rerum acquiſitione ius ce ſedis cuius principatũ ut chriſtia ginta decani ſacro ſancte huiuſ ð penis.il.ſanctõ
impartitur ſingulare i niſſimi ⁊ pij conſeruatis in omnibuſ ampliſſime urbis deputentur eccle legum. Item ni
deo de his dicit. preterea ſereniſſime principum lau ſie nulliq; his addendi uel mutan hil ualet ꝙ agii
eAbbeat unuſqui/ damus legatorum ueſtrorum perſo di uel in defuncti locuʒ ſubſtituendi ut. . dele.⁊ cõſt.
que.abilis ad te nas Hypacij ⁊ Demetrij fratrũ no pateat copia.nũlli alij corporatoꝝ .l.non dubium
ſtandum. ſtrorum ⁊ coeporuʒ noſtrorũ quos preter dictum numerum pèr patro tMercet.i.ẽ at
Concilio ſiue mona clemẽtie ueſtre gratos fore ipſa ma cinia immuͤnitate cõceſſa. negataqdq u n pplureſ
chorum ſiue clericoruz nikfeſtauit electio.nam tante cauſe põ omni no uatõis facultate ſimilia uẽ nongenti.
⁊ idem cuicunq; coꝛpo us non niſi perſecie ĩ chriſto potu dicandi his que in honoreʒ uel ne cum forte ibi eẽt
ri licito tamen ut:ff. ad iſſet iniungi. tante uero pietatis:tan ceſſaria obſequia ſacroſancte eccle maior numerus
. trebel. l. omnibus ⁊ de te reuerentie plenos affatus:niſi per ſie induůlta ſunt. ⁊ ultra facultateſ
le.i.l. ſi heres. S. uicis ⁊ amãtes minime dignaremini deſtia Dem.aa. Melicio pᷣ̃̃. eccleſie.
.j. ad trebel. l. iij. re. Gratia domini nĩi Jeſu chꝛiſfſi p Lacet rationibus conſilii teno?ꝛ x Secani. deca
g Non ſint caſſa.ob ⁊ charitas dei patris.⁊ coĩcatio ſan perpenſo diſtricta moderatiõe nus dicius a de
ipſum ꝙ relictum eſt ec cti ſpiritus ſit ſemper uobiſcũ pijſſi perſcribere a quibus ſpecialiter ne cem. qꝛ decẽ pre
cleſie uel ſimili collegio fte ſili Amẽ: Iteʒ ſubſcriptio omni ceſſitatibuůs urbiũ eccleſie ſingula eſt. ſed detracta
ſimodo alia ratione ſit potens deus regnum ueſtrum⁊ ſalu rum habeantur immunes prima appellatiõe ſigni

nallatum teſtamentum
nt. j. e. l. generali.⁊.j.ti.
ei.l.ſi quis preſbyter 2

tem ueſtram perpetua protectione
cuſtodiat glorioſiſſime ⁊ clementiſſi

me fili imperator auguſte.

quippe illius ũſurpationiſ contume
lia depellanda c. ne prẽdia uſibus ce
leſtium ſecretorum dedicataꝰ ſordi

ficat eos qui di
cuntur canonici
y Ampliſſime. ſ.

m Arrbitrium ſine ſcriptis.ſed contra eſt huic legi.j.de iudeis.l.i.⁊ de he

in auten. de ſanct. epiſ. H”ß dorum munerum fece uexentuꝛ nil cõſtãtinopolitäe
§. ſi qua mulier col. ix. De ſacro ſanctis eccleſijs.⁊ de extraordinariùm ab hinc ſuperin ʒ Ecclelie. ſ. con
1.j. de inof.teſ.ſi qunn rebus ⁊ priuilegijs earum. dictum ue flagitetur. nulla trſlatto ſtantinopolitae.
do in prin. alias uer-· nũum ſollicitudo ſignetur poſtremo T Rc ẽ hec lex lo
ſi alia ratione deſinit ſi Abperator Cõſtantinus augu nihil preter canonicm illationeʒ calis.ſed idem ẽ
ualeat ut. ff. dele.i.l. ne ſtus ad populum. quam aduentice neceſſitatis ſarcia hodie ⁊ in aliis
mo poteſt æ de adimẽ. h Abbẽèat unuſquiſq; licenti, repentina popoſcerit:eius functioni eccleſijs ut ꝓ fa
tutorum. l. quidam de ſanctiſſimo catholico uie buss aſcribatur.ſi quis contra uene cultatibus ecclie
cedens in prin. ⁊ de cõ nerabiliq; concilio! dece rit poſt debite ultionis acrimoniam ↄſtituat᷑ ut.j.t.i.
di.inſtitu.l.quidam in dens bonorum quod optauerit reli que erga ſacrilegas iure promenda .l.ĩ ecclijs ⁊ ĩ au
ſuo in pri.⁊.j.nt ĩ poſ. qjuere.⁊ non ſint caſſa iudicia eius. c.exilio deportationis perpetuo iu tenti. de mẽſuꝛa
le. ſcire in fi. .ff. ad te nihil enim eſt quod magis homini ratur . or.cle.ſʒ ⁊ ĩ aut. H
“ bel.l. ſed ſcienduʒ ⁊. ff. bus debeatur quam ut ſupreme uo Dem. Philip.pᷣpᷣ. Allirici quo mõ opor. 1
de inof.teſta. ttia. luntatis poſtq; iam aliud uelle non o AMni nouatioe ceſſante nͦetuſta ep. F. neq; ⁊ ex 1
. hb. Nihil ẽ. fauemus re poſſũunt liber ſit ſtilus ⁊ licituʒ quod tem ⁊ canones priſtios eccleſia de uita ⁊ ho.cle.
ligcto gratia eius cui ꝗd Cc. quoniam ut
relinquitur ut dictum ait ſcriptura HD
eeeſt quoniam ⁊ teſtant gratia fauorabile ẽ relictum ut ſequitur. 2. a His nongẽtis quinquaginta Alc.
—“ QAuam ſcilicet uoluntatem. b Befuncti qui erant ultra numerũ donec pueniatur ad numey.
Non poſſunt. more ſuperuenientes. c Pateat copia. donec perueniaturad hunc numerum. ſic ⁊ inſta
lSulus.ideſt diſpoſitio in ſcriptis. de aduoca. diuer. iu. petitiones.

d Nulli alij quaſi dicat ſi qui ultra predictum numerum in predi

redi. inſtitu. l. collegium. ſed illud in illicitis quibus non poteſt relinqui cta eccleſia fuerint corporati ideſt ĩ eo corpore aſſignati nõ habe
U licet poſſit cuilibet ſingulariter de collegio quando non erat prohibitum ant immunitatem ideſt priuilegium.
ratione ſecte ut.ff. de rebus du. l. cum ſenatns. e Per patrocinia.i.auxilia aliquorum que priuilegia habent alij

n Emo apoſtolorum uel aliorum ſanctorum eccleſias nel reliquias
quid ergo ſi contra factum fuerit.en.extra ordinem punientur ut

eff. de penis.l.ſanctio legum. Item nihil ualet quod agitur infra dele.⁊
conſtitu.l.non dubium.

o Nel martirum uel cõfeſſorũ ut. . .l. px. nemo.

infra numerum conſtituti uel dic ſi quis fuit incorporatus per pa
trocinium alicuius non gaudetimmunitate qua gandent alij iſꝛa
numerum conſtituti ⁊ patrocinia uel precedentia uel ſequentia de
terminat ⁊ dic per patrocinia.i.adiutoria aliorum

Sedẽ.i.ſepulturam f Immuniitate.i.priuilegio. G

7

p Similia. ſcllicet priuilegia

I Lacet. ſep

g Nouationis quidam babent nonationus.ſ.introducendo noui
tatem aliam quam hec lex dicatad uendicanda ſimilia ⁊ alij ha
bent nouationi.i.eis que de nouo admittũtur ultra pᷣdictũ nüeꝝ.
i His ſcilicet priuilegijs Accurſius.
E Indulta lunt.
ſic ergo priuile
gium clerico cõ
ceſſum preſumi
tur eccleſie cõceſ
ſum quod ⁊ ad
alias acquiſitio

ſticos q̃ uſq; nunc tenuerunt etiaʒ
per omnes Illiꝛici prouincias ſᷣuari
precipimus: utſi quid dubietatis e
merſerit id oporteat ñ abſqʒ; ſciẽtia
uiri reuerendiſſimi ſacroſancte le
nes trahi poteſt gis ãtiſtitis eccł urbis Cõſtãtinopo
ut. 7. ti.i· aũt. licc litãe quᷣe rome ueteris prerogatiũa
tiam. letatur ↄuẽtui ſacerdotali ſanctoq;
iudicio reſerari. Hr
Dem:Auguſti Aſclepiado.
H inſtructiones itinerum põ
tiũqʒ etiam diuias domos
⁊ uenerabiles eccleſias taʒ laudabi
li titulo libenter aſcribimuũs quia nõ
eſt inter ſordida munera numeratũ
MWperator Carus Preſidoro pᷣ
fectopretorio.
Acroſanctã Theſſalonicẽſis
(liuitatis eccleſia aperte ſciat.
proprie tantummodo capitatõis
modũ beneſicio noſtꝛi numinis ſub
leuandum nec extraneorum graua
mine tributorum rempublicã eccle
ſiaſtici nominis abuᷣſione ledendam

tem dicit.pᷣ
mo pollicetur q̃ 9
munera ſubegat
eccleſia. uel non
ſecundo excuſat
eam a ſordibus
tertio ab extꝛaoꝛ
dinarijs. quaꝛto
a ſuperindictis.
quinto a tranſla
tione predij ĩ fiſ
cum ſexto gene
raliter a quolibʒ
preter duo. ulti
mo punit.
m Perpenſo ut
neq; reſpublica
nimis oneretur ⁊ quod honor eccleſijs exhibeatur.

n MNeceſſitatibus. perſonarum nel rerum.

o Vrbium. extraitaliam. nam in italia omnes ſunt priuilegiate ut
infra ti.i.de his.
p Primaa ſordibus ab extraordinarijs a ſupraindictis a tran
ſactione eſt eccleſia immunis ⁊ dic nſurpationis quo ad eccleſiam
non quo ad alios.

Aſurpationis.i.iiuſte actionis nt.j.ti.i.l. ij. in prin.

r Predia. ideſt eccleſiarum
ſWBedicata.i.ex quorum fructibus fit euchaꝛiſtia. ſi autem ad boc
non ſint deſignata aliud eſtut.j. de exac. tribut.l.fi.que eſt contra

nel dicquod ibi erant diuina predia.i.patrimonium domini im
peratoris non autem eccleſia illa quidem poſſunt fieri fiſcalia. nl

ibi non de ſordibus. . S
t Sordidorum. calcis coquẽde uel arene fodiende cuſtodia aque
ductus caleſactio balnei ut.ff. de mu. ⁊ ho. l. munen. 5. inter alia.
u Extraordinarium. quia natus eſt filius principi uel uxorem
duxit.
xAbhinc.i.ab hoc tempore in antea.uel dic extraordinarium.i.
ex legitimũ canonem ut qꝛ principi ſu natus filius unde collectã
facit. Alccur.
y Superindictum. i.ſuperimpoſitum ab imperatore tẽpore ferti
litatis. ſed cuiuſmodi eſt eccleſie priuilegiuum quuʒ a nullo ſit exi
gendum ut infra li.x. de ſuperindictis.l.i.d.a nullo exigitur ſine
auctoritate principis ab eccleſia autem ⁊ cum pꝛincipis auctorita
te non licet exigere ⁊ eſt ordinarium ut in dicta.l.dè ſuperindictiſ
dicitur. ac.
3 Tranſlationum.i.non timeat eccleſia nec ſit ſollicita quod tranſ
ferat in fiſcum predium ob ceſſationem tributorum etiam debito
rum nedum indebitorum. ſed contra.. t.i.l. de his ſo. ibi de pre
dijs clericorum. hic eccleſie. alij dicunt quod de his predijs dicit

erx quibus peruenit corpus chriſti.

a Signetur ideſt deputetur.
b Canonicam. canõ.i.regula inde canonica.ſ.regularis at irꝛregn
laris eſt. ut quia naſciturfilius principi.uel facit filium militem uł
facit nuptias.ſed contra infra ti.i.l.i. ſo. ibi. Item hec corrigitur
infra ti.i.in aũt. Item nulla. .
e Illationem.i.ordinarium tributum.

d Quam aduenticie. tepete ? pretet ſimilis lectio eſt. ff. de adopt.ſi arro
gator. Ki. ſi autem iſtud quam refertur ad canonicam illationem falſum
eſſet quia quod hec ſarcina poſſit non eſt canonicuʒ ſed extraordinariũ
e Neceſſitat..i.niſi imperatorem ad eas partes uenire contingerit ⁊ ei al i
quid neceſſarium fuerit ut infra.e.l.neminem.
fFunctionibus.i.pre

. ſtationibus.
Adperatores Theo. ⁊ Ualẽ. au g Lontrauenerit quia
guſti Ciro prefecio urbis. exegerit ꝙ non debuit
q i ſub pretextù decanorum b Agrimoniam. ideſt
ſeu collegiatorum quũ id mua excommunicationem

nus non impleant alijs ſe muneribꝰ
conantur ſuùbt:aheꝛe eorum fraudi
bus credimus eſſe obuiandum ne
quis ſub ſpecie mũneris: quod mi acrimoniam ſic dictam
nus exequitur alterius muneris one quia eos arcet.
ribus ꝛeleuetuꝛ ne aꝛgentaꝛioꝛum ul i Deportationis.j.ti.i.
numularioꝛum muneꝛa declinentu? ſi eccleſie contra ſol. nt
ab his qui dici tantůmmodo colle ibi. ⁊ potes hic diſtin
giati uel decani feſtinant ideoq; ſi guere ut in ſumma.
quis eorum ſub nude appellationii ꝑ Mni nonatiõe
uelamine collegiatum ſeu decanum quia forte erat fa
ſe appellat ſciat pꝛo ſe alium ſubꝛo cta ab aliquo tiranno.
gandum qui pꝛedicto muneꝛi ſufici I Vetuſtateʒ. i. uilegia
ens appꝛobetuꝛ. ſůbꝛogatione uilde m Canones. qui deſie
licet loco memoꝛatorum uel eoꝛùm runt eſſe in uſu z inoua
qui moꝛiuntuꝛ.primatum eius qui ti ſunt ꝑ priuilegium:
ſubꝛogatuꝛ admiſſo iudicio ab hac n Emerſerit ſuper his
diſpoſitione nemine excuſante ſacꝛo antiqs canonibus.
ſanctaꝛum eccleſiaꝛum ꝛeueꝛentia. o Antiſtitil.i. priarche
Dem.augu ſti Flo.pꝛeſfectopꝛe. p Que.ſ.urbs
q Prerogatiua.ar.cõ
tra. S.ti.i.l.uictor ⁊c.in
me.ij.col.ubi dicit ĩ oibus ſequi ſedẽ apoſtolicã beatitudis ufe. ſed ibi ĩ
eccleſia quod ſubſit hic in ciuitate quod non ſubſit. ⁊ facit ad hanc legeʒ
dele. ⁊ con.l.humanum ⁊.ff. de fideiuſ.liber. itaq; ⁊. ff. de preto. ſtipu.l.ĩ
peratonis ⁊.ff. de ap.ab executione in principio ⁊.j.de priui. uꝛ. cõ.l.i.
RQSacerdotali epiſcoporum iudicio.ſ. interpretaturo non abſq; ⁊c̃.
ſ¶Relſeruari. in prima parte huius legis conſirmat canones datoſ eccle
ſis orientalibus qui erant ante decretum ſecunda plana eſt.
t D inſtructiones itinerum. an pro quolibet itinere faciendo⸗ en.
non.ſed pro illo ſcilicet publico per quod pnblice tranſitur.

que ſic dicta eſt.quia a
gremio matris eccleſie
eijciuntuꝛ excõmunicati

u Pontium. de nouo faciendorum nel etiam reficiendorum.

x Diuinas nĩas ſimilit ⁊ ĩpatrices ⁊ fac.j.de priui. aug.do.l.abſit. li.xi.
y Titulo.anad muros ciuitatis. en. non ut infra de quibus muneribꝰ
ne. i. ſe. ex.l. fi.li. x.
3 Alſcribumus.ſcilicetnoss.
ñ Alrcroſancta. hec lex localis eſt.

— —

b Proprie.tĩmõ ergo ĩ ea ſpale ẽ qꝛ nõ pᷣſtat tributa in alijs 3 ut. . de

exac.trib.li.x.l.f.⁊.ð.e.placet ⁊ facit.jʒ.de anno.⁊ trib.l.ſi. S
c Capitationis.hominum nelanimalium quia forte pro quolibet capitte
animalis uel bominis ſoluebatur aliquid.
d Subleuandum ab aa.
e Erxtraneorum.i.aliorum.
fGꝛauamie qꝛ grauam̃ eẽt reipu.ſi non bẽr etur ab alijs extraneis

g Tribnutorum que extra ordinem debent impendere.

h Abu lone. qꝛ dicit eccleſia bec predia mea ſunt. quum non ſint
i Qui ſub pretextu.i.uelamine quum id quod ad decanos ſpectat non
impleant quum neſciant officium.
k Subtrahere quod faciunt laici L
lI: Obniãdũ ñ eĩ ptextu liciti dʒ uenire ad illicitũ ut hic ⁊.ff. de nia pub.
re.l.i..ſi qs ⁊ de of.preſi.in.l.illicitas in. .illicita ⁊ in autẽ.ut iudi. ſine
quoquo ſuffra. S. quod autem in primis cołij.
m Muneris. ut muneris laicoruʒ
n Minus. ideſt non.
o Tantummodo.⁊ non ſunt.
p Decani ⁊ nõ ſunt.quia illud officium non ſaciunt.
q Muneri quod ad decanos vel ad collegiatos ſpectat.
r Subrogatione.ſ. facienda in locũ memoratorum ⁊c᷑.
ſ Eoꝛũ.ꝛepete ĩ loco. Primatũ gti caſus pluralis numeri
Admiſſo.ſi enim monachum ſancti Pꝛoculi monachi ſancti Felicis

nolnnt eligere. nel in mon achum uel in decanum debebit iudiciuʒ abba

tis ſancti Proculi internenire ⁊ conſenſus eius qui eſt primas ſubrog p

di.ſi uero diſtrictiorem habitum nellet eligere.poſſet ẽt ſine conſenſu pri

matis. Item nõ ꝙ per legem iſtam excludetur a profeſſione quicunque

„

munus reſugit occaſione religionis ⁊ facit ad hanc.l.in aut.de ſan.epi.
§. nullü aute m col. ix.
7.j.de col.li.xi.⁊.j.de
an no.⁊ tri.l.fi.li.x.
Iudicio.i.habita lnĩa
aA Abemus ul

Abemůs nullam nauem ul
tra duorum miliuʒ modioꝝ
capacem ante felicem embolam ul

ICorrigimus iſtud delictum corrigimus nota eccleſiam in boc caſu pati
dãnũ per factũ prelati ſicut ⁊ alut in autẽ.ut cũ de ap.cog. .ſi quis col.
viij.⁊ in aut᷑.de ſanc.epilſ.s.ſi quis rapuerit col.ix.uel dic quod admini
ſtratores ab eccleſia conneniẽtur qꝛ delictũ eſt perſone nec debet redũda
re in damnũ ecdleſie ut.xvi.q.vi.c.ſi epʒ ⁊ ar.j.e.l.inbemus.s.ieconõuſ
ſic ⁊ in tutore nt:j.de iudi.properandum.ꝭ..ſi.⁊.j.unde ni.l.meminerint

o Plauſtris. in rebus tantum.
clipes catholici.

cuſtodiri. Omnel ſãe pragmaticas
ſanctiones que circa canones eccle

ſiaſticos interuentu gratie uel ambi

RMRiuilegia. conſtitutionibus poſita. retro ante nos. Pꝛĩ

q Cuſtodiꝛi.priuilegia eccleſijs conceſſa conſfirmat ut.j.ti.i.l.oĩa ⁊

r Pragmaticas
factas a quodaʒ

infſido uel tiran

no principe

[Ambitionis ut

nt. ff. de ner. ob. ita ſtipulatus in prin ⁊ de iure do. eum poſt. S. ge
ner licet quidam idem. Promptiſſime.quam ſponte damus.

x Allſſa. hec conſtitutio irꝛita ipſo iure.

yNPeꝛ italiam. ubi maxime fiebant.ſi tamen alibi in to
mano imperio hec fiant eadem eſt equitas ergo idem ius ut.ff.de

uerb:ob..l.a ticio in fi.

tMtra.ſ.quãtitatt. publicarum ſpecieruùm tranſuectio tiõis elicite ſunt robore ſuo ⁊ firmi gnia prĩcepſam
b Embo lam. i. miluuz nem aut priuilegio dignitatis aut tate uacuatas ceſſare precipimus.⁊ bit aliquid reue
ſuperabundantia.nam religionis intuitu aut prerogatiua p quia humanitatis noſtre eſt egenis rentie uel ho
tot naſceb antur i urbe ſonẽ publicis utilitatibus excuſari proſpicere ac dare operam ut paupbi noris ambitõis
romana ꝙ propter ni poſſe ſubtractam.nec ſi celeſte cõſꝛa bus alimenta non deſint.ſalaria etiã quod ẽ preſumẽ
mietatem oportebat ali proferatur oraculum ſiue ãnotatõ que ſacroſanctis eccleſijs in diuerſiſ dum nt in autẽ.
quos alibi tranſmitti. ſit ſiue diuina pragmatica ſanctõ ꝓ ſpeciebus de publico actenus mini hic poſita. ſubcũ
ſic ⁊ dicitur annus em uidentiſſime legis regulas excuᷣſare ſtrata ſunt.iubemus nũc quoqʒ ĩcõ bit ergo lex ca
boliſmus.ſ.annus ſuꝑ debebit:quod etiam in omnibus aa cuſſꝗ ⁊ a nullo prorſus immrnita pᷣ noni ubi eſt ei
excreſcens. uſis cupimus obſeruari.ut generali ſtari liberalitateque huic promptii traria nt hic ⁊ in
cSpecierum.ut änona ter . quid Pniunod conte ſne uel ſuime perpetuã tribuimus ſirmitatẽ. anert⸗ cle. apud
nel arma. utilitatem publicam in quolibet ne 4 —,—⸗ 0 “ ꝓ.ep. .fi.col.vi .
d Dignitatis quia ſint gocio proferatur nõ uᷣaleat. quicqd Noua conſtitutio Fre. impa in autẽ. ut de
epiſcopi. enim in fraudeʒ iſtius legis quolibʒ UMRU ter. ſit nu. cle. .
ePeꝛlone quia ſit maꝛ modo fuerit attentatum id nauigii COM. Aſſa? ⁊ irri fi. col.i.⁊ in aut᷑.
chio nis. quod exculſatur publicatione corri ta eſſe denunciari per totaʒ Italiãꝰ hic poĩta que ſic
f Oraculi.i. reſcriptũ. gimuiis. precipit omnia ſtatuta ⁊ conſuetudi incipit caſſa ⁊ ir
g Annotatio reſcripta Dem.aa.ad Rarum pᷣpᷣ. nes contra libertates eccleſie earum rita ⁊c.que eadẽ
oĩa poſſunt dici oracu Eminẽm angarijs uel peran q; perſonas inductas aduerſus ca confirmat ⁊ pe
la al annotatio. ut que garijs uel plàuſtris uel quoli nonicas uel imperiales ſanctiones nas imponit
ſit paucis adhibitis a? bet mũere excuſari precipimus. quũ ea de capitularibus penitus abolei t Speciebus. nt
pragmatica ut que ad dad ſeliciſſimam expeditionem noſtꝛi mandat noua conſtitutio. ⁊ de cete pane nino ſimi
nocatis patriciis ⁊ pa nominis omnium prouincialiũ per ro ſimilia attenta ipſo iure nulla efſe libus.
lacijs in modum cẽ fa loca qua iter arripimus debeant ſo decernit.ſi quid contra fiat pene uue a Preſtari. licet
cta examinatione cõce lita nobis miniſteria exhiberi.I ad ſtatůte ſunt imminebunt.ſed ſi per à certam quantita
ditur. ⁊ hec oĩa poſſunt ſacroſãctas ecclias poſſeſiões ptieãt nuům huiuſmodi nouelle conſtitutõ tem non adijciat
dici oracula. Mprs Valenti.⁊ Marcus. aa. nis aliqui inuenti fuerint cõtempto imperator.in cõ
h Excuſare. als expur Palladio pᷣp. . res.bona eorum per totum noſtruy cegdendo tamen
gare. i. excludere. Ruihilegia que generalibus 3 imperium impune ab omnibus oc ngalet ſicut in an
i Huiuſmodi.ſ.annota ſtitutionibus uniuerſis ſacro cupentur. nno le. nt. ff. de
tionibus nel pragnati ſanctis eccleſijs orthodoxe religiõiſ Dem Auguſti Palltdio. an. le. ſi cui aͤnuũ
cis ſanctionibus. retro principes pre ſtiterunt firma ⁊ Enerali lege ſãctimüs ſiue ni æin legato ad ui .
k Non naleat. v.j.ſi c? illibata ⁊ in perpetuum decernimul dua ſiue diaconiſſa uel uirgo am reſiciendã ut
tra ius uel uti.pub.l.fl. ff. dele.ij. quedã
2.j. de preci.ĩꝑ.of.l.nec . Lteſtõ ita ſcripſit
damnoſa. accur. ſed aliud in alio legato ⁊ in alijs contractibus inter niuos factis.

⁊.ff. de eo per quem factum.e.l.fi.uel dic tertio ꝙ delinquendo poteſt ec
cleſia conditionem ſuam facere deteriorem non contrahendo ſuper alia a Statute. in cor: unde ſumitur iſtud parum.
tionibus mobiliũ uel quaſi immobiliũ ut in minore.xxv.anno.patet ſʒ b Annum in quo fnit facta hec conſtitutõ
non damnificat eccleſiam unius clerici pactũ uel delictum ut dictum eſt ĩ cSZ Enerali uidua qꝛ nitũ amiſit nt.ff. de ner. ſig. malnm.S.
tutore ſed omniũ delictũ ⁊ ſic loquitur heclex. niduam. que niri domiciliũ retinet ut.l ,ſli.5 „uicua. ff.
m n Sñminem angarijs que ſunt in operis perſonarum ad mnnicip.⁊ dic ꝙ deo ſe dedicanuit.
n Perangarijs.in quibus nutrũq; nertitur.ſ.opera perſonarum d Piaconiſſa que miniſtrabat olim ſacerdoti.ſed hodie non eſt in
⁊ rerum impendia ſed contra.j.ti.i.liij.ſed ibi ſolui. Item excipe ab bac ecdeſia romana.
lege milites ⁊ neteranos ut.ff. de mu. ⁊ ho.l.fi..pe.⁊ ſacit.j.de curſu pu. e Deo dicata ut puella que nondum nelũ ſu ſcep it
nullus li.xij. x.j.ex qui.mu.⁊ preſ.ne.l.i.li.x.an ergo ꝙ accipit galdana f Religioſi vt connerſa. ee.
ei.exercitus imperatoris iuſte alienetur ab ea ꝙ nidetur nt hic. ar. ff. acld g Bignitatis. unt abbatiſſa
el.ro. de iac.l.ij.S.ubi dicit coĩcandum tempore neceſſitatis Item ꝙ filij h Ael codicillo qui ⁊ ſine ſcꝛiptura fit nt. 7. d ebonis li L. ultima
iſrael accipiebant ſpicas alienas nt.vi.q.iij.c.ſcriptum de con.di.v.c.di prin.⁊ in fi.huius legis.ibi ſine non ſcripta ⁊ẽ ig ſir Pinal
ſcipulos. Item ⁊ omnia ſunt pricipis ĩ aut.quomõ opor.e.illud col. rinumero codicillus fꝛequenter tamen ĩplurali profertur ut. ff. de
1i.⁊.j.de quadri.prel.l.fi.⁊.ff.de iudi.l.non ali.S.fi.ꝛ.ff.de uer. ob.ſi ſti uer. ſig. l.non eſt ſine liberis i p r ut. ff.
pulatus fuero per te.ſed contra dicitur. . qꝛ non nalet alienatõ.qꝛ debẽt i AQuod ſcilicet teſtamentum.
illi de exercitu ſe premunire ⁊ ſi quid deeſt acoĩtanbus terrarum debent k Allia. q.d. de hac non cnro an ſit monacha
exigeꝛe.nec eĩ ĩde iniuriantur ⁊c̃.ut.j.unde ui.l.meminerint. 1Munitum teſtium T aliarum ſolemnitatum ut. ð. e. l. i.

3 Capitularibus.i.libris ſtatnto rũ. Cöoſtitutõ. ſ. bec

m Ecdeſie. generale nomen eſt que neto ſequuntut ſpecialia ſunt .

ſic ⁊ econtra.ff. ad. l.aqui.ſi ſeruus ſeruum.S. rupiſſe.
n Martirio.i.eccleſie ubi ſunt reliquie martirum.
o Qero.ubi eſt multitudo clericorum.
p Ael monacho ubi eſt multitudo monachorum.

q Pauperibul
ſimul habitanti
bus uel non.
r Ex integro. ex
ceptis his facul
tatibuſ que dicũ
tur. j.ti.i.ſi quis
preſbiter.
Re.i.ĩ quãtitate
Relinquendũ
ti. noluerit relin
quere omnibus
etiaʒ ſi extraneo
relinquat.ſcilicet
collegio.
u Fideicõmiſſo.
nt quando ẽ de
tota hereditate

deo dicata uel ſanctimonialis mu

lier ſiue quocunq; alio nomine reli

gioſi honoris.uel dignitatis ſe

mina nuncupata uel teſtimonio uᷣel
cogdicillo ſuo quod tamẽ àlia omni

iuris ratione munituʒ ſit eccleſieꝰ uł

martirio . uel clero' uel monâcho.

uel pauperibus aliquid. uel ex intẽ
gro. uel ex parte in quacunq; re ulł
ſpecie credidit ſeu crediderit relique

dũ id modis oibus ratũ firmũq; ↄſi
ſtat ſiue h iſtitutõe ſiue ſubſtõe:ſeu

legato aut ſideicõmiſſo per uniuer

ſitatem.ſeu ſpeciali ſiue ſcripta ſiue
non ſcripta uoluntate fuit derelictuʒ

omni impoſterum in huiuſmodi ne

cR.
ſteria ipſo ingreſſu ſe ⁊ ſua dedicãtꝰ

z-

ꝛeſtituenda. gocijs ambiguitate ſummota.
deicommiſſo. In auten.de monachis.. illud
y Summota. P idem coll.prima.
mittit igitur hec

lex teſtari talid
perſonis.ſed conſtitutio ingreſſi cc.prohibet in monachis.ac ⁊ a
lia aũt.ſi qua diſtinguit. ⁊ ideo ſic per ordinem lege ingreſſi cc. qꝛ
prior eſt in ordine auten. MM
z3 i Mgreſſi monaſteria. ut ſeculo renuncient tacite uel expreſ
ſe. tacite ut ſi dedicent ſe.ſed expreſſe ſi renũcient ibiq; ꝛe
maneant quod ẽ eo ipſo ꝙ fit monachus non cauſa orandi tatuʒ
uel amicũ viſitandi.ut in cor. auten.de mona..illud idem col.i.
ergo idem ſi quamlibet eccleſiam etiam ſecularẽ renũtient tacite ulł
expreſſe. ⁊ ſic generaliter appellant vltramontani.ſecus ſi non re
nuntiet ſeculo ingrediens capellam uel eccleſiã ſecularẽ.qꝛ habẽt
propria vt in auten.de ſanctiſ.epiſcopis. .preſbiteros coll.ix.⁊.
ti.i l. ſacroſancte.
a Dedicant.i.tranſterunt.proprie enĩ quo ad ſe ut.j.ti.i.l.quiſqs
emenſis.ſed improprie quo ad bona vt. ff.de polli.l.ij.in prĩ.ſic?
alias. ff. de offi.procon. le.l.ij. Item quid ſi ex pacto aliqua reti
nuerit. n. non valet pactu. ſed ingreſſus non uitiatur. vt. ff. de he
re.inſti.l.ſi iia quis heres in ultima charta ⁊ in autẽ.eca. .illud ibi
⁊ qꝛ noueris ulterius ⁊c̃.⁊ qꝛ quũ eſt alterius iuris non poteſt ip
ſe aliquid habere ⁊ ar.ff. de vſu.l.placuit vt.ff.de acqui.re.do.ho
mo liber ĩ fi. ⁊ de reg.iuris.qui ĩ ſeruitute ⁊ ar.ff.de uſu.l.placuit.
vnde quum conuerſus etiam eccleſie ſeculari ſe dedicat non põt
habere bona ratione predicta. Item ſi dedi me ⁊ mea nõne ſuper
fluo dicitur mea.quum enim de dedicatione mei bona ſint mõa
ſterij facta non plus fieri eius poſſunt vt.ff.de acquiren. poſ.l.iij.
F§. ex pluribus. e. diſtinguitur quod precedat. vt ſi me ſuperfluo

dicatur mea.ſi mea habebit bona eccleſia expreſſa conceſſione.nõ

tacita vt ar.j.de pac.con.ſuper do.il.fi.vel dic quod etiam ſi prece
dat me.ſi tamen ſtatim ſequatur mea habeat eccleſia bona ex con
ceſſione expreſſa.vt ar.ff.de no.cum enim. Item quid ſi ingreſſus
non tenet ⁊ in alijs contractibus inter viuos factis. n. nec obli
gatio bonorum tenet.quia vbi expreſſum non ualet nec tacitũ.vt
eff. de ſerui.vr. pre.iter in fi. Item ſi tenebatur excontraciu vel de
licto ingreſſus an pro eo monaſterium teneatur. en. ſic ad inſtar
capite minuti vt.ff.de ca.di.l.ij.in prin.⁊.l.tutelas. .ſi libertate.
Item quid ſi ingreſſus habeat precariam. Precaria dicitur quã
do quis emit ab eo qui habebat inemphitheoſim. libellus quan
do quis emit ab eo qui habet precariam.ſed tamen iſti omnes ta
les habent vnum quamuis omnia talia ſunt vulgaria vel libelluʒ
vel vſufruc.in rebus alienis an duret ⁊ poſt ingreſſum ſaltem ĩ vi
ta illius.n. ſic ar.ff.de le.ij.peto..i.⁊ de dona.inter virũ ⁊ vxo
rem.ſed ſi mors..ij.Nn.in fi. Item eſt ar. contra in autẽ.vt nul.
iu.S.quia uero colla.ix.vbi bona ingredientis monaſterium non

*

ſunt omnia ſtatim dedicata. ſed dic quod ibi innitus fuit ingfeſſus hic
ſpontaneus Accuꝛ.

b Vtpote. nec hec eſt probabilis ratio non neceſſaria. non eſt domi

nus ergo non teſtatur.nam ⁊ non dominus teſtatur quandoq; de rebuſ
alienis.vt notabis in auten.ſiqua.ſed hoc regulare.vt.ff.de iure codi.l.
conſiciuntur. .ſi poſti
.: fi. F.⁊ ideo dicit ſiqua.
MRgreſſi mona c ſ Iua. intrauerit
animo ibi ma

deo.nec ergo de his teſtantur uũtpo nendi non cauſa oran

te nec domini rerum: di.vt dixi ĩ aut. ĩgreſſi.
Lompetere. ſaluo pa
In auten. ð ſanctiſſunis epiſcopii cco dotis⁊ donationis
FS. ſiqua col. ix. propt᷑ nuptias ſicut ex
morte naturali vt infꝛa
LOM. JIquͤa mulier l ti.i.deo nobis.s.i.⁊ in
uir liberis non extantibus monaſti auten. de mona..ſi au
cam uitam elegerit.⁊ monaſteriũ in tem vxorem coll. i. Itẽ

trauerit monaſterio quod intrauit

. 9 intrauit quid ſi ante ingreſſum
res eius competere iubemũs. ſed ſi

inſtituat extraneuʒ. dic

perſona liberos habens anteq; de idem indiſtincte vt hic.
rebus ſuis inter eos diſponat mona vt omnia competant
ſterium intret liceeat ei poſta intet e ¶monaſterio. ſed dic qð
os diidere legitima diminuta ⁊ ꝙ ſi aliquid dimiſerit mo

eis non dederit monaſterio compe
tet:ſed ſi omnem ſubſtantiam ĩter
eos filios diuidere uoluerit ſua per

naſterio iure inſtitutio
nis.quod modo ingre
ditur non rumpitur te
ſtamentum.alioqui ſic
J B cum eccleſia exequetur
filio naſciturus. vt in auten. de ſanctiſ. epicopis.S. ſed hoc preſenti col.
ix. 7.ff. de iniuſto rup.teſt.l.ſi quis ⁊.l.an epe.⁊ de li.⁊ poſt.l.ſilio. . ſi.
ibi nam agnoſcendo ⁊c̃.preterea quũ habens filios omnia eis donaꝛe
non poteſt multo minus extraneis vt hic dicitur. Item alia ratione nil
remanet extraneo heredi.nam dominium rerum quod remanſit penes
teſtantem in eccleſiam eſt collatum. vnde iam nil habet tempore mortis
Item propter capit diminutionem teſtatoris qui deceſſit non fit ſuiiu
ris vnde eſt irritatum vt inſti.qui.mo.teſ.infir..non tamen ⁊.ff.de iniu
ſto rup.teſ.l.ſi quis exhere.S.irritum econtra nidetur tenere teſtamentuʒ
quia pro mortuo babetur.ergo teſtamentum ſicut morte confirmatur.
ſed non eſt quod habeatur pro mortuo quo ad omnia ergo ſto prime o
pinioni. Item quid ſi inter filios teſtatus eſt ante ingreſſum ⁊ nil relin
quat monaſterio.uidetur hic a contrario ſenſu.ſ.anteq;ᷓ diſponatur ꝙ ñ
rũpitur. Item an iure hereditario vel ex donatõe cõpetunt hec bona ec
cleſie ꝙ prodeſt propter actiones que dabũtur ↄ ingꝛeſſum. n.iuꝛe ſuc
ceſſorio quaſi ſemimoꝛtui ar.inſti.peꝛ quas peꝛſonas nobis acquiꝛituꝛ.
*).fi.⁊ infra ad.l.iul.de ui l.ij. H
eJubemus ⁊ ſic idem dicit quod autentica ĩgreſſi. l
f Libeꝛos quid ſi paꝛẽtes.q.d.nõ filios habeat tm.t.⁊ hi ſᷣm Jꝛ.habẽt
legitimã ut in autẽ.e. .preſbiteros ⁊ ĩfra.ti.i.ſi quis preſbiteꝛ ⁊ aꝛ.ff.de ĩ
off. teſt. l.nã ⁊ ſi parentibus ⁊ ĩ autẽ.ut nulli iudi.S.adulterã ſecũdũ aʒ.

cotra quũ monaſteriũ ꝛeputetur ꝓ filio ut in dicta antẽ.de ſanc.epiſ..ſʒ

hoc pᷣſenti col.ix.⁊ hoc ubi quis ſeculo renũtiat.ſecus ſi clericus ſeculaꝛiſ
fiat.ut dicto.S.preſbiteros ⁊ dicta.l.ſi quis preſbiter. Itẽ dicta autẽ.ut
nul.iudi.ĩuite intrauit uel hic corrigit uel expone ibi monachã.i.mona
ſticã uitã gerentem non quod pꝛo veritate ſit monacha.
g Poſtea ⁊ in hoc caſu coꝝꝛigituꝛ aũt.ingꝛeſſi.

hb Biuidere nunquid eſt hec diuiſio teſtiũ hoc eĩ põt ꝓdeſſe ſi de actõe

querat᷑ vel de numero teſtiũ. P.⁊ Jo. G.⁊.H. .nõ qꝛ aꝛbiteꝛ ⁊ iudex

diuidit nõ tamẽ teſtat᷑ qꝛ nõ ẽ dominus vt ĩ autẽ.ĩgꝛeſſi ⁊.ff.de iure codi.

cõficiũt᷑.S.ſi poſt ſed quicquid dicat nũs duoꝝx ſufficit.ut ĩ filijs dicit.j.
fam. her.l.f.ſed aʒo. dicit eẽ teſtamẽtũ ⁊ ſicnõ dominus teſtat᷑ ut ⁊ al.j.
de ſecũ.nup.femine.S.fi.⁊ ĩſti.depup.ſub.s.nõ ſolũ ⁊.ff.de dona.iteꝛ vi
rum ⁊ uxorẽ.l.cũ hic ſtatus. .ſi miles vxori ⁊ de ſiuſto teſ.l.ſi quis ex
.S. qui per ſeꝛuũ ⁊ poteꝛit etiã ſeruo hec lex cõcedeꝛe teſtãdi licẽtiã ſi uelis
pꝛimã tueꝛi quod nõ ſit teſtamẽtũ dic ꝙ ĩ lege ſemine domina erat mateꝛ
licet habeꝛet neceſſitatẽ filio ꝛeliqueꝛe. Itẽ illa de pupil.ſub.pmittit qꝛ ibi
filij nõ poteꝛat teſtaꝛi ſibi ꝑp etatẽ Itẽ vr̃ ꝙ nec ẽt diuideꝛe poſſit pr̃ poſt
igꝛeſſum ut ĩfra ti.i.autẽ.nũc autẽ ſuꝑ.l.ſi quis pᷣſbiteꝛ que ẽ ʒ ſo.ut ibi
Itẽ non obſtat ut appaꝛet ſupeꝛioꝛi autẽ. ĩgꝛeſſi.

i Diminuta eꝛgo nolebat daꝛe minus quam poteꝛat.
k Omnem ecce ubi uult daꝛe aliquis plus q; poteſt

a Connumerata. ut tantum ſibi retineat quãtum neceſſe habet dare allaſ

unicuiq; filiorum ſecundum Jo.⁊ nos ⁊ alij ſic ut quantum dat alicui
ſiliorum cui plus cõſertur ar.j.de ſe.nup.bac edita. circa pri.⁊ hoc quã
do ſunt partes inequales ſi autẽ ſunt equales partes reſeruat ſibi uirilẽ

⁊ ad hoc in auten.e.5. diaconiſſaʒ.col.ix.⁊.fl.de col.bo.l.i..pornones

b Moriatur innnit
hanc portionẽ. ſ. legiti
mam. demũ poſt mor
tem naturalẽ debere p

ſtari ſecũdũ Al.ut ar.

in auten. ut licet ma.⁊
auie. F. qꝛ uero ex con
ſenſu col.ix.⁊.j.de do.
inter ui.⁊ ux.l.res.ſed
poteſt dici quãtũ ad ali
menta ſaltẽ debere an
te agiar. ff. de an.lega.
.el. ſeruus.⁊ ut in poſ.le
ga.l.pe.⁊ de libe.ag.ſi
quis a liberis.uel ſi ue
lis dicere quod ſtatim
poſt ingreſſum petatuꝛ
hec poriio hẽs argum
tum nt i auten. de mo.
F. illud col.i.⁊.j.ð ep.
⁊.c.deo nobis.S.i.⁊ in
auten.ut nulli iudi..a
dulteram ⁊.5.ſi uero pᷣ
ter ⁊ qꝛ ꝓ mortuo ⁊c.
c¶ Percipiẽt.hec diſpo
ſitio eſt legis nõ teſtõis
d i Abemus prio

prohibet uſque

ad. .ſane ibi in..ſane
punit cõtra faciẽtes.teꝛ
tio ꝑmittit in..ſane ne
omnis accuꝛ.
e Poſt hãc.i.poſt hãc

legẽ alp hac.i.deiĩcepſ

Archiepiſcopo. ideſt
patriarche.
g Arbe.ſ. cõſtaãtinopo
litana ⁊ ſic ẽ hec lex lo
calis.ſed hodie eſt ius

generale ut ĩ aut.h̊ ius

h Lui diffitio economi
¶Bubernada. ab epo
k Mangdatur quaſi p
curatori ad agendũ foꝛ
te ⁊ defendendũ. ⁊ no
ta ꝙ hec ẽ diffinitõ eco
nomi aliquo addito ut
.j. ti.i.l. omnes. .hoc
nihilominus qui ⁊ ali

ſona filijs connumerata:partem ſibi
retineat que monaſterio conpetere
debet.ſed ſi poſt ingreſſum monaſte
rium moriatůr anteq; inter eos diui

dat filij legitimaʒ percipient:reliqua
ſubſtantia monaſterio eo cõpetente

Mpẽs Leo ⁊ An. aa. Ar.
NVUbemũs nulli poſt hãc ar
chiłpiſcopo ĩ hac urbe regia
ſacroſãcte ortho ex eccleſie preſideti
nulli economo cũᷣi res eccleſiaſtica
gubernanda mandatur ec facltatẽ
fundos nel predia urbana ſiue ruſti
ca:res poſtrẽmo immobiles aut in
his prediis colonos uel mãcipiã
conſtituta: an anonàs ciuiles cuiuſ
cũq; ſuprema uel ſuperſtitis uolũta

te ad religioſas eccleſias deuoluta

ſub cuiuſcunqʒ alienationis ſpetie
ad quãcũq; tranſferẽ perſonam:ſed

ea etiam predia diuidere quidem co
lere:angere.⁊ ampliare nec ulliiſdẽ

prediis audere cedere . Aeruʒ ſiue

teſtõ quocũq; facto iur̃ ſeu codicillo

uel ſola nuncupatione legato ſeu ſi
deicommiſſo aut mortis cauſa dõa

tione aut alio quocunq; ultimo ar
bitrio aut certe inter uiuetes habita

largitate ſiue contractu uenditionis
ſiue donationis an alio quocunq; ti
tulo quiſq; ad prefatam uenerabilẽ
eccleſiam patrimoniũ ſuũ ꝑteue cer
tam patrimonij in fundis predis ſi

ue domibus uel annonis mancipijſ

⁊ colonis eorũq; peculijs uolueritꝑ

tinere inconcuſſa ea omnia ſine ulla
penitus imutatione conſeruentüur.

Scientes ſibi igitur nulla occaſione
uel tempore ad uiciſſitudinem benẽ
ficij colorati aut gratie rerende do
nandi:uel certe hominibus uolenti
bus emere alienandi aliquam facul
tatem pẽrmiſſam.nec ſi omnes cum

religioſo epiſcopo ⁊ economo cleri

ci in earum poſſeſſionũ alienationeʒ

in auten. Item ſibi inuicẽ. quarti ut pe.⁊ Al. quod ctiã priuatam
prouocat quũ ſibi expedit ſicut alienat inutile predium propter
fucaliũ onus ut in autẽ. Item prediũ ⁊ ar.ff. de iure do.l.f. uel
diuidut ſecundũ. H. ut accipiẽdo partem quo ad uſum ⁊ nõ quo

ad proprietatem locando quũ ſocius nolit ſu

conſentiãt ea enim que ad beatiſſi
me eccleſie iura pertinẽt uel poſt hac
forte peruenerint tanq; ipſam ſacro

ſanctam eccleſiam ⁊ religioſam ĩtac

ta ↄuenit uenerabiliter cuſtodiri:ut

ſicut ipſa religionis ⁊ fidei materꝰ

perpetua eſt:ita eius patrimonium
iugiter ſeruetur illeſùm. Sane ſi hec
noñntre peremnitatis ſtatuta audaci
ſpiritu ⁊ mete ſacrilega? quiſq; eco
nomorum uel hominum temerãda

crediderit ipſe quidez qui proteruo

auſu eccleſiaſtica predia donationiſ
uel emptionis ſeu cõmutationis ti
tulo uel cuiuſcunq; contractus alte
rius nomine niſi eo modo quo nũc

ſtatuimuᷣs acquirere uel habere ten

tarint:omnem huiuſmodi fructum.
pꝛoprie tèmeritatis amittat ⁊ preciꝗ
quidem ⁊ munera que eius gratia
data fuerint economo ſiue alijs ecu
iuſcũq; perſonis eccleſie lucris⁊ cõ
modis acquirantur. Predia aũt
⁊ in his omnia cõſtitůta ab ipſis cle
ricis ⁊ temporalibus economis cũ
fructibus leu penſionibus uůel acceſ
ſionibus totius medij temporis uẽ
dicentur ut tãq; penitus a nullo em
pta uel uendita teneantùr qꝛ ea que

comira leges ſiunt ꝓ infectis habeda
ſũüt econom aũt qui hoc fecerit ĩ

mo'’ ſieri paſſus ſuerit uel in quacũ
qᷓ; prorſus huius uenditione ſeu do
natione uel cõmutatione niſi ea que

prelſenti lege cõcedimus poſtꝛeſno
