.5. ſi fraus. ſenatuſcõſulto quo fenerare filijſta.

ꝓhibitũ ẽ nemini dubiũ ẽ:oꝛigò eni

potio obligatõis:q; titulus actiõis
ↄſiderãdus ẽ. Sem. aa. Cerile.
J pmittẽte pf̃e filiſa pecu
niã mutuã dediſti:ſenatuſcõ
ſulti põtas ſi interuenit ⁊ iõ pſcutõ
pignoris ꝙ ĩ bonis pfis fuit ñſi dene

gabit᷑: pᷣſerii quũ ⁊ eidẽ filio hĩs exti

Acedoniani ſenatuſcõſulti

citur. vt bic ⁊. fl. de auctoꝛitaſ petitõʒ eius pecu
ſideiuſ.tutoꝛ. ⁊ de nie ſñ ĩpedit: q filioſa.ſtudioꝝ l lega
dona. q id ꝙ. ⁊ de tõis cã alibi degẽti ad neceſſariol ſũ

le.ij. cũ filius. F. be

ptus qᷓs pr̃is pietas ñ recularet: cre

res meo. ?. S. ſi cI¶. dita ẽ:ſed ex ↄctu filij poſt moꝛtẽ eio
pe.ſi ex pcio. .fl. ðð peculio actio ĩ p̃em ↄpetere ita ðᷣ
mã.l.ſi ꝓcuratoꝛe, mũ potit: ſi ãani util ſpaciũ petitionẽ
ſed ar..fl. de peen nõ ĩpedit. Sãe ſi iuſſu pr̃is datũ mu

lio. lz. F. ſed ſi filix. .

d ſ bmittẽte

liũ. ⁊ bec pmiſſio ĩ

ducit ꝙiuſſu.p.ff.

c iuſſu. l. i. F. ſtatũ.

eę Perſecutõ.mala
illaiio vr.nec enim
iõ ꝙ pꝛecedit dari

pecuniã pmittit rẽ

obligari. vt. ff. qð

iuſſu.l. dominum

rñ.bhic vtrunq; per
miſit. ⁊ iõ bñ dicit

tuũ ꝓbetur:nec ĩ quoſ uſus pᷣſa ſit pe

cunia diſqri neceſſe ẽ.ſj ppètua ĩ pa

pfe. ꝗ ſliu trẽ ẽt moꝛtuo ſilio ẽ actio. Mpa:
bẽbat in põtate. ali Philippo.a.⁊ Philippinꝰ Ceſar
as non. pt. ff. e.l.ii Theopompo.

ſiliſ tus ĩ põtate tua agẽ
g ſenatuſcõſul.macedonianũ mutuã

ſũpſit pecuniã actio de peculio adp
ſus te eo noie efficaciter dirigi neqᷓ

quã põt.Qð ſenatuſcõſulti auxiliũ

lIʒ filijfã. meminerit: ad nepotes ⁊ ꝓ

nepotes porrigit. Mp· a. Juſtia.
uel mãdatũ luolũtate pecu

.cj. pꝛeſertĩ ⁊c᷑.vel dic non ꝑmiſit obligare res. ſed qꝛ ſucceſſit dño
conſirmatur pignus vt ſubijcit. ⁊ im hoc abundat pꝛeſertim.

f Ers extiterit. quo cãu pignus ↄualeſcit. ⁊ ſi añ ñ valebat.qꝛ ſine
voluũtate pfis erat obligatũ. vt.fl. de pig. ſi ticio. ⁊ de condi.inde.
ſi non ſoꝛtẽ. 5. ſi filius.⁊.ð. ꝙ cum eo.ſi mandatoꝛ.

g Mõ. male vr̃ poſiuũ iſtud mõ. nã ⁊ſi potioꝛ ſit alius.bic iñ agii

nt.fl.q po.ĩ pi. ba.l. ſi poꝛ. S. ſi ſiplicit. ſʒ ſic ↄtinua dai perſecutio

contra omnem modo ⁊c̃.

p Potioꝛ. vt ĩ dote reddẽda ⁊ ſimilibꝰ.nã ⁊ tũc advſus potioꝛe,z
dene garei. vt. d.l. ſi pꝛioꝛ. . ſi ſimpliciter. ⁊.ð. de ac. ⁊ ob.ſi a credi

toꝛe.⁊.j.qui po.in pi.ha.l.licet.
i m Acedoniani. petitõem. nam tenetur ſilius inſolidũ.⁊ pr̃ ð
in rem verſo.ut.ff. de in rem uerſo.l.iij.F.perinde.

k ¶ Nõ recuſaret.i.recuſare ñ dʒ. ut. f. e. ſec iul. . di .ſz nõne idẽ
ſi ñ abſit filius ⁊ ĩ neceſſarios ſumpta ei credat᷑. .idẽ vr̃ ar. ff.

te. ſed iul. .ſʒ ſi filis.⁊ de ĩ rẽ vſo ꝙ ſi.S.ꝓinde ſi Fuus.⁊.l.p.i..

⁊..il.fi.ſed miraculoſe loquit h lex.ĩ pᷣn. eni inuit pr̃em teneri ĩſoli
dũ niuo filio.ĩ ſo cãn de peculio.qr dic ꝙ inſolidũ tenei qñ ſũpt⸗
ffuit talis quẽ pf̃ neceſſe huit facer.ut libros emer̃.ex quo ad ſcho
las milſerat.ſi vo ñ hẽbat neceſſe.verũ ꝓpter dilectõʒ ſilij prna pie

tas ñ recuſaret.vt libros coopire ⁊lr̃as deaurare. tũc de peculio
tenei et eo uiuo. ⁊ hin hoc loquii.. ne ſilius ꝓ pre.lieibi eni ẽ cre
ditũ filiofa.ſenatuſcõſulto ꝑmittẽte, nec tenei pr ãpliↄ q;ᷓ ð pecho.

1 Perpetua.nt.S.ti.ij.ei qui.accur:

m ſAſſilius . aduerſus te. uel ſideiuſſoꝛes uł maãdatoes eins niſi aĩo
donãdi interceſſit.ut.ff.e.ſed ⁊ſi.O.non ſolum.
n Dirigi.a creditoꝛe qui ſciuit uel ſcire potuit eũ eẽ filiũfa.cui credebat.

glias macedonianum non obſtat..ut. fl. e.l.

nias creditaſ accepit: poſtea ãt prf ra

tũ ↄtractũ habuit:ueteꝝ ãbiguitatẽ
decidẽtes ſãcimↄ:quẽadmodũ ſi ab
initio uolũtate pꝛis uel mãdato filiↄ

ſa pecuniã creditã accepiſſet:obno
xrius firmiter ↄſtituebat᷑ ita ⁊ſi ppea

ratũ pr̃ habuerit ↄtractũ:ualidũ eſſe
huiuſmõi cõtractũ:quũ teſtimoniũ

paternũ reſpueĩ ſat iniquũ ẽ. Neceſ

ſe ẽ enĩ pꝛis rati hitõʒ:uel pꝛincipali
pꝛis mãdato uel ↄſenſui nõ eſſe abſi
milẽ: quũ nra nouella legè generalit᷑
oĩs rati hitio ꝓrſus retrotrahit᷑ ⁊ cõ

ſirmat ea q̃ ab initio ſubſecuta ſunt.
⁊ hec qdẽ de pꝛiuatiſ hõibus facien
da ſũt.Sin ãt miles ſiliuſſa.pecũia,zʒ

creditã accepit:ſiue ſine mãdato uel

ↄſenſu uel uolũtate uel rati habitõe

patris ſtare oʒ ↄtractũ nulla dr̃a in

troducẽda ob q;ᷓ cãm pecunie credi

te:l ubi ↄſumpte ſint:ĩ pluribo enim
iuris articul filijſfa.milites ñ abſimi
les uidẽtur hõibus ꝗ ſui iuris ſunt:

⁊ x pᷣſũptione oĩs miles non creda
tur ĩ aliud quicq; pecuniã accipere

⁊ expẽdere niſiĩ cas caſtrẽſes.xxix.

Ad ſenatuſconſultũ uelleianũ.

Apa. Anto. a. Lucille .

Vlitribus ꝗdẽ que alienã
obligatõʒ ſuſcipiũt: uel in
ſe tranſſrũt: ſi id ↄtraben

tes nõn ignoꝛẽt: ſenatuſcõſulto ſub

uẽitur. Sed ſi pꝛo alijs quũ obliga

te non eſſent:pecuniaʒ exoluef̃t ĩter

ceſſione ceſſante repetitio nulla eſt.

Dem.a. Nepociane.

P.
0

Nequaq; põt.ꝙ uerũ ẽ
ẽt ſi pr̃fa.eẽt quũ ſe obliga
uit. ⁊ poſtea filiuſſa.fact⸗
accipiat.ut.ff.e.ſed iul.S.ſʒ

p Fllijfa.cuiuſcũq; dignita

tis.lʒ in milite ſecↄ dicatur
nt. ff. e. l. i. F. fi. . .. e. l. f.ĩ li.

q ¶ A ſilius.ↄſtituebat᷑

ut.ð.e.ʒenodoꝛus.

f Iniquũ.nt ⁊ ar. ð.ð epᷣa.

au.l.de ereationibus.
Lege.uat.j.de dona.intet
ui.⁊ nx.l.donatões.⁊ no.
regulã hanc ut hic ⁊ ibi.⁊
.ff. de indi. l. lʒ.ſed fallit in
caãibus.nt.ff.ad tre.l.ſᷣuo ĩ
nito.⁊ de acꝗ.br.ſi gs mi
hi bona.S.iuſſum.⁊ rẽ ra.
ha.l.pe.⁊.ff.de ap.reci.l.i.
7.ff. de ijs ꝗ no.iĩfa.l.quid

ergo in pꝛin.ſed an inuito

t

⁊ dicẽte filio põt pꝛ hẽre
ratũ ut ſic teneat᷑ ⁊ filiꝰ.ur
ꝙ non.nt.fſ.de pac.l.ſi.ſʒ
contra puto ꝑ hãc legem.
Sui iuris.nt in macedo
niano.ut hic.⁊.ff.e.l.i.ĩ fi.
2⁊. l.ij.? ĩ teſtamẽto .ut iſti.
qui teſ.fa.poſ.in pꝛin.

n Ex pꝛeſumptione.que ẽ

inris ⁊ ð iure.ut ⁊ alias.j.
ij.ti.i.l.antiqᷓ.S.ſed ſi qui
dẽ.an poſſit renunciare fili
us macedoniano.quũ min
lier poſſit nell.ut. ff. ad neł

.l. fi. F. pe. ?.ff. O. l. tã etſi. ⁊

.j. qñ mn.tu.off.fun.pt᷑. l.
ſi. ⁊ aut.mr̃. .mime quũ

enim emiſſio ſit donatio.⁊
donare ñ põt.ut.ff. ð pac
tis.l.contra iuris.⁊.ff. de

dona.inter ui.⁊ ux.ſi ſponſus..circa. ⁊.ff.de condi.ca.da.ſi mulier.nec
obſtat quod dicitur in nelleiano.quia illud fauoꝛe.ut. ff.ðᷣe condi.inde.
qui exceptione. hoc odio creditoꝛis inducitur. ut. fl.e.ſed aſi pater. F. nõ

ſolum.accur.

x. Agd ſenatuſconſultum neik.
m Vlieribus.ſuſcipiunt.participan

do ita qꝙ; phiſtina maneat ꝙ

fit tribus modis mandando. conſtituendo.ſideiubendo.
Tranſſerunt.ab initio ſe obligando pꝛo alio.uel poſt facto trãſ

fetendo in ſe animo nouandi.ut.j.e.l.ſenatuſconſul.

a Non ignorent. ſcilicet ipſas eſſe feminas. nam ſecus ſi ignorent. quia
ſunt ueſtite ueſte nirili nt. ff. e. ſi decipiendi. uel dic ſi id ſcilicet eas inter
cegdere. nam ſecus ſi ignoꝛent eas interceder᷑.ut.ff.e.ſi fideiuſſoꝛes.⁊.l.nir
uxori.iĩ fi.i.tñ.⁊ no.quia ſiue ambo ſciunt.i.creditor ⁊ ipſa.ſiue creditõ
tantum. ſiue ambo ignoꝛent. ſubuenitur mulieri ut.ff. e.uir nxoꝛi nõ ſic
in quarto caſu quum ipſa ſcit ⁊ creditor ignorat.ut hic dicitur. Item no.
quod ubicunq; iunatur ſi renunciauerit non excipitur.nt. ff. e.l. fi. F. pe.
⁊ ad ma.tametſi.⁊.S.de pactis ſi quis in conſcribendo ⁊.j.quando mu

lier tu.of.fun.poteſt.aũt.matri ⁊ auie.

b Nulla eſt. ſideiubenti enim non donanti ſuccurrit ſenatus .nt hic ⁊.ff.
ee. ſed ſi ego. eſt enim auariſſimum genus earum.ut dicta.1.fl. de dona.
inier ni.⁊ ux.ſi ſtipulata.ſed q ſi ab initio ſoluat.pꝛo alio non repetit.
ut hic. ſed ſi interceſſit pꝛius ⁊ ſoluat. poſt repetit.tſi.qꝛ pꝛimo cãu uidet᷑

donare.fo non.ut.j.e.l.quãuis.

F 2

2 —DMU

A. Ne nz, wuue
2

a H Ruſtra obliganert. ſi tñ aio nonandi.? ita t r ſnã.q tene?. nt H

?.ff.e.ſed ſi eũ.⁊.l.aliqñ.⁊.l.debitrix.⁊.õ.ne vxoꝛ p ma.l.i.ĩ pꝛĩ.
b Belegari. animo nonandi. V
c H Ses ipſe.ſic ergo mater non fideiubet pꝛo ſilio. vt hic. nec ecõtra
ſilia pꝛo patre.vt.j.e.l.ſi paternam.
d Acciperes .i.accipere vel

les.accur. .
eſ Eenatuſcõſultum. Ruſtra ſenatuſcõſulti Rxcep
ab initio accipiẽdo tõe:qꝙ de ĩterceſſiõibus feia

ipᷣa mutuo.quo cãu datur
inſtitoꝛia.vt. ff. e. quãuis.
F. ſi cum eſſet.
ſEarũ.ſ.mulierum.
g Admiſſum ẽ. vt ⁊ ipᷣe reſ·
nõ teneant᷑ cũ effectu.vt. ſ.
.e.l. pꝛoxi.
hb Beſicit.qꝛ donãti ſi ſue
currit ⁊c. vt.ð.e.l.i.in fi.ſʒ
a viro repetit.qꝛ donatio
iter vi.⁊ vx.ſic fcã ñ valet.
yt. ff. ð dona.ĩter vi.? vx.l.
ſi ſpõſus. .ſivxoꝛ. Itẽ hu
mulier. So.ibi vẽdidit cr
ditoꝛi viri mulier. ⁊ ſic ſra
us fuit a creditoꝛe queſita
B; ipᷣamet iuenit aliũ ẽptoꝛẽ
i A ſine tua. i.te inni

rũ ſcm̃ ẽ:uti tẽtaſti:qm̃ pꝛicipaliter ip
ſa debitrix fuiſti:eiꝰ enĩ ſenatuſcõſul
ti exceptio tũc mulieri dat᷑:quũ pꝛin
cipalr ipᷣa nibil dʒ:ſʒ ꝓ alio debitoꝛe
apud creditoꝛẽ eius iterceſſit. Si ãt
ꝓ creditoꝛe ſuo alijs ſe obligauerũt:
ul ab eo ſe uel debitoꝛẽ ſuũ delegari
paſſe ſũt:huio ſenatuſcõſulti auxiliũ
non hnñt. Dem. a. ſer.
Icũ ipſe mutuã p cuniã ãc
cipes.mẽ tuaõ ãpliſſimi oꝛ
dinis ſenatuſcõſultũ ſidẽ ſuã iterpo
ſuit:exceptiõe tueri ſe poteff.
Mp. a. Alex. Alexãdrie.
Enãatuſcõſultũ locũ hʒ:ſiue
eã obligatõʒ q̃ ĩ alterio pᷣſõa ↄſiſtit:

quũ alius pecũiã accepit ipſa ↄſtitu
it ſe ab initio reã. qꝙ i rex eax hitis p

ta yl ignoꝛante. de alijs obligatõibo àdmiſſum ẽ. Sʒ
inure ẽt cõi boc ẽ.vt h ⁊.ðõ. ſi pᷣdia tua ãnis maioꝛ.xxv. uẽdidiſti
ne vxoꝛ ꝓ ma.l.i.⁊.j. que ⁊ ꝓ marito pecuniam ſoluiſti:dẽſicii

auxiliũ ſenatuſconſulti.
BDem.a. Popilie.
J ſine uolũtate tua res tue a
marito tuo pignoꝛi date ſunt:ñ tenẽ
ur. ꝙ ſi ↄſenſiſti obligatõni ſciẽte cre
ditrice auxilio ſẽatuſcõſulti uti potẽᷣſ

res pi.ob.po.qui filios.
k Potes. ⁊ ita iure ſpãli.
vt.S.l.ꝓxi.⁊.ff.e.l. q;uis ĩ
pꝛin.aceur.
.ij.⁊ ar.j. ſi aliena res pi.
data ſit. l.ſi ꝓbaueris. ſed
ſolet hᷣ q̃ri qr poſſum rem
tua obligare te pñte vt tibi
piudicẽ᷑.vt hic.ñ t vẽdere
vt tibi pᷣiudicẽ.rñ.pignus
re Zhit.ſed vẽditio ↄſenſu
ꝙ nõ placet.qꝛ ⁊ pignꝰ ʒ
hiĩ cõſenſu.vt.ff.ð pig.ac.
.i.dic ergo qꝛ ꝑ obligatõ
nẽ rei agit vt in ipᷣa re ius
creditoꝛi querat ꝙ fieri ſ
põt.niſi volẽte eo cuius ẽ.
merito ergo quũ patüũ vr̃ ſuũ accõmodare pſenſuʒ.ſine quo obligatio ali
ter eẽt nulla.at venditio ẽt Idicente me fieri põt.⁊ tenet ĩter eos qꝛ ſi id
agit ꝑ ↄctũ vt ius ĩ re q̃rat᷑.ſʒ vt alter alteri obliget᷑ de euic. vt.ff.ð ac.ẽp.
l.ex ẽpto i pᷣn. merito ergo cũ ñ ĩpedit ↄctũ ↄdictio mea nec pñtia ꝓlſit
gctui.at.ff.de re.iu.ſepe. .i.ſed ar. .ſ.ꝙ videat ↄſentire.ẽ.ff.de euicti.l.

marito obligaret:ðcipe uoluiſti mu
tuã pecuniã dãtẽ:⁊ iõ tibi ñ ſuccurrit
ſẽàtuſcõſulto: quo ĩſirmitati.ñ calidi
tati mlieꝝ oſultũ ẽ. Dẽ.a.toꝛq̃to.
mẽt quũ filioꝛuʒ ſuoꝝ gere
ret pꝛimoniũ:tutoꝛibo eorũ
ſecuritatẽ ꝓmiſerit: ⁊ fideiuſſoꝛẽ pᷣſti
terit:ulł pignoꝛa ſiue pecuniã dederit
qm̃ quodãmõ ſuũ negociũ geſſiſſe

quidam ex parte. accur.
m ſ mater gereret.i.gerere vellet.
n Pꝛomilerit. pꝑ hoc vt dimittãt eã gerere ⁊ ipſi ceſſarent.

o Repꝛomittẽs.quaſi ꝓ pupillo filio.⁊ ſic iunai.vt h.ſed ↄ.ᷣff.e.quãuis
.F. i.⁊.l.tntoꝛ.ĩ pꝛin. So.tefert an pꝛomiſit indẽnitatẽ pupillo dðe eo ꝙ
dz vel debebit tutoꝛ. vel e ꝓmiſit tutoꝛi idẽnitatẽ de eo ꝙ dz vl debebit
ei pupillus ⁊ ĩ vtroq; ẽ interceſſio.⁊ ſic ñ tenetur.t hic.aut ꝓmiſit tutoꝛi
indẽnitatẽ ðᷣe eo ꝙ debes ł debebis pupillo.vł eõ ꝓmiſit indẽnitatẽ pu
pillo de eo ꝙ debes vl debebis tutoꝛi.ĩ vtroq; ceſſat pelleianũ vt ĩ legi
dus grijs ⁊ hoc ẽ ꝙ dixit Bul. ſ.. T. tollũt Zriũ. qꝛ refert vt dixi dicat
mulier ꝓmitto ꝙ debes vel debebis. ⁊ tũc ñ intercedit.vt iĩ Zrijs.an pꝛo
mitto ꝙ dz vel debebit tibi pupillus. ⁊ tunc ſic. vt hic dicitur.
p Saſcepiſſet. pꝛo tutoꝛibus intercedens. .
q ZTuet.niſi.ſpaliter fuerit cõpꝛehenſum decreto pꝛetoꝛis matfis picalo
Dari.yt. .ſi ma.ĩdẽ. pꝛomiſerit.l.i
ſ A ſciẽs.debitũ.ſ.mariti. Veẽdendo.ſ.creditoĩ.

mulier ĩ ſe trãſtulit łl ꝑticipauerit:ſiue

Qð ſi patiẽtiã pᷣſtitiſti ut q̃ſi ſuas res

ſNHequit.vt ⁊.ff.de rei uen.fedemptoꝛes...ſi.⁊.l.ſi.

t Nec tibi.ſ.ſilio ꝗ ſucceſſiſti matri cuius
obligatum fuit.licet ea conſentiente.

uã ſeuatuſcõſulti auxilio:neq; ipᷣa:nʒ

ſideiuſſoꝛ ab ea pᷣſtitↄ:neq; res eius
pignoꝛate adiuuãtur.Si ãt tutoꝛe ſe

excuſare uolẽte ipᷣa ſe iterpoſuit: ide
nitateʒ ei rẽpꝛomittẽs:anxilio ſẽatuſ

cõſulti uti mime ꝓhibet᷑.Si pᷣo tuto
res p etijt:⁊ ſpõte periculũ ſuſcłpiſſʒ
quo mius tñat᷑ auctoꝛitate iuris tuẽt
Mp. Soꝛdianus. a. Viniano.
Y ſciẽſ creditoꝛ marito pp
ꝓpꝛiũ debuiũ fundũ mlieriſ

lzʒ ea ↄſentiẽte obligari eũ pignoꝛi ac
cepit:ppꝑ ſenatuſcõſulti auxiliũ uẽdẽ

do eũ dmium mulieri auferre nequit
nẽc tibi neceſſe ẽ pᷣſtito pᷣciõ emptoꝛi
uẽdicare ſi matri heres extitiſti.
Pẽ.a. Triphonio.
Jpatẽernã obligatõʒ:ñ tm̃ ſi
lij maſculini ſexus:uerũ ẽt filie emã
cipate iĩ ſe receperũt qᷓ;uis filie ꝓ uiri
buſ obligatõibo eximanĩ: pp excep
tõʒ q̃ ex ſenatuſcõſulto uelleiano de
ſcẽdit iñ filios ĩ id q; ſe obligauerũt

tEneri filiarũq; ſubducta pſona pĩes
Iid ↄueniri poſſe:ĩ quo ↄueniret᷑ ſi ſi

lie ñ ĩterceſſiſſent:dubiũ ñ ẽ.pignoꝛã
tñ pꝛis ⁊ſi ĩ poſterioꝛe obligatõe ac
ceptã ſũt: ſine dubio tenent᷑: ſʒ ⁊ſi in
pꝛiöꝛe fuerũt obligatõe:q̃tinꝰ ad pa
trẽ p reſtitutoꝛiã actõʒ redit:hãcteno
tenebũtur. HDẽ. a. Pꝛoclo.
Vaãuis mulier ꝓ alio ſolue?
poſſit:tũ ſi pᷣcedẽte obliga
toe qᷓ; ſenatuſcõſuliũ ð ĩterceſſiõibo
eff cacẽ eẽ ñ ſinit:ſolutõi fecerit eius
ſẽatuſcõſulti bñſicio munitã ſe igno
rãs:locũ hʒ repetitio . Mp. Phi
lippo.a.⁊ Philippinus. c.Triſõe.
Aaduerſarius tuo ñ cũ ma
rito tuo:ſed tecũ negocium

do pateꝛ ſe obligauerat.accur:

ſdiũ a marito tnoq; pfe

u Precio. vt. ð. de rei ven. ſi mancipium. ?.l. mater.
x I· Ipf̃nam.emancipate.boc nil ad rem

.nam ⁊ ĩ põtate po

ſitus põt fideiubes
ꝓꝙ pf̃e.vt.ð. ꝙ eum

de fideiuſ.l.ſiliuns.

ij. F. ſi fideiufſoꝛ.
yTeneri.ſ. ꝓ eoꝛũ

nirili.ſed vr ĩſoliꝰ
vt. ff. de lideiulſ.ſi ti
cius.ĩ pi. So.hie
iterceſſe t ñ ↄſtituẽ
do ſe debere ĩſolð

vnñ pꝛo partibus te

nẽtar.ut.ff. ð duo.
re.l.teos. F.fi.ibi ĩ
ſolidũ ſe reos cõſti

tuer̃t.at ſideiuſſorſ

tenenĩ ſp iſolidũ ẽt
ſi hoc ñ ſit dictum.
yt inſti. de fideiuſ.

F. ſi plures. vel ali
ter ⁊ hic ⁊ ibi iſoli

dũ tenebanĩ.ſʒ ibi
ĩſolidũ exempta fan
it feia quũ in totuʒ
ſideiuſſerat.hic ꝓ
paꝛte fuit exẽpta vt
.ff.e. uir uxori ift.
⁊.l.ſequenti.

3 Lonueniri. ſ. teſti

tuta i eũ pꝛima act.
q̃ ſublata erat no
natione.

a Pignoꝛa. lʒ pat᷑

in partẽ ↄueuiatur

pignora tñ teneni

b Accepta.ſ.tautũ
⁊ ſic no. tenere ac
ceſſoꝛium in totum

licet pꝛincipale ꝓ ꝑ
te tollat. p uelleis
num.

e In pꝛioie,qnan

d Hactenus. ꝓ parte ergo filioꝛum qꝛ tennit nouatio cum effectu
ñ tenent pignora.nt hᷣ inuit.⁊.ff.de noua.l.nouatõe.⁊.l.aliã.⁊.j.
ẽt ob chiro. pe.pi.te.poſ.lii.ſed ꝓ parte ſiliarũ ñ tenuit cũ eſſectu.
vñ adbuc p paꝛte ea tenetur.ut hic.⁊.ff.e.l.alñ..i.⁊ ẽ rõ qr̃ ⁊ hoe
cãu nonatione ſñi tollatur pignus.qꝛ ñ tenuit cũ effectu. łdic ñ fuit
nouata pꝛiĩcipalis.ſtatim enim ꝙ fuit ꝑſonal directa extincia ꝑ no

— 2

natõʒ fuit eius loco a iur̃ ſuppoſita reſtitutoꝛia. vñ oĩ tpᷣe inuẽitut
pꝛincipal directa uel util reſtitutoꝛia ⁊ ſic hypothecaria non extin
guitur.nut dicta.l.aliquando. F.i.?. l.debitrix. S. pe. .
eq Aaãnuis.ignoꝛans.ſ.ius ul ſem credens ſe interceſſiſſe quũ
ſi interceſſerit.ut.ff.de cõdi.inde.l.qui excep.ſecus ſi ſccẽs
qꝛ tũc ſi repetit.ar.ff.de condi.i.l.i.⁊.de reg.iu.l.cuius.

f Repetitio.i.co nditio indebiti.
g ſ

J aduerſarius. negocium conductõis ⁊ ſine fraude.
Contracta.i.ĩ obligatõʒ.deducta.

i Recuſar̃.ut ⁊ j.lo.l.ct ĩ fi.⁊.fl.e.ſeias. Secui.ſciẽſ te ĩtceðr.

ligantur ſecnndum quoſdam.

k e Ltiam. bypothe. except.ijs que ſpecialiter ob dotem ob

.

INRemitti. duabus rõibus uidebatur contra pꝑ uell quo ſuccut

titur mulieribus ſicut ſi rem ſuã obligant pꝛo alio.ſed iñ hic ſecꝰ

6e
ſoe⸗
e
liaui
ſtol.

nnt ie
Nef
Eralt
ſoͤſas,
Znor
nr eiin
bor ſan
ſii
hſaute
umanio
biurſet⸗
lid obl
Ut Ni
Mulgin
hlant
mian
Uiſin
ſeli
nllq̃e
halſee
Upleb⸗
ttfr
ui
wali⸗
A
Nm⸗

idon
keſiſri
lons
irtn

ſeſcnii
ſcrictft
iaiti
iltdcn
ldeu
urs dui
betbiſl
ebent
icnmpuſn
gün hen
ſſen )
ſitaihunt
rummit.
gren
Geniien
küptmg.
luns en
.
Non ht
enaun
a ſtn
In.
Ga Alni
, en
un wun
icptepe
ui

ign

an in
ttüeſn⸗
ͤitt
,lorifi
Einthn.
Feinin
nmnin

ge

nuee⸗
un
tinme
lent

awim
ſ

eſt. ut. ff. e. q;nis L pꝛin.? ꝓpter dõa. q̃ fititer vi.⁊ vx. ſed nec hᷣ no

cet.qꝛ ñ dr dõatio.vt hic ⁊.fſ.q.mo.pi.vel by.ſol.l.i.⁊.l. lucius.⁊· L
fl.qᷓ in frau. cre.l.ſi pignus ⁊ de le.iij.i.iij..fi.⁊ loquitur bec lex

qñ remiſſio ſit niro ⁊ generalit᷑.nã qñ ſit alij Zhẽti cũ niro uel in re
yna nel certis loquitur.j.e.l.iubemus.

m ſ dotaf vo
lẽs.o mat.

n PYutanert. fauof

dot ẽ hoc ſpaͤle. vt
7.j. e.l. generalit᷑.?

is. .pe.ſimilit᷑ ſunt
alij caſus ĩ gbo cel
ſat uell. ut dices .
c.generaliter .

[ enebris

neteri ĩ ip̃a
fei neritate.ſñi ĩ frau

p Quantitas. i. to

ta qtitas qᷓ fenoꝛi

Ddata fuit.

q Patrũ̃. i. ſenato

fñ̃.ſʒ iur̃ ciuili quo

ipediuni donatõeſ
int᷑ ni.⁊ ux.iuuaris
i quantũ tu paupi
oꝛ ⁊ ipᷣe ẽ locupleti
oꝛ. nt.ff. ð dona.ĩ
ter ui.? nx.l.i.?.l.ſi

ſpõſus..circa.

Ignoranerit.ĩmo
ur̃ eã innari ſi crdi
toꝛ ſciuit.nut.fl. e. ſe

h ſciuit eã accipere

nt marito donaret
ibi ut ſe lꝛẽ ſuã pꝛioO
uiro obligatã libe
rfaret. Itẽ ſeco ubi
daret marito qunʒ
mulierẽ mãdaſſe ꝓp
alio ſciret.nã tũc iu
nai. ut iĩ ar. . fl. e⸗
.l. fi. H. ſi mulier ne
ißpᷣa. ⁊.l.ſi.fideiuſſo
res.⁊.l. qᷓqᷓ; ul dic
ꝙ in.l.ſeia eo anĩo
accepit ab initõ. ut
ſoluat in cam mari
ti hit ñ. ſed poſtea
noluntatẽ mutanit
Fm. M. vel refert
ibi ſciam ad illam
interceſſiõʒ quã ſeẽ
patiẽdo niꝝ obliga
te rẽ ſuã q̃ ẽ ĩterceſ
ſio. ut. ð.e. ſi ſiñ. hic
ad mutuũ ſcm̃ mu
lieri. uel ibi fuit fraus

—

actio dat.

geſſit:rèliqᷓ; ↄductõis q̃ dicis eẽ cta
obtẽtu huio obligatõis ſi potes re
cuſare.Eniuero ſi quũ eoſdẽ fũdos
ñi tibi:ſed marito tuo locaret: pſonã
tuã ut idõeã ſecuto ẽ: bñſicio ãpliſſi
mi oꝛdis ꝙ ẽ ſcm̃ ð ĩterceſſiõibo feia
rũ tñri potes. Pẽ.a. Heboꝛe.
Tiã ↄſtãtè mr̃imõio iuſ hy
pothecaꝝ ſeu pignoꝝ mari
to r̃mitti poſſe:explorati iuris eſt.
M. QAaler. 1 Gal. Sepio duci.
QA dotar? filiã uolẽs genero
res tuas obligaſti ptiner̃ ad
te bñficiũ ſenatuſcõſulti falſo putas
hãc eĩ cãm ab eo bñſicio eẽ remouẽ
dã pꝛudẽtes uiri putauerunt.
Mhp. Dio. Maxi. Cõdiane.
A ſenebris pecũiã iuxta ſidẽ
Aleri a creditore tibi data eſt
ſiue qᷓtitůs tota fẽoꝛis ſiue ps eiuo ĩ
uſu mariti ꝓpõaĩ pceſſiſſe ðᷣcreto pa
trũ ñ adiuuaris:lʒ cr̃ditoꝛ cãʒ õci ñ
ignorabit. Zẽ. aa. Baſilice.
Vlirẽ ʒ̊ ſenatuſo:uelleiani
auctoꝛitatẽ fi poſſe iterceder

dẽiq; exceptõe ſidẽiuſſoꝛẽ ei un poſ

ſe iuris auctoꝛitas ꝓbat.uñ ſi mater

tua marito quõdã ſuo hr̃s ſ xtitit:

ſat᷑ idõee exceptõis remedio tuta ẽ.
Dem.a.Agrippino .
Juxor ꝓ marito ſenatuſo
ſultũ ĩterceſſura:te rogauit mãdato
rio noĩe ut ꝓ ea tuã fidẽ aſtrigeres:
ab initio ↄcio ꝑ exceptiõis auxiliuʒ
obligaiõi tue adheſit ſecuritas:q̃ cõ
uẽto deſẽdi poteWl. Dẽ.aa. Ruphi.
NAZ mulier alienã ſuſcepit ob

ligatõʒ quũ ei ꝑ exceptionẽ

uelleiani ſenatuſcõſulti ſuccurrat᷑:cr
ditoꝛi ̊ pꝛioꝛes ðbitoꝛes reſciſſõꝛia
JIcũ pꝛ uẽ à Caliſtrato mu
tuã ſũpſiſſet pecuniam uelut
hãc eio uxoꝛ accepiſſet ĩſtim ↄſcrip
tũ ẽ :nec ad exceptõis tractatũ ex ſe
natuſcõſulto ueniẽtẽ puenire neceſſe
ẽ:quũ eã ueritat᷑ ſubã ↄſtituta: potiↄ
qᷓᷓ ſimlatà geſta tueat. Rẽ.aa.ʒoti.
Emis aliẽas ul ueteres lno
uas obligatões aliqua rõe

facta ſe.cõ.qꝛ quũ fideinberet p marito ma

luit creditoꝛ mulieri dare pecuniam. ut.j. e.ti.l. q;uis. F.ſi cũ eẽm.
⁊.l.qdã.hic non fuit bec fraus. ᷓððYD
ſm Alierem. intercedere. cum effectn.
t Figeiuſſoꝛẽ.ẽt ſi aio dãdi ĩtceſſerit.ut.ff.e.ſi mulier. K ſi ab eo.
n Marito.pꝛo quo interceſſit.
x Nõ extitit.ſi at extitit. aut ĩterceſſerat ſic a pᷣncipio lex poſt ſcõ
ꝙ pᷣncipalit᷑ tenebat ⁊ tũc tenet ⁊ excep.amittit.ut.fl.de ſol. ſtichũ
S. additio. aut acceſſoꝛie. ⁊ tunc tollitur acceſſoꝛia ⁊ remanet pꝛin
cipal.ut.ff. de fideiulſ.l. generaliter.

1111

3 Amnulier. allen ſuſce. aio nonãdi ab initio. ut. 8te. liſenatus.
a Reſciſſoꝛia.i.reſtitutoꝛia daĩ.que.ſ.pꝛius dabatur. liſtitoꝛis. i. ᷓ
erat dãda.nt. ff.e.l. q;uis. J.quot.a. S.mulieri. S. ſi quũ eẽt.⁊ hoc veruʒ
ẽt ſi creditor ſciuit mulierẽ ñ teneri.ñ tñ eam decepit.ut. ff.e. l.gdã ⁊ de ſi
eiuſ.l.ſi ticeius. Iiẽ ẽ uerũ ẽt ſub ↄditõe ea obligata. nã ẽt interĩ agitut

ſuſcipiẽtibo ſubuenit niſi creditoꝛa

liquatrõe p mulierẽ dẽcepius ſtt.nã

tunc replicatõe doli ſenatuſconſulti
excepiõʒ remoueri conſtitutumeſt.
Dem. aa.Fauſtine.
Am ad as ẽt obligatõnes
q̃ ex mulieris pſona callidi
tate creditoꝛis ſũpſerĩt pꝛimoꝛdium
decretũ patrũ ꝙ de interceſſione fe
minaꝝ ſcm̃ ẽ pertinere ppetuo edcõ
declarat᷑:ſi tñ creditoꝛ q ↄöhere cum
alio ꝓpoſuerat mulieris pſonã eligit
exceptione petitoꝛes ſecundum ea
que aſſeueras defendi pòtes.
Sẽ aa. Theodociano.
rrdẽès quoq; mulieris adp
ſus ciditoĩs eað exceptõe q̃ ex ſẽat⸗
ↄſlio ĩtroducta ẽ.uti poſſe dubiũ ñ ẽ
M. Ana. Celeri mgr̃o officioꝝ
Abẽmo licer̃ mlierib ⁊ ꝓ
uno ↄctu ł certis ciibo ſeu
ꝓ uno Ecertis pſonis.ſeu rebus iuri
hypothecaꝝ ſibi ↄpetenti pꝑ cõſẽſuʒ
ꝓpꝛiũ renũciaẽ qq; ita geſtũ ſit hac
auctoritate nr̃a firmũ illibatũqʒ cu
ſtodiri.ita tñ ut ſi generalit᷑ tali renũ
ciatione:pꝛo uno ut dem̃ ẽ cõtractu
ſeu cert᷑ öctibus:uel ad unã ł certas
res ſeu pſonas:oſenſũ ꝓpꝛium accõ
modantes uſe ſunt łfuerint. eadẽ re
ununciatio ad illos cõtractus ⁊ illaſ
res ſeu pſonas ꝗbus cõſenſũ ſuũ ꝓ
pꝛiũ accõmodauefr̃t coarcetur: nec
alijs ꝗqbuſdã cõtractibuſ quibus mi
nime mulieres cõſenſerant pꝛetẽdẽti
bus eã opponẽdi: licẽtia pꝛebeatur
ijs.ſ.oĩbus que ĩ pñti ꝑ hãc ↄſultiſſi

mam legẽ ſtatuimus ad pꝛeteritos

nihilominus cõtractus ꝓ negocijs

⁊ cõtropᷣſijs:nec dũ trãſactõibus uł

diffinitiuis ſñijs:ſe alio legitimo mõ
ſopitis locum habituris.

In auten. ut imobilia anle nup

tias collatione. x.
Cn. ſ Juẽ a me ſiue ab alio

pꝛo me pꝛopter nuptias ſiat dõatio
ꝙ ex ea cã eſt imobile nec obligarè

nec alienare ualeo in hoc ergo ↄᷣciu

cum tutoꝛibus.⁊.ð.de tranſac.ſi de certa.&=.

paulus in pꝛin.

hac act᷑.nt.ff.e .l. alñ. §. ſi 8
b ſ Jquü cd. uxoꝛé.
C Silata. ut 7.5. pl

valere ꝙ agitl.i.l.acta ⁊. l.ſi‚

Eminis. neteres pᷣ
nonuatõʒ ⁊ tranſſerẽdo ĩ ſe
neterẽ obligatõʒ ł nſucapi

endo iudiciũ.ł patiẽdo ſe

delegari. ff. de nous. l. ðle
gare.⁊ de ſolu.l.ſolntionẽ
ul dic neteres fideinbẽdo
ↄſtitnẽdo.łẽt mandando
nt. ff. mã.:.ſi o nõ re. S.ſi
poſt credità. Itẽ ꝙ ſubijcit
nonuas.puta quũ erat ↄciↄ
cũ alio creditoꝛ elegit mu
lierẽ in frandẽ ſe.ꝰ .ut.j.l.
pꝛoxi.⁊ pꝛio cãu datur re
ſtitutoꝛia.i.actio.ſo inſtitu

toꝛia que ĩ debitoꝛẽ dabat

vł erat dãda ut.ff.e.l.q;niſ
§F. ſi cũ eſſem. ⁊. F. quotiẽs
⁊ de reg.iu.l. in eo.S.fi.⁊ ð
ex.do.l.apud celſũ.S.mat
cellus in fi.ꝭ.uel niſi ſimił
ſit caſus ut dices.j.e.l.ul.
ſ Deceptus ſit.ſʒ ſi nterq;
ſciuit ñ dico ceſare ſenatuſ
cõ.ut ꝗdã dicunt.qꝛ nõ n
celatus ⁊c.ut.ᷣſff.de act.ẽp.
.l. i. i.
ge Am ad eas. obli
gatões.ñ ſolũ ad cas qñ
itcedit ĩ neterẽ.ut.ð.e.ſẽai
b Potes. nt. ff. e. quãuis.
SF. ſi cum.
i b NMeredes. ſi ön. 7
iõ reſtitutoria dat᷑ ciuiliter
ĩ heredes.nt.ff.e.he actio
nes.ſed ur̃ exceptõʒ non
dari heredi quũ. ꝑſona fa
cit locũ bñſicio.ut. ff.ð rg.
in.l.iĩ oibuſ ſʒ hoc ſpeciale.
Kk i Abemus. perſõis
ↄhentibo cũ uiro.
luſtodiri.ut habes. ð.
1. de.l.etiam.
m Coarcetur. ar.contra ge
neralitatem ut non trahat
niſi ad ea ſpecislia de qui
bus eſt cogitatum.ut.ff.de
tranſac. cum aquil.⁊.l. qui

ff.qui.mo.pi.uel hypo. ſol.

n Pretedentibus.ſ.contrabẽtibus. Gequit aut, ſiue a me.queẽ ĩ aut.

ut imobi.añ nup.do.collatione quinta.

o ¶ Iynea me.donatio.ſupple ⁊ pactũ de ea lucrãdã.als male dice
ret ſtatim ita dari mulieri rei nen.ſol.matrimonio quum debe

equalitas.

ret redire ad uirum.ut dos ad mulierem. ut.j.ðᷣe pac. con. aut.

p Immobile. in ſebus mobilibus ſtabo iuri neteri .
q Obligare. qm̃ mnlieri ẽ obligatum pꝛo dote.nel nerius ĩmo eſt eiꝰ do
miniũ.ſicut dot.dñium ẽ uiri.⁊ iõ ſtatim dabit acti.in rem.

r— 53

a In rẽ. que dar᷑ inre dñij

.ãuł poffet dici bypothecaria.pꝛima placet.

bj In ſpõſaliciã.i.ĩ donatio nẽ ꝓpter nup.ſicut pʒ ĩ ant.vi ſpon. lar.ſplis
⁊c pꝛopꝛie ãt dicitur ea que ſit ante matrimomiũ que vʒ ſicut quelibet ſim
plex donatio. vt.. ſi aduerſus do.ſi.

¶¶ Abſq; his.i.niſi duo ſũt.ſ. ꝙ ſit alie res.Fs ↄſenſus.ut.i.e.ſi mulier.

d Et multo. boc refer̃t ꝗdã

ad oĩa pᷣdicta ⁊ ſic ẽt dos

poterit alienari ĩextiata ʒ

hunc modũ.ꝙ ñ placet.qꝛ

mDaeale diceret ⁊ multo poti⸗
cẽ.dic ergo ſm Jo. vt refe
rai ad id im ꝙ dixit de ꝓ
bibẽda alienatõe.ñ ad icd
ꝙ de pmittẽda ĩ dotẽ ergo
æſi miles ↄſentiat.⁊ pↄ ipᷣs
ſi piudicat ſibi vt iſti.gbꝰ
ali.lʒ ĩ pꝛin. alij vñt pt Ja.
ꝙ loquit h̊ cla de rebus ĩ
mobilibo dotis ĩ dotẽ ex

timatis.q̃ lʒ poſſint quan

tũ ad ꝓpꝛietatẽ alienariqꝛ
maritus ẽ dñs rei dotał.
remanẽt tñ obligate mulie
ri.vl ĩtelligi de rebus mo
bilibo dat ĩ dotẽ ĩexiĩatis
q̃ ſeruari pñt. ut Fus.aliud
i is que ñ pñt ſeruari.qꝛ ſi
ne huiuſmõi ſolẽnitate alie
nãtur.nt.fl.de lure do.l˖.ĩl
ĩ dotẽ date.
e Immobile. hoc verbum
ſi ẽ i coꝛpoꝛe.
ſ AIJ mulier. perſecte
xxxv. an, ut. 5.5 ijſ
g Inciderit. ſic.fl.ðe mĩo.
b Secũda cautione. plus
ergo due ↄfeſſiones oꝑan
tur qᷓ;ᷓ una ut.õ.de plo pe.
. i.in fi. ⁊.J.de p̃ſ.xxx.an.
l.cũ notiſſimi..ſed ⁊ſi qs
quitur aut᷑. ſi qua mulier.
ue E in aũt. vt nul. iu. F.

illud. B ntica.
i ſ Jqmulle nulia
tenus. ipo iure ẽt
ſi iurauit. ut. ð. de

le. ? cõ.l.ſ dubiũ. Et no.
ꝙ ar. huius autẽice ſcripſe
runt hbic qdã talem aut᷑.ſʒ
hodie ñ tenetur niſi ꝓbeĩ᷑

manifeſte pecuniã ĩ vtilita

tẽ mulieris ↄuerſam. ⁊ ſic

dicunt hodie ñ hr̃e locum u

mulieris ↄſenſus nihil ꝓficit quomi

nus ðᷣmus mulieri ĩ rẽm aciõʒ iĩ ſpõ

ſaliciã largitatẽ ſoluto mĩimonio:ni
ſi ⁊ ſo poſt biẽniũ ꝓſiteat᷑:⁊ alie res

uiro ſint ex ꝗbuſ ei ↄſuli poſſit abſq;
his eniĩ neq;ʒ ſi frequẽter ↄſentiat leðᷣ
tur.uir eni obligabit᷑ ĩ alijs rebuſ ſu
is huius aliẽatõis lobligatõis occa
ſione.que quantũ ad mulierẽ pꝛo ñ
ſcripta habetur.idem ĩ dote ẽ⁊ mul
tò potius?
Mp. Juſtinianus Juli pᷣpᷣ.
J mlier pfecte etatiſ ↄſtituta

pa ĩterceſſionẽ Icautõʒ cõſcripſerit

uel pigno aut iterceſſoꝛẽ pᷣſtiterit:ſan
cimo antiq̃ legũ uarietate ceſſante
ſiquidẽ ĩtra bienale iuge tpᷣs po pꝛio
rẽ cautionẽ numerãdũ ꝓ eadẽ cã fe
cerit cautõʒ lpignus aut iterceſſoꝛeʒ
dederit nihil ſibi pᷣiudicaꝛ:q adhuc

ex ↄñtia ſue fragilitat᷑ ĩ ſaʒ iacturã i

ciddᷣrit.ſiãt po biẽniũ hoc ſecẽit: ſibi
iputet:ſi ꝙ ſepius cogitare pot᷑at ⁊ e
uitare ſñ fecit:ſʒ ultro firmauit.ur̃ ⁊eĩ
ex huiuſmõi tpᷣris ꝓlixitate:ñ ꝓ alie
na obligatõe ſe illigare:ſʒ ꝓ ſua cã a
liqd agere: ⁊ tã ex ſcdðᷣa cautõne ſeſe
obnoxiã facere ĩ quãtũ hoc fecit qᷓ;
pigno aut ſterceſſoꝛẽ utiliter dare.

In aut. ut nulli iudicũi. 5 illud.

COR. f J qua mulier crediti
iſtr̃o ↄſentiat ꝓpꝛio uiro:aui ſcribat
aut ſe:aut rẽ ꝓpꝛiam obligatã faciat
iubemo hoc nullatenus ualere:ſiue
ſemel:ſiue mlotiẽs huiuſmõi aligd
ꝓ eadẽ re ſiat:ſiue pꝛiuatũ ſiue publi
cũ ſit ðbitũ:ſʒ ita eẽ:acſi neq; ſcriptũ
eẽt niſi ꝓbetur mãifeſte q pecũie in
pꝛopꝛiã mulieris neceſſitatẽ expẽſe
ſunt. Dem. a. Julia. pᷣpᷣ.

Ntiquẽ iuriſdictiõis retia ?

Alfficilimos nodos reſoluẽ
tes:⁊ ſupuacuas diſtinctões exulare
cupiẽtes ſancimus:mulierẽ ſi iterceſ

ele.qꝛ aut ſ E verſa.? ißo iure ſñ tenei. aut eſt

verſa. ? tenet cũ effectu. ꝙ ñ placet.qꝛ ⁊ ꝑ poſterioꝛẽ aũt.de bere.ab inte.
SSFF. ex bis.coll. viiij.renũciatur uellei.eꝛgo locũ bʒ.ẽ ergo ꝙ hic dicit ſpale
quũ ꝓ viro ĩtercedit ea rõe q̃ ⁊ donatões ꝓhibue ſut.ſ.ne mutuo omoꝛe
⁊xc̃.ut.ff.de dõa.ĩter vi.⁊ vx.l.i.ij.⁊.lij.ĩ pꝛin.ł ſᷣm. B.põt ĩtelligi h̊ gmũt.
eo cãu loqui. quũ mulier inſtr̃o publice ↄfecto ⁊ a tribus teſtibus ſubſi
gnato ↄſeſſa ẽ ſe recepiſſe pciũ ꝓp interceſſione.olim eni tũc ceſſabat nell.
ut.j. antique. hodie non. vt hic. niſi pꝛobetur illud pꝛeciuʒ in eius utilita
tem verſum. ? ſic in aliquo corrigitur lex antiqua per iſtam auut.

K a
1

Nctique.retia.i.diſpoſitiones ex iure perfecte.
MNogos. ꝑ ſimilitudinẽ.

Accipiẽs. ⁊ boc non negat:

m Siquidem.ſi conſtet eam aliquid accepiſſe non iuuatur.ſi vero ð boc

dubium ſit. ſic pꝛobatur.

n Tunc credendũ.an admittaĩ᷑ pbatio Zriũ. . ñ. qꝛ pᷣſũptio ẽ iuris.

de iur. 5 quà ñ admittitur ꝓbatio. ut ⁊.j.ar.tu.lefi.⁊.S.ti.i.l.ſi.⁊ ſic ñ ob

ſtal. . de pba. cñ pcibus. :.j. de Zhen. ſti. optima in ſt. z .ti. ict .
in zctibus ĩ pꝛin.⁊.j.de dote can.non nu.l.ſfi.que ſũt . Item ne

obſtat.ſ.e. .ſi.qꝛ ibi im. HB.nihil accepit.⁊ ẽ rõ qñ hic non põt:p

bari vriũ.qꝛ ꝑ bo ofeſſionẽ a iure ſpli recedii.ſ.a bñſicio vell-
facilius fit.qᷓ ſi a cõi iure vellet recedere.ſicut erat in cõtrarijs legit

ſerit:ſiue ab initio: ſiue poſtea aliqd
accipiens ut ſeſe iterponat:oĩmõ te
neri:⁊ ſi poſſe ſenatuſcõ.uelleiani uti
auxilio ſiue ſine ſcript:ſiue pꝑ ſcriptu
tã ſeſe iterpoſuerit. Sed ſiqũidẽ ĩ ix

ſo iſtio interceſſionis dixerit ſeſe ali
quid.accepiſſe:⁊ ſic ad ĩterceſſione
ueniſſe:⁊ hoc iſtr̃m publice ↄfecium

iueniatur:⁊ tribus teſtibↄ ↄſignaiũ

oimõ eẽ crẽdendũ eã pecunia ul res
accepiſſe:⁊ ſi eẽ ei ad ſenatuſo: uelle

iani auxiliũ regreſſuʒ. Siãt ſñ ſcript
iterceſſerit:łiſtꝛo ñi ſic ↄfecto: tunc ſi
poſſit ſtipulatoꝛ oñderẽ eã accepiſſe
pecũia s uel alias ꝛs ⁊ ſic ſubijſſe ob
ligatõʒ repelli eã a ſenatuſo.iuuami
ne. Si uero hoc mime fuerit ab eo
appꝛobatũ:tũc mulieri ſreſſe auxiliũ
⁊ antiquã actõʒ aduerſus eũ ſẽruari

quo mulier interceſſit ei uẽl actio
nẽ parari. Sʒ ſi mino idonee mu

lieri ↄſtitute:aligs pecunias uebres

dedit ut ꝓ eo ſele obligaret:mulieri
quidẽ que re uera bec accepit:nullo
pateat adito ad ſenatuſcõ.auctoꝛita

tẽ.creditori ãt liceat aduerſus eã ue

nire:⁊ ꝙ põt ab ea exigere:⁊ i reliqu

um antiquũ debitore aggredi uel ĩ
ptẽ ſi aligd a muliere poſſu accipere
uel in tolũ ſi ea penit inopia fatige
tur. Hẽ ãt mulieres pperã ſeſe pꝛo

glijs interponãt:ſancimo non aliter

eas in tali Zctu poſſe ſe obligare ꝓ
alijs niſi inſiro publice ↄfecto:⁊ a tꝛi
bus teſtibo ſubſignato:accipiat bo
mines a muliere pꝛo alijs ↄfeſſioneʒꝭ
tũc etenĩ immodo eas obligari:⁊ ſic
oia tractari que ð interceſſionibus
feminarum nel ueteribo legibo cau
ta:uł ab iperiali auctoꝛitate ĩtroduec
ta ſunt. Si ãt extra eandẽ obſerua
tionẽ ſuſceperint mulieres ĩtercedẽ
tes pꝛo nihilo hẽatur huiuſmõi ſcri
ptura: ul ſine ſcriptis obligatio tan
quã nec confecta:nec penito ſcripta
ut nec ſenatuſcõſulti auxiliũ ĩploreĩ

loqui quuʒ dicat interceſſione ſic facta oĩa tractari ꝗᷓ de ĩterceſſiöi

byus cauta ſunt veteribus legibus Houis. ſic niſi ſic itercedat in
inſtro publice cõſecto.⁊ a tribus teſtibus ſubſcripto ipo iure ẽ tu

ta. et in lis cãbus nbi olim ñ inna baĩ.⁊ ſic corrigit h finis baniii⸗
legis pꝛincipium. ⁊ dʒ hec eẽ ultima ĩ hoc titulo fm eñ ut ſic dune
ſequẽtes ꝑ hanc corrigantur. ſi ãt intercedat ſic nt hic dicit.tunci
illis cõibus nbi olim ñ iuuabatur nec hodie iunei.ĩ qbo oli iuas
pat᷑ ⁊ hodie iunet ſimilit ñ ipo iuẽ.ſʒ ꝑ exceptõʒ uell.pꝛia opinio

nerioꝛ eſt.

y u Eterũ.imperantes.fauoꝛe libertatis.ut ar. ſf.e. aliqude

⁊ ad boc..an ſeruus ex ſuo facto.l.pꝛomiſſe.
ʒ Perdere.ſic.ff. de ac. emp.l.emptoꝛem. .ti.

a g Eneraliter. mollir.ut nudo pacto oriatur aetio. ut. j.de böõ0
is ꝓ. ad exactionem. Itẽ in taeita ſtipulatione ⁊ tacita by
potheca ut. ſ.de rei nx. ac. F. .. ?. Kij. Iem ut in es pꝛeferatut allſe

graͤto⸗

Gull
Ee
lbentn
ſai
bus. vt ĩ aut. de nõ aſcden
alie.F§. qꝛ vo veriſi ſſpen
mile i f. colk ij alij ſinla.
dicũt qꝛ hoc euenit lͤhi
ꝙ nõ põt ꝓbari in loſeon
Zriu qr teſtes ſabitii w
gauerft ſebſi ã ſub,ſi oln
gnauerũt ut i örüis· tchif⸗
Tercij dſt ñ pheꝛ itfh
ri riũ.ſ.p dnos e· npfii
ſtes. quũ inſifm ilſ
cem bẽat duoꝛiq te ilii
ſtium vt. ð. de filile d
inſtru.l.ĩ exercẽ dſlis (ſet
ſed ꝑ tres I plufs xrimnb.
ſic. ut in contraris og
o Dñdete.quũ ifa tyjjin
neget. AV ſo
p Alu xiliũ.ſ. uell. ſz 1niſn
bogie ißo iur erit ii leſceune
lelſa. vt. ſ. eel. F.ne aůt Aponet e
ꝗ Alntic. qñ ſ ẽ ſn ſelim
blata -ſi ẽ ſublataak uſon
ſi nata.tẽ nonã pe (Deron
tit. ut. ff. e.l. Gᷓuis. ekiodb
qjuot.. S. ſi cũ eeiimnm (MWliſ
Alguerſus eũ. de mli
bitoꝛem. ſe ſpalid
Seruari.ſ. cidito k foblge
Vr eei creditoii. ſiurſoe n
n Accepit. 2 hoc) ogin
ſtat. acen. ſhren i
X Me ãt. Bul. bic ſaſtſeeli
dicit hũc. F. niblil (jia ,
nonare ĩ bis cab g
ybi vell. mulierib⸗ “” 8
olim ſi ſuccurrebat Oð”ð
ſed in ilis im nͤdii mt
obligatõne eas eeirr uchlg
mebat. in gbus i n
ſi ſic ĩterceſſio fiat i Rðð *
ſcriptis. Puãtut ipo H lil,
iure illeſe.vſie önei i
pium buins legis “ üͤ
ſico rrigit per bũc fna
FS. nee due ſeqᷓntes ⸗ n
leges veterũ 21 gne –
faliter que ſunt pp nn.
iſtam. Sed Az. di rein⸗
xit bũc. 5. geneꝛalitẽ K
nimn
Ppoſeii.
imaſe
Mnſſen
itpen
ſihhnt
eni
ommn
eMritea
hen

IVIeditoꝛibus. ut.]. qui po. in pig. ba. I.ſ.·
ch d Satiſſfacere.ſic enim ⁊c.vt..de ac.⁊ ob.ſicuti.
5Ne D+ CLeſſante. ceſſat ergo vell. fauoꝛe dotiſ. vi bic. . 5. k. ſi Botare. IJdè
libertatis fanoꝛe vl. S.l. ꝓxi. It ſi renũciet. vt. fl.e.l.f.. pe. Item
NS ſi accipiat pᷣciũ pꝛo iterceſſione vt.ð.l.antique. It᷑ ſi decipiat.yt.fl.
e te.ſi decipiẽdi. Mtt
NG ſi o caneat. vt.öbòe.
N ſi mulier.vñ verſus ſed ſit libera ⁊ abſoluta quaſi penitꝰ
h Laiatbus ſenis mu nullo ĩ eadẽ cã ſubſecuto.
4 lier ſoondedo tene Dem · a. Zuliano. pp.
ig ur Pio libertatt Etxrũ dbiguitatẽ decidẽtes
;9n p dote renũciet. ſſacimus.ſi ꝗs ut ſeruo ſuo manumiſ
in dltpiat hcli capiat ſiõz iponat: mulierẽ acceperit obno
4 . caneat ßo. IPẽ ſepti xiã ſeſe ꝓ certa qʒtitate ſacientẽ:ſi in
“ mo ſi ĩ rẽ ſua. vt.ff. libertatẽ ſeruũ ꝓduxerit:ſiue pꝛicipa
ee. aliqſi 2.6. e.l. jſie lit mulier ſeſe obligauinſiue p ſeruo
ii in ſi. idẽ ſi ſuccefſtt hoc fecit ieneri eã recte oĩmõ ſẽatui
