itien .l. rogatus ⁊ iſti. Dem. a. Anto. ad h reclamauerit.ſi forſitan ſimn de ſccus ſi caſu ſortuuo ſueꝛit
Nlrictat cc. FKll qui exequii Eôs pricipales ul mãdato fenſiõe ſacienda pꝛo eo ſideiuſſit. 35 ipeditus quia tunc non te
hihntni fyr Eos. .. de res ſipliciter accepros elige ſi defeſiões ſubierit eam uſq; ad ſi neetur ad penã ut.j. e. . ſin
u .— bẽdi eliger re:ul ꝓ parte cõuenire uel ſatis nõ nem adipleꝛe nulla ei licẽtia ↄcedẽ aũt. Itẽ ſacit.ð. e. aũt. pñte
nnd ĩ ſolidduam. taciẽte ʒ quẽ geras pꝛimo poſt àd da in medio perſonaʒ tradere 2 pe y Conſtiutũ. quid ſi mi
elnedt 8 Faciẽte. ppꝑ ĩopiã aliü reüerti quũ nullus de bis elec cũiaꝝ dationem effugere. Si aũt nus vidẽ ſolũ duplicari
abe auks b Egeras prio.l.ĩ lione liberetur licet. 7 ſecũdum tempa elfluxerit: nullo ut. ð. proxi. inuere nidet.
WMäl ſoldds Dem.a. NMrocampio. modo ei licẽtia ↄcedatur: nec ad ʒ Pecũiariã penã.i. pe
nitbae / Agkaliu. ſ.prima ʒᷣiuſſoꝛis quidẽ bfs exem fſenſionis uenir̃ pꝛeſidiuʒ:ſed oĩmõ nam que tamen ſoluta nõ
Nüthokg . Reueꝛti. alijs nõ plo rei pricipalis tenetur:ſi penam lferat:miſi lter pamũ tepus pft᷑ ppeti ut.ff.ð condi.in.
tfͤrile babentibus id uũtriſq; ſuccedat iterceſſiõis ob qu od cõſtituiũ eſt reus pꝛincipalis l.pene.ſed uidetur nõ tã
— Licet. ut. ff. de le. ligatiõe ſinita nelut pᷣncipalis debi ab hac luce ſuerat lubtractus lunc magnum tempus dari de
1 rrin .i. ſi ex toto. . ffl. ð . toꝛis im̃ heres ↄueniri poteſt. eniʒ penitus ab cxactioõe bene libe bere. ſed paucos dies ut
—– ſeꝑa.l.debitoꝛ .ff. Dem a. Philippe. rum eum cuſtodiri opoꝛtet.qðdð lſi ſe eff. ſi quis caut.et ſi pꝰ tres
lnnd de pecul.l. ? ancil Ignoôꝛibo datis a reo pꝛinci cũdo tempore inſtãte moꝛtuus ſue que ẽ contra. ſo.bec corri
ſrſn . laru. . llud. . l. q· pali diſtractis:nec poſt lõgi rii nihilominus pena iaʒ ↄmiſſ a git hec ĩ fideiuſſore dicit .
dnſe iu ens. 5. ſi creditor tẽpoꝛis ituallũ reſiduũ a ſideiuſſo: ſideiuſſoꝛe exigatur:ommibus que illa ĩ principali.et nõ. vłr
atutunt . . j. . l. fi. ſed Z. 5. creditoꝛ petere pꝛobibetur. in fideiuſſoꝛes qñ tali pene ſuerint bum ſemel. poſuũ ꝛc.
ilualinl W de pac.ſi creditoꝛſ Mpr. Juſti. a.Juliano.ppᷣ. illigati ſtatuimus: ⁊ in heredes ꝓ a Lacere ei hoc facere ni
inſt. Aſo. nt lbi. itẽ Z. ð. e. Ancimo ſi quis ꝓ alio ſpo utilitate eoꝝ obtinẽtibus. ſi quũ ſex menſcs durant
1 ſe, .l. libeꝛum. ſo. ibi ponderit quatius euʒ intra Dem. a. Juliano. HWH quibus elapſis ſtatim vĩ
l poſt c6. liipa lite certũ tempus tradat aut certã q;ti ſideiuſſoꝛ nullã qð cautidõ exigi pena. ut hic dicit.ſel
ladm poecete ante ſniam tatẽ pecũiaꝝ pꝛo eo infſèrat.⁊ tepo nem ſaciat oſtendens ſe ſide et tunc dãtur pauci dies i
ir e noö põt itegrare pe ꝛe ſtatuto iam effluẽte nõ poteꝛit eũ iuſſoꝛẽ exiitiſſe:preſentibus autem fra quof pt᷑ mora purgar i
NAan, iitoem diuiſam ſʒ repᷣſentare:non ſtatim pecunias ꝓ tabularijs hoc cõſeſſũs eſt:quod ĩ ſecundum hoc Aʒ.ut. ff. ſi
Ne pooſt ſniam ſic ſi cõ eo ſtipulatas inferre:reo cõpeter ꝗ ſide ſua eum ſucceperit: dubitaba quis caut.e(t ſi poſt tres.
nunlon uentus non põt ſa dem poſt tẽpoꝛis lapſuʒ oĩmõ pẽa tur a paleſtina aduocatiõe: utrü ne b Sine defenſione.i. ſie
ſeiſttt mſfacere. ut h vlibi lem actiõʒ.nõ aũt ſiatim ſũmaʒ ꝓ poſt duos menſes liberetur quaſi dict. ſoluã penam ſi non
ria eggeit p pte contra qua fideiuſſoꝛ admiſſus eſt ꝓfliga line ſcriptiſ ſideiuſſiõe ſacta ſecunð exhibea m. nec nolo poſſe
Sn oẽs aio diuidendi ri: ſed ſiquidẽ uſq; ad ſex menſiuʒ generalia edicta ſublimiſſime pᷣto eum deſendere.accurſius.
vm i aut 5 vn inſo ſpacium tẽpus ſtatutũ ſii:aliud im riãe ſedis:an uipote ſcriptura inter c Miſi intra que dicta ſũt
Kitmmd lilulicu. hic fuit öcep ei indulgeri ſancimo.intra quod ſi ueniẽte teneat᷑ ⁊ diuiſio alia itrodu de pena uera ſũt niſi ?ẽ.··
iamhtlrinm mao oueniẽdo eum pòſſit perſonã exhibere ⁊ eã trade cebatur.ſi idẽ iuris eſſe debet taʒ in d Fuit ſubtractus. ut et
zinnimi e cuius ſacultati re pena ſit liberatus. Sin aut am publicis cauſis qᷓ; in priuatis. Sã ar. ff. ad ĩ ſpil.l.ĩ ſenat.S.
nidilglik bus apliuſ ſpabat plius quã ſex menſiũ tẽpoꝛiſ ab ini cimus itaq; niſi cõfeſſio litteris ex ſi propter montẽ et. .ſe.⁊
incbena4 i; his est. ibi nõ tio ↄſtuũᷣtũ eſt:tunc q;ticũq; tẽpo poſiia ſuerit a fideiuſſoꝛibus ⁊ ex r .ff.de cõſti. pec.l. qui aũt
bivridm errauit. ar. inſti. q ris curricula data ſunt: tñ poſt lap preſẽtatiõe perſõarũ licet ſtatõ ſuꝑ 5. ſed et ſi quis et. ff. qui
leſtiſift ma. nõ lʒ. ..i. ſum eoꝛũ ſemeſtres im habere euʒ hoc ꝓceſſerit aitñ adhuc ſine ſcrip ſatiſda.co.l.ſi deceſſerit.ff.
Alini mnn f Zoinſſoꝛiſ inducias intra quas ſit ei licentia pꝑ tis eſt. e fideiuſſiõeʒ. uidelicet in cau qð uiãt clẽ.l.ſi al. .. ẽ. äͤt
uikeg D tenetur. ut ſonã ⁊ non pccuias reddere. Si ſis priuatis exiſtiari:⁊ duobo mẽe ſed er.õ.ff.de fur.iter oẽs
igtt ſtuſe inſti. e. F. ij. aut ⁊ ſecũda adiectio tẽporis exce ſibus eſfluẽtibus ab hmõi nexu ſi in principio.
Ciannon n Segd ſi idẽ. ötin dat:tunc oimõ pẽcũiariã penã per deiuſſoꝛes liberari:niſi in tẽpus cẽ e Lomiſſa. cũ effeciu.
umti⸗ git eundẽ eidem ſe ſoluat. Sed ſiquide poſt ſtatutũ um data ẽ fideuſſio. iunc enim iin Pro utilitate. ſ. hominũ.
iaindͦt 4 pius debere. ab initio tẽpoꝛis ↄpletuʒ maluerit tanium eam extendi in quantum ſ Aideiuſſor. qui re
“ o Vtriſq; i.fidiuſ uz erbibeꝛe pmil
eſd ngteß ſori1 reo. . ð B ſit iudicio ſiſti qui miiq; ñ
WRD ſatit P fFinita. ne ſit idẽ ꝓ ſe obligatus. ? ne duplex ciuilis ſit ĩ eodẽ debet peꝛpetuo leneri et⸗ eſſe in ſuſpẽſo. ſed ſi quidem pꝛomiſſit ſine ſcrip
iaiin altera pricipal alta acceſſoꝛia. nt. ff. de ſol. heres. F. ij. plene di tis elapſis duob mẽſib liberaĩ.ſũ ĩ cã publica ſũ ĩ puata miſi ĩ cã pu blica
. xi de h..S. de pac.l.debitoꝛi.⁊ facit. ff.de ſpa.l.debitoꝛ.ĩ prin. corã iabularijs hᷣ ſuit ↄſeſſus.iũc ceĩ ꝑ petuo iñi ſicut ⁊ ſi ſcipia itcruẽiſſʒ
W q p Ignoubus. diſtra ctis.a creditoꝛe ⁊ ẽ plana.uel dic a lde g Cautionem.i.ſcriptis .
kbe et S bitore creditoꝛe ignoꝛãte.al teneret creduioꝛ iterpellaꝛ vyu h Hoc conſeſſus.ſ.ſe fideĩuſſiſſe.q̃ conſeſſio ꝓ cantõe in ſcriptis habita
igl capi.ut ar.ff.de fũdo do.ſi fũð.⁊.ff.de neg.geſ.at q. .cũ me. putabaiuꝛ ualere pꝑ tabularioꝝ pñtiaʒ. ⁊ nõ hic aꝛ.ꝙ ſi quis deprebẽdit .
Pr Ainncimus.loqtur hec lex qñ ſideiuſſio ſun ſacta ĩ ſcriptis cũ aliqua ⁊ iurat ſe eã uiciaſſe.quod ꝓ ueritate acc pii.ſic.ð. de arbi.l.
in iferioꝛ ſi fideiuſſoꝛ qñ nõ interuenit ſcriptura l hec loquit ne in arbitris. S. i. ⁊. ij. ⁊. F. ijj..f.de dona.l.ex hac ſcriptura
ii ttet ſñ gꝗs pricipalr ꝓmiſit ſe ex hibituꝝ aliũ.ſequẽs qñ ipſe reus ?ꝰ i Fideiuſſione.qꝛ tunc elapſis duobus menſibus liberat.
ſi Euld aliũ ſideiuſſoꝛẽ dedit.ł ſecundũ Jo.utraq; qñ ꝗs ꝓmiſit aliqu k Liberari.hoc iõ quia qui agit promiitit ſe lit.ↄteſtatuꝝ infra dnos mè
n oheis indicio ſiſti.ĩ quo ergo diferũt: põt dici ꝙ bec ĩ cniminali illa ĩ ci ſes ut.õ.de li.conteſ.aũt.libellũ ſm aʒ.⁊ H.quod non plactt quũ pre
91 nili.uel nerius h̊ appoſuũ ẽ certum ip̃s.ibi ñ pᷣterea h̊ fuit certa huius.hilla aut.non cſſet.ſed illa põt cſſe rõ qꝛ non debet eẽ diu ꝓmiſ
. ſanmd pena appoſita ibi non. accurſius ſor ĩ ſuſpenſt lo. ut.ff. de. div. pre.l.ſi fvus nec alteriue negligetia ẽ dno
ſonn ehiſt Tradat.i.exhibeat.⁊ h tẽpus ai bitrio ptũ uel iudicis ſtaiui:. ſa.⁊ rõ autentice ex hac.l.colligat᷑.non hec ex hac illa obiinet ãt. F ec miſi
nd ut.fl. qui ſatiſda. co.l. de die. fideiuſſenit in ſcriptis:uel miſi in cã pu blica in pñtia nabrert rem tunc
, . i

4

b g Eneraliter. ſtatutũ
e Eſſe ꝓſpectũ.vt vnus al/-

AEleciliõe.nõ ꝑ electioneʒ
E Conſtituimus. vt.ff. mã

ſMõ ↄcedẽtes. ĩmo vr Z.

g Si eni. nõ ſic inſti. de le.

enim ppetno teneretur vel ſaſtem uſq; ad triennium quo durat inſtantia

iudicij. vt. S. de iudic.l. ꝓperandum. F. i. Iteʒz lex ſuperioꝛ videt ↄ. q uia

vltra teneiur. ſed ibi in ſcriptis. hic ſine ſcripus. vel aliter differt vi ĩ eius

pꝛin. nõui. vel ibi fuit certũ tempus poſuũ hic non. et hec bens.

Pꝛo ſcriptura hĩi. ⁊ ſic perpetuo tenetur vel infra irienniũ vt dixi. niſt

añ cã ſit finita. qa ex tunc
nõ tenetur. vt. ff. ð fideiul. —
gꝛece. . et poſt litem. Atteſtatio uerit expreſſa. Sin au
tem publica cauſa inierueniat: tũc
omnimodo atteſtatione; pro ſcrip
tura haberi.multis ⁊ enim priuile
gijs pꝛopter publicas neceſſitates
publico iuri pꝛeſtitis:non abre eſt:
æ nos huiuſmodi pꝛerogatiuam ei
condonare.
Dem. a. Juliano.
Enerãaliuer ſancimus quẽ a
mocduʒz in mandatoꝛibo ſta
timnum eſt ut conteſtatione 3 unum
ex his facta: alter non liberetur.ita
⁊ ĩ fideiuſſoꝛibus obſeruari .inueni
mus enim ⁊ in fideiuſſoꝛuʒ cautio
nibus plẽunq; ex pacio huiuſmo
di caule éſſe pꝛoſpectum. Et ideo
generali lege ſãcimus nullo modo

eſt. vt. S. e. l. reos.
terius ↄuentõe nõ liberet.

ſz ſi diuiſit petitionem per
ptes ſic. vt. ð.e.l.iberum.
da. ſi mandato Lecij.F§.
paulus de.

vt. ff. de d ꝛobus reis.i.il.
que ẽ ↄʒ ſo. ibi petijt aimo
nouãadi.vel ibi petit et ha

ſuſ. ca. tol.⁊.ff. de pac.l.
pac. 7.. de rei. ux. . i.
b Siplcitas.nõ.ar. per ta ipſius rei alterum liberari:uel ipᷣm
bellionis ſimplicitatezʒ nõö reum fideiuſſoꝛibus uel uno ex biſ
fieri pᷣiudiciũ cõtrahẽub⸗ electio liberatione m mereri:niſi ſa
De nouationibus ⁊ dele tiſſactum fiat creditoꝛi:ſed manere
gationibus. qꝛ ſupꝛadicte ius integrum donec inſolidũ ei pe
obligatões nonãtu.· cunia perſoluetur: uel alio modo
? delegantur.ideo de hoc ei ſatiſſiat. JIdemq; in duobus re
dicit. is permittendi coͤnſtituimo ex uni
k d Elegatio. ↄſentien us fi electione pꝛeiudiciũ cꝛeditoꝛi
te. nungd tenet cõ aduerſus alium fieri nòn conceden
ſentire. v diſtinguẽdũ .ut tes:ſed remanere ⁊ ipſi creditoꝛi ac
in marito.ut.ff.ſo.ma.:.ij. tiones integras:⁊ perſonales ⁊ by
ĩpri.q̃ ẽ ↄ.maxime qꝛ ma poihecarias:donec per omnia ei
licijs ⁊c. ut.ff. ð rei uen.l.i ſatiſfiat. Si enim pactis conuẽtis
fũdo.ſed dic ſpãle ibi ĩ do hoc ſieẽi conceditur:⁊ in uſu cotidi
te. ſicut ⁊ alia multa ſunt ĩ
ea ſpalia. bic ãt non poteſt
cogi ad conſẽtiẽdũ.ut.j.e.

quia non ipſa legis autoꝛitate hoc
premittatur: ut nec ſimpliciias ſul⸗

nec creditoꝛis. cipientium contractus ex quacun
IPꝛomittente. hoc at lit ch; harice poſſit ius creditoꝛis muti
per ſtipulationẽ. ſit ẽt ⁊ ꝑ lare xxxxj.

lit. contel. ut. ff. e. l. delega
re. .finali.
m Solʒz ut. 1.. ð hĩ. uẽ.l.noĩſ .ff. Shbr.uẽ.l.noĩa. It dõari ut.j.ð dõa.l.
ij. it obligari. ut.ð.q̃ rs pi. ob poſ.l.nom.ſʒ ex ðᷣbitoꝛ cẽditoꝛẽ ad recipiẽ
dum cogere nõ põt. vt.j.tl.i.l. eũ a quo ſed qꝛ delegatio demum nolente
ſed ceſſio ĩ inuitũ fit. . quia quũ delegatio fiat ꝑ ſtipulatõem. ergo per 2
ſenſum debitoꝛis dʒ.ut.ff.de pac.l.i.J.conuẽtõis. 7.j.e.l.nec creditoꝛis.
n e ? contractu.dirigitur. debitoꝛẽ̃. Facta pꝛo debitoꝛe.
0 Euanuit.fuit ergo actũ ut lieret nouatio.al remanet pꝛia.⁊ ßa ac
cedit. ut. . e.l. fi. quʒ tam tacite agitur ut fiat nouatio. Quid eĩ ſi idem a

te pluꝛibus nũdinis ſtipuletur faciẽdo noua iſtr̃a.⁊ cõueniẽdo de raddẽ

dis pꝛimis inſtrumẽtis. Certe nõ agã ex oĩbus.ar.ff.de preto.ſti.l. pe.

oll aüũt ſp ſieri p̃ſumebal. ut inſti. q. mo. to. ob. . pꝛeterea. .f. de preſ. .

. l. ob eam cauſam.accurſius
Pp ſ 3 delegatio. interpoſita.qᷓ preſumit nouatõem.? ſic iure iſto ubi

cunq; ẽ delegatio eſt nouatio.ſed ñ auertitur.qꝛ nouatio etiã in

eadẽ perſona ſieri põt.ſed non delegatio.ut.j.e.l.ſi.
ꝗMandaueras. ſaciẽdo eũ pꝛocuratoꝛẽ ĩ rem ſuã.idẽ eſt ſi ceſſeris dicẽ
do cedo. licet quidam ↄ in ſimplici vo pꝛocuratoꝛe oſtat ẽt ante luẽ ⁊ po
ſtea poſſe reuocari ex cã.ut.ff. de pꝛocur᷑.l.añ litem.⁊.l.poſt litem
r¶ Benunciauerit.ſcc ff. de euic. l.ſi quũ venditoꝛ. in prin.
¶Exigeꝛe ab initio. ut. ff. de le. iij. fideicõmiſſa.. ſi rem. Iẽ ? tranſigere.
ut a.ff. de tranſ.l.fi.ſed vr pꝛocuratoꝛẽ in rem ſuã pᷣferẽdũ.ut.ff. de pꝛo

electine unius ex fideiuſſoꝛibo ul

ano ſempeꝛ hec uerſari aſpicimus

cur.l.pꝛocuratoꝛ⁊.que ↄ ſo.hec determinat ula euel ibi loquit
qñ agit utili ſuo noĩe.quod põt facere quũ emit ul inſoluiũ acce

pit uel pmutauit.uel bic mã datũ nõ ualauit qꝛ delegatio non iur̃

facta fuit ſm. M. prĩa nerioꝛ. ſed qd ſi ſimul ueniant ãbo co nie

ſtari litẽ.qui bʒ utilẽ vr̃ pꝛeterri.ui.ar.ffe de ꝓcu.l.ĩ cãe.ĩ ſi. tem

bʒ ex lege vñ pbuaꝛ
tus ei auferre nlio
mõ põt. ut ĩ aut.ð

Z è nouatiõibus t delegatiot?.

Mpr. Allex. a. Timotheo.
Elẽgatõ debiti niſi ↄſentiẽ
te et ſtipulanti pꝛ mitlẽte
debitoꝛe iuꝛe perſici nõ po

nup. 5. ſed hoc g
dem colla.iiij.⁊ ð
conſulibus.ſed cõ
tra dico per legem
iſtã que admutit

teſt. nominis autẽ uenditio ⁊ ino maKdantem niſi ali
rante uel inuito eo aduerlus queʒ us ſit pꝛio lit. ). ſ
actiones mandantur ↄtrabiſolèt. non ẽ ante g cũ eo
Mpr. Goꝛ.a. Firmino. uenit. ut. ff. de do
còntraciu pecunie credite nat. inter ui.?ẽ vrvo.
actõ inefficax dirigitur.ſi de .l. cũ hic ſtatus. 5.
ſi ambo.itẽ nõ.ac

legatione perſone rite facia iur̃ no

uationis uetuſtioꝛ contractus eua tõnẽ ꝛemaneĩ apð

nuit. Dem.a. Muciano. mandantẽ. ut hic?
Idẽlegatio non eſt interpo .S. man.l.ſi pater.
ſita debitoꝛis tui ac pꝛopter ⁊ eſt ratio qꝛ incoꝛ

ea actiones apud te remanlerũt:q; poꝛalia non ſepe

uis creditori tuo aduerſus eum ſo

lutionis cã mandaueras actiones poꝛalia. ut.ff. pro
tamen anteq;ᷓ lis conteſtetuꝛ uel ali loc.l.iij.⁊ de pec.
quid ex debuo accipiat uel debito .l. quis ergo T. l.
ri tuo dẽnunciaueru Exiger̃ a debi ſi ſucbo ceſſa ergo
toꝛe tuo debitam q;titatem non ue uel madata actõ ẽ

taris: ⁊ o mõ tui creditoꝛis exacti- eius qui ceſſit.ẽ iñ

onem contra eum inbiber̃. Quod eiuſ cui ẽ ceſſa quo
ſi delegatione facta iure nonatiõis ad utilitatem. inde
tu liberatus es fruſtra ueꝛeriſ ne ex eſtꝙ in rem ſuam
eo quod quaſi à cliente ſuo non fa dr̃ pꝛocurator.
ciet exactionem ad te periculuð re t Et eodem modo
dundet quum per uerboꝛum obli .ſ. exigendo.l.i.de

gationem uoluntate nouationis in

terpoſita debito liberatus ſis. cta.primum quod
BSem. a. Suratro. vr uerius.ſed vide
On abſtulit tibi pꝛocuratoꝛ tur ſolum denũcia
tuus actionem ſi quuʒ man do.ut.ff. de ſolu.
daſſes ei exactioneʒ pecunie quax .l. aliud. ſed ibinõ
ij tibi debebant cõtra quos ſuppli ceſſerat.ſed tantuʒ

cas pte acepta ð reliquo eos libeꝛa ſolui pꝛomilſerat.

uit:quum neq; conira uoluntsteʒ
. toꝛe oli tuo iõ ſic
dictus.qꝛ qui acce

pit mutuũ ſeruus eſt cc. uel qꝛ in aliqua cã pſtabat ei patrociniũ

X n ODn abſtulit. liberauit. ſtipulatione facta animo nouãdi.
2 acceptilattone ſecuta. vt ſic faciat ad titulũ.nec liberam
adminiarationem babebat hic ꝓcuĩ. ut ⁊.S. de pꝛocuf.l ſi ꝓcu
ratoꝛ. 7 de tranſac.l.tranſactionis placitum. ?.ff. de pac.l. ſed ſi
m̃ ⁊ de pꝛocura.l.pꝛocuratoꝛ totoꝛum. al ſecus.ut.ff.e.l.nouare

poſſumus in fi. .ff. de pꝛocur.l. pꝛocuratoꝛ cui.que ſunt contꝛa

ſ pr. creditori.ſ.alexandri.cui aĩo nouandi pꝛo alex.pꝛo
miſit pater tuus. accurſius.
ʒ Suſcepto. per creditorem fm Aʒ. ⁊ Alex. promiſit pri tuo.vł
eius mandato pater tuus pꝛomiſit.

a Ei.ſ.patri tſuo. B
b Megatur idem hẽs.ff.de condi.cã da.ſi donaturus..ſi quis

2.ff. ð excep.do.l.puĩ. .ſi cũ. ⁊.ff.e.ſi qs ðlegauerit.⁊.l.noua tõ
c ſA ſoluere.eucarpus.debitoꝛ tui debitoris.
dq Lonſtituit.ſ.pro debitore tuo.
e Eum.ſ.eucarpum debitorem tui debitoris.

f Chirographario.lecus ſi obligauit oĩa bona ſua uel ſaltem il

lud nomen. ut. ff. de pig. act. ſi conuenerit. in prin. ?.ff. de pig.
grege. 5. ij. it hoc eſt uerum niſi poſt miſſionẽ ex cã iudicati alijs
rebus deficientibus.ut..qñ fil. uel . de ſui de.l.ij.⁊. ff. de re.

rãtur ſacile ut cor

mum exactione ſa

n A liente. i. debi

adi⸗
Lea
4
O⸗
iccatnecl
ztu
rft en
Wure⸗
ſprlerei.
wlgifl
ſnae.
ofinmn
. ſenorati
riu ſüſſ̃
miſolto
Painon
lint wouan⸗
)Monbi
Uenunlrn
anvebi⸗
ſcröieerſe
Ultennen
(eitlgit
(Llöͤ dein
htllſbl.
ngſicel

Wion
(starken
fſet ponet
ſkeprſan
lipoineto
fmnchlgen⸗
(Pſonetn

itneizn

mnſpſo
. Ahmt
nmini
Uuulltoan
Prtrot

iro ſt

ein

4 Wren n

Hmini
ſlap
reet
l⸗

i⸗

1 .
. .
. —

X ſo lune
lir indi.a diuo pio lS.i. accurſins floꝛentinns. his. .. eidẽ aut.ſed aliud ĩ pꝛecio ex pignoꝛe redacto.ꝙ ẽt ĩ naturale ðbi
omi g n Ec creditoꝛis põt.quũ ſiat per ſtipulat. yt. 5. e. l.i. iũ põt eligi. vel vſuras naruralr tm debuas. vt. ff. e. pau us. F. paulus. ?
o b n Duationum. nouationes. accurſius florentinus .ff. de pi. act.l: cũ ſoꝛns. Quid aũt ſi pacto tm̃ debeani ven actum ẽ ut
☚NRW i Mibi &c. vt iſti. q.mo.t.o.. Pter ea ſed certe ĩmo 7 olim pignus ꝓ eis teneat᷑ dic ſᷣm Ha. eſſe idẽ.ꝙ ſi debereni ꝑ ſtipulatõʒ. ſiue
R vĩ ꝙ erat neceſſe agi. ut. fl.e.l. omnes. ſi ſtichum. .Fi. ſed dic qð ſoluai ſiue pignus diſtrahat. ſic ltelligit.f e paulus...i. ita ẽ idẽ ſm
ninellg⸗ ſteiligebatur agi t cũ ĩ debuoꝛe ſoluẽte * cre
uiut tacite vel expꝛeſſe. r V ditoꝛe pignus diſtrabẽte.
lke yt h dicitur. luam nouationeʒ faceꝛe neq; in eo manſerint quidem pꝛioꝛem obliga quũ in vtꝛoq; caſu ĩ ciuile
chin Ek Volutate exbſſa quod non ſoluebatur eos liberane tionem:x hoc expꝛeſerint. quod ſe z naturale debitũ. Inatuꝛa
lbsſt 1 Non lege i. zec potuit. . B cundam magis pꝛo anterioꝛibus le tm̃ pꝛo quo tenet pign⸗
i turis legis vel iter Mor. Diocle. Maxi.aa. elegerint. Et generaliter diffinius ex cõuentione retineri poſ
r pretate? Ypatẽr tuo cui e ſuͦcceſſiſſe ſioluntate eſſe ſolum nouandum ſit. nõ in illud naturaie
* m Et ſi m.i. dicere. Pꝛopõis creditori pꝛo Ale non lege:⁊ ſi nõn uerbis expꝛima quo pignus non tenei cui
olh 2 diffinim repete xandro ſucepto nomine debitoꝛis tur: ut ſine nouatione quod ſolidd vigetur ʒ.l.paulus vbi di
ut ſie nonatiõe ca certam pecuniã ſtipulãti dare ſpo uocabulo 2 dqicunt ar aliam eſſe cãm debito
MU peedat.ſi ñ vybiſ ꝛc pondit: licet per impꝛobitateʒ Alle cauſa pꝛocedat.hòc enim natu:ali nss ſoluentis aliam credi
umim. 2 Q.i. quã noua xander èi ſanis non fecit tame ſum- ineſſe rebus uolumus ⁊ nõ uerbis toꝛis diſtrabẽtis. ſed põt
rint tionẽ ſolito. /. me rpꝛomiſſe nimis impꝛobe ſonn extrinſecus ſupuẽire. xxxxij. dii aliam eſſe in boc.qꝛ ð
M H ei.i.nouatös tio negatur. Deſolutionibus e ihcrs kib bitoꝛ ſoluẽs poteſt ligere
uluit l. tut nouationeʒ Dem. auguſti ⁊ ceſares voilo. lolutiomibus ⁊ liberatiõibo. cam in quã ſoluit. ſed cre
nnaind p Naturalr. i. uer J ſoͤluere tibi pecuniam de ditoꝛ diſtrahit ẽt licentia ſi
ntmniudi bis natuꝛalr pꝛola legatus Eucarpus dare ſpo Mpr Anto. a. Ariſt. bi ebitoꝛe denegata. itẽ
udik tis. nõ uerbis 76 pondit uel debitum cõnſtituit ſ. uo R pòͤteſtate eis eſt qui erx ſi pꝛio accipitur in vſuras
fnogzhen ⁊ ſic nõ ĩtereſſe ali nomine conueniri poteſt. alioquin pluribus contractibus pe ergo nõ accipii ĩ graniorẽ
Aumm n quid exprimatur ł aduerſus eum exp eriri pro chirò cuniam debet tempore ſo- cãm.ſed ve. ut diximnsS
rickuar tacite intelligat. vt graphario debitor̃ tuo fruſtra co⸗ lutionis expꝛimere in quam cãm de vſur.l.ſi Vvuras
Auuf hic. ⁊.ð.de ĩpube naris. reddat.quod ſi debitoꝛ id nõ fecii x In ſortẽ. grauioꝛẽ.nt.ff.
ſtee hal ꝛum ⁊ ali.ſub.l.pꝛe Dem. auguſti ⁊ ceſares. Derʒi. conũuertitur electio ad eum qui ac/ e.l.ceterũ.ꝭ.fi.⁊.l. magis
1 . cibus.⁊.ff. de le.i. Ec creditꝛis creditoꝛi quis cepit.ſi neuter uoluntatem ſuaʒ ex ⁊.l.ĩ his.ſed ſᷣm. H.nil vi.
bneſing ſiita. Kli.ſegd ar. qᷓ; inuito delegari poteſt. preſſit priu in ſuras id quod ſol teſere an cligat creditor
nüdnudi 3.ff.ſi cer. pe.l. cuʒ Mpr. Juſti.a.ad Sena. uitur:deinde ſòriẽ accepto feretuꝛ. an taceat.quũ niꝛoq; caſu
gücſtiff Ad. Altio nõ tres Oũᷣationum nocentia coꝛri Myhr. Alex. a. Baſſe. ĩ durioꝛẽ caſũ fiat elecõ ſʒ
ſaicſan caſus. qꝛ aut eſt ac gẽtes uolumina ⁊ ueteris iu Iberari fiᷣuſſoꝛes quotiẽss Jo. diẽ tũc pdeſt electẽ
utlimenite tñ vt fiat nonatio. ris am biguitates reſecantes ſanci ſſcus tam creditoꝛi quam ðö q̃ ſt equaliter graues. nã
Jhimn in T eſt expꝛeſſum. q mus ſi quis uel aliam perſonaʒ ad bitͤꝛi: licet dinẽſis ſtationibus ſuc ſi non eligat ĩtelligiĩ antiq
pro. caſu ipo iure tollit hibuerit uel mutauerit uel pignus cedat ius certum eſt. quod ⁊ in tna Oꝛ. ut.d.l.hiſ..i.ſed ſi eli
ttolen ot prioꝛ obligatio.ſo acceperit uel quantitatem augẽdã perſona ꝓcuratòres mei cuſtodiẽt gat ẽt ĩ nona de qua foꝛte
engenchlit laq; nouatõ manʒ uel minuendam eſſe crediderit: uł Myr Gordia.a. Apoll. nõ erant ei pꝛobationes ſi
mentain aut neq; acũ ne congditionem ſeu tempus addide J quũ ſeruus liberam pecu cut de pria vʒ electio. ſed
rinunut expreſſum eſt. ?⁊ re rit ſen detraxerit: ul cautionem mi lij admiſtrationem haberet hoc nõ placet.qꝛ nõ ſic ſa
nerusſſt manert efficax utꝛa noꝛem acceperit:ulł aliquid fecit ex mutuam accepiſti pecuniam ei a ecceret nit ſuũ negociũ ꝙ dʒ
ſolunctiſi q; vt hac.l. ant eſt quo ueteris iuris conditoꝛes intꝛo ademptum peculium:uel priusqᷓ; foceĩ. ut.ff. e.l.i. .. pe. Alij
din tceu aciũ tacite. lʒ nõ ex ducebant nouatiões.nihil pènittꝰ adẽptũ cognoſceres eam exoluiſti dicunt pꝛodeſſe ĩ hoc. qa
Aluc ſlhqtu preſſe. ⁊ tunc pma pꝛioꝛis cautele innouari:ſed anteꝛi ea ſolutione liberatus es. ubi ſunt plures eq̃ graues
ſnt tut net pria ipſo inẽ. ſʒ ora ſtare ⁊ poſterioꝛa incrementuʒ Bem. a. Rnfino. . et non eligit cedit in nnaʒ
ni ponlen, tollit p exceptione illis accedere: niſi ipſi ſpecialiter re Yhil intẽreſt utrũ pecuniam quanq; pꝛo ꝛaſa. ut. ff. e.l.
Aderi 2 merito.quid eni ilſud. ſʒ ubi eligit pt ĩ unã
raiwi ſi mnltas cautiões L ’ eulAlligere. ſed tu dic etiã ſi in
cusicim pruta decé p naria tpra tibi feci puta nũdinis ſup eodẽ debito leuioꝛem eligat partem ſi modo ſic in re ſua faceret. ſi dicas quod nid ſe
Na dnoe ages ne ex oĩbus certe ñ qꝛ preſumitur aĩo nonã di factũ. vt ar. inr in grauioꝛem eligere hoc eſt veꝛum. quia ſic eſt ueriſimile.poſſet tam
ninoſonil ff. de pꝛeto.ᷣſti.l. penul. Itẽ nõ hic diſtitionẽ nouationũ alia uo eſſe contrarium. quia forte talis eſt peronnag.
lüntlbam lt ria alia ⁊c. ut diximus.S. de iudic.l⸗ti. . 1 l berari. habet ſiſcus duas ſtationes quaꝛũ vni ticins eſt debi
Cenii a Be ſolutionibus dixi de vno mo tollendi obligationẽ.ſ.ꝑ no toꝛr 7 dedit ſideiuſſoꝛem l.x. alteri. ẽ creditoꝛ alijs. x. ſi fiſcus ſue
ulti uationem.nunc de alio.ſ.per ſolutionẽ qua tollit᷑ oĩs obligatio. cedit illi ticio extinguitur bincinde. debitum per confuſioneʒ ⁊ ita fideiuſ
L ſelton vt inſti.qui.mo.to.o.ĩ prin.⁊ poteſt dici ſolntio rerum ſiberatio ſoꝛes quos dederat ticius illi ſtãtõi eui erat debitoꝛ ipſo inz liberati ſũt.
n intont pſonarũ. nã per ſolutionem ſeqnitur liberatõ. ? ſic de ea ſubijcit fi ãt hic ticius niuẽs poſſet ↄpenſare ſi a fiſco cõueniret᷑. vt.5.ð ↄpẽſa.l.i.
uegen vel dic de ſolutionibus rerũ debitarum ⁊l beratõnibus.ſ.alijs 5 Debitoꝛi. eidem. Taa perſona.ſideiuſſoꝛi loquimur.
d q; per ſolutõem Iʒ largo mõ omnis liberatio dicatur ſolutio. yt a Pꝛocuratoꝛes mei.ſ.ceſaris q reddũt ius iter fiſcum ⁊ priuatũ vt.ð.ſi
. nof rff. e. l.olutionis verbum. aduerſus ſiſcũ.l.ij.i ſi. ſed certe imo vident ſideiuſſoꝛes teneri. nt. ff. de
IHN Ni N poteſtate. tpre ſolntionis.i.in ipᷣa ſolutõe.uel parum eui.l.ſi ei. F. i. ĩ fi.qᷓ eſt ð.ſo.ibi de ſideiuſſoꝛbus primi ↄctus non eins
ante vel parum poſt. nt.S. de vſur̃.l.vſuras.nam rei quã cuius obligatio erat extincta per ſucceſſoꝛem. .
tan po poſſum dicere legem quam volo ut h. x. ff. .l.. pri.:..Dau d ſ. Jeũ beratus es. primo caſu ipo iuf. in fo p exce.ꝛ ſe veibnm
G lus. 5.i. .ff. de pac.i.ĩ traditionibus ſemel poſitum qiuerſimode ponit.ſic ⁊.ff. ſi cer. pe.l. certi P. i bn.
Connertil. tñ dʒ eligere gꝛauius debitũ.⁊ ĩcontinenti eligit nõ fʒ Aʒ.ſed ſi manumiſſo ſoluatur. ant ex cõtꝛactu dominico 2 tũc igno
ex ĩternallo vt ſic vel creditoꝛi ſit libeꝛũ non accipe vel debitoꝛi ñ rans manumiſſum liberatur. ſi veꝛo ex peculiari etiam ſciens debitori
dare quũ alter nõ admittat legẽ ſolutionis q̃ alteri placeat.nt.ff. liberatur ſi modo ignoret ademptum peculium. vt.ff. e. ſi quis ſerno.
Gen OI re. l. i. i.⁊. F. fi.⁊ l.ij..ij.ĩ prin.⁊ que ſit cã grauioꝛ habes.fl.e. .l. ſi ſernns. ?.l.quod ſernus. inſti. man. 5. recte. facit. fl. ſi cer. pe. e q
n 4 .l. i.. iiij. .v. .l. ſi quidẽ ex famoſa. 7. l. enm ex plnribuns. c n IFhil intereſt. numeraneris. nam mihi ſo uere videtur qui alij.
uf iui Erpſſit. vel expᷣſſit creditoꝛ ſʒ ex ĩternallo.vt.ff. e. l. ceterũ ĩ pn. mea voluntate ſoluit. vt H. ⁊.fl. de pi.act. ſolutum. 5. ſolutam. 7. 7.
“„ u In vſuras. debitas ꝑ ſtipulatõem nõ nudo pacio.vt.ð.e.l. in Cc.imuito.accurlius.
⸗ W◻ 2
„

21, Enacuate.per ſolutionem. eccurſius.
b Queũt. lic ergo ↄdicẽtur ꝑ ↄdi.ſine cã.ſi nõ ſit debiuioꝛ dſis.ut.S.de cõ
„ di ex.l. diſſolute. al vẽd icat. ut. . ad exbi.l. vltima. =

n Alla. ſupeſt. vt ?.5. g po.ĩ pi.ha.l.cũ tibi ⁊.õ.ð ↄrio indi. tu.l. i.
d Non ſuggeras. qꝛ tunc ↄpeteret actio ex ẽpto ad ceſſionẽ.⁊ con

tra debitoꝛẽ uniis ẽt ſine
ceſſione. ut.ð. ð ac. ⁊ ob.l.
i. 2.ij a.fl. de ſol.l. mode creditoꝛi mutuã ſolueris:an ex ei⸗
ſtinus. noluntate ſeruo numeraueris. nec

ę Euaneſcere. ut.ff. de neg. enim ex co quidem crediioꝛ in ſac
gel.l. ſi ſoluẽdo. tum conceſſit pꝛiuſq; inſtrumenta

f ¶ JZiter. trãſactio.ſcʒ redderet eucuate obligationis ui
ſunplex. que fit nu res reparari queunt.

do pacto. Dem. a. Celſo.
Cauit per erꝛoeem. Alla nibi aduerſuſ creditoꝛẽ
b Per acceptilatõeʒ.i. tꝛã alienum actõ ſupereſt eo qð

ſacõem ꝗᷓ ſu per acceptilla debitam offerens ius obligatiõis
tionem. nã duobus mõis in te tranſterri deſideras.quum ab
ſit. vt. 5. de tranſac.l. ut ren eo te nomẽ comperaſſe non ſugge

ponſum. ras:licet ſolutione ab alio facta no

Vec donatõis debiti eni mine ðbitoris euanelcer ſoleat ob
remiſſio eſt donatio.vnde ligatio. Dem.a. alexãder.

non vʒ ĩter vi. ⁊ ux.vt.ff. ð Jinter patrẽ tuũ eoſq; quoſ
dona.iĩter ni. ⁊ ux.l.iij.l.ſi debitoꝛes eſſe dicebas: non
ſpõſus. .ſi uxoꝛ uiꝛi. de dubia lite tranſactio eſt facta:ſʒ
k ¶ Exuberatis.i.reſidui. parte tantũmodo recuperata uniũ
Competit. luit ergo pᷣdic ſum ſe recepiſſe càuit:de ſupeꝛfluo
a conſeſſio de toto ꝑ ero eos quos verbis obligauit per ac

rem credens totum ſibi ſo ceptiũlationem liberauit:nẽc dona

lutũ. vt. S. de trãſac.ſi qui tionis cauſa id factum eſt:xuberã

dem. uel ſpe future ſolutio tis debiti integra ei ↄpètit rpetitõ.

nis. ut. . e. l. intereſt ⁊ facit BDem. a. Antiocho.
.Jõ.de excep.l.ſi ex maiore Jũs quãatitatis cuius petitio
XC hoc ꝓbai.al pᷣſumeꝛẽtuꝛ nem ratio cõpenſationis ex

oĩa ſoleniter facta ſicut 4 cludit uſuras non poſſe fpoſci ma
obligando. vt iſti. de fide nifeſtum eſt.

m e Zus. manifeſtum Surãs que quot ãnis in üůr
eſt. ſiue ex una par be numerande ſunt pꝛomit-

te tĩ cunebat uſura ſiue tere alio loco dependi niſi ex iuſta
ex utraq;.vt.ff.de ↄpẽ.l.cũ cauſa exempli ratio minime ſinit

at. .l.icẽ. .ð. de pen. ſi Mdpr. Dio.? Max. aa. Caſſio.
ↄſtet.itẽ nõ ex eo ꝙ dictꝰ Blſignatione tõtius pecũie
penſatio excludit ꝙ vꝛ cõ debue ſolẽniteꝛ facta libera

penſatio fieri ipo iu.ẽt nõ tionem cntinger̃ manifeſtum eſt.

oppoſita.ꝙ non placet.ut ſed ita demũ debiti oblatio libera

nõ.ð.de ↄpẽ.l.ſi conſtat. tionem parit.ſi o loco ſolutio fue
u Suras. quot äniſ rit celebrata quo debetur.
i.ſingulis annss. Dem.a. Ambroſio.
In vrbe. ꝛ0mana per ex Accẽſſoꝛes eius qui maior
cllentiã. ut iſti.de iuĩ na. vigintiquinq anis inſolutũ
F. ſed ius quidem. pꝛo debuo iure mancipia dedit

p Numerande. ex foꝛma hec reuocare non poſſe conſtat.

contꝛactus.
ꝗ Pꝛomittere. quidam li
bri hñt permittere.⁊ tũc dic ꝙ ratio exẽpli nõ ꝑmittit debitoꝛem compel
li alio loco ꝓmittere eas depedi qᷓ; ĩ quo ꝓmiſit ⁊ hoc niſi ſit iuſta cã.vt

qꝛ creditoꝛi roma venire non liceat. vt qꝛ infamatus vel relegatus ab vr

be.ut. ff. de excu.tu.ſed ⁊ milites. .ſed ignominia. u.ff. ſo. ma.ſi quũ do
tem. .ſi pr̃.⁊.ff.de re.mi. milites. 5. miſſe lonum/ yel qꝛ: erat pr̃nus cui de
bebatur qtitas parna. vt ar. ff. de op.li.l. niſi. F. i. 7.l. ſ. ar. ff. ð re. iu.

A.,l.ij. uel ſi equaliter ille locus diſtat.ł nil nocet debitoꝛi.ut.ff.ſo.ma.l.ij.

Itẽ poteſt eſſe cã iuſta yt dicũt quidam ſi pꝛomiſerat ꝛome minoꝛes q̃s
1ſ nõ ſolueret ꝓmiſſit ſe maioꝛes ſolutuꝛũ nam alibi poterit cõpelli ꝓmit
tere maioꝛes vt extimet maioꝛias ĩ eo ꝙ alio loco erit ſolutuꝛus.quũ ?

loco plus ſoluat. vt inſti. de act. . loco.ſed lʒ non compellat regulariter

alibi ꝓmittere ↄpellitur tñ alibi ſoluere ſi in loco deſtinato nõ ſoluat. ut
ff. de eo ꝙ certo loco.l.i.⁊.ij.in prĩ.alij lbri hñt ꝑmittere ⁊ tunc lege ĩ ð
biuoꝛe ꝙ non põt creduoꝛem ↄpellere alibi recipere ſolutõezʒ. ꝓ boc.ff.
de eo. ꝙ ceꝛto.lo.l.is qui.ſed ðↄ hũc caſum in eodẽ ti.de eo ꝙ certo loco

.l. ij. §.? generaliter. vbi dicitreum br̃e electionem vbi ſolnat ſʒ
dic verũ ẽ in altero duorũ locoꝝ que erant ibi noita. Item S. ff.
de. . ob.l.continuus. S. quũ ita vbi dicit ꝙ vbicunq; põt ſolueẽ
ſed dic verum eſt volete ſtipulatoꝛe uel ibi locus erat appoſitus
gratia rei.⁊ ſic põt ſolueꝛ vbiq; ubi tñ ſtiplatoꝛ habeat domtciliũ

ro Bſlignatio
Dem. a. Capitoline. ione ⁊ oblatione

Am mãaritum tuum a debi facta pſitibus teſti
toꝛibus tuis minõis uiginti bus.nt.õ.de uſurᷣ.
quinq; an.cõſtitute ueluti ex cauſa acccpism.
tibi debiti aliquam accepiſie qui ſ Totius.non pat
titatem. nec tamen te conſenſuʒ ac tis niſi hoc conuẽ
commodaſſe ligniſices:nulluʒ ubi tñ eſt. vt. ff. ð vluẽ.
potuit pꝛeiudicium ſieri:miſi factaʒ le. intor. F. lucius. (
ſolurionem poſt maioꝛem etatey ꝛa· niſidebuum nõ ſit
tam feceris. ligdũ. ut. ff.ſi cer.

Dem. Eutichio. pe.l. quidã nel niſi
Nũito uel ignoꝛante credito in pecũia p liberta

re qui ſoluit alij:nõ ſe libeꝛat te danda.ut.ff.de
obligatione.quod ſi boc uel man ſtatu li. cum beres
danie uél ratum habente eo ſecerit F§. pe.
non minus liberationem conſequi t CQõtingere.ipᷣo iu

tur quam ſi eidẽ creditoꝛi ſoluſſet. re.ut. f. depoſiti.

Dem.a.apitolio. .l. i. F. lauſdatõnes
Joͤbligatuz hominẽ ex cau ⁊ aꝛ.ff. mã.l.ꝗ mu

ſa mandati non peꝛ ſtipula tuã. F. . x. ff. d uſuꝛ

tionem facta nouauõe poſt accep eA.l. debuoꝛ Alii di
ulationem liberaſti:ſed tantuʒ eſſe cunt ꝑ exceptioneʒ

receptam ex eadem cauſa debitam eis.õ.de vſur̃.
quantitatem ſalſo ſcripiiſti ſignnen AAl. accept.i fi. ubi

to uẽitatis extingui nòn potuit ob dicit ↄuertendo eã
ligatio. Dem. a. Herete. ſuos vſus iterum
Ecunie ſolute pꝛoſeſſio col · agi ꝙ ñ ſierʒ ſi eẽt
lata inſtrumento maiòꝛẽ rei exuncta p cõſigna

geſte pꝛobatonem continet quam tionẽ.ſed dic ut ibi

ſi chuiꝛographuʒ accepte mutue be Itẽ Z. in. e. tl. l. ex

cunie fuiſſet red ditum. predio.ſed dict

Sem.a. QAuartino. ibi. accur.

Aod debitoꝛi tuo chirogra uu Si eo loco. ſic eꝛ·
phum redditum contra uo go no. congruo lo

luntatem tuaʒ aſſeueres:nihil ð iu co feri debere ob
re tuo diminutum eſt. Quibuſcũ latõeʒ. ut. ff. ð vſur

q; itaq; argumentis iure pꝛoditis .l. moꝛa. ..fl. ð ſol.

banc obligationem tibi pꝛobanti ſi ſoluturns. ? de
euʒ pꝛo huiuſmodi facto liberatio v. ob.l.ꝗ rome ſed

ſolutiouem iure debiti compellet.· bitoꝛ offeꝛat conſi
Dem. a. Chadxi. gnet ⁊ deponat vẽ

ʒ a quo mutuã pecũiã ſũ ꝓnõ contingat li

plſiſti inſolutum nolentem beratio.vt. ff. que ĩ
ſuſcipere nomen ðbitoꝛis iui com frau. cꝛe. l. ait p. F il
pelli iuris ratio non permiitit. Ilnug ſed ar. ð inſti.

qui.mo.ti.ob.i pᷣn.

„

7.fl. de neg. gel.l.
ſoluendo.accurſius floꝛentinus legum doctorꝛ.
x Solutio.i.depoſitio p̃dicta.qꝗᷓ ſolutõis loco hẽtur. ut. ff. e. ſatiſ

datio.łpũcta poſt hãc dictionẽ ſolutio.⁊ dic celebꝛata.:. ðpoſuõ

7 Celebrata.depoſitio ſm vltimam expoſitionen.

NVccelloꝛcs. oſtat. ſic.5 reſti. mil . a pre..5.de pig.

.l. cũ dnam. ?.5. de rebus al.nõ al.l. venditrici.

cAVm mar iti. nullũ. ut. ff. de neg. gel.l. ſoluendo T.ff. de

noua. ſi ſtichum. 5. finali. accuꝛ. ”l
b i ANuito. obligatõe. fallit ĩ adiecto cui me inuito ſoluil.itez

in eo ꝗ qñʒ luit ꝓcuratoꝛ cui recte ſoluii ab eo ꝗ ignoꝛat

mandatũ ꝛeuocatu.vt.ff. e. l. nõ ꝓcuratoꝛi.⁊ ſacit.fl.de nego gel.
l. ſi ſoluendo. accuꝛſius.
Vel mãdante.nili ĩ cãu.ut q mando ticio ſoſui oſt m
meam. nt. ff. e. l. ultima. =

d Soluuſſet. ut. fl. de pig. act.l.ſolutum⸗

nem minime conſecutuz iudex ad dd ſialius non de

Nobl
.
inu
ſoblg⸗
egis
ſgauph
itorpn
gblfice

llct.
ahſſu ß
pulannco
n potntn
gitenoͤnu
abro K
eab.
Lune
ſo qu
ſbtordioͦe
fepeum
kijdauue
,
Morz.
iſgtie
ſchantei
litin ſeip
ulbeni dbi
iillebor ſob
ilnlris e⸗
brpe N
lbogon.
ſpnog ſfie
iot ibern
tniino he
toenſän.
Ntſee lei⸗
lulſwcl
1
Uz⸗
lntni,
in hno
itctünol
Mons
ſbus, n

öcel

ſſeint

ftetnobe
tunebü,
r lben

inn
lpin⸗

i Eſe⸗

(luip
innſi
wipmug

Ga A
anbens

ngee ou
ſuſduone
nälg
lfiolſi
ior Alidl
enccptone,
goͦc i.
hͤiſt
Menenchei
6 folenn
Fiſchl⸗

cupciſp

tttde

zine il⸗
io ed denn
e.
colooſe
ngrot
ai cchec

Gftſ
ont

rtumns, 4
blanonetl

alus tnat
Lofſenn an.
Adenn
6onngt

loſtfttt

icrlaißſi .

aan

lnolctiſ

“ l

unl ni

6 † Yobligatũ. ut hec negatio deteꝛminet nerbum liberaſti.
Accepuilatõe.ſic ẽt hʒ ſieri ꝑ nouatõʒ ſupꝑ ↄciu iuriſgẽtiũ

yt. j.ti.i.l. ſi.ſed qꝗd ſi ꝑ erroꝛẽ liberaſti eũ ꝑ acceptilatõʒ ñ ne ſub
lata ẽ pꝛioꝛ oblatio N. vtiq;.ſed tñ agere põt ↄdi.ſine cã.vt ſe re
ponat ĩ obligatõʒ.ul ſi debuũ ligdum ⁊ pux eꝛatut ſtati ſoluat.

ut. ff. de ↄdi.ob.c.
ſiꝗs accepto tule
rit. ⁊.ff. de pac.l. ſi
cum te ⁊.ff.de iur
do.l.licet.
g Scripſiſti. ſperã

do uel errando.

h Non potuit. niſi

In auten. de ſideiuſ.S.quod aũt.
coll. pꝛima.

CO& h. b Oc niſi dẽbitoꝛ in
pecunia uel in alia re mobili ſolue
re nequeat.tunc enim res immobil

tacuẽt p. xxx. dieſ quam debitoꝛ habet meliòꝛeʒ ſol
