actionis.vel obijcitur ex tunc quum erst reſtituta. ⁊ pro eis eſt hec lex ĩ
eo ꝙ dicit q̃ datur reſtitutis.ergo non reſtituendis. ſed certe ſecundum
nos vtriſq; datur.ſed reſtitutis cũ effectu reſtituendis ſine effeetu. dices
ergo hic reſtitutis.ſ.ipſo iure per pretorẽ mortuum. licet ſine effectu. alij
Aicunt.i.reſtituendis
e De alienatiõe iu.mu.cã

reſtitutio edicto perpetuo permit ſacla. bec quoq; ẽ cã reſti

tatur: intelligis ꝙ ſi rem ne ſecum tutionis.⁊ meriio h ponẽ
ageret qui poſſidebit uenuùndedit: da ẽ ꝑp futurã iundiciorũ
⁊ emptori tradidit quem elegeris mẽtõeʒ.⁊ pꝛopter tractatũ
conueniendi tibi iibutam eſie iuẽ reſtitutionuʒ.ð.poſitum.

ſacultaten. Lyi. f c Am in ꝛc. quidaz
” hbeabét actéi in reʒ
De receptis arbitris tcad vſariũ x tunc
M eeepvpõe.i.ſacit aduerſariuʒ
Mpa. Anto. a. Hepotiane. obnoxiũ. ſicut obligatio

v? ſententiã arbitri ex cõ actioni in perſonã. alij ac
promiſſo iure perfecto a tõeʒ ⁊ aduerſaꝛio ⁊ vtraq;
iti appellari non poͤſſe bona.⁊ nõ.ꝙ ſola poſſeſ
ſepe reſcriptum eſt: quia nec iudi ſio non inducit actionẽ in
cati acti ide preſtari poteſt: ᷑t ob rẽ. ſz opus ẽ vt actor hẽat
hoc inuicem pena permittitur: ut dominiũ vel quaſi vt. ff. ð
metu eius a placitis nõ recedatur. rei ven l.in rẽ. vñ dã rei vẽ
Sed ſi ultra diem cõpromiſſo cõ dicatio ẽ actio que cõpe
prehenſum iudicatum eſt ſentẽtia tit alicui rõe dñij łquaſi.

nulla eſt nec ullam penam coͤmmit nõ dico rõe poſſeſſionis !

tit: qui ei non paruerit. quaſi tantum.
Mps Cara Carinus ⁊ Hume g Poſſeſſio. ſ. tei.
rianus. aaa. Demenit. b Aduerſario.ſ.actori.

„

Igtra compromiſſum ady i Aliẽatõe. repete ⁊ cũ alie

ſarius tuus apud electuʒ ar natiõe.ꝛcc.
bitrum preſentiam ſuam ſacere de k In integrũ reſti.ſ. actio
ððð ne in factũ ex edicto de a
S UMM lie. iu.mu.cau. fa. vt hic ⁊
.ff. e. ex hoc. S.ait p. ? nõ. tria neceſſaria ad hoc vt actio locum in factuʒ

locũ hẽat.vt res ſit alienata cã mutãdi iudicij futuri. Itẽ ꝙ dolo vt du

riorẽ mihi ↄſtituat aduerſarium. Itẽ ꝙ mea ĩterſit alias hec locũ nõ bẽt
St. ff. e.l. i. in fi. ⁊. l. ij. ⁊.iij.in prin.⁊ ĩ fi.⁊.l.itẽ.S.i.⁊.l.ex hoc edicto.s.ait
pre. datur ẽt ʒ alienantẽ vtilis in rẽ.quũ dolo deſierit poſſidere.vt.ff. ð
nox. electü. F. itẽ ſi. .l. bõe fi.⁊ de pe. hĩ. nec vllã.S.p.⁊ de rei uẽ. ſi ãt.. ij.
IVenundedit. tribus interuenientibus vt dxiiiiil.
m Elegeris.yvel eũ qui alienauit acõe in factũ pᷣtoria cx hoc edicto.łpoſ
ſeſſorẽ directa rei ven. nec ceſſat extraordinaria.ſ.in faciũ ꝑ ordinariam
i.per directã in rẽ.q quidam dixerunt vt pꝛius oꝛdinaria intentaretur.
per.l.ff.ð mi.in cauſe.qꝛ ↄ diuerſos datur. ⁊ expꝛeſſe hic dicit quẽ elege
ris. Itẽ nec vtilis in rẽ qᷓ datur qꝛ dolo deſijt poſſidere.per directam ea
dẽ rõne.⁊ alia qꝛ dicta in rẽ vtilis extraoꝛdinaria dr reſpeciu rei non ac/
toꝛis qui iure ſui dñij admittitur ad agẽdũ.ſed an ꝑ actionẽ ĩ factũ tol/
litur directa vel vtilis in rem. . non quũ ad intereſſe tantũ detur.vt. ff.
.e. l. iij. F. ex quibus.
n De receptis arbitris. dicit de pꝛepaꝛatoꝛijs iudicioꝛũ ſequũ ð indicijs
permittẽs de arbitrijs q̃ ad ſilitudinẽ iudicioꝛũ ſunt iducta.vt.fl. e.l.i.
o e Sẽ ſnĩa.iur̃ ꝑfecto.ſ.ĩ quo aſſũt que adeſſe oʒ ⁊ eð maxiĩe quia pe
na eſt hinc inde pꝛomiſſa.vt.ff.e.l.litigatoꝛes..il.
Non poſſe.cõtra.ff.qui ſatiſda.co.l.arbitror.⁊.j.de iudicijs cũ
ſpdlis.ſed ibi ponitur arbiter pꝛo iudice delegato.
q Actio.q̃ ał dat ex ſnĩa iudicis.vt.j.de re.cre.l.actoꝛi. g qꝛ vilis ⁊ nul

la nõ qꝛ digna.ſʒ quũ qñq; det᷑ actio.vt qñ ẽ expꝛeſſe actũ ł.x.dieꝝ tac ẽ

nitate firmata. vt.j.e.l.p.S.i.⁊..ij.an põt appellari..pᷣ caſu nõ.vt ar.]
de nõ nu.pec.gnãlr ⁊ quoꝛũ ap.nõ re.obſuare.vt.j.de reb cre.ſiꝗs iui
iurãdũ.Fo vᷣo nõ.qꝛ añ.x.dies nõ dat.⁊ ſi ñ appellat᷑ ut h̊ ⁊ poſt ſero ꝓ
uocat.⁊ nõ.ꝙ h ẽ lo argumẽtãdi a cõit᷑ accidẽtib.accidũt ſnie cõit᷑ ut a
ſnia poſſit appellari.⁊ ex eað agi.ꝗ eõ a q imouet unũ ⁊ alteꝝ.ſʒ lʒ ap
pellãi ñ poſſu.ẽ iñ qñq; ſpẽſ appellandi.ut.ff.e.l.ñ diſtiguem.S.ↄ qdã
r Et ob hoc.quia iudicati actio non pꝛeſtattſur.
ſ Metu. ergo ea ſoluta poteſt ꝛecedi.ut in auten. deceꝛnimilis.

t Committit.i.non incidit in obligationem.vt. ff. e. ſi cum. 5. ſi inteꝛ. æ.l.

non diſtin. . ex compꝛomiſſo. ⁊. . ſi. .l. je. G
u c contra compꝛomiſſum.i.contꝛa id qᷓ fuit actuʒ in cõpꝛomiſſo

2

fuit enim actam. vt adeſſet quahdo arbiter plecipeftt. 72
a Obnoxius. videtur enim non ſtetiſſe ſententie qui ſui non fecit pfitias
quominus arbiter ſententiam poſſit ferre.vt hic ⁊.ff.e.ſi cuʒ dies. .ſi at
biter. ⁊.l.diem.S.ſi quis litigatoꝛum.⁊.l.non ex ommbus.
b a Rbitrorum. non obtemperans.ſ.tu pater.
c Ernr ſtipulatu. ſ. ad

cerium. in tem quando eſt actum fei ven.vel quando perſona
li ⁊ ex ſententia fuerit tradita poſſeſſio ⁊ poſtea amiſſa.vt.ff.ðꝭ pua
bli. l. ij. F ti. alias non datur in rem ex ſententia niſi in caſu. ytin
ſti.de of.iudi. .fi.
xX Sin autem. nihil tale de tribus pꝛedictis caſibus.

penam quum non pereaſ
d Poteris. immo videtur

ipſo iure iutus quaſi ſub

bac condi.ſit compromiſ
ſum ſi non ſecerit dolo. vt
.fl.e.ita demum in pꝛinc.
que eſt contra.ſo. tacita ⸗
ditio noh facit negocium
conditionale.vt.ff.de cõ.

di.⁊ de.conditiones extꝛi
ſecus. Item econtra videi
non excipi. vt. ff. e. diẽ. .

ſtari.que eſt contra. ſʒ ibi
dicit niſi ſoꝛdes.⁊cc.
e Qlauſula. nam quũ mul
ta ĩ compꝛomiſſis pꝛomit
tuntuꝛ hinc inde inter ce-
tera apponitur quãdoq;
nulluʒ dolum cõmitti.ex
qua clauſula agitur vt bic
⁊.ff. e. ita demum in ſi. ſed
quid ſi arbiter doloſe tu/
lit ſententiaz non dolo ꝑ
tium. Yo.. dicit ſtari.quuʒ

qui excipit dolum actoꝛi/

debet pꝛobare quod hic
facere non poteſt.vt.ff.de
exceptione.doli.l.ij. i.
Item volus committen
ti non alij nocet.vt.ff.que
Ifra.cre.l.g a debitoꝛe.ſʒ
contra puto ſecunduʒ. H
quia ſaltem nunc dolo fa
cit quum penam petit. ꝙ

ſufficit. vt dcã exceptio lo

cum habeat. vt. fl. de doli
excep.l.ij..generaliter.⁊
de act.emp.ſi ſterilis. .cũ
per venditoꝛẽ.⁊ de tribu.
ſR Ein arbittis. cõ⸗
mittatur. arg.j. de

tractauit: placite pene uẽ obuᷣoxiꝰ
Mpis Diocle.⁊ Max. aa. 7. cc.

Peironie.
Rbitroͤrum ex cõpromiſſo

ſentẽtie ñ obtemperãs ſi ſor
des uel euidens gratia eorum qui

ar bitrati ſunt interceſſit: aduerſus
filiam tuam agentem ex ſtipülatu
exceptione doli mali uti potris.
Sed ex dolo mali clauſulà que cõ
promiſſi ſtipulationeʒ ſubiici ſolet.
fliam tuaʒ conuenũ nõ uetaberis.
Myp. Juſti.a.DPemoſtheni.pᷣpᷣ.

E in arbitris cum ſacramen
ti religione eligendis periu

rium ↄmittatur: ⁊ detur licentia p

fidis hominibus paſſim diffinitio

nes iudicum eludere: ſanctſſimo
arbitrio ⁊ huiuſmodi rem eſſe cen

ſemus componendam. Si ergo ĩ

ter actorem ⁊ reum necnon ipſuʒ

iudicem fuerit conſenſum: ut cuʒ

lacramenti religione lis procedat:
⁊ ipſi quidem litigatores ſcriptis
hec ſuis manibuſ:uel per publicaſ

perſonas ſcripſerint: l apud ipſum

arbitrum in actis propria uoce de
poſuerint:ꝙ ſacramentis preſtitiſ

Arbiter electus eſt: hoc etiam àddi

to ꝙ ipſe arbiter iuramentũ preſti
terit ſuper liie cuʒ omni ueritate di

rimenda: eius diffinitioneʒ ualidã

omnimodo cuſtodiri cenſemus ⁊

neq; reum neq; actorem poſſ e diſ

cedere:led tenere omniſfariaʒ qua
tenus obedire ei compellantur.
Sin autem de arbitro nihil tale

fuerit uel compoſituʒ uel ſcriptůʒ.
ipſe auteʒ partes lineris hoc mani

y Sermones. naz
. voxx vnius vox n
feſtauerint:ꝙ iuramenti nexibo ſe liuus.vt.. de teſi.
illigauerint: ut arbitri ſententie ſte .l. iuriur. . ſimili.
tur: ⁊ in preſenti caſu omnimodo at iudex oꝛdinat
diffinitionem arbitri immutatam. poteſt ſuam ſentẽ
ſeruari: literis uidelicet eoruʒ ſimi tiam interpꝛetari.·
lem uim obtinentibus: ſiue ab ini vt. ff. de ap.l. iüij. ⸗
tio hoc fuerit ab his ſcriptum: uel ar.j.de iudic.ppe
prefato modo depoſitum dum ar randum.S.illo aa.·
biter eligebatur:ſiue poſt diffiniti j. ad le. coꝛ. de fal.
uam ſententiam hoc ſeriptuʒ inue ſi quis decurio.qᷓ
niatur: ꝙ cum ſacramenti religioñ ſunt ar. contrari.
eius audientiam amplexi ſunt: uel an ergo poteſt eſſe
ꝙ ea que ſtatuta ſunt adimplere iun teſtis iudex vel arr
rauerint. Sed ⁊ ſi ipſe ſolus arbi biter de ijs que co
ter hoc litigatoribus poſcentibus ram eo acta ſunt.
uel ſcriptis: uel depoſitionibus: ut ſ.p ſniaʒ dic ꝙ Hh
dictum eſt manifeſtum ſacientibuſ ſic quũ ñ ſit phibi
preſtiterint iuramentuʒ:ꝙ cuʒ om ii.pyt. fl. t.l. l. ⁊ p
ni ueritate liti lbramènta impo nat Sh dic eſt iõ q̃ ſenp
ſimilem eſſe etiaʒ in preſenti caſu pᷣ tura exigebatur qᷓ
oribus eius diffitionem: ⁊ eaʒ om non aderat. Item
nimodo legibus eſſe uallatam. Et erat ſolus. I ꝓb ·
in his mnibus caſibus liceat uel ꝙ poſſit eſt. ff. de
in factum uel conditionem ex lege teſti. ob carmen.
uel in rem utilem inſtituere: ſecun illð quoq;. 7. .. tẽ
dum ꝙ facti qualitas poſtulauerit. ſenatus. ſed ar. cõ
Bin autem in ſcriptura quidem tra.ff. de teſti.l. l.
aut depoſitiõe nihil tale appareat: ⁊ boc nõt. Aʒ.in
una autem pars dicat iuramentuʒ ſumma in ti. de te
eſſe preſtituʒ quatenus arbitrabili ſtibus. F. habetur
ſtetur ſententie huiuſmodi litigato ſed puma placet.

rum uel ſolb arbitri ſermones mi

nime eſſe credendos quum ⁊ ſi ꝗs
iuramentum datuʒ eſſe non aiudi

cePſuppoſito :nec hoc ſcriptura ꝑ ſenſus quis ſi con
tium teſtante conceſſerit: ĩcern cer ſtet iuratum nõ tũ
taminis compoſitõ que inter hoĩ ſcriptum coꝛam aꝛ
es imperitos ſepe accidit: non ali bitro a notãio nec
quid uigoris robur iudicatii iferat a partius non
iudicet.uis ẽ eigo
in ſcriptura.

ʒD Judice.i.non co

ꝛaʒ arbitro iuꝛatũ

Suppoſito. eſt

indic. vidu.tollen.l.ij. Ac cur ſi ns.
g Judicum. i.arbitroꝛum. ſic ponitut.in autẽ.de ap. .deinceps.col.viij
h Iudicem.i. arbitrim.
i Pꝛeſtiiis.a ſe partibus. —=
k Electa eſt. non apit iurauerit vel non.ſed ſcripſerunt omnes ſe iuraſſe
cui ſcripture creditur ſiue ſit verum ſiue non.vt ⁊ alias.ff.de donati.l.ex

hac.Et nõ.ꝙ pumus caſus eſt quando omnes ſcriptum eſt iuraſſe.ſecũ

dus quando partes tantum.tertius quando arbitrum tantum. quartus
quando dicitur ab vno vel vtroq; qð ſit iuratum. non tamen ſcriptum
inuenitur. accuſius.
lIAddito.ſcriptute arbitri vel publice vel in actis coꝛim ſe.
m Pꝛeſtiterit i.iurauit id quod ſequitur.
n Sin autem compoſitum ſcriptum per ſe.
o Scriptum per aliiim.

p Alligauerit.nec aperit hic an iurauerint.ſed dic vt in ſupetioꝛi caſu.

q ¶Sed ⁊ ſi iſſe. depoſitionibus.facta ſcriptura in actis.
r Pꝛeſtiterint.i.pꝛeſtitiſſe dixerint.
Libꝛamenta.ideſt ſinem.
t In his omnibus.ſ.tribus caſibus.
u In facium.ſ.generali de qua dicitur.S. de ſacroſan.ec.ſancimus.? ſie
non eſt contra. 5. e.l.i.? dic in factum dari quum agitur ad factum quð
eſt incertum.vel quum dixit.x. aut noxe dedere. dic.ex bac.l. quando

bᷣ Incerti.incertum dicitur qꝛ eius effectus non eſt certus.immo e
contra eſt certum qð nullum effectum habet ”
c Sanraunirt partes non teneantur ſtare.niſi pena eſſet appoſi
d d Ecernimus. hec aui.. coꝝigit hanc.l.vſq; ad. .f.vt hodie
non iuretur. ⁊ eſt hec auten. de iudi.S.quia vero nulle col
la. vi.⁊ habent hic quidam decernimus.⁊ alij decꝛeuit ſcilicet no
na conſtitutio. .
GSacramenti.pꝛeſtiti a ſe vel a partibus ſecundum aʒ.? Jo. vth
indiffinite dicit.?⁊ ſecundum hoc habeas in fi.eis.ſed. B. a ſe at
bitro pꝛeſtiti tantuin.⁊ pꝛo eo ſinis huius autentice pꝛout habes
ei. ſic ergo ſecundum eum partes non prohibentur iurare.ſed ꝗd
ſi pena ⁊ iuſiurã.ſit pꝛeſtitum. qendent quidam non valere. quia
contra.l.ſactum eſt.vt.ð.de legi.⁊ con.non dubium.ſed Jo.cõtꝛa
quaſi foꝛma ſeu qualitas arbitrij ſit impꝛobata.non ſubſtã.nam
cõpꝛomitti nõ eſt pꝛohibitũ.ſed ſic cõpꝛomitii eſt phibitũ.vt ar.fl.
de condi.ᷣinſti.que ſub conditione..quocunq;.ſic ⁊ matrimonii
nimia feſtinantia punitur.ſed matꝛimonium non caſſatur.yxt ĩD ſa
ten. de teſti. ⁊ ea que pa. ..vnum. .j.de ſecun.nup.l.i-·
g Contra hoc.pꝛobibitum a lege.
b Male. ſed quid ſi bene.dicunt valere.tu dic quod non.vtaſs.

ſcfinde
ſeaifſpn
inſiölee
ickoͤſin
mnenget
nanagun.
n n 10
gwcr Af
Ncdanmn
lacggii
ſnmslan
Naſerſi
1boeri Ar
ſunmenixrt
ſwubhan
dnungt
ululmo
abin iun
Guppolnte
anieguln
atinmuni
ſhunmt
hiwemdet
landb ol⸗
plennbich
nlpenn

.ff. de re.mi.l.iij..in bello.
i Penam periurij.j.de iureiur.l.ij. J́”JMZBUMU
k¶ Ei.quidam habent eis.ſ.partibus.quia vna alteram vocabit p
iuraʒ. non autem ſententia arbitri pariet aliquam actioneʒ ð hiis

que dicuntur in.l.ne in arbitris...ſed ⁊ ſiiple.⁊ ſicẽ ꝓ Aʒ.⁊ Jo.
alij habẽt ei. ſ. arbi s

tro ⁊ ſic ꝓ. B. ⁊ Fʒ

hanc ẽ g.õ.de paec.

ſi quis in cõſcribẽ
do in ſi. ſo. ̊ ſpale
in eoꝛum odium ꝗ
fecerunt iuꝛaꝛe aꝛbi
trum alias facit lit
ſnam vt ibi.

ISi quis antẽ ſub

ſcripſerint. hoe eſt
gꝛecuʒ quod ſonat
ii.non contradico
m Lonſuetudineʒ
bec ei lex facta fuit
ciuitate Cõſtãtio
politana. vbi hoĩeſ
loquũt grecis vbiſ
n Agdiecerit. ⁊ hoc
geecũ emologo. ⁊c̃.

i.cõfirmo FIlando

o Coõpelli dicit. G.
h loqui qñ fnit iu⸗
ratũ ⁊ ſcriptũ.quð
non placet quia tẽ

valeret ſecũdũ hãc

legem etiaz ſine bu
iuſmõi cõfirmatiõe

p Adijciatur.ſ. nõ

q Ab aula. i. a inꝛe
wꝓfit ĩ aula.⁊ ſic po
nitur id in quo ſit

ppto eo ꝙ fit.

Correximus. ar.j

de vↄᷣhẽ. ſti. ſcrupu

loſam. 7.l. magnã
Sed vt etiam. ſic
ergo nõ eſt hic ſim
plex abnntiuũ.ſed

curare debet ſerua

re vt hic ⁊.ff.de.x.
ob.l. iuter ſti. ĩ pꝛĩ.

t c Am antea

ſniĩa ölgata

n Foꝛma.i.ſnia.
x AVeluti pacti. hoc
coꝛigitur.iĩ.F. alha

nam quo caſu valʒ
pꝛo reo valet ⁊ pꝛo
actore fm. Aʒo.

y, Calculis.i.ſnĩa.
3 P ꝙp6. aliud ſi an

te quum pactuʒ ſit
nudũ.ar.tñ .ff. de
lia.⁊.ð.de pac.l.i.
ſi autem coꝛam iu

dice ante ſẽtentiaz

ſiat huiuſmodi pac

tuſn valet vt. j. de tẽ
po. ? re.ap.l.ſi. F. .
a HNoſtro nomine.
ii. ex noſtra.l.xt. ð.

ſed in huiuſmòdi caſu hec obtine
ant:que veteres de arbitris eligen
dis ſanxerunt

In autentico de iudicibus.S.quia
pero multe coll. vi. .

COn. d EScernimuͦs nul
lum ſic arbitrium ſieri vt cuʒ ſacꝛa

menti religione iudicet.ſed pẽa ſta
tuatur: qua pꝛeſtita liceat a indica
tis recedere.ſi contrà hoc iudicatũ
fuerit:iuᷣx qui male iudicat: ſi do
lo facit: penàm a deo expectet: ſi
ignorantia nil pꝛeter ſacramentuzʒ
poct ar bitꝛi diffinitionem ſubſcrip
erit. J

Si quis auteʒ

gꝛecis enim vo
cabulis hoc enarare pꝛopter con/
ſuetudinem utilius viſum eſt.⁊ ſi ñ
adiecerit. V
⁊ ſic omnimodo per actionem in
factum eum compelli ea faceꝛe qui
bus conſenſit:qualis enim differẽ
tia eſt:ſi huiuſmodi uerbum

àdijciatur vel huiuſ

mogdi vocabulum tꝛanſmittatur.

Si enim verba conſueta ſtipu/
lationum ⁊ ſubtilis immo magis
ſuperuacua obſeꝛuatõ ab aula cõ
ceſſa eſt:nos qui nuper a nobis le
gibus ſcriptis multa vicia ſtipula
tionuʒ:multaſq; ambages:ſcꝛupu
loſoſq; circuitus coꝛeximũs: cur

non ⁊ huiuſmodi ſcriptura totam
ſoꝛmidinem veteris iuris ampu

tamus:ut ſi quis hec ſcripſerit: uel
vnum ex his acquieſcere eis com
pellatur ⁊ ea ad effectum omnimo
do perducere:quum non eſt veriſi
mile hec propter hoc ſcripſiſſe ut
tantum non contradicat:ſed ut èᷣti
am ea impleat:aduerſus que obui

am ire non poteſt.

Dem Auguſtul ⁊ Ceſſar Julia
no.pᷣpᷣ. .
Vm antea ſancitum fuerat ĩ

arbitris eligendis quos ne

q; pena compꝛomiſſi vallabat: ne
q; iux dederat: ſed nulla ſent en

tia pꝛecedente comunis electio: ut

in illoꝛum ſententia ſtetur pꝛocura
bat: ſi quid pꝛo parte pulſata ſoꝛ
mã arbitralis pꝛocederet exceptio
ne m e uluti pacti generari.
Sin autem pꝛo actoꝛe calculusꝓ
poneretuꝛ:nihil ex eo pꝛocedere pᷣ
ſidij ei:ſancimus ĩ eos arbitros qu
os pꝛediximus:⁊ quos talis con

.l. pꝛoxi.in fi.ſic ergo ex.l. naſcitut actio ⁊ exceptio hoc caſu. non ex ſen

tentia. ⁊ ſic non eſt contra. S. e. l.i. . ff. e.l. ij. vel hic ſpale. quia nõ ſuit ap
poſita pena. ſed nonne hoc caſu etiam iure veteri poterat agi. condi.in

certi ad intereſſe.vt.ff.e. diem. 5. fi. . hic nudum fuit pactum in compꝛo
mittendo.ibi ſtipulatione uallatum. Item quid ſi pignus detur arbitro

ſenſus elegerit ſub eo pacto uel in
ſcriptis uel non in ſcriptis habito:
ut eoꝛum diffinitioni ſtetur:ſi quiðᷣ
ſubſcripſerint poſtquůam diffinitio
pꝛocedit:quod nõ diſplicet amba
bus partibus eoꝛuʒ ſententia non
ſolum reo exceptionem ueluti pac
ti generari: ſed etiam actoꝛi ẽx no
ſtro nomine in factum actionem
quatinue poſſit ſententia eius exe
cutioni mandari. ſed in hac qui/
dem regia ciuitate ab officio emi
nentiſſime pꝛefecture:uel eius cuiõ

ſoꝛum pars ſequitur fugientis ĩ ꝓ

uincijs autem tam per moderato
res quam per apparitoꝛes eorum

uel per iudices quorum regimen
pars pertimeſcit pulſata. Sin au
tem poſt ſententiam minime quið
ſubſcripſerit ſe arbitri ſoꝛmã ãplec
ti:ſed ſilẽtio cauſa eã roborauerint

non intꝛà decem dies atteſtatiò

miſſa fuerit uel iudici vel aduerſa

lis fuiſſet inchoata.

rio ab alterutꝛa parte: per quam

manifeſtum fiat diffinitionem non
eſſe adimplendam: ſilentio partiuʒ
ſententiam roboꝛatam eſſe: ⁊ ſugi
enti exceptionem ⁊ agenti memo

ratam actionem competere.
Altera autem parte recuſante

ſecundum pꝛefatum modum:⁊ im

plere ſtatuta m inime cupiente: ni
hil fieri pꝛeiudicium:nec paꝛaꝛi ex

ceptioneʒ reo uel actoꝛi actionem

Exceptis uidelicet arbitris qui
cum ſacramenti religione electi ſũt
ſecundum nouellam noſtri nomi

nis conſtitutiònem: tunc eteniʒ ea
oñinnia ſeruari:que lege noſtra ſuꝑ

huiuſmõi audientia diffinita ſunt.
Licet nõn ignoꝛemus Julij Pau
li opinionem ⁊ alioꝛum pꝛudenti
um:ceterorumq; qui tetigerunt qꝗ

dem hniuſmodi queſtionem quaʒ

in pꝛeſenti aggꝛedimur: non auteʒ
perfectiſſime pere gerunt:ſed uſq;
ad quaſdam actiones tempoꝛales
ſtandum eſſe exiſtimauerunt.
Plenius autem ⁊ geneꝛaliteꝛ dif
ſinimus còͤnuentum in ſcriptis a-
pud, compꝛomiſſaꝛium iudicem
ſactum:ita tempoꝛis inteꝛuptionẽ
inducere:quaſi inoꝛdinario iudicõ
Ad hec ge
neraliter ſancimus in ijs que apð
compꝛomiſſarios acta ſũt:ſi aliqd

in factum reſpiciens: uel pꝛoſfeſũ

eſt vel atteſtatůʒ poſſe eo ⁊ in oꝛdi
narijs uti iudiciis.

Dem Auguſtus ⁊ Ceſſar Joã
ni pꝛeſecto pꝛetoꝛio.

pꝛo ſeruanda ſnia..pm
ir. aut ipſe teneat quo cãꝗu

eſt pignus naturali obli/

gationi accedens. qua te
netur pars ipᷣi arbitro aad

ſeruandã ſniĩaʒ.vt ar.j.de
vſu r.ſi per retentionẽ.aut
vt det parti. ⁊ tunc depo

ſitum ceĩta lege eſt dautum
⁊ ſic aget pars cui eſt dan

dum contra arbitrum ac
tione depoſiti.vt.j. ad ex
hi.ſi res.tu die vltio caſu
pſcrip.xv.ſi rẽ..pe. Item
quid ſi pena pꝛomittatur
fato manẽte pacto.dic vt.
.ff. e.l. ij.

b Subſcripſerint. actor
reus ⁊ collige hic ſententi
am arbitri in ſcriptis dan

daʒ.vt iudicis.vt.j. de ſẽ.

ex peri. re.l. ij.
c Decem. qui ⁊ poſtea p
autenticam ſtatuti ſũt ad
appellanduʒ a ſetentia in
icis. vt in autẽ. de ap. S. i
d Atteſtatio.i.dictio.
e Exceptionem.ut.ff. eoð

litigatoꝛes. F. interdum. ſʒ
contra.in.l.ij.eo.titu.⁊.ᷣ.
.l.i. So.vt.S.e.pꝛoxime.
in glo. que incipit.vt.S.

fSecundum pꝛeſatum .i.

g CLonſtitutionem. vt. S. l.

pꝛoir.

b Licet. hac lege babes el

fectum arbitrij in fine. vt.
..de actione vel excentõ
ne dãda. It ĩ pꝛi.vt h̊ Iʒ
i medio.vt.j.pꝛox.S.

i Quaſdam. non omnes
nec ad perpetnuas.

Qõuẽtũ.i. cõnentionem
factã ĩ ſcriptis ⁊ executor
miſſo.nõ aliaſ.vt.j.de pᷣſ.
.xxx.an.il.ſicut niſi in caſi
bus coꝛam pꝛincipe.vt.ð.
quando.li.pꝛin.l.i.⁊.ij.
Itẽ nõ.hic libellũ iĩ ſcꝛip.
debere dari corã arbitro

ſicut coram iudice.vt.j.ðᷣ
li. conteſ. anten. offeratur.

ſed contra.ar.S.de epiſ.⸗
cle.aut.generaliter in fin.

I A hec in factũ.i.ad fae

ti queſtionem.

m Pꝛoſeſſum. i. confeſſũ
n Alteſtatũ. i. teſtibo affit
matum coꝛam aꝛbitro.
o Judicijs. data electione

alteri parti vtrum velit teſ

tes iteruʒ pꝛoduci ſi viuũ:

l:

2?ð

8 1

en atteſtationes. vt. j. de teſti.l.f. ſed an etiam inter alias perſonas. ꝑn?

non. ð. de edendo.l.ij.⁊ facit.j.de li.cauſa iubemus.j.de re iudi.geſta.

Ancimus.agmine.vt nec arbitri nec iudicijs neq; aliunde offiiid
um in iudicio habeant.vt.ff.de iudicijs cum pꝛetoꝛ. . pe.⁊ de re.

iu.l.ij. 7.fl. de pꝛocu. neq; ⁊ ar.ff. de vſuf.ſed ⁊ ſiquid. S.mancipioꝛum.

b Eaꝛum.ſ.penarum.
c Contemptoꝛes.quidam

habent conuentores.i.cõ
nenientes ſiue pꝛomitten
tes qui ſunt iuſti.quia nõ
poſſunt ad eam conueniꝛi
alij habent contemptoꝛes
⁊ eſt idem ſenſus. nam iu
ſte contemnunt eas ſolueẽ
2 quod dicit nulla pena q̃ᷓ
ſuiſſet pꝛomiſſa.nulla pac

ti. ⁊c. ſi pactum loco pene

fuerit appoſitum.vt.ff.e.li
tigatoꝛes. F. interdum. vel
dic pacti.quia fuit cõpꝛo⸗
miſſum.ſecundum foꝛmaʒ
56.l.pꝛoxima.in pꝛi.quid
in comitiſſa cãpanie ⁊ ma
telde que arbitꝛantur. .

dDt. j. de eman.li.l.i.ſic con

A De ſatiſdãdo.dictuꝛ ð

ſuetndo dat ei iuriſdictõʒ

iudicijs p̃ittit ð ſatdãdo
qꝛ hy fit añ litis 9. vt. j. e.
l.i.in. F. i. ⁊. F. fi. eſt ſatiſ
datio cum ſideiuſſoꝛe. vt.
.ff. qui ſatiſda.cog.l.i.

e n Hn eſt iuris. faci

eſt.aduerſario pꝛe

ſente vel abſente ante iu

dicij initium.

Preſentis actis tantum

facientibus.quantuʒ ſi nẽ
in initio cauſe dominus eſ
ſet pꝛeſens ⁊ conſentiret.
quo caſu ſimiliter non ſa

tiſdat. ⁊ ideʒ ſi quolibet a

lio modo conſtet ðe man

daato.vel per inſtrumentũ.

vł per litteras domini miſ
ſas ad iudicem.nam his
caſibus non ſatiſdat. vt h
⁊.ff. vt in poſſeſſione lega

ſatiſda.S.ſin autem.⁊.ff.de pꝛocur.ſi pꝛocuratoꝛem.⁊.s

Ancimus mulieres ſue pu
dicicie memores: ⁊ operuʒ

que eis natura permiſit: ⁊ a quibo

iuſſit eas abſtinere: licet ſumme at

q; optime opinionis ↄſtitute:in ſe

arbitrium ſuſceperint:uel ſi fuerint
patrone: etiam ſi inter libertos ſuã
interpoſuerint audiaʒ:ab omni iu
diciali agmine ſeperari: ut ex eãꝝ
electione nulla pena nulla pacti ex
ceptio aduerſus iuſtos eaꝝ cõtem
ptores habeatur lvii.

De ſatiſdando ,

Mpa. Diocle.? Maxl. aa. ec.

On eſt iuͤris incerti eum
qui apud acta factus eſt
agentis procurator: nõ
compelli ratam rem dominum ha
biturum ſatiſdare.hoc eniʒ caſu ue
luti preſentis procuratorem inter
uenire intelligendum eſt. itaqʒ ⁊ ſi
poſtea mutata voluntate pꝛocura
toꝛem eſſe noͤluerit:tamen iudiciũ
quo quaſi procuratoꝛ expertus ẽ
iudex ratum habere debẽbit. Sin
autem ei ab aduerſario ſuo oppo
ſita fuerit in ipſo litis exoꝛdio defẽ
ſinis allegatio: etiam ipſe quaſi
abſentis in hac parte pꝛocurator

ſatiſdationem ſuper excipienda lite

pꝛeſtare cogitur: qua non pꝛecedẽ
te lis que ei mandata eſt ulteriuſ ꝓ

cedere a iudice non cõnceditur.

Rei autem pꝛocuratoꝛ vel defen

ſoꝛ etiam ſub geſtorum teſtiſicatõ

ne factus in ipſo litis limine iudi
catum ſolui ſatiſdationeʒ in omni

toꝛum. ſi is a quo.in. S.i..ff. tfem fatam babere.l.ne ſatiſdatio ⁊ inſti.de

—

de pꝛocuꝛatoꝛibꝰ

.i. ybi de hoc. Item hec vera niſi in duobus caſibus.vt. ff. de ope. no.
nnun.l.de pupillo. §. fi. 2. l. ſe. . ff. ad trebel.l.quias ita. F. etiam. tu dic yt ibi
g Noluertt.iudice ⁊ aduerſario ignorante.ſecus vtroq; ſciente.vt.ff. ð ſo

lu.l.vero procuratoꝛi..ſed ⁊ ſi quis mandauerit. quid autem ſi alter tan
tum ſciuit. . ſi index tantum nulla eſt ſententia. quis in non legitimam
perſonam ſcienter inlit ſententiam ſi reus tantum tenet ſententia.quia iu

dex nihil de contingentibus omiſit. ſed reus pꝛopter ſuam ſcientiam nõ

debet habere commodum ex ſententia ope replicationis.ſi autem pꝛocu
ratoꝛ tantum ſciuit valet pꝛo reo.vt hic non pꝛo actoꝛe cum quo ad acto
ꝛem per non legitimam perſonam fuit litigatum ⁊ nõ.ꝙ ſemper pꝛeſumi
tur ignoꝛantia niſi pꝛobetur contra.ᷣff. de pꝛoba.l.veriuſ.⁊ hoc ante li.ↄ.
p lit᷑.ↄteſta.ſi dñm poſtea peniteat.poteſt pꝛocuratoꝛ innito domino iu
dicium implere. niſi iuſta cauſa impediat.vt.ff. de pꝛocu.que omnia.

b Debebit. nemo eĩ dʒ ſuum conſilium mutare in alterius iniuriam.vt. ff
de reg.iur.l.nemo. S
i Exoꝛdio.tunc enim debet fieri.pt.ff.de pꝛocu.pompo. .ſati.⁊.j.pꝛox.

CS. ⁊ quia eſt dilatoꝛia exceptio.vt.j.de proba.l.exceptionem.

k. Defenſiõis.i.ꝙ defẽdat arbitrio bõi viri.vt.ff. de pꝛocu.ſeruũ. .ait pᷣ.
l Lite.quacunq; velit ꝛeus reconuenire pꝛocuratorem noiĩe eius pꝛo quo

agit.vt.ff.de pꝛocu.l.omnium.⁊.l.non ſolum.

m Mon conceditut.pẽa enim ſion defendentis ⁊c. vt.ᷣfl.de pꝛocu.

inuitus. F. pena. tenetur etiam domino mandati ad intereſſe.qua
ſi hoc fuerit mandatum vt deſendat.vt.ff. de pꝛocu.l.ad rem. .l.

ad legatum.

n Pꝛocuratoꝛ. cum mandato defenſoꝛ ſine

bus cauſis pꝛeſtare cogitůr.

De ſormulis ⁊ impetratione ac
tionum ſublatis.
lpyvyiijf.
Mpa.Conſtanti.a. Marcelli
no pꝛeſidi henicMie ·
Vris fòꝛmule aucupatõ
ne ſyllabaꝛum inſidian
tes cunctoꝛũ actibus ra
dicitus amputentur*.
Mpꝑa.Theo.⁊ Aalenti.aa.Hie
ro. pᷣõpᷣ U‚—⸗ —MUWU
Alli pꝛòꝛſus non impetra
te actionis in maioꝛe ul mi
noꝛe iudicio agenti opponituꝛ ex

ceptiò ſi aptam rei ⁊ pꝛopoſito ne
gocio eompetentem eam eſſe con

De iurkiurando pꝛopter calum
niam dando.

Mp. Juſti. a. Demoſth.
N omnibũᷣs cauſis ſiue
pꝛopter litteras fuerit apð
te certatum.ſiue propter ĩ
ſtrumentã ſiue pꝛopter quicquaʒ
aliud in quo neceſſitas pꝛobatõis

incumbit ſancimus non aliter eaf

deʒ pꝛobationes preſtare compel
li:niſi pꝛius qui uos expoſcit:iura
mentum de calumnia preſtauerit
quod non cã differendi huiuſmo

di propoſuit allegationes.nam ſa

cramenti timoꝛe contentioſa litigã
tium inſtantia compeſcitur.ne aũt
perperam in queſtione ſeruorum
gquidam uenientes ſui animi cꝛude

mandato.
o Logllur. vt inſti.
de ſatiſda. §. fl. 1. ſ.
de conloꝛ eiuſ li.l.

.ij. qð continet tria
vt. ff. iud.ſol.l.indi
catum ſolui.

p De ſoꝛmulis. di
xit de ſolemnitate
ſatdatõuʒ ꝗᷓ fiebãt
oli ⁊ hodie ĩ pri.iu
dicioꝝ nẽ ð ſoleni

tate foꝛmulax aclio

num que fſiebant o

lim vt impetrarẽtuꝛ

a collegio põtiſi cä
vt. ff. de oꝛig. iuf. l.

.iſ. F. deinde. hodie
non. vt hoc ti.

mule. ideſt

ſolemnitates.
r Aucupatione. qꝛ:
ſicut qui ſtudet ca
pere aues.ſic ſtade
bat aliquis capere
ſuum aduerſariuzʒ

in ſillabaꝛuʒ pꝛola

tiõe. vt ſic eum a ciaö
cadẽ diceret ſi a ſlI
laba caderet.ff. de
teſt.ma.l.ſi quis.
Ampnutentur, vt. S

de hijs qui in ecck.

manumittuntur. l.
fi. . j. de teſt. l. qm.
arbitris.5. fi. in fi.

ſed ar. contra.ff. de
in inte. re. diuus.⁊?
ij. de appel. ex illo
27.l. nominationes.

Item contra. ff. de

iure fi.in fraudem.

.5. quotiẽs. vbi cãe amittet etiaʒ hodie ſi mutet etiam ſillabam. ſz
ibi non ſolum aliter protulit.ſed mutauit verbum acioꝛum falſita
tem cõmittendo.vel ipeciale in ꝓcu.fiſci.accurſius.

t n Alli maioꝛ.vt apud ordinarios.

n Minoꝛe. ſ. pedaneo ſiue delegato. .—
x Exceptio.quod non impetrauit actionem a collegio pontificũ

vt. ff. de oꝛig. iu. l. ij. . deinde.

y BDe iureiurando propter calumniam ⁊c̃.dixit de ſatiſdationiba
que fiunt ante ingꝛeſſuʒ iudicij.nunc de iureiurando quod fit ſta

tim poſt ingreſſum vel econtra. dicturus de inſtantia indicij.ſiue

de iudicijs pꝛemittit de hoc quod fit in initio iudici.
z i Nomnibus.pꝛopter litteras dic pꝛiuatas lr̃aſ.ſ.

a Inſtrumenta publica. vel dic litteras. vt quia dubitabal

an ſint illius tabellionis. : ſic eſt controuerſia de ſcriptu
ra ?⁊ ſic per conſequens veritatis.ᷣ de inſtrumento dic ꝙ bene ofite
tur eſſe illius tabellionis. ſed dicit eum ſalſum ſcripſiſſe.⁊ ſic de

veritate queritur ſola.

b Quicquam. ſic ergo in exceptione ante

litis conteſ. in pꝛin. iuꝛa

tur. ſed an in accnſatione criminali. . ⁊? ibi iuratur ſecundũ Jo.

HB. H. ⁊ Aʒ.vt hic ⁊.j.l.pꝛoxi.vbi dicit in omnibus litibo. ⁊c.

circa pꝛin.⁊.j.de pena iudi.auten.nouo iure.⁊ yt. . de fide inſtꝛu.
.l. fi. ſed. M. contra. ? pꝛo eo quia nil videtur ſimile habeſe cnz

R Mbnirng

la geli
urfeine
nen riſe
vmencal
ſctapyo.
de bolle
Plſpen
Niann din
nanmttikn
io Nißn
d ecculen
ſͤurpert
legtinein
IMunozn
lo; gvoꝛ
Ales noͤna
l cti dee
ldaumn,1
lil.
Gegar.
4 rübit
Cnllee
ſdeppob⸗

lalſo duo
ſpanper
Ihenintun
PKint,
Gneliggen
1 Hkaitaa
niclünio

luniiclen
Ceſiliel.
Deoriii
ane
lleti
Plea⸗
Alende⸗

Ani

an⸗ ſte ceteris i⸗
pin nenlc iudicijs. vt inſti 11:
end tur udine ſu vt inſti. de pu.iu.
a ur redi upplicij. vt. . in.
H redim lj. v in
nonobſata ſangu vt.ſ. de accuſ⸗ pꝛin. ſo quia ſatui
Curig obſtat qꝛ inẽ ſuũ. vt a.l.ſi. terci. a ſatis eſt eů pun
mtſil Putge Paunpenan Ka Hdaan o dent ſ pun ſoateſc
ce nec ha qꝛ — enam fuco i 0 ali ꝛu. l. i. ſe ermitti ſas
anͤtal ſimilit nõ ſol fico inferri qua.i.i nlccterte nil kelert. t. f. de
ſcdenns im no ſolu inke ua.i. in ert .
iGn ſmn atitnen 8 eläuenſeaemeven ne bia ——H ſig er
niutll ·ſed etia ppli aaunt d Scigna enaameſ neun ſigni. l. litss i. py
„ ſratche hoc iuĩ ari actoꝛi. J in arrationem ln. litis nomen. T
All urando comprſen litatem e 4 un aeniatn dln .
lnönziͤ ſeaimert agui icib h eru P20 xi. .f.ſi So. ſatis dict certe. ĩ
Aitnuie nem traͤſige gui us audi oc ueni orum act .ff. ſice .jec eeſte imm
lihockfi i c hoc uenire: uelai. orem icer. pe.l.lecta eer Dn
daneeee amen c gendo ñ eroſancti iri: niſi pri : uel a iu dio li nec ſugiẽ ecta. .. di eri pmoõ
ngſ facit ẽ alüniand no tis ſcri P rius tacti 1 io liti gien q An 8 iceba mo
¶ 0 no ptu acti 8 exerce: tem in pri ntecq; vtri m.
mmtn de do.le M. f aibns u ponant 6 narinonema manang⸗ rimor oppant nuſc. 5 ho
inantin loꝛ. .. ſi ce⸗ ma nann ſed renn. lropter . Kutuſen p ricſonſinen po non d ganorctos pee
Perre eiiam vbi riaru uia alite Oc uu . m legitin ad ante ionibus n interr
iallioſi p calumni o m uůͦe r reru ene princi gitimu uocati ſea onibus vel reſt⸗ oga
ii ermitti nioſa end ritatem ey m beredi r pales m pr acra wubun mſnue ponſioni
NR io. Itẽ cuſa non poſſit quirere m. actoͤ ne ſub iple iunt quan ere. qꝛ pri
ſile ad pꝛo eo qðᷣ unt. uel calumni actöͤr qui eant iuſi ſn Aam ioſis prius
eſag aan In auten. ſed niandi quidem i luſiu rent. vel ali i aduocati
RRũflRrK iĩ andũ adi auten. de ii exti animo li iuret nõ babeãt i. aliquo cati
it, tatn Pmnecdde . . bare euga nouen nude uali ne
kgeunein ketvoꝛd Ceo/ ap legationib ona cauiſonni hd Eaioꝛ iurer ſe ergo
D inornm. Lau bodien h T ipſe i utern non allct ſuj rat actoꝛ ergo pᷣ
e, 0 80 u od , dle iur. . tatur: iter ſu nec 2
in nnſut tur. vt.j. de mmädanan B exiger calummole in iniuo un diler poſtea dicliarindus bonag wong te.liel. i F. . vbi
enn .l.aru e auc. ſ. D .. toto tiſſim iuſq; 13 pue to ur de ſe vbi
— ireliheai a enea. hali nege quod anteed aucentos ſ niros orer nonenin amen
noche .lti..l.g m v indic iuramentu iſpoſi⸗ os ſe 6 pture ſeru ordo
ſun apeten ſare. aceh l. ꝗ acc iũdi mentum oſitum ecundũ ,ff. de . eruand
are. accur. ſas diri ices nõ ali u m eſt u de ioluto. us
un⸗ A cübitvl pdl Gaofunct euane — cau enntralaiiai i EEEKER
töegſeen cenui vel vel ꝓdu patro uangelii us: niſi ice ctis epe.te.li. m. T iſti.
. vennadaiunen e uranaen cun bropaf den anes de iis cc poſilte uot lchen nec be
alntſt d Köpe a. inbem ppoſi qui ro omni in fi. co qui i itelligi i pꝛi
* ralt Rine deqʒ ſerre ngeetl. rriken CeR ll.quinta. ingre. ad ap Kr
Anuenmt .ſ. pena pecun 6is um duxi uſpoͤſui e: ⁊ ita agiicien i ,B on aut ceſlu car
naut Sria Eanaazt e
löͦdemr HNie aũt. calũ pꝛi. ate: preſẽ az eſſe:ne l⸗ il nec da . ferri. S p. iul.
in ſii dari aachtonuner⸗ pꝛobatio alea non aluer n In a Ene ſepius Frau. rabuludle Alauara
alnomit ſe ionẽ exige exactione ionũ exactionẽ .l. c uten. ut liti⸗ r. vt iurat yt lais. E dallt
we eruoꝛ ntis m co onẽ oll.o itiga .ff. ſe 5 2 vt
. ,I. .* 2 .2 C .G. „ 2 3 „⅓ * . * 6 B .
linun 1 5 ionẽ. queni De iuramẽto e ſmame ti ——— S er
xmmus 3 Cobi rtanfanerzr⸗ egaſic grädachulerno⸗ Sper ii oppõis. quis pꝛi mian ieluur lte Szar
Gtanſlin poſt eruatẽ Arc ereditarijs uner lunne F. qõneʒ tetur oule l ceiginalieauſ innan erapern ſed ralenan 8
. er , eredes qõ ciꝛca fi ..iuſi c iuſi e e. vt. ff. piciatu 8. vt. ff. tionẽ
—R ulantis deli go veritas ali es in. .l. iuſi urand .fam r. vt. ff. de e pac
Sõõ alit qõ poſt uran. 5. paren .bher. inter. 5. de d xcep.l. i
H ag. l. eos. 5. ſi rium. ſic.ff. üer patelieri ulei. quia A F. hoc iuſt tibus 7 .inter. F. qui ona.quid i .l.i. ſed
l.cor deſ quis.⁊.C ſt.ſi quis n non pim . quod ſi iuran. bod Patronis qui familie. id quod
SS vbi C. de leinp cau. ſi eum poteſt. admi J mus in fi. At ic. quum le non ſe olim ſi Item a aoe
15 eOe . . . ttit᷑ yt in ante Item an i non i ecund ic. vt. ff. de i n remi
⁊ fociũ ibi perq i 7.l. falſi. oꝛbs ⁊ re.a pumo. e. 1 in anten. de i an in inueni um de iurei it
nalert ð =M
, m. F „₰ .. B. O i . „de i . ur Ie .V r. »VIle. E. . * J
. 4 l bh Sec ſa luret ð Vltate s rhee man 4 auten. u⸗egenda led uranmn . Ser . pꝛeci
iunncoſil ten. de .hanmalum ano lle H vt dix.õ.ð e Zenr if. ire iment, pꝛo n einr ppillauonis ſleacn faciunt nS⸗
n eize is q i ali cilicet fi .li is a quid ſi . nt in o.j]. de ind i eadeʒ em cum pru a om
inſtante tiã pluri ꝗ ingre que pꝛob et fieba i triennio fi pꝛin.c inch. pꝛo cauſa licea m pri
mne tia pluries i re. ad ap. §. ki ationes ẽti tpluꝛies Jo. ſi i nio ſinlta ſit olb viij. 7. F perandum. 5 iceat tercic ma. vt.
iucicl⸗ illa coꝛꝛi iurari d p. S. fi. coll. es ẽt ĩ medi quoti ſi in medi ita ſit iudi iij.7. ff. de um. § bi ercio ⸗K
dien igit ebeꝛe v. vnd edia cauſa ens e ex eild lio triennij ſit lcij i dam. his omni pꝛouo.
—/ contra i per ba .t. ff. d ehec ſie aula. vt in au em ac nnij ſit nſtantia. intec. qui nibo.r in an
re . n autz nc. vel ibi de dam.i umitu in au ꝓ eo fac cubus iudi ludex a. Hen. it ui bona ⁊ in au
n nuhe⸗ iuratur oc de teſti. ibi extra i .infec.qui r. ſed vid liti ac. fl. iu dicet mutat erum iurari §. pe
nongnli k c anond pꝛ .q2 vero ſe icium. hie i na. F. p So. 4 oꝝ terreri ap. Itẽ ĩ .ff. de iudi od fort Item dicit
