tibi denegat auxilium. ſed. ¶ O. dixit legem iſtam loqui etiam ſiñ
decreto lacta venditione quia lex non diſtinguit.ergo nec nos ð
bemus. vt. ff. de publi. l.ve pꝛecio.⁊ lege non dubiũ. intelligebat
in perpetuo pꝛohibitis vt non accipere matrem vel ſoꝛoꝛem ĩvxo

trem ſed pꝛohibitio iſta quod minoꝛ non vendat pꝛedia in multis

caſibus fallit. vt de predi.mi.lege ob es.ſed hodie queſtio eſt de
ciſa per autenticam ſacramenta ⁊c. quam lege hic per quam pro
batur intellectus. M. ſi modo ſit pubes.

q Coꝛpoꝛaliter. vt in autentica iuſiurandum. quod pꝛeſ. in pꝛinc·

ſed ſecus ſi verbotenus.vt.j.ſi mi.ſe ma.dix.ſi alterius.

Perfſidie.ideſt contra fidem pact᷑.
Periurij. contra ſacramentum. ſed contra. ð. de tranſac. ſi exſal
ſis. vbi yeuitur contra tranſactionem etiam iuratam. ſed ibi fuit

Iinaſ⸗
nepenn⸗
lbuo un
munaspr
ſeninle.
Gegninu
12
ne
lbe aal⸗
1 Jahet
nn
Lonm
rament
ſuilone
Alentia
deſatbon
ſhelaton
Uucws nt
Mrend
Uubns⸗
ng he
iol wre.
Uirdlos⸗
elurio
mtier
lſed⸗

nin ſches
ditand
mdeflo
uis de wor
olege Nnn
tlur opͤ
toun tuing,
A ppel tt
4 1 ſneſonn
manten boitf
pom epplit

Cunttotimn
ſin gihna
noneſtne ii
ecllin eu

cuntbodle i g

dan ii
Contmi inintn
unmn ioe cni

poſſteplnt.
Pbebeg hai.
Crecun ſedn

1wn rn
nponeen

Dlseſteckid
Ouun canig i
Ne Na
Ginte eiilin.
e unſ n

laumſanurgt
Gulounm

wssi.
Iſoedhnmmi

ulinne
Wdroti

opter uuditmn
1ndutni Nin.

un aingmt
Utbus hlit

hnkummr nl

ſokleinin
õõ

Ragnuunhdin
imom ti,
iuarſthein

Nctyh
nuc,lh 4

dolus ex altera parte hic non.vel ibi fuit tranſactio contra legem
hic venditio non quum fuerit cum decreto ſecundum Bul.i dic
ſm.M.religio ſacramenti facile repellit aliquẽ etiã a priuilegio
quod haberet in contractu licite inito ſi non iuraſſet.item hodie ĩ
illicito per autenticam hic poſitam.⁊.j.ſi mi.ſe ma.di.lege ſi alte
rius. ſed a iure cõi

ꝙ gs hꝛet vt ꝛſcide .
ret pactum ſi nõ iu N integꝛum reſtitutione mi
raſſet non repellit noꝛibus aduerſus commen
licet iuꝛauerit vt ibi ticias venditioneſ ⁊ aduerſus tuto
⁊ de legi. ⁊ conſti. ñ rum ſeu curatoꝛum inſidias ſãctio
dubium. nam ⁊ ali num pꝛeſidio cautum eſſe non du
as ſola confeſſio ꝛe bium eſt. xxix.
pellit mulierẽ a pꝛi
ilegio velleiai. vt. Si aduerſus uenditio
j. ad vell.l.ãtiq̃.ſed nem pignoꝛis.
non repellitur a iu
re comuni vt mult Mperatoꝛ Dlocle.⁊. Maxi.aa.
pꝛobatur argumẽ? c.cc. Samine ⁊ aliſs.
tis vt infra de pro Tiaʒ aduerſus uenditõ
bationibus cum p nem pignorum quea c:e
cib.⁊ de dote cau. ditoꝛibuùs ſiunt minoꝛi/
.l fin. ꝛ.j.de nõ nu bus ſubuenirt ſi tamen màgno ðᷣ

me.pecu.l.in ↄt:ac
tibus.iura eniʒ co

munia pꝛeferuntur pꝛiuilegijs. vt in auten. de non alie. S. quia vo

veriſimile. vnde ⁊ difficilius expugnatur.
t Sequitur auten. ſacramenta.
u I Alrcramenta puberum. impuberes enim non iurant. vt te
neantur.vt. ff. de iureiuran.qui iuraſſe.niſi in caſu. vt.ff. ð
libe. cauſa.l.ſi.
x Super. ſiue in ipſo contractu ſiue prius ſiue poſt ⁊ etiam quan

docunq; ſecundum aʒo.

y Lontractibus.etiam ſi ipſo iute non valeant.in eis enim maxie
iuramentum firmat. vt. ff. de leg.i.ſi quãdo ⁊ ad ma.l.i.⁊.j.ð the
ſaus.l.una li.x. Item dicunt quidam quod tantum loquitur bec
autentica. in contractibns vbi hinc inde naſcitur obligatio.vt.ff.
de verboꝛum ſigniſica.labeo nos contra.nam in donatione ⁊ in
ſtipulatione locum habet cum ⁊ he appellentur.quandoq; con
tractus ut.S.quod metus cauſa lege ſi donationis.⁊.j.de pꝛeſcꝛi.
xxx.an.ſi quis emptionis in pꝛincipio. Item quid ſi iuret coꝛam
aliquibus quod non ueniret contra illum contractuʒ quem ſit fa
cturus. Reſpondeo non valet. quia res inter alios ⁊c. vt.ff.ð pac
tis ſi vnus.S.pacta.que in fine.S.⁊.j.ad velleia.iubemus.⁊.j.res
inter alios acta. .ff.ſi ſeruitus ven.loci. S.ſi fundus.2.l.ſi de cõi
⁊ de euictio.ſi rem. S.i.⁊ ad.l.iuł.de adul.denunciaſſe.S.queritur
Item alia ratione quia generalis renunciatio nõ valet.vt.ff.ſi qs
caut.l.ſed ⁊ ſi quis.S.queſitum.ſed ⁊ poſſet allegari in contrariuʒ
quod dicitur in queſtione illa de omni caſu foꝛuito recipiendo ꝗ
notatur in dicto. queſitum. Item quia fuit ſuper contractibus.
vt hic. vnde non aliter ⁊c. ut.ff. ð l.iij.ñ alr.⁊ de exerci.l.i..in rem
igi. Ite quia ſubeſt ratio legis codicis.vt.ſcilicet non ſit actoꝛ ꝑ/
ſidie ⁊c.item quid in iudicio. Reſpondeo idem.ar.ſſ.de pecul.lʒ
⁊.jI.de tempo.appella.l.fi.ſed ar.contra.de verbo.obli.l.inteꝛ ſti.
F. ſtichum. . j. de arbi. auten. decernimus.
3 Luſtodiatur.ſcilicet vt detur actio ⁊ exceptio.vt argu.ff.de acqꝗ.

re.domi.ſtatuas.ſed que actio. Reſpondeo re non tradita actio

ex eo contractu quaſi ſic.i.cum ſacramento non ſii inhibita aliẽa
tio vt argumen.ff.fami.hercil.inter coheredes.S.i.⁊ de leg.iij.cuʒ
quis..nuptura.ſi autem retradita cadit a poſſeſſione emptoꝛ agit
publici.contra quemlibet etiam contra minoꝛem ſi ad euni reðat
poſſeſſio ſecundum quoſdam. quaſi non ſit tranſlatum dominiũ
lege pꝛohibente quum ſacramentum perſonam afficiat non rem.

ſed magis puto dominium tranſlatum ⁊ ei rei vendicationem da

ri non autem actione ex eo contractu aget a modo ſemel re tradi

ta argumen. ff. de verbo. obliga. inter ſtipulantem.in prin.⁊ de ac
tioni.empti.ſi quis alienam.⁊ de co ntrahen.empti.ſi quum fũdũ

.F. ſi quis. Item ſi vlira dimidiam iuſti pꝛecij eſt decepius qui in
rauit.an veniet contra dic vt dixi.j.de reſcin.ven.i.ij.

8 i Rintegfum. commenticias. quas pꝛeſumitur commentio eſſe

poſitas quum pupillum ledunt venditiones ⁊ tranſactiones. vt.

ij. de predi.mino.l.non ſolum.niſi ſint res que ſeruari non poſiunt quaſ
non reuocat niſi ſoꝛdes tutoꝛis interueniat.vt.ff.e.⁊ ſi ſine.ꝭ.pꝛimo
b Inſidias.per actionem tutelle.ſic ergo ad rem aguur.vt hic ⁊.ff. eo. in
caule.S. interdum. ⁊ con
tra tutoꝛem vel curatoreʒ

trimento afficiantur iam pꝛidẽ pla vt.ð.ſi tutoꝛ vel curatoꝛ.l.

cuit ſi igitur captis predijs pigno finali.
ri ac diſtractis enoꝛme damnuʒ ex c Si aduerſus venditiõeʒ
huiuſmodi uenditione paſſos uoſ pignoꝛis.

oſtenderitis pꝛèſertim quuʒ hodie d e
minoꝛes uos eſſe affirmetis auxili
unm reſtitutionis uobis impartiet᷑.
BDem. aa. ⁊.cc. Seue.⁊ Demen
ciane.
Em quã à patre ueſtro quõ
dam creditoꝛ eius obligatã
ſibi diſtraxit per etatem ueſtraʒ po
ſtulãtiũ reuocari deſideriuʒ nõò hʒ
rõem ꝙ iuris ẽ aſi extꝛaneo ſucceſ
ſiſtis.na ſi creditoꝛ ñ bõa fið vᷣſãt
ẽ ipſũ magilſ ł tutores ſiũ cuꝛatoꝛes

Tiam aduerſus.
non ſolum aduer
ſus alias venditiones vt.
5.tit. i.
e Creditoribus.ex pacto
vel ex lege ⁊ cepit pignuſ
a pꝛedeceſſoꝛe.alias etiã
pro paruo damno ĩſtitue
retur licet non pꝛo mini/
mo vt dices.j.l.proxima
⁊ non fuit neceſſarium ð
cretum.vt.ff.de rebus eo
rum.l.i.F.ſi communis
Subueniri contra emptoꝛes.
S Magno detrimento vel fraudis conſilium interuenit ⁊ ſic non eſt con
tra.j.de predi.mi.l.ij.alij dicunt quod hic a minore cepit ibi a pꝛeðceſ⸗
ſoꝛe.accurſius.
h CLaptis.ideſt acceptis a pꝛedeceſſoꝛe.vpel dic captis auctoꝛitate iudicis
obligauit tamen pꝛedeceſſoꝛ minoꝛis.
i Pꝛeſertim. nam idem ſi in quadriennio eſſetis.vt.j.de in inte. reſtitu.
ſuperuacuaam.
kr Em quam. diſtraxit foꝛte patre viuente. ? ita nullam recipit du
bitationem ſecundum quoſdam.ſed non placet quia in fi.l. re
pꝛobatuꝛ.nam imputat tutoꝛibus.dic ergo eo moꝛtuo.
NVon habet. vt. ſ. de reſtitu. mili.que a patre ⁊ de rebus ali.l.mancipia
hoc tamen fallit in duobus ſecundum Bul. ſcilicet pꝛopter enoꝛme d
num vel fraudis conſilium cum emptoꝛe participatum.vt.S.l.pꝛoxi.⁊.j
de pꝛedi.mino.l.ij.⁊.ff.de diſtracti.pig.ſi creditoꝛ.S.illud.quibus etiam
ad rem reſtituitur.ſed maior tantum contra creditorem ageret.vt.j.lſi vẽ
dito pig.agatur per totum.
m Verlatus eſt. non tamen participauit emptoꝛ fraudem nec ſuit enoꝛ
me damnum.alias reſtituitur etiam ad rem.⁊ circa hoc diſtingue.quia
ſi cepit pignus conuentionale a minoꝛe reſtituitur pꝛso modico damno
licet non pꝛo minimo vt in alijs ſuis contractibus.vt.j.de pre.mi.l.i.⁊.
.ff. de in integrum reſtitutione.l.ſcio ſi pꝛetoꝛium vel iudiciale quod põt
incipere a minoꝛe.vt.ff.de rebus eoꝛum.l.iij.S.pꝛimo tunc pꝛo enormi
damno reſtuuitur.vt.ff.de mino.l.ſi ex cauſa in pꝛincipio.⁊.l. penultĩa
vel fraudis conſilio.vt eodem titulo ⁊ ſi ſine..idem faciunt.ſi a pꝛedeceſ
ſoꝛe triplex eſt opinio.pꝛima Bul.quod reſtituitur pꝛo enoꝛmi damno
vi ſupꝛa lege pꝛox ma vel fraudis conſilio.ut infra de predi.mi. lege.ij.
alias ut hic fraudem intellige cum emptore participatum alias non dat
reſtitutionem.ſed contra uenditorem agit iure communi. vt hac lege be
ne probatur ſecundum Johannem quod exigatur utrunq; ſallicet grã⸗
de damnum ⁊ fraudis conſilium.⁊ pro eo eſt quod debet omnino uti
minor iur̃ defuncti.nt.ff.eodem emilius.⁊ quibus ex cauſis in poſſ.ea.
.l. apud. ſed eſt argumen. contra. ff. de uer. obligatio.cũ fil. S.in hac.ſʒ
ibi tot ſunt ſtipulationes quot facta.ut.j.eodeʒ titu. ſi ſic ſtipulatus.que
non poſſunt intellig. in pupillum ex ſuo facto emitti.hic autem una con
uentio ex qua defunctus ⁊ heres eius tenẽtur ⁊ preiudicium patitur.ter
cij dicunt primo caſu quum cepit a minore exigitur enorme damnum.p
.l. iſtam huius tituli.ſed in ſecundo quando a predeceſſore etiam ꝓ mo
dico ſi modo fraus inter nenerit potes dicere ſecundum aʒo.quod nul
lo modo reſtituitur contra emptorem quando cepit a predeſſore per le
gem. ff. eodem emilius.⁊ ſecundum eum cepit pignus a predeceſſore.
n Magis.pignoraticia aciione.ut.j.ſi vendi.pig.per totum ⁊ dic magiſ
quam emptorem ad rem.

o Luratores utili actione neg. ge

R ehen n,
5 Atce⸗ . .

„*

a Si aduerſus donationem.
b J que res.ſcilicet mo biles.
Auunte nuptias. hodie appellantur pꝛopter nuptias. pt. j. de do.
ante nuptias.l.fin.vel quod fuit hec donatio ſponſalicia ſiue ſim

plex ante matrimonium. alias non exigeretur inſinuatio cniuſcunq; eſſſʒ

quãtitisvt in autent.vt fra
truʒz filij. . illucd.
dMogeratione.que pꝛo
qualitate perſonaꝛum eſt
attendenda. ſicut dicitur ĩ
dote. vt. ff. de iure do. que
ro ⁊ lege ſiue generalis.

ueſtros qui hanc uenundari paſſi
lſunt conuenite. xxx.

Si aͤduerſus donationem.

æ.l.cum poſt. . gener. ⁊ de Dem. aa.⁊.cc. Theodo.
mino.ſi ex cauſa. .in dot᷑ Ique res ãte nuptias ⸗
e Marito.futuro. gruẽti moderatione a mi

nore annis maruũ ſpon
ſaliorum tempore etiam curatre
preſente tibi donate ſunt obtentu
etatis noͤn reuocabuntur.
Dem.aa.⁊.cc. Mede.
J in tè ac fratrem tuũ eman
cipatos pater ueſter donati
onem fecit in alium poſtea tranſſe

Curatoꝛe. ſine eo enim ñ
nalet. vt.ð. de in inte. reſti.
mino.l.ſi curatoꝛem.⁊.j.ð
iure do.l.mulier.
g NMon reuocabuntur.ipo
iure ſed reſtitutione data ł
ſpeciale eſt vt contꝛa talem
donationem non reſtitua

tur ibi enim eſt iuſta cauſa rendo portionem eius nihil àbſtu
ideſt ſpecies matrimonij. lit uobis nec ſi frater tuus ſibi que
vnde ſpẽ durãte non ꝛeuo ſiti predii ruſtici partem donanti

catur.ſicut alias.ff.de tu. patri conſenſit dominiuʒ ab eo di
⁊ ratio.diſ.l.pꝛima. .ſed
non nullos.⁊.ff.de admi/
niſtra.tuto.l.cum plures.
.§F. fina. ſed videtur in hoc
caſu reuocari.vt.j.de pꝛe⸗
di.mino.l.pᷣdia que ẽ con
tra. Solu. hic de mobilli⸗
bus dicit. ibi de immobili
bus. alij dicunt hic de do
natione pꝛopter nuptias.
ibi de ſponſalitia loqui.a,
lij econtra pꝛima placet ẽA
autẽ ſiñ decreto in re ĩimo
bili fieri poſſit donatio ꝓ
pter nuptias habes.j.de
adminiſtratione.tu. lex in pꝛincipio.⁊ ſi minoꝛ ſac maioꝛ.l.fi.F.ſi.
b Iin te.emancipatos.ſecus ſi in poteſtate.quia tunc nõ valent.vt
.ij.de inof.dona.l.ij.
i Eius.ſcilicet donationis.

ſulti autoritatem nec auxilium in ĩ
tegrum reſtitutiõis in hac re neceſ
ſarium eſt.in aliis uero rebus que
etiã ſine decreti recitatiõe alienari
poſſũnt ſi poſtq; ſibi donate ſuerit

uo luntatem in minori etate com
modauit:nec pꝛeſtituta tempoꝛa ꝛe
ſtitutionis exceſſerint hoc auxiliũ
imploꝛaꝛe poteèſt.

k MNihil vobis.vt.j.de pꝛedi.mino.cum emancipatis.⁊.j.ðe crimiĩe ſtell.

el. ſecunda.

Potuit.vt. j.de pꝛedi.mi.l.ſi ad reſolnendam. ⁊ de ijs qui a non do/

mino.ma.ſi pater niſi ſactus maioꝛ babeat ratum.vt.j.ſi maioꝛ factus.l.
ſinali. accurſius.
m Senatuſconſulti.cuius nomen non babemus. ſed verba ſunt oꝛatio
nis in ſenatu recitata que pꝛohibent alienationem rerum minoꝛum ſine
decreto.vt.ff.de rebus eoꝛum.l.i.⁊.j.de pꝛedi.mi.pꝛedia.
n Poſſunt.quales ſunt res mobiles omnes tempoꝛe buius legis.ſʒ ho
die idem in illis quod in immobilibus exceptis ijs que non poſſunt ſer
nari.vt.j.de admini.tu.lex que. “S

o Poteſt. ſed non videtur danda cõtra patrẽ.vt.j.qui ⁊ aduerſus quos

l.fina. que eſt contra. ſo. petit reſtitui ſed non datur ſecundum Ir.quod
non placet.tu dic quod datur contra emptoꝛem ſi non habet regreſſum
de euic. vt hic non contra patrem.vt ibi.alij quod per obliquum reſtitui
tur. ⁊ ſic de euictione teneatur vt hic non autem directo vt ibi.
p Si aduerſus libertatem.
NIY poſt decretum.ideſt ſententiam.

r Pꝛonunciauit. male.
ſ Secundus.pꝛoprium nomen ſerui.

t Congditione.ſcilicet aſcripti in teſtamento.⁊ ſic male pꝛonunciauit. ſʒ ta

men valuit ſententia. quia contra ius litigatoꝛis fuit lata. vt. ff.que ſentẽ
lie ſine ap.l. . .. item in fi. äl
n Admittit. per in integrum reſti.ſed certe immo ipſo iure non eſt liber.

—

ſcedere potuit :propter ſenatuſcõ
poſtea alii donanti eandem patri

Si dᷣduerſus libertatem. xxxi.

niſt condi.impleta.ſicut nec feddit pꝛedium ob tributa venditum

in bonis domini niſi ſoluerit tributum.vt.ff.de reſcin.vend.l.pe.
que eſt ar. contra.eſt ⁊ aliud ar.conira.ff.ſi qs omiſ.cã teſ.l.qui ãt
F. tin. Solu. in pꝛima erat obligatus dare.hic non ſi volebat ẽẽ
libet. ff. ſi quis omilſ.cauſa te.qui autem.S. ſi quis ſub.vel vt ſol

uas vtrunq; die ꝙ
hic fuit in ſententia
Mp. Seue. Anto. Häme. expꝛeſſum ne. ⁊ de
Jꝗ poſt decretum pꝛetoꝛis vi cem det. vt. fl. de cõ

ri clariſſimi qui ſideicõmiſ-

ſariam libertatem deberi ꝓ eF. ſi ratio.⁊ de ne.
nunciauit:ſẽcundus queʒ cònditõ ge.l. ſi autem. .pe.
ni non paruiſſe ↄquereris manuiſ vnde neceſſaria eſt
ſus non eſt:etas tua litis inſtauꝛatõ reſtõ. It Z. j. e.l.fi.
nem àdmittit. Quod ſi libertatem .ff. de dolo.l.jð
quaãuis indebitam dediſti nõ po dolo. Soh bic libe
le eam reuòcari intelligis.ſed dam randus ibi liberai
num quod ob eam cauſam illatuʒ fuit iudicatus.

eſt:iudicio negocioꝛum geſtoꝛuʒ a
curatoꝛibus iuis eſſe ſartiendum.
Mp. Goꝛdianus. a. Solane.
Tſi minoꝛ ànnis ut allegal
conſtituta:ſeruum tuum ab
eo circumſcripta in concilio mãu
miliſti:tamen uindicte impoſitio q̃
libertaſ iuſta munitur:nec obtẽtuꝰ
quidem etatis reſcindi poteſt.indẽ

x Dediſti. maioꝛ ĩ
fante. ⁊ tutoꝛe anc/⸗
toꝛe ⁊ ðcreto pꝛeto
ꝛis.⁊ peculio non
ſequente manumiſ
ſum. vt. ff. de maͤn.
vindic.l.pupillus.
yReuocaꝛi.niſi er
magna canſa b' a

nitati uero tue a manumiſſo.ſ.ſar pꝛincipe conſequaĩ᷑
tiende ab eo cuius iuriſdictio erit: vt. fl. de mi. l. niſi.
quatinus iuris ratio permiitit: con 3 Tuis. ſed ſi non
ſůli debet. ſint ſoluendo ðᷣ do
Mpera. Aale. ? Gallienus. aa. lo actio vel in ſactũ
Matrone ⁊ Sabitomille. datur ad intereſſe i
Vos retraàbi in ſeꝛuitutẽ po manumiſſum. vt. f·
ſtulatis:ſi non in concilio ca de dolo ⁊ elegãter
uſa cognita quum minoꝛes annis in pꝛinci.⁊ de ĩoffi.
xx.fuiſſetis manumiſiſtis: nõ per teſ. ſi ſub hac.⁊ . ff.
in integrum reſtitutionem:ſed ipᷣo e.l. verum ⁊ facit. ſi
iure perſequi oreſtis quod ſi pꝛo de admini. tut.l.ſi
lta eſt:ꝛeſti minoꝛiis.

bata cauſa libertaſ pre
a e T ſi minot

, . . annis. duʒ
modo exceſſerit infantiam.vt.ff. de manu.in.l.pupillus.

b Concllio.⁊ cauſa pꝛobata que ſunt multe.vt inſti.qui manumi.
non poſ. . eadem.
c Nec obtentu.de quo magis videtur.
d Conſuli.actione de dolo vel in factum. vt.S.l.pꝛoi.
e ꝗ Aos.ipſo iure.quia lex eliaſcentia impedit libertatem.t
inſti.qui manu.non poſ.s.eadem.
Non poteſt.ſemel enim cauſa appꝛobata ⁊c̃. vt inſtit.qui
non poſ. . ſemel.

g Libenii.ideſt hic manumiſſus duʒ ſeruus fuit curabat ueſtre ne

gocia ⁊ male.nunc tenetur foꝛte actione de dolo.ar.ff.de dolo.?

eleganter in pꝛin. ar. ff. de of. pꝛe.l.fi.vel dic quod quidam liber/

alius ⁊ curatoꝛ tuus pꝛedicta de ſerno paſſus eſt eum facere.ſoꝛte

etiam doloſe minoꝛem ad ea facienda induxit.⁊ hoc.j.de admin.

tu. ſi liberti. V
hb Compꝛehendatur in perſona.vel arbitrio indicis.ſed in tebus
non poteſt. .
i i N iudicio.pro libertate competente nõ competitura. ⁊ ſie
non eſt contra.õ.e.l.i.hec enim eſt liberalis canſa.ibi non

nam petitur ibi vt detur. ff. de iudi. qui ſe.⁊ ar.ff.e.ſi ex cauſa ĩ ſi.

⁊.l.ſequen.⁊.l.verum. .i.⁊.S.ij.⁊ de dolo.l.ſi dolo.in fi.l.
k Sine appellatione. poteſt ergo appellari in cauſa liberali·xt c
ff. de appel.l.illud. 7
ISi aduerſus tranſactionem. .
m cAm in integrum.tu quoq;.i.iu pupilla impetrata in in
tteegꝛum reſtitutione. vel dic tu qui cum ea tranſegiſti ſecũ
dum hoc eſt contra.ff. e. cum minoꝛ. So. hic hẽbat actõeʒ aduer
ſus pupillam a pumoꝛdio qua modo poterit vti contꝛa minoꝛes

penſa.quod in diẽ

manu.

ſtpnnſa
hobent i
leoſie
ſt tunci
ninoreſt
NA üſtee
ninmo
ſt deat
lang
ludente⸗
ſwen⸗

vorsergge
Dtſinen
lennine
Meenlein
ickd
ſſpoen
n lon
lon ſoom
Mornen
Uloen
lngl
Ghcnne
lan
Uarſden
lnnr
tun
Remſn
Mene
mnau
oihbin
Annt
Nſen
uneertie
gde

7

—

J 1 Aℳα tc Wrich
„ο ,

rnimt ibi non. vel dic. vt..l. pꝛoxi. r minoꝛ. ..v imo. accurſius. è
nlaiti 1 n¶ Vteris. diſtingue ſiat tranſactio ſuper re quam petebat minoꝛ. x Poleſt. quia ſie quelibet datur.ut.ff.e in cauſe. . cauſa ⁊ conſideꝛa B.
nonſc que poterat alienari ſine decreto.vt tunc ſine tutoꝛe nulla ſu. cum quia debuoꝛ pupilli aut plenam aut plenioꝛem aut pleniſſimam conſeqꝗt
thn ti eo. l. tutoꝛe valeat.ſed reſtituatuꝛ. Idem in adulto habente cuꝛato ſecuruatẽ plena ſi ſoluit pupillo ſine tutoꝛe ladulio ſine curatoꝛe hanc
enn rem.vt.ð.de in inte.reſti.mi.l/iij.an que non poterat alienani ſine pecuniam ſaluam habet yeil tantumdem. yt inſti. quibus ali. licet. F. nüc
d fincne decreto ⁊ tunc ipſo admonendi.ꝛ.ff. de ſo. in
zſinn uunenullaſtt ineVWus iberr pupilio plenioꝛem quan-
nentt creio. licet ĩteruene tutio in infegrum contra libertatẽ ſtet pꝛiſtinã obligationem ex iſtau do auctoꝛttate tutoꝛis vel
alie u rit tutoꝛ vł curatoꝛ locũ habere non poteſt. Si tamẽ rauòne negocij tributa ubi acuo- curatous. nam tunc ipſo
Kime ⸗ vt.j.de pꝛedi.mi.ñ in ea re culpa ſeu fraude liberti eis ne conſulendum eſt. . iure. ſed reſtituuur minor
i onden ſolum. :.f. de tran demq; curatoꝛis ratio veſtra lela xxxiij. ſi nõ habet pecuniã ſaluã
Elſtumſe ſac. cum hi. .F. ſed ⸗ ſii:ſartiri damnum ab eo qui hoc ĩ “ , vt inſti. in dicto. F. ⁊ B niſi
nde unftni lis ſed ar. contra. ff tulit pꝛeſes pꝛouincie curabu. non Si aduerſus ſolutiònem a credi in tribus caſibus.j.de ad
nſ Niz el de rebus eoꝛum.l. dubitaturus etiam grauioꝛem exe tore uel a ſe factam. V mini.tu.i.ſancimus.⁊.l.⸗
iſdecholge lij. F. item queritur. cutionem adhibere.ſi quid tamen ſtitutione.⁊.j.ad trebel.i.
doo Gokhlie o Zerx perſo⸗ aperta fraude commiſſum eſt: ut Mperatores Diocleciano. ⁊ penul.in pꝛin.pleniſſimã
nniuohhilbr, na.imploꝛe puniendum in liberto crimen depᷣ Maximia. Auguſti ⁊. Ceſſares quando cum iudice.yt.d.
iniam. tur. yt non dent p bendatur B Satenrnn. el. ſancimus. ? inſti. d. F.
Daiſtenten miſſa. vel dic. vt. S. Hperatores Diocle.?⁊ Maxi Xemploͤ ceterorum debi eff. e, ait pretoꝛ. F. i. . F. ij.
ſuneandei il.pꝛoxi. miano. Auguſti ⁊ Ceſſares Ta/ torum tutores eiia qᷓ ex y i Ndebito. ſ. lure ci
wrtöe p Peremptã.ſ. ao cianno. aagminiſtratiõe tutele dſiit uuili.ſed naturali ð
1tpenonn ceptilatione. Niudicio de liberali cauſa curatoribus ſoluentes liberantur bitum. vt quia poterat peꝛ
ſepene nan ꝗ Inſtauratiõe. ita ſententiam bꝛo libertate la- ſed an tempus in integrum reſtitu l. fal. retinere. vel quia nõ
ſun tfſdent enim fit reſtitutio. tam: nec quidam pꝛe:ogatiua mi tionis preſtitutum edicto ppetuo erat ſolemne teſtamentum
nidelwi yt vnuſquiſq; ſuuʒ noꝛis etatis ſine appellatuòne poſ/ permiſſum ẽ beneficium implorari 5 Juris.quo caſu non da
1 Raunmn it habeat. ſiũ erat ſpp ſe reſcindi:ambigi non poteſt. ⁊ an ſit tribuendum: per cauſe o retur maioꝛi ĩpetitio quia
nagn ana cies ſiue quantitaſ L xxxij. gnitionem exiſtimari poteſt. naturaliter debebatur. ſʒ
pintnt vt tunc inquantuʒ .. Dem.Auguſti ⁊ Ceſſares. Lau minoꝛi datur reſtitutio.yvt
Neſſdentilnn minoꝛ eſt locupletri Si aduerſus tranſac riez. o.de iuf ⁊ fac.ig.cũ quis
Nuin oꝛ yt.fl. eo. quod ſi tionem minor reſti Ndebito legato licet per er 2.j. ad.l.ſal. erroꝛ. ſed per
ſtbtenco minoꝛ. F. reſtitutio. tui velit. ror iuris a minore ſoluto ? eꝛoꝛem facti ſolutum eliã
bichciuti ⁊. fl. de acti. emp.iu petitionem ei decerni ſi necdũ tem a maioꝛe repetitur. vt. d.l.
Aun idt liano. 5. ſi quis col Mpera. Seuerus 2 Antoni. aa. pus quo reſtitutõnis tnibuuur au erroꝛ. Et diſtingue auteſt
miiau ludente.⁊ aꝛg.ð. de Honoꝛario. ð/ xilium exceſſerit: rationis eſt. debitum vtroq; iure.ſ. na
mmanlda tranſac. vbi pactuʒ Am in intẽgrum pupilla turali ⁊ ciuili.aut neutro.
decchlthir ſi vero erat actio.⁊ reſtituta reicindi tranſac Si aduerſus doteʒ reſtitutio bo aut vno tantum. primo ſi
nmrüni tunc reſtituitur ipᷣo tionem vel diuiſionẽ pla ſtuletur. xxxiuij eſt tale quid quod non p
äidal iure aduerſariↄ mi cuit:tu quoq; actionibus quas pᷣ alienari ſine decreto. non
Alymm noris ex quo mĩoꝛ dem habuiſti uteris. Mpera. Alexan. Auguſtus 2 poteſt ſoluere ſine decreto
dethmidli eſt reſtitutus. vt hic Mperatores Diocle. ⁊ Maxi Ceſſar Valentino. niſi defunctus permilſerit.
Nimͤs 7.ð.l.pꝛoxi.⁊.j. de miano. Auguſti ⁊ Ceſſares Ly Voniam cucumuentam vt. ff. de rebus eoꝛuʒ.l.ma
1 Llnn tem. in inte. reſti. l. node. dicis ſoroꝛem tuam om/ gis. S.ſi pupillo.alias cuʒ
miG petende in fin. 2.ff. Jex perſonã minoꝛum in ĩ nia bona in dotem de/ tutoꝛe faciat.vt inſti.ð au.
nlopla ⸗ ad vell.ſi debitrix. tegꝛum reſtitutio aduerſus diſſe: an ueritas allegationi tue aſ tu.in pꝛin.⁊ ſi ſine eo faci
Ftuſtgrinmmn .F. ſi pꝛo eo. ⁊. ff. e. tranſactum pꝛopter etatis auxiliũ ſiſtat:ſi ad te heꝛeditas ſoꝛoꝛis tue at. liberatur per conſump
. fin. ⁊ contra aliũ imploꝛetur: tibi quoq; agenti ex ĩ uel bonoꝛum poſſeſſio pertinuit 3 tionem creditoꝛis non ali
non ſolum contra legro vel replicatione cõtra excep ⁊ tempoꝛa nondum pꝛeterierint i/ as.vt. ff. ſi certum peta.nõ
alpwr minoꝛem. vt. ff. de tionem pacti: vel ſi peremptam cõ tra que legibus concedit ex ꝑſona omnis. .ſi pupillus.in ſe
prältgnin tutelis ⁊ ratio.di.l. cundo repetit iure comũi
alterius. licet alias per condi. inde.i tercio ſi
inttrinn actio extincta ⁊c.vt in argu. contra. ff. de ſolu. quires. S. arcam. eſt naturaliter tantum debitum. legitime ſolutum i. cum curatoꝛe vel de
alij dicunt per officium reſtituendum. non ipſo iure vt hic innuit creto non repetiiur. niſi per reſtitutionem repetit. extet yel non. ſed non
tcunbtf ⁊ ar.ſ.de acceptil.l.fin. Sed quodcunq; dicas.eſt contra. ff. e. cũ legitime ſolutum ſi extet vendicatur ſi eſt conſumptum cedit in ſolutum.
go crap minor.vbi aduerſario minoꝛis non datur reſtitutio.licet minoꝛ r ⁊ comuni iure patitur compe nſationem. ſed ratione etatis compenſatio
ſol gtidimn ſtituatur. So.ibi in ſententia.hic in tꝛanſactione vel verius aiſtin nem euitat ⁊ repetit. vt. ff. de nego. ge.l. iij. 5. alterius. . f. cer.pet᷑. non
eckem inti⸗ gue an ſint coniuncte ſpecies. an non. vt.ff. e.l. etiam. F. iꝛ.j. ð tẽ omnis. F. ſi.⁊ hic ⁊.ff. ad tre.ſi eius.ſed quidam dixerunt pupillum ſuo
nibrſcin po.⁊ repa.ap.l.per hanc,⁊.j.de ap.l.fin.in prin. item quid iffeꝛt nomine repetere etiam ſine reſtitutione.yt.fl.de condi.inde.l. interdum
bec lex a ſuperiori. .hic clarius diſtinguit ſit perempta pꝛia ac diximus. accurſius. / DH
lestlnſc tio ipſo iure vel non quam pꝛima. Item in pꝛima pupilla agebaet a Tempus.ſ.vſq; ad annum utilem olim. hodie vſq; ad quadriennium
n ad rem ſuper qua fuit tranſactum ſm pꝛimũ caſum ibi poſluum. vt.j.de tempo.in inte. reſti. ſuperuacuam.
. him In ſecunda cõueniebat᷑. Itẽ in pꝛima de diuiſione dicit. ð quañ b Si aduerſus dotem reſtitutio poſtuletur. .
noc⸗ aluhin dicit in fa de qua dic ꝙ ꝓuocatur minoꝛ ⁊ non pꝛouocat.⁊ valet c q Voniam. omnia bona. ſed an pꝛedia poſſint dari in dotem. ʒ
n ogl tunc etiam ſine decreto.ſed reſtituitur.vt.j.de pꝛedi.mi.l. ĩter om pon ſecundũ Jo.ar.j.de pꝛedi.mi.ob eſ ar.contra.ff.de iure do.

l. ticia.q;ꝙᷓ poſſet rñũderi ꝙ ibi ñ dederit minoꝛ ſʒ maiõ iñ mioꝛ eꝛat quũ
permutauit. ⁊ eodem modo reſponde ad id quod eſt.j.de admi.tu.lex
in pꝛin.ſed ſecundum aʒ.poteſt dici peciale in dote.nec ob. dicta lex ob
es.vt ibi notaui. en
d Pertiuit. ad quid fuit ergo neceſſaria reſtitntio quum comuni iur̃ poſ
ſit repetere quum ſit heres.vt.ff. e. in cauſe in pꝛin. v. dic quod pactum

nes.⁊ de rebus eoꝛum.ſi pupilloꝛum. ⁊ econtra actoꝛ ſue actioni
reſtitutuitur. vt.S.l.pꝛoxi.
1 Si aduerſus.a creditoꝛe de hoc tractat lex.i.
ſ¶ el a ſe. de hoc tractat lex.ij. Factã.ſubaudi velit mioꝛ reſtitui
nomunn t e Exxemplo liberantur.j. de admi.tu.l. fruſtra. ”
vpil ctis u Imploꝛaꝛi.ideſt officium iudicis.vt.ff.de mino. quod ſi

ſichnn
naantt

erat bic ꝙ partem dotis lucraretui vir moĩtua vxoꝛe.del aget pꝛo fracti
bus medij tempoꝛis eius poionis que non debuit dari in dotem. quũ
yir non eſſet dignus tanta dote.vt. ff. de vſufru. qui vſumfruc. . fi.⁊.l. qſi
tum. ſʒ hm. M. et cũ actiõe cõi ↄpetit reſtitutio.vt.ff.e.in cãe.S.pompo.

tempus ſit dices.j.de tem
po. in ĩte. reſti. ea que..i.

b Pꝛeſente. vel ꝑ ↄtumaci

am abſente. ff. e. in cauſe.
cã ⁊ vt omnia ſoluas con
traria dic ꝙ mulier maioꝛ
omnia que hʒ põt dare in
dotẽ.vt.j.de iure do. nul/
la minoꝛ ſi vltra patrimoĩ
um ißo iure non valet.ẽt
ſi tutoꝛ vel curatoꝛ pꝛomit
tat.niſi ðolo vel aimo do
nandi qñq; valet in ſui tu
toꝛis vel curatoꝛis pꝛeiudi
cium.vt.ff. de iure do. ſiue
generalis ſi non vltra vũs
vt habet centum debʒ quĩ
quaginta. Sed.lx. dat in
dotem valet ſed reſtituituꝛ
yvt. fl. e. ſi ex cauſa.S. in do
tem.ſed ⁊ cum auctoꝛitate
tutoꝛis vltra vires valet ꝓ
miſſio.ſed exceptioneʒ ha
bet de equitate.vt. ff. ð ad/
mini.tuto. cum poſt. 5. i.
hec in ea.in heꝛede autem
eius dicas vt modo dixi.

c Si aduerſus delictum.

qualiter in contractib mi
noꝛibus ſuccurratur dictũ

eſt. nunc ſi in delictis.
d i MR criminibus. ex
animo pꝛoueniẽti⸗

buſ vbi fuit volun
tas nocendi.vt.j.ad.l.cõ.
ð ſi.l.i.⁊.l.ſi qs malicia eĩ
⁊c̃.vt.j.ſi mĩoꝛ ſe.ma.l.iij.

a Defuncti.quod fieri po teſt. vt.ff.de in inte.reſti.non ſolum. ⁊.j.quãtũ

defuncti poſtulare in ĩtegrũ reſtitu
tionem: pᷣſes prouincie preſente
diuerſa parte examinabit.

Si aàduerſus delictum ſuum reſti
tutio poſtuletur. xxxv.

Mpa. Seuerus ⁊ Antonius aa.
Longino.
Ncriminibus quidẽ eta
tis ſuffragio minores nõ
iuuantur: etenim maloꝝ
mores infirmitàs animi non excu
ſat.ſi tamen delictuʒ nõ ex animo
ſed extr uenit: noxia non ↄmitti
tur: etiam ſi pene cauſa pecunie dã
num irròôgetur.⁊ ideo minoribus
in hac cauſa in integrum reſtitutio
nis auxilium competit
Mpa. Diocle.⁊ Maxi. aa.⁊.Ccc.
Procule. L
Icẽt ĩ delictis etate nemi
nem excuſari conſtet:ma
tri tamen que filiis tuto
rem etatis lubrico lapſa non petiit
eorum minime denegari ſucceſſio
nem ↄuenit:cũ hoc in maioribus
matribus tantum obtineat.

Si aduerſus uſucapionem reſti
tutio poſtuletur. 5
xXxxxv.

Mpa. Diocle.⁊ Maxi.aa.⁊.cc.

e Inſirmitas.eſt tamen doli capax quum ex animo delinquat. alias non
tenetur. vt.ff. ad.l.coꝛ. de ſic. inſans.⁊ de fur.ĩpubeꝛe.⁊.j.de peĩs ĩpuitas

Belictum. delictum eſt genus generaliſſimum ſiue veniat ex animo ſiue

non.ſed crimen eſt genus ſubalternum.continet enim ſub ſe furtũ ⁊ adul
terium. ⁊ alia que ex animo pꝛoueniunt.i.ex conſcientia.⁊ ſic caute dicit
delictum hoc.ſed.õ.dixit crimen. .

g Extra.puta tantum ex culpa non dolo. vt patet. ff. ad. l. coꝛ. de ſic. l. in
lege.⁊ ad.l.acquil.l.v.
h Noxia.i.ðᷣlictũ.vt ĩſti.ð no.ĩ pꝛ.vñ vᷣſo.noxia ðᷣlictũ ðlĩquẽſ noxa vocat᷑
i Non cõmittitur.ſ.inexcuſabilis.nam commiſſa per in inte.reſti. excuſa
tur. licet alias ſi deliquiſſet ex animo irrogaretur ei pena pecuniaria.nã
tũc ñ ſubuenitur niſi vt habeatur pꝛo tranſacto vel confeſſo vt ſubijcit. ⁊
dixi plene ff.e.ſi ex cauſa.S.nunc videndum. Item contra.ff.commo.l.
.i.in fi. vbi ex dolo dicit pupillum non teneri.Sol.per terciam ſtatim le
gem ibi corrigitur. vt ibi diximus.
k Inogelur. quum ex animo vel ſine.⁊ dic irrogetur ſi non petat reſtitui
lIHac cauſa.quum non ex animo delinquitur.
m Competit. . in totum. vt. ff. de ꝛeg. iuꝛ.l. fere.
n I Icet conſtet quum ex animo pꝛoueniunt.
0 Denegari. nec ipſo iure.
p Obtineat. vt.j. annum petant.alias repellantur ab eoꝛum impubeꝛum
ſucceſſione. vt inſtitu. ad tertu. 5. fi. 2.j. de le. here.ſciant. ⁊.j.quando mu.
tutelle. offi. poſ.l. ij. .j. ad tertul.l. matres. .7. qui petant tu.l. cum matri
bus. ſunt ergo tute matres minoꝛes ipſo iure.nec eſt opus reſtitutione ſic
⁊ alias ex qui.cau.inſa.irro.l.penul.ꝛ.j.de ſal.mo.l.ij.in fi.
q Si aduerſas vſucapionem reſtitutio poſtuletur
E Qntra. vſucapt ione. ſ. triennij. nam. x. vel. xx. an. non dominium
IſIſſecd quaſi dominium acquiritur. vt.j.de pꝛeſcri.xxx.an.ſi quis ẽp

tionis circa piin. ſed certe idem debet eſſe in pꝛeſcriptione vt mio
res iuuentur. vt hic ⁊.j.quibus non obi.lon.tẽ.pꝛel.l.non eſt in
co gnitum.⁊. ff. e. l. etiam ei.⁊.j.de tem.in inte.re.l.ſi intra.⁊ nõ.q
hic titu.non videtur habere hodie locum.nam in re pupilli non.
quia vſuca.non poteſt.vt.fl. de acqui.re.do.bone fi.licet ſit ar.cõ

Iſidoro.pᷣpᷣ.
Ontra eos ꝗ res mino
rum tenẽt:ſi uſucapione
dominium acquiſierint:
reſtitutiõis auxiliũ eis ðᷣcerni debʒ

Si aduerſus fiſcum reſtitutio.
poſtuletur.

Mpa. Seuerus ⁊ Anto nius aa
Longino.
Iprbus ĩ minori etate
ↄſtitutus: circůmuẽtus a
rufino diſpenſatore nõſ
tro uenditionem rei precipiti ani
mo pꝛecio longe minòꝛe contꝛabe
re feſtinauit:iuris publici fiſcus
noſter in integrum reſtitutionis ſe
quatur auctoꝛitatem.
Mpera. Alexan.a. Antiocho ⁊
alijs.
Jaduerſus pꝛiuatos in ĩte
grum reſtitutionem tam tu
quam fratres tui deſideratis: pꝛeſi
dis pꝛouincie viri clariſſimi notio
eſt:iſqʒ cauſa cogniia extimabit: ã
auxilium qu od imploꝛatis confer
ri uobis debeat.quod ſi aduerſus
fiſcum id poſtulaſtis:intelligitur/p
curatoꝛem meum unã cum pꝛeſide
pꝛouicie pꝛeſente ſiſci pàtꝛono adi
re uos debere.
M. Bio.⁊ max.aa.⁊.cc.Lauꝛẽ.

mus illam permittat quia aut cepit a minore.⁊ tunc non currit i
pupillari etate.vt.j.de pꝛeſ.xxx.an.ſicut ⁊ ſic eſſent. xl. ⁊.iiij. anni
quando eſſet completa. aut a pꝛedeceſſoꝛe.⁊ tunc currit ita ꝙ nõ
reſtituatur. vt. ff. e.l. emilius. 2 ex quibus ca. in poſ.ea.l. apud iul.
⁊ de fundo do.ſi fundum.ſed tu dic quamlibet tempoꝛalem vel
perpetuam ceptam in perſona maioꝛis contra heredem minorez
cureĩ ſed dari reſtitutionem ſi compleatur contra eũ.⁊ ſic banc in
tellige per.l. ff. e.l. etiam ei.⁊.j.de non nu.pecu.l.ſi intra excepia.
xxx.an.pꝛeſcriptione ſui odio que in pupillo doꝛmit.vt .i.l. ſicut
ſ Si aduerſus fiſcum.de perſonis minoꝛum ⁊ rebus ⁊ negocijs
aduerſus que reſtituuntur minoꝛes dictum eſt. nunc de perſonis

dicendum aduerſus quas reſtituuntur.

tſJpꝛobus.pꝛopꝛium nomen eſft. .
duerſatij.ſic ponitur.ff.ð
mino.l.in cauſe.ij.S. idem pompo.alias non haberet in inte.reſt.
quum ſi dediſſet dolus cauſam contractui ipſo iure eſſet tutus v
ſi incidiſſet eſſet tutus actione ex eo contractu. vt.ff. de act. empti.
inl. S. ſi dolo. z. .. per contrarium. vel dic dolum dediſſe cauſam
contractui.ſed pꝛoceſſum fuit ad traditionem. “
x Noſtro.ſ.pꝛocuratoꝛe ceſaris ſiue pꝛincipis qui etiam rational

u Qircũuentus.reipſa non dolo a

dicitur.vt.ff. de modo.mul.l.ij.⁊.j.l.iij.

y Minoꝛe. non tamen vltra dimidiam iuſti pꝛecij. quia ⁊ tunca

Nqde reſcin. ven. lij.? ar.ff. de iuĩ

geret actione ex eo contractu.vt.j
do.ſi res.S.i.⁊.l.iure ſuccurſum.S.ſi.

35 Juris.ius pꝛiuatoꝛum vocat hic ius publicuʒ.ideo quia publi
ca aunctoꝛitate eſt innentum a
b Fiſcus noſter.i.pꝛocuratoꝛ fiſci qui cognoſcit inter pꝛiuatum ⁊.
tuſinum pꝛocuratoꝛem ceſſaris vt.j. e.l.ij. pel dic rufinum eſſe

ppeſcriptio.xxx.ã.

Publici. . iuris cõis

tra. ff. ð excep do.
apud. S. ſi quis
tutoꝛ. ſed dic quo
ad opinionem eꝛat
pupillus vt ibi nõ.
necĩ pꝛedijs adul
ti.quia alienari nõ
poſſunt.vt. fl. de re
bus eoꝛum.l.i. er/
go nec vſucapi. ff.
ð verbo.ſigni.l.ali
enationis.nec in ꝛe
mobili adulti ho⸗
die ſiue ſeruari poſ
tu. lex que. ſiue nõ
quia tanto tempo
re.ſ.triennij retine
ri non poteſt. ſeld
certe dicta argu/
mentatio non va/
let. vt dices.j.qbuꝰ
ca.in inte.reſti. nõ
eſt ne.l. ſi. item nec
in animalibus ſu
peruacuiſ que pñt
alienari per illam.
.l. lex que. quia vt
bꝛeuiter dicaz nul
la pꝛeſcriptio cur/
rit contra minoꝛeʒ
vt.j.in qui.ca.ĩ in
te. re.non eſt ne. l.
ſancimus.nec etiã

locuz habere viði

licet lex illa ſanci,

Locato
clet⸗
vogoſa
ſiſtdel
a
KAlä
hiileg
na puin
Acmiti
bus a.
ſe 1

ftſuame
tonele
cico
ligno e⸗
onpdorſe
Peotp
guoedie
Unlnrte
t hem
nn poſſn
phiehb
ien ſb
nlemn⸗
tontra ſ.
Ulſſan
ſtſdene
Mlunſbi⸗
Eßniore
unz
Glnnicr
klsyen

lin.
upreiin

ſbcht
ti lrnn curatoꝛem fiſci v ſie ſiſe
Pecvorg⸗ oꝛem fiſci ⁊ ſic ſiſcus.i.procuratoꝛ fiſci ruli , P⸗ .
tenliinen contra ſe reſtitutionem.ſed tunc erit iudex pr mnus patietur dari circa. Tercij dicunt quod bic pꝛob as erte Eon
minnn 55. l. pxi. on . udex procurator ceſaris. ut. poꝛe contr uod hic pꝛobauerat mino? tria.ſ.ſe minoꝛem. te
