auri ⁊ officijs eorum eiuſde põderiſ
conſtituta òrdinibus quoq; trium

librarum auri mulcta propolua ſi ſa

luberrima ſtatuta cõtempſerint. nec

deerit antiſtitũ cura laudabilis cori

ſtiane religionis que ad obſeruatio
nem conſtuuti iudicis ingerat hanc
monitionem.

trum ut ſic ſentẽ Dem.aa.Ceciliano. pᷣpᷣ.
tia ualeat ⁊ acti. Athematicòs ſi non parati
pariat ut.ff. de ſunt codicibus erroris pro
re.du.quotiens prij ſub öculis eporum incendio cõ
niſi pena nl ſimi crematis catholice religionis cultui
le ſit appoſtum ſidem tradere.nunq; ad errorẽ pre
ꝙ declaret eẽ ar teritum redituri non ſolum urbe ro
bitrum ut. ff. de mana:ſed etiam omnibus ciuitatibꝰ
le.i.ſi ſeruus plu plli decernimus quod ſi hoc nõ fe
rium. 5. fi. cerint ⁊ contra clementie noſtre ſalu

Veſtris.loqui

bre conſtitutum in ciuitatibus fuerit

tur. pᷣ.a quori cõpreh enſi: uel ſecreta erroris ſui ⁊
ſententijs nõ aa pꝓleſſionis inſinuauerint deportatio
pellatur ſicut nec nis penam excipiant.
ab epo ut hic. ut Dem. aa Theodo. pᷣpᷣ.
.ff. de oſ.pp.l. Hꝛiſtianõs proximorum lo
.i. 5§. f. T1 de mio. corum uolumus ſolicitudi
prefec.lʒ ſuppli nem gereꝛe ut romanos captiuos ꝗ
ceari poſſit ut.j.c“ reueꝛli fuerint nemo teneat nemo ĩ
ſen. ppᷣ.l.i. iurijs aut damnis afficiat.
m Tribuaf. nõ. Dem Theodo. Aalentinia.?lo
ſententia ꝑ epᷣm rentino.pᷣp.
lata a ptate exe Alenones patres ⁊ domini
quẽdaʒ ſic eꝛgo ſuis filiabus uel ancillis pec
nt a magiſtrola candi neceſſua:tem impoluerint:lice
tam uel doctoꝛe
7 nota ar. ꝓ ſen

tentia doctoruʒ

Sequitur aũt.ſ.quis litigantiiüũ.
ſ q gslitigãtiũ.hecẽ ĩ aũt.e.ꝭ.ſi ꝗs cõtra aliquẽ col.ix.

Autentica

0 Cõtradicat.appellando a ſententia epiſcopi

p Judex.hec aũt.corrigit dupliciter legẽ ep̃alem ſjᷣm quoſdã.prĩo

qꝛ ibi exeq̃t epiſcopus prefectopre.hic autem minor reputatur
etiam magiſtratu municipali quum demum ad maiorem appel
latur a minore ut ĩ aũt.de ap..pe.⁊. .fi.col.iiij.ſcdðo qꝛ ꝑ illa le
gẽ nõ appellata ſñia epi ꝑ hãc ſic tu dic nõ coꝛrigi.qꝛ hic cogno
nit iter ſubditos ut ordinarins.ut ex corpore pʒ ĩ.S.pᷣcedẽti hũc
.HF. lla qñ iter nõ ſubditos ⁊ plen dicut ĩ corpoꝛe eũt.ſcdᷣo nõ.
hic ſpale ꝙ ſcdo nõ appellatur ab eodẽ litigatore.ſic ⁊ ĩ aũt.ð ap.
HF. illud ⁊.jj. de aſſer.tol.l.i..i.⁊.j.de pᷣci.ĩꝑa.of.ſi ꝗs ⁊ ĩ aũt.de
ſanc.epiſ.S.ſi vo col.ix.regularit᷑ contra ut.j.ne liceat in una .e.

que cauſa.l.i.

q Fuerit.ſ. ſententie epiſcopi.
r Appellare.⁊ ſm ord inẽ legũ appellatõi deferri.ut in corpo.
Ad principẽ.diſtictione habita q̃ fu.j.ð ap.pᷣcipimus ĩ fi.⁊ĩ ãt.
de ap..Dillud ĩ fi.col.iiij.uel ĩtellige fieri ad ipſuʒ⁊ illos cognoſce
re ex eius delegatione uel loqtur aũt. illa quũ ẽ delegata uniuerſi
tas cãrum.hec quũ aliqua cã ſpalis. Itẽ ſcᷣm aʒ.qñq; hoc fallit
ĩ delegato ad cãʒ ſpãlẽ ſi ipe delegauerit alij.nã appellatur ad eũ
nõ ad pricipẽ nt.j.q/ꝓ ſua iuriſditõe.l.i.ĩ fi.⁊ ẽ cõtra regulã gene
ralẽ.ut.ff.qs ⁊ a quo appel.:.i.S.i.ſed ibi in delegato ab alio ⁊ ñ
a principe ⁊ ad uniuerſitatem cauſarum.

at ſiliabus ⁊ ancillis epiſcoporum ĩ
plorato ſuffragio omni miſeriarum
neceſſitate abſolui.
Mperatoꝛ Mareus Conſtanti
no pꝛefectopꝛe.
Ecernimũs ut quicunq; ca
tholicaꝛum eccleſiaꝛum que
ſub uiro ꝛeligioſiſſimo aꝛchiepilco
po huius alme uꝛbis ſunt:ſiue ꝛeue
ꝛendiſſimum defenſorem economũ
ſiue de eccleſiaſticis ſiue de pꝛopꝛijs
⁊ ad ipſum peꝛtinentibus cauſis ulł
quicunq; alteꝛum earũdem eccleſia
ꝛum cleꝛicuʒ aliqua uoluerit lite pul
ſaꝛe:apud memoratũ beatiſſimum
archiepᷣm cauſam dicat:in negocijs
audiẽdis fidem ac ſynceritatẽ gemi
nam prebitũꝛum ⁊ ſaceꝛdotis ⁊ indi
cis uolentibus tamen actoribus pa
teat epiſcò pale iudicium ac nullus
qui huiuſcemodi intendit in ſacroſã
tas eccleſias uel ĩ predicios clericoſ
actionem ad religioſiſſimum antiſti
tem cognitorem dũcatur inuitus.
Mpator Luci.⁊ Anto. Nico.pᷣpᷣ.
Eñmo uel in ſoro magnitudis
tue uel in prouinciali iudicio
uel apud quenquã iudicem accedat
ad conſortium togatorum niſi ſacꝛo
ſancte catholice religionis fuerit im
butus myſterijs ſin autem aliquid
quoquomodo uel quadam machi
natione factum uel attentatům ſue
rit officium quidem ſublimitatis tue
centum librarum auri iacturam pꝛo
condemnatione ſuſtineat idem ueꝛo

x Loõmentaꝛienſes.i.carcerum cuſtodes.ut.j.de cuſtodia reoꝝ.l.ad com

mentarienſem.
y Decxreſ.i.aſſignatis.
3 Alimonie.i. que pau
peribus ſũt relicte quũ
nulli ſũt paupꝑiores iſtiſ
ut. S.ti.i.ſi ꝗs adde. F.
ſin autem.
a Quos. ĩcarceratos.
b Lauacrũ.ut ſtupam.
c Ordinibus.eius loci
ut ciuitatis.
d Deerit.i.ñ dẽbit deſſe
e m Altchematicos.
ſic dicti a mathe
ſi penultĩa ꝓduacta ꝙ ẽ
demare nõ a matheſi
penul.cor.nã ſcire faci
at matheſis.ſed dat de
mare matheſis
fSub oculiſ.i.pñtibul
oculis epoꝝ.⁊ ſic põit
ſub ꝓ corã ui ⁊.j.ð re.
cre.⁊ iur̃.iur.l.gnãliter
ibi ſub ißo iudice c
g Velli.i. expelli ſʒ ceꝛ
te ĩmo magis pũiri.ut
.j.de mathematicis.l.⁊
ſi excepta Z ſʒ dic ibi
opabatur ĩ malũ.h̊ tm̃
liberos hẽbat ut ĩ Zria
b c Riſtiãos..ep̃os
⁊ hoc hẽs.j.de
cap.l.f. ⁊ ar g.e.l.i.
i ſ JYlenones.abſol
uni emdũcipãtur
ſilie manumittãtur an
cille ſ̃m oẽs. ⁊ iõ non
mntetur.iſ. hec iterpᷣtatõ
ut. ff. de le. ⁊ ſena.con.
l.minime ⁊ expᷣſſe bẽs

Ij.de ſpectaculis li.x.l.fi.ſed q.ff. de ijs ꝗ ſunt ſui iuẽ.l.ſi oẽs ubi dicit
ꝙ cõpellitur nẽdere.ſo.hice corrigitur nel hic paſſim proſtituit. ibi cum
uno nel altero tãtũ cõpulit. Item no.ſpale ut cõpellatur pater emãcipa
re ſicut ⁊.ff.de condi.⁊ demonſt.ſi cin.⁊ ſi quis ap.ma.fue.l. fi.⁊.ff. de
agdop.⁊ ſi pubes regulariter cõtra nt iſti.qui.mo.ius pa.po.ſoluit᷑. .ſi.

k d Ecernimus. ut quicunq;.ſ. actor.
1 Que.ſ.eccleſia.
m Prebiturum.ſ.epilcopum.

nR Et iudicis.nam ⁊ in ſe ſynceritatem habere debet ⁊ qꝛ ep̃s.⁊ qꝛ iudex

Et. pro ideſt

Quicunq;.ſ.actor

⁊ nota ex hac lege economũ debere eẽ elericum ⁊ alioquin qꝛ deceꝛet ar
chiepᷣm in eum habere iuriſditionem.⁊ ad idem.ff.quod cuiuſcũq; uni
nerſi. no.l.plane.ſed ibi dicit põt.non dicit dʒ quicunq; actor.

o Epale.i.archiepᷣale.⁊ facit.S.ti.i.aũt.clericus.

p Ducatur.nã ⁊.ppᷣ.eligere põt actor ut.ð.t.i.cũ clericis.⁊.l.oẽs.s.i.
q Inuitus.qꝛ pᷣfectũ põt eligere.ĩnuit ergo hic ꝙ alias ĩuitus agat.⁊ ſic
ESʒ.j.ut nemo inuitus agere nel accu.co.l.i.ſo.hic ẽ iuitus.qꝛ alias non
põt cõſequi ꝙ debetur nt.ff. de ſeꝑat.l.fi.in prin.
tn Emo.o prefecte ad togatorum.i.aduocatorum.
Miſterijs.nõ ẽ neceſſe ꝙ ſit theologus nel audiuit theologiam
ſed ꝙ ſit baptiʒatus ⁊ in ſe habeat alia myſteria chriſtianitatis ⁊ nõ ſit

hereticus.

ſ Alitentatum punitur affectus ⁊ẽ.x ſi non ſequatur effectus ⁊cut ⁊ dixi
mus.j.de furtis ſi quis non dicam.⁊ de hoc dic ut ibi.

t Officium.ideſt officiales.
n Igem uero.ſ.aduocatus.

c2

A.

A¶Wreſtiterit. ſic ergo demuʒ ſecuto effectu punitut aduocatus lʒ in offi

cilalibus aliud ſit ut modo dixi ⁊ ratio qꝛ grauius punitur.ut hic dicit

b Proſcriptionis.ideſt amiſſionis bonorum.

c Alttentatum.ſcientibus eis.

d Dimidie. nunquid ergo ad tẽpus relegatis bona auleruntur.n. nõ

nt. ff. de interdictis ⁊
re.l.relegatorum.S.ad

tempus que eſt contra

ſed hoc eſt ſpeciale ut
relegato per huiuſmõi
crimen in quinquẽniũ
bona adimantur. uel
dic nõ auferuntur per
iudicem ſed per.il.ſcrip

tam ut hic. Item cxiliũ

impropꝛie dicitur hic
gquum proprie quãdo
perpetuũ ſit dicituꝛ exi
liuʒ ut.ff. de pu.iu.l.ij.
7 eſt hec lex de uerbo
ad uerbũ.j.de poſtul.
.l. nemo.
e ſ Jlegibus ſpon
ſalicia s arras
mulieribus datas.
fSponſa.per uerba ð
futuro.
g Diuerſitatem. uel ſec
te uel aliam iuſtam cãʒ
ut habes de uerbo ad
uerbum.j.de ſpon.l. f.
ſ.S. his quo q;
h Probatuʒ fuerit.nõ
preſumitur ignorans.
niſi pꝛobecur ſciens. ſi
cut.j.qui mili.nõ poſ.
ſuper ſeruis ⁊.ff.de ꝓ
ba.l.uerius.ſed ar.con
tra.ff.de proba.quum
de indebito.itẽ ꝙ dicit
ſcientiam parentũ filia
bus nocere eſt contra
.Jff. de iur. ⁊ fac.igno'.
.l.iniquiſſimum.ſo.nõ
obijcitur qꝛ parentes

ſciunt ſed qꝛ preſumii᷑
ipſa ſeire ⁊ quod paten

certiorauerit eam ⁊.j.ð
in inte.reſti.mi.l. de tu
ela. ⁊.ff.unde cognati
.il.octaui.S.i.⁊.ij.⁊ de li
berali cauſa ſi filiũ.uel
dic parentes imputant

ſibi ſuam.filiã ſuã ſcia,ʒ 14.
hboc edicto in perpetuum ualituro

i Imputare. ⁊ arras in

duplum reddant. nam

non debet certiorari ꝗ
non ignorauit ⁊c.ut.ſf
de act:empt.l.i.
k Ignari. mulier nel pa
rentes eins. L

l Interceſſerit qr poſtea

cepit eſſe in tali religio
ne uel cauſa ⁊ ẽ ſic.ff.ut

quicunqʒ; auſus fuerit contra ꝓuidũ
noſtre ſerenitatis decretum offici
um aduocationis per ſubreptioneʒ
arripere ⁊ probibitum patrociniuʒ
pᷣſtiterit aduocatiõis officio remot᷑
ſtylum pròſcriptionis atq; perpetui
exilij ſpecialiter ſuſtinebit ſcituris ẽt
prouinciarum rectoribus quod is
ſub cuius adminiſtratione aliquoꝗ
huiuſmodifuerit attentatùm partis
bonorum dimidie proſcriptioneʒ⁊
penam exilij per quiqueniũ ſuſtiebit
Dem.aa.Eritrio.ppᷣ.
Jlegibůs prohibite nõ ſint
ſperate nuptie:⁊ poſt arras
ſponſalicias ſponſa coniugium ſpõ
ſi propter religionis iuerſitatẽ recu
ſauerit.ſi quidem pròbatũ ſuerit an
te datas eaſdem ſponſalicias arras
hoc idem mulieremuel parentes e/
cognouiſſe ſibi debeant imputare ſi
uero horum ignari ſponſalicias ar
ras ſuſceperint uel poſt arras datas
talis cauſa penitentie ĩrerceſſerit .ijſ
dem tantummodo redditis ſuper al
terius ſimplici pena liberi cuſtodiã
tur quod ſimili mòdo etiã de ſpon

ſis ſuper recipiendis nec non arris

preſtitis cuſtodiri cenſemus.
Abemũs eos tantũmõ ad
defenſoris curam peragen
dam ordiari qui ſacroſanctis ortho
doxe religionis ĩbuti miſterijs hec ĩ
primis ſubiectòrum teſtiſicatione
preſente quoque religioſiſſimo ſi
dei orthodoxe antiſtite per depoſi
tiônes cum ſacramenti religione ce
lebrandas patefecerint.ita enim eos
precipimus ordinari ut reuerendiſſi
morum epiſcoporum nec non cleri
corum ⁊ honoratorum ac poſſeſſo
rum ⁊ curialium decreto cõſtituãtux

Noua conſtitutio Fre.ſecundi.
CON. Tatuimus aut
ut poteſtates conſules ſeu rectores

quibuſcunq; fungantur officijs pro
defenſione ſidei preſtent publice iu

ramentum.quod de terris ſue iuriſ

ditioni ſubiectis uniueꝛſos heĩticos
ab eccleſia denotatos bona ſide pꝛo

uiri bus extirpare ſtudebunt.ita ut a

in põl. lega.l. plane. ea enim que de nouo emergunt anxilio indigent. ff.
de interꝛoga.act.l.de etate.S.ex cauſa.
m Liberi.ideſt in libertate ſtent.

n Mogo.ideſt ſimili diſtinctione.
o Be ſponſis.idem dixi quando ſponſa recipit uel p

co econtra ſi ſponſus recipit uel eius pater.illis dic quod dixi quando

T Mec in primis.ſcilicet quod ſic ſit imbuti.

arens eius.idẽ di

uir eſt alterius ſecte. idem ſi mulier ? nir uelit fepetere arras.

pꝓ Abemus defenſoris.ſ.ciuitatis.
Imbuti.non eſt neceſſe quod ſit theologus.ſed quod ſñi

chriſtianus ⁊ myſteria chriſtianitatis habeat in ſe.

modo quandocunq; quis ĩ poteſta
tem temporalem ſiue perpetuaʒ ſue
rit aſſumptus teneatur hoc cap tulũ

iuramento affirmare. alioquin neq;

conſulibus atq; rectoribus habean
tur. eorumq; ſententias ex tunc de
Cernimus irritas ⁊ inanes.

Ex titulo de deſenſoribus ciuitatũ

collatione terua.

LR. Reſides gentiuʒ
peꝛ unam quanq; ciuitatem prepa
rant non uiliſimos homines ſed
nobiliores ciuitatum habitatores ꝗ

bus aliqua eſt ratio bone opinioniſ

conſtitutos nominari defenſores ꝑ
circuluz.ut eo explecto rurſus ad eã
dem ſolicitudinem reueꝛtãtuꝛ decꝛe
to facto cum inꝛeiuꝛando omnium
poſſeſſorum in illa ciaitate conſiſtẽ
tium electione faciẽda.adeo amabi
li epiſcopo ⁊ uenerabili cleꝛo ⁊ alijs
in ciuitate bone opinioni ſtudẽtibuſ
æZnulli licet defenſoris oꝛdinationeʒ
declinaꝛe.alioquin quinq; libꝛarum
auri pena coercebitur.que ĩ opeꝛas
ciuitatis expendetuꝛ.⁊ poſt pene ſo
lutionẽ nihilominus defſenſoris offi
cium ſuſcipeꝛe cogatur.⁊ iuꝛabit oĩa

ſecundum leges ⁊ ius agere.⁊ confiꝛ

mabitu: ex precepto glorioſiſſimo
ꝛum noſt:orum pꝛefectoꝛum ⁊ in bi

ennio ſolo adminiſtꝛabit? iudex po

tius quã defenſor eſſe uidebituꝛ.⁊ ut
teſtamenta ⁊ donationes apud hũc
iſinuẽtur.⁊ acta apud hunccompo
nãtur ⁊ habeat ex prouiciali officio
unum executorem ⁊ duos officialeſ
⁊ iudicet in cauſis pecuniarijs uſq;
ad tꝛecẽtos aureos pꝛeteꝛea habeat
defenſoꝛ publicam habitationem in
qua inſteumenta ꝛecondat ⁊ unum
hominem qui acta conſeꝛuet.
Mperatoꝛ Juſtinia. Menne.
. J pꝛłſens ſit qui pecuniaʒ nu
meꝛaſſe uel aliùs ꝛes dediſſe
ſcriptus eſt. aliquã ueꝛo adminiſtra
tionem in pꝛouincijs geꝛat ut diffici

le eſſe uideatuꝛ denuntiationẽ eideʒ

pecunie nõ numeꝛate mitteꝛe licenti

am damus ei qui memoꝛata excepti

one uti nelit alios iudices adiꝛe.⁊ p
eos ei manifeſtaꝛe.cui executioni hu

iuſmodi obijcit ſactaʒ a ſe ſuper nõ

cit. .e.l. fi.?⁊ de annali.excep.l.ut prefectius

Bubieetorum.
alias ſubditorũ
t Per depoſtio
nes.ideſt ſcriptu
ras a tabellione
confectas in qui

bus contineatuz-

quod ſic ĩtrauit
ſicut ponitur. j.
de teſtamẽtis.l.
hbac cõſultiſſima
u Patelecerint.
ho die hec ⁊ alia
iurat ut ĩ aũt.iuſ
iuran. quð pꝛe.
X Lonſtituantur
de hac electione
plene dicit aũt.
de defen.ci.S.in

teriʒz col. iij. quã

quidam habent

hic preſides ⁊c.

Sequitur añt.
ſtatuimus que ẽ
nougs.
Autentica.
y ſ Iprelſel. i.
ppfrelſenciali
ter adeſt. ꝗd aũt
ſi abeſt cauſa ali
cuius poteſtarie.

an interiz poſſiz

eum hic conne
nire. Nen. ſic ut h
innuit.nã loqui
tur quãdo corã
eodẽ debẽt agi⸗
habes. ff. ex qui
bus cauſis ma.
Itẽ ait pretor.
fi.⁊.l.ergo ⁊ ar.
ej. e. l. fit.

3 Allias res. que

conſiſtũt ponde
re numero uel
menſura.⁊ ĩ mu

tuo tantũ fit alio
quin non poſſet

ſic uenire contra
ſcripturam pꝛo
priam. niſi ꝑ ar
gumenta ſcriptiſ
inſerta ut.j.de ñ
nn. pec. l. gnalir.
a Factam.i.pro
poſitam.

b Interrüpere. ſa

c In exceptione.ſ.opponenda extraneo qui dicitur numeraſſe do
tem pꝛo uxore.nam mulieres remote ſunt ab officiis ciuilibus ulł
publicis.ut.ff. de regulis iuris.:.ij.⁊ facit.j.de non nu.pec.l.ĩ cõ
tractibus. .fi. ubi eſt hec lex de nerbo ad nerbum ⁊ autentica ibi
poſita idem quod in his excepit.dicunt quidã in omnibus alijs

— —

—

— ã./— — — — —⸗

—
,— —

—
—.

— —
— – — — „5% - – — —

——

dodſ

torun,

tbſtni
dhrto
ekloi⸗
dbellone
gongi
nkincr
ſc inut
Onitur,f.
meis,.
ſltſlina
vis.
kcennt.
bertala
ltieitiu
gud pe⸗
.
üaner
Lcetore
diot dit.
ſlnci Kin
dlii r
mbabent

ſides .

itur ait.
ſus qrei

entia.
Norelt
Neſacal
lckdeit
ſtcanſddl
poteſkni⸗
nt
hie cone
gnen
tnälont
nich gi

deitt

skterci
(ouſis u

Atpnun

Lergote,
.t
s fes
ſüt pone
mincront
Gra. el
mntöftait

non oſi

mireconm
uran po
,.
nuſnl
zueſcen
tmN
m.
niperk

guſech
ibrel
clio
ntabi
s 1is

excep.quod non placet.quum licet din non oppondtur tempo
ra non curꝛunt.nt.ff. de doli excep.l.pure. .f.
a Locum. opponendo patri nel extraneo. MRM
b n Eñmini omnes alios comprendit. niſi colligentẽ de quo

e Congditiõe.ut gꝗa
ſeruus unel aſcrip
ticius nam ð utro
qᷓ; ſubijcit.⁊ H quã
do domino nolẽte
fuit expoſitus ſec
ſi eo ignoꝛãte. ⁊.j.
de infanti.l.ij.⁊.j.
ð bonis li.l.ij.⁊ fa
cit.ff. de liberis agꝰ
no.l.necare.
d Colonarie.ſic er
go alius unus ⁊ 9
lius alter.
e BDiſtinctione for/

te an quod recepe

runt eoſ.ſub cõdi.
ut ſui fierent an nõ
⁊ ad hec.j.ↄmũia
de ſucceſſio.l.nutꝛi
toribus.⁊.j. de in
fanti.ex.l.ſina.iĩ pꝛĩ

ci.ubi eſt lex quaſi

de uerbo ad vbũ.
fBiſcrimiue. ideſt
diſtitione.
S d Ecꝛeationi
bo ideſt ele
ctionibus.
h Oportet. ⁊ dicun
tur h̊ de uerbo ad
vᷣbum.j.de cuꝛato
furio.l.ſ... ſjy quuʒ
ſtiquitas.

i Dedeꝛit.quod po

teſt. ut. ff. de. teſta.⸗
tu. pater. ⁊ inſtituta
de pu.ſub in. .nõ
ſolum.
k Paterno tex. ut
⁊ inſti. de ſatiſda.
tu. F.i. ⁊ entra facit
grande preiudiciũ
ↄtra alios pro filio
ff. de li.agno.l.i.F.
I Agd curationem.
per conſirmationẽ
non enim tenet da
tio ut ĩſti.de cura.
F. i. 7.ff. de. cur. fu.

.l. penul. . ff. de coõo

fir. tu. l. ij. 7. lij. .l.
m Primatibo. fot
te eccleſiaſticis.ſ.ar
chipreſbytero ar⸗
chidiacõo ⁊ decão
ut exponitur in au

gẽui appareãt. ⁊ ſibi aquirãt ⁊ ĩpo

ſubicijt.⁊ ſic etim dominum pꝛmum.

numerata pecunia querelam eſſe:
quod ſi non ſit alius admiſtꝛator

ciuilis uel militaris nel per aliq,

cuʒ ei ſit difficile qui memoratã q̃

relam opponit eum adire:⁊ ea qʒ;

dicta ſunt facere licentiam damus
per uirum reuerendiſſimum epi
ſcopum eandem ſuam exceptionẽ
creditori mãifeſtare:⁊ ita tempus
ſtatutum interrumpere:quod etiã
in exceptione dotis non numerate
locum habere receptum eſt.

Dem Auguſtus. Demoſcheni.

prefectob.
Eñmini licèe uolumus ſiue
ab ingenuis genitoribↄ pu
er puulo ꝓcreatus ſiue a libertina
ꝓgenie ſiue ſeruili ↄditiòne macu
latuꝰexpoſitus ſit:eũ puerũ ĩ ſuum
dominiũ uẽdicaꝛe ſiue noĩe dñi ſi

ue aſcripticie ſiue còlõarie ↄditõiſ

ſednʒ iisque eos nutriẽdos ſuſtule
rit licẽtiã ↄcedimuo pẽitus cũ q̃dã
diſtictõnè eoſ tollẽ:ſʒ nullo diſcriẽ
hito ii ꝗ ab huiuſmõi hoibꝰeduca
ti uel nutriti uel aucti ſunt:liberi ⁊ ĩ

eritatẽ ſuã uel extrãeos heredes
oĩa q̃ habuerit quoquomõ uolue
rit trãſmittãt. hec obſeruãt bo nõ
ſolũ preſidibo prouinciaꝛũ ſed ẽt
uiris religioſiſſimis epiſcopis.
Dem Auauſ. Julia: pᷣpᷣ.
Ecre tionibus curatorum
quiſurioſis utriuſque ſexus
dantur neceſſarium nobis uiſũ eſt
conſtituere:quemadmodum ea ce
lebrari öportet.⁊ ſiqdẽ pater cuꝛa
torem furiſo uel furioſe in ultimo
elogio heredibus inſtitutis uel ex
heredatis dèderit: ubi ⁊ ſideiuſſio
nem ceſſare neceſſe eſt: paternò te
ſtimonio pro ſatiſdatione ſuffici/
ente.⁊ ipſe qui datus eſt ad curati
onem perueniat. ita tamen ut ĩ/ ꝓ
uinciis apud preſides earum pre
ſente tam uiro religioſiſſimo loco

rũ antiſtite: quã tribus primãtibꝰ
actis interuenientibus tactis ſacxco

ſantis ſcripturis depromãt:oĩa ſe
recte cuʒ utilitate furioſi agerre: ne
q; pꝛetermitler̃ que utilia eſſe furio
putauerit.neq; àdmittẽ ea que nõ
utilia furioſo eſſe exiſtimauerit. et ĩ
nentario cum omni ſubtilitate pu

ten. de ſantis.e..i.colł.ix.

— „

q Coͤſcri

n Depromat.ſ curatoꝛ æ media producitur.i.ſuret.⁊. eſt primũ.
o Admittere.i. facere.

p Innentario.⁊ hoc eſt ſecundum.

pto.ſ. mox ut. . de admi. tu.l. tutores. . f. de admi. tu.

tutor ꝗ repertoriũ in pri.⁊ hoc ẽ hodie ius ĩ quol.cur.ↄmune.ut

in auten:ut ij qui ob. S.ſ. col. vi.ſed an enrator ad litem fac inuentarinʒ:
ven.non quum non poſſit ei ſolui ad inſtar procu.ad liteʒ ar.ff. de ſolu.
hoc iure.ar. contra. . de epis.ᷣ. clerici.l.nulli. .. cim aũt.
1Res.ſ.funoſi.acurſius floreniius legum doctor.

ſDiſponat.tercium.

blice cònſcripto rẽs ſuſcipiat. ⁊ ſe
cundum ſui opinionem diſpònat
ſub hypotheca rerum ad eum peꝛ
tinentium: ad ſimilitudinem tuto
rum pupili uel adulti curatoꝛum.
Sin autem teſtamentũ quidem
parens non confecerit lex autem
curatorem utpote agnatum uoca
uerit uel eo ceſſante non idoneo
forſitan exiſtente: ex iudiciali elec
tione curatorem ei dare neceſſe ſu
erit: tunc.ſ.in prouinciis apð preſi
des cuiuſcunq; prouincie: ⁊ uiruʒ
religioſiſſimũ epiſcopum ciuitatis
necnon treſ primàtes creatio pro
cedat. ita ut ſiquidem curator ſub
ſtantiam idoneam poſſidet: et ſuffi
cientem ad fidem gubernationis
ſine aliqua ſatiſdatione noĩatio ꝓ/
cedat.ſin autem non talis eius ſen
ſus inueniatur: tunc ⁊ fideiuſſio in
, „
quantum poſſible eſt ab eo explõ
retur: creatione omnimodo ſacro
ſanctis ſcripturiſ ꝓpõſitis in oĩ cau
ſa celebranda.ipſo autem curatore
cuiuſcũq; ſubſtantie uel dignitatis
eſt prèſatum ſacramentuʒ pro utili

ter rebus gerendis preſtãte ⁊ inuẽ
tarium publice ↄſcribente ⁊ hypõ
theca rerum curatoris modis om

nibus ädhibenda quatenus res
poſſint furioſi undiq; utiliter gu/
bernari —
Dem Auguſ. Julia pᷣ̃pᷣ.
Alm dẽmentis quam furioſi

liberi cuiuſcunqʒ; ſex poſ/

ſunt contrahare legitimas nuptias
tam doteʒ quã ante nuptias dona
tione a curatore eorum preſtanda

extimàtione tamen in hac quidẽ
regia urbe excellentiſſimi prefeti

urbis.in prouinciis autem uirorũ
clariſſimorum quarũ preſidiuʒ uel
locorum antiſtitum tàm opinione
peꝛſone quam dotis moderatione
et ante nuptias donationis ſtatu/
enda preſentibus tam cuꝛatoribus
dementis quam fuꝛioſi nec nõ iis
qui ex genere coꝛum nobilioꝛes ſũt
ita tamẽ ut nulla ex hac cã oria
tur li hac regia vrbe łi ꝓuicijs iac
tura ſubſtãtie furioſi Idem̃tis I mẽ
le capti:ſed gratis omnia ꝓcedant
ne tale hominum infortinuum eti/
am expenſaꝝ detrimẽto pꝛegauet᷑.

donationis ⁊c̃.ut.j.de nup.l.ſi furioſi nb

Eorum.ſfiliorum.acur.

tSub hypotheca. taeita p
id qð dicit ad ſimilitudinẽ
c.ut.jĩ.de adminiſ.tutoꝝ.
pꝛo officio.
Lex autem. ſ. xij. tabn.
nota quod hoc caſu ⁊ ĩ ꝓ
digo datur a lege curator
ut hic ⁊ inſt. ð cu.S.i.alias
ſemper eſt datiuus cũ mul
tis alis perſonis detur ut
iſti.de cur.sS.iij.⁊.ff.de po
ſtula.l.cui.⁊.l.item.⁊.l.⁊.
qui.acur.
Xx Primates. expone ut õ.
y Sufficientẽ. diuitie ẽim
a ſatiſdatione excuſãt.ſed
ar.contra.ff. de procu. ſi
minor. ..f.⁊.l.ſe.ſo.ſpecia
le hic propter neceſſitatem
officij.ut inſti.de excu.tu ĩ
pꝛin.ergo in hoc releuatu:
ar. ff. de iur̃ iur. eum ꝗ at
defenſor ex uolũtate.unde
non excuſatur quantuz cũ
q; ſit locuplex·
5 Eyxploꝛatuꝛ. alias contꝛa
ſatiſdatio pauperi rem ittiĩ
⁊⁊ dinite exigituꝛ ut.ff.ſi cui
plus qᷓ; per.l.fal.l.cum nõ
facile.
a Pꝛopoſitis. pᷣſidi ⁊ epi
ſcopo ⁊ primatibo ut ⁊ al
as.j.de iudi.l.rem non.⁊
ſubaudias.⁊ tactis.
b In omni cauſa.ſ. ſiue de
tur fideiuſſoꝛ ſiue non.
ePrefatum.hoc eſt pᷣmũ.
d Inuentaꝛium. hoc eſt ſe
cundum.
e Hypotheca. hoc eſt ter/
cium.
f Adibenda.tꝛia eniʒ facit
ſacramentum inuentarium
⁊ hypothecam.
g t Am gementis cõ
traere dum tamen
ſint legitime etatis in mas

culo.xiiij.in femĩa.xij. an.

nt inſti.de nup. preſtãda.
ꝓ facultanbẽ⁊ dignitate ut
hic ſubijcit.⁊.ff.de inꝛe do
quero.⁊.ff. de admi.tu.l.
cum plures.
h Extimatione. ideſt arbi
trio.acuꝛ.
i Tam opinione.l. iſpecta.
k Statuenda. dote ⁊ dic
opinione perſone ⁊ mo/
deratõe dotis ⁊ ante nup.
ihabes hec omnia.

m Nobiliores.non hic exigitur ſed ſic eſt cõſuetudo.
n Pregrauetur.nam nihil dabis tabellõi ut in de cr.xij.q.ij.?⁊ caritatem
⁊ ſic no.quod non debet addi aflictio aflicto ut.vij.q.i.quum percuſſio
ut. ff. de off. ꝗᷓ. diuus.ſed ar. contra. ff. de tu. ? cu. da. ab his.l.romanus.

E 5

——

1. lege. hic anten. liberi fu
rioſ. Auté
a l Ibeuii lurioſi. ideſt
patris.

b Eius.alias ei.ſ.patri ſu

rioſo.
c Penis.quas ſuijcit naʒ
ſiquis ⁊c. atc.
d Alteſtatione.nõ.de aucto
ritate denunciacionis ⁊?
alia que diximus.S.t.i.au
ten.ſi captiauu.
e Teſtat nſ. ante furoꝛem.
Capitulis. ſed quid ſi ne
mo ꝓcurat dico ſilios eſſe
br̃des.ſed eis auferendaʒ
hereditateʒ ut ab indigis
ſiſco applicandam. aꝛ. ff. de
ijs quibus ut indig.l.iij.?
eſt hec auten.ut quum de
ap.cog..ſi unũ de pꝛedict᷑
col. viij.
g Aincimus. ꝓppone
fe. rei. uen. ul hypo
thece.propter inteꝝpendã
preſcrip.⁊ſac.s.l.ſi pñs ⁊.
ſj.de non nu.pec.l.in ↄtrac
tibus. 5.f.⁊? dixi plene.j.de
ãnali ex.l.ut pſectius
h Facere. ? ſufficere hoc ad
pleniſſimam ĩterruptioneʒ
i Ehere icis.rubrica: õ.
de miniſterijs catholice

ſidei ⁊ eoꝝ priui.nunc de

eius aduerſarijs ⁊ eorum
penis. ð
k p Rinilegia. idulta
ſunt ut clericis.ut.
3. de.epis.⁊ clericis.l.quũ
clericis. ⁊ de ſacro.ſ.ec.l.
placet.
Hereticos.licet clericos !

papas nel ſacerdotes eoꝝ

quos ſic appellant

m Ei ſubijci.ſic ergo qui eſt
puniendus non debʒ ha

bet᷑ premiũ ut.j.e.curiales
Sequitnr. aũt. Item priui
legium que eſt in auten.de
pri. dotis hereticoruʒ mu.
ociaua col.circa pri.
Autentica.
h TLTerm priuilegium
aſponitur hẽs.j.ꝗ
po. in pi. ha. l. aſſiduis.
o Hypothecis.ut.j.de rei
ux. act. in. F. i.
p Et omnia alia.ut in quã
tum ſacer̃ poſſit damnetur
Item ut tacite ſtipulatã do
tem ſibi reddi intelligat᷑.ut
j. de rei ux.act.l.i.in prĩ
q Clanduntur.i.ðᷣnegãt
r. Mnes.dilcer᷑. nã
culpa ſimilis eſt tã
prohibita diſcere quaʒ do
cere.ut.j.ad mace.l.culpa.

Eorumdẽ.ſ.hereticorũ.

tNon haben:.falſusdena
rius nõ eſt denarius.

In autẽ. ut cũ de apeil. cognoſci
tur.S.ſi unuʒ de predictis coll.viij.

COR. I Pberi fuͤrioſi qui
curam èius negligunt prebere taʒ
exheredatiõe digni ſunt quam ali
is pènis legitimis.nam ſi quis aliↄ
ateſtatiõe ad eos miſſa quum ad
huc negligant in domo ſua eum ſu
ſceperit⁊ procurat ex hoc ei ẽit ſuc
ceſſor legitimus licet téſtatus eſſʒ ĩ
liberos ſorſitan manentibus alijs
teſtamenti càpitulis. eadem pena
pntibus imponitur ſi qua de liber̃

ĩ fuꝛore ↄſtitutis curare neglexerit.

Ancimũs ut ſi quando abſit
erit is qui res aliẽas uel cre

ditori obnoxias detinet ⁊ deſide

rat dominus rei uel creditoꝛ ſuam
intẽtionem proponeꝛe ⁊ non ei li
centia ſit abſente aduerſario ſuo ꝗʒ
rem detinet uel infantia uel furore
laborante ⁊ neminem tutorem uel

cuꝛatoꝛem habente uel in ſũma po

teſtate conſtituto licencia ei detur
adire preſidem prouincie uel libel
lum poꝛrigere ⁊ hec in querimoni
am deducere ⁊ intra cõſtituta tem
poꝛa ⁊ iterruptionẽ tẽporis ſacerꝰ
ſin aũt nullo poterit mõ pᷣſidẽ adir
ſaltẽ ad epᷣm locorũ eat:⁊ ſuã mãi
feſtar̃ uolũtatẽ ſcriptis ðproperet

Be hereticis ⁊ manicheis ⁊ ſa

maritanis, P

Mor. Conſtan. ad Gratilia.

Riuilẽgia que contẽplatio
nee religionis indulta ſunt ca
tholice tm̃ legis obſeꝛuatoꝛibus ꝓ
deſſe opoꝛtet.hereticosnõ ſolum
his pꝛiulegijs aliẽos eſſe uolumo:
ſz advᷣſis mũerib ↄſtrigi ⁊ ſũbijci.

In autfen. de pᷣuilegio dotis hbe
re.mu.coll. viij.

CO. 1

cit᷑ hypothecis ⁊ i alia lege mu
lieꝛibus data clauduntuꝛ ijs qui ca

tholicã nõ pticipant cõmunionẽ.
MOpera. Gratia. ⁊ alẽtinia. ?

Theodo.ad Heſpeꝛi.pᷣpᷣ
Mnẽs uetite legibus diui
nis ⁊ ipialibus ↄſtitutiõibo
hr̃ſes perpetuo quieſcant.⁊ nemo
ulterius cõetur qᷓ reperit ꝓphana
pꝛecepta uel docere uel diſcer̃ nec
antiſtites eòzũdẽ audeãt fideʒ inſi
nuare quã noͤn habẽt:⁊ miniſtros
creare qi non ſunt nec peꝛ ↄueni
entiãʒ iudicantiuʒ oimq; quibus

per conſtitutiones paternas ſuper

hec cura mandata eſt eiuſmodi au
datia negligatur ⁊ creſcat.heꝛetico

ruʒz aũt uocabulo continẽtur ? lat᷑
adueꝛſus eos ſãcionibo debẽt ſuc/

Tez pꝛiũilegiũ
dot quo mulieꝛ cꝛeditoꝛibo toõore
prioꝛiba ãteponitur:nec nõ de ta

LCON.

cũbere qui uel leůi argumento a u Qui non ſunt.

iuditio catholice religiõis ⁊ trami

te detecti fuerint deuiare.
Mpr. Archi.⁊ Hono.aa. Cle

archio.pᷣfecto urbis.

Vncti: heꝛetici ꝓculdubio no
uerint oĩa ſibi loca adimen

da eẽ ſiue ſub ecleſiarũ noie teneat
ſiue diaconica appellentur: ul etiã
decanica ſiue in priuatis domibo

uel locis huiuſmodi cetibus copiã
pꝛebere uideãtur.his edibus ul lo

cis pꝛiuatis eccleſie catholice uẽdi
cãdis ad hoc inteꝛdicat᷑ his oĩbus

ad letanias faciẽdas noctu ul die
pꝛofanis coire cõuentiõibus ſtatu
ta uidelicʒ cõdẽnatiõe cẽiũ libꝛarũ

auri cõtra officiũ ſublimitatis tue:
uil pꝛeſidale ſi quid huiuſmodi fieꝛi

ulł i publicis ul pᷣuat edibo ↄcedat᷑
Dẽ.⁊ Theodo.aaa.Sẽeetio pᷣ.v.

Anicheoöͤs ſiue manicheas ſeu
donatiſtas mẽitiſſima ſeueꝛitate p
ſequimuꝛ huic itaq; hoĩm gẽeri ni

hil ex moꝛibo nihil ex legibo ſit cõ

mune cũ ceteris.ac primũ ꝗqdẽ uo

lumus eſſe publicũ crimẽ:qr qð in

religiònẽ diuĩaʒ cõmittit ĩ oĩm feꝛt

iniuriã quos oiuʒ bonoꝝ publica

tiõe ꝑpſegmur.ipᷣos quoq; uolum
amoueri ab oĩ liberalitate ⁊ ſucceſ
ſiõe quolibʒ titlo ueniẽte.pᷣterea ñ
donãdi nõ emẽdi nõ uẽdedi ñ po

ſtremo ghendi cuiq;ᷓ cõuicto relin

quimus facultatẽ.iĩ mortẽ quoq; ĩ
quiſitio tendat᷑.nã ſi ĩ criminib ma

ieſtatis lʒ memoriã accuſaꝛe deſũc
ti:nõ inmerito ⁊ hic debʒ ſubir̃ ta

le iudiciũ.eꝛgo ⁊ ſupᷣma illius ſcꝛip
tura irrita ſit ſiue teſtõ ſiue codicil
lo ſiue epiſtola ſiue quolibʒ gener

reliquerit uoluntatẽ ꝗ manicheus
ſuiſſe ↄuincit᷑.ſʒ nec filios heredes

exiſter aut adiꝛe pmittim. niſi a pr

. na pᷣuitate diſceſſerint.delicti.n.ue
niã pẽnitẽtib damus ĩ eos ẽt auc
toritatis nr̃e aculei dirigant᷑: ꝗ eos

dõib ſuis dãnãda ꝓmiſſiõe defen
dũt ſᷣuos iſuꝑ er noxã eſſe uolumꝰ

ſi dñʒ ſacꝛilegũ euitãtes ad eccliaʒ

catholicã fuuio ſideliori traſierit.
MNoua conſtitunoo Frederid.
ſ Jueeꝛo dñs tpᷣalis

regſt⸗ it admonit ab ecclia terraʒ
ſuã purgare neglexẽit: ab hr̃tica pᷣ

uitate poſt anũ a tpᷣe admonitiõis
elapſũ terrã ipius expõim catholi
cis occupãdã.ꝗ eam exterminatis

hr̃ticis abſq; ulla ↄtradictiõe poſ

ſideat:⁊ ĩ fidei puritate ↄſeꝛuẽt: ſal

uo iuꝛ dñij pᷣncipal dimõ ſup hoc
nullũ pᷣſtet obſtaculũ nec aliq; ipe
dimentũ opponat:eadẽ nihilomi
nus lege obleruata cõtra eos qui

non babent dominos pncipales.
Houa oſſaimitio Frederici inhr.

nõ eſt miniſter miſ
trum condere nõ
poteſt. ut. ff. ð. neg.
giſ. aliẽa. . c;qᷓ.

xX Lonuenientiã.i.

conſenſum uel ne

y Negligat.i. gle

cta cꝛelcat.

3 Leui argumẽto.

i. erret in illo articu
qui maiſeſte debet
ſciri.qr ptinaciteꝛ il
lud aſſerit.non aũt
ſi illud dicat cauſa
diſputandi.⁊ ad h
quod pro delicto iĩ
leui recõmiſſo ma

gna ſeqnatur pena

nõ aũt dico quod
leue ſit delictum.ſa
cit.j.de liber.⁊ eoꝝ
li. l. ij. ? ð pricerio
li.xij.l.i.uel dicitur
hereticus qui non
eſt menbrum ſante
eccleſie nel q ſunt
diuerſaꝛum herſuʒ

ut in autẽ.de prini

legio dotis col.viij
nel qui nõ credunt

quatuor concilia.
ut.j.e quicũq; ĩ pꝛi

⁊ in aũt.ut quũ de
apel. cog. . geneꝛa
liter. col.v.ij.⁊ alijs
multis modis põt
dici hercicus ut no
tatuꝛ ex de hr̃ticis
capitlo ultimo.

ac Vncti.adim̃

da cã coeũ
di.nt.s.de ſumma
trita.l.ij. ? de epis.

2 de. l. ↄuenticulaʒ

7..ð ijs qui ad ec.
confu.l.iiij.⁊ in au
ten. ð. interdic.col.
hereticorum. col. ix

h Sublitat. loqui

c m

Anicheos
qui criſtuʒ

dicunt non eſſe ue

rum hoĩem.ſicut e
contra ariani purũ
hominem elſſe di
cunt

d Ceteris de quo

ſtatim ponit exem
plum publicum ꝗ
libet de pplo poſfſit
accuſare.

eQuod in religi.i.

toꝛes in prin.

Bebet ſubire. ẽ

ergo ſimile crimen

biſeos crimini leſe

tg

ns

.

cauſa
ad
litol
o mn
pen
Gvod
un
1eo⸗
ſceri⸗
ſictur
nont
ſante

ſt

erſi;
olvi
fadnt
nalin
cii
quuct
Genen
.Als
e
gt o⸗
Hitas
no.
adiñ.
chel
Imme
chs
tana;
adee
Ain 1n
dicol
lin
bogti

icheos
iſr;
zeſe u
ſiane
nipon

ge e
1 euen
bpoliu

1. nap
1. .
bir.
cinen
nil⸗

mate.ut utranque
poſſit poſt moꝛ
tem accuſarint hie
2.j. ad. l. iul. ma.l.
ſi. ſic ⁊ in apoſtatis
ut. j. de apoſtatiſ.
.ll. hi qui ⁊ hec uſʒ
ad quinquẽnium
fſoꝛte in omnibus

tribus predictis ut

.j. de apol.l.ſi quiſ
defunctum.

Penitentibus.

ſic ⁊.S. de ſumma
tri. l. f. in fi. niſi in
caſu nt.j.de apoſ.
.l. ij. qui ſanctam.

h Seruitio fidelio

Ant. S. ð epiſ. ⁊.cl.
.l. f. F. . .]: ne chri
ſtianum mancipiũ
.l. i.
Sequitur aũt. ſi
neꝛo dominus tẽ/
poralis que hic de
ficit ⁊ in aũt credẽ
tes preterea qᷓ am/
be ſunt Frederici
in. x.col.

i ſ Jyuero tem

poralis nõ
ſpiꝛitualis utiputa
aliquis comes ha
bet in feudum unã
terram a quodam

rege ĩ qua ſũt mul

ti heretici.
Qui.ſ.catholici.

k Principalis. ſ.

regis qui dedit co
miti in feudum

IOQoponat. qui =

orthodoxi poſſũt
ciuitatem intrare ?

hereticos repellere
m Puncipales. ſ.

ſi ipſe rex poſſidet
ciuitatem ⁊ non le
gituꝛ hec in ſcholiſ

n c Regentes.

aduoca tus
ſ. hereticus.

,„àa Rriani. ij

diuidunt i
trinitate ſubſtan
tiam ⁊ patri filium
coeternum non
negant.

p Macedoniani.

hi negant ſpᷣmſckłm
eſſe deum.

q Pneumatici. pne

uma.i.ſpᷣs thocos

i. mater inð pneu
matici qui ſpieruuʒ

ſanctum ex matre
ipſa pꝛoceſſiſſe di
ccbant de filio dei.

IApolonariani. hi

chriſtum corpus ſi

LCoRl e Regdentes preter
ea receptatores defẽſores ⁊ fauto
res hereticorũ dãnamus: firmiter
ſtatuentes ut ſi poſtq; quilibʒ taliũ
fuerit excoĩcatione dãnatus ſatiſſa
cere cõtẽpſerit infra ãnum ex tunc
ipſo iure ſit factus infamis.nec
ad publica officia ſeu conſilia uel
ad eligẽduʒ aliquos adhiberi nec
ad teſtimonium admittatur.ſit etiã
inteſtabilis nec teſtandi libeꝛaʒ ha
beat factõʒ nec ad hereditatis ſuc/
ceſſionẽ accedat.nullłꝰ preterea ei
ſuper quocunq; negotio ſed ipſe
aliis reſpondere cogatur.qð ſi ſor
te iudex extiterit:eius ſententia nul
lam obtineat firmitatem. nec cauſe
alique ad eius audientiam perſerã
tur.ſi ueꝛo aduocato ſuerit eius pa
trocinium nullatenus admittatur.
ſi uero tabellio inſtrumẽta ↄfecta
per ipſum nullius penitus ſint mo
menti.
Mypr Teodo.aa.⁊ Valẽ. ceſar
Florentio.ppᷣ.
Rrriani ⁊ Macedòniani
„Vneumathomachi 7 A-
pollinariani ſiue ſabatiani Euno
miani Thedãdite ſiũ Teſalice De
catice Nalẽtiniãi Mapiãiſte Mõ
taniſte ſeu Pirſcilianiſte Phri
ges uel Pepuſite Marcioniſte
Ba bariani Meſſaliani Euthite
ſiue Eutiſiate Donatiſte Audiani
Idꝛopeꝛcitiſte Taſcodꝛigite Batꝛa
chite Hermogeniani Photiniãi
Pauliani Marcelliani Ophite
Eucratiſte Apotatice Sacofori ⁊
ceteꝛi qui ad unam uſq; ſcelerũ ne
quitiam peꝛuenerant Manichei
nuſq; in ſolo rèmano conueniẽdi

morandiq; habeant facultatem.

manicheis etiam de ciuitatibus ex
pellẽdis ⁊ ultio ſupplicõ tradẽdis
qm̃ his nichil relinquendum loci
eſt in quo loco ipſis etiam elemen
tis fiat iniũria:cuntiſq; legibus q̃
contra eos ceteroſq; qui noſtre ſi
dei refragantur olim late ſũt diuer
ſiſq; prolate temporibus ſemper
uiridi obſeruantia ualituris.ſiue ðᷣ
donationibus in heretichorũ con
uenticula que ipſi audacter eccleſi
as nũcupare conãtur factis.ſiueex
ultima uoluntate ꝛebus qualitercũ
q; relictis ſiue de priuatis ediſciis ĩ
quibus unq; domino permittẽte ł
cõnuẽte conuenerit ueneꝛande no
bis catholice nindicãdis łccleſie ſi
ue de procurator̃᷑ qui hoc neſciẽte
domino fecerit decem libraruʒ au
ri multam uel exilium ſi ſit ingenu-
us ſubituro metallum uero poſt x
bera ſi ſeruilis cõditonis ſit:ita ut
nec in publicum conuenire locuʒ
nec ediſcar̃ ſibi quaſi eccleſias nec
ad ciꝛcunſcꝛiptionem legum quic
quã meditari ualeant.omni ciuili⁊
militari curiarũ etiam ⁊ defenſoꝝ
⁊ iudicum ſub uiginti libraruʒ au

5*

ri interminatione prohibendi au
xilio illis etiam ĩ ſua omnibus ma
