ſuper illa cõſtit.
ð nõ ali.⁊ ẽphi.
a Linitatẽ. ſic er
So ĩ hoc ⁊ alias
piſicatur ciuitas
cuũ eccleſia ut ⁊.
.e.ut ĩter diuinũ
b Actorũ.i.ſcrip
turarũ ſactarum
coram iudice.
o Quantitat &;
gngẽtoꝝ ſolidoꝝ
d Donstiõe. ut
in auten. de non
alie. F. ſi minus
colla .ij.
eValeat. ſ. dõa
tio in eo ÿ exce
Ait ut.j. de do.
ſi quis argẽtũ.

ſed ĩ omnibus.

IIntimata ideſt
S Allia cauſa ab

ſimilẽ predictis

nã ĩ locis ſimili
bus ſpdiciis idẽ
luris ẽ ſed ibi eſt

ſecus nubi qs uel

let diceꝛe donaui

amico meo uel conſanguieo ⁊ cà

usl a nobis ĩpãtibus babuiſſe digno

ſcitu r hĩe ĩ ppetuũ firmit᷑ regie urbis
ituitu iudicamus ⁊ ſancimus.
Mpr Juſ.Auguſ. Men.prefectopᷣ.
Llud quod ex ueteribus legi
bus licet obſcure poſitis a qui
buſdam attentabatur ut donationeſ
ſuper piis cauſis facte:lʒ minus ĩ ac
tis intiatẽ ſũt tamẽ ualeant.certo ⁊ di
lucido iure taxamus:ut in aliis qui
dem caſibus iura uetera ſuper itimã
dis donationibus intacta maneãt

Si quis uero donationes uſq; ad

quĩgentos ſolidos in quibũſcũq; re

bus ſecerit uel in ſanctã eccleſiã uel

in ſenodochiuùm uel ĩ noſochoͤmiũ

uel in orphanotrophium uel ĩ pilho

chotröphiũ uel in gerõchotõlũ: uel
ĩ bephotrophium uel ĩ ipos paupe

res łin quãcũq; ciuitàtem iſte dona

tiones etiã citra actrũ confectiones
cõualeſcãt. Sin uero ãpliores quã
titatis donatio ſit excepta.ſ. iĩperiali

donatiòne non aliter ůaleant niſi ac
tis intimàta fuerit nulli danda licen
tia quacunqʒ alia cauſa quaſi pietak
iuĩ ſubnixa preter eas quas ſpecia
liter expoſuimus.introducẽda uete

rum ſcita ſuper intimandis donatio
nibus permutare/ HMW
Ancimus nemini licere ſa
cratiſſima atq; archana ua
ſauel ueſtem ceteraq; donaria:que
ad diuinã religionem neceſſaria ſũt.
uũ etiam ueteres leges ea que iuꝛiſ
iuini ſunt humanis nexibus nõ al
ligari ſanxerunt uel ad uenditioneʒ

uel bypothecam uel pignus trabe:e

pietatis.tũc enĩ nõ poſſet niſi ſe

cundum netera iura ut hic dicitur uſq; ad.cc.ſolidos.nt.j.de do
na.l.ſancimus in prin. ⁊ pro hoc.ff.de le.⁊ ſena.con.quod cõtra

rationem hodie uero tõe ius ẽ oium donationũ ut nſqʒ ad quin

gentos ſolidos ualeant ſine ſcriptura ut.j.de dona.l.pe.unde di
cunt quidã hodie ualere in eccleſia uſqʒ ad octingentos ſine ſcrip
tura nt ſicut olim in trecentis ultꝛa donationes alias ſiebat.ſic ho
die quod ſatis dici põt ſed ſecũdũ autenticã uidetur imenſum.ut
in auten. de nõ alie. . ſi minns col.ij.ſed certe ibi dicit de impeꝛa
tore donãte illud aũt conſtat ſiuc imperator priuato ſeu priuatus
ei donet nõ eſt neceſſaria ſcriptura ut in autẽ.ut nõ fiant pig. F. ſi.
colla. v. ſed quid ſi dicam dono talẽ rem pauperibus coram qui
buſdam. uidetur ꝙ naleat. ut. ff. de le.ij. l. cũ pater. . donatõis ⁊.7
ti.i.ſi quas ad declinãdũ.S. ubi aũt.ſed dico alind in legato ubi
nõ exigitur legatarij perſona.⁊ ẽ aliud ĩ bis contractibus ubi exi
gitur per ſe nel per alium ⁊ ſic intellige in pauperes pꝛeſentes peꝛ

ſe uel per alium.

h Preter eas. ſcilicet cauſas.
i Veterum. ſcilicet legum.
K Scita. ideſt ſtatuta
Iſ Aincimus.ſicut lex iubemus prohibet punit ⁊ permittit.
ita h. ſʒ illa ĩ mobilibus heci imobllibus ⁊ ſic iſta ĩmitai illã ſan

cimus. licet cetere leges huius tituli dicant de bis que ſunt uſui deo m

niſtrantium.bhic tamen de rebus diuino culcui conſecratis dicit.

m Sanxerunt.ut ⁊.j.de religio.locũ ⁊.ff.de contrahẽ.emp.il.⁊ liberi.⁊.l.

ſed celſus de uſucaptio.iĩ.l. uſucaptionem ⁊ de reb. diui.l.in tantum.

F. ſacr c.

ſed ab ijs qui hec ſuſcipere auſi ſue

rint modis oĩbus uendicari ta? per
religioſiſſimos epõs qᷓ; economòs
necnon ⁊ ſanctorum uaſorũ cuſto
des nulla eis actione relinquẽda uel
ſuper recipiendo preciò:uel fenore
exigẽdo.pro quo res pignorate ſũt.
ſed omnibus huiuſmodi actionibuſ

reſpuendis ad reſtitutionem eorum
omnibus modis coartari. Sin ãt

uel conflata ſunt uel fuerint uel alio
modo immutata uel diſperſa nibilo
minus uel ad ipſa coꝛpora ul ad ip
ſa precia eorum exactionem compe
tere ſiue pẽr in rem ſiuᷣe per mutatio
nem ſiue pẽr in factum actionẽ cuiuſ
tenor in multis ⁊ uarijs iuris articũ
lis ſepe eſt admiſus.Excepta uideli

cet cauſa captiuitatis in locis ijs in

quibus hoc quod abhominamur .
tingit.nam ſi neceſſitas fuerit in redẽ
ptione captiuorùm tunc ⁊ uenditio
nẽ prefatàrũ rerũ dininarũ ⁊ hypo
thecã ⁊ pignorationes fieri concedi
mus.quum non abſurdum ẽ aĩas

hominum quibuſcũq; cauſis uel ue .
ſtimentis preſerri hoc obtinẽte non

ſolum in futuris negocijs ſed etiam
in iudicijs pendentibus.
In antentica de gli. æ⁊ emphuhe. 5.
ultimo collatione nonaea.

CcOαa Kelerea ſi babeat

eccleſia ſuperflua uaſa quũ debitrix

ſit nec aliũde ſoluere poſſit ne quid
immobile alienetur uel diſtrabatur
integra ea geſtiſ habitis corã eo cu

ius eſt loci ordinatio uel alijs locis

Accurſius

n Epos. quũ forte res

erãt epᷣal eccleſie. ĩmo

certe ⁊ ſi alicuius capel
le uel mõaſterij ſibi ſub

diti ut ĩ aut.ð ali.⁊ em
phi. .⁊ quãdo cogno
uimuns coll. x.

o Economos. qñ aliuſ

obligauit ñ economus
p Reliquẽda.ſ. eccle
ſiã. ſed ↄ economũ ſic

nt ĩ aũt.ð ali.?⁊ emphi.

S. ſi uero gꝗs col.ix. ⁊ ĩ

aũt.de nõ ali.S.ſi aut.i

q Precio qnado emit
r Eoꝑ.ſ.uaſorum.

re huius leg;is.

t AVel ſuerit. ſ. deiceps.
u Ald ipſa pcia.i.extia

tionem.ſcilicet ſi corpo
fa nion extant.
xPer in rem.ſ.ſi extt
in eadem forma.
y Sine per cõditiones
.l. ex lege iſta. k ſine cã
gqſñ̃ imutata ſt łñ exñt.
3 Peri factũ.quũ con
ſumpta ſunt ⁊ nõ extãt

nel. i. quum extant nel

non extant.

a Cuius.ſ.actõis ĩ factũ

b Articulis.nam in lo
co cniuſlibet edicii ⁊ in
terdicti datur.nt inſtit.
de:interdictis in fi.⁊ in
ſubſidium.l.aquili.⁊ ĩ
ſtit.ad.l.aquil.in fi.⁊ ĩ
contractibus ĩnomina
tis tribus.do nt des.
facio ut facias.do nit
facias.in quarto. ſ. fa
cio ut des datur de do

lo actio ntt.ff. de preſcrip.uer.l.naturalis.? in aliis multis caſibus ĩ ſub

ſidium ut hic ⁊.ff.de preſcrip. uer.l.quotiens.ſed ad id quod dixit da

ri rei uendi.eſt contra.ᷣff. de rei uen.in rem.S. loca.ſo.quod ibi dicit rem
ſacrã rei uen.peti nõ poſſe uerũ ẽ a priuato ⁊ laico.ſed ab eccleſiaſticis

põt.uel dic adiecta cã eccleſie.qꝛ uendiderat tanq; eccleſie nõ tanq; ſuã

ſicut ⁊ ar.ff.de rei uen.l.i.ꝭ.i.uel hic cor.uel hec difiunctiua cuius alte
ra ps ẽ va ĩ rẽ.l.łi factũ.dari qꝛ ĩ facm̃ łpõit hp ⁊ ſiue cõꝛeptie prĩa vioſ

c Captiuorum. ſ. uendi talia naſa.

d Prelatay. ſ.mobilium hodie. immobilium niſi bac conditiõe ntnõ

alienentur ad eccleſiã uenerit ut in autẽ.de ali.⁊ emphi.S. ſanctiſſimas

col.ix.quam quidam hic habẽt que incipit res mobiles cc.
e Aias hoĩum.i.aiata cõpora nt ⁊ ar.de pe.l.ĩ fuoꝝ. .fſ.⁊ ſſti.ð eo eni li

ber cã bõa adij S. ⁊ ne h ⁊.ff. ð uẽ.i.po. mit.l.i..x gnalit ⁊ illð mibi ĩs

nõ me rebus ſubiicere conor hac ẽt rõe dicas ꝓ alim̃i panpuʒ fieri alie
natõeʒ qꝛ aĩe hoĩuʒ ⁊cc.⁊ qꝛ ſili mõ ſiñ ĩſinuatõe ĩ utraq; cã donat᷑ nut.ð.e
ill ⁊.j.ð do.ſi qs ꝓ redẽptõe ĩ pri.⁊ ꝓ h ĩ dec.xij.q.ij.c.auꝑ hʒ ecclia.
lʒ aut.ð nõ ali.ꝭ..ijſ col.ij.⁊ ð ali.⁊ ẽphi..ſacris ⁊ de hbis non dicant.
Pẽdẽtibus.dũmõ ſi pẽdeãt ex appellatõis cã nt ĩ aũt.ut cũ ð ap.cog.
Tpriĩ.col.viij.ſeqꝗt aũt.pea ut ſi actenus ſuerit facte tales nẽditões ⁊ mõ

renuocãtur.

g p Rerea. lex codicis ĩ cãn pmitfat alien
h Ea.ſ.uaſa.

Autentic.
ari hic ĩ alio preterea ⁊c̃.

bi

er„, LA

2424 fabilibus. ſubandi ſicuti ſunt· n Begderit. i. dare conſuenit.
Benerablibus. ſubandi ſicuti ſunt ⸗· B

o Vendiderit quattuor nõ ſecundũ Jo. in quibus hec lex locum
habet in hereditate.in legato.in donato.in uendiio. .
p venonibus.locus in quo peregrini ſuſcipiuntur.expone huiul
modi venerabilia loca.ut.S.c.illud. .

Conflata.i.confracta ⁊ liquidata.ſed tamen ⁊ adhuc uendẽtur ſacra.
At. inſt. de re. di. . ſacre res licet decretiſte diſtinguant.ſed bene poteſt ꝛeſ
prongere quod calix fractus non ſit ſacer quũ nihil calicitatis remanſit
eo ſiacto.ſʒ domo diruta remanet area que eſt eius maxima pars. Itẽ

Relictoy hoc

quomõ uẽdẽtur qaum
extimari nö polſiut. att 2=OòGWGZ . refertur ad here
eff. de re. di.l.ſacra. õ. uſenerabilibus oblata dentur: uel liquerit hr̃ditatẽ uel legatũ uł fidei ditatẽ æ legatuʒ.
ſi.⁊ de contrabẽ. empt. cyõnflata cuiuſiibet alij uẽdãtuꝛ quo cõmiſſum uel donationis titulo ali r Coartanda ſ.
ſed celſus. .fiet ut po magis debitum perſoluatur. Qui quid dederit nel uendiderit ſiue ſa exactio.
terit extimatio ut ⁊ ini autem hocacceperit contra hanc ob croſanctis eccleſijs ſine uenerabili Longiſſimam
bero homie cuius nę ſeruationem iiſdem penis ſubiacet: xenònibus uel pthochotrophiijs uł .ſ. cẽtũ annoruʒz.

Alitio qñq; nalet nt.j.ð
pa. qui fili. di.l.ij. ?. ff.
de his qui deiecerunt.

Ancimus. con
ſuetudo. ſiue
leyx erat que dicebat qð
ſi quis decurionũ uel

curialium uellet ſuam
ſubſtantiam dare quo
quomõ alicui ſiũ in ul

tima uolnntate ſiue in

ter niuos cta pars pu

A quarta dabatur oarn
ntntte. hodie nero excipi

untur per hanc legem

omnia locata neneꝛabi

lia ut eis decuriões bo
na oĩa dare poſſint.⁊

que in rebus ĩmobilibus ſũt prodite
Deimm Auguſtus Demoſtheni per

fectopretorio.

Ancimuͤs res ad uenerabiles
eccleſias uel xennes uel mona
ſteria uel orphanotrophia uel gerõ
thochomia uel i pthotrochophia:
uel in noſochomia:uel in bephotro

phia uel ſi quid aliud tale conſortiũ
deſcæedentes. ex qualicũq; curialis li
beralitate ſiue inter uͦiuos ſiue mor
tis cauſa ſiue ĩ ultimis uoluntatibus
hiĩta lu cratiuoruʒ inſcriptionibus li
beras ĩmunesq; eſſe.lege.ſ.que ſup

huiuſmodi inſcriptiònibus poſita e:

in aliis quidem perſonis ſuñ robur

obtinẽte. In parte autẽ eccleſiaſtica
uel aliarũ domuũ que pijs cõſortis

eputate ſunt ſuũ uigorẽ pietatis in

curia nil detrahat ⁊ in

alijs hoibus remaneat
dicta cõſuetudo ut hic
⁊.jJ. quando ⁊ quibus
quarta pars.l.i. ⁊.ij. ⁊

. de ĩpo.lucra de le.i.

lib. x. ſed ſi curialis ſit
clericus tres partes ſue
ſubſtaãtie remanẽt apð
curiã ut.j.ti.i.auũt.ſed
nʒ que ẽ contra.ſecus ſi
aliter donet ipſo in cu
ria exiſtente ut hic.
d Fenones.ubi peregꝛi

tuitu mitigãte cur eĩ nõ facimus diſ

crimẽ ĩter res diuinas. ⁊ humanas

quare nõ cõpetẽs prerogatiua cele
ſti fauori conſeruetur.que opʒ non
ſolũ ĩ caſibus quos futurũ tepus cꝛe
auerit.ſed ẽtĩ adhuc pẽdẽtibus ⁊ iu
diciali termino uel aĩcabili cõpoſiti
one nec dum ſopitis obtinere.
Dem.Auguſtus Julia pᷣpᷣ.
T inter diuinũ publicũq; ius
⁊ půata cõmmoda cõpetes diſ
cretio ſit.ſancimus ſi quis aliquã re

1.
.

monaſtarijs maſculorum uel uirgi
num uel orphanotrophiis lbepho
trophijs uel geronchotrophijs nec

non uiri ciuitatum uel donatorum

uel uenditorum uel relictòrum eis

ſit longeua exactio nulla temporuʒ
ſolita preſcriptione cõaꝛtanda. Sed

ſi in redemptionem captiuorum.

quedam pecunie uel res relicte.uel
legitimo modo donate ſunt ⁊ earuʒ
exactionem longiſſimam eſſe cenſe

mus. Et nobis quidem cordi erat
nullis tempornm metis huiuſmodi
actiões circũcludi ſed ne uideamu:

in infinitům hanc extẽdere longiſſi
mum hominis uite tempus eligimꝰ

⁊ non aliter eam actionem finiri con

cedimus:niſi centům annorum cur
ricula exceſſerint:tunc tãätummodo
huiuſmodi exactionem euaneſcere

ſinimus. Siũue itaque memoratis
religioſiſſimis locis uel ciuitatibus
hereditas ſiue legatum uel fideicom
miſſum fuerit relictum:uel donatio
uel uenditio proceſſerit:in quibuſcũ
que rebns mobilibus uel immobili
bus uel ſe mouentibus ſiue pro re
demptione captiuorum quedam fu
erint dereliaa uel dᷣnata ſit eorùm
pene perpetua uendicatio:⁊ ad nos

centum ſecundum quod dictum eſft

t In infinitũ nõö

inſinitatẽ nitari.

vt. ff. de le. iij. ſi
deicõmiſſa. S. ſi
quis decem ⁊ 8
dam. infec. qui
bona in fi. ut in
aut. vt deteꝛ. ſit
nu.cle.in princi.

col.ix.ar.cõtra ĩ

aũt.de non ali.
ſi minus col.ij.
7.ff. de iureiurã.
videamus. S.iu
rare ⁊.ff. de fide

tus a ſeio.
u Pdc exactõem
xXx CLentum anno
rum hec enĩ eſt
longiſſima hoĩſ
vita vt hic ⁊. ff. ð
vſufruc.l.an vſu
fructus. ⁊ tanto
tempore durant
actiones eccleſijſ
⁊ ciuitatibus.?
captiuis vt hic ſʒ
videtur cõtra in
iure cinitatum ſe
cundũ. M. na
videtur ꝙ vigin
ti tãtũ annis du

iuſ.l.ſi iia ſtipula

ret vt.ff. de di.⁊ temp.preſ.l.in omnibus que eſt contra ſo.ibi ſpe
cialiter in rebus fiſcalibus romanorũ loquitur que multis alijs 5
nilegijs gaudent qr̃ mirari non debes ſi hic grauentur. quum. ⁊?
idem in libertate ſitquod quandoq; eſt deterioris conditõis quã
res alie.qꝛ ⁊ alia multa habet priuilegia vt.ff. de liber. cauſa. libe
ris. S.ſi duo ⁊.l.duobus ⁊ de manu. teſtõ.l.cum ex pluribus. vel
dic ſecũdũ. P. ꝙ illa coꝛrigitur per legẽ.j.de pre.xxx.an.omnes
⁊.j.de fundis pa.l.ſfi.que ſunt ſimiliter huic contra.naʒ ſtatuerũt
quadraginta annos ⁊ ille due corriguntur per iſtã.⁊ iſia per aũt.
quas acliones.uel dic ille tres loquuntur de retinendis vel acqui
rendis ſed hoc non placet.qꝛ maior preſcriptio deberet ſtatui in
amittendo quã in acquirendo ſiue recuperando.vel dic ſecundũ
Jo.ꝙ hic in quattuor tantũ caſibus loquitur.illa in alijs hec pla
cet. vel dic ꝙ omnes ille actiones que prolixius durabant artant
hec aũt.econtra que minus durabant prorogat. Item contra. j.
de fundis re pub.l.eũ ubi triginta annis preſcribit ſeruus publi
cus.ſed ibi de ſeruo principis dicit preterea ⁊ eſt ibi fauor curie
preſcribentis qui facit ẽt naturales ſilios legitimos vt in autenti.
qui.mo.na.effi.ſerui.ꝭ.q ſi non ẽ col.vij.⁊ inſti.de nup.in ſi. Itẽ
contra.j. de ope. pub. preſcriptio. ſed ibi ſpeciale ut nulla preſcꝛip

ni aluntur ⁊ omnia que ſequuntur ſunt nomina uenerabilium locoruʒ
ut ſupra.e.illud. MV
eę Qurialis. nam ex bonis curialium tantum dabatur quarta.
f AVAiuos.ſcilicet donationis.
g Inſcriptionibus.i.inſcriptio erat quarta portio eius fei quam aliquis
dabat uenerabililoco.l.ut.j.quãdo ⁊ quibus quarta pars.l.ij. ⁊.j. de
impo.lu.l.i.li. x.
h In alijs quidem.ſ.priuatis.
u T inter diuinũ.duobus modis dicitur ius diuinũ.⁊ a deo conſti
. tutum nt euangelia ⁊ ſecundo dei cõſtituta.ut ſuper rebus eccleſi
aſticis factuʒ ⁊ hoc ſecũdo modo accipitur bic. Iẽ ⁊ publicum duobus
Mogdis diciturut in qualibet ciuitate factum quod dicitur ius ciuile ut ĩ
ſti. de iu. na. . ius autem ciuile. ⁊ ciuitati factũ.ideſt ſuper rebus ciuitatiſ
cC ſic hic accipitur. “””MM —=
k Priuata cõmoda. dicit.i.iura ſupeꝛ cõmodis priuatorũ facta ĩter duo
prima ex una parte ⁊ hoc tertiũ ex alia ẽ dria ut hic ⁊.5S.l.proxi.in fi.⁊
ſicno.ꝙ idem ius datur rebus ciuitatum quod rebus eccleſiarũ ut hic ⁊
. S. e, illud ⁊ ar. in auten. de non alie.. ſi minns.col.ij. ſed ar. contra. ff.
de uer.ſig. eũ qui uectigal. in fi. Item nota q; ius publicum ciuitatũ alia
rum appellatur preter romanoꝝ ſecundũ quoſdã vt.j.de ſer.ſugi.l.man
cipia ⁊ alibi per romanorũ ⁊ aliarũ ciuitatũ vt.ff. de publica.l.ſed ⁊ hi. tio cuꝝat vt ⁊.ff.de via pub.l.uias.
preterea alibi pro romanorũ tantũ vt dicta lege eũ qui uectigal.⁊.j. offi. y Tunc.ſ. elapſo illo tempore nulla petitione pel exactione facta.
eius qui uicẽ alterius gerit.l.i.ac publicũ ex una pte priuata ex alta pte. 5 Dine itaq;.ᷣrepetit vt addat qꝛ iam dedimus priuilegiũ circa p 2e
l Competens. ideſt idonea . Diſcretio.i. differentia. ſcriptionem ĩnuit itaq; ⁊ aliud demus ut ei competat in rem etiã
m· HMereditatẽ.iſtituẽdo eccleſiã uel ciuitatem. . ſi non tradiderit ⁊ repetit tamen prius quod dixerat.

a Captiuorũſ uel ſimili canſa yt panperibus. nt.,.ti.i.l. nulli..l. AN

V quis ad ⁊ epo. his caſibus datur nendicatio per leges illas,
b SDonata. ita quod non tradita.

c Eorum. ſcilicet relictorum uel donatorum.

d. Inhibenda.ſcilicet actione.

nunquid poterit hodie concedi ut tantum centum annis contra alquag
eccleſiam prelcribalur. gen. ſic. ut ſunt Monantule eccdleſie. tum quia ſunt
odioſe preſcriptiones ſicqʒ artande.tum quia antique forme redditur

ut ar.ff. de pac.ſi unus. .quod in ſpecie ⁊.j.de ſpon. l.fi. Item an hoc

poterit concedi ut nulla obijcialur. n. non ut a
ffffſii. . ſi queſitum. Item
nunquid contra has p̃

tricẽnalis preſcriptio excludit ſi lo ſcriptiones uel miores

co religioſo cõpetant: quadraginta

anis excluduntur uſucapiõe triẽnij

uel quadriẽnij preſcriptiõneĩ ſuo ro
bore durantibus ſola romana eccle

r.ff. ſi quis cautio.ſed ?

que cuꝛꝛunt ut ſtatiʒ di
ces poterit reſtitui in ĩ
tegrum eccleſia uel ciui

tas.quidam ut Pi. ſic

e Vrimas pſo
nas.relinquẽtiũ .
r(J‚.D bides prinon extendatur nulla alia exceptione tẽ
nel phentium. poris inhibẽdã ſiue cõtra primas
f Moneãtuꝛ. ſ. perſonas ſiue cõtra heredes uel cõ
n acliõe, ſi ergo ſi ira ſucceſſores eorũ moueãtuùr. JIn
.. cõtra alios agat his autẽ oibus caſibus non ſolum
5 pot repelli mino perſõnales actiones damus:ſed ẽt ĩ
i. rrre preſcriptione rẽ hypòôòthecariã ſecũdum noſtre
4 H in petitiõe hr coſtitu tionis tenorẽ que legatarijs⁊
11 ditatis põt apta fideicõmiſſarijs ⁊ hypothecariã do
15 ri ⁊ non in alijs nauit:⁊ ſupradictis oibus unũ tãtũ
ni g Perſonales. modo terminũ ſue uite iĩpoĩmus idẽ
in actiones. ex ẽpto centũ metas qnorum. hec autẽ oĩa
ſt vel conditõe ex obſeruari ſancimus ⁊ in ijs caſibus
i. lege ut er teſtö qui uel poſtea fuerunt nati uel iã in
ni actõe vel bereli iudi cium deducti ſunt.
6 tatis petitione
j. b In rem. ſ. nti In autẽ.de eccleſia.ti.S. ꝓ tpᷣralib
i. lem. ſed quid ſi autem coll.ix.
preciũ non fnit
de lolutũ idẽ forte. CO N: AUVas actiões ali
le ut. ff. de publi., gas decẽnalis:alias uicennalis:alias
precio.nã.⁊ hic D
n de vtili dicit. vt ⁊ MMMc
no ibi. ſed tu dic quod in codem caſu pendicat ſine traditione.
ſt quo ⁊ pꝛiuatus ſacta tꝛaditione. ſcilicet ſoluto pꝛecio. nel alis
ol ſſatiſſacto. vt inſtituta. de re.diui.S. vendite. Item nunquid poſ
18 ſeſſio ſine traditione tranſſfertur. n. non qꝛ plurimum facti habʒ
6 nt. ff. ex qni,cau. ma.l.denique. Item quid ſi uni eccleſie prius uẽ
o didit ⁊ ſolutum fuit precium.nõ tamen tradidit. deinde alij eecle
nt ſie vendidit ⁊ tradidit que erit potior utili actione directa. n.pꝛi
r. ma prelata utili actione diecte ut.ff.de procu.in cauſe in fi.licʒ ſit
. gar. J.j3. de rei ven.l.quotiẽs. ſed illa in priuato loqt? exordlaria ẽ
5 i Hypotbecariam. hoc refertur ſecũdũ aʒ.⁊. H. ad ſola legata ⁊ ſi
deicomiſſa. ? in alijs bonis relinquentis.⁊ nõ eſt ſpeciale in hypo
. theca.quia ? per aliam legem competit nt ſubijcit im ⁊c. quã ha
bes.j .cola de lega.l.i.alijæ ad donata trabunt ⁊ pta. ut ⁊ ibi cõ
n petat tacita bypotheca.in alijs bonis nendẽtis uel donantis. ⁊
ſecũdũ eos tria priuilegia cõcedit hec lex circa. preſcuptionẽ que
alijs ſimilis nõ repitur niſi ut in dieta.l.de uſuſfruc.l. an uſufruci
2.jſ.ne rei domi.uel temp.l.i.ij.⁊.iij. Item ⁊ in rei uen.que datur
. non tradita poſſeſſione quod nõ è alias.ut.ff.de rei uen.l.ſi ager
c.j.de pac.l.traditionibus que ſunt contra. Iem in tacita hypo
theca nt dixi. s
4 k Pedueti ſunt.ideſt exiſtunt ?⁊ nondum deſuncti.ſequitur auten.
5 quas actiones. ,
ſt D „ Autentica .
lq Vas actiones.ſi competant priuato.
. m Ercluduntur. hoc fallit in duobus caſibus in quibus pri
ͦ uatus audiretur uſq; ad triginta annos.ut ⁊ alias tricẽnalis eccle
z ſie eſt annalis vt in hereditate heretici ut in aũt.ut cum de ap.cog.
F. ſi uero liberi col.vij.⁊ in bonis rapientis monacham nt ĩ aũt.
pla de ſanc.epiſ.S. antepe.col.ix.ſed quid ſi eccleſia contra eccleſiam
mt ſe uellet tueri. n. quadraginta annis tueri põt ſecũdum al.ar.ff.
1.) ex qui.can.ma.l.fi. licet quidam dicant triginta annis. Iteʒ quid
bli ſi eccleſia contra priuatum uelit ſe tueri. nunquid priuatus pote
une rit nti eadem exceptione. qn. eodem modo quo ⁊ aliquis priua
nt⸗ tus contra alium prinatum.nec obſtat.ut.ff.q; quiſq; iur.l.i.quia
Ne hoe priuilegium ex liberalitate principis fuit indultum ut.j.e.ti.l.
dp viij.in prin. Item an idem'in ciuitate cui preſcriptio centum anno
rum cum eccleſia lex fuit largita.n. non idem ſecundum Pi. ⁊
⸗ Jo.quia in ea non inuenitur coꝛectumut.j.de ap.precipimus ĩ
bre ſi.⁊ de teſtamentis ſancimus.ſed pla.dixit idem quia eadem ẽ ra
cti tio uel maioꝛ ut.ff.ad.l.acquil.illud ⁊.j.de diuer.reſcrip.l.i. Iem

ſia gaudente centum annorum ſpa

e cen mmnorun uſq; ad quadrienniuʒ
lio uel priuilegio. Ti.iii.

a tempore leſionis.ſ.⸗
plete preſcriptionis. ut
j.de iure reipub.l.rem
publicã ⁊.j.ex qui.ca.
ma.l. reſpublica. nam
hic parificat rempubli
cam eccleſie. ſed reſpu

De epiſcòpis ⁊ clericis orphano
troðbhiis ⁊ xenodochuis ⁊ pthocho
trophiis et aſſiſterus ⁊ monachis ⁊
priuilegiis eorum ⁊ caſtrẽſi peculio
⁊ de redimẽdis captiuis.⁊ de nup

ciis clericorum uetitis ſeu piſſis. blica reſtituitur. ergo ?
eccleſia. ⁊ hoc dicũt ſe
Mpr̃ Cõſtã.a.eccleſijs ſalutẽ dicit re omnes alij quod nõ
Vxta ſanctiõnem quaʒ dudũ ⁊ equiperatio fit mino
meruiſtis ⁊ uos mancipia ue ri in contractibus non
ſtra nllus nouis eòllationibus ob autem in preſcriptioni
ligauit.ſed acatiõe gaudebitis pꝛe bus. Item quid ſi pre
terea neque hõſpites ſuſcipietis. ſcriptio decem uel nigi
ti nel triginta annis ce
perat currere contra eũ

cui eccleſia ſucceſſit. dicunt quidam ſcilicet Pi.?æ Joh.ſieri quadragita
annis nt.ff. de vſu.l. cum quidam.S. ſiſcus ⁊. S.ſi debitores ſed poteſt di
ci eam debere uti iure priuati ut.ff.de iuã fiſci.ſi ſiſcus ⁊ de fũdo.ſi fſdũ,
n Aſucapione.ſ.trienni·
o Preſcriptione ut ſi fiſeus rem eecleſie uehderet tanq ſuam ut.inſfra de
gquadri.preſerip..ij. in ſi.
p. Durantibus.ut currant eontra eccleſiam eum effeetu. idem in quali
bet preſcriptione minore decennio.ut in re debitoria nel quanto minoꝛiſ
quia in decem ⁊ uiginti c tricenali tantum innouat hee conſtitutio. ut in
cor.auten.unde hec ſumitur. hee conſtitutio innonat conſtitutionem pri
orem ut ⁊ in auten.de ceccleſia. titul. .pro temporalibus collatiöe nona
ſecus in minore contra quem ipſo iure non cunat.ut.jin quibus cau.in
integrum reſtitu. non ſit neceſſaria. l. fi.
q Sola eccleſia. hec clanſula ſumpta eſt ab Irnerio er illo titulo ut eccle
ſia romana ⁊ eetera.qui dicebat aliam conſtitationem ſcilicet hec conſti

tutio ⁊ cetera loqui in alijs eccleſijs tantum. ſed tu die ſecundum. lo.q

in omnibus diecit ⁊ ſic corrigit illam. vt eccleſia romana. quum ⁊ ſpeciali
ter de es mentionem faciat in rubrica ſie dieens hec conſtitunio innouat
⁊ cetera.eſt ergo hee adiectio falla iure legum.ſed iure eanonum ualet q;
icit Ir. xii. q. ij. in fi. H
r De epiſeopis ⁊ derieis de rebus eccleſiarũ dixit nunc de miniſtris.
ſi UVrta ſanctionem. ideſt legem.
NMeruuiſtis.o epiſcopi ⁊ clerici ⁊ facit mentionem de lege placet ſu
pra titulo pꝛoximo ⁊ loquitur hic Conſtantinus qui fuit imperator pri
mus chriſtianus infra de na.li.l.diui conſtantini ⁊ legem illam placetfe
cit nel ipſe uel alius anteceſſor.
u Mancipia.i.familia noſtra.
x Nullus ſcilicet exactor.
y ollationibus.ſ.ſordidorum munerum uel extraoꝛdinarioꝛum.

3 AYacatione.ſ.ſoꝛdidoꝛum muneꝛum nel extꝛaoꝛdinaꝛioꝛum.

a Hoſpites.hoſpites hic intellige milites aꝛmatos quoꝛum hoſpitalitas
eis quaſi munus incumbebat.hoſpites aũt.i.panperes ſuſcipeꝛe debẽt.
vnde Paulus hoſpitalitatem inuicem peruenientes nt.j.l.pꝛox.ſed op
ponituꝛ hoſpitis ꝛeceptio eſt patrimoniale munus nt.j.de mune.pa.l.ſij
⁊.l.etiam li.x.⁊.ff.de mune.⁊ ho.l.fi.ꝭ.ſiue aũt.⁊.l.qui originem..mi
nus hoſpitis ergo cleꝛci debent ſubijre vt.j.e.l.de his que eſt cõna. e.
ſubeunt cleꝛici muneꝛa patꝛimonialia.ſed non omnia quia tibutorum
im̃ vel aliter hoſpitis ſuſceptio alias ei pꝛopꝛie coheꝛet alias non. ſed
quaſi ex inopinato ſuſcipitur pꝛimo caſu cleꝛici nõ excuſantuꝛ qꝛ nec mi
lites nec impubeꝛes nec veteꝛani immo nec ipſe princeps ut.j.de mune.
b u

„

patai. per to. i.x. ⁊ ut in empti.ſpe.nem. lice.ſe excu. li.x. ⁊.ff.de na. mu.

.l. ſunt munera in ſecundo clerici ⁊ milites excuſantur ut hic ⁊.ff. de ua.

mune. bis. F. angariarum nel melius licet patrimoniale ſit minus ſuſcipe

re hoſpites tamen propter beneſicium ſpeciale huius legis ſe excuſant.

illi enim ſoli ſe excuſant qui de hoc habent ſpeciale priuilegium. ut. ff. de

ua. munerũ. l. ſunt mun
nera nt philoſophi⁊ aꝛ

tium proſfeſſores mi

lites ⁊ ueterani ut.ff. de
mune. ho.ll. fi. F. pe.
s o MMnes. tria di
CcCcitur lege iſta
.ſ. ꝙ clerici relaxentur.
nel excuſentur ab extꝛa
ordinarijs muneribus
ſecundo quod ſi quid
boneſte queſierint qð
erogetur ĩ uſus paupe
rum. tertio hoc cõcedit
tã clericis qᷓ; ſuis fami
liaribus.
b Ingebite quo ad eoſ
⁊ ſi exigantur iniuria ẽ
eis. ſed laicis non ẽ in
iuria ut ſtatim dicet.⁊
dic quod de extraordi
narijs exactionibus di
cit.nec obſtat.j.lex pꝛo
xima.
Connẽtionis.ſ.extia
ordinarie collecte

d Exactiõis.ſ.ſordido

rum munerum.
¶Nulla. idem dicit me
lius declarando.
NMegociatores.ſ.laici
Vninuer ſis.ſ.clericis
non habita relatiõe ad
ſingulos clericos.i.ad
ſingula generum.quia
non ad uagabundos.
nt. . e. generaliter. ſed
dd ſingulos gradus.i.
ad genera ſingulorum
b Strepitus. nocatio.
Par ſſimonia.i.parce
uiuendo queſitum ſimi
le uerbũ habes.ff.de
pecu.l. peculium.
k Prouiſione.i. ex ſciẽ
tia uel ſcriptura.
I In uſum. ſ. congꝛega
uerunt.
m Oporteat.i.decens
eſt. ſic. ff. de iuſticia ⁊ iu
re.l.i.nec enim ẽ neceſ
ſe ut.j.e.l. ſacroſancte
que eſt contra.uel hic ĩ
queſitis de rebus eccle
ſie.ibi de ſuo patrimonio.

Dem Augul. Felici epo.

Mnis a clericis idẽbite cõüũẽ?

tõis iiuria ⁊ inique exactiõis
repellamir improbitas:nullaq; cõuẽ
tio ſit circa eos munerum ſordidoꝝ
2 quũ negotiàtores ad aliquã pᷣſta
tionem cõpetentem uocãtur ab bis
uniuerſis iſtiuſmõi ſtrepitůs cõquie
ſcat. Si quid enĩ uel pſimõnia uel
pròuiſione uel mercatura honeſtati
tamen conſcia cõgeſſerit id in uſum
pauperum atq; egẽtium miniſtrari
oporteat. aut id quod ex eorũdem
ergaſterijs uel tůbernis cõqu ri po
tuerit.⁊ colligi:collectum id religio
nis eximẽt lucrũ. uũᷣerũetiã boſbus
eòrůdem qui operã ĩ mercimonijs
habeant diuini principis.i.mei geni
toris ſtatuta multimoda obſeruatio
ne cauerũt.ut idẽ clerici priuilegijs
pluribus redũdarent itaqʒ extraor
dinariorum munerũ a predictis ne
ceſſitas atq; oĩs moleſtia cõꝗłſcat:
ad perangariã quoq; preſtationem
non uocentur.nec eorũdem faculta
tes atq; ſubſtãtie omnibus clericil
buiuſmodi pꝛe:ogatiua ſuccurrat ut
côniugia clericoruʒ ac liberis eoꝝ
quoq; ac miniſteria ideſt mares pa
ꝛiteꝛ ac femine eorũq; etiam filij ⁊ fi
lie immunes ſemper ab huiuſmodi
muneribus perſeuerent.

Noͤua conſtitutio Frederici impe
ratorio:

Tem nuͤlla cõ
iio uel perſona publica uel pꝛi
uata collectas uel exactiones ànga
rias uel perangarias eccleſus uel a
lijs pijs locis aut eccleſiaſticis peꝛſo

nis imponant. aut inuadere eccleſia
ſtica bona preſũůmant quod ſi fece

rint ⁊ requiſiti àb eccleſia uel ĩperio
emendare contempſerint triplum ꝛe
fundant ⁊ nihil ominus bãno impe
riali ſubiaceant.quod abſq; ſatiſſac
tione debita nullatenus remittatur.
Bem Auguſtus ad Taurum pre
fectumpretorium. .

ge.⸗

n Ergaſterijs.ab erga quod ẽ opera ⁊ ſteron quod eſt ſtatio. inde erga

ſterium.i.operarum ſtatio.

o LTabernis pro eodem accipe.i. ſatutionibus. uel proprie ſed hoc quo

modo quum etiam intrare non debeant.xliiij. di.c.nulli.n. locabunt.
nt. ff. de peti. here.l.?⁊ ancillarum.

p Religionis.ſ.panperum.

q Verũetiam non ſolum dericis damus hoc priuilegiũ.ſed ⁊ ceteris.
r Hominibus.ſ. ſamiliaribus,

ſEorundem clericorum.

4 In mercimonijs.ſ. uendendis.

u Canerunt.ideſt preuiderunt.

x Redundarent.i.abundarent.fedundarent
y Conquieſcat.niſi ſint ea que ad expeditionem noſtri nominis
accipimus ut..ti.i.l.neminem.que eſt cont:ꝛa.

Qericis.ideſt hominibus clericorum.

Ehis clericis qui predia poſ
ſident ſublimis auctoritas tua
non ſolum eos aliena iuga nequaq;

ſtatuet excùſare.ſed etiam pro ijs pᷣ

dijs que ab iſs poſſidentur eoſdem

ad pẽſitãda ſiſcalia perurgere uni

uerſos nanq; dlericos poſſeſſores.
dùmtaxat prouincialeſ penſitatiões
fiſcalium tranſlatiòneſq; faciendas
recognoſcere cenſemus.

Aoperatores Conſtan. ⁊ Conſtãſ

5 EFlicials ratiònales ſi exhibi
tone curſus ſeu primipili nẽ
ceſſitate neglecta interüerſa etiam ra
tione fiſcali quod clericatus hono

rem putauerint tranſendnʒ ad pꝛi

orem conditionem retrahantur.
Si uero obnoxij ratiocinijs nel ne

ceſſitatibus non ſint ſub nòtione ii

dicum officijs cònſentientibus ſi ꝓ
babilis uite ſtudium id poſtulaueꝛit
tranſferantur. nec ceſſiõnem metuãt
facultatum. Quod ſi clãdeſtinis

artibus putauerit irrependum du

as partes ſuarum rerum concedant
liberis.aut ſi proles defuerit propin

quis ex propria ſubſtantia ⁊ portio
nem tertiam ſibimet retineant. Si
uero propinquoruʒ neceſſitudo de

fuerit gemine portiones officijs in ꝗ
bus militant reliquentur portione
ꝛtantummodo ſibi tertia retentt.

Inautentica de ſanctil.epiſc.ſed
neq; curialem col.ix.

Ednẽeq; curialẽæ

ct oſietalem clericum fieri permit
timus ne ex hoc uenerabili clero ſi
at iniuria ſi uero tales perſone in cle
ro conſtituantur tanqꝗ; nec ad ordi
nationeʒ producte proprie fortune

reſtituantur.niſi moͤnaſticaʒ forte ui

tam aliquis eorum non minus.xv.
annis impleuerit.tales enim ordina
ri precipimus. quarta proprie ſub

ſtantie ſibi retenta. reliquis partibuſ
curie ⁊ fiſco uendicandis.ſi in clero

conſtituti monaſtichã uitã⁊ dicẽteʒ

ideſt ſoluenda. Accut.

p Fiſcalia. ſcilicet tributa.

tarn in ſe in ſuis.

tamẽ qr ãtequã
erant clerici.
b Liberi. habiti
ante ſacros or
dines.

c Miniſteria. i.

miniſri.
d Filij. ante con
cepti nã poſt ſa

cros ordines eſ

ſent inccſti It
ſi ſint in ſeruicio
parẽtum ⁊ uiuũt
patres clerici nõ

.i.placet
e Sequit᷑ noua
conſti. Frederi
ci.collatione. x.
fi LTem nlla

g AÄirngariaſ

hoc expone. ut
neminem.
hb Preſumãt.ex
predicta cauſa.
qr non ſoluerũt
collectas.uel eti
am ex alia ut hic
tanquã fauor ex
tendatur. ut. ff. ð
libe. ⁊ poſth. cñ

1 Anogd ſi fece

rit. aliq officialeſ
k Abeccleſia. ra
tione ergo delic
ti erit laicus ĩ fo
ro eccleſie.quod
eſt notã dũ ſicut
fit de loco ꝑ aũt.
qua in pronicia
ITriplũ ſic ĩſti.
de actionibus
m d E ſjs aucto
ritas loqu i
tur prefectopre.
n Ercuſa:e. q
quandoq; facie
bat. ut. ð. ti.i ſa
croſancta ⁊.lij.
o Agd penſitãda

q Diũtaxat.hec dictio dumtarxat reſpicit prouinciales quod ſeque
tur. quedam tamen pronincie hodie euaſerunt. ut. ff. de cen. l. pe.
⁊ fi.ſed nidetur etiam italicorum predia eſſe grauanda tributis ut
j.ſine cen.l.omnes que eſt contra ſo.nt ibi. Item ſimiliter cõtra ĩ
ſti.de re.di.. per traditionem.ſo.nulla eſt differentia quo ad trãſ
lationem dominij.ſed quo ad tributa ſic.item eodem modo ᷣ ut

.de uſucapi.tranſſor.l.i.ſed ⁊ ibi exequatum eſt ius predioruim

in uſucapione non in tributis.

r Fiſcalium ideſt tributorum ſolutiones.

—— — — —

— — —, SS

= ſ⏑ e ⏑☚b e .ς —

dus

co
i

Ne⸗

acit
iſe
li.

tide

ne
pe⸗
gsut
ni
il
zu

ETranſlationeſqʒ.ſi enim non ſoluant eis auleretur fundus ⁊ in
al os tranſſeĩtur. ſed contra. S. t. i.l.placet ſo. ut ibi.ſed hodie ui

detur correcia iſta lex per aũt. item nulla quam proxime legimus
to Fſiciales. ſellicet iudices fiſci.
u Rationales.qui raciocinia gerunt.

x· Curſus.i.actuſ
relicta rõne cur
ſus.i.officij ſibi
impoliti.ut inſꝛa
de curſu pub.l.
pub. li. xij.
hoc expone.j.e.
.l. quiſquis pr i
mipili.i.prime ⁊
maxime admini
ſtrationis quam
gerebat.
3 Neceſſitate.i.
non finito tẽpo
re uel non reddi
ta ratione.
a Interuerſa. qꝛ
obnoxij ſunt.⁊
nõ reddũt rõnẽ
b Tranſeunduʒ
.i. tranſiuerint.
c Retrahantur.
ſicqʒ perſonalit᷑

impleueriĩt.ſed ſi poſt clericatůs ho
norem aliquis uxorem aut concubi
nam acceperit:proprie fortne red
datur.licet tali eccleſiaſtico gradu te
nebatur in quo quis cõſtitutus uxo
rem ducere nõ ꝓbibetur.idẽm eſt ⁊
in oibus aliſs monachis licet nulli
fortune prius ſubiecti ſuerit ⁊ gene
raliter quicũque eſſet quolibet eccle
ſiaſtico gradu conſtitutus ad ſecula
rem uitam rłedierit honore nudatus
curiali fortune ꝓprie ciuitatis redda
tur.alias tractatur. S
Mpr Joui.a. Secundo pᷣpᷣ.
Jqũis nõ dicam rapère ſed
attentare tãtũmodo iungẽdi
cã mꝛimonij ſacratiſſimas uirgi
nes auſus ſuerit:cpitali pena feriat.
Mperatores. Aalentinianus
Gratianus ? Aalens ad Catalor

miũ.

p Relbyteroòs diaconos ſubdia

de iniut᷑.l.attentaꝛi uel ita ſi quis auſus fuerit non dicam. rapere ſed at
tentare tantum matrimonij coniungendi cauſa ⁊ ſecundum hoc eſt cõtꝛa
ff. de penis.l.cogitationis ⁊.ff. ad.l.cor.de fal.l.qui falſam ad quorum
riorum ſolutionẽ ſic diſtingue aut quis cogitauit tantum delinque

re ⁊ ad actum non pꝛoceſſu.⁊ tunc non punitur

expertes eſſe precipimus:
Mpr Theodoſius dixit.
n Ec hõnore nec legibus epiſco
pis ad teſtimonium dicendũ fla
gitẽtur Item dixit.epiſcopum ad
teſtimoniũ dicenduʒ admitti nõ de
cet:nam ⁊ perſona oneratur ⁊ digni
as ſacerdotis excepta cònfüditur.

In auten. de ſanctiſ.epiſ..nulli ueꝛo
ludicum collatione nongs.

Ed iũdex mittat ad eum quoſ
dam deſuis miniſtris ut ꝓpò
ſitis ſacroſanctis euãgelij s ſm
ꝙ decet ſacerdòtes dicãt q nòuerint
Dem aulino prefecto auguſ.
Reſbyteri citra ĩiuriã queſtio

nis teſtimoniũ dicant.ita tamẽ
tu falſa non ſimulent ceteri uero cle
rici qui eũdem gradũ uel ordinẽ ſe
quuntur ſi ad teſtimoniũ dicendum

„

petiti fueꝛint. proutleges precipidnt
audiantur.⁊ ſalua tñ ſit litigatoribuſ

ita loquitur.ff.de pe.l.
cogitationis. nam pri
mi motus non ſunt in
poteſtate noſtꝛa.aut ad
actum proceſſit ⁊ tunc
aut perduxit ad effectũ
⁊ indubitanter punituꝛ
ſiue uta:ur ſiue non.ut
.ff. quod quiſq; iuris
.l.iij.in prin.aut non ꝓ
duxit.⁊ tunc aut qꝛ no
luit ⁊ hoc caſu ei parci
tur ⁊ ſicloquitur.ff.ad
