i⸗ r Poſſeſſionis.i.ipia poſſeſſione cum omni damno.ut.ff. de ni etiã ſequẽtia.ſʒ nõ ne hec lex eſt ſupꝑflua per illã.ð. de epiſ. ⁊ cle.le
4 ⁊ ni ar.l.i.F.illud.⁊.ꝭ.rectiſſime.⁊.S.ſi fundum. raptores. e.nõ qꝛ multa ſunt hic que non ſunt ibi. ? de nupta æ ſponſa
ſ ſAgitetur.per ac.l.iulie de ui. H ⁊ libertina ⁊ parentibus ⁊ de rapta quod non poſſit nubere raptonrni.
tDeſtinatus quali quali preſumptiõe per boc quod in cinili ett p Aiduan. que autẽ ſint ⁊ dicani uidue diciif. de v.ſig.l. mali. .. uidue.
damnatus.tamen non plene quia in accuſatione plenius ent pro q Suppilicio. ult a. fl. ad. l, iul. de ui pu. qui cetu. S. qui nacantem.

a VMon poteſt. etiam a d-

eo ſecundum Hierohimuz. nel Auguſtinum. li

cet omnia ſint deo poſſibilia. ut. xxxij.q. v. c.ſi paulus. ſed illud alite: ibi
exponitar. « à deo poᷣteſt reſtitui non ab homine. vt hic.

2 facit.ff. ð ritu.nuptiarnʒ

. palã. 5. ᷓ in adulterio.ſʒ

an ideʒ ſi cognatus patiat
ꝛapinã ꝙ eius cognati poſ
ſint reſiſtere. te. ſic.⁊ dic.ut
nõ.ff. de ni ⁊ ui ar.l.iij. .
eum igitur.
d Qnibus. raptoribus.
eSponſa.idem econtra ſi
ſpõſa uel mu ier rapiat ho

minem. licet hoc raro ↄtin

gat ſᷣm Jo. ſʒ huic nidetur
ↄtra.xxxvj.q.i.c.ij. ⁊.q.ij.

c. ſi quis uirginẽ.⁊.xxvij.

q.ij.c.ꝛaptus.
Sine fori. alterius naʒ ⁊
hic rõe delicti foꝝ bʒ. ut. ð.

ubi de crimine agi oʒ.l.i.

2.S.ſbi ſena.vel cla.l.i.
SNuliam. ſic. S. ti.i.l. qm̃.
2.S.quoꝝ ap. non re.l.ij.⁊
ij. de fal.mo.l.i.
h Diminntiõeʒ nullã.ſpẽa
le bic ⁊ ſequẽti cãu.ut nihil
applicemus ſiſco.⁊ ſic. . ð
mul. que ſe.ſeꝛuis ꝓpri.l.
i. als autẽ conſtat ꝙ publi
canĩ oĩa nel aliqua ps ſᷣm
bec iuꝛa.vt.j.ð bo.dã.l.fi.
¶Trãſferani.que oĩa amit
tit ſi raptoꝛis eligat ↄſoꝛtiũ

ut in aut. de raptis mu. F.

ſuperfluã colł. iiij.
k Expoſceꝛe.vt etiam dicta
aut.ð raptis mu. Dʒ ↄtꝛa

xxxvj.q. ij.c.tria.⁊.xvj.q.

vj.c.placuit.

QOoortet.i.decet ſic.ff. de

₰

iuſti. ⁊ iuꝛe.l.i.ĩ prin.⁊.ð.ð
cap. ? poſtli. re. l.ſi.
m Comitati.ſic.j.de nili ag
geribus.l. fi.
n VAolẽtibus.ſic.j. ð ſalga
nio hoſpi.ñ pre.li.xij.l.ij.
ſʒ ar. ð. ff. ð iiur.l.i.F. uſq;.
o Iplum uelle. ſic. ff. ð lib.
ho. exhi.l.iij...ſi gqs volẽte
p Remiſerint.gratis nt.ff.
ad.l.iul.de ni pu.qui cetu
S. qui nacantẽ.nõ trãſigẽ
do pecunia accepta. nt.S.
de adul.l.de crimine. ⁊ ple
ne dixi.ð. de xranſac. tran
ſigere. .
q Be emendatiõe ſeꝛuorũ
dixit de illicita ui ſequitur
de licita.

1 Juirgis.loris.i.
frenis
ſ. AKfflixerit. cum cã

ſit emendandi ⁊ ſine cauſa

ſecundum Jo.
tBDepulſa. qua die ipſum

gfflixerit nel quot diebus
nã etiã in ꝑpetuum põt u-

b Vacni.quum plerunq; in talibus rapinis homicidia perpetrentur.

WMMB

NLonnicti interſiciantur. hoc ipſo quod inueniuntur in flagranti crimie.

quum uirginitas vel caſtitas cor/
rupta reſtitui non põteſt: ⁊ merito

mortis damnantur ſupplicio quũ

nec ab homicidij crimine huiuſ/
mõi raptores ſint uãcui. Ne igi
tur ſine uindicta talis creſcat infa/-
mia:ſancimus peꝛ hanc generaleʒ
conſtitutionem vt hi qui huiuſmo
di crimen cõmiſſeꝛint:⁊ qui eis au
xiliuʒ tempore inuaſionis prebue
rint ubi inuenti ſuerint in ipſa rapi
na ⁊ adhuc flagꝛante crimine com
pꝛehenſi:⁊ a parentibus uirginuʒ

igenuarum uel uiduarum uel qua

rumlibet feminarum aut earũ con
ſanguineis aut tutoribus uel cura
toribus uel patronis vel dominis
cònuicti interficiantur. Que mul
tomagis contra eos obtinere ſan
cimus qui nuptas mlieꝛes auſi fue
rint rapeꝛe.quia duplici cꝛimine te
nentur: tam adulterij q; rapine:⁊
oportet acerbius adulterij crimen
ex hac adiectione puniri.Qũᷣibus
connumerauimus etiam eum qui
ſaltem ſpoͤnſam ſuam per uim ra
pere auſus fuerit. Si autem poſt
commiſſum tam deteſtabile crimẽ
aut potentatu raptor ſe defendeꝛe:
aut fuga euadeꝛe potuerit: in hac
quidem regia urbe tam uiri excelſi
prefectipꝛetorio quã uir glorioſiſſi
mus pꝛefectus vrbis in pꝛouincijs
aũt tam uiri eminentiſſimi preſecti
pꝛetorio peꝛ Illiricum ⁊ Aphricã

quã magiſteꝛmilitum per diueꝛſas

noſtri orbis regiones necnon uir
ſpectabilis prefectus egypti ul co
mes orientis ⁊ uicarij ⁊ pꝛocon
ſules ⁊ nihilominus omnes uiri
ſpectabiles duces ⁊ uiri clariſſimi
ꝛectores prouinciarum nec nõ alij
cuiuſlibet oꝛdinis iudices qui in il
lis locis inuenti fuerint ſimile ſtu
dium cum magna ſolicitudine ad
hibeant:ut eos poſſint comprehẽ
dere ⁊ compꝛehenſos in tali crimi
ne poſt legitimas ⁊ iuri cognitas
probationes ſinẽ fori preſcriptiõe
duriſſimis penis afficiant ⁊ moꝛtii
condemnant ſuplicio. Quibus
⁊ ſi appellare uoluerint nullaʒ da
mus licentiam ſecundum antique
conſtantiniane legis diffinitioneʒ.
Et ſiquidẽ ancille uel libeꝛtine ſint
que rapinam paſſe ſunt:raptores
tantũmodo ſupradicta pena plec
tentur eorum ſubſtantijs diminu/
tiönem nullam paſſuris. Sin au
tem in ingenuam pe:ſonam tale fa
cinus peꝛpetretur: etiam omnes
res mobiles ſeu imobiles ⁊ ſe mo
uentes tam raptorum quã eorum

an fuerit moftuus.j.tfiduum an poſt tridunʒ ſurrexerit ⁊ ſup ba

culum ſunm ambulauerit hoc eniʒ in lege moſayca diſtinguebat.
n Suſtineat. modice ergo cum cauſa ⁊ ſine cã licet im Jo. ut hic.

æ.ff. de uſufru.l.locum. S. ex eo.⁊.ff. ſolu.ma.l.etiã.S.licet ſed. P.
dicebat cum cauſa licere modice.ut emendando. ⁊ ſic intelligebat

etiam ſodalium vel ſequentium vł

comitum eorum qui eis auxilium
prebuerunt ad dominium rapta-

rum mulierum libeꝛaruʒ traànſfera

tur: pꝛouidentia iudicum ⁊ cura
parentum earum vel maritorum
vel tutorum ſeu curatorum. Et ſi
non ſunt nupte mulieres alij cuili
bet preteꝛ raptoꝛem legitime con
iungentur:in dotẽ liberaꝝ mulieꝝ
eaſdem res vl q;ta ex his uoluerit
ꝓcedeꝛe:ſiue maritũ nolentes acci
peꝛe in ſua pudicicia remaneꝛe vo

luerint pleno dñio eis ſancdimus
applicari:nemine iudice vel alia qᷓ
cunq; pſona hoc audiente cõtem

neꝛe:Nec ſit facultas rapte uirgini
vel uidue vel cuilibʒ mulieri ꝛapto
ꝛem ſuũ ſibi maritũ expoſcere: ſed
cui parẽtes uoluerint excepto rap
tore eam copulent legitimo matri
monio:qm̃ nullo mõ nulloq; ipᷣre
dat᷑ a noſtra ſerenitate licentia eis
ↄſentire qui hoſtili more in noſtra
republica matrimoniuʒ ſtudent ſi
bi ↄiungeꝛe. Opoꝛtèt ⁊ enim ut ꝗ
cunq; uxoꝛẽ uoluerit duceꝛe ſiue ĩ

genuã ſiue libeꝛtinã ſecundum no

ſtras leges ⁊ antiquã ↄſuetudinex
parentes uel alios quos decet pe
tat:ut cum eoꝝ uoluntate fſiat legi
timũ ↄiugium. Penas autẽ quas
pᷣdiximus ideſt moꝛtis ⁊ bonorũ
amiſſionem:non tantuʒ adueꝛſus
raptores:ſed etiã ↄtra eos qui boſ
cõmitati in ipſa inuaſiõe ⁊ rapina
ſuerint conſtituimus. Ceteꝛos aũt
omnes qui ↄſcij ⁊ miniſtri huius
criminis repeꝛti ⁊ ↄuicti fuerint:vl
qui eos ſuſceperint:vel quãcunq;
opẽ eis intulerint ſiue maſculi ſiue
ſemine ſint: cuiuſcunq; cõditionis
ul gradus uel dignitatis:pene tan
tummodo capitali ſubijcimus: ut
huic pene omnes ſubijciãtuꝛ: ſiue
n . 27 . R;——
uõlentibus ſiue nolẽtibꝰ uirginib
ſeu alijs mulieribꝰ tale facinus fue
rit perpetratum. Si enim ipſi rap
toꝛes metu atꝛocitatis pene tempe
rauerint ſe ab huiuſmodi ſacinoꝛe
nulli mulieri ſiue uolenti ſiue nolẽ
ti peccandi locus relinquetur: ꝗa
hoc ipᷣm uelle mulieris ab inſidijs
nequiſſimi boĩs qui meditatur ra
pinam inducitur. NHii ⁊ enim eaʒ
ſolicitauerit niſi odioſis artibꝰ cir
cũuenerit: non facit eam uelle in
tantũ dedecus ſeſe ꝓdere parenti
bus quoꝝ maxime uindicta inter
erat:ſi patientiã prebuerint:ac do
lorem rèmiſerint deportatõe plec
tendis.Et ſi ꝗs iteꝛ hec miniſteria

ſeruilis ↄditionis fuerit ðpꝛehẽſuſ/

imodice uero non

licet ut hic ſubijcit.
nec uero ⁊c.⁊ ſubſe
quenter nidetur di
cere ut. ff. de bis g
ſunt ſui uel al.l.i. .
fi.⁊ inſti. ð his qui
ſunt ſui nel al.in.S.

ſed boc tẽpore ĩ fi.

niſi cũ cauſa. ut.ff.
de ner.ob.l.qui ſeꝛ
num. ⁊ ð le.i.quid
ergo. F. i.

x Tetꝛa.i.peſſima.
yVub neneni ſpẽs
53 Sanie.i. putꝛedi

ne. ge.

a Senicia. ſic cruð

liter ut de barbaro
fieret. ⁊ facit.ff.de ĩ
iur̃. item apud.S.a
dijcit᷑.x.j. de male.
⁊ ma.il.ſi excepta.

b De emendatio

ne pꝛopinquornʒz.

Ncõrigẽ

i dis pꝛio.
quod po
tius in pietate quã
atrocitate ↄſiſtit ut
.ff. ð ꝑicidis.l.diti

d Atrocitas. ideſt

ſi grauiter deliquit
ꝙ nõ ſufficit ad pe
nam correctio pꝛo
pinquoꝝ punit iu
dex. nel dic atroci
tas facti.i.correctõ
nis. qꝛ exceſſit mo
duʒ in corrigendo
unde punitur.ut ſi
eſt pater qui filium
occidit ex nolũtate
punit᷑ ð ꝑicidio.ut
.iſ. ti.ij. al non teneĩ
ſed ſi ſine cã male
tractat cogi emaͤci
par᷑.vi.ff. ſi a paꝛẽ.
gs fu.ma.l.diuns
alij propinqui pro
motu iudicis nt h
dicit.

e Ald legeʒ coꝛ. de

ſic.qꝛ in uiolentijs
cõmittitur homici
diuʒ ideo de eo di
cit. ꝙ per.l.cor. de
ſic. punitur.⁊ eſt ſic
ca latens cultꝝ. ſed
telum large interpᷣ
tat᷑ ut omnia aꝛma
comprehendat. ut
inſtitu.de pu.iudi.
.§. itẽ lex cor. accur

ſins.

„ — — — — — — —

=

ð E

X . ,2 .

. 1. M
f fQRater.obtulerit quam ſi celet ſe. Accurſius floꝛentinns .quando li.ſe nim.ſine iu.l.i.uel dic etiã alium qui inſultuzʒ ſaciat dum
g MNMon occidendi animo.ſed quomodo ꝓbatur negatiua modo ad deſendendum non uindicandum fiat. nt.j.l.proxi.⁊ diximus
nunt. . de proba.actor. ve.per preſumptiões ꝓbando ami .õ.ad.l.iul.de ui.l.quoniam. JMòẽMũẽ
ciciam ⁊ affinitatem ⁊ qualitatẽ occidẽtis.⁊ etiã iuramentũ purga n Allium qui quũ aggreſſoꝛe ſocius eſt. nel ut puto etiã nõ ſocius quum
tionis ut ar. S. de his qui ad ec.con.i.preſenti.. ſicubi.ſic. c.j.de dicas in diſcrimine eum cõſtiiutum ⁊ facit.ff. e.i.i.in fi.⁊.ff.ad.l.aquil.ſi
iniu.l.ſi ñ cõuicij. quis ſumo. S.i.
b Remiſſa. impro MMU .— -⸗ o ſ I gs peuſſoꝛẽ. pet
prie. nam in eãẽ nnõ ctra ſexus diſcretionẽ ⁊ eum õcre tulẽit:qui ſe ꝓbauerit ñ occidẽdi a caſſe.ut ⁊.ẽ.l. ꝓxi.
incidit. ſic. ff. ð ner. mani iubemus.quũ hoc etiã ↄſtan nimo hominẽ a ſe percuſſũ eſſe re ⁊ ad.l.agl. ſʒ ⁊ ſi quecũq;.
ob. l. decem. tiniana lege recte fuerit ꝓſpectum miſſa homicidij pẽa ſm diſciplin p ſ Jut alle. latꝛocinã
i Militaꝛẽ qualit omnibus legis iulie capitulis que militaꝛeʒ ſniam ꝓferet.crimẽ enim tem.i. aggreſſoꝛem
cõſulit ei ut ſit ſub de raptu uirginũ uel uiduarũ uel cõtrahit᷑. ſi ⁊ ůolũtas nocẽdi inter nt.õ.l.proxi.uel dic.i.furẽ
preſide quũ miles ſanctimonialiũ:ſiue antiqs legum cedat.ceteꝝ ea q̃ ex ĩprouiſo caſu.· ⁊ ſiquidẽ eſt nocturnus ip
erat. vt. ð. de iuf.o. libris ſiue in ſacris ↄſtitutionibus potius quaʒ fraude accidunt fato ſum occido.ſi uel ſe telo de
in. l. magiſterie. ve. poſita ſunt: decetero abolitis ut plerumq; non noxe imputantuꝛ. ſendat.uel ſiñ periculo peꝛ 8
qꝛ enorme eſt delic hec immodo lex ĩ hoc capite pro Mha Gor.a. Quintiano. ſone uel reꝝ parceꝛe ei non
tũ. nt.ð.ubi. ſe. uel omnibus ſufficiat:quã ð ſanctimo DO quii aggreſſorẽ l quẽ cũ potuit dũmõ clam eſt.ſi ue
cla.l.i.uel adeo no nialibus ⁊ uirginibus ⁊ uiduis lo que ãalium in dubio uite di ro diurnus.ita demuʒ ſi ſe
torium erat eũ eſſ⸗ e cum habeꝛe ſancimus. xiiij. ſcrimine conſtitutus occiderit nul telo defendat.vt peꝛcipi pt
inno xium ut etiam DD lam ob id factum calunniam me eff. ad.l.aquil.l.itaq;. . lex
ſub pꝛeſide nõ ſuo De emendatione ſeꝛuorum. tuere debet. ⁊?.ff. e. fuꝛem.⁊.ff.de furtis
V iudice cõſulatur ei J quis pcuſſorem ad ſe ueĩ ſi pignoꝛe.S.i.nam tẽpns
6 ut conſentiat. Mpr. Conſtan. ad Baſſum. entem gladio repulerit non tenea aggrauat delictuʒ. ut.S. ad
4 k Si ⁊ nolũtas. B Auirgis aut loris ſeruum tur homicidio quia defenſor pro e.l. iul. de adult. graccus. 2
ut babeat locuʒ lex dominus afflixerit aut cu prie ſalutis in nullo pecaſſe ᷣr. ff.de penis aut facta. .i.⁊
3 cor.de ſic.ut.ff.e.l. ſtodie cauſa in uincula cõ Mpꝛ Gal.a. Manatio. .S. tempus. preterea in die
4 i. F. diuus ⁊.l.diu ieceꝛit dieꝛuʒ diſtinctione ſiue inteꝛ Aiſñt allegas latrocinantem poteſt cognoſci.unde non
L ?.l. lege.⁊.l.inſans pretatione dẽpulſa nullum crimi peremiſti dubium non eſt:euʒ qui ſic nocet ſi euadit quuʒ po
4 T ar.fl.de iniur.lłq nis metum mortuo ſeꝛuo ſuſtine inferende cedis uoluntate precei ſtea poſſit capi.
8. iniurie. ⁊ iſti.ð ob. at. Nec uero imoderate ſuo iure ſerat iure ceſſum uideri. ,—q c AYm annolatione
N q̊ ex de. naſ.S. pla utatur:ſed tũc reus homicidij ſit ſi Xemplum ſacrarum lr̃aꝝ Dio iſte amiſeꝛat bona
. cuit. x. ff. de pe. l.re Uoluũtate eũ ictu fuſtis aut lapidis ⁊ Maxi. aa. Agnato. peꝛ annotationem. qꝛ uoca
ho ſpiciendũ. .ſfi.cłpa occiderit:uel certe telo uſus letale Am qui aſſeueꝛat homici tus ab impatore noluit ue
gni tamẽ ↄtrahitur etiã uulnus inflixerit: aut ſi ſuſpendi la dium ſe non uoluntate feciſſe ſed niꝛe. poſtea nenit ⁊ pꝛoba
tut ſine uolũtate delin queo preceperit:uel iuſſiõe tetra pᷣ caſu fortuito cum calcis ic tu mor nit ſe nõ eſſe homicidam.⁊
in⸗ quendi ut.ff. ad.l. cipitandũ eſſe mãdauerit: ãt ułne tis occaſio pꝛebita uideatuꝛ.ſi hoc ita recuperauit intra annũ
aquil.l.qui occidit ni uirus infuderit: uel dilaniauerit ita eſt:neque ſuper hoc ambigi po poſtea non. Aʒ.ſed quali
it ¶. pe.⁊.ff. de mio. pẽis publicis coꝛpus feraꝝ ungui teꝛit: omni metu ac ſuſpitione q; teer negatiua ꝓbabitur. dic
lne ſi ex cã. F. mulier. bus latera perſecando: uel exurã ex admiſſe rei diſcrimine ſuſtinet: nt dixi..e.l.i.uł dic quod
v Plerũq;. boc di do oblatis ignibus mẽbra: aut ta ſecundum id quod annotatione alij. indulſerat.
tn cit.qꝛ qui homineʒ beſcentes artus atro ſanguine per noſtra compꝛehenſuʒ eſt uolumꝰ r ſ J gs etate. quũ et
d per laſciuiã occidit mixta ſaniè defluẽtes prope in ip liberaꝛi. . minoꝛes in delictiſ
8 in aliquo punitur. ſis adegerit cruciatibus uitam re Dem. aa.⁊.cc. Agorioo teneani.ut ⁊. ð. ſi aduerſus
no vt. ff. e.l. lege. F. cuz linquere ſeuicia immanium baꝛba J quis te re coꝛnelie legis ð.l.i.⁊.ſ.de penis impuni
Ndo quidã. Itm quiiĩ rorum. xx. ge ſiccaꝛijs fecerit innocen tas.⁊.ff.de mino. auxiliuʒ
ſ cendia fortuita cõ ⸗ tia purgari crimen: nõ adulta eta .§. in delictis. ubi ð h̊ dixi
n miſit vt. ff. de peniſ Dẽ cmendatione pꝛopinquoꝝ. te defendi conuenit. ?.ff. ad.l.iul.de adul.ſi nx
r .l. capitaliuʒ. 5. qui 8R Dem. aa.⁊ cc. NPhiliſco. or. 5.ſi minoꝛ. ⁊.l. ſi minot
u ob inimicicias iteʒ Mpr. Vale. Aa. aa. ad ſena. S qũui cum telo ãbulaueꝛit T facit.ð.de ꝓcur.l.reum.⁊
4 omentaꝛienſis tene N corrigendis mĩoribus haoj“onmnis necãdi cauſa: ſicut ¶·ejff. de pu. iu. bis qui...
n tur qui nõ bene cu ꝓ qualitate delictiſeniori is qui hominẽ occideꝛit ł cuius dõ de accuſa.l.non ideo.
il ſtodiuit.ut.ff.ð cu „. bus ꝓpinquis nibuimus lo malo factum erit commiſſum le (i S qui. ãbulaueꝛit.
i⸗ ſto.reo.l. carcerem ptãteʒ ut quos ad uite decora do gis cornelie ð ſicariis pèna coeꝛceĩ᷑ uolũtas eni nõ exi
⁊.S.de cu.reo.l.ad meſtice laudis exempla nõ prouo Mypa. DVale ⁊. Aalen. aa.cc. tus iſpicil. vt.ff. e.l. dinus.
9w tõmẽtaꝛiẽſes.⁊ nõ. cant:ſaltẽ coꝛrectionis medicina ↄ ad Pro. „„11 Bolo malo, non culpa.
n, quod nõ dicit hoc pellat. Neq; uos ipuniẽdis mioꝝ J quis necandi ĩſantis pia ut. ff. e.l. lege.
1 caſu foꝛtuito ſʒ im uicijs ptãtem in immẽſum extendi culuʒ aggreſſus aggeſſa uieę n Vena. q eſt deportatio ĩ
. prouiſo. vnde oĩa uolumns: ſed iure pr̃io autoritas fuerit: ſciat ſe capitali ſupplicio eẽ maioribus.ſʒ ĩ minoribuſ
4 exempla pñt dari corrigat ꝓpinqui iuuenis reatu:⁊ puniendum. . .2 ca pitatio.łl beſtijs ſubijci
i ad dictioneʒ plerũ pᷣuata aĩiaduerſiõe compeſcat.ꝙ ſi Mha Gra. et nalẽ archadi pᷣp yt. ff. e.l. eiuſdẽ. 5. . .l. pe.
. q;.quam habes.õ atròcitas ſacti ius dõeſtice emẽda J forte mulier marito mor x ſ gs.inſantis.qui
de offi. pꝛefectipᷣ.l. tiõis exceſſerit placet enormis de tis paraſſe inſidias: uel quo nonduz eſt natus.
64 ſi quos. licti reos dedi iudicũ notiõi. xvj. libet alio geneꝛe uolũtateʒ occiden nel etiam ſi ſit natus.
m [ Ig aggrel di habuiſſe iueniatur: uel ſoꝛte y Piacu ĩ.i. crim̃ ſanguĩe
1 ſorẽ. intelli Ad lgem comeliaʒ de ſiccarijs. maritus eomodo iſectetur uxoꝛe, piãdũ Iꝙ pietate pmouet.
np gunt quidã.i.eum in eadem queſtione ab omni ſami 3 Aggꝛeſſus. etiã ſi ñ neca
mi qui noctuꝛnus ẽ ð Mpa. Ant. a. Herclerinio et. lia non ſolum mariti: ſed etiã uxo nerit. nt. S.l.proxi.
h populatoꝛ.vl ðᷣ die alijs militibus. ris ſue q̃ tamen tunc tempoꝛis do as ſ Iforte mulier que
d. itinera frequentata Raͤter ueſter rectius ſece mi fuerit ſine cuius quam deſenſio renduzʒ eſt. facit. õ.
hſidijs obſedit.ut rit ſi preſidi ꝓuincie ſe ob ne querendum eſt. de adul.l. in adulterij. ſed

6*

ar. contra.j. de qoibus.l.i.ſed hic ſpeciale ſeruos torqᷣri ĩ caput domini

a De bis qui parẽ.uel libe.occiderũt.de ſpali bomicidio dicit.
J quis parentis .aut oĩno affectionis.i.affectate perſone eius.q
paricidii ac, quales ſunt parentes et liberi in infinuũ.ui.ff. de inius no.i.

quiſq;. S. parentes et.l.ſed ſi h. S. liberos.quod ergo dicitur. ff.e.l.pe. tã

tum patrem et matrem ſup
ple et ſimiles ut aſcenden

tes et deſcendentes.

cAPreparavit.occidẽdo

nel tentãdo occidere nt.ff.
E.l.i.in fi. et.l. utrũ etel. ſi

ſciente.
d Soleni pene. utet iſti.

de pu.iu. .iteʒ ſed nidetuꝛ
penã.l.cor.de ſicca.habeꝛe
locum nt.ff. e.l.i. que ẽ ʒ.

ſo. dic quod hec illam cor

rigit uel hec ĩ aſcendẽtibuſ
et deſcendentibus.illa ĩ ali
is inumeratis perſonis uł
põt puniri.l. cor. de ſic.
ſed non accuſari nt tamen
pena unius ſufficiat.lł.lʒ te
neantur oẽs tãqᷓ;ᷓ paricide.
diuerſe tamẽ pene ĩponun
tur ſᷣm perſonarum diuerſi
tatẽ que ið ẽ cũ ſa.

e Ballinatio.i.caſtrato?

et ſic uili quẽ dicunt forti

Epagnare cũ ſerpẽte.uel dic

gallinatio quia gallinas a
mat nt uir nuxorio qui femi
nas diligitut in odis ho
nacij.

In ãnem. ſi neutruʒ pfo

ximũ ẽ ſubijcitur beſtijs nit
ff. e.l. Pp.

g Aiementoruz. ſed nõne

ntitur aqua..hoc ẽ ei ad
penam:

h Lelum. quũ ſit in ſacco

de corio qui culeus dicit᷑.

i erra mortuo.quũ in a

quã iactetur.

k De maleli. et matemati

cis.ſine aſpiratione debet
eſſe alioquin quadꝛiuium
ſignificat.et ſa breuis ẽ in
altero lõga.Aʒ. unde uer
ſus.ſciꝛe ſacit matheſis. ſʒ
diuinare mateſis.

I p Lus .i. atrocius

et tenetuꝛ.l.cor. de
ſic. ut. hic et. fl. de ſic.l.eiuſ
dem in princi.

m a Kitiem geomelttie

de mſura terꝛe.

n n Allus aꝛuſpex. i.

momentorum iſpe
ctor.nel horaruʒ quo pũc
to aliquid ſit inchoãdum
dicentes. et dicitur ab aue
et inſpicio. quia ex auium
garritu qñq; ꝑcipiunt.

o Sacerdos.i.doctor ne

cromancie. .

p riminis. hoc ẽ qui ac

enſat aruſpicẽ.

pe.ſi gl aligd. 5. g abõtõis

De his qui parentes uel liberos

Mpꝑr Conſtã.ad uniũſos ꝓuĩ
ciallles.
Jqůis paꝛẽtis aut filij aut

filie aut oino affecuonis

eius qui nũcupatione pa
ricidij cõtinetur fata prepàraueru:
ſiue clam ſiue palã ſuerit id eniſus
pena paricidij puniet᷑:neq; gladio
neq; ignibus neq; ulli alij ſõlemni
pene ſubiuget᷑: ſed iſutus culeo cũ
cane ⁊ gallo galinaciò ⁊ uiꝑa: ⁊ ſi
mia: ⁊ inter eas ferales anguſtias
cõprehenſus:ſerpẽiũ cõiubernijs
miſceatur: ⁊ ut regiõis qualitas tu
lerit uel ĩ uicinuʒ mare uel ĩ amneʒ
ꝓijciatur:ut oĩm ementoruʒ uſu
uiuus carere incipiat.⁊ ei celũ ſuꝑ
ſtiti terrà mortuo auferatur.

NRẽ maleſicis ⁊ matematicis ⁊
teris limicbus.

Mpa Anto.
Lus eſt hoĩemueneno exii
guere quã occidere gladio

Mopfs Diocle.⁊ Maxi. aa.?

cc.Treberio
Rtm geometrie diſci atʒ
exerceri publice iterſit. ars
autẽ matematica danabilis ẽ et in
terdicta oĩmõ.
Mpr. Conſtan.a. ad Maxi.
VAllũs aruſpex nullus ſace:
dos nullus quihuicritui ad
ſolet miniſtrare ad limẽ alterius ac
cedat.nec ob alterã cãʒ.ſʒ ab huiꝰ
modi hoĩm amicicia quãuis ueſ
repellatur.concremando illo aruſ
pice qui ad domũ alienã acceſſeꝛit
et illo in inſulam deportãdo poſt
adẽptionẽ bonorũ qui euʒ euoca
uerit ſuaſionibus uel premijs. ac
cuſatoreʒ aũt huius criminis nõ

delatorẽ eẽ.ſed dignum magis p

mio arbitꝛamur.
Dẽ.aa.⁊.cc.ad Baſſum. pᷣpᷣ.
Orũʒ ẽ ſcia puniẽda ⁊ ſeue
riſſimis merito legibus uin

dicãda qui magicis accincti artibꝰ

aut contra ſalutẽ hoĩm moliti aut
pudicos animos ad libidinẽ defle
xiſſe detegũtur. Nullis uero crimi
natiônibus ĩplicanda ſunt queſita

humanis cõporibus remedia aut

in agreſtibus locis inocẽter adhi
hita ſuffragia.ne mat᷑is uidemijs
metuerentur imbres.aut uentis et
grandinis lapidatõe quaterentur
quibus nõ cuiuſcũq; ſalus aut exi
ſtimatio lederetur ſed quorũ proſi

T ECriminibus.i.accuſationibus.acentſius;,;
ſn Emo. ariolũ.i.aris uel altlaribus demonũ et ſacriſicijs 8

ſeruienteʒ accurſius.
CQaldei.i.incantatores. S“Z
u Larioſitas non enim eſt noſtrum noſcere tpᷣ̃a nel moment
que et cetera.
xCapit.quia con

cit actus ne diuina munera ⁊ labo cremabitur nel dẽ

res hominũ ſternerentur. tibus ferarum da
Mor Cõſtan.ad populum bitur dilaceranduſ

Emõ aruſpicem ↄſulat aut
matematicum.nemo ario
lum augurũ et natũ praua ↄſeſſio
conticeſcat.chaldei et magi et cete

uł decapitari.ut.

xi.et.l.ſi excepta ⁊

ri quos maleſicos ob ſacinoꝝ ma .l.fi. que oẽs ſũt pe
gnitudinẽ uulgus appellat.nec ad ne capitales.ſed in
hanc ꝑtem aliquod moliantur. ſile inuriaꝑ non tenetuꝛ
at oĩbus ppetuo diuinandi curi ſi quis dixerit furẽ
ſitas et eĩ ſupplicio capitis ſerietu? in diuinãdo. ut.ff.
gladio ultore proſtractus.quicũ ð iniur.i. itẽ aß.la.
qʒ nꝛis iuſſis obſequiũ ðᷣnegaueꝛit .S5. ſi quis aſtrolo
Dem.a. ad populum. gũ. et facit.S.de pa
Alti magicis artib uſi ele ga. ſac.l. ij.
mẽta turbare uitas ſſõtiũ lla y m Aiti. nõ du
befactare ñi dubitãt.et manibꝰ ac bitant. pingẽ
citis audẽt uẽtilre ut quiſq; ſuos do imagineʒ cere.
conficiat malis artibus inimicos M anibus.i. di

hos quoniam nature peregrini ſt
feràlis peſtis abſumat.
SDẽ auguſti ⁊.cc.ad Thaurũ.pᷣ̃pᷣ
Lſi xcepta tormentis ſüt p Feralis.i. ta mõ
corpora honoꝛibus predic te qua beſtie ideſt
torum ppᷣter illa uidelʒ crimina que gladio.

is ifernalibus.
a Vẽtilaꝛe.i.elem̃
ta monere.

N

legibus demõſtrantur. ⁊ ſi boiles c e T ſiexcep
magi ĩ quacũq; ſint parte terrarũ ta. predic
humani generis inimici credendi tarum ut. j. de qõi
ſunt. Lamen quoniam qui in co bus.l. milites. ⁊.l.
mitatu noſtro ſunt ipſam pulſant qecuriones.
propemodũ maieſtatem. ſi quis q ZDemonſtratur.
magus uel magicis certaminibus .ſ. ſpecialiteꝛ nt ĩ cꝛi
aſſuetus qui maleſicus uulgi con mine leſe ma. ut. S.
ſuetudine numcupatur. aut aru- ad.l.iul.ma.nulłꝰ.

ſpex:aut ariolus.aut certe augur
uel etiam matematicus. aut nar/
randis ſomnijs ocultant artem ali
quam diuinandi:aut certe aliquid
horum ſimile exercens in comita
tu meo uel ceſaris deprebenſus ſu
erit preſidio dignitatis exutus et
cruciatus et tormenta non ſugiat
Si ueꝛo conuictus ſuerit et ad ꝓ
prium facinus detegentibůs repa g Lonnictus. per
gnauerit denegando ſit equuleo d eeſtes.
ditus:unguliſq; ſulcãtibus lateaa p Betegẽtib. i. ke

de priua. car.l.i.
e Ael ceſaris.ſfuti
fNon fugiat. il
le mathematicus.

perferat penas dignas ſacinore ſbns.
proprio. . ¶ c Aipa. ſic
Myr Aale. ⁊ Valẽ. aa.ad Mο0 ergo eſpengem,.
deſtinum.p5. de epi.et cle.ſi quẽ
Alpa ſimilis eſt tam ꝓhibi qua ſed Z. . de be
ta diſcere quam docere. reti.l.quicũq; ppe
Mpr. Archa. Theo.aa.Albi finẽ.ſo.ut ibi.

no. pppᷣ. .B UVicunq;
Vicũq; maleficiorum labe a oppſeritt.
pollutum audierit deprehẽ occiderit.
derit occupauerit. ꝗlico ad publi I Anociore q̃m
cum protrahat:⁊ iudicium oculis debet
cõmunis hoſtem ſalutis oſtendat m Be ſepulcho ni
quod ſi quiſquã ex agitatoribus olato. de uiuis nio
idem aurigis ſeu ex quolibet alio

genere hoim contra hoc interdic mortuis et eorum

nel debet öportani

Ee.l.nullus 7.].l. ꝓ

et falſi. nt. . ð falſis
ſi quis decurio. et
puati carceris.ut.

ſic Z. ſeipſũ torq̃tuiꝛ

latis dixit nunc de

tep
die
ot
141

far,
iai
1 .
nle,
ls
,4
ns

4
ſei
.
tl

nig
ul⸗

ori
nio
d⸗

p Et diſtrabere contractãdo.ſed qꝗd ſi nẽdidit ⁊ emptor tetigit uo

X

domibns.ſ.ſepulchris.nt.j. e.l.qui ſepulchrum.accurſius.
n TIEs religiõi ꝗnimo.cõrectiue ſic ſtichns imo paphilus liᷣ
nl bĩs eſto nt.ff. ðR mãn.teſ.l.ſtich ⁊ ð br̃. iſti.ſi ita ſcꝛiptů.
. ontigerint. uim inferendo.

lẽte nẽditoꝛe an nẽ
ditoꝛ tenet᷑.t.ſic vt
ar.ð.de acqui.poſ.
l, minus.idẽ dicũt
qdã ſi im̃ nendidit
⁊ nemo cõtractauit
per.l. iſtam.

qNon ſubſiſtat.in

ter ſciẽtes nel ẽptoꝛ
ſciẽte.nt.ff. de hẽ.
emp.l.iiij.⁊.l.ſe.⁊.l
liberi.⁊ iſti.dð Zhẽ.
emp.S.fi. ⁊ ad hoc
facit.ð.ð adul.l.eũ
2.8, 8 excn. tu. l. am

Crim̃.ſ.ſacrilegij

ꝓꝙ eꝛimẽ minus pu

nitur qᷓᷓ ſi neꝝꝑ ſacri

legiũ eſſʒ aufeꝛẽdo
ſacꝑ de ſacro.⁊ ma
gis qᷓ; ſi feciſſet fur
tũ.vt aꝛ.ff.ad.l.iul.
p.l. ſacrilegij capi
te.ĩ prin. Aʒ.⁊ ori
tur ex hoc crimine
actio ciuilis non le
gis agl.ſed iterdic/
iuʒ ꝙ ui aunt clã.ut
.ff. e.l. ij. Nẽ ⁊ act. ĩ
faciũ ſimiliter ciuil
que eneo in.c. au
teis datur.⁊ ei ad
anẽ ꝛes ptinet ad iĩ.
tereſſe dat᷑.nt tñ nõ
minus qᷓ; i.c. aur.
ſi aũt alius habitat
ſepulchꝝ indiſticte
.cc.aur. agit. nt.ff.
ij. ?.S.qui ð ſepul
chro.⁊ p̃dicta pᷣſtã
tur actori.crimĩalt
dat᷑ ĩ.xx.libꝛis aui

dangis ſiſco. ut di

ces.j.eo.l.ſi qs qñ
q; ĩ plus.nt. ff.e.l.
ſi.⁊ dices.j.e.l.ꝗ ſe

pulehra. ſed. ſi ille

cuius inteꝛeſt niola

tum ueniꝛe tentaueꝛit: aut clande/
ſtinis ſupplicijs etiam manikfeſtuʒ
reuʒ maleſice artis oppꝛeſſerit ulti
mum ſupplicium non euadat: ge
mine ſuſpitionis obnoxius:quod
aut publicum reum ne facinoris
ſocios publicaret ſeueritati legum
⁊ debite ſubtraxerit queſtioni aut
proprium fortaſſis inimicum ſub
huiuſmodi uindicte nomine conſi
lio atrocitate confecerit. xix.

Dẽſepulchꝛo niolato.
Mpr. Goꝛ.a. zenoni.

Es ꝛcligioni ðᷣſtinatas ꝗqn
imo iam religionis effec/

tas ſcientes qui cõtigerint

⁊ emere ⁊ diſträhere non dubita
uerint: tam ⁊ ſi iure uenditio nõn
ſubſiſtat.leſe tamen ꝛeligionis ĩ cri
men inciderunt.
Mhpr. Conſtan.a.ad Dic.p̃pᷣ.
ꝗ ſerüus in demoliendis ſe
pulchris fuerit depꝛebẽſus:
ſi id ſine domini ſcientia faciat:me
tallo adiiciatur.ſi vero domini au
toꝛitate facit: uel iuſſione urgeatur
relegationeq; plectetur: ⁊ ſi forte
detractum aliquod de ſepulchris
ad domum eius uillamq; prouec
tum ꝛeperietuꝛ uilla ſiue domo aut
Ediſicium quodcunq; erit fiſci iuri
bus uendicetur.
Dem.a.ad Ol.pBÿ.
JIquůis ſepulchrum uiolatu
rus atigerit locoꝛuʒ iudices
ſi hoc uindicare neglexerit:nec mi
nus nota quã uigenti librarum au
ri in ſepulchrorum u᷑⅜io atores ſta/
tuta pena mulctentur ut eam largi
tionibus noſtris inferre cogantur.
Dem.a. ad populum.
Vi ſepulchꝛa uiolãt domoſ
ut ita dixeꝛim defunctorum
geminum uidentur facinus perpe

nerit an teneatur. e. ſic.ut.ff. ſi ſeruitus uendi.l.altius.
ſſeruus.relegatiõe ⁊ ſic in aliquo etiã ĩ atꝛocioribus.mi
tius cũ ſeruis agit᷑ ſi dño parẽt ut ⁊.s.ad.l.inl.ð ni ſeꝛuos
ſed nidet᷑ hec pena nõ imponi ſeruo.ut.ff.de accuſa.l.hos accuſa
re.S.omnibus.ſo.ꝙ ibi dicit ſicuti relegatio ſubaudi que cadit in
peꝛſonas ſeꝛuorum.nel aliter durioꝛ relegatio imponitur ei.ut ibi
in fi.illius. .ſed quidam libri non babent ibi non.

Eificiũ.ᷣſic ⁊.j.de fal.mo.l.i.⁊.s.de inceſtis nup.l.ſi ꝗs inceſti.

⁊.J.de his qui latro.uel alios.l.ij.in fi. Et nõ.quod ſi ſeruus ĩha
bitat non eſt actio noxalis.ſed accuſatio.nt.ff.e.l. iij.F fi.

u ſ I anis neglexeꝛint ſic.ð. de pꝛina.ca.l.i. . .
Violatores.ſic ergo ĩ niolatores hec eadẽ pena ſtatnitur

T ſic eſt contra.j.l.proxi.ubi.x.põdo anri dicit. ſo. dicunt quidaʒ
im̃ eſſe.x.põdo qᷓ;tuʒ.xx.libre.ꝙ nõ placet.cũ põdo libra idem
ſigniſicãt.ut.ff.de le.i.l.ſi ex toto.S.ſi.dic ergo ꝙ. x.põdo ſit pena

in niolatoꝛes.ᷣin iudiceʒ.xx.libre auri ſi neglexerit nindicare ſtatuta pena
in uiolatores que eſt.x.pondo auri non minus cc.

y AVii ſepulchra.domos.vñ illð ſep

3 BDeſtruendo. ſepulchrum.

ulchra eoꝝ dom eoꝝ in eteꝛnũ.

6 Fabncando.i.faciendo alibi fabticari de materia inde ſumpta. uel dic

trare.nam ⁊ ſepultos ſpoliant de
ſiendo:⁊ uiuos polluũt fabricã
do.ſi quis igitur de ſepulchro ab
ſtulerit ſaxa uel marmora uel colũ
nas:aliamue quãcunq;ʒ materiam
ſabricandi gratia ſiue id feceꝛit uẽ
diturus decem põdò auꝛi cogatur
ſiſco ĩferre:ſiue quis pꝛopria ſepul
chra defendens hanc in iudicium
querelam intulerit: ſiue quicunq;
alius accuſauerit uel òfficio nunci
auerit:que pena priſce ſeueꝛitati ac
cedit.nihil ei deꝛogatum eſt illi ſup
plicio quod ſepulchra uiolantibo

uidẽtuꝛ eſſe impoſitũ huic autẽ pe

ne ſubiacebũt ⁊ qui corpora ſepul
ta aut reliquias contractauerint.
Mpr. Jul.a. ad. populum.
Ergit àudacià ad buſtãa de
functorum ⁊ aggeres conſe
cratos:quũʒ ⁊ lapides hinc moue
re ⁊ terram euertere ⁊ ceſpitẽ euel
lere pꝛoximum ſacꝛilegio maioꝛes
ſemper habuèrunt:ſed ⁊ ornamen
ta quedaʒ triclinijs atq; porticibꝰ
auferri dẽ ſepulchris:quibus prio
conſulentes:ne in piq̊culum ĩcidat
contaminata religio defunctoruʒ
hoc fieri pꝛohibem pena ſachrile
gij cohibentes.
Mpr. Juſti.a. Theo.
Vm ſit iniuſtuʒ ⁊ noſtris a
lienum temporibus iniuriã
ſieri reliquijs defunctorum ab his
qui debitorem ſibi eſſe mortuum
dicendo debitumque exigendo ſe
puliuram eius ipediunt: ne in po
ſterum eadem iniuria procederet:
cogendis his ad quos ſunus moꝛ
tui pertinet ſua iura peꝛdeꝛe:ea qui
dem que moꝛtuo poſito ante ſepul

——

do quod debitum eſſe dicitur uel
cõſeſſiònes aliquas aut fideiuſſo
res aut pignoꝛa capiendo penitus
amputari precipimus.ꝛedditis pᷣo

turam eius facta fuerint uel exigen

artifices quos adhibẽt ad
reediſicanduʒ.
b Decem pondo. cõtta.,
.l.pꝛoxi. So.nt ibi.

cQuicũq;. cũ his ad quẽ

res ea pertinet ageꝛe nollet
ut. fl. e. le üij.
d Officio.als officio c als
officiũ.ut qꝛ ſit notoriũ uit
5.8ð accu.l.ea quidem.
e Nidei impoſituʒ. ꝙ ſᷣm
diuerſitatẽ ꝑſonarũ ⁊ facto
rũ iponit᷑.ut.ff. e. l. ij. F. ad
uerſus 2⁊.l.ſi.⁊.l.ſepuichꝛo
pecũiaria quoq; imponii
qñq;.c.qñq;.cc.aur.nt di
xi.ð.e.l.i.ſʒ qualiteꝛ pena
huius.l.uel illa.c.aur. ĩpo
nitur ſi ponas eũ depoꝛta
ri nel decapitari quũ omia
bona eius publicent. ꝶñ.
ea non publicari. ſic.ð.de
mul. qᷓ ſeruis ꝓpri. ſe iũx.
l.i..S. de rap.uir.uel alit
ſi cõueniat ciuiliter ſubibit
hãc penã que ſuccedit ĩ lo
cũ illius que oliʒ erat ſtatu
ta.ſi cꝛiminaliteꝛ ſubibit eã
que ſtatnii.ff. e.l.ſi. uel illa
pena coꝛporalis habet lo
cum in caſu ſpeciali qñ.ſ.
corpus ipſum eſt motum.
g Audacia. i. auda-
ces.⁊ ſic ponitur qualitas
pꝛo qualitate nel contentũ
pro continente.
hb ¶ Agd buſta.i. ꝑuſta coꝛpo
ra ⁊ ĩ cinerẽ ꝛedacta.ꝗ cinii
ĩ arcula aliqna reponebat᷑.
⁊ idem ſi ad ſepulchra bo
die eatur.

i Aggeꝛes. i. nalla que cã

munitiõis ſepulchri fiebãt
⁊ cirũdabant ſepulchra.
Quum. pro q;uss
IHabueꝛũt.ſʒ qũo quũ ſa
crilego imponaĩ᷑ pena capi
tis aut ſubijcit beſtijs ãt de
portant᷑ ant ĩ metallũ dant

hm qualitatẽ pſone ⁊ delicti.nt.ff.ð cri.ſacri.l.ſaciilegij penã ⁊.l. ſacrilegi
capite.hᷣ aũt relegant᷑ aut depontant᷑ qñcunq; oſſa mouent.ut. ff. e. l. fi. ve.
nõ dicit eandem ſemper.ſed qñq; nt in deportatione.⁊ hoc dicit ꝓxi.⁊c̃.
m Triclinijs.ſubaudi ꝓ.⁊ ð ornam̃tis ſeplchri dic.ſi aũt neſtẽ moꝛtui an
ferat ſigdẽ armat capite.ſi ſiñ armis metallo punit᷑.ut.ff.e.l.iij.F.adpſus.
n De ſepulchris.ſupple ꝓximum ſacrilegio habuerunt maiores. aʒ.

o Quibus.ſactis uel rebus.

p In piaculum. qualiter incidit in piaculum.i.in crimen ſanguine pianð

quum tantum in caſu imponatur pena ſanguimis. ut. fl.e.l. ſi.. ñ. iõ dicit

quia per hoc poſſet perueniri ad id quod eſſet ſanguine pianduʒ.nel die

piandum.i. ad pietatem monens:

q C Arn ſit. pdere.qꝛ ne impedirent᷑ ſepe indebitã pecuniã ſoluebant
quã foꝛte poſtea recupare nõ pp̃t nel ſua iura dicit.ſ.hr̃ditaria.qꝛ ipſi ĩpe
diti quominus ſepelirẽt nõ ſepeliẽdo hereditatem perderent.
P Conſeſſiones.puta cirographum. Accurſius florentinns.

. PZT
1R
1
A nAleA:

Ae jnl d it,

me

a Wrincipale. hodie act.ꝑdit.ut in ant᷑.quam hic lege.itẽ qui domuʒ ⁊cc᷑.

b ¶ Dependere.preter id. quia nihil nalet quod ſecit.

c Luere.quod eſt generale.ut.ff. de penis.l.i.⁊.ff.de iuẽ.om.iudi. ſi quiſ
id. . fi.⁊ de in ius uo.l.ſi.⁊.ff.de incẽ.ru.qui edes ⁊.õ.de ſeruis fu.l.qui

cunq;. Sequitur auten.item qui ⁊c.

d Tem qui domũ
i ſunmitur ex cor. at
defũc. ſeu fu.S. ſã
cimus ergo ⁊. . ſi veꝛo col.
v. ſed in uſuã. cõtra ſeruat᷑
ut extra de uſur̃.c.ij. Degi
alia. ſy nec. Auteniica.
e Ed nec.hec eſt in
ſ aukft.ut cuʒ de ap.
co. S. meminimuſ
colla.viij.⁊ facit.ff.ð inius
uoc.l.ij.
EInnutile erit.nõ tamẽ act.
amittit. ut in cor.⁊ ſic eſt cõ
tra.ð.ꝓxi.aut᷑.ſed ibi exeꝗ
as ⁊ ſepulturã ĩpediebat.hᷣ
nõ.nel refert in cautiõe exi
gẽda fiat iniuria ut h.an ĩ
alijs nt ibi.
g Ag legẽ ſauiaz de plagi.
dicitur plagiũ quaſi plaga
gqa magna plaga dño vel
patri infligitur ꝑdẽti ſeruũ
nel filiũ. uel etiã ipſi libero
homini exportato. uel dic
Fᷣm. G. ⁊ Bul. dicit a pla
ga maris ubi ꝗs ſeruos nł
liberos homines furti ſub
reptos nẽdit piratis ⁊ bat
batis.ac.

b p Aer. ſolicitatã.nt

fugẽt qð ſufficit ad
plagium.nt.ff.e.nõ ſtatim
S. i. licet hic nltra ꝓceſſerit
nt ſequitur quod fuit neceſ
ſe pꝛopteꝛ actionẽ in rẽ.
i Inſtituta.ſed qũo quum
exportauit ⁊ ſic non babʒ.
e.dolo deſijt habeꝛe ⁊ ſic
ntili in rẽ tenet.ut. ff. de rei
nen. qui petitorio.
k Tenuerit.i.obtinuetit ið
dicas ⁊ ſi ſuccubuerit.ut.j.
qñ cinilis act.l.i.nam pro
eodem habetur condẽnaꝛi

2 ſolue quod abſolui quũ

ita uni ut alteri cõpetat ex
cep.rei iu.ut.ff.ð excep.rei
rei iu.l.ſi quis cum.S.plãe
ſubandies ergo hic maxiĩe
IſJa belliano.peꝛ te
ut. fl. e. eum qui nõ
autẽ peꝛ ꝓcuratorem ut h

Autenticg.

pignoribus uel pecunijs que ſolu
te ſunt ulł abſolutis fideiuſſoribus
⁊ generaliter omnibus ſine ulla in
nouatione in priſtinum ſtatum re
ducendis principàle negocium ex
integꝛo diſceptari.eum veꝛo qui in
huiuſmodi comprehenſus fuerit
flagicio quinquaginta libras auꝛi
deprehendere:uel ſi minus idone
us ad eam perſoluendam ſit ſuo
corpore ſub competenti iudice pe
nas lůeꝛe.

In auten. ur deſunct. ſeu. fu. e.
ſancimus coll. v.

CON. i Tẽém qui domuʒ
