ſi de ſide contractus confeſſione terea. ⁊ notant qui
tua conſtet ſcriptura que ſolet pro dam hic ex eo quðᷣ
bationem rei geſte ↄtinere neceſſa dicit queret quð iu
ria non eſt. dex ſupplet de fſac
Dem.a. Pomponi to in bone ſidei iu
Am mota ĩofficioſi querela dicio ꝙ eſt falſum
matrem ueſtram cum diuerſa pte niſi ei ſit cognitum
tranſegiſſe ita ut partẽ bonorum ut iudici ⁊ ſic intelli
gitur hic ut. ſ. de tẽ

T de ap.ampliorem citca prin.⁊.ff.de teſti.l.iii.ibi tu magis ⁊c̃.
ſed de iure poteſt ut.j.ut que deſunt aduo.l.i quare ergo dicit
bone fidei..ſubaudi maxime qr in eis eſt latius of.iudi.ut pʒ
inſti.de ac.S.in bone ſidei ſed tamen idem in hoc caſu eſſet i ſtri
cti iuris ſi de paꝛte non de toto eſt tranſactum.
t Pecunia.i.de quot ſpeciebus licet geneꝛaliter fuerit actum.
u Nominati.dẽbas.cc.pecii.c.⁊ de his tranſegi per quinquagin
ta potero petere alia. c.
x Be minore ideſt de una ſpecie.
y Jubebit oppoſita replicatione ut ⁊.j.de iudic.l.licet quod non

placet immo ibi in iudic.ſed contra.j.e.ſub pretextu ſpecierum

ſed diſtingue qr aut eſt generalis petitio ⁊ generalis tranſactio ?
tunc obſtat exceptio in omnibus ut ibi niſi in duobus caſibus.

ut. ff. de pac.tres fratres ⁊.ff.e.non eſt.aut generalis petitio ⁊ de

ſpẽ tranſa.⁊ tunc obtinet quod hic dicit.aut ecõtra ſpecialis pe
titio ⁊ generalis tranſactio ⁊ tunc ſimiliter in ſpecie petita tantũ
nocet nut.j.e.ſi de certa aut utraq; ſpecialis ⁊ tunc idem. ut᷑.ff. de
pac.ſi unus..in ſumma. ðW
5 Quod. i. qr.
a Debebatur ex obligatione cure male adminiſtrate.
b a iione.cuꝛe.i.utilis neg.ge.ut.S.l.prox.
c Annos.xxv.ut.j.de iis qui ne.e.impe.l.pe. —
d Beducta.quod ideo fit qr obligatio iuriſgen. non poſſet aece

pto ferri niſi deduceretur in ſtipulationem aquil.ut inſti. quibo

mo.tol.ob. F. INem per accep.
e Tempoꝛa olim annum utilem hodie biennium nt.j. de do.lfſ.
fNiſi de dolo.hec dictio niſi ponit.ſ.quod de dolo detur ſic ⁊
ff. ſi quis cau. ſi eum. 5. i. in ſi. ? dic ar. quod ibi notaui ſed ꝑro

ſ JIudicij.ſ. actionis

Cuctus
119 ſoe
Gnlam.
ſercon
niior
croo
alnel
a obck
Kacd
ſuclotn
lcg bi
tpol
codlcett
fumcun
oad
uncrst
cbtor
lrto q:
ebatur
eptol
ſeinp
ſeetune
urpen⸗
ſcoega
golinu
gu⸗
Choron
liſcn
cdi
K
laeg
hocub⸗
loſype
onteopea
Utblcenm
lperſee
nlage
ulsbi
Vrutſoo
nlur,
Pnrbo
N

gla
lentis. .
ee
Nnel
Nelt ni
ſpei
Man i
uadenont
nllennn

uare ie.
4.

lli

er unig
m golle.
ecictr
inotlo⸗
Unlemn
Noſuc
emininti
ſilaniene
grectb⸗
nuheet
lartn
ninchre
Pnum ſt
Nptt uc

utnotgtagdrn

bus nonc
in.ſr⸗
1notnntgi
hrertvgt⸗
guenqdi
pplrceſr
boneſci
iſt ogim.
didtſrnei
bienrit
Ncpliſt
n mmgo i⸗

e co dd

tann.
ſguingnngn.

tquod m
1ſpectemn
ranſactol
19 calbis
petito 1et
peritls N
vetig tul
n nt

irlc
Ahl

urſe
mitiſn

quo dolo datur de dolo. . in tranſac. cõmiſſo nam dolo fuit n q Partem. ſ. coheredis.

ductus ad tranſigendnm nt.j.e.l.ſub pꝛetextu.ii.. alij dicũt ut
. ꝙ ñ ĩplet eꝙ ↄuenit ꝙ ñplacʒ Fʒ aʒ.ut.ff. de do.l i. Fſigs it
alia rõe qr iẽ daret᷑ ↄditio ob cãʒz ut ſe repõat ĩ ob. nt.ff.ð ↄ.ob

cauſam.i.ſi quis accepto nel datur actoꝛi p.uer.ad intereſſe qus

Conueſſio luos ſilij.
r Aulis actio.i.pre.ueꝛ.efficax que demonſtratur a re geſta. .

ſDanda eſt ſᷣm aʒ.a le Ed uidetur dari de dolo ut.ff.de pre.ner.l.natu
ralis.S.ꝙ ſi faciam que contra ſo.hic fuit do ut facias licet ipſa preue
Mrra modo notani. Itẽ contra. .t. i. cuʒ pꝛopo

accepto feꝛꝛet ſʒ ut

ipſe in ꝑpetuũ deſi aãctionem non deciſionem litis mã
ſteret unde ẽt ↄmit gaſti: nihil petitioni tue deroga
titur pena ſi uel de uit ðDYW
ſacto agatur poſt a Dem.Auguſtus ⁊ Ceſar Junio
quiliniaʒ ſtipulatõ militi. RHZ
neʒ ut.j. e. ubicũqa E alimentis pᷣteritis ſi que
ergo non ſit in toꝛũ ſtio deferatur tranſigi poteſt
cã lſecuta agi nõ po de futuris autem ſine pretore uel
teſt cõdi.ob cauſaʒ prèſide interpoſita tranſactio nul
ut. ff. de condi.ĩide. la autoritate iuris cenſetur
.l. eleganteꝛ. 5. pe. Dem Auguſtus.⁊.Ceſaꝛ Agrip

hoc ubi ſit tranſac
tio ſuper re que ẽĩ
contꝛonerſia ⁊ lite
ut hic erat aliud ſi
ſuper re certa remit

tengda gꝛatis uel ſi
gratis ibi enim agi

ſi ex do ut des ut h;
remittere ſit dar̃ ut ”
.jñff. de condit᷑. c. ſũſciperet ⁊ a lite diſcederet ꝓpo
da.ſi mulieꝛ ⁊ ð pᷣ. natis.inſtaurari quideʒ ſemel omi
uer. ob caulaʒ ⁊ ſic ſſã querelam per ůᷣos qui matri he
ceſſaret de dolo ſʒ redes extitiſtis iuris ratio nõn ſinit
ſi uelis tueri. . ueꝝ ſi ſides preſtita placitis nõ eſt
dic ꝙ ibi in.l.ſi ꝗs in id quod interẽ diuerſã partem
accepto loquituꝛ ð recte conuenietis ãt eni ſi ſtipula
cõdi. ceꝛti que con tio competit:ãt ſi omiſſa uerboꝝ
currit cum actiõe ð obligatio eſt:dᷣtilis actio que pre
dolo uel qr ivi cer ſcriptis uerbis rem geſtam demo
tum erat eum fuiſſe ſtrat danda eſt.
debitorẽ hic nõ.ul Mypr Goar. Auguſtus. ⁊ Ceſar
tertio qꝛ hic non a Licinio. „ .
gebaturut tantum Ranſactiònis placitum ab

eo interpoſitum cui cauſe

pino.
J ſuper poſſeſſione que ti

bi queſita eſt quum queſtio

nem patereꝛis a fratre uxoris iue
pactum conuentum ⁊ ſtipulatio ĩ
ter uos ut allegas ĩterpoſita eſt ut

ſi intra diem certum idem aduerſa
tur ut ſolo pacto re rius tuus deceʒ auꝛeos tibi nume
mittatur. ſed primã raſſet poſſeſſionem ei cederes.uel
approbo pꝑ.l.i.f.ꝰ ſi ea inferre quantitatem non cu
dolo.s.ſi quis.ſed

alit põt dici ut ibi.
g Tranſaciũ ſit actione de dolo mota ⁊ ſopita per tranſactionem

ſap dolo ⁊ intellige ſm Bul.etiã ſi ꝑ dolũ ſit tranſactũ ſuꝑ dolo

nerit in faciendo ut in

raſſem ulterius queſtionem non
patereris ⁊ is qui ita ſpopondit
promiſſo ſatis nõ fecit.conſequẽs
eſt ie ad quem res pertinet uim ab
eo pati non debere.cuius rei gra
tia uir clariſſimus preſes prouin
cie interpellatus fieri uim prohi
bebit.precipue quum etiam ſi in
rem diuerſi parti actõ competeret
huiuſmodi pactione propter uti
lem exceptionem poſſet lummo
ueri.
en. a. Philippo Appollo
pbPa.
Ratris ti ſiliis de pateꝛna
ſucceſſione ac ſtatu etiam

nunc contra fidem ſanguinis iteʒ

q; placitorum queſtionem infer
ꝛe parum probe poſtulas nullus
etenim erit litium finis ſi a tranſac
tionibus bona fide interpoſitis ce
perit facile diſcedi.
Mperatores Aaleria.⁊ Galie.
Auguſti.⁊ Ccſares Cayano
E ſideicömmiſſo a patre in
te ⁊ fratrem tuum uiciſſim
dato ſi alter ueſtrum ſine liberis
exceſſerit uitam interpoſita trani

actio rata eſt. quum fratrum con

cordia remoto captande mortis
alterius uoto improbabili retine
tur ⁊ non poteſi eo caſu reſcindi
tanquam circumuentus ſis.quuʒ
pacto tali conſenſeris. quuům ne
que eam cui ſubueniri ſolet etateʒ

abſtulit ⁊.fl.de ſo.l.hoc iure.

y d E alimentis poteſt etiam ſine pretore.

nas naʒ ibi non ſeruatur
fides non ſeruanti.ũẽ ae
tio ex pacto non datur in
quibus duobus hec lex
cõtrariũ ſeruat.ſo.ſpeciale
ẽ pro filijs quũ enĩ unuʒ
ſit contra eos.qr nõ dat
eis querela ẽt pparata ꝓ
fieri deberet.ut.ff.de ĩoſ.
teſ.quẽadmõm ut aliud ꝓ
eis poſſit induci ut hẽant
act. pre.uer.ut ar.ff. de in
Aiur.l.eũ qui in pꝛi.nł dic
ꝙ ſu ſpale rõe querele.qr
ipſo iure per pactũ to llit
ut in act.furti ⁊ ſimilibus
ut.ff. de pac.ſi tibi.. que
dam ⁊.l.ſi unus..pac.in
fi... idem nbicũq; per pa
ctũ ipſo iure tollitur actio
ut acceptilatione.ut dixi
.8.e.l.actione.alioqui re
diret ad primã ut.j.e. t. ſi
ue a pꝛiuata.

t t Ranſactionis pla

citum.i.pactũ ab
eo procuratore.

n Actionẽ.i.actũ ſiue exer

citium ut exponitur.S.de
ſacroſanc.ec.in autẽ.hoc
ius porectum.p.
x Derogauit. niſi in trib⸗
caſibus ſi habet ſpãle mã
datum uel ſi libeꝛã uel ſit.
in rem ſuam.ut.ff. de pro
cu.l.pꝛocurator cui libera
7.ff. de iur̃iur.l.iuſiurãdũ
.F. fi. 7.l. ſeq. ⁊ de pac.l.ꝛe
ſcriptũ in ſi.⁊.l.led tamẽ
7.l.nam ⁊.j.de noua.non
accurſius.

ꝙ ualeat.j. de plus pet.l.i.ne in infinitum eatur. Item queritur
ii tranſegi cũ curatore meo ntrũ poſſim poſtea eũ conuenire de
eo ꝙ ꝑ dolũ male geſſit quaſi non uidebar tranſegiſſe ſuꝑ dolo

nidetur ꝙ poſſim ut. ff. de libe.le.l.aurelio..ſi.ſed dico contra
aliud ẽ eni legare liberationem ⁊ tũc obtinet lex aurelio. ⁊ aliud
eſt dicere nolo ut conueniaris uel remitto tibi actionẽ. quo caſau
omnia remiſiſſe uidetuꝛ. ut.d.l.aurelio in prin.⁊:e.ti.l.ſi quis ꝛa

tiones.⁊.l.petitor. ⁊ de admi.tu.l.quidam decedens.
h ( Am te placitis.i.tranſactione.

i Interceſſerit. łinterceſſit.⁊ eſt amiſſũ.ut.j.de fide iſtru.l.i.

k Non ẽut.ĩ.ſi minor ſe ma.di.l.i.⁊ ſacit ad hoc.ð.t.i.pactũ ⁊.j.
de proba.l.ꝓprietatis ⁊.l.cũ res ⁊ de rei uen.ĩdicia.⁊ fa.hꝛ.ñ iõ
l c AUAm mota. quo ſolo caſu tranſmittebatuꝛ ad hãdẽ niſi ſo
pita eſſet ut hic fuit ⁊.ff.de inof.te.poſthumus..fi.⁊.l.ſe.

hodie uero ẽi nõ pᷣparata traſmittitur ad ſuos heredes nt.j.de

inof.te.l.ſi quis filum.

m. Suſciperet.ũde pʒ ꝙ fuit do ut facias lʒ pᷣuẽtũ fuerit ĩ facẽdo

n Inſtaurari: i.intentari. .
o Per uos.ſed per matrem. poſſet ſi niueret ⁊ fides non ſeꝛna
retur ei ut.ffl. de inof.teſ.ſi inſti.in prin.que eſt cõtra.uel ibi ſub
conditione renũciauit ſi ſeruaretur ei fides prima uerior.uel ibi
pro peꝛpetua hic pro nõ ꝑpetua qꝛ deſtitit ſiue renunciauit.
p Non fuit ut.ff.de inoſ.te.nã ⁊ ſi..i.⁊.l.pap.i.⁊.ij.

53 Preſide.uel cũ eo ſed nõ niſi cã cognua cognoſcere eĩ dʒ ⁊ mõum ali
mentorũ ⁊ pſonas tꝛãſigẽtiũ ⁊ cãs tranſ.⁊ põt ẽt alia adere ut.ff.e.l.cũ
hi an ãt poſſit agi ꝓ futuris alimẽtis dic ꝙ ſic ut dixi.ff.de uſuꝛ.l.i.. i.
ſecundum aʒo.per.l.j.de fideicom.l.i.
a ſ Iſap fĩe q dẽ leuir. ſʒ ſoror uiri dr̃ glos duorũ fꝛatrũ uxores ia
nitꝛices ut.ff. de gradi.l:non facile.S.gradus.
b ¶ Vim nʒz iudicialẽ nʒ aliã ſʒ ↄ.j.e.l.tꝛãſ.ſo.ſufficit ali emolumẽtum
poſſe capere quũ p eũ ſtet quo mino caperet ut hic fuerit ⁊ facit.ff. de rei
nen. ſi quis poſt hãc ⁊.ff.e.tale pactũ. .i.⁊ de pac.inter emptorem.l.i.
cf Ratris.ac ſtatu.i.libeꝛtate nt qr paſſus fuit pr̃e niuẽte ſe uẽdi
ad pᷣciũ pticipãdũ ⁊ iõ pfi ut ſeruus non debebat ſuccedee.
d Etiã nũc añ traſactõm faciebat ↄ ſidẽ ſãguis nũc trãſactõe facta.ð eãð
73 pactũ tꝛãſ.ſic ⁊.S.ð ep.an.l.decernim⸗ Parũ ꝓbe.i. male.
e Nullus ſed nõne remanet finis ſñie ⁊ iuſiurãdũ ut.ff.de inaiur.l.i.⁊.ii.
. .ſi liceret diſcedeꝛe a trãſ.eadẽ rõ ⁊ ab aliis ⁊ ſic nullus remaneret fi
nis.⁊ nõ de fine litis ut dixi.ff.ſi cer.pe.l.quidam.
f Bona fide.ſecus ſi mala nt.ð.e.l.act.⁊.j.e.l.ſub pretextu
g d E fideicõmiſſo dato.i.ꝛelicto ut detur
h Ervrceſſeꝛit. i. deceſſeꝛit. M L
i Tranſactio.i.ſinis quidam ſiue ꝛeſutatio nã improprie ponitur quum
non ſit de re dubia ⁊ lite ut.ᷣff.e.l.i.uel dic quod dubium eſſet an hincin
de eſſent grauati a teſtatore ut facit ad titun.
Kk Quum pacto hec dictio quũ poteſt eẽ ratio quare non ſit ceeg nius
½

ſubandi ſempet ſine machinatione altenius nt. S. ti.i.eum proponas s
lias ſecus nt.S.ti.i.cum poſtea.ſed ſi ſciret illum dolo facere non ſirmai
ut. ff. de ac.emp.l.i.S.fi.⁊.ff.de re.iur.nemo uidetur.

a Algere.i. habere.

Ageres.i.haberes.

b Illis.quas propoſniſti qr non es circũuentus cum uſus ſuiſti iure cõi

ideoq; non es circũnẽtus
nut. ff. de mino.l.uerum.S.
ſi. Item non reſtituitur ut
.. de ĩ inte.reſ.mi.l.nõ ui
detur ⁊ ſacit.S.ti.i.l.i.?.l.
cum proponas
e p Reſes. ambicioſe.i.
deſiderabai honorem per
debitorem. M
dNam priore.quando ð
re dubia ⁊ lite incerta
eNon ſinet.ut ar.ff.de iu
reiur.l.eum qui.S. in po
pularibus ⁊.l.tutor ĩ pᷣn.
7. l. iuſiurandum. J.i. ?
eff. de pac.imperatores.⁊
de decꝛe.ab or.fa.l.ambi
cioſa ſed contra.j.de uſu.

aduerſus ſo.ut ibi ⁊ nota

ꝙ dicit hec lex in admini
ſtratore ciuitatis idem in
omni alio ſimili admini
ſtratore ut prelato tutore
uel curatoꝛe.ſed quid ſi ñ
ambicioſe ſʒ bona gratis
remittunt ⁊ liquidum erat
ſed qr forte uſura erat uel
al iniqua pecũia dices ua
lere nt hic innuit ambicio
ſe. ⁊.ff. de fur.interdũ. .ꝗ

tutelam ⁊.l.ſi pignore. S.

ſ. ⁊.ff. de iniuꝛ.ſed ſi uniuſ
i MNterpoſitas edicto

quod habes. ff. qdd

metus canſa.l.i. ſed ⁊ qñ
q; locum habet im̃ edicti
ſñia ut.ff.ꝙ me.ca.l.iſti q

agẽre te proponas.nec ſi ageres iiſſ

dem illis de cauᷣſis in integrum reſ
tituiionis auxiliuʒ impeirare dẽre
Dem:a: NPrimo.
Reẽeies prouincie exiimabit
utrũ de dubia lite tranſactio
inter te ⁊ ciuitalis tue adminiſtrato

res factia ſit.an ambitioſe id quod
indubuate deberi poſſet remiſum

ſit nam priòre caſu ratam manere
tranſactionem iubebit.poſteriore
uero caſu nocere ciuitati gratiam
non ſinet.
Mis. Diocle.⁊. Maxi. ꝓcle.
Nipoſitas meto cauſa trãſ
actiones ratas non habeꝛi

edicto perpetuo continetur.nec mñ
quilibet metus ad reſcindenda ea

que cõſenſu terminata ſunt ſufficit.
ſed talem metum probaꝛi oportet
qui ſalutis periculum uel corporiſ
cruciatum contineat.ad uim tame
uel dolum aꝛguendum qualitas

cauſe principalis non ſufficit.unde

ſi nihil tale probari poteſt cõſenſu
queſtiones terminatas minime in
ſtaurari oportet. Sed quoniam
eum cũ quo te tꝛanſegiſſe cõmemo

ras ex ancilla tua ſeruum tuum na

tum aſſeueras ſi uera ſunt que pre
cibus cõplexus es alia ꝛatiò pactũ
reſormet. nec enim dubii iuris eſt
dominos cum ſuis ſeruis paciſcẽ
tes ex placitis teneri atq; obligari
nõn poſſe. Dem. aa. ſopater.

dem.S.ſi is quandoq; offi.iudi.ut.ſſ.e.ti.l.fi.ꝭ .ſi fenerator ⁊ de na.cog.
.l.medicus ⁊ quarum rerũ ac.non da.l.i.F.qui honorande quãdoq; cõ
ſtitutio ut.j.ꝙ me.ca.ſi per impreſſionem ⁊ bis omnibus modis rata ñ
babentur. Itẽ ꝙ dicit perpetuo.i.geneꝛali multa enim ſignificat.ut dixi
mus.ff.pro ſo.il.i.uel dic ſine pꝛefinitõe tpᷣis ut.ff.ꝙ me.ca.ſi mulier.ꝭ.q;
ait pretor ⁊.S.de diueꝛ.reſcrip.l.i.non ãt ꝙ ex co acio perpetuo detur
niſi ad ſimplum ut.ff.ꝙ me.ca.ſi cum.. i. .
g Nec tamen.licet dicat geneꝛaliter de metu non tamẽ quilibet ſufficit ut
ff. ꝙ metus ca. l.metum ⁊. ff. ex quibus ca. ma.l.iii.⁊.j.de diſ.pig.⁊ qui

Tc. j. de ꝛeſcin.uen.l.ſi uolunta.
b Salutis.ut mortis ⁊ quaſi mortis ꝙ dic per exempla ut.ff.quod me.

ca:iſti.S.pe.⁊ fi.ut ſic differat a caſu ſequenti. .
i Qruciatũ.qꝙ iudicis diſcernit᷑ arbitꝛio ut.ff.ex ꝗ:ca.ma.l. melaàt cau.i.f.
Kk Qualitas ueluti ſi in uenditione dolus metus ue fuerit ex qua uendi
tione proceſſit tranſactio ex interuallo per hoc enim non creduur doluʒ
non ſuiſſe in tranſac.uel ptincipalem cãm dicit doli conieſtatione ul me
tus que ſola non ſufficit niſi conſequenter probetur ut.j.de dolo.l. do
lum ⁊.j.e.ti.ſi maior nel tertio qualitas cauſe.ſ.ꝙ d icat ita ſe iuſtam ⁊ li
quidam habuiſſe cãm ut non ſit ueriſile ſe tranſegiſſe unde habebat in
ſtrumẽta quibus ſuffcienter poterat fundare intentionem ſuam.
IAlulia ratio ſuperior enim erat dolus uel metus h autem ratio perſone

o ſ Idiueꝛſa pars.i.actio.

ſſ. de acqui. beie.ſi ſeruum. ſi quis dederit ſoluent dixi in. d.
.l. cum affiꝛmes. Nem contra..e.l. fi. ſed ibi dicit ualere tranſac.
tionem ſuper qõne libertans cã facta qr uerum ẽ ſi tamen dubi
tabatur de ſtatu ſic ⁊.ff.de iudi.uix.hic aũt ſuper alia qõne.

accurſius.

p Cotra placituʒ.

„ tranſactionis.
diũerſa paꝛs cònira placi q Pecunia.ſ. tranſ
tum agere nititur. equitatis actiomis noĩe data

ratio ſuadet refuſa pecùnia cum ⁊

iu hoc deſideras cãm ex integro

agi. Mpa. aa. om. indebiti competere
T reſponſum congruuʒ ac ad hanc pecuniam
cipere poſſis inſere pacti ex repetendam nt. ff.
emplum. ita enim inteligimus uiꝝ de cond.inde.l.ele
ſola cõuentio ſuerit an etiam aqui ganter. ii. i..
liana ſtipulatio nec non ⁊ acceptti r Agi.ut. ff. de ſo.
latio ſecuta füerit que ſi ſubdita e? pupulli. F.i. ſed nũ⸗
illuxerit. nullam aduerſarie tue pe quid ipſo iure non
titionem hereditatis uel iu ꝛẽ ſpeci obſtante prima trã
alem competere palam fiet. ſactione.v.non ut
Dem.aa.cecilie. . .ff. de pac.ſi unus

Auͦſas uel lites tranſactiõi

bus legitimis finitas impeꝛi

ali reſcripto ꝛſuſcitari non opoꝛtet ma.iteʒ quid ſi ſub
Dem.aa.⁊.cc. Marcello. lata erat prioꝛ actõ.
Am proponas ab ea cõtra peꝛ accepti.⁊ acqui
quam ſupplicas litem quaʒ li.ſtipulationẽ. N.
tecum habuit tranſactione deciſa,ʒ icem uidetur eẽ di
eãq; acceptis iis que negocii diri cendũ ꝙ agatur ne

mendi cauſa placuerãt dani nunc

de conuentione reſiluiſti acceptas ar. contra.ff.de pa
uel pacto ſtari uel data reſtitui per ctis ſi unus.s.ſed?
ſpicis ſi quidem de his reddendii ſi ſed forte dabitur
manente tranſactionis placito ſta ei prior actio ntils
tim ſtipulatione ſi contra feceriipſ ex equitate.ut ar.j.

pexiſti ⁊ uigintiquiq; anniſ maioꝛ

fuerit quod exceptionem pacti ⁊
actionem datorum habeas.quod

ſi nihil tale conuenit exceptio tibi

non etiam eorum que dediſti repe
titiõ competit ſecuritate parata

per te reñ ipſi acto

2 7 dic conditiõm

.SF. pactus ⁊ dixi.vöõ
ti.i.l.pacta nouiſſi

teri ut.j.e.ubi ſed

ſuaduerſus trãſac.
el. pe. ? fi. item qua
re ſecus in ſñia ibi

et lata ex partiũ cõ
ſenſu fa non nalet
ut.j.quandoꝓꝓuo.
ñ eſt ne.l. i.niſi quũ
eſſet dubiũ an eẽt

iudicatum ⁊ ſuper hoc iudicareturut.ff.que ſſiie ſine ap.l.i.N⸗.qr
ſit ex conſenſu tꝛanſactio ⁊ ideo contrario conſenſu tollitur nt.ff.
de reg.iu.l.nihil ſed iudicium in inuitum redditur ut.ff. de ner.

ob.l.inter ſtipulantem..i.

ſ u T reſponſum poſſis.tu qui ſimplicitet queris an poſſit ad

nerſaria tua contra tranſac.uenue ⁊ no.ꝙ benigne docet im
peratoꝛ ſupplicantem qualiter proponat ut ẽt.õ.de precibo ĩpe.
offi.l.fi.durius autem alibi.t.iuĩcõ.ut.ff.de teſtis domieius
t Fuerit his enim duobus modis fit ut.ff. e.l.ii.

n Illuxerit.i.apparuerit.

x Del in rem ſed qũo iſte actiones accepto feꝛentur quum ſola

uerborum ob. poſſit accepto ferri ut.ff.de accep.l.an inutilis.
acceptum..deducuntur in ſtipulationem acqui.prius ut inſti.
qui.mo.tol.ob.S.item ſed qũo potero rem meam ſtipulari ut.ff.

de le.i.cetera. .i.⁊ de uer.ob.l.nemo..non rem ſed quãti mea
intereſt ut inſti.qui.mo.t.ob. .eſt autem ⁊.ff.de ner.ob.ſcire de

bemus. 5. ſi a fure.

yalam fiet niſi ut.j.ſi aduerſus tranſa

5 c Auſas.dicunt quidam cãm ante li.conteſ.poſt cõtroneꝛ
ſiam tamen ſed poſt li.conieſ.incipit eẽ lis ut ar.j.de litig.
aũt.litigioſa.alij cãs criminũ ſed lites ciulles ut.ff.de teſtibo.l.

quia cum ea paciſi non poteſt.

quando nueſtitur

m Relormat.i. ꝛeſcindit ſic refeꝛe. i. aperire. ſormari autem pac. dicitur

n Non poſſe niſi de libertate paci ſcatur ar. j. de libeꝛa. ca. l. cum affirmes
Tl.poſt certi im quoſdam nos contra aꝛ. earũdem legum ſed cõira nos

.

.i. F. i. . fl. de uer.ſig.l.litis nomen tu potes dicere tertio.ſ.cauſa

poſt conteſtationem litis ſicut enim dicit Tulius cã res eſt que
habet in ſe controuerſiam in dicendo poſitam cum ceꝛtarum ꝑ
ſonarum iuterpoſitione ſed lis ẽ ante ⁊ poſt ⁊ ſic genus ⁊ cã ſpe
cies ut.j.qũo ⁊ qñ iudex aũt.qui ſemel an ergo ante li.cõteſ.põt

4

0.

ine
n Kanſne
e
ralag;
in n
ghhcdzf
tons.
niaſſene
bnoie n
tüigi
condtin
conpent

Ncpecuneenn

nchmns.
Hdicelce
nilg⸗
t.ſſde b.
Kiii
pbimrſen
Meprmneri
ne,Nnon
epeſuns
cust ins
cn mouſt
znid ſiſr
prorars
chtearn
ulgione,
niceuricl
igegtnrre
ſerbbi ſl
rnſtcepe
lunns t
ſonebin
oructootls
nbo riſee
4ſcten quu.
noin ſin bi
uitfmni
ſaſton uit
gvancopho.
nlinigi⸗
Aubi ane
repli
olturtf
uſ denn.

npoltd
neocttin

rrobo ſpe⸗
omleins.

quun ſr
ninntiis)
ius ut uſt
iprlariut
ran n⸗
obt

ſan
tiy⸗

arickeliß

tranſigi uidebatur quod non quaſi non ſit res dubia lite ut. ff. e.
.l.i. ſed contra eſt ut bic ⁊.ff. de condi. inde.l. eleganter.in... ſi gſ
non autem poſt ſententiam. nt in.e.l. .. ſi poſt rem.
a Legitimis.alias non ut..ti.i.cum poſtea.
b Non oportet. cum enim exhauꝛiat in totum ius alterius preſu

mitur contra ius ?
ideo non ualet. ut
hic ⁊. S.de pre.ĩpꝛ. Dem. aa.⁊.ce. Nalentiniano.
of.l.quotiens ⁊ ſi Rãinſigere ul paciſci de cri
contra ius uel utli mine capitali excepto adul

tatem pu.l. ois ⁊.j. terio prõhibitum non eſt.i aliis ãt.
de errore aduoca puù⅜blicis criminiba que ſanguinis
torum.l. fi.⁊ ſenten penã ñ ingerũt tranſigere ñ lʒ citra
tiam reſcin. nõ poſ falſi accuſatiö, SDẽ.aa.⁊.cc.Ir.

ſe.l. funiſi dicerz ñ Ab pᷣtexi inſtrumẽti po re
obſtãte hac.l.ut. ff. perti tranſactiõm bõa ſide ſi
de le.iij.ſi quis in nitã reſcindi iura non patiũt. Sa
pꝛincipio.

cAm propõis

ab ea. ſ. actce uł a cred tœ preſente d Reſiluiſſe. i. reſilere uek.

ePacto.ſ. tranſactöss. Perſpicis.i.ĩtelligis l itelligere dẽſ

f Hẽas.i.habebis nt.ff. de tranſac.qui ſidem ſed cõtra.ffide pa.
ꝛeſcr. Fi.ſed ibi non fuit dictum fato manente pa. .

g Erceptõ.ut.j.de dolo ſi ſuperſtite ⁊ nota quod huius legis di

ſtinctio locum habet ubi non iuꝛauit ſe non uenturum cõtra trãſ
actionem tunc enim ⁊ ſoluit penã ⁊ reddit accepta nec ageꝛe põt
nt. . e. ſi quis maior.item intellige quũ netus actio ſupereſt alio
quin reſtituit accepta⁊ non agit.itẽ preſtat penã ut.j.e.ubi ſed ꝗd
ſi ẽſtipulatus reddi data nõ eo adito nt maneret placitum. . di
cunt quidam eẽ in electione promiſſoris.ſ.xeddere data an ſtar
pacto. ut aꝛ.j.e.ubi tu. dic eẽ in electione repetẽtis ut.ff. de cond.
inde.eleganter. .ſi quis poſt in.f.⁊ de pactis reſcriptũ.S.i.⁊.ff. e
pacto ⁊.l.qui fidẽ ⁊ de ueꝛ.ob.ita ſti.i.f.⁊ de euic.l.uendicantem
h NRepetitio.ſ.ſimul ſed per ſe ſic ut.ff.de condi.inde.l.eleganter
. F. ſi quis in fi.⁊ dices.j.e.ſiue apud pacta.i.queſiita.
k t Ranſigeꝛe.ſ.gratis quo ad paciſcentes ⁊ non gratis quo⸗
ad tranſigentes ut. ff. e. li.
ICapitali tribus mõis capitale crimen dicitur primo dicitur ul
timum ſuppliciũ ut inſti. de pu. iudiciis. . publicorum. o amiſ
ſio libertatis ⁊ ꝑ ↄñ.ciuitatis puta qr danatur ĩ metallũ uel ĩ op
metalli. tertio amiſſio ciuitatis im̃ ut quũ deportatur.ut. ff. ð pu.
iudi.l.i..?⁊ de bo. poſ l.edicto... rei capitalis ut.ᷣff. de penis.i. ii.
c.l.quidam hic ãt ſtrictius accipitureꝓ eo ꝙ ingerit penã ſangui
nis tm ut no.per ſequentẽ lam ⁊ ſic ſtricto ponitur.ff.de bo. eo
rum. l.i. ſed in.l.ii.eiuſdem ti. laꝛge.
m Pꝛohibitũ.ſ.accuſato.ſed accuſanti ẽ ꝓhibitũ nã ſi paciſcere
tur uel trãſigeret ĩcidit ĩ turpil.ut.ff.ad turpil.l.ab accuſatione.ſʒ
accuſato lʒ qualitercũq; ꝛedimere ſuũ ſanguinẽ.ut.ff.de bo.e.l.i.
in fi.itẽ nũquid trãſactio talis pᷣiudicabit alijs.ſ.ſi uelit eũ ð eoð
crimine iteꝛũ accuſare.e.non ut.ff. ad.l.iul.de ui.pu.l.qui cetu
.§F. ti. ſed ar. contra. ff. de preua. l. puaricationis. ꝛ.ff. de iuriur. eũ
ꝗ.ĩ popularibus.ſʒ illnd ẽ qr hñt iudiciſ autoritatẽ.hic at par

—— — —/

tium cõſenſũ tm̃.alii dicũt gratuitũ paciũ ñ pᷣiudicare ut.d.l.qui

— 2

cetu ĩ.fſ.ſed tranſactio ſic. Itẽ ↄĩ eo ꝙ excipit adulteriũ im̃ ut hic
c.ſ.de adul.de cꝛie imot raptus ur̃ excipi ut.j.ꝗ ca.ſeꝛui.pᷣ.l.p.
ſo.idẽ ſtatuituꝛ ĩ ꝛapiu uirginis ꝙ ĩ adulierio ꝑꝑ ſimiluudinẽ q;
inter ſe hñt.ſed ſᷣm Jo.bñi põt paciſci uel trãſigi de raptu ut ui
detur nelle la dicit eĩ pactõe ttãſmiſſum ergo apparet ꝙ ꝑ pacti
onẽ ẽ remiſſum.itẽ ſi ẽ remiſſuʒ ergo fuit licitũ pactũ uẽ cõira in
eo ꝙ hic dicit de adulterio nõ poſſe trãſigi ut in autẽ. utlʒ ma.?
auie.s.pe.col.viij.ibi niſi trãſactio ⁊c.ſo.dicũt quidã hoc corrigi
ſed uerius ſm Jo.qꝙ ibi dr nõ eẽ referẽdũ ad capitulũ adulterii
ſz ad alia capi.iĩ eað ãt pᷣmo poĩta it j ĩ ãt.iut nul.iu.adulteꝝ
ſo.ſpale forie ĩ niꝛo łuerius ibi actũ erat ẽt⁊ mulier punitaqr in
monaſterium erat miſſa ſed uir ſibi reconciliat.ĩ.biẽniũ.itẽ õ.ff.
de adulteris ſi maꝛitus..ſi negauerit.ſo.ibi ꝛepudiauit nõ aũt
traſegit nel paciũ fecit.itẽ cõtra.ff. de pac.iuriſgen. .ſi paciſcar ⁊
S.ſequenli nhi nõ permittit ualere pactũ cõtra utilitatem publi
cam factũ ſo.illa diſtinguitur peꝛ iſtam uel ea habeat locum ĩ cri
mine quod non ingerit penam ſanguinis.alii dicunt eam tantũ

n Publicis. publica iudicia ſunt que numerãtur. ff.de pub.iudi.l.i.qd

loqui ingfatuito pacto.iſtam in tranſactione tantum ⁊ exponunt hic trã
ſigere uel paciſci pacto.ſ.non gratuito ⁊ inducunt..e.preſes

autem erit in priu atis delictis.. J.ut in eis poſſit tranſigi ⁊paciſci.ſajʒ
ẽ enim quod non iuuenio prohibituʒ in eis ut.ff.ex qui.ca.ma.l.necnõ
.F. e. ſed ar. contra. ff. de
l B arb. non diſtinguemↄ.S.
ne ſi ea per ſe uel per alium ſubtrac iul. 2. ff. de inof.te.quoni
tis inſtrumẽtis quibo ueritaſ argui am ⁊ poteſt forte. ſic diſti
potuit decii onem lius extorſiſſe gui an cꝛiminaliteꝛ ⁊ tunc
ꝓbetuꝛ.ſi quidem actio ſupeſt repli non licet. an ciuiliter agi
cationis auxilio doli mali pacti ex tuꝛ ⁊ tunc licet
cepiio remouetur.ſi uero iam per o Licet ut. j. de contrahẽ.
empta eſt infra conſtitutũ tempus ⁊ con.ſti.l.ſi quid in fi.qrꝛ
im̃ actionẽ de dolo põt exercerẽ. ſi tranſigat pro cõſeſſo ha
Dem.aa.⁊.cc.Aniiſtie. betur ut.ff. de preua.l.in
On minorem autoritatem omnibus ⁊ no.ꝙ non re
petit niſi tranſigeꝛet.nã pa
ciſci bene lʒ ut.ff.de inã.ſi.
.l. in fiſci. .l. eius ⁊ ad.l.iul.de ui.pn.q cetu. ..fi.ſed qd ſi tꝛanſigat ſup
iſtis que non ingeꝛunt penam ſanguinis dicunt quidam trãſactionẽ na

lere inter eos.ſed alijs non preiudicaꝛe ꝙ non placet qꝛ ſic nulla eẽt dil

ferentia tꝛanſigat quis ſuper re familiari an ſuper publica. ſed lex apeꝛte
facit dꝛam ut. fl. de pac. iuriſgen.S.ſi paciſcar ⁊.l.ſi unus.s.pacta ⁊ ſic di
co ẽt iter eos nõ ualere ut no.i.d. S.ſi paciſcar ĩ gl.fit eĩ nunciatio ⁊c̃.

p· Falſi accuſationẽ. ut ⁊.j.ad.l.cor.de falſis.l.ipſe ⁊ ẽ ratio qr plerunq;

falſi accuſatio refertur ad pecuniariã extimationem m Jo. ⁊? hoc ſolo
caſu uidetur eam accuſationem exceptã a tꝛanſactione.nam qñq; irrogat

penam ſanguinis. ut.j.de fal.mo.l.i.S.accuſatoribus ⁊.l.pe.uel dic qð

ſemper ſuper crimen falſi tranſigere licet ẽt ⁊ quando irꝛogat penã ſãgui
nis ut in prin.l.Itẽ quõ non irrogat penam ſanguinis ut hic alioquin
non eſſet bona exceptio quam fecit ⁊ no. uerſus ſanguinis in penis ni
ſi meccus tranſigat omnis ĩ ceteris nulli liceat niſi crimine falſi

q ¶ Ab pretextu iura.niſi in cã publica ut.ff. de re.iu.l. imperatores

⁊ niſi in cauſa eccleſie.ut in anten.de non ali.s.ſi minus col.ii.⁊ ni
ſi in cauſa pupilli ut.j.de iu.ꝛei pu.l.rem publicam li.xi.⁊ niſi ſit teſtam̃
tum ut.ff.e.de iis idem de codicillis.ut.ff.e.imperatores. .i.⁊.l. non eſt

r Peꝛ ſe.per ſe poſſunt ſubtrahi ita quod non cadant in nomen ſurti nt

ſi apud eum ſint ⁊ non contractet ſed celet ut.ᷣff.de fur.l.inficiando.ſi an
tẽ Zctaret fieret furtũ ⁊ daretur actio furti ut.ff.de fur. qui tabulas ⁊ ſic
ſi daret de do.quẽ hᷣ d iẽ dari ut.ff. ð do.li.S.ait pᷣtor⁊.l.ii.p aliũ ãt ſub
trahit ut ſi alicui mandauit ut acciperet eam qui putans eſſe mandãtis

eam accepit nec enim mandator commiſit furtum quia non contractauit
nec fuit pꝛeſens nec accipiens quia non fuit in dolo ut.ff. de fur.ſi is qui

rem pu.S.ſi mihi ticium ⁊.l.ſi quis per fundum ⁊.l.falſus..ſi is.alii ue
ro non exigunt huiuſmodi Arpoſttiones qꝛ dicunt competere furti ac.
cum actione de dolo quum ſint ſamoſe ambe quod non placet ut. ff. de
dolo.l.ideoq;.

Conſtitutum tempus.ſ.biennium ut.j.de dolo optimum.
t Erercere.ſic ergo ubi quis per calumniam reſiſtit ualet tranſactio ut h

licet ſit ſecus in actore commiitente dolum dantem cauſam contractui
utdixi.S.e.l.ij.ſed quum dolus dedit cauſam tꝛanſactioni quaꝛe non ẽ

nulla ipſo iure ſicut uenditio.ut.ff.de dolo.l.⁊ eleganter..in nenditi

one qui rem tradit habet de dolo.nam ut ait. H.preceſſit uenditio ut in

firma ſecuta eſt tꝛaditio ut in firmanda per ac.de dolo. ſed iſte uid etur

tꝛadidiſſe quum remiſerit actionem uel aliud in bone ſidei aliud in ſtric

ti iuꝛis ſicut eſt tranſactio ſecundum. H.ſed hoc non placet nt.j.de inu
tili ſtipu.l.dolo.item quomodo de dolo datur quum alia competit ut
ff. de dolo.l.i. S. ſi quis cum. . ſecundum. B. nulla competit poſt do
lum admiſſum uel dic quia hic in ea amittenda paſſus eſt dolum ut ibi
dicit ⁊ hoc placet.item queꝛitur quare non datur conditio ob cauſam ut
ſe reponat in obligationem nt.ff. de condi.ob cauſã da.l.ſi quis.he.quia
bic fuerat factum a ꝛeo quod conuenerat ſed actoꝛ dicebat ſe dolo indu
ctum ut dixi..e.l.act.⁊ facit.j.in qui.ca.ceſ.lon.tem.pꝛcſ.il.i.⁊.5.ti.i.cũ
poſtea ⁊.j.de re iudi.ſub ſpecie.⁊.ff.de excep.l.qui agnitis ⁊ de iuẽiuꝛ.l.
admonendi.in ſi.

Wl

u n Drn minorem quantum ad decidendas lites quantus ad ex
48

ceptionem parandam quandoq; tñ ſecus eſt ut. S. e.ſi dueꝛſa. item
pactio non facit ingenuum ſed ſñia ſicut.j.de ige. ma. diffamari plene
potes dicere ut dixi.ff. de iuãiur.l.ij.

2

a Si quidem. ideſt quia. AcAccurſins. eauſa tranſactionis indebitum non poſſe ꝛepeti ſed ſolui dʒ ui h c
b Fldei.ut.ff.de pac.l.i.in prin.⁊ inſti.de rferum di. ..per traditionem ⸗ ⁊.j.de condi.inde ſi citra.⁊ de non nu.pe.ſi non tranſac.⁊ de con ne
ff. de ac. empt:l.exempto in pꝛin. traben. ſti. ſcire ⁊.j.de pluſ. pe.l.i.niſi in caſu quando actor calũ umn
ePꝛacium.ſ.tꝛanſactionis. niatur.ut.ff. de condi.inde.l.in ſumma. nen
d Secunda hora. puta in galli cantu ⁊ ſic no.quod ualet de nocte uuuds x Ranſactione matris facta a matre. nel inter alios ſupet· nt
fit ſicut de die ut.ff.de teſ. condi.maiſ.nã hec ſto
ad teſtm..poſſe.ſed ſi ðᷣ nõ nalet. ut. ſ. e. l. liot
nocte facit quum poſſit ut tranſactionum quam ꝛeꝛum iu ſendi non poſſes. no.⁊ fac. ff. e. de re Eli
dictum eſt nunquidem dicatarum eſſe recta ratione pla Em.aa.⁊.cc. NPionyſie filiorũ ⁊ de pactis nu⸗
erunt neceſſaria lumina. cuit.ſi qidem nihil ita congruit ſi Ranſactione matris ſilios ſiunus.s.ĩ ſumma n
1. ſic ut. ff. de uentre ĩſpi. dêi humane quam ea que placue eius non poſſe ſeruos fiei ⁊ de reg.iu.non de uue⸗
l. SF. tria luminaria. ⁊ de rat cuſtodiri.nec enim ad reſcindd notiſſimi iurs eſt. bet. . de proba.ad Son
ſen. ex. peri.reci.l. ii.ſed ⸗ duʒ paciüz ſufficit qu hec ſecũda Dem. aa.⁊.cc.Cathoni. probationem ⁊ de ſan
tra.j. ad.l.iul.de adult. ſ. hora noctis interceſſiſſe proponaſ Anum mente licet egrũ cor libe. cã.l. poſt. cẽti. uun
gracchus ⁊ in aũt.de iu. cum nullum tempus ſane mentis pore recte tranſigere mani y ſ Anum mani gere⸗
S.ſedebunt.col. vi. maioris quinque ⁊ uiginti ãnis cõ feſtum eſt. nec poſtulare debueraſ feſtum eſt ñ eo lec⸗
e Tempus. de die uel de ſenſu repudiet: improbo deſiderio placita reſcidi minus qr eger eſt. Kn
nocke. Dem. aa. Geminiano· ualitudinis corporis aduerſe uela ſicut nec eo minus ghol
Repudiet quando poſ Um eã que tranſactiõis cã mento. poteſt teſtari ut. 7. Gun
ſit tranſigi. dari aut retineri cõuenit uel Dem. a. Victo . .— qui teſta.fſacer̃ poſ ſinb
g c Vm eaa dari ſchola ut emptoreʒ eum quem accipere qůidem ex cauſa tranſac ſunt.l. ſenium. ice
tis glorioſus ⁊ ĩianis placuerat obtinere preſcribitũr.iis lionis acceptis iis que ĩſttu zʒ ſ. ꝗquidẽ iſiru lete
glorie cupidus in retinen qui ſimulate geruntur pro infectis meto continentur nihil ãplius pe mento.ſ. tran Gn
do actor in dando ꝛeus habitis fruſtra ſicti precii poſtulat ni conuenit aduerſariam tuam ex actionis. auen
quum enim ageꝛet ad fũ numeratio. ceptioniſ auxilio defendi proſpicii a Lonunenit. mio tuend
dum conuenit ut aduerſa Dem.aa.⁊. cc. Alexandro. ſin uero certam quantitatem quaſi re pecuuia ob tran ndil
rius retineret fundum. ul J mair tranſegiſti ad reſfſola ab ea debitazs reddere ſe debe ſactionem accepta. lſ
ut emptor quum enm re dendam tranſactioneʒ de dolo cõ re ſine litis deciſione cõſeſa eſt. tam b Proſpicis ut 2 ſiſ⸗
tineret ex cauſa tranſactio teſtatio non ſufficit. eam quaʒ reſiduam partem debiti .ff. e. qui fidem. ſune
nis modico dato ſcholaꝛi Sem.aa.⁊.cc. Taciano. petere minime prohiberis. c Deciſione.i. non luna
idem ſi aliam rem dedit Ec intentiõ creditorum ar Dem. aa. Sabine. Marcel. interpoſita tranſac H
nomine tranſactionis ut chimedori cui alios ſuceſiſ J maiores uigintiquinquc⸗ tione in utraq; er nen
ſibi daretur fundus peti ſe profiteris ſi òbligatuſ pꝛo eo nõ annis cum patruo ſiũ auun go plus fuit petitũ iſip
tus ⁊ conuenit ut illa tia fuiſti teneꝛe te poteſt. ſed hoc ſtegꝛðöᷣ culo ueſtro tranſegiſtis uel ei debi ⁊ minus ſolutuʒ ſi unt
lo emptionis ꝛetineretur negotio tractari conuenerat.nam ta donationis caula ſine aliqua cõ ne confeſſatum un uſon
ab aduerſario ⁊ contra in cum queſtionem tranſactione de dicione remiſiſtis nõ iccirco quod de nidebatur quð lnn
dando reus. qr reſtituit ciſa ⁊ a te dari plãcitam numeratã hoc huius captande hereditatis ſicut in primo ẽ ex man
fundum quum ſit reus j pecuniaʒz proponas huius indebi cauſa. i.ſpe ſuture ſuceſſionis uos ceptio pro reſiduo ſo
fingit emptionem modi ti ſoluti pꝛetextũ in pꝛobe tibi petiti feciſſe proponatis aliis ei ſuceden ſic ? in iſto. ſed con lii
ca pecunia accepta peꝛ trã ônem decerni poſtulas cum ⁊ ſi tã tibus inſtaurari finita debent. tra eſt ut hic. ?. ff. ð mwu
ſactionem. tum in ſtipulationem fuiſſet deduc Dem. aa.⁊.cc. Appite. pac.ſiunus. .. ĩ ſũ lune
h Pꝛeſcribitur.i.in pꝛein la indebiti promiſſi uelamento de Jue apud acta rectoris pro ma ⁊.lſ intra. ?.f Ulefſ
dicium ueritatis ſcꝛibitut᷑ e.cum aqui.⁊.j.ð nin
uel ante oculos ſcribitur .. .. exce. re. iudi.l. ſi ex in
quum enim nuere eſſet tranſactio fingebatur emptio. teſtõ ⁊.j.de ſolu.ſi inter patrem ⁊.l.int ereſt 7.j. de fuꝛ.l.poſt de ð?
i Numeratio.ut.j.de Zhen.emp.ẽpti.⁊ de do.inter ni.⁊ nxo.l. creditot ciſionem. . . accurſius ſpa
⁊ plus ualere quod agitur.l.i.⁊ ſi quis ⁊.j.ſi ce.pe.l.ſi non ſinguli.⁊.l.ſi d Eam. ſcllicet quan titatem . u
ex precio. e Reſiduam. quam fuit conkfeſſa debere =ð itn
FH meior conteſtatio.i.proteſtatio.ut ⁊ dixi.S.e.inteꝛpoſitas niſip f ſ maiores tranſegiſtis.minore pecunia ob tranſactionem unn,
betur ut.j.de dolo.l.dolum ⁊ quod me.ca.l.metum.excipiũt qui accepta quam de beꝛetur . . (A
