ſis litium iuràuerit. non ignoran veteri iure.
tes qð ſi hoc pꝛetermiſerint:ipſi c Obſtaculo. ſ. vetetis inẽ.
pꝛopꝛio huiuſmodi pene ſubiace vel dic partis abſentis.
bunt:⁊ reddere eam parti leſe o ꝗ Scripture.vt.j.e.rem ſi
artabuntur. ⁊ hec de alterutra nouam. 7, 5. ti. i. l. i. ĩ pn.
parte litigantiuʒ ſe contumaciter e Prelſentia. ſic ergo pꝛo
abſentante nobis ſtatuere uiſum pꝛeſente habenduſ eſt qui
eſt:ad equitatis rationem omnia eſt contumax. vt hic. ⁊ in
aut.vt omnes obe.in. 5. ſi
vero neq;.coll.v.
AQuod.i.vt qui vere contumax ẽ non poſſit appellare.vt.jĩ.qnoꝛũ ap.
i re.l.i.⁊.ff.e.⁊ poſt.S.ſi.Sed contra.ff.de ap.creditoꝛ.S.iuſſus. So.
ibi fnit contumax in non exhibendo ſiue nõ reſtituẽdo hic ĩ ñ veniẽdo.
g Duiuſmodi. ſententia ſcilicet diffinitiua.
b Proferatur.ex neceſſiuate. ex voluntate vero indicis reo vel actoꝛe ab
ſente etiam ãte triẽnium fieri põt fm. H.ſed. M.cõtra.diſtingue ſecun
dum JYo. vt dixi..e.S.i.⁊ Ir.dixit idẽ his verbis.hec omnia accipeſi
ex hac lege contrahitur eremodicium. non ſi veteri iure.
i Pro quo.iſ.triẽnio.
K Foꝛſitan. abũdat vł nõ abundat.⁊ dic obſeruatõe iudicij rei pñtis.
I VPreſtetur. actoꝛ ergo erat abſens.
m Moꝛs litis.i.actionis ⁊ inſtantie.
n Et condemnatio.⁊ pꝛo.i.⁊ dic.ſ.diffinitiua.
o Accidunt.ſ.ex neceſſitate fm. B. vel dic vt modo notani.
p Sin autem alterutra non utraq;. quia tunc nulla eſſet ſententia. Item
dic non per contumaciam quia tunc ſiue reus ſiue actoꝛ abſens nince
ret non condemnabitur nictus quin ſue expenſe deducantur.nt. . e. S.
ſin antem ex geſtis.ſed. N. contra quia lex unum caſum ſolum excipit
.ſ.quum actoꝛ eſt abſens.
q Aictoꝛi.i.actoꝛi.uel reo pꝛeſenti uel abſenti non tamen per contumaci
am. ſed exceptionem facit a regula ⁊ contumacia ⁊ iuſta ignoꝛantia ſecũ
dũ Ir. Jo.⁊ nos.vt.ð.e. ..ſin autem ex geſtis.⁊.ð.de epiſ.⁊ cle.omnes
qui in fi.⁊ in aut.de iudi.ꝭ.opoꝛtet, coll.vi.⁊ de le.ij.qui ſolidum.s.ẽt.
r JIurauerir.vt.j.e.ſancimus.⁊ de bo.an.iu. poſ.l.fi..i.ibi ⁊ expenſis
⁊c̃.⁊ in aut.de defen.ciui..⁊ indicare.coll.iiij.x.j.de fruc.⁊ lit.ex.non
ignoꝛet. ⁊.ff. e. eum qui.⁊ inſti.de pe.te.liti..i. Item no.de iuramento
nam per hoc excipitur abſens per contumaciam niſi ibi de aliquibus
m 3

liquebat indici ſecundum. M. Accurſius. floꝛentinus.
a Corrigentibus.i.deducentibus.
b Sin auiem. trium librarum.maioꝛi ergo pena maioꝛes afficiuntur.ſie
.5. de epil. ⁊ cle. pꝛeſbyteri. Sed nunquid hoc caſu finitur inſtantia.ꝗ
dam ꝙ non. vt in aut᷑.vt ſpon.lar. .hoc quoq;.imo perit:.ſed reſtituii

vt. ff. ex quibus ca.ma.ſʒ
⁊ ſi ꝑ.S.ait pꝛe.ſiue cui.
eEBSin autem. moꝛte. vt. ff.
.e. l. moꝛtuo.,
d Irrecuſabili. vt habes
.Jff. e.ſi longius.⁊ caute di
cit mutatum. non ſolutuʒ
vt. ff. e. pꝛ'oponebatur. ſol
nitur tamen iudicium qui
buſdam modis.vt.ff.e.iu
li.⁊.l.iudiciũ.⁊.l.ſi a me.
eNRepleatur. ex hac.l.oliʒ
enim contra.vt.ff.eo.ſi in
dex que eſt contra.vel ſol
ne vt ibi. ⁊ nõ. hic caſum
vbi lis vltra triẽnium du
rat.qꝙ quidam intelligunt
in perpetuo iudice nõ an
nali.ne lis in infinitũ ⁊c̃.
ꝙ nõ placet. Quid ſi ſex
menſibus tantum durat.
videtur cã non finiri.
ſ Per patronos. ideſt ad
uocatos.
g. In ſua ſententia. qua cõ
dẽnat patronos 'm. H.
vel dic qua abſoluit vł ab

ſolutas declarauit partes

ab obſeruatione iudicij.⁊
ſic nõ.iudicẽ debere ĩ tali
bus cãibus inſerere cãm
in ſnĩa vt non pereat ius
ex toto agẽdi actoꝛi.vt.ff.
ð le.i.filiuſfa. .diui.⁊.ff.
de iur fiſ. l. ij. F. ſenatus.⁊
de ver. ob.l.qui rome.S.
ſi.⁊ ar.ff.ðe ſuſpec.tu.he.
⁊ de fideicõ.li.ſi legaue
ro in ſi.
b Ald terminũ. i.ad diffi
nitiuam ſnĩam.ſic ponii
.5. e. F. ſiquidem.
i Miſi lex. veluti ſequens
rem nõ nouã.S.patroni.
k JIuſta cã. vt valitudo vel
ſi infamis appareat.vel ca
pitales inimicitie inter ſe
⁊ clientulum interueneit
yt. ff. de pꝛocura.ſiliuſfa.
.F. li. T. l. ſequentibuſ. ⁊. õ.
de poſtu. pꝛouidendũ. .

corrigentibus. Sin aũt utraq;

parte iminente: ? litem peragere
cupiente iudex eam accipere no

luerit: uel pꝛopter amicitias uel
inimicitias:ul turpiſſimi lucri gra

tia:uel pꝛopter aliud quicquam

uicium:quod miſerrimis animis
huiuſmodi iudicium inaſci poteſt
litem ipſe auſus fuerit pꝛotelare:
⁊ pꝛopter hoc triẽnium fuerit trã
ſactum: ſiquidem iudex in magi
ſtratu poſitus eſt:uei in maioꝛe di
gnitate uſq; ad illuſtratus graduʒ
decem libras auri pꝛiuatiſ noſtris
largitionibus inferre per ſcholaʒ
palatinam compellatur. Sin qut
ludex minoꝛ ſuerit:trium libraruʒ
auri mulcta plectetur per eandeʒ
ſcholam exigenda: ⁊ veſtro erra
rio applicanda:⁊ eo remouendo
alter iudex in locuʒ eius ſubroge

tur ſub ſimilis pene foꝛmidie his

omnibus locum habentibus qu
um unus iudex omnem cauſam
ab initio peragat. Sin autèm in
medio triẽnij vel moꝛte iudicis vł
alia irrecuſàbili occaſione iudiciũ
fuerit mutatum:tunc ſiquidem ex
triẽnio ãnale tempus vel amplius
reſidet: in quo alius iudex cauſe
imponitur:intra reliquum tẽpus
cauſa finiatur. Sin autem minꝰ
quam ãanale ſit:tunc omne qð de

eſt replêatur: ut non in minoꝛe peꝛ

fecti ãni tempoꝛe litem poſſit ſub
rogatus iudex tam diſcutere quã
terminare. Illo pꝛocul dubio
obſeruando:vt ſi neqʒ per alteru
trã litigantium partem vel per iu
dicem ſteterit quominus lis ſuo
marte decurrat:ſed per patronos
cauſarum licentia detur iudici ⁊
eos duarum libꝛarum auri pena
afficere per ſcholam palatinã exi
genda. ſimiliter publicis rationi

bus aggreganda.ipſo videlicet iu

dice in ſua ſentènna hoc ipſuʒ ma

ſi quis vero.ſecus ſi per eum aduocatum ſteterit.vt.j.de condi.ob cãm

aduocationis.Accurſius.

IHonoꝛarijs.i.ſalarijs.

m Pꝛeſtandis. ex indicis officio.quid aũt ſi dare non poſſunt. .ðe
publico dantur jm quoſdam. vt in aut.de man.pꝛin.. ſit nibi.
n Protrabantur. patet ergo ante ſniam ſolui debere ſalariũ ne ſubtra
hatur auxilium vel patrocinium. vt. nõ. ff. de var. cog.l.i. . diuus. ſic. ff.
comunia pꝛe.venditione.S.fi.ſed de nouo conueniri non poteſt.vt.ð.de

poſtu.quiſquis.S. pꝛeterea.

o Mili ipſe litigator. tunc enim non ſtatim compellitur per indiceʒ ſolue
re ſalarium.ſed aduocatus conueniet pꝛo eo clientem actione competen
ti. vt.j.de ſuffra.dices.l.vna.non autem exponas ꝙ non teneatur ad ſa
larium ſi alium aduocatum non ſumat.quia non eſſet verum.vt.ff.loca
ii.qui operas.⁊.l.ſʒ addeſ. .fi.Accurſius.

p Maluerit. coᷣntra.j.l. pꝛoxi. . ſi. ſo. bic corrigitur. xel verins h

ſpernitur aduocatus .ibi non ſpernitur quũ malom cauſam ine
niat ⁊ litterã ibi poſitã expone vt ibi ne huic ſolutõi õria videat.
ꝗ Si vero actoꝛes.decetero oꝛdinatos ad agendum.
F A cauſa.i.inſtantia iudicij.

nifeſtante:q; per patronos cauſe
vel fugienuis vel agentis dilatio fa
cta eſt:vel per omnes vlł ꝑ quoſdã
ex his. Meceſſitate aduocatis im
ponenda: ex quo litem peragen

dam ſuſceperint:eam vſq; ad ter

minum : niii lex uel iuſtà cauſa im

pediat adimplere: ne ex eoꝛum re

cuſatione ſiat cauſe dilatio: honò
rarijs ſcilicet a clientibus qui da
re poſſunt diſertiſſimis togat᷑ om
nimodo pꝛẽſtandis:⁊ ſi ceſſauerit
per executoꝛes negocioꝛum exigẽ
dis:ne per huius machinationeʒ
cauſe merita pꝛotrahantur:niſi ip
ſe litigatoꝛ alium pꝛo alio patro
num eligere maluèrit: Hec ãt
omnia in omnibus his a nobis

cauta ſuni:quibus perfecte etatis

conſtitutis arbitrium ſuũ pꝛo om

nibus cauſis ſummicit. Sin vero
cauſe vel pupilloꝛum vel adulto

ꝛum ſunt:vel alioꝛuʒ ſub cura agẽ
tium maſculoꝛum vel femin arum
vt per tutoꝛes actoꝛes vel curato
ꝛes vel pꝛocuratoꝛes eoꝛum agan
tur:⁊ eoꝛum deſidia triẽnium fue

rit elapium: ⁊ a caàuſa ceciderit:li

tem quideʒ nichilõminus ſuũ ha
bere vigoꝛem. omnem autẽ iactu
ram que ex cauſa hac oꝛitur: ad
tutoꝛes ⁊ curatoꝛes aut eoꝛum fi
deiuſſoꝛes heredeſq; ⁊ res eoꝛum

⁊X omnẽs quoꝛum in hac cauſa le

noꝛibus eoꝛum ſubſtantia:tunc ĩi

gitime intereſt redundare. Sin
autem non ſufficiat pupillis vl mi

id in quò fuerint detrimentuʒ per

peſſi in integrũ reſtitutioniſ auxili

um ſupereſſe eis: .
Mpa. Juſti. aa. Julia. pp.
Em non nouam neq; inſo
litam aggꝛedimur:ſed anti
quis quidem legiſlatoꝛibus placi
tam :quum vero contempta ſit:ñ
leue detrimentum cauſis inferẽteʒ
cui eniʒ non ẽ cognuũ antiquos

ſ Nihilominus. i.

nihilomagis. ſic en

hoc ſi ĩtelligas litẽ
iſtãtiã iudicij.ſicut

pn.ſi ãt dicas litẽ
.i.actõʒ ſicut ponit
.S. e. . huius. vbi
dicit moꝛs litis ꝓ
pꝛie ponitur nihilo

minus m Jo. alij
pꝛopꝛie ponunt ·

dicunt lis.i.cã.ſuũ

habet vigoꝛem. ſ.

ſtatnitur de lite di
mittenda. vel litem
.i.eremodicium ꝙ;
idem ẽ.vel dic liteʒ

habere ſuũ vigoꝛẽ

poſt reſtitutioneʒ

t Vigoꝛez. vt. l. rnẽ

nio finito de nouo
inchoetur ſm ſecũ

dam expoſitiõʒ. ſ
an pꝛoducatur ite
rum teſteſ. e. ſic. ni
ſi moꝛui ſint quia

tunc creditur aciis

pꝛimis. vt..de te

ſti. l. fi.

n Et omnes. vt ma

giſtran qui eos tu

toꝛes dederint ſi
miles. vt inſti. de ſa
tiſda. tu. .. pe. ? fi.
xXx Tunc in id. qua

ſi in defectum. ſic
ẽ contra.ð.ſi tu.vel

cu.l.etiam ſolne vt

ibi. Item ad idem

contra in aut᷑. de

heꝛe. 1 fal. HF. pupil
lus colla.i. So.
ideo in ſubſidium
reſtituitur ꝓ dano
quia ſaluam habʒ
veterem actionem.
alioquin electionẽ
haberet vt ibi. ſimi
le ẽ alibi vbi pꝛus

tutoꝛ conuenitur. vt. ff. de mino.l.etiam. S.imperatoꝛ.⁊ ar.ff. de

dolo.l.ſi arbitrio.S.dolo cuius.

y r Enm non nouam. hic fuu derniſuſ Wul. a ſuis ſcholanbus
quum in nocte duxiſſet vxoꝛem ⁊ mane inaperet. l.iſtam
Ʒ3 Cui.i. alicui.
a Calculum.i.ſniam diffinitiuam. alias ponitur pꝛo computato
ne.vt. ð. de erroꝛe cal.l.i.⁊ dic accipere.i.poteſtatem iudicandi.

.P.in ſũma de erroꝛe calculi.

vel dic calculum. ideſt cauſe extuimationem. ⁊? ſic notat dominus

b Sacramentum.i.pñtiam euangelioꝛum. que quum pꝛius fuiſ
ſet in vſu deſijt. nunc reparat. vel dic ꝙ de vero ſacramento di
cit quo iurat. ꝙ cum veritate ⁊ legum obſeruatione iudicabit ꝙ
puꝛuus fuerat in vſu nunc renouat ꝙ erat contemptum. addu

poc nouum de pꝛeſentia enangelioꝛum.

Lleg
ſbinie
j e⸗
Aumt
Poſe
uqeſts
Allij
ſtiſutſ
vſt ſocla
Mrore
Cbleolch
Miors
ſes.
5 Cönitin
1piupedel
Maoub.
ſnt tge
ario aliqn
Gnkur,
PFickate
bentbonon⸗
dmüntrard
ndcitſe
onlenturt.
luclcio hi
Cpomnſio
ſcepenu n
chinnta
lierſr de
lirdinl
bilpepe.
1Pengät,
diaſeh alas
u pgot
rne t
Ubiteiarbit
9 Concniu,e
delgt ſan
lummg he
Claneneiag
Dpmnm.
dolrce⸗
ſlulr a.
Nlin degen
lhiocnaſt
ltnſi ſen
dwſdc

igre As
ſhoͦiſi
enden

nbing
trn, 61 G
ſfäti it
1pont zel⸗
ntlitiig
ltizfin
eſbuin ,
dictnon 1
Dleponimti
nmns fn
Poptt on

doontisid
biheipa

ſaninr xl

Uikendſi

crnodie

dnint
heber ſuifil
pof felintm
1Aprznen
o ſntodene
ſpcbottmfni
aun apoſti

npwchtihnt
unttfeſpi

ſporu ſt
rcecir
Pine i
. Euumtehtn
Ohr⸗ Gin
orsdeinud
Glesktnch

.

e

tme

zonndin

lAumon

igenl

nmn int

voclui
awin inin

ſtmin i

Gpit ſlmt
Fckren in
liogvin
Pobtithe
ciab.
nnperuen

—

lecn
las H

aneinht

eEt le gum obſeruatione.ſed hodie nidetur ſibi committi pꝛont
ſibi videtur.⁊ ſic lege h̊ aut.que eſt ex coꝛpoꝛe iuſiurandum.qð
pre.S.pe.colł.ij.que incipit hodie ⁊c̃.

d Diam. i. materiam.

E¶NPoſite ſunt.vt.ff. de iureiuran.per totum non autem dicit de

illa qᷓ eſt. . ð iura .
cal.l.ij.qꝛ illa poſt
iſtã fuit fca. quũ ibi
ð iſta faciat mẽtõʒ.

ſ Minoꝛes. vt ſpe

ctabitles clariſſioſ.

g Maioꝛes pvt illu
. ſtr. E8.

hb Coõmittimus vt
a pꝛicipe delegati.
i Maioꝛib.l. q;ᷓ ip
ſi ſint. vt q ab oꝛdi
nario aliquo dele
gantur.
Kk Fachtatẽ. vt q ba
bent honoꝛem ſine
adminiſtratõe qui
iudicãt ſi gs ĩ eos
conſentiat vt. ff. de
Cõpꝛomiſſio.hĩc
inde pena pmiſſa.
m Dittant. ꝛegula
riter vt.ff.de arbi.
.l.i. T d ixi. S̊. de ar
bi.l. pe. S. pe.
n Peragũt. ſ. ſine
pẽa.ſed alias valla
ta vt pignoꝛib vel
iuramẽto. vt. S.de

At bi. ne ĩ arbitris.

o Conſenſu. vt pu
ta delegati ſunt iu
dices vtraq; parte
conſentiente ĩ eos.
p Deponantur. ſic
5. ð epil. ⁊ cle. aut᷑.

epiſ.an.de creatio
nibus circa ſi. ⁊ in
aut.vt ðᷣfũc.ſen fu.
HS. ſaãcim . igf. coll.

ꝗ Et diffinitiue. 2
pꝛo ideſt.
CLoõſecrati.iudiceſ
ſ Prelſidio.i.auxi
lio dei. vnde illud
De vultu tuo ðo
mine indicium me
um pꝛodeat.⁊ ocu
li tui videãt eqtatẽ
t Judicabũtur. vn
de dicuur. Nolite
iudicare ⁊ non iu
dicabimini.⁊ illud
Qua menſura meſ
ſi ſueritis remetie
lur vobis.
i Si. i. quia.
xX. Trutinandas.i.
dirimendas.

iudices non aliter iudicialem càl
culũ accipere:niſi pꝛius ſacramèn
tum pꝛeſtitiſſent omnimodo ſeſe
eum veritate ⁊ lègum obſeruatio
ne iudicium eſſe diſpoſituros.
Auum igitur èt viam non inu
ſitatam inuenimus ambulandam
⁊ anterioꝛes leges ⁊ noſtre que ðᷣ
iuramentis poſitè ſunt:non mini
mam ſue vtilitatis experientiam
litigantibus pꝛebuerunt: ⁊ ideo
ab omnibus merito collaudatur
ad hanc imperpetuum valituraʒ
legem peruenimus. Per quã
ſancimus omnes iudices mioꝛes
ſiue màioꝛes ſiue qui adminiſtra
tionibus poſiti ſunt:vel in hac re
gia ciuitate:vel in oꝛbe terrarum
qui in noſtris gubernaculis regi
tur:ſiue eos quibus nos audienti
am cõmmittimus: vel qui a maiò

ꝛibus iudicibuſ dantur:vel qui ex

iuriſdictione ſua iudicandi habet
facultatẽʒ vel qui ex recepto ideſt
compꝛomiſſo qui iudiciu imitant᷑
cauſas dirimendas ſuſcipiunt:vel
qui arbitrium peragunt:vel ex au
cioꝛitate ſententiarum ⁊ partium

coͤnſenſu electi ſunt: ⁊ generaliter
oimnnes omnino iudices romani

iuris diſceptatoꝛes:non aliter liti

um primoꝛdium accipere:niſi pꝛi

us ante ſedem iudicialeʒ ſacroſan
cie dẽponantur ſcripture.⁊ he ꝑ
maneant non ſolum in pꝛincipio
lit.ſed etiam in omnibus cognitõ
nibus vſq; in ipſum terminum ⁊
diffinitiuè ſententie recitationem.
ſic etenim attendentes ad ſacroſã
ctas ſcripturas: ⁊ dei pꝛeſentia cõ
ſecrati:ex maioꝛi pꝛèlidio lites di
riment.Scituri ꝙ non magis *MR
os iudicant quam ipſi iudicabun

tur:quum etiam ipſis magis qua

partibus iudicium terri bile eſt.ſi
quidẽm litigatoꝛes ſub hominib
ipſi autem deo inſpectoꝛe adhibi
io cauſas pꝛoferunt trutinandàs
Et hoc quidem iuſiurànduʒ iudi
ciale omnibus notum ſit.⁊ roma
nis legibus optimum a nobis ac
cedat incrementum.⁊ ab omnibꝰ
iudicibus obſeruandum. ⁊ ſi pꝛe
teratur: contemptoꝛibus peꝛicu

loſum ſit.

In autentico iuſiurandũ qð pꝛe
ſtatur ab his ⁊c.5. pe. goll. ij.

y Juſiurandum.i.enangelioꝛum pꝛeſentia que loco iuramenti f.
yel dic ꝙ dicit de eo qui iurat ſe ſecundum veritatem legem in
dicaturum vt in pꝛin.l.dixi ⁊ d icitur iudiciale. quia index pr̃at.

7

1/.

al. aliter accipitur. pr. ff. de tureiuran.l.i.. ij. .
3 Pretereatur. ſed nunquid valebit ſententia. . ſic. vt. fl. de ven. inſpt.
.l.i. F. fi. ar. contra.j. de ſententijs.l.pꝛolatam, 7. ð. de legi.⁊ conſti.l.

non dubium. Accurſius.

Autentica.

CO. b di iurant ſe ſa
cturos ſecundum ꝙ eis iuſtum vi
ſum fuerit melius ⁊ vtilius excep

lis defenſoꝛibus ciuitatum qui iu

rant omnia ſe ſecundum leges ⁊
iura facturos.
Finis autentice.
Patroni autem cauſarum qui
vtriq; parti ſuum pꝛeſtantes ingre
diuntur auxilium: quum lis ſuerit
conteſtata poſt narrationẽ pꝛopo
ſitam ei contradictõnem obiectaʒ
in qualicunq; iudicio maioꝛe ſiue
minoꝛe: vel apud arburos ſue x
compꝛomiſſo vel aliter datòs vel
electõòs:ſacroſanctis euangelijs tᷣ
ctiſ iuramentum pꝛeſtent.qð cum
omni quidem virtute ſua omniq;

ope qð iuſtum ⁊ verum extimaue

rint:clientibus ſuis inferre pꝛocu
rent: nihil ſtudij relinquentes qð
ſibi poſſibile eſt. non autem credi
ta ſibi cauſa cognita ꝙ impꝛobꝗ
ſit vel penitus deſperata:⁊ ex men
dacibus allegationibus compoſi
ta:ipſi ſcientes pꝛudenteſq; mala
conſcientia liti patrocinentur. ſed
⁊ ſi certamine pꝛocedente aliquid
ſibi tale cognitum ſuerit: a cauſa
recedeni:ab huiuſmodi comunio
ne ſeſe penitus ſeparantes.hocq;
ſubſecuto nulla licentia conceda
tur ſpꝛeto litigãtoꝛi ad alterius ad
uocati patrociniuʒ conuolare:ne
melioꝛibus contemptis:impꝛoba

aduocatio ſubrogetur. Sin autẽ

pluꝛimis patronis adhibitis:⁊ iu
ramento ab omnibuſpꝛeſtito:qui

dam ex his cauſe pꝛocedente pa

trocinandum eſſe crediderint:qui
dam recuſauerint:exeant quideʒ
recuſantes:volenies autem rema
neant.cauſe etenim terminus ma
niſeſtare poterit:qui timidius:qui
q; audacius iudicium vel relique
rint:vel pꝛotulerint:nec ĩ hac par
te litigatoꝛibus danda licentia ali
os pꝛo recuſantibus ſubrogare.
BSDem.a. Juliano. pö.
Ancimus omnẽs iudices
ſiue in hac floꝛentiſſima ci
uitate ſiue in pꝛouincijs:ſi quãdo
abſens perſona citata poſtea ap
paruerit:non aliter ei iudicialem
aditum reuelare:ſed omnem clau
dere ei iudicioꝛum copiaʒ:niſi pꝛi

us ei omia damna reſtituat ex hu
iuſmodi vicio aduer arijs eius in

omnibus expenſis que in iudicio facte ſunt vt victus victoꝛi c᷑ etiam ſi

Odie. ptili.adi

a h ccias ſʒ legẽ tñ vt
Iaut᷑.de defen.
ciui.ꝭ.iuſiurã.colłiij.Oʒ
quidã dicunt ſpale ĩ deſẽ
ſoꝛe ciuitatis vt ñ diſcedat
a lege. vt dicta aut᷑.⁊ qdã
habẽt exceptis ⁊c̃.ſecus ĩ
minoꝛibqui iurãt iudica
re ʒ ꝙ ſibi videbii.vt hic
ꝙ non placet.qꝛ oĩs etiã
minoꝛ tenetur ſeqni leges
iudicãdo.vt ĩ aut.de iu
di.S. omnis aũt.coll.vi. ⁊
ſic pꝛima opinio placet.
b Patroni. ingrediũtur.
iudicium.
¶ Obiectum. i. poſt litis
teſtationẽ. vt. . de li. ↄteſ.

ð pena teme.liti.S. item.
d Ex cõpꝛomiſſo.cũ pẽa.
e Batos.i. delegatos.
Electos.ſ.ſie pẽa ſʒ vł cũ
iuram̃to.:cũ pignoꝛib.vt
.. ð arbi.l.ne in arbitris.
g Taciis.nõ.ſactis.ſed qꝙ;
ſic iuretur lege canetur. ſʒ
ↄſuetudine ſi habetur. vt
dixit Bul. Breitoni iu
dici imperatoꝛis.
h Quogd cũ omni.põt di
ci. vt vel vſq; illuc hocq;
⁊c̃.ſit foꝛma iuramenti.vel
uſq; illuc.ñ ãt credita.⁊c.
iCredita.i.commiſſa.
Kk Impꝛoba. que colloca
ri põt allegationibus.
lBeſperata.que non põt
collocari.
m Allegationibus. i.dict
partium.
n Litigatoꝛi. litigatoꝛ er
go fuit ſpretus.ſed ipᷣe po
ſtea ſpꝛeuit patronũ.vt.j.
ſequitur.⁊ ſic puncta poſt
dictionẽ contẽptis.vel ꝙ;
.ij. dicit expone impꝛoba
adnocatio ſubrogetur me
lioꝛibus cõtemptis ideſt
a contemptis dientibus
⁊ ſecũdũ nutranq; expoſi
tionem ſoluitur contra.ẽ.
.l.pꝛo xi...pe.an auteʒ re
cedens totum ſalariuʒ ha
bere debeat. ve. ut. nõ. ff. ð
varijs ⁊ exira.cog.l.i. F.
diuus. Accurſine.
oO ſ Ancimus. omĩa
damna. ſed nöne
lex pꝛoperanduʒ. s. ſin ãt
alterutra. S. e. pꝛonidet in

ne vicio abſentie. e. hec poſt li.conteſ.⁊ ante illa poſt tantum loquitur.
Item illa reſpicit ſinem cauſe.hec quum redit abſens ante ſententiam.

m 4

nAcenEeE
.16 2A

⁊ poteſt eſſe bene ꝙ poſtea pꝛo eo feratur ſententia. Item addit hic de ta
xatione a indice faciẽda. Itẽ hec ðᷣ oĩ dano illa ð litis expẽſis tantum.
a Exiimationem. quam leges taxationẽ vocant. ⁊ ſic ẽ ↄtra.ff.de rei vẽ.
.l qui reſtituere.S.i.Sed non fit taxatio hic a lege vt ibi.ſed a iudice ſic
vt hic. Item nõ. ꝙ pꝛius iuratur ⁊ poſtea taxatur.⁊ in hoc eſt contra aut᷑

quam lege bic poſt iuſin
randum. 2 eſt ex coꝛ. ð iu
di.S.opoꝛtet. coll.vi.
b Nõ citati.p edicta in al
bo pꝛopoſita.ſed per ſe.vt

ff. ne quis eũ qni in ins

vo.l.iij.S.ſi apud.ſʒ quoſ
dam.vel ẽt per nunciũ ſᷣm
nos.vt. ff. de arbi. ſed in
terpellatur, 5. 1.
Autentica.
p Mſt iuſiurandũ
non licet olim in
hoc caſu erat cõ

tra.vt.S.ð iudi.ſancimus

ſed nunquid ꝑ hanc aũt.
corrigitur ꝙ eſt. ff. de in.
lit.iuran.l.videamus.F.
pe.quidam ꝙ ſic. alij ſpe
ciale in expenſis lit᷑.dicũt
tu dic ꝙ hic dz iurari de
veritate pꝛopter incertitu
dinẽ ⁊ aduerſarij.delictũ
vt.j.vnde vi.ſi quãdo.ibi
in iuramento in litem.ſ. p
quanto nollet re carere.
d a Pertiſſimi. litiga
toꝛibus ẽt actoꝛi
qſñ non certuʒ petijt.alias
conrta.vt aut᷑.offeratur.ſ.
de li. conteſ.

e Judices.ſ.delegatos.ſʒ

an oꝛdinarius poſſit recu
ſari. M. ꝙ ſic.⁊ ꝓ eo.j.
de lit. conteſ. aut. offerat .
ſed illa loquitur in delega
to. Itẽ pꝛo eo.j.de iuriſ.
om.iu.l.nemo.ſed ibi nõ
valet ar.a contrario ſenſu
yvel loquitur ibi in eo qui

ſit oꝛdinarius pꝛiuatoꝛuʒ
conſenſu.qui cũ demuml

flicta:ſiue circa ingreſſus litis ſiue

circa honoꝛaria aduocatoꝛum:vł

alias cauſas que ĩ iudicio verſan
tur:ẽxtimatione iudicis quantita

te eoꝛum diffinienda: poſtquam
iuratum ab eo fuit qui fecit expen
ſas executoꝛibus negocioꝛuʒ mo
dis omnibus diſpoſutiones eoꝛuʒ
adimplentibus:ſcituris iudicibus
noſtris ⁊ executoꝛibus qð.ſi hoc
pꝛetermiterint ex ſubſtantia ſua
huiuſmodi detrimentum leſis re
ſartire compellentur:quod etiam
in pedaneis iudicibus obſeruari
cenſemus: licet non citãti:ſed re
quiſiti litigatoꝛes mala conſciẽtia
abfuerint.

In auten. de iudicibus S. opoꝛ
Cet. colla.vi.

CON. p Oſt iuſiuraͤndu
delatum ⁊ pꝛeſtituʒ non licet iudi
ci amplius taxare. ſed ⁊ hodie ſi
pꝛius iudex taxauerit: ⁊ itra quã
titatem a iudice taxatam iuratum
fuerit:nec habeat licentiam iudex
minus quam iuratum fuit condẽ
nare.ſed ſi viderit iudex neutrum
litigatoꝛum ſubdi debere rationi
ſumptuũ pꝛopter negocij varieta
tem ſua ſententia hoc declarat:
Bem.a. Juliano. pᷣᷣ.
Pertiſſimi iuris eſt licere
litigatoꝛibus iudicèſ datos
antequam lis inchoètur recuſare
quum etiam ex generalibus ſöͤr

it. ↄteſ. ſit. index põt antea recuſari.vel loquit

ibi in delegato qui poſt lit. conteſ.dr oꝛdinarius illius cãe. Item ꝓ eo
eff. de libe. cã ſi pariter. ſed illa lex loquit in actoꝛe. Item ibi iuſtiſſima
cã ſuperuenit inimicitiarum. Item pꝛo eo.j.de ſen.aut.⁊ conſequenter.
ſed illa in delegato. Item ꝓ eo.ð. de aſſeſ.l.fi.⁊. ff.de iuriſ.o.iu.pꝛetoꝛ.ſʒ
ibi non ſolum tanquam ſuſpectus.ſed quaſi acturus duo contraria offi
cia repellit a iudicando. vel magis ſpernit q; ſpernitur ar.ð.e. rem non
nonam. Item pꝛo eo.ff. de arbi. non diſtinguemus. 5. cum quidam.ſed
M. dicit nec ante lit᷑ conteſ.nec poſt poſſe oꝛdinarium recuſari. vt.j.ſi
quacunq; pꝛe.po.l.i.⁊..illo ⁊.j:quando imperatoꝛ inter pupil.⁊ vi.li.
⁊.j.de iuriſ.o.iu.l.fi.S.fi..j.vbi quis de curiali.vel cohoꝛtali.l.fi...fi.ſʒ
põt etiam ei aſſociari epiſcopus.vt in aut.hic poſita.Si vero contigenit

ſed epi.in.canoniʒata eſt

f Inchoeinr. per lit᷑.conteſ.vt in aut.de lit.ꝭ.ſi vero initium.
g Foꝛmis.habebat enim pᷣfectus ſua ſtatuta ꝑ que hoc idẽ licebat.
h Neceſſitatem.per que ſub.⁊ dic vt.j.e.v.eodem.
i Recuſato. non actoꝛi.ſi non vult.ſed reo ſi actoꝛ vult.
K Ald eligendos. vt ſit in eoꝛum arbitrio quem habeant vel non habe

ant. vt. ff. de rebus du. vrrum. 5. cum quidam. de ver. ob. centeſimis
15§. ſi ita. ⁊ de tutel.l. qui habet. F. i.
I¶Arbitros.i.iudices quaſi delegatos.

m Omnes lites.⁊ matrimonia. pt.j. de nup.vidue ⁊ educationes. vt.j.

vbi pu.e.debe.l.ij.

n Reculare.niſi a pꝛincipe ſuerit inbibita recuſatio.vt.ff.a quibus ap.ſñ

lili in f. Etno. bic ſecundum J0. ſuffeit ſi ſimplictter alſet
eũ ſuſpectũ etiam ſine cã hoc enim innit verbum putat.⁊ verbuz
ſuſpitionis. ⁊ pꝛopter hoc eſt aut.hic poſita ſi vero contingit c.
.cff. ad trebel. qꝛ poterat. ⁊. fl.de ap.ſi perluſoꝛio.⁊ in decre.iij.q.

v.quia ſuſpecti.ſuperfluo ergo queritur an ſit pꝛobanda quum

mis ſublimiſſime tue ſedis ſtatutũ
eſt neceſſitatim imponi iudice re
cuſatò partibus ad èligendos àr
buros venire: ⁊ ſub audientia eo
rum ſua iura pꝛoponere.licet eniʒ

ex imperiali numine iudex delega

tus eſt:tamen quia ſine ſu pitione
omnes litẽs pꝛocedere nobis coꝛ
di eſt:liceat ei qui ſuſpectum iudi
cem putat antequam lis inchoe

tur eum recuſare: vt ad alium re

curratur: libello recuſationis ei

porrecto: quum poſt litem conte

ſtatam neq; appellare poſſe ante

diffinitiuam ſententiam iam ſtatui
mus :neq; recuſ are poſſe:ne lites
in infiuitum èxtendantur. eo ſcili

cet executòꝛe neceſſitatem partibꝰ

per oꝛdinarium iudicem ⁊ omne
ciuile auxilium imponente:⁊ arbi

tros eligerè: ⁊ apud eos venire: ?
ſic lite apparente quaſi arbitri fue
rint ab imperiali culmine delegati

Quod ⁊ ſi ab iperiali maieſta

ie iudex delegatus non ſit: ſed ab
alio culmine obtinere hec omnia
cenſemus.

In autentico vt differen.iudi.5.
ſi vero. colla. ix.

Lon.
quẽpiam noſtroꝛum ſubiectoꝛum
in dubitationem habere iudicem
iubemus ſanctiſſimoꝛum locoꝛuʒ

epiſcopum cauſam audire vna cc
clariſſimo iudice: vt ambo autꝑp

ſJ Vèro contigerit

nec dicenda.põt ẽt
dici ꝙ iuret ſe ha

bere ſuſpitionem.

licet cm nõ dicat.
⁊ hoc ne calũnioſe
recuſet.nã ⁊ iuram
tum calũnie ẽ ideo
ĩiductuʒ vt calũnia

euitei. Alij vt Pi.
dicunt eam aſſerẽ
dam ? pꝛobanda

ſi dubitetur. ⁊ pꝛo
eis.ff. de li. cã. ſi pa

riter. ⁊.j. de ſuſpec.
tu. l. iiij. . v. . ·. de
rebus cre. l. p. 5. ſi

aut ⁊.ff. de trãſac.

. cum hi. 5. in cauſe

⁊.ff.de pꝛinile.cre.

ſi creditoꝛes. era
minari eaʒ dicant
appud recuſatum.ſi
quis ex aliena. æ-

eff. ad munici. ð in

re. ſed illa ſi part
loquitur in actoee.
Itẽ ẽ ibi cauſe tdvon

tinentia vt. ð. e. nul
li. ⁊.ff. de quibus
re.ad eũdem iudi.
.e. l.i. Item oꝛdina

rinus erat ibi.quia

alias de libe. cauſa
cognoſcere nõ põt

Item ? illa ſi quis
ex aliena.⁊ alia de
iure loquũtur quã

do eſt dubium. an
ſit de iuriſdictione
eius.hic aũt ẽ certũ

ꝙ eſt de iuriſdictione delegati. ſed decretal pꝛudentiam dicit arbi
tros eligendos ad cãm ſuſpitionis pꝛobandam.⁊ extra de ap.

.c.o requiris.

o Libello.qui ſic concipit᷑.quũ res periculoſa ẽ.⸗ triſtiſſimos ſo

let ſoꝛtiri euentus ſub iudice ſuſpecto ſubire iudicium. ego.t.iðo

augdientiam tuaʒ domine. . recuſo. ⁊ hoc ſi offeratur iudici ſiue

alij. puta delegato vel alij. vt.j.e.l.fi.retine omnia aſia mutato au
dientiam illius.⁊ dic ei.i.in eius pꝛeiudicium porrecto
p Statuimus.vt. S. de epali au.l.ij. in pꝛin. ẽ enim recuſatio.in ſi
ne appellatio.ĩ medio non eſt locus remedio.niſi in caſu.ſ.qu
unm iudex in ciuili qõne vel criminali negocio habendam qõnẽ
contra leges interlocutus fuerit. vt. ff. de ap. re.l.ij. .. de ap.ſi
quis pꝛouocatione. Item fallit.ff. de arbi.non diſtin.s.cum qui
dam. ſed ſecundum canones aliter obſeruatur. vt. ij. q. iij. c.

non eſt ita.

q Extendani.ꝙ eſſe non debet.vt. S. ðe tranſac.l.fratris.?.j.de

fruc.⁊ li.ex.l.terminato.⁊.ẽ.de poſtula.quiſquis..nemo.⁊...ſᷣ

terea.?.j.de re.iu.l.ij.⁊.ff.pꝛo ſuo.il.ſi.

1 Executoꝛe.ſoꝛte loquitur de iudice delegato. qui lʒ deſinat eſſe

iudex quantum ad iudicandũ.nõ tñ quantũ ad exequẽdũ vłſa
ciendũ exequi per oꝛdinariũ iudicem.vt.j.e.l.fi.S.electione.
ſ Eiiere.i.quaſi delegatos.j.triduũ.vt.j.e.l.fi..illico.qui ñ re

cnſabuntur.vt.j.ðe li.conteſ.aut᷑.offeratur.

t Belegati. ſubſtitutus ergo omni iuf̃ vtitur eius cuius loco eſt

p. lit.
1 ucicn
f ni del⸗
onnninofech
zede icdi
mihie f.
aſtget
gordi et
cſepico
Loͤpoſiie
logulturd⸗
cpmnſn
gnicbolui⸗
gice noͤ fre
ſtfldeerbi
ilſunz i
Atbirutoꝛe
uamn pir be
birek,näart
dro ſt geni⸗
pſeoſie
mneruz ſert
3 Motone
nocnimi
Cogniion
Mlonc
dt Ein
fhge,
Oto miitn;
Gconenbit
Horinbne
ſtoiinepel
1Plendl.
Pklncipe
nmlit.
Gulnliten
ſint i
en.
begfrin
nügtosmt
mmnlie
ſſdeimte
lmndſie
ip ip
nnontihe⸗
pirhede
ulm d
ddi

1I

ſinine
huut ſubſtit .
iſen inn ſubſtitutus. ut. ff. de dona. inter ni.⁊ vx.ſi donate. .ſi ſi „
ebennie Barec ybl vo abiclectonc. n eligis ginde ſi ſponſus ½ nn Duũuifos. ſic dicuntur. qꝛ duoꝛum
or; nõ. h ar. ꝙ vbi do tibi electõnẽ. ⁊ ta eligis ꝑpinde ẽ ac ſi 4. i ſie dicuntur.qꝛ duoꝛum . ,ͤ
innnt ſeʒ . vt. S. de iudeiſ e oe eelnat er adelen vnus a plebe alter malonbbs rnn aſt trliraner qnonmm
aa ueng . * E to.d. Zna ao dedinarden vel delegatum.
int 1 ſ[ vero p Triduũ.ſic..de erroꝛe tii S
he “ gerit 6 . . aduo.l.ſentẽtijs.⁊ ereh non dict fechſatio
ſtiinin mik i aut. „2. nẽ infra triduũ faciendaʒ
ʒʒmiti aur. amicabile ti . , lectio Ge
unri⸗ vt differẽ. iu. F. ſi ve Uant que dubia Pantioncz dn pud eos litigare:ne ⁊ datus iudex neüſhtofii ſnr ſ
nllt ritir; ro. coll. ix “ SLI ne: remoueatur:⁊ al catr. it infra. xxx. di
l. x. tationem i . ntur: alter non eligatur. „
maiti x Judicem oꝛdina Lniaonglute dugte Kerzunraus n zlectlone videlicet nrbislſ va aoffienn. conteſ.
Ulnenzgtli⸗ riũ.nã delegatum tes : ne nc riatum fuerit iter partes:ſumili ofter atur.
culei Aie omnino recuſat. t pꝛia Daningen kralmnn exn 33 de prelidio eonneſe ſeclc hnteut arno clat
doant an i, ,5. e. de iudicijſ. gp mina. Si er. vel defenſoꝛis locoꝛum: i
.S.c. de indiciſ. 9 la. Sin autem iudex epiſ ocoꝛum: vel magi r Birimenda. eligit pto⸗
un trie⸗ tiſſimi. hic vero m ludex. cpilco ſtratuum m ji arbirio diri irimenda. eligit ptoꝛ
4 limi. nõ po parere noluerit:pꝛiĩcipi ſcribat: unicipij arbitrio diri s diſcoꝛdanti
ſitrge recuſat ꝙ eſt pꝛo ſẽ alde o indlac pichl tipi ſcribat: menda ⁊ executoꝛ riO ll eis diſcoꝛdantibus vt hic
E 8 02 nego „ .
* p tentia. Bul. led alit qui de eo iudice vidictã ſumat. data eſt huiuſnodi gocij cui ma ⁊ iſti.ðe lſatiſda.tu.⁊ cu.S.
Kdeläir ed alt Dem.a. Joan.pᷣpᷣ e uſmodi cauſe exactio ſin ãt. ſi
ter tſarg, uʒ oꝛdi. petit ſocia „S . imminente:⁊ ſt ☚ in at. ed ar. cõtra de le.i.
inikr z oꝛdi. petit ſocia Erti liuris eſt conceſſ. T ſtatuta ab arbitris ef buluſmnodt .
wliitucn ri.ſ. epiſcopum. ellam militarihus ho 9 ſectu mancipante: niſi fuerit pꝛo ei modl in fi. vbi com
ſbunanleſ VCoõpoſitionẽ. nö bus iudicqndi acultds Qudeni uocatum.tunc enim ipſe qui ätea ſ deleenr tonſentire⸗
iint. loquitur ð arbitro ooſlacnlieſt hominibns gu enĩ iudicem dedit qui ſuſpectus vſus del andata. a lege vel a
untiſts cõpꝛomiſſario. ls“5 ain rei peritiã habènt de 8 ndi eſt appellatione trutinàta: foꝛmaz t H
ita ano ig care; qngirünne * militar iudi cauſe iponat legitimã. i. 4 ꝛouocatũ. appellatur
Glhug . dice nõ recipitur. giſtraͤtus ⁊ oẽs talès Poieon nſiz 360 ne arbit. ſd 2
– Irfoe tld ſi quotidianũ iã eſſe ppeobaroden 1 ſor nn ſumptibus in di pomideno buan loa
in funʒ. .. ij. ſed ð ⁊ audiant li . 8 iudicijs faciendi ehic 8 delega
n arbitratoꝛe t tan ſui anb ſii huanatmeen alreres cutoꝛibus litium. ndio koe exe Pioe. ſelſgare
1Netal . 5 — ea 1. bitro. 2. . de ſententij
Fr quam vir bon ar tionibus fines i . re. lei nuijs ex
ſn bitret. nã arbitroꝝ Dem a Foanbb. . Mypf̃s Gordi. Valen. The. arreli etk ape 2
lize duo ſt genẽa. vt. ff. Vm ſpecialiſ iudex ſiue ab aaa.ad Pontum vicarium. pellanone kappell,an
eA p ſocio ſi ſocietatẽ auguſt F., ſ i Diſquis fuerit exhibi onem. .
ctinintnn mecuz. 5. arbitroy. ciali cul ne anld ſme aiuci vſqʒ ad negocij 1 ibitus iu Qui antea. hoc cũ diſti
Niintienin 3 Annotationé. P . lmiue in aliqua pꝛouincia cij terminuz ctione intelligas.vt ĩ aut
Niinſaa Annotationẽ. p in qua incuſ it: ab eo apparitoꝛe cui pꝛi tone hielligas vtlant.
nunn e animi motu. vn pars luſbectn nſbnsn nn traditus neni:obſeruartcenl galem H
a Lognitionaliter. cit. ne foꝛte abñte pſona iudici ecernimus. Si qua pꝛeſumpti nncſſnns ꝛc.
A fnnd i. alioꝛum coͤſili cit.ne ſoꝛte abñte pſona iudicis ? ne fueri umptio x Bedit. l.illũ q äna 1c
B õſilio. iĩ alia ciuitate eiuſdẽ pꝛouĩci e fuerit hoc manſuetudinis Zealbllaa dnn .
ellmean b c ESrti militg le pꝛouicie ↄmo ſtre poſthabitz . no y Trutiata.i.cognita. S
Inat Ba cante cõpellatur lõgo iti PoMHabita meceptio : Pꝛimi del
us ubi tibus. i, ma ſo.r. llatur logo itinere emer ſcriniò qui iuſſ. „Palt queretur ſi delegatus dele
,ei. reciſatio ne niò qui iuſſa temerauerit:
liskbun giſmno milituz iuril oferre. ionne lbellu eularns q; librarum auri ndemngaone gauerit. ⁊ appelletur. ad
ognſttif dictionem haãbẽte. eſt pꝛeſes pꝛouincie li ẽ pꝛeſto mulctàndo. quem debeat appellari.
Intie c Hominibus. pe pbi de ea re dubitaturlice cuuate Idem. a. Julia. p̊. .ad pꝛimũ delegantem
limutlil ritis ĩ iure vel non ſuſpectum ſibi iudicẽ eſſe dici 335 Mnibus iudicibus licenti vt bic v. ff. quis a quo
inrgin⸗ d Indicandi. non pꝛeſidẽ adire ⁊ hoc facer Rrgens am pꝛeſtamus: ſiue ijs qui ap...ſed f ad ſin vele
enn poſtalandi vel po mäniteſtum. Sin autemtoneſt bus 3 at numine lites mandã S ane ih ( ſna
rinſien curandi.pt. .ð mogderatoꝛ pꝛouincie ĩ pꝛefate tur: illuſtribus vel ſpectabili lc in ſi.17 Dec Uia
* elal.vt ⸗O E uincie ĩ pꝛefato lo ſſſimi bectabilibus corrigitur per h
aubliüit cura.l.militem. co:hec eade vel clariſſimis vel togatis foꝛi gitur per hanc ⁊ hoc
Guimimnan e Habent. ? iuriſdi locoꝛũ vel HH iia an. prrſemhe⸗ vel non Kemce kck bi
Ncmm 1enmf ctionem. les geſtis apud eòs habiti quibuſdam: vel ijs qui ex noſtris efe vel vefi
ſMagiſtratus. 1. b . habitis ⁊ clle iudicibus delegandas li fis ns reſert delegat veleget
rare:⁊ iudice gandas lites accipi ibi
kiarthie magiſtros milituz ſare. Ilico n uicenen e unt executoꝛes ſi ceſſauerint n bten reeuſtinr alter
iudtin tn ⁊ intra milites tm̃ pꝛòximũ ſine vlla dilatione cöͤpel ſas cig nſtuctas offere: remo 3 co inteligin wele
,ge eae vt. . de inriſ. o. i⸗ li arbitrũ . ere ab executione eos ⁊ ali ele
ofteramind⸗ vt. ].de iuriſ. o. iu. i arbitrũ vel arbitros . . le eos 7 alios ato tatz gr
— 41 emnagilterte non cligcre: ? 8 idoneos ſupponerẽe:vel ẽt mulctis . Peſtonall Dai d 18
inter alios. vt.ſ. ſi ,.
npofru. ios. vt. ſ. ſi dicijs.nunc de ſumptibꝰ
eet a non cõpe. iu.l. ij. ? erat hic peritus li H e en Ppti
mninſenenn n cõpe. iu. l. ij. ? erat hic peritus litterarum.
irchl a pꝛincipe delegatus ẽt illiteratus ẽẽ poteſt,. a tin b paree ed toꝛibns q ſuut quaſi ꝑles adiacẽtes.vl.. ðe pCoat H “ execn
oehnif quidam. Item poteſtates vel pꝛeſides terrar yt ſubii tesom de ſecũdarijs.ſ.executonb cõueniẽdis ⁊ actoꝛib vt.j ni menhn.
do an. nes ⁊c᷑. alij no eC um vt ubiicit. om a ꝗq Aiſa uis. exhibi et e , vt. J. de ꝓxi.ſacr.ſcri.
i1 N aſan non · vt in aut.de iudi. .i.quum ſit in ſcriptis feren b quis. exhibitus.ᷣi.in iuditio ductus.
ndſtnſcn a ſnia. vt.j.de ſen. ex peri.l.ij.x. ij. dic vt ibi. Terminum .i.diffinitiuã ſnĩam.ſic.S.ti.i.pꝛoperandum..i
l g Tales.ſ.iuriſdictionẽ habentes vel poteſtates c Traditus.i.deputatus vt ab eo vocetur.pel dic tradit Fi.
