aſti competènti exceptione

tus erat perpetuus.aliud in preſide annali ut ibi nec hoc placet
qr ⁊ hic erat annalis.ut.ff.de of.prefec.aug.l.i.tertii diſtinguut
an nelit in perpetuum interdicere quod põt ut hic.an ad temp⸗
quod põt ſed.j.annum tantum nut ibi ar.j.de iudi.aũt.ad hoc tu
dic ſecundum Jo.ſi ſnĩando diffinitiue precedente accuſatione
de aliquo delicto põt in perpetuũ ut hic inteꝛloquendonſq; ad
tempus ſue adminiſtrationis ut ibi.item qnod dicit probibitus
dic ſiue expreſſe ⁊ tunc poterit in alia prouincia poſtulare niſi ex
ea cauſa ſit prohibitus que irrogat infamiam.ut.ff.e.l.ex ea.uel
tacite ut in condemnando eum ex cã que irrogat infamiã ⁊ tunc
ſi pena ſit perpetua perpetuo uidetur p.ohibitus qr iuſamis nõ
poteſt poſtulare ut.ff.e:l.i.S. hoc edicto.li aũt ſuerit temporalis
ſiquidem non eſt aucta uel minuta tranſactio tempore infamiaʒ
euitat idem ſi fuerit aucta ſed cauſa cognita.alias non niſi finito
tempoꝛe cõi nt habes hoc.ff.e.l.ĩpr ⁊ de infa.l.quid ergo.. pe

na ⁊ de re mili.qui quũ nno.S.ad tempus ⁊ ad.l.cor.de fal.l.fal

ſi. F. oꝛdine.⁊.j.de iis qui no.infa.l.⁊ ſi ſeuerior
o Eec ceterorum.id facere.nã aſſidere peſſunt ut.ff.de aſſeſ.
.l.ii.quid ãt ſi nõ ſunt litteris eruditi..id ẽ ſi factorũ peri
tiam hñt ut.j.de iu.l.pe.nõ tñ inter aduocatos numerabuntur.

.J.ti.i.l.nemini ⁊.j.ti.i.l.iubemus..ne de cetero.⁊.ff.de uaĩ.co.

.l. i. . aduocatos.
p A ſub ſpecie.i.occaſione.
Honor arii.i.ſalarij.

r Agd certum modum.extimanð ex conſuetudine fori ⁊ facundia
aduocati ⁊ qualitate cauſe non tamen ultra.c.aureos nt.ff. ð ua.
cog.l.i.ꝗ.ſi cui.
ſ Spacio.ſ.biennii hodie licet olim quinquennij ut inſti.de litte
rarum.ob. S. multum.

tione ⁊ aliud in ce
teris operibus ſiũ
artibus que uite hbominum ſant neceſſarie.ſed certe ⁊ aduocare
neceſſe.ut.j.ti.i.l.laudabile in prin.alij dicunt quod bic preſec

g
ſen
H
nlge
Gipt
Conpet
ſonnn⸗
edlt
Utcedl
lapro
txtuſp
tonen
nn.
urci
mali
noͤexa
ibien
g
ſneci

b Le,,
1Conan
ſpe bo⸗
ſincdu
i de e
dbo⸗
leeſo
41 N
toni.
Iuner,
uabo die
Cogle⸗
lide min
tliaadt
ti llua
ſicpelu
ſiatici
bongeſe
odron
Mlcr
Moeen
lmnu

i.

e ex zor c Sil

etn tCLompetenti. nunc feſpondet. accurſius. Belectum.i.differentiam at. ff. de ritu nup. palam
Nl,, n Non numerate.i.in factum pro pecunia non nu.v. de nõ nu. m AVulitas.nidetur ꝙ utilitas expoſcit qñq; cõniciari ꝙ. J. admittit nt ſi
pe.l.cum ulira ⁊ hoc in id quod excedit legiimum modũ ut ar. quis obiiciat aduocato ꝙ falſos teſtes ĩſtruxerit nel calüniator eſt.
ent J. de do.ſi quis ar.S.ſed in his omnibus ⁊ ſi quid ſolnutum ẽ re h Procax.i.ſuperbus.
ſornin peti põt conditione indebuii.⁊ incerii ut libeꝛetur ut.ff. de condi. o Opinionis.i.ipo iu ẽ iſamis ſʒ quoſdã tu dic ꝙ eisↄ opio grauet᷑ apð
iiii autem ii biennium , HMVMM „ ↄſũii qñʒ minuit᷑ fama ut
nilſocin eſt elapſum. e. idẽ non numerate pecunie tutus es ĩ ferat pactioneʒ nemo ex iis quos ff. & ua. co.l. cogitationũ
Gdencott⸗ ac ſi non exceſſiſ bhac cauſa cautionem interpoſitaʒ licebit accipeꝛe uel decebit aſpeꝛnã p Cõninẽtia.i.cõſenſus ?
noſt,r ſet. qr nõ fect hoe ulitato more potes condicere. ter habeat quod ſibi ſemel officii ꝙ dicit accõmodata. i. ac
f adno ſpe future numera M. Dio. Theodo. gratia libero arbitrio obtulerit liti commodanda.
keis dit tionis ſed hocẽ cõ Elamẽtõ abſenti pꝛoni cauᷣ gator nemo ex induſtꝛia pronꝛahat q Cõtractũ ĩeat.ergo eme
mutf tra legem iſtã. alii ſe rurſus ad ſinitas quůnes iurgium. Apud urbem autem ro re łõobere cũ cliẽte ñ pt rẽ
ſchcbtn dicunt ante biẽnin redire quis fruſtra cònatur. manã etiam hõratis qui hoc puta rõ qr oĩa daret pp timo M
Pen ufih competere exceptõ Mpr. Conſtan. a. Beliano. uerunt eligendũ eouſqʒ liceat po rẽ litis ſicut ifirmus ppiilii
l ori non nu.pe. in id ꝙ JI quᷣi aduocatorum extima rare quouſq;ʒ maluerint. uidelicet moreʒ mortis ut. ff. ð na. U
eſimn excedit ſed poſt nõ tionem ſue immenſù atque ut non ad turpe compẽdium ſtipe cog. l.. medicus. itẽ h pen — pN ND
ninsn f⸗ nt cꝛeditor probet illicita cõpendia pretuliſſe ſub no que diſormem bec aripiatur occa dete ſte af nero 2 ſieut —„
ritcluet ſed probat debitor mine honorariorum ex ipſiſ nego ſio.ſed laudis per eam augmenta .eff. & na. co.l.i.. ſi cni ſed
mltnr gint ex tunpi canſa can ciis que tuenda ſuſceperint emolu querantur. nam ſi lucro pecuiaqʒ ad ſi añ nõ cõnenit de ſa
uanſſegen tionem interceſſiſſe menta ſibi certe partis cum gꝛaui capiatur ueluti abiecti atque dege lario. v. hm. J. ⁊ tũc põt
ppcleäiuz nt.j.de condi.ob. damno litigatoris ⁊ depredatiõe neres inter uiliſſios numerabũtuꝛ cõueniri pẽdẽte lite ar. hu
rpenſer i. tur. cãm.ll. i. tu dic poſcentes fuerint inuẽti placuit nit Quiſquis igituꝛ ex iis quos ageĩ ius ſie ĩ ppria recepit fide
inin m alios in eo ad omnes qui permanſerit in bmõ poreermiſimus uult eſſe cauſidicus es itẽ itellexit. M. luito cliẽte
1gio ti nõ excedit pᷣiudica ſeueritate ab hac profeſſione pẽitꝰ ſolam quam ſumet tempoꝛe agen ſz eo uolẽte ſic ut ar. d. l.
lcbeace ꝛi biennio ĩ alio ꝗät garceantũr. di ſibi ſciat eſſe pſonam quouſque medicus. ⁊? i.e.ti. diuns.
nilie T añ ⁊ poſt cõpetit Mypr. Aalẽ.⁊. Valẽs. aa.ad cauſidicus eſt. Nec putetquiſqua, r Becebit. B pp bonora
hbeſpetnt ſine cã exceptio. Olibꝛium pᷣſec. ur. honori ſuo aliquid eſſe detractum tos quos accipere aliqd
lurcenr. x Cauſa.nunc dat Aſquᷣis uli eſſe cauſidicuſ ñ quũ ipſe neceſſitatem elegerit ſtãdi non lʒ nt. j. prox. 5.
noponis g aliam uiam. aiggaem eodeʒ negotio ſit ad ⁊ ipſe cõtempſerit ius ſedẽdi ſ habeat. unde Cato exi
Kos . y Moꝛe. agẽdo uocatůs ⁊ iudex quum aliquem ĩ Dem.⁊. Grati.aaa.ad Olibri. guũ munus quũ dat tibi
anmnz t 5D Cõdicere.i. petere delectuùm. ante omnia aut uniuerſi Roũuidẽdum ẽ ne ii quos in cide pleneq; laudare me
Genton a u Elamento. i. aduocati ita prebeant patrocinia foro aut meritum noͤbiliſſimos ſe mento
eſſcen⸗ —pretextu. iurgantibus ut non ultra quam cerit aut uetuſtas in una parte con t Protrabat. i. ptelet litẽ
gueckanen b Lãe. tpe ſentẽtie litium poſſ. it utilitas in licentiaʒ cõ ſiſtant. alie autem a rudibus atque ut. .ð iu. aptiſſimi.l. gra
iudnodne c Conatur. ut.j. de uiciandi ⁊ maledicendi temeritatẽ tyronibus neceſſe ſit ſuſtineri atq; niter pnnit. ut. j:de iu.l.p
etalid ne repu.bo.poſ.l.i.ni prorũpant.agant quod cauſa deſi ideo ſi in uno auditoꝛio duo tatuʒ perãdũ. .illo ꝓculdubio
cpetn ſi in aduocato ſiſci derat temperent ſe ab iniuria naz preceteris ſuerint uel plures quo nu Hono:atos.de ꝗbo di
et a nt.j. de aduo. fi.ſ.l. ſi quis adeo procax fuerit ut nõ rõ rũ ſama ſit ilarior ĩ iudicatis ſit of cit.S. de of.ciui.iu.l.i.⁊ ð
wbei ſi.ſed hoc extra ut ne ſed probris putet eſt. e certandũ . ſecõ ut ꝑ cauſ idicoꝝ diſtributõ fiat of.diuer.iu.l.ii.⁊. iii. bñt
erber ul ku ele i. opiniönis ſue iminutiõm –— ed au Dub au xiliũ ſiguloꝝ eni dignitatem ſine admi
i diſngrn Zqui extima nec ei conniuentià acomodata eſt. ⁊cequa diuiſo procedat. Si quis niſtratione.
atnn tioni.i.fame. ut quiſquam negotio gerelicto in vero mõiti a iudice ea excuſatione x Orare.i.aduocare.
en Ahern e Immenla. ex hoc aduerſarii ſui contumeliam aut pa que nequeat comprobari cuicũq y Quouſq;. ꝙ intelligitut
ie ſte nerbo dicit. Mι◻ſ. lam pagat aut ſubdole. Pretere parti patrocinium denegauerit ca titota cã niſi fiat iudex in
a⸗ d quod liceat ei pacci a nullum cuʒ eo litigatore contꝛac reat foro.ſciat etiam nuůnquaʒ ſibi adminiſtratione poſitus
li ſci de minima prr tũm quem in propriaʒ receperit fi ad agendum copiam poſſe ꝛeſtitui zu.ff. de iu.o.iu.l.pretor.
pol r te lit᷑ ⁊ ad hoc facit dem ineat aduocatus.nullam con Si quis autem ex litigatoribus Malueꝛit. ſʒ quid ſi to
rc uerbũ illud.ſ. parh ta die uult dicere. He. ĩpo
ler H nã appella:õe ptis . net ei iudex modũ nt.ff.ð
fmiit ſi ñ adiiciat quota dimidia ↄtinet᷑ ut.ff. de v.ſi.l.nom̃ filiaꝑ.S.põ iis que ĩ teſtamento de le.l.proxime.ſed hic nidebatur quod eis non li
inſamis tionis ⁊ ſic dicit hanc legem loqui quuʒ paciſcitur de magna pte ceret quia maxime dignitates ſunt
mhann quod non placet ſm aʒ. 7. b. Iteʒ quid ſi ageretur ad hereditatẽ a Agere.i.aduocare.
Ne nſn paciſcar de re eiuſdem haditatis cũ cliente uidetur ꝙ naleat ?⁊ eax b Per eam.ſ.aduocationem
on niſſin pone certe partis.ſ.quote nam dãa ẽ inter rem certã ⁊ partẽ quo c Sitandi.ſtare proprie eſt aduocatorum ſedere indicum ut hic ⁊ in au

Aego tam ut ·j.de ſen.paſſis.l.ſi debitor ⁊ inſti. de fideicõ.here.cum ſi ten. ut ab illuſtri..i.collatione quinta ⁊.ð.de officio ciui.iu.l.i.⁊ de offi

ctil quis preterea noĩe palmaꝛij.i.uictorie licʒ ei aliquid paciſci.ut. ff cio diuer.iudi.l.fi. INtem no.non turbari ordinem officiorum ut ⁊.j.de
4 de na.cog.l.i. .⁊ ſi noĩe ſed aꝛ.iĩ prin.contꝛa ne fiat fraus lcgi. teſtamentis conſulta in fi.⁊.j.de ſpoꝛ.l.i. S
gſce Pppfo hoc eſt.ff.man.ſi remunerandi.ꝭ.ſi.ſed prima ueꝛior. d p Ronidendum meritum. ideſt quod bene ſciunt ⁊? bene ſtude
ſiconn fHonoranorum.i.ſalariorum ut.S.e.ti.l.ſi ſub ſpecie. runt accurſius
manhiit g Arceantur.ipſo iure ⁊ facit.j.de procu.litem ⁊ man. ſi contra li. e· qMobiliſſimos.ideſt diſcretiſſimos iudices.potes etiam hic no “
fcetnd 2.ff.de pac.l.ſumptus..ff. de of.procõ.l.nec quicqᷓ. F. ii.⁊. ſ. ð tae quod ſcientia nobilitat bominem.ſi proprie accipis nobile ſicut ue
eondi. cã da.ſi cum ⁊.j.quod metus caula ſi per impreſſionem. tuſtas ut hic ſubiicit ⁊.õ.de epiſcopis ⁊ clericis parabolani.ubi dicit.⁊
hb ꝗ Aiſquis cauſidicus. cauſidicus generaliter dicitur quicd qqui per conſuetudinem etcetera ⁊. 5.de iu.l.pe..ff. de iur. immuni.l.ſem
qʒ cauſas dicit ſiue aduocatus ſiue iudex. In eodem nego per. ſic ergo ſecundum legem iſtam fiebat par diſtributio aduocatoꝛum
oetheni cio ex eodem tempore diuerſo ei ſe põt ſecundum quoſdã.ut. gr ſalaria particibant de publico hodie contra ſeruatuꝛ.
—K ð aſe.nẽo circa pri.ꝙ ñ placʒ ut ĩ.e.l.nẽo ĩ.f.⁊.ff.ð iu.o.in.l.ptiõ Careat foro.i.ipſo iure.

i Aduocatus ſupplet tñ.ut.j.ut q̃ deſunt aduo. par.iu. ſup.l.i.

catus ſupplet iñ ge g Nunquam.ideſt tempore nullo loco ſi autem iuſtam habeat cauſam
R Arrbitros.i.iudices multaſ eĩ hʒ ſigniſicatõeſ ut no.ff. ð ar.l.p.

dl excuſatur ut.j.de excu.iu.l.humanitatis

a Paris defenſionis.i.aduocati qui ſit paĩ aduocato quẽ habet iſte qui
eſt de bonis aduocatis de teꝛra.
b Foner..preſumiiur enim contꝛa eum.ſed ex tali preſumptione nõ dam

natuzꝛ.

ce n Smo. loquitur.pp̃ᷣ.

d Siyllum.i.ſenten
tiam damnationis bono
ruʒ nt ſubiicit.⁊ eſt de uer
bo ad uerbum hec lex.ð.
de epiſ.andi.l.nemo.
e BDe aduocatis diuerſo
rum.ð.ð poſtulando nũc
de peꝛſonis poſtulantib⸗
fſ Ipatronum. ideſt
aduocatum.
g Preuaricatum. i.
ex altera parte animo ⁊ ex
altera corpore conſiſtens
ut. ff. de preua.l.i.⁊.ff.de
iis qui no.infa. l.athlete.
cS. pe. ⁊.ff. ad turpil.l.i.in
pꝛin.item ſi renunciet con
ſilia ſue partis.ut.ff.de re
mili.l.omnes.ꝭ.explorat
h Impleneris.i.preuaꝛica
tum probaueris in publi
co iudicio uel in priuato.
i Commiſſi.i.pacti fit eniʒ
infamis.ut. ff. de ijs qui
no.infa.athlete.. pe.⁊ ex
traor.punietur.ff.de pre.
.l. i.in fi. ⁊. l. ij.
k Qneretur apud eundẽ
iudicem nt.ff.de mino.in
cauſe.S.fi.⁊ ipſo iuꝛe non
nalente ſententia pꝛima.?
ſic eſt contra.ff. de mino.
.l.minor.ij. F.i. ubi dicit
dari reſtitutionem.ſo.qui
dam dicunt ⁊ hic dari re
ſtitutionem non autem ip
ſo iure ut ⁊ ibi.ut ar.ff ð
reg.iu.diuus ⁊.j.ſi ex fal.
inſtrumentis per to.ti.alii
dicunt quod hic allegauit
pꝛo aduerſa parte ibi nõ
licet pro ſua parte faciẽda
non dixit uel dixit nõ di
cenda.tu diſtingue ut ſi ẽ
pecunia corꝛuptus tũc ip
ſo iuꝛe ut hic ⁊.j.de pena
iudicis cõſtituti.ſi uero ñ
pecunia ſed precibus tũc
per ꝛeſtitutionem ut ubi ⁊
,ff. ad trebel. l. ſeruo inui
to. 5.cum pretor.ſi tamen
T calliditas aduerſaꝛij in
teruenerit. ut.ff. de iu. ſi pᷣ
toꝛ.S.marcellus ſed oppo
nitur ad hoc quod detur
de dolo.nt.ff.de dolo ⁊ e
leganter. S. ſi pꝛocurator.
ſed illud intellige ad certa

Accurſius florentinuſ

detectus fuerit ſeperati tꝛactaſſe cũ
plurimis ⁊ aduerſario ſuo tali fra
ude ſubtraxiſſe paꝛis defenſiõis co
piam oſtendet pꝛoculdubio ĩiquã
a ſe litem fouᷣeri.⁊ autoritatem iu
diciariam a ſe eluſam experietur
M. Leo.⁊ An. aa. Mico. p̃p.
Emo uel in foro magnitudi
nis tue uel in pꝛouinciali iu
dicio.uel apud quenq; iudiceʒ ac
cedat ad togatoꝛum conſortiũ niſi

ſacroſanctis catholice religionis

fuerit imbutus myſteriis Sin aũt
aliquid quoquomodo uel quadã
machinatione factum uel attenta
tum fuerit officium quidem ſubli
mitatis tue centum librarum auri

iacturam pro condemnatione ſu

ſtineat. Ideʒ uero quicunq; auſuſ
fuerit contra prouiduʒ noſtre ſere
nitatis decretum officium aduoca
tionis per ſurreptionem arripere
⁊ prohibitum patrocinium preſti
terit aduocationis officio remoto
ſtylům proſcriptionis atq; perpe

tui exilii ſpecialiter pẽaſ ſuſtinebit

Scituris autem prouinciarum re
ctoribus quod is ſub eiuſ admini
ſtratione aliquid huiuſmodi ſuerit
attentatum partis bonorum dimi
die proſcriptionem⁊ penam exilii
per quinquenium ſuſtinebit.

De aduocatis diuerſoꝝ iudicioꝝ

.Pli.
Mypr Aoto.Dialoni.
I patronum cauſe pre
uaricatum putas ⁊ im
pleuůeris accuſationem
non deerit aduerſus eũ pro teme
ritate commiſſi ſententia atq; ita
de principali cauſa denuo quere
tur quod ſi non docueris preùari

catum ⁊ calumnia nõtaberis ⁊ re
bus iudicatis a quibus non eſt ꝓ
uocatum ſtabitu

Mpr Aalentinia. Gratia.⁊ a

lens.aaa.ad Anto.· ppᷣ.

Vi neceſſariò patrie ſue de
bent municipio functiones
eos decurionibus aggregatòs no
lumus eũagari permitientes ut in
negociis cauſidicorum fungantiu:
ôfficuis ⁊ in ciuitatibus proprus

damna ⁊ expenſas non ad id quod in princpali petitione continetur.
IDocueris.i.non probaueris.⁊ eſt ar.pro.J.quod eo ipſo quod quis
non ꝓbat calumniari uẽ ⁊ de calumnia puniendus eſt.ſic in auten.de ſã.
epiſ.S.ſi quis autem ordi.col.ix.⁊.ff.de teſti.l.iij.O.idem diuus.ſed arg.
contra.ff.ad turpil.l.i.F.i.⁊.l.mulier ⁊.j.de calũ.qui non probat ⁊.l.ii.
7.l.iul.de adul.l.quãuis.ſed illa in ſpecialibus caſibus.
m NMotaberis.quia patieris eam penam quam aduocatus paſſus fuiſſʒ

ſi probaſſet eum preuaricatum.

n q Ai neceſſario.i.ex neceſſitate ueluti magiſtratus qui ſtt

ad diſcum cuiuſcunq; municipio

o Patrie genitiui caſus ⁊ regitur a dictione municipio.
p Functiones.i.qð fuguntur aliquo munere pꝛeſtando ſue pꝛie.

ſubeant munera curiaꝝ ita tamen
ut non contra rempublicam ciui
tatis in qua honorem hunc conſe
cuti ſunt eis adeſſe permittantura
Mpr Archadi.⁊ honorius. aa.
ad Aphricanum. pppᷣ.
E quis ex corpore togato
rum minime curialibus ne
xibus alligatus prouinciales ſuſci
piat ſunctos. ſcilicet ut ambienti
bus claudatur ingreſſùs ⁊ inuituſ
neceſſitas auferatur

Mypr Hono.⁊ Theodo.aa.Eẽu

ſtachio. ppᷣ.
Ori tùi culminis ⁊ uniuer
ſorum iudiciorum aduocati quic
quid ex huiuſcemodi profeſſione
uel ipſius occaſione queſierũt id
etiam poſt patris obitum precipu
um ueluti peculium cãaſtrenſe ad
exemplum milituʒ proprio domi
nio ualeant ůendicare.
Mypr Theodo.⁊ Aalentini.aa.
Ciro.pᷣpᷣ
Aicqid animi largitate.⁊
principali munificentia pre
ſtitimus togatis per orientem emi
nentiſſime prefecture reuerẽtia ſtu
diorum id ſibi preſenti ſanctione
preſtitutum eſſe cognoſcant pa
trõi cãꝝ illuſtris ůrbicarie pᷣfectuẽ
Dem Augu.ad vFloren.ppᷣ
Ancimũus ut aduocatiſ qui
apud tuam magnificentiaʒ
cauſas acturi ſunt a nullo iudice
nec ab ipſa eminentiſſima preſec
tura ſolicitudo ulla penito iniũgã
tur ſed neq; aduocatis prouincia
rum nel ſpectabilium iudicũ quii
quã exiſtimet aliquid iniungendũ
nulla ergo iogatis inſpectio inge
ratur nulla perequůatio nulla ope
ris inſtrùctio. nulla diſcuſſiõ nuliũ
raciòcinium interponatur nullũ
deniq; aliud eis mandetur preter
arbitrium in eodem dumtaxat lo
co ubi adnocationis exercetur oſ
ficium quinquaginta librarum au
ri pena officio feriendo qui legis
iſtius regulas temerare tentauerit
Dem.aa.Talaſio.pᷣpᷣ.per illiricũ
Iſdem priilegiiſ iiſdemq;
immunitatibus potiri togã
illaſtriſſime per illiricum pᷣfecture

q Aggregatos. i. e
lectos ul aſſociatoſ

r Euagaꝛi ad militi

am.nt ſolicitudinẽ
aliquam nt.j.de de
cur.l.cuꝛiales ⁊.l.ꝗ
dam ⁊. l. qui dere
licta.

ſOQfficijs.hic duo

permittit munera
que imponuntuꝛ ̊
curionibus
t Permittantur. ni
ſi in caſibus ut. ſff.
de poſt.l.p.⁊.ſ.que
ſunt conrra
u n Edgquis. alli
gatus ſecus ſi
curialis eſſet quia
tunc cuncta mune
ra ciuitatis per eũ
complerentur.j.de
decurionibus.l.cu
riales omnium
xX Ambienubo. nec
ergo uolens admit
titur.ſed contra.s.
de pac.l.ſi quia in
conſcribendo.ſol.
hic ideo quia fieret
iniuria toti ſuo or
dini.
y Ingreſſus cõtra
.j.e.petitionem in
fi. ſo. ut ibi
5f Oiri aduocati
nel aſſeſſoris.
nt. ð.de aſſeſſori.l.
uelut
a Caſtrenſe. hoc for
te non erit hodie.
quum aduocati ñ
habeant ſalarium
de publico nili ſit
aduocatus paupe
ꝛum. ſed in iudicib
cõis bononie bene
põt hĩe locũ. quia
ipſi percipiunt ex
publico. ⁊ ſic erit
quaſi caſtꝛenſe ſecuſ
ſi aliunde forte a cli
eniul.ſed certe quũ
iſtud ſit ſubrogaiũ
loco publici ſalaꝛij
nidetur idem quð
oliʒ quod ſint qua

ſi caſtꝛenſe ar.õ.de

aſſe. uelut nbi ñ pᷣcipit expu.ut.j.e.cũ aduocatõ ad.F.⁊æ facit.s.d

epiſcopali audien.l. ſacꝛoſanc.

accuꝛſius.

b Nendicaꝛe.idem in ſilentiarijs nt.j.de ſilen. l. fi. li. xij.⁊ ſacit.ĩ.

fam.her.l.filius ⁊.j.de inof.teſ.l. fi.
c q icquid. hec non legituꝛ.

d AVrbicarie. aduocati prefecti urbis.
eſ Ancim.iſpectio.ut inſpiciat qualiter opa publica ſaciat

Rexa
gebe
atue
dam d⸗
1 lo,
ignnn

gu
1 ſeſt
mliad nli
lluiuitr
1. de 4
iales ul⸗
lgei n

tii unen
ponunend
buus
mimunant
Ubosn

Otre

Eagnis

Nnsſnee

locſet gun
tunge nune
ins Nr ii
nnnr ſd
Bontbeshe
Sofmnion

iennbynet

Holnsadndn

Coonm.,
lNun
Gbencto /.

dogtuin
futnin

Heſis in
pettonen 9
ut bi
Oliahhor
Ceeſaſonl.

penteborte.
ant bod.

oet i

n ſürun
pipio
Nue o
etintiad
onoteboe

ie oai
percpint4

ko. 1ſen
aſtenead

maetein

ſdamen

x b

ſPerequatio. ut
exequatuꝛ homĩes
in collecta ſecundũ
facultates ſuas.
Inſtructõ.vt ĩſtruÜt
ruſticos ad opera
g Diſcuſio.ut diſcu
ciant quanta pecu
nia ſit neceſſaria
aʒo.ſed contra.j.
de diſcu.lfi.li.x.ſʒ
hic de aduocatis
ſpectabilium iudi
cum ibi clariſſimo
rum uel ibi in ſub
ſidium quia alius
non inneniebatur
hb Ratiocinium. ut
cõputet cũ üs qui
adminiſtrant
i Arbitrium.ſ. iudi

candi.l.delegatus

quod mandatuꝛ in
nito nt hic ⁊.ff. de
mu. ⁊ ho.l.ſ.ludi
cãdi.⁊ de ar.excu.
mu.l. pretor. F. qui
autem non habet

ſecus ĩ arbitris cõ

ꝓmil.v.ff.de arb.
l.. ii. F. i.
k i
l Togã.i.togatos.
m Togas. i. togat
Vm aduo
catio. ut. ſ.
e.l. iubemus.
o Imminuẽdo.i.t.
i.iubemus.

p Eos. togatos.

q Cohortis cohorl

erat uilium. officia
lium unde chorta

les.

r AQuãdoq;.i.quã

docunq;.

conſors eorum nõ
erit ſed aduocatus

tamen erit et cões

conſiſtorij
t Becernimus. ſic

u ſ. Iquis ab

ſfſtractus eſt
no. poſt depoſitũ
honorem iterũ poſ
ſe fieri aduocaium
⁊ facit.ð.ð al.liceat
Inos. nõ
legit ĩ ſcho
lis ſed põe caſum
qꝛ ex curia pᷣᷣ olʒ
eligebatur unulſ ad
nocatus ad preſta
dum patrocinium

ꝓ lico. hodie duo

eliguntur ⁊ dicit ipe

Iſdem non

quibus fruituꝛ togã per orientem
ptoriane ſedis excelſe decernim
Dem. aa.Ciro.ppᷣ.
ʒ aduocatio pretoriana
centumquiquaginta nuero
togatis minime uel imminuendò
uel augendo concludatur iubem⸗
eòs qui ex his ad ſiſcipatꝛonatum
peruenerint a cohortis uel alteri⸗
uilioris cõditionis nexibus cũ li
beris quandoqũe genitis liberos
cuſtodiri.poſtquam tale depoſitũ
officium anumque completuʒ ad
uocatorum cõſortiõ abſcedere cũ
comitia conſiſtoriana.omneq; qð
togatis fori celſitudinis tue quo
libʒ caſu quolibʒ acquiratur titulo
quaſi caſtrenſe ſibimet uendicae.
nec patribus uel auis pinis caru⸗
rerum commoduʒ acquirere legiſ

iſtius autoritate decernimuũs. his

omnibus etiam ad urbicarie pſec

ture aduocationem trahendis.

Dem.aug.Apolonio ppᷣ.
quis de togatis ſori celſi
tudinis tue ul illiriciane ſeu
urbicarie ſiue de iis qui in prouin
cialibus iudiciis caularum patro
cinium pꝛoſitentuꝛ electione tue ſe
dis ꝛegende prouincie munus po

teſtatemque ſuſceperit.poſt perac

tã integꝛe ac ſine ulla opinionis la
be adminiſtꝛationem ⁊ ad illud of
ficium unde abſtracius eſt ⁊ unde

ſibi uite ſubſidia compaꝛabat ꝛeme

andi hẽat facultatẽ nec cauſas ora
re denuo quadam prohibeatur in
uidia.
Mypr. Aalen. ⁊. Marci. aa.
Paladie.
Inõs qui pꝛiores ſori tue ſle
dis inueniuntuꝛ ad pauona

um fiſci ſingulis quibuſcunqʒ an
nis accedere paribo dignitaunbus

⁊ priuitegiorum inſignibus ambiẽ
dos eſſe precipimus.quibus ante
hac utebatur is qui fuci ſolus cr
debatur patronuus. “D
Mdpr. Leo.a. Jouiano.

Emini licerè ſancini aliquẽę

ſub aſſidendi coloꝛe ſtatutiſ
centũquiquaginta aduocatis quoſ

ſibi emientiſſuma prefectura in cõ

ſilium aſſũpſerit aggꝛegare.non ali
ter vero conſortio aduocatorũ tue
ſedis aliquis ſocietur niſi pꝛius in
exaĩe uiri clariſſimi rectoris proui
cie ex qua oriundus eſt. pñtibus
cohortalibuᷣs geſta conſiciant.qui
bus aperte pateat cohortali ſtatui
ac fortune eundeʒ minime ſubiace
re.ſi pñs uir clariſſimus ꝛector pꝛo
uincie fuerit in eius examine.ſi ue
ro abſuerit apud defenſorẽ ſui op
pidi geſta conſiciat iuriſpẽritos eti
am doctores eòrũ iubemo iuꝛatoſ
ſub geſtorum teſtiſicatione depro
mere eſſe eum qui poſtea ſubroga
ri uoluerit peritia iuris inſtructum
Filios autem togatorum excellẽ

fiſci patꝛonum contemplatiõe la

tie tue qui uel nunc cauſas agunt ł
futuꝛis temporibus actitauerint ce
teris ſupernumerariis anteſerri illðᷣ
inſuper decernimus ut etiam iis ꝗ

ultra centumquiquaginta aduoca

tos eminentiſſime ſedis tue repeꝛiũ
tur.liceat ⁊ apud uiꝛum ſpectabiſẽ
proconſulem uel preſectum auguſ
talis comitem orientis apud ui
ros etiam ſpectabiles uicarios⁊ a
pud rectores pꝛouinciarum nego
cia perorae.
Dẽ.aa.Euſe.p.illi
Ancimũuũᷣs patronum fſſci iu
dicii celſitudinis tue non iã
quotquot annis ſed biennio pro
ueteri conſuetudine finem officii
ſui ſortiri.ſaluis eidem conſortiò
priuilegiis omnibus que a retro
principibus meruit manentibus:
Mypr Leo ⁊ Anto.aa. ale.duci
egypti limitis.pᷣpᷣ.ur.
Etiiioneèm uirorum diſertii
ſimorum aduocatoruʒ ale
xandrine ſplendidiſſime ciuitatis
quam de fori ſui matricula ⁊ fiſci
patrono obtulerũt merito admit
tentes hac ſanctione decernimus
quiquagita ſtatutos hẽri eorũq;
nomina pro tempore matricule ⸗
ficiende inſcribi ⁊ eos aduocatio
nis officium in iudicio tã uiri ſpe
ctabilis prefecti auguſtalis q; uiꝛi
ſpectabilis ducis egyptiaci limitiſ
petentibus adhibeꝛè ceteꝛos ueꝛo
ultꝛa memoꝛatum nume:ꝛum con
ſtitutos apud alios iudices eiuſdẽ
alexandꝛie ciuitatis peꝛoꝛaꝛe filiiſẽ
.ſ.ſtatutoꝛum in loco deſicientiuʒ
ſupeꝛnumeꝛaꝛiis anteponendis.
Egꝛedientem autem poſt bienniũ

boꝛum exconſulaꝛis modeꝛatoꝛis
pꝛouincie dignitate decoꝛãꝛi lieen
tia fa cultateq; ei non deneganda
quum uſus exegerit tam pꝛo ſe q;

filiis paꝛentibus ⁊ uxoꝛibuůs uecñ

etiam peꝛſonis ex tꝛanſueꝛſo late
ꝛe uſq; ad quartum gꝛadum cõſti
tutis patꝛocinium ſuum adbibeꝛe
Quando autem fiſci patꝛonũ mo
ꝛi contigeꝛit gradu eum ſequenteʒ
ſine ulla dilatione in loco eiꝰ ſub
ꝛogaꝛi heꝛedibo defuncti nihil ex
inde ſibi commodi acquiri poſſe
ſpeꝛatuꝛis cunctis pꝛiuilegiis que
hactenus habuiſſe noſcuntuꝛ:nec
non üs que ſuggeſtio tue magnitu
dinis continet etiam in poſteꝛum
intactis inuiolatiſq; ſeruãdis qua
tenus huiuſmodi delato eiſ libera
litate noſtre ſeꝛenitatiſ honore poſ
ſint in ocio ⁊ tanquilitate ꝛeliquũ
uite ſue tempus peꝛageꝛe nulla eiſ
inuitis ſollicitudine ingeꝛenda
Dem.aa.Callioꝛato.ppᷣ.illi
Duoͤcati qui diꝛimunt am
bigua factà cauſazꝛum ſue
qʒ defenſionis uiꝛ bus in ꝛebus ſe
pe publicis ac pᷣuatis lapſa eꝛigũt

rator eos duos habere
idem priuilegium quod
habebat olim ille unus.
y Ambiẽdos.i.ſulciẽdos
honore.
z n SEmini. aſſidendi
ſ. ſimulando quod
ſit aſſeſſorquuʒ nõ ſit ad
nocatus
a Cohortalibus.hi erant
nilis conditionis ut.õ.
.e.l.cnim aduocatõ ⁊ facit
ſum. ́MRDVM
b onficiat.i.cõfici faciat
c Juriſperitoſ no. de ſcru
tinio.
d Eoꝛum aduocatorum.
e VPoſt.i.poſt hanc legeʒ
VCVeteris.ſic conſtrue ante
feꝛri ſuper cetetis numera
riis.
g Añferri no.nt ⁊.j.ti.i.l.
iubemus.S..⁊ ſilios ⁊.j.e.
.l. petitionem. 5. filius
h ſAncimus. non legi
tuꝛ. accurſius.
i Quotquot.i.ſingul ãniſ
K Conſortio.erant enim
plures
I p Etitionem. nec iſta
legitur.⁊ no.quod h̊
lex loquitur in aduocatiſ
alexandrie.ſed lex ſupeꝛi
or nemini ĩ aduocat᷑. pᷣpᷣ.
m Inſcꝛibi in foro alexan
drie ac.
Filiis.ut ⁊.S.e.l. nemini
.§. filios.
o Becorari.no.quod ex
conſul dignitatem habet
exconſulis. D
p Ei.ſ.aduocato fiſci ⁊ du
rante biennio.nſq; ad qð
tempus duꝛat eius offici
um nt. ð.l.prox.⁊.õ.ea.l.
FS. egred ientenn
q Axoribus facit.j. tit.i.
inbemus. 5.ad hoc
r Defũcti.i.aduocati fiſci.
ſSpeꝛaturis.ᷣpreter ſalari
um eius anni ut.j.e.p du
os.5. his quoq; que eſt
contra
t Inuitis. ergo ar. a cõtra
Ao ſenſu ſumpto ſi uelint
functiones ſuſcipere poſ
ſunt ⁊ ſic eſtar. contra. ð.
.e.ne quis ſo.ibi durante
officio aduocatõis hic ñ.
u a Duocati. dirimũt. i.
dicũt ea ꝑꝑ q̃ dirimũt
nam ipſi non dirimũt ſed
iudex
y Lapſa. ut quia pꝑ com
miſſaſ aliquaſ allegat om
nes iuꝛs ſententiam quis
reportauit contrariam ?
poſtmodum reſtauratur ꝑ

3

aduocati induſtriam eins
cauſa.
a Fatigata. nt quia multo
tempore fuit producta.

b Aduocatos. 2 merito

militant nanq; ⁊c.
C Militant. ſic quilibet
militat in ſuo officio ut.j.
in quibus cauſis mili.l.i.
item ⁊ illud militat in ſiil
nis catulus
d Spem. ut acquirant ꝙ
non habent
e Vitam. ut non perdant
quod habent.
Poſteꝛos. ne infamen
tuꝛ nel in ſeruituteʒ dedu
cantur ⁊ facit.j.titulo.i.l.
laudabile.
g p Oſt duos non
legitur.

b Muniunlur. ut. 5. e. I.

binos. .
i Sexagintaquattuor. qᷓ
erant
k In preſenti.ſ. in ſoro tui
pᷣfecti ꝗ ſũt aliis melioreſ
inter omnes erant.l.⁊.S.
e.nemini.

IBradum. ſalicet adue

candi.

m Totius anni.iſtud pu
to priuilegium aduoca
torum.unde aliud dico ĩ
fortuito caſu contingente
in perſona ſcriptoris qui

locauit operas ſuas.⁊ eſt

ad hoc.ff.de naꝛiis ⁊ ex
traordinariis.l.ii..pe.⁊

fatigatà reparant non minus pro
uidẽt humano generi quam ſi pre

liis ac uulne ibus patriam paren

teſque ſaluarent. nec eni ſolos no
ſtro imperio militare credim⸗ ilioſ
qui gladiis clipeis ⁊ toracibus ni

tuntur. ſed etiam aduocatòs . mili

tant nam patroni cauſarũ qui glo
rioſe uocis conſiſci munimine ia
borantum ſpẽm uitm ⁊ poſteꝛoſ
defendunt.
M. Leo.aa.Dioſcoro.pppᷣ
Oſt duᷣos fiſci patrõos qui
ex anterioribus conſtitutionibus
iiſdem beneſiciis muniuntũr. ſexa
gintaquattuor iogatis qui in pren
ſenti ſunt a primo uſque adſexage
ſimumquartum miperialibus beñ
ſiciis cenſemus peꝛtrui quibus ſilci
patroni liberique eorum hono
rati ſunt his quoque illud adiiciẽ
dum eſſe ſtatuimus. ut ſi quis pa
tronus fiſci adeptus gradum fata
lem diem obierit umiuerſa tõtius
ſolatia anni ex quo hoc idem offi
cium pera gere ceperii ad heredes
ſeu ſucceſſores ſuos ſiue liberi ſiue
extranei fuerint tranſmittendi tam
ex tieſtamento quam ab inteſtato li
beꝛam habeant facultatem.
Mperator Leo iunior ⁊ ʒeno
aa. Juſtiniano.
BD ſimilitudinem.lx.iiii. ad
uocatorum ſori ampliſſime
pretoriane preſectuůre quindecim
tantum ex foro tue magnitudinis
qui in preſenti gradus primos ob
tinent poſt fiſci uidelicet patronuʒ
iiſdem uidelicet priuilegiis noſtre
manſuetudinis beneſicio perfruan
tur.quibus ſiſci patroni liberiq; e
orum muniuntur.
Dem.aa. Naulo prefectopreto
rio Illiriccc.
Abemũs aduocationeʒ fo
ri tui culminis in quinqua

ginta ſicut ante conſtitutum fuerat

aduocatos concludi. eundemque
numerum quotiens uel profeſſio
nis fine uel morte uel quocunque
fuerit caſu imminutus electiõe ma
gniſice tue ſedis impleri ita ut i pre
ſenti quidem ⁊ hinc uſque ad bien

nium ad pleniorem ſupra diffiniti

numeri ſubrogãdi.ſine ulla cohor
talis aut cuiuſlibet deterioris con
ditionis queſtione ſuccedãt. ſalua
uidelicet aduerſus eos apparitio
nibuſ ſi qua competit actione quã
certum eſt poſtquam ſiſci patrona
tum officio impleto exigerint eua
neſcere.poſt lapſum uero bienniũ
foro tue magniſice poteſtatis inſe
ri poſtulãtes non aliter niſi ſub ge
ſtorum conſectione minime eos
cohortali conditione ſubiacere pa
tefactum ſuerii admittentur cuncia
ſane priuilegia que magniſice per

orientem preſecture aduocatis ex
diuinis retro principum ſeu incly
te recordationis Leonis uel meis
lancionibus indulta ſunt tue quo

que glorioſiſſime ſedis cauſidicis

abſq; ulla diſcretione competere
per hanc in eternum ualituram le
gem ſancima vüili.

PBe aduᷣocatis diuerſorum indi
cum. .

Mopr Anaſtaſius. a. Euſebio
magiſtro offi.
Aggeſtionem uiri illu
ſtris comitis priuatarũ
⁊ proconſulis aſie duxi
mnus admittendam.per quam no
ſtre ſerenitatis auribus intimauit
fori ſui aduocatos communi peti
tione magno opere ſtipulaſſe poſt
quam aduocationis depoſuerint
officium dignitate quadam libera
litate noſtra potiantur. Jubemus
itaque eos poſt depoſitum ut dic
tum eſt preſatum officium unum
quenque eorum qui in preſenti ſũt
uel poſtea matriculis eorum pro

tempore fuerint inſerti clariſſimi pᷣ

mi ordinis comitis perfrui digni

tate quatenus ⁊ tempore quietis

fructum preteritorum laborumↄ
ſequantur.pro quo fide atque idu

ſtria erga clientes ſuoſl comproba
ta priuate conditionis hominum

multitudine ſegregati clariſſimis
merito connumeretrur·
Dem.aa.Thome.preſectopᷣ.per
Duocaios ampliſſime tue
ſedis qui pro tempore ad
fiſci patroni gradum ⁊ officium ꝓ
uehuntur una cum liberis iam na
tis uel poſtea procreandis ab om
ni cobortalis ſeu cuiuſſibet deteri
oris conditionis uinculo immũes
aclibeꝛos cum patrimonio ſuo ſeꝛ
uari decernimus.quũ conſtei hoc
pridem tam aduocatiſ ampliſſime
pretoriane preſecture ſacris conſti
tutionibus eſſe indultum ⁊ nõ du
bium ſit non tantum eas ſed etiaʒ
ſublimiſſime tue ſedis germanas
eſſe poteſtates.
BDem.aa.Conſtantino preſecto
pretorio.
Abemůs pro tempore pri
mhatem aduocatorum ſoꝛi
uiꝛi illuſtris comitis orientis per

biennium fſiſci patroni ſungi offi

cio ⁊ ſoͤlacia ſibi communi conſen
ſu deputata per idem bienniumↄ
ſeqůi hoc quoque tranſacto pro
ſeſſionem aduocationis deponeꝛe
conſortio uidelicet eorundem ad
uocatorum ad quadraginta tantũ
uiros ꝛedigẽdo.ita ut ſiqui ſuꝑflui
iam eidem conſortio ſociati de ad

de aſſeſ.l.diem ſun
cto ⁊. ff. loc.ſed ad
des.F. fi. Item di
xerunt quidam ſe
cus eſſe in animo
legato alicui relicto

quam hic dicat in

ſalario preſtando
alicui adnocato ſin

de annu: le.l.in ſin

gulos an.ſed certe

immo idem eſt ⁊ in

legato nt. ff. de an
hnu.le.l.in ſingulos
annos nec obſtat
contra quod ſigna
tur huic.l.ſupꝛa.e.
petitionem. .fi. ut
ibi dixi. item facit
ſi ſeruus. .cũ ſerui
n a Dſimilitudi
nem nec hec le
gitur ⁊ ſtota quod
de alio prefecto lo
quitur hec lex quã
ſuperior.nam plu
res erant preſecti.

o Prefecture.ut.ðö

lege pronrlii.·
p iAbemus
nõ legitur.
q Culminis. ⁊ lex

iſta dinigitur..

per illiricom.

r Fm. quia biẽnio

iam ſteterat:
t Ad pleniorem.

tt Diffiniti.q. d. ᷓ

.õ.diffiniuimus.
u Appaꝛitionibus
.ſ.prime curie. un

de iſti eraut copor

tales
x Poſt lapſum. fa
cit.ð.e.l.nemini. .
non aliter
33 Poſtnlantes. i.
petentes iterum eſ
ſe aduocatos.
a De aduocatis.ſu

peꝛioꝛi ti. dixit de
illis aduocatis qui

acdhuc ſant in offi
cio adnocationis
ſed hic loquitur de
illis qui depoſue

runt officium illud
ut patet.j.e.l.i.⁊.l.

iubemulſ. 5. ad boc
7. F. filios ⁊. S. ut at
in. l. petitionem ⁊
el. landabilem. un
de nullus eſt ſuper
fluus ut quida; d
cunt. Item ſupeuõ

l he
onpe
wogul
wyv⸗
nnyel
cobus
Gntn
nt
Arnin
mut
Eevbla

unbce
iniͦd

vonn

ehebeb
eince
,gbcl in
1s pota
imte K
guinee
poſtuli
loiudi
nove.
lincin d
oco.
d1 1
n

(Pine

nin
lavs
lister
dla⸗
Goh⸗
Unnnon
ockbe
foom
Cote
pecti⸗
Nn.
Aar
lukfobp
Coror
löhe
endn

de poſtulando
complexus eſt taʒ

eos qui pro ſe quãs

eos pꝛo aliis poſtu

lare poſſunt in iſtiſ

duobus complecti
tuꝛ tantum qui pro
aliis uel ti. ſuperio
ri loquitur de illis
qui erant ſcripti in
matricnla ? ſalaria
e publico ſuſcipie
bant.hic de aliis ł
aliteꝛ. 5. de illis ad
uocatis qui neceſſa
fie habebant poſtu
lare in ceꝛtis iudici
is nel in certis lo

—

cis.puta in illa ciui

tate nel in illa pro
nincia.hic de illis
qui neceſſe hẽbant
poſtulare coraʒ cer
tis iudicibus ĩ qua
cunque eſſent pro

uincia ciuitate uel

loco..
b i Abemus.
non legitur

c Prnimatem. erat

enim quidaʒ aduo
catus qui pꝛeerat a
liis ⁊ erat ancian⸗
S.alios. .
d Solacia.i. ſalari
nm.nam ſolacium
eis eſt habere ſala
rium

.e.petitiones circa
prin.

ſ Adnuocatorum. ꝗ

ſunt ſub pꝛimates.

g Lonſortiuʒ ſicut

7.ð.ð ſacroſan.ec.
l.non plures.

b Officium

pꝛedicti pri
mates ſiue anciãi
qui poterant quie
ſcere.
i Jugali. ſic ⁊.j.eo.
petitiones.S. ad h
⁊.ð.ti.i.l.petitionẽ
Eorum.primatũ
ſcilicet poſt depoſi
tum officium.
I Et metatorum. i.
militum quos acci
pere non tenetur ut
hic ac.
m Si tamen hec
ba ſunt ſi tm̃ unam
domũ habẽt ergo

a contrario ſenſu.ſi
plures domos ha
bent non hñt iſtud
priuilegium.

uocationis officio minime reiiciã
tur. nemine alio eis adiiciendo ne
quadraginta uirorum numerum
aduocatorum conſoꝛtiuũm excede
re cõtingat: Ad hec eos qui pro
ut ſtatutum eſt fiſci patroni depo
ſuerunt officiům poſtea prohibeꝛi
quoque ſingulos tam pro ſe quã
pro iugàli ſua uel ſocero ⁊ ſocru
nec non genero ⁊ nuru liberiſque
propꝛiis colonis ⁊ ſeruis ad ſe deꝛ
tinentibus aduocationis fungi of
