decurionum. ⁊.l.ſi matrem.⁊.l.decurionem.⁊.ff.de iuiuſto teſta
mento ſi quis ex.S.eius.⁊ de penis.l.moris. . iſte fere.⁊.S.pa
rentes ⁊.j.de queſtiombus diuo maro.
ITe.filium decurionem uel decurionnis.
m Clariſſimus.improprie.ſcilicet clare ⁊ ample dignitatis.ut
94

——

—=æ=—ʒ—RKM

4
n
fupra eodem.l.? ſi ſeuefior. Accurſius floꝛentinus leguʒ doc. durior ſententis fuit lata contra alium. ſcilicet furem qui ſubri 1i
. a Notatus. qui condemnatus es actione famo a. ſcllicet iniu puit que non potuit ledere tuam extimationem quia res inter Lir
riarum qua ſi condamnatur quis ſimiliteꝛ eſt in famis.ut. fl.de alios ⁊ cetera.uel durior dici debuit ſed dicta no nſuit. ſed tan Arl
publicis iudicijs.l.infamem. tum ad ꝛem ⁊ ideo tuam extimationem non ledit.uel dic quod Git
b a Ditempus.damnati.qui eꝛant damnandi in perpetuũ. fuit durior lata.puta ſi te in parte bonorum debuit mulctaꝛe ⁊ gicn
Statuz. te ꝛeleganit. nt. ff. hr
ideſt ciuitatem ⁊ .c.l. quid ergo. 5 . 4
libeꝛtatem. ſecus Mperator Goꝛdianus ſem ſcikns eam duxit in uxorem eti pena. ſed tertia ? luir
ſi in pepetuum. per Auguſtus ⁊ Ceſar Seuia am ſi miles ſit perpemᷣo èdicto quarta placent a ign
quia tunc ciuits no. preſecio ptetorio. labem pudoris contràhit. lie non. a
tem peꝛderet. ut Allam extimationis in . k n Eminem ſu
eff. de penis.qui famiam auunculus iuus BDem Romanus Impera ob ðfeſa. 11
dam in fine. illi e pertimeſcat ictibus ſuſtium ſubi tor ſemper Auguſtus ⁊ Ceſar. in libꝛo. M. eſt nre⸗
nim qui damnã ectus ob crimen quèſtione habi Domiciano. ob non deſenſa ⁊ uͤ⸗
tur ĩ opus metal ta ſi ſententia non preceſſit igno Aſtibus ceſſum cui per eſt plana.uideba
li nel in miniſteei minie maculam irrigans. preconem ita dictuz eſt: turenim quedaʒ Cun
um metallorum Dem Romanus Impera un calum ilamia quum Ca len
nel in metallum tor ſemper Auguſtus ⁊ Ceſar niatoꝛem uideri notatum ideoq; to dicat Pugna n
ciuitatem amittũt Supplice. eſſe ſamoſum manifeſtum eſt. pro patria. argu. mmd
lbeꝛtatem. ZRtt infra ð abolitio. nmi
durioribus uin Ecretò ampliſſimi ordi Pem Romanus Impera fallaciter. penk. ele
culis / afficiuntur nis luctu ſeminarum di tor ſemper Auguſtus ⁊ Ceſar. ſed alij habẽt ob ſnſt
dati in metallum minuto triſtior habitus ceteraq; Magno. defenſa puta ? ac luni
quã alij. Item ꝛe huius generis inſignia mulieri Erbum precibus inſeꝛtũ tione famoſa ⁊ ẽ ifn.
ſugientes mino bus remituntur. non etiam in potius uerecundiaʒ one rfatio. quia aliẽo ſum
rem.unde refuga tra tempus quo iis lugere mari rare quam ullam extimatiõis ma nomine conueni crſol
ab opere metali tum moris eſt matrimonium cõ culam uidetur aſpergere. etenim tur.nt.ff. eo. furti mmit
damnatur in me traherẽ permittitur. quum etiaʒ cum non cã cognita dictum eſt S.ſi quis alieno llid
tur hec. ffl. de pe pus ſecuta eſt:tam ea quã is qui poſtulatum patroni interlocutio tuliſti iudici pa fngun
nis quidam 2.l. trie tue heredita auan
capitalium in pri tem eſſe delatam ſeſpe
cipio.⁊. S.diuus.⁊. F.in exilibus.⁊.l.aut damnum.. item eos. c ob id delator infamatus credebaris. ſed ſecus eſt ut hic ⁊.ff. nuf
⁊ de ua.cog.l.cognitionum in ſiñ. “ de iure fiſci.l.ij.in principio. uel pone ut infra de delato. libro Mpo
d Subijciuntur. pꝛopter genus pene quod tale eſt. ut inſameʒ decimo.l.ex uaria. 14
ſaciat ſecundum quoſdam. tu dic ideo quia damnatus eſt de I¶ I MNiuriarum damnatus. ſi ueꝛo alterius iniuriam intuli
publico crimine.⁊ ſic eſt infamis. ut.ff. de pub. iudi.l.infamem. ſti ⁊ ideo fuiſti domino damnatus cui per eum facta fu Keut
Item contra.ð.e.l.iij.ſo.hic ſine canſe cognitõe.ibi cum cauſe it iniuria. ⁊ ſic non eſt contra inſtitu. de iniurijs.S. ſeruus. uel ulen
cognitione fuit minnas. illud iure ciuili inſpecto. hoc naturali. Item ſecus ſi nomine tui nmoe/
e n Emo.infamis.econtra quia patris fama peꝛ cꝛeditoꝛes ſeꝛui iniuriam facientis es condemnatus quia qunm alieno no 1 Han
fsininiuriari uidebatur. ut argu. inſtituta qui manumit.non mine hoc ſit non es infamis.ut.fl.eo.ſeruus in eo. titulo.lefurti wnnn
poſſunt. F. l. F. qui aleno. ſeone
fſ Nni.ſ.damnata es a indice non ab arbitro.ut.ff. . gdq m d Ebitores non fit. facit inſti. qui manumit.nõ poſſunt lomd
eꝛgo ex compromiſſo. .F. i. I. j. qui bo. cede.poſſunt.l. ſi. Umm
8g Subijſti. ex ſententia.v ut. ff. e. albletas. F. l. n ſ Ite ⁊ alia. fuiſti enim ſolummodo condemnatus ſed nckh
bᷣ Isnoranter. ? ideo non feciſti furtum. ſed certe idem ſi ſciens pena tibi impoſita non fuit.non ideo minus inſamis e llupend
ſi modo non contractauit ⁊ lucrandi animum nõ habuit ut.ff. ris quia pena legis reſeruatur arbitrio. ut.ff. ad turpillianum. monun
de furtis inficiendo. .l.i..i.uel dic nulla alia pena quam huius criminis que eſt in anpoſol
i Durioꝛ.ſententia.puta condemnata es in duplum pꝛopoſita arbitrio iudicis.ut.ff.de crimi.expi.here.l:.i. npef
actione furti cõcepti.ut inſtituta de obligationibus que ex qaua o Euitaſti.quanuis enim interim non ſit perſona cui furitum fa Dniturn
ſi delicto naſcuntur..plane.⁊ ſic ſoluitur contra.ff. de furtis.l. ciat tenetur tamen ex ordinario crimine expilate heꝛeditatis.q; lenſa
non poteſt. ſed neſcio an illa infamaret uel non nel alucꝛ fuit cõ ſuccedit in locum actionis furti.ut.ff.de crimine expilate her̃di ſeſbnnc
demnata aciione furti pꝛopoſita in duplum. ⁊ tamen infamis tatis.l.ij.⁊ eſt in/famis quia condemnatus eſt de crimine quod Sng,
non eſt ſecundum. M. quia licet pꝛeiudicet quo ad pecuniam deſcendere nidetur ab actione quia ⁊ ciuiliter intenta ⁊ pecunia uſet
non tamen preiudicat quo ad infamiam iuri litigatoris.ut.ff. riter. ſcilicet furti irrogat infamiam ⁊ ideo eſt infamis. ut.ff. de Nnl
de publicis iudicijs.l.genero. ſed ceue ſpeciale eſt ibi in ſocio. publicis iudicijs.l.infamem. Item nota hic furtum improbius e
Xcontra eum eſt. ff. de ritu nup.l.palam..que in adultero.⁊.ff eſſe crimen expilate heꝛeditatis.ſed rapinam impꝛobiſſimum. 1 Sl
de fur.l.nõ poterit.⁊.ff. e.qd ergo. .pena.⁊.ff.de pe.ꝙ ad ſtaiũ ſed impꝛobum eſt quum alias committitur furtum. ut hic ⁊ in b Cn
ic eꝛgo tertio quod fuit condemnata in duplum. pꝛopoſita ceꝛ ſtituta ni bonorum raptorum in principio 7.ff. quod merus cẽõ Da
ti conditio.generali.ideo autem non inſamatur quia nulla con l. cum excep.S. qui uim. lm
ditio infamat.ut.ff.de actionibus ⁊ obligationibus,l. ceſſat uk p e Aque eius.ſ.filij.?⁊ nota quod mutat peꝛſonas. n
dic quarto quod fuit condemnata in re ⁊ intereſſe.⁊ plus etia,z q Onerant. ⁊ ſic de facto infamatu: ⁊ de tali infamia dici KH
uam eſſet in litem iuratum propoſita actione ad exhibendum tur.j.e.l.ueꝛbum. ⁊.l.interlocntio..ff. e. ob hec veꝛba.⁊ de obſe r
⁊ rei nendicatione uel dic quod error fuit expreſſus in ſentẽtia quijs honori.⁊.l.parens.⁊.l. licet.⁊ eſt duplex effectus talis in ctann
quia dixt quia res furtiua innenta eſt apud te ideo te condem famie ut diximus.j.e.nullam. Dn
no in dupluʒ ⁊ ſic ſententia ipſo iure nulla. ut.ff.de appellat. x n Alam infamiam. de inꝛe. ſed facti inſamiam contraxit. one 6
ſi expreſſi. nam talis ſententia inſamiam non irrogat. uel dic ꝙ pꝛopter quam repellitur a dignitate niſi in ſubſidium. wie
fuii appellatum unde interim non inſamat. ut. fl.e.l.furti. F.. n nun ff. de decurionibus.l.eos..l.generaliter. S.i.xj.de dignita. weſt

kenqniib

W l.ij.?⁊ ad querelam inoffſicioſi teſtamenti ſacit admutttere talen ſicas quate iudex dixit uade ſycophanta. ſed Yo dicit uerius
diſ qui alias non admitteretur. ut fratrem ⁊ conſanguineum. ut. j. ſycophanta.i improbus litigator nel dic proditor unde ſyco
dr w de inofficioſo teſtamento.l.fratres . DM phanta proditor es tu. alia litera babet ſycophagi. Accurſius
in n ¶QAQueſtione.ut ueritas eruatur per eius conſeſſionem. ſiue pii: h Matroni.aduocati actoris uel rei ſecundum Jo. ut in ſupe
Ain cipaliter inculpetur. ut. S. e.l. ieſiue ↄtra aliuʒ. ut teſtis iducai. nã riori glo.quũ enĩ inſtares nec locũ loquendi adueꝛſaꝛio daꝛes
. ün quãdoque teſtes petijt pr̃onus ut
n torquentur oattuiunm Renm 6 s iudex ſlenni im
ann fra de abolitiõi. ne iudicis reſponſuʒ ſit nequaqd, demnatus ſit ſed ita preſidis uer põeret ⁊ dixit iun
dan alt fallaciteꝛ.S.quod hoc infamiam irrogat. bis grauatus eſt ⁊ amonitus ut dex tace vel uade
ſi ingenuoꝛum. x ad meliõis uite frugẽ ſe ꝛeſòꝛmet. ſycophanta.i.ca
8 Ein eff. de queſtioni. Dem Romanus Impera lumniator ſecun/
chdi .l. unius. 5. teſtes tor ſemper Augaſtus ⁊ Ceſar. Mperator Diocletianus dum Jlo.
beo 7.l. ex libero. ali Antiocho. H9⸗ Maximianus ſemper Auguſti i n On dam
enciu ud autem ſi fuſti On damnatòs quidem ⁊ Ceſares Furtino. natos. ſʒ
glnanite getur non ad in dumtaxat iniuꝛie ſed peoc Mprobum ſenus exer pactos.quod ob
eningut quiſitionem ſedĩ tos quoq; perpetuum inſamat e centibus ⁊ uſuras uſura tinet in quattuoꝛ
hnüqunl penam ſuam pꝛo dictum ueruʒ pactos cos demũ rum illicite exigentibus infamie caſibus.ſcilicet in
dcier en delicto quod cer qui ſᷣllos aduerſario numeros macula irroͤganda eſt. furto iniuria rapi
opungag tum eſt ab eo eſſe pro mla conſcientia ex tranſac J na 2 dolo malo.
tin iblin commiſſum.ut.ff tione nuůmeraſſet ĩ hac cauſa pla Dem Romani Imperato ut inſti. de pe.te.
lutie ſnnt e. lLictus.⁊ infra cuit intelligi ceterum ſimplex e res ſemper Auguſti ⁊ Ceſares .l. i. F. ex quibuſ
lalfbaric eo. fuſtibus que ius rei gratia integram extima Statio.⸗ . dam. ꝛ. ff.e.athle
inſigmnt ſunt cõtra nt hic tionem pacii illibatamqʒ conſer J fratꝛẽs tui minoꝛes dũ tas. .fi.ſed aliteꝛ
nr ſnli in fine.ul dic can uet quod ſi iureiurandõò deciſa taxat etate in ludicre ar in actio. famoſis
o gritiin ſa non ſuberat ut contentio eſt nemo dubitauerit tis oſtentatione ſpectaculum ſui ex contractibus.
onlte cono ex poſt ſacto ap quin religionem abſolutio iudi populo prebuerunt inuiolatam ut. fl. e. l. in actõe.
Nr uſſcii paruit ibi ſic ⁊ ita cantis ſequatur. extimationem optinent. k Allos. ideſt ali
ſiqnis dier infeꝛẽda infamia .ẽ “ quos. .
Nponegnold ex geneꝛe pene di Mperatores Clarinus Ca DBDem Imperatoꝛes Roma l Mala conſciẽ
iſfi idie ne ſtinguitur ſubſit rus ⁊ Numeꝛatus ſemper Au ni ⁊ Ceſares ſemper Auguſti tia.qdð dic nt no.
Lbeberde cauſa nere uel nõ guſti ⁊ Ceſares Ariſtocrati. Domiciaaoa. Hf. eo. ſur. F. pac
enſeddl ſic ſi per ſentẽtiaʒ Nterlocutio pᷣſidis que Idem rumpens ſocieta tus. ac.
Pckubeet ut. ff. de furtis.l. indicta eſt inſamem euu,zx iliis cum inſamie peꝛiculo m Numeraſſet. ul
drclfulrr non poterit. de quo quereris feciſſe non uide ſuõ nomine pro ſocio conuẽtůs trem illam ſoluiſ
d Ecꝛeto oꝛ tur. quum non ſpecialiter ob in ac faciendum ſatis urgetur. ſet. ſ. circa iudicis
giiiniͤ dinis. id iuriam uel admiſſam uim con . iuſſum. quoniaʒ
in angr eſt ſenatores qui intelligitur aimẽ
ainnn erant centum nu , . conſiteri qui paci
4 n mero. ut.ſ.de pe. bere.l.ſi. in prfin ſcitur.nut.ff. eo. quoniam quod dic ut ibi dixi. ⁊ in.l.ſurti.S.qui
muſiunm n Remittuntur. nam prins triſtem habitum deferebant. ſed iuſſu. Accurſius.
mii econtra uir uxorem lugere non compellitur etiam iure neterint n Simplex. ideſt ſine pecunia.
nöxie x Contrabere. niſi a principe impetrent. nt.ff.e.ſolent. Item ſi p Jureiurando deciſa.ᷣ ff. e. furti. Sſed ſi iureiur.⁊ dic nt ibi.
nni o olu partum edat.ut.ff. e.l.bonorum..i.quod tamen dic ut bi no. ꝗq Religionem.ideſt ſacamentuim.
. Item eſt hoc nerum etiam ſi eſt talis nir qui more maiorum nõ x i Mterlocutio.ut detur de iurnre.
nimm ſi lugendns.ut.ff.e.liberorum. .i.ſi tamen contrahat tenet ma ſ Reſorwmelt. hec eſt ifamia facti.ut.ff.e.quid ergo. .quã
nimitlnb mimonium. ut in autentica de reſtitu. ⁊ ea que pa..ſi. Item di tum. 7.S. e. l.nullam. 2.l. e daaea.
Awpliuun cit apoſtolns mortuo niro nubat ĩ domino ut.ij.q.iij.S. bĩc an i Mprobum. ſcilicet ultra legitimum modum qui eſt in
nnisgneckn tem.poteſt tamen dici quod nihilominus remaneat infamis.qꝛ fra de uſuris.l.eos..i.
punitur nimia leſtinantia.ff.de donat᷑.quidam.ff.de iure ſiſcie. iI Irroganda eſt.ipſo iure alias non poſſet infamari.nam cum
maifmni dicto. . cuʒ antem. .ff. quibus ut indigni.lij. ⁊ etiam decreti conditio.inde. uel ſine uel ex lege iſta tantum poſſet conneniri
r berdltiii ſte ſubaudiunt nubat in domino dum tamen legitime. ad repetendum ⁊ ipſa non infamaret.nt.ff. de actionibus ⁊ ob
arplat di y Sciens.non ignorans ſed ignorantia facti excuſat non iuris ligationibus.l.ceſſat ergo ipſo iure fit infamis. preterea ⁊ ſi cri
imine ut. ff. eꝛ lberorum. S.i. in fi..⁊ facit.j.de ſecundis nuptijs.l.i.? mine ſtellionatus accuſaretur. non ſieret infamis.quia in locuʒ
tenta 1 emn ad tertul.l: ſi qua. precicte actionis conditione indebiti. daretur ⁊ ſic non inſama
— 3 Perpetuo.i.generali. .R retur.ut.ff. de publicis iudicijs.l.infamem.
wminger a Edicio.cuius uerba ponuntur. ff. e.l.i. x ſ QAffratres.minores ſed nonne ali maiores inſames ſũt
pptobiſmmn b Contrahit. ſ. ipſo ſacto ſiue ipſo iure non expectata ſententia. ut. ff. eo. l.i. F. i. 1.l. ij. . fi. minoribus autem nõ parcitur
inm. Ubeit c Bictum eſt. bec uerba expones.j.l.proxima. Item contra.ð. in delictis que ex animo proueniunt. ut infra ſi aduerſus delic.
quodnem e.l.nullam.ſo.nt ibi. l. fi. Reſpondeo non iuuantur.ſ. per reſtitutionem. raeuten
d Notatum. quia fuit condemnarus per ſententiã. hon datur reſtitutio quia ipſo iure non tenetur lex enĩ que eos
onas e u Erbum precbus i. principi porrectis. ⸗ inſamat de maioribus tantum ſentit. ”MMG
nlintnudi f Inſertum. igeſt in libello precũ porecto principi in quo Igem rumpens. ſcilicet dolo ſecus ſi culpa ut inſtituta
ebrtll etiam reſponſio iudicis continebatur. de ſuſpec. tuto..ſuſpectus. Idem ſecundum canones
icnoni,l g Diclum eſt. Dequuur grecũ ꝙ exponit Mar. ſycophanta.i. de omni eo qui eſt in mortali peccato poſitus quia eſt infamis
comedẽs fuus.a ꝙ eſt ſicus ⁊ ut.iij.q.v.c.conſtituimus.
n cnnmnn quod eſt comedere.⁊ dic quod index dedit aquam calidam bi 3 Suo noie.ſecus ſi alieno uel hĩditario. ut.ff. e.l. ...l. furti. F i.
ritile. bere illi qui dicebatur ſurripuiſſe ſicus ⁊ comediſte.⁊ ſic euomit a Conuentus.⁊? damnatus. ſic nota quod inbus modis infer
eicd

tur infamia. ſcilicet ipſo iure. Item per ſententiam ? ex genere
pene de primo ſunt exempla. ff. de ritu nuptiarum. palam.§.
que in adulterio ⁊ ſupra eodem improbum ⁊.l.decreto.de ſecũ

do ſunt exempla.ff.e.l.de damnatos.⁊.l.furti ⁊.l.neminem. de

tercio eſt exemplum.õ.eo.ti.l.fuſtibus.Accurſius florentinus.

a Be procurato
ribus quia ſimi

les ſũt pꝛocurato De procũratoribus. Eiii.
res aduocatis in —è
quibuſdaʒ nt. ff. Nperator Diuus pins OGe
de narijs ⁊ extra uerus ſemp Auguſtus ⁊? Ceſar.
ordinarijs cogni Autið ratihbitõis tnc
tionibus aduoca exigitur a procuratore

tos iõ de ijs ſub
ijcit differt enim
quandoq; quuʒ

„ quoͤtiens incertuʒz eſt an
ei nẽgocium mandatum ſit.
Diui fratres Feſtilie.

Mandatum.ideſt mandata.

&α

Dem Romani Imperato
res ſemper Auguſti ⁊ Ceſares.
Saturnino.
Viã abſente te indicatuʒ
dicis èquum eſt tibi rèſti
tni cauſe defenſionem.nec oberit
tibi quod uxor tua interfuit iudi
cio.aut etiam acquieuit ſententie
quum aliena negocia per mulie
res non aliteꝛ àgi poſſunt niſi in
rem ſuam ⁊ proprium lucrũ mã
date ſint eis actiones. .
Mpeꝛatoꝛ An. Pancracie.
Ctiönem ei qui abſentis
nomine ageꝛe uult ſi nõ
euʒ defendat denegari oportere.

que exerceri aduerſus ĩdefenſos

Dem Romanus Imperator
ſemꝑ Auguſtus ⁊ Ceſar Mar
ciano.
Eũum criminis conſtitu
tum defenſionem cauſe
ſuſcipere non poſſe antequã pur

garet innocentiam ſuaʒ incogni

tum non eſt. HW
Dem.a. Macrino.

Ilitem nẽc pro patꝛe uel

matre uel etiam uxore

f Quotiens.ideſt quo caſu. Accurſius florentinus leg.doe⸗
g Ei procuratori.
b Negocium. ideſt cauſa.

i.
k c.· Vm rem pecuniariam.ſecus in criminibus.ut ff. de pu

penultima. §. ad
crimen.niſi in ca
ſibus.nt.j.de iur

ſed he. .patronꝰ
IBicas tu nxor
m Solemnibus.

ideſt ſatiſdatione
data de iudicato
ſoluendo.
n Appellationi.
ideſt inteꝛpellatio
ni ſi enĩ cauſa ap
pellationis eſſet
aut prius eſt ſatiſ
datum ⁊ ſic non
ſatiſdabitur. aut
non ⁊ ſic ſero pe
titur. ut.j.e.ita de
mum ſecundum
quoſdam. tu po
tes etiaʒ proprie

poneꝛe. ⁊ dic qðdð

de nouo inteꝛue
nit. ut.j. de ↄſor.
eiuſdem litis.l.ᷣij
uel pone tertio. ſ.
prius ſatiſdatum
coram primo iu
ice.unde non ĩ
telligitur ſatiſda
tum coraʒ iudice

procurator collu Am ꝛem pecůniariã eſſe
dẽs teneatur mã dicàs potes per maritũ
dati nt.j. eodem tuuʒ ſolmnibus impletis appel
ſi pꝛocuꝛatoꝛ in ſi lationi aduerſarie tue reſponde
ne. ⁊7.ff. mandati re quum appellationes pecunia
ſi procuratorẽ in rie etiam per procuratores exer
pric ipio.aduoca ceri ab utraq; parte litigantium
tus de preuarica poſſint.
tiõe accuſat ut. ᷓ. Mperator Seuerus ⁊ An
de aduoca.diueꝛ toni.aa. Pomponio.
ſorum iudicuʒ.l. VAm qui res àgit here
.i. Item nota. dif dum a quibus tibi debe
feꝛentiã inter hũe ri fideicommiſſum dicis euoca
titulum ⁊ inferio ad pretorem uirum clariſſimum
rem titulum man qui aut tibi reſpondere cogẽiur
dati quia hic in aut ab adminiſtratione negocio
procuratoꝛe iudi rum ſecundum formam iuriſdi
cioꝛum niſi ĩ duo tiõnis prohibeatur deliberabit
bus legibus.j.e. autem pretor ſi non defendantur
ſi pꝛocuratoꝛ. ⁊.l. heꝛedes an mitteꝛe te in poſſeſſio
ſi precium ibi de nem debeat ſecutus iuriſditionẽ
procurato. nego
ciorum tractat.

Itcm hic de officio procuratoris ibi de actione mandati.

Autio.nomen uerbale eſt quia dicitur actiue ⁊ paſſi
c te. ſcilicet reſpectu cauentis quia cauet ⁊ eius cui cane
tur.que cautio tanquã genus in tria diniditur. alias
ſatiſdatio dicitur accepto nomine a parte dantis. alias ſatiſac

ceptio accepto tantum nomine ex parte accipientis.⁊ he due cũ

fideiuſſore.alia remanet in ſuo nomine ⁊ dicitur cautio ut hẽs

hic ⁊.ff.qui ſatiſdare cogantur.l.i.⁊ de nerborum obligationi
bus.l.ſtipulationum. .iatiſacceptio ⁊ infra de uerboꝛum ſigni
ficatione ſancimus hic autem non ponitur pꝛoprie pro ſua ſpe
tie ſed pro ſatiſdatione.quum ſit pretoria. ut.ff. de preto.ſtipul.
.l.i. F. i. .l.pretorie.⁊.ff.e. pomp. S. ratihabitio. Item quid ſit
ratihabitio habes.ff. rem ratam haberi.l.quo enim.ſ.approba
re agnoſcereq; quod actum ſit a falſo procuratore. Item quod
dicit a procuratore paſſiue legas.quia alius a pꝛocuratore ac
toris ⁊ ad indicium dato exigit.ſecus in dato ad promittendũ
⁊ eſt ratio quod dic ut.ff.de arbitris non diſtinguemus.S. pe.
Item quoh dicit incertum dic hoc fieri negatione conuenti.ut
infra quibus ad libertatem procla. non licet.l.iii. Item an poſ
ſit augeri uel minui hec cautio conſenſu partium. nt nel cum pi
gnonibus fiat uel etiam ſine fideiuſſione. eñ.ſic.ut inſtituta de
rerum diuiſione.S.uendue.⁊.ff.de colla. bonorum.l.i.· iubet.
⁊.ff. de fideicommiſ. liberta. l. iiij. F. adici. item diſtingne. quia
aut eſt certum de mandato aut econtra certum eſt quod non eſt
mandatum. ant dubium ⁊ hoc tercio caſu triplex eſt opinio qðᷣ
dic ut.ff. e. non ſolum. S. qui alieno.
e¶¶ Ranhabitionis. ideſt ſatiſdatio de rato.
d Tunc. icilicet eo caſu.
eQA procuratore.ſalicet actoris.

appellationis ni

ſi ſit expreſſe dictum nt.fl.iudicatum ſolui cum apud. itẽ quod

hic dicit ſolemnibus impletis.ſcilicet iudi.ſol.que continet tria
nt.ff.iudi.ſol.l.iudicatum ſolui.item nota maritum eſſe ꝓcura

torem uxoris.ut infra eo.maritus. ſed curator non ut inſtituta

de excu.tuto. .penul.
o Poſſint. ut ⁊.j.e.l.ſi.ſed fallit in quibuſdam caſibus pecuni
arijs quia ibi requiritur ſpeciale mandatum. ut.ff. e.non ſolũ
.S.fi.⁊.l.pompo.⁊.l.licet.⁊.ff.de minori.l.illud. .ſi talis.ſed il
le non mere pecuniarie dici poſſunt. ut plene dixi.ff.e.ſeruum
F. publice.

p e Am.ſcilicet procuratorem uel tutorem uel geſtoꝛem uel

deſenſorem.

q Qui agit. ideſt admiſtrat ſiue tutor ſiue curator ſiue geſtor ſi

ne quicunq; ſit.
PA quibus.ſ.heredibus.

ſEuoca.ideſt euocani per iudicem facias.nam ſic incipit cauſa

ut inſti. de pe.te.liti. .fi.

t Reſpondere.ſoluendo nel litigando.
u Cogetur.ſi in adminiſtratione perſeuerare uelit. ⁊ ita ſub con

ditione cogitur defendere. ut ſi nolit defendere remanet uacua
poſſeſſio.

x Juriſditionis.que talis eſt nt nolens defẽdere ab adminiſtra

tione remoneatur. ut.j.de admini.tuto.l. fi.in princi.⁊ ar.õ.de
offi.prefec.preto.orientis ſi quis.

yDeliberabit.ſummatim cognoſcendo an petatur per calumni
am quod ſi eſſet non mitteretur in poſſeſſio. ut.ff. de carb.edic.

.l.iii. F. cauſe.ꝛ.fl. ut in poſ.le.l.ſi is a quo.s.nec non.
3 In poſſeſſionem. olim omnium rerum. ut.ff. quibus ex can.
in poſſeſſionx eatur.l.fulcinius. .i.hodie pro menſura debiti.

Dlennbun
ſulcnane
tade iſan
tendo.

Pheltin.

ckünepeleß
Reni auſn
latons t
Npriosckſ⸗
Auum ſcſen
nichbien at
vntſele
matſeince
mn ſuncun
oſtun n po
geniz ropre⸗
oer. t g
e noro nlene
uf. denr.
uſcenliisli
Nlponeteno,
htus ſtidn⸗
ran prinon
lieunlemmni

ellgir ina

um orzle
Pppelaconel
apul ignt
queconanane
niyncſegen
enonbriaſtt

naſbishkun
u teron bli
ialtti

Ainte⸗ſcuon

ugſpmul
ſoe getil

richi n

ut in auten. de exbiben. S.. ſi nero qnidam ſecundum quoſdam
quod puto uerum ſi perſonali agatur ex teſtamento ſecus ſi hy
pothecaria.quia tunc quum omnia ſint obligata tacite pro lega

11

p q AVi ſtipendia.ſic dicta.quia per ſtipes ideſt modica era
colligebantur.ut.ff.de neꝛborum ſigni.l.age:F.i.
q In offenſa.i.non offenditur per hoc diſciplina ut arg.õ. de

to.ut.jĩ.communia dele.l.i.in poſſeſſionem omnium rerum mit
teretur ut.j.ut in poſſeſſione lega.l.certa.in perſonalibus eꝛgo

act.tantum locuʒ
habet autentica.
a Solet. nam fit.
miſſio ſi aliquis
non defendatur.

ut hic ⁊.ff. qbus
ex cauſis in poſ

eatur fulcinius.
adeo: ⁊.j.ubi in

rem act.l.ij.

b q ia ab

ſente. nec

legitime deſenſo

⁊ poſt litem cõte
ſtatam ex iuſta ⁊?

pꝛobabili cauſa.

quod plene dixi
mus. ff. de in inte
gy reſtitutio.l.ſi.

c BDicis.o mileſ.
d Reſtitui. nõ qꝙ;

nec ex ſacro reſcriptò procurato

rio nomie experiri oportet quũ

neq; defenſionem alienam ſuſci
pere uel rẽdimere negocia uel
quaſi ſuffrägatorem accedeꝛe uti
litate publica permittatur.
Bem. a. Manſueto.
Aeog quis ſibi exigeꝛe ðᷣ
beilum tibi mandauit an
te litis conteſtationem tu alii pe
tenð mandaꝛe non potes.
Dem. a. Anſidio.
AQAi ſtipendiâ merentur
luis negociis ſupeꝛeſſe in
oôffenſa diſciplina poſſunt: nec
poteſt dici eum qui honeſta ⁊ ue
recunda precedente cauſa man
datas ſibi actiones exercuerit ali
eno negocio fungi quum licet cõ

epiſcopis ⁊ clericis placet.⁊.ff.e.ſilius.S. milites.idem ⁊ in ci

minalibus cauſis.nt.j.qui accuſare non poſſunt.l. phibentur.

do abſurdum uerum etiam ini noõ boneſta ut. ff.
quum eſt. de ali.iudi.l. pe.
Dem Romanus Inpera [ RKem ſuam ar.
tor ſemper Auguſtus Caſtrice. quod propria cã
ꝗ pròͤcurator ad unam eſt alicuius ex eo
, ſpeciem conſtitutus offi quod lucrum vel
cium mandati egreſſus eſt id qðᷣ damnum ad euz
geſſit nullum domino facere dic reſpicit.ut.ff.quãs⸗
iudicium potuit.quod ſi plenam do ap.ſit.l.i.O.in
poteſtatem agendi habuit rem ꝓpria.⁊.ff.e.l.
iudicatam reſcindi non oportet curatore.⁊ ſic eſt
quuᷣm ſi quid fraude uel dolo e ar. quod iuret de
gerit conuenire eum more iudi calum. ꝓcuratot
ciorum non prhiberis. in rem ſuaʒ ut di
Dem.a. Sebaſtiano. ces.j.de iureiur.
Eq; tutͤres neq; cura per calum.l. ij. F.
tores ex ſua perſona in ſin antem.

re pupilli uel adoleſcentis procu
ratorem ſacere poſſunt ſed acto
rem conſtitůere debent. pupilluſ

r erecũdia. ut
donatio ſecus ſi

Iniquum eſtni

ſi ſit illuſtris ut. 7.
.e.l. quicunq;.

opus ſit appella. tentio ex perſona alterius bona
e Algi poſſüt. ſa fide ſlumatur hunc tamen rẽm ſu
cit arg.ſi non po am agere non ambigitur: quod
teſt ex ꝑte actoꝛis militibus meis interdici non mo
nec rei ⁊ ſic duo
dicit hec lex.

f In rem ſuaʒ.ut.ff.ð regulis iuris femine.⁊.ff.e.l.neq; ſemina
7. ff. ad uell.l.ij. in fi. excipe ut hic. Item nt ⁊.ff. eo.femias.item
nt.j.quando tu.offi.fungi poteſt.l.fi.⁊ auten.ibi poſita.item ex
cipe.ut.ff.de libe.cauſa.l.iij.⁊ facit.].ex qui.cau.ma.l.i.⁊.j.quo
modo ⁊ quando iudex ab eo.
g a Ctionem non defendat.proprie accipe ſi ſtatĩ agere uult
alias cauet.ut ⁊ dixi.ff.e.ſeruum..ait pre.ibi eſt edictuʒ
de quo hic dicit ⁊ facit.ff.e.l.mutus. .pena.⁊ eſt hoc nerum ni
ſi ſit procurator in rem ſuaʒ ex cauſa nõ lucratina ⁊ non in frau
dem eorum qui nolunt agere.ut.ff.e.ſerunm. . fi.⁊.l.fiſecus ſi
ex cauſa lucꝛatiua quia tunc defendit.ut.ff.e.pater.
bh r Eum conſtitutum. accuſatione.ſ.propoſua.
i Cauſe.alicuius uel ſententia pro eo lata. uel ab alio mo
do.ſed niſi hec exceptio obijciatur poteſt agere ⁊ ðfendere.ut.j.
.e.ita demum.⁊ concor.j. de ꝛei poſtu.l.i.li.x. ⁊.ff. de publicis
iudicijs is qui.⁊.ff.ad municipa.libertus. .in queſtionibus.⁊
.ff. de muneribus ⁊ honeribus reus. ⁊.j.qui accuſare non poſ
ſunt.l.neganda. =
k m Ilitem. ideſt militanrem ſecus in ueterano. ut.ff.e.: filiuſ
fa. §. neieꝛani.
lReſcripto.S.de preci.impera.offe.quotiens contra.ſo.ibi de

exceptione dilatoria ſolutionis uel iudicij hic perſone. uel hoc

ideo quia terribile eſſet adueiſario.uel ut non deſerat militiam
nt ⁊.j.locati militeõ.⁊.j.e.qui ſtipendia.⁊.ff.e.neq; ſemina.an
autem idem in clerieis. .ut dixi in auten. de ſanctiſſimis epiſ
copis.ꝭ.aliud. colla.ix.item hoc fallit quando pꝛo ſuo matrio
nio agit. ut.ff. e.l.filius.S.uetenrain.
m Redimere.hoc etiam omnibus interdicitur.ut.j.e.l.litem. ſʒ
huic uidebatur licere forte quod hic remouet.
n Suffragatorcm.i.aduocatum. ui.j. de ſuffra.l.unica.
o q Vog quis ante litis. pꝛocurator datus ad agendum
non poteſt procuratorem facere ante litis conteſtationẽ
poſtea poteſt quaſi dominus lius facius ut hic ⁊.j.e.l. neq; in

fi..l.nullam.ſed ad negocia ſic quandoq;.ut.ff.de man.ſi ꝓcu

ratorem. 5 i.item quod hic dicit eſt uerum niii ſit in rem ſusm
datus.ut.j.de donationibus.i.illam. „

autem uel pupilla adultus uel
adulta tam ad agendum quam
ad defendendum tutore ſeu cu x Geſſit. ciꝛca mã

datum. Ea.

Potuit. nt. 38.
de tranſ.l.tranſactiõis.⁊.ff.de pac.ſed ſi tamẽ.⁊.l.nã ⁊ nocere.

⁊.ff.e.pomp. .ſed ⁊ ſi his ⁊.j.man.cum mandatum.⁊.ff.de iur
iur.l.iuſiurandum.S.fi.⁊.l.ſi itaq;.⁊.ff.de doli ex.ſi pꝛocuꝛatoꝛ

2?.j.de dona.l.non abſtulithoc idem intellige in iudice delega⸗
to.ut infra ſi a non competenti iudice.l.i.ſimiles enim ſunt ut

.ff. de iu.om.iudi.l. ⁊ quia in fi.
3 Plenam.ſpecialiter conceſſam ſecundum quoſdam arg.ff. ð
pecul. leg. l. quantuberonis. 5. alia tu dic ſufficit generalis ad a
gendum ⁊ tranſigendum cum libera ſʒ generalis ſola nõ ſuffi
cit ad tranſigendum ni.ff.e.procurator cui libera.⁊.l. mãdato

generalia tamẽ ſunt quedam in quibus exigitur ſpeciale mãda

tum que dic ut dixi.ff.e.l.pompo. ⁊.õ.e.l.iij.

a Quum ſi quid.ſed eo exiſtente non ſoluendo reus abſolutu

de dolo conuenitur qui participauit dolum niſi ſit paratus pa
ti poſt iudicium ſub exceptione ac ſi colluſum ſit ut.ff. de dolo
⁊ eleganter..penul.⁊.ff.man.l.ſi pꝛocuratorem in prin.
b Prohiberis.ſ.actione mandati.ut.ff.e.licet. .ea.

c n Eq; fcere poſſunt.lite nondum cepta. ideſt conteſtata

⁊ eſt ratio quia non ſunt domini.ut.ff.e.l.i.licʒ ſint qua
ſi domini.ut.ff.pro emptore qui fundum..ſi tutor.idem in ac
tore ciuitatis ut.ff.e.nec ciuiiatis.
d Conſtituere debent.cuʒ decreto iudicis ſi impediti fuerint ad
miniſtrare.ut inſti.de cur̃...fi.⁊.ff.de admini.iuio.l.decreto.⁊
.ij.de appel.ſi actor nel poteſt dici quod ipſe tutor ordinabit ac
torem.ut nota.in ſumma eo.ti. .conſtituet uel pſe iudex ut in
ſtitu.de cura..fi. Idem in epiſcopo ut non procur.ſed aciorẽ

ordinet.nam ipſe non eſt uniuerſitas ut ſindicum ordinet uel e

conomum. eſt tamen arg.contra in auten.de ſanctiſſimis epi. .
ſi quando coll.ix.ubi procurator ſit in cauſa eccleſie.ſed ibi ex
pone.i.ſindici uel dic poſt litis conteſ.a ſindico.ut ⁊ hec lex per
mittit. Item nota.quod differt hic actor a procuratore.quia ꝓ
curator tantum a domino ordina:.actor a non domino nut hie
Item procurator etiam ſine indice fit. acior non.ut hc ⁊ inſtit.
de cur. in ſi. Iem procurator etiam ad unam canſam ut..l.
proxi.actor autem ad omnia ad inſtar. tutoris ut inſti. qui da
rni tutores poſſunt. . certe licet aliud ſu in acore uniuerſitatis

„—

„ pcura
tor actõll

● .R

qui etiam ad unam ordinatuf nt.ff.quod cuiuſq; uniuerſi.S.i. Item pro
curatotis officium certis modis ſinitur. actoris nero eiſdem quibus
tutoris. Item differt ſecundum quoſdam. quia liber tantum poteſt eſſe
procurator.ſed actor etiam ſeruus. Sed ego dico econtra quia procura
tor poteſt eſſe ſeruus ad negocia ut.ff.e.ſeruum ſed actor tantum libeꝛ ad

ex iuſta cauſa nt contumax damnati non poteſt. nt quia litis nõ
erat conteſ.contra abſentem non admittitur minor. ut.fl.e. ſi mi
nor.⁊ ar.ff.e.non ſolum. .ſi.an autem hic defenſor poſt litis cõ
teſ.interueniens debeat condemnan hoc non aperit. ſed puto ꝙ
ſic quum ⁊ hic dicat eum deſfenſorem ⁊ plene deſendit. ut.ff. de

inſtar.tutoris ut.j.qui da

re tutores poſſunt.l. in ſer

nili. Quid autem ſindicuſ
economus ⁊ actor diffe
fant dixi.ff.quod cuiuſq;
vniuerſita.nomi.l.i.in fine
ibi plene.
a Interueniente.ſic dicitur
legitime datus ut.j. ſi ad
neꝛſus rem iudi.l.⁊ cuʒ mi

nores in caſu tamen tuto
rem per ſe adeſſe oportet.

nt in alienatione rei mino
ris.ut infra de predijs mi
norum. l. minorum. ſed
quid ſi citra tutoꝛis autori

tatem pꝛocuratorem ad li

tem fecerit pupillus ⁊ non
ſuit repulſus. Reſpondeo
non ualet iudicium contra
eum pꝛolatum.ut.j.e. licet
ſed pro eo ſic.j.eo.non eo
minus.ac.
b Agd exemplum. naʒ pro
curatores ſic faciunt ut di
xi.S.eę.l.quod quis.
ekKigendi.i. ei man

ratore intereniente procuratorẽ

ordinare poſſunt. Ipſi etiam
curatores ⁊ tutores poſt litis con
teſtationem a ſe factam àd exem
plum pꝛocuratoris qui litem con

teſtati ſunt dare procuratores nõ

prohibentur.
Dem. a.Frontoni.
Xigendi a filio tuo manda
ti qui ſe defenſioni tue offe
rebat duplici ratiõe neceſſitas nõ
fuit:aut quod deſendere quis ſiue
ſit libertus ſiue extraneus ſine mã
dato poteſt tamen ſatiſdatiõe prõò
defenſione preſtita ⁊ alia procul
dubio obſeruatione ſubiecta: aut
quod ſilius etiam ſi ultro actioneʒ
patris nomine dirigat mandatuʒ
probare nõn cogitur. Sane qꝙ
nec dum lẽgitimam etatem idem
filius tuus compleuerat ob hoc
quidem depelleꝛe a procuratione

cum iudex non iniuſte potuit ſed

multo iuſtius fuit uel huiuſmodi

neg. geſ. liberto. F.
. fi.licei. . dixeꝛit
defenſorem audire: quam te ab- non eum ſed abſen
ſentem qnaſi contumacem ⁊ ingde teem in quem ſacta
ſenſum graui còndemnatione äf eſt conteſ. condem
ficere. nanduʒ ut ibi dixi
Myr: Gordia. a. Lucia. mi. tertij dicunt ut.p.?=
ZTa demum ſuper lite per bul. hic loqui ð eo

ſequenda quam tibi mater
mandauit acnonem intentare poſ
ſis ſi cum pꝛimo litem conteſtare

ris non eſt tibi eo nomine oppoſi ſatiſdetur iudi.ſol.
ta preſcriptio militie.quod nec cũ ut hac.l. dicitur. .
appellatiò agitur tibi obiici põt: in duobus caſibuſ
nam ſi intẽgra eſt res ratio perpe eam loqui ĩ primo
tui edicti acceptam tibi non pr quanco filius erat
miitit alieno nomine actionem in maior. in ſecundo
tende:e. . quando minor inn
Dem. a. Sabinia. primo admittiĩ ad
On eò minus ſententia ad plenam deſenſiõeʒ
uerſus te lata ratione ſubſi in ſecundo ad cãs
ſtit quod aduerſaria tua minor ui abſentie allegãdaſ
gintiquinq; annis conſtituta cãm tantum. ut. ff. e. ſer
ſuam marito ſine curatoꝛe agẽdaʒ uum. F. publice. ſed

mandauerit. Minoribus enim
etas in damnis ſubuenire non in

qui cauſas abſẽtie
tantum allegabat.

ſed tunc quero qq

prima nerior ſic er

go condemnatur.

nũquid ꝛeſtituetur

dauerit nec ne.
d Duplici ratione.prima comunis ſecunda ſpecialis.
e Poteſt. ⁊ etiam inuitum ut.ff.quod cuiuſcunq; uniuer.nomi.l.i.in fi.⁊
.ſi.de ſol.ſolution em. ⁊ hec eſt comunis ratio.
Pro defenſione.quod defendat uſqʒ ad finem arbitratu boni niri ex
quo incipit.ut.ff.e.ſeruuʒ.S.ait pretor. Item de dolo quod abſit ⁊ ſolue
re condemnationem permittit ⁊ hic ſudiſcit ⁊ alia procul.⁊c̃.que tria con
tinentur ſub illa ſtipulatione iudi.ſol.Alij dicunt quod hoc primum de
defenſione comprehendit hec tria.⁊ quod ſubijcit ⁊ alia proculdubio.⁊
cetera.dicunt.ſ.de rato quod non placet quia ꝓcurator rei non canet de
rato niſi in caſibus ut dixi.ff.e.pompo.ꝭ.ſed ⁊ is.
g Non cogitur.cum ſit de cõiunctis ut.ff.e.ſed he.⁊ eſt hec ratio ſpeciał.
An autem coniunctus addmittatur ſine mandato in caſibus illis nbi
exigitur ſepeciale mandatum. Reſpondeo non ut.ff. de mino.l. pater
circa prin. Item quod dicitur non coguur ſumit ar. NP. ſi eſt hoc ſpe
ciale in cõiunctis.ut non cogantuꝛ preciſe probare de mandato ergo alij
coguntur pꝛeciſe pꝛobare de mandato ⁊ ſic in electione rei ſed tu expone
nõ cogitur ſuſcipere mandatum ſupple uel ſatiſdare ad quoꝝ alteꝝ extra
nens compellitur ut dixi.õ.e.l.i. Ael dic probare.i.allegare.
hb Legitimam.ad producendum in publicis.j.xviij.an.ut.ff.de poſtul.l.
.i. S.iij.ꝙ nõ placet ſi minor.xxv.an.erat ut.j.de ijs qui ue.eta.impe.l.f.
i Non iniuſte.iure comuni qꝛ minor.ut.ff.e.l.ſi minor. lʒ ſpecialiter ad
mittatur nt hic ſubijcit nel iuſtum eſt repelli eum ante lit᷑.conteſtationem
ſed poſt iuſtius eſt eum admitti.uel tertio dic iuſtius poni electiue nł cor
reptiue de eo quod dixerat non iniuſte non comperatiue.prima uerior.
ſic eꝛgo iure comuni repellitur minor a procuratore.ſed contra inſti.qui
