lit ĩ cãu. ſ. pꝛoptet
pꝛimipili neceſſita
tem pꝛopter ꝙ reti
netur dos.ut.ð.in

quibus ca. pi.taci

te Zhitur ſat. . j. ð
pꝛimipilo.l.ſi.non
at alie res vxoꝛis.
nt.j.d e pꝛiuilegio
ſiſci. l. bõa. ſʒ ⁊ ma
ruus ob culpã uxo
ris conuenitur ĩ ca
ſu. ut. fl.de of. pꝛo
cõſu. obſeruare. F.
pꝛoſiciſci.ul ibi ob

ſuam pꝛopziã cul

pam nt ibi diri.
a Occupate ſunt.
nomine mariti qui
eas poſſidebat.

Sequel. i. faciet

tibt reddi.ut h pu
blicuʒ ius ſeruetut
ne mulieres pꝛo al
tero inquietentur.

ʒüc Bm te poſ

ſeſſionis.i.
reo poſſefſas.
Non in dotẽ. ma

xime. nam idẽ tue

niſi in caſu.nt. j.ꝗ
ca.pi.ta. hi. l. ſat.

Munerum. ut tutele⸗ Mariiti eius.ſ. interpellari non pt.

x Quüo.i. ſicut.

Quũ.ecõtra

Coſtat.ut.ff.ad munici.lucius.S.idẽ rñdit.niſi in cãu.ut.ff.ð of.

pꝛocon.l. obſeruare. .i.⁊ niſi ſolitis modis pꝛo eo ſe obligauit ?

⁊ boc eſt ꝙ ſubijcit. niſi ipe ⁊c.

—☛

3 Neminẽ.niſi pater pꝛo filio.dñs pꝛo ſamo. beres pꝛo deluncto

⁊ hoc iõ.qꝛ pro una perſona cenſentur.ut inſli.de inuti. ſti. eig
2. F. poſt moꝛtem. ?.j.de impub.⁊ al.ſub. l.ſi.⁊ in aut.de iufiuſ.

amo.5.i. uel diceꝛe potes bec regula de iure ciuili o btinet non

pꝛetorio. V
a c AVm te. o mater.
b Aliquid. partem ſoluendo.

Quod.pro quia.

Vai. ne alter pro altero conueniatur. nec obſtet ꝙ aliquid ẽ ſola
tum.nt hic.⁊.ff.de nſur᷑.ſ.cum de in rem uerſo.⁊.ſ.ðe uſu. l. credi
tor. 1.j. de excu. iu. l. uoluntarie. ?.. de pac. ſi certis. an. Sed 3

dj. ad.I.fal. autẽ. ſed cum teſtator. So. hic nullo modo ẽ debitlũ

ibi ciuiit ⁊ naturaliter l ſaltẽ nãuter. Itẽ . j. de ſidei..l. i. ſo. ut

11 Eße

N

H”

— — —

ebt
7

.

uco
girbeb
dblgnta
anu de
nlaope
di
Mroſtu
aui⸗ nu
iu ih
lloñp⸗
undepr⸗
iu gh⸗
Anronnt
Fndil
n 17 de
ſnannt.
nr neſen
cores de
ſon untun
Npammg
ſgnead
Lciursl

Wn bine
Apn
Metaun

Peſlius p

mbant

Pnis pel
iseliume
ſetonoven

ſoncöde
hotet
Mhiiiſ
li l nee
hllnni

nalſtnde
hantog
omnucd
mpi
Enthe.
l mnen
W .
llnt
linnn

hrpoin
ſolcnm
Sinn 4

pohet
nhelt
teſ
lnah
1
z

ltn
humnli
lutſfual,
Bin
un
Aſdem
rfunmmtn,
n ſalletf
nuoſetbel
itin ſſenr
inhl
npochingn
urdosn
nbrgca ſi
Prſei
inploline
lleſts zw⸗
ſde tuleh
böngt
SCcnbotmna .
Süuchinn ſ
doſciditien
Nn il
m ubit
amen
beſckiabn
ntginn
eminunt
igtenmm,
lnmd
6
„ 6
nenmn li
linaſte
iinß NI

de

di. Segl. aut᷑. ⁊ olno q̃ ẽ nt ñ ſidt pignora.colłl.x-.
TYomnino .ſoꝛm.i.vt que accipiat babeat loco pigno
ris.idemq; magis ſi accipiat vt habeat inſolutum.aliud

Auk.

puto.ſ.ꝙ non habeat locum pena huius.l.ſi a debitoꝛe
mea anctoutate debitum vel indebitum auferũ.tunc enim ius im̃

ꝙ i re babeo vt qꝛ
obiigata.vel pꝛo re Z-
vt quia debita eſt ꝓ alio ſecundũ foꝛmam pignoꝛis
amitto per edictuʒ exigit id ipſùʒ ꝗcꝗd ſit in qdruplũ
Diui Marci. ſel uiʒ paſſo reddat:nec ñ ⁊ ab actõne
per conſtitutionem ꝓ qua talia pꝛeſumit cadat. xi.

ſi quis in tantam.

im̃ ius ꝙ babeo ꝑ

daʒ. non antẽ qus

HB ius nõ habeam. Ne ſilius pꝛo patre: uel pr̃ ꝓ ſi
in alio iñ patioꝛ pe lio emãcipato: łlibertus ꝓ patro
nam.⁊ ᷑ pꝛo me vt no:uel ſeruus/ꝓ dño conueniatur.

Mp. SGor.Cãdido militi.

druplũ.ſfj.de his ꝗ Eq;ʒ ex eius filij pſona qui
byvt indi.l. reſcrip cũ ſui iuris eſſet mutuã pe
tum. ⁊.ſ. de penis cuniã accepit pater eius ſi ñ fidem
.l. ſancimuſ alij pu eius obſtrinxit:ouẽiri põt:neq; ex

tant me ſemꝑ dẽre
cadere a debito. ⁊
non tantum pign

eius pſona quẽ in ptãte hʒ:ſi ſine
iuſſu eiuſ gctum ẽ:neq; ſi contra ſe
natuſconſultũ macedonianum mu

occupatum perdaʒ tua pecunia data ẽ:amplius dũta
ar.f. me. cã extatt xat q; de peculio actionẽ ſuſtinere
ſed ciuitates ſeruãt cogitur. Quapꝛopter pr̃ quoqʒ tu

contra hanc autẽ.

e Id ipſum. ſcllicet

b Juſſu. nec aliud

us ſi ei pecunia a creditoꝛe ſr̃is tui
extoꝛtà ẽ᷑: ob quam reddẽdã nõ te

ꝙ eſt exactum. nebaliur : pꝛeſidis pꝛouicie auctoꝛi
Ne ſilius pꝛo pr̃e tate eam recuperàbit.
putabatur ratione Mypa.Diocletia.⁊ Maxi. aa.
paternitatis vl filia Neuſtoro ⁊ Eutelono.
tio nis vel libertini Econtrà iuris auctoꝛitateʒ
tatis alium conuẽi ab eo ꝗ piem uẽm a quo e
ti ꝙ remonet. mãcipatos uoſ dr:ad munus ciui
S n Eq;. in po le deuocauerit iquietemini pꝛeſes
teſtate bz. ꝓuincie pꝛouidebit.
aſſume qð dicit. j. Dem. aa.⁊. cc. Acheno.
ampliↄ ⁊c. ?⁊ ab o Atriſ nõĩe ſuꝑſtitis:filiũ nee
excipitur ſi ſine iuſ müerũ ciuilium:nec debiti
ſu vẽ. ⁊ ſi nec ↄxa cã perſonali poſſe conueniri ↄſtat
ſe. 9.⁊c᷑.nam tũc. ſ. actione.
ſecũdo cân ĩ nibil Sem. aa. Theogenio.
teneretur. vt. ſ. ad A ſiliuſſa.inuito pꝛe decurio
ma.l.ſi filiuſ. ⁊ ĩſti. ceatus ſit:pꝛo eo patrẽ inge
weum eo. F. ſi. nöõ. Lari nn poſſe:iure manifeſtiſſimo
contra macedo nia cautũ ẽ. Dẽ:aa.⁊.cc: Jam.
num põt accipi m! ⁊2ʒr.ꝛßpfni !dñi ciu liberti uł
tis modis.vt. j. ad ſerui conueniri non pñt.
mace.ʒenodoꝛus ĩ
pumo ãt. ſ. quĩlo In nouellis conſtitutionibus
cum iuſſu.tenetur ĩ Federici.coll.x.
ſolidum pater.

interuenit quo ſimiliter inſolidum teneri poſſit. veluti ĩ rem verſo

5 — —

ni. fl. ad muni.quotiens. ⁊.j. li.x. ðe ſilijffa. ? quemadmodum pꝛo bis

pater te.l.i.accur.

p ¶ Non poſſe.niſi de peculio.vt.j.ꝙ cum eo .l.i...f. de pec.l.ij. fi. . l
ſe.⁊.j.quando pꝛouoc. non eſt ne. l.ſi pater ⁊ diſtingue hic vt diximus

J.quod cum eo.l.i.accurſius floꝛentinus.

COρ Abita ſuꝑ boc dili
geẽti epᷣoꝛum abbatũ ducũ ⁊ oĩium

iudicũ ⁊ pꝛocerum ſacri nr̃i pala

cij examinatione:oĩbus qui cã ſtu
dioruʒ pegrinantur ſcholaribus ⁊

maxie diuinaꝝ atq; ſacrarũ lguʒ

ꝓfeſſoꝛibus:hoc nir̃e pietatis bñſi
cium indulgemus:ut ad loca ĩ qui
bus litterarũ exercentur ſtudia tã
ipſi q; eoꝛum nücij uẽiant:⁊ habi
tent i eis ſecuẽ:hignũ nãq; exiſtia
mus:ut quũ oẽs bona ſacientes ⁊
noſtram laudẽ ⁊ pꝛotectionẽ mere
antur:quoꝛum ſcia totus mũdus
illuminatur: ⁊ ad obediendũ deo
⁊ nobis eius miniſtris uita ſubiec
toꝛum iſoꝛmatur quadã ſpeciàli di
lectiõe eos ab oĩ iniuria deſenda
mus.Quis enim eoꝝ ñ miſeratur
quũ amoꝛe ſcie facti exules de di
uitibus pauperes.ſemetipſos exia
niuet:uitam ſuam omnibus peri
culis exponentes:⁊ a uiliſſimis ſe

pe hominibus:quod grauiter ferẽ

dum eſt: coꝛpoꝛales iniurias ſine
cauſa perferunt. Hac igitur ge
nerali ⁊ in eternum ualitura lege
ſtatuimus ut nullus decetero iam
audax inueniatur:qui aliquã ſcho
laribus audeat inferre iniuriam:

nec ob alterius eiuſdem pꝛouin

cie delictum: quod aliquando ex

peruerſà conſuetudine ſfactum au
diuimus. aliquod damnum eis in

ferat.

rat. Scituris huius ſacre con
ſtitutionis uiolatoꝛibus: ⁊ etiam
ipſis ſi hoc uindicare neglexerint

locoꝛum rectoribus reſtitutionem

infamie eis ipſo iure irrogata: di

rerum ablatarũ ab omnibus exi
gendam in quadruplum:notaque

gnitate ſua careant in perpetuum
Aerumtamen ſi litẽm eis ſuper
aliquo negocio quiſpiam moue
re uoluerit:huius rei optionẽ da
ta ſcholari: coꝛam domino aàut

ꝗq e vtcx patroni.tempor
contractus.
Ael domini. tempoꝛe cõ
traci ⁊ ſacit.ff.de ac..o.
.l.ſerui.⁊.S.de iudi.l.cum
bebitoꝛis.⁊ de noxa. l.is
Sequi? aut.habita.Aut᷑⸗
(h Abita. examina
tiõe. ſicq; erit lex
ſolẽnil vt. ð. ð le.
⁊ conſti.l.humanum.
t Legum. no. leges ſacras
vt. ð.de le.⁊ conſti.leges.
n Speciali.nã licet omnes
debeant ab iniurijs de

fendi. hi maxime ne vide

antur negligi.ſed an peda
gia ſoluant. ve. non ar. fl. ð
le.i.ſi quando. Item quia
in vſum pꝛopꝛium ferunt
libros ⁊ alia vt. j.de vec.
vniuerſi. Itẽ qꝛ non eſt cõ
ſuetum. vt. fl.ð pub. ⁊ vec.
x Audax. andacia in ma
lum.ſic. j.vnde vi.ſi quis
in tantam.⁊.ff.ſi pars hr̃.
pe.l.i.in ſi.⁊ de liberis ⁊
poſ.gallus. . videndum
in fi.accur .
y Scholaribus. cniuſlibet
ſacultatis.vt. .⁊ ſubandi
maxime.nec enim licet ali
cui alij inferre iniuriam.ſʒ
ideo de his dicit ſpecialit
ne videantur negligi.vt.ff.
de iniurijs.item apud. .
hoc edictum. Item ꝙ diẽ
iniuriam.q.d. vindicãdo
ſe.ſed ad defenſionẽ ſic.cũ
3 Peruerſa.conſue.no.p
uerſam conſuetudinem ſñ
ſeruandam.ſic ⁊ in anten.
vt nulli iu. F. i.? in auten.
de ſtatu contra li.ec.ꝭ.i.
Liteʒ.large ponitur pꝛo
ciuili ⁊ criminali.licet alibi
tantum pꝛo pecuniaria.pt
ſf. de teſti. l.i. hoc patet

ex eo quod.S.dixi.vt pꝛopꝛia auctoꝛitate vindicari pꝛobibuit.ſicut ⁊ cãẽ

n p
*

hel pꝛopoſito taberne vel negociationi. ꝙ ſi ſactum eſſet teneretur

inſolidum. accur.
Exoꝛta. ſuaſionibus non per vim. tunc enim caderet iure ſuo.
vt.ff. ꝙ me. cã. l. exiat.
k ¶Recuperabit.p conditionem indebiti. ⁊ hoc qꝛ ſuo nomine ſol
uit. ſi vero noie ſilij. nom repetit. vt. fl. de cõdi. inde. ſi is. que ẽ q
⁊ pꝛo hac ſolutione ẽ.fl.de conſti.pe.l.i.in fi.ꝛ.l.ſe. ⁊ ad hoc.ſff.ſi
cer. pe.l.ſi filius ⁊.fl.ad mace.ſi pater..ſi.

lIn E.5 patrem. vinũ adhuc. ſi enim moꝛtuus eſſet eius ſue

ceſſione ad vos delata poſſet vos conuenire,. non qꝛ filij.
ſed quia heredes.vt.õ.de ſiliofa.mi:l.i.
Pronidebi ſoe pꝛimipi.l.ſi.
s. perſonali. reali foꝛte ſic.ſi rẽ peculij pr̃ obligauit
ſ Aflſilius inuuo.ſi enim patre ſciente teneretur inſolidũ pf

licet dicatur criminalis.quandoq; pꝛo ciuili ponitur.vt.S.de iuriſ.o. iu
di. in criminali.ſed per ſcholares ⁊ doctoꝛes renunciatum ẽ quantũ ad
criminales.⁊ ſic ſeruatur.exceptis clericis qui ſuo non potuerunt pꝛiui

legio renunciare.vt.õ.de epiſcopis ⁊ cle.auten.ſtatuimns.
b Optione.ideſt electione.⁊ no.in contractibus alternatinarum eſt elee

tio rei.vt.ff. de iure do.plerunq; in fi.ſed in iudicijs actoꝛis.ꝰ vt.ff. de ope

ris no.nu.l.ſtipulatio. .i. Item in dubio.dicto.ut.fl.de iudi.l.ſi quis
ambigua.uel ſi duabus actonibus agere potes. eius eſt electio. Item
conuenire ſub quo iudice vult.vt.fl.de iudi.quod legatur. ⁊.l.ſi fideicõ
miſſum. hoc autem fallit hic fauoꝛe ſcholarium. An autem ex quo elegit
põt variare.videtur ꝙ ſic vſq; ad litem con.ſicut actor.pt.ff. de inriſ.o.
in. ſi connenerit.ꝛ.fl.ſo.ma.l.ſi cum do.ꝭ.eo tempoꝛe.
e SDomino.legum qui alias pꝛeceptor appellatur. ut.ſf.de dam. inlec.ſt
ecibus. alias magiſter. ut. ff. de atbi. qualem. 5. dicere

N.

12

TE

a Vel magiſtro. alterins facultatis. accut e
b Bedimus.pꝑ hanc conſtitutionem. ſed nõne ẽt iure veteri boe idẽ erat

yt in pꝛoemio dige. 5. in berithẽſium. e. non. qꝛ ibi tm̃ de legum pꝛoſfeſ
ſoꝛibus dicit. Itẽ non dicit ꝙ optio ẽ ſcholaris vt bic dicit. Ntem quũ ĩ
hoc dederit iuriſduõʒ pꝛediciis.nunquid poterunt delegare evr̃ ꝙ ſic. xt

ff. de of.eiuſ cui man.ẽ iu
ril.l.i.. que vero.ſed olim
non.cũ tantum leg.eꝓſeſſo
ribus erat conceſſum.ideo

qꝛ de maioꝛibus ſunt. Iit

nũquid poteſtatem põt eli
gere ſcholaris. e. ſic. qꝛ ſic
erat olim. in ſcholaribus

legum.vt in pꝛohemio di

ge. F. pe. ⁊ qꝛ quilibet ibi õ
bẽtium fit de eius ſoꝛo rõ
ne contractus. niſi per pꝛi

nilegium excuſetur vt cleri

ci.vt in aut᷑.de ſanctiſ.epiſ.
S. economos. coll.ix.

CTentauerint.nñquid ðe

mum lite conteſtata. videĩ
ꝙ ſic.qꝛ tunc videtur vere
contractus vt.ff. rẽ ra.ha.
.l. amplius. ⁊.ff.ꝙ quiſq;
iur.l.i.in fi.⁊ ne quis eum
qui in ins vo.l.i. F. i.Econ
tra vr̃ ꝙ ſola citatio ſuffici

at. qꝛ dicit tẽtauerit. licet il

le nõ venerit. vt. ð. de epiſ.
⁊ cle.ſi quis non dicam.
So.nõ amittit actoꝛ cãm
poſt citationem factã coꝛã
poteſtate.ſed demũ ſi pᷣui

legio allegato inſtet.nã pꝛi

us vr̃ vocari vt ſciatur an
velit pꝛiuilegium allegare.
vt. ff. de iudicijs ſi quis. ſſi
vero vocatur coꝛaʒ eo quẽ
conſtat ñ eſſe iudicem.tũc
nec venire tenetur vocatus
vt. fl. de iuriſ.o.iu.l.fi.⁊ ac
toꝛ cãm amittit.vt hic ⁊.ðᷣ.
de iuriſ.o. iu.in criminali.
Item an põt peniter̃ vocãſ
vr ꝙ non in alterius ĩiuri
am. vt. ff. de regu. iu. l. nẽo

poteſt. ſed ar. contra. ff. de in ius o.l.quuis.ſed ibi non amiſerat actoꝛ

mãgiſtro ſuo l ipſius ciuitatis epᷣo

quibus hanc iuriſdictionem dẽdi
mus :conueniat.qui uero ad aliuʒ
iudicem eos trahere tentauerint:

cauſa etiam ſi iuſtiſſima fuerit:pꝛo

tali conamine depꝛiuentur. Hãc
autem legem inter imperiales con
ſtitutiones ſub titulo ne filius pꝛo
patre ⁊c̃.interponi iuſſimus.Datũ
apud Rõcalias ãno domini Mi

leſſimo centeſimo quinquageſimo

2227%

octauo mẽſe nouẽbri.

An ſeruus ex.ſuo ſacto poſt m
numiſſionem teneatur.

Mpfs. Anto.⁊ Se. Zuliano.
Aãuis cum ſtatu libłro ʒ
traxeris:tam̃ ex ante geſto
te non habere cum eo pↄ
impletam conditionem libertatis
actionem ſcire debes.
Mp. An.a. Nerico .
Rẽeditoꝛibus tuis: qui tibi
in ſeruitute mutuam pecu
niam crediderunt:nulla aduerſus
te actio competu: maxime quum
peculium tibi non eſſe legatum ꝓ
ponas. L
Mp. Alexã. Herodi.
Nõmiſſe tibi pecunie a ſer
uo tuo:ut eum manumitte
res ſi poſtequam manumiſiſti: ſti
pulatus ab eo non es aduerſus eũ
petitionem per in factum actionẽ
babes.
Myp. Goꝛdi.a. Huroni.
Icẽi ſeruitutis tempoꝛe que

actionem. vnde remittit eam. ⁊ ei remittitur pena. Item quid ſi ſponte re
us ſubit iudicium. . non punitur actoꝛ. vt dicta.l.quãuis. Item an eſt
dilatoꝛia. vt tm̃ ante litem conteſtatam poſſit opponi..ſic cũ ſit foꝛi.vt
. de excep.l.ſi. Iẽ quid ſi vocans errauit in facto vel iure.q.yr̃ ei parci
fſ.de iuris ⁊ ſac.igno.l.erroꝛ in fi.

i Per in ſactum.que extraoꝛdinaria ẽ.⁊ ſic loquitur.ff. quarum

ſilium. ſed ibi ex poſtetioꝛi detẽtione. Itẽ fallit in maleſicijs ⁊ qi
vt inſti.de noxa.S.oĩs.⁊ ſacit.ff.ðe opis li.l.vt iuſiurãdi.
g e MReditoꝛibus. maxime idem ergo ſi eſt legatum. vt H inu
it. ⁊ ſic eſt Z. ff. de do.pꝛe.l.ij.S.per contrarium. vbi dicit libertuʒ
conueniri ſi eſt ei peculium legatum.ſo. ſecundum. B. x. R.

pecuniam matris tue ſubripuiſſe
dicitur:ob eiuſmodi admiſſum cõ

nõ conuenitur orei
no libertus ab ini
tio. vt hic conueni
tur tñ inſpecto exi

ueniri non poterat:ad libertatem tu.ſ.qꝛ ſi heredes
tamen perductam: nam caput no aliquid pꝛeſtituerit
xa ſequitur: ſurti actione tenetur. cõuenirent oꝛcinũ
Dem. a. Creſco. libertum. vt ar. ſ. de
JYut allegas antequaʒ a do vſnuris rei iu. l. ſi. in
mio manumitteiris ſundoo F. ſi. ſed boc non
eius coluiſti:poſtẽaq; adempto pe placet. qꝛ ſie ſ eſſet

culio libertati donatus es:ob reli
qua ſiqua pꝛidem contracta ſunt:
res bonoꝛũ quas poſtea pꝛopꝛijs
laboꝛibus queſiſti: inquietari mi
nime poſſunt.

Mpĩs Diocle.⁊ Maxi.aa. ⁊? dic ergo e ibi fuit
Cc. Feliciano. , „ „ directo libertas fe
Jue ſerui ſunt hi quõꝛum p llcta ⁊ peculiũ lega
ccibus ſeciſti mentionem do tum. vñ nullo tẽpo
mi eos conueniri:quia inter domi te ðominium ſerui
nos ⁊ ſeruos iudiciuʒ conſtare ni epeculij babuit be

lumꝰ poteſt:ſiue poſt delictum ma

numiſſi ſint:ex antecedentibus po

datam libertatem eos nulla ratio hic autem per ſidei
iuris a dominis quondam conue cõmiſſum vnde cũ
niri patiãtur. Sane ſi poſt ma potuit beres dãdo
numiſſionem quid illicite commi eęeetinere ⁊ non ſecit

ſerunt:hoc apud pꝛeſidem pꝛouin

cie argue:accepturus ex iure ſen æſñ manumiſiuſ nt
Rentiam. xv.· er. ff.de tribu. qi
L J dem. 5. li. 1 de
Quando fiſcus uẽl pꝛiuatus de Eeden ſewe
buoꝛes debitoꝛis ſui ↄuenire pot· pppothecaria tam̃
ſi res peculij fuerit
Mpis Seuerus ? Anto. ag ⸗ vbiigeteſempe te
Qaleri. netur manumifſus
Ropièr es alienum pupil æ ſaẽ ff.de ac.⁊ ob.
li:reſ tutoris ꝗ mihil ex bo l. ſeri.
nis ei tʒ:pigõꝛi capi ñ ozʒ. b pꝓ Romiſſe⸗
ſecuſ ſi pꝛo
miſiſſet operas. q?

aliud in liberto oꝛ

eino quam in eo fi

lio exheredato cui
dos ẽ pꝛelegata.qꝙ

eſſe dʒ. vt ibidẽ dẽ

tes.⁊ ſic tätum ma
numiſſus tenetut.

merio iße tonetur

nõ tenet pꝛomiſſio.niſi poſt manumiſſioneʒ.nt.ff.de li.cã.l.ſi.⁊ ð
operis liber.ut iureiurandi.⁊ de manu.t.l.ſerunm te.

rerum ac.non datux.l.fi. F.ij.⁊.ff.ſi quis te. li.eſſe iuſſus ſuerit.l.
i.ſed p.ff.de dolo.⁊ eleganter. S.ſeruus.ubi de dolo datur. ſo.

ibi nihil pꝛomiſit ſeruus domino.

d Depꝛiuentur. ſed an ipſo inre vł per ſniam. ꝶ. per ſniam.qꝛ dicit depꝛi

nentur vl cadant.⁊ ſic intellige.S. de iuriſ.o.iu.l.in criminali.ſed a quo
cq.a iudice actoꝛis.ſi ilud iudicium fuit declinatum.vl ſi non idẽ iudex
poterit. cum ⁊ bic ſit ius rei.Et qua actione.i.ↄdit.ex hac.l.vt.ff.de cõ

di. ex le.l.i. vel of. iu. Item quid ſi iudex ſe iudicem pꝛonunciauit. appel

labitur ab eius ſententia.
eAln ſeruns ex ſuo facto.ſeruus liber factus alius hbomo vr. vt. ff. de ſo

lu. qui res..aream.⁊ iõ oubitabatur an poſſit conueniri de eo ꝙ in ſer

nitute fecit. accuaꝛ.

14 Vãnuis.ſtatu libero. videbatur libet. vt. ff. ſi ex noxa. ct. a. l. pe.
⁊.ff.de penis.l.moꝛis. .ſi.ſed tñ ſeruus ẽc.vt.ff.de ſtatuliberis
.l. ſlatuliberi. vnde ſicut ſeruus non tenetur ex antegeſto.vt. .l.

pꝛo xi.⁊. .de nego.ge.ſi cognati .ita ⁊ iſte non tenetur.ſed fallit in caſu
qñ tenetur de dolo.vt.ᷣff. de dolo.⁊ eleganter. . ſeruus pactionis.⁊ de fi
deicõ.li.ſi pure.⁊.j.de liber.l.aurelius.ꝭ.ſticho.⁊.ff.quarum rerum act.
Al.i. F. iiij. YAem in alio quem habes.j. e.l.pꝛomiſſe. Iteʒ in alio.ff. de ne
go. ge.eum actum.⁊.l.at qui.ſceuola. Item in alio.fl.depoſiti.ſi apud

k I Ncet non potlerat.ſed dominus. ”
1 Tenetur.ſed hec actio ſurti uñ naſcitur. e. Jo. ex furto in
ſeruitute cõmiſſo.naã que dabatur in dominum noxalt̃᷑ nunc com
petit in libertum.? ſic de perſona in perſonam facit ſaltum. nt hic
⁊.ff.de capi.di.l.tutelas. .iniuriarum.⁊.s.de noxa.l.i.⁊ de ac.
⁊ ob.ſerui ⁊ de noxa.l.qui ex pluribus.at conditio ſurtina non
datur. niſi liber contractet.ut.ff.dð e condi.furtiua.l.ꝙ ab alio.
m ſJ nut allegas.adempto peculio.quid ſi donaſſet peculium
manumiſſo.rñ.conueniri poſſet.qꝛ ñ intelligitur eſſe pecu
liũ ꝙ ſibi dño debebatur.ut.ᷣff.ð peculio.l.ſed ſi dani F. peculiũ.
Tc.l.ex noxali. S.ꝙ at Aʒ.uel ſubandi maxime adempto.nã tune
idem eſſet ut. õ. e. l. ij. ððBðDBͤ
n ¶ Iuyue ſerui.conueniri nerberando .ut.ff. de furtis.ſerui 2K
lij. .j.ðᷣe pa.po.l.congruentis.
o Nallũ põt. ut.ff.de iudi.lis.niſi in cãibus .nt.j.e.ti.l.uix.
p Patitur. niſi in cãu.ut.ff.ſi quis te.li.eſſe iul.fu.l.i.? in alio.
.õ.de pe.bere.l.ſi.in quibus ẽ ſpeciale. Et diſtingue bic ſi ſeruus

la bfp⸗
Lopoſe
ſet ihl p
neunßl
uniilt
N ſde 1
il ᷣ⸗
fniuap
huspoͤtb
Cnuent.
Aninit.
6o Aluat.
ſin enl.

(de

omnes fe
Eo mobile
Lonnent
dct a de
ſcoſtatſe
mit ſ
permalt
Anenoſat
niupler
atg.del
nſne .
ſolind
iſlllrrt
lirrpe
pnne.ſel
1
nd
((Aner
ſmnilpr
kyren
waene
nſcli
in

ſenilt
tgtſti
i bene
graning,
chentine
gihtit
Ntbil.
epb
colbene
nthelitn
donntunin

tſtfümn

hffun ti

webersdih
Gerſet.
nio e lok.

den

Nolimn

bbenni

—
“

ſaene

falin
ſtepnn

ni.

uſtein

olo r

ilit
li

ſn

e

deliquit in ſeruitute. ſiquidem in dominum non tenetur liber nt
hic ſi in extraneũ.tenetur vt inſti.de noxa. .oĩs.ſi ex contractu.ſi

quidẽ cõnexa ſuit geſtio ⁊ ſibi ſoluere potuit ⁊ nõ ſoluit tenetur·

als non. vt. ð. de nego. ge. ſi cognati. de regu. iu.l. ꝙ quis. niſi in
cãu vt dixi.per.il.õ.de peti.here.l.ſi.in fi.
q Sniam. vt. . de

no xa.l.i.in ſi.
1 Quando ſiſcus I My. Anto. a. Marco.
pua. debi. ſui ðbi. Yin cã iudicàti ualẽtis:quẽ
cõuenire põt. gene tibi cõdemnatum eſſe ꝓpo
raliter ꝓhibuit. S. nis: nihil ẽ ꝙ ſine qõne pignoꝛis
alium pꝛo alio con loco capi ⁊ diſtrahi poſſit: debito
neniri. B permitui res eius cònuenti:ad ſolutionẽ au
in caſu. toꝛitate pꝛeſidis pꝛonincie compel
ſp Ropt es luntur.
tenet idez Mp. Goꝛdi.a. Primanio.
ſi teneret. J dẽbitum nõ inſiciantur ij
licet hypothe. pꝛo quos obnoxios debitoꝛib

ſiſci eſſe pꝛoponis:põt uideri non

eis poſſet teneri.ſʒ
eſſe iniquũ ꝙ deſideras.ut ad ſolu

nec ip̃i pupillo te

netuꝛ ipe lʒ male ge tionẽ pꝑ officiuʒ pꝛocuratoꝛis cbᷣm
rat. niſi finita tuteias pellantur. Nam ſi queſtio aliqua
pt.j.de admi.tu.l. refertur:id cõcedi non opoꝛteꝛe ⁊
.ij. 2. l. rõneſ.ſed ea iple perſpicis.
finita ẽt pꝛo ſuis re Myp. Diocle.⁊ Maxi. aa.⁊.cc.
bus põt bypothe. Hoſimo.
conueniri. vt. j. de On pꝛio ad eos qui debito
acmini.tu.l. ꝓ offi ribus fiſci noſtri ſunt obliga
cio.x ſacit.ᷣ fl. dere ti actionem ſiſcalẽ extendi opoꝛte
ſcin.ven.l.f. re: niſi potuerit pꝛobari: pꝛincipa

les reos idoneos non eſſe certiſſi

tINJ in canſa. reos idoneo cert
mi iuris ẽ. Bẽ.aa ⁊.cc. Hauide.

gõe veniüt
enim vicini ⁊ dicũt
omnes res eſſe ſu ’J’
as mobiles ⁊ immobiles.accurſius.

In Conuenti. officio iudicis. vt hic. ⁊.ff. de re in.a diuo. . ſed illud

dicit. ⁊.j.de pꝛetoꝛ.di.l.ᷣi.⁊.sõ.dee ac.⁊ ob.l.ob cauſas.hoc tamen
ſi cõſiteat ſe debere debitoꝛ debitoꝛis ceterũ ſi neget cõtra reſcrip
tum ẽ. vt. ff. de re iu.l.a diuo. S.. ſed vtrũ.nec diſtiguo vtrum nege
tur per malicid an non.lʒ. P. diſtinguat. vt ar.j. de falſis.l. ij. iũ
qꝛ nemo ſcit.tum qꝛ non eſt differentia inter res coꝛpoꝛales ⁊ no
mina ꝙ lex pꝛedicta vr velle aperte. ſed queras quid ſi malicioſe
negat.. dabitur curatoꝛ bonis qui actiones moneat ⁊ exerceat.
yt.fl. de car. e. ſed ſi is qui..ſi impuberes.⁊.ff.de cu. bo. dã.l.i.?
,ij. poſſum ẽt alio iure conuenire debitoꝛẽ debitoꝛis ſimiliter iure

cõi videlicet hypothecaria ⁊ tunc ſerua ꝙ dr. fl. de pig.act.ſi cõue

nerit. iure vero ſpeciali agitur contra debitoꝛem debitoꝛis.pt. j.l⸗
pꝛoxima.ſi eſt non ſoluendo debitoꝛ. vt.j.l.pꝛoxima.⁊?.l.ſi pꝛius.

r ſ I debitum. non inſiciãtur. idem ſi malicioſe inficiantur ie

cundum. P. ſed tu dic contra vt dixi.. l.pꝛoxi.
yCoõpellantur.ſ.officio indicis.⁊ hoc cõdemnato pꝛius debitoꝛe
yt dixi.ð.l.pꝛoxi.vl dic verius ẽt non condemnato ſi ñ ẽ ſoluẽdo
? tunc per condi.ex le.vt.õ. de condi.ex le.l.i. Itẽ tercio cãu quan
do ex pecunia ſiſcali ſecundus debitoꝛ conuenitur. yt habes.ff. ð
iur ( ſiſe ci.l. iij. . multa. 7. j. co nuen. fiſci de.l.i:li. x.
5 Relertur. iuſte y non ⁊ dabitur curatoꝛ bonis yt dixi. ð.l. ꝓxi.
a n On pꝛuus. fiſcalẽ condit.ex lege.vt.ð.de condi.ex.l.i.vel
dicillam vtilem quam habet debitoꝛ directam.
b¶ Pon eſſe. ⁊ in alijs duo bus cãibus vt nõ.pꝛima ⁊ vltima glo.
õ.l.pꝛoxi.ſed pꝛinatus tunc tantum qñ fecit condẽnari ſuũ debi
toꝛem. vt.ff. de in diem adiec.l.fi. .. e.l. i. ꝛ. i. . j.l. pꝛoxima.
ci MNſolutum. dato. ſed non delegato. qꝛ tunc ſecus eſſet. vt
.j:de dona.l.i. SZB
d Mandatis.ᷣ ſi fuerit mandata actio finitur mandatum moꝛte.
ſecus ſi ceſſat ſecundum quoſdã. ſed dic vt.ff. de act. ⁊ ob.l.i.

eęe Bebitoꝛis.ſ. directa.

ESno nomine.ſuo noiĩe dr̃ agere.non quia pꝛomiſerit ei vel ſecuʒ
contraxerit. ſed pꝛopter conuentionem quam fecit cum illo credi
toꝛe.⁊ ẽ ſimilitudo inter emptionem rei coꝛpoꝛalis ⁊ nominis da
tionem nam ⁊ per ſolam venditionem non tranſſertur dominiuz

tibi ob idem debitũ obligate ſunt:

fei nendite niſi ſequatur traditio. ſic non tranſſertur actio per dationem
inſolutum niſi ea cedatur. ⁊ ſic ſecundum hoc ſuo nomine agit ex ſua p
ſona cũ vtilis actio ei datur a lege poteſt etiam dici ſuperioꝛi cãn agi ex
perſona debitoꝛis.qꝛ ab eo bʒ cãm. ſic.ff.de ijs qui no.infa.l.ſurti. .ſi
quis alieno.⁊ facit ad.l.iſtam ꝙ no.ö, de ac.? ob.l.i.⁊.ij.⁊.l.ſi inſolutũ.
T.j.de le.l.ex legato.⁊.ðS.ſi
cer.pe.l.ſi abſentis ⁊c.
g De bereditarijs actio.ſu
perioꝛi ti.dixit alteꝝ pꝛo al
tero cõueniri in cãu hic po
nit ⁊ alium caſum. vłaliter
ab alio debiti nomine aliũ
vna eadẽ actione conueni
fi poſſe hic inſinuatur.ſu
perioꝛi vero ti.alia actione
idem fieri declaratur. alia

Nſolutũ noöĩe dato:ñ aliter
niſi mandatis actõibuſ ex ꝑ
ſona ſui debitꝛis: aduerſus eius
debitoꝛeſ creditoꝛ expiri põt. Suo

ãt noĩc utili actõe recte utet. xvi.
De hereditarijs actionibus.

Mp. Goꝛdi. Heremodi.
Ecuniã q; tibi a mr debi dico quãtum ad ius ⁊ ad
,. tã fuiſſe dicis:ab hr̃dibus perſonas. eadem quantũ
eius cohr̃dibus tuis ꝓ parte tbii ad rem ⁊ cãm.
ↄpẽetenti peteꝛe debes.ſed ⁊ res ſid h p Ecuniam.a matre
1obl que te cum alijs he
perſequi non pꝛohibẽris. redem inſtituit.
Mp. Decius. a. Thalamache. 1 Kompetenti. act. non aͤt
o bereditarijs ptibus hß· coniungas ꝓ parte cpetẽ
des onera hẽditaria agnoſ ti.nam pꝛo ea parte q̃ ſuc
cere:ẽt in ſiſci rõnibus placuit:niſi ceſſit extingnitur obligatõ
intercedat pignus uel hypotheca: non vero remanet.vt bic.⁊
tunc enim poſſeſſoꝛ obligate reis 5. de nego. ge. ſi ab eo. ?
ueniendus eſt.

. . J.de bo.aut. iudi.poſ.il.ſi
Myp. Diocle.⁊¶ Maxi. aa. ⁊. cc. vxoꝛ.⁊.õ.de pac.l.debito
Maxime.

„„ ri.⁊.j.ad.l.fal.licet.vel pꝛo
Eredem mariti quõndã tui parte debiti competẽti tibi
non pꝛo parte hereditatis

2 Sed quid ſi mater. rem ĩ
diuiduam tibi debuiſſet vt ſeruſtutem. nunquid extincta é tota actio tua

vł in nullo erit extincta.rñ.ſoꝛte extimabitur ſeruitus. pꝛo parte pꝛecii
tenebuntur coberedes.vt.ff.de le.ij.cum filius in pꝛin.⁊. ff. ad.l. fal.l.le
ge falcidia interneniente. ?. ð. de inof.te.l. cum duobus. ẽt potes hic di
ſtinguere.vt dixi.õ.de pac.debitoꝛi.

K ¶ Non pꝛohiberis.bypoihe. inſolidum agendo vlł quaſi ſeruiana.licet

ſit debitum pꝛo parte extinctum. ad ꝙ eſt. j. de diſtra.pig.l.quãdin.⁊.ff.
fami.beꝛ.l.heredes.s.an ea in fi.S.ff.ad tre.l.debitoꝛ. ſed pꝛo ea parte

qua dominus ẽ rei obligate non agit bypothe. cum effectu quũ in ea re
maneat heres ſed pꝛo alijs ſecundum. Aʒ.

Ip NRo hereditarijs. placuit. vt .5. de pac. l. pac.⁊ ſi cer.pe. l.i. ⁊.ðᷣ.

fami. heſ.l. ea.⁊.j.de iure del. ſi te.⁊.j.ſi vnus ex pluribus. l.ij.⁊
eff. de ꝛei ven. ſi poſſeſſoꝛ fundi.ſed hoc fallit in cãibus PPrimo quãdo
indiuiduũ eſt in obligatione quo cãu quilibet tenetur inſolidum .vvi. ff. ð
ver.ob.il.ĩ executiombus.s.ij. Secundo ſi res que debet reſtitui ab vno
ten eatur inſolidum.vt.ff.cõmo. l.iij.. heres ⁊.ff.depoſiti ſi duo. Terci
us in pollicitatione facta ob honorem apud rem publicam. tunc enim
pollicitatio inſolidum. Item heres eius inſolidum tenetur. facta. vo pol
licitatione ſine cã.ob id ꝙ opus pꝛomiſſum ceptum ẽ.ſi bona liberalita
ti non ſunt ſoluendo ad totum opus extraneus heres in quintã partẽ
patrimonij deſfuncti.liberi vero in decimam partem tenẽtur.vt.ff.ð pol
li.l. i.. ſi quis.⁊.l.ex pollicitatione. Quartus in alimentis que pꝛo voli
tate defuncti vl iudicis vł ab vno inſolidum vł a pluribus partibus de
ſignatis petuntur.ff.de alimentis le.l.iij.ĩ pꝛin.?. ꝭ.i. Quintus ſi teſtatoꝛ
legauit ab vno heredum cꝛeditoꝛi bereditario cã debiti compenſandi.tũc
enim heres ille uſq; ad quantitatem legati onus eris alieni ſuſtinebit. pt
eff. de le. ij. aum ab uno. Sextus in funeraria que non tantum in hides
pꝛo hereditarijs portionibus.ſed etiam in uirum sd quem aliquid per
nenit nomine dotis inſtituitur pꝛo rata portõe eius quam lucꝛatus ẽ de
dote.vt ecce nir lucratus eſt.c.in hereditate ſunt.cc. ipſe connenietur ꝓ
tercia expenſarum ⁊ heredes pꝛo dnabns ut.ff.de religi.l.ueluti.⁊.l.cel
ſus. Item fallit in cůu quodam mirabili quem habes.ff. ad le. fal. q fun
dum. 5..ſi tu ex parte.⁊ hoc in perſonalibus. reales antem contra poſſi

dentem ſemper inſtituuntur. ut. ff. ad exhi.l.de eo.S.ſi.⁊ hic ſubijcit.
m h Eredem. poſtulas. nt. . e.l. fi. .ſ. ſo. ma.dotis.ſed uidetur etiam

contra debitoꝛes eam poſſe experiri.cum enim omia bõa mariti
Hà

ſint tacite pio dote obligata. nt.. de fei ux. ac.in pꝛin.efgo ⁊ nomina. in
ſtituet ergo act᷑ vtilem ) debitoꝛes .vvt. ff. de pig.ac.ſi conuenerit ⁊.ĩ.que
res pi. o. poſ.l. üj.2. l. nomen ſed põt dici aliud ĩ expreſſa obligatione.⁊
aliud in tacita. vt ⁊ als ẽ differentia .vt. S. de ac. ⁊ ob.l.fi.⁊.ff.de iu.ſiſ.l.
mochis ſecundum Aʒ. vl dic ꝙ hic denegat perſonalẽ g̊ debitoꝛes viri.
non hypothecariam eã.er .
go intendit dicẽs.peto a te
.x. que debes viro vel her
di.qꝛ dico iure bypothe.
nomen tui debitoꝛis Hius
obligationis mibi obliga
tum. non ãt dicet. qꝛ ſit ei
pſonali obligatõne obliga
tus.ſed ⁊ ꝑſonali põt eum
conuenire debitoꝛe pꝛius
condemnato.vt.S.ti.i.leij.
Item ꝙ dieit decerni ſecũ
dum vetera iura dicit. Fm

de dote reddenda tibi conueni: p
ſonalem autem actionem cõtra de
bitoꝛes hereditarios decerni tibi
fruſtra poſtulas.
Dem.aa.⁊.cc.Criſpo. .
Vb pꝛetextu etatis pupilli
debitoꝛis hereditarij credi
toꝛum exactionem differri nõ poſ
ſe nimis eùidenſ eſt:unde quum te
tutoꝛem pꝛoponas:quẽadmoduʒ
a pupillis cꝛeditoꝛibus ſa tiſfiat:

que actiones decernebanĩ Eeniti debes. .
a pꝛetoꝛe.hodie ↄ vt.ð. de Dem. aa.⁊.cc. Julio.
foꝛmul.l.i.?.iij. T debitum tibi aànte aditaʒ
a AVb peetextu. bele heꝛeditatem ſoluatur:ac tũc
ditarij.i.qui hoc ip ſi ad te pertineꝛet :ꝛhereditas queri

iubeamus :pꝛłpoſtera petitio eſt.
etenim quũ tibi ſoceri ſucceſſioneʒ
queſitam apparuit:debiti petitio
nem per conſuſionem extingui nõ
ambigitůꝛ. =OM
HSDaem. aa.. cc. Domno.

ſo debitoꝛ ẽ ꝙ beres ẽ. als
alr accipitur.i. qui debet
hereditati. M
b Euidens ẽ.vt ⁊.ſ.man.·
ſi tibi. ⁊ de non nu.pecu.
ſi intra in fi. ⁊. fl. de nego.
ge. neſennius. 5. i. ?. ff. qui
bus ex cãis in poſ.e.l.apoO
iul. ⁊ hoc niſi fiat ei qõ ſta
tus ⁊ bonoꝛum vel ſtatus
tantum. vt. ff. de car. ?. le iij.
.F. i. .l. de bonis . Fe ita de
mum in pꝛin.
c Creditoꝛbus. br̃ditatis.
d Eniti. vendendo de bo
nis eius.accurſius floꝛentinuns. ð
eu T debitam. ſoluatur a poſſeſſoꝛe rerum hereditariafum. qui te
dicebat vl negabat beredem.ſed an eo ꝙ petit debitum videtur
renunciare hereditati. . non. qꝛ expꝛeſſe reſeruat ſibi qõnem br̃duatis
vl.ff. de condi. inde.l.ſi quis ſic ſoluit.
Prepoſtera.qꝛ pꝛeponitur ꝙ poſtponendũ eſt.ꝙ ẽ abſurdum. vt. ff. ð
excep.fundi.⁊.l.ſundum.niſi in cãu.vt.j.de teſtamentis. l.pꝛepoſteri. It᷑
no.maioꝛem cãm pꝛeponendã. ſic ⁊.ff.de iudi.l.per minoꝛem Itẽ no.

pꝛo triẽte patruo ſuo quem
etiam tutelam eius adminiſtraſſe
pꝛoponis heres extitit:nec ab eo
quicquam exigere pꝛohibita ẽ: de
bitum a coheredibus eius ꝓ beſſe
petere non pꝛohibetur: quũ ultra

ꝙ ideo ſeruatur hic oꝛdo.qꝛ vna pendetex alia. als autem ſeruatur oꝛ

do.vl qꝛ pꝛeiudicial.ſit vna vt inſti.de ac. 5. pꝛeindicial.vel qꝛ electione
tollantar. vt.ff. de tribu.ꝙ in heredem.S.eligere. vel qꝛ ſint contrarie.vt
.j. ſi feruus exter.l.i.
g Non ambigitur. vt ꝛ. ö. de pac.l.debitoꝛi. .fl.de fideiuſ. l. genetaliter.
2. l. heres a debitoꝛe. ..i.⁊.j.l.pꝛoxri.
hb Jadultam.nec ab eo. teſtatoꝛe.
i Vrohibita ẽ. animo cõpenſandi qꝛ tunc non poſſet petere debi
tum. ex quo hereditatem vellet. vt.j.de here. inſti.ſi compenſandi.⁊.ff.ð
li. le. l. tutoꝛ. :.j. de fideicõ.l.cum neceſſitatem. .
k Conſfundatur. vt ⁊.5. de nego.ge.ſi ab eo.⁊.j.de bonis ant.in.poſ.ſi
vxoꝛ. a.j. ad.l.fal. licet. .j. de ↄ iudic.t.l.ſi pater.

IAgduerſus adultam. i eius vtilitatem facis ſi hoc facis. nã alius acci

piet hereditatem. ſic ẽ.j.de ijs quibus vt indig.polla.
m Siquidẽ. tuo timebat pꝛimuʒ ne adulta adeunte coheꝛedes non tene
rentur. ſed dato ꝙ teneãtur timebat poꝛtiones eoꝛum abſoꝛberi per pꝛo
pꝛios eoꝛum creditoꝛes.ſed vtrunq; timoꝛem remonet.
n Probentur.ſ. ſi ſoluatur pꝛopꝛijs eoꝛum creditoꝛibus ⁊ br̃ditarijs.
o Separatione.ſ.bonoꝛum defuncti a bonis coheredum. quam ſepara
tionẽ poſtulant a pꝛetoꝛe vel pꝛeſide creditoꝛes hereditarij.⁊ ita hoc adul
la hic poſtulat.vt.j.e bo. ant.iu.poſ.l.eſt iuriſdictionis.⁊ datur cauſa
cognita.ſ.ſi creditoꝛes ab heiede non nonauerint. vel vſuraſ vel fideiuſſo
res non acceperint. vel ſi bereditatis ⁊ bonoꝛum beredum confuſio fac
ta non ſuetit.vel ſi quinquẽnium non tranſierit.vt.fl.de ſeꝑa.i.i. Fllius

ä

J adulta cuius curam geri/

pac.pacto.⁊ fami.ber.l.licet.⁊.l.ea.
n Mnuic rei.ideſt ſo lutioni debitii. “
x Ex delictts defunctoꝛum.in quantum beredes ex contractibus
defunctoꝛum nel quaſi teneantur. dixit. nunc in quantum ex delie

c. §. pꝛeterea. t. F. ꝙ dictum. ſed creditoꝛes heredis non poſtulant
ſeparationem bonoꝛum heredum a bonis hereditarijs.vi.ff. ð ſe
para. l.i. S. queſitum.
p Damnum. ⁊ ſic pꝛodeſi adulte ſeruari teſtamentum vel ſaltem

non obeſt.accurſius floꝛennnus.
q Patietut. in vi

— paſſiui ponitur.
eã poꝛtionem qua ſucceſſit:petitõ xr c Redioꝛes
non confundatur. Nam aduèr hr̃ditarios
ſus adultam tuã reſcidi poſinlaſte inuit ergo legatari
ſtamentũ ſiqdẽ cõheredes eius ald os non eſſe hr̃dita
euntes hẽditatẽ ſe ẽt obligant:⁊ ſi rios creduoꝛes.ſʒ
non ſoluẽdo conſtituti pꝛobentur certe.iĩmo ſũt vt. ff.
poſtulata ſeparatione nullũ ei dã de ac. ⁊ ob. heredi
num fieri patieturꝰ. tariarũ. niſi cum in
Dem. aa.⁊.cc. Pauloſtro. ter eos ⁊ creditor̃s
Reditoꝛes her̃ditarios ad eſt controuerſia. vt
uerſus legatarios non hfe bic ⁊.ff. de ſepa. l.
perſonalẽ conuenit actionem g ceeditoꝛnbus.
pe quũ euidentiſſime lx. xij. tabu ſ. Actionem. t. . ſi
laru heꝛedes hũic rei faciat obno ccr.pe.l.i. de bere.
xios. xvij. inſti. quotiẽs. ⁊.ff.
Ex delietis defunetoꝛum in quãũ ſed contſa.j.de iur
tum beredes conucniant. eli.l.ſi. F. 1 ſi pꝛe
— — fata. So. ibi herel
Mp. Diocle.⁊ Max. aa.?. ec. non eſt ſolnendo.
Macedone. . bic ſic. vel ſolue vt
Oſt litis conteſtationem: ibi. Aẽ facias vim
eo qui uim fecit:uel cõcuſ in eo ꝗ dicit perſo
ſionem intulit l aliquid dẽ naalẽ. na bypope.
liquit deſuncto:ſucceſſoꝛes eius in aget᷑ poſſunt cõtra
ſolidům alioquiuin quantum ad legatarios.ſi res le
eos peruenit:conueniri iuris ablo gate ſunt obligate.
lutiſſimi eſt:ne alieno ſcelerẽ diten vt c. ſ. de dona. an
tur. xviiſ. te nup. l. de ſebus

tLex. xij. vt ⁊.. ð

tis audi. accur.

j p Oſtlitis. g vim fecit. fapiendo mobilẽ rem vkinnadẽdo

imobilem.vt inſti.vi bo.tap. .ſed ne dum.

Vel concuſſionem.da exẽplũ vt.õ.ꝙ me.cã.ſi impꝛel

ſionem. ⁊ de cõdi.ob tur.ca.l.ꝙ euitandi.⁊ dic ꝙ in foctum dai
actio ad repetendum.vt.ff.de concuſſi.l.i.

a Beliquit. exira contractum. vt inferendo dolum vel metum.
b Inſolidum. vt ꝛ.ff. de regu. iu.l. omnes actiones. .inſti. de pet

pe.ac. .F. penales.

c Alioquin.ideſt ſi non eſt lis conte.
d Scelere ditẽtur. pt. ff. de calu. in beredem. metus cã.l.vides

mus. r diligenter diſtingue bic. an detur acto ex delicto vl quaſi
an ex contrac. vel quaſi. Primo cãn dic ꝙ actiones heredibꝰ ac

toꝛum dantur. vt inſti. de perpe. ? tẽ. ac. F. ſed beredibus.niſi qud
dao dantur ad vindictam. vt in act. iniuriarum. vt. ff. de coll. bo.l.
