k Ex ch yꝛographiſ
.iſ.pꝛiuat᷑ manibus
ſcriptis.
Publice. ſ. apud
indicem vel per pu
blicam pſonam.
m In iacdicijs.i in
dicijs planum eſt.
in Zctibo dic ita q;
emebam a te ſi oũñ
deres mihi inſtru

mentum emptõna

le. ꝙ oñderiſ.⁊ ego
babeo illud ſuſpec

iImm iu pꝛobas per

quaſlibet alias lit

teras.7 ſic falſitas

ĩ ctibus cõmittit.

I Ideoq; ſancim⸗

periculum euitãdũ

Allaquid phiberi.ſi
565. de iufiar. l. gña
liter in pꝛin. ⁊.fl. ꝗ

ſat. co. ſi ſideiuſſoꝛ

FK.ſi. ⁊ de rei ven. ſi

vero. ac.
o Subſcriptõnes.

bodie idem ⁊ ſi nõ

ſubſcripſerint.ſi tñ

interueniunt tres teſtes in aut.eo.ti..i.⁊.ij.⁊. .ſi tamen quis ſᷣm

Lures apòchis l reddituũ
uel uſurarũ percẽptis:ſi qñ
ſuper his dubitatio ſuerit exoꝛta
eas habere ſe negando ius agẽtiũ
faciũt uacillàre.quũ coloni aduer
ſus dñm certantes:⁊ ſibi iniquam
foꝛte libertatem uendicantes lł de
bitoꝛes creditoꝛibus ſuis tpᷣaãlẽ pꝛe
ſcriptionem opponere cupientes:
ad eaſdem inſficiatõnes perueniũt
Quod reſecantes iubemus:ut in p
fatis caſibus uel alijs pꝛiuatis ſimi
libus:ſi uoluerit in iſqui apochã
conſcripſit uel exemplaàr cum ſub
ſcriptione eius qui apocham ſuſce
pit:ab eo accipere uel antapochã
ſuſcipere:omnis ei licentia hoc fa
cere concedatur. Neceſſitate im
ponènda apoche ſuſceptoꝛi anta
pocham reddere: ita tamen ut ſi
hoc is qui apocham conſcribit:
facere neglexerit: uel non curaue
rit:nullum ei pꝛeiudicium ex eo ꝙ;
antapocham non recepit genere
tur: quum hoc quod pꝛo quibuſ

dam introductum eſt: inferre eis

iacturam minime rationi conuenit

Equitatis.

Dem.a. Juliano.pᷣpᷣ.
O mparationes litterarum
ex chyrographis fieri:⁊ ali

is inſtrumentis que nõ ſunt publi

c confecta:ſatis abundeq; occa
ſionem criminis falſitatis dare:⁊
in iidicijs ⁊ in contractibus mani
feſtum eſt. Ideoq; ſancimus ſñi
aliter licere comparationes littera
rum ex chyrographis ſieri niſi tri
um teſtium habuerint ſbſcriptio

H.vlł melius hic loquitut de pꝛiuata ſcriptura ex qua fit comꝑa
lio.⁊ qꝛ per eam nitoꝛ vincere vl iuuafe aliam. iõ magis ſolẽnis

⁊ aut.dʒ ẽẽ.ibi de ea ad quam. Iem ibi ſuper ſũma maioꝛe.l.au

ri.vñ ⁊ tres exigunt ibi vt iurent.h̊ ſufficiunt duo vt ſubijcit.

p Et pꝛius.qᷓ; ↄparatio fiat.

Lr̃is.dic.i.ſubſcriptõi eoꝝ teſtiũ

q Deponentibus.i.iurantibus.
r Buobns.ſ.teſtibus.⁊ facit ꝓ. M. qui dixit ſolẽnitatem teſtam̃

li poſſe per duos teſtes pꝛobari.licet ſeptem exigantur in compo

ſitione.ꝙ diximus.j.de Fis.ta.l.i.
eſtium.quas lr̃as feterant alibi.⁊ conſtat eos feciſſe.⁊ no.bic
ex eo ꝙ ſubijcit compatio efficiatur ſecundum hanc.l.plenam fidẽ
haberi com pationi.ſed per aut. non ſufficit comparatio ſola. qꝛ
ozʒ argumento alio e iuuari: vt in aut.e..ſi quis igitur vult.⁊.J.
ſi quis ãt mutui.⁊.ꝭ.oʒ ãt iudicantes.⁊.S.ſi vero nullum. ſed in
ES. ſi vero aliud ↄtigerit.⁊. ..ſi pero moꝛiantur vr̃ cõmitti iudici an

plenam faciat fidem compatio. ſed illud ĩ publicis. in pꝛiuatis ſe
cus. qꝛ ibi aliud exigitur argumentũ. ⁊ſic potes hic legere aut.æx

ſi cõtractus ⁊c.⁊ ibi plene dices de hoc ſtatim.

1 Compatio.ſ. litterarum contrabentium 2 ſubſcribentium. ꝙ ſi

non inueniantur tales ſubſcriptiones ſiat ꝙ hactenus valuit.vt ĩ
aut.e. F. ſi vero nullus boꝛum.

1II1

Non aliter enim. als eſt non aliter. ⁊ bec plana.? als naturalier. ⁊ tũc
dic.i.naturali ĩgenio alicuius.ł naturaliter.i. ſimpliciter natura lr̃arum
tantum inſpecta.variatio enim plerunq; in litteris ẽt eiuſdem inuenitur

ex varijs cãis vt in auten.e. .i.

nes.&᷑t pꝛius liis eoꝛum ſides ĩpo
natur: uel hoc ipſis dèponẽtibus
ſiue cunctis ſiue omnimõ duòbus
ex his ſine comparatione litteraꝝ
tẽſtium pꝛocedente.⁊ tunc ex bu
iuſmodi chartula iã pꝛobatg com
paratiò efficiatur. ⁊ enim nòn alit
fieri comparationem ullo mõ con
cedimus :licet in ſemetipſum ali
quis chartam conſcriptam ꝓferat

ſzʒ tantũmodo uel ex fòꝛenſibus ul

publicis inſtr̃is:uel huiuſmõi chy
rographis qᷓ enumerauimus ↄpa
tõʒ trutinãdã. Oẽs àũt ↄparatõ
nes ſñ aliter fieri ↄcedimus: niſi iu
ramẽto ãtea pᷣſtito ãb ijs q cõpaꝛa
tõʒ faciũt fuerit affirmatuʒ ꝙ neq;
lucꝛi cã neq; inimicicijs:neq; gẽa
tẽti huiuſmõi faciunt compatõʒ:⁊
boc obſeruari tam in oĩbus ſacris
nf̃is ſcrinijs qᷓ; i appitione omis
ſubliſſime pᷣfectuẽ:nec ñ magiſterie
põtatis:ceteriſq; oĩbus iudicijs q̃
in orbe noſtro conſtituta ſunt his
omnibus impoſterum obſeruan
dis: comparationes etenim iam
antea factas retractari extra ꝑiculũ
mime eſt.

In auten. de ijs g ingrediũtur
ad appel. 5.illud etiam.coll.vi.

LCOH. a Bbec ⁊ ex ill lr̃is
ꝗbus àduerſarius eius utit᷑:⁊ ꝓfert
recte petit examinationem fſieri.
Item ex charta que pꝛofertur ex
archiuo publicò ⁊ teſtimoͤnium ꝗ
dem publicum habet.

x Licet in ſemetipſum. hoc refertur ad id ꝙ.ð.dictum ẽ ex pꝛinata ſcrip

tura non fieri cõpationem
niſi habeat ſubſcriptioneʒ
trium teſtium ⁊c̃.vt qꝛ pꝛo
fers inſtr̃m a ticio factum
quo ↄtinetur ꝙ debes mi
hi.x.vt appꝛo bes. alið ab
eodem factũ quo ↄtinetur
me tibi debere centum. vel
dic emptoꝛ nõdum nume
raio pꝛecio inſtrumentum
venditionis pꝛofert vt res
tradatur ſibi.⁊ vẽditoꝛ ne
gat eum.ſ.emptionẽ ſcrip
ſiſſe.vñ emptoꝛ ꝓducii pᷣo
ris debiti inſtrumentũ.ſed
boc rñſum corrigitur pet
aut.ad h. Item no. bic ex
eo e dicit lʒ ⁊c̃.⁊ ſic parteſ
vidẽtur ↄſentire comꝑatio
ni.qꝛ etiam conſenſu par
tium non põt aliter fieri cõ
paratio niſi ſecundũ leges
vt arg.ff. de poſtula.quos
pꝛohibet.

y Ex foꝛenſibus.i.eoꝛuʒ q̃

conſiciũtur in ſoꝛo.i.in iu
dicio.puta acta que ſfiũt p
tabellionem. ⁊ generaliter
que foemam publicã hſit.
ſic ðcã quia eis vtimur in
foꝛo.ſed querit᷑ an ſoꝛenſi

inſtro ñi ſcripto p manum
publicam ſit hñda ſides vt

publico..non.ſed ar.ð.
vt.j.de dona.l.in donatõ
nibus.

53 Omnes ãt. ex quibus ĩ

ſtrumentis debeant fieri
parationes diximus. nũc
autem quomodo.

a Ab ijs.ſ.peritis ſcriptoꝛi

bus quibus index cõmit
tat.vt ar.j.dðe re mi.l.ſemel

xin ant.de non alie. S.ꝙ autem colla. ij. inrant etiam bodie alij duo.ſ.ꝗ
inducit inſtrumentum ad comparationem. ? qui petit eam fieri.ꝙ nõ ba

bentes aliã ꝓbatõʒ veniunt ad comparationẽ.nec circa eam aliquid egit
ꝙ poſſit veritatem abſcondere.vt in auten.e. S.ſi vero nihil.⁊ ſic ꝙ eſt mi

rabile in hoc cãu de calũ.iuratur ⁊ eſt ſpeciale.ſed regulariter co ntra per

anterioꝛẽ autẽ.in auten.de ijs qui ingre.ad ap. ..ſi.
b Scrmijs noſtris.i.audientijs ſic dicte quia in ſcrinio.i.in pectoꝛe pꝛin

cipis ſunt iura.vt.j.de teſtamentis.l.omnium.vel qꝛ conſueuerunt eſſe in

ſcrinio.vt patet in palacio bononie.Sequitur auten.ad hec que ẽ de ijs

qui ingre.ad ap.S.illud coll.ix.

Autentica.

c a D hec.examinationem.per comparationem litterarum. puta ꝓp
ducis lr̃as tuas l alterius ̊ me.ego eas confiteoꝛ vel tu ꝓbas
⁊ induco aliã pꝛiuatã õ te qᷓ; dico te vel eundẽ feciſſe.⁊ id ꝓ
bo per comparatõʒ lr̃arum quas contra me induxiſti.⁊ iõ corrigii h lex
comparatões in eo ꝙ dicit licet in ſemetipᷣm ⁊c̃. Alij dicunt ꝗ ⁊ bic ẽ at

teſtatio trium teſtium pꝛeſentia.

d Publico.i. arca qua reponuntur publice ſcripture.vt. ff.de pe.mo.

§. ſolent.

e Teſtimonium. non dico quod publica ſit.ſ.manu pu. factum. quia ſic
nihil adheret.ſed habet publicum teſtimonium eo ipᷣo quod confitẽiur
magfr̃atus ex archiuo eam eſſe.vel eo ipo quod talia ſigna erant ĩ ea qua
lia ſolent ſieri.ſ.manu cõmentarienſis vt.ff. de iure fiſci.l.in fraudem.5.

.5§. quot. pʒ e? pꝛedictis ex quinq; generibo ſcripie fieri ↄpatões.ſ. ex pᷣ
natis ſubſcript ⁊ ex publicis ex foꝛenſibus ⁊ bis dnaba q̃ ſunt ĩ hac aut᷑.
ſed an cuilibet ⁊ a quolibʒ ⁊23 quẽlibet.. ʒ Jo. ſic quũ ſimplicit᷑ dicai
eã fieri.ſed. H.totũ ↄ ſic ꝙ dicit pꝛiuati ad pꝛiuatũ im ꝓbandũ łipꝛobã
dñ. Itẽ foꝛenſis ad foꝛẽſe tiñ ꝓbandũ Hĩpꝛobandũ.ſic de publico ⁊ alijs

2.S.ubi cà ſiſ.l.i.⁊.j.ſi ex fal.iſtru.⁊.qꝗ.⁊.ðS.e.l.ij.ſed falſum ẽ.vt.j.
ad.l.coꝛ.de fal.l.dãus.⁊.l.ſ.⁊.õ.ð trãſ.ſi ex falſis.⁊ dixi õ.e.lij.
Tunc ſubeat ſaciʒ.qꝛ pᷣſumitur ꝙ hẽat eã quũ habnerit tpᷣe lit.
ↄ.vt.S.ad exhi.l.ñ ignoꝛabit. Itẽ nõ.ſufficit ꝙ iuret.ſecus ĩ credi
tor̃.vt.j.de pig.ac.ſi creditoꝛ.qꝛ ille ex õciu tenetur de dolo ⁊ lata

ſi ãt publici ad foꝛẽſe ł eõ
nec pꝛiuati ad publicũ łeõ
quũ ẽt diuerſa foꝛma ſit ꝓ
poſita. ſed Aʒ. dicit qñq;
ex vno genere ad aliud ſi
ſit eiuſdẽ foꝛme.vt ecce ſo
renſe ⁊ publicũ.nã foꝛenſe
pt᷑ foꝛmã hr̃e publicã. Se
quit alia aut.⁊ ſi ↄctus q̃ ẽ
i aut.e. F. oʒ. ⁊. F. vt ãt. ⁊. F.
hec aũt oĩa.⁊. ..ſed ⁊ ſi ꝗſ

mnun. Aute.
a e Tſi vctus. ĩ ciui
tate.ſec ſi ĩ agris
vt ſtatim dices.

b Colloni.i.ↄparationi.
c Argumentũ.ꝙ dicitur in
aut. e. F. opoꝛtet.
d Ei ſoli. nõ.hic effectũ 9
paratõis.nã oli in totũ cre
debat᷑.vt ĩ.l.ↄpatiões.⁊ in
ãt. e.ĩ pᷣn.hodie vo quĩq;
ↄmitit᷑ indici vt vnã q̃lẽ qlẽ
aſſumat iñ fidẽ.ꝙ ẽ ĩ publi
cis.vt in ant.e..ſi vo nul
lus hoꝝ quinq; ẽt plus ar
gumenti erigit vt hic gne;
nllo mõ vt qñ ab vna pat
te inſtrʒ ⁊ vox viua.ab alia
uero ſola ↄparatio lr̃arum
vt ĩ aut.e. ..ſi vero tale.lʒ

qdã dicãt aliter.ſ.plus te

ſtibus qᷓ; inſtr̃is credi.ꝙ ẽ
falſum. ⁊ hñt h aũt. bodie
magis ⁊c̃. q̃ ñ legitur.ſed ĩ
tellige vt dixi. ⁊ eſt rõ quia

In auten. de ſide inſtru.in. 5.oz
⁊.5. ſequentibus.

COe Tſi ↄctus fiat ĩ ciuitate
⁊ unã librã auri exceſſerit:omnino
còlloni aſſit argumèntũ ꝙlibʒ:nec
credat᷑ ei ſoli. Dẽ.a. Ju. pᷣpᷣ.
Am qdã inſtim ꝓtulèrit uł
aliã chartulã:eiq; fidẽ impò
ſuerit: poſtea ãt pſonã j̊ quam iſta
ehartula łinſtr̃m ꝓlatũ ẽ:quãſi fal

ſum hoc ↄſtitutũ redarguere nite

ret᷑.ne diutiꝰ dubitet᷑:utꝝ neceſſita

tẽ ei ꝗ ꝓtulit ĩponi opoꝛteret repe

tita uice hoc ꝓferre an ſufficiat ei
fides iã pꝛidẽ appꝛobata. Sãciĩus
ſi aliqd tale euẽiat.ꝗ petit iteꝝ eam
chartã ꝓferri priꝰ ſacram̃tũ pᷣſtar

ꝙ exiſtimãs ſe poſſe falſũ ĩdargue

re ꝙ ꝓbatũ ẽ ab huiuſmõi ueniat
petitõʒ.Quid eĩ ſi quũ noſſet deꝑ
ditã eẽ chartã:łl foꝛte ↄcrematã:uel
alio mõ diminutã hãc requiri aſſi
mulãs:⁊ ad difficultatẽ ꝓductõis

reſpiciens: huiuſmõi facit petitõʒ

Et poſtq; hoc ab actoꝛe ul petito

re fuerit iuratũ ⁊ inſcriptõum pa

gina apud ↄpetentẽ iudicẽ depoſi
ta:tũc neceſſitatẽ iponi ei ꝗ ꝓtulit
ehartã de q̃ q̃ritur iteꝝ eã apud iu
dicẽ cris ꝓferre:quatenus poſſit a

pud eũ crimẽ falſitat᷑ uẽtilari. Si

ãt dicat ñ eẽ ſibi poſſibile eã oñde
re:qꝛ ꝑ foꝛtuitos caſus huiuſmodi
copia ei abrepta ẽ. tũc ſubẽat ſaciʒ
ꝙ nec hẽat eandẽ chaꝛtulã.nec alij
eã dedit:nec apð aliũ uoluntate e
ius ↄſtituta ẽ:nec dõlo falſo malo
fecit quominus appeat ea ſed reue
ra ipſa chartula ſiñ oĩ dolo depdi
ta ẽ:⁊ ꝓductio eius ſibi ĩpoſſibil ẽ
⁊ ſi tale ſubeat ſacim:ab huiuſmõi
neceſſitate eũ relaxari: Qð ſi pᷣdi
ctũ iuſiurãdũ ſubire mime malue
rit tũc quaſi falſa chartula nullas
hẽat uires aduerſus eũ õ̊ quẽ ꝓla
ta ẽ:ſed ſit penitus euacuata.nʒ eĩ
ulterins penitↄ ꝓduci eos qui ñ
iurauerint uolumus:quũ foꝛſitan
qdã ſubtili reuerẽtiã teti:nec uerũ
ſacẽm pᷣſtare patiũtur.Eandẽ autẽ
ei copiã preſtůmus:donec cã apð
iudicẽ uẽtilat᷑:ſi enĩ iã pleniſſimum
finẽ accepit:⁊ nʒ p appellatõeʒ ſuſ
pẽſa ẽ:neq; pẽer ſoluã retractionẽ
adhuclis uiuere ſperatur:tũc ſatis
dux ẽ huiuſmõi q̃rele indulgeri ne
i infinitũ cãe retractentur: ⁊ ſòpita
iã negocia per huiuſmõi uiã iterũ
aperiantur:⁊ contrarium aliquid
noſtro euẽiat ꝓpoſito. xxij.

Plus ualere ꝙ agitur:quam q;
ſimulate concipitur. L

culpa ⁊ leui.hic nõ

Itẽ creditoꝛ libera
tur eo ꝓbato. h ãt

ſi ſentit tale emolu
mentũ. ⁊ iõ ſufficit

ſi iurʒ.⁊ ẽ ſimile hbu

ic. l..de iure do.in

pe. l. li. . ſin aät dn

bitatio. Itẽ no hit
ꝙ accuſatoꝛe ñ pꝛo

bãte cogit reꝰ ſe ð

fendere per iuram̃
tũ. alioquin ð eum
ꝓnunciatur. vt. .
de pꝛoba.l. pe.

m Solo. de culpa
enĩ in ſuis ñ tenei.

vt. ff. ſo. ma. et. F. i.
in line.
n Reuerẽtia. vt. ff.
de ↄdi.iĩſti.q̃ ſub ⸗
di.circa pꝛin.
o Ei pᷣſtam. ꝙ ſal
ſum dicunt.
p Per ſoliã. dt pi

ite. re. ſupplicatio

nẽ factam a. pp.
q Sopita iam. vt ⁊

5. de traãſac.ſris.?
iſti. de pe. te. li. circa

pꝛi. ⁊.].de ag.? cẽ.
litibus.li.xi.ſed vr̃

poſt ſniam andiri.
vt. j. ſi ex ſal. iſtru.
.l. 1. ⁊. ij. que ſunt ꝰ

ſo. hic nõ ſoli iſtru

aliter ꝛc. vt in aũt.e.S.i. Item cantius fit ho die comparatio.nam diſtigui
tur vtrũ fiat Zctus ſuꝑ minor̃ ſũma libꝛa auri.⁊ tũc indiſtincte duo ieſtes
ſufficiunt. ſiue ĩ ſcriptis ſiue ſine ſcriptis.ſiue a ꝑitis.ſiue ñ ſiue in ciuitate
ſiue ex. ſi vo vltra.ſi qð ĩperitus ⁊ in ciuitate ⁊ in ſcripij.tũc.v.vt ĩ aut. e. F.
oʒ ſi ſine ſcriptis ĩpitus vl eõ.peritus ĩ ſcript᷑ vel ſine ſcriptis.iũc tres.vt ĩ
antẽ. e. .. ſi gs igi.⁊.S.ſed ⁊ ſi quis mului.⁊. .ſed ſi inſtra.⁊ dr ĩ ſcriptis
qñ id agit᷑ vt non alias valeat. niſi fiat ſcriptura. vt inuitur iĩ auten. e. F.
hoc dicimꝰ ⁊.5. e.l.ctus ĩ pꝛin.ex pdictis ãt inſiris fit cõparatio pᷣnate
quidẽ ſeripture ſi ſuꝑſint teſtes ⁊ ꝓpꝛie ſubſcriptõi atteſteni.l ꝙ eis pñti
bus ẽ facta charta.⁊ ſi alio argumẽto iuuat᷑..vt hic.⁊ in aũt.e. .ij. ⁊.iiij.
Si ãt ẽ publica.⁊ tũc ſi ſupeſt tabellio cũ alijs ꝗ interfuerũt ſine ẽt iße ſo
lus.ñ fit ↄ ꝑatio.ſi vo ñ ſupereſt.ſed miſter Iãnumeratoꝛ ſupeſt fit ↄpara
tio aarum tabelliõis ⁊ ſignoꝝ ⁊ ſubſcribentiũ.ſed ſi ñ ſupereſt miniſter
ãnumeratoꝛ.tunc ẽt ſubſcribentiũ ſit ↄparatio.vt in autẽ.e.ꝭ.ſi vo moꝛiã
tur. ?. SF. ſequentibus.⁊ hoc in vrbe ĩ agris ßua.l.veterẽ.vt in aũt. e. . hec
autem. vt duo ſufficiant.niſi contractus excedat quinquaginta libꝛas au

e c Am quidam. inſtrumentum publicum. .
f Chartulã.quãcunq; ẽt pꝛiuatam quando ẽ pioducibilis.

g Impoſuerit. qnũ appet ſuſpectũ.vt.S.e.iudices.⁊.õ.de ꝓba.l.penultia
h Quaſi falſum. ſ. accuſando.nam etiam excipiendo dicere poſſet.
.i Qð exiſtimãs.nõ.ſuſſicit ſemel expibuiſſe.niſi iurei ñ calũniãdi cã id ſe
poſtular̃. ſed hodie ñ iurat quũ ſemel ſit iuratũ.vt in aũt.de ijs ꝗ ingre.
ad ap. . li. vel verins bec ẽ alia cã a pꝛima.qꝛ hec criminalis. ⁊ ſic nõ.in
criminali de calũ.inrari.vt diximus.õ.de iuriuf.ca.l.i.in pꝛin.⁊ ẽ ſimile
iuuramentum. vt. fl.ad exhiben.l. theſauris.
K Pagina. q inſcriptões dñt ſieri ab accuſatoꝛibo.vt dixi. ð.e.l.ij.⁊ crĩ
liter bic agii.ſed ꝗdã ſumũt hic ar. ꝙ donec de crĩe põt agi criminaliter.
qꝛ viuit ꝗ dr ↄmiſiſſe cnim̃,non agitur ciuiliter.⁊ ꝓ eis. ff.de car.e.leij.?

mẽto habuit ſidẽ iudex. ibi ſic.łhic qñ ab initio ſuit de hoc que
ſtio .ibi non.⁊ hec vera. .
VPlus valere.qꝛ per ſcripturam de qua dictum eſt aliud fingitu:
quam ſit verum.ideo dicit ꝙ pꝛenaleat.
ſi N zcuibus.pᷣmittit ãphoriſmũ generalẽ.ſpalia ſubiectu
rus poſtea. ⁊ pone caſum. vt. . ꝙ meta cã.l.ſi ꝑ ĩpꝛeſſio
nẽ. ?.ff. ad mace.l.ſi filius..pe.⁊.l.ſed inl.S.ſed mutui.⁊ de lei.

.l. q quartã. 1 de hr.inſti.l. quot. SF. i.⁊ de dona. iter ui. ⁊ vx. ſi ſpõö
ſus.ꝭS.circa.⁊.S.de ꝓba.cũ pᷣcib.⁊.l.ad pꝛobat.⁊.j.de emanci..

220

.i. ⁊.ij.⁊..de dona.l.nec ignorans.⁊.s
trabẽ. ẽp.l.iij. .ð. ſi certum pe. l.ſi ex pꝛecio. Sed ur̃ huic.l.ʒ.j.
arbi. tu.l.fi.ſed ibi ſpãle. ſic ⁊.ff.de vſuftu.le.ſi alij Fm. Jo.vel ibi
ſi conſtabat aliud actũ ſm. R. Item fallit hec regula. 7. ad nell.l.

antique. ibi ſpdle. ? ſic in re iudi.fallit. vt. ff.ð re iudi. res indicaꝛſa
2 ĩ iuriuran.ut.ff. de iureiuran.l.ſed ⁊ ſi poſſeſſoꝛi.ꝭ.itẽ.⁊ ĩ traſac

tione. ut. ff. de iureiuran. l.ij. ⁊ in repndiatione bereditatis.y vt.ff. ð
acqui.here.l.is ꝗ putat.⁊ in cãtbus ill ubi ſit ius ex ſnia.ut.ff.de
inof. te. papi. .. fi:⁊ de ſtatu ho. ingenuũ ⁊ de liber. agñ.l.i. f..l.
.ij. . iij. in pꝛin. Itẽ fallit bec regala ĩ obligatione litterarũ poſt bi

enniũ.ut.j.de non nu.pecu.ſi intra. Item fallit ut. f. de le. i. l. iiſſj

C de ſuppelle.leg.l.labeo.
t a LQ.aa ſimulata. foꝛte tutoꝛ erat q adminiſtrabat. iõq; fẽ pu
pilli emere non põt. ſed facit ꝑ uxoꝛem. ut.fl.de auc. tu. l. v. . pu
pillus. ⁊ de ↄhen.ẽp.ſi in ẽptione. S.fi.uel in dignitate erat. nt. ff.
de zhẽ. ẽp. ñ lʒ. Ilpone. ð. ꝙꝙ me. cã. ſi p ĩpꝛeſſiõʒ.⁊. ff. ꝓ ſo.cũ duo
bus.⁊.j.ſi ꝗs alteri ſſibi.l.multum..j.ad nellł.ſi quũ pater.

n Mõ pñt neq; ĩ rei neritate. neq; ĩ piudicio.⁊ fit bec ſimulatio 8

ꝑſona in perſonam.nt.j.e.ſi quis geſtum. alias a cauſa in cauſsz
ut. . e.l. pꝛoxi.accur.

‚de tranſ.l. cũ ea. v. j. de cõ

4

gv
il .
Arnle
vndis
iimi
nug
anl 5⸗
400,
hitſ
henin
1
ſ.

ontie⸗
deſiuile
ppeiit
ctchtt,
eſet.

vtie

difſetbe
lahii
eralier.
blacher
ſahſ
NiKAlbi
ſad ſel
Nedone.
SNrli
1 J
d

guüdebe
domü me
Fendedtt
l ſubſei
gedered
Ertpedie
ndtio g
ultlenet
Poſalerg
ponſion
loeſe d
ihaend
mdeſeb
ſͤll i
Mmande
Nalch
Ui
P

nill x e Mplõͤe. ſimula
* e.ſimnlanit creditoꝛ ẽp , S,
nſt eſlſet pign. ſi ad diẽ SHSH ſeit heri miz quu non curo. fl.e. it J
ſnl eʒ quũ ſit ĩ raudẽ legis ↄmiſſoꝛie.vt.j. ð ia ẽẽt res ĩẽpta. non . fl. e, ita. ut ſi fur. nel aliter ditas ꝙ ille à
no T. ij.l vfructa voluit horan ckeht ð pac.pig. le. ?2.l. i.. ij. eien tuũ ei donaſſe. nec obſtat. ð. de Pwda ſit cõmocatarino dicebat ſo
ni yltra legitimã vſurã eos euemmm imm iputare ĩ ſoꝛtẽ. Iñ videri k ex contractu. ꝛ0 ba. ſiue. qꝛ ibi reali. hic ꝑſonali 4
n tle tendis dicũt. beeg e iura canonũ qᷓ de vſuris repe L ErNun naſe dederoc.olicni: Poſiqᷓ lañ »„
atun i wiet ſe ſimu Exrxiẽuatum.ideſt ſolutum. accur. en ich ut ſtali dices
A ta. qd ãt ſi boc in Den “ — ⸗
ii Eaadrdeed p elae Ga Grgbho zmcngm m Comoqatc diſiſaneerg⸗
htiſmin le.ꝛ cõ. non dubiũ Marbus rei ueritãs poti ancill ũ tmũ huius rei cã tradidiſſe quũ rẽ med obligo ꝓ alio
deine in fi.⁊ facit.j. de ʒ q; ſcriptura ꝓſpici d am aduo pꝛeſide pꝛouinci aut tꝛado ilſi ut obligʒ. aut
4 ir hen. ẽp. ſi ancillaʒ. cc. Soteri p. Dio.? Maxi. aa. ? ſus quen em ſuſceptam is aduer obligo pꝛo illo. ſi tra
io gi „I( J s geſũ α⁵£ e co. Gen quem ſupplicas:ↄpellat᷑ agnoſ lo aut gratis. ? tũc daĩ ac
ſterig TLTLcribi iĩ frau Es ſla uelut ſ ipe:ſʒ eius e. E& ſtiruẽ Dem. aa. Soti. tio cõmodati ui h. aut nõ
ogti dem vſurarũ vt. ſ. Rantianan ↄpauerit:ueritatis ſub ſtituecis rebus qᷓs obli Srnor ihe ßſ. v. łlocati.
ennni de vſuĩ. l. eos. F. fi. p iudicẽ ł li re ñ pñt:qõ itaqʒ ſci debit in as ꝓ ſe dederas poſtq; .de pꝛel. v. rogaſti. .. f.
ſonn pone ĩ vẽdente qui “ idẽ examinabit᷑ ꝓuicie 15; cta ſui extenuatũ ↄmodãti ac atego p alio obligo aut
minm ti ſaciebat alioſ vede ; aa.⁊.cc. Maximino. te donae. enn. eius exeree pꝛo pñte.⁊ tũcagi mãdati
donele, dere ſic a.ö. eo. l.ti. cyſcri Woeenignoꝛis cã fcã nõ Re Dem. aa. . cc. Fau. aut abñte. 2 tunc nego. ge.
lonech poſuit ĩ emẽte. ⁊ ſic ⸗ ed ꝙ geſtum ẽ iſpicitur d etextu dbiti rſtitutõ ↄmo gſe ſi ut certo. F. nũc ui
ntin differt bec ab illa. 7 em. aa. ?. cc. Decio. ati ů ꝓbabilũter reculatur. zed Fr⸗ tibi. 2.fl. mã.
foumtſ. illa ſpaliter. bec ge egiſſe Sſa à ſe: ſecerit alium De pianoꝛaticia el.ex mandato. ſed quum
i neraliter. vribi pu Sir ſplne actũ q;ᷓ ſcriptum ẽ pignoꝛaticia actione. ego obligaui.agã pig.ac.
Uunäitds, blica charta fuit Hᷣ J lſũ ĩ e. aa.⁊.cc. Victoꝛi. M „ xxiiij. ʒ creditoꝛem ſoluta pecu
Nitiſt ñ.r facit. ſ. ſi gs al nelutle iſtim ẽptõiſ ↄſcriptũ 8 Alerd a Demcrrio. nia. agit at his actõibus.
nnn. teri yl ſibi c ppꝛia neras ſubſe entaec fieri mãda od ẽx opibus ancille ul obli emaſactum bs ad
ſinel MWiaa at tadee ptelnamnmumas Seaidiunoc- ſs quam pi openſatiöibus domus ſito ne paſſus ſuʒ ne. aut
nin, de dona. inter vi. — ern Zciũ ĩ ůtroq; al tum oe denneri dicis pcè iißs non ſi expſſum. ags
Drblüe ⁊ vx. lij. .ij. tiſſe pꝛo m enſu deſiciente cõſti bit deni quantitatem relẽua ſum. kſatil ſolutior ceſſa
Hnnd (. J lalüdi proculbubios. evri. actorg ndin dbt NKraalmcss,
un uralo: tu, scommn itoꝛ ꝗ pᷣdiũ ſibi pigna n .ff. mã. l. lucius.
int uũ deberet locare mmockavo. pcepirt nexi ðinuit:ſtucto quos p Eeternu.vebin.
xetitfn domũ madato tno Mp. Di . bncraͤdt debit⸗ debuit in tone er gaandoſe modenne 6n
dertlen vendidit eã. ⁊ fecit p. Dio. 7 Max. Sico. ſi agrũ ebiti ↄputare neceſſe bzʒ lii o ſoluẽdi ñ pꝛobabi
4 * te ſubſcribere quũ E ii què ui maioꝛe aufe rſi agrũ deterioꝛẽ oſtituit:co quo recuſet ccmochaearini
eliti cederes locatõz ij fes Anadeathusen anid noepignoratlcia acro Sbgn gtcnc .nnng
ffin nt ügdiio-nee quiiis date omoda tes . enktngtier pponints iſi debitu ſt liquidu. ?5
k venditio qꝛ nõ co poſtul d te ↄmodari ſibi bouem ctũ uulgare ꝙ ꝓpoſuiſtis modatarius teneatur non
an gitaſti. nec vt los Ronen at: hoſtil iĩcurſiõis ↄtẽpla ſol ut ſi intra certũ tps pecunia in ſpẽ ſed ad extimationeʒ
A o valet. quũ acci tun J piculũ amiſſiõiſ. ſoꝛtuns fu 0 noõ fuiſſet:pᷣdia pignoꝛi Iby pPpter rei deterioꝛationem
dendin piens ſi conſenſit ĩ öſe ani i ſe ſuccepiſſe pponatur pothece data uẽdere liceret: ñ adi ſine ad intereſſe.⁊ idẽ ſi cõ
it debte boc. ſic. f. de hẽ. õ eũ ĩdẽnita mit ðᷣbitoꝛi aduerſus creditoꝛẽ pi modatum cõliſtit pecuia
i p.in vendutbbus pl ipmieplacuns ↄuẽtõis im gnoꝛaticiã actõʒ. Bẽ.a. Diſcoꝛ. vt diueſ appeat.⁊ ſic loqui
ſalneſnhr Aj de doͤa. nec igõ Vopeller. Pdẽ. aa. Eliʒa. A creditoõꝛ ſine uicio ſuo ar tur.j. de cõpẽ. l.ſi.? inſti.
“ uns. de febus ali. cd tp̃ralis miſterij reſtit gẽtũ pignori datũ pdidẽrit 6 act. .. in bone fidei.⁊ ni
hinn nõ ali.l ij. mã. l. tõʒ ei ã ſuſcepit ancillã: ad reſtttu ituere id ñ cogitur. ſed ſi culpe i pꝛopter ĩpenſas ꝓbebi
liniun aum mandatt f. eius bona ſides urgeat. aſeqni reus depochendanun ꝛuel nõ ꝓbat liter in re factas.nã tunc re
uitii de anl,l cu aquit. maniſeſtis pꝛobatõbo ſe ꝑdidiſſè tinet. ut.ff. eo. in rebus. F.
uinl . AVelut. inſtrumentum. R lerſi Beac-oß dus
enm b In vroq;. ſ. Zcu. nã ĩ venduõe nõ Lelecto. ſ. inſtumento. o Be pignoꝛatici i lerſinj als. fl. de condi.
ſü endie fi ſentit q accepit. ſed. S. e, l.i. e nõ ↄſentit ꝗ ſubſcripſit.ĩ locati⸗ e pignoꝛaticia actione.accur. nde.ſi ñ ſoꝛ tẽ. .. ſi centũ
„ n enti g cepit.ſed.ð.e.l.i.uterq; ↄſenſit vᷣitati.⁊i. i locati⸗ p ꝗ Aod AA .
vihut⸗ C De cõmodato. dixit de cõditõib it vitati. ⁊ ideo valet. ex operibus. dicis tu debitoꝛ
f k actölbus gbus intereſſe per üifes gbus peti gd dari.nẽ de hiſ 3 Percepii ·vel percipi potuu. utj. lpꝛrl..l. ſ r. der
idldldld Veniüt de bio dicir miks ve eo R reſtitnatur. ꝗᷓ qꝛ ex öctibſus .,I. pi.l. fndum. 2rf.de pigſi dñium. or.la. ri de diſtra.
ini 2, L 4 e Ag de qu mulo,e i S gr̃a accipiẽtis accipitur. . Lcum deb⸗ ⁊. j. de ptu. pi.l.ij. 7.ff. quibus ca.pig.t.contra
on — contrattns niſ i neeniten⸗ ſe atonhzano.⸗ bigoc. ſt pignoꝛe in pain.
Gſen at. vt.fl. e. in rebus. x.l. ſi caſus iterndei t Coõſtituit. .hʒ.ut.õ.l.pꝛoxi.⁊.j.de vſuris.ex pꝛedij
ceſinnh quibus mo. re contrahi c.l.ſi vt certo. .ꝙ veꝛo. 7. F. ſe. ⁊ inſti õſtituit. dolo lculpa.i.faciẽdo ꝙ facere ñ̃ germeaſje.
C f BSuſcepi ntra i. ob. F. item is dTimn⸗ re debuit. ſec ſi F do ꝙ facere ñ debuit. uel omutẽ
ilig uſcepiſſe. ſpeciali J it⸗ uos ꝓ maleſicijs coercni uttẽdo y face
n 6 H ſ⸗ ſiquis. voue leſct⸗ non generali.xt dixi.fl.ſi quis cau. l. u . H dãnũ reſartiendum äteinhcgen levanir in fi.
ſeel S Conuẽtionis.ctus enim ⁊c ione in eo ꝙ res deterloꝛ facta ẽ. ut. j. e.t rerandũu. admiſſa
cit.fl.loca. ſi domum. t de c. vt. f. depoſitl. . i. . ſi con x p Alciũ.ꝙ uʒ. ut. ſ. ð pac. pig. l. i ur ſe.crakitor,
,( m. ? — 1 . nenit. fa „* .J. pac. Pi .el. i. 7. . . .
l, be Am eũ ſuſ t de contraben.ẽp.ſi quis ſundum. Aclõʒ. ſi ſoꝛte creditoꝛ fl. de pig. ſi fundum in ſi.
õ ceperit.ex accõmodati de iure do.l. li. F. ſi plus uẽdidit.ut. ff.e.quis ĩ fi
.1 . Tuũ. adito pſide tc dj odatione a ſocero tuo acdol o. l. i. 5ſi uero creditor. uel nondum u e. quis ĩ fi.⁊.l. ſe. ⁊.j.
n 4 modatarls affirmat ad G ſd cur Phar bic ſocer. imo cõ ʒ . do 3 moelsnel ene diem . ut. j. ſi nen. pig aehaͤndl uel male uendi
N ill n ⁊ pᷣs ſibi ↄmodatũ ic⸗ editoꝛ.ſine uicio.i.ſi foPofer.
ſodi Es at ancillã ad certũ vſe Ei ↄmodatũ.ʒ.hic i.ſine dolo
e batcomodatorq ade n nodtenpon laniliciũ, ſed dch daret enern creduioꝛ .uut inſti. ganmonnezte Tlde nel leui de gbus
8 ut tm eü pſamitur ꝙ, vſqz ad fin oramodaucrat hoor ꝓbare dʒz qꝛ cõ a P 8 zrlearr er. pig.l. ſicut. ob. F. fi. ⁊. ff. e. ſi cum uen
1/ ſ añ tempus non debet rendene⸗ ſien eömoltneri ßm Jo. b on cogin 2 Pals cãu amiſit.
l. ĩ cõmodato F.ſicut dice ꝙ eſlet vlu inito. vt. fl. ↄmo r. ⁊ ad debitum tenetur debi
3 — esle W☚ 2 e † 5
ſicut.⁊ dic ꝙ ancilla erat cõmodantis vel aliena cMãi ſeſtis.ñ mãifeſtiſſimis.ſʒ in crĩe edu.Lant
et . ut. 86. D ꝓba. ſciant .

d rdi⸗ idit pi
Pe idiſſe. hoc.ſ.ꝙ ꝑdidit pignus debet pꝛobare ſecundum omnes

ur. ſ. de teſtis publicati.?.5. de teſti.l. teſtiũ in fi. ⁊ de fide Rſtru. l. ſicut. ſec
an liñ culpa ſe ꝑdidiſſe ꝓbare debeat ſub iudice lis ẽ.vDũ Oꝛatij. B. eĩ
diſtignebat an deb toꝛ 2iteaĩ amiſſũ.vt tũc ipᷣe debitoꝛ ꝓbet culpd.aut
Diſffitei. ⁊ tũc creditoꝛpbat amiſſiõʒ.⁊ ꝑ ↄns cãm amiſſionis ꝓbare dz. ſ.
ſine culpa pdidiſſe ſe.⁊ ꝓ eo.ff.loca.ſi ꝗs fundũ.als ſi gs domũ..ĩꝑr̃.

2.].de pericu.tu. ſi tutoꝛ.?

ff. de excep.rei iu.l.ſi rẽ iu

dicatã. ſj. M. ⁊ Jo. ⁊. H

2 Azʒ. 1 nos dicimꝰ eniz

indiſtincte debitoꝛẽ ꝓbar̃
deber culpã. vt. ff.de ꝓba.
quot.S.ꝗ dolo.⁊ ð admi
niſtra. tu.l. chyrographis
in fi. i. e. T de le.ij. omia. F.
ſpẽs.⁊.j.e.ſi nullo. nec ob
ſtat dcã. l.ſi ꝗs fũdũ.ff.lo

cati. .imꝑr᷑.nec illa ſi rẽ qꝛ

ibi ꝓbat eo ipo ꝙ ñ ꝓbat
Srium. vt 2.j.ꝗ mi.nõ poſ.
.l. fi. Iteʒ ꝓ nobis qꝛ põt

ynũ eẽ ſiñ altero. põt eni p

bare amiſſiõʒ creditoꝛ.nec
tñ ſine culpa. Itẽ qꝛ tantũ
dʒz facere ↄfeſſio debitoꝛis

quãti debitoꝛis intereſt condẽnari
debet. Sẽ. a. Trophinie.
Ae ſõꝛtuitis cãibo accidũt:
quũ pᷣuideri ñ potuerit ĩ qui
bo ẽt aggreſſura latro nũ eſt:nullo
bõe fidei iudicio pᷣſtãtůr.⁊ iõ credi

ditoꝛ pignoꝛa q ex huiuſmodi cau

ſa ĩtierĩt.pᷣſtare ñ cõpellit᷑: nec a pe
titõe debiti ſũmoöͤuet:niſi iter Zhen
tes placuerit:ut amiſſio pignoꝛũ li
beret debitoꝛrẽ. Bẽ.a. Julião.
Rẽègditoꝛ ꝗ fũdos domoſq;
pignoꝛi ul hypothece acce

pit dãnum ĩ decidẽdis arboꝛibo i

domibuſqʒ deſtruẽdis ab eo datũ
in rõnẽ debiti deducere cogit: ⁊ ſi
dolo l culpa rẽ ſuppoſitã detioꝛeʒ

PrBDepoſita. vt.ſ.de vſur.l.acceptã ĩ

hic autem etiam pignoꝛaticia que eſt perſo nalis.⁊ ſic durat.xxx.

an. vt. ð.de conſti.pe.l.ij.

iudicio àt ſola oblatio ſuſſicit.

vt. ff. e. li rẽ. F. fi. .l.aliena. .ij. ⁊.ff.ꝗ.mo.pi.vel hypo .item...i.

gnoꝛi quõdã res nexal petẽtes:red

dita iur debiti quãtitate: H his ſ ac F'cnipt. an. vicium
cipiẽtibus oblata ⁊ ↄſignata ⁊ dę qrergo creditoꝛ nõ
poſita:longi ipᷣis pᷣſcriptio muneri ſſeripſit ppt ſeiaʒ
pfñt.uñ intelligis ꝙ ſi originẽ rei p rei aliene. vt.ſt. de·
bare potes:advᷣſario tenete uẽdica vſuc. pignoꝛi. non

re dñiũm debes: ut ãt creditor pi
gnoꝛis defenſiõe ſe tueri poſſit: ex

ſ Lõgi.l.x.vel.xx.an.qꝛ ꝑſonalis ẽ pignoꝛalicia.vt.j.de diſtra.

pig.l. l.⁊ iõ eius vi
. — ta.xxx.an.vt dicta
tuũ pignoꝛibo debitoꝛi peuntibus .l. de ↄſti. pe.l. ij.
ſi tñ ĩ horreis ꝗbo ⁊ alij ſolebãt pu .ij.ꝗbus ñ ob.lon.
blice utires depoſite ſit pſonalem tẽ. . neq; mutui.ſʒ
actõʒ debiti repoſcẽdi cam itegrã qñ naſcat᷑ dic vt. fl.
te hr̃e. Pẽ. aa:Apolodoꝛe. .e.ſi rẽ. F. oĩs vł iõ
1 Ec creditoꝛes:nec ꝗ his ſuc hers ñ pſcripſit. qꝛ·
ceſſeĩt:adpᷣſus debuores pi ſucceſſoꝛ ẽ ſcie eius

ſieut ⁊ fructuarius

feceit eo quoq; noĩe pignoꝛaticia
actõe tenebit:ut talẽ reſtituat:qual
nec mino. Itẽ nec dz debi ſueꝛit tpe obligatõis.creditoꝛ ãt ne
toꝛ in eo pbando grauari cæ&ſſarios ſũptus quos circa rs pi
quo ꝓbato nõ debeat rle gnoꝛaticias fecit exigere ñ ꝓhibet᷑.

ↄſuẽtis amiſſiõʒ.qᷓtũ ⁊ ſi
creditoꝛ pꝛobaret.nec plus

torquet᷑ ei neceſſitas ꝓbandi debi ⁊ colono.vt inſti.
ti:łſi tu teneas pꝑ uẽdicatiònẽ pigõ quas p.no.ac... ſʒ
ris hoc idẽ iducit᷑. ⁊ tibi ñi erit diffi bone lidei.idẽ ĩ br
cill:łſòᷣlutõe uel bͤblatione atq; ſo dem. ſed an lõgiſſi
lẽni depoſitõe pignoꝛis liberatio. mo pꝛeſcribet. Jo.
Dem.a. Animiano. vtiq;. ac.

Ignoꝛis cã res obligataſ ſo t Onginẽ.i. te ebli

nari vt.S.de pba.l.ad pꝛo
batõʒ vti ĩ fi. hm Ir. Item
ar. huic.l.ð.S.ð ſide ĩſtru.
.. fi. ſed ibi ſolui.
a q Ae foꝛtuitis. latro
nũ.qui palã hõies
ſpoliant. vt. j. depoſſiti.l. l.

T ant.vt nulli indi. .pe.in

ſurto at dic vt. fl. ꝓ ſocio.l.
cũ duobꝰ.i.damna.
b Preſtat. vt. fl. de pig. l.
ſi iter. F. gcqd.⁊.j.de pig.ſi
cut.⁊.fl.e.ſi cũ venderet. .
ſi.⁊ de nau.fe.l.feneratoꝛ.
2.ff. ð fideiuſ.l.amiſi ĩ pᷣn.
c.j.de ꝑiculo ⁊ 2ↄ.l.moꝛiis

Mpfr̃s Philippus ⁊ philippi
nnus. aa. Saturnio.
J nullã clpa ſeu ſegnicia cre
ditoꝛi ĩputari põt:pignoꝝ amiſſo
ũ diſpẽdiũ ad ꝑiculũ eiso mime ꝑ
tinet.. Sãe ſi ſimulata amiſſione
ẽt nũc eadẽ pignoꝛa:ut aſſeueras:
a ꝑte diuerſa poſſidẽtur:aduerſus
ũ expẽriri potes. Mꝑ· Dio.
⁊ Mari. Geoꝛgio.
Igno l bõis debitoꝛis per
manere:iõq; ipi pirẽ i dubiũ ſi uẽit
quũ igitur aſſeueras ĩ òrreiſ pigno
ra dedoſita:oñs ẽ ſecundũ ius ꝑpe

2=. j. locati.l.l.. iij. ꝛ.ff. de Zhẽ. ẽp. ſiſtulas. F. fi.⁊ de picu. co.tei vẽ.hoc

ita verum. 5. fi. 2.fl. cmo. l. ſi vt certo. J. nũc videndum. ⁊ de regu. iu. con

tractus. ? de adminiſtra. rerum ad ci. perti.l.ij. F. ſi eo tpe. ⁊ de pꝛeſ.ver.

ſi tibi rem. Fo..⁊.j.mand
Sũmonei.vt iſti.q. mo.ſe

ati.a pꝛocuratoꝛe.
Ʒ. ob. S. fi. ⁊.j.de pig.ſetuo.⁊.j.e.pignus.

d Placuerit.⁊ ſpãliter.⁊ incontinenti.vt..de nego.ge.negocium.
e c Relditoꝛ. debiti.i.in compenſationem debiti.
SFEecerit. als ſi..ẽ. fecit deterioꝛem.⁊ facit. fl. e. eleganter. F. fi⸗
g Neceſſarios.⁊ vtiles.vt.ff.e.ſi necefſarios. ⁊.j.de pig.in ſumma.mode
deratos tamen.vt. fl. e.ti.l. ſi ſeruos. .

b ſ

I nulla. culpa. in ſaciendo.ſegnicia in omittendo.nam de vtroq;
tenetur. vt. ff. e.ſi ſeruo.

i Pertĩet. vt ⁊.ð. e.ſi creditoꝛ ĩ pꝛi.ꝛ.l.q̃ ſoꝛtuitis.⁊.j.ð pig.l.ſic.⁊.l.Fuoſ.
Experiri.facit.j.de diſtra.pig.l.⁊ qui ſub imagine.

1 p

de edi.edic.q ſic.ꝭꝗ.ꝗ pignoꝛi.⁊.

Ignus iĩ bõis.i.dñio.vt hᷣ ⁊.ſfl.de diſtra pig .l.reſcriptũ.ĩ pᷣn. ⁊.j.

ff. ꝗ ⁊ a qbus ma.li.ñ fi.generaliter.

m Jõq;.ñ ẽ bõa rõ. adde ergo quũ nec creditoꝛis culpa interuenit.
n Perire. niſi creditoꝛi culpa poſſit imputari. vt. ð.l. pxi.vlł pactum vt. õ.
ti.i. l.. vel moꝛa. vt. ff. depoſi. l. ſi in Aſias. F. ſi. L
o Horreis.⁊ in tutioꝛi loco reponi non poterant. vt. fl. de dã. infec. l. vtich
⁊ de admi.tu.l.tutoꝛ pupillo. . i. -.

p ¶ Vii.no. ar. ꝙ ñ ĩtelligit culpa quam conſuetudo ad mittit. ſic.f. de edi.

edic.ꝗs ſit fugitiuↄ.S.apud labeonem.⁊.ff.ad mace.l.iij.

q n

Ec creditoꝛes. ſucceſſert.in ius vniuerſum. ſecus in emptoꝛibus.

yt.j.aduer.cre. diuturnũ.⁊ rõ qꝛ ẽptoꝛ tenei tñ rei ven. debitoꝛi.

luto debito reſtitui debere pigno gaſſe ei rem ⁊ tradi
raticie actõis natã declarat:quo iu diſſe.⁊ ſic pᷣumitur
re ſi titulò pignoꝛis obligaſti mãci bogie br̃e.quia eb
pia p eandẽ àctõʒ uti potes. nec c? iniõ babuit als ſe
ditoꝛ citra ↄuèntõʒ uel pᷣſidalẽ iu ens niſi poſſediſſet
ſiõeʒ :debiti cã res debitoris arbi tpe lit. ↄtel. vt.. ad
trio ſuo auferre poteſt. exhi. ñi ignoꝛabit.
Dem. aa. Eiruſco. quä ergo poſſider
VAomiũs fructuũ quos cre ſi pꝛeſumaĩ .rei vẽ.
ditor ex rebus obligatis accepit teneĩ. als ñ tenetur
habita rõe ac reſiduo debito ſolu vt. ð. de ali in. mu⸗
to:uel ſi per creditorem ſem̃ ſuerit .c.fa. l.i.

quominus ſöͤlueretur: oblato ⁊ cõ
ſignato ⁊ depoſito:pignora que ĩ

n BDfiũ debes. ſecd

an creditoꝛ potint
dicere ñ es dñs iu
debitoꝛ g agis fei

pẽ.qdã ꝙ nõ.qꝛ ſi põt referre qõnẽ dfiij. quũ ab eo cãm hẽat.⁊ ꝓ
eis hᷣ lex.⁊.j.de ſi nu.pe.l.i.⁊.j.de pᷣ.xxx.an.ſi gꝗs ẽptõis. S. ſup

ill. tu dic ꝙ põt. vñ ẽt dñm ſe ẽẽ tunc dz ꝓbare. ꝙ) B dicit ſuffſice

re pbari oꝛiginẽ. verũ ẽ niſi referat qõ dñij. vk pꝛobare hic oꝛiginẽ
ſuflicit. vt pſcriptio ñ opponaĩ.ldic vẽdicari dñũ.i.fẽ ſuã ꝑ pig
ac. ⁊ de boc.dixi.j.de pꝛeſ.xxx.an.ſi quis ptionis.ñ. pe.

X Taeri.quũ ⁊ ipe poſſidet.
y LTTu.ſ.debitoꝛ.

Probãdi.ſi qõ ſu dẽas Iñ.

3ʒ UVendicationem.i.per quaſi ſernianam ſiue bypothecariã qᷓ idẽ

eſt. ut in inſti. de act. F.item ſerniana.

Aa Inducii. vt creditoꝛ ꝓbet debitũ.

₰ 2 2 2

Et iibi.ſ. o pꝛobato.

b Difficilis.ſ.ð iure ẽt po lõgũ tps.nec potit creditoꝛ obijcer qr

tã lõgo tpe debitoꝛẽ dimiſerit. vt hic ⁊.j.ve non nu. pe.l. i⸗

c Oblatione. ut. . e.l. ſ. ?⁊ ð pigno.l.creditoꝛ.⁊ ð luitõe pig. l.ſ. 8

ↄpẽ.l.ĩnicẽ.⁊.ff. de mi.l·ait ptoꝛ: ..i..ſ.de uſu.l/acceptam :
d ꝓ Isnoꝛis. declarat. ut ⁊. ſ. de luiti. pig.l. fi. in ſi. 1 ꝙ, dicit ſe
ſuto. dic kalias ſatiffacto.ut.ff.e.ſi rem. . omnis.
eNTutulo.i ẽ titulus.ſed dic.i.modiſicatione poſſidendi.

fActionem.ſ.pignoꝛaticiam.

g Conuentionem.uut ſi conuenit ut non

ſoluto bebito liceat crtci.

toꝛi ſua auctoꝛitate accipere rem obligatam. ,
b Prelſidalẽ.p qᷓ lʒ t ſine pacto.ſed ſi nullũ boꝝ lteruenit. crẽ
ditoꝛ abſtulit ſua auctoꝛitate.tenetur.l.iul.de ui.⸗ incidit ĩ edictũ
diul marci.ut.f. ꝙ metus cã exiet. a.l.pe. Itẽ ni bo. rap. ſi ſes eſt

mobil ut. ſ. ui bo. rap.l. res qᷓuis ãt ex conueutione

liceat. ciuilis

Itnißr
us inſo
nur di
egeae
decliſs
ienimni
volfii⸗
ſincppe
lotani
lsann

B
1lguss
GA
1Rpe
ſſtipe
hen
Peht
niho

gongi
Ehewe,
neſceſti
niadnhe
rhen
,
Nigtela 4
ſeätmtnn
otſcöine.
dtbitguun
oebmuct

liiſte

lt ti
icp
rimntkti.
eichftntr
zbeil un
tlin it
Geſts in
n ginen
paänbint
gtai
gmebtot
iniſitq

faciet cũ iudicis aucto ꝛitate.nt.l.õ. j.de pig.l.creditoꝛes ↄᷣria. Itẽ

adbuc 5. ff. de dã.ĩfec.l.vtiq;.ſed ibi ĩquilin era t ſuſpectus ne re
cederet,łibi locatoꝛ quodãmõ ẽt pꝛiↄ vr̃ br̃e poſſeſſiõʒ pignoꝛũ.
vnde merito ſua auctoritate capit. vt ar.ff.in quibus ca.pig. ta.
trahi.l.eſt dr̃a.accurſius. B

i q Vominus
accepit. vt ⁊
K Solueret᷑ ↄſigna
tione tñ eius fcã.vt
dixi.ð.e.l.nec cr̃di
toꝛes in ſi.
BDurãt.nec depdi

ta nec diminta. als

ſi tenet niſi ĩ culpa
ditoꝛ. 7. l. creditoꝛ.
15 Vvt dixi.ð.e. l. nee
creditoꝛes.⁊ fac.ff.
de vſu. debitoꝛ.
n De exercitoꝛia ⁊?

ſiſtitoꝛia actõe. dixit

q̃liter ex nr̃iſ ↄuẽia
mur vctibus.nũc q̃
liter ex alienis.⁊ ð

