nt cinij.at poſt nomẽ recepiũ inter reos ſiue inchoatã accuſationẽ ex dictam.l.ſi uxor loqui.nec obſtat nobis hec littera.quia ambo ponũtut
traneus nullo mõ põt opponeꝛe.uxor accuſata põt.non nt ſe rele pꝛo ſtupro lantum.q.d.quouis nomine cenſea.⁊ ſic dices.⁊ pro.i. Iiẽ
net.ſʒ ut niꝝ grauet.ut.ff.e.l.i.S.qui hoc dicit.⁊. .ſi publico.⁊. . nec obſtat quod a niro non poteſt accuſari. quia ab alio poteſt. ſed ⁊ a ui
extranens.⁊.l.ſi maritus. .preſcriptões. Terciã excipit q̃ ↄpetit ro ſi eam deſerat. Item 7 ſi eſt recepta niri accuſatio anteq; ob ijciat leno
n nupte ſo añ denuntiationẽ de qua hẽs.õ.e.ſi dũ ĩ tuo.ſed lʒ has cinium.⁊ ſic non eſt ſimpliciter nerum eam non poſſe a nio accuſari.⁊ ſa
tres tm̃ uideat᷑ ſeruaꝛe.tñ alie plures ſũt.ut exceptio.vj.mẽſiũ.⁊.lx cit ad hoc.ff. de concubinis.l.in concubinatu.
dieꝝ.nt..e.l.iur̃ mariti.⁊.ff.e.l.mariti.s.vj.mẽſiũ. Nẽ ẽ alia ſi de q a Vamuis.ᷣreferatur.ut.ff. de pu.iudi.l.i.
dH ſtitiu ſemel.nt.õ.e.l.abolitionẽ.ĩ fi. Itẽ ſi negauerit ſe nelle accuſaẽ r Conceditur. ? inde dicuntur publica.nt inſti. de pu.iu.circa prĩ.
nt. fl. e. ſi maritus. .. ſi negauerit. Nẽ ſi ⁊ ipſe accuſator alẽ adult ſ Fedare cõnubia. hoc enim licere non dʒ. ut h. ?. f.e.l.conſtante. ſed ꝗd
⁊ turpis.ut.ff.e.ſi uxoꝛ. .iudex. It ſi eã uxorẽ duxit.qꝛ eã appꝛo ſi matrimonium eſt ſolummm. ur contra qĩ ceſſante cauſa econtra idem qꝛ
baꝛe vã. ut.d.l.ſi nxor. .fi. Itẽ ſi adult᷑ ẽ abſolutus ꝓſicit adulter adbuc nẽ fedari precedens matrimonium ꝙ placet qꝛ ⁊ uir non accuſat
l nt. ff. e.denũciaſſe. .q̃rit.dic ergo pᷣter bas tꝛes.⁊ pᷣter alias ſiles niſi ſoluto matrimonio.ut.õ.e.l. crimen adul.quẽ preferri conſtat ut bic
s approbatas a iuẽ.nt ñ obſtẽt pᷣdicta iura.q̃ nt oria h ſignanl. Ho. ⁊ probatur.j.e. ſi mulier. accurſius.
i⸗ e Ficdem cxi.i.ueritatem.aʒ. Pudonis.i.caſtilatis. 1 Pꝛoximis.inter hos etiam eſt oꝛdo. quũ nir pꝛeferatur nt h̊ ſubijcit. ſxʒ
fWreſtigia.preſtigia dicuntur quando per incantationem fu. ut quare dicit im̃ qunm etiã alij poſt hoſ admittantur. ut. fl. e. l.i. ĩ fi. . l. ij.
quod anie oculos eſt. ⁊ non uidetur. uel econtra preſtigium eſt ꝙ ⁊.iij.ſe.intelligitur donec pr edicti extent 2 accuſare non ternten .inter.

ceteꝛos autem index eliget. ut no. S. e.l. iure mariti. licet hee lex ordinet.
a Verus dolor. nõ. cãm defendẽdi ↄnubiũ. ſz an alij ulteriores. ſoꝛte nõ
Itẽ an bi poſſint iuẽ mariti oẽs accuſaꝛe..ſic quo ad h nt pᷣferani aliis
utt hic dicit ſic quo ad alia puilegia que hẽt nir. ut dixi.õ.e.iure mariti.
bᷣ Erimen.i.criminis accuſationem. Accurſius florentinus leg.docier.

C Compeſcant. olodo eniʒ
permittitur abolitio. licet
in alijs diſtinguatur. ut.j.
abolitionem.

d Ooortet. contra adulte

ram. nt ſubijcit cui quideʒ
⁊c. Sed an idem cõtra ad
ulterum. e. idem.
eReam. i. accnſare eaz. ſic
⁊ reus.i.accuſatus põitur
.vff. ad ſilł ꝓpter neneni. 5.

ſi. .f. ð teſ.l.in teſtimoniũ

7 de acqui.heꝛ.l.paãtonius
5. rei peꝛ duellionis.ſecun
dum Jo. at im Pla. põt
etiã petere nt cõdemnet᷑ ex
ſola ſuſpitione.ut in aut᷑.vt
li.ma.⁊ auie. S.illð quoq;.
2. 5F. quia neꝛo ita ↄpimus
colla.viij.⁊.j.e.ſi qui adul

terij. ſed certe illa nõ dicii

ſuſpitio.ſʒ legis preſũptio
quare condemnatur.
Non pꝓhibetur.vt ⁊.ð.e.

l. ſine metu. ⁊. ff. e. marui

lenociniim.
g Contineri.i.qꝛ nõ debei

libellũ inſcriptionis porri

gere. ? eſt ſpẽale in marito

in alijs ↄtra.ut.S.qui accu
ſa.nõ poſ.l.qui crimen ſᷣm

. .ſed io.nõ placet.ðbʒ
enim inſcꝛib eꝛe ⁊ ſic libellũ
dare.ut.ff.e.miles.S.qdazʒ
7. 5. ſexaginta. ſʒ ñ tenetur
uinculo inſcriptionis.qꝛ ñ
tenetur calum. ut B. ?. ö. e.
iure mariti.niſi ſit euidens
nt ibi dixi. hodie auteʒ in
ſcribit.? dona.ꝓpteꝛ nup.
amittit. ut in autẽ. ut liceat
ma. ⁊ ani.S. ſi adulterio.⁊
.F. ſi nir. col. viij.
h Quum.nel cauſatiue uel
temporaliter lege.
¶ Accuſaꝛe.donec ptedicte
peꝛſone extẽt ⁊ accuſaꝛe nõ
recuſent nt modo dixi.

ſandi:hoc eſt patꝛi fratri nec nõ pa
truo ⁊ auunculo: quos uẽrus do
lor ad accuſationem impellit: ſed
⁊ his peꝛſonis legem imponimus
ut crimèn abolitione ſi uoluerint
coömpeſcant. In primis maritũ
genitalis thori uindiceʒ eſſe ůpor
tet:cui quidem ex ſuſpitione reàm
coniugem fſaceꝛe licet.uel eam ſi tã
tum ſuſpicatur penes ſe detineꝛe ñ
prohibetur:nec inſcriptiõis uincu
lo continèri qdᷣum iuꝛ mariti accuũ
ſare ueteꝛes retꝛo principes annũůe
runt. Extraneos autem pꝛocul ar

ceri ab accuſatione cenſemus: naz

⁊ ſi mne genus accuſatiõis neceſ
ſitas inſcriptionis aſtringat: non
nulli tamen ꝓpterue id ſaciunt: ⁊
falſis ↄtumelijs matrimonia deſoꝛ
mant.ſacrilẽgos autem nuptiaruʒ
gladio.puniri opoꝛtet.

In auten.ut nul.iudi.ꝭ.ſi uero
quando.col.xj.

COMR. Ed hdie adultera
uerberata in monaſterium mitta
tur: quã intra biennium uiro licet
recipeꝛe:biennio trãſacto uel uiro
priuſq; eam ꝛeduceꝛet mortuo ad
ultera tonſa mõaſticho haͤbitu ſu
ſcepto ibi dum uiuit peꝛmaneat:
duabus partibus ſubſtãtie ꝓprie
liberis ſi habet applicandis teꝛcia
monaſterio.ſed ſi liberos non hẽt
parentibus extantibus huiuſmõi
iniquitati non conſentientibus ter
tia paꝛs applicetuꝛ.due partes mo
naſterio: quibus predictis non ex
tantibus: eius tota ſubſtantia mo
naſterio qrat:pactis dotaliũ inſtꝛu
mentoꝝ in oĩ caſu uiꝛo ſeruandis.

In aut. ut li.ma.⁊ auie. 5. his
quoq; col.viij.

k Annnerunt. ut.ð. e.l. iure mariti. ꝛ.ff. de mino.l. au ilium
VBDmne genus. non ſingula generum. ſed genera ſingulorum compꝛehẽ
dit.ſic inſti.de ſuſpe.tu.s.i.nam ipſe nir non aſtringitur quum iure mari
ti accuſat.ut hac.l. Item mulieres.nt.õ.qui accuſa.non poſ.l.de crimine

Et continua ſic. licet in buiuſmodi crimine ſubſcriptio celebꝛetur. penãq;

inſcriptionis qui nis preter maritum timeat. licet crimen ſit publicũ.nõ

tamen cnilibet ut dictum eſt delatio datur indiſtincte. nam ut in populari
act. prius agit his cuius intereſt. ut.̈ff. de his qui deie.uel ef. l. ſi nero. d. Bᷣ
antem actio.⁊ ad idem.ff. de ſepul. uio.l.iiij. in pri.⁊.ff.de liber.ho.exhi.
.l.iij.F. hoc interdictum omnibus. L
m Sacrilegos.i.quaſi.non enim uere eſt ſacrilegium.
n BGladio. tam in mare q; in femina. ſed in femina corrigitur. ⁊ alia pena
imponitur.ut in aut.quam bic lege.ſed hodie adul.que eſt ut nulli iu. F.
ſi uero quando.col.ix.eꝛgo ſi uir in accuſando calumnietur ↄtra nxoꝛem
que erit pena talionis quidam dicunt capitis quum in eo nõ ſit imutata
nt in aut.nt nulli.iu.S.ſi quando.alij quod illa quam ſubiret mulier con

nicta. ſ. Mitti in monaſterium. pꝛo quibus in aut.nut liceat ma.?.a.

5.qꝛ nero plurimas coll.viij.ubi dicit. ⁊ ita adulterum legitime 2

nictũ una cum uxore puniri. Sequii aut.ſj bodie. Auleniica

o (¶Ec bodie.in monaſterium. ſed uidetuꝛ non dari ad pena

alicuius corporis.ut.j.de penis.l.ne quis.⁊ de decur.:.

Con. IJ qũuis ei quẽ ð ſua
uxore ſuſpectum habet teꝛ denun

ciauerit in ſcriptis ſub preſentia te
ſtium fide dignorum: ⁊ poſt inue

nerit eum conuenientem ſue uxori
in domo ſua uel uxoris: uel adul

teri. aut in popina aut in ſuburba
nis ſine periculo eum perimat. ſi a
libi eum inuenerit tribus teſtibus
conuocatis tradat eum iudici qui
nulla alia ratiõe exquiſita habeat
puniendi licentiam. Si tamen ĩ ſa
cro oratorio loqui inueniantur:
poſt tres ut dictuʒ eſt denunciatio
nes:liceat marito utraſq; peꝛſonaſ
eccleſie pᷣlato tradere: uel alijs cle
ricis ad eorum periculum diuiſiʒ
iſti ſeruentur: donec iudex cogno
ſcens hoc mittat epiſcopo ciuita

tis quatenus ei iſti tradantur ut ð

beant ſubire tormentum ut nũcie

tur per eum ad preſidem qui ſecũ

dũ leges penã imponat legitimaʒ.
Mpr. Conſtan.a. ad populuʒ.
Vm ũüir nubit in feminaʒ ui
res porrecturam qd cupiat
ubi ſexus peꝛdidit locum: ubi ſce

lus eſt id quod non proficit ſcire:

ubi uenus mutatur in alteram for
mam:ubi amor queritur nec uide
detur. Jubemus inſurgere leges
armari iura gladio ultore:ut exꝗ
ſitis penis ſubdantur inſamẽs qui
ſunt uel qui futuri ſunt rei.
Mpr. Gra. Valen. ⁊ Theo.
Gynerio.pᷣpᷣ.
N adultẽrij q̃ſtione ab om
ni familiã non ſolum maꝛiti
ſed etiam uxoris: que tamen tunc
temporis fůᷣerit domi quo adulte
rium dicatur commiſſum queren
dum eſt ſine deſenſione cuiuſquã.
Mpr. Honori.⁊ Theo.aa.
Dultèrij accuſatione ꝓpo/

ne quis.ſo. hic ſpe
ciale.⁊ ille in coꝛpo
re nõ cauſa religio

nis facto.
p Recipere. hic cot

tiguntur omiĩa illa
iura quibns cauel
contra. ut.õ.e.l. ca
ſtitati.⁊.ff. de mĩo.
auxilium. F. ĩ delic
tis. nec dicant alig

hic loqui qñ igno

rauit maꝛitus. naʒ

eo caſu etiaʒ iur̃ ne

teri poterat retiner
nt. S.e.ſine metu.

q Habitu. nõ tam

eſt monacha. ſecun
dum Jo. quod pʒ

dqꝛ pacta dotalia ni

ſtatim ſed demum

naturaliter moꝛtua

nalẽt ut in fi. huiul
§. ſed ſi eſſʒ mona
cha ſtatim nalerent
ut. S. ð epiſcopis ⁊

cle.l.ðo nobis..t.

BDuabus partib
imo nidetur ꝙ tan
tum legitimam ha
beant filij. vt. S. de
ſac. ſanc.ec. anten.
ſi qua mulieꝛ que ẽ
contra. So. bec ꝑp
illam corrigitur.uł
H innita ĩtruſa fuit
ibi ſponte intranit
Bue partes. ſed
cum monaſterium
ſit loco filij. ut ĩ an
ten. de ſantil.epi.S.

ſed ⁊ hoc colla.ix.

preſenti quaꝛe totũ
non habet. e. quia
nõ ſe monachanuit
Ut dixi.

Sernandis. patʒ

eꝛgo quod prius
nõ fuit ſacta mona

cha. licet fuerit tonſa. ſed nonne probato adulterio maritus etiaʒ
ſine pacto dotem lucratur. ut.ᷓ. de repn.l.conſenſu. . uir quoq;.⁊
in auf.ut liceat ma.⁊ a.S.quia uero plurimas. .illud corrigi.ſe
cundum quoſdam.ael dic quum eſt ciuiliter cõuicta maritus do
tem lucratur. ſed cum accuſata ⁊ damnata criminaliter ſubſtantia
diuiditur.ut hic.uel hoc quum extraneus accuſat.illud cum mari
ius. Sequitur alia auten. ſi quis ei ⁊c̃ que ex cor.ut licest ma.⁊

anie. S. his quoq;. colla. viij.

Autentica.

u ſ Q quis ei.denuncianerit.nõ.de ui.denũntiationis.ſic. .ð
rei nen. fundum.⁊.ff. que in frau. cre.ait pre..ſi quis. Itẽ
nota.ſecundum. P.quod ex ſuſpitione quis damnatur contra
regulam.ff.de penis.l.abſentem.ſed dic eſſe preſumptionẽ adal
terij.ut.j.e.ſi qui adulteꝛij.⁊ in aut᷑. ut nulli iudi.S. pe.
x c AVm nir nubit in feminam.i.in officium femiĩe ſe ſuppõit.
y Infames.ipſo iure.niſi ꝑ uim fiat.ut.ff.de poſtu.l.i..F. re
monet.⁊ quod metus canſa.l.iſti quidem.⁊ inſti.de pu. iu... ij.

„ N

S RE r 111
3 Nadulterij queſtione. ſic in inceſtu. niſi per uim adulteri dic quoq prima cauſa non ſuit diffinita. ſed indiſeuſſa temanſit. Alccur.
um ſit commiſſum.ut.ff. e. nim paſſam. J.ſi. q ſ Imulier. ne nidnitatem. ad ſequentia plane refertur.q.d.ideo ᷣ
a Familia. no. familiam inquiꝛi. ſic ⁊.ð.de repu.conſenſu..pe. ferimus uiro ne illa ↄmaculet ꝛc. Item ad precedentia. qꝛ ideo
j.ad.l.cor.de ſic.l.ſi. Qiinertit. quia credebat poſtea non commacnlare aliquid quaſi ei liceret.
DK b Fuerit domi.iĩmo ⁊ ſi nõ ſit domi.ut.ff. qui ⁊ s⸗ qui.l.pꝛoſpexit P Accuſationem.nunquid accuſabitur adulierij..ſtupri.ut.ff.e.inteꝛ. S.
que eſt cõtra. So. lex iul. ſed pena adulterij iĩ
ibi quo ad manu ponitur.ſ.ut detrudatur in
miſſionẽ pꝛobiben ſita preſcriptiões ciuiles quib qt exegerit eis ivonendam.Sin ueꝛo monaſterium. ut in aut.ut
dam.ſʒ hic quo ad dos repẽti fingit᷑:aut ex rõe aliqua uxor matrimonio ſub prefato mõ nulli iu.ꝭ.qꝛ uero uit liceat
tormenta uel B de debitũ flàgitat᷑: que occurrere atq; diſſoluto rebus humanis exemp ma. ? a. F. qꝛ nero quedaʒ.
t ſeruis alienis diectt pſtepe exanini conſueneꝛunt iuſſi ta fuerit nihil de tpᷣe quouſq; ſuoſ Sed non ne ⁊ quilibet ali
4 in quibus uxoꝛ inł mus ſequeſtrri: nec earum obicẽ eos ꝓpter memoratam cauſã per us poteſt accuſare. eñ. pꝛe
4 maꝛitus uſuſ.habʒ aliquid negocio tarditatis àfferri: manere deceat àdiiciunt. Nobis feram uirum quondã per
0 2 facit.ð.e.l.nerbo. ſed accuſatione fundata hoc eſt cũ vᷣo neceſſariũ eſie uidet᷑ certuʒ tpᷣs el. Maʒ. Ded quid ſi mere
⁊ ꝙ ibi notatur. conſtiterit quo iure.i.mariti uel ex etiã in hoc caſu ſtatuere ꝓpter do tricio more niuat.nõ uideĩ
4 c a Bulterij ſ; tꝛanei quo ue tempoꝛe accuſatõ ſu tis qõnem:utꝝ lucꝝ marito cedat cõmitii in ea ſtuprum.ut.ð
1 ſcriptiones erit intromiſſa diſcutiatur crimen uel heꝛedibus mulieris ꝛeſtituatur e.ſi ea.ſed hic dicas cõtra
3 .i.petitiones quas ſacti qualitas publicèt. cum ⁊ iur/ Sancimus itaq; duos etiã mẽ in odium ꝛemittentis libel
t obijcit mulier uiro gia que magnitudine ſuperãtur ⁊ ſes poſt mortem mulieris ſeruari lum peꝛ dictum aut. nt li.
ti ut obtentu esrũ re ciuilis actio criminali iuꝛe pòſtpo ut intra eos antedicti ſerui perma ma.⁊ anie. .qꝛ nero.q̃daʒ
moneat vel diſfeꝛat nat᷑:idẽ tñ cũ ↄpẽtere ceꝑit habitu neant: ⁊ facultatem maritus habe Tq ut nulli iudi. .quia neꝛo
i accuſatõeʒ adlterij. ꝛa mom̃ti:dũmõ ñ obſit examini. at probationes adulterij per eos ⁊ facit.ff. e.qui pupillam.ĩ
n d Fingitur. cuz nul Dem. a. Ruf pß. L prèſtare. trãſacto uero memorato prin.⁊.l.penul.
3 la ſit. ⁊ idem ſi ſit. Aqui adulterij ſuerint accu licentiam habere heredẽ mulieris I Ibertatem. diffint
e Flagitat. ꝙ nuxoꝛ ſati ⁊ obtẽtu proximitatis ĩ libertatem eis imponẽre.niſi ꝑ cul unt. ut. ff. qui C a g
n a niro petit. tentata depuleꝛint per cõmemora pam eius maritus prohibitus ſue bus pꝛoſpexit.⁊.ẽ.e.in ad
na Sequeſtrari.nt ĩ tioneʒ neceſſitudinis: ſidẽ crimini rit cauſam adulterij ipſe uidelicet ulterij. ⁊.l. nerba ubi plene
inl iudicio ñ appaꝛeãt derogando dum exiſtimatur nece immunes exerceꝛe. T. diximus.
. g Afferri. nam nec deber̃ cꝛedi ꝙ allegat᷑ ul ñ potuiſſe ʒſ ”” 4— Acijciunt. ſed 7 quando
nt dilatio ĩ cã adulte committi:hi ſi poſtmoduʒ in nup Si quis eam cuius tutor ſuerit ¶mQuur decederet uel pater uel
84 rij dãda eſt.niſi foꝛ tias ſt uas conſortiumq; cõuenerit corruperit. mater mulieris ſic ut.d.l.
K. te nt perſone exbi facinus illud in quo fuerunt accu — ”Uÿ pꝛoſpexerit. in ſi. ⁊.l. ſe. .l.
46 beantur. aut iuder ſati:manifeſta fið atq; indicijs eui- Mopr. Conſtan. aa. ad Baſſuy ſipriuatus. 5. fi.
iun Fi quod qualitas dẽtibus puùblicabũt. AUnde ſi qui Vict. Italie. ni hNPreſtare. ut hoc pbato
t negocij. ſuggerit H eiuſmõi repti fuerint iuſſimꝰ in eoſl Jtutõ pupillã ſuã quõdã dos cedat eius lucro. ut ⁊
de permiſerit. ut.ff. . · dꝗẽ ſeueriſſime uindicari: ⁊ uelutiↄ uiolata caſtitate ſtuprapit i.de repu.l.cõſenſu. S. uit
. crimine. liictum cõſeſſumq; facinus puniri deportatiõi ſubiuget᷑ atq; quoq;.⁊. S.nirum.⁊ ſic no.
n h Publicetur. per Mpr. Hono.⁊ Theo.aa. uniuerſe eius facltates fiſci iuribuſ poſt moꝛtem queri ð crimi
nee probaliones. Palla. ppᷣ. M uẽdicent᷑:q;uis eã penã ðᷣbuerit ſu ne ꝓpter bona.ut bic. ⁊. fl.
h i Jur gia.i.crimina mulièr ꝛepudij oblatione ſtineꝛe qᷓ; raptoꝛi leges impoònũt. ad ſill.caius.⁊..de aſſeꝛt᷑.
nil lia minoꝛa que ſuꝑ ine ulla legitima cã a ſe da ”MMM xi. tol.l.i.in ſi. ⁊.õ.ſi reus nel
i ant᷑ a maioꝛibus. ti diſceſſerit: ne uiduitatẽ ſtupri ꝓ De mũlieribus que ſeruis pro ac. mor.ſfu.l.quanuis. Itẽ
nui k Poſiponatut. vt cacitate cũ macla accuſatõeʒ repu prijs ſe iunxerunt. habet locum hec lex taniũ
ſ 2. S.qui accuſa.nõ diato marito iure deferimus. quando facto dinortio de
un poſ.l.i. ⁊ ciuit poſt Mpr. Juſt. Yoan.pᷣpᷣ. Mpr. Conſtã a. ad Populuʒ. ceſſit. ſecus ſi ĩ mrimonio.
lian ponatur criminali. IYbeꝛtatẽ ſeruoꝝ qui ad dñi Aqua cũ ſeꝛuo ſuo occlte x Imponerꝛe.ſed an ꝑ aliaſ
ig etiã al. ut hic. ⁊. ð. ð um ptinent uxoris uel mari rẽ hr̃e ðᷣtegit᷑ capitali ſentẽ prrobatiões admittitur. ſal
P oꝛdi. iudi.l.fi. ⁊ ſic ti uel pentum eoꝝ repudio miſſo tie ſubiũget:tradẽdo igni teem iure extranei uſqʒ ad a
nn argumẽtatur a ma ꝓpteꝛ ſuſpitõeʒ crimis adulterij le bus üerbeꝛone: ſiiq; omnibus ſa· elios quattuor mẽſes. ꝙ vĩ
ne iori ⁊ a pari. guũ ↄditores intra duoꝝ menſium cultas crimen publicuʒ arguendi: ſʒ excipiẽdo ſi de dote ↄue
bini IAQuum compete· ſpacium poſt miſſionem repudij ſitq; officio copia nunciandi ſit ẽt niat ppetuo ꝓbabit. gꝗa qᷓ
re ceperit quod eꝛit numerandum ſuſpendi diffiniunt ſeruo licentia defeꝛendi cui ꝓbato ãnna ⁊c.ut.ð.ð excep.il.lʒ.
bs⸗ ſi fneꝛit abſolnta inn pꝛopteꝛ tormentorũ qõnem ſi oꝑp crimine libertas dabitur: filij eti,z y Si quis eaʒ cuius tutor
nis adalterij accuſatõe ſuerit corruperit ſpecialuer
nonu al nõ. nt. j. e.l.ſ.idẽ . . 8 quadaã corruptiõe dicit.
diig in crimine alio nt damnatus non poſſit accuſare licet inchostas ʒ ſ tutorf. raptori. nirginis. Accurſius florentinus legum docteꝛ.
g quandoq; poſſit perſicere.ut.ff.de pu.iu.l.his qui. . 6 Imponunt. que eſt ultimi ſupplicij.ut.j.de rap.nir gi.l.i.ſed pene
ge⸗ m Examini.accuſationis nec examen obeſt ciuili poſtea intentan mitius interpretande ſunt.nt.ff. de penis.l.interpretatione.⁊ ſic dictio qᷓ
1oc de.ſi modo ut dixi fuerit abſoluta. nis hic poſita aduerſatiue non correctiue ponitur. ⁊ ſacit.ff. de adulter.
hunin n ſ ꝗJ qui. ↄmitti.ut ar.S.de epiſcopis.⁊ cle.l.enm. . qui pupillam in prino.
Hfue o Vublicabunt. ſic. xxxiiij.q.i.c.i.⁊ no.h preſumptionem b De mulierib q̃ ſeruis ꝓprijs ſe. h 5 quodã alio ſpẽali ſtupꝛo ponit.
edD ex preſenti ad preteritum. ſic ⁊.5.de na.li.cũ gs. ⁊ in aut. de reſti. Ec ſ y qua. oculte.multomagis ſi manileſte. nõ.qð curialiter dicit.
in⸗ æ ea que pa.S.unum ſiquidem.⁊. S.nmulier eniʒ ⁊ in auten.ut nulli d Subiugetur.. lemia. ? eſt ſpeciale. al alia pena pro ſtupro impo
i iudi.S.ſi quis uero accuſatus. ⸗ nitur. ut inſti. de pn. iu. 5. ſed candem. .
6 p Connictũ.⁊ ex pᷣumpliõe buius.l.⁊ ſic non pfeſumptiõe homi e Verberone.. ſeruo qui poſt nerbera ↄburitur.ſʒ ał eʒ qñ dñs cũ ancil
Cnlt nis ne obſtet. fl. de penis.l. abſentem:ſic ⁊ dixi de hoc..e.l.quã la ſua rem habʒ.ut inſti.qui manumittere non poſ.S. eadem ⁊.S. cõia de
10d nis adulterij.ſed nidetur quod non debeant condemnari iaʒ ab ma.l.ſi.?⁊ de natuꝛalibus li.aut.quod ius locum.
ſoluti niſi doceatur de preuaricatione primi. ut.ᷣff. de accuſa.ſi eaii f Nunciandi. ⁊ probandi neceſſuas.ut.j.de curioſis.l.i.li.xij.
wi .F. iſſdem. ſed dic illud neum quando probatione hominis tan g Deſerendi.ſpeciale regalariter contꝛa. ut. ff. de iudi.l.uix.
EKr tum uteretur ſecundus accuſatof. hic autem probatione legis unael h QZibertas dabitur. pꝛo premio. ⁊ ſic precum dabitur domino a fiſco.
%*R’R P 4

nt. 5. pfo qni.ca. ſeꝛni.li.. acci.l. pe. at ille fuus ſinprator manmitti i pt
nt. ff. 8 hů iſti his vbis. .i.?.S. ð collu.dete.l.i.⁊ inſti.ð hr.inſti.ꝭ.ſeruũ.
a Dignitatis. quas per matrem ſibi aſſerebant.
b Admittit. agnatum uel cognatum uel etiam nirum ſi habet. ? eſt h ſpẽa
le ut nulla pars bonorum publicetur. al contra. vt.j.de bonis proſcrip.
.l. fi. que eſt S. ⁊ facit.ð. de
inceſ.nup.ſi quis inceſti.

ibi furti denegat. uel in dubio illud obtinet. at ̊ ꝓpbatur nis ma
lo anio ↄmiſſa nel ibi ex pacto accepit. ⁊ facit.S.e.l.i.

u q Aoniã. ratio qr̃ durius puniri ꝓ homicidio ðbeat. Aʒ3.
x Continentur. ut damni datio iniuria unlnerum illatio ho

micidia.ſic. ð.de his qui ad eccle.conſu.l.iij. Accurſius.
y Certãtibus ĩ poſ
ſeſſione pꝛedij aufe

C Ille ſeraus qui condem
natus eſt qui dicitur habe
re in peculio non ut ſuum
qꝛ ſeipſum non habet.
d Sociatũ. nõ nt ſibi tene
at. ſed ut ſuccedẽtibus mu
lieri debetur quum ip̃a ca
pitali ſententie ſubijciatur.
e Ad.l.iulł. de ni publica
uel priua.dixit ð maiorib
criminibus.ſequitur de mi
noribus.vel qꝛ in pꝛedictiſ

niolentia ↄmittitur de hac

uiolentia dicit ⁊ qꝛ lex iul.
tractat ð ea ni.⁊ ideo dicit
de ea inteꝛpꝛetãda. coꝛrigẽ
da.ſupplẽda.⁊ que ſit eiuſ
pena dices.j.l.ij.
o B gdebitum. ciuile
munns. quod geſ/
ſit maritus.niſi fuẽit primi
pilarius. de quo dic.ut..
qni.c.pi.t.contra.l.ſatis.
g Vigentur.nõ eꝛgo liceat
nt.S. ne uxor pꝛo ma.l.i.?⁊
vij.⁊ de dona.inteꝛ ni.⁊ vx.

debitoris. dic non.vt ĩfra
ni bo.rapto.l.iij.⁊.j..e.l.in
poſſeſſionẽ niſi ex ↄnẽtiõe
ut.S. de pigno.l.iij.⁊ facſt
b t ANtoꝛis. teꝛtia paĩſ
que eſt pena huius
1l.cñ ꝛelegatiõe.ſed ſi publi
ca eſt uis.tunc omnia auſe
rantur.ut inſti.de pn.iu.S.
itẽ lex.⁊.j.e.l.qm̃ ⁊.ff.e.l.ij
i Zntele. peꝛſonalẽ eꝛgo ñ
ſolũ hypothecaria cõtra ſiſ
cuʒ intendens. nec eſt ſpẽa
le in pupillo ſed idẽ ĩ quo
libet creditore.ut.ff. ſo. ma
trimonio.l.ſi maꝛito ⁊.ſ. ð

bonis ꝓſcrip.l.ſi nt ꝓponis.⁊ d

Al. res. An autẽ res ipſius

quos ex hac ↄiunctiõe habuit ex
uti omnibus dignitãtis iſignibus
ĩ nuda maneant libertate:neq; per
ſe neq; per iteꝛpoſitam perſonam
quolibʒ titulo uolũtatis accepturi
aliquid ex facultatibus mulieris.
Succeſſio autem mulieris ab inte
ſtato uel ſi filijs fuerint legitimi uel
proximis cognatis deferatur: uel
ei quẽ ꝛatio iuris admittit. Id autẽ
qꝙ üll qui ↄdemnatus eſt: ⁊ quod
ex eo ſuſcepti ſilij quolibet caſu in
ſua uideantuꝛ habuiſſe ſubſtantia:
mulieris dñio ſociãtũ a mẽoratis

ſucceſſoribus uendicetur. xij⸗

Ad lẽgem iuliam de ui publica
ſeu priuata.

Mpa Seue.⁊ Anto. Pelio.
B ðbituͤʒ uiri: uł ciuile mu
nus res uxoris qui pignori
capiunt uĩ ↄtahere uidnt᷑.
Mpa Anto. a. Aarro.

VAtöris tui lege iulia de ui

priuata dãnati ſi tertia pari
bonorum fiſco uendicata eſt: tute
le actionẽ ꝓ ea poꝛtione adueꝛſus
fiſcũ dirige:modo ſi nulla prſcrip
tio habeat locum nam ſucceſſio ꝓ
oneribus portionis ſue reſpondet
Mpa Biocle.⁊ Maxi. aa. 7.
cc. Nianornri.
J cònſidis ſponſam filij tui
raptam eſſe: uel filiũ tuũ in
cluſum inſtituere ſolemni more le
gis iulie dẽ ui accuſationem apud
preſidem prouincie nõ ꝓhiberis.
Bem. aa. 7. cc. Libatio.
Jcriminis accuſatiõeʒ pꝛo
pter res a ſeruo raptas intẽ
dendam putaueris:non cõtra do

e ſniaz paſ. l.ij. ⁊..ð ſideiuſ.l.i.nec ob.

.ff. ð iur̃ do.qꝛ ibi mlieꝛ nõ amiſit.⁊ ſic ñ põt dici maritus tãq; ſucceſſoꝛ.
KR Vreſcriptio.i.exceptio pacti nel ſimilis. uel dic proprie ut.xxx.an.
¶Nam ſucceſſio.i.ſucceſſor. nt eſt fiſcus.
m Pro oneribus.⁊c.ut.ð.ſi certum pe.l.i.⁊ de here.act.l.i.
n ¶ Aconfidis.raptam eſſe.hoc te poſſe probare.
o BSDe ni.nt ⁊.ff. eo.l.⁊ eum. ſed ⁊ primo caſu poteſt agi de fapta.
maior pena imponitur. ut.j.ti.i. Item ſecundo poteſt acculare de priua

to carceꝛe.vt.S.de pᷣnat.car.l.i.

p ſ Acriminis.a ſeruo fſiſci nulli.

q Bebes. accuſationem legis iul. de ni publica nel priua. ſed cõtra

.ff.de accuſa.l.hos accuſa.S. omnibus. ſed dic intentari h̊ ut ultimo ſup
plicio puniatur. ut.j. e. ſernos.uel etiã alias corporaliter coerceatur ut in
nnit.in ſi.huius.l.⁊ ſic granius qᷓ; ſumitur liber quuʒ liber in bonis ⁊ ꝛe
legatione ar.ff. ad.l.cor. de ſicca.l.iij. S. pe.
Be hoc.i.ꝓpter boc.q.d.nõ ſolũ iniuriaꝝ ages.ſʒ ct hac.l.criminalit᷑.

ſ¶BDebeat qᷓ eſt pena dixi.ð.e.l.ij.⁊ ſacit.ᷣ.de nox.l.ſi aus ⁊.ẽ.ð ac.l.ij.

minum:ſed contra eum quem faci

nus cõmiſiſſe ꝓponis hanc inſti

tueꝛe debes.ſed qm̃ a Fuſcinulo et nõ. ꝙ nõ diſtingui
te uerberibus affliciũ aſſeueras:ſi tur a qua parte ſit ĩ
hoĩbus coactis hòc feceris.ð hoc teꝛempi.nec a quo
ẽt ſi legis iulie ð ni priuata reũ de dicas tam̃ quod ſi
ſeꝛendũ putaueris:apud pꝛeſidẽ ꝓ potuit ſe ſine homi
uicie age ñ ignaꝝ quẽadmodũ cri cidio defendere ag
minibuſ ꝓbatis res uidicari dẽat. greſſus quod tene
Dem.aa.⁊.cc.Apoll. tur.vt.ð.vñ ni.l.i.⁊
In poſſeſſionem ſundi licet .ff. ad.l.aquil.l.ſciẽ
creditor per uim ingrediat᷑ tiam.S.qui quũ ali
iulie legis uis pᷣuate ꝛeus ðlerri pt᷑ᷣ. ter. ⁊.l. ſi ex plagis
AMApa. Conſtan. ad Catulinum .F. i. Item an nihil
Voniaʒ multa facinoꝛa ſub ominus tenetur oc
uno uiolẽtie noĩe còntinent᷑ ciſoꝛ quod dici po
cum alijs uim inferre certàntibus: teſt. ſecundũ. H. ni
alijſq; cum idignatiõe reſiſtẽtibus hil eni vetat pluꝛes
uerba cedeſq; crebro detegũt᷑ ad de eodẽ homicidio

miſſe placuit ſi forte ꝗs ul ex poſſi
dentis parte:uel eius qui poſſeſſi
onem temerare tentaueꝛit iterèmp
tus ſit:in eum ſupplicium exerceri
qui uim facere tentauerit:⁊ altutri
parti cauſam malorum prẽbuit.⁊
non iam relẽgatione aut ðᷣportati

one inſule plectetur:ſed ſuppliciuʒ netur poterunt age
capitale excipiat:nec ĩterpoſita ꝓ re mãdati uel ex ſti
uocatione ſniam que in eum fuerit pulatione ſi ꝓmiſit
dicta ſuſpeèndat. reddere dãna. vſmi.
Dem.a.ad. Baſſum. fi ga quũ ſit turpuis

Jqůis ad ſe funduʒ uel qð

cunqʒ aliud aſſerit pertine ↄditio poſſidentis
re:ac reſtitutionem ſibi competere nt iſti. mãda.S. illð
poſſeſſionis putat:aut ciuilr ſuper Iem no. H̊ puniri
poſſidẽdo àgat: aut impleta ſoln affectum ultꝛa qᷓ ſe
nitate iuris crimen uiolẽtie oppo extẽdat.qꝛ hic nio
nat:non ignarus eam ſententiam lentus ſolaʒ poſſeſ
ſubiturum:ſi crimen obiectum nõ ſioneʒ habere aff.c

potuerit comprobare quam ꝛeus
debet excipere.Quod ſi omiſſa in
terpellatione uim poſſidenti intu

cor. de ſicca.l.i. O. diuns.ſicut de termino mo

zenda. ac.

z Interemptus ſit.

teneri.niſi ſe defen

dendo fecerit.

a Supplicium. corꝛ
poralis pene.ſ. ca
pitale nt ſubijcit. ſʒ

nunquid iunantes

eum ſi ĩ aliquo dã

ꝓmiſſio potior eſt

tauit nõ occidẽ. vñ
uoluntas ⁊ pꝛopo
ſituʒ nõ diſtingaũt
hic maleficium.qð

to etiam ignorãs pu

nitur.nt.ff.de ter.mo.l.ij.in fi. Sed ĩ hoc eſt contra illa lex.qꝛ ibi
minus punit᷑ ignorãs ꝙ hic nõ eſt.ſo.hic plura delicta ⁊ mala ſũt
nel ibi in ſplendidioribus dicit uel ibi non fuit aliqua nis.
b Tentauerit.i.tentando fecit. uel tentauit quantum ad abolitio

nem quod facere non potuit.

ni.l.meminerint.⁊.õ.de accuſa.l.fi.

¶ Prebuit. ſic.ff.ſi quadru.pan.ſe.di.l.i.G.cuʒ arietes.⁊.õ.unde

d Relegatione. que eſt pena.l.iulie de ui priu.
eDeportatione.que eſt pena publice niolentie. ut dixi.S.e.l.ij.
GSaſpendat.no.ſic.S.quorum appel.non re.l.obſeruare.⁊.j.de

fal.mo. l.i. F. i.⁊.j.ti.l. .li.

S ſ Iduis. de fundo. quem poſſidebam me deieciſti debeo
nel ciniliter.ſ.petitorio.uel poſſeſſorio repetere nel crimia

lem accuſationem de ui inſtituere. ⁊ inſcribere.ſi auteʒ ex inteꝛual
lo mea anctoritate te deieceꝛo.ages ↄtra me de niolenta poſſeſſio
ne per interdictum nunde ni.⁊ poſtea criminaliter de ni me accuſa

t i poſſeſſionem.ius priuate. ut.ff.de ni pri.l. fi.⁊.j.ni.bo.rap.l.
iij.niſi ex pacto.ut.S. de pi.l.iij.ſed cõtta.ff. de fur. cnʒ cꝛeditor.ſʒ

bis.⁊? nſq; tunc differetur pene impoſitio. =

b Quodcunq; aliud. uineam uei domum.

Agat.i.teꝛdictõ vñi ni ꝓ poſſeſſiõe.nel.i.fei vẽ. noie rei poſſeſſe. bandum ut. . de pfobat.l.ſi.?⁊ poterit multis ex caũſis nincere qui ami
K Solemnitate.ſ.inſcribendo ſolemniter. ut dixi.S. de accu.l. pe. ſit. licet ex eadem caula.ut.ff.de adult.denunciaſſe. S. e.
IExcipere.ut.õ.de acccuſatione.l.fi. u Diſferat᷑ puᷣiri. ⁊ dic ĩ terminũ lig.i.poſt finẽ liij ciuil. ⁊ ſequẽtis crialis.
m Interpellatione iuditiali. x Negocio principali.ſ.de poſſeſſione ciuiliter.
n Intulerit ſua auctoritate. uel intuliſſe dicatur. Accurſius⸗ P Judicatum.ſ. ſubſequenter in crniminali. Accurſius florentinus.
o Kauſam nioletie 3 Abrogatis. tacita. vt. .
3 ri.cãʒ poſſeſſiõis , „ ſi reus.uel ac. mor. fu.l.ſi.
qua ↄmiſſa ẽ uiolẽ leritꝛante omnia uiolentie cauſam Mnibus per ciuitates ⁊ a Sed queꝛo ſiincontinenti
tia. ⁊ in qua de nio examinari precipimus: ⁊ in ea ꝛe gros habendi bucellarios recupeꝛo an deſino uſuca
letia icdẽteꝛ quenei quiri quis ad quem uenerit poſſi nuel hiiauròs armatosq; ſeruos li pere. Itẽ an het locuͦ pena
poſtea principłi i dentem:ut ei quem ↄſtiterit xpul/ centiam uolumus eſſe preclulam. ledis ſi quis in tãtaʒ.C.vñ
forma accuſationiſ ſum amiſſe poſſeſſionis iurate pa Quod ſi quis preter hec que no ni. v. nec deſino uſucapeꝛe
i Sʒ qñ traclabiĩ h rentur. eademq; protinus reſtitu ſtra manſuetudo ſalubriteꝛ oꝛdina nec hʒ locũ ſi gs in tãtam.
n cã.v.anteq; queꝛa ta:ſi criminalis queſtio agitet uio/ uit armata mancipia ſeu bucellari a ſ Eruos.ↄfeſſiõibuf
tur gs ſit dĩs ooꝝ lentus pene nõ merito deſtinatus os aut hiſauꝛos in ſuijs predijs ãt ſpontaneis vel ſi in
nel ñ. uel quale ius in totius lius terminuʒz agi differa iuxta ſe habere tentauerit poſt ex tormentis gs pſeneret. ut
4 ĩ re hẽat aligs eoꝝ tur.ut agitato negocio principali actam centum librarum auri con/ ff. de queſtõi. l.i. F. diuns
n T⁊ hec plana vel dic ſi contra eum fuerit iudicàtum in demnationem uindictaʒ in eos ſe ſenerus.⁊.S. ſi quis nliꝛo.
l añ oĩa.i.anteq; de inſulam deportetur bonis oibus ueriſſima proſferri ſancimus. Airi b Supplicio.i.moꝛli.vt. ff.
cnimie in ſoꝛma ac abrôgatis . quoqʒ; clariſſimi prouinciaruʒ re ðpenis.l.ultimũ. ? ſic nõ.
cuſatiõis queratur MWpr. Valẽ. ⁊ Theo.aa.⁊.cc. tores in ſpecũlis eſſe debebunt:ne ꝙ plus fui qᷓ; liberti puni
⁊ ſic ↄcor..de ap. Erũos qui feciſſe uiolentiã quis audeat hec ſtatuta noſtre mᷓ uni. ut pʒ. s. e. ſi cis iĩ pꝛi.
o .l. i. 7.ff. de iu. ſi de confeſſionibus teſtium aut ſuetudinis in aliquo uiolare.ſccien c Tegẽ. ut ⁊.f. de ni p.l. ij.
i ui. ?.ff. e. qui cetu. proprijs docebunt. ſi id inſcio do tes quod ex diſſimulatiõe dignita d MMetallo. i aliquo eigo
8 ei.ſed ð.j.qñ ci.ac. mino commilſerint poſtremo ſup tis ⁊ adminiſtrationis cingulo pri parcitur etiam in atꝛociori
o cri.pre.l.i.ubi dat plicið deditos luere peꝛpetrata cẽ uabuntur ⁊ poſt centum libꝛarum bus ſi dño pareãt. ut ꝛ.5.
in actori electiõeʒ ciui ſemus. Quod ſi illi metu atq; ex auri mulctaʒ ſalutis uiteq; ſue pe ad.l. iul. de adul.l. gꝛacch'
lẽ uel criminaleʒ qᷓ;ᷓ horatione dominorum uiolenuã riculum ſuſtinebunt. primatibus ⁊ lacit.ð.de nox. ſeiuus.
t nelit prius queꝛeꝛe admiſerint:palam eſt ſecundum lẽ uidelicet apparitionis ſue peꝛſoniſ e Inlameſq;.l. dñoꝝ. nam
i So.nullũ eſt ↄtra gem iuliam dominum infamẽ pꝛo preter amiſſionem ſortunaruʒ ſua .5. i dignitate eꝛãt. ? ſic nõ
35 qꝛ ſiue prius agat᷑ nunciatum:loci atq; originis pro rum capitali quoque ſupplicio ſe plus uilem q; nobilem ex
us ciuiliter ſiue crimĩa prie dignitate non uti.ſeruos uero riendis. xiij. equali facto puniri.nt hic
di liter añ oĩa examia quos furoribus talibus paruiſſe Z ⁊.ff.de incen.ꝛu.l.pedius.
Ne bitur crimẽ incidẽ conſtiterit: metallo poſt ſententiaʒ De raptu uirginum ſeu uiduas f Sepius.nota plus puni
tſi teꝛ.nec aliteꝛ de ĩtei dedi. Viles autem infamẽeſq; per rum nec non ſanctimonialium. ri ſepius delinquentem.ſic
iſt dicto queritur niii ſone ⁊ hi qui bis aut ſepius uiolen . õ.de epiſcopa.audi.l.iij.
Hi prius niolẽtia pate tiam perpetraſſe conuincentur cõ Mpr. Juſt. herm̃. mr̃o offl. Pena. qꝛſoꝛte capite pu
no facta. ul dic añ oĩa ſtitutionum diualium pena teneã Aptoõres uirginum hone niuntur fm quoſdã.vel ſal
i ei.añ accuſatõeʒ cri tur. Judicem uero noſſe oportet ſtarum uel ingenuarum ſi tem pena huius legis ð ui
ſis minalẽ.ſ.ſi volueꝛit quod graui inſamia ſiti notandus: ue iam deſponſate ſuerint ? etiaʒ m aʒ. forte pro ui.
1d expulſus. ul añ oa ſi uioleniie crimen apud ſe proba ſiue non: uel quarumlibet uiduůꝝ prninata Sportabitur. ut ſic
ni 1i.precpue. Sʒ q tum iſtuleriu:ſeu omilerit uel ipüͦ ſeminarum licet libeꝛtine uel ſerie in aliquo augeatuꝛ. ? facit
He ritur quaꝛe de inter nitati donauerit at mollioꝛem qu aliene ſint: peſſima criminum pec ad legẽj. de penis qui ſen
i dicio vñ ui examia perſtituimus penam promlerit, cantes:capitis ſuppliciò plectédoſ teentiam. 2.f. de iniurijs.1.
ſ bitur quuʒ certũ ſit Mh. Ho. ? The. aa. Aurelia. decernimus: ⁊ maxie ſi deo fuerit ſtiunus. 5§. non ſolum. ? de
ſe eam ↄmiſſam. pꝛo Rimẽén non diſiimile eſt ra uirgines uel uidue dedicate. quol act. ? ob. l. ſeruus.
4 oſtanti eniʒ poſuit pere:⁊ ei qui rapuerit rap non ſolum ad iniuriam hominuz b Impunitati . abſoluẽ do
ꝙ ſit illata cũ dixit tam ſcientem delictum leruare. ſed ad ipſius omnipotentis dei ir i c Rim̃: malã fac grã
4 ⁊ inutili.. expone Mpꝑpa Leo. Iſticrelo.ppᷣ reuerentiaʒ committitur: maxime maticã. nã dẽret cri
6 ? intulit.ir intuliſſe miĩa le B mõ hec duo.ſ.
dicit. ſic,. ff. de hẽ. rape ⁊ fuare raptori raptã
4 emp.l.ſi in mmonoe. . Edeuſuſucle.. ſi alij ĩ f. im quoſdã. alij ſcienteꝛ nõ ſũt diſſimilia cꝛimiĩd.ſic ⁊ ibi factũ eſt veſpe ⁊ mane dies nnns.
ꝙ licet ↄſtet. dicebãt iñ ꝙ in ↄtinenti fecerat.⁊ ſic libi licnerat.ut.ff qꝛ eꝛgo ẽ eq̃le crimẽ nidet equal pẽa ⁊.õ.de epi.⁊ cle.ſi quenqᷓ. ĩ fi.ꝛ.j.de
de ui ⁊ ui ar.l.qui poſſeſſionẽ᷑.uel ſᷣm aʒ.licet cõſtet.dicebat iñ qð bis qui latro.ocul.l.i.ſed iñ bic eſt atra. ut.j.ti.i.l.i.uel ſecundũ Aʒo. ſic
cã ſui iuris cõſeruandi fecerat.ut qꝛ qñs fructuariũ nel uſurarium ſi ponas aliquẽ raꝑe.⁊ aliũ ſcientẽ delictũ ſeruare raptã raptori alterũ cri
6 deiecerat.ubi opus eſt queri quo anio lecerat. Yo. po ſuit caſum ð men predictorum non eſt alteri diſſimile. ⁊ ſiceſt bona grammatica.
boc ꝙ ſi omiſſa ⁊c. ꝙ incõtincii repulit. ⁊ q cicii.j.fepareni inag k o Mnbus. bucellarios. latrones ſũt qꝛ minĩs iceperũt puta a biᷓ
prius.ſ.damna.⁊ ꝙ ſubijcit reſtituta exponit.i. reſtituto damno. cella panis.nel nerius quia ponunt in ore captoꝝ lignũ ut nõ cla
p Quis ad quẽ uenerit.ſ.poſterius.nã prior uis fuit abſumpta P ment.ut de conuerſis ſancti Laʒari ſuit factum.
ſecundã ex interuallo factã.ut iã pro prima interdicto ñ poſſʒ agi I Lilauros. qui ſut perfidiores latꝛones alijs. ut. ö. de ferijs. l. puincia n.
nt hic.⁊.ff.de ui ⁊ ni ar.l.qui poſſeſſionẽ.idẽq; in crimine peꝛ bãc m In ſpeculis.ſic.ð.de pᷣua.car.l.i.⁊ ſacit in aut.de armis. ĩ prin.coll.vj.
legẽ. ⁊ ad hoc.s. vñ ui.ſi quis in tant. ſed aliud in inierdicto d n De raptu nirginum uel ni. necnon ſanctimonialiũ. ſpecialiter ð quads
4 ui aut clã. ut.ff.ꝙ ni aut clã.l.ſi alius. .belliſſime. ⁊ aliud in toto rapina uel uiolentis dicit poſt generalem tꝛactatum de ni.
generali.nil doloſus doloſo ⁊c.ut.ff.de dolo.ſi duo. 0 Apiores.honeſtax.ſecus eſt in meꝛetrice.ut.ẽ. ad.l.iul. ð adul.l.
6 q Expulſum.ſcilicet poſterius. r que adulieriũ ⁊.f. de ſur.l.veꝝ. ⁊ determinat bec dictio honeſtaꝝ
