ma.non poſ.S.⁊ qui manumiititur.ſo.ibi ad negocia.item contra.ff.de
poſtu.l.i.S.puericiam.ſed aliud eſt in aduocato qui damnum nõ timet
quum ſe non obliget ⁊ aliud in procuratore qui ſe obligat ad indicatuʒ
ſoluendum.item no.hic aliquid eſſe iuſtum cuius contrarium eſt iuſtius
nt.fl. de furtis ſi ſeruus comunis.S.quod uero ad mandati.⁊ de offi. ꝓ
con.l.nec quicq;ᷓ in prin.⁊.l.obſeruare.S.i.⁊ de uer.ob.l. ubi autem. .i.
⁊ de po.l.bona ſides.s.incurrit.⁊ de uulg.ſub.l.ſi fllius qui patri.ſic ecõ
tra aliquid eſt malum cum ius contrarium eſt deterius.ut.ff. de reg. iur.
l. quotiens.nihil.⁊ de doli excep.ſi procu. . rei.

k¶ Audire.cum ſatiſdatione tamen. ut.f. qui ſatiſda. cog. filius ⁊ in prin
cipio huius legis.

IECondemnatione.quod eſſet ſibunc minorem repelleres. ſi ergo abſẽs

ipe ⁊ fideiuſſoꝛ eiui

quidam dicunt quod ſic.ut.ff.e.l.minor.nel melius dic eum non

reſtituendum in tali cauſa.quia iure communi eſt uſus defenden

do patrem.quum ipſa natura hoc exigat. ⁊ ſic non reſtituitur. ut
ij.de in integ.reſti.l.fi.ſicut quum alimentorum nomine ei donat
licet alias ei donare non poſſit.ut.ff.de tutel.⁊ ra.di.l.i.O.ſi non
nullos. Item ideo quia magis patri quam ipſi ſilio ſuccurritur.

ut. ff.de mino.l.iij..ſed utru.⁊.l.cum mandato. Item qf ſuccur

ritur filio fideiubenti pꝛo patre.ut.j.de filiofa.mi.l.i.⁊ non deſen
dendo ut hic..hic admittit eum lex.ſ.iſta ad defendendum.un
de hic aduerſarius inueniret ſe deceptum autoritate legis. quod
eſſe non debet.ut.j.de ijs qui ue.eta.impe.l.i.
m Afficere.ſed nalet ſententia ⁊ facit litem ſuam.

n i a demum mllicie. a patre uel a iudice. ut.ff. e. ſflius. S. ue
terani.⁊ ad hoc.ð.e.militem.⁊.l.qui ſtipendia.ſed an idẽ

in quolibet qui non poteſt eſſe pꝛocu.ut in femina ⁊ ſimilibus nt
eff.e.neq; femina.ñ.ſic quum diuerſitatis ratio reddi nõ poſſit
ut.ff. de uer.ob.a ticio in fi.
o Appellatio.i.iudicium appellationis agit.ſ.pro parte ⁊ ſic nõ.
duo.pꝛimum quod huiuſmodi exceptio procuratoria quum ſit
dilatoria in initio opponimr.ut ⁊.õ. de pꝛoba.excep. ⁊ de excep.
ſi quidem.⁊.ff.e.pompo. .rati.ſed aliud ſi eſſet falſus.qꝛ tũc qũ
cunq; inueniatur falſus patet iudicium nullum.ut.j. e.l. licet ⁊ ar.
j.de eo qui pro tuto.l.ij.ſecũdo no.ꝙ cã appellatiõis eſt eadem

cũ prima quũ in ea tunc nõ poſſit repelli.⁊ pro hoc.j.e. inuitus.

ſed ar. contra ⁊. fl. iudi.ſol.l. quum epud. a.j. ð appel. eos in pri
⁊ ſic ſaciunt hic ar.ad queſtionem ſabbatinaʒ an aduocatus pꝛo
eodem ſalario teneatur iuuare in cauſa appel. uel non.

p Integra.i.lite non conteſ. licet ſit datus libellus.ut in auten.de

litig. F. ſi nero initium.

q Acceptam.i.demandatam poteſtatem exercende actionis.
r n On eo minus.ſine curatoꝛe. autoꝛe ſubaudi hoc enim ſie

ꝛi non poteſt ut.ð.e.l.neq;.

ſ In damnis.ut.j.qui le.ꝑ.l.i.⁊.ff.de re indi.l.acta in fi.⁊ facit.v.

de le.⁊x cõſti.quod fauore.⁊ ſic ceſſat hic illa regula quod quiſqʒ
iuris ⁊c. quia hoc priuilegium datur minoribus his ſine cuiuſcũ
ꝙ; poſtulatione.ut.ff.quod quiſqʒ iuris.l.iij.

I Item redimiſſe. partem litis paciſcendo.

ſſeli
Paſltu
tſel nnv
tuit
N.lben
kunſedcben
naben ien
nteſeconenn
nbii
ont u)
behali
nſcebſi
n dlighe
mtqun
enrice
arlcing
kobe⸗ aſe
hbogribpin
mdofluont
ior iſene
nco nin
noudntii

uun denlig

wnnc dch
ſnie cgi

ſumn uſe=NH

nſprblet
mvetor ſec
Cndenfetu
nid winn⸗
etſcerſlnan
iusdcan
Ktuſos dend
vonfehkutnn
fontrdton
iflo bcnme
Jenciten
iliemwnen
Leindendunn
jiutlgh

uſeliuſt
nlaAendi

ulnibet

bolclänse

openiki
nwru gin
agp, 1ctac
ſlius, ii⸗
nöotke
hoc. ins
advocnmg,

entinun

nde Ninn

nn Aali
ot gnn
gian
lii⸗

u Bratuitum.nt.ff. man.l.i.in fi.licʒ canſa honoris aliquid detut
nt. ff. man.ſi remunerandi in prin.⁊.l.ſalarium.
x Officia.nt tun dicis redimendo.
y Suſcipiuntur.ut ⁊.j.mandati.l.ſi contra licitum.⁊. .e.militem
in fi.ff.de pac.l.ſumptus.⁊ ideo punitur pꝛocur. ut.ff.man. ſi re

71.

7

patietur.quia tenebitur ei actione mandati ad intereſſe. nt.ff manda.l.ſ
procuratoreʒ.S.ſi ignorantes.⁊ ſic loquitur tota hec.l.in procuratore ac
toris.ſm hanc antiquã poſitionem quod non placet quia ſi eſt alicui mã
datum ut agat adueꝛſus aliquem ea nidentur ſibi mandata ſine qbus id
explicare non poteſt ut.ᷣff.e.ad ꝛem. .l. ad legatum. .ff. de iuꝛiſdi.omni.

Specialr.i. expᷣſ

muneꝛandi.ꝭ.mau
rus.⁊ aduocatus.
.S. de poſtul. ſi ꝗs rebus proſpere geſtis obeſſe con
3 p Rocurato ſueuit. H
reʒ.ſ. libeꝝ Mpr. Dioclecianus ⁊¶ Maxi.
ſed actorem ſerunʒ .ga.⁊.cc.Corniſicio.
caſtalð ſᷣm quoſdã Item te redimiſſe cõtra bo
ſic eni plerunqʒ po nos mores precibus mani
nitur actor. nt.j. feſte profeſſus es quum procura
cum eo.l.fi.⁊ de le. tionem ſuſcipeꝛe quod officiũ qui
i.l. generaliter. qð dem gràruitum eſſe debet non ſit
.H.nõ placʒ.⁊ dic res illicita huiuſmodi autem offi
ꝓcuratorem.ſ.libe cia non ſine reprehenſione ſuſcipi
rum nel ſeruum ad dntur.
negocia.ſ. ut hic e Dem.aa.⁊.cc. NPatronie.
rat nt.fl. eo. ſeruuʒ Rocuratorem uel actoꝛem
nel actorem. ſ. a tu predii ſi non ſpeciãliter di
tore conſtitutũ qui ſtrahendi mandatum accepit ius
debet eſſe tantuʒ li rerum dominium uendendi non
ber ad inſtar tuto habere certum ac manifeſtum eſt.
ris nt.j. qui da.tu. unde ſi non ex uoluntate domini
poſ.l. in ſeꝛuili. uendentibus his fundum compe

raſti pꝛsouides improbum deſide

ſim. ut quia uł hoc rium tuum ⁊ dominium ex huiuſ
dixit uel generaleʒ modi emptione tibi concedi deſi
dedit ⁊ liberam. ut dẽꝛanti.
eff. de pꝛocura.l. p Dem.aa.Martenio.

churator cui libera.

alij exigũt ſpeciale

Nuitus procurationem ſu
ſcipere nemo cogitur: nec
eàndem ultra niſi prouocationis
cauſa extendere. ſed nec deſenſio
nem abſentis ſubire compellitur
quũ ſidẽ ſuſceptã implere ſufficiat.
Dem.aa. Dionilſie.

Lienam ſuſcipere defenſio

nem uirile eſt officium ⁊ ex
tra ſexum muliebrem eſſe conſtat:
filio itaq; tůo ſi pupillus eſt tutò
rem pete.
Bem. aa. Firmo.
J precium quidem actori
bus alienis fundũ uel ſeꝛuũ
citra mãdatum domini tibi diſtra
hentibus dediſti ⁊ neq; ſecuta cõ
tractum domini declaretur uolun
tas pꝛeceſſiſſe neq; in rem autem
eiũs ad precium proceſſiſſe pꝛeſeſ
prouincie cauſa cognita proſpexe
rit hoc tibi ꝛeſtitui ibebit.
Pẽ.aa.ad Verinũ pᷣſidẽ Stirie.
Ihil arbitramur intereſſe u
trum ab initio an cepta iaʒ

iudi.l.ij. ergo qunm non
poſſit agere niſi ſatiſdet de
defendendo ⁊ defedat me
rito hoc uidetur ſibi man
datum. ⁊ ſi non facit non

adimplet fidẽ. Alij dicunt
quod non ſatiſdet de deſẽ
ſione. ſed adueꝛſarius eum

compellet ut preciſe defen
dat.⁊ ꝛeſpondttur quod ñ
poteſt ſi non nult procura
tor preſtare intereſſe:ſʒ ceꝛ
te eſt contra.ff. e. ſʒ ⁊ he. F.

pꝛeteꝛ. Teꝛcij dicunt quod

non cogitur preciſe ab ab
ſente ſi nelit pᷣſtare uᷣereſſe
ſed ab aduerſario compel
litur ſed hoc non placet.ut
ff.e.ſi defunctus.tu dicas
quarto modo ſecũdũ Jo.
quod principium legis lo
quituꝛ in procuratoꝛe acto
ris poſtea in ꝓcuratore rei
.q.d.ſicut aliquis non co
gitur ſu cipeꝛe pꝛocurateꝛc
ad agendum ſic nec ad de
fendendum quanuis pub
lice utile ſit ut. ff. e. ſernum
SF. publice. quum ſatis ſit ĩ

nitini

mandatum ut ⁊ alias.ff.e.pomponius in prin. ſed prima uerior
ſic ergo refeꝛt habeat liberam als non. Sed martinus diſtingue
bat an habeꝛet totorum bonoruʒ.⁊ tunc non uendeꝛet an uniueꝛ
ſorum ⁊ tunc ſic.que non placet.

b Manileſtum eſt. ut. ff. e.ti. procurator totorum.æ.l.mandato.⁊⸗

.S̃.e.ſi procurator.⁊.S.de traſac.tranſactionis.⁊.j.li alie.res pig.
da. ſit.l.fi. .j.mandati.l.cum mandati.⁊.ff.de pac.nam ⁊ nocere
⁊.j.quod cum eo.ſi ſeruus.⁊ de noua.l.non abſtulit.
c Ex uoluntate. pꝛecedente nel ſequenti.ut.j.e.ſi precium.

d SDeſideranti.niſi fruetus eſſet uel alie res que facile corrũpipoſ

ſunt.ut.ᷣff.e.pꝛocurator pꝛecium.qunum recuperas per conditiõeʒ

inge. nel ſine cauſa nut.j.e.ſi precium.

ei Nuitus.intellige inuitum ſi non probatur uoluiſſe.ff.eo.
filius.S.inuito.
fEEandem.ſ.ſponte ſuſceptam.quandoq; tamen cogitur ſuſcipeĩ
non precile ſed cauſatiue.ſ.ſi in adminiſtratione uult perſeuerare.

nt. S.e. l. eum qui.

g Ertendeꝛe.cogitur enim pronocare niſi propteꝛ inopiam excu
ſetur.non autem exerceꝛe appellationem. ut.ff. man.ſi procurato
rem...ſi ignorantes.⁊.ff. de neg. geſ.liber. .fi.⁊..j.de ap.ſi actor
7.]. ut cauſe poſt pubertatem aſſu tu.l.i. Sed uidetur quod etiaʒ
teneatur exercere cãʒ appellationis.⁊ hoc dixit. N.⁊ ſic hic intel
lexit.⁊ pro eo.ff.an per alium cãe ap.l:.fi:. Sed ibi ad principaleʒ
⁊ ad appellationis cãm fuit datus procurator. Vel nt ibi. Item
pro eo.ff. e.qui proprio. S. item queritur.ſed ibi eo.dem modo ad
utranq; fuit datus procurator.ſ.ad principalem ⁊ ad cãm in ĩ e.
reſtit. uel dic ut ibi. Itẽ pꝛo eo quia ſi appellare tenetur quod ne
mo negat ergo proſequi quaſi negocium inchoatum.ut.ff. como

daati.l.in comodato. F.ſicnt ⁊ nõ obſtat.qꝛ actus appellandi ⁊ ex

ercendi diuerſi ſunt.licet primus ſit preparamentum ſecundi.
b Sed nec.puta agit pꝛocurator cõtra aliquem. nunc uult aduer
ſarius ut ipſe etiam ſatiſdet de defenſione eius cuius nomine egit
⁊ dicit quod non cogitur inuitus quum ſufficiat impleſſe fidem
quam ſuſcepit. ⁊? ſic nullam aliam patietur penam quantũ ad ad
nerſarium.niſi quod denegabitur ei actio. ut.. e. actionum ⁊. ff. e.
inuitus. ..pena.ſed quantum ad eum a quo ſuſcepit mandatum

plere ſidem ſuſceptam ſponte. non autẽ ſuſcipere cogitur innitus. ut hic.
ſidem ⁊ cetera.Ad primum caſum referas.⁊ facit.ff. de arbitris.l.iij..
tam.⁊ ſic poſſunt notari hac.l.v.caſus. Primus ⁊ penultimus ſine mã
dato.ſecundus ⁊ tercius cum mandato.quartus cum mandato.
i a Lienam.conſtat.ut.ff. ð reg.iur.femine.⁊.ff. e. neq; femine ⁊.5S.c.
quia abſente.⁊.j.quando mulier tu. offi.fun.poteſt.l.i.
k Tuo o mater.
lTutorem petere.ut.j.de legit. heꝛe.l.ſciant.nec ſufficit etiam peteꝛe niſi

idoneum petat ⁊ cum effectu quod detur.ut.ff. ad tertul.l.ij. O. non ſoluʒ
ſed licet non audiatur a principio ſi tamen laia ſententia contra ſiliũ ma
ter uelit appellare poteſt ut.ff.de appella.reci.l.i. Sed queritur quũ mu
lier agat quandoq; pro patre.ut.ff. e.femine quare non ⁊ pꝛo ſilio agat
Quidam ut. H.idem ſed dico contra quia eis poteſt conſuli per tutoꝛẽ
ut dic ⁊.ff.de negocijs geſtis quia alienam..penultimo. Item nota pꝛo
quibus cãibus poteſt mulieꝛ agere pro alio multomagis deſendeꝛe. ut
ar.ð.e.exigere.

m ſ Iprecium. diſtrahentibus.qui enim emit ab eo qui liberam nõ

hoeaabuit adminiſtratonem. nel cui ſpecialiter mandatum non eſt
ſacit furtum.ut.j.quod cum eo.l.liberam.
nh Eius.ideſt domini.

o Jubebit. actione de in rem ueꝛſo.ſi ſeruus erat ſi liber act. nego.ge.uel

condi.ſine cã nel offi.iudicis.ut.jĩ.quod cum eo.ei qui.⁊.ff.ſi cer.pe.l.ſi
me.⁊ facit.ð.e.procuratorem.

p n Ibll intereſt. quo ad dandam facultatem. nam qui poteſt dare ?

dari ante poteſt ⁊ poſt.qui uero nec ante nec poſt poteſt. Item ſi
cut ten etur mandati interueniens poſt ſic ⁊ ante. Iteʒ ſic ſatiſdat interue
niens poſt ſicut ante.nt hic.⁊.j.de conſortibus eiuſdem litis.l.i.⁊ fi. Itẽ
ſic damnatur interueniens anie ⁊ poſt ut.ff.e.l.licet. .pe.⁊.l.qui pprio
in principio.licet. M. dixeꝛit ſi poſtea inteꝛueniente quod dominus ſ
procurator debeat damnari per.l.i.j.de ſententijs ⁊ interlo.omnium iu
dicum.idem in defenſore quia debet ip̃e damnari. ut.ff.e.l.minor. S. i.?
.l.plaucius.⁊.ff de neg.geſt.liberto in fi.⁊.S.e.exigẽdi in fi. ⁊ hoc ſi ner
ba condemnationis poſſunt referri ad perſonam procuratoris uel de
fenſoris.quandoq; enim non poſſunt.ut in criminali.quandoq; pꝛocu
rator admittitur. ut.j.de iniur.l.fi.⁊ in cauſa matrimonij nbi admittitur
procurator. Item ſicut infamia euitatuꝛ ſi interueniat ante ſic ⁊ ſi poſt. ut

- 1

9 —

1.
.

f

4
„

.ff.de infa.l.ſeruus ſed dixi eum demum dominum non infamiari ſi a
principio inteꝛuenerit procurator nt.ff.de infa.furti.S.ſi quis.ſed ſubau
di ibi ma xime.porro differt in quibuſdam quia ordinatus ante litis cõ
teſt. ordinat pꝛocuratorem.ſecus ſi detur poſt ſecundum Jo.ſʒ fone idẽ
poſſet dici ubiq; ſecundum aʒ.ar.dicte.l.de concor.l.ij.

a Tranſituʒ.a domino lit᷑.

conteſt.in procuratoꝛẽ.uel
contra ſecus autem ſi pro
curatoꝛ alium pꝛocuratoꝛẽ
nelit daꝛe.nt.ð.e quod ꝗs
an autem ꝓcuratoꝛ datus
ad audiendam ſententiam
debeat damnari ⁊ non pu
to.quia nõ defendit.ut.ff.
ð neg. ge. liberto.S.ſi.i.Ne.

b m Aritus.ſatiſdatiõe

.ſ. de rato.

WObſeruatione.ſ.de deſẽ
dendo.naʒ has duas pre

ſtat procurator actoris.ut
hic ⁊. fl. e. ſeruuʒ. S. ait pre.
ſed in marito uidetur ↄtra
ut nõ ſatiſdet de rato ut.j.
de pac.con.l. fi.ſo.ibi ĩ pa
rafrenalibus ul dotalibnus
hic ĩ alijs rebus mulieꝛis.

d Cogantur. ut hic ⁊.j.de

arbi.l.ſancim.⁊ de ijs qui
ne. eta. im.l. ij. F. i.

eVreſcripſerit.i.ante ocu

los ſcripſit uel ſine ſcriptu
ra dixit.⁊ ſic no.ſeruãdos
fines mandati ut.ff.de iur
iur.ſi itaq; ⁊.ff.de pac.ſed
ſi tamen ⁊.ð.de tranſ.l.trã
ſactionis.⁊.ð.e.ſi pꝛocura
tor.⁊.ff. de arb.non diſtin
gue. §. of. inſti. man.F.

ſi ijs qui.ſed ar. contra.ff.

e. ad rem mobileʒ. ?.l. ad
legatum. Item nõ quod ĩ
uno permittitur ĩ alijs pꝛo

lite negocium procuratoris traànſi
tum fecerit.
Mpr. Con.ad ſiliuʒ prouincie
Aphrice.
Arutᷣs citra mandatum in
rebus uxoris cum ſolemni
ſatiſdatione ⁊ alia obſerÜatione ĩ
tercedendi habeat liberaʒ faculta
tem ne femie perſequenðõ litis ob
tentu in contumeliam matꝛonalis
pudoris irreuerenter irruant: ne
conuentibus uirorum uel iudiciii
intereſſe cõgantur. Sin autẽ man
datum ſuſceperit licet maritus ſii
id ſolum exequi debet quod pro
curatio emiſſa preſcripſerit.
Dem ad Baſſum pᷣ. urbis.
Rocuratòꝛibus inſtitutis ⁊
poſt deteſtatam litem domi
nis effectis ii qui mandauerãt nõ
habeant facultatem negotia pꝛoſe

quendi niſi capitales inimicicie ul

morbus uel alia neceſſe aris cauſa ĩ
teꝛceſſerit:tũc enim inuitis his trãl

ferri lis poteſt.

Mpr. Julia.a.ſecundo.pᷣpᷣ.
Alla dubitatio eſt poſt cãʒ
in iudicio agitatam utpote
dominuʒ litis procuratorẽ effectũ
eitam poſt exceſſum eius qui ad a
gendam uel defendendam litẽ mã
dauerat poſſe incohataʒ cãm iur
giumq; finie:quippe quum ⁊ pꝛo

hibetur. ut.ff. de fundo inſtruc.l.queſitum.S.idem..⁊.l.cum delaniõis
.§F. cum in fundo.⁊ de uſu.l.iij. S. cum polidius.⁊.j. de pactis con.l.fi.et
.jff. de nulg. ſub. ita quis ⁊.j. de predi.curi.l. ſi.ibi ut ex hoc li.x.⁊.ff.de
au. ar. leg.l.i..ff. de iudi.cum pretor in princi.⁊ de mi.l.⁊ ſi ſine.S.ſed
quod papinianus. ſed ar. contra de fundo inſtruc.l.queſitum. S. fi. ITtem
nota maritum eſſe de peꝛſonis que ſine mãdato admittuntur. ſunt ⁊ alie

multe ut dixi.ff.e.ſed ⁊ he in prin. D
p Rocuratoribus. conteſtatam. ante uero ⁊ ſine cognitione poteſt.

ut. ff. e. l. ante lit. conteſt.⁊.j.mandati ſi pater.

g Neceſſaria.que multe ſunt.ut.j.e.ſilius. .fi.⁊.l.fi.⁊.l.ſequenti uſq; ad
legem ſed etiam. a.l. poſt lit. con. uſq; ad.l.que omnia. .. i.
h Interceſſerit.tunc enim inuitis his lis tranſferri poteſt.
n Alla dominum.litis.i.inſtantie ſic no.quod per conteſtationem

ſit dominus. ut ⁊.ð.l.proxi.⁊.ff.de pac.l. ab executoꝛe..fi. ⁊ de

excep.do.ſi procurator aget. .i.
k E
1 E

xceſſam.i.receſſum. uel dic morte. nut.ff.de iur. om.iu.⁊? quia in fi.
um. ſ. pꝛocuratorem. per conteſtationem domini factuz. .
m Conduores.ut.ff. e.in cãe.in fi.⁊.s.e.l.neqʒ in fi.⁊.l.quod quis.
n l cet debeat inquiri. ex natura dilatoriaꝝ exceptionum. ut.j. de

proba.l. excep. eſt enim hec dilatoria. ut inſti. de excep. F. ſi.
o Habeat.ut ſic cogatur mãdatũ oñdere.uel de rato ſatiſdare.ut.ð.e.l.i.

p Innueniatur. quod peꝛmittitur adueꝛſario ꝓbaꝛe qñcunqʒ uelit. ut.ff.e.
in cãe.F.i.? de iudi.non iccirco.S.fi.iẽ no.hoc ſpeciale in hac dilatoria

nt opponatur poſt lit. conteſt ſic ⁊ in qualibet alia dilatoria peꝛ quam ↄ
ten ditur retꝛo nulluʒ fuiſſe iudiciũ ut nõ ſui iudicis.uel melius in buius
exceptionibus falſi dicas quod a princtpio uidentur opponi.qꝛ ipo iu.
nihll eſt. ut. . ſi a nõ ↄpe.iudi.l.ij.alij dicunt ꝙ ſi dicã non es ꝓcurator
4 eſt ꝑemptoria ſi dicam non potes eſſe quia miles hec dilatoria ꝙ nõ
„

2
1¹ „
5.

1*

4

placet.alij ut bul. dicunt aut ſcio falſum pꝛocuratorem aut credo

nerum aut ambigo ſi ſcio repello eum ſi credo neꝛum quoquo tẽ

pore iudicij probem falſuʒ aſſerendo repellitur ut hic ſi abigo in
prin. hoc debeo dicere ut in pꝛin:huius.il.alij dicũt quod hic ab
initio fuit oppoſita.ſed adiecit audiamus quid dicere uelit.

curatorem poſſe euʒ inſtituere ue
teris iuris uoluerunt conditorẽs.
Mypr. Gordia.⁊ Aal.⁊ The.
gaa.An. pᷣpᷣ.
Icet in principio queſtiõis
perſona debeat inquiri pꝛo
curatoris an ad agendum negoci
um mandatum a domino litis hà
beat ſi lamen falſus procurator in
hieniatur nec dici ↄtrouerſie ſolent
nec poteſt eſſe iudicium.

M. Gra. Aal. ⁊ The. Tici. p.

Vicunq; pretoriane uel ur
bane pꝛefectuꝛe ſublime fa
ſtigium uel magiſteriům militare
nel conſiſtoriane comitiuùe merue

rit dignitatem uel proconſulare

ius dixerit aut uicarii fuerit ad
miniſtratione ſuffultus ſi quid ab
eo uel infertur iurgium uel refer
tur procuratoris perſonam in ne

gocii ſui iura ſubſtituat. Quod
ſi quis ſanctiõis huius ſtatuta trãal

greſſus iudiciis ſeſe iurgaturus in
geſſerit: careat huius litis ſorte cu
ius non per procuratorem expec
tauit euentum. iudex nibilominuſ
gqui contrafecit nouerit a ſe uiginti
libràs auri àb officio quoq; ſuo

tantundem ponderis exigenduʒ.
In autẽ. ut ab illuſtrivns ⁊ qui

ſupra eos ⁊ cetera.S. i.

q Solent. de ꝛe pri

cipali eſt tamẽ iudi

ciũ de perſona u

ſit pꝛocuratoꝛ nelñ
⁊ ſi ſic vtx ſit proce
denduʒ uel non.ut
off. de iudi. ſi quis

pinc eſt etiam li /ſo 4

lutum fueꝛit tali fal

ſo procuratori qaii
iſ. unq; habuit mi

datum.uel habnit

ſed fuit reuocatum
poteſt repeti niſi
ſententiaʒ ſolusturx·
ut.ff. fa. her. l. eaum

putareʒ. 7.ff. man.
ſi fideiuſſoꝛ. .ĩ om
nibus. magis tam̃

puto quod poſſuzʒ
repete:e peꝛ iudice,z
nel ſententiam ſolu

ſi ſine. S. quod ſi ꝓ
cur. ?. F. quod ſi de

bitam. ff. de dona.

inter ui. ⁊ nxoreʒ. ſi

ſponſus.S.ſi uxor.

item nullum eſt in
dicium ut hic dicit

in preiudicium do

mini g non habnit

licet ⁊.]. de neg. ge.

ſi pecuniam quod
etiaʒ appellado ra

tuz babere uidetur
nt. fl. kem ra. ha.l.iij. ..ſi.ſed in preiudicium ſuum ⁊ fideiuſſorum
quos procurator dedit pro rato ualet iudicium.

4

r ꝗq Vicunqʒ pretoriane.quia ſit pretor.uel dic prefectus pre

torio faſtigium.i.altitudinem.ut quia ſit prefectus urbis.
ſ Magiſterium. quia magiſter militum.

t Comitiue. quia ſit comes conſiſtorij ſiue palacij principis.

n Pꝛoconſulare.quia ſit pꝛoconſul.
x Aicarij.quia ſit nicarius principis.

y Jur gium ciuile.nam criminale non inſtituitur per procuratorẽ

uit.. de accu.l. tunc conuenit. . ff. de publi.iu.l.pe. F. i. niſi in crine

iniu.ut.j.de iure iur.il.ſi.
3 Libꝛas. publico inferendas.
a Ab officio.i.officialibus.

b ꝗq Aocd ius. ut nõ liceat ageꝛe ꝑ ſe ſʒ p pcuratort.
c Aſq; detenſiue ⁊ incluſiue. ſic ergo illuſtres ⁊ ſuperilla
ſtres hoc fernabunt ⁊ eſt ratio quia ratione dignitatis debent ſe
dere cum iudice. ſed ſi allegarent ſtare deberent ⁊ ſic unum abſur
dum inde ſequeꝛetur ut in cor. buius antẽ.ut ab illu.? qui ſu. i⸗.

d Ceteri.clariſſimi ac ſpectabiles.·

e LCommune ius.ut in criminalibus ex quibus imponitur pena

uſq; ad relegationem non poſſit inſtitui procu.niſi in caſu iniuria .
rum.ut.j.de iureiur.l.fi.in inferioribus.ſic ⁊ in pecuniarijs can.

nt dixi.S.e.l.cum rem.
f 1

R pecuniarijs. quare boc dixi.ð. e.l.ij.
3 Et ſi.ideſt quanuis.
hb Seutentie.ſ. conuentionalis ac ſi dicat licet preceptum aut ſen

tentia qua quis ad iudicium uocatur minime deſinet ut uocatus
hab eat hanc electionem.ſ.ut ueniat uel procuratorem mittat ba

— —
S
=
=

=
=

bet tamen ex hac lege. Accn:ſius floꝛentinus legum doctor.
nuh NPaſſim. i. indiſtinte.
oe k Faeultatem. ut. ff. ð inin. ſed ſi unus. 5. idem iul. :. ff. fa. her. pla
lib ne. ? inſti.de ijs per quos agere poſ.S.fi.⁊.ff.de arbi. non diſtin
Awodbet gui.5.ſi domini.⁊.5S.de ijs quiad eccleſias conſu.l.fi.F. cũ antem
kendt, c6 hodie primo iu
loretn rat de calump.quã .
lcknit conſtituat pꝛocuna COM q Aog iũͦs ſtabit uf
eeſan. torem. ut. j. de iune Gad illuſtres ſolos cèteri uero co
oauntnut iur. peꝛ ca. l. ij. ..ſin munè ius amplectantur.
eſtem auüt abluerit. ul alit MMp. Arca. 1 Hono. ? Theo.
lndom dic ut ibideʒ dixi. antennio. p̃ꝓp. . . . .
kiulin 1Niſi poteſt glibz n pecuniaruũs cõtrouerſiis
dn pflelitigare ſi unlt eEet ſi ſpẽaliter hoc pᷣcepti uel
nſucttlad. nilſi cc. L ſententie mime deſignat autoritas
anmg m Zuſtiores. ſ. Pen paſſiʒ unicuiqʒ ſi iñ ita maluerit .
nibean; raloEes. ut. .l. pxr. ꝓpꝓcuratoré ridendi tribuim facul
unulbtr nel dic ipos dños tatẽ:niſi ſorte quoſdã iuſtores nõ
umiam luits. quando non nuncq; ob cãs uebementiôres maͤ
tnii poſſunt pei pcura primi iudicis uocabit autoriias.
tonigorr tores agefe qð qñn . lä
ſüdela. qenenit. ul. fl. e. „ Me liceât po ctioribue procini
targ1fn. in prin. ut. ſ. de ijs um lusgannbue pftazc: ucl act5t
ſaſin qui ne. e. l. ij. uel tee in le tranſterre. Xini.
N tio qꝛ dñs melius s
erolfe ſtit ueritatem qu.z Appr. Diocletia. ? Maxi. Ariſ
letmina galior peiſona dii SJuine admoduz conſtituit
nui in Non ita firoſa. diuus claudius cõſultiſſimꝰ
* AVehementiores nceps parés nf̃ ut iactura
ſuntit 8 ii. expeditiores. na cãe alficerent ii qui ſibi procinium
W nnnõ eſt ſic rirou1s. potentioꝝ aduocaſſent: ut hoc ꝓ
iun ° WMarmi man voſito metu iudiciarie lites potiul

mü nocat qcun luo marte diſcurrerẽt q; potẽtioꝝ
nleſe im audientem re domoꝑ opibus niteꝛentu: quèm
enuind ectu enim parnũ palam eſt in tantum pronincialiũ
uneAd ſaltẽ eſt magnns. qõnibus eſſe ↄmotũ ut huius ſãc

ilmn Ne liccat. dixrtdö niis zectores pꝓuinciaxꝝ cuſtõdes
nig enteri. licita procuratione 2 cõtẽpte huius rei uindices fece

uſiu eius ocaſione. ſe rit.ſ.ut in actorès ſeu ꝓcuratores

ne uitur bic 2 i alijs
tonad d . de illicita nw onm
tizila nia mala exempla ſunt orta ex bonis rebus nt ait Saluſtius.
dmf gH d Juine admodum. i.ualde. ben.
ntilimn I Lonſtitnit. ideo de nono conſtituendum non eett.
n. Afficerentur. an ipſo iure quidaʒ ſic. tu dic per ſententiã
dennm nanm dicit afficerentur ? non ſunt affecti. ut.i.e.l. pꝛoxi.item qꝛ hie
tytimdoomf committit ſtatim duo. ſ. uindictaʒ 1 cognitionem huius pene ſiue
aucture debui ſi appareat id commiſſum hoc implorante debito
tc0s. rezquerelam exponente. YU

1 Potentiorum. non loquitur de quolibet potentiore. ſed de eog
ranone officij eſt potentior ⁊ minacem poteſt feꝛnorem oſtendeꝛe.

4 pnht uununnt c.j. quod me. cauſa ſi per impreſſionem. ⁊.j. ſi quacunq; pre.

nimm po.l. i. ..j. ſi rec. pro. uel ad eum pet.l.i.⁊ patet hoc. e.l.ſiein ſiubi
AAiicit ne preiudicet ⁊c. ſic differt hic ti.ab eo de alł. in:ubi de poten
Nim txęe alia roõne tractat. ut.ff. de ali.iu.mu..iij. ⁊.ff.ſi ex no.c. a.l. i.. ſi

wA, n maioni officiali. H
— MV Aduocaſſent. uidetur ergo quod ex hoc ſolo quod paciſcantur
giis Ae patrocinio licet non fuerit preſtitutum puniantur uel forte de
iſkeum⸗ quitate tunc non punitur. ut. ff.de in ius no.l. q;uis.

H Pronoſto.b pnl noſuo ucl icezi añpoſto.ſ.amiſſoe cie.
Mante.i. equaliter uel ſuo ordine.

vinn, 3 Opibus. l ſufſragijs.? quod dicit domop.i. ilis de domibus.

nint4H ut. ff. ſi cer. pe. lecta in princi.
gamcn; dàada Auem. ſ.diunm clauchum.

no Hauius. ſanctionis qua propibentur potentes patrocinari.

L Luſtodes. quo ad amiſſionem cãe ſed nindices quo ad penam
iimponendam. ”

„ Fecent:. diuus claudues.

deſinat. opponitur. 5. de aduo. di. iu. l.ij. ſed ibi in decurione. bic

. —=W
Sðð 8 . Ken⸗ 4 Z 4 0
S“ * . R—ððõäs

e Actores.i.aduocatos quos uocat actofes.quia canſaʒ agunt. ſed con
tra.j.de ſuffra.l.i.ſed non poteſt aſſumi interiorem poteſt tamen ad ius
obſeruanð uel ibi non erat potentior. H
fSubſidia.ideſt an xilia.
g Aſurpatos.i.male queſitos. Sed fedemptos.ſ.pꝛecio.
h Seuera.i. capitali ſecun
S Adum. B. 7 dicitur ſeuera i
in ſubſidia negociorũ uel uſurpa faciendo uel nerius ſecun
tos gratia uel redemptos ſeůera duʒz aʒ. pro motu indicis.
ſnia uindicarent. Quare quũ inte. i Quere. qꝛ diuus claud
ſit ⁊ uniuerſe oĩuzʒ ⁊ pᷣcipue tenuio ⁊c.⁊ ẽ locus ab antoritate.
rũ qui ſepe ĩpoꝛtunis potẽtiũ inte k Tenniorum. fanetur de
ceſſionibus oprimunt intẽr litiga bilibus. nt hic ⁊.j. quãdo
toꝛes audiẽtiã iuã imptiri debebis impr. inter pu. 7 ui.l. i. ẽ ñin
nec mẽtuas ne preindices clariſſi autẽ.de ma.prin.s. ſi tibi.
mis uiris quũ diuus claudius bu Il Qui.ſ. tenuiores.
ius ꝛei rectorem pꝛouincie diſcep m Inter litigatoꝛes. boeip
torem ⁊ ſi res poſtularet ultorem ſum conquerentes cõque
ſpecialiter ſeceꝛdttt. tfitur enim ꝛeus de tali po
Mpr. Hono. 1 Theo. Jo. p5Bß. curater.
AIcuiuſcũq; modi actionei n Debebis. o pᷣſes ꝓnĩcie.
dd potentioꝝ fuerint delate o Metuas. 1 ſic loquiur
pſonas debiti creditores iactura preiildldl.
multent᷑ apta eni cłdẽtiũ nur᷑ uora p Preiudices. preiudicat
citas qui alios actionum ſuarum enim nam alias clariſſimi

redimunt exactores. xv. uel illuſtres nõ oneniũtur
üüſub pꝛeſide. ut. j.ubi ſena.
Pẽ iis qui potentioꝝ nom ne ulcla.l. ij. que icipit quot.
titulos prediis affigumt uel coruʒ 7.ð. ð offi.rec.pro.l.ij. ſed
nomina in litem pꝛctendunt. rõne delicti hoc ſit. ut ⁊.j.

, è ubi ſena. vel cla. l. i. opti
M. Ho. ? Ar. Augu. Meſſ afſe. mü ſimile in autẽ.de man.
Nimaàduertimus plurios ĩ pꝛinci. .patrocina.
iuſtaꝝ deſperatione canſax q. Specialuter. ? ideo alij
potẽtiũ titùlos ⁊ clariſſine legafe nõ põt. at.ff. de of.

priuilegia dignitatis iis a qbus in .e. cui man. eſt iuriſdic. l.i.

ius uocant᷑ obtinere. ãt ne in frau in prin.nec ob.j.de iu.a iun
dem legũ aduerſariorũq; terroꝛeʒ dice in finam hic dat᷑ iurii
his noibus abutant᷑ ⁊ tituli q hu ictio ab ipſa ↄſtitutiõe nu
iuſmodi dolo ſcẽtes conuenerint a principe ꝑ ↄſtitutionẽ nt
”èLMBBı ordinarius ſit ſilius cauſe
ffpppaliter. 2 ideo delegari
põt nt.ff. de oſ.eius.cui man.eſt iuri.l.iibi:ãt ut delegatus ſimpliciter
qꝛ deceſſiõe actionis hic ti.dicit in eica.⁊ in.l.ſi.iõ diſtingne qꝛ ãt ſit in
ulitia noluntate aut inter niuos.pꝛĩo cãu ualet.ut.ff.de le.iij.l.nomẽ.⁊ de
liber. le.legaui niſi erat iam ĩ iudiciũ deducta quo caſu agit hĩs.⁊ ꝙ ſe
quit᷑ legatario pᷣſtat.nt.j.de litig.l.qcunq;.⁊ aut.ibi poſua nũc ſi brs.fo
ſiqdẽ potentiori rõne officij amittii.j.l. ꝓxi.⁊.j.qui da.tu.poſ.aut.mino
ris.ſi alia rõe iũc hẽt locũ ti.de al.iu.ſi nõ potẽtiori.ſi eſt ĩ indiciũ deduce
la nulla eſt ceſſio niſi in caſibus nõ m amittii actio licet fiat ceſſio de ea li
tigioſa. ut.j. de litig.l.ii.⁊ ſ. ſi.ſi ãt indubitata.i.ĩ iudiciũ dedncta ſi ↄſtat
nerã ceſſionẽ nalʒ nt ꝑ totũ ti.ð hr̃di.uel ac.uẽ.ſi at ↄſtat eã ſimnlata nul
la ?ẽ.ut.j.plus na.ꝙ agi.cc.p totũ.ſi dubitat ſit ſimulata ul nõ ex tubus
preſumi ſumnlata.ſ.qꝙ ſit pro paꝛte nendita ⁊ pro parte donata. item mi
nori precio nendita. item quod titulus ceſſionis nõ ſit inſtrumẽto ceſſio
nis quod eſſe debet in prin. ut.j.man.l. per diuerſas.. l. ii.
tſ Acauiuſcũq; actiões.aliud ſi res.qꝛ tũc nõ amitti.nt.ffde al.in. ..
pe. uel aliter ſolue ut ibi. uel hic de potente rõe officii: ibi alia ratione.
ſ Delate. ab eo cui ↄpetcbant. Nenſonas. preceſſionem.
tCꝛedentium.i.creditorum qui cedunt ⁊ quibus ceddtitu.
u Redimunt. gratia uel precio.ut ⁊.S.l.ꝓxi.⁊ nots quod hec lex reſpicit

Aultimã partem rubꝛice.ð his qui po.no.

X De his qui potentiorum.ſuperior ti:.pꝛobibuit actorem aduocare po
tentis patrocinium nunc econtra in reo probibet.
a Nimaduertimus.plurimos.ſ.reos conuentos.

3 Titulos.i.ſupraſcriptionẽ qdazʒ ꝙ hec domus ſit cniuſdã potẽtiſſimi.

nel noiĩe cuiuſdã potẽtiſſimi poſſidet ut ꝑ hoc ſub ceꝛis iudicibus conne
niat.ut.j.ubi ſe.uel cla.lij.uel minores det ſportulas.ut.j.ð fruc.⁊ li.ex.

.l.fi. uei conueniatnr in ſcrip.ut.j.de digni:quot᷑.li.xij.
a At pro ſel.· Qui.ſ. potens. Conuenerint.i.conſenſerint.

a Nota.i.fuerint inſames.ut ⁊.j.in fi.l.⁊ etiam de crimine ſtel.poſſunt aa d Vt nemini.ſuperiori titulo dixit de nexillis titulis.hic genera 2 7
cnſari quum titulus criminis deficiat. ut.ff.de crimine ſtel.l.uij. liter de ſignis.item.õ.non licebat ante li.conteſtationem.hic nõ li
b Nominibus.ſ.adiectis. Plumbo.quod deferent ad metalla. cet etiam poſt litis ↄteſ.⁊ ideo ſi quis ſigna imponit poſt li.cõteſ. dnt
c Rei.l.corporalis pro qua conuenitur. non patitur penam ſuperioris tituli. ſed iudex eum puniet pꝛo ne
d Et iuris.i.in corporalis ñi ſeruitutis uel actiõis ꝑſonalis qua ↄuenitux· motu ſuo. Accurſius florentinus legum doctor excelentiſſimus N⸗
pꝛo re corporali que lʒ im e Epe ea ſi n
proprie poſſideri dicunt᷑ a . gna. ſclʒ de
debitore:ut.ff. de pe.here. afficiẽdi ſũt publice ſnie notã.Qðᷣ niſtramus. Decernentes iudices ᷓ appellã ka
.l. näliter 2.l. et. F. pe. ul dic ſi nulluũ ĩ hac pte ↄſenſũ pᷣbuerint eoꝝq; officia tricẽis libris auri mi tur bononie ſeſgilaã *
de iure.ſ.emphiteotico ul ut libelli at niili eoꝝ noibus ul edi ctari: ſi talẽ accuſationẽ uel admit f Impoſita. ſcz ab D vee
dic pꝛo eodẽ poni põt rei bus affigant᷑ alienis eatenus ĩ eos tãt uel deponi tam ſcribi ↄcedant. actore. o.
.ſ.⁊ iur̃.i.rei iuſte poſſeſſe. ꝗ feceꝛint mncktet lerr⸗ plübo g Detrabere. etiam ę Ge
ut.j.ſtatim dicet uel ecõtra ppetuis metalloꝝ ſupplicijs depu 2 ml, ſi Ir; autoritate tua. ut ?
e.i. ita ut iur̃ ↄueniri poſſit. tent. Quiſꝗs igit lue pulſaius cũ 1o enn min lccatſene iucicie au er.f. qnod ui⸗att uint
e ¶ Tituluʒ.i.actionem qua ipſe ⁊ rè ſit poſſeſſoꝛ ⁊ iuris ⁊ tiiuᷣ lius eng. us lponere cdam.l. ſi nitem. 5. ſie
pulſabaiur. luʒ illate ſolẽnit᷑ pulſatiõis ẽxcepꝑit 2 1. ſi ad ianuã. ⁊.S.teti. uſnn
fEExceperit. ideſt repellai ↄdictoriis libellis ãt titul alterius Mpr. Prohus.a. Octauia. .i.in fi. ar. cõtra. . .„H wemul
excep. . nomẽ crediderit ingerendu eidẽʒ Epẽ reſcripiuʒ eſt añ ſniam ge iudeis nulliuns. nſif
g Eius poſſeſſionis.quu, poſſeſſiõis ãt cã q; ſub hac frauð ſigna ꝛebus quas aliquis e b r Eb', alus bi
in rem agitur. qt retinere ãt cuitare tẽtauerit amiſ nebat iprimi nõ opoꝛteꝛe:⁊ puta ticuuul. „Wi
h Cauſe. cũ pſonali actõe. ſiõe mulctet᷑:nec ꝛepetẽde actõis ẽt iõ ea rebus aut fructibus apud te i Nemini ſetioo. loand
i Retineꝛe. quando ĩ rem. ſi ei ꝓbabilis negocii meꝛita ſuffꝛa oↄſtitutis illicite ĩpoſita poteꝛis iſe k Suas.i. ſeij. konec
k Euitare. qñ in pſonam. gant᷑ hẽat facliatẽ. Eòs ſane ꝗ ſe licite detrahẽ. ut amotis his ca q l Aliquis.ſ. alius Atldam
¶ Multetur ſed cui dabi: ſpõte aliẽis litibus ĩſeri patiunt cu ex officio tibi infertur terminetur. apoſſidente. ſS üüs Lbbin
bec mulcta qdam ſiſco. ſʒ his neq; poſſeſſio neq; ꝓprietas Mp. Dio.⁊ Ma.aa.⁊.cc. Gra. quas ipſe tenet ſint (par
puto advſario. ut.S.t.i.l.f. pꝓpetat uelut ſam ſue ꝓdigos ⁊ ca Eb quᷣas ali ðᷣtinet ĩprimẽ ſue vl aliene poteſt Aumr
m Actionis.i.defenſiõis. luniaꝝ ꝛedeptoꝛes nõri opoꝛtebit. ſigna nmini lʒ: ⁊ ſi ſuãẽs uel poneꝛe ſigna.ſʒ nõ uſn
n Eos potentes. obligatas ſibi eas ẽe aliqꝗſ affirmʒ. uexilluz uel nelatt itſwnel
o Ut nemo priuatus ſupe At nemo priuatus titulos pre ã. . . l ·. J. ij. Fn
riori ti. dixit qñ dicebat ꝙ diis ſuis uel alienis imponat uel Ne fiſcuᷣs uel reſpblica procu i Ne ſiſcus. i. pio
ſua erãt aliena nũc qñ ſuã uela regalia ſuſpendat. xyvi. rationem alicui patrocinii cauſa curatorſidd. ni
uel alienam dicit ſuam. in lite preſtet xvii n Vel ꝛeſpub. z ge Mdcäe
p Egie.i. ad regiã M. Ho.⁊ Theo.lauiaa.ppᷣ. . neralit᷑ phibnit. ð. n n
r maieſtatẽ ptinet. Egiẽ maieſtatis ẽ ut noſtre Mypr. Goꝛ.a. Legiti.⁊ aliis. paociniũ põt nunc eienm
q Imputand vr. n. tm̃ domus ⁊ pr̃imonia titu Eipublicè iuribuſ adiuuari iñ ſpẽaliter ꝓphibet bu
ipſe nelle ea publico iuri ð lox inſcriptiõe legant᷑. oẽs te ſub obtẽtu q;titatis qᷓ; ei filcũ uel rẽpu. ſiue fluun.
putari quũ ipſe inſcribat ei igit itelligãt publico iuri eſſe ipütã Qẽ reipubli. debes z iur̃ rõ reipublice.i. ſiſci pꝓ huiiremn.
ſuũ nomẽ quũ ꝓpriũ ſit eꝛ dũ id cui nom̃ dñicũm preſcribit. nẽ deſideras. Dem.a. Teꝛcu. curatorem. ehmmt
gie maieſtatis ſua primo M. The. ⁊ Aal. aa. ad Fl.ppᷣ. Am allegas piẽ rex ul acti o Eipubli. ulbor
nia tali gaudere in ſcriptio E gꝗs uela regalia ſuſpẽdere onũ didiã fiſco quo magis tbic cõſite me
ne nt.j.de bo.ua.l.iij.li.x. ul uitᷣlũ audeat ſiñ pᷣceptõe iuribꝰ eius ꝓtegaris uelle te dona baĩ ſe de flma
eſt ſimile ad.l.iſtam. ff.ðẽ iudicis ↄpetẽtis alieniſ ꝛeb iponẽ re huiuſmõi litiũ donatõeʒ admit bere ſuo creditoꝛ. lara
repn.l.fi.in fi. quas quocũq; mõ qualiſcũq; ꝑſo ti toꝝ meoꝝ diſciplia ñ patit: vñ̃ ſed a ſiſco ↄtra ius int
r Bñicnʒ.i.nomẽ dñi ĩpa na poſſideat lʒ nõ dñs licet iniuſ· uus tuũ ſi ꝙ tibi ↄpetit ciira iuidiã ſe iuran ↄtra pria diOmgl)
toris nel.i.eius cuius do poſſeſſor ul temerarius inuaſor q fiſci mei tueri ſolemniter cùra. tum poſtulabat. ʒ mhn.
mus nel poſſeſſonẽ ⁊ bo poſſidet doceat᷑. Eum aũt qui hec M. Dio.⁊ ma.aa.⁊.cc.amohiõi. in ultima. I. buins mdl
quũ dñs poſſeſſiõis inſcri faceꝛe auſus fuerit ſi plebe ẽ ultio Bhõꝛret a ſeclo noſtro ſub ti. nõ conſitebat e uußtmnt
bit ſi at aliene poſſeſſionis ſubdi ſupplicio li clariſſim uel cu pretextu debiti ꝓcurationẽ debere. uel dic qð üiunpn
gs inſcribat nõ ↄſiſcat᷑ poſ rialis ul miles ul cleric ꝓſcribend coõtra priuùatos ſiſcum preſtare. bic ↄtra debitores Aunde
ſeſſio illa. ſʒ oĩa bona ĩſcri ðpoꝛtatũq; nõ ſolũ ciuitate rõana Dem. aa.⁊. cc. Achilli. except. intos ſe in nnli
