k⸗ nunciaſſe ſucceſſioni abinteſtato quum ignoꝛauit teſtamentuʒ va .ff. e. l.i.. fi. nec tamen fiet pꝛeiudicium cauſe filie. ſiue perdat mater. vt.
nni lere. vt. ff. de inof te.l.mater.niſi ignoꝛaſſʒ ius.vt.ff.ſi quid ĩ fꝛau. de libe. c ã.l.ſi.ſiue vincat.vt.e.l.iij..ſi mater.nec ob.l.i.in fi.quia nec ſẽ
nra⸗ pa. ſi patronus in pꝛin. ⁊ de bo.liber. paul. . . patrono..ff. de tentia contra matrem data nocet filio.ſed contꝛa ſeipſum dato. Itẽ nun
i pe. here.l. legitima. Item nõ.ꝙ hos gradus ſic cõputant quidaʒ. quid carbonianum cum oꝛdinaria bo.poſ. datur. . non vt. ff.e. ſi ĩpu⸗

mnnmz,
odet
DNungt

inimn⸗ tes ſunt in pꝛimo gradu matris ſue vel patri anie.in ſecundo pa non.vt bo.poſ.iure.ſed carboniani tantum.
ſſen nie. in tertio filio pꝛoauie.i.fratri auie.in quarto ergo iſti nepoti ĩ n c Alrrbonianum.i.cõmodum edicti carboniani.
nnog vv. vt patet inſti.de gra. .i.ij.⁊.iij.⁊.iiij.⁊.v.ſi queras qr̃ pꝛoauiã o In qubitato.ſubaudi ex partu dico nato.
Nin, numero. ty. eo. qꝛ ſemper eſt eundem ⁊ recurrendum ad perſonã p Matrimonio.ſ.nato vel dic exiſtente.
hulii in qua vnum fuerunt.vt.ff. de gradi.l.iuriſconſultus pꝛope pꝛi. q Defertur vſq; ad annum vt omnes bo.poſ.vt.ff.e.l.iij.S.miſſum.ſʒ ſi
eciüx c De carboniano edicto.dictum eſt de bo.poſ.que tribnunt ins hec pꝛobentur.ſ.matrĩionium indubitatum ⁊ partum ſub legitimis pſo
hub in pꝛopꝛietate nunc dẽ his que in poſſeſſione tantuʒ. vt.ff.ne vis nis cuſtodituʒ eſſe.de quibus dicitur.ff. de venire inſpi.l.i.S.ð inſpiciẽ
ole⸗ fi. ei.l. pe. . ſi. . pe. .ff. eo.l. pe.⁊ dicitur carbonianum a carbone do.⁊ ꝙ ſit legitima ſucceſſio. i. ꝙ ſint legitimi ſucceſſões.i.ſilij legitimi.ſʒ
L pretore.accurſius ꝙ ſequitur ex duobus pꝛimis non habet carbo. quũ poſſit adire ⁊ pete
d ſ A tibi loquitur impera.matri pꝛo filio impubere ſuppli re ſuo iure.ſicut ſi eſſet inſtitutus.vt.ff.e.quum ſine in pꝛin.ſed ſubaudi
canti. ⁊ dic caſum ſecundum Jo. ꝙimpubes poſſidebat in omnibus ſummatim vel ſemiplene. vt. ff. e.l.iij. F. cae vel quod dicit ðᷣ
ttian. ⁊ aduerſarij eius pꝛoponebant pe.here.iſte impubes di partu cuſtodiendo.ideo dicit. quia ſi mulier ventrem cuſtodiri paſſa ñ
nn cebat ſe heredem illi replicabant eum ſeruum quantuʒ eſt pꝛo bo ſuerit denegat᷑ partui carboĩana.vt.fl. de vẽtre ĩſpici.l . ſi cui n. edẽʒ
nis hoc non pfñt. quia pꝛemature.i.nimis cito petunt.nam que/ t. Defeꝛtur.ſ.puero.⁊ hoc dico partu.⁊c̃.
ung ſtio ſeruitutis in tempus pupertatis differtur.⁊ ſic exponitur.ff. ſNouus.ſ.pꝛeſumptiue.
lock de col. bo.l. i.. ſi impubere.⁊ ꝙ dicit vendicat.ſ.retinendo.vel ſe Alie nis.ſi patet eum non filium.nec repetuntur ſi umptus. t.f. ſi muliẽ
linß cundum al.dic caſum ꝙ mater nomine filij agebat pe. here. alijs ventris nomine.l.i..S.intereſſe.⁊.ff.de inof.teſ.l.qui de inofficioſo.ſic.⁊
Hont poſſidentibus illi excipiebant eum ſeruum ⁊ impera.ei conſuluit .ff. de pe.here.heres furioſi..ſed ⁊ ſi quiild.
vt petat tantum poſſeſſionem ex hoc edicto ⁊ non pꝛematuret in t Vnge vir. deficientibus pꝛedictis datur hec.vt.j ec. ti. l.. in fi.
petitoꝛio.quia graue eſſet ei pꝛobare pꝛopter filij debilitateʒ ⁊ ad u m Arritus ⁊ vx.ſ.ſi matrimonium eſt tempoꝛe moꝛtlis. yt bic. ⁊. ff. e
ſord uerſarioꝛum potentiam.ſed huic poſitioni eſt contra.S.de oꝛ.iuẽ. l. i. F. vt ãt.
Gbe l.i.quia ibi agit impubes ⁊ occaſione ſtatus non diferiur.ſʒ dic x Abinteſtato.vt.ff.e.l.i.ĩ fi. Pꝛo antig iure. c. ff. e.l. i.
an ꝙ ibi expediebat ei non diferri. vel ibi poſſeſſoꝛio. hic petitoꝛio.ł y Nãtł lima ex pte pr̃is.nãl ex ꝑte mĩis.ſʒ fallit ĩ cãu.ſ.ĩ ſocio liberalitatʒ
nt ſolue vt ibi. ipiał ꝗ vxoꝛẽ excludit ĩ illa libeꝛalitate.vt.j.ſi ſoci⸗ ipial libeꝛalitatis ſi⸗
Mdd e Filio. vt quia tu ancilla ⁊ filius tuus ſernus dicitur vel ſpuꝛius. ne. here.l. i. li. x.
nun ⁊ dic ꝙ filius nec fuit inſtitutus nec exheredatus.quia tunc ceſſa 3 Exclſo. ꝑpꝑ vxoꝛẽ vt h. It p quoſdã aliol fiſ excklii 8 gb⸗ cꝛ. j. ð hẽ.
eii ret carbonianum. vt. ff. e. l. cum ſine. eſt ratio.qꝛ inſtitutus habʒ ðᷣcuꝛ.ꝑ totũ t.vxoꝛ ãt p illos non excluditur.ſic ergo nõ. vxoꝛem ſe ucces
u ſecundum ta. exheredatus iuſte repellitur. vt. ff. e. l.i. . pompo. re alijs deſicientibus. Itemi in alio caſu vir ſuccedit vxoꝛi ſue cũ filijs eü
en fMouetur qõ.ſ.in modum replicationis Fm pꝛimum vel excep dẽ emancipatis in virilẽ vſũf. ut.j.ð bo. ma.l. ij. Itẽ ĩ tertio cãu ð q við
tionis ſecundum alium. Aũt.preterea. ⁊c. quam hic lege.

iſti duo nepotes ſunt in gradu ſecundo.auia in tertio frater auie
in quarto filius fratris auie in quinto.ſed hoc ſtare non poteſt.

quia gradus qui eſt inter duos nepotes.hic cõputandus non ẽ.

alij dixeꝛũt ꝙ loquit᷑ de nepote fratris.tu ergo ↄputa ꝙ iſti nepo

g Patris.ſecus ſi de matris vel alterius vel mee femine quum ilł

bes in fi.ſed ) videtur.vt.ff.e.l.iij..miſſum.iĩ ĩfi. . lſed..ibi dicit opoꝛ
tebit oꝛdinarie petere qui carbonianam petit ? nõ dicit opoꝛtet vel opoꝛ
tebit dico.ſi bo.poſ.petere volet.ſed nõne etiam qui carbonianuʒ habʒ
tantuʒ debita exigit. vt. ff. e.l. pe. . ſic ſoꝛte a volentibus non innilis.

a p Reterea. dote. aut donatione pꝛopteꝛ nup.vt in aut.de exhi.

C. quoniam colla.iiij.vnde ſumitur hec aut.vſq; illuc ſuecedit vnde.⁊c᷑. ges determinantur per ueteres.vt. fl. de le. ſe.con.non eſt nonũ ufn
Item ⁊ in fi.abinde imputabitur aut᷑.c.reliqua ſumitur.vt li.ma.⁊ au. ⁊.l.ſe. Item quia huiuſmodi donationes capiunt vim relicti cuʒ Zuun
S. quia vero colla.viij.nec ob.ꝙ in dicta aut.vt li.ma.⁊ a.diſtinguit vi moꝛte etiam conſirmantur ideoq; habet locum falci. vt ar. j.ad.l. mnüf
ꝛum ab vxoꝛe.qꝛ coꝛigitur in hoc per aut.vt fra.ſi.S.ſin. “ fal.l.p.ex quibus non ſit collatio.vt..e.l. a patre.ſed huic wn. ſu
a Locuples.quis dicitur locuples.ꝶ.meta ẽ quinquaginta aureoꝛum. M. ꝙ nõ ẽ relictum.licet habeat vim relicti.io at.⁊. M. 2 pla. nnnan
vt. ff. de accuſa.non nulli dicunt etiam dona Gndun
vel centum aureoꝛum. vt S ta ſimpliciter con⸗ ledel
inſti. ðe ſucceſ.li.S.ſi quiſ monium ſit ſine dote coniunx au Mypr Alex. a. Heuterie. ferri pꝛopter gene⸗ onpo
vel uerius iudicatur quiſ tem pꝛemoꝛiens locuplẽs ſit ſuper AMancipatos liberos ralia verba buius Uun
locuples uel non of.ind. ſtes uero laboret inopia ſuccedit teſtamẽto heꝛedes ſcrip aut. ⁊ ar. ff. de alea lomo⸗
nt ar. S. de epiſ.au.l. tã ð una cuʒ liberis comunibus alteri tos ⁊ ex eo ſucceſſioneʒ to. l.i. . ij. Item ſi manen
mentis. uſue matrimònij in quartaʒ ſi tres obtinentẽs a patre donata ſtatrib diſtinguit hec lex. nene
b Matrimonij.qnia uo ſint uel paucioꝛes quod ſi plures conſferre non opòꝛtere ſi pater ut ergo nec nos.yvt. ff Gnli
cabuntur ad heꝛeditateʒ ſint in uirileʒ poꝛtionem ut tamen hoc ſiat ſupꝛemis iudicijs non ca de publi.l. de pᷣcio ſondr
patris nna cum nouerca. eiuſdẽ mat:imonij liberis ſi extent uit manitfeſti iuris eſt. IItem quuz dos qᷓ helog
cMon extantibus 1330 rrolnaknlein . nci s ueto non de patris boniſ di cpns
ſi liberi non extant. ſed a extantibus uel ſi nullos habuerit . ,S ſceſſit conſeratur. ſoncon
ſcendentes..idem ob· potietur etiam dominio imputabi In druten de n len e ſcilil Fills vt.f. ad.l.fal.l pat ilie
uandum ſecundum. H. tur autem ⁊ legatum in talem por quocq. collanone tertia. ⁊ de col. do. l. finag. 14
Iteʒ quid ſi nullus ne lionem. xix. CR. e X teſtamẽtò ab magis vonatio
, enaentivnt ne delcen inteſtato Eella gotie 7 alioruʒ da remanſit in bonis Pen
entium. gndeo. voca 1 torum collatio:ita demuʒ ſi parẽs conferenda ẽ.⁊ ſm boron
uxoꝛ in totũ excluſis trãſ e rep udiandã bononuʒ poſſel hoc deſignat expꝛeſſim. zuß hac conecta eſt lex Pon
nerſalib pm. B. ſz pla. Z one. S Dẽ.a. Pꝛio. antiqua que dicit Pobee
d De repu.bo.poſ. dixit Mypr Dio.?⁊ Max. aa. The. pier inteſtatus deceſſit ſimplicem donatõ Mn
de acquirenda. nũc de re NVWancipatus repudia relictis duobus filijs ⁊ filia nem non conferri brenn
pu.⁊ nõ.ꝙ edictalis ꝛpnu/⸗ ta bonoruʒ poſſeſſione cuius nomine dotem pꝛomiſſerat niſi in caſibo.xt.j. bon
diari põt.⁊ ſic loquitur.j abſetie pꝛoni cãe uelam̃ portiones heꝛeditatis eque ſunt ⁊ .e. l. pe. ſopen
.l.pꝛo xi.decretalis ñ nec to rurſus ad eãdem redire queſtio dos nihilominus ita conferenna o ſ Ipateꝛ eqᷓ nit⸗
ante decretum. quia ñ ha nem fruſtra conatur. “ eſt ut pꝛo poꝛtionibus fratres eiꝰ a ideſt. equa i⸗
betur nec ante nec p ſicut Dẽ.aa.⁊.cc. Theo. neceſſitate pꝛeſtande cius dot᷑ libẽ les. . tion
nec hereditas.vt. ff.ð ſu. Yliò delataʒ bonorum poſ rentur. p Pꝛo poꝛtionib tſ⸗
.e.l.i.S. decretalis.⁊.j.ðe ſeſſionem patri ad fraudem Dem. a. Alex. .ſ. duabus cũ ſint Aun
repu.here.l.ſicut. filij repudiare non licet. xx. Actum dotali inſtrumento uo fratres. ? dot
e e Mancipatus. compꝛehenſum Btconlrni obligatio inter he
patroni.vt. ð. ð iiI. ote que in matrimonio colloca redes diuiditur.yt
poſtu.l. velamẽ De collationibus. bat᷑ nullu ad bõa paterna regrefũů ..ſi cer. pe.l.i. noi
to.fallit in fiſco.vt.ff.ð iu ”Ml q Eius ſoꝛoꝛis habe
re fil.l.ſi fifꝰ pꝛopter ad r Eius dotis. lon
uocatum tamen datur dillatio.vt.ff. ex qui.cau. ma.l.ait pꝛetoꝛ in ſi. ſ Liberentur.nam quum petitur conferri dos nec hoc ſieri poſſit nanir
f Nio delatam. ex linea materna.⁊ ſic habet locum hec lex etiaʒ a quia non habet eam facit eos liberari.vel cauet de idemnitate qñ o
apud Inſtinianum anteq; fieret.l.fi.j.ðe bo.que li.per.l.j.de ſoluta non eſt. vt hic. .ff/ de col. do.l.i.F. pe. . ff. la. her.l. ſi filia. ſckf⸗
bo.ma.l.i.ij.⁊.iij.per.l.antepe.conſtat ꝙ locum habet in qualibet here ſed ſi eſſet ſoluta. tanto minus acciperet. vt. .e. l. dot. nlei
ditate filio delata. niſi occaſione patris. vt.̈ ff. de vul. ſub.l. ſed ſi plures. t p Arctum contenta. ſ. mulier. H ſien
in arrogato. Item nõ.ſecus in ſeruo eſſe q; hic dicatur in filio.vt.ff. de u Imp:obatur quia eſt de futura ſucceſſione. ꝙ ſiue ſit de Cun
ſuc. e. l.i. .. per ſeruum. ⁊ de le.i.ſeruo ⁊ econtra filius non repudiat ĩ pꝛe ſuccedendo ſiue de non ſuccedendo non valet.vt..de pac.pactũ ſitri
iudicium patriſ.vt. d.l.i.?⁊ ð bo. que li.l.fi. licet taciturnitas filij patri ob- 7.l. fi.⁊ de inof.te.l.ſi quando.S.i.⁊ de ſuis ⁊.le.l.fi.ſʒquid ſi in üne
ſit. ſi eum certioꝛaꝛe potuit.vt.ff.quis oꝛ.in bo.poſ.ſernetur.l.ſfi.⁊ facit.ff rauit.ꝶ.ſecundm. M. tenet. tu dic contra. vt. S. de le.⁊ ↄ.ñ dubiũ we
de bo. poſ.tutoꝛ.⁊ de acqui.here.is qui.S.i. in fi.⁊ de nup.aut᷑.ꝙ eis. Item quid ſi cum vxoꝛe mea faciaʒ pac . nis
g De col. quia inter bo.poſ.habet locum collatio.nunc de ea dicit. tum.vt ex ea nati non ſuccedant.dicunt quidam vt Pil.valere g ð
h e Mancipatos. idem ſi eſſent in poteſtate. .l. Frederici imperatoꝛis.l.imperialem..fi.tu dic contra.vt. .ð nd
i Scriptos.cum alijs in poteſtate conſtitutis. tranſ.l.tranſactio. Item opponitur cum valeat pactum.vt pateꝛ fi N
K Obtinentes. idem eſſet ſi quum poſſent ex teſtamento ſuccedere lio non ſuccedat. vt. ff. ſi a parente.l.i.S. ſi vel parẽs que ẽ ecõtra i
erroꝛe ſucceſſerint ab inteſtato.vt.ff. de col. do.l.filius eman.circa pain. qʒ⁊ hic nõ.ſo.nõ ita debetur patri ſilij hereditas.ᷣ ſicut patris filio
lNon opoꝛtere.nõ.non fieri.col.iure antiqno ſi teſtatus decedit quis. vt.ff. de inof.te.nam ⁊ ſi·vel dic pater per pactũ admittebat᷑.ſ.ſi õᷣc li
yt hic. ⁊.j.e.filie.⁊.l.filiam.ſed contra.ff.de inof.te.l.ſi non moꝛtis.ij.vK⸗ ta ſiducia emanciparet.ſic ⁊ per ↄꝛium pactum repellitur.vt inſti. „
vbi etiam ex teſtamento fit colla.ſo.licet in.i.ꝶ.loquitur qñ teſ.decedit de le. ag. ſuc. S.fi. vel verius ibi non vi pacti repellitur ſed ꝙ deli⸗ 1
in ſecundo tamen mutat caſum.ſ.quando inteſtatus. Item hoc iure ve/ quit accipiendo pꝛecium emancipationis.vt ar.ð.de ope.li.l.ſi qᷓ e
teri. Sequitur aut.ex teſtamento qᷓ; hiclge S=WèG X Lonferre.tam pꝛofecticiam q; aduenticiam ſuis.ſed emancipa/ an
m e vᷣteſtamento.ſubaudi.⁊ ab inteſtato ſi nõ habes h̊ vt h̊ in coꝛ. tis pꝛofecticiam tantum.vt.j.l.pꝛoxi. dDd
huius auten. l y ſ AIlie. abinteſtato.ſed quid ſi pro parte teſtamentum infir/ tio
n Batoꝛum.non ſimplicit᷑. ſed ob cãm pur.dotis ⁊ donationis pꝛopt metur. dic ꝙ ceſſat collatio ac ſi teneret in totum. vt. ff. de üi
nupt.⁊ cauſa militie.ſed donatio ſunplex non confertur.ſicut nec olim. col. do.l.pater filium. d6
vt.j.e.l.pe.niſi in tribus caſibus.pꝛimus cum vni ſilio donauerit inter 3 Del contra.ſi hec eſt bona diuiſio ergo non ſuccedit ab inteſta⸗ tin
viuos. alteri ob cãm ne emergat inequalitas fit collatio. vt in. d.l.j. eo. to. quia ſuccedit per contrata. ſed contra. . e.l. ſed liberis.ſed dçice „ b
l.pe.ſecũdus quando pater hoc expꝛeſſit. vt. ð.ð de inof. te.ſi quando.S. de iure ciuili non ſuccedit ab inteſtato.ſed iure pꝛetoꝛio ſic. vkdic H ſ
fi. tertius qñ dedit ei vt filio ſiue vt habeat in peculio pꝛofecticio.vt.j.e. hic hoc ſolum voluit diuidere ſine nullo facto teſ.⁊ ſic pꝛopꝛie ſiñ 4
ſi donationem. ſi vero in emancipatum eſſet collata non confertur etiaʒ aliquo facto ſed annihilato per ↄ ta.non confert vt ſi cõmiſſio ab 4
iubente patre quia tenuit a pꝛincipio donatio.vt.5S.de ĩof.do.l. ſi pateꝛ altero edicto inſtitutus admittatur per 5 ta. ⁊ nihil habet plus qᷓ; MMD

⁊ hoc ſecundum.b.⁊ aʒ.⁊ pi.⁊ lot. bar. ⁊ pꝛo eis etiam ſacit ꝙ nouele ¶Qinure inſtitutionis haberet. vt. ff. ð col. do. ſi fllia fuerit. ? de cõtra.

PE

ta. fllium. F. hoc conſequens.

ta. vt. ff. de euic. l. pater filie. vel quia pater idemq; filius pꝛo ſllia ſua aliqᷓ
u A Aduenticiam. boc ꝙ de aduenticia dicit conigitur. e,l.fin. pfi

dederat in dotem.vt.ff.de collationibus.do.il.f.in fi.

ma aũt pars huius legis conigitur per aut.ex teſtamento ſ Debentur. quum omnia queſiia in vita patnis conſerat vt hac.l.debʒ
e b ¶ Non ſunt. vt nepotibus ex filia qui nec ſui ſunt nec emancipati trabi es alienum quum nil videatur haberi niſi ere alieno deducto. vt.
nn emancipati autem non coguntur.et.j.e.l.ſi emancipatis.p.qx. ſe .ff.de verbo.ſigni.l.ſubſignatum. .i. Iem excipe caſtrenſe vel quaſi . yt
in, cundum quoſdaʒ ſ.e. flle. alluc in his que
tnge⸗ ⁊ ſic dictum boec a pabeft iuri „ „ . poſt moꝛtem patris que-
nis compoſitoꝛib' ad/ abert iuris auctoritate impꝛoba iuris ſit ⁊ legitime eſt etatis ⁊ quũ ſita ſunt. vt.. e.l. nec ema
r ditum. vel dic ꝙ lʒ tur nec inteſtato patri ſuccedere ſi mater obtulerit dotem ⁊ quum pꝛ cipati. Iteʒ quod dicit ð
Ri alio modo confeꝛa lia hac ratione pꝛohibetur: Sane ei conſentit agent: his ceſſantibuſ bentur ⁊ quod dicit fue⸗
i tur emancipatj doſ dotem quam accepit fratribus ꝗĩ ſolam actionem licet inanem con runt dic re vel ſpe. vt. ff. e
at tamen confertur ſe poteſtate manſeẽĩt conferre debet. ferens partem ex hereditate feret. l. ij. F. ſed ſi ſub conditio
ln cundũ Pi. tu dic Mpr „Boꝛ. a. MWai. Hec obſeruantur ubicũq; colla ne. ?. F. id quod. ?. F. ills
ne⸗ ſecunduz Jo. 1 az. Iliẽ dotem in medium con tionis ratio emergit etiam ſi a uaia t f¶ Iliam. iuris eſt iu
tit hic logtur de emã ferre cogantur ſi uel ab inte ſit ſucceſſio.hec aut uera ſunt quũ re iſto. vt. . e. l.l.
cipatis. licet ĩteꝛ ſe ſtato ſuccedant uel còntra tabulaſ dos parua eſt ſed dotem magnaz ff. ſami.herci.pomponi
F non conferant. vt. petant nec dubium eſt pꝛoſecticiã que conferri ſperatur inuito patꝛe philadelphus ⁊.. cõmu
.qd.l.ſi emancipati. ſeu äduenticiam dotem a patre da lilia exigere poteſt. Bem. a. Clau. nia vtriuſq; iudic.l. illud
* d Ottis. tibi tam uel conſtitutam fratribus qui Ademum ab emancipatis circa pꝛin. .ff. de col. do.
hinn filie. in poteſtate ſuert conferendaʒ eſſe fratribus his qui manſerüt . H.ii..in pꝛinci.ſed contra
dnd d Patris ſubaudi 3J82 enim qui in familia defücti in poteſtate conferri ↄſueuert que ff. e.ti.de col.do.l.ĩ adop
ditf, bonoꝛum. non ſunt pꝛofecticiam tantummo/ in boĩs eoꝝ fueit eo tempoꝛe quo tionem vbi etiam inſtitu
llcke e ¶ ᷑Potueris. ſic er do dotem poſt uarias prudentiuʒ pateꝛ ſati munuſ impleuit excepti ta ↄfert ſo.ibi erat ĩ adop
ud go hec mlier totaʒ opiniones conferri placuit. his uidelicet que ab ipſis alijs dẽ tionem. data ⁊ ſic non e/
ſaniͤ dotem ſuo pericu/⸗ Dem. a. Alexan. bent Mpr. Phi. a. Thaurianie rat in poteſtate naturalis
nin lo retinebit q tam Otis quidm petitio per/ JIliam teſtamento patris in patꝛis a quo ſuit inſtituta
lyt locum habet. ſ. qð ſeuerante matrimonio tibi ſtitutam heredem fratribuſ hec erat in ius poteſtate
ſuo peꝛiculo ſiue p non competebat quamuis enim hiſdẽq; coheredibus dotem con ſed hoc non valet quia ñ
Ulne⸗ viri ⁊cẽ. ⁊ nõ.qꝙ ĩ le eam inteſtato patre defuncto frati ferre non opoꝛtere niſi pater hoc eſt differentia inter ſuam
Kenn gato in diem vel 2 conferre debueras non tamen eo ipſum ſpecialiter ðᷣſignauit:explo ⁊ emancipatam quo ad
ditionali ẽ ſecus. nomine aduerſus maritum tibi ac rati iuris eſt. dotis collationem. Dic
Ntond vt. ff. e.l.i. Fillud. tio potuit eſſe:quum eo minus in Mpr. Hio.⁊ Ma.aa.Calippo. ergo quod ibi filia inſti
ciſ Autentica. partem tibi delate ſucceſſionis pᷣ Jſoꝛoꝛ tua in patronoꝛum tuta expugnauit titu. per
N fq Voc locũ tris auferre potueris. . bonoꝛum diuiſione te fefel contra tabu.pꝛopter freʒ
hrte hec aut᷑.di lit:ꝛnec dotẽ quã acceperat a patre pꝛeteritum committenteʒ
alrtt cit in quat In auten. de equalitate doti. Kil⸗ ueſtro inteſtato diem functo cõtu edictum.⁊ plus habet nẽ
li tuoꝛ caſibus locuʒ lud quoqʒ colla.ſeptima. lit:pꝛeſes pꝛouincie examiatis Paꝛ quam ex inſtitutione.vt.
ns habere legeʒ codi tium allegationibus cũ bonis do .ff. e. ti. l.ij. vel ibi fuit in
b. cis. pꝛimↄ quãdo LCOOM. q Yod locum habz tem confſundi iubebit: ? ꝙ deduc ſtituta non a patre. ſʒ ab
poſſt maritus eſt ſoluen ſiue pars uiri ſit idoneà ſiue mulie ta rationę plus apud eaʒ eſſe aĩad extraneo. vnde heꝛedita
ef do. Ieʒ ſeundus ri poſſit imputari qr marito ad in uerterit reſtitui tibi iubebit.idẽ ẽ ⁊ tem ⁊ doteʒ confert. ⁊ nõ
ſiſiig. ſi eſt ñ ſoluendo ſʒ opiã uergẽnte ex lege Juſtiniani e ſi arbitro dato diuiſio celebꝛata ẽ. ꝙ ius huius.l.coꝛigitur
mlieri põt imputa tiam conſtante matrimonio non e Jeman Pẽ.aa.⁊.cc.Dur. poglie ꝑ aũt.s.e.l.i.poĩtã
ri quare non egit xegerit dotem ei liceẽt:⁊ quũ ſui cipati utriq; a patre fuiſtis: u ſ Jſoꝛoꝛ. diuiſione
eſtoe quum potuit quia ſine iudice fca.vt
i ſui iuris ⁊ etatis le ä differat a ſequẽti ĩ q; ẽ ið
i gitime. tertius quando non conſentiente patre poteſt agere. vt qꝛ x KReſtitui nam imperitia coheredis iuriſdictionis. ideſt iuris vbi fiat
t dos a matre vel extraneo fuit data. vt ab ano materno ⁊ de eius collatio.ſoꝛmam mutare non poteſt. vt.ff. famil. herci.l.ſi filia in pꝛinci.
ae bonis ſiue ſucc eſſione tractatur.ſed foꝛe immo hic exigituꝛ cõſẽ ⁊ de pac.l.tres fratres. Iem ex eo quod dicit iubebit nõ.officio iudicis
eh ſus.quartus cum dos eſt ampla.vel dic duo ſunt caſus.ſed ſecũ quem compelli ad collationem directe.vt hic. ⁊.ff.de col.do.l.i.in pꝛin.
z5 dus diuiditur in quattuoꝛ. . ſecundum aʒo.vel dic ſecundum. H.non eſſe neceſſarium. nam cum de
teſ Idonea.alias non.vt. fl. de col. do. l. . cum dos. negentur actiones hereditarie non conferenti. vt. j. e. l. poſthumo in fin.
h Aergente. in coꝛ. eſt male inchoante vti ſubſtantia ſua ideo large accipe.vt.ff.de dolo.l.⁊ eleganter in pꝛin. vnde ſi non co nfe
ſlo i Juſtiniani. que eſt. ð.de iure do. l. vbi.⁊.l. in rebus. rat qui debet conferre. poterunt vendicari que plus iuſto ſunt apð eam.
iz K Licet. ſcllicet exigere dotem. dic quum.i.quando ſicut ſi nulla diuiſt io facta eſſet. . . . HMM3
iſa lEtatis.xxv.an.alias in iudicio ẽẽ non põt.vt.ð.ᷣqui legi. p.l.ij. y Arbitro. quia ⁊T tuncres non diuiſe diuiduntur. ſed tamen ſoluit penã
d⸗ m Mater. retenta eadem poſitione vergente ad inopiam viro.nã quia contra ſententiam arbitri venit.⁊ ſic eſt idem ſed non per omia idẽ
⸗ nec patris coſenſus exigitur quum non ſit pꝛofecticia.nec matris cum ſuperioꝛi caſu in nullam incidit penam. vel dic ſi dolus aduerſanij
h quum non ſit in po teſtate ⁊ caue quia de ſucceſſione matris agit᷑ interfuit non committi penam cum effectu.vt.S.de arbi.l. arbitroꝛum.⁊
vt in coꝛ.in pꝛin.⁊ in ſi.⁊.j.e.vt liberis. .ff. de iudi.l.ſi pꝛetoꝛ.⁊.ff. communia vtriuſq; iu.l.iij.potes etiam diceꝛe
R Conſentit. agenti. ſed quare ipſe pater non agit.vt.j.ðe bon.q; arbitrum ideſt delegatum a iudice.nam ⁊ tunc res non diuiſe diuidunt᷑.
li.l.ſi.. vbi autem que eſt contra.ſo.hic coꝛꝛigit.vel illa nõ negat non tamen contra ſententiam fiet.ff.fami.her.l.cum putarem.
ſi filio agenti poteſtatem.licet concedat patri.vel hic ſpeciale.vt poſ 3 HJemancipati.ceſſat.multo magis ſuus emancipato non confert
“ ſit agere filia fauoꝛe dotis.vt ar.ff.ſo.ma.l.i. vt hic innuit. ſed contra.õ.eo.l.filie.dic ergo quod emancipati
o Pis ceſſantibus.ſ.quia nec ẽ ſoluendo.vel mulieri poteſt culpa ſui ⁊ emancipati inter ſe conferũt pꝛoſfecticia tantum. vt.d.l.filie.⁊.ff. de
dr aſcribi.acurſius coniu gen.l.i..pe.ſed aduenticia non.vt hic.vel ꝙ ibi dicit de coniugẽ.
p Quum dos.hic ponit quartum caſum. ſcilicet emancipato nepoti conferendum intelligitur quod a ſuo patre nõ
ein q Magnam. magnam vel paruam intelligo ſecundum qualitateʒ auo fuerat emancipatus vel dic nepoti emancipato conferri ex perſona
perſonarum. ar. ff. de iure do. ſiue generaltter. ſui patris qui remanſit in poteſtate aui ⁊ cui fit emancipatus filius tene
6, r e A demum. fueꝛit. ſecus aũt ſi exiuer̃t de boĩs.vt quia euic batur conferre. Item ceſſat collatio vbi filius cum extraneo in ſtituitur.

.

b Judicium. de inhibenda collatione.vel dic teſtamentum ĩ ſcriptis. uu

E

vt. S.cõia vtriuſq; iu.l.fi.in. .ſin autem. “ .
a AVllum teſtamentum.quia tunc collatio non ſieret.vt.S.e.l.i.⁊ nõ.hac

.l.quod nullo te. acto habet locum collatio. nam leges veteres ñ loquũ

tur.de collatione facienda.niſi quando ſuccedebatur per contra ta.

dicium.ſ. nuncupatiuum
non aũt ſimpliciter accipi
as ꝙ quodlibet iudiciuʒ
impediat collationem.qꝛ
non codicillus.vt.j.e.l.ſi
liam.
VYeniente.in caſu etiam
ab inteſtato veniens non
conlert. vt.ff. de cõtra ta.
filium. . videamus.⁊.S.
⁊ hoc fit.⁊ dixi.ð.e.ſilie.⁊
l. filiam. ⁊ nõ.hac.l.qꝙ oli
⁊ hodie de collatione te
neatur emancipati ergo e

emancipatis non confeꝛt

etiam pꝛofecticia ſecundũ
aʒo.vt hac.l.i.te.idem in

his qui nec ſui nec eman

cipati ſunt.qꝛ ⁊ eadem ꝛa
tione nõ conferunt inter
ſe vt ex filia nepotes emã
cipati ſuis omnia confeĩt
vt hac.l..ſin autem.⁊.S.
e.l.ea demum. ⁊.j.e.l.nec
emancipati.ſui antẽ emã
cipatis confer̃t ſed nõ oĩa
qꝛ ñ aduenticia.ſed ꝓfec

ticia vt. S. e.l.filie..nʒ du

bium. Item ſui ſuis oĩa.
vt.d.l.filie. ⁊ hoc de iure
veteri.hodie idem in per
ſonis prio poſitis.ſ. emã
cipatis nec ob.aut᷑. que
dicit eſſe ſublatum ius e/⸗

mancipationis vt ĩ auf.ð

heꝛe.abinte..nullaʒ col.

.ix.quia illud ad ſuccedẽ
duʒ non quo ad confeꝛẽ
dum.nam ⁊ in alijs mul
tis etiam hodie remanẽt
differentie inter ſuos ⁊ e/
man. vt in expugnatione
teſtamenti.vt inſti.ðe ex
here.lib.in pꝛin.⁊.S.emã

collatio ceffſat. Sin autem ſftater

tuns in poteſtate patris moꝛtis tẽ
poꝛe fuerat: nec uullum teſtam̃tũ
relictum:uel nouiſſimum iudiciũ

communis patris:teq; emancipa/

tum pꝛobatum fuit ab inteſtato te
ad ſucceſſionem paternam uenièᷣn
tem ad collationem foꝛma perpe
tui edicti certo iure pꝛouocat.
Dem.aa.⁊.cc. Pirine.
Patrè uerbis pꝛecarijs in
codicillis relictuʒ extero iu
re capiens filia: ad collationeʒ do
tis urgeri non poteſt.
Dem.aa.⁊.cc. Artumie.
Oſthumo pꝛterito patris
teſtamentuʒ rumpenti: atq;
inteſtato ſuccedenti:emãcipatũ pe
tita bonoꝛum poſſeſſione conferr
debere bona ſua perpetuo edicto
cauetur:quum his etiaʒ qui ſui fu

turi ᷑ſſent:ſi uiuo patre nati fuiſſẽt

conferri debere manifeſte ſigniſica
tur:⁊ emancipatis ſi legi date col/
lationi non parcatur denegandas
actionẽs non eſt ambigui iuris.
Dem.aa.⁊.cc.BDilancie.
Iliẽ licet maneat in ſacris
ſi dotem non cònferat: quã
moꝛtis tempoꝛe cõmunis patris
habuit fratribus in eadeʒ familia
cònſtitutis:actiones hereditarias
denegari ſi ambiguitur.unde con
ſulte ac pro iuris ratione collatio
nem fratribus tuis quos in patꝛiſ
cõmunis mõtis tempoꝛe fuiſſe po
teſtate pꝛoponis offers. Quin au
têm fratres tui durantes ĩ familia
patris peculium ſi hoc nẽc caſtren
ſe nec rẽlictum eis doceatur: pꝛeci

Inturi.ſ. in poteſtate vt ⁊ inſti. de tutellis H. pe.

.

Alctiones. amplius ⁊ iudicis officio cogi põt vt.S.e.l.ſi ſoꝛoꝛ ſe
cundum Yo.nam paꝛum nocet denegari actiones quum iã hẽaet

partem ſuam. Item nõ.denegari actionem non conferenti.vt. ff.
de col.bo.l.i.S.ſiin duobus.⁊.j.l.pꝛoxi.in pꝛin.⁊.l.filiam.

h f Iile. in ſa⸗

cris.ſ.vĩcu
pnuʒ habere non poſſint ſed in di lis patrie poteſtas
uiſionẽ paterne ueniat hereditatis vt. ð. de of. preſi.l.
nec quicquam mutet penes quey .in ſi.eſt enim ine/⸗
res ex hoc pꝛoficiſcentes in eadeʒ ſtimabilis. vt. ff. de
cauſa durantes conſtitute reperiã l.i.filiuſfa. S. ſetun
tur:abſoluti manifeſtiq; iuris eft. dum vulgarem.

Dem.aa.⁊.cc.Antiſtie.
Idonation?᷑ tibi poſt mor
tem patris queſiſti fundum
ſoꝛoꝛ tua poꝛtionem eius uendica
re non poteſt. Nam ſi is filiefami.
cònſtitute tibi a patre donatus eſt
cum ſoroꝛe patri communi ſucce
dens eum pꝛecipuum habere con
tra iura poſtulas.
Dem.aa.⁊.cc. Stꝛatonice

i Conferat.ſ. accipi
endo minus ð he
reditate. vt.S.e.l.
k ¶Cöoſtitutis. emã

proſecticiam. vt. ð.
.e. l. filie in fi.
lBenegari.quia ?

maritus quondam tuus que befditas dini
abinteſtato patri ſuo heres ditur.i.fa.her.vt.O
extitit ei ⁊ poſthuma te editus ſuc .e. ſiliam. .

ceſſit:actionem heꝛeditariam ami

Eit: . ni m Quin autẽ. pꝛo
te filij ueſtri: quam hab uit patris

ſed vel ponitur ꝓ

ſui moꝛtis tempoꝛe dotem noncõ certe ꝙ conſtrue.
lerenti:denẽgari pꝛeſes non dubi n Neq; caſtrenſe.
tabit. lquaſi.vt.ff.ð col.
Dem. aa.cc. NPhill. bo.l.i..nec caſtrẽ
Ec emancipati poſt moꝛte,y ſe.idem hodie ĩ q
cõis patris q̃ſita cõferre co libet aduenticio.vt
guntur:ſed hec retinentes:eiꝰ bo j.e.l. fin.
na pꝛo hereditaria diuidunt poꝛ o Relic. vel quaſi.
tione. ÿlt ſi pater donauit
Dem. aa.⁊.cc. Sacrati. conferendo in eaʒ
Iliam cuʒ fratribus ſuiſ co ſupmum iudicium
heredibus ab inteſtato pr̃i vt nõ.j.l. pꝛoxima

ſuccedentem ultra relictuʒ codicll p Pon poſſint. nec

lis non conferentem dote:iudicio confertur pꝛofecti⸗
familie heꝛciſcunde nil poſſe conſe cium ſed diuidituꝛ
qui ſumma cum ratione placuit. vnde bene ſubijci
Mpr. Leo.eritrio.pᷣpᷣ. ſed in diuiſionem
Tlibèꝛis taʒ maſculini quã cc.⁊ ꝙ dicitur con
feminini ſexus:ſiue ſui iuꝛii ferri.i.in medium
reduci. ⁊ ſacit. ð.
ſa. her.l.certum.

cipatis enim ſola,ʒ

alia ðnegabituꝛ ei

cipati.⁊. F. noſtra.⁊ quintum ad acquiſitionem quum emancipatus pfi
non querat. vt. ẽ. de inof. do.l.ij. Item quo ad vocationem in ius.vt.ẽ.
de in ius vo.l.qui in poteſtate.alij vt.H.etiam quo ad collationem di

q Ex hoc.ſ.peꝛiculo.

r Durantes.i.neq; deperdite ſunt neq; dimminute.
ſ⸗ donatione.nõ põt.yvt.j.e.l.nec emancipati.

4

cunt non eſſe hodie differentiam inter ſuos ⁊ emancipatos p.d.aut.In
ſuis vero ⁊ ceteris.i.in nepotibus ex filia ⁊ ceterris qui cõferre dicunt vt
in aut᷑.q locum.⁊.j.e.vt liberis.verũ ẽ ꝙ aduenticia non conferuntur.
vt. .e.l.fi. Atem hodie ex teſtamento ⁊ ab inte.vt.s.aut᷑.ex teſtamento

Patre.extero.i.iuꝛe cuiuſdam extranei non vt habetur vłbono

rum poſſeſ.vnde nota neminem conferre niſi ĩ vniuerſuʒ ius ſuc
cedat.vt.j.e.filiam.in caſu tamen lʒ filia capiat.non tamen confert dotẽ.
vtpote teſtatoꝛ vnum filium pꝛeterijt alterum inſtituit filie legatum dedit

nunc expugnato.t.ꝑ contra ta.habet filia legatum ⁊ vt filia.ſed ſi filia fu

erit ex minima parte inſtituta ⁊ illa contenta noluit petere contra ta.non
oneꝛatur collatione.vt.ff. de col. do.l.ſi fuerit.⁊ ẽ ratio.quia ex iudicio

patris habet.

Oſthumo.bo.poſ.ſ.vnde liber. Item conſtrue hanc litteram.

t Conſtitute.ĩmo idem eſt in emancipatis.vt.j.eo.l.vt libe⸗

ris in ſi.

u Poſtulas.ĩmo ſecundum ius.vt..fa.her.filie.que eſt contra.
ſo. hic donauit concedendo in peculium ibi in eam conferens ſu

pꝛemum iudicium velut extraneo.i.bene merito.ſi queras quali
ter ſcitur quando donatur bene merito.ʒ.ſi pꝛeceſſerint merita ꝗ

bus non interuenientibus non eſſet donatio.nec inſpecto ſi dixe

rit pater do.vt extraneo.vt.ff.dc caſtren.pe.l.caſtrenſe.⁊.l.ſi foꝝe
in prin.legis.nec tenet a pꝛinci.nec poſtea confirmatur in alijs ſic

vt hic.⁊.õ.de dona.inter virum.⁊ vx.l.donationes.quam diſtinc
tionem faciunt quidam in emancipato.ſed qũo quũ peculiuʒ ha

bere non poſſit vt.õ.de inoſ.te.l.fi.in fi.dicam ergo id quod lex

j. e. liberis in ſi. Iteʒ contra.S.de inoſ.do.l.ſi pater vel dic modo

Item nõ. ꝙ non põt huic poſthumo obijci ꝙ non erat in rebus
bumanis tempore moꝛtis patris.quuʒ pꝛo nato habeatur. vt.ff. de ſta.
po.,i.qui in vtero.ſed ſi moꝛtuus naſcitur non nocet.vt.ff. de ver. ſigni.

Al.qui moꝛtui poꝛro anteq; naſcatur ei non confertur licet in poſ. canſa

ventris mittatur. vt. ff. de col. bo.l.fi.⁊.ff. e.l.i.

⁊ ſacit.fſ.de rei ven.l.emptoꝛin fine.

x ſ AIjmaritus abinteſtato.quid ſi per contra ta. idem.vt. ff

e..il.i.S.ibidem.⁊.l.pꝛetoꝛ.i.t.

y Amite.i.ſoꝛoꝛi matri tue.⁊ accipe.õ. dotem non conferenti.
Denegari.q.dicat. amita non ſolum fratri ſuo.ſed etiam heredi

unm
3

1
tnpe
ficode

(de
ſluett
udenun
ſib⸗
v

ſ.
ſrip⸗

ſcufo
1 1
1
doſchi⸗
Pein
etatus
labic
Gnte odl
leneſt
ſtfdee
ſod ela
leinech
deegvi
ucts
Gave⸗
nanpe
elined
Aſert⸗
pol
Neldua
lerti
nod⸗
leſtam⸗
kadito⸗
duspol
lidet
Ainpn
bicth
amncoll
Porlae
Falad
niſtf
600
4 lenn
de
crct
Clqnie
tiinis
lunle
Neipo.
uoni⸗
Drech
den⸗
Pdir
Thoe
leem
gueg
1no
die
cann
le de
ntic
aͤhan
un

4 * 2 „ 83 —

lene eius conferte debet. vt.f. e. l.eum emancipati in pin. olim emancſpatus omnia que babebat tempoꝛemortis patris debebat
hübin n Ec emancipati nedum ſui.vt..e.l.ſi donatione in pꝛin. conſerre.vt.s.e.ea demum.hodie per Leonem non confert niſi donata
iee . ⁊ dic queſita quocunq; modo puta legata ⁊ tũc relicta qñ a patre tempoꝛe emancipationis vel poſtea.ergo aliunde queſita nonↄ
* erat in poteſtate ſub condi.que conditio extat poſt moꝛtẽ patris ferret a contrario ſenſu legis.hoc tamen dicere non placet. nec Leo hoc
nt ht. ff. eodem.l.pꝛetoꝛ.⁊.l.ij.id quoq; ſecus in ſtipulatione. vt. vetat.vnde dicit.⁊ quarto pro tenoꝛe pꝛecedentium leguʒ..e.l.ea demũ
aſi⸗ ff. de verbo. obli. vt vndecunq; queſita con
itt ſi filius ⁊ facit.ð.e. . . . ferantur ſed per aut..ex te
ſol ea demum. ⁊. ffl. ll lel in poteſtate conſtitutis:quocũ cum:⁊ imperiale reſcriptum ſui iu ſtamento tantum a patre
ini .i. F. ſi ab emãcipa qʒ iure inteſtate ſucceſſionis.i.aut ris effecti fuerint ad ſimilitudineʒ data.
ſe to. ⁊...ſi ab ipſo. teſtamento penitus non condito: ceteroꝛum qui emancipati ex ànti i Ab eiſdem. ſecus ſi ab a
ſen b Iliam cum uel ſi factuʒ fuerit contra ta. bono quo iure ſunt ſibi collationes face lijs. accur.
Nn. fratribus. rum boſ.petita: uel inofficioſi que re iubemus compelli.ſecundũ ea k IAbẽos. legis qua
tlei yltra.i.pꝛeter. rela mota reciſſe o: equa lance Paꝛi que ſuper ceteris emancipatis ſta dicitur de emanci
1 4 ePlacuit. vt. . e. l q; modo ꝓſpici poſſit.hoc etiam tuta ſunt. patione abſentis. vt. in/
4; 0 a pat:e.?. ẽ.fa.heꝛ. equitatis ſtudio pꝛeſenti legi credi AMpr Juſtini.a.Mẽne.ppᷣ fra de emancipa.li.l.iube
d ſi qua fiðdiꝰmiſſoꝝ dimus inſerendum.ut in diuiden- Muam merito dubitationeʒ mus. Z
M d u Zlibeꝛis. dis rebus ab inteſtato defunctoꝛũ amputare duximus que ſu l Ex antiquo.per ſimula
i i.aut moꝰ parentum tam dos quaʒ ante nup per collatione dotis ul ante nupti tas venditiones vel pꝛin
inſ do ſeipſum expõit tias donatio confeꝛatur:quam pa as donationis inter certas perſo cipis reſcripto.vt inſti.ꝗ.
hnnaS e¶Petita. lit ergo ĩ ter uel mater auus ul auia pꝛoau⸗ nas ſatis iam uentilata eſt: nam ſi mo.ius pa.po.ſol.S.pꝛe
i teſtatus per cõtra uel pꝛoauia patronus uel maternꝰ inteſtatus quis deſunctus eſſet: ſi terea.
N ta. vt hic ⁊ hoc cuʒ dederit uel pꝛomiſerit:pꝛo filio uł lio uel filijs uel filia uel fiiabus re m i Llam duximus
ſmid ante aditam br̃di pꝛo filia nepote uel nepte:aut pꝛo lictis: ⁊ ex moꝛtua filia cuiuſcunq; j. eam decidemus
Hemn latem eſt expoſita. nepote ſiue pꝛonepte nulla diſcre/ ſexus:aut muneri nẽpotibus: uel in. 5. talem.
en vt. ff. de contra ta. tione intercedente:utrum in ipſas ſi qua inteſtata defuncta eſſet ſilio n Nam ſi. ⁊ hec ẽ dubita
—. illud. alias teneꝛet ſponſas pꝛo libeꝛis ſuis memoꝛa quidem uel ſilijs ſimiliter relictis: tio na ⁊c̃.
e e dge iure ciuili licet ñ ti parentes donationem cõtulerit: ex moꝛtuo uero filio uel ſilia itidd o Quilſ maſculus
n de equitate pꝛeto/ an in iplòs ſponſos earum:ut per nepotibus cuiuſcũq; ſexus. dum p Nepotibus.ſubaudi ꝛe
fn ria. vt. S. e. filie do⸗ eos eadem in ſponſas donatio ce modo quidem ſucceſſionis minĩe lictis.
ne. teʒ que eſt contra. lebretuꝛ: ut in diunidendis rebus dqubitabatur:ſed palaʒ erat quned ꝗq Luiuſmodi nepotes.ſi
tföt nam pꝛetoꝛ nõ ſac abinteſtato parentis cuius de her buiuſmodi nepotes duas partes moꝛitur femina non diſtĩ
ſeecht deſine heꝛedẽ nec ditate agitur eadem dos uel ante paternẽ uel maternè poꝛtionis tan guitur relinquat ex filio
tei eſſe vt. iſtitu. ð bo. nuptias donatio ex ſubſtantia eiꝰ tum haberẽt. tertiam parteʒ patꝛu nepo tes an ex filia. nam
ntcc pol. . quos auteʒ pꝛofecta conferatur. Emancipa is ſuis uel auunculis uel amitis 1 vtrobiq; cum diminutõe
