actum in ſequeſtratione vt cuſtodie cã im fiat depoſitio.vt.ff. de

poſi. . licet. F. rei depoſite. a.ff.de acqui.poſ.:.intereſſe.ſponte e

go fieri põt ſequeſtratio.ñ ãt cogi dr̃ aliquis ad hoc. Sed in cãi
bus compellitur aliquis. Primus ſi res mobilis petitur ⁊ perſo
na ſuſpecta ſit ꝙ cum ea fugiat.vt.ff.qui ſatiſda. co.l.ſi fideiuſſoꝛ.
§. fi. .ff. de of. pꝛel. l. ſenatuſcõ. .fi. ?ẽ de ag. cen. l. litbus. Secũ
do fit in re mobili vel imobili ſi poſſidens ſit ſuſpectus ne depo
puletnr fructus.vl ꝙ rem ſit ðiſſipaturus. t.ff. ſo.ma.l: ſi cum do
tem. S. ſi autem. ⁊ de appel.l.imperatoꝛ.in ſi.⁊.j.quoꝛum ap. nõ
.l. ab executione. Fit ẽt tercio pꝛopier contumaciã non cauentis
de collatione ſacienda.vt.ff. de col.bo.:.i.S.ſi ſuper. Fit quarto
ppter conditionẽ perſone. vt ſi ſeruus de poſſefſione.i.ſeruitutis
pꝛoclamet in libertatem. ⁊ 7 eum dominium pꝛonunciatum ẽ. ſit
enim ſequeſtratio earum reruʒ de quibus dubitabatur an ſint do
mini. an eius qui dicit ſe liberum. vt. j. quibus ad liberta. pꝛocla.
non licet. l. fi. 1 de aſſe. tol.l.i.F. ſuper peculio.
x Connincat.ſic. v.de edendo.l qui accuſare.

y De conditione indebiti.ſicut in mutuo de quo dictum coͤtra

biĩ ob. rei ita ĩdebito.nt iſti.q.mo.reõhi.ob.ꝭ.i.iõ h̊ͥ ð hoc põit.
ʒ p Ecunie. large accipe pꝛo qᷓibet re.vt.ff. de v. ſig. pecũte.
a Indebite.naturaliter ⁊ ciuiliter vel naturaliter tantũ.vt
plene diximus.õ. de iuris ⁊ fac.ig.l.cum quis.
b Erroꝛem. facti vt quia credebat ſuum pꝛocuratoꝛem accepiſſe vł
eum cui ſucceſſit.⁊ ad hoc.ff. loca.l.ſed addes.S.ſi quis cum. an
idem. ſi per erroꝛem iuris. quidam non. nos idem. quũ nõ dẽat
nocere iu dãmno uitando. ut.ff. de iuris 2 fſac. ig.l.error in ſi.

—

dʒ iuuare.ꝙ ſi pu

„Jde non ſolum. vbi

ipſa ſepatio rei voll
poſſefſionis.interfri

hienon er
tile e
numn ſoffl
oꝛ num
Fiermpi.
ſigbedie
dlatu ge
Ninſtentan
Oepbönen.
Gblupzer
ſpettar t
.lpreoꝛ.
lin oömo⸗
ſeelremit
decondi ſ
ſli⸗
Codio
ſiet con
Nwcttocte
ſoſueconti
Ponmno
insent
ldetone
llleinbe
ginfu

tinge

iſninie

Mluinee

n Jen,
ſincggn

tuntgi
nen

himign,
engu
uareegf
nſde Ni
behrin,
vonſolun tn
orditt
epohela.
Ne gris e

perunientd
yrinſa

mlon Unn
Nepni.
Vi

DKIn

eui
dewis
taneeſbil
econſiel⸗
Gegpeſnrtnn

in ſcſirku.

nlceeg on
ntmn decnn
wunſtidpoin
ſcrstboge

Urmmnt kide.

Cenisdinn
Nfraſtſif⸗
ſanetr

ſeſrato id.

aſchetoi
pſeftonain

inmint
fius ibatf

oſto K K
ſon

wve Hel itd

etnetet
liius
llubvs i
vecos ie W
pahſand
gnoun ihn
non amd

per Ft NN

bnſin
onuncumne
batu⸗ nſin

eſſtiee.

Albengè

æ Inudicati.nam tunc ſecus.⁊ ſic no.caſus nbi ſolnutum indebituʒ

non repeti. Pumus qñ er cã iudicati.vt hic.ff.mand.ſi fideiuſ

ſoꝛ. K. in oĩbus. ⁊.j.de cõpen.l.ex cã.⁊.ff.fa.her.l.cũ putarẽ.⁊.õ.

de iuris ⁊ ſac.ig.l.i. Secundus ſi iurauit creditoꝛ debitoꝛe deferẽ
te. lʒ falſo. vt inſti.de act᷑.S.item ſi quis poſtulante. Tercius ſi ex

cauſa tranſactõnis

vt.j. l.pꝛo xi.⁊.ff. .

.1. in ſuma in pꝛi.
Quartus ſi ſolniĩ

ex cã que per iſicia
tõz creſcit. vt. j. l.

que. Quintuſ ſi ex
cã pietatis.vt inſti.
de ob. que ex qua
ſi ↄtrac.S.fi. ⁊ .ff.e.
al. cũ is. F. pe. Sex

tus vbi ſciens ſol
nit. vt.j.e. indebitũ

⁊. fl. eo.l. i. dic ergo
hic non ex ca iudi

cati ⁊c̃.ſ.vel ſimili.

nam ſufficit ſi legiſ
latoꝛ vnum ponat

gra exempli.iſtud

iñ ꝙ hic dicit de re
indicata.qñq;.reci

pit inſtantiam ſiue

exceptõnem.ſcilicʒ
qꝛ ſolutuʒ ex ea cã
repetitur.vt.ff.ð in
di.ſi pꝛetoꝛ. S.mar

cellus.⁊.ff. cmo.

.l.in cõmodato.§.

fi. ⁊.l. rẽ mihi.⁊. fl.
de condi. ſine can

d Conditõis intra
ſitiue.i. eo iure ꝙ ẽ
conditio.eſt enĩ ac

multo facilius quantitatis indebi
te interpoſite ſcripture conditio ↄ
petit.uel doli exceptio agenti op
ponitur. S
Dem. aa.⁊.cc. Herario.
A quẽ per inſiciationem in
litem crèſcunt: ab ignorãtẽ

etiam indebita ſoluta repeti non
po ſſè certiſſimi iuris ẽſt. Sed ⁊

ſi cautio indebite pecunie ex eadẽ

cauſa interponatur:conditioni lo

cum non eſſe conſtat.
Dem.aa.⁊.cc. Ataco.
Jaa patre emancipatus es:
⁊ ei non intra tempoꝛa pꝛe

ſtituta iuẽ honoꝛario ſucceſiſti: qc

quid indẽbitum poſtea per erroꝛẽ
utpote patris ſucceſſoꝛ dłdiſti: ei⸗
conditionem tibi non competere:
non eſt incerti iuris.
Dem. aa.⁊.cc. Naſeo.
J pẽèr ignoꝛantiam facti nõ
debitam ſolutam quantita
tem pꝛo alio ſoluiſti:⁊ hoc addito

rectoꝛe pꝛouincie fuerit pꝛsobatum

hanc ei cuius nomine ſoluta eſt:
reſtitui eo agentẽ pꝛouidebit.
Dem.aa.Hionyſie.
Ideicõmiſſũm uel legatũm
indebitum per erroꝛem fac

tio ſiue conditio ius ꝑſequendi ĩ iudicio ⁊c᷑.dt iſti.de ac.ĩ pꝛin.
eNPotueris. dic. vt.ff.de pꝛoba.l.cum de indebito.
ſAluras.ante litẽ conteſta.nam poſt. ſecundũ quoſdã currunt.
ar.fl. de vſuris.l.in fideicõmiſſi.I.in bis.⁊.l.lite.q non placet.⁊
illa.l.lite in bone fidei iudi.vel quaſi loquitur. Iem ille... in his
loquit in fructibus.vt.l.videamus.ij.nec ergo ẽt poſt currunt ĩ in

dic.ſtricti iuis ꝙ ẽ nõndum. vt hic. ⁊.f.de nona.l.emptoꝛ.⁊.j.

de vſur.l.quãuis.⁊ de condi.ob tur.ca.l.quotiens.
S Conditionis.intranſitiue iunguntur.
h. Sola. vt. ff. e. per erroꝛem.·
i Indebite.i.dicere.non etiam vſure.incrementa ãt naturalia veni
unt bene in hac actione vt fructus ⁊ partus.vt.ff.e.l.indebiti ĩ pᷣn.
⁊.fl.de vſur̃.l.videamus.ij.S. Item. que ſunt contra.
k ſ Iſitra tranſactionem. uel ali ſimilem cauſam. vt. S.l. pꝛo

xi.diximus.ac.

¶Aduerſus eam. cui nil debebas ⁊ tua ſolutione liberata ẽ. ſic nil
refert accipiat per ſe vel per aliũ ſecundum Ir. vt.ff. ad velł.non
putauit ⁊ reſeras hoc ꝙ hic dicii.ff.de excep.do.pure.S.ſi eum.
T.l. iul.⁊ de vona.l.doli in ſi.
m c Vm t ſoluta. pꝛius emiſſo chirographo ex indebito. vel
ge neraliter dictt.
n Facilius.nã cui damus actionẽ multomagis excep.vt.ff.de ſup
ſici.l. i. . ꝙ ãt. :. ff. de regu. iu. l. fauoꝛabilioꝛes. SS
o Conditio.i.repetitio indebiti vel ſine cauſa vel etiam certi ʒ aʒ.
vt. ff. de ↄdi.ſine ca. l.i.j. ꝛ.iij.⁊ facit ad hãc.l.ẽ.l.pꝛoxi.⁊.õ.ð trã
ſac. l.nec intentio. 2.l. ij. .. ff. de ac. ẽp. ſi heres.⁊.s. de iuris ⁊ fac.
ig. ſi ñ. L. ſ. de fideiuſ.ſi indebitam. ⁊.j.de ↄdi.ex.l.ſi non eſt.
p e Aque. puta damnum erat. x. ? iſta pñt per inficiationem
creeſcere q̃. x.ſi fuerint ſoluta lʒ indebita quo ad ſolnenteʒ

qꝛ alius dedit d⸗ mnuʒ non repetuntur. ſed ſi ſoluiſſet aliquid vl

ga iullud poſſet repetere.qꝛ illud non creſat per inſiciationẽ.⁊ hoc

—

ſecundum. M. ꝙ. H. ? Jo.non placet. qꝛ lex reſpexit cãm que creſcit
per inſiciationẽ ſicut cãm tranſactionis vel rei iudicate.vt.ff. ad.l.aquil. ſi
ex plagis.ꝭ.tabernarius.⁊ ſm hoc ſiue damnũ im̃ ab alio datum alius
emendert.ſiue ẽt vter det vel pꝛomittat. non repetetur.idem ſi a ſe datuʒ ẽ
⁊2ſitetur.nam ſi ſoluat duplum vel vlira idem. ſed an a dante damnum
repetat.dic vt. fl.de inter.
ac.qui ſeruũ. .i.

ti ſolutum repẽti poſſe: exploꝛati ꝗ Qreſcũt. ex.i. aquil vel le

iuris eſt. gato.vt.S.ad.l.aquil.l.
Dem. aa.⁊.cc.ʒiparo . negantẽ. ⁊ iſti.de ob.q̃ ex
Rẽèditoꝛis falſo pꝛocurato quaſi contrac...ſi.
rrn ſoluenti: aduerſus tẽum i Ignoꝛante.ſ. ius. vt. . qꝛ
debiti repetitio:non obligationis credebam me teneri pꝛo li

liberatiò competit.
Dem. aa.⁊.cc. Gratiane.
Ndẽebitum ſolutum ſciens
non recte repetit: citra autẽ
mandatuʒ ab alio re diſtracta: do
minus euicia re:uel ob pꝛecedens
uicium ẽmptoꝛi ſatiſſaciens:non ĩ
debitum poteſt pꝛetendere.ſʒ per
huiuſmodi fàctum ratum contrac
tum habuiſſe pꝛo bans a ſe debitũ
oſtendet eſſe ſolutum:
Mp. Juſti. Juliano.pᷣÿ.
quis ſeruum certi nomi
nis:aut quandam ſolidoꝛũ
quantitatem:uel aliam rem ꝓmi

ſecundũ quoſdam.qꝙ non
placet.vt diximus. ð.e.l.i.
ſ Poſſe.b ſi ab alio erãt
debita.nã ſi ſeruus ſi erat
ab aliquo interfectus ł vul
neratuſ.bñ poſſet iſte repe
tere.vt.ff.ad.l.aquilł. inde
neracius.ꝭ.fi.⁊.l.ſe.⁊.ff.ð
confeſſis.l.ſi is.
t Certiſſimi iuriſ.ſeco ĩ act.
que ab initõ ẽ penalis.vt
.ff. e.elegant᷑. .fi.in cãu tñ
buius.l.dant quidã ↄdi.
ſine cã. Iʒ ceſſet indebiti.

ſerit:⁊ quum licentia ei fuerit unũ u ſ Ja pfe. pꝛeſtituta
ex ijs ſoluendo liberari:utrunq; p i. . änum. vt inſti.
ignòoͤrantiam dependerit: dubita de bo. poſ. S. liberis.
batur cuius rei datur a legibus ei x Indebitũ.quantũ ad tu
repetitio:utrum ne ſerui an pecuĩe am pſonam.que neq; ciui

⁊ utrũ ſtipulatoꝛ an pꝛomiſſor ha li neq; bonoꝛario iure ſuc
beat. huius rei facultatem Et vl ceſſiſti.
pi.quidem electionẽ ei pꝛeſtatqui y Dediſti tuo noĩe alioqn
utrunq; accepit:ut hoc reddat ꝙ; obtineret ꝙ legitur. s.ð pe
ti. here.l.hereditate.⁊.ff.e.
repetitio.que ſunt õↄ.que
ſolutio pꝛobatur.ff.de ſolu.cũ quis. .de peculio.ibi ⁊ magis ſimile rc.
7. ff. e. ſi pene cauſa. J.i.
I ꝑignoꝛantiã facti.quũ foꝛte iõ eſſet indebita. qꝛ debitoꝛ iaʒ p/
ſoluerat.ſecus ãt ſi in iure fuiſſet ignoꝛantia hoc caſu ſecundum Ir.
a Agente. ⁊ ſic ratũ bñte ꝙ ſub noĩe eſt ſolutum indebite alias vel man
datis actõibus expieris.vel ceſſante mandato dabitur vtił.indebiti.ar.
õ.ſi certũ pe.l.ſi abñtis.⁊.ff.e.ſi pꝛocuratoꝛ.⁊.l.indebitum.⁊.l.domin⸗
⁊ ad hoc.j.per quas perſo.l.cum per liberam.
b f Igeicõmiſſum. indebitũ. ciuiliter.ſed naturaliter debitum.
cFacti.q putauit interceſſiſſe ſolẽnitatem que non interceſſit. pel
dic.vt ⁊.j.ad.l.fal.erroꝛ.⁊.s.de iuris ⁊ fac.igno.l.cum quis.

d Repeti poſſe. niſi tale ſit legatũ. ꝙ per inficiationẽ creſceret. vt venera

bilibus locis relictũ.vt.ð.e.l.ea que.⁊ inſti.de ob.que ex quaſi ↄc. .ſi.⁊
inſti.de ac.S. item mixta.⁊.S.quadrupli.
e c Regditõis.ſoluẽti debitoꝛi ꝓcuratõi dico qᷓ; putauit ĩ rẽ ſud fcm̃.
f SEum. per pꝛocuratoꝛem. l M
g Liberatio.a vo creditoꝛe.ſed vr̃ huic.l. .j.de ſur.ſalſus.⁊.ff.ðve ſur.ſal
ſus. .i.⁊ de ſol.cũ quis. .i.⁊ de condi.ob cãm.il.ſi pꝛocuratoꝛi in fi.ſed
diſtingue vt dicta.l.j de fur.falſus.⁊.l.cum quis.
h i Mgebitũ.non recte petit.vt.ff.e.l.i.⁊.ff.de regu.iu.l.cuius.

21

i Mangdatum.ſi enim mandaſſet tenetur vtili exempto ad cxẽplũ

inſtitoꝛie.vt.ff. de ac. emp.l.iuł. .ſi pꝛocuratoꝛem.
k Emptoꝛi.exempto vel edilicia actione agenti.
IFaciũ.qꝛ ſatiſſecdcit. l
m Solutũ.ad hoc facit.ff.rẽ ra. ha.paulus.v.⁊.ff.ad mace:ſed iuł.S.p.
fi.1.l.ſed ⁊ ſi pr̃.rati habitio enim cõparatur mãdato.vt.j.ad mace.l.
ſi. ⁊ concoꝛdat de inof.teſ.l.eum qui.⁊ de euic.l.duple ſti.
n ſ Ignis pꝛomiſerit. ſubaudi alternatiue.
o Per ignoꝛantiã. putans ſe vtrunq; daturum pꝛomiſiſſe.
p Facultatem.ſ.quam velit retinere vel recuperare.
NPreſtat.hoc poteſteſſe yerum. quũ vel pacto apud creditoꝛẽ ab inuõ

bero homĩe.ſecus ſi factũ

7aaαια+ιοπι α

fuerat electio. ut.ffe. ſi non ſoꝛtem circa ſinem. uel a dnobus feis pmittẽ
di ambo ꝓmiſſa lub alternatõe per ignoꝛantiã ſoluta ſunt. vt. ff. e. plane
? ſic ñ corrigitur ꝙ hic dicit. vl ꝙ illis legibus dĩ̃. vel dic leges illas. ⁊
bic dicit Alpianus corrigi ꝑ Juſtinianum vt hic ſequitur.
a Honat. donec vtrunq; extat.vl.fl. eo. cum his in pꝛin.
b Preſtare Vt. ſ. de ver. ſi. .
l. cum quidam in fi.
Habuiu..hoc verũ eſt niſ ſibi placuerit.⁊ tam Marcellũ q;;

in duobus caibus. vt. ð. di Celſum ſibi conſonantes referi.pa

xi per. l.ff. e. plane. ⁊.l. ſi ñ pinianus autem ipſi qui ununq; ꝑ
ſoꝛtem. 5. ſi. que ſunt Z. Fm ſoluit electionem dõnat:qui ⁊ ante
Ir. vl hec corrigit illas.ſʒ quam dependat:ipſam habet elec

qui dʒ ſtichum aut.x.⁊ ppꝝ tionem:quod uelit pꝛeſtare.⁊ huiꝰ

tat ſe ad alterũ pᷣciſe retine ſententie ſublimiſſimum teſtem ad
ri ñ repetit.vt.ff. de le.ij. ſi ducit Saluium Julianum ſumme
is cui.ſi vero.v. ſoluat tĩ. auctoꝛitatis hominem:⁊ pꝛetoria
nec in. v. põt dici liberat⸗ ni edicti oꝛdinationẽ. Nobis hoc
nec in. v. obligatus.lʒ ĩ hiſ decidentibus JYuliani ⁊ Papi.ſẽ
v. pꝛimo fuerit obligatus tentia placet:ut ipſe habeat electõ

eſt ergo inter liberationem nem recipiendi: q ⁊ dãdi haͤbuit.

⁊ obligationẽ quoddã me Bem.a. Juliano p.
dium. ſ.ꝙ ceſſat qñq; ob Ro dubiẽtate eoꝛum q mẽę·
ligatio nec ẽ extincta.vt.fl. te titubante indebitam ſol
e. ſi non ſoꝛtẽ. S. li. .fl. de lerint pecuniam certamen legiſla
ſolu. qui res. S.vltimo ſe toꝛibus incidit utrum ne id quod
cundum Azʒ. ancipiti animo perſoluerit: poſſit

d pꝓ Ro dubietate. titu repetere:an non. Quod nos deci
bante. i. dubitätes dentes ſancimus: omnibus qui i
debeant vl ñ. ⁊ ſic quantuz certo animo indebitam dederunt
ad huncti non eſt dr̃a inę pecuniam uel aliam quandaʒ ſpe
erroꝛem ⁊ titubatõʒ ⁊ neſci ciem perſoluerint repetitionem nõ
entiam ⁊ ignoꝛantiam. nece denegari. ⁊ pꝛeſumptionem trãſac
quantum ad ti.de iuris ⁊ tionis non contra eos induci: niſi

fac. ig. ſed quantũ ad alia boc ſpecialiter ab altera parte aP

diflerunt. vt no. fl. de iuis pelletur. Vi.
X facti ignoꝛantia ſuper ru 2
brica. ⁊ potes dare exeplũ̃ De conditione ob cãm dᷣtoꝝ.
l. huius.ff. e.l. ij. vel dic ꝙ
nihil dixit vt. ff.ð regu. u.
el. non dʒ. F. i re obſcura.

e De conditione ob cãm datoꝝ.dietum ?. . de di.que dak.ob cam pꝛe

teritam. nũc videamus de ea ꝗᷓ datur ob futurã cãʒ ⁊ honeſta. pꝛopꝛie tñ
cã dr̃ de pꝛeterito. vt. ff. de ↄdi.⁊ de.ſi ita legatũ in li.res vero in fſuturum
t. ff. de cõdi. inde.l.damus.⁊ congruit hͥ conditio cũ ſuperioꝛi.vtrobiq;

enim intuitu cãe rem in alium emitto.neq; fes emiſſa diſtinguitur.ſed h

futura. illa pꝛeterita vt dixi.inde ẽ ꝙ in illa ſtatĩ poſt ſolutionem naſcit.

ditio.in hac demum quũ fuerit ceſſatum. niſi peniteat.

Ecuniã.quã.i.aliquam.vel dic ad pecuniã recipiẽ

nup. F. ſunt ⁊ alie accur.
i Nallam actionem ex eo pacto.
k Habet.ſ.mulier.vel pactum habet.i.continet.
CCõditionis.ẽ enim ꝑſonalis actio.vt.j.de do.que ſub mo. l. i.
Conditionis . intranſitiue lege.ſic ⁊. ð.ti.i.l i.⁊ dic hoc caſu cõditionẽ
eſſe pꝛiuilegiatã.vt. fl. de pꝛinil. cre.l. i §. fi. ⁊. l. ſe. ſed qũo datur conditio
pꝛo dott.ĩmo dʒ conſiſcari. vt.j.de inceſtis nup. l.ꝗ contra. ⁊. ff.de ritu

nup.l.inceſte.⁊ inſti.de nup..ſi aduerſus que ſant Z. So. in illis leglb

fuit ſciens hic ignoꝛans factum.ar.ff.e.l.i..ſi parendi.ꝛ.l.ij.⁊ de iterdi.
ma.l.ᷣſi tutoꝛ.ſed. M.dixit ẽt ſcientem agere conditione p.l.ff. de cõdi. ſi
ne ca.l.ſi. ꝙ non placet. vt ibi. ⁊ diſtingue circa hoc.vt. j.de inceſt. nup.l.
qnui contra. Itẽ nec obſtat ꝙ hic fuit cã ſecuta de facto. qꝛ de iure ſequi
dz ꝙꝙ hic non fuit. vt. fl. e.l.ij. 5. ſi lber hõ. hec cõditio ergo locum babʒ
qꝛ ob matrimonium datum fait.vt.fl. de iure do. l. dotil. L. ff. e. ſi extrane
us. Itẽ qũo datur ob cãm quũ ob nullam cauſam videatur datũ vt. ff.
de cõdi.ſi.ca.auũculo.ʒ.cã eſt ſi genus attendas.nulla ẽ ſi ſpẽʒ attẽdas.
m Opoꝛet.vbi enim veſicit cã. deſicit effectus.matrimonium at ẽ cauſa
dotis. deſiciente ergo mr̃imonio ñ poteſt dos hr̃e locum.vt.j. de dõa⸗
ante nup.l.fi. circa pꝛin. ⁊ vbi nulla dos.nulla de dote actio.in qua ſola
aſt locus pacto retentionis.ſi ergo de dote nulla ẽ actio.nulla de dote re

f p dã q; te c.
S Pacũq;.de dote lucrãda vł reſtituẽda ſoluto matrimonio.
b Auctoꝛitate.ꝙ multis ex cauſis pꝛobibetur. nut no. inſtitu. de

tetio. ex pacto. vt G. ⁊ in aut.de nup.S.ſi vero ab initio. colla. ſii·
n ſ Qvt ꝓponis. ſoꝛoꝛi emancipate vel alio pare nate.allas

ſi ĩ poteſtate eſſet donantis quũ patri no nſuerit nata con

ditio ob caãm nec eius filio.ſ.fratri huins ſoronis. vel foue.⁊ tunc

daretur fratri in ſoroꝛem.accurſius.

Mp.Anto.a. Caliſten. boc nõ dicto idẽ
Ecuniam quam tẽ ob do ins eſſet.quum lex
dotem accepiſſe: pactum dicta in donatöne

q; interpoſitum: ut fieri boc tacite cõtineat.

cum iure matrimonium contrahi n niſi fiat q diauz

tur aſſolet:proponis.impediente ẽ reſoluatur ꝙ do
quocunq; modo iuris auctoꝛitate natum eſt. ſed hic

matrimo nium conſtare nullaʒz de naſcitur cõditio ex

dote actionem habẽt. pꝛopterea ipſo contractu. ſed

pecuniam quam eo nomine acce qñ non fuiſſet dic
piſti. iure conditionis reſtituere de tum. tunc ex quaſi

bes:⁊ pactum quod ita interpoſli contraciu oriretuf
tum eſt:per inde ac ſi interpoſituʒ cõditio ob cam.ſic

non eſſet:haberi poꝛtet. .ff. de condi. inde.

Mp. Allexan. a. Aſclepiadi. l.ij. in pꝛn. 7. l/ꝙ
J ut pꝛoponis pater tuus quis ſciens ſecũdũ

ea lege ſorori tue pꝛedia. ce quoſdam .ſed veꝛi

teraq;ʒ quoꝛum meminiſti dõauit us ẽ ex re ipſa ſine

ut creditoꝛibus ipſa ſatiſſaceret:ac ex rel iteruenin. ar.

ſi placita obſeruata non eſſent: do inſti.qui. mo. re cᷓ
natio ſolůeretur eaq; contra ſideʒ trabi.ob. .. i led vr

negocij geſti uerſata eſt:non eſt ini huic.l..ſ. de reſc.
quum actionem conditionis ad vẽ. l. ea. So. vt lii

repetitionem rerum donataruʒ ti Item nõ.dari boc

bi qui patri ſucceſiſti decerii. caſu ob cãm qum
Mp. Aalerianus ⁊ Galie. aa. Scctui inominato eſ·
Aurelio ⁊ Alexandre. ſet appo ſita pactio

A lege in h᷑os collata dona vt.j. ze Zhen. emp.

tio:ut neutri alienande ſue portõ ſi donationis.⁊ de

nis facultas ulla com peteret:id ef dona.que ſub mõö
ſicit:ne alteruter eoꝛum dominiuʒ .l. ſi doceas. nibillo
òèGU mind 2 actio pl. S.
J vt. j. de dona. l. cuʒ
fes. ꝛ.fl.de dona. befeditatem. ſed vbi eſt nominatus tantũ pꝛeſ.

ver. vt. fl.de rerum p.l.in fi.⁊.fl.e.l.fi.⁊.j.de pac.inter emp.⁊ ven.

el.i. ?.l. cvum te. . ð. ſami. berc.Iʒ ſed quũ bodie ſit nominatus vt
no.j.de rerum ꝑ.ſuper rubrica vr ex hbuiuſmodi pado ñ dari ob
cãm. ſed pꝛel.v.iantum per ꝙ omnes leges huius ti.videntur ab
rogate que de donatione dicunt.ſed dic ſpeciale in donatione vyt

quãuis ſit hodie nomiĩatus.datur iñ hec conditio per bas leges
vt dicta.l.j.de dona.que ſub modo.l.i.

e Alitge.pado ℳ. ſ vepoſin.l tconnenerkrt
3 Allienaret.i.faciet ꝙ ille timoꝛe pacti ducius de ſacto.non

alienabit. i.ñ pꝛocedet ad alienatõz faciendam de ſacto. ſed ſi alie

nabit. tenebit alienatõ ⁊ dominiũ tranſfertur. ſed donatoꝛi daba
tur conditio contra alienantẽ quũ perſonalis ſit actio.non cõtra

do.l.his ſolis.quã
timatõʒ. ſicq; aliud petit ? aliud conſequitur. vt. f. ſi cer. pe.l. vinũ
pyendicatio enim non datur ei.quũ detur conditio.nemo eni poõt
condicer rem ſuam pꝛeterquam a fure. vt. ff. vſu. ſquẽadmodũ ca.
.l. fi. ⁊ ſi dominium eſttranſlatum de pꝛimo in ſecundum.⁊ de ſe

cundo in tercium. ⁊ alia rõ qr ſit tranſlatũ dominium de ſecũdo J

in terciũ. qꝛ quũ nndum.pactum.i.quodlᷣbʒ ꝙ rei traditione noõ
eſt veſtitum tranſferre in aliquem dominium non põt.vt.ð.ð pac.
traidtionibus .multominus poterit retranſferre in pꝛimum dtẽ
vel impedire quominus tranſeat in fo accipiẽtem. pꝛeter quam in
pacto legis cõmiſſoꝛie ⁊ adiectionis in diem. vt diximus in dicta
l. traditionibus. ? ita de hac diſiunctiua altera pars ẽ vera quia
vltima. alij vt. R. dicunt pꝛimam partem veram.i.ꝙ non poſſeta
lienare nec dominium tranſferre. ſed ſequens ẽ falſa ⁊ bic dicunt

ratione poſſeſſionis dari conditionem.a pꝛo eis.ſ.de re. ali.non

ali.l. li. que lex eſt contraria noſtre lecture, ſed certe ibi nõ dicitut

poſſeſſoꝛem ad rem.licet boc quidã dixerunt per.l.. de reuoca.
rem quũ non poſſit reſtituere. reſtituet eins ex

rmno
geconune
Audcnn
zallbe
uruniti
to utile
ſiftde ſe 4
ondivr
peipſoocn
iſetcin
ala uto
ſe difcle
rlbetes⸗
einr dfe
vliorebue
Kenfiautt
Pvogener⸗
1tlindent
octdere
litonis .
teſamet
Aplanbus⸗
liliqris
Kais
nunumlot
jphbiu pn
ſmidelci
Niuunofſen
Ylem n
Enencf imp
ſtadles
Plneratns.
losernatn
ſteſaind
Ndiſtngnu
biJend
aneteſe
ſcuo wlis
rgtödel
Rocobät
fnaſ
lorank
littidonn
mmilſ⸗
iſmtnet
nansſon

h
nun ꝙ non poſſit tranſſerti dominium in accipientem. ſed aſſignetu-· cem.i.emplotem. at h pactum ne alienet non ſequitur ſem. vel die ſequii
an que continẽtur verbo alienationis quũ pꝛobibita ẽ alienatio. Iẽ quo ad excipiendum.vt ibi non agendum.vi hic.ar.ff.de pac.ſi iibi. F.
n aliud contra c.j.ſi manci.ita fuerit ali.vt man.l.ea quidem. So. pactum.accur. G
lut aliud in libertate qᷓ̃ in alijs rebus.qm apponens conditioneʒ vt † QCõditio.ob cm qᷓ eſt ſpeciale in donatõne dari. vt dixi. .l. px.
in 4 manumittatur. non de actu manumittentis. ſed de beneficio libe ſ ſ Icum. aduerſarius.i. creditoꝛ. accvur. .
dun tats intelleriſe vñ t Conditionẽ.ob cãm l ex
14 n..de ſer. ervon. öücpöne doli malt potes te
*“ ſi venditoꝛ. bic aũt pꝛoꝛſus alienart:ue ut donatoꝛi Dem. aa.⁊ cc. Cyrõi ⁊ Plociõi. tueri.⁊ ad boc.ſ.de nõ nu.
Nunig de ipſo actu intelle eius herẽdi conditio ſi non ſuerit Am ancillam patrem vrpʒ poe.l. minoꝛem. 2.. t i.l. lij.
Kaͤ xiſſe videtur. Neʒ congditio ſeruata queratur. ei contra quam ſupplicaſtiſ 7.5. de poſtu. ſi ſub ſpẽ.
Edien eſt alia ratio. quia Dem.aa. Valens Emilie. dediſſe pꝛoponatis: intereſt mul .cff. de con.ſi.ca.l.iiij. ⁊. ff.
mgn⸗ ſiẽ difficile reuoca IJquum exiguam pecuniã tum utrum ne donandi animo de de extraoꝛ.cog.l.i. .diug
dtſit tur libertas.ſic tri ree uera ſuſciperes:lõge ma dit. an manumittendam filiam q 2. 5. de pacil. creditoꝛ.
rddtioe buitur difficilit. ꝙ ioꝛem te accepiſſe cauiſti:eo ꝙ tibi ancillam eſtimabat:quum perſec u ſ I milttem. feciſti. d
inun in alis rebus non patrocinium aduerſarius re pio ta quidem donatio reuocari non facto.ideſt quaniũ
nfulſtn eſt. vt. ff. qui ⁊ a qui mitteret:quuʒ dicas fidem pꝛomi poſſit. cauſa uero dandi non ſecu ad eſtinationẽ tui animi
nr dreu bus.l. generali. .ſ. ſi non ſecutã: ut libereris obliga ta repetitio competit. x Quũ boc.ſ.vt miles pꝛo
dine ? eſt ſimile vbi libẽ tione eius quod non acceptũ ꝓp Dem.aa ⁊.cc. Serontio. curatoꝛ fiat. vt.S.de ꝓcu.
nidchl tas eſt deterioꝛis ?ꝰ ter ſperatum patrocinium ſpopõ J repetendi quod dõäbas l.militẽ.ꝛ.j.loca.milites.
tonclint, ditionis.ff.de ma diſti per conditionẽm ↄſequeꝛis. uxoꝛi eius quem ad pꝛofi y Pecuniam. vt eam in ſũ
npuntl nu.teſtamẽto. l. cũ Mp. Diocletianus ⁊ Maxi ciſcendũ tecum huiuſmodi libera ptus errogaret ſecundum
enſiii er pluribus.ꝛ.f..ð· Mianus.aa.⁊ cc. Martiali. litate pꝛouocare pꝛopoſueras:nul quoſdam.
in ſt le.i.l. ſi quis a filio J militm ad negocium uu lam addiſti conditõem: remaneti 3 Secuta. vel qaia nolit ß
neſeſr JS.ſi quis.vldic ꝙ um pꝛocuratoꝛẽ feciſti qduũ tegra donatio: quum leuitati ꝑfec ſtare. vel qꝛ non potiſt oe
inmmnut manumiſſio fuertt hoc legibus interdictum ſit:acpp tam donationem reuocare cupien iure. vt ar. fl. e.l. ij. F. ſi ibẽ
Auimni pꝛohibita pꝛoptert ter hoc pẽcuniam enumeraſti: gc tium. iur occurratur. 2.j.l. pꝛox.licet ſi ñ obijcia
W ſerui delictũ.qꝛ do quid ob cauſam datum eſt: cauſa Dem. aa.⁊.cc. Flauianio. tur ei xceptio admittatur
derti minum offenderat non ſecuta:reſtitui tibi competẽs Ictam lègem donationi ſi vt.ff.ð pꝛocu.ſiliuſfa. .mi
Gut ꝙ delicenz non vz iudex curatoꝛ babebit. non impoſſibilem cõtineat lites.⁊.õ.de pꝛocu. iia de
nödeibe remaner̃ impunitũ mum. quo caſu ſi peregit ñ
dangn vt.ff.ad. I. aduileiiiiisss ʒproleſt repeti ꝙ datum ẽ. ſz
iinmnnt vulneratus.⁊ de fideiuſ.l.ſi ab eo.pel ideo vt poſſit toꝛqueri vt ve vigdetur bnic ex huius pecunie datõne nullam naſci actionem.vt. ff. ð ac.
olugch itas eruatur. vel ideo qꝛ ſi pena apponeretur exigi non poſſet. n 2 ob. non ſolum. que eſt ↄ. So. bic loquitur quũ re contrabitur obliga
Reöhmem ſic eſſet indignatio pene non irrogate vt. ff. de ſer. expoꝛ.l.ſeruus tio.ibi quũ conſenſu vel verb.vel hic non erat impoſſibilis conditõ pꝛoꝛ
Ntinirtn vel diſtinguitur pꝛohibeatur alienatio facti vel iuris tantum vt hic ſus.vt dicta.l.õ.de pꝛocu.ita demum. Item cõtra.j.de le.ab adminiſtra
aguſpii 2 ibi. Item diſtingue ſuper hac.l.vlrum alienatio fuit pꝛohibita a toꝛe. So. vt ibi. ⁊ facit ſimile. ſ. de le.l. pe. in ſi.
wentul lege. an a teſtatof. an pactis contrapentium. In pꝛimis duobus e Habebit. vt ar. ff. loca.l.ex conducto. 5. item eũ. ⁊ b hoc locum indubi
ptubßi eaſibus volẽs alienare non põt. nec dominlum in accipientẽ trůaſ tabiliter quũ ignoꝛaui militem. vt.f.loca.ſi ignoꝛans.x idem ſi ſciui mi
edglc⸗ ferre vt.. de le.⁊ con.non dubium. ⁊ inſti.qui.ali.lʒ in pꝛin.⁊.ff. litem. ſed credidi eum poſſe eſſe pꝛocuratoꝛem. vt non noceat iuris igno
mmft de le.ij. peto. F. i. .l. cum pf. . libertatis. ⁊ de le.iij.pater §. liliũ rantia in dano vitando.ſic nec in condit.indebiti vt diximus. .ti.i.l.i.
Neminn In tercio bñ tranſfertur dñium. vt bic.⁊ in ar. .f.de diſ.pig.l.ſ· idem ſi ſciebat vtrunq;.ſed adiecit condi. expꝛOſſe ſi fueris pꝛocuratoꝛ.ar.
Pomnacnd creditoꝛ F. fi. IRem pꝛo bac diſtinctione ẽ.fl. de tranſac. cum hi. F. zfl. de condi.inde.l.ij.ſecus ſi non dixiſſet. ar. ff. de regu. in.l. cuius ꝑ er
üoie bec or̃.⁊.ꝭ..plane. Item et in vltima voluntate ſi ſic eſt dictum ne toꝛem Item contra.j.e.l.ſ..ſed dic hic non ſtat per eum.ſed per ius.
ccutmt alienet extra familiam inter viuos ⁊ extraneũ her̃dem inſtituat tr b c Am ancillaz. non poſſit.vt.j.de contrahen. emp.il.iij.?. ſ. pꝛo do.
Contmn ſit ad eũ dominium. ſed agit ad intereſſe. vt.ff. de le.iij. pater. 5. fũ na.l.irrita..j.de ac. ⁊ ob.l.ſiquidem. ⁊ hoc niſi ex cauſa ingrati
dolcr dum. ſed ſi p pactum eſt pꝛohibita alienatio ⁊ extraneum beredẽ tudinis.vt.ĩ.de reuo.do.l.ſi. .
4 inſtituat. tenet alienatio.ſed agitur ad intereſſe.vt.ffl.de verb. ob. ſi C Non ſecuta.qꝛ nec lſequi potuit de iure.vt ⁊.S. l.pꝛo xi.⁊.l.i.ff.e.l.iij. .
ita quis pꝛomiſit.x.tibi.ꝭ.ea.ſed ↄᷣ in aut.de aliena.⁊ emphi. .ſã ſi liber.⁊.ff.man.cum ſeruis in ſi.⁊ no.ꝙ libero non poteſt pꝛeſtari liber
t⸗ 4 ctiſſimas. colla.ix.⁊.j.de bo.q;.li.aut᷑.excipitur. So. ibi in yliliia tas.non iuris pꝛohibitione.ſed eius impoſſibilitate ſecundum Ir. ſed i
Na 4 voluntate. Itẽ in illa de ali.⁊ ẽphi.pactum conſonat cũ lege que caſu valet libertas libero relicta.vt.ff. de fideicõ.liᷣ.l.generaliter. ..ſi li
vaſii⸗ tegulariter pꝛohibet alienatõʒ rei eccleſiaſtice.vt.s.de ſacroſãc.ec. bero. INẽ no. ſecundum Azʒ. ꝙ dicit bic ceſſante cã ⁊c.hr̃e locum ſi cauſa
ld .l. iubemus.⁊ ꝓ hoc ẽ.fſ.de pact᷑.ſi vnus.ꝭ.ꝙ in ſpẽ.⁊ hoc ſecun fuerat finalis non impullſiua.ar.j.de nup.imperialis. .ſed ⁊ ſi talis ⁊ ð
rd dum Jo. Sed Bul. diſtiguit vtrum pꝛobibitio fuit appoſita ĩ cõ iure dotium.ſi mulier dotem.
deun tractu ⁊ traditione vel ĩ traditione tm̃ vł contractu tantum.ĩ duo d I repetendi. conditionem. expꝛeſſe ſed tacite bocĩ mente ageba
fiunini bus pꝛimis ñ tranſſfertur dñium.in vltimo ſic.⁊ eſt pꝛo eo in ſerui tur ab altera parte tantum.vt.j.de dona.ante nup.ſi mater.⁊.ff.e.
rele tute excepta que ſi vtroq; tempoꝛe excipiatur vł tempoꝛe traditio dedi.s.ſi gs quaſi.ſi ãt ab vtraq; parte tunc daretur repetitio.vt ĩ döa.
ſenoan nis valet ⁊ datur conſeſſoꝛia.vł agitur actione ex eo contractu.yt cã moꝛtis.vt.ff.de dona.cã moꝛis.l.ſenatus. F.i.⁊.ff. e.cũ quis moꝛtis.
adni .fl. de ac.ẽp.ſi tibi liberum. ⁊ de ſer. vr.pꝛe.ſi binarum.ſed Jo.di icẽ eſt.s.ᷣe.l.i.nam ibi ab vtraq; parte agebatur ſi ſequeretur matiimo
hamn c, xit in omnibus illis caſibus.ſ.quũ excipitur ſeruitus vł vtroq; tẽ nium.vt.j.de dona.añ nup.l.cũ veterum circa finem.⁊ ar.ff.e.l.i. .ſ.⁊.l.
mnuti poꝛe vel altero poſſe agi actione ex eo contractu.nec competere ⸗ ſe. ⁊.l.ſi filius. Sic ergo fuit cauſa impulſina ñ final.qꝛ tunc aliud eſſet.
ſdinn feſſoꝛiam ex pacto.quũ tunc non potuerit ſeruitus eſſe queſita.qꝛ yt. fl. de dona. l. ij. F. li. 7.l. ſe. ⁊. fl. de dona.inter virum ⁊ vx.l.ſʒ ⁊ ſi moꝛs
enid ſua res nemini ſeruit.vt.ff.de ſerui.vr.pꝛe.l.in re cõi.Tercij diſtĩ .F. li. ⁊. ff. de condi.⁊ de.l.ſi ticio in pꝛin.⁊ concoꝛ.buic.l.j.de dona .ante
pinmi guũt an appareat cauſa qr̃᷑ pꝛohibita ſit alienatio.⁊ tunc ille aliẽa nup.l.ſi pꝛeſideas.de tranſac.ſi maioꝛes.⁊.ff.de duo.re.l.duos.⁊.j.de
une re non põt an non appareat.⁊ tunc põt.ff. de le.i.ſiliuſſa. . diui. rerum per.l.ex placito.⁊.ff.de acqui.poſ.ꝙ meo.s.ſi funoſo.⁊.õ.ꝙ me.
zrwnhn de le.iij.lucius.i.te.⁊.l.pe. .iul.agrippa. Quarti dicunt refert cauſa.l.cum te.
ſiſmn 4 an interſit eius qui pꝛohibuit ali enationem. vt tunc non alienet. e d. Nctam legem. i. dictum pactum.
rie 7 aut non.⁊ tunc ſic ar.j.de pac.inter ẽp.⁊ ven.l.ſ.ſed contra eos vi ſ Si non.ſi non habes maxime ſubaudias vt pꝛobatur.S.e.l.i.?
ibt d detur.ff.de ſerui.l.ei fundo. Item foꝛtiter buic.l.obſtat.ff.cõidi.l. .l.ſi militem. ⁊.l.cum ancillam. ⁊. ff.e.l. iij. F. ſi lber. vel diſtingue an qui

in boc iudicio. ..ſi inter ſocios.⁊.ff.pꝛo ſo.l.idem dicendum in
K.l.quia pactũ.ne diuidatur ita eſt rei affixũ qꝙ ſequitur poſſeſſo

—

dat ſcit conditionem impoſſibilem. ⁊ ſic non repetit.aut non.⁊ tunc repe

itt. ar. ff. de acqui. poſ.l. ꝙ meo. 5. ſi funioſo. e. fl de cõdi.ſi,ca. l. auũcule

piximus idem.j. de le. ab adminiſtratoꝛe Tertcij vt It. dicunt ſi ſ ipof
ſibilem.ſ.de natura.vt do iibi.x.ſi digito celum tetigeris. nam non repe
titur.ẽt ſi ceſſat.⁊ ar.ff.de ac.⁊ ob.l.ñ ſlolum.⁊ ſic non ſubaudii maxie·

a Qusa pꝛopter. ꝙ dixitin genere. nunc dicit in ſpecie.

rum nuptiarum. vnde við

tur conueniens non fepe

ti ꝙ donatum eſt.

c Prohiberil. ad hoc. j.ðö
contrahen.emp.l.iij .? de

dona.l. legem. 2. l. cum reſ

Item contra. j.de reſcin.
d Auüber. tue acille.
e Lopmpetit. vt. ff. e.
dedi. S.i.⁊ de pꝛeſl.v.ſi tibi

contra videtur cum ſucce

dat conſtitutio ⁊ faciat eů

liberum.vt.ff.e.ſi quis pe
cuniam.F.ei. ?. j. ſi ma. ita
ye.l. ſi is.ſed illud obtinet
quũ data ẽ quantitas. ſec
ſi ſpecies. vt.ff. ð pꝛeſ.ver.
naturalis.S. at cum do.
Nam ſu bene dixi ſi libet
conſti. ⁊c. .
g Nullam. neq; repetendi
ꝙ dedit neq; implendi ꝙ
conuenit quũ iure oꝛdina
tio domini cum ſeruis pa
ciſcenteſ nihil agunt.vt.õ.
de tranſa.l. interpoſitas.lʒ
quidam contra. vt ibi di
ximus. Item contra. ff.
man.l.ſi quis ab alio.ſed
ibi ab alio.ñ ſuo accepit.
h Hoꝛtabitur. non cõpel
let. vt ⁊.j.de libe.caula.l.

cum affirmes.
i p· Ecuniam.cã. que
ab accipiẽte pendʒ

puta do tibi codicẽ vt me
eglum cures alias enĩ cã
non ſecuta qualitercunq;.

dũmodo dãtis dolus cel

b In ſponſam. cui maioꝛe affectione donare videtur pꝛopter ſpez futura

cauſam ab eo qui hanc ſuſcepit:ñ

impletam conditioni facere locuʒ

iuꝛis dictat diſciplina quapropter
ſi titulo liberalitatis res tuas i ſpõ
ſam conferendo certã dixiſti legeyʒ

nec huic illa quum poſſet paruit

ſucceſſores ipſius de repetendis qᷓ
dederas:ſi hoc tibi placueru:cõue

nire non pꝛohibèris.
Dem. aa.⁊. cc. Bibulo.
A libẽr cõſtitutus ut filie tue
manumittantur. aliquid de
diſti cauſa non ſecuta: de hoc tibi
reſtituendo conditio cõpẽtit. Naàzʒ
ſi quid ſeruus de peculio domino

dederit: contra eum nullm actio

nem habere poteſt:ſed dominum
qui ſemel accipere pecuniam ꝓ li

bertate paſſus eſt: aditus pꝛouicie

rectoꝛ hortabituꝛ:ſalua reuerentia
fauore.ſcilicet libertatiſ placito ſuo
Dem.aa.⁊.cc. Cononiane.
Ecuniqm a te datam:liʒ hec

cauſa pꝛo qua data eſt:ꝛnon

culpa accipientis:ſed foꝛtuito càſu

non eſt ſecuta:minime repeti poſſe
certum eſt.

.

Bem. aa.⁊.cc. Stratonice.

Duõcatõiſ cauſa datam pe

cuniam:ſi pẽr eos qui acce
perant:quominus ſuſceptam fidẽ

impleani ſtetiſſe probetur reſtituẽ

dam elſſe conuenu.
Deconditione ob turpẽ cãm.

ſet competit repetitio ſeundum Ir.
k Caſu ↄtingente in ꝑſonam conducentis ⁊ pecuniam dantis.ſecus ſi in
perſonam locantis ſeu pecuniam accipientis.qꝛ tunc repetit vt in cõtra
no. ff. loca. ſi vno. . item cum niſi in aduocauis. vt. ff. de vari. cog.l.i.

.. diuus. in quo eſt ſpeciale.

NRepeti. ex ceſſatione. ſed ñ licet penitete. vt.ff.e.ſi pecuniam in pꝛin. ?
.l. iij. . i. . non: quũ impleta ſit conditio vel pꝛo impleta habeatur. ha
betur autem pꝛo impleta quũ iam adimpleri non poſſit.ibi ãt poterat.

m a Suocatiouis. datam. non ex pacto .iſed ſponte vt bene faciat ad

titulum iſtum.

2 Per eoſ. ſecus ſi per caſum vel per clientuluʒ ſteterit. vt. fl. de var. cog.

—— „

.l. i. F. pe. v. fl. loca.qui operas.⁊.SD.de iudi.pꝛoperanduʒ.ſ. honoꝛarijs.

o De conditione ob turpem cauſam. ſuperioꝛes conditiones due reſpici

unt honeſtam cauſam hec turpem pꝛeteritam ⁊ futuram.

p ſ Jex cautione.emiſſa

non ſpe numerande pecunie. licet in ea⸗

tineatur numerata pecunia ſed ob turpẽ cãm emiſſa.
Ob turpem cãm. ſ. ex vtraq; parte vel alia ſecundum Ir. ⁊ da

. exemplũ ſi pꝛomitto ne delinquas. Item ſi ꝓmitto vt delinquas Item
ſi pꝛomitto meretrici. pꝛimo ẽ turpitudo ex parte accipientis. Fo vtriuſq;
tercio dantis.vt.ᷣ ff. e.l. i. in fi.. l. vbi autem. .l.idẽ eſt. ꝭ.ſed ꝙ meretrici.

Ei qui.⁊ ſic nõ iudici faciendam ſidem.vt.õ.de eden.l.pꝛocu.

ſ VProbandum eſi.a te.⁊ ita pꝛobat non numeratam.⁊ ſic eſt contra.j.ð
pꝛoba.actoꝛ. ⁊.j.de non nu.pe.l.ſi ex cautione. So.pꝛobat admiſſus ñ

inuſſus vel pꝛobat eo ipſo ꝙ non pꝛobatur ↄ.ſi.j. mili.non pñ̃t.l.ſaꝑ
ſeruis. ⁊.fl.ſo.mjr̃i.l.dotẽ kbic non ſimpliciter negat.ſed negando aliud

alfſerit. ideoq; ab eo exigitur pꝛobatio. Sed qr dixit hic ꝙ ꝑtruun
Gꝙ pꝛobat quũ alt erũ im pꝛobare ſufficiat ad boc vt ſequi debeat

abſolutio. g. reſpexit lex ꝙ duplici de cã poteſt conueniri.ſ.ł ex
mutuo.⁊ tunc dʒ pꝛo bare pecuniam ſñi numeratam eo mõ vt dixi
vel ex pꝛomiſſione.⁊ tunc ſe ꝓmiſiſſe ob turpẽ cãm. Sed an hu

Mp. Anto. a Ingemio.

Jex cautione tua conuẽci

ri ceperis: nullam te acce
piſſe pecuniam:ſed ob tur
pem cauſam ⁊ quam pꝛobuum eſt
fieri interpoſitam cautõnem ẽi qui

ſuper ea re cogniturus eſt pꝛsoban

dum èſt: ⁊ eo impleto abſolutio
ſequetur.
Dem. a. Longino.

E 2

Am tẽ pꝛopter turpem cãʒ

contra diſciplinam tempoꝝ
meoꝛum:domum aduerſarie dẽdii
ſe proſuearis:fruſtra eam tibi reſti
tui deſidẽras: cum impari cã poſ
ſeſſoꝛis conditio młlior habeatur.
Mpẽůes Diocle.⁊ Maxi. Dia
coni militi.
AQAaog ẽuitandi tyrocinij cã
dediſſe te apud competentẽ
iudicem ei de quo quererii ĩ dubia
pꝛobationis luce conſtiterit: inſtã
tia eius rẽcipiel. Qui memòꝛ cẽ
ſure publice poſt reſtitutionem pe
cunie etiam concuſſionis crimen ĩ
ultum eſſe non patietur.
