llrit
unldi

Annil

ANN
n .

n g
VD

oqe

aur N

uuhl

.
S
unſid

M

ſn
Nt

ß
dom

gie⸗

,4

D

SH.

.

7

pedeſtres milites dicuntur qui habent caligas decorio ⁊ hi dicũ
tur caligati milites ⁊ equeſtres qui in equis uadunt ⁊ nota quod
hodie eſt ius generale quod hec lex dicit.vt ſine ſolẽnitate ſcriptu
re ⁊ aliorum que dicuntur.j.l.proxi.contrahat matrimonium.

DS.quia vero dudũ
coll. viij.

Pompa. ideſt cõ

niuium.
m i Mperial.
ad eam me
liorem condictio/

n Reſpicientes. ſci

licet mulieres.
o Nam ita. ſcilice t
ſubleuando lapſuſ
mulierum ſicut ⁊?
noſtros lapſus de
us milſerator ſub/
leuat.
p Imitari.nota qð
dicit imitari nimi/
am, alias diuinam
clementiam. ideſt
dei ⁊ ideo diẽ quia
in ſola pietate poſ
ſumus eſſe deo pa
res.ſic dicitur deuſ
equat nobis ſola
clementia.ſicut ⁊ in
autẽtico.ut iud.ſiñ
quoquo ſuf. S. ita
q;. coll.ix. ⁊.j. de
dona.inter ui.⁊ v/
xo.l.ſfi.in fi.

Itaq;.ſuſpenſiua

eſt conſtructio uſʒ
illuc preſenti clemẽ
tiſſima ⁊c.
rNati eſſent.ut.ff.
de na.re.queris.
Scenecis.que di
cuntur ſcenice dici
tur in auten. ſceni
cas.nõ ſolum colł.
v.ſ. proſtitute.h̊ au
tem licʒ de eis trac
tare intendat tem/
perauit tamen uo
cabuli ſignificatio/
nhẽ eaꝝ turpitudinẽ
ſupprimere uolenſ

alias etiam dicun
tur ſcenice que lu

dunt in ſena. ⁊ i
ſte etiam ſunt inſa
mes ⁊ de eis etiaʒ
poſſet dici hic loꝗ.
ut. ff. ð hiſ qui no.
in fa.l. i. . ij. F. fin 3
Scitis.ideſt ſtatu
tis.ac.
n Dignitate. ſibi
data.
EElio modo puta
ta data patri.ſcilicʒ
dignitate ut quia il

k ſ Idonationum
pu.iubem.

inſtrumenta. ſic ⁊.S.e.neq; ſine. ⁊.j. de re

iudiciuʒ.ſi uero utꝛoq; orbata pa
rente ſub curatoris defenſione cõ
ſtituta ſit ⁊ inter honeſtos compe
titores matꝛimõij oriatur forte cer
tamen ut queratur cui potiſſimũ
puella iungenda ſit:ſi puella cultu
uerecũdie pꝛopriaʒ noluerit uolũ
tatem depꝛomeẽ coram poſitis ꝓ
pinquis iudici deliberare permiſ
ſum eſt: cui melius adulta ſociet᷑.
Mypĩẽs The. ⁊ Aal. Bal. pp.
Caligato milite uſq; ad pꝛo
tectòris perſonam ſine aliq̃
ſolemnitate matꝛimoniorum libe
ram cum ingenuis duntaxat muli
eribus contꝛahendi coniugi perit
timus facultaten.
Dẽ.aa. Hierio. H
J dònationuʒ ante nuptias
lel dotis inſtrum̃ta deſuerit
pòmpa etiaʒ aliaq; nuptiarũ cele
britas omittatur:nulluſ exiſtiet ob
id deeſſe recte alias inito matꝛimo
nio firmitatẽ:uel ex eo nat᷑ liberis
iura poſſe legitiorum auferri inter
pares honeſtate pſonas nulla lege
impediente conſortiũ quod ipſoꝝ

cõſẽſu atq; amicoꝝ fide firmatur.

Mpr iuſti.a.Domeſtheni. pᷣpᷣ.

Mpiãlis beniuolentie pꝛo

pᷣũ hoc iudicãtes ut õi tẽpo
re ſubiectorũ cõmoda tã iueſtigar
quaʒ eis mederi ꝓcuremus:lapſo
quoque mulierũ per quas idignã
honore conuerſationem imbecili
tate ſexus eligunt cuʒ competenti

mogeratõe ſubleuãdos eẽ cẽſemo

minimeq; eis ſpem melioris ↄd iti
onis adimere:ut ad eam reſpicien

tes ipꝛouidã ⁊ minuſ honeſtã elec

tionem facilius derelinquant.
Nãm ita credimus dei beniuo
lentiam ⁊ circa genus hũanũ nimi
ã clementiã:quantũ noſtre nature

poſſibile eſt: imitari:qui quottidia
niſ hoĩnũ peccatis ſp ignoſcere di

gnatur penitentiã ſuſcipere noſtrã
⁊ ad meliorem eã ſtatũ deducere.
Quod ſi circa noſtro ſubiecios
ſpio nos etiã facere differamus nił

la uenia digni eſſe uidebimur. Ità

q; quũ iuſtũ ſitſeruos quoq; liber
tate donatos poſſe ꝑ diuinã indul
gentiã natalibus ſuis reſtitui poſt
qᷓ; h pꝛincipale beneficiũ ita dege
re quaſi nũq; ſeruiſſent:ſed ĩgenui
nati eſſent. Mulieres ãt q̃ ſceni
cis ſeſe qðᷣ ludiſ imiſcuerũt.poſtea
uero ſpreta mala ↄditõe ad melio
rẽ migrauẽ ſnĩaʒ ⁊ ihoneſtã ꝓfeſſi
onẽ effugeꝛt nullã ſpẽ pᷣncipal hẽe
bñſicij ꝙ eas ad illũ ſtatũ reduce
reti quo ſi nihil ihõeſti pecatũ ẽet

le ſenator ⁊ hic ſit filius ſenatoris.Accurfiuus.

y Botalibus. ideſt nuptialibus.nam ⁊ ſine dote poteſt eſſe matrimoniũ

ſed non e conuerſo.nt.ð.de donatio.ante nup.l.ſi.tutius eſt tamen ali

quid lʒ modicum in dotem dari.

5 Omni machula.nota ar.quod teſtis ſit admittendus licet prius fuerit in

ↄmorari potuerũt. Pñti ſcione
clem̃tiſſima principale bñſiciũ eis
ſubiecia lege condonamus:ut ſi ðᷣ
relicta mala ⁊ ihoẽſta ↄuerſatione

comodiorẽ uiaʒ ãplexe fuerint ⁊

honeſtati ſeſe dederũt liceat eis no

ſtro ſuplicare numini ut diuios af

fatus ſine dubio mereãtur ad ma
trimonium eas uenire permitten
tes legitimum. his qui eis coniũ
gendi ſunt nullo timore tenendis
nec ſcitis pꝛẽteritaꝝ legũ infirmuʒ
uideat᷑ tale coniugiũ ſʒ ita ualidũ
huiuſmodi permanere mar̃imoni
ũ confidentibus quaſi nulla pᷣcedẽ
te ihõeſta uita uxores eas duxerit
ſiue dignitatẽ pᷣditi ſũt ſiue aliõmõ
ſcenicas ĩ matꝛimonio ducere ꝓhi
beantur:dũ tñ dtalib oĩmõ iſtꝛu
mentis nõ ſine ſcriptis tale pꝛobe
tur coniugium Nam Oͤmni macu
la peĩtus direpta ⁊ quaſi ſuis nata
libʒ huius mulieribus redditis nʒ

udcabulũ ihoneſtũ eis iherere de

cetero uolumus neque diferentiã
aliquã eas hr̃e cuʒ hiſ que nihil ſi
mile pecauerũt. Sed ⁊ liberos
ex tali matrimonio pꝓcreandos ſu
os ⁊ legitim os patꝛi eſſe licet alioſ
ex pꝛiore matꝛimonio legitimos
habeat ⁊ bona eius tam ab inte
ſtato quaʒ ex teſtatione iſti quoq;
ſine ulio impedim̃to percipere poſ
ſt. Sʒ ⁊ ſi tales mulieres poſt
diuinuʒ ẽſcriptum ad preces earũ
datũ ad matrimoniũ uenire diſtu
lèrint ſaluam eis nihilominus ex
timationeʒ ſeruari pꝛecipimus tã
ĩ aliss omnibus quam ad tꝛaſmit
tendam quibus uoluerint ſuã ſub
ſtantiam ⁊ ſuſcipiendam competẽ
tem ſibi legibus ab alijs relictam
uel ab inteſtato delatã hereditatẽ.

In auten. ſcenicas non ſolũ ⁊c.S.
.i. coll. quinta.

CoO. g ALoôscd eis pèꝛ
ittitur etiã ſi iurauerint in tali pꝛo
feſſione ſe perſeueraturas quia le
gibus expreſſum eſt ilicite rei iura
mentum ſeruari non opportere:⁊
pena piurij ſi qua ẽ in eum qui exi
git conuertenda eſt. tex.C.
Similes uero tale merentibus
ab imperatore beneſicium mulieri
bus illas etiam eſſe uolumus que
dignitãtem aliquam habeant:ſed
⁊ſi non ſereniſſimo pꝛincipi ſupli
cauerint ultioneam tamen donati
onem ante matꝛimoniuʒ meruerit
ex qua dignitate ⁊ aliam etiã oẽm
maculaʒ per quã certis.hominibo

famis ſi acceperit peniten
tiam quod quidam conce
dunt. ⁊ pro eis in decre.
xxxij.q.i.quod auteʒ.⁊.c.
apud ⁊ lombarda de per
iurijs.c.ſi.l.ij.ſed Jo.con
tra.ar. ff. de re.mili.qui
cum uno. .ignorantia. ⁊.
ff. de ritu.nup. palam.F.
non ſolũ ⁊ penitentia quo
ad eũ nõ quo ad munduʒ
uel ſolum principem nale
at ſibi lata. Rr

a Vocabulum ſic. 5. de fe

rijs a nullo.
b Diſtulerit. ideʒ ſi n unq;
uenerĩit.⁊.de cõdi.ob.cãʒ
ſi repetẽdi.ſic g late iter pᷣ
tatur cõceſſio.ſic ⁊.ff.de cõ
ſti.priĩci.l.fi.⁊.ff.de re iudi
.l.quidã conſulebat.ꝛ.j. ð
bo.uac.l.ſi quãdo. pᷣdictã
ãt interpᷣtatiõeʒ licet facere
ẽt ſi iurauerit ↄtrariũ ũde.
Sequitur auten.ꝙ eis ⁊c̃.
que eſt ex cor.ſcenicas ⁊c.
coll. v. Autentica
cq Aog eis als eis t

d Perittit. ſic ⁊ al ex pmii

ſiõe legis deſerit ſacramtũ
pietat rõe.vt ff.de obſe.l.
nllü. als rõe tacite ↄditõ
nis.ut.S.de nõ nu.pec.l.f.
? al.qꝛ õ leges fiat.ut.ð.ð
le.⁊ cõ.nõ dubiũ.⁊.ff.ð le.
i.ſi ꝗs ĩqlinos.S.fi.⁊.ff.de
pac.iur᷑.gen.S.⁊ genelr ⁊ al
hẽs meliẽ nota ſtulte ꝓĩſ
ſiõis nõ ĩplere qᷓ; crim̃ adĩt
ter̃. It tollerabili ẽ iuram̃
tum ad implere q;turpiter
facere.ut i decr̃.xxij.qiiij.
c.prio.quod.alias eſt qꝛ.
e Pena. x. librarum auri.
nt ĩ. e. at.⁊ nõ ꝙ tria dʒ cõ
tiere iuramtũ ueritatẽ iuſti
ciã ⁊ iudiciũ.quoꝝ ſi ꝗd ð
fuerit ꝑiur ẽ ꝗ facẽ ut.xxij.
q.ij.aĩaduertẽdũ.at h̊ nłla
erit diſcretio nłlũ iudiciũ.?
ð h̊ ex ð iureiurã.tua noſ.
f Siles.merẽtibus.ad ſui
petitionem.
g Dignitatẽ.a pᷣnci.ſibi da
lã ultro.ſ.ſiũ adiſtratione
nam ↄ adminiſtratione ſñi
pñt hꝛe. vt. ff. ð . iuẽ. l. ij. ni
ſi forte dicert ñ obſtãte lge
aliqᷓ.⁊ cit exẽplũ qñ ſiñ ad
iſtratõe. qꝛ ↄceſſit eſſet il
luſtriſ łſilis.vt.ff. ð ſẽa.l.f.
h Habeant. per priuilegiũ
etiam principis.

i Bonationẽ.i.cõceſſiõem

ui

dighnitatis ſic dicitur do
nari libertas.ut inſti.de li

ber ti. F. li.
a Oportet. ar. quod hoc
ipſo quod conceditur di
gnitas videtur remitti in
famia.quum omne id per
quod peruẽiatur ad illud
videatur eſſe remiſſum.vt
⁊.j.de digni.l.ij.li.xij.
b His illud.nate ſint.arg.

quod nõ eſt dicendus ſa

cerdotis ſilius ⁊ ꝛegis qui
anteqᷓ; eſſet pater ſacerdoſ
uel rex natus eſt. ſicut hic.
⁊ ecõtra qui naſcitur poſt

ᷓ mater deſinit eſſe ſceni

ca. ⁊ eft ſic. ff. de noxa.l in
delictis. S.i.⁊.ff. quod iuſ
ſu. ſi tutores. §. li iuſſu. 2
ad.l.cor.de fal.de eo.⁊.ff.
ge teſ.mi.l.ticius.⁊.ff. de
decur. l. ij. S. in filijs ⁊.j. ð
decur.l.fi.ſed ar. cõtra.ff.
de condi.⁊ demon.ſi an/
cille. Item arg. pro ⁊ con
tra.ff. de penis moris.S.
iſte dic ut ibii.
c Immo. remouendum a
dubitatione.
d Impares. ut inter clariſ
ſimam ⁊ illuſtrem. Item
inter illuſtrem ⁊ ſuperillu
ſtrem. ac.
e Neferiarum.quando in
ter aſcendentes ⁊ deſcen
dentes.
Inceſtarum.inter collate
rales vel affines. ſequitur
auten.maximis que eſt ex
coꝛ.utli.ma.⁊ auie..quia
uero legem dudum. 7. 5.
hoc ergo coll.octaua.
g Subiecto. ideſt deĩcepſ.
h Succeſſores. ſi predic
tum priuilegium impetre
tur. accurſius.
Autentica.
i m Aximis. deco⸗
rati. ut ſuperil
luſtres.ſcilicet.
deſcenſiue ⁊ incluſiue naʒ
ipſi maximis decorantur
dignitattbus.
k Dotalibus. ideſt inſtru
mentis.nuptialibus.nam
dos non ẽ opus.ut ⁊ dixi

.5. e. l. ſed ar. contra in au
ten. qui.mo.na. el.le..h

ergo coll. viij. Item ⁊ aliaſ

in tribus exigitur ſcriptu
ra que ſunt in hac.l.eſt ?

quartus.. o auten. ſed
nouo iure regulariter con
tra.vt.ð.e.l.neq; ſine ⁊ hic
ſubijcit.
Alnte contracta. ſalicet ã
te dignitatem adeptam.
ut in cor.

m Bar baris. ſubiectiſ. no

—

legitime cõiugi mulieres pꝛohibẽ

tur aboleri penitus òportet. His

illůd adiungimus ut ⁊ filie huius
mulierũ ſiquidẽ poſt expurgatõm
prioris uite matꝛis ſue nate ſint ñ
uideantur ſcenicarum eſſe filie nec
ſubiacere legibus que pꝛohibuer̃t

filias ſcenice certos hoĩes ĩ matꝛi
moniũ ducere.

Sin uero ante
pꝛocreate ſunt liceat eis pꝛeces of
ferentibus inuictiſſimo pꝛincipi ſa

crum ſine obſtaculo ullo mereri re
ſcriptũ:p quod eis ita nubeẽ perit

tatur quaſi non ſint ſcenice matꝛis

filie:nec iã pꝛohibeantur illiſ copu
lari quibus ſcenice ſilias uel digni
tatis ul alterius cãe gẽa uxores du
cere interdicitur:ut tamẽ omnimõ
dotalia inter eos etiã inſtrumenta
cõficiãtur. Sed ⁊ſi a ſcenica ma
tꝛe pꝛocreata que uſque ad mortẽ
ſuã ĩ eadem pꝛoſeſſione durauerit
poſt eiuſ obitum pꝛeceſ ĩperatorie
clem̃tie obtulerit ⁊ diuinã idulgẽti
aʒ meruerit liberationẽ mate:ne in
iurie ⁊ nubendi licentiã ſibi cõdo⸗
nantẽ iſtã quoque poſſe ſine metu
pꝛiorũ legũ in matꝛimonio illis co
pulari ꝗ dudũ ſcenice ſiliã uxoreʒ
ducere prohibeãtu. Immoͤet
illud remouẽdũ eſſe cenſemus qð
in pꝛiſcis legibus licet obſcurio cõ
ſtitutũ eſt ut matꝛimonia inter ĩpã
res honeſtate perſonas contꝛahen
da non aliter quidẽ ualeãt niſi do
talia inſtrumẽta cõſecta fuerit his

uero non intercedẽtibus oimodo

firma ſint ſine aliqua diſtinctõe ꝑ

ſonarum: ſi nõ liber ſint ⁊ ingenue
mulieres nullaque nefariarũ uel ĩ

ceſtarũ coniũtionũ ſuberit ſuppli
cio.nã neſarios ⁊ inceſtos coitus
omnibus modis ãputamo:ſicut ⁊
illos qui pꝛeteritarũ legũ ſanctiõe
ſpecialiter uetitiſũt:exceptis uideli
cet his quos pñ̃ti lege permittimꝰ
legitimiq; matꝛimonij iure muniri
pꝛecipimus his itaq; per hanc ge
neralẽ legẽ conſtitutis ⁊ de cetero

cõſeruandis pꝛeteritas etiã huiuſ

modi cõiunctioneſ ex ſubicto tpe
factas ſecũdũ pꝛedictam diſpoſiti
onẽ iudicari pꝛecipimus ut ſi quis
talẽ uxorẽ ab initio noſtri ĩperij:ꝓ
ut dem̃ ẽ:iã duxerit ⁊ libeꝛos ab ea
ꝓcreauerit iuſtos eſſe ⁊ legitimos
⁊ tã ab inteſtato quã ex teſtamẽto
patꝛis ſuccèſſores habeat ⁊ legitia
in poſterũ nihilom inus ea uxore
permanẽte pꝛocreati liberi quoqʒ;
legitimt ſin.

In autẽ. ut liceat mattꝛi ⁊? auie.ꝭ.
quia uero coll octaua.

gonn. m Axis decora

ti dignitatibus uſq; ad illuſtres nõ
niſi dotalibus inſirumẽtis ↄſcript
rite contꝛahunt nup:licet ante con

tractas retineãt exceptis barbaris

reliqui omnes ſolõ affectũ recte ceo

pulant matꝛimonium.
Dem. a. ad ſenatum. .
Auncimus ſi quis nuptiarũ
fecerit mtionẽ ĩ qualicũque
pacto quod ad dandũ uel ad faciẽ
dũ uel non dandũ uel non faciẽdũ

oↄcipitur ⁊ ſiue nuptiarũ tẽpo dixe
rit ſiue nuptias nominauerit non

aliter intelligi eſſe cõditionẽ adim
plendã uel non extenuandã nec ip

ſa nuptiarũ accedat feſtititas:⁊ nõ

eſſe tempus iſpiciendũ ĩquo nupti
arũ etas uel feminis poſt.xij.ãnuʒ
acceſſerit uel maribus poſt.xiiij.ã
nũ cõpletũ ſʒ ex quo uota nuptia
rũ re ipſa pꝛoceſſerit ſic etenĩ ⁊ ãti
qui iur̃ cõtẽtio dirimetur ⁊ imm̃ſa
libroꝝ uoluminia ad melirẽ mõʒ
tandem peruenient.
Bem. a. Jul
A furiòſi parentis liberi in
cuius poteſtate conſtituti ſt
nuptias poſſint contꝛahere apud
ueteres agitabatur:⁊ quidẽ filiã ſu
rioſi marito poſſe copulari oẽs pe

ne iuris antiqui conditores admi
ſerũt:ſufficere enim putauerunt ſi

pater non contꝛadicat. In ſilio au
tem familiaſ dubitabatur ⁊ Alpi.
quideʒ rettulit conſtitutionem im

peratoris Marci que defurioſo

nõ loquitur ſed generaliter ð filijs

mentecaptiſ ſiue maſculi ſiue femi
ne ſint qui nuptiaſ hũt ut hoc fa

cere poſſint ⁊ nõ adito pꝛincipe.
Et aliaʒ dubitationẽ ex hoc emer
gentẽ ſi hoc quod de demente cõ
ſtitutio induxit etiã ĩ furioſis obti

nendũ ſit quaſi exẽplo mentecapti

ſurioſi filios àdiuuantes his ita
que dubitat᷑ tales ãbiguitates de
cidentes ſancimus hoc repleri qðᷣ

diui Marci conſtitutioni deeẽ ui

detur: ut nõ ſolũ demẽtes ſed etiaʒ
furioſi liberi cuiuſcũque ſexus poſ

ſint legitimas contrahere nuptias

tam dote quam ante nuptias dõa

tione a curatore eoruʒ preſtanda:
extimatione tamẽ in hac regia ur

be excelentiſſimi pꝛefectiurbis in

prouincijs autem uirorum clariſ
ſimorum earũ pꝛeſidũ vel locoruʒ
antiſtitũ tã opinione perſone quã

mõderatione dotis ⁊ ante nuptiaſ

donationis conſtituenda preſenti
bus tam curatoribus dementiſ ulł
furioſi quam his qui ex genere eo
rum nobilioꝛes ſunt:ita tamen ut
nulla ex hac cauſa oriatur uel in

hac regia urbe uel in ꝓuincijs iac
cuꝛa ſubſtantie furioſi uel mente

capti ſed gratis omnia pꝛocedant
ne tale hominum infoꝛtunium eti

am expenſarum detꝛimẽto pꝛegra
uetur

Bem. a. Juliano pꝛeſfecto.pꝛe.

J qſ alunã ſuã libertate do
naueꝛit ⁊ ĩ mr̃imõio ſuo col

ſtre reip. quibuſſo
lo affectu ſine ali⸗
qua ſcriptura licet
contrahere nup. li
cet maximis deco
rentur dignitatib.

n Solo affectu. nõ

ob. iſti. e. .p. quia
illud quo ad hoc
ut filij ſiant legiti⸗
mi non ad ſubſtan

tiam matrimonij.

o ſ Aruncimus.
vt ⁊.j.de ma.teſ.l.
cum leſtator. ⁊ ar
gu. . de his qui
ue. e.l. fi. ⁊.j. de le.

heree. ſi maior. arg.

contra.j.de ſidei/
com.libro.l. fidei
commiſſaria.ſʒ ibi
ſtatuit certum tem

pus h non. Itẽ bi

fauore libertatis.
Item argu. contra
.ij. de inſti.⁊ ſub ſi
mater.
p Meliorem. aliaſ
eſt in tex. medio/
crem.
conſtituti.
remanent enim in
poteſtate. vt. ff. de
dis qui ſunt ſui uł
ali. iu. l. patre.

r Aliam repete ret

tulit. ac.
ſAgiuuantes. re
pete conditores ã
tiqui iuniss.
t Nuptias.vt inſti
.e. S. primo.
u Antiſtitum. repe
te exiſtimatione cõ
ſtituenda qð eſt. j.

x Quam modera

tione. ſic ⁊.ff.de iu

re do.quero. 2. 5.

de epiſ.au.l. tam ð
mentis.ſed quid ſi
idem filius ſit pa/
tris curator quod
poteſt. vt. fl. de cu.
fu.l i: en. ſpecialiſ
ad hoc dabitur.vt

arg. ff. de iure do.

ſiue generaliſ. quo
minus enim cura
torem habenti da
tur curator regula
iuris impedimẽto
non eſt. vt. ff. de tu
to.⁊ cu.da.ab his
.l. uentri .·5. fi. uel a
liter. dic quod ſiẽt
predicta etiam auc

fore pretore nel iu
locauerit dubitabatur apud anti ice. vr quando d

eor
ſee

l
u
zip
alt⸗
Ntrn
icli.
vel.
he
jiſe⸗
Ir.
otum
ſiel
z.

rc
lani
ſatn
füj
Kni
gian
gn
han
molor
phi
Cnvn
pg
Ecbii
ſle
11

lege
D
ſit
di⸗
neti
oe
fnca
ſeſne
nnt
Piſ
ilnte
Pon⸗
ln
Dn
läne
ti

ſe

ſſtuge
Eunuhn
Pnn S
eln.
n
ſitmald

4

loren .
er, et⸗

Cofiat

neeninin

eAſun
viſord.
lin
InEgeI

Unarte
vncinn
int,

Ptistiin.

ino,

ſtiun. Qge
nutorti
c
n nocdet
iſſe
uclé⸗

dultnd

ſdl

linet
nrr
tſco.

abiuf .
eieh.

bitor ſoluẽ ult minori.ui.ᷣff. de mino.ait p̃tor. F.i.⁊ facit ad.l. iſta
tfff. de le. iij. filie. 2. ff. e. ſi nepos. ?.l. ſi ita. ⁊.l.ſi filius.
yſ qſ alũn.i. quã ipſe aluit quũ ſua eẽt acilla ⁊ ĩde cã ma
numiſit vt ſubijcit.⁊ fac iſti.q ma.nõ poſ.S.eadem.
5 Loco fillie adoptiue qud ẽt nõ lʒ ducer ut iſti.e.adeo ulł hᷣ diẽ

qñ aluit ut filiam.
ʒ.i pri.alit᷑ fuit cũ
ea.l.ſ.ut ãcillã.⁊ fa
cit.xxix.q.ij.ſi quiſ
ãcillaã.⁊.j.ad.l. iul.
re. l. fi.
Deo mediãte.nõ
⁊ ẽ ſic ad hũc caſuʒ
.xxx.q.iij.⁊.iiij. x
totum.⁊ ex ð cog.
ſpi. c. laudabilem.
bſ Ancimus.
nolentes.
dic qð lege papia
cautũ fuerat ꝙ ma
ſcul'maiõ ſexagẽa
r ñ vᷣhat cũ maioꝛ
vl miĩoð feia qnqua

gearia ⁊ eõ maior

Anquagẽaria nõ qʒ
pat miimõia cum
maiore uł miore ſe
xagẽario.⁊ erat rõ
qꝛ nupr.ſiũt cã libe
roꝝ q̃ cã h ðᷣficẽ ui
debai.ſʒ Z ẽ ut h. ⁊
ſ.ð le.hr̃di.ſi maiõ
ſJX liᷣtã. ñ pa
lege tturx.
d Decreſcat.ſic ⁊ ðᷣ
ſta. ⁊ imagi.l.fi.?⁊ ð
cõdi.⁊ de.falſa.S.ſi
cui.⁊.S.e.qt.maxis
ſʒ eõ alter piugis
infelicitaſ facit uale
re matrimoniuʒ q;
non valet. ut. ff. e. ſi
gas ĩ ſenatoria non
ãt inf elicitas coniu
gis patris ut. ff. de
ſena. filiam.

? Bimiutũ. nõ g vi

ciatlʒ ad eũ caſũ ꝑp
uẽiat a q icipe ñ pt᷑
nt ⁊ iſti.de legatis.
§. pöt autem.
Biſſolu at. ſic ⁊.ff
ſo. ma. l. ſi cũ dote.
F. an ãt illo ⁊. ff. de
his ꝗ ſt᷑ ſui łal. iur
.l. patre.

Vn a. ſ. hac.

b Be inceſtis nup.
large oẽſdicũt inu
tileſ. ſy nefarie ꝓbpᷣe
inter aſcendentes ⁊
oſcendentes iceſte
int᷑ collaterales uel
affieſ. ut iſti. e. F.g ñ

oẽs.⁊.ff.e qn.ẽt.⁊.

rijſ.l.ſi adulteriũ.i.
P. alie que alijs rõ

nib ꝓphibẽi ſunplꝛ

quos utꝛũ ne huiuſmodi nuptie le
gitime eſſe uideantuꝛ an non. Nos

itaque uetuſtam ãbiguitatẽ decidẽ

tes non eſſe uetitũ matrimoniũ cẽ
ſemus.ſi enim ex affectu omnes ĩ
tꝛoducantur nuptie ⁊ nihil impi
um nec legibus contrarium in ta
li copula expectamus quare pre
dictas nuptias inhibendas exti/
maremus: nec enim homo ſic im
pius inuenietur ut quam ab initio

loco filie habuit eam poſtea in
ſuo colocet matrimonio: ſed ei

credendum eſt quia eam ⁊ ab ini
tio non ut ſiliaʒ educauit ⁊ liberta
te donauit ⁊ dignã eſſe poſtea ſuo
putauit mꝛimonio. Ea uidelicet
perſona omnimõ ad nuptias ueni

re pꝛohibenda quam aliquis ſiue

alũna ſit ſiue non an ſacroſancto
ſuſcepit baptiſmate:quũ nihil alið
ſic inducere poteſt paternam affec
tionem ⁊ iuſtam nuptiarum pꝛohi
bitionem quam huiuſmodi nexo:
per quem dẽo mediante anime eo
rum copulate ſunt.
Sem.aa.Joan.pp̃ᷣ.
Ancimꝰ nuptiãs q̃ ĩ maſcu
los ⁊ feias maiores l mino
res omnes ſexagenarios uel quin
quagenarios lege iulia:uel papia
prohibite ſunt omines uolentes ↄ
tꝛahere ⁊ ex nullo modo uł ex nul
la parte tales nuptias impediri.
Bẽ. a. eiðᷣ
J li bertàm quis uxorẽ ha
begat deinde inter ſenatores
ſcribat᷑ dignitate illuſtratus an ſol
uatur matꝛimoniuʒ apud Alpi. q̃
rebatur quia lex papia inter ſena
tores ⁊ libertas ſtare connubia ñ
patitur Nos igitur dei ſequentes
iudiciũ non patimur in uno eodẽ
que connubio mariti felicitatẽ uxo
ri fieri infortunium:ut quantũ uir
in altum toltatur tantum ⁊ ↄiũx e
dẽcreſcat:immo magis penitus ðᷣ

pereeat abſit itaq; a noſtro tempo

re huiuſmodi aſperitas:⁊ firmum
maneat matꝛimonium:⁊ uxor ma

rito concreſcat:⁊ ſentiat eiuſ fulgo

rem: ſtabileque maneat matꝛimo
niuʒ ex huiuſmodi ſuperuentu mĩ
me dinutũ. Silimõ ſi pᷣuati hoĩs

filia ad liberti ueniat connubium

⁊T poſtea pater mulieris ad ſenato

ris dignitatem fuerit elatus taceat

papie legis crudeliſſima ſanctio ⁊

neque ꝑ hũc modũ diſſoluàt ma

nimonium inter facti ſenatoris fili
am ⁊ libertũ:ne ſoceri proſperitas
ſine genero inueniatur:melius enĩ
eſt legif papie ſeueritateʒ in utꝛoq;

inutiũles dicũtur.qꝙ multis mõis cõtingit.ut diximus inſti e.S.ſt᷑ ⁊ alle.
IĨta.nõ habeat diuortiũ tñ tenet ut.ff.de repo.l.ſi in prin. unð
nõ cõmittit᷑ adulteriũ cũ ea.nt.ff.ad.l.iuł.de aduł.l.p.ſʒ quo ad
hoc utnõ poſſit alij nubere dẽ durare pus mẽimoniũ.ut.ff. unde
nir ⁊ uxor.l.i.S.fi.⁊ ſacit.ff.e.matrimõtij.⁊.l.in eo iuris.⁊ de diuor.l.pe.

calu compeſcere quam eam ſequẽ

do hominum matꝛimonia diſpge
re non ex uicio mulieris ⁊ mariti
ſed ex pꝛoſpera alterutꝛius partis
foꝛtuna quum enim ex una radice
uicium naſcitur conſequens eſt ut
una lege tollatur. v.

Deẽ inceſtis ⁊ inutilibus nupt᷑.

Mpr Alexã. Amphigono.
Ibeẽrta eadẽq; uxoꝛ tua

ſi a te inuito diſceſſit cõ

nubiũ cũ alio nõ hẽat ſi

mõ uxorem eam habere uẽlis.

Mpꝑpẽs Dio.⁊ Max.aa. Seba.
Eminẽè᷑ʒ ꝗ ſub ditione ſit ro
mani nominus binas uxo
res habere poſſe uulgo patet:quũ
ĩ edicto pretoris huiuſmodi ui
ri infamia notati ſunt.quam rem
competens iudex inultaʒ eſſe non

patietur.

Mopr Cõſtan. a. Patroclo.
Am ũancillis non poteſteſſe
connubium. nam ex huiuſ
modi contubernio ſerui naſcũtur:
ideoque pꝛecipimus ne decurio
nes in gremia potentiſſimarũ do
morum libidine ſeruarum ducẽte
conſugiãt.ſi enim decurio clam ac
toribus ⁊ pꝛocuratoribus neſcien
tibus aliene fuerit ſerue coniunci
⁊ mulierem in metallũ detrudi ꝓꝑ
ſententiam iudicis ⁊ ipſum decuri
onem in inſulam deportari omni

bus bonis eius ciuitati cuius curi
al fuerat mancipandis:ſi pꝛia pote

ſtate fuerat liberatus nullòſq; ha
beat liberos uel parentes uel etiã
pꝛopinquos qui ſecundum leguʒ
ordinem ad eius ſuceſſioneʒ uocã
tur:quod ſi actores uel pꝛocurato
res loci in quo flagitium admiſſũ
E fuerit conſcij uel ↄptũ facinus ꝓ
mere noluerit metallo eos conue
nit iplicari. Si vero dominus
hoe ſieꝛi permiſit uel poſtea cogni
tum cèlauit ſiquidem ĩ agro id fac
tum eſt fundus cum mancipijs ⁊
pecoribo ceteriſque rebus que cul
tui ruſtico ſuſtinentur fiſci iuribo
uendicetur. Si ueꝛo in ciuitate
id factũ eſt dimidiã bonorũ oſj ꝑp
tem pꝛecipimus confiſcari penam
augentes quoniam intꝛa domeſti
quos parietes ſcelus admiſſuʒ eſt:
quod noluit mox cognitum pu
blicare.
Myperatores AValenti. Theo.
⁊ Archidiaco.aaa.ad Androma
cum.

Vicòntꝛa legum pꝛecepta

Mäl

u q AVi.legum. vt. fl. ð

E e

k Aelis.qð qualr fiat dic

ut. ff. de repu.l.fi.

lHn Eñminẽ binas nxo

reſ.łſpõ ſas ułaliã
cõiugẽ ⁊ alterã ſpõſaʒ.ut.
ff. de his qui no.iĩfa.l.i. .

fiñ.2.l. quid g. z.S. de do

na.añ nup.l.ea.que.

m Quũ ĩ edco.nõ ẽ bona

rõ qꝛ lʒ nubẽs.j.tpᷣs luctↄ
ifamat.ut.ſ.ð ſis nup. l.i.
tenet tñ maimõiũ.ut ĩ aut᷑.
de reſti. ⁊ ea q̃ pa.s.fi.ſʒ h
ẽ rõ.qꝛ ꝓhibẽi a lege. nt h̊
⁊ inſti.e.. affinitatis ⁊.j.
de adul.l.eum.

n c Um ancilis. cõnu

biuʒ.i.matrimõiũ.
nam nuptie matrimoniuʒ
⁊ cõiugiũ ið ſunt. niſi in ca
ſu. ubi. etiã ꝙ matrimõiuʒ
nõ ẽ dicitur connubiũ.ut.
ff. de ritu nup.l.in eo.S. hHᷣ
capite.

o Nam ex huius. bona fa
tio. ut inſti.de patria po.

appelabitur ergo cõtuber

mniuz vt. j. ad.l.iul.ð adul.

.l. ſerui. Iteʒ hoc iure fori
ſecus iure poli.

p Nullos repete ⁊ſi.
q Celauit nota hac.⁊ ſe. l.

tantum eſſe ſiue quid ſciaʒ
ab initio ſiue poſtea ſciam
ſi patiar. ſed ar. contra. ff.
de his qui no.infa.quid
ergo facit.xxxiiij.q.i.c.iij.
⁊.j.de uſuc.tranſ.. quod
⁊ in rebus ⁊.ff.de vſuris.
qui ſcit.S.fin. Item ſume
hic arg. quod parcitur ei
qui delictum cognitum a
ſe patefacit. ſic.j. de his
qui ſe de.uel.effu.l.i.⁊.j.l.
prox.dices.

r In ciuitate. ſic ⁊ in lege

moſaica diſtiguebatur fie
ret adulterium in ciuitate.
uel in rure.

Augentes. immo in caſu

non augetur.ſi fundus in
uilla ubi hoc factũ ẽ plus
valeat quam alia ſua bõa
ad quod Jo.qꝛ tũc nõ to
tus fundus publicaretur
ſed id omne quod eſt mi
nuſ didia.hec eĩ lex auger
penam uoluit. alij dicunt
contra ⁊ raro iueniri ꝙ ðᷣ
curiones plus habeãt ex
ciuitatem qᷓ ĩtra.

t Domeſticos.fac.j.de fal.

mo.l.i.⁊ ad.l.iul.de adul.
grachus.

n 2

ritn nup.l.lege papia.Nccurſius florentinus. ubi ſuperueniens ſcientia nocet ſicut ⁊ in noſtra lege in peti. be 1S
4 a Mandata.vt. S. ti.i.l.⁊ſi contra. re.ut.ff.de peti.here.ſed ⁊ſi lege.S.conſuluit.⁊ in uſi ucaptore par 14 ſr
b Conſtitutiones.ut.5.de epiſ.⁊ cle.ſi quis nõ dicã.x.l.raptores.⁊ 8. ti. tus incipiente cognoſcere matrem quod ſit furtiua interrumpitur hue
i.l.ſi quis alũnam.. fi. Nem quandoq; contra ſenatuſcon. ut.j. ti. i. uſucapio. ut.ᷣff. pro ſocio. l.penul. ll
Bonatũ.ꝙ hodie dr̃ ꝑꝑ nuptias. Datũ.ſ.eꝓ dote. Procraſtinatione.ſic in decret.i.qłi.c.conſtat. 13
d Liberalitate.ex doteʒ ⁊ k f RKatris. ſa de
donationem ꝑꝑ nup. cit iſti. e. . n
e Vendicari.ut ⁊.ff. de ri uel contra màndata cõſtitᷣtioneſ quod uoluerit arbitꝛio relinquat affinitatis. .j. e.l. nt
tu nup.l.inceſte.⁊ inſti. de que pꝛincipum nuptias forte con quas ſuccedere ĩperialis pꝛecepti pe. ⁊ ſi. 019.
nup. 5. ſi aduerſus ⁊ hboc tꝛaxcrit nihil ex eodẽ matꝛimonio tenoꝛe madauimꝰ: ita tamen ut ab I ſ J gs. uetiti Ke
quum uterq; ſciẽter cõtra ſiue ante nuptias donatum ſiue dᷣi heĩditate defuncti penitus arceat᷑ q;. ppt ice A
xit. ſi autem a ſciente igno ceps quoquo modo datum fuerit ſi quis ex his quos memorauimꝰ ſtũ ⁊ ſic ſpedalr in 14
ranti detur apud ignoran conſequatur idque totũ quod ab in contꝛahendis inceſtis nuptijs ꝰ iceſtũ tm̃. dicit ce
tem remanet.vt probatur. alterius libèralitate in alrerum ꝓp ſilium ineſſe mõſtrabitur:ſucceſſu ſtem. i. cingulus ne
ff. de le.i.l.fi.⁊ de dona.in ceſſerit ut indigno idigneue ſubla ro in locum ipſius qui poſt eũ gra neris.unde iceſtus npe
ter ui ⁊ vx.cum hic ſtatus. tum fiſco uèndicari ſancim excep dů pꝛoximus inuenitur. Sane .i.effrenata libido. no⸗
F. fi. vel dic aliud eſſe quũ tis tam feminis quam uiris ꝗ aut ea que de uiris cauimus etiam de uel dic netiti genelꝛ ne
relinquitur ex teſtamento errore acerrimo non affectto in ſi ſeminis que pꝛedictorum ſeſe con vt ad ſecundã ptẽ loſt
nam tutor ex teſtõ quõdã mulato ue neq; ex uili cauſa decep ſortijs commaculauerint cuſtodiã rubrtce reſeratur,. mig
pupille ſue quã duxit ni ti ſũt aut etatis lubrico lapſi:quos tur:memoratis rero perſonis nõ m Qrecatur ut in loni
hil poteſt cape preſumitur tamem ita demum legio noſtre laqͥ extantibus noſtro ſiſco locus pa auten.qui.mo.na. u
cm eẽ qcepule. ile aut õ is eximi placuit ſi aut errore ↄpto leat. eExeef. ſui...fi coll. vij. nit
ex teſtõ eius pt᷑.ut.d.l.de aut ubi ad legitimos peruenerint ſʒ ꝑ decre.alex.peꝛ nm⸗
le.i.l.fi.⁊.fl. de ritu nup.l. annos coniunctionem huiuſmodi In aut.de ĩceſ.nupt.coll.iij: muttitur ꝙ ſint legi ee
prefectus. Item arg. cõtra ſine ulla pꝛocrſtinatione dirime tĩ eo caſu q pmitti ſic⸗
.ff. ð cõdi.ſine cã aunculo rint. CORR i Nc&ſtas nupti tur ſtar̃ mĩimoniũ Coin
vbi reſtituitur dãti.ſoł.ibi Dem. aaa. Cincio. as contrahentes pena eſt cònfiũca vt ex ꝗ filij ſt le. c. Ne
nec de fco fuit ſecutũ.ł dic Rãtꝛis uxoreʒ ducendi uel tio bonorum tã ceterorum quam ex tenore.⁊.ff. ð ri er
vt ibi. Iẽ Z. 7.ti. i.l. ſi tutoõ duabus ſororibus coniun dotis exilium etiam ⁊ cinguli ſi iu nup. ꝗ ĩ ꝓuicia gil
vbi ſilr reſtituitur danti.ſo gẽdi penitus licentiam ſummoue potitur ſponſaliatio uerberatio q Fl. s
lu. ibi ſpale. vel hic de mſni mus: nec diſſoluto quocunq; mo que ſi uilis ẽ:ſeminia quoque talia n Teſtãdi.ſane im ſnit
mõio ꝓhito legibibi ſena do coniugio. ſcientèr peccante ſimili pene ſubiu ponitur ergo neceſ lem
tuſcõ.ulibi loquit᷑ quũ tu Mpres Archa.⁊ Hono.aa. ganda ſubſtantia ſic amiſſa liberis ſitas in certas per ſam
tutoꝛ dõat pupille hit quũ Euticiano.ppᷣ. hoc ipſo ſui iuris factis ſi quos hbʒ ſonas teſtari.ſic. . ſuco
ecõuerſo ul hic ð ſpõ.lar. Jꝗ quᷣis inceſti uetitique con legitimos applicetur: ut tamen Pa ſ. ð ſcðis nup. l. ijſ. ine
ibi ð dote.uel ibi in mino iugij ſeſe nuptijs fũeſtauerit ter ab eis alatur:quibus non exi S. fl. .S. de ſa. ſ. ec. nul
re.xxv.annis. pꝛopꝛias quandiu nixerit teneat fa ſtentibus fiſco dłferiur. auten. ſi qua. loe
f¶ Acerrimo.i.iuſtiſſimo y? cultates:ſed neque uxorẽ neque ſi D% ö Bradu. niſi ſit a cnin
fortiſſimo.⁊ dicas hic bre lios ex ea editos habere crẽdat᷑: In aut qbus modis niaturales lio ĩ eoð gradu cũ bſi
uuterquod hec lex ꝑp erro nihil pꝛorſus pꝛedictis neque per effi. ſui. F. ſi. coll. ſeptima. eo gꝗ excludit.⁊ eſt ft
rem facti iuſtum ⁊ cõtinuũ interpoſitam quideʒ perſonaʒ uel 2— ad.l. iſt. xxxv.q. ln⸗
excuſat ſi uero ĩ iure q;tuʒ donet ſupſteſ uel mortuus derelin CàO . e X complexů ne vij. c. quid ⁊.j. de pyt
ad penã ĩceſtus mir ĩ totũ quat:dos ſi qua forte ſolemnit᷑ aut fario aut inceſto ſeu damnato libe mulie.qᷓ F. ꝓpri.⁊. ibe
releuat.⁊ idẽ in mare ſi er data aut pꝛo miſſa fuerit iuxta ius ri nẽc naturales ſti nominandi os ſ. de ſecũdiſ nup. l. lu
rat ĩ iure ciuili.qꝛ cꝛedidit antiquum fiſci noſtri commodis aterne ſubſtantie bñſicio indigni hac edictali.⁊.ff.ð in
poſſe ↄheẽ cũ pupilla.ſi qt cedat:teſtamento ſuo extraneis ni ut nec a patꝛe alantur. ritu nup.l.ſp Itẽ en
ĩ iuregen.ĩ aliquo ſubleua hil relinquat ſed ſiue teſtato ſiue ĩ Mpfs Talen. ⁊ Marci. aa. ltellige hac. l. hm ea ſnn
tur ñ ĩ totũ.ut.ff. ad.l.iuł. teſtato legibus ei ⁊ iure ſuccedant Palladio pꝛefe.pꝛeto. q no. l. q.ʒ.j.qñ 65
de adul.l.ſi adulteriũ cũ ĩ ſig forte ex iuſto ⁊ legitimo matꝛi Vmilẽʒ uel abiectã feminã ſciueft. It ſt ⁊ alie
ceſtu. .nõ nunq; ĩ f. ibi cũ monio editi fuerint hoc ẽ de deſcẽ minime eam iudicamus in pene quas patiun: 1
adulterio ⁊c.⁊.S.ſtupꝝ ĩ fi dentibus filius filia nepos neptis telligi que licet paup ab ingenuis pᷣdicti unð uide ãt. ven
S. ẽ tñ cõtra.j.ti.i.l.i.ſʒ cer pronepos pꝛoneptis de aſcenden tamen parentibus nata ſit. AUnde inceſtas ꝛc.q eſtex ſon
te ibi cã fuerat ↄciũ unð pᷣ tibus autẽ pater mater auus auia licere ſtatuimus ſenatoribus ⁊ qui ti. ð inceſ.nup coll. i
ſumit᷑ ſcia. ſeco ſi palã. qñ ð lateꝛe ſꝛater ⁊ ſoror patꝛuus ami buſcunq; apliſſimis dignitatibus iij. Auten. e
bõa ſides pᷣſumit.ut.ff.de ta. Teſtãandi ſane ita demum pꝛeditis ex ingenuis tamen paren p i Mceſtaſ. 6
ritu nupr.l.fi. It quid erit habeat facultatem ut his tantum tibus natas quauis pauperes in banc ⁊ ſe 1
de filijs ipſoꝝ: . nõ ẽ cau modo perſonis pꝛo iuris ac leguʒ matꝛimõium ſibi aciper̃:nullãque uentem 8
tum lege.ſed dico legitos atintellexeñ. tqdaʒ 4
ſi vterq; ignorauit lʒ nullũ ”.M tm̃ de netitis iure
ſit mrimoniũ.ᷣ ſic ⁊ in adoptiuis cõtĩgit ꝗ ſunt legitimi ſine mimõio.⁊ h ſanguinis ſecus ſi aliter ſunt netite ut cum ancilla alicuius ẽ ue l
dẽ reſcripſiſſe Alexan.ex pᷣuilegio cuidã.⁊ dices.j.l ſi qſ iceſti.⁊ ad h.ff. titũ. vt.ð.e.cũ ancillis unde eius filiũ dicũt naturalẽ nõ placet
ð ritu nup.ꝗ ĩ ꝓuicia.vbi ãt alit᷑ ſciuit illi nõ ſt᷑ legitimi ſed ignorãti ſic. immo large hac ? proxima autẽ.accipe quocũq; mõ ſint inutiles. 4
g Affectato. qnum forte potuit ſcire ⁊ noluit. ar. in cor. huius aulẽ. ⁊..e.qui contra.⁊.l.ſi quis inceſti.proprie
b Coõpto. pcit ergo alicui ꝑꝑ ignorãtiã łquũ ſciuit ſi ſe offerrat.ſic.ff.ðpo. autẽ qualiter accipiatur nota. ð. e. in hica. . . es
l. iij.ff.de edi. edi quis ſit fugi. . idem ait ſi ſeruj.ar.5.ff.de his qui no.iĩ q Conſiſcatio.ſ.ſi non habetſilios legitimos.ut.j.px. ſʒ uidetut d
ſa. ꝙ ergo.in pri.nã ibi patre neſciẽte ſʒ poſtea ratũ hñte filius dnxit uxo ꝙ et alij. exclũdãt ſiſcum. ut in autẽ. nt nulli iu. . fi. ſo. illa hac coꝛ
rẽ.j.tempus luctus ⁊ tamen nõ notatur pater infamia.ſimilr ẽ ar.õᷣ ĩ uſu rigit uel aliter ut plene dices.j.de bo.dã.ãt. bona.
capione vbi bona ſides ſufficit ab initio ⁊ ſi poſtea ſuperuencrit ſcia rei Cin guli ideſt dignitatis. , . J
aliene nõ enĩ uſucapio interrũpit᷑.nec iõ minus vſucaptor ſac fruci ſuos ſEScienter.ſecus ignoraret᷑.⁊ idem in matre ſed non ita ad plenũ H”U””M
ul. fl. de uſuc. qui ſcit. . li..j. de nſuca. tran.l. unica. ſed ar. conirs pdict᷑ nt plene dixi.5.e.l.qui contra legum.
„

etn 4

liͤcel
elcnn
nnie
ögtu
lochlic
li C
giltid
eiiget
iicſil
Atlrſe
l
bielſne
zgiſe
.Nkad
upptnt
unucs
steit

ſpel
igi
ſu

=

pelt

Glain
R—K
ets
Cungit
tmni⸗
ſiynmn

tüint

uo

4

n

¶Sbðꝛa. ſic reddit ad primum caſum quando nir delinquit.
i Factis. ipſo iur.uel hoc ipſo quod pater ſupplicio ðditus è ad

3 *$

hanc expoſitionem pertinet quod dicitur in cor. paternam mox

illi accipiat ſucceſſionem.
Applicatur. ſcilicet ſubſtantia.
y Belertur.ipſo iur

ſequitur alia ãt.ex
cõplexu ⁊c.q̃ eſt ex
coꝛ.q.mo.na.cf.ſui
F. fi. coll. vij.
Autentica.

xu. nefa
rio lãge
accipe licet ĩ pprie
ut. S. ꝓxi.at᷑.dixi.

2 Nec naturales. q̃ᷓ

les ſunt ex ↄcubĩa
nati ꝗ ſunt natura
les tm. legitimi tm̃
ut adobtiui.legiti
mi ⁊ natũaleſ ut ex
vxore.nec legitimi
nec naturales. vt i
ſti de quibus hic
dicitur.

b Indigni.⁊ mateꝛ

—

ne quod eſt uerum
quãdo coitus per
leges poterat accu
ſaꝛi.alias non ut ſi
ex meretice.quo ca
ſu mater nõ pater
ſuccedit. ut inſti/
tu. de ſuc.cog.S.
nulgo ⁊. ff. de ĩ ius
uo.quiq; in.fi.⁊.l.
quia ſed quid ſi ñ
obſtante hac.l.cõ/
ceſſit imperator ta
lem lfieri legitimuʒ
e.pf.ut ar.j.ð teſ.
at. hoc inter quum
nullus ei legem im
põere potuerit. vt.
de arbi.nam magi
ſtratus.

qꝛ inhibuũ

erat ſenatorib ghe

re nuptiaſ cũ humi
liorib feĩs. ut. ff. ð
ritu nup.l.lege pa
pia que ſint intelli
gẽde humiles hac
.l. dicitur qᷓ inouaĩ
autenticũ vt li.
de ce.s.ſi quis at᷑.
coll.vj.ꝑ quod at᷑.
licet ſenatoribo du

Xↄple⸗

ſter ĩgenuas ⁊ ö pulentiores ex di
uitijsfortuna eſſe diſtantiam.
Huiles vero abiectaſq; perſonaſ
eas tantũmodo mires eſſe cẽſemoʒ
ãcillã ãcille filiã libertã liberte filiã
ſcenicã ſcenice filiã tabernarij uel
lenonis aut arenarij filiam aut eaʒ
que mercimonijs publice pꝛeſuit.
Ideoque huiuſmõi ihibuiſſe nup
tias ſenatoribo haꝝ feminarũ q̃s
nunc enumerauimus equum eſt.
Mpr ʒzeno.a.Epinico.pᷣpᷣ.
Icłet quidaʒ egyptioꝝ iccir
co mortuorum fratrum ſibi
