a deferente. ⁊ ð his
habel. ff. e. l. inſiur.
ad pec.s.ait pꝛetoꝛ
7.5. iuſiuran.
ſ Legibul.ſuper iu
ramento calũ.⁊ in
litem ⁊ alijs.vt no.
eff. e. l. i. . etiam ſu
per iuſto excepta fe
cuſatiõe que hodie
fit ⁊ tempoꝛe ſenten
tie. vt. ð. e.l. i. in pn.
nam olim fiebat p
ſententiã. vt. ð. e. l.i.
tc AUm quis.
exigebat. in
iudiceio.
n Eo.ſ. legato.
Xx Manikfeſtum. ſt
per teſtes. ſed per
ſcripturam teſtamẽ
ti ſecundum. P.xł
dic etiam per teſtes

y Accepit. hoc pꝛi

mũ ſolnit.ſ.ne bis
itaq; ⁊c.aliam que
ſtionem ſolnit ibi.
ſegd ſi verum.
3 Lucrum. imo vr
de dolo.l. ꝙ ſi dele
rente. vł ſi iuratum
eſt ſiue delatiõe tũe
detur de dolo. vt i

.e.ti.l. l.ſi legatarix

que ſunt contra nõ
conditione inde.ð
qua hic dieit. So.
h corrigit illaſ quo
ad hunc caſam.⁊ e
rit ratio.qꝛ ſacram̃
tum obtinet vicem
tranſactionis.vt.ff.
.c. l. i. T. l. j. ⁊. l. tij. ſ
tranſactio non po
teſt fieri niſi cogni

tis verbis teſtament i.ergo nec iuramentũ deferri. vt.ff. de trãſac.
.li.de his.⁊ quemadmodũ teſ.ape.l.i. vel ibi erant cognita vba
teſtamenti.hic non. Itẽ no.hic ſpeciale vt retractetur iuramentũ.

pt.ff. e. admonendi.

a Ne quis.potes intelligere vt de falcidia non fuerit facta queſtio
? ideo ipſo iure in ea non obſtat iuramentum. vl ſecundo dic

de ea fuerit facta qõ ⁊ ſacramentum delatum ⁊ iuratũ ꝙ fal. non
habebat locũ.nam dicit ex hoc delicto.ſed poteſt intelligi ð alio

pꝛiuato delicto.

b Si certum petatur.de actionibus perſonalibus dicturns de2

ditione pꝛemittit.⁊ pꝛimo de illa qua petitur certum que eſt gene

ralis. vt. ff. e. l. certi. Opecialiter etiam dicit hic ti.de condit᷑. certi

ex mutuo in qno ſeruantur quedam ſpecialia.vt.ff.e.ſingularia
⁊ boc dicit ſi certum pe.i.mutuũ. nam reſtringitur eius
ſignificatio.alij dñt eſſe actõis nomẽ. vt.ff. de triti. li.

Eꝙ equam.quo ad ius ſcriptum.

Mt
Koilin
ne
apeſon
ol ſj 1
n gejt⸗
unon
liin
fnmn
Cninr pto
Oenunt0
noun ſu
clormnla.
Nbariſil
o Kfnde
ſdeimrede
nno cen
6 Cwenss.
goſere n
pofatnani
lli.
Vin
en. p
aebvrtbei
ſecto.
Ponine i
no tbieſte
cveſta tf.
Klinämos
tbiſtiolen
lulam tbi
ſetaconen.
Knonie
Alonicdo
Nineſttſtpr
neono f
1 Niennon
ſrtqfdir
Clgnone
1Gnndns
1belenen⸗
Npoſia.
igage
innifede
nl ente
pfen 1r,
llh.
Kileonn
AUurtin
NMlalte
lſtnfe
Arondan
tſeenpe,
Cmnit n
Dldeo

8 d Aſitatam. quo ad conſuetudinem.
e ¶Es alienum, ꝙ pater tuus debuit.vt.fl.ðe ver.ſig.l.cedere.ꝭ.es.
ring⸗ NPertinere.vt.õ.de pac.pacto.⁊ fa.ber.licet ⁊.l.ea.⁊.j. de here:
liſ ac.l.creditoꝛes.ᷣ:.l.pꝛo hereditarijs.⁊.j.de excep.l.i.⁊ eſt alia rõ
nu qꝛ perſonalis obligatio non ſequitur fundum etiam obligatũ.vt
in res. Neʒ ⁊ alia. qꝛ
inniit legata non conſue WiamnnumA ur.
ſelti uerũt eſſe ve dãno
ſan yvt. fl. man. ſi hefdi Mpa. Seuerus ⁊ An.aa. Mo
inn tatem F.i. ſed reuo gdeſtino. .
Nilit cantur pꝛopter es Eqʒ equã :neq; uſitatã ꝛẽ
i gi⸗ alienum ⁊ debituʒ deſideras:ut ès alienuʒ pa
rtiſenn bonoꝛum ſubſidiũ tris tui ñ ꝓ poꝛtionibo hr
lirant yt ſint nulla. vt. fſ. litarijs exoluatis tu ⁊ frater tuus
anmn de bere.iſti. l. ex fa coheres:ſed pro exſtimatione rex
nt cto. F. vnde ſcio:· prelegatarum: quum ſit exploꝛati
hrs ij. de iure dell.l. ci iuris hereditaria onera ad ſcriptoſ
ünin mus... licenta. heredes pꝛo poꝛtionibus heredita
e R g Caneris. per ad rijs non pro modo emolumenti p
lnſctf agnoſcere videris tiere :quod nec tu ipſe ignorare ui
liſtil pꝛo rata.ar.j.ad.le deris:quum creditoribus ſecundũ
n fal. l. i. ſoꝛmam ueteris iuris pꝛo poꝛtioñ
gtur bq Aaãuis. tu tua cauris.
ten am. per Apa. Anto. a. Hermogeni.
lipe videbatur tibi que Naãmuis pecuniam tuã Alſ
Onſni ſita actio. cclepiades ſuo nòmine credi
tſn ſn Nomine. ſi anteʒ derit:ſtipulando tamen ſibi ius ob
ptum ttri tuo tibi eſſet actio ligatiònis queſiuit: qnam pecuniã
tntimhl queſita. vt.ff. e. cetti ut poſſis petere mandatis tibi ab
tneri §. ſi nũmos licʒ ſi eo actionibus ↄſequeris.
uht heni tibi ſtipulatuſ eſſet Mdpa. Goꝛ. a. Dempꝛonio.
ohiiſOan nullam tibi quere OQſqui officiã adminiſtꝛant
Glidunn ret actõnem. vt ĩ. e. neq; per ſe:nʒ per alias ſup
Nenſortt. .l. §. quoniaz.
HGmnn. Kk Stipnlãdo. niſi
ucnn of enim eſſet ſtipulatus non quereretur ſibi actio.niſi ex ↄſumptione
iddtNi nam eo mõ recõciliatum eſſet mutuũ ꝙ dic.vt. ff. e.l.ij. F. appella
doblg e ta. Itẽ an nouet ſtipulatio ſequens actionẽ que oꝛitur ex numera
e,tliden tione.⁊ qñ dixi.ff.e.l.cerii S.qm̃ in glo.ſ.condi.rem ⁊c̃.
vedelgtéu QObligationis .ſ.certi con.ex ſti.nõ ex numeratione.
rdede m Mandatis.vt negocium tuũ geſſiſſe videatur ratum te habẽte
WN in ſubſidium pecunia conſumpta per debitoꝛem.
ſonrcinö n Conſequeris.vtili nego.ge.vt.ð.de rei ven.mater.vel depoſiti ſi
Gtoneimti erat depoſita.⁊ generaliter ex quouis contractu ex quo apud eũ
biediet ⅓ ſuit. Sed ꝗd ſi pecuniam alienam quam dedi mutuo ſtipulatus
ngtili,0 ſum mihi reddi.⁊ dñs ſuam pecuniam vendicet antequaʒ ſit con
unetain ſumpta. an tenebitur mihi ille cui ego numeraui de equitate.vide
iog von. tuꝛ ꝙ non ar.ff. de in rem verſo.l.ſed dicendũ.⁊.fl.de condi.ſine
rckirtin cauſa.l. i. in fl. v.l. i.. .iij. Item pꝛo hoc..ff. de ſtip.ſeruoꝛum.l.i.
coniatt F.ij. ſed econtra ṽ ꝙ ſic.qꝛ in genere debitoꝛ ẽ ꝙ non parit.vt.j.

ielitlin .e.l. incendium Itẽ quid ſi dedi mutuo pecuniam alienam.neq;

ſcdn debitoꝛ vult eam conſumere.qualiter a me connenietur.vr̃ ꝙ non
feitich poſſit. xt ar. ff. e.l. non omnis. .⁊ cum pecunia. Item condi.ſine
e feni cã non datur. qꝛ ex cauſa eſt apud eum que non ẽ finita. nec dal
togi reſpectu poſſeſſt ionis. qꝛ ad certe pecunie petitionẽ poſſe eſſoꝛ non
runed. eſt aſtrictus magis videtur verum vt teneatur quaſi cõſumpta pe
cunia.qꝛ per eum ſit ne conſumat. vt.ff. de condi.⁊ de.l.iure ciui
tfruent . li. Si vero bona fide hoc faciat.non tenetur.vt quia ẽ ei denñcia
– tum a dño ne couſumat. vt.f. e.l.nam ſi fur. ? facit.j. de diſtra. pi.
pG ſi maritus. 2.5. de rei ven.ſi ex pecunia. .⸗
u 6 e Os. adminiſtrant ad tempus.ſecus ſi ſunt perpetui.vt.ff.
ſlge .e.l. pꝛeſidis.
1iwun, p Fenus.i.fenerando alij idẽ ſi ſine fenoĩe det.⁊ idem in quolibʒ

=

4n contractu. vt.fl. e.l. pꝛincipalibus..S. de ↄcti. iudi.l.i.⁊.ff.de con
nen H trabẽ.emp.non licet.⁊.l.qui officij.an ſumere vr̃ ꝙ poſſit.vt.d.l.

n .fl. e. pꝛeſidis in fi. ꝙ intellige a non ſubditis ne ſit contra.ſ.e.l.p.
en gq ſ Jabſentis. ſ. Ticij.
in 4 frNomine eius.vnde directam actionem di. non tibi queſi
ſunn ſti. vt. ff. e.l. certi conditio. 5. ſi nũmos. accurſius.

e

%

ſ Nomine. ab eo cuius fuit pecunia volente eo agere tiñ aduerſus te.æ
dic nomine.i.contractu vel actione. vlł dic debitor. ⁊ dic ꝙ tepꝛobat ꝑ
in integrũ reſtitutionem. vel verius repꝛobat eo ipſo ꝙ nõ vult agere ex
act.ſibi queſita. Alij dicunt eo ꝙ ratum non babet. ꝙ non placet.ſz re
pꝛobet vt dixi ei ẽ queſita.⁊ ignoꝛanti ⁊ inuito.vt ⁊ als.vt.ff.de ac.⁊ ob.
.l.ſi a furioſo.⁊ iõ eã cedit
vt hic dicit. Sed quid ſi
dedit noie abſentis.⁊ po
ſtea incontinenti ſibi ſtipu
latus ẽ.⁊ abſens vult rotũ
hr̃e contractum. foꝛte dici
põt vt tantum ex ſtipulatõ
ne agatur.vt.ff.de noua.l.

poſitas perſonas tempoꝛe officij
ſui in pꝛouincia fenus agitar̃ poſſe
ſepe reſcriptum eſt:
Mpa. Nhil.a.c. Maximo.
J abſentis pecuniã nominẽ
cius fenoꝛi dediſti:ac repꝛo

bato noͤmine mãdatis àctionibus cum enim.nec dicam pꝛio
expeꝛiꝛis preſes prouincie iuiſdic ri eſſe ablatam actionẽ.qꝛ
tionem ſuam prebebit. Idẽm ſi nec habniſſe vr̃. vel dic ali

ceſſaris mandatum anĩadueꝛteꝛit
utilẽm tibi aduẽrſ. us debitorem ac
tionem eo.nomine cõpetere nõ ne

ud eſſe quũ quis nomine
ſuo numerat. ⁊ poſtea ſti
pulatur.⁊ aliud quũ alteri

gabit. , . us nomine dedit.ſic ergo
Myprs Diocle.et Maxi.aa.et.cc. tenetur duobus.⁊ cui pꝛr
Ariſto Qemo et Proclo. ns ſoluerit ille habebit. vl

Jnon ſinguůli inſoͤlidum ac
cepta mutua quantitatè uł
ſtipulanti creditori ſponte uos ob
ligaſtis:licet uni numeꝛata ſit pecu
nia:ul interceſſionis nomine hanc
pro reo ſuſcepiſtis obligationem:
fruſtra ueremini:ne eiꝰↄ pecunie no
mine uos conuenire poſſit quam
alij mutuo dedit:ſi intra pꝛeſtituʒꝰ
tempus rei geſtẽ queſtionem detu
liſtis. Ac multòmagis inanem ti
moreʒ geritis:ſi pẽcunia numeꝛata

dic ꝙ non potuit nouare.
yt. ff. de pꝛocu.l. mandato
⁊.l.pꝛocuratoꝛ to toꝛũ.⁊ ð
iudi.l.ſi petitoꝛ.⁊ h placʒ.
t Actionibus. ſi cedat ac
tionem directam habes ſi
non vtilem.
n Idẽ pꝛeſes pꝛonicie.
x Ceſſaris.qꝛ non cogitur
mandare.niſi oppoſita ex
ceptõne.
y Mangdatum.i.ceſſionẽ.
3 UVtilem. quaſi tuo nomie
dediſſes.vt.ff.ð admi.iu.
.l.quũ queritur.⁊ ad hoc .j.de contrario iudi.tu.l.ſi non.
ña LTibi.ſ.cuius nomine eſt numerata.
b ſ I non ſinguli.pone caſum tres fuerunt conſeſſi ſe mutno.x.acce
piſſe.⁊ vni tantum fuit numerata.dicit ꝙ alij ðuo non tenentur ſi nullũ
hoꝛum quattuoꝛ interuenit.i.quia non obligauejt ſe inſolidũ re.vł verb.
conſtituentes ſe reos.vel ſi non ſideiuſſerunt ꝓ eo qui accepit. vel non
eſt lapſum biẽnium vni. IJem eodem modo pꝛoſequaris in tribus qui
confeſſi fuerũt ſe accepiſſe oleum. ſed vni numerata fuit pecunia.nã duo
tenentur.niſi aliquod ſupꝛadictoꝛum quattuoꝛ interuenerit. ſed tũc tenẽ
tur ſicut tercius tenebatur. Item ille ẽt cui pecunia ẽ numerata non tenei
ad oleum.ſed ad pecuniam quam nere accepit.niſi in ſtipulatione fuerit
oleum deductum. vt ⁊.j.l.pꝛoxima diſtinguitur.
c Inſolidum.te ⁊ ipſis mandantibus a volentibus
d Quantitate.qꝛ numeratione tenetur inſolidũ. Sed bic quomodo qnũ
eiuſdem pecunie dñium vlł poſſeſſio ñ poſſit penes plures eſſe inſoliduʒ
vt.ff.de cõmo.l.ſi vt certo.ꝭS.fi.ſed.N.ſi uni numeretur alioꝛum uolũta
te.ut.ff.de ſolu.qui hominem.i.i.⁊.ff.de duo.reis.l. eandem ⁊ ad boc
.j.de ðᷣno.reis.l.expꝛime.⁊.j.locati.l.ſi diuiſa
e ¶ Stipulãti.repete ſi non.⁊ ſic non ſient per ſtipulationem dno nel plur̃s
rei debendi.ut inſti.dðe duo.reis in pꝛin.⁊.j.de duo.reis.l.pꝛopter⸗
Iterceſſionis.repete ſi non.ſi ergo interceſſiſſent.inſolidum tenerentut
nt inſti.de fideiuſ. .ſi plures.
g Preſtitutum. ſ.biẽnium.unt inſti.dðe lr̃a ob. F. multum.
h Beſte. qualiter fuiſtiſ confeſſi.ſed alij fuit data ⁊ non nobis nt ſperaba
tis. xt.j.de condi.ex lege.l.ſ. Sed opponitur. hic non pꝛoponitur ⸗
interuenerit ſcriptura confeſſionis.ergo etiam poſt biẽnium poteſt exci
pii. qnũ.biẽnium obligat ubi littere interuenerũt. ſed dic ⁊ hic ſuiſſe ſcrip
turam. Item nec obſtat.j.plus na.ꝙ agitur.l.i.quia illa regula ſallit in
obligatione litterarum. MVM
i Multomagis. õ. fuit una ſimulatio.h̊ dne.⁊ ideo dicit multomagiſ⸗
k Si:pecunia.quidam habent ſi pꝛo pecunia numerata.⁊ ſecundũ hoc
ponitur caſus in hoc loco.ut ponitur.j.l.pꝛoxi.⁊ ideo ſubijcit quum ſi
reddendi ⁊c̃.quia ſi ſtivpulatio nounandi animo interponatur contra eſt.
ut.j.eo.l.pꝛoxi.ſed hoc non placet.qꝛ tunc non fieret conſeſſio olei ſpe

b 4

accipiendi pecuniam .quũ iam erat accepta ab illis qui de oleo conſtten

tur. vnde non baberet locum de pꝛoteſtatione exceptionis. quam dicit
bic locum hr̃e vbi ſubijcit. ⁊ buius rei ẽ ⁊c.⁊.j.de non nu.pe.l.aduerſus
? al ij hñt ſine pꝛo.que ẽ melioꝛ.⁊ dices pecunia numerata.ſ.vni. cõfeſſi
ſunt. alij duo de oleo. ⁊ ideo ſubijcit quũ ſi reddendi. Item qꝛ ſi ſtipula
tio interuenit. ab alijs duo
bus datur exceptio ĩ factũ
vt. j. de non nu. pe. l. cñ vl
tra. vel ſecundum iſtam eã
dem litteram dic numera
ta.i.numeranda.ſic ⁊.õ.ö
legi. ? conſti. l.i. T ſic ñ fuit
alicui numerata.⁊ ſecundua
bos duos vltios modos
ſoluitur contra.ĩ.de rernʒ
permu.l.rebuſ.quũ iſtis
ſitentibus non fuit nume
rata aliqua pecunia vel ali
quod aliud datum.
a Dubiecta. de oleo.
b Conteſtatio.ante biẽniũ.
e¶ Interceſſerit.ſ.numeralõ

collatum. quũ ſi reddendi olei ſti

rei eſt habita ſolẽnis cònteſtatio.in
ſuo ſtatu remanente eo ꝙ uere fac
tum intèrceſſit:ex olei accepti ſcrip
tura nihil deberi manifeſtum eſt.
Dem. aa.⁊.cc. Meandro..
Jex pꝛecio debite quantita

lationem uſuras licitas ab eo con
ta quem ſupplicas ſtipulatus es:

tio pꝛemiſſà quũ obligationis nõ

pecanie . ad modum placitum uſure poſſit
d Manifeſtum. ab accipi exigi:nihil nocet. Si uero citra
enie pecuniam. uiinculum ſtipulationis:tantũ mu

e ¶ Jerx pꝛecio.debite
i. quantitate debi
ta pꝛo pꝛecio cuiuſdam vẽ
ditionis putta.
Nouatione.ipſius ſoꝛtis
per ſtip. ⁊ animo nouãdi
boc modo.x.que mibi de
bes ex venditione tali con
fiteriſ ex cauſa mutui debe
re te.⁊ ex ea ca reddere pe
ſtipulattonem pꝛomittis ⁊
vſuras.⁊ animo nouandi
pꝛioꝛem obligationẽ ex vẽ
ditione alias non fuit no
natio.vt.j.de noua. l.ſi.
g Premiſſa. in ĩſtrumẽto.
hBSubſtantia. inſpicitur er
go ꝙ cã iuſta ſuberat.vi H
7.j.ad mace.l. ſi filius.
i Cõſcriptũ.ſ.ĩ cirographo
ſed nonne deierauit tabel J
lio qui hoc ſcripſit.ꝶ.erat pꝛinata ſcriptura non publica vel ſcripſit ꝙ ſic
conſitebatur. ⁊ non ꝙ ſic eſſet veritas. vt dicebant iudei ad pilatum. ſcni
be ꝙ dicit ſe regem iudeoꝛum.non ꝙ ſit rex indeoꝛum.
k Conuenit. nudo pacto. ſic. peti non pñt. vt.j.de vſuris .l.quãuis ſed
in pumo caſu hbuius.l.fuer̃t deducte in ſtipulationem.
IPrecedenti.ſola ergo pactione vel ſcriptura non põt mntuũ conſtitui
niſi pecuniam ad manum habeat non dico pᷣſentem ſed in arca.⁊ ſic ſol
nitur contra. fl.e. l. ſingularia. 2. f. man.l. qui negã. Item adhuc huic rñ
ſo ẽ contra.j. de non nu.pecu.l.aduerſus. So. pec ſcriptura facta fuit ad

eſt: ⁊ eius preſtari ſenus conuẽnit:

iuſ placitum nihil de pꝛecedẽti mu
tauit obligatione.
Dem. aa.⁊.cc. NPactũice.
On unde pꝛiginem pecũia
que mutuo datur babeat:ſʒ
qui contraxit:ſi ut pꝛõpꝛiã nume
rauit:in huiuſmodi obligationibꝰ
requiritur.
Dem.aa.⁊.cc. Pꝛoculo.
N pꝛo mutuã pecunia quas
a creditore poſcebas argen
tum uel iumenta uel alias ſpecies

ſti:dato auro pignoꝛi:lʒ vltrã unã

pondiſtutamen ſors que eſtimatõ

nouationem. ibi ad ꝓbationẽ. ſit c. ff. de indi.l.exigere.Imelius ibi cau

ta fuit quãtitas ꝑ ſtipu.hic nudo pacio.vt hic diſtinguitur. vl ſolue vt ibi
⁊ concordat huic legi.ẽ.de tranſac.l.cum ea.⁊.ĩ.ad vellei.l.iij.⁊.sõ.de po
ſtn. ſi ſub ſpẽ. ⁊.j.plus va.qꝙ ag.l.i.⁊.ff.de le.ij.cum filius. SF. dominus.
m n DOn vnde oꝛgineʒ.i. vnde pꝛouenit ad mutuantem dũmodo ſit
ſua vt ſubijcit. MMBUDU .
n Propꝛiam. ſic ſtatim naſcitur conditio. alias demũ feconciliato min
tuo.vt dixi. S.ð e.l.ij.vlł dic ſi pꝛopꝛiam.i.ſuo nomine alias alij queritur
ditio. vt. ff. e.l. certi conditio. 5. ſi nũmos.
o ſ pꝛo mutua. eſtimatas. ? ſic eſtimationem videris ab initio acce
piſſe. vt hic. . ff. ſi certum pe.l rogaſti. .fl. man.l.qui negã pꝛo
ut habes ibi in littera nihilominus.ſed ſi eſt nibilomagis eſt õ.ſo.vt ibi.
p Vltra vna m.t ideo ꝑ hoc videbatur infuma pꝛomiſſio vſurarũ. vt ſic
nipil eo nomine peti poſſit. ꝙ minime verum ẽ. ſed potiuſ ſiue ſtipuletur
quis vltra ſtatutum modũ ſiue vſuras vſurarum.non iõ minus licitas

gq Legitima. quantitas.
r Pareas.vt. ſ. de pig.l

oleum ſuſceptum inſtrumento ſit

pulatio nulla ſubiẽcta eſt:⁊ huuus

tis facta nouatõn?᷑ per ſtibſu
falſa mutue quantitatis demõſtra

defecerat ſbſtãtia:quominꝰ uſq

tuam pecuniam dataʒ coͤnſcripti

ſimulatis pꝛo infectis habitis hu

utriuſq; conſenſu eſtimatas accepi

centeſimam uſuras ſtipulanti ſpo

duta kat petere poteſt. ut hic.. fl. de vſvr.l. placuit. ⁊.f. ve cond. ·

de.ſi non ſoꝛtẽ in pꝛin.ꝛ.j.de vlutr᷑.l.pꝛo auro.ſed per aut.nec lici

tas.vt.j.de vſur.aut᷑.ad hec.

ne placito partiũ diffinita ẽ: ⁊ uſu

rarum titulo lègitima tantum recte
petitur. nec quicquam tibi ꝓdeſſe
poteſt:ꝙ minoꝛis eſſe pꝛecij pignꝰ

ꝙ dediſti pꝛoponiſ:quominus hu

ius quannitatis ſolutioni pareas.
Sem. aa cc. Alexandro.

VAm tẽ in gallia cum Syn
trupho certum auri pondo

itemq; numeratam pecuniam mu
mo dediſſe: ut Rome ſolueretur:
peꝛecibus aſſeueras. aditus compe
tens iudex:ſi duos reos ſtipulãn

di:uel re pro ſolidõ tibi queſitam
actionem:ſiue ab heredibuſ Syn

trophi pꝛocuratoꝛẽ te faciũ aniad
uerterit: totum dẽbitum: alioquin

ꝙ dediſti ſoluʒ reſtitui nibi iubebit
DSem.aa.⁊.cc.Criſpino.
O ꝙ a multis pꝛopꝛij dẽbi

ti ſinguloꝛum obligationis

uno tantum inſtrumento pꝛobatõ
continetur:exactio non interpella

tur. Nam ſi pꝛo pecunia quaʒ mu

tuo dediſti tibi uinum ſtipulanti ꝗ
debuerant ſpopõderũt:negocij ge
ſti penitentia contractum habitũ
rectè non conſtituit irritům.
Dem.aa.⁊.cc. Maximiano.
Ncèndium ere àlieno non
exuit debitoꝛem.
Dem. aa.⁊.cc. Theophanio.
Ji rẽ coͤmmunem cum Jo
ue mutuam ſumpſiſti pecu
niam: nec re nec ſolẽnitate uerboꝝ
uos obligaſtis inſolidum:⁊ ſi eam

poſt integraʒ ſoluiſti:de reſtituẽda

.i.z de diſtra. pig.l. ij. . fl. ſi certum pe. l.

creditoꝛ.⁊.j. de ac

tõnibus ⁊ ob. l. d

nerlus. ⁊.ff. de di
ſtra. pig.l.queſituʒ

trarium ſeruant.
ſe AUm te ſci

Dediſſe.Ticõ po

licet. Caiũ.

n1 Stipulãdi. inſo .

lidum vt. ff. ð duo.
reis.l.reo 8.

x Pro ſolido. ſ.t

guli.accur.

y Animaduerterit

3 Debitum. pꝛimil

duobus caibus in

re tuo.ſʒ tercio par

tĩ tuo no mine ptiʒ

pꝛocuratoꝛio. vt

.ff. fa. berciſ. l. plaͤe
in. f. ⁊ facit.ð. de cõ
ſoꝛti. eiuſdem liis

e O ο . exac

tio. ſic con

ſtrue.exactio non
interpellatur.:n re
moneĩ. eo ꝙ vno
tantũ inſtrumento
cõtinetur pꝛobatio

obligatio nis ꝓpꝛij

vebiti ſinguloꝛum
debiti dico a mul
tis.nam dicebalur
pꝛout qðcunq; de

bitum pꝛius ĩ iſtru
mento legitur ita

pꝛius exigendum videtur vel videbatur non poſſe peti. niſi totũ

ſimul ꝙ in vno inſtrumento continetur. ſed tamen aliud ẽ. vt. ff. ð8

euic.l.cam plures.

b Nam ſi. vere pꝛedicta ſatõe non interpellatur. quia nec iſta que

ſequitur.vel dic nam pꝛo certe.
CNRecte. i. iure ciuili.

d Irritum. vt ⁊. ð. de tranſac.l.quãnis ⁊.j.de contraben. emp. l. i

iccirco in fi.⁊.j.de ac.⁊ ob.l.ſicut.

ei Ncendium. vel alius foꝛuitus caſus.vt inſti.quib⸗ mo.

re.con.obli.S.item is.

Allieno.ſiue ſit pecunia.ſiue ſit aliud genns.ꝙ enim in genere 8

betur parere non põt.vt.̈f. ad.l.al.l. in ratione. 5. diligenter ibiĩ
certe ⁊c. ⁊ de ver. ob.l.inter ſtipu.ꝭ.ſacram at in ceteris contractib

vbi ſpecies debetur mihi vel mea vel ſutura mea intenitu eius lbe
ratur. vt ff. de ver. ob. ſi ex legati cã. ꝛ.l. ſi ſeruũ. ſed ſallit bic di
cit in nautica pecunia. vt.ff. de nautico feno.l.periculi.⁊.ſ.ðe nan

ti.feno. lei. Item in actione no xali. t. f. de noxali.l.electio. .ſi is
in actione de peculio. vbi tpᷣe rei iudicande inſpicitur. an ſit in pe
culio.vt. fl. de peculio.l.queſitum in pꝛin. x.ff. de li.lega. l.ſi quis
reum. H.idem iuli. ? de fideiuſ.l. cum ſideinbet.

g Jin rem. pecuniam. puta in cõem domum rediſicandaʒ ·

h Nec re. qualiter fiat dictum eſt. õ.e.ſi non ſinguli.
¶ Inſolidum. ꝙ facere potuiſtis .vt. . e.ſi non ſinguli .ꝙ ſi eſſet ?
ſolueres dicereris alterum liberare non officio geſtionis. ſed nã

„
8

F. li. ſed veneti con

Plrti
Ecer
Pots
elll
7 5
ubertt u
vun neg
Elpwpl
11
EHil
uti it
astob⸗
16Sſceir
1;dezann
ontno
gridan
1 Or
ſus
ldeec⸗
tum 1deſ
40no,4
ſis lde⸗
lelbis ſon
wonitn
Pebebet och
us eſio/
Purſtmnoner
l ſſce pe
debetar in!
49
f
ſ domtcl
ebet.
Coleuaen
ci unden
Misdonon
Dbipeeni⸗
aln ten
nprli A
Ulentbon
inedop
mui n—
ſſnogue
Eeheti
herbrn
eſſiln
Fſe⸗
ſchhöte
nher
Mnnef

ie

N
Nr
3Onn
ſoin N
deftln
Mlorc
ſ
npri⸗
geſet
fmuigi
ſnz

4

1

Nonl

rmg
. D
1e4 Gla
iſee
glanin
nſenn
Se
linbi
ſe Tis
ue⸗

ftden
os,
ſoſclcale
det̃
accn,
imadtrtt
1
dbiument
hostihsi
oeroe
ofontteſez
Mtwr.

lſicädeedh

N
60 K
eAtcio o
pelamtiit
ei,ogn
inſtwuns
cur pobt
Gtonagt
i ſngrom

tninin

nandicbren

r danen

npiwili

lgiur n.

th ni pi
üii

enee uer

hen anb

lumhn

innn ne
ünn,

obligatiõis.ſʒ tũc actio neg.ge.locũ bret.ut no.ſ.ð duo.reis. l.i.
k Erperiri.aciõ neg. ge. At debiti.i.ſicut ſi ei mutuaſſes aligd.
Potes.actione nego.ge.⁊ ad hoc.j.locati.l.ſi diuiſa.⁊.j.ð duo.

nltimo diſtingue ntrum fiat ſuper minoꝛe ſũma libre auri.aut ſup maioꝛe
ſi ſr minoꝛe ſñma ſufficiunt dno teſtes ad plenã pꝛobatõʒ ſiue pitus lf=a
rum vᷣhat.ſiue imperitus ⁊ ſiue ĩ ſcriptis ſiue ſine ſcriptis. ↄhatur ruri łi
ciuitate.hoc eſt ꝙ dr̃ ĩ aut᷑.de fide inſtru.ꝭ.ſi.coll.vi.ibi vt non de rebus
exiguis ⁊c̃. Si ſuper maioꝛe.ſiquidẽ imperitus lr̃arum ↄhat.⁊ ĩ ſcriptis
Hð ⁊ in ciuitate exigũtur.v.teſ

reis.l.i.⁊.ij.notani.
m e AVm qui.alienas impendendam.
n DBante. als
haberet enz obliga H . . .
tum neg. ge. vt ple tibi pte cõtra Jouẽ expèriri: ut de

o m Aitue. ſub

–

ne dixi. fl. de neg.

ſcribentez.

pt teſtis. ñ ut ſe ob

liget. vt.j. de actiõi
vus rob.lninna.

2.j.ð ſideiuſ.l.ſi pr Dem.aa ⁊ cc. Adriano.
2. j. de admi.tu.l.ſi Vtu pecunie q; alijs dedit
non ⁊ nõ.ff.ð enic creditoꝛ citra ſolẽnitatẽ ꝰbo
.l. quidam. rũ ſubſcribẽteʒ iſtr̃o ñ hʒ obligatũ
p n ODn aduer Dem. aa.⁊.cc. Caredemo.
ſus. poſtlaſ On aduerſus te creditoꝛes

vt. . de ac. ⁊ ob. lI.

exum. 7 de ſo.l.eum

a quo. ⁊ j. depoſi.

ſi is.⁊.ff.de cõdi.iĩ
de.l.his ſolis.⁊ h

qꝛ non iõ tenei qꝛ

babebat actionem

bitũ poſceres iudice cognoſcente
potes. Dẽ.aa.⁊.cc. Frõtoni.
Am qui mutuãm ſũpſit pe
cuniam :lʒ in res alieas cre
ditoꝛe ñ contẽplatione dñi rerũ eã
fenoꝛi dantẽ: principaliter obliga
tũ obnoxium remanere opoꝛtet.

qui mutuã ſũpſiſti pecuniã:
ſed eius cui hanc credideras here

des experiri:contra iuris euident᷑
poſtulas foꝛmam.

Mp. Ho ⁊ The aa. The. pp:
Viſquiſ iudici fenebrem pe
cuniam mutuauerit:ſi ĩ pꝛo

alias ceſſio ꝓ iuſta uincia fuerit vᷣſatus:q̃ſi ẽptoꝛ legũ
pꝛeſtatione ẽ. vt in atq; ꝓuincie :vłſi ꝗs collectarius
ar. ff. de pecul. l. ꝙ honoꝛis pᷣciũ dederit ãbiẽti exilij
debetur in fine. pẽna vna cũ ipſo iudice plectetur.

verſatus.lʒ

ibi domiciliũ non

babeat.

1 ollectarius.qui

mecũ eundem deſi

derãs honoꝛẽ dat

mihi pecuniam vt

Myp. Juſti. a. Meẽne.
Aper cirographarijs iſtru
mentis hec ꝓ cõi utilitate fa

cienda duximus:ut ſi quis pecuni

am credere ſupra quinquaginta li

bras auri uoluẽrit: uel ſuper reddi

to debito ſecuritateʒ accipere quũ
amplius ſit memoꝛata quantitate

deſiſtam ⁊ eum nõ ſciat non aliter cirographum a de
impediã. Alij dñt bitoꝛe uel a creditoꝛe accipere quã
qui emit bonoꝛem ſi teſtimonium trium teſtium ꝓba
vt inde dupluʒ col

ligat. vi ĩ aut. vt iu

te opinionis per eoꝛum ſubſcriptõ

nes idẽ cirographũ capiat. Naʒ
ſi citra huiuſmodi obſeruatõʒ ciro

graphum a debitoꝛe pꝛo pecunijs

memoꝛatam auri quantitatem ex
cedẽtibus pꝛoferatur:minime hoc
admitti a iudice oʒ:q ĩ futuris cre
ditis:uel debitorum ſolutionibus
locum habere opoꝛtẽt.

In auten. de inſtrumentoꝛũ cau
tela. S. opoꝛtet.colla.vi.

CONR. Ed nouõ iure qn
q; teſtes adhibendi ſunt:ſi fiat cõ

tractus ab ĩſperito litteraꝝ :in ciui

tate:⁊ in ſcriptis:⁊ excedat libraʒ⸗
auri.nã ſi qs facere quẽlibet gctũ
uoluerit ex non ſcripto manitfeſtuʒ
eſt:qꝛ aut per teſtes: aut per iuſiu
ran ſidem percipiet. actoꝛe quidẽ
teſtes deducente: pulſato autẽ qui
dem iurãte :aut referẽte ſicuti iuðᷣx
depoſuerit.in agris autem q̃ acte
nus valuerũt apud eos: ⁊ nunc ſu
firma.

Be ſuffrůgio. li.

Myp.Hono.Theo.⁊ Archa.
.ꝗaa. Ruſino.pᷣp.
ꝗ qui doſideria ſua expl
ꝛe cupiẽteſ:ferri ſibi a quo
quam ſuffragium poſtula
uerint:⁊ ob referendam vicem ſe
ſponſione conſtrinxerit:pꝛomiſſa

tes ĩter quos exquiritur ta
beliio.⁊ omẽs ſu bſcribeĩr
dñt cũ ipſo Zhente. vel ꝓ
contrahente ſcribet vnus
teſtiũ.⁊ pᷣmittetur ſignum
contrabentis. vt in aut.ð
fide inſtru. .oʒ.colla.vi.⁊
iõ tanta ſolẽnitas exigitur
quaſi ſtulte faciat ꝙ ð ſcrip
tura ſe intromittat ĩperitꝰ
Si vero imperitus vᷣhat ſi
ne ſcrip ᷑ in maioꝛe ſũma
exiguntur tres teſtes.vt in
aut.de fide ĩſtru...ij. 7. ..
ſed inſtr̃a.in eo ꝙ dicit ad
bibeat. ſimiliter teſtium ex
ſcripto pñtia. Quũ ãt piõ
contrahit ĩ maioꝛi ſũma.ſi

ue ĩ ſcriptis ſiue ſine ſcrip

tis exiguntur tres teſtes vt
in pᷣdicto.t. ..ij.⁊ fit cõpa
ratio litt rarum pꝛinatarũ
ſi pꝛiuata interceſſit ſcriptu
ra ⁊ negetur. ita demum ſi
ſuperſint teſtes nec exigii
eoꝛum ſubſcriptio.ſʒ ſi ſub
ſcripſerint exigitur vt veni
ant ⁊ pꝛopꝛijs ſubſcriptio
nibus atteſtentur. vel ſiñ

ſubſcripſerint ꝙ eis pñtbꝰ
cõſfectum eſt documentum

⁊ ita collatio.i.comparatio
iuuatur argumento teſtiuʒ
⁊ in hoc cãu põt loꝗ aut᷑.
que eſt. j. ðe fide inſtru. at
ſi contractus ⁊c̃.⁊ in autẽ.
de fide iſtru. S. i. ?. ij. T. iij.
vbi autẽ inde facta ẽ publi
ca ſcriptura que renocatuſ

di.ſi.quoquo ſuf.S.cogitatio.⁊.ꝭ.eos.⁊..ſi quis antem.
Ambienti.eundem honoꝛem. vel dic ſecundum alium in eũ qui
deſiderat pecuniam pꝛo hoc ſibi dari.
tPena . huic.l.⁊.S.e.l.eos.eſt ↄ.fl.e.pꝛeſidis.⁊.l.pꝛincipalibus.
de vſur.l.caius.ſʒ diſtigue an ſint ꝑpetui.⁊ tũc poſſint.vt dictis
Al. rijs. ff.e. ſi vero tp̃ales ꝓ repu. poſſunt.vt dicta.l.caius ſʒ pꝛo·
ſe ab hõibus alterius pꝛouincie poſſunt.vt.l.pꝛeſidis in fi.a ſue ñ
pf̃t. vt hic ⁊.S.e.l.eos.⁊.ff.e.pꝛincipalibus.⁊ facit ad hanc.l.qð
diximus ff de of.pꝛeto.l.barbarius.
n ſ Aoer chirographarijs. credere.i.mutnare.
x Aoluerit. ſ. creditoꝛ. Accipere.ſ.debitoꝛ.
y Per eoꝛum. capiat dico per eoꝛum ⁊c̃.
3 Opoꝛtet. quaniũ ad pꝛobationẽ.ſed ↄ.j.qui po.in pig.l.ſcriptu
ras in pꝛima parte. So.ibi.j.quantitatẽ iſtã ſubſiſtebat ↄctus vl
ibi.i.rogati. Itẽ ↄ.j.de teſti.l.teſtiũ So.vt ibi.⁊ facit ad.l.iſtã.ff.
de reſcin.vẽ.ſi ticius.⁊.j.de fideicõ.l.qõnem.ſed hodie alit᷑ diſti
guitur q;ᷓ hec.l.dicat.⁊ iõ vide aut᷑.ſed nouo iure.que ẽ ex ti. de
fide iſtru. 5. oʒ. coll. vi. quam antiqui ita habebant. ſed nouo iure
nec; quãtitas vltra vnã librã auri.neq; ↄᷣctus diſtinguitur ĩ ciui
tate.ſed.v. teſtibus ꝓbate opinionis ac ſubſcriptionis adhibitis
⁊: intelligit hᷣ aut᷑.ſi partes ↄrerũt in ſcriptis ⁊ ñ ruri.⁊ breuit dñt
ſi fiat ↄctus ruri ſtat legi codicis, neq; diſtinguai ſit ĩ ſcriptis Inõ
ſi vo ĩ ciuitate ſiqdẽ ĩ ſcriptis.tũc ua aut.ſi ſiñ ſcript ſtai
le gi codicis.ſʒ tu alit hẽas aut᷑.ſed nouo. uf. Autẽ.
a H Eg nouo iure. ab iperito ⁊c. ⁊ expone verba breuiter.2

in dubium.ſi pꝛobetur de eius ſide per tabellionem ⁊ eius miniſtrum.?⸗
per eum per quem.ideſt cuius manum numerata eſt pecunia.vel per ſolũ
tabellionẽ nõ eſt opus vel locus cõparationi vel comparatione. Si vero
non ſupereſt tabellio vel miniſter vel ãẽnumeratoꝛ. fit cõparatio litterarã
tabellionis ⁊ ſignoꝛum uel notarum tabellionis tantum ad plenã fidem
⁊ non ſubſeribentium. Si vero nec tabellio nec miniſter nec ãnum eratoꝛ
veniant tabellionis ⁊ ſubſcribentium fit comparatio ad plenam fidem.?
vna qualiſqualis colligitur fides.vt habes hic de fide inſtru.ꝭ. ſi vero
moꝛiantur.⁊. S.ſequentibus. In ſcriptis antem dico contrabi qñ id agi
tur vt aliter non valeat niſi facta ſcriptura.vt ur̃ inui in aut᷑.de fide iſtrn.

.S.? hoc dicimus ibi in inſtrumentis ex ſcrip.⁊c̃.ſecundum. P. ſʒ Azʒ.

aliter. ut no.in:l.contractus. Et hoc in urbe.in agris uetera iura ſernã
tur.ut in autẽ.de fide inſtru. S.fi.que dicunt vt in omni ſũma ſufficiant
duo teſtes.niſi vbi contractus in cirographario inſtrumento initus ẽ vl
tra quinquaginta liras auri. vbi tres exiguntur.ut hac.l.alias duo.vt
7. ff. de teſti. l. ubi.

b SDe ſuffragio.qꝛ ſuffragium petitur p certi condi.ut.j.e.l.i.de qua dice

re cepit.iõ de hoc dicit.⁊ dicitur pꝛopꝛie ſuffragium ipſum patrociniuʒ
ꝙ pꝛeſtat aduocatus.nam fragoꝛ.i.ſonus arboꝛum. inde ſuffragiuʒ ſo
nus ille qui ſit vt per eum ſubueniatur alicui. h̊ autem ponitur iĩpꝛopꝛie.
.ſ.pꝛo eo ꝙ datur pꝛo hoc patrocinio. L
c ſ Aqui cupientes.ſiue condicant pecuniam ſiue aliud petant.
d Conſtrinxerunt.ſtipulãti. alias non obligantur ſecundũ quoſ/
dam ſed tu dicas bic nudo pacto.⁊ ꝙ ſubijcit reſtituant.ſ.con
di. ex hac.l.quũ ſtipulatio non interuenialias agitur certi condit᷑. ſi

certum eſt pꝛomiſfum ſi incertum actione ex ſtipulatu. ut inſti.dᷣe nerbo.
ob.in pꝛin.ſi ãt nullo modo. tũc officio iudi.pꝛo mõ litis ⁊ facundia ad

uocati ⁊ foꝛi conſuetudine. vt in fi.buius.l.⁊.ff.de varijs cog.l.i. . in hbo
norarijs.ſi ãt eſt conuentũ ⁊ incertum põt peti vt conſtituatur certum vt

dietum ẽ.licet in pꝛocuratoꝛe ſecus.vt.j.man.l.ſalarium.vbi de hoc di

ces. Sed. quidaʒ dixerũt
ꝙ vbi nudum pactũ inter
nenit de eo pꝛeſtando deĩ
actio pꝛeſ.ver.vl de dolo ſi
picas incidere in ſpẽm illã
facio vt ðůeeſ.per. l.ff.de p̃ᷣ.
ver.l. naturalis.S.ꝙ li faci
am. ⁊ hoc pꝛeſtito pꝛiuſ pa
trocinio. que opinio non
placet. illud ãt conſtat act.
locati in menſor̃ locum nõ
bfr̃e.quũ nec in menſor ha
beat locũ.vt.ff. ſi menſ.fal.
mo.dixerit.l.i..ideo aũt.
⁊ ad hoc.ſf.loca.ꝗ oꝑas.

a Meſtitua nt. i. ſoluant.
b Lonſequãtur. ſ. pꝛeſtito

eius ſuffragio.⁊ ſic ẽ ar.qꝙ
demum finita cã ſit ſalariũ
pꝛeſtandũ.⁊ ſic eſt ar. con
tra. . de iudi.pꝛoperandũ
.c.. pe. ſed tu dic ꝙ ſtatim.
⁊ ꝙ hic dicit conſequãtur
cante dicit non enim dicit
conſecuti ſunt.l dic ꝙ poſt
allegationes ⁊ ante ſniam

ita iam conſecuti ſunt.ſʒ

hoc non placet. vel tercio
conſequũtur ꝙ optant eo
ipſo ꝙ aduocatus dicit ſe
paratuʒ pꝛeſtare patrocini

um. nam hoc deſiderãt. ſ.

ſibi pꝛeſtari ⁊ preſtatur er
go habet ꝙ optat. ⁊ h eſt
pꝛima bona.
c Artibus.i.fraudibus.
d Nectant.i.faciãt c iẽtuli.
e LCoartandi.ſcilicet eo mo
do qui ſequitur.

reſtituantur:quũ ea que optaueriĩt
conſequantur.ſi artibus moꝛes ne
ctant.ad ſolutionem dehiti ſunt cò
artandi.ſed ſi quid eo nomine i au
ro uel argento uel ceteris rebus
mobilibus datum fſuerit: traditio

ſola ſuͤfficiet: ⁊ contractuſ habebit

perpetuam firmitatem: quoniam
collàtio rei mobilis inita integra ſi
de ac ratione cumulatur. Quod
ſi pꝛedia ruſtica uel urbana plãcitũ
continebit ſcriptura que ea in aliũ
tranſferat emittatur: ⁊ ſequat᷑ tradi
tio coꝛporalis:⁊ rem fuiſſe comple
tam geſtà teſtentur. aliter enim ad
nouum dominiũ tranſire nõn poſ
ſunt. neq; de ueteri iurẽ diſcedere.
Quod ſi quid dum ſolum com
mõitoꝛiò ſuffꝛagio utitur bona du
xerit occupanda reus temeritatis
ac uiolentie retinebitur:atqʒ in ſta
tum pꝛiſtinum poſſeſſio reducètur
eo a petitione excluſo qui non du
bitauit inuadere quod petere dẽ
buiſſet: .iiij.

Pè pꝛohibita ſeque
ſtratione pecunie.
Mpfeſl.Hono.⁊ Theodo. aa.
Johanni.ppᷣ. r
Votiẽns ex quolibet con
tractu pecunia poſtulatur
ſequeſtrationis neceſſitas

Datum.i.pꝛomiſſum dari.

Sola.ſ.ſine ſcriptura.q̃.j.ſtatim erit neceſſaria ad trãſlatõʒ dominij.

g Collatio.i.datio.

Luamulatur.i. firmatur.

hb Placituʒ.ſ.quo de ſalario rei imobilis dando conuenit. ⁊ eſt ĩ ſcript

redactum.ꝙ eſt neceſſe.

i In alium. ſ. patrocinium.

K Tranſferat.i.tranſferri ſigniſicet.
IGeſta. i.pꝛima ſcꝛiptura que facta ẽ de ſalatio vt dixi.debet enim ⁊ ĩ ea
ſcriptura contineri rem eſſe pfectam ⁊ conſumatã. Alij dicũt duas ſcrip
turas foꝛe neceſſarias. vnam tunc ⁊ aliam nunc. vt hic videtur ĩnui. ſed
dic ꝙ illud eſt expoſitio pꝛioꝛis. .
m Non pfñ̃t. no.ſpeciale als ẽt ante ſcripturam tranſſertur dominium.lʒ
ſit contractus in ſcripus. vt no.j.de ſide inſtru.l.contractus licet. B.

quandoq; dixiſſet contrarium.

n Jare.i.dominio.

o Lõmonitoꝛio.i.ſola admonitione vel.i.hac ſola tatione ꝙ cõmonuit

eum ſuffragio. accur.

p Bona.mobilia vel ĩmobilia.
q Reducetur.ſic.j.vnde vi.ſi quis in tatam.⁊ in inſti.de interdict᷑. F.fecu
perande.⁊.õ.finium regun.ſi conſtiterit.
P Debuiſſet. ꝑ of. quando conuentum non erat vel alijs modis.vt i pn.
dixi. Iteem no. ꝙ nomine palmarij.i.victoꝛie põt aliquid paciſci.xt.ff.de
varijs cog.l.i.S.⁊ ſi nomine.ſed tunc quero ſi plura fuerunt capitula ⁊ ĩ
aliquibus amiſit ⁊ alijs vincit.ꝙ conuentũ ẽ nomine palmarij ĩ totum
vel in partem peti debeat.⁊ foꝛte totum.qꝛ verum eſt eum viciſſe. Item ⁊
queni poteſt ſi non vicit. ſed tranſegit.⁊ puto poſſe quaſi vicerit.vel quaſi
per eum non ſteterit quominus vincat.pꝛo hoc.ff.mãdati.l.fi.⁊ẽ qõ ſab

ſecum afferat debitoꝛemq; conuin

uerſus eam que te delegauit condi

batla. Item poteſt queri an etiam pto ſalario uno etiam in canſa
appellatõis debeat pꝛeſtare patrociniũ.ꝙ nõ puto ne ſic in infini
tũ teneat᷑.ar.ff.de dã.infec.l.ꝗ bona. .fi.⁊.l.ſe.⁊.l.ſi finita ĩ pꝛin.
⁊ ẽ ẽt h queſtio ſabbatina que pẽdet ex ea.an cã appellationis ſit
eadem cũ pꝛuma.an alia.⁊ verius eſt non eſſe endem. Iiem ⁊ põt

queri an cogantu
. . exire pꝛouinciam.
conquieſcat.opoꝛtet enim debito ſi dicatur ꝙ ĩ c ap
rem pꝛimo conuinci: ⁊ ſic deinde pellationis debeat
ad ſolutionem pulſari.quam rem eceiũ iuuare. Hꝙ ſi
non ſolum iuris ꝛatio: ſed ⁊ ipſa e ẽt in pꝛima ĩ qua⸗
quitas perſuadet:ut pꝛobationes ſtat ꝙ vſq; ad finẽ

cat pecuniam petiturus. .v. lo vt. ff. de pꝛocuf.
. l. ſed he perſone.
De conditione indebiti.
. . . de hoc diri.
Mypf̃s Seuerus ⁊ Anto. aa. ſ De pꝛobi. ſeque.

Mutiano. pe. ne quis crede
Ecuniẽ indebitẽ per errò ret pecuniam vl ali
rem non ex cauſa iudicati ud ꝙ petitur ſeque
ſolute eſſe repetitionem iur ſtrandum. ideo de

cnditionis non ambigitur. Si hoc ponit.
quid igitur pꝛobare potueris pa t ꝗ Votiẽs.

trem tuum cui heres extitiſti am pecunia.
plius debito creditoꝛi ſuo perſol large acci
uiſſe:repetere potes:uſuras auteʒ pe. dt. fl. de ver. ſig.
eius ſũme pꝛeſtari tibi fruſtra deſi pecunie verbũ. ?.j.
deras actione autem coöͤnditiõis de conſti. pe. l. j.

ea ſolã quantitas repetitur:que in i1u Seqjueſtrationis

debità loluta eſt. eſt ãt ſequeſter ille
HDem. aa. Secundie. apud queʒ plures
Icitra ullam tranſactioneʒ eam fem de qua⸗
pecuniam indebitam alieno trouerſia ẽ ðponũt
creditori ꝓmittere delegata eſ:ald ditctus ab eo ꝙ oe

currenti ⁊ qĩ conſe

tionem habere potes. . quenti eos cõmitti
Mp.Diocletianus ⁊ Maxi. tur res. vt. ff. de .
Aa.⁊?.cc. Pamphilo. ſi. leᷣſequeſtet. Se

Aʒ ⁊ ſoluta ĩdẽbita qtitas queſtratio autẽ di
ab ignoꝛante rep eti poſſu
. enim dum res eſt
apud ſequeſtrum.nec poſſidet actoꝛ nec poſſidet reus.niſi hoc ct
