cum emancipati.S. emancipatis. ⁊ in act.in factũ que datur cõtra
libertum temere vocantem in ius patronũ ſine venia. vt. ff. de in
ius vocan.l.pe.⁊ idem in popularibus actionibus. vt. ff. de ijs g
deiece. vel ef.l. ſi vero plures. S. que àt. non ita in act.in facluz de
calumnia.nã illa datur. aut qꝛ mihi abeſt. aut qꝛ aliquid ad tte peſ
nenit. vt. ff. de ealũ. l. hec actio.poteſt tñ ſpeciale in ea dici ne detu

beredibus eius qui dedit pecuniam quũ habeat conditio nẽ ob
turpem cãm. ecõtra regulariter nõ datur contra heredes.niſi quã
tum ad eos peruenit.vt hic.⁊ inſti.de perpe.⁊ tem. act. . non autẽ
æ.j.de furt.l.furti.ſed hoc fallit in act.vi bonoꝛum rap.que etiam

in id ꝙ peruenit non datur ſed conditio furti. vt.fl. vi bono ꝛum

rap.l.ij.. l. que eſt contra. Item in interdicto vnde vi. i br̃dem

non datur etiam de eo ꝙ peruenit. ſed in factum .yt. fl. de yi vi

ſlief
gitlit⸗
ac diptin
durabt h.
c tpe
ſanonet
herelt de
tpto fen
Jenali
Cyntecetb
Aegolgin
ſeinlomn
Ne Feent
lial te
ſabilis
nclionn
ſeeciale
leſtatione
peman
Anum.
lotelerat
Uimnen ſea
lns calbe

hhoſuin

nnſie

t

ſen ſie

1 doin.
i
hitlnre

npol .
ſie

Clinef
mo⸗
iniſane

Glcle

Uroverſue

ſldeſgn

bibs,

ſonenkt=S

elidehe,

rtintlia

bannidet⸗

Sobiac
dit Cloneen

Jiſteefan
ogdiltce

nihe ⸗

fhoſutin

taroeſte

ſuntcbien⸗

5edon

pldeſte⸗

iNi
tonten
Mnum n
—
athinnn

ſennd

d wenn,

si.
lc

barit

bvs il

1

ar.l.i.S. fi.nec obſtat ꝙ ᷣ dicit de ni.quia h̊ non dicit dari ni bo.
rap.vł interdictum vnde vi.ĩmo dicit uim fecerit vel aliquid deli
quit inuens ꝙ criminalis erat actio de vi.⁊ ſic dabitur hic in fac
tum vel condit᷑.fur vel ſecundum. P. pꝛetoꝛ non dat.vt in illis le
gibus. ſed de equitate datur in id ꝙ peruenii.vt hic. Iem fallit i

condit᷑.ſuꝛtiua.que
datur etiam ſi non
peruenit. vt. ff. de 2
di.furti.l.ĩ conditõ
ne.⁊.l.⁊ ſi pꝛo fure
5. fi. ſed dic eam ñ

eſſe ex maleſicio ſʒ

ex varijs ſiguris cã
rum. vt nõ. dicta. l.
ſi pꝛo fure.in fi It
fallit.ff. quod quiſ
q; iur.l.iij.F. autẽ.
ſed ibi pꝛiuilegium
durabit heredi. ſic
ergo ⁊ pena. pꝛete
rea non actio ibiõ
beredẽ datur. ſʒ ex
ceptio remonetur.
Item lallit ſi lis eſt
conteſ. vt hic ⁊ die
ta regula iur̃. fl. de
re.ĩn l.omnes actõ
nes. Item fallit. ff.
ad.l.iul.repe.l.ij.
ſed ibi lis erat ↄte.

in alio tamen ibi ẽ
ſpeciale.qꝛ ibi con

teſtatione non per
petuatur niſi vſque
ad ãnum.vt ibi di
cit.vel erat publicũ
crimen. ſed in duo
bus caſibus ñ peſ
petuaturconteſtatõ
ne. vt. ff. ne de ſtatu
deſunc.l. i... ſed in
terdum.⁊.ð.de do
lo.l. fi. Si autẽ ſit
ex contractu I qua
ſi regulariter datur
heredi.niſi in duo
bus caibus. vbi ñ
tranſit etiam lite cõ
.ij. de rei vx. ac. l. i.
S.videamuſ igitur
1.ff. de operis li. ſi

Dẽ conſtituta pecunis.

Mp. Goiĩdi.a. Felici.
Jpꝛo aliẽo debito te ſolu
turum conſtituiſti pecunie
conſtitute actio:non ſoluʒ
aduerſus te:ſed aduerſus hr̃deſ tu
os perpetuo competit.

In autentica.ut cũ de appel.co
gnoſcitur.ꝭ.ad hec.coll.ix.

COàR. JIquindo aliquis
pꝛo ſe uel alia perſona pecunia cõ
ſtituerit uel ſpopõderit ſic dicens:
ſatiſfaciam tibi:tenetuꝛ ꝓ quãtitate
quã ꝓmiſit.ſin ãt ſic dixerit:ſatiſſfiet
a me ⁊ ab alio ⁊ illo:illis quidem

quos noĩauit ñ conſenuentiba ſõ

lus ꝓ rata tm̃ poꝛtõe pꝑſoluet.lin ãt

dixerit ſatiſfiet: uerbo imperſonali
ter ꝓlato ſi tenebitur: ſin ãt ſic: erit

tibi ſatiſfactũ: aut a me :aut ab illo
quem noĩauit illo non cõſentiente:
lolus inſolidum tenebitur.
Ed ita tenetur ꝗs: ſi ĩ ↄſtitu
endo pſona pꝑſonaliter de ſe
ꝓmittat:alioquin iperſonaliter lo
quendo non obligatur.
Mp. Juſtinianus. a. Juliano.
Ecepticià actõne ceſſante q̃
ſolẽnibus uerbis cõpoſita:
luſitato receſſit ueſtigio:neceſſariũ
nobis uiſum ẽ:magis pecunie cõ
ſtitute naturã ãpliare. Cũ igitur pᷣ
fata actio.i.pecũie ↄſtitute:ĩ his ca
ſibus tmmõ a ueteribo ↄcluſa ẽ:ut
exigeret res q̃ in pondere numero

mẽſuraue ſunt:ĩ alijs ãt rebus nul

lã hẽret cõionẽ.⁊ neq; ĩ oibus caſi

bus longẽua ſit ↄſtituta:ſʒ ĩ ſpẽbuſ

certis ãnali ſpacio cõcludèretur.⁊
quũ dubitaretur:ſi ꝓ debito ſub ↄ

operarum indicio. Iteʒ contra beredeſ dantur ſimilit᷑ regulariter
Et ex doli clauſula. vt.fl.de actio.⁊ obli.l.ex ↄctibus.⁊.l.ex depo
ſiti. ⁊ de verbo. ob.l. ex ea ꝑte.ſ. f.ſed hoc fallit quũ dolus teſtato
ris dedit cãm ↄciui.⁊ ad heredẽ doloſi aliquid non peruenit.vi ĩ
ſti. de perpe.⁊ tẽ.ꝭ.aliqñ. Itẽ fallit in actione in factum que datur
contra menſoꝛẽ. vt.ff.ſi menloꝛ fal.mo.di.l.iij.S.pe.⁊. .fi. Nem
in acti.iributoꝛia. vt.ff.de tribu.l.illud. .pe.⁊. .ſi. Item in acti.
ex ſtipulatu cõpetenti pꝛo iudicio ſiſti pꝛo eo ꝙ quis ↄueniebatur

iniuriarũ. vt. fl. ſi quis cant.l.ſi eum. . qui iniuriarũ. Item fallit ſi

interueniat conſuſio de qua dixi. ᷓ. ti.i.l.i. In publicis ãt crimi
nibus nec heredibus dantur nec ʒ heredes ẽt lite conteſta.vt.ff.ð
accuſa.l.ex iudicioꝛũ.ꝛ.j.ſi reus vel ac.mo.ſu.l.fi.niſi in quinque

caſibus. Primus eſt.l. iul. maie. in duobus capitulis illius.i.ff.
ad legem iul.maie.l.fi. Secundus eſt crimen hereſeos.vt.õ.ð he

reticis.l.iiij.?⁊ de apoſtatis.l.apoſtatarum. Tercius eſt crimen re
petundarũ. Quarius de reſiduis. Quintus peculatus. vt. ff.ad

legem iul. pecu latus.l. finali. ⁊ facit.j.rerum amo.l.de rebus

T de magiſtra.con.l.in heredes,. ⁊ de peculio.l.ſumma.ꝭ.emptoꝛ.

—-

⁊ de tributo.quod in hefedem.S.totiens.

e De cõſtituta pecunia. non ſolũ hereditario.ſed etiam bac actione quis
conuenitur alieno nomine.⁊ ideo hic de bac ponitur.
ſſ p:o alieno.cõſtituiſti.nudo pacto ſine ſtipulatione.vt iſtitu.

de adio.ꝭ.de pecunia. Sequitur antentica que eſt vt cum de

ditione:uel ĩ diẽ ↄſtituto:eã poſſi
bile ẽ firi:⁊ ſi pure ↄſtituta pecũia

pcta ualeret. Hac apertiſſima le

ge diffinimus: ut liceat oibus cõſti
tuere:ñ ſolũ res q̃ͥ pondere nume
ro mẽſuraue ſuni:ſed ẽt alias omẽſ
ſiue mobiles :ſiue imobiles:ſiue ſe
mouẽtes:ſiue inſtrument uel als

quaſcunq; res:quas ĩ ſtipulationẽ

poſſuni hoĩes deducere:neq; ſit in
quocunq; caſu ãnalis:ſed ſiue pꝛo
ſe quis conſtituat:ſiue pꝛo alio ſit:
ipſa in tali uite menſura: in qua
omnes pſonales actões poſite ſũt
i. in ãnoꝛum metis triginta ⁊ liceat
pꝛo dẽbito.puro uel in diẽ uel con
ditionali conſtitui.⁊ ut nõ abſimi
lem penitus ſtipulatõeʒ habeat di
gnitatem:ſuis iñ naturalibus pꝛiui
legijs minime defraudata ſit: ſed
heredibus ⁊ cõtra bẽredes compe
tat:ut neq; recepticie actionis neq;
alio idigeat reſpublica ĩ huiuſmõi
cãibus adminiculo: ſed ſit pecũie

conſtitute actio ꝑ noſtrã conſtitu

tionem ſibi in ſa ſufficiẽs:ita tam
ut hoc ei inhereat ut pꝛo iam debi
to ſiat conſtitutum:quũ ſecunduʒ
antiquam recepticiam actionẽ exi
gebatur etiam ſiquid nõ ſfuerat de
bitum quũ ſatis abſurdum:⁊ tam

noſtris tempoꝛibus: quam iuſtis

legibus contrarium eſt:permitter
per actionem recepticiam res ide
bitas conſequi:⁊ iteruʒꝰ multas ꝓ
ponere cònduiones que ⁊ pecũiaſ
indebitâs:⁊ pꝛomiſſiones corrům
pi:⁊ reſtitui diffiniunt: ut nõ erube
ſcat igitur tale legum iurgium:hoc
tantũmodo conſtituatur:quod de
bitum eſt.⁊ omnia que de recepti
cia in diuerſis libris legiſlatoꝝ po
ſita ſunt:aboleantur: ⁊ ſiti pecunie

appella. .ad hec.ſi qñ ali

quis.col.ix.⁊c̃. ut.
g I quando- ꝓmi
ſit. vt in lege codi
cis dicitur.

hb Solus. alium at ſi cbli
gat.nã non poteſt quis cõ
ſtituere aliũ.vt.ſf.e.l.eum.

. F. ſed ⁊ ſi quis conſtituerit

⁊ iſti.de inutili ſtip. . ſi ꝗſ
alium. de duobus reis. l.
his verbis .ſic e aliis nõ
põt conſtitui.vt in.e.l. .iu
lianus ſcribit.⁊ arg. ff. de
ver. ob. ſi mihi ⁊ ticio ĩ pᷣn.
AIẽ adijciaſ ſi dixenis ſatiſ
fiet tibi hoc ñ vʒ.vt in coꝛ.
nã perſona loquẽtis gene
rali ſermone ñ ↄtinetur.vt
de ſolu. inquiſitio.
i ¶Ecepticia.cõionem
no.iria vicia q̃ᷓ pe
oꝛdinem corrigit.
k Longeua.i.perpetua.
I Coõcluderetur. quos cãuſ
non babemus.
m Fieri.ſ. tantum.
n Valere.ſ. ſi debitũ erat
ↄditional eyel in diẽ.vl dic
ꝙ ẽt de puro non videbal
pure fieri.quũ verba pᷣto
ris diem ponant.yvt ⁊.ff.e.
ſi duo...fi .
o Inſtrumenta. fundi fm
quoſdã. vt ⁊.ff.de fundo ĩ
ſtruc.l.queſitum. vel etiam
pꝛo chartis pone.
p Triginta.no.perſonaleſ
actões.xxx.an.durare.vt ĩ
ſti. de perpe.⁊ tẽ. actionibꝰ
circa pꝛĩ.⁊.j.de pꝛeſcrip.
.xxx.an.ſicui ĩ rem. ſed fal
lit in quibnſqã.vt in act.
de dolo. vt.ð.de dolo.l.ſi.
⁊ iniuriatum. vt.j.de ĩiur̃.
.el.ſi non conuicij. in fi.⁊ re

dibitoꝛia ⁊ quãto minoꝛis.vt.ff.de edi.edic.ſciendum.S.fi.⁊ in oibus pᷣ
toꝛijs pẽalibus.vt.ff.de ac.⁊ ob.l.ĩ honoꝛarijs.⁊ ĩ qbuſdã alijs.
q Debuo puro.ꝙ ergo debetur pure.poteſt conſtitiui in diem ⁊ ſub con

di.ſed non econtra.ut.ff.e.id q;.

r Nel conditionali.vt exñie conditione teneat etiam ſi pure fiat.aliaſ vtra

qᷓ act.depereat.ut.ff.e.id ꝙ.

ſ Defraudata.ut.ſ.ex nudo pacto detur ut inſti.de act. .pecunia. Item
datur ſpaciũ.x.dierũ etiam ſi puro fiat ut.ᷣff.e.l.pꝛomiſſor. Fi.ſed ĩ hot
ultimo uidetur ius cõe.nt.ff.de ſoł.quod dicimus.

t Lontra heredes.ut.. e.l.i.

n In omnia.ſ.negocia.

x Pro debito.ſ. ciuili ⁊ naturali.nel naturali tm̃. Ii-ebuũ dʒ eſſe re

y Et iterum.i.⁊ econuerſo.

3 Londitiones.indebiti ⁊ ſine cauſa.

a Indebitas.hoc per indebiti.

b Corrumpi.hoc ꝑ ſine cã uel ĩcerti.ut.S.de ꝛdi.ex le.l.ulti.alij dicebãt
repeti cauiõʒ per tecepticiam.alij per act.de cõſtituta.ſed pꝛima placet᷑.

2

èM

a Connerti. ſed non ez pecunia in fes. ut. fl. de ſideiuſ. ſi ita ſideiuſſo?.
b Aocabula. controuerſiam de nomine peninacibus bic reiiquit ſicut ?
in iopica Marcus Tallius.quũ res intelligatur.minus de nomine la

boꝛandum eſt.

e Ita omnes. aꝛ. ꝙ etiam quelibet vltima volũtas poteſt dici teſtamentũ

— —

vt. j. cõmunia de le.l. pe.
d Pecunie appel. nomen
pec. quandoq; ſtricie.vt. j.
ti. i.l.i.⁊ inſti.de contrahẽ.
emp. S.item pꝛecium.qñq;
largius pꝛo ijs que ponde
re numero vel menſura cõ
ſiſtũt. vt. fl. ð le.i.taliſ. ⁊.ff.
ſi certum pe. l. ij. Fĩ mutui
Item mutuũ qſñq; largiſſi
me pꝛo omnibuſ que ĩ pa
trimonio ſunt. vt bic. ⁊.ff.
de ver. ſig. l.peeunie vbum
?.l.pecunie app.ſed verbũ
rei pꝛo ijs que ſunt etiam
extra patrimoniũ.vt.ff. de
ver. ſig.l.rei.
e Ingefenſe. i. ſine delectu
nel.i.cum tanto ſtudio vt
non ſentirent animi fatiga
tionem.conſtituebãt enim
olim argentartj qnidam ĩ
ter ſe foꝛte vt ẽt non debi
tum poſſet cõſtitui.⁊ idem
ſeruabitur inter eos.vt hic
æ ar.ff.de edendo.quedaʒ
§. fi. ⁊ in antẽ. de fideinſ.
S. fi. coll.i.⁊ hoc etiam ho
die ſeruaret᷑ ſi inteꝛ ſe buiuſ
modi cõſtituerint.vt hic.⁊
dicta aut᷑.ſ.coꝛam ſuo indi
ce quem habere pñt.ut.õ.
de iuriſ.o. iu.l.ſi.ñ coꝛam
alio quũ ñ ſit cõe ius ⁊c̃.
ſd Jaui Adriãi.loqui
tur. ut inſti. de fide
iuſ. 5. ſi plures.⁊.j.dvᷣe fide
iuſ.l.iij.⁊.l.fideiuſſoꝛ ⁊. ff.
de ſideiuſ.l. inter fideiuſſo
res.⁊.l.ſi plures.ſed qñq;
non diniditur iter ſe ut. ff.
S Nullo modo.idẽ ergo
in tu.⁊ cu.ut.ff.de tu.⁊ rõ.

di. l.i. F. nunc tractemus.

couſtitute actõ oẽs caſus ↄplectẽs
qui ⁊ ꝑ ſtipulationẽ poſſint expli
cari. Et neminẽ moueat ꝙ ſub no
mine pecunie ẽt oẽs res exigi diffi
nimus:quũ ⁊ in atiquis libris pru
dentiũ:lʒ ↄſtituta pecunia noiaba
tur:iñ nõ pecunie tm̃ per eã exige
bãtur ſed oẽs res q̃ põdere nume
ro mẽſuraue ↄſtitute ſũt:ſʒ ⁊ poſſi
bile eſt omnes res in pecuniam

conuẽrti. ſi enim certa domus uel

certus ager uel certus hõ uel alia
res q̃ expꝛeſſa ẽ:in ↄſtituendis reb
ponatur:qd diſtat a noĩe ipſius pe
cunie. Sed ut ſubtilitati eoꝛũ ſatiſfi
at: qui ñ ſenſum:ſed uana noium
udcabula ãpleti deſiderãt: ità oẽs
res ueniãt in ↄſtitutã actiõʒ :tãquã
ſi fuiſſet ipᷣa pecũia ↄſtituta:quũ ẽt
ueteres pecunie àppellatõe oẽs rs
ſignificari diffiniunt: ⁊ huiuſmodi
uocabulũ ⁊ ĩ libris iuris auctoꝛuʒ

AX ĩ alia antiqua pꝛudẽtia mãifeſtiſ

ſime inuentũ ẽ. JIs uidelicet q ar
genti diſtractoꝛes ⁊ alij negociato
res indẽtfenſe ↄſtitueꝛint:ĩ ſua firmi

tate ſecũdum moꝛẽ uſq; adhuc ob

tinentem durantibus.
Dem. a. Johanni. pᷣpᷣ. .
Jui Adriani łplam que de
periculo diuidẽdo ĩter man
datoꝛes ⁊ ſideiuſſoꝛes loquitur lo
cũ hĩe etiã in ijs qui pecunias pꝛo
alijs ſimul conſtituũt neceſſarium
eſt equitatis eni ratio dinerſas ſpe
cies actõis excludeĩ nullo mõ dʒ.

. xix.
Nẽ pꝛobationibus.
Mypfs Seuerus ⁊ Anto. aa.

Item nõ.ubi eadem equitas idem ius ut.ff. de leg.⁊ ſe. cõ.l.nã.⁊.j.ad
b HDe pꝛobationibus.ĩ pꝛedictis.⁊.j.dicendis opus ẽ pꝛobationibus.
⁊ iõ de his ponit.⁊ eſt pꝛobatio rei dubie ꝑ argumenta oſtẽſio.⁊ dicitur
ſecundum. NP.a pꝛobe aduerbio.

2£
1n

Tcreditoꝛ.id eſt ſicut.

k Implere.i.pꝛobare ſiue debitoꝛ neget ſiue dubitet. nt bic ⁊.. ð
non nu.pecu.l.ſi ex cautione.⁊.l.aſſeueratio .⁊.l.i.⁊.j.de ſal.cã

adiec.l.ſi non deſignata.
INRarſus.ideſt econtra.

m Preſtare dʒ. ſiue neget creditoꝛ ſolutũ ſiue dubitet. ut bic. . ff. e.l. ĩ ex
ccpt.⁊.5.de rei uen.iĩ ciuile.⁊ eneniũt hec duabus rõibus.pꝛima quia dʒ
hr̃e lucrũ ille qui aſſerit. ſic ⁊ onus.ut.ff.de regu.iu.l.ſecundum naturã
ſecũda qꝛ qui dicit dʒ pꝛobare .ut.fl.e.ei ꝗ dicit.qñq; tñ ſolutum pᷣſumi
T ſi debitoꝛ non pꝛobet. nt.ff.e.l.ſi chyrographum.
n p QOſſeſſiones. ideſt res poſſeſſas.
o Judicioꝛum dato libello ⁊ alia ſaciendo.vt..de litis conteſ.au

4 ten. offeratur. *

p Agd ſe ꝑtinere.nt ⁊.ð.de edẽdo.qꝗ accuſare.fl.de rei nẽ.l.ſi.⁊..e. sctoꝛ

cel. fruſtra. 7.ð. de peti.he.l. cogi. ⁊.ff.e.quinquaginta.

q Ceſſante.nel quia nolis.uel quia non poſſis.
P Dominium.i.poſſeſſio ſᷣin Jo.ut ⁊.õ.de rei uen.qnotiens. ff. x

ner. ſig ĩterdum.ſed. NP. dicit pꝛopꝛie poni ⁊ pꝛeſumi poſſeſſoꝛeʒ

dominij .ut dices.j.e.l.cum res.tercij dicun

uu ſe dominum.ut. ff. e. circa.

ſe ½ perſona.
, . , aui cui eſtiſ
Tcreditoꝛ qui pecuniàm beredes. dic nirũ
petit numeratã iplere cogi w adminiſtraſſe

tuꝛ:ita rurſum debitoꝛ qui
ſolutã affirmat eius rei pꝛobatõeʒ

Mp. Alex.a Lęene ⁊ Lupo.
X*X perſona còllege aui uĩiↄ

bationẽ ſibi debite quãtitatis ſolaſ

ſufficere ñ poſſe ſepe reſcriptũ eſt.
eiuſdem iuris ẽ:ut ſi ĩ ultima uolũ
tate deſunctuſ certam pecunie quã
titatẽm:aut etiam res certas ſibi ð̊ᷣ
beri ſigniſicauitt

famam conſentientem.nel teſtes.uel etiã

tꝙ ſponte reus ꝓba

auũ pꝛo ſua parte
ſatiſfeciſſe. nel die

pꝛeſtare debet. collegã tãtuʒ admi
Mp. Anto a. zario. niſtraſſe ⁊ auũ tene
Oſſeſſiones quas ad te per ti quaſi non petiſt
tinere dicis: moꝛe iudiciöx Eeuʒ remoueri.quo
perſequere:non eni poſſeſſoꝛi incũ cãu ẽt magiſtratus
bit neceſſitas pꝛobadi:eas d ſe pamo conuenitut
tinere:quũ te ĩ pꝛobatione ceſſůnte gquam anuſ ꝛ ſi te
doͤminiũ apud eum remaneat. depoſiti officij fue

rit ſoluẽdo colega

nõ tenetur magrfa

ueniri non debetis:ſi eundẽ tus.nec iſte ut bie
collegam tpᷣe depoſiti officij ſoluẽ 7.ff. de magiſtra.
do ſuiſſe oſtenderitis. cõ.l.i. .. ſi magiſtra
Dem.a. Nito. titius 1 de tutel. ? ra.
Ropꝛieiatis dñium non ta di.l.i. K. nunc tꝛace
tum inſtrumẽto emptionis:ſed ex mus. 7. .. uſq; ado
quibuſcũq; alijs legitimis pꝛoba 2.fl. e.l.non ẽ neceſ
tionmibus oſtenditur. ſe. .j.ĩ quibuſ cau
Myp. Nhilip. a Seriſto. ſis babenti tu.l. ſi
Nſtia domeſtica ſeů priua x de dini/lu. l.i.
ta teſtatio ſeu ãnotatio :ſi nõ àliis Oñderitil.hoc iõ
quoq; adminiculis adiuuẽtur:ꝛacd qt ex pñfti pꝛeſumi
ꝓbatõʒ ſola non ſufficiunt. tur in pꝛeteritũ. ſie
Dem.a. Romulo. , .j. de adulte. ſi qui
Atiònes dẽſuncti que ĩ bo nel dic ꝙ dicit alix
nis eius iueniuntur:ad pio negat.nt.ſ. e. l. actõ

n p KRoprieiak

dominium
i. dominium ꝙ ẽ
pꝛopꝛietas ẽ enim

aliud dominiuz. ſ.

in uſufru.unde di

nſuſfruc.ẽ pars do
In auten. de iureiurando a mo minij. ut.fl. de uſu
riente pꝛeſtito.coll.v. ſalüͤf.
LCOR. Qod obtinèt oĩmõ ſolo.ſed cuʒ alijs.
nt. j.e. l. cum res.

„ Legitimis.ut per
alia. ut. fl. de teſtibus. l.

eiij.F. eiuſdem.⁊ ad hoc.õ.ſami.her.l.non ideo.

3 i Mſtrumenta domeſtica. i. pꝛiuata non a tabellione ſacta.

ſed a cõſitente ſiue ab alio.ut ſi ſeribo debeo tibi.x.⁊ dicũ
tur domeſtica quaſi in domo mea ſcripta.⁊ ẽ notandũ ꝙ pꝛimo

ponit genus.poſtea duas ſpecies que ſunt hic.
a Teſtatio.quando interueniunt teſtes. ſic ⁊.j.ti.i.l.iij.⁊.ff.de ne
go. ge. neſẽnius. ⁊. ff. e.l.ſi. in pꝛincipio.
b Annotatio.qñ ſine teſtibo.⁊ ſemper ſine cã.alias nalet ĩ mutuo
poſt biẽnium.in alijs cãis ſtatim. ut.j.de non nu. pecn.in ↄclb⸗
in pꝛin..l.generaliter.⁊.ff.quibus ex cau.maio.l.nec ñ..ſi gꝗs.
¶ Allijs. ergo cum alijs pꝛoſunt.⁊ ſic no. que non ꝓſunt ſingula
multa iunant.ut hic.⁊.j.l.pꝛo xi.nec debet index alligare animuʒ
ad unam ſpeciem pꝛobationũ.ut.fl.ðe teſtibus.l.iiij..eiuſdem.
ar.contra.j.qui numero tu.l.i.in fi. YUV
d r Altiones. quid ſit. dic ut.ff. de edendo.ſi ꝗs.ꝭ.rationem.
eBSeſfuncti.ideo quia credebatur ꝙ ſi quid eſſet ibi ſalſum
remoniſſet teſtatoꝛ. S
EͥDiuſdem iuris.i.ſicut ſuperioꝛi cãn non operatur aliquod pꝛeiu

dicium debitoꝛbus.ſic ⁊ in ſequenti non parit ei ſecuritatem.qð

gbn
ſccun
gaor
ſrert
in
gani
utes
ſonſn
nande
ͦcon
jſan
tll
heleſun
Uuleſen
l onue
gis e
natur.r
iK
Abi tu.
ſtine ro
ſacnni
ttmnint,
pobtine
meiur,
ſo col..

4

lontus ne
Coteſttto
luerbo
noemnent
Nüncig
Maiguih⸗
Aenta

Klnch
1detnidn

Cumree
agigc⸗
elwwnint
ſigebelen
hebentrli
taholi
ſamnibe;
Phin ſin
hngrtni
AACalici
egd
t elei
Rone
doniin
Miniung
etus i min
domtinihl

girn unde d

incepee
ſuſforn
tonisr
adazi⸗

,cve

lione ſn

Ubivt

vͤltinmn
enn

obtinet ⁊c. ut in auten.h̊ poſita.accur.

g Quantitatem.ſ.x.quii ſibi debereniur.xx.aliud ſi dixit tantum

ſecundum. H.ſed Aʒ.dicu idem ſi dixit tantum. quia errof id vi
detur dixiſſe.quũ per heredem aliter eſſe pꝛobetur.niſi iuraſſet.vt
in aut.vł niſi ſuit ſciens.pi.ff. de pac.l.tale.⁊.j.de ſal.cã adiec.leg.

l.i. in fi. Et no.hic
ꝙ enũciatiue volũ
tates deficientium

ſi teſtatoꝛ non iurauit:alioquin heẽ

üinn

i ONH

non ſunt ꝓ lege ſer des neceſſe hñt religioni teſtatoris
uande niſi pbentur ſtare:aut minime ſruentur ijs què
eff. ad ſill.l. i. F. fi. relicta ſunt:ſed creditoribus nihil
el. ij. I habeſ hoc ẽt ex hoc pꝛeiudicij pàrabitur.
5õ. cõia veriuſq iu Mp. Gal. a. Sabino.
dicij ſcriptura. :.fl. Xẽplo pernicioſum eſt: ut ei
ad ſill.l.uj. F. i. . j. ſcripture credatur:qua unↄ
de ieſtamẽis.l. ver quiſq; ſibi ãnotatione pꝛopꝛia de
ba teſtamenti. 2. fl. bitoꝛem conſtituit.unde neq; fiſcũ
de le.ij. ticia. F. caiꝰ neq; alium quẽlibet ex ſuis ſubno
2.l. antepe. F. quiſ tationibus debiti pꝛobationeʒ pꝛe
quis. ſed in cãn ſeꝛ bere poſſe opoꝛtet.
nãtur.vt.ff.ad ſilł. Mp. Diocle.⁊? Max. aa.. cc.
l.i. F. fi. T.l. ij. J. Publico ⁊ Obtato. B
er bi.tu. l.i. ſz diſpo Ruſtrã ueremini ne ab eo
ſitiue volũtates de qui lite pulſatur: pꝛobatio
ſicientiũ ſeruantur exigatur.
vt in aut. de nuy. Bem. aa. 7. cc. Marciane.
§. diſoõat te. coll. Vm tẽ minoꝛem quiq; ⁊ ui
iiij. Sequit aut. ginti an.pꝛoponas eſſe adi
wW obtinet. que eſt ð re pꝛeſidem pꝛouincie debes:⁊ de
iureiurã.amo. pꝛe ea etate pꝛobare.
ſtito.coll. v. Aut. BSDem. aa. 1. cc. Aidoꝛo.
bᷣ q Acd ob Eq; natalẽs tui:licet inge
tinet. ſ. ꝙ
dðilũcti vo

luntas non pꝛeiudicat veritati.ſed ſi inrat pꝛeiudicat in cau quan
do teſtatoꝛ. ſ.iurauit nil ſe habere in bonis plus quam nomiauit
⁊ ua ex hoc paratur pꝛeiudiciũ heredibus.ſed creditoꝛibus mini
me.an autem extraneo debitoꝛi paretur ſecuritas ꝑ iuſiurandum
defuncti.quidã ꝙ non. tu dic ꝙ ſic.⁊ gra exempli de heredibus
dicit qui habebant aliquas res defuncti.

NQe relicta ſunt.vt.j.de fideicõ.aut.hoc amplius.

k ¶Porabitur. ẽt ſi iuranerit.
le Kemplo ꝑnicioſum. rõ qr̃ domeſticis non creditur inſtru
mentis. ſimil ratio.ff.de penis ſi quis aliquid. S. qui aboꝛ
tionis. a ccur.
m Neq; ſiſcum. licet pꝛinilegiatus ſit.

n ſ Ruſtra. exigatur. in pꝛobanda intentione. licet ĩ exceptõe

pꝛobanda ſic.vt.S. e.ti.l.i.⁊.õ.de edendo.qui accuſare.?
.j.e.l. actoꝛ. ac. e nd

ocC Am te. nolebat a cura liberari.

p NRoponas.aſſerendo te velle reſtitui ſecundum quoſdam
Hwp non placet.quia ⁊ maioꝛ petit reſtitui.j.quadriẽniũ.quare dic
vt dixi. ff. de mino. de etate. vł nolebat a curatoꝛibus liberari
q Probare.teſtibus vel inſtrumentis. vel ẽt coꝛpoꝛis aſpectu. vt
ff.de mino.l.minoꝛem.eſt ergo aliud in etate quã dominio.vbi
quis pꝛeſumii dñs qꝛ aliquando fuit.vt hic.⁊.j.e. ſiue.⁊ eſt rõ 42
ſolus pis curſus facit maioꝛes non ãt mutat dominium. Et di
ſtingue ſic in etate. vtrum intendẽdo quid dicat minoꝛ. vt quia ve
lit a tutoꝛbus liberari. ⁊ tunc ꝓbat.vt.ff. de mino.l. minoꝛ. xxv.
an.an negando puta quũ tutoꝛes volũt finire tutelam dicẽtes eũ

factũ puberem.⁊ tũc non pꝛobat. eỹ ſi dicat ſe minoꝛem pꝛobat
el hoc mõ pꝛobat ꝙ lẽpoꝛe contractus fuit minoꝛ. vt. õ. de ĩ ĩte.

re.mino.l.ſi minoꝛem.·

n Eq; natales.i. natiuitates ſen ſcripture natinitatis alicenix
qbus cõtinetur quo pfe ſit natus ⁊ q̃ mr̃e ⁊ qbo ↄſulibuſ.

ſQuũ nihil. ꝓbabilitatis vl neceſſitatis.quũ partus ventrẽ ſequa
iur. vt. ð. de rei ven.l.partũ. ⁊.ff.de ſtatu bo.l.in ſeruoꝛũ. J. fi.⁊.j.
de libe. cã. l. aui.lz ſit ar. S. j. ne de ſtata defunc.l.ſi pater. ⁊ no.bic
ar. ꝙ non ꝓbatur hoc eſſe ꝙ ab hoc contingit abeſſe.ſacile.ſ.⁊ fre
quent᷑. ſic ⁊.j.e.l.ad pꝛobationeʒ vti.ꝛ.l.ad pꝛobationẽ ſeruitutis

1117

2.J.unde cognati.l.pe.ſi nerò ſunt duo talia quoꝛum unum non eſt ſine
altero.vel raro ẽ.vno pꝛo bato frequenter. pꝛobatur ⁊ reliquũ vt.j.e. .
ſiue poſſidetis.⁊.l.cũ pꝛecbus.a.l.matrem. nam ⁊ põt mater libera fui
ſe ⁊ libeni lerui eſſe.ſed non pꝛeſumiur. vt.j.e.lomatrem. idem ⁊ in m ater
na auia ⁊ ceteris.vt.j.de li.cã.l.auie in auis ⁊ pꝛoauis ẽt maternis cõtra

quia ſeminarum conditio
tantum ẽ hic ſpectanda.
nuum te probare poſſis: neque t ſ A ſcriptuʒ ꝙ ſatis
honoꝛes quibus te functum eẽ cõ eſt interim pꝛo eo
memoꝛas:idoneam ꝓbationẽ pꝛo ſiue poſſideat ſiue petat.

filie tue ingenuitate cõtinent: quũ
nihil pꝛohibeat ⁊ te ingenuũ ⁊ eã
ancillam eſſe.
Dem. aa. 7. cc. Antonie.
ſcriptum hèredeʒ ab ami
ta tua:uel teſtamenti uicio l
quacũq; alia ratiòne nõ poſſe ob
uinere hereditatẽ pꝛobari a te poſ
ſe cõſidis:de hac hereditate apud
reciorem pꝛouincie agerẽ potes.
Dem. aa.⁊.cc. Cichome.
Am res noͤn iſtrumentiſ ge
rũtur:ſed in his rei geſteteſti

n Alia rõne qꝛ ſoꝛte nõ ſit
capax. pꝛeſumitur eniʒ ca
pax.vt.ff.e.ab ea parte.vel
non ſit ſolẽne teſtamentiuz
vel falſum.
x Agere. poſſidens. idem
ꝓbares,.⁊ ad idem.ð.ð iu
ris ⁊ fac.jig.ſi poſt. ar. con
tra.ff. de publi.l.quẽcunq;
.S. fi. 2.ð.de inol.te. liberi
7.j.de codicil.l.nec codicil
los.⁊.ff.e.l.quidam.⁊ no.
ꝙ hic agitur peti.bere.

monium oferatur: ſactã emptione:· ¶„ ec Um res.i obliga
⁊z in uacuã poſſeſſionẽ inductũ pa tiones. vt inſti. ð re
trẽ tuũ pꝛeciumq; numeraᷣtuʒ: qui bo coꝛ.⁊ ĩcor.⁊ dictio quũ
bus poles iure pꝛoditis pꝛobatõ ponitur pꝛo quando.nam
nibus docere debes. quandoq; obligationeſ fi
BSDem. aa. 7. cc. Itino. unt in ſcriptis. ſi hoc. ſcili
Vn èèpiſtolis neceſſiiudo 9 cet agatur inter partes. 2
ſanguinitatis: ſed natalibo ladop tunc pꝛobandũ ẽ ꝙ totum
tionis ſolẽnitate còniungitur nec mundum ſit completuz. vt
ä .ij. ðe ſide inſtru.l.cõtract⸗
vel die ꝙ quũ dicit rõnem

5

eius ꝙ ſequitur.⁊ dic ſecundum boc geruntux.ſ.vt inde trabant ſubſtã
tiã.vt.ff.de pi.l.cõtrahitur.⁊.j.de cõtraben.emp.non iccirco.⁊.].de fide
inſtru.i.inſtrumentis. ⁊.ff. de fide inſtru.l.in re.
Teſtimonium.ideſt pꝛobatio.

a Vacuã.dicitur vacua quam aliquis non poſſidet.nec eſt in poſſeſſiõe

.ff. de act. emp.l.ij. . i.⁊.l.iij. dic quod demonſtratiue ponitur. non qð
ſit opus ad tranſlationem dominij vacuam tradi.vt.ff.de fundo do. l.ſi

fundum licet quidam contra vt ibi dixi. Item dixit hic. P. quod ſatis

eſt ad dominii pꝛobationem pꝛobare hec tria.emptionem ⁊ vacue poſſeſ
ſionis traditionem ⁊ pꝛecium. ſolutum quod nõ placet.quia poteſt eſſe
ꝙ venditoꝛ non fuit dominus. vnde emptoꝛ non fu dominus. vt. ff. de

acqui.rerum do.l.traditio.opoꝛtet ergo pꝛobari ẽt ꝙ venditoꝛ fuerit do

minus.vt.ff.de pig.l.?⁊ que nondum.ꝭ.q dicitur.⁊ de publi.l.eũ. .pub.
actio. quod poteſt pꝛobari qꝛ pꝛobet eum vſucepiſſe vel ſpecificaſſe alijs
ſimilibus modis.vt inſti.de rerum di.S.ſinguloꝛum vſq; in ſi.ti.⁊ ſic ſup
pleas hanc.l.vel dic quod agebatur contra venditoꝛem vel eius br̃dem
qui non negabat uenditoꝛem fuiſſe dominum.qꝛ ſic ſuam pel anteceſſo
ris turpitudinem allegaret quod non poſſet. vt.j.de ſeruo pi. da.ma.l.
ſi creditoꝛibus.ſed foꝛte dicebat pꝛecium non ſolutum quaſi hoc eſt pꝛo

bandum per emptoꝛem. Item dixit. P. bic ꝙ eo ipſo quod quis poſſi

det vel poſſedit dominus pꝛeſumitur ⁊ vendicat ſi a poſſeſſione cadit.?
pꝛo eo. . e.l.ij.in fi. quod non placet.vt.ff. de pig. ⁊ que non. ſ. ꝙ diciĩñ
⁊ de publici.l.eum.ꝭ.publiciana.⁊ non obſtat.j.de agricoł ⁊ cen.il.ſi co
loni.li.xi.quia ibi ſpeciale.vel agitur ibi tantum de poſſefſione reuocan
da non dominio.

b Numeratum.nõ ergo publicianam intendit.vt.ff.de pub. l. de pꝛecio.

dn
e

ſed directam in rem.vt.õ.de rei ven.quotiens.

c Quibus.⁊ de hoc erat qõ.quia ſolis inſtrumentis videbatur pꝛobari.

ſed non eſt ita.vt hic.⁊.ð.e.l.pꝛopꝛietatis.
On epiſtolis natalibus .i.natiuitate.vt.j.de li. ca.l.patẽtes.
Coniungitur.vt.j.de teſtamentis.l.neq; pꝛofeſſio.nec liber ſit
epiſtolam.vt.j.de libe.cã.iubemus.nec coheres vt hic ſubijcit. . ff. de
pac.epiſtola.⁊ quod dicit non coniungitur epiſtola dic neq; re vera neq;
ud pꝛeiudicium ſecundum quoſdam. nec obſtat. ff. e. quidam in fi- quia
ibi non pꝛobant ſratres quia erant in poſſeſſione ſiliationis alij vt Jo
quod ad pꝛeiudicium valent epiſtole donec contra pꝛobetur. vt ar. fl.de

q 3

liberis agnoſ. .i. iul ſec nidetut quod per epiſtolam pꝛobetur. nt.ff. .
.l. fi. contra. i. G.ſo. non pꝛobant plene eple vt bic. ſed ſemiplene vt lbi.ſʒ

cum allis poſſunt. vt 2.5. e. inſtrumenta.
a Abſentem i. contra eum qui ſuam ancillam vocauerat ſoꝛoꝛem.

b Pro ancilla.a pꝛocuratoꝛe ancille quem conſtituit pꝛocuratoꝛeʒ ad pe

tendum inudiceʒ ſami. ber.
iõ qꝛ ſoroꝛ nominata erat

ſecundũ Azʒ. ſic duo eraͤt

pꝛo ea.
eEmiſiſti. nec ẽ ãplius ali
quid factum Az.
d Pro hberede. a pꝛocura
toꝛe ancille quaſi ipſa eſſet
coheres Aʒ. ⁊ dic ꝙ hec e⸗
rat in poſſeſſione fraterni
tatis.⁊ ideo frater ꝓbat.
* n
petebat paterna be
neſicia a patre. h̊ͥ pater ne
gat bilium. M
Aſſeuerationibus.aſſeue
rare ẽ ſine interrogalõe ve
rũ falſumue affirmare alio

quin ſi interrogatus rñũde

at eſt hoc pꝛoſiteri uel pꝛo
S Lonſentiant. unde vide
batur pꝛeiudicium veritati
lieri per talem conſenſum

.i.vt vltra nõ queratur an

b Conſtituũtur. vt t dixi.

.ðS.l.pꝛoxi.in pꝛin.
iAlienum.ſ.filium.

k Detege.quũ ille qĩ poſſi

deat in filiationem.⁊ q̃ſtio
eſt vtrum ſilius ſit iſtiugan
alienuſ.ſic ⁊.ð.l.pꝛox.erat

in poſſeſſione fraternitatis

ſea ſecũdum Ja. non erat
Ata. ſed dicebat ex cõfeſſiõe
facta extra iudicium plenũ
alicui fieri pꝛeiudicium.
u Iss eius.i. violẽta
poſſeſſio quam hʒ
in ſeruo.

m AMinime pꝛodeſt. iuſta tamen pꝛodeſt. ſic infert quũ igitut ꝛc. ul pia

ne.⁊ hec verioꝛ.

On nudis. ſilius

ſtiano

aduerſus abſentẽm hr̃ditatis diui
dende gra petitus arbiter ueluti õ
fratꝛẽ pꝛð ancilla ſubſtãtie ꝑimit ue
ritatẽ. Siue itaq; quaſi ad ſoꝛo
rẽ quaʒ ancillã te poſſe pꝛobareↄ
fidis epiſtolã èmiſiſti: ſiue ſamilie
herciſ.quaſi pꝛðò herede petitus ar
biter doceatur: fraternitatis qõ ꝑ
hoc tolli potſſit.
Mp.aa. Municiano.
Sn nugdis aſſeuerationibuſ

R . nec emẽtita pꝛofeſſione lic,ʒ
utriq; cõſentiant: ſed matrimonio

legitimo cõcepti uel adoptione ſo
lẽni filij ciuili iur̃ patri conſtituunt
itaq; hũc j̊ quẽ ſupplicas alie

mnũ eẽ cõſidis :p te uel ꝑ pꝛocurato
rẽ affirmatõʒ eius falſam detege.

Bem. aa.⁊. cc. Antonio.
ZIZs ciuſ ꝗ ſe dñm ↄtendit ad
iponendum onus pꝛobatio
nis ſeruo minimè pꝛodeſt. Quum
igitur auſugiſſe te de domo ſeueri
pꝛõfuearis: ueruʒ nec ab illo iuſto

initio: ſed per uiolentiam aſſe eueral
eſſe detentum :inquiſito pꝛius ani
poſſeſſion libertatis ſine dolo ma

le conſtitutus ſis:tunc enim onus
ꝓbationis quis debeat ſubire per
huiuſmõi euentum declarabitur.
Dem. aa. 7. cc. Philip. ? Deba
Juẽ poſſidetis pꝛedia que a
pfe cõi ſibi fratres emãcipa

ti donata ↄtendentes uendicant ix
ſis incũbit facii pꝛobationis necel
ſitas:ſiuẽ ipſis ea pꝛedia quaſi a pa

n Profuearis.quod ſacit contra le.

o Verum. hoc pꝛo te.

p In poſſeſſione.i.an ille ꝑ violentiam retinuerit quando pꝛeſumeris ꝓ

bona ſide ſis in poſ.libertatis.an vero ꝑ violentiam.⁊ tunc pꝛeſumeris
mala fide. vel aliter.i.an fugeris qñ pꝛelumitur eum te bona fide tenuiſſe

an nõ fugeris.⁊ tũc pꝛeſumit
certa ẽ. ⁊ ideo non inquiritur

ur mala fide tenniſſe ſed nõ placet.qꝛ fuga
cvel tercio ſubaudi ⁊ poſt iquiratur an vio
lenter tenuerit te.⁊ ſic lʒ aufugerit de domo ſeueri.⁊ ſic ĩ poſſeſſione liber

tatis ſit dolo malo.a ideo vr idem ius ſtatuendum ꝙ eſſet in poſſeſſiõe

ſeruitutis. vt. S. vbi cã ſta. a. d.1.i.x.ſ. de libe.cã.eã.qꝛ tamen ſenerus iu
ſtum initium non habuit cõmodũ poſſeſſionis nanciſci non dʒ.vt. ff. e.
ſi quis liber. ⁊ ſuper buiuſmodi qõne pꝛonunciabil.vt bic ⁊.fl.de libe.

cauſa. liberis. §. fi. 2. ff. e. ſi filius.

¶ Iue poſl. fci. vnde ſcilicet. vel quo ti.ſint ſua .
r Sine ip̃is pꝛeteritis foꝛte vł experedatis.
Conſtiuuti.ꝑ ꝙ pꝛeſumitur ẽẽ veꝛum qui enim heri fuit dominus adhuc

dñs pꝛeſumitur vł eius heres. vt hic. ꝛ.fl.de regu.iu.l.id ꝙ. ⁊ ar.j.ti.i.
autẽ.ſi dicatur teſtis ⁊.S.de ſᷣuit.alterius.⁊ nõtur. ff.finium regũ.l. in ſi

nalibus. ſecus ĩ etate. vt. S. de ĩ inte.re.mi.l.ſi minoꝛem. Quid ĩ poſſeſlio

ne idem fm. D. 2. M. vt.j.de pig. act. ſi creditoꝛ. .. ad expibendum. i

ignoꝛabit.ſed ꝗo.ñ idem qꝛ faalius amittitur poſſeſſio quam dominiũ
vr. fl.e acqui.poſſ.ſi quis vi.I. dĩa. ⁊ non obſtat..ſi creditoꝛ.qꝛ habuit

cam a me.nec illa non ignoꝛabit. quis pꝛobat᷑ ꝙ, tempoꝛe lit. on
tei.erai apud poſſidentem. vel diſtinguitur qñ tractatur de comöd⸗

poſſeſſoꝛs.vt qꝛ dicat ſe vſucepiſſe. ⁊ tunc ſit veꝛa opinio. P. aut
de incõmõ.vt qꝛ conuenilur rei vendicatione.⁊ tunc opinio Jo.
łpt᷑ dici ꝙ vbi a me vẽdicas ñ pᷣſumoꝛ poſſ.lʒ aliqñ poſſedi ſʒ eꝰ

tre ueſtro ſibi donata tenentibus:
uos heredes cõnſtituti patris pẽti
tis:ut intentõnem ueſtram non cõ

ſtitiſſe detegant:nnde domini fãcti
ſüt emergeie qõe docere ↄpellũtur

Dem. aa.⁊.cc. Palme.
Atreʒ tuãam conſecuiã liber

tatem ac te poſt editam:ut igenua

pꝛobari poſſis oñdi ↄuenit. Qð
enim fratribus tuis nulla moueat᷑
queſtio ad deſenſioneʒ tuã nihil/ꝓp
dẽeſſe potee.
Dem.aa.⁊.cc. Volentille.
Az pꝛecibus tuis ſignifices

ignoꝛãante te pꝛedium eũ cu
ius meminiſti ſibi uelut a te dona
tum inſtrumentis inſeri feciſſe:ſi ie
ra ſunt que indidiſti:nec äd nomẽ
facte donationis fundus iſte perue

nit:unde adito iudice competenti

pꝛobare te opòꝛtet contra uolũta

tem tuam hunc fundum inſtrumẽ
to aduerſarium tuum ſibi aſcribi
laboꝛaſſe:ut ſecundum tenoꝛeʒ re

ſcripii noſtri poſſis conſequi ſen

tentiam.
Dem. aa.⁊. cc. Menandro.

XEcæèeptionem dilatoꝛiam o
poni quidem in initio: pbꝛ o

bari uero poſtquam actoꝛ mõſtra
uerit ꝙ aſſerat.opoꝛtet.

In auten de teſtibus. 5. quia ue

ro.colla.vij.

ce. sà T quiſemel: aut
bis ieſtes ꝓduxit: aut teſtiſicatões

ſi dico me uſucepii

ſe pᷣſumoꝛ ſʒ eeõtra
conſtat ꝙ non pꝛe

ſumitur iõ ſi poſſi
dere ꝙ aliquaudo

non poſſedit.vt.ff.
de ex. rei iu. ſed reʒ
⁊.l.ſi quis ad exhi
ha.ꝓcuratoꝛĩ pᷣn.

1 Petitis. ſ. fundno ʒ3
2 ſequẽtia erũt 'ba
fmtſionisvl petiis

Hoc. ſ.vt ũtẽtõnem

n SFacti ſũt. ſic ergo
reus ꝓbat ⁊ cam ſi
ne tituluz dicere co
gitur. ⁊ ſic ẽ contra
.5. de rei ven. l. res
⁊ de peti. bere. cog·

⁊.S.tc.fruſtra.⁊.ſ.?.

actoꝛ.⁊ omnes trac

tantes de tali mate
ria. So.iõ pꝛobat
qꝛ pꝛeſumptio ẽ ꝓ
actoꝛe.vt hic alias

non. vt ibi. no. H/

circa huiuſmodi pᷣ
ſumptionem. quia

to. ? ita lex p̃ſumit

ſupeꝛ ceꝛto facto ali
quid.vt reuerlſum

non eſſe capium.vt

ſictionibus.⁊ tunc

nunquam admitti

tur pꝛobatio ĩ Zriũ
vt inſti.quibꝰ mo.

ius pa. po. ſol. .. ſ ab hoſtibus. ⁊.j.de rei nx.act.l.i. F.accedit.⁊ ĩ·
puimo. .⁊ hec pꝛeſumptio dr̃ pꝛopꝛie fictio.ubi autem dubitatõ
eſt de facto inter ptes. ut an queſierit de bonis matiti nxoꝛ.⁊ an

SZxit matrimonium cum libera muliere ad quã ↄſuetudinem ba

bebat lex de ſacto de quo dubitatur pꝛeſumit ſic fuiſſe uel non.

bene admittitur pbatio in ↄrium niſi lex preſumat ⁊ ſtatuat.ꝙ fit
quandoq; ex nigoꝛe ſcripture.ut.j .ar. tu. l. fi. ? de contrahen. ſti.

.¹l.i. 2.ff. de uer. ob. ſciendum.ſed in his duabus dic cõtra.nt.ſſ·

de pac.l.iur̃gentium..quod fere. Itm ad hoc quod ẽ hic. facit
.j. ad vell.l.antique.qñq; fauore uliime uoluntatis. nt.õ.de ĩof.

te.l. iij. .j. de inſti. ſub. l. generaliter. J. cum autem.ſed hic poſſet
pꝛobari contrarium quandoq; fanore dotis .ut. ſ. de rei ux. ac. i

pꝛin. Item nt. ſ. ad mace.l.fi. Item eſt huic ð ar.ff. e. cum de inde

dia peruenerunt.

x m Altrem tuam. quam ancillam fuiſſe conſtabat.

bito.5. ſin at. pꝛo parte ubi ex ſolutione tranſfertur onus pꝛobã
di. ſed bic non fuit ſolutum. ſed alio modo ad emancipatos pe·

y Conuenit. pꝛobatur ⁊ aliſs modis ingenuitas.ũ.per reſti. natali
um. nt. ff. de nata. reſti.queris. Item per ſententiam. ut. ff. ð ſia.

ho. ingenuũ. Item quod ſit natus ex ãcilla paſſa moꝛam in ſidei

c. libertate. ut. . ad orfi.l.fi. Item no. quod ideo hoc probat. q:
aliquando fuit mater ancilla. quod non placet. quia probato ð
manumiſſione modo qr̃ magis nata preſumeretur ante mann

miſſionem quam poſt. ſic enim in deterius preſumeretut. quod

ant ñ eſt dubitano
inter partes de ſac

.ffl. ð teſta. l. lege coꝛn
ne.⁊ idem ĩ cetetris

Kvero⸗
Olruſes
ſcontran
iun Kp⸗
Winoqui
artbie 1.
legeg
ſguis alte
am ou⸗
defebns
Al. diüra
deemanci⸗
dedona.n
ſnl Ko

nisatte

mntlißn⸗

ugüt
6 Kheis
ſKituͤrn
ſſiiſteg

nde

Poattige.

luzdiere
1ſiton

ei ſen e

