Meſſale. pᷣpᷣ. S
Onſiliariöòs iudicũ ⁊ cance
celariòs ⁊ eos qui domeſti
corum fungũtur officio poſt depo

ſitam adminiſtrationẽ per quiqua

ginta dies in prouincia relidere p

„ „ fF

cipimus pro confeſſo ãt tenebitur
qui accuſatus huiuſmodi perſonã
ſübtraxerit eaq; in quadruplum re
ſtitui iubemus que deſiderãtur ab
lata ut duplũ ſpoliatus accipiat.⁊
duplum noſter fiſcus acquirat
Bem.aa.⁊ The.a. ad Lecilianũ

uicarium.

Omeſticus iudicis a publi
cis actibus arceatur quod

ſineceſſitatibus publicis ſeſe ↄuic
tus fuerit miſcuiſſe ſtatim eum ad

maioris ptãtis examen deduci oʒ
ut competens in eũ uidicta ꝓmat᷑.
Mypr Ho.⁊ The. Seleu.ppᷣ.
Emò in prouinciſs qui ſel
domeſtici uel cancellarii mi
niſterium geſierit.ad eandẽ obſer
uationem aliqua ambicione iteruʒ
remeare concedatur.
Dem.aa. Vitalia.duci Libie

Emo de domeſticis ducum

uel comitum militariũ offi
cijs eorum connumeratus poſt cõ

pletum ſui temporis actuʒ ad ean
dem rurſus ſolicitudinem audeat

aſpirare.decem librarũ auri cõdẽ
natione propoſita ſi quis hanc ui

olare uolueri ſancionem eadẽ pe

na officio quoq; eius coercendo
ſi per ambitionem uel auariciã ex
his aliquid temerarie cõſenſerit.
Dem.aa.Euſtachio.pᷣpᷣ.
Elũt caſtreſe peculiũ filiifa.
aſſeſſores ẽt poſt patris obi
tum uendicent qui cuʒ filijs ꝓpᷣjs

adminiſtratores iuuare conſueue
runt ſi quid licitis honeſtiſq; lucꝛiſ

coadunare potuerunt. 2
Dem.aa.Aſclepiodoto.pᷣpᷣ
Vllus iudicum ad prouin
ciam ſibi cõmiſſam quen

ſecum ducere audeat cui domeſti
ci uel cancellarij nomini imponat

nec profectum ad ſe undecũq; ſuſ
cipiat.ne ſame nota e bonoꝝ pu
blicatione plectatuꝛ periculo enim
primatum officij cancellarios ſub
fide geſtoꝝ ex eodem officio elec
tos iudicibus apꝑplicari iubemus
ita ut poſt depoſitam adminiſtrati

onem nec militiã deſerant.⁊ pꝛoui

cialibus preſentiam ſui exhibeant

quo uolentibus ſit accuſandi eos

ſacultas ſi enim idonea cauſa exe
gerit ad detegenda iudicis flagicia
⁊ queſtioni eos ſubdi oʒ.
M. The. ? Aal.aa. ad Tau.
NY poſt depoſitã adminiſtra
tionem iudicũ preſentiã uel
exhibitionẽ domeſticorum queri
monia prouincialiũ aut curialium
uel alia publica neceſſitas poſtula
uerit per eoſdem adminiſtratores
quorũ domeſtici fuerint iudicio le
gibuſq; tꝛadantur.
Dem.aa.florentino.pᷣpᷣ.
Nconſiliaꝛiis obſeruari cen
ſemus.ut in eum qui in ſua
prouincia ultra quattuor menſes

moderatoribus aſſederit aduerſu)-

leges antiquas ⁊ diuoꝝ retꝛo prin
cipum ſcita proſcꝛiptio bonorum
⁊ accuſatio publici criminis ĩmine
at.nec pꝛo celeſte oraculum ul am
pliſſime tue ſedis preceptionẽ ſeſe
Dem.aa.ʒolio.pᷣpᷣ.
On parum aſſeſſoribuſ ma
iorum magiſtratuũ q; ipſis
iudicibus noſtre beniuolẽtie liber

las tribuenda c.ideoq; cõſiliarioſ

uirorũ illuſiriũ prefectoꝝ.tam pre
torio qᷓ; huius inclyte urbiſ eminẽ
tiſſimoꝝq; magiſtrorũmilitũ nec
non ẽt uiri illuſtꝛis magiltꝛi officio

rum ſiue predicto officio iam fücti

ſunt ſeu fungentur in poſterũ poſt
depoſitum et officiũ ab omni indi
ctionis onere ſiue ciuiliũ ſeu milita
rium iudicũ prorſus imunes ee pᷣ
cipimus.ut nec ab ampliſſima qui
dem ſeð tni culminis eis ulla mole
ſtia ſuper ſuſcipiendo quolibʒ gꝛa
uamine penitus iniungatur. quin

quaginta librarum auri officio tui
culminis condemnatione mulctã

do ſi quid aduerſus ſtatuta clemẽ
tie noſtre innouari cõceſſerit.
Mpr Dalentini.⁊ Marcus.ag.
Paladio.pᷣpᷣ:
Iceat oĩibus iudicibus illu
ſtri preditis ptãte conſiliari
os ſibi eodẽ ſecundo ac tertio ⁊ ſe
pius iniungere qꝛ qui ſemel recte
cognitus ẽ non debet ob hoc ſolũ
quod iam pꝛobatus ẽ.iprobari.

Mpꝛ Juſtin.a.Demoſtheni. pp.

Emo ex iis qui aduocati ca
uſarum conſtituti ſunt uel ſu
erint ẽt in hac regia urbe in quocũ
qʒ iudicio deputati ⁊ in aliis oĩbo
prouincijs noſtꝛo ſubiectis iperio
audeat in uno eodẽq; tempoꝛe tã
aduocatione uti q; conſiliaꝛii cui⸗
cunq; magiſtratus quibus reſpu
blica gerenda cõmittituꝛ cuꝛam ar
ripe:e quum ſatis abundeq; ſuffi
ciat.uel peꝛ aduocationem cauſis
perſectiſſime patrocinari uel aſſeſ
ſoris officio fungi.ne quũ in uᷣtrũ
qʒ feſtinet neutru bene peragat. ſʒ
ſiue aduocatuſ eẽ maluerit.hoc cũ
debita ſolercia implere poſſit, uel ſi

i d ODmeſtica

arceatur.i.
non ſic patronus ĩ
canſis.

k Poteſtat. i. pfe

ſidis
I n Emo. am
bitione nõ
enim põt quis con
tinuare honoreſ ut
B ⁊.ff.de mu.⁊ ho.
.l.honor.S. gerẽdo
rum ⁊.j.l.nemo ſe
cus ãt ſi non ẽ ibi
ambitio ut. j. e. litcet
7.j.de prin.agen.i
re.li.xij.l.ex agenti
bus nel illa in aſſef
ſore hec in domeſti
co uel cancellario⸗

AQAut no.
⁊ facit..j. ð
aduo.diuer.iu.l.fo
ri.⁊.j ,de loff. le. l

m u

cn n n Alus ſecum ducere.immo uidetur cñ inde habere non b Aendicare. depoſita etiam aduocatione. c Incorrupti. i. boni
“ 6 poteſt ut.j.l.in conſularijs ſed illud in aſſeſſore hoc in a d Judciſ. ut. ff. de iu.om. iu.l. pretor nec teſtis nt.ff. de teſtibus.l. ſi. .
onu lijs nel hic noĩe ſed non ꝛe erat cancellarius. e Be annonis generaliter de annonis ſpecialiter de capitatione dicit. ſic
e o Imponat. cum non ſint tales alias contra. S. e. conſiliarios. 2.j. ð ſerui.⁊ aqua. uel dic deãnonis ꝛc.i. de annona q̃ pro capite ⁊
e p BDelerant.alias deferant. Accur. perſona magiſtratuum ⁊ afſeſſoꝝ dabatur. ⁊ boc ẽ quod dicitur. j. de
Oportet. ⁊ ſic te anno. mi.l. fi.? de erroga.
inen netur ꝓp his quos èꝗẽME mi. an.l.ſ. quod militeſ no
lair i ſecum ducit ut ⁊.ff. aſſeſſionem elegerit in ea neq; per non comiti commertõꝛũ magiſtro ſtri annonas ⁊ capita ſin
tqusson de of. pa.l.obᷣnar̃ maneat.ita tamen ut poſt conſilia eris ſiue pꝛiuate rei rationali ꝑ põ gulis diebus cõſequebãt
vonorein ſIYpoſt ſic. j. rij ſolicitudinem depoſitã. liceat ei ticam atqʒ aſianam dioceſim ideʒ ſicut enim capitatio dr̃ tri
muAho, de abol. fal ad munus aduocationis reuerti. ⁊ aſſeſſoribus iudicum ſingulorũ butuʒ qꝛ pꝛo capite datuꝛ
Korit laciter.ſʒ ar.cõtra.j MNec ſit conceſſum cuiq; duobus in prebendis ſolacijs annonarum ita ãnona dr̃ tributũ qꝛ
lnenot ð te.l.nimis grage magiſtratibus aſſidere ⁊ utriuſq; hic fixus ac ſtabilis ſeruabitur mo capite mgẽat᷑ daĩut dixi.ẽ
woni ſi N conſilia iudicii curam peragere neq; eni fa dus. ut ea pro annonis ⁊ capite di o Mnibus. capite
tſellan. rijs pronin clle credendũ ẽ. etiam duabus ne gnitatis ſue debit᷑pꝛecia conſequã .i.capitatione
tnagen cia. 5. . nullus. con ceſſarüs rebus unum ſufficere.naz turque particularibũᷣs delegatori g Dignitatis. i.debuio. ?
(craget tra ſo. ut ibi. quum uni iudicio affuerit alteri ab bus ſolent contineri. capite preſtando.
uinaſt t Aſſederit.ex iuſſu ſtrahi neceſſe ẽ.ſicq; nulli eorũ ido ix. b Paꝛliclarib.i. ſiguloꝝ
ndonc pꝛincipis als nec.j. neum in totum inueniri.ſed alter De coͤntractibus iudicum uel eoꝝ ðſcriptionibꝰ cauta legũt
nollro⸗ tẽpus hoc põt ut.ff aſſeſſione penituſ ſemota unio ma qui ſunt circa eos ⁊ inhibendiſdo i De contraclibus iudicũ
ex qui.ca.ma.ij ꝗ giſtratus eẽ contentũ iudicio nec nationibus in eos faciendis ne k q Vicunq; emeꝛe.ut
.l.ſi cui. callidis machinationibo huiuſmo adminiſtrationis tempore propꝛi .ff. de contra. em.
un I ceat 2 ſe di legem putet quis eẽ circũſcribẽ as edes ediſicẽt ſine ſanctiõe prrg l. non licet ꝛ.l. officia ?
pius.cum a dam ⁊ ſi non conſiliarii ſignũ qus matica. iuã fi. aufertur. 5. .li. x.
V lij non inueniũtur ſolituʒ ẽ chaꝛtis imponat. ſʒ alias NVPreterierit. ſic.j.ſi minõ
idonei ut. ff. ð mu. quaſdam litteras excogitatas aſſi Mperatoꝛ Juſtiania. a. Men fa. ra.ha.l.fi.
⁊ ho.l.honor. .ſi. mulauerit extimans ei licere ſungi nepᷣfectopre. m Prouincias. hoc ĩ mi
⁊ in auten.de defẽ. quidem memorato officio ſub hu Dicuᷣnq; adminiſtratio noribus.ſ.in preſidibus
ci. .fi.col.iij.⁊.j.ð iuſmodi tamen umbra latere.quũ onem ĩ hac floretiſſima qui ſunt clariſſimi ut.j.S
aduo.diuer.iu.l.ſi in legem cõmittunt ij qui uigorem uꝛbe gerunt emere qui priua.car.l.i.⁊ ita nel ĩter
quis de togatis ali eius ſcrupuloſis ⁊ excogitatis arti dem mobiles res uel immobiles ł minores quid iuris ſit an
oquin.contra nt.S. bus eludere feſtinant.nec ſibi blã domuʒ extꝛuere non aliter poſſint di ubinon poſſint hniuſ
e.l.nemo.l.. Sõ. male diri quenq; oʒ quod ẽt prelentiſ le nec ſpecialem noſtri numinis hoc modi contractus ratiſica
egit prio ãno h bñ gis aculeos poſſit euadere.quẽad eis permittentem diuinam reſcrip ri multominus ergo ⁊ in
x n Emo cuiuſ modum ⁊ anteriores leges p hãc tionem merueꝛunt. donationes ue defenſore ciuitatis uel ma
cunq; magi repoſitas deludebat. Si quis ⁊ ro omnimodo ꝛecuſent ſcienies ſi giſtratu municipali qui ñ
ſtratus non põt ꝗs enim in tali cõmiſſo fuerit inuẽtus eẽ ualidas eas in quibuſcunq; ꝛe habent merum imperiuʒ
ergo eẽ ſimul aſſeſ ſciat ſe de matriculiſaduocatorum bus ⁊ quacunqʒ extimatione. niſi ſed modicam iuriſditõm
ſor ⁊ aduocatus ſi penitus eẽ delendũ.⁊ decem libra poſt adminiſt:ationem depoſitam ccoertionẽ utfl. de iur. o.
cut nec iudex ⁊ ad rum auri mulctam noſtris priuatiſ uel ſpecialiteꝛ in ſcriptis donatoꝛ iu.l.magiſtratibus.ſed pᷣ
nocatus ut.j.ð po largitionibus illaturum per uiruz eandem donationem ratam habu ſides ẽt meꝛum imperium
ſtu.quiſquis nec in illuſtrem comitem reꝝ priuataruʒ erit uel tempus quinquennale pꝛe nt. ff. de of.pre.ſi illicitas.
duabus militijs ut exigendam ⁊ aliam maiorẽ regaliſ terierit in quo nulla querela ſupeꝛ S.qui uniueꝛſaſ.ſed quid
j.qui.mi.nõ poſ. culminis ſubiturum offenſam quũ iiſdem donationibus uel ab ipſo ſi duo ſunt in magiſtratu
.l. v. Kin poſterum nec ipſe iudex qui hoc fieri paſſus donatoꝛe uel ab eius ſucceſſoꝛibꝰ an alter emere põt ex offi
ſic nec plures hẽre eſt ⁊ ſciens prudenſq; homo com facta ſit Pꝛoũiicias ueꝛo mode cio ſi aliter autoretur nide
honores nut. ff. ad milerit.ſine imperiali cõmotiõe re ꝛantibus non ſolum donationes tur ꝙ ſic ſicut in duobus
muni. libertus.S pᷣ manebit eadem pena qnidem ſubi ſed etiam emptiones quaꝛũcunqʒ tutoribus uno autorante
ſcriptio. ut. ff. e. l p. cienda.ẽt eo uel eis qui ĩ iis cauſis mobilium uel immobilium ꝛeꝛum alter emit nt. ff. de an. tut.
Itẽ nec uice duarũ quarum patrocinium adepti ſunt pꝛeter eas que ad alimonias ulł ue .l. pupillus in. S. ſane. ſed
perſonarũ ut. ff. de quibuſq; aduocationem ſuaʒ pre ſtes peꝛtinent ⁊ edificatiònes licet contra puto qr ibi eſt me
pac.l.ſi plures.⁊.ſ. ſtiterint aſſeſſiones cuiuſcunqʒ ma ſacꝛi apices aliquid eorum peꝛmi dia perſona ut pupilli cui
de ꝓx.ſacro ſcri.l. iſtratus colore audeat uel audeãt ſeꝛint penitus inteꝛdicimus.nec ꝛa preſtat᷑ autoritas.qꝛ ⁊ ipᷣe
hac.nec in duabus endicare.ne affectioniſ ſue uel ad tum ſit quod his donatione uel uẽ conſentit ꝙ dici non põt
ſocietatibuſ ut. ff. uocationis memor incorrupti iᷣ ditio ne daium ſit licet quinquẽna in uniuerſitate quod con
col.ill. l.i. F. fi. dicis non poſſit nomen ꝓferre. le tempus poſt depoſitam admini ſentiat. ut. fl. de libe. unis.
y.· In utrũq;. feſtinet xlviii. ſtrationem exceſſeꝛit uel conſenſu .l.i.uel quod ẽ uerius ipſe
unde ilud qui bi De annonis ⁊ capitatione admi donatoꝛis uel uenditoꝛis poſt ean magiſtratus uniuerſitateʒ
nos lepores una e niſtrantium uel aſſeſſorum aliorũ dem adminiſtꝛationem adiectus repreſentat unde ñ iueni
ctabithõa ũo qñ ue publicas ſoliciiudines gerentũ ſit hec autem etiam ad domeſticon media pſoa ut.s.ĩ pu.dẽʒ ẽ
qñq; carebit ntroʒ ⁊Tcorum qui aliquas conlecuii ſũt ⁊ conſiliatios eorum tꝛahi neceſt⸗ ſa n Alimonias.nota ſic. ff.
53 Anum ſufficere. dignitates. ꝛium duximus illud etiam adiicie de oſ.preſi. plebiſcito
ut. ff. de rebus eoꝝ tes ut nec peꝛ itexpoſitam pe:ſonã o Et ediſicationes repete
l.magis puto. ..in Mpr Theodo.⁊ Aalenti.florẽ aliquid eorum ſine peꝛiculo poſſit prohibemus
pris.⁊.ff. de neg. tino.ppᷣ. peꝛpetrari que eiiam ad pꝛeteꝛita p Datü ſit Iqr ex reb ciui
geſ. atq nã. F. 9 me Mnibuͤs tam uiris ſpe negocia refeꝛri ſancimus niſi tani tatũ aliis uẽdiderat ut.j.
ur. a Alias. quaſdam ctabilibus quã uiris ca aclione uel iudicatione ſopita ſint uen. re.ci l. fi.li.x.
ſi litteras ſicut. Z. de riſſimis iudicibus qui ꝑ a Perſo. ut. ꝙ me. c. l. p.
6 le.⁊ con.l. non du prouincias ſiue militarem ſiue ciui ⁊ ſac̃.j. ſi cẽ.pe.l.eoſ ⁊.l.p.
dinnt⸗ bium ꝛ. . de na lem adminiſtrationem gerunt. nec 1r Judicatione. i. ſententia
Aoft m. li. l. legem in ſi.

a De modo mulctarum que a iudicibus. habentibus merum imperiuʒ
non alijs nt. ff. de iudi.l.ij.S.fi.⁊.j.l.jj.⁊.iij quas lege.
b m AUlcta. damnũ extraordinarie ⁊ no. pro condẽnatis bononie
bonum ar.qr non ſunt infames cum extra ordinẽ condemnẽtur
cc AVrator.logiſta.i.rationalis alogos quod ẽ ſermo inde analo

giſta. nt. ff. de ad
mi.⁊ peri.tu.l.quidam de
cedens.
dq m Alcta ſeuera.i⸗
crudelia.
eErrario niſi in caſibus ⁊
.5. de ep̃a.au.l.i j.⁊.ff.de
iurepa.diuus. .ſi.
PExculpitur.i.aubfertur.
g Ael curſui.i.ſalario ad
nocatorum.
h e Ds qui ordiaꝛio
delegati non niſi in
caſu ut.j.de ſpor.l.ij.
i Proconſularem.idẽ ni
detur in ep̃o ꝙ in procon

ſule ⁊ iſtis ut.S.ð epᷣa.au.

.il. eale ⁊ in auten.de ſãc.
epil.S. ſinautem economi
colla.ix.
k Spectabiles.ſecꝰ ĩ ma
giſtratibus ut. . i. i. l. defẽ
ſores. ac.
ITrine. ſed contra. j. de
ſeer. fu. l. iij. F. i. ſo. ut ibi.
m Quod ſi quis.ſ.iudex.
n Erxceſſerit.ſ. iudex.
o Autor.i.iudex.
p Fiſco uero noſtro ut. ð.
de aſſeſſo. conſiliarios.
ꝗ Se credant.q.d.predic
tus modus ſeruabitar in
deliquentes niſi reperian
tur cõmiſſiſſe peculatũ ul
furtum nel alia crimina qᷓ
grauius coherceri ſolent
tunc enim maior mulcta
põt a predictis indici.

t Peculiaribus.ſic ponii

in auten.de trien.⁊ ſe. .hᷣ
a nobis col. iij.

ſ In cuiuſlibet.i.contra ł

S.dũmõ in caſib pᷣdictis

Proferatur.ẽt ulira ſum

mam predictam.

u Varietate reprobat᷑ naꝛi

etas ſed ar.cõtra.ff.de col

la.bo.l.nonnũ ꝙ; in prin.

⁊ dixi.ff.de procu.l.in ca
uſe in prin.

x Paupras. ut ⁊. fl. ð of.
preſi. illicitas.S. fi.
y Defenſoribus. qui ſunt
minimi qui nec meꝛũ uec
mixtũ imperium.ut in au
ten.e. . nulla in fi.col.iij.
ſed modicam cohertionẽ
ut in.e.ti.F. audient.

ʒ3 ſIgꝓuis. te defenſo
ri loquitur.
à Lauſis. aliter ponitur
qñq; minima ſumma. ux

De modo mulciarum que a indi
cibus intliguntur
M. Sene. ? An. ga. Ferino.
Alcta damnuʒ fſame non ir
rogat
M. Alex. a. Decimo
Rocuratores meoſ ułratio

nales mulcte indicende ius

non habere ſepe reſcripum eſt
Mper. Goardi.Celeri.
Vra tör reipublice qui gre

co uocabulo logiſta nuncu

patur mulctandi ius non habet.
Mperator. Gratia. Aalenti.⁊
Theodo.aaa.Eutropio.
Illuſtres uiros pᷣfectoſpre
torio uſque ad quiquagita

library auri mulctam quum pec

catum grauiſſimum erit ſinimus
peruenire. .
Mpꝛ Aal. Theo. Aꝛ. aa. ad tẽ
peſtatum.
Vlctarũʒ ſeuera compẽdia
errariò noſtro protinus eſſe
querenda nullus ignoret nec ipſe
iudex id quod ad penam admiſſi
facinoris exculpitur uel publicis
operibus uel curſui publico uel a

lijs neceſſarijs cauſis ſpecialiter de
putauerit.
Moypr Archadi.⁊ Hono.Mel

ſale. ppᷣ. ⸗ „ * „ „
Os qᷣi ordinario prouinci

as iure moderantur erga eo

rum perſonas quas culpa reddit

obnoxios ultra duarum unciarũ

auri ſummam condemnare nõ pa

timur.pròconſularem uero ptãteʒ

ſi mulctandi neceſſitas iminebit ſe

narum unciarum auri ſumma coi

bit in qua forma ẽt comeſ orientis
atq; prefecius auguſtalis erit cete
ri uero ſpectabilẽs iudices⁊ qui ui
ce ueſtre admiuiſtratiõis guberna
cula ſuſceperint ultra tres auꝛi un
cias ſibi intelligant licentiam dene

gatam id quoq; obſeruandum a

moderatore eẽ cenſemus ut in uni
us correctione perſone ſi ad id cõ
tinuatio peccati impuleꝛit trine tan
tummodo in anno condemnatõiſ
ſub preſtituta ſũma ſeueritas exer
ceatur quõd ſi quis predictuʒ mo
dum exceſſerit huius autor admiiſ
ſi condemnatus ad dupli reſtitutõ

nem fiſcò uero noſtro ad inferẽdã

eam quantitatẽ quam mulcte noĩe
inflixerit tenebitur nec tamẽ ad hu
ius legis moderatorem pertinere
ſe crèdant qui in peculiaꝛibus aut
manubijs ideſt depredationibus
aut concuſſionibus ſurtis aliiſq;

.L. iij. F. ᷓnis hodie uſq; ad trecẽtos aureoſ ut ĩ t. e.S.?. iudical.
b Indiciali.ſ.aha.
cVlira delegationem.ſorte qr a fiſco annonam conſequebatur

nt.j.de numeraris aciuarijs.l.exceptores.li.xij.

d Reſtuu as.idcſt reſtitui facias.

flagicijs que coherceri ſeueꝛius cõ
uenit fuerint deprehenſi ſcilicet ut
ſcripta per iudices memoratos in
cu⅜iuſlibet fuerit dirigenda diſpẽdi
um ſententia pròferatur nec putẽt
factũ facile eẽ.ut aut pꝛecipiti perſu
aſione condemnent quẽ culpa nõ
ingruat aut erubeſcenda uarietate
iudicij pꝛo propꝛio arbitrio immu
tanduʒ cẽ ꝙ iuſſerit.niſi paupẽrtas
condemnati hoc perſuaſerit

t deſenſoribus ciuitatum.

Mypr valenti.⁊ valeri.aa. Sene

ce defenſori.

munuſculariis rebus in

terpellandum te eẽ cre

diderit in minoribus cauſis.i.uſq;
ad quinquaginta ſol.ſummã acta
iudicialia conficiant.ſ.ut ſi quãdo
quis uel debitum iuſtũ uel ſeruum
qui per fugam fuerit elapſus uel ꝙ
ültra delegationem dederit poſtu

lauerit uel quolibet huiuſmõi tua

diſceptatione reſtitůas ceteras ue
ro que digne forenſi magnitudine

uidebuntur ordinario inſinuato re

Dem ⁊ Grati.a.ad probum.ppᷣ.
Efenſ ores ciuitatum nõ ex
decurionum ſeu cohortali

um corpore ſed ex aliis idoneis ꝑ

ſonis huic officio deputentur.
Dem. aa.⁊ Grati.ad ſenatum

Tili ratione proſpectum ẽ
ut innocens ⁊ quieta ruſtici
tas peculiaris patrocinii ideſt lo

corum defenſoris beneficio perfꝛu
atur ut apud eum ĩ pecuniariis ca
uſis litigandi habeat facultatem.
M. Gra. ⁊? val. ⁊ The.aa.the.pᷣpᷣ
Ndefenſoribus uniuerſaꝝ
prouinciarum erit admini
ſtrationis hec fſorma ⁊ tẽporis qn
quẽnii ſpatii metiendum.ſ.ut ĩ pri
mis parentis uicem plebi exhibe

as diſcripiionibus ruſticos ſubur

banoſq; non patiaris affligi offici

alium inſolentie ⁊ iudicum pꝛca
citati ſalua reuerentia pudoris oc

curras ingrediendi cum uoles ad
iudicem libeꝛam habeas facultatẽ
ſuper ẽxigendi damna uel ſpolia
plus petentium ab is quos libeꝛo
rum loco tueri des excludas nec
patiaris quicq; ultra delegationẽ
ſolitam ab iis exigi quos certum
ẽ niſi tali ꝛemedio nõ poſſe ꝛepari.
Mypr Aalen.Theod. ⁊ Mcha.
Patrimonio.pᷣ. Auguſtali
Etenſot es nihil ſibi ſolemii

J quis de tenuioꝛibo ac

Ac.
e d Elenſoꝛes.
igdoneis.ſ.ca
tholicis. ut. S. de
epa. au. l. inbemus
fi MRN gefenſori
bus non legi
tur hec lex.
g Quinquennij.ho
die biennij. ut ĩ au
ten. e. F. interim.
h Procacitati. re
pete occurras
i Jadicem.i.pᷣſidẽ.
k Exigẽdi.i.iĩferẽdi
lLd Elenſores.
mulctas niſi
in caſu. ut. j. ð ſpõ.
m Plebez.i. popu
lum.
n Deſinant.ſic no
mina ſunt cõſequẽ
tia uel conueniẽtia
febus ut inſti.ð do
na.S.ẽ ⁊ aliud ⁊ ar.
j. de ferijs.l.a nul
lo. accur.
o p Er oẽs nõ
legitur coa
leſcere.i.niminʒ cꝛe
ſcere.
p Matutari.i.pfici

q d Efenſores
non legitur

fd Eeenſores ĩ

buti nt. ð. v

epᷣa.au.l.iubemus
T in aũt.iuriſiur. ꝙ
preſtat᷑ col.ij.
ſi Abemus. ñ
legit hec lex.
t Oportebit. i. hec
preſtatio habetuꝛ p
libello dato.
u Conſtiterit. ſ. acta
recipere.
X E xerceatur. alias
cexeratur. per pr eſi
dem quũ delenſor
noluit facere.
y n AUllli libe

rari ut.ff.ö

of.procõ.l.legatus
3 Be magiſtrati.mu
nicipi.hic ti.tractat
de magiſtratiba ca
ſtrorũ uillarũ non
ciuitatum.
a d Ecuriones
tres menſes
anteq; icipit eoruʒ
b m Agliſtratus
facit.j.t. l. ꝓx.
eVDoffficio iuridi.

4
vde
cvitnt
Din
1,60
econe
Cylet
licht
t
li
ſnunb
lu
gſrut⸗
(eor
hotone
leeli⸗
onͤ
ſogt
licdo⸗
ſeles
1l iuſ
ſioßu
nioea
hrator.
hok
ſbcce
nurgi⸗
opge
ecta
ſibüͤt
cen
d,in 4
61

Alin⸗
lerci
ucdn
nord
uhi⸗
ibttſe⸗
onte
Rtore
utenn
Cpluf⸗
Hin

ſctcbin
N.

Benſnn
dontala
8, Ul. 1
elüten
Rann
ns onlg
l.
lgnennibe
enniſutl e
Pittenn,
ogotti
tuunns
tem ihſ
i ſoi
Eſendos,
nleng i
end⸗

lebezipon

ſnant.ſie no
nt döſai
Aconuenin
6tinie
Elaluder⸗
ſenisla nr
ccur,

Scis ſᷣ

gtur o
Neininizer
.

Cannenigt

4 Ene
ſonlgir⸗
4 Ehi
huind
1Audinbenns
uiͦintin
Chtcoli

UVhemn

lcgkberlu⸗

porubi. bet

ſutobebamg
odto⸗
Conbundſen
1 ere.
kmumt
ratur. per

focne,
i “

4

prweßllie⸗

enuglinn
apübi in
emagſin
orünli

d i Abema dũᷣ
taxat.q.d. ñ
apud aliũ in eadẽ
ciuitate.
eBDicerẽtur nt.ff.e.
.l. i. ?. S. t. i. l.ij. ⁊. .
de dona.l.in hac.
Explicit liber pᷣm⸗
⁊ ĩcipit liber ſecũq
f d E edẽdo di
ciũ ẽ.ð.ð ma
giſtratib. Sequit᷑
de iudicijs q̃ p ma
giſtrato exeꝛcẽt. ut
.cff. de ori.iu.l.ii. S.
poſt originẽ ⁊ pᷣmo
de edẽdo ꝙ ẽ pᷣpa
ratoriũ iudicioꝝ ⁊
no.ꝙ triplr dicit ð
edẽdo.ſ.actionũ ut

1j. e. l. edicta.rõnuʒ

ut. j. e. l. i. .l. nõ eſt
2. I. iuſtũ 2. l. f. 2. liĩ
ſtroꝝ ut. j. e. l. ij. T.
qui accuſare ⁊.l.ꝓ
curator.⁊ dic ð edẽ
do.i.demõſtrãdo
ab edo edis.ſʒ que
ꝛitur qꝛ dicit ð edẽ
do ꝑ gerũdiũ ⁊ nõ
de editõe. Itẽ qr̃ ſi
ſubiũxit accuſatiuũ
⁊ dic ut diximo. ff.
c.in Neica.

g i Ple. diſ

plce.i.dip
ſis mõis
aſpice oẽʒ
ſpẽm ꝓbõnis

b Quẽadmodũ. ſ.

nel ex cã depoſiti ł
alia cũ multa ſit ge
nera credẽdi uł dic
qua ſpẽ ꝓbõnis h̊
Epꝑ teſtes nel iſtr̃a
nel conſeſſionem

i Rationes.i.codi

cẽ rõnũ.ĩ quo acce
pta ⁊ data ſolẽt diſ
cribi.ut.fl.e.ſi quiſ
F. rõem alij intelli
gunt ĩ iſtrumẽtis.

k Id ex cã. ut faciat

edi.ſ.me uel ꝓcuꝛa
tore meo mãdante
ſcripte ſunt nõ alit
ut. ff. e. ſi quis. 5. p
tinere. ?.l. ptor. F. i.
uel qr ſemel edicte
ſunt debẽt iñ iterũ
edi qr actor ami ſit
ſibi editũ ł iſtꝛumiũ
fortuito caſu.ut.ff.
e.ſi quis..probi
bet ⁊.j.de ſi.inſtru.
.l. illate. ⁊ in hoc eſt

ergo cãe cognitõ ſi

ſint ſcripte me man
dante uel ꝓcurato

re meo nel nõ. JIẽ

*

nihil indebitum uendicãtes nomi
nis ſui tantum fungantur officio.
nullas infligãt mulctas ſeueriores
non exerceant queſtiones plẽbem
uel decurioneſ ab omni improbo
rum inſolentia ⁊ temeritate tuean
tur. ut id tantum quod eſſe dicun
tur eſſe non deſinant
Dem.a.Taciano.pp̃ᷣ.
Er ömnes regiones in qui
bus fera⁊ periculi ſui neſcia
latronum feruet inſania probatiſſi
mi quoqʒ ⁊ diſcretiſſimi defenſoris
aſſint diſcipline ⁊ quotidianis acti
bus preſint.qui non ſinant crimiĩa
impunita coaleſcere remoueant pa

trocinia que feruorem reis ⁊ auxi

lium ſceleris impartiendo matra
ri ſcelera fecerint.

Mpr Aalen. The. Archa. Ce

ciliano.
Efenſòres ciuitatuʒ oblatoſ
ſibi reos in ipſo latꝛocinio
uel congreſſu uiolentie aut perpe
trato homicidio aut ſtupro ul rap
tu uel adulterio deprehenſos ⁊ ac
tis publicis ſibi traditos expreſſo
crimine cum ijs a quibus fuerit ac
cuſati mox ſub idonea perſecutõe
ad iudicium dirigant.
Mypr Hono.⁊ The.Cecili.
Efenſres ita precipimo or
dinari ut ſacris orthodoxe
religionis imbuti myſterijs reuerẽ
diſſimorum epiſcoporum nec nõ
clericorum ⁊ hõratorum ac poſſeſ
ſorum ⁊ curialium decreto conſti
tuant de quorum ordinatione ꝛefe
ꝛendum eſt ad illuſtriſſimaʒ preto
rianam ptãtem ut litteris eiuſdem
magniſice ſedis eoruʒ ſolidetur au
toritas quod ſi quid a qualibet ꝑ

ſona contra publicam diſciplinam

leſionem poſſeſſorũ fieri cogno
uerint defenſores referendi habe
ant poteſtatẽ ad illuſtres ⁊ magni
ficos uiros.pᷣpᷣ.⁊ illuſtres uiroſ ma
giſtros equitum ⁊ peditum magi
ſtros etiam officioꝛum ⁊ comites

tam ſacrarum largitionum q; reꝝ

priuatarum.
Dem.aa.Ceci. pᷣpᷣ.
Abemũlſ cura ac ſolertia de
fenſorum minime poſſeſſo
res maioribus menſuris ⁊ ponde
ribus a ſuſceptoꝛibus pregrauaꝛi.
ſed eos deprehenſos ad iudicium
diꝛigi cum ipſo commiſſe fraudis
iudicio. Illud etiam fieri permit

timus ut ſi prouincialibus noſtris

conteſtari iniurie leſiones ſuas cu
pientibus actoꝛum confectio a de
ſenſoribus denegetur. licentia eis
tribuatur querele proprie libelluʒ
conſcriptum eo tempore quo fue
rat conteſtandum in frequentiori
bus ciuitatum locis pꝛoponendi
conueniendiq; ſcribas tabularios
⁊ cetera officia publica commonẽ
di per que libellum colligi porte

AEpr pius Antoni. emilio.

bit.atqʒ inuitis ſupra memoꝛatis
peꝛſonis ſub actorum conſfectione
ingerendi quorum queſtione fideſ
poſſit inquiri.qua probata in eos
quos geſtorum petitam conſectio
nem negaſſe conſtiterit uigor iudi
ciarius exerceàtur.
Mperator Theodo.⁊ Aalen.
Qiꝛo.pᷣ̃pᷣ.
Alli defenſoꝛũʒ licere deceꝛ
nimus ſi de publica ſolicitu
dine uolueꝛit ſe libeꝛaꝛi niſi diuĩos

affatus intimaueꝛit tue ſublimita

officio tꝛiginta libraruʒ auri penã
tam moderatoribus pꝛouinciaꝛũ
quã ceteris iudicibus uel temera
toꝛibus ſacri noſtꝛi oꝛaculi ſubitu
ꝛis ſi neglecta fueꝛit autoꝛitas pꝛin
cipalis ſiſj.

De magiſtratibuᷣs municipalib⸗

Mypꝛ Conſtan.ad Floꝛenti.
Ecuꝛiõnes ad magiſtꝛatum
uel exactionem annonaꝛuʒ
ante tꝛes menſes uel amplius noĩa
ꝛi dñt.ut ſi queꝛimonia eoruʒ iuſta
uideatuꝛ ſine impedimento in ab
ſoluendi locum alius ſubꝛogetur.
Mypr UValen.⁊ valenti. ad Ger
monianum
Agiſtꝛatus conficiendoruʒ
actoꝛum habeat ptãtem.

De offi. iuridicis alexandꝛie.

Mopr Leo.⁊ Anto:aa. Ale.du
ci ⁊ pꝛefecto auguſtali.
Abemũs apud alexandꝛie
AQAduußmmtaxat claꝛiſſime ciuitas
iuꝛidicum licitum ⁊ conceſſum eẽ
ſingulis quibuſcunq; uolentibus
gonationis conſcꝛipte ſolemniteꝛ
inſtꝛumenta ꝛeſeꝛuaꝛe eiſ deniq; ꝛo
buꝛ adiiciet geſtoꝛuʒ ſeꝛies apud e

undem uiꝛum ↄfecta tanq; ſi apud

uiꝛum claꝛiſſimum modeꝛatorem
pꝛouincie uelmagiſtꝛatus uel defẽ
ſoꝛes plebis habita fuiſſe diceꝛẽtũꝛ

Explicit libeꝛ pꝛimus Incipi lᷣ
beꝛ ſecundus de edendo.

ſè diſpi
ce quemad
modũ pecu
niã quã te ðᷣ
poſuiſſe di
cis deber i
tibi ꝓbes.
nã ꝙ deſide
ꝛas ut ꝛatio
es ſuaſ ad
ueꝛſaria tua exhibeat id ex cã ad
officium iudicis peꝛtineꝛe ſolet.
Mpeꝛator Seue.⁊ Antoni.aa.
Fauſſo
S apũd quem ꝛes agituꝛ ac
ta publica tam ciuilia quã

an amiſerim caſu ſortuito
uel nõ. ſ. ſemel editũ. ſed
qũo põt poni caſus ĩ rati
onibus quũ femina non
poſſit eẽ argẽtaria ut.ff.e.
femine.⁊ hic dicit feminã
teneri.t. hie ſucceſſi argẽ
tario ut.ff.e.l.quedã. .ni
hil. Itẽ qũo pꝑ officiũ fit
exhibitio ĩmo ꝑ actõm ut
off. e. ſi quis.S.ex hoc. ſed
dic ut ibi dixi.alij qui iĩtel
ligunt ĩ iſtriſ dicũtur ex cã
edere reũ actori.ſ.ad repli
cationẽ ꝓbãdã nõ ĩtẽtõm
fundãda nut.j.e.l. ſi.ĩ fi. ⁊
ſic ẽt loquitur.l.qui accu
ſare.ſ.ut nõ pẽtat ad iiẽiõ
nẽ fũdãdã facit ẽt ad hũc
Fm ĩtellectũ ut.ff.ad.l.fal.
maritus.S.fi.

IOrfficiũ.dicit una lex qð

ſi tutor nõ ſaciat rõnes uł
factas nõ exhibet ſiue nõ
edit hẽte locũ actiõẽ tutel
le. ut. ff. de tutel.⁊ ra.di.l.
ei. Kofficio. ⁊ dicit alia cõ
tra ꝓcuratorẽ nõ edẽtem
dari mãdati ↄ ſociũ ꝓ ſo
cio ut.ff. e.l.quedam ſic et
go quũ ſemꝑ argẽtarius
cõficiat nel ſcribat rõnes
mandato ſcholaris ul ei⸗
ꝓcuratoris locũ hʒ mãda
ti.⁊ nõ offi.iudi.uel actio
I factũ ex illo edicto ð edẽ
do.ſic ergo tracta de edẽ
do uẽ deſtructus ⁊ ubicũ
ꝙ; notãt doctores dari of
ficiũ iudicis uel act.ĩ factũ
..quotienſcũq; ab initõ
ↄhitur cũ aliquo ut gerat
negocia mea uel ſit ſocius
meus nt fuit ĩ.S.officio nl
ſit tutor ⁊ gerat negocia
mea ⁊ faciat librũ rõnũ ut
fuit ĩ.l.quedã uel ĩ tutore
ꝓcuratore ⁊ ſocio locũ ha
beat tutele uel mãdati ł/p
ſocio uel in preallegatiſ le
gibus.aut non ſuit ab ini
tio ↄᷣctũ ſed dixit tanuum
ſcholaris argẽtario nt ſcri
bat rõnes hʒ locũ officiũ
iu.uel actio ĩ factũ ex illo
edicto de edendo.nt. ff. ð
edendo.l.ſi quis ex argen
tarijs..ex hoc.

m i S apð is. ſ. iudex

⁊ dic quinq; mõis
caſum primo res.i.cauſa
ap.ut.j.de ap.l nec cãs ⁊
.el. a proconſulibus æz. I.
eos in ſi.Fo res.i.cã prin
cipalis ſed exhibentur ac
ta qꝛ diu abfuerat actor
nut.j.de iu.properandum
GS.ſi quidẽ tertio res. i.cã

pricipalis que apud ſue

ceſſorem primi iudicis

agſtur ut.ff. de iu.l.mortuo.quarto ĩ adminiſtratore.i.ofdinario qni⸗
miſit totam cauſam ſeruata ſibi diſ.ſnia qui acta debet uidere.ter.ut.j.ð
iudi.auten.ad hec quinto loquitur de publicatione teſtiũ quũ iudex mã
dat fieri ut.S.ut lit.pen.l.ij.⁊ in auten.de teſti.S.qr nero col.vij.

connètus impune actor poſſet deſiſtere nt. . quomõ ? quando

iudi.auten. qui ſemel.ſed nunquid ſoper noua actione cumula
ta iurabitur de calũ.quod uidetur fm aʒ.qꝛ ſuper ipſa ac. iuraĩ᷑

a Exhiberi.officio ſuo l.cõdic.ex hac.l.⁊ faciat exhiberi ſivi uel actioni

⁊ ratio ſecũdũ diuerſaſ po
ſitiones ſed nidetur ꝙ cri
minalia acla ẽt fiſco non e
dantur. ut. ff. de iuꝛe fi. l. ij
.§. diuus in fi. F. que è cõ
ti a.ſo.ibi non dixit de act᷑
ſed de alijs inſtrumẽtis q̃
quidẽ cinilia exhibentur
criminalia non qꝛ pecuni
ariter ea exhiberi non ite
reſt. ar.ff. de exhi. ſi liber
hic aũt.de ac.dicit.ul die
ĩ cinili ⁊ ceriminali debẽt
exhiberi fiſco inſtra ut. ff.
.e.ne quiſq; ſed ĩ ciuili eo
ipſo ꝙ non exhibentur ſi
guntur fiſco ſubſtracta ut
poſſit agere furti ꝙ non ẽ
in criminali ut in.l.contra
ria hic aũt de actis dicit ⁊
B uerior ut dixi ⁊ nota hie
ꝙ iudex laborat ad neri

criminalia exhiberi iſpicienda ad
iueſtigandã ueritatis fidẽ iubebit
Dem Auguſti Valentiniano.
Dita actiò ſpciẽ future litiſ
demõſtrat. quam emẽdàri t
mutari licet prout perpetũüi edicti
monet autoritas uel ius reddẽtis
decernit equitas.
Mypr Anto.a.Epaphrodito.
Vi accuſare uolunt ꝓbatio
nes bẽre dñt:quũ neqʒ iurii
neq; equitaꝶ ratio pᷣmittat ut aliẽo

ruʒ inſtrumẽtorum inſpiciendorũ

poteſtas ſieri debedt. actõre eĩ nõ
probante quᷣi conuenitur ⁊ ſi nihil
ipſe preſtiterit òbtinebit
Mopr Alexan. Aalentiniano.
On eſt nöoͤuũ eum a quo pe
titur pecũia implorare rati
oneʒ creditoris:ut ſides ueri con

tatem inneniendam. ⁊x ſic ẽ ſtare poſit.
ar. ꝙ teſtes debẽt iurare p Dein.a. Nriano
utraq; parte. Rẽ qus m AUſtuͤm eſt deſiderium els a
nor iuret de neritate dicẽ quo pecũia petitur lʒ nomi

ut. ff. fam. her.l.inter coheredes.S.qui familie.ſed h contra dicit
enim pouus ſuper facto qᷓ; ſuper act.iurari.⁊ pro eo.j.de iuriur.

ne publico petat᷑:ut rationibuſ pu

blicis exhibitis conſtet quantum

ſub ſuo nomine ſolutum ſit ꝙ primo petitũ ẽ le
Bem.a. Aa lentiniano. retur ſententia. .
Rocurator pᷣuate rõnis ĩſtru non ſi poſſet fieri pᷣ
mentorum que cõia tibi eſſe dicis iudiciũ per hãc ſen
cum fiſco deſcribendorũ facultatẽ tentiam ſequẽti pe

ſecundum mòrem fieri iubebit: 2

ſi quãdo res exegerit ad fidẽ petiti tur ſñia m quoſda
onis tue apud alium iudicem pro ſed foꝛte non cſt ta
bandam aliquod eòôrum proferri quũ modo dixeri,z
deſiderante eo qui ↄueuitur: ut id noõ admitti tumula

fiat precpiet
In anten. ut ſpõſa.largi.ꝭ.⁊ hoe

inſuper col ix.

COR. [ J gs in aliquo

docum̃to alterio faciat mẽtõm do cã deliberationis.
cumẽti:nulla ex hac memòria fiat dic ꝙ ſic. niſi ubi in
exactio: niſi aliud docum̃tũ cui⸗ Fa põt eẽ inſtructuu
mentio in ſecũdo facta eſt profera ex deliberatione pᷣ

tur:aut alia ſecundum leges quãti

per cal.auten.⁊ in

iſto iuratur tamen

qr cã mutatur. Iiẽ

nunquid ſuper eo

tioni. alioquĩ ſer

tionẽ quũ talls eſt
Fa cui ex prima ob

ſtaret exceptio rei

iudi. Itẽ an in no
na act.nouas debʒ

habere dilationes

ma quid enim ſiꝰ

uentus ẽ ui.bo.ra.

da licet de calũnia non iu
ret ut.S.de epᷣis ⁊ clericis

auten.ſed iudex ⁊.S. de here.⁊ ma.l.qm̃ in ſi.⁊.j.de queſti.l. interrogari .

».ff.de proba.quũ probatio. Itẽ an ex his actis probari põt contra om
nes ꝙ contra unũ agendo teſtes aſſeuerunt..non ut ar. ff.de iufiur.l.
ſed ſi poſſeſſori.S.ſi.⁊.l.ſe.ſed ar.contꝛa.ff.de cri.expi.bi.l.res hr.⁊.ff.
fam.her.l.heredes.S.idem ſcribit.ſed.l.illam res intellige ꝙ proſunt. ſ.
ad preſumptionẽ qualẽ qualẽ nõ plenã probationẽ.nt.ff. de re.iu.ſepe ĩ

prin.⁊ eodem mõ.t.ad.S.idem ſcribit uel ad utꝛunq; põt referri qꝛ nõ

diuerſe ſed eedẽ perſone cenſentur nam nec inter eaſdẽ perſonas preiudi

cat niſi ſint teſtes producti pñite aduerſario.j.de teſti.leſi qñ..fi.⁊ ſecũdũ

hoc intelligo.j.de arbi.l.pe.in fi. =Gèð
eę MDita actio.ideſt actionis edicto.
Speciem. i. qualitatem future litis. ut.ff. e.l.i. ij. Be. ? recita hic ꝙ;
ibi notaui in tribus primis glo.illius legis.

d Emendari.emendo cũ primo petebã minus nunc plus uel econtra ꝙ

quidam dicũt fieri poſſe uſq; ad ſñiam inſtit.de act..ſi minus.nos idẽ
dicimus in uniuerſali iudicio.ut.ff. de peti.he.l.iuij.⁊.l.ſi quos ẽt ĩ gene
rali dicimus idem.nt.j.de iudi.l.licet.in ſingularibus uſq; ad litẽ cõteſ.

poſt non ut.ff.de iudi.l.non põt.⁊.ff.de ex.re.iu.l.cum queritur.⁊.l.egi

ſed quare nõ põt fieri emendatio ſemper quũ aciio ibi non mutetur. ue.
imo ñ mutatur actio quũ una de cõcomitat᷑ mutetuꝛ.ſ.res ei aũt ꝙ dixi
poſt li.ↄ.non fieri emendationem non obſtat.ff. de no xa.in delictis.ꝭ.ſi
detracta.qꝛ ibi non mutatur actio uel res uel cauſa.ſed quoddã beneſici
un datur uel auſertur conuento ꝙ per.l. datur. Iem nec dictus. . iſtit.
qꝛ exponitur ibi in eodẽ iudicio.i.coram eodem iudice.in alio tamen iu
dicio ſine inſtantia ut ibi dixilſubiſcit de mutatione quando.ſ.uetere re
licia nouam nult eligere. circa quod dicas ꝙ; poſt lit. conteſtationẽ non
ſit mutatio.ut ff. de iudi.non põt ⁊.l.de qua re.ſed cumulatio ſic.quum
nulla lex uetet ut.ff. ex qui.ca.mma.l.nec non. .ꝙ eis niſi per ueterem in
qua neceſſe habeat perſiſtere obſtaret exceptio rei iu.in noua.qꝛ eedem
ſunt perſone eadẽ res eadẽ cã agendi licʒ alia ſit actio. ut.ff. de ex. rei iu.
ſimater. 5.i..l. cum queritur ⁊ de iuriur.l.duobus.S.exceptio.ulłniſi ac
tio uetus in qua neceſſe habeat per ſiſtere ita ſe habeat ad ſecundã ut tol
lantur electione quod contingit in caſibus.ut.j.de fur.l.iꝛ.j.ſi ſeruus
exle.ſe. man. e.l.i.⁊.ſ.de codicillis.l.fi.⁊ de pac.inter ep..l.cõmiſſoꝛie ⁊.ff
de inibu:ꝙ in heredem. 5. eligere ? de le.ij.l. cum filius.5. uarijs. bis enĩ
caſibus nec cumulatio fieri põt. ꝙ dixi non fieri mutationem poſt li. cõ.
idem hoche ⁊ anie li.ſi iam ſit reus per libellum conuentus.ſi aũt nõ ſit

tatis debite ꝓbatio exhibetur:qð

pina cõuenituꝛ fur
ti nel condic. furti.in id ꝙ plus ẽ. Re.non dabuntur quum poſſit
eſſe inſtrucius ex prima delibeꝛatione

