vt tantum. . i.

l].„a Paugc anti

quos.ſi ip
ſe poſſeſſor.

p Regula. quam

habes hic. ⁊.ff. de
noxali.l.antepe.=⸗
.ff. de iureiur. ſʒ ſi
ynius..ſi ſeruꝰ.⁊
a2?. ff. ð edẽdo ſi ꝗſ
S. pꝛohibet. ſʒ ar.
contra. ff.de exceſ.
el. ſi eum in pꝛin. ?
nau. ca. ſta.l. iii. F.
pennl.

q Huius.alias cu

ius ⁊ hec eſt regla

Coniecturam.i.a

contrario ſenſu melius diceret.econtra enim coniectura g ſen
ſus tacite ex littera elicitur. ⁊ non eſt in littera expreſſum. ⁊ ſic eſt
ar. elicitur tacite regula.ita dicitur ſerui nomine cuius as teñ
tur noxali eius nomine non agit ⁊ ita eliciunt ꝑ coniecturã ergo
cuius nomine agit eius nomine non tenetur. Sed bone fi.poſ.a
gat contra dominum ſi ſibi fiat furtum ergo eius nomine no tñi

90

ſTunc dixit.ꝙ bʒ actionem ſurti bone fi.poſ.nunc dicit qñ.
t Poſſeſſoꝛem.tempoꝛe ſacti furti.
u JYam. apud eum.ſ.verum dominum.
x Logitatione.ſ.credens ſe dominum.

bone ſi·poſ.teneri noxali magis ät

maleti. vt.ff. de nox.i.⁊ ſi bona ſide.⁊.l.non ſolum.ſed contra.ff.
ad.l.acquil.ſi ſeruus ſeruum.S.ſerui.vbi dicit non teneri bo.ſidi
noxali aquil.ſo.ſpãle in aquil.vt ⁊ alia multa.vel dic ꝙ ibi ñ poſ
ſidebat tunc ſicut ⁊ hic diſtinguitur.
ʒ Noxalem actionem.ſed ⁊ ipſam poſſeſſioneʒ ſerui poſſet condi

cere ſi credatuꝛ ſuũ
vt. j. de agri. ⁊ cen.
.l.ſi coloni.li.xi.
a Factus eſt. ſed p
eo qð fecerit apud
bo.fi.poſ.conſtitu
tus non agit etiaʒ
poſtea vt inſtit. de
nox. 5F. omnes. 7. ff
res penes eum.vt.
.ff. de fur. ſi ſeruuſ
poſt pꝛin.
b Omibus diſcre
tis diſtingue tpᷣra
⁊ concoꝛdabis ſcri
pturam. ſic in ðcꝛe
tis ij.q.i.ſi pecavit

c In alio.ſ. tꝛe.

d Be eo.tenet tan
qᷓ; ſeruus.
e Rñdere. vt ⁊.ff.
ad.l.acquil.l.libeꝛ
homo.S.ſi homo
liber. ⁊ de inter ac.
confeſſionib ĩ fin.
f Regla poſita hac
lege. S. circa pꝛinc.
g Incognitum vti ⸗

ĩ eo ꝙ dicit poſſeſ
ſum teneri poſſidẽ
ti Ʒ ẽ. ff. e. ſi liber
patrono vbi dicit
non agi. ſo. illud ĩ
telligendum ẽ quũ
modice rei fit fur/
tũ hic quũ magne
ar. ff. de acqui. re.
do. homo liber. 5.
.i.⁊.ff. de penis ꝛeſ
piciendum.S. fũta
pꝛeterea hic loquit᷑
de eo liberto queʒ
puto ſeruuʒ meuz
eſſe ⁊ bõa fi.poſſi/
deo. at ibi ñ poſſi
deo eum ⁊ bñ ſcio
eum libeꝛum. ſed
quid ſi bo.ſi.poſ.
ſoluerit. nonne re
petet ab iſto libẽto
N.ſic quia ipſo ge
ſtu fecit ſuuʒ nego

cium.vt. ff. de neg. ge.l.ſoluendo.⁊ quia ſepe extra id ꝙ agitur ta

Sin autem eſſe ðᷣſinat ĩ ſerui retẽti

one ⁊ ille apð ueꝝ dominũ fuerit ĩ

uentus tunc ipſe qð noxali ſurti ac
tõe minime poteſt teneri:aduerſus
autẽ uerum dominum habet ipſe
furti noxalem actionèm pꝛo rebuſ
quas uel tũc fſuratus eſt quũ ẽ apð
uerũ dñm lantea poſtq; bone fiði
poſſeſſoris rtetioneʒ exceſſerit nec
dum apud uerum dominum fſac
tus ẽſt. Sic igitur regule genera
li caſus euenit conſẽtãeus:q enim
habet tunc furti actioneʒ aduerſus

dominum ipſe alijs teneri furti ac

tione non poteſt:⁊ ſic ex temporẽ
omnibus diſcretis uetuſtiſſima du
bitatio nr̃o federe ↄquieſcat ⁊ bõe
ſidei poſſeſſor ĩ parte certa tempo
ris heat actionem ⁊ nõ teneatur ⁊
ipſe dominus ĩ alio tempore ⁊ nõ
teneatur actione ⁊ ĩ alio ſub actiõe
cõſtituatur. De èo autem qliberↄ
ſtitutus ab alio bona fide tenetur
ſi furtũ ↄiſerit recte ⁊ ſiũ aliqua du
bitatione dr̃ poſſe eum qui liber ẽ
cognitus ⁊ ab ipſo qui bona fide
eũ detinet pꝛo furto cõueniri:⁊ bo
na fide poſſeſſorẽ ſi extraneo furtũ
liber ↄiſerit non poſſe conueniri:ſʒ
ipſuʒ pꝛo ſuo furto rñderẽ quia ge
neralis regulà ð ſeruo pꝛolata eſt
⁊ pꝛo eo ꝗ non ſeruuſ ſʒ liber ⁊ ſue

poteſtatis ẽ noxalem moueri actõ

nem impoſſibile:nr̃iſq; legibus in

cognitum eſt.

Dẽ.a. Jul. pb.
Anifẽſtiſſimi ꝗdẽ iuriſ ẽ per
petrato furto ei ↄpetere fur
ti actionem cuius iteſt ne furtũ ↄit
tatur. Sʒ qrebatur apud atiquos
legũ iterptes Si ꝗs ↄmodauu alij
rẽ ſuã ad ſe ptinentẽ ⁊ ipſa ſubtrac/
ta ẽ ã furti actio aduerſus furem in
ſtitui poſſit ab eo ꝗ rem utendam
accepiu idonẽ᷑o ſilicet conſtituto.qr
⁊ ipſe commodati actione a domi

no pꝛo ea reconueniri poterit:⁊ h

að pene iã fuerat conceſſum ut hẽ
at ipſe actionem niſi inopia dino/
ſcatur laborare tunc furti actioneʒ

cita naſcitur obligatio vt.ff. cõmo.ſi is qui.ar.ff.de pe.here.ſi qs
poſſeſſoꝛ in pꝛin.ſed ar. contꝛa.ff. comuni di.l.in hoc iudicio..

diuerſum.

h m Arikeſtiſſimi. cõmittatur. vt inſti. de ob. que ex de.S.ſurti.
7. ff. e. cuius interfuit. ⁊.l.is cuius eſt auteʒ hic ſic exaudi
endum vt ei detur actio furti cuius intereſt ex honeſta ⁊ pꝛobabi
li cã rõne iuꝛis.i.dñij ꝙ habeo in re vel quaſi iuris vt vſufru.vt.ff
.c.creditoꝛis.S.i.aut poſſeſſionis vt in creditoꝛe.vt.ff.e.itaq;. .ſʒ
ſi res.non ex lucratiua cã vel ratione cuſtodie quam debet pᷣſtaꝛe
ex voluntate domini pꝛobab ilem cauſam. ſed non honeſtaʒ hẽt

fur. vnde non agit niſi in can. t. f. e. itagß. Kled ſurti. .l. qui vas. 5. ſi ego
⁊ econtra honeſtam habet non pꝛobabilem cui res ex contractu aliquo

debetur.vnde non agit furti.vt.ff.e.l.ſi is cui.⁊.l.eum qui emit in pꝛiin.

⁊.l.is cuius intereſt in ſi. Iem nõ.ex lucratiua.ideo dixi.quia ꝓ lucro

quidem dñio ↄpeteꝛe dicebant:ſed
ea ſatis icrepuit dubitatõ.ſi tᷣre q

furtum cõmittebatur idoneus erat
is qui rem ↄmodatã acceperit po
ſtea autem ad inopiam perueit an

teq; moueatur actio que ei antea
ↄpetebat.an debeat actio qᷓ ſemel

ei acquiſita ẽ firmiter apud eũ ma/
nere uel ad dñm reuerti:quũ ⁊ h
querebat᷑ an in hoc cau ſurti actio
ambulatoꝛiã ſit nec ne.Sʒ omnẽʒ
talem tractatũ alia ſeqtur ſubdiui
ſio ſi ex parte ſoluendo ſit is ꝗ ꝛem
utendaʒ acepit ut poſſit nõ in totũ
ſed particularẽ ſolonem ei facere ã
habeat furti actõeʒ uel non.Taleſ
itaq; ambiguitates ueteꝝ imo ma
gis ꝙꝙ melio dicendũ eſt ambages
nobis decidentibus in tanta rerũ
difficultatè ſimplicioꝛ ſnia placuit.
Vt in dñi ſit uolũtatè ſiue ↄmoda
ti actione aduerſus res accipientẽ
mouere deſiderat ſiue furti aduer/

ſus eum qui rem ſurripuit ⁊ alteru

tra eaꝛum electa dominuʒ nõ poſ
ſe ex pꝛeſentia ad alteraʒ uenire ac
tionem. Sed ſiquidem furem ele
gerit illum qui rem utendam acce
pit penitus liberari. Si auteʒ quꝗ
ſi modatoꝛ ueniat aduerſus ẽum
qui rem utendã accepit ipſi qdem
nullo modo ↄpetere poſſe aduer/
ſus furem furti actionem:eum aũt
qui pꝛo re cõmodata ↄueituꝛ poſ
ſe aduerſus furem ſurti actionem

habere:ita tamẽ ſi dominus ſcieſ

rem eſſe ſurreptam aduerſus eum
cui res ↄmodata fuit perueniat.
Si aũt neſcius ⁊ dubitans reʒ nõ
eſſe apud eum ↄmodati actionem
inſtituit:poſtea autẽ re cõperta uo
luit reittere quidẽ ↄmodati actõeʒ
ad furti autem peruenire:tunc licẽ

tia ei concedatur: ⁊ aduerſus fuꝛẽ

uenire:nullo obſtaculo ei opponẽ
do:quoniam iam incertus conſti

tutus mouit aduerſus eum qui rẽ

utendam accepit commodati ac/
tionem: niſi Q domino ab eo ſatiſ

factum eſt tunc eteniz omnimodo

vt quia poterat vſucapere non agitur furti.vt.ff. e. ſi is cuius. . eius. Itẽ

ratiõe cuſtodie pꝛopter cõ
modatarium vel ſimiles.
i Querebatur.pꝛima q̃ſtio
k Idoneo.i.ſoluendo.
lILonceſſum.vt. ff. e.itaq;.
⁊ inſti.de obli.ex de. .iteʒ
ſi fullo.⁊.F. que de fullõe
m Ambulatoꝛia.vt ſi pꝛio
non erat ſoluendo poſtea
ſoluendo ſactus eſt vel eʒ
⁊ eſt ſimile verbum.ff. de
ſun.do.l.erit.⁊ de adimẽ.
le.l. iiij.
n Omnem. hic incipit.iij.
queſtio.
o Simplicioꝛ.nõ.ſimplici
tatem placere legi.vt inſti.
de fideicõ.here.s.ſed quia
⁊ ð leg.ag.ſug.S.ſed quia
p Aoluntate. hoc regula
riter.ſed in caſu fallit.vt.j.
.e.l. F. fi.

q Pꝛeſẽtia. vt ã.j.de codi

cil.l.fi.in princ.⁊ ſic nõ va
rietatem non admitti. ſed
ar.contra.ff.de collat᷑.bo.
non nůc;.
r Quaſi.iſtud quaſi abun
dat uel eſt expꝛeſſiuum ve
ritatis.
ſ Eum.ſ.cõmodatarium.
t Ipſi quidem. ſ. commo
danti.
u Sciens.ſic.ff.de inoffi.
tel.l. nihil. F. ſi cum.
x Domino.ſ.rei.
y Ab eo.ſ.cõmodatario.
3 Lunc etenim omĩmodo
ar.ad hoc.ð.de iuris ⁊ fa.
igno.l.erroꝛ.⁊ nõ differen
tiam inter commo datariũ

⁊ vſufruciuariuʒ creditoꝛẽ

2 ſullonem.nam pꝛimo ca
ſu datur domino electio.
vt hic in duobus ſequenti
bus agit etiam dominus.
⁊ ipſi actio furti datur. vt.
.ff. e. inter omnes. 5. ſi ſer⸗
uus..l.itaq; fullo.s.fi.in
vltimo datur fulloni tatuʒ
niſi ſit non ſoluendo.vt.ff
.e.itaq; in pꝛin.⁊ inſtit.de
ob.qᷓ ex ð.ꝭ.fũti.⁊ ĩtellige

—

ſi ſoluẽ ẽt ſi pꝛo parte ſit ſoluendo.vt.ff.de verbo.ſigni.l.ſoluendo. ſed
queritur que ſit ratio diuerſi iatis ꝙ aliud ſtatuitur in cõmodatario ⁊ a
luud in ſullone ⁊ ſarcinatoꝛe.ñ.quia contractus qui fit cum fullone fit
gratia vtriuſq; vnde magis fauemus ei q; cõmodatario cum quo ñ init

contractus.niſi gratia ipſius tantum. ⁊ plus conceditur commodanti ꝗ

liberalitatem exercuit ⁊ nota ꝙ leges videntur circa hanc materiam ua
riare.nam quando plurium intereſt uidetur quedã lex dicere quod vni
tantum detur.alie ꝙ pluribus.⁊ ideo dic quod quado rei ſubtracte plu
res ſunt domini vel plurium intereſt ratione dominij.⁊ quilibet agit in
partem. vt.e.l.fullo.S.ſrugibus.⁊.l.ſi quis vxori.S.ſi ſuſphurarie quan
doq; plurium intereſt rauone cuſtodie.⁊ tunc quilibet agit inſolidum.

A4

qui habet ius in re.quare

ſed ſi vnus ſit conſecutus alter amplius non agit. vt.ff. cõmo.ſi vt certo
§F. k. 7.l. ſe. qñq; alter ẽ dñs ⁊ alt᷑ hʒ i i re ⁊ ſi qdẽ ius illð hʒ ſilitudinẽ cũ
domino..utriq; competit.vt eſt quum unuſ habet uſumfr. alter habet ꝓ
pꝛietatẽ. vt. ff. e. inter omnes.S.ſi ſeruus.ſi autẽ non habʒ illud ius ſimi
litudinẽ cum dominio.vt quia ẽ ius pignoris.⁊ tunc quandoq; credi⸗
tori tantũ datur. quando
q; debitori tantũ.quando
q; utriq;. datur.tamen cre
ditori quando culpa eius
interuenit in ſurripiendo.
quia eſt obligatus ad eiuſ
reſtitutionem.
a Suppoſitum.i.furtum.
b Manikeſtiſſimum. bene
dico impediri variationeʒ
poſt ſatiſfſactionem quum
maniſeſtum eſt quod quã
doq; etiam ante ſatiſdatio
nem impeditur vt in cãu õ
rio ⁊ hoc dicit.
CBSed quũ.in ſecundaʒ. l.
incidebant.ſ.querentes.
d Aliquis.ſ.fur.
ePullſatus.ſ.fur.
fFurtiuam.ſed qua ac.e.
condi.incer.ſecundum.h.
yt.ff. de condi.fur.l.⁊ ideo
F. fi. non furtiua que ſoli
domino datur. vt. ff. de cõ
di. fur.l.i.ſed aʒ. in factum
vel offi.iudicis.vt ibi nõ.iĩ
il. ⁊2 ideo glo.iſta que dicit
dari condi.incerti male di
cit.quia illð ẽ verum in eo

liberari ſuppoſitum àutem eſſe ei
qqui pꝛo re ſibi commodata domi-
no ſatiſſecit: quum mãanifeſtiſſimũ
etiam eſt ſi ab initio dominus ac/
tionem inſtituit commodani:igno
rans rem eſſe ſurreptaʒ poſtea au⸗
tem hoc ei cognito aduerſus furẽ
tranſiuit omnimodo liberari eum
qui rem ↄmodatam ſuſceperit quẽ
cunq; cauſe exitum dominus ad
uerſus furem habuerit:eadem diſ/

ue inſolidum ſoluendo ſit is qui ꝛc
ↄmodatam accepit.Sèd quum in
ſecundam dubitationeʒ incidebat
quid ſtatuendum ſit ſi quis rem cõ
modatam habuit quaʒ aliquis fuꝛ
to ſubtraxerat ⁊ lite pulſtus ↄdẽ-
nationem paſſus fuerit non tantũ
in rem furtiuàm ſed etiam in penã
furti ⁊ poſtea dominus rei uenerit
omnem condemnationem accipe
re deſideràns utpote ex ſue rei oc
caſione oꝛtäům. Alia dubitatio ĩ
cidit ueteribus utrum ne rem tãtũ
modo ſuam uel eius eſtimationeʒ
conſequatur.an etiam ſũmam pẽa
lem:⁊ licet ab antiquis uariatuʒ ẽ
ab ipſo Pap̃.in contrarias ðᷣcli
nante ſententias:tamen nobiſ hoc
decidentibus. Papᷣ.licet uariaue
rit eligendus eſt:non in pꝛima ſed
in ſecunda eius diffinitione in qua
lucrum ſtatuit minime ad dominũ

dic referre an domino ſub
trahatur.quia tunc ei dat᷑.
condi.furt᷑.vt.ff. de condi.
furt᷑.l.i.ſi ſubtrahatur ei ꝗ
habet ius in re datur con
ditio incerti.vt in creditor
vt. ff. de condi. fur. ⁊ ideo ĩ
li.ſi ſubtrahatur bone ſidi
poſſeſſoꝛi datur triticaria.
yvt. ff. de tritica.l.i.ſi haben
ti ſcientiaʒ aliene volũtate
domini vt h ſubtrahat ad
rem recuperandam datur
offi.iudicis.vel condi. ex.
l.ſi coloni.j.de agri.⁊ cen.ſi coloni li.x. . .
g. BDeſiderans.hoc quum dominus ratam habet exactionem petẽoo ꝙ

——

ibi ⁊ lucrum collocẽtur:nec ſit dã/
no tantũmodo deditus qui reʒ ↄ
modatam accepit:ſed etiam liceat
ei lucrum ſperare.Quuʒ aũüt in cõ

erxactum eſt ſed quid ſi velitfurem cõuenire..põt.vt.. . proxi.ſed nũ

quid tunc fur afficietur dupli damno.
h Oꝛtam.ſ.condemnationem.nota occaſione rei mee mihi debetur.vt.ff
de rei ven.l. ſolum. S. i.⁊.fl.commo.ſi is qui..ſi quem.⁊.ff.ad trebell.l.
quia poterat. . , „
i Peruenire. idem in conductore.vt. fl. loca.l.is qui ſecus in creditoꝛe.
yt. ff. de pigno.ac.ſi pignoꝛe.ſed quare ſecus.ꝶ. quia.creditor nullum
vſum amittit nec enim debebat vti alias cõmitteret furtum.vt inſti.ð ob
li.ex de.s.placuit.at cõmodatarius ⁊ conductoꝛ amutunt vſũ quare ha
bent lucrum. Item ⁊ aliud ẽ in creditoꝛe quia creditoꝛ non ad tantaʒ di
ligentiam tenetur ſicut cõmodatarius.vt.ff.cõmo.ſi vt certo.⁊ de regu.
iur.l.contractus. ,
k Collocetur.vt.j.de ca. tol.S.pꝛo ſecundo.⁊.ff.de reg.iur. ſecunduʒ na
turam ar. contra. ff. de pꝛocura. qui pꝛopꝛo.S. pꝛocuratoꝛ vt ĩ ceteris.
lQuum antem. vxoꝛem habere. vt. ⁊. ff. de fur.ſi quis vxo.in pꝛin.
m Erubuit.vt.. de iure do.l.i.in fi.⁊.S.re.amo.l.ij.
n Begdimus.vt. 5. e. l. . tales.
o Maritus.ſi ipſe eligatur. è?M
p Amotarum.ſ.ſoluto ma. ſed eo conſtante in factum ⁊ ſic non obſtat

furem a domino quidẽ furti actõe

finitione obtinente ſiue in parte ſi/

rei peruenirè: ubi enim periculuzʒ

ſignatum.S.fe.amo.l.ij.vel dic conſtante matrimonio daꝛiꝛeium
amo.ſed in ſimplum fauoꝛe matrimonij ad exemplum actionis ſ
ui coꝛ. vt.ff. de ſeruo cor.l.ſfi.⁊.l.acquil.vt.ff.ad.l.acquil.ſi ſeruuſ
.S. ſi maritus.vel tertio regulare eſt.ꝙ. S.dicitur hic auteʒ ſpãle p

pter neceſſitatem ut.s.pꝛoxi.vel quarto da

finio earum dubitationum tertia
exoꝛta eſt queſtio:qr non etiam eã
decidimus: quum enim apertiſſi
mi iuris eſt non poſſe maritum cõ
ſtante matrimonio ſurti actionem
cont:a ſuam uxorem habere:quia
lex ita atrocem actionem dare ĩ p
ſonas ita ſibi coniunctas ᷑rubuit:
eiuſmodi incidit ueterum ſenſibuſ
queſtio:quidam etenim re ſibi cõ/
modatam huiuſmodi rei furtuʒ a
ſua muliere paſſus eſt:⁊ dubitaba
tur utrum ne domino rei fuꝛti actõ
contra mulierem pꝛeſtetur an ꝓp
ler neceſſitatem cauſe ut maritus
eius utpote cõmodati actioni ſup
poſitus poſſit habere ſurti actiõeʒ
⁊ auctoꝛes quidem iuris ſatis ⁊ in

hac ſpẽ contra ſe iurgium exercue

rt:x pꝛeſenti autem lege ⁊ anteꝛio
ribus noſtris deciſionibus que in

iſta poſite ſunt conſtitutiõe poteſt

⁊ hec ſpẽs apertius dirimi.ſi enim
domino dedimus electionem ad
quẽ uoluerit peruenire ſiue ad eũ
qui rem ↄmodatam accepit ſiue ʒ
eum qui furtum commiſſit ⁊ ĩ hac
ſpẽ maàritus quidem pꝛopter mr̃i
monij pudoꝛem non furti ſed reꝝ
gamotaꝛum actioneʒ habeat:ſi ipʒ
dominus eligerit.Dominus autẽ
omneʒ licentiam poſſideat ſiue ad
uerſus marituʒ cõmodati ſiue ad
uerſus muliereʒ furii àctioneʒ exiẽ
dere:ita tamen ut ſi ipſe qui reʒ cõ
modataʒ acceperit ſoluendo ſu ni-
lo modo àduerſus muliereʒ ſurti

actio extendatur:ne huiuſmodi ac

tione inter maꝛituʒ ⁊ uxoꝛeʒ quiñ
bene ſecuʒ uiuũt aliqua machiatõ

tur actio ꝛeꝛũ amo.i.in
factum nomine re

rum amo.ſic expo
ne. ff. de ſur. ſi quiſ
vx.circa pꝛin.

q Actionem ſurti.

ei.in factum nomi
ne lurti.

r Nullo modo. B

eſt contra.ff.reruʒ
amo.l.antepe. ſed
ibi rem vir ſurripu
it extraneo q̃re ex
traneus contꝛa eã
agit furti. hic econ
tra ſurripuit rẽ ex
tranei viro.ſʒ qua
re aliud hic. v. hic
fuit furtum factum
uiro licet extraneꝰ
agat.vnde tardiuſ
pmittitur extraneo

agere contra mlie
rem. ibi autem ex/

traneo fuit factum
furtuim.
Extrabat᷑. ad iu
dicium.⁊ eſt ſic.ff.

t Be operis liber

toꝛũ.quia occaſio
ne operaꝛum libeꝛ
ti fugiuntur a nob
ideo ſupponit de
operis libertoꝛum

n ſ Item

poꝛe
manu
miſſio
nis.i.ſtatĩ poſt ma
numiſſionem nam
ante ſeruus nõ ob
ligaꝛetuꝛ. vt.ff. e. ti.
l. vt iuꝛis.⁊ de lib.
ca.l.fi. ſed puto q;

etiam pꝛius ſi ſtatim poſtea ſequitur manumiſſio obligetur. vt. ff.
ſi cer. peta.l.lecta.⁊.s.de pac.petens.idem ſi poſtea ex interuallo
ſi modo actum ſuit tunc vt poſtea imponerentur.vt.ff.de ſo.l.mo

deſtinus.

x Impoſut per ſtip.vel iuſiuran.⁊ ſic ſpale ẽ vt pac.neſciatur iure
iu.vt.ff.e.ti.l.vt iuris ⁊ de lib.cã.l.ſi.⁊ agitur condi.certi ſi certa ẽ
opera inſtar pecunie credite.vt.ff.e.a duobus.alias ac.ex ſtip.vt
inſti.de verbo.obli.in pꝛin.ſed vr̃ ꝙ ſp ſit agendum ex ſtipulatu
nam opera eſt diurnũ officium.vt.ff. e.l.ij. ⁊ ita factum ꝙ in ceꝛtũ
eſt quo ad ſubſtantiã ⁊ ita petetur ac.ex ſtipulatu.ad ꝙ facit.ff. ð

H. ob. vbi auteʒ non ap..qui id ꝙ in faciẽdo nec ob.i.illa a duo
bus ꝙ ibi diciiuꝛ ꝙ petitur opera ſicut pecunia credita.qꝛ illud ẽ

veꝝ qñ petit extiatio.ſed nõne oꝑan alie certe alie ĩcerte.e.id ven
ẽ quãtũ ad qualuatẽ ſecus quo ad ſubſtantiam ſicut in omni fac
to leges notant.pꝛedicta nera ſunt impõne facta per ſtip.ſi auteʒ

per iuſiurandum tunc actio in factum datur.
y BDebere.ſ.ſi nõ ex neceſſitate ſʒ ex libe

.E.l. ij.

ʒ Pro operis. oli ĩpoſilis.
a Aliquid preſtetur. puta equus vel bos vel alia ſpecies.lʒ pꝛeci
um non poſſit peni operarũ futurarum .i.cogi ab inuito pꝛeſtari

ralitate ppria ma uiſit. vt.

l
don
leuf
i
hne
nigt
in
nſi
nor

0co)
frm
theſ
gee⸗
Nntuti

n

lricy
dhgr
p
ſnn
mm

etral

CNtaneo
tn nle
ltemex
ſnn

at
leh.
ſolbe
Lotttio

unlba

Urarob
vonitde
ertown

NSn

ſor
atu
nlilo⸗
potnn
entunm
gnoob⸗
tſeti⸗
de lb.
odg
l
alo
D.,mo⸗

urint
cen:
ſto

un

etiam conuentum quod non plʒ.vt.j.e.l.ſi qua uel die lʒ pꝛeciuʒ
peti non poſſit.ſ.ſic vt remaneat integrum ius patronatus.yt.j.e
ſi qua.uel dic ſepdo quo ad primum articulum ſolum conueniri

.il. lege puta in caſibus ſi libertus ultro obtulit patrono pꝛecium

1

O ꝗ AVi nũmis. ab exneo a q accipiẽte pecũiã ab exneo ẽt ĩuito libe:
tas põt extoꝛqueri vt.ff.de manu.ſi quis ab alio.ſecus ſi a ſeꝛuo
vt ⁊.de obſequi.l.etiam vel ab extraneo ſi pactum factũ fuit cum ſeruo.
vt.j.ff.de obſe.l.ticius puerũ.⁊.j.ti.i.l.i.⁊ ar.ĩ.de libe.cã.l.cũ affirmes.

opeꝛaꝛum. Item pꝛopter inopiã patꝛoni. Item ſi tle genus ẽ ope

rarum quod non

competat patrono
ut ſi libert ſit me
dicus łpantonimiꝰ
cuiuſ ſi uelit patro
nus operis uti ſem
per opoꝛtebit eum
egrotare ułludos
celebꝛaꝛe. vt hic.⁊.
ff. e. patronus. 7. l.
ſi libertus. his ceſ
ſantibus ñ pt᷑ peti
pecũia niſi pꝛopt᷑
inopiam. vel dic tẽ
tio ſecundum aʒo.
conueniri pꝛo ope
As.ſ.pꝛeteritis licʒ
pꝛo futuris no n ut
remãaeat ius patro
ni integrum vt. j.l.
ſi qᷓ niſi in caſu.vt.
.j.eo.nec patroni
ad omnes autem

oꝛiatur ⁊ ne ſoꝛſitan marito eio uo
lente uxoꝛ eius extrahatur ⁊ furti

patiatur penalem condemnatio/

nem:
Rẽ operis libertoꝛum. ij⸗

Mprs Se. ? An.aa. Romano.
J tempoꝛe manumiſſionis
opere tibi impoſitẽ ſunt ſcis
te eas preſtare debert. Solet au
tem inter patronos ⁊ libertos con
ueniri ut pro opẽèris aliquid preſtè
tur.licet pꝛecium peti non poſſit:
niſi quando pꝛopter inopiam pꝛo
alimèntis id extra oꝛdineʒ peti ne
ceſſitas ſuaſerit. Quum ⁊ ſi ope
re non erant impoſite defectis tam̃

facultatibus patroni alere eum co

d Cogitur.ſi credens ſe debere ſoluit.vel tantum condicit qtum cond ic

Anumiſſionis cauſa tradi/
tus nec in ſèruituteʒ reduci
a manumiſſoꝛe poteſt.nec impoſi
tàs operas preſtare cogitur.
Dem.aa.Quintiano.
Vi nũmis acceptis ab ex/
traneo ſeruum ſuum manu

miſſit:x pꝛo operis pecuniaʒ acce
pit ab eo ſiue fuerant opere impo
ſite ſiue non fuerant ut indebitam

ſolutam reddere cogiturꝰ
Dem.aa. ANaleriano.
J quam pecuniam tibi a li/
berto tuo ex uenditionè o/
perarum deberi pꝛobaueris tibi r
ſtitui a liberto tuo preſes iubebit.
Ex hoc c᷑nim teſtamenti liberàm
factionem libertus habet: modo
ſiꝰ non honoꝛande libertatis gra
tia emiſſam eſſe cautionem pꝛoba
bitur. .
Dem.aa.Tertio.

turus erat patronus.vt. ff
de cond. inde.ſi non ſoꝛtẽ
§. libertus alioquin dona
re videtur.yt.ff.e.l. campa
nus ſed contra videtur.ff.

de do.inter vi.⁊ vx.l.ſi euʒ

.S.ſi pecunia vbi accepit pᷣ

cium ⁊ põt imponere opaſ

⁊ non cogitur manumittẽ
nã ꝗdã huic.l.nõ ſuꝑioꝛi
eam ſignant ↄꝛiaʒ ⁊ ſoluũt
ꝙ ibi acceperit pecuniam

ab ipſo ſeruo.hic ab alio.

ſed foꝛte ibi nil refert a ſer
uo vel ab alio.accipiat.nã
⁊ ibi in fi.loquitur ⁊ quuʒ
ab alio accepit.ſʒ tũ dabat
pꝛo ſeruo ⁊ ſic bõa ẽ ſolo.
vel ibi non dicit operas ĩ
poſitas eodẽ cãu quo acce
pit pecuniã.ſed duo cãus
ſunt.nã vtriq; iſti ⁊ ſupio
ri ẽ ↄꝛia.quia ſpÄle ibi. qꝛ
non cogitur manumittere
qꝛ nec eꝛat ſeruus niſi quũ

pꝛedictas expõneſ gebaͤris.
bene adaptatuꝛ ni Dem.aa.Euticeti.
ſi quãdo ⁊c.ſʒ við
tur quod etiam in

opia. ideſt propter inopiam eum alere non tenetur.vt.ff. de lib.
ag.ſi qu is a liberis.s.ſi quis a liberti.ſed hic non dicitur libertũ
ſoluentem pꝛecium operaꝛum teneri ad alimenta.ſed tantum ad
pꝛeſtationem opeꝛarũ futurarum.dicitur tamen.vt. ff. e. ſi libertuſ
vbi dicit patronum perdere ius ſuccedendi per operas futuras.
ſecundo dicit quod non reuerentiam tertio dicit diuerſum in ali
mentis. ſed dic diuerſũ a reuerentia vel illud.j.de lib.ag. veꝝ ẽ cũ
petijt ⁊ exegit ⁊ ↄueĩt eũ daꝛe pciũ.ſec ſi im petijt ⁊ ñ exegit.vt.ff.
de iuĩ̃pa.ſic.⁊.ff.e.l.liberi łalit᷑ h ñ dicit ꝙ ipſe teneat᷑ eũ alẽ.quũ
exegit ab eo operaꝝ pꝛeciũ.ſed dic ꝙ poteſt patꝛon eũ cogeꝛe ſol
uere pꝛecium operaꝛum pꝛopter inopiam alimentoꝛum.

b Id.ſ.pꝛecium futurarum operarum.
c Cogebaris.ſicut ecõuerſo te alere cogituꝛ.alioquin ius patrona

tus amittet. vt. ff. de iuꝛe pa.diuus. .fi.⁊ nõ.etiam hac.l. ꝙ neceſ
ſitas non habet legem in eo quod dicit niſi quando. ⁊cc. ⁊ facit
eff. de offi. conſul.l.i. Item nõ.ꝙ plus ſubuenitur paupeꝛi q; di
uiti. vt. S. de epiſ.⁊ cle.l.ſi quis ad declinandum.ꝭ.pen.

d m Ainumiſſionis. traditus vt eum alius manumittat.
cec In ſeruitutem. licet ſit ingratus.vt.j.de lib.⁊.e.li.l.i.⁊.ff.

.E.ſi quis hac in pꝛin.
ſNec impoſitas.ſ.de facto.de iure enim iponi non poterunt quũ
non ſponte.ſed ex neceſſitate ẽ manumiſſus.niſi ſciens nõ poſſe ĩ
poni paſſus eſt. vt.ff. e. campanus. Itẽ ⁊ in alio caſu.vt.ff. ð bo.

l.qui ex cã fideiuſ. Item in alio.vt.j.e.l.mater. Item videtuꝛ bu

ic legi. .ff.de do.inter vi.⁊ vx.ſi cum vxoꝛi.s.ſi pecunia.ſo.ibi lo
quuur in eo caſu quũ ſciens imponi non poſſe paſſus eſt.vl quũ
non manumittit ex neceſſitate.non enim poterat cogi mulier nec

venire poterat ad libertatem ſi ipſa non manumiſiſſet. nõ etiam

ex hac lege regulam ille ſolus unponit operas qui ex voluntate
manumitut niſi in caſibus vt mõ notaui. Iteem aliam ꝙ ille ſolus
reuocat in ſeruitutem qui ſponte manumuttit. vt.j.de libertis ⁊ eo
ꝛum li.l.i.ſed etiam contra ta.ſeruatur alia regla ꝙ qlʒ ꝗ grats ł
non gratis manumittit hẽt ius ſuccedendi niſi in caſibus vt quã
do alienum ſeruum redimo ſuis nũmis vel ab extraneo accipio
pecuniam pꝛo manumittendo vt.ff.de bo.lib.l.etiam. .ſi qs nũ

mos.⁊. .ſed ſi hac.ſed foꝛte iſti duo caſus non accipiuntur ĩ be
neticio ꝙ habet patronus.i.ne vocet in ius ſine venia.vt.ff. de in

ius vo.adoptiuũ. .i.⁊.l.is.⁊.l.ſed ſi hac lege.

manumittit. ſolue ergo 2 ſi
gna vt dixi ſuperioꝛi.l.
i / Iquam. pꝛimus actus eſt impoſitio operarum ⁊ ĩ iſto ꝑdit õ ta.
Fßꝗʒ. H. aʒ. ꝙ nõ ſeruus actus ẽ oꝑarũ exactio tertius de pᷣcio ſeu

de mercede futuraꝝ oꝑationũ cõuentio.opeꝛ aꝑꝝ exactio tollit ↄ ta.precij

ↄuentio ſi ſequatur exactio vel non tollit oĩa iura patronatus niſi ſpõte
libertus offerat vel niſi inopia ſit patroni.
k ¶Ex venditione conſenſu vtriuſq; partis inita.
lOperarũü.pꝛius impoſitaꝛum.vei dic preteritarum ⁊ futurarum.
m Ex hoc enim.i.venditione vel exactione operaꝝ vel mercedis non ex
ſola impoſitione operarum.vt.ff. de libe.ag.l.ſi quis..ſi quis a liberti
alij vt. h. de porta rauẽnata ex ſola impoſitione.vt ar.j.de bo.poſ. ta.
liber. l.ij. ar. .hugonẽ.ff. de inrepa.ſicut p vtriſq; ẽ.ff. de ope.lib.l.liber
tus qui operaꝝ. Iẽ pro aʒ. qui operas vel mercedem pꝛo operis ſiue P
cium operaꝝ accipere a liberto ñ eſt ꝓhibitũ.vtpote quũ lex ꝓmittat ei
ſoluere ſi velit. vt. ff. e. p’onus in fi. z.ff.qui ⁊ a quibus ma.l.fi.F.i. ſed e
xigere.i.ab eo inuito operas extoꝛquere vel obligare inuitũ ad mercedẽ
eſt ꝓhibitum. vnde dico ꝙ ex ſola exactione oparũ amittit patronus ʒ
ta.ſed cetera iura patronatus retinet.vt.ff.qui ⁊ a quibus.l.fi.S.fi.ſed ſi
exigat mercedem ſiue precium operarum vel obligationem mercedis.
tunc incidit in legem eliaſcentiam ⁊ ſic amittit omnia iura patronuo vt pᷣ
dicta.l.continetur. diſtingue ergo quia aut facit hoc patronus ad poſtu
lationem ⁊ rogatum liberti forte.qꝛ libertus vult magis mercedem da
re quam ſoluere operas.vel petit liberſus gratia ſui amici a patrono qᷓ
teno locet ei oꝑas ſuas.⁊ tunc nõ deliꝗt pronus aut exigit patrõus mẽ
cedem vel obligationem mercedis extoꝛquendo ab inuito liberto ⁊ tũc
ſiquidem pꝛo pꝛeterita opera.i.ea q; nõ pꝛeſtitit ſuo tempoꝛe non amit
tit ius pr̃onatus qꝛ pꝛecium opere pꝛeteriie accepit ſi vero pro futura ſiꝗ
dem pa.facit ex neceſſitate puta alimentorum non amittit ius pa. ſecus
ſi ex voluntate ꝓbani hec omnia.ff.de ope.li.pꝛonus per totam.l.⁊.l.
ſi libertus.⁊.ff.de li.ag.ſi quis a liberis.s.ſi quis ⁊ hic.j.e.nec patꝛon
.ð.l.ꝓxi.ſi vero exigat quis operas nõ deſinit ẽẽ pꝛonus qtũ ad alia
ſz q;tũ ad ↄ ta. ſic vt.ff.e.ſicut.⁊.j.de bo.poſ. ta.li.l.ij.⁊.ff.de iurpa.l.i
ſicut exhibebit ergo ei ꝛeuerẽtiã ⁊ ceta iuꝛa pa.al.n.ñ ẽẽt dꝛia exigat ope
vo imetccde oꝑaꝝ ꝙ lex voluit.vt.ff.e.l.pꝛonus. ⁊.ff.ꝗ ⁊ a quibus.l.
n Liberã. huius vbi expoſitio ẽ.j.de bo.poſ. ta.li.lij.aʒo.
o Hʒ q;tũ ad eũ ꝗ vendidit non fratrem.vt.ff. de bo.li.iul.ij. M.
p Modo. c.dixi dandam pecuniam ex uenditione operarum debitaʒ
modo ſi non honoꝛande.⁊c. ⁊ ſic poteſt referri hec determinatio A icd

x

„ *

ꝙ pꝛimo dixerat non ad pꝛoxime dictum uel põt determinare pꝛoimũ
.l. dicere hʒ liberã teſti factionem ex venditiõe facta iuſto pꝛecio animo
petendi vt iuſto pꝛecio ſiue exactione ⁊c̃. mõ ſi non ⁊c̃.qꝛ tunc nõ iõ con
ſeqtur liberam teſti factionem libertus qñ iniuſto pꝛecio qꝛ lex non pᷣſu
mitur ꝙ exigat niſi exactio fiat.vt.ff.e. que honoꝛande.qñ honoꝛande
libeꝛtatis cã cautio emiſſa

k ſ

dicatur habes.ff. quaꝝ re
rũ ac.nõ da.l.i.S. que ho⸗
noꝛande.?.l.ſi.. ſi ſeruus
puta ſi dicat ſic prfonus ꝓ
mittis mihi.xx. ſi me offẽ
deris. Item bene dicit eũ
ↄſequi liberã teſti factionẽ
qꝛ nõ ẽ equũ vt vtrunq;.ſ.

viuentis operas ⁊ moꝛtui

ſucceſſionem ↄſequat᷑.vt.j
de lati. li. tol. l. vna. . illud

a m Alter tua. ñ põt ex/

cipitur ĩ filio teſta
toꝛis rogato ꝑ fideicõ.ma
numittẽ. vt. ff. de bo. li. l. ꝗ
ex cã.⁊ benedicit nõ põt ñ
,n. voluntate ſua.ſed neceſ
ſitate manumiſit. Itẽ licet
teſtatõ iuſſerit.vt hr̃di pꝛo
mittat opas tñ pꝛomittere

nõ cogitur.? ſi pꝛomiſit ac

tio in eum nõ datur.vt. ff.
e.l.cẽdonẽ.ſicut nec is cui

bona adita ſunt cã conſer

nandaꝝ libertatum petere
põt ab his ꝗ directo.vłpꝑ

fideiↄ.libertatẽ ab eo acce

peꝛunt. vt. ff. e. ſi quis.

b Niſi tmmõ.ad hoc ẽ.ff.

de hẽ. inſti. l. iij. F. q fidi.

c Vindicaturũ.nõ vt reuo

cetur in ſeruitutẽ.ſed vt ca

ſtiget. vt. ð.e.lł. manumiſſio

nis.⁊.j.de liber.⁊.eę. li.l.i.
7 facit.ff de of.pꝛe.vr.l.i.

cũ pronus hʒ tñ ʒᷣ ta.vt.j.

de bo.poſ.õ ta.lib.l.i.⁊ fa
cit. ff. de bo. li. l.etiam. ⁊.ff
.e.l.cãpanus. ⁊.ff. de ritu
nupti. l. ꝓxi.⁊.ff.de in ius

vo.l.is quoq;.

d I IYberti. nec extꝛane
is ſed filijs ſie. vt.j
.l. p. ⁊.j.de obſequijs.l. ẽt
filijs dico ẽt exhdatis nõ

Alter tua ab eo quem ex cã
fideiomiſſi manumiſſit ope
fas impoſitas petere non poteſt.
niſi eius tmmodo tèmporis quo
eũ ãte mãumiſit q; dies fideicõmiſ
ſe libertatis exiſterʒ:ſʒ niſi ei hono
rem patronus debitũ adhibuerit
adi ↄpetẽtẽ iudicẽ pꝛo mõ admiſi
uidicàturum.

Apr Alex. a. Ce.

Ibẽrti liberteq; defũctorũ
operas nʒ extraneis heredi

bus pꝛonoꝝ nʒ maritis patronaꝝ
debẽnt.

Bẽ. a. Miu.
Ec patronis ꝓ operis mer
cedẽ accipe lʒ q;uis ſi idictẽ

ope pᷣſtite non ſint ad pecũie exacti

onem obſegij non pᷣſtiti extimatio

ↄuertatur. Qui autem duos ſilios
in poteſtate ul diuerſis tᷣribʒ hũit

lege iulia de maritãdis ordibʒ ob
ligatione operaꝝ liberat᷑.
Dẽ.a. Auguſtio.
J tuis nũmis emptus es ab
eo a quo mãuiſſo es nec oꝑp
aſ ei debes nec pũiri ab eo ut pote
igratus potes:patronũ tñ tuũ eſſe
negari non oportet.
Bẽ̃.a.Litõio.
Ibẽtè tue ducẽdo eã uxorẽ
dignitatem auxiſti:et iõ non
ẽ cogẽda operas tibi pꝛeſtare qu/
uʒ poſſis legis bñficio ↄtento eſſe
quod inuito te iuſte non poſſit alij
nubere. Bẽ.a. Herculiano.
Icius ſi quũ teſtm̃ faceret ſᷣ
uo ſuo Caio libtatẽ cũ ↄoditõ
ne hac dedit.Caiũ ſᷣuũ meũ a die
mortis mee annis tribus peractis
mãuiti uolo ita tñ ut pᷣſtet hᷣdibuſ
meis ſicut me uiuo pᷣſtabat ⁊ quũ
idẽ ſeruus teſtatori diurnuʒ ꝗqddã

tñ mala mẽte. vt. ff. de bo. li. ſi pꝛonus teſtõ. . ſi quis non mala.

e ¶ Dñt. p dicto ẽ . . de in ius vo. l. ij fo ẽ zͤ ĩ. e.tl. l. . ſo. Pᷣmi Zꝛij H logt

ð obſeqalibqᷓ ſũt ĩ faciẽdo ibi ð obſeqalibqᷓ ſũt ĩ ñ faciẽdo.vt ar.ff.e.l.
fabꝛiles ſʒ g ſo. vt ibi i. l.ñ. vł ſolue aly ð.pꝛĩe.l.de ĩ vo.qꝛ diuerſus ẽ ſeſo
ibi ĩ mliere. bic in viro. vt inſti.de iniur. . i.ſed vẽ ꝙ ẽt illa qᷓ ẽ ĩ nõ facien
do nõ trãſeat ĩ eneũ hdẽ nã datur in eũ de dolo ac.vt.ff. de dolo.l:.hẽ
dibus. ſed. . .ibi de calculo nõ de infamia agit.vt i. e.ti. ſabinus. poſſet
Et fo ĩtelligi ꝙ hec lex dicit in opis incertis. vt. fl. e.ſi operaꝝ iudicio. di
ſtinctionẽ aũt de operis dic.vt.ff.de condi.inde.ſi non ſoꝛtem. F. libeꝛĩ

fn Ec pĩonus. ꝓ operis futuris ꝙ veꝑ ẽ niſi in caſibus.yt. fl. e.l. pa

tronus. 2.l. ſi libertus. ⁊ dixi.S.e.ſi quam pecuniam.

b Exactõeʒ.ar. ꝙ qꝗ tũt᷑ ad fʒ poſſit ſe liberare dã

g Inicte. de incertis dicit que non cedunt niſi iudicantur.aliud autem.
de certiſ vt. ff. e. t. ſi quis hac.S.i.⁊.l.quot᷑.

—

do pecuniã ꝓ extiatõe

nec pciſe ↄdẽnãdo ẽ ad feʒ.vt ẽ ar.ff. ð a iu.l.ſi q ab alio..f.⁊ dic vt ibi
i Duos filios.vel vnũ quinquẽalem. excipitur aũt ille qui artẽ ludicram
exercuit ⁊ qui locauit operas vt pugnet cũ beſtijs.vt.ff.eo.l.qui liberti⸗
nus. Item ſoluitur obligatio operarum rõne infirmitatis liberti vel di
gnitatis ei ſuperuenientis.vt.ff. e.l.libertus ꝗ poſt.⁊.l.nec audiendus.

a q

.l. interdum. Item fatione etatis. vel annoꝛum.vt. ff. eo. l. liberta.
Item pꝓpter pꝛeſumptam voluntatem pa.quã hẽs.j.e.l.liberte.⁊
.eff. e. l. lberta ſi in cõcubinatu. Item rõne vitande ſiniſtre ſuſpicio

nis. vt. . e. l. quod ex liberta. S. is autem.

pꝛeſtare ⁊ poſt mortẽ eius uſq; ad
diẽ pꝛeſtãde libertatis etiam here
dibus pꝛeſtiterat:mãifeſtum ẽ quð
adeptus libertatẽ ad eãdẽ pꝛeſtati
onem ↄpelli non poſſit.
Mypr. Gor.a.Aphricão.
VAogd ex liberta mire naſci/
tur ingenuũ eſt.is auteʒ qui
liberte tuẽ nubẽdi cõmodauit aſſẽ
ſum quamuis operàs ab ea exigẽ
non poſſit iurà patꝛonatus non tñ/
amittit. .
Myprs.Hio.⁊.Maxi.aa. Vẽa.
Vimãuĩtuntur liberũ ubi
„ oluerint commorãdi arbi
trium habeant nec a patronorum
filijs quibus ſolã reuerentiàm dñt

ad ſeruiendi neceſſitatẽ redigi poſ-/

ſunt:niſi ĩgrati pꝛobèntur:quuʒ nʒ
cum patrono hitare libertos iura
cõpellunt.
Qpr Gratia. Valentinia.⁊.
Valens ad probũ
Nrẽdibitione operarũ ma
neat penà in eum qui liber
tum alienum recipiendum eſſe du

De bonis lbnorum.

Mprs Se. 7. An. a. Secunde.

Altum intereſt utꝝ ꝗs
ſuis nũmis èmpt ã ma
4 nuiſſus ſit ab ẽptoꝛ an a
domino ſuo daàta pecunia mereat᷑
libertatẽ priore enim caſu ad bõa
eius cõtꝛa tablas admitti patronũ
non placet:poſteriore auteʒ omia

iura patronatus retinet. Et idẽo

quum ſabiniani patroni filij qui
plenum ius habuit ut hoſtis pu
blici bona fiſco uendicata ſunt.ſʒ

3

Non opoxet. q·

„

Ituis nũmis.quod impꝛopꝛle dictur.vt.ff.ð manu.liijj.

△

ad alia iura patro
natus.⁊ concoꝛ ff.
ge in ius vo.ſed ſi
hac ſed ʒ.j.ð lati.
li.to.l.vna.S.illud
ſolu. ibi accepit ab
extraneo hic a fuo
vt.j. ti. i. l. i.
m I Ibẽte. vxo
rem.ideʒ ſi
habuit eam concu
binam. vt. ff. e. libẽ

ta ſi in concubina

tu.
de poſtli. re. l. ſi is
qui te ⁊ impꝛopꝛie
ponitur hic digni/
tatem.
ð ritu nup.il.in eo

iure. ? ð repu.l.pa

trono.⁊.l.fi.ſʒ nũ
quid ideʒ eꝛit poſt
diuoꝛtium. e. ideʒ
licet ſit ar. cõtra.ff.
e. plane. ſed ibi in
galio cãu dicit.ſ.qñ
conceſſit alij nubẽ
Itẽ ꝙ dicit hic nõ
ẽ cogenda pꝛeſtaꝛe

verũ eſt ex obliga

tione qua tenebat᷑
vt liberta. ſed tene
tur pꝛeſtare opeꝛaſ
vt vxõ viro ſicut a
lias habetuꝛ vxoꝛẽ
in viri ſeruicio eſſe
debere. vt. ff. de
do.inter vi.⁊ vxo.

ſeg ſi vis in pꝛinc.

7. ff. e. ſicut pronuſ

p t Ncius. nõ

poſſit quia
nõ põt ab eo relin

qui fideicõ. cui non eſt relicta pecunia. ut.ff. de hii.l. plane. S.fin. 7

.l.videndum vel ẽ hoc ex vi repetitionis.quia quum iuſſit eum ſ
nire vſq; ad triennium.idem ⁊ in pꝛeſtatiõe dixiſſe videtur.vt ar.
Jff. de con.inſti.l.cum ſeruus.⁊.ff.de condi.⁊ de.auia ał.l.quia.

⁊ ſacit.ff.de manu.l.cãm. S.ſi.

q q Aog ex liberta. ingennum eſt. vt ⁊ i

nſti. de inge. in pꝛin.
Liberti.ſecus in liberto accipiente vxoꝛem.qꝛ ibi non eſt

. ſuſpicio.ſi ipſe operas preſtet.vt.ᷣff. e.l. ſi quis hac. . etiam. Item

ſecus ſi eſt patrona femina quia ⁊ ei poſſunt preſtari opere ⁊ filie

nevoti patroni quum ⁊ ibi nõ ſit ſuſpicio.vt.⁊.ff.e.ſicẽ pꝛon..f.

ſOperas.furti non preteriti temporis.vt.ff.e.ſi libertus ita.?.fi-
t¶ Non poſſit. cauſa vitande turpis ſuſpicionis que eſt quia qñq;
ceſſat lex vt modo dixi.⁊ facit huic.l.j.de lati.li.tol.aũt.ad hec ⁊

Jff. e. ſicut patronus in pꝛin. ?.ð.e. liberte.ſed contra.j.ti.iij.l.ij. ſo
Iuntio vt ibi. Item habẽt locum hec durante matrimonio.ſecus ſi

finitum ſit. vt. ff. e. l. plane.
Vi manumittuntur.arbitrium ita tamen moꝛari dñt vt o

peras poſſint exhibere patronis.vt. ff. e. l. quod niſi. ?. ex
pꝛouincia.⁊.l.eſt demum in fi.que ſunt ar. contra. .

4 ‚RWm
—2
nn
