leges noſtras non adoptiuo ⁊ ex
traneo patri.ſed natali uſq; ad mo
dum vſuſfruc. perueniunt ⁊ rema

neãt in ſacris patris naturalis que

ſi imaginaria quadaʒ ⁊ noua affec
tione ei acqſua:non pꝛiſtine cògna
tionis diminutione introducta ſed
ſiquidem remaneat in tali adoptio

ne nulla interueniente emaãcipatio

ne in hoc tàntũmodo ei pꝛodeſſe
uolumus adoptionem:ut non ſuc
ceſſionem ab inteſtato patris extra
nei adoptiui defraudetur: ſ habe

at acceſſioneʒ foꝛtune ex patris uo

luntate naturalis ſibi acquiſitam.

neque enim ex ueteri iure ↄgnatio
nis nẽxus naturalis patris peꝛ ad
optionem ſilio diſſoluebatur: ſed

accedebant adopiiua iura ceteris
reliqijs ex iure naturali remanen

tibus: ⁊ qui lẽgiptius erat familie

adoptiue his natalis fuerat cogna
tus.quis enim materna iura abole
re poſſit quum uidebatur ex anti

quo iure patrem quidem habere

adoptiuum. matrem autem eam
quam natura cognoſcit ⁊ ideo ſan

cimus ⁊li habt huiuſmodi ſilius

integꝛa nature iura:tamen ſi inteſta
tus pat᷑ exneo adoptiuo deceſſerit

habere eum etiã ſui heredis iuſ ad

eius tantũmodo ſucceſſionẽ ut nõ
legitima iura ad fãiliã extranei pa

tris adoptiui habeat: nec ipſa ad

eum comunionem aliquã habeat
ſed quaſi extraneus ita ad illam ſa
miliam inueniatur. Sin auteʒ per
emancipationem iura ad optionis
fuerint diſſoluta:tunc nullus ei pe
nitus ad adoptiuum extraneuʒ pa
trem regreſſus eſt. ⁊ ſi moꝛiatur in
teſtatus relinquat᷑: ſed maneat tan
tummodo patrem naturalẽ cogno

ſces tanqua non ſuiſſet ab initio in

„ 2

adoptionem tranſlatus. Què at
de alijs adoptiuis diximus: hec ſã
cimus etiaʒ de his qui ex Sabinia
no ſenatuſcon. ex tribus maribus

5. e. K ſed ⁊ hoc manete accurſius florentinus.
i Que aurem. adoptiuns daus extraneo in adopt᷑.
k Ex tribus maribus. tres enim erant patres quoꝛuʒ quiſq; ſuũ
filiũ adoptanti offerebat vt eũ adoptaret ex quibus vnus adop
tabatur. vel econtra erant tres volentes adoptare ? vni eſt datus
cui plus nidebatur pꝛouidendum. quum ſit adoptatus cum ma
ioꝛi ſolemnitate. ſacit inſti de bere.ab in. ꝭaliquã vej· de dcuĩ.

VIII.

.l. fi. in fi. accurſius florentinus legum doctof.

IA patre dato. ſ.extraneo. accurſius.
m Extendimus. ſicut ergo filium meum in adoptionem datum habeo ne

ceſſe inſtuuere uel exheredare.ita ⁊ nepoteʒ.ſed hoc niſi ſilius precedat
nepotem.⁊ hoc lubijcit ſi tamen. c. ut. fl. mili.te.l.ſi filius.S.i. ⁊ inſti.ð

extraneo ſuerant adoptati: niſla pe
nitus dilerentia inter alios adopti
uos ⁊ eos introducenda. Que in

filio diximus in adoptionem â pa
tre dato hec in filia ⁊ in nepoie ⁊
nepte ⁊ deinceps perſõis utriuſq;
ſexus in ſacris conſtitutis extendi
mus . Si tamen tempoꝛe moꝛiis

aui ſui parentes eos uel eas nõo an

tecedant. ſi enim patres eos ante
cedũt:ubi nec imponitur neceſſitaſ

auo aliquid nepoti uel neptirélin
que:maneãt omnia iura adopti ua

ei intacta. Hec autem omnis ſan
ctio de filio uel ſilia uel nepote uel
nepte ⁊ deinceps perſonis i ſacris

conſtitutis introducta eſt: ubi du
bitabatur quid ſtatuendũ eſt qua

ſi duobus patribus ei uno ex natu
ra ⁊ altero ex lege impoſiiis. Abi
aut᷑ hõ ſui iuris conſtitutus per ar
rogationeʒ ex auguſta liberalitate
ſe dederit in doptionem:tunc om

nia iura patris adoptiui habeat in
tacta:quum enim nullum inter pa

tres inducit diſcrimen ſit ſuus he

res adoptiuus patri arrogatõi⁊ fa
milie eiꝰ aggregetur:⁊ oia que ad

ſilium arrogatum ueteres leguʒ la
toꝛeſ induxeꝛunt:intacta illibataq;
in eoꝝ perſonis obſeruentur.
Dem.aa. Joanni.pᷣpÿ.
Elères circuitus adoptioni
bus que peꝛ tres emancipa
tiones ⁊ duas manumiſſiões in ſi
lios aut per unam emancipationẽ
cteris liberis fieri ſolebãt: cõrigẽ
tes ſiue tollentes cenſemo licer̃ pa
renti qui liberos in poteſtate ſua ⸗

ſtitutos in adoptionem dare deſið

rat:ſine ueteꝛi obſeruatione emanci
pationum ⁊ manumiſſionum hoc
ipſum interuenientibo actis apud
comptentem iudicem manifeſtare.
pꝛeſente eo qui adoptatur ⁊ nonↄ
tradicente nec ñ qui eum adoptat.
XlvHr.
Pẽemancipationibus liberoꝝ.

Mypfs. DHiocle.⁊ Maxi. aa.
Alex municipij in quo te
pateꝛ emancipauit poteſta
tem duumuiris dedit ut et
alienigene libeꝛos ſuos emãcipare

exhereda. li. F. poſthumo

ꝛum. accur.
n Relin quere. niſi faciat
pꝛopter timoꝛem legis vel
leie.ut ĩ dicto. S. poſtumo
rum in fi.que eſt contra.
o Libertate .i. autoꝛitate ł
ꝛeſcripto.ut.S.e.l. arꝛoga
tiones.
p In adoptionem. i.in aꝛ

rogationem.
q un Aeteres. nõ circui
tum inutilem tolli.

di.inde.l. dominus teſta
mento 2⁊.j.de dona..l. fi.
r Tꝛes emancipationes.
opulſ enim erat ꝙ ego tibi
⁊ tu illi ⁊ ille alij vendere
mus ut filium.⁊ ſic ab om
nibus emanciparetur bpo
ſtea uendebatur bis ut ſer
nus ⁊ bis manumitteba
tur.accur. L
In ceteris liberis.ſ.in fi
lia ⁊ nepotibus ex filio ⁊ ĩ
fia.ut hic ⁊.ff.de ſiuſto teſ.
.l. uerum. 5. filia⸗
t Manifeſtare. ut ? ar. j. t.
.i.l. fi. ſed certe immo ⁊ ſie
actis.ut.ð.de fide. inſtru.

ll. emancipatione que ſũt

contra ſed illa littera aliteꝛ
intelligitur.
n Et non contradicente.vt
J. ti.i.l. inbemus. ⁊. l.fi.?
.ff. e. l. ij. i. . l. in adoptõ
nibus.
x De emancipatõnibus li
beroꝝ qualiter conſtituaĩ
patꝛia ptãs dictũ eſt nunc
Iliter diſſoluatuꝛ
y ſ JYlex.i. cõſuetudo
ſic. j. e. l.fi.
3 Duumuiris.i.magiſtrati
bus municipalibus.ut.ẽ.
de iudictjs.l.fi.ſed nõne ⁊
ſi non eſſet conſuetudo eſt
tamen lex que dicit apud
magiſtratum municpaleʒ
hoc poſſet fieri. ut. S. de
magiſtra.muni.l.etiam ex
traor.ut.ff.de manu. nin.
.l. etiam. F. fi. T. ff.e .l. eman
cipari.Re.ſic ſi modo ex 2
ſenſu a ſcientibus eum ex
traordinariũ predicta fiãt

ſed bic credebant ordinarium ⁊ non erat quia conſuetudo faciat cum oꝛ
dinarium ad omnes enam alienigenas. nl dic quod duumuiri non ſunt
magiſtratus municpales ſed quidam officiales. qui als non bñt hanc
iuriſdictionem niſi conſuetudo daret ⁊ hoc placet.ſed quomodo conſue
tudo eius loci pᷣudicat omnibus alioꝝ locoꝝ.ut.ff.ↄuĩa pᷣdioꝛum.l.ven
ditoꝛ. S. ſi conſtat.v:.in noluntaria iuriſdictione ẽ hoc ſecus foꝛte ĩ contẽ
tioſa. uel dic etã ĩ contenuoſa idẽ ⁊ nõ dr illius loci ↄſuetudo im ſed ge

☚—

—
eric,

4, 2. 80°

neral iſpectis eis iter quos fit magis qᷓ i loco vbi fit. itẽ nõ H̊ ar. ꝙ lura
2 ſtatuta illius loci vbi agit iudiciũ ſunt fuanda.lʒ actoꝛ aliunde ſit. ſed
ar. 5. fl. de euict.ſi füdus ⁊.ff.de vſuris.l.i.ĩ pꝛin.ex pᷣdictis patet ñ eſſe ꝰ·
fl. de iuriſ.om. iudi.l. fi. qꝛ ibi ð ↄtẽtioſa dicit ⁊ nila erat ibi conſuetudo
z inuitus nocabatur reus ibi.accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ

g i RNemancipationi
buſ.pone ꝙ eman
cipatio vel donauo ſiebat

ſed aliud ſimulabai. ⁊ tůc

ẽ ſimile.Sõ.plus valere qð
agit per totũ ⁊ de ꝓba.l.

cũ pᷣcibus ⁊.j.ð doñ.l.nec

ignorãs.lłdicet ꝙ emanci
pat᷑.nõ ẽ neceſſaria ſcꝛipiu
ra.⁊ tũc eſt ſ.c.S.de fide.in
ſtru. l. emancipatõe ⁊ lex.j
e.iubemus loqui deiſan
te. ⁊ alia.ð.ti.ꝓxi.l.fi. loꝗ
tur de adop.q̃ ſunt ar. j.l
tertio dicit ꝙ iʒ ſit amiſſa
charta emãcipatõis q̃ tam
facta fuit.nõ noceat ſi veri
tas peꝛeat ⁊ ſic põt loq h.
⁊ dicta lex emancipauone
⁊ ſic ↄcoꝛdant pᷣdicte legeſ
el. l. fi.
b n ODn nudo. a ſolẽ
nitate.⁊ ſic eſt.ð.de
pfia poteſ.l. abdicatio.⁊
ar. S.de pact.l.traditõib⸗
cSolemni.ſ.autoꝛitate iu
dicis.vt inſti.qui.mo. ius

pa.po. ſol. S. preterea ⁊ aꝛ.

d Caſu puta pais morte.
ut inſti.quibꝰ mo.ins pa.
po.ſol. S.i.
eMec cãe.nõ non eſt loc⸗
qꝛ.qꝛ uaꝛie ſunt hoĩum vo
luntateſ.nt.ff.ad trebel.qꝛ
poterat ſed ar. ..ti.i.l.
cum eum.⁊.ð.de re.ali.nõ
ali. l.i.
ſn Ec anus.qĩ diceiʒ
necdum pꝛ. ⁊ ẽ ad
lenones ⁊ inſti.qui.mo.iↄ
pa.po.ſol. S.fſi.
g Iniuriam.ſ.magnam.ſʒ

poſſint:id quod a pane factum ef

ſuam obtinet firmitatem.
Dem.auguſti ⁊ ceſares Seue.
N emancipationibus libẽo
rum nec nõ in donationibo

non tam ſcriptura quam veritas ↄ

ſiderari ſolet.
Dem.aa.Eliodoro.
On nudò conſenſu a patria
liberi poteſtate:ſed actu ſolẽ
nil cãũᷣ liberant᷑:nẽc cauſe quibus
motus pater emancipauit filiũ:ſed

actus ſolemnitas queritur.

Dem. aa. Colone.
Ec auus neptem ſuam libe
rar̃ poteſtate cogitur:nec in
cuiusqᷓ; iniuriàm beneſicia tribue
re moꝛis eſt noſtri.
Mpr. Anto. ⁊ Conſtan. aa.

Abẽemus licere parentibus

.i.patri auo paterno ſeu pꝛo
auo ceteriſq; peꝛ maſculini ſexus ꝑ
ſonis ulterius continua generis ſe
ꝛie coniũtis.ſi libeꝛos quos habẽt
in poteſtate pꝛopꝛia.i.ſilium uel ſili

am nepotem ſiue neptem ex ſilio ꝓ

nepotem ſeu pꝛoneptem:ceteꝛosq;
itidem per maſculini ſexo perſõas
continua generis linea ſibi coniun
ctos per emancipationẽ uel abſen
tes ⁊ peregre degentes uel in ijſdẽ
locis ſeu regionibus ⁊ ciuitatibus
cõmemoꝛantes.in iudicio uero nõ
pꝛeſẽtes iuris ſui conſtitueꝛe malue
rint ſuplicatiõibus poꝛrectis mere
ri ſuper höoͤc demũ oꝛaculum: hoc
qʒ apud competẽtem iudiceʒ ad cu
ius iuriſdictioneʒ actus emancipa
tionis pertinet inſinuare ſuperq; a
ſemet pꝛecibus oblatis apud euʒ
deponere:ut hoc ſubſecuto ⁊ auto

parua toleratur. vt.ff.ne qꝗd ĩ loco publico.l.ij S. ſi quis a pꝛĩcipe ⁊.s.de
pꝛecibus iperato.of.l.quotiens.⁊.l.reſcripta ⁊. ff.de relig.⁊ ſũpt.l.ſi qs
ſepulchrũ ĩ pꝛin. ⁊ de admi.tu.l.ĩpuberi.⁊.ff.ex ꝗabus cauſis ma.l ſeen
dum ⁊ ix.qłiij.c.nunc ſed q̃ri᷑ an ex eiſdem cauſis ꝗbus pater compellit
emancipare ↄpelletur eõ filius recipere emãcipatõem iñdeo nõ ar. ff. de
legibus ⁊ ſe. .quod nõ ratione.item quia non eſt eandem equitas.
h ¶ Abemns. loquit᷑ hec lex de abſentibus emãcipatis.⁊ eodẽ mõ
de his loquitur. S. de col.l. liberos.⁊ de legi.here.ſi ab eo.ꝛ.l.de
emancipatis.⁊ eſt hec lex Anaſtaſij.
i Vel abſentes.ſ.a ciuitate tota.ła loco iudicij.vt ſubijcit.⁊ ſic ex eo qð
ſubijcit nõ abſentẽ eſſe ꝗ abeſt a iudicio.ſic accipii ĩ aut.de teſ...pli.coll.
vij ⁊ plene dixi.ð.de preſcrip.lon.temp.l.fi.

Kk Hoc.ſ. diuinum oraculum.

I Inſinnare.i.demonſtrare ⁊ deponere.i.dicere ſe uelle eo uti ⁊ pꝛocedet
ad emancipandum. ꝛ eſt ſimile de ipetratione uenie que pꝛio per reſcrip
tũ petitum. ⁊ poſtea coꝛam nel apud iudicem cauſe pꝛobatur ut.õ. de is
qui ue.eta.l.omnes.⁊ ar.õ.de adop.l.ij.in fi.

m Liberalitas.i.emancipatio.

n Sub geſtoꝛum. ſic eꝛgo vr̃ ĩ emancipatione neceſſaria ſcriptura. ſic ⁊. S

te i.l. li. uel ſpeciale hĩ abſente. alia loquitur ĩ adoptione vt diximus.ð.

.t.t᷑ emancipationibus.

accurſius floꝛentinus.
o Depoſuerint.i.conſenſerint filij emãcipãdi.ſic ergo nõ abſentẽ

nõ emancipari inuitum vł ignoꝛaãtem quod ẽ hodie generale.ut
in aut.qui.mo.na.ef.ſui..generali.⁊ ſacit.S.t.i.cum ĩ adoptiuiſ

Fe.l. lbi quum in hoc caſu.

ritate pꝛecedente pꝛincipali pleni

ſimum robuꝛ emancipatio ſoꝛciat.
⁊ perſone in quas talis liberalitãs
collata ſit de aliena poteſtate quaſi
a parentibus ex emancipatioñ ma

numilſe libeꝛentur: ſi tamen ipſe ni

hilominus ſub geſtõrũ teſtificatio
ne uel apud eundem iudiceʒ ul apᷣ
alium quemlibet pꝛopoſito paꝛen
tum: ſuam etiam uoluntatem cõſo
nare ul ante pᷣces oblatas ⁊ ſacros
apices pꝛomulgatos uel poſtea ðᷣ

poſueꝛit:nec inſantes ſint qui ⁊ ſin

ↄſenſu et᷑ hòc mõ ſui iuris efficũt᷑.
Dem.aa.Johanni.ppᷣ.
VAm inſpeximus in emanci
patiõibus uanaʒ obſeꝛuatio
nem cuſtodiri ⁊ ueditiones in libe
ras perſonas figuratas ⁊ circũduc
tões inextricabiles ⁊ iiurioſa rapil
mata quoꝝ nullus rationabilis in
uenitur exitus. Jubemus huiuſ
modi circuiiu in ulterius poſteruʒ
quieſcente licentiaʒ eſſe ei qui emã
cipare uult uel ex lege Anaſtaſia
na hoc facere ⁊ ſine ſacro reſcrip
to intrare compẽtentis iudicis tri

bunal uel eos adire magiſtratus ꝗ

bus hoc faceꝛe nłllegibus ul ex lõ
ga conſuetudine ꝑmiſſum eſt ⁊ fili
os ſuos uel ſilias nepotes uel nep
tes uel deinceps pꝛogeniem in po
teſtate ſua conſtitutam a ſuã manu
dimittere:⁊ legiptimà iura omniũ
haber:⁊ ſi non ſpecialiter hoc ſibi
ſeruauerit ⁊ pẽculium donare uel

alias res liberalitatis titulo in eos
tranſterre:⁊ eas res que acquiri in

dignantuꝛ per uſumiructum ſecun
dum noſtre conſtuutionis moduʒ

detinere:⁊ oia facere:uana tãtumõ

ſi non ſit forte magiſtratus.ſic nõ ꝙ conſue
iuriſdictionem.vt ar.ð.e.l.prima.accurſius

Accurſius florentiuns
p Et ſine.nõ iuuas⸗

ꝙ cũ conſenſu poſ

ſint qꝛ conſentĩ ſñ

poſſunt.

q Hoc etiam mõ ñ̃
ſolum alijſ quibuſ
dam vt moꝛe I de

licto pꝛis quibus
fiunt ſui iuris filij
etiam ignoꝛantes

nut inſti. qui. mo. i⸗.
pa.po.ſol. Ki. ?. F.

quum autem.

t c Am inſpe

ximus figu

ratas. i. ſimulatas

uendebatur enim
vno nümno.

ſ Rapiſmata. nam

ſoꝛte nerberabatuꝛ
⁊ rapicbat ſeipßum
a uerberibul. ut ſit
bodie ĩ deſponſã

tibus lʒ illud ꝓ lu

do ſiat ⁊ ad hoc ĩ
aui.conſtõ que de
dig.in prin.

t Lircuuu.nõ ſic ?
.ff. de condi.inde.

n Anaſta ſiana q̃ ẽ
8.l. pr oxi .

x Competentis f5
te etiam extraordi

narij. ut ar. ff. de
manu. vi.l. etiam

F. ſi *

y VDel legibue vt

qꝛ ſint ſalteʒ magi
ſtratus municipa
les.compelit enim
hoc iure magiſtra

tus.vt.S.de magi

3 Lonſuetudline et

tudo dat oꝛdinariaʒ

a Sua manu.i.ptãte.vel qꝛ enam ꝑ manum capit.⁊ hẽs eadem
iſti.qꝗ.mo.ius pa.po.ſol.ꝭ.pterea ⁊ ibi fit mẽtio huius legis.

b Legliuia iura.ſ.de ſuccedẽdo ſilio.lʒ ñ hec ſibi expᷣſſe fuauerit.
ut hᷣ ſubijcit.⁊ iſti.ð le.agñ.ſuc..ſfi.⁊ ibi ſit mtio ð hac ↄſtitutõne

c Et peculium donare.ſemper repete licentiam eſſe ⁊c̃.

d Indignani.ut ſũt aduẽticia.nã in caſtrẽſi vel quaſi nihil retinet 3

ut ar.ð. de bonis que liberis cum opoꝛtet.S.quum aũt.

e Conſtitutionis modũ.q eſt ĩ dicta.l.cũ oʒ.S.quũ aũt.⁊.. h. ob

tiuẽte ubi dicit ꝓ tertia ꝓprietatis quã olim babebat hĩe dimi

diam uſuf. exceptis caſtrenſibus niſi expſſe remiſerit.ĩ fuo aũt di
ſtiguit.vt.ð.de pecul.eius qui li.meruu.l.i.

[BDe igratis liberis quali exeat filiuſfa.de poteſtate parẽtis per

emãcipatõm dixit nũc ez q̃ti firabai ĩ ptãte ꝑ igratitudiẽ dictt.

g Alios. pulſaſſent.ꝓ his ẽt caulis põt exheredari.nti aut.
ut quũ de ap. cog.. cas. 7. 5. ſi quis de paꝛentibus coll.
viij. Et nota difficilius euocari filium q;ᷓ libertuʒ qui ex leui cã
reuocatur ut.õ.de libertis ⁊ eo.li.l.ſi manumiſſoꝛi. B
h Relciſſa.ſed quo iui, officio iudics. vt ar. ð. de liber. ⁊ eo.li.

imm
nm aſin
Md

w

loͤe
iin e
amn dol⸗
ln
44 le ſcdip
ling gt
Kimaur pa
Aehspein
Glundn
ohune u
vlpoſin

Alut bi⸗

llnun
ebioſubie

Oam
Apprunne

cppclatun

Noracctur.
1 ſuut o
wha hot⸗
Nberctſohh
Gini ean
is quu b
Epntne
uboll ri

mnipot

mnrinppte
Cnadeent

Liſgleub
cponmne
t poſtini

Ufſe din⸗
ndceſ

Ulgaunr⸗

Lqubroca
Ploſtbs,
ſins,

altn ſtc

ir ſlie

mt ſc ſ
un iuf
Mſſcedl
fkfualtatul
itfne.
Uun ſon

iin

Grttsr

4

Ulſtan P.

prnnre

Ernunn
Te
Wr

unfin

er n r Pignoꝛis.taciti.ſ.ut ⁊.ff. de le.i.l.ſenatus. S. fi·x. ff. de teſ.l.qui teſtam̃
li. licet alij per accuſationem ĩgrati. ut. ff. de –W he& p ta. F. . nec ante põt militare ; liberetur. ut. ff. de re. mili.l. qui ſlarus.
d ronu eltbir ſerreltg gtiracedl lec ſNũmi.collectiue.ut ⁊ illud Uiles rſaris nai in arma.i.tota militia. *
ncchent ali putain per nulen rei ven. vr . cre bonum ſi ſint malt.ut x. 7. piſcis multus eſt ꝛome.ut ff. de v. ſig. in vſu. . .
utnuf i Immerite. nec enim nntentur babacbonum Wnnnnme t Pertimeſcere. vt ⁊.j.e.ſi his qui te.⁊ nõ.hos duos caſus hac lege aul
nnnm, de reuo.do.l.generaliter. Accurſiu bus vinculum pigno:
W k Be poſtliminio berat᷑ per donationem ⁊ p
hletipe re. ⁊ de redẽp. ab i iam dictuz eſt ob ſz adhuc in rebus eſſe humanis ?· matrimoniũ.⁊ facit.ff. e.t.
bian boſtibus. qualiter doalec nau cꝛann xlix. eoꝛũ bona fraudibus diuerſe ptis el. ſi cang. natoſ. ci
einpi reſtiuatur patria eruatione ſi . diſſipari nerpe allee eetoꝛ ꝓpuin un c anenn eu
Tamco ſias per ingra ⸗ cie ꝓuidebit eũ ſub obſeruatiõe ⸗
r poteltas per ing⸗ cie ꝓuidebit eũ ſub c bo
Ni titudinem dixit.. Dẽ ingratis libeꝛis. ſtituere qui ſtipulãte ſeruo publico x Dub barurone. to
i⸗ N r dndimun, Myr. Val.a.ad Protax.ppᷣ. ſaiiz done gcnn. can bonis captiui. ut.ff.
niinnaſ per iun poiuinun! liös ⁊ filiaſ ceteroſq; libe Dem. aa. Herm̃. . „ bus ca. ma. l. ab ho
limßfl h Ilids heꝛeditatẽ eio ex quibus
nm 63 B rech unur ros coniſaceo qpntes uel rne Wnun 4 t ab hoſti ſtibus.S.i.⁊ de tutelis .l.
icnmg doq redimuntu acerbitate cõuicij uel cuiꝰ qua incognituz ſefl. filio muto. li.? quibuſ er ca.
e 4 r de bis ſupiſde cũq; atrocis iniurie dolore pulſaſj brus interiectaʒ an captã e hen 3 in pol:ea.l.in poſſe ſione
un le Eanobus ſet leges emãcipatõe reſeiſſ dano ache⸗ ſasragugt eo 8 iffur ide in bonis cuiulli
5 imerite mictafñ rüt .l. in 0 AEG is. vt.ff. de mu.
Griit vel ꝓprium nomẽ libtat imèrite mictar uoluerũt. mũ ſpe ſucceſſõiſ iur̃ acqri poſſunt Narorſentr ſüe m⸗
Amnme vel appellatiunz ẽ poſtliminio reueꝛſis de re quum capios apud hoſtes naeln dechr. bonis dan. l.i.
ſinnles eius que ex capiti Dẽ poſtlimin 6 os eſſe cõgnoſcitur:nec ſuper ſacul oi,n6 ſoluz
atn ei nis naſcitur. demptis ab hoſtibus. tatibus eius cuio incerta uita ac f P n mac⸗ Jutes nfos
. . eius cuid incerta .
Kaun n Mar bohles d Mpr̃e. Se.? aan. as ehe. hvadt hoſten Jumndant polee non preterijt ſed nec nos
4 duòbus captiuis Ar . . ſ 1 bene ſciamus hoc qd
nntebin baberet ſp io poſt X dnoͤh is oꝛiginẽ materteraʒ ueſtraʒ fati munus iple qn be
bn ai⸗ Irtinti eri cia nata panis Ozigine inotni is licentia pmit lubijcit heꝛeditatem.
bu ſimn liminij etiam ſola na ſi ambo ſe inotuit:tunc uobis licentia ꝑ . de nite gielt .
g eng ecuta videtur.ſi ambo . bonoꝛuz poſ 3 An captã. de mae dicit ſe
benuſctfi rediẽs.quia habe ſa lecu ſtrã rediſſtitur agnoſcende per bonoꝛũᷣ; poſ e di
* s9 in ciuitatem noſtrã redij r. nio ahn oikicie cas ſoꝛte in pfna beredia
lchoni tur ꝓ nata.ut.ff. ð parentes in ciui io poſtumi ſeſſionem ſucceſſionis n . 5,
Hilid on ſtatu. ho. l. qui in len qzc; enin iure ppꝛlo p ta nõ libus enim que pperam geſta ſunt te. vt. . de ſt iſc 15
boe nium hre non poſſit due cant 30. ſi piiorem gꝛadũ obtinetis ſucceſ ibi non deſideraĩ ſcla quo
tad bwi viero. oteſta eſt, tũ paꝛentũ reſtitutio reddet pr̃i 1 pꝛi⸗ 8 endium ad uos ptinet ad tranſmiſſionem.
blöcet n Flian i pue di ſiliã qui quũ ab hoſtibo interfect⸗ ſonis Dem aa. Claudio. a Lognolcii. dic vt.S. ſo.
mnat cireache 4 ⁊.f. ſit matris dũtaxat eoion⸗ que ſ Am non redeptũ ab hoſti ma. l.ſi u lem. et ai
munn. ie lliã duxit videtur neceſſario ſè 7 urlo tr. b Tranſigi.ul paciſci quũ
. cuʒ filiꝗ duxit viden D filium tuum:ſed ſiñ ułllo ↄtrac B Gieul un
econclinde de v.ſig.l.verbum zm fictio legis cornelie que bus filium 5. de pac. l. fi.
e ta:nam fictio legis di barbaris pꝛefecto le ſit turpe.vt. ö. de p
giau ſie ego omnes bs cata:na hoſtes defunctos tu traditum a barbaris pꝛ ⁊ de ĩof.te.ſi qñ nec ꝓ be
1. iieli os apud hoſtes defſune omis di 8s locu ⁊ de ĩof.te.ſi qũ nec ꝓ he
„ . rſte. Küumu une bereae⸗ ad eã que illic ſuſ Sane H ſh 5 rede geri.vt x.ff. de acqui.
pror. ut v.n. e diuus. 5 ptin ñ eo tpe quo . inẽ. nec repudia
L msß pain. v.ff.de ſuis cepta eſt nõ ptinet.quũ eo Radr eceum pꝛeſes pꝛouincie iubebit. hexl. neminẽ. nee rent gi
anende f. capto ẽ diẽ ſuũ pat᷑ obiſſe exiſtiet᷑. ſto ri vel adiri. ut pꝛoxie di
. 1 ſ⸗ ex quibus ca. ma plGecha. Tdn an o ad Am ?⁊ poſtliminij ius ⁊ co xit ie aeg⸗ ſid ut
ucf e inn. ibo redepti ig utilitatis ratio exi heres..pe.⁊.l.q
bil⸗ ab holtbus. Knd H olannebenn magb in ca jalars baſtlt mdem 2ſtcit .o. ma iig i⸗ ni
minus. ignoꝛis conſtituti q;; in ſer ut ſi q capios ab hol uit. ſed gd ſi vẽdidu ſilius
Alabe o Secuta. ſic ergo nlann nnec uidẽtur eſſe de accepio precio redẽptos ſue inge ni i 1. düatil.an poſtea
ngitur filia ſine uilem conditionem uidẽtun nuitati reſtituãt:pꝓponas que redẽ Sdicandi obſtaht
llurg i ſingitur . ideo ſi nũmi ẽo noĩe expre ciũ vẽdicanti obſtabit excep
nhelen zmiai iu ditõni eos reddi maniteſtũ eſt. ꝓin incie efficaci inſtantia cõpellet aen mſf. quoꝝ le. l. i. .. ait 2 i
ſuccedit ut hᷣ ito t ſſe uincie efficaci inſtantia cõpe L Ff. de
in ngt mlnn⸗ ibo redẽptã poſt diſſo af 0 ſ huius.l.ſed ar. . ff. de
oge n Efad arulli . de al bon nöafal dlanorie uin nne aereb Aund uſuca.l.cum nir.⁊.fl.ð fũ
milii, ed Ndhuld. ſi.e. in matrimonio hr̃e cepiſti: ni ꝛec lepen do do.I.penlll.
un 1 nnane Ra a eeann eius ſeu libẽo curitatem non mmauietare. (c Judicar:.al vendicari
4 olnni Wam ſtio ñ rum comuniũ debeas ptimelcer k. D eii anenleris nequicia al.iudicari led ſi indicatũ
ico paren j rirzir. it 5 ſtea cogni
W2 r o. Maxi. aa. um igitur fuit ð euʒ. an po
iutio ⁊c.nam ⁊c̃. ( Mypr. Dio. ⁊ ⸗ id pꝛomouemur.qu öt ſep
ain E cògnatos tuos nũduʒ 1. ſti ac to ꝙ ſit mortuus põt rep
, dd primnz noͤ er anogin reüſos affirmes filiam tuaʒ ab hoſtibus captaʒ: a l nice rei iudi. ſi agat
* o tres duoran. 1 yvr ꝙ ñ ar.ff.quoꝝ le.l.i. .
ni enim apud hoſteſ SS ia ex alia cã agit. ut ð ex. rei iu.l. ſi mẽ. F. eað
rſun conceptus ? natuu tantum. dut cum patre to quod ait.⁊ in f. huius.l.⁊ quia ex alia cã agit.ut ð ex
iurnn redijt cum patre ⁊ matre.aut cum matre tantum.

d Angde.quod dixit in genere dicit in ſpecie.

tum pꝛimis duobus caſibus habet poſtliminium.licet in ſo ſit Bonouam pol. deeſſe, t ergo ſlliug in medio de quo ſilo eſt babita

. B lege cor. fin Pol.decen
ii⸗ tum matri non patri ſuccedat quum ex ei o. S. in pꝛin. huius legis. , B
t⸗ iandarane pateꝛ pꝛima hoꝛa captiuitatis. ⁊ ſi aue lant n . ero tibns. imm o quedam nldenan doltareiſ aansni urß
.„ io uidetur filius ſi calu dicam . fi. que eſt contra. Solu. ſpeciali
haclege.Tertio uidetur filius ſine matre.⁊ hoc caſua füto ar de donatio.l.quidam..fi.que eſt . Dol! L
. Ee ilio aꝛzꝛo e Sen . Lnon r. ellictuꝛ .
hifwuit babere poſtliminium. m Jo. ſuecrderen riitifnn⸗ rem natione.uel ibi conſtabat dum aane uhlüm erat. ve ep
uxoꝛem.i . ibi onm⸗ it. ia indi „
rin l Rerfl lonl tmotes ſec Pi. dicit non habere pollimi ui qmiso aue Ed duia eun eſſet loco pignoꝛis. ut. 5. e.l. i debts
nule 4 nium quaſi filius non poſſit eſſe ſine matre. licet ſine patre.⁊ ſpe NUn poſtliminij reſtiuant reſtituti ſunt uld ha Pon te rs
n ciale dicunt in acloptino⸗ dorurls I.nonin ſeruilem condtio ne ſʒ poſtea edo ealt ꝛeſtituũtur.acſi pig
oſtibus.magis electiue.i. n nietare.ſ. co .
ai 4 q a bon quo ad ernaun pꝛo quo poteſt dici non mul . gun ac tol patlem. Accurſius
4 tum diferꝛe interim a ſeruo.ut.ff.de li.ho.exhi.l.ij.
nerdn
ns⸗

a Sclebat maxime at. ff. de pig. act. eleganter in. §. ſt.
b Ex neceſſitate.i.ex miſera neceſſuate ſeruiendi extracta. ? facit. . de
epiſ.an.ſi lenones.accurſius floꝛentinus.
c Preſtabit. ſ.preſes pꝛouincie.accurſius.
d p Reſes habebit poſtiᷓ ſoluiſti pꝛeciũ. uel fuiſti ꝑ quinquennium

eVParum ignoꝛat.i.bene
ſcit. ſic. ð.de tranſac.l.ſr̃is
ſPoſtea q;. idem ſi ante
vt j. e.l.commercio.
g Nec pignoꝛis. abundat
nec ꝑꝑ dictionem nullis.
Et nõ ſpeciale nam aliud
eſt in alio pignoꝛe quia na
ta ſũt pignori.vi.ff.ð pig.
ſi grege.in pꝛiu.⁊.l.pauluſ
.HF. ſi mancipia.
hc Aptum. medio tẽ
poꝛe poſt captũ an
te reddituʒ.
i Lex coꝛnelia.immo ðbet
dicere ius poſtliminij.qð
fingit captum ñ fuiſſe cap
tum ex quo reuerſus eſt.

at lex coꝛnelia fingit euʒ ꝗ

deceſſit ea hoꝛa deceſſiſſe
qua fuit captuſ.vt inſti qui
bus non eſt ꝑ.ſa.t. F li. Re
lex coꝛnelia ad multa capi
tula poꝛꝛigitur.quoꝝ hoc
vnum eſt an poſſit inſtitni
captus ab hoſtibus dum
eſt captus vt.ff. de hãdi.in
ſti. illa inſtitutio. F. i. de
hoc erat queſtio.ſ.in lege
iſta vlł dic ⁊ pꝛem fuiſſe cap
tum.⁊ ibi deceſiſſe.vel alit
lex coꝛnelia vocat filiũ ad
bereditatem vt ſaũ heredẽ
yt. ff. de te.l.lex coꝛ.at ius
poſtliminiũ vocat eum ad
hereditatem ſed ñ vt ſuuʒ
heredem.vt.j.e.l.ius poſt
k Facit quadriẽnium ſi r̃s
ſunt vſucapte.al tꝑa ſolita
triũ vel.x.l.xx.an.vl.xxx.
⁊ facit.s.de rei ven.l. nłlo
⁊ ex qui.ca.ma.l.ſi.⁊.s.gꝗ
buſ non ob. lon.tẽ. p.l.ab
hoſtibus. accur.
¶ Icut liberis. ſcz ho
minibus. vel dic.i.
filijs.vt de vtroq; hẽs iſti.
gꝗ.mo.ius pa.po.ſol.S. ſi
ab hoſtib. ⁊. F. ĩe quoq;
m Sic bui.ſicut in armis.
⁊ veſte ⁊ ſimilibuſ q̃ turpit
amittuntuꝛ. vt.ff. e. l. ij. ⁊. iij
Itẽ in buis intellige ſi tñ
in poteſtate domini vel in
tꝛa domini pꝛeſidia ſint lʒ
in liberis ſtatim.quũ ſunt
intra liminia iĩperij. vt.ff.
.eel.fi.⁊.l.in bello.S. mãu
mittendo.

pꝛoſtitutam ab ea que eaʒ redeme
rat ob retinende pudicicie cultum:
ac ſeruandam natalium honeſtatẽ
ad te confugiſſe pꝛoponas pꝛeſes
pꝛouincie ſi filie tue ſupꝛadictam in
iuꝛiam ab ea que ſciẽbat ingenuaʒ
eſſe inflictam cognoueru:quuʒ bu
iuſmodi perſona indigna ſit pꝛeciũ
recipere pꝛopter odium deteſtabil
queſtus:etiam ſi pꝛecium compen
ſatum non eſt ex neceſſitate milera
bili cuſtodita ingenuiſate nate tue
aduerſus flagicioſe mulieris turpi
tudineʒ tuta eã deſenſamq; pᷣſtàbit
Dem.aa. Matrone.
Rẽſes pꝛouincie ne ulteriuſ
. in ſeruitutis iugo detineariſ
cure habebit: qui pꝛo ſolercia ſua
parum ignorat magis ſilioruʒ tuo
rum ſtatum tueri quos poſtea qᷓ;
redempta es enirã tie qui eſſe ſigni
ficas quum eos:poſt redemptione
naſcuntur: nẽc pignoꝛis quidẽ uin
culo ob pꝛecium quod pꝛo his da

cum non eſt teneri nullis autoꝛibo

uiſum eſt.
Dem. auguſti ⁊ celares Grego.
Aptum ab hoſtibus fſilium
patre moꝛtuo medio tempo
re lex còrnelia reuerſum ſi in pote
ſtate patris tempore quo capiebat᷑
fuit ſuum facit heredeʒ.vnde ſi ſiue
ex teſtamẽto ad te ſiue ab inteſtato
ſucceſſioneʒ patris tui pertineꝛe ap
pꝛeſidem pꝛouincie pꝛobaueris re
ſtitui tibi res hereditarias iubebit.
ſi non tantum poſtq; tu reuerſo es
tempus effluxit quantum intentio
nem tuam tꝑꝛis pꝛolixitate ↄquie
ſceꝛe facit.
Dem auguſti ⁊ ceſares Apol.
Icuüt liberis captis ab hoſti
bus:ac poſtliminio reuerſis
ſtatus pꝛiſtinus reſtituitur:ſic ſerui
domino: vnde ſi hec cuiꝰ memini
ſti ancila patris tui fuerit:nec com
mercio redempta eſt:reuerſa domi
num uel eius ſucceſſoꝛem ſequituꝛ
qui per captiuitatẽ hanc amiſerat.
BSem: aa. Eutro.
J liberům captum te ab ho
ſtibo cõmercio redemit.Sa
binus ⁊ eum uinculuʒ pignoꝛis ſu
perſtitem remiſiſſe tibi pꝛobetuꝛ nõ
libertus effectuſ:ſed ingeuitati quã
amiſſeras reſtiiutus nullum filijs

n. ¶Recdepta eſt. ſi enim doñnata eſſet alicni nibilominus bʒ poſtliminium
ſi aũt ẽ redẽpia ſtatim fieret rediments.vnde ⁊ manumuttit.⁊ neceſſarius
eſt ei heres. vt.f. de acqui. pere.l.ſi fuum quil. ⁊.ff. e. in bello. . mauumit
tendo.diſtinguitur tñ qꝛ ſi ſciens alienum redemit ꝑpetuo auditur dñs
preciam offerendo.ſi ignoꝛans ⁊ cedẽs eſſe vẽdentis auditur dñs inſra

0 ſ

triennium non ultra. vt. ff.e. l. in bello. F. ſi quis ſernum.

Jliberum.nullum. filijs.ĩmo poteſt pꝛo te agi interdicto

de libeꝛo ho. exhi. ut.ff. de libeꝛo ho. exhi.l. uj. .. ij.

B hoſtibus. capti. ⁊ intra pꝛeſidia hoſtiũ deducti.añ eniĩ

manet ciuis nec ſit fuus.ff.e.poſtliminij.

eius obſequium debes.
Sem.aa. Quanti.
B hoͤſtibus capti ⁊ non cõ
mercõ redempti: ſed uirtute
militum meoꝛum liberati ilico ſta
tum queʒ captiuitatis cauſa amiſſe
rant recipiũt.ſerui aũt dominis lu
is reſtiiuuntuꝛ.receptos eniĩ eos nõ
captos iudicare debemo ⁊ milites
noſtros deſenſoꝛes eorũ decet eſſe
non dominos. Dem. aa. cc.
Jis qui te ab hoſtibuſ cap
tam ingenuaʒ redemit com
meꝛcio ſibi matri quoq; coniunxit
dignitate nuptiaruʒ ⁊ voto ſuture
iuſte ſobolis uinculo pignoꝛis tibi
remiſio redditos natales pꝛiſtinos
rationis eſt. Dem.aa Seue.
As poͤſtliminij ſiliam rebuſ
humanis exẽpta matre duʒ
in ſeruitutis ipᷣa neceſſitate per cap
tiuitatis caulam fuit euentus pur
gato vigore ad eius legitimaʒ inui
tat hereditatem:nec tibi medij tem
poꝛis fortuna quo minus res ma
lernas ſucceſſione queſitas perſeꝗ
poſſis iniuriam fieri patunur.
Dem.aa.⁊.cc. Macrac.
S qui liber conſtitutus cap
tus ab hoſtibus cõmercõ ꝛe

dimitur ⁊ anteq; reſtituatuꝛ pꝛo eo

data pecunia ſucceſſionis iura ſibi
uendicare ingenuitatis fauore po
teſt ut ex ea poſſit pꝛeciuʒ pꝛo ſe da
tum exoluere.
Dem. aa.⁊.cc. Baſ.
Ommercio redempte femi
ne filios lʒ ex ſeruo medio
ſuſceptos tempore oꝛigini ingenui
tatis matris iuſta ea que benigne
placuẽrunt reddi conuenit.
Dem.aa. Dig.
ibèr captus ab hoſtibus ⁊
cõmercio redemptus: tunc
demũ quum pꝛecium ſoluerit uel
hoc ei qualicũq; rmittatur iidicio
ſtatum pꝛiſtinum recipit: quo gene
re matre filium redimente quu hu
iuſmodi contractus non de merce
de:ſed de triſtitia repudianda cogi
tatur uoti recipiendi filium cogita
tio cum optabili conditione ſiliuʒ
ilico matri reſtituit: ita ut ⁊ ciuiliuʒ
obſequio munerum pꝛopter caſuʒ
pꝛeteritum filius non ẽxcuſetur. ꝓ
pꝛietatis uaq; ratione ab hoſtibus

q Rec piunt. ut in
ſti.ꝗ. mo. ius pa.
po.ſol. .ſed ⁊ qui
captus.
Nõ dños.nõ mi
lites debere defen
dere ĩde eſt ꝙ dici
militia.i.duricia qᷓ;
ſuſtinet pꝛo nobis
vt. ff. de teſtõ mili.
.l. i. F. li.
miſſo. taci
te. ⁊ eſt ar.S.ð ope
ris li.l.liberte.⁊ fa
cit. ð. e. l. ij. ⁊.l. ſi li
berum. accur.
t i AVs poſtli
minij. imo
legis coꝛnelie.vt. S
.c. l. captũ qᷓ eſtʒ.
So.vt ibi.
n Ipla filia.
x Purgato.idem
ea reueꝛſa ⁊ ſic pur
gatus eſt uigoꝛ uli
us euentus.ſ. qð
fuerat capta.
y i S qui põt
nec ei fauſ
eſt ſʒ viculo pigno
ris aſtrictus. vt.ẽ.
.Ec. l. ij. . ff. ð teſta.
.l. qui ieſtã. F. i.? ð
le.ij.ſenato. . vlti.
3 c Ommercoõ
ex fuo nec
enĩ pr̃em ſed mẽeʒ
ſequuntur.ut.. ð
ret ven. ꝑtum ⁊ ꝙæ
dicit medio.i.poſt
redemptionem. ?
ante redditionem
precij.
a Placuerunt. Et
nõ reddito pᷣcio.
vl.ð.e.l. preſes
b I Aber. lunc
demũ imo
ſtatĩ poſt redẽptio
hneʒ. vt. ð. e. l. ij. ſed
itellige tunc demũ
.iſ. vt habeat᷑ perin
de ac ſi non fuiſſet
obligatus.
c Judicõ.vt ⁊. ð. e.
.l. fediſſime. ?.l. ſi
is qui.
d Statũ pꝛiſtinuʒ
per oĩa. ante enim

quaſi ſeruus ? quũ ſeruire cogat łpᷣciũ reddere.ar.ff.ð libeꝛo ho.
ex bi.l.iij.vere iñ liber eſt ut dixi.accurſius.

eExcuſetur.ſ.filius.accuꝛſius floꝛentinus.

ſNõ auenit preſumii eni donaſſe niſi õ fuerit pꝛoteſtata. ut. ff.de
neg. gel.l.neſennius.⁊..de neg.geſ/alimenta.

((eſſo.
2
dr
Vllben
mMntod
1 Meſen
irneno.
Bhun⸗
ijſhen
pore fui
Pecenn
ſa petl⸗
uü okin
ipopen
bene
lſekeen
Piobilon.
Pboſtbus.
1Fana
ſon.9
ſthoneſan
ſtundl ind
Ureniz en
Eoſlmin
ſſel pott
iiſrunſing
npumms
lint e
uſeliß
pns l
driſt

(rnmws,

labee lſon
Nmnitij
ſii dpoef
igen
Aßt noce
eni⸗
Cctpnt llo
rn apin
(hinnd b
Kinn
ügerben

aglipſe
Uumnuint
ſſnlrg.

io

Aluimnt

lari o⸗
iöprſitn

.

But utin
delns Pe.
Nldten

ſoonön
bore cen
eeſtgdt
lchuntnc
R
elelo gl

niſo,

liümn —

Albenerſ
elii dl
n.accu.
Vo pot
Uni,ine
Cointlegz
ttibi.
Ulli.
ngato icn
latſepen
Sckigorll

Neltns˖d

1at.

Siq4

Ueiifun
ialon
ſuffötck.
uietiſild
Onnan

Afoſe
Pfnſel mng
cunlun ad

fen. ont
nctoipit

Immonmn.
e fegantonen

zelpelis

Nomt i
tdto t

Pon
iulſi

Coõteſſio.ĩ qᷓtũ facere pfvt. ff ſb. ma. .etiam ſilios.
a B boſtibus. in eadẽ cauſa qꝛ nondum ſunt preſcripte

Directa.ſ.actione antiqua.vt ⁊.S.de rei uen.l.nullo.

Annũ hodie quadriẽniũ.ut ⁊.sõ. de tꝑi.ĩ iteg. re.l. ſuꝑpuacuam.

Relciſſoꝛia que
ſtatĩ reuerſo ↄpetit
Ffm . ſʒ inefficax
anteq;ᷓ ipetret eam
a ptoꝛe vinẽte. ſed
Im P. demuʒ ipe
tfrata ↄpetit. ↄteſta
ta auũt poſt impetra
tionẽ perpetuat ſʒ
Jo. vt plene dixi
mus. S. ex qui. ca.
non obij. lon. t. p.
ab hoſtibus.
n ſ J quos. ſi
non. trãſie
rfũt.ſponte ſumpte
ſubandi ſi nõ bẽs
tunc eniʒ denegat᷑
eis poſtliminium
vt.ff.e.l. poſtlimi
niũ.5. tranſfuge ⁊
ubiq; iuentus põt
coꝛ.de ſic.l.iij.S.fi.
⁊ de penis.l.ſi ꝗs
aliquid. 5F. trãſſuge
o Receptuꝛos. cõ
dl.ex hac. l. ſfoꝛe.

p Tenneit iur̃ do

minij yl poſſeſſoiſ

ſoꝛte qd ſi detine

bat vt ↄmodataꝛꝝꝰ
q Poſſdeant qui
occhpauit illo exi

ſtente in captiuita

te. ſʒ nũquid locũ
hẽt. ð. vnde vi lex
quũ querebatur
tẽ gd ſi poſſeſſõ
titulum uel antiqo
rem caſũ in captiui
tate pᷣtendat. de. ut
.õ.de edicto diui
adri.tol.l.fi. Z. ff.
ad. exhi. l. iij. F. i
bidem. accurſius.
Pr Soluʒ. ĩmo ⁊ ali
ud an iuerit tpᷣre ĩ
duciarũ quo caſu
ñ hʒ poſtiiminiuʒ
vt. ff. e. l. poſtlimi
niũ. . inducie. ⁊.l.
non dubito.
ſ. olütate qꝛ trãſ
ſuge vt dixi ñ dat᷑

S
i . „
k Vel liberationem. a perſonali actione. accurſius florentinus.
1
m

redempto ſilio facti te penitere: ac

de pꝛecio quicq; tractare non còn
uenit dotem tamen ab eo debitam
iure coͤnceſſo reddi poſtulas.
Bem. aa. Triph.
B hÿſtibus captis ac poſt
liminio rfuerſis pꝛo hmõi ca
ſu amiſſa que in eadẽ caula quideʒ
durant omnimodo diꝛecta. Que
vero peꝛ vſucapionem ul liberatio
nem ex bonis ſubtracta uel non u
tendo finita eſſe videntur: intꝛa an
num utilem experientibus actione
rècinſoꝛia reſtituuntur.
2Mpr. Aal. 7 Ball. ad Faſi.
Jꝗquõs ſoꝛte nonciatas cap
tiuitat ab duxit:ſciant ſi non
tranſierũt:ſed hoſtił irruptionis ne
ceſſitate trãſducti ſunt ad pꝛopꝛias
terras feſtinare debeꝛe recepturòs
iure poſtliminij ea que in agris uel

mãcipijs ſeu alijs rebus ante tenũᷣ

erunt:⁊ ſi a ſiſco noſtro poſſideàni
nec timeat quiſq; alicuius cõtradi
tionis moꝛam quũ hoc ſòlũ requi
rendum ſit utrum ſoꝛſitam aliquis
cum barbaris voluntate fuerit an

. coactus.

Mypr.Honoꝛioↄ ⁊ Theodoſio.
Juᷣerſarũ hbomines ꝓuincia
rum cuiuſlibet ſexo ↄditiõis
etatis quos barbarica feritas cap
tiuitatis neceſſitate tranſuexerat in
uitos nemo retineat:ſed ad ꝓpꝛia
redire cupiẽtibus libera ſit facultaſ
Quibus ſi quicq; in uſum ueſtiũ

uel alimonie ipenſuʒ eſt humanita

ti ſit preſtitũ:nec maneat uictual ſũ
pius repetitio: exceptis his quos
barbaris uenũdantibo emptos ẽẽ
docebitur:a quibo ſtato ſui pꝛeciũ
pꝛopter utilitatem publicaʒ empio
ubus equum eſt rediberi. Ne
quando enim damni conſideratio
in tali neceſſitate poſitis negari ſa
ciat emptionem. Peẽcet redem
ptos aut datum pꝛo ſe pꝛecium.

emptoribus reſtitueꝛe aut laboris

obſequio uel opere quinquennij
uicem referre beneſicij habituros
incolumem ſi in ea nati ſunt liber

tatem. Reddantur igituꝛ edibus ꝓ

