men ẽ cõe ⁊ enoꝛme naʒ ⁊
ipſe pᷣſes põt punire ut.ff.

de accuſa..fi..5. ubi ſe. l.
i.⁊ ĩ aut.ut oẽs obe.iu.S.

ſi igr ⁊ plene dixi de is.s.
ð iur̃.oi.iu.l.magiſterie.⁊
facit. S. de of. ma. mi.l. i,
yn Allus oĩno uiciat᷑
huic ẽ Z. j. e.l.ĩ fi.?
J.t.i.l.i. So.non ponitu:
ĩ carcere ut ligetur.ſʒ ut cu

ſtodiaĩ ſine ligamine.vłin

carcere vel ſub ſideiuſſori
bus.ł nũcijs ſᷣm qualitatẽ
dgelicti ⁊ ꝑſoe.nt.ff.ð cuſt.
re.l.i.uel dic non ponit᷑ ut
crucietur.ſed vt cõſeruetuꝛ
ꝙ ĩ idẽ recidit.vel dic qð
pꝛinſq; ↄuĩcat᷑ qualiq̃li pꝛe

ſũptione.ſed prima placet

uel bie paratus crat dare
fideiuſſoꝛem ibi non.

3 Acciendus. i, accuſando

uel. i. uocandus ut poſſit
accuſari ſic g abſes vccu
ſat. x ſic ẽ z. ð. t.i.l. abſetẽ
ſed recipitur accuſatio .nt

hic non alias autent p:ꝛoceditur in ea. uel ſit inſcriptio non iſi det᷑ iudiei

a Aſſenſus qui petebat ſuã accuſatõʒ recipi ⁊ acculatũ citari ⁊ puniri.

b¶ Dinxerit faciendo inſcriptionem. Sed an ſtatim ẽ ninctus ⁊ anteqᷓ re
us ueniat.. non ſed uinciendus quaſi eni ſub condit.ẽ ligatus nel die

3

hb. Silitudinẽ.i.ſiẽ accuſa᷑ cuſtodit ſic accuſatoꝛ.ut h.⁊.j.t.i.l.ij.iĩ.
ſi.2. ad.l.il.ma.ſi ꝗs alicui hĩta tñ rõe dignitatis qꝛ alit digni
late poſito cuſtodil qᷓ; alio.vt h.⁊.ff.de cuſto.⁊ ex.re.l.i.⁊.l.diu⸗
i Mõuerit.accuſatoꝛ.nt ⁊.j.ð calũ.l.qſqs ⁊ ad.il.iul.de ui.l.ſi gs.
Kk Silitudo ſupplicij.h ergo ẽ vĩculũ ⁊ qñ crim ordiariũ erat ⁊
pẽa cuimĩs ordiaꝛia planũ ẽ ſʒ qd ſi exoꝛdinariũ erat.d.⁊ hic ex
oꝛdinẽ ĩponit᷑ pẽa calũniãti q̃is iponẽda erat reo ſi uicta fuiſſet
ut.ff. ad Ipil. l.?⁊ i puatis. ⁊.ff. ð pua. ðlic.l.fi.⁊.ff. ð pᷣna.l.ab ĩpa
tore.i cau tñ calũniaꝛi ꝑmittil.vt.ff.de bo.lib.ꝗ quũ maioꝛ...ſi

pais ſʒ illud ut ñ ꝑdat pr̃onus ↄta.ñ nt penã taliõis euitʒ.it᷑ mta

lionis ſʒ alia pẽa debere ſponi vr.ut.ð. ti.i.l.iij.ſʒ ibi erat abſẽs
accuſator hic pꝛeſens. HD Alcurſius.
lNẽo mñ. Iʒ. e. ſaueat reo ñ tñ i oibo ſauet.ut ſi ↄfuẽs de ſe nõinʒ
ſociũ parẽ I maioꝛẽ ut illo abſolio.lñ iqſito.ẽt ĩiqnũ ſit eñ teneri.
m Aut iimici rpete ⁊ nẽo ſibi blãdiaĩi.qi h ſibi poſſit ↄtiger ꝙ no
minet ĩimicũ qi ĩ delicto cũ quo ut ille perat libẽter nult perire.

n Aut eripi.rpete ⁊ ñ blãdiai ſibi qĩ ⁊ ſic poſſit euadeĩ.ſ.priuile

gio uel ſtudio nominati·
o· Nec interꝛogari nedum accuſationem. non admitit.
p Sinat. ut ⁊.ð.de tel.qm̃ liberi .j de queſtionibus ſicuti.⁊ .ff.
de qõibus repeti.. i.ꝛ.ff.de pu.iu.l.his iu.
ꝗ Coſcia fallit ĩ cãtbus pꝑ ĩmanitatẽ criminũ prius ẽ. S.de feriſs
¶l. ꝓuiciaꝝ.Fus.j.de falſa mo.il.i.tctius.ff.de cuſt.re.lidin adria
nus it᷑ alius.ff.ad exhi.l.fi.itẽ. .de malcfi.æ mate.l.fi.⁊ ſac ad ivx
1 · de cuſto.re.l.i.⁊ tñ ĩ his caſib ñ dʒ itrogaꝛi niit aliq̃ peedatpᷣ
ſũptio ut.j.de qõ:l i.it᷑ e rñſio ñ erit plẽa ꝓbatõ.ſʒ pſũptõ aliq̃
t. De exhibẽdis łtrãſmittẽdis reis ð pſõis aeeuſãtiũ dixit nõ ac

x ruciatio deſit.niſi in caſu. ut.j.l. pꝛoxi.? in.l.diuus.

etiam pꝛius eum fore ligatum.
CQui reducendus.i.abſẽs pꝛo quo mittit ut ueniat ut ſic poſſit accuſari
d Erit. re ⁊ uebo. ccurſius florentinus.
e Meſtos.i.rẽ familiarẽ.ſic ponit.j.de comeatu.l.fi.li.xij.q.iii,.
f Non minus.xxx plus enĩ põt ⁊ facit.j.de penis.l.ſi vendicanri.

ſentem pꝛo quo miſſus eſt.

g Apud eum.ſ.officialem qui miſſus eſt ad expibendum reum.nel.i.ab

hb· Hãdisdi l, negociãdi epulas facendi boc eſt nõ d ipe piogare.

i Qui abſens.accurſius florentinus.
Kk Queſitum.i.quando fuit nocatus.
m Diſcrimen.ueri ⁊ fali.

n n. Emint precipimus a priuato. ſalit ergo qdod p dict in offeia

li. ut. . t. i.l. ea quidem. ?. 3. quando licet nni.ſine iudi.l.i.⁊.ij.⁊.
1ſ.ð falimo.l.i.⁊.ff.que in frau.cre.l.ait p.i.ſi debitoꝛem. ?.ff. de fur. in

dum.s.qui furem.x.j.de rap.nir.l.i.in prin. in aut.ut liceat ma.⁊ auiek

E. pe. ⁊ fi.coll. xij. eaccurſius floꝛentinns.
p i NNRquaocunq;. exiſtat priuatus ? ſolemnis.
q Eum reum.

exhibueit quum eſſet notoꝛium.ut.S.ti.ij.l.ea quidem.
t Sociorũ.nõ ꝙ eiſdẽ ſocijs credat niſi in caſibus. no. . t. iſl.fi in ſt.
u · Pꝛoeurari.ſ.ut acruſatoꝛ ⁊ ſocij accnſati ſint preſentes.

r Solicitudis.quia publicus erat latro uel dic ꝙ officiales ð his ſoliciti

deſit. niſi in caſu. ut..l.pꝛoxi.x in. ff.e. e caꝛcer enim
ad cuſtodiendum non puniendum inductus eſt. ut B. ⁊.ff. de penis. aut
damna. ..ſolent. ?.j.li.xde exact. tribu. l.ij. ⸗

boc ſabiſit.

IIi 2092

Wurpata luce.i.qĩ rapta. ki. deputata ad vſũ hoĩm. utet ipe ĩ die.

b Nor geminauerit. nõ nocte geminaꝛi cuſtodiam ſic ⁊. ff. de ventre in

ſpi. l.i. F. tria luminaria Alccurſius.
c In neſtibul. locus ante carcerem ut porticus ante domũ. ? dẽ veſtibulũ

Accurſius.

ab aue. qꝛ ibi ſalutabant᷑ antig.ut ⁊.ff.de ↄdi.arboꝛ. .de veſtibulo ⁊ ĩ de

cre. lix. di. c. ſi officia. ĩ die
ergo ẽt ex ueſtibulum ⁊ ex

domũ ſtare debent.
d Salubribus.tutounbus
ad eum ſaluandum.
e Noxij.i.nocentibus.aʒ.
ſStratoꝛum quidã erant
ꝗ captos cuſtodiebãt ⁊ lec
tos ſternebant.
g Vẽder᷑ accipiebãt aliqd
ab accuſatoribus ut faciãt
ſequentia.
h Subtractos andiẽtie qꝛ
nłlũ audiũt.l qꝛ ñi rfert de
eo iudici ut de alijs.
i Eſtimationibus.i.ſame.
k Exbaubit.i.terueneru yl
occiderit. 2
¶Sabiecerit. ut ⁊.ff. e.l. caꝛ

zantepenult.
m ſ Igs dephẽſus. p
Aleſſionẽ cni ſtati ñ

credituꝛ. uel deprehẽſo ſũ
matĩ quod in idem recidit
n Videat᷑.qꝛ ſideiuſſoreſ ñ
bʒ.lł ðᷣlictũ ẽ enorme.nt.fl.

o Cöõſtiterit.ſ. de admiſſa .

accuſatõe ꝙ ſit omiitẽda.
nec eĩ ꝑ ſñ ã diffinitiuã ꝗs
i carcere dãnãdus ẽ.nt.ff.
de penis.l.aut dãna.S. ſo
lẽt. Fm Ir. uel dic ↄſtiterit

ſi plene ſʒ ſemiplene puta

p ↄfeſſionẽ cui ñ ſtai niſi ꝑ
ſeneret ut. fl. de q̃ſtio.l.i. .
diuo ſeuerus.⁊.S.q̃ſtõi.⁊.

SF. ſi ꝗs ultꝛo.nã ſi plene x
ſolẽnit cõſtaret ñ ẽ differẽ?
da.pena.vt.j.de penis.l.

cũ reis q ẽ ʒ niſi ĩ caſu.ut

p . AIla ei.i. eo ſepiꝰ audito

⁊ cãis ſue ĩnocẽtie ſepiſſie
allegatis. ſic ⁊.j.ð penis.l.
qui ſententiam.

qq Voniã. cõclaue. i.

cCcCameꝛaaa—
t Includit.i.mlłii ſimł ſtãt.

.
.
:
8:

ſcepta leto dar aut ſubtrac òs audi

⁊ permaneat ſub ſida cuſtodia:nec
uero ſedis intime tenebꝛas pati de
bebit incluſus:ſed ſᷣſuꝛpata luce ue
getari.i ſubleuari ⁊ ubi nõx gemiĩa
uerit cuſtodiã in ùeſtibulis carceꝝ
⁊æ ſalubribůs locis recipiatur.reuer
tente die iteruʒ ad primũ ſoł oꝛtuʒ
illico ad publicũ lumẽ ꝛeduci ne pe
nis carcerum periatur.qð inocẽti

E

bus miſeꝝ: noxijs vero non ſatis

eſſe ſeueꝝ dignoſcitur. Illud etii

obſeꝛuabituꝛ ut neq; is qui ſtratoꝝ
fſungunt᷑ officio neqʒ miniſtris eoꝝ

liceat crudelitatẽ ſuã accuſatoꝛbuſ

uůendere ⁊ inocentes intra carceruʒ

entie longa tabe eos conſumere.
Non eni exſtimationis tm̃:ſed et
periculi meta iudici ĩminebit:ſi ali
quem ultra tempus debituʒ media
aut quocũq; modo aliquis ſtrato

rum exhaufit: ⁊ non ſtati eũ penes
quem officiũ cuſtodie eſt atq; eius
miſtros capitali pene ſůbiecerit.

Bem. aa. 7.cc. ad. NHagum.
quiis in ea culpa uel cri
mine ſuerit depꝛhẽſus: ꝙ di
gnus clauſtris carceris ⁊ cuſtodie
ſqualore ũideatur: audito apud ac
ta quũ de admiſſo cõſtiterit penaʒ
carceris ſuſtineat atq; itů poſtmo

duum eductus apud acia audiatur.

ita enim quali ſub publico teſtimo

nio cõmemoꝛatio admiſſi cꝛiminis

ſiet ut iudicibus:ĩmodice ſeuiẽtiba

freni qdẽ tẽperies adhibita uideat᷑.

1

Dem.a.Accenð.pᷣpᷣ .

Aoͤniã vnum caꝛceris cõcl
ue permixſtos ſecum crimi

noſos incldinabac lege ſancimo ut

etiam ſi pene qualitas peèrmixtiõe

iniungenda eſt: ſexum tamen diſpà
reumm diuerſa clauſtroꝛum tutamina

habere iubeantur.

In autentica. ut nulli in. 5. neceſ
ſarium col. nonas.

VPermixtione.ꝑꝑ idẽtita

tẽ criminlis.

t Diſpaꝛem.ſic.S.ð diuo.

.l.i.ſequit aut.nouo iuĩ ä;5
ĩ aut.nt nlli.iu..neceſſa

riũ collt x. Autetiga.
n n ODaoo inre. cuſto
diat᷑ qꝛ ſic enõme
⁊ plene bec mate

ria tractatur in coꝛpore.
X a D cõmentariẽſem. i.

COQR. n Oůo iure nulia
mulier neq; in cauſa ciuili neq; in

criminali in carcerem mittatur:aut
uiris tradatur:ne caſtitati iniurien
tur. Sed ſi de grauiſſimo cꝛimine
accuſatur in monaſterium uel aſſi
ſterium mittatur: aut honeſtis mu

lieribus tradatur a quiba cuſtodia

2

6 pricipem caꝛceris qui ⁊ ponit alios cuſtodes
ſuub ſe ⁊ d commentarienſis qui comitari dʒ eum quem cuſtodit.
„ Nec pulet.hoc dicit ſi alium cuſtodẽ poſuit cõmentarien ꝗ captiuum
ſugeꝛe pmiſit nõ euadet ipſe penã offerendo illũ ſubeuſtodẽ puniendum
Ailẽ.potioꝛ tñ fuerat q; cuſtoditus. a Ipſum.ↄmentarienſem.

b Qui fugerit h ſi nimia negligẽtia fuit ĩ eo qꝛ tyꝛõi ↄmiſit.ut. ff.

e.:.fi.ĩ pꝛĩ ał ꝓ mõ clpe ĩ eũ ſtatuit᷑. ut.ᷣff.e.l.milites.⁊.l.fi.ĩ pꝛi.⁊
is ĩ io cuſtodiẽte ut ſiᷓ puniai divᷣſimode ut ĩ fi.hud.i. ſi ille
q fugit tenebai.l.cor.ð ſic.⁊ cuſtodes eadẽ.l.pꝑ ſuã negligẽtiã qꝙ

tur donec cauſa manifeſtetur.
Mpr. Aalentinianus ? Gra.
aa.ad Probum. ppᷣ.
DSD cõmẽtarienſem receptaꝝ
perſonarum cuſtodia obſer
uatioq; pertineat:nẽc putet homi
nem abiectum atqʒ uilèm obijciẽ
dũ eſſe iudici:ſi reus modo aliquo
elapſus fuerit.nam ipſům uolumuſ
eiuſmodi pena conſumi que obno
xius docebitur fuiſſe quᷣi fugerit.
Si uero cõmentarienſis neceſſi
tate aliqua pꝛocul ab officio egerit

adiutoꝛem eius paꝛi iubemus inui
gilaꝛe cura ⁊ eadem ſtatuimo legis

ſeueritate conſtringi.
Mopfs Grati.? Aalen. aa. Eu
tropio.pb.

Ebis quòõs tenet carcer in

cluſos id aperta diffinitione
ſancimo ut aut conuictou uelox pe
na ſubducat aut liberandos cuſto
dia diuturna non maceret. Jube

mus autem ut intra trigſimum di

em ſẽpeꝛ commentarienſis ingẽrat
numerum perſonarum uarietatem
delictoꝛum clauſoꝛum oꝛdineʒ eta
temq; uinctoꝛum.quod ſi hoc pꝛe
term ſum fuerit öͤfficium.xx. libra

ruʒ auri erario noſtro iubemus in

ferre:iudicem deſidem in hac reſu

pina ceruice tantũ titulũ gerentem

extorreʒ ĩpetrata foꝛtuna decem li
bꝛarũ auri mulctãdũ eẽ cẽſcus. v.

Pẽ puatis carceribo inhibẽdis.

Mr. zeno. Palio. 5.
AVbẽmus nemi penito lice
re p alexandꝛinã ſplẽdidiſſi

mã ciuitatẽ legyptiacã dio
ceſim:aut quibuſlibʒ iĩpii nr̃i pꝛsoui
cijs: uel in agris ſuis aut ubicunqʒ
domi priuati carceris exercere tctu
ſtodiam uiro ſpectabili pro tẽpoeꝛ
pꝛeſecto auguſtali ⁊ uiris clariſſiis
omniũ ꝓuinciaꝝ rectõꝛib datuꝛiſ
opẽ ſemper q; futuris ĩ ſpecul ut ſe
pe dicia nefandiſſimoꝝ hominum

arrogãtia modis omnibus oppri

matur. Nã poſt hãc ſaluberrimaʒ
cõſtitutiõʒ ⁊ uir ſpectabilis ꝓ tem
poꝛe auguſtal ⁊ quicũq; pꝛouincie
is erimen pio
culdubio incurſurus eſt qui cogni
to huiuſmodi ſcelere leſã non iunni

moderatoꝛ maie

legẽ qꝛ ĩ.d.l.ð ſic.ñ nenit negligẽtia.ſʒ dolus vt.ff.ad.l. cor.

de ſic.l.ĩ lege qdaʒ
ſpaͤle. tu dic ꝙ ñ ea
dẽ lege pũũ cuſtoſ
ſʒ ex rñſis vl ↄſtitu
tõibꝰ eað tñ pena.
ſiẽ accuſatõcalũnis
toꝛ punũ ſili pena.
ſzʒ ñ ſimili lege ſʒ le
ge ꝛemia quũ foꝛte
.l.iul.ð adul.accu
ſaret. ut.ff.ad ĩ pil.
l.i. S. calũniatoꝛi
bus. Itẽ fac. ad.l.
iul. ff. e. carceri.⁊.S
ð iudi.l. ꝓperãdũ
.§F. ſi ãt utraq;. it ?

fac ʒ pᷣlatoſ cꝛga ſbᷣ

ditos negligentes

c Adiutoꝛ?. illũ ni

lłẽ ł dic ſocium.
d d Ebis. ſub
ducat. i.pi
m at.ut ⁊.j.ð pẽis
sil.cũ reis.Fuato tñ

ẽ. ð.e. ſi gs Ih ꝑ
teſtes ⁊ plene ibi ꝑ

ofeſſõnẽ ſemiplene
pꝛobatum erat.
e Trigeſimũ diẽ.i
ſingul. xxx. diebõò.
Ingerat. inudici.
g Qfſm̃.i.officialei

ingdicis ł dic ipſi ⸗
mmDaentaꝛienſes.

nitatẽ ⁊ ponit tm̃ ĩ

tni noĩs.l dic ꝓ im
mõ nã ex q iudex
ſi faẽ ꝙ dʒ noĩe.ſʒ
ñ re.dignitatẽ fiet

kleneũ ſem indici

gli. honoĩ pp dictã
negligẽtiã. vt ar. ð.

pcuf.l.eũ ⁊ ð of.
pp̃.l.ſi quos ⁊ ſac

Aſfff. e.l. carceri 2. 5.
.l. ꝓxi.? de epa.au

di.i. iudices.

Ek De priualis cat
ccerib ihibẽdis di
xit ð carcere publi
c pmittẽdo nũe ð
priuato inbibẽdo
1i AVbemunſ
uuſtodiã ut
.ſ.5 (o82.

All.oẽs li.xij.

m Rectoribus. nõ pſides claꝛiſſios. ut ⁊.ſ. ad. l.iul. ð ui pua.l.ſi.
n Nõ nindicauerit.nõ puniri platum niſi ſubditorum exceſſus.

corrigat. ut.õ. de ↄmer. ⁊ mer.l.ij.a.j.de ſepul.ui.l.iij.ſed fallit qũ

qꝙᷓ; bec lex.j.de ſal.mo.l.i. Item nec eſt pꝛobibitũ br̃e caꝛcerẽ ubi
quis ſuos ſeruos ponit ſed ubi ponit publice accuſatoo.

tun
8 ſie
ceiie
l. lof.
g cʒ
Negſie
ifaaſh
ſloſin
iͦhen.
ociͤnt
in
gtüſore
Uell ar

ſadt .

giiturt
iſead
nentt5
Ppeicl
umnghe
dnen
egigene
olbt,
,
or. Aini
ocin.
Ebis ſt
uent
.Fnttof⸗
ſioslö)
leſdib
iſentplne
nmertt.

ſni di

rrr db⸗.
. ſpcic⸗
oftiecl
ſieiet)
enſes.
olie
tholin
ldicn
8 4 cer

ntitifit

lütie⸗
oelſi

ſn ddd

—N

o Si re.nel accu.mor.ſue.ſ.pẽdẽte accu.⁊ ĩ reo dicũt oẽs leges ti
tuli ĩ accuſatoꝛe.l.ſi.⁊.l.ſi ut ꝓpõis.⁊ ĩ.l.etiã.ff.ð pu.iu.l. ðfũcto.

Pp e

T ſi marcellus.poſtulabatur.una cum uxore ſus ⁊ tecum
quia falſum inſtrumentum feceratis ſieri.

q Sit extinctũ.ut.j.l.ꝓx.ſʒ hoc fallit ĩ crie repetendaꝝ ⁊ ma

ieſtatis.vt.ff.de ac.
.l.ex iudicioꝝ. Itẽ
ĩ crine peculatus ⁊
ð reſiduis. nt.jĩ.ad
.l. iul. pec.l.fi. Itẽ ĩ
crine ðᷣſerte militie.
vt. j.ð ꝛe.mi.l.iij.li.
.xij. Iẽ quũ uxor

de ueneficio niri ad

cuſat᷑ ut.ff.ð iuẽ fiſ.
.l. lucius. Itẽ crine
apoſtatat.ut.S. de
apoſt.l.apoſtatoꝛũ
⁊ hereſeos ut.ð.de
heꝛe.l. iuj.
r Abolita. cõtra te
7 uxoꝛem:
ſ Poſtulatos. tꝛes
g accuſati fuerũt ð
eoð crie. ⁊ ſic ẽ Z.ð
gꝗ ac.ñ poſ.l.cũ rõi
bus. nbi duos nõ
tꝛes ſimł accuſaꝛe ꝑ

mittit. ſo. poſtulari

pñt. ut hic.ſʒ ñ ĩ ac

cuſatõe ꝓcedi põt.

ut ibi. ⁊ ꝙ h ſubijẽ

abolite. dic ſᷣm hoc
An ſiat. gqa fieri po
terit. ul ʒy alios tꝛeſ

pñt accnſari.ut hic
ut tñ ñ ꝓſequat᷑ cõ
tra oẽs.ſʒ oꝛdinati

ut ar. j. ad.l.iul. de

adul.l.ꝛeos. Teꝛtij
dicũt ꝙ ſic ð facto
hic fuit.ñ iñ eſſe de
buit ꝙ tres accuſa
rent᷑. Alij dicunt ĩ
crinib q̃ deſcẽdũt
ex legibꝰ publicoꝝ
iudicioꝝ obtinẽ ꝙ
i.l. ria dicit.at.lex
coꝛ. ð falſis de q̃ H
dicit.nõ ẽ ð illis ni
ſi qñ teſtm̃ ſalſũ di
Tu dic ꝙ ñ ẽ ̊ ga

hic loquit cũ ex uno

dicavᷣit maieſtatẽ. Priatib inſuꝑ of

ſicioꝝ eiuſdẽ cris laq̃is ↄſtrigẽdis ꝗq

ſiml atq; nouerit mẽoratuʒ iteꝛdẽm

ſacinꝰ in quocũq; loco ↄmiui ꝓpoſ
iudices ð oppᷣmẽedo nefãdiſſimo ſce
lere ñ ꝓtinus cuꝛauerit iſtruendos.
Nã illð ꝑſpicuũ ẽ eos ꝗ hoc crinuʒ
genus ↄmiſſerit ꝓ ueteꝝ ẽt legu ⁊
ſtitutionũ tenoꝛe tanquã ipᷣius maie
ſtatis uiolatores ultio ſubiugandoſ
eſſe ſupplicio. vi.

Si reus uel accu. mortuus ſuerit.

Mpr. Ant. a. Euſt.
Tſi marcellus ꝗ crine ſalſi
poſtlabat᷑ uita fuctus ẽ ac p
hoc crim̃ ĩ pſona eius ſit xtinctũ ac
cuſatio tñ ñ ẽùbolita cũ tã uxoꝛẽ ei
qᷓ; te eoð crie poſtlatos ẽẽ ꝓponas.
Dem.a. Proconſul.
his quẽ hõicidii ſeu cui
uis crinis poſtlaſti reũ uita fũctusẽ
fruſtra ob penam deſeꝛte accuſatõis

ↄueniris cũ moꝛte eius crim̃ cũ pẽa

eius ſit cxtinctum:ac peꝛ hoc tibi ad
empta eſt neceſſitas accuſationis.
Mp. Alex. a. Nerociano.
Juᷣt ꝓponis cã pecuniaria

ad emolum̃tũ tuũ ſpectat:lʒ Auian

cui falſi crim̃ àuctor tuus itendebat
uita fũct ſit ñ ꝓhiberis ſi aligs adp
ſus te iſto ꝙ ĩ dubiũ nocat᷑ ii cepit
accuſatoꝛẽ iſtitueꝛe.Quãuis ei ĩꝑſo
na pᷣncipal rei mõte ſubducti i ſub
ſiſtẽ ñ poſſit:tñ ſi ꝗs illo uti uoluerit
intelligit ſe piclo crimis ẽẽ ſubièctũ.
BDem.a. Rulo.
Elſuͤnciis reis publicoꝝ cri
minũ:ſiue ipᷣi peꝛ ſe ea ↄmiſer̃t:ſiue a

liis mãdauerũt pẽdẽte accuſatiõe bß

terq;ᷓ ſi tibi moriẽ ↄſciuẽrit bona ſuc
ceſſoribꝰ eoꝝ nõ dẽnegari notiſſimi
iuris eft. Dem. a. Juliano.

delicto ꝙ põt ⁊c.ibi ex plurib ñ põt tres.ar.

ff. ad.l. iul. adul.l.nihil. F. fi.2.l.uiʒ paſſa. F. ĩceſti. uel hic ꝓſeg
tur ſuaʒ nel ſuorum iniuriam.quod ⁊.l.coniraria permittit.⁊ plie
ne ibi diximus.⁊.S.de accuſa.l.qui de crimine.

1 f Y his.poſtulaſti.l.cor.de ſic.

n Ob penã.v.libraꝝ auri ⁊ infamie.que eſt pena turpil.in deſiſtẽ
tem. nt.ff. de preuari.l.iij. SF. fi. . l.i..j. ad turpil.l. i.
xXExtinctum.niſi in caſibus quos no.ðõ.l.proxi.

y ſ Jut ꝓponis.ad emolum̃tũ.qꝛ hĩs Aniani cõneniebat te

ad centũ ex quodã inſtrumento pꝛo quo añ pater tuus ac
enſauerat Anianũ de falſo facto.uel qꝛ utebat᷑.nã nihilomin hẽs
ſi utatur poterit accuſari.ut hic ⁊.s.de fide inſtrn.l.ſi uteris.
5 Auctor tuus.i.pater tuus cui fuiſti heres.uel alius.

a NVti cepit. heres Aniani.

Non poſſit. ut ⁊.S.l.i.⁊.l.ij.

b Subiectũ.ðex eo ꝙ utit. AUñ nõ ntẽdo euadit accuſ alionẽ. ꝙ ẽ
in eo ꝗ ex eo ꝙ fecit nel fieri fecit accuſat.ut.j.ad.l.cor.ð ſal.ſicut

⁊.l.ſi falſos.⁊ facit.ff.ad.l.cor.de fal. falſi.S.oꝛdine.

cd Efũcs. mãdauert.quo can tancq ſi feciſſet tẽren:.ut.S. ð ac.l.ñ iõ.
d Qonſeiuerint.conſcientia criminis.quo caſu indiſtincte bʒ ſiſcus
ſecundum. P. quod non placet.ut plene diximus.ðᷣ. qui le. fa. poſ. l. ij.
eDenegari.ex teſtõ uel ab inteſtato.ut.ff.ad.l.põpe.de pari.l.añpe.⁊ fa
facit.j.de bo.eo.qui moniẽ ſibi ↄ.per totum.⁊.S.de accula l.factũ.

J ꝗs cũ capitali pena ul dẽ
poꝛtatiõe danat eſſʒ appel
latiõe ĩteꝛpdſita ⁊ ĩ ſuſpenſo ↄſtituta
fati diẽ fücius ẽ: crim̃ finitũ ẽ mòoꝛte:
ið obſeꝛuat ⁊ ſi accuſatoꝛ pẽdẽie ap
pellatõis tpᷣe ultimũ diẽ oòbuſſʒ. Di
qt relegatiõis penã ſuſtinuit ⁊ in ptẽ
bonoꝝ dãnai appellatõe uſus e:ẽt
poſt mortẽ eius nihilomin appella

tiõis rõ examiabit᷑ cũ ðſideret᷑ uitu

ualeat nec ne ꝑticularis publicatio.
Si ꝗs imptori maledixeri. vii.

M. The.⁊ Ar.⁊ Ho.aaa. Ruf.ppᷣ.
J gs moͤgeſtie neſcius ⁊ pu
doris ignarus ipꝛobo petu
lãtiqʒ maledicio noia nr̃a cꝛediorit
laceiccda ac temulẽtiã turpulẽiſ ob
tractatoꝛ ipoꝝ nr̃oꝝ ſuerit eũ pene
nolum ſubiurgari: neqʒ duꝝ aliqd
neq; aſpexꝝ ſuſtineꝛe:qm ſi id ex leui
tate ꝓceſſit ↄtẽnẽndũ ẽ:ſi ex inſania
miſeràtiõe digniſſimũ: ſi òb iniuriã
remittendũ: vñ integris oib hec ad
nr̃am ſciam reſferant᷑ ut ex pſois ho
minũ dicta pènſem ⁊ uix ptermitti
an exꝗri debeãt cenſeam . viii.

Ad lẽgem iuliam maieſtatis.

Mor. Alex. a. Paulino.
Tisã ex aliis cãis maieſtatiſ

crina ceſſãt meo ſeclo:nedun

ẽt admittã te ꝑpatũ accuſare iudicem

ppea crie maieſtatis ꝙ ↄ ↄſtitutiõe,ʒ

meã eũ dicis ꝓnũtiafſſe.
Liẽnaʒ ſecte mee ſolicitudi
nẽ ↄcepiſti: qi crim maieſta
tis ſuſtieꝛes ſi Fuo tuo iurat ñ pſeue
res ꝙ ſp ie factuꝝ incõſult iuràpis.
M. Cõſtã. a. ad Max. ppᷣ.
gs aàlicui maieſtatis crim̃

f J dgs capitali. ?2 p
ↄñs bõa tacite adi
muntur. ⁊ ſi nil ſit dictum.
g Beportatiõe. que ⁊ ipſa
eſt capitalis ⁊ ſic bona taci
te adimuntuꝛ.vt.j.de bõis

pꝛoſcrip.l.deportati.

hb Interpoſita poſt ſnĩam.
i Finitũ ẽ iccirco ↄñteꝛ ad
ẽptio bonox ceſſabit.
k Obijſſet. qꝛ accuſatio ex
tinguit ⁊ ſic oĩa que acta ſt
petet tñ reus nomẽ ſuũ ab
oleꝛi de ꝛeis.⁊ ab alio accu
ſari poterit.ut.ff. de accn.l.
libellorum. §. li.
lRelegatõis. que tacite ñ
fit bonoꝝ adẽptio.nt.ff.de
interdic.? re.l.relegatoruʒ
§. ad tempyus.
m Danatus. exp̃ſſe. ⁊ lacit
.ö.ſi pẽ. ap.l.ſi his ⁊.ff.de
ſerui.ruſ.pre.l.iij..lJ.
n Si gꝗs ĩpa. maledi. dixit
de accuſatonib ⁊ accuſatis
nũc de ipᷣis delictis.⁊ prĩio
de maxis que fiũt ĩ princi
pem que qñq; vbo.ut hoc
ti.qñq; facto. nt.j. ti.i.
o ſ ꝗ quis. petulati.ſu

peꝛbo ⁊ inflato.

p Temulẽtia.i. ebꝛietate in
de temulẽtus.i.ebrins.nã
temetũ temeti genus eſtop
timi nini.
q Leuitate. nõ trib mõis
male dici pᷣncipi ex leuita
te ex inſania ⁊ ex iniuria. ⁊?
nullo cãu punit iudex.licʒ
ultimo remittat.
r Contẽnẽdũ.qꝛ lubricum
lingue ⁊c̃.niſi qñ ẽ tale cri
mẽ ꝙ ex ſcriptura legis de
ſcẽdat. uel ad exemplnʒ

legis nidicadũ ẽ. ut.ff. ad

.ql. iul. ma.l. famoſi. F. i. q?
calore ⁊c.ut.ff. de reg.iur.
.l. quod calore.

7*

ſMlilatiõe.qꝛ ipo ſuroꝛe pninnĩ.nt.d.l.fãoſi.⁊.ff.ad.l.põ.ð pi.l.pe.i.f.

t Si ab iniuria.i.iniurioſe ⁊ ex anio.

Remittendũ.ad nos vt ſubijcit.

u Penſem.ſic.ff.de iniur.itẽ ap.O.adijcii.⁊.ff.ð ne.ge.l.põ.iĩ negocijs.?

.xxiiij.q. fi.S. ſed qui.in ſi.
X Ag legem iul. maie.

y e Liam. ceſſant.in quibus nidebatur non ceſſare ut qñ uerbo ſac
ta eſt ei iniuria.ut.ð.ti.i.l.i. Item ⁊ in alio.ut.j.l.proxi.

3 Pronũciaſſe.q̃tit accuſabit.te.ſi ꝓ pecũia fuit coꝛrupſ.l.inl.iepe.ut

.ff. ad.l. iul. re. l. eadᷣ. S. fi. ⁊.j.ad.l.iul.repe.l.fi.ſi ſine pecunia.tunc cꝛimĩe
ſtellionatus. Item ⁊ crimine falſi.ut.ff.ad.l.cor.de fal.l.i.S.ſed ſi iudices

ciniliteꝛ etiam conuenitur. ut inſti.de ob. que ex delic.naſ.in pꝛin.

a a Lienam.quod ſp.i.te futurum iratum iuraſti.
b Juraueris.per principis ſalutẽ.ut ⁊.S.ð re.cre.l.ij.ĩ fi.⁊ facit.ff.ð
reg.iur.ꝙ calore.⁊ ð repu.l.ij.ʒ alio mõ pũiris.ff. de iureiur.ſi duo pa.
.F. fi.nel dic ꝙ iuranit ꝑ deũ.uñ deũ hʒ ultorẽ.nt.s.ð iuriur.l.ij.ĩ prin.ſʒ
hodie etiã hac.l.tenet᷑.ut in autẽtico ut ñ luxu.contra na.in prin.
c ſ J gs alicui maieſt.itendeꝛit.ꝙ ⁊ inſames ſacere pñt ut.fl. e.ſãoſi.

a Huiuſcemodi.ſcilicet crimine maieſtatis. Accur.floren.legum doctor. ʒ Mon nualeat. ab eo t̃e quo ineundã factionẽ cogitauerint. nt.j.
b Connictus pᷣſumptõe.eo ipᷣo ꝙ accuſatus hac.l.pᷣſumi õ ipᷣm ꝙ ñ pla
cet.ut.ð.de accu.l.fi.in prin.ſed dic conuictus per unum teſtem.⁊ ſemiple
ne. ſic eſt ꝓbaiũ nel ꝑ alia ĩdicia qᷓ oʒ pcedere qõeʒ.ut.ff. ð qõi.l.ij.ĩ pᷣn.
Inquiſitione.ſtricta per teſtes ſtrictio per tormenta.

d Se quoq;. q.d. ſicut nõ
gefendit a tormentis accu
ſatus ſic nec accuſatoꝛ.⁊ ſic
ſũt ptes. ſic ⁊ ĩ cuſtodia.nut
8S. 8 exhi. ?1 itro. re.l.ij.ĩ f.
e Bepꝛehendit. p̃ſũptiõe.
f n Allus. ꝓhibeatur
vt ⁊.ĩ.de qõni.l.de
curiones. ⁊ dic ꝙ fidis eſt
corda inde fidecula ſidecłe
.i.cordula muliũ ſubtilis
corda.
g Maieſtan.eꝛgo ⁊ ſimõie

nt ⁊.ð.ð epi.⁊ cle.l.ſi q; q;.

b q Aiſgs. barbaris
i.hoſtibus.
i Factionẽ.i.ↄſpirationeʒ
⁊ dic contra principem.
k Noſtri ſũt. cũ ⁊ pᷣnceps

ſit caput. 1 eſt interpoſitor.

Nobis militat.i.circa no
ſtrum latus ĩ militia arma
ta nel inermi.
m Eadem eni interpoſitio
eſt.⁊ nõ.cogitatum puniri.
ſic ⁊.S.de epi.⁊ cleꝛi.l.ſi qs
nõ ſed ↄtra.ff. de pe.l.cogi
tationis. So. m Ir. ad
acium deuenit.ſ.ad ſacr̃jm
dandũ nel recipienduʒ. ut
no.plene.ð.ð his ꝗ ad ec.
cõ.l.pñti ⁊ facit ad nolũta
tẽ.ff.ad.l.cõ.ð ſic.l.diuuſ.
n Addictis. nt in auten.ut
nulli indi. . fi.
o Filij. ↄcedimus.ex miſe

ricordia qua nõ ſũt ĩidigni

qui alieno nõ ſuo nicio la
borãt ut.S.de na.li.l.legẽ.
p Prono.interpoſitio ẽ.
In abus.ſ.filijs timetur
ne ſint ſiles pr̃i.iuxta illud
ſepe ſolet ſilius ſimilis eſſe
pr̃i ⁊c.nt.ff.de edil.e.qð ſi
holit. S. qui mancipia.
r Sccceſſiõe.ergo nec libẽ
tis paternis ſuccedat. ſic ẽ
ↄtra.ff.e.l. eorum.
NComitei. ſic ergo ðᷣlictuʒ
pr̃is nocet filijs ꝙ ẽ pẽale
regulariteꝛ ʒ. nt.j.ð penis
ſancimus.⁊.ff. ð pe.l.crim̃
7.ff. ð decur. l.ij. F. in filijs.
⁊ illud pater nõ portabit ĩ
qnietatem filii ⁊c̃.
t Sacr̃a militaria.
n Suppliciũ.ſic. xxiiij.di.
c.quorundam.
Tentauerit.ſic ⁊.. de trã
ſac.l.ſi quis maior.
y Min auſuꝛas ?7 võ. q;
min audʒ feia qᷓ; maſclus
ſʒ qd ſi mr̃ ↄmiſeꝛit faciõeʒ

nunqd pot᷑ filijs vel filiab

Nridẽ quod in patre. Aʒ.

intendeꝛit cum huiuſcẽmodi re còn
uictus minime quiſqᷓ; priuilegio di
gnitatis alicuius aſtrictiore inqutiſi
tione defendatur:ſciat ſe qũoq; tor
mentis eſſe ſubdendũ: ſi aliis mani
feſtis indiciis accuſationem ſuaʒ nõ
potuerit ↄprobare.cũ eo qui huiuſ
modi eſſe temeritatis reus deprehẽ
ditür: illũ quoq; tormẽtis ſubdi oʒ
cuius ↄſilio atq; inſtinctu ad accuſa
tionẽ acceſſiſſe uidebitur ut ab om

nibus ↄmiſſi conſciis ſtatuta uindic

ta poſſit reportari.
Mpr. Aale. ⁊ Aalenti.aa. ad
Olyphrium. pb,.-/
Vllus oĩno cui inconſultis
ac neſciẽtibus nobis ſidicu
laꝝ tormẽta offerent᷑ militie uł gene
ris ãt dignitatis defenſionẽ uti ꝓhi
beatur: excepta tm̃ cauſa maieſtatis

in qua ſola omnibus equa ↄditio ẽ.
Mp. Ho. ⁊? Archa.aa. Eutrochio.

Aiſqs cũ militibũᷣs uel pri
uatis barbaris etiã celeſteʒ
inierit factiònẽ. aut factiõis ipſius ſu
ſcepit ſacr̃a uel dedeꝛit:de nece etiaʒ
uiroꝝ illuſtriũ qui cõſiliis ⁊ cõſiſto
rio noſtro interſunt: ſenatoꝝ etiã: ⁊

ipſi ps corporis noͤſtri ſũt:ul cuiuſli

bet poſtꝛẽo qui nòbis militat cogi
tauerit.adẽ enĩ ſeueritate uolũtatẽ
ſceleris quã effectum puniri iura uo
luerunt: ipſe ꝗdẽ utpote maieſtatis
reus gladio feriet᷑:bonis eius oibuſ
fiſco noſtro addictis. vFilii pᷣo cius

quibꝰ uitã impatoꝛia ſpealiteꝛ leuita

te cõcedimus.pr̃onò eni debẽt pire
ſupplicio in quibꝰ pr̃ni hoc eſt hĩdi
tarii crinis exempla metiunt᷑ a mat᷑
na uel auita omniũ etiã ꝓximoꝝ hẽ
ditate ac ſucceſſiòne habeant᷑ alieni
teſtamentis extraneoꝝ nhil capiãt:
ſint ꝑpetuo egẽtes ⁊ paupes ifamia
eos paterna ſemper comitetùr: ad
nullos unq; honoꝛes nulla ꝓrſus
ſacràmenta pueniant. Sint poſtrẽo

tales ut his ppetua egeſtate ſorden

tibus ſit ⁊ mors ſolaciuʒ ⁊ uita ſup
pliciũᷣm. Deniq; iubemus etiaʒ eos
notabiles eſſe ſine uenia qui pro ta
libus unq; apud nos interuenire tẽ
taũerint:ad filias ſane eorum quoli
bet numero fuerint falcidiam tantũ
ex bonis matris: ſiue teſtata ſiue in
teſtata deceſſerit uolumus pertineꝛ
ut habeant mediocrem potius filie
alimoniam quã integruʒ emolumẽ
tum: ac nomen heredis.mitior eniʒ

circa eas debet eſſe ſententia ques

pro firmitate ſexus minũs auſuras
confidimus:⁊ emancipatio que a pᷣ
dictis ſiue ĩ filios poſt legẽ dũtaxat
latam ſiue in filias collata fuerit nõ

FS.ꝓxi.qꝛ uidei facere fraudẽ nt ĩ eos bona ↄſerat.p ꝙ appet.qð

ſi añ emãcipauerat.⁊ bona ↄtulerat.ꝙ nõ auſerani.vt.j.de bonis

proſcrip.l.pe.⁊ ſic.õ.de ſiljs in poteſtate poſitis loquatur.
a Vel iur̃ quolibet ↄiracto.ut ⁊.j.e.l.fi.⁊ ſic eſt ↄtra.ff.de dona l.

uàleat: dotes ⁊ donationes quarũ
l bet poſtremo rerum alienationes
quas ex eo tpᷣe qualibet fraude uẽl
iure factas eſſe cõſtiterit ex quo pri

mum memorati de ineunda factiõe

ac ſocietate cogitauerint nullius ſta
tuimus eſſe momenti. Axores ſane
predictorum recuperata dote ſi in

ea conditione fuerint ut que a uiris

titulò donationis acceperunt filiis
debeant reſeruare: tpᷣe quo uſuſfruc
tus àbſumitur omiĩa eã fiſco noſtro
ſe relicturs eſſe cognoſcãt que iux
ta legẽ filiis debebantur: falcidia ẽt
ex his rebus filiabus tantümõ:non
etiam filiis deputata uideat᷑. IJd qð
ð predictis eorũdẽq; ſiliis cauimuſ
etiam de ſatellinibus conſciis ac mi
niſtris filiſq; eorum ſimili ſeueritate
cenſemus. Sane ſi quis ex his ĩ ex
ordio inite factionis ſtudio ueꝛe lau
dis accuſemus: ipſe pꝛodiderit ſac
tionem ⁊ premio a nobis ⁊ honoꝛè
donabitur. Js ueꝛo qui uſus ſuerat
factione ſi uel ſero incognita:tamen
adhuc conſilioꝛum arcana patefece
rit abſolutione tamen ac nenia di
gnus habebitur. .
p Aulus lib.de publicis iudi.
Eminiſſẽ oportebit ſi quid
contra maieſtatem impera
toris ↄmiſſũ dicat᷑.etiã poſt morteʒ
rei id crimẽ inſtaurari ſolere: poſtea
qᷓ; diuus Marcus Depicrãi utpo
te ſenatoris qui Caſſiani furoris ſo
cius ſuerat poſt moꝛitem bona fiſco
uendicari iuſſit ⁊ noſtꝛo tpᷣe multis
heredibus ablata ſunt. In hoc item
crimine quod ad leſam maieſtatem
imperatoris pertinet.etiã in caput
domini ſerui torqueantur.
m Aarcianus libꝛo prio de bub.
iudiciis titulo ad legẽ iuliã maie.
Oſt diui Marci cõſtitutio
nẽ hoc iure uti ceperim ut
etiꝗ poſt mortẽ nocentiũ hoc crimẽ
inchoari poſſit: ut cõuicto mortuo
memoria eius dãnetur ⁊ bona eius
ſucceſſoribus eius eripiantur:nã ex
quo ſcelerauſſimũ quiſq; ↄſilium ce
perit exinde quodãmodo ſua mẽte
punitus eſt. Sic ⁊ diuus ſeuerus ⁊
Ant.reſcripſerunt ex quo quis tale
crimẽ ↄtraxerit:neq; àlienare: neq;
manumittere eũ poſſe: nec ei iuẽ ſol
uᷣeꝛe debitorẽ magnus Antoninus
reſcripſit:in hac ca ĩ caput dñi ſeꝛui
torquẽnt᷑: idẽ ꝓpter cãm maieſtatis
⁊ ſi deceſſerit quis ꝓpter inceꝛiã pſo
nã ſucceſſoris bõa obſeruant᷑ ſi ĩ cã
maieſtatis fuiſſe mortuus arguᷣat᷑: ut
Seuerus ⁊ antoninꝰ lr̃is ad rõnabi
les miſſis reſcripſerunt. ix.

poſt Zc. Sed ſolue
ut. S.de do.iter ui.
⁊ nx.l.res nxoris.
b Titulo donatio
nis.naʒ donatões
inter uiuos añ cri
men cõmiſſum col
late in uxorem nõ
inſirmãtur dãnato
niro ex hoc crimie
ſed confirmã ur ut
.S.d.l. res de do.iĩ
ter niꝝ ⁊ uxo. amit
tit tamẽ eas mlłier.
quo ad ꝓprietateʒ
quũ nubit ſo vt.S.
ð ſecũ.nup.il.feine.
c¶ Abſũ l. i. finit ꝙ
młis mõis ↄtingit
vt iſti.de uſuf.S.ſfi.ĩ
terĩ eĩ retinet młier.
d Omia ea.ſ.filijs
omnibus reſtituen
da ut dicta.l.feĩne.
e Relictuꝛas.i.ꝛed
dituꝛas.
fSatellitibꝰ ſic. j.
de rap.nir.l.i.
g Et honore. ſic. 7.
ð his g ſe ðfe.l.i.⸗
.ff. ð iur̃ fi.l. edicto
7.l.ſenat᷑.⁊.l. cũ ta
citũ.⁊.ff. de ali.iu.
mu. ca.fac. l.iij. F. f.
b m Emiſſe. pꝰ
moꝛtẽ.ut.j.
.l. ꝓxi. 7.ff. ð accu.
.l.ex iudicioꝝ ꝙ in
telige ĩ duobus ca
pituł eius legis.qñ
.iſ. S principẽ uel rẽ
pub.ẽ molitus ñ ĩ
alijs. ut. ff. e. l. fi.
i p Oſt diui dã
nek?. ut ?. S. l.
teſt. F. p Zriuz. ſunt
⁊ alij calus ſpẽales
qnos nõ.õ.ſi reus

uel accu.mõ.fu.l.i.

k Neq; aliẽare. ut
7.ð.l. ꝓxi.qſꝗs.⁊
.ff. de dona.l. dõa

tiões.ĩ fi. ⁊ ẽ ſpẽale

al ʒ.ut.ff. de dõa.
poſt cõtractuz
ESoluere iur̃ ſpẽa
li.als ↄtra.nt.ff.de
ſol.l.reo criminis.
m Torquent.ut ĩpe

diat᷑ aliẽatõ toꝛquẽ

tur donec de crine
conuincãtur.
n Arguat.i. argute
accuſetur.

4

3

ani
ſenet
ſue
Neeſoi
Piuri

guidi
ini
Kn
inpen
de⸗
Miti
lorve
hoͤtse
fanei
Por
ſſt
Ugat
kide⸗

Nli
fnlg
8)engt
ſlgſi
etmler.
lis
eſtiwen
. ſine.
6,i ded

ſei⸗
li.
fe, ſc⸗⸗
deli⸗
.edico
alün
egliin.
ii.
ſiſe,
end.
6een.
vorgn
obus d
egis
pevli
liusſ
ſelk.
tduicdi
Itl.
gbicbi
in de
hhints
zltms
öͤfuli
D
gce
la
ipine
drcin
;,
iihit
nſ⸗
ituße
gre
geaine
⸗

a Ag legem iuliam de adulterijs, per ofdinem matofa proſequ⸗
tur crimina. ? dicitur adulterium proprie in nuptam quaſi tranſi
tus ad alterius thoꝝ ꝓpter ptum ex altero ↄceptum opoſito noĩe
ſtupꝝ in nirginẽ vel uiduã.ut. ff. e.l. inteꝛ. .. i. Inceſtum cũ conſan

guinea uel affini.ut inſti.ð nup. i.⁊x.ff. el. ſi adulteriũ cũ inceſtu
dic qð leges bui

ias ti. facte ſunt ad ⸗. l
.l. iul. emendandꝗ Ad lẽgem iuliam de adulterijs
ſupplendam. corri 7ſtupo.
gendam ⁊ interpre
tandam. Mp. Seue. Ant. aa. Aſie.
b Ablico blico iůdicio non hẽꝛe

p indicõ i. mulieres adulterij accuſa
.l. iul. de tionem q;uis ð matrimo

adul.ꝙ publicũ eſt nio ſuo uiolatð queri uelint lex iu
nt. ff. de pu. in. l.i. lia declůrat: que quum maſculis
¶ Violato.nõ dicit iur̃ mariti ſacultatẽ accuſandi dᷣtu
thoro. ſi ergo ſolu liſſẽt nõ idẽ femis pᷣuilegiũ ðᷣtulit,
le ſe immiſcuit pla Dem.a. Cyro.ppᷣ.
num eſt. qꝛ a nullo Rimẽn lenocinij ↄtrahunt
ð adulterio accuſa qui depꝛehenſam in adulte
tur. ut. ff. e. l. inteꝛ. rio uxorẽ in mr̃imonio ðᷣtinuerũit
.i. ⁊. xxxvj.q.i.S. cũ non ꝗ ſuſpectã adulterã habueft.
igitur.ſed ⁊ ſi ad al Mpr. Anto.a. Juliano.ppᷣ.
terius nxoreʒ acceſ On ſolum ueꝛba legis iulie

ſerit nec tunc ihoꝝ

de adulterijs cohercendis:
huius mulieris nł

ſed etiam ſententis per queſtioneʒ

ſui niri eſt uiolatuʒ quòq; ſeruorum ſiue ancillarũ cri
ſed uiri adultere ? men admiſſum probare uolentis
ſic nec tũc hec accu ad earum tantum perſonarum ſer
ſat. quuʒ ſit mulier uos ei rei exhibendos peꝛtinet:de
nec ſaã. nel ſnoruʒ quibus ſpecialiter dẽprehendit.i.
iniuriam pꝛoſequa
inr.nt. S. qui accu. B

nõ poſ.l. de crimine. ? de iure mariti. Sed ⁊ an ius extranei põt
quidã ſic.ſed dic ꝙ nõ cuʒ dicas eã nõ ꝓſequi ſus iniuriã.niꝝ tñ
dimittere põt ⁊ lucratur donationẽ ⁊ dotẽ.ut.ð.de repu.l. ↄſenſu
FS. cauſas. ⁊ ſic etiam intelligendi ſunt canones.xxxij.q.iiij. nemo
in prin. ⁊.q.v.precepit.⁊.c.preceptum.⁊.c.cbriſtiana.
d Declarat.eo mõ qui ſequitur. que cũ ⁊c. ⁊ eſt talis rõ.qꝛ cũ per
mittitur niro nel marito vr̃ ꝓhibim mulieri.ar.ff. de iudi.l.cũ pꝛe
tor uel accnſanti iur̃ mariti pmiſerit queri de adulterio ſed hic nõ
põt accuſare iure mariti.qꝛ maritus nõ eſt.ergo nullo mõ iure ex
tranei.q.d.non põt aliqñ.ergo nunq;.ſed maritus aliqñ põt m
Yo. ? ſic generaliter ↄcedi ei vr̃ ar.fl.ð teſ.mi.l.ex militari.ſʒ miꝝ
eſt ꝙ uir nõ ↄmittit adulteriũ accedẽdo ad ſolntam nec ab uxore
adulterij accuſatur ad qnãcũq; accedat.nec dẽ ſuã iniuriã ꝓſequi
⁊ ideo eſt ar.contra in ant᷑.de nup..ſi igii ſᷣm iheodoſij.coll.iuj.
e¶ Betuliſſet. niſi exceptõe aliqua repellatur.nt.j.e.l. ita pudor.
ſcRimen leno.quod pnnitur ut adulteriũ.⁊ ↄmi titur mul
tis modis.nt h.⁊.ff.e.l.ij.F.lenocinij.⁊.ff. de mino.l.auxi
lium. ⁊.]. e.l. caſtitati.⁊.S. de condi.ob tur.cau.l.mercalem.
g Non qui ſuſpectã.ſʒ tñ beñ põt obumbrare patiẽtiã ſuã btextn
incredulitatis.nt h.⁊.j.e.ſine metu. . ff. e.l. i ..lenocinij. in li. 2.l.
mariti.Et nõ.ꝙ ſine accuſatore punitur nir de lenocinio.ſi nxore
facta mariti lenocinium detegatnr.nt.ff.e.l.iij..ſi publico.
d n On ſolũ vba.i.non ſolũ vba.ſed etiã ſnĩa.nã qñq; in ali
quo nerba ⁊ ſententia conſonant quandoq; nerba tantũ.
aſiq; ſententia tm̃.ut patet in macedoniano.tu dic quod uerba p
tinent tantum ad eos quos hic nominat.ſententia etiaʒ ad alios
quos dices ⁊ ſic dictio tantum ad uerba tantum reſpicit.
Anoq; ſeruoꝝ.nõ ſolũ alijs ꝓbatõibus. Aolẽis.ſ. legis
K Beprehendit.i.ↄprehendit dicta lex cuius neꝛba nõ habemuſ.
Maulieris.de adulterio accuſante.

m Inſti. ſiue ſit iuſtus ð nali ⁊ eiuili iuẽ ſine ciuili tm̃ ut adoptinnſ.
n Ex diſſolutione. que fit per dinortiũ ⁊ qᷓ; opus eſt fieri antequã

inchoet accuſationẽ.ut.j.e.l.crimẽ.ſed ſi morte uel bona gratia nuk
delicto niri ſolnatur matrimoniũ tenet manumiſſio. ut.ff. qui ⁊ s
Ahunibus.l.ſed ſi maritus.

Probibet. per eos ergo pꝛobatur quod ea que domi fſiunt per

ſales poſſint manifeſtari.ut ſupra de fepu.l.conſenſu. F. ſin autem aliter.

p Dominis.ſcilicet domine uel patris eius.
q Secuta abſolutione.nõ aliter. ut h. ⁊. ff. e.ſi

poſtulauerit.F. ſi reus. Vl

timo nõ.ꝙ tria dicit hec lex ſeruos torquendos. ⁊ nõ manumittendos.

damnum emendandum. circa primuʒ dic q

mulieris ⁊ patris eius nõ natura
lis ſed iſti dumtaxat: quos intra
ſexageſimum diem ex diſſolutiõe
matrimonij numerandum manu

mitti uel diſtrahi proͤhibet: ⁊ quo

rum dominis caueri pꝛecipit:ſi de
functi fueꝛint in queſtione:vel facti
deteriores ſècuta abſolutione.
Mpr. Alex. a. Jul. Procura.
Carb.

Racchus quẽʒ Numerius
in adulterio noctu deprehẽ
ſum inter fecerit: ſi eius conditiõis
ſuerit ut pe:ꝛ legem iuliam impune
occidi potuêru:quod legitime ſac
tum eſt nullàm penam meretur.
Idemq;ʒ filijs eius qui patꝛi parue
