o Miſq; pactionibus ⁊ conditionibus.accurſius.

d Complacite.ſuni.iuria partibus.accurſius florentinus.
q Moleſte. ut turpes uel leges. ut. ö. ð pactis.l.pacia que ⁊ põt
hec pꝛima pars loq qũ eſt in ſcriptis donatio. uel qñ ſine ſcriptis
ſequens ueꝛo in ſcriptis im̃ ⁊ hoc ſubijcit in ſcnibendis aũt ⁊c.

BDonatoꝛis.i.donatarij.

Jus ꝙ donai.puta actio.

Oportet.puta ego ticius do tibi Sẽpꝛonio codicẽ meũ titlo do
natõis. cedo act.qua hẽo qᷓ talẽ ⁊ totã ſcriptaʒ oʒ pfici. nt ⁊..ð
ſið iſtru.l.ðt.al niſi h eẽt actũ ꝙ ĩ ſcniptiſ fierʒ ẽt ſñ ſcripia naleꝛʒ
ut ĩ p̃ᷣn. huſ legiſ ⁊.j.e.l.ĩ exneoſ.a.l.ĩ dõa.ĩ fi.l.niſi ſũmã excedert
t Oculte qꝛ qui male agit odit lucẽ.ſic. ö. de ghen. emp.l.cum iße

VI

11.

u Table.al tabula. ⁊ al tabule.ſ.pſenibãi ꝙ ẽj. ant t alla materia ſubaudi
ccũq; materie dabit tꝑs.i.tpris qualitas ut charta uel membrana.

x Ab eo. nã ẽt ꝑ aliũ ſcribi pt᷑ dũ iñ hẽteſ ſbᷣſcribãt.vi ĩſti.ð ghẽ.ẽp. F.l.

y Actss etiam. quando eſt ultra legtimum modum.
3 Leges. qꝛ ſic oli.vltra.cc.ſolidos.vt dixi p.l.ſãcimuſ.j.e.Rhodie ulltꝛa.

fanti àcqrat᷑.

ſtitit tranſigi placuit ut per eum in
Dem. a ad ſenatum.
Alta iã pᷣdem lege ſtatuimus
ut donatões interueniẽte ac

torum teſtificatione coͤnſiciat ꝙ ul
maxie it neceſſarias cõuinctiſſimaſ
q; perſonas conuenit cuſtodiri.

Si quidem clandeſtiniſ ac dome
ſticis fraudibus facile quidem ius

pro negocij opportunitate conſfin
gi pt᷑ lid ꝙ uere et iure geſtũ ẽ abo
leri. Quum igitur nec liberoſ qui
dẽ ac ꝑentes lex noſtra ab actoruʒ
conleciione ſecernat:id quò neceſ
ſario ſuper donationibus apud
acta conſiciendis iam pꝛideʒ ſtatui
mus uniuer ſos teneat geſta autey

cõfici ſuper rebua ẽt alibi collatis

ubicunq; ſufficit?.

Mpr Archa. 7 Hono.
VAiſquis rẽ aliq; donãdo ul
i dotem dando uel uenden

do uſuſructum eiuſ retinuit ẽt ſi ſti
pulatus nõ fuerit eam cõtinuo tra

didiſſe crèdatur nequid amplius ?

gratur quo magis uideatur facta

traditio ſed omnimodo idẽ ſit in

his cãiſ uſufructũ retiner ꝙ tradeẽ

AMWEGpr The.⁊. Aalẽ.aa.euo.
Nextraneoſ ⁊ ſepe ignötoſ
donationem collatam uale

re receptum ẽ ⁊ ſi ſine ſcꝛiptis dõa
tum quid fuerit adhibitiſ alijs ido

neis documentis:hoc quod gerit᷑
cõprobat᷑.

Mypr Leo. a.

N hãc ſacratiſſima. urbe⸗
ſcripte donationeſ ubicũq;

poſitarum rerum apud magiſtruʒ

cenſùs inſinuẽtur. In alijs uero

ciuitatibus ſiue abſens ſiue preſẽs

rectoꝛ pꝛouincie ſit ſiue eadẽ ciui

tas habeat magiſtratuſ ſiuẽ ñ hẽat

⁊ defenſor.tantũmoõ ſit donator
heat libertatem donationes reruʒ
ſuarum ubicunq; poſiiaꝛum ſiue a

pud moderatorem cuiuſlibet ꝓui
cie iũ apᷣ magr atũ ſiũ apᷣ ðſeſõ? ci
ciuitaj ꝓut maluerint publicare

0

P

Angẽtos.ut.j.e.l.penultia
a ſ¶ Igs ĩ emãcipatũ fa

n poſſit g. erat ifas

b Inſtris ſi ẽ opus nt qꝛ h

agebat ut fieꝛẽt ĩ ſcriptis.l
qꝛ excedebat lñiaʒ ſũmaʒ
ne ſit ðterioꝛ ĩfãtis oditio
quam alterius.

Cc Seruũ.⁊ ſi alio mõ vt in

nuit.nt.ff. ð acqꝗ.poſ.l.i.ꝗ.
ſurioſus ⁊.l. quis.S. ifãs
donatarium. ſo. ut bi

d ranſigi.i. pfici.ſic. ff. ð

iti. actuq; pri.l.i’.

e Acquiratur. ſic 2. ff. Fẽ,

pu.ſal.fo.l.ſi pupillus

fſ d Alta. lege qᷓ ẽ. S. e.l.

dõatõ ſiũ ĩ ↄſcꝛibẽdo

g Coſicient.quũ h. agũt vt

fiãt ĩ ſcriptis łquũ excedit
ſummam legis.

h Quſtodiri.adeo ut dixe

rit. MPla.ñ valere ĩ ↄiũctaʒ
pſonã niſi fiat iſcriptis lĩ
fra ſũmã legitimã ꝑ legem
iſtã ⁊.j.l.ĩ exneos ꝙ ñ pla
cetiut.Sde dõatõe ĩt᷑ uiꝝ
⁊ uxo.l.dõatõeſ ſʒ ꝛemouʒ
dubiũ ꝙ erat qꝛ videbat ĩ
ter ↄiunctos ñ cõlĩgi frau
dẽ aꝛ.ff.ð ritu.nup.l.pe.
ð uno ſʒ ita tñ fiʒ ut ĩt alioſ
i Domeſticil.nõ de familia
ri inimico qꝛ nłla peſtis ⁊c
nt ⁊.xciij.diſtict.c.ſi inimi
cus.⁊.xiij.q.ij.c.ꝗbo.⁊..
de ĩof.te.l.fratreſ.
Kk Safficit. ut ar. S.de ↄõhẽ.
Nq Aiſquis. ſtipulat
ſ.donatarius reʒ
ſibi tradi.tñ ꝑfecta ẽ dõa
tio.l ergo ſtipulatõe.ł tra
ditõe vᷣa uel hac ficta ꝑſicie
bat᷑ alias poterat ꝛeuocari
⁊ hoc oli hodie ẽt pacto
nudo pficit.ut bic.⁊.j.e. ſi
quis ar.S.ſed ſiquidẽ alij
ut Azʒ. dicunt ſtipulatuſ.ſ.
uſufructũ dari uel retineri
liceꝛe ꝙ non plactt.
m Nredatur an eꝛgo domi
nium ſine poſſeſſione tran

ſit. e.ñ ſtatĩ eĩ uoluit eẽ fructuarius nolnit alium ciuilit᷑ poſſidere ⁊ ſic

poſſeſſoꝛẽ fecit eũ ſuo miſterio.ut.ff.de acq.poſſ.ꝙ meo ⁊ de rei vẽ.q̃dã

⁊ ſ per conſequentiam tꝛanſfert dominium.
n i Nerxtrãeos.hoc ẽ Theodoſij.⁊ facit ð ea mẽtõʒ.j.e.l.ĩ dõatõibꝰ
Ignotos.aliud ĩ conſanguineis ſm. NP. ut. ð.e. data.qꝙ ñ placet
ut dixi ibi ⁊ facit.S.de fide.inſtru.l.non icciro.
i N hac urbe.conſtantinopolitana. ⁊ ſacit..e.l.data.in fi.
Lenſus.ut ⁊.S.de teſtis.l.conſulta.accurſius.
r Siue nõ habeat.ſ. aliũ ꝙᷓ; defenſoꝛẽ.nã curam habet ut ſubijcit.
Publicaꝛe.⁊ pñte ĩ ea ciuitate preſide nt.s.dixi ⁊ ſic nõ minoꝛeʒ iudicẽ
non amittere iuriſdicõem ſuã.lʒ maior iudex ſit pñs ſed ʒᷣ ar.ſunt.ff. de

O 3

„

.l. quicqʒ Z de iniui.l. ſed ſi vnus. F. ſiliuſfa. de ꝛeg.iui.l.ð pupillũ..is
qui.⁊ in d ecre. xcvec.di.p̃ſbiter pñte ⁊ facit ad.l.iſtã in aut᷑.de defen. cl. F.
nulla colł. iij. .j. e. donationibus. 7.S. de of. iu. alexandric. lL.i.
a VWoluerit ſic·ff.de iuẽ. do.l.plerunq; .in fi.accurlius.
b i NRNdonatiomnburns

of. peo Xle. l. meminifle. ? de dã. iſec.l.iij. F. ſi nicin. ?.l.fi. ? de ĩ iuſ uoc.

qui non poteſt ante litis conteſ. aliuʒ facere pꝛocuratoꝛem.
q Concedimus.l.ut heres eius eui donatum eſt non tꝛanſmittat
nec ꝓcuꝛatoꝛẽ conſtituat niſi lite ↄtel.vel petito hoc a pꝛincipe ?
facit.S.man.l.per diuerſas.⁊ ſecundum hoc etiam hodie nõ trã

ſit ad heredem heredis.uel ſenſus eſt ut hoc non trabatur ad p̃ᷣ
teꝛita per h quod

inſinnataur. ut 2.6.
.l. poii.

CAdbiberi.ſ.rogatos ad

eẽ tamẽ dñt.ſic.sð.qui po.
in pi. ha. ſcripturas vel dic
nullo modo aliqui uocen
tur nec etiam ſubſcribani

quum ueriſimile ẽ ꝙ ſupeꝛ

ſit ibi multitudo hoĩnʒ. vt
ar. S. de teſta.l.omniuʒ ſic
? ar. quando libellus p̃ᷣn.
da.l.i.⁊ dic ꝙ hic ſfiebat ĩ

ſinuatio.qꝛ excedebat ſum

mam legitimam idẽ ſi eꝛat

in ra.ſed tamen ſponte fie

bat ut ſubijcit uerum ⁊c̃.

d Allegari.qꝛ non ſunt ul
tra ſũmam legitimam.
e Subſeriban ur. qꝛ h ſuit
actuũ. ut inde f eret ſcripiun

ra al.fruſtꝛa exigeretur ibᷣ
ſcripticia nt ſubijcit.

f Subnotatione.nõ. ergo

tabellioni ſine teſubus cre
di ꝙ ſpãle dicunt quidaʒ

in inſto donationis.? ꝓ

hoc.j.ad.l.cor.de ſal.l. ſi
quis decurio.⁊ in aui. de

ſide inſtru.S.ſi vo nʒ. coll.
vi. ⁊ in ant.ð here.⁊ fal.F.

ſi veꝛo. coll.ĩ. eo ꝙ dicit ta
bularijs. ſol.quantum ad

port. C. a ic v ſoli c credi

q;tum ad alia. in dic h̊ ſᷣ
notatione.i.ſubſcꝛiptione
ab eis facta tabellio tñ eo
rum noĩa ſubſcriber dʒ ut

in aũt. de fide. inſtru. S. ſed

ſi iuſtr̃a.coll. vi.? ꝙꝙ dicit᷑
credi tabellioni ſoli neruʒ
E in teſtificando ꝙ ipe fece
rit ⁊ ꝙ ſit va.nõ in ſolem

mitate ſcripture ut dicta. l.

ſiquis decurio.⁊ dcã aut.
de ſi.inſtru.S.ſi nero nʒ ⁊
in alia de heꝛe. ? fal. nõ ſe
quitur non credo in hoc

ergo in alio credo ſicut

quum dicitur in teſtamto

atq; ut ipſa dõatio ſita ẽ ĩ uolũtate

donantis: ita ei liceat donationem
ſuam apud quemcũq; ex memoa
tis uõluerit intimare. Et donalio

nes que in diuerſis pꝛouincijs ⁊ cc

uitatibus apud quẽelibʒ ex pꝛedic
lis fuerint publicate obtineant in

cõcuſſam ⁊ perpetuam firmitatey.

Mpr. Seno. a. Sabal.
Nadonationibus que actis
inſinuantur non eſie neceſſa

rium iudicamus uicinos uel alios
teſtes àdhiberi: nam ſuperfluũ eſt
pꝛiuatum teſtimoniuʒ quum publi

ca monumenta ſufficiant. Nerũ
⁊ illas donationes quas nõ eſt ge

ſtis neceſſariuʒ allẽ gari ſi ſoꝛte peꝛ

tabelionem uel aliuʒ ſcribantur ut
2 ſine teſtium ſuùbnotatione ualere
pꝛecipimus.ita tamen ſi ipſe dona
toꝛ uel alius uoluntate eius ſecun
dum lolitam obſeruationem ſub
ſcripſit. Donationibus que ſine
ſcripiis conſiciuntuꝛ ſuaʒ fu mitatẽ

habentibus ſecundum conſtuũtio

neʒ Theodoſij ? Aalentiniani ad
Hierium pꝛefectumpꝛetoꝛio pro

mulgata.

pr. Anto.a.
Ecundum Diui Leonis cõ
ſſtitutionem donationes apᷣ
uirum clariſſimum magiſtrum cen
ſus tantũmodo inſinuari pᷣcipimo
huiulſmodi foꝛma in illis inſttumẽ
tis obſeruanda que in hac regia ve
be cõlecta ſeu celebraia fueru: nec
concedi quemq; uel apud defenſo
resſeu magiſiratus aliarũ ciuitatuʒ
uel in alijs quibuſlibʒ locis preter
memoꝛatuũ iudiciuʒ inſinuare ſcieti
betã his qui ad huiuſmodi inſinua
tionem peruenerint q; his qui eaʒ

ſuſceperint: nec non tabellionibus

quicũq; teſtimonium ſuuʒ non in
conpetenti ut dictum eſt loco uel
iudieio pᷣbuerit uigiti librarũ auri

pꝛobatum eſt in ea re domeſticum teſtimonium.ut inſti. de teſtamentis ĩ
F. in teſtibus nõ tamen in alijs appꝛobatur. ut. S. de teſti.l. etiam.
g Ael alius. ut ꝛ. S. e.l.uicem. ꝛ.l. donatio ĩ fi.⁊.S.de ſide inſiru.l.contra
ctus.nam ⁊ hic nt dixi. actum fuit ut.ſ.ſcꝛiptura ſieret.
h Conſtitutionem quam habes.S. e. l.in extraneos.

—

i Ecundum conſtitutionem. quam habes. S. e. l. in hac.

k Quenq. conſtantinopolitanum.

1 Teſtimonium ſuum. ſic ergo tabellio eſt vnus de teſtibus ſuis quod di
xi.S.qui te.fa.poſ.hac conſultiſſii—mma.
m i Illam mernuiſent. ſ. ut liceret eis tranſmittere Iʒ litẽ ↄteſtati ñ eſſẽt
n Volumus.ſic ergo mortuo pꝛocuratore facto in ꝛem ſuam re in

tegra non ſinitur mandatum.ſed contra inſti.man.S.item ſi adhuc ſʒ ibi

in ſimpli.item contra. S. de ac. ⁊ oʒ.ſiquidem ſo.ut ibi.
0 Penta a pꝛincipe.⁊? facit.S.qñ li.prinds. ti.
p Vel petita ſit hoc eſt contra, S.de pꝛocur.quod quis ſed ibi in ſimpli

multa ⁊ alia grauiſſima idignatio

ne feriendos. Mpr. Juſti. a.
Llã ſubtilẽ obfuatonẽ apu
tamo per quã donationis ti
tulo ceſſiones actionũ accipientes
nõ aliter eas ſuis trãaſmutere here

dibus poterant:nec luẽ ex his con

teſtati eſſent uel ius conteſtationis
diuino reſcꝛipio meruiſſent. Maʒ

ſicuti uendiuõis titulo ceſſas acto

nes etiã ante litis conteſtauonẽ ad
heredes tranſmitti permutiũiur ſili
modo ⁊ donatas ad eos tranſerri
uòlumus:licet nulla conteſtatio ul
facta uel petiia ſit. Quod ⁊ in pꝛo

curatore cõſtituendo ad mouedal

eaſdeʒ ceſſas actiones ſimiliter ob
ſeruãadũ erit: ut minime quis impe

diatur pꝛocuratoꝛem ceſſarũ ſibi p

donationem actionum dare: licet

nulla conteſtatio litis facta uèl peti
ta ſit: Que in his tanũmodo per

ſonis locuʒ habere cenſemus que
ſuſceptis peꝛ donationẽ ceſſionibꝰ

ad huc ſupereſſe noſcuntur nã ia,
moꝛtuis huiuſmodi perſonis ueta
iura ſuper hiſdeʒ ceſiombus poſi

ta ſeruari cõncedimus.
Dem.a. Deiñſ.

Ancimuùs omnem donatio

nem ſue comune; ſiue ante
nuptias factam uſq; ad trecentos

ſolidos cumulatam non indigere

monumentis ſed comunẽ ſormam
babere ut non uſq; ad ducẽtos ſo
lidos ſũare teneai:led in huiuſmõi

obſeruatõe ſimiles ſint tã comũes

ᷓ;ᷓ ante nuptias donationes. Si
quid aũt ſupra leg ptuma diffinuiio
nem fuerit donatum hoc quod ſuũ
perfluum eſt tmmõ non ualere:reli
quam vero quaniitatem que intra
legis terminos conſtituta eſt in ſuo
robore perdurare:quaſi nllo peni
tus alio adiecto:ſʒ hoc ꝓ non ſcrip

to ul itellecto eſſe credat᷑. Exceptis

r Sãcimuſ.ſiue co

munem.ſ.ſimplicẽ
queñ oẽs fieꝛi põt.
ſ Ainte nup. ſic dic
tia. q im ante mii

monium ſiebat. Iʒ
hodie propt᷑ nup.
quuʒ fiat ⁊ poſt vt

.de do.añ nup.
l. fi. F. i. 1 debebat
inſinuari.ut hic.?

..ð do.ante nup.

.l. fi. §. ſili modo.
hodie S. ut ſtatm
dices ⁊ dic maiori
femie ne õ dicat.j.
.ðS. his in ſuppr
t Ad trecentos. ut
7.5. ð ſacro.ſ.ec.l.

ulud. ? iſti.e. S. alie

ſed hodie nalẽt vl
q; ad quingentos

lolidoſ line iſinua
tione.ut.j. kel. De. I

ꝑꝑ nup.hoc plus

inſinuatione fiunt

niſi in caſu. ut. ð.ð

dona. ante nup.l.

e. decurſum.
u Ducentoruz. ſ. taã
tum ſicui olim.
x Superfluum in

util. ergo adiectio

vicialur ⁊ ñ uiciat
ut ⁊.fl. de inĩ. do.
ſiue generalis. F. l.

7.ff. ð uſuĩ. placuit
2. l. pecuntite.
y Qredatuꝛ. ut 7.f
de excep.do.l.pur̃
S. ſi donauu.·
3 Propriam maie

ſtatem. ut ualeagut

quantecunq; ſint ſine inſinuatione.nt hic. ?.ð. de quadri.p.l fl..
fi. ⁊. ſi priuatus donet principi.idem eſt. ⁊ hoc eſt ꝙ dicit aut᷑.

q̃ ẽ h.itẽ a puatis ⁊c.ꝗᷓ ẽ ex ti.ut ñ fiant pig.pꝛo alijs..ſi.coll.v.
a Quingentoꝛum.ꝙ bodie eſt ius cõe. per.i.pe.j. e. unde dixetrt
quidã ex ingenio ſuo ꝙ hodie licet donare ĩ pias cũs ſine ifinua
tõe etiam uiq; ad ocungentos.ſol ut addantur. cc. ut oli. Alij di
xerunt in imenſum cã pieiatis poteſt donari ut ĩ aut.de non ali.

.F. ſi minus. coll. ij. ſed ibi de imperiali

donatione dicit.donatio

nes aũt in captiuorum redemptionem ĩ imenſum ſiũt uel ſñ ſerip

tura nt.j.e.l.pe.in prin.

b· Et niſi.i.ſi non nam nalet ſine inſinuatione facta do itio pꝛop

ter nup.minoꝛi femine.ut hic.⁊.5.de donat.ante nup.l minoꝛb
hodie eſt ius geneꝛale.ut dixi per aut.eo decurſũ ẽt ĩ æ.li.

Sin autem non in auro.idem ĩ bonoñ.⁊ qualibet alis moneta

quum per cam res eſtimentur. ui.ff. de ſideiuſ.l.ſi ita fideinſiorẽ

dicit iam moꝛuis
que in pꝛeteritſtum

Alinin

eſt quia hodie ſine

ſcgoſt⸗
Cone.
Aüaner
oͤl c̃
Znplon
ſor poleſe
arpat.
bolguen
Pepcium
eutlh⸗
goiſee
iotani
ſanne;

ponions.

ult ſe

orosdie
Cpenns n
ſoe ona
lctgtike
cpinonen
Neloll
tbie ſpet
rcoͤſchan
ſft cöidi.
ne oͦ
ſentl,

Iauunbes
enonen
ſenonent
ceto.
Minunſe
Alanmgru
nſrce ſo
Enw n
oſelco⸗
crzf⸗
Elnmncep
G guis
wormmne
ſoncchet,r
en.
(uutn
mnſo
bis npo

berltuen

Uurs on
golal, bil
iſen
Noiurrit
Pon ſacef
Yen 1
iconn
uft
vnllen

ſl

e
ſnmn
Anape
Gurad;
P nos
nonnig
Dekeninn

Cinnglci⸗
felpöt.
nup ſe ct
i ante ni

Noptſth,
itthok
loai n
ldebeba
ni uthick
0 Entenp,
ll moco.
5 At Ketm
1dienaon

nezt⸗

inſoper
etenios

ſawa

dievalit

Gbingenes

olline iinue
utſelpe.i
n in oet
up boe gls

nigbocleſe

naliope funt
icaſn ͦ
nante nool
.tn at.
Crion.
entorpzſi
ſctoln.
Gpeffrun in
ngo vot
lureſ nhint
ſcenic.
Cnrnlls
Dlihhun
ecunt.

cumn etf

.

lapcolnt
Donarl.
opunm
n n ulin
g

i ergo ſit aurũ.⁊ ut ſpẽs erit idẽ ꝙ in alia ſpẽ᷑.ut.ff.ð le.i.plãe..ij
A¶ Cõione.que inducitur ex eo ꝙ pars que eſt ultra legitimũ mo

dũ rẽanet penes donantẽ alia traſit ĩ dõatariũ ſicq; res efficit cõuſſ

e Cõtẽtõ.qᷓ ſolʒ excitare cõio.ut.ff.de le.ij.l.cũ pr.O. dulciſſimis

Ampliorem nota ratione maioris partis ꝗs maioꝛẽ conſequi

tur poteſtatem. ſic
.Jff.de pac.l.maio
ꝛem. 1. ff. de ſtatu.

ho.l.quare herma
phꝛoditum.⁊.j. de

metat. l. ij. ⁊ de hiſ
qni ſe de.⁊ ar.quã
do ⁊ qui.qꝛ.pars

ſi equales habeãt
poriiones.ut quia

res ualet ſexcentoſ
gureos dic foꝛie oc
cupantis melioꝛeʒ
fore conditionem
licet qdã dicãt neu

tru eliger. ꝓ puma

opin one facit.ff. ð
peculio.l.ſi uero ⁊
eſt hic ſpeciale ut ĩ
re cõi ſic fiat al.ʒ.
ut. ff. cõidi.l. ſabi
nus. ?.ð. cõidi.l.
penul.
g Qui minoriſ.nõ
ꝙ quum his eſt in

memora qui babz

electionem tꝛanſteꝛ
tur electio. in ad
nerſarium. ſic: ff. ð
le.i.cum quidam.
in ſi. ⁊1 de ſol.l.i. ⁊
eſt ar. pꝛo v. in le
gato relicto ĩ gene
re. ar. 3. ff. de opt.
le.l.mancipioꝛum

h Si quis autem

reuocentur.ꝙ eſſe
non gebet. ut. ar.

rff. de rebuſ du. q;

tiens.

i Plures intelligã

tur. . pꝛoxi. F. ſi gſ

contra. ſo. pluri

bus tempoꝛibus

liberalitatem ſuaʒ

pluries donando

exercui. ibi ſemel

im̃ licet ſolutioncs

per diuerſitatem tẽ
poꝛum facer̃ uolue
nmnt. Item ad id ꝙ
non coniunganiu:
facit. ff. ð iur. o. in.

.l. ſi idẽ. .ð. q nũe
ro tu.l.i.in ti.ſʒ aꝛ.

contra. ff. de appk.
ſi quis ſeperati. F5.
aliud eſſet in lega

tis. ſi enim relicta

ſingularia nltra do

d

—

—

donationibꝰ taʒ imperialibo qus

ijs que in cauſas piſſſimas proce
dunt quarum imperiales quidem
donatione merito idignari ſub ob
ſeruatione monumentoꝛũ ſieri:taʒ
a retropricipibo q; a nobis lãcitu
ẽiſʒ habere ſirmã pròpã maieſtatẽ.

In aut ut ñſi pig. Kill aegz col. .

COA iLenm a pꝛiuatis in
pꝛincipẽ ⁊ auguſtã etiam actis ceſ
ſantbfit donatio.ſinis aut. Als
uero que ad pietatem reſpiciunt uſ
qᷓ; ad quingentoꝛũ ſolidoꝝ eſſe va
lidas cenſemus his in ſummã ⁊ ſñ
monumęetis ſuper ante nuptias do
nationibo que in adultas minoꝛes
ſui iuris cõſtitutas cuiuſcũq; ſum
me pꝛocedunt ſcdᷣum ueteruʒ legũ
ſcita:ct niſi actis interueniẽtibp cor
roboꝛate ſunt ſuam obtinentibus
firmitatem. Sin autẽ non in auꝛo
res donationis fuerint date:ſʒ per
res mobiles ul imobiles uel ſe mo
uentes q;titatem earũ exſtimari: ⁊
ſiquidẽ uſq; ad legitimã ſolidoꝛuʒ
ſũmam erigatur ualidam eam eſſe
⁊ ſine monum̃entis cõſeruari. Si
autem amplioꝛis ſũme inueniatur
minime actis compꝛobata eſt ſu

per flun tantum uacuari. Ne autẽ

cõiõne inducta donatoꝛi ⁊ qui ubẽ
tatem ſuſceperit aliqua oriatur cõ
tentiõ electionẽ damus ei qui am
pliòꝛem ſũmã in re donata habue
ru reliq; exſtimationis q;titateʒ oſ
ferre ei qui minorẽ cauſam habuit
⁊ totũ poſſidere. Sin autem hoc
minime ſacere malueru:tunc omni
modo res diuidi ſecũdũ q;titatem

utriq; pti cõpeieniem ſi res diuidi

ſine luo periculo poſſibilis ẽ. Si
autem in hmõi caſibus in quibus
pticio util ter celebrari min me pt᷑
qpuioꝛis ſume domino noluerit eſti
mationem offerre:tunc licet etiã ei
qui minoꝛis ſũme habʒ poteſtatẽ

offere pꝛecium ⁊ totũ ſibi uẽdicar̃.

DSi quis at᷑ per diuerſa iẽpoꝛa in

cãdẽ pſonã młas fac̃ liberalitates

quaru ſingule quidẽ legiptimaʒ qᷓ;

tuuatem non excedũt. in unum aut᷑

compoſute ⁊ pꝛedicto modo exag

gerate redundare uidentur ⁊ maio

ris eſſe quantuatis non uideatur
eas oporiere in unum coadunare

tantem plura intelligantur non detrabere
tiur falc. de his que pumo relicia dodrantem non excedunt. ſed
e poſt relictis. quod eſt falſum. .
k Si quis autem preſtare. quantitatem puta. c. auf̃.

VIII

.

Vel dantis.tantũ dantis.uel tantum accipientis ſed.j.pꝛoximo fuit ex

preſſum de dante tin. łacepiẽte im dixit hᷣ altnatiue ita dãtiſ ł accipiẽtiſ

m Multe intelligantur qno ad hoc ut non inſinuẽtur. uere iñ vna eſi ſti

pulatio.ut.fl. de donat.ca.mor.l.ſenatus.S.fi.⁊ de.v.ob.ſi ſtichum. F. i.
nditio ſtipulatoꝛis ſibi uel alij

que ſunt ↄ.ut ſemel.in pꝛin.iſpiciatur co

⁊ introducere modos per quos ſi
ualeant ⁊ in irruũ reuocentur: ſed
contraꝛio ⁊ pluꝛes intelligantur: =

ſingule ſecundum ſui naturam ob

obtineant ⁊ monumentorum ob
ſeruatione non indigeant. Quuʒ
enim a ueteribo ſuper hac re uaria

tum eſt:alijs multas alijs vnaʒ eſſe

diffinientibus nobis cauſa placuit

humanior:ut ⁊ multe itelligantur

⁊ omnes ualide:⁊ hi qui liberalita
tes accipiunt ſciãt ueros nõ falſos
ſuos eſſe donatoꝛes. Si quis aut
talem recepeꝛit donatõnem in qua
ſtipulatus fuerit ãnuam ſibi pꝛeſta
re quantitatem tante ſũme que nõ
excedat legiptimũ donatiois mo
dum uariabatur: utrum euʒ ex par
ticulari donatiõe multas feciſſe do
nationes exſtimanduʒ eſt:⁊ eas ac
tis non indigere:an ex totius ſtipu
lationis ſundamento ⁊ fonte eius
ex quo ãnue donationes pꝛofluxe
runt ⁊ vnam eſſe eam donationẽ
putandam:⁊ proculdubio monu
mentorum obſeruatione uallandã

gquod ueteres quidem ſatis abũde

q; variauerunt. Nos auteʒ certa
diuiſione concludimus:ut ſi hmõi
quideʒ fuerit donatio:ut intra uitã
perſonarum ſtet uel dantis ul acci

pientis: ⁊ mũlte intelligantur dona

tones:⁊ libere monumentorũ ob

ſeruanione. Incertus ⁊ enim ſortu
ne exitus hoc nobis ſuggeſſit ut
poͤſſibile ſit unius anni tantummo

do uel breuioris uel etiam ãplioꝛiſ
temporis mẽetas ſũperuiueꝛe ul do

natorẽ uel ceuʒ qui donationẽ acce

pu:⁊ ex hoc inueniri totã ſümam

donatõnis non exceder legiptima
Gᷓ;titatem. Sin autem etiam here

dqum ex utraq; parte ſueꝛii mentio:
uel adijciatur iempus uite ul dona
toris uel qui donationẽ accepit: tẽ
qii ꝑpetuata qdõauon ⁊ punusnoe

magnã ⁊ opulentiorẽ cã ef ciente

vna itelligat᷑ donatõ ⁊ qi deſioꝛibo
dõatiõibo cũulata exceder legipti

mi modũ ⁊ oimõ acta repoſceꝛe ⁊
glit mime ↄualeſcef̃. Eéc᷑.a. Yia.

Jquis argẽiũ donaueru ceꝛ
tuũq; pond noiaueru:nõ at᷑

als. del generalit uel pair expſſeꝛit

ncitate iponimo ei oimõ pᷣatũ põ

dus ar genui dare:ſiue in uaſis ꝗbo

uolueru: ñ in prioꝛiba exſtiauo ne

„

querat.ut.ff.de.v.o.l.ſi fi
lius.nec obſtat ĩ.e.ti.l.plu

ribus vbi pluꝛes dicit eſſe

ſtipnlationes quia ibi per
alia verba ſuit ſacta.ſ.an
nua ⁊c̃.uel recitat ibi quo
rundam opinionẽ q̃ᷓ nõẽ
pera legata ãt annua ↄſtat
ceẽ plura.vt.ff.de ãnuis le.

= 2% —

.l.cũ ĩ ẽnos ⁊ dicta.l.ſena

lus.in prin.

n Fortune. nõ rõe incerti

tudis.ſtati ualere ſic.õ de
nſuĩ. ſi es lege.⁊.l.oleo.aʒ.

o Poſſibile ſimilis eſt rõ

.5.de nſufruc. abiguitateʒ
..quũ enim ĩ picitur eꝛgo
ꝙ põt contigere.vt hic ⁊.ff
de iuꝛiſdic.o.iu.ſi idẽ. .ſi.
7 de le.i.cum res.S. fi.?

p Metas. ſubaudi peꝛ
q Superuiuere. alias ſuꝑ

uiueꝛe.⁊ al ſuperuenire.i.
ſupereſſe ⁊ ſubaudi im̃ qꝛ
alter deceſſit.

r Heredũ ĩdeſinite.ſed ꝗd

ſi de pꝛio tm̃ dixerit.. ið
qꝛ eadẽ eſſet rõ pꝛomiſſio
nis ĩ fo ⁊ ulteriori. Sʒ lʒ
nõ valeat ĩ infiniũ an ua
leat uſq; ad legitimnʒ mo

dũ.ʒ.ſic puta.c. ſingulis

annis.ſicq; elapſo triẽnio
ñ ualebit ultra ⁊ ꝑ tẽpoꝛa
ſiet ſolutõ nõ ſtati ab initõ

Teẽpus nüuie.hoc nidet᷑ eẽ

ʒ ei ꝙ ꝓxi.dixit ibi noſ ãt
⁊c̃.led dic hic certũ ipꝑs.ſ.

fi.ibi ⁊ i certũ.⁊ uel diſtin

gue aut ex utraq; ꝑte ſu ꝑ

ſonal.ſ.dantis ⁊ accipien

tis ⁊ tunc intelligãi plures

donatões.an ex alteꝛa peꝛ
ſonal.ex altera real.qꝛ ſue
rit facta mentõ heredis ex
altera pte im̃.⁊ ex alteꝛa ui
te hois.⁊ ſunc itelligi vna

donatio. Yẽ ſili eſt cõtra

t

ſNIquis. pondus.
al non ualerz. ut. ff
de iur̃.do.cum poſt.S. ge

ner. YItem in pondeꝛe ido

ldicit qꝛ ſi in ſpecie ñ poſſet
fieri ſolutio in extnimatõne
quod ſtatim dicet ut.ff.de

auro ⁊ ar. le.l.i.F.fi.in ſi.

Ael generalui.geneꝛalit
nt angicanũ ſpãlit᷑ nt hoc

x Extimatione nõ.ergo ꝙ cui debetur aux uel argentum põt ſolui pecu
nia. ut B. ?.ff.de auro ⁊ aꝛ.le.il.i..ſi.ſed ↄ.ff.de lſol.l. paulus rñdet ubi

dicit ñ ↄpelli creditoꝛẽ ĩ alia forma accipere. So.ſm quoſdã ſple bic ĩ
lauorem exetcentis liber aliiatẽ ⁊ ſic ſpẽale ſauor nluime noluntatis ĩ dẽs

QO4

l. de auro ? ar. le. uel tu dic pecuniã poſſe ſolui puꝛiſſimà ſi tñ efe conta vviuat plaus ⁊ plo dabitur ſi minu sa minus preſtabitur. ? facit ff⸗ e
minatã. ut nõ. fl. ſi cer.pe.l.ij.SO.mutui.itẽ an pecuniam pꝛo alia pecunia ad.l.fal.l.hereditarium que eſt contra ſed dic ut ibi. 1. P
cogii recipere creditoꝛ. vt bononienſes pꝛo iperialibus.hoc ñ vr.ꝑ dictiä h Noſtram. ut. . e. ſancimus. accurſius 1
.l. paulus. 7. ff.li ceriũ pe:cũ quid niſi ſic ſe habeat ↄſuetudo.vt bononie i Beſſis i.duarum paꝛtiũ.ut iſti. de heꝛe.inſti.. hereditas. 1a
po quo ẽ dicta.l. c quid. .fl.der eg.iur.l.ſemper in ſtip. k. Reclamauerit.nam tunc nõ cogii nuli quatenus ceſſaret queꝛe hyon
Aa Redditũ. puta. x. corbei la de qua dicitur- 8 a
frumenti anis ſingul. 2 B “ 5. de inof.do.l i. ll
p. Fundos tradere.ſʒ quo malie ſiue in ipſa exſtimatione quę non tradite ſunt: nec cõfirmeturer 2 iſ.accur:. ii
modo ↄpellit aliud ſoluef pꝛo maſſa rudi in illis locis frequ? traditione donatio. ſed liberalitatẽ l Legis nie. ſ. bu⸗ 6660
7 donatarius quõ recie tata eſt. Si uero redditũm certum plenam ⁊ ſecundum legem noſtra m Donanit. habi ſade
tenet. e. quidã dicũt ꝙ di ex poſſeſſionibus donauit: non ta perfectiſſimam cõſtituiam neceſſa ta ratione ne egeat Kel⸗
tur ei ĩ pignoꝛ ar.ff.ð ali. men nomina poſſeſſionuʒ edixerit rius traditionis effectus ſequatur : nt. ff. de re.iu. l. in. lat
leg.l. lucius ſed ibi teſtatõ neceſſe habere de ſua ſubſtantia fũ 7 neceſſitatem habeat donatõ om ter eos niſiĩ cãn cũ alſt
ſic noluit ꝙ dareni alimen dos tradere tantũ redditum inſfſer nimò uel res uel partem ſubſtantie donatio facta eſti ſut
tario. Alij dicũt ꝙ hic datx re ualentes quantũ in donatõepo quam nominauerit uel totam ſub opuſ publicũ quo mmu
pomiſit poſſeſſiones im ſuit in talibus tamen agris qui nece ſtantiam tradere. Quuʒz enim in caſu inſolidũ “ ſi⸗
redditũ iferre ualentes. omnibus quos habet in poſſeſſio arbitrio cuiuſcũq; ſit hoc ſacer̃ qd tur donator ut.ff. kein
lutera uideat dicere reddi ne anieponuntur: nec deteriõibus inſtituit opoꝛtet euʒ uel minime ad de polliẽ. le. ex pol ic
tũ ꝙ nõ placet qꝛ ᷓ litteraʒ omnibus ſunt:ſʒ ſtatus mèdiocris hec pꝛoſilire uel quum ad hoc ue liicitatõe ncl dic B.
eſſit. tn dic ideo hboc eẽ. a· inueniuntur. Similiq; mõ ſi qui mnire properauerit: non quibuſdã nõ bfe ꝛationeʒ qꝛ⸗ ven
gplacuit pricipi ? ei placutt certum numerũ ſeruoꝛum donaue excogitatis artibus ſuum pꝛopoſi oplffex erat. ut arg.
fauore exercentis liberali rit:non tamen hic nominati ſeruoſ tum defraudare.tantamq; indeuo ff. de liberis a ſ nn
tatẽ ʒ cõia iura qꝛ aliud ꝓ inſcripſeꝛit:⁊ hic mediocris figure tionem quibuſdã quaſi legitimis quis ali. .iͤ s.it hlumn
alio ⁊c at. f. ſi cer. pe .l. j. ſeruos tradere: æ neq; tales quoe⸗ potegere uelamentis. Tantoq; n⸗ Oimõ. ex hoc zur
FS. mutui.in fine. 5. .. de non haber̃ magiſq; habere ꝓdeſt magis hec firma eſſe ſi piſs actibꝰ colligitur h indiſti uthi
ſol. eũ. ꝙ eꝛgo ſubijcit lãtũ nec tamen eos qui omnem ſeꝛuoꝝ duel religioſis peꝛſonis donatio de cte caſu fieri iſinua ma
redditũ c. pꝛobat dõata ſamiliam donatoꝛis antecellunt:ſʒ putata ſit monumẽtoꝝ o bſruatio tionem ꝙ dicit hm ⸗
tarium ius ĩ eis bĩe inſtar ẽt hic mediocritas expectet᷑.ſin ant ne in his modis ſecundũ qð ſpecia ꝙ tam. cc. ut. . . San
fructuarij.ut.f. uſufrut. donatoꝛ neq; aꝛgentum neque ſer liter a nobis in huiuſmõi canbue luncinnrst. att
el. actenuſ ⁊ alimentarij. vt uos hèbens ut non tantum qꝛtum peꝛedictum eſt bſeruanda: ne in ? o Intelli . ut 2.8 mnen
Atfff. de ali. le. l. ij. ut faciat co donauit fecerit eoꝛum donationeʒ fatis cauſis ex quibuſdã machina ..l glſgi e on
li. 7 fruct⸗ habeat tot quot exſtimationem in his celebrari ꝓ tionibus:non ſolum indeuotus:ſʒ p Expreſterit de ſe. ſmimnn
ſufficiũt ſingull. an ad do eo quod deeſt:ita tamen ut aꝛgenti etiam ipſiuſ donatõ intelligatuꝛ pe tentione uſuf. aʒ ſoin
nationẽ deducta oĩ expen quidem ſecundũ ꝙ pꝛedixims eſti penaſq; non ſolum legitimas:ſʒ et ꝗq Et boci. ſtipula wſn
ſa.qꝛ al nõ dĩ fꝛuc. ut.ff. matio detur.in ſeruis autem non ccleſtes expectet: resq; donatas in tio eſt pꝛetermiſſa i
de pe. here. ſia pꝛe. .ſi. ? amplius nec minus quindeciz ſoli omnibus ſupꝛaſcriptis caſibus nõ 2 Detinuerit. ſie .
.ff.ſo. ma.l.fructus.iteʒ hᷣ dis q;titas pꝛo ſingulis det᷑ in red ſolum eos dum ſuperſuni:ſed etiã nudo pactofuit fa nlmmn
qñ non nominauit certuʒ ditibus autem in quindecim ĩnis ecoꝛum ſucceſſoꝛes reddere cõpelli cta donatio. rchte
fundũ.ut dixi al ex eo da eſtimationeʒ pꝛeſtẽt: ſed in his om non tantum his in quos donatio Exlege noſtra ſci geni
reni.ut.ff.de tꝛitico le.cum nibus ſiquidem intra legiptimam fſacta eſt:ſed etiaʒ eoꝛũ beredibus? liicet iſta pꝛeſenti om
cernus. ſũmã donatio fiat nulla monumen Sem. a. Joani.p55ß. 1 Et tradeꝛe. ut vin. gud
Mediocris.nt ⁊.j.pxi. la requirtur. Sin auteʒ amplio qũuis pꝛo redemptiõe cap ſti.de dona.5 er. noni
¶. ſic in legato. ut. ff. de le. ris ſũme tunc ad acta publica icuꝛ tiuoꝛum pecunias dederit ſi ficiuntur e Nts laeen
i. l. legato generalr. idem ꝛatur: ita U in his que ãplioꝛis ſint ue per cautionem dare pꝛomiſſerit . ð dona ante nnp. Adon
in ſtip. ut. ff. de. v. ob quic exſtimationis ſecundum nõſtraʒ le cuiuſcũq; q;titatis cognoſcat ſe ne l. cum Ueteri . 8 noͤcirt
quid. ſed ar. contꝛa. fl.mäͤ. gem non totum ſed ſoluʒ ſuperfrtu q;ʒ repetitionem habere neq; exac per codi. ex bac. . ledone
el.ſideiuſſoꝛem. um euaneſcat. Se⸗ ttiionem cautiõis poſſe declinare i quü non ſit nomẽ mmher
d Et H. non ſolũ ſupiori. ſitatis faciat donationeʒ ſiue beſſis pote geſtis ſicut in donationibus actionis. ut. ff. ð Mocte
eę Pñs.nec ſundos uel nõ ſiue dimidie partis ſue ſubſtanti e non ſubſecutis ſuper inſinuatione di.ex le. l. i. . * o
tamen. ſ. habens ſiue teꝛtie ſiue quaꝛte ſiue q;tecũq;: eiuſdẽ qᷓtitatis eo uidelicet qui pe n In arbitꝛio. ſic. lrcr,
OQuidecim ſolidis.ſic fit uel etiam totius:ſi non de inofficio . it: 1 ima ui cat.
ecim , totius:ſi non de inofficio cunias accepit: uel primà uice uel de ac.⁊.o.l.ſicut. feto
extmatio.ð.de ↄdi. ĩſerta ſis donationibus ratio ad hoc re poſt cautionem neceſſitatẽ habete x Obſeruanda ut. 4rn
.. hi. al aliter. ut. 5. cõia le clamauerit coartati donatoꝛem le pijſſimã adminiſtrationẽ adimpler ultra quingentos
le.l. fi..ð. ð cõ.ſeruo.ma. gis noſtre autoritate tantũ quantũ nulla ei moleſtia uel inquietudine ſol. demũ inſinuet 4
Al.i. ..penul. Anauit preſtare: obſeruatõe ⁊ hHie inſferenda: uel ab eo qui pecunis nt.S.e.l.x ſancimus
8 Preſtet. ñ ſtati ſed ſigtk monumentorum ſecundum quod prꝛebuit uel ab alijs ex legum auto Legitimas extaa tdin
aonnis uel dic ſtatim dedu iaſn ſanximo omnimõ requirẽda. ritate pèrmiſſis h requirere: ſʒ ti . ASnng rdnen ſin⸗
c interaſurio medij pis Sebd ſiquidem in omnibus ſupꝛa modo ſâcramentum pꝛeſtaè quced ʒ Celeſtes ex eo in
vt. ff.ſo.ma.ſi conſtãte. F. dictis caſibus uſufructo fuerit a do reuera omnem quãtitatẽ ſiñ dolo 5 ſpiam canſam 8 icn
quot. Alʒ. xv. an autem i5 natore retentus 7 traditionem iure malo ul aliqua diminutõe ad redẽ inicm e lui nun
taxat. qꝛ im uiuere preſu intelligi fieꝛi. Din auteʒ hoc mini ptionem dederit captiuoꝛuʒ. ſimili na nonete ? keddi ſiein
mitur a donatio ſuit facta me donatoꝛ ẽxpreſſerit.ſiquidẽ ſti etiam modo a geſtoꝛũ abſoluimo te al. den lli iſte⸗
cã alimentos que conſttt pulatõ donalioni inſerta ſit ex euuius ordqdinatione donationes rerũ mo citationibus ri tun
Cccum ui a finii. ut. ff. de tꝛa autoꝛitate traditionuʒ compelli ſfie bilium uel ſe mouentiuʒ quas uiri a Heredibus ts⸗
ſac.l. cum hi. 5. conſtat nel ri. Sin uero ⁊ hõc pretermiſſum gloꝛio ſiſſimi magiſtrimillitũ ſoriiſ/ z. de donatio. illᷓ uig
uo aduiueret donatari9 ſit ⁊ uſufructum minime detinũeꝛit ſimis pꝛeſtan t militibus taʒ ex ſua ſed 5.5,8 ae Loh. uor
que ẽt cũ vita finitur ntn fmuhilominus ẽex lege noſtra neceſſi ſubſtantia quam ex ſpolijs hoſtiũ: . a erhis teon
ſti de. .o. .at ſi ta. al nö tatem ei imponi etiam trader hoc ſiue in ipla belloꝛ occupatõe ſuue qt Pe Iei dpa tnu
finiretur morte ut.ff. ð.ↄ. quod donare exſtimauerit ut non que ibi diri appa dln
ob.l. ſi tichum Kſtint b erboc manlio it doatio guod f i abuſcuq; locis degere noſaun. nnſolu. nd
un⸗ leliin Xx is ſi doatio quod rs Eandem libertatem noſire legis be ¶ Iquis de leu d
thute

ſf

dvere.
tatur.
holi.

ſhao⸗
abi
eegent
cinci⸗
n cti
di o
ü te
ru.
der dol
lch.
onzgn
uang.
bagſ
er hoe
Hindiſi
fiiſinne
diatkn.
ut e.

n 15.
nis
entdete⸗
ſalsz.
i Kl.
temſ.
,ſe
toſuuſt
o.
noſtnſc
ent,.
entin

nn

( k.5
ntennp.
enitb⸗
er bel.
ſt wn’
nſi
è
tio ſ⸗
W

anda

ingenos
iinmt
ſnonns
muscs

ge.
gceo g

elinare ea ocraſione ut ⁊c.
᷑Pruma nice.ſ.tempoꝛe pꝛomiſſionis licet.

Accurſius

d Permiſſis ſubandi non permiſſis. —=J

eDacramentum ar. commiſſarios ut iurent.ſic ⁊ ar.S.de iuſ.

do.im.l.fi. Ffi.⁊ de bo.auc. iu.poſ.lſi. F.ſ. ſed cauere nõ dẽnt.nt

eff.ſi cui pluſq; peꝛ

.l. fal. diuns.

MHiii ad refectõeʒ

h iõ qꝛ ſic fuit dic
tũ a donante al .
ff. e. l. ij. fl. 7.l. lij.
⁊.ð.de condi. ob.
c. l. ſi repetendi. =
ff. de doñ.inter vi

rum ⁊ ux.ſed ſi niꝛ

F. fi. ⁊. l. ſerl H ſpã

le etiam ſi non fue

rit dictũ expreſſe ⁊
no. ꝙ tres ſt hic ca
ſus quibus dẽ nõ
exigi inſinuationẽ

2 quartus ĩ dona

tione imperiali.ut
õS.e.ſancimus qui
nup.l. minoꝛibus
Sextus ẽ ĩ dona.
cã moꝛ.ut.j.ð do.
cauſa mor .l.ſi.

g Moſtra le. l. . e.

ſancimus q̃ B cor
rigit⁊ facit.S.de ſa
cro ſanc.ec.l.illud

tertius. nũ̃
mi non intelligo h

yeꝛba ⁊ eſt ſic in de

manoꝛum ubi diẽ

nt quid nel mẽbꝛa.
nas ⁊c.⁊.ff.ð.v.o.
.l. que extrinſecus

i De dona. q̃ᷓ ſub

mõ.dixit in genere
de dona.nec ſequi

tur per ſpecies ⁊ &

modus peꝛ nt.con
ditio ꝑ ſi.ut.ff.ð O·
di.⁊ de.l. demon
ſtratio. .fi.? pʒ.j.
e. per totum.

k doceas.

dñiuʒ.ſ. di
tectũ nã uti
le hẽt ut dicit.

I Cõditio.ſ.b cãʒ

que eſt in perſona
ut dicit inſti.de ac.
GF. ſic itaqʒ ⁊ veruʒ
cc. ſic ergo nõ tꝛes
act. dari.huic pre
ſcꝛiptis nerbis ut

ſiat ꝙ connenit de
qua non ẽ h̊ ſʒ.ð.

de contrahẽ.emp.

ſi donationis ⁊.5.

idulgemus etiaʒ his quoꝛum incẽ
dio uel ruina domus coꝛꝛupte ſũt
quibuſdam fõte pecunias cuiuſcũ
qᷓ; quantitatis pꝛebentibus uł cau
tioneʒ conficientibus ut ⁊ ipſi nec
repetitionem timeant.uerum etiaʒ
exactionem pecuniarum conſeſſio
ni inſertarum facere poſſunt: licet
non geſta ſuerit ſubſecuta nulla eiſ
licẽtia danda pecũias ad alias cau
ſas niſi à i refectionẽ domoruʒ ero
gare.quod ſi aliqua dubuatio oꝛta
fuerit utrum tota q;titas an ꝑs eio
in ediſicijs expẽſa ſit:h domini do
mus ſacramento dirimetur. Cete
ris etiã dõationibus que geſtis in
terueniẽtibↄ minime ſunt iſinuate
ſiñ aliqua diſtiectõe quingẽtos uſq;

ad ſolidos ualituris.hoc ⁊ eĩ tantũ

mõ ad augendas hmõi donatões
addendum eſſe ex pᷣſenti lege deceꝛ
nimus:anterioꝛe tepoꝛ noſtrà lege
pᷣcedente moderãdo qua uſq; ad
tecentos ſolidos facte donationes
⁊ ſine inſinuatõe firmitatẽ obtinere
ſũt iuſſe.
Dem..a. Joãni.pᷣpᷣ.
Erbã ſupeflua que in dona

tionibo poniſolebant.i.ſex

teꝛtius nũmi unius aſſiũ quattuor
penito eſſe reiſciẽda cenſemus.ꝗd
eĩ uerbis opus eſt que rerũ effecto

nullus ſequi᷑. Sãcimus itaq; nul
lo mõ eoꝛũ uerborũ mentõʒ uel in

iperialibↄ donatiõibo łin alijs õiĩ
bus decetero fieri:ſʒ ſi quiſq;ᷓ p uer
boſitatẽ aliquid tale iſcripſerit ſiue
remiſſerit nulla differẽtia ſit.

De donationibo que ſub mo ul

ſub ↄduoe uel ex cenio pe pniciit.

Mpr. Aale. a. Uanici.
Jꝗ dòceas ut affuamaſ nepti
ue ea lege eſſe donatũ a te
ut certa nibi alimẽta prebe
ret:uendicationẽ etiaʒ in hoc caſu

utilem eo quod legi illa obtẽperaf

noluerit impetrare poties.i.actiõeʒ
qua domimũ pᷣſtinũ reſtituat tibi.
Nam nõ ſolũ cõditio tibi in hoc
caſu.i.in perſonaʒ actio iure pꝛoce
