actioni.ut hic ul bic loqui
tur de eo male fi.ꝗ ſciebat
rem alienam nõ debitoꝛis
eſſe.prima uerior eſt.
h Jugi.i.continuo.
i Mabeant facultatẽ. quo
ad effec.i.per exceptionẽ.

actiones ultrã . xxx.annoꝝ ſpaciũ

minime protẽdantur: ſʒ ſi qua rès
uèl ius alquod poſtuletuꝛ uel per/-
ſona qualicũq; actiõe uel perſecu
tiòne pulſetuꝛ:nihilomius eꝛit agẽ

ti triginta annoꝝ preſcritio metuẽ/

da. Eodẽ etiã iure in eius perſona
ualente qui pignus ul hypothecã

non a ſuo debitore ſed ab alio per

longuʒ tempus poſſidente nititur
uẽdicare.Que ergo antea non ſũt
mote actiões triginta annòꝝ iugi
ſilentio:ex quo cõpetere iur̃ ceper̃t

uiuendi ulterius ñ haàbeant faculta

tem. Mẽc ſufficiat pꝛècibo oblatis
ſpeciale quoddã licet pèr annota/-
tõm promeruiſſe reſponſũ:uel etiã
in iudicijs allegaſſe:niſi allegato ſa
cro reſcripto aut in iudicio poſtu/
latõe dẽpoſita:fuerit ſubſecuta per
executorem cõuentio: Non ſexus
fragilitate nõ abſentia non militiᷣ
contꝛa hãc legem deſfendẽda:ſʒ pu
piliari etate dũtaxat quãuis ſub tu
toris defeſione cõſiſtat huic eximẽ
da ſanctõi.nam quũ ad eos ãnos
peruenerit qui ad ſolicitudinẽ peꝛ
tinent curatoris neceſſario eis fina
liter ut alijs ãnoꝝ triginta inteꝛual
la ſeruandà ſunt. He autẽ actio
nes annis triginta ↄtinuis extiguã
tur que pèrpetue uidebantur:non
ille que antiquis temporibus limi
tabantur. Poſt hanc ueꝛo tem
poris diffinitionem nulli mouẽdi
ulterius facultateʒ pateꝛe cenſem:
etiam ſi ſe legis ignorantia excuſa
re temptauerit. ,.
M. Ana.a matꝛoniano.pᷣp.

nã tps ipſo iure nõ tollit act.ut.ff.de ac.⁊ ob.l.obligationũ feꝛe. F. placz.
Kk MNon ſufficiat.ſ.illis ad interrumpendam preſcriptionem.
Precibus.⁊ ſic eſt ↄtra.õ.quando lib.principi da.l.i.ſed ibi eſt ſpẽale
in quibuſdã actionibus preiorijs ⁊ annalibus.nt in.e.ti.l.ij.
m MWer annotationem. ad differentiam conſultationis.

n Allegaſſe illu d reſcriptum. ac.

o Bepoſita etiam ſine reſcripto coram ordinario.
p Per executorem. ergo fit interruptio in. xxx. an.nt hic ⁊.ſ. e.l. cũ notil
ſimi in prin. non aliteꝛ ut. ff.pro emptore.l. alienam ſed an ſit neceſſarius
libellus Ir. quod ſic. ut.ð. de lit. conte. aut᷑.offeratur in fi. nos ↄtra ut h
2. ſ.e. l. cum notiſſimi. in prin. ſed certe uidetur quod nec ẽt per executorẽ
ut. ff. de eo per quem fac.e.l.ſi. in prin. ff. quibus ex ca. ma.l.ait pretor in
fi.⁊.l.ſe. que ſunt contra.ſo.ſecundũ netera iura nõ fiebat per executoreʒ
interruptio hodie ſic. ⁊ ita bec.l.corrigit ulas. nec obſtat hnic olutõi.ff.
de ac.⁊ ob.l.conſtitutionibus ubi nidetur etiã iure ueteri fieri iterruptio
qꝛ ibi loquitur in pretorijs ⁊ annalibus ⁊ precibus principi porrectis.
uel nerius ibi nõ dicit perpetuari. ſed ad heredes tranſire. uel ſolue ſecun
do dicta cõtraria.quia ibi nou fuit facta citatio. ſed tm̃ recepta ſatiſdatio
iudicio ſiſti quod placet. Vel dic ſᷣm io. Hic quod dicit hic in act.in reʒ
tantũ loqui.⁊ in eo illa iura uetera corrigi in alijs nõ. Quarti dñt pſcrip
tionem interrumpi per executorem. ſed nõ perpetuari actionem in.xxx.

D 4
annos.ut ibi dicit. Ande ⁊ ſi annalis efat anno tolletur ſi poſt
executoris connentionem actor deſtiterit anno agere.

q Militia. reſtituunt᷑ tñ abſẽtes ẽt milites.ut.ff.ex qui.ca.ma.l.i.
r Sunt ſeruanda.quia curret tunc contra eos hec pꝛeſcriptio enã

ſi non ceperat contra defunctum.ut.õ.ſi maior fac.l.fi.ĩ fi.ſi eꝛgo

Mnẽs nocendi quibuſlibʒ
modis artes omnibus ãpu
tãtes:cunctas quidẽ tpales excep
tiões que ex ueteri iure uel princi/
palibus decꝛetis deſcẽdunt: tanq;
ſi per hanc legem ſpecialiter ac no

minatim fuiſſent ẽénumerate cum

ſuo robore durare:⁊ ſuum cũctis
quibus cõpetunt uel in poſteꝝ cõ
petere ualuerint pro ſui uidelicet
tenoꝛe preſidium perpetuũ defeꝛꝛe
decẽnimus.Quicquid aũt pꝛeteri
taꝝ pꝛeſcriptõm uel uerbis uel ſen
ſibus minus continetur implẽtes
per hanc in perpetuuʒ ualiturã le/

gem ſancimus.ut ſi quis ↄtractus

uel ſi qua actio que quũ non eſſet
expreſſim ſepe dictis tempoꝛalibo
preſcriptõibus cõcepta:quorũdã
tamen uel a foꝛtuitâ uel excogitata
interpᷣtatõe ſepe dictaꝝ exceptõnũ
laqueos euader᷑ poſſe uideat᷑:huic
ſaluberrime noſtre ſanctioni ſuccũ
bat:⁊ quadraginta curriculis ãno
rum pꝛoculdubio ſopiatur.nulluʒ
qʒ; ius pꝛiuãtum uèl publicũ ĩ qua
cunq; cã:uel in quacunq; perſona
quod predictoꝝ quadꝛaginta ãno
rum extinctũ eſt iugi ſilentio moue
atur. Sʒ quicunq; ſuꝑp quolibʒ iu
re:quod peꝛ memoratum tempus
incõcuſſu eſt:⁊ ſine ulla rè ipſa illa
ta iudiciaria cõuentione poſſedu:
ſuperq; ſua ↄditione qua peꝛ idem
tempus abſq; ulla iudiciali ſẽtẽtia
ſimili monitione potitus ẽ ſit libr
ex preſentis ſaluberrie legis ple
niſſima munitione ſecurus.
Dem.a. ad Thomam.pp.
Reſcriptõeʒ quadraginta ã

ceperat contra de⸗
functũ.interiʒ dor
mit. ⁊ poſtea exci
tat ſe 2 ↄiungit tem
pus ſequens prece
denti.⁊ ſic eſt mira
bilis nature hec in
terruptio quaſi di
catur inteꝛĩ ruptio.
als interruptio ex
toto rumpit ut nõ
reiungatur poſtea
tempus. nut.ð.de pᷣ
ſcrip.lon.tem.l.i.⁊
.l.nec bona. an aũt
reſtituatur adultuſ
ↄtra preſcriptionẽ
xxx.an.quidã qð
nõ nt ar.ð. in qui.

ca.in inte.re.nõ eſt

necel.l. f. nos ꝙ ſic
ut. ff. ð mino. ait pᷣ.
in prin. ſed ad ꝗd
cũ nõ poſſu ↄpleri
in adulta etate. .
imo põt. puta cur
rerat pᷣdeceſſõt ſuo
per.xxix. an.⁊ po
ſtea ↄpletur ĩ mino
ri etate iſtius. nec
ob.ð. ſi aduerſus
nen. pig.l. ij. qꝛ pre
deceſſor ↄtraxerat
cũ illo.⁊ eodeʒ mõ
rñdeo ad illam.ff.
de mino. emilius.
Itẽ no. hic pᷣſcrip
tionez. xxx. anno.
contra pupillũ nõ
currere.ut ⁊.ff. de
acqui.re.do.bone
ſidei. Iteʒ nec ↄtra
filiumſam̃. ut.j.ti.

qꝛ cum efſeciu nõ habet actionẽ patre uiuente in cnius eſt poteſta
te. Item nec eccleſie.ut.õ.de ſacro.ſan.ec.l.fi.⁊ aut.quas actiões.
Itẽ nec creditori agenti hypothecaria ↄtra debitorẽ uel ſuũ bere
dem uniuerſalẽ nel aliũ creditorẽ.ut.j.e.cũ notiſſimi.in prin.⁊.S.
.i.⁊ idẽ poteſt dici ubicunq; bʒ locũ preſcriptio.xl.an.nel maioꝛ.
Itẽ nec mulieri pro dole durante mr̃imonio nel anteq;ᷓ maritus
ad inopiã nergat.ut.õ.de iure do.l.in rebus.s.omnis.idẽ in cõ
ditionali debito pendente conditione.nt.j.e.cũ notiſſimi.S.illud
in predictis eniʒ caſibus actor agere nõ poteſt.⁊ ideo ei nõ currit
ſed uidetur qñq; etiam ſi agere nõ poſſit iñ currat ei preſcriptio.
ut. fl. de ſerui.ruſti.predi. ⁊ atiillicinus.ſo.illud ſpeciale ĩ ruſticis
ſeruitutibus ut non ſit opus quod agere potuerit nt.ff.quẽadmo
dum ſerui.a.l.ſi ꝑtem.S.ſi per funduʒ. ſecus eſt in urbanis.nt.ff.

de ſerui.ur.pre.l.hoc antem.uel ibi poterat

poſſet reaptare foramen.

petere per offi.iudi.xt

ſVPerpetue.i.ſine prefinitione temporis.uel cum nita bominis.

nt inſti.de perpe.ac.in prin.

¶ Limitaban:.puta redibitoria ⁊ quãto minoris.nt.ff. de redibi.
.l.ſciendũ.ꝭ.ſi.⁊ preſcriptio longi tẽporis.x.uel.xx. an.op.ut.õ.
de preſcrip.lon.tem.per totum.⁊ alie ſimiles.

iũ Ignorantia.nocet eꝛgo iuris ignorantia in dãnis.⁊ ſic eſt ↄtta

Mr

—

hnd
ybeokyle
ſo.

xꝑct.
Mlium
ſchapien
Eercep,
imecin

lhuotſ
ſpnuntn
natp,
nm tdt
poluc 1

ort jrſ⸗

iceon .

icrnt

lcoſe⸗
nſnſen
nn ge

Cpetp
glalas

=

cinnine

Pnbo ſpon

„

Bunmgt
Gtgnenit
icneni li
fomanim,
lianecn
libltnone

ſclacn.
ſon.
ammol
fprrſraſt
Me Munti
Aiquisg
ſſreiti,
fcepigl.
Ml oe
r.
fmin,
ſ

nng

VI

lentt drn ff. de iuris ⁊ fac.ig.l.eꝛror in ſi. ſo.hie ſpeciale in odiuʒ negligen agris.item fallit in duabns legibus ſequentibus.
8 tis. ut.j.ti.i.l.fi.in fi.ſic.S.de preſcri.lon.tẽ.l.fi.in fi. ſic fit in.l.illa fp Reſcriptionem. uocantur.i.reuocantur. Accutſius florentinus.
lcan ſi ꝗs in tantã.C. unde ni.ultio querenduʒ eſt de actõe cõi dini.⁊ g Lex. ð.lex proxima.
rſaptogt fam.her.⁊ pignoraticia.⁊ pꝛo ſocio.⁊ de negatoria que.xxx.ãno. h Que.ſ. conſtitutiones. Accurſius.
lfike tolluntun. ⁊ dices hec plene.j.de an.ex.l.i.S.i. illud ↄſtat res ſir· i Patnijs ſuis.patriaꝑ.n.ſuan erãt ſerui iſti curiales ꝙ ſit ſeꝛuiẽdo.xxx.
8 balt⸗ tiuas e nicioſas 5 an.ut.j.de fũ.rei pn.l.eũ.
unmntn tempore pꝛeſcribi. 2 li.⁊ idem in metallanijs ut
1a ut. ſ. de an. ex.li. norum ab his qui ad curialem cõ traneos quidem ſuppoſite rei detẽ infra de metallarus.l. fiñ.
hingtin l. Iẽ ge inre offe ditioneʒ uocantur opponi no pati tatores annoruʒ triginta finiri ſpa .li.xi.ac.
D rendi dices.j.e. fd mur. ſed genitalem ſtatum ſemper cijs ſi non interruptu erit ſilentiuʒ WöEAmpetit. ↄſtitutio
Leſcaknn notifſimi.S.eodem eos agnoſcere ppelli ſancimus: ſa ut lège cautum eſt i etiaʒ per ſolaʒ nẽ.l. ſupioreʒ oẽs.
ennuehrin iure. ac. cra ⁊ eniʒ noſtre pietatis lex de ali/ conuentionem aut ſi etas ipubes I Proflgari.i.ſolui.
Po nnt x o Mxnes. pᷣ is loquitur cõditionibo nec anteri Excipienda monſtretuꝛ in ipſos ie m Conamẽ.ut ⁊.ff.de pub
intimt, ma pte hec oribus conſtitutionibus per ean ro debitores aut hr̃des eoruʒ pri llica. licitatio. S. eap. Si at
nenptog lex conſumat pꝛece dem nouellam legem derogatur: mos uel ulteriores nullis expiꝛaꝛe ipetrauit ut poſſideꝛet dẽp
nbtu, denteʒ ⁊ alias que quẽ manileſtiſſime cuꝛiales ⁊ li/ luſtrorum curſibus nöſtre prouiſi to canone.xl. an. nõ ſoluẽ
hiin en certa metu pfeſerip beros eorum exploſis temporali onis eſſe proſpeximus hoc quo; do preſcribit. ut.j. de fũdo
un zf tionibus ſponunnt. bus preſcriptionibus patrijs ſuis emendare: ne poſſeſſores eiuſmo pffimo.l.ſi.item ↄtra buic
plonne y Omnib poſſeſ⸗ reddi pꝛecipiunt. di prope ĩmortali timoꝛe teneant᷑ .l.ff. de diuer.pre.l. in om
eebannnii ſonbus ⁊ pſenben Dem. a. Leoni.p. quamobrem iubemus hypothe⸗/ nibus.in prin.ubi.xx.an.
uunr Kla tibus. cc. Omprit noſtra ſerẽitas qſ⸗ carum perſecutionem que rerum ſſcribii ſiſco. ſed ibi ĩ reb
— 5 Enumerate. taͤtů da.am ſacratiſſimã noſtre pie mouetur gratia:uel apud debito ſiiſco delatis q̃ nondũ fiſci
Ningliif nalet generaliteꝛ di tatis conſtitutionem que de anno ꝛes conſiſtentium uel apud debito erãt. B ãt erant.ar.ff.de le.
usn ci quantũ ſi ſingla rum quadraginta loquitur bſcrip rum heredes:non ultra quadragi .l. apud iubł. S. fiñ. ſed an
nintee numerentur. ut hic tione ad preiudicium etiam publi ta annos ex quo còmpetere cepit idẽ in emphyteota. ꝙ hᷣ di
Ul weI 2.5. ð quadri. pꝛe. carum functionum ſolutionis tra prorogari niſi conuentõ ⁊ etas ſic cit. v. ſic ut..l. proxi. cum
fönid l. ij.ibi tanquã ⁊c̃. here conaꝛi: ⁊ ſiquidem per tanti ut dictum eſt interceſſeꝛit. ut diueꝛſi notis in fi.
nſla 2.ff. de admi. tu.l. uel amplioꝛis temporis lapſũ mi tas utriuſq; rerum perſecutionis n MRei. tributãie ab eo pol
iiͤi ſi duo. ſed ar. ↄtra nime uel minus qnam oportuerat que in debitorem aut heredeʒ eiuſ ſeſſe.
☛— ff. de mino.lillud tributorum nomine ſolutum eſt queqʒ mouetur ⁊ in extraneos ſit Am notiſſimi.iui
dinnn “ Klitalis. Itẽ 2 ſfal non poſſe requiri ſeu profligari cõ in ſolo annorum numero: uerum ſit per.l.ð. eo. ſicut
tödecſiſo lit hoc in caſib ſor tendere quum huiuſmodi cõnam̃ in alijs omnibus ambe ſimiles ſint circa prin.
land tuitis renuntiais. manifeſtiſſime ſenſui propoſitod Inactione.ſ peꝛſonãali his cuſtodi p Spacijs. quatuor habet
rutn nt. fl. ſi quis can. 3 noſtre legis obuiar̃ noſcatur ideo endis que priſca cõſtitutionum ſã tempora bypothecaria. x.
ughenfian 1 ſi. Kqueſitũ. 7 als q; iubemus eos qui rem aliquam xit iuſtitiůã. Sèd quum illud etiã an. uel.xx. qñ exneus poſ
uk ſinnit nt.ff. de pig.l. obli per continuum annorum quadra in forenſibus controuerſijs uenti ſidet cũ titulo bona ſide in
höͤſine gatöe.7. l. que non ginta curriculuʒ ſine quadam legi labatur:an creditor anteriora iurs ter preſentes uel abſentes.
nnglin dum ſunt. S. quold tima interpellatione poſſederunt: pretendẽs poteſt poſteriorem cre- nt. ᷓ. aduerſus cre.l.i. ⁊. ij.
uſ,m dicitur. de poſſeſſiõe quidem rẽi ſeu domi ditoꝛem hypothecã tenentem etii exx. qñ mala fide uel ſine
ilatntgni a Fortuita. qa ſor nio nequaquã remoueri: functões ultra triginta annos inquietare:ut ti.nt hic. at cum debitor uł
itvlin tuito qñq; quis be autẽ ſeu ciuilem canonem uel aliã pote imaginem debitoꝛis obtinen heĩs eius uel alter creditõ
enin ln ne dicit. quandam publicam collationem tem ei que poſſidentem. Neceſſari tũc quadraginta ut hic ſta
tin eſc b Priuatuʒ. agẽdi impoſitam eis dependere compel um duximus ⁊ hoc dirimere ſanci tim dicet.⁊.j.proxi. .
nõ excipiendi.vt.ff li nec huic parti cuiuſcũq; tempo mus donec ↄmunis debitor uiuit: q Lege.ſ.illa.ſicut. ð. e.
n li devſexcep. do.l. pur ris pᷣſcriptionẽ oppoſitaʒ admitti. non poſſe creditori ãteriori trigia r Solam connentionem.
mnaſA F. ſi. nec ins eun di Mpa. Juſti a. Archelao. ppᷣ. annorum exceptionem opponi:ſj hoc nomen ſolam non ex
gode ac eccleſiã. ſic eꝛgo Am noͤtiſſimi iuris ſit actio locum eſſe.quadraginta annoruʒ cludit executorem. ſed lit᷑.
iNen uigdet᷑ ꝙ ſi debitor nem hypothecariam in ex preſcꝛiptioni: quia dum ille uiuit conte.ſic ⁊ quum dicit᷑ ſo
unhiii poſt. xxxx. annos lus conſenſus facit matri
liiſtctim offerat debitũ non monium.quia ⁊ uerba ſũt
aisttſa cogitur creditor acc pe ut cogat᷑ creditor dare pignus. ar.j.e.cuʒ neceſſaria ſʒ excludi? ↄcubitus. Itẽ ſolus dolus in depoſito nenit qꝛ ⁊ la
i uoini? notiſſimi. .ſed cum in fi.ubi plene dices de hoc ſi tamen accepit ta culpa. ſed leuem culpam excludit.⁊ no.diligenteꝛ quod cum interrum
oriultitn debitum cogitur ꝛeſtituere pignus actione pignoraticia. alij dicũt pitur preſcriptio per executoris conuentionem extenditur uſq; ad.xxx.
niinpent quod etiam poſtea offerre poteſt. annos a tempore conuentionis. nam per ſolam litem conteſtatam exten
NNde Nublicũ. bic eſt ↄ.fl. de diuer. pre.l.in omnibus ubi.xxx.an. ditur uſq; ad quadraginta anno.nt.j.e.l.fl.⁊.j.ti.i.l.i..i.ſecundum io.ſʒ
latehhnn ? dicit. ſed nec hic dicit ꝙ uſq; ad. xxxx. annos duret.ſed qð non alij dicunt ut. M. fieri in.xl. an. quod non placet. .
onnoſdine ultra. xl. Item S. . de ſacro ſan. ec. ut inter diuinuʒ ubi plene hec ſ Excipienda.quo caſu interim dormit ut dixi..e.l. ſicut. circa finem.
ſſinſ ſolui. Item excipe ab hoc ab bac lege illas res que numerani. ff. t Qurſibus. repete cum notiſſimi iuris ſit noſtre ⁊c̃.
oanin de uſuca.l. uſucapioaẽ. ?.. de pre. lon. tem. que pro liber.l. fi. Rẽ n Competere cepit.quandoq; enim non ſtatim competit.cum foꝛte ſub „
tapetnmn excipe a lege iſta proximas duas leges inſeriores MD duione fuit hybotheca contracta. uel ex die certo.⁊ ſic adueniente die uel
peinrini d Re ipſa.i.per executorẽ. uel re ipſa.i.pro ipſa ꝛe principali. conditione incipit currere.ut.j.e.l. F illud. . J
uſciin e¶ it libeꝛ. ab huiuſmõi in petitiõe actoris.qꝛ abſoluei ſed an ſer x Prorogari.ſed cuʒ principalis tolitur. xxx. qũo plus durat acceſſoria
Gtnuu uus ſit liber tanto tße. he. imo minori. niſi male ſidei ſit. tunc iſto. eñ.non tollitur. xxx.an.ipſo iure. ut. ff. de ac. de ob.l. obligationuʒ fere.
NroſitO mMnt.. de preſcri. lon. tem. que pro liber.l.i.7. ij. Item gad in aſcrip Splacet ⁊ ſic loquitur.j.de luit.pig.l.ij.ſed ar.ↄtra.ff.de reg.iur.l.cum
cA ticijs.uideĩ nullo tp̃e. ut.j.de agri. ⁊ cen.l.cũ ſatis in prin.li.vi.ſʒ principalis. ?.õ. de uſur.l.eos.⁊.ff. de admi.tu.ſi pupillus in ſi.
Ghms Alic. xl. an. preſcribere eos libertatẽ ut hic. niſi per aliquẽ aliũ ſer y Numero. item ⁊ in alio.quia aliter lis eſtimatur aduerſus extraneum.
hn niant nt. j. de agri. ⁊ cen.l.cũ ſcimus. .ſi.nõ minori ipᷣe ut.d.l.cũ 7 alit. aduerſus debitorem uel beredem.ut.ff. de pig. ſi inter. . fi.
ſat ſatis. niſi ſuerit aſcriptus ſeruicio curiaꝝ tunc.xxx.ut.j.de fundis 3 NPerſonali.ſ. certi conditione ex mutuo.
GlN 4

a Inſtitia. nt. ð. e.l. ſicut.

reipu.l. eum. Itẽ ſimiliter ſecus in ſeruo principis. õ. ti.i.l.i.⁊.ij. 3. e.l.
b ¶Sed cum illud.in ſorenſibus.i.in cauſis que in ſoro aguntur.

NAG . . .
Item contra hnic.l.j. de fundo.limitoſis.l. ſi.ſo.ſpeciale in illis

tti/

a Lonſtituta. an ergo poſſi

det debitoꝛ pignus quod creditoꝛi tradidſt.

e. diſtingue pretoꝛiũ a conuentionali.primum nõ poſſidet creditoꝛ hm
omnes ut. ff. ut in pol. le. l. is. cni in prĩ. ?. F. i plures. a. 5. miſſus. 7. ff. de
acqui.poſ.l.iij.ĩ ſi.⁊ de bo.auc.iudi.poſ.l.cum legati.Si aũt ẽ cõuentio

nale tunc eſt opinio.nã ⁊ tunc d

hnius littere. unde nec uſu
capit cꝛeditor.ut.ff.de uſu
ca.l.pignori.nec uti poſſi.
agit. ut. ff. uti poſ. ſi duo.S
creditores. Iteʒ nec euitat
ſatiſdationem iudicio ſiſti
nt. ff. qui ſatiſda. co.l.ſcien
dum. S. creditor. ſy nos di
cimus ꝙ ciuiliter ⁊ natura
liter creditor poſſidʒ.ut.ff
de acqui.re.do.l.ꝑ ſeruuʒ
in prin. Item debitor per
talẽ ſeruũ nõ querit poſſeſ
ſioneʒ quod faceret ſi poſ
ſideret. ut.ff. ð acqui.poſ.
.l. i. §. per ſeruum. ſicut fit
in fructuario.ꝗ querit poſ
ſeſſionẽ fruciuario.nt.ff. ð
acquir.po.l.poſſeſſio quo
q. Item pro hoc.ff. de ac
quir.poſ.l.qui pignoris ĩ
fi. c. l.ſe. Mec obſtat quod
pic diẽ qꝛ ideo dicit quod
debitor qñcunq; nult põt
offerre debitum ⁊ ita rem
habeꝛe ⁊ ſic erit apud eum
iteʒ nec obſtat qð nſucapit
ga qñq; ꝓcedit nſucapio
ſine poſſeſſiõe. ut. fl. ð uſu
ca.l.rerũ mixtura.⁊.l.nun
Gᷓ. S. nacuũ. Item nec illa
uti poſ.l.ſi duo. .cꝛedito
res.qꝛ in pretorio pignor
dicit. Preterea ſi apud ð
bitorem eſſz poſſeſſio ⁊ cꝛe
ditoris ſeruus ſurripet. eꝛ

go dominum.poſſeſſiõe prina

icunt quidã ut.p. ꝙ poſſidet debitoꝛ.ar.

merito anterior creditor conſidit

utpote apud debitoreʒ eius poſſeſ
ione per poſteriorem creditorem
cònſtituta ex quo autem ĩ fata ſu/
a debitor dẽceſſerit:ex eò quaſi ſu-
o nomine poſſidentem poſteriorẽ
creditorem merito poſſe triginta ã

norum opponeꝛe preſcriptionem.

⁊ ſecundum hanc diſtinctioneʒ cõ
putationem tempoꝛum adhiben
dam:ut ex perſona quidem ſua po
ſterior creditor trigita ãꝗnos quos
ipſe poſt mortem debitoris poſſe
dit opponat.Si uero coniungere
uoluerit ſue poſſeſſioni quam poſt
mortem debitoris habuit:etiaʒ tẽ
pus quo niuente debitoꝛe uel ipſe
creditor uel cõmunis debitor deti
nuit tunc quadraginta annorum
exceptionis iura tractaꝛi:⁊ quantũ
deeſt ad quadraginta annorum
poſſeſſionem per quam ⁊ ipſe de
bitor creditorem repellere poterat
hoc ſe poſſediſſe oſtendat. Eodẽ
iure pro temporum computatiõe
obſeruando:⁊ ſi poſterioꝛ creditoꝛ
anteriori creditori offerre debituʒ
paratus eſt: ⁊ is creditoꝛ longeuã
preſcriptionem poſſeſſionis ei op/-
ponere coͤnatur. Illud autẽ plus
quam manilſeſtum eſt quod in om
nibus contꝛactibus in quibus ſub

ret.i. debitorem.quod non facit.ut.ff.de

acquiren.po.rem que. de uſucap.nõ ſolum. F. fi.
b Deceſſerit. nullo relicto berede. nam ſi baberet heꝛedẽ idem in herede
gquod in defuncto ſtatueretur. uel aliud in herede.quia heres non retinet
per eum poſſeſſionem.niſi primo apprehenderit.ut.ᷣfl.de acqui. poſ.l.cũ
beredes in prin. 7.l. qui nniuerſas.S.qui per colonum.

c Er eo.ſ.tempore.

d Paratus eſt. aliter enim nõ poterit ↄfirmare ſibi pignus. ut. ſ. de his qꝗ
in pri. cre.l.i.ſed quid ecõtra.ſi prior creditor offerat ſecũdo. Pla.dicit
nõ memini me legiſſe priorem creditorẽ ius offerendi hẽre. ſed certe ego
legi qualemeunq; poſſeſſorem poſſe offerre ſm io.ut.ff.quibus mo.pig.
nel bypo.ſol. paulus. . qui pignoris. ⁊ nõ. aliud ĩ ſeruo bõa ſide redẽp
to ab hoſtibus. nam tunc tollitur ius offerendi triennio. ut. fl. de capt.
poſt. ꝛe. l. in bello. . ſi quis ſeruum.
eQConatur.quid ergo ſi debitor.xxx.an.ſtetit ꝙ neq; ſoluit neq; obtulit
nunquid preſeribetur iuri offerendi. dicũt quidam ꝙ nõ.ſieut nec ius eũ
di ad ecdeſiam uel per niam publicam nel ad ſanctum iacobum. nt. ff. de
uia pu.l.uiam publicam ⁊ qd dicitur. S. eo.l.omnes de iure agendi dicit
nõ excipiendi nel offerendi.ſed Bul.dixit etiam ius offerendi tolli.arg.
boꝝ duoꝝ reſponſoꝝ.⁊ maxime huius. Item alia ratione qꝛ cum poteſt
ſacere nt poſſit.ſ.agere pignoraticia ſoluendo.iam eꝛgo poſſe uidetur.ut

eff. de reg. iur. qui poteſt. Itẽ pro hac ſententia eſt. fl. de dam.infec.ſi fini

ta. F. poſtea autem.

fIllud contractibus.idem in ultimis noluntatibus. nt. 8. commnnia de

le. l. ſi. S. ſin auntem auaricie.

g Recdibitio.i.redditio.

h Vel repudij. uel marito uergente ad inopiam. ut.S. de iure do. ubi nel
deportato uiro. uel muliere mutante affectionem. ut. ð. de repu.l.i.his enĩ
quatuor caſibus repetitio eſt. Accurſius florentinus legum doctor.

BDiſſolutionem.ut ⁊ ſupra de iure do.l. in febus. .ſi.⁊ hoc intel

lige ſtatim ſi ſunt ĩmobilia. alioquin ãnua bima trima die.bodie
poſt annum ut ar.5. de rei uxo.actio. S. exactio.⁊ ideo ex tunc cur
rit preſcriptio ut bic dicit. ⁊.j.titu.i.l.i..ſi.⁊.ff. quando actio de

aliqua conditione uel ſub die ceꝛta
uel incerta ſtipulationes ⁊ promiſ
ſiones uel pacta ponuntur poſtↄ
ditionis exitum: uel poſt inſtitute
diei certe uel incerte lapſum pre
ſcriptiones triginta uel.xl. annorũ

que perſonalibus uel hipoibecari

is actionibus opponuniur initiuʒ
accipiunt. Ande euenit ut in mani
monijs in quibus rèdibitio dotis
uelante nuptias donationis ĩ dieʒ
incertam mortis uel répudi differ
ri ſolet: poſt coniugij diſſolutòneʒ
earumdeʒ curricula preſcripuonũ
perſonalibus itidem actionibo ul
bypothecarijs opponendarũ inci
piant. Immò ⁊ illud proculdubio
eſt quod ſi quis eorum quibus ali
2 LY. —
quid debetur:res ſibi ſupoſitas ſiñ
uiolẽntia tenuerit per hãc detẽtio
nem interruptio ſit preteꝛiti tempo
ris ſi minus effluxit.xxx.l.xl annis

2 multomagis quam ſi eſſet inte?ꝛ

ruptio per conuentionem ĩtroduc
ta:quum litis conteſtationem imi
tatur ea detentio.
debitorum ad cognoſendum ſuuʒ
debitum ſecunndam cautionem in
creditoreʒ expoſuerit:tempoꝛa me
moratarum preſcriptionum intèr-
rupta eſſe uidebuntur:quantuʒ ad
priorem cautionem pertinet:que ĩ

Sẽd ⁊ ſi quis

pecu. eſt an. l.i. . annus. Accurſius florentinus legum doctor.

k Imo refrenatur ĩ
choatio preſcriptõ
nis.ut.ð.inchoata
refrenatur ut h.

BSuppoſital. . ob

ligatas.ſed quid ſi
non erant ſuppoſi

te.aliud uidet᷑. cum

enim det᷑ reſtitutio
amiſſe aciionis ui
detur eſſe pᷣſcriptio
non interrupta. ut

.ff.qui.ex cau.ma.

ait pre. F. ſi.?⁊. l. ſe.
Fm io.⁊.h. ↄtrariũ
tñ ex eadem.l. poſ
ſet ꝓbari Fᷣm aʒ.
m Sine niolentia.

quare dicit ſine ui

olentia.nõne idem
⁊ ſi cũ uiolentia.ut
.fl.ð uſuc.l.nãliter
que eſt ↄtra. Neñ. h
dicit ſine niolentia
.i. cũ noluntate de
bitoris pignus ac
cepit.qꝛ debitor ðᷣ
dit ei.⁊ tũc interrũ
pitur preſcriptio in
nali ⁊ hypothe
caria. in peꝛſonali
qꝛ debitũ agnouit
i hypothecaria qa
creditoꝛ adeptus ẽ
poſſeſſioneʒ. ſecus

„ . . . autem ſi cũ uiolen
tia. qꝛ tunc im in hypothecaria intertumpitut preſcriptio.ſed con

tra ſi debitum agnoſcat debutor.tunc etiã in hypoihecaria ſit itet
ruptio.ut.j.ꝓxi.ꝭ.⁊ eſt ratio qꝛ cum in principali ſibi piudicauit
? in acceſſoria per ↄſequentiam. Alij dicunt ideo dici ſine niolen

tia qꝛ tunc fit interruptio tm aduerſus eum.ſed ſi cũ niolentia tüc

aduerſus omnes. Tercij ſubaudiunt hic maxime.dicũt eꝛgo idẽ
ſi cum niolentia. ⁊ dic uiolentiã licitaʒ ↄmiſſam ex pacto.ut.ſ.de
pig.l.iij.als ius crediti amitteret. ut.ff. quod me.ca. l. extat. Qua?

ti dicunt ſine niolentia adhibita in auferendo m ot.at adhibiia

in retinendo interrumpit. ut dicta.l. naturaliter. prima placet.
n Tr ginta. uel quadraginta. ſ. ante detentationem. ? no. hic log

de perſonali ⁊ bpo.

o Malto magis. imo multo minus. cum hec in. xxx. annos, ſed
conuentio in. xl. an. perpetnat ſm quoſdã. ut.j.e.l.fi.ſed ſecundũ

io. hic reſpicit ad factum.qꝛ de facto tenet quod nõ facit qui liiem
conteſtatur uel qui mittit executorem. uel dic quod bec inteꝛtup
tio prodeſt omnibus. ut.ff. de uſuc. l. naturaliter. ſed illa que fi ꝑ

luis tel. uel per ↄuentionem prodeſt tm cõteſtanti ⁊ execuiorem
mittenti. ut. ff. ne de ſta.l.ij. F. fi.⁊.ff.de diuer. preſ.l.ſi intra.

p Mer conuentionem.executoris.

q Imitatur. imo ⁊ plus operatur bec detentio ut modo dixi.
Pr Sed ⁊ ſi quis.expoſuerit.hoc enim quandoq; ſit.ut.s.ad ueł.

Interrupta. nõ dicit perpetuari actionẽ primã per agnitionẽ ſed
interruptionem preſcriptionis fieri. ſi ergo preſcribitur redibitõte
licet debitum agnoſcã.non perpetuatur redibitoria uſq; ad.xxx.

annos. ſed poſt agnitionẽ. vj.menſibus preſcribaʒ.ſed ceꝛte imo
nec interrumpi uidetur per huiuſmodi ſecundã cautionem. quia

nec per acceptionẽ ſideiuſſoris ut. ff. de ſol.l. cum quis. S. ſi quis

iſin

aoos Mr
irtirnin

ulli be

“ i b
(unitbe
m uſel

ihä⸗wiin

Auze

Gl Mio,

(Wininn
non bi
yon lbel
muinib

hilina

(afticto
(lnhfei
pniobig
bnſong
Alk ettni

ſſeiſtn
euſnen
hauſnöt an
immniͤrs
ſimott
Uneo noie
ę lfnrl arbor

Aſundun
uußnftiſt
bauordio
molun

iinli

cſlig

dettl
ſehoce
dtnne
Dacto te
lcdoed⸗
fennn
pinchong
urub,
oſden
ſadquct
nſipt
uidiian
ſeſino⸗
Uclonis
ſeßſehti⸗
lertupen nt
ercn e
Klehe⸗
1hyrni
Adenl
n fns
eniolen,
diat ſten
nöneicen
uclenn
Ulelnäie
kormn ib
ſnenolme
volonure⸗
s dinor

Achleri

kAtüc inrni

Ptſcian
leteke
,inſeſi
ebii
poleanin
otadgtei

ſſorezln
nlamn
ntoltan
hernn ict

liſmme
inolnuit

oſk
rcOe

pro feo que eſt contra. ſo. ibi ſuit acceptus pro eo quod vᷣben ap
puerit. non antem ↄfitebatur debitum. hic ſic. uel ibi eſt ſpẽale in
illo anno utili.ut hodie in quadriennio.ut etiam conteſtatõe nõ

6 .
. – *
6⁶ „½ 4 P 1 „ „ * . „ 5

perpetuetur. ut.ð. de tem.in inte.re.ſuperuacuam.

t Innonata.i.nõ nouata ſeu nõ extincta. Et no.hic ꝙ inteꝛꝛuptio

hec oibus peteꝛe

torẽ. ut. ö. e. ſic. Itẽ
p debiti agnitionẽ
yel ſolutionẽ partiſ
uel fenoris ut hic.
itẽ per ſolaʒ libelli

alia ciuilis alia nãl
Nãlẽ quotiẽs ipᷣa
poſſeſſio amittit nouata permanſit:tam in perſona
mil mõts fit. ut.ff. libus quam in hypothecarijs acti
ð ac.po.ꝗ vnivas onibus.namq; improbum eſt de

bitorem hunc contradiceꝛe:qui ne

uolentibus ꝓgeſt. ſub accuſatõe more debitoris fiat:
ut.ff. ð uſuc. l. nãlr ſecundam in eum ſuper priorem
Alia ciuilis. ⁊ hec debiro cautionem expoſuit. In
mliuplex. Prio ꝑp his ctiam promiſſionibus uel lega
cõteſtationẽ ⁊ hec ĩ tis uel alijs obligationibus que da
.xl. annis. ut.j. e. l. tionem peꝛ ſingulos annos uel mẽ
ſi. Itẽ ꝑ qᷓſi ↄteſta ſes uel aliquod ſingulare tempus
tionẽ. ut.ð. ubi ĩ ſẽ continent:tempora memorataruʒ
ac.l. ij. Nẽ p execu preſcriptionum non ab exordio

talis obligationis:ſed ab initio cu/

iuſcunqʒ ànni uel menſis uel alte

rius ſingularis temporis compu
tari manifeſtum eſt. Nulla ſcili/
cet danda licencia: uel ei qui iure

nnl ſeuo ſententii Bul. . R. qe t pluriu annof tſ eſt una ſipulatio ſi

ᷓ; una preſcriptio.ut.ff. de v.ob.ſi ftichũ.S.ſtipulatio. at legata ãnua tot
ſunt quo anni nt.d.l.ſi ſtichũ.⁊ de dona.cã.mor.ſenatus..ſi.⁊ ð an.le.

l.cũ in qnos ⁊ ſic quot anni tot acões ⁊ tot pſcriptiões.⁊ ſic ĩ legatj ſuo.

ſniaʒ. M.inde ẽtẽ ꝙ huiuſmõi annũ legatũ nõ amittit ñ ntẽdo.ut.ᷣff.g.
J mo.uſuſiu.a.ſi uſufr. alteꝛi
us.⁊ ar.ff.de.o.no.nũt.de
pupillo. .fi.⁊.l.ſe.ĩ una eꝛ
go ſtipulatiõe actio ſemel
extincta ãmõ fꝛontẽ eriger
nõ audet.Sʒ huic opinio
ni io.nidet᷑ obſtare hec lex
que eqperat legata ſtipula
tiõtbus.ſʒ dic eqparari ut
ex quo ceſſat᷑ currat pᷣſcrip
tio.lʒ i ſtipulatiõib oĩuʒ ã
noꝝ.iĩ legaꝶ tm̃ illius ãni.
yNulla.no. hic ſequentia
reſponſa.
3 Vel cõductori. repete 2
nulla dãda licẽtia ↄducto
ri ⁊c.⁊ dic hec va niſi inter
uerterint huiuſmõi pſone
dñi poſſeſſionẽ.ſ.ñ admit
tẽdo dñm reuertẽiẽ uł alij
tradẽdo vel etiã ſi fnerit ex
pulſus.ut plene dixi.õ.e.l

eandem reddere.
Mpa. Yuſti. a. menne pᷣpᷣ.
Ddii quis mptionis ul dona
tonis uel alterius cuiuſcun/
q; contractus titulo rèm aliquam
bona ſide pèᷣ decem uel uiginti an
nos poſſedèrit:⁊ longi temporis
xceptionem cõtra dominos eius
uel creditoꝛes hypothecam eius
pretendentes ſibi acquiſierit:poſte
aq; fortuito caſu poſſeſſioneʒ eius
rei perdideꝛit poſſe eum etim acti
onem ad uendicandam eãdem reʒ
habere ſancimus:hoc enim ⁊ uèᷣte
res leges ſi quis eas recte iſpecxe/
rit ſanciebãt. Quõd ſi quis eam rẽ
deſieꝛit poſſidere cuius domius uł
is qui ſuppoſitam eaʒ habebat ex
ceptione.xxx.uel xl.annorum ex
pulſus eſt prèdictum auxilium nõ
indiſtincte:ſed cum modeꝛata diui male ⁊.ff.de acꝗ.poſ.l.clã
ſione ei preſtari cenſemus.ut ſi qui .F. qui ad nũdinas.
dem bona fide ab initio eam ꝛeem a ſ I gs ẽ[ptõis zctus
tenuerit ſimili poſſit uti preſidio.ſi ſ. pmutatõis. 2nõ
uero mala fide eam adeptus eſt in ꝙ inuit donationẽ eſſe )c
dignus eo uideatur.itã tamen ut tũ ⁊ ſicↄtinet ſub illa.l.ð.ſi
nouus poſſeſſor ſiquidem ipſe rei advſus vẽ.l.ij.? aut᷑.ſacrã

—

oblationẽ in caſib emphiteotico ꝛem aliquam peꝛ.xl.
nt. S. qñ li.pn. da. uel peꝛ quoſcunq; alios annos de
l.i.⁊.ij.⁊ i ilᷣ quoſ tinuerit dicendi ex trãſacto tempo
hẽs.j.li.i.ut pfeci re dominium ſibi in hiſdem ꝛebus
Itẽ per rei obliga queſitum eſſe cum in eodem ſtatuʒ
le appꝛebenſioneʒ. ſemper manere datas iure emphi/
ut ꝛ.. Pxi. ð. Et H teotico res opoꝛteat:uèl conducto
ciuilis ꝓdeſt im in ri ſeu procuratoꝛi reꝛum alienaruʒ
terrũpenti ⁊ ſi alij. dicendi ex quoconque tempoꝛum
ut. fl.ð diy. ⁊ tẽ. pᷣ. curriculo non debeꝛe ſe domino
itra. ff. ne ð ſtatu ð uolenti poſt completa conductio
fü. l. ii. .. f. Et bĩ pᷣ nis tempora poſſeſſionem reciper

ſcriptõe ſʒ nſucapi
o ꝑ huiuſmõi ciui Hr JM
les iterruptiões nõ iterrũpit de rigor.ſʒ quo ad effectũ ſic.ut.ff. ð
rei uen.ſi poſt. Eſt ẽt ⁊ quedã alia mirabilis interruptio.ſi ſeruns
ſructuarius ab alio poſſidet᷑.qui preſcribit uſufructui meo.j. tpᷣs
aligd meo noĩe agat.uel ſi aqua mihi debita per ſe fluat.ut.ff. de
uſufruc.l.arboribus.S. idem tractat.⁊ quemadmodũ ſerui.amit.
2l. qui fundum. Item ⁊ alia.ſ.etas.ut.S.e.ſicut circa ſinem.

n In hbis per ſingulos ãnos. uerbigia ꝓmiſiſti mihi.x. ſingulis ã

nis.⁊ preſtitiſti per. iiij.ãnos ⁊ poſtea ceſaſti.ñ curret mihi pᷣſcrip
tio ab exordio obligatiõis.ſed ab eo ip̃e quo ceſſatũ eſt currit pꝛe
ſcriptio oium ſequentiũ ãnoꝝ fm. b. Si queras que eꝛgo erat du
bitatio.xñ.magna.nã qꝛ ſemel agnoueꝛat debuũ.uidebai ꝙ ẽt ſi
ſolueꝛe ceſſaret iñ creditori preiudicari nõ poſſet. Sed q̃re nõ du

plicat᷑ tépus in huiuſmõi annua preſcriptiõe.ut.ff.quẽad.ſer.a.ſi

ſic.hic enĩ ĩnuit ꝙ hic nõ dupliceiĩ ↄmemorat enim preſcriptiões
pdictas.nec aliqd dicit de duplicatiõe. Sʒ iñdeo illud hẽꝛe locũ
in decẽnali ⁊ ĩ nicẽnali preſcriptõe.itẽ qd ſi debeo.x.⁊.v.ſolui peꝛ
xxx.annos alia nõ.nunꝗd preſcribo. uidet᷑ ꝙ ſic.ut.ff.de aqua

coti.⁊ eſti.l.i...trebatius.ſed ð puto.ut.õ.de nõ nu.pe.l.cũ fideʒ.
x Cuiuſq;ᷓ anni.mariti.ſic exponit nt ex quolibet ãno ſit una pre

ſcriptio.vñ hodie eſt pꝛeſcriptũ trigeſimo ãno ⁊ alijs p̃cedẽtibus
ſed nõ ſequẽtibus.⁊ ſic eſt ↄ.õ.de uſur.l.eos ĩ prin.ſʒ ſoluit. M.
illud odio nſuraꝝ.uel illud in acceſſorijs.ſʒ neutra placet. nã etiã

ſorte ſoluta.⁊ ſic extincta principali actiõe. nibilominus põt peti

uſura debita pꝑ ſtipulationẽ.ut.ff. de eo ꝙ cer. lo.l. centũ ⁊ beñ ap
to.qꝛ qui prelcribit ſimil eſt ſoluẽti.ut.ff.de admi.tu.l.ſi pupillus
in fi. B. vo. ⁊. R.dicũt indiſtincte in legatis ⁊ ſtipulatiõibus cur
rere oium annoꝝ ẽt ſequentiũ preſcriptionẽ a tpᷣe quo eſt ceſſatũ.

res circa prin.⁊ hic expõit ab initio cuiuſq; anni.ſ.ex quo ceſſatũ

eſt. ⁊ ſic fm. HB. preſcribit ãnue pᷣſtatiõi.Fᷣm. .ñ.Lu dic tercio

fm io,alind ĩ ſtipulatiõib⁊ aliud ĩ legatis ſeruati.i ſtipulanõibus

qñs ab initio ſuit uel ſuppoſitẽõ e’ß b Rem. ſ. immobilem.
habeat a memoꝛate exceptiõis ne c Per. x. iter pñtes. ul.xx
ceſſitate expulſus eſt commodum inter abſentes.
d Erceptionẽ.no. ꝓ.b. cõ
tra. M.quod preſcriptio
ne non queꝛitur dñium.ut.S.de iure do.l.in rebus in fi.cum exceptio ſit

actionis excluſio.ul.ff. de excep.l.ij.ſed. ¶ O. dicit exceptionẽ intentiõis

daꝛi.⁊ hec nõ.õ.de bo.ma.l.i.⁊ in aut᷑.niſi.
e NDel creditores.ut ⁊.S.adu erſus cre.l.i. ͦJÿMw
f Eiiã actionẽ.nõ ſolũ exceptionẽ ⁊ hoc facit pꝛo.M.squi dicit dari ei in
rẽ actionẽ.ſʒ iu dic utilẽ.⁊ hanc intendit ↄᷣ alios.ſed an dñm.io.⁊. HB.
ꝙ ſic.ut ſic utilis preſerat directe ut ff.de ꝓcur.l.in cãe in fi.itẽ qꝛ lex diẽ

mutari dñiuʒ preſcꝛiptiõe.ut.ff.de uſuc.l.eũ qui.S.i.itẽ patet ex eo ꝙ etiã

añ impleta preſcriptionẽ hẽbat publicianã.aliqd eꝛgo nũc dʒ plus hẽre.

alij dñt S.⁊ dicunt ꝙ nunc hẽat hoc plus qꝛ ciuilẽ õ alios.õ quos tantũ

publicianã habuit uſq; nũc.ut.ff.ð le.i.ſi creditõi.S.id ꝙ. itẽ ꝙ dat actio
nem p aliũ intelſige niſi ⁊ ipſe nouus poſſeſſoꝛ preſcripſerit.ſʒ ſi poſt pre
ſcriptionem ſecũdi.ipſe ſeruus a poſſeſſiõe ceciderit.ꝗs nendicat prior pᷣ
ſcriptor nel ſecũdus uel dñs..ſecũdus preſcriptor.cum prior amiſerit.
ſuum utile dominium.⁊ dominus ſimiliter effeetum ſui directi.
g Veteres leges.que preſcrip.lon.tem.nõ longiſſimi nouerant. ut.ff.de
nuſuca.l.nſucapio.⁊.l.eis qui. .i.
h Quod ſi gs.dixit.de pᷣſcrip.lõ.t.nũc de longiſſimi.⁊ ideo hẽas hic.j.
i Predictum auxilium.ſ.nendicationis. Mõ
k ¶ Lennuerit.ſ.ſine ti.alias hẽret locũ preſcriptio.x.uel.xx.nt.ð.proxime.
IESimili. ergo ⁊ hic quere.ut.ð.ſi nouus poſſeſſor pᷣſcripſit ⁊ a poſſeſſio
ne cecidit cui preſcriptori detur in rem. ſolue ut.õ.item quero an preſcri
benti longiſſimo tpᷣe bona ſide det᷑ ↄtra dñm rei uen. . ita.io.contra.
ut hic lex aperte dicit.ita tñ ⁊c̃.⁊ ſic non per omnia ſimile.nam ⁊ alias nõ
aduerſaretur littere ſuperiori hic uerſus ita tñ ⁊c. niſi referretur ad bone

fi.⁊ male fi.poſſeſſorem.naʒ ſi ad male fi. preſcriptorem tantũ referatur

nullo modo aduerſatur.quia ille contra nullum uendicat.niſi re ſibi per
uim ablata.⁊ niſi per iudicem ut ſubijcit. s
m Indignus eo.ſcilicet preſidio. c
n. JY a tamen. ad utrũq; caſum refero.ſ. quando bona fide. quãdo ma
la.ſed pla.refent tantum ad male ſidei. ſicq; preſenbenti bona ſide.xxx.

My

