neꝛalibus. ⁊ ponit ſigna generalitatis tanqᷓ.
d In poſteꝛum. ut ihibita declinent ⁊c nt.j. e.l. leges.
e Cetum.ſenaſorum.iſ.nut.j.de cadu.tol.l.i.ĩfi.⁊.ff.de ꝛc.e.ll.i.
ſEdicti.ſic.ſ.hac edictali.le.⁊c.ut.j.de ſecũ.nup.l.hac edictali.

g Precatio.iteꝛ pꝛeſentes.

Relatio iter abſentes.

h Pꝛogꝛamate.i.ſcuptuꝛa publice pꝛocedente.ut habes feꝛe in

onmni conſtitutione aũt.in fi.
i· Diuulgari.ꝛepete ſatis ẽ
k Quod.i.qꝛ nelquando.

* — „ , .2 „
Qõtineꝛe.ſ.generalitas ĩ eis.
Facta.i.fines.

lI. Edidi.boc ſi non ẽ ĩ coꝛ. alias ẽgeneralis etiam ſine his ſignis

iel⸗

a
lggi

ge
cipi
chen
arub⸗
vogni
Lvna
gnod
to ne
npe
,no
nerca

anor
tenti
e d

mto
ſce
l.n.
nede

iie
Nort
genen
etnr
chrt
1ps
Clomn
dio⸗
ͤnz
ſuctu
eſoce
oſet⸗
Nn
eſtbo
nl6
dun.
eneluet
grich
d rto
ANM
inſt

leſe
runtti

deg
eli⸗
cali
ſnte.
ſeen
i eis⸗

ſni

nt.S.de nouo co.con.in ſi.

m Preiudicantibus. ut T.ff. ad.l.fal.l.i. ſi coberedis. ſed con

tra. j. e.l.f. ſo. ibi a capite uſq; ad fi. audiuit princeps negotium
hic non nel ibi diffinitiue. hic interloquendo. Item contra. ff. ꝙ

metus. c.l. metũ.S.ſed quod pretor ĩ ſi.ſed illa eſt recepta in cor.

lur̃ hic de his que
non ſunt recepte uł . .
ſolue nt ibi. Iez 9 edicti interlocutionibus quas in
tra.. de conſti. pect. uno negocio iudicãtes protulim
Al. nn. . ff.de iũf, ꝓ uel poſtea proferemus non i com
fac.igno.l.pe. . fi. mune preiudicãtibũs nec ijs qui
ſed ⁊ ibi de ijs que ſpecialiter quibuſdam cõceſſa ſũt
ſunt ꝛecedte in cor. ciuitatibo ł ꝓuiĩcijs I corporibꝰad

iuã. nt. S. e.l. ĩ prĩ. generãaàlitatis obſᷣuãtiaʒ ptinẽtibꝰ

n Beneralitatis. re Dem. aa. Noluſianum. pp̃.
pele nec. Igna nox eſt maieſtate re
, d Igna. põit gnantis legibus alligatum
caſum ⁊ eus ſe principem proſiteri a deò de aù
rfationẽ ⁊ cõmenda toritate iuris noſtra pendet auc

toritas ⁊ reuera maius imperio ẽ
ſummitteꝛe legibus principatum
⁊vraculo preſentis edicti qð no
bis licere non patimur idicamus.

tionem ⁊ exemplũ
ſed qũo eſt digna
nox quũ ſit fal.ut
.ff. e.princeps legi

bus ſolutus ⁊.ff. ð Dem. aa. Florentio.pbl.
le.ij. ex iperfecto ⁊ ĩ On dubium eſt in legẽ cõ
antẽ. de conſuli.S. mitteꝛe eum qui uerba legiſ
ſi. colla. ⁊.. de teſt. amplexus contra legis nititur uo
ex imperfecto.en. luntatem nec penas iſertas legilbꝰ
digna eſt ſi dicat ſe

nelle. non ꝙ ſit. ut
inſti.quibns. mod. te.infiꝛ. ..ſi.⁊ in preallegata.l.ex imperfecto.
alij dicũt ꝙ bicpmittitur mẽtiri ut inſti. de ac. S.alie.ꝙ nõ placʒ.
p Adeo.hoc eſt tm̃ de autoritate iur̃ noſtra pendet autoritas ⁊ ĩ
perium adeo ut digna nox ſit maieſtatem regnantis ⁊c.
ꝗ De autoritate.hec ratio primi dicti.⁊ quod dicit iur.ſ.legis re
gie que eſt de imperio tranſferendo de populo in principem ut ĩ
ſti. de iure na. S. ſed qð principi ⁊.j.de ueteri iure enu.l.i..hᷣ ẽt.
1I Principatũ.ſubaudi qᷓ; leges principatui.ſiue imperio.quaſi
diceret maior ẽ honor ⁊ ẽ maior conuenientia quũ imperiuʒ ſit
de fortuna unde dicitur ſi fortuna uolet fiet de rethore conſul. ſi
nolet hec eadem fiet de conſule rethor.acleges diuino nutu ſunt
prolate nt.j.de preſ.lon.t.l.fi.⁊ ſicimmutabiles. J
ſOraculo.i.exemplo ⁊ quod dicit edicti.i.geneꝛalis legis.alias
ponitur ediccum pro edicto pretoris.uel poteſt dici quod oracu
lum eſt qnod ad orationem alicuius nel preces conceſſum eſt.
tOraculo.oraculum eſt diuina uoluntas ore hominis declara
ta.j.de preſ.lon.t.l.fi.in fi.
u Quod.iſ.eſſe ſolutos legibus.

9„₰. „

x Indicamus.ſ.ſucceſſori noſtro ⁊ non dicit precipimus.qr pat

in parem non habet imperium ut.ff. de arbi.l.nam ⁊ magiſtrat⸗
⁊ ad trebel.l.ille a quo.ꝭ.tempeſtiuum.
yn On dubium. hec lex aſſignat duos modos quibus faci:
quis contra legem.uel cõmittit in legem. primus quando
qnis ſfacit in frandem nt patet.j.ꝙ metus ca.l.pe ſecũdↄ quãdo
qj‚uis facit contra legem ꝙ dic per exemplũ.qñ lex aliquid pꝛohi
bet non autem ultra progreditur.circa anichilãdũ contractum.ſ.

ut non ualeat nt.j.que res expor.l.fi. ⁊ inſtituta. de nup.S.affini

tatis ⁊.ð.de ſac.ſan.ec.l.nemo in talibus ꝙ obtineat dicit h̊ lex
3 Amplexus.i. circũplectens adeo ut a nerbis tanq; iudeus re
cedere nolit.ĩmutatur enim qñq; eorum ſignificatio ut.ff. quem
admodum nſuſf. ca.l.iij.. deſinere ⁊. ff. de aqua co.⁊ eſti. l.i...qᷓ
ſitũ. Itẽ ubicunq; ponitur actio pro accuſatione⁊ ecõtꝛa ut ĩ ait.
de ſan.epiſ. S.ſi quis aũt.colla.ix.⁊.ff.de ſe pul.uio l.iij..fi. Itẽ
ubicunq; uerbũ generaliter poſuũ reſtrig tur ut ff. de cal.l.ĩ her̃
dẽ⁊.l.hec actio.eõ qñq; exiẽdituꝛ uerbũ legis nt inſti.de rerum
di.S.appellatione ⁊.ff.de inꝛ.om.iu.ſi quis id.ꝭ fi.ſic ergo mẽtẽ
nõ lʒ offendere.ſiue eadẽ ſit cũ ſenſu nerboꝝ ſiue non.ſed an neꝛ
ba legiſtm liceat offẽdere lʒ mens uel egꝗias ſit ĩ ↄriũ placẽti.qꝙ
nõ nt.ff. qui.⁊ a quibus proſpexeꝛit.⁊ de teſtamento mi.ꝙ conſti
mium ⁊.ff. de exerci.l.i. .ſi is ⁊ qui pe.tu.l.credendum.ſed

—

tiam ſeua prerogatiua uerborum

cẽt hẽantur lʒ legiſlator ſieri ꝓhibu

Joan. 3 nt.ff. de iure po. adigere. . q;ᷓuis ⁊ totũ ſllud generale ſenſum ſᷣ
uerba ſpectari ut.ff. de adimẽ. le.l.iuj.S. conditio ⁊.ff. cũ eo.ſed ſi filiuſ
⁊deiius no.l.quis ⁊ tu dic ſi pʒ aliã mẽtẽ ⁊c redacta ĩ ſcriptis tũc ſentẽ
tia Joan.tenet.ſi non tunc piacent ut.ff. de le.iij.non aliter ⁊ de exeꝛci.l.
ei. .. ſi is ⁊ deteſt.mi.ꝙ cõſtitutũ ⁊.S.e.l.i. Itẽ dic quot modis fiat fraus
legi ut dixi.ff.e.l.contra.
, a Nullum ei pꝛo certe.
euitabit qui ſe contra iuris ſenten b Pactum. ſ. poſitũ ad ex
fraudulenter excuſat.nullum eniʒ
pactum nullãq; conuentionẽ nũl
lum contractũ inter eos nideri uo
lumus ſubſecutũ qui cõtrabũt le
ge ꝓhibẽte ptrahere.ꝙ ad oẽs ẽt
legu ĩterpᷣtatões tã ueteꝛes qᷓ; no
uellas trahi generalit᷑ ſĩpamus ut
legiſlatori ꝙ ſieri nõ uult tm̃.ꝓhi
buiſſe ſufficiat ceteraq; quaſi expᷣſ
ſa ex legis liceat uolũtate colligeꝛe
hoc ẽ ut ea q̃ lege ſieꝛi ꝓhibẽt᷑ ſi fu
eꝛit facta nõ ſolũ ĩutilia ſʒ ꝓ ĩfectiſ

c Conuentionem. ad agen
dum.uel dic tacitum. uel
dic pro eodem poni.
d Nullũ cõtractũ ubi hinc
inde contrahitur obligs
tio ut.ff.de uer.ſig.labeo.
e Ta neteres ut digeſta.
fAuã nouellas nt codex.
g Pro inlectis.opponit
de maleſicijs.ſed hic loqꝗt
in ijs que de iure ſortiũ
tur effeciũ ut pacta ⁊ ſimi
lia. Item opponitur ð ijs
que nõ debẽt fſieri facta tñ
tenẽt.ut.ff.qñ ap.ſit.l.i.ꝗ.
biduũ ſed illud nõ ẽ ↄtra
legem. ſed preter legẽ. lex
enim nõ reſiſtit.ſed nõ aſſi
tit. Item opponituꝛ de ijs
que poſtea confirmant.ut
ij.de contracti.iudi.l.i.⁊⸗
ij.de nup.⁊ ſi cõtra.ſed ea ſunt prohibita fieri uel inchoari.nõ confirma
ri. Item opponitur de ijs que iutilia ſunt per exceptionem ut in mace.?
nell.⁊ dolo ⁊ metu. n. perinde ẽ ac ſi ipſo iure ſint inutilia quo ad effec
tum ut. ff. de reg. iur.l.nihil intereſt. Ieẽ opponitur de libero homine nẽ
dito inter ignorantes ut.ff.de contrahẽ. emp.⁊ liberi.ꝶꝶn. hic delinquit
nterq; ibi alter tm̃.utputa nenditor.ut ibi notaui.nel nullus. Itẽ oppo
nitur.ff.ad muni.l.ticius in prin.ſed actio in factum aufertur per eũ cu
ius intereſt uel.n.ut ibi. ITem opponitur.ff.de conditionibus. ob tur
pem cauſam.l.idem. S.ſed quod meretrici.ſed non ſacit turpiter quod
accipit. L accurſius

erit. tm̃ nec ſpãliter dixerit ĩutile eẽ
debere ꝙ ſactum ẽ.ſʒ ⁊ ſi qꝗd fuerit
ſubſecutũ ex eo lob id ꝙ ĩteꝛdicẽ
te lege factũ ẽ iſtud quoq; caſſum
⁊ ĩutile eſſe pꝛecipimus ſecunduʒ
itaqʒ pꝛedictã regulã qua ubicũq;

e Ex eo.uut ex nẽditione uel alio contractu traditio.ſed opponitur qꝛ ex

contractu inutili quandoq; dñiũ tranſfertur nt.ff. de dolo ⁊ eleganter.
.i.en.qui actiõm habet habere ipſam reʒ uidetuꝛ ut.ff. de reg.iuꝛ.l.qui
actionem. Itẽ opponitur. ꝙ in pari caſu turpitudinis potior eſt conditõ
poſſidentis.ut.õ.de condi.obtur.ca.l.ij.ſed certe repetit ſiſcus nt.ff.de
iuꝛe fiſ.lucius. Itẽ opponitur de filiofa.in quẽ tꝛanſit dñium pecunie da
te mutuo.ſed ibi cꝛeditoꝛdeliquit mutuando non filius accipiendo. hic
aũt loquituꝛ ubi delinquit uterq; ſecundum Jꝛ.

Ob id. ut fideiuſſor uel pignus.ſed opponitur.j. de predi.mi. ſi is ſo:

ſᷣm. M. hoc ĩ perpetuo prohibitis ſed alienatio predij minoris non ẽ
perpetuo prohibita qñq; enim conceditur ut ob es alienũ ut.j.ti.i.l. ob
es.⁊ ſecundum hec nulla oppoſitio obſtaret.ſed certe ſi in perpetuo pro
hibitis tãtũ ſeruaretur hec lex in panciſſimis caſibus locũ babeꝛet.quia
uix ẽ aliquid ſic gener ale cui nõ derogetur per ſpeciale.ut.flſ.de reg. iur.
omnis diffinitio.dic ergo pꝛohibuũ eẽ res minorum alieneri in corum
preudiciũ non aũt preiudicatur minoꝛi ſi tutor ſit obligatus.uel res eiꝰ
ſimiliteꝛ opponituꝛ ⁊ ꝛñdetuꝛ.ff. de aꝛbi.l. ſi pupillus ⁊.õ.de ſacꝛoſã. ec.
iubemus. ſane ucl ſi uelis euitaꝛe oẽs oppoſitiones.dic ꝙ ĩ peꝛpetuo
pꝛohibitis loquatuꝛ ꝙ nonplacet.uel ſolue ad oĩa.⁊ dic ut dixi in pꝛ.
legis ꝙ loqui qñ lex aliquid pꝛohibet ⁊ ultꝛa non pꝛocedit.ui.õ. de ſa
cꝛo an.ec.l.nemo martyres.ſi aũt ultra pꝛocedat ſerua ꝙ ſtatuit.nec ha
bet locum hec lex generalis quum ſpeciales clauſule habeant locum ut
.ff. de uer. ob. doli ⁊ de penis.l.ſanctio.T quibus ex cau.ma.ſed ⁊ ſi per
..deinde.nec obſtat ꝙ hic r̃ licet legiſlatoꝛ ⁊c.ubi innuit idem eſſe ſiue
ulira pꝛoceſſerit ſiue non quia huiuſmodi nerbum non ſemper innnitꝰ
traꝛum. ut.ff.de ner.ob.l.quicũq;..ij. NRem opponũ de barbaꝛio qui
non debuit eẽ in dignitate.ſed ibi enoꝛ cõis. Item opponit᷑ alteri ſtipu
laꝛi ⁊c̃.ſed ibi p reter legem:

g. Qua. alias qᷓ ubiq; ſeꝛuaꝛi ⁊ tunc dicio factum ꝛegituꝛ a neꝛbo pꝛobi
benie.alias qꝙ; ubiq; non ſeruari,

cipiendũ.ł dic expreſſum.

e l
f

cramtũ re ſtitutõm denegat
d q Uogd fanore. põe

caſum ut.j.de pro
cura.nõ eo minus.⁊.j.de
fide inſtru. plures.:.ff. de
caꝛ.e.l.iij.S.due ⁊..de ſe
cun.nup.generaluer. S. ĩ iſ
7.ff. de mino.ſi iudex.⁊ fa
cit.ff..nullã ſed cõtra.ff.
quod quiſq; iuris.l.i.ſo.

refert an ad poſtulationẽ
fnuerit conceſſum nt ibi an

non.ut.e.ti.l.iij.in princi.

⁊ hic. Item cõtra inſti.de
auto. tu. F. neq; ſed certe
cEt daànum minoribus po
terat ibi eẽ ĩ uexãdo.nt.ff.
de mino.l.minor. xxv. an.

Item obligaretur credi

toribus hereditarijs. Itẽ

contra.j.de queſtio.pridẽ
ſed ⁊ illud euenit propter
perplexitatẽ quãdã.qr nõ
poſſit torqueri pro eo.qn

⁊ contra eũ.nã pro utraq;

parte debet dicere nerita
tem ut. S. de epiſ.⁊ cle. ãt.

ſed iudex. Itẽ cõtra. S. de

iudeis.l.die ſabbati.illud
ſpeciale pro feſtiuitate iu

deorum. uel ibi conceſſio

prinilegij non ſtetit in fini

bus cõceſſionis.ſed ultra

proceſſit.hic ſtetit.uel ibi
duo precepta ſunt. Itẽ cõ
tra.ff. de iur.anu.aur᷑.l: ij.
ſed ibi priuilegio ſuo renũ
ciaſſe nidetur quũ dixit ſe
ingenuũ. Item contꝛa. ff.
de excu.tu.l.quũ ex orati
one. ſed ibi libertus habe
bat priuilegium fauore pa
tꝛoni non per ſe quod ab
alia tutela excuſaretur.un
de ſi ĩpetrat ius anu. aur̃.
perdit ciuitatem qꝛ non ſi
bi erat priuilegiũ. Itẽ cõ
tra.ff.de pericu.⁊ con.rei.
nen.ſi nina ſed diſtingne
an pacto ut ibi an lege ul
a principe ut hic fauor in
ducatur. primo caſu obti

a Stipulationem nt. fl. de uef.ob.l. generaliter.
b Mandatum nut inſti.man.. illud. . .
c Nec ſacramentum ut.ff. de pac.iur̃gen..generalem ⁊ in aũt.ſcenicas ſi
ſolum. S.i.ſed contra.j.ſi aduerſus uen.l.i.ſo.ſᷣm. M. hic ĩ perpetuo
hibins tu dic Ffm. H. quod ibi ſuit ſm.l.uenditio.quia cum decreto ⁊ ſa

nõ ſeruari factũ lege probibẽte cẽ
ſuimus ceriũ ẽ nec ſtipulatõm hu
iuſmodi tenere nec mãdatũ ullius
eſſe momenti nec ſacràmẽtum ad
Dem.aa. Florentino.ppᷣ.
Vd fauore quorũdã ↄſti
tutũ ẽ quibuſdã calibus ad
leſionẽ eorũ nolumus iuetũ uideri
Dẽ.aa.uiro.pᷣpᷣ.⁊ ↄſuli deſignato
Egẽès ⁊ cõſtitutões futuris
certũ ẽ dare ſormã negocijs

nõ ad facta pᷣterita reuocari niſi no

minati ? de pᷣterito tpᷣre ⁊ adhuc
pendẽtibus negocijs cautũ ſit.
Dem. aa.ad ſenatum.

Amanum eẽ ꝓbamo ſi qd

de cetero in publica uel pri
ſiata cã emerſerit neceſſariũ ꝙ for
mã generalẽ ⁊ antiquis legibus ſñi
iſerta expoſcat.id ab oibus tã ꝓce
ribus nr̃i palacii qᷓ; glorioſiſſimo
cetu ur̃o pꝛes ↄſcripti tractari ⁊ ſi
uniuerſis tã iudicibus qᷓ; uobiſ pla
cuerit.tũc legata dictari ⁊ ſic ea de
nuo collectis oĩbus recẽſeri ⁊ quũ
oẽs cõſenſerit tũc demũ ĩ ſacro nf̃i

noĩs ↄſiſtorio recitari ut unuerſo

rum cõſenſus ñe ſerenitatis auto
ritate firmetur.ſcitote igit pꝛes con
ſcripti nõ aliter ĩ poſterũ legẽ a nr̃a

clemẽtia ꝓmũulgãdã niſi ſupradicta

forma fuerit obſeruata.bñ ⁊ ei co

gnouimo ꝙ cũ nĩo ↄſilio ſuerit or
dinatũ id ad beatitudinẽ nr̃i iperij/

⁊ ad noſtrã gloriam rednd are.

Mpr Talen. ? Ma:. aa. ad palla

dium. .
Eges ſaeratiſſime que ↄſtri
gũt hoĩm uitaſ ĩtelligi ab oĩ

bus debẽt ut uniuerſi pᷣſcriptò eax

maniſeſtius cognito ũel ihibita de
clinẽt ul pemniſſa ſectent᷑ ſi qd ueꝛo

in ijſdem legibus latũ fortaſſis ob

ſcrius ſuerit oʒ id ab ĩpatoria in
terpᷣtatõe patefieri duüriciãq; leguʒ
noſtꝛe humanitati in congruã em
dari.

net quod ibi. ſecundo quod hic dicit.ſed hoc non ualet nt.ff. de lege cõ

mil.l.ij.⁊ de indiem adiec.ſab. ſed tu dic quod ibi non eſt fanor. quia nõ
eſt extra ius cõe.tunc enim dicitur fauor uel priuilegiũ quũ eſt exira ius

cõe.nam dicitur priuilegium.i.priuata lex.iij.di.priuilegia. item contra

ff.de pac.do.inter generũ..qui iĩter.ſed ibi ꝓprie nõ fuit aliquis fauor
Eges.ſuturis ut.j.de uſur.l.de uſuris.
Cautum ſit.ut..de ſacroſan.ec.l.anpe.⁊ pe.⁊ ſi.ſed quid ſi agaĩi

ex cauſa poſt legem factam. ⁊ de contractu inito ante legẽ dic ueterem ſer

nani legem. ut cũ aũt. ut cũ de ap.cog.in prin. col. vuj.⁊ in auiẽ. he cõſti

tutiones interpretatur.cõſti j.col.vi.⁊.j.de teſtis iubemus in ſi.

g8 bh Amanũ in publica. ut ſi queratur an ciuitas poſſit dare ĩ ſen.
h Prinata.ut an poſſit monachus nel clericus ſuccedere in feudũ

iLegata.i.delegata nt d ictetn.
k ¶ Recenſeri.i.tractari an equum ſit⸗
AVninerſorum.uniuerſitas ergo conſentit ⁊ ſie eſt ar.contta.ff.ðᷣ
aqui.poſ.l.i.in fi.⁊.ff.de l.ber.un uer.l. i.
m Tromulganda. ar. pro JIr. ad id quod dixit. 8. de emenda.

Mpr Leo 2 zeno. aa.
Vm ð nouůo iure ꝙ ĩueteꝛa
to uſu nõ adhuc ſtabilitum

ẽ dubitatio emergat neceſſana eſt

tã ſuggeſtio iudicãtis qᷓ ſnie prici
palis autoritas.
Mypr Juſti.a.demoſt.pᷣpᷣ.
J iperialis maieſtas cãm co
gnitionaliter examinauerit

⁊ ptibus cõinũᷣs ↄſtitutʒ ſñam dixRe

ru oẽs oĩo iudices ꝗ ſub nr̃o ipio
ſunt ſciãt hic eẽ legẽ nõ ſolũ illi cãe
ꝓ qua ꝓducta ẽ:ſʒ oĩbo ſimilibᷣs
ꝗd eĩ maius qd ſancio ipiali ẽ ma
ieſtate.łquis tãte ſupbie faſtidio tu

migdius ẽ ut regalẽ ſienſuʒ ↄtemnat

quũ ⁊ ueteris iuris ↄditores ↄſtõeſ
que ex ĩpiali decreto ꝓceſſerũt.le
gis uũiceʒ obtinere apte dilucideq;

diffiniũt quũ igit᷑ ⁊ hoc ĩ ueteribꝰ
legibus iuenimo dubitatũ ſi ĩpialł

ſenſus legẽ ĩterptato ẽ an oporteat
huiuſmoi regiã ĩterpᷣtatõm obtine
re:eoꝝ quide uanã lubtilitatẽ tã ri
ſimus qᷓ; corrigẽdã eẽ cẽemo.Dif
finimo oẽm ipatoꝝ legũ iterpᷣtatio
nẽ ſiue ĩ pcibus ſiue ĩ iudicijs ſiue ĩ
alio quocũq; mõ factã ratã ⁊ ĩdu
bitata hr̃i ſi ei iĩ ꝑñti tᷣr leges ↄdeẽ
ſoli ipatori ↄceſſũ ẽ ⁊ lges ĩterpre
tari ſolo dignũ iĩpio eẽ oʒ.Cur aũt
ex ſuggeſtioiba ꝓcerũ ſi dubitatio
ĩ liuba oriat:⁊ ſeſe nõ eẽ idoneos
ſufficiẽtes ad deciſionẽ litiſilli exi

ſtimt ad nos decurrii ⁊ qꝛ oẽs am

biguitates iudicũ quas ex legibuſ

oriri euenit aures accipiũt nẽe ſi ſl

a nobis iterpᷣtatio mera ꝓcedat ul

quis legũ ẽgnimata ſoluere ⁊ oibꝰ

apire idoneus eẽ uidebit᷑:niſi cui le
giſlatorẽ eẽ ↄceſſũ ẽ. Exploͤſis ita
q; huiuſmõi ridiculoſis ãbiguitati
bus tã ↄditor q; iterpres legũ ſòſ
ſpator iuſte exiſtimabit᷑ nibil hac
lege derogãte ueteris iuris cõdito
ribus.quia hoc eis maieſtas impe
rialis perinilit. xv.

iuſti co.in fi.ſed po
teſt ꝛeſpõderi quod

in prin.qñ cõdidit

legem iſtã non cre
debat amplius ſe

corꝛigere l en ẽdat

leges quas fecerat

in corpo.iu:is.ſed
mutauit propoſuũ

nam quod medica
menta morbis hoc
exhibẽt iura negãt
⁊c̃.ut in aũt.hec cõ

ſtitutio ĩnonat ꝛc.

h Redundare. ut 7
.j.de repu.non du
bium.
o I Eges debẽt
nt ⁊.j. de in
ris ⁊ ſac.ig.l.conſti

tutiones. ſed cõtra

.ð.de epiſ.⁊ cle.l.re
petita ⁊.j.de iure ð

li.l. fi.in prin.ſoꝛuunt
ĩ ambabus dixim
p Preſcripto dicto
q Del. põe ſempe:

nel pro ⁊.

VPermiſſa. hoc
bo ẽt iperata conti
nentur.alias poni
tur aliter.ut.ff.e.l.

legis nirtus.
ſObſcurius.ut no
mine datorũ ẽt do
nata contineantu:
ut.j.de col.autẽ.ex

teſtamento.dixi

idem ubicũq; ẽ diſ
ſenſio dominorum

tDuriciãq; quod
eſſet neceſſe nt. ff. q

7 a quibus.l.proſ

a c An de no
no ſuperius

de legibus cõditis

⁊ condendis dixi
nunc de eis intelli
gendis.⁊ pone exẽ
plum in nouo iure

ſie ſtatuimus nouũ ſacꝛamenta minorũ inniolabiliter cuſtodizi.

an taniũ deiur excepuio empioꝛi an ⁊ actio interrogabitur ð boe
princeps ⁊ ipſe reipondebit ſine eo tñ

põt dici ꝙ actio datur

ut.ff. ð aqui.ꝛe.do.ſtatuas ⁊.ff.fami.heꝛ.inteꝛ cobeꝛedes.S.ij.⁊ ð

le.iij.cum quis. S nuptura ⁊ diſt ngue hic quum dubitatio in in

dicio conungit aut ſuper nouo negocio ut an ciuitas poſſit daꝛe
in fſeudũ aut lege aliqua. prio caſu dñs imperatoꝛ eſt cõſulenda
ſi eſt preſens ni.õ.e.humanum ꝛ⁊.j.de neteri iure enu.l ij.F. led

qr ⁊.fl. de fideicõ. li. itaq; ⁊ ar.j. de iudi.l.fi.ibi ne compellatuꝛ

⁊c̃.ſi aũt non ſit eius copia tunc pꝛocedam de ſimilibus ad ſimi
lia. ut.ff. e. non pñt ſi nero ſuper. ſcripta ſi quidem ceꝛo modo
per conſuetudinem ẽ intellecta ei intellectui ſtabitu: ut. ff. e. I. mi
nime ⁊.l.ſi de inteꝛpꝛetatione.quod ſi ex conſuetudine non eſt

Ontka

nence
niqu
i cist
non e
nplins
tleniͤi⸗
s ſant
iis ſal
Popoſti
Amedt
otbishoe
a negit
zütberd
mnorette⸗
nchrenre
hond

go dhi
. ce i
glorſt
ſed cör
Crcklre
deimed
nin ſo.nt

ds dirim

odico
de ſenpe
fſaeboef
rota c

ins den
Ul.ſel

rfue,urto
worüac
uneuntnt

lentr

,A1
igicl
inorum
P dro⸗
X
b,lepro
ce

nce o
ſupenus
ödiiß
dis dn
s intli

4

certiſicata recurritur nt dictum è ad principẽ ſi ſit eius copia ut

bic ⁊.ff.e.⁊ ideo.⁊.l.nam nt ait in pꝛin.ibi nel ceꝛte iuriſditione

cCcc.alioquin interpretabor ut benigniorem partem nt. ff.e.l.beni

gnus.⁊.l.in ambigua.ſed ſi dubitem que ſit benignior. nerboꝝ
ſignificationi ſtabo ut.ff.de condi.⁊ demon.lpublius. .i.qᷓqᷓ;

uidetur primo ſtã

dum ſigniſicationi
nerborũ ut. ff. ð e.

.iij. non aliter. tertõ

procedã de ſimili
bus ad ſimilia ut

ff. e.l.neq; leges ⁊

hoc dixi. ff. e.l. non

poſſunt.

x Alu.i.conſuetu.
Tanm. ſſi a primo

incipias. hic duo
ſunt neceſſaria ſi e

ſ.ð iur̃ deli.potuit
ſAimperialiſ
hanc legem

intellige ĩ ijs que
non ſunt deci ſa ꝑ

legem ut in feudis

2 ſimilibus.ĩ alijs
enim potius legeʒ
ſeruaꝛemus ſcriptã
qrü hec ſñia non

lit lex conſtituta ut

dẽt conſtitui ut. S.

e. humanum.

4à Cominus. i. pꝛe

ſencialiter. alias ñ
ualet ut. ff. de re.iu
ic.de uno quoq;
Itẽ magiſ ob abſẽ
tiam quã qr ius ñ
habebat lata uide
tuꝛ.ut.ff. de euic. ſi
ideo ⁊. fl. de ĩof.te.
q repudiant... fi.

Similibus. con
tra.ð.eo.l.ij.ſo.nt

ibi.itẽ contra.j. de

C

ſententijs.l. nemo.
ſed hic principis.
ibi alteriↄ iudicis.
Legis uicem. ut ĩ
ſti. de iure na.S. ſʒ
quod principi

d Soli imperatoꝛi

e

f

h expõe ut j.ſtat m
Leges non reſpõ
det. Auüt. ꝓ ceꝛte
Enigmata.i. ſubti
les dubitatones.

g Exploſis. ideſt re

motis.

h Solus ipꝛ ita q:

nullus alius ſolus
unde populus ro
manus põt ẽt ho
gie leges condere
ut inſti. de ure na.
.§. lex. ltem ſenatuſ
.ff. e. non ambigit
eſt ergo excluſiuuʒ
ſolus ſingula gene
rum non genera ſi

De mandatis principum:

Mopr Aalen. Gra. ad euge. p̃p̃ᷣ.
QIduis aſſerit cum manda
tis noſtris ſe ueniſſe ſecretis
oẽs ſciant nemini quicq; niſi quoſ
ſcriptis probauerit eſſe credendũ
nec uultus dignitate terreri ſiue ul
lius tribuni ſiue notarij ſiue comi
tis proferent dignitatem.ſed ſac:aſ

noſtras litteras eẽ queꝛẽdas.

De ſenaiũſconſultis. xvj. .

Mopr Aalẽ. The. aa. ad ſeue.
Vamũis ſenatuſconſultum
perpetuam per ſe obtineat
firmitatem :tamẽ etiam noſtris le
gibus id proſequimur adijcienteſ
ut ſi quis qui ſpeciali ſuppiicatiõe
eliciendum aliquod reſcriptum tẽ
tauerit ut tranſire ei fſormam liceat

ſtattoruʒ tertia patrimonij parte

mulctetur ⁊ damnatus ambitus

crimine maneat infamis

De ueleri iure enucleando ? de
autoritate iuris prudentium qui i
digeſtis reſeruntur. xvij.

Mor Juſti. Tribunia.magiſtro

queſto.ſacri palacij.

Eo autore noſtrum gu
bernante imperium qð
uobis a celeſti maieſta
te traditum eſt: ⁊ bella feliciter per
agimus ⁊ pacem decoramusꝰ⁊ ſta
tum reipublice ſuſtentamus.⁊ ita⸗
noſtros animos ad dei omnipotẽ
tis erigimus adiutoriũ:ut neq; ar
mis confidamus neq; noſtris mi
litibus:neq; bellòrum ducibus.ł
noſtro ingenio.ſed omnem ſpem
ad ſolam referamus ſumme proui
dentiam trinitatis unde ⁊ mundi
totius elementa proceſſeꝛunt:⁊ e

oꝛum diſpoſitio in orbem terraũ

producta eſt:quũ itaq; nihil tã ſtu
dioſum in omnibus rebus inueni
atur q; legum autoritas que ⁊ di
uinas ⁊ humanas res bene diſpo
nit ⁊ omnem iniquitatem expellit
Reperimus auteʒ omnem legũ
tramitem qui ab urbe romana cõ
dicta ⁊ romuleis deſcendit tempo
ꝛibus ita eſſe conſuſum ut in infi
nitum extendatur.⁊ nullio huma
ne nature capacitate concludatur
primum nobis fuit ſtudiuʒ a ſacra
tiſſimis retro principibus initium
ſumere ⁊ eorum conſtitutiones e

gulorum ut ? ibi. Scipio ſolus ciuitatem ſeruauit ⁊ nullus alius ſolus

magis aũt populus ſeruauit. Itẽ nõ obſtat.j.de of.ppᷣ.ſformam qꝛ auto
ritate principis facit ut hic ſubijcit quod populus tranſtulit poteſtatem
ĩ pꝛncipem. nam expone ideſt conceſſit ut ff. de offi.eius cui man. eſt iuẽ

mengdare ⁊ uie dilucide tradere q̃

tenus in unum codicẽ congregate

⁊ omni ſuperuacua ſimilitudie ⁊

nequiſſima diſcordia abſolute un
uerſis hominibus promptum ſue
ſynceritatis prebeant preſidium.
hoc quoq; opere conſumato ⁊ in

uno uolumine noſtꝛo preſulgente
coadunato quũ ex paucis ⁊ tenu
ioribus releuati ad ſummã ⁊ ple

niſſimam iuris emendationẽ per

uenire broperemus ⁊ omnem ro
manam ſanctionem ⁊ colligere ⁊
emendare ⁊ tot autoꝝ diſperſa uo

lumina uno còdice in dicta oſten

dere quod nemo alius nʒ ſperare

neq; optare auſus eſt:res quidem
nobiſ difficillima.ĩmo magis ipoſ
ſibilis uidebatur.ſed manibus ad

celum erectis ⁊ eterno auxilio ĩuo

cato eam quoq; curam noſtris re

poſuimus animis deo freti qui z
res penitus deſperatas donare ⁊
conſumare ſue uututis magnitu
dine põt. Et ad ſynceritatis tue

optimum reſpexerimus miniſteri
um ubiq; primo ⁊ hoc opus com

miſimus ingenüi tui documentis

ex noſtri codicis oꝛdinatione ac

ceptis ⁊ iuſſimus quos pꝛobaue
ris tam ex facundiſſimis anteceſſo

ribus qᷓ;ᷓ; ex uiris diſertiſſimis to

gatis fori ampliſſime ſedis ad ſo

ciandum laborem eligere his ita

q; collectis ⁊ in noſtꝛum palaciuʒ
introductis nobiſq; tuo teſtimo
nio placitis totam rem faciendam

opeꝛmiſimus:ita tñ ut tui uigilantiſ
limi animi gubeꝛnatione res oẽs
celebꝛentur. Jubemus igituꝛ uo
bis antiquoꝝ pꝛudentiuʒ quibus

aultoritateʒ conſcribendaꝝ inteꝛpᷣ

tandaruʒ q; legũ ſacratiſſimi prin
cipes prebueꝛunt libros ad ius ꝛ0
manuʒz pertinentes ⁊ legere ⁊ eli
maꝛe: ut ex his oĩbo mateꝛia col
ligatnꝛ nulla ſecundum quod poſ
ſibile eſt: neq; ſimilitudine neq;
diſcoꝛdia deꝛelicta ſʒ ex his hoc
colligi quod unũ pꝛo oibo ſuffici
at. Qui autem ⁊ alios libros ad
ius peꝛtinentes ſcꝛipſeꝛunt quoꝛũ
ſcꝛiptuꝛe a nullis autoꝛibus ꝛecep
te nec uſitate ſunt neq; nos eoꝛum
uolumina noſtꝛã ĩquietaꝛe digna
mur ſanctiòneʒ quũq; hec matia
a ſumma noſtri numinis libeꝛalita
te collecta füeꝛit oʒ eům pulcheꝛꝛi
mo opeꝛe exſtꝛueꝛe:⁊ quaſi pꝛopꝛi
um ſacratiſſimũ tẽpluʒ iuſticie cõ
ſecraꝛe:⁊ inlibꝛos quinquaginta

ill.i.in fi.alij ut Yo. dicunt quod hodie populus romanus non poſſet

legem condere quod ni
detur pꝑ uerbũ ꝓmiſit ul
ratum habuit ⁊c.
i Permiſit. i.ratum habu
it.ut in proemio inſti. S.
cunq; ⁊ facit.j.de nete ri iu
re enu.l.i.ĩ prin.tertie col.

Ek De mandatis principũ

ẽ.de coſtitu.princi.egit ſʒ
qꝛ mandata ſunt conſtitu
tiones ſpeciales ideo de
his ſupponit.

I ſIguis ſcriptia. nõ

autem teſtibus. ut ⁊

aꝛ.S.de epil.⁊ cle.ſi qua ꝑ

calũ. .f.⁊ no.j.ſi minoꝛ ſe
ma.di.l.iij.

m Be ſenatuſconſul.
n. q Vauis fumitatẽ

ut inſti.de iure na.
F. ſenatuſconſulius.
o Statutoꝛum a ſenatu.

p Crimine.? ſic ẽt depoꝛte

tuꝛ ut.j.ad.l.iul.de ambi.
.l.i.⁊ð hoc qꝛ magne auto
ritatis ẽ ſenatuſconſultus
ut. ff. qui ⁊ a quibus ap.
non lʒ.l.i.⁊ de flu.l. quo
minus ⁊ facit.j.de pꝛeci.
ipera.offe.l.reſcripta
q Ru. de ueteꝛi iuꝛe. ð iur
nouo dixit nũc ð ueteꝛi.

r d Eo autoꝛe. pꝛĩa lex

dicit quod m andat
ſieꝛi digeſta ⁊ quibꝰ ⁊ qua
liteꝛ faciant ⁊ ex quibus li
bris.ſa dicit ꝙ facta ſunt
⁊ dicit qualiter ⁊ ex quibꝰ
libꝛis ⁊ ſeꝛuaꝛi pꝛecipit It
dicit ꝙ mandauit fieꝛi in
ſti.⁊ quibus ⁊ ex qua ma
teꝛia ⁊ tãdẽ pᷣcipit ſeꝛuaꝛi.
ſ Neqʒ armis. unde illud
nʒ ĩ foꝛtitudine equi nʒ in
curibus ꝛc.
t Repeꝛimus. collige hic q
ſit materia huius operis
u Coice.i.digeſto.
x Tue.tribuniano loquit᷑
ut. j.l.pꝛox.S.nos itaqʒ ĩ
pꝛima col.
y HMis.i.ſapientibus a tꝛi
buniano electis.
3 Ex bis. et hic collige ᷓ
ſitmateꝛia hnius opeꝛis.

A Seꝛipſerumt. non ex li

centia principis.
b Sanctionem.i digeſtũ.
c Fuerit.ideſt quia uos le
gitis ? elimaueriti s.

d Eam. ſ. meteriam.

. N.α ,
. cc rinf tn Nlii⸗

Pretogatiua.ſeruanda
ar.cõtra.j.de of.rec. ꝓui.
.— .l.potioris ⁊ no.hoc vybũ
b Ex muititudie ſic p teſt.
ut. ffl. 8 te. ob carmẽ. F. li.
e Innotis. i.libris papi.
notat᷑ ꝑ iſtos alios.⁊ ſic
nil hebãt illi libri papᷣ.⁊cẽ
AReſpuere uelitis.
eOia enim nota oĩia eĩ ⁊ẽ
Subtiliter. ſi babes nõ
ſubtiliter dic nõ ſubuliteꝛ
factum qui emendat ⁊c̃.ſi
habes nõ inſubtiliter dic
emendat non in ſubtiliter

ſed ſubtiliter ſic ⁊.ff.de be

re. inſti.l. i. .lj.

g Rece qno ad ſententiaʒ

ſed ſuperior.S.quo ad or
dinationem.

p Tranſlata.i. conceſſa ut

.ff. de of.eius cui man.eſt
eui, lei in ſi.

T certos titulos totum ſus digere
re:tam ſim noſtri conſtuutionem

codicis q;ᷓ; edicti perpetui imitatio

nem prout hoc uobis commodi
eſſe appaꝛuerit ut nil extra memo
rataʒ cõſumationẽ poſſit ee dereli
ctum:ſed his libris quinquaginta
ius totũ antiquum per muleſimuʒ
⁊ quadrigenteſimũ fere annumↄ
fuluʒ ⁊ anobis purgatũ quaſi quo
dam muro uallatum nihil extra ſe

habeat. Omnibus autoribo iu

ris equa dignitate pollentibo ⁊ ne
mini quada prerogãatiua ſeruãda
qꝛ non oes in oĩa ſed certi per cer
ta uel meliores uel deteriores iue
niuntur.ſed nʒ ex muͦltitudine au
torum ꝙ melius eſt ⁊ equius iudi
catote.quũ poſſit unius ſorſitan ⁊
deterioris ſentẽtia ⁊ multos ⁊ ma
iores in aliqua ꝑte ſuperare⁊ ideo
ea que antea in notis Emilij Na
pinia ⁊ ex Alpia ⁊ Pau.nec non
⁊ Marcia.aſcripta ſunt que antea
nullam uim obtinebant partim ꝓ
pier honorem ſplendidiſſimi Pa
piniani non ſtatim reſpᷣere. ſed ſi
quid ex his ad repletionẽ ſummii
genij Pap.laborum uel interpre
tationem neceſſarium eẽ proſpexe
ris:⁊ hic ponere legis uicem ob
tinens non moremini ut oẽs qui
relan fuerint in hoc codice pꝛudẽ

tiſſimi uiri habeant autoritateʒ tã

qᷓ; ſi ⁊ eorum ſtudia ex principali
bus conſtitutionibus profecta ⁊ a
noſtro diuino ſuerat ore profuſa.

Sinnia eni noſtra merito ſacim
qꝛ ex nobis oĩs eis impartietuꝛ au
toritas nam qui non ſubtiliter fac

tum emendat laudabilior ẽ eo qui
primus inuenit Sed hoc ſtudio
ſum uobis eẽ uolumus.ut ſi quid
in ueteribus nõ bene poſitũ libris
inueniatis uel aliquod ſuperfluuʒ
uel minus perfectum ſuperuacua

longitudine ſemota ⁊ ꝙ imperfec

tum ẽ repleatis ⁊ omne opus mo
deꝛatum ⁊ q; pulcherꝛimu oſtẽda
tis. Hoc etiam nihilominus ob
ſeruando ut ſi aliquid in ueteribuſ
legibus uel conſtitutionibus quaſ
antiqui in ſuis libris poſueꝛũt nõ
recte ſcripiũ iueniatis hoc ẽforme
tis.⁊ oꝛdini moderato tradatis ut

hoc uideatur eẽ uerũ ⁊ opiimũ ⁊?

quaſi ab initio ſcriptũ ꝙ a uobis e
lectum ⁊ ibi poſitũ fuerit. ⁊ nemo
ex comperatione ueteris uolumi
nis quaſi uicioſam ſcripturam ar
guere audeat quũ enim lege anti
qua que regia nuncupabalur oẽ
ius oiſq; poteſtaſ populi romani
in iperatoriam traſlata ſunt pote
ſtatem. Nos uero ſanctionẽ oẽʒ
non diuiſimus in alias ⁊ al condi
toꝛum partes ſed totam noſtrã eẽ
uolumus nequid poſſit antiquital
noſtris legibus abrogare:⁊ interi
uolumus eadem oia quũ repoſita

ſunt obtinere:ut ſi aliter fuerant a
pud ueteꝛes conſcripta in contra
rium aũt in cõpoſitione inuenian
tur nullũ crimen ſcriptuꝛe impute
tur ſed noſtꝛe electioni hoc ſcriba
tur. Nulla itaq; in oibus predic
ti codicis membꝛis antinomia lit

enim a uetuſtate greco uocabulo

nuncupatuꝛ aliquem ſibi uendicet
locum.ſed ſit una concoꝛdia una
conſequentia aduerſario nemine
conſtituto:ſed ⁊ ſimilitudinem ſjim
quod dictũ eſt ab huiuſmodi con
ſumatione nolumo exulare.⁊ ea q̃
ſacratiſſimis conſtitutionibo quaſ
in codiceʒ noſtrũ redigimus cau
ta ſunt iteꝝ poni ex ueteri iuꝛe nõ
concedimus quũ diualiũ conſtitu
tionũ ſanctio ſufficit ad eorũ auto
ritate nili foꝛte uel pꝛopter eoꝝ di

udiſionẽ uel pꝛopteꝛ ꝛepletionẽ uel

pꝛopteꝛ plenioꝛẽ indaginem hocoↄ
tigerit.⁊ h tamen perꝛaro:ne exↄ
tinuatione huiuſmodi lapſus ori
atuꝛ aliquid in tali pꝛato ſpinoſuz
Sed ⁊ ſi que leges in ueteribus li
bris poſite iã in deſuetudinẽ abie
runt nullo modo eaſdẽ uobis po
nere permittimus.quuũ.hec tantũ
modo obtiuere uolumus.que uel
iudiciorũ frequentiſſimus ordo
exercuit:uel longa cõſuetudo hu
ius alme urbis cõprobauit ſecun

duʒ ſaluij ꝗJuliani ſcripturã que iu

dicat debere oẽs ciuitates conſue
tudinẽ ròme ſequi:⁊ legere que ca

put ẽ orbis terrarũ non ipſaʒ alial

ciuitates.romã aut intelligendum
ẽ non ſolũ ueterẽ.ſed ⁊ regiã nꝛam
que deo propitio cũ melioribus
condita e auguriis Ideoq; iu
bemus duodus iſtis còdicib oia
gubernari uno conſtitutionũ alte
ro iuris enucleati ⁊ futuro cõdice

componẽdl uel ſi quid aliud a no

bis fuit promulgatũ iſtitutionũ ui
cem õbtinens ucrudis animus ſtu
dioſi ſimplicibus enutritus ſacili

ad altioris prudentie redigatur ſẽ

tentiam:noſtrã aüt conſumationeʒ
que a uobis deo annuente cõpo
nitur digeſtoꝝ ſeu pãdectarum no
men habere ſancimus nullis iuri

peritus in poſterũ audientibusoↄ

mentariòs illi applicare ⁊ uerboſi
tate ſua ſupradicti codicis cõpen
dium conſundere quemadmodũ
T in antiquionibus temporibus ſa
ctum e quu per contrarias interpᷣ
tantiũ ſententias totũ ius pene cõ
turbatũ ẽ.ſed⁊ ſufficiat per iudiceſ
tantumodo ⁊ titulorum ſubtilita
tem que.
nuncupatur quedã admonitoria

eis facere nulio ex interpretatiòne

eorũ uicio oriundo. He aũt per
ſcripturam aliquã fiat in poſteruʒ
dubitatio iubemus non per ſigno
rum captiones. ⁊? compendioſa

egnimata que multas per ſe ⁊ per

iAduerfario nola

nullum contrariuʒ
nel ſim lem in legi
bus reperiri ut ⁊.j.
.l. px. §. contrariũ
k Rome ſequi.nt⁊?
.eff. de le. ⁊ ſe. con.Sð
quibus Item no
ta romã caputoꝛbᷣ.
¶Codicibus.i.codi
ce ⁊ digeſtis.

m Cogice.i.digeſto
n Obꝛnens. repe
te iubemus
o Cõmentarios. ſ.
faciendo ⁊ addẽdo
nouas leges non
autem prohibet ex
poni iſtas ſed ueri

us ẽ quð reprobʒ

ut ſtatim ponit.

ſos
picefn
Genti⸗
4 Exin
deqne
geleg⸗
Lign
Corfo
Lonnlnn
hetſonb

irt n

ennn 4
niutn
Contreni
egninnt
4 ecz
Jen
cgpobb⸗
bus

pꝓ Admonitoria. ſ.

ſigna antiqua que
nicem tenent cõcor

dentiarum.
ꝗ Erxr interpretatõe
de qna dixi ſupra
de leg.⁊ con.l.i.
2 Signit icatur. qꝛ
dicit forte iul.li.x.
continue enim de
bet ſcribi.

ſ Codex.i.digeſtũ.
t Digeſto.i. factus.
u t Anta. que
.ſ.tempora.
x Vaclllantem.ſ. ſã
ctionem ⁊ nocat tã
imperatoꝝ qᷓ; alio
rum leges ſãetionẽ

y Extendentem. re
pete ſanctionem.
3 Contrarium. nʒ
idem niſi ſimilitudi
ne adiuuetur ut.S.

no. co. fa. F i.

ſuũ uicium antinomias iduxerũt

eiuſdem codicis textũ conſcribi ẽt

ſi numerus librorum ſigniſicatũůr

aut aliud quicq; nec enim per ſpe
cialia ſigna numeroꝝ maniteſtari
ſed per litterarũ conſequentiam ex
planari cõcedimus oĩa.igitur deo
placito facere tua prudentia una
cũ alijs facũdiſſimmis ſtudeat.⁊ tam
ſubtili q; celerrimo ſini tradere: ut
cõdex cõſumatus ⁊ in quinquagĩ
ta libros digeſtus nobis offeratur
in maximã ⁊ eternã rei memoriaʒ
deiq; oĩpotentis prouidẽtiaʒ aug
mentũ noſtri iĩperij.noſtriq; mini
ſterij gloriam.
Myopr Flauius Inſtinia.ad ſena
tum ⁊ omnes populos.
Anta circa nos diuine hu
manitatis eſt prouidẽtia ut
ſemper eternis liberalitatibus noſ
ſubſtentare dignetur poſt bella eĩ
parthica eterna pace ſopita poq;
uandalicã gentẽ ereptã ⁊ chartagi
nem ĩmo magis oẽm Libiã roma
no iperio iteꝝ ſociatã ⁊ leges anti
quas iã ſenio pregrauatas peꝛ no
ſtram uigilantiã prebuit in nouaʒ
pulchritudinem ⁊ modeꝛatũ per
uenire cõpendiũ quod nemo ante
noſtroꝝ iperium unq; ſperauit nʒ
humano ingenio poſſibile eſſe pe
nitus exiſtimauit. Erat eĩ miꝛabi
le romanã ſanctionem ab urbe cõ
dita uſq; ad noſtri ĩperij tempoꝛa
que pene ĩ mile ⁊ quadrigentoſan
nos decurꝛũt ĩteſtinis prelijs uacil
lantem hocq; ⁊ iperiales conſtitu
tiones extendẽtẽ ĩ unam reducere
cõſonantiã.ut nihil neq; cõtrariuʒ
nʒ idem nʒ ſimiie ĩ ea ĩueniatur.⁊
ne gemine leges pꝛo rebus ſingu

lis poſite uſq; appareãt nãq; hoc

celeſtis quidẽ pꝛouidẽtie peculiaꝛe
fuit humane uero ibecillitati nullo
modo poſſibile Nos itaq; more
ſolito ad ĩmortalitatis reſpeximuſ
preſidiũ ⁊ ſũmo numine iuocato
deũ autorem ⁊ totius operis pre
ſulem fieri optauimus. ⁊ oẽ ſtudi
um tribuniano uiꝛo excelſo magi
ſtro officioꝝ ⁊ exqueſtori ſacri no
ſtri palacij ⁊ cõſuli credidimus. ei

q; oẽ miniſteriũ huiuſmodi ordia

tionis ĩpoſuimus ut ipſe una cum
alijs illuſtribus uiris noſtroꝝ deſi
derium ĩpleret ⁊ noſtra quoq; ma
ieſtas ſemper iueſtigãdo ⁊ ſcrutan
do ea que ab his cõponebãtu: qꝗc
quid dubiũ ⁊ icertuʒ iueniebatur
