Sequatur.nã hic eſt oꝛdo vt ſequatur actoꝛ foꝛũ rei.vt h ⁊.j vbi

in rem ac.l.fi.⁊.j.e.in criminali.⁊.õ.vbi ⁊ apud quem.l.ij.⁊.ff.de indi.

.l. heres abſens in pꝛin.⁊
F. fi.
VBomicilium. ꝙ vbi ſit
habes.ff. ad mu.il.eius..
fi. ⁊. l.placet.⁊.l.ſe. ⁊.l.aſ
ſumptio.S.fi.⁊.ĩ.de incolł.
l. ci. F. fi. li. x
d Contractus. hic cõtrac
tum large accipe.vt.ff. de
ingdicijs omnem.
eTantum. hec dictio tan
tum excludit domicilium
actoꝛis non ſi aliud foꝛuʒ
reus habeat. illud enim⸗
ſtat ꝙ multis modis quiſ
ſoꝛitur foꝛum.vt diximuſ
ff. de iundi. heres abſens
in glo.niſi ratio.
ſp Rinatoꝛum. puta
duoꝛum vel triũ vel auat
tuoꝛ.nam ſecus in conſen
ſu alicuius collegij puta
cerdonum pellipioꝛũ ⁊ ſi
milium. vt. ſ. e. l. fi. Item
ſecus ĩ conſenſu vninerſi
tatis. vt in ant᷑. de defen .
ci.circa pꝛin.⁊. .i.ĩ fi.nec
obſtat ꝙ ibi dicit ꝙ eſt cõ
firmandus a pᷣfecto pꝛeto
rio.ſed dico ꝙ ſtatĩ facta
electione hʒ iuriſdictioneʒ
ſed nõ effectum iuriſdictõ
nis.ſic ⁊.sð.ex qui.c.ma.
.l. fi. accur.
g Nulli. ſecus ſi alicui.vt
.5S. e.l.i.⁊.ff.de indi.l.i.
b n Emo.poſt litem ⸗
teſ. ergo ante lit. cõ
teſ.recuſari põt oꝛdĩarius

Fᷣm. M. ꝙ eſt cõtra nos.

ſed expone hoc. i. delega
ti ab oꝛdinaria ſede.vł ali

Vris oꝛdinem conuerti po
ſtulãs:ut non actoꝛ rei foꝛũ
ſed reus actoꝛis ſequätur. NHam
vbi doͤmicilium reus habet:vel tẽ
poꝛe còntractus habuit:licet hoc
poſtea tranſtulerit:ibi tàntum euzʒ
conueniri opoꝛtet.
Deʒ. aa.⁊.cc. Jude.
Riuatòꝛum conſenſus iudi
cem non facit eum qui nulli
pꝛèeſt iudicio: nec quod is ſtatuit
rei iudicate continet auctoꝛitatẽ.
Apa. Conſtanti.a. ad vniuer
ſos pꝛouinciales.
Emo poſt litèm conteſtataʒ
oꝛdinarie ſedis declinet exa
mẽ:nec pꝛius pꝛefecti pꝛetoꝛio aut
comitis orientis vel alterius ſpec
tabilis iudicis imploꝛet auxilium
ſed appellatione legibus facta ad
ſacrum auditòꝛium veniat.
Mpa. Archa.⁊ Hono.aa. Vi
centio.pᷣpᷣ galliarum.
Necꝛiminali negocio rei ſo
ꝛũ accuſatoꝛ ſequatur. Js
vero qui ſuam cãm ſiue criminalẽ
ſiue ciuilem ſine celeſti oꝛaculo in
uetitò vocauit examine. aut execu
tionem popoſcerit militarem: ac
toꝛ quideʒ pꝛopoſiti negocij actio
ne mulctetur.reus vero pro con
demnato hbeatur: tribuni ſiuè
vicarij capitalem ſibi animaduer
ſionem ſubeundã eſſe recognoſcãt
ſi vel ſuam vel militum executõeʒ
intèrdictam pꝛebuerint.
Mpfs Hono.⁊ Theo.aa.An

temio.pᷣp.

ter. vt dixi.5. de iudi.apertiſſimi. ſed arbit᷑ lite pẽdente põt recuſari in
ſtis ex cauſis. vt.ffl.de ar. non diſtinguemus,.S. cum quidam.
i Prius.i.ante ſententiam diffinitiuam. non ẽ ergo remedio loeus in
medio. vt ⁊.S. de epa.au.l.ij. ⁊.õ.de iudi.apertiſſimi in pꝛin.
k AZluxiliũ. volebat enim a pꝛimo recedere ⁊ alterius iudicis auxiliũ po
ſtulare. ꝙ non põt. vt hic ⁊.j.d aſſ.iol.l.i.in fi.⁊. .de excep.ſi quis ad

nocatus.Accurſius.

.

I Auditoꝛum.i.ad iudicem appellationis.
m i An criminali.idem in cinili. vt. S. e. l. ij.. ff. de ali. indi.l.iij.
n Celeſti.nã cum celeſti põt.vt.s.ð de dila.ſi quando.⁊ aut᷑.ꝙ fieri.
o In vetito.i.alieno pꝛoꝛſus.⁊ dic vocauerit.ſ.cum effecm ſic vt venerit
aduerſarius.vt.ᷣ ff. de in ius vocan. quKuis.⁊ ꝙ quiſq; iuf.l.i.in ſi. ⁊.ff.

rem ra.ha.amplius.

p Habeatur. ſed quomodo põt

boc facere reus vt cogat actoꝛem agere

coꝛam alieno iudice. q. foꝛte ſi reus cõminetur ei ſi ſub eo non agat.⁊ ſe
ſub alio non mñſurum. ſicq; per metum eum ad boc compellat. vel per
dolum.vel per amicos. Sed quid erit ſi poſtea eũ actoꝛẽ vel reum peni
teat.ſiquidẽ ante ſniam indulgetur ei vt actionem nõ perdat.⁊ rens ha
beatur pꝛo cõdẽnato.poſtea nõ.vt ar.ff.de in ius vo.l.quauis. hodie
reus ẽt per reſcriptũ non trahit actoꝛẽ ad extraoꝛdinanium indiciũ. vt i
ant᷑ q̃ ĩ ꝓniĩcia.⁊ dic mulctei ñ ipo iur̃ ſʒ p ſnĩiam..ñ eni dicit mulctatus
ſit.ṽ ergo ꝙ reus cõdemnatus poſt condemnationem agat condit᷑.ex
hac.l.pel dic conditione ſine cã vt actoꝛ eum liberet. ſic.j.de aſſe. tol.l.

.F. §. f. vel in ipſa ſnia diffinitiua ſniabitur contra vocantem i e

tito examine ſecundum foꝛmam no. ff. de rei ven.l.vtiq;. tenetur

etiam iniuriarum. vt. ff. de iniur̃.l.iniuriarum.S.ſi quis ꝑ imunã.

q Tribuni.ſ.de actoꝛe ⁊ reo hoc indice.
r Capialem. vt depoꝛtatio.Accurſius.

Agiſteriẽ poteſtati inter mi
litares viros vel a pꝛiuato

acctoꝛe in reum militarem etiam ci

uilium quèſtionum audiendi con

cedimus facultatem. pꝛeſerti; quũ

idipſum de moꝛe łſſe litigantium
videatur:conſtetq; militarem reuʒ
niſi a ſuo iudic e nec exhiberi poſ
ſe:nec ſi in culpa fuerit còerceri:
Mpa.Ana.a. Conſtan.pᷣpᷣ.
Eriniquum ⁊ temẽrarium
eeſſe perſpicimus eos qui
pꝛoſeſſiones aliquas ſeu negociã
tiones exercere noſcuntur:iudicũ
ad quos eoꝛundem pꝛoſeſſionum
ſeu negociationum eura pẽrtinet
iuriſdictionem ⁊ pꝛeceptionem de
clinare conari. Quapꝛopter iu
bemus huiuſmodi omnibus nec

cuiuſlibet militiè ſeu cinguli vel di

gnitatis pꝛerogatiuam in hac par
te ſuppetere: ſed eos qui ſtatutis
in quacunq; militia cõnumerati
ſunt vel ſuerint:ſeu aliquaʒ digni

tatem pꝛetendunt: ſine aliqua foꝛi

pꝛeſcriptione his iudicibus tam ĩ
publicis qum in pꝛiuatis cauſis
obedire compelli:ad quoꝛum ſoli
citudinem pꝛofeſſionis ſeu nego
ciationis quam pꝛopter militiam
vt dictñ eſt exercent:gubernatõ vi
detur reſpicere:Ita tamẽn vt ipſis
nihil ominus iudicibus ſub quo
ꝛum iuriſdictione militia ſeu digni
tas eoꝛuʒ conſtituta eſt : pꝛoculdu
bio reſpondeant. Is uidelicet qui
contra huius tenoꝛem venire ten
tau erint:militie cingulo ſeu digni

Interdictũ.ex pꝛe

dicta ſnia qua ſue
rit reus cõdemna
tus quũ ſit lata a
iudice nõ competẽ
te. vel dic idẽ in tri
bunis qui pꝛeſunt
militibus ⁊ vicari
is ſi ipſi adeantur
quũ tamen ipſi iu
dices non ſint rei
vt audire non ðbe
ant. accur.

t m Agſſterie

. poteſtati.
i. magiſtromilitl

n Quilium. q. d. ñ

ſolum criminaliuʒ
Sed contra in cri
minalibus vt. .
.ff. de accula. l. fi. i
fi. So.hec in mili
te militante.illa in
nõ militante.: die
verius ⁊ pleniuſ ꝙ

in militari crimine

puts ſi vendidit ar

ma ſol' magr̃mili
tũ habet cobeꝛlöe,z

vt bic. In coͤi veꝛo
crimine ſiquidem
enoꝛmi iudex ſiue
pꝛeſes loci vbi deli
quit habʒ cognitõ

nem ⁊ cohertionẽ

ſed de mediocri.
habet cognttionez
cohertionẽ vero ñ
remittit ad magrjm
militum. vt in legi
bus contrarijs.?

. de fe mi.i.ſfi.in pꝛin.li.xij.ſic ⁊ als fit. vt in aut.vt clerici apud

pꝛopꝛios epiſcopos.. pe.

x Audiẽdi.i.auditionis.ſic ⁊ item eſt ius ambulandi.i ambula

tionis.vt inſti.de ſerni.in pꝛin.
y Eſſe.vt.ð.de iudi.l.pe.
35 Loerceri. de iure.

a p Eriniquũ. i.valde iniquũ. Proſeſſiões.vt pabolani.
3 HNegociationes.vt pãnoꝛum vel cambij.
Pertinet. ex electione eoꝛum qui exercent. ſic ergo dant oꝛdia
riam inriſdictionẽ illi de illa pꝛofeſſione. vt etiam declinari ñ poſ
ſit. quid ergo ĩ ſcholarium vniuerſitate an poſſint habere recto
res. videtur ꝙ non. quia non exercent pꝛofeſſionem. ſed ſub ex
ercẽtibus ſunt diſcipuli.ſicut nec diſcipuli pelliparioꝛũ ſᷣm Aʒ.

magiſtri ergo poſſunt eligere.quia ipſi exercent pꝛoſeſſionem.?

ſic fit Mariſius. Item nõ. bic qui dẽt oꝛdinariam ⁊ qui delega
tam iuriſdictionem. vt diximus. ff. de iuril.o. iudi.l.⁊ quia ĩ gl.

F§. conſuetudo.

d Militie: armate vel iermis ſ̃m quoſdam. vel imp:opꝛie ponit
nomen militie.qꝛ qui aliquam exercent negociationem militar

pꝛohibentur.vt.j.ne nego.mili.li.xij.vel tercio dic ꝙ negociato

res militare pñt non vt iurent ñ euitaturos moꝛtem pꝛo republi

ca.ſed quia ſtigmate vel caractere quodã nõbantur in brachijs·

vt.j.de fabricẽ.l.ſtigmata.li.xij.

Prbl
cſdeali
gum con
gu ſi
ſeb ni⸗
Gpolii⸗
enn
tcodenn
ſdedean.
lo auihon
Qinnpen
oleſib
Poͤbocinp
ſbas.
Eppbbeantn
i is peit
nuneroott!
ciedenten
Aiunin dee
ſonpoſſe t
pribero⸗
eclinatur b
ſrabilbus
ſio petelbs
Conta dietn
Nedllel Aon⸗
Nlecre ntla
Ommordnund⸗
Cien bi tra
Alon ſbi non
ſtümprdig
ſoetonns,
(Jor
ppil
goimm
letsſonet no
ſtrſt, ſf.
riol wun
intneſthi.
Ilnnerent
bſgmli ,
Cmniunli⸗
linmon
Kuin
lnendiſn
laulccki
lbuinlt
Grienie
ſwil alie
D
rulmi,
glfieee
truut
ict
n
Mellimeid
1
1 E
nun

ſe al
otimnſt

n I
M
mgſrmt
1 Llm
ſobn Gnni

Galonie

itulbus ce,
ſbiecchle
ſdenael

lGobrnn

lenilneius
fnllentn

rintgent

unlintcim
Dunkentat
u muge

babterena e

ſtbeͤn
Ginir iui
noniilit
orislafit
quitbahogt
nentohnn
ſdliennit
bahuagnm
ohatonitn
mittad nif
nliun nl
buscommn.
rnutginiß⸗

ſiattn

anb .
,ſ n,
cinda

. 0

feent i⸗
mnanun 1n
aulib

e Publicis.ſ. ſocietatis illius.⁊ pꝛinatis quas habent inter ſe ſo
cij de alijs ſuis factis occaſione ſocietatis. ſic enim ſeruatur ſecũ
dum conſuetudinem.
Ita tñ.q.d.licet ſub illo iudice valeant conueniri nihilominus
ſub maioꝛi ſcilicet fub poteſtate Accurſius.
g Sooliãdis. foꝛ

le vt in. v. libris au
rt cõdemnetur. vt tatis honoꝛe pꝛo tali conamie ſp9
.j. de decur. l. curia liandis. xiiij.
les.qui honoꝛario

b Qnñ impera. iter Quandõ imperatos inter pupil
pupil.⁊ vi.cognoſ. los ⁊ viduas vel miſeꝛabiles per

ipis boc impetrran ſonas cognoſcit. æne exhibeant᷑.
tibus.

Exhibeantur. in Mperatoꝛ Conſtati.a. Dran
iur̃ alijs petẽtibus donic.
nam excipit a pꝛe J còntra pupillos vel vi
dictis.dixit eniʒ oꝛ duaſ vel diuturno moꝛbo
dinariuʒ declinari fatigatos ⁊ debiles impe

non poſſe. vt.S. l. tratum fuerit lenitatis noſtre iudi
ꝓxi.hic excipit qñ cium memoꝛati a nullo noſtroruʒ
declinatur his mi iudicum compellantur ↄmitãtui
ſerabilibus perſo noſtro ſui copiam faceꝛe:quinimo
nis petetibus. ⁊ e intra pꝛouinciam in qua litigatòꝛ
contra dictuʒ . 89. aut teſtes vel inſtrumenta ſunt:ex
de dila. l. ſi quĩdo periantur iurgandi foꝛtunãm:atq;

ꝙ reſcript. valet ad omnis cautelã ſeruetur: ne termi

extraoꝛdinarinʒ iu nos pꝛouinciarum ſuarum cogan
dicem. bic excipit tur excedere. Quod ſi pupilli
caſum vbi non v vl vidue alijque foꝛtune iniuria
let cõtra pꝛedictas miſerabiles: iudicium noſtre ſere
.ſ. perſonas. nitatis orauerint:pꝛeſertim quum
k ſ contra alicuius potentiam perhòͤrreſcant
pupillos cogantur eoꝛum aduerſarij exami
qui impu ni noſtro ſui copiam facere.
beres ſunt ⁊ non ĩ
poteſtate vt. ff. de Abi de crimintbus àgi opoꝛet.
ver.ſig.l. pupillus
ĩpᷣn. ⁊ dic vt ibi.
lVidnas.que virum non habent.ẽt ſi non habuerint. vt. ff. de
ver. ſig.malũ.S. vidua.łſtricte h accipitur pꝓ eis q̃ hẽre deſierũt.
m Comitatui.i.pꝛeſentie noſtre vel illoꝛũ quibus nos delegam.
n Litigatoꝛ.pupillus ⁊ vidua ⁊ ſimilis.
o Foꝛtunã vt ⁊.j.vbi de rõcinijs.l.ij.⁊ videtur hoc hodie ius cõe
vt in aut.yt dif.iu.collł.ix.i.tʒ.
p Cautela.ideſt iudicio ſiſci.
q ¶Excedere.fallit ergo hic ꝙ ẽ. ð. de dila.ſi qñ quid ãt ſi huiuſmo
di perſone miſerabiles conſenſerint. rmdet Jo. idem eſſe ⁊ tunc.
PPupilli.ſcilicet agentes.
ſ VPerborreſcant. ſi ergo ex pꝛiuilegio hic conceditur declinari in
dex oꝛdinarius.ergo de iure cõi recuſari nõ põt. nam ſuperfluũ
e ⁊c. vt.j.de theſauris.l.i.⁊.ff de leg.i.ſi quando.⁊ de condi.in
ſti.l.verba.? ad munici.l.i..j.ſi quacunq; pꝛe.po.l.i. ⁊ ĩ decretis
xxv.q.ij.c.ideo.s.pe.
t¶ Abi de criminibus agi opoꝛtet. dixit. ᷓ. generaliter de foꝛo.nũc
ſpecialiter vbi de cri.agi opoꝛtet.
u ꝗ Veſtiones.legibus.publicis.vt. ff. de pub.iudi.l.i.⁊ in
ſti.de publi.iudi.per totum.
x Extraoꝛdinem.vt pꝛiuata delicta de quibus extraoꝛdia
rie quis punitur.vt. ff. de pꝛi. delic.l.ſi.
yCõmiſſa.ſi habes cõmiſſa.ſ.crimina vnde oꝛiuntur pꝛedicte qõ
nes. ſi habes cõmiſſe ⁊ tunc eodem mõ expone. ⁊ cum hoc.j. vhi
ſe. vel cla. l..:.fl. de noxa.l.ſi. ⁊ de of. pꝛeſi.l.iij.⁊ de accuſa.l.fi.
deo vt ſi non ſit ibi. tamẽ illuc remittatur. vt. fl.de accuſa.l.ſi cui
¶S.fi.⁊ in aut.vt nulli iudi.s.ſi vero quis compꝛehenſoꝛum.colł.
ix. Alij dixerunt vt puniatur remittitur. verum cognoſcet index
ſuus vbi bʒ domicilium. ar.j.de exhi.re.l.i. An ãt ⁊ in contractu
quis inuitus remittatur ad locũ contractus. dic vt diximus.ff. ð
iudi.heres abſens.S.i.in glo.⁊ ſupplent quidam.
3 Inchoata. non oppoſita pꝛeſcriptione fori quũ ſciret eum non

ſuum iudicem.nt.. de inriſ.o.iudi.l.i.nam poſt lit. conteſ. opponi non
põt.vt.j.de pꝛoba.exceptionem. ⁊.j.de excep.ſi quis aduocatus. ſecus
ſi ignoꝛaſſet eum incõpetentem. vt.ĩ.ſi a non compe.iu.l.fſi. Item ⁊ con
tingit hoc pꝛopter regulam que eſt. ff. de iudi.l.vbi. Sed quid ſi neſciuit
a pꝛincipio.ſed ſciuit poſtea.⁊ litigauit..tenet iudicium pꝛopter rati ha
bitionem.vt. ff. de iudi.lʒ.
ſecus ſi mes vo luntate nõ
Mp. Anto.a. Laurine. xv. potui facere iudicem.quia

NVẽſtiones eoꝛũ criminuʒ eius erat cõditionis ĩ pꝛi.
que legibus aut extra or vt iudex eſſe nõ poſſit.naʒ
dinem coercentur: vbi cõ licet mutata ſit eius condi
miſſà vel inchòata ſunt:vel vbi re tio. non iñ tenet eius ſnĩa
periuntur qui rei eſſe peribentur ſm Azʒ. vt in illo generali
criminis perfici debere ſatis no initium ſpectandum.
tum eſt. a Reperiuntur.i.vbicũq;
Dem. a. Nicie. ſint ſecundũ. M. vnde il

Ciens liberum venumdan lud Abi te inuenero ibi

go plagij crimen commit te iudicabo ⁊c. pꝛo eo.j.
tit ab eò itaq; qui ſuper eo queri ee.l. ꝓxi.ibi vbi degit ⁊c.
poteſt: aditus competens iudex tu dic reperiuntur.ſ. habe
ſi is quem puerum ingenuum ven re domicilium ſiue foꝛum
didiſſe pꝛoponis ibi dègit: c au ꝙ multis modis conſtitui
ſam cognoſcet. tur. vt diximus.ð.ð iuriſ.

Oo.iu.l.ij. vel dic ꝙ loquit
In auten, vt omnes obediant ibi de vagabundis vt illi
iudicibus pꝛouinciaꝝ.S.i.coll.v. vbilibet poſſint conueniri
vt.j.decur.vel co. l.i.⁊ in

LCOMN. Va in pꝛuincia aut.vt nulli iudi.s.ſi vero

quis dẽlinquit: aut in qua pecu quis coll.ix.
niarum aut criminum ſit reus:ſiue b ſ Liens. cõmittit. vt
de terra: ſiue terminis:ſiue de pꝛo .qj. e.ad. l.faui. de
pꝛietate: ſiue de poſſeſſionè: aut plag.l. pe.
hypotheca:vel de qualibet occa c Abb eo. pt a patre matre
ſione vel re aliqua reus fuerit allic fratre non extraneo ñi mi
etiam iuri ſubiaceat:quod ius pẽr liere non pupillo. vt arg.
petuum eſt. Si ergo ambo ſut .ff. de popul.acti.l. mulie
⁊ actoꝛ ⁊ reus in pꝛòuinciã:illic ᷣĩ ri.nec enim publica accu
ſatio eſt ſecundum Jo. ⁊
.P.ſed ar.contra.j.ad.l.
fa. de pla.l.plagij.⁊ iõ dicit ab eo ⁊c.quia etiam in publica accuſatione
ſunt aliqui qui non accuſant. vt.̈ff. de accu.l. qui accuſare.
d BDegit.i.habet domicilium. vel dicit de va gabundo.vvel dic.i.conuer
ſatur vt ſcholaris.i.in ſcholis.licet domicilium non babeat ante decen
nium.vt.j.de incholis.l.ij.li.x.⁊ ſic ñ facit pꝛo opi. P. vt dixit. ð. l. ꝓx.

Sequitur auten. qua in pꝛouincia que eſt ſuper lege pꝛima hu

„ —ℳ

ius ti.l Teſt in qutẽ. ut oẽs obediãt judi O.§. . colla. v
a begk iſtldetn bain⸗

e gq a in pꝛouincia. antiqui minu ent in littera huiusaut᷑
quam moderni.
f Delinquit.vt de eo ciniliter conueniatur.? ꝙ ſubijcit criminũ

fit rens.vt criminaliter accuſetur. vel dic delinquit ſine animo. fit reus ex
animo.vt.j.ad.l.cor. de ſic.l.i.
g Terminis.i.de terminis terre ⁊ agri.⁊ agitur de termino moto. vt. j. ð
accn.l.ij.vel agitur finium regundoꝛum.

b Be pꝛopꝛietate.⁊ ſic agitur rei ven.vt.ff. de rei ven.l.in rem.

i Poſſeſſione.per aliquod interdictum vel per acti.ciuilem ꝙ quando
q; fit.vt.ff.de condi.inde.l.indebiti.S.ſed ſi numi.
k Perpetuum ẽ.i. generale.ſic ponitur..de eden. edita ⁊ inſti.de ſatiſ
da.tu.S.i.nam in delictis ⁊ quaſi in contractibus ⁊ quaſi in realibus ⁊
poſſeſſoꝛijs vbi quis ſoꝛtitur ſoꝛum ratione poſſeſſionis.vt.j.vbi in rez
ac.l.fi.locum habet vt dictum eſt.

l In pꝛouincia.idem ſi in italia que pꝛoninciarum eſt domina.nã ybiq; 3

hec lex ſuam extendit virtutem. vt in ant.in cor...fi. J
m Illic.ſed nõne hoc etiam erat veteri iure.vt.õ.vbi de cri.agi.opoꝛtet.
e.l. i. ⁊.ff. de accu.l.ſi cui. . fi.⁊.l.fi. ve.ſic. vt ⁊ in cor. ibi hoc enim ⁊ apud
pꝛecedentes ⁊c.ſed non ſic pure ⁊ indiſtincte vt hac ant᷑ᷣ pꝛeterea multa
adijciuntur veteri iuri per hanc aut᷑.vt iam dices in vltima glo. Irem ꝑ
hoc ꝙ dicit omni pꝛiuilegilo ⁊c. nunquid tollitur.lex.S quando impe
rator inter pupil.⁊ nidu.l.i.in fi.⁊ alia de clericis. ̊. de epiſcopis ⁊ cleꝰ
aut.clericus.⁊ aut.caſſa.⁊ alia de legatis. ff. de iudi.l.ij. . legatis.⁊ in
aut.de ſanctiſ.epiſ.ꝭ.ſi uero epiſcopi.coll.ix.⁊ alia de illuſtribus. vt

ve1 ☚EH

J. ubi ſe. uel cla. l. ij. omnes enim iſte leges nidentur hnic contrfarie So.

f Condemnetur. per miſſionem in poſ.ſecundum menſuram debi

ſecundum quoſdã pꝛiuilegium foꝝ tollitur ꝑ hanc.ſed non ſui iudicis.

ſi enim clericus extraneus bononie delĩquat ↄuenitur bononie ſub epo

non ſub poteſtate. alij dixerũt ꝙ bec corrigit omnes pꝛedictas.ꝙ non

ti ſi lis non eſt conteſtata idem ſi eſt conteſtata ⁊ non eſt liquidũ

de cã.ſi autẽ eſt conteſtata vel quaſi ⁊ liquidum datur diffinitung

vt.S.de iudi.pꝛoperandum.S.ij.

placet. qꝛ illa clericus quoq; poſt

ep̃i colt.ix. dic ergo ceſſan
te pꝛiuilegio ĩdulto p pꝛin
cipem viuẽtem vt in anio
non indulto ꝑ legem reda
ctam ĩ coꝛpoꝛe iuris. Iteʒ
ad hec.contra.õ.de dila.
ſi qñ.⁊ aut᷑.ꝙ ſieri. Sed
hic pꝛohibet reo ibi actoꝛi
concedit.ꝙ eſt mirum. qꝛ
non dʒ actoꝛ i ⁊c. vt.ff. de
regu.iu.non debet.ſʒ hoc
ſpeciale.magis ãt eſt con
tra.S.de iuriſ.o.iu.l.ĩ cri
minali.ĩ eo ꝙ ĩnuit cũ cele
ſti oꝛaculo ẽt reũ impetra
re auxiliũ.vel reſcriptum.
ſʒ dic illam ĩ hoe corrigi.
excipiuntur ergo pꝛiuile
gia idulta per legem. Iiẽ
ſi actoꝛ impetret vt dictuʒ
eſt. Item tercio excipitur
pragmatica ⁊c.vt.j.ſtatiʒ.
a Abſente. caſus iſte anti
quitus ẽ poſitus in domi
no domus qui cuʒ inqui
linis ſine hoſpitibus ſuis
ꝙ ẽ pꝛopꝛins habitabat.
pt. ff. de vlu. ⁊ ha. l. ij. F i.
ex domo ab vno ð hoſpi
tibus aliquid deiectum il
le hoſpes conuenitur. l.
aquił.łex illo ti.de eiectis
actione ĩ factuʒ ex ſuo ma

iſtam ĩ coꝛ. ⁊ illa de.ſanctil.epiſ.S. ſi vo

pꝛiuilegio ceſſante res expediatur
Eo autem abſentẽ ex cuius do
mo quid iniquũ patioꝛ ipᷣm qui id
admiſit:aut eius curatoꝛem conue
niam:cui datis indicijs licet denũ
ciare domino cãe:qui ſi nec veniat
neq; mittat is qui pꝛimo cõuẽtus
eſt pꝛeſentatuſ condemnetur ĩ quo
ſit obnoxius:inſuper ⁊ is qui mit
tere nòᷣluit:ſi tamen omninò appa
reat obnoxius nam ⁊ de rebus e
ius ſatiſfiet:ſi is qui pꝛeſens ẽ ſol
uendo nòn ſit. Si vero nec ipᷣe
qui dominum pꝛeſentare debuit
compareat.pꝛẽcoĩa voce vocatus

côndemnetur: qꝛ contumacia eius

pꝛo pꝛéſentia habetur. Quod ſi
deſijt accuſatòꝛ quũ reus venerit
vel miſerit abſoluẽdus ẽſt.vt ⁊ dã

na ei rſartiantuꝛ. Excipit᷑ hic ſi

pragmaticà foꝛma occaſiõe publi
ce cauſe pꝛocedens: pꝛecepit quẽ
quam pꝛicipali comitatui exhibe
ri:induciarum vero tempus pꝛefi
nitum eſt quattuoꝛ mẽſium noua

conſtitutione ex diuerſitate loco

ꝛum ſcilicet ſi vicina pꝛouincia ſit
in qua hoc agitur:vna aut duabꝰ
manſionibus in medio pꝛouincia
rum conſtitutis.ſi vero maius ſit
ſpaciuʒ ſex ſi vero ex paleſtina aut

egypto aut gentium longinquarũ
menſes octo ſufficient ſecundum
locoꝛum diſtantiam:vt habetur ĩ
autentica vnde ſumpta ẽ iſta vbi
tempus pꝛefinitum ẽ quattuoꝛ aut

ſex aut octo aut nouem. xvi: li lis non eſt conte
ſtata. alias diffini
Abi dẽ poſſeſſione agi opoꝛtet. tine vt dicta. l. ppe
randũ.ſed ⁊ citari
Mpa. Aalenti.a.ad Feſtumꝓ poſſet actoꝛ. vt. ſ.
con. Aphrice. quomodo ⁊ quan
Bi auũt uiſ facta dicit:aut do iudex. aut.qui
momentaria poſſeſſio po ſemel.

ſtulanda eſſe :ibi loci iudi
cẽ aduerſus eũ qui poſſeſſionẽ tur

g Pro pꝛeſentia. eius enim abſentia. dei pñtia ⁊c᷑.vt.S. de iudi.

pꝛoperãdũ..quũ
agutem.

b Accuſatoꝛ. alies

actoꝛ. ⁊ tunc dic
accuſatoꝛ.

i Abſoluẽdus ob

ſeruatione indicij

ſus ẽ legendus cũ

bauit cõuenit iudicare. xvij. pꝛin. buius aut.⁊ĩ
S tellige qꝙ imperatõ
Abi ſideicõmiſſuʒ peti opoꝛtet. vocat aliquem vt ð

Mpa. Seue. ⁊ Anto. aa. De
metrio.
Ideicòmmiſſum ibi petẽ
dũ eſſe:vbi hr̃ditas relicta
ẽ:dubitari nõ oʒ. .xviij.

bat. Et ẽ pragma
Abi coöͤnueniatur qui certo loo tica ſcriptura facta
dare pꝛomilſit. cum conſilio pꝛoce
rum. Sed exceptõ

Mpa. Alexan. a. Heradide.

c cognoſcat aliq̃.

vel aliquid pꝛo re

publica faciat inte

rim enim habet di
lationem a indie
ſub quo conuenie

hic videtur corrigig

leficio. dñs etiam poſſet
connueniri.qꝛ opera malo
zum vtitur. vt inſti. de ob. ex quaſi delic. .. item exercitoꝛ. permittit h aũt
dſio nunciari.⁊ ſi veniat bene ẽ.ſi non damnatur pñs.⁊ in ſubſidiũ ſatis
fit ẽt de rebus abſentis. Sed h̊ poſitio non placet. quũ enim certum eſt
qui deiecit.non dñt alij teneri.vt.ff.de ijs qui deie.l. i. F. fi. . l.ſe. Secũ
do pone ĩ eo ꝗ aliũ deiecit te mãdãte.vt.ff.de vi ⁊ vi.ar.l.i.F.quot᷑.⁊.S.
cũ ãt ꝛ. F. familie. 2. . ſi qs tñ. ⁊. ..ſi qs filius. It ⁊ ĩ eo q ↄxit te mãdãte
yt. ff. de inſti. l. cnicunq;. 5.fi. .l.ſe. Ytem ⁊ in eo põt poni cui ſuit data pe
cunia contemplatiõe vtriuſq;. vt.S.ſi tutoꝛ vel curatoꝛ inter.l.ſi creditor.
dices ꝙ ſponte ſuſcipit deſenſionem abſentis nam inuitus non cogit᷑
vt. ð. de pꝛocura.inuitus.ſed ſe tantum defendere hʒ neceſſe. INiem dices
ex domo eius.i.a domeſticis eius.⁊ permutit domino nunciari ſecũdũ
ꝙ hic ſubijcit. vel ſecundum Jo.pone in eo qui fidemuſſu pꝛo alio iudi

cio ſiſti. nam ſi reus poſtea abſit. datur huic vel alij volenti eum defende

re ? ſatiſdare iudicatum ſolui tempus. vt nunciet domino.⁊ pꝛo hoc.ſ.
de lideiuſ.l. ſancimus. ⁊ ſecundum hoc dic patioꝛ iniquũ ex domo abſẽ
tis ab eo qui tenet id ꝙ mihi debet. Ieem ſecundum boc pꝛo parte de
rogatur legi. ff. de ſol.l.ſolutiouem.⁊.ff.de pꝛocura.non cogendum.
§ ſabinus.
b Moluit. ſ. condemnetur. ? tunc contra eum non eſt lis conteſ. ꝙ ẽ mi
rum. alias contra niſi in iudice ap.vt.j.de tempo.ap.l.fi.F. illud.⁊ dic
hic quaſi conteſtatam.vt.j.vbi in rem ac.l.ij.nam ⁊ in coꝛ.dicit condem
netur abſens ſecundum ſchema ꝙ appellatur eremodicium in. ..ſi vero
ueq;. Item eo ipſo ꝙ non pꝛobibuit videtur eum approbare. vt.ff. ad
ma.l.ſi filius.ðff furti aduerſus nau. cau. ſta.l.i.in fi.
Omnino.alias omni tempoꝛe.

d Mon ſit. ex ſententia contra ſe lata. Item in rem ẽt abſentis ſit. ſallicet

miſſio ex ea ſententia que ↄtra te abſenteʒ datur. non autem dico vt ſnĩa
in pꝛeſentem lata habeat executionem in alium. licet hoc quidã dicant.
? Preconia.hodie per edicta.quia vox pꝛeconis pancis inoteſcit.vt.j.
quomodo ⁊ quando iu.aut.qui ſemel.vel hic eſt ſpeciale.

1

Vi certò loco ſe ſoluturũ in cor. e. .. hanc di
pecuniã obligat:ſi ſolutõi centes ⁊cc. quida
concedunt.vel die
non corrigi.ſed ð

nominat ibi pſonas de ꝗbus poterat dᷣubitari.qꝛ plus ſolet tieri
ꝙ ⁊c̃. vt dicit canõ.⁊ ea que notabiliter fiunt. niſi ſpecialiter notẽ
tur. videntur neglecia. vt.ff. de iureiuf. Item apud.S. ait pꝛetoꝛ.
⁊ nõ.hic que nona inducit hec aut. Primo ꝙ dicit ſimpliciter·
omne pꝛimilegium ceſſare. Secundo de denunciatione que pmit
titur ſieri domino ꝙ olim non licebat niſi in caſu vt.j.vbi in reen

ac.l. ij. Lercium de iudicijs que bic ſequũtur.nam alie dantur.
al as. vt. ð. de dila.l.i. uartum de ſatiſdatione rerum sbſentis
Quintum ꝙ fertur diffinitiua ante lit. conteſ.Fm quoſdam.
IPragmatica forma.i.imperiale reſcriptum. .

m VAbi de poſſeſſione agi oportet. hoc titulo vbi de poſſeſſonio

iudicio agitur. dicit ſiue per interdicta ſiue per alias actiones.

n un Bi autem. aut pꝛo ideſt. nam non põt alibi fieri. vis cB

vbi ſit poſſeſſio.⁊ ſic vnum ponit caſum tantum bec lex

ſecundum quoſdam. ꝙ non placet. ĩmo poteſt alibi ſie

ri vis.⁊ alibi eſſe poſſeſſio. vt ſi poſſeſſio in eo eſt. Outine ad

quam quũ ire vellem in diſtrictu Bononienſi me detinuiſti. i.
enim ſuſpicor me poſſe repelli amino poſſeſſionem ⁊ agam vxnd
vi.⁊ Bononie vbi facta ẽ vis.?⁊¶ Mutine vbi eſt. i. exiſtit poſfio
momentaria. vt. fl. de vi ⁊ vi ar.l.i. . interdictum autem hoc..ỹòTꝓ..

ſine autem corpore.⁊ ſic duobus locis conuenitur. ⁊ aut ponit

Kk Excipitur. 5 ver

3 †

diſinnctiue qr̃ dicitur momentaria. dic vt dixi.. ꝗ legit pſo.lI.ſi .

o VAbi fideicõmiſſum peti oportet. ꝙ ĩ fideicõmiſſo dr idem ĩille

gato frnizant etenim hodie.vt.ff. de le. i. l..

p f IJdeicõmiſſum. relicta.i.fſactum eſt teſtamentum. naͤ ibi

pidetur defunctus cum legatario contrabere. vt inſti.

ob.ex quaſi contractu.. heres ſecundum quoſdam.qꝙ

non placet. qꝛ non cum defuncto ſed cum berede legatarij con
trabere videntur. vt.ff. quibus ex ca. ma. lI. apud or. 5. ſi. c.l. ſeq.

dic ergo relicta i. exiſtit yt ſit tercium adiacens ut.ffi de leg. 2

ui 1e.

.
ininbus⸗
telii⸗
o.
cant ldf⸗
. u gruur
binio et
un genui
hiſoluter.
inſtl dece.
gea accur.
Lo/.
lon wi tel
ot.Apbo
udiibeum.
fipecn,id
idecond
4ricano.
glct eroe
oneo ? h
daslegbue
ſchabestfon
Cnventurſa
flde nu⸗
1 gocatmn.
atauero
bloco phonn
lo loco qno
ſit pomnſi
ſnconuennn
Pon. qoia
biled wbie
Uendon conn
Caun r ſt
Iob conran
cblens, .
Antnusct
UWklens ſenn
plnrdin .
4 nnmae
II Hien
Aqu
glaſtt
füſtfbeh
Nehlebexren
ſnant
lunſ
WAWõ
barſrn
ohatnn
laane⸗
uuntr
Denmii
aeſcö
ueinnſ
ſumea

eſernege
e quũ rel.ſic ⁊ ſatiſdatio petitur ubi exiſtit.vt. ff. ut le.no.ca.l. poſt liberentur hec faciendo ſed defendere coguntur reſpeciu inf̃ ꝙ bñt. nam
durdſt qua. . li. ⁊ plene hoc poſſes diſtinguere. vt. fl. de iudi.l.ꝙ legatur ⁊ vir ſi in dote agit vl defendit pꝛincipaliter agere vel defendere dr̃ roõne
4 in gloſa.i. legatarius. . iuris ꝙ hʒ.vt.fl. de re iudi.l.ſepe. . ſed ſciennbus. Itẽ fructuarius reſpe
nei q Abi conueniatur qui certo loco dare pꝛomiſitt. cin iuris qꝙ bʒ. in rem tenetur ad exhi.vt.ff. ad exhi. celſus in pꝛin. Item
wiii rᷣ ꝗq AVi certo. arbitraria adiectum ẽ.i. conditione certi arbi emphiteota dr̃ poſſidere vt euitet ſatiſdationem. vt.ff. qui ſa.co. ſciendũ
en. traria que bʒ locuʒ .HF. i. ſi ergo onus enitat =
Alini in inbus caſbus. s”õäs , . onus ſuſtinere dʒ circa de
nnn yvt. fl. e.l. i. .. hec at ſatis non fecerit. arbitraria actione dicio dominum nominare :yt ſiue fenſionẽ ſacienda m. Sed
n. actio. ?.l. ll heres. ⁊q in alio locõ poteſt conueniri: in in eadeʒ duitate degat:ſiue ĩ agꝛo an contra ciuiliter im poſ
Metit 4 xl. aut ⁊? dĩ arbins qua eni eſtimatio p alterutrius ſiue in alia pꝛouincia ſit certo die ſidentem datur rei vendi
mmini, . nr qꝛ iux ex ſuo interſuit loco ſuõ potius q; in eo ĩ rum ſpacio a iudice diffiniendo: catio.quidã ꝙ ſic.⁊ fiet re
le wi arbitrio rilet de quo petituꝛ ſolui. xix. ad notionem eius perducen miſſio in rem pꝛo ciuili im
n ienß Rrm Neiuich W . . 0 wvel vie in locis in quibus pꝛeꝛ ſiñ veniat qni defendat.
– bi natur. ic. Abi in rem actio exenceni dium ſuũ eſt perueniẽs: vel pꝛocu non fit preiudicium natn
„Aenn. V Si vero poſt huiu oſſidens ſciat ⁊ patiat᷑ vt
un ¶Loco. ſ. quollbet MMpa. Diocle. ⁊ Maxi. aa.? mogl indultum tps minime hoc re iudi. “ i. Alij
e hne nam vbi te inuene cc. Pancracio. , . diſpoſitum E facere maluerit: ta dñt non teneri rei vẽ.eum
vulgu⸗ ro ⁊c. ⁊ ꝓ hoc.ff.ð Nrem actio nõ contra vẽ quam lite que ei ingeritur ex die q tm̃ ciuiliter poſſidet quũ
lng. iudi.l.eum.⁊ de cõ ditoꝛem: ſed contra poſſi quo poſſeſſoꝛ ad iudicium voca non hẽat ſacultatem reſti
Brimmnt ſti. pecu. ſi duo. F. entem cõpetit. fruſtra ita tus ẽ ad interrũpendam lõgi tpis tuendi. vt.ff. de rei ven. l.
lwilep .i. ⁊ de condi.ĩde. qʒ deſideras nõ tecum còongredi: preſcriptionem ↄteſtata iudex vt officium.
Dünbuma l.qui certo. ꝙ nõ ſed cum actoꝛe tuo dominium vẽ pote dominò poſſeſſionis ne poſt q Immobilẽ pꝛo mobili
liggini placet.expõe ergo dicànte: quũ te poſſidere conten huiuſmodi humanitatem pñtiam ſi poteſt dño nunciare. ſed
ſocntlitn d idoneo ⁊ hic ⁊ ĩ das. Nam ſi denũciàſti ei qui tibi ſui faciẽte edictis legitimis pꝛopo res deponiiur ſi ſuſpecta
cgnlr dictis legibus vbi vendidit intelligis ſibi euictionis nendis eum citare curabit.Et tũc perſona ſit. ⁊ agit vt. ff.ꝗ
Nlaigelmm ſ. habeat foꝛum ꝗ periculum iminere. Nec enim in eadem volũtate eodem perma ſatiſda.co.ſi fideiuſſor.ꝭ.
Prblagſete conuenitur ſecũdũ iuriſdictionis ſoꝛmà in eddem pꝛio nente:negociũ ſũmati diſcutiẽs ⁊ fi.⁊ hoc caſu.ſ.ĩmobili lo
Inaninhert et. ff. de mu. 7 ho. uincia conſtitutis tam petitor̃ q; ĩ poſſeſſiõnem rerũ actoꝛem mitte quitur dicta lex officiũ.ſʒ
Mtonmn in vt gradatim. 5. i. poſſe eſſoꝛe ob actoꝛis perſonaʒ qᷓ; re non differat: omni allegatione hodie idem ẽ in re mobili
ſbgio ii Itez ⁊ quero ſi cer in alia pꝛouincia dicis conſiſtere abñti pꝛincipali qöne ſèruata. p aut.qua in pꝛonincia.
dl,Bihan to loco pꝛomiſi an debet imutari. V . Mopera. Aalentinia. ⁊ Gra. ? e Bebet. i. poteſt. vt. ff. an
faſchenie eo loco quo facta Mhp. Cõſtã.ad yniuerſos ꝓui. The. aag,. ⸗ per alium ca.ap.l. fi.vl dʒ
Gntntline ſuit pꝛomiſſio poſ Aquis altèrius nomie quo Ctoꝛ rei foꝛuʒ ſiue in rem ſi ſi nunquam facturus eſt.
nSAne ſim conueniri. Jo. libet modo poſſidens imo ue in perſonam ſit actio ſe fſ Biffiniendo.forte ſecun
geiltren ꝙ non. quia non bilem rem litem ab aliquo p in rę quatur. Sed ilocis ĩ ꝗbus res qum. l.. de dila.l.i.uel ſe
nncheſee ibi ſed vbi eſt ſol actõem ſuſtineat: debet ſtatim ĩ iu pꝛopter quas cõtenditur conſtitu cundum autẽ.qua in pꝛo
etrigi uendum contrahi nincia. M
Cltinſtt uidetur. vt. ff. ð ac. .Z S g Domino.i.eo qui domi
wnonikl t ob. contraxiſſe..fl.e.l. pe. Alij contra. ⁊ p eis.fl. de iudi.l be num nominauit ſed verius pꝛo vero domno pDnne.
anigihtuſen res abſens. F. fi. :.l. omnem. —. . . b. Lugre. ſ. nominantem iu dic dominum vt euidenter dicit littera quia
bitrirt t Alterutrius. vt quia vnius intereſt ñ alterius ſi autem vtriuſq;. dom inus nunc pꝛimo citatur.
nPoi aunr. tunc ſecus ſecundũ r. . W. ſed certe eta ſi ſimul vtriuſq; itereſt i Sũ matim. nam poſſet petere rem per calũniã ⁊ ideo fit bic ſũmaria co
ne ine yt plene dixi. ff. .l. i. in prin. gnitio.an ad eum pertineat vel non.ſic ⁊.j.de bo.auc.iu.aut᷑.ei qui iurat
vgdi 6e n Abi in rem actio exerceri debeat. L 7. fl. de car. edic.l.iij. S. cauſe. H
mmiin 6 x i N rem actio.poſſidẽtem.vt.S.de ali.iu.mu.cã facta.li. k Seruata iĩmo ⁊ de poſſeſſione.vt.j.de pꝛeſcri.xxx.an.ſi quis emptiõis
tanſiſtin ſed quid ſi venditoꝛ vult ſuſcipere iudicium pꝛo ẽptoꝛe .5S. pe.ecõtra videtur ꝙ nec ad pꝛopꝛietatem. vt. S. de iudi.pꝛoperandum
mmiunn quaſi defendẽdo ipſuʒ nũquid põt inuito actoꝛe.quidã .(5. ſin aũt. que ẽ contra. ſed ſolue vt ibi. in.l.pꝛoperandum. Sed uſq;
rimn t c ſic. vt. ff. de pe. here. ſed ⁊ ſi lege.S.fi.⁊. . Iteʒ ſi res in fi..⁊.ff. ad ꝙ tp̃s auditur de pꝛopꝛietate.h..vſq;.ad.x.an.inter pñtes ⁊.xx.in
Cinmuſn de ap.l.ab executoꝛe. S.i.⁊ de ali.iu.mu.cã fa.l.iij.F.fi. Sed lex ter abñtes.nã poſtea res erit vſucapta ſiue preſcripta.qꝛ iuſte poſſidet ꝗ
. iſta dicit contra. :.ff. de pꝛocura.l.ſi actoꝛ. ſed dic ꝙ põt in foro anctoꝛe pꝛetoꝛe ⁊c̃.vt.ff.de acqui.poſ.iuſte.nec diſtiguitur vtrum res ſue
ſbide ſ emptoꝛis. vt.ff. de iudi.l.venditoꝛ. niſi vt.ð.de pꝛocura.l.vltima. rit abñtis vel alterius.aliud ãt ẽ ĩnoxali actione.nã ſtatim efficitur dñs
tlasacht D y Congredi.i.agi. Actoꝛe.i.venditoꝛe. accipiens ſi pꝛimo poſſeſſoꝛ erat dñs.vt.ff.ſiex noxa.ca.agatur. l.ij.ĩ fi.
otalbifmit⸗ 5 Vendicante.ſ.rem rõne dominij. ſed ðominiũ non petit quũ de noxa.⁊ generaliter. ⁊ idem dicimus ĩ cauſa dãni infecti ꝙ in noxali
ſum mnmnt habeat. vere enim bʒ illud. quia ſi non baberet. non haberet rei ſed in actione perſonali vſq; ad.xxx.an.dico audiendum volentem recu
imo ottlr nendicationẽ. vt. ff. de rei ven.l.in rem in pꝛin. vel dic hʒ quo ad perare poſſeſſionem quũ nec poſſideat miſſus.vt.ff.de ac.poſ.l.iij.ꝭ.fi.
oct Min quid.⁊ quo ad quid ñ habet. nam habere dr multis modis.vt niſi miſſus eam vendiderit.vel inſolutñ acceperit ꝑ iud icem. Itẽ an ſta
ni Nedeini Iff. de ver. ob. l. ſtipulatio iſta. . habere vel dic vendicat dñiũ.i. tim miſſus poſſideat vel demum poſt ãnum. M. 2 Az. ſtatim ſz. P.
ſonen tihn, aſtribuit ſibi dominium hoc ẽ dicit ſe dominum. ⁊. B. poſt anum vt plene dices.vt.j.de pꝛeſ.xxx.an.ſi quis emptionis
ickicnfi 4 a Denunciaſti. ante ſnĩam. vt. ff. de euic. ſi rem quam. 5§. fi. ⁊. j. de §S. p. ſed hoc quando nõ eſt quaſi conteſtata. hic erat quaſi cõteſtata.
um munni euic. ſi cõtrouerſia. ?.j.de pi.⁊ cõ.rei ven.l.i.ſecus ſi non denũcia I a Ctor.ſequatur.vt.ð. de iuril. o. iu. lij.
hnin i/ B ult quũ poſſet.vt. fl.de euic.ſi fundo.S.fi. m S04 in locis.q.d.non ſolum ibi ybi habet domicilium.
isgto b Foꝛma. que eſt. vt vbi ipſe emptor ſoꝛum habet defendatur pꝛꝛ n Res.l. imobiles fere ſecundum omnes. ſed Az. contra. qꝛ bic igiſtinc
oni⸗ ſe vel alium vt. ff. de iudi.l.venditoꝛ. . te dicit ꝑ id ꝙ eſt. ff. de iudi.ꝙ legatur.. ſin autem ⁊ pꝛo eo in eo.ti.
A Kc ſ quis.quolibet mo do. vt cõmodatarius rei ĩmobilis vl ſed ⁊ ſi ſuſceperit.ꝭ.fi.ſed certe ſecundum. H.in mobili videiuꝛ aliud di
–1D (olonus vel inquilinus qui non hʒ ius in re vel in ſeuda cendum.ſ.vt ſufficiat ſatiſdari indicio ſiſti in ſuo foro. vt.fl. de ofi.p re.
+ tario phiteota vel fructuario vel quocunq; mõ teneat nomine al ſenatus. .ff. qui ſatiſda co.ſi fideiuſſor. 5. fi. niſi in caſu vbi ſufficit nu
Amann terius 'm Jo.ſed alij vt Ir. ⁊. P. dicunt aliud eſſe in eo qui bʒ da cautio pꝛopter priuilegium legationis.t.ff. de iudi.l.ij.S p.nel lo
cen/ ius ĩ re vt in feundatario. emphiteota creditoꝛe ⁊ fructuario ⁊ ſuꝑ quitur ibi quũ perſona non erat ſuſpecta. alias ſatiſdat vel ꝛes depõi
. N un ſiciario ⁊ ſimilibus vt ipſi non pñt dñm nominare i iudicio. nec dqebebit.ut dicta.l.ſi fideiuſſor. .ſi.Alij dicunt pꝛimo ibi litẽ ↄteſtãdã
4 HWZ n

ubi res eſt. ? poſtea ſatiſdat. ꝙ poſſet eſſe nerum ſi actio eſſet tempoꝛe pe
ritura. vt dicta.l. ſenatus. Sed quid ſi reali te conuenio hic vbi habes
domicilium. 2 res eſt alibi quis executioni mandabit. index illius
