cũ numine celeſti recte emẽdabat
⁊ ĩ cõpetẽtem formã redigebat.
OQia igitur confecta ſunt:domino
⁊ deo noſtro Jeſu chriſto poſſibi
litatem tã nobis qᷓ;ᷓ nr̃is ĩ hoc ſatel
litibus pꝛeſtãte ⁊ principales quið
cõſtitutiones duodeci libris dige
ſtas iam ante ĩ codicẽ nẽo nomie
preſulgẽtem cõtulimus.poſtea ue
ꝛo maximũ opus aggrediẽtes ip

ſa uetuſtatis ſtudioſiſſima opera.
iam pene cõſfuſa ⁊ diſoluta eidem
uiro excelſo permiſimus taʒ colli
gere qᷓ;ᷓ; certo moderamini tradere
ſed quũ oĩa percũtamur a prefato
uiro excelſo ſuggeſtuʒ ẽ duo pene
milia libroꝝ eſſe ↄſcripta ⁊ pluſq;
tricieſcẽtẽamiliã uerſuũ a ueteribo
effuſa:que neceſſe ẽ oĩa ⁊ legere ⁊
preſcrutari:⁊ ex ijs ſi quid optimũ

fuiſſet eligere.quod celeſti ſulgore
⁊ ſũme trinitatis fauore cõſectuʒ ẽ

ſecundũ nr̃a mãdata que ab initio
ad memoꝛatũ uirũ excelſũ fecimꝰ
⁊ quĩquagita libros oẽ quod utiliſ
ſimum erat colleciũ ẽ:⁊ oẽs ambi
uitates deciſe ſunt. nullo ſedicio
o relicto nomẽq; ipoſuimo libris
digeſtoꝝ ſeu pandectaruʒ: qꝛ oẽs
diſputationes ⁊ deciſiones ĩ ſe ha
beant legitimas:nã ꝙ undiq; fuit
collectum hoc ĩ ſinus ſuos recepe
rùnt i cẽtuʒ quiquaginta pene mi
lia uerſuũ totũ opus cõſumantes
⁊ ĩ ſeptem partes eòs digeſſimus
nõ perperã nʒ ſine ratiõe.ſed ĩ nu
meroꝝ naturg ⁊ aꝛteʒ reſpicientes
⁊ cõſentaneã eis diuiſionẽ partiũ
cõficiẽtes. Igitur prima quidem
pars totius contextus que greco
uocabulo. nũ
cupatur i quattuor libros repoſi
ta ẽ. Secũdus aũt articulus. vij.li
bros habet qui de iudicijs appel
lantur. In tertia uero cõgregatio
ne oĩa que de rebus nominantur
cõtulimus octo libros eis deputa
tis. Quartus aũt locus qui ⁊ to
tius cõpoſitionis quaſi quidã iue
nitur umbilicus reliquos octo li
bros ſuſcepit ĩ quibus oĩa que ad
hypothecã pertinẽt repoſita ſunt.
ut non a pignoraticia actione ĩ li
bris de rebus polita multũ diſta
rent alio libro eidẽ inſerto uolumi
ni qui ediliũ ediliciũ ⁊ redibitoriã
actionẽ ⁊ duple ſtipulationẽ que ð
euictionibus propoſita ẽ continet
qr hec oĩa titulis emptionũ/c uen
ditionũ cõſentaneaſunt.⁊ predic
te actiones quaſi pediſſeque illaꝝ
ab initio proceſſerunt.in uetuſtio
ris quidem edicti ordinatõe in lo

ca deuia ⁊ multo diſtãtia deuagã

tes per nr̃am autem proùidentiaʒ
his cõgregaet cum opoꝛtuerat ea
que de eodem pene loquũtur ĩ cõ
finio ponere alius itaq; liber poſt
duos primos nobis excogitatus

ẽ de uluris ⁊ traiecticiſs pecuniis

⁊: de inſtrumẽtis ⁊ teſtibus.⁊ pꝛo
bationibus necnõ preſumptioibꝰ
⁊ memorati tres ſingulares libri

iuxta cõpoſitionẽ de rebus poſiti

ſunt.po hos ſi qua de ſpõſalibus
⁊ nuptijs uel dotibus legibus dic
ta ſunt:repoſuimus tribus libroꝝ
uoluminibus ea cõcludẽtes de tu
telliſ ãt⁊ ð curatõibo gemios ↄſcri
pſimus:⁊ memoratã orchinatisen

a Preſidium.i.deũ qui ẽ
preſidium mortuis.
b Qentenamiliauerſuum.
uerſus appellat leges uel
reſponſa.
c Receperunt.ſ.digeſta.

d Eos.ſ.nerſus.
e Naturam. ⁊ artem ↄoſtat
enim ex dignioribus par
tibus.ſ.tribus ⁊ ſic trinita
te ⁊ quatuor ⁊ ſic quatuoꝛ
elementis ⁊ incipit hic li
brorũ digeſtoꝝ diuideꝛe

.f Eis.ſ. uerſibus.

Prouicentiam. i. dige

ſtoꝝ compilationẽ.

1
„

a Lontinentem. ſcilicet o-

dinationem.

b Qui. ſ. articulus. ſed a

lij libri ei adijciuntur.

c Narratio.ſubaudi adiũ

gatur. ac.
d. Trebeliani repete .ſ. nat
ratõ adi ungatur.
e NReſpuentes.ſ. nos.

fMonumẽtũ.ſ.memõia
g Jus repete poſitũ eſt.
hb Regulariter. hic appa
ret quod regule iuris ſũt
de digeſto.
i Perfectus.iſ.liber.

k Extendentẽ. i. docẽtem

octo librorum mediã totius ope
ris repoſuimus oĩa undiq; tã uti

liſſima q; pulcherrima iura cônti

nentem. Quitus ãt exoritur nobᷣ
digeſtoꝝ articulus.i quo de teſtis
uel codicilis tã priuatoꝝ qᷓ; miliiũ
omne quicquid antiquitus dictuʒ
e.inueniat quis depoſitũ:qui de te
ſtamentis appellatur.de legatis ãt
⁊ fideicõmiſſis quinq; libroꝝ nu

merus aggregatus ẽ.quũq; nihil

tam peculiare fuerat q; ut legatis
quidẽ legis falcidie narratiò fidei
cõmiſſis aut ſenatulcõſulti trebel
liani ſingulis libris uterqʒ eorum
applicatis tota pars quinta in no

uem libros coadunaia ẽ. ſolũ aut
ſenatuſcõſultũ trebelliaänũ ponen

dum eẽ exiſtimamus. captioſas ⁊

ei ⁊ ipſis ueteribus odioſas pega
ſiani ſenatuſconſulti ambages ⁊u

triuſq; ſena.ↄ.ad ſe tã ſuperuacu
as quã ſcrupuloſas aduerlſitates
reſpuùentes totum ius ſuper hiſ po
ſitum trebelliano ſenatuſconſulto
adiudicauimus.ſed in his nihil ðᷣ
caducis a nobis memoratuʒ ẽ ne

cauſa que in rebus nõ proſpere ge

ſtis ⁊ triſtibus temporibus roma
nis increpuit calamitatibus bello
coaleſcens ciuili in nris remanet
tempoꝛibus que fauor celeſtis ⁊
pacis uigor firmauit ⁊ ſuper oẽs
gentes in bellicis uictorijs poſuit
ne luctuoſum mònumentum leta
ſecula inumbrare cõcedatur. Sex

ta deinde pars digeſtorũ exorit in
quibus oes bonoꝛũ poſſeſſiones

polite ſunt:que tã ad ingenuos qᷓ;

ad liberuos reſpiciũt:⁊ iůs omne

quod de gradibus ⁊ affinitatibus
deſcendit legitimeq; hereditatis ⁊
omnis ab inteſtato ſucceſſio ⁊ ter
tulianũ ⁊ orphicianũ lenatuſcõſul
tum ex quibus matres ⁊ filij inui
cem ſibi heredes exiſtunt ingemi
nos libros cõtulimus bonoꝝ poſ
ſeſſionis multitudinẽ in cõpedio

ſum ⁊ manifeſtiſſimũ ordinẽ cõclu
dentes. poſt hec ea que de operis

noui nüciacionibus damniq; ifec
ti ⁊ pro ediſicijs dirutis ⁊ eorum ĩ

ſidijs ⁊ que de aqua pluuiali arcẽ

da ueteribus autoribus placita ſũt

necnõ de publicanis ⁊ donationi

bus tam inter uiuos quã mortis
cauſa cõſiciendis cauta legibus ĩ
uenimus in librũ ſingulaꝛe deduxi
mus.de manumiſſionibus aũt⁊ ð
liberali cã alius libeꝛ reſpõdit quẽ
admodũ ⁊ de acquiſitione tã qñi

quã poſſeſſionis ⁊ titulis qui eam

inducũt multe ⁊ uarie lectões uni
ſunt inſerte uolumini.alio libro de
putato ijs qui iudicati uel in iure
confeſſi ſunt.⁊ de bonorũ detenti
onibus ⁊ deuẽditionibus ⁊ ut ne

quid in fꝛaudẽ creditorum fiat p
q; hec omnia interdicis glomera

ta ſunt.⁊ deinceps exceptiones

de temporũ prolixitatibus ⁊ de o
bligationibus ⁊ actionibus liber
item ſingularis extenditur.ut pre
fata ſexta pars totius digeſt orum
uoluminis octo libris diffiniatur.
Septimus aũt ⁊ nouiſſimus arti
culus digeſtorũ ſex libꝛis ſormato
ẽ quo de ſtipulationibus ⁊ de ſide
iuſſoribus ⁊ mandatoribus necñ
nouationibus ⁊ ſolutionibus ⁊ ac
ceptillationibus ⁊ de pretoꝛiis ſti

pulationibus omne quidẽ ius iue

nitur in gemino uolumine inſcrip
tum eẽ quod in libris antiquiſ nec
numerari poſibile fuit.⁊ poſt hoc

duo terribiles libri poſiti ſunt pro

delictis priuatis extraordinarijs.
necnon publicis criminibus:qui
omnem cõtinent ſeueritateʒ pena
rum que atrocitatem quibus per
mixti ſunt.⁊ ea que de audacibus
hominibo cauta ſunt.qui ſe celare
conantur:⁊ contumaces exiſtunt.
⁊ de penis que condẽnatis ifligũt᷑

uel concedutur necnon de eorum

ſubſtantijs.liber aũt ſingularis ꝓ
appellationibo nobis excogitaio
ẽ contra ſnias tam ciuiles qᷓ; ciimi
nales cauſas finientes.cetera aute
omnia que de municipalibo ⁊ de
curionibus ⁊ muneribo uel publi
cis operibo uel nudinis ⁊ policita

lionibus ac diuerſis cognitionibꝰ

⁊ cenſibo vel ſigniſicatione uerbo
rum a veteribo inuẽta ſunt: queq;

regũlariter difinita in ſe recipit qn

quageſimo totio conſumationis
periecto. Que omnia confecta
ſũt peꝛ uiꝝ excelſũ necnon prudẽ
tiſſimũ magiſtrũ exqueſtorẽ ⁊ con
ſulem tribunianũ qui ſimiliter elo
quentie ⁊ legitime ſcientie artibus

decorato ⁊ in ipſis reꝝ experimẽ

tis emicuit.nihilqʒ maio nec cario
noſtris unq; iuſſionibo duxit nec
non per alios uiros magniiicos ⁊
ſtudioſiſſimos perfecta ſut.ideʒ cõ
ſtantinũ virũ illuſtrem comiteʒ ſa
craꝝ largitionũ ⁊ magiſtrũ ſcrinij
librorũ ſacrarũqʒ cognitionũ qui
ſemper nobis ex bona opinione⁊
gloria ſeſe cõmẽdauit necnõ theo
philũ vix illuſtreijn magẽèum iuriſ
peritũ in hac ſplendiduſſima ciui
tate laudabiliter optimam legum
gubernationem exiendẽenteʒ ⁊ do
rotheum vix illuſtrem ⁊ facũdiſſi
mum queſtorem quẽ in benithenſi

um ſpledidiſſima ciuitate leges di
ſcipulis tradentẽ propter eius op
timam opinionẽ ⁊ gloriaʒ ad nos
deduximus:participeqʒ eius ope
ris fecimo.ſed anatolium uiꝝ illſlu

ſtrem magiſirumqui ⁊ ipſe apud
beritenſes iuris interpres conſiiiu
tus ⁊ ad hoc opus adiectus ẽ uir
ab antiqua ſtirpe legitima ꝓcedẽſ

quum ⁊ pater eius leontio ⁊ auus

Scriptũ ẽ. hic no
ta. ut. ð. l. proxi.O.
omnia enim ⁊c̃.
m Sed quũ. nunc
mandat inſtituuno
nes fſieri.

R Tribus annis.
no.tribus annis fa
ctas leges quod fa
cit ad id quod no
tatur.õ.de iuſti.co.
confir.in fi. Jẽ no
ta uiliſſuma pecũia
poſſe libros cõpe
ꝛaꝛri.ut.j.dicuur ꝙ
hodie eſt falſum.
o Si quid aũt. no
ta queda bõa pba.

lpon
munte

knſint,

anhis⸗
anniol
quod
gno iy
eiuſt.
ſNi
n hetii
vs coe
ciclure
ſliun.
ül. ne
foe

eudoxius qui po patricium incly

te recordationis queſtorem ⁊ ante
ceſſoꝛem ⁊ leontium uuum glorio

ſiſſimum prefectorium conſulareʒ
atqʒ patricium ſilium eiↄ optimã
ſui memoriam in legibus relique

runt.necnon ⁊ creatinum uirum

illuſtrem ⁊ comitem ſacrarum laꝛ

gitionum ⁊ optimum anteceſſorẽ

huius alme urbis cõſtitutum qui
oẽs ad prediciũ opus electi ſunt.
una cum ſtephano mẽna proſdo

cio eutholimio ihimoiheo: leoni

de leoncio platone iacobo ⁊ cõſtã
tino ioanne uiris prudentiſſimis
qui patroni quidem ſunt cauſaruʒ
apud maximam ſedem perfectuꝛe
que orientalibus pretorijſ preſidʒ
omnes aũt ſue uirtutis teſtimoniũ
qʒ; undiq; accipiẽtes ⁊ a nobis ad
tanti operis conſumationem elec
ti ſunt.⁊ quũ oẽs in unum cõueni
unt gubernante tribunião uiro ex
celſo ut tantum opus nobis auto

ribus poſſint conſicere deo propi

cio in quinquaginta libros opus
conſumatum e. Tanta aũta no
bis antiquitati habita ẽ reuerẽtia
ut noia prudentiũ taciturnitati tꝛa
dere nullo mõ patiamur:ſed unuſ
quiſq; eorũ qui autor legis fuit no
ſtris digeſtis inſcriptus e.hoc tan
tũmodo a nobis effecto ut ſi quid
in legibus eoꝝ uel ſuperuacuũ vl
iperectũ aut minus idoneũ uiſum
E uel adiectionem uel diminutõm
neceſſariam accipiat.⁊ rectiſſimis
tradatur regulis ⁊ in multis ſimili
bus uel contrarijs quod rectio ha
bere apparebat hoc pro alijs om
nibus poſitũ ẽ.unaq; oĩbus auto
ritate indulta ut quicquid ibi ſcrip

tum ẽ. boc noſtruʒ appareat: ⁊ ex
noſtra uoluntate cõpoſitum nemi

ne audente cõpare ea que antiqui
tas habebat ijs que noſtra autori
tas introduxit.qꝛ multa? maxima
ſunt.que propter utilitatẽ reꝝ traſ
formata ſunt a deo ut ſi principal
conſtitutio ſuerat ĩ ueteribus libꝛiſ
relata nʒ ei pepercimus.led ⁊ hãc
co:rigendam eẽ putauimuſ.⁊ ime
lius reſtaurandã.noĩbus ⁊eĩi uete
ribus relictis quicquid legũ uerita
ti decoꝝ ⁊ neceſſariũ fuit hoc nr̃is
emendationibus ſeruauimus.⁊ ꝓ
pter hanc cãm ⁊ ſi quid inter eos
dubitabatur hoc iã in tutiſſimam

quietem peruenit nullo titubante

relicto. Sed quũ proſpeximus
ꝙ ad portandam tantaʒ ſapientie

molem nõ ſüt idonei homines ru

des ⁊ qui in primis legum ueſtibu
lis ſtant.⁊ intrare ad archana eoꝝ

properant ⁊ aliam mediocreʒ eru

ditionẽ properandam eẽ cenſemo
ut ſub ea colorati ⁊ quaſi primitis
oĩum ibuti poſſint ad penetralia e
oruʒ intrare ⁊ formã legũ pulcher
rimam nõ cõniuẽtibus oculis ac

cipere.⁊ ideo tribuniano uiro ex
celſo qui ad totiꝰ operis guberna
tioneʒ electus ẽ.necnõ theophilo
⁊ doroiheo uiris illuſtribus ⁊ fa
cundiſſimis anteceſſoribus accer
ſuis mãdauimus:quatenus libris

quuos ueteres ↄpoluerunt qui pꝛi
ma legũ argumenta cõtinebant ⁊

inſtuutiones vocabantur ſepatim
colleciis ꝗcquid ex his utile ⁊ ap
tiſſimũ ⁊ undiq; ſu elimatũ⁊ rebꝰ
que in pꝛeſenii euo in uſu uertũtuꝛ
conlentaneũ inuenitur hoc capeꝛe
ſtudeant.⁊ in quattuor libros re
ponere ⁊ iotius eruditionis pria
fundamenta atq; elementa pone
re quibus iuuenes ſuffulti poſſint
grauiora ⁊ perfectiora legum ſita

ſuſtentare admonimus aut eos ut

memores ẽt noſtraꝝ ſiant conſtitu
tionu quas pro emedatione iuꝛis
promulgauimo ⁊ in cõfectione in
ſuiuuonu etiam eandẽ emendatio
nem ponere non morentur.ut ſit
manifeſtũ ⁊ quid antea uacillabat
⁊ quid poſtea ĩ ſtabilitatẽ redactũv
ꝙ opus ab his perſectũ ut nobiſ
obiatũ ⁊ relictũ e: prono ſuſcepi
mus alo.⁊ nr̃is ſenſibus non indi
gnum eẽ iudicauimus ⁊ predictoſ
libros conſtitutionũ uicem habe
re iuſſimus.qꝙ in oratione nĩa quã
eis libris prepoſuimus:aperti de
claratur. Omni igitur romani iu
ris diſpoſuione compoſita ⁊ in tri
bus uoluminibus inſtitutionũ ⁊
digeſtoꝝ pandectaꝝ necnõ conſti
tutionu perfecia ⁊ tribus anniso

ſumata que ut primũ ſepari cepe

rit nʒ in totũ decennium compleꝛi
ſperabat.omnipotenti deo ⁊ hanc
operam ad hominum ſuſtentatio
nem pijs obtulimo animis vbereſ
qᷓ; gratias maxime diuinitati red

diduno que nobis preſtitit ⁊ bella

leliciter agere ⁊ honeſta pace poti
ri⁊ nõ tantum noſtro ſed etiã om
ni euo tam inſtãti qᷓ;ᷓ; poſteriori le
ges optimas ponere. QOibus ita
q; hominibus eandẽ ſanctionem
manifeſtam faceꝛe neceſſariuʒ eis
proſpeximus ut ſit eis cognitum
quanta confuſione ⁊ infinuate ab
ſoluti in quantam moderationem
⁊2 legitimam ueritatem peruenerit
legeſq; in poſteꝝ habeant tam di
ꝛectas q; compendioſas oĩbuſq;

in promptu poſitas ⁊ poſſidendi

libros earum facilitatem idoneaʒ
ut non mole diuitiarum expenſa
poſſint homines ſuperuacua legũ

multitudinis adipiſci uolumina.
ſed uiliſſima pecunia facilis coruʒ
comperatio pateat tam ditioribo
qꝙhp tenuioribↄ minimo precio ma

gna prudentia repanda. Si qᷣid

autem in tanta legum compoſitõe
que ab immenſo librorum nume
ro collecta ẽ ſimile forſitan raro ĩ
ueniat᷑ nemo uitupandũ exiſtimet

d 2

8 Lontrarium note.

fed patrium quideʒ ſhecillitati hu
mane que naturaliter ineſt hoc in

ſcribat qꝛ oĩum habere memoriã

—

⁊ penitus ĩ nullo peccare diuinita
tis magis ẽ q; mortalitatis. ⁊ a
maioribus dictũ ẽ deinde ſciant ꝙ;
ſimilitudo ĩ quibuſdã ⁊ his breuiſ
ſimis aſſumpta non ĩutilis ẽ ⁊ nec
citra nẽm propoſitũ hoc ſubſecu
tũ aut eni ita lex neceſſaria erat.ut
diuerſis titulis pꝑp rerũ cognitõm
applicari eã oporteat.ant quũ fue
rat alijs diuerſis permixta ĩpoſſibi
le erat cam per partes detrahi ne
totũ confũdatur ⁊ ĩ is partibusi
quibus perfectiſſime iuſſiones ex
poſite ueteꝝ fuerant ꝙ particulaꝛi
ter ĩ eas fuerat ſparſum. hoc diui
dere ⁊ ſeperare penitus erat in ciui

le. ne tã ſenſuſ qᷓ; aures legentium

ex hoc perturbẽtur.Similiq; mõ
ſi quid principalibus cõſtitutioni
bus cautuʒ ẽ:hoc ĩ digeſtoꝝ uolu
mine poni nullo conceſſimꝰ mo
do quaſi cõſtitutionũ recitatione
ſufficiente niſi ⁊ hoc raro ex iiſdeʒ

cauſis quibus ſimilitudo aſſũpta

c. Cõtrariũ aũt aliquod ĩ boc cðᷣ
dice poſitũ nullũ locũ ſibi uendica

bit nec inuenitur.ſi quis ſubtili aĩo

diuerſitatis rationes excutiet:ſed ẽ

aliquid nouũ inuentũ uel occulte

b CLoglee.ideſt digeſto.

poſitũ quod diſonantie querelam
diſoluit.⁊ aliã naturã inducit.diſ
cordie ſines effugientẽ: Sed ⁊ ſi
aliquid forſitan pretermiſſum ẽ ꝙ

in tãtis milibus quaſi ĩ profundo

poſitũ latitabat ⁊ quũ idoneum ſu
erat poni obſcuritate luolutum ne

ceſſario derelictum ẽ quis hoc re

prehẽdere recto aio poſſit primo
quidem pp ingenij moꝛtalis exigu
itatem.deide propter ipſius rei ui
cium ꝙ multis inutilitatibus per
mixtum nullã ſibi ad erudendum
prebuit copiã deinde qꝛ multo ũᷣti
lius ẽ pauca idonee effugere quaʒ
multis iutilibus hoĩes pregrauaꝛi

Mirabile aũt aliquid ex hiſ libꝛii

emerſit ꝙ multitudo antiqua pre
ſente breuitate paucior inuenitur.
hoĩes eteĩ qui antea lites agebant
licet multe leges poſite fuerant ta
men ex paucis lites proferebãt ul
propter inopiam libroꝝ quos cõ
pare eis ipoſſibile erat uel propteꝛ
ipſam iſcitiã ⁊ uolũtatem iudicuʒ
magiſq; legitima autoritate lites
dirunebantur i preſenti autem cõ

ſumatione noſtroꝝ digeſtoꝝ ex tãa
tis leges collecte ſunt uoluminibꝰ

quoꝝ noĩa ⁊ antiquiores hoĩes ñ
dicimus neſciebant.ſed nec unq;
audiebant que oĩa collecta ſũt ſub
ſtantia ampliſſima congregata ut
egena quidem antiqua multitudo
inueniatur opulenuſſima aũt bre

uitas noſtra efficiatur. Antique ãt

ſapientie libroꝝ copiam maxime
tribunianus uir excellentiſſimus

uiſſimis laborare.

ipſis eruditiſſimis hoĩbus ĩcogni
ti:quibus oĩbus perlectis quicꝗd
ex hiſ pulcherrimũ erat hoc ſemo
tum in optimã compoſitionẽ nĩaʒ
peruenit.ſed huius operis condi
toreſnõ ſolũ ea uolumina perlege
runt ex quibus leges poſite ſunt.
ſed etiam alia multa.qui nihil uel
utile uel nouũ in eis inuenienteſ ꝙ;

exceptũ noſtris digeſtiſ applicaret

optimo aio reſpuerẽt. Sed ꝛ di
uũͦine res quidẽ perſectiſſime ſunt
humani uero iuris conditio ſemꝑ
in infinitũ decurrit ⁊ nihil ẽ ĩ eo
ſtare poſſit perpetuo multas etenĩ
formas edere natura nouaſ depꝛo
perat nõ deſperamus quedam po
ſtea emergi negocia que adhuc le
gum laqueis nõ ſunt innodata. ſi
quid igitur tale cõtigerit auguſtuʒ
iploretur remediũ.qꝛ ideo iperia
lem fortunã rebus humanis deus
prepoſuit ut poſſit oĩa que nouiter
contingũt ⁊ emẽdare ⁊ cõponeꝛe.
⁊ modis ⁊ regulis cõpetentibo tꝛa
dere.⁊ hoc eni non primũ a nobiſ
dictũ ẽ.ſed ab antiqua deſcenditp
ſapia quũ ⁊ ipſe Julianus legum⁊
edicti perpetui ſubtiliſſimus cõdi
tor ſuis libriſ hoc retulit.ut ſi quid
imperfeciñ inueniatur ab ĩperiali
ſanctione hoc repleatur ⁊ hoc nõ
ipſe ſolus.ſed æ diuus Adrianus
in cõpoſitione edicti ⁊ ſenatuſcon
ſulti quod eã ſecutũ ẽ hic apertiſſi
me diffiniuit.ut ſi quid ĩ edicto po
ſituʒ non iueniatur hoc ad eius re
gulas eiuſq; coniecturas ⁊ imitati
ones poſſit noua conſtituere auto
ritas. Hec igitur oĩa ſcientes pa
tres conſcripti ⁊ oẽs orbis terraꝝ
hoiĩes gratias quidẽ ampliſſimas
agite ſumme diuinitati.que noſtꝛiſ
temporibus tã ſaluberrimuʒ opuſ
ſeruauit quo enĩ antiquitas digna
diuino nõ ẽ uiſa iudicio hoc nr̃is
leporibus indultuʒ ẽ.has itaq; le
ges ⁊ adorate ⁊ obſeruate oĩbus
antiquioribus quieſcẽtibus nemo
qʒ; ueſtrum audeat uel cõpare eas
prioribus.uel ſi quid diſonans in

utroq; ẽ requirere.qr omne quod

hic poſituʒ e hoc unicuʒ ⁊ ſolum
obſeruari cenſemus.nec in iudicõ
nec in alio certamine ubi leges ne
ceſſarie ſunt ex alijs libris niſi ab
eiſdem inſtitutionibuſ noſtriſq; di
geſtis ⁊ conſtitutionibus a nobis
cõpoſitis uel promulgatiſ aliquid
uel ꝛecitare uel oſtendere conetur
niſi temerator uelit falſitatis crimi
ni ſubieci una cũ iudice qui ei au
dientiã accomodauerit penis gra
Ne aũt inco
gnitũ fiat nobis ex quibus ueteꝝ
libris hec conſumatio ordinata ẽ.

iuſſimus ⁊ hoc in primordijs di
geſtoꝝ noſtrorum inſcribi. ut ma
niſeſtiſſimũ ſit ex ꝗbo legiſlatorib

auten. de referẽ.coł
.ij. ⁊ in auten. de ts

bel. .F. ij. collatõc. v.
in decre.xxiii.di.

.c.tales.

prebuit in quibus multi fuerant? Cc Vtilius. nota e ĩ

ge.

4 B
M
A.pre
gicot
Con
Nn
umn
ſefan

ſſe

1,5
los 0
Kr
ſda
ſrumen
Funloc
ſalis.
Doo⸗
tonis.
hhi⸗
ntbi.
Dein
no.q:
ſoribn
aratn
ſckod
14
4.
decde
nudil
Ge
Pe⸗
gia
cy.
ecepe
Nn
hoſto⸗
lurede
lünu
gnice
lul c
loren
ſſe
Aisn
n.
enn

1A
Gton
fonne
1 Pe
e
Urd
6 t⸗
ſoe
U
ſa

le

—

dnoe = „
eſi d Sʒ qꝛ diu ne nõ

e Muncupantur. &.
ten dg. .l. prox.ĩ fi. ↄtra ul

quibuſq; libris eoꝝ ⁊ quot milib
hoc iuſticie romane templum edi
ficatũ ẽ.legiſlatores aũt uel cõmẽ

criminali pena ſecundũ quod dic

in . nius.S. fi.tertius. ff. ð ſide
tum ẽ plectetur.ſed ẽt libri extima

iuſſo.fideiuſſores.S.idem

dic ut ibi notatur
Lonſuſã. ſ.facerẽt
g In qualẽcunq; lo
cum no.iotũ falſuʒ
eſſe ratione pfis ſic
.ff. de fur. l. uulga
ris.S. quod ſi totũ
uas ad ſula.⁊.l.iij.
S. ſi quis tabulas
ſed dic contra in ĩ
ſtrumentis ut.j.de
tranſactioni.l.ſi ex
falſis.
h Buogecie. indic
tionis.S. de nouo
co.9. in fi.cõtra ſo.
i De iuris ⁊ fac. ig
no.qꝛ in predictis
iuribus quandoq;
erratur ⁊ in factis
ideo de hoc ponit.

k q Läauis age
res.o miles
.i. defederes.ſic.ff
de eden. l.i.?⁊ ð re

iudi.ſepe.ſic cõtra

.ij.de teſti.l.i.uel/p
prie qꝛ qui excipit
agitat ut. ff. de ex
cep.l.iinam reus ĩ
exceptiõe ẽ actor.
I Aꝛmate . milites
noſtros ⁊c.ut.j.de
iure deli.l.fi ĩ pꝛĩ.

ſed quid ſi ruſticus

n.idem ſi nõ po
luit con ſulere peri
tiores. ut.ff.e.regu
la. 5. ſed iur. aliud ĩ
alijs ut.j.ſenteniiã
reſcin. non poſ.l.
peremptorias

m Allegationeſ.i.ex

ceptiones.ſ.perem
ptorias
n Permitto. ipſo
lure alij ſapientes
per reſti.in itegrü.
o Ex ſententia.ſ. ac
lione ĩ factũ que o
rutur ex ſentẽtia ut
.ij. de re.cre.l.ac õi.
p Nti. tria pꝛo mi
lite faciunt. qꝛ mi
les.quod certat de
damno uitando ⁊z
quod reus duo cõ
tra eũ.ſ.res iudica
ta ⁊ iur̃ ignorantia
Item no. hic pᷣmũ
caſum ubi peremp
toriã poſt iniaʒ op
ponitur. ſecundus
.ff. de re iudi. neſẽ

tatores eos eligimus.qui digni tã
to opere fuerant.⁊ quos ãterioꝛes
piſſſimi principes admittere non
ſunt indignati oibus uno dignita
tis apice ipaꝛtito nec ſibi quodam
aliquã prerogatiuam uendicante
quũ enim conſtituuionum uices ⁊
has leges obtinere cenluimp qua
ſiex nobis promulgatas quð am
plius aut minus in quibuſda. eſſe
intelligatur quũ una dignitas una
poteſtas oĩibusẽ indulia. hoc aũt
quod ab initio nobis uiſũ ẽ.quũ
hoc opus fieri deo annuente mã
dabamus tempeſtiuũ nobis eẽ ui
detur ⁊ ĩ preſenti ſancire.ut nemo

neq; eorum qui in preſenti iuris ꝑ

itiam habent nec qui poſtea fuerit
audeant cõmentarios his leg bus
annectere uiſi iãtum ſi uelint eas ĩ
grecam uocẽ tranſformare ſub eo
dem ordine eadẽ cõſequentia ſub
qua uoces romane poſite ſũt hoc
quod gꝛeci. di
cunt.⁊ ſi quid forſitan per tituloꝝ
ſubtilitatem adnotare maluerint:
ea que. nuͤn
cupantur cõponere alias aũt legũ
interpretationes imo magis puer

ſiones eas tractare nõ concedim/
nec uerboſitas eoꝝ aliquod legi

bus noſtris afferat ex confuſione
dedecus.quod in antiquis edicti
perpetui cõmentatoribus factum
e.qui opus moderate confectum
huc atq; illuc in diuerſas ſentẽtial

producentes in infinitum detraxe
runt. ut pene oẽm romanam ſanc
tionem eẽ confuſaʒ quod ſi nõ pal
ſi ſumus quẽadmodũ poſteritatiſ

admittatur uana diſcordia.Si ꝗd
autẽ tale facere auli fueꝛĩt ipſi qui
dem falſitatis rei conſtituantur uo
lumina ãt eoruʒ omnino corrum

pantur Si quid uero ut ſupra di
ctumẽ ambiguum fſuerit uiſuʒ hoc
dd imperiale culmen per iudices
releratur ⁊ ex autoritate auguſta

manitfeſtetur.cui ſolum conceſſum
eſt condere leges ⁊ interpretari.

Eandem pena falſuatis conſtitui

mus ⁊ aduerſus eos qui in poſte
rum leges noſtras per ſignoꝝ ob
ſcuritates auſi fuerint conſcribere.

olia enim noia prudentium ⁊ titu

los ⁊ librorum numeros per con

ſequentias litterarum uolumus ñn

per ſigna manifeſtari.ita ut qui ta

lem librum ſibi cõꝑauerit in quo

ſigna polita ſunt in qualẽcunq; lo
cum libri uel uoluminis ſciat iuti
lem ſe eẽ codicis dim. Neq; eni
licentiam aperimus ex tali codice
in iudicium aliquid recitari.qui in

quacunq; ſua parte ſignoꝝ habet

maliciam.ipſe ãt librarius qui eaſ
inſcribere auſus fuerit non ſolum

tionem in dupluʒ domino reddat
⁊ ſi ipſe dñs ignorans talẽ librum
uel cõperauerit uel confici curaue
rit.quod ⁊ ante a nobis diſpoſiſuʒ
Einſtitutione quam ad legũ proſeſ
ſores demiſimus leges ãt noſtras
que in his codicibus uel inſtitutio
num ſeu elementoꝝ ⁊ digeſtoruʒ
uel pandectarũ poſuimus ſuũ ob
tinere robur ex noſtro tertio feliciſ
ſimo ſancimus conſulatu preſeniʒ
duodecime indictionis teriio klẽ
das ianuarias in oẽ euũ ualituraſ
una cum noſtris conſtitutionibus
pPollentes ⁊ ſuũ uigorem in iudici
is oſtendentes in oĩbus cauſis ſi
ueq; poſtea emerſerint ſiue in iudi

cijs adhuc pendentibus nec eas

iudicialis uel amicabilis forma .
pe cuii:que eteĩ iaʒ uel iudiciali ſẽ
tentia finita ſunt uel amicabili ſo

pita pacto hec reſucitari nullo uo

lumus modo. Bene aũt prope
rauimus in tertio noſtro conſula
iu ⁊ has legeſ edere.qꝛ maximidei
⁊ dqñi noſtri Jeſu chriſti auxilium
feliciſſimum euũ noſtre reipublice
donauit quũ in hũc ⁊ bella pthica
abolita ſunt.⁊ quieti ppetue tra
dita ⁊ tertia pars totius mundi no
bis accreuit poſt europam enim ⁊
aſiam ⁊ tota libia noſtro ĩperio ad
iuncta ẽ ⁊ tanto operi legũ caput ĩ
poſitum ẽ oĩa que celeſtia dõa no
ſtro tertio conſulatu indulta ſunt.
oẽs itaq; iudices noſtri pro ſua iu
riſditione eaſdem leges ſuſcipiant
⁊ tam in ſuis iudicijs q; in hac re
gia urbe habeant ⁊ proponãt ⁊

cipue uir excelſus huius alme ur

bis prefectus.curie aũt erit tribus

excelſis pꝛefectiſ pretorio tã orien

talis qᷓ; illiricis.necnõ⁊ libicis peꝛ
ſuas autoritates oibus qui ſue iu
riſditioni ſuppoſiti ſunt eas mani
ſeſtare. xviij.

De iuᷣris.⁊ facti ignorantia.
Mypr Anto.a. Maximo militi.
Vaãuis quum cauſam
ageres tuam ignorãatia
iuris propter ſumplicita
tem armate militie allegationes
petentes omiſeris tamen ſi nõduʒ
ſauiſieciſti permitto tibi ſi ceperis
ex ſnia ↄueniri defẽſiõibo tuis uti.
Dem.a. Juliano.
Am ignorantia iuris excu
ſaꝛi facile non poſſis ſi maiõ

ãanis hr̃ditati matriſ iue renũciaſti
ſera pᷣce:ſubueniri tibi deſideras.

Mperatoꝛ Philippus.a Maꝛ
celel .
AYẽmancipata a patre intra
annum poſſeſſionem pete
re ceſſaſti pᷣtẽdere iuris ignoratiã
nuͤllis rationi bus potes

rñ.alius.ff.ad mace.tã ⁊
ſi. quitus.j.ð pꝛocu.lʒ.ſex
tus. ff. de mi.l.minoꝛ.xxv.
an.omiſſaʒ.alius.ff.ſolu.
ma.l.ex diuerſo.S.f.alius
ubicũq; dico iudiciũ nullũ
fuſſe.qꝛ iudex ĩcõpetens
uel excõicaſ.ut.j.quãdo
pꝛouo.nõ ne.ẽ per totum.
7.].ſi a nõ cõpe.iu.p totũ
lʒ ĩpꝛopꝛie dicatur exceptõ
hoc caſu. ⁊ ĩ falſo procu.
quũ nullũ ſit iundicium. ut
dicta.l.lʒ. alias nõ.preter
iſtos cꝗãus poſt ſnism op
poni nõ põt.ut.j.ſniaʒ re/
cin.nõ poſ.l.perẽptoꝛia.
ð dilatoria dic.ut.j.depꝛo
ba.l.exceptiones.

q Cum ignoꝛãtia. nõ poſ

ſis.o.fili.

r Deſideras.ĩmo uidetur

audiri ĩfra de repu.he.l.
.f. que ẽ contra ſo.illud in
paterna. hoc ĩ matna.hoc
nõ placet.qꝛ ⁊ in materna
uidẽtur admitti poſſe poſt
renũciationẽ. ut. ff. ad ter
cul.l.filij. F. i. que ẽ cõtra
ſo. refert ã renũciet ut hic
an dicat non adeo qꝛ ma
gis differt tũ c.ut ar.j.ũde
li.l.f.uel hic preterierat an
nus.j.quẽ ꝑ.l.iſtã potue
rũt adire filij.⁊ ideo dicit
ſera prece tu dic quod hic
alius adiuerat ibi non ar.
ff. de mino.quod ſi minoꝛ
F. ſceuola. ⁊.ff. de ſucce.
ed.l.i.SF.ſed uidendum.ut
dicia.l.j.de repu.he.l.f.⁊
nõ.tria facere contra iſtuʒ
quia maioꝛ.⁊ qꝛ ius igno
rauit.⁊ qꝛ de lucro certat.
ſſ I om ſcipata.ſccↄ ſi
ſi emãcipata.quia tũc
J.triẽniuʒ auditur.ut.j.
de repu.he.l.ſ.que eſt con
tra.immo noluit hic iure
pretorio. Item quod tri
a fac iũt contra iſtaʒ quia
maioꝛ.qꝛ de lucro certat
quia in i ure errauit.

t Nullis rationibus.quũ
potuiſti cõſulere peritiores
alias ſecus ut.ff. ð bo. po.
in bonorũ.ſed uidetuꝛ qð
iuris ignorantia non ob
ſit in damnis uitandis.ut
.ff. e.iuris ⁊.l. error. hoc
aũt eſt damnum quũ pa
tris hereditas ſit debita ſi
lio.ut.j.decodi.l.fi.S.pe.
ſed. v. nõ ẽ debita ſʒ qua
ſi debita ut.j.de cu.fu.l.f.

.F.i.⁊ ſic non ẽ nete damnum. Item admitti põt ex alio capite.qꝛ renũ la captio ſit actoris ⁊ ſi ẽ captio penitet ante litis conteſ. Item ſi .
ciatio nocet tantum in illa que ſibi tunc competebat.ſ.unde liberi.ut.ff. gnatũ ẽ contra.ff. de conſeſ.l.ſi is cum quo.ſed ibi dicit quod ſu .
de ſuc.edic.l.i.O.ſed uidendum. it confeſſus ex certa ſcientia uel ẽ ibi ſpeciale.qꝛ uidetur confiteri l⸗
ſa ſ ꝗ poſt diuiſionem factam.iſ.ſine iudice. quaſi ex tranſactione quũ conueniebatur acꝑʒ.que creſcit per inſi dł
bᷣ Tibi filio.heredi iſtuuto in teſtamẽto nõ ſolẽni cũ quodã exneo ciationem. Item contra dicit.ff.ad uel.l.ſi mulier in iure ubi di de
c Comperatur. quin hẽas cit iuuari mulieꝛem c
totum ab inteſtato. errantez ſenatuſo. ba
d Fide ueri quod ẽ ſalſuʒ MWypr Diocletianus ⁊ Maximi Dẽ. aa.⁊.cc. Thauro ⁊ Palliöi uell.ſed. . non ne lb
e Non ſpoſſe.qr minus ſo anus.aa. Juliano. Jnn tranſactionis cauſa. gat per hoc quĩ bu c
lemne.⁊ ſic nota quð ſta Apõſt diuiſionem factaʒ te ſed in debitam errore ſacti ius legis auxilium eft
tur teſtamento ⁊ preſumi ſtamenti uicium in lucem e olei materiam uos archanticõ ſti poſſit habere lł die hon
iur ſolemne donec contra merſerit ex ijs que per ignorantiã pulanti dare ſpopondiſſe rector a quod ibi ubi dicit Ar
probetur. conſfecta ſunt preiudiciuʒ tibiꝰnõ nimaduerterit pronincie redduõ extimauit ſe her̃dẽ nun
Obtineas.contra eſt. ff. còmperabitur:oſtende igitur hoc quod debetis reſidᷣi liberationex credebat ſuum cre bin
fam.her.quũ putareʒ ubi apud reciorem uirum clariſſimuʒ cndicentes audiet. ditorem poſtea re lont
poſt ſententiam non retra amicum noſtrum teſtamentum u Dem.aa.⁊ ceſares ʒoe. peꝛit ꝙ non erat in bin
ctatur diuiſio ẽt ſi nõ erat ſide ᷣeri deſicere uel iuris ratione Rròr facti necdũ ſinitò ne nenitur iterceſſiſſe ue
coheres ſo.ibi cum iudice ſtare nòn poſſe ut infirmata ſcrip gocio nemininocet nam cauſa de ſubuenitur quið ei ci
bic ſine iudice fuit facta di tura que teſtamenti uice prolata ẽ ciſa uelamento tali nõ iſtauratur. nel dic ꝙ erat iam gi
uiſio ut ibi in ſi. Itẽ cõtra ſolidam ſucceſſionem òbtinegs. Dem. aa.⁊.cc.Nyoniſio. contra eã lata ſentẽ do.
.ij.de teſtis.l.non dubium Dem.aa.⁊.cc. Marcello. VAm teſtamentũm nullo iu tia poſtq; auxiliuzʒ “õ
.F. i. ſlo. ut ibi. Item uide Am falſa demonſtratione ree conſtiterit ex eius qui ab nuł competit adhuc le
tur nullo modo repeti eo mutari ſubſtantia ueritatis inteſtato ſucceſſit profeſſione ſola ẽ ſignatum alind ⸗ li
caſu quũ fuit non ſolẽne. minime poſſit reſpondẽdo id qð uelut ex teſtamento libertas per er rra. ſ:de libe. cã. l. gie.
naturaliter enĩ erat debuũ paternum erat ex maternis eſſe bo rorem profitentis örcini uel ꝓprij. iubemus.ſed illud les
quod ſolutum per ignoꝛ’i; nis nihil egiſti. liberti ſi non ipſius acceſſit iudicii c& uerum quo ad pᷣ “
tiam iuris non repetitur. ſumptionẽ non tñ gen
ut. ſ.e.ſi quis.Ren.ſecũ dũ SYMVU nocet ſi probetur⸗ gei
quoſdam exiraneis naturaliter debentur legatata ex non ſolemni uolũ tra.iſta tamen regula fallit in caſu.j.arb.tu.l.fi. Item nõ.quod ſe
tate.non aũt heredes inter ſe tali obligatione tenentur ꝙ non placet. qꝛ dixit. N.ſecus eẽ in enore aduocati qui non reuocatur niſi.j/ n
ſicut quũ ẽ ſolemne obligantur inter ſe ciuiliter ⁊ naturaliter ſic quuʒ nõ triduũ.ut.j.de eno.aduo.l.fi.⁊ induxit rationẽ qꝛ melius poteſt e
ſolemne debent naturaliteꝛ obligari.ut nideo in ſtip.que ubi ẽ ſolemniſ quis errorem alienum q; ſuum reprehendere.ut patet ĩ ludis de
naſcitur ciuilis ⁊ naturalis obligatio ubi uero non ſolemnis naturalis ſcachis nam melius uidet qui ibi aſiſtit q; qui ludit.ſed noſtꝛi pᷣ .
tantum naſcitur dic ergo ꝙ hic fuit error facti non iuris. credebat eni te ceptores intelligũt aliter legem iſtã.ut ibi dicam ⁊.j.de ſideiu.l. 1
ſtamentũ habere.vij.ſigilla cum nõ haberet niſi ſex.fſorte oſtendebatur ei .iiii.⁊.ff.de dona.l.iij.⁊.ff.de noxali.l.electio.S. neq; facti.pone
quaſi eſſent.vij.⁊ ſic ex probabili ignorantia faciũ ſolutum re petitur ut caſum.ff.fam. her cũ putarem. Item ĩ qualibet exceptione etiazʒ ſn
.eff.ad mace.l.fi.ſed qua actione repetitur. . illã medietatem. medietatis dilatoꝛia que omiſſa peꝛ eꝛrorem ſacii poſſunt opponi etiã poſt
quã ei dedit credens eẽ accipientis rei uen.quũ errãs dñium non muta litis conteſtationem alias pone in debito ſoluto.
nit.ut.ff. de con.cã da.l.dedi.S.pe.aliam per condic.inde.uel ſine cauſa xr Finito.tranſactione uel ſententia nel iureiurando. di
ut.ff. de condic.ſine cã.l.i.ſed. P.dicebat hunc non tradidiſſe ⁊ ideo ſNocet.niſi probetuꝛ contꝛaꝛium. 6
dicit obtineas.ſ.tu filius ideſt retineas ſecundum euʒ. tTali.i.eꝛrore facti.ſed contra.j.de errore cal.l.i. immo concot N
g c Anm falſa.bypothecaria conueniebatur filius in bonis maternis dat ſo. immo concor.ut ibi. Itẽ S. j. de reb. cre.l:fi.⁊ ſi exſal. iſtr. ”U”M
⁊ erat heres patris ⁊ matris. per totum ⁊ de re iudi.diuus ⁊.ff.de iur̃iur.admonendi.ſo.ĩ hiſ
h Id quod paternum.ſiue in facto errando.qꝛ credebat matrem emiſſe. oĩbus dolus ẽ admiſſus ab aduerſario qui nõ debet ei procina nutl
quod pater emerat ſiue ĩ iure.qꝛ credebat donationem a patre in matrẽ ri ut.j.de le.i.ſi legatarius. Iteʒ contra.j.ſi aduerſus rem iu.l. ij tin
nxorem tenuiſſe.⁊ hoc ſi extra ius.ſi aũt in iure error iuris non excuſat. ſed illud ratione etatis non erroris. Item contra.j. de fur.l.ſi. J. inr
ſed facti.ſic ut.ff.de conſeſ.l.non fatetur. ſinaũt neſcius.ſed dic quod ibi non inſtauratur aduerſus eundẽ ſti
i Nihil egiſti.quo ad dñium perdendum uel mutandũ in quo ſola uolũ ſed aduerſus alium.ſ.furem. Item contra.ff. quando act.de pe. ii
tas non ſufficit.ſed in poſſeſſione ſic ut.ff.de aqui.polſ.ſi quis ui..diffe ẽ an.l.ij.ſo.ibi erat cõis error ſicq; probabilis ut.ff.ad mace.l. in
rentiam.ſed ar.contra iſtam.ff.de pac.tale in prſin. .iij.⁊? de of.preto.barbarius uel ibi falſo ex certa ſententia adueꝛ nt
K ſ ꝗ non tranſactionis.tunc enĩ ſecus.ut.j.de condi.inde.l.ij. ſarius aliquid allegauit ſic.ff.de iudi.ſi pretor.S.marcellus.⁊ ſic vn
1 Errore facti.an idem ſi fuit error iuris.quidam non ut hic nos ſoluitur. ff. de inſtitu.l.habebat.uel ibi in.l.habebat poſt ſenten
contra quũ non debeat nocere in damno nitando. ut.ff. de iur. ⁊ fac. ig. tiam non agit ex ea cã qua prius egit ſed ex alia. Item ꝙ dicit Mn
.l.error in fi.⁊ dic quod ſicut ciuiliter ⁊ naturaluter in debitum uel natu eꝛꝛorem facti non nocere ueꝛum ẽ maxime alieni ſed ſui nocet in e
raliter in tantum.ſecus ſi ẽ naturaliter debitum.nam tũc ſolutum non re iudicio ut ar.ff.pro ſuo.l.fi.⁊.ff.de confeſſis.l.non fatetur. S.ſi.
petitur.ut.ff. de condi.inde.ſideiuſ.⁊.j.e.cum quis. ⁊ dixi plene.ff.e.in.l.regula. 1
m Archantico. proprium nomen. u c Anm teſtamentum.in quo ẽ inſtitutus agnatus gꝗ ab ĩteſta
n Reddito.ſ.tu debitor. to erat ſucceſſurus. 4
