codicillis fuerit ſcriptà ⁊ libertatẽ

hereditatem ſimul ſeruis per no

ſtram libertatem ⁊ benignam iter
pꝛetationem indulgemuſ ut gratu
lentur quum non ſeꝛui remaneant
ſed etiam liberi ⁊ heredes effician
tur.quuʒ tanta in eos noſtri nomi

nis beniuolentia effuſa eſt vt ſiub⸗/

tas eis nʒ in teſtamento nʒ in codi
cillis data eſt.tamen hereditate ſeꝛ
uis relicta quaſi iniunctam liberta
tem eſſe videri. Illõ videlicet ob/
ſeruando vt ſi legatum vel fideicõ
miſſum eis ſine libertate relinqua
tur maneant in ſeruitute.non tam̃

ita impij heredes exiſtant liberta/

tem teſtatoꝛis ⁊ ſeruiles labores
debita remuneratione defraudaꝛe
conentur ⁊ non derelictuʒ licet ad
huc ſeruis conſtitutis donent.
Que iuris noſtri diftinitio etiam
ad aliam ſpeciem dubitatam beni
gne extendatur.ſi quis ⁊ eni teſta/
mento pꝛincipali ſeruum ſuuʒ cui

dam legauerit.in pupillari autem
ſubſtitutione eundem ſeruum filio

ſuo ſine libertate ſubſtituit quere
batur ſiue vtilis eſſet talis ſubſtitu
tio ⁊ per ſeruum legatum ſubſtitu
tio poſt mortem pupilli legatario
acquiratur:ſiue inutilis eſt huiuſ/
modi ſubſtitutõ quia ſine libertate
in ſeruum pꝛopꝛiuʒ facta eſt. Me

lius itaq; nobis videtur legatario

eum non ſtatim acquiri ſancire:ſʒ
expectandum eſſe ſubſtitutionis e
uèntum:⁊ ſiquidem pupillo moꝛ
tuo locus fuerit ſubſtitutioni vt li/
ber ⁊ heres efficiatur:ſin autem ⁊
ſubſtitutio minime locum habuit
forſitan pupulo iam in pubertatẽ
perueniente:tunc ad legatarij do/
minium tranſeat.queadmodum e
nim veteres ſi cum libertate ſubſti
tutõ fuiſſet hoc inducebant qute
nus in ſuſpeſo ſiat libertas ⁊ ſtatu
liber intelligatur.⁊ ita ex noſtra in
terpꝛetatione ⁊ ſine adiectione lib
tatis in ſubſtitutione ⁊ liber ⁊ his
pupillo exiſtat.
Bei. a. Yoanni. pp̃ᷣ.
Ecilione noſtra quam feci-
mus ſancientes eum qui a
domino ſuo ſine libertate heres ĩ
ſtituituꝛ uideri libeꝛtatem heꝛes in
ſtituitur accepiſſe in propria ſua

habet pꝛeciſe lega
tuʒ ſed ibi videtuꝛ
repetita conditõ li
bertatis. ſic.ff. de
condi.inſti.l. cum
ſeruus.

o Que euentü. hoc

ideo quia incertuʒ
ẽ an conditio libeꝛ
tati appoĩta exiſtet
alioquin ſi certum
eſſet eam extituraʒ
ab initio inunile eſ
ſet legatum ſerui.
vt. ff. de lega.i.l.ſi
poſt mortem. F. fi.

⁊ de manu.te.ſi pe

culium ple.. ſi ſer
uus. in legato tam
aͤlicto ab extero ip
ſi ſeꝛuo a domino
relicta eſt libertas
2 hereditas nulla
fit ſuſpenſio.vt.ff.

de leg.i.ſi poſtmõ

tem.i. he. aʒ. ⁊ facit
.ff. de fideicom.li.
.l. ſi ſeruus.7.ff. ð

vul.ſub. ſi quis. ⁊

dełl.i.ſi ſundum. S
cum ita.

p Inducebant.⁊ ñ
aliter. nec obſtat. fl

de ma.te. diuus pi

us. quia ibi per pᷣ/

uilegium fuit ĩdul
tum vel verius al
eſt ibi caſus.
q Quatenus. ꝓut
vt.ð. l. pꝛo
xi. 5§. cum igituꝛ.

ſ Sua culpa. vt ⁊ a

lias.j.ð te.ma.l.f.

.. ſi vero quidam
t Soluendo nõ ſu
ſic. ⁊.ffl.de mino.l.
⁊ ſi ſine. . ſed qdð

papi.

n De liberis pꝛete

ritis quia in teſtis
exheredantur ⁊ p⸗
tereuntur libeꝛi.iõ

x Cc Am poſt.

gradus pꝛi
mus gꝛach
dicitur inſtitutoꝛũ
ſecundus ſubſtitu
torum ⁊ ſic de ſigu

lis. vt inſti.de vulg.ſubſti.in pꝛin.accurſius floꝛentinus.
y Conſilio.i.animo quod pꝛeſumitur miſi dicat ſe ab vno exhe:e

dare.vt.ff.e.l iii.S.fi.⁊.j.ſubijcit ſtatim.

3 Pꝛoinde.ꝙ dicit in genere dicit in ſpẽ.
a Inſtitutis. hic eſt pꝛimus gradus.

Cut
M
ſone
geth
Gft
Hulue
onnb
Chere
elii⸗
Aoͤi
Cen.
ocin
ſtiater
Clutun
ut
ſelii
abel
gidin
tan
ſotan
Ohece
co⸗
Gone
no non
ſn
deinin
Kſe
nusſec
ahe
poteſ
ſoac⸗
ſlice
Kunt
l ſe
le
uno
Gu mno
fͤſte.
Cuundo
Nudu
ſtiuri
nüube⸗
Uunca
o va
if
ete
lblea
Knef
ſicze
tfſde
ſt.
ſſel
Cane

ten
len
dtnen
nen
liͤl
ſeſte

gniͤbo⸗
uemm
tolbe
lerſit
ſonm
ning

uleis

nian,

d

tng
tehhe
Ke
egoti
eon
Conie⸗
ſlbens
tu l
locrf.
ſhotri

eſc

eonl.

ſd

ſcis.

indun

minst
8
enns N

Eiſe
tolo⸗
hen.
luſtie
eml
gnidn
o
ſedd

n.
in o
tor

NNe
1Ud
6
ſtuvn

ſpſn
ſe

vcte

lbend

f ſ
8.
b 7

i S

b Subſtitutis. hic eſt ſendus.accurſius floꝛentinus.
¶Exrheredauerit.⁊ ſic poſt omnes gradus.

d Inſtituti. ſ.?⁊ qui ſubſtituti.

e ¶ Nulla ratio.videtur ergo ab omnibus exheredaſſe. nec proba/
tio in contrarium admitiatur.vt.ff.oe ver.ob.a ticio in ſi. Et nõ.

ꝙ exheredatio qñ
qʒ; fit ante omnes
gradus. ⁊ tunc ab
omnibus videtur
exheredaſſe.vt.ff.
c.l. iij. F. ante here
dis qñq; poſt.⁊ tẽ
idem. vt hic quan
doq; inter gradus
ut inteꝛ gradum in
ſtitutum ⁊ ſubſtitu
tum. ⁊ tunc idẽ.ut.
ff. e.l. iij. F. ſed ⁊ in
teꝛ.hic ſubaudiunt
quidã niſi teſtator
dicat quod uel a pᷣ
mo.tantum gꝛadu
exheredet. uel a ſe
cundo.qꝛ tunc ille
Gadus ualeat ali
us non. ⁊ ſic intel
ligunt. ff. e. l. iij. . f.
⁊ de iniuſto te. l. uj.
.§F. fi. ſed nos dici⸗
mus ſecundum aʒ.
⁊. H. ꝙ ſic dicere ñ
poteſt quia ſic a ꝑ/
ſõa certa exhr̃dãet
ſcilicet inſtituti łſub
ſtituti.ꝙ non valet.
vt. ff. e.l. ij. F. niſi fõ
te ſed tu dic a perſo
na no poteſt a gꝛa
du vno toto põt. vt
nõ. ff. e.l. iij. F. filiuʒ
quandoq; fit inter
gradũ.vt inter unũ
iſtitutũ ⁊ aliũ łit᷑ u
nũ ſubſtitutũ ⁊ aliũ
⁊ tunc ab eo gradu
toto valet. vt. ff. e.l.
iij. F. flius in alio ñ
valet ⁊ ſic euenit mi
rabile ꝙ ĩcipit valẽ
teſtm qñq; ab iſtõe
qñq; a ſubſtuutõe
vt. ff. de ininſto t. l.
pe. 5. fi. T ſic intelli⸗
ge. ff. e. l. uj. a re aũt
certa non valʒ exhe
redatio.licet valeat

firmitate durante:ſi quis ſeruuʒ ſu
um pure quidem heredem inſti-
tuu:libertatem autem ſub cõditio
ne ei donauerit:ſiquidem conduõ
talis ſit que in poteſtate ſerui poſi
ta eſt:ille autem eaʒ neglexerit mi
nimeq; compleuerit:⁊ libertate eũ
⁊ hereditate ſua culpa defraudari.
Sin autem caſualis conditio eſt:
⁊ ex foꝛtune inſidijs defecerit:tunc
humanitatis quidem intuitu liber
tatem ei omimodo competere:he
reditatem autem ſiquidem ſòluen
do ſit ad alios uenire quos leges
uocant ſi non aliquis fuiſſet ſubſti
tutus. Sin autem ſoluendo nõ ſit
ut neceſſa rius heres inſtitutus ſil
⁊ libertatem ⁊ heꝛeditatem obtie
at:tunc enim ſecundum diffinitio/
nem tam veteris quam noſtre de
ciſionis ⁊ liber ⁊ heres neceſſariↄ
exiſtat. xxviij

4 . „ „
De liberis pꝛeteritis vel exhĩdti-

Mpr. Antoni.a. Fauio.
VAod poſt omnes hereduʒ
gradus exheredatio ſcriba
tuꝛ:ſi adiciat teſtatoꝛ ab om
nibus ſe gradibus exheredare nõ
dubitatur iuri ſatiſſactum eſſe. Et
ideo etiam ſi id non adijciatur: a
pareat tamen eum cum eo cõſilio

ſcripſuſſe ut ab omnibus exheꝛeda

ret: ⁊ recte lactum teſtamentum ui
detur. PDꝛõinde quum paterfa.fili

is inſtitutis inuicem ſubſtitutis

filiäm exheredauerit intelligendũ
eſt exheredationem ab utroq; gꝛa
du feciſſe:nam quum hidem here
dès inſtituti ſunt:nulla ratio reddi
poteſt. quare videatur in poſterio

te tantum caſu exheredare voluiſ/

ſe. Mpr. Alex. a. Glachide.
A auus tuus qui patrem tu
um ⁊ nouercam equis põ
tionibus heredes inſtituit: quum

inſtitutio. vt. ff. e.l. cum quidam. ꝛ. . ðe here.inſti.l. quotiens.
Jauus nouercam.ſ.patris tui vxoꝛem.
aum te nepotem.
VAino auo. qd aũt ſi poſt moꝛtẽ aui deceſſit pater..nõ rumpit

teſtamentum. vt. ff. de libe. po.l.ſi quis poſthumos..i.⁊.õ. de

inoffi.te.ſi quis filium.
ine impedimento.i.l.velleia concedente ſecundum quoſdam.

melius ergo dixiſſet cum auxilio legis velleie. nam non tantum
non impedit ſed etiam ſuas vires ſibi ex toio poꝛrigit.vt ſui pris
locum obtineat.⁊ aut teſtamentum expugnet. vt. ff. de iiuſto teſtõ.
poſthumoꝛuʒ. ſed illud forte ideo dicit. quia certus modus inſti/
tuendi vel exheredandi per legem velleiam eſt inductus vnde nõ
videbatur debere habere beneficium legis velleie quum ita nõ eſ
ſet inſtitutus. vt. ff. de libe, ⁊ po.l. gallus. vel aliter beneficiũ legis

velleie in illis locum habet ex verbis.l.velleie que naſcuntur moꝛtuo pa

tre ⁊ viuo auo.ſed ex interpretatione.l.velleie habet ⁊ ille qui natus ẽ vi
no patre ⁊ auo.vt dicta.l.gallus..nunc de lege.tu dic ideo nepotẽ iſtuʒ
videri repellendũ.per.l.velleiaʒ.quia exheredatus erat inter ceteros. vt
innuit heclſa ꝙ ſufficiebat per antiqua iura.⁊ per.l.velleiam ⁊ ſic per eaʒ

t quoqʒ; habeꝛet in poteſtate teſta

mento nominatim non exhereda

uit moꝛtuo patre tuo uiuò auo ſi

ne impedimẽto legis uelleie ei ſuc
cedendo in patris tui locum: rupi
ſti aui teſtamentum:⁊ ad te heredi
tas eius tota pertinuit.
Mpr. Juſti. a. Jul. p̃pᷣ.
J quis filium pꝛòpꝛium ita
exheredauerit ille filius me
us alienus mee ſubſtantie fiat tal
filius ex huiuſmodi verboꝛum cõ
ceptione non pꝛeteritus ſed exheĩ
datus intelligàtur.quum eniʒ ma
nifeſtiſſimus eſt ſẽnſus teſtatoꝛis vᷣ
boꝛum interpꝛetatio nuſquam tm̃
ualeat.vt melioꝛ ſenſu exiſtat.
Dem. a. Joanni.ppᷣ.
Aximum uiciũ antiq; ſub
tilitatis pꝛeſenti lege coꝛꝛigi
mus que putauit alia eſſe iura ob/
ſeruanda in ſucceſſione pꝛrentum
ſi ex teſtamento ueniant in maſcu
lis ⁊ alia in feminis quum àb inte

ſtatu ſimile ius utriq; ſexui ſerua/

uerit.Et alijs uerbis exheredari ðᷣ
bere filium ſanxerunt:alijs filiam.
7 inter npotes exheredandos a/
lia iura ciuilia alia pretoꝛes intro
duxerunt.⁊ ſi pꝛeterit᷑ fuerat filiuſ
vel ipſo iure teſtamẽtuʒ euertebat
uel contra tabulas bonoꝛum poſ
ſeſſionem in totum accipiebat. fi
lia autem pꝛeterita ius accreſcẽd i.
ex iure ueteri accipiebàt ut in eo
dem momento ⁊ teſtamentuʒ pa
tris quodammodo ex pãte iuẽ àc
creſcendi euertebat: ⁊ ipſà quaſi
ſcripta legãtis ſupponeꝛetuꝛ.ex pᷣ
tòꝛe autem hàbebat contra tabu
las bonoꝛum poſſeſſioneʒ in totũ
Conſtitutio autem magni antoni
ni eam in tantuʒ còaꝛtabat in quã
tũ ius accꝛeſcẽdi ↄpetebat.Qui è
tales differẽtias inducũt quaſi na
tuꝛe accuſatoꝛes exiſtunt: cuꝛ non
tõòtos maſculos geneꝛauit ut unð

vʒ exheredatio ⁊ impedit.
ſed hodie nominatiʒ exhẽ
redandi ſunt omnes. vt B
⁊ inſti. de exhere.li. .F. i. . .
poſthumoꝛum in ſin...ibi
ne ergo ⁊c.⁊.j.e.l.fi.iĩ pꝛi.
ibi ⁊ inter nepotes.⁊c.⁊.
ſancimus. ⁊ ſic habetuꝛ h̊
mentio iuris noui.
k [ quis fuiuz exhe
redauerit.⁊ alium
filium vel extraneum inſti
tuit heredem.
lx Intelligatur. nam pꝛeteꝛi
re eſt nullam de eo facere
mentionem.vt inſti. de he
redi.ab inte.S eadem. ſed
his verbis.⁊c.vt.ff.de hã.
inſti.l.his verbis.
m Senſus.i.mens.
n Interpꝛetatio.is eſt ver
ſus ſenſus qui non pꝛeteꝛi
tionem ſicut exheredatõeʒ
deſignat.
o Senſu.vt. ff. de adimẽ.
le.l.iij.SF.ↄditio.⁊.xxxvuj
di.c.ſedulo.ſed ar.contꝛa
.ff. de vſuf. leg. l. ſi alij ĩ fi.
⁊ de re.iu.l.in ſumma.

p m Alrximum. in femi

nis.pꝛimum viciũ.
q Quuʒ ab inteſtato ratio
quare ſit vicium.
r Et alijs.ſecundum viciũ
quia filij nominatim ſilie ĩ
ter ceteros.
Inter nepotes.tertium vi
cium.
t Et ſi pꝛeteritus.quartum
vicium. uel dic ꝙ exempli
ſicat primum
u Accreſcẽdi.i.accreſcebat
ſiue dabatur ei ſemiſ eius
quod ab inteſtato crat ha
bitura ⁊ vſq; ad dodrantẽ
ei ſemiſſis poterat graua
i legatis.ut.⁊.j.ibi cum e
nim. cc.
x Accipiebat.non autẽ po
terat dicere nullum.vut iſti.
de exhere.li.in pꝛin.

y Accreſcendi.accreſcebat.i.accedebat ei.⁊ decreſcebat inſtituto.
3 Ipſa. l. filia.

a Legatis.ab inteſtato relictis adinſtar filij qui petit contra ta.

b Ex pꝛetoꝛe.i.de iure pꝛetoꝛio.

c Habebat. l. filia.
d Eam filiam. ſ.

—

e ¶oartabat.ſ.in bonorum poſ.petenda in quantum iure ciuili pꝛiuſ pe
tebat.ſ.ſemiſſem petat per bo.poſ.⁊ pꝛeſtet legata uſq; ad dodrantẽ ei⸗
ſemiſſis.ut erat de iure primo ciuili.quam conſtitutionem antonini nõ

habemus.

fAccreſcendi.ſ.de iure ciuili.

g Qui enim tales.ratio quare ſint nicia omnia pꝛecedentia.

h Inducunt.ſ.inter maſculos.⁊ feminas.

i Totos.i.omnes.nõ.non licere accuſare naturam. ut.j. de leg. here.l.

3

„

legem. xij. tabularum. ⁊ inſti.de exhere.li..noſtra.
a Mon fiant.mulieres.

a Ipfſa. ſcilicet filia accurſius.
b Non patiatur. nam ⁊ ſuis pꝛeteritis datur contra ta.vt hic ⁊ in

b Maioꝛnm.ſ.ab antiquiſſimis tempoꝛibus.

CAntea.i.antiquiſſimo tempoꝛe ante predicta iura.

d Inter ceteros.i.non nominatim.

e Centum viri.i.ſenatoꝛes
qui centum erant numeꝛo
vt hic. ⁊.ð.de pe.here.l.f.
eſt hoc quintum vicium
ſEdictum.ſ.exponenduʒ
g Et nemo. repete quũ ⁊c̃.
hDOꝛus.i.filius. nam na
ti filij dicuntur vel dic iðſt
fretus.q.d.qui habet alið
auxilium non habet queꝛ
lam vt hic. ⁊ inſti. de inof.
te. §. tam autem.
i Ad hanc.querelam.
k Semiſſem. ſ. eius partis
quam ab inteſtato habeĩt
¶Sexcũtia.i.vncia ⁊ dimi
dia.vt.ff.de inof.te. papi.
§. pꝛoinde ſi ſint.⁊ hoc fac
ta relatõne ad totuʒ ꝙ ab
ĩteſtato erat habituꝛa.quũ
pꝛĩo vnus ſemiſ ei auferat᷑
poſtea dodrans ꝛemanen
tis ſemiſſis.
m Totinus ſubſtãtie.i.toti
ſibi debite poꝛtionis ab
inteſtato.pꝛeterita vero ha
bebat dimidiam illius põ
tionis ⁊ in dodrantem il/
lius dimidie grauabatur
ad legata.hec tamen iniu
ria alibi reperitur.vt.ff. de
contra ta.l. non putanit ĩ
fi.nam ⁊ emancipatus fili/
us ſi fuerit pꝛeteritus.⁊ pe
tit contra ta.certis perſõiſ
pꝛeſtat legata. exheredat⸗
vero nullis omnino ſʒ ho
die iur̃ aut.idem põt pꝛo/
bari pone ꝙ me exheꝛeda
uit pater meus non adiec
ta cauſa ⁊ legatum mihi r
liquit teſtamentuʒ non va
let quantum ad inſtitutio
nem ſed quantuʒ ad lega
ta ſic. ergo habeo legatuʒ
⁊ pariter ſuccedam cũ fra
tribus quaſi ab inteſtato.
T ita plus habeo quam ẽt
ipſi inſtituti.vel multo ma

generentur non fignt. Nam hoc
coꝛigentes ⁊ maiòꝛum noſtroruʒ
ſequamur ueſtigia:qui eandeʒ ob
ſeruationeʒ collere manifeſtiſſimi
ſunt:ſimus ⁊ enim antèa ſimili mõ
filium ⁊ filiam ⁊ alios omnes ĩter
ceteros exheredatos ſcribere eſſe
conceſſum. Quum etiam cêntum
uiꝛi aliam differentiam introduxe/
runt:⁊ ex hac iniquitate vicium e
merſit q̃re ex libris Alpiani quos
ad ẽdictum fecit pretoꝛis inuentuʒ
a tribuiano viro gloꝛioſiſſimo no
ſtro queſtore ceteriſq; viris facun
diſſimis compoſitoꝛibo iuris enu
cleati ad noſtras aures relatum ẽ.
Nam quum vltimum adiutoꝛiuʒ
de inofficioſi querela poſitum eſt:
&& nemo ex alio tus pꝛeſidio ad
hanc decurrere poſſit inuenta fue
rat filia preterita minuſ habens qᷓ;
filia exheredata:cum enim p con
tra ta. bo. poſ. vel ius accreſcendi
ſemiſſèm ſubſtantie filia preterita
accipiebat:⁊ omnibus legata pꝛe
ſtare compellebatur.ſ.vſq; ad do/
drantem ſue poꝛtionis remanebat
ei ſexcunti tantũmodo in ſua ſuc
ceſſione:quod ſi fuiſſʒ exheredata
quarta pars omimodo totius ſub
ſtantie ei relinqui debebat:⁊ quaʒ
iniuria dignam pater exiſtimabat:
amplius habebat ea quaʒ tacitur
nitate in inſtitutione pꝛeterijt: et ſi
ſecundum noſtre conſtitutiõis diſ
finitionem quam de ſupplemento
quadrantis poſuimus repletõ ſue
rat introducta:ſimili modo exhłee
date in quartam partem repletio
accedebat:⁊ ita vicium permanſit:
vt nec ex noſtra conſtitutione eme
dationem aliquam ſentiret. Sanci

mus itaq; queadmodum ĩ ſucceſ-

ſionibus parentum que ab inteſta
to deferuntur:equa lance mares ⁊

gis quaʒ pꝛeteriti.ſed quidam dñt non tenere hoc legatum quum nõ ẽ
veriſimile q teſtatoꝛ voluerit me habere ſi teſtamentum non valere

o Conſtitutionis. que eſt. e. de inoſ.te.ſi quis filium. . ſancimus vel veꝛi

us illa omnimodo.

p Exheredate.⁊ non pꝛeterite.

q Et ita vicium. quia pꝛeterita preſtat ex ſua poꝛtione legata.ſed non ex-

heredata.

ſti. de here. que ab inteſta.. eadem.

c Et hec.hoc ad tertium.
d Pꝛogeniti ſunt.nam nepotes ex filia cum diminutione tertie ꝑ

femine vöcantur:ita ⁊ in ſcriptura

teſtamentoꝛum eas honorari. ⁊ ſi poſitam.
milibus verbis exheredatiões no e Sed quia. hoc e⸗
minãtim pꝛòcedere Et cõtra tabu rat ſextum vicium
las poſſeſſionem talem habere ſ Poſthumã ·i.nõ
lem filius uel ſuus vel emancipat᷑ dum natam.
vt ipſa ſi fuerit pꝛeterita inſtar filij S Et in poſthumis
emancipati vel ſui vel teſtamentuʒ hodie poſthumi ex
ipſo iure euertat:uel per contra ta heredari nõ poſſũt
bulas bonorum poſſeſſionem ſta cum nullam cauſaʒ
re hoc non patiatur. ⁊ hec non ſo ingratitudinis poſ
lum in filiabus obtinere:ſed etiaʒ ſint committere. vt.
in nepotibus ⁊ neptibo ⁊ deĩceps .S.de inof.t. ſi quiſ
obſeruaꝛi cenſemus: ſi tamen ext in ſuo. .legis.⁊ eſt
maſculis progeniti ſunt. Sèd lex Juſtini. ⁊ poſt i
quia ⁊ aliud vicium ſuerat ſub ſtam que eſt contꝛa
obtentu differentie introductum: Item per aũt. ẽ idẽ

2 alia iura exheredationis in po/
ſthumis alia in iam naiis obſeꝛua
bantur:quũ neceſſe fuerat poſthu

tis veniũt.ð. ð col.
illam. ꝙ tamen cor
rigitur per aũt. ibi

nam debet cauſam
ingratitudinis inſe
rere.quam ergo iſe

mam inter ceteros exheredatã ẽt ꝛet in poſthumo. ⁊?
legato honorari.ſiliam autem iaʒ hoc dicit au.non lʒ
pꝛogenitam.⁊ ſine datione.⁊ hoc ⁊c̃.quam lege hic.
bꝛeuiſſimo incremento verboꝛum ⁊ poſtea autenti. ex
ad pleniſſimam diffinitionẽ dedu cauſa.
ximus:ſancientes eadem iura ob
tinere ⁊ in poſthumis exheredan Auten.
dis:ſiue maſculini ſiue feminini ſe
xus ſint que in filijs ⁊ filiabus iam On licet pa
ſtatuimus ut ⁊ ipſi vel ipſe nomia h n renti. marił
tim exheredentur.i.poſthumi vel femine cum
poſtume facta mentione. de preteritione di/
. cat.vt inſti. de exhe
In auten. vt cum de appel. cog. re. li. F. mater.
§. aliud quoq; caplin. col.viij i Preterire.i. nec ĩ
ſtituere nec exhere⸗
COOK. On licèt parenti aliq́; dare.vt inſti.de heĩ
ex liberis exheredare velpꝛ eteruẽ di. ab inte.. eadeʒ
niſi is probetur ingratus ⁊ ingratit Kk Pꝛobetur ab he
tudinis cauſam nominatim iſerat redibus.vt.S.de in
teſtamento.cauſe vero noua coſti of. te.l.liberi.⁊.l. oĩ
tutõe ſunt ↄpꝛehẽſe quatuòrdeci. modo.
. IQAuatuoꝛdecim. q
In aut.vt cũ de ap.cog aliud.⁊ bus filij a parẽtib⸗
F. le. 1. 5. ſed hic. ⁊. Sſiue igitur.. exhere. vt ĩ. c. ſeptẽ

ſunt quibus exheꝛ

dantuꝛ.ſuperioꝛes

ab inferioꝛibus.vt in coꝛ.auten. vnde he ſumuntuꝛ in. . aliud cũ
ſequentibus.S.⁊.S.hoc ſiquidem.⁊ tres quibus exheredatuꝛ frat
veł ſoꝛoꝛ etiam turpi perſona inſtituta vt in aut.de nup.ð.ingrati

tudinis colla.iiij.

Alutentica
m e ? cauſa. omiſſa in teſtamento.⁊ tunc ponitur irritum ip

ſo iure. vel ſecundo caſu fuit inſerta in teſtamento.ſed per
heredem non pꝛobata.⁊ tunc irritum.i.irritandum.
n Irritum eſt. ipſo iure cauſa inſerta ⁊ non pꝛobata. ⁊ ſic non hẽt

r Sentiret. quia non dedimus ſupplementum pꝛeterite.
ſ Vocantur.vt..e.l.in pꝛin.
t Honorati.hoc ad pꝛimum.
n Nominatim.quid ſi nominatim habes.ff. e.l.i.⁊.ij.⁊ hoc ad ſecundũ
x Pꝛocedere.de ſecundo vicio.
y Contra tab. hoc ad quartum ⁊ ad quintum.

3 Suus. qui habet vtrunq; emancipatus alterum tantum. ſimilis con

fuſſio.s.de col.illam.⁊ inſti.qui da.tu.poſ.s.fi.

locum hodie querela niſi inter fratres turpibus perſonis ſcriptiſ
heredibus.nam aut non eſt inſerta cauſa.⁊ ſic non valet.ut.S.au
ten. non licet. aut inſerta ⁊ pꝛobata.⁊ ſic inexpugnabiliter valet.?
in auten. de here. ⁊ fal.S.exheredatos colla.i.aut non pꝛobata.⁊?
tunc ipſo iure non valet. vt hbic ⁊ hoc ſecundum. M. tu dic ſecun
dum Jo.ꝙ locum habet quando eſt inſerta ⁊ non pꝛobata.? veꝛ
bum hoc irritum non eſt incor.ſed eſt ibi euacuato in.s.ſi quis 8
pꝛedictis.⁊ in. .ſiue igitur ſubaudi ergo per querelam vel per

in

niep
da
0
l bb

hoer
eun,
hunt⸗
Umier
hoſin
cſg
isl
lgepe.
Kſnk
i
4hot
koonen
iſd
Cſn
nibn.
no,1

Ilctn
ino k
ineckn
nexN
deette

.

1. gecl

erben

Kidebe
Kauc
obe
toͤdein

ld

ran
pnith

hi

om

ſi fuerit pꝛeteritus emancipatus vel ſuus.ſed ſuus poteſt etiam di
cere nllum cum eſt pꝛeteritus vt in.l.maximum vicium nec obſtat
ꝙ alias dicit non eſſe differentiam patrie poteſtatis. vt in aut.de
here. abinteſ.. nullã vero colla.xi.nam veꝛum eſt vtrunq; admit
ti.ſed quenq; ſuo iure per ius autem ciule ſoli ſui admutebantuꝛ

uneng
et,
ce

eodem modo.

ad illam inſti.de ex
her.li. F. ſed noſtꝛa COM. e ? cauſa preteꝛitöis
Item loquitur dic vel exheredationis irritum eſt ie
tum aut. quum nul ſtamentum quantum ad inſtitutio
lum factum eſt tetta nem ceterà nãq; firma permanent
mentum. ſed ab in
teſtato ſuccedunt. De poͤſthumis heredibus inſti

Item ſi pꝛedictum
verbum eſſet in cõ.
aut᷑.tamẽ pꝛecedũt
illa verba ex cauſa

tuendis vel exheredandis uel pre
teritis. xxviij.

Mypr Anto.a. Virciano.

pꝛeteritionis. quaſi J poͤſt teſtamentum fac
ſola pꝛeteritio vlex tum quo poſthumoruʒ
heredatio nõ ſit cã . ſuorum nullam mentio
teſtamentuz ſit ip nem teſtator fecit ſilium filiãͤue ſuſ
ſo iure nullum. ſed cepit inteſtato uita functus eſt: cuʒ
illa. ſ. ſi exheredatõ agnatione poſthũi uel poſthume
non ſit rite facta.i. cuius non meminit teſtamentum
ſi legitima cauſa nõ ruptum ſit ex rupto autem teſtam̃
ſit inſerta. qꝛ fiat ex tò nihil deberi neqʒ peti poſſe ex
heredatio.ſi ergo plorati iuris eft.
tineatur debet aliq; Mperatoꝛ Piocle.⁊ Max. aa
eſſe teſtamentum ſe Sotherico.
cundum omnes. ſʒ Xoꝛis ab oꝛtu teſtm̃ maꝛi
irritandũ ẽ peꝛ que ti nõ ſolui: poſthumo veꝛo

relam vel alijs cõi/⸗
bus modis.vñ dic

generaliter ꝙ omis uidentiſſimi eft.
exheredatus vl pꝛo Mpe. Juſti. a. Jul. pᷣpᷣ.
exhr̃dato habit⸗ = Ad ceꝛtatum ẽ apud vete
ſolꝰ hʒ qꝛelã ⁊ ſolã res nos decidimus quum
q̃lã inof.te.ergo ſi igſtur is qui in ventre poꝛtabatur
eſt in poteſtate ⁊ ex pꝛeteritus fuerat:qui ſi ad lucẽ fue
heredatus habet qᷓ rit redactus:ſuus hẽs patri exiſte
ꝛelam ⁊ ſolam ſi pte ret ſi nòn alius eum antecederet:⁊

riius ipſo iure nul/

pꝛeterito quamuis natus illico de
cſſerit:non reſtitui ruptum iuriſe

naſcẽdo ruptũ teſtm̃ faciebat ſi po

fuerint heꝛedes ſũto vel ita dixit fi

ſtamentum videatur.ſed ſiue viuo

quid non ſic..de teſt.l.hac con.S. ex iĩperfect

lum dicit. Itẽ bo. ſthumus in hũc quidem oꝛbem ð̊

poſ.contra ta. pete? uolutus eſt: voce autem non emiſ
poteſt. ſi ſit emanci/ ſa ab hac luce ſubtractus eſt:dubi
patus ⁊ exhẽdatus tabatur ſi is poſthumus ruptum
querelaʒ habet ⁊ il facere teſtm̃ põt:veteruʒ animi tur
lam ſolam. vt. fl. de
libe.⁊ poſthu.l. vltj.

⁊ de bo.po.õ lꝗ..l.i.ſi pts hʒ ſolã ʒᷣ ta.Si ãt ſit pts łexheredai
ab aſcendentibus per matrem. ⁊ ſemper dic cum cauſa qꝛ eoꝛum

pꝛeteritio pꝛo exheredatione habetur ſolam habet querelam.idẽ
intelligo ſi mater vel aliquis aſcendens per matrem pꝛeteriretur a
ſilio vt habetur pꝛo exheredato.vt. ᷓ. de inof.te.l.quum filium. ?
hoc quum tractatur de ſucceſſione aſcendentium.ſi autem econ/
tra ſiquideʒ erat filius ⁊ in poteſtate.⁊ ſit teſtatus ſuper rebus nõ
caſtrenſibus vel quaſi non valet teſtamentum.vt.ff. de bo. q; li.l.
fi. F. filij autem. ſi autem ſuper caſtrenſi. vel quaſi ↄſtat ꝙ nulli ſub
lacet querele.vt.S.de inof.te.l.fi.S.fin.ſi autem eſt emancipatus ⁊
patrem exheredat habet querelam.ſi pꝛeterijt habet contra tabu.
pater.vt.ff. ſi a pa.quis fuerit ma.l.i.in pꝛin.⁊.ff.de inof.te.l. pat
Item opponitur.. de teſtamentis.l.hac con..ex imperlecto.ſed
ibi de imperfecto quo ad numerum teſtium ⁊ aliarum ſolemnita
tum.hic quo ad pꝛeteritionem vel exheredationem.

o Cetera.ſic ergo petentur legata act᷑.ex teſtamento quaſi eo non

reciſſo. vt hic ⁊ in cor. aut.. ſiue igitur in fi. . ⁊ tamen filius ſucce
dit ab inteſ.quo ad quid ergo eſt teſtato.quo ad quid ⁊ quo ad
oel d agi condi.
ex hac.l.ad hec legatalſed pone ꝙ teſtatoꝛ dixit.ſi non valet iure
teſtamenti valeat iure codicillorum vel alterius cuiuſlibet vltime

a Elogio.i. teſt.

voluntatis an petentur legata vt ab inteſtato.v hec auten. videtur velle
ſolum ex teſtamento verum videtur eo caſu loqui.quo alio modo non
poterant valere legata.ſed certe nec hic alio modo valent licet hec veꝛba
ſint adiecta.ſi non valeat. ⁊c. vt.fl. de inof.te.ticia in fi.⁊ de le.iij.l.patro
nus...ſi Nem ſi hec verba dixit ſi non valet. c. nunquid beres ſcript⸗
poterit tãq; ab inteſtato r
lictum petere ex cã fideiↄ.
a filio exiſtente herede ab
ĩteſtato.vt ſibi reſtituat he
rediutatem retenta quarta.
quaſi trahatur heredis in
ſtitutio directa ad fideicõ
miſſariaʒ. vt dicit lex.ĩ ſub
ſtitutione. vt. fl. ad treb. ſce
uola. .ita videtur.quidã
tamen dicunt contra qua
ſi pꝛedicta adiectõ nil ope
retur hic.ſed tunc tantum
operetur quum deflicit te

bati ſunt.quid de paterno elogiò
ſtatuendum ſit.cũq; ſabiani exiſti
mabant ſi viuus natus eſt: ⁊ ſi vo
cem non emiſit rumpi teſtamentũ
appareret:quod ⁊ ſi mutus fuerat
hoc ipſum faciebat.eoꝛum etiam
nos laudamus ſententiam ⁊ ſanci
mus ſi viuus peꝛfecte natus eſt licʒ
illico poſtq; in terram cecidit uel ĩ
manibus obſtetricis deceſſit nihi/
lominus teſtamentuʒ rumpi:hoc
tantummodo requirendo:ſi viuuſ
ad oꝛbem totus pꝛoceſſit ad nullũ ſtamentum ſolẽnitate iuꝛiſ
declinans moͤnſtrum uel pꝛodigi⸗ qꝛ nõ ẽ ibi ſolẽnis nume
um. rus teſtiũ.vel.vij. ſigilla vlł
Bem. aa. Jul. ppᷣ. huiuſmõi! ſecus vbi deſiẽ
VAidàm cum teſtamentum rõe pꝛeteritõis ꝙ ẽ veꝛum
faciebat is verbis vſus eſt:ſi per.l.ticiaſſed ibi non põt
filius uel ſilia intra decem menſiuz dici inoffcioſũ ſecus dicã
ſpacium poſt mòꝛtem meam editi vt notaui. ff. de teſtamẽtis
.l. ex ſcriptura.S. fin.
lius vel filia qui intra decem mẽſeſ p Be poſthu. here. inſti. l
pꝛoximos moꝛtis mee naſcent he exhere.quinq; modis fit
redes ſũto.iurgium antiquis inter poſthumus.ſ.natus poſt
pꝛetatoꝛibus legum exoꝛtum eſt ã moꝛtem patꝛis. Itẽ poſt te
uideantur non còntineri teſtamen ſtamẽtũ añ mortẽ.vt.ff. de
to:⁊ hoc ruptum facere.nobis ita iniuſto teſtõ.l iij. Itẽ arꝛo
qᷓ; eoꝛum ſententias decidentibuſ gato filio. Itẽ poſt moꝛẽ
cum frequentiſſimas leges poſui/ ani ĩcipit nepos ĩ ſui pꝛis
mus teſtatoꝛum voluntates adiu ptãte eſſe vt poſthumus.
uantes ex neutra huiuſmodi vᷣbo Itẽ nepos auo moꝛiẽte fi
ꝛum compoſitione ruptum fieri te lio.vt. ff. de li.⁊ po.l.filiuſ
a patre.S.pꝛimo.

teſtatoꝛe ſiue poſt moꝛtem eius n ꝗq ſ Ipoſt iteſtato nũc
tra decem menſes a moꝛte teſta⸗ reſpondet.
toꝛis numerandos filius uel filia x Rupßtũ ſit. vt iſti. ð exhẽ.
fuerint pꝛogeniti maneat teſtatoꝛiſ li. F. pꝛimo.

uoluntas imatilata. ne penam pa
tiatur pꝛeteritionis qui ſuos ſilios
non prẽèterijt. xxx.

ſ Nihil dẽri.vt.ff.ð ĩiuſto
te. qui vxoꝛem de ł.ij. fi qſ
teſtõ.⁊.ff.ð fideicõ.li.l. ge
neraliter. S. ex teſtõ. ſecus
aũt iuꝛe aũt. hoc cãu.vt.S
ti.i.aut.ex cauſa.vel dic ꝙ ibi loquit in nato pꝛeterito.hic in poſthumo
Itẽ contra.ff.de iniuſto te.poſthumus.⁊.l.filio.ſo.vt dices.j.l.pꝛoxia.
t u voꝛs.nõ ſolui.quũ nec nai videat.vt.ff. de ver.ſi.l.ſi q mortui
u Deceſſit.voce tamen emiſſa.vt differat a ſeq.l.
x Non freſtitui.vt.ff.de libe.⁊ po.l.quod dicitur.⁊ inſti.de exhere.li. Fi.
ſed contra.ff.de iiuſto te.poſthumus. ⁊.l.filio.ſo.ibi viuo teſtatoꝛe ⁊ na
tus fuit ⁊ deceſſu.hic poſt.vel ibi de equitate hic de rigoꝛe. Item contra
ff. de iniuſto te.l.filio.ſo.ibi in nato pꝛeterito.hic poſthumo.vel ibi de
equitate.vt ibi dicit h̊ de rigoꝛe.

y q QAoc certatum ſeſt. fuerit. i. fuiſſet viuo patre.

3 Si nõ.ſi pꝛo quia.quũ enim ſit filius eum antecedere non põt.
yt inſti.de here.qua.⁊ dif..ſui.ſecus ergo ſi alius pꝛocederet vt qꝛ hic
eſſet nepos ꝗ naſcit.vt.ff. de teſta.mili.ſi filiuſfami..ſed ſi filiuſſa.
b Ruüpi. vt. ð.l. pꝛoxi. ?. ff. e.l. quod dicitur.
c¶ Monſtrũ.hi enĩ nõ ſunt liberi.vt.ff. de ſta. bo.l.nõ ſunt liberi.⁊ ð v.
ſi.l.oñſum. ſed ar. contra.e.ti. de ver.ſi.l. queret aliquis. ſed ibi quo ad
hoc vt matri proſiciat.non vt ſibi.vel refert an ex beſtia. DWZ
d qꝗ Aidam. menſium ex nunc currentium.
e Poſt mortẽ.cõputandos.an currerint.
fVigdeantur.filij nati in vita. g Non contineri. ⁊ ſic pꝛeteriti.
g Non pꝛeterijt. ergo hec lex interpꝛetatur quod ſicut tcſtas voluit eũ
. . 4

ene beredem. ſi naſceretur poſt motem ſic eadem ratione.⁊ ſi in vita.vt
bic ⁊ ar. S. de inof.te.l.iij.⁊.fl. e. ſi ua.i.e.⁊.ff.de condi.c.da.ſi extraneꝰ

niſi appareat teſtatoꝛem contra

ſenſiſſe. ſ. ꝙ in vnum calum tantum volu

it pꝛouid ere. vt. ff. e. cmodme. que eſt contra. ar. :. fl. ſo. ma. ſi cuʒ do
tem in pꝛin. que eſt ar. conta. vel ſolue quia hoc nouum aliud auteʒ ve

tus. ꝙ eſt in.l. commodiſ
ſime. bdic tertio ꝙ bic ſub
audiatur etiam in verbis
teſtatoꝛis. q.d. etiam poſt
moꝛtem que non placet
quia ſic poſſet ⁊ ibi ſubau
diri.dic ergo quarto ⁊ eſt
ſecunda poſitio caſus qð
hec verba editi fuerit que
ſunt in pr mo dicto.itẽ na/-
ſcentur ꝙ eſt in ſecundo.ñ
determinentur per illa veꝛ
ba poſt moꝛtem.ſed per il
lam intra deceʒ menſes 2
numerandos ⁊ computã
dos.i.inueſtigados poſt
moꝛteʒ ⁊ non refert an cu
currerunt ante moꝛtem vł
poſt. nam ⁊ illi menſes ꝗ
pꝛecedunt moꝛtem ſunt ꝓ
ximi moꝛti ſic ⁊ qui ſequũ
tur. ⁊ ſic ponitur intra pꝛo
citra. Item ꝙ in fi. dicit a
moꝛte numerandos expo
ne.ſ.a etiã in vita cucurre
runt. Item contra ſecũdũ
pumum caſum. ff. de ven
tre in poſ.mit.l.i.. ſed ⁊ ſi
quis ventrem.vbi tantum
poſt moꝛtem ⁊ tantum in
tempus quod teſtatoꝛ ex-
pꝛeſſit videtur cautum.ſed
ibi in exheredatione.hic ĩ
inſtitutione.vt.ff.e.l.cum
quidam ⁊ facit.l.gallus.
nunc de lege.
a BDe iure deli. de hoc di⸗
cet.l.cum antiquioꝛibus.
7.l. fi.
b Et de adeunda.ab extꝛa

neo.ſed dicuntur ſe immi

ſcere. vt inſti. de here.qua.
⁊ dif.S.in extraneis.
c Acquirenda.a quocũq;

Be iure deliberindi adeundi
vel acquirendà heꝛeditate.

Mpr. Anto. a. Citie.
Ja pãtre emancipata eo
defuncto bonoꝛum poſ-/
ſeſſionem non agnouiſti
fruſtra vereris ne hereditati pater
ne ſis obligata quod ſeruum eius
nullo iure manumiſiſti: res quoq;
⁊æ mancipia q̃dã pꝛopter ſuneris ĩ
penſas manumiſiſti.
Mperator. Alexa. a. Florentio
militi.
Am debitum paternum te
exoluiſſe allegas pꝛo portõ
ne hereditaria agnouiſſe te heredi
tatem deſfuncti non ambigitur.
Mpe. Goꝛdi.a.Floꝛenti.mili.
O fratris tui fulius moꝛtis tẽ
poꝛe in patris ſui fuerit po/
teſtate: ſiue ex aſſe heres inſtitutuſ
eſt etiam clauſis tabulis heres po
tuit exiſtere: ſiue ex parte nibilomi
nus ſtatiʒ ſuus heres extiiit ei.nec
ea propter quod inter paucos di-
es mortis patris ſui conceſſit ĩ fa
tum: tu ad eiuſdem fratris tui po/
tes accedere ſuccéſſionem. Quod
ſi quum ſui iuris eſſet: ante aditam
hereditatẽ deceſſit: tuq; fratri tuo
legitimus heres extitiſti:ſeu intra
tempora edicto preſinita bonorũ
poſſeſſionem agnouiſti que facul/
tatum hereditariarum ſunt uel qͥ
ab alio iniuria detinentur pꝛeſidii
diligentia tibi reſtituentur.
AMpeꝛa. Decius.a. Thenaidi.
IJlidrſamilias delata heredi
tate:ſi pater pꝛo herede uo

ſuo vel extraneo. accurſius florentinus legum doctoꝛ.

d ſ Ja patre. ſis obligata.

. pꝛopteꝛ talia non videtur gerere pꝛo herede.vt hic.⁊.ff. de relig.

ſubaudi ideo quod. ⁊cc. ⁊ ſic nõ.quod

.l. at ſi quis. ”. interdum. ſed contra. ff. e.l. iulia. alias incipit ſi pupulo
5. ſi ſeruũ vbi manumittẽdo ſit hrs.ſo.h de filia emã.h ð filio ĩ põtate ꝗ
fſit. heres. vbi pꝛoteſtetur. vt. ff. e. ti. pro herede.S.i.⁊.j.de repu.here.l.i.
fallit tamen in filiofa.milite qui manumittendo non ſit heres quãuis ſit

in poteſtate. vt. e. ti. l. iulia.

§. fi. vel ibi ideo eſt in milite. quia prius ſe ab

ſtinuerat. vnde non videtur penitere de abſtinentia manumittendo.

e C Am debitum non ambigituꝛ. vt.

—

de inof. te. parentibus. ⁊.ff.

.e. ſ. de acqui. here. pꝛo herede. .i.ar. .de re iudi.l.ad ſolutionẽ

fſſ ſfratris ex parte.

hoc eſt ſpale in ſilijs. vt ex parte heredes poſ⸗

ſint adire clauſis tabulis. ſecus in alijs ſecundum antiqua iura.
vt. ff. de iur. ⁊ fac.igno.l.i.S.fi.ſed hodie quilibet et am clauſis tabulis
poteſt adire etiam ex parte peres. vt. j. de cad.tol. . cum igitur. ꝛ. . in no

uiſimo in pꝛin.

g Succeſſionem. nam quum

ſit de ſuis tranſmittit ad poſteros etiã nõ

aditam ꝙ eſt ſpale in filijs in alijs ſecus vt.j.de bis qui ante aper. ta.l.
i.⁊ de cadu.tol.. in nouiſſimo Fʒ quoſdã. vel hicadiuerat ꝙ eſt verum
h Añ. cum aſcendentibus vel deſc endentibus.
.i Reſtitnentur. cum non adiuerunt.

ℳ

t ꝗq Voniam ſoꝛoꝛem ſuos.

ſeruo inuito.. ſi pupilli.alij exigunt

luntate filij geſſit ſolemnitati iuꝛiſ

ſatiſtactum videri ſepe reſcriptum

eſt. Apera. Aalen. 7 Gal. aa.
Paulo.
Otuit pupills pꝛò hereð tu/
toꝛe auctoꝛe gerendo conſe/
qui ſucceſſionem:ſed ipſius àcius
æ voluntas fuit neceſſariã: nam ſi
quid neſciènte eo tutor egerit: uli
hereditatem non potuit acquirere
Mperato.Diocle.⁊? Maxi.ad⸗

Ahilippe.

Z.

J auia tua patrem tuum ex
duabus vncijs ſcripſu here
deʒ:ex ſola animideſtinatione pa
ter tuus heres fieri poteràt. igituꝛ

ſi teſtamento ſuo eaſdẽ vncias ad

te pertinere dècreuit: apud rectoꝛẽ
prouincie duarum vnciarum ius
perſequi poteris.
Dem. aa.⁊.cc. Euſebie
Aoͤniam ſororem tuaʒ pri
us defũctam eſſe proponis
quam cognoſcent an a fratre ſibi
aliquid hereditatis fuiſſet relictuʒ
manifeſtum atq; euidens eſt ante
quam pro herede gereret vel bo/

norum poſſeſſionem admitteret:

defuncti ſucceſſionem eam nõ po
tuiſſe ad heredes ſuos trànſmitteꝛ
Dem.aa.⁊.cc. Claudio.

Icẽt in continenti ſui here⸗

des ſe paternis ñ immiſcue
rint bonis tamen ignorãtes dela/
tam ſibi eſſe hereditatem longi tẽ
poris preſcriptione quomin bãc

recte vendicent excludi non poſ/

ſunt. Dem. ag. ?. cc. Platoni.
J curatoris quondam tui
leſtamento iure facto:vl ab

k Ilio. ſatiſſactum. ⁊ ſic eſt heres ſilius vt hic.?.j. de bo.
li.l. f. . vbi autem in vnum.⁊..de pe. here. ſi filius.⁊.ff.e.
is qui.S.fi.
l p DOtuit pupillus. ſiue ſit maior infanti ſiue nõ.vt.ff.ad tꝛe.

ꝙ ſit maioꝛ ifante.lʒ

nõ intelligat. vt. ff.
.e.pupillus.ſʒ ego
ſub audio ibi maxi
me Fʒ aʒo. INẽ qð
dicit pro hereð ex
pone.i.pꝛo domi/
no. vt inſti. de heẽ.
qua.⁊ dif...fi. Itẽ
ꝙ dicit tutoꝛe auto

re non al.vt iſti. de

auto.t. F. nz. ?. ff. e.
pupillum ſic ⁊ heĩ
ditas eſt ei pupillo
reſtituenda cum tu
toꝛis auctoꝛitate. ff
ad tre. reſtituta.5.
fi. Idem in bono.
po.niſi pꝛetoꝛ ſciẽſ
⁊c.vt.ð.ꝗ adit.ad
bo.poſ.l.bonorũ.
⁊.ff.de bo.poſ.l.i.
7.l. ſeruus.S impu
bes. aliud in poſſ.
quam ſolus queꝛit
vt. ff. de acqui.po.
q;uis curatoꝛis t
autõitaſ Fʒ aʒ.ĩ aðᷣ
undo non ſufficit
pupillo vt. ff. ð ap.
cum in vna. . tutõ
ꝙ verũ eſt in pupil
lo. nam in adulto

