ſit ſtipulatus ſibi reddi: ꝶ.utiq; lʒ lex prouideat ei qꝛ ⁊ filie ꝓuidet ⁊ tñ
aiſit ⁊ ſibi ĩputet ꝙ nõ fuit ſtipulat Fʒ. M. ar. dicte ãt. de nup.⁊ nõ de ail
ſione dot. ſicut v.ſ. de diuor.l. cõſenſu. .ff. ſo.ma. lucius. It facit. ff. e. cuʒ
poſt. . patrona.
b ſ. J mulieꝛ. mii qᷓ do
tẽ dederat quũ uel
let de ea teſtari ſtipulata ẽ
eã a uiro ſibi reddi ut ĩ ea
teſtaꝛetur lʒ ĩteſtata ſit moꝛ
tua tñ ſtipulo ↄĩttit nõ enĩ
fuit hec cõditio ſʒ cã.ſ.im
pulſiua uł efficiens nõ fina
lis quũ eĩ ſcires eã uelle te
ſtari ſup dote ꝓiſiſti ei. ſiẽ
ſi dẽ tibi.x. ut emaſ caligaſ
nã lʒ nõ emas nõ reddes.
x. qꝛ hec impulſiua cã fuit.
nt. ff. de dona.l. ij. . fi. .l.
ſe.x ſt aꝛ. ad qõnes huiuſ-
modi ↄcedã tibi duos pe
des terre ut ibi pijcias a/-

licet eam ingratã circa uos fuiſſe
oſtenderitis.
Dem.aa.⁊.cc.Euticiano.
J mũlier dotem a uiro dari
ſtipulet ut de ea teſtari poſ
ſit quũ òꝛdinationis teſti cogitatio
moͤrtis ãtecedẽs tẽpꝰ ſigniſict nec
conditionẽ ſed cauſam continet in
teſtata quoque muliere defuncta
ſtipulationem committi pꝛõſiciet.
Bem. aa.⁊.cc.Demoſtheni.
J genero dotem dando
ꝓ filia pater comunis eam
reddi tibi extraneo conſtituto ſti
pulatus eſt nec ſibi ceſſante uòlun
tate nec tibi pꝛohibente iure qu

quã an tibi eorũ ꝓprietas rere potuerit actionẽm.
uel uſus cõceſſus vr.⁊ uið Dem.aa.⁊.cc. Nampeiano.
tur ꝙ proprietas eo quod Icet dos iuẽ penes marituʒ
nõ fuit conditio phijcẽdi remanſerit pꝛo rebus tamẽ
ſʒ cã dãdi. Itẽ ⁊ ad hãc ð hereditarijs ſucceſſores non ma

ritus quondam ſolemnibus penſi
tationibus parere debent.
Mpr. ʒeno.a.Emiliano.ppᷣ.

di pᷣdiũ ut hrent id in uſu
aliqui religioſi ut proprie
tas nideat᷑ data qĩ nõ ↄdi

tio ſʒ cã ſit inſerta. Auiieꝛ in minore etate con
¶Bari.i.reddi ſub hoc m ſtituta dotem marito con⸗
ut hic dicitur ⁊c. ſentiente generali uel ſpeciali cu/-

d Teſtari.ꝑ ꝙ diẽ nir taci
tum pactum iterueniſſe ꝙ
ipſe lucretur niſi ipſa teſtetur.
e Qum. pro qꝛ.ut ſi ratio ſequentis non conditio ⁊c.nam quia hec ordĩa
tio ſignificat tempus antecedẽs moꝛtem ſi dixeris eſſe cõditionẽ nũq; im
plebᷣr ſtipulatio quũ non poſſit añ mortem finiri mrimoniũ ⁊ ſic nec doſ
reddi.ut.j.ſi dos conſtan.ma.l.i.⁊ ſic facit.j.de teſtamentis pᷣpoſteri.⁊ ð

ƷZhen. ſti. l. m alij dicunt iõ uidetur non ualere ſtipulatio.qua poſt mortẽ

ſtipulari uidebat᷑.hodie ð qꝛ uʒ.ut iſti. ð ĩuti.ſti.S.pꝰ mortẽ.q; nõ placet.

AMortis. ideſt moꝛtem.
g Significat. uel dic.i.ſignificans.uel facias.S.ibi ĩteſtata ⁊c̃.
Cauſam.i.modũ.⁊ ſic impulſiuam non finalem.
¶ Proficiet. hcredibus.ſ. mulieris ab inteſtato uenientibus uidebatur
enĩ ſub cõdi.facta ſtipulatio.ſ.ſi teſtata eſſet.⁊ ideo inteſtata mortna cõdi
tione deficiẽte ſtipulatio euanuiſſe putabaiĩ.ſed nõ eſt conditio que ſi defi
ciat obſit ſed ideo fecit ut lecurior eſſet.ſic ⁊ ſtipulatur mulier dotẽ reddi.
⁊ tamẽ ſine ſtipulatiõe ht᷑ ac.⁊ hic etiã ſine ſtipulatiõe poterat ð ea teſtari.

k ſ Agenero. extraneo.puta filio emancipato ſecus ſi ẽẽt ĩ poteſtate
qꝛ eað nox pairis ⁊ filij itelligitur ut inſti. de inuti.ſti..ei licet ſit

ar. contra. ff. de pac. do. cũ dos. ubi non ẽ eadẽ uox ſolue ut ibi.
Aolũtate.ſic ⁊.S.ſi quis alteri nel ſibi. l. multũ⁊.ff.ð re/du.l.ĩ ãbiguo.

m Alctionẽ directã ſtricto iur ſed ex equitate hʒ utilẽ ut.j.t.ij.l.pcm ⁊.l.pf

2.ff. ſo. ma. caius uel dic ꝙ nullã hbʒ hbic eẽ̃neus quũ ceſſet ratio que red
dit ĩ fi.illiↄ.l.caius.ſ.dotis ⁊ cõuẽtionis ſed młr hʒ ex.l.ſibi datã.v.j.t.i.
.§. accedit ⁊. S. extraneũ q̃ᷓ naſcit ex nũeratione ut ⁊ alias ut. ff. ſi cer. pe.l.
certi condi.s.ſi nummos.
n 1 Icet dos iure ut. j. uñ uir autẽ preter nel ideſt pacto.
o Snucceſſores ſcilicet mulieris.
p Pẽſitationibus que nõ ex rebus dotalibus debẽtur al ſecus ut. S. ſie
cẽſu uel reli.l.oẽs ⁊.ff.de publicanis.l.ĩpr.ſed funerari tã ex dote q; ex
alijs rebus hĩditarijs dʒ ut.ff. de relig. ⁊ ſũp.u.l. celſus ⁊ facit.ð.ð dõa.
ante nup.de rebus.
g4 m
ra.S..itẽ ĩuiti.⁊.j.de admi.tu.ſi curatoꝛes.
Ipſe. ſ.curator.

WPreſtitiſſe fõte qꝛ tũc ꝑuũ cat mioris pꝛimõiũ kdic h̊ minõ cat diues.

Ante nup.ſacit huic.ð.ſi aduerſus dotem.il.i.
u Bi ad iopiã hʒ tñ ut ſibi poſſit mulier cõſuler ĩ dote ?ẽ do
nationẽ ꝑp nup.⁊ ceteris reba ut ſubijcit ⁊ ſic ẽ ar. ð.ffl. ſo.
ma.ſi conſtante ĩ prin.ubi dici᷑ tũc demũ agi qñ euidẽtiſſime ap
pareat mariti facultates nõ ſufficere ſed expõe ibi nõ ſufficere.ſ.

t
V

ut creditoribus ſol

Viier curatore ad boc dato ut.ff.e. ſiue generalis ⁊ facit ĩſti.ð cu

ratore recte dare et exigere po/
teſt: licet ipſe tempore creationis

ſideiuſſorem in minorem quã doſ forte.ccc.ecce facul
eſt quantitatem dicitur pꝛeſtitiſſe. tas nõ ſufficit ſi ſol
Hoc idẽ obſeruatur ⁊ ſi minor ueret eis priuſ pᷣue

ante nuptias donationem conſen

uat᷑ prius vbi gra
tia dedit.c.ĩ doteʒ
uiro uir hʒ.ccc.dʒ

niat ergo ipſa ⁊ ſic

tiente ut dictum eſt curatorem fete noõ ẽ cõtta al. ſi de
rit. . mũ quũ nihil hba
Mypr. Juſti.a. Menne. p. beret dẽret agi nul

Biadhuc matꝛimonio cõ
ſtituto maritus ad inopiaʒ

ſit deductuſ ⁊ mulier ſibi pꝛoſt picẽ cere poteſt dʒ dam
uẽlit reſque ſibi ſuppoſitas pꝛo do nari ut inſti. de ac.
te ⁊ ante nuptias donatione pꝛo r It ſi ð do.itẽ quo
buſq; extꝛa dotem conſtitutis tene modo peteret dõa
re: non tantum mariti res ei tenẽttri tõeʒ ⁊ alias ĩs ut h
⁊ ſupèr his ad iudicium uõcate ex ſubicit quũ nec do
ceptionis preſidium ad expellẽdũ tẽ poſſit cũ effectu
ab hypoteca ſecundum creditorẽ exigere hodie autẽ

pꝛeſtamus ſed etiam ſi ipſa contꝛa

detentatores rerũ ad maritum ſu poſſe. ſ. quãdo vir
um pertinentium ſuper hiſdeʒ hy cepit male uti ſubea
pothecis aliquam actionem ſecun nt in aut.de equali
dum legũ diſtinctiõnem moueat ñ do.S.iluud coll. vij
obeſſe ei matrimonium adhuc cõ ꝙ inſpiciã ſm opi
ſtitutum ſanctimus.ſed ita eaʒ po.. nmionẽ uulg.ar.fl ð

ſe eaſdẽ res uẽdicare la creditõibꝰ

lũ eẽt cõſilũ legis
qꝛ tũc ĩ quantũ ſa

cõſtat ẽt prius agi

fũdo ĩ.l.cũ ðlanio

nis.S.aſinã ſed qd
ſocero qui recepit

dotẽ ſi uergit ad ĩopiã dico id quod ĩ uiro ar.ff.de.v.ob.a ticio ĩ.
f. ⁊ ad.l. fal.l.fi. Itẽ quid ſi ãbo tẽrent.ſ.ſoc.⁊ uir.⁊ alter vergit ad
iopiã..iure iſto non poteſt quũ alter ſit ſoluẽdo ſed hodie per

—

aut.contra quũ male uni iã ichoatũ ſit ex predict᷑ collige caſũ quo

exigr̃ dos ĩuito uiro etiam cõſtate matrimonio ẽ ⁊ alius caſus. ff.

.e.l. quẽadmodũ ſũt ⁊. alij ubi ſpõte põt ſoluere nõ aũt cogitur ut

ff. e. mutus. S. manẽte ⁊. ff.ſo.ma.l.q;uis ⁊.
tra ut.i.ſi dos conſtante ma. ꝑ totũ ſed põe ĩ noſtro caſu uirũ nel
le dare fideiuſſorẽ de dote reſtituẽda uxori ſo.ma. nũquid euita
ar. ff. ſo. ma. ſi conſtate. H.
ſed dico contra qꝛ.ĩ.dicit
Itẽ lʒ dotẽ ñ poſſit pe
gnus poſſit petẽ ꝙ ui

bit exactõem dotis ad pñs quod ur̃.ut

quotiẽs ⁊.fl.qui ſat.co.l.ſideiuſſor...fi.
qꝛ retinere dʒ ad ſuſtẽtatõem ſui ⁊ uxoris.
tere cõſtante ma.ſi nõ vᷣgat ad iopiam an pi
det ut.ff. de pi.l. queſitũ ſed dico cõtra ut.ff. de diſtra.pi.cũ ſoluẽ

l. ſed ⁊ ſi regulariterꝰ

te ⁊ qui.mo.pig.uel hipo.ſol.l.ſ.a oluit. . ſi paciſcatur aʒ.

x Velit agedo perſonali.item reali.x.j.l.px. S.oĩs ſtem bipotb.

ut ſubicit.
y Reſq;.i.mariti.

ʒ Super poſitas.i. obligatas ex cõuẽtiõe uel lege ꝓ dotent 1 bic

»

=.j.de rei.ux.ac.ꝭ.i.item ꝓ dona.añ nup.ut ſubijcit ⁊.S.de dõa.

añ.nup.ſi cõſtante.. iura et lʒ ĩ alijs nõ

ſit priuilegiata ut dos uit
.J. qui po. ĩ pi. ha.l.fi. Ffi. ẽ contra. Itẽ /ꝓ alijs rebuſ extra dotẽ

.i. paphernis ut ſubijcit ꝛ.j. de pac.conuen.i.finali.

a Vocare.ſ.mulieri. Aʒo.

b Diſtinctionẽ hoc ẽ contra alios in rẽ cõtra uirũ bipolhecaria ſe
cũdũ quoſdã quod non placet.ſed dic eã ẽẽ diſtictionẽ que ſequi
tur ſed ita eã ⁊c. ubi ẽt eſt triplex opinio.ut plene diximus ·j. qui

po. in pi.ha.l.ſi.

cAUendicare per bypothecariam m Aʒo.
d Potiora iura contra fiſcũ eĩ vel ceteros priuilegiatos prioreſ tẽ
pore uel liberos prioꝛis matrimonij nõ exercet hoc priuilegũ ut
dic.l. aſſiduis ⁊ ĩ aut.ibi poſita ⁊.j.de priuil.fiſ.l.ij. item cõtra ex

traneos poſſeſſores rerum uiri nõ agit niſi prius uiro excuſſo ut

in autẽ. de fideiuſ.S. ſed neq; coll.prima.

elie
ſi.
dol
N
dn
c
nl
ſig
lſin
Niſt
Ate
lhü
gir
ülg⸗
gniüſ

lce.
c⸗
ud
ön
ine⸗
lſhn
Neee

s g—

lilont
Uüſcbe
ecgul
loltf
ifno
guße

iſdgl
ienn
bathi

e Eo modo.non tamen ꝑ omnia idem.ut ſubijcit ita tamen.
ſ Diſſolutu.i.ĩ ꝑ culpã uxoris.al nõ repetet. vt.j.ð repu.l.ↄſeſu.
g Muliler qd de uiro ſi aliẽauit ⁊ de euic. pꝛoĩſit. certe tẽt ð euic.ñ
tñ pᷣiudicat miri aliẽatio.qꝛ reuocabit.vt.j.ð p.mi.l.⁊ſi is.

didit. prefertur mulier creditori priori tempore. ⸗ ä
ſ Naturalr.i.pᷣmeuo iuĩ q nõ diſtiguebãt dñia niſi qtũ ad uſũ. vñ qꝛ pĩ
ſcue cũ uiro utit᷑ cũ eo dña eo iutr̃ vr.vt.ff.re.amo.l.i.⁊.j.de ſur .q;uis.⁊.

2⁰

j.de cri.expi.h.l.aduerſus.ſic eadem ratione filij dñi rerũ pr̃narũ dicũt᷑.

Gan

SAnn

h Eas res.idem dicas in re niri data ei in ſolutũ pꝛo dote.ſcilicʒ

quũ egerit acuone
perſonali. , .
. Löſtiuto. quod poſterioribus uel ab alijs que nõ
poſſet ſi uere eẽt ſo potiora iura legibus habeꝛ noſcũ

lntum. tur:ut potuiſſet ſi matrimoniuʒ eo
k¶ Ald ſuſtẽtatiöem modo diſſolutum eſſe quo dotiſ ⁊
ſic ergo fructus do ante nuptias donationis exactio
nationis ſicut dotß ne ei competere poterat.Ita tamẽ
fuiunt uiro nõ ſi· lult eadem muliẽr nullam habeat li
ĩ fructu papherna centiam eãs reſ alienandi uiuente

lium. Nẽ p hoc marito ⁊ marrimonio inteꝛ eos cõ
alit᷑ ab uxore patet ſtitutõ ſed fructibus earũ ad ſuſten
eũ dãnãdũ boc ca tãationem tam ſui quam mariti ili
ſu ĩiſolidũ.quũ nõ orumque ſi quos habeant abuta

poſſit egere. tur. Qreditoribus.ſ.mariti con
IKRbutaĩ.i. ĩ tonz teꝛa eam eiuſque res ſi quas forte

cõſumat᷑ ſʒ Jo.al acquiſierit integra iura ſua habẽti
ponit᷑ in malo nſu. bus ipſis etiam marito ⁊ uxore p
vt. ff. ð uſu ⁊ ha.l. matrimonij diſolutioneʒ ſuper do
plenũ..ij.quid at te ⁊ ante nuptias donatione pꝛo

dotalium inſtrumentorum tenore
integro ſuo iure polituris.

ſimarit efſfſiciat di
unes an rrecapatet
dotẽ: g.nõ Fʒ. H.
quũ * inſa eſt In auten.de equalitate dotis in
ſoluta. Klillud. coll. ſeptima.
m Tæẽore.qꝛ pacta .
ſcã erãt ð lucrãdo. LCOR d SOnationem

Sequitur af. dõa quoque pꝛopter nuptiaſ in hoc ca
tionẽ que eſt ĩ aut. ſu ↄſtante mẽimonio uendicr̃ pt᷑ᷣ.
deeludi 30. Fn
lud.coll. vij. ⁊ le
tur ſuper Pi umd. Autenti cA
2 Onationẽ.ĩ h̊ cãu.ſ.quũ ðᷣduci ẽ ad iopiã marit.at i
d dDrote im̃ imutatĩ.ſ.qñ ichoauit male uti ſᷣa ſua.nam ⁊ ĩ

cor.at.dicit ðdini ei quaſi nihil ĩmutet ĩ dõat.ppꝑ nup.
de eo ꝙ hac.l.codicis ſtatuit.uel põt dici idem in donatione pro
pter nup.quod hodie dicitur in dote.
o ¶ Nendicare.directo ſi ponas eam ĩductã fuiſſe ĩ poſſeſſionẽ alio
quiĩ utili.ut ĩ autẽ.ut ĩmo.añ nup.do. .i.coll. v. ꝙ ãt ipſa ſit dña
probat᷑ ex eo qð dãẽ aliẽari.vt.j.cõi.ð le.ãt.res q̃ ſub.⁊ ad trebell.
t. ꝛgatus. Item quod dicit eã nẽdicare ĩtellige quũ pacta erat
ð̊ lncrãda.⁊ h inuit finis h.l.vbi ad hoc ſʒ aſi nõ ſit pcã idẽ vr̃ ꝑp
ſpẽ quã ht᷑ lucrãdi ſi mariti culpa ſoluatur ut pʒ mꝛimõiũ ⁊ ita ei
itereſt ne diſſipet.ſic ⁊ ĩ dicta autẽ.cõia de le.⁊ ad trebell.
pi N ꝛeb.dotalibus.laꝛgiſſime h̊ accipe.ut ſubijcit pprie ãt
iuextiate dicuntur dotales.nt.j.ti.i. . licet in dotib doluʒ
⁊ culp pᷣſtare dʒ marit.ut.ff.e.l.mir. bona. .i.⁊.ff.ſo.ma.:.ẽt. .
Iʒ Fᷣ ⁊ talẽ diligẽtã quã ĩ ſuis.ut.ᷣff. ſo.ma.ſi cõſtãte.S. ſi maritus.

q Extimate.boc de extimatis accipe.ſʒ quod ẽ.5õ.e. ſi inter uix ab n

nõ uẽdicatio ſed hypothecaria cõpeterʒ. quũ quaſi uideatur emiſ
ſe uir. ut. ð.e. quot.ſʒ. M. alij dicũt q ſeruata fuit electio miri rei
lextĩatiõis.ut ⁊.fl.e.l.plerũq;.ꝭ. ſiñ.uñ ſi rẽ eligat ht᷑ nẽdicatiõeʒ
ſi extĩatõeʒ tũc hypothecariã. uel tertto dic ⁊ uerius ꝙ; ꝓᷣ nõ exia
tis hʒ directã. unde pro his que ſunt extiate hr utilẽ.ſ.tũc qñ nir
al nõ ẽ ſoluẽdo.vt.ff. de dona. ĩter ni. ⁊ uxo.l.uxor marito ĩ ſi.

¶ Anteriores tpre nõ puilegio. nec diſtiguo utn alij creditores ba y P

beant expreſſam uel tacitã hypothecã. ut in. l. ſuperiori ꝓx.qꝛ ibi
logt de hypotheca quã hʒ in alijs ꝛeb niri.hic de ea quã hʒ ĩ re
bus datis in dotẽ ar.j.qui po.in pi.ha.at.ſi quid. Itẽ nõ vñ qð
alius ciditor ĩ re data ĩ dote poſſit tp̃r eẽ prior niſi põas ꝙ mari
tus hanc rem quũ ſua eẽt obligauit ereditori ⁊ poſtea donauit uł
uendidit alicui mulieri quã poſtea duxit ĩ uxorem. a qua eãdem

t Rei ueritas.

3 OQis.dixi eò brʒ ĩ rẽ ⁊ bypothecã.hoc nerum niſi exceptõne repellatur.

vt inſti.de hr̃.quali.⁊ dif...ſui.⁊.ff.de lib.⁊ poſth.l.ĩ ſuis.It.⁊ qꝛ ſua fn

Dem.a.demoſtheni.pᷣpᷣ.
N rẽebus dotalibus ſiũ mo
bilibus ſiue immobilibꝰ ſeu
ſe mouentibus ſi tamen extãt ſiue
extimatè ſiue inextimate ſint mirẽ ĩ
his uendicandis habere oẽʒ p diſ
ſolutum matꝛimoniũ pᷣrogatiuã iu

bemuſ:⁊ neminẽ creditorum maꝛi

ti que anteriorẽs ſt poſſe ſibi poti
orẽ cauſã in his hypothecaʒ uẽdi
care: quum eedem res ⁊ ab initio
uxoris fuerant ⁊ naturalitèr ĩ eius
permanſerunt dominio:ñ ei quod
legum ſubtilitate tranſitus earũ in
patꝛimoniuʒ mariti uideatur fieꝛi:
ideo rei ueritas deleta uel confuſa
eſt: uolumus itaque eam in rem
actionem quaſi in huiuſmodi rebꝰ
pꝛopꝛijs habere.⁊ hypothecariaʒ
omnibus anteriorem poſſiderẽ ut
ſiue ex naturali iure eiuſdem muli
eris res eſſe intelligantur uel ſecũ
dum legum ſubtilitatem ad mariti
ſubſtantiam perueniſſe płr unãq;
uiã ſiue ĩ rẽ ſii hypothecariã ei ple

niſſime cõſulatur. Ois àùt tpralis

exceptiò ſiue per uſucàpõz ĩducta

⁊. ff. ðe iuꝛe do.l.dotis fructus. S.ſi res.x.. e.
at. M. dixit mulierem dñam de iure natural

it s ⁊ ad eã ẽ reuerſura dẽ
eius eoð iure nõ ãt iuĩgẽ.
uł ciuili ĩmo ſt viri.ſ.p tra

P traditiõeʒ. Itẽ expreſſuʒ

iſti q.ali.lʒ ĩ pri. It᷑ quo
mõ obligaretur ei ut h diẽ
ſi ſua fuit ⁊ ſp duraret. Itẽ

722 29

iã ĩuẽirent᷑ duo eẽ dñi ĩſoli

dũ ſi ipſa eẽt dña quũ ð ni
ro cõſtet.ſ.ꝙ ſit dñs. ꝙ eẽ
nõ põt.ut.ff.ↄmo.ſi ut cer
to. S.ſi duobꝰ nec ꝓdeſt ſi
dicas unã uno iuſ.ſ. natu
rali aliud ciuili qꝛ põe vxo
rẽ dñiũ queſiuiſſe prius p
nſuca.⁊ ſic de iur̃ ciuili. It
ꝓ hoc qꝛ uir nẽdicat.vt.õ
ð rei.vẽ.doce ꝙ nõ faceret
niſi dñs eſſet.ut.ff. de au.?
ar. le.l.quintus.S.ij. Item
mãnittit fuũ dotalẽ.vt.j.ð
ſeruo pi.da.ma.l.i. ꝙ ſi ñ
eẽt dñs nõ faceret.ut.j. de

his qui a non dño ma.i.ſi
nõ pꝛoprietatẽ. Itẽ ipſe iu
bet fuo dotali hereditateʒ

adire nt.ff.ſo.ma.l.ſᷣuꝰ do
talis. Itẽ ꝓ h.ff.ð acqui.
poſ.l.pompo.s.in dote.⁊
.ff. de fundo do.l.ſi marii
ſi p̃diũ.⁊ hoc Fʒ. B. ⁊ Jo.

l.i. gẽtiũ.ſ.de inextiata. ar.

hy. l. .ff. de coll. filiũ. . ff. qui ſaſ.co.l.ſciendũ.S.ſi füdus. ſʒ hoc primeno
iuẽ nõ naturali.i.gẽtiũ.ut dixi ſtelligit. Itẽ ꝓ eo.j.q po.ĩ pi.ha.aſſiduis

ſz reſpõde ut ibi. Ieẽ ꝓ eo qꝛ uir reſtituit theſa

urum quaſi in aliẽo ĩuẽtũ

yt. ff. ſo. ma. l. diuorcio. S.ſi fũdũ ĩ fi..ið ð ptu.ancille dotalis.vt.j.ti.i.
H. itaq;.ſed hoc facit ẽptor quũ redibitoria agit tñ ĩterim dñs eſt.ut ⁊.ff.
de edi.edic.cũ ãt. fi. Item pro co.ff. de mino.l. deniq;.S.ſed ntrũ ĩ fi.S.
ſed ibi eſt uel ſubauditur quaſi Item pro eo illa argumenta que ĩducini
ut non poſſit pater eam in dote inſtituere. ut. d. . ſed utrum notauimus

de extimatis autem conſtat ſecundum om

nes quia niri ſunt de iuregen.

⁊ ciuili.ut.ᷣff.e.cũ p.F.in dotem..õ.e.quot. lʒ ⁊ in his habeat nxor ac. rẽ

inſubſidium ut dixi.

que eſt ut in eius dſiio remanſiſſe nideatur de iuregent. ſe

cundum. M. uel que eſt ut nideatur eſſe domina quãtum ad ſuſtenta
tionem.⁊ ſic iure primeuo ſimlis ueritas que alio reſpectu eſt falſitas.ff.

ad uell.aliquando.

⁊ dic ueram extimationem factam.

In rem actio.ſ.contra alios creditores.
pulatu ſʒ quoſdam.uł rei nen.bʒ inſpecto
pothecaria inſpecto iure ciuili in eiſdem re
rogatus.uel tercio rei uen.in non extimat

ſed qͥ maritum nõ hʒ niſi ex ſti
iure naturali q vr̃ domina. py
bus.ſic.j.ad trebelł.aut᷑.contra
is bypothecariã in extimatis.

x Poſſidere.i.habere.⁊ ſic ĩproprie ponitur.ut.ff.de acqni.re.do.l.Fᷣuↄ

Siĩcorporales.⁊ de acquir̃.poſ.liij.in prin. o

er utranq; uiam.i.ut ſiue dicas uxorem dñam pᷣferatur ĩ rei nẽ. ſiue

uirum dicas eam preferri ẽt hypothecaria in eiſdẽ rebꝰ nt d ixi.

ꝙ fieri poteſt ex tempore quo potuit dos repeti.⁊ hoc dicit.

a Exceptio.ĩproprie ponitur quo ad uſucapionẽ ð qua ſequit quũ ꝑ eaʒ

dñiũ queraĩ directũ vt.ff. de uſuca.l.uſucapione.

rem accepit ĩ dotẽ.ſed tũc ille prefertur. dicas ergo ꝙ mir ꝓiſit ui
ro dare ĩ dotẽ fũdũ cornelianũ.ñ tñ ðᷣdit adhuc nir obligauit iſtð
prediũ ꝙ facere potuit.ut.ᷣff. de pig.l. i. circa pri.poſtea mulier tra

b Per uſucapionẽ.ſ.triennij in rebus mobilibꝰ datis ĩ dotẽ.ſed vr̃ ẽt ſo.
ma. quod remanent dotales.ᷣut.ff. de fun. do.l. etiam ⁊ ſic nõ uſucapiunt᷑
ut in.e.ti.l.ſi fundum.ſed dic illã.l.etiã loqui.tantũ in eo caſu qui eſt i.e.
ti.ſi maritus fuerit ubi uir factus ẽ fuus.⁊ ſic ſolutũ ma.nõ tũ dñs aliẽat

Riic Nα

ſeeus autem ſi alio mõ ſoluatur qꝛ deſinũt eſſe dotales ⁊ pñᷣt uſucapi.nt
bic uel bic unũ ẽ ſpale pꝛo muliere.vt ẽt cõſtãte mrimonio agat ꝑꝑ inopi
am niri. ſic ? aliud eſt ↄ eã ut uſucapiat dotalis res ſo.ma.ar.ff.ð iureiu.
l. eũ g. uel tertio hoc ht᷑ locũ in re extimata data que non eſt dotalis pro
prie ⁊ tũ uẽdicat eã nxor in ſubſiduũ ut in pri.l.diximus.que uendicatõ

p Vel ipfas res.ſ. exactas. Mꝛimoni.ſ. ſnid.
ꝗ Indigere. quũ nõ excedit legitimã ſummam. alt ſecuus. ut.. J.

ſin ãt mior.ſʒ Aʒo.uel dic ſʒ. H. hic in dote etiã ſi excedit.ſʒ ian

dona.propter nup.eſt quod dicitur ibi.
r In omni perſona.ſ.uxoris.⁊ mariti.

uſucapione tollr.uel quar
to loquitur hic eo caſu qñ
aliẽatio perittit fit qñq;
nt. ff. ð fun.do.l.i.ut ĩ eoð
caſu uſucapi periĩttit.ułꝗn
to qꝛ hec ẽ diſiũctiua cuiuſ
altera ꝑs eſt uera qꝛ ſeqñs
nõ prima de nſucapiõe.uł
ſexto loquitur ð mobilib
extiatis.que ẽt cõſtãte mꝛi
mõio pñ̃t alienari ⁊ ſic uſu
capi.ut.ff.ſo.ma.res.de ꝛe
byãt niri uſucaptis hic nõ
dicit quũ in eis nõ habeat

uxor niſi hypothecariam
que uſucapione triẽnij nõ

tollitur. ut.j.de pig.l.uſu
capio.

a Per niginti. da exepla ð

rei uen.ĩter pñtes ⁊ abñtes

⁊ bypothe.cõtra exneũ ha
bẽtẽ uel nõ hñtẽ titulũ . ut.
j. de preſ. lon tem.ll. fi. ⁊. ẽ.

ſi aduerſus credi.l.i.⁊.ij.

b Maiore. ut bypothe. 3

ipᷣm maritũ que.xl.an. du

notiſſimi.

eMiore.ut ⁊ ar.j.de an.

ex.l.i.F.fi.⁊.d.l.cum notiſ

ſimi. F. illud. ⁊ de bo.ꝗᷓ li.l.

quecũq; ⁊ de bo.mã. in.l.
i. autẽ.niſi.

d Llaruerit. quũ ex tunc a

gere poſſint.ut.õ.l.ꝓxi.

e Ficti diuorcij.nã olĩ eo

ipſo qñ uergebat ad inopi
am ſingebatur diuortium
ut ſic ageretur ad dotẽ.qð
hodie non eſt opus.ut hic

ſc Am quidã.doteſ.

dotis donatio fit ⁊

in uirũ qui accipit ⁊ in nxo

reʒ pro qua datur.ſic ergo
nõ quũ extraneus dat do
tẽ alicui marito pro uxore
eix qᷓ;tũ ad mulierẽ dĩ do

ſiue per decẽ ſiue pẽr uiginti anno

rum curricula ſiue per trigita ãno
rum metas ſiue ex alio quocun
q; tvᷣr màiore uel minor̃ introduc

ta ea mulieribus ex eo opponatuꝛ

ex quo poſſint actões moueꝛ ideſt
opulentis qdẽ maritis conſtitutis
poſt diſſolutũ matrimoniũ minuſ
autẽ idoneis ex quo hoc infortuni

um eis illatum eſſe claruerit quum

conſtante etiaʒ matrimonio poſſe
mulieres contꝛa maritoꝛum paꝛũ
idoneorũ bona hypothecas ſuas
exercere iã noſtra lege hũanitatis
ituitu diffinitũ eſt. Ficti diurcij

falſa diſſimulatione ĩ hui modi cx
quaʒ nr̃a lex amplexa eſt ſtirpitus

eruenda.
Dem.a.Julio.pᷣpᷣ.

Am quidã dotes pꝛo muli

eribus dabant ſiue matꝛes

ſiue alij cognati exnanei recte dð
cas mariti ſine monumẽtorũ obß

uatione ſuſcipiebãt:quũ autẽ mi
redibitõʒ caſus ſtipulabat᷑ ⁊ huiuſ
mõi ſoꝛtuitus caſus eueniſſet ipſa
mir utpote a ſe nõ ſcã donatõe ꝑp
hoc ꝙ mònum̃ta deerãt neceſſita
tẽ hẽbat actõm ĩ huiuſmodi caſu
ad eũ ꝗ dotẽ dedit per ceſſiõʒ tꝛãſ
fere ułl ipſas res reddere ⁊ ita iue
niebatur ſorſitan poſt pꝛolixa ma
trimonij annorum curriculla ⁊ li

beros foꝛte editos infelix mulier

indotata. Sancimus itaq; in

buiuſmõi oĩb caſib nłlis monu

mẽtis rẽ indigerè ſed in mni per
ſona ratas eſſe huiuſmodi donati
ones:⁊ mulierem dotem ſuã ipᷣaʒ
habere quũ fortuitus caſus hoc

lucꝝ ei addiðrit:⁊ firmiter h apð

eã permanere. niſi ipſe ꝗ ab initio
dotẽ dederit ſibi dari in huiuſmõi

caſum ſtipulatus eſt. tunc ⁊ei quũ

natio ſimplex.⁊ ideo exigit ĩlinuatiõeʒ ſi fiat ultra quingẽtos ſolidos.q
ad nirum eſt donatio ob cauſam.ſcilicet ob dotem.⁊ ideo non exigitur

inſinuatio quo ad enm.

g Vel extranei.ſ.alij nã etiam predicti exnei ſunt. ut. . Ki.
b Eas.ſ.dotes.que facte ſine ull monumentis ualẽt.
i Monumentorum. ideſt ſine inſinuatione.
k Caſus.i.doꝶ reddende in caſum.ſi decederet uir.

Caſus neluti mortem mariti.

m Non ſacta.i.perfecta. nã quo ad eã non ualebat quũ nõ erat iſinnata.

n Monumenta. a ſe facta.

o Per ceſſionem.i.ipſa cogebaĩ᷑ cedere actõem donãti aduerſus maritũ

quũ ipſa agere nõ poſſet.ut non perdatur dos quod eſt mirũ ſic ⁊ al ali⸗
utitur ex perſona mea eo iure quo ego uti non poſſum nut. ff. reʒ ra.ha.l.

procurator. S. ſi procurator. ſic ⁊ fivᷣiuſſoꝛ agit iuẽ ceſſo q cedẽs agere nõ

poſſet quũ ſit ei ſolutũ.ut.ff.de fideiuſ.cũ is.ſic ⁊.ff.ad uell.l. q;uis. 5. pla

ne ſi mihi.⁊.ff.de peculio quod debetur. ⁊.ff. de uſuf.quod meuʒ.ſed ar.

rontra.ff. de pac.⁊ heredi.S.nos.

neq; ab ĩitio ſuſpitio aliqua libero i. S.accedit.⁊ ſac.ẽ.
rũ cõcurrit ſed ſibi omnem rẽ ille e dona. ante nup.
qui dotr̃ dedit pepigerit huiuſmõi auten.eo decurſũ ẽ.
tactat locũ habet᷑ nõ poteſt:at t Concurrit. nihil ei
in alijs omnibus caſibus in quib? e liberis qui ddit
ipſe non eſt ſtipulatus triſtici ſue dotẽ cogitauit.
mulier hoc pꝛopꝛiũ hẽat ſolatuum x Triſticie ſue ideſt

ꝑ actionẽ dotis. Similiq; modò

li quis extꝛaneorum ideſt qui euʒ buſdam enim leti⸗
pro quo dat non in poteſtate hẽat tia eſt.
pꝛo alio ante nuptias donatione,z ⁊x Similiq; ni ĩ po
nupture dedit mulieri ⁊ neceſaria teſtate ſic dicitur ex
monumenta adhibuerit quũ exce neus.j.ti.i. exneũ
dat ſũmam legitimam donatio ul at aliter ut.j.de iĩps
non minor materfamilias nuptau nẽda lu. S.li.
ra ſit:non ſolũ àd eam cui ãte nup y Ael nõ mi.i.non
tias donatõ datuꝛ monumẽta ſuã miĩor.ut ⁊.S.ð do.
adhibeant firmitatem ſed etiaʒ ad ãte nup.l.miĩoribꝰ.
illuʒ pꝛo quo dedit ut ſi lucꝑ ei ex 3 Ad eaʒ.ut ipſa ex
dotalibus pactiſ aceeſſerit nõ hoc pacto lucretur ſi nir
cedat donatori ſed ĩ ſuũ lucꝝ boc pꝛedecefit.ſʒ hodie

maritum conuertat firmũq; ⁊ irre
uocabile habeat niſi dõatoꝛ ⁊ h
ſibi reddi huiuſmodi caſu fueritſti
pulatus ne ⁊ in pꝛefato caſu ſimilè

anteriori uiciũ oriatur. Sin at

minor quantitas ſit uel ita res ge
ſta ſit ut monumentoruʒ ex omni

parte nulla ſit utilitàs: ⁊ tunc dva ta tpra iueniaĩ man
tio ad utꝛanq; perſonam ualeat tus ſine dona.
maritus caſum lucretur niſi ⁊ dõ5a c Atilitas ut qꝛ E ſe
tor hic eũ ſtipulatus ſit. Prete mina minor ut me
reà ſancimus ſi quis in dotem uel do dixi.
pꝛedia uel certũ reditun uel edes d Valeãt. ꝙ eti ma
uel panes ciuiles ſpopondit uel ꝓ iore hodie ſernatus
milit ſi x tᷣr matrimonij biennii autẽ.illt eo ðcut
tꝛanſactũ ſit ilico reddituũ uel pen ſum ẽ. ut dixius m
ſionũ necnon panis ciuiliſ queſtũ ⁊ concoꝛ.j.de dõa.
eũ pꝛeſtare:etiam ſi non fuerint ad fſcim.§. al. .ff. de
huc res principales tꝛadite ⁊ ſi to dõa.l.ij. “i.
ta dos in auro ſit ittidem poſt bie e Preterea. ſi quil.
niũ uᷣſuras uſq; ad tertiam partez ſ. extraneus.
centeſſime pꝛeſtari. Sin aute,zʒ ſ Spopõdit. polli
alieres pꝛeter imobiles uel auuum ccdo uel proiſit.:
ſtipulationem.

trimonij.ſcilicet contracti.

h. Biennium. elapſum poſt contractum matrimonium ideo auteʒ
de biennio dicit ut ex tunc in mora uideatur.

Stipulal eſt. dotẽ

mortis mariti qui

nõ eſt neceſſaria q;

tũ ad mulierem.ut.
5.ð dona.añ nup.

auten. eo. ðcurſũ ẽ.

à Acceſſit.ut qꝛ mu
p̃deceſſit.
b Simile. l. pᷣR mul

9 Ex tempore ſmns

i Queſtum.i.quod lucrani poſſet is.cui debebatur. ut.fſ. pꝛo ſoẽ.

queſtus alias contra.ut.ff. de ac. emp.ſi ſterilis..cũ ꝑ nẽditoreʒ.
k Principales.ſ.predia uel alia immobilia.
lVPoſt biennium.⁊ promiſſionem factam.ſed alterum non ſufſi

cit. ut ar.ff.ſo.ma.l.de diuiſione.

m Quibulcunq;. pꝛeterq; in auro.
n Extimate.fuerit.ſpeciale eſt ergo in auro

ſit extimatum uel non.

—
*

ut eius pꝛeſtetur uſura

o Poſt biennium. mirabili modo inducitur hoc tempoſe mors
quum al interpellatio ſit neceſſaria.ſic quandoq; purgatur tempo
re ut. ff. de le.ij.ticia.S.uſuras.⁊ no.biennium ſeruari in uiro an

nus.ut.j.ti.i..exactio.

titur extimatio immo res extimate.

p Earum nſuras.licet uſura extimationis rerum petatur nõ iñ pe

. R „
. . . 4 . .
r .. “l *
⸗ðð 2 . .

r A Parte centeſſime. nt. ð. eſtendimns. 5. kinali. Accurſius florentinns. 2

u S r Coadunatione.ut uniuerſa exttmẽt ſint tanti qti extimata ſt aut c Eodemq; modo.ſ.dos petatur ex ſtipulatu.
= no. nꝗ̊ põt eẽ quod una res iuſte alia iniuſte eſt extimata ⁊ ſic non d Inutilr.in ſpecto iuẽ cõi ut qꝛ iter abſentes uel ex interuallo nel ineptã
* fit extĩatio uniuerſe oĩm.ut.ff.de edi.edic. ſi plura.⁊.l.pe.⁊.ff.de conceptionẽ.non autem ex diſſenſu.puta ſi dixerit nir promitis equum
4 . euic.l.i.ſed tunc demum ut ẽt dẽm eſt i.d.i.ſi plura quando ſingu in dotem mulier dixit aſinum. . .
i bhi lorum non erat pre E Eam.ſ.actionẽ.⁊ E ſic.ff.
⸗ cium deſignalũ.led . W derebus. du.l quotiens.
i bic erat.⁊ ideo non fuerint in dotem date ſiue in argẽ dotes per ex ſtipulatu actionem f Foniitudinẽ da. exemplũ
aumn ſit rõe predcã. IR to ſiue in muliebribus oꝛnamẽetis cxigi ſiue ſcripta ſuerit ſtipulatio ſi qꝛ ſupulor alteri bec non
ent ⁊ qꝛ põt eſſe ꝙ nna ſiue in ueſte ſiue in aliſs quibuſcũ uẽ non ut intelligatur rẽ ipſa ſtipu nalet.aditio penã hec ualet
nii res alio tpᷣr fuit ꝓpſ q; liqdẽ extimate ſuerint ſimili mõ latio eſſe ſubſecutůa. Eöͤdemque ⁊ dat robur ĩutili nõ ut ex
ſa qᷓ alia. poſt bienniũ ⁊ eaꝝ uſuraſ ex tertia modo ⁊ſi inutilitèr facta eſt ſtipu ea agatur ſed ut pene metu
ui Conteſtatam. ſ. ut parte cènteſſime curref̃. Extima latio adiuuari enim eam magis qᷓ; ei pareatur.ut.ff.ð v.ob.ſti
keirii neniant fructus. ut tione earum:quia ⁊ hoc apertius euaneſcere oportet:ſi enim quum pulatio iſta. . alteri.⁊.ð. ð
hufii .eff. de uſu. uideamꝰ declarare oportet ea intelligẽda qᷓ una inſtrumento ſtipulatio ualida pac.ſi pcõ.hic tñ datur ro
cinſe 5S.ſi actionẽ ⁊ ſilis pꝛo ſingulis ſpeciebus facta eſt: ul inueniatur ⁊ alijs inutilibus ſuaʒ bur ex hac.l. huic ut ex ea
ẽpᷣſcriptio biẽnaliſ. pꝛo uno quoque genere dotalium noſcat᷑ preſtare fortitudinem qua agat ⁊ ſic fit ntilis.⁊ eſt.ſic.
Gnin 6, de non nu. pe.l. ſpecierum ideſt pꝛo argẽto uel or re non ex noſtra lege huiuſmodi ʒ.ſi ſeruus extero.l.i.ſʒ ar.
lin i in contractibus. namento uel ueſte uel alijs ſpecie ſtipulationibus robur nõ accedat ʒ.ff. de is q uibꝰ ut indig:
ſin. Be rei uxorie ac.ſi bus ⁊ non eſſe expectãdũ poſt ſin legitimum Eſt enim conſentaneũ l. cum quidam.nam untilis
a H cut in quouis alio gulas extimationes unã còaduna nobis qui cẽnſemuſ ubi ſuppoſiita non firmat inutilem inſtitu
Scu tria conſidera tionẽ totius calculi :ꝙ ſat᷑ ſcruplo ſtipulatio non eſt intelligi eam fuiſ tionem. ſed inutilis uiciat
niir tur principaliter.ſ. ſũ ⁊ p nimiã ſubtilitatẽ pnicioſũ ẽ. ſe adhibitam ⁊ multomagis etiaʒ utilẽ. It ⁊ eſt ar.contra.ff.
iie⸗ cõuentio.obligatio Si at᷑ mime res mobiles fuerit ſi inutilis eſt ⁊ ualidam eam ffici. de adimen.le.l.i.nam ⁊ in
niob⸗ ⁊ actio.ſic in dote. extimate ea poſt biẽniũ obſeruari Et ᷣt plenius dotibꝰ ſubueniat utile legatũ non dat robur
tae ideoq; prius cõuẽ que leges poſt litẽ ↄtſtatã ꝓ oĩbʒ quemadmodum in adminiſtratio inutili ademptionem. alij
nis tionẽ in.ti.ð do. ꝓ huiuſmodi rebus diffiniunt. ne pupillarium rerũ ⁊ in aliſss mul ponũt bic exemplum per.
Nd mil. ſcðo obligatõ z Si uero res permixte fuerint ⁊ tis iuris articulis tacitas hypothe l.ð. de pac.l.in bo.fi.⁊.l.pe
ſrt,;) ðõ̊.ti.i.nũc ponit.ac ptĩ in auꝛo ꝑti ĩ aliſs rebus mobili cas ineſſe accipimus ita ⁊ in huiuſ tens.ſ.in pacto in continẽ
lonu tionẽ.ſic enĩ natulr bus uel imobilibus ꝓ iã fcã diuiſi modi actione damus ẽx utꝛoque ti appoſito tui datur robuꝛ
Nin ebent. diſpõt.⁊ nõ one omnia pꝛocedere:licentia mĩ latere hypothecam ſiue ex parte uicinitate contractus:ſed il
oimie oliz due dabant᷑ me deneganda marito quãdo uo mariti pꝛo reſtitutione dotis ſiũ ex la non eſt ſtipulatio ſʒ pẽʒ.
ſtagie actiones tam niro luerit dotẽ petẽ:nec his qui debet parte mulieris pꝛo ipſa dote pᷣſtan unde primum melius eſt.
pꝛo petẽda qᷓ; uxo putet ſibi licẽtiã uel eſſe reddit᷑ pẽ da uel rebus dotalibus cuictis ſũi g Ceſemus. hoc ꝙ ſegtur.
ln ri pꝛo ꝛepetenda do ſiones uel uſuras uel acceſſ iones ipſe pꝛincipales perſone dotes de b Multomagis.lod a ma
* te.ſ. ex ſtipulatu ⁊ ſoluẽti dot᷑ ſolutõʒ ꝓtelare ſʒ ſiũ ã derit ꝓiſerit Iſuſceperit ſiue alie ꝓ iori.qꝛ ſi nullũ facimus ali
“l rei uxorie.ſed hanc te biẽniũ ſiũ poſtea uoluerit doteʒ his perſone.⁊.dos ſiue aduentitia quid magis ĩutile utile. ſic
ettt tollit dando omne ps mariti petere queat ⁊ ſecũdum ſiue profectitia ſit ſecundũ uetereʒ ⁊.ff.de pac iuẽgen..adeo
erda x. quod in ea ntile e⸗ leges eã exigere. iuris nõminationem:ita enim quð 7.5S. de do.ante nup.il.fi. .
H rat actioni ex ſtipu Lꝛipitia hoĩm ⁊ ruſticitas nihil eis finali.
igin latu. quaʒ reſeruat. Pẽereiuxorie actione in ex fi poſſit affere pꝛeiudicium:quũ nos i Effici.ſ. ꝑ hãc legem.
Einu 2 lacite reſpondet pulatu actionẽ traſſuſa. 1 natura lllis ignorantibus ⁊ neſcientibus k Et ut plenius.nõ ſolũ ĩ ꝑ
k obiectioni in prin. dotibus pꝛeſtita. in hoc caſu noſtram induximus ſonali nerũ i reali.
ain quaſi obijciatur ei pꝛouidentiam:ſicut enim ⁊ ſtibula l Rerũ.ubi tacita Zhit by
ui quod nilia tractet ⁊ Myr Juſtinianus. a. ad popu tiones ⁊ hypothece ĩeſſe dotibus potheca.ut.j.de admi. tu
u % armis non itendat lũ urbis cõſtantinopolitãe ⁊ ad i intẽlligunt᷑ ⁊ inutiles ſtipulationeſ pro officioo
1 2ipſe ad excuſatio uerſos pꝛouinciales. . emendantur ſic ⁊ in poſterum taz m Arrticulis. ut legatis. ut.
uNcd nem ſui reſpondet Em in prſenti non mĩ iueniantur ualida ⁊ perfacta qĩ oĩ j. comunia de le.l.i.⁊ ĩ alijſ
mi rem c. mã aggredimur ſed om bus dotalibus inſtrumentis a pꝛu caſibus quos hẽs.j.in qui
n . H „ Enm cor . ni pene corpore iuris eſ dentibus uiris cõfectis. Et nẽo bus cau.pi.ta.contrahitur
17 pore. nã fuſam tã ſuper rei uxorie actione putet nos hoc ſancire in his tãtũ per totum. .
Nio oorpo iu quam ex ſtipulatu earuʒ commu modo dotibus que inſtrumentis h Ex utroq; latere.ſed nun
Ghn9“ ris quo articuli iuf niones ⁊ differentias reſecantes ⁊ recepte ſunt:nihil eniʒ pꝛohibet ⁊ qd ſie uir ut uxor pꝛefertut
en ptinentur. ſicut cor in unum tꝛamit em ex ſtipulatu ac ſi ſine ſcriptis dos uel detur uł ꝓĩt ceteris creditoribus: t.cr
pus humanuʒ. ubi tionis totum rei uxurie ius quod titur uel ſuſcipiatur:ſimili modo ĩ do quod non quum non ĩ
Gon membra continen· gdignum eſſe nalere cenſemus con telligi factam ſtipulationem ⁊ hy neniamus de bypotheca
“ tur. clludentes. Rei uxorie itaque potecã ex utꝛaq; parte quaſi fuerit uiri.
ſni H X Omnes qotes. ſi actione ſublata ſancimus ômnes ſcripta ⁊:natura qdeʒ ex ſtipulatu o Euictis. indiſtincte ergo
ſhx¶ ᷑nvea parte uiri ſiue re dotali euicta agitur de
econtra. licet aparte euic.⁊ ſic eſt contra.ðS.ti.i.
o ui poſſet dubitari. It ſiue icerta ẽ ſiue icerta ꝙ ẽ notãdũ quũ ad ĩ l.i.ſo.hec cotrigit illam uel ſecundum Ir.⁊ bene hec ſecundum illam.ſ.

certa. tm̃ det᷑ al ex ſtipulatu ac.inſti. de uer. ob in pri.licet ⁊ hic qui
dam dent conditionẽ certi ſi certa eſt.

nbi ſtipulo uel pactum preceſſit dationem.tertij dicunt hic dari bhypothe
cariam indiſtincte non autem ꝑſonalem. media placet.

wi y Erxrigi.ideſt peti nel repeti. p Nomiationẽ. remanet ei nomẽ dotis ꝓfecticie ⁊ aduẽticie.ut.ff. de iure
3 Sine non quia.non promiſſa. do.l. ꝓfecticia in princi.⁊.S.ſi quis certam.
Ne a. Re ipſa. ideſt eo ipſo quod eſt dos. q Prouidentiam. dando actionẽ ex ſtipulatu ⁊ tacitã hypothecam.
NGNNDH b¶ Subſecula. ſcllicet conuentionem. ſic ergo nota figi ſtipulatiöe,z r Intelliguntur. ipſo iuf nt ⁊.j.qui po. in pi.ha.l. fi. .ad hec. ⁊ in auten.
un uH ubi non eſt ſic ꝛ. ff. de adop.l.bis uerbis ⁊.ff.de dan.in fec.ſi ſini de equali. do. 5. quia uero etiam huius. ar. õ. de iur. ? fac. igno.l. fi v de
ta. F. eleganter ⁊ in auten.nut nulli iudi.s.ſuper hoc autẽ.iubemus. do pᷣ.l.ad exactionem.
So H A.ff. ſi cui.pluſq;ᷓ per.l.fal.niſi. S. item. ⁊. ff. de fideiuſ.tu.l.cum Scripta nt ⁊.S.de iure do.cum citra. .
X

—

,

a Sed aſi non nallatam nam enumeratur inter eas que bo.ſi.ſunt. ut in

ſtitut.de ac.S.actionum.

b Bona ſide ad diſerentiam ſtricti iuris. ”MZUVMB
Bonelide.erit ergo hoc caſu bonefidei.ut hic.⁊ inſti de ac.s.fuerat.

d Euẽtus.i.effectus.
eManeat.i.retineat.
Actionis.rei uxorie.ex pᷣ
dicꝶ ergo collige quattuor
ſpecialia.primuʒ quod ĩte l
ligitur ſtipulatõ ubi non ẽ
Fm ubi eſt ĩutilis ſit utilis.
It qnia datur ex ſtiplatu
etiam ad certa. Iteʒ quod
eſt bo.fi.quintum ẽt ð hy
potheca tacita.
S Primum qꝛ ſua natura
lia retiet ⁊ alia nanciſcitur
itaq; ſua naturalia expõa
mus.
h Edictum.quod non ha
bemus ſed cauebatur ĩ eo
ut ſi maritus uxori aligd
in ultima reliqueret uolũ
tate eam cõtentã alterutro
.ſ. uel dote uel legato.quð
in actione ex ſtipulatu nõ
erat.
Be alterutro.aſſequẽdo
tantum.
K NMon hoc.adiderit.ſ.mu
lierem eſſe alterutro contẽ
tam. ⁊? facit.ff. famil. her.
ſi ſilia. . pe.⁊ ð do.pꝛe.cũ
quis. .i.⁊.j.de repudijs.
l.iubemus.ſed ar.contra.
ff. de adimẽ. le.l.alũne.. ꝗ
