S. qui illud ⁊.S. fundum hoc nõ nalet qr ſp ẽĩcertũ añqᷓ; conſe
quatur nel petam. Iẽ quero an obligatio naturalis que oꝛitut
ex ſo ⁊ primo nudo pacto ſit nouata per ſtipu lationẽ dic ꝙ ſic.

niſi eſſet ĩ contrariũ actũ ut.fl.de ac. ⁊ ob.obligationũ fere in ſi.
⁊ de noua.il.f.in pꝛin.⁊ de uer.ob.ita ſtipulatus.s.f. hodie non

ut.j.de nouatione.i.f.in fi. Itẽ nũquid ueſtit primũ ab nltimo.

.ñ qr ñ pricipale ab acceſſorio.ut.j.de cõtra.⁊ cõmit.ſti.l.nun
da ergo ꝙ dicit cõſequẽs.ſ.ex actione que oritur ex tertio paeto

Itẽ qũo ad illud agit ⁊ alið ↄſequi. . metu tertii paretur prio

ut ar.j.de rei ux.ac.ciꝛca prin.⁊ iõ dict cõſequeris ſʒ ad pnnam
dicit exiges nt.ᷣ ff. de le.iij.l.ſideicõmiſſa. . ſi ꝛc ĩ caſu iñ agit exp

mo nõ ex tertio ut.ff. de ope.libeꝛ.ſi ſtipulatus. ſed cõmittit hee
ſtipulatio.v.plene diximus.ff.ſi quis cau.⁊ ſi poſt tres in glo.
nam ipſo iure ⁊ cetera.

k p Aclum. cõprehenſum ẽ inter pꝛem ⁊ ſiliam.

1 Fungeretur.ideſt decederet

m Ea quc. erat ſui iuris.
n Abertatem. i. facultatem.
o¶ Aulerre. ut..e.l. f.? de inof te.ſi qñ. . ij.⁊ de col. pacũ.x.ff. p
ſo.l.cũ duobus S.idẽ..ẽ eĩ urpe pactũ nõ ſolũ ꝙ contꝛa ius
naturaʒ ẽ. ſed ẽt illꝙ facit nõ eẽ liben arbitrij ꝙ eẽ dẽbat ut.õ.

de ſacro.ſan.ec.l.i.
p c Vm pꝛoponas.lʒ pactũ uideatuꝛ S ius nõ iñ ẽ qr nnicni
q; ⁊c̃ ut.j.e.l.pe.⁊.ff.e.l.pactũ ⁊ ſacit.j.ti.i.de fideicõ.⁊
de pac.conuen.lᷣ.hereditas.itẽ ſi unus ſim cui cũ alter ꝛc uende
ret ⁊ pñs nõ ↄdixit dico eñ ſibi feciſſe pindiciũ ar.j.de fideicõ.

quotiens ⁊ de le.ij cũ pater. . liber is ſed ʒ de le.i.ſi funcũ in

prin. Itẽ dit hec lex a prima huius ti. qr ibi alter im̃ rogetus le
gitur ᷣ uterq; uẽ ibi unus ſolus remiſit ⁊ non otũ hic uterq; ?-

——

lẽni poſſes.ut ſi de

ti
peni
ui
⸗
honot
popn
conb
Lu
nis
leg
ipi
notag
tpen
Ctu
ͤten
n.
lice⸗
.
crere
lint.
por.
15d.
Cenen
geint
us 4.
Air.
leen
ſorſe
aͤde
iſe⸗
11

auil
lnebe
Pr
Aie⸗
dppoſ
gaul
Cnre
ws
Cueb
bint
nnic
eni⸗
rüntt
a
no⸗
Un
ien

H
Nehitig
eu. totũ. æ ea que dixiums ibi ⁊ bic dici poſſunt intermemientibns fallit in de nendita ad
in Nen q Eximeretur.ſ.ſine liberis accur. ſti.de mar Pn in ꝛe uendita tradita. niſi ſatiſſaciat de precio ut in
lumnr 2 p Actum bona ſide.i. non metu uel dolo. g Et ſuchpronbuvra ff ge uſe accurſius. ,B
ſanh ſ Probationibus.i.approbationibruidelicet ſi tales ſunt gquidam ut. ¶ . ſic ut fl. euſuca. l uſucapio. ſed an ide iprecr itoe
oſti perſone que paciſer poſſe quidam ut.¶. ſic ut.ff.de nſuca.l.eum qui.⁊ inſtitu.de uſuca..i in.ſ.
nit one que paciſci poſſunt ⁊ res que ĩ pactum poſſit deduci nece nos contra ut.j.de prel. enn du. r ic a iura gihe drat
mſſeln pactũ ſit impꝛoba .cj. de preſ.xxx.an.ſi quis emptionis ⁊ dicta iura que dicũt
arnud tũ.ſ.contra leges Ił amnam queri dic.ſ.uti
iplcof bonos mores nel ſcriptura non exñ galii⸗ S le ſine effectu dominii.
an proprie dic proba mannene veſle nainaig⸗ Kalunib⸗ 87 uͦſucapiöi b. NHon nudis ut æ. ſ. de
mn pri dionibus. comprobari poteſt preſes prouin dis pacti gdonn inia reiuʒ non nu ꝛei nen. ſeꝛuũ nudum ap
fſihlinte t Secũdũ ius.i.m cie ſecundum ius cuſtodiri efficiet Dem. aa Zſebi N wenatonnechnadeſ in
w. an iuris ſormam ſine Dem.aa. Julio ⁊ Emilio. Am pre 10., . tꝛaditione ſubmiſũ lʒ ſit
dniͤßn ir ad agendũ ſiue ad creditòres ueſtros ex par ne ſalpun plur ine ugaſ neſtunm ut .f ge vi. at.
igesertii excipiẽdũ.ſic eꝛgo te debiti admiſiſſe quẽq; ue muorumn ſuccen placuiſſe fratru .l.i. fallit in pacto legis cõ
nn nota e im ux ſi ſtru 5 um ſucceſſiones ex equis par miſ.⁊ adicctionis in di
n ta ꝙ tin uz ſine um pro ſua perſona perſoluentẽ tibus diuidi ⁊ tranſactionis cauſa f.deꝛei en itaniſba
itſobdn ſcriptura quãtũ cũ pròbaueritis aditus rector proui probari poſſit hanc i ice ut. fl. de ꝛei uen. ſi quil hac
obictont ſcriptuꝛa. ut ⁊.j.t. i. cie pro ſua grauitate.ne alter pro uentionem exce e interceiſiſe 3 .l. Iem in eccleſia ut. ö. ð
liricä cũ te ⁊c.j.ſam. heſ. altero exigatur prouidebit ionem exceptione te tueri põ ſacroſanc. ecc.l.fi..j. de
eſlaie ni iõ. de rei nẽ i prouidebit:. tes ſipòſſides. Quod ſi aduerſarix dao. que ſub mo. l.i. item i
ipeſeſe i. ? de rei uẽ. Dem. aa. Aictoriano militi. tuus teneat ex hoc placitò nullam ane ſub mo. l.. ltem i
dr lt bei diciar de ſdenil. Ickt ĩter priuatos huiuſmo actionem natam eſſe ſi tibi ſipaͤia manna nleconeve5
hauliut Ara en lſerrum quo conbiehé Hone nen proſeriſi debes iuli Krhen en Ade ſin
ianangn exercendis. ſed fal ditur ut is qui ſuperuixerit alteriun gere nec aduerſario tuo tranſactio Ranmanug mn in m,
walitttii lit ut.ð. aũt. hoc i⸗ rebuſ potiatur.nec donationiſ qui ne uůti concedendum ẽ niſi ea que nem milnuſ ltenn in ulti
umſobok por. de ſacroſã ec. dem mõꝛiis cauſa geſte efficaciter placita ſũt adiplere paratus ſit G ſe lunfanbus. ut.ff⸗
Rundnin .j.de non nu. pe. ſpẽm oſtendat.tamen quũ uolũtaa Sem. aa.Archileo . e eꝛui.l. paß. ⁊ e le. ii.
iniui generaliteꝛ .j.de ii mililum que ſuper ultimo uite ſpũ Actuͦm curatoris reci *l. cum pater. F. luꝛdo 2 8
ducd.n da de inſtrn.l. contrac deq; familiaris rei ð creto qoqu ſRorpz one fecpere acqui.poſ.l.cũ heredes.
Niantiuptl ecomnfag is re quoquo minorẽ quantitatẽ paciſcen item aliud i
guin D e inre Enbr⸗ modo cutrtlatione mortis ĩ ſcri tis adulte etatis ſuffragium ne no ut. ff. H
ſe .l. i. 2.fl. de proba. pturam deducitur uiʒ poſtremi i eat effici . ff.de acqui.poſ.l.ſi ꝗs
moreinbi lice r Hõ 40 ceat efficiet tutores enim ⁊ curato §. d
„ nſus.⁊. ſi m Sei . . F. g.
an⸗⸗ n dicn nct Drobo e aen las enigentes bunſjlis ⁊ adultiſ de i c Am proponas in
nſinmli e art dein t. tes ob cõem martis fortunã inui ſtant libertatem obſigaronis⸗ die l vos. .ter adne
uünd .i.ſed h nõ ẽ paců cem eẽ pactos ut ad eũ qui ſupſten Dem Auguſti aumn.
ig ditiin a ſ Jcreditorei fuiſſet res eius cui caſus ſinem uite Fecal Nonor aia⸗ k Fratri.. premortuoꝛum
Nenitiſenn uẽqᷓ ueſtr attuliſt. . 6 . gliùs paciſcendo uel de .ſ.qui łtotã uel maioꝛem
mmatſi quẽq; neſtrũ nliſſet pertinerent exñte condici bitum accipiendo nil detra hereditati
unmſih qui ſinguli in ſoli one intelligatur ex fratris tui iudi bit patris obligationi partem hereditatis aduer
Niquscniti tenebamini . à priucialii coͤſtuntiona igationi ſario tuo reliquerat ſʒ quũ
ichulni cio quod principaliũ cõſtitůtionũ Dem.aa.domi uera Fun
,denaobigi⸗ x Nrouidebit.i.ta rompto ſ . 5 zaa donune . ei de fundo quodã qõnẽ
H M rouidebit. 1 prompto fauore firmatur ẽt reruʒ Jactionem legati uel fidei i⸗ 3
toneenn citi paci exceptiõe eius còmpendium ad te delatũ eẽ. cõmiſſi qu Sein e ſeeroo ut eiillan onite
1 anig oppoſita nt. j. de fi Dem. aa. Maxi. tedeoquon g am a us he res conuenit hereditatem
lun uin deiul.l liberi. ſe quonda mariil uii babuiſi Kecſcqnalitesdinidere ut
ni chn contra. j]. in. e. ti. l. dicit. uel dic quod totam
lis roin reos.ſo. hic admiſit dicẽdo quẽlibet admitto pro parte ut patet ti. ⁊ ſic planius legituꝛ A nondtesbom calio ſorte
inege 7 e nerbo anechel uliber nenen E ei ni uniuerſale ut. ff. de be I Cauſa. babita de fũdo de quo qõnẽ inlereo⸗ nſ dixi
tonüfurinn. rinſti.l. hoc articulo. ⁊ Im hocẽ expreſſũ pactũ uel ibi ĩſolidlum m Potes llü qui meRG. el d ixi.
itucem unũ cnemi ſeus ſi denidat perdo pro pte ucl excipido icdʒ oes coner Ana aur babeha tecũ qõnem licet forte uellet dicere pa
mni ob Mno c quẽc;ᷓ.i.unũ quẽq;ᷓ ⁊ ſic tacitũ hic ſm aʒ. uel dic nõ rediri ad p n Poſſides.i.q .
„ g „ . , . — l. ꝙ ex tꝛ 4
cntſlm mü . hic W ſit n Glacd nt ibi.ut ar.ff. de fideiuſ. inter o PitetoKanhencomenane. tepenuenite chuit
crleto Ne eos.S.i.ij. ⁊.iii.⁊ de pecul.ſi ex duobus in fi.i.ꝶe.⁊ eiſdẽ modis p Natam.cur non..qꝛ nunqᷓ; Ieo; HH
lmahe⸗ . rere o. . 3 ..qꝛ nunq; uideo
punur o primo ⁊ tertio ſolue aliud .ff.de le.i.ſi ex toto. .i.uel expõe ibi actionẽ wnitri uuſk deodl eenblate mbae⸗ lnen 6
adpenan Alterutro.i. altero. ut ⁊.ff. de pac.l.reſcꝛiptũ.S.ſi pacto.uel ĩ ultia q Stipulatione.ſubaudi acquiliana. D etll. ſiue apᷣ
ulß agterß uolũtate ſpale. Itẽ ar. 5.f.e. tale. 5. poſt diuiſionẽ.ſed ibiplus ẽt r Vti. ſ. erceptione tranſaccionis ⁊ ſic nõ nõ ſeruandã fidem non
cömitni ha acceperat ab uno q; debeꝛet nec ert rei debendi. ti.ut ⁊.ff. de inof.te.ſi inſti.in prin.⁊.j.ti.i.ſi quis maioꝛ ⁊.l an ſeruan
moin g⸗ õ er erleate? non priuilegiatos. facit de le.ii.cum pater.S.libeꝛtis ⁊.j de ſideicõ ens egr Waͤs
Alterius.ſ. qui non ſuperuixeꝛit. ſi ſocietatem ⁊ facit.ff.e.diuiſionis ſed ſ.tiei 4a
n L S ⸗ ff. e. conlꝛa.j.ti.i.l.
. 4 ca. nin⸗ D de Hnc. conierecliuns huic eĩ donationi po uatuꝛ fides nõ ſeruati ⁊ ex pacto trãſe nabs nelal 1a Penerahͤt .
ere uidebatur. ſed tñ nõ ẽ qr in donatiõe proſfertur do ſ p Alctum. ꝛemittentes. gratis ⁊ liquidũ debitũ 1. P. uer. 10. nt!
natarius heredi ut.ff. de do. c. mor. ſenatus. . i. H aũt. tali .ꝛemittentes. gratis T liquidũ debitũ qr tunc non ſunt lo
us Herec M. d (. . „Jol. . pacto cO0O domini uũ pu llũ ſi olianit ut. . . H —
bereck libi efficere cupiebat.ilẽ donatio emolumentũ ⁊ nõ onus fi. ⁊.ff. pro engtote ai ſandii ſt lator Kakrnanl lans kne .
ſ cien b ele põt ut.ff. mã.ſi hiditatẽ.h at. ci onus hz ꝑꝑ uiciſitudinem tor.ſed contra.ff.de furtis ſi pignore in f. nl interdum F aul atels ne
otuie . Per modo. i..e te. mi. l. miliies. ibi non erat liquidũ ut.j.t.i.l.preſes.Itẽ contra.ff.de iniuriis.ſed ſi *
dibus 4 Parg s i.iam aꝛmati. F.i.ſed ibi facit ut non naſcatur actio ꝙ põt hie natam uolebat tollere,
e Lomped tionum. irlegum. item contra.ff. de iuziur.iuſiurãdũ.S.i.⁊.l.tutoꝛ.ſʒ nec ibi erat liquidu
iſig, mnin . e e imaluerſuacis n ſolß quodlibʒ emolumẽtũ ſingag t Alius obligationi.ut.j.de ꝛc.cre.nec filius.⁊.ff.de ſolu ſſe r
c ladt kne, artinglin duickann uod ſic ut hic inuit in ſi.le.ali j con de compen.il.debitor:ſed contra.ff. de excep filiuſta ſed ibi
. citer ultimam uoluntatem. dibenda res a ſilio nendita. unde ꝛeopiendo nlia.
üct mpuc nolunte . . n a. unde ꝛecipiendo eam facit ſe
ge ic ⸗ f. Kallmonibud quaſi nt inſti. de re.di.S.interdum.item habuit facere.item fallit hec regula ut.ff.e.contra iuẽ i ſ Naer neaſe
7 icin õ iniel ige a rnatwant negut⸗ Oonanch hec que poſſunt aptari ad filium ex ijs que diximus in ſeruis. 5 le
4 de re. di. per traditionem. ? a dño ut.ff.de at. n ſ Jactionem affectione heredum. di .5. .l. ku⸗
ñnopi⸗ re. do.l.tadicio nel quaſi ut inſti.quibus ali.licet. . i.ſed in hi ſie eredum.dic quod quum erãt quattuor
el quaſi ut inſti. quibus ali. licet. F. i. ſed in his heredes remiſit duobus ex iis non pꝛeiudicat contra alios ut æ

ſ2

Jjj. ti.i.l.i..ff. e.ſi unus.. pacta. nel ſi femiſit putat nis non preiudicat ⸗
tra ueros.nt ⁊.ff.e.ſi tibi.S.cũq; poſſeſſoꝛ ſed eſt contra.ff.de conſti.pe.l

ſi poſt ſo.ut ibi. Item contra.ff.e.l.antepe.ſed pone ibi caſum ut dixi ł
dic tertio actiones legatas pro parte ꝛemiſit debitori amore heredum ſi
preiudicat in reſiduo dic ergo alijs heredibus ſecundum primum uel a

lis qui heredes non erãt
ſecundum alium uel aliis
.ſ. debutoribus affectione te affectione heredum aliis r̃miſſiſ
heredum. ſè probetur:exceptionem pacii cõ
a Remiſiſſe. ſ. pacto. tꝛa debitoꝛes inſtituenti actiões no
b n Ebitoruz deceſſt cere nibi minime poſſe intelligis.
cꝛeditor multornʒ Dem. aa. Eumero.
debitorum duobus relic Ebitòrũ pactioònibus credi
tis heredibus ſed.j.l.pro torum petitio nec toͤlli nec
xi.deceſſit debitor. mũutari poteſt.
Pactionibus.habitis ĩ Dem. aa. Cornelie.
ter eos ſecus in creditori Alciò ſucceſſorum debitoꝛil
bus.ut.ff. e.l.? ſuum.S.f. ex lege duodecim tabulaꝛũ
⁊.l.ſequenti. es alienum hereditarium pro poꝛ
d Tolli.in totum. tionibus queſitis ſingulis ipſo iuẽ

e Mutari. a perſona in ꝑp diuiſum inſolidum unum obligar
ſonaʒ. ut.ff. fam. heꝛ. l. iii. non poteſt creditori.⁊ quod in ho
2?.j.fam. he.il.licet ⁊.ff. de nòꝛario ſuccedentibus iuꝛe locum
reg.iur.l.alterius. ⁊.ff. e.l. habebit. de chirògꝛaphis itaq; co
tale. S. poſt di.⁊.l.ſi unns munibus exhibendis cum cõhe:e

F.pacta. de uel non pꝛeſectis in diuſiõe plã
fp Acco ipſo iure uel citis ↄuenire q;ti tua ĩtereſt potes.
dic portionibꝰ que Dem.Cornelio chereſimo.
ſitis ſin gulis ipo iure uel Etens ex ſtipũùlatione que
nerius es alienum diuiſũ placiti ſeruandi cauſa ſecuta

ipſo iuꝛe. ut ⁊.j.ſi cer. pet. eſt ſeu anteceſſit pactũ ſeu poſt ſta
el.i. ? fa. her. l. ea. .l. licet
⁊ de here.uen.l.i.⁊.l.pro
hereditarũs ⁊ de he.ae.l.pro herede ⁊ quod dicit es alienum.i.quð ipe
aliis uel alii ſibi debebant ut.ff. de uerborum ſigniſicatiõe. cedere diem
F.ees.
g Anum ſucceſſoꝛem
h Non poteſt.i.pꝛo ere alieno quis inſolidum obligati non poteſt pae
to ſuo ⁊c̃.aʒ.conuenerat inter eos quod unus haberʒ chirographa debi
torum ⁊ ſatiſfaceret creditoribus quod ſi non facit uel nut reddat chiro
grapha uel ad intereſſe ut faciat ꝙ conuenit conuenitur
i Honorario.i.de iure pretorio.
k Chirographis.i. inſtrumẽtis
lIExhibendis. ſ.condi.ob.c.uel dic ut exhibeantur ſecundum.l.ff.fam.
herciſ. ſi que ſunt L
m Coherede.ſubaudi agere potes al contra heredeʒ
n Placitis ut.ſ.perſiciantu
o Conuenire pre.uer.ſed nunquid illo caſu ille qui debnit ex conuentio
ne inſolidum creditoribus rñdere prius conuenituꝛ ut euenit in duobꝰ
magiſtratibus dantibus tutorem ⁊ conuenieniibus ut alterius pericu
lo tantũ detur ut.ff.de magi.con.l.iii.S.ſi inter..non quia ut ibi dicit
perinde eſt ac ſi alter tantum dediſſet tutorem
p p Etens. quidam ita ponuni caſum ſtipulatus ſum a te quod nu
do pacto conueniſti nel conuenies hec poſuio non nalet.qr qua
re diceret ſtatim nam ſi poſt uel ante per mille annos pacus eſſet idẽ eſ
ſet. preterea non ageretur ex pacio ut ar.ff. de here.inſti.l.aſſe ⁊ de cõdi.

inſti. inſtitutio. Alij ꝙ pepigi tecum quod in contraciun quem feci uel fa

ciam tecum de imperialibus intelligatur ⁊ contractus ſtipulationis erat
de decem. Tu dic tertio ſecundum.v. pactum fieꝛi incontinenii ut aliꝗd
ſiat ſtipulatori. ⁊ agitur ex ſtip informata ⁊ ex pacto pre.uer.ſed quid ſi
ut aliquid fieret debitori conuenit accipienti pecuniam ſine uſuĩ. R. non
puto ei nſotmari ſtipulationem quum non ipie ſed alius interpoſuit.ſʒ
ſi daret uſuras fonte contra eſſet quia gratia uſurarum ſe cꝛeditor onera
uit. Iem ad hoc ut ueſtiatur pactum nudum ex ſtipulatione intellige ſti
pulationem factam ſupeꝛ principali. pactum uero nudum ſuper acceſſo
rio aliud autem dico ſi nudo pacto conuenio de permutando ⁊ ſi nõ de
deꝛis ſtipulor penam nam hic non puto paciũ ueſtiri a ſtipulatione quũ
ſtipulatio pene ſit acceſſorium pactum uero prineipale.⁊ principale non
neſtitur ab acceſſorio ſed econtra ut.j. de contra. ſtipu.l.nuda. item ſi nu
do pcõ ↄuenio de ꝑmutãdoꝛ inotinẽti aliqd nudo pcõ paciſcor deiñ ex

interuallo ptimum pactum rei tradit one ueſtiatur an ? ſecundũ
pactum a primo ſumat uires..non quisa ab initio fuit nata tan
tum naturalis obligatio ⁊ poſtea naſcitur ciuilis.ſed ſecus di

co ubi a pricipio naſcitur etiaʒ condinonaliter ciuilis ? natura

lis ut in uenditione conditionali ut.ff.de ꝑi.⁊ co.rei.uend. l. ſi

in uenditione ſecũ
dum aʒ.item quid
tim interpoſitum ſit recte ſecundũ ſi nudo pacto ⁊ ne
ſe ferri ſententiam poſtulat. ſtito interpoſito tol
Dem.aa.Leoncio. lam peꝛ accep.ueſti
Jcèrtis annis quod nudo tum an remanet a

pacto conuenerat datũ fuit liud.quidam dicũt
ad preſtandum in poſterum inde ꝙ ſic ut. fl. de con
bitum ſolutum öbligaꝛe non potu trahen. emp.i. ſed
it eum qui pactuʒ fecit:nec placitiſ celſus.s.ſi annua?
ſtipulatio interceſſerit. ar. ff. de contra.ta.
Mpr. Juſtinia. Joãni.pᷣpᷣ. l. ſi poſt mortẽ. . l.
J quis in cõſcribendo ĩſttu q Ex ſtipulatiõe.ſ.
mento ſe ſe confeſſus fuerit actor.
non uſurum ſori pꝛeſcriptione pp r Statim. ſiue ante
cingulũ militiẽ ſiue ł dignitas let ſiue poſt ut ⁊.j. de
ſacerdoti prerogatiuaʒ licet antea edili.act.ſi apud ⁊
dubitabatur ſiue oporteat eandeʒ de uſur.ſi uſuras ⁊
ſcriptuꝛam tenere ⁊ eum qui hoc ar. ff. de incen. rui.
pactum eſt non öbere aduerſus ſu na.l.ſi quis.s.ꝙita
am conuentionem uenire:uel licẽ ⁊?.fl. ſi ce. pe..l. lecta
ciam ei preſtare diſcedere quiden JIcertis.caſũ
a ſua ſcriptura ſuo autem iure uti: põe ĩ uſu. ut

ſancimus nemini licere aduerſus ſ.ð uſu.creditor ul

ſua pacta uenire:⁊ contrabentes d poone in opiſ nudo
cipẽre.ſi eniʒ ex ipſo pᷣtoris ẽdicto pacto de bitis ut.
.ff. de oper.li.l.ope
ris uel in donatio
ne olim. bodie ſecus ut.j.de donatio .ſi quis.ar. .ſi.uel in ſer
nis ex quacũq; cauſa promittentibus poſtea factis liberis ⁊ ita
ſciebant ſe non teneri niſi naturaliter.ſed uim ciuilis credebant
forte habere.ſi autem poneres in eo qui credebat ſeciuiliter ⁊ na
turaliter obligatum. quum eſſet naturaliter tantum etiam ſtipula
tione facta ſubueniretur promiſſoꝛi propter facti errorem ut.j.ð
erꝛo.cal.l.i.quod hic negari nidetur ſᷣm aʒ.dic ergo ſi certis. ſ.
paucioribus tribus ſᷣm. M.·T ſic ſoluitur contra.j.de ſideicõ.l.
.i.uel ibi duplici fauore ſcʒ alimentoꝛum ⁊ ultime uoluntatis ulł
bic erꝛãs ſoluit ibi ſciẽs ⁊ ſic ẽt non obſtat.j.de nõ nu.pe.cᷣ ſiꝰ

t Obligare de preſtando in poſterum ſed contra.ff.denſunis. l.

cum de in rem ueꝛſo ſo.ut ibi in glo.ſ.decimo.
u Igjuis in conſcribendo non eſt in hoc nis ut.õ.e.pactuʒ
x Militie nam ut conueniatuꝛ ſub magiſtro milituʒ habʒ
priuilegium nt.j.de iur.o.iu.l.magiſterie.
y Dignuatis dignitas ẽ genus.ſacerdotium ſpẽs ⁊ dic de tali
ſacerdotio ut.j.de na.li.l.i.ſi autem diceres de clericis corrigere
tur.per decre.de ſoro compe.ſi diligenti ⁊ per aũt.frederici que
c̃.õ.de epᷣis ⁊ cle.aũt ſtatuimus ubi dicituꝛ quod nõ poſſunt re
nũciare priuilego fori ar.⁊ in aũt.de ſan.ep.S.economos col.ix.

5D Decipere hec duo iuncta non permittuntur.ſed alterum ut cõ

tra pacta uenire.licet quandoq; ut ſtatim dices in caſibus in qui

bus non nidetur deciperẽ cum autoritate legis fiat.item contꝛa

hentes decipere ut.ff.de mino.in cauſe.ii.S.pe.

a Ecdicio.quod ẽ.ff. e.l.iuĩgen. .pꝛeior ait.
b Non ualeant.nõ poteſt reddi ratio.ut.ff. de uerbo.ob.a ticio ĩ

.f. ibi cur non idemꝛc

c Antiqui ut.ff. ad uel.l.fi.S.pe.in fi.⁊ de mino.ſi iudex ⁊.ff e.l.

pactum ⁊.ð.de epi.⁊ cle.ſi quis in conſcri.ſed contra.ff.de iuri.

om.iu.l.ſi conuenerit.ſo.ut ibi.item fallit hec regula ĩ quibuſdã
caſibus notlatis hic a Jo. prius.ᷣ ff. de pactis do.de die ſed ibi

ſpeciale ut ar.ff.ſo.ma.l.i. Secũdus ſo.ma.l.alia.. eleganter ſʒ
ibi quia contra bonos mores.Tertius.ff.de poſtu. l.quos ꝓ

hibet ſed ibi propter honorem pꝛetoris nt.e.l.i nel ut puniãtur

prohibiti. ff.ad.l.acqui.ita uulneratus. .quod ſi quis.Quar
tus.ᷣff. de procu. ſiliꝰ. ..ueterani ſed ibi propter publicã util tatẽ
ntt.j.locati...milites. Quintus.j.de iuriur.ꝑꝑ ca.l.ii..ſed quia

ſch

ne ſeuni
ſit nalaten
d ſans 4
ls ntnn
lunn
endltoretti
tizſengi
dopachtt
tepoſtoe
begcep ot
n femang
icamit
eul dee
dn, enbele
s Kliemn
ſcecontn.
hoſtnoriſ
Pſtpolgiir⸗
b,
in ſtente
epoſturnd
liadſiadt
nſor iuennt
ſiceinan
gus ſgin
cie,icn
Jond ali
höeieſe r
Uiu rdior tl
neinoplſnuc⸗
no gebino u,
Ceopenlllope
el in Connto
Kübane
ſis lbans Li
nlis grucbant
tlecultrtn
meim ſihti
enoronttſe⸗
goſ ania

1 deſcetel

erolntus
ſöͦmn eüſß

fdeinse

zulepear;
onlimzbat

gt d lni
ſedenici que

öpoſſante
mnosolir.

lerumut 0o
übos inul
.cltem cont

oob atch⸗

nn ſice in.

liqutit

ge di b
agnt

r
Aurpuun
. s Au

„

Piuii
iſu gun

ſed ibi redditur ratio. Sextus.j de libe.cã.l.nec ſi nolens. ſʒ ibi
non ſunt nerba pacti nt diximus.õ.de iu.⁊ fa.ig.l.cũ teſtm. Itẽ
.ff.de uſufru.ſed ⁊ ſi quid in ſi.expone nut ibi item alia ut.j. de
pac.pig.l.fi.ſed ibi ſpeciale ne creditores nimium extendant ſu
am auariciam. Item contꝛa.ff. ſi quis cau.l.ſed ⁊ ſi. S. queſitum
ſed ibi tenet ſpecia
le pactum ⁊ ita nõ
eſt contra.item. j.ð pacta conuenta que neq; cõtra le
qõnibus ſeruoſ ibi ges neq; dolo malo inita ſũt:? õni
non fuit pactum. i· mModo obſerudda ſunt quare ĩ hac
eff. de pac. ſi unus cauſa pacta nõ ualeãt quuʒ alia re
. pacta. ſed ibidẽ gula eſt iuris antiqui omnes licẽti
ponitur ratio ſolu am habere iis que pro ſe introduc
tionis. item conra ta ſunt reuunciare Omnes itaque
j.de inoſ.te.l.ſi qñ iũdices hoc in liubus öbſeruent ⁊
F. illud. ⁊ de colla. huiuſmodi obſeruatio et ad peda
pactum ſed illud ↄ neòs iudices ⁊ ad cõpromiſſarios
tra bonos mores ⁊ arbitros electos perueniat. ſcitu
itẽ.ff. e.l.ins agna ros quod ſi neglexerit etiam litem
tionis.ſed ibi ẽ na luam facere intelligantůr.

tuꝛale.item. contra Dem Joanni.pb. .
I. de pr̃ia po.l.ab E queſtione tali a ceſſarien
dicatõ. ſed ibi non ſi aduocatione iterroga i ſu

fuit pactum. itẽ. ff. mus: ſi duabus uel pluribus pſo
de tranſ.cum bi in nis ſpes aliẽne hereditatis fuerat
prin.ſo.ſpeciale.itẽ ex cognatõe forte ad eos deuoluẽ
.ff. de pi. ac.l. iij.dnn de pactaq; inter eos inita ſũt pro
ſi. ſed ibi ſpeciale aduentura hereditate quibus ſpe
itẽ.j.de aduocatis cialiter dẽclarabat ſi ille fuerit mor
diuer.iu.l.ne quus tLuus ⁊ hereditas ad eos puenerit
ſo. ut ibi. item. ff. ð certos modos ĩ eadem hereditate
libe.cau.l.i.ii.⁊.iij. obſeruari uel ſi forte ad quoſdam
ſed ibi non tantum evx iis cõmoduʒ hereditatis perue
ꝛenunciantis ſʒ ẽt nerit pactiõẽs certas eueniꝛe ⁊ du
mei cã eſt ut in. e.t. bitabatur ſi huiuſmodi pacta ſer
.l.quoniam.itẽ. ff. uari opoꝛteat. Faciebat autẽ eis
de preca.l.cũ preca queſtionem quia adhuc ſupeꝛſtite
rio.ſed ibi nõ fecit
pactum denon pe
tendo tunc enim teneꝛet ſed conceſſit ad tempus ⁊ etiam interim
imutat noluntatem ideoq; qꝛ quum unum ſpeciale pro eo cui
conceditur inducatur.ſ.ne teneatur niſi de dolo ⁊ lata culpa ⁊ B
contra eum inducitur.ut.ff.de iuꝛiu. l.eum qui ⁊ quibus ex cau
ſis ma.l.i.⁊ de precario queſitum..eum quoq; ſᷣm io.iteʒ.fl.co.
di.in hoc indicio.S.ſi conueneꝛit.ſed ibi ut euitetuꝛ infinitas iteʒ
⁊ alius.ff.de tꝛanſa.l.de his item.ff.de of.pꝛe.l.pe.
d Judices ordinarii.

e Oblſeruent.ſi de hoc ipſo aliqua coram eis cauſa eſt ut non an

dita allegatione fori procedant.
ſPedaneos.i.delegatos nt ⁊ ponitur in autẽ.de iudic..uetns
col.vj. alias etiam pro ordinario qui tantum de minimis cogno
ſcit.ut.j.de peda.iu.l.fi.⁊ q ſubiicit compromiſſarios.ſ.cum pe
na ⁊ arbitros electos.ſ.ſine pena.uel dic compromiſſarios.ſ.ar
bitros ⁊ lectos ut ponatur totum pꝛo eo qui datur in locuʒ ꝛecu
ſati iudicis nt.j.de iudiciis.apertiſſimi nel dic ut prius uel quð
ſubiicit electos.ſ.in locum ꝛecuſati.
g Suam.ſed qualiteꝛ poteſthabere locum in arbitꝛio.e.ut qr⸗
promiſſimus de cauſa principali ⁊ ſic ſunt due ꝛationes.l.qr cõ
promiſit ⁊ qr renunciauit nel dic quod de hoc ipſo fuit compro
miſſum an renunciatio naleat.

b Intelligantur. ? ita ex quaſi maleficio tenentur actione in factũ

ut inſti.de ob. ex quaſi ma. in prin.ſed nidetur quod arbiteꝛ.nõ
faciat litem ſuam ut.j.de arbi.autẽ.decernimus que eſt cõtra ſo.
ibi delinqueꝛunt partes compꝛomittendo contra legem ⁊ ita ar
biter non tenetuꝛ eis

i d E qõne aduocatione.i.aduocatus ceſaris.

k Alliene. hec lex non loquitur de liberis duplici ratione.
prima ripſi non inſidiarentur nite paꝛentum ut extranei. Item
qr non de aliena ſed de ſua hereditate diceretur paciſci ut. ff. de
liberis ⁊ poſ.l.in ſuis ſecundum quoſdam.tu dic idem in liberiſ

.* „ .

ar ⁊ ipſi inſidiantuẽ. nt inſti. quod eum eo. .pe.⁊ non ſunt domini. ſed
propter ſpem dicuntur quaſi domini.ut inſti.de beredum quali.⁊ dif.
ſui cum ergo eadem ratio ergo idem ius ut.ð.e.l.prox.⁊ de v.ob.a ticio

IBDeclarabatur. per ſtipulationem. puta dabo tibi partem tertiam heꝛedi

tatis ſi ad me peꝛuenerit ? tu idem mihi facies uel ſi nwi ⁊? tibi obuene
ri promiito quò diuidã
equaliter. nam ita demũ
eo de cuio hereditate ſperabatur eſt pactum ſi uni ab alte
huiuſmodi pactõ proceſſit:⁊ qꝛ ñ ꝛ20 quid ẽ dandum uel fa

ſunt ita conſecta quaſi õnimodo caiendum non ab alio ter
hereditate ad eos peruentura ſed tio alieri eorum uel ab al
ſub duabus condicionibus cõpo teꝛo eorum alteri tertio ⁊

ſita ſũt ſi ille mortuus fuerit ⁊ ſi ad ita non placet poſitõ quo
hereditatẽ uocentur ii qui pactio rũdam qui in permiſſis
nem fecerunt. Sed nobis omnes caſibus admittunt pacti
huiuſmõi pactioneſ odioſe eſſe ui onem ⁊ hanc intelligunt
dẽtur:⁊ plene triſtiſſimi ⁊ piculoſi quũ promiſſi quũ tu ſue
euentus.qr enĩ quodam uiuente cedas uel poſſis ſnccede
⁊ ignorãte de rebus eius quidam re. ſed hoc certe non eſſet

paciſcentes cõueniunt: ſecundum pactum qr etiam ex nolũ
itaq; ueteres regulas ſancimo oĩ tate partium nullus eoꝝ
modo huiuſmodi pacta que cõ alteri eorum de aliquo.

tra bonos mores inita ſunt repel dando uel faciendo aſtriĩ
li ⁊ nihil ex hiſ pactõibo obſerua gitur pactum ergo erat ut
ri niſi ipe ſorte de cuio hẽditate pa dixi de diſponendis rebꝰ
ctũ ẽ uolũtatẽ ſuã eis accõmoda ꝑ ſucceſſionẽ deuoluẽdis
uerit ⁊ ĩ ea uſq; ad extremum uite m OQonem.i.dubitatõm.
ſpaciũ pſeuerauerit tũc eĩ ſublata n. Quia. adhuc. hec erat
accerbiſſima ſpe licebit eiſ illo ſciẽ ratio qnaꝛe non ualent.

te ⁊ iubẽte huiuſmõi pactões ſer nt. ff. de uulgaꝛi.⁊ pu.ſub

uare ꝙ⁊ añrioribo legibo ⁊ ↄſtitu ſti.l.i. F. prius.
tiõibo ñi erat icognitũ lʒ a nob cla o Et qr. hec ratio econtra
rio ẽ itroductũ iùůbemo ⁊ enĩ neq; quare ualeant
donatões taàliuʒ reꝝ neq; bypo p Euentus pp inſidias
thecas penito eẽ admittẽdas nʒ a que paraꝛentur eins nite

aliũ q;q; Zctũ quũ ĩ alienis rebo õ ſupeꝛ cuius bonis paciſ

dñi uolũtatẽ aliqd fieꝛi l pàciſci ſectã cuntur nt.j.t.i.de fideiꝰ.
L q Conueniunt. ut quaſi
futuꝛi heꝛedes.

P Obſeruari.ſed potius aufertur eis heꝛeditaſ nt ab indignis etiam ſieiſ

diferatur ut.ff. de dona.quidam.S.ul.⁊.l.ſe.⁊.ff.de iis quibus ut indi.
.l.ii.S fſi. Item no.hic aꝛ.ſecundum quoſdam quod non tenet conceſſio
pꝛebende non nacantis uel feudi nõdum aperti in domino ut ar. ff. de
iure codicil.l.littere.ſed falſum eſt.ff.pro ſo.l.iiii.S.de illo ⁊.j.ut actões
ab here.⁊ contꝛa here.l.i.⁊.ff.de do.cau.moi.l.mortis cã capimus
ſ Accomodauerit ſʒ ipſe non poteſt paciſci ut.j.ti.i.cum donationis ⁊ ð
pac.conuen.l.heꝛeditas ⁊ ſic no.quod poteſt quis facere alteri tamen ↄ.
ſentit. ſic ⁊.ff. de man.uindic.l.ſi pateꝛ in fi.item fructuarius manumitte
re non poteſt ut.j.de nſufru.l. nſufructu matri tamen conſentire poteſt
manuſmittenti ur.j. co.de ma.l.i.ſic econtꝛa quandoq; poteſt per ſe quð
non poteſt per alinʒ ut.ff. de ſolu.fugitiuus ⁊ de ui ⁊ ui.ar.l.cum fund⸗
⁊.j.de theſauꝛis.l.nemo per ſtipulationem tamen poteſt fieri ut ſi ꝓmit
tã tibi bona mea pꝰ mortẽ meã ut.j.ut acti.ab hꝛ.⁊ q hi.lei ⁊ erit dõatõ
ca.mor.nel inter uiuos.

t In ea. ſ. uoluntate. Cõſtitutionibus quas non hẽmus

u Introductum per hanc legem
x Jubemus reuertituꝛ ad primum caſum
y Talium rerum.ſ.ſic ſactas pꝑ ſpẽ ſucceſſionis ut fuit in primo caſu.
3 Paciſci.ſ.ſicut dixi ne ſit contra.ff. de contraben.emp.l.rem alienam
ſed uideiuꝛ contra.ff.pro ſo.l.iii.S.de illo ſo.ibi non de hereditate certe
perſone.item contra.ff.de here.uen.l.ii..illud ſo.ibi habundat maxi

me item contꝛa. ff. de ac. emp.ſi quis ſernum ſo.nt ibi.item nidetur qu

pactũ huilegiſ ñ ẽ de futura ſucceſſione qr tũc ẽ ðᷣ futuꝛa ſuccefſiõe qñ id
agit᷑ at ꝑ pactũ ſucceſſio ꝑueniat ad aliquẽ hic nero tale pactũ non inue

nitur nec enim de eo dubitabatur quum ⁊ ante. Juſtinianum hoc erat

certum ut.j.de colla.l.pactum ⁊.ð.e.l.pactum ⁊ de inuti.ſti.ex eo ⁊. ff.ð
uer.ob.l.ſtipulatio hoc modo ſed rñdeo quod eſt future ſucceſſionis.ſ.
diſponende que ad eos erat deuoluenda.
a Secta.i.nos qui ſequimuꝛ alios ĩpꝛĩs nõ patimur ⁊ facit de aqua pln.
arcen. l.i.in diem ⁊.ff.de ijs qui ſunt ſui uel alie. iur.liii.S. dominop.

a Be tranſactionibus.de pactis in genere dixit nunc in ſpecte.
b n. Ecq; pactio.pactio gratuita dicitur tranſactio econtra nt.ff.e.l.i.

e Cum quibuſdam. unuſquiſq; enim in quo deliquit tenetur ar.

.j. de penis.l.ſancimus.

d Quum igitur dixit in geneꝛe nunc in ſpecie.·

e¶Tertium cum quo ꝓp
ter unitatem actionis ni
debatur tranſ.⁊ pone exẽ
plum. ſ. ſi unus ex plu.
ap.l.i.ſed non eſt ut hic.⁊
.ff. de pac. idem in duobꝰ
.F. i. . l. ſi unns. F. ⁊ in ſũ
ma in fi.ut ⁊.j.ſi advſↄ rẽ
iudi.l.i.⁊.j.arbi.tu.l.om
nes. 7. l. eum qui ⁊. infra
quibus res iudi. non no
cet. l.ii.ſed contra. ff. de
tutoribus. ⁊ ra. diſ.ſi ex
duobus in fi.ſed ibi ĩ eo
quod accepit non ultra pᷣ
iudicat.⁊ diſtingue.h̊ aut
eſt diuiſa adminiſtratio ꝑ
indicem aut teſtatorẽ aut
ab eiſdem aut a nullo pri
mis duoba nullus ex alte
riuſ parte tenetur.⁊ ſic poſ
ſet loqui hec lex in eo quðᷣ

dicit ſepaꝛatim ut ⁊.j. de

diui.tu.l.ij..i.ſed fallit ĩ
caſibus ibi dict᷑ ſed in aliii
duobus ſubdiuidituꝛ. qr
oẽs geſſerũt ſiũ dolo aut
uno aut null aut omnes

doloſe.primo caſu preiu

dicat in nirili quum ĩ uiri
les teneantuꝛ beneficio di
niſionis.nt.ff. de tu.⁊ ꝛa.
diſ.l.i.O.nunc tractemus
⁊ ꝗr fieꝛi ceſſio non poſſet
ut.fl. de ſolu:ſtih.. pe. in
Fo dic quod electo geren
te libeꝛantur alii.ut.ff. de

*

Accurſius

—

temporum meoꝝ non patitur.
BDe tranſactionibus.

Myr Anto. a. Celeno.
Eqʒ pactið neq; tranſ
actio cùm quibuſdam
ex tutoribus ſiue cura
toribus ſacta auxilio ceteris eſt in
iis que ſeperatim ↄmuniterue geſ
ſerunt uei gerere debuerũt quumꝰ
igitur tres curatores habueris et
cum duobus ex iis trãſſegeris tèr
tium conuenire non prohiberis.
Dem.a· Luctatio.
Am tẽ proponas cuʒ ſoro
re tua de hereditate trãſegiſ
ſe ⁊ ideo certam pecuniã te ei debe
re caüiſſe ⁊ ſinůlla queſtio fuiſſet
hereditatis tamen propter timorẽ
litis tranſactione interpoſita pecu
nia recte cuta intelligitur.ex qua
cauſa ſi fiſcò ſoluiſſeſ repetere non
poſſes.ſi non ſoluiſſes tamen iure
conuenieris.
Mpr Alexan.a.Autilie.
Be cum geminiano quod

pater eius curator tibi datꝰ

„ 5 . E
negotia tua geſſerit.⁊ ſi apud iudi
cem negabit ſe hac actioͤne teneri
quoniam tranſactio ⁊ acquiliana
ſtipulatio interpoſita eſt. iudex cõ

templatione idicii quod bõe ſidi

admi.tu.ſi pup..i.in tertio ⁊ quaꝛto dic ideʒ ius in uno qð in alio nã
etiam uterq; eorũ inſolidum tenetur ſine beneſicio diuiſionis ſm aʒ.licʒ
.Jh. contra quod eſt uerius ⁊ nulli cedituꝛ act.ut.ff.de tu. ⁊ ra.di.l.i.S. nẽ
tractemnus. :.ff.de admi.tu. ſi plures his ergo caſibus nuno electo non p̃
iudicat niſi in accepto.ut ar.ff. de ſideiuſ.ſi ſtipulatus.S.fi.⁊ de tute.⁊ ra.
di.l.ſi ex duobus.loquitur ergo hec lex in eo ꝙ dicit ſeparatim.ſ.quan
do a teſtatore uel iudice facta fuit diniſio ut contra tertium remaneat in
ſua parte adminiſtrationis. Item ⁊ quando omnes geſſerunt omnes ſi
ne dolo in eo quod dicit cõiterue ⁊c̃.⁊ ſic tertius conuenit.ſ.pro uirili ⁊
in duobus ultimis conuenitur ſimiliter. ſed tunc in omni eo quð deeſt-⸗
Item nota ꝙ ſi unus ſoluit totum quum dicitur culpa geſſiſſe habet re
greſſum contra alium etiam ſi actio non cedatur.ut in dicto. .nunc tra
citemus quare non ita in fideiuſſore.ut.ff. de fideiuſ.l. ut fideiuſſor. He.
qr quũ fideiuſſor. habet contra ꝛeum ac.mandati unde non ſic facile ei
ſubnenitur tutor contra nullum. uel dic quod tutor conuenitur actione
bone fidei ſ.tutel.fideiuſſor ex ſtipulatu que eſt ſtricti iuris.ut.ff. de car
bo.edic.l.uj.uel dic alio modo ut no.in.d.l.fideiuſſor.
ſc Am te proponas tranſegiſſe ⁊ ſic eras actor nam propꝛie actor
dicitur tranſigere reus improprie.
gS Cauiſe.i.cautioneʒ promiſiſſe. ut ⁊.j.de ueꝛ.ſig.l.ſancimus.⁊ illa dabat
tibi totã hereditatẽ. uel dic impꝛoprie tranſegiſſe ⁊ eras reus.
bp MNulla.ſ.de iure de facto tamen erat ⁊ ſubaudi non per calũniam. nam
tunc non ualet trauſactio ſiue actor ſiue reus peꝛ calumniam litiget ſᷣm
fran.ut.ff.de condi.inde.l.in ſumma.ſed in actore conſentio in reo aũt
exñs calũnia ñ ĩpedit trãſ.Iʒ alia nia ↄnẽiri poſſit doloſo.ut.j.e.ſub pᷣtex:
i Recte cauta.i.recta ⁊ naturalis fuit cauſa timor litis.ut ⁊ ar.ff.de pec.
le.l.quod debetuꝛ ⁊ de ali.iu.l.item. s.poteſt. .
k Si ſiſco qui forte tue ſorori ſucceſſit uel dic eẽ idẽ ĩ ſiſco in priuato.

lConuenieris.certi condi.ex hniuſmodi cautione at. j. e.l. net in.

tentio ⁊ de non nu. pec.l.ſi tranſactionis.

m a Be. cum gemi. . utili neg. ge. actione ut.ſ.de neg. ge.l.cu

ratoris ⁊ eſt uerbum permittentis non precipientis age
ſecundum Ir.alias contꝛa ut.j.ut nemo inuitus ageꝛe uel accu
ſare cogatur.l.i.
n Negocia. ? male
o Actio.ſ.predicta
p Quoniam. traſ.
ratio quaꝛe non te

eſt queret de quãta pecunia nõmi
natim tranſactum ſit.⁊ ſi apparue
rit de minore tranſactum eſſe quã

tam pecuniaʒ reliquaʒ ex admini neatur nel econtra
ſtratione cure deberi probatũ fue ratio quare iudex
rit ſoluere eum iubẽbit.quòd non inqnirat.
in ſtipulationem acquulianã obli q Supulatio . ſup
gationis pure tantũ deductũ eſt. ple ⁊ acceptilatõ.ſ.

quanti erat quãtitas pecunie que inter te ⁊ patrẽ ge

debebatũr. miniani ⁊ qualitet
Dem.a. Numedio. fiant hic dicitur ut
Ctiõe adminiſtrate cᷣre ab inſt. qui.mo.tol.o.
eo qui legitime etatis ãnòs .§. eſt autem.
compleuit in aquilianã ſtipulatio 2 Interpoſita.ſ. cuʒ
nem deducta ⁊ per acceptilationẽ pꝛe geminiani.

extincta nullam aliã ſupereſſe.nec

dẽ dolo intra conceſſa tẽpoͤra nõ neg. ge. que eſt bo
ambigitur nec tranſactum ſit ne ſidei ut hic ⁊ ff.
Dem.a. Eoca. de neg.ge.l.qr tan
Am te tranſegiſſe cũ here tũdem ⁊ inſti.ð ac.
de quondam tutoris tui ꝓ SF.actionum.ſed al
fitearis ſi id poſt legitimam etatẽ aliter accipitur iudi
feciſti fruſta deſideras ut a placitis cium ut notatur in
recedatur:lʒ eĩ ut proponis nullũ ſti.quibus non eſt
inſtrumentum interceſſerit tamen permiſ.fa.teſ.S.pꝛe
