI.

ces ⁊ gempla ab appellatoribus

in iudicio ꝓpriã ꝗs fuerit cãm pſe

nt. fl. e.l. qui ſuſpectũ.S. his po. hodie vo indiſtincte infra. x. dies

xX Apoſtolos.i.litteras admiſſorias que qualiter ſiant dixi..l. proxi.
yOportet.alias punitur iudex. nt. j. e.l. indicibus. cum inſtantia tamen
peti debent.ut.ff.de libel.di.l.i.
3 Minime. boc ĩ ciuili.ſecus ĩcrĩali.ut.S.e..ſuꝑ hbis. nł ibi ð nõ recedẽ
do. Itẽ hoc hodie vr̃ corrigi per aut.õ.de epiſ.⁊ cle.aut᷑.generalr.uł illð
Ipricipali cã hᷣ in ca appel
. S , latiõis.⁊ fac ad.k iſtã.ff.ð
acceperint ſi appellationis auxilio of. ꝓo.l.nec qcq;. S.aduo.
ni utantur conſenſu ſuo nominatio a p JIJqui.munẽa pub
nem confirmant. Quum igitur ad lica auẽte ⁊ utilita
munus uocatus àppellaueris apð te ut ſequentia exempla de
preſidem prouincie iuſte te appel/- claꝛant.
laſſe öſtende. b Del pro ideſt.
Dem.aa.⁊.cc. Opiniano. c Beuocaniĩ. decreto ſolẽ
JYotra maiorẽ uigintiqnq; niter iudicis ĩterpoſito. ał
annis ſententia lata ꝓuoca cũ nõ teneat noĩatio nõ eſt
tionis ſecute tempore pᷣſinito cãs opus appellafr̃.ut.j.e.l.no
non eſſe rèpreſentatas nec appella minatiões.⁊.ff. e.l.ſi ↄſtat.
tione pendente tꝛanſactione finimũʒ ⁊ ar.ð.de tute.te.l.i.
negocium ꝛectoꝛ prouincie anima dq Vacationem.i.prinilegi
dquerteꝛit ꝛes iudicàtas exequi cu um uacationis.

rabit. . e Accepint.i.prius uel ꝑp
Dem. aa.et.cc.Habera dð. numep libeꝛoꝝ vel annoꝝ
clariſſ.nobis. uł al princeps ĩdulſit naca
Ominũs litis cauſaʒ appel tionẽ uł lex vñ nidebat᷑ nõ
lationis quã ꝓcurator ſuus tenere noĩatio ſicq; nõ eſt

litigando interpoſuit etiam abſẽte
procuratore exequi poteſt.
D. aa.⁊.cc. Ticiano . .ij.⁊.iij.reſponſo.⁊.j.e.l.ci
ꝗactòꝛ a curatõe oꝛdinatuſ ues.⁊ j. de decur.ſ.jj.
deterioꝛem càlculum repoꝛ f Non utanĩ.pñt ergo nuti
tauerit tam ipſe quam curatoꝛ ad ſʒ lallit ĩ defenſore ciuitatiſ
pꝛouocationis auxilium poſſunt electo ꝗ non appellat ut in
perueniꝛe.Curatoꝛ ueꝛo ſolus pꝛo aut᷑.de defen.ci.S. interim
uocationis litem exercebit. ſi autẽ col.iij.itẽ hoc ĩ eo munere
interim adoleſcens ueniam etatis ꝙ eſt publicuʒ aũcte ⁊ utili
impetrauerit:uel ad legitimam eta tate. ſecus in tutela ⁊ cura
tem peruenerit poteſt ſno nomine ꝙ eſt aũcta. im̃ publicnʒ a

opus appellare. ſʒ iñ g eſt
ut hic.⁊.ff.ð naca. mu.l.i.

appellationem exèrcere. quo nõ appellat᷑.ut dixi.ðᷣ
Dẽ.aa.⁊.cc.Ant. .e. ſi ad ſcꝛibatum.
g. Appellaneris. j. ij. men
ſes.nt. j. .li. i. l.i.

b Oñ̃de.ex hoc nidei ꝙ ei qui appellat incũbat onus ꝓbãdi.lʒ prius in
cũbat alteri ꝑti.nt h.⁊.ff.ſi pẽ.ap.mors ĩter.l.i...ſi vo.fiſci.⁊.ff. de mio. l.
Pfecti itẽ qui appellat dicit iniq; eſſe ſniaʒ. ius eꝛgo negat.g phare dʒ. vt
ff. de ꝓba.l.ab ea ꝑte.ſʒ io.⁊ nos ðᷣ dicim.n. ꝙ ille ꝓbat nẽ qui ⁊ prius
ut. . e. l. appellatõe. itẽ ꝓ nobis ĩ aut.de bis qui ĩgre. ad op. illud quo
q; ubi oñdit iuſte appellatũ eo ipſo ꝙ nõ ꝓbat᷑ õ...iniuſte appellatuz. ſic
⁊.j.qui mili.nõ poſ.ſuꝑ ſeruus.ſic.ff.de iure dot.l.dotẽ.ꝙ ergo hic dici
tur oñde dic ꝙ oſtenditur eo ipſo ꝙ cõtrarium non monſtratur.
i ſ Acontra maiorem.al..ipſo iure non na et.uel per reſtitutionẽ poſ
ſet infringi ut.5.ſi aduerſus rem iudi.l.cum etiam minores.
k Repreſentantes. apud iudicem appellationis ſunt.
IPrefinito.quod eſt annus nel biennium. ut.j.ti. i.auten.ei qui.
m Finitũ. ergo ſi eſſet trãſactione finitum.nõ mandareĩ᷑ executioni.⁊ ſic ᷣ
ↄtra.ff.de pac.l.tale.ꝭ.qui ꝓuocauit.ſed ibi habetur pro non tranſacto
ex forma pacti in tranſac.appo ſiti. Item no.quod nalet tranſactio nt. ff.
de tranſ.l.poſt rem. .f. de condi. inde.l. eleganter. .ſi quis.
n Indicatis.i.primã ſniam. Curabit.ut.j.e.l.qm nõ nulli in fi.
o d Ominus litis. interpoſuit.ſ.appellationeʒ quam facere potnit 2
debuit.ut.õ.de procu.i.inuitus.⁊.j.quo.ap.non re.lnulli etiam
per alium.ut.ff. e.ab executore.. ſi. H
p Poteſt. ut.fl. de procu.pan us..fl.an per alium canſe ap.l. i.
q ſ Joector.a curatore.i.a preſide poſtulante cnratore. ut inſti.de en.
E. fi.ſic ⁊.ff.de his qui no.infa.l.furii.S. mandati.⁊ eodẽ modo
expone.ð.de iprocura.l.neq;.⁊ dic ordinatum ad cãm unam agendam.
r Calculum.i.ↄtrariam ſniam al aluer accipiĩ nt dixi.. de errore calculi.
ſNPoſſunt.i.debent ut procurator.
t Exercebit.ex neceſſiiate actor non ex noluntate.nt.ð.de procu. inuitus
ſz nõ ut acor ſʒ ut glibz alter noie agẽs qꝛ finitum eſt eius officium.

NK

1

a Jues.ibi nati dicunt ciues.ſʒ incole ꝗ domiciliuʒ ibi aↄduxerunt d Temperate.i.ponderatam ſententiaʒ dare.ut ⁊.5. de ſententiss ung
nel ciues ppetui. incole ad tp̃s.ut. ff. ð v.ſig.l. pupillus. . incola. ex peri.re.l.penultima. „ „ Apnii
b Juſta nominatione.al nõ eſſet opus appellare.ut.j.e.l.noiationes.ſed e Negotio.cũ iperator dilatiõeʒ dare dẽat.ut.ð.ð dila.cũ a nob. oacroveck
uidet᷑ nõ eſſe opus appellatõe.ut.j.qñ ꝓuo.nõ eſt ne.ueteranis.ſo.ut ibi fConquerendi.nam non appellatur a ſententia principis.ut h.⁊ ſcim
Itẽ ↄtra.j.de accuſa.l.ea qdẽ.ſo.hic nõ erat notoriũ iſtũ hbre excuſatiõeʒ .efl. qui ⁊ a quibus appellare non licet.l.i. Accurſius florẽtinus. naus
ſz manikeſtu. ⁊ iter hec dr̃a g Notis. quia erit 5 bibes⸗
eſt. pria eni pbatõe nõ in ⸗ inſamis. —
digent. ſed manifeſta ſic lʒ Juẽs ⁊ incole manifeſtas t ne lis ĩcognito nẽgocio dirimatur b Inuenit̃.ð ad boc liiſs
pria facie ſic nidetur. exculationes habẽtes ſi ſub adempta copia conquerẽdi quare facit. ð.t. i.l.ii.. ij. lmi
CEanꝝ.excuſationum.⁊ ad iuſta nominatione ñ appellauerint perrennibus inuretur iudex notis ⁊ hac.l.notabis qiꝛ mckoen⸗
boc.ð. vt lite pen.l.ſi. ad eàꝝ ꝓbationẽ nõ admittuntur. li cuncta que litigatores inſtructio cautius agẽda ſũt humzde
d m Inie. ãt ciuilis. aut Mpr. Cõſtã. a. ad Cauilium nis probationiſq; cã recitauerint ĩ que nõ retractãtur nhilin h⸗
aiminalis eſt. Inimẽè fas eſt ut ciuili nego dita actis uel ſubiecta non poterut fſacit ꝙ al dicmus tanthll
eWProferat.i. ſuſtineat. cio libellis appellatiõis ob/ inueniꝛe. ðUMU ꝙ qñq; ꝑmittii ſeꝛ initupti
Abſq;. his.ſ:.toꝛmentis. latis aut carceris cruciatus aut cu Dem.a.ad Maxi. uũ alienari qui nõ himmni,
? cruciatibus.⁊ nõ. quod iuſlibet iniurie genus ſeu tormẽta Tiam eos ꝗ ima ginem pri pmittitur mãumit icnorth⸗
tacite tranſit de ciuili ad cꝛi uel etiam contumelias perſerat ap cipalis diſceptatiõis accipi ti. ut nõ. ð. de ↄdit. itb eltn
minalen. pellator: abſquẽ his criminalibus unt:appellationis adminicula ne ob cauſaʒ. l. ea lege liotang
g Perſeneꝛet. ut. . e.l. eos cauſis:in quibus etiam ſi ꝓuocare ceſſe eſt accipẽre. . ? de rebus ali. nõ ttton
5S. ſup his. perſonaꝝ tamẽę poſſit eũ tamen ſtatum debet obti Dem a. ad Jul.ppᷣ. ali.l ſi. Uimant
qualitas ⁊ delictorũ quãti nere ut poſt prouocationẽ in cuſto Japud utrunque pꝛetorem i e Laiaz. eos Gllunent.
tas in cuſtodiẽdo inſpicii dia ſi fideiuſſoris idonei copiam ñ duʒ queſtio uẽtilatur ab ali .i. ð legatol ov. bol
nt. j.ðe cuſtodi.⁊ exbi.reo babeat perſeueret. qua parte auxilium prouocatiõis a principe.ut. ⁊.ð. Geſt agi
rũ.l.i.ij. ⁊.iij. que nidentur Dem.a. Patrono. . „ fuerit obiectum pꝛeſecture urbis e.nouũ.dicit eniʒ Gelonini⸗
zrie. ſed nõ ſunt ut dixi. X3 illò tẽpore ex quo ciuili iudiciuʒ ſacꝝ appellatoꝛ obſeꝛuet. accipeꝛe imaginem Aaiitan
b e ⁊X⁊ ulo. nec etiaʒ añ bus cauſis que iter puatos Dem. a. Mito. principis. ga uice t öcuit
pendente.ſ.cã.vt.ð mouentur conſultatuꝝ ul relatuꝝ Aoniãam nõ nulli ſiſci debi delegãtis fungitur t LZun
nt lite pen.l.ij.ſed de hoc te eſſe promiſeris ułl appellationis torel quum iuſſi fuerint öbi delegatus.ut.ff.de bnene
magis dubitabatur. zte interpoſite ſolemnia completa tam ſummam exſoluere iterpoſiio offi. eius cui man. (yuunoin
¶Eonſultatny. cũ ↄſulit luerint nihil poſibac tibi quolibet prouocationis auxilio uim execu eſt iu.l. i. in fi. i anibn
liter debeat indicare nt n ſpłciale ac rèquiſitum uel abuſcũ tonis eludunt: nec iam opiniõis k Accipere. recipiẽ ſdepeu
aut. de indi. . pe. colla. . G; modis fauoris gratiaʒ preferes exempluz nec reſutatorias preces do appellationeʒ iiſtiͦ.
k Relatuꝝ. non cũ ex toto audiendum eſt. ſed obſeruandum curant petere uel offerre placuit ut mitteꝛe ad iudicem Mu
cãm remittit ad indicãdu, iuxta poꝛa ſtatuta ſolemnitatis mo ſiintꝛa dics ſolẽnitatibus pᷣſtitutos gappellatiõis 2 dic ummimn
ꝙ; hodie nõ ſit.vt in aut.vt re expleto geſta ad comutatu ola ad facienda hec appellatoꝛis cura accipe niſi remot nr ſſ
iudices nõ ex.ſacras inſ.) dirigantur. Qefuẽrit deſerta ab eo prouocatio ap.impatoꝛ delega iefue
.i. niſi qñ nõ põt iudicare. Dem a. ad Baſſuuin. eſtimetur moxq; bitum cxigatu: uerit ꝙ alius faceß⸗ ,
ga ſolaz hẽt cognitionẽ ut Aigatoribus copia eſt etiã Dem.a.ad uniuerſos ꝓuiciales negt vt. ff. a quibul iſinn,
dixi.S.de ꝛelat.l.i. nõ conſcriptis libellis ilico Pꝛoconſulibus ⁊ comui abp. nõ lʒ. l. ... i. Aluit
VPromiſeris.i.dixeꝛis ã appellare. uoce quum res popoſce bus ⁊ iis qui uice prefecto l Si apud uittüc; mlit
eſententlam. rit iudicàta tam in ciuilibus quam rum cognoſcunt: ſiue ex appella/ .i. altex urbanũ ulł ngſ
m Ate.i. a tua ſententia. in criminàlibus cauſis dentur. tione ſiue ex delegatione ſiue ex or peregrinũ. diuiſuʒ iiſt
n Solemnia. quia apoſto Bem. a. ad Seuerum. de iudicauerint: prouocan ber eni accipit ut ar. ff. nuͤͤn
li dati ſunt. aʒ. E cãuſas que ĩ noſtraʒ uene mittimũs. ita ut appellanti iudex de ↄᷣbẽ. emp. ſz eel ſchen
Tibii ate. rint ſciam rurſum tranſlert Pbeat Opiniõis excpla acta cum ſae, Fſilüdus iſ. mlinu
p Speciale. ꝛeſctiptuʒ ſuie ad iudicia neceſſe ſit inſtructiones refutatorijs ptiuʒ ſi uiſq; litteris ad m AQm iuſſi fnerint i N
priuilegiũ libera litate ĩdul neceſſarias plene actis inſeri pcipi nõs dirrigat a pᷣfectis auteʒ piorio ꝑ difſinitiuã ſniaʒ. ſonn bar⸗
tum.quo ↄtinereiur etiam mus nam cogimur a proferẽda ſẽ prouocare nõ ſinimũs.ꝙ ſi uictuis n Opiniõis.i. ſnle. miilii
abſete aduerſario poſſe u tentia tpare: quoniam uerendum ? oblatam nec ꝛeceptam a ludice ap o MRefutatofias .i. inie
dicari.uel nõ expectata. reſ M 6 ſctipturas i abus on
põſiõe ad ofſultationem. „“ „ iinent renünalio Aus
una ptiũ ꝓfeꝛebat huiuſmõi reſcriptũ ſiue priuilegiũ liberalitate induliũ. nes allegationũ ul appellatio facta. na ipſe refutatorie preces di iine
q Requiſitum. i. per poſtulationem datum. cuntur libellus appellatõis.ut dixi.ð.de ꝛela.l.i.uel appellat h di in
r Preferẽs.al ꝓferens ꝓferens.ſ.reſcripiũ preferens gratiam miri. miſſorias litteras. Ael tertio.i.libellus ſiue ſcriptura facta qua n
ſ Audiẽdũ eſt. qꝛ dixi ſupplicare ci pẽdẽte nõ lʒ.ut dicia. l.i. ð. ut lite pẽ. tinet᷑ aligd male ſiue nõ recte poſilũ in exeplo ſnie. ideo id recu Sun n
t Statuta.ſ. que erant ante hoc reſcriptum.ut in aut᷑.ut in me.li.Jil. ſat ? pelit emendari ſicut ⁊ alio modo intelleximus. ð. de rela. i i wi
u Ervpleto. quia appellatio eſt facta ⁊ apoſtoli dati.aʒ. p Petẽ reddit ſingla ſingul. petit ſnĩaʒ offeꝛt petitõeʒ emẽdatõis. giri
x Ad comitatum. ſcilicet noſtrum. . q Dies. quos habes.j.e.l.iudicibus. HJJU tant
yI Ingatorib .ilico anteq;ᷓ ad alia diuertat faciẽda. ut b.x. fl. e.l. i. . r Dekuerit.ſed uidetur non poſſe appellari.ut.j.quorum ap.non Dã X
ſ...l. a ſnia. §. fi. al oẽm ꝙ ĩ ſcriptᷣ appellet. ut. ö. e, eos fi. ſʒ ar.,)3 re.l. abſtinendum .l. fi. ſo. diſtinguitur ſit manifeſte cuõictus an R 41
ff. & ĩ inte. re. dim. Alij dicũt nt. M. ꝙ et h dũ ſedet ꝓ tribunali fieri põt. non.ut primo caſu non poſſi appellari ſecundo ſic. i nlll
3ʒ Judicata. i. cum ſententia prolata eſt rite. res ergo dicitur iudicata eta,z ſ Exigatur. ut. . e. e. ſi contra. ⁊.ſ. ti..l. ultima. 5. llud. e
ſi poſſit appellari licet quidam contra dicant ar. legis que eſt contra os t a Proconſ ulibus prefectox.i.uicarij. prefectorum. mudi
iſf. de conditione inde. l.eleganter. 5. ſi quis poſt. n2n Permiitimus. ſic ergo a cuiuſlibet ſnia appellatur. ut bie Uane
a Criminalibus. ut æ.].l. addictos. 2.5. 8 epiſ. au. l. addictos ?.ð. e. l. eos. 1.j.l.ꝓxi.excepio principe ⁊ ſenatus.ut.ff.a quibus ap.non licet 1 ngf
.§. ſuper bis. .l. i. ⁊ prefecto pretorio. ut.j.l. proxi. ⁊ arbitro compro miſſario.u Grih
b n E cauſas ſcientiam. appellatione facta ad principem que ſieri nõ .5. de arbitris.:.i.? excepto eo cui remota appellatione facta eſt N
Qebet pretermiſſis his qui ante debuerunt appellani ſm ordineʒ miſſio a principe. Item ⁊ quando partes ante dixerunt ſe nõ ap Han
ut in aut᷑.de mandatis principum..ſit tibi ⁊.ff.e.imperatores. pellaturas. ut dicta. l. quibus ap. non.l.i.i. ⁊ ſi.
eQIJudicia.i.unde neniunt appellationes. Accurſius florentinus. x Opiniõis.i.ſnie.⁊ h ẽt ñ petẽte appellatoꝛ. yt. õ. eel. eos. F. aplos . 1 in

W
sl .

Ninnh⸗ y Reſutatorijs.i.apoſtolis uel libellis appellatorijs. uel m a30. p c Am appellatio. localis eſt. Accurſius florentinus leg.doctor.
niin .i.ſcnptura ĩ qua cõtinetur quod uterq; renuntiet allegatiõibus. q i dicibus uidetur per.l.ſuperiorem quoniam iudices MMUU
nihau⸗ Ad nos.iad eos qui ad hoc deputati ſũt. ut.j.e. l.precipimus r . BGeſta. ſcilicet. coram ſe ⁊ apoſtolos. ut ſubijcit. ⁊.j.e. precipi
eſiin 4 huic que eſt contra. ac. . mus. his. ſupra. e. os. 5. . .
d in a Non ſinimus.ut.ð. de ſnijs.pp.l.i.?.ff.de of.pre. preto.ii.Oiii. ſ Relatione.i.apoſtolis. Accurſius florentinus lumen iuris ciuilis.
e b Preſectos. j. tẽ t. In aliqua parte. ideſt in
wenf eih⸗ pus ꝙ habes. j. e. D „ . aliquo. MD
allinz .l. ſi appellationeʒ. pellationẽ affiꝛmet pſectos adeat: AVdicibus nõ ſoluʒ appella u Mulcte. ſ. dicte. ð. e. quo
elnhi, NPerdita in bpor ut apud eos de ĩtegro litiget tanq; llonis ſuſcipiende neceſſitaſ niam iudices. Iẽ ad hoc
e 1 non eſt pena. appellatione ſuſcepta:ſuperatus eĩ uidet᷑ impoſita. uerũetiã. xxx. dieꝝ T. ti.i.l.fi. ſed cene immo
n mmnd⸗ d Notatus. hec pe ſi iniuſte appellare uidebitur lite ꝑ ſpacia ex die ſnie diffinita ſũt intra nidetur ſtatim non expee
te⸗ na ſpẽaliteꝛ iĩponit dità notar abſcedet an ſi uicerit ᷓ que geſta una cũ relatõe litigatori tatis triginta diebus.ut in
ie⸗ ei cuius appellatio eum iudicem qui appellationem ñ bus cõuenit pſtari:iudice ⁊ officio autẽ. ut nulli indici.S.illos
edr 4 nõ fuit recepta als receperit ad nos referre neceſſe eſt eius ſi ſtatuta ſuerint aliqua parte collatione.ix.ſed ibi patet
* ii alia imponit pena ut dignõ ſupplicio puniatur. mutilata mulct ſu biacentibus. ſolutio.
tni H*WR ut.j. quoꝝ ap. non D em. a. Albino. „ Mypfs. Ora. ⁊ Aale ntinia. ? x e Z in multis. ut. .
. enn re.ab executiõe in Ti malõribus ⁊ ĩ minoribꝰ The.aaa.ad Dia rium pD5. quando prono. ñ
hulglan fi. 7.8. e. eos. .. pe. negociis appellãdi falcultaſ Ti mulua a iudicib ĩfeꝛẽdiſ eſt necel.l. certa. ſecus ĩ pe
bnii que ſunt contra. eſt. nec eni iudicẽ oʒ iniuriã ſibi fẽi appellatões iubemꝰadmitti nis.ut.fl. de uer. ſi.l. añpe.
49 e Vicerit cum iuſte exiſtimar̃ eo ꝙ litigator ad ꝓuoca Dem. aaa. ad Pellagium. itẽ ⁊ ꝓpter inopiã remittii
Ln appellauerit. tionis auxiliũ conuolauit. m poſt ſniaʒ diſcuſſoris ? multa.ut.S.ð mo. mulcta
N Bigno. ſuplicio Dema. ad Jul. rõnal ſuit ꝓuocatũ ad ſince rum.l.ſi.in ſi.
ncpettt quid ſit dignũ hẽſ Voniam iudices oꝛdinarii ritatẽ tuůã negociũ trãſferatur: ut ſi yc Am poſt ſentẽtiaʒ
oricln .1j. e.l. qm iudices. pꝓpuocationes exiſtimant re mediocritas negocij aut lõginqui i.a ſententia uel ratiõalis
pekeſnugin Alij dicũt crimina ſpuẽdas placʒ ut ſi ꝗs appellatõeʒ tas regionis ad iudicium tuum li pro eoeʒz eſt. ponitur ꝓ
nnchie n liter ⁊ nõ ciniliter. ſuſcipe recuſaueꝛit q nõ õ executio tigatores uenire nõ patiantur iudi procuratore ceſaris. nt.S.
gitsſtan gs e TZ in maio nẽ ſed aduerſus ſniam ĩtẽtionẽ iur cio rectoris prouincie quẽm ipᷣe ꝓ de modo mulctarum. l.ij.
egansſe ribus nego giũq; teꝛminãtẽ fuerit iterpoſita tri baueris negocium deleges. 5 Tuam. prefectopretorio
ſbenmainn cijs. puta in crimia ginta auri põdo cogat᷑ largitõibuſ Mypr. Archa.⁊ Hono.aa. Eno loquituꝛ.
iulin libus ⁊ ciuilibus. noſtris ĩferre.trginta alia officio iti dio pꝛoconſuli Aphrice. a Quem ipſe.i.alicui queʒ
Achertni ut. ö. de p ena iu.l. dem ſlutuꝛo:niſi ei ꝑptinaciter reſti Ominãtiões libllis uł edic approbes cõſilio preſidis
doppelaigng .iij. in fi. ⁊. S. e. liti trit atq; actis õdixeꝛit:⁊ quid iuꝛe tis facte citra ↄciliũ půblicun eius prouincie.⁊ nota rõe
toreadoldn gatoribus. ſʒ fallit ſit conſtitutum oſtenderit. nõ ualènt de ꝗbus nec appellare mediocritatis negocij ⁊ lo
Peltöst in momẽtanea poſ Demn.a. Noluſianum. neceſſe eſt ſi ſolemnitas dẽeſt. ci committi. ſic ⁊. ff. ð iudi.
Gpe nii mi ſeſſione. ut. . ſi de Ata ſententia qᷓ pertinet ad Dem.aa. Nebridio pꝛoconſuli .l.fi. ⁊. S.ubi de ratiocinijs
Ninpencg mom̃.pol.fu. ap.l. bong uacantia ⁊ ad ea que Aphrice ⁊ Alie. .l.ij. .j. de re. mi.l.fi. F. erit
golib ſiad .i. az. indignis legibus cogentibus aufe Igs libellos appellatõios aũt. ⁊.õ. de fide inſtrum̃.l.
gentftagmn b. Exſſtimare. nt ? runt ſi quis putauit prouocanduʒ ingeſſerit:ſciat ſe hr̃e licẽtiaz indices.
poͤhla eff. e. l. llud ⁊ de in uox eius debebit admitii. ar bitriũ ↄmutandi ⁊ ſuos libellos b n Ominationes. ſcʒ
i apudi inunijs. l. iniuriaꝛuʒ Dem ad ſenatum. . recuperandi: ne iuſtè penitudinis electoꝝ decurionũ.
Altpp udtid actio neq;.S. ijs. ꝗ Am appellatio interpoſtiia hyumanitas amputetur. uel alia dignuiate.
negrni nn iurſed ↄ.j.qñ pro fuerit peꝛ Bithyniam Pa Dem. aa. . c Libellis. quia ĩ ſeriptis
laripiurl noca. nõ eſt ne.l.fi. phagoniam Lidiam Helleſpõtũ B dicios ſupplicio ⁊ p cri legebatur electio nł edicto
i gt ſed ibi ſuperuacuo inſulas etiã ac CPhrigiã ſalutarem minũ imãitate dãnatos nullis ꝑ ui ſcribebatur.ut habes.ff. ð
Kſlti⸗ appellabatur. uel Europam ac Rhodopem ⁊ emi atq; uſuꝛpationẽ uẽdicaꝛẽ liceat:ac albo ſcri.l. i.
QA ben ſo. ut ibi. Item ar. termontium prefectuꝛe urbis iudi tenere: ꝗbuᷣs ĩ cã criali hũanitatis d Pablicuz. ad quod ſuſ
