Mpẽs. Diocle.⁊ Maxi.aa.cc.
Januario.
VAm ſupeèr uernis mancipi
is nulla inſtrumẽta te habe
re aſſeueres in iudicio ĩ quo nego
tium ceptum eſſe propõitur idqðᷣ
in precem contuliſti poſtulaꝛe ðᷣbu
iſti.iudex enim non ignoꝛet ſeruo
rum dominia etiam citꝛa inſtrumẽ
torum exhibitionẽ alijs pꝛobatio
nibus uel ipſorum interogationẽ

Vm ſuper vernis.i.domeſticis qui naſcuntur ex ancillis que do

mi ſunt.yt inſti.de le.ꝭS.ſi quis in nomine.
i Id ꝙ. i.ſine inſtrumentis audiri alias tuas pꝛobationes.
k Interrogatione.vt ⁊.j.de pꝛoba.pꝛopꝛietatis.⁊ nõ. diligenter tres mo
dos pꝛobandi. Iem nota ꝙ quidam intelligunt.l.iſtã quũ ĩter aliquoſ
de pꝛopꝛietate ſernoꝛum queritur ceterum ſi agitur contra aliquem qui ſit
in poſſeſſione libertatis iniquũ eſſet eum torqueri contra ſemetipſum. tu
dic nõ ſolum ſi inter alios ẽ de aliquo contronerſia debet toꝛqueri. vt.j.
de ſeruis fu.l.quicunq;.⁊.l.quũ ſeruũ ⁊ hic.ſed etiam cũ ipſemet ẽ in lite
dʒ interrogari quuʒ ſit tanquam liber in iudicio liberali.vt. ff. ðe indi.l.
vix.⁊ toꝛqueri in poſſeſſoꝛio non petitoꝛio vt ⁊ dixi.j.de liberali cã ea q̃.
HſIgnis ſciens.ſi enim bona ſide etiam poſtquã emiſit radices dat᷑
vtil ĩ rem ſecundũ M Mar. vt ⁊.ff. e.ſi frumentum..de arboꝛe.ꝙ ñ
placet ĩmo datur actio in factum ad inſtar ferruminatoꝛum vt. ff. e. in rem

F. item ſi quecunq;.

m Huiuſmodi factum.q.d.ſolum fſacit ſegetem vel plantam domini.

n Solum nutriendo radices.

0 Suũ.i.ſibi querit dominium magis quam ſcientiam plantantis vl plã
tatio.vt hic.⁊.ff. de yſur.qui ſcit.S.i..

F

p Significatũ ẽ.vt inſti.ve rerum.di. .ſi ticius.⁊. ff. de acqui.fe.

do.qua rõe ⁊ hoc ſi poſſidet al ſecus.vt.ff.de cõdi.ide. l.ſi ĩ area

q i N eiuile. mancipium.i.ancilla.
Aſſignetur.qĩ ob cauſam datam.i.ob pꝛecium ⁊ cã nõ ſe

cuta.i.pꝛecio ñ ſoluto.quũ in alterius pꝛeiudicium talia reſcripta

poſſe oſtendi.

Igdem. aa. ?.cc. Gaiano.
J quis ſciens aùgrum alienũ
ſnſeruit uel plantas impoſuit poſt
quam he radicibus terram fuerint
ãplexe ſolo cedere rationis eſt. do
mino enim magis ſegetem uel plã
tas quam huiuſmodi factuʒ ſolũꝰ
ſuum facit. Sane qui bona ſide
poſſidẽs hoc fecerit per doli mali
exceptionem contra uendicantem

domininm ſeruare ſumptus iuris

auctoꝛitate ſignificatuʒ eſt.
Idem.aa.⁊.cc.Alexandro.
1Necinuile atq; inuſitatum eſt
quod poſtulas ut mãcipiuʒ
quod tradidiſti ⁊ modo dominiũ
eius tranſtuliſti inuito eo ex noſtꝛo
reſcripto tibi aſſignẽtur unde intel
ligis ancilla ſemel emptoꝛis facta
filios etiam poſtea natos eius do
minium ſequi cuius mater eoꝛum
eotempo:e fuèrit Sane de pꝛecõ

ſi non hoc te pꝛobatum fſuerit rece

piſſe cònueni aduerſarium tuum.
Idem.aa.⁊.cc. Cincio.
Rdinãarij iuris ẽſt ut manci
pioꝛum orta queſtion᷑ pꝛi⸗
exhibitis mancipijs de poſſeſſiõe
iudicetur:ac tunc demum propꝛie
tatis cauſa ab codem iudice deci
datur.
Idem.aa.⁊.ce.Soptime.
Vm àa matre domum filij te

ſciente comparaſſe pꝛopõaſ

aduerſt. us eum dominium uendicã
em ſi matri non ſucceſſerit nulla

te exceptione tuèri potes. Quod ſi

venditricis obtinet hereditatẽ do
li mali exceptione prò qua poꝛtõe

non concedun ur.
vt.j.de eman.l.nec
aunſ. ⁊.j.de dona.
ante nup. l. eum te
⁊.j.de reuoc.do.ſi
donationem.

ſ Fuerit. quo nati

fuerunt non quo 9
cepti. vt.ff. de acq.
rerum do.l. ſi.⁊ h.
tantum qñ fuit ha

bita ſides de pᷣcio

alias ſecus vt iſti.
de rerum di. 5. ven
dite vero.ſed quid
ſi ſtatiʒ credidit ha
bere pꝛeciũ non at
ſolntum ẽ. ve. vẽdi
care poteſt. ar. fl. ð
pig. act.ſi qĩ.quid
ſi vſq; ad.x. dies.
Idem quidam di
cunt ad ſimilitudi
nem.l.cõmiſſoꝛie.
ſed magis placetꝰ
vt.ſ.non poſſit re⸗
tunc vendicari.
t¶Conueni. vt hic ?
.iſ. de contrahẽ. ẽp.
.l. non iccirco. ĩ ſi.

un o Dꝛdinarij
quilibet ſe
poſſidere contẽdit
⁊ dominũ ẽẽ ⁊ alt
tenet pꝛio eſt ad ex
hibendũ agenduʒ
ſecundo vtrobi.ter

cio de pꝛopꝛietate.

X Juris ẽ vt j.8

interdic.ĩcerti.⁊.ſ.
finium reg.l.ſi qs.

⁊.ff.de iudic. l.ſi ðᷣ

vi. ⁊.ff. de acq. poſ.

exit.⁊ aꝛ.j.ð ap.li

y Queſtione.ſ.duplici.ſ.pꝛopꝛietatis ⁊ poſſeſſionis.

ʒ53 Exhibiiis.per act. ad expibẽdũ que pꝛeparat etiam cãm poſſelſ

ſoꝛij iudicij vt hic dicit.⁊.ff.ad exhi.l.iij... põp.
a Ab eodem iudice ne diuidatur continentia cãe. t 2.S. de indi.
nulli ſed nunquid in eodem libello poterit cã poſſeſſionis ⁊ pꝛo
pꝛietatis intentari. Jo.? Aʒ. indiſtincte dicunt ꝙ non ⁊ ſic ĩdiſtic
te loquitur hec lex.tu dic diſtinguendũ inter ea que ſunt retinẽde
poſ.⁊ alia vt diximus.ff. de indic.l.ſi de vi.⁊ ſic loqnitur hec lexi

interdictis retinenð poſ.vel hic ab vno vnum ⁊ ab alio aliud pꝛo

ponitur.accurſius.

bc AVm a. matre ſciente idem te ignoꝛante vt. S. e. aduerſus ?

ſubau. maxime.

ueri potes.vt ⁊.õ.e.aduerſus.⁊.l.mater.

d Pro qua.i.pꝛo quota.

e Non pꝛohiberis.vt.ff.de reg.iu.ex qna derſona.⁊.ſ.de bonis
auto.iudic.poſ.ſi vxoꝛ.⁊.õ.de neg.geſ.ſi ab eo.⁊.j.de liberali cã
l.ab eo.ff. de pig.act᷑.l.ſolutum.S.ſolutam. ⁊ habent hec locum
etiam in eo caſu quando non pꝛeſtatur euictio. qꝛ ſciens emit nec
fuit ſtipulatus de euictione.vt.j.de euic.ſi fundum eadem eſt eniʒ
conditio heredis que ⁊ uenditoris fnit. qui omnino poſſet repelli
vt.j.de fruc.⁊ lit.expen.l.ij.⁊.ff.de diuer.pꝛe.cum heres.Item qꝰ

netbe
ndi
euentl
ſooſt 6t
ikrato⸗
lunt.
vle
mpt⸗
gnnen
eſone.
eli)
yaron⸗
lbantan
Cblteti
Glkenoci
iKpet
Klinec
gimoß..
cobſtit
de bonis
honiſchli
gbpepin
ſatenin!
nuooanin
Glglinz
itruonem
niltad fuin
etſvonom
Giat ſlins
ſt ai gn
pio noie
leat rendt
le obſtat
ogterinn
ſorpotdin
nt aront
Uogipare
ſcgulbare
hncſi
Uubononn,
Dbünnnatn
hntendſ
nmnpbe
ſhmriepon⸗

—

ſoe 1 .
ul bicit hee lex in matfe idem dicas in patrfe it ſlius hefes ñ poſſii p MRecipere. of. indic.? excipiendo ſecundum qnoſdam. nel dic agẽdo
pendicare.vt ⁊.ff. de liberali.c.filiũ alij ↄ dñt ẽt heredem filiũ poſ exẽpio re euicta.ſed quũ poſſit rẽ retinere excipiẽdo ⁊ pꝛobdo hec que
inti ſe uenqlicare. nt.j.de bonis mat.hi.⁊.j.de boniſq; li.l. cum oʒ. . bic dixi vr̃ non agere de euic. vt. ff. de euic. ſi i rem ¶F. i. ſecd boc ñ põt ven
hai in non ãt. nam ⁊ ipſe pr̃ põt conuenire noĩe ſilij. ut legitimus admi ditoꝛ obijcere quũ ipſemet euiĩcit vel alius qui habet ab eo cam vt hic fa
onntn niſtraton quũ ↄ.t.ſit uenduum.ut.j.de agri.⁊ cen.quemadinodũ it. .fl. de euict.l.yvendicantem in fi.⁊.l.ſe.vel dic ꝙ loquit᷑ hic quũ ñ pote
Nennl, li.x. młtcmagis er rat pꝛobare pdicta licet in
iſ go ſilius. quũ ple . . GW terceſſiſſent. T ſic ſine culpa
eicle⸗ runq; ẽt plus here ad eum hereditas pertinet uti non denuntiationẽ admonentibus uo tua euinc t tibi. ldic tercio
en di ꝑmittiatur quaz prohibẽris. lentem ad emptionem accedere zuertit ſermonẽ ad eum
ion. defunclo. vt. j. de e Idem. aa.⁊.cc.pꝛoculino. diſtraentis non fuerit non rectè is cui ſecundo ẽ tradita ꝙ ſ
i nic.l. fi. Item ſic ẽ Votiens duobus inſoliduʒ contra. quem preces funditis com placet. .
SZl ĩ patrono. ẽt bĩde prediuʒ iurẽ diſtrahitur ma parauit uel aliõ modo mala fide ⸗ Fructuũ fructus ↄpẽſaĩ
Nen de liberti ⁊ ex teſtõ vl nifeſti iuris eſt eum cui priori tadi traxit. tam fundum ueſtrum conſti quũ vſuĩ. pꝛecij ſolutiſie.
* lt ab inteſtato. quia tum eſt in detinendo dominio eſſe tutum pꝛobantibus quam frucius ff.e.l.ẽptoꝛ. Iẽ cũ ſũptb
n i agit reuocaria. f.ſ potiorẽm. Si igitur antecedenti quos eum mala ſide percepiſſe fue vt hic ſub ijcit ⁊. ff.e. l. ſam
1i „R quid in ſrau. pa.l. tempore poſſeſſionem emiſſe ac pᷣ rit probatum aditus preſeſ prouĩ ptus.⁊ põt hic diſtingue
nach deſi .iij. F. patronum. ? cium exoluiſſe apud preſidem pro cie reſtitui iubebit. re vt diximus.ff. de publi.
s ſenag .§. ſi inteſtatus. ſed uincie pꝛobaueris obtentu nõn da Idem.aa.⁊.cc. Dare. .l. ſiue. F. ꝙ ſi aduerſus.?
kumndiſe pꝛima opi. verioꝛ ẽ torum inſtrumentorum expelli te E tua apud aliquem manẽ ↄcoꝛdat.j.de pꝛoba.cũ reſ
eſpſtt nec obſtat dicte. l. de poſſeſſione non pãatietur. erit ſa te pròprietatis èrror nihil ti ⁊ de diſtra. pig.l.ꝗ pᷣdium
ſuzati de bonis ma.⁊ de ne in arbitrio tuo precium quod bi nocere potuit: niſi lia contra te z ſi gs alti kſibi. l. multũ
gepmii boniſ q; li. qꝛ ibi ñ dediſti cum uſuꝛis rẽcipere:ita tam̃ cauſa interuenerit. riNIiin area. aliquis
lumipͤl erat heres. Itẽ nec ut preceptorum fructuum ac ſum Idem.aa.⁊.cc. Calaſtrato. . ſocius vl extrane⸗
Uepotſ eſa. ꝙ ipſe or reuocat. ptuum ratio habeatuꝛ: quũ ⁊ ſi ex Ndicia cetera que iure noͤn bona fide.
gintſciat facit enim vt legiti cauſa donationis utꝛiq; dominiuʒ reſpuuntur non minoꝛem ꝓſ Sãmoueri vt. . ð edi.ᷣ.
Sirde mus admimiſtratõ rei uendicetur eum cui priori poſ bationis quam inſtrumenta conti .l.ſi vt pꝛoponis.⁊ de ↄdi
Ceen nRne q; legitimazʒ admi ſeſſio ſoli tradita eſt haberi potio nent fidèm. Quo iure ſi de pro tione ĩde.ſi ĩ area ĩ fi.⁊.ff.
ltad fni niſtratönem ñ. traſ eꝛem conuenit. prietate domus ambigis negociuʒ de excep.doli.paulↄ.⁊. ff.
enlaönſſn. miſit ad filium. It Idem. aa.⁊.cc. Januario. qʒ integrum eſt uti nõ prohiberis. de act᷑.ẽp.idemq;.⁊ ĩſti.de
negene nec ſuo nomine vẽ ꝗ in area comuni domum Idem.aa.⁊.cc.Qñtile. rerum diui. .ſi quis. ⁊.ff.
ſwonpoſttn dicat filius qꝛ ſuc aliquis extruxerit hanc uo On ſeruuz quem res tus ðᷣ de pig. paulus.
neſendn ceſſit ei qui ſuo ꝓ bis conſequentem iuris fecit ratio: tinere aſſeueras ſed eis di,ʒ t Jlſũdũ ꝙ diſtra.
Copum te prꝛio noĩe non po cuius portionem ab eo qui bona de rebus repetendis ↄueniendum hec ẽ admonitio.
ſdechntehiir terat vendicare. It fide poſſidens edificauit ſi uelis uẽ eſſe peꝛſpicis. u Non frecte.i. ſciẽs alienũ
– nec obſtat de pr̃o dicare ſumptus offerre debes ne Idem. aa. ?. cc. Herodi. . ſed quid ſi non credidit 2
0 Allim no. q ẽt in nita nõ doli mali poſſis exceptione ſum Poſſidentibus uendicata ſic retinuit bonã ſidem. vr
tt non pot diminnef mMoudei. . mancipia quorum domini fſ nocere admonitio.vt. ff.
hſicer htin iura patroni liber Idem. aa. 7 .cc. Sabino. um ad uos pertinere intenditis ſi ꝙ falſo tu. auc. l. ij. ⁊.j. ðe
dommnütt tus ꝙ i patre non ꝗ fſundũ uẽſtrum uobis peꝛ poſtea quaʒ impleueritis intẽtõeʒ reſcin. vẽ.ſi maioꝛ. ⁊.ff.pꝛo
getphocli ſic. qui libere aliẽat emptoꝛe ſi alienam ſed cet
benci and Itez quid ſiin de . te imo habetuꝛ ꝓ maleſi. p
nntbfnhit bito bonoꝛum ſubſidio inſtituatur heres. e.ſi in re vna que dtiet *l. iſtam. ⁊ ff. que in frau. cre.l. ait pꝛetoꝛ. F ſi quis particeps.⁊ de le.pſiã.
odenpitt, debitum nature inſtituatur beres alijs ẽt relictis beredibus loco l. vinilis. 5. p. ⁊ ar.ᷓ.de epi.⁊ cle.aut.ſi captiui.⁊ aut.liberi.vbi dicit de
D irtcß heredis nõ eſt ſed legatarij vt. j. de here. inſti. quoti.⁊ iõ vendica huiuſmodi atteſtatõne non obſtat. d.l. ꝙ falſo.t.qꝛ non nocet admonitõ
rüriiti! re non ꝓhibetur ſi vero ꝓ debito nature inſtituatur hĩs in quo ibi.ſ.quo minus contra falſum tutoꝛem iactantem ſe tutoꝛẽ ⁊ ſic doloſuʒ
1ſ ta poꝛtõe. puta tercia.ſed aget õ coheredes qĩ eo euicto ꝙ ſibi re agatur actione in factum .vt in. c.ti.l.nouiſſime in pꝛin.
en de liaum eſt. vt. S. de inof. t. ſancimus qꝛ non bʒ debitum nature. ſi x Ael alio ſine denuntiatione.
ſeaull 4 vero inſtituatur ꝓ dimidia repellitur pꝛo dimidia fundi ẽt ſi brer y Percepiſſe. de percipiẽdis eniʒ non tñtur vt bic ĩnuit pꝛopter titulum
iodin ditatis dimidia non hʒ pꝛecium dimidie fundi. vt dictum ẽ ⁊ ad quẽ hʒ.ſed fallit ĩ quattuoꝛ cãibus quibus titulus ſi excuſat a pcipiẽdis
ltinſdi debitü nature aget ↄ heredes. Et ſi obijcitur filius ñ põt grauari Primo.ff.ꝙ me.cã.ſed ⁊ partus.in pꝛin. Secundus ĩ eo q emit ĩ fran
1 4 in quarta.vt.S. de inoſ.t.l.qm̃.. verum ẽ a patre.ſed creditoꝛibꝰ dẽ creditoꝝ.vt.ᷣff. que in frau.cre.l. ait pꝛetoꝛ.S.per hãc.Terciꝰ ĩ eo qui e
tantin d licet vnumquẽq; pꝛo parte bereditaria conuenire.vel poſſidẽtibo mit ↄ interdicia legis ſciẽs.vt.j.de agri.⁊ cẽ.l.quẽadmo. ĩ fi.li.x. Quat
6 ſe tueri contra heredes pꝛo hereditaria poꝛtione. tus ĩ eo q emit al⸗ fiſco ñ ſolẽniter vẽdente.vt.j.de fide inſtru.⁊ dðe iure ha
Nrrͦ fq AVoluiens duobus. diuerſo tempoꝛe. ſte fil.li.x.idẽ põt dici ĩ eo ꝗ fructo maturos patit᷑ corrũpi ⁊ ſtudioſe.
ſſnni⸗ g Jure.i. bona ſide vel ſine dolo ſm quoſdã. vl dic iure qad ʒ r E tua. pone exẽplũ.j.ſami.per.ſeruũ cõmunem. It. ð. de traͤſac.
ſoriti tum ad vendentis pꝛeiudicium. non ãt iure.qꝛ incidit in.l. coꝛ.de l.ſub pꝛetextu ſpecierũ. Itẽ.j.loca.qui rem. Itẽ poñt quidã ſi P
ne ſont in fal. ot. ff. ad. l. coꝛ. de fal. qui duobus. ſtiti patrociniũ vel aduocatõʒ.alicuieam vendicãti !defendenti ignoꝛãs
vgnimtrin h Pꝛioꝛi.na remãſit vẽditoꝛ habẽs ẽt po pẽditionẽ. iõ erit dñs in cã bẽ. vt.ff. de rei ven.l.ĩter offm ⁊ tunc erit cõtra.ᷣ ff. de inof.t.l.fi.ſʒ di
tlo tial H eni pꝛi tradidit. vt hᷣ ⁊.j.ð hr̃.vẽ.ꝗ tibi.⁊.j.ð ijs.qꝗ a ñ dũo.l.tibi ces ꝙ h̊ fuit ignoꝛans ibi ſciẽs.vł ibi odio querele ⁊ fauoꝛe vltime volũ
i DBñio.i.poſſiſſione.ſicut ez.ff.de ver.ſig. l.interdũ.vel ſʒ. . tatis.vl hic ius ſuũ ſciebat vbiq; durare.vt ar.ff.quibus mo. pi.l.hy. ſol.
. Zaantt dñio.ſ.pᷣumpto.qꝛ ſterĩ eiↄ ẽẽ credit.ar.j.de ꝓba.l.ij.ł cõſtabeat ſicnt.S.non videtur.
. vendẽteʒ tunc dominum eſſe. a Erroꝛ tuus.
k Mortionem. ſine agat ſiue conueniatur. b Nii alia.veluti vſuca.vel pꝛeſcriptio.
. IPoſionẽ.i.rem poſſeſſam emptam ꝑ traditionem accepiſſe. c i MNgicia.i.argumenta. ſic dicta quia fem iudicant.
kitet m Exoluiſſe.tractat eĩ de direcia rei vẽdica.bic ⁊ iõ hic q̃ ril. vt iſti. d Fidem. vt .j. de fide iſtru.l. exercendis .2.l.i.⁊.ff.de pig.l.con
jeimi de re. di. F. vendite ſecus ſi publiciana. vt. ff.de publici.l.ð p̃cio. trahil. ꝛ... de iure do. cũ citra. ſʒ fallit ĩ cdibus vt dixi. ð. ð pac.l.pact.
bn ee n Mon datoꝛum. i. factoꝛum vel dic que habet ab actoꝛꝛe. en On ſeruũ qꝛ ĩ iudicio eſſe non poteſt vt.ʒ.de iudicijs.ſeruus.ni
pbimm 0 Non patietur. nam non ideo minus valet contractus ? naditõ ſi in criminibus vbi coꝛpoꝛaliter punietur. pt.j. ð nox.l.ſiue.⁊ fl.
ruanndi ꝙ inſtrumenta non interueniunt. vt H. .j.de fide inſtru. l.cũ iſtrun de accuſa. hol accuſare. omnibus.
gn mentis.⁊.j.de contrahen.ẽp.non iccirco. ſfp Noſſidenubus intentionem. ceſſante exceptionee.
g,NN 0 2

Z R—L A p

.

a Mon fteſtituantut ſcilicet olo. accurſins. .
b Jariſiuf.i li.vt.j.ad exhi.l.non ignoꝛabit.q; ſolẽniter defertur.ſ.a iudi
ce in hac act.⁊ in ceteris arbitrarijs.vt.ff.de in litem iuran.l.in actõibus

in pꝛin. ꝛ. l. videamns.S. pe.
cProcedere.ſi res non ſit pñ
e.domũ. 2⁊. ff. e.ꝗ reſtitue
re.ſz certe idẽ ſi pñs ẽ. St
ergo quatuoꝛ auxilia ↄtra
reſtituentẽ.ſ.manus milita
ris.qñ res ẽ pñs. Item iu
ramentũ in litem qñ.ſ.ðo
lo deſijt poſſidere. Itẽ ad
intereſſe.ſ.quando ꝑ cłpã
Item ad veraʒ rei exiatio
nem vt hoc plene nõ.ff.e.
qui reſtituere.⁊. l.ſe.
d c Ertum ẽ. maleſidei
poſ.⁊ ſine ti vel die
ſecunduʒ. H. ẽt cum ti. vt
ſtatim patebit »
eEFructus.ſ.perceptos.vt
7.ð.e.ſi ſundum. ⁊.j.de 2
di.ex le.l mala fide.
Bona ſide.cum ti. vel ſi
ne titulo.
g Exitantes.cõſumptos vᷣo
lucratur niſi in duob cãi
bus quos hẽs.ff.e. ẽptoꝛ
7.1. ſumptus
hb Vninerſoſ.qꝛ maleſidei
incipit eſſe quo ad fructus
poſt lit. cõt. vt ⁊.ð. ti.i.l.i.
⁊ dicas hic diſtinctionem
quam habes. ff.e.fructus.
i ſ ſoluendi. vt.ð.:.
.l. mater. 7. . ad ve
lei.l.ſi ſciens.⁊.j.de fur.in
ciuile ⁊.ff.que in irau.cre.
.l. ſi debitoꝛ. ſed contra. ᷓ.
ꝙ metd cã.l.iij. So. vt ibi
k n Alilo rõ iuriſ. vl. ſ.
de pꝛel.q lö. t. l. diuti
na.⁊ de vſuc. pꝛo here.l.f.
⁊ fami. her.l.ſeruũ.⁊.j.ne
de ſtatu defun.l. fi.

8.al manu militari aufertur poſſeſſio vt.ð.

hec non rèſtituantur iuriſiurandiꝰ
ſolẽnitate ſecuta condenatio prõce
dere debet.
Igem. aa. . cc. Diodore.
Ertum eſt male fidei poſſeſ
ſoꝛes omnes fructus debeꝛ?
cum ipſa re preſtare.bon uero ſi
de extàntes poſt litis autem conte
ſtationem uniuèrſos.
Idem.aa.⁊.cc. Maniſero.
J mancipium tuum per uiʒ
uel furtum ablatum alij ex
nulla iuſta canſa diſtraſerunt uen

dicanti tibi dominium ſoòluendi p

cij nulla neceſſitas irrogetur.
Idem.aa.⁊. cc.iſiliano.
Vllo titulo iuſto prècedẽte
poſſidentes ratio iuris que
rere prohibet dominiũ:iccirco qu

um etiam uſucapio ceſſet intentio

dominij non abſumitur. Vnde
hoc caſu poſtliminio reuerſo circa
beneficium actionis reſciſſorie di
rectà pmaneat itegꝛa uendicatio.

Igem. aa.⁊. cc. Eugnomono.

Olennibo penſionibus rei
pro ãalio ſatiſſacientem non
interueniente uendicatione ſolutõ
nis cauſa minime dũm facit.
Idem.aa.⁊.cc. Eliodro.
Ore litis cauſaʒ poſſeſſoris
non inſtruunt ad inducẽdã
longe poſſeſſionis preſcriptionem
quẽ poſt litem conteſtatam in pre
teritum eſtimatuꝛ.
Idem.aa.⁊.cc Philadelpho.

IDirecta.vt.j.de cap.l.ab hoſtibus.
m ſ ODleẽnibus venditione.ſ.ſiſcali que a pꝛocuratoꝛe fiſci ſolet ſieri ð
bitoꝛe ceſſante.accurſius.
n Dominuʒ. facit.vt.ff.de acqui.re.do.que quiſq;.⁊.jĩ.de dona.ſi functõ
nes.⁊.l.cenſualis.⁊.j.de act.emp.ſi pater tuus.ij.v.⁊ ar.ſ.de pi.res ob
ligatas.ſed ſecundum Jo.pꝛeiudicium generatur ei ad quam res perti
net.ſi ſciat ⁊ patiatur longo tempoꝛe ⁊?c.
o m Oire litis. i.dicere poſt litem cõt.nõ pꝛocedit pꝛeſcriptio.qᷓ;q; lis
duret ãno vł plus.ſed tunc inſpicimus in pꝛeteritũ an ſit finita vł
non.nam ſi non ẽ finita nõ finietur amodo.item ẽ hoc verum ſi fiat lis
contra pꝛeſcribentem. ſi ãt fiat contra aliũ non nocet quũ ſit ciuilis inter
ruptio. vt.ff. de diuer.pꝛe.l.intra.ſecus in naturali.vt.ff.de vſuc.naturalit᷑
item hoc in pꝛeſcriptione.x.vel.xx.an.ſecus in vſuca.triẽnij que currit ẽt
poſt licet non cum effectu.vt.ff.pꝛo ẽpto.l.i.in fi.⁊.ff.de rei ven.ſi poſt.⁊
nõ.ex hac.l.agenti non currere pꝛeſcriptionẽ vt.j.de pꝛeſ.lõ.tem.l.nec bo
na ⁊.õ.de inofficioſo teſtamento contra maioꝛes ⁊.ff.de mino. l.intra.

p AQue. ſcilicet pꝛeſcriptio.

q ſ Eruũ pꝛeſentem. i.pꝛeſentialitef.

H

1 R on põt. vt ⁊. ff. e.l. ſi ager.⁊.fl.de actione empti quintus.⁊.j.de
here. ven. qui tibi.⁊ de diſtracii.pi.l.qui pꝛedium.⁊.ff.de acquiren.poſ.
ſi ex ſtipulatione.⁊.S. de pac.l.traditionibus.ſed hoc fallit in cccleſia ⁊ ci

uitate. vt.ð.de ſacro ſanc.eccle.l.fi.item aliud ẽ in vltimis voluntatibus

vt. ff. de fur.a ticio.

r Es alienas implenti.i.
pꝛoba.ſiue poſſideus.

pꝛoba nti ſe dominum vel quaſi.vt.ſ.de

.

4 Cogltuk. vt 7. . de eden.qui acẽre.⁊.ff. de iure fiſci.exiat decretſi’ũ

? inſti.de interdictis.S.cõmodũ.⁊.j.de excep.l.ſiquideʒ ⁊.ĩ de ꝓ

ba.l.ij.⁊.j.de liberali cauſa.non ideo.⁊.j.de act.⁊ obli.negantes

⁊.ð.ti.i.l.cogi.accurſius.

Eruum èmptoꝛ non traditũ
ſibi preſentem uendicare ñ
poteſt.
Idem.aa.⁊.cc. Sopatro.
Es aliènas poſſidens licet
nullam iuſtam cauſaʒ hẽat
tenendi non niſi ſuam intentioneʒ
implenti reſtituere cògitur.

De uſu ⁊ habitatiòne ⁊ miniſ⸗
rio ſeruoꝛum. EXxxiij

M. Seuerus ⁊ Anto.aa. Poſ
ſidonio.
Juſuſfructus omniuʒ bo
norum tẽſtamento uxoꝛis
marito relictus eſt quãuis
cautionem a te prohibuerit teſta
mento exigi tamen non aliter a de
bitoribus ſolutàm pecuniam acci
pere potèris quaʒ oblata ſecundũ
formam ſenatus ↄſulti cautionẽ.
Idem.aa.Felicie.

Erbis teſtůmenti que preci

bus inſeruiſti uſumfrucium
legatuʒ tibi animaduertimus: que
res non impedit proprietatis do
minum obligare creditori propri
etatem manente.ſ.integro uſufruc
tu tui iuris.
M. Anto.aa.Antoniano.
Apatri tuo uſuſfructus eſt
legatus defũcto eo nihil ad
te pertinet quum morte eius cui ſu
erat legatus uſuſfructus uel alio
modo acquiſitus ad ꝓprietatem

heres põt remitteꝛe.quidam dicunt ꝙ non vt.ff. de reg. iu. heredẽ

n De vſu. de dominio coꝛpoꝛalium dixit ſequitur de dominio in

coꝛpoꝛalium.

Xx 1 JI uſuſf. im

pꝛopꝛie ad
ea que vſu cõſumũã

tur ſed pꝛopꝛie ad

ea que vſu non cõ

ſumuntur vt iſtititee.
F. cſtituitur. ſicgs
verbum ſemel pooiſ·—

tum pꝛopꝛie ⁊ ipꝛo

pꝛie ponitur. vt.f.

de of. pꝛoꝛ.l.ij.

dibus.

3 Poteris.ſ.ab he

redibo.⁊ ið ĩ alijs

que vſu cõſumuni.
a Cautiõe.ſ.de tan

ta pecunia reſtimẽ
da ſi moꝛiatur łca
pite minatur.vt.ff.

ð vſuf.e.r.que vſu

cantio remitti n bt·
ſic nec illa ſe vſuruü⸗
tu reſtituturũ.ſʒ ſa
tiſdatio legatozuum

ſic. vt hᷣ ⁊.j.vt ĩ poſ
lega.l.ij.⁊.l.ſcire.⁊

ratio quia hec vl

tima remiſſa non pᷣ
ſtat occaſionẽ deli

quendi vt ſuperſrio
ꝛes .itẽ illa ð yſuf.
magis foꝛmandiꝰxꝰ
ſuf.gr̃a quam uã

de vltime volũtat᷑.
eſt inuenta.ſed an

ſed certe illa regula hᷣ fallit. vt.ff.ad.l.fal.quid de bonis. S.i.⁊. .
fi. ⁊.l.põt.item quomodo fſit contra voluntatem.vt in aut. ð nup.
.F. diſponant colla.iiij.ſed..videtur dre.ꝙ.ll.locum non habe

ant. ꝙ non põt. vt.ff. de le. i. nemo poteſt. item an hec cautio ſit d95

ſubſtantia vſuſ.dixi. ff. e. l. i.

b u Erbis teſtamenti.ſ.continebatur ibi vſuf.tibi lego.

c Obligare.item ⁊ vendere.yt.ff.de vſuf. leg. l. lundi treba .

ciani.accurſius floꝛentinus.

d Yvatri. ſolet vt inſti.e...ſi.?.ff.ſo.ma.⁊ vſuf.

e MNon ſtollitur. fallit hoc ſecundum. P.in vſuſ.quem bz
pater in rebus obuenientibus filio ex materna linea. ꝙ falſum
vt.j. de bo.ma.l.ij.?.j.ad tert. l.fi.S.ſin autem.ſed fallit quũ piet᷑
habet filium ⁊ ex eo nepotes. nam filio moꝛtuo ſuccedit pater e.c
nepotibus in virilem poꝛtionem vſuf.non antem totum babet wt·
j. de bo.ma.l.p.S. ꝙ ſi nepotes.item fallit quũ habeo ſolum flli·
um ⁊ ipſe moꝛitur non relict᷑ filijs nec fratribus nec matre. itẽ ſail·
lit hodie per autẽ.quũ ſuccedit aſcẽdens cum fratribus. vt ĩ al.

de here. ab int.in..ſi vero coll.ix.

ſu Sufſ.bo.vi.idoneis fideiuſſoꝛibus dᷣatur ſʒ arbitrium bo

ni viri. hoc tamen fallit in caſibus vbi non ſatiſdatur.vt

cum relinquitur fiſco. vt. ff. ut leg. uel ſideicõ. no. ca. l.i. F. ſi ad fiſ
cum. item quando habet pater in bonis filij.vt.j.de bonis iiu
beris.l.cum non ſolum.ꝭ.ubi.item in tercio quando uſaſ.vue

legat. ſed pꝛopꝛietas ex die ⁊ ad diẽ. Idẽ multomagis ſi reliquii.

va

Qoul

ite ſun
galno.
ſinon p⸗
ſpiſt

punlg
s fonn
ſconnet
ſhadn
ne,⸗
l vo ba⸗
Muct pen
mann 410
glonhj
ſöſtette
ldoppo
Koeberea
ipoſſbe
lun Khe
un pbi n⸗
mnoeſt int
lus las
inföſc
Cni,

Ien defe
ortſlden
etd cl
neert
bantun
lidationen
Gan lntere
goed alia

tpina. a
Nftkamn

obolno⸗e
liurtſi
UItado,d
Woſunb
ſüheap

J

———M

elee
r
dedninen
Min . .
Nuudg cen. litibus. tercij
I .
e . diẽt ꝙ certuʒ quid
ueſtciinm ae pꝛomittʒ pꝛopꝛieta
ltnt rius vſufructuario
Aeſüm ,ſ.q nomine vſurarũ
nunn 5 yſq; ad terciam cẽ
ſuni telime. vt. j. de ſecũ
uninie. diſ nup.bac edicta
en liFllud.ſed non
epnin 4 placet ſpeciale ibi
lp u . in matre. dic ergo
inn Hẽ ꝙ non hʒz vſuf. vt
deie n..ſed opponit ĩ in
et ſti.de heredi.inſti.
ipttig 5. ipolſibil. z die
ſiiim H illum. F. habere lo
Cntn cum vbi nature vlł
unniſki iuris eſt impoſſibi
nnin litas. ſecus ſi facii
teniumid im. vi. fl. ð b. ob.
ſſeaan. continu. F. illud.
litiem 3 Qauaod nullam.
otmit RNtem de reſtituen
fnimi nrn quead. ca. 1,l. . bz.
l,tfnis en b Siue ex teſtame
bſehrerine to quautum ad ſa
Gttaean tiſdationem pſtan
btiee dam.intereſt tamẽ
glilao quo ad alia quan
nipqiee doc. vt. fl. e. l. vi.
afenkfot: in pꝛin.⁊. ff.quem
t oetniin adm̃.F.amit.ſi par
beni tu tem. 5. li item nota
/fldſA duvuobul mo. conſti
goſinadau uttur vſũf. cõſtitui
ict nnſi tur. ⁊ tercio.ſ.ſupeꝛ
ſinefoit. iudicio fam.her.vt
numt/ efl.la. ber. puto. ?
deſggin 4 efl. e.l. vi. F. i. c ,
nis ſit ſ pater in
üscm i impus,,

gquandocunq;vſuſſ. finietur qꝛ in his caſibus veriſimile eſt ꝙ qua

ſi re ſua vtetur.vi.ff.de vſuſ.quemadmodum ca.l.ſi vſufructuſ mi
hi al nõ. S. illud 2. F. plane. ſed eo caſu.ſ.qñ dʒ ſatiſdari quid erit
ſi non põt ⁊ velit iurare ſuper eiſdem dicunt quidam ſufficere. vt
f. de aſſer.toll.l.i..ſuper.alij dicunt ſequeſtrandũ.vt.j.de agri.⁊

nrcnnt k Perceptos. nõ.

perceptos. ẽ h ſpe

regredi ſolet. Aſufructuario ãt

ſuperſtite licet dominus pꝛopꝛieta
tis rebus humanis eximatur ius

vtendi fruendi non tollitur.

Mp. Alexan. a. Verbitio.
Sufructu conſtituto conſe
quens eſt vt ſatiſdatio boni
viri arbitratu pꝛebeatur ab eo apð
quem id cõmoduʒ peruenit quòd
nullam leſionem ex vſu pꝛopꝛieta
ti afferat:nec ĩtereſt ſiuẽ ex teſtamẽ
to ſiue ex volũtario cõtractu uſuſ

fructus conſtitutus eſt.

Igem.a. Euocato ⁊ alijs.
J pater uſumfrucium pᷣdio
ꝛum in tempuſ veſtre puber
tatiſ matri veſtre reliquit finito uſu
fructu poſtquam uos adoleuiſtis

poſterioꝛis tepoꝛis fructus pèrcep
tos ab ea repetere poteſtis: quos
nulla rõe ſciens de alieno ꝑcepit.

Idem.a.Sardonice.
Niereſt an vſumfructum ſo
lum maritus tuus in doteʒ

acceperit an pꝛopꝛietãs quideʒ do

ti data ſit verum pactuʒ interceſſit
ut moꝛiẽte eo tibi eadem poſſeſſio
redderetur.nam vſufructuarius ꝗ
dem pꝛopꝛietatem pignoꝛare nõn
potuit.qui autem pꝛopꝛietatẽ exti
matam indot em accepit non ideo
minus obligare eam potuit quin
ſoluto matrimonio reſtituenda ti
bi extimatio eius fuit.
Mhpa.Goꝛdianus.a. Vlpião.
Am ad quem uſuſfructo ꝑ

tinet ſarta tecta ſuis ſumpti

bus exploꝛati iuris eſt pꝛeſtare de
bere.pꝛoinde ſi quid ultra quã im
pẽdi debeat erogatum poteſ doce
re:ſolẽnitate repoſces.
Mpfrs. Dio.⁊ ¶Max.aa.⁊.cc.
ad Hieronymum.
Equẽ fructuarium ad obti

n NHõ potnit ſ. iure cõi ſed cõtra.ff.de vſur᷑.l.fi.⁊ ff. de feg.iur. l.fructus
ſo.ille loquũtur in domino rei.vel dic ꝙ vſũſ.põt obligare vc ibi ſed non

pꝛopꝛietatem vt hic.accurſius.

0 Eius ſuit.ſʒ q ſi dato ſuit ĩextĩab ſʒ electõeʒ hẽat marito otrũ extĩaſõʒ
an fũdũ velit reſtituere dicã tũc eũ fũduʒ poſſe obligre.vt.ff.ð fũdo do.

quarũ uſumfructũ hʒ neq; ſuccel
ſoꝛes eius vlla tpᷣis ex ea cã tenen
tes pꝛeſcriptio munit.
Myprs Diocle.⁊ Maximi.aa.
rantiſſe.
Sufructu matri tuẽ predio
nm ⁊ mancipioꝛum relicto
tam alienatio quam manumiſſio
iterdicta eſt. Sane mãcipia quo
ꝛum teſtamento miniſtèꝛium matꝛi
relictum ẽ ⁊ quũ in his dominiuzʒ
non habeat nec tradendo cuiquã
nec manumittendo ad teſtatoris
heredẽ pertinentia quicqᷓ; facit.
Idem.aa.⁊.cc. Pomponio .
Jꝗ domina pꝛopꝛietatis tue
vſũfructũ locauit ſub certa
qnua preſtatione moꝛte conductri
cis ei que locauit etiam utendi fru
endi cauſa non eſt deneganda.
Idem.aa.⁊.cc. Theodoꝛo.
Abitatio moꝛtẽ ſinitur nec
pꝛoprietatem qui habitatõ
nem habuit legando dominij uen
dicationem ẽxcludit.
Mpa. Juſtinianus.a. Juliano
bpᷣpᷣ.Aphrice.
Mbiguitatem antiqui iuriſ
decidẽetes ſancimus ſiue ꝗqs
vxori ſue ſiue alij cuicunq; vſũfruc
tũ reliquerit ſub certo tempoꝛe in
quod uel filius eius uel quiſquam
alius peruenerit ſtare uſumfructũ
in ãnos in quos teſtatoꝛ ſtatuit:ſiũ
perſona de cuius etate compoſitũ
eſt.ad eam peruenerit ſiue nõn ne
qʒ; enim ad vitam hominis pꝛoſpe
xit ſed ad certa curricula:niſi ipſe
cui vſuſſfructus legatus ſit ab hac
luce fuerit ſubtracius tunc etenim
in poſteritatem uſumf.tranſmitti ñ

eſt penitus poſſibile:quum moꝛte

vſumfr. penitus extingui iuris idu
bitati ſit. Si autem tal fuerit ĩcer

n

t u

erit.⁊.l.ſi fundũ aliud eõ
ſi mir habet electionem vt

.j.de fun. do.il.i.
p e NZʒz. vt. ff. e. l. vſuf.
legato. .fi.⁊.l.hac

teno. ? hoc niſi reſiciat pt᷑

pꝛohiberi a dño vti frui. vt
.ff. de dãno iĩfec.l.hoc am
plius ĩ fi. niſi velit vſũfr.re
liquer᷑.vt.ff.e.cũ fructuarſ.

q Debeat.i.expẽdi neceſſe
r Repoſces.ſ.act᷑.neg.geſ.

tu fructuarie quũ ob ppe
tuã rei vtilitatẽ impẽderis
non gr̃a fructuũ nã potis
quidẽ repetere lʒ ñi in totũ
vt. ff. de impenſis in reb
do. f. l.iij. F. nos.⁊.ff.ð fũ.
inter omnes.ꝭ.i.vł loquit
ĩ pꝛopꝛietario ſi gra rei.vel
fructuũ impenderit.vt.ff.
.e. ſi abſente. .
Eq; munit.tũ qꝛ ñ
poſſidet ciuiliteꝛ.iñ
qꝛ ſcit alienà.vt inſti.pꝑ q̃s
perſo.no.ac.s.fructuariↄ.
7.j. de pꝛeſ.xxx. an.male.

2⁊ nõ.ꝙ dicit ex ea cã.qꝛ ſe

cus ſi interuertiſſet ⁊ dñũm
non admiſiſſet. nã exiũc.
xxx.an.pꝛeſcriberet ſicut
⁊ fur.vt.j.de ãnali excep.
.l.i. .j. de pꝛeſ.xxx.an. ſi
quis emptiomis. S.i.⁊.ij.
Sufru. interdicta
eſt generaliter non
ſpecialiteꝛ.vt ilł quibuſ bo
nis interdicitur.

n Miniſteriũ. miniſterinz

eius accipitur ſerui cuius
nulle ſunt ĩ artificio opere
ut mediaſtini.

x Pertinentia.ſ.mũcipia.
yI 3 dominag. duoba

mõis pone caſum
pꝛimo domina locat nſũf.

Dite aiale in matre pꝛop nendam pꝛoprietatẽ rerum ta conditio donec in fuꝛore ſilius ſi moꝛitur domia locatrix
g ter maternaz pieta non extinguitur uſuf. ut
Slmde tem vt e de percipiẽ V hic ⁊.ð.eodem.ſi pater
uuis ſ ieneai ſʒ quoſdã. ſed ar..].de vſur̃.l.ſi mater. pſure enim ⁊ iin hoc ponit ↄductricis.i.locatricis.⁊ locauit.i.ↄduxit ulł ẽt ex alio c
Uliem fiuctuñ obtinent. vt. ff. de vſuris vſure. vnde ex iure cõmũi tu 2ceſſit ut ⁊.ff.de act᷑.ẽp.ueteres.⁊.l.idẽ ẽ ſicut. M.⁊ nil.ẽ õ.alij dicũt
le vyvyff leneri de percipiẽdis.vt.ff. de rei vendi.ſi nauis. .⁊ generalit᷑. ꝙ ſi moꝛitur fructuaria qᷓ ↄduxit redit quidã ad dñam ⁊ extinguit᷑ qnãtũ
en SD 1 Mtereſt. tres caſus ponit.ſ.cum vſuſfructus datus ĩ dotẽ ad fructuariã. ⁊ cõſolidat᷑ ⁊ oĩa pꝛopꝛie ponuntur ⁊ illnd ẽt ſupabũdat.ut
ſali n⸗ vyvel pꝛopꝛietas plena data eſt ineſtimata yt viro defuncto H ⁊ inſti.e...finit.⁊.S.e.ſi pr̃i circa mediũ ⁊ ſm hoc eſt õ.j.de iure ðo.ſi
nrliſe, M redderetur ⁊ tercius ſi extimata data ſit. ergo dra inter pꝛimum = ſocrꝰ.⁊.ff.de ꝑic.⁊ con.rei uẽ.ꝙ ſi pẽdente.ꝭ.ſi.ſed his legibns fructua
wunhe ſecundum quũ pꝛimo iure cõi non poſſu pꝛopꝛietatem obligare ria locanit ul uendidit. uñ non conductricis n emptricis moꝛte fini ſʒ lo
rnſi quũ non ſit ſua. vt.j.que res pignoꝛi ob. poſ.l.filios.ſecundo iu cant᷑ ⁊ uendentis.i hac at.l.dña locauit.ẽt Fjm vtrunq; caſum. Iiẽ eidem
hee nunt Iite ſpeciali.ſ.pꝛopter. l.iul.fundi dotalis. vt inſti. quibus alie. licet ſecunde poſit ioni eſt õ.j.loca.niam So.ibi in conductione pꝛopꝛietat
nbrg t in pꝛin. ſecundum Ir licet hoc non rũñdeat. idem ſecundo caſui. dicit tranſire ad heredem. h uſuſfructus erat locatus ſecundum aʒ.
Vl dic differentiam nõt. inter duos.pꝛimos ex vna parte ⁊ terciu zʒ h ¶Abitatio finit. ut. .. ff. de uſu. ⁊ ha. ſi bitatio. ꝛ. fl. ð capi.di.l.pe.
ſrimn, ex altera. vt pꝛimis duobus non poſſit obligare.licet diuerſis rõ a Excludit.ar.j.de iur.do.l.res quarum.
nitch mnmnmndus tercio ſic. ⁊ alij dicunt ꝙ bec lex ponit. v. caſus. ꝙ non pöt b a Mbiguitatem ſub certuz tempus. ſoꝛte. x. an. ſi autem ad incertũ
ligin lllſe de quatiuoꝛ vero ſans dici poſſet. diſtingaitur. j. e. F. ſin autem talis.
ſ n n Propꝛietas. plẽa ? ĩextiata extiata ad hoc vt ſciatur ſit deterr c Peruenerit. lego ticio uſũf per decẽnium vonec vixerit filins mens.
nn⸗ Z otꝛ an ſi vt.j. iur̃ do.ſi int᷑ vi poſſet h̊ͥ addi an vo nuda ꝓpᷣetaſ. d Siue non.ut.j.quando dies le. ce. l. ex his. ⁊.ff. ad tre.l.ſeius ſaturni⸗
Ngeln J 0 3

T ſi.ðe alimen.le.libert.5.ab beredibus.⁊.j.de ſideicõ.li.ſi fidei
cõmiſſaria ⁊.j.de nup.ſancimus.⁊.ff.quando dies le.ce.ſi cũ pꝛe
finitõe.⁊.l.ſi quũ beres contra.ff.de manu. teſtamento ſi ita ſcrip
tum lſuerit. ſo.pᷣ ad certum tempus.ibi ex certo tempoꝛe. ſiue ſub
con.vnde bic non perit relicium ucet ille ad etatem illam non per

uenerit cum ſit pu
rum.ibi vero perit
ius. ⁊ eodẽmõ lol
uitur aliud contra
vt. ff. ð le. ieli cui. F.
hB auteʒ.⁊ aliud. vt
.j.de ma. t.l.cuʒ te
ſtatoꝛ. ⁊ aliud ð ſta
tu li.ſi ſeruus.
a Sin autẽ. incipit
ſecũdus caſus ⁊ ð
eo dicit vſq; in fi.
b Apud eum. vt 7
.ff. de vluf. le. l. ge
nerali..duas ĩ ſi.
c Hamaniſſumnum
eſt hec bona ratio.
qꝛ eadem poſſet aſ
ſignari ĩ ſuperioꝛi

caiu. Sed iõ ẽ ali

ud.qꝛ iſte nonduʒ
peruenit ad ſanam
mentem. quum eſt
moꝛuuſ.⁊ ideo ex
tendiuur. Item illa
c potioꝛ ratio quia
ſuperioꝛi caſu teſta
toꝛ reſpexit ad cer
ta tẽpoꝛis curricu
la.hic non põt etiã
eſſe ratio vt eĩ inue
bat onus reſtituen
di ante ita liceat ⁊
lucruʒ ſperare vt. j.
ð caducis tollẽdis
§. pꝛo ſecundo.
d c Um antig
tas vſufru.
habitationis. i.ha
bitatione.
e Sed ius pꝛopꝛiũ
pꝛĩe queſtioni rñdʒ
tres enim facit.
fSoꝛiſia ẽ habita
tio.neq; eniʒ vſus
neq; viuſfructus ẽ
vſus non.qꝛ locari
põt vi hic. vſuſti uc
tus non.qꝛ hoc nõ
finitur niſi moꝛte.
ſed vſuſfructus mł
tis modis.vt.ff. e.
ſi habitatio.⁊.j.coꝛ
ruptionem.
g Poſtea. ſecũda
queſtio.
hb ¶ Al dñiuʒ. iij. qõ.

vel aliuſ quiſquã remãſerit łiĩ alijs
ſuibus calibus quoꝝ euẽto in icer
to ſit ſiquidẽ reſipueru ſilius vel ali
us ꝓ quo hoc dictũ ẽ vel ↄditio ex
titerit viumfructũ finiri. Sin auteʒ
adhuc is in furoꝛe ↄſtuuutus deceſ
ſerit tũc qi in viufructuarij vitã eo
relicto manere vſumfructu apð eũ
Quũ eniʒ poſſibile erat viq; ad
oẽ uite tpᷣs vlufructuarij non ad ſu
am meniẽ venire fureniẽ uel ↄduõ
nem ipleri humaniſſimum eſt ad
vitam eoꝛuũ vſumfructũ extẽdi quẽ
admodũ eteni ſi deceſſerit vſulruc
tuarius añ inpleta conditõʒ l ſuꝛo
ꝛc̃ finitũ extinguuur vſuliructuſ ita
huanũ ẽ extendi ad vſuſructuarij
vitã.⁊ ſi ante deceſſerit furiolus vl
alia condiuo delecerit.
Idem.a. ꝗJuliano.
Am antiquitas dubitabat
vſufructu habitauonis lega
to ⁊ pꝛio quidẽ cui ſimilis ẽ virum
ne vſui vel vſufructui an neutri eo
ꝛum:ſẽd ius pꝛopꝛiũ ⁊ ſpecialẽ na
turã ſoꝛtità ẽ habitatio.poſtea àuᷣt
ſi poſſit is cui hitatio legata ẽ eãdẽ
locare.vẽl dñium ſibi uendicare.
autoꝛũ iurgiũ decidentes cõpẽdio
ſo rũſo oẽm huiuſmõi dubuatõeʒ
reſecamus.Et ſiquidẽ habitatõeʒ
reliquerit ad humanioꝛẽ declinare

rio locationis licentiam.
eni diſtat ſiue ipſe legatarius mãe
at ſiue alij cedat vt mercedẽ accipi
at:⁊ multomagis ſi hitationis vſũ

ſructũ reliqueru:quũ ⁊ nimie ſubti

litati ſatiſſactuʒ uideat᷑ ẽt noĩe vſuſ

fructus addito ĩ tm̃ etenim ualere

hbabitatõʒ uolumul:ut ñ antecellat

uſumf uctũ. nec dominium hitatõ

nis ſperet legatarius niſi ſpaliter e
uidentibus ꝓbatõibus ipſe legata

rius poſſit oñdere:⁊ dominiuʒ do

mus eius eẽ rèlictũ.tũc etenĩ volũ
tati teſtatoꝛis pꝑ oĩa obediendũ eſt
quã deciſionẽ locũ hĩe cenſemus i
omnibus modis quibuſ habitatõ
conſtitui poteſt. .
