tionis euentum:hereditaria parte des. S. i. ⁊. l. ſi ita le
pꝛedij in quaꝛte ratione retenta cõ gatũ vel dic qꝛ co
penſato pꝛeterea quod a coheredi heredes reſtituta ſi

bus uice mutua pèrcepit:⁊ ſi quid

deeſt in ſupplemẽtum deducto ꝙ;

—

a ceteris ĩ ło fundo ſoluitur: ſupꝛa

quartã hñs reddere compellitur.

tionis. vt. ð. de iof.

veniunt ĩ hoc iudi

bi diuident hoc in

ius in fi. Alij dicũt

q etiaã hi extranei

.l. fi. ſed hbic ideo dicit exẽ
plo.vt ſicut als detrabitux L
de legat. ⁊ fideicõ.ſic ⁊ hic de pꝛelegatis: ff. de here.inſti.ex facto.
QVirili.qꝛ ⁊ in alijs hʒ viriles.licet per quandam pꝛelegatõʒ vnus habʒ
plus quam alius. vt hic. ⁊.ff. de here.inſti ex facto. . i.⁊ ſic non eſt con
tra.ff.e.que pater. P
g Mulli.expreſſe vel tacite.ff. eo.que pater.
h Voluntatem. vt ⁊.5. de inoſ.t.parentibus.⁊.S.quot᷑.⁊ in aut᷑. de triẽ.
⁊ ſe. ..i.coll.iij.⁊ nõ.quod pꝛo buiuſmodi diuiſione non agitur ð euic.
yt. fl. de le. ij. caum pater. . euictis.ſecus in ea que ſit per iudicem vel per
partes.t.ð.e.ſi familie.
i ſ Eruũ.tenens aliquis heredum.

k Suũ.per vſuca.nec per pꝛeſcriptionem.x.vel.xx.an.ſʒ tm̃.xxx.

Non facii.nã in pᷣſcriptione titulus ẽ neceſſarius.vt bic.⁊.s.ðe rei ven.

re tua. ⁊.l.nullo.⁊.ff.pro donato.l.i.⁊ de vſuca.celſus.⁊.j.de pꝛe.lon.

tẽ.l.dintina.⁊.j.quibus ca.cel.lon.t.p.l.iiij.
m Alſſignatas.a lege.xij.ta.vt.õ.de pac.l.pacto.⁊ facit.ĩ.ðe dona.l. nee
ignoꝛans.accurſius.

n I Icet. ſñi poſſit. vt. ð.dde pac.l.debitoꝛũ.⁊.l.pacto.⁊.j.ſi cer.pe.l.i.

o Juris.i.ſtipulationis iure facte ſecundum Jo.
p Omiſſo.i.ſtipulatione non interueniente.ſed tantum pacto in rei tradi
tione appoſito.vt.j.de rerum per.l.de rebus.⁊.j.de dona.legem.⁊.l.cũ
res.alias ſi non eſſet facta traditio.nulla ex tali pacto actio naſceretur.
vt ⁊.ff. de pac.l.diuiſionis/⁊.ð.e.ſi diuiſione.
q Lonnueniſſe.poſt paetum interpoſitum. nam pacta nouiſſima ſunt ſet
uanda.vt.S.de pac.l.pacta.
rAIlium. fama ⁊ re difficilis ẽ bec lex. dic ergo caſum ſecundum
antiquos quidã hñs trecenta tres quoq; filios. vni in vita fundũ de
ſuo patrimonio ↄceſſit ad ſuſtentatõʒ.⁊ ſic in peculio.quos tres filios ⁊
ſolos heredes inſtituit equaliter.hr̃ditaria ergo poꝛtio cuiuſlibet ẽ cẽtuʒ

T rogauit filium cui fundum conceſſerat vt ſuam poꝛtionem hereditatis

reſtitueret coheredibↄ.⁊ quibuſdã alijs ſub ↄditione.puta ſi nauis ex

aſia venerit. pꝑceptis a coberedibus pone.x.bic ãt dʒ habere quartam.i.

xxy.impntantur ĩ quartã illa decem que accepit a coheredibus cã iĩplẽ
de ↄditionis accepit. Item bereditaria pars pꝛedij pone ꝙ valet. xij. er
go hʒ in fundo quattuoꝛ. ⁊ ſic ergo habet quattuoꝛdecim.ꝙ at deeſt ſol
netur ei ĩ eodẽ fundo. Hec non placet.qꝛ ñi ſupereſt aliquid de eo fũdo
reſtituendo ꝙ hic fuit. vt in fi. dicit imo deeſſet.iõ dic ꝙ fundus valuit
xxx.⁊ ſic bʒ.x.s coheredibus. Item hereditaria fundi que ex alia.x.ð

Dem.aa.⁊.cc.Diocle. ſunt eum filijs inſti
Xcauſa donatõis uẽl aliũde tnti litteram autẽ ex
pone. filium. i. fil

eam quam. vł ſubaudies ſilius. æ ſecundum vtrunq; erit ſuſpen
ſiua vſq; in fi.vł dic teſtator ſanxit filium habentem.quẽ.i.aliquẽ

⁊ ꝙ dicit in fi.cõpellitur.ſubaudi pꝛedictus filius.

ſ Portionem.i.ſuã partem hereditatis que erat tercia.ne ſit ↄtra

ff. de ver.ſig.l.nom en filiarum.S.poꝛtionis

tParte pꝛedij.ſed qr̃ totam hereditariam partem fundi cõputat

in partem.ſ.trebellianicã.ĩmo videtur quartã hereditarie ſicutꝰ

putat quartam aliaꝝ rerum quas ex teſlamento habebat. vt. ff. ad

.l. fal. ticia. ſed. . ſecundum quoſdã qꝛ hoc teſtator dixit.ſed hoc
refugium miſeroꝝ.dic ergo ſᷣm Jo.ꝙ bic fundus fuit ſilio pꝛe

legatus de hereditate.⁊ non cauit teſtatoꝛ pt quartam detineret
de hereditate vñ g voluntatem eius deducitur quarta. ⁊ ita quũ
facit ↄ volũtatem retinendo fiet ↄ ſuam in hoc.qꝛ tota heredita
ria ↄputabiĩ in quarta.⁊ nil lucrabitut inde. ceterum ſi cauiſſet

teſtatoꝛ yt quartam retineret de hereditate. tunc fundus pꝛelegaſ
eſſet pcipuus ſuus.nec ĩputaret niſi tantum quantũ retineret ſi a

lij eſſet legatus.ſ.quartam ſue parlis.vt ſi eſt unus ſilius tres jn

cias. ſi tres vnam vnciã. ut.ff. ad.l.fal.ticia. ʒ huic lectur̃. Jo.
obſtat ꝙ ſubijcit ſi quid deeſt in ſupplementum ⁊c.ꝙ ſi fundus
pꝛelegatus ut dixi.ergo hereditaria portio tĩ computatur iq̃t
tam. non etiam ꝙ deeſt ad quartam in eodem fundo ⁊ ſolũ.quũ
exta quartã ſit ꝙ ab herede percipitur.vt dicta.l.in quarta ad.l:.
fal. Sed. e. Yo. qð hic filius rogatus fuerat extraneis dare ſun
dum. ⁊ ita totum. etiam illi aliquid filio dare.⁊ eodẽ modo frib⸗
ab eis aliquid accipere debebat computabit ergo ſibi in quar

tam bereditariam partem pꝛedij. Item quod accepit a coheredi

bus. Item quod accepit ab extraneis in eodem fundo.i.pꝛo eo
dem fundo reſtituendo quem in prelegatum habebat non enim
intelligendum eſt nt in eo.dem fundo in quartam habeat ampli
us quam bereditariam portionem ⁊ ideo callide poſuit in littera
a ceteris. q.d. ab extraneis.ᷣ uel dic ut in alia glo.ᷣ inferiori . uel ſi
uis ſecũdum. H. ⁊ Aʒ.dic hunc fundum collatum filio a patre
ut bene merito.nel conferendo ultimum arbitrium. unde uenit

in iudicio fami.herciſ.percipiendus.ut.S.e.filie.⁊ bene dico qð “
tota hereditaria poꝛtio computatur in fal.quia contra uoluntatẽ

deſuncti retinet quartam de hereditate. ſecus ſi ex noluntate. ut

ff.ad.l.fal.ticia.nam ibi de trebel.fal. dicit.⁊ ſic habet tres ptes

nipt
voert
bartlun
mo de
ffonn
gtantur!
nſügen
ſingoe⸗
geicl a
ngi⸗
winbe
Nlenſe
Utoius eta
ſbens nol
guanore
donatone⸗
Purtur,1
Eilai
Krllel
gigrüte
ſtlll feo
gi on
dinſttuet
tber
Mente
eſcuani
tchpute
iepn
Enpinl

aaſech

Nuctſde
6hetctu
eſiodes
iphmaen
ütintan
ltuſſel
Unrgtain
lecbe
Aln
Nhieſon
leß⸗ gl
Nliän⸗
chugel
nimi
wnſini⸗
linn
unf

hidenn⸗
i
nngm
re ☚
le n
ſeleis N
paln

benſſch
tgaicſen
bee in
faccherih

doneeen

Atprlimni

nüntiboid

n Kii

Kirlin
i diee

nelgſeſine⸗

Niridathoea

donſtelett

Aen
aübi emme
tonflſsee

ilunmat
t ſinifl⸗

ideſlnad

nncget ſin

1

fundicht
tcchiare do
abebatſtft
or dirt ats

ns ſut ſlo e

arun diünt

uun i
Pbu bertn
nnmn ſanſt
tnlngutgr

ntetit
9ſlins ftoſß

nie ſecni

We
onpnumff

—K—SZLð

py ſbinn
cpltnc⸗
ſnco i0

tumnh

fundi pꝛecipuas.nec obſtat ꝙ ſequitur ſi quid deeſt. nec enĩ dicit
hoc vi vlira hereditariã partẽ imputet.ſed repetit ꝙ dixerat.q.d.
hereditaria parte pꝛedij ⁊c̃. ꝙ ſoluetur.i.hec hereditaria in eodeʒ
ſundo de quo iam hʒ duas partes. Sed quid ſi hec omnia non
ſufficiunt ad quartã. . cõpletur ex alijs iure cõi. Item nũquid

vt. S. de inof.te.ſcĩmus. ..i.⁊.l.ſi qñ.ꝭ.ſi.aliam bebitam inſtitutionis in
qua ea ſola impntant᷑.que iur̃ hereditario capiuntur. vt.ff.ad.l.falcidiã
in quartã qñq; tñ etiam legata imputãtur.vt.ff.ad.l.fal.neſenius. Itẽ ſi
dentur a ſtatu libero nũmi peculiares ĩ hoc cãu ſolo ĩputani.vt.ff. ad.l.
ſal. id ãt Itẽ aliã debitã iure trebel. in quo ⁊ legata ⁊ fideiↄ.⁊ data cã im

pꝛelegationes com
putantur in ſideicõ „ B H .
miſſũ generale. e. tibi q̃ſit: ſi aui ſucceſſiõʒ rſpueris
diſtingue. vt.j. de ſfſi Oopferꝛe fribo cõpelli non potes.
deicõ.l cum virum Mpa. Cõſtantino ad Baſſũ.
Item quo co mpu Ntèr oẽs dũtaxat hr̃des ſu
tabit in hereditariã os:ꝗ ex quolibet uenientes
partem rei quã ba gradu quũ pares uiðᷣantur eẽ: uel
biturus erat. etiaʒ emãcipatos quòss pꝛetoꝛ ad ſucceſ
ſi heres non fuiſſet ſiõʒ uocat:ſiue ceptũ neq; implłtũ

quia moꝛte huius
donationes confir
mantur. ⁊ idem in
pꝛelegatis.vt. fl. de
le.ij.l.qui filiabus
F. f. J.l. ſe. ſed rñdʒ
qꝛ quũ teſtatoꝛ poſ
ſet illa reuocare.vr
quũ non reuocet/
ſed inſtituat graua
re vt bereditariam
partem rei pꝛelega
te vł quartã heredi

teſtm̃:uel codicillus ſeu epla parẽt
ẽẽ mẽoretur.ſiue quocũq; alio mõ
ſcriptuẽ quibuſcũq; pᷣbis uel iudici
is inuẽiantur flicte:iudicio familie
hercſi.lʒ ab intẽſtato ad ſucceſſiõʒ
libeꝛi vocent᷑:ſuato ſẽatuſcõſulti au
xilio defũcti diſpoſitio cuſtodiat᷑:⁊
ſi ſolẽnitate legũ huiuſmõi diſpoſi
tio fuerit ðſtituta. Si vero ĩ huiuſ
mõi uolũtate ðᷣſignatis liberis alia
ſit miſta pſona: certũ eſt eã uolũta
tem quãtuʒ ad illã dũtaxat pſonaʒ

permixtam pꝛo nullo haberi.
In aut.ð triẽ.⁊ ſe.⁊ ꝙ ſepe.coł.iij.

COn. J modo ſubijciat᷑
huic ſcripture: uel ipſius paꝛentis
uel omniuʒ inter quos fit partitio
liberorum ſit ſubſcriptio.

Communi diuidundo. xxxvij.

Mpa. Anto. Lucano.
Rater tuus ſi ſlã poꝛtiõʒ pᷣ
dij ad ſe ptinẽteʒ diſtꝛaxit uẽ
ditõʒ fuocaꝛi ñi oʒ.ſed adpᷣſus eum
cũ quo tibi idẽ pᷣdiũ cõe eſſe cepit.
cõi diuidũdo iuditio ↄſiſte.⁊ ea ac
tõe aut unipᷣſũ pᷣdiũ ſi licitatione ui
ceris exſoluta ſocio partem precij
obtinebis:aut pꝛecij poꝛtionem ſi

plende ↄditionis ab exira
neo imputatur. ſi ãt detur
aliquid a coherede ſi qui
dem coꝛpus non heredita
riũ.idem ẽ.ſi hereditariuʒ
ſiquidem pecunia idem ẽ.
ſi ãt ſpeciem hereditariam
pꝛo ea parte quam habet
iure hr̃ditario ĩpntabit.ꝓ
ea vero quã a coheꝛede ac
cipit extra quartã ẽ.vt hac
.l. 2. ff. ad tre. deducta. F.
nũmis.de fructibus ãt qᷓ;
do cõputentur in quartaʒ
iure nature habes.ſff.de ĩ
of.te.l.papi. .ſi ↄditioni.
qñ vero ĩ quartã iure inſti
iutõis.habes.ff.ad.l.fal.
Al. in legẽ fal.⁊.l.placet.qñ
veꝛo ĩ trebel.dixi.j.ad tre.
iunbemus.Et no. qð quar
ta alia iure nature. alia iu
re tre.alia iure inſtitutõis

tarie cõputet.vt dic
tum ẽ.Ex pꝛedictis pʒ. aliter ſm antiquos.vt in pꝛima glo.fama

Lc̃.⁊ in pꝛin.huius.l.⁊ aliter ſecundum JYo.⁊ aliter ſecundũ Aʒ.

2. M. legẽ iſtã poſſe intelligi. Itẽ qualiter ſibi cõputat hereditari
am partẽ pꝛedij quũ a ſe ipſo eã habere videatur. vnde cadit ĩ fi
deicõ.generale.vt.ff.ad tre.l.in ſideicõmiſſo. .fi.que ẽ contra.ſʒ
certe ſatis cadit ĩ fideicõmiſſum.quũ iputet ſibi in quartam. Iiẽ
nõ.ꝙ hec lex corrigitur hodie in eo ꝙ dicit talia ĩputari ĩ quartã
liberis pꝛimi gradus.vt.j.ad tre.iubemus.ſed quidam dicunt h
ideo.qꝛ ſic eſſe defunctus voluit.qꝙ non placet.vt ibi nõ.
n Percepit.ſ.deſtinatione vł re ipſa.ſed qr in vna re tm̃ quartã
dedacit.ſ.de fundo illo ſecundũ caſum antiquoꝛum.ꝶ.quidam
qꝛ boc teſtatoꝛ dixit.alij vt Loth.hoc pꝛeſumũt. ex eo ꝙ teſtator
huic filio dedit hunc fundum.iẽt in vita.vnde etiam poſtea lex il
lã voluntatem imitatur.ꝙ non placet.qꝛ talia peculia pꝛoſecticia
cõia ſunt. ⁊ non pꝛecipua. vt.õ.e.certũ eſt.alij dicunt poſſe ĩ vna
re retineꝛi fal.vt hic in fi.Alij etiam volunt eſſe ſpeciale ꝓ filio illa
rõne qꝛ ⁊ aliud ẽ ſpeciale contra eum.ſ.vt cõputet in quartam ac
cepta a coberede. nam extra quartã eſt ꝙ a coherede accipit᷑ vt.ff.
ad.l.fal.in quartam.ibi ꝓ ea vero parte ꝛc.ꝙ omnino ẽ falſum
duabus rõnibus.nam ſi pecuniam hereditariã a coherede accipi
at a ſe ipo ⁊ quaſi iure hereditario habere vr.vnde cõputat vt. ff.
de le.ij. cũ pater in pꝛin. Idem ſi coꝛpus hereditarinʒ a coherede
capiat. vt. e.l.. ff.ad tre.l.deducta.S. nũmis.nec obſtat dicta lex
in quartã.qꝛ loquitur quũ nõ eſt hereditariũ ꝙ a coherede accipi
tur. vñ nõ põt eadem rõne eandẽ rem habere iure legati ⁊ iure he
reditario.vt.ff.de con.⁊ de.l.ticie.ſi non nupſerit.hic ãt heredita
rium ñ fuit intereſſe boc ꝙ accepit cã implende ↄditionis. Item
alia rõne.qꝛ ſi duo ſumus coheredes.⁊ ate mihi ⁊ a me tibi lega
tum relinquitur.vt ẽ in nr̃o caſu. Item ⁊ alijs relinquitur a no
bis. ego vtar retentione fal.contra alios ⁊ cõpntabo mihi in quar
tam meã qð a te pcepturus ſum. vt tanto minus ſubtraham a te.
ſed ab alijs ñ ꝑ hoc minus ſubtraha licet in hac fal.iure inſtitutõ
nis.alia ñ conſutuerũt legata ĩputari.vt.ff.ad.l.fal. l.neſenius.i.
. ⁊.l.iiij.in pꝛin.młio ergo magis in hac quarta dʒ fieri cõputa
tio hoꝛũ que a coherede percipiuntur. in qua etiã legata ab alijs
imputant.vt dicta.l.in quartã. Alij dicũt ſoluitur a volẽtibus ⁊
volenti. Alij vt Jo.trãſponũt litteram hoc mõ ſoluitur a ceteris
.ſ.facta detractõe de ſinguł ⁊.ð.quartã babenſ in eodẽ fundo ⁊c̃.
vt in alia glo. Et vt hec clara ſint ſciendũ ẽ aliã eſſe quartam iuf̃
nature in qua oia data imputantur.pꝛeter donatõʒ ſimplicem. ⁊
fructus patrimonij.nã in rebus pꝛincipalibus dʒ habere quartã

alia ðbita ex ↄſtõne diui pij
alia debita patrono in bonis liberti.alia de qua dicitur.j. quando ⁊ ꝗ
bus quarta pars.l.ij.in pꝛin.⁊.j.de impo.luc.de alia de qua dr.j.de di
noꝛ.⁊ re.l.pe. Item alia.j.vnde vir ⁊ vxoꝛ.autẽ. pꝛeteꝛea.
x A ceteris.ſ.coheredibus fratribus vł ſᷣm alios ab extraneis.
y In eo.ſic ergo in vna re põt fal.retineri im quoſdam.vt hic ⁊.ff. de le.i.
põt.⁊.l.nõ amplius.ꝭ.ſi.ſed illa loquitur in parte bonoꝛũ legata.ſed õᷣ
dicimus.vt.ff.ad.l.fal.plaucins.⁊ dixi.j.ad l.fal.imponenda.⁊ banc ex
pone vt modo dixi ſecundum Jo. ⁊ Aʒ.
z e Ex cauſa donatiõis.hodie ſecus ſi donetur vni ab auo inofficioſe
vt.õ.de inof.te.aut.vnde ⁊ ſi parens .item ſecus in aliunde queſi
tis que non conferuntur etiam ſi ſuccedant.vt.j.de collł.l.ſi.
a Aliungde.ideſt. ex alia cauſa.
b Quelita.ab auo ⁊c̃.
c i MNter omnes.ſnos.idem hodie de illis qui nõ ſunt ſui nec emã
cipati.vt ex linea femina.vt.j.de teſt. hac conlſul.S.ex imperfecto.
d Pares.in ſuccedendo.licet diſpares in gradu.vt filius nepos ex alio
filio moꝛtuo.accur. L
e Quos pᷣtoꝛ.iõ dicit quos.qꝛ quidam extra poteſtateʒ poſiti non vocã
tur vt dãnati de crimine capitali.vt.ff.de bo.poſ.l.pᷣtoꝛis edicto.
f Impletum quantũ ad ſolẽnitatẽ. ſed bene cõpletum quo ad volũtatẽ.
g Judicijs.dum iñ dnobus teſtibus pꝛobetur.vt.ff.de teſtamento mili.
lucius.⁊ idem vr̃ etiam iure veteri.ff.de le.ij.peto S. mater. quod nõ pla
cet vt.ff.de confirman.tu.l.iij.⁊ dicta.l.peto dicit minus ſolẽne.ſ.quo ad
tutoꝛis dationem.ſed quo ad alia perfectam.⁊ hoc dixi.ſ.de teſtametis
hac conſul.S.ex imperfecto.
h Ab iĩteſtato. vñ videbatur volũtatẽ defuncti ñ ẽẽ ſeruandũ.⁊ de hoc di
xi.S.e.ſilij.accur.
i Seruato.in quarte fideicõmiſſoꝛũ retentione.⁊ ẽ ſic.ð.e.ſi cogitatione.
⁊.l.quotiens.⁊.ff.e.ſed ⁊ ſi.
k Haberi. ſic.Sð.de ĩof.te.ſi mr̃.⁊.j.ð diuoꝛ. l.ſ.ĩ pꝛin.⁊.ff.ð le.p.l.iij.⁊.j.
ti.ij. l. ſi. Segt. aut.ſi mõ ⁊c.q̃ ẽ ð triẽ.⁊.ſe.ꝭ.⁊ ꝙ lepe colł.ii. Autẽ.

1 ſ J mõ.cane tibi qꝛ lex codicis loquitur ſiue in ſcriptis ſine ſine

ſcriptis pr̃ inter ſilios teſtetur minus ſolẽniter. bec aũt ꝓlequi
tm̃ quando ĩ ſcriptis.vt pr̃ vł filij debeant ſubſcribere.ſed ⁊ tũc
põt valere ſine huiuſmodi ſubſcriptione ſi parẽs ⁊c.vt.j.in ant᷑.alia que
iungit᷑ cũ iſta.q̃ ẽ.j.de teſtis aut᷑.ꝙ ſine.⁊.õ.de iudi.nemo exterus.
m Cõidiuidundo.de diuiſorio vniuerſitatis dixit.nunc de diuiſorio ſin
gularum rerum.
n f Rater tuus.non opoꝛtet. vt ⁊.j.de con. re.ali.l.flõ, ⁊ de dona.
.l.poꝛionem.⁊ de cõtraben.emp.dudum.

„ Partem pꝛecij.i.pꝛecio partis.parte tamen extimata ſecũduʒ

D

—

quoſdam.ꝙ non placet.ĩmo totus fundus extimatur. vt hic. qꝛ extima
tio maioꝛ fit omniũñ partiuʒz ſi tota extimetur quã ſi pars. vt.ff.fſami.her.
.l. menius. 5. fi. Item pꝛo hoc.ff. de le.ij. cum filiuſ in pꝛin. a.l.meuius. SF.
in fundo.?.ff. ad.l.fal.l. in legem fal.⁊.ff. de excep.do.l.pure.S.ſi cui.naʒ
bis legibus non põt pars ſeruitutis aſſignari.⁊ iõ non poſſent pꝛedicti

ſic exponere vt hic expone
ba nt.accur.
a Si alius. ſocius vel etid
extraneus.vt.j.e.l.iij.ĩ fi.
b Conſequeris.hoc quum
diuiſio ñ põt fieri ↄmode.
Me poſt lit. conteſ. Item
nec ante ſi fieret cã mutan
di iudicij.⁊ pena imponit᷑
vt.ff.de alie.iudi.mu.l.ſi.?·
fami.herciſ.aut᷑.actione.ẽt
poſt motam cõtrouerſiam
pꝛohibentur alienationes
vt. ff. de peti. here.diuus.⁊
.l. ſed ⁊ ſi.S.ſi ante.niſi ex
neceſſitate vt.ff.ſami.herc.
.l. alienationes.ſic ⁊ bic ex
neceſſitate pmittam per eã
dem .l. 7. ff. fundo 90. l.
.i.⁊.l.ſi fundum.
d Poſſit. ſoꝛte nec pigno
A obligare. vt.ſ. de rebus
ali.non ali.l.fu licet in re li
tigioſa ſit aliud ſecundum

quoſdà. qꝛ nec ante. vt in

ant.de litig.S.ad hec coll.
iij.nec enim erat hec qõ de
dñio qꝛ certum erat.rẽ eſſe
cõem.⁊ ideo non pꝛohibe
tur alienatio tãquam in re
litigioſa.accur.
e ſ Apꝛobatũ.nõ po

tuerat.vt.j.t.i.ſi fra

tres.⁊.j.ſi co.res pig. da.
ſtt. l.i.⁊.j.ſi res ali.pig.da.
ſit per totum.
NReſtitui.agẽti tibi rei vẽ.
quũ ſocius negaris.vt.ff.
de excep.l.fundi ticiani.vt
⁊.ff.fami.hercil.l.i.vel dic
ẽt agendo cõidi.licet nege
tur ſocius quũ nõ obijcia
tur queſtio pꝛepoſteratõis

melioꝛem alius condicionem attu

leꝛit coſequèris. Quod ſi diuiſio
pꝛedij ſine cuiuſq; iniuria cõmode
fieꝛi poterit poꝛtionem ſuis ſinibo
tibi adiudicatam poſſidebis. hoc
uidelicet cuſtodiendo nè poſt litis
conteſtationem nemo nec partem
ſuam ceteris eiuſdem rei dominis
non cõſentientibo alienare poſſit.
Mpa.Alexan.Auito militi.
ꝗpꝛobatum ſuêꝛit pꝛeſidi ꝓ
uincie fratrem tuum uineas
comunes pignori dediſſe: quum
partem tuam quam in uineis ha
bes creditori obligare non potue
rat:preſes pꝛouincie reſtitui tibi eã
iubebit cum fructibus quos cꝛedi
toꝛ de paꝛte tua percepit. Idem
pꝛeſes pꝛouincie de diuiſiõe uinea
rum inter te ⁊ creditoreʒ fratris tui
cognoſcẽt: ⁊ iubebit tum accepta
pecunia quãti ſtatueꝛit partem fra
tris tui ualerè: eom partem quam
de fratre tuo accepit tibi reſtituere
aut extimata tua parte ad credito
rem fratris tui datà pecunia quãti
extimauerit eam tranſferre:
Bem.a. Verecondiano.
Dofficium aꝛbitꝛi qui inter
te ⁊ fratrem tuũ de diuiden
dis bonis datus fuerit:ea ſola peꝛ
tinẽnt que manent cõiã tibi ⁊ illi.
Nam ⁊ ea quorum partem is uen
didit: cum emptoribus tibi cõia
ſunt:⁊ adueꝛſus ſingulos arbitruʒ
petere debes: ſi ab illorum quoq;
ſocietate diſcedi placeat. Cum au
tem regionibuſ diuidi cõmode ali
quis ager inter ſociòs non potẽèſt:

vt. fl. de euic.ſi mancipium. S.i.accurſius floꝛentinus.

g CLognoſcet. ſ.poſt modum.
h Eum.ſcilicet creditoꝛem.

i Valere.hic quũ inter creditoꝛẽ ⁊ dominũ alterius partis agitur vt hic
æ.ff. cõidiui.l.cõidi.S.fi.ſecus ſi inter creditoꝛes.qꝛ tũc tm̃ debitum eſtĩa
tur. vt. ff. cõidi.l.cõidi.S.inter. Itẽ eſtimat partem hec eſtimando totum

vt ⁊.õ.l.pꝛoxima dixi.

Kkq¶ Data pecunia.ſ.tibi ⁊ bec quando cõmode diuidi non poteſt. Itẽ nõ.
hic caſum vbi quis cogitur alienare ĩnuitus.ſed volens videtur quũ dn

plex ſit hoc iudicium.accur.

l a SDofficium arbitri. ideſt iudicis.

m Pertinent. vt vᷣiuidat.

n Cõmunia.nõ alia vt ſubijcit. ⁊.j.ti.i.l.familie.
o tSocios.ſocij ſunt ↄuentionali vł non conuentionali ſocietate.yt inſti.
de ob. que quaſi ex contrac. in. .. item ſi inter.
p ¶ Non põt.ſ.cõmode.vt inſti.de offi.iudi.O.qꝙ ſi cõmode.
¶Singuli.i.fundi dinidi non poſſunt cõmode.Aʒ. .
r Nnicuiq;.i.huic.kłilli.in caſu tamen pꝛeciſe alteri.vt.j.de dona.l.ſanci

mus.. ne autem. accur.

ſ Congemnato.vt ⁊.fl.ſami.herciſ.l.meuius. .arbiter.⁊.ff.e.ſi quis pu

tans.S.ſi fundus.

t Maxime. ſi ſe vilio licitantẽ ñ ſufficere ⁊c. ⁊ facit.j.de pec.⁊ ca.l.iiij.

x ſ

nu Viliuslicitantem. ⁊ ponitur ex parte ſubieti.ſed poſſet poni ex

parte pꝛedicati.⁊ eſt ſenſus vt poſſet etiam vincere vilius licitaniẽ

quũ ſit adeo pauper.

J maioꝛ.non inſtrumentis.vt ⁊.S.ti.i.non ideo.⁊.j.de ſi

de inſtru.l.inſtrumentis.ſed quid ſi non alijs pꝛo bationi

uel ex pluribuſ ſinguli eſtimatione
iuſta facia:unicuiquẽ ſocioꝛum ad
iudicantur. cõpenſatione precii in
uicem facta:eoq; cui maioriſ res pᷣ
cii obuenit ceteris cõdẽmnato ad
licitationem nonnunquam etiam
extraneo emptore admiſſo: maxi
me ſi ſe non ſufficere ad iuſta pre
cia alter ex ſociis ſua pecunia uin
cere uilius licitam proſiteatur.
Mpera. Diocle. ⁊ Maximia
nus Herode.
J maior quinq; ⁊ uiginti an
nis ſoror tua tecum res cõ
munes diuiſit: quamms non iſtru
mentiſ ſed aliis probationibus ea
rum direptàm cõmunionem eſſe
probet᷑:ſtaꝛe finiti conuenit. Qð
ſi minor fuit: nec tempus ĩ integꝛũ
reſtitutioni preſinituʒ adhuc exceſ
ſit: an in integrum propter diuiſio
nem reſtituti debeat: càuſa cogni
ta prouincie preſes extiabit.Idẽʒ
eorum etiam que uobis permanẽt
communia fieri diuiſionem proui
debit:tam ſumptuum.Si quis de
uobis in res communes fecit:quã
ſructuum. Item doli ⁊ culpe quuʒ
in communi diuidũdo iudicia hèc
omnia uenire nõ ambigitur :ratio

nem ut in omnibus equalitas ſer

uetur habiturus.
Dem. aa.⁊.cc. Secundino.
N cõionᷣ uel ſocietate ne
mo ↄpellitur inuitus detine
ri. Qua propter aditus preſes ꝓ
uincie ea que communia tibi cum
ſorore proſpexerit:diuidi prouide
bit. xxxviij.

bus.ſed ꝓbat hãc
.eſ. rem ſe poſſediſſe
vt pꝛopꝛam ꝓ par
te vna per.x.an in
ter pñtes.xx. inter
abñtes ſolus ſubi
nit onera rei.⁊ ſo

lus ſenſit cõomodð·

..ſecundũ Aʒo.
7. M. veriſimile eſt
diuiſiõʒ factaʒ.ar.
in rem. ⁊ de aqua

de acqui.poſ.l.mi

nus.an autem idẽ
in eo qui rei ven.⸗
nenitur vt nõ ſit ne
ceſſe pꝛobar tiiulũ
ſed pᷣſumai ex diu
tina detẽtatõe poſ
ſet queer.
y Ditreptam.i. ſepe
ratam
3 Lã cognita. nec
enim ⁊c. ve. fl. de in
reiur̃.l.nã poſtea.
.S. ſi minoꝛ. ð h

dixi.ð.ſi aduerſus

tranl.l.i⸗
a Igem. ſ. pꝛeſes.
b Pꝛouidebit. pꝛe
ſes dico habitur⸗
rationẽ tã ſũptnuʒ

⁊c.⁊ ſic nõ.ſũptuũ

fructuũ rõʒ hr̃i.
vt hic. ⁊. fl. e.ſi quil
putans. ..i. ?.l. ĩ co
muni.⁊.l.antepe.⁊
eff. pꝛo ſocio.l.qui
bus caſibus.
c Et culpe.vt ⁊. fl. e
cõi.⁊.l.ſi nõ oẽs

5. venit. ?.l. li is. æ. ff. fami. betciſ.S.non tantum.accurſius.

d Mec omnia.i. pꝛeſtationes omnes.

ei Ncõionem.inchoandam. vt.ff. ðe condi.inde.ſi nõ ſoꝛtẽ
5. ſi cẽtum. ꝙ fallit rõne impoſſibilitat. in duobus cãib⸗
yt ibi nõ. vł verius h̊ ſubaudi retinendam. vt.ff.pꝛo ſocio.l.actõt

F. item. qui. ?.j.pꝛo ſo.l.tãdiu.ſed hoe fallit rõe perſone.vt quia

minoꝛ vł maritus vl eccleſia.qꝛ iſti ñ pñt pꝛouocare ſed pꝛouoca
ri. vt ⁊. fl.de condi. fur.⁊ eleganter. ⁊.7.de predijs mi.l.inter .7. .
de fundo do.l.i.?. i. Item lallit rõne pacti.a.ff.e.l.ĩ hoc iudicio
.c§. ſi ↄuenit. Item rõne tempoꝛis.ſ.xxx.ãnoꝛũ.vt.j.de an.excep.
.i.i. F.ad . Iẽ ſi teſtatoꝛ pꝛohibuit.vt.j.de rebus ali. ñ ali. leli.
ECoõia vtriuſq; iudicij.dixit que ſunt ſingularia vtriuſq; iudicij.

nunc que cõmunia.

g d Juiſione.placuit diuiſio ẽ ſimil permutatõni.vt.fl. ð le.

ij. cum pater.5. bereditatem. ? permutatio emptioni.vt
.7. de rerũ per.l.ij. ⁊.fl.de contrahen. emp.l.i.ergo ⁊ ipa
ↄueniunt.tamen.qꝛ ex vtraq; ſecuta poſſeſſio dominium vel cãm
oſucapiendi pꝛeſtat.vt. fl.de vſuc. ſi per erroꝛem. re quoq euicia

.

vtrobiq; pᷣſtatur eui

ctio .vt. .e. ſi fratres bone fidei contraclus ?

vterq;. vt inſti.de acti. S. actionũ.ſed differt quia in emptione nõ
eſt locus conditioni ob cãm. ſecus in diuiſione.vt.ff.de rerũ p.
.l.i.in fi. cuʒ diuiſio appelletur permutatio yt dixi. Item ex nudo

.
lm minn
Prin
holi pe
mondo
ſmcige⸗
dolozol
lſöiel
Mdeeſrn
han qre
dolioni
ilpein
1 pen
rndini
Nurdeupt
nclions
chfen
llacn.
1acoſt
fuinec
llco e
ian d
Uinos dr
Uealpo
fintintr.
)Mönab
chdäd,
Kioradde
fomtmb
laint
Mtofiae
ſundi
Ebins⸗
Wwamn
fochn,
ſen.
buſ
ſnugh
hnne
doef

eſte
do⸗
uld

ide, 1
li i
Dh li
int doſte
Noptun M
uNe
Pſieg in
lts ſiun ſ
dſeſtcön,
ſanti ,
Hemſn
nlözirzr.
de ujläͤ
len. 1dein
uegnhelln
ngen menis
ſcogiaſe
mniuſtüt
ſepohin
Aöſuntan
mn deit
igpent

Dnenie

uun,
Cicgit
lintiſide
enil ipot.
ſl niuwnai
itizſidunis
hat.
a
1s io bhin
itiſihnn
itſenͤ ini
lfuenititi⸗
1bekeid
ſopſeb he
ocaibes.

Sahettt

Antſ,

badelttt
duobns
o ſocolin
peroneſtß⸗
Yeſel ar
lindi

.

pacto diuiſionis non oꝛitur actio.ut.ff. de pac.l.ðiuiſionis.ſecus

in emptione.accur.

hb e Liam. arbitrum.i.iudieem. .
i Socij.qꝛ pꝛo ſua ipſe babebat dñium. Et no.qꝙ; ñ tennit
conſenſu ⁊ pacto partium cõſirmatur.vt ⁊.õ.ti.ij.l.ſi diuiſione.⁊

de teſta.l. non du

bium.⁊ rem ra.cha.

xk m Alioꝛibo ẽt
.gq. d. nõ ſo
lum minoꝛibus.
VPer fraudem vlł
dolũ.i.per fraudu
lentum dolũ.vl dic
frandẽ que incidit
doluʒ qui det cãm
diuiſiõi.alij ecõtra
pel dic fraudẽ.i.cul
pam que incidit ⁊?
dolũ ↄmitti. vt õ.t.
i.l.pe.in fi.
m AVlperperã.quũ
vltra dimidiam ſit
alter deceptus ĩſtar
venditionis.vt.j.ð
reſcin.ven. l.ij.⁊.ð.
Ec.l.i.accur .

n Jaudicio. ſubandi

maxime.vl dic ſine
indicio referri ad
terciam clam ñ ad
pꝛimas duas ſiue
hoc ad pꝛoximnuʒ.
tm̃ refertur.

o Refõömabitur. in

dicio cõi di.⁊ non
agitur ad diuiſiõeʒ
faciendam hic. ſed
ad decipiendũ.alij
dicunt officio iudi
cis faciendã.vt ple
ne diximus.ð.ex ꝗ

bus ca.ma. in con

p ſ AIpatruus.
i.ſrater pa
tris tui.
q Bonis. ſ.nũmis
cõibus quibus res
comparantur.lł dic
bonis.i.nũmis re
dactis ex cõibus

Cõmuniũ vtriuſq; iudicij tam fa
milieherciſcũde quam cõmuni di
uidundo.

Mpa.Anto.a. Marcio.
Juiſionẽ pᷣdioꝝ vicẽ emptõ
nis obtinere placuit.
Mpa. Alexan. a. Eufrato.
Tiãm ſi is diuiſioni arbitrũ
dedit:cui dandi ius ſñi fuit tñ
ſi ſocij quondã diuiſioni ↄſenſum
dederit:ꝙ quiſq; eoꝝ ſecundũ pla
cita poſſedit:pꝛo parte ſocij dñium
nactus eſt.
Mypa. Siocle.⁊ Maxi.aa. ?
.cc. Mauro.
Aiòꝛibus etiam per fraudẽ
uel dolum uel perperãm ſie
iudiciò factis diuiſiõibus ſolʒ ſub
ueniri:qꝛ ĩ bone ſidei iudicijs ⁊ ꝙ
inequaliter factum eſt conſtiterit:i
melius reformàbitur.
Dem.aa. ad Maximianum.
J pãatruus tuus ex commu
nibus boͤnis res compara
uit:ſibi negocium gerens non om
nium bonoꝛum ſociuſ conſtitutus
pꝛo competentium poꝛtionuʒ mo
do idemnitati tue conſuli opoꝛtẽt:
⁊ ideo rem emptã cõicare eum cõ
tra iuris ſoꝛmam poſtulas.
Dem.aa.Frõtoni ⁊ Gaphini.
E iſtrumẽntis que cõia fꝛeʒ
veſtꝝ tenere ꝓpõetis.rectoꝛ
pꝛouincie aditus apud quem col
locari debeant ẽ᷑ſtimabit.
Dem. a. Theſidiane.
J cum patruò ueſtro hac
conditione diuiſionem feci
ſtis ut ſe nullum dolum malum
adhibuiſſe iuraret: nec ſidem pla
citis cxhibuit:quominus res indi

uiſas requiratis.eoꝛum placitum

qui in diuiſionem venerunt nihilꝰ

bonis.⁊ ſecundum hoc nũmi erant tantum ementis.vt.ff. ð fur.
qui vas.ꝭ .ſi.⁊ ſicminus dubij quam in pꝛimo.
¶erens.i.noĩe ſuo.alias ſecus.vi.ff.de nego.ge.ſi ego.
Bonoꝛum. nam tunc licet ſi queratur. cogeretur tamen cõicare.
vt.ff.pꝛo ſoc.ſi quis ſocietatem.⁊.l.pꝛecedenti.
t QOpoꝛtet. act.cõidi.quia ex re cõi percepit.v.ð.ti.i.l.i.
u Poſtulas.vt ⁊.5ð.de rei ven.l.ſi ex ea pecunia.⁊.j.ſi quis alte
ri vl ſibi.l.i.⁊.j.de pꝛoba.l.ad pꝛobationem in fi.niſi ſit miles vł
minoꝛ vel eccleſia vel maritus.vt dixi.õ.ðe rei ven.l.ſi vt ꝓpoĩs.
x d E inſtrumentis. aditus.per actionem cõmunidi. que dai
hoc caſu non ad diuiſionem. ſed ad iudicandum apud
quem debeant eſſe inſtrumenta. ſic ⁊ alias datur non ad diuiſiõʒ

yt ⁊.ð.e.ti.l.maioꝛibus.

y Eſtimabit.perſonis ⁊ rebus inſpectis pꝛius eis deſcriptis ⁊ can
tione pꝛeſtita de his exhibendis ſi quando fuerit opus.vt. ff. fa
mi.herciſ.ſi que ſunt cantiones.⁊ de fide inſtru.l.ſi.⁊.õ.de eden
do.l.pꝛocuratoꝛ.accurſius floꝛentinus.

111.

„
„

3 HNANcuũ patruo. adhibuiſſe. in ea diniſione vel in alio ſoꝛte negocio

a Exbibuit. i.ñ iurauit.ſʒ gqd ſi iurauit ⁊ iueniin poſtea deieraſſe.

P dicam non ſtari placitis.⁊ de dolo agi poſſe ⁊ non ſufficere penã ſolaʒ
periurij ar.ff. de dolo.ſi legatarius. ſed ar. cont:a.j.de rebus cre.l.ij.⁊
ff. de iureiuran.l.i.⁊.ij.ſed videtur in caſu bnius legis debere remitti

uobis nocere poteſt.

Dem. aa.⁊.cc. Flauiano.
fratres veſtri pꝛo idiuiſo
CcCcoe pꝛedium citra ueſtrã vo
lũtatem obligauer̃t:⁊ hoc ad vos
ſecundum pactum diuiſionis:nul
la pignoꝛis facta mentione perue
nit:euicuis partibus que ante diui
ſionem ſocioꝛum fuerunt:in quibꝰ
obligatõ tantum conſtitit ex ſtipu
latu ſi interceſſit: alioquin quãti in
tereſt preſcꝛiptis uerbis contra fra
tres agere poteſtis. Nam ſi füdi
ſcientes obligationem: dominiuʒ
ſuſcepiſtis tantum euictionis ꝓmiſ
ſionem ſolẽnitate verboꝛum łl pac
to ꝓmiſſam pꝛobantes:eos conue
niendi faculcatem habebitis.
Dem.aa.⁊.cc. Nichomaco.
J intèr uos maioꝛes annis
xxv.rerũ ↄmunium diuiſõ
relicta uel trãſlata poſſeſſionem fi
nem ãaccepit inſtaurari mutuo bo
na fide terminata cõſenſũů minime
poſſunt.
Dem.aa.Demetriano.
Amiliẽherciſ.uel cõidiuidũ
do iudicio ita demum ſi coꝛ
poꝛa maneant ↄmunia agi põt.
Dem.aa. Galliano.
Criptura teſtamẽti qua ſpe
cialiter omnia diuiſa conti
nentur quominus res quarum te
ſtator non fecit mentionẽ heredes
inquirere poſſunt:nihil impedit.
MNMNpa. Conſtan. a. Acerilo.
Oſſeſſiõnum diuiſiones ſic
fieri opoꝛtet:ut integra apð
ſucceſſoꝛem unũquenq; ſeruoꝛum
uel colonorum aſcripticie conditõ
nis ſeu inquilinorum pꝛoximoꝛuʒ
agnatio uel affinitas permaneat.
Quis enim ferat liberos parẽtibo
a fratribus ſorores a uiris piuges

diuiſione. ⁊.ff.de pac.l.diuiſionis.

iuſiurandum. vt.ff.de con
di.inſti.que ſub conditiõe
vſq; ad.ꝭ.ſi quis.ſed foꝛte
aliud ẽ ĩ contractibus ĩter
vinos qui ſumunt firmita
tem ex ↄſenſu vtriuſq; par
tis. vel refert debeat quis
iurare de pꝛeterito quãdo
non remittitur. vt hic ⁊.ff.
de iureiuran.ſi quis.⁊.ff.
de condi.⁊ de municip.an
de futuro quando remitti
tur.vt ibi dicitur.

b Nihil vobis.quia ſub ↄ

ditione fuit facta iſta diui

ſio. conditõe ergo ñ iple
ta reſoluitur diuiſio.vel fe
ceras ei pactum in diuiſio
ne ꝙ nomine quarũdam
rerum non peteres fieꝛi di
uiſionem venies quidem
contra pactum quũ nec ip
ſe tibi pactum ſeruet. vt.S.
de pactis cum pꝛoponas.

c ſ Ifllratres.euict.per

hypothecariam.vt

ꝛff. de euic.ſi mãcipiũ. F. ..
d Obligatio tantum. vt ⁊?

..ti.i.l.ij. ⁊.j.de cõmuni
re.ali.l.fi.

e Ex ſtipulatu. ideſt ex ſti

pulatione.

fVPreſcript.vt ⁊.S.ti.ij.l.

ſi familie.⁊.ff.de enic.ſi cũ
F. fi. ⁊ hoc quũ neſciuiſtis.

alias non agitur niſi ſtibu

latio de euictiõe vel pactõ
interuenerit. vt ſubijcit. ⁊
.j.de euic.ſi fundum.ſicq;

pactum ſolum ad ea parä

dam ſufficit.ſed contra.j.
de le. l. fi. in fi. So. vt ibi.
⁊ facit.ff.e. Itẽ quãnis i.f.

ſecus ſi minoꝛcl. vt
.S.ti.i.l. pe „ .

hb Accepit. his enim mõis

accipit finem ſic.S.ti.ij. ſi

i Conſenſu.hoc eſt punctum. vel dic ſolo conſenſu non reuocari re ꝑfec

ta.vt.ff.de pactis.l.ab emptione.

k ¶Au1ilie.poteſt. vt ⁊.ff. e.l.per hoc.⁊.l.i.in fine. Sed contra.ff.e.ĩ

ſumma.vbi etiam poſt interitum rei communis agitur idem in fa
mi.herciſ.iudicio.vt.ff.fami.herciſ.ſi ſeruns. So.hic dicit de directa.ibi
de vtili. Item contra.ff.e.l.iiij. .ſicut.⁊. .fi.⁊.l.ſe.⁊.ff.de dam.infec. ſi fi
nita. 5. ſed ⁊ ſi quis in quibns legibus agitur communidi.pꝛo pꝛeſtatio
nibus poſt communionem.ſed dices agi vtili non directa uel rñde ad
omnia ita demum agi poteſt.ſ.ut fiat diuiſio.
11ſ Qriptura.impedit.nam diſpoſitione noluntates ſeruantur non
enim citatione.vt hic ⁊.j.de teſla.l.uerba niſi iuranerit.vt ĩ aut᷑.

de iureiuran.a mo.pꝛeſti.ſ.i.colla.v.

m p Poſſeſſionum. permaneat. ſic ⁊.j.de ag.⁊ cen.⁊ co.diffinimus.
F..illud. li.xj.ꝛ.ff.de edili. edic. plerunq; ⁊.ff.de le.i.ſi domus.j.
qui conſitetur ⁊.ff.de fundo inſtrux.l.queſitũ. ..item lanifi.⁊.j.de cuſto.

reoꝛum.l.quoniam unum. Item nec ipſa mancipia a terra dñi ſeperari

g [ Jiinter maioꝛes.

nt. . de ag. ? cen.l. ij.. lquemadmo dum. Item nec coꝛpoꝛa indiuidua.

inſti. ðe of. iu.. ꝙ ſi cõmode.
in cõ onem. vel poſtulabitur in iudicio cõidi.vt aliter fiat di

a Logatur.

niſio vł adiudicatio. Ded quo po ſtulante. v. quolibet dominoꝛũ.ſ.qñ
inder ſine voluntaie eoꝛum ita d iuiſit. Sed quid ſi domini ſic diuiſerũt

vel ab alio diuiſa ita retĩue
rũt. v. quilibet foꝛte repel
litur ſi conſenſit ei ꝗ retrac
tare ĩtendit. ar. dcẽ.l.ð le.
i.li domus.S. ꝗ confitet.
b i Llud.conſcripſit.
7 per ſcripturam ð
derit. accurſins. P
c Degertt.ſ.ſine ſcriptura.
d Ael lege. et ſine ſtipula
tione.quia dos pꝛoſecticia
erat. vt.j.ð rei vx.act.l.vna
§. extraneum. Alij ponũt
exemplum quando muli
er dirimit pꝛmum mr̃imo
nium ⁊ contrabit ſecundũ
ſine voluntate patris.nam
dos redit ad patrem.vt.j.
de nup.ſi vt ꝓpõis.
e Legis. cum contemplatõ
ne patris dos data eſt. vñ
habetur pꝛofecticia vt. ff. ð
inre dotium.l.ꝓfecticia.
Vel extraneos. cõiungit
bos.ſed poſtea diuidit in
reſponſione.
g Rejle ſt. quũ iße dedit.
bVel peruenerunt. quuz
alius dedit.
i Non cogãtur.niſi pater
expꝛeſſe dixiſſet vt.j.ð col.
.l.i.ſʒ hodie hec ⁊ illa cor
rigitur per aut.ibi poſitaʒ
ex teſtamento.
k CLomputandas non vl
tra ſed minus poteſt. vt. ſ.
Dicit. accur.
lConſecuti ſunt.non plus
minus ãt ſic ſi eoꝛum dos
vel donatio fuerat minoꝛ.
vt agr. j. e.l. in fi.
m Scripti.ſ.cum filia cui⸗
dos reuerla ẽ ad patrẽ ⁊ ſi
ne alijs fratribus quoꝛuʒ
conſtat matrimonuũ ⁊ idẽ
dic de filio.
n Omnimodo. etiam ſi in
fratres nihil tale collatum

ſit. ⁊ i hoc differt hic caſus
a ſuperioꝛi ſecũdũ quoſdã
ꝙ non placet.vt.j.pꝛoximo.

ſegregari. Igitur ſi qui ſic ſociata ĩ
ius diuerſum mãcipia vel colonoſ
diſtraxerint: in vnum eadem redi
gere cõgantur. “
Mypa. Juſti.a. ad Senatum.
Alud equitatis vouere ratõ
nibus bene nobis apparuit
ſi quis etenim pꝛo filio ſuo añ nup
tias donationem conſcripſerit vel
dẽderit:vel pꝛo filia ſua dotẽ ⁊ hoc
ꝙ dedit iterum in eundem reuerta
tur:vel ſtipulatione uèl lege hoc ſa
ciẽte:vel ſi alio doteʒ vel ante nup
tias donationem dante ſtipulatio
nis paterne tenoꝛ vel foꝛte leègis
hoc induxerit.ille autem teſtamen
to condito uel filios ſuos vẽel extra
neos ſcripſerit heredes:⁊ nihil de
huiuſmodi rebus que ad eum rẽp
ſe ſunt uel peruenerunt diſpoſueꝛit
inueniantur. alij autem liberi eius
res a paterna ſubſtontia lucrati. vł
per ante nuptias donationem uel
dotes uel militie cauſa quas utpo
te teſtamento exiſtente non cogun
tur conferre: Tunc ſilius uel ſilia
eaſdem res que ad patrem reueꝛſe
ſunt uel peruenerunt: habeant pꝛe
cipuas:ad ſimile tamen lucꝝ ↄpu
tandas :ut in pꝛeſenti caſu tantum

habeat ipſa uel ipſe quantum eiuſ

fratres a patre ſunt conſecuti:ſecũ
dum eos modos quos ſupra dixi
mus:⁊ quoſ conferre pꝛopter teſta
mentum non coartantur. Si aũt
nihil tale penitus in fratres eoꝛum
a patre collatum eſt: neq; ipſos ſi
bi pꝛecipue hanc partem uendica
re:ſed quaſi paterne facta ſubſtan
tie ſit:inter omnes ſecundum iſtitu
