ſtea queſitis
ſi debitor.ſed ſiſcus ut ⁊.ðᷣ
q Recuperanit. uel quum
princeps etl reſtituere nel

oblatus ẽ ei iuliano liciano ab op
pelio ulpião tũc legato ĩ inſulã de
portatus tũc Anto. Aug.dixit re
ſtituo te ĩ itegrũ ꝓuiĩcie tue ⁊ adie
cit ut ãt ſcias ꝗd ſit ĩ itegrũ reſtitu
ere reſtituo te honoribus ⁊ ordini
tuo ⁊ oĩbo c᷑teris. Dẽ.a.Quieto
VAm pãtrẽ tuũ ĩ metallũ dã
natũ fſuiſſe ꝓponas eiuſque
bona merita a fiſco occupata ſunt
nõ iõ ꝙ ex idulgẽtia mea pena tm̃
mõ metalli lberatus eẽt ẽt bono
rum reſtitutõʒ iĩpetrauit.niſi ſpãle
bñficiũ ſup hoc fuerit ipètratum.
Mpr Alex. an. a. Stratoni
J dłbitor penã ſnie paſſus
ẽ quã bonoꝝ adẽptio ſecu
ta ẽ q;uis poſtea ciuitati romane
reſtitutus nõ totã ſubſtãtiã ſed ali

quid ex indulgẽtia principiſ ut ha

beret ipetrauit eris tñ alieni ex pꝛe
cedenti tpᷣe pena libẽratus ẽ ſin ue
ro partẽ bonoꝝ accepit pro rata
portõe eius tnetur.qꝙ ſi ob pecu
niam debitã fiſco bona eius occu
pata ſunt mãſit una cũ ſideiuſſori
bus ꝓpriis creditoribo obligato
Dem.a. Aalentine.
Vtor ſiliorũm tuoꝝ quoꝝ
te bonoꝝ poſſeſſionẽ acce
piſſe dicis ĩ metallũ dãnatus ⁊ po
ſtea ex idulgẽtia generali regreſſul
;q; lòcupletior ſit actione tutele
adminiſtrate tibi nõ tnetur.ſi nõ
gratia ſnie facte ſpaliter ſtatũ pᷣſti
num cũ bonis recuperauit.
Dem a. Juliano
Jadẽptis bonis in inſulaʒ
deportatus ſis q;uis ex in
dulgentia cõmuni rediiſti actiões

let bona noluit.ut ⁊ ſupra.ł.l.ii.⁊.iii.

tñ quaſcũq; habuiſti remanẽt ĩ cã
bonoꝝ publicatoꝝ nec ex ordine
ẽꝙ petis ut contra heredes tuto
rum actões tibi preſtentur
Mpr Gordi.a. Fabiano
Ninſũlam filio deportato
hacq; ratione uiculo pater
ne ptãtis exẽpto ſi poſtea ex indul
gentia diui Alexãdri proponis re
ditus in patriã ſolũ precedẽſq; di
gitaſ reſtituta ſit poteſtaſ iñ pꝛia ꝛe
petita non uidetur.
Mpr. Philpp.a. Caſio.
Enẽeralis idulgẽtia nr̃a redi
tũ exulibꝰ ſeu deportatis tri
buit ñ ẽt loca milicie pᷣdẽ adẽpta
ↄceſſit.neq; ĩtegrã atq; illibatã exi
ſtimationem reſeruauit. Mpůs.
Aale.⁊ Gal.aa.Selentio.
Ruͤſtra adhuc ſeruuʒ ẽe tui
iuꝛis exſtimas ꝗ in metallũ
damnatus pena eiuſ poſtea libera
bẽ.ꝑ bꝰmodi eni ĩdulgẽtie occaſio
nẽ ĩtegrari dominiũ pri ñ plaãcuit.
Verũ iccirco tñ impune tibi euʒ
p̃ᷣſes ꝓuicie iniurioſu eẽ nõ patiet
Qð ſi qd reꝝ tuaruʒ tʒ ꝓcurator
uobis iudex eꝛit.fiſci ei cepit eẽ mã
cipiũ MWpĩs.Di.⁊ Ma.aa. Re.
Jpf urf in iſuůlã deportatuſ
generali ĩdulgẽtia ꝛeſtitutuſ
ẽ nec ut liberoſ ĩ poteſttaẽ ꝛciperet
ſpecialiter impetrauit i dubiũ ñ ue
nit hereditatis cõmode per uos ei
acqri.quòs ſnĩa ↄtra èũ ꝓlata pꝛeſ
familias efficit. nequãq; potuiſſe.
Dem.aa.⁊.cc.Hemetꝛio.
Am iĩidulgẽti nꝛa interuẽi
ente ſis reuerſ'ad lares tuoſ
fruſtra uereris ne ex ãnotatõne pᷣſi

rationẽ pene. prio
eĩ ſeruus erat pene
nõ ſiſci.unde ei le
gari nõ poterat uit
eff. de iure fiſc.l. in
metallũ.⁊?.ff.de is
que ꝓ nõ ſcriptis
el. ii.que ſunt Z. ul

E fiſci ẽt prius non

pure nel ꝓprie.ſed
ꝑ quãdã cõſequen

tiã ſiue ſecundario

ex quo nõ ẽ dñi ſe
cũdũ. H.⁊ facit.ð
de peni.ſerno.e de
tallũ.⁊.ff.de fidei.
libe. l. generaliter
H§. ſeruus

e I Ipater ꝑ uoſ

filios

QAuos.ſilios
g Eum.ſ.patrem.
hb Nequaq;. 3. ſ. e.

.l. fi. ⁊ iſti.q.mo.iꝰ
pa.po.ſo. .cũ aũt
ſo. ut dixi.ð.e.l. in
inſulam.

i c Am indulgẽ

tia. tuos ⁊ ſic
ad bona ſpliter

K Calũniãa.ſi dicaſ

.i.ĩfamiã quaſi pi
dulgẽtiã remittat᷑ ĩ
famia.t᷑ .ð.e.gene
ralis.ut.ð.de gene
rali abo.l.ſi.dic er
go calũniã.i.penã
ifamia ↄctã.uel dic
ſpã iter hic fuiſſe ĩ
dultã ifamiam.nel
tertio nil dicitur h
de infamia.ſed de

bonis de ꝗbus dicit eũ nõ dẽre pati calũniã.i.aliqd calumnioſe

ſ qJ ademptis.communi.quia ⁊ multis aliis cõiter indulſit
ſ WEublicatorũ.ſic ⁊.S.e.cũ pr̃em.ſʒ ur̃ hic õ.ff.de ali.leg.l.is cui
ſpãle ĩ alimentis.ſicut ⁊ põt ad eã cauſam in metallum damnato legari
nt.ff. de iis qui pro non.l.ſi in metallum.
t Tutorum.quondam tutorum
n i NMinſulam exempto. ut inſti.qui.mo. ius pa.po.ſo. ..cũ at ĩ pri.
X Nõ urñ imo nã ꝙ ſic.utĩſt.q.mo.ius pa.po.ſo. .cũ ãt in fi.ſo.ali
ud ĩ patre qꝛ ipſe reſtitutus palriã poteſtatẽ recuperat:ſilius nero reſtitu
tus nõ recidit in eã.qꝛ ſic ei reſtitutio noceret ſm quoſdã hoc nõ nalʒ qꝛ
expreſſe de utroq; ibi dicit.ſ.de pr̃e ⁊ filio deportato ⁊ reſtituto.itẽ ⁊ pet
boc ꝙ bẽs.j e.ſi pater.itẽ ⁊ ꝑ boc qꝛ libertus reſtitutus recidit iĩ ius libeꝛ
tinitatis nt.fj.de iurepa.ſiue pronus.alii dicũt eẽ ibi ſophiſma puncti ⁊
dic ibi fuerũt reſtituti ad oĩa hic ſi tu dic neri hic fuit indulgẽtia ibi reſti
tutio ar.j.l.prox.⁊..e.l.i.⁊.õ.de generali aboli.l.fſi.
y J Eneralis.reſeruauit.ut.S.l.prox.⁊ de generali abo.l.fi.ſed cõtra
.j.e.l.cum indulgentia.ſo.ut ibi
3 f MRuſtra. damnatus ⁊ ſic tuus eẽ deſiit ut.ff.de queſ.l.extraneo.
ſi nec liberatus reddit ut hic ⁊ ff.de pen.l.aut dãna. .ſfi.niſi ex eꝛ
fonea ſua conſeſſione habita in tormentis fuit condemnatus que poſtea
falſa apparet.⁊ ſic liberatur.nã dño reddituꝛ.ut.flſ.de que.l.i.S.fſ.que ẽ ʒ

nel quarto de tali crimine fuerat dãnatus ꝙ ifamiã nõ iportaue

rat ut ſtellionatus ut.ff.de crimine ſtel.l.ii.
lc Alus.mota actione in rem deportatus fuit actor ⁊ tandeʒ
reſtitutus agit quidem act.inchoata.
m Eius.alias ei
n Reſſtitutio in integrũ.ut.ð.c.l.i.⁊.ff.de uerb.ſig.l.ptinceps nel
ſi dicas ꝙ fuit indulgẽtia die ẽt ſpaliter bona reſtituta ut.S.e.cuʒ
patrẽ in fi.⁊.ff.e.l.iii.alias nõ eẽt actio reſtituta ut..e.ſi adẽptis
dic ergo caſus deportationis irrogate ei qui 76.
o ſ I deportationis indulgentia bonorũ fuit cõſecuta neniam

pene ⁊ ſic recepit ſubſtãtiã.ſ.deportatus uel etiam rfecipere
potuit ut. ff. e.l. ii.

p Recepit.i.deportatus
q Protegere.i. defendere
Vena. quam paſſus fuit
ſ Improbe.ut ⁊.ff. e.l.iii.ſed interim in deportatione conueniri ñ
poteſt ut.ff. de ca.di.l.tutelas.S.fi.
t i Naneſtiõe. qõ illa ẽ an teſtm filii eius ꝗ deportatus ẽ irri
tetur patre ĩ ĩtegrum reſtituto quam non ſolnit ſed de aliis
per eum geſtis proſequitu

Subſtanti.i.bona.
Sceleris.i.delicti.

---

—

=

—=—ð
.

.
TNU

n Deportati.ideoque a poteſtate exemptns.ut inſti.qui.mo. ius

pa.po.ſo..cum autem
x Remeante. poſt teſtamentum ſactum. ſed alii dicunt filium teſta

tum poſt reuerſionem patris
yNPatre.quid de illo medio tempore poſt reſtitutionem ante re

uerſionem. v. eſt i
poteſtate. qꝛ ſicut

deportatio ſtatĩ ſa

cit eum perdere ci
nitatem ⁊ que iurii

clnilis.ſunt ſic etiã

reſtitutio ſtatim fa
cit recuperare.ut.ff
de penis. quidam
perta ⁊c̃. Itẽ quid
ſi poſt reuerſioneʒ
H.indubitãter nõ

nalet.itẽ ſi filiꝰ mo

ritur patre nõ reſti
tuto ĩ quo ualet te
ſtamentũ. ende. in
aduenticiis nõ ſo

lum in caſtrenſibꝰ

⁊ quaſi ſaluo tamẽ
uſufruc.patri.nt.õ
de bonis ma.l.ii

3 Poteſtate. immo

non ut. S.e.l. in iſu
lam.ſed ibi ſola in
dulgentia pene hic
reſtitutio in inte. q̃
eſt ad oĩa.nt ibi di
xi ac.

a Cuius.ſ.filii.
b Rata ſint. quid

de teſtamento filii
deportati Ir. dicit
nalere ⁊ pro eo eſt
quod ſubiicit ne e
orum ⁊ cetera ⁊ in
ſti. de teſtamentis
.F. ſed neque heres
ibi quia totuʒ hoc
negocium quod a

dis que iam abolita eſt. calumniã
Dem Romani imperatores
Phil.
Aſus eius qui fundi moue
rat queſtionẽ ex benignita
le noſtra ſacta in eum cum bonis
reſtitutio ſtatum priſtinum cauſe
non mutauit.
Deʒ auguſti. Triphoni. prefe
cto pretorio.
ꝗ ðportationis ſententie ue
niam indulgentia noſtra ſe
cuta recepit ſubſtantiã ſe proteger
ſceleris peã conira creditoreſ quo
minus iure debitum ſoluat impro
be conatur.
Mperatoꝛ Conſtan. ad Maxi
mianum.pp.,.
N queſtione teſtamenti qð
deportati filius remeãte pà
tre feciſſet remotis Alpiani atque
NPauli notis Papiniani placet
ualeꝛe ſent entiam ut i patris ſit fili
us pòteſtate cui dignitas ac bona
reſtituta ſunt.ita tamen ut geſta ꝑ
filium cuiũs conſilium legitima e
tas firmauerat ratà ſint.eodem in
poteſtatem patriam redeunte. ne

eorùm reſciſſio efficiãt.quod eſt

maxime abſurdum.eodem tẽpoꝛ
nec in patꝛis nec in ſua quenquam
fuiſſe poteſtat?. Minorẽs enim
etate iure quicquam agere proͤhi
bentur. quibũs ſi damnato patre

gitur ut ita cõneniat ad id qu od dicit hic geſta Jo.dicit irritari

. M

ſMinores. bene dixi cuius conſilium le. ? cetera

g Prohibentur, contra ſe ſed pro ſe ſic ⁊ ſupra de procufatofibus non

eo minus
h Quibns. minoribus .

i Batus eſt. ſecus in filio capti. ut. ff. de tutel. l. muto. F. ſi.

tutor datus eſt neceſſe eſt ũt ab of

ficio ſuo recedat regreſſo eo queʒ
non ſolum nomine redire.ſed etiã
officium ſuum nulla prauitate coꝛ
ruptum liberis prebere opoꝛtet.ut
eoruʒ bona tueatur augeat.nã
ſi patria poteſtate ad corrumpen
di atque effundendi patrimonii li
centiam abutetur ut furioſo ac de
menti item prodigo libidium om
niumque uiciorum ſeruo non eſt
eõòrum pecunia committenda ab
adminiſtratione ſugiat. neq; tutòꝛ

eſſe deſinat omniaque minoꝛis diſ

pendia.ſuis ipſe damnis preſtẽt.

Sententia uero deportationis

nullo patrem pꝛeiudicio diminut
quem ſi comperata integritas ut
nature ita officio liberis reſtituerit
ei gurbernacu la reruʒ trandenda
ſunt cùius ad imitationem publici
iuris prouiſa cuſtodia eſt. quẽ niſi
bonis patribus detur. luctuoſior
erit ſiliis redditus quam diſceſſuſ.
ideoque tantum ad reſtitutionem
indulgentia ualeat quantũ ad cor
rectionem ſententia ualuit.ut que
deportationis ipſum per ſe nomẽ
omnium rerum ſpoliatio eſt. ita ĩ
dulgentie reſtitutio bonorum ac
dignitatis uno nomine amiſſoruʒ

omnium ſit recuperatio.⁊ fili emã

cipationem a patnibus officiis pe
tent. ut libertatẽ nõ damnationis
ſed lenitatis parterne teſtem habe
ant.

Corruptũ.: ſic teſtamen
tum rumpitur ut dixi
lNMam ſi patria.bene dixi
nulla prauitate.

m Seruo. qui facit pecca
tum ſeruus eſt peccati.

n Eorum minoruz ut ſicut

tutor integre uite ⁊ non ꝓ
digus uel malus admini

ſtrat ita ? pater talis eſſe

debet.
o Fugiat. ſ. pater.i.fagetuꝛ
p Megꝓue tutor dudum da
tus.⁊ ſic nota mirabile ꝙ

qui in poteſtate patris eſt

tutorem habet regulariter
contra.ut inſti.de tutellis
in principio

q Preſtet tutor quia acti
one tutelle tenebitur.
BDiminuat.ideſt aggꝛauʒ
niſ i eſſet prodigallitas.

ſEuius.ſ.patris cuſtodia

oeſt pro ⁊ cetera ⁊ dic publi

ci iuris ideſt ut ergo tʒ⸗r

tenetur reddere rationem

ſic pater ⁊ ut bona ſunt

obligata tutoris ſic patriſ/

⁊ ita eſt contra.ð.de bõis

que libe.l.cum oportet.S.

non autem poteſt dici hãc

corrigi uel ſpeciale ĩ quon

dam deportato.

t Que ſeilicet gubernatio
n Quam diſceſſus. ſic ſu
pra de apoſtatis.l.hi qui

XVPer ſe. nomen ut ⁊.ð.de penis de pollatorum.
y NReſtitutio.ſ.in integrum. ut ⁊. S. eel. i.
3 Officiis.patribus exhibendis.ſic ſupra de inofficis teſtamento.ſi quã
do.ꝭ.primo
a Libertatem. exiſtentiam ſui iuris. J
q Teſtem. habeant.i. dicant ſe liberatos poteſtate non pena paterna.ſed
benignitate patris qui eos ema ncipauit ſimilis teſtificatio eſt ſupra de
admini.tutorum lex que tutores.j.ſed ſi parens

ſicut quum teſtator ſe dat in arrogationem.ut inſti.qui.mo.tel.in
fir. S.alio. Iem pro hoc.ſſ.de uerb.ſig.l.uerba contraxerunt.ſed
ſi facto leſtamento ante reſtitutionem patris decederet. ualet teſta
. mentum ⁊ in hoc articulo poteſt loqui hec lex etiam in teſtamen
to ubi dicit rata ſint ne eorum ⁊ cetera.ſecus ſi filius capti ab ho
ſtibus teſtetur ⁊ decedat ante patris reditum. nam neque eius te
ſtamentum ſicut ſi non deceſſiſſet ualet quum ſemper fingatur in
poteſtate fuiſſe ut.ff.ad maced.l.i..ſi pendeat.⁊.ff.de captiuis.l.
quod ſilius ⁊.ff.unde liber.il.ii.S.ſi quis deceſſerit.⁊ de ſuis ⁊ le.
.l.ſi pater. at in deportati lilio non eſt fictio immo eſt ſui iuris ue
re.inde eſt quod babet tutorem quod fſilius capti non babet.ut
eff. de tutellis.l.muto. .ſina. ⁊.j.ſubiicit. Item in boniſ liberti pa

Codicis domini iuſtiniani principis ſacratiſſimi repetite lectionis liber
nonus Explitit feliciter.

terni habet contra tabulas filius deportati non capti non obſtã F J R J S
te patre ut.ff.de bonis liber.l.ſi necem.S.ſi deportatus.⁊ ſacit.ff. —⸗
de pac.do.l.quotiens Conſectum eſt hoc opns Magna cutg

Ne eorum.a filio geſtorum
d Efficit.i.ſi diceres quod reſcinderẽtur geſta per eum abſurduz
ſequeretur quod ſequitur
4 e Poteſtate.nota pro nobis qui dicimus nil eſſe in pendenti.ut
notatur inſtituta quibns modis ius patrie poteſt. ſolui. S. ſi ab 8 W
hoſtibus J . ð

atque diligentia Illuſtri Inſignique In
genio MNicolai Jenſon Gallici qui om
nes huius artis opiſices facile antecellit.

libto.
ix.
ix.
viij.
ix.
vij.
iiij.
iiij.
iiij.
iiij.
v.
iij.

⸗r.

ix.

i.

vij.

vj.

pj.
ix.
vj.
ij.
vj.
vj.

Ald exhibendum. = 1%½¾ iij.

40

„

vi.
Bigeis. tiij.
D liombno, PK vi.
8 Acceptillationibus 317
Accuſatõibo ⁊ iſcriptõib tiiij.
Acqrẽda ⁊ retinẽda poſ. vij.
Actione pignoraticia.j.de.p. iij.
Actione empti.⁊ nenditi. yj.
Actionibus ⁊ obl gationibo. . de.o. vi.
Actionibus hereditarijs. vij.
Actore a tutore ſeu curatore dando./wvij.

Agd legem corneliam de ſiccarijs. 23 & Wer⸗
Agd legem falcidiam. iiij.
Ag legem fauiam de plagiariis. iiij.
Agd legẽ Juliã de adulteris ⁊ ſtupro 3 v.
Agd legem iuliam de ambitu
Ag legem iuliam maieſtatis 2
Ag legem iuliam repetundarum. liij.
Agd legem iuliam de ni publi.nel pri. 336
Ag legẽ iuliã uiſcelliã alias miſcelliã.
Adminiſtratõe tu. nel e cu. de pe.pu. fe.(S&vj.
Adoptionibus. ⸗
Ad ſenatuſcõſultum macedonianum. vij.
Ad ſenatuſconſultum orficianum. 15 y.
Ad ſenatuſconſultum terculianum. ⸗iij.
Agd ſenatuſconſultum trebellianum. uüuiij.
Ad ſenatuſconſultum turpillianum. vi.
Ad ſenatuſconſultum uelleianum. i29
Agduerſus creditorem.
Aduocatis diuerſorum iudicum
Aduocatis diuerſerum iudiciorum iiij.
Aduocatis fiſci.ꝰ . viij.
Alendis liberis ac parentibus.⸗⸗ y.
Alienatione iudicii mutandi cã facta.ꝰ viij.
Alimentis pupillo preſtandis. ö(h“
Alllaniõib pal. ? paſ. aliũ.ſta. trãſ.
Annali exceptõe Italici ↄcius tollẽdaix.
⁊ de diuer.tẽ.⁊ exc.⁊ pᷣſ.⁊ ĩterup.eornʒ
Annonis ⁊ capitatõe adminiſtrãtiũ v.
aſſeſſorũ aliorũne publicas ſollicitudi ix.
nes gerẽtiũ uel eorũ qui aliquas con viii.
ſecuti ſunt.
An ſero ex ſuo facto p mandtegl di. vij.

Apoſtatis. i.
Appellationibns ⁊ conſultationibus S iiij.
Arbitrium tutelle. iij.
Aſſertione tollenda. vilj.
Aſſeſſoribus ⁊ dome.⁊ cãcel. iudicuz. i.
Autoritate preſtanda.ꝰ⸗ v.

b Honis autoritate indicis poſſi.
Boniſ uenũdãdis ⁊ de ſeꝑatõbꝰ v.
Bonis libertorũ ⁊ iure patronatus *3

Bonis matnis ⁊ mĩni generis.j.ð re. ij.

Bonis mortem ſibi conſcientium vilj.
HBonis proſcriptorũ ſen damnatoruʒ 1 v.
Bonis que liberis in poteſtate conſti

tutis ex mr̃imo.uel aliter acquiruntur vilj.

⁊ eofum adminiſtratione.

Bonorum bageſtione contra tabun p.

las l Aaſ pre. lib. pol. ⸗
Bonorůům poſ.contra tabnlas liberti viij⸗
que patronis liberiſq; eorum dantur. v.
Bonoxʒ poſſeſſione ſecundũ tabulas v.

c Adducis tollendis. viij.
Lalumniatoribus. 345 ii.
Carboniano edicto de.e. 2* gi
Cauſis ex ila. alicui irrogat.j.de. e.
Codicillis.· vi.

Collationinbu. viii.

R

1 1 S .
ſoviſpß in . gπα² Æ*
Loluſione Aecrgenca. 265 iiii.
Lommerciie Sec ihus. 5 5 viii.

Cõmiatões epiſtolas ꝓgrã. blerb. i.
au. rei iudi. ⸗

Lommodato. * ix.
Communi ſeruo manumiſſo. ix.
Communi dinidundo. iiii.
Cõia ð legat᷑ ⁊ fideicõ.⁊ ð ĩ rẽ mil.tol. v.
QCommunia de ſucceſſionibus ꝰꝰ i.

Lommunia de manumiſſionibus. 26/
Commnnia de uſucapionibus
Vtriuſq; iudicu tã fam.hr.qᷓ; commuos l.
ni diuidundo.
Communium rerum alienatione %
Compenſationibus.
Comcubinis,. 29
Cõditõe ex lege ſine ca uel ca iiuſta. 1 14

Conditione indebiti.⸗
Conditione ob cauſam datorum./12 ii.
Conditione ob turpem cauſam/ i⸗

Conditione furtiuus.
Cõditõiba inſertis tam in legatis quĩã viii.
in fideicom.⁊ liber.

Conſeſſis. N⸗ viii.
Confirmando tutore. 9“* iiii.
Conſortibus eiuſdem litis.?. G viii.
Conſtituta pecunia. ¶ v.

Contractibus iudicũ uel eorũ qui ſůt v.
circa eos.⁊ inhibendis donationibus di.
itẽ eas faciẽdis.⁊ ne admiſtratõis tpᷣe
ꝓpᷣas edes edilicẽt ſiñ ſãc. pragmatica vii.
Lontrabẽda emptõe ⁊ uenditione. iiii.
Coõtrahẽda ⁊ cõmittẽda ſtipulatione 3l/ ix.

Contranio iudicio tutele. ⸗ ii.
Qreditorem euictionem nõ debere. / ii.
Qrimine expillate hereditatis vii.
Crimine peculatus. 3 vi.
Qrimine ſacrilegii. ix.
CQrimine ſtellionatus. iii.
CQuratore furioſi uel ꝓdigi ⁊ 3 oĩb cu. 3 ix.
Quſtodia reorum.) ꝰ⸗ ui.

d Ebitorem uenditionem pignox ii.
impedire non poſſe. *

Dediticia libertate tollenda. vir.
Defenſoribus ciuitatum. * d.
Depoſitii. v.
Dilationibus. ii.
Diſtrationibus pignorum.: ? iii.

Dinuerſis reſcri.⁊ prag. ſanctionibus. ii.
BDiuidẽda tutela ⁊ pro qua parte quiſ⸗ 9. 'yil.

que tutorum conueniatur. v.
iuortio facto apud quem liberi mo vi.
rari uel educari debent.· ix.
Soio malo. vi.

Bonationibus.
VDonationibus ante nuptias nel ꝓp“ v.

ter nupcias ⁊ ſponſalicias lli.
Donationibus que ſub modo uel cõ iiii.
ditione uel ex certo tem. conſli.· vi.
Bonationibus inter ni.⁊ ux.⁊ a genti⸗ 22
bus in liberos factis. ii.

Bonationibus cã mortis.j.de.m.
Dote cauta c non numerata.·
Dotis ꝓmiſſione ⁊ nuda pollicitatöe ⸗
BSDuobus reis ꝓmittẽdi ⁊ ſtipulandi t
e Dendo.
Edicto diui Adriani tollendi æ
quemadmo. ſcri.
Edicto ſucceſſorio.j.de s.
Edificiis priuatis. ⸗ pi.

Edilicii actiontbue. .
Emancipationibus Hbetoruh. 5321

Emendatione co dicis rſimieni fa -

eius edi.ti.ilii.
Emendatione propinquofum.
Emendatione ſeruoram. I*
Emphiteotico ) Ictu al de lare emphi.
Eo qui pro tutore negocia geſſit.?

Eßpali audien. a de diuerſis capitulis

que ad ius curãq; nel reuerentlaz per
tinent pontificalem'.

Epis ⁊ cle. orphanotropbis ⁊ xeno ⸗

dochiis ⁊ pthochotrophiis ⁊ aſſiſteriiſ
⁊ mõachis ⁊ priuilegiis eorum ⁊ de ca
ſtrenſi peculio ⁊ de redimendis capti.
⁊ de cenſibus cle.uetitis nel ꝑmiſſis.
Erꝛore aduocatonum uel libellos ſen hᷣ
ces ↄcipiẽtiũ.
Erꝛore calculi.
Et᷑ ꝑ ꝓcuratoꝛem cãm i ltegrũ reſtitnti
onis agi poſſe.

E ob chuograprari pecuniã pignus

teneri.
Euicõͤibus. S1
Eunuchis. ⸗
Exceptõnibus ſiue ſſcriptioĩbus. .
Ercuſatiõibus tutoꝝ et tpoꝛibs eoꝝn
Excuſatõibus neterão .
Exr delictis defũctoꝝ ĩ quãiũ bides 3
ueniãtur.⸗
Executõe rei iudicate.
Exercitoꝛia nel iſtitoꝛia actõe.¶
Exbibẽdis nel trãſmittẽdis reis. ⸗⸗

Ex quibus cãis ĩfamia irꝛogal. . c. 73

Ex gꝗbus cãis maiores ĩ ĩte.reſt.j.ð.q.
Ex q.ca. hui ꝓ pᷣmio accipiũt li.. 8. q⸗

Allſa cã adiecta legato elſaͤehge⸗

Falſa moneta. 1

Familie herciſcunde.
Famoſis libellis.··
Feriis. &⸗ iaſy 1
Fide inſtr̃orũ ⁊ amiſſione eormm ⸗

vii. Figeicommiſſariis libertatibus.

Fideicommiſſis.
Fideiuſſoꝛibus minorum.

Fideiuſſoribus tutorũ uel curatorum

Filiofamilias minore.
Finium regundorum. =

Formulis ⁊ ipetratõe actõuzʒ ſi ublatis.

Fructibus ⁊ litis expenſis j
Fundo dotali.
Fane ⁊ ſeruo corfrupto.⸗⸗
Enerali abolitione·

Heredibus inſtiuendis ? que

erlole heredes inſti.non Poſ. 14.
Heredibus tutorum. 19
Hereditariis actionibus. S. de. A..
Hereditate uel actione uendita
Hereditatibus decurionum nanicula
riorum ⁊ fabricoen.

Nrticis 7 AWauucheis 2 Samaritälul

Nota ꝙ lz boc pronomẽ bis ĩ capite
ſubſeq uentiũ titulorũ poſitum ꝑ gemi
num.ii.abſq; aſpiratiõe ſcribi dʒ ſicut
⁊ in hoc codice ſcriptum reperies tam̃
de.H.⁊ non.JJ.lr̃a ordinati ſunt ne e
mendationes orthographia inuenien
di eos ingeramus difficultatẽ ꝙ cõtra

raationẽ tabularum iſtiuſmodi eſt.
de his qᷓ pene noie ĩ teſõ łcodicill ꝛli. ·

ℳ
*Sr. / .

vi.
viii.

viii.

li.
li.
ix.
ii.
y⸗
v.
lii.
iij.

de bis ꝗ a nõ dño manumiſſi ſunt. ⸗

de bis que ſub mõ legati ſen fideicomi & si.

de his que ni metuſue cã geſta ſunt. vuii.
de his ꝗ ad ec.confu.uel ibi excamant ? iii.
de his ꝗ ad ſtatuas confugiunt. “ iii.
de bis ꝗ aptas tabnlas ad heredem. SEvii.

de bis q iĩ ecclis mannmittuntur 2„ o.
de hiſꝗ ĩ prioꝝ creditoꝝ loco ſuccedũt ⸗es i.
de bis ꝗ latrões nel ĩ alus crũnib ꝛeos? ix.
de his qui parẽtes ſen libeꝛos ocideꝛũt· iiii.
ð hiſ ꝗ potẽtioꝝ noiĩe titu.pᷣdiis affigũtꝰ Sᷣ i.
de his ꝗ pp metũ iudicis ſi appe laneꝛt i.

de bis ꝗ ſibi aſcribunt in teſtamento 344 ii ii.

de his ꝗ neniam etatis impetraueruntᷣ“

de bis quib ut ĩdignis auſerũt her̃ditat ?27 vii.

i AMpuben ? alis ſubſtitutionibu) ix.

Inceſtis ? inntilibus nupciis ¶o ix.

Indicta niduitate ⁊ de lege in.miſcel. 3⸗
Infaͤtib expoſit᷑ ⁊ liberis ⁊ ſeruis de
hbis qui.ʒ3 3
Inſfirmãdis penis celibat⸗ ⁊ orbitatiſx i
Ingennis manumiſſis.
Ingratis liberis.
In ĩtegrũ reſtitutõe minorũ.xxv. an.
In itegn reſt. poſtulata ne qd noni fi 7* ii.
Ininriis R Y-rrn „ A 5 216
Inius nocando.. ſi.
In litem inꝛando. )* vii.
In litem dando tutore uel curatore. 5 ii.
Inofficioſo teſtamento.
Inofficioſis donationibus. ⸗ v.
Inofficioſis dotthuus. ½

vii·In quibus ca.ceſſat lõ.tẽ.preſcriptio. vpii.

y.
ii.
iii.
viii.
pii.

vi.
liii.
vii.

v.
viii.
i.

24

Ul.

yi.
v.
v.
iiii.
ii.

vili.

9
l.
I.
9 1
Vil.

bi.
iii.
vii.
i.
v.
pi.
vii.
yi.
vili.

In q.ca.tutorẽ hñiti tntõ. cn.daẽ poſ.ꝰʒ

In q. ca. i te. ꝛeſtitutõ neceſſaria nõ ẽ. i⸗

In q.ca.militàtes ſori pſcri.nti ñ poſ.y)7 ix.
In gq.ca.pig.nel bypotheca.tacite ↄhit᷑ v.
In quibus cauſis ſerui pro premio li iiii.
bertatem ac.ð.de. E. .
Inſtitntõibus ⁊ ſub.reſt.ſub.ↄd. ſacti ls⸗ vi
Inſtitoria ⁊ exercitoria actione.
Int᷑ alios res acta nel iudi.aliis non
nocet.j.de re. .

Interdictis. 3

Interdicto mãimõio ĩt᷑ pupillã ⁊ tnto.⸗x⸗
Inntilibus ſtipnlationibus.
Judeis ⁊ cellicolis.
Judiciiss ⸗ vili.
Jure annullorum aureorũ ⁊ de natali viii
bus reſtituendis. 722 i.
Jure deliberãdi ⁊ ð adeũda łacqrẽda 222 iii.
Jure dominii impetrando. vii.
Jure dotium. 0 $ 8 iiii.
Jure emphiteotico. * v.
Juteiurãdo pꝑ calumniam dando. iii.
Juris ⁊ facti ignorantia, i.
JIuꝛiſdictõe om.iu.⁊ de ſoro cõpetenti.

29
iil.
2
Uiile.

Iuſtinião codice ↄſirmãdo ĩ ꝓemio.

Aeiina libertate tollenda ⁊ per ceꝛ 2 5
tos modos.
Legatis. 3⁰
Lege aquilia./
Lege ſuſſia canina tollenda. ꝭ4
Legibus ⁊ cõſtitutõibns principum. 2
Legitima tutela. 1
Legitimis heredibus. 85
Lberali cauſa.
Liberis pſteritis uel exheredatis. 219
Liberis exhibẽdis ſeu deducẽdis ¶

Ltigioſis. 5

viii.

AMandatis princium.

*

Lbettis T eofum liberis. g

Lits conteſtatione.ꝰ
Locato ⁊ conducto.
Loõgi tẽ. pſcrip.q ꝓ libertate ſi adueꝛſꝰ i.
uitione pignoris e&

m Aagſſtratibns conneniendis. 19

Magiſtratibus municipialibuſ wvi.
Malelicis ⁊ matematicis ⁊ cetrij ſil b viii.
Mangdati ,.⸗126 viii.
vij.
Mogo mulctaꝑ q̃ a iudicib infligunt iii.
Monopoliis ⁊ conuentu negociato ii.
rum iüllicto. P
QHortis cã donationibus.. de.d. &

Mulierib q̃ ſeꝛuis ꝓpriis ſe iũxerunt ciiii.

Mutatione nominis. 3 * Viii.

n Alturalib liberis ⁊ mib eorũ ⁊

evx ꝗ.cauſis. i.
HNiutico ſenore. ¶ 3½* viii.
Ne cõitibrei militariſ ſtribuniſ lanacia vili.
Ne de ſtatu defũctoꝝ p qnquẽniũ q̃rat: ee iiii.
Ne ſideiuſores lmãdatores dotiũ dẽẽ ⸗ vii.
Ne ſilius ꝓ pre lpr̃ ꝓ filio emãcipato/⸗ iii.
Ne ſiſcus nel reſpulblica procuratm vii.
alicui patroci.ꝰ 5
Ne gꝗs ĩ cã ſua indicet uel ius ſibi dicatꝰ ix.

WMe liceat in una eadẽq; cã ttio ꝓpuocaf iiii.

Ne liceat potentioribus patrocinium & v.
litigantibns preſtare. iiiz.
Ne pro dote mulieri bona quondam iii.
mariti addi.! ⸗⸗ iiii.
Ne rei dominice nel templorum nendi viii.
catio temporis excp. . .lililil.
Ne ſanctum baptiſma iteretur. iiii.
Ne ſũ iuſſu pꝛĩcipis ceꝛtũ iudicibliceat 39 vi.
Ne tutor uel curator nectigal cõducat
Ne uxor pꝛo marito nel maꝛit p nxore⸗i⸗ viij.
Ne chriſtianũ mãcipiũ hẽtic ulpagãuſ ii.
Neceſſariis ſeruis heredibus inſtituen viii.
dis nel ſubſti./ i.
Negociis geſtis. ?9 J v.
Nemini liceat ſignum ſaluatoris chꝛiſti vii.
humo nel ſilice. H
Nili aggeribus non tumpendis.2
Non numerata pecunia. 29
Houa nectigalia iſtitui ñ poſſe.j.de.u.
HNouationibus ⁊ delegationibus ix.
Noni operis nunciatione
Mono codice faciendo in pꝛoemio./ vii.
Noxalibns actionibus α iili.
Nudo iure quiritum tollendo. v ii.
Nundinis ⁊ mercationib 6t, iiũ.
Nuaptiis. N, vShSpil.
o Bligationibuſ ⁊ actõibo. ð. ð a.
OQbſequiis patrono pᷣſandis.⁊ v iiii.

vili.

OQicio petfecti nigilã⸗ꝰ
Officio preſil bis ⁊ ůnone ꝰ⸗
Mſicio pretoris.?
Oſficio proconſulis ⁊ legati.ꝰ
Officio queſtonris
Officio rectoris ꝓauicie ut nulli pꝛie ſue 35
Officio nicarii ⸗
Operis libertorum.
Operis noui nũciatione.S. de. n. ⸗
Operibus publiccs.
Ordine cognitionum. %
Ordine iudicioꝛum.
Pactis ↄuentis tam ſuper dote ⸗
quam ſuper donatione.
Pactis ĩter emp.⁊ nẽditorẽ ↄpoſitis⸗
Pacis pignorum ⁊ de lege cõmiſſo ſ&
ria in pignotibus.
Paganis ⁊ ſacrificiis ⁊ tẽplis eorum
Partu pignoſis ⁊ omni cauſa. 3 %%
Patria poteſtate.⸗
Patribus qui filios diſtraxernnt.
Peculio eius qui libertatẽ meruit.
NMedaneis iudicibus. S
NPena indicis qui temere ⁊ male indi
cauit uel eius. Sꝰ
Penis.?
VPericulo ⁊ cõmodo rei nendite. ⸗
Periculo tutorum ⁊ curatornm. =
Per quas pſonas nobis acquiritur.
Petitione hereditatis.
Pignoraticia actione.ð.de.a.l &
Pignoribus ⁊ bypotecis.
Pius petitionibus. ⸗
Pilus nalere ꝙ agi qᷓ; ꝙ ſilate ↄciepbi:⸗
Poſthumis heredibus inſtituendis
nel exberedandiis *ι
NMoſtliminio ryſiſ ⁊ redẽpt᷑ ab hoſtib
Poſtulando. ⸗2
Precaꝛio ⁊ ſaluiano interdicto.
Precib ipatori offerẽdis ⁊ ð ꝗb'reb⸗
Prediis nel aliis reb minoꝝ ſiñ dec.⸗

Preſcriptõe lõ. tẽ.x.uel.xx.annorum

Preſcriptõe.xxx.uel.xl.an.··
Preſcripitõe quadriẽnii.j.de.q. ⸗⸗/

Pretorio pignore ⁊ nt in actionibus ⸗

etiam debitorum.
Priuatis carceribus inhibendis.⸗
Priuilegio dotis.
Priuilegio ſſei.
Probationibus.
Procuratoribus.
Prohibita ſequeſtratõe pecunie⸗⸗
Pro qui.ca.ſerui ꝓ pᷣmio acccipiunt
libertatem.
Pro ſocio. i3

Officio ciuilium iudicum ⸗
Oſſicio comitis orientis. A
Officio comitis rerum priuatarum.
Nfficio comitis ſacrarũ largitionum. 2 ½
Officio diueꝛſorum indicum. 29
Officio eĩq uicẽ alicuius indi.obtinet ·
Officio iudicis alexandrie·
Officio iudicum militarium. ⸗
Officio mag iſtrimilitum. ⸗
Officio magiſtri officiorum.
QOfficio prefecti auguſtalis 3
Officio.pp. aphrice ⁊ de oĩ eiuſdem.
OQfficio prelectiptorio oriẽtis ⁊ illirici

4 MA . erd sT

vi. ꝗ Dadriennii preſcriptõe
ix. Oñ ciuilis actio criminali preiu
icet an ntraque.
v. Quando decreto opus non eſt, 19 4

vi· Nuũ dies legati ul fideicõmiſſi cedit ·⸗

v. Mu ex facto tutexis Fcuratoris miorfſ .
ñ ſiſlpᷣnai debitores debitoriſ ſui.⸗⸗
ili. OQiñ imperator inter pupillos 7. nidu

iiij.

as nel miſerabiles.

NMN libellue principi datus litis con ? ½

teſtationem facit.
iii· ¶ Qñ liceat ab emptione diſcedere. ⸗
in.· Qi liceat ſiñ iudice nnicuiq; ſe niĩdicar
v. OQiñ muliel tutele offõ fungi poteſt

*

pl. Muũ ſi peletiũ ptes petetibo accieſcunt. vil. S emnitentiüs ex pericnlo fecitan ſlis? 7 ii. Si ut omiſſa hr̃ditate nel bo.poſſ.

pii. Nñ pronocare non eſt neceſſe. vii. Sñiiis ⁊ ĩterlocu.omnium iudcum. iiii. Sine cẽſu uel religis ſũ.ↄpa.nõ poſ.
p. ONi tutores nel curatores eẽ deſinant.? viui. Sententiis prefectorumpꝛetorio. iiii. Societate nel pto ſocio.s de. p.
iii Due ꝛes exportari non debeant. vii. Sniis que ꝓ eo ꝙ intereſt ꝓferuntur. ⸗ vii. Solntionibus ⁊ liberationibus
231viii NDue res pi. obli.poſ.⁊ que nõ ⁊ qliter 2 % ix. Sepulcro uiolao. ⸗ v. So.matri. quẽadmodũ dos petatu
iiii. Que res nẽ.nõ poſ.⁊ qui uẽ.uel mer. vi. Seruis fug.⁊ liber.mãcipiiſ ⁊ ciuitatũ ꝰ xv. Spõſa ibꝰ ã is ſpõſaliciiſ ⁊ ꝓſeneticiſ .ẽ
vii. NQue ſit longa conſuetudo. 2 vii. Sernuis rcipublice manumittendis. iii. Soportulis ⁊ ſũ.i diuer. iudi.ſaciẽdis.⸗⸗
ii. Que ni metnſue cauſa geſta ſunt. vii· GSeruo cõi manumſſſo.ð.de.C. i. Statuis 2 ymaginibus. „%?
pi. DNuẽad.teſtã aperiantur deſcribantur & vii. Seruo pignoꝛi dato manumiſſo. ilii. Suffragio. ucn ſſau diz 10H
ix. Nueſtionibus. ⸗ iii. Seruitutibus ? anaqua. * vi. Sauis ⁊ legitis hr̃dib.⁊ ex filio nepo.
ir. DQui accuſare non poſſunt. 225° ij. Si aduerſus creditorẽ reſtõ poſtuletuꝛss i. Sãa tritate ? fide catholica nt nemo.
pi. OQui admitti ad bo.poſ.pñt itra q̃ t᷑.· ½4 Bi aduerſuſ delictũ ſi nũ reſtõ poſtulei v. Suſpectis tutoribus uel curatoribus. g
vii. Qui bonis cedere poſſunt. =9/ .— Si aduerſus donationem vili. t Albulis exbibendis. 95 ‚]R
v. AQui dare tu.nel cu. pñt ⁊ qui.i9 Si aduerſus dotẽ reſtõ poſtuletur. ?vii. Tp̃ib r̃patõb ap.ſeu conſulta.: ꝓ⸗
v. MQiui etate ſe exceuſant 19 3 Si aduerſus fiſcũ reſtõ poſtuletur.? ii. Tib i inte. rel.tã minorum aliarũ;.
ij. OQui ⁊ aduer.quos ĩ ĩteg.reſt. poſtulei 5S Si aduerſus libertatem. vii. Teſtamentaria manmiſſione.
iii. NQui legitimã pſonã bẽãt ſtãdi ĩ iu. Iñ ?⸗ Si aduerſus rẽ iudicatã reſt.poſtulet?ð v. Leſtamentaria tutela.&⸗
vii. NQui manumittere ſi poſ.⁊ ne ĩ fra.cre. ꝛ εν Si adueꝛſus ſo.a debitore ła ſe factã? vi. Leſtamento militisẽ ⸗
b. ODui morbo. 9 Si aduerſus trãſactõm uel diuiſi.mi.?ꝰ vi. Teſtamẽtis ⁊ quẽadmo.teſtã ordinãt.⸗
v. MNui numero liberorum ſe excuſant. 93 Si aduerſus nenditionem. = iilil. Teſttibus. 20 “
v. NQui numero tntelarum. 93 Si adueꝛſus nenditionẽ pignotis. ii. Tranſactionibus.
v. OQiuli petant tutores uel curatores ¶ g Bi aduerſus nſuca. reſtõ poſtuletitur v. Zutela diui.⁊/ p qua ꝑte quiſq; tutor.
pii. Qui nõ pfit ad libertatem peruenire ſii. Si aliena res pignora data ſit. 33 y. Tutoribus ⁊ curatoꝛibus illuſtrium. ⸗ .—
viil. Mui potiores in pignore habeantur. 2¾vii. Si a non cõpetẽti iudice iudicatũ eẽ 2 9 v. Lutore nel curatore furioſi nel ꝓdigi. 1L
ii. Mui ꝓ ſua iur.iudices dar̃ dariue dĩtꝰ vii. Si antiquior creditor pign nẽdidit. & v. Tutore uel curatore qui non ſatiſdit
di. NQui teſtã ſacere poſſunt uel non. iiii. Si certum petatur. 2%6 iii. u HBi de raci.tã oub.q; pᷣna.agi osꝰ
vii. OQuib'ad lib. pclamaĩ ñ lʒ ⁊ de febus viii. Si cõis res pignori data ſit.2 S% iii. Vbi cãe ſiſ. łð me domo boĩmq; ⸗
ii. NQuibex ca. maiores ĩ itegrũ reſtituãt i. Si v̊ in utilitatẽue pub.uel ꝑ mẽdaciũ iiii. AVbi cõueni.q certo loco dar̃ ꝓmiſit.
vii. Muib; ex ca. ſerui ꝓ pre. lib. acci.. ð. e 263 v. Si 7 nolũtatẽ mr̃is tutof datus ſit. iiii. Abi de criminibus agi oportet. .
viii. Qnuibcãis pig.tacite ↄhitur.ð.de.i. eο& vil. Si de momẽ.poſ. fuerit appellatum. / iiii. Abi fideicommiſſum agi oportet.· .

vii. NQub nõ obilci lõ. tem. preſcriptio. v. Si dos cõſtte matrimõ. ſoluta fuerit.i/iii. Abi ge here.agat᷑ ⁊ ubi ſcripti berfdes
vii. NQaibus res iudicata non nocet. ½ v. Sieex falſis allegatötbns. excuſatns ſit iui. Abi ge poſſefſione agi oporteat.
.·MNa b'ut idigniſ anferũt᷑ bůditates ⁊ ad vii. Si ex fal. ĩſiꝛis uel teſtib iudicatũ erit ⁊ ii. Abi ⁊ apᷣ qᷓ; cã uel cognito rel. ltegrũ⸗⸗
iN M cũ eo q ĩ ali po.ẽ neg. geſtũ eſſe. =S v. Sie eex pluriba tu. uel cu. oẽs nel unus / „ ilii. Avbi in rem actio exercere debeat.·
vü. NQiõ ⁊ qñ iudex ſniaʒz ferre dẽat pñ̃ibꝰ vili. Si ĩ cãm iudicati pignus captum ſit. oe v. Abi petantur tutores nel curatores.
vil. Quorum appellatões non recipiũtur. ii. Sii cõi eadẽq; cã i ĩiteg.reſt.poſtuletuis v. Abi pupilli educentur.i ꝓgꝭ
vii. Nuofum bonofum. = vpi. Sil frau. pro. a libertis alẽatõ ſcã ſit. “t iii. AVAbi gs curiali uel cobor. aliaue ↄdit.⸗
vii. Quornm legatorum.= * v. Si maior fachſine decreto alienationẽ iiꝰ Abi lenatorel uel clariſſimi uiri ciuili
ixr. 1 Alpin nirg. ſen nicl neeñ 2 ſcimo. 372 it. Si maior factus ratum habnit. ( üi. Abi cauſa ſtatus agi debet. 4“
viii. MNöciniis opeꝝ pn.⁊ ð pa. cini.c iiii. Si mãcipiũ ita nenerit ne pᷣſtituatur. iii. Abi ⁊ qñ liceat ſñ iu.uicuiq; uindicaꝛe 72
iii. Kebaliẽis nõ ali.⁊ ð phibita rerum. ¶ui.· Si mãcipiũ ita fuerit aie.nt manumitt. iili. Vectigalibus comm. ſſis

iiii. Mebnus creditis ? de iureiurando = „ v. Si mater indenitate promiſerit. α iiii. Vectigalia inſtitui non poſſe.õ.de u. S
vi. Rebus maternis ⁊ materni generis. ii. Si mi.ſe maio.dixerit uel ꝓbatũ fueꝛit vi. Aerborum ⁊ rerum ſigniſicatione.
ü. Receptis arbitris. *3 li. Si minor ſe ab hereditate abſtinuerit ? i. Aelteri iure enucleãdo.⁊ autoritate iun. H
vii. Me iudicata. = 9 v. Si nuptie ex reſcripto petantur.S· ix. Aibonorum raptorum.
iii. Rei uendicatione. ⸗ pi. Si omilſa ſit cauſa teſtamenti. 3 bii. * Vigicta libtate ⁊ ap ↄciliũ maumiſſiõe
d. Mei nrorie aclõe ĩ extipulatu actõm. 1675 i. Si pedẽte appel. mors interuenerit. 9 vii. VAnge legitimi ⁊ unde cognati.
vii. Relationibus. · iii. Si p ui uel alio mõ abñtis poſſeſſio. vi. Ange liberl.
iui. Religioſis ? ſũp.fu. ⁊ alee luſu. ꝰ· viil. Si pig. ↄuẽ. non ſit ſecuta numeratio e“ vilii. Vndeuit. v%⁹.
liliii. MRẽ alienã gerẽ. ñ itdici reꝝ ſuaꝝ aliẽa. Vviii. Si pignus pignori datum ſit 2':? vi. Ange uir 1 uxor.
viii. RKemiſſione pignoris. ⸗½% iii. Si ppꝑ pu.pẽſitatões nẽditio celebrata vii Vſucapione ꝓ ẽptore uel tranſactione SSS
vi. Repndianda nel abſtinẽda hereditate vii. Si plures una ſnia cõdẽnati ſunt: ve Alucaptione pro donato. - 3
vi. Mepndianda bonorum poſſeſſione v. Si quacũq; pdit ptate uel eñ ptinẽteſ/ Aſucapione pro dote.

v. Repudlis ⁊? iudicio ð morib ſublato.pyi. Sie quis aliquẽ teſt, ꝓhi.uel coegeritꝛ⸗ Aſucapione pro herede. ,
ii. Meputatõib⸗ que ſiüt ĩ tu. ĩ iteg. reſtie⸗ iiil. Si gs alteri uel ſibi ſub altinoĩe l ali.· Aſucap. lrſſſormãda de ſub.dꝛa.
I 3 .

ix. Megnirendis reis x. Si gs eã cuũuerit tutor corruperit. = iii. Aſufructu ⁊ habi.⁊ miniſterio fuorum
v. Kerum ammotarum ?· vyv. Si gs ignorãs rẽ minoris eẽ ſine dec. iiii. Alſuris. „
A⸗ Rerũ pmu.⁊ pᷣſcriptis nerbis actione⸗ ix. Si quis imperatorſi maledixerit. vi. VAſuris.⁊ fructib legato uel fideicõiſ·
lüi. Meſcindenda nenditione. . v. Si rector ꝓni. uel ad eũ ptinẽtes ſpõ. vpii. Aluris rei indicare. 1
vil. Mes ĩt alios ac. nel iu. aliis ſi no. ð. ö. i ix. Si reus nel accuſator mortu fuerit. p. Aſuris pupillaribus. 6G922
