oka
ucdulſe
e nt
lſt
1 Dli
lin ſ
Mboln nen
anötenetn
Peinechl
ieſeisln
Patrmirel
riconm
ſcnino
Uuntuſbien
ſihrſelc ten
iacirſocol
itpigus
hyrrrſemit
röͤngss utd
Culllaüke
Eubi
Vdiurnt
fſyne il ll
blti d
Urdier
Jodiſt
(chatu.
Mlnn deae
shoſtene
Eelic ant o
omitonet
udteconn
ilie
pun obie
Pphand,
pcrni
Minlts
(niu ni⸗

Wwenllann.

enone
Aliwneg

—

=☛ee

—
-

iſi

Wein ing
m lin⸗

ent n

tatonnil⸗
ornt

biine
tticu

fncteff
nep H
nrnonu⸗
entiſt
tnope,
Gi

räöpelt
tminift
Nsp. 145
nchen
Rbiml6
ats.
Doprih⸗
niei
liortgn
dilidcki

dglſitd
ise

Iun.

ſenſ. ſcl
ttnnalo iuon
berut ſetſ
orr lanie
bfpohemt
tnoͤ chirtt

bllkon ron

relk

tgikoo

mammmine,
Rami ant

gtoc een
rus. utaͦd
nigdin
wirisdi
bitorst
t eN

pln.

n aſ

heun 4 c̃
udii

ipionm
Ato i

jiſel

te

Demmnig
(Jecsd

r

nei nld

nt.ff. de iure fiſci.l. ſi is qui ſed ſi prioꝛ creditoꝛ patitur pignus
allj. o bligari. an pꝛoꝛſus ſuum ius perimatur.an veꝛo ſit loco
ſecundi: ſed dicit hic.tolli.argumentum. ff.qui potio.i pig. ha.
.l.claudiuſ.ſed tu dic non tolli. ut.ff. qui poli.in pig.ha.il.credi
toꝛ..ſi tecum.accurſius floꝛentinus.

Ic BZBm te nõ

poteſt. ut

5.e.l.ij. accurſius
m d Ebiiũ ĩuli
liter. forte
dolo ſeu metu q
caſu nõ tenet ꝛemiſ

ſio de iure cõi.ſecꝰ

ſi iure ſpeciali non
teneret ut ĩter uirũ
⁊ ux.vt ĩ contraꝛio
.ff.qui.mo.pi. uel

pypo. ſol. l.l. .. y

dic aptiuſ hic neu
trü per ſe ſic remit
ti poteꝛãt.ſ.p dolũ
ibi aũt pignus peꝛ
ſe poterat remitti ĩ
ter cõiuges ut. õ.
ad uell.l.etiã.ł ali
ter ut ibi.
n Vendicare ut 2.
.ff. ꝙ me. cã. l. illð
⁊ dicas h ut.õ. de
pi.l.maioꝛ.
o ſ Jeo diſtia
bebatur. a
quodam de credi
tor bus poſterioꝛi
bus ⁊ ſic erat pig
nus conuẽtionale
nel a iudice eoruʒ
inſtantia ac.
p Pꝛograͤmate. i.
ſcriptura publice
pꝛopoſua nel ꝑ ꝓ
uicias diꝛecta quũ
eſſent abſentes
q Amiſiſſe vidẽiur
ergo cogi agere.
ſic cõtra. . ut nẽo
ilulitus a. uel accu.
.l.i.ſed dic non co
gi. ſed ſi non agat
amittit ſuũ ius ⁊

tor poſtea dnegat

ei oſic u. ð. de inge
Zma.l. diffamaꝛ =?

⁊ ſiꝑ pᷣoꝛẽ...ait p
loꝛ ⁊.j.ꝗ accu.nõ
poſ. ſi ca. ?.ff. de
bo. ant. iu. poſ. l. ſi

ſeruus.
c Regditicẽ.
manikeſtuʒ
g ut ⁊.ff.de pac.la
beo ⁊. j. de ſol. pe
cunie ⁊.ff. de dõa
C.mor.l.moꝛtis.

potuit in uſuras ↄputatis ⁊ poſt ĩ
ſoꝛtem extenuato debito reſiduuʒ
offerentibus uel ſi non accipiat cõ

ſignatum depoöͤnennbus mãcipia

uobis pᷣſes ꝓuicie rſtitui iubebit.
De rèmiſſione pignoꝛios.

Mpr. Se. ⁊ Anto. aa. Procu.
I te manumiſſũ ⁊ in liber
tate moꝛatuʒ ſciẽte ea cui
pignoꝛis nomine obliga
tus diceris pꝛeſidi pꝛobaueris ex
conſenſu creditꝛicis remiſſã pigno
ris obligationem apparebit:⁊ peꝛ
hoc iure te manumiſſuʒ:nec ab he
rede creditricis in ſeruitutem peti
poſſe certum eſt.
Mpr. Anto. a. Materno.
ꝗ pꝛoͤbaueris te fundũ meꝛ
catum poſſeſſionemq; eius
tibi traditam ſciẽte ⁊ conſentiente
ea que ſibi eum a uenditoꝛe dicit
obuigatum exceptione eam remo
uebis nam obligatio pignoꝛis cõ
ſenſu ⁊ ↄtrahitur ⁊ diſſoluitur.
Mpr. Anto. a. Tauro.
Jignrante te uel inuito ðᷣ
bitoꝛ tuus qui uniuerſa bo
na ſua ob pecuniã debitaʒ tibi ob
ligauerit ⁊ ſi eum republica poſt
ea ↄtraxit ius tuum non leſu.
Mpr. Goꝛ.a.Aquil.
Num te a debitoꝛe merca
tum pꝛoponas eam rẽ que
alij pignoꝛata erat ſi ſciẽte eo ac pi

gnus ſuum remittente eam merca

lius es quum eius conſenſu nexus
pignoꝛis euanuerit:ſi nõ noua uo
luntas ſterceſſit que ðnuo obſiga
tionem pignoꝛis cõſtituerat ea res
uelud obſtricta ñi poteſt uẽdicari.
Dem..a.Aſclepiadi.
Debitũ cuius meminiſti qð
per pacti conuẽtionem iuti
liter factaʒ remiſiſti:etiam nunc pe
tere non uetaris ⁊ uſitaio moꝛe pi
gnoꝛa uendicare. .
M. Diocl.⁊ Maxi. aa.Aꝛgio.
J eò tempore quo pꝛediuʒ
diſtrahebatur prôgramate
admoniti cꝛeditoꝛes quum preſen
tes eſſent ius ſuum execuu non
ſunt:poſſunt uideri pignoꝛis obli

gationem amiſiſſe.

Dem.a. Paulino.

2E. ticia ⁊ facit.j.de dona.l.i:ñ ſic e ut reddito pignoꝛe nideaĩ
ſemiiti debitũ ut nõ. dicta.l.labeo.
Abypothecas.creditoꝛes ꝗ erãt prioꝛes ſiſco.
Bileẽtio. hic ſilẽt ũ ĩducit ↄſenſũ fauoꝛe fiſci. nt ĩ liberta
te.ut 7.5. e.l. l. al. ð. uẽ. ff. qui.mo.pi. yel hy.ſol.ſicut. .ñ uide t.

u Fides.i.ex quo cõtractuſ factus ſi dʒ fetractart. ut.ẽ. de qdri.pᷣ.l.bene
aʒenone.⁊ ar.hẽs.ff. comuni di.ſabinus 7.ff. admuni.l.ij.?.f-. de mor.

infe.l.ſi prius.
X c

Vm ex cã mãdati.uel qꝛ tibi mandanit tantiũ ut ſolueres.uel ſi

deluſiſti pꝛo eo. accurſius florentinus

Rẽditricem patrui tni ſub
obligatione fundi qui per
chirogꝛaphũ nexuſ pignoꝛi fueꝛat
iubentem eandem cautionem red
di pignoꝛis etiaʒ ius remiſiſſe uið
ri maniſeſtum eſt.
Dem.aa.Apollonio.
J hiphotecas fiſco diſtra/

hente creditoꝛes ſilẽtio iraà
diderunt negotium palam:eſt etiã

actionem ſuam amiſiſſe eos quam
ſin rem habebant:nam fiſcalis ha
ſte ſides facile ↄuelli non debet.
Dem.aa.Hermiano.
Am ex cauſa mandati pꝛo
ſocero tuo te fenebreʒ pecu
niam exoluiſſe pꝛoponas. curabit
pꝛeſes pꝛouincie ĩ reſtituẽda pecu
nia quam pꝛo eo exoluiſti: nec nõ
etiam uſuꝛis eius indẽnitati tue ꝓ
ſpicere:nam ſi recepta a creditore
mancipia que pignoꝛi fuerant da
ta hacmẽtẽ ſocero tuo tradidiſti ut
pignoris uĩculũ diſſoluat᷑ obliga

tio ſemel extincta inſtaurari non

poteſt
Dem.aa.Quintille.
Es pignoris hypotheceue
iure creditoribo obnoxias
citra cõſẽſũ eorũ debitoꝛes alienã
tes precedentem non diſſoluunt
obligationem “ð
Mpr. Juſti.a. Joanni.pᷣpᷣ.
Olitã pꝛouidentia utimur
etiam de pignoribus ul by
pothecis rerum que quibuſdã cre
Qitoꝛibus ſuppoſite poſtea a debi
toribus uenduntur ul alio modo
trãſierũtur creditore ſuum conſen
ſum contractui prebẽte ⁊ quodaʒ
legitimo modo poſtea res ad pᷣo
rem dominum reuertuntur ĩ hoc
enim caſu dqiuerſe ſententie legum
prudẽtibo habite ſt ꝗbuſdaʒ dicẽ
tibo ius pignoris creditori reno
uari pp uerbũ ſuturarũ reꝝ qð in
generalibo hypothecis põi ſoltũ
e: aliſs penitus extigui. Ho bis aut᷑
uiſũ ẽ:eũ qui emel ↄſeſit aliẽationi
hypothece ⁊ h mõ ſuũ iuſ reſpuit
indignuůʒ ẽẽ eãdẽ reʒ ut pote ab ini
tio ei ſuppoſitam uendicare łtenẽ
tem ĩiquietan. xxyj.

Eiim ob chirograſariaʒ pecu

nNiam pignus tener: poſſe.

br

y In nſuris.nt.⁊.ff.man.

ſi vo. ..ſi mihi mãdaueris

3 Hac mẽte. idem ſi qua
cunq; mente.ſi tamẽ habe
ret poſſet retinere ut. ff.ꝗ
bus mo.pi. uel hypothe.
ſol. l. ij.
a Non põt nõ. regulã ut ⁊
ff. de ſol. qui res. 5. areaʒ
de.v.ob.iter ſtip.S. ſacraʒ
q̃ fallit. S. de nõ nu.pe. aũt
contra ꝗ pꝛopriam ⁊.5.ſi

f

aduerſus traãſac.l.i.⁊.ij.X.

ff.ſi ex nox. cauſa aga.l.

gationem.ut ⁊.S.
de pig. debitoꝛem ⁊.j.ti.ij
ſi debitor. .S. de dona. ĩ
ter uirũ ⁊ ux. ſiquidem ⁊
ðõ.de precario.l.i.⁊.ff. de
ali.iudi.mu.ca.fa.l.i.
c I lita futurax ren
qꝛ obligauit oĩa

bona preſentia ⁊ futura ⁊ꝛ.

S.que res pi.ob.poſ l.ᷣſi.

d Indignum eſſe immo vẽ

dignũ ut ĩ obligationeʒ ꝛe
incidat nt.ff. qui.mo. pi. ł
by.ſol.l.ſicut. . ſuperua
cuũ que ẽ cõtra ſol.hec de
ſtricto iure ibi de equitate
vel nõ eſt contra quia tam
hec qᷓ; ibi dicit ðbitori da
ri excep.ſed ibi dicit plus
ſ.q dari creditori replicatõ
nem. quod hic nõ negat ł
ibi dubuabat᷑ de cõſenſu
creditoris hic certum erat

debuoꝛem vendidiſſe ⁊ po

ſtea emiſſe ibi vero non.iĩ

mo preſumebatur non vẽ

didiſſe quia poſſid bat vt
in prin. illus: 5. z. S. ſi vo
luntate.⁊ eſt etiam ad bãc
ſolutionem. .ti.ij.⁊ ꝗ ſub
imagine uel ꝛefert an ex ea
dem uel ſili cauſa redeãt
res ad debitoꝛem puta qꝛ
redimit uel eſt ei redibiia.
vel ex pacto adductionis
in diem vel legis commiſ
ſorie.vt iunc nideatur ob
ligata ut ibi ⁊ in.e.ti.uolũ
tate.in prin. ⁊.S.fi. an ue
ro ex alia cauſa nit legato
donatione dote.⁊ tunc nõ
ut hic.

e Enam ob chirogra. pe

cuniiam pig. teneri poſſe

chirographariam. i.qne ſine pignore debetur per chirographum ut. z.
qui.po.in pi.ha.l.cum iibi.ſed quid ſi debetur ſine ch rogra pho: ve⸗

idem quum enim hec lex. in. S. penu. loquatur generaliter tota gene

raluer erit intelligenda.ſicut ⁊ ſi principium nt ar.ff.de iuris fa. igno.l.

F. licet

Mzʒ

Es pignoris.obli

81 1 nA
Ryg,

CAN ob

?

pei⸗

a p Ignus itercidit. i. extĩguik. ? dic caſũ ꝙ ticius mchi dʒ centũ ſub n Qnocd ĩ ſo creditofe. ↄueniẽte primũ credito ẽ.vxł cõuẽto a pꝛie
. pignore.ſeius quiquaginta ſine pignoꝝ quũ ſeius emeret pign? mo qañ vlt ſibi ↄfirmari pignus nec eꝛgo debitũ chüꝛogra phaniũ lno
a ticio ꝓ.c.aĩo nouãdi ⁊ liberandi ticiũ illa.c. ꝓmiſit mihi ſi nõ eſt actũ a ſe vel a debitoꝛe ↄpellit ſoluei. ſed qꝗd ĩ empioꝛe pignoꝛis ꝗ ſie Uleid
ut pignus remaneat tollit. al. remanet ⁊ habeo retẽtionẽ ↄᷣ ſeiũ etã ꝓ qn volũtate creditoꝛil emit. S. idẽ eadẽ eqtate.ar. S. de his qĩ puo. .
quaginta que ipſe mihi ſine pignoꝛe debebat. accur. ce.l.fi. .ff. de rei uen.l.ẽptoꝛ ĩ prin. Itẽ ad ſi eẽneus ſit rei qñs . In
b Si nonatoe uolũtaria. ſi debitor qꝛ. cõſe 6
ſecus in neceſſaria. ut. ff. ſit obligatõi vñ ie ſrfe
nouat.l. nouatõe. 5. l. aliã Mpr. Gor. a. Feſto Hem. a. Luciano. uhie wfr,. gdlt ni,
7.ff. ð pigno. acl. olut .i. Ignüs ĩtercidit ſi nouᷣatio Ypothecis uel pignoꝛibꝰ a ide.l.ſi nõ ſor. .ſi epri
ſe.. Ki.⁊.j.d.ſideiuſ.l.no ne facla in alium ius obli creditore uenundatis in id centũ ꝙ ñ puto ſʒ ſi⸗
natione. Lallols tranſtuliſti:nec ut ea quod deeſt aduerſus reum uel fi P.ſff. locati ? 2. l. uun
Tranſtaliſti. ſtipulando res pignoris nomine teneret cau deiuſſoꝛem actio competit iteʒ q̃rituꝛ.qĩ le e
ab alio.lſ. ſeio aio nouãdi tuʒ eſt. Quod ſi pactuʒ inter le eůʒ Dem. a. Creſenin. to. Ite g 4 F uol irſur
olĩ pᷣſũpia nouatõe ĩteruẽ q; qui poſt ea dominus fundi con Rẽditoꝛ bypothecas ſiũ pi bei eỹneo poſſidẽ kuud
tu noue pſone hodie boc ſtitutus nouam obligationem ſul gnus quum pꝛoſcribit notrũ te y. t ipſe ᷓᷓ alij dilne
expreſſo.ut ſſti.q.mo.t.o. ceperat inteꝛceſſit ut idem fundus dæẽbitoꝛi facere:⁊ ſibi bona fide reʒ ſi poſſideãt offerẽ iKar
5. terea. Aẽ vr ꝙ ʒ exti tibi pignoris nomine teneatur q;ᷓ gerere: ? uando licet teſtato diceo tes debuũ ꝓ qua ſſohus
guat principale adbucagi uis płꝛſonali actione experi⸗ fece fe debet. Si quid itaq; pèr fraudẽ ẽ obligatu abſol nttuiͤ⸗
poſſit: ui.ff.de pac.ſi unul ris condenationẽ pignoris:iñ hẽs in pignore uülẽ uendie cõmiſſum ueni. ut F mo htchilln
5§. ſi cñ reo? ſed ibi ñ fuit perſecutionem. At ſi in poſſeſſion pꝛobare pòtes ut inferatuꝛ aciiò qᷣ pi.uel Pyno ſolll. nhroin
ꝓrſus extincta obligatio. fueris conſtitutↄ:niſi quoq; ea pe co nomie competit adi eum cuius paulul. 5. pi . ð”äü
ic ſic. Itẽ oppono ex.l. cunia tibi a débitoꝛe reddatur uel de ea re notio eſt. ris Itẽ ſi Be uſl
5.t.i.l.debitũ ⁊.ff.ꝙ me. offeratur que ſine pignore debetu⸗ Dem. Soſiano.: ignus an ⸗ clt füni
cã.l.illud ſʒ ⁊ ibi ñ ſũt ſub cam reſtituere pꝛopier exceptionẽ S rẽſiduum debiti paratus ſectio nel (eindi e d
late ipſo iure oblatões. ut doli mali nòn cogeris.iure eniʒ 2 es ſoluere preſes pꝛouincie ciale vi idẽ nũ ſi mi
hic fuit. Itẽ ibi pꝑ ĩ ite. re. tendis debitores eam ſolam pecu dabit tibi aͤrbitrium apud queʒ ; mlia ſint a ad in uil
datã iure actõis vel excep niam cuius nomine pognoꝛa obli tuʒ ſit quod ſupereſt ex debito exa bypo. vt. ð. de pᷣ lafind
tionis reponũtur ſingula gaueꝛunt offerẽtes audiri nõ opoꝛ minabitur: ſiue aduerſa pars ad pi.l. ſi It an Pio laſiciodi
, i priſtinum ſiatum. tere niſi pꝛo illa etiam ſatiſſecerint iudicem uenire ceſſauerit:ſiůe ob vſura centeſima.ſʒ unföni
d Eũq; : ſ.q ſeiñ emptorẽ ⁊ quam mutuam ſimplicitẽr accepe lato ſuperfluo ad uẽditiõem pꝛoſi I bac dico vtiĩ alia liſl art
nouũ expromſſſorẽ ꝗ ⁊ ip runt. Quod in ſecundo creduoi luerit impꝛoba alienatio pꝛopꝛieta uſura dixi.? ſacit. Exlbuntpti
ſe quinquagita dʒ. locum non habet nec enim neceſſi tis tue ius non aufeꝛet. (Kl. q. ca pi a 5 l. lühe
NLeneal pp.c.ͥ prior de tas ei imponitun chirographariũ Mpr. Roga. . Its an poſſit u lt an
bebat debitor queq; ipſe etiam debitum prioꝝ creditoꝛi ol⸗ Aãmdiu nõ eſt integra pe di ꝓ tali pecunia fſcbirſi
ſeius aĩo nouãdipromiſit ſerre. xxvij. cunia creditoꝛi numeꝛata ee pignus. ñ quũ Aiz
f Perſonali actõe. cõdit. De diſtractione pignoꝛum. ſi pro parte maioꝛem eam ↄſecuto tm̃ habeat retentio nbiodi
certi ex ſtip. ut. ff. ſi eeꝛ. pe. ſit diſtrahendi rem obligatam nõ nẽ creditor. IJt an Aynotri
ſigs cenrum amittit facultatem. etiã ĩ hipo. nõ ſol iümti
Feceris 2dẽ. i. fieri lece Mp. Alex. a. Pacate. 2 Dem. a. Caro. in pignore. ve.ſic niigti uli
ris.ſic.ff.de bis ꝗ no. iſa. Andiiʒ pignoꝛi obligatũ Iciſſante ſolutione creditõ puuto. accur. ihhitopo
.l. forti. F. madati. ſi creditoꝛ ex fructibus de non flutcante lege ctus aa o De diſtractõe pi fiienni
h¶ Werſecutõem. quũ ñ ſit britltum conſecutus eſt qauu que ſibi pignori nexa erant diſtra gnoꝛum. iibonſce
ſoluta pecunia ↄdẽnatio ipſo iure pignus ab obligatiõe li xit reuocari uenditionem iniqduũ p f Andum. TE
nis qᷓ erat.c.bʒ eni ſuas beratuʒ ſit diſtabere mume poteſt. eſt. quod ſi quid ĩ ea re ſtauduleter ipſo iure. ſt
dictiones hypothecaria ꝗ Bem.a. Maxime. fecerit non a te emptor ſed crẽduiõ oppoſita tñ 2pẽſa imugle
bus ceſſantibus tenet ut ⁊ Reditõ qui hypot bece ſeu conueniendus ſit. tione ab bole lpe 4“ ſiagi.
iffl. de pig. grege. . ek. . F. pignoꝛi rem ſibinexam uen Dem. a. Mx. aale ut fiat ipſo u ftmin
ſequẽ. 1.ð. de pig.l. quis. diderit reʒ litigioſam nõn videtur Ipꝛinſq; diſtraheret᷑ pgno re ſicut vſuraxquo ligant
ſed quid ſi ipſa ẽſoluta pe uẽder᷑ꝗa pᷣcariõ debitor poſſidet. rata poſſeſſio pecuniaʒ cre ad cõcurrũt tita legni.
cunia. uel offerat᷑.an poſſit tes vt.5. de cõpt. ſaſ
agere adhuc bypo. credi ll. ſi conſtat. .
tor poſſidẽtẽ ut ſic habeat fetentõeʒ ꝓ quiquaginta? v.ñ puto. näã nul q MWinime. nt ⁊.. de pig.l.ſi dĩium... de pig. act.l. .. ij. ? de ſani
la lex dicit ꝙ pign teneatl.i. ſit obligatũ ꝓ tali pecunia. ſʒ ꝗ retineaĩ.⁊ ſic ptu pig. l. ij. niſi pactũ ĩterceſſit de luerandis ſruc ibus ꝓ vſuꝛis tin .
etiã ĩtelligit rubrica teneri.i.retineri.⁊ hoc. ff. de. .ſi.l.ñ poteſt nideri ut. 5. de vſuã. l. ſi ea lege.⁊.l.ex predio. 4 zuiſ
pnũ vjr facere ꝓ creditore qꝛ babebat retentõem? ſed boc ñ remouet. q r c Reditoꝛ. rẽ apud debitoꝛem conſtituam. wmr
naturab debui nobis ſoluti habemus retẽtionẽ.nec iñ ñ ſoluti babem Mon nidet᷑ uendere.vt ⁊ ar. .e.l.ſi in boc. u.ſ. de lit. l. i. ſre
petitionem. accurſius. florentinus. 2 facit ad.l.iſtam.j.ti.i.l.i.⁊.ij. “S tii i
¶ Al debitore. nouo. .ſeio qᷣ eraãt qnqua gitg. Eã ſ. poſſeſſionẽ. MQnia precario.i.lʒ debitoꝛ ⁊c᷑.⁊ ſic rẽ ſu ratione poſſeſſionis. *“R
k ¶Nõ cogeris. imo vf ꝙ. ſic ut. ð. de vſuĩ.p retẽtionẽ. ⁊.ff. de pi. ac. ſolntũ bʒ precario debuor. ur. ff. de precario. l. cente. 5 K. rucha
H5. ſi ĩ ſortẽ q̃ ſũt ↄ. ſed illud ẽ odio uſuraꝝ vt ꝓ eis ñ ſit los retẽõi.ſi n b Ipothecis. ppetit. vt 27.. ſi cer. pe.l. ſi mutna. fi. de ac. . nn
cnt ⁊ aliud ſpãle ẽ eaꝝ odio ut citra niculũ ſtipulatoõis ñ debeant ut i. e. ⁊ ob.l.adu erſus.ſic ⁊.ff.e.l.q̃ſuũ.⁊.l.⁊ ſi his ⁊. j. e. ſpe glie
ti. de vſuã. l. ;uis vel ibi naturaliter im debebani nſure hic vt roq; iuẽ. cialiteꝛ ⁊. ff. ſi cer. pe. l. creditor. de pi. ac. l.ſi net eſſarias in prin. nas
eſt debitũ pꝛo quo ↄpetit retẽtio. li ula ſolutũ ĩ ſortem dũtaxat fuu obli x c Regditor ꝓſcribit.i.venales ꝓponit publice. Nuns
Aatũ pignus hoc expreſſe acto vt pꝛo vſuĩ.non teneatur. P-— DHebitori.lic ⁊.ð.de pig.l.debitores. 44 lo iuf
lMutuã.ᷣſed qd ſi ex alia cã qᷓ mutui debeani hec quiĩquagita. ide, 3 Pona fide.qᷓ ẽ adh bẽda tã in ſubhaſtando q ĩ ↄgruo locoꝛ iaii
⁊ gra exẽpli de mutno dicit.vt hit ſubijcit. Iẽ gqd ſi alia res eſt q debet᷑ Ipre denũtiando.⁊ plus offerẽti dãdo ut.j.de iure do. im. l. fi. laͦgpo
2 ex mutuo al. v.idẽ quũ oẽs res appellatõe pecunie ↄiineani vteff. a Teſtato.i.coꝛã teſt bus qñ hʒ vt dicit ⁊ nõ.ꝙ vbi 5a cũ ut poſ E
Sg nerunte 1.l.pecunie uerbum ⁊. l. iii. —MD ſt uendere ſine denũtiatẽe nẽdet ſi ãt nibil ẽ actu tũe ſemel vnũ ß
ine impliciter.i.ſ ĩe pignoꝛe. ſic nota ꝙ lex generalioꝛ eſt q;ᷓ rubrica. nt ciandũ ẽ.ſi vo ut nõ vẽderet.iũe denũtiabit ter. ut.j.de iure do. ſe len⸗
per ta modo dixi. im.l. li. 7.fl. de pig. acl.l. ij. .ſ. de ð ⁊ cõſti.l.magnam.ac. 144 Dan
ün

ae
Popbeni
sgſe
ggim,
tnicis
Nrcncöͤſ
Nölfic⸗
1ſö.
nöſſ
piſoß
locnitol
nimſae
iglöͤu
eo poſic⸗
iſſ zei
lceit ofti

iganz ebe
ſſin,
bppoh
nlſan
iſiſi
hus en ht
tondliit
eniicigii
laſin ocd
vo Ktͤͦckf,

l Nine.

acting

oek
maintlad
ganine

Nnpoſti

Grus i i

lbabentttero.

riim n.

jibponedſi
pigon l
to. acun⸗

Dedſrraeii

wlun.

on .
rſri i

Nretbethe.

lectitſou

Acöanitchin

Gohnht.

m. ,1 ielt
boetiakl

on n

btüg ga

enliaiil

1

Ncibes 16

. * 4* .
.
.

b Per fraudẽ.vł culpã ſm. h.łẽt lenẽ de qua tenet. ut.ff. de pig.
ac.ſi ſeruos.accurſius florentinus. S

c Dille.i.domus.

d Potes.tu debitoꝛ.

e Actio.ſ.pignoꝛaticia directa. ut.j.ſi nẽdito.pi.a. l.i.

ſſ AIreliduum pte.ſ.ſoluta

h Siue obla
to.ſi ãt pecuniã ſñ
obtulit.ſʒ ꝓfiteba
tur ſe patũ ſoluere
pecuniã v fieri poſ
ſe alienatio ſʒ reſci
dat᷑ poſtea pecunia
ſoluta.ut. ff. de reſ
ci.nẽ.l.pe.
Nõ auferet.quũ

ei ſis patus ſolue

re reſiduũ dũ con
ſtet q;tũ illud ſit ñ

es ipꝛob. vt ⁊.ff. ð
reg.iu.ñ vĩ ipꝛobꝰ
ff. de vſu. l. ſi. gs

ſolutioni.

k q DBadiunõ

amittit fack
tatẽ. ut. j. ti. i. l. ij. in
fi. ⁊. ff. fami.hr̃. hãẽ
des.ꝭ.idẽ obſerua
tur. ⁊.ff. ð pi.ac.ſo
lutũ.S.ſi creditori
ſic ⁊ tutoꝛ totũ per

dit legatũ. lʒ a pte

tutele ſe excuſet.ut
eff. de le.i.⁊ ſi ꝑtis

Sed dd ſi plura

erant ſibi obligata
⁊ ꝑꝑ modicã pecu
niã diſtraxit ꝛẽ ma
ximã quũ nilioꝛeʒ
diſtꝛahẽdo poteꝛat
debitũ ↄſequi..

ñ̃ vi bona ſide vᷣſa
rl.ar. ff. de reb eo.

.l. mag. . it ptor 7
.i. F. deniq; ſit. licʒ
aꝛ. ð.ff. e. cꝛeditoꝛiſ
.eff. de pignoribus
.l. ꝗ pignoꝛi.
1I A ceſſante
klege zctus
qꝛ ↄuenerat de di

g Atbitrũ.i.calculatoꝛ?.

ditoꝛi obtuliſti:eoq; non accipien
te conteſtatione facta eam depoſui
ſti:⁊ eadeʒ hodie cauſa permanet
pignoꝛis diſtractio non ualet.qðᷣ
ſi pꝛiuſq; offeres legẽ uenditionis
exercuit quod iur̃ ſubſiſtit reuoca
ri non debet.

Mp. Diocle.⁊ Maxi.aa. Sillo.

Vẽ ſpecialit᷑uobii obligata
ſunt debitoꝛibus detractan
tibus ſolutionem bona fide debit᷑
⁊ ſolẽniter uendere.ita enim appe
bit an ex pꝛecio pignoꝛis ðᷣbito ſa

tiſſieri poteſt.quod ſi quid dederit

non pꝛohibemini etiam cetera bo
na iure conuentionis conſequi.
Dem. a. Rufo.
Tqi ſup imagine alterius
perſone quam ſuppoſuerat
iugit᷑ tenet:quum ſibi negotiuʒ ge
rat alienaſſe nòn uidetur.iure eniʒ
pignoris obligatum prediuʒ:neq;
ſi per ſubiectam perſonam creditõ
còmparauerit:neq; ſi ſibi addixẽit

debitori affert preiudicium ſed in

eadem cauſa permanet in qua fuit
ante huiuſmodi concluſionẽ. Sãe
ſi debitore diſtrabente compauẽit
conſenſu emptionem perfectaʒ: ſi
neq; dolus aduerſarij:neq; meto
cauſa geſta arguetur reuocari exẽ
plo graue èſt. Si igituꝛ poteris eui
dentibus probationibo mõonſtrar̃

creditorẽ per ſuppoſiiã imaginaꝛij

emptoris perſonaʒ ſemper poſſeſ
ſionem tenuiſſe:nec uẽdita bona fi
de predia poſtea ſincerit᷑ comꝑaſe
potes oblata pecunia cũ uſurii cre
ditorem ad reſtitutionem ↄpelleẽ.
Dem. a. Ruf.
Vlir licet res ſpecialiter pi
gnori dederit pro alio credi

ſtrab ẽdo. ut. ff. de pig. act.l.ſ. cohuenit.in prin.⁊.ð.de pi.act, pi
gnoris.in.fi.accurſius florentinus. H .
m Iniquũ ẽ.ſ.auferẽdo ẽptori.nt.ðS.de reſci.ven.l.doluſ.
Emptoꝛ. niſi ⁊ ipſe pticipauerit fraudẽ.⁊ vẽditoꝛ nõ ſit ſoluen
do.vt.j.ſi uendi. pi. a.l.i.⁊.iij.

n Creditoꝛ. ar. ð. de pꝛocuratoꝛi.l.pꝛocuratõ.

o Ipriuſq;. depoſuiſti.hoc exigi ad h ut liberet᷑ ab obli
gatõe.ſʒ ſola oblatio vr̃ ſufficere ad ihibendã uẽditõem
pignoris. ut.S. e.ſi reſiduũ.⁊.ff.q.mo.pi.l hypo.ſol.l.itẽ libera
tur. . ꝗ patus ſʒ ar. ð.j].t.i.l.i.⁊.ij.vñ põt dici illud ẽẽ veꝝ ꝙ ſo
la oblatio ſufficiat qñ ĩ iudicio ſit ob latio.nã tũc ſufficit ſola ob
latio ad dãdã pig.act.ui.ff. de pig.act.ſi rẽ. S.fi.⁊ ſic vẽdi.ñ põt
ut h. t. ð. ꝗ po.i pi.l.i.⁊.j.de luitõe pi.l.fi.⁊.õ.de uſur̃. accepiã
Nõ dʒ. vt ⁊.j.e.l.⁊ q ſub imagie.⁊.s.de admi.tu.l.ſãcimus.
q e ſpecialiter. r Bona fide.ſic.S.e.l.creditoꝛ hypo.

eXAqui ſub imagine quam.ſ.perſonam.
BSuppoſuerat. loco ſui poſuerat.

.
4 1 2 equoꝛ Hy
CCetera ⁊ hũc caſũ hẽs ẽt. õ.de pi.l.ij.⁊ facit.S.e.t.hipo.
t
n
1

Nõ uĩ. ut.fl. de ↄpẽ.emp.l.nuda.ſic.ff.q.mo.pi.ul bypo.ſol.

b ſ

0° ſ

l.ſicnt.S.ſupuacuũ ẽ. c. ð. de pi.act.l.ſi nullla Accurſius florentinu⸗

y Comparauerit. creditoꝛ.
3 Arguet.ut ⁊.ð.de tranſac.iterpoſitas..5.de reſci.uen.l.i.⁊.l.ſi nolü

tate.⁊ ꝙ me.cã.l.ſi p impꝛeſſionem.⁊.l.ſi peꝛ uim

toꝛ eas diſtrahendi nõ habet facul
tatem niſi diſſimulatiõe marito ob
ligante uelut proprietas cꝛeditoris
ignorantiam circumſcripſerit.
Dem.a. Hoctico.
J dẽbitoꝛ rẽ tibi iurẽ pigno
irlis obligatam te non conſẽ
tiẽte diſtraxit dominiũ cum ſua cã
trãſtulit ad emptorem.
Dem. a. Teodo.
Vi prediũ obligatũ a credi
toꝛ ↄpauit:ſi ĩ uacuã poſſeſſi
onẽ ĩducto ñ eſt nullã ĩ rẽ aciõʒ hʒ.
Dem. a. Mogeſt.
J in hòc qð iuf̃ tibi ðᷣbetur
ſatiſffactũ fuerit ðbitoribo ꝛĩs
obligatas tenẽtibo adito pᷣſes ꝓui
cie tibi diſtrahendi iubebit fieni fa
cultatem.
Dem. a. Auiane.
Bligatis pignori man cipi
is a creditore diſtractis ac
traditis:ſi poſt ðbitor quõdã hec
ſolicitauerit:non creditori:ſʒ ẽpto
ri ̊ poſſidẽtẽ ĩ rẽ cõpetit actio.
Dem. a. Siluane.
Nũs ex multis debitoris ꝗ
tradiderat pignora heredi/
bus qð ab eo pſõali actiõe peti po
tuit ſoluẽdo rs obligatas diſtrabẽ
di cẽditori facultatẽ non adimit.
Dem. a. Agrippo.
Ei crẽditor obligate genera
li ſiue ſpeciali ↄuẽtionẽ ꝑ cre
ditorẽ aliũ cui non fuerat nexa ue
nundanteʒ nõ admittit pſecutõeʒ.
Dem. a. Laiano.
Ai à creditoꝛ pignori obli/-
gatum prediũ iure emit de propri
etate uinci non poteſt.
Dem.a. Libie.
J mãaritus tuus mütuaʒ pe

a Braue.ẽ. vt ⁊ ar.ð.e.l.ſi prius.in fi. Accurſins flo.

b Si igit᷑ ꝙ dirxit in geneꝛ
nunc dicit in ſpẽ.
CMonſtrare q enĩ dolũ
dicit probet.vt h.⁊.õ. de
dolo.dolũ.ſed qr̃ h in ce
d toꝛe non ſic pᷣſumit᷑ dołl
vt in debitore preſumit᷑.vt
.S.ti.ij.l.fi.ve.illud ſpecia
le. x ſic ñ trahit ad cõſeq̃n
tiã.u.ff. de legi.⁊ ſe.cõ.l.
ꝙ contra rationem.
d m Alier. facultatem
pPpter nell. ut ⁊. ff.
ad vell.l.iij..fi.⁊.S.ad ve
lei.ſenatus ↄſul.
e Circũſcripſerit.tũc tenet
obligatio.ut ⁊.ð.ad nell.
ſi ſine ⁊.S.ſi ali.ꝛeſ.pi.da.
ſit.l. ij. ⁊ facit ad.l.s.de rei
uen. ſi mater.⁊.ff. de euict.
.l. quidem.
fſNJN debitoꝛ. ad emp
torẽ.ut.ff.de dig.
act.ſi cõuenerit. S.ſi füduʒ
7.. de pig.l. debitorẽ. 2.S
ti.ij.l.res ⁊.s.de dona. in
ter uiꝝ ⁊ ux.l.ſi quidẽ ⁊.j.
de euict.l.ſi prediũ.⁊.ff.ð
cõtrahen.ẽp.l.alienatio.
g q Ai prediũ.nullaʒ
in ꝛem neq; diꝛectã
neq; vti ẽ.nt.ð.de rei uen.
Ffuum ⁊ de pac.l.traditio
nibuſ ⁊ ar.ff.e.l.pe.Et no
ta ꝙ hec lex eſt Z opiniõeʒ
niam q dicimus ᷣm Jo.
dſñium ſine poſſeſſiõe q̃ꝛi.
nt. ff. de fundo do.l.ſi fun
dũ. Sed dic ꝙ non cauſa
tiue poniĩ ꝙ hoc ſit neceſ
ſe.ſed demõſtratiue.ppõe
bat enĩ eſſe uacuã apᷣ. cre
ditoꝛẽ.ſic ⁊ exponimus.õ
de ꝓba.cũ res.⁊.ff. de do
na.l.ad eum..pe.nel dic
ꝙ qñ eſt apᷣ tradẽtẽ uacua

ſic tradere debet alioquin ſufficit induci in poſ.ut dicta.l. cum res ubi

quicqᷓ; de uacua.

plene de hoc dixi. Item eſt ar. contra nos. ff.de contrahen. emp.l. fiſtu

las.S:i.ſed dic nt dixi quod nacua erat apᷣ traden:em vl ibi non d citur

Jin hoc facultatem.unt ⁊.S.e.l.iij.⁊ de admi.tu.l.debitoꝛibus.

⁊ pig.act.qui pignoris in fi.accurſius

o Bligatis. hec mancipia accurſius.

So licitauerit.⁊ poſſ.ſſionem rehabuit uel ad aliũ fecerit puenũ
u Hus ex multis.non adimit. ut⁊.ff. de pig. act.ſi neceſſarias.S ſi
unus.⁊.l.ſolutuʒ:.ſi cred ori.⁊.j.ſi unns ex pluribus.l.i.⁊.ij.
7 de luit. pi. l.i..ff. ſami. herciſ. heredes.S. an ea.⁊. ff. de pig.l.qui

pignori.accurſius florentinns.

m r Ei creditor. nec ⁊ debitoꝛ. ut.j.ti.ij.l puo. neruʒ creditor prius

debitoꝛẽ quã extraneũ poſſeſſorem debet conuenire.ut.S.de pig.
auten. hoc ſi debitoꝛ.accurſius florentinus.
Vi a creditore.ñ põt qᷓ;nis creditor nõ fuerit dñs. nt inſti. qb

al. licet. F. i. ⁊ facit. ð.q po.in pi.ha.ſi generaliter.⁊ ſi ati

H

quioꝛ cre.

.Al. obl gata ⁊.j.de euic.ſi ob canſam.accurſius.

Imaritus. ſacultatem. ut ⁊.ẽ.ſi cer. pe.qᷓuis ⁊ ſi ꝗs 5.* nel ſibi

4

2
“

.i.qui ex aliena ⁊ de rei ven.ſi ex pecunia. Accurſius florentinus tenetur ut ecdeſia ſed tenetur economus nt.. de lacro.ſ.ec. inbe 4 fie
a ſ Ecundũ. nihil cõuenit.ſ ꝙ res ex reſiduo ẽpta eſſet ſua. ſ. Ot bilo mus.⁊ aut quiꝛcs aut ergo null dolum co miſit ⁊ creditoꝛ potu heͤuſe
ris. vel dic ꝙ eſſet ei obligata. nã alteꝛo eoꝝ actio rei uen. vel by it uendere⁊ eſt emptor ſecurus. ut.ð. ſi antiquiõ cre.l. oblata. aut el
pothecaria daretur. quaꝝ utraq; eſt in rem. creduor tantum. alũc ipſe ſolus tenetur. aut ẽptoꝛ.? iũc ipſe in . Gun
b In rem.i.rei uen.uel bypoihe Accurſius florentinus. lubſidium tenetur. ui hac.l.⁊.õ.de pre.mi·l.non eſt . ð.t.iij.l. fügwnt
Alctio.ut.ff. de pi.act.qᷓ; creditõ.aut ñ potu oblgevi
uis. 5. fi. Lel le. 2.5. e. credi it uendere de iure iern
tor. t.. iu. do. im. l. li. ..· cuniam licet tuaʒ dedit eoꝛu, que iubebit. quod ſide bonis credito ettũc tenetur ẽptõ new
ſin vo cꝛe. == pignoꝛis tuulo accepit ſiei nõ ſuc/ ris condenati ſolui pecunia nõ po ut. j. l. ꝓx. ee in
d Debitoꝛẽ uenditionẽ pi ceſſiſti diſtꝛabendi no miñ iuo nul/ tuerit:⁊ pꝛobatum ſuerit empiorẽ Eruos.tu. intn Glg
gnoris ĩprdire non poſſe. lam habes facultatem. maͤla fide emiſſe offerẽte te pecuniã . ſ. felius. ac. hus
e A ſunt pdia.ſ.obli Dem. a. Sabino. cum uſuris q;ti fundus uenit reſti ſPetere. ut tamẽ nenn 8
gata.i.nolle vẽdi a Ecuᷣndum placiti ſideʒ ſi ni tuẽ ubi fũduz ↄ ſi uctibo male ſidei doli bẽat excep.ni lemg
creditoꝛe pᷣdia aliquo que hil ↄuenit ſpecialiter pigna emptoꝛem iubebit. ſi precium ſoluat Gn ee
obligauerat. ribus a creditore maiore q; ei de Dem.a.Emilio. habita cõ pẽſauõe ge *
Manifeſtũ.ẽ qꝛ nudum bebatur pꝛecio diſtract᷑:licet ex eo Eruos quos nullo iure a cr̃ fructunz 2 uſuran ſono
fuit pᷣcepiũ ſᷣm M. ut.ff. ð fundus comperatus ſit: non ſuper ditoꝛe ueniſſe dicis pater tu· ut.ff. de rei ven.l. halen
le. i.tliuſfa.S.diui.ꝙ non hoc in rm:led in perſonã.i.pigno us uel tu:ſi hereditas eio ad te per emptor. Mporin
placet.qꝛ iõ nõ ualet qꝛ he raticia de ſuperfluo cõpetit acild. tinent a poſt. eſſoꝛibo pètere potes t Vſucapti quũ bortund
redibus uoluit ꝓuideꝛe ſʒ quod ſi uſucapti ſunt pẽtat patercreduor ⁊ ius diſ usſttäl
iõ ẽ qꝛ creditori pᷣiudicare Bebitoꝛem uend tioneʒ pigno tuus pꝛecium eoꝛuma creditoꝛe ꝗ trabẽdi ſe habere imaͤbate
non põt vt ⁊.ff. de le.ij.q ris impedire non poſſe. non iure eos ſeruos uendidit. putat al furiũ fa intintutf
ſolide..ſi.⁊.j.de litig.l.i. Dem a. Qlaudiano. ceret. ut. ff. de di ni lhi⸗
g d Ebitoris quã uſu Mpr. Sene. ⁊ An. aa. Mar. Juxor tua preſidi prouin ſtrac.pl.l.i. nufi ar
rarũ ꝓ quibuſ fuit Aſuͤnt qui obligata pꝛedia cie probauerit quũ aureos uu Petat pr. pact. fiulatſm
pignus obligaiũ.ut.ð.de tibi emeꝛe uelint non impe triginta deberet ſeruos ſuos am neg. geſ. hñdo ra incihen
uſuf. l.p retentionẽ in ſi. diuntur ſcriptura teſtamẽ plioris pꝛecij per gratiaʒ aureis ſi tu i ſubſidiũ. ut ⁊ küublninr
h Bepoſuũ. ſic. . ti. i.l. ſi i qua complexus eſt ðbitoꝛ nulla giti creditorẽ uẽdidiſſe eũq; ſoluẽ al. ð. de rei uen. lſ⸗ rnebypotk
prius.⁊.l.ſi reſiduũ ⁊.j.ð a ſe pꝛedia uenundari:⁊ penam ad do non ſuiſſe iubebit Emptoꝛes ꝛe mi de rebus ali. nnliude
lni. pig.lifi. dit ut fiſci fierent.nec enim potuiſſe cepto precio reſtituere ſeruos. ñ ali. l.. ?⁊ de 2iuʒ nnl
i Non põt. ut ⁊. ð.ti.i. qᷓ eum huiuſmodli lege ius cꝛeditoꝛis Mpꝛ Gordia. a. Enodi. reruʒ ali.l.i. ⁊.f.ſi erus aut
diu. æ.l.vnus ſfalcere deterius manifeſtum eſt. AVʒ contꝛa bonam ſidẽ uen ccr. pe.ſi e. immo almmni
k ¶ Male fidei.ſic ⁊.j.de li Mpr. Goꝛdia.a. Nepoti. ditõʒz obligate poſſeſſionis forte hoc caſu et uil
ti. l.i.⁊ ſie nõ.denũtatõeʒ Ebuðꝛis denuntiatio qui cc a creditõre factam allegas non ob añ uſuẽ. ↄpleiã po Ranr v
ↄtẽni.ut ⁊.s.de reſci.uẽ.ſi ditori ſuo ne ſibi rem pigno ſeruatur que ĩ diſtrahẽdis pignoꝛi. terat agi ad pciuz llinr ir
maior. ſed ð. s. de rei nũõ. n obligatam diſtabat: uel his qui bus celebrari conſueuerũt adito ß na ⁊ coheſes qui lnii
ſi fandũ ſed h ñ ẽ iuſta cã ab eo uolunt cõperare denuntiat: ſide pꝛouincie experire actione cõ rẽ cõeʒ uẽdidit ne Prüir
denuntiãdi ibi ſic. Itẽ ar. ita demun efficax eſt: ſi uniuerſum petẽte: non tantuʒ aduerſus credi lut propriaʒ tenet ruſ aih
ʒ.fl. q i frau. cre. ait p. . ſi tam ſoꝛtis quam uſuraꝛum offerat torem: uer um etiam aduerſus pᷣſ ſtati pet. hiduatis HH
pticepſ.ſʒ ⁊ ibi fuit iuſta cã debituʒ creditoꝛi:eoq; non accipi ſeſſorem ſi fraudem eum pticipaſſe ut. 5. fami⸗her. l. in el oi
ꝓpter creditorẽ. It ar. ente idonea fið probationis:ita ut cum cꝛeditore potueris docere:ut familie ⁊ ſocio qui lillun
ʒ. ff. de no.oꝑ.no.l.i.ſed oportet depõſitum oſtendat.nam reuocatis que mala fide geſta con rẽ ↄmunẽ uẽdidit ciu
ibi p̃toꝛis edictũ ↄtẽnebaĩ ſi uel modicum de ſoꝛte uel uſuris ſtiterit et fructuum ratio et danni à principio teneal iacubg
ut ĩ. e.t. l. pꝛetoꝛ ĩ debito peꝛſeueret diſtractio rei ob quod irrogatum apparuerit habe Idem ergo ĩ qcdi elan
Si uendito pignoẽ agaĩ᷑ ligate nõn poteſt impediꝛi:neq;ʒ ea ti poſſit. tore qui ius uẽdẽ luhnn
m p Relſes. pignoꝛa ratione emptoꝛ tametſi ſciat ſterpo Qpꝛ. Dio.? Max. aa. MHo. di non habuit ut iun
fuit.ex pacto ułex ſitaʒ a debitore creditoꝛi denuntia J cꝛeditre pignus priuſq; a principio teneat ſin In
lege. ut ĩſti. qb alie. li. F. i. tionẽ male ſidi fit poſſeſſoꝛ. xxix. ſatiſſieres diſtrahente ñ per at exneꝰ demũ in KDWD gid
n Bolo malo. in eo ꝙ uili — fe emptoꝛ arn ſuccrlin x 1e ſner gen “
recio uendidit. z vindito di Tanr. eio de ſrfluo nõ eẽptoris heꝛes qui en
» Pgubebit ar. pignoraticia Si vendito pignore 2galur rem p oſſidet cõueniendus eſt. .J didiſſe. e dn lg
p Mala ſide.adhibita in Mpr. Alexan.a. ARgrip. xxx ins nẽdendi habe Kie
nili pcio. ulẽt ꝑ gGiaʒ. ut.j. Reſes pꝛouincie aditus.ſi De luitionẽ pignoris. ret ut. 5.l..iĩ prin huo
.ll.ij. creditor tñ ius diſtra pꝛobatũ ſuerit tuum credi cipbio. umn
hendi habebat. toꝛem cui ius diſtrahenfdi Mpꝛ Seu. 7 An. aa. Anto. . . Emplorſ.ſaudiſ itic
q Jubeb t. ſed qua acne pignoꝛa ſuit dlo malo ſudũ uẽdi- Vi ꝓ ptẽ her̃s exiitit niſi to pticipes u plene klim
rñdẽt ꝗdã ĩterdicto frauda diſſe qᷓ;ti tua intereſt reſtituere libi tũ debuũ exoluat ſuam por babes. . . eneß unnt
toꝛio ucl act. i factum.lo cit. ff. de pri.credi nraͤce
co eius ſurrogata. ut. ff. . „ tiborum. l. innatche⸗ enahis
de ſol.l. pupilli uel utili rei uen. antoꝛ itate huio legis.quũ dicat fundũ Qum cõtra cõſueuerunt qnt dicitur.j.de inre do.im.i.ſi.ut ſicñ Nuh.
reſtituere. uel dic impetrata in ĩte.ᷣreſti.ad rei uẽ. ſic̃.⁊ al.õ.ex qui ca.ma. teneat hec uenditio ſecundum Ir. ied
.l.ĩ Zctibus interdictũ predictum locũ hẽbat conira eũ g ĩ frau. cre. emit a Qreditorẽ.actione pignoraticia accurſius florentinus. le
loco cuius ẽ pauliana hodie ſed ad id quod dicit offerente te pecuniam b Poſſeſſionẽ. etiam non conuento creditore lʒ ſiti ſecus quan lnn
ẽ contra..de preſcrip.xxx.an.l.i.⁊.j.de euic. ſi predium ubi predum do tenuiſſet uenditio ut. ð. e.l. i. uel ſiuie potes bãc ſetũdũ.illaʒ Eeinen
dicit nõ reddi male fidei emptori ſo.h̊ habuit ius uendendi creditor ibi intelligere. Dʒ quid ſi hic male fidei poſſeſ. uellit v pplere iuſiuz ngnn
non. uel ibi dolus dedit cãz ↄctui h fuit iĩcidẽs.ł nerius ibi nibil dẽbat precit᷑ uidetur audiri.ut ar. ff. man. l. iligenter. Sʒ dico quia henen
ille cuius uẽdita predia ſunt. hic aũt dẽbat.et ſic preciũ ĩ ſuam uolunta hic non erat dominus qui nen dgebat. Itẽ qui emebat mala fide Anci
tem ẽ cõuerſũ. ut.ff. de rei:uen.l.emptõ.ſic ⁊ al. ð. ↄĩa de le.l.fi.. fi. ᷓ ũ emebat. ⁊ hoc idẽ quere. . e.l.i. Sacceoer. Pepo
ergo erat debitum ĩ tantum reddetur emptori non plus ſed hoc fallit c ſ Jcreditores ſuperfluo.ut 7.ð. t. ij.l.fi. .l. ſi ceſſante. 19 un
d ſ Deluitione pignoris. 1e

in caſu ubi etiam in co quod eſt conuerſum in comodum ſuum non

dſc ie
dicihon
Olitgan
dtüeipein
rötiil
d,ant Pota
cer deie
Lenetor i
Pr.
Sroan,
luor.
tere, ntni
hänteſchi
elun olet
e iſti⸗
iztuſnn
ſteſein
or,
ſapt
lor t i
idiſe bebee
A imän
1 ut ce d
ili
ehtpiec
gel bicon
ſabſichiͤtt
de venl.
deſtbos ai.

llitden

gdlilüriſ
Peſiei innd
e hot diin e
nlve oplei⸗

Ntagiad ii

1 Cherts gel
ezniditn
poprig bii

fipcthidtnn

5 famiherhin
iletſocn

hnnni nitd

hinepoote

lncpiati
eqnis ifii
ſon beburn

nnapio tne

Dſcum.

ſo.

epes l in
chdliin

ad

inliutei

nii

Jorrm
dle. an
ticri nhn
lii

nnlind

m
P.

e q A pro parte. ñi pt. nt. ?.S. t.ſij.l. unns. ⁊. ſ.ti.i.l ij. et
tjff. de pig. act. ſi neceſſarias. 5. ſi unius.nec eni extꝛa her

Qdui cc ut. fl de uer. ob. i. F.i.accurſius.
MHilelligere. uincula et peꝛ boc hypothecariam

S umota. p
debẽdi quorũ qui
libet obligauit ſua

rem uno eoꝝ ðᷣfũc
to et altero ei ſucce
dente tollituꝛ per
ſonalis obligatio
et remanet hypo

tce. eti in ſua ve.

Sed boc uõ pla
cet quia non tollit
pſonalis.ut.ff. de
fideiuſ.l.generalit᷑
Alij ponũt.quan
do creditoꝛ debito
ri ſucceſſit ⁊ alij ex
aliqua cã heredita
tẽ reſtituit ut. ff. ad
prin. ⁊.ff.ð excep.
rei iu.l.ex ſextante
in fi. tu dic perſona
K ſublatã.xxx.an.

durare bypothe.

xxx. an. l. cũ notiſ
ſimi. ſecus antem
ſi tollatur perſona
lis pacto uel ſoluti
one. uel ꝛe iudica
ta. uel iure inꝛãdo

nel alio mõ. quia ?
hpypothe. tunc tolli
tur. ut.ff. quibus

modis pig: uel hy

po .J ſol. l. ſoluit. 5.

ſi. .l. ſe . l. antepe
nul. 7.ff. ð nau. fe.

