Beñi.aa.⁊.cc. Ruphino.

Uotièns accipientis non t

AQaantis turpis inuenitur cã.
licet hec ſecuta fuerit:datum condi
dici tantum:non etiam uſure peti
Dem. aa.⁊.cc. Bithopꝛo.
Ercalem te habuiſſe uxorẽ
proponis:unde intelligis ⁊
confeſſionem lenocinii pꝛeces tuaſ

te AUm te pꝛopter turpem cauſam.vt ei.ſ.cõmiſceris ⁊ ñ erat

meretrix.accur.

iuſmodi exceptões

pꝛobationes etiäö
poſt biẽninʒ admit
antur. quidam q
non.ar.õ.ð poſtu.
ſi ſub ſpẽ.ſed ibi ſi

negat poſt biẽniuʒ

dari except.doli.lʒ

non detur nonnu.

pecu.ita bic põt di
ci dari poſt biẽniũ
doli. vel qꝛ ꝓmiſſũ

eſt ob tur. cauſaͤ. q

idem eſt. naʒ pꝛece

dentem pactionem

turpem cõſiderare

debemus. vt. j. ad
mace.ſi filins. Sʒ
op.nõne abſoluen
dus eſt hic conuen

tus pꝛopter pꝛimã

negatiuam. etiaʒ ſi
non pꝛobei de tur
pitudine.non ergo
ðʒ in eo ꝓbando

grauari quo ꝓpba
to non debet rele

nari.vt.ĩ.de ꝓba.
.l.ad pꝛobationeʒ

ſed dici põt bic eſſe

neceſſe poſt biẽniũ

vel hic nõ ſoluz pe
tebat abſolui. veꝝn

etiam cautionẽ cõ

dicebat. ⁊ concoꝛ:
.iſ. de ĩutili. ſti. l. do

condi.ſine cauſa.l.

fi.⁊.ð.ſi certum pe.

u Degdliſſe. ſic ergo fecit accipiẽtis.vt inſt.de actio.s.ſic itacðʒ.

x Deſideras.ſic ergo ex inutili contractu dominium tranſſertur.?

ſic eſt contra. ö. de le. ? conſti.l. non dubium. ſed dic ꝙ hic repetit

fiſcus. vt.ff. de iure fil.lucius.

y Melioꝛ. in pari ergo cã ⁊c.vt hic ꝛ.. de tranſac.l. tranſactione
ſinita .2. ff. de ver. ob.ſi ſeruũ.s.de illo.⁊.ff.ne quis eũ qui in ius
po. vi.exi.nam cũ vterq;.⁊.ff.e.ſi ob turpem.⁊ de regu.iu.l.ĩ pari
? ne quid in loco pu.l.pꝛetoꝛ. S.idem. ⁊.ff.de calũ.l.in heredem.
2.7.e.mercalem.⁊.ff.de doli excep.apud celſt um. §. marcellus. Sʒ

quid de pignoꝛe nunquid pignus poterit vendicari vel repeti pi
gnoꝛaticia acti. e. Al.⁊ . M.qꝙ non.ſed ceꝛte melius ẽ vt dicam

pign poſſe iure dñij vẽdicari.qꝛ vẽdicatio ↄ eã ſicut contra quaͤ

libet inſtituitur. vt. ff. ad exbi. de eo. . pe.⁊..ſ.ꝛ.ff.ſi quadru.pa.

fe. di. l.i. . li. licet ſit ar. contra. qꝛ non tãquam quilibet admittitur
vt. 5. de dolo. l. i. ſecuſ vero in re pꝛincipali ſoluta. qꝛ eius domini

um tranſlatum ẽ in accipientem. ꝙ nulla conditione vel actõe pk

treuocari ⁊ idem in pignoꝛe ſi agatur pig.acti.ex contractu turpit

celebrato.ſed econtra li creditrix agat.aut ex contractu turpiter ce

lebrato.⁊ non põtper hanc.l.cum impari ⁊c. nec obſtat.ff. e.l. idẽ
.S. ſed ꝙ meretrici. qꝛ quedã honeſte accipiuntur. que non bone
ſie petuntur. vt. ff. de var. cog.l.i. F.pꝛoinde aut bypothecania ꝙ
põt cum contra quẽlibet poſſidentem detur non inſpicit ↄtractũ

ar. dicte l. ad expibendum de eo in f..ſecundum. . , nõ plac,

*

́ꝗẽM

nunn

iul
golon
4
cimine
Necli
Plissd

uiuusſſe

Fochoe
ſoelen
no ei
zgfen
rqu bl
Quiliu
nuſe
ninzaſe
gli alal
ſoepublic
.hibzali
veqnete
ſt ſlvegi.
litbci
fabeneng
1bekenevr
Mblis,
14 U
dee
ſtſtelli
I A⸗
hen dlide
depoi.l ft⸗
Unre bi
Ndewof
dalhi
ſ Lal
ſaii beba
lenl ountii,
ldetcllele
tſeif

Dnaſn

fihrefn
WNE

1111 . X .„1 2
A 1 e la 2
* eM 60
ſgtte guia ſi datur uendicatio debitoꝛi non poſſidenti ? nihilo ſolnto. nerales nec enim ẽ nonũ vt qbuſdã ſpdliter numeratiſ.generale ſubijciat .
luniiſta multomagis exceptio poſſidenti.ar.ff. de ſuperſi.l.i.Sꝙ ait pᷣtoꝛ. verbum. quo 2c. ſic.fl. ad.l.aquil.ſi ſeruus. F. inquit.
non 3q AVogd euitandi iyꝛocinij. i. militie. Eius.ſ.iudicis. t l Ncet. non poſſint obſtante exceptione.vi.fl.man. ſi mandanero
Olse 2 Recipies.per hanc condi.⁊ dic ꝙ turpiter accepit vnde in pꝛi.⁊ de ver. ob.eum qui.kł.
nnhi⸗ ⁊ crimine concuſſionis tenetur vt ſubijcit. ſed qui dedit boneſte u Ex pꝛimipilo.i.ex pumipilaria adminiſtratione.
bingi dedit. qꝛ erat inba x Preſes. ſed qũo pieſes
ünn bilis ad militiim. — ognoſalt inter fiſců ?2 pꝛi
utng alias eſſet grane d ↄtinere.⁊? tãte quãtitatis ob turpẽ Mpr̃s Biocleti.⁊¶ Maxi.aa. natũ.ſeʒ dic ꝙ hoc lacit cũ
nödn tractare militiã.vt cam exactõi locũ ſi eſſe. Quãuis 1 o. pꝛocura. ceſaris. vt. ö. ſi ad
peſeibe iiff. de re mi.l. g cuz eiʒ vtriuſq; turpitudo uerſat: ac ſo Icẽt añ tpᷣs debita exigi ſ uerſus ſil. l. i,
aſdin vno. 5. qui poſt de lute quãtitatiſ ceſſat repetitio:tñ ex dpoſſint :iñ ſi te ex pꝛimipi y Debitoꝛẽ tuum. in dſem
eunt ſertõʒ .nec ẽ cor. huiuſmõi ſtipulatõe bonos mo õͤ debitoꝛẽ cõſtitutũ ſiſci:ac pfimo yel pore. vel tu es debitoꝛ
–– .ðõ. ꝙ metus ca. cũ res inter poſita denegãdas ee actõ nium tun exauſti pᷣſes pꝛouicie ↄp ſuiſci in diem vel pure.
inde e te quia ibi ſolui. nes iuris auctoꝛitate demõſtrtur. erit:ut ad ſolutõis ſecuritatẽ ſolum ʒ Repñtet...fiſco ille debi
hoſ dei b ¶ Qui.ſ.iudex. Dem. aa.⁊. cc. Eutichie. ſenebris pecunie ſubſigiũ ſupeſſe toꝛ tuus ↄnentus ↄdi. ex
npni e¶EConcuſſio nil. ci B reſtiueda ea que ſubta uideatur: comonebit dtbitoꝛẽ tuuũ ¶Iar ſie fact h. lad tiiſin
mn g men ꝛcuſſionis eſt rxer at accipientem pecuniaʒ ſi ſaltẽ ipſe ſit ſoluẽdo: ut añ diffni ds 2 elia exepla huiuſ di
Aen. quũ aliquis oca quũ eius im turpitudo ſterueiat ⸗ tum tpᷣs debita repfitet ut fiſco cau tõis vt dixi. ff. e.l. j.
m nim ſiõe publici officeji. gditõe ↄuentũ:hac reſtituere dẽre io ob neceſſitates publicas cãʒ po a Exoluatur. ĩteꝛuſurio me
dn iſlnn ꝙ babʒz aliquid ex nenit. Dem. ag. ⁊.cc. enoni. tioꝛẽ eſſe 05: debita pecunia exol dij Ip̃is.ar.ff.ſo. ma.ſi con
nti torquet a ſubiectis m qoͤb reſtituenda q̃ abe uatur. Dem. aa. 7. Cc. Seulatio. ſtante. . quotiẽs. facit. j.
elſing, yt. f. de cri. ↄcuſſi. Gerat pecoꝛa pecuniã acce Iſſolute quantitatis reten qñ fil.vel pꝛi.per totum.
ͤrtir l. i.? facit. fl. de cõ pit tã hanc q; qͥ ꝑ hoc ↄmiſſum tẽ tum inſtrumentũ inefficox b d ſſolute quantita
ziirtn traben.emp.nõ lʒ nuit reſtituere dẽre ↄuenit:lʒ moꝛ penes creditoꝛẽ rémanere: ⁊ ideo tis .i.obligationis
wnrnd 1 bic tenetur ſinee tua l alio ſoꝛtuito cau piſſe dicanit:· per conditionem reddi opoꝛtere: diſſolute pꝛo qutitate cõ
Müuſa fat habilis.ᷣ ſiue is quũ hoc cãu ĩ rẽ moꝛ ftiat. piiĩ. non eſt ambigui iuris. petentis. vel. i. ſolute.
Snmmnti babilis. Dem. aa.⁊.cc. Salatie. e Remanere. vt. . de ſol. l.
kunee da exẽplůũ. . tate conuictus: de extatibů 2.j. loca. ſi conditionis.
Nogbin hk.fl. . l. iei. . .l.· AMp. Biocle.⁊ Maxi. aa. .. cc. fructibus rei uendicâtione de con d Per conditionem. ſine
ungo ⁊.l.fi. l. ſi ob trr Hermogeni. ſumptis nero conditione conuen cã:ꝛ ſie apparet dñium in
m itt pem.⁊.l.idẽ. .i. ? Rẽſes pꝛouincie ſciẽs fur ius eoꝛum reſtitutionem parere⸗ ſtrumenti creditoꝛis efſe.p·
I NNA depoi.l.fi. tiꝗdẽ acõe ſinguloſquoſ pellit᷑. Dem. aa. . c. Alexandro. vr eü nõ debere reſtitne
1hum Vſure. hic dice t ¶qʒ inſolidũ teneri ↄditiònis o nũ J non eſt numeratum: qꝙ ue re. ſi eni eſſet debitoꝛis.nõ
cſile dixi.. de condi.is mox furti ſubtractò electõʒ eſſe: lut acceptũ te ſumpſiſſe mu darei ei pꝛo re ſua ↄditio.
hſenftii de.l. i. ac tunc demũ ſi ab uno ſatiſſacuu, tuo ſcripſiſti:⁊ nondum tranlſiſſe vt. ff. vſufru. quẽadmodũ
in ſ m Ealez le fuit ceteros liberari: iur pꝛoſerre tẽmpus ſtatutum: uel intra hãc diẽ La. l fi. niſi rõe poffeſſiõis
niſliſ nocinij habes. ff. ſententiam curabit. .B habitam conteſtationem monſtrã daretur. vt.ff. de ↄdi. inde.
n angi de mi. auxiliũ̃. F. l. Dem. aa.⁊.cc. Ariſtoneto. do:rẽddi cautio pꝛeſidali notione ¶ . indebiti. i. 2 5 c er pe
Nltn aEaonleTar Nte Bno interẽpte rei poſtulare potes. .x. kuna creditoꝛiſ fuit ſolutũ
Neiti l i leno. ⁊.l.. F. leno niue:damnum ad furem pertine SDS gatõibgy. abellioni. al darei rei vẽ.
tal einii.? ſacit.j.de tre certiſſimum eel. pilij. De actionibus ⁊ obligatoibo. c ad exrbibendum vebito
clſtran dulte. oeninen. DWHDSS * . ri. vt. ð. ad exhi.l.ſi. ⁊. fſacit
ilammn 8 Demonſtrauae BDeé conditione ex lege ſine cau Wp. Soꝛdia a. Aalenti. .F.l...5. de condi in.lca
iingi 7t de dõa. añ nup ſa uel iniuſta cauſa. Aiã cene pecnie qtitae rſoluus.
nicdtit il. ea que. .. fl. eo.ſi r e m Ala. ꝙ iuf. . ſ. bo
L ob turpem. . mnmnaa kmala fide poſ
ius bo B£ͤ reſtimẽda.concoꝛ.j.l.pꝛoxi.⁊.fl.e.idẽ.⁊.l.ſi ob turpé. ſidere. ſed fruct⸗ pcipere ſactiẽ. vt. fl. de acꝗ.re do.bone ſidei..ĩ ↄrium.
untmnſmmt i e An q.hãc.ſ.pecuniã p condi.ob tur.cãm vt. ff. e.l. vlti.„ f Extantibus. ſubandi pꝛo extantibus ꝛc.
lybirnni 1õ.l. ꝓxi.⁊ dic gd ſit crim abigeatus.vt.ff. ð abige. l. i: Jcf. g Veẽdicatione.vt. ff. de rei vẽ.l. fructus pendentes. ⁊.ᷓ. de rei ven.l. certũ
Kk enuit.ſ.pecoꝛa.⁊ hec per condi.furti. vbi de hac mate.ple. dixi.ſed ⁊ acti. fur.? conditio fur. tenetur arg.ff.de
litur 1 Moꝛ. vt. . de ſur. ſubtracto. ?.j.ti. ꝓxi.l.añ.⁊.ð. q metus cã.l. ſurt. ſi certe. ?⁊ de condi. inde.ſi yrbana. s
ei quin i.⁊. fl. de ↄdi.ſur.l.in re.⁊..ſi.ꝛ de vic vi ar. l. i. .rectiſſime. .l. h Conduõe.ſine cã vel iniuſta cd.xt. ..de cri. expil. here. l.aduerſus in fi q
goulit merito.ſed vr̃ .j.de fur.l.p) deciſiʒ. ſʒ ñ obſtat vt. d. l. ſubtracto. tenet ⁊ is qui rem quã emerat ſeruus meus quẽ poſſidet bona ſide ſibi
lisberin m De conditione furtiua. ſic ſuperioꝛ conditio reſpicit turpẽ cãm tradita accepit ut.ff.ſi certũ pe. l. cum fundũ.s.ſeruũ.ſed et rei ven. põt
nmnlug ſic ⁊ hec.vnde poſt illam ſubijcit de hac. ueniri pꝛo ↄſumptis ma.ſi.qꝛ dolo deſijt poſſidere ut. ff. de re. ini.l parẽ
in ovel n pꝓ Reſes. teneri. nec yno ſoluente ceteros liberari. t .ff. ad Item condi.ſur.vt.fl. de condiiione ſur.l.in rem. .. fi.de percipiendis ãt
— le. aquiliam. Item mella. 5. ſed ſi plures. T de iuriſ.o.iu tenetur oſ.iudi. vt inſti.de offi.iu. . illoꝛum autem. :. ſ. de fruc. ⁊ li. ex.liti
i ctndi di. .ſi quis...fi.⁊.l. ſequenti. W gatoꝛ. ⁊ H ſi non dʒ ti.al dic vt. ð. de rei ven.ſi fundum .
un *Rð o Congitõis.ſ.furtiue ñ tollitur p actiõʒ ſurti vl e. vt.ff.e.ſi P i ſ Inon. acceptum. als acceptum. ? als accepturum.i.in aĩo tuo ge
ſcuhn ſuf. ſunti.niſi ĩ ciu qñ g tutoꝛẽ vat ĩ dnplũ actio de rõib diſtra rebas te accepturum boc enim. ſete accepturum. non hʒ in inſtro ſcribi.
lbi bpedis. nã ↄdi. liberaĩ. pt. ff. ð admi.tu.tres tutoꝛes circa pᷣn.q̃ ẽ 3. k Tõps.biẽnium.vt.j.de non nu.pe.in contractibus.
in p Subtractoꝛum. a plunibus.vt.ff. de fur. vulgaris. 5. pe. ⁊ af. furk l¶ AVel intra banc.licet tranſierit iam. que in ſcriptis pꝛoponenda eſt. vt. j.
ef, enmn cceſ. ſi plures. det non nu. pecu. ant. banc querelam e.
Conn n 4 Liberati. a. ↄdi.ſur. non ab act. furti. vt. S. dictum ẽ. ⁊ ẽ rõ divſi m Reddi.ꝙ ſine cã.ꝑui eni refert vtrum ab initio ſine cã datũ ſit Fcã p q̊
ul, tatis ſm Aʒ. M. qꝛ actio farti ex maleficio ſed ↄditio fur.ex poſ doaatũ ſit ſecuta ſi ſit. vt. fl. de condi.ſine cq.l.i.i.iij. . iiij. ⁊ facit ad.l. . eo.
ſnne ſefſiõe ꝙ ſi placʒ imo ex varijs figuris caꝝ. vt no. fl. e. ſi p fuf. 5.f. diſſolute ⁊ ſi cer. pe.ſi non ſinguli.ꝛ.j. de fideiuſ.ſi indebitam. a. de ſi nu.
ein n a Mte. certiſſimum ẽ. pt. j. ti.i.l.fi. in fi.⁊ in ↄcoꝛ.ibi poſit᷑ 2 pecu. ſi q̃ſi.ſed qũo tã breui ipe hec pſonalis actio tollit. ᷣ fingit ſi nata
ce dic hic de purgatione moꝛe.vt dixi.j.de fur.ſubtracto . n De actõib ⁊ obli.qꝛ in ſuperioꝛibus q̃d generalia ſernanĩ iõ ea põit.
e 4 BDe condi.ex lege. c.õ.ſpecialiter conditiones pꝛopoſuit.nũc ge o d Alta. non nt eum bꝛo quo ſoluiſti liberare nelles.ſed nt acões

nem pactum de act cedenda als non valet ceſſio. vt. fl. de fide inſtru. cuʒ
bis. 7 de ſolu. modeſtinus. Itẽ non data fuit pecunia vt quanutas.quia
ſic eſſet ẽptio ſed vt coꝛpus.vt.ff. de le.i.plane. S.enim. ⁊.l.ſed ſi cerios ⁊
l.ſi ſeruꝰ. g qnq;. ſic fuit contractus inominatus do vi facias. vel la
cio vt d.s.alioquin ab ini
cio contractus daretur vti
lis actio.vt.j.de here.ven.
.l. emptoꝛ. . l. ex nominis
c.j.l.pꝛoxi.nam in ↄcub⸗
nominatis ab inuio cõpe

ei cuius meminiſti inuicem debiti:
actionem tibi aduerſus dẽbitoꝛes
pꝛo quo ſoluiſti dicis eſſe manda
tam: antequam eo nomine lièm

tit vtl ſine ceſſrone. ſed in conteſtareris: ſinẽ herede credito
inominatis in ſublidiũ de rem ſati munus impleſſe pꝛopois
mum. vt hic dicit. nec ob. que ſi ita ſunt:utilis actio nibi com

ꝙ dicit quantilatẽ. quia ẽt petit. L
ſpecies appellatione quan Mp. Gal. Dal. aa. Celſo.
titatis cõtinetur. vt. ff. le. Ominibus in doͤtem datis
.iij.qſquis. Item nec ꝙd dhdi quãuis nec delegatio pᷣceſſe
cit ſoluiſti.qꝛ dic.i.tradidi rit:nec litis cõteſtatio ſubſecuta ſit
ſti ſ. M. i quolibʒ ab ini utileim amen marito actionem ad
tio dat vtilem. 2 ſubaudit ſimilitudẽ i e qui ẽmit dare opoꝛ

pᷓ maxime. Sʒ hodie bec tere ſepe reſcriptum eſfſt.
videntur expedita.nõ qauu Mpa. Diocle.?⁊ Maxi. aa. ·
mandatũ non ſinitur moꝛ .cc. Ruſtici.

B càuſam pꝛopꝛij debiti lo
catoꝛisiconueniri colonos penſio
nibus ſatiſfacientes ex placito per

te pꝛocuratoꝛis.nec mdã
tis finiri dʒ.vt.ſ.de dona.
illam. vel ibi fuit ceſſa. bic

mandata ad ſimplex exre quãm iniurioſum eſt.
citium m quoſdam. vl ter Dem. aa.Lecnie.
cio ſpeciale illud in dona Onam fidẽm in contractibꝰ
tione. vel illud in.v.cã bꝰ conſiderari equũ eſt.

ſpeciale in quibul ab initõ
datur vtilis pꝛimus ĩ ẽpiõ
ne.vt. j. de here. ven.l. emptor.a. j.l.pꝛoxi.ſecundus in dote. vt.j.l. pꝛo.
tercius in noĩe dato in ſolutum.vt.j.qñ fiſ.vel pꝛi.i.fi.quartus in nomie
dato pignoꝛi. vt.ff.de pig.cũ conuenit. quintus in legato nominis.vt.j.
de.le. ex legato noĩs. ⁊ de natiuitate huius vtilis.dic vt ibi diximꝰ.⁊ ꝗs
debeat in ea iurare de calũ. dixi. . de iure ca.l. ij. F. in antem ablfuerit
curatoꝛ. ẽ ⁊ ſextus hodie in dðo natione.vt.j.de dona.illam. Reſtat ergo
yt in hoc cãu non detur ab initio viil.ſed in ſubſidiũ.vt bic. ſed nec etiaʒ
in omni nominato. nã in ſocietate ſi velim tibi omnia cõicare ex cã.ſocie
tatis.non iñ dabitur vtił actio.ſed debeo cedere direcias. vt. ff. pꝛo ſocio
.l. i. in fi. 2.l. ij. . lij. ⁊ de pecul.ſi ſticho hoc ergo cãu viuente mandante

bʒ directam nomine mandantis vtilem. ſuo nomine nullam.ſed moꝛtuo

mandante extinguitur directa ⁊ naſcitur vul.
a Debitoꝛem. pꝛo quo ſoꝛte fideiuſſiſti.
b Mandatã. aliud ẽ cedere act. ⁊ aliud mandare. nam pꝛimo cãu nil pe
nes cedentẽ remanet. ſecũdo remanet directa ſecundum quoſdam Sed
Jo. dixit.quod qui cedit retinet directam ut leʒ tranſfert. ſed qui madat
tantum cõmittit.ſ.xercitium ⁊ non tranſit directa ⁊ vtil.niſi in caſib⸗ vt
dixi. vel niſi in ſubſidiũ in hoc caſu. vel niſi fiat mandatum vt ſiat pꝛocu
ratoꝛ in rẽ ſuam. quo caſu idem eſt cedere ꝙ mandare. Tercij dicunt vt
Aʒ.æ. H. inter cedere act. ⁊ mandare nullam eſſe drfam quo ad cedentẽ

vyi.l mãdantem. quia ſemper remanent penes eum directe licet.quo ad eũ

cui fit ſit dr̃a vt mõ dixi. ff. pꝛo ſocio.l.i.in fi. ⁊.l.ij.⁊.iij.d’ pecul.quis er
go. vel nulla ẽ quantum ad caſum huius .l. ſecundum. Mι.
? Litem conteſta. nam tunc ſecus eſſet. vt.ſ. de nona. lI.t.
d Sine bere. ſubaudi maxime ſecundũ Aʒ. M. vt. ð. dixi.

e Fati munus.vf ergo ꝙᷣ mandatum mandãtis moꝛte ſiniatut ẽt ſi in fẽ
ſua conſtituatur pꝛocuratoꝛ. ⁊ iõ in ſubſidiũ datur vtilis. ſic.ſ.de ↄ .iudi.

tu.l.ſinõ ex p»ꝛopria. r.5.ad exbi. ſi res. f.de pac. ſicum emptoꝛk. INt
no. rem integram ante litis ↄteſ. vt. ff. ðe iuril.o. iu.⁊ qꝛ in fi.ſed nũquid
Aui ibi tenei vtili ecione ẽ ibi obligatus. æ nunquid in libello vere po
teris dicere eum tibi obligatum. quidã ꝙ nõ. ſed lex permitit ibi agere
vtili actione ad vtilitatemtiuam. “”MM

LAoetit debitoꝛem nomine tuo ꝙ vſq; nunc non habuiſti.

g n Oibo. delegatio.ſ. debitoꝛis qᷓ fi ꝑ. ſt. vt.fl. de nona. delegaf. Fi

Nec li. contel. ↄ debitoꝛem mandata actione.xt,.de nona .liij. T bic 6
alus modus delegandi. his enim duobus modis ſit. pt.fl.de nous.de

legare. Si.⁊ de iur̃ do.l.ſtipulationem.

nomine competen:es in te tranſferetur ?no. pꝛeceſſit pecunie datio I¶Marito. ſponſo non. vt. fl. de iure do.ſtipnlationem. ſed querii᷑

an eadem lit ſubã vtilis ⁊ directe actionis. ꝙ Jo. dicit. ar. contra
.ff. de pꝛocu. non ſolum. 5. ſed interdum. 2 de iuſiur, nam poſtes
§. inſiurandum.
k Emeru in quem tranſit ſine ceſſione vtilis ⁊ hic.⁊.j.de bere.xrẽ.·

emptoꝛ ⁊.ff.ð pac.

. ſed cum emptoꝛe.
Bem. aa. .cc. Camino. T idem eſt i quibuſ
Icut ĩ initio libera poteſtas dã alijs quos nõ.
unicuiq; eſt habendi uel nõ .õ. l.pꝛox. biſ ergo
habendi contractus: ita renuncia cibus ſtatim coom.
re ſemel conſtitute obliganoni:ad petit vtilis. ſʒ ſaca

ceſſione cõpetit di
recia.i.nomine ce
dentis. vt enim in
benditione rei coꝛ
poꝛalis non iraſit

uerſario non conſentiente minimẽ
poteſt. qua pꝛopter iĩtelligere debe
tis: uoluntarie obligationi ſemel
uos nexos:ab hac non conſentiẽ
te altera parte: cuius pꝛecibus ſe

ciſtis mentionem: minime poſſe dominiñ niſi facta
diſcedere. traditione. vt. . de
Dem. aa.⁊. cc. Mantico. rei ven. ſernũ. ſic ll
J inſolutum nomen debito le cui ſit ccſſio non
ris ſui debitoꝛ tuus dedit: babet directam ni
ae te in rem tuam pꝛocuratorem ſi facta ceſſione. t
fecit pignoꝛa que ſpecialiter uel ge .. qñ ſiſ. vel pꝛi. l.
neraliter habes obligata perſedue fuvnlem iñ babei
re. Quod ſi ab ijs ꝗbus fuerãat caſibus vt dixi. ſel
obligota quũ potioꝛeſ erant diſtra qꝛr non pꝛopꝛie drẽ
cta probentur: ab emptoꝛibus re traditio incoꝛpora
uocari non poſſe perſpicis. liũ. vt.fl. de ac. pol.
Dẽ.aa.⁊.cc. Euelpiſto. . iij. in pꝛin. iõ no
a credito:e nom ↄparaſti miie cedẽis nõ ſuo
itẽtat directã vt. ff.
ꝓ ſocio.l.ij. ?. iij.

1 W canſam ſatiſſacientes. alioquin conneniuntur coloni

condẽnato pꝛius locatoꝛte.vt.j.qñ fiſ.łpꝛi.l.ij..ij. ⁊. lij·
m Per quam. ideſt valde. ie eine⸗

n b OOna.equũ eſt. vt.ff. depo.bona ſides. ⁊ dic in bo. ſi Zca

bus exigitur vt ceſſet dolus ad eoꝝ eſſentiam. vl. fl.de do

lo. ? eleganter. ⁊ de ↄ. emp.domum in fi.niſi qñ incideret dolns.
In contractibus vero ſtricti iuris quo ad effectum. ſine incidit

dolus ſiue det cauſam. vt. fl. de ver. ob. ſi quis aliter. ? plene dixi
.5. ex quibus ca.ma.in contractibus.an at dolus tercij das cãm

contractui viciet contractum. quidam ꝙ ſic. vt dicta. 1. ? elegantee ð tzi

, IInt. qᷓ ppier ꝙ, dixit in genere.nüc dicit ſpẽ FraͤciſO.

nos contra per eandem.l.circa pꝛin.

Miunme poſſe. vt. fl. eõmo. l. in cõmodato. .. ſicut. .ſ. de

reſcin.ven.l.de contractu. ⁊. S.de tranſa. quãuis.⁊.j.de ʒ. emp.i

iccirco in fi. ⁊. fl. man. ſi mandauero.. ſicut.⁊.fl.de cur.ſur. cui bo

nis in pꝛin. ⁊. fl.nau.cau.ſta.l.i.F. i.⁊.ff. de iudi interdũ. S. ſi ſenas

toꝛ. 1.j. de dona. ſi quis. ar. F. fi..j. ad vell. ſi mulier. S. ſin autem

c..f.x ſic collige ex pꝛedictis qui ex volũtate imponit ſibi neceſ
ſitatem non eſt ei ſubueniendum. vt. ff. qui ſatiſda.co.ſi fideiuſſoꝛ

.s. pe. Et nõ. bic duas regulas. Puma ꝙ nemo compellitu cõ

trabere. ꝙ fallit in caſtbus. ut no. .de iure deli. nec emere. Secun
da ꝙ ſacto eo nemo diſcedit altero inuito. que fallit ĩ dato ob ci,z

vt.f. de condi.cauſa da. dedi. 5.i. .l. ſi pecuniam. F. i. ſed diſtigue
an ſiat contractus inominatus gratia tua nel men ⁊ tna.? tunc ob

tinet ꝙ bic dicit an mea. tantum. ⁊ tunc ꝙ ibi. ſic. fl. de pac. ſi cim

ſundum ſecundum quoſdam. Item ſallit in act. men. ut. ff. man.
ſi mandauero. 5. ſi. ·l. inter. F. qui maãdat. ⁊ in act.pꝛo ſocio. vl.f.
pꝛo ſocio. uerum. 5. fi.ſed ſpecialia ſunt. vel dic ſecundo ꝙ i cãibꝛ
pꝛedictis non erat nata actio naſcitur enim mandati ex renuncis

tione facta re non integra. vel ſi iterſit. ut dicta.l. ſi mandauero.

inſti. man. . fi. Item pꝛo ſocio ex renunciatione intempeſtina v⸗

ſinita ſocietate. vt dicta.l. verum. 5. fl. .ſ. pꝛo ſocio. tadin 7. ff.

ſo. l. ſed. 7. 5. fi. vel aliter licet ſocius renunciet. tamen remanet ob

ligatus ſicut poteſt facere emptoꝛ renunciare contractui. ſed tamẽ
tenetur ad intereſſe. Item ad illam mandati dic ꝙ non naſciluſ. .
muſi quando res eſt non integra. vel quando interſit ut pꝛediri.
unde reuocando pꝛius non ſe eximu ab obl.gatione guõ ei nohʒ

unnh
Mhſobnn

um
Mundetin
jermood
penlto⸗
deli n o
rpeneſu
lueẽ nio
AA mnunſ.
poſiorpu/
ocorſde
ſicrpe.

bjot

i en

“H nilerdi

inoil
uienitbe

Erit
Dhigbine

hbaſ

1111.

enſtr gneatur. nt.f. de net.ob.l.x. Item net ob.ff.depo. l.i...pe. ⁊.ff. it᷑ donafe ⁊ mandanit.iu dic ꝙ h̊ nil mibi vonanit vel ceſſit.ſed pmiſit
dnntn de pꝛeca.l.cũ pꝛecario.qꝛ pꝛecario recedens vel deponens non ee vx mandauit vt pecuniam a ſuo pꝛocura.acciperem. vnde ſicut expꝛeſſe
bnmn obligat vt nõ reuocet ſed tu dic.iij.ſecundum Aʒ. ꝙ pꝛedicta ratõ poteſt renocare vi.ff. de dona.qui ſaxum ita h tacte.ſ.eo moꝛtuo. Alij
ꝙ actio non ſit nata non vʒ.quia non de ac.ſed de obuigatõe bic tamen alia rõe dixerunt hic ñ agi.non illa ꝙ moꝛte ſit finiimm mandatũ
ſdebnee tractat quam conſtat natam in pꝛedicus caſibus.ſed pius dico ſed illa qꝛ iure antiquo ſine tradiione donatio non valebat. nec ab be
artſie poſui naſcitur anie rede poterat peti.ſic ĩ actõö
nan dolum cõmiſſum. , H . MM“ ne donatio non valebat.
tenffiehi vt. ff. depo. l. i.. ð ea pignoꝛa que uenditor nominis pignoꝛibus perſonalis actio non ſine madato. vel etiam cũ
lsen; pompo.querit ⁊..J. plequi poſſet:apud pꝛeſidem pꝛo tollitur: ſed eo quod pꝛecio ſer mandato.ſed reuocato vł
lhnhie eſt autem. ? idem uicie uendita. Mã ſi debitũ ex eiuſ uari potuit indebitum computato finito. ꝙ nil ẽ quantũ ad
sftintn cõſimilibus. ſed ſe perſona res obligataſ tenẽtes non de reſiduo manet integra petitio. banc le,em.
ln hie cus in pꝛo ſocio.ẽ tranſierant: iure cõmuni pignoꝛa Dem. aa. Paule. kecn 8 Dediln, t ic nõ ſuit de
rdin ergo illa rõ drie. qꝛ diſtrabere non pꝛohiberis. Sae Imia crẽdulitate circũuẽta nhum—
niſontet in mandato nõ dã ſi a creditoꝛibus in oꝛdine pigno es:quia ꝙ colonis in rẽ ſuũ b. Delegato.i. a pcuratof.
lotgr nificatur dñs vl ꝓ rum antecedentibus uenũdanub/ mutuo dediſti: a domio pꝛedij poe i Eiue..mutuo dediſti.
ünnn curatoꝛ. vt.fl. man. qui poſſidẽt cõparauẽrunt:uel lõ ſtulare poſſe credidiſti:nec ad eu, k n Egantes. ſcilicet ſe
Nliotenti⸗ ſi pꝛocuratoꝛem.. gi tpᷣis pꝛeſcriptiòne muniti perhi obligandum actòꝛum ipſius adiu debere. accur.
dmniiit mandari.in cõdits betur: pignoꝝ diſtrabendoꝛũ ten uat te pmſis. l Terreꝛi.ſic. fl. me. cauſa
WR ne vero ob ca. ido hre ſacultatem perſpicisF·P Dem.aa.Jobiano. extat. accar.
WDR peniteo.quia iſ cui Dem. aa.⁊.cc. Creſcentio. . B ès alienũ ſeruirẽ liberos m Exceptione.ẽt poſt ĩple
aiſttſor dedi nõ obligauit Aquidẽ donatõis cã ei qu creditoꝛibus:iura compelli tam a ſundatam intẽtionẽ
edetitnt me veſtiendo Zcrũ affectione patris te dilexiſſe nõ patiuntur. ⁊ ad hoc.õ.de rei vẽ.l.res
dgilicl tate ẽ ratio qꝛ agtꝭ permiſiſti: æ hanc tuã liberalitatez In auten. ut nulli indicum.q? . de excep. ſiquidem.
alnten ad intereſſe.? in de remunerans te a pꝛocuratoꝛ:e ſuo ucro. colla. ix.· n Remedijs. vt. fl. ð re iu.
dlmtil poſito ⁊ pꝛecario,. aliam pecuniã ſumere pꝛecepit re M a omno.
Kufl . vt dixi. ⁊ eodẽ buſq; humanis aniè perceptionẽ? COR. Mmo a debito o a BDuerſus. pignoꝛi
Hm und modo rñde ad iliẽs uit exemptus: nec ꝙ dederis rcuua qreditoꝛ cadit:tantũdem dando re bus. per bypotbe
nirimn .f..ſi cer. pe. gq be. perare: cũ perſectam babuit dona lnto uel parentibus eius: ipſo; cariam.
nſnml q Iin ſolutũ tionem: nec ꝙ tibi dari mãdauit: creditore coꝛpoꝛalibus penis ſub p Petitio. vt. j. de diſtra.
Hinndn perſequere. nec dum ubi traditũ petere potes dendoo. pig bppolberas de iore
—RB per bypotbecam. pꝛocuratoꝛe: Quod ſi mutuo dè Dem. aa. Barſimio. do. impe.l. ſi. circa i. 2 de
iunnii ſed ⁊ pſonalẽ bi dliſti nec a dẽlegato daꝛi nouãdi cã Am cui mutuam dediſti p pig.l.i...s.ſi cer. pe.ſi pꝛo
t.. quando fil. ſtipulatus es: ſucceſſoꝛes ius ſplu cuniam: ad ſolutionem ur mutua:? fl.ſi cer. pe. credi
ue n..ſr differt bb tioni parere compelluntur· gere competenti debes actione:ꝛnẽ toꝛ.⁊.ff. de dil. pig. queſitũ
icn inferioꝛi. I. pꝛoxi. Dem.aa.⁊.cc.Gliconi. adᷣſus negociatoꝛes quoſex m?ẽr ·X.ff. de pecułſi ex duobns
quia emit. hec in ſo Egãntes debitoꝛes non ox cbus pecuniam aàbſtuliſſe tuo de circa pꝛin.⁊.l.queſiũ.ꝭ.ſi
dinni lutum. accepit. INe armata ui trreri: ſed petiio bitoꝛi pꝛoponis.nullam habes àc aãnua.accur.
in inn bic in ſolutum ace te quidem non iplente ſuam inten tionem. . q n Imia. ſuam. ſ. co
ininnin pit ſpecialit᷑ ius bi tionem: uel exceptione ſũmoto ab Dem.aa. Hermodoꝛo ⁊ Nico lonoꝛum. nã ſi dfii
mn Mind gnoꝛis.ibi non. ſolui. Conuictos aũt condemnari maco. ſecus eſſet. vt.j.ꝙ cam eo
lir hhun Preſpicis.vt.j.qꝗ ac iuris remedijs ad ſolutionẽ ur St in arbitrio ueſtro:perſo ei uaium.
oörite d po.iĩ pi.ba.ſi gene geri conuenit. UM nali debitoꝛis her̃des actõe r Actoꝛum. vl caſtaldionſᷣ
inluene 4 raliter. ⁊.j.ſi anti * H Dem.aa.⁊.cc.Ruſino. an eum qui ab his diſtracta ſibiqʒ pel qꝛ ſubſcripſit ut teſtis.
Z ce.li. Duẽrſus debitoꝛem electis madita pignor tenet ĩ rem ſuiana nit.s.ſi cer. pe.l. mutue. ſie
ſi fii⸗ ſIJa credito — econuerſo. 5. e.l. iij. ⁊ ſecũ
ſint l.ſ.alical⸗ . —N dum boc fallit.j. de patri.
giſnine t Comparaſti.an idem ſi fuerit datum pignoꝛi nomen. v. ptiqun¶ qui ſlli. dil.l. ij.. ff. e.l. ob cĩm. H
Menfnn cum enim habet pꝛincipalem vtilem ⁊ acceſſoꝛiam habeat.vt.j.de ſ o B es. es alienum dr ꝙ nos alijs debemns. es ſuũ uel nrʒ quod
Neniſin bere. ven.l. poſtquam. alij nobis debent.ut.ff. de uer.ſig. cedere. .es.
in ſuun n Vendica. per hypotbecariam. t¶ Sernuire.i.ſeruos ſieri.uel retine pꝛopꝛiam ſignificationem.ſed reperii
nholtki 1r Er eius.ſ.creditoꝛis vendentis. inſtantia.j.de cap.l.fi.⁊.j.cõmunia de manu.il.i.F.iiij.⁊ quum aliquis ſe
1c, it yNon tranſſerant.i.non ſoluant. obligat ad ſeruiendum vſq; ad aliquod tempus.uel dic.i.filios obliga
cNH Lomuni. ſecundum ſoꝛmam quam habes. ſ. de lure do. impe ri. nt. j. que res pi.o.po.l.qui ſilios. ſed hoc fallit ut ar.j.de patri.qui ſi
cn. ℳ“ l.fi. T facit.. de bere. ven.l, emptoꝛ. :.l. ex nominis. . fl. de here. li.di.l. ij. Sequitur auten.immo ⁊c.que eſt in auten.ut nulli iudi.ꝭ.quia
ltione⸗ ven.l. emptoꝛ nominis. s trerxro. colla.ix. . Autenti⸗
ſicni⸗ a LComparauerunt.ſic.j.ad mace.ſi permittente. z3e, i MMmo. creditoꝛ. ſi eum ſeruire compellat.
1tnt b Preſcriptione.bypoihe.qñq;.x.an.inter pꝛeſentes.xx.ĩter abiiꝛ xæx. Retento.i.illi qui fuit retentus ni.etiam ſi pater conſenſiſſet. ni:
xxHtes. qñ. xxx. an. vbi. ſ. delicit ti. qñq;.l. durat. pt. . ſi aduer. cnre. An. que res pi.o.po.l.ſi.
untui *l. i. ⁊. ij. ⁊ de pꝛel.xxx.an.ſicut.:.l. cum notiſſimi. NMarentibus.agentibus nomine retenti in quofum ẽ poteſtate retẽt⸗
mlol D e¶ Per bibetur. licet a poſterioꝛibus emerint. B5. uel dic parentibus qui ſucceſſerdt retentis. idẽ tñ ſi extranei ſucceſſert iʒ
umhiih d 1 AVuidẽ.permiſiſti.donãdo eidẽ.⁊ ſic ẽt de ſacto habnit de parentibus dicit iõ qꝛ frequẽtius fit. uel tercio ſi retentus nellet remit
Nie e Ante perceptionem.i.antequam peꝛcipiet a pꝛocuratoꝛe. tere. parentes pñt petere.qꝛ eis nideretur fieri iniuria. ut. ff. de li.cauſa.l.
imiun A pꝛocuratoꝛe.quũ.moꝛte mandantis ſinitum ſit mandatũ. t rij. v. iij. . iiij. an autem bis leg bus poteſt renunciaꝛi. ꝑ.non nt no. ĩ aut.
R fl. de le.ij. cum pater. F. menio ⁊ de dona. leij. F. ſi pecuniã.ſed qᷓ nt ma.debi.⁊? cre. F. i. “
i .de dona.l.ſllam. vbi dicit non ſiniri moꝛte. So.quidam dũt e¶ Am cui. mereibus ſuis nenditis. V
m ⸗R ꝙ lla corrigit hanc.alij dicunt ꝙ ibi deceſſit ille cui mãdate ſunt a Abſtuliſſe.i. accepiſſe a debitoꝛe tuo.ſic.f. de furt.qui nas.
m aciones. hic ille qui mandauit. cui ſolutioni contra eſt inſti.mã. h Actiõʒ. .depo. ſi is.⁊.ð.ſi cer.pe.ſi aduerſus.⁊.ff.de ↄdi.ĩ bis ſol.
rb Kili0tem ſi moꝛs. tercij dicunt ꝙ bic non mandauit illi eni voctbet i e ¶ Set in arbitrio actione. ſ. connenire ẽ in fubuius. l
gul, donare. ſed pꝛocuratoꝛi quem nolebat dare. ibi vero illi cni volu k NMignora :ut. j. de pig.l. qnamnis perſonali.2.l. diſtractis. d. .

debitoĩem ⁊.l. perſecutionem. ? de ſal.inter.l.i.⁊ ar.j.de ſideiu.:.i.⁊ boe
in pignoꝛe expꝛeſſo. ſecus in tacito ẽt iure veteri. vt. ff. de iure ſi.l. mochis
? eſt ſimile.j.de ſeruo pi.da.ma.l.i.ij.⁊.iij.⁊.j.de pig.l.ij.
a Longi.de hac dic vt dixi.ð.e.ſi a creditoꝛe. Sequuur aut.ſʒ bodie ⁊c᷑.
que eſt de ſideiuſ.S.ſed neq; ad res colli. Autentica.

b ſ Ezʒ hodie. poſſeſ
loꝛes. huic eſt cõ
tra.in aut᷑.de lit᷑.
FF. ad hᷣ q ẽ.j.de pig. aut᷑.
poc ſi debuoꝛ. B dicit ꝙ
h corrigitur I. ⁊ Jo. ꝙ il
la ſecundum iſtã.vel ꝙ ibi
Dicit verum eſt. ſi poſſeſſoꝛ
habeat cãʒ a debitoꝛe.alio
quin ↄ ſed boc non placet
ideo qꝛ doluſ actoꝛis ẽpto
ri nocere ñ debei cum con
Venitur vt. fl. ð except.do.
apud. . ſi cũ. vel dic vt ple
ne ibi dices.
CVt actiões ad here.dixit
ti. ſuperioꝛibus de ac. ſʒ qꝛ
quedam ab heredibus ici
piunt ⁊ 3 heredes.⁊ ð hoc
dicit. ⁊ alie pꝛius nate pꝛo

tẽdunt᷑ conira b̃des ⁊ be

redibus.vt.j.de he.ac.per
totum.
d · AUm. zctus. ſic er
go innit ſtipula
tionem ẽẽ contractum. ſed
impꝛopꝛie.vt. fl. de ver. ſig.
labeo.idẽ inuit de legatis
ſed iülla ſunt ex quaſi gctu
vt inſti.de ob. ex quaſi cõ
tfrsctu. vt inſti. de ob. ex q̃ſi
contractu..heres.
e Poſt moꝛem. alterius
contrahentium. verbi gr̃a
ſi pꝛomittam me datuꝛum
x. poſt moꝛtẽ iuam. vel le
gem tibi decẽ poſt moꝛteʒ
tuam. ꝙ pꝛo eodem ẽ acſi

beredi iuo legem vt habes

hec exempla.inſti. de iuti.
ſti. F. poſt moꝛtem 2. F. ſe.
inſti.de reg. S.poſt moꝛteʒ
⁊.j.de contrahen.ſti.l.ſcru
puloſam ⸗
f Antiquitas.cui videbał᷑
ex facto contrahetiũ inter

ipſos incipere debere obli

gationem.ſed hoc fallebat

in ſtipulatione conditionali ẽt olim vt inſti. de ver.ob. ꝭ.ex conditionali.

ſi non longi tempoꝛis preſcriptõe
munitus lu:an utroſq; ↄueniatis.

In auten. de ſideiuſ. . ſed neq;

collatione pꝛima.

COOρR. Ed ꝰpodie nouo
iuẽ pꝛius conueniendi ſunt omnes
fideiuſſores ⁊ mandatoꝛes ⁊ ſpon
ſoꝛes:quam peruẽiatur ad pigno
ꝛum poſſeſſoꝛes. .

At actionès ab beredibus ⁊3
heredes incipiant.

AVp. Juſti a. Johani p.

Um ſtipulationẽs ⁊ lega
ta ⁊ alios contractus poſt
moꝛtem compoſitos anti
quitàs quidem reſpuebat:nos aũt
pꝛo cõmuni hominum utilitate re
cêpimus. Conſentaneum eni erat
etiam illům regulam qua uetuſtas
utebatur moꝛe humano emẽdare.
Ab heredibus enim incipeꝛe actõ
nem uel coͤntra heredes ueteres ñ
concedebant contemplatione ſti
pulationum ceterarumq; cauſarũ
poſt moꝛtem conceptarum. Sed
nobis neceſſe ẽ ne pꝛioꝛis uicij ma
teriam relinquamus:⁊ ipſam regu
lam de medio tollere: ut liceat ab

heredibus ⁊ contra heredes inci

pere actões ⁊ obligationes:ne ꝓp
ter ſubtilitàůtem nimiam uerboꝛuʒ
latitudo uoluntatis contrahentiũ
impediatur. AAAAAAxxij:

Ne uxo pꝛo marito:ui marituſ
pꝛo uxoꝛe: uel mater pꝛo ſilio con
ucniatur.

Alclepiodoꝛe.

g Recepimus.ſ.dicta.l.ſcrupuloſam.
b Ilam. nõ ſolum rem mutare.⁊ ad hoc in aut᷑.de non ali. F. ſi minus.
i Contra hr̃des.vt ſi defunctus ad diẽ certam ſub pena pecuniaria ꝓmi
ſit. eo ẽt ante diem moꝛtuo nec dum bereditate adita cõmitutur pena.vt
,'ff. de ver. ob. l. ad diẽ. a. f. de nau.fe.l.fi.⁊ ad boc.ff.de ver. ob. qðᷣcũq;
§. i. imo pone pꝛedicta exempla vt mõ notaui in alia glo. 2 caue tibi qꝛ
aliter dr̃ poſt moꝛtẽ incipere actio in ſtipulatione.⁊ aliter in legato in ſti
ppulatione enim dr̃ incipere non qꝛ nulla ſuit ante moꝛtem. ſed qꝛ nunc ĩ
cipit eſſe efficax. vt. ff. de euic.l.ſi per impꝛudentiam.. ñ mirum.ſed vbi
mihi legas poſt moꝛiẽ meam nunquam mihi debetur. ſed heredi meo

tm quaſi ex ꝑſona ſua.vt.ff. de euic.l.iꝗ a pupillo.⁊.ff. de acti.⁊ ob.l.obli

gationũ fere. .. i.. ff. qñ di. le.ce.l. iij. Aem huic. l. .fl. de act. ⁊ ob. ſub
bac.ſed ibi ñ põt velle beres.qꝛ nec a pꝛinc pio ſic facta valet.pꝛomitto ſi
volam vt ibi dicit. Yẽ no. ar. de pꝛebenda vacãte.vt dixi. ð. de pact.l.ſi.
facil.ff. ad. legem fal.l.penales circa pꝛin. ibi nec contrarium.

k Subllilitatem. ſic. j. pꝛo ſo.l.ſi de ſocielate.⁊.fl.quibus mo. pi.lbypo.

ſol. l. lcut. F. ſi debitoꝛi. Item ad hoc. ſf. de conſti.pꝛin.lſ.ſl.

Ne vxoꝛ pꝛo marito ⁊c.licet heres ꝓ defuncto cõueniatur.vt.8.

ti.i.non iñ ſic ẽ in alijs ẽt qui valde coniuncti videantur vt boc ti.

⁊ ſequenti.accur.

m f Ruſtra. dubitas. ſ. tu vxoꝛ.

Ruſtrã dubitas de cõtrae
tibus cum marito tuo ha
bitis:utrum ne iur̃ ſteterit

aut minime.quum tibi ſufficiat ſi

pꝛopꝛio nomine nulluʒ contractũ
habuiſti:quominus ꝓ marito tuo
conueniri poſſit ꝙ nec ſi ſponte ꝓ
eo ĩterceſſiſſes:quicq;ᷓ a te pꝛopter
ſenatuſcõſultũ exigi iure potuiſſet
Dem.aa.Theoꝛontine.
B mãaritoꝛum culpam uxo
res inquietari leges uetant.

pꝛoinde ratõnalis noſte: ſi res que

a fiſco occupatè ſunt dominij tui
ẽẽ ꝓbaueris ius publicũ ſequẽtur
Dem.aa ⁊.c. Carpoſoro.
VAm te põſſeſſiones non in
dotẽm pꝛo filia tua dediſſe:
ſed ad ſuſtẽtandam eam extra do

tis cauſam ſilie tue pꝛedia aſſignaſ

ſe pꝛoponas:ciuilium munèrũ uel
onerum municipaliũ obtentu:ex
perſona mariti eius quomõ mâ
tꝛes ex perſona filioꝛum interpella
ri non poſſunt:quũ enim neq; ma
ritum pꝛo uxoꝛis obligatione con
uẽiri poſſe.conſtat:niſi ipſe pꝛo ea
ſe obnoxiuʒ fecit. certiſſimum enĩ

ẽ ex alterius contractu neminem*

obligari.
Dem.aa.⁊.cc.Filonte.

Am tẽ ideo ex perſona filij

tui cõmemoꝛes conueniri:
ꝙ pꝛo debitis eius aliquid intuliſ

ſe uidearis:defenſionibus tuis uti
apud eum cui ſuper ea re notio eſt

minime pꝛohiberis: ⁊ is ad ſolu
tionem alieni debiti urgeri te no
patiatur.

In auten. ut non fiant pigno .
collatione.v.
LOn. Tomnino g aͤliũ

n Si pꝛoprio.i.ad

tuam utilitatem. vt

.J. loca.l.ctus .
0 Lonſultuz ut. ſ.

ad uell. fruſtra. ſec
hoglie ipſo iure ſer

natur illeſa. nt in
⁊ ulud vo.coll.ix.
p o B marito
rum. uetan
tur.nt.j.de dona.
ĩter nirum ⁊ nx.l.

res.⁊. j. ad.l.iul.ð

ni. l.i. .J.ð pe. ſan
cimus.ſed hoc ſal
