iudicis uel actoꝛis vel tempoꝛis. quia tunc declinat. Item ſecus ſi di
cat reus.. ſed non animo cõteſtandi litem. ut ar.ff. quibus mo.pig.vl
ypo.ſol. ſi debitoꝛ.S.i.⁊ de uſufruc.ſed ⁊ ſi quid.S fi.⁊.l.ſe.Sed arg.
contra.ff.de condi.inde.quod quis. Sed ibi tantum in mente cõcepi
Item puto per ueritatem reſponderi.ſed per ſacramentum ca.quod fit

poſt de credulitate.quid autem ſi confiteatur . non uidetur conteſta

tio. ſed puto ſi erat libellus datus ⁊ animo conteſtandi boc faciat ꝙ eſt
conteſtatio ⁊ dabitur diffinitiua. alias ſi ſimpliciter ſic petat actoꝛ ſine li
bello non eſt conteſtatio.ſed pꝛecipitur reo .ut uſq; ad certum temons
ſoluat.ut.ff.de iudicijs.ſi debitoꝛi.

—

Sequitur aut.o ffcratut.

d o Fferatur.hec ant᷑: tractat de quibuſdam pꝛeambulis lit.con

teſ. ⁊ eſt in coꝛ.de exhi.⁊ intro.re..ſancimus.coll.v.⁊ dic of
fe. ei ſcilicet a iudice vel ab actoꝛe.vel ab aliquo alio mandato
indicis.Accurſius.

q Ad iudicium.idem ⁊ ſi ad arbitrium. vt.ar. S.de arbi.l.pe.in fi.ꝛ.ff.ð

arbi.l.i.nec obſtat.S.de epiſ.⁊ cle.aut᷑.generaliter in fi.ibi niſi cã ⁊c.nã
exponitur.i.vt ſatiſdatio pꝛedicta remittatur. Item dic iundicium.ſ.ciui
le.idem ſi in criminali.vt.ff.de accuſa.libelloꝛum.ſed ibi in hboc plus
quia.xxx.dies dantur ad componendos meſtos penates.vt.ĩ.ð exhi.
reis.l.nulius inſuper.⁊.xx.dies ad deliberandum ut hic. Item per hoc

u ncο i
A odr

Ad 14

diẽ libe lins.pʒ neceſſariam ſcripturom. olim ſecns. nt. ff. de eden..l. i.
.§. i.ſed boc fallit in illis caſibus vbi nec ſententiam opoꝛtet dari in ſcrip
tis. t.j. de ſententijs ex pi.re.aut᷑.niſi bꝛemioꝛes.
a Pr ebitis.tam ab actoꝛe qᷓ; a reo.⁊ quãdo ⁊ quantum in iudice delega
to habes in aut᷑.de iudicijs..ne ãt colla.vi.in oꝛdinario non inuenitur

o Vocanerit. ex dicta cantione.Accnrſins.ᷣ floꝛentinus.
p Inchoatam. per lit᷑.conteſ.vt.S.l.pꝛoxi.dicitur.
q Nullo eũ diſpen.ſ.iure d ebiti.qꝛ ñ petere ſed velle petere vide
tur.vt.ff.rem ra.ha.l.amplius.⁊ in hoc eſt ar.contra. ff.de edi.
edic.quis ſit fugitiuus in pꝛin.ſed in expenſis factis pꝛopter ma

.l.expꝛeſſum.niſi ĩ clericis
vt. S. de epiſ.⁊ cle. omnes
qui.S.executoꝛibus. ⁊.l.
cum clericis.aut᷑.ſʒ hodie
⁊ in qnibuſdam alijs per
ſonis.vt.j.de fruc.⁊ li.ex
.l. fi. ? de agen. in re.l.ſi.li.
xij. in fi. ſed ſᷣm conſuetu
dinem terre in eis dicas ſ
unandum.
b Figeiuſſione.ſ. iudicio
fiſci niſi poſſideant᷑ imobi
lia.vt.ff.qui ſatiſda.cog.
ſciendũ.⁊ inſti.de ſatiſda.
ES.ſʒ hodie.alij dicũt corri

gi. dictam. l. ſciendum per

ant. iſtã. Item nõ. ſideiuſ
ſiõe.ſ.perſonali.ñ pignoꝝ
vt. ff. de pto. ſti. l. pꝛetoꝛio.
CViginti dierũ.ſ.ad plus
nã minoꝛari poſſunt.vt.j.
de dila.l. i.⁊.l.ſiue pars.⁊
.ff.dðe iudi.nõnunquã.alij
contra ⁊ illas ĩ dilatõibus
a iudice datis intelligunt
hic a lege.quos ↄfundit.
.ff. ðe iudicijs nõnnnquã
ſecundũ Aʒ. ſed dic ꝙ ñ
poſſunt minoꝛari.ſicut nec
x. dies ad appellandum.
nec änus ad exercenduʒ.
d Sociari.quũ pꝛioꝛ oꝛdi
narius erat.vt.S.ð iu.aut᷑.
ſi vero contigerit.
e Recuſat. qꝛ delegatus e
rat.vt in.l.apertiſſimi.
Petijt. hec eſt cõtra. ff. ð

prêbitis ſportulis data fideiuſſiòᷣ
ne.xx.dieꝝ gaudeat iducijs ĩ qbꝰ
deliberet an cedat an contendat: a
ut alium iudicem ſòciari uetat: vel
rêcuſet eum niſi ille ſit is queʒ ipſe
alio iã recuſato petiuerit Deniq;
preſens interròͤgetur:an hoc tem
pus litis trãſierit:quod nõ modo
ex ipſius reſponſione ſed ex libelli
ſubſcriptione manifeſtatur: quam
in initiò facere debet. litis ergo cõ
teſtatio ↄtra hoc indultum habita
prò nihilo habenda eſt.

In autẽ. de execu. ⁊ ijs qui ↄue
niuntuꝛ ⁊ recõue..i.coll.viij.

CoOn. Ibẽllũ nõ aliteꝛ actor
dirigat: niſi prius ⁊ in ipſum queʒ
dixit obnoſiuʒ.⁊ in negocij execu

torem exponat cautionem:ſe uel iĩ

tra duos menſes ↄteſtaturum litẽ:
uel omne damnum ei qui conueni
tur contingens reſtituturum in du
plum:cautiõe tamen non tranſcen
dente.xxxvi.auꝛeos. x.

Dẽplus petitionibus.
Mpa. Juſti. a. ppᷣ.

Diõſas cõtrahentiuʒz cali
ditates amputare ꝓperan

tes cẽſemus:ut ſi quis cer

iudi.l.obſeruandum. So.hic ad verecundiam petiti iudicis.vel hic coꝛ
rigit.vel hic abſente altera parte.ibi vtraq; erat pꝛeſens.ſicut romana ob

ſeruat curia.

g Interrogetur.ſ.ante li.ↄteſ.ſicut ⁊ alie multe ſiunt interrogatõnes ante

vt.ff. de interro.ac.per totum.

h Initio.debet enim in initio ſubſcribere ãnos dñi in libello.vt dicitur ĩ
coꝛpoꝛe.aut᷑.ꝙ hodie nõ ſeruatur.ſed ſcribitur terminus ad rñdendũ.
i Pꝛo nihilo non ergo interrũpit pꝛeſcri.bm Cy.⁊ Ir. Sed contra vide
tur ſᷣm Al.quũ etiam ꝑ ſolum executorem fiat interruptio.vt.j.de p̃ſcri.
xxx.an.ſicut ⁊.l.cum notiſſimi ĩ pꝛin.ſed põt rũdi illud ſm iurs vetera
qñ incognita erat libelli oblatio.vel aliter ibi ñ fit lit᷑.conteſ.ſed ſi fieret.
pꝛo nihilo eſſet. nec interrũperetur pᷣſcriptio. Itẽ an conſenſu partium
põt remitti. ⁊ videtur ꝙ ſic. nt.ff.de ferijs.lei.in pꝛin. Econtra ꝙ non
vt. ð. de iuramento cal.l.ij.S.ſed quia. Lu potes dicere vt tacite poſſit ex
prefſe non. vt ar.ff. de pꝛocura.filiuſfa.S. veterani.Accurſius floꝛentinus

k I bellum. hec ẽ de execu. ⁊ ijs q con. .. i. colla. viij. v reſpicit ini
tium cãe.ſed illa. S. de epiſ.⁊.cle.aut. generaliter.reſpicit fineʒ.
vnge non ſuperfluit vna per aliam.
1 Et in negocij.⁊ pꝛo an.nam ex ſtipulatione executoꝛis habet reus vtilẽ
actionem. vt.ff. rem pu.ſal.fo.non quaſi. ⁊.ff.de pꝛocura.l.mutus. F. ſi

pꝛocuratoꝛ.

m Be plus peti.qꝛ lite conteſ.petitur quandoq; plus.ideo de hoc dicit
in ſpẽ.ſ.quando plus petitur re.nã ⁊ alijs mõis plus petitur.yt inſti. de
ac. F. plus autem. de quibus hic titulus non dicit.
n o SBioſas. exegerit ex iudiciũ ĩiducẽdo vᷣbitoꝛẽ dolo ad ꝓmittẽdũ.

dolum. . adhuc hbʒ locũ hec lex vt debito careat.

ta quãtitate ſibimet debita ſuper ã
pliori pecunia per doluʒ et machi
nationẽ cautionẽ exegerit:⁊ ad iu
dicium debitoreʒ uòcauerit:ſiqui
dem ante inchòatã litẽ caliditatis
eum peniteat:⁊ ueritatem debiti ⸗
feſſus fueꝛit:nullò eum diſpẽdio pᷣ
grauari. Sin auteʒ et liti prebuit
exordiuʒ ⁊ in certaminibus nego
cij permanẽs arguàtur adiecta fal
ſa quãtitate:non ſolum ea:ſed etiã
tõto debito eum defraudari. trãſa
ctionibus ſilicʒ et ſecundis cõfeſſi
nibus ſiue inſinuate ſint ſiue nõ eti
am in hoc caſu ſuam obtinentibo
fumitatem:talibus eteniʒ cautioni

bus hẽc obijcere ñ oʒ. xi.

De dilatiônibus.

Mypa. Diocle.⁊ Maxi. aa.⁊.
cc.Dict. . ,
Voniam pleꝛuʒzq; euenit:

ut iudex inſtrumetorũ uel

perſonarũ gratia dilatiõẽ
dare rerũ neceſſitate cogatuꝛ:ſpaci
um iĩſtrutionis exibẽde poſtulatuʒ
daꝛi ↄueniet. Quod hac ratione
arbitramur eſſe moderandũ: ut ſi
ex ea prouintia ubi lis agitur: uel
perſona uel inſtrumenta poſce reʒ
non amplius quam tres menſes ĩ
dulgeãtuꝛ. Si ueꝛo x cõntiẽtibus

hic obi.⁊c᷑.ſ.dolum pꝛimo cõmiſſum in extoꝛquenda cantione

ioꝛem petiõem dã
natur in triplũ.vti
ſti. de acti. .. tripli.
licet. P. dixerit in
ſimplum.

r Arguatur. perte

ſtes. ſecus ſi per in

ramentum vel con

feſſionem. vt. fl. de
iur̃iur̃.l.euʒ qui.⁊

j.de non nu.pec.

ant᷑.contra qui ꝓ
puam . .
Toto debito. pls
ergo punit q; deli
querit.

t Tranſactionibuſ

duos caſus excipit
vbi h ſtitatio ceſ

ſat. Pꝛimus ſiaſi

ſententiam ẽ tran
ſactum ſupeꝛ cantõ
ne doloſa. etiã per
dolum ſecundum
M. vt in fi. huius
legis.talibus eteni

habet.i.dolũ.etiaz

in tꝛanſigendo cõ
miſſum. ſecus ſi ſu
per re.alias tranſi
gatur p dolum.qꝛ

non valet trãſactö.
vt. ff. de condi. ice

.l. in ſũma. vel die

esm kenere ita de
mum ſi ſiat bona

fide.⁊ ꝙ dicit ĩ fi.

⁊ in plus pelitione facta.dolum ãt pꝛeſentem.i.in tranſactioneꝰ

miſſum poſſum ohiijcere.vt.ð.de tranſac.l.actione.⁊.l.ſub pᷣtextu

Secundus qũñ poſt extoꝛtam cautionem ꝑ dolum reus ſponteꝰ

ſitetur ſe totum debere.⁊ cautionem ei foꝛte facit.nam ſicut inde

bitum a ſciente ſolutũ non poteſt repeti.ſic cautio vel confeſſio ð

indebito expoſita reo pᷣindicat.vt.j.ad.l.fal.l.fi.⁊.ff.de regn.iu.

.l. cnius.⁊ de condi.ĩde.l.fideicõmiſſum.⁊ ſimile ẽ.s.qꝙ metus cã
.l.ij. ⁊.j.de pꝛeſcrip.xxx.an.cum notiſſimi.s.ſed ⁊ ſi quis.nec exi
go hic curſum biẽnij poſt cautionem pꝛimam.licet. Al. exigatu:

pꝛopter velleianum. vt.j.ad vel.ſi mulier.qꝛ hec perſona eſt que
ſtatim põt ſibi pꝛeiudicare.alij ẽt hic exigunt bienium. ſic ergo
duo ſunt caſus qui excipiuntur alij faciunt vnum. ? dicũt hic irãa
ſactionem interueniſſe. ⁊ poſtea pam confeſſionem qua conſitet ſe
non acturum facta tranſactione.ut.õ. de tranſac.l.tranſactione.
Sed quid ſi reus abſoluitur actor̃ non pꝛobante de adiectione
ſalſe quantitatis.nec confitente. de in debito. nec reo pꝛobante

n WMec obijcere.i.dolum commiſſum ſuper lite maiori quantilate

expoſita Ac.

x Be dilationibus. que in iudicijs petuntur.ideoq; poſt iuci

cia de eis ponit.

y q Voniam. inſtrumentoꝛum large excipe.f. de fide iſtrn.

.l. i. ꝙ ſubijcit perſonaꝝ.ſ.aduocatoꝛum. vel reſtrige
inſtrumenta ad certas tantum perlonas Aaccipe teſtiu;
item ? aduocatoꝛum. vt.ᷣ ff. ex quibus ca. ma. ab boſtibus. . fi.

.l. ait pꝛetoꝛ. Sfi. an autem ob amicoꝛum abſentiã. non innenio

ſed eſt ar. ff. de vſur.l. ſcienduʒ. ? ar. de ſerui.yxr.pꝛe.l.quid Ibe

o.J
ſen aall.
galob in
Conune
Kode .
Ger ni
Enon am
b Nuhn
ſper ſoe
ſelſn
poſitfti 1
be fu⸗
If.deiudi
uuft nec e
utetumn p
onnes obe⸗
opolttt⸗
n pici. t
Heculu d
ſa louitu
gichs que ꝛ
lloniebſ.
Preſunam
nurberdeiie
dunerpelini
ſnt Non nu
Muiaumpert
gne c dei
Unt ibemns,
lanabeente
os malicam
fandlaz ?ple
ldeboc ſie
Bare,pr
Almmnons,
1 gtavont
ℳinmce
nprogtl,
in narna
Gnnn D
mntmnct,
puk
üpn nn
Clccun ait
nuefcehe
nigheſ

nhi

nſuhlacn
Nuin
Afmin
Erulr
loa

eninte,
nlebte
nin ſ
ſan en
ſammntzi
lerponr
ſpie.
Amgum “
ſoſeusf
laomentmgle
ſfſonnc
iiilei
ſdemonfn.
m onntn
Pam,

Ton dſa

pppnii
gnent.
Vnmlm
dosaiut
ſhilie
. Pem gi
ſrunſonen
ſedobaein
doln ſontne
agakalbrscei
nitiic
n tuſphd
un enet⸗
Nerküurl
gltmhlan
Non fit tiri
ſt Kdeandi
inſümtn
aum encrnd
gum ſ Kn
ſetgß
onpenci ain
hlin mhtir,
tonrelbßn
Puntnsſoſt
ſct omſarte
Ctont oſin
Kdeind
leisgy nnn
1tliqnenu
ct. Zl anf
eperſotil
benun. Ke
n tdick Un

eNVMon facile. i.

g
b B

k Pꝛeter

1 q

m

fius. Item an eſt danda vt actoꝛi denuncietur.ar.qꝙ. ſic. j. vbi in
rem acti.l.ij.idem ſi ob quaſcunq; cãs neceſſarias.vt.j.e.inter pꝛi
uatos in fi.⁊.ff. de iudi.l.interdum.

3 Continentibus.que aut nullo ant modico facto diſtinguuntur.

yt.ff. de ver. ſig. notionem. 5. continentes.

a Sex mẽſes. repe

te non amplius.

b NMouez menſes.

repete nõ amplius
yt.j.e.l.fi.minuſ ãt
poſſet.yt ĩ fi.huiuſ
.l. vt. j. e. ſine pars
7.ff.de iudi.nõnũ
quam.nec eſt hoc
mutatum p au. vt
omnes obe.iu. ꝓ.
que ẽ.j.vbi de cri.
agi opoꝛtet aut᷑. q̃
in ꝓuiĩcia. vbi alia

ſpecialia dãtur. qꝛ

illa loquitur de iu
dicijs que dantur
illi qui ẽ abſens vt
pꝛeſumatur contu
max hec de ijs que
dantur petẽti ⁊ pꝛe

ſenti. Item nec eſt

mutatum per aliaʒ
que eſt. . de iudi.
aut᷑.iubemus.qꝛ ⁊
illa in abſente ad e
ius maliciam ſupe
randaʒ. ? plene di
xi de hoc. ff. e. l. fi.

c Bande.pꝛedicte

vel minoꝛis.

d Flagitauerit. pt ?

j.vt intra certum
tempus cri.l.ij. eſt
enim materia dan
darum dilationuʒ
amputanda. vt. j.
de tẽpoꝛibus ap.
.l.ij. in pꝛin. nec 2
cedendum niſi ex
cauſa.vt.j.ð ſalſis
ſatis. ?.ff. ðe peti.

pꝛouincijs ſex menſes cuſtodiri iu
ſticie ẽ.in tranſmarina autem dila
tione nuem mẽſes computario
poꝛtebit. Quod ita iudicantes
conſtitutum ſentire debebunt: vt
hac ratione non ſibi conceſſum in
telligant dandẽ dilati onis arbitri
um: ſed eandẽ dilationem ſi reruʒ
vrgentiſſima ratio flagitauerit: ?
neceſſitas deſiderate inſtructionis
exegerit: nOn facile amplius quaʒ
ſemel:nec vlla trahendi arte ſciãt
eſſe tribuendam.

Mpa. Conſtã.a. aduerſus Ai

carium.
ꝗquando quis reſcriptum
ad extraoꝛdinarium iudicẽ
repoꝛtauerit: dilàtio ei penitus de
neganda ẽ. illis autem qui in iudi
cium vocantut dãda èſt ad impꝛo
banda pꝛecũ mendacia: vel pꝛoſe
renda aliqua inſtrumẽta vel teſtes
quia inſtructus eſſe nõ potuit.qui

k

pꝛẽter ſpẽ ad alienum iudicium

trahitur.

In autẽ.de exhi.⁊ intro. ꝛcis..
.i.collatione. vi.

LCOO&. Vod ſicri non de
bet:niſi actoꝛ ſatiſderit: certam ꝓ
mittens quantitatẽ ſe daturum ſi
litem non exequatur:ãut exequẽs
ſi vincat cauſam. Si ergo poſt
tempus a ſe conſtitutum intra ðde
cem dies ꝛeo pꝛeſente nõ occurrt
dimittatur reus exacto eo ꝙ ꝓmiſ
ſuʒ ẽ.⁊ ſi quid circa litem plus im

br.ſi qs liber..plane.⁊ ar.ff.ſi cui plus qᷓ; per.l.fal. hoc autẽ.

ꝙ facile ⁊ temerarium ẽet dari yltra quam ſemel

pꝛo ſingulis.cauſis.vt.ff. e.oratione.⁊.l.fi.
J qñ.reſcriptum. quo cogit aduerſarium alterius pꝛouin

cie venire ⁊ dic celeſti oꝛaculo iĩpetratũ.alias actionẽ ꝑde
fet.vt.j.de iuriſ.o.iu.l.in criminali.

Bilatio. ad pꝛobandum reſcriptum.

anda eſt. qua ⁊ actoꝛ vti poteſt. vt. ̊. de tempoꝛis in integ.
re. petende.i.petende.

Vel teſtes. ad repꝛobandum reſcriptam.

ſpẽ. vt.ff. de excep. doli. l.pure. 5. fi. Sʒ videtur bodie

non tenere reſcriptum.ſed in pꝛouincia eadẽ negociũ terminãdũ

yt.j. vbi de cri. agi oʒ. aut,

qua ĩ pꝛouincia.q̃ eſt ð. So.yt ibi.

Sequitur aut᷑ ꝙ ſieri ⁊c.que eſt de exhi.S.i. colla.vi.

Aod ſieri.hec ant.non aptatur ad.l.codiẽ. pꝛout Ir.

eam poſuit.nã inuit ſm eum ꝙ reſcriptum non teneat
niſi pꝛeſtita ſatiſdatione ꝙ falſum ẽ. ĩmo tenet. dicit er
go ꝙ fieri.ſcilicʒ vt cogatur reus ndere ſub extraneo indice ꝑ
reſciptum niſi actoꝛ ⁊c. nt pꝛobatur in coꝛ.i.rñ.⁊. F.

△

Quantitatẽ. quam ſtatuet index ſuo arbitrio.vt in eadem aut.
dici yr nõ iñ aperit delegatus an delegatus. ſz puto delegatus cui

b c

cã commiſſa ẽvnde ⁊ ea ſine qnibus& ⁊c.vt.ff.de inriſ.om.iu.:.ij.
n Aut. pꝛo ⁊ nã ſi non exequendo vinceret cãm qꝙ fieri poſſet ſi eſſet ab
ſens ⁊ ↄtumarx ꝗ impetranit reſcriptum.⁊ bonã ſoueret cãm. vt.ð.de iu
di.ꝓperandũ.ꝭ.ſin ãt ex geſtis.iunc nihilominus teneret reo ad expen
ſas ſiue ad quantitatẽ ĩ cautione ꝓmiſſam. vel pꝛopꝛie lege aut.nã qðcũ

pendiſſe cum taxatione iudicis iu
rauerit.
Dẽ.a ꝛofut᷑o. p̃p. Annone.
Juẽ pars ſiue integrã dila
tio ſuerit data:eo vſqʒ iudi
cis officium cõquieſcat: donec pe
titi tempoꝛis defluxerint curriculꝗ
Ferie autem ſiue ꝛepentine ſiue
ſolẽnes ſint: dilationum tempoꝛi
bus non excipiantur:ſed his quo
qᷓ; cõnumèrentur.
Dem.a. ꝗad Ma ximum.
Procedẽnte iudice dilatio
nem non conuenit poſtulari:etiaʒ
ſi vtraq; parte pꝛeſente tribuàtur:
quum non alias niſi cauſa cogni
ta indulgeri queat.⁊ cognitio cau
ſe non interpellatione planarià:
ſed conſidente magis iudice legiti
me colligatur.vt.ſi foꝛte dilatiòis
petitio fuerit impꝛobãta: ſuſcepta
queſtio per ſententiam iudicis di
rimatur.
Dem.a. ad Maximum.
Am ã nobis ſuerit ad ap
pellationem conſultationẽ
ue reſcriptum:ſiue ſit pꝛimo iudi
cio petita dilatio:ſiue ea tributa ñ
ſit:ſiue nec petita quidem:eam da
ri cuiquam non licebit. eadem ra
tione qua nec in iudicijs quidem
cognitiònum noſtrarum dilatio
tribui ſolet.
Mpa. Conſtantinus ⁊ Cõſtã.
aa.ad Patronũ vicariũ Aphri.
Ntẽer pꝛiuatos ⁊iſcũ ſi ali
qua lis mot a fuerit: vtriq;
parti petende dilationis per deſen

q; eoꝛum deficit. ſaus eſt
reo vt agat ex cautõe quũ
ſit alternatiua. vt.ff. de cõ
di.ĩſti.ſed heredi.⁊ ſic ſem
per ẽ idem ſenſus.
o Nõ occurrat.ſ.actoꝛ. ſe
cuſ ſi agat᷑ coꝛã oꝛdinario
nã tũc expectat᷑ p ãnum ⁊
tres mẽſes qñq; ꝑ biẽniũ
⁊.vi.mẽſes.xt.j.qũo ⁊ qñ
iu.aut᷑.qui ſemel.
p Dimittat.ab obſeꝛuatõe
iudicij.quũ non ſit liqdũ
de cã. v.õ de iudi.pꝛope
randum.S.i.⁊?. F. ij.
q Cũ taxatõe. p̃cedente iu
ram̃to.vt.S.de iudi.aut᷑.
poſt ius.
rſInye pars. poteſt
ergo iudex dilatõʒ legalẽ
abbreuiare.ut.ff. de iudi.
nönunquam:
Integra.i.legalis dilatõ
t Qurricula.niſi ea data iu
dex ex cã abbreuiet. ꝙ pt᷑
vt. ff. ð iudi.ꝙ iuſſit ⁊.ff.
de arbi.qualẽ in fi q̃ ſt ö.
n Coõnumeret. vt ⁊.j. t.i. l. i
x a? Procedẽte. ñ ↄue
nit. ſec ĩ bo. poſ.q̃
non tribnit ius. qꝛ poſſet
dari a ꝓcedẽte.vt.ff. quis
oꝛ.in bo.poſ.ſer.l.ij.S.di
es. Itẽ ⁊ libertas. vt iſti.
de libertinis. S. ſerui.
yTribuatur.i.tribui po
ſtuletur.
3 Planaria.i.que ſiat de
plano.ſed ſubtiliter ⁊ cau
ſa cognita.vt ⁊ al.ff.de re
gu.iu.omnia.
a Ympꝛobata. ſ. ab aduer

ſa parte.⁊ ꝙ dicit qõ.ſ.hic incidens per ſnĩam.ſ.interlocu.⁊ ſic in incidẽ

li pꝛonunciatur qꝛ aliter ĩ cã pꝛocedi nõ põt.vt dixi..de ordi.indi.l.i.ĩ

fi.vel dic ĩpꝛobata.ſ.a iudice.⁊ ꝙ ſubijcit qõ.ſ.cãe pꝛincipalis.= per ſen
tentiam.ſ.diffinitinaʒ.⁊ ſecundũ hoc ẽ ar.ꝙ ab interlocutoꝛia ñ appelleĩ᷑
quũ dicat ſiati poſſe dare diffinitiuã.⁊ habes.j.quoꝛum appella.l. ante

ſententie. Acurſius.

Vm a nobis.ſi ad pꝛincipẽ appellatur.ſiue ipſe cognoſcat. ſine

alijs deleget non datur dilatio.ſiue pꝛioꝛi iudicio ſuit datia vel nõ
petita. ſed in pꝛincipali cã daretur. ponitur ergo cõſuliationẽ vel p ⁊ ſiue
yel habeas ve. ſiue vel ſic antiqui poſuerũt.nec obſtat.j.de tẽpoꝛibus ap.
aut.led lis.⁊.j.vbi ſe.vel cla.l.quotiẽs.qꝛ ibi non loquitur de dilatione
danda vel non. ſed dicit non perire inſtantiam fatalium dierum. magis
aũt cõtradicit equitas naturalis.vñ pone ſᷣm Jo.ꝙ iudex examinata cꝗ
nec enim ante ſieri põt.vt.j.de relationibus.l.i.⁊ de ap.nec cãs.quum
ſe inſufficientem videret.vel im audientia erat ei cõmiſſa rettulit pꝛincipi
vel vt ipſe iudicet.vel alij iudicandũ cõmittat.vel ſibi lpſi referenti dicat
qualiter iudicet.⁊ hoc ſiue pꝛincipalis cauſa ſiue appellationis ſit.⁊ po
nes ue pꝛo vel.ſicq; hodie corrigetur hec lex quum ſe inſufficientem di

cat de facto. quum non poſſit fieri talis relatio vt in aut. pt iudi.ñ ex
pec. ſa. iuſ. F. i. coll. ix.
c Cognitionum. habitarum ex canſis ſupraſcriptis.

d i Uier poſtulauerit. vt :..t intra cer. tem. l.ij. .fl. de iuct. l. in

terdum. Accurſius,

.

a n

Ec de ſtatu. egfedi.niſi iuſta canſa nideatur indici faciendum

dando nouam. ot. ff. e.l.oꝛatione.
b De ſerijs.dixit de dilationibus datis a iudice.nũc de datis a lege. de
quibus dic ꝙ alie ſunt ſolẽnes. vt dies feſtiui.⁊ tempoꝛa meſſiũ.vi.ĩ.e.
.Al.fi. ?. l. omnes alie repentine. vt quia filius naſcitur pꝛincipivt. j. e. l.

a nullo.⁊ in. l.fi. ⁊ in re
repentinis ſi aliquod tpᷣs
puta meſſis ſupereſt.tunc
ad lit.cõ. eis finitis reſti
tuitur.ſed non ſic in ſolẽ
nibus.vt.ff. ex qui.cau.
ma.ſed ſi per pꝛetoꝛẽ. .ſi
ferie. ⁊.S.ti.i.l.ſiue pars.
c ꝗ Voniam conſu
lis. qᷓrebat Ve
rĩius an ſicut.ali
as ðẽ ſimilitudo inter ſolẽ
nes ⁊ repẽtinas ferias.vt
in nulla earũ fiat alicuiuſ
litis cõteſ. regulariter ſic
⁊ in tempoꝛe faciẽde ⁊ in
tpe exereẽde appellatõis
eſſet ſimilis obſeruantia
vtriſq;.vel.ðic an ſimil
feriarũ a nobis ⁊c̃.ſupple
x ſolẽnium. q.d.ꝙ ſerua
tur in ſolẽnibus circa ap
pel. ſeruetur ⁊ in repenti
nis.⁊ eadem ẽ qõ ꝓpter
verbũ quoq;.ſed nõ ape
rit in querẽdo. ſed impe
ratoꝛ aperit in rnidendo.
2 rñdet ſic. vt ecce appel
latur. ⁊ in tẽpoꝛe feriarũ
ſolẽnium.vt in aut᷑.ð ap
pel.in pꝛin. cołla.vi.⁊.ff.
quando ap.ſit.l.i. .dies
ſic ergo fit in tẽpoꝛe feria
rum repentinarum.vt poſ
ſit quis appellare. per.l.
iſtam. Item in tempoꝛe
feriarum ſolẽnium non
exercetur cã appellatiõis
ſed iñ tempoꝛa fatalia cuꝛ
runt. vt. j. e. omnes ⁊.ſ.ð
t᷑ẽ. ap.l.ij. F. pe. ⁊. . ti. i. ſi
ue. §. ferie. ſic ergo fit ĩ re
pentinis.vt tunc non ex
erceatur cã ap.ſed tẽpoꝛa
cukrrant per hanc.l. Et ẽ
ratio qr̃᷑ currant ĩ exercẽ

da.qꝛ omni tempoꝛe poſ

ſet teſtes parari ⁊ alia ad
cãm neceſſaria.licet autẽ
diyxerim non poſſe fieri⸗
teſtationẽ tpᷣe alicuius fe
rie.excipe a ſolẽnibus.ni
ſi ſit res peritura vt.ff.e.
il. i. in fi. Item in fepen

ſoꝛes ſuos copiam non eſt dene
ganda:ſi hoc cõmoditatiſ ratõ po
ſtulauerit.
AMpa. Arch. ⁊ Hon.aa. Mel
ſale. pb.
Ec dẽ ſtatu ac patrimonio
litigantibns ĩ traſmarina ẽt
dilatione nouem menſium ſpacia
egredi concedatur. xij.

Dẽ ferijs.

Mpa Conſtan.⁊ Maxi. aa. ?

Seue.⁊ Maxi.nobili Verino.

Aoͤniam cõſulis an ſimil
obſeruantia a nobis adi
cièndarum feriarum que
rebus feliciter geſtis pꝛoueniũt ad
appellationum quoq; tẽpoꝛa poꝛ
rigenda ſit. Aerine cariſſime reſcri
bi placuit experiẽtie tue: vt in cau
ſis pꝛòuocationum iugiter ⁊ ſine
additamento huiuſcemodi dierũ
tempoꝛa ſcias ſeruari debere: ⁊ ſu
pra dictoꝛum dierum i appellatõ
num cauſis minime fieri adiectõʒ
Mpa. Theo. a. Niceno.
T in die dominico emanci
pare ac manumittere liceat
relique cãe vel lites quieſcant ⁊ a
die octauo kalẽdaruʒ iulij vſq; in
kalẽdas auguſti meſſis feria cõce
datur: a kalẽdis auguſti vſq; in
decimum kalẽdarũ ſeptẽbris agẽ
d arum cauſarum tribuatur licẽtia
a decimo autem kalẽdarum ſeptẽ
bris vſq; ĩ idus octobꝛis videmia
lis feria concedatur.ſanctum quo
qʒ diẽ paſche ⁊ dieʒ natalis domi

ni ⁊ epiphanie ſeptẽ qui pꝛocedũt

⁊ ſeptẽ qui ſequũtur ſine ſtrepitu
volumus obſeruari.⁊ ꝙ citra hoc
factum fuerit omnibus modis irri
tatur ⁊ infirmatur.
Mpa. Conſtan. a. Epidio.
Mnẽs iudices vrbaneq;
plebis ⁊ artium officia cun
ctarum venerabili die ſolis quieſ
cant. Ruri tamen poſiti agro
rum culture libere licentq; inſerui

tinis dic reſtitui iuꝛe reſtitutionis. non ipſo iure tantum tẽpus quan
tum ſupererat.vt. ff. ex quibus ca. ma. ſed ⁊ ſi. F. ſi ferie. ⁊ idem pote

rit dici in tempoꝛe q; datur ad ap. exercendam. vt per reſtitutionem

reddatur in repentinis non ipſo iure. vt bic. vel dic eſſe ſimilitudinẽ
inter ſolẽnes ⁊ repentinas. pt in vtriſqʒ; currant tempoꝛa continue. ſ.de

cem dierum ⁊ ãni cõi iure.

d Adijciendarum.ſ. repentinarum. ſed nemo alius eas indicit. vt. ].e.

.l. a. nnllo. Accurſius

eProuocationum.i.exercenda rum vel interponendarum.

fo Mnes iudices. artium pꝛeter milites. vt. ff.e.l. pe. ⁊ ideʒ ĩ ſcho
laribus pꝛeter. ruſticos vt ſubijcit.

g Solis. diem ſolis vocãt diẽ dominſcum. vij. enim dies a.vij.

planetis nomen ſumpſerunt. ⁊ ſol inter eos ẽ ⁊ hodie ſic deno
minamus pꝛeter dominicũ ⁊ ſabbatum ꝙ ſaturni nomen habe
bat.⁊ ſunt affixi firmamento ſecundum hunc oꝛdinem deſcenſi

ant. quoniam fre quenter euenit:
vt nõ alio aptius die frumenta ſul
cis ⁊ vinee ſcrò bibus cõmendeni:
ne occaſione mõòmenti peꝛeat com

moditas celeſti pꝛouiſione ↄceſſa.

Dem. a. ad Heuerum.
Nullo iudicẽ pꝛeſumi debʒ
vt auctoꝛitate ſua ferias ali

quas cõdat. nec enim im periales

ferias vocari opoꝛtet:quas admi

niſtratoꝛ edixerit: ac per hoc ſi no
mine eximuntur :etiam fructu ca

rebunt.
Mpa.Valentinianus ⁊ Aalẽſ
Gꝛa.aaa.ad Olibriũ.ppᷣ.
Ablicãas ac fiſcales cauſas

tua ſinceritas etiam feriatis gemĩs
meſſibus hoc eſt ſine aliqua inter
miſſione diſtinguat: piſtorijs quo

q; cauſis iſſdem diebus ratum in
futurum examen exhibebit.
Dem.aaa. Juliano Vicario Ma
cedonie.
Vadraginta diebuſ qui vel
auſpicio cerimoniarum pa
ſchale tempus anticipant omnis
cognitõ inhibeatur criminalium
queſtionum. Sð
Mpa. Aalen. ⁊ Theo. Archi.
agaa. Albino pꝛefecto vrbano.
AMnẽs dies iubemus eſſe
iuꝛidicos.illos tantum ma
nere feriarum dies fas erit: quos
geminis mẽenſibus ad requiẽm la
boꝛis indulgentioꝛ annus accepit
eſtiuos feruoꝛibus mitigandis ⁊
autũnos fructibꝰ decerpedis.kalẽ
darum quoq; ianuariarum cõſue
tos dies ocio mancipàmus. hijs
adicimus nats eims diès vrbium
maximarum Rome ⁊? Conſtanti

nopolis:i qbus qñt differri.quia

hec ab ipſis nata ſunt. Sacros

quoq; paſche dies qui ſeptẽo vel
pꝛecedunt numero vel ſẽquuntur
dies etiã atq; nataliſ epiphaniãꝝ
chriſti:⁊ quo tempoꝛe commemo
ratio apoſtolicè paſſionis totius

chriſtianitatis mgẽe a cunctis iure

celebratur:in quibus etiam pꝛedi

ne.ſaturnus.iuppiter. mars .ſol.venus.mercurius.luna.
hb Scrobibus.i.ſo

neis ſub terra. vti
faciũt vltramõtani

¶ Momenti. idem

dies dominici.

k a MNullo feri

as. ſ. repẽ

tinas qꝛ alicui co

miti naſcatur filinſ
ſed ſolẽneſ. ſic ⁊.ff.
e. pꝛeſides.⁊.j.de
offic. pꝛoconſu.
ſi in aliam. vel ibi
ſtatuit.i. ſtatutas

a lege iße denũciat
1Etiam fructu. qi

non dabunt dila
tionem ⁊ nõ. a no
mine argumentan

dum. vt. S. de epiſ.

2 cle. decernimus.

m p AVblicas.

meſſibus.

gne ob neceſſitatẽ

hominum ſunt. ſe
cus ĩ paſchalibus

vel ſimilibus que
in honoꝛem dei.

n Piſtoꝛijſ. an bo
num panem faclat

non dico in alijs

ſuis cãis.⁊ ẽ ratõ

qꝛ omnes etiam i

omni tpᷣe pane ege

mus.

O h Aachagin
ta.auſpicio

ideſt initio.

p Cerimoniatum.
i. ſacriſficioꝛũ ⁊ ie
iunioꝛum. acſi di

cat in quadrageſi

ma nemo alinz cꝛi

minaliter accuſet.

ſeg non ſeruatur.
q o Mnes di
eſ.iuridico
i. ad ius dicẽdũ

conceſſos.

Aẽſibus.i.dno

bus menſibus vn
qui eſt eſtiuus ꝓ
meſſibus alius an

tũnalis pꝛo vindemijs.ſed alij dicũt ꝙ quattuoꝛ ſunt duo eſtiui
7 duo autũnales. ꝙ non placet.⁊ hi dies indicuntur ſecunduʒ

terrarum neceſſitatem. vt. ff. e. pꝛeſides. “
ſ Requiem.q.d. quieſcant a cauſis dum laboꝛant in meſſibus

„

ne duplici laboꝛe pereant. vel dic ad requiem. qꝛ requies ẽ ſru

ctum habere ſui laboꝛis.

t Annus .i. idulgentioꝛ pars ãni ĩdulget enim bominibus qui
habent opus per totum annum.
n Mitigandis.per hoc ꝙ ceſſant canſe.
x Zut annos.i.autunnales dies.
IMencipamus. in quibus honores decernebantur. ſed net

ndiedit
Vro ing
qra ſuenn
1Geguuntui
. Eyipbania⸗
vunde r
tnuag
lapbanog
penne ai d
1 Apparuit ſe
ſnnſbicult
nrnichbon
üpreppent

4 Aoftlteiſ.

iuti poſoolo
n de ieſo be
Merini avon
lpeeperſuit
balo gi gii

. dene
4

onnia.Anin
heute irginis⸗
ſctnoͤſtlege⸗
g deegſie e
ſelloperopoſt
botangelost9
bangels,

“ 1Gols i don

ſfn.

. Aprio pi

lshebdomoch

AAbinos f

ſbiepapi ſl
lſenans,

“ Aſas,g

bennochint
or ſcl boeno
fumſgllsan
ſs Abee inidt
Ner
)Oicbn
nan auen ab
Unſnsprdicn
ftinnrpe
linti gin is
eih cſtate
mim int iu
llann
eche poot
N n n
uentine ſ
Nemumi
norſäinn
lpwne
Kenuegigi
Dun
ſa
ddn
8 .
unne
nliebief

ult

es ke

ſſon

idante

olnen Cen

Jmnbi
des ſum
cit firnin

onentiin

des donig .

4 Hhe
1 n
lnns gegii,
miiinuteni
dbbineſtt
epeſclati
ofi,oweont,
lindlan K
llinti kr
1leg henii
Bim fun
hon debmtd
bonen ttm
Ginenrgunetn
ungöden⸗
1de doonin
neſte

Creob natſti

honitunſn
csl Mchtr
c ſmnltbes r
ſhororn
Ntſeoin

1 Ptrüſnn

Uunpnnniri
non dhi⸗

ſussit liſtn

gtonna en

ommnni thöehent⸗

mus.

1alſe
Geſtintio⸗
CQarinonin
(anfi
iomn ℳ
atin gulis
unmn ii⸗
nirlitttMni

Mrs
t⸗
1 Ad i 16

cpnetſa

Höthuhn
bus niſen⸗
goi n
niſuu
ſton⸗
vorſi 4

gieunur

onl 4
1,4. nu

eſe N

,.

pꝛidie dñt ſui copiam facere poteſtates.vt.ff. e.pꝛidie.

3 Dies. ſingulis ãnis fiebat vnum feſtum pꝛo qualibet ſimili die

in qua fuerunt iſte ciuitates perfecte.
a Sequuntur. adijcimus. .
b Epiphaniarum. ab epi.ꝙ ẽ.õ.⁊ phanos ꝙ eſt ſomnus.q.ſõ

num de ſuper acce
peꝛunt magi vt peꝛ
aliam viaʒ redirẽt
vel a phano ꝙ eſt
apparere.qꝛ deſup
eis apparuit ſtella
ſupꝛa vbi eꝛat pueꝛ
inde dẽ epiphonia
i.ſuper apparitõ.
Apoſtolice.i. feſti
nitatũ apoſtoloꝛuʒ
an de feſto beati
Martini quoniã
⁊ ipſe par fuit apo
ſtolis.ᷣ.ñ qꝛ ñi ꝑ
omnia. An in die
beate virginis.te.
licet nõ ſit lege cau
tuʒ. dic ꝙ ſic. qꝛ ip
ſa eſt ſuper apoſto
los ⁊ angelos ⁊ ar
changelos.

d Solis. i. domi

nicum.
e Repetito. p ſigu
las hebdomodaſ.
Alrvbitros.vt. ff. ð
arbi. papi. F. fi. Z.l.
ſi feriatis.

g Auſpicia quan

do natus eſt impe
ratoꝛ.ſed hoc non
ſeruatuꝛ ſigulis an
nis. vt hic intẽdit
dicere
h Ortus.i.coꝛona
tus an autem ab
ommbus pꝛedictiſ
poſſit cõſenſu par
tiũ recedi..in ijs
que ob neceſſitatẽ
bominum ſunt ſic
vt. ff. e.l.i. in pꝛin.
In ijs que pꝛopt᷑
honoꝛẽ dei ſecus.
ar. ff. de ar. nã ma
giſtratus ⁊. l. ſi fe
riatis in fi.niſi fiãt
que ſunt de iuriſdi
ctione voluntaria.
vt.j.l.pꝛoxi.ſed qñ
renunciatio valet.
an teſtes co gantur

ctis ſãctiſſimis diebus neq; ſpecta
culoꝛuʒ copiã reſeruamus. In
eadem obſeruatione numeramus

7 dies ſòlis quos dominicos rite

dixere maioꝛes qui repetito in ſe
calculo reuoluũtur:in quibus pa
rem neceſſe eſt habere reuerentiaʒ
vt nec apud ipſos aàrbitros: vel a
iudicibus flagitatos: vel ſponte e
lectos vlla ſit cognitõ iurgioꝛum.
Noſtris etiam diebus quos ⁊
lucis auſpicia vel örtus imperij ꝓ
tuleꝛunt.in quindeciʒ autẽ paſcha
libus diebus compulſio ⁊ anno
narie functioniſ omnium publico
rum pꝛeuaricatoꝛumq; debitoꝛuʒ
differatur exactio.
Dem.aaa. Laciano.
Ctus ômnel ſeu publici ſeu
pꝛiuati diebus quindecim
paſchalibus conquieſcant.in his
tamen emancipandi ⁊ manumittẽ

di cuncti licentiam habeãt:⁊ ſuꝑp

his acta non pꝛohibeantur.
Myp. Hono.⁊ Zheo.aa.Ante
mio.pᷣpᷣ.
Rouinciarum pꝛeſides mo
neantur:vt ĩ queſtionibus
latronum ⁊ maxime hyſauroꝛum

nullum quadrageſimarum vel ve

nerabilem paſcharum diem exiſti
ment excipiendum: ne differatur
ſceleratoꝛum pꝛoditio concilioꝛuʒ
que per latronum toꝛmenta que
renda eſt:quum facillime ĩ hoc ſũ
mi numinis ſperetur venia:per q;
multoꝛum ſalus ⁊ incolumitas ꝓ
curatur.
Mpa.Lu. Anto. aa. Arma
ſio. pᷣp.
Jes feſtòs dies maieſtati al
tiſſime dedicatos nullis vo
lumus voluptatibuſ occupari:nec
villis exactionum vexatiomibus ꝓ
phanariꝰ Dominicum diem ita
ſemper honoꝛabileʒ decernimus
venerandum:yt a cunctis executõ
nibus excuſetur. MNulla quẽqʒ

vrgeat admonitio:nulla fidẽiuſſio

.nõ puto.vt ar.ff.de pac.ſi vnus ⁊..⁊ in ſumma.Alccurſius.
a Qins.manumittendi. ? alia quedam. vt. ff.e.l. ſolet. ñ p la
cet.ſed ibi de alijs ferijs dicit.
k p Roninciarum. paſcharum. cõtra. 5. de epiſ. au. l. iij. So.
hic ſpeciale in latronibus de byſauria qui perfidioꝛes e
rant.nam ⁊ in eo quod ſcrutantur ſuper conſcientiam alienam ẽ
ſimiliter hic ſpeciale. Nam regulariter contra.vt.].de acculationi

bus.l.fi. Accurſius.

Id Aes feſtos.occupari.peſſimarum muliernm. ⁊ nõ legem
bene compoſitam.

m Fideiuſſionis.ſ.indicio ſiſti.niſi timeatur de eius receſſu.

n Apparitio. pꝛo ea die.

111.

o Tranſactionẽs.ideſt de tranſactionibus.Accurſius.

p Loqualur.ſ.litigantes.
q Relaxantes. ſ.nos.

r Obſcenis. ideſt turpibus.vel ijs que fiunt in ſcena.

nis flagitetur exactio:taceat appa
ritiõ:aduocatõ deliteſcat:ſit ille di
es a cognitionibus alienus:pꝛeco
nis horrida vox ſileſcat reſpirent
a controuerſijs litigantes: ⁊ habe
ant federis interualla. Simul ad
ſe veniant aduerſarij non timẽtes.
ſubeat animos vicaria penitudo
pacta conferant:tranſactiones lò
quantur.nec huius tamen religio
ſe diei ocia rèlaxantes òbſcenis
quequam patimur voluptatibus
detineri.nihil eodem die ſibi ven
dicet ſcena theatralis:aut circenſe
certamen.aut ferarum lachrymò
ſa ſpectacula:etiam ſi in nr̃ʒ òꝛtum
aut natalem celebranda ſolẽnitas
inciderit diffé᷑ratur. Amiſſionẽ

militie:pꝛoſcriptionemq; patrimo

nij ſuſtinebit:ſi quis unquam hoc
die feſto ſpectacul intereſſe vel cu
iuſcũq; iudiciſ apparitoꝛ pꝛetextu
negocii publici ſeu pꝛiuati hec q̃

lege hac ſtatuta ſunt crediderit te

meranda. xiij.

Dẽ iuriſdictione omnium iudi
cum ⁊ de fſoꝛo competenti.

Myp. Seuerus ⁊? Anto. aa.
Seuero.
On quidem ſuit compe
tenſ iudex pꝛocurtor no
ſter in lite pꝛiuatoꝛum.ſed
quum ipſi ẽum iudicem elegeritis
⁊ is cònſentientibus aduerſarijs
ſententiam tuleꝛit.intelligitis vos
acquieſcere debere rei ex cònſen
ſu veſtro iudicate:quum ⁊ pꝛocu
ratoꝛ iudicandi poteſtatem inter
cerias habeat perſonas:⁊ vos in
congruum eſſe vobis iudicem eũ
ſcientes:tamen audientiam eius e
legiſtis.ꝙ ⁊ in alijs ſimilibuſ iudi
cibus tam in actionẽm pꝛoponen
tis q;ᷓ in exceptionem opponẽtis
perſona locum habebit.
Mpa.Diocle.⁊ Maxi. aa.⁊
.cc.Ale xandro.

cus ſi non haberet. vt.j.e.l.pꝛiuatorum. Accu
ſScientes. alioquin ſecus eſſet.vt dicta.l.ſi per erroꝛem. ⁊.ff. dðe iudi.l.

.ij. in pꝛin.

g Et in alijs.hec eſt ſecunda pars. HH
h Judicibus.q.d.non ſolum ſi in pꝛocuratoꝛe ceſaris a non ſubditis fu

Lachrymola. quia lachrymantur bomines pre doloꝛe quum vident

homines cuʒ beſtijs certã
tes ſuccũbere.ſic.s.de ve.
iu.enu.l.ij.S. quintus ĩ fi.
.S. ſed hodie corrigitur.vt
J.de g adia.l.vna.li.xi.

t Ortum.i.natiuitateʒ.vñ

Iſaias pꝛopheta. ca. lx.
Surge uüluminare hieru
ſalẽ in ſplẽdoꝛe oꝛtus tui.

u Differatur. pꝛedictus lu

dus. .

x BDe iuriſdictione omni

um iudicum.quia iudicia
ratione iuriſdictionis exeꝛ
centur. ideo de ea dicit ⁊
de ſoꝛo compe.

y n On quidem fu

it iudex. ab ini
tio ne ſit contra.
.ij.ſi a non compe.iu.l.fi.

5 Procuratoꝛ . ſcilicet ce

ſaris.

Ipſi.i.pos.
b Et is.ſ.pꝛocuratoꝛ ceſa

ris pꝛedictus.

c Aduerſarijs.i.vobis.

qui aduerſabimini.

d Conſenſu. nõ ↄſenſiſtis

vt ſic iudicaret. qꝛ ſic fieri
non poſſet.vt.ff.de ar.l.
qualem in pꝛin.ſed in euʒ
vt poſſet eſſe iudex conſen
ſiſtis.an autem ante litem
conte.ex ſolo conſenſu fu
it iudex.reſpõ. ⁊ dico tria
Bu. dixiſſe circa hoc. vt
nõ.ff.de iuriſ.om.iudi.l.
ſi per erroꝛem in glo.que
incipit.i.diſcooperit.

e Perſonas.i.inter fiſenʒ

⁊ pꝛinatum. vt. S.ſi aduer.
ſiſ. l.i.⁊.ij.⁊.j.vbi cꝗe fiſ.
l.v.⁊ hoc pꝛeterq; in quat
tuoꝛ generibuſ cãrum.vbi
tantum pꝛeſes ł eo maioꝛ
iudicat. Primus.õ.de e
da.iu.l.ij . Gecundus z.
yvbi cauſe fiſ.l.i. Tercius
.ff. de of. eius cui man. eſt
iu.iſ.l.i.in prin. Quartus
,ff. ad turpil.l.i. F. ſuſpecti
Item nõ.ꝙ als habebat
iuriſdictionem vt dicit. ſe
rſins.

it conſenſum.ſed etiam ſi in quẽlibet alium habentem quancunq; iuriſ
dictionem oꝛdinariam vel delegatam.vt. f. de iudi. l.i. ſic ſit pꝛorogatõ
de perſona ad perſonam.ſecundo de re ad rem.vt.ff. de indi. de qua re
5. i. Item fit tercio de tempoꝛe ad tempus. vt.ff. de iudi.l.ij. . ſi ⁊ index
an autem in canſis meri vel mixti imperij poſſet fieri pꝛorogatio videtur
ꝙ non. qnum nec delegetur. vt.ffl. de of. e. c. man. iuriſ.l.i.⁊ de peda.iu
.el. ij. Sed ſoꝛte poteſt in iudicem habentem vel merum vel mixtũ̃ ĩperiũ

nt. j. ubi de cri.agi.opoꝛtet.l.i.ibi inchoata 2. Item no. conſenſum face
re valere ꝙ alias non valeret.vt.i.cõia vtriuſq; iudi.l.ij.
a i AVWiis oꝛdinem.conuerti. ſubaudi tu actoꝛ.

„

