lentia puniatur. pretoriogs. blicatio perſequatur. 4 es r Curoni aan 4 Putirm
4 In curiã. qꝛ domius Eminerint cũcti ſiue ũulgato Rpa. al X e Alt:aaatar 8 . ti . bremernatcz Biu *“
ñ curat uel ignoꝛat eſſe reſcripto manſuetudinis ñe. J quüis in tantã indie⸗ anda 3 lirſi
ſuã. ut.ff. de uſuca.l.fſu ſiue ſentẽtia cuiuſ libet iudicio utãtur cig peruenerit ui poſlicſionez ul apß ibe 6 itheil
tum. ĩ cauſis cõueniẽdos dòminos loco reruùm apud fiſcum uel apud quoſli au “ ſo lirünf
b m Sminerit caus rum eſſe. aut ſi fornte deſuerint eorũ bet homines conſtitutaruʒ antẽ euè 1poit e⸗ H 18 uſtiuh
talis m Az. actores ad inſinuãdas ſnias procu tum iudicialis arbitrij Molenict iua v.l gall anch
ſi aliquis nult alium cõ ratoresq; eſſe qüerẽdos.ne ĩde iniu ſerit. dominus quidem conſtitutus uidendũ. ñ at n egin
dn6 . ſarnj 3 d oſſeſſionem quam abſtulit reſtituat erat ueĩẽ fuꝛioſus ſilitiigod
trare reſcriptũ uel a pri ſcũtur.ꝙ ſi precepta nõſtra iplere ne poſſeſſoꝛi ⁊ dominium eius rei am ⸗ ſ .de ĩoſ.t. iiii
cipe lab alio iudice ut Slexerint omni negocio de quo iur tat. Sin uero õ eum or e d ntoimin
ĩpoſſeſſionẽ alicu rei gare ceperant priuabuntur. Sin au ſeſſionem inuaſit:non ſo um eaz bal . lin lliuz –
mittat. ? liceat ei poſſið tẽ habito plerũq; colluũdio curator̃s ſidentibus reddat uerum Ltiatn B ino emeto E
re. but ea occaſſione in uel tutoꝛes minoꝝ his rem debitam mationem earumdem reruʒ reſtitue pon iũ kcrpe hlil i
uadat. ſiẽ ſepe ĩpetrant ea occaſione inuadant pupillis uela re rnelarur Pa: c oono, 4 inen n 4 i⸗ tei
qdama ptãte bononie qultis iurgandi copia ⁊ ſꝛiuctus adi Mperator. Archa: ? Hono. aa. bono r. P. d. P n uc
ieo akü cztee reſer p 1 Apud.i pfkᷓs. rnſün
tũ iplorare ne a principe uel alio iudice naſcat᷑ occaſio iniuniãdi a qᷓ iura ut. ff. de ner. ſig. l. penes. .l. ic apud ſed ſi abad ne ſthol untin
emanãt.ſed debẽt ĩ cauſis ↄuenire locoꝝ poſelſones gutſ illi deſint de ſeſno.achuc t lort hec lex ꝑ progalionẽt us qᷓ c.j.e.l.ſ. unũ e l
bent q̃ri actiones ⁊ ꝓcuratoꝛes eoꝝ ad ĩſinuãdas dñis ſnĩas citatoꝛias intellectum illuus. H aumcadortat
nlt niſ ſaiät ioto ſogoc Ptcoavenlkch li tutor łcuratoꝛ colludẽdo cũ u Añ euenlũ.i.ſine pm ſſione iudicis qñcũq;.uel añ liteʒ ↄteſt. uel =
eo q reʒ pupilli uel adulti poſſidet eã m olẽter abſtulerit. ut ſic minoꝛ ius poſt. uel e iam poſt diffi. ſententiam. aflin
ſuũ ĩ re amittat.ñ nocebi hoc minoꝛi.ſʒ res reſtituet᷑ ei cui eſt ablata. cã Xx Amutat. per ſententiam non ipſo iure „7 cſiia
minoꝛi itegra ſeruata. tutõe relegato.boniſq; ſuis ſpoliato. Earũdẽ reꝝ.ẽt roe ꝓprietatis.? ſic ĩ plus punit ꝙ; eic *lic fturtuhi 6
c Aulgato.i.apud iudicẽ intiato.l.i.uulgo ⁊ palã dato.⁊ ↄtinebat᷑ ĩ hoc E. 5. ff. uti. poſ. l.pl. F. k. . f. q me. cã. ſi mullers gpon ſionem unlsmbgl
reſcripio illos deber̃ uenire ad iudiciũ iſti reſponſuros.uel forte illos. de ſů hic mag.deliqt. Sup qnq; ãt partibus uius. l. e qᷓ tnen ugrüni
bere reſtituere ſtati poſſeſſionẽ. quũ iſte dixiſſet illos uĩ feciſſe.qð uerum ordinẽ. Prio de pſonis. Quero ergo de laer enno rochi imunſil
ſi fuerat. uel ↄtinebat᷑ ibi poſſeſſionẽ eſſe reſtituendã . nel dixerat ipator Ne. teneri.lʒ dicat ſiꝗs.ut. ff. de uer. ſig. l.. Scdo e enn lle ruſti Plieriuf
iuſtã habes cãʒ. ⁊ ueꝝ erat ita datũ eſſe reſcriptũ.uel ſnĩaʒ.ñ tñ iſte ſ ua au co.⁊ dic teneri.quũ liuadeꝛ ſu õ ius marurale Nr ge uul. uo. ne. L uchhaidtlrh
ctoꝛitate dʒ iuadere poſſeſſionẽ ſine auctoꝛitate indicis.ut ⁊.j.ti.i.l. fi. ne Tertio de pupulo T adulio.⁊ qdẽ ꝓximus iſantie in mmr qe vc. ftonnulpign
ide.⁊c.nã nihil diffinicbat illud reſcrptũ uel ſnĩia. Sed qd ſi iudex uel ut. j. de fal. mo. l. i fi. lſti. de. ob. que ex deli:na. umma Pea inlkicpeg
ĩpatoꝛ dixit nade ⁊ occupa poſ.tua auctoꝛitate ur̃ ꝙ poſſit hoc facere ſe⸗ ſic. ut. ff. ð ſurti.l. ĩpv berẽ ergo ⁊ aduli hẽat l a naorsli Mufa
cundam. H. ut ar. ff. de acq. poſ.l. iuſte. quũ ? conuento conirabentium rreſtituit. ut. ff. ð mino.ſi ex cã. F. nüc uicena⸗ neo an pĩ ni ſeiwmli
hoc poſſit.ut.j.de pig.l.iij. M S Ppionus liberto leneat. quod uz quũ ñ in dnetene de r7. tie üli
d Sõãias.talia ↄtinẽte.ut mõ dixii reſcripto.q̃ ẽ intlocutoꝛia ñ diffinitiua. ceſſe at. ſed cerie nec iterdiciũ aliqð ifamat. ut. e ne ti . ia . ileilie
eBũños opinione.qꝛ putãt ⁊ dicũt ſe.dominos.Sed pla.dixit preſumi ſʒ agik in ſactũ ug ur ſeliFurdicti gann ſecus e “ uumnſ 1
dominum eum qui poſſidet.ut ⁊ ar.S.de ꝓba.l.ij filius pa c libertus patrono tenet. uj. .. de eoi quis uxoa. 4 hnütſlt,
fBDelſuerint.ſ.dñi. Sententias.citatoꝛias.ſ.dominis. filius. Quiĩto an dñs ex facto fui ulpr ex facio nä enen 9 ilkinan
g Querendos.i.inquerendos. minus tenet noxalr. ut. ff. e.l.l. . ad igt adijcit. adijciatur pi pe Vibbe
hMaſcatur.ſic ⁊.S.ad.l.iul.m ſcel.l.ij.?.S.de ijs ꝗ ue.eta.l.i.naſcũt᷑ autẽ culio poſt ↄdẽnationẽ filii ñ prius.ut ĩſti. de nox. 5. li niſiii ad e
a principe ut. S. 8 teſta.l. oĩm. Nẽ ad hoc.xyvi.q.vi.c.ij. ad utrüq; eoꝝ Bue Aetartvs act. .o. ſi mroſ frg⸗ d füginkn
i. Moſtra poita in hac lege. Accur. igit. adijcit. Dexo de furioſo ? nche⸗ ae ſen Kide dcpro Aium
hk Meglexerint.poſſeſſionem occupando. „ . .. ſiccarijs.l.ifans.⁊ de paricialie pek. e⸗ nalen⸗ . ei minilt,
l Priuabuniĩ.ſʒ qd differt hec ab ulla ſiqs ĩ tantã.en hic uidebatur nõ digo. quũ nec ipſe daii de uo a R . . ice 5 imnn
punii ꝓpter reſcriptũ.łhec ñ punit niſi ĩ ſimplũ ⁊ qũq; ĩ n hilũ ſi nullũ Septimo ð abbate pᷣlato ul orn 1 Ttutoꝛe Tli aent t. 8 iifinne
ius hẽbat q reſcriptũ impetrauit. =ððð feneri cccleſia Ipupill ut.. . kges i ſid re dlanrö
m Colludio qd ergo ſi bona.ſide..idem ſecundum pp. ſacroſan. ec.l. iubemus nulla. ctauo. qd ſi credẽs me poſſide Mijf
n Non atterat. no.ex alterius culpa alium ñ debere dãnũ pati ſic ⁊.S.ð quũ alius poſſideat ſic inuaſ⸗ iruel gd ſi uactẽ credlal au noh N
admiſ. tu. l.ñ ẽ. ⁊ de nõ nu.pe.ãt..q.ꝓpriã.⁊.ff.qdð.qſq; iu..iij.. ſi iñ ſet: he.nõ teneoꝛ.quũ nẽinẽ ſua pol.puar nolui. ut. ff. ð ſbiii in dlee
tutoꝛ 2.ð. ð ſpõ.lꝑfi.in pri. ?.j. ð ſal. mo.l.i.ĩ fi⁊.ð. ð ſuis fugi.l.quicũʒ nec obſtat iſtit. ui bo. rap.ꝭ.ſed ne dũ.qꝛ aliud ẽ grecer lbi ere gilein
èͤ auferre. allð credere ſe poſſidere.pterea ⁊ accipe h̊ quãdo iu bt Alif
o Reddat.ſaluo iure pupilli in uendicando. cãʒ habeo credẽdime poſſidẽ.ut qꝛ ꝑ flliũ nel ſeruuz credo mih i tii⸗
p Tutoꝛes.qð hic ĩ tutoꝛibus dicit.ið ĩ plato colludẽte cuʒ poſſeſſoꝛe ec poſ.qꝗᷓſitã. Nono. an. pabeat locũ tunc tm qᷓndo credit ſibi licer. inno
cleſtaſtice rei.nã res per pᷣlatum ablate reſtituũtur poſſeſſoꝛi.ſaluo iur̃ ec qð. N. dixitquaſi ĩ ſubſidiũ ⁊ nõ quaãdo dolo.ſ tüc urgicln “ brinudh
Qleſie ĩ nẽdicãdo.iĩmo ẽtipſe idẽ pᷣlatus poterit uẽdicar̃᷑ noĩe eccleſie.ut di unde ni uel actio ui. l bo. rap.habeat locũ. ut inſti. ui.bo. rap. i. 3 ignd
ximus. S. de ſa. ſan. ec. l. iubemus. 5. ſane. ſʒ op. ex.l. S. de ijs. q.ut ĩ dig.l. Aldri.⁊ Jo. dicũt.nã nõ debet eſſe melioꝛis ↄditiõis dololus al⸗
. . n

S
S=
=ů TIGͤG
E
=
e

S
S-
=
— S
=
S

—
=☛t
S =☛
S
=
=
☛n
☚
—

dudnca ie
Men ſöle

1hoſtull

udenti i
Crattaiſnieſe
ſc iſicrit
inprin
Rer nolg
linoblimg
ponlükion
nlii, ſll i
boro. nſe
Hultino.
1 Anndi.
d neminetaa

geſelſiinn.

Aiiliqcad

itih Alitd

Kapoſtſen
sl.ſacqſfcan
11 benoſkn

o dentitid

5,5 inſtoltun
Ptenoͦfrce
na.Ki ſunmda
bin andi
Qugnomn inn

„

e Nchlfliti

ſcſust
Rqrsmon

17

oflitmni,d

7

alſcnmnſicnn
r K⸗ lit
ſotfelig⸗

Acitamti

——
=

rncrobl

1 bwatdt

ſcinin
ſlio

gedkidiqn “

f Slondi

algeini
Haqnice
uzarl

orttſtu

6 S
iboſ

duoͤsd⸗

rrre

NE

uel ſtultus q; non doloſus. ut.ᷣff.ðᷣ nox. nõ ſolũ ⁊.ff. qð ui aut.c.
ſeruus pterea ʒ: P. ſi agerẽ ↄtra doloſuʒ exciperet qð dolo feciſ
let. ⁊ ſic allegõ ſue turpitudis ſibi ꝓficeret qð eſſe ñ dʒ.ut.5.ð trãſ
act.l. trãſactiõe. Decio ſi poſſidẽtẽ ñ admiſſi:dic teneri me. ut.ff.
acq.poſ.l. cla. ..ſi.idẽ ſi iuaſerĩ ⁊ ſuſpicatus fuit poſſeſſoꝛ ſe poſſe
rpelli. ut.ff. e. l. i.
§. ſiue at. 1 ð ac
· pol. ſed aſi no Palſſiſilo.

lu. Vndecio qd Omentarie poſſeſſionis inter
ð mgĩatu? dic ñ dictum quod non ſempe: ad
tẽri niſi ultra of/
ſiciũ lecerit.ut.ff.

q me. cã.l.ij. ⁊ ð iurijs.l. ſiuriaꝝ..l.nec mgr̃atibus. dic ergo ſi
ꝗs.ſ.puatus. Suꝑ rebus q̃ro. an ĩ imobilbus hẽat locũ: dic qð
ſic. ʒ ꝓ mobilibus maxie ſit iuẽta. ut ĩſtit.ui.bo.rap.S.plt. Scðo
an ĩ iuribus predioꝝ urbanoꝝ ruſticoꝝ ⁊ pbenda alicuius clerici⸗
uidet qð ñ. ut.ff. de acq.re. do.uus.s.ĩcoꝛpoꝛales. ⁊.ff.ð uſuc.ſe
gtur. F. ſi nia. T hoc dicit Yo. qð poteſt dici eſſe ueꝝ mero iure.ſed
utilis hẽat locũ. ar. ff. ſeruit. quot. aſi ſuitus uen.l.ij.i fi. qz in per

ſonalibus Fuitutibus ẽ.ut ſi fructuarius expellat a dño lexrneo

uel expellat. uel ꝗlibʒ ꝗ hẽat ꝑſonalẽ ᷣuitutẽ. ut.ff. e.l. ij. F. uñ ni.
K.itẽ ſi ñ uſuf.?.ff.ð dona. aglius in fi.idẽ ĩ ſupficiario feudataꝛio
ẽphyteota.quũ habeatutile dniũ ut.ff. de ſuꝑfi.l.i.in pri.⁊ ſi ager
uec.l.i.⁊.iij.⁊ de rei uen.ſuꝑfſiciario eõrio ⁊ ſi hi tres iuadant puto
ſufficere ſuo iure puari.ſecus puto ĩ alijs.ſʒ tãq;ᷓ ꝓ aliena re puniã

tur. ut ĩ fi. buius legis.niſi ĩ eo iure im habuit aim expellẽdi. Ter

lio.ſi iuado rẽ quã cõmodaui łlocaui łIdepoſui: ꝶ.ñ teneoꝛ. quũ

neminẽ᷑ poſſeſſione pᷣuare uolueri. ut.̈ff. con. l. Rei. niſi ↄſtituerint

ſupra poſſidere.⁊ ſic ĩteruerterint poſſeſſionẽ quo caſu ipſi mihi te
nẽiur. ſi poſtea ego ĩuadã ⁊ ego tenear illis ſm Jo.ſed ſi exneus
eos expellat ꝗ ſolã hñt detẽtatõeʒ uidet teneri mihi.nec obſtat.ff.
e. colonus. ?.l. cũ fundũ ubi colono dat.qa iam iĩteruerterãt.ſed ſi
añ iteruerſionẽ deijciatur dat᷑ mihi dño.ut.l.i.S.ꝙ Fuũ.e.t. Quar
to.qd ſi furi exportãti rẽ meã abſtulero? ꝶe. nõ tẽor.ut.õ. qñ liceat
ſine iudi.l.liaʒ. niſi iã ad locũ deſtinarũ ꝑuenerat ̃m Jo. ut. ff. ð
ſurt.l. ſiue igit. Quinto ꝗd ſi equũ tuũ ſoliuagũ in paſcuis accepe
rit putas eſſe ſuũ:ſi qdẽ ſciebat ñ eſſe ſuũ tenet furii.alłſi ſuũ credi
dit foxe habet locũ cõdit.ſine cã. uel utilis ↄditio ex hac.l.immo
rei uendi. Sexto gꝗd ſi unus hʒ poſſeſſionẽ alter detentationem.
tertius ꝓprietatẽ.an ĩuaſoꝛ tenet oĩbus ł cui:uidet᷑ qð oĩbus.ut.ff
ad exhi.celſus.S.iul.qð ñ puto quũ tm poſſidẽti dat.ut hic dicit.
Septio qd ſi erat inaſoꝛi debita uel ſibi obligata:dixit. P.quod
non hʒ locũ hec lex.ſʒ edictum diui Maarci.ta dic ð. ⁊ perdã ius

d hẽo in re uel pignus ꝑ hc ↄſtitutionẽ. ut ſi amodo agã excep

tiõe repellar.ſi ergo agà ex edicto ↄditõe ſine cã ñ agã hac lege⁊ e
contra.ut.ᷣff. de. act.⁊ ob.quot...i.⁊ hoc niſi in eo quð excedit ut
e. F. .ff. ui. bo: rap.lji.ideʒ dico ſi inuaſi ut habeã ꝓ pignoꝛe ulut
inſolutũ.ut.ſ.hẽat locũ hec lex.niſi ex pacto uel iudicis auctoritate

faciã. ut.j.de. pi.l.iij.⁊ niſi auſugeret debitoꝛ. ut.ff.de bis qᷓ ĩ frau.

cre.l. ait pretoꝛ..ſi debitoꝛem.nec obſtat.ff. ð furt.l.ꝗ uas.i prin.
qꝛ ibi ponii abſtulit.i.accepit ut iudici oñderet ñ ut ſibi hẽret. Oc
tauo qd ſi debitoꝛ creditoꝛẽ ſuꝑ pignore occupando inuadat. ꝶ.
hm py.ñ hʒ loei.ł dic ↄtra quũ poſſideat.ut.ff.de acq.re.do.l.p
ſeruũ: Supꝑ tpe quero.quo tꝑe facta ĩuaſione hẽt locum bec lex?
ſendẽt qð ante lit.ↄteſ. Itẽ poſt añ ſniam.niſi ĩ eaſu uno in quo
logꝗtur ſupra finium reg.l.ſi ↄſtiterit poſt ſniaʒ non.ſed babet locũ
illa meminerint. ? ꝓ eis ẽ qð hic dicit ante euentuʒ ⁊c̃.iu dic hãc
eſſe generalem ante litẽ ⁊ p ⁊ poſt ſniaʒ.⁊ illã ſi ↄſtiterit tm poſt li
lẽ ⁊ ante ſniam.nec obſtat qð hic dicit añ euentuʒ qꝛ ſubaudi ma
xime uel dic.i.ante pᷣceptuʒ uel iuſſionẽ iudicis ⁊ hec bona.uel añ
executionẽ qᷓ it ꝑ iudicẽ ⁊ ſic non punit.ut.ff.de acq.poſ. iuſte.⁊.
fl.ad. l.aql.l.quẽadmodũ.S. mgiatus.qdð enĩ legitie ⁊c. ut.j.ad.l.
iul.de adul.l.gracchus. at ergo nulluʒ eſt decretum iterpoſuuʒ ⁊

bxzʒ locũ hec lex. aut pperam. ⁊ tunc illa meminerint. aut recte.⁊ tũc

nulla. ut. l. iuſte. Scoo quid ſi clã inuaſi:ꝶ. adhuc babet locum h
lex.ut.ff. ð acq.poſ.l.rem que nobᷣ.⁊.ff.e.l.vi facit.qð habet locũ
ſi habuit aĩm ut etiam uim inferret ſi me inueniſſet.ut.ff. de fur.ſi
quis ex domo. Super quarto quero.nũquid ipſo iure dominiũ
amittat ⁊ ipſo iure qᷓratur ſpoliato: uidet᷑ quð ſic.ut in crimine.le.

ma.ut.j.ad.l.iul.ma.l.fi.⁊ in cõmiſſione uectigaliuʒ.ut.ff:.ð publi

canis.l.cõmiſſa.⁊ in muliere que ſuo raptoꝛi nubit qᷓ amittit ipſo iur̃ do
miniuʒ reꝝ quas lucrata eſt ab eo.ut in autẽ. de muliere que ꝓppri. rap.
nap.⁊ ad ideʒ ſupra loca.l.fi.⁊ ĩ aũt.ð litig. . fi: coll. viij.⁊.õ.de act.⁊.o.
aüt.imo. nos dicimus ↄ ꝗa lia dic amittat ñ amittit lamiſit. ſic ꝑ ſniam
al amittit.ut.ð.ð btic.l.qcũq;. .qdð ſi fecerit.⁊ de apoſta. l. i. 7. fl. ad ſil.
necrios.S.ñ al.⁊ ð iuẽ
ſiſci.l. eius q.⁊ in autẽ.

uim publicã pertinet uel priuatam ut liti. iu. .illo. coll.ix.

mox audin interdum etiam ſine in ⁊.ff. de reſci.uẽ.fund.
ſcriptione meretur. Sup ultio q̃ro an poſ
ſeſſio im uł ꝓprietas ẽt

extimẽt:qð ſolui ĩ lr̃a.
Secundo ſi fructuarẽ expulſus I ꝓprietarius.an ↄpetat utriq; alto ex
pulſo.v.ſi eo aio unũ deijcio qꝛ credo eũ ſolũ hr̃e ius ĩ re utriq; teneor.
qꝛ uno deiecto alt᷑ deijci uidet.ſi uero ſolũ eius nſumfructũ ueli auferre ł
ſolã ꝓprietatẽ ei ſoli teneoꝛ. ut id qð abſtuli ⁊ tmdeʒ reddã. ut. ff. ð fuꝛt.
l. iter oẽs. .ſi ſeru.⁊.fl.e.ſi de ſundo.lʒ in fundo aliter quidã dixerint.
ſ.uno expulſo nõ uideri aliu deijci.ſʒ õ ẽ.ff. ð acꝗ.poſ.l.ſi ð fundo.Ter

tio.qd ſi rẽ cõeʒ totã iuado ſocio poſſidente.he. parte ſocij teneoꝛ. ut

ar. ff. ð fur.ſi ſocius.etiã ꝓ mea teneoꝛ diuerſimode tamen. Quarto. ſi
alius poſſidet uſufſ.meum non ꝓprietarius ⁊ eum deijciam. ⁊ ſic amitto
ius meum. Cui applicabit᷑ proprietario nel expulſo? ꝶ. proprietario.ſed
ad eſtimationem fruciuario.ut.ff. e.ſi de fundo. Item ſi iudeus poſſiðat
mancipium chriſtianum meuʒ ⁊ illud inuadã.an applicabitur iudeo.v.
nõ. ut.ð. ut nemo iudeus ⁊c.l.i. Quinto. q̃ actio detur. Be. ↄditio ex hac
lege q̃ dabitur ſil pro poſſeſſione ⁊ proprietate. quod eſi mirabile. Sex
to an deiur heredibus..ſic.⁊ an ĩ heredes..nõ.quuʒ ſit penalis niſi

in quantũ peruenit ad eos.ut iſti.de perpe.ac. .nõ autẽ.⁊.ff. e.l.i. . hoc

interdictũ.⁊.S.fi. Septimo.an reſtituendo rem inuaſoꝛ ante lit᷑.con.uel
ante ſentẽtiam liberetur a pena. e. nõ. ut.̈ff. de fur. ꝗ ea mẽte. etiã ſi ſpon
te expulſus acceperit quum non ſuccedat hec pena loco rei.ut.ff. ð arbi.
l.ſi rem. Octauo.quid ſi egi tm̃ ad rem an ſuperſit actio ad penam. ʒe.
ſic quũ actione non officio debeatur. ut.ff. de condi. fur.l. ſi pro fure. 5.
furti. Nono.an poſſit appellari..ſic.quod dic ut.õ.de momenta.poſ.
l.i. Decimo.quid ſi ſeruum quem poſſideo quum ſe liberum contendat
mea auctoꝛitate acceperim.ꝶ.non amitto ius meum qꝛ neminem poſſeſ
ſione priuaui.etiam ſi eſſet in poſ.libertatis.qꝛ ſeipſum non poſſidet.lʒ ĩ
poſſeſſione liberiatis eſſe dicatur. ⁊ hoc ſecũdũ Jo.⁊ nos qui dicimus in
naſoꝛem non cadere a dominio iplo iure.quum enim detur conditio ex
lege iſta.ſi alicui daretur a domino daretur ſeruo eni dari ñ põt.at domi
no contra ſe ipſum dari non poteſt. nãq; obligari non põt.ut.ff. de fidei
cõ.l.ſi quũ hominẽ.ſi foꝛee ſᷣm alios alit᷑ dici põt qui dicũt inuaſoꝛẽ 10
iure amittere dñiu.ſolũ ergo in hoc punit᷑ dñs ex lali uiolentia.qꝛ dolo

nidet eum poſſidere.⁊ ſic incũbit ei onus probandi.ut.S.de pꝓba.l.uis

eius. Altimo quero.ꝗd differt hec ↄſtõ ab alijs.prio ab illa ſupra ð pa
ganis.l.chriſtianis. e. illa ſpaliter ĩ iudeis ⁊ paganis loqtur. Quid ab
illa. S. finiũ reg.l.ſi ↄſtiterit. .illa poſt lit.ↄ.⁊ tin in illo iudicio.Quid
ab illa nõ ab re.j.e.⁊.5S.loca.l.ↄductoꝛes: .qꝛ h̊ in ↄtinenti facit cade
re in penã.illa expec at diffinitiuã ſniaʒ.ſʒ ⁊ illa ñ diſtinguit fuerit domi
nus uel nõ qð hec facit. Quid ab illa quũ qᷓrebatur. ꝶ. ibi dices ſtatim
It quid ab interdicto undeui.&. illud annale ⁊ in ſimplã ⁊ dolũ exigit
hec ꝑpetua ⁊ penal ⁊ non exigit dolũ. Quid ab edicto diui arci. de.
illud ſpale in re in qᷓ actio hʒ ius. It ab illa.S. ð ſuffragijs. ʒe. illa ſpecia
lis.Accurſius floren.

ʒ m Omentarie. interdictũ.ſ.uñ ni.qð eſt mom̃tariũ ſua origiĩe.nã a

uĩcebat intdicto poterat ſtau ſucũbere ĩ petitorio.qð hodie ñ eſt
ſi agi᷑ pᷣ ſi ꝗs in tantã qð ſit momtaria.niſi qñ filius uel mercenarius in
uaſerũt.ipſi quidẽ tenent.ſʒ pr̃ uel dĩs ad uendicandum admittitur. ut
ff.e.l.i.S.ſi fiius.hoc quidẽ interdictũ uñ ui dici qð non ſy ꝑ inet ad ui
pa.qa qñq; ad priuata.ᷣut qñ ſine armis. It᷑ nõ ſꝑ ad priuatã.qꝛ qñʒ ad
publicã qñ cum armis.
ox. i. añ cãz ꝓprictatis. uel mox.i.ſine ſolẽnitate. uel ſine aliqua di
lauõe dʒ audiriule ꝗ proponit.ut.j.ad.l.ial. ð ui ſi ꝗs.⁊ ẽi ſine iſcripuo
ne.ſ.qñ agit ciuilit᷑.lecus ſi criminaliter.ſ.lege iut.de ui.ut.ff. ð acca.libel
loꝝ.⁊ hoc dicit interdũ.uel ſine inſeriptione.i.libello ſcripto.ut ⁊.ff.de e
dendo.l.i.ꝭ.edere.niſi ĩ caſu.ſ.in conuentione illuſtriuʒ perſonaꝝ. ut. j. ð
dig.l.quot.lᷣ.xij.hodie ĩdiſtincte datur ꝑ autẽ.offeratur. ⁊ erat foꝛte du
bitatio legis.qꝛ poterat agi criminaliter uidebatur quod non poſſʒ agi
ciuiliter.ſʒ contra c.ut h.⁊.j.qñ ciuilis actio.l.i.uel dic a capite ĩtdicium.

ſ.quodlibe::uel unde ui.uel quoꝝ bonoꝝ uel uti poſ. nel qdcũq; aliuJ.

Luz

õ

”

ſic generaliter di interdictũ momentarie poſſt. eſſionis. ut. . q legit. p.l.ſi.
qð ñ ꝑtinet ſp ad uim publicã uel priuatã. naʒ unde ui ꝑtinet. aliter non
dʒ.dico audiri ⁊c. expone.ut..ſʒ quã utilitatẽ hʒ hodie boc interdictuʒ

quũ ſufficiebat ſi ꝗs in tantã.&
in interdicto q; in ↄſtitutiõe forte nec uult actoꝛ penam.

a ſ qndo uis. pa
tefacta.i.liquido
probata.
b Areptis.i.expoꝛtatis
⁊ ꝑ uim detẽt s. Aʒ.
c Imper .ſ. dato. Zlʒ.
d Cõ ꝓbare. difficile.n.

ſingula probaret uten

ſilia. Aʒ.
eAQualitate.inſpecio di
ligenter an hec peꝛſona
expulſa diues fuerit ul
nõ.⁊ an eo loco ſit ueri
ſue qð tot res tenuerit.
Manukeſtet. rõe eniʒ
difficultans ⁊ in odiuʒ
uiolẽti ſtam iuramẽto.
ut. ⁊.S.de iudi.ꝓperan

duũ. S.i.⁊.l. ſancimus.?

ff. ð fur. l.in actiõe.S. ð

ſi qs argẽtuʒ.⁊.ff.e.l.i.
§F. nñ ſolũ ⁊ extra ð teſti
b. c. peruẽit. regularit᷑
autem contra.niſi ſemi
plena fuerit probatio.
ut. S. de rebus cre.l.in
bone. fi.
g Loõdẽnare.nec poſtea
taxat ſic hodie in ſacr̃o

expenſarum. ut ĩ aut.. bas cedere patiantur. eos namq; iu
de iudi.S.oʒ.coll.vi. bemus pro tanta ſue iniquitatis im
h n ODn ab re. i. nõ
eſt ſine ca ſi non
impune procedatur. ſed cum pena. Accur.

0

qa ĩ ea appellat.h ñ. Itẽ cicius expedii

Mpf. ʒeno.a. Sebaſti. ppᷣ. ,
Iqando uis in iudicio fueꝛit
patefacta: deinde ſuper rebus
arreptis uel iuaſis uel dãno tempoꝛ
impetuùs qᷓo proponatur: ſi non po
tuerit qui uim ſuſtinuit que perdidit
ſingula cõmprobare taxatione a iudi
ce facia pro perſonarum atʒ negocij
qualitate ſacr̃o eſtimationem rerum
qs perdidit maniſeſtet nec ei liceat
ultra taxationem a iudice factam iura
re.⁊ qdᷣ huiuſmodi iureiurãdo dato
fuerit declaratũ iudicẽ còndenare oʒ.
BSem. a. Sabaſt. ppᷣ.
On ab rẽ eſt quemadmodum
poſſeſſionis aliene inuaſoꝛes

tam uetus q;ᷓ pñs ſacra conſtitutio cẽ

ſuit puniendos:nec conductoꝛibus ⁊
poſſeſſionis aliene detẽtatoribus im

pune procedere.ſi lõcatoꝛibus ſoꝛte ł
poſſeſſionem rerum ſuarum quã apð

alios precario modo eſſe conceſſerãt
recuperare ſecundum leges uolenti
bus quum nulla ſibimet cognita legi
bus allègatio competeret duxerint re
ſiſtendum:⁊ non protinus ideſt non
ex pacto iudicioꝛum oꝛdine alienam
poſſeſſionem recte eam recuperanti

i Lam uetus. S.e.l.inuaſoꝛ uel illa meminerint.
k Prelens.ſ.ſi quis.in tantam.
ILocatoꝛibus.ſ.duxerint reſiſtendum ⁊c.quod eſt.j.

m Allegatio.ſʒ qᷓ allegatio pt ei cõpetere ut reſiſtat.dicunt quidam quod

probet conductor eſſe ſuaʒ. quod ñ placet.ut.s.locati.ſi quis conductio

nis.dic ergo quod tẽpus conductiõis nõ erat finitum. ⁊ merces integra

erat ſoluta.uel fecit expenſas utiles uel neceſſarias in re ut.ff. locati.l.pe

nult. in prin.

n Ordine.i. diffinitiua ſnĩa ſʒ Jo. uel ſʒ alios.i.litis.ↄteſtatiõe. quod ñ
placʒ ut ſubijcit.⁊.S.loca.l.cõductoꝛes ⁊ h ſʒ Jo.q̃liter petet hoc duplũ
quũ ante ſniaʒ nõ debeat ᷣm euʒ.q.hoc facit iudex ſuo offiuio ar.ff.de.

edil.e.ediles.S.itẽ ſciendũ uel dic conditiõe ex hac lege ꝓpoſita ſlub hac

ↄditõe ſi fueru ↄtumax uſq; ad ſententiam.

o Recuperãtibus.per ac.loca.uel per interdictũ de precario.ut mõ dixit

ſecundum leges ⁊c̃.

p Cedere.i.ipſi nõ cedant.uel quũ ↄductoꝛes ꝑ ſeruuos ⁊ filios teneant
non patiãtur eos cedere ſed hec ſunt uera quando locatoꝛ poſſidebat qꝛ
dicit aliena. ſed quid ſi conductoꝛ ſuam reʒ conduxit unde non tenuit
locatio.⁊ poſſidet conductoꝛ ut.ff.ð uſuc.ei a quo..idẽ ꝑ dict legem.
5.loca.ſi qs ↄductõis.⁊ ſᷣm hoc dicit h alienã.i.locatoꝛis opinione uel
pᷣſumptiõe.uel tunc qñ locauit.
a Lompelli. gqd ergo differt hec ab illa ſi qꝗs in tantã.ꝶ.hec mitius agit
in eo qð uſq; ad ſniam expectat. Itẽ ⁊ in alio durius.quia hec ñ diſtin
guit ſit dñs uel ñ iuaſor nel reſiſtens.illa ſic. Item hec ſpãlis in colonis
⁊ inquilinis ⁊ precario poſſidentibus:illa generalis.⁊ facit ad hanc legẽ
ff. e. colonus. ⁊.l.cum fundum ⁊.ff. de acqui.poſ.ſi quis rem. Item ad
hoc ut poſſit uſq; ad ſententiam penitere facit.S. de plus pet.l.i.
rq Zm querebat᷑ aduocatiõeʒ.i. inter aduocatos de illirico.
ſ Quid ſieri.i.quod ius conſtiti.

tDacuã. ꝗᷓritur que dicii uacans ſiue nacua:Hugo de porta raneijta.

tunc quũ alio ingreſſu poſſeſſionẽ quã aĩo retinebam me abſente
ſuſpicatus ſum me poſſe repelli.ut ⁊.ff.de acq.poſ.ſed.⁊ ſi nolit.

tunc enĩ interdictũ locũ ñ hʒ qa ueniens non ſum prohibitus ul

expulſus.⁊ ſine coꝛpoꝛe uis fieri ñ põt ut.ff.e.l.i..idem labeo ait

⁊ ar.ff.qð me.cã.l.metũ..deniq; ⁊ pro eo eſt q

pudentia ſi cognitionis iudiciarie
euentu ſuerint condemnati rei cui
ad poſſeſſionẽ ſpõte reſtituere uſq;

diffinitiuam ſententiã mie paſſi ſunt
eſtimationem uictrici parti una cuʒ

ipſa re prebere còmpelli.
Mpr. Juſti.a. Johanni.pᷣpᷣ.
AUm querebatur inter illiricia
nam aduocationem quid fieri

oporteret propter eos qui uacùam

poſſeſſionem abſentiuʒ ſine iudicia
li ſententia detinuerũt: quia ueteres
leges nec interdictum unde ui nec
quod ui aut clam uel aliam quon
dam actioneʒ ad recipiendaʒ talem
poſſeſſione diffiniebant. uiolentia ĩ
ablatam poſſeſſionem minime pre

cedente:non domino tantümodoi

rem actionem exercere permittẽtes
Nos non concedentes aliquem ali
enas res uel poſſeſſiones per ſuam
auctoritatem uſurpare ſancimus ta
lem poſſeſſoꝛem ut predonem intel
ligi ⁊ geneꝛali iuriſdictiõe ea tẽneꝛi
que pro reſtituenda poſſeſſione con
tra huiuſmodi perſonas ueteribus
declarata ſunt legibus. ridiculum ⁊
enim eſt dicere uel audire quod per
ignorantiam alienam rem aliquis
quaſi propriaʒ occupauerit.omnes

ð hic d uiolẽtia
⁊cc̃.⁊ quuʒ ad lo

cum ire timet iaʒ

pro derelicto ha

bet.unde uacãs
ab eo dici poteſt
Jo. hãc poſitio
nem caſus rpro
bat. hec eniʒ poſ
ſeſſio non poteſt
dici nacua ante
ſuam ſuſpitionẽ

ne poſtea. qꝛ iaz
alij eſt queſita l-

iniuſte. It habʒ
locũ interdictuʒ
unde ui.ut.ff. e.

l.i. . deijcitur.
§. ſine aut. ?.l. ij

5F. ſi quis autem.
nam qui occõm
⁊ceta.nut.fl. ad. l.
aquil.q.occidit.
§. pl. nam ꝓpteꝛ
eũ amiſſa ẽ poſ

ſeſſio. Pla. vo

cum laug. con

ſentiens ut com

peteret ĩterdiciuʒ

neceſſarium eſſe

dicebat ut ad fũ
dum iret.⁊ tunc
ſi nõ admitteret

competeret inter

dictuʒ. ſed certe

runc naſci non poterat.qꝛ tunc quuʒ non admittitur.nõ poſſidet.

⁊ ſic ceſſat interdictum.ſed ipſe reſpondebat tunc demum uideni
amittere ⁊ preteritam amiſſioneʒ ad preſens tpᷣs trahi.ſʒ quo iur̃.

Tu dic nacãtẽ ſiue uacuã dici q a nemine poſſidel neq; aĩo neq;
coꝛpoꝛe.quod euenit propter longum tempus nt dicũt.lpropter
obliuionem q̃ ex longo tempoꝛe euenit ut nos dicimus.ut.ff. de
uſuc̃.l.furtum uel propter abſentia ł! negligentiaʒ domini ut iſti.

de uſuca. S. quod aũt. uel propter inũdationeʒ eo priuato.ut.ff. ð

acqui.poſ.l.põpᷣ.uel quia alius eum deijcit.nec tam ille intrauit.

nec poſtea iſte eſt reu erſus.nt.ᷣff.de uſuc.non ſoluʒ. ..ſi dominus

nec placet diſtinctio alioꝛum qui dicebant aliam eſſe uacuã.aliam

uacantem. uacua que animo tenetur non coꝛpoꝛe ut dictus Hug.

banc legem intelligebat.uacans que neq; animo neq; coꝛpoꝛe te

netur nulla enim lege confirmatur talis diſtinctio. ſed infirmatur

ut.j. de omni agro deſer.l.qui agnoſcit. ⁊ q̃ hic diciiur uacua. in
ſti.dic uſuca.S.qð aũt.d uacans.unde idem eſt. 8

u AVngde ni.hoc.ſi qꝛ exigit uiolentiam ꝑſone faciam.ut hic ſubijꝗ—

c?.ff. e.l.i.F.ij.⁊.S.interdictum hoc.quod ni aut clam non quia nił

fecit ui aut clam.ſed inuaſit.nec ſi quis in tantam qꝛ ⁊ illa exigit ni

faciam perſone.ut.S.ſi quis in tantam.nec ui bonoꝝ rap.eadem

ratione.⁊ quia non eſt res mobilis.
x Minime quũ nemo poſſidebat.

y Vt predonem.ex hoc uidetur quod res ſit uicioſa. ſed hoc ad
penam inuaſoris non rei uiciũ.ut.ff. de uſuẽ. ſequitur.ꝭ.ſi tu me.

⁊ inſti.⁊ uſuca..qð aũt.

ʒ Et generali iuriſdictiõe.i.ſtatuta pena.S.e.l.ſi qs.uel illa ſtatuta
6. e.l.inuaſoꝛ Fʒ Bul.uel ſtatuta hac lege ʒ Pla. ut ð fructibus

teneat᷑ de ꝗbus ñ tenebat᷑ ꝑ legè illã ĩuaſoꝛ.⁊ ſic ñ corrigit illã.ſed
addit.łilla que ſtatuebat᷑ ꝑ interdictum. unde ui.

a Ea teneri.i.obſeruari.

b Ignomuntiam ignoꝛania ergo ũ excuſat q inteligenon quod

Aatr
mudi

hhu lus

v,doeo
uanteq
ſauaris⸗
d da o
(horloci,
ontront
äili
ri.
4 RSsqvo.
ctiſut.
ſbenl
iohe lhin
Imnas .
ut e
un ll
Gui iſe.1
idi ſ.
Ceenum,.
itin el
poqurit
utchluec
ſſo un
imid
or ene
vloo Joßn
ſelciet.
uitne
luunen

= =

SS
S=

—

=

—

—
—

cu eyen

lrntrr.
lihedo

Prai

Mndenr
miquum
uned

u94

n imm

Liglii
Uumn Eſihtt
Umſifr,

lulanſ
iſirpeſche

=

lalberof

det

le

Ann

.

Ulpo⸗

Ainn

epoſte eg
d d
ftuſk Adg
ldiinmig
undetinft.
ecin
eiue i
Riqien
Humnqaiorir
Kinſel.
Natqerk.
Mumn
ei miſi
ſclo. N
n hian
Gtinsin
Demminun
Nereſtnuna
Gicba i

dumittn

nd nin
Conpernir
dici An

s mhihſnſi
ſiceinpun

lrdii n

zenunt
et nileinu
ſolt ſinma
uncſeuniin
drntcn⸗
inonege
no,ANinnd
De dourta

.
ſcan utein

utcanontan

matli
boſornp⸗

cnl e

ſgimn in

leg.l.ſi is a quo.

☛ S

non eſt nerum.

crederet eſſe ſuam. qꝛ tuncñ teneretur.ſed ſciebat non eſſe ſuam.?
ignorabat cuius eſſet. ⁊ ſic erit bona ſimilitudo de furto ut ſubijẽ
Item ꝑ hoc quod dicit aliam. patet qð non loquitur de re heredi
taria uacante.qꝛ illa nulius eſt. ut.ff.ð reꝝ di.l.i.S.i. Item quid ſi
erat ſua.ſed uacãs ab alio: .ñ hʒ locũ niſi ſit aliena. ut hic ſᷣm

P. ſed dici po
teſt habere locũ. . ßM
niſi in coniinenti autem ſcire deberet quod non ſuum
ꝓbet dũs ẽẽ ſu eſt: hoc ad alios modis omnibus ꝑp

ut. ff. ut in poſ.

Quod ñ ſuũ ẽ.
æñ eſt res ſacra ł
religioſa. ulq̃ in
null bonis ſit.
ſubaudi ergo 2

nam rem aduerſus domini uolũtatẽ
attigerit furti actione tenetur his uið
licet que ſuper recipienda poſſeſſione
aꝗ nobis diſpoſiua ſunt locum habenti

qð alicui ſit. ſic. bus: ſi non ex die ex quo poſſeſſio ð
ff.ð da. infec. ſi tenta eſttriginta annoꝛum exceſſerint
ſinita..quũ vo. curricula.
7.ff. de manu. i. .D
iüij. in n. Itẽ g Si per uim uel alio modo abſentis
ſi ab eo q nacãtẽ poſſeſſio turbata ſit.
ſtrauit cepit uaca
re poſſeſſio nun Mpr. Anto. a. Seueꝛo.
ad reſtituet ei a Adices abſentiuʒ qui cuiuſ
quo prio: an a libet rei poſſeſſione priuati
quo ſcðo. Jo. Fo ſunt ſuſcipiant in iure perſõ
ut.fl. e.l. c a te. nas ⁊ auctoritas ſue fôͤrmidabile mi
⁊.l.i..g.ui a me ſterium obijciãt.atq; ita tueantur ab
Itẽ ſi nacintemn ſentes ut id ſolum diligenter inquirat
occupaui.⁊ pea an eius qui quolibet modo peregri
deijciar an tẽar. natur poſſeſſio ablata eſt. quam pro
nl ſi deſij ſine do pinquus uel parens uel proximus uł
lo poſſidẽ. Pꝛ amicus uel colonus uel libertus ſeu
mo caſu nidetur ſeruus quolibet titulo retinebat nec
me teneni quum eos qui deiecti ſunt abſentium nomie
habeam interdi poſſidentes.quũia minime ipſis ðciſið
ctü. ut dico.J.g cauſe mandata ſit ab experiunda re ſe
ni a me. Iẽ nun cludant:nec ſi ſerui ſint eoruʒ reiiciãt
quid exigitur H in iure perſonas.quia huiuſmodi cõ
dolus. .ſicut ditionis hominibus cauſam peroꝛar̃
bic. omnes enizʒ phas non ſit. ſed poſt elapſa quoq;
cc. ⁊ qd ſubijcett ſpacia recuperande poſſeſſionis le/-
ð furto.lʒ ſec ſit
lilla ſi qs ĩ tãtã.

d Tenetur. ſi ſcicbat alienam. licʒ ignoꝛaret cuius.ſecus ſi credide
rit ſuam. ut. ff. de.fur.l.uulgaris.S.ſi quis.xx.⁊. .ideʒ iał.
eWBiſpoſita:ſ.hac noſtra.l. J
CQurricula. quo ſpacio tollitur oẽ ius.ut.S. de pre.xxx.an. ſicut.
etiã ſi iuaſoꝛ poſſidet.ſi ãt alij uendat bʒ locuʒ pᷣſcriptio.x.uel.xx.
an. olim hodie.xxx.ut.S. ð pre.x.: ul.xx.an.l.i.⁊ autẽ.male fidei.
Si per uim uel alio modo.ueluti ſi ab imperatoꝛe uel aliquo iu
dice ſit impetꝛata.nam ⁊ hic quodammodo turbatur.quo caſu lo
quitur lex.ij.huius ti.Et nota quod in hunc quoq; caſum locus
erat interdicio uti poſ.quod eſt.j.t. proximo.ſed qꝛ noui aliqd ſu
p boc pᷣſens conſtitutio diſponit.iõ hũc ti.huic caſui ꝓpriũ põit.
h i Adices. priusti ſunt. per uim. aʒ. N
iñ Perſonas.i.peꝛſonas noĩe abſentium agentes.aʒ.
k Foꝛmidabile. quantũ ad niolentum. aʒ
I Quolibetmodo.non ergo diſtinguitur abſentia ſit neceſſaria uel
probabilis nel non.
m Retinebat. hoc eſt plannm quum hic ꝗ agit fuit expulſus. Sʒ
an alius ſeruus ñ expulſus nomine abſentis agere poſſit: Videt᷑
dð non. at hic econtra qð ſic. ut in prin. legis que dicit generalit.
t ſic tota uidetur generaliter loq.argu.ff. de iuris.⁊ fac.igno.l.pe
nul.⁊ fi..? licet. creditoꝛi quoq; datur actio ſi a poſſeſſione cadat
nt.j.de preto.pi.l.finali.
n ¶Quia ratio remotiua. hac.n. ratione uidebantur ſecludi.quod

o Deciſio cauſe.ſcilicʒ ſpãle ẽ ut aliquis alieno iure ſine mandato

tinere quum talis diſpoſitio ĩ furti ac
tione iam dudum ueteribus legibus
diffinita eſt. dicentibus ut ſi quis alie

agat.ſic ⁊ in aliis ↄiunctis perſonis.ut.ff.de procura.ð ſed ⁊ he.⁊.l.põpᷣ.
in fi. regulariter contra. ut.ff. de nego.geſt. ſi pupilli. .fina.⁊.l.ſin ãt.⁊
ff.de regu.iuris.l.nemo alieno.

p Serui.nota ergo ſpale ſeruũ agere.ſic ⁊.ff. ð iudiẽ.uix.⁊.S.ubi cauſe fi.

l.penul.regularit᷑ 3.ul.5ð. de iudici.ſeruus.⁊ his caſibas puto ſcruũ iuraꝛ

ð calũnia ð delendẽdo
ñ ſatiſdat ppter id qð
j.dic̃ fuato iudicio ⁊c.
ſʒ de rato ſic ſm Hug.
ea dem oĩa ĩ pupillo di
cas.ut.S.qui legiti.per
l. fi. Accur.
q Spacia. ſcilicʒ unius
ãni uti.ꝗ in interdicto
uñ ui ad recuperandaʒ
poſ.eius rei q̃ ñ puenit
ad uiolentũ ſtatuius ẽ
ut. S.ti.prio.l.ij. Jo.⁊
hoc iõ qꝛ ad uiolentuʒ
hic ꝑpuẽit. nt. ff. e. l. i. in
prin. Alij dicũt ſpacia
ſcilicʒ.xxx.an. nõ iñ ul
tra.xl.an.p.l.anaſtaſij.
ut habes. S. ð preſcri.
xxx.an. omnes.
r Eis.ſ.ſeruis.
ſ Vt eos. colonos uel

gibus preſtituta litigium eis inferen
tibus largiri conuenit:ut eos mom̃
tarie perinde poſſeſſioni ſine ulla cõ
tatione reſtituant.ac ſi reuerſus do
mmus litigaſſet. Cui tamẽ dño quo
libet tempoꝛe reuerſo actioneʒ recu
perande poſſeſſionis indulgemus
quia fieri poteſt uᷣt reſtitutio ppter
ſeruos inſideles uel negligentes ꝓ
pinquos uel proximos uel parẽtes
uel amicos uel colonos uel liber
tos interea differatur. Ablſentibus
enim officere non debet tempuùs
emerſum quod recupande poſſeſſi
oni legibus preſtitutum eſt. ſed re
ſoꝛmato ſtatu qui per iniuriam ſub
latus eſt òùmnia que ſupererant ad
diſceptationeʒ litigij imutilata per
maneant iudicio ſeruato iuſtis legi
timiſq; abſentibus perſònis:quum

ualde ſufficiat poſſeſſionem tenenti ſeruos. Az.
bus abſentium noiĩie contra pñntiuʒ t Reſtituat. ↄditiõe ex
uiolentiam ſubůeniri. hac lege. łꝑ ĩtdictũ uñ
Mypr̃s Archa.⁊ Hono.aa. Pa ni. ⁊ ſic nõ deiectũ łſpo
trono uica.hiſpa. liatũ ſine mora r̃ſtuui.

Ec impèriale reſpõſum quod
ſupplicatio litigatoꝛis obtine
bit:nec interlocutio cognitoris ex
gquacumq; parte inouare poſſeſſio
nis ſtatum eo qui rem tenet abſcen
te permittit.qꝛ negociorum merita
partium aſſertione pãduntur. vi.

ut. j.ad.l.iul. de ui.pu.
l.ſi quis.
u BDifferat᷑. ſʒ qd ſi ege
rũt ⁊ amiſerũt.ꝶq.non
nocet dñis ſʒ ſideiuſſo
res dati ð rato tenent᷑.
x Tps emerſum.ſ.ãni

utilis.n.ẽ.nt.ff.e.l.i..

Vti poſſidetis. annus.⁊ ſi nocet ei qui
. , ẽ abſens.ut ff.ð diuer.
Mpr̃s Biocle.⁊ Maxi.aa.qrillo. tẽp. p.l.i. Aʒ.

y Sʒ refoꝛmato ſtam.
reuertitaꝛ ad primum
caſam. Qui.ſ.ſtatus.
3 Omnia que ſuperant:ſcilicet queſtio proprietatis.Item ⁊ de fruciibus

1 ſimilibus acceſſionibas.

a Litigij.ſcilicet proprietatis. accurſius floꝛentinus.
b Judicio.ſ.de predictis proprietatibus ⁊ alijs acceſſoꝛijs.
c Perſonis.dñis.ſ.⁊ eis quoꝝ noie poſſidebãt.hodie ſi ageret᷑ ꝑ ſi gs ĩ
tantã ñi ſeruaret᷑ hec lex.quũ ibi ð dñio q̃ratur ut.ð.t.i.ſi quis.
d Subueniri.q.d.ſatis ẽ ſi poſſeſſionis recuꝑande damus poteſtatem.
e n Etc ĩpiale.ad petitõeʒ meã rñdit ĩpatoꝛ łal iudex qð bonã cãm
hẽbazʒ ĩ qõe poſſeſſionis.ñ iõ mea auctoꝛitate inuadã ſed uocato
aduerſario coꝛã iudice ueritas ĩqret᷑.ut.S.t.i.l.meminerit łſic ĩpetraui re
ſcriptũ ad aliquẽ iudicẽ ut tueat me ĩ poſſ.ñ iõ mea auctoꝛtate itrabo ſʒ
uocato aduerſario ð ueritate pᷣcũ iqri oʒ.ut..ſi ↄ ius ł util.pnu.l.⁊ſi ñ co
gnitio.łſic iudex dic iterloq̃ndo ꝑu pñti.niſi aduerſarius tuus uenerit
cras uſq; ad tertiã mittã te ĩ poſ.rei ð q̃ ẽ ↄtrovᷣſia.ñ debeo itrare fiudex
me mutei łiubereut ĩtrẽ.ſʒ adhuc expectat.nã cãe merita ⁊c.⁊ hoc qñ nõ
ꝑ ↄtumaciã al bñ ſũ mittẽd.ᷣutĩ aũt.ð exhi.⁊ ĩtro..ſi vo qdã.Sʒ nũqꝗd
licebit iudici ꝓ abſeme rñũdẽ ⁊ ſupplex. S. ut dixius..ð tꝑib ap.i.ij.ĩ ſi.
f Ex quacũq; parte.uel reus uel actoꝛ.
g Pãdũt.ſ ergo añ litẽ ↄteſtatã fert ſnia.nã ſi hic lis ẽẽt ↄteſtata ẽt una
pte abſete ↄᷣheret eremodiciũ.nt.S.ð iudic. ꝓꝑãdũ..⁊ ſi qdẽ.⁊.S.quum
