loquuntur dicte leges tu pios ad hereditatem uocari:maxi mitti*. Sin autem in illo loco mi ę½ m Subſcriptioneʒ ene
dic ꝙ ſi ideo incidat vt ſi me quum noſtra conſtitutio quaʒ nime inuenti fuerint ſeptem teſtes fi per aliũ ſubſcup ce
iteſtatus decedat veniũt pꝛo tuitione teſtamentoꝛum ꝓmul uſq; ad quinq;: modis omnibus tio.vt in aũt. de fið 1 .
agnati. vt. fl. de hijs que gauimus: teſtatoꝛem diſpoſuit ul teſtes adhiberi iubemus: minus inſtru. ð. opoꝛtet ve er
inte. ð.l.hi.ſed ſi ideo.qꝛ ſua manu nomen heredis ſcribeꝛe gutem nullo modo concedimus. ro colla. vi. Sʒ ar. uen
reputat heredes idignoſ uel ſi iperitia litteraꝛum uel aduer Si uero unus aut duo uel pluꝛel contra.. de alſel. ſren
tunc ſiſcus.vt.ff. de hijs ſa ualitudine ſeu alio modo faceꝛe ſcierit litteras:liceat hijs pꝛo igno .l. ij. beun
qui vt indig.l.herediits non poteſt:teſtes ipſos audito no rantibus litteras pꝛeſentibus tam n Beponat. yt. . ni
ſed quid ſi nõ appareat mine heꝛedis ſub pꝛeſentia ipſuus ſubſcriptionem ſuam imponere: hac con. S.pe. vl
H. ſiſcus venit fauoꝛe le teſtatoꝛis nomen heredis ſuis ſcri ſic tamen ut ipſi teſtes cognoſcant o De bheredibuſ in en
gatoꝛum ſoluet eniʒz lega ptionibus declarare. . teſtatoris uoluntatem: ⁊ maxime ſtituẽdis.ſupꝛa dic ſuſe
ta ꝙ non ſfacerent venien ,Dem. a. JYoan. pp. quem vel quos heredes ſibi relin tum elt de hijs qui ſcen
tes ab inteſtato vt. d.l. p Tab antiquis legibus ⁊ di quere voluerit: ⁊ hoc poſt moꝛtt inſtituerũt. nunc ð ſien
xime. S. ſed in re dubia. uerſis reiro pꝛincipibus ſꝑ teſtatoris iurati deponant.Quod hijſ qui inſtituũtuꝛ lur
7.fl. ad ſill. cuʒ ſiſco. . ff. ruſticitati conſultum ẽ:⁊ in multis igitur quiſq; ruſticoꝛum ſicut pdic p q Vi depor⸗ iun
ſi quis aliquẽ te. ꝓhi. l. ſi legum ſubtilitatibus ſtricta obſer tum eſt pro ſuis rebus diſpoſuerit tantur taͤch nſd
quis. .ſi fideicõ.⁊ ð hiiſ uatio eis remiſſa eſt:quod ex ipſis hoc omnimodo legum ſubtilitate quaſi dicat non eſt lun.
qui vt indig. cum quidã rerum inuenimus documentis. remiſſa ſirmum ualidumq; conſi ſimilitudo inteꝛ eoſ unſ
KF. vulgo. ANuum ènim teſtamentoꝛum oꝛ ſtat. xxiiii 2peregrinos inpe munis
b Heꝛeditatem.vt ⁊.S... dinatio ſub certa diffinitione legũ Be heredibus inſtituendis tegrini capiüt.vt in bertat
ſi vnlicet non detur bo. inſtituta eſt omnes ruſtici ⁊ quibꝰ 3 enet 1 ſti e. 5.ſi. hi⸗ nat
. ict X q T que perſòne inſtitui non pñt i.e. F. fi. hi autem
pol.ſecundum ta. vt. ff. ð non eſt litterarum peritia:quomo non vl dic ꝙ tãq;ᷓ nur
bo.poſ.ʒ ta.l.i.S.ſemel do poſſunt tantam leguʒ ſubtilita J notat veritatẽ. ⁊ ſic Gnll
2. 5. ſimilium. 2.5. ſi roſe. tem cuſtodire in ultimis ſuis uoll poꝛes Ticius Elius Anto: in mala parte põi ng
hoc ſi viuo teſtatoꝛe.⁊ ñ tatibus. Ideoq; ad dei humanta aaa.Anteſtiano. tur peregꝛinus. vt. An
dum pꝛolatis tabulis co tem reſpicientes neceſſarium duxi Vi depoꝛtantur:ſi hereles . ſl.e.ſed ⁊ ſi in cõ ſifen
ram iudice. alias datur mus per hanc legem eoꝛum ſipli- ſcribantur:tanquaʒ peꝛegri ditione. . ſolemuſ ctins
ſecundum tab.te.vt.ff. ſi citati ſubuenire.Sancimus itaq; i mni capere non poſſunt ſʒ be ⁊. ff. de in ius voe. ſſtmſ
tab. teſta. ex. l.i. omnibus quidem ciuitatibus ⁊ in reditas in ea cauſa eſt in qua eſſet ſed ⁊ ſi hac.. ſʒ ⁊ wodon
Maxime. maxime he caſtris urbis Rome:ubi ⁊ leges ſi ſcripti nòn fuiſſent. ſi per penam. (Rerun
regdes dico iuuari hoc ca noſtre maniteſte ſunt ⁊ litierarum Dem. a. Ceciliio. q No poſſunt. qꝛ Aum
ſu qui ⁊ ſuperioꝛbus iu uiget ſciencia:omnia que etiam li Atẽer ſuus ſi ex reſidua par ea que ſunt iuriſ ci Ponm
uantur.in.l.iubemus. lʒ brrs noſtrorum digeſtoꝛum ſeu in te heꝛes inſtitutus ẽ quam uiliſperdunt. ſicut mment
teſtatoꝛ eos non ſer pfit ſtitutionum ⁊ imperialibus ſãciio alter heres ſcriptus capere nõ poſ eſt ciuitas ⁊ ſimilia Umunt
⁊ hoc ſubijcitt. nibus noſtriſq; diſpoſuionibus ĩ ſet: isq; ad nullam partem here vt hic. ⁊ ff. de teſt. lbien
q e T ab antiquis. condendis teſtamentis cauta ſunt dlitatis pꝛopter conduionẽm ſuaʒ mili.l. neq;. F. i. 1 lnnd
ruſticitati vt patet obleruari:nullãq; ex pꝛeſenti lege admitti potuit:ex aſſe heis extitit penis.l. quidaʒ qꝛ ſan
P has leges.ff. ad ſil.l.iij fieri innouationem. In illis ee nam reſidui cõmemoꝛatio etiaam pꝛo moꝛtus habẽ ulit
.5. ſi quis ignoꝛans de ro locis in quibus raro inueniun totum aàdmittit. tur. vt. ff. ð8 otrata. Unon
iure ſil.l. ij. .. fi. ⁊ de ven. tur homines litterati per pꝛeſent Apa. Alex. a. Vitali militi. .l. i. pe. 1 de bijs n
inſpi. l. i. . fi. ⁊ de iuri. o. legem ruſticanis concedimus anꝰ“ꝰ Am pꝛoponas Allexãdꝛuʒ qui pꝛo non ſcai. –
iud..ſi quis id.S.ij.?⁊ de tiquam eoꝛum coͤnſt uetudinem le⸗ dquitem teſtamento pꝛmo ha. l. iij. ſed ea que uirbe
pꝛoba. cum de indebiito. gis uicem obtinere: iia timen ubi oco Julianum ut libertum ſuum ſunt iuris natural Oimn
F. lj. de eden.l.i. §. fin. MG nõ. vt matrimoni n
2. ſi quis in ius vo.non “ um 2 libertatem. EPer
ierit. l.ij. F. i. .S. de rei vx.ac. F. ita tamen.ſed ar.contra.ð.de in ius vo.l. Rcvt ff. de ſenten. paſ.l.ij. ⁊.iij.ſed videtur eos capere poſſe.vt.ff. de derirli
venia.accurſius floꝛentinuuns. 8 re. du.ſi cognatis que eſt contra. vbi capit quis ex teſtamento ꝗ neg
e Enim. pꝛo certe. Humanitatẽ. ſic.ð. de veteri iure.e.l. tãta in pꝛin. cognatus eſſe deſinit quod eſſe non potuit.niſi perderet ciuitateʒ Van
LTeges.idem ergo in villis ⁊ in caſtris bononienß.qꝛ eã legittimã nutii iſ.per maximam vel per mediã ca.di.vt ĩſti. de ca.di.S. p. ſo. loqt lin
cem legum bene quis appellat. vt in pꝛohemio.. hec autem. ⁊ quia vbi ibi ð ciuili cognatõe.ſ.q ꝑ ado.erat q̃ſita.vt.ff.ð ado.l.ꝗ ĩ adop upn
eſt eadem rõ ⁊ idem ius eſſe debet.vt.ff. ad.l.acquil. illud. tionem que per minimam ca.di.perauur.ſ.per emancipationem 64
g Conſuetudinem. quam neſcimus. ⁊ ſic non amittitur ciuitas. vt ĩſti. cap.di. S. mimi.
h Ita tamen.ex hoc patet ꝙ loquitur vbi in caſtro proceſſerat conſueeu x NMon fuiſſent.hoc veꝛum quantum ad inſtitutum.ſed fiſcus ha muin
do in confectione faciendi teſtomenti contra legẽ.cui conſuetudini deſer bet vt. j. de his quibus vt indig.l.hereditas. naſi
t. ſed non per omnia vt ſubijcit ſi ergo in caſtro non ſit conſuetudo ſ p Aler iſq;. l. alter heres. i
tia legu communem legem ſeruabo. AAVAo.oditonem. vt quia ex nefario coitu erat natus. vel aliaſ i

Uun
nerii

tfegd

Coinret
nwvoge
chitti
ſMiutn
Nl gii
entni
ſpanſi
inen
dtlui

nluſt⸗

beſh

= = S=E
– =
=S = E
=
☚=

☛ =

— —
==

non capax vt nõ. inſti. de le. .. legari⸗
u Ertitit. ſcilicet pater tuus.

x Totum. vt. ff. de verbo.ſigni.l.ceterorum.⁊.ff.e.quod ſi meuiuſ
⁊ facit.ff. e. it ꝙ ſabinus..ſed ⁊ ſiaſſe.⁊.5S.de teſtamto.mi.l.qq;

in fi. . ff. de fideiuſ.l.amiſſi in pꝛin.⁊ de do.c.moꝛ.l.ei qui.

yc AVm pꝓppo
nas.
3ʒ At tu. ſ. vitalis.
⁊ Aoluit.i.dicituꝛ
voluiſſe.
a Hereditas. ĩmo

heredem inſtituiſſe: eiq; ſubſtituiſ
ſe his uerbis:quod ſi ex aliqua cã
primus hr̃s heꝛeduatem meã adi
reuoluerit uel non potuerit tunc ĩ

videĩ ꝙ nihil vale locum eius ſecundum hereditatex
at totuʒ teſtamenꝰ ſubſtituo. Vitalem.poſt mortem
tum. vt.ff. de mili. autem teſtatoris Ju lianum ſeruũ
te.l. neq; enim. ĩõ. cõmunem fuiſſe defuncti militis:
ſi ſeruum pꝛopꝛiid ⁊z0ili fratris eius apparuit:an tu
que eſt contra ſo. ex ſubſtitutione admittaris uo/
ibi erat ꝓpꝛius te luntatis eſt queſtio nam ſi credens
ſtatoꝛis errantiſ ⁊ eum proprium ⁊ ſuum liberuʒ he
credentis eum li/ redem inſtituit:nec peꝛ eũ ad aliũ
be:um. Bͥ comm quenquam hereditatem pertinere

nis. ergo nec ibi
nec hic tenet qua

uoluit: extitit conditio ſubſtitutio
nis nibiq; hereditãs delata eſt: qꝙ;

— —

1

licet filium nominaret.vt.ff.de condi.⁊ de fal.in pꝛinc.
i Auferendam.vt. ⁊. S. de teſtamentis.l.nʒ pꝛofeſſio.⁊.j.de fideicõ: eam
quam ⁊ de pꝛeſcrip.lon.tem.ſi is.ſed ar.contra.fſ.de iureiu.eum qui.j.
ſi iniuria ⁊ quum auferatur huic vt indigno vi applican ſiſco.vt. ff. ð inẽ
ſiſ.l.aufertur.ꝙ poteſt eſſe verum ſecundum. P. ⁊. H. cuʒ alij ab inteſta

On ideò mius uxoꝛ tua iuẽ
hẽs uẽ iſtituta ꝙ ñ uxoꝛ ſʒ af
finis teſtõ noĩata ẽ. Mpr. NPbi.
..⁊ NPhil.c. Antonio.
JYopẽſandi debiti gr̃a uxoꝛ
maritũ fec hĩdẽ ðᷣſiderio tuõ
pᷣter poꝛtõeʒ hr̃ditatis ðbitũ quo
qᷓ; reſtitui poſtulãtis:ñ tm̃ iuris ſe-
ueritas ueꝝ ẽt ðfũcte uolũtas ẽfra
gat. Mp. Dio.⁊ max. aa.ʒiʒõi
Ec apð pegrios ſĩes ſibi qſ
Nqʒ ꝑ adoptioeʒ facẽ poteꝛat
quũ igẽ ꝙ pꝛeʒ tuũ uoluiſſe facẽ di
cis irritũ ſit poꝛtõeʒ hẽditatis qᷓ; iſ
advᷣſus quẽ ſupplicas uelut adop
tat᷑ fr hr̃s iſtitut tʒ reſtitui tibi pᷣſeſ
ꝓuicie iubebit. PBẽ.aa.Adrião
Ollegiuʒ ſi nllło ſpãli pᷣuilio
ſubnixũ ſit hditatẽ cape nõ
poſſe dubiũ ñ ẽ. Pẽ.aa. Julie.
Xtrancũ ẽt quuʒ moꝛeretur
heꝛedem ſcribi placuit.
Dem. a. Aſclepiade.
Ecq; ꝑ ſe hĩdes iſtitutos ꝗbꝰ
h'ↄceſſũ ñ ẽ nʒ ꝑ fuoſ ꝓpᷣoſ
biditatẽ poſſe qreꝛ iuꝛis dictat ꝛ0
Mp. Theo.⁊ Aa.aa. Hieꝛo.ppᷣ
Xrtraneũ ẽt peii ignotũ heẽ

to nõ ſunt aliter illi admit
tuntur vt.j.e.l.nec apð
k Placitis.que non habe
mus.
ln On ideo. affinis ñ
enim ipla eſt affiniſ
ſed cauſa affinitatis. vi di
ces.j.communia de ſucce.
.l. affinitatts.
m ſ Icompenſandi ð
bui quia vxoꝛ viꝛo
debuit. F
n Tuo.̃o vir.
o Refragatur.i.reſiſtit.⁊ iõ
nõ audieris.vt hic ⁊.õ.de
ne. ge. ſi ab eo.⁊ de ac. hꝛ.
vt debitum. ⁊.j. de bonis
aũt.iu. poſ.l.ſi vxoꝛ ⁊ ð I.
.ij. creditoꝛem.⁊ de codi.ĩ
ſti.mulier.⁊ ad.l.fal.ſi ðbi
toꝛ.ſed ar.contra.iĩ.e.ti.ꝙ
de bonis.S.cum fideicom
miſſum.ſed vt ibi nõ.
p n Ec apð peregrios
ideſt iuriſdictionẽ
non habentes. vel dic. i. ð
poꝛtatos.vel dic ideſt bat
baros ſiue hoſtes populi
romani.ſed certe nec apð
aliquem in fratem licet in

=

tuʒ ad ſeruuʒ ſi ãt ſi uerba ſubſtitutiõis ſubſcripte ad
ſciuiſſet ſeruum. eſ· ius rèttulit: ut ſi nec per ſemetipſũ
ſet heꝛes ⁊ libẽ. vt alium feciſſet heredem: poötuut e/
inſti. e. in pꝛin. ſi a nim quãuis iubente domino nol
lienus totus põt ĩ le adire:ita demuʒ ſubſtitutus uo
ſtitui ſine libertate caretur:ſi tamen paruit domino ⁊
vt. ff. e. ſi ſeruus a⸗ adiit ſubſtitutioni lõcus nõ eſt.
lienus. ⁊. l.ſi. alie⸗ Mpr Gordia.a. Alpio.
num ſeruum. ſi cõ Apatèr tuus eum quaſi fili
munis etiã cum li um ſuum heredem inſtituit
bertate. ſi hic exp· quem falſa opinione ductus ſuuʒ
mat ⁊ eã p ea redi eſſe credebat:nn inſtituturus ſi a
mat. vt. ff. e. ſed ſi ĩ lienum noſſet:iſq; poſtea ſubdituſ
conditione. .ſi ſ eſſe oſtenſus eſt auſẽrendam ei ſuc
num. accur. ceſſionem diui Seueri ⁊ antonini

b Agd ius.i.ad eã
ſignificationeʒ qᷓ;
facit ius quando
teſtatoꝛ ſcit ſeruum. hoc eſt vel ſibi ſacto liberto.vel pꝛeſenti vel ſfu
turo domino acquirat.vt inſti.de vulg.ſub.S.ſi.⁊ hic ſubiijcit.
e¶Rettulit. ideſt rettuliſſe dicitur. accurſius.
d Allium.ſcilicet dominum.
ePotuit. interpoſitio eſt.⁊ ſic vere poteſt dici illa conditio ſi hᷣs
non eut.quia poteſt ⁊ non eſſe etiam domino iubente ⁊ eum etiaʒ
excoꝛiante. ⁊ ita demum ⁊c̃.ſi autem paruit ſponte querit domio

vt ſubijcit.⁊c. vel aliter conſtrue.vt ſi nec per ſe alium ſecerit here/

dem ita demum ſubſtitutus admittatur. ſubſtitntioni locus non
eſt. ſi tamen paruit domino ⁊ adijt.potuit enim. ⁊c.⁊ ſic plana. ſʒ
quid in tertio caſu ſi paruerit ſed coactus.dicunt quidam domi/

num non fieri heredem. vt. ff. de acqui. here.l. qui in aliena. 5. fin.

tu dic ꝙ ſic. vt. ff. ſi omiſ. cauſa te. l.i.. i. ⁊ in. d.l.qui in aliena adi
uit errans.vel fuit ab alio non a domino coactus. INem nõ.ꝙ lo
quitur hec lex quum certum eſt de voluntate teſtatoꝛis.ſi autem ẽ
dubium diuiditur heꝛeditas inter dominum ſerui inſtituti ⁊ ſub/
ſtitutum. vt. ff. e. ſi pater. ⁊ plene diſtiximus inſti. de vul.ſubſti. 5. f.
lʒ. P. ⁊. R. intelligunt.l.iſtam cum dubitatur an voluit defunci
per iulianum alium heredem fieri.an non.quod eſt expreſſe con
tra legem iſtam. accurſius.
fLocus non eſt.niſi in caſu quum duo.ſ.erant domini huius iu
liani ? alterius iuſſu adijt.⁊ alterius non.vt. ff.de vulg. ſubſti. l. fi.
in pꝛin. accurſius.
g ypater. filium. ſecus econtra ſi vere filium vt extraneum
inſtituit. quia valet.vt. ff. de car.e.l.i.S.ſi quis ſilium. Iteʒ
⁊ illa inſtitutio valet ille impijſſimo ſilius heres eſto.vt.ff.e.his v
bis. 5. i. ſed ⁊ illa exheredatio ille quem ſcio ex me natum non ẽẽ
exheres eſto non valet.vt. ff. ð lib.⁊ poſ.l.ſi poſtmus. .ſi gꝗs ita
hb Non inſtituturus.quod pꝛeſumitur ſecus ſi ſuum non crederet

placitis ptinet. Sẽ.a.caſſiano.

dem quis inſtituere poteſt. fulium ſic coram iudice cõ

Mypr. Leo.a.Eritrio.pᷣpᷣ. petente.

Erẽeditatis uel legati ſeu fi/

. 8 eu fi·q Jubebit. vt. . de fidicõ.
deicommiſſi aut donationiiſ

.l. eam quam. ſed ar. cõtꝛa
.ff.e.ti.l.nemo.S.qui ſup.
J em ar. fl. de iure fi. aufẽ

tur in pꝛin. ⁊.fl. de edi.edicto.l.cum autem in ſi.

† e

Nllegium.non poſſe.nullum autem eſt ſubnixum niſi probetuꝛ
vt. ff. de col.illici.l.iij.S. in ſumma pꝛobat antem multa. ⁊ ideo

Qic eis legari põt alijs non.vt. ff. quod cuiuſqʒ vniuerſi. l.i.ꝛ.S. de ſacꝛo
ſanc. ec.l..⁊ de rebus du. cum ſenatus.⁊ de leg.i.ſi heres.S.ſi vitis ⁊ ad
trebel. omnibus.a. S. de iudeis. l.i.

ſe

Ftraneum.cum moꝛeꝛetur.i.cum hac adiectione quum moꝛeret᷑
ſ. heres extraneus. que adiectio habetur pꝛo non adiecta. vt. ff

e.hereditas.⁊.ff.de noua.ſi pupillus.S.qui ſub conditio.licet in lega
to diſtinguatur.an dicat tibi lego cum morieꝛis.quo caſu ualet ſtatim
licet differatur an lego tibi quum moꝛietur heres.⁊ tunc eſt conditiõale
vt non tranſmittatur interim ſi legatarius viuo herede decedat. vt. ff. de
conditio.⁊ demonſtra.l.heres meus.⁊.ff.quando dies le.ce.ſi cuʒ hĩs
niſi in libertate ſic ꝛelicta.que pꝛo nulla habetur.vt.ff.de ma.teſtamen.
l. libertas.⁊ in vſufructu.ᷣ nt.ᷣff. de vſufru.l.ticio. Alij dicunt ut aʒ.banc
inſtitutionem eſſe conditionalem. ⁊ ita ſuſpendendam. vt in ſimili cãu
vt. ff. de condi.inſti.l.fi. Alij quum moꝛietur ideſt quum erit in peꝛiculo
moꝛtis quod quaſiin idem recidit.vel quum moꝛietur.ſ.teſtatoꝛ.

4n

Eq; ratio.nam qui per ſe inſtitui non poſſunt necper ſeruos.dt
hic. ⁊.ff. e.ti.l.non minus.nec obſtat.ff. de edi.edic.l.cum auteʒ
F. fi. quia ibi emptoꝛ erat capax. Item nec.ff.de acqui.here.ſi ſer

nus eius quia ibi fuit ante aditionem manumifſſus.vnde ſibi adijt. ⁊ e⸗
contra qnod poteſt domino relinqui ⁊ ſeꝛuo.vt.ff. de leg.i.ſi mihi ⁊ tibi
JS. regula.ſed ⁊ hoc fallit.ff. de leg.ij.l.debitoꝛ. S.ſina. ⁊ de ſerui.le.l.⁊ ſi

maxime.accurſius.
n e ¶ Xtraneum. ignotum. vt.iſti. de here. inſti F.ſi.
x h Ereditatis. vrbis ueteris vel noue rome.

0

CLinitatis. ut. ff. ad trebel. omnibus. æ de lega. i. ſi beres. ”. uicis.

T.l.ſi quis a filio..ſi.

4 q Aotiens legatariorum ar. contra.. de inof.teſt. auf. noniſſima
b Ex certa. puta vnum in ſex vncijs ⁊ alium in alijs ſex.
c ·Parte. puta in omnibus alijs inſtituit dnos.
d Referuntur.ſ.xij.vt inſti.de here.inſti..hereditas.
e Scriptoꝛum. cum ipſi non tenea ntur vt hic ⁊.S.de ac.here.l.creditoꝛel

ſʒ videtur eſſe eos loco he
redum qui ex certa re ſcri
bũtur. vt. ff. e. l.i.F. ſi ex fũ
do ⁊.l.qsotiens.S.ſi duo
T⁊.l.ex facto per totam pᷣ
mam col.que ſunt contra
ſo.ſecundum quoſdã hec
res certa fuit dmonſtrata
nomie pꝛopꝛio ibi appel
latiuo vel demonſtratiuo
ꝙ non placet. vt. ff. ſi cer.
pe.l.certum. Dic ergo ꝙ
ibi non erant alij inſtituti
vnde ne inueniatur pater
la. ðceſſifſe pꝛo parte teſta
tus ⁊ pꝛo parte inteſtatus
datur eis totum hic auteʒ
ſunt ⁊ alij inſtituti qui ſũt
heredes in vniuerſo.
ſc Am in libꝛis. ſpe
cies.i.queſtio.
g Quidam.ſ.ticius.
h Nominil.ſ. ſui.
i Teſtatoꝛis. eſſe heredeʒ
vt. ff. de pe. here.l. i. ⁊.ij.

.iij. ⁊.S.de vſufr.l.antiqui
tas.⁊ de ver.ſigni.heꝛediſ

7.l.ſciendum.⁊.ff. de acq.
here.ſi quis filium.S.fin.

k Ex conſequentia.i.qua

ſi conſequentia.que fit ex
noſtra interpꝛetatõe ⁊ nõ

vulgarem ſubſtitutionem

ſieri verbis affirmatiuis.
ſic.ff. e. ticius.
l Et ſic ſupple nec ipſe te⸗

ſtator plociꝰ vocatur nazʒ

hic eſt indubitabilis cãuſ
m De inſtitutionibus.
n c Am auum. mani
feſtum. nam videt᷑
impleta cum pꝑ eã
non remaneat.vt hic.⁊.j.
de hijs que ſub mo.il.i.⁊
ff. de acqui.here.l ventꝛẽ
⁊ quando dies le.ce.ſi pꝰ
.§. ſed ſi ita.ſed contra.j.
de condi.inſer.l.legatum
ſo. hic erat alias relictuꝛↄ
ibi non ſecũdũ quoſdam
vel ibi fuit in moꝛa.hic ñ
tu diſtingue ſecũduʒ Jo.

aut conditio appoſita cõ

ſiſtat in facto eius cui relĩ

quitur an eius ⁊ alterius

ſi in facto eius tantuʒ cui
relinquitur puta ſi manu

miſſit ſeruum ſuum. tunc
ſi conditio deficit per ca

. „

titulo domus aut annone ciuiles:
aut quelibet edi ſicia uel mancipia
ad ius inclite urbis uel alterius cu
iuſuibet ciuitatis peruenire pit.
Mpr. Juſti. a. Mene. ppᷣ.
Voõtiens certi quidẽ ex cer
ta re ſcripti ſunt heredes:uł
certis rebus pꝛo ſua inſtitutione ↄ
tenti eſſe iuſſi ſunt:quos legatario
ꝛum loco haberi certum eſt.alij ue
ro ex certa ꝑte ł ſiñ ꝑte pꝛo ueteruʒ
legum tenoꝛe ad certam unciaꝛuʒ
inſtitutionem reſèruntur:eos tan/
tummodo oibus hereditarijs ac/-

tionibus uti uel conueniri deceꝛni

mus:qui ex certa parte ul ſine par
te ſcripti fuerint nec aliquam dim
uuinutionem earun dem actionuʒ
occaſione hereduʒ ex certa re ſcꝛi-
ptoꝛum fieri.
Dem.a. Joanni.pᷣpᷣ.
VAm ĩ libꝛis Alpiùni quos
algad Maſſurium ſabianum
ſeripſit talis ſpẽs relata eſt hãc ap
lius expedire uiſum eſt. Ouidã te/-
ſtamentuʒ faciens ita inſtituit Sẽ
pꝛonij Plocij heres eſto.ueteres
quidèm eſtimabant erroreʒ nõmi
nis eſſe: ⁊ ſic inſtitutionem ualere

quaſi teſtatoꝛ Plocius nominare

tur.⁊ ſempꝛonium ſcripſiſſet here
dem:Sed huiuſmodi ſniam groſ
ſioꝛem eſſe:exiſtimamus:nec enim
ſic homo ſupinus imo magis ſtul
tus inuenitur ut ſuum nomẽ igno
ret.Sed ſiquidẽ ipſe teſtatoꝛ Plo

cio cuidam heres extitit:maifeſtũ

eſt ſibi ſempꝛonium heredem inſti
tuiſſe ut per mediaʒ ipſius teſtato
ris perſonam Plocij heres efficia
tur.⁊ hoc argumẽtamur ex antiq̃ᷓ
regula que voluit heredem hr̃dis
teſtatoꝛis eſſe heredem. Sin aũt
nihil tale factum eſt ſuperuacuam
eſſe ⁊ inaneʒ huiuſmodi inſtitutio
nem non prius herede Plocio ſi
bi inſtituto ſic adiecit ſempꝛonius

Plocij heres eſto:tuuc.⁊ enim ex

timandum eſt euʒ dixiſſe:ſi noſtꝛo
Plocius heres ſibi fuerit tunc ſẽ
pꝛonium in locuʒ partemq; Plo
cij ex ſubſtitutiõe uocari: ita ut ex
cònſequentia uerboꝛum Plo ciuſ
quidem inſtitutus ſempꝛonius ãt
ſubſtitutus inueniatur Sin auũt nʒ

ſum quia moꝛitur ſeruus conſequitur relictum. vt. ff. de condi. inſti. que
ſub condi. . quotiens.niſi fuerit in moꝛa manumittendi.vt.ff. de condi.
⁊ de.l. pe. Fi.ſi deficit per alium. puta quia alius interfecit ſeruum. tunc
agit lege aquilia contꝛa interfectoꝛem ad extimationem eius ꝙ ſibi relic
tum erat. vt. ff. ad. l. acq uil.inde neracius.S. idem iulia.ſed ar. contra.vt.
eff. de condi,.⁊ demon.l.ſi ticius. ſi autem ſoluendo non ſit occiſoꝛ põt

r ſ

dici ex equitate hunc admitti ad id ꝙ. S.relictuʒ erat. vt.ff de con

di.⁊ ð.ticio centum.S.fi.⁊ de eo per quem fac.e.l.fi.ſi vero eonſi
ſtat in facto eius cui relinquitur. ⁊ alterius ſiquidem per caſũ foꝛ
tuitum deficiat amittit relictum. vt ibi ar. contra.᷑ ff. de leg.i.l.ſi fä

dum per fideicõ. F. iulianus in fi.ſed ibi non fuit conditio. ſʒ mo

ipſe teſtatoꝛ Plocio heres extitit:
neq; plocium heredẽ ãtea ſcripſu:

et ſic ſempꝛonium plocium hr̃deʒ
uoluit eſſe:nulius eſſe momenti ta

lem inſtitutionem:quum nõ ſit ue

riſſimile in ſuum nomen quenquẽ
erraſſe. XXyV.

De inſtitutionibus ⁊ ſubſtitutõ
nibus ⁊ reſtitutionibus ſub con/
dinione ſactis.

Mpr. ſeuer An. aa. Ale.
Am quum maternum ea
conditione filiam tuam he/
redem inſtituiſſe pꝛoponas: ſi an
tilli filio nupſiſſet non prius eam
heredem exiſtere quam conditiõi
paruẽit a filio Antilli recuſãte ma
trimonium impeditum ſuerit mã
feſtum eſt.
Mypr. Anto.a.Taſſie.
Onditiòni ſub qua teſtam
to matris tue heꝛes inſtitu
ta es ſi non paruiſti locum habet
ſubſtitutio:nec eni uideri põt ſub
ſpecie turpium nuptiarum uidui
tatem tibi indixiſſe:cum te filio ſo
roꝛis ſue conſobꝛino tuo probabi
li conſilio matrimonio iunger̃ uo
luerit:nec extraordinaꝛio auxilio
indigès: quum ex his precibus q̃
libello complexa es ðclaretur:nõ
per eum ſtetiſſe quominus ſuppre

me uoluntati matris tue teſtatriciſ

ſatiſſieret.
Dem.a. Maxentio ⁊ alijs.
J mater uos ſub conditiõe
Ecmancipationis heredes in
ſtituit:⁊ priuſquã uoluntati defũc
te pareretur ſniam pater meruerit
uel aliter defunctus eſt morte eiuſ

uel alio modo patria poteſtate li-

berati ius adeunde hereditatis cũ
ſuã cauſa queſiſtis.
ODpr. Alex. a. Emil.
ſtate habebat ſub conditio
ne:que in ipſius poteſtate nõ łrat
heredem ſcripſit: nec in deſectum
eius exheredauit iure teſtatus nõ
uidétur. Quum aâutem tranſma
re ⁊ longe te agenteʒ ſub hac con
ditione heredem ſcriptum eſſe di/
cas: ſi in patriam que in prouiĩcia

pair filium queʒ in po te

dus. Item ar. con

tra.ff. de an. le.l. ᷓ
nua in pꝛinc.ſed il
lud fauoꝛe alimen
toꝛum. Item ar.
tra. ff. de cõdi iĩſti.
vter ex fratribus.
ſed ibi non per ca
ſum ſed per alteꝛi⸗
factũ ſtetit. ſi nõ ꝑ

caſum. ſed per alte

ꝛius factum nõ ad
mittitur vt hic. ⁊ ꝓ
batur hec diſtictio

.ff. de condi. ? de.

in teſtamento. ideʒ
eſt in illa conditio

ne ſi.x.ticio dedẽit

qꝛ cõſiſtit ex facto
eius ⁊ alterius niſi
aliud dicatur liber
tatis fauoꝛe. vt. ff.
de condi.⁊ de. cuʒ

ita datur. ⁊ de con

di.inſti.l.iij. Item
ꝙ dicit hec lex ẽ ve
rum.ſi honeſte po
teſt nubere mulier
alias non excluduũ
yt. ff. de condi.⁊ ð
mon. l. cum ita pla
nius dic ꝙ hic ẽ ꝑ.
alium in.l. contra.

per caſum ſuit ipe

dita.

o c Onditioni

matris tue

ſecus in patre qui
non põt ſub cõdi.
niſi ſit poteſtatiua

filium inſtituere vt

ff. de here. inſti.l.

ſuus in pꝛin.⁊.l. ſi
pater filium.j.e.

p Voluerit. eſt eni

iure foꝛi licitum. vt

5.ðᷣ nup.l. celebꝛa
dis.non autem iuẽ
Po li.

q Indiges.i.nõ ha

bebis licet indige
as. vt. ff. de condi.
ð.tic io. .. fi. ex

traoꝛdinariũ locuʒ
habet ſi ſtaret ꝑ il
lum.non per te. v-t.

õ.l.proxi.oꝛdina
rium aũt quando
eſſet conditio ĩple

ta. vt. fl. de condi. ?⁊ demon.l. legatam ſub condi. ⁊ hoc ſi honeſte
ei nubere poteꝛat.alias conſequitur pure.vt.ff. de condi.⁊ ðmõ.
cum ita.⁊.l.hoc modo. Item ar.contra.ff. de ver. ob.l.ticia.

J mater ſententiam.ſ.deportationis.⁊ ſic filius facius eſt

ſui iuris.vt inſti.qui.mo.ius.pa.po.ſol..cum autem.

ſ¶ Alliter. ſuperioꝛ enim fuit mors.ſ.ciuilis.t.ſfl. de contra tab.l.i.

K
Lbe
n
4 Ou
Cun
ſhie
dldt
lame
aild
ne
deſt
laui
delot
atren
Culin
ont
Euin
ſinpi
zſH

ili⸗
N
npon
lrco
ſtug
Galit
Ntone
iuiſe⸗
ſeuual
1 deb
ſuusin
Puto⸗⸗
Hand
londi
decone
Luoy
atopn
balſtſi
olel
ſoe ſ
ſoipotl.
ſocondt
lbberee
Chtraria
leſt hie
l lpo.
Meinp⸗
lede n
Auten
Pwonie
uiflo
olang
prectn
—
n
ſtonn
ſdenee
ſtunenn
lho⸗
ſgͤ
Hoͤn
1Amg
li
Gen
4 n
Frdirt
inant

NM——

S5

n Saa cauſa.i.cum

HF..fl. . ff. de condi.⁊ demon..intercidit. .
Lib erati.qui modo ſunt multi.vt inſtit.qui.mo.ius pa.po.ſol.

per totum.

ſuo onere.⁊ ſic nõ.ex hac.l. defectum nõ mo

dum conſiderari.nihil enim refert quid ex equipollentibus fiat.

yvt hic. ⁊.ff. de con⸗
di.⁊ demon.il. in
lianus ait.⁊ de le.
.iij. ſi fideicõ. S. ſi
cui ⁊ de condi. in
ð.ſeruo.⁊.j.ð do.

que ſub modo..il.

ſi quid. ⁊ ſacit.ẽ.
de inof. te. l. filius
matrem. ⁊ ad tre.
mulier in pꝛin.ſed
ar. contra.ð.de hi
is qui ve.e.impe.l
fi.in pꝛi.⁊ ð nup.
.l. ſancimus.

x ſ IY pater.ip

ſius.ſcilicʒ
filij.

yNon erat vt ſta

tim ponet exẽplũ
lex iſta de mixta.⁊
ſic nõ. ꝙ filiuſ ſub
caſuali vł mixta⸗
ditione non põt ĩ
ſtitui.ſed ſub pote
ſtatiua ſic. vt hic. ⁊
.eff. de here. inſti. l.
ſuus in pꝛinc.⁊. .

puto. 7.l.iam aliaſ

nam dubitari. 2 8

condi.inſti.l.fin.?
de condi.⁊ demõ.

Lucio ſic. ⁊ exheĩ
datio pure fieri ð

bet. vt. ff. de libe. 7

po.l.⁊ ſi pepercẽit

.pure. ſed vtrũq;
ſieri pot.ſ. inſtitu/
tio cond itionalis
⁊ exheredatio ſub
contraria conditõ
ne. vt hic. ⁊.ff. de
libe.⁊ po. filius a
patre in pꝛi.quid

autez de nepote 2
aliüs inferionbus.
h.non idem ꝙ in filio ſed ſub qualibet conditione poſſunt iĩſti

Mauritanie erat regreſſus fuiſſeſ
nec exheredatum te alleges ſi ĩ eũ
locum non rediſſes manifeſtum ẽ
multis caſibus non uoluntaꝛijs ſʒ
foꝛtuitis euenire potuiſſe ut ea im
plere nõ poſſes.⁊ ideo adire nòn
pꝛohiberis hereditatem.

Mpatoꝛ Aa. ? Gal. aa. Max.

Epꝛehendend tu magis
eęees quam mater tua:illa enĩ
ſi heredem te ſibi eſſe uellet: id q;
eſt inutil matrimonium te diꝛime
re cum uiro non iuberet.tu poꝛꝛo
uoluntatem eius comprobãſti di
uoꝛtio:opoꝛtuerat ãt:⁊ ſi conditio
bomodi admitteretur pꝛeferre lu
cro concoꝛdiam maritalem.enim
uero quuʒ boni moꝛes hẽec obſeꝛ
uari uetent ſine ullo damno con/

iunctionem retinere potuiſti. Re

di igitur ad maritum ſciens here/
ditatem matris etiam ſi redieris
retenturam: quippe quam retine
res licet pꝛoꝛſus ab eo non receſ/

ſiſſes. Mr. Juſtinia. ad ſenatũ.

Eneràliter ſancimus ſi quiſ
ita uerba ſua compoſuerit:
ut dicat ſi filius uel filia inteſtatus
uel inteſtata uel etiam ſine liberis
aut ſine teſtamento uel ſine nupti
is deceſſerit:⁊ ipſe uel ipſa liberoſ
uel liberas ſuſtulerit ſiue nuptias
contraxerit ſiue teſtamentum fece/
rit firmiter res poſſideri ⁊ non eſſe
locum ſubſtitutioni eoꝛum uł reſti

tutioni Si enim nihil ex his fueꝛit
ſubſecutum tunc ualere conditio

nem ⁊ res ſecundum uerba teſta/
menti reſtitui:ut incertus ſucceſſio
nis moꝛientis exitus uideatur ceꝛ
to ſubſtitutionis uel ꝛeſtitutionis
fine concludi:cui enim ferendus ẽ

tui vel exheredari vt.ff. de here.inſti. ſed ſi in condiuione.. nepo

tes ſecundum quoſdam.tu dic ꝙ ſi nepotem nemo pꝛecedit tem

pore teſtamenti. ⁊ ſiceſt ſuus.idem qꝙ in filio alias non idem. vt

in fi.illius. S. nepotes. Bul. tamen diſtinxit quum filius inſtituit
ſub mixta conditione.vtrum per eum ſtet quo minus impleat᷑ cõ

ditio an per caſum pꝛimo caſu non admittitur. ſecundo ſic. vt ar.

Jj. de nece.f.l.ſi.que diſtinctio non placet cum ſtatim ſit nulluʒ te
ſtamentum in quo ſub conditione caſuali vel mixta eſt filius inſti
uł.q hodie vo filius ⁊ qlibet ſuus hrs dʒ hĩe ðᷣbitũ bonorũ ſub
ſidiũ ſine oĩ conditõe ⁊ dilatione.vt.ð.de ĩof.te.qm in pꝛioꝛibj.
3 Mõ vr ðficiẽte.n. ↄditõe ĩuenit ſu his.nec ĩſtiiut neq; expr̃dai
⁊ ſic nõ valet.vt ĩſti.de exhꝛ.li.ĩ pꝛi.
a Cum autem nunc in ſpecie dicit ꝙ dixerat. S. in genere.
b Si ĩ patriã.q ſiqdẽ ĩ ſra ⁊c.vt.ff.de do.cã moꝛ.l.ſenai.s.moꝛi
c Nt eam. ſcilicet conditionem.
d Non pꝛohiberis.non aperit ex teſtamento.ſed ab inteſtato ſed
yr. dixit de teſtamento benigne interpꝛetatus voluntatem deſunc
ti in ambiguo quaſi voluerit eſſe eum heꝛedem ſi modo per eum

non ſtetiſſet quo minus conditionem impleret.⁊ ſic femoueretur condi
tio de medio.ſcd dico tantum abinteſtato ⁊ vʒ teſtm quũ teſtm̃ ipſo iure
nullum ſit. ſed contra hoc eſt valde dicitur. ff. de ſecundis ta.l.ij. . ſi ſub
conditione.ſed ibi in emancipato dicit.vel dic ꝙ ex teſtamento adie po
teſt ſi vult quia fauoꝛe ſuo dicitur nullum. vt.ff.de iniuſto rup.teſt.l.filiꝰ
⁊ vt.ff.de iure do.ſi res.
.F.i.⁊ ſimile notaui.ð. de
contra ta.l.ij. ſecundum
aʒ0. accur.

intellectus ſi forſitan teſtamentum
quidem non fecerit: poſteritatem

autem habuerit pꝛopter huiummo e r Eopꝛehendcnda-
di uerborum anguſtias eius libe/ illa quideʒ ẽ repꝛe
ros omni pẽene fructu paterno de hendẽda.qr noluit te he
fraudari. Viam itaq; impiam ob redem eſſe libere.vt debu
ſtruentes ut ne quis alius ðᷣuiaue it. ſed tu plus.

rit huiuſmodi facimus ſanction:· f Aellet libere. vt debuit
⁊ hãc legẽ ĩ ppetuũ ualiturã ĩiduci g Inutile.ſ.hoc matrimo
mus tam patribus quam liberis nium.
gratam: quo exemplo etiam aliiſs h Compꝛobaſti. facto da
perſonis licet extranee ſint de qui tur voluntas intelligi. vt
bus huiuſmodi aliquid ſcriptum hic. 7.ff. de le.⁊ ſe.con.de
fuerit medemur. Quum autem quibus in fi.
inuenimus excelſi ingenij Papi i Hec.i.huiuſmõi turpes
nianum in huiuſmodi cãu in quo conditioneſ vt hic.⁊.S. ð
pater filio ſuo ſubſtituit nulla libe inof.te.l.cum te pietatis.
rorum ex his procreandorum ad 7.j.de cõdi.inſer.l.ij.⁊.ff
iectione addita ex optimo intellec de vſu. ⁊ ha. ſed nʒ.S. ſed
tu diſpoſuiſſe euaneſcere ſubſtitu ſi vſus.⁊ ar.ff.reʒ ra. ha.
tionem: ſi is qui ſubſtitutione pꝛe .l. reſpondit. ⁊.j.de hijs
grauatus eſt pater efficiatur ⁊ libe que pe.no.il.i.
ros ſuſtulerit ⁊ intelligẽtem non eſ k g
ſe ueriſimile patrẽ ſi de nepotibus
cogitauerit taleʒ feciſſe ſubſtitutio

to hoc videtur ſu
perfluum.nã.ð.dixit ĩteſ

nem. Lumanitatis ĩtuitu hoc ſtatus vel inteſtata. vnde
⁊ latius ⁊ pinguius ĩterpretanduʒ quidam hoc damnãat.ſed
eſſe cꝛedimus: ut ſi quis natura dic ꝙ ideo dicit vt d et in

les filiõs habeat ⁊ partem eis reli
querit uel dederit uſq; ad moduʒ
quem nos ſtatuimus: ⁊ ſubſtitu
tioni eos ſubiugauerit: nulla libe
rorum eorum mentione facta et
hic intelligi euaneſcere ſubſtitutio
nem: liberis eam excludentibus
⁊ intellectu optimo is qui ad ſub

telligere ꝙ non refert an
dicat per hec verba inteſ
tatus. vel per hec ſine teſ
ſtamento.⁊ per hoc dicit
aut ſed in alijs dicit tãtuʒ
vel ⁊ ſi tantuʒ tres fuerũt
conditiones vt hic patet.
ſed aliter ſuperfluum eſ/

ſtitutionem uocantur obſiſtente ⁊ ſet. acenrn.
non concedente ad eos eam part l Seceſſerit.ſcilicet ei ſub
uenire:ſed ad filios uel ſilias nepo ſtituo talem. vel reſtituat
tes uel neptes pronepotes uel ꝓ hereditatem tali.

neptes morientis tranſmittente: ⁊

is ti m Reſtitutioni. ponitut
non aliter ſubſtitutione locum ac

ergo vel pro.⁊.ff.de ver.
ſigni. ſepe.
n Incertus.ſi enim diſiũc
tiue acciperetur dubium eſſet piopter quem caſum non extantem admit
teretur ſubſtitutus ꝙ eſſe non debet.vt.ff.quando dies le.ce.huiuſmõi
Nunc vero ſcimus quod pꝛopter unum tantum caſum admittitur.i.qũ
nihil hoꝛum interuenit.
o Pene. boc dicit pꝛopter fal.⁊ facit ad hoc.ff.de ver.ſigni.l.cuʒ quidã
⁊ ad trebel.ex facto.⁊.ff.deverbo.ob.ſi ita quis ſtipul.
p Quum autem. S. interpꝛetatus eſt conditionem deijcere que extitit h e
contra tacitam intelligi interpꝛetatuꝛ.
q Subſtituit per fideicommiſſum.ſed an idem in matre quod videtur.
vt ar.j.pꝛoxi.tʒ.
r Intelligentem. ſ. pap̃.
ſ Naturales.ſcilicet tantum ⁊ non legitimos in his enim addit Juſtini
anus.accurſius floꝛentinus.
t Flilios.idem enim in omni poſteritate.vt.j.de fideicommi.cum acutiſſi
mi. In extraneis vero contra.licet in pꝛimo caſu huius legis.ideʒ ſit iuſ
in extraneis quod in ſuis.
n Statuimus ſupꝛa de natura.libertati. l. humanitatis. vnde apparet.
.l. iſtam eſſe Juſtiniani. licet quidam aliter habeant vel dic quod de ſe
cunda.l.illius ti.hic fit mentio.accurſius.

Eneraliter teſtanim

a Sine iuſta ſobole.non ergo naturalis ſoboles excludit ſubſtitutioneʒ ſogonus.⁊ at.ff. de here.inſti.aſſe.⁊.ff.de condi.inſti.l.inſtitutio. ſn
niſi id voluerit teſtatoꝛ vel indignitate erat poſitus.vel niſi ſoboles natu IHcAnm quidam opinabatur. non autem pꝛo certo dicebat. D
ralis erat libertina teſtatoꝛi foꝛte vel rogato.vt.ff. ad tre.l.ex facto. . uij. vnde in fi.coꝛꝛigitur in eo.ſ.ꝙ dubitabat. 1
ſecundum aʒo.alii dicunt natuꝛalem exclude e ſubſtitutum.vt.d.l.ex ſa m Igdeo.quia expreſſam pupillarem non fecit ſed tacitam. Item
cto.⁊ dicto.S.⁊.l.heredibus..fi.⁊.ff.de leg.ij.cum pater.S.volo ⁊.l.lu quia partem ei reliquit vt ſubijcit ſam
cius.S.fin.⁊ hic ſubaudi n Sue · ſcʒ. teſtato lide
es maxime. vel ꝛefert an s. mnbar
pꝛincepſ ſubintelligat qꝛ cipiente:niſi ipſi libeꝛi ſiñ iuſta ſo eſſe inſtitutionem: ſic omnia cõ o Beliquit teſtat Naſt
teſtator dixit in inſtitutõ bole deceſſerint: ut quod inter iu pleri tãquã ſi teſtator ipſas inſtiiu ſcllicet. mmin
ne te inſtituo. ⁊ ſi deceſſe ſtos liberos ſancitum eſt hoc in tões eiſdẽ conditionibus copulůſ p Multo magis. end
ris hereditatem reſtituaſ nàturales ſilios extendatur. que ſet que infra ſcripte ſunt. i. non minus. zanib
tali.quo ca ſu lex ſubitel omnia ⁊ in legatis ⁊ in fideicom/ Dem.a. Joanni: pᷣᷣ. q Luctuoſam. ſic Augan
ligit ſi decedis ſine libẽiſ miſſis ſpecialibus locum habere Am quidam pregnãtem cõ ſti. ad tertul. ĩ pꝛi. 1
⁊ tunc obtinet ꝙ icit h ſancimus. .. iugem hñs ſcripſit heredeʒ ⁊.j.de hijs qui añ
aut teſtatoꝛ expꝛeſſit ⁊ t Dem. a. Johanni.ppᷣ. ipſam quidem ſuam uxorem ex p apertas ta. l. i.ĩ ſi. chöſ
naturalis excludit ſubſti Iquis heredem ſcripſerit te: uentrem uero ex alia parte ꝓ· r Pꝛoꝛ.i. pꝛiuſch bat
tutum. vel refert ſit na- ſub tali conditione:ſi ille cõ adiecit ſi non poſthumus natus partus.ſic ergo nõ inth
turalis de naturali vel ð ſul ſactus fuerit uel pꝛetor: uel ita fuerit alium ſibi heredem eſſe: po ꝙ tacita ſubſtitutõ ſtain
legitimo. vt ar. S. de na. ſiliam ſuam inſtituerit heredem ſi ſthumus autem natus impubes contra matrem nõ nd
li.l.ſi.? facẽ ad bocquod nupta fuerit:uiuo autem teſtatoe deceſſit dubitabatur quid iuris ſit admittitur. ſed b⸗ beeſt
nõ. ff. de l. ij. l. antepenu. uel ille conſul pꝛoceſſerit uel pᷣtoꝛ tam Alpiano quam papiniano dicunt eſſe verum boem
F.li. ſuerit factus uel filia eius nupta fu uiris diſcretiſſimis uoluntatis ee quum ⁊ ipſa ſit in⸗ lant
b Sancitum eſt. a papi/ erit: uel adhuc uiuo teſtatoꝛe con queſtionem ſcribentibus: quum ſtituta ñ aliter nos .
niano. ſulatum quidem uel preturam illi opinabatur papinianus idẽo teſta idem ſemper. vt. j. Nan
c In naturales.ſ.tantum depoſuerit:filia autem eius a mari torem uoluiſſe poſthumo nato ⁊ ti. i. pꝛecibus.niſi n
d Extendatuꝛ.ſ.a nobis to diuerter̃t omni ueterũ dubitatõ impubere defuncto matrem ma/ breuiloqua duob nt
