Ar. ↄtra.ff. de ali.iu.mu. cã fa. itẽ ſi res in prin.ſed ibi alienatio te

nuit a prin. ̊ non tennit manumiſſio. itẽ no.ſimile econtra qꝛ ſi
duo habeo auxilia ⁊ in uno ſi uʒ diligẽs. ⁊? ſic in eo mihi non pre
iudico. imo mibi ꝓnidi quod in alio nideor mihi pronidere. ut

5. de inoſ. te. l. contra maioꝛes. ? de condi. cã da.l. ſi extraneus.
Ani manumitttere non poſſunt. ica.
Ertum cõſequatur. ſunt ergo duo neceſſaria in directis
eiſ.ↄſiliũ ⁊ euentus ut h̊ ſed in ſideicõmiſſo ſufficit ſolus

euentus. ut hic ⁊.j.e.l. fi.ꝛ.ff. de fideicom.li.l.ergo. . ſi ĩ
fraudẽ.ſic in dat.inter ninos duo exiguntur.ff.que in frau.cred.
l ſiquis cum babeꝛet. ? inſt:.qui ma. non pol.S.pꝛeualuiſſe.

VII.

z3 [AJdebttor.

₰

R Fideicommiſſum.non ꝙ manumittens reliquerit.ſʒ alius ab eo ne ap
paret per.l.illã.j.de bo.au.iu. poſ.l.i.⁊.ff. ad.l.ſal.l. in ratione. S. qd uul
go. Niem hoc cũ eſt purum.ſecus ſi conditionale.ut.ff.qui ⁊ a qui.l.qui
in fraudem.ut.ff. de act. ⁊ ob.l.is cui . HW
ſEruos. ar. conira. ff. qui 2 quibus.l.competit.

prehenditur.
Dem. a. Juſtine.
Juo mãarco autore ampliſ⸗
ſimus ordo cenſuit ne quis
ſpectaculo quod edatur actorem
ſuum ãalienum ue ſeruum manu⸗
mitteret: ⁊ ſi factum eſſet pro infec
to haberetur.
Dem. a.feliciſſimo.
minor aànnis uiginti ad li
bertatem preſtandaʒ homi
nes tradidiſti: ſenatuſconſulto qð
geſtum eſt irritum conſtituitur.

In auf. ut ſpon. larg. 5. ⁊ hec
quoq; collł.ix.

COQOMH. ſ[ Eed bodi ex
quo teſtari pñt ⁊ libertates poſſũt
relinquere antiqua lege ceſſante.
Dem.a. Priſco.
Ain fräudem eorum que
fſiſco debebantur ꝓbari po

teſt libertas data non ualet. Sz

ſi pecuniam is quem patrem tu⸗

um appellas èmptori dedit: ⁊ ab

eo redemptus ad libertatem pro
dquctus eſt:nihil uidetur bonis dẽ
fuiſſe eius qui fiſci debitor dicitur
Mpera. Diocle.⁊ max.aa.⁊
Ccc.Olimpo.
Ec ſideicommiſſariam libẽ
tatem a pupilla ſua ſeꝛuis ðᷣ
bitam:tutorem poſſe preſtare cer
ti iuris eſt.unde ſi hos quos tu ro
gata fueras manumittere:tempor
certo etatis tue ad libertatem non
produxiſti:ſed tutor manumiſit ꝛe
manſerunt in ſeruitute.
BDem. aa.⁊.cc. otico.
Jꝗ dẽebitor ex adminiſtratio
ne cure dominus tuus non
ſoluendo conſtitutus fideicommiſ
ſariam tibi reliquit libertatem:cuʒ
in fideicommiſſarijs libertatibus
euentum inſpici tantum obtinue/
rit nihil eius uoluntas tibi prodeſ
ſe poteſt. xij.

m d Juo marxco. ſpecta
culo.i.ſub aſpectu
populi.nel ad exclamatio
nem populi qꝛ nidet᷑ coac
tus maãumittere. ut. ff. qu
a ꝗbus ſi priuatus.⁊ aꝛ.
jj. de penis.l.decurionũ.
n Alienũ.i.aliũ ab actoꝛe.
o ſ minor an. xx. 9
cor. .t.i.l.ſi pater.
p Conſtituitur. xt. ff. de mi
no.l.ueꝝ..quod ſi minoꝛ
⁊ de ver.ob.ſi minor.⁊ de
ſeruis expor.l.iiij.ſed con
tra.ff. de ma.uindi.l. illud
S.i.ſo.ibi fuit ſeru datus
minori bac lege ut manu
mittat. hic a minoꝛe datuſ
alij. item cõtra. ff. de ma.l.
eliiij. F. nec intereſt. ſo. ibi ñ
fuit lex a minore appoſita
ut manumitteretur.ſed ab
ipo ſeꝛuo.qꝗ hec pepigit cũ
ẽptore ut manumittat eũ.
q Sequii aut. ſʒ hodie.qᷓ
eſt ut ſpõ.lar.S.i.col. viiij.
Aut.
. Ed hodie relinq̃
ſ re. boc aptat᷑ ad
illaʒ ſolam liber
tateʒ que in teſtõ datur nut
in coꝛ.huius aut᷑.dicitur ⁊
nerbũ relinquere ĩnuit. ut
rff. de tabu. exhi.l.i.. l. er
go nec olim nec hodie ma
numittit minor. xx. an. in
iter niuos.niſi cã cognita
quia lex nec iuſtiniani per
mittit minori. xvij.an.niſi
in teſtõ. ut inſt. qui ma.nõ
poſ. F. fi. . . eadem.l.
ſſ Iin fiaudẽ.nõ na
lklet ut. ff. de iur̃ fiſci
.l.ĩ fraudẽ. S. a debitoꝛe. ni
ſi preſcriptiõe.x. an.deſen
dat᷑ ut.ff.q ⁊ a qui.ſi cuʒz ſi
deicommiſſario. . ariſto.
t Patrẽ. ut eũ eſſet ſeruus
⁊ pater tuus erat nãlis.
u Emptõi.ſ.ſuppoſito a ſe
qui emeret a fiſci ðbuoꝛe.

xr4 Beluiſſe. cum preciũ ſuc

cedit loco rei.ut.ff.de peti.

hereditatis.l.ſi ⁊ rem. Accurſius florentinus legum doctor.

In Ec ſideicom. preſtare niſi infans ſit. tunc enim ſufficit ſolus tutoꝛ

ſicut in hereditate.ut.s.de iure deli.l.potuit ⁊.l. ſi infanti.⁊ hoc in
ſeruis teſtatoris.ſi autem eſſent pupille non opus forſan eſſet inquiſitiõe
⁊ ſufficeret autoritas tutoris nt.õ.quando decre.opus non eſt. l. fi. I. l. i.

nel dic ſecundo quod nõ poteſt tutor manumitteꝛe ante certam eta

tẽ quã

ſtatuerat teſtator. nam poſtea poſſet ſolus tutor aꝛ.ff. de ma.l. iiij. nibil
autẽ ⁊ de mino.l.ueꝝ.s.item queri.uel tercio dic quod hic caſus qui ẽ. ff.

.

de ma.l.ſeruus furi

oſi.ſed ar.contra de fideicom.liber.ex cauſa
inſpici tantum.vt.ff. de reg.iuris.l. fraudis.ſed cur eſt

ſecus in directis. ut. . e. l. i. Ne. directe equiparantur illis que dan
tur inter niuos. at ille exigunt hic duo.ut iſti. qui ma.non poſ. .ĩ fraudẽ

e Zrwuag c

2v1

1. RAMAA, r1& po

rce

nel directe competunt ſtatim adita bereditate nullo hetedis beneſficlo ꝗĩ ſ ſ Erui perclpiant. ſed an idem ubicunq; ſerui pro prfemie uV lcrlt
deicõmiſſarias ipſe preſtat. aſt nil ultra uires hereditatis preſtaꝛe tenetur accipiunt libertatẽ a legeuidet᷑ quod non.ut.ff. ad.l.fal. nliclb
nut. 5. ad.l.fal. ſucceſſores. ?. fl. ad treb.l.i. . penultimo. .il. eris. ſed illa magis innuit contrarium. lere
a Mui non poſſunt. ad liber. per. dixit.s. quando mãumiſſio impeditut ſ Iguis ſeruus raptus genitiui caſus. —
er perſona manumiitentis.nunc. qñ ex peꝛſona manumiſſi. „U Tranſmiſſum ex eo quod dicit trãſmiſſũ. preſumit. Jo. H Uno
b x Am diuus.ij qui quod liceat tr ſigi 4 n
ſubaudi a ſimili hi .q.d. finitur quan i
qui ⁊c. ⁊ ſic mutat caſum. DNui non poſſunt ad libertateʒ ſulto ⁊ ſtatutis principum preſtari tum ad tranſigen/ 1 n
en Ecq libertatem. ut Peꝛuenire. ſancitũ eſt etiã tu pro tam ingẽtibꝰ tem ut. fl. ad. l. iul. thin
.fl.de manu.:.ſet meritis nõ ex ipſo facto ſed aditio de ui. pu.l. ꝗ cetu nn
uus hac.I. ? qui ⁊ a qui.l. Aperatores Seue. Anto. ne ⁊ ſententia preſidis reportabis S. qui nacanteʒ eſt elin
ille. 5. fi. aa. Lorquato. M. Conſtã. a. ad Januarium. tamẽ ar. cõtra.j.de ſcn
dPoſſunt. niſi cã uictus Vm diuus claudius pa/ Erui qui monetarios adu rap.uir. .. fi. Item nwge
leget. ut. fl. de bijs que ꝓ ter meus ↄſtituerit a preſi terinã monetaʒ clãdeſtinis cõtra.S. de trãſac. lioli
non ſcrip.ha.l.ſi in metal/ dibus ꝓuinciarũ uel qui ſceleribꝰ exercẽtes ĩ publicũ ðtule .l. tranſigere. ſo. ut tmiir
lum ⁊ de ali.le.l.ſeruos. coercendoꝝ maleficioꝝ poteſtatẽ rit ad ciuitatẽ romanã donẽtur:ꝛut ibi. pun
A¶EGinmplicẽ. naʒ prins du habent: in peꝛpetua uincula dam eoꝝ dñi preciũ a fiſco percipiãt. x Sonetur. precio pem
pliciteꝛ erant ſerui. cũ eſſet natos ad libeꝛtatẽ ꝓduci nõ poſſe Dem. a. ad populum. a ſiſco ſoluendo ut Nguntt
in ninculis. dic ergo ſim hij qui itra tempora pene liberi ⁊ Jquis ſeꝛuus raptus uirgi ..l. ꝓxi. alij hent Nuun gue
plicem ad differentiam ge heredes eſſe iuſſi ſunt: aut legatuʒ nis facinus diſſimulatiõe pᷣ aliter leges traͤſpo miet
mine ſernitnutis. fideicõmiſſuʒ ue acceperunt: neq; teritũ aut pactiòe tranſmiſſũ detu ſitas. iisſti
FAllo quo erant capaces. libertatm adipiſci: nec quicq; eo lerit in publicũ libertate dònetur. p ſ öertort lialſen
Zſic ↄtra.fl. de le. ij... aum tuʒ que de hijs data ſũt caper̃ pòſ M. Bratia. Valentianus ⁊ donet tbie uunthl
ſilius.S. ſernus. ſo.hic eo ſunt.quod ſi tẽpus ↄpleuerint iam The.aaa.ad Siagrium.pöTᷣ.,. dicit Ir. dãdũ pꝛe mlant
tempore quo iam ſunt ca omni uinculo exoluti: ⁊ quaſi ad J dłſerto reʒ militie ſeruus cium a ſiſco nam ⁊ iifi
paces. uel ſecundũ Pla. priſtinã uel ſimplicèm ſeruitutis ↄ ꝓdiderit libertate donetur. hᷓ conſuluit fiſco. lag ci ⸗
illa ſecnndũ iſtã. Mꝛo pri ditionẽ ꝛedacti:⁊ libẽtateʒ:⁊ ſi qua cuiiij. z3 De inge. mann. Ubekonf
ma. ff. cõia pre.l. fi. in fi. teſtamentis dñoꝝ illò tempore de Bẽ ingenuis manumiſſis. J ingennũ glheſs,
g Conſequantur. ut. fl. de ſunctoꝝ acceperunt ſine ulla qõe — ſ indices.l. ß ſons,⸗
penis.l. fratres. pene preterite conſequàntur. Mpera. Alex. a. Phileto. ſides ꝓuin Nlnni
bH i S quidẽ. non põt M. Male. Gal. aa. Cheod. Jingẽnuuz te ⁊ ex teſtam̃ ciaꝝ. ut.S. ð peda. ener.
ut 7.5. de te. ma.i. Squidem qui in teſtõ ueti io manumiſſuʒ eſſe diccas in.l..ij. An
contra noluntatex. c. fl. de tus eſt manumitti: ad liber ap ſuos iudices cãz ag? b Algere. dẽs act. Vvi
manu. ſeruus bac.l. .ſ. de tatẽ nõ poteſt peꝛuenire.ſed ĩ pro re debes.ſi tñ iuſtũ ↄtradictorẽ ha in rem preiudiciali ltenig
uſuc. pꝛo emp.l. ij. 7.5. de poſito inteꝛeſt utꝝ ne eos quos cii bes.i.eũ qui ſe patronũ tuum eſſe nt inſti. de act. .pᷣ Mbar
re. ali.nõ alie.l. ſi. filio educatos eſſe teſtator expreſ- dicit mèmoꝛ ſenatũ cenſuiſſe ut ꝗ iudiciales. Mote
¶ Irrogauerit.quid ſi ẽdu ſerit ꝓpter familiare miniſteriuʒ ⁊ poſt manumiſſionẽ ͤriginẽ repeti e Memor. ſ. u. nn
bium. :foꝛte nõ pꝛeſumã uſum ſilioꝝ neceſſariuʒ ⁊ ueniri ⁊ erint ła que de domo manumiſ/ſo d Manumiſſiöez unin
primũ eſſe fauoꝛe libertat. maumitii uetuit:an quaſi male me ris habet ibi relinquant:in qua cã .ſ. de facto. *
k Laibertas poteſt. i. poſſi ritis penã irrogauerit.nam potiõe etiã legata ut liberto data eſſe iui e Originem. i. ĩge nit 4
bile eſt. caſu morte eius cui conſulebatur prudentibus placuit. nuitatem. i
ODuando. i. quia. obſequij neceſſitate finita libẽꝛtas Mpera. Gord.a. Pompeie. fEa que ð domo l
m Moſſunt. niſi in cãu pu poteſt peꝛuenire. poſteriore auteʒ Mgẽnuã natam: neq; nutri C etiam poſt mann 1
ta ſi nindicaunit mortem te caſu id ꝙ pene cã ĩ ſeruos ſtatutuʒ mentoꝝ ſumptus neq; ſer/ miſſiouem queſita r e
ſtatoris. ut. ff. ad ſil. ſiqs ĩ eſt neceſſe eſt uires ſuas obtinere. uitutis öbſequiũ faciunt ancillam ex ꝛe manumiſſõis iini
graui. 5. utruz. Nẽ quan quando diuis parentibꝰ meis pla neq; manumiſſio libertinam. nõ al.ut. ff. de lib. en
do pꝛopteꝛ pactionẽ. m.ff. cuerit huius in teſtõꝝ leges perpe M. Philip.a. Feliciſſimo. cã.l.de bonis.S. fi. kan
de manu.l.ſeruus hac.l. tuã ſeruitutẽ malemeritis ſeruis ir Jauiam tua manumiſſam ? facit ad hãc.l.. i n
n Quibus ex canſis ſerni rogare ut nec per ſuppoſituʒ emp poſtea ingenuã ſolẽniter cõ de dona. ãte nup. ia
pjipre. libert. acei. dixit ai torẽ ad libtatẽ ꝓduci poſſũt. xiij. ſtiterit ſtatũqʒ eius iuſte ſentẽtie te ¶l.ea ⁊q de teſtamen in
propter delictuʒ nõ manu netur autoritas filios eius quãuis tis. l. neq; ꝓleſſio. ln
mittuntur. nunc ecõtra qñ Quibus ẽx caulis ſerui pꝛo pte ante ſententia ſuſceptos ingenua,z x inſti. de le. 5. lon Kaia
pꝛopter merita libertatemn mio libertatem accipiunt. libertatẽ nõ ĩmerito flagitare: ſi ei gee. ꝛ.ff. . l. ij. . ſ. w
conſequuntur. peritioribus tractatum habuiſſes ad.l. iul. de adul. n
„ ꝗq Voniaz religioſa M. Dio. max. ad. F irmino. fſacile cognoſcẽłres. eum in ſi. cf. de li un,
qꝛ ad ſuperiora eti Voniãʒʒ religioſa ſollicitu M. Diocle.⁊ max. aa.⁊.cc. bera. cau.ſi debito ſnb
am habet reſpectum: do ad augendaʒ ꝓuocan Agrippo. „ „ ri. ⁊.ff.de condi.in na
p Agd augendam. i hijs ſeꝛ dàmq; ſidei obſeruationẽ Am cognatũ tuũ ingenuũ de.l.ſeruo. ee
uis qui habent eam. iuris premio affici debet:ſi ad ulci natũ ex palmurene ſactiöis g i Ngennam (lu.
q Prouocandam in his ſcendã neceʒ dñi incorruptis pꝛo dominatiõe uelut captiuũ diſtrac ſumpiut. onl
uel in eis qui non habent bationibus ac ſtꝛenuo niſu cõſtite tum eſſe dicas preſes prouincie in de infan. expo.l.ſfi. huin
eam ſic ⁊.ð. de bonis. que ris libertatẽ quã ijs qui dñoruʒ ce genuitati ſue ꝛeddi eum efficiet. b Obſequium. ut däl
liber. l. ij. dem uindicãt iam pridẽ ſenatuſcõ Dem. aa.⁊.cCc. Cꝛeſcenti. ⁊.j.de libeꝛali cã.li uumn
3 7 Non ex ipſo ideſt non beros.⁊.ð.de fuis P her
“ ipſo iure. uel dic non eo = reipu.l.ſi. ac. uſi
quod proſiluit ad accuſationem ſed demum connicto aduerſario ͤt i Anclllam. etiã ſi per mille annos ſtetit ut ancilla. ſi tamen pans ad
bic ⁊. ð. de preci.impera.of.l.i.⁊.ff.ad ſil.:..iij.F. utrũ ⁊ de iure pa.l. pe.? ta ſit probare contrariuʒ. ut.j. de preſcrip.lon.tem. que pro liber. NN
no. quod eſt orcinus. ut. ff. qui ſine ma. ad liber. perue.l. qui ob necem. ſʒ . l. fi. alioquin preſumam eam anci lam ſi per. xxx. an. ſic fuit. un
alia. ff. de bo. li. ſi necem dicit quod nullius. ſed dic.ſ.uiuentis ⁊ non pu R Manumiſſio.ſ.de facto.ut inſti.de inge.S. ſi. um
o bic reddi pecuni ſiſco cum dñi negotiũ geſſerit alind in caſu. j.l. yxi· aniam. ſolẽniter per ſententi. Acenrſius florentinus.

nin

Sð ena.
conm 771
m Lognoſcefes. nam ſententia ingenuitatis. preiudicat inter om x [ Qentis. maxime in caſu qui ſeqtur. al ↄtra.quandoq; nt. ff de li.
1 nes. ut. fl. de libe. ca. l.diui. F. i. 2. ff. de ſtatu ho.l.ĩgenuũ. ſʒ cõtra cã.l.liberis.S.ſi quis ſciens.ſed certe ibi non fit ſeruus ſcientis
huic.l.j. de liber. ca.l.ſi. ſo. ibi. non erat cauſa liberalis. ſed de do yQAQueri ſolẽt. ut. fl. ð lib. ca. ſi uſuf.ĩ pri.?. .i.⁊ fac. S.ð ſᷣuis reip.ma lſ.
g minio inter or ieor conme.. ro iter alios ac. imo hic ga 5 ſ Ite poteſt. ut ar.ff.de liberali cauſa diui fratres. Accurſins. .
i ex ingenna 8 D no ex ſnia matꝛis.⁊ ſic nõ ob.j.de li. ca.l.fi. AiMNgenui.naſcuntur. ut ⁊ inſti.de ingenuis. Accurſius.
n 8 tum iogn bonſanmer. uen
nt 4 . . e liberti.in.ꝭ. Item ⁊ per
e n a narunte , Mamil ſtatum ingenuo⸗ Dꝛecgnoſcendos ſinglos ſententiaʒ. nt. ff. de ſia. o.
Palmüene. ciui rum leu errore ſeu maligni nomina ↄparata publico ↄ ingenuum.
1 las palnuena. tate ugrleann periniquum eſt: ſenſu ob celãdos natales ingenni c Mec ſeꝛuis.vt ſeiuus ⁊ li
goe eſt in b onlrin Peeleriim cuʒ a irmes diu pꝛeſidẽ ſi mutantur minime nocent.natoſ bertus ſit ĩgenuus.nt ⁊.j.
e phenice pꝛope bar unum atqʒ alterum interpellatum ꝙ; licet in miniſterio ſeꝛuitutis libe de collu. detegen.l.ij. ⁊ de
R baricas gentes. nt a te uocitaſſe diuerſam partem ut re conditionis non ſeꝛuos poſſeſ lib. cã.l
teriſ eff. de cenſi. l.l. 2 ſ⸗ contradictioneʒ ſ. défenſi vo: ingen Padd dtenss aete del Hoſt
H 2 ontradictioneʒ faceret ſi défenſio ſio:ſed ſtatus ingenuos edi pficit. certi ius autẽ pꝛonatus be
e ſo ciebant bellum cũ nibus ſuis confideret:unde cõſtat Dem.aa.⁊.cc. maxime. ne remittit 15 de iuẽ pa
populo romano. ? merito rectore prouincie commo JYuéſtram poſſeſſioneʒ nul .l. fi. itẽ beneficio pricmnis
mpnre⸗ hunc ceperunt. eũ tum allegatiõibus tuis ſententiam lus pꝛecẽſſit titulus ſed inge libertus fit ĩ
lenh⸗ deniq; uendideꝛũt dediſſe ne de ceteꝛo inquiètudii cõſtituti ÿ‚—MW
tahhi niq; ceteꝛo inquiètudineʒ nui cõſtituti operas mercede pla de nata. re.l. queris
ſbi ſic iure quodam ſuſtineꝛes. Si igitur adhuc diue:ſa cita locaſtis:nec ſtatui ueſtro quic d Mec ijs . pꝛonis kañiis
ntiſe poſtliminij dicitur pars perſeuerat in eadem obſtina quã derogatũ eſt:nec ad cõöuentio e Trãſaciõi ðdit.n.ali.
reyſus vt. ff. ð cap. tione: aditus preſes prouincie ab nis implend fidem ſolemniter a ſeru uberpdño nk . v
Nöſtee l.ij.?.l.fi. uel ueꝛi iniuria temptari precipiet. gere prohibemini. ut fieret ingeni. H ⸗ n6
nih us laciebat bellum Dem. aa. 7. cc. Dionyſio. em.aa.⁊. cc Quiete. nocet nõ cſenelen bue
itin cum alia ciuitate. Cientis conditionem libeꝝ D mutinduʒ libere ſtatum f Coſenſeft. i ſi pſenſiſſeẽt
“ ſic iuf ñ fuit ſactus nNon poſſe ſieri ſeruuʒ euidẽ cõmiſſuʒ plagij nihil ꝓmo ut fierẽt ingenni ut pdixit
tſo. ſeruus. cũ nõ dicã tiſſimi iuris eſt. cum igitur propo uet:ſed abductam natales quibuſ g 1 IZtina. iuris 6. nt .
nan. tur hoſtes ul. fl. de nas patrem pupillorum quorum nata eſt poſt hunc etiam caſũ obti ſti. de inge .5. de
fingnni cap.l.hoſtes . precibus feciſti mentioneʒ uelut li nere conuenit. op.li.l. antepenul
liel Pp Factionis .i. diſ berum te penes ſe habuiſſ e in mi Dem.aa.⁊.cc melandro b a BD cognoſcendos
Coui cordie. in mala.n. niſteriũ: licet in actu longi tẽporis Ngẽenuuʒ ſe contendendo: nt iſti. de le.l. ſi gs
zoͤhein parte ponitur. non precedęete uero titulo quo do nec probando non amittit in nomine .—
4 p Iffamari. minia queri ſolent mutare tuamↄ libeꝛtinitatem. i ſI niam.i.ur̃i.poſſi
n Ppeiꝛ iniquũ ditionem minime potuit. Dem.aa.⁊.cc. Ariſtoteli. Qebani.n. ut ſerni.
Preindii i. nalde iniquum. Dem. aa. ⁊ cc.matrone. Tãtus ĩgenue ex eo ſolo k Titulus. ex quo libi oſti
keuſſ 1 Alter ſucceſſoꝛẽ. tẽ ⁊ filios tuos ingenuos lelut ancilla ſponſaliorum tuunt᷑ pui.ut.ff. ð li.cqꝗ.ſi n⸗
ſBDeleẽſionibus.i. eſſe conſtat nataliũ ueritas nomine data proponitur preiudi uſuf. 1 ſacit. . e.l. ſcientis.
Rote. iunbus. uos tuetur.nam qui ſeruitutis mo cari nulla ratione poteft. xpv. Pꝛohibemini. i. ut ſolua
mnn crhenraz difi uerat uenones abud acta cauſe tur nobis merces.
uam lite primo renuntiando ad ingenuitatis pro ia dems iſſi .
n cora ſe vteſtata. ut bationeʒ nec nocere quicq; nec ꝓ ECsia dẽ manumiſſonibue. e mmtan z be .
⸗ ar. fl. ð li. ca. l. diui deſſe poteſt. Mp. Juſtinia. a. Juliano pᷣpᷣ. fal.de pla.abducti.⁊ facit
ien F.. ſecundũ al. vel Dem. ag.⁊.cc. Calimõpho. HS Ancimus ſi pꝛoprietari .. e. a libertina.
tpotun dic ꝙ pꝛeſes ſtatue Ngẽcnui naſcuntur. ubeꝛtini ſeruo cuius uſuſf. ad alii n i Ngenuum. libeꝛti
—R rat certuʒ tẽpus.j. manumiſſione tantum con/ . pertinebat libeꝛtatem ipo nitatẽ quam hẽbat
Aunhr P incperet agere. ſtituu nt pactuʒ aute nec ſeꝛuis nec ſuit:non ſecundum antiquã obſer ꝙ uidebat ſi amiſeꝛit qꝛ cũ
eeb⸗ quod põt denegẽ libertinis ingenuitatẽ aſſignat nec uationem ⁊ libertate carere ⁊ euz aſſeruit ſe ĩgennũ uf negal
nsſi do ſibi poſtea inꝛii his qui tranlactiõi ñ cônſenſerunt ſine domino eſſe intelligi: ſed nec ſe tacite ſe ñ eſſe libeꝛtũ. ſoꝛ
Atali dictionẽ ut.j. de re quicquam preiudicare poteſt. inueuiri perſonam cui res ad ſe ve te nec patiet᷑ penã.lʒ ſec᷑ ſit
“ miſ. pi. ſi eo. ?.. d Dem.aa.⁊.cc. Potamoni. nientes acquirat. Sed ſi taʒ pro cũ dyẽ ſe ſuis nũmis ẽpiũ.
cetanen uſuris pu.l. fſi. .ff. Ibẽrtina matre procreataʒ prietarius q;ᷓ uſi ufructuarius libeꝛ nt.ff. ð mãu.ſi qs dicat.itẽ
n de cura. bo. da..l. ingenuam naſci natalibus tatẽ ei conſentientes impoſuerint no.h̊ ar.ꝙ ꝗ pᷣ aſſerebat rẽ
Ride Fqueritur. . ff q. euidẽtis ac manileſti iuris eſt. Cũ pleno iure liberum effici:⁊ ſi quid aliquã ð ſuo allodio ẽẽ po
eliß⸗cſö ex cauſis.l. ſed ſi b igitur te matre libertina editaʒ de poſtea ſibi acquiſierit. hoc ĩ bonis ſtea põt aſſeꝛeꝛe ſe ĩ fſeudũ
1 pꝛetoꝛem. 5. ſed ſi inde ab hoſtibus capta: poltilimi ſuis habere. Sin autem pꝛoprie hẽre.ſic ⁊.ẽ. ſi fus expor.
ie dereto r f. ð op. nio ꝛeueꝛlaʒ pꝛoponas ⁊ nunc nbi tarius ſolus libertatem impoſuẽit ue. l.moneor. 7. ff. de exce.
uiotn . .mancipiorü. 2 ſcruitutis moueri queſtionẽ: conſe uſufruciuario minime conſentien ꝛei iu.l.ſi mr...ſi qs ãt.ſed
le el. ſi optio.. fi. .j. quens eſt adiri preſideʒ pꝛouincie te:ſit quidem ille qui libertatem a ar.S.j.q po.ĩ pi.ba.ant.ił
ad. l. lul. de adul. qui de cauſa liberali cognoſcet iu ꝓprietario accepit iteꝛ libertos ꝓ/ poſſeſſõ ⁊.ff. ð in. an.auẽ.
ſn ob comiſſa 2.ff. de ris laturus ſententiam:ſciens neq; prietarij connumeratus: ⁊ ſi quid .l.ij. . S.de furtis.l.i.
ꝭ bo. au. iu. pol.l. iuj hbuiuſmodi matris conditioneʒ ne in medio poſſedit: hoc ſibi acqrat o ſ Tab data pponit᷑
4 ⁊ ad cã.l.iij. . due q; captiuitatem reuerſis de ſtatu pᷣ ſibiq; habeat ⁊ ſue poſteritati reli/ ea inita vl ignoꝛãte
cn etiam penalẽ põt ſtino quicquã poſſe detrahere. quat:ſaluo patronatus iure ꝑ om ut.ſ. de lib. cã.l.ſi miſteriũ
e i induceꝛe mulctam Dem. aa.⁊.cc. Antenodore. nia cuſtodiendo: niſi ⁊ hoc ei legi (. . e.ſi neſtrã. als lac ſibi
. ut. fl. ſi gs ius di. pᷣiudiciũ.nt ar.ff. de lib. cqᷓ
ſii⸗ non obtempera. l. . L l.ſi uſuf.in prin.⁊. ..i.
41 ii.in prin. Iteem ↄtra.s.ut nemo inuitus.ſed hic ſpẽale.⁊ ſunt hee p Lommunia de manumiſſionibus. Ruhrica. L
m⸗ omnia ar.pro ſcholari qui uult recedere. ⁊ bononienſes differũt Ancimus.oↄnumeratus.i.ſtati nt h.ſed z.f. ð heꝛe. iſti. quotiẽs
No eum conuenire in receſſu. ſ 1in ſi.ubi diſfertur donec uſuſfru. finiatur. ſo. hic illam com t.
lii n Inquietudinem. nam amittit canſam cũ deeſt cogniiioni.ut.ff. 1 In medlo.i.poſt manumiſſionem durante uſuf. ⸗
ge re.iu.l. contumacia. ?.j. de aſſer. tollenda.l.i. in fi, ge⸗ ¶NPoſteritati.niſi ſit acquiſitum ex re fructuanij. uel ex opera ut inſtituta

m.l.cum quedam, uel ideo quia contra lege factum eſt, unde pro inſecto

nſuc. Sli. v/rſ./de quadri.preſcrip.l.bene. Accurſius florentinus.

peĩ quas perſonas nobis acquiritur. S. de bis. Accurſius florentinus. habetut.ut. . de agli. cen. quemadmodum.li.xj. uel hic ſuerunt in
a Permaneat. niſi forte ſit conſtitutus quãdiu ſeruus in ſeruitute eſſet. ſcientes.unde ipſo iure non ualuit contractus ſuper libeꝛo homi iai
b cWeremptus. morte uel capitis diminutione. ne. ut inſti. de contrahen. emp..fi.unde non obſtat. ff. de euic. l. ayr.
cTramitem. inſtitutum uel ab inteſtato ei ſuccedentem.accurſius. uendicantem. ſed quid ſi non fuit emptor ſciens. ⁊ ſic tenuit oon M
d Gratias.agendo.ipſi ſeruo.Accur.ſlorentinus legum doctoꝛ. tractus. ut.j.de euic.ſi tibi non uidetur ſufficienter reſponſum ad 1) kin
eMObſeruare.i.parere. illam uendicantẽ. nel ſn
f Algd eum peruenerant. ſi ſed dico primas ꝛe oloes;
ex re fructuarij uel opera bus fuerit remiſſum.ipſe tamen li ſtro nomini peculire pꝛopriũ eſt. ſponſiones ſuffice gltct
ſua. bertus quaſi ſeruus apud uſũſruc Dem. a. Juliano.ppᷣ. ꝛe. ac. ſcumnt
g Et nullum reſpiciat.hoe tuarium peꝛmàneat donec uſufruc Jquis ſᷣruo ſuo libertate,zʒ a ſ Ibidicis. unnin
tamen admittitur quando tuarius uiuit:uel uſuff.non legitio imponat: ſiue in eccleſia ſiũ ⁊ ſunt ĩ poſ Gutiüpen
q;.ſ.ĩ duohus caſibus.ut modo pèremptus eſt. ⁊ eniʒ ſi tinẽ in ede ſacra:ſiue ad qualecunq; tꝛi ſeſſione ſeruitutis. Gtrione
.ff. ð libe. cau.ſi uſufructu. uſuſf.quocũq; modo accipiat tũc bunal vel apud eũ iudicem qui li b Dicantur. ſ. a ſe nulie⸗
de ſtip.ſeruo.l.quod ſer facultas ei tribuatur quo malueꝛit bertatẽ imponere legibus habʒ li ipſis uel ex poſſei itlli⸗
nus ſtipnlatus. degere modo. Si uero adhuc ſu centiã:ſiue in teſtõ uel alio ultimo ſione ſeruitutis.uł ſceiene
d Illud. peꝛducant. ut ?.ff perſtite uſuſructuario ab hac luce elogio directã vel ſideicõmiſſariã ab amico eorum. anſilet⸗
de manu.l. nepos ? ð ma fuerit libeꝛtus exemptus:heĩditas nullo coartet modo:eoꝝ qui adli c More. ſ. per al⸗ mnud Mh
nu. uin.ſi pater.⁊ eſt h ſpe eius legitimuʒ tràmitem ſequatur bertatẽ ueniunt etatẽ requirere:ne ſertores qui tamẽ nebwun
ciale.ſic econtra filius per Sin autẽ uſufructuarius taniũ q; enim eũ tantummodo ciuitatẽ ſublati ſunt ut..ð lcſo l
patrẽ. nt. S. de bis qui a ñ mõ libeꝛtatẽ impoſuerit ſiquidem ꝛomanã adipiſci uolumus qui ma aſſer. tol. l.i. in pri. crarnt
do.ma.l.pe.ſed regularitẽ hoc modo ut cedat uſũf.proprie⸗ ior.xxx. annis extitit ſed quemad d Judicata. qa ob Cetiſic
contra nt. ö.ð ma. uin. nce tario pleniſſimũ ius habeat in ſer modũ in eccleſiaſticis libeꝛtatibu tinuiſti contra aliũ icrut,
mulieꝛem. uo ꝓprietarius: ut omiĩa ei ſeꝛuus nõ eſt huius etatis differentia: ita naʒ ibi de proprie mnowen
i Cum enĩ. merito hoc ca acquirat ſecundũ ea que generali in omnibus libeꝛtatibus que a do tate inter duos liti (Ne
ſu liberoruʒ differentia eſt ter in ſeuos ⁊ dominos cõſtituta minis ĩponũtur: ſiue extremis dii gatur. hic inter ſet ud
ſublata cum enim ⁊c. ſunt. ſin ueꝛo gratias agendo uſu poſitionibus ſiue peꝛ iudices uel a nuum ⁊ dñm de lib ieri
k ᷑Pene.iðo dixi pene.q fructuarius euʒ ab uſuſ.liberauẽit lio legitio modo. Hoc obſeꝛua tate. ⁊ ſic ñ nocet vt Alrüirci
emãcipatus non acquirit ⁊æ libertati donauerit:tunc maneat ri ſancimus ut ſint omnes ciues ꝛ0 .Jj. res inter ali.⁊c̃. Larcun
patri. Item per pretorem quideʒ ſeꝛuus pꝛoprietario ſuo an mani conſtituti.ampliandam eniʒ C.ff. e. l. ſi cui. .. i. geunn
tantũ ſuccedit. item nocat nexus.ſed nõ neceſſitas ei impõa magis ciuitatem noſtram quã efſe e ſ Iliber. nõ di ke
patrẽ in ius cum nenia iñ tur donec uiuit uſufructuarius: ul minuendã cenſemus. fit ut. . de el
nt.S. de in ius nocan.l. fi. uſuſf. conſtare poteſt: obſeꝛuaꝛe ꝓ Dem.a. Johanni.pᷣpᷣ. ſe. con.clau.l.i.nec Neie
Item emaneipati confeꝛũt prietarium ⁊ quedaʒ miniſteria ei J quis ſinẽ uxore ↄſtitutus domin ancille tali lihe
ſuis. ſed non ſui emãcipa adimpleꝛe:ſed iudices noſtri eum ancillã ſuaʒ ſub nomine ha libero ſuccedit. ut gad
tis ut.ð.de col.l. ſi emanci inquiete tueant. Poſt uſufructua beat ↄcubine:⁊ in eadem uſq; ad .. cõmunia ð ſuc. unl
pati plene diximuns. rij autẽ mortẽ:uel uſuſf.quocunq; mortem ſuã conſuetudine permã .l. ancille. ſʒ p Lõ Pauil
lAVeculiare eſt.i. pulcheꝛ modo inteꝛemptionẽ tunc ſeꝛuiat ſerit:⁊ forſitan liberos ex ea ſuſtu gobardã de ſeruo nnn
rimum eſt. quidẽ domino:⁊ omnia que ĩ me/ lerit: ſancimus omnimodo nonↄ qui liberam mulie Uſgdeni
m ſ ꝗJ quis ſeruo. iĩpo dio ad tum peꝛuenerant: hec ſuo cedi heredibus defuncti eandem reum accepit.l. ulti. iutn
ner̃.i.manumitten domino acquirat.⁊ ſic ex noſtraꝰ uel liberos eius ſi etiã liberos ha aliter obſeruatur. kite
di autoritatẽ daꝛe. ſtitutiõe hec ſeperatio inter ſeꝛuoſ buerit in ſeꝛuitutem deducere: ſed nam ſi cooperiat ĩ kane
i Requirere. etiaʒ ſi eſt in C liberos ⁊ nõ ſecundum ius anti poſt morteʒ domini ſub certo mõ in coitu cũ aliquo impy
ſans. ut inſti. de libeꝛ. S. fi. quũ idem ſeꝛuus remaneat èt nul eripiatur in libertatẽ: una cum ſo/ panno efficitur ſer ſoine
æ.ff. de ma.l.iuris ratio. lum reſpiciat dominũ. Illð quo bole ſua ſi etiam eam forſitan hũe uus ea tñ uiuente. (Eſut w
o Ampliandã. ut. ö. de in huic legi adijcimus:ut exploſa rit. ipſi ⁊ eniz domino dũ ſupeꝛefſft f ſ Iis quem iscben
dic. uidu.l.ij. ⁊ de bo. lib. aontiqua peꝛſonarũ diſſerentia lice/ damus licentiam quomõ uolueꝛit cã cognita Muſt n
el. fi. at paꝛentibus tam maſculis q; fe uti tam ancilla ſua q;ᷓ etiã ex ea ꝓ puta poſt edicta vt uong
p ſ Jduis certo mõ. minis: filijs ſiliabuſue ſuis ĩ ſacris genita ſobole:⁊ in ſuo ultimo elo/ .ff. de iudi. ? poſt. hnim
quem ceriũ modũ conſtitutis ſiue emancipatis cuiuſ gio quicqd uoluerit cõtra eos diſ 2.5. de ingen. ma. r
habes in fi. l. cunq; gradus mandatũ imponer ponere.i.quaſi ſeruos eos alijs le .l.diffamari.⁊ no. R benk⸗
Licentiam.ut.j.ti.i.l. de quatenus ſeruos ĩ libertatẽ peꝛdu gare:ſiue in ſeruitutẽ heredum no quod h̊ iure neteri uglii
ancilla. cant:ſiue apud iudicẽ ſiue in ſacriſ minatiʒ relinqueꝛe. Sin autẽ ta contrahebatur ãte mnlhnn
CTaciturnitate. ſic.ð.ð ſe eccleſijs ſiue ſecundũ aliũ quẽ mã citurnitate eos preterierit tũc poſt Juſtinianũ eꝛemo nnch
cundis nup.aũt.nũc autẽ. dator uoluerit legitimum moduʒ mortẽ eius ad libertatẽ eripidtur . dici.ĩ cã libẽali ab lötns
Antiqua iura. ut ⁊.õ.de cum èniz ⁊ in ſucceſſionibus ⁊ in ut ſi mors domini libertatis eorũ ſente actore. ut dẽa m
concu.l.i. glijs pene omnibus nulla eſt inter exordiũ.Hominibus ⁊ eniʒ uxo .l. diffamari 2.l.ſi n
Be liberali canſa. dixrit liberos diſcꝛetio:oportet hoc ob res habentibus concubinas uelli tee. ꝛ.j. eo.l. iuſta ꝙ (atrn
55. de libertate danda. nũc ſeruari ⁊ in preſenti caſu: maxime bertas uel ancillas hẽre nec antiq̃ al non erat nut. fl. 8 b.
de ea tuenda per liberalia pro libertate qua ⁊ foueꝛe ⁊ tueri iura nec noſtra concedunt. xxj. iudicijs.l.⁊ poſt. (e
iudicia. romanis legibus: ⁊ precipue no/ L primo. a.
8 Em quidem. illi g Non qebet inter ſid
r citam.quantũ ad dum datuꝛ. vt.ff. e. phln
ius n uendi non põt niſi in caſu ut. 5. de pa. qui ſi. diſ.l.i.. ll. 1. diui fratres. . ꝙ ſi ex ſeruitute. Accurſius florentinus. Borp
x Inboneſtam. quantum ad bonos mores. hb Cognouiſti. a tempoꝛe ergo ſcientie currit tempus appellatõis. ns
Filios.tuoes. ut.j. quomodo ⁊ quando in.l.ab eo.ſicut in redibitoria.ar.fl. de don
5 Adi. tu pater. ⁊ etiam filijs inuitis. ut. ff. e. l. ij. . iij. ⁊ ad hoc.ð. de tranſ. edil.edic.l.cum ſex. inrg
.l. tranſactione matris.⁊ ſic no:quod ſuaʒ turpitudinem allegat.itẽ nenit i Auaditorio.ſ.iudicis appellationis.
contra factum ſuum ⁊ ſic eſt contra.ff. de op.le.l.poſt mortem.ſo.hic ſa k n Do ideo. comparaſti. nec enim rem alienam nendidit pt non
uore libertatis.uel non nenit nomine ſuo quod eſt uerum.ſic.õ.ð admi. ſuam. cum nullus erat al enim uideris dominus. ut arg. inſti.de bin

Ab

ſunn
eo honn
detuiel.
enultdnn
ofſunnl
endiant;
rimns⸗
neg ſſfie

Nbicſe⸗
nſarinn
ſemits
ſtur ge
lerpoſt
nüihtsg
loconn,
lelpeif
gll tgne
ſuttui5
n gnob
Conmmdls
eppe
erduost
bieinerſe
dincel
üinoctt
ntrglit,
ſauii⸗
Ilber ſ
cauline⸗
uneleui
ſugreten
vnigſe⸗

dethot
ſgenn
lurdno⸗
prenen
batur in
nü ene
lbait⸗

ret
nanitlO

uſt
etuifid
6
Lbtht
nttft

W
peluog

din
ziſid
ins

lidea
eam k
rpitl uu.
bſeruat ,
copenii
nci o
efian rr
ti tur k
Jom
ci hlua
Nſetit.

——

rrr ᷣ ͥü

VPrecij.item ⁊ alia ſunt neceſſaria que diximus.ff. de ſta.ho.

,I. in ſeruorum. ac.

m Recepit. itẽ oportet eã pꝛius reddere rõnem.ut.ff.e.l.ĩperator.
n Obtinebis.ut.s.de edendo.l.qui accuſare.
o n Ec ſi nolens.ſeruum.eius qui ſciebat te liberum. ut.ð. de

inge. ma.l. ſcientis
?.ff. eo. liberis. .ſi
quis.ſed ceꝛte ideʒ
ſi ignorans. quia
hniuſmodi confeſ/
ſiones nõ pꝛeiudi
cant quaſi ↄtra na
turam nt ⁊. j. c. ĩteꝛ
rogatã ⁊.l.liberos
?.ff. de inter. act᷑.ſi
is cui.. fi.ſed quã
tum ad aſcripticiã
cauſaʒ huiuſmodi
confeſſio poſſʒ no
ceꝛe ſi alia adeſſent
que adeſſe oportet
ut. j. de ag.? cen.l.
cum ſcimus.li.xj.

p ſJab eo ſir

mare debu

ali. l. nẽditrici. ⁊.ff.
de euic.ſeia.⁊ de pi
gno.act᷑.l.rem alie
nam ⁊.ð.de rei vẽ.
cum a matre. ſed ⸗
tra. ff. qui ⁊ a gbuſ

ll.ſi ſeruo. ſolu. hic

domiĩus extitit he
res manumiſſori.
ibi econtra manu

miſſor domĩo que

nõ placet.quia ma
gis debet eſſe ↄtra
uel dic quod ualet
iuẽ excep.vt hic nõ
ipſo iure ut ibi. uel
hic fuit manumil/
ſus ab eo qui non
potuit manumitte

re. non ꝙ nõ eſſet

dominus ſed quia
minoꝛ erat.xx.an.

ſine iuſta cauſa. vel
el quia in fraudẽ

creditorum arg. S.
ſer. pi. da.ma.ſi cre
ditõibus ibi quia
non erat dominuſ
Item ar. contꝛa. ff.
de caſtꝛen. pecul.l.
pe.in fi.

g c Am affir/

mes. num
mo.ideſt nummis

ſic multus piſcis ẽ
Bononie.i.multi

piſces.nt.ff.de uer
boruzʒ ſigniſicatio.
.l. in uſu.

Dẽ liberali cauſa.

Mper. Anto.a. Saturnino.
Em quidèm illicitã ⁊ iho

nẽſta admiſiſſe te cõſiteris
qꝛ ꝓponis filiõs ĩgenuos

a te uenũdatos. ſed qꝗa factũ tuũ ſi
lijs tuis obeſſe non debʒ:di ↄpe
tentem iudiceʒ ſi uis ut cã agatur
ſecundum oꝛdinem iuris.
Dem.a. Neromano.
JYhi quõs ſeruos tuos eſſe
dicis liberi eſſe a diuerſa p
te dicantur: de ſtatu eoꝝ more ſoli
to queri.nec eniʒ ꝛes iudicãta qua
de pꝛoprietate eoꝝ pronunciatuʒ
eſt opponi cauſe liberali poteſt.
pera. Alex.a. Quirino.
libèꝛ homo aliene ancille
contuberniũ ſequat᷑:licet ei
fuerit denunciatũ ut ſe abſtineret:

ſeruus domini mulieris non fit.

Dem.a. Jocundo.
Jis quem in ſeruitutẽ pete
bas liber quãuis abſente te
cauſa cognita pꝛonunciatus eſt.ſe
cunda in ſeruitutẽ petitio eius da
ri noͤn debet: ſed ſi poſtea quaʒ cò
gnouiſti:de ſnia iudicis appellaſti

an iuf lata ſit in auditorio queret᷑.

Dem.a. Sabino.
On ideò minus in liberta
tem pꝛoclamare põt ea quã
ancillã tuã eſſe dicis: quod eã uen
dente ſiſco ↄparaſti:ſed nec hodie
ad pꝛeſcriptioneʒ operat᷑ quod uẽ
ditionis tẽpore maior.xx. an.fue
rit: cum etatis allegatio nõ al poſ/
ſit preſcriptionẽ adueꝛſus ciuẽ ro
manũ accõmodaꝛe quã ſi pticipã
di precij gratia conſenſuʒ ſeruituti
dediſſe ꝓbetur. probationis ſane
onus cũ ex ſeruitute in libertatem
aſſerit᷑ ad ſe rẽcipit que ſi affirma
tionem ſuã non ipleat ĩconcuſſum
poſſeſſionis ius obtinebis.
M. Aalerianus ⁊ Gall. aa.⁊
Valens nobil.c. Aarſimeno.
Ec ſi uolens ſcripſiſſes ſuũ
te eſſe nõ libeꝝ pᷣiudiciũ iu
ri tuo aliqd ↄperaſſes.quãto nũc
magis cum eam ſcripturã dare cõ
pulſum te eſſe teſtaris.
M. Aurelius.a.Secundo.

J ab eo cuius ſeꝛuus ſuiſti

manumiſſus es fruſtra libẽ

t Nortabitur. ut 2. S:de condi. ob can.l.ſi liber. ſed an neceſſitatẽ

imponat quidam quod ſic.ut.ff.ſi liber inge.eſſe di.l.ij.ſed certe.

ibi non fuit ſeruus reddito precio. Item pro eis.ff. de acquir. he

re.ſi ſernum.S.ſi quis.non ibi domino ſuturo dedit ſed preſenti.
nel ibi ſuccurritur ei ut non ſit neceſſarius hr̃s.tu dic ꝙ dñs non

VI

1. -

ↄpellitur.licʒ ſit hortandus.nt.S.de tranſ.interpoſitas.⁊.j.e.l.poſt ceꝛti.

ſ Eum.ſ.dominum quondam.

Am pꝛecum.nota per.l.iſtam quod ſi quis porrigit libellum ⁊ a
liquid dicit contra ſe in libello ſtabitur dicto contra ſe.ar.ff.fſam.
herc.qui familie. Accurſius florentinus legum doctor.

latis cõtrouerſiã ſuſtines maxime
ab hr̃de eius qui te manumiſit cũ
⁊ ſi iur̃ libeꝛtas nõ ꝓceſſerit ꝛeſpec
tu tñ adite hereditatis uoluntateʒ
defuncti ſuo ↄſenſu firmaꝛe ðbuit.
M. Dio.⁊ max.aa.⁊.cc.uerie.
Vm affumes placuiſſe quõ
dã dño tuo:ut pro te ⁊ pro
filia tua dato nũmo ceꝛte quantita
tis uos manumitteret: ⁊ te tm̃mõ
libauit aditus rectoꝛ ꝓuincie hor
tabit᷑ cũ ſalua ꝛeuerẽtia quã pꝛono
libti ſolẽt exhibeꝛ placito ſuo ſtar̃.
Dem. aa.⁊.cc. Proculo.
AVm pꝛẽcũ tuꝝ ↄceptio lʒ
eum ) quẽ ſu pplicas ex an
cilla tua natũ eſſe expreſſerit tñ nõ
mini cognomẽ quo libeꝛi dũtaxat
nũcupantur addiderit:⁊ nõ ſeruũ
eſſe ſʒ ſeruili macula aſpeꝛſuʒ eſſe
ↄprehenderit cõtra eũ qui ſeꝛuus
nõ eſt ſupplicaſſe te intelligis.
Dem. ag.Straconio.
Ibẽros priuatis pactis vel
actu quocunq; àdminiſtra
tionis nõ poſſe mutata conditiõe
ſeꝛuos fieri certi iuris eſt.
Dem. aa.Fauſtino.
On mutãnt ſerui ſtatũ ſi ad
ciuiles honores illicite atq;
improbe aſpirauerĩit unde ſi ſtatus
moueatuꝛ queſtio:itelligere uobis
licʒ nichil ꝓdeſſe poſſe ꝙ pateꝛ ue
ſter ciuiles honoꝛes geſſu:ſolemni
bus itaq; ordinatis apud preſidẽ
