xxx.ſecundum alium.
NPoſſeſſionẽ. ſʒ quis re
ſtituet. dic ut ĩ glo.magna
notatur.
d Dubitabit. per utile ĩteꝛ
dictum unde ni prio caſu
ſecundũ aliũ conditionem
ex hac.l.uel ꝛei nendicatio
nem ĩ utꝛoq; quia dicit pe
titio.ar.fſ.de ac.⁊ obli.l.ac
tio in peꝛſonaʒ nel directũ
interdictum unde ui ſecun
do caſu
e i Mpꝛoba poſſel⸗
ſio. non pꝛecedente
aliquo iuſto.t.idẽ ſi pcedit
ut. j. ſtatim. “
ſIn uacuam. que a nemie
nel ſolo animo retinet. ad
dũt quidam etiam ſi alius
ſit in ea cauſa legatorũ ſer
nandorum ꝙ non placet.
nt. ff. ð ac. ẽp.l.ij.F. nacua.
S Nertum ſeſt. etiã ſi cõtrac
tus interceſſit qꝛ emerat in
uaſor ir.nt.ff. e.li ex ſti.
b p Er pꝛocuratorẽ ñ
poſſit. quia nendi
tor habens ꝓprietatem 2?
poſ. alicuſ rei tradidit eaʒ
procuratori nolens trade

re proprietateʒ ⁊ poſſeſſio

nem ⁊ ſic nõ poteſt ſeꝑari
ꝓprietas a poſſeſſione ꝗn
ei utrunq; acquiratur. ſic
ſoluitur contra.ff. de acꝗ.

ſuʒ agrum ſiue uineâs eum cuius
meminiſti preſes reperierit:nec ul
la prèſcriptione tua ĩterpellatuꝛ pe
titõ ꝛeſtituer̃ tibi poſſeſſiõem cum
omni cauſa nõ dũbitabit.
Dem. aa.⁊.cc.aſſerente.
Myproba poſſeſſio firmuʒ.
titulum poſſidendi preſtare
nnllum poteſt unde igrediẽtem in
uucuam poſſeſſionem alieni fundi
nõ cõſentiente domino uel actore
qui eius rei cõcedende poteſtateʒ
habuit cauſam iuſtam poſſeſſiõis
adipiſci non potuiſſe cèrtum eſt.
Dem.aa.cc.irillo
Er procuratorem utilitatis
cauſa poſſeſſiõeʒ:⁊ ſipꝛopꝛi
etas ab hac ſeparari nõ poſſit do
minium etiam queri placuit.
Dem. aaa.⁊.cc. Sergio.
Ec ex uera uenditõe poſſeſ/
ſionem quam nõ fuerat em
ptor adeptus impꝛobe ꝛetineꝛe po
teſt. ac multo minus is qui aſſeue
ratione falſa uelut emptor quum

ſine obligatiõe pignoris pecuniaʒ

mutuo dediſſʒ:ſundũ irrumpens

alienum ꝛetinendi iuſtam càuſã ha

bet.
Mpe. Con. a. ad mateꝛnũ.
Emõò ãbigit poſſeſſiõis du
plicem eſſe rationeʒ:aliaʒ que iure
conſtitit aliam que corpore.ut:an
qʒ auteʒ ita demũ eſſe legitimã cũ
oĩum aduerſarioruʒ ſilentio ⁊ ta
citurnitate firmatur.inteꝛpelatione

poſ.natutaliter. .nihil. Accurſius florentinus legum doctof.

i placuit.i.per poſ.non per ꝓcuratorem nt dicunt. ⁊ pꝛo eis.õ.l.i.⁊ in
ſti. per quas per.no.ac.. ex bis.quod non placet. ĩmo etiã peꝛ procura
torem queritur dominium ut h manifeſte dicit. nam ⁊ per traditioneʒ di

citur queri dñium ⁊ tamen inte

lligitur mediante conſenſu.ut inſti.de re.

di. S. peꝛ traditionem. Item ⁊ inſtrmentũ ufacit domũ nibilominus ⁊ fa
ber. Item predicta.l.ð.per quas per.no.ac. eſt contra eos.nã dicit excep
ta cauſa ⁊ non excepta poſſeſſione.cauſa autẽ poſſeſſionis eſt dñium. acq

ritur eꝛgo dñium ⁊ poſſeſſio
k n Ec ex nera impꝛobe.

peꝛ ꝓcuratorem dño ignoranii ut. ð. e. l.i.
improbum eſſet ſi retineret cñ ↄtra nolunta

tem uẽdicatoris intrauerit. ut. ff. e.l. ſi ex ſtipu. ⁊.l.ſi fundi.ſimilis
loquendi modus eſt.ff. de pꝛoba. ſi quis libeꝝ ⁊ de fideiu.ſi fideiuſſores

⁊.j.de ↄtrahen.ſti.optimam.

alia littera dicit pꝛobe ſʒ impꝛobe retines ſi

retines ſed huic dicto eſt contra. ff. de furt.l.eum qui. .i.ubi emptoꝛ ſur
ripiens rem emptam poſt precium ſolurum nõ teneiur furti nenditori ſʒ
hec nõ ſunt contraria eum non teneri furti. ⁊ iniuſte inuaſiſſe.ui hic.
ICauſam. ut. S. ſo.ma.l.dotis.⁊ de pig.ac.l.pignoris. 7.jJ.unde ui.ſi ꝗs
in tantam ⁊.S. de pac.l.ſi pacto quo penam in ſi.
m n. Emo. ambigit. pone caſum in poſ.acquirenda hoc modo nemo
ambigit. i. nemo debet dubitare quin duo neceſſaria ſint in ea qᷓ

tfenda.ſ.animus ⁊ hoc dicit iur̃ ⁊ corpus.ut.ff.e.l.iij.in pꝛin. . l. quemad

modum ſic tamen queſita animo ⁊ coꝛpore una eſt. ut dixi.ð.e.licet ſecun
daum aʒ. ſecundo dic ſm io.⁊.h. in retinenda nam duplici ratione retinet᷑

i.corpore ſupple ⁊ animo

H7 dic cũ in ea ſumus.item ⁊ iur̃ cum in ea nõ
ſumus. nam ius fingit nos poſſidere cũ animum deſerende poſſeſſionis

non babemus. ? ſecundum hoc due ſunt poſſeſſiones. ? facit boc
pro aldrico qui dixit dum ſum in fundo uel in conſpectu habeo

naturalem. ſi abſens ciuilem.
n Poſſeſſionis. acquirende fm aʒ.uel retinende ſm Jo.
o Viranq;.uel acquiſuam animo ⁊ corpore ſm primũ caſuʒ.nel

uero ⁊ controvᷣſia pꝛogreſſa.non
poſſe eum intelligi poſſeſſoꝛeʒ qui
licet corpoꝛe teneat:tamen ex inteꝛ
poſita conteſtatiõe ⁊ cauſa ĩ iudici
um deducta ſupeꝛ iur̃ poſſeſſionis
uacillet ac dubitet.
Ap. Archa.⁊ Hõrio aa.⁊.cc.
patonio hipᷣ.
Ici poſſeſſionũ a maiõibꝰ
contracta perdurãt.⁊ ſuceſ-
ſorem auctoris ſui culpa cõmitat.
M. Juſti. a. JYohani pᷣpᷣ.
R libris ſabinianis queſtio
nem in diuinas noſtri nuis

aures ꝛelatam tollentes diffinimuſ
ut ſiue ſeruↄ ſiue ꝓcurator uel co/

lonus uel inquilinus uel quiſpiaʒ
alius peꝛ quem licentia eſt nobis
poſſidere corporaliter nactam po
ſſeſſionem cuiuſcunq; rẽei eam de-
reliquerit ul alij ꝓdiderit: deſidia
forte uel dolo:ut locus aperiatu⸗
alij eandem poſſeſſionem detineꝛ?c
nichil penitus domino pꝛeiudicij
generetur: ne ex aliẽa malignitate
alienum dãnuʒ emergat.ſed ⁊ ipᷣe
ſi libeꝛe conditionis eſt ↄpètentibꝰ
actionibus ſubiuget᷑:omni iactura
ab eo reſtituenda domino rei: uel
ei cꝛca quem negligenteꝛ uel dolo

ſe uerſatus eſt. Si autem nec dũ

ſub manibus procuratoris uel co
loni uel iquilini uel ſerui poſſeſſio
facia eſt:ſed ipſe eam accipere deſi
dia uel dolo ſuperſedit:tunc ⁊ ipſe

qui eum tꝛãſmiſit:ex mala ſua elec

i.illam que coꝛpo
ꝛe ⁊ anio. iteʒ que
animo ſolo retineĩ
ita eſſe legitimaʒ.i.
legitimum habere
effectuz. ſ. uſucapiẽ
di.cum nullus mo
nit liteʒ. al. pꝛeſcꝛip
tio interrumpit. nt
.ij.ti.i. nec bona. ⁊
uſucapio quantuʒ
ad effeciũ. ut.ff.de

rei uen. ⁊ ſi poſt ac

ceptum.⁊ caue tibi
quod hec ciuilis ĩ
terruptio ꝓdeſt in
terrumpenti tantũ

unde poſſet uſuca

pere contra dñm li
cet alius moueat li
tem. vt.ff. de diueꝛ.
pre.l.intra.⁊.ff. ne

de ſta.de.l.ij.S.pꝛe

ſcripto ſecus in na

turali interrupꝛiõöe

que omnibus ꝓfi
cit. ut.ff. de uſuca.
naturaliter.

p Progreſſa. etiaʒ

per executoreʒ tan

tum hodie.ut.j.de

pre.xxx. an.ſicut ⁊
ad hoc.j.quibnõ
obijci. lõ. tem. pre.
ſi poſſeſſio.
q Poſſeſſoꝛẽ.quo
ad uſũ. nel pᷣſcrip.
ſic eigo no.qð poſ
ſeſſoꝛ poſt motã cõ
trouerſiaʒ nidetur

non poſſeſſor. ut h̊ item in quibuſdam habetur male fidei ut.ſ.ð
fructibus teneatur perceptis ⁊ percipiendis.quando habet ſcien
tiam rei aliene. ut. S. de rei uen.l. ceꝛtum. Item quo ad qued bo
ne fi. ut quo ad fatalitatem niſi habuit ſcientiam rei aliene. ut. fl. ð
pe. here.illud ⁊ de rei uen. uliq;. S.non enim. Iem ⁊ implet uſuca
pionẽ triennij.lʒ de effectu non ꝓſit. ut. ff. de rei uen.ſi poſt accep
tum. ⁊ fructus facit ſuos.ut.ff.de uſuf.qui ſcit.J.l.
r. SDubitet preſumptiõe iuris licet ipſe dicat ſe non dubitare.ut h
2.ð. de fide inſtru.i.plures.⁊ qui ad liber. procla.non licet.l.iij. in
prin. Item quero hᷣ an ciuilis poſſeſſio ſine naturali. uel econtra
querat. v.ſic ſi tradens alterã eaꝝ tm̃ habet. ut. ff. e.l. naturaliter.
¶ iu Icia a maioribus.i.autoribus.⁊ dic uicia alia realia uere
ut res furtiua.⁊ ui poſſeſſa uiolentia ablatiua. ut inſtit.de

nſuc.S. furtiue. non ↄpulſiua.nt.S. quod me.c.ſi ui.⁊.ff. quod me.

ca.ſi cõi. F. pe. Iteʒ res data preſidi ↄtra.l.iul.repe.ut.ff.ad.l.iul.
re.l. pe. alia quaſi realia. ut. ff. de acqui. re. do. bo. fi. ? ð uſ. uca. ubi
. §. fi. inſti. de uſuc.. ſed aliquando.alia pſonalia ut dolus dãs
cãm negocio uel incides ex pꝛopoſito. Iiẽ mala fides quado cre
dit nenditorem non habere ius uendendi. ut.j.ti.i.ſi fraude.item
ſcientia rei aliene.ut ↄmodatarij depoſitarij ⁊ creditoris.qd auẽ
de precaria uel clãdeſtina. dixit uicia rei ⁊ ꝓ eo nidetur.ff. e.põp.
.5. cum quis quod non placet. nam precaria eſt iuſta. quia cũ do
mini noluntate ut.ff. cõi di.l.cõmunidi.S. inter predones itẽ ſub
tiiliter inſpicienti licet clandeſtina dicatur poſſeſſio. nõ tamẽ dicit
clãdeſtina res. ut.ᷣff. de ac. pol.l.clam. de litigioſa ↄſtat quod non

wenſut .
lonnnu⸗
ſnne tbo
blboufcet
etſnebun
Phiheleu,
Skölanni
znbaleln
itlatmi
nvqven
Aii nhed
huins ſuc
iiͦntenfſe
igtechbe
Ponin ic
cAgtotqu
tiun if
grctioutf
Urchlad,
ſyilſeud
lenplatil
ng tnoi
ninfo erupt
tiaceioon
umiontdl
acreuĩt
iſtksfeve
Eldcoſi
Elerdolo
Imtiiqueze
nda dote
Inmins pet
lham nnl
funl n
lrchhlapo
(lakimnl
ſinän
Giiminrt
ighzäm

Aullötbteti

Ulmnhliſn

uatni
(llito ſelf

lnnfi
ignin
rlinan
Midi
Aihnrigr
Mkinon
Pyrſr

nllißi

Klinene

rbient

iſe
inctrci

tſeeboe
Cuheden

ſ.
daſgu
cuap⸗
0, ſa gre
ontn
hgting,
n heben
rri
lnulnon,
nen
mmumpbe
Nerbonn
no gunm
ii uiſie
npot
mecgnetbl
bercuis
No gact
npenitnti
poſſet ua
Cntacint
insonetl
tſſckeche.

inradſe

1deliſe

o ſnsinn.

inemn
Opnibns i.
1ſſ denſn

mulle.

Mogtlucn

Ceniogin

boced
N
oeſ uri

bſcſo,

⸗

upoſtnii

—

leſcinli
o bbtlen

tgeline

ilinennfn
nplatir

ivetun

abun

.

nletlin

lumtm

unnun
iſad

1ſaolt
uful .

önhen

tnh g
ſſtd
bi ulſin
wlo

eſt uicioſa. ut.j.t.i.l.i. His peꝛoratis dic quod uicia realia durãt
in ꝑſona uniueꝛlal ſucceſſoris.ut hic.⁊ ſinglaris ut inſti. de uſuc.
S.furtiue.x hoc quo ad uſuc.nõ quo ad tructus.ut.ff. de acq.re.

ta ſi mulier dolo ĩ

do.l.bona ſides. .pe.ſʒ ĩ uicijs pſonalibus diſtinguit᷑ ſingulaꝛis
ſucceſſor.ab univſali. nã ſi ẽ ſinglaris ñ ipedu pᷣſcriber̃ iuẽ ueteri
icipiẽdo a ſe ut.ff.
ð dis p.l. an nicu
in pᷣn. hodie ſecus tione priudiciũ circa poſſeſſiõem
ut. ſ.t. i. aut male fi patiatuꝛ ex memoratarũ pſonaꝝ
dei. porro quantũ uel machinatione uel negligentia
ad agẽdũ impedit᷑ accedens.hoc ⁊ enim tm̃mò ſanci
ſingularis ſucceſſõ mus ut dominus nullo modo ali
etiã impleta p̃ſcrip quod diſcrimèn ſuſtineat: ab ijs
tiõe qꝛ de dolo de quos trãſmiſerit nõ ut etiʒ lucrũ
füũcti excipit ſi ſit cã ſibi peꝛ eos aliquod acquiꝛat iuris
lucratiua. ut ĩ dõa cum antiqua regula que dffiniuit
to ⁊ legato.⁊ quaſi deteꝛiorem conditõem peꝛ ſeruuʒ
lucratiua.nt ĩ Fuo domino nullo modo fieꝛi:iunc lo
noxe dedito ut.ff. cum habeat cũ de dãno peꝛiclitet
ge ex. do.l. apð. ꝓA. nõ cuʒ ſibi lucru peꝛ ſeꝛuũ acquiri
ſi gs at. 2. S. autõ ſ geſideꝛat.ſalua uidelʒ ⁊ in hoc ca
de excep.l.ſi rẽ le ſu domino reiuel ei qui ad eã deti
gatam. al ſi nõ ẽ lu nendam prefatas tranſmiſerit per-
cratiua nõ excipit᷑ ſonas aduẽſus eas mni actiõe ſi
niſi utat acceſſione qua ex legibus ei competit obſer/
ſui antoris.ut.d.l. uata. xxxiij.
apud.S. de antõis
ul niſi ſit res reuer Dẽ pꝛeſcꝛiptiõe longi tẽpis de/-
ſura ad doloſũ.pu ceʒ uel uiginti annorum.

b Competentibus. ſcilicet mandati ſi per procuratorem.
c Preiudiciũ.ut ei ñ ſit qᷓ ita.nec aliqð poſſeſſoriũ hẽat dſis.⁊ ſic no.ma
lã electionẽ eſſe ĩ cpa.ut.ff. lo.l.cũ ĩ plures.ꝭ.ſeꝛuii.⁊ ð iſti.ſʒ ⁊ ſi qs...ſi.
d Diſcrimẽ.i.dãnũ ĩ queſitis.qũ dereliꝗt uel ꝓdidit. ut ⁊.j. ſi aliena res
pi. da.l.nexum. Zlccurſius florentinus legam doctor famoſiſſimus.

pediẽda eſt quod è mota ↄtrouer/

ſia ſit. Quod ſi prior poſſeſſor inq

etatus eſt:ct ſi poſtea peꝛ longũ tẽ/
pus ſine aliqua interpellatione in
poſſeſſiõe remanſit:amen non po
teſt uti lõgi temporis preſcriptiõe
quod etia in repu.ſeruari oportet.

In auten. ut ſpõ.largi... rurſus.

„

collatione.ix.

COH. m All' ſidei poſſeſ
ſore alienãte ceſſat longi tempoꝛis
preſcriptio:ſi uerus dñus ignoret
ſuũ ius ⁊ alienatõm eſſe factã.ſpec
tatuꝛ eꝛgo triginta ãnoꝛuʒ defeſio.
Si ueꝛo is qui putabat eaſdẽ res
ſibi cõpeteꝛe hoc cognoſcẽs intꝛa
decẽ annos inteꝛ pꝛeſentes ⁊ uigiti
inteꝛ abſẽtes lit᷑ nõ fuerit ↄteſtatus
poſſeſſor pᷣſcriptione munitus fir/
miter eas habebit.

In auten. ut ſpon laꝛgi.de pꝛe
ſcriptione colla.ix.

COR. q Aog ſi quibuſ-
dam annis preſens ſit. quibuſdaʒ
abſens adijciuntur ei ſuper decẽni
um tot ãni quot annis ex decẽnio
fuit abſens.

e Lucꝑ.ꝙ ẽ qñ nõ appre
hen derũt. nt ar. ff. ad uel.
l.bona fi.S.i.⁊.ff. de pac.
.l. ſin autem.
f Regka. ut. ö. ð pac.l. u.
g Detinẽdã.i.adipiſcẽdã.
h Omni actõe.puta mãda
ti ð ꝓcuratoreʒ. tutele ð tu
torẽ. neg. geſ. Z curatorẽ )
modati cõmodatariũ.⁊?

epoſiti g depoſitarium.

i Be preſcrip.lon. tem.ex
poſſeſſione cũ ti. ꝓuenii pᷣ
ſcriptio ideo de ea dicit.
Vm poſt motaz
c Afit lit. cõ. ut. ð.
fi.re.l.iij. omiſſa
ãt fuit triẽnio uel ↄſenſu p
tiũ.nõ ãt fuit remiſſa res.
qꝛ tũc.n.ſecus eſſet.ut.õ.ð
pac.l.poſtq;.⁊ ſic nõ ẽ res
litigioſa. uel dic etiã ea pẽ
dente.ſed omiſerat ad tpᷣs
nec minus potẽat uſucaꝑe
qꝛ uiciũ litigioſi nõ afficit
rẽ ut diximus.õ.t.i.l.uicia
vel dic aciũ fuiſſe bypothe

caria.⁊ ſic ñ fuit res liigio

ſa.ut in aut. de litig..ad
hec ãt ⁊ ſic multis modis
ponitur caſus.
INoua dñ̃ a.ſʒ cũ fiãt dñi
traditione q̃liter uſucapiũt

duxerit aliqueʒ ad AM. Seu. ⁊ Anto. aa. iul. pp.
pmittendã dotẽ ui Am poͤſt motam ⁊? omiſ⸗
ro. ⁊ maritus petat ſam queſtionem ꝛes ad nò
repellitur eo ꝙ res ua dominia bona ſide trãſierunt ⁊
da doloſam mulie exide noui uigiti anni intceſſerint
rẽ reuerteret. ut. ff. ſine interpellatione:non eſt ingetã
de ex.do.l.apð.S. da que nunc poſſidet peꝛſon:que
apud iul.7.l. pure ſicut acceſſiõe pꝛioꝛis domini non
FS. pe. ⁊ ad idem.l. utituꝛ qui eſt inquietatus: ita nec ĩ/
apnud. S. ſi ꝗs ãt in

lis.ſiqdeʒ ẽneus nocet ei mala fides defuncti. niſi uelit ex ſe in

(lpere ſecũdũ aʒ.?⁊ Mar.ut.j.ti.i.l.i. nos dicim indiſtincte noce
te. ut. ð. co. de uſuc.l. fi.?⁊ de diuer. pre.l. cũ hĩs. ?.ö. de uſuc. ꝓ br

de.l.nihil.ĩ ſuo ↄſtat cũ ſit eadẽ ꝑſona.ut.ff.de li.⁊ po.l.in ſuis.
te XS liberis.colonus ĩ uilla ſiue nummis colat ſiue parciari
us, inglinus in ciuitate.nt.ff.e.l.te pignoris.ſʒ qñ dicitur
colonus terre aſcripticius.ut.j.de ag.⁊ cen.l.ij.li.xi.⁊ idẽ dicitur
inquilinus. ſed improprie.ut.ff. de le.i.ſi quis inquilinus ĩ prin.
n ¶ MNactam poſſeſſioneʒ.dño non ſibi. ut.ᷣff. cõidi.l.cõidi.S.neq;.

x Cuiuſcũq; rei.mobilis uel imobilis.⁊ ſic uidetur habeꝛe locum

ut hic dicit in cꝛeditore ⁊ ↄmodatario ⁊ depoſitario tu. ⁊ curatõis
nam ⁊.S. dixit nel quipiam alius.

y Beſidia. deſidia dereliquit dolo prodidit.
5 BDetinere.i. accipe uel dic deſidia dolo dereliquit dolo ꝓdidit.

a Benerel. imo uidet generaꝛe qꝛ amittit. vt. f.e.l. ij. S. ꝙ ſi ſeinus
2.l. pegre.S. qbus. a.l.ſi de eo..i.ſo.hec corrigit las ſm. ¶M. ul
Fm Ja.nullũ pᷣiudiciũ ſit in dñio.ſʒ in poſſeſſiõe ſic ut ibi uel ter
cio nõ fit piudiciũ pᷣſumptiõe iuris.qꝛ ↄditionẽ hʒ ad poſſeſſiõezʒ
dñs qu iure neteri nõ bẽbat.nec aliã niſi ad ꝓprietatẽ. uñ rẽ ui
det᷑ heꝛe hic.ut.ff.e.l.nõ nidet.⁊ de in ĩte.re.l.nemo.⁊ ð reg. iur̃.ꝗ
actionẽ. Ael dic ſm JYo. eſſe q̃tuoꝛ cãus cũ derelinqt cũ ꝓdit. It᷑
cũ tradit ⁊ cũ deijcit pᷣmis duobus loquii hec lex ꝗb nec ꝑ banc
el.nec iuẽ ueteri amittebat᷑ poſſeſſio.ut.ᷣff.ð dolo.l.cũ gꝗs.⁊ ẽ rõ qꝛ
cũ colonus nel ſimil anio nõ poſſidendi dño diſcedit dñs nãlem
poſſeſſionẽ quã peꝛ colonũ poſſidebat amittit ſm. H. ⁊ Jo.rema
net ergo ciuilis poſ.dño quã nequit amittere niſi repellatur ulł ſu
ſpicet ſe poſſe repelli.ut.fl.e.ſi id ꝙ. 5. fi.in aliss duobus.i. cum
deijcitur colonus. uel tradit dominus omnino poſſideꝛe deſinit.

ſed recuperabit per le. Accurſius floꝛentinus legum doctor.

Mpera.· Dio.⁊ max.aa.⁊.cc. yt. ff. de nſuc.ſequii.S.lana
Neñ. noua dñia.i.nouos
poſſeſſores.ſic.ff.de v.ſi.l.
interdũ.ſic eõ.ff.de rei nẽ.ſi in rẽ. uel dic nona dñia quo ad opinionẽ ac
cipientium.uel dic etiam dñm preſcribere actioni quandoq;.ut.õ. ꝙ me
tus cau.l.iij.⁊ in eo qui emit pignus nt.j.ſi aduerſus cre.lei.
m xxx. anni.ſ.inter abſentes. inter pñtes.x.ut.j.e.l.fi.ſed nonne actio ꝑ
petuata. xl. annis durat. nt.j. de preſcrip.xxx.an. uel.xl. an. l. ſi. ſed illud
eſt ↄtra eum in quem facta eſt conteſtatio.non contra aliuʒz.
n Interpellatione.ut.j.l.proxi.⁊.l.nec bona.
o Peꝛſona. ſi ⁊ ti.hʒ ut.ff. de uſuc.l.celſus al ↄtra. ut.j.e.nec petentem.
p ¶ Acceſſione.que acceſſio fit inter diuerſos poſſeſſores coniunctos.ut.ſf
de acqui.po.pap.ꝭ.cum quis uſq; in fine legis.
q Ei.l.priori poſſeſſori.nõ nocet eigo mala ſides nenditoris emptori iu
re iſto ſi a ſe incipit ut hic.ſed hodie ↄᷣ ut in aut.hic poſita male ſi.⁊c̃.que
eſt ut ſpon. larg. F. rurſus. col.ix.ſed ⁊ olim nõ poterat alienari.ut 7.j. de
litig.l. lite. eꝛgo nec uſuc.ſed. . non nalet ſempeꝛ illa argumentatio.ut.ff
de fundo do. l.ſi fundũ preterea hic non erat res liuigiola ut qixi.
Et ſi.i.q;uis. Möõt uti.ſ.lõgiſſimi.xl.an.ſic ut ⁊.j.de p.xxx.an.l.fi.
ſ In re publica.ſcʒ que fuit dña. uel que fuit inquietata. uel etiam emit
ab inquietato.ſed ſi fuerat fiſci uel publica quomõ potuit nſucapi.ut in
ſti. de uſuca. .. res fiſci. v. ſi eſt talis res que ſit in uſu publico nõ poteſt
uſucapi ullo tempore. ut iheatrum ſtadium ⁊ ſimilia. ut. ff. de le i. apud
iul. .fi.⁊.ff.de uſuca.l.uſucapionẽ.ſed ſi non ſunt in uſu publico tũc poſ
ſunt ut ſeruus ⁊ ag. nt argu.ff. de contraben. emp.ſed celſus.ſ.xl.an.ut
l.de preſcrip.xxx.an.omnes.⁊ ſic prima non placet.
Sequitur autentica ma.fi.
tm Ale ſi. poſſeſſore. ignoret. ſʒ nũqd ſufficit eũ ſcire qñcunq; ãte im
pletã preſcriptionẽ.forte nõ ſed ſi uelit ↄputare a tempore ſciẽtie
tempus computab.x.uel.xx.an.ſi uero nult computare ſibi tp̃s pcedes
ante ſcientiam. computabit preſcri. xxx. an. Ant.
u ꝗq Voc abſens ut dupliciter tempus abſentie. nt ſi preſens fuit ꝗn

—–
1. X

4

alum.
quennium tercinʒ ⁊ hoc cum abſens fuit ex noluntate. alioquin nel ipſo ſcriptionis opponebat. Accurſius florentinus legum doctor. vi
iure non curreret uel reſtitueretur. ? intellige abſentiam qꝛ alibi habʒ do n Initio.inteꝛpoſitio eſt.⁊ dic quod ex uoluntate non neceſſitate. loeblen⸗
micilium. ut.f.e.l. fi. alij ut. H. de abſentia perſone ⁊ ſic male poneret hic nam cum ſi perempioria.oppõi poteſt uſq; ad ſententiam. ut.ſ. helfih
ubi de abſentia domicilii tractatur. ſententiam reſcin.non poſ.l.peremptorias. lin⸗
a I Ongi. litis. uel etiam facti ut ui expulſus nõ ſit.ſ.poſſeſſor ⁊ no. o Conteſtationẽ.i. ꝓteſtationem eã opponendo poſtea probädo. 6 innpun
quod ĩ caſibus interrupta p Probatione. vt ſembe
etiã poſſeſſione cõpleĩ uſu . . .ij. de excepf᷑.ſiqui iutut
capio bmus. ut. ff. de uſuc. Ongi tẽpoꝛis pᷣſcriptio:his preſcriptõm:ſi hoc tantuʒ initiò p· gaem. ⁊ boc ſi telliſi giite,
.l. rerũ mixtura. S. fi. ſecun gqui boõa fide acceptã poſſeſ/ cedente is contra quem ſupplicas cata non didicit.vt . ſna
dqus.ff. de uſuca.i. ceptam. ſionẽ:otinuatã nec interruptã inge boꝝ poſſeſſionem adeptus eſt. in aut. de teſt..qꝛ 4 leci
teꝛcius in.e.t.l. iuſto. F. euz tudie litis tenueꝛũt ſolet pꝛocinari. Dem.aa.demoſtheni. neꝛo. col. vij. ic
Item no. ꝙ interruptio a Dem aa.anto. Mptõꝛ bona ſide:contra pᷣ n Ec bonaiĩ n zol
lia naturalis alia ciuił. na NJuinz᷑e quas mater tua ni ſentem decẽnij preſcriptiõe preterituʒ. H n
turaus omnibus ꝓdeſt ut nieido tuo in dotem dedit tue cuius initiõ cònteſtationẽ haberi ut ſi tantum tẽpus u
a capite incipiat ad.x. uel ꝓprietatis ſunt:nec ulla pᷣſcriptio ſufficit poſtea quã impleueꝛit ſuaʒ cucurrit quod ad Kln
.xx. an. ut.ff. de uſuc.l.na ex tranſacti temporis prolixttate intentõm petitoꝛ adhibita ꝓbatõe preſcriptionẽ ſuffi mn .
ruraliter. ciullis tantũ inter adoleuit: preſes prouincie reſtuui iuſte poſſeſſiõis defenſus:abſolui cit bene ſit al nõ2 nun
rumpenti. ut.ff. de diuer. tibi eas efficiet. recte poſtulat. pletuꝛ. ut hic ⁊. ö. ð niſtöͦt
prel.l. intra ⁊ ĩ. xl.an. extẽ BDem. aa.⁊. cc Heꝛemo. BDem. aa.⁊ cc. Regino. rei uen.l.more. ſed nnnſi
ditur ut. . de pyl.xl.an. l. ,i. Jutinà poſſeſſio tantuʒ iuꝛe Ec bona ſide poſſeſſionem ſecus in uſucap.ni huunn
b ¶ Juinee. reſtitui.a/ ſucceſſionis ſine iuſto titulo dQgeptis lõgi tempoꝛis pre/ ſi quo ad effectum ſenltſu
gente te rei uẽdica obtenta prodeſſe ad preſcriptionẽ ſcriptio poſt moram litis cõteſtate i. fl. de rei uen.l.ſi nluſ 4
tione. ac. bac ſola ratione non potẽſt. cõpleta proficit quũ poſt motam poſt. ac. ninliu,
c d Jutina ſucceſſiõis BDem. aa. 7. cc. Sotheꝛico. contꝛoueꝛſiam in pᷣterituʒ eſtimet. r Eſtimei.preſcrip balig
putatine non uere. Ec ptentem dominium ab Mpeꝛ. Juſtini. a. menne.ppᷣ. ftio. Dmnni
d Mon poteſt. quia credis eo cui petenti ſolus erroꝛ ca Ap longi tempo ris picriꝰ- ſ ſ Vpeꝛ lõgi ſontone
defunctum enm qui ninit. uſam poſſeſſionis ſine ueꝛo titulo none que ex decemuel uigi/ intꝛoducit᷑. unn funnb
nel te ſucceſſiſſe cum alins preſtitit.ſilẽtij longi tẽporis pᷣſcrip ti annis introducitur:perſpicuo iu at. ö. de uſuc. tranſ Acrio
ſacceſſit. ut ⁊.S. pꝛo heꝛede tione depelli:iuris euidẽtiſſimi eſt. re ſancimus ut ſiue ex donatione for.l.i. Notinre
.l. opinione. a.l. fi. ?. fl. de Pars ex epiſtola Diocle. ⁊. ſiue ex alia lucratiua cã bona ſide t Probetur. ꝙ eſt Gnnl uig
uſuca.celſus.niſi cãm hẽat Maxi. aa.⁊.cc.ad NMꝛimos pᷣſec. quis peꝛ decem uel uiginti annos eo ipſo quod non ſcnar
iuſti erroris.nut.ff. pꝛo lega Siꝛie. èG ꝛem detinuiſſe probẽtuꝛ:adiecto.ſ. probatur ↄtrariuʒ betrieo⸗
to.l.ꝓ legato.uł põe caſuʒ J fraude ⁊ dolo lʒ inter ma tempore etiam prioris poſſeſſoris ut. ſ. de euicti.l.pe. betti uthi
vt. ff. ꝓ ſuo ſi ãcillaʒ. F. pe. loꝛes uigintiquinq; anisſae᷑ memorata longi temporis excep/ cũ quilibʒ preſlumi Adberſus
e n Ec petentem dñinzʒ ta uenditõ eſt:hanc conſirmaꝛe nõ tio ſine dubio ei competat:nec oc tur ignoraꝛe rẽ eſſe Inmun e
nõ ſolum poſſeſſio potuit conſequẽs tempus: quum calione lucꝛatiuẽ caule repellat᷑. alienã. ut. ff. de pꝛo 1 Dunon
nem. vel nõ ſolum agentez longi tempoꝛis preſcꝛiptõ in maie Bem a. Joha. pb. . ba.l. veꝛius.ſic ⁊.j. ninoſeges
hypoihecaria. ⁊ dic ꝙ pre fidei contractibo locũ nõ habeat. AIm bngi teporis perſcrip/ qui mili.non poſ. ſſölee
ſtiti prociniũ alij cuius eã Dem. ag. 7. (c. Antee. tiõe tres emergebant ueteꝛi .l. ſuper ſeruis. l lerest
eſſe cꝛedidi.quod mihi nõ Ongi tèmporis poſſeſſiõe bus ãbiguitates. pᷣma ꝓpter res in Copetat. ut 7. ö. ickſte
nocet ut. ff. de rei nendi.l.ĩ munitis inſtumentoꝝ amil ubi poſite ſunt:ſecunda propteꝛ ꝑ/ ſi quis ignorãs rẽ (euch
ter officinm. 7.ð.de rei nẽ. ſio nihil iuris aufert.nec dinturni ſonaſ:ſiue utriuſq; ſiue alterutꝛuus mi.eſſe.l.ſi. ⁊.ff. ꝓ himntiſ
re tua. uel dic qnod ſolui ĩ tate poſſeſſionis paratã ſecuruatẽ preſentiam exigimus:⁊ tercia ſim emp.l. ij. F. penulti Cundici
debitam tibi poſſeſſionem maleficiũ ãltius turbaꝛe põt. eadem pꝛouincia uel ſi in eadẽ ciui mo. ?. fl. de ↄhen. s,
cꝛedens ego debitam ut. ff Dem. aa.cc. Celſo. tate debent eſſe perſone tam peten emp.l. dolia. .fi. nſirci
de condi.ĩde.l. indebiti.S. Jis cõtra quem ſupplicas tis quam poſſidetis:⁊ res pro qui x Lucratiue. ut. ff. fmngt
.i. ſed tu ſciebas indebitaʒ matris tue quõdaʒ mãcipia bus certatur.omnes preſetis legis de acquir. poſ.l.lo krier i
als darem tibi tituluʒ pro quaſi filius ex cauſa tantum adop-/ amplectimur diffinitione: ut nihil cus. ac. Uineg
ſuo.ut.ff. ꝓ ſuo.l.hominẽ. tiõis defendit affectio deſtinàtte illi citra cam relinquat. Sancimus Vm in lon l
fſ A frande ⁊ dolo. cite adoptõis: ad hoꝝ dominium itaq; de beꝛe ĩ huiuſmõi ſpecie utꝛi gi. ubi poſite ſunt. man
pꝓ.i.dolo.⁊ dic qðᷣ ei querendum ſola nõ ſufficit qua uſq; perſone tam petentis qua poſ ultra mare ul ctra cki
dedit canſam contractui.ſi propte: mancipia petere non pꝛo/ ſidentis ſpectari domicilium:ui ta hanc ſoluit. non d
eut ⁊ fnit.ð.de reſcin.uen. hiberis: nullam timens temporis his qui dominij ul hbipothece que eſſe de h curandũ. i ue
1( di Alterutrius. ⁊ h nnudi
.. ſi dolo. ⁊ ſiue credidi te 3 Aterutrlue. hm
dicit ꝙ utriuſq;. ecrn.
nere contractum non pre — ⸗ . . utnaich. uiißi
ſcribo. cum in iure errantes non preſcribant. nt. ff. de uſuca.l.nonnunq. a In pronincia. ⁊ hanc ſoluit quod in eadem prouincis ſufficiat ſ e
ſiue ſcientia nõ tenere ſimiliter non uſucapio.ut.S.pꝛo emptore ſi partem eſſe perſonas non autem de re eſt curandum ubi ſit. ii IF
eſt ratio qꝛ deſicit titulus.ut.ff.de dolo ⁊ eleganter. quid autẽ ſi fuit do b Sancimus.ſoluit ſecundam. zu
lns incideng.tenet contractus per dictaʒ. l.? eleganter in prin. uſucapit c Igeſt in una prouincia.hic ſoluit terciam. ⁊ nota unum locum R ol
contta alium cum nõ habuit malam fidem in hoc quod alienaʒ crederet appellari. unam prouinciam.ſed hodie nõ nidetur habeꝛe locũ. n
ſed acx. ex eo contractu tenetur ad decipiendum.ut. ff. de act. emp. iul. F. ſi ſed in eadem ciuitate eſſe debent.cuʒ ſingule ciuitates habeãt lua Aubt
uenditor. 1 perpetno tenetur. ut. S. de conſti.pec.l.ij. regimina. ut olim ſingule pꝛouincie. cgu,
g I Dngi. anfert. ut 2.5. de fide inſtru. l.i. d SDe rebus.ſoluit primam ⁊ finem tercie.quod eſt idem. an
b Allterins. ſubtrabentis inſtrumenta. nam nõ debet alteri pe alte eæ Sin autem.redit ad teꝛciam. JJ N
rum ⁊c. nt. fl.de reg. inris.l.non debet. Inter abſentes.nota domiciliuʒ dicitur quis habeꝛe. ubi maio ulvn
Jlis contra.quaſi filius.ſ.adoptiuus mulieris quod eſſe nõ põt. rem partem fortunaꝝ ſuarum habet. unde cum recedit peregrina tonn
ut inſti. de adop.S. femine. .ð. de fideicom.l.eam quam. ri uidetur.ut.j. de incol.l. ciues. Sed quid ſi nullo loco habeat Uindo
K Beſtinate. quantũ enim ad deſtinationẽ eſt adoptio.nõ quãtũ ad ius. domicilinm. ñ.quo ad omnes pꝛo pꝛeſente habetur ſecũdũ io. Nlun
1 Initio erroneo.nt.ff.de uſuca.l.nunq;ᷓ in prin. Item quid ſi in plunibus. &e.⁊ tunc quo ad omnes pro pꝛeſente S nadn
m e Mptor. idemq; poſſeſſor. qui cõueniebatur. ⁊ exceptionem pre pabetur. naʒz ⁊ in nullo loco ⁊ in plunbus locis poteſt aliqs hẽꝛe un

S S 7

ſi⸗
theti
noreſl
ſept
Acfieun
ſlon
tiorccih

Sholi

rodct
lſoe erl

NCurg
grod
r ormg,
keulile

lbretn

horreſice
al ſdene⸗
inoſtti

lſotſee

erſoni. .

oie

Kpent
fcehen
atleſt

Gtm uf⸗

Guon
ls.

Gninben
ipoitinn

nmjeblcn

ſolait‚an

7

aurni
Ginust)
puniſg⸗
eiliiu

Gunen

Haberhin

en.

tnung
o
ſcifi
ip

domicilinm.nt.ff. ad muni.l.aſſumptio. .pe.⁊.l. eius.s. penulti.
Item nota qualiter quis dicitur preſens uł abſens rõe prouincie
alias abſens qui extra iudicium eſt.ut.ff.de damno inſec.l.iiij..
abeſſe ⁊.ff.de fideicom.li.l.non tantum.S.abeſſe. ⁊ in auf.ð teſti.
.S.penultimo.colla.vij.alias qui andiri nõ poteſt.ut.ff.de ue:bo.
ob.l.i.in pꝛin.q̃rto

VI.

4 Jis hoc ſolo.quia canſam poſſeſſionis mutauit.iĩmo ob hoc ꝛe
pellitur ab uſucap.ut.ff. de uſucap.non ſolum. .quod uulgo ⁊
quia colonus non poſſidet ut.õ. cõmunia de uſuca.l.i.
i RK ſeruorum. cum cauſaliter ⁊ temporaliter legi poteſt.
ſ Habeat.niſi ſit res uicioſa.ut.S. de ſeꝛuis fu.l.i.

t Peruenitur niſi rei imo

—

qui ẽ extra hortos
ut.fl. de ueꝛb. ſig.l ſtionem inducit quaʒ is ꝗ res poſ
abſentẽ.⁊ de ꝓcu. ſiget:⁊ domicilium habeat in uno
,l. preſens. Nẽ nõ loco idèſt in una pꝛouincia. hoc ⁊
quod quidã legũt enim magis nobis eligendum ui
bic autenti.quaʒ le detuꝛ: ut nõ ciuitate ↄcluatur domi
gimus. . eo. l. i. ꝙ cilium ſed magis prouincia. ſi ut
ſi quibuſdam. qʒ domicilia in endem habeat ꝓui

g Nibil.redit ad pᷣ

cia cãm inter preſẽtes eſſe uideri:⁊

mam. ac. decẽnij magis preſcriptiõe agẽteʒ
h Incorporale eſt. excludi.dè rebus ãtde quibus du
ut inſti. ð reb. cor. bitatõ eſt nulla erit dr̃a: ſiue ĩ eadẽ
⁊ incor. .. i. ꝓuincia ſint ſiue in uicina:uel trãſ
i Poſite. naʒ iura maꝛe poſite uel longo ſpacio ſepa
pſonalia ſiue inooꝛ rate. Sin autèm non in eadẽ pro
poꝛalia nõ ſequun uicia uterq; domiciliũ habeat.ſed
tur fundũ ut. ff. ad alter in alia alius in altera:tunc utĩ
trebel.l. i. F. ſi bs. ler abſentes cauſã diſceptari ⁊ lo

k Dominiũ.i. poſ

ſeſſio ratione dñij.
nam dñium habʒ.

IVel creditorem.

cum eſſe uiginti annoruʒ exceptõi
Nil cnim prohibet ſiue in eadẽ ꝓ

uincia res conſtitute ſint ſiue ĩ alia

ſuper his controueſiam in iudicio

preſcribitur eꝛgo ð prouinciali moueri:? mlomagis
cem nel uiginti an in hac florẽtiſſima ciuitate. Quid
nis cõtra creditorẽ enim pꝛodeſt in ipſa pꝛouincia eſſe
ab extrãeo qui ha poſſeſſionem an in alia quũ ius uẽ
bet ti. ut hic ⁊. ð. ſi dicationis incorpoꝛale eſt:⁊ ubicũ
aduerſus cre.l.diu qʒ res poſite ſint ⁊ dominiuʒ eaꝝ
turnum. ac. ⁊ uinculum ad dominuʒ uel credi

m Diuino.nõ diui

nitus leges factas
vt. ff. ð le. ⁊ ſenatuſ

F. pterea circa priĩ/
cipium ti. ſed ⁊ de
cretum dicit quod
leges per ora priĩci
pum ſũt diuinitus
promulgate ut. z.
de uete. iuꝛe.l.i..
ſed neq;.

n DVel ignorantia.

non curatur de ea
que eſt ĩ dominio

torem poſſit reuerti. Ideo eniʒ no
ſtri mgioꝛes ſubtiliſſimo animo ⁊
diuinõ quodam motu ad actiões

con.l. lex eſt ꝛc. i ⁊ earũ iura perueneꝛunt ut ĩcoꝛpo
aukt. de fide inſtru. rales conſtitute poſſint ubicunq;

ius ſuum et effectum corpoꝛalem
extendeꝛe. Sit igitur ſecundum
hanc diffinitionem cauſa perfectiſ
ſime cõpoſita ⁊ nemo poſt hac du
bitet:neq; inter preſentes neq; ĩteꝛ
abſentes quid ſtatuendum ſit: ut
bono initio ⁊ poſſeſſione tenentis
⁊ utriuſq; paꝛtis domicilio requi
ſito ſit expedita queſtio:pꝛo rebus
ubicunq; poſitis.nulla ſcientia uel
ignorantia expectanda: ne altera

contra queʒ pꝛeſcri dubitationis ĩextricabilis oriatuꝛ
buur. ut bic ⁊. j. de occaſio. Eodem obſerdando:⁊ ſi
pre.xxx.an.l. ſicut
in fi. ſʒ ĩ pꝛeſcriben

ꝛes nn ſoli ſint ſʒ incorporales q̃
in iure conſiſtũt: ueluti uſuſfrucius
T cetere ſeruitutes. xxxiiij.

In quibus cauſis ceſſat longi
temporis preſcriptio. ;—

Mpeꝛatoꝛes Piocle.⁊ Maxi.
.qa.⁊.cc.marcelline.
JYis cui colèndum fſunduʒ
dediſti poſt inſtꝛumenta ꝗ
bus dominium ad te peꝛtinere ꝓ/
bari poſſet peꝛ nouercam tuaʒ ſub
traxit hoc ſolo preſcriptione tem/
porisdefendi non poteſt.
Dem. aa.⁊ cc.Dioniſio.
Nſeruoꝛuʒ pꝛopꝛietatis ne
Fgotio:quum uſucapio locũ
habè᷑at:ad queſtionem longi tem-
poris preſcriptiõis ſupeꝛfluo pẽr/
uenituꝛ.
Dem.aa.⁊.cc.Apolinario.
Nus indiuiduum comune
pro ſolido poſſidens inteꝛ-
uallo temporis quominus ſocius
portioneʒ uendicare uel eum com
munidiuidundo iudicio pꝛouoca
re poſſit non deſenditur:quum nẽ
qᷓ; ſamilie heꝛciſcunde iudiciũ nec
communidiuidundo actio exclu/
ditur longi temporis preſcriptio
ne.
Dem. aa ⁊.cc.Libroe.
Erẽèditatem quidẽ petentibꝰ
longi temporis pꝛeſcriptio
nocere non poteſt. uerum his qui
nec pro herede nec pro poſſeſſore
ſed pro empto uel donato ſeu qlio
titulo res que ex heĩditate ſunt uel
fuerunt poſſident quuʒ ab his ſuc
ceſſio uendicaꝛi nòn poſſit nihil e/
is hec iuꝛis dffinitio noceat.
Dem.aa ⁊.cc.Hoſimo.
J puèrum non prðò derelic/
to habituʒ:ſed ab hoſtibus
uulneratum ſumptibus tuis:ſicut

bilis pars cenſeatuꝛ.ut.ff.
de diuer.pre.l. longe. ſed
fallit hec lex in rebus obli
gatis.que.x.vel.xx.an.pꝛe
ſcribuntur contra cꝛedito
res.ut.j.ti.ij.l.i. ſed ibi di
citur magis pꝛeſcribi cõtꝛa
actionem.

n u Nus indiuidunʒ;

.i. rem que remãſe
ꝛat indiuidua.

x Tempoꝛis.ſ.longi.
yAQuum neq; fami. bona

ratio quia actiões iſte mix
te ſunt in rem ⁊ in perſonã
vt inſti.de act᷑.S.quedã.vn
de.xxx.an. durant ſicut ⁊
alie mixte. ut.ð. de pe.ber̃.
D.hereditatis.⁊.j.l.pꝛoxi.
ſed ⁊ aliam potuit redder̃
rationem.quia ſciens alie
num ⁊ ſine titulo poſſidet
ut. ð.fami.herciſ.l.ſernum
. ð. ti.i.l. diutina.ſed ꝗd ſi
ille qui mecum rẽ cõmun?
habet.inſolidum eam uen
du an emptõ uſucapiet. ui
detur quod non quia ⁊29
tra eum cõpetunt mihi iſte
actiones mixte.ut.ff.ð ac.
emp.iul. .. ideʒ celſus ⁊. ff.
cõidi.l.cõidi. . fi.econtra
quod ſic.ut.ff.de cõi reruʒ
al.l.i.quod puto uerum ſi
to:um cꝛedidit eſſe uenden
tis.⁊ ſicut agat᷑ cõidi.poſt
ↄpletam preſcriptoineʒ ex
cipietur de dominio.⁊ ſic ĩ
cõidi.non uincet niſi ſe do
minum probet cum negei
quod cum probaꝛe nõ po
terit abſoluetur poſſeſſoꝛ a
iudicio cõidi. nt.ff. famil.
herciſ.l.i.in fine.

3 HMeꝛeditatem. nõ poteſt

ut ⁊.ð. de iure deli.licet ⁊
eſt ratio.tum quia titulus
deficit.tuʒ qui mixta.ut.ð.
de pe.here.l.hereditatis.

te ſic exigitur ignorantia ut ſi c bonam fidem habest ut.õ. pro.
⁊.ð.e.l.emptor. Accurſius.
o Non ſoli ſint.i.non corporales ſed incorporales ⁊c. ut uſus ⁊
nſuſfruc.⁊ ſeruitutes ut ſubicit.que omnes amittuntur. x. nel. xx.
an.ut bic ⁊.S.de ſeruit᷑.l.ſicut ⁊.ff.de nſuca.l. ſequitur. .ſi.nõ au

a Alio ti. ꝗ multi ſunt ⁊ enumerant ff. poſt ti.de uſuca.uſq; ad ti.ð re iu.
b ¶ Non poſſun per peti.here.niſi quando uenditor non cõparet nel mo
dico diſtracta eſt uel a ſciente emptore uel empta eſt a fiſco nt. ff. de peti.
br.l.nec ullã.s.qꝙ ſi ꝗs hãditatẽ.⁊...itẽ ſi gs ſciẽs.x.s.itẽ ſi gs a fiſco. itẽ

tem acquiruntur.ut alie res.nt.ff.de ſeꝛui.l.ſeruitutes niſi habeãt
perpetuam cauſam nuel quaſi. nt.S. de ſerui.l.ij. alias tanto tempo
re cuius nõ extat memoria.nt.ff.de aqua plu. ar.l.i.S.ſi. Itẽ no.
quod tota hac lege tractatur de abſentia domicilij per quaʒ reſti
tutio in integrum non datur.ſed.j.ti.ij.quibus non obijcitur lõ
gi temporis preſcriptio tractatur de abſentia perſone ⁊. j.de ãna.
exce.l.nt peꝛfectius.⁊.ð.de reſti.mi.per totum.

p In gbns cauſis ceſſat lõ.tẽ.pſcrip.s.in ꝗbus caſibus locũ hẽat

lon. tẽ. pſcri.nunc in ꝗbus ceſſet.⁊ prĩo ꝓpteꝛ cãm ⁊ ipſo iuf nt h
ti. deinde pꝛopter peꝛſonam ⁊ pꝛopter in integꝝ reſti. ut.j.ti.i.

⁊ quando ti.habetur pro non ti.ut in.e.ti.l.nec ullam. F. omnibus. qbus
calibus cum excedat bec actio ſuos terminos.excedi a nõ ſuis terminis
ut lõgo Ipe tollat.ut.. de edic.di. adri.tol.l.fi.. fi. in caſu iñ puto pᷣſcribi
decẽnio. qñ.ſ.iuſto erroꝛe ſe credit hĩdeʒ. cũ nõ ſit. x ſic poſſidet uſucap.
ar.ff.pro legato.l.pꝛo legato.ſʒ qr̃ bec actio nõ dat Ʒ titulo poſſidẽtẽ.
qꝛ qui titulo poſſidet nõ reſiſtit mihi petẽti bĩditatẽ.nã põt eſſe uex eum
emiſſe ⁊ dm rei eſſe ⁊ ñ me heĩdẽ. at ſi poſſideat pꝛo bãde nel pꝓ poſſeſ
ſore reſiſtit cũ ſe aſſerens hĩdẽ ꝑ ↄſequens me neget.n dnuo hr̃des inſo
lidũ eſſe nõ pñt.ſicut nec alias duo dñi.ut.ff.ð caſ.pe.i.hãdi ate. .pateꝛ.

c [ Jonerum. ideſt ſeruum.

