hic dicit.⁊.j.l.prox.in pᷣn. ter cautum eſt. Ne autẽ ex hac cã ſit äccipere ẽphiteotaʒ uel ius em .ij.ð predijs curia
b Lautũ eſt. ut.j. de contra dominis facultas oriatur ẽphiteo phiteoticuʒ ad perſonas non pio luuʒ.l.fi. Nẽ an pi
hen. ſti.l.magnã.⁊ facit.ff. tas ſuos repellere ⁊ redditũ mini hibitas ſed conceſſas ⁊ idoneas gnorare.⁊ ideʒ di ho⸗
de uſur.l.pecunie.S. uſura me uelle ſuſcipere ut ex huiuſmõi ad ſoluendum emphiteo ticum ca cam quod ĩ dono n.
rum. ?.ff.de ali.le.l. liberiʒ machinatione triennio elapſo ſuo nonem tꝛanſponere.ſi emphiteota vt. ff. de pign.act᷑. i
JS. manumiſſis. .ff. de le/- iuẽ is qui ẽphiteoſiʒ ſuſcepit cadat maluerit non contꝛadicere ſed no tutor. .fi. ⁊.j.de ni
ge commil.l.ſi fundus.S. licẽtiam ei concedimus atteſtatõe uum emphiteotam in poſſeſſionẽ pig.l.lex.ſed quuʒ Ube
fi. fallit tñ in caſu vt in ope pꝛemiſſa pecuniã offerre:iſq; obſi ſuſcipere non per conductorem dat qualiter dis hbit
ris liberti que uidentur de gnatis et ſecundũ legez depoſitis per procuratorem ſed ipſos domi petet penſionem a lñ⸗
beni petenti. ut. ff. de opꝑ.li. minime deiectionis timere pericu nos per ſe uel per literas ſuas: uel fo ẽphiteota: en. Enſi
l cum pꝛonus.nel ibi non lum. ſi hoc non potuerint ul noluerin pꝓponet rei nẽ. niſi i
fuit dies preſinitus.ſed q Deʒ.a. Julia.pᷣpᷣ. . per depoſitioneʒ in hac quideʒ ci ſoluat penſionem gij
tpr ãni fiet ſolutio? ʒ. ſᷣm Vʒ dubitãbatur utꝛũ ẽphi uitate apud uiruʒ clariſſimũ magi vt. ff. nſutr. quẽad lig
quod actũ eſt.ał etiam ĩtra teota dẽat cuʒ dñi uolũ tate ſtrũ cenſuuʒ uel pꝛeſẽtibus tabula moð.ca.l.ſi uſufr. “
tres nices poterit ſolui dũ ſuas meliorationes:que greco uo rijs ꝑ atteſtationem:in prouincijs noie. Itẽ an in uẽ amm
modo añ kalendas ianua cabulo ẽpõemta dicũtur:alienar̃ autem per pꝛeſides uel defenſores ditione dẽat cõtie zuß
rias.ut.j. coll.fun.pa.l. uel ius ẽphiteoticum in alium tꝛaſ celebꝛandam. Et ne auaritia ri ſaluo iur̃ dñij ã ſirr
placuit. ferre:ã eiↄ expectare conſeſũ. Sci tẽti domini magnã molem pecuni ſimpliciter ꝙ ius ẽ ſii
eEi ſʒ legẽ.ita qd amodo mus ſi quideʒ empheoticuʒ inſtru arum pꝛopter hoc effꝛagitent ad pᷣ phiteoticũ uẽdat. dbi
ſuos in uſus non conuer mentũ ſuper hoc cãu aliquas pac ſens tempus perpetꝛari cognoui Ittẽ ſiprius ẽpbi. on
tat. vt.S.de vſuẽ.l.acceptẽꝗ. tiones habeat eas obſeruari.Sin mus non ampliuſ ei liceat pꝛo ſub uẽdidit.⁊ ſᷣs nelit fun
⁊.j.qui po.in pig.ha.l.i. autẽ nullo modo huiuſmodi pac ſcriptione ſua uel depoſitione niſi nũcuendere cnius nis
ſz videtur quod ſola obla tio interpoſita eſt uel forte inſtrum̃ quinquageſſimam partem pꝛecij exquiritur cõſẽſus l
tio ſufficiat.quũ velit penã tum ẽphiteoſeos deperditũ eſt mi uel eſtimationis loci qui ad aliam dñi nel ẽphiteote li
euitare tm̃.quod quidã di me licer̃ ẽphiteote ſine cõſenſu do perſonam tꝛanſfertur accipere. bᷣmi. gdã dñt ẽphi li
cũt.ar.j.de ſuſcep.⁊ archa mini meliorationes ſuas alijs een Si autem nouum emphiteotaʒ teote pᷣmi quia ab 1
.l.i.⁊.j.de condi.inſer.l.f. dere:uel ius ẽphiteoticũ tꝛanſferre uel emptorem meliorationis ſuſci eo cauſam habet.
c.ff. ð arbi. celſus in fi. hi· Sed ne hac occõe accepta domi pere minime dominus maluerit ? tu dic dñi.qꝛ h lex 4
ergo ſubaudies depoſitiis ni minime concedant emphiteotaſ atteſtatione facta intra duos men diẽ dñi ↄſenſuʒ re
ſ. maxime.alij dicunt qð ſuos accipere pꝛecia melioratio/ ſes hoc facere ſuperſederit licere gni pᷣmo ẽphüeo
c hic ſpeciale.ut ſola obla nũ que in uener̃t ſed eos deludant emphiteote ⁊ non conſentientibuſ ta dñſ ðſijt eẽt alie
tio non liberet etiam a pe ⁊ ex hoc cõmodũ ẽphiteote depe dominis ad alios ſuum ius uel nãdo nec poſſidet .
na committenda.ſed quid reat diſponimuſ atteſtationẽ domi emponemata tꝛanſferre. Sin ciuilr nec nãlit. yñ h
ſi ille ꝗ ſoluere ðbuit igno no tꝛanſmitti:⁊ pꝛedicere quantuʒ autem aliter fuerit uerſatus quaim eius nõ ẽ querẽda
rauit qꝛ hr̃s eſt acceptoris pꝛeciũ ab alio re vᷣa accipi poteſt: noſtꝛa cõſtitutio diſpoſuit iure em uoluntas. pterea a
vt. ff. de re.iu.l.qui in alte ⁊ ſi quidẽ dominus hoc dare mal phiteotico cadat. dño qui iduxit eũ ,
rius ⁊ ſic nõ ſoluit.an poſ uerit ⁊ tantaʒ pꝛeſtare q;titateʒ ip —;——„„ i poſſeſſiõʒ vf bre
ſit deijci: . de ſtricto. iuf ſe reuera emphiteota ab alio ac Explicit liber.iiij. cãʒ ut ar.ff. e reli
ſic. ut. ff. de uer. ob. cum fi gi.l.. i. v ad ſill. i
lius. 5. in hac. æ.l. ad dieʒ ⸗ . . , L.i. c. 5. depo ſiti. d
?.ff. de nau.fe.l.fina.ſed dabitur ꝛeſtitutio ex generali clauſula.ff. ex qui. auten. ſed iam cautum eſt. Accurſius florentinus. ne ical z
ca. ma.l.i.in fi.ſʒ de equitate nõ pt deijci.qꝛ non cedit tp̃ᷣs ignoranti. vt. i Detari. apponitur ei quandoq; in contractu ẽphiteoſis ne ticiuſl 1
ff. quod vi. aut clã ſp. . hoc interdicto. .ff. decalũ.l.anni.⁊ de edil. edit. ulſel ul alia ꝑſona q; noiet dẽat acceder̃ ad ẽptiõʒ illio fi vl dic h 1
l. cũ ſex. ⁊.ff. qñ ap.ſit.l.i.S.dies.⁊.ff.ſi inge.cen.di.l.ij.ſed in illis legib vt qr. ð. ti.i·l. curialis. .l. milites. .l.lic... ð ſacro.ſan. ec. autẽ. K”
de utili anno.⁊ facit ad finem h.l.j.de pig.l.creditor. quibuſcũq;. Item ad hoc.ð. de contrahen.emp.l.dudum c
d c AVm qubitabatur. uoluntate. tacita quaſi ex natura contractus? k Accipere.confirmado. Eñmphiteota. nounm.
e Emponemata.ĩde ẽponemata graphi.de quibus dicitur.j.O le I Trãſpõere.pmutädo.. Nõ vdicere.ſ.cejemus dñʒ.
cur.l.ſi quos. dabantur ei oli ſtenlia in ẽphiteoſim ſola qꝛ diligẽtia epbi m Per ſe. ſic . ð. de bis qui ue.e.ipe.lij...de decur.l.nullus.
teote fiebat fertilia.ſy hodie adiĩuẽtũ ẽ ut oĩa deni.i eccleſiaſticis at dãt n Depo ſitionem.i.qualemcunq;.ſcripturam qua obſtendebat ſe i
q̃ cõgrna uidẽt economo ⁊c.ut.S.de ſac.ſan.ec.at.ꝑpetue.⁊ at ſi quas. uelle nouum emphiteotam ſuſciperre.
Conſenſum.ſcilicet expreſſum. o Per atteſtatõz. i. ſcripturã cũ teſttbus. Precij do nẽdit.

4

V-

goi
e Exiſtimationis. quando alio modo tranſertur ⁊ boc dicitur a
u Ha⸗ pro nuahone dari. lg mocho tamſentu E hoe diciat bo g d B—ð at de maritado eã.·ĩ cõiũtiõe gpuel
guin⸗ q Accipere. a nouo emphiteota⸗. Ver ſatus.ſ.ẽphiteota. cis 4. eüberane⸗ d eſtihrginen ulin nererſi ieno elegſl iudi
ngz r Cadat ipſo iur.qcqd ergo p legẽ iſtã ſiat poterit dñs rẽ uẽdicaꝛe elle. ff. de riu nup.l ſtendi⸗ 4 ah ali⸗ enona kein
dla aliud in uſufructuario.ut.ff.de uſul.l.cui uſufructug. ff. de rltn nup. dt l⸗ ka 3 quoſdã. ſ alie in curatore illa ſi puelle.
4 ꝓBDe ſponſalibus p.dicit ꝙ ipſe ſolus nõ prtᷣ cõſtituere ſpõſalia ſʒ certe cũ aliis
ini giis ſoaſolieiſ aduocari.ut.j· denup.
hütin pꝓpſeneticis. dirit Incipit. v. liber. Be ſponſalibu né aduerſus commoda pꝛopꝛiai Lprinfnee.
4in de contractibus ꝛe ⁊ arris ſponſalicijs ⁊ deoſenrtcio. aeſuc commo ds odeig .i Femine. conſentiẽtis tu⸗
ſd rum nunc de vfru Mpi Leco.1 g . ton uel cu. ? ſact ad.l. . ſi
mg. perſonarum. AMpis DBiocle.? Maxi. aa. ? teio. pp. ⁊? An. aa. 7. Cc. EriI nup. ex reſcripto petat.l.i.
Na Et proſeneticis. Cc. Annonari. Ulixr iuri g ſui conſti 2.fl. de repu.l. iul.
beſi i.ſalarijſ que dant᷑ Lii dẽ rarum o nancon ituta ar k m Vlier. pᷣbẽs cãʒ ut
ni proſenetis. vt. ff. ſpoſate Auſane ponſalium nomine nuptie nõ celebrentur.
h ſeneti.l.ij. ſʒ ð Polate uſque ad duplum teneatur.i.in id Il Qð accep.ſeruat ergo ip
econin pſenetl. l. j. ſz ð h B ꝛenunti quod accepit ⁊ aliud tannemaelnn ſon nelc eruat ergo ip
enſ nibi in nis o⸗ a af̃ con nec amplius ſi poſt completum Pema elclerebobeals
i „ Lii Aitioni uiceſſmum quintum annum uel integrum nent. tain
Unt 4 (ö⸗ XTnube poſt impetꝛatam ueniam etatis · m PMer tutorẽ. qꝛ q p aliũ
ſuan 3 „ Pte HM re aliſ ñ atque incompetenti iudicio com accppit ꝛc utfl 3 nh
nn “ ſes pert ꝓhbibeW / Piebaman anmnodht un as nicc l. ita at. 5 geſſi ſi. mi. tu
itzi ſpz vopr & gr, “ pit. In ſimplũ auteʒz ideſtt n Sumn ci ſili
ſcnt ſn Ssa dnenle ur Wer Cõſtãti.a.⁊.c.ad Cabᷣ.p. tummodo in 4 quòd acccpit EH
en ar ehonnte dane Hl x. minoris etatis eſt ſiue uirgo ſiue p Prone ig: Sit.
la iſe ar Rnue Sis qui puellam ſuis nup uidua ſit ſiue per ſe ſiue pẽꝛ tutoꝛꝛ ꝗ Fanenl denn Gichnd 44
ſemn lbabeng iſi fi p ä int a bienniũ aut curatorem uel aliam perſonaz tutore ⁊ curatore. ſic.j. un
lri bibek iphall D decnnſ upelſe in eadẽ pꝛouincia ealſdem arras acceperit. Patrẽé de ui.l. meinerint. .5. de
ſom c h́ œ magiſ ppe decurſo 8 rſederit: eiuſque ſpacij uero uel matꝛem legitime etatis ꝰ iindicijs pꝛoperandum. Sß.
dan de ellonen elein poſtea con ſtitutos ſiue ſimul ſiuẽ ſeperati ͤr i. ſde ſeruie fo. quicun
tiüni lii ſed pp aliud alij fraudis 1n puella peruenit nihil ras pꝛo filia ſuſcep erint auuʒ autẽ q. nam ut patris ſic⁊ tuto
orn e bl 25 Jei do nea nn que nuptias maturã ue pꝛoauum ſi pꝛonepote uel pio rs eſt officium filiam do
i igeci cã klñ ca ſaeſt. lua diutius eludinon paſ nepte in Guplumm tatnuInod tare. vt. j. de do. pro.l.fin.
AArute tſie 5 e fit penam . uenit teneri. Que ita cuſtodiri ſed hoc quod ſubiicit. fal/
i epe enen wer n enemieane canirale l necheonn.
tit Ap een and Te ec⸗ utꝛopio. ppᷣ. conditionem uẽl aliam cauſam le xr Perſonam. quia ſit tur
licffi vi. xxvij. q. ij. ðſpo Jans ſponſaliorum nomie gibus uel generalibus conſtituti pris meretricator uel ſimi
rgiut ſata. ſ. leno 8 ſponſa is ſi interea ſponſus uel onibus interdictam ſuturuʒ matri lis c alter nobilis. ut. f. de
iilt⸗ grbige ea que bem⸗ geenſen u er ean⸗ monun nneare rohbibesuraſ ritu nupt.l.lege.⁊ ſic non
fei Pnerba de caici uiti. Caula; ur hupr enim quaſi nullo facto utpote ſine ob. ſ. ti. i. l. i.
84 Panadan fiat n erehrentur deſuncta perſona cauſa eaſdam arꝛas pꝛeſtitas tan ſ Ael condic.utquia filia
mnn bes Fe Ler. ldi. Myfo loono. T tummodo reddi conſequens eſſe eſt ſenatons. libertus ut
ric ſarlt ad. li gfpu. prs Hono. ? Theo. aa. ad pꝛecipin. His hoc quoque adij hereticus uel iudeus. nt.
ſhiun Lij. cc ob aximianaum. cimus ut etiam ſi lgibus pꝛohi fff. de ritu. nup.l.lege.⁊.ẽ.
iſt laainprin. pater pactũ de filie nupi bue nõ ſint ſperate nuptie poſt ar de iudeis.Lꝛ-nemn.
cut 1. f J a. vii . dine inierit ⁊ hbumana ſorte⸗ ras autem ſponſalitias ſponſa cõ t Alliam cauſam ueluti co
Ug. Pen umptus ad uota non potuerit ꝑ iugiũ ſponſi ꝑꝑ turpeʒ uel ipudicã etg alter
u a.ſed ſi n uenire id inter ſponſum ⁊ ſponſam Sertanoc an Kaointaanrlce Sustoz ulmons allerins.
gin alia poſt tret nos firmum ràtumque permaneat qð te diuerſitatem recuſauerit uel eo 2 Seneielinn erdes
ni⸗ ut..de repu. lj. a pie docebitur dẽſtinatum: nibil quod quaſi uir coitũ. ex quo ſpes cura i f. de un gicts
ipin boc ſi abñs ſit x ¶ que pittatur habere momenti quòðᷣ ſobolis oritur facere non potuerit ma.per torom. do gece⸗
Hadtin ꝓbabili cã. tatuʒ ſi cum détenſore ad quem minoris uel ob aliam iuſtam excuſationis anie ut. 5.d egiſ ͤ
o lo abñl ſit ex pba cõmmoda pertinebant docebitur cauſam ſiquidem pꝛobatum ſue l deo Nobioeinn 1n. .
iif bili ⁊ neceſſaria c fuiſſe tꝛanſactum. periniquum eſt rit ante datas caſdem arras ſpon ſacro. ſonte ſ rpeg.rcfe.
unin expectat dõec aſſit enim ut conta paternam uolunta ſalicias hoc idem mulierem uel de nup ſi is lcte .
li Milſnnde. — forſitan mmori aut paàrentes eius cognouiſſe ſibi de Tamammodo feddliis
ui Niil fraudis. i. ris admitatur arbitriuʒ qu beant ipuiaůre. Sin uero ho ditione ob ca l ſi⸗
dãni nʒ 1 veantipugre. itione ob cauſam uel ſi⸗
lana Siberne . um plerunque etiam ipſius ſemi ignari ſpõſalicias arras ſuſcepertt ne cauſa ⁊ hoc quando
A dãno. c. ut. ff. d e õ ff.
ni⸗ aeret eeunk, Tcwrſm florentinus. . alias in duplũ.ꝑar.j. prox. .⁊ hoc ĩ accipiente.in anc 4 fanide 8.
4 4 a Reſtitui en pignora uocãtur.ut.j.ti.i.l.prima. rauit repetit predicto modo.ſi ſciuit non repetit propter ſuum ſcelus ſed
tn b. Defucta pſo H a ex utraq; pte ceſſante. fit arra caduca. alij dicunt quod etiam tunc repetit quaſi nulla fuerit cau
i a . a pſoa nenekaſtuii Lnõ lʒ ĩdõa.ppꝑ nup.ſeé.vt.j.t.ij. ſa. ut.ff. de condi.cauſa data.l.fi.ſed illam legem intelligimus in ignorã
. Pevmttesſüeoct H cãu pẽa heredis ſic. ⁊.j.ti.ij.l.cum ueterũ. te ut ibi dixius.⁊.ff.de do.int᷑ uirũ ⁊ uxorẽ cũ hic ſtal.ꝭ.fi.⁊.j.ð Kna 1,
. à 1 Ioprfna manſſit. 2 nuptijs.l.ꝗ ↄ legũ.⁊.ff.ð ritu nup.l.pᷣfectus.⁊.S.ð cõdi.ob cauſam.l.i
m. d ſ· Ipr nup.⁊ de tali quẽ iuẽ recuſarñ potat ut.ff. e.l. ſij. x Mis quoq;.ſexceptionibus 5dictis.ð ? facit. ð. de epiſ. au.l. ſi legib
8 . fe dNimdendl emeroneg d nneracion aus od pꝛ y Religiõis.qꝛ ñ uult iacer̃ ĩ pẽnis kbibef uingj. Begramiene
l⸗ A en Vatr, fi.de v. ob.l.ᷣticia.i.reſponſo. ʒ Facere.ſacit.j.de repu.in cauſis.⁊.xxxiij.qłi 2 f. .
f Deſtinatũ. al de n 8 SS repu.in cauſis.⁊.xxxiij.qi.c.i ⁊.ij.
ti⸗ al deſtinatum ⁊ al diffinitum. ⁊ hoc niſi puella iure’e a Vel xntes. alterius ergo ſcientia alteni nocet. ſic eſt contra. ff. de iuriſ

cuſet.ſicut in tutore eſt uel cura.nt.ff.de conſir.tu.utilitatem.

6 g Delenſore.i.tutore uel curatore. ⁊ fac.igno.iniquiſſimum.ſed ſoluitur.õ.ᷣde epiſ.au.lſi legibus.

b Imputare.ut in duplum arrã.reddaãt.ſciẽti eĩ dolus ⁊c. ut.ff.de ac.ẽᷣp.

ll. i in i. ?.ff. de re.in.l. nemo fraudatur.:. de tranſ.l.fideicommiſſo.
a Que oĩa. dixit qñ mulier accepit arras a ſpõſo nunc econira.qꝛ ſpon

ſus a muliere.⁊ ſic ſi militer diſtinguitur in dante ⁊ in acc piente.ut.ð.

hic ſpeciale. Item nota pe
nam ſtare uſq; ad quadru

plum. de quo plene dixiuſ
gej ſententijs que pro eo

quod intereſt.
d Diffinitionem. diffinitõ
eſt legis arras in duplum

reddi.niſi de pena uſque
ad quadruplum placue/

rit.accurſius.

e Nullas uires.nt.j. de in

uti. ſti. l. ij. T de uer. ob.l. ti
tia.⁊.l.ſtipulatio hoc mo
do.⁊.j.de nup.l.neque ab
Poteſtas. preterquam
a duplo arrarum.uel a pe
na quadrupli pacto cõpꝛe

henſa.ne ſibi ipſi contradi
cat.ut hic proxi.dixit.⁊.j.

ti.i.l.i.inter alios tãquam
inter eas qui nuptias uo/
lunt contrahere non erit
hec libertas ut ſi proĩttas

mihi.x.ſi filia tua nõ nup

ſerit filio aut illi ⁊ licet libe
ra ſint matrimonia ab ob
ſeruatione pene tamen ſi
quis filiã inſtituat ſi nupſe
ntt tibi non prius fit heres
quam tibi nupſerit. uel tu
recuſes.neq; enim inhone
ſta uel remittenda eſt illa
conditio.vt.ff.de condi.⁊
de.ticio.s.i.⁊.j.de inſtit᷑.
⁊ ſubſti.l.i.⁊.l.reprehen
denda.ac.
g Si rector prouiĩcie.dixit
de ſponſalibus in genere
nnnc uero in ſpecie.
b ſ quis. uoluntatẽ.
durante officõ ſecũ
dum. M.
i Non modo.ideſt non ſo

b Diffinita erat.nam petebatur ⁊ſi non erat promiſſa.
c Placuerit.non errando.⁊ ſicnon ob.ff.ſi quis cau.ſed aſi quis.ꝭ.ſfi.uł

uel poſt arras datas aliqua iuſta
cauia penitentie interceſſerit: hiſ
dem tantummodo redditis ſuper
alterius ſimpli pena liberi cuſtodi
antur. Quẽ omnia ſimilimodo
etiam de ſponſis ſuper recipiendis
nec ne arris preſtitis cuſtodiri cen
ſemus. Quadrupli uidelicet pe
na que in anterioribus legibus di
finitã erat:in qua ⁊ arrarum quan
titas imputabatur ceſſante.niſi ſpe
cialiter aliud ex comuni conſenſu
inter contꝛahentes de eadem qua
drupli ratione placuerit.extꝛa diffi
nitiõnem autem huius legis ſi cau
tio penam ſtipulationis cõtinens
fuerit interpoſita ex utꝛaque parte
nullas uires habebit. quum in cõ
tahendis nuptijs libera poteſtas

eſſe debeat.

BSi rèctor prouincie uel ad
eũ pertinentes ſponſalicias dede
rint arras.

Mypfs Gra. Valen.⁊ Theo.
aaa.Eutropio.pᷣpᷣ.
Ieᷣquis in ptãte publi/
ca poſitus atq; honore
admiſtꝛandarum pꝛoui
ciarum que parentibus aut tutori
bus aut curatoribus aut ipſis qui
matrimonium contꝛactur̃ ſunt po
teſt eſſe terrebilis arras ſponſalici
as dederit iubemus ut deincips ſi
ue parentes ſiue eedem mutauerĩit
uoluntatem non modo iuris laq̃iſ
liberentur peneque ſtatute exper
tes ſint ſed extꝛinſecus data pigno
r lucratiua habeant:ſi ea non pu

lummodo.Accurſius florentinus.
k Nignora.hic appellauit arras titulo ſuperiori.⁊ non eſt uis in nomie
ſed huic videtur contra.S.ti.i.l.fi.S.que ita.ſo.vt ibi.Item contra.ff. de
ritu.nup.ſi quis officium ubi dicit in ſimplum reddi.ſol.ibi finito officõ
mutauit uoluntatem hic durante eo.uel hec lex loquitur qñ ꝑ potẽciã ul
blãdiciam eã induxit ad ſponſalia. ⁊ nõ hic deficere regulam que ẽc.ff.e.
l. oratio. nam hec ſunt ſponſalia.ſed matrimonium non poteſt eſſe ut dic
ta.l.ſi quis officium. Accurſius. B
Agdminiſtrantes.niſi in patria ſua id exerceant.ut.ff.de ritu nup.eos.
m Quibus.ſubaudi pro quibus ⁊c.⁊ ſic nõ ex illorum facto ita demuʒ
adminiſtrantem damnificari ſi operam dederit non al.
n ¶ Impleri ſi de nouo conſentiant.ut.ff. de ritu nup.l.eos qui ĩ ꝓuincia.
o Poſtea.i.honore depoſito.⁊ ſic nota ꝙ rector prouincie.ĩ prouincia
quã regit poteſt hẽe cõcubinã.ut.ff.de cõcubis.l.ſi. Itẽ filias in mr̃imo
nium collocare. ut.ff. de ritu nup.ſi quis offm.s.fi. Ieem ſpõſalia ↄheꝛe
ſed non ducere vxorem.ſi tñ depoſito officio denuo conſentiat iuſte nup
tie fiunt.vt. e.ti.eos qui ſi vero poſt depoſitum officium mulier noluerit
nuptias contrahere diſtinguitur fuerit uolens uel coacta contrahere ſpõ
ſalia.prio caſu reddit arras.nt.d.l.ſi ꝗs offm.ſi coacta lucrat eas.vt hic
p De donationibus.ante nup.dixit de preambulis nuptiarum duobus
pꝛoximis titulis.ſequitur de nup.ſed quia huiuſmodi donationes pꝛe

ced unt ideo de eis premittit.⁊ dicitur ante nup.⁊ propter nup.
utt. . e.l. i. ⁊ fit in recõpenſationem dotis ſponſalicia uero eſt ſim
plex donatio quam ſponſus facit ſponſe ⁊ econtra. ut.

ſ. e.l.cũ te.⁊ alijs pluribus.

q m Altum ea. ſcilicet bong.

tant eſſe redenda. Quod ⁊ ita
late patere uolumus ut non ſoluʒ
circa admiſtrantès ſed etiã admiĩ
ſtrantium filios nepotes ac pꝛopi
quos participes.i.conſiliarios do
meſticoſque locũ habeat:qbꝰ tam̃
admiſtꝛator operam dederit. Im
pleri autẽ id poſtea matrimonium
non uetamus quod tẽpore ptãtis
ob eas perſonas de quibus locuti
ſumus arris fuerat obligatum:ſi
ſponſarum conſenſus accedat.

De dõnationibus ante nuptia

uel ꝓpter nuptias ⁊ſponſalicijs.

Mpis Se.1 An. ag. Met:ꝛ o.
Altum intereſt ſi ea q̃
donãat uir futurus tꝛadi
derit uxori ⁊ poſtea in
doteʒ acceperit an uero donandi
animo dotem àuxerit ut uideatur
accepiſſe quod non acceperit:por̃
enim caſu donatio non impedituꝛ
⁊2 res que in ea cauſa ſunt dotis
effecte iudicõ de dote peti poſſunt
poſteriore autem caſu nihil ãctum
eſt donatione:⁊ quod in doteʒ da
tum non eſt non poteſt repeti.
Apr Alex. a. Atalo.
J pꝛł᷑ſidi pꝛouincie pꝛoba

ueris ut eutichiam uxoꝛem

duceres munera te parentibus ei

dediſſe niſi etichia tibi nupſẽritti

bi reſtitui quod dediſti iubebit.
Bem. a. Marcelle.
Ollicitationẽ a fratre quũon
dam tuo ſponſalium cã fac
etiam ſi in ſtipulatione deducta
ſit ido pꝛeſtanda non ſuit quoniã

t Que donat. ſcilli

cet ſimpliciter.

ſ Tradiderit vxxo

ri.⁊ ſic perſecta eſt
donatio. Idem 2

ſi promiſerit ſic vt

teneatur.nt. ar.ff.
ð dona.inter ni.
vxo.l.iij.ꝭ.fiñ.⁊.l.
ſe. licet ſit ar. ↄtra.
ff. de dona.iĩter vi.

t Auxerit. ſolo pac
to confitendo rece

piſſe.xx. quum ni
hil uel minus rece
perit. hoc quidem
pactum iure veteri
⁊ quia nudum nõ
erat obligatoriuʒ.

vt.j.de dona.ſi qs

u NMon impeditut.

quia completa eſt
donatõ ante nup.
ſic in dotem dani
poſſunt.⁊ tanquaʒ
in dotem date ĩ̃pe
tuntur. ut ſubijcit.
⁊.j.e.ſi conſentien
te.⁊ de fis nupt.l.
generaliter. ⁊.ff. de
public. actis cum
ſponſus.

X NMihil actum. qꝛ

ĩ id tempus excur
rit dotis conſtitu
tio ⁊ ſic donatõ eo
tempore quo con
iugales eſſe incipi
unt unde nõ tenet.
vt. j.e. l. quod ſpõ
ſe. ⁊.ff. de iure do.
ſi res ſecundo?ꝶ.

?.7. de dote cau.l.i.ſed contra.l.ij.in.e.ti. ſo. ibi interuenit ſcriptu
ra hic non.immo ibi morte donatis fuit donatio confirmata hoc
diuortio.vel morte donatarie fuit ſolutum matrimonium.

yſ Ipreſidi.duceres hoc expreſſo.alioquin contra.ff. de cõ

qi. ob ca. da.l.iij. F.ſi quis ⁊.S. de condi.ob ca l.ſi repetẽ
di. alij debent etiam non expreſſo.qꝛ tacite intellr. vt j.e. cum uete
rum. ſed certe ibi tacite intelligebatur ab utraq; parte.quod etiã
alias vbicunq; ſufficeret ad repetendum vt diximus.S. de condi.
ca da.l.ſi repetendi.ſʒ quid ſi conſtat mea cõfeſſione me donaſſe
aditio tamen cauſam matrimonij in donatione fuiſſe expreſſam
ipſi vero dicunt me ſimpliciter donaſſe quis probabit ul pro qua

preſumetur: q.ſi agam condi.ob cauſam. mihi incumbit honus
probandi cauſam.ſi conð.ſine cã oportet quod.pꝛobetur ſimplꝛ

factam quia non preſumitur donatio.vt.ff. de probati.cum de in
debito. S primo. niſi coniunctio perſonarum aliud indicat. vt.f.

e.donationes.S.primo.

ʒ NMupfſerit. quocũq; operam dante.⁊ ſic nota ar.non referre per
quem fiat ſic.ff. de v.ob.l.cũ ſeruus.⁊ hoc ar.facit ad multa.
a p Allicitacione.pone quod frater tuus cui ſucceſiſti ratiõt
dotiſ proiſit ſpõſe ſue ſtipulãti aliqd ſpõſaliũ cã quũ dos
ei data non fuerit licet tenebatur ſtricto iure. exceptione tamen

— ☛ — — =S= ☛ee = = =

= = =

— — 2-—

—
e „ — —

= —

— —. —

„ 4 4 H „ ⸗ . — 8 Dãw 7
„ . ”Mã „ — —

wokin ſe defendere poterat qui tibi quoq; profſicit. ſinomine eius con t eſt condi. ſine canſa quatenus locupletior facta eſt. ut. ff. de dona.
one ueniaris.ad quod eſt. ff. de uer. ob.l.ſi quis cum aliter. ⁊ boc qñ inter vi. ? vx.l.pe. .fi..l. ꝙ at..l.ſi ſpõſus. .fi.x.l. ſe. ⁊ nota fatue g
ab iniuo dos debuit promitti que promiſſa nel conſtituta non dam hic colligunt quod ſecundum leges traductio ẽ nccia ad matrimoni
fuit.⁊ idem dico ſi fuit promiſſa ⁊ data.ſed dicebat mulier fundũ un ſecus ſʒ canones ꝙ nõ placet. vt.ff. de re.iu.l. nuptias.? in aũt. ð nu
ti valere.c.qui vix.x.valebat.nam nunc ſacit ſaltem dolo.vt.arg.ff. pr. .. nuptias coli.iiij. . fl.de dona.ĩter. ui.⁊ ux.l. pe.ꝛ.d.l.deniq; cinna
air, de doli.ex.l.ij.Fi. de nitu nup.l.mulierẽ ⁊ ſa
tn .ij. . generalꝛ. cit ad.l.j.de inceſ.nup.l.
Inn in cauſa expſſa. tionem aduerſus actionem ex ſti Janie matꝛimoniuʒ màior o ſ Jcũ. munera. ſim
ſniſt Becucta. ideſt cõ pulatu ratione obijces. v. ⁊.xx.annis cõſtitutus ſod. plicia que in talib
a vona per pollitis WMpr1a. Adarr ſe ſue licet ante ſponſalia ſundum ari conſueuert. vl fl.ð v.
nuni tionem. Að ſponſe ea lege donatur donauit eamque in uacuam inqu ſig munus.
Kirl d. Ideo. nunc re⸗ ut tüc dominium eio adipiſ xii poſſeſſionem poſtea nullo titu p Darentur tibi puelle.
mon ſpondet. ſcatur quum nuptie fuerint ſecute lo ſuperſtitem uel teſtamento cun q Sors quia mors alteru
nir e ¶Exceptioneʒ. ob ſine effectu eſt. dẽ relinquentem alienare potuiſſe trius eorum interueniſſet.
h cauſam eniz dotis Mpis Aalen. ⁊ Gall. The. centi ac manifeſti iuris eſt. r Remaneerent.i.reciderẽt.
llen fuit facta ꝓmiſſio. Aquẽ ubi ut ſponle datuꝝ Wyprs Seue. An. aa. Juli. ⁊ ex hoc uerbo erat dubi
NE fa Aogd. ſine fſe pꝛomiſit is qui te ſicto ce Am tẽ ſponſe ſilij tui que tatio quum ſtipulatõ dan
an Allfectu. qa libatu quum aliam mat:êmſamili dã donaſſe conſitearis per dqum uel faciẽdũ dẽat cõti
* nec ate miimoniũ as domi reliquiſſet ſolicitauit ad fectam donationeʒ reſcindi nec no nere.quod hitc non fnit.ſʒ
h tranſit dominium nuptias petere cum effectu non po ſtꝛo oportet reſcripto:quaʒ tua uo ponitur improprie ut dixi
irn quia noluit nec pe tes quũ tu ſponſa uxore domi po luntas iuriſque auctoritas fecit ra ⁊ ſic.j.de iure do.l. etiam
“ teſt quia non potu ſita non ſuiſti. tam. . .—R ſi non. ⁊ ſic nõ ſenſum ma
HiH it. ut. ff. de dona. ĩ Mypr Anto. a. Donate. Mypres Diocle. ⁊¶ Maxi. aa. ⁊ gis qᷓ uerba iſpici.⁊ plus
Nnn ter ui.⁊ vxo.l.cum Am in tẽ ſimplicem dona cc. Dloniſio. ꝙ actũ quaʒ ꝙ dictum ſit
tnig hic ſtatus. 5. ſi ſpõ tionem dicas factaʒ eſſe die I ſili tue ſponſus ei manci intuendum.vt. ff. ð adim̃.
ſus.⁊.j.de dona. nuptiaruʒ ⁊ in ambiguo poſſit ue pium donauit ac tuin eum le.l.iij. F. condictõ.⁊.ff. de
nelr inter ui.⁊ vxo.le. nire utꝛum a ſponſo aàn a marito iumenta liberalitatis ratione con Zhen.ẽp.l.ſed celſus. ſic ⁊
rGne marito.ſic. ⁊.f. le donatum ſit ſic diſtinguenduʒ eſt tuliſti nẽc nuptijs ſecutis contꝛa iu ꝗ ſtipulat᷑ aĩal eſſe ⁊ bibeꝛe
e man. te. l. libertas ut ſi in tua domo donum acceptũ ris rationem quod dederat abſtu intereſſe ſtiplari vr.vt.ff. de
Cenc in prin. ſic ergo qðᷣ eſt aãnte nuptiaſ uideatur facta eſſe lit non inuicem datoruʒ reſtitutio euic.l.ſi ita quis.
Cumen potuit noluit ⁊ qð donatio:qdð ſi penes ſe dedit ſpon ſed eiuſ quod illicite rapuit repeti ſ Alccepit. adeundo nel ac
niuft noluit non potuit. ſus retꝛahi poſſit uxoꝛ enim fuiſti. tio competit. cipiendo ex aſtitutione tre
rſitit vt hic. ⁊.ẽ.ſi quis Mypfs Carus Cai.⁊ Rume. Dem. aa.⁊.cc. Nee. bell. accurſius.
nmn alteri uel ſibi. l. mll gaaa. Zuciane. ꝗ ubi rês pꝛopꝛias liberali t Cui.i.a qᷓ defuncto.
fonntl tum. 2.ff. de rebus J cum aànte nuptias mune tatiſ cauſa ſpponſus tuus taa iu Poſtla. ac. prel. v.vt. .
mife dubijs.l. in ambi- ra daàrentur ita conuentum didit eo quod ab hoſtibus poſtea de pac. inter emp. ? uen. l.
ni an guo.ſed econtra il eſt atq; huiuſmodi conſcripta eſt: interfectus eſt irrita dònatio fieri ij. ⁊ facit.ff. ð pactis.do.l.
“ la que confertur in ut ſi qua ſorſ extitiſſet contra uolũ non poteſt. inter ſocerum.
cun tempus ſoluti ma/ tatem eius ⁊ matꝛimonium dixtꝛa Dem.aa.cc.Thimothee.? x ſ Jaãte matrimoniũ
ro an trimonij valet. ut xriſſet tunc que data erant apud eũ Qleocimee. contractum.
bciu dõatio cauſa mor. qui dediſſʒ heredemue eius rema J mãter ueſtra ſilie ſue ſõ y Maior ſecus ſi minor.
cnmnio nt.ff. de dona. in“ nerent poteſt ꝗ hr̃ditatẽ eius accè ſo uel marito pꝛedia ſine ul us. j. de predijs mi.1.dia
tgno ler vi.⁊ vxo.ſi eum pit cui pacta puella munera lege 1 la repetendilege donauit⁊ eum in ʒ Euno.ſ.fundum.
Kebch EF. fi. .l. ſe. dicta ſuſcepat eað iure poſtularè. uacuam induxit poſſeſſionẽ nup a Alienare.i.alienare noñ
ebͤnt. g e Al. celibatu MWdpres Diocle.⁊ Maxi. aa. tijs diuortio ſolutis perfecta non xpotuit .—
niſit quia finge⸗ b Potuiſſe. ut pote quod
binrco⸗ bat ſe celibem. ideſt . MMU aAlienũ ẽ fem. ſic ⁊.j.de do
tet⸗ ſine vxore.Accurſius.florentinus. na. int ui. vxo.l.ſi quod. .f. de dona.l.i.:. . de reiuen. quot. Ji⸗ itel
t in⸗ h Materſamilias. ideſt vxorem. . . .. . lige hãc.l.ſm determinatiõʒ.l.j.e.cũ ueterum uel loquuur h̊ qñ fuit dẽm
mnande i Non potes.ut.j.ad.l.iuł.de adul.l.eum in fi. facit.j.de teſtan uult nullo caſu repeteretur. . .
n tis.l.neq; profeſſio in fi.⁊.j.de inge.ma.l.i.⁊.õ.de con. ob tur. c c Am te.oʒ. ut. j. de reuo.do.ſi apud..l. ſ donationẽ.⁊.ð.ð traäſ.
fici cauſam.l.mercalem.⁊. j.ð inceſ.nup.l.ij. Iteʒ nota qꝙ ex eo quod l. ;uis .. de condi.ob cauſam. l.ſi repetendi. .
ſw hic diẽ nõ poſſe peti colligunt quidã ar. ergo nec retinet ſ⸗ i accepit d ſ 3 filie. donauit ſimplr nõ cõtemplatiõe matrimonij.ut nõ obſtet
nut ſed nõ ualet.vt.ff. de condi. inde.lᷣex quibuſdã nec eĩ paꝛia lt pꝛo . e. cũ veterũ. dic ĩ donatione quo iſpici gʒ. Ir. ius 2 nolutatez
wolt miſſio ⁊ datio ꝑ oĩa. nã ſi ddero meretici nõ repeto ſi nõ ſolui nõ ul ſi ſuit h dõatio cõtẽplatõne matrimonij dices cornigi ꝑ illa. l. c neten.
Lonl tẽor.ergo qui ſciẽs dedit non repetit.ſed ſiſcus. ſi mli ſciẽter ace e Nec nuptijs.i.non ſecut.yt ſic nec negatio neget quod includii ĩ dicõe
. nn pit. ut.ff. de dona.ᷣ inter ui.⁊ vx.cũ hic ſtatus.. fiñ. . facit. ff. de le ſecutis non in uerbo abſtulit ſicq; ponitur nec pro ⁊ nonn.
in i.l.fi.nam ⁊ ibi non valet relictum vt coniugi que coniunx non f Repetitio. p hãc.ui bo.rap.⁊ per ſi quis in tantã.vt.j.vñ vi.ſi qs ĩ tãtã
ſne eſt. ſicut nec hec donatio. Accurſius. ⁊ Iʒ primũ caſum dic ꝙ ſimpliciter donatio non reuocatur. lʒ matrimo
k c AVm. ſimplicem. ad dr̃am propter nup. dona. que multi niũ non ſequatur.ut.ff. e. de dona.l.i. .
1 plex eſt. pẽdet eĩ ex liᷣalitate quodãmodo. Itẽ ex dote. g tubi.iĩ pᷣcedẽti.l.ſimpłi fuit fẽa dõatio nõ ſub cõditõe futurarũ
u 4 IAn a marito. eodem enim die ⁊ uir ⁊ ſponſus eſſe poteſt. nuptiaꝝ ſilr ⁊ in hac ⁊ ĩ ſeqñti.l.uel dic ſub cõdiuõe illa mr̃imonij
4 m Añ nuptias.⁊ ſic tenet. ut.⁊..e.l.i.⁊.ff.de iuĩ do.l.dotis.i.t. ſʒ ſecuto mrimõio ipleta fuit ⁊.j.fuit ĩpleta.j.l.prox.ſi mater.
4 ⁊.j.e.ſi ante.⁊.ff.de publi.cum ſponſus.i.d.ſed qd ſi in nia quũ h Proprias. ſui ſponſi. .
forte in domum viri ducebatur: ꝶ. ið quod ſi fieret in domo ſpoõ i Sonatio hoc imutatur.j.e.cũ ueterũ.⁊.l.ſi a ſponſo.ulł dic uno de p̃di
in ſe ar. ff. de ritu.nup.deniq; cinna.⁊ facit.fl.ð dona.inter ui.⁊ vxo ctis duobus modis intelligi hanc.l. H
u 1l. inter eos.⁊.l.pe.in prin. ⁊..uirgini. k Amater. expone hãc.l.nt dixi.S.l.prox. facit. . de condi.ob.c.

n Retrahi.qꝛ prohibita ẽ iter ui.⁊ vx.donatio.ut.ff.de dona. in
ter ui.⁊.yx.l.i.⁊.ij.⁊.iij.retrahitur ergo rei uen.ſi extat ſi conſump

ſi repetẽdi.⁊. fl. ge uſur. cũ quidã. S. diuus.⁊.ff.de cõdi.cã.da.l.i.
IMarito nam ſodus dõat genero ſʒ nõ ſoc.xt.ff.de dõa.iter ui.⁊ vx.l.

d»

iij. S. ſocrui.?.l.cum h ſtatus. .oratio.⁊.j.de dona.inter ni.⁊ vx.l.ſi te.
a d E rebus.poſſunt quia heredes non ſucceſſores in rem perſona
li actione conueniuntur. vt.S. de here. ac.l.fi.? .j.de dona.l. eris
.ij.de iure do.licethoc vʒ niſi ante eſſet eis obligata.ut hic.⁊.j.de dona.
inter ui.⁊ vx.l.ſiquidem.⁊ in alio.ſ.quando in fraudem eoruʒ eſſet facta

pt.j.de his que ĩ frau. cre

frau. cre.l.fi.F.i.
b ſ Iconſentiẽte. ma
tre ſua cuius erant

mancipia.⁊ ideo eius exi
gitur uel deſideratur con
ſenſus.
c Non extimatis alias ex
timatio repetetur.vt. j. de
iure.do quot.⁊.l. cum do
tem.accurſius.
d Improbe. reſtituet ma
ter ſponſe matri ſponſi nõ
eorum precium.ac.
e Recuſat repetit gut hic
7.ff. de public. cum ſpon/
ſus. in prin. Item ad id
quod dicit conſentiente ſa
cit.ff.de euic.quidam.
fcC Am ſentẽtia. que
gevprehenditur. 5.
e. ſi filie.⁊.l.ſi tibi. ideoq;
ille ad hanc tra hẽde ſunt.

nam per has duas leges
conſtantini debemus itel

ligere omnes alias leges
iſtius ti.que indiſtincte di
cunt ualere ⁊ non reuocari
dona inter ſpõſos.alij di
xerũt quod alie leges hu
ius ti.loquuntur quando
cauſa liberalitatis tantum
non matrimonij facta ẽ
donatio.prima placet ſe/

cundum Ir. Iteʒ nota ꝙ;

hec lex loquitur quando
ſtat per alterum. ſi uero ꝑp
neutrum tunc loquitur.ð.
e.ſi tibi res. Iteʒ loquitur
hec lex vbi non mera eſt li
beralitate donatio. ſed cõ
templatione matrimonij.
quod ſp pꝛeſumitur niſi ĩ
contrarium ſit actum.

g Donationes.ſcilicet ſac

tas.aceurſius.

h. Affinitatis. ideſt matri

monij.quod non eſt affi
nitas.ſed cauſa affinitatis

vi. ff. de gradibus cog. cũ

non facile.S. affines.
i Siue non ita. ideſt dicer
ſiue nominatim expreſſit

cauſam matrimonij ſe da
re ſiue non.

k. Sibi ipſi cum ſun iuris

ſunt accurſius.
Noluerit. ſine cã.

m Reſedit. de his que ſe

diſſoluitur donatio.
Dem. aa ⁊.cc. Alexandꝛo.
E rẽbus in ſponſam dona
tiõis gratia collatis creduo
res mariti facti ſi non prius obliga
tas eas ſibi probent eaʒ conuenire
minime poſſunt.
Dem.aa. Aurelie.
J coͤnſentiente matre ſua
ſponſus filie tue mancipia
donauit ⁊ his acceptis in dotem
noͤn extimatis in matrimonium
poſt deceſſit mater eademq; heres
eius precium offerens reſtitutionẽ
imprõbe eoꝝ recuſat.
Mypr Conſtanti.a. ad Maxi
Am ueterum ſententia di
ſppliceat que doͤnationes in
ſponſaʒ nuptiis quoq; non ſecutis
decreuit ualere ea que largiendi
animo inter ſponſos ⁊ ſponſas iu
re celebrantur redigi ad huiuſmo
di conditiones iubemus: ut ſiue
affinitatis coeunde cauſa ſiue nòn
ita uel in poteſtate patris degenteſ
uel ullo modo pꝛoprij iuris conſti
tuti tanq;ᷓ futuri cauſa matrimonij

aliquid ſibi ipᷣi uel conſenſu paren

tum mutuo largiantur.ſiquid ſpõ
ſus uel parens eius ſortiri filium
noluèrit uxoreʒ id quod ab eo do
natum fuerit nec ꝛepetatur traditũ
Et ſi quid apud donatorẽ rſedit
ad ſponſam ⁊ heredes.eiuſ ſũmot᷑
ambagib' tranſferatur. Quod
ſi ſponſa uel is in cuius agit pote
ſtate cauſam non contrabendi
matrimonij prebuerit tunc ſponſo
eiuſq; heredibus ſine aliqua dimi
nutione peꝛ ↄditionem aut per uti
lèm actionem in rem redibeantur.
Que ſilr obſeruari oportet ⁊ ſi ex
parte ſponſe in ſponſum donatio
facta ſit.
Dem.a,.ad Tiberium uicarium
MHilpanie.
Ja ſponſo rebus ſponſe do
natis interueniente oſculo
ante nuptias hunc uel ill am mo

ri contigerit dimidiam partem re

rum donatarum ad ſuperſtitem ꝑ
tinere precipimus dimidiam ad ð
functi uel defuncte heredes cuiuſ
libet gradus ſint ⁊ quocunq; iurꝰẽ
ſucceſſerint: ut donatio ſtare pro

daturum obligauit. Accurſius floren tinus. .

n. Tranſſferatur. conditione ex bac lege.

Per cõditiõeʒ ex hac.l.

o Uulem in rem. que oritur ex tacito pacto. tacite enim uidetuꝛ paciſci ð

reddendo. que oritur ſi matrimonium non ſequatur per factum accipiẽ

lis ſic ⁊.ff. de iu.do.l.ſtipulationem. ſicut pro expreſſo naſceretur. ut. j.

de dona.que ſub mo.il.i.X.ij. Accurſius florentiunuus.·

Ja ſponſo. oſculo quod mir dicitur dare alias dõafe nõ

accipere.⁊ gratia uiri non miris interuenit.
q Jure ciuili.uel pretonrio.
r Non interueniente.vel interueniente quidem.ſed fuit illicitum

parte dim da⁊ reſolui pro parte di

midia uideatur. Oſculo uero non

7 1

interueniente ſiue ſponſus ſiue ſpõ
ſa obierit totaʒ infirmari donatio
nem:⁊ donatoꝛi ſponſo uel heredi
bus eius reſtitui. Quod ſi ſpõ
ſa interueniente uel non inteꝛueniẽ
le oſculo donatiouis titulo quod
ràꝛo accidit fuerit aliquid ſponſo
largita ⁊ ante nuptias hunc ulł illã

mori contigerit omni donatione i⸗

ſirmata ad donatricem ſponſam ſi
ue eius ſucceſſores donatarum re
ꝛum dominium tranſferatur.
Mpres Theo.⁊ Aalẽ.aa.Hie
rio prele.pꝛe.
