dicare. Moſtram igitur vobis
permittimus vltiõnem:⁊ ꝙ ſerum
ẽ punire iudicio:ſubiugamus edic
to:vt nullus parcat militi cui ob
uiare telo opoꝛteat vt latroni.
Mp. Archa. The. Adri.

ecedit querela ivᷣo de hac dicit.
Vm de inofficioſo. accõmodari.videbatur ꝙ non qꝛ vt dicũt

pꝛoponendo querelam pꝛoponitur peti. heꝛe. que non datur
contra poſſidentem titulo.vnde hic datur vtilis ⁊ titulus habe

tur pꝛo non titulo.vt dicunt.

n Teneatur.ſ. ad reſtitutionẽ hereditat᷑.quũ agitur querela ⁊ vtili pe.br̃.
que idem ẽ i poſſideret pꝛo herede vel pꝛo poſſeſſore ⁊ vero titulo vt

ſi eſſet here

Nvt de ĩof. ⁊ directa peti. here. teneatur que eſſet idẽ fʒ.v.⁊ ad

id ꝙ dicit pꝛo poſſeſſoꝛe non refertur querela.⁊ ſecundum hoc querela ⁊

petitio. bere. directa vel vtilis idem ſunt.⁊ pꝛo hoc.ff. e.l. qui de inofficio.
2.j.e.ſi quis fihium. ꝙ non placet. ĩmo aliud dꝛoꝛſus eſt querela ⁊ aliud
peti.here.vt plene diximus dicta.l.qui de inofficioſo in glo. huius.l.ar.
⁊c. ⁊ hic expone vt perinde.i.exinde pꝛolata querela.i.poſita ſiue mota ⁊
ſinita teneatur fideicõmiſſarius .ſ.vtili peti.here.acſi pꝛo herede vel pro
poſſeſſ. ore directa teneretur. ſ. perlata ↄ inſtitutum querela ſimiliter vel nõ
perlata qñ non ẽ heres ſed poſſidet ꝓ herede vel poſſeſſoꝛe. Sed cõtra
pꝛimam opi.ẽ quũ ſideicõmiſſarius habeat titulũ teſtamenti quomodo
tenetur peti. bere. que non datnr contra titulo poſſidentem. vt.ff. de pe.
bere.regularuer. ſed diſtingue ant quis habet ti. vniuerſitatis aut ſingu

laris rei. in pꝛimo can non tenetur peti here.niſi quando ſciens ſi
deicõmiſſarius teſtamentum inof.petat ſibi reſtitui bereditatem
ab inſtituto.⁊ ſic fuit hic.ſicut ⁊ emptoꝛ qui mala ſide emit.vt. ff.
de peti. here. nec vllam. .ſi quis ſciens.ſecundum.v. vel perlata
querela ſecundum nos agitur hic peti.beꝛe. Si bona ſide non ni

Pypꝛimendòꝛum deſertoꝛũ
. facultatem pꝛouincialibus
iure peẽrmittimus: qui ſi reſiſtere
auſi fuerint:in his velox vbicunqᷓ;
iubemus eſſe ſupplicium. Cuncti
etenĩ aduerſus latrones publicos
deſertoꝛeſq; militie ius ſibi ſciãt ꝓ
quiete cõi exercende publice vltio
nis indultum. xxviij.

De inofficioſo teſtamento.

Mpa. Seuerus ⁊ anto.aa. Ai
torino.
VAm dẽ inofficioſo matriſ
ſue teſtamento filius dice
re velit:aduerſus eum qui
ex cã fideicõmiſſi hereditatem te
net:non eſt iniquũ hoc ei accõmo
dari: vt perinde ſideicõmiſſarius
teneãtur acſi pꝛo herede autꝓ poſ
ſeſſore poſſideret.
Dem.aa.Lacentio.
Aaãuis de inofficioſo teſta
mento acturum te bonoꝛuʒ

poſſeſſionem accepiſſe pꝛoponas

tamẽ ſcript heredibus auferre poſ
ſeſſionem in ciuile eſt.
Dem.aa. Januario.
J mater ſilis duobus inſti

tutis heredibus tercio poſt

teſtamentum ſuſcepto quũ mutare

idem teſtamentum potuiſſet: hoc

facere neglexiſſet:merito vtpote ñ

iuſtis rationibus neglecius de iof

ſicioſo querelam iſtituere poterat.

Sed quũ eam ĩ puerperio uita de

ceſſiſſe pꝛoponas: repentini caſus
iniquitas per coniecturaàm mater
ne pietatis emendanda eſt.qr filio
tuo cui nihil pꝛeter maternũ fatuʒ
imputari põt perinde uirilem poꝛ

0° q

ſi in duobus caſi
bus.ſ.quũ ẽ modi
co diſtracta.vlł qñ
venditoꝛ non com

paraꝛet.vt dicta.l.
ſi quis.in ſecundo

caſu non tenei niſi

quãdo ti.habetur
pro non ti.vt dicta
.l. Komnibus.
Vaãuis.ca

ſus filius e

mancipa tus petijt
bo. poſſeſſ. canſa li
tiſ agnoſcẽde.vt ſic
poſſit admitti ad q̃
relam que ẽ de iur

ciuili ꝙ emancipa

tos nõ cognonit.
vt inſti. de here. ab
Tteſta..emãcipati
ꝙ potuit. vt. fl. eo.
papi. . i. licet autẽ
hanc habeat pꝛi⸗
tñ intendere debet
querelam.⁊ poſtea
peli here. quã poſ
ſeſſionẽ rerum ha
beat. ſic ⁊.. quoꝛũ
bo. li. l. i. ⁊ ſecũduʒ
hunc caſum nõ ob
ſtat ꝙ hic querela
datur in ſubſidinzʒ
⁊ H habet bo. poſ.

crgo non datur qᷓ

rela. vt inſti.e. tã
diu.quia loquitur
ibi de tali que tri
buit iuſ. Alij dicũt
hic loqui in ſilio a
matre pꝛeterito ꝗ
bo. pol. petijt ſepti
mam extraoꝛdina
riam.vt inſti.ð bo.
poſ. F. ſeptimam.
Tercij dicunt qð

petijt in genere filius emancipatus bo.poſ.nec ordi.nec extra or.
ꝙ non placet. vt.j. qui admitti.ad bo.poſ.poſtquaʒ diu. Quarti
ꝙ filius fuit inſtitutus ſub cõditione caſuali ⁊ in defectũ eius ex
heredatus qua pendente petijt ſecundum ta. bo. poſ.vt. ff. ð ſecũ.
ta. l. ij. . ſub conditione.non tamen aufert ei poſſeſſionem. bec
non valet.quia alio iure põt venire ad querelam. ſed ar. cõta. ff.

de contra ta.non putauit.i.. ⁊.S.ñ q̃ vis l pone ĩ filio pᷣterito q

accepit ð ta. ⁊ ita large dicitur .inof.ſicut ⁊ alias inſti.de ſuc.li.F.

ſi vero teſtamentum. ⁊. ff. e.pater.

p ſ mater de inofficioſo.ſed nõne agnatione poſthumi rũ
L pitur teſtamentum. vt inſti. de exhere. li. i. e illud in ma
ribus teſtantibus non in feminis vt.j.e. ti.F. mater.⁊.fl.de liber.
2 poſthu.l.gallus. S.nunc de lege ſed que eſt ralio dic vt in iſti.

in dicto. F. mater.

q Coniecturã. inſpicitur mens.dt ⁊.f. de le. i. ſi ſeruns puriũ ĩ fi.
rNVirilem .etiã ſi ſcripti heredes ſint inſtituti ex diſparibus poſ
tionibus vt.ff.de vul.ſub.qui quũ plures.⁊ de ſtatu li.l.qui pecu
niam. ſed ar. contra. ff. de le.iij. nũmis. Et nõ.aliud eſſe quũ gs
habetur pꝛo inſti.a lege ſine parte completo aſſe a teſtatoꝛe.qꝛ vᷣ

Amfin
ſenn
Pob
mti4
lclamon
mmuri⸗
ſitfuur
Anulonn
pw iſtt
ſ cheit
teptelal
ijbenigu
Ftteſtamen
lataAlin
ts deſmne
e ſipals.
ſeguiint
V

pr
Fößel
um pero⸗
rbeſtdt
ſenientbn
Uitlibentan
Ppltens 4
1Flos
ſaur fen
benunte no
Ppfeinutet
1QAbeſton
bocpwopte
me dien
l pꝛeſtan
PherdicY
ſceic lebe
ſuneſüte
ſonſätpre
oravren
lbetdirece
uinaninin
iit icdati.
to ſtſſe⸗
Cnlber,

1 pe

untoſinn
hn beniinn

iſteeniet

WNN

vonfiken

nduſige

hnaſqiinn
dinen
ndlannntn

nn Nd.

ginrortnt 4
gnico Pber
Ponontinn
Konmbe
4itse

ſoſllse

anchenog
do doſtſane
legotälee
hoſtuhniin
lamgreii
culigennth
wo no cogtei

Kitidenntt
ieſt genin

hotnt Aſ.
Peheſilic i
hane hoben h
intencerde
Jomtan pe
Peiber, gtig
ſcſioneſennn
bentſctſ at
bollillteücg
hunc hun ſon
ku ghlget
datur nichidn
bbabe

go non r

fela Krüſteh⸗

bi de bun.

dati.Ai
hiebenin inn
ate Dutmp
v gſccſii
nmn amoli
unſtiſfid⸗

wiinn

Lrij dan 4

Afietlmne

in deftitn/

o pol tftdin
ſſſmwe⸗
riflofi

15 liridl J

=—

gnone ſſtau
giblu⸗
nur ſn
mlo

=

Guſii
anhnn

eſuui n

— —

ind nn

=

ſeirhhei

II

catur in nirilem. t dixi ⁊ aliud quũ a teſtatore.quia tunc in alihᷣ
aſſem vt ⁊ inſti.de here.inſti.. .ſi vero totus.
ſ Probibetur.quid ſi filij vna cum heredibus extraneis ſint iſti
tuti.e. habet querelam ſecundum quoſdam cõtra extraneos tã
tum ar.j.fami.her.l.fi.ſed melius eſt dicere nullam cõpetere que

relam quũ iſte pᷣſu

matur iſtitutꝰ quũ . .
ſint fratres inſtitui tionem tribuendam eſſe cẽſemus
4 nullo inſtituto. vl ac ſi omnes ſilios heredes iſtituiſ

pꝛo inſtituto habi
to cõpetit querela

leat. ? vltima volũ

ſet. Sin ãt heredes ſcripti extra
nei erant:tunc de inofficioſo teſta

interpꝛetãdũ ẽ eniʒ mento actionem inſtituere non ꝓ
in benignioꝛẽ ꝑteʒ hibetur.
vt teſtamentum va Dem.aa.Sotherico ⁊ alijs.

Azʒ ex cauſa fidẽicõmiſſi ſe

tas defuncti. vt. ff. cundum decretrũ pꝛetoris
.e. ſi pars. ⁊.ff. de in libertate moꝛati ſitis:ſiliõs etiaʒ
reg. iu. in teſtis. ſuſceperitis:quãuis poſtea domi

K c ABm ex ca

ni veſtri teſtamentum inofficioſuʒ

pretoꝛis. vt ſit pꝛonunciatum agente filio nõ
.ff. ð̊ fideicom.li.l. ẽ equũ ſieri vobis libertatis qõnẽʒ
cum vero... p. fi. Mpa. Anto.Elio.

qꝛ heredibus non
venientibus decre
nit libertatẽ vl com
pnlit eas.

n Filios.qꝛ graui

Jpatèr tuuſ poſt litem cõte
ſtatam vel poſtquã habuiſ

ſet ꝓpoſitum inofficioſum teſtamẽ
tum dicere ſꝛatris te herede relicto

deceſſit:cauſaʒ ceptam vel quocũ

videtur reuocari lli q; modo illi placitam exequi non
bertatẽ. non ꝙ de pꝛohiberis.
iure imutet. Dem. a. Ingenuo.

X Queſtionẽ. forſã

VAm queꝛitur n filij de ĩoffi

uk

boc pꝛopter ſnĩiam cioſo patris teſtamento poſ
vnde dicunt ꝙ ni fſint dicere: ſi quartům bonoꝛũ par
hil pꝛeſtant. ꝙ nõ tem moꝛtis tẽpoꝛe teſtatoꝛ reliquit
placet. dic ergo qðᷣ inſpicitur.
ſideicõ. libertatel p
ſtande ſũt etiam ſi In auten. de triente ⁊ ſemiſſi..i.
non ſũt pꝛeſtite da collatione.iij.
tis.xx.aureis a q
libet directe. nõ an CON. Ouiſſima lege ca
quinquẽnium. ſed

tůc ſic datiſ. xx. au
reis. vt.ff.e.papi.in fi.⁊.l.ſe.⁊ ðe manu.te.l.vxoꝛem.⁊.j.de ſiði
cum.liber.l.quãuis.
y ſ Ivpater.pꝛopoſitũ.qꝙ quacunq; pꝛeparatione pʒ.vt.ff.e.
poſthumuſ. §. fi. 2.l. ſe. hodie ſecus hᷣ cãu. vt.j.e.ſacim ĩ.f.
3 Fratris.turpi perſona inſtituta.vt.j.e.fratres.
a c· Am qnueritur. ſi.i.an.
b Quartã. alias quarta ⁊ deeſt ſi quarta ergo ad minus ex
cludit querelam. vt hic ⁊ inſti.e. .ſi igitur.⁊.ff.e.papi.Sqm̃ ãt.
hodie ãt etiam minus.ſed agitur ad ſupplementum.vt.j.e.omni
modo. ⁊.l.ſancimus in prin.
Sequitur auten:nouiſſima.que eſt de trien.⁊ ſe.S.i.coll.
iij.⁊ auget quartam.

c n niſſima. triens.ſ.portionis dᷣebite ab inteſtato. vt. .
.e.parẽtib.⁊.ff.e.papi. S.ſi qs moꝛt.⁊.j.ð col.codi.l.pj.
d Semis.i.dimidia eius ꝙ ab inteſtato fuerant habitun

2 ſi bene cõputes tantum erat tercia quũ ſunt quattuoꝛ quantũ
dimidia quũ lint ſex.
e itulo.ĩmo iure inſtitutionis hodie per aliã ant.in aut.vt qnũ
de ap. cog. . aliud quoq; caplʒ. coll. viij. ſufficit iũ ſi ex ceteris re
bus inſtituatur. vt.e.ti.S.hoc aũt diſpoſuimus. ⁊ ſic corrigitur hᷣ.
yvel refert vtrum fiat ſolẽne teſtamentũ.⁊ tunc dʒ inſtitui.an minↄ
ſolẽne.puta ĩter liberos.⁊ tunc ſufficit quoquo relicti ti.excipe fi
lium curialem qui.ix.vncias aſſis dʒ haber̃.ꝙ ĩtelligo.i.tres par
tes eius ꝙ eſſet ab ĩteſtato habiturus.ne inueniatuꝛ plus hẽre qᷓ;
alij. vel ſm Jo.dic ꝙ illi habeant.ix.⁊ alij trientẽ vel ſemiſſẽ.⁊ ð
quolibet decreſcat quũ quantitas nõ ſufficiat.vt.ff.de here. inſti.
interdũ.S.ſed ſi alter.⁊.S.ſed ⁊ ſi exceſſerit. Itẽ intelligo ẽt ĩ aſcen
dentibus quartam auctã. pt in cor. F.i.ibi hoc obſeruando ⁊c.ſʒ

—

de collateralibus non vr̃ loqui. Alij m dñt in fratribus augeri. ſed in
nouellis reſtringitur ĩ liberis tantum. Item quarta trebell anica vel iure
inſtuutionis debita non augetur ꝑ banc aut.ſed ea tantuʒ que datur ijs
qui ad querelã inof.teſ.voeabantur.vt in coꝛ. i.⁊ ar.j.de teſtamentis.ſã
cimus.⁊ de ap.pꝛecipimus .in fi.

Cuius poꝛtionis.ſ.trien

. tis vel ſemiſſis.
uetur ſi quattuoꝛ ſint ſilij aut puu g Alufructn. imo vſufruc.
ciores:ex ſubſtantia deficientis tꝛi videntur poſſe fraudari.vt

ens: ſi plures ſint ſemis debetur:
eis quoquo relicto titulò ex equo
ſcilicet diuidendus inter eòs:cuiuſ
poꝛtionis nec in vſufrucitu quidèʒ
fraudari poſſunt a parente.

mee.que ẽ cõtra. So. hic
illa corrigitur. vel ibi ſiliꝰ
habebat propꝛietatẽ oĩuʒ
⁊ iðo poterat vſufruc. frau
dari.pꝛima verioꝛ ẽ.⁊ hoc

In auten. de imenlſis dona. .ei.· eſt cõe in omni quarta. vt

collatione.vij. .ff.ad.l.fal.ꝙ de bonis.
, . .F. fructus.⁊ ad treb. muli
CON. Nde ⁊ ſi parens ĩ er. .. ſi heres.

quendam libêroꝛum ſeu quoſdaʒ
imenſam fecit donationem:quiſq;
tantum ex hereditate nomine falci
diẽ feret quantum poterat deberi
ante donationem. licet autẽ ei qui
largitatem meruit abſtinere ab he
reduate dũmodo ſuppleat ex dõa
tione ſi opus ſit ceteroꝛuʒ poꝛtõeʒ.
Dem · a. Secundo.
Eptem defuncti actionẽ de
inofficioſo teſtamento:quã
uis pater eius emancipatus ſueꝛat
dẽſunctus:experiri poſſe ignoꝛaꝛe
non debes.
Dem.a.Floꝛentino.
Arentibus arbitriũ diuidẽ
de hereditatis inter liberos
adimendum non eſt:dũmodo nõ
minus is qui pietatis ſibi conſcio
ẽ:partis que inteſtato defuncto po
tuit ad eum pertinere quartam ex

Sequitur alia autenti.
unde ⁊ ſi parens que ẽ
de imẽſis dõati.col.vij.
b un Nde ⁊ ſi parẽs.
imenſam.ſ. exce
dendo dodrãtẽ.
i Ex hereditate.i.ex patri
monio ꝙ erat ante dona
tionem.ſed ar.ʒ in autẽ.
de nup. F. qꝛ vero. coll. iiij.
k Falcidie.pꝛopꝛie poni:
boc nomen ꝓ falcidia de
bita iure inſtitutionis im
pꝛoprie pro trebell.impꝛo
pꝛijſſime pꝛo debito bono
rum ſubſidio. Sed qua
actione reuocat.v. quere
la inoffi.donationis.⁊ ea
ſinita vtili rei ven.domini
um enim fuit tranſlatum

.ff. de vſufruct᷑.le.l.vxori

quũ in frandem hominis

non legis facta fuit alienatio.vt.ff. ðe iu.pa.ſi liberrus. Sed ſm Rey.
hbzʒ locum vtilis petitio.here.habito.t.ꝓ non ti.ꝙ nõ placet quũ verus
titulus donationis interuenit.ſed quũ non valuerit donatio filio ĩ pote
ſtate cõſtituto.ergo familie herciſ.agitur.vt.j.de inoſ.dona.l.ij.ſed Rey
hic loquit᷑ quũ fuit iſtitutus ille cui fuit donatum. vñ donatio moꝛte con
firmat᷑.ſed reuocatur quatenus ẽ inofficioſa.vel q erat emancipatus.ł
tercio olim erat nulla. hodie valet quũ ex omni cã aduẽticia filio qᷓratur
hoc ñ vr̃ valere.quũ etiam ꝑ legem que ẽ Juſtiniani dicam non poſſe ſi
liũ a pfe ſtipulari. vt inſti. de ĩuti.ſti. S.item inutil.ſed ibi erat ex perfecti
cio peculio ſtipulatio ⁊ vt filius ſtipulabatur. hic vt extraneo donatur.
Item alia ratione videtur nulla.quia fuit inofficioſa re ⁊ conſilio ergo
ðʒ reuocari in totum ad inſtar querele inofficioſi teſtamenti.vt.ff.de le.
.ij. ticia ſeia.S. imperator.ſed. q. ſemper reuocatur legitima portio tm.vt
.j. ti.i.l.ij.⁊.l.ſi totas fa.nec ſunt omnino ſumilia querela inofficioſi teſ.
⁊ inofficioſe dõa.vt nõ.j.ti.i.l.fi.⁊.j.de inoffi.dona.l.ij.
lIn Eptẽ.vt huius.legis aliqua fuerit dubitatio.ðic ꝙ. tam h̊ filius
emancipatus fui exheredatus.quam ẽt neptis in poteſtate reten
ta.⁊ tp̃e mortis aui filius viuebat.ſed poſt ſilius deceſſit. videbatur quã
neptis nõ admitteretur. quia alius eam precedebat tip̃e mortis ſed non
E ita.quia ⁊ h̊ neptis ſimilis cum eo per edictum de coniũgendis admit
tebatur ſi pater deceſſiſſet inteſtatus.yvt.ff.de coniungen.cum eman. li.l.
i.in prin.⁊. ꝭ..i.⁊. .ſi pater.
m Befſunctus. defunctum autem ⁊ emancipatum eſſe ideo deſideratur.
quia donec ille viuet ⁊ pꝛecederet eam ſilius ⁊ neq; iſta neque alia via ad
mitteretur. econtra quia emancipatus videbatur. ⁊ ipſa extra familiam
conſtituta.⁊ ſic non admitti.⁊ hoc dicit quãuis ⁊c̃.

n p Arrentibus. is.ſ. filius.

o Auartam. hodie terciam. vt in aut.noniſſima.
n 4

4

“

a Werſoluit. per ꝙ agnoſcere nidetur. ut.ſ.de iure deli.l.ij.

b Legitimo.ſunt enim plures cauſe que repellunt querelã. Pꝛima ĩgra

titudo que fit ex.xiiij.cauſis in deſcendentes.⁊ ex.vij.in aſcendentes.vt

in aut. vt quũ de ap. cog. S. cauſas. .F. hoc autem colla.viij.ex tribus in

fratres.vt in aut.de nup.S.ingratitudinem colla.iuj.ſecundo curſus.v.

ãnoꝛum.vt.j.e. filium ĩ fi.
Arẽ poꝛtio debita data. vt

.6. e. cũ queritur. Item co
gnoſcendo volũtaiẽ deſun

cti.vel aduocãdo vel ſimi
lia faciendo.vt hic.⁊ .ff.e.
l. pe. ⁊ fi. ⁊ hic dicitur. NRẽ
ſi habeat aliud auxilium.
vt inſti. e. . tam autem.

c Relictũ. ⁊ illud accepit.

d Maioꝛ. ſecus ſi mioꝛ.
vt. õ. de in ĩte. re. l,li.
eProbauit. ꝙ pꝛobo nõ
repꝛobo.vt hic ⁊.ff. de ne
go. ge. põpo.

d Et inoffi. militis. i.

militantis. vt 2. .
e.teſtamentum.ſecus ĩ ve
terão.vt.ff.e.papi. .papi.
niſi ſit filiuſſa.veteranus.
vt. . e. l.ꝛ i.
g Quili.i.comuni.
hb Centurionis. qui pꝛeeſt

centum militibus cen:urio

Poſſe.vt ⁊.ff.e. ſi inſtitu
ta.S.de inofficioſo. ⁊ hoc
ſi exheredet vł pꝛetereat ſci
ens ſe liberos habere.ſec⸗
ſi ignoꝛet. vt.j.de teſtamen
to mili.ſi cum certi.

k DIYyheredũ. ptinent

L ſic ẽ fucus heres
heredis.accur.
Potel.pꝛioꝛi cãu quere

la. ſecũdo directa petitiõe

hereditatis ⁊c̃.
m i MNarenam ñi dam
nato.nã tunc ſeru⸗
pene non ſuccederet. vt.ff.
de penis.l.qui vltimo.

n Conſtituto. ſ. cum beſtijſ

ad pugnandum.

o Fecit. aliũ inſtituẽdo.
p Poſſeſſio. tabulas.

q Judlcat.vt ĩ aut.vt quũ
de ap. co. F. cauſis in ſi. F.
colla. viij.
fConditionis.ſic ergo nil

Ddoloſus doloſo. vt ⁊.ð.dixi de

iudicio parentis obtineat. Qui
autẽ agnouit iudiciũ defũcti eo ꝙ
debitü paternum pꝛo hereditaria
parte perſòluit:vel alio legitio mõ
ſatiſſiet:etiã ſi minꝰ q; ei debebat᷑
relictum ẽ:ſi is maiòꝛvigintiquiq;
anis ẽ:accuſare vt inofficioſam vo
luntatẽ patris q;ᷓ; pròbauit ñ põt.
Dem. a. Romane.
E inofficioſo teſtàmẽto mi
litis vel iure militari vel ciui
li facto vel centuriõnis vel tribuni
numeri nec filios poſſẽ queri ius

certum eſt.

Dem.a. Quintiliano.
J hẽredum quintiani queʒ

patrem tuũ eſſe dicis aduer
ſus quos de inoffic ioſo teſtamen

to acturus eras: iure ſucceſſionis
bona ad fiſcum pertinent:vel ipſiꝰ
Quintiani bona vtpote vacantia
fiſcus tenet cauſam apud pꝛocura
toꝛem meum agere potes.
Dem. a. Ingenuo.
En arenam nõn damnato
ſponte arenario conſtituto

legitime ſucceſſiones integre ſunt:
ſicuti ciuitas ⁊ libertas manet.ſed

ſi teſtamentũ pares eius fecit:neq;
de inofficioſo teſtamento accuſaiõ

neq; bonoꝛum poſſeſſiò ei compe

tit. NMam talẽ filium merito quis ĩ
dignũ ſua ſucceſſione iudicàt: niſi
⁊ ipſe ſimil conditionis ſit.

Dem.a. Luciono ⁊ Diogono.

pater puelle cuiuſ võs cu

ratoꝛes eẽ dicitis:fſilio ex ſe

miſſe:ipᷣa autem ex triente:⁊ vxoꝛe
ex reliqua ſextante ſcripiis heredi
bus fidei filioꝛum cõmiſit:vt ſi ꝗqs

eoꝛum infra vigintiquinq; ãnos e

tatis decederet: ſuperſtitibus poꝛ

ſonem ſuam reſtitueret. pꝛeterea
vxoꝛi vt id ꝙ ex cã hereditatis ad

eam perueniſſet ſilijs poſt moꝛtem

hereti.quoniam ⁊c.

ſſ ꝗJ pater. ſuperſtitibus.fratri vel matri.

t Inofſficioſi. quaſi examinata ſit inſtitutio per ſideicõ.Et nõ. ſfᷣ

pꝛopꝛie dr actio vel accuſatio qᷓrela ĩoffi.ff.e.poſtbumus..ſi qe ex bis.
u Poterat. i. erat poſſibile.ſic ⁊.j.de vſur.l.ſi ea lege.⁊ de ſolu.l.p.ſed ho

die debet ſine onere aliquo habere quartã.vt.j.eo.qm.⁊.S.e.ãt.nouiſſia.

x c Anm duobus. vno. ſcilicet filio.

Altero.ſ.extraneo

3 Alllegas. hoc eſſe potuit quũ alter foꝛte eſſet frater vl turpis pſona alt ñ.

a ¶Reſolutum.ẽ ex poſt facto reſoluitur pꝛo parte.vt ⁊.ff. e.cuca.ſed ab ini

tio non pt᷑ pꝛo parte valere ⁊ p parte ñ valere vt inſti.de here inſti. F.ñ ãt.
b Preſtari.ab eo ſolo qui rogatus ẽ.ſ.qꝛ poſt ãnos.v.inofficioſum dic
tum ſit quo caſu pꝛeſtite vel competiture durant ⁊.xx. aurei vel ſaltẽ pro

parte pꝛeſtantur actoꝝ ſecundum quoſdam. vt.ff. e. ſin autem. vel dic ali

ud ẽ quũ ⁊ totum reſcinditur texamentum. vt ibi.ſed h̊ teſtamenti pars qᷓ
durat facit vt eam ante quiquẽnium omnes valeant.quia in pari cã ꝓ

libertate iudicandum eſt. ⁊ non.xx. aufei pꝛeſtentut ſed fiet exiia

tio totius dãni.⁊ pars preſtabit᷑ a ſeruo ei qui obtinuit ĩ querela
vt.fl.de excep.rei iu.l.iudicate.fo.t.⁊. ff.de libe.cã duobus ĩ fi.

⁊ ar.de le.ij.cũ filius ĩ pꝛin.⁊ ad.l.fal.l.falcidia iternẽtẽte.

ſuam reſtitueret fideicõmiſit. calũ
nioſam inofficioſi actionem adueꝛ

ſus iuſtum iudicium teſtatoꝛis iſti

tuere nõ debitis:quũ ex huiuſmõi
ſideicõmiſſaria reſtitutione tã ma
tris quã fratris eius poꝛtio ad eaʒ

poteràt peruenire.

Mypa.Goꝛdia.a. Mriſtiano.
Am duobus heredibus in
ſtitutis vno ex quinq;:alte

20 ex ſeptẽ vncijs:aduerſus eum ꝗ
er ſeptẽ vncijs heres ſcriptus fue
ꝛat iuſta querela contendiſſe:ab al

tero ãt te uictũ ſuiſſe allègas:ꝓp ea
parte qua reſolutum ẽſt teſtamen
tum:quũ iure inteſtati qui obtinu
it ſuccedat non legata neq; ſideicõ
miſſa debentur quãuis libertates
æ directe competant ⁊ fideicõmii
ſarie pꝛèſtari debeant.
Dem.a. Priſco.

Am qui inofficiöſi queꝛelãv

del ata ñ tenuit: a falſi accu

ſatione ñ ſumoueri placuit idẽ ob

ſeruatur ⁊ ſi ex cõtrario falſi crimi

ne inſtituto victus: poſtea de ĩoffi

cioſo actionem exercere maluerit.

Mp. Philippo.a. Afflodiſie.

Iliam pꝛeteritam a matre
dad ſucceſſionem eius citra
inofficioſi querelam aſpirare non
poſſe exploꝛati iuris eſt.

Mp. Aaleri. ⁊ Gallienus. a.

Valerio.nobili Zheodocio.
Ontra maioꝛès.xxv.ãnoꝛũ
duplicem actionem inferen
tes:pꝛimam quaſi teſtamentum ñ
ſit iure perfectũ:alterã quaſi inoffi

cioſũ lʒ iure pfẽctũ pᷣſcriptõ ex pᷣo

ris iudicij mòꝛa quinquenalis tem

poꝛis naſcitur que ofſicere ñ ceſſã

tibus non poteſt.

Mpĩs Caro ⁊ Carinus.⁊? Nu

merianus. aaa. ?loꝛe.
Vm ſilium tuũ te pꝛeterita

c e AVm placuit.dicunt quidam ſpeciale in petit. beredi. vt

ea ſim pliciter pꝛo

poſita non videaĩ

omne ius dedneũ
in iudicium. ſed
aliud in rei ven. vt
.ff. de excep. rei in
di.ſi mater.S.eãdẽ

ſed dic ꝙ bec que

rela non peti.bhere.
fuit pꝛopoſita. alij
dicunt ꝙ hic fuit p
pꝛopoſita cã adiec

ta.ſ.ex inofficioſo

ſic etiam eſſet in rei
ven.cã adiecta.vt ĩ
dicta. l. ſi mater. .
.i. Vel hie de accu
ſatione tantum ſal

d Etſi ex contratio

imo videtur cõtra
vt. ff. de bonis lib.

ſi patronus er mi
noꝛe.vbi patronuſ

de lalſo agendo re
pellitur a cõtra ta
bulas. ſed non ſic

ẽ patrono debita

hereditaſ libeꝛti. vt

filio patris.vt.ff. ð8
contra ta. illud. ff..
e. nam ⁊ ſi. vel ibi
inſtitutuſ fuerat pa
tronus. vnde per
hoc a ↄtra ta. repel
litur. hic autem ex

heredatus vel pꝛe

teritus filius. Iteʒ

ar. contra.j. de co

dicillis.l.fi.⁊.ffl. de
tributj. ꝙ i hereldẽ

§. eligere.

eſNliam pfe
teritam. ĩſeꝛ
ta cã pꝛeteriionis

alias non valet.vt
in autʒ. vt quum ð

ap.cog.S.aliud.
Non poſſe.nã cõ

tra ta. non babet. fl. de contra ta.illud. S. ad teſtam. Item qꝛ ba
betur pꝛo exheredata.v. inſti. de exhere.li. S. mater. ſed exhereda

tus ſi hʒ õᷣ la.vi.ff.ð õ ta. non putauit in prin. ⁊. F.non que v-is.
g c Vntra maioꝛes.non ſolum contra minores.de bis enim

magis dubitabatur.

b Perfecium. agẽdo petitione hereditatis ĩ qua ſuccnbuit.

¶ Moꝛa. dum iutenditur nõ iure perfectum cucurrit quĩquẽniũ.
k Non ceſſantibus. vt ⁊.j.de an.excep.l.i.in fica.ff. de in inte.l.in
tra.⁊ in aut.de ap. .i.coll.vuij.⁊ j.de rei ven.l.more.ſed ar.cõtra
.cff. vi bo.rap.ſi ſeruus.⁊ de euic.minoꝛ. S.i.ſed quũ quinquẽniũ
fit continuũ cur ceſſat per aliam querelam. . vtile ẽ quo ad ꝗ
quia ex quo currere incipit feriati ⁊ non feriati dies currunt. ſed

non illi quibus iuſta cã non potuit agere vt bic.ſic.ff.quãdo ap.

ſit.l.. dies.⁊.j.quomodo ⁊ qñ iu.ab eo. Item ſecuſ in excuſat᷑.
tu. vt inſti.de excu.tu. .qui autem ſed iõ qꝛ omnes ſił pꝛoponere
poteſt. ꝙ non eſt h. vt.fl. de excu. tu l. ſcire opoꝛtet. ſ. ſcere.

S
Il
ſcib
1
.
tbeni
mrſſn
ſdenſe⸗n
cie⸗ 4
i

aaloꝛ
ſabiſt f
Cinque
9 Abinon
ſ.decontna
K ena
no iperat
ſginr mnde
Geapitant
doſeſte
pco Hden
Clleih.
(
pece
Lben i
ſnolecopt
neperg r
gocungzeſt
li aberedat
ni bis caſb
leraioranon
gunk man
ftſ.degpe
nnuo ini.
ſ Jai
eg.
noe patere
Wonentan
Pobaur enit
Cnſtiiate.
Doaincan.
licante.
is
indi
iſteliſe
leilftans
Wekeguan
Nitt eſe
Etlutifue
leibinrd
1 Gur
insehe
Pbene

ſan
lufbiete

ari,
Cnmna
ehlnleg
1re
nlig.
mhoſſen
ſide ie
D 1g

ufſl ie
ltchin

1ſinbla
enkingi
in icin 4
lutnnn,
ſſdenm i

ilmmm ſe

leldeenn 4
Gunmnntin
uitpopclrt
Nimngheſin
Popoſtni adt
uler wwſtt
ſctiuniſtire
fencinlicng
dicullimnt
Ahen
ſtonetnant
Elatonnn
ino gidem in
Ntffbebonsb
atnati
Nor ſbiommi
deſtlosgnhot
Delint int
baln lmmt
inunp dii
beneliſlbent
ſlorifi
Gnmnnul⸗
e nuntſit
Snſtinnſfnn
fronns. t 1
hocazmnunn
iur.bit mt
detclind in
inafluß
.oNnN

alelithn

Nhuigihi
K .
lr
inmng
Gci ortentns
lus non i/
hant,taun
dcog anl
Ponpoſſennt
kun. Jn
gten dct
1 non ſuſ,
ojrs debei

—☛ S=

ni “

le Anm fſilium. filius preterijt matrem. ? econtra. ſoꝛoꝛ pꝛete

rijt ſoꝛoꝛem.⁊ filium ſoroꝛis iſtituit ꝗ ẽ tempoꝛis perſona
⁊ ſic ẽ h̊ ãphibologia.vt.ff.de bo.li.l.ſi ex modica.⁊ ſᷣm pꝛimum

datur mr̃i querela.ſed patri datur cõtra ta.vt.ff.e.pater.

m e AZim te nõ vetaberis.nam iuſte feciſti.yt.j.de inſti.⁊ ſub.
repꝛehendẽda.⁊ ð

repu.diſſentiẽtis.⁊
ff. de vſu.⁊ ha.ſeld ſororẽ heredem inſtituiſſe pꝛopo
neq;.⁊.j.e.filia. nas :inofficioſi queꝛelaʒ apud pꝛe
n ſ J ſiliã tuã ſidem pꝛouicie perſequi potes.
caloꝛe.ſec⸗ Mypr̃s Diocle.⁊ Maxi.aa. Fau
ſi caloꝛ. vt. ff. de re ſtine.
gu. iu. quicquid. Am te pietãatis religionẽ ñ
o Arbitrium. vt violaſſe:ſed mariti coniugi
.ff. de contra ta.nõ um ꝙ fſueras ſoꝛtita diſtrahere no

tm̃.S. ſi emancipa
tus ið per aut.col

ligitur vnde. notam pꝛolapſum eſſe dicas:inoſ

Sequit aut.ſed ſi icioſi teſtamenti querelam inſerre
poſt. q̃ eſt vt quũ 85 non vetaberis.
ap.co. .deinceps. Dem.aa.⁊.cc. Appolinari.

coll viſ. Auté
b ¶Ea ſipoſt.

peccauerit. a ſucceſſione tua eam excludendã
ſub filia. putes:ſi non inconſulto caloꝛe ſʒ
q Libero. ſi ergo k ex meritis eius ad id odium icita
ſeruo ſe copulet vel tus es:poſtremi iudicij liberũ arbi

ante peccʒ vxor cũ
quocunq; eſt iuſta
cã exheredationis

trium habebis.

In auten. vt quũ. de appel.cog.

nã his caſibus ve §.deinceps. coll.viij.
tera iura non corri
gunt᷑ remanet enga CMH. Ec ſi po vigitiqui
vt.J. de ap. pꝛecipi quẽ ãnos te differente eam marito
mus in fi. copulare:in ſuũ coꝛpus peccaue
trIlia ĩ oꝛbi iit vel ſine ↄſenſu tuo ſe libeꝛò co
tate.qꝛ moꝛ pulauerit.eã exheredare ñ potes.

tuns è pater eius.
Momentarijſ. re
pꝛobatur enim in
conſtãtia.vt ⁊.ff.ð

Dem.aa.⁊.cc. Sabino.
Ylia in oꝛbitate patris relic

lẽte nupſit colens concoꝛdiam: iu

pꝛocu.in cauſe.⁊ fa ſtas offenſionis poſt eiuſdem ma
cit. 5. ee cum te. tris penitentiam cauſas non pᷣſtat
t Riis. fru nec ex momentarijs voluntatibus
ſtra dieunt matris nupta atq; vidua iure eſſe
yt ⁊. ff. e.l. i. ſel ho compellitur.
die filij ratris vidẽ Dem.aa.⁊.cc.Alexandro.

Ratris vẽl ſoroꝛis filij pa

tur exequari fratri oroꝛis filij pa
trui vel auunculi amite etiã

bus. vt ⁊.j.ð legit.

bere. aut. ceſſante. ⁊ matertere teſtamentum inofficio
ſed illud ĩ ſucceſſio ſum fruſtra dicunt:quũ nemo eoꝝ
ne ab inteſtato. qui ex tranſuerſa linea veniunt ex

n Sorore. conſan
guineis.⁊ hoc tur
pibus ꝑſonuſ ſcrip “Mä
tis heredibus. vt.j.e.ſratres. .

ceptis fratre ⁊ ſoꝛòꝛe ad inofficioſi

x ſQJ maritus. pꝛohibetur.ſ.iur.fuit tñ de facto exheredata

ſi autem pꝛeterita dabatur ei ius accreſcendi hodie cõtra
ta. vbi etiam dicit nullum. vt.j.de liberis pꝛete.l.ſi.
yRelictũ. maxime.nã idẽ ſi erat relictũ aliqð ꝙ ẽẽt minus q̃rta.
vt. S. e. cũ q̃rit Idic h fuiſſe additũ a ↄpoſitoꝛbc dicã.j.e.oĩ mõ
3ʒ Cõmunicat.ꝙ eſt eo ipſo ꝙ ẽ exheredata ſecundum hec iura.vt
ij. e. liberi. vel dic hoc eſſe additum a noui iuris compoſitoꝛbus
ex dicta lege.j.e.omni modo.
a Oopoꝛtet. ſi tale ẽ debitum ꝙ ab berede põt exigi.vt.ff. de here.
ven. l. i.. fi. Itẽ hoc veꝛum niſi ſcinit h̊ vxoꝛ heres inſtituta quere
lam poſſe moueri.quũ hereditatem adijt.nã tunc amitteret.arg.
ff. de ijs quibus vt indig.l.heredem. ⁊ ad ſil.l.pꝛopter. S.neptis
? ad trebell.l.pe.
bt Eſti. per teſtationem.i.coꝛam teſtibus.⁊ ſic ꝙ non ſecit tẽ

luiſſe:ac pꝛopterea offenſum atq;
iratum patrem ad exheredationis

ſiliãm tuam eo ꝙ turpiter
⁊ cũ flagicioſa feditate viuit

ta:quũ marito cui matꝛe vo

1

nam uer ba cu effectu ſunt intelligenda vt. fl. o quiſq; iu.l.i.uel die ꝑ tefta
tionẽ ſubtractã. vt.ff.ſi quis aliquem teſ.pꝛobi.l.ſi quis dolo.

t Eſtamentum mi.filijfa.vt.j.e.l.fi.

c
d Reſcindi.quia miles ⁊ quia in caſtrenſi
e Ilijs.ſecus.ſ.quã opoꝛteat.qꝛ forte ꝓdigus erat łſecus.i.male.

queꝛelaʒ admittatur.ðde falſo ſane
per accuſationem criminis queri
non pꝛohibentur.
Dem.aa.⁊.cc.Tantille.
ꝗ maritus tuus facio tẽſta
mẽeto te quidẽ ex aſſe ſcrip
ſit heredẽ:ſilia ãt quam habuit in
poteſtate exheredata facta iuẽ mi
nime pꝛohibetur:nihilq; ei rlictũ
eſt: neq; iuſtas cãs offenſe pꝛeſtitiſ
ſe cõmmunicatur:eam de ĩofficio
ſo teſtõ patris querentem totã he
reditatem obtinere poſſe nõ ambi
gitur:q ſi iam obtinuit vel poſtea
vendicat quodcũq; maritus mor
tis ſue tpᷣe debuiſſe tibi pꝛobetur:
ab ea reddi oportẽt.
Dem. aa.⁊.cc. NPhilippo.
Eſtamenti lactiõnem per⸗
teſtationem vos interdixiſſe
matri pꝛofuentes: iuſtitiam offen
ſe manifeſte teſtamini.
Dem.aaa.⁊.cc. Succeſſo.
Eſtamentum militis filijfa.ĩ
caſtreſi peculio factũ:neq; a
patre neq; a liberis eius per inoffi
cioſi querelam rẽſcindi põt.
Dem.aa.⁊.cc.Monodoxo.
Ylijs matrem què de mariti
moꝛibus.ſecus ſuſpicantur
ita poſſe conſulere iure cõpertũ ẽ:
vt eos ſub ea ↄditõe inſtituat here

des ſi a pꝛe fu erint emancipati :at
qʒ eo pactõ ſim tabulas bonoꝛuʒ

poſſeſſionẽ patrẽ cũ rẽ accipere ñ

videri ꝗ ↄditioni minime obtẽpe

rauit:neq; ei ex noie filioꝛũ inoffi
cioſi eo mõ actionẽ poſſe cõpeteꝛe
quibus nullam iniuriã fecit mater
ſed potius putauerit pꝛouidẽndũ
⁊ ideo ĩſtituerẽ debẽt.

Pẽ. aa.⁊.cc. Serapio.ſuo ſalutẽ

2 tribus vncijs herede iſti
tuto filio intra pubertat᷑ an
nos directa non inutilem a patre
fieri ſubſtitutionem certum.eſt.

ſ Emancipati fuerint. que

videtur impleri quocunq;
modo ſiat ſui iuris.vt.j.ð
inſti.⁊ ſubſti,. ſub con.fac.
.el. ſi mater.

g Pacto.alias pacto ⁊ ali

as facto.

hb Qum re. alias in re. ⁊ ali

as iure.⁊ dic ꝙ ad ſuum
cõmodum vt pater ſibi
eat cum effectu ſecundum
ta.ſed quam accepit bono
ꝛum poſ.inſtitutus.vel pr
eius nomine.. que facti
eſt. vt hic ⁊.ff.ðe ſecundis
ta.l.i..F. ſi ſub cõditione.tu
dic hic non facti.ſed eam
que iuris ẽ ſecũdum. Aʒ.
vt. ff. de ſecundis ta.l.ij. ſi
quis ita inſtituerit.⁊.ff.ad
trebell. facta. .ſi in danda
que dicunt inſtituiũ ſub ⸗ↄ
ditõne non habere ſecũdũ
ta.ſ.facti.vel dic peti.: que
iuriſ ẽ ⁊ facti.⁊ ꝙ ille ⁊ hec
dicunt non peti.ſ.vt rema
neant in defectum condi
tionis.vel quarto petitur
que ẽ iuris.nõ vt nunc ꝓ
ſit.ſed ĩ eunentum conditio
nis.yel dic h̊ non peti vt ſi
bi pater teneat.⁊ ſecundũ
hoc nec a pꝛincipio nec cõ
ditione impleta tribuit in
hac lege ius ſed ĩ dicto..
ſi quis ita ĩſtituerit. conſir
mai ſiue tribuit ius exſtte
conditione vt ⁊ alias ſimi
le. ff. ðe oſ.pꝛocon.⁊ le.l.
.iij. F fi.
i Obtẽperanit. ſed an põt
cogi vt vt obtẽpere t.xe.ñ.
vt. ff. de le. ij. l. filiuſfa. 5. ſe
cundum vulgarem. ſed ſi
patri eſſet legatum vel ali
ud relictum vt eas emanci
paret ſiquidẽ pater agnoſ
cat legatum. cogitur eos e
mancipare.vt. ff.de cõdi.
⁊ de. ſi cui. ðẽ

k¶¶ Pꝛouidend. ſe. .e.ſi pf. .j.l.pꝛoxi. f e. papi. . ſi quis inpubes.
NReſſtituere. ſubaudi ergo.

m Bebet pf̃ filio ſi ẽ emancipatus.patre ãt non emancipante. filio adeun
te iudicẽ curatoꝛ datur hereditati cui reſtitutio debet fieri.vt.j. de bo. qʒ
li.l.fi.⁊ in aut.yt liceat matri ⁊ auie. .i.⁊. .ſi vero foꝛſan.colla.vij. ⁊.ff.
ad trebel.l.imperatoꝛ. Alij dicunt reſtitutionem faciendã pꝛetoꝛi.⁊ ipſe
reſtituet filijs dato eis curatoꝛe.in caſu tamen ẽt manenti in poteſtate fit

reſtitutio vt.ff.ad trebel.l.imperatoꝛ.
n e vẽ tribus.filio qui erat vnicus.⁊

ſic quartam habet vt. z. e. cũ que

ritur ſed quia erat ei ſubſtitutum videbatur ex inanita ꝙ fieri nõ
põt. vt.j.e.qm in pꝛioꝛibus.ſed non eſt. qꝛ magis ei conſulitur.⁊ ſic valet
yt. ð. l.pꝛox.⁊.l.ſi pater.⁊.ff.e.papi.ꝭ.ſi quis impubes.⁊ de adop.ſi pat
arrogator.⁊.j.de impub.⁊ alijs ſub.ſi teſtamento.
o Pubertatis. ſecus ſi poſt. vt.ff.de vulga.ſub.l.coheredi.s. cũ filie.
p Directa.ſi autem per ſideicom.vtplerunq; faciunt. pnta quandocũq;

n §

deceſſerit illum ſubſtituto.trabitur etiam pupillaris directa ad fideicom
miſſariã quũ in vtrunq; tempus valeat. vt fideicõmiſſaria niſi in teſtõ

militis. vt.j.de teſtamento mi.l.in teſtamento.⁊.ff.de vul.ſubſti.iam boc

inẽ.⁊.l.centurio.

a f Ratres. vterini. q.ex

b Arceãtur.nec corrigitur
bic ꝑ aut.j. de legit.here.

ant. ceſſante.vbi tollit᷑ dr̃fa

agnationis ⁊ cognationis
qꝛ illud verũ ẽ ab iteſtato.
C Conſanguinei. qui ſunt
ex eodẽ patre.ſʒ matre ea
dẽ nõ.yvt inſti.dcõ ti. .i.
d Vel non.qꝛ ſunt emanci
pati.⁊ boc olim. hodie cõ
tra per Anaſtaſium. vt. .
de legi. tu. l.iij. ⁊. iiij.
ePoſſunt.vt ⁊ inſti.e...i.
vltra non.vt. S. e. l. fratris.
⁊. ff. e.l. i.
f¶ Inſamie. que ſubdiuidit
⁊ hoc ẽ ꝙ ſubiungitur vel
turpitudinis ⁊c.vel dic in
ſamie ipᷣo iure turpitudinẽ
per ſniam. macula vero le
nis ẽ talis qualis dicitur.
ex quibus ca.infa.irro.ea
que.⁊.l.verbũ.⁊ in.ff. dðe
obſequijs.l.licet.⁊.l.hono
ri. ?.J.de digni.li. x.l.ij.⁊
hoc niſi qui agit laboꝛet ſi
mili nõ.vt.S.e.in arenam.
vel niſi ſit igratus qui agit
aliquo de tribus modis
quos habes ĩ aut.ð nup.
.F. ingratitudinis coll.iiij.
g Benelicijs. i. maleficijs
ſine blandicijs.ironice enĩ
loquitur.ſic.ff.de fur.l.int᷑
omnes in pꝛin.⁊ de dam.
infec.l.ex dani.S.quotiẽs
hb Inſtituto.qui ẽt ſi turpiſ
ſit non poteſt de inofficio
ſo ↄueniri.⁊.nõ.ꝙ bic po
ſuit. M. quandã aut᷑.ho
die querela locũ nõ habet
niſi inter fratres turpibus
pſonis ſcriptis heredibus
per id ꝙ ẽ.j.ð liber.⁊ poſt
ant.ex cã.ſed ẽ falſa.vt ibi

notaui.accur.
i I eri. debent ho
die pꝛobant hr̃deſ

vt. ĩ. e. omnimõ.que eſt õ.
k ¶Extitiſſe. ſuſcipiẽdo hon
pꝛobationis in ſe. vt. ff. de
pꝛoba.circa.·

vno vtero nati.⁊ non ex vno patre. vt inſti.

Mpa. Conſtanti.ad Aerinũ.
Ratres vel ſoꝛoꝛẽs vterini
ab inofficioſi actione cõtra
teſtamentum fratris vel ſoꝛoꝛis pe
nitus arcantur. Coͤnſanguinei
autem durante vel nòn agnatione
contra teſtamentũ fratris ſui vl ſo
roꝛis de inofficioſo qõnem moue
re poſſunt ſi ſcripti heredes ifamie
vel turpitudinis vel leuis note ma
cula aſperguntur:vel liberti qui ꝑ
peram ⁊ nõ bene merentes: maxi
miſq; beneficijs ſuũ patronũ aſſe
cuti inſtituti ſunt excepto ſeruo ne
ceſſario herede inſtitutò.
Dem.a.ad Claudium pꝛeſideʒ
Dacie.
Iberi de inofficioſo quere
lam contra teſtamentuʒ pa
rentũ mouentes pꝛobationem dñt
pꝛeſtare.ꝙ obſequiũ debitum cõ
tinue pꝛout ipſius nature religio
flagitabat:parẽtibus adhibuerũt:
niſi heredes ſcripti oſtendere ma
luerint:ingratos liberos cõtra pa
rentes extitiſſe. Sin autem mateꝛ

contra filij teſtamentuʒ inofficioſi

actionẽ inſtituat:inquiri diligenter
iubemus vtrũ filius nulla ex iuſta
cã leſus:matrem in nouiſſima leſe
rit voluntate: eo ꝙ nec luctuoſam
ei ⁊ legitimam reliquerit poꝛtionẽ

vt teſtamento reciſſo matri ſuccel

ſio deferaͤtur Si tamen mater in
honeſtis factis ⁊ idecentibus ma
chinationibus filiũ foꝛte obſederit
inſidijſq; eum clamdeſtinis vel ma
