e Prout.tempus ⁊ qualitatem ſignificat nel ſᷣm tm̃.i.qualitateʒ

fPerpetui.i.generalis cuius mentem habes. ff.e.l.i.in princi.
uult enim pretor uel iudex poſſe mutari uel emendari hactenus

tamen ut argumenta.i.defenſiones ⁊ deliberationes que reus

ſibi parauerat contra prius editaʒ actionẽ proſint ei ꝑꝑ ſimilitu
dinem alias noua dabitur dilatio cũ emendatione dãni ⁊ ita be
neficium edicti ſit ſaluũ reo.ſic ergo ita poterit mutari nel emẽda
ri ut reus propter hoc non ſit minus inſtructus.ꝙ ſi fuerit tene
tur ſibi act.in factum in id quod ſua intereſt non mutaſſe niſi ra
tio perſone hẽatur nt.ff.e.ſi ꝗs ex.S.ex hoc ⁊.l.i. .fi.⁊ h Fʒ. B.
g Reddentis.ſ.iudicis.

hb q Vil accuſare.i.agere in ciuili qõne ſubaudi ut in auten.ðꝰ

ſan.e.S.ſi quis aũt pro pecuniaria col.ix.contra ponituꝛ
actio pro accuſatione qñq; ut.ff.de ſepul.uiola.l.ii. .ſi.

i Juris.ſcripti.ut.j.de proba.actor ⁊ de rei uen.l.fi.⁊ de prohi.

ſeque.pe.l.i.⁊ inſti.de interdic.S. comodũ ⁊ in inſti de leg.S.nõ
ſolum ⁊. S. e.l.i.⁊.j.de teſti.in ijs ⁊.j.de ac.⁊ ob.le.n egantes ⁊ ð
excep.ſi quid ⁊.ff.de pu.iu.ijs qui ⁊.j.de uſuris.l.creditor ⁊.j.
de pe.here.cogi. .
K Equitatis.ſ non ſcripte.
BDebeat.ſ.aliquo modo quum ꝛeus nolit uti.als contra ⁊.fl.e.
.l.i. edenda. c contra. ff e. nequicq;. ubi exhibentur agenmti
pro fiſco ſo.ſpeciale ibi in fiſco. Item contra. ff. e. argentarius.
ſed ibi in rationibus dicit que ſunt communes.
m Actore.idem in accuſatore.ut.j.de penis.l.qui ſñiam. preteꝛ

in quibuſdam caſibus ut.j.ad.l. cor. de fal.l.ubi.⁊ de aboli.

fallaciter in ſi.
n Pon prohante.plene uel ſemiplene ⁊ ſic tollo contrariũ quð
eſt.j.de re.cre.i.in bone fidei ⁊.l.delata.
o Qui conuenitur.ſ.reus.
p Preſtiterit.i.nullam probationem uel defenſionem.
q OQbtinebit.i.abſoluetur.
r n Dn eſt cum ſcholarem reum.
ſ NPecunia.quam ꝛeus ſcholaris ſolutam alſſerit
t¶ Rationem. proprie a:cipe rationes bhac. l.⁊. ſ. alij dicunt in

? poſtea ex eadẽ ꝛas·

t

1ari
ſcere

ung
Poſ
che
pon

tgung
ſone Cinti
p l,
Conin e
oſceini⸗
Alautn
uram nen
inbumn .
moetti
ſaletir,
ſhoſtifi⸗
cüperbetn
nſcgnäin
i alogni

fafngnee

ölenonck

nococdien

Cnini um
egäͤnls
Werprmnob
en exee lo i
Ninir,
nonnsc
r clatones
Aberntons.
Penitbiin
Atinnſrnent

lelbentone.

guidenin ⸗
us eblbo,t
taeraden
1cöentun

Nrquunet

niarling
.lin ene.
namibacens
nes que in
tapo ünin
nedinitiud⸗
uun rclenit

Pihant ne

ltaſenii
iubß.

ininaumn)

Cntmofan.

r wy.
geleg⸗
egintes 10
reditor )⸗

ontta Kt
entur ehnn
gentanus,

ſian N
tct

hninui 1

inſtrumentis que ̊ petuntur ad excep. probandam non aũt ad
actionem probandã ut.j.l.fi.in fi.⁊ẽ his modis dic i.l.ꝓx.ſtatiʒ
n i AUſtum. eius. ſcilicet debitoris.
Solutum.ſ.a ſe uel ab alio.ut ⁊.j.de fide inſtru.illate ⁊
nõ ꝙ lex ſuperior dicit quando ẽ acto priuatus hic fiſcus.⁊ ſic ẽ

huic contra.ff.ð iu

re fiſci.l.in fraudeʒ
.§. neq; ubi nõ edũ quod quantitas cuius memoria
tur alij contra fiſcũ facta ẽ:pro ueritate ðᷣbeatur:hoc
ſo.ibi agebat pꝛiua enĩ in ueteribus legibus iĩuenitur
tus contra fiſcũ hic Dem Auguſtus Floro.
Sfẽdebat łibi ĩ iſteu T qe a diuo Antonio pa
mentis ⁊ actis hic ĩ tre meo ⁊ que a me reſcrip
rationibus. Itẽ ibi ta ſunt quum iuris ⁊ equitatis ra
a quodam tertio ñ tionibus congruunt.nec enim di
eduntuꝛ hic ab ad uerſa ſunt uel diſcrepãtia:qdð mul
nerſario. tum interlſit:an ex parte eius qui
Rocuratoꝛ aliquid petit quiq; dõli exceptio
pꝛiuate.i. ſiſ ne ſummoueri ab intentione peti
ci ᷣm quoſdaʒ uel tionis ſue poteſt ratiões promi ꝛe
melius.i.ceſariſ ut us deſideret:quibus ſe poſſe ĩſtru
.S. de modo mulc. ere contendit:quod utiq; ipſa rei

l. iſ. ac.
3 Cum fiſco. ut qr
fratri tuo tecuʒ ſuc

eꝗtas ſuadet:an uero ab eo a quo
aliquid petitur actor geſideret ra
tiones exhiberi qñ hoc caſu non

ceſſerat ſicq; apud
eum nt pote potio
rem erant. ut. ff. de fi. inſtru.l. ſi.
a Mos ẽ.ẽ eĩ mos ut dixi.nt ſint apnd digniorem.⁊ prebeat il
le alijs copiã ãt. inſtrumẽti ad deſcribendũ.ut.d.l.ff. de fi. inſtau.
.l. fi. 2. ff. ſam. ber.ſi qug.
b Eorum. autenticorũ nã non creditnr exemplis ſiue reſcriptis ſʒ
autenticis ſiue originalibus nut.ff. de fi. inſtru.l.ij. ?.. de diuerſiſ
reſcriptis.l.iij.⁊ hoc etiam dicit aũt.ſi quis ⁊cquã hic lege que ẽ
ex cor.nt ſpon.lar.S.⁊ hec inſuper.
eÉGonuenitur.ſ.iſte qni habet oĩa cũ fiſco inſtia conuenitur enim
iſte a quocũq; alio qui uult exhibe ri ſibi autẽticeꝗd. Auten.
d ſ Idguis documento.priuatus ſecus forte ſi publicũ alte
rius pulici ſaciat mentionẽm.qꝛ tunc creditur exemplo ſʒ
al. ar. in aũñt. ut fra. fi. F. fi. col. ⁊.ff.de admi. tu.l. chyrographis.⁊

j. de teſtis.l.publicati ſed Jo. contra ẽt ſi publicũ ſit exemplum

nam ad hoc creditur exemplo pu.qꝛ ita continetur in alio ut pt
eẽ ꝙ in originali eꝛant alie le uel cancellationes que non conti
nentur in exemplo ⁊ idem probatur plene per exemplum uthicꝛ
j. de eden.l.procurator.⁊.ff. fa.her.ſi que ⁊.l.pon.⁊ de fi.inſtr.
.l.ij. niſi originale ſit of. iudi.publicatum.i.exemplatũ ut in aũt.
ut fꝛa. fi. F. i..ff.de admi.tu.l.chyrographis ⁊.d.l.publicati
e Ex hac memoria.i.inſtizo in quo babetur memoris primi ⁊ ſic
habet multa noĩa.ut no.ff. de fi.ĩſtru.l.ii.
fAlia probatio.ſ.per teſtes uel conſeſſi.
e T que a diuo.duobus modis põt intelligi hec lex.prĩo ĩ
inſtrumentis dixerat enim imꝑpr Antonius in.l.i.in fi.⁊ ĩ
.l. qui accuſare non poſſe actorem petere edi inſtrumentũ rei. ſed
in.l.non ẽ ⁊.l.iuſtũ.diciũ ẽ reũ petere ab actore.hec quideʒ vidẽ
tur contraria. ſed non ſunt.qr multũ intereſt an petat reus ab ac
tore hoc ꝙ põt an actoꝛ a reo ꝙ non põt ad probandã intentio
nẽ ſed adiuuandam ⁊ ſm hoc expone lr̃am⁊ que a diuo.ſ.in.l.i.
⁊.l qui accuſare ⁊ a me.ſ.in.l.non ẽ ⁊ ĩ.l.iuſtum.alio ſo modo ĩ
rationibus nam dictum erat.in.l.i.ꝙ petit edi actor rationes a
reo ex cã ⁊ ĩ.l.ñ ẽ ⁊ in.l.iuſtũ.dixit ið eõ utꝛũq; dici hoc eẽ iuſtũ
ꝙ; non intereſt petat actor a reo uel econtra utrũq; enim peꝛmitti
tur qꝛ cõe ẽ quodam modo iſtrumentum.vvt.ff. e.l.pretor. S.i. ⁊
.l.ſi quis.S.rationem ſed ſi actor a reo uel econtra petat inſtru
mentum alterius tm nõ cõe ut ex eo inſtruatur nũcq licet ut in.l.
huius.l.dicitur uterq; tñ ab altero petit ſibi exhiberi inſtrumen
tum quo ẽ uſus principaliter non ut inſtruatuꝛ ad pꝛobationem
pro ſe pꝛeſtandam ſed ut uideatur an ſit talis charta cui iudex
debeat habere fidem an non nt. ff. e.l.i. . edenda ⁊ m hunc etiã
expone lr̃am ⁊ que a diuo.ſ.in.l.i.⁊ a me in.l.nõ ẽ ⁊ i.l. inſtum.

h Juris.ſciipti.⁊ equitatis.ſ.non ſeripte que ẽ ut actoꝛi a reo edi

clo non fiat ſed reo ab actore ſm primum nel m alium equitatis. ideſt
equalitatis ut hincinde quaſi communes edantur.
i Quod mul:ü.i.qr multũ intereſt utrũ ⁊c̃.uel ſo non intereſt petat actõ
a reo ad replicationem nel econtra. nam actor dicitur reus quũ replicat
⁊ reus agere quũ excipit.ut.ff.de excep.l.i.⁊ ſic uterq; ẽ reus.nam unus
originaliter alter ex poſt
facto ᷣm pꝛimũ uel 'm ali

oportet origineʒ petionis ex ſſtru um.i.quod multum dica

mento eius ꝗ conuenitur fùndari tur intereſſe nam non inte
. . ii reſt quis eorum ab altero
De in iũs uocando. petat. ac.

k Eiuſ.ſ.actoris ſʒ ntꝛũq;
QAui actor.
m Boli.que ẽ exceptio ge
neralis ubicũq; alia locũ
habet. ut. ff. de do.ex.l. ij.
§S. generaliter.
n Rationes.i.inſtꝛa ſm pᷣ
mum ſed proprie ſecun
dum alium
o Deſideꝛet.quod eſt peꝛ
miſſum ut.S.l.non ẽ ⁊.l.
iuſtum ſecundum nt:ũ q;
caſum.
p Exhibeꝛi.i.dicere.an ac
tor a ꝛeo q nõ põt ad fun
dandam intent ionẽ ſuam
ſed adiunandam ſic ut ſubijcit ſm primũ ⁊ uerbũ ꝛat onis pꝛo iſtꝛumẽʒ
ponituꝛ. uel ſm alium ꝓpꝛie ⁊ dic ꝙ põt petere actor a reo nec ob. qð
alias dicitur quod actor non debei fundaꝛe intentionem ſuam ex inſtꝛu
mentis connenti ut.õ.l.qui accuſare quia hic non ex inſtrumentis cõuẽ
ti .ſed omnibus.ſ.rationibus fundat ut ſubijcit.
q Quando.i.quia.
r Fundari. ſed fundatam adiuuari. ut. . e.l.i.in fi. õm primum. ſed ſecun
dum alium nil ſubaudies.eſt tamen ar.contra ſecunde leciure. ff. ad.l.
fal.l.pe. S.fi.⁊ plene diſtingue hic ut dixi.ff.e.l.i.S.editiones.i gl.hic de
bent apponi
ſ De in ius uocan. omne iudicium ab hoc.t.incipit ideo de eo dicit. ut ĩ
inſti.de pe.teme.litigan. S. fi.
tſ Icut re exigente.i.equitate dictante que proprie res dicitur quũ
ſemper una ⁊ eadem permaneat.uel dic.i.cum neceſſe eſt ut ĩ ius
uocetur. ⁊ nõ quod facit ſimilitudinem inter reueꝛentiam que eſt in faci
endo ut in aſſurgendo ⁊ eam que eſt in non faciendo ut de non uocan
do in ius ſine nenia ſed quare marito patrone hec non preſtantur.ut.j.
de ope.li.l.liberti.ſed uxori patꝛomi ſic ut hic.ᷣ.uxori per uirum fit ho
nor naturaliter ſed non ſic econtra ut inſti.de iniur.S. patitur.⁊. ff. de in
iur.l.i.in fi.⁊.l.ſequitur.
n Prohibitum.quod eſt generale in omnibus quibus reuerentia debe
tur.ut.ff.e.l.generaliter.
x u Enia. non petita nel petita ſed non impetrata ut ſupra. l. pro
xima. Alccurſius.
7 orennrs utriuſq; ſexus hec duo accipe in infinitum tamen. ut.ff. e.
.l.iiij. .. ſi.
ʒy Extranei. hic eſt contra.j.de ope.li.liberti.ſo.ut ibi. Item contra.j.de
lati. liber.tol.l.i.S.ſed ſub condic.ſo.ut ibi.
a Lbberis.cum patribus manumiſſis hoc non ualet.quia fruſtra adijce
ret liberis dic ergo qui ſunt in poteſtate licet ingenui ipſis enim agenti
bus pater agere uidetur nt.ff. de bo.liber.l.queritur uel uiuente liber
to eodemq; patre debet ꝛeuerentiam filius poſtea non ut plene dixi in
fra de liberis ⁊ eorum li.l.ij.ſed cur heredibus extraneis patroni debe
tur reuerentia ut hic ſed extranei heꝛedes liberti non debẽt.ut.ff.de op.
libertorum.l.pe..ex parte patꝛoni fauoꝛ ⁊ ideo prorogandus ex par
te liberti odium.nt ar.ff.de libeꝛ.⁊ poſt.cum quidam.⁊ ad mac.l.ſed ſi
pater. S. non ſolum in fi.
b NRuſticitati.ut.j.de interdic.ma.l.i.
Natuꝛali ratione.non dicit iuꝛe natuꝛali.qꝛ hoc falſum eſſet ſed natuꝛa
li ratione que dictat ut bene facienti bene faciamus nt.ff. de condic.inde
ſi non ſoꝛ. F. libeꝛtus ⁊ ſic non obſtat.ff. de iu. ⁊ fac.igno.l.reg.⁊.l.erꝛõ
in fine ⁊.l.iur̃.in pꝛincipio ubi eꝛoꝛ iuꝛis non nocet in damnis.nam
alteꝛius iuꝛis eſt ibi erꝛor ſolicet ciuilis hic autem quaſi natuialis

M pr Alexander Atiphi.
Icuᷣt bonis moribus cõue
nit reuerẽtiã manumiſſoriſ
uxori pᷣberi:ita re exigente ĩ iuseã
ſiñ pꝑmiſſu pᷣtoriſ uocari ꝓhibitũ ẽ
Mypr Gordia.a. Nocturno:
Enia edicti nõ petita patro
num ſeu patronam eorum
; pẽtes ⁊ liberos heredes inſuꝑ
⁊ ſi extrãei ſint a libertis ſeu libeꝛis
eorus non deberei ius uocari ius
certiſſimuũ eſt. nec in ea re rᷣſtici
tati uenia prebeatur quũ naturali

CEC

a Pena. ſ. quinquaginta ani. ut. ff.e.l. pe. ? ft. ita ⁊ m contra nolũtatem defuncti ⁊ hoc teſtator nõ probibnit. .
b Loncedi.i.remitti ſic ⁊.j.deaib.l.ne in arbitris in fi ſed nidetut quð ſatis enim habet ei conſulere ut agere poſſit. ut a r.ff. de pac. l.
non temere quũ cõtineat remiſſionem pene ut.S.de preci.impera.of. l.re pactum ⁊.l.paciſci.⁊.ff.de edi.edic.qf.S.pe.quito hoc pac.ideo 5
ſcripta.ſed ibi de pena corporali in ſiſcũ inferenda hic patrono. It in ſumpſit uires.ꝙ liberos philino nõ ſuſtulit ergo cã ſecuta ceſſat
telligo niſi peniteat uocantem uel niſi patronus nõ ueniat uel niſi uolẽs paciũ..hec fuit impulſiua nõ finalis ar.ff. de do.l.ij:S.f.uel ſi
uocetuꝛ. ut.fl. e. qᷓuis ⁊.l. nalis cã fuit proxi ¹
libertus. ma remiſſio nõ ĩt
c ꝗq AUAi in ptãte. agunt ratione honor huiuſmodi pſonis pore de ſèxtante Licino frontoni hec qr ſilios nõ ba ¹
ideſt degunt. debeatur.quum igitur conſitearis dãdò cũ liberos philinůs non ſu bet. ſexio non ẽ h .
d ¶Non poſſunt. tranſit de proni tui fuium ſine pmiſſu pᷣſidkMis ſtulerit interpoſitũ non iccirco po tranſactio. ergo B 4
ſingulari ad plurale ut.ff. te in ius uocaſſe pẽnam edicto peꝛ teſt iniquũ uideri quòd facta ſicut lex debuit poni.j.
de op.no.nun.l. de pupil petuo preſtitutã reſcripto tibi cõ placuit diuiſione diem ſuũ te filiõò ti.i.ᷣ.nõ ĩmo pac n.
lo. F.põt ſic econtra.j. de cẽdi temere deſideras eius ſuperſtite functus eſſet. tio qr non ſuit de
teſtis.l.oĩm ⁊.ff. de rtãſac. Mypr Dioclecianꝰ ⁊ Maximia Mypr Seuero ⁊ anto.aa. Cla. re dubia. Item an i⸗
qui cũ in fi.idem intellige nus aa. Roxane. Oſt uenditiõnem heredita poſſʒ agi pro ſexta lo
in filijs iuſtis natuꝛalibus Vi in poteſtae pr̃iſ agũt ad tis à te factã ſi creditores cõ te ſi traditus ñ fuiſ ni
uel adoptiuis.durãte ado Vlus eos expiri ñ pñt ſi igit tra emptores actiões ſuas mouiſ ſet. v. ita qr fuit do od
pti.niſi in caſtrenſi ul qua emacipata es uenia edicti petua ſe probaſe potueriſ eoſqʒ eas ſpõ ut facias uel des.i. n
ſi. ut. ff. e.l. adoptiui ĩ prĩ. hoc facere nòn prohiberis:qð ⁊ ĩ tanea uoluntate ſuſcepiſſe excepti ꝛemittas ut.ff. de⸗ i
TÜ de iudic.l.lis ⁊ dic nt ibi mtris perſona eſt obſeruandum one taciti pacti ñ iutilit᷑ defederis di.cã.da.ſi mulier i
⁊.l.ſia me ⁊ de fur. ſerui. De pactis. lii Dem.aa.reſtituto. hic aũt remiſir per he
Itẽ fallit hoc in alijs caſi Eruus cꝛeditoris melioreʒ accep.⁊ acquirẽ.ſti ne
bus quos dixi.ð.ð epᷣa. cauſam domini facere põti pulationẽ m aʒo. gr
au.l.ſi lenones. AMpr Seuerus Aphilino. deterius autẽ reformare nouo pa licet. H.ʒ ⁊ no j.t. u
e Matris.licet unlgo cõ Onditiönis incertum inter cto obligationem ꝛecte conſtituiã prox.l.ſiue ſecus ſi 1
ceperit qꝛ certa ẽ ut.ff. e. l. fratres non inigꝗs rationibo noͤn poteſt. diriſſet ſe non peti
.iiij. in fi.⁊.l.v.⁊ nõ ꝙ; re conuentione finitum eſt quum igi Dem.aa. Aalerie. turũ. ſideicõ.uel da ui
fertur ad proximũ calum tur uerbiſ ſideicommiſſi petitůũma Oſtq; liti ð pᷣdiò mote renũ bo ſi non petieris 1
nõ ad ſuperius rñſum. patre tuo ꝓfitearis ut ſi Rta ſine li ciaſti cauſam finitam iſtau ut ar.ff. de cõ. ĩde. “ů
fBDe pactis.metu iudicio beris decedeĩt hereditatẽ Licino rari poſſe nulla ratio permittit. .l. eleganter. F. ſigs it
rum peꝛuenitur ad pacta frontoni reſtulieret pactuʒ eo tem Myer Muto. a demagore ſed an cautio min ſt
⁊ tranſac.iõ de ijs ĩterſerit ciana locum hẽat
Sc CLongitionis i.gꝛa P.non qr in relick
namen conditionis incerte. accurſius locũ habet tm̃ nt.ff.de condi.⁊ de.l.mucia.?⁊ facit. ff.pro ſocio.ſi
h Incertum.i.conditio que ad utrũlibet ſe habebat. ſocius pro filia ⁊ de aqua plu.aꝛ.l.in diem. .ſi.⁊.j.defideicõ.ſi
i Conuentione.ideſt pacto. in perſona. ⁊.ff. a quibus ap.non licet.l.i.. ſi quis ante.⁊. j. de
k Finitum.i.finiri potuit. tempore ap.l. fi. in fi.
lQnũ igitur dixit in genere.nunc in ſpecie. x Functus.phllinus ſcilicet pater tuus.
m Petitum.i.auus pecijt a patre tuo hoc ut philino. P P OQſt ueuditionẽ hereditatis tranſferende ad emptoꝛeʒ
n Tuo philino. Profitearis.tu ſilius philini. cum omni onere ⁊ emolumento unde in ſingulis nõ pre
o Vita.l.pater tuus. Decederet philinus. ſtatur euictio nt.j.de euic.l.i.
p Reeſtitueret hic tota eſt conditio. 3 A te. ſ. herele. Potueris. tu nenditor. Eos emptõöes
q Sextante.i.duabus uncijs ut inſtit.de here inſti. F. hereditas ⁊ põt di a Eas.ſ.actiones. accurſius
ci de ſextante totius hereditatis uel ſue partis tantum. b Spontanea.nec enim cogũtur directo.ſed tu uenditor conuẽ
r Dando ante partem. Accurſius tus ſi ſoluiſti habes recurſum contra emptorẽ per actionẽ nendi
ſN hilinus pater tuus nec etiam de illo tempore. to ut reſtituat.ut.j.de hẽ. nẽ.l.ij. ff.ð hr.ac.uẽ.l.ij.S.ſi nẽditor.
t Quod.pro quanuis. accurſius. c Taciti.facti.ſ.inter te ⁊ creditores.ſed uidetur ꝙ ipſo iure ſis li

u Te ſilio.per quod nidebatu: nullam eſſe remiſſionem. ꝙ ob cauſam
datum erat repetẽdum quaſi cauſa non ſecuta ut.ff. de cõdi.ob tur.c.i.
S.ob turpem ⁊ de cõ.cã da.l.i.ſed tamen ſatis ẽ inceriũ cõditionis eſſe
remiſſum.ut hic ⁊.j.e.cum proponas ut.j.ti.i.de fideicõmiſſo.ut. ff. de
neꝛ.ob.qui rome..fi.ſed nidetur ſex rationibus non ualere hoc pactuʒ de execu.tu.l.uoluntaria ⁊.ff. e. reſcriptum in pꝛin. nec obſtat
primo qr adhuc non cõpetebat iuſ cui renunciabatur ut. ff. de le.ij.ſi ita mo icto lex illa.ff.e. maiorem quia alio caſu loquituꝛ. J
ſcriptũ. .ſi ſub cõ.⁊.ff.de acqui.here.qui ſuperſtitis ⁊.l.is qui.⁊ de reg. d ſ Eruus facere põt ut.ff.e.ſi debitor ⁊ de re.iur.l. melior
iur.qui poſt ⁊.S.qð quis ⁊.ff.de ſuc.e.l.i.S.decretalis que ſunt contra ? de acqui.re.do.etiam ĩuitis ⁊ de uer.ob.l.ſ erud netaͤte
ſo.in repudiati.ante loquũtur predicta iura.ſed pactũ nalet ut hic ⁊. ff. e Mon poõt. ſic ⁊.ff. depoſiti.ſeruus tuus ⁊ de le.i.ſi ſeruus le. S.
e.⁊ heꝛedi. .fi.⁊ de mini.l.deniq;.s.ſi quid ⁊.ff.ſi a pa.quis fu.ma.lei. .i.? de iuiiur.ſi ſer uus ⁊.l.quantio magis ⁊ hoc cõmuni ratione
§. ſi parens.ar. ↄtra.j.de cap.⁊ poſt li.re.l.nec nos.ſed ibi error ⁊ põt aſ que ẽ alterius pactum alteri non nocere nt. ff. e. ſi unus. 5. item
ſignari alia rõ ꝙ pactũ ideo nalet.qr duoꝝ conſenſu uallatuꝛ. ut. fl. e.l. i. in ſumma. Item quod dicit in fine loquitur in acquiſitis. ſecus
S. pactũ ſed repudiatio unius uoluntate im.ſo obſtat in eo qð heres in acquirendis ut.j.de acquirenda poſſeſſi.l.fi.⁊. de here. iſti.
ſentiendo legatario ante aditam hereditatẽ in accipiẽdo legato nõ amit el.iii.in fi. item in dqñicis preterq; in ſeipſo ſe enim uel occaſione
tit iterdictũ quoꝝ legatorũ ut. ff. quorũ le.l.i.S.qꝙ ait pretor.ſo.illud ma. noxe ut. ff. de ui ⁊ ui.ar.l.i.F. quod adijcitur. uel occidẽdo ſe ſub
accidit ꝛepudiationi qᷓ; pacto uel ibi iuitabatur legatarius ad delinquẽ tꝛaxit dño ut.ff.de pecul.ſed ⁊ ſi damnum.S.ſed ⁊ ſi ipſe.ẽ enim
dum hic nõ.terio obſtt ea iura que dicunt non ualere pactũ future ſuc ipᷣa res dñica ut.ff. de pecul.depoſui.s. ſtichus.iuꝛe aũt peculiari
ceſſionis ut.j.e.l.ti.⁊ de col.l.pactũ ⁊ de inoſ.te.ſi quãdo.s.i.⁊ de ĩutili facit deteriorẽ dñi cõditõm.ut.ff. de pe.ſi gꝗs ſeꝛuũ.s.ẽt. Excipe
ſti. l. ex eo.ſo.hie nõ agebatuꝛ ut nõ eſſet heres fꝛatꝛis ſed ut has ꝛcs ex ſeptem caſus ſi donet nt.ff. e.l. contra. S. ſi filus. Secundus ſi
cã ſideicõmiſſi non peteꝛet.nec peꝛ pactũ in alijs ꝛebus heꝛes eſſe pꝛohi cõpromiſit cum pena. Tertius ſi ſuſcepit iudiciũ. Quartus ſi fi
betuꝛ.quaꝛto nõne cõtꝛa noluntatẽ defunti ⁊ ſic contra legẽ fiet hoc pac deiuſſerit in cã non peculiari. ut. ff. de pec.l.iij.S.ſifilius.⁊. .ſi ſ
uus. Quintus ſi ſe mandauerit emendũ. Sextus ſi ndiderit

tum. ut in auten. denup.ꝭ.diſponat col.iiij.⁊ ſic non ualet nt.j .e. l. pacta
Hnõ ẽ conera i enim pactum contꝛa legem ẽ e lex pꝛohihet inteꝛpõi⸗ ſe.ff. man. ſi ſernus exteꝛo. Septimus ſi uouert. ut. ff.de pol.

beratus ut.ff.de ſol.l.ſolutõm. Sed dic non eẽ factũ aio nouan
di ar.ff. de preto.ſti.l.p. Item nunquid ſi unus creditor tĩ egit
ſpᷣiudicat ceteris uel ſi unus una act.an in alijs preiudicet. He.non
ut.j.ne uxor pro ma.l.ſfi.⁊.õ.de ep̃is ⁊ ele.aũt.preſbyteros.⁊.j.

N
ln
bochri
iſean t
W
liocäſi n
Aremnſo 65
ecrflos
1 ſero ſoni
nſaato, )

rcebui d.

.no no Ul
Urnon ii
erdi n
ſhagooſi
Utmdinefie

iuse eO

ninsufi
di daſ nuir
Caitſmnſtnn
ccg aggniif
lutnnͤſnig,
ahjmj
wrlielent

ſſtenon ee.
iſtttoſed

oſiton ein
n ſickd t
pnenſig⸗
Aan anto u
n ban bit
hnon grintcic
thobco⸗
1deſtc,

usenten

end arn
lngelsnot

Coscnpis
Accurios
enclor comni
racionevendl
pboiun ſol
citionoun
neduorthn N

udlat nn

oo.15.
nrobſu
n.
iard meln
ſeru⸗ netate
ſeruns l
munimnon⸗
unus Him
,deberei
vel octiot
edidoli⸗
ſiipleiinn
eaütpnii
ſ⸗ lun
Sennce
Quans 4
“
luicen
d vo

ſi quis ſem. .uoto. Item nota.quod dicit nono pacto. ſam æĩ
ipſo contractu quod pepigit ſeruatur nt. ff. e. l. ſinautem.
f p Oſtq; liii.per hoc tã inſtãtie qᷓ lii ⁊ iuri renũcia ĩ dubio
g QMHote apud iudicemm. .
hb NRenuntiaſti. hec renunciato litetm mota nocet. pem̃ nero ⁊ aã

⁊ poſt.ut dixi.õ.l.
ii.⁊ fuit facta hec re W .
nunciatio pñte uel Reditori tuo ſi partẽ pecu
abſenie aduerſaio mnmnie exoluiſti de pteueo nõ
per hec ueiba nolo petẽda iter ie ⁊ eũ cõuenit òb cau
amplius uenire ad las negociaqʒ eius tuo pꝛocinio fi
cãm.quocũq; eni, dełæq;ʒ defenſa ea obli none parti
mogdo põt oñdi ex culli iure partim hônorario libe
preſſe uel tacite ſat᷑ ratus es.nã exceptio ppeiua pacii
c. ut.j.qui ac. non conuenii uel dou reſiqui pentonẽ
poſ.l. ſi ea. ⁊. ff. de repellit.quũ ⁊ ſolutum per ignorã
mino.l.ſi fllus ⁊; 5 liam repeti pomiſſet.
odio litiũ ut. ff. de Dem. a. Balilie. .
minoꝛibus.l.minõ Acta que contra legeſ con
non ãt placet qðᷣ ſtitutiones que uel cotra bo
quidã dicũt qued nos mores fut nullã uim habere
per triẽniũ tacẽdo indubitati iuris eſt
renunciet liti mote Dem. a. Maximo.
qr tũc.xl.ꝑtinʒ an. Ebuori tuo ſi extitiſti acio
ut. j. de pᷣ.xxx.an. quã cõtra eũ habuiſti adiia
el. f. niſi dicas iſtã hereditate conſuſa eſt.ſed ſi eaz he
tiam finitam per re reditatem poſtea q; in iudicõ obti
nunciationem ſc,J. nuüiſti tradidiſti ei quẽ ſententia ſu

h Nulla ratio cõis

peraueras ea conduione pactoq;
iuꝛis.ſecus ſi ſpali

ut tam ceteris creditòribus q; iibi

ut in minore. in eo quod tibi debetur ſi eam he
i c Reditori. ð Teditatem non adiſſes ſatiſfaceret
pte.ſ.reſidna pacti conuentioniſqʒ ſides ſeruan

Kk Inter te debitorẽ
IOb cãs.nõ cãm ĩ
pactis ↄſiderari ut
ff. ð ex. do.l.ij. i.
m Figcei.i.fideli patrocinio. Qinili.i.ſolutione.
n Honorario.nt per pactũ pretor tuetur.ut.ff. e. l. iurgẽ. . ptor
o Doli.que ẽ cõis.ut de ex.do.l.ij..⁊ generaliteꝛ.
p Per ignorantiam.iur̃ uel facti fm aʒ.cũ de damno tractetur
nitando. H. ut diximus. ð. de iur.? fac.ig. cũ quis ⁊ ẽ ratio ꝗr li
beꝛatus erat ninculo naturali.ut.ff.de ſol.ſtichũ.S.naturalii.alij
dicunt ideo qr fanorabilis ẽ hic exceptio ut.ff. de condi.inde. ꝗ
excep. Itẽ no. hic cui damus actõm ⁊c̃.ut.ᷣff.de ſuꝑti.l.i.F.ii.
q Potuſiſſet.i.licet ſacere pactum contra beneſicium quod eſt in
dultum per edictum edilium curuli.
r p Acta. contra leges. cõtra legem ut inſti. quibus ali. licet ĩ
pꝛin.⁊.ff.de ner ob.l.generaliteꝛ ⁊.l.ſequenti.
ſ Contra conſtitutionem.ut.j.ne li.po. l.i.
t Contra bonos.mores.ſ.cões non ipſius qui fecit ut.ff.de ĩiur.
Itẽ apud labeonẽ. S idẽ ait aduerſus ⁊ da exemplũ de futuꝛa ſuc
ceſſione.ut.j.e.l.fi.idẽ dicas ſi fiat contꝛa alias partes iuris nt
eff. e. inigen. 5. pꝛetor. 7 diſtingue hic. qr pacta alia m legeſ ⁊ tũc
nalet pricipale ⁊ acceſſoꝛiũ ut peꝛ totũ hũc ti.ut tamen actoꝛ alte
ro ſit contentus niſi in cõtaꝛiũ agatur. ut. ff. e. reſcriptũ. 5. ſi pac
lo de tranſac.l.qui fidẽ.als contꝛa legẽ ⁊ tũc neutrũ ut hic ⁊.õ.ð
le.⁊ con.non dubiũ ? de uer. ob.l.ſtipulauo.hoc mõ ⁊. l.ticia. ⁊
j. de inuti.pſti.ex eo alia preter.l.⁊ tũc acceſſoꝛiũ vʒ ⁊ non princi
pale.ut de uerb. ob. ſtip. iſta. 5. alteꝛi.
n Nulla uim. uires at ſunt quattuoꝛ. paꝛiũt.perimũt. informant
⁊ elidunt.addũt quintum.i.adiunãt ꝙ non placet qr continetuꝛ
ſub uerbo elidũt que eĩ elidũt actionẽ adiuuat excep.⁊ que adiu
uant acti. elidunt exce.parit ãt pactũ ueſtitũ ꝙ dices j.e.l.ꝑimũt
acceptilationes ⁊ ſtipulationes aĩo nouandi facte ut inſtitu. qui.
mo. t.o. ..item per acceptlationem ⁊. S. p.eitem infſormant acti.
pacta in continenti appoſita.qr noua ſoꝛma datur ueteri acuõi
ad quam mõ daiur ut.ff.e.iurgen. . quin imo. Item ⁊ pp alid
qr licet origo ſit bone ſidei.nt exempto mõ per pact.eꝛit ſtric.iuẽ
r ſuccedit in totũ actionis.p.uer. utff.ſi quis can.ſi eũ. 5. qui i

tu ſi modo pacto ſubiecia eſt acuò

x d Eb
. Conſuſa ẽ ui.ff. de ſo. ſtichũ. 5. aditio ⁊.j.ad.l.fal.lʒ ⁊.j. de ſidei
com.cũ ſm ⁊ de neg.geſ.ſi ab eo ⁊.ff.de ſideiuſ.ſi debitori erediior. =. j.
de heꝛe.ac.l.pe.ſed contra.j.de iu deli.lſi..ſi nero ⁊ ipſe. ſed ibi ꝑꝑ in
nentariũ ꝙ fecit non extiĩ
guitur actõ quin deducat
Tq diſtingue hic qr aut cre
ditor debitori uel econtra
ſuccedit.⁊ tunc exſtinguii
ut dictũ ẽ ẽt contra ſide
inſſores ut.ff. de fideiuſ.
.l. heres. F. ꝙ ſi ſtipulatio
aut ꝛeus reo promittendi
nel reus ſti. reo ſtipulandi
⁊ tunc ambe ꝛemanẽt. nt
ff. de duo. reis.I.ſi ꝛeus 2
de ſol.l.ſi duo. aut fideiuſ
ſor fideiuſſori ⁊ rũc neuter

“

iui.item elidunt nt pactũ de fion petẽdo ut dices.j.e.l. pacta nouifſima.

irori.eum.ſ.defunctum.

dabitur.
Dem. a. Mucracaulio.
Apaſcẽdà pecora partiaria
.i. ut fetus eorum portioni
bus quibus placuit inter dominũ
⁊ paſtorem diuidantur apollinarẽ
ſuſcepiſſe probabitur ſidem pacto

prfeſtare per iudieem compelletur

Mperator Alexander. a. Dio
niſio.
AIm poſteaq; aduerſarius
matris tue uictus eſſet ma

trem tuam circunuenerit ut ei caue

ret nullam de ſeruis contronerſiaʒ
moturam id pactum mala fide fac

tum irritum eſt. ⁊ quum ex ea con

uentione cum matre tua agi cepe
rit iudex eam liberabit.

Egẽm quam dixiſti quũ do
tem pro alumna dares ſer

uari oportʒ.nec obeſſe tibi poterit

tollr.ut.ff.de ſideiuſ.heĩs

EF. nõ ẽ. aut fideiuſſoꝛ ꝛeo
ſtipulandi. nel econtra 7
tunc acceſſoriũ tollitur ut
d.l.heres.. ꝙ ſi igem ſti

pulator. aut fideiuſſoꝛ reo

nel econtra ⁊ tunc ſi teneĩ

reus natnraliteꝛ ⁊ ciuiliter
tunc acceſſoriũ tollitur ſi
naturaliter tm̃ ⁊ tunc nul

da ẽ que ſi nõ ſeruatur ex ſtipala

ꝙ diciſolet ex pacto actionẽ non l ut. d. l. heres. F ꝙ ſi hic
naſci tunc ei hoc ire uimur quũ 7. §. ꝛetbo.
pactum nudum eſt alioquin cum 3 Obiinniſti. cij effectu. i.
pecunia datur ⁊ aliquid de reddd qꝛ fuit tibi reſtituta

da ea cõuenit utilis ẽ cònditio.

ntilis a Tradiſti.i iddidiſti.a.
Dem. a CLapitoni.

b Qreditoribus. ꝗr inter
erat tua his ſolui ut.j.de
heꝛe. uen.l. ij.

Si non ſeꝛuatur.qr dicatte alij pactum feciſſe uel non poſſe ꝛeſuſcitari

actionem extinctam. J
d Ex ſtipulatu.i.ex ſtipulatione certi conditione alioquin ſi non ẽ ſubie
cta ſed pac.agitur preſ uer.nt.j.de rerũ per.l.rebus.ſed ſi traditio non
inteꝛuenit.ſed apud poſſeſſorem qui dicit ſe heredem res in eas ẽt dimi
ſit hoc pacto.agitur ex ſnĩa.⁊ ſi excipiat de tranſac. ꝛeplicet ut.j.e. cñ pro
ponas.ij.ſi ſine pacto aget act.ſibi cõpetenti prius pro ſe ut.ff. de bere.
uen. l. ij. . pe. pꝛo alijs aget iure ceſſo.ꝙ ſi nõ ẽ ceſſũ aget ßm. H. ex ſñia
habeat ⁊ ſi opponit aliquid replicet de dolo. quaſi quum habeat emolu
mentum habeat ⁊ onus ut in.d.l.de here.uen.l.ii.
e¶ Actio.ad intereſſe uel penam.
ſſ I paſcenda.portionibus.forte inequalibus propter quð uideba
tur iniquum ideoq; non ſeruandum.
g Apolinarem.i. paſtorem.
h Compelletur. per ac.pro ſo.ſi noluerint e? ſocij.nt.ff. pꝛo ſo..eum du
obus...ſi incoeunda. alias ẽ contꝛactus innominatus dout ſacias.⁊ ſic
agitur pre.v.ff.de pre.uer.il.ſi tibi rem.
i c An poſtea. aduerſarius.ſ.poſſidẽs familiã matris.ſ.ſernos.
k Circũuenerit. dolo danre cauſam conuentioni.
l Caueꝛet. ſine pena uel cum pena accepta forte parua pecunia.
m Irritum. uel replicatione doli uel ſi actio pꝛima per acquili.ſti. ſuit ipᷣo
iure ſublata tunc de dolo. ut.j.ti.i.ſub pretextu. S. ſnan.
n Agi.i.excipi utar.ff.de ex.l.i.⁊ tunc dic deliberabitur. ſ.indulta ꝛep li.
uel ac.do.ut dixi uel dic agi proprie.ſ.ad penã q; mẽ ꝓmiſit ſi Zuenerit
o Egem.i.conuẽtionẽ.ut.ff. depoſ.il.i..ſi conuenit ⁊ fuit hec conuẽ
tio.ut ſo.ma.ei dos redderetur.
p Opoꝛet. . legem. SW
q ¶Solet. ut. ff. e. iugen. F. ſed quum nulla. ?. 5. quinimo.
r HMoc iure.quo actio non naſcitur ex pacto.
EConnenit.⁊ ſic non eſt nudum paciũ ſed interuẽtu rei neſtitum
t Conditio.i.certi conditio generalis.lł dic ſo ſi habes conditio.i.pactò
ſi ↄditio.i.ꝑſonal actio ut iſti.de ac.S.ſic itaq; ⁊.ffl.ꝛeꝝ amo.l.rex amo
dic conditio utilis.i.efficax ⁊ noĩatur prelſ.uer.ut hic ⁊.j.de Hr. ner. l.
D i.

4

4,

GGU

rebus ⁊.j.de pac.con...i.⁊ de do.l.legem ⁊.ff.de pre.neꝛ.ſi dñs ⁊.ff.e.l.
diuiſionis ſed contra.j.loca.ſi tibi ſo.ut ibi. Iẽ nõ h̊ tria prio qualiter
cognoſcatur nudũ pactũ.fo q ſint neſtimẽta pactorũ. tertio ꝙ caſibus
nuda pactio parit actõm que dic. ut diximus. ff. e. l.inĩgen. . ſed quum
nulla ĩ gl. caute ĩcipit ⁊c.⁊ in. F. quumo in gl. quin ẽt ⁊c. i.ſ. eis ⁊ dic ut ibi
a e X connentione .nt
creditoribus hoc ẽ
pactũ ut creditonibus ⁊c᷑.
b Solueret. ſ. nouerca.
d Eam. ſ. nouercam.
e Non põt ⁊ ẽ rõ fʒ quoſ
dam. qr mĩimoniũ non
tranſit ad heredẽ nec eius
acceſſio.i.dos.nec de do
te pact.ut ar.ff.ſi quis ca.
.l. ſi cũ. F. f. lʒ ex Zctu acõ
nes generaliter tranſeant

X cõnuẽtiõe qdẽ qua pactã
nouercã tuã cuʒ patre tuo
diciſ quum funduʒ ĩ dotẽ daret: ut
creditoribus ꝗbus fuerãt predia
obligata uſuras ſòlueret actio tibi
advᷣſus èã ↄpetere nõ põt⁊ ſi pac
tũ in ſtipulatiõm deduciũ probe
tur: Sẽd ſi ſundus extimatus ita
ut pars inſtrumenti ſignificat in
dotem datus eſt ẽx uẽdito actio uł
plãcitis ſtetur competit

ad heredes ut.ff. de nſuf. Dem. a. Facule
ad hoc. .ſi opas ſed hec Actà nouiſſima ſeruari o
ratio nõ placet m. H.dic porteẽ tã iuris quaʒ ipſius

ergo qr iõ nõ agitur pro
futuro tpᷣe qr prediũ redit
ad mulierem cũ ſuo onere
ſed pro preterito.ſi quid
c ſolutũ ageꝛe põt ut. ff.ð
uſufru.l.queſitum.
Et ſi.i.quanuis.
g Erx nendito. extimatio
enim facit emptionem. nt
.ff. de iure do. plerũq; ⁊.
de iui. do.l.i.⁊.l.cũ dote⁊
dic ex uẽdito.i.ex empto
ut. . ſi ſeruus ex.l.i.⁊.ff.ð
ac. emp.l.ueteres. Itẽ con
tra.j.ſi ne cen.uel reli.l.i.
nbi dicii ꝙ nõ ↄpetũt.ſo.
H ĩ uſu.loꝗt᷑ ſʒ in cõe ibi ĩ
tribut᷑ ſʒ ᷣſinglare ꝙ ñ placʒ qtr ẽt ĩ tribut᷑ bñ uʒ ĩt eoſ.lʒ ñ ĩ pᷣiudiciũ fiſci

rei eqts poſtulat:quappꝑ ſi cõuen
tiõe que pꝛẽceſſit diuerſa pars uſu
raʒ ſe non eſſe conſenſit ⁊ màxime
ſi vt proponis id etiam apud acta
pꝛeſidis aſſeuerauit actionem que
ſuper prima conuentioſi fuerat ex
hercere non prohiberis.
Mpr.Maxi.a.Mario.
Nboͤne ſidei atractibus ita
demũ ex paciò actõ cõpetit
ſi in còntinenti fiat. nam quod pò
ſtea placuit id nòn petitionem ſed
exceptionem parit.
Mp. Gordi.a. Ceci.mili.

ut. ff. e. l. inter debi. .l. epla. S. ii.dic ergo in.l.cõtraria non nalere in pre

iudicium fiſci.ſed contꝛahentium ſic.
h Placitis.i.pacto. Competit.i. datur.
i p Alcda nouiſſima nt ſi primũ fuit de nõ petẽdo ſᷣm ꝙ liceat petere
ut hic ⁊ inſti.de repli.in prin.⁊.ff.e.ſi unus. .pactus.idẽ ĩ ultima
uoluntate nt.ff.de adi.le.l.iii.S.fſi. Iẽ hoc neꝛũ ſi nltima ualent.alias nõ
ut. ff. e. l. iu? gen. S.ſed ſi fraudandi.itẽ ẽ neꝛũ niſi primũ deroget uliio ut
Tc.ff.de le.i.ſi mihi ⁊ tibi..fi. Item uerũ niſi ꝑ primũ ſit actio ipᷣo iuĩ ſub
lata ut.ff.e.ſi unus.S. pactus ⁊.l.ſi tibi.SO. quedam. item uerum nili res
ſit ſecuta ex primo.nut primo ut.ff.e.ab emptione.
Kk ¶ Tam.iuris pretorii ⁊ ſtricti inꝛis ut.ff.e.iuꝛegẽ, F. pretoꝛ.
HEquitas.que iuetur pacta.ut.ff. e.l. i.
m Preceſſerit.de non petendo
n Diuerſa pars debitor. CQonſenſit. ⁊ ſic ꝙ liceat petere.
o Moxime.ualet maxie ꝑpꝑ pñtiam actorum nt ar.ff. de eden.ſi quis. J.

.i.ꝙ facit ꝓ liis ſigillatis ab epis ultra montes uel dicmaxime ualet. qr

mag.poteſt probari ſi negetur pactum. Proponit. creditor.

p Non prohiberis ⁊ ſi opponat excep.ex primo pacto replicabiſ ex alio

ſic nõ tollitur ipo iure primũ ⁊ ita ẽ ↄ.fl.de ſol.ſtich. F. naturalis ſol. nt
diximns.ff.e.ſiunus. .pactus in glo.imo uidetur ⁊c̃.⁊ uires primi ⁊ fi
pacti dic nt in eadem glo.diximus.

q i N bone ſidei. qui numerantuꝛ inſti.de ac. S. actionũ idẽ dicas in

ſtricti iuris. ut.j.e.l. petens..ff.ſi cer. pe.lecta.. dicebam led ĩ his

maxime uidebatuꝛ ualere etiam ex inteꝛuallo appoſitum.
t Ex pacto.ſ.nudo appoſito.
ſ Actio.pᷣ.uer.⁊ uet᷑ informata ut.j.de pac.inteꝛ emp.⁊ uen.l.ii.
t Coniinenti.ẽt in greſſu nel egreſſu contꝛactus.ut.j.e.l.petens.⁊ de edi.
ac.ſi ap.⁊ nõ diueꝛterint paciſcẽtes ad alia ut.ff.de du.re.l.duo. .ſi.
n Poſtea. l. internallo Id pactum.
x Non petitionẽ.lʒ ad petitõm ſit factum puta nt fideiuſſor detur ꝓ eni.
ySec exceptionẽ.ſi fist ad hoc ut puta ut nõ detur ꝙ primo conuentuʒ

in cönuentionẽ deuenerat ut ſiatꝰ
ſequeris. uel penam ſtipulatiõe cõ

3 pactò quo penam aduer

fuerat dari ut.ff.de contraben.emp.pacta ⁊ diſtingue h̊ nt ibi di

ximus in glo.ſic.j.cetera. accurſius.
3 ſ pacto.tꝛia ſuerunt pacta.primũ nudũ de aliqua peimu

tatione. ſᷣm nudũ de pene preſtatione.tertium neſtitum ner
dies.ſ.de preſtatione eiuſdẽ pene.dic ergo ſi pacto.ſ.ſecundo

a Quo. ſecũdo.ſ.
b Promiſſſſe.i.nu

ſarium ſuum promiſiſſe pꝛoponis do pactlo ↄueniſſe.

ſi plàcito non ſtetiſſz ſtipulatio ſↄh c Si placio.ſmo
d Subiecta. que ⸗

iccta eſt.ex ſtipuᷣlatu agẽs ułid qð
texrtium pactũ
e Erx ſtipulatn. ſ. ex
prehenſã moꝛe iudicioꝛum exigs tertio. accur.
nam bõna auerſarij tui in te trãſ· f Conuẽtõm.ſ.pᷣmã
ferri:citra ſolẽnẽ ordinem fruſtra g Exiges. per teꝛtiũ
precaris. Mpr. Aal·⁊ Galia. pactum⸗
⁊T Val.nobi.c. enio. h Nã reſpondet. ta
Actum quod dotali inſtru cite obiectioni
mento cõpᷣhenſuʒ eſt: ut ſi pꝭ i Solẽnẽ.ſed cũ ſo
uita fũgeret᷑ ex eq̃ poꝛtõe ea q̃ nuu
bebat cuʒ ſꝛatre heꝛes patꝛi ſuo eẽt

deres britor cedit bonis
neque ullam obligationem contra

fm quoſdã uel dic

here nec libertatem teſtamenti fali ꝙ ẽ ordo.ut ex iteꝛ
endi mulieris patris potuit au locu.olĩ fiat in oa
ferre. Mypr Theo.⁊ Maà bona miſſio hodie

xi.Diaphanto. pro menſura debi

Am pꝛòponas filios teſta ti declarati nt. jI.cle
mẽto ſcriptos heredes ro boni. aut. iu. poſ.l.
gatos eẽ ut qui primus rebus hu debito ⁊.l.cum ꝓ
manis eximeretur alteri portionẽ ponas⁊ aũt.ibi po
hereditatis reſtitueret quoniam pᷣ ſita ex diffinitiua
cariam ſubſtitutionem fratrum cõ Fm.l. ff. de ꝛe.iu.l.a
ſenſu remiſſam aſſeris fideicõmiſſi diuo.ꝭ.in uenditõ
perſecutio ceſſat. Dẽ.aa.Dexi. ne ei ꝙ dicit cõpe
Aciũm quod bona fide in tereexii.ad penam
terpoſitum docebitur ⁊ ſi eſt contra.fl. ſi cer.
pe.ſi quis certũ ꝛi·

ſo. bec pena erat faeto.uel dic exſti.i.ex ſtpulatione certi.ſ.con
ditione nt.j.de dolo.l.i.tertij dicũt ꝙ ẽ hec ĩcerta pꝑp euentũ qr

neſcitur quid cõſequatur uihic ⁊ aꝛ. ff.de uer. ob.l.ubi aũt ñ ap.
