de arbi.l.nã mgr̃atus. Ite chriſtus ad paulũ dicit durum ẽ

unli
ſunl
aler
ſenide⸗
Neiuet.
6645
enbi.
nucopit
zcrne
beee
nitit
aeiin
Eienet
ni hii
aligi
lyn
lyfſneſt
ſelpeian
eos
gbb deict
diſuln
Haledupl
ſohineus
lnleedp
co.

isz mi
tvtſiali
(ſeconea
Io
iüniſni
4 ſſobtn⸗

begffutr⸗
inze.

Sen
heiig
S
N
hete .
lnfie,
giei
pniſage
ns nte.
tldu.
A n
nirn NNK
ignittie

Nangiih

innhgn
ngtſehn
Atin
rütſr NH
Khesſln
leinpont
ſſeig,n
Gneddeh
Nenptein

Nni ſe .
luöe a t

onorid h

eent

nprti,Ofi

Adnoan
nln
tiean.

ſdbek.

a
fncsN
tosctinnan
tthibh
Kr lue
nſſn i
Mirhot
ſSten

3z i

ſtimulũ calcitrare. Iẽ õ̊ nam ut ſeruus tollat legẽ qñmi ſuiut.S.
de pact.l.funs.ñ ergo ſtipulatio ñ pignus ſñ iuramentũ de his pᷣ
ſtandis tʒ.vt.. ð le.⁊ pſti.l dubiũ.⁊ ꝓ hoc ẽt facit multũ.qꝛ die
ta lex Juſtiniani.i aut.de eccle.ti.ẽ de ſuis vliis.vñ iã qĩ penituiſ

ſe vr de eo ꝙ pmiſera
de iure codi.l.diu
bhi ⁊ uibi... f. nec ob
huic opiniõi ĩi ant.
ð vſur. nau. q̃ ẽ po
illa de eccle. ti.
mittit nſurã.qꝛ ſpe
ciale ẽ in nant.in q̃
et iure neteri multa
erãt ſplia pꝑ peri
culũ ꝙ ſubit credi
toꝛ. ⁊ nudo pcõ
1 ꝙ ſine ſtipnlat õe
debẽti.ut.fl.ð nau.
.l. eos. F. i. ſed Z in
auni. de eccle. ti. F. ſi
at diſtulerit. ſo. ibi
ſpãle duplici fauor
.ſ.ultime nolũtatis
2Z in le.ad pias cãõs
relicto.

„ 1Jea lege.ſi

t eas.nã poſterioꝛa poꝛibus dero gãt. vt. ff.

ut fructo ĩuicẽ uſuraꝝ cõſeq̃ret᷑ obtẽ
tu maioris pcepti emolumẽti pp in
certũ fructuũ euẽtũ reſcidi placita ñ
poſſunt. Bem. a. Laſtori.
Hgdebitas uſuras ẽt ſi añ ſòr
tẽ ſolute nõ fuerint ac ppea
miuere eã nõ põtuerf̃t lʒ poſt ſoꝛtem
redditꝗ creditori fuerit date excluſa
neris inris uarietate repeti poſſe per

pẽſa rõe firmatũ ef.

BDẽ. a Hyereneye.

Cceptã mutuò ſoꝛtẽ cũ ůſu

ris licit creditoꝛibo poſt ↄte
ſtatõʒ offeras at ſi ñ ſuſcipiat ↄſigna

tã i publico depõe ut curſus uſuraz

f

kimaꝝ ihibẽat᷑ in hoc aũt caſu publi
cũ itelligi oʒ uel ſacratiſſimas edes I

ubi ↄpetẽs iudex ſuꝑ ea re adito de P

põi eas diſpoſuerit quo ſubſecuto ẽt
piclõ ðᷣebitioꝛ liberabit᷑:⁊ io pignoꝝ

poſtulaturus ſi modicũ pcepiſſet. vt.j. de ſoln. cũ p pecunia. ?2 h
itelligit Yo. qñ dubitari poterat uiꝝ im pᷣcipei an minus qꝛ ſue

uit qñʒz minus qñq; tm̃ accipit.ceterũ ſi idubitabile ur̃ cõi opinio

ne ẽt ſi aliter poſſet ↄtingere tñ reſcindẽt placita ſm Jo. ut ar. j. de
dona.l.ſancimus.S.fi.⁊? ar.j.e.oleo.⁊.S.e.ſi ea.

Naebitas.utroq; iure. ß”M
Vaotueft. tunc ei ſolute minnerent ſoꝛtẽ ⁊ ſic ſi repeterẽtut

ut.fl.ðc condi. inde.ſi non ſoꝛtem. in pꝛin: .
b Juris.qꝛ ñ diffingnit ſoluat añ uł poſt. quo ad hoc qꝛ lucro cre
ditoꝛi ñ cedãt añ ul poſt ſoluani.ſed añi ſolute cedũt ſoꝛti.⁊ poſtea

ſors ſoluta ↄdicit. ſed pp ſolute ipe eedẽ ↄdicunt᷑.nt hic ⁊.ff.de

di.iĩde.ſi ñ ſoꝛẽ.iĩ pᷣn. Itẽ ñ refert ſit ꝓ eis pignus obligatũ ułnõ

⁊ boc qñ utroq; cau ſũt idebite. ſiãt nudo pcõ ſint debite tũc reni
neni. ut.. e.l. Gᷓuis.⁊.l.p retentõm. ⁊?.j.e.ſi uſuras.⁊.l.pignoꝛb⸗

. ff. de ſolu.l.in bis.S.impr.ꝛ.l.creditoꝛ. S.paulns.

c a Qceptã mntuo.ið in oĩ debito ꝙ põt ↄſignari.ſecus in eo

ꝙ ↄſignari ñ põt ut.j.de dõa.añ nup.aut᷑.dos data. gd ergo faei
et debutoꝛi ſpẽi qᷓ ↄſignari nõ põt. . offerat ⁊ ſi qð res oblata po
ſtea peat ſi ĩ ſpẽ iure ipo debitoꝛ liberat ſi in genere ꝑ excep.ſõᷣm
Jo. nt.ff. ve ſol.l. qui.x. in pxin.

d CQuũ uſuiĩ.hoc iõ qꝛ totũ debiiũ dʒ offerre. ut curſum nſurarũ ihi

beat. vt hic. x.fl. e. tutor. F. lucius.niſi ĩ tribus cãibns. pꝛimus qñi
hoc actũ ẽ, ut eadẽ.l.debitoꝛ. J.lucius.ſcdus qñ nõ ẽ ligdũ. nt.ff.
ſicer. pe.l.qdã.terti⸗ ĩ libertate.ut.ff. ð ſtatuli. l.cũ heres. .. ſi. x.

e Poſt zteſtatõm. i. poſt teſtiũ uocatõm ⁊ denuntiatõm. ſicut ali

bi.ff. de lege cõ. l.. .ð.e.l. j.?⁊ hoc cõgruo loco ⁊ tpr. ut.ff. ð ſolu.
ſi ſolituro ⁊ ð F. ob.ꝗ rome.ꝛ.j. de ſo.l.obſignatõe. .ſʒ ita demũ.

Inbhibeai qd miri.ipo ei iure oĩs obligatio tolli ur̃.ut.ſ.ð ſolu.

el.obſignatõe.⁊.ff.man.l.q mutuà.S.i.nec ob.ꝙ non ſit directum

dum creditoꝛis. uñ ſi dai ei direcia rei uẽ. ſed ntilis. ut.j.ĩ fi. bꝰ

l. na nibilomin⸗ ipo iure ẽ debitoꝛ liberatus.ſicut ⁊ brs cedẽdo
actõm legatario noĩs liberai ab actõe ex teſtõ. ſi ti a ſe ſeperari pt

acltio ex toto.ut.ff. ꝓ ſocio.l.ij.⁊ de pecu.l.qꝗd ergo ið ĩ młre que

fundũ ĩ dotẽ ꝓmiſit.nã dado eũ liberat᷑ lʒ dña remaneat Fʒ quoſ

daã. ut.j. ð iure do.l.ĩ rebus.ið i eo ꝗ ſoluit illi ꝓcuratoꝛi a quo

reuocatũ mandatũ. nã liberaĩ᷑ lʒ ñ eſſiciai dñs pecunie creditoꝛ.
ut. fl. de ſolu. ſed vo ꝓcur. 5. ſi gs mandauerit.a.l.quũ quis.. ſi
debitoꝛẽ. ſed. B. dixit dñium tranlire in dſim ppꝑp pᷣcedens man
datũ.? dicas ñ ipo iure.ſed p excep.tolli ut in fi.legis dices. Iteʒ
boc uerũ ſiue uſur ꝑ ſtiplonem ſiue oſ.iudicis debeant. ſed qdazʒ

dit nt Jo. lüc ſola oblatõe tolli ꝙ repꝛoba.ut. ð. ee leij. . l ex pꝛe

S . . „

BDem.a. Larino.

dio. IRẽ boc enam in curfentibus. nam que nondum cepeft currere etlaz

ſola oblatione tolluntur .ut. ð. e. ſi per te.
S·¶Qãu. bñ hot cau dicit. nã al alr accipitur publici nomen. ut.fl.ne quid
in loco pu.i.ij.ſ.publici.⁊ aliter inſti.de rerum di. .i.
hb Periculo.oimõ.ſed ſola oblatio liberat m diſtinctõm qᷓ ĩ pn.l.dixi.
́”VUD i Tollr. nt ⁊.fl. q. mo.pig.

tölli quũ ſeruiana ẽt actio manifeſte
declarat pignoꝛis ihiberi pſecutoõnẽ
l ſolut᷑ pecuijs ſſip creditoꝛẽ ſteterit
quomino ſoluãt᷑ qð ẽt ĩ traitcticiſs ßö5
uari oʒ:creditoꝛi.ſ. actione utili ad
exactõʒ eaꝝ nõ adosſus debitoꝛẽ niſi
ſoꝛte eas receperit ſʒ Z depoſitariũ ·.
ipᷣaſ ↄpetẽte pecũias. Dẽ.a. Aelio
Hnſtitutõibo. ſacris q̃ ultra
certũ modũ uſuras ſenebriſ
exigi pecũie phibẽt mãdatoꝛibo ẽt ł-
fideiuſſoribꝰ ſubuẽtũẽ qbo qĩ man
dator l ſideiuſſoꝛ cõuẽtus uti potes.
Juſuras. Eẽ.a. Chreſi
Pſſtari pignoͤre dato cõuene
rat ⁊ icõtinẽti numerãtõe ſcã poſtea
lañ pp qð debitũ ſolutõʒ feceras nõ
deſignaſti:hũit creditoꝛ ĩ uſuras tibi
accepto ferẽð ſolte q;titat᷑ faclłtatem

F. q parat.⁊.l.paulus.F.
.i.ſi q̃ris an indicat pigno

tio diſtiguet an ſiat ĩ iudi
cio.⁊ tũc agit pig.an nõ.⁊
tũc nõ lz poſſit debitoꝛ cre

k Quũ Serniana.i.quaſi

ſeruiana.
lSolnãtur.nt ⁊.ff. de pig.
ac.l. aliena. S. fi.ꝛ.d.l item
liberatur. F. i. J.7. de lnit.
pig.l.f.⁊.j.de pig.l.ſi dñiũ
⁊. l.creditoꝛ.
m In traiecticijs. nt debi
toꝛ offerẽdo ⁊ pſignando
⁊ deponendo liberetur. de
quibus dices.j.ti.i.l.i.accur.
n ¶ Auili. depoſiti. lin rẽ ⁊ ſic ñ eſt ĩ eum trãſlatũ dſtium directum.
o Eas receperit.⁊ hoc cãu loquutur.ff.e.l.debitũ in fi. ſed q̃ ac.tũc ipᷣe cõ
uenitur.pꝛima ſi.qꝛ ſublata ẽ ipo iure. uñ in perpetuũ ⁊c.ut.ff. de ſ. olu. ꝗ
res.S.areã.⁊.ff.depoſiti.l.i.ꝭ.ſatdatõe.ve. ntili in rẽ kad exhibendũ ſiẽ
quilibet alius.ut ſubijcit. uel dic ẽt pꝛima cõneniri.⁊ fingitur ñ facta de
poſitio quũ ñ durauerit.ut.ff.de in rẽ ner. ſi ꝓ pre. S.nerſum. nel tertõ
dicas tolli per except. que exceptio ſit inefficax quum debitoꝛ recipit
pecuniã. SðSUMD!s
p Contra depoſitariũ.ntili depoſiti.
q Ip
oblatõm ⁊ cõſignatõm ⁊ depoſitõm ipo iure Iper exceptõm tollere oẽm
obligatõm at depoſitio ſola nihil.ut.5.e.l.ij.in fi.uſi quũ nõ ẽ cui offer

nt. S.e.ſi creditrici in fi.itẽ oblatio ſola uſuras futuras ipedit. item penã

cõmittendã ĩpedit.ut.S.e. ſi per te. ⁊.fl.de arbi. celſus in fi.ñ illas q̃ cppe
rant currere.ut.ff.de admi.tu.l.tutoꝛꝓ pu. .i:itẽ ſola oblatio tollit pigno

ut dixi. item interitũ facit eẽ creditoꝛis .nt.ff. de v. ob. ſi ſeruũ.S.ſequitut

itẽ in duobus cãibus ſola oblatio liberat debitoꝛẽ a debito.ut.j. de con
di.inſer.l.fi.⁊.j.de ſuſcep.⁊ arch.l.i.ſed quare ſola oblatio ñ tollit curſi nz
uſurarũ inchoatarũ ⁊ facit tranſire interitũ..ñ pñit cõſignari ⁊ deponi il
la ſuper ꝗbus tractamus de interitu.c iõ ſufficit oblatio. item ⁊ ſi qñq;
pñt.tñ in uſura ẽ ſola oblatio.quũ nero dicimus de interitu ẽ oblatio.
? ſequitur interitus.nã ⁊ in pecunia ſi ſequatur interitus non tenet᷑ debi
toꝛi.ut.ff.ðe ſolu.l.qui.x.in pꝛin.
c Loöoſtitutõibus.qbus.ſ.conſtitutionibus.⁊ facit.S.de ſi nu.pec.tã
mandatoꝛi.⁊.j.e.l.eos qui in prin.⁊.ff. de excep.l.omnes.
ſQuaſi.pꝛo ceꝛte. “
t Juſuras.cõnenerat per ſtipulatõm.ł dic nudo pacto.ſed dictum
erat ꝙ pignus ꝓ eis teneretur. alioquin ſolo pcõ pꝛomiſiſſe ſine
pignoꝛe ſi ſoluantur ſine deſignatione in ſoꝛtẽ im̃ dʒ eligere creditor. ut
ff.de ſol.in his.S.impꝑr.⁊.l.paulus..non iõ. . i.

u In continenti. que enim in contiuentt ⁊c. nut hic ⁊.ff.ſi certum pe. lecta.

? de pac.l.petens.
x Facultatem.ut ⁊.j.de ſolu.l.i.⁊.ff.de pig.ac.l.enm ⁊ ſortis. ĩmo uꝛ etiã
grauius debitum ⁊ ſic in ſonem.ut.ff.de ſol.l.i.ij.⁊.iij. ſo.ſecundũ quoſ
dam grauius debitũ eſt nſura.qꝛ magis innite quis ſoluit quod ad ſe ñ
peruenit. quod non placet. nam ⁊ quũ quis ſuo nomine debet.item ⁊ fi
deiuſſorio nomine ſi ſoluit indiſtincte. nidetur ſolutum in duriorem cãʒ
⁊ durius ẽ quod ſuo nomine quam ꝙ alieno. nt. ff. de ſol.l.⁊ magis dic
ergo ibi loqui quũ ex pluribus cauſis eſt debitor. hic ex una parti prin

cipaliter partim acceſſorie.

uł bypo.ſol. Itiẽ liberatur
raticiam actõm ſola obla
ditoꝛẽ petentẽ repellere.nt
F. f. 7 dicta. l. Aem libera

Serniana qᷓ bypothecaꝛia
nocãtur.ut inſti.de ac. Fit

as pecunias.i.poſſidentẽ pecunias ntili i rẽ. collige eꝛgo ex pdictis

e p Ignoꝛibus. poſſunt. quũ bie dictum ẽ vt pignns pio eis nſuris

teneatur. vt hic.⁊.S.e.l.per retentionem. i.e.
b Veruʒ.lege ita hoc.ſ.ẽ verum iure conſtituto iam dudum.ſ.in.d.l. per
retentionem. ⁊. ff. de pig. grece. 5. fi. ⁊c.
Pacto. vt per pignoꝛis retentionem poſſint Fuari.

d Conueniſſe.nudo pacto
quũ ſine ſtipulatione peti
non poſſit.ſicut nec uſura.
pt. S.e.l.quãuis.
eAmplius.ſ. ſoꝛte.
Solutionem.i.reſtitutõʒ.
g o Aeo. datis ita vt
tantũdem olei cum
acceſſiõe ĩ eað materia red
datur vſq; ad khimumm mo
dũ. idem ẽt ſi fiat ſolutio ĩ
pecunia ⁊ valebit etiã nſq;
ad duplum ppꝑ incertitudi
nem. nã poterit eẽ ꝙ lon
ge minus valebit iũc. oleũ
vel longe pluſq;ᷓ nunc.⁊ ſa
cit.õ.e.l.frumenti.
b A mater diligentia
neg. g. tutoꝛi.
i Cõpꝛobata. ſi ⁊ iße dñs
conſuenerit ſenerare vt.ff.
.e.l.qui ſemiſſes.S. fi. INeeʒ
hoc ſi potueꝛit fenerar. It
pꝛeſtat ẽt ſic periculũ noĩm
niſi ſubdito ſuas ſubſtanti
as amiſerint.vt.ff.de neg.
ge. at qui natura. §. fi. 1.l.

litis in pꝛin. F. i.
k p Ro anro. veſte ex
limatis datis ut r̃d

datur extĩatio vt ⁊.s.ſi cer.
pe. ſi pꝛo mutua.nã ſpẽtũ
non pᷣſtatur vſura niſi ĩ cãi
bus.vt. ff. e.ĩ fideicõmiſſis
in fi.v. l.cũ quidam. 5. fi.?
de pe. here. beres fui. F. fi.
foꝛte ẽt ſi ĩ illis cãbus fue
rint ſpẽs extimate.ar.j. de
ſis nupt.bac edictali.S.is
illud.
e ODO.. ſ. iubemns.
m Ael. lx.hoc referi
ad bypoth. vlẽt ad pſona
lem facta in ea conteſtatio
ne litis. vt.j.de pᷣſ.xxx.an.
.l. f. ſed quid ſi hypotheca
ria ſit ſublata.x. vl.xx.an.

Ignõꝛibus quidem interue
nientibus uſure que ſine ſti
pulatione peti nõ poterãt pcõ retĩeri
pñt uł hoc iuf̃ ↄſtituto quũ huiuſ
mõi nullo iipoſito pcõ im̃mõ certe
ſũme pᷣſtari penã ↄuẽniſſe ꝓponas:
nec peti nec retineri qcq; ãplio põt
⁊ ad pignoris ſolutõʒ urgeri te diſci
plina iuris pſpicis. Rẽ. aa. Jaſoni.
L&o ꝗð ł ꝗbuſcũq; fructibꝰ
mutuo datis ĩcerti pᷣcij rõ ad
ditam̃ta uſuraꝝ eiuſð materiei ſuaſit
admitti.
Jmf tuã maioꝛ ãnis cõſtitu
ta negocia q̃ ad te ptinẽt ge
ſerit quũ oẽm diligẽtiã pᷣſtar̃ debeat
nſuras pecũie tue quã adminiſtraſſe
fuerit ↄprobatà pᷣſtare cõpelli põt.
Mypr Conſtan. ad populum.
Ro auro ⁊ argẽento ⁊ ueſte
ſcõ chirographo licitas ſol
uiuel ꝓmitti uſuras iuſſimus.
Mpr Juſtinia. Menne.ppᷣ.
Os q prĩcipali actõ ꝑ exce
ptõʒ.xxx.l.xl.ãn.ſiue pſõali
ſiue hypothecaria ceciderũt ñ poſſe
ſup uſuris lł fructibo pᷣtiti tpᷣris aliq;
mouere qõnẽ:dicẽdo ex hiſð tpᷣribꝰ
eas uelle ſibi pſolui q̃ nõ ad xxx. uł
xl pᷣtitos ãnos referũt᷑ aſſerẽdo ſiglis
ãnis eaꝝ actões naſci pricipali ei ac
tõe nõ ſubſiſtẽte ſat᷑ ſupuacuũ eſt ſuꝑ
uſuris !fructibo adhuc iudicẽ cogõ
ſcef. Sf uſuràꝝ vo quãtitatẽ ẽt ge
neralẽ ſãtõʒ facere neceſſariũ eſſe du
ximus.ueterẽ durã ⁊ grauiſſimã ea
rũ molẽ ad mediocritatẽ deducẽtes
iõq; illuſtribo iubemus ꝗqdẽ ꝑſonis

ſiue eas pᷣcdentibus minie licere ul

tra têrtiã ptẽ cẽteſime uſuraꝝ noĩe in
quocũq; gctu uili łmaxio ſtipulari.
Illos uero ꝗ ergaſterijs pᷣſũt ł aliq;
licitã negotiatõʒ gerunt uſʒ ad beſſẽ
cẽteſime ſuam ſtipulatõz moderari.

qr᷑ non agitur pꝛo vſura quũ pꝛincipal oblatio duret ut in contrario cãu
vt. . de luit. pig.l. intelligere. e. Jo. boc verum quũ ꝓ vſura pignoꝛa te
neani. vel itellige hanc.l.quando pꝛeſ.xl.an.tollr hypothecaria Item cur
tollr acceſſoꝛia obligatio vſurarum per acceſſoꝛiam. immo vt dicta veri⸗
pꝛincipal.ſ.vſurarũ petitio que ẽ pꝛincipalis quo ad pignus ꝙ pꝛo eis te
netur. . hec ſola fatio non eſt ſufficiens.ſed eam adiuuat.qꝛ ex ſtipulatõ
ne agenti ad uſuram obſtat pꝛeſ.xxx.an.que rñſio vʒ quum. xxx.an.uel

xl.an.tollitur hypothecaria.

n Superuacuũ.vt.ff. de regu.iu.l.cum pꝛincipalis ⁊.ff. de pecul.le.l.nãq;
⁊.j.de pꝛeſ.xxx.an.l.ſi quis emp.S.fi.ſed contra.ĩ.in pꝛedicto ti. l.cũ no
tiſſimi. 5. in his antem.vbi dicit ex inicio cuiuſcunq; ãni incipere pſcrip
tionem. ſo.hic odio vſurarum.vel verius ſolue vt ibi. Item cõtra. ſ. ð lu
it. pig. intelligere.ſo.de alio acceſſorio ibi.⁊ de alio bic. Item diſtingue
hic an vſure debentur officio ⁊ tunc ſiue tollatur pꝛincipalis pꝛeſcriptõne
vt bic. ſiue per ſententiam. vt. S.e. in bo.fi.⁊.j.depoſiti.l.iiij. ſiue ſolutiõe
tollitur ſemper acceſſoꝛia.vt.fl.de eo quod certo loco centum. ⁊. l.fi.ſi au
tem ſtipulatione tunc etiam ſi pꝛincipal per pꝛeſcriptionem tollitur ⁊ ec

Sem.aa. Glucie.

ceſſoꝛia. nt hic.ſeeus ſi per ſententiam nel ſolntionem ſoꝛtis. ii

.d.l.centum capue.

o Saper. etiam generalem. non ſolum ſingula exponere.
p Precedentibus.vt ſuperilluſtribus.vel dic illuſtres qui tantuʒ
dignitatem habent ſed ſi adminiſtratio nem habent tunc dicũtur

In traiecticijs at᷑ Zctibo łſpẽx fẽð
ri datiõibo uſq; ad centeſimã tmmõ
licer̃ ſtipulari nec eã excedere:lʒ neti
bus legibus hoc erat cõceſſũ cet̃os
aũt oẽs hoĩes dimidiã tmmõ cẽteſie
uſur noie poſſe ſtipulari:⁊ eã qti
tatẽ uſuraꝝ ẽt in alijs oĩibus caſibus
nullo mõ ãpliari ĩ qbus citra ſtipla
tõʒ cxigi uſure ſolẽt:nec liceat iudici
mẽoratã angere taxatõʒ occõne cõ
ſuetudinis ĩ regione obtinẽtis. Si
ꝗs aũt aliqd cõtra modũ huius fece
rit ↄſtõis nullã penitus de ſupfluo

hẽat actionẽ. Sed aſi accepit ĩ ſoꝛ
tẽ hoc iputar̃ cõpellat᷑ interdcã lñtia

creditoribo ex pecunijs fenoꝛi dãdiſ

aliqd detrahere uel retiner̃ ſiliquàa z

noĩe ł poꝛtulãꝝ łalterius cuiuſcũq;
cãe gẽa:nã ſi qd huiuſmõi ſem̃ fuerit
pꝛĩcipale debitũ ab initio ea quãtita
te miuet᷑ ut tã ipᷣa mĩuẽda ꝑs q;ᷓ uſur
eius exigi prohibeantur. Machi

nationes ẽt creditorum qui ex bac

lege prohibiti ſunt maiores uſuras

ſtipulari alios medios ſubiiciũt qui

bus hoc non ita interdictůʒ eſt reſe
cantes:iubemus ſi quid tale fuerit
attentatum ita uſuras computari ut
neceſſe eſſet tãquam ſi ipſe qui aliũ
interpoſuit ſuiſſet ſtipulatus in quo
caſu ſacramenti etiam illationem lo
cuʒ habere ſancimus.
Dem. a. Menne.pᷣpᷣ
Euſuris quarum mòdum
iam ſtatuimus prauã quorũ
dam interpretationem penitus rẽo
uentes iubemus etiam eos qui ante
eandẽ ſãtionem ãpliores q; ſtatute
ſũt uſuras ſtipulati ſunt ad modum
eadẽ ſanctione taxatum ex tpre lati
onis eius legis ſuas moderari actio
nes illius temporis quod ante eãdẽ
fluxit legem pro tenore ſtipulationiſ
uſuras exacturos: curſum inſuper

— 0%2

eos pꝛecedere.

q Tertiam. centeſi

me. ſors eſt duode

ciʒ.vſura ſit in ãẽno
eliiij.ſed ſi ẽ octo.iẽ

eſt belſis ſi equipe

rErgaſterijs. i. ſta

tionibus ab erga

ꝙ eſt opera ⁊ ſterõ

ꝙ eſt ſtatio. ut. ð. ð
epiſ. ⁊ cle. l. i.

ſSpẽrũ. datarum

extiatarũ.lpone ex
ẽplũ.ut.ð.e.l.oleo

⁊ dic ſpẽrũ datarũ
yt traijciantur. 38
kt eſt traiecticia vt ſi

piſcatoꝛi dei pecũia
i apparatũ l athele
te vt ſe exerceat. nt
.ff. de nau. fe.l. picu

li. no. ergo q̃tuoꝛ

cãibus vſuram cen
teſimam pᷣſtari ĩ trs
iecticia vl qĩ. vi bic.

Itẽ in acceſſiõe fru

menti..nel nini nel
ordei nt.sõ. eo. fru
menti It poſt ipᷣs
quadrimeſtre.ut.j.
de vſutis rei iudica
te.l. fi. Itẽ ĩ pupilla

ri pecunia cl accep

ta. ff. de ne. g. quilſi
ne. Adde in quito
vt. ff. ꝓ ſoci.cũ duo
bus. F. i.⁊. ſ. de edi
ſi. pꝛi.l. ſi vt ꝓpõis

Itez in ſexto vt. õ.

.e.ſi ea. Nem no.ꝙ
qñcunq; lex ſtatnit
alium ceriũ modũ
extra generalitateʒ
̊ hic ẽ vt ſemiſſes
vt.j.de ijs quibus
vt indig.l.i.ĩ fi. IJt
quartaʒ centeſſime

ot ant.boc ius poꝛrectũ ẽ.itẽ ĩ agricolis ſiliq̃. vt.ð.e.aut᷑.ad hec.
Alurarum nomine ⁊ fiſcus.vt.j.de vſuris fiſ.l.ſi.
u Erigi ſolẽt. vt ĩ bõe ſi iu.pt. ð.e.ĩ bo.fi.łi legat ⁊ ſideiↄmiſſis.xt
. 5. I q. ca. i inte. re.l.ĩ minoꝝ. dic ut. õ. e.l. frumẽti. . f. i. H.

x Conſuetudinis.vt ⁊.j.que ſit longa conſue. l.ij.pocverum niſi

iurauerit ſequi conſuetudinem quod non placet. vt. ð. de le. ⁊ cõ.
.l. ñ dubiũ.ſed minui pñt occaſione conſuetudinis.item vbi ſim
pliciter vlure legitime ſunt ꝓmiſſe debentur leuioꝛes que ĩ ciuits
te frequentantur. vt. fl. de admi. tu. l. tutoꝛ qui. . ex contractis. lic

ſit ar. contra. ff. e. ꝙ in ſtipulatione.

y Compellatur. vt ⁊.fl. de condi.inde.ſi non ſoꝛtem. in pꝛin. 1 fe

cit. ff. e. uſuras.⁊.l.placuit.⁊.l.caius.⁊.l.i.in pꝛin.
ʒ Siliquarum.i.certum nũmoꝛum numerum. ut unum piſcem e

mat ⁊ cum ſua familia gandeat.

a Spoꝛtularũ. quas foꝛte ut dñt quidam dabũt executoꝛibus ꝓ
bpac pecunia petenda. uel tabellionibus ꝓ cautõe ſcribenda.
b Interdictum.nõ gꝗdam pñt maioꝛes ſtipulari qᷓ alij.ut..e. l. .

ſ
1
Me
1

z1
Eun
lgtmn
Accge
eeſewe
Non5
hunf
.an
9Erg
ſon
Calin
nunpnet
lpor
11 Z
ſtn
trtan
r cecd
lnonſo
inſuimw.
Ponen
Cinonc;.
nuna gel
ſate.inn
ievclfa
uptulara
Lentaris
ſaſtuſar
uſtobla
mig
6 muini
BNo
Gedontur
Dennta
thutcau
an giatnn
Uignein
fütane:
nyhi

mſſt

nne
üddline
n
Neln,
nimn ine
0s 4
R
ben
ici
Glrſ e
los i 1
tpen ſ
lkioni
acel,
didunn
hinifpone
iöelon
ſpeie
nſäinmn )
Knniconel
oidinit
ppmnäilte
Nſtunn
eſuſle
o Ci
roftnner
ſnaninin
ncaſittt
enatün
miad mnt
ani an
Gt Pntſ⸗
ndtinkmru
pſanonapt
iiini
cunuin
fdenrggi
Aadrnin
phain
1 Ki⸗ Nl
io
utchtrſ
ncin
1 gnnin
tigſont
de ſogt
unz an
zuant

=
☛. ☛

=

☛

SE⸗
=

iſteih
bretmi
Nuͤnebin

g
iiinit d

uper ſit ergo bic fraus de perſona ad perſonom ?⁊ facit ad hoc.ff
de legi. 2 ſe. ↄ.l. cõtra.l.?. ff. de auto.tu.l.pupillus.. fi.
Sacãi no.ut dixi.ẽ.de iis qui ad ec.cõſu.lpñti.O.ſicubi.ſʒ bo
die non ualent ut dixi.6. e. aũt. ad hec.

a Exaciuros. ⁊ ſic
legitimum moduʒ
excedant ⁊ ſic ĩ paꝛ
te ſeruatur ⁊ in ꝑte

non. ? ponit exem
plum. ff. de le.⁊ ſe.

cõ. cum lex.

b ¶Exigi per retẽtio
nem pignoris.
c Cẽteſimus. ut 2.

man. precii.⁊ ſacit
.5.1. prox.

d u Z nullo.cõ

ſtitut im fue

rat.ut ⁊.ff.e. placu
ſi non ſortem ĩ pri
ci..S.ex quibuſ.c.
infa.irro. l. in ꝓbũ
e Ponere. quod

eẽ non dʒ.nt.j.cõ
munia dele.i.ii. in
fi. ut. ſ.in uſur. pre
terite uel future pa

fiant nſuras. ut æ. j
ge nſuris rei in.l.f⸗
ſed ſi uſura preteri
ia ſit oblata in pre

ſentia 2 poſtea ex
cã mutui conceſſa
uz. nam duo actuſ

leduntur interue

nire ut. ff. ſi cer. pe.
.el. ſingularia.

Be naulico feno

re.nautica uel traie
ciicia dicitur pecu
nia que tradi? ut
trauciatur ⁊ cuius
creditor ſuſapit pe
riculũ ⁊ eius cente
ſimam uſurã credi

tori ſtipnlari pmit

tilur eaq; preſta bit
debitor quo ad pe
riculũ ſuſcipit cre
ditor ⁊ ex quo na
nigare conuenit. ut
.ff. e. l.i. .l. in nan

3 d Euſuris. ſtatuimus. . lprox.

uſuraꝝ ultra duplũ minie ꝓcedere
ↄcedim.nec ſi pigõra qͥdã ꝓ debito
ciditori data ſint quoꝝ occone q̃dã
neteis leges ⁊ ultra quplũ uſuras è
xigi pittebãt.qð ⁊ ĩ bõe fidi iudiciiſ
cetiſq; oĩb ĩ ꝗbcaſibuſuẽ exigũtur
huari cẽſè. Dẽ.a. Dhemoſth.ppᷣ.
X mnüũllo moò uſur̃ uſuraꝝ a
daebitorib exigat ⁊ ueterib

legib qð ↄſtitutü fuerat. ſed ſi pfectiſ
ſime cautu.ſi ei uſuras ĩ ſortẽ redigeẽ

ſuerat oceſſũ ⁊ totius ſumme uſuras
ſtiplari q̃ dꝛa erat debitorib ꝗ ꝛueꝛa
ad uſuraꝝ uſuras exigebãt᷑ hoc cer
te erat ñ rebus ſed vᷣbis tmmõ leges
ponè quappꝑ bac aptiſſima lege difſ

ſinim. nullo mõ licere cuidã uſuras
Ppterti tpᷣris ł futuri i ſortem redigere.

⁊ eaꝝ iterũ uſuras ſtiplari.ſʒ ⁊ſi hoc

fuerit ſubſecutũ uſuras ꝗð ſp uſuꝛas

mãer ⁊ nullũ uſuraꝝ aliaꝝ icremẽtũ
ſẽti.ſortiat antiq tmmõ icrem̃tũ uſu
rarum accedere. xxxiü.,

Deẽ nautico fenore.

Mors Dio. Max. a. Hono.
Raiecticiã pecuniã ꝗᷓ piculo
creditoris dat tãdiu libera
eẽ ab obſuatiõe cõiũ uſura

mrmum q;diu nauis ad poꝛtũ appuᷣlerit

mãai eſttü eſt. Dem.a. Coſimanie.
Im qicds te pecũiã ea lege
Qdegiſſe ut i ſacra urbe ubi iſ
titueret᷑.nec iceriũ piculũ qð ex naui
gatiõe maris metui ſolet ad te ꝑtiuiſ
ſe ꝓfitẽaris.ñ ẽ dubiũ pecũie credue
ultra licitũ tè uſuras exigere ñ poſſe.

Dem aa. Junie. .
Vm ꝓpõãs te nauticũ ſeno

ea ↄditiõe dediſſe ut pᷣ nauigiũ qd i

aphricã dirigi debitor aſſeuerabat ĩ

ſoloitaõꝝ portũ naue delata feebꝛis

pecuiĩa tibi idderet᷑.ita ũt nauigii dũ

iaxat qð ĩ aphricã deſtiabat piculuʒ

Raiecticiam. cõium. ſed non centeſimarum
Appulerit. ſi o uſq; ad periculum credior ſuſcepit 2 exi

de cõis preſtatur uſura ſi pecunia non fuerat ſoluta ſeruo ſequen

ti cums gratia nel co

c Vm dicas ur

nſignata non fuerit ui. t e. 1. liii.
cas nybe, bieruſallen.
Profitearis. unde cõmuni iure eſt periculo debitoril.ut. ð

ſi cer. pe.l.incendium

ILicuum, quid licei babes. ð. tii.l. eos. 5. ſuper. —ð
in c. Am proponas.mercibus.ui atramento regali nel neſti
H bus ipeniaubus nel ſimilibus.nã tunc nauis cũ mercibuũn

conſiſcatut. ui. . de publi.cotẽ. F. dominus 2. 5 illictarum

o Non permitit. culpa enim debitoris preceſſit caſum ut ⁊.ff. cõ

mo. ſi ut ceꝛto.ʒ.

6

ſed interdum

b aiecticie. non pertinet ut dixi in ica huius ti.

piti auaricia ⁊ i ciuili debitoris auda

H mẽtũ ad heredẽ eiuſ qui depoſuũ ac

olo deſut poſſidere non reſtituutur

ct ĩ re uendicatio competit.

depoſui expiris nõ imeri

abis quũ ubi deat gratulari ꝙ furti
eu acioc nõ ſacias obnoxiũ ſi quiðö

biũ eſt ẽt nſuras pſtare.iſʒ ſi cũ depo
ſiii actõe exptus es imm ſortis ſac

ẽpeſtatis.ex qua ſola ꝑiculũ ſuſcepiſti

q Lonnentione b. ſi non cõnenerit nt piculum ſubiret ereditor ? ad hoc
inſti.qui.mo. re. cõtra ob. Fii. 7.ð. ſi cer. pe.l. incendium.
Depoſuti. dixit de cõtracubus celebrat gratia accipientis ut de ↄmoda
a.nũc graſia dãtis im.łqr i depoſito nenit uſura.ideo de ea ſubiicit
ſ incurſu. alio ſortuito. innuit latrocinium eẽ ſoftuiũ caſum qð
nerũ ẽ ut. ff. p ſo. cũ duob
., F. dãna. 7, S. de pig. ac. l.
que fortuitis.⁊ iſti.q.mo.
te. cõtra.o. F. itẽ is. ⁊ eſt la
trociniũ palã maxime ĩ ſil
uis. fariũ ẽ clã.ut in ãt. us
nulli iu. . pe.ſed an furtuzʒ
ſit ſoriui tus cãus uf̃ ꝙ ſ
quũ nõ nideatur ſieri ſine
culpa.ut.d. S. dãna. ſʒ ce r
te ĩmo qñʒ ẽ. ut.ff. de furt.
eum qui. ..idẽ ſcribit ⁊ nõ
in.d. F. damna.

ſuſcepis.p qdð uiciũ debitoris ñ locò
gdẽ nau gii puato illicitis ↄpatiſ mer
cib ea q nauis ↄtiebat ſiſ cũ occupaſ
ſe aiſſaꝝ merciu detrimẽtũ quod nõ
ex marie iepeſtatis diſcrie ſed ex pci

cia accidiſſe aſſeuerat᷑. aſcribi tibi iu
ris publici rõ nõ piuit. Dẽ:a Euca.
Raiectici qð pecũie q̃ ꝑicu
lo c'ditoriſ muiuo dat᷑ carañ
qꝙᷓᷓ ad deſtiatu locũ nauis pueniat ad
debuorẽ ñ piiet.ſie h modi vero cõ t Inter lectũ eũdẽq; depoſi
uenioè i ſortũio nauſragii ñ libeꝛabit tani a udl erat nomẽ pro
xxxiiii. priũ.uel qr ũterfectuſ fuit a
latronibns.
n Lulpã.que dolo ↄpatuꝛ
ut. fl. e. l. ꝙ nerua ⁊ facit.ſ
de re.iu.l. cõtractus ⁊ ſi qd
dolo amiſit nõ agit furii ſʒ
culpa. ſicut.fl.de fur.l. euʒ
ad herec 1 .§. is apud. ?. S. idẽ ſcribit
cepui qui dolũ ſolutũ ⁊ lata culpã.ſi x? Coõnenit tũc ei ſeruatur.
nõ aliud ſpaliter cõuenit preſtare lde cõnẽ io. ut hic ⁊ ff.e. li. §
buit nõ pertinet.ꝙ ſi pretextu latroci ſi cõuenerit ĩ aliis caſibus
nii comiſſi uel alterius fortuiti caſus tenet᷑ ultra dolũ ⁊ culpã ut
res que ĩ ptqte heredis ſũt uel duas ſi ſe obtulit ut. ff. e.l. i. F. ſe
pe.uel pᷣciũ accipit ꝓ cuſto
dia ut.ff. cõmo.ſi nt certo
SF. nüc nidẽdũ.itẽ ſi gr̃a ae
lpientis ſit depoſitũ nt.ff
ſi ceꝛ. pe.ſi quis nec. itẽ ſi
mora pcedat caſum nt.ff.
. ſi ĩ aſis. F. fi. itẽ ſi culpa
nel dolus pᷣceſſit caſũ ut.fl
tee. ꝙ nerua. 7. fl. cõmo. ſi
nt certo.S.cõ modatũ ⁊.ff.
ſi qu Sð cõdi.ſfurti.l.qui ſurtũ 2
qui rẽ depoſita iuio dño ſciens pua eff. e. l. i. F. ſi tem
denſq; i uius ſuos couerterit ẽt furti yCõmiſſi.ꝙſalſo aſſerit ⸗
delicio ſuccedit Zem. a. ZLimo. miſũ ut. S.de pi.ac.ſi nul
ꝗ dẽpoſita pecunia is qu- la ĩᷣ fi. ⁊.l. ſi creditor
cam ſuſcepii uſus eſt nõ dqu 3 Cõpeuit. ſi agat ĩ rẽ pꝛo
bat le qñm ſi qõ referatuꝛ
ei de dñio ut dixim.õ. ð
pig ac.l. nec creditores .it᷑
agul ẽt ĩ faciũ iĩ caſu. ut. ff.
Mß. Qe rei.nẽ.cũ autem.
, u Sure. itẽ ſi ẽ ſpẽs depoſita uenit frucius ⁊ ois cã partus.ut.ff.
ce.l.(. bac ac. ⁊ de niutis.l.nideamus S=

Plpoliti.

Myr Alexan. Meſteno.
Yicũurſu latronũ ł alio fortui
io caſu ornamenta depoſuia
apud iterſèciũ perierit detri

is depoſuii qᷓ; ad exhibẽdũ actio ſed
Mor Bor. Cel.
Dure i depoſiti actõe ſicutĩ
ceteris bone ſidei iudiciiſ ex
mora uenire lolet. Sẽ.a. Auſte.

ito et uſuras ubi reſtitui flagi

ta cõdenalio e ulira nõ poles ꝓpier

In celeris. ui ff. de uinꝛ.l.mora. . bone fi. a.5. de uſu. in bone ſi. na ?

bec ẽ bone ſidei ut inſti.de ac.ꝭ.actionum H
e¶ Dolẽt. uel ſi nſuras pcepit nel ſi pecuniã cõſignatã ĩ ſuos uſus cõuer
tit.ẽt nulla mora alia interueniẽte.ut hic . ffe. l. lucius. 2.l. ſi ſacculu. F.
ſi. 7.l. ſi die. F.i.. .e.ſi depoſiti a.l.ſi depoſitam ⁊.ff. de neg. ge.at qui. .
pe.⁊ de pig.ac.l.qᷓ;uis. .fi.⁊.l.ſe.⁊.j.de pac.inter emp.⁊ uen.in inicio ⁊
jij. de ac. emp. curabu. z.l.fruuss.
d ſ ꝗ depoſiti.obnoxiũ.loquitur ergo cũ clauſa ẽ depoſita. alioquin
I aperla ni cõcedere ut ntatur. ut. fl.e.die. Fi. idẽ ſi expreſſe ↄcedat
ab inicio agit iñ ut ſit depoſuũ.nt. ff. e.lucius ꝛ.l.ſi ſaccu ũ. . l.alas i du

bio eẽt mutuũ ex iũc ui. ff. ſi cer. pe.l. quod ſi ab initio.

e H1 depoſita uſus ẽ quum eẽt cdauſa ut dixi..l. pror.
Viurarum.qꝛ tunc poſſent peti ẽt poſt ſñiam ut. fl.de eo. quod
certo loco.liceniũ.⁊ de excep.rei iu.ſi ĩ iudicio ⁊.S.de indi.li.

N2

y .fſn:

Ex qua ſcilicet actione:

cExceptione. prodeſt ergo excep.rei iu. condẽnato. ſic ẽ cõtta ff de ex
ep. rei iu.l. euidenter. .l. ſi a te. F.i.ſo.nõ prodeſt ei in quo ẽ condẽna:ↄ2
ſed id in quo fingitur abſolutus.ſ.de uſu. ſed hoc non placet Jo.ut.ff.
de neg.g. ſi ãt. S. fi.nel dic nõ prodeſt añqᷓ; ſoluat cõdẽnationem.ut ibi

poſtea ſic ut hic ⁊.ſſ.de ex
plane nec h̊ placʒ.qꝛ nec h̊
ſolueꝛat nſuraſ. dic ergo ꝙ
bec ẽ rõ qꝛ nõ põt durare
acceſſoriũ ſine prĩcipali.ut

hic ⁊.5ð. de nſu.in bo. ſi.⁊

al. eos in pri.⁊ diſtigue uit

ibi dixi. ſed nõne offm̃

per ſe ẽt exercet ut ĩ reſtitu
tione minoꝝ.qꝛ ergo hic
nõ durat po ſſiam qn.tꝛi
plex ẽ offm̃ nnũ ꝙ pricipa
liter intẽditur ꝑ ꝙ reſtituti
ones petũl nt.ff.de mino.
ꝙ ſi minor.S.ſi.⁊ ſalaria 2
ſtituũtur aduocatis.ut. ff.
de nar. cog.l.i.?᷑ aliud qð
inheret arbitrariis ⁊ hoc
perit ꝑeũte actione princi
pali ut.ff.de eo.ꝙ certo lo
co.l.cẽtũ ⁊.l.fi.niſi in caſu
nt. ff. e.ti. l. ii. F. idẽ iul.ẽ teꝛ
tiũ quod inheret actõibuſ
bo. fi.⁊ hoc ſimiliter cũ ac
tione perit ut bic⁊.ff. ð ac.
empt.qui per colluſionem
. F. i. . ð. de uſu. l. in bone
ſidei.
p Roprter. loquitur co
lono qui nũmis co
lit ⁊ partẽ ſoluerat.⁊ de re
ſiduo canerat ⁊ apud cõeʒ
aiĩcũ inſtium depoſuerat.
d Aduerſario locatore.
e Ea inſtrumenta
Coõnenire.depoſiti ſeque
ſtraria. ut. ff. e.l. ſi in aſia.
cũ ſequeſtro.uel preſ. uer.
ut. fl.de preſ.uer.ſi apud
4 facit.j.l.prox.

g TZutus es ut. . loc. ſi cõ
ductionis.⁊.S.de cõd.ex.

nſuras expiri.niſi eĩ due ſi actões a
lia ſortis alia uſuraꝝ ſed una ex qua
ↄdẽnaõe facta iterata actio f̃i iudica

te exceptiõẽ repellr. Mprs. Aale.

⁊ Gale.aa. Claudiano.
Roͤpt ĩiſtia ꝗð q̃ te depoſuiſ
fſe cũ aduſrio tuo dicis ut r
ſi idua pecũia q̃ ex ↄductiõe dẽat᷑ ſo
luta eà recipes ſi id qð placuerat in
pleſti ſequeſiꝝ potes ↄuᷣẽci q;uis au
lẽ hec reddita nõ fuerit iñ aduerſus
eũ a quo fũdũoduxerat ſi oẽ ꝙ ex h
ↄctu dẽbat᷑ rediſti ipſis ſolõibꝰtᷣt es
Myprs Pio.⁊ Maxi.aa.Alexan.
S pẽẽs quẽ utꝛaſq; pteſ tꝛãſ
accctiõis l alia ſſiia ↄmẽdaſſe
dicis legeʒ quã hic ſuſcepit ſeruare
neceſſe habet. Dem. aa. Athico.
Eſidẽriũ tuũ cũ rõnib iuꝛiſ
ſi ↄgruit.nã ſi cuſtodiã pecu
nie ſuſcepiſti quã aliiſ a te mutuo da
tã iſttũ quo hãc tibi reddi ↄſcriptum
ꝓfiteꝛis arguit.ſolutõʒ el ↄpetẽtem
improbe recuſsass
Dẽ.aa.Alexãdro.
Jis ꝗ dẽpoſitã a te pecuniã
accepit eaʒ ſuo noĩe ł cuiuſſli
bet alter mutuo dedit tã ipᷣm de in
plẽda ſuſcepta ſide q; eꝰ ſuceſſores
tẽeri tibi certiſſimũ ẽ.adſ eum ãt ꝗ
accepit nulla actõ tibi cõpetit.niſi nũ
mi extẽt tũc eĩ ↄ poſſidẽtẽ ũti ꝛei uen
dicatõẽ potes. Dẽ.aa. Ne.⁊ cetiſ.
Am hiditas pſonã dñi ſuſti
neat ab heĩditario ſo pq;
patꝛi uĩo ſũcceſſeritis res mmẽdatas
ſim bonã ſidẽ ab eiuſ qui ſuſcepitſuc
ceſſoribꝰapud rectoreʒ ꝓuicie peteꝛ
poteſtis.
Dem. aa. Septime.

b i S penes tꝛanſactõil.i.inſtra trãſactionũ. “
i Hʒ uel ꝑ acõm depoſiti.uel per ac.pre.uer.ut ð.l.px.⁊.ff.de do.ſi ole
um in prin. ⁊ hoc niſi ſit iproba lex ⁊ ĩboneſta ut.ff. de pᷣſ.uer.l.ſi rẽ. . f.
k d Eſiderium.nõ congruit quod plerũq; euenit
1 Argait.i.argute probat quũ ſit publicũ.ut in añt.de ſidẽ inſtr.

S. ſi nero mortatur ⁊ dic quod depoſitarius pecunie mutauerat eã alii

nel depoſuerat apud aliũ forte hoc pacto uit ſtaii.quũ deponene repete
ret reddatur pecunia. nunc ãt dicit depoſitarius conuentendũ debitorẽ

cui mutuauit illã pecuniã ut inſtrum dicit nõ ſe quod dicere non poteſt
nt bic ⁊.j.l.prox.ꝛ.S. de ac.⁊.o.l.cũ.⁊.ð.ſi cer.pe.l.non aduerſus ⁊. ff.ð

condi.ind e.l.is ſolis.

m Jlis ſide.ſeðᷣ quã cuſtodite ⁊ reſtituere dʒ.ut ⁊ plene diximus.ð.

nu Vendicatione.ut ⁊.S.ad exhi.l.ſi res

o c Vm bereditas.dſñi ut v.fl.de acqui.re.do.l.bereditas ⁊ inſti.ꝰ

ſti. ſer. in prin.⁊ de bere.inſti. .ſi ſeruus alienus ⁊.fſ.de noua.

.l.nonatio in ſine.

p Seruo. caſus ſeruus hereditarius depoſuit agit beres poſtea ſuccedẽſ

depoſiti.ut hic ⁊.ff.e.l.i.S.itẽ ſi ſeruus ⁊.ff.de ac.⁊ ob.l.ꝗ a ſeruo

q Sncceſſeritis.hi eĩ eꝛãt emaãcipati nel ſui.ſed ſub cõditione poteſtatius

iſtituti aliogn nõ br̃ditati ſʒ ipſis nẽ acõ qᷓſis 'ʒ quoſdd ·

f¶ Poteſtis hoe niſi bona ſide eidẽ ſeruo alienato nel manumlſlo

ſolutum ſit ut.ff.e.quod ſeruus

ſꝗq Ai depoſitũ ſuo noĩe.nõ hereditatio tutofio curatorio

t quis.titulũ al ponitur titulus pro cã qua dſtium nel

Ai depòſitũ nõ reſtituitſuo
noĩe ↄuẽtis ⁊ ↄdẽnat ad ei
teſtitutiõʒ cũ iſãie piculo urgetur.
Mpr. Juſti. Dẽo.
Jꝗ quis łpecunias łꝛes quaſ
dã ꝑ depoſitõis accepit titu

lũ eas nolẽti ei ꝗ repoſuerit reddere

ilico modis omnibus compellatur.
nullamq; compenſationem uel de
ductiõnem uel doli exceptiòneʒ op
ponat.quaſi ⁊ ipſe quaſdam contra
eum qui depoſuit actiones perſona
les uel in rem uel hypothecariam
pretendens.quuùm non ſub hoc mo
do depoſitum accepit ut non cõnceſ
ſa ei retentio generetur.⁊ ne contrac
tus qui ex bona ſide oritur ad perſi
diam retrahatur. ſed ⁊ſi ex uiraq;
parte aliquid fuerit depoſitum nec
in boc caſu compenſationis prepe
ditio oriatuꝛ.Sʒ depoſite quidẽ reſ
uel pecunie àb utraque parte quam
celerrime ſine aliquo obſtaculo reſ
tituantur ei uidelicet primum qui pᷣ
mũůs h oc uolueꝛit ⁊ poſtea lime ac
tões integre quoqʒ; ei reſeruẽtur qð
obtinerẽ ſicut iam dictum eſt opor
tet.⁊ ſi ex una parte depoſitio cele
brata eſt ex altera autem compenſa
tio fuerit oppoſua.ut integra om

ni legitima ratione ſeruata depoſite

res ułl pecunie prima fronte reſtitu
antur. Quod ſi in ſcriptis atteſtatõ
non ꝑ dolũ uel fraudem ſuerit ei ꝗ
depoſitum ſuſcepit ab alio tranſmii

ſa ut minime depoſitũ reſtituat hoc

que per iuſiurandum affirmauerit li
ceat ei qui depoſuit ſub deſfenſionis
cautela idonea preſtità reſ depoſitaſ
quamcicius recuperare.

§. hic ãt. ⁊ de pac.l.iuregen. .ſiue autem
eAb utraqʒ.quũ duobus.idẽ priuilegiũ datur nterqʒ ſaum con
tra alium exercet ut hic ⁊.fl.qui.ex ca.l.fi.
dQui pꝛimus.ut.ff.de iudi.l.qui prior.

poſſeſſio tranſſert.
ſiue de nſucapione
queramus nel de
publiciana nel de
pet.hf.que nõ dal

cõtra ti. poſſidẽteʒ

ut.j. in qui. ca. ceſ.
lon.lẽ.pre.ſ. brdi
tatẽ ſed hic pto de

tentatõe ponitur ?·

iõ ñ ĩpedirʒ p.hi.

n Compẽlatõm in

toto

x Dedncõm. ĩ pte
1 Exceptõm. hoc

ad ntrũq; refertur
⁊ ad hoc.ð.ð ↄpẽ.

.l.fl. T iſti. de ac. F.

in bo.ſfi.⁊.fl.ad ex
hi.l.iii.F.ibidẽ.ſed
nonne ſaltẽ pp im
penſas hʒ fetẽtõm

P.ſic ſicui ĩ ↄmo

dato nt.ff.ↄmo.l.i
rebus...l. ?. ff. de
acq.poſ.l.ſi ꝗs rẽ

ſʒ. J. p liaʒ iſtaʒ
z Quũ.ꝓ qñ̃.ſi ãt

ꝓ qꝛ pone:ei mala

eſſet cã nel ratio.
a Coceſſa a iure uł
ſine pmiſſu dñ ipe
eĩ pmittere põt ut

rit.reddii ergo cui
libet ẽt pᷣdõi.ut. l.
.e.l. i. F. ſi pdo niſi
apud dñim depo
ſuit nõ dñs ut.ff.e
.l. bone fi. F. fi.

b Alg pfidiã. ut ⁊

.ff. e.l. i. Kquod ãt
de conſti. pe.l. i.

e Qõ ſi ĩ ſcrip.ið ſi ſine ſcrip.ut puto.ut ar.s.de pe.br.l.ſi.
ſ Vtfraudẽ.depoſitarii. Aſfirmanerit. depoſitarius

g Preſtita. depoſitario a deponẽte ⁊ cũ ſideiuſſoribo ut recitat i

ãt. e. i.fi.ſed quũ nõ fuerat litẽ cõ.denũciãs nõ nideretur dãda ca
utio.ut. ff. ſi cui pluſq; p.l.fal.boc ãt.i.ᷣ.⁊. F. boc ãt.ſʒ forte ſpaͤle

ĩ depoſitario ꝗ recipit gĩa deponẽtis im ut ei caueatur añ li..
nel melius nec ibi dicit caueri im̃ poſt li.eõ.ĩmo poſt cõtrouerſiã

ſed ↄtrouerſia ẽt añ li.ↄ.facta cauetur nt ĩ.e.t.l.ii..ſi legatarius
ſz ad qꝗd fiet bec cantio quũ ille ꝗ denũciauit nullã hẽat actionẽ

de iure ergo non uf interponi dẽre ut.ff. de procu.l.nõ cogẽdu,
