dam in minore a contraꝛio ſenſu nt hic ſed male ut.ff. de iuĩiur. nam po g Conditione.ſed quid ſi actor expreſſiſſet conditionem puta fe l
ſtea. F. ſi minor ⁊.ff. de mi. non omnia uel dic conteſtatio de dolo.i.qu mitlo tibi litem ſi me feceris heredem.n.ut dixi.j.e.l. cum do E
litem fuerit conteſtatus ſuper act.de dolo nationis MD tii
ln Ec intentio.i.petitio. hb Puius.iſ.patrni. e
m· Archimedori cui putabas te heredem eſſe i Debent ut.j.de condi.canſa.da.l.ſi repetendi et.ᷣff. de condi.ob e
n Obligatus.quoquomodo nt ſideiuſſor 4 cauſam. l.. . q; conſttt. ⸗R *
o Integro.i.anteqᷓ; tranſiges ⁊ ſolueres. k ſ JIue apud. ſine actis. tantũdẽ eĩ nalet nt ⁊. ð.t.i.l. pꝛcta A
p Hari.ſ.creditoribus archimedori. 1 Del nontantũdem enim ſimuiliter ualet ut. ð. e. cum te, ni
q Placitam. ideſt datam eſſe. m Lonuenit. ſi quidem nihil ⁊c. ut..e.l. non minorem 5 8
r Pretextu.ſiue ſciente ſiue ignoꝛante ius nel factum. H. n Certum. puta. x. idem ſi incertum. F2— ane
Vetitionem.ideſt repetitionem. o Ex pacto.ſ.nuda tranſactione et intellige ad dandum actoſi e
t Deducta.non etiã ſoluta ⁊ hoc precedente tꝛanſactione. ut hic c.5S.. i.l. cam proponas. ſed ud recipiendum reo quod de 4
n Non poſſes.⁊ cui denegatur defenſio multomagis actio. nec etiam s dit ſic.ut.ff.de condi. ob. c. l. i. F. i. in prin. ? de condi.inde.l.ele .
neris heredibus repetes qui non ſunt liberati per tuam tranſactionem ganter. 5. pe. ſed quare ñ actori ſicut reo datur actio ex tali pacto
⁊ ſic eſt ar. contra.ᷣff. de peti.here.ſi quis poſſeſſor.ſ 3 dic quod ibi ſoluit pu.ſecundum Bul.quia hec ſpecies incidit in contractum illũ HKM
ex cõtractu defuncti hic aũt.ex ſuo.ſ.tranſactionis ⁊ B mõ itelligit. ff. ð facio ut des ex quo debet dari de dolo ut.fſ.qe preſcri.uer.l.na ler⸗
pac.l.ſi tibi. .ſi. Item contra. ff. de tu. ⁊ ra.diſ.ſi ex duobus.ij.te.ſʒ alið turalis.S.quod ſi facio.hec ãt locum habere hic nõ põt qr alia du
in tu. ! cu. qꝛ una obligatõe ⁊ actõe tenentur hic at ñi ſoluit ex obligatõe competit uel competiit.ut.ff.de dolo.l.i.S.ſi quis bec autem non Gon
qua tenebatur hides ſed ſua ut dixi.itẽ nota quod datum !promiſſum nalz qr ſic poſſet dici do ut des.quum remitere ſit dare ut.ffde

ſucei
ſne K condi.ob canſam.l.ſi mulier dic ergo quod ea eſt ratio quia eſt de re tradita euicia ſic.ff.de ꝛerum permu.l.i.F.i.⁊ fle ⁊ non ? cõtra.nt.S
locer nudum nec enim eſt ueſtitum aliquo ueſtimento etiam rei inter el.prox.ſiue apud.uel ſolue ut ibi. Item ſacit.ᷣff. de ſo.qui ſibi aut ticio.
uentu quod magis uidebatur. qr lieet remiſerim non tamen ple 3 Conſtitutas. apoſtrophe perſonaꝛum permutatio.uel dic eidem querẽ
alos inn ne ueſtiui quum adhuc poſſim agere ut. ff. de condi. inde. l. ele ti de pluribus queſtionibus reſpondet imperator.
hnitni ganter. 5 pe. ibi ſed hoc non nidetur ⁊c quid eꝛgo ſi per accepti a Poteſt. ut ⁊.ff.de rei uen.l.ex diuerſo.s.petitoꝛ.⁊ decondi.fur.ſi ſernꝰ
lanfeli lationem liberaui H§. cauere. ſed contꝛa. ff. ð
hifſee n dico idem qr ſalteʒ MM , do.inter ni.⁊ uxo. l.ſi do
ide t de ſacto agere poſ uincie ſiue ſine act. ſcriptura inter ſubdita apud rectorem ꝓuincie naꝛe.ſo.ibi conuentuſ ha
Kiſunng ſim ut. ſ e. ubi ſecũ cendente uel non trãſactio interpo gere potes ſi tamen res apð te cõ buit.cauſam ab actore ut
Ggirnd dum. H. aʒ. contra ſita eſt hanc ſeruari conuenit. ſed ſtitutas ob quoꝝ queſtionẽ litis ð ibi dixi
leprobag ut.5. de pac.l.i. fi. quoniam ut certum quid accipias ciſio interceſſerit fiſcus uel alius a b Sub pretextu. generaliſ
Conent glo. magne. itẽ q conueniſſe te licet ſine ſcriptura ꝓ te uẽdicauii nihil petere põtes: luit petitio ⁊ generalis tꝛã
al eſtci ſi caueam me non ponis nec huis rei cauſa ſtipulatio Dem. aa.⁊.cc. Marcie. ſactio ⁊ in omnibus nocʒ
G acturum. uideoꝛ nem ſecutam eſſe quamuis ex pac Ab ptextů ſpecieꝝ poſt re in ea ſpecie de qua cogita
ſunchin plene ueſtiſſe ut. ff. to non potuit naſci actio tamẽ ꝛeꝛũ ptarũ gener ali tranſactioõe tum nõ fuit niſi dolus it
Ggreg de cond.inſti.l.iti. lendicatione pendente ſi exceptio ſinita reſcindi ꝓhibent iuꝛa. eror ueniat aduerſarij ut.ff. de
nroonin F. ſ non tamen co pacti oppoſita fuerit doli mali ůel autẽ circa ꝓpriẽtatẽ rei apud aliũ pactis tres fratres. vl alia
ktechntuf gi poſſum ad cauẽ in factum replicatione uſus poteriſ extra ꝑſonas trãſigẽtiũ tẽpore trã cauſa ſufficiens cauſa trã
Kſrii dum niſi connene ad obſequium placitorum aduer ſactionis conſtituie nihil poteſt ſactionis impediatut. ff.
ſain⸗⸗ nim her. ut.fl. dey ſarium tuum uͤrgeer. nocere. e. de filiorum ⁊.l. de bis
Zaikir di. c. d. l.ii. in pri. Dem.aa.⁊.cc. Euchiriphio. Dem. aa. ?. cc. Antonio. T. l. non eſt. ſed contꝛa hu
nanſ licet alias quando Ipꝛõ ſundo quem petebas Rãſactiòne finita cũ ex par ic. ð. e. Age. dic ut ibi. iteʒ
i q; quis cogatuꝛ ad ppredium certis ſinibus libe tibo tuiſ magis dolũ ĩterceſ contra ſ.de iudiciis.lᷣ ii.
guetk cauendum ut in cõ tum daꝛitꝛanſactionis cauſa placu ſiſſe q; eorũ cõtra quos preces fũ ſed ibi fuit ſpecialis peti
nent, tractibus.nt.ff.de it nec eo tempore minor annis ui dis cõſitearis iſtaurari graue nec tio.licet generalis ſenten
nuoben iudi.l.in omnibus gintiquinque fuiſti lʒ hoc pᷣdiũm non criminoſum tibi eſt. tia ut.j.e.ſi de certa quod
dmucn in ſeruitutibo ut obligatũ poſt uel alienũ fuerit ꝓ p Bem. aa. Prochulo. non placʒ immo aliud in
wſtcz u fl. ſi ſerui. uen. l. ba te ꝓbatũ inſtaurari deciſam litẽ ꝓ de centa re pacto trãſacti indicis que reſtungũtur
giſtn rum ⁊ ĩ ultimis no hibẽt iura. Ex ſtipulatiõe ſane ſi onis ĩterpoſito hoc compꝛe ad cogitata.quum reddã
aſoi luntatibus.nt.ff. ð placita ſeruari ſecuta ẽ łſi ñ iterceſ henſum eꝛat nihil ãplius peti ⁊ ſiñ tur in inuitnm ut.ff.de vᷣ.
wlu nuſ condi.⁊ de.l.muci ſerit pᷣſcriptis uerbis actione ciuili additũ fueꝛat eò noiĩe.ð ceteris iñ ob. inter ſtipulantem. . i.
nn unce ane. nec obſtat qð ⁊ aliud in tranſactione q̃
uftipeii ſi ſtipulor conuen ex conſenſu ⁊ ideo tollit
us ſounz tum quod poſſim petere qr tunc eſt ueſtitum ſtipulatione ſine ꝓ ut.j.⁊ act. ab herede ⁊ contra heredem.l.i.item æ quando eſt petitio ſpe
dſfummn uiſione mea.lex. enim mihi ſuum non meum denegat auxilium cialis in tranſactione ⁊ deciſio generalis ipſo iure non nocet in tꝛanſacii
icchenr item no.ꝙ hoc eſt regulare quod ex nuda tꝛanſact ione non da one niſi in ſpecie petita.ut.j.e.de certa.ſed in iudicio ſic.licet replicetur
mnprndi tur actio.fallit autem in duobus caſibus ubi datuꝛ actio.ut.j.e. ut poteſt dici per predictam legem de iudi.quod non placet.item buicↄ
opoeicn .l.prox.ſi pro fundo ⁊.ð.e.l.cum mota.uel dicas qr in legibus tra.j.ſi aduerſus rem iudi.l.i.ſo.ibi indefinite bic generaliter facta fuit
iniſo cdcon illis fuit a lege data non natiua.uel in.l.cum mota fuit contꝛac deciſio.uel ibi in iudicio immo ibi iure reſtitutionis.quod hic poſſet ⁊
ſtatbiekkö innoĩatus do ut facias.licet peꝛuenerit in faciendo. Item que ẽ quod dicit in trãſactione geneꝛali ⁊ petitione ſpeciali ſerua.⁊ in arbitrio
lanus iſt dẽa inter contractum facio ut des ⁊ pactum tranſactionis.. ali ut. ff. de pac.ſi dies. .plenũ.item quero ꝙ queſiui.ff. de pa.ſi um. .illꝰ
linat⸗ ud eſt factum de quo dicitur in dicto contractu. quod.ſ.prorſius c Specicrum. agebatur geneꝛali uel uniuerſali iudicio
agcit conſumari poteſt.ut ſcabo librum manumitto ſeruum que reuo d rnita.i.ea que ſunt finita.
e udil ſier cari non poſſunt.⁊ aliud de quo dicitur hic quod non prorſus e Proprietatem.ad differentiam ſpecialis petitionis.
ſulpot d perſicitur ut. d. l. eleganter. ꝛ pe. NPoteſt. loquitur tanſigenti qui tempore tranſactionis putauit eam ſẽᷣ
p Pengente.dicitur pendere prima uendicatio propter incertũ eſſe apud eum cum quo tranſigebat quum eſſet apud alium nel ecõtra
exitum qr incertum eſt an ꝛem redderet an conuentum ſeruaꝛet boc quidem ei non nocet.ſed quid ſi actor ſciebat apud eum ſed non cre
uel dic pendet ex eo quod non proꝛſus deſinit eſſe dominus ꝛe debat ſuam adbuc dicit. D. idem quia de ea non uidetuꝛ cogitaſſe ut
enſaciones mittens.quod ẽ notandum.ſed aꝛ.contra.ff.ad.l.fal.l.iij.S.i. eff. de neg. geſ.põpo.in fi.⁊ de libe.leg.l.non ſolum. . ſi heres ⁊.l. ſi. F.
q AVel in facium.contra patrem uel patronum.ut.ff. de doli exc. ticia ⁊ de excep.rei iudicate.l.ex teſtamento.quia ſuper perſonalibus nõ
R l. apud. 5. aduerſus. G . ſuper realibus petitionibus tranſegit.alii dicunt contra qðᷣ dirigit ſer
1.cum tVrgere.nõ preciſe ſed cauſatiue ſi nult enadere primã petitiõm monem ꝛeo.ſ.qr etiã de illa re ſit trãſactio ei ⁊ ſic concordabat cũ prin.
ſic ⁊ alias aliud petitur ⁊ aliud quis conſequitur.nt.S.ti.i.ſi pa huius.l.uel prio nõ credebat ſuam eo quod erat apud alium.
cto ⁊.j.de rei.ux.ac.S.i.ſed uſq; quo audiretur hic reus.ſe.nſq g t Ranſactione.magis electiue ponitur ⁊ adueꝛſa pars eam tãtũ po
echdic- ad ſententiam ut.j.e.l.ſi maior.uel ⁊ poſt diem uſq; dum conue teꝛit reſcindeꝛe ut.S.e.ti.i.cũ poſtea ⁊ ſi nelit poteꝛit agere ut ſtetur
econnd niatur iudicati ut.ff.de pe.here.item neniunt. .idem recte.item trãſactõi ut diximus.fl.de do.⁊ eleganter ciꝛca prin.ſed ⁊ ſi ambo dolo
e op.qqr ſemper ex tꝛanſactione datur actio.nam aut dolo me ĩdu fecerint neuter agit ut.ff.de dolo ſi duo.ſic ergo nota quẽ nõ debeꝛe alle
1 xriſti ⁊ datur de dolo ant non ſeruas connentionem ⁊ ago cõdi. gare turpitudinẽ ſuã.uel ſic neminem ex ſuo dolo lucrari nec alteri no
unn 0h ob.c.ut dixi.S.e.ſub pretextu..ex dolo d atur ex delicio non cere ut ⁊.j.de peri.⁊ cõmo.rei uen.l.dolũ ⁊ de ſeruo pi.da.ma.l.ſi cedi
kek ex pacto.item ob cauſam non ex pacto ſed ut ſe reponat in obli toribus ⁊.S.de epiſ.⁊ cle.l.omẽs.s.fi.⁊.ff.de do.ex.l.apud..marcellus
gationem.hec autem lex ex pacio denegatur dari.item quod di c.i.de euic.ſiue poſ.⁊ de reuo.do.l.quũ ꝓfitearis ⁊ de iis que ĩ fꝛa. cre.
idum 5 cit daꝛi primam fallit in accuſatõe.ut.j.ad tur.l.quãuis .l. filius ⁊. 7. ſi ex fal. allegatõ.l.i.⁊.ff. ð re.iu.l.nemo ex ſuo delicto ⁊.ff.ð
60 anel ſ¶ Jopꝛo fundo.ticiano. Pꝛedium.ſeianum aꝛbi.l.ita demum in prin.⁊ de le.l.pe.
Giinte⸗ tLiberum.i.non alienum uel obligatum in totum uel po b ſ ꝗ e certa re.i.de ſpẽ certa puta fundo de quo incertum erat ꝓp
ernul paꝛte ideoq; iuſtum ti.in eo dedit tibi.tu autem ei nullum quum ter litem an poſſem petere ał contra.ff. e.l. i.
racun ei tradidiſſes nihil i Peti.unde uidebatur pꝛopter generale pactum in tranſactione cõpre
ſnl u Dari.i.accipientis ſieri nt.ᷣff. de uer.ob.ubi autem. .ſi.ſi autẽ hẽſam nec aliquo ſpãli noĩe coartatum de omni ꝛe tranſactum ſed non
0otd , euinceretur apparet non fuiſſe factum accipientis eſt ita ut hic ⁊.j.ad uel.iubemus ⁊.ff.e.qui eum ⁊.j.de iudi.l. licet.j. ſi
Aemn x VPredium.ſeianum. aduerſus rẽ.iu.l.i.⁊.ff.de ar.ſi cũ.S.plenũ ⁊ ð ↄ.ide.l:.ſtich.ꝭ.ið queſiuit
euf⸗ y Algere.ſic in contraciu permutationis non agit prius ſed dein k Eo nomine.idem noie rei de qua fiebat tranſactio.

11 . ₰

i Qneſtionibus.ſ.de quibus hon ſuit actum. nec cogitatum ⁊ poteſt in

telligi ita ut ſi de eadem re experiar ſi tamen ex illa cauſa non obſtat trã
ſacio.ſicut nec ſententia. ut ar. ff.e.l. qui cum in prin. ⁊ in fi.ſed hoc pu

to falſum ſecundum. H. tribus rationibus. Pꝛima qr ubi eſt generab

gebatur eam pollicebatur ut hic ſiue ſuhil dicebat intra ſe ut. ö.
.Ce.ſi maiores.aut dixi quidem ſed in ſorma conditionis utputa
remitto tibi ſi me feceris heredem ⁊ tunc nulla eſt remiſſio ſecun
dum. H. ſicut ⁊ ſtiplo ſub impoſſibili conditione confecta non

ualet. ut inſti. de inu. ſtip one. S. impoſſibilis. nam turpia de iure

petitio ⁊ tranſactio nocet in omnibus omnino. ut.ff.de admi.tu.ſi tutor

in fi.⁊ de quibus non co
gitauit ut. Z. e: ſub ptextu
licet ſecus ſit in iudicio
uit.. de iudi.l.ii.⁊.ff.ð ad
mi.iu.l.ſi tutor conuentuſ

idem igitur debet eſſe in

ſpecie ut ĩ omni cauſa no
ceat quantum ad illã rem
nt.ff. de admi.tu.ſi duo ĩ
fi. licet huic rationi poſſet
rñderi eſſe ueruʒ ſi agatur
ex eadem cauſa.quid enĩ
ſi prius peꝛſonali nũc rei
uendicatione agit. Secũ
da ratio eſt.quia ubi pro
mitto habere litem ten or
non mouere contronerſiã
etiam occaſione iuris fu
turi ut.ff. de uer.ob.ſtiplo
iſta. F. queſitum. 7. S. ſed
quatenus.Tertia ratio ẽ
in eo qui fecit pactum de
fundo ⁊ poſtea petiit uſũ
fructum quem petere non
poteſt niſi ex alia cauſa 2
tamen repellitur.ut.ff. de
pa.ſi nnus..pe.ſed certe
immo ibi petitur uſuſfruc
tus.⁊ ẽ cauſalis.⁊ ſic ex e
adem canſa agitur qua pᷣ
b [ IYcauſa cognita ut
.de iudi.iudices.
e Juẽ pᷣſentib ptib uł una

contumaciter abſente ſen

tentia ſcripta ⁊ partibus ꝛecitata
d Appellationis. que eſt conſequens iutis.

queſtionibus ſtegꝛa pmaneat actõ
Dem.aa. Cerilo.
Icauſa cognita prolata ſen
tentia ſicut ire tradituʒ eſt
appẽllationis uel in integrum reſ
titütioniſ ſolemnitate ſuſpenſa non
eſt ſuper iudicatò ſruſtra tranſi gi ñ
eſt opinionis incerte.proinde ſiñ
aꝗliana ſtipulatone ⁊ aceptillatõe
ſubſecuta competentem tuibi actò
nem peremiſti preſes prouincie
uſitato more legum rebus pridem
iudicatur effectü adhibere curabit
Dem. aa..⁊.cc. Ammonito.
Ranſactiòneʒ que dominii
trranſiatione uel actiõe paꝛa
ta ſeu perẽpta finem accepit quũ
ea amicis interuenientibus reuera
oſtenditur pꝛoceſſiſſe. metus uela
mento reſcindi poſtulantis profeſ
ſio detegit impròbitatem. V
Dem.aa.⁊.cc.Cerillo ⁊ Ptolo
may. D
Am donationis ſeu tranſac
tionis cauſa adminiſtꝛate tu
tele debiti ſcientes nos obligatio
neʒ remiſſe fratri noſtro propona
tiſ nec unquam uolentibus dolus
inferatur.fruſtra ð dolo querimini

nec adimplendum promiſſum be

aceurſius

e Reſtitutionis quod eſt ſpeciale ius.

dicunt impoſſibilia
nt.ff.de condi. ĩſti.
reditatis proprie pollicitationez l. filius. a. l. condi
quiſquam aſtrigitur. tiones ſed Pla.di
Dem.aa.⁊.cc.Archileo. xit pendere remiſſi
Imaior annis uigintiquin onem in euentum
que tranſegiſti.quamuis da conditionis.nec eĩ

ri tibi placita repreſentata nec duʒ
probentur nec offerant ii qui con

eſt turpis quum ſi
captetur mors ali

ueniũtur nequid amplius ab ipſis cuius ſed tantũ ex
exigi poſſit exceptionis pꝛoſicit e teſtamento ſe ſperʒ
quitas. heredem.ſi uero re

Dem. aa. ⁊. cc. Baſiliſſe.
Roõmiſſis trãſactiõis cauſa

7*

nõ impletis.penam in ſtipu

lationem deductam ſi contraſactũ
fuerit exigi poſſe conſtat.

mittat ⁊ dicat ideo

hoc facio ut me ſa

cias heredem ⁊ ſi

etiam uterq; conſẽ
tiat.dico quod nõ

Dem.aa.⁊.cc. Theodocia. poſſet petere debi
Ranſactio nũllo dato uel ꝛe tum.qr in pari cau
tento ſeu promiſſo minime ſa potior ẽ conditõ
procedit. poſſidentis.nt.j.ð
Dem. aa.⁊.cc. Marciane. coondic. ob turpem
Aamũis eum qui pactus ẽ cauſam.l. ij.
ſtatim peniteat tranſactio re Imaior da
ſcindi ⁊ lis inſtaurari non poteſt.⁊ rii tibi ſub. uſ
qui tibi ſuaſit intra certum tempus q; ad certum tẽpus

licere a tranſactione recedi fallum

aſſeuerauit. .

Mpfs. Grat. Mal. ⁊ Theodo. offerunt tamen po
,aa.Euthro. . ſtea in lite. ſecus at
Bi pactum uel tranſactio ſi nec in lite oflerũt

ſcripta eſt atque aquiliane

ułl dieʒ.nec offerãt
.ſ. teꝛmino ſtatuto

qr non obſeruanti
fidem non eſt ſides
Tẽ. ut ⁊.S.e.cum ꝓ

ponas ⁊.l.ſiue apud ⁊.S.ti.i.l.cum proponas.ſic ⁊ diximus.j.

de reſcin. uen.l.ij.in duobus caſibus fallit ubi in plus exigitur.

ut.j.de inof.te.l.ſi quis in ſuo.⁊ de ſideicõ.liberta.l.ſi in ſi. uel

¶¶Non eſt. nec poteſt ſuſpendi.ut.ff. de condi.inde.eleganteꝛ S. i.

g Sub iudicato.utpote ſuper ceꝛto.⁊ adde quod diximus.ff.e.poſt ꝛem 4

h TZꝛanſigi.animo nouandi uel donandi.ut ⁊ illa reuocetur in dubium
utpote ſuper ceuo non per pactum de non petendo põt ipſum liberare.
Actionem.in factum ex re iudicata ut.j.de re.cre.l.actoꝛi.

k Peremiſti. animo forte donandi uel nouandi quod ſieri poteſtut.j. ð

execu.rei iu.ſi cauſam.⁊.ff.de re iudi.ſi ſe.S.ex conuentione.⁊ tunc ſi no
nata actio reuocatur in dubium. poteſt ſuper ea tranſigi ut.ᷣff. de minor.
.l. minor.xxv. an. alij intelligunt quod poſſit fieri tꝛanſactio per acqui.
ſtip.ſupeꝛ ſententia licet non ſimpliciteꝛ quod non placet.quia ex quo p
hibetur tranſactio ergo quelibet eius ſpecieſ ſunt ãt eius ſpẽs due.i.ſim
plex.⁊ per acqui.ſtip.ut.ff.e.l.ii.
Moꝛe.quod habes.ff.de re.iudi.l.a diuo. .i. .
m t Ranſactionem dominij. conſtrue litteꝛam ⁊ dic quum tibi tranſi
gebam nel quid mibi dediſti uel promiſiſti uel aliquam actionem
quam contra me babes remiſiſti. J
n Interuenientibus.per quod tollitur cogitatio metus nt.j.ſi per metuzʒ
quis non ap.l üi.
o Improbitatem. niſi apeꝛtiſſimis probet aꝛgumentis ut. fl. quod metus
cauſa.l.non eſt ueriſimile.

p c AVm qonationis.ð dolus no. dolus ⁊c. ut ⁊.j.de reſcin. uendi.l.
uenditor ⁊.ff. de reg: iu.l.nemo nidetur ⁊. ff. de ac. emp.l.i.in fi. iétt

no.ſciam non nocere niſi eſſet in inſiſtente.i.in actore.ut.ff.de condi.in
de.l.in ſumma.S.i. “JèMc
q Aſtringitur. quum ſit contra bonos mores. ? idem ſi interueniſſet ſti
pulatio ut.ᷣff. de ner.ob.ſtipulatio hoc modo.imputatur.ergo ei tali qui
policitationi credidit ⁊ no.hic tres caſus nam aut quiremiſit mihbi ð he
reditate dixit.ſed in corde retinuit ⁊ tunc ualet pactum ſiue ille cui tranſi

aliter intellige legem ne uideatuꝛ laicis quedam iniquitas.qr re

us conuenitſe daturum.x.ex cauſa tranſactionis.uſq; ad diem
ſed actoꝛ ante diem illam.x.petebat.quum enim nihil cõmodiĩ
terim habeat ex pacto dicebat.ſe non teneri ſtare ei ⁊ hoc innui:
in eo quod dicit repreſentata.ſ.ante diem ut inſti.de le.S. ſi debi
tori ſed hoc non poteſt dicere. S

Qui offerunt tamen in lite.

t Amplius. niſi predicta.rrx.

n p Romiſſis. non impletis. ab altera paßte.
x Ercigi poſſe. nota etiam quod promiſſit. ut.ff. de do. ex.

.. apud. 5. labeo ⁊. ff. de pac.l.ptum. S. i. niſi eo rato manente
ſit ſtipulatus ut.ff.e.l.qui fidem ⁊.S.e.l.cum proponas an autẽ

poſſit hoc purgaꝛi mora dixit.ð.ti.i.ſi pacto.
yt Ranſatio.dato pro eo quod remittitur.
5 Procedit ut.j.de repu. here.l.ſuus ⁊ ſupple hic nel re
miſſio ut. . e. de fideicõmiſ. Sed contra. ð. e.ſi ſuper. ubi nullũ
horum inteꝛuenire uidetur. ſed ſolue nt ibi.
a q Vaãuis. pactus eſt.ſ. tranſigendo ut ſtatim ſubiicit
b Alſſeuerauit.ut.j.ſi cer.pe.l.eo.quod ⁊ de reuo.do.l.uel
les ⁊ de ac.⁊ ob.l.ſicut ⁊ de contrahẽ.emp.l.non iccirco.
e u Bi pactum. gꝛatuitum tranſactio non gratuita ut. ff. e.l.
.i.⁊.ii. Ael dic uel per id.nam de tranſactione tantuʒ pro
ſequitur quum.j.dicit reſtitui data ⁊c
d Firmitas.i.tanſactio iure firmata eſt

e Innexa.i. colligata uinculis ⁊c. inſunt enim ĩ obligationibns

nuincula nt inſt. de ob. in prin. ⁊ ſunt uincula aquil.ſtipu. maniſe
ſta ſed uincula acceptilationis ſunt natuꝛalis obligatio que tene

tur ad nõ petẽdũ accepta ferens quum hoc pactum ſacias ut. nõ

5.
Eg
2
ſce
be
port
ſei⸗
in
n⸗
nſt
ſon
kuft
lalch
1l n
guane
nictq
beßſ.
khect
guon
guite
prine
ſle
liero
Ini
pnots
ndil.
ccc
cecſo
ega
guipr
nenin
ſact
Aleri
lexy
Nio,
poleſt⸗
lerſe
latt
Piie
wr.
ſtne

mueng n
tchcvgtol
ſt Pekte d
nqrinpgien
Ntoreonti
lnnts
ccd unn
ſnlhi⸗
Jmrdrd
inbiſobt
anuntn
ne oſi
omho bund
ſnun tmenp,
unlieſngi
einlieoſti
fon obſeun
nonckits
Uttdͦtan

et dirinrs .

plus epgin⸗
i ſu
niqnins ge
nbil chrotl
aibor imnni
elela

ato manent⸗
Ras en

beent t
n

ccirco⸗
winuifel
ne⸗ lantup⸗

pignimnde⸗
in mui
Gnochein

.6.ti.i.l.pacta nouiſſima an mõ reſpondet
Subſecutis.ſ.conuentionibus ⁊c̃. .
g Secundum leges.i.ſecundum quod facta ſunt.nam contract:⸗
⁊c.ut. ff.depo. l.i.O.ſi connenit.nel ſecundum legem proprie ut
eff. de pac.l.iuriſgen. . ait pretor uel puncta ſecundũ leges

b Pena. que fuiſſʒ
promiſſa ſi pacto ñ
ſtetiſſet ⁊ accipe eſt
inferenda⁊c̃.⁊ dicit
eam peti quum nẽ
tum fuerit cõtra trã
ſactionem non an
te ut. ff. de condi.cã
da.l.dedi in princ.
7.l. quod ſeruus.
quando anutem ue

niat quis cõtꝛa ha

TQ hec uerba que ſe
quuntur.ſ.ante co
gnitionem cauſe.ſ.
principalis ⁊ ẽ hoc
ſpãle.alias genera

liter obtinet quod

ſtipulatiõis ⁊ acceptilationis nĩicu

lis firmitãs iuris inexà eſt aut ſub
ſecutis ſecunduům leges acommo
dandus ẽ conſenſus aut peèna una
cũ iis que data ꝓbantur ante cogi
tionem cauſè ſi adueꝛſariꝰ hoc ma
luerit infeꝛenda eſt.
Mypr. Arch. ⁊ Honorius. aa.
Jꝗ quis maior uigintiquinq;
annis aduerſo pacta uel traſ
actiones nullo cogente iperio ſed
libero arbitrio ⁊ ſolũtate cõſectaſ
putauerit eſſe ueniendum uel inter
pellando iudicẽm uel ſupplicãdò
principibus uel non implendo ꝓ
miſſa eas autem inuocato dei oĩ
potentis nomine eo autore ſolida

m AVoluntate.ſecus ſi metu eſſent extorte nt.ð.e.l.inteꝛpoſitas.
n Judicem.nota qualiter quis nideatur facere contra pactum nel tranſa
ctionem. ſed contra. ff. rem ra. ha. Almplius ſo. refert forte pꝛomittaʒ pe
nam ſi neniam conrra tranſactionem an non petam nam in pꝛimo ſtipu
latio committituꝛ ſola inte:pellatione uthic ⁊ idem in ſtipulatione rẽ ra.
ha.ut.ff.rem ra. ha.quo
tiens. S.i.⁊.ii Secũda de
mum litis cont. u ibi. Al
quod hic minus dici ibi
ſuppletur nam ⁊ interpel

ſerta ⁊ rerum proprietãte careat ?
emolumento quod ex pactione uł
tranſactione illa fuerit conſecutus
itaque omnia eoꝛum mox commo

da ðᷣputabuntur eos qui intemera ſaria ſecundum aʒ.⁊ cãm
ta pacii iura ſeruauerit dignos eſſe etiam ad finem duci neceſ
iubemus.uel munere eos etiaʒ hu ſe eſt. ut.ff. de bo.li.l.qui
ius legis uel iactura qui noſna no cunq; maior.S. accuſa.

ſtra placiter inſerentes per ſalutem
principum confirmationum inita
rum iuꝛaueꝛint eſſe pactionem.
M. Leo. ?. Anio. Crithri:pp̃.
J ex fallis inſtrmentis trãſ
actiones uel pactiones inite
fuerint quamuis iuſiuꝛandũ de his
interpoſitum ſit etiaʒ ciᷣiliter falſo

o Supplicatio. pꝛo inter
pretatione iudicis arg. ð.
quando lib.pꝛin.da.litis

pro priuilegio ut liceat cõ
tra nenire.. non põt. ut
.S.e.cauſas nec cadit ĩ pe
nam quia non uenit con

latio ⁊ conteſtatio ẽ neceſ

con.fa.l.i.⁊.ij.quid aũt ſi

beinin

qui prioꝛ appellat ñerit non ſolum notetur infamiqᷣ
prioꝛ agat.ut.ff. de uerumetiam actione priuatũs rẽ
iudi.l.qui pꝛior. u ſtituta pena que pactiſ probatur in
dic cognitionem.i.
deciſionem uel trãſ

ac.quod determinat illud nomen data ẽ.⁊ ſic non obſtat lex illa
qui prior.item quod dicit ſi aduerſaꝛius maluerit.ſ.reus qui cõ
nenitur ad penã ᷣm aʒ.nt ⁊ ar.ff. de iu.do.l:pleꝛũq; in fi. legis.ł

i.actor qui eam petit ut dixi.ð.e.quũ proponas ꝙ ẽ ueꝛius.ſ.ſi

alterũ im uellit põt iñ hec oĩa ſi uelit ſm aʒ.⁊ tunc expone aut/p
⁊ ex predictis patet quð agitur licet ipſo iure erat actio ſublata.
Qũo. hoc..v.ſunt opiniones in hac lege ait enim aʒ.quð nõ
poteſt agi nili reus ſponte uelit pati.⁊ ſic loquitur hic ſi maluerit
⁊c.⁊ ſic iriplex cõmodũ ẽ reo.ſ.reſtitutio datorum.qr recipiet ꝙ
dedit ⁊ pena ⁊ exceptio ſi eam uelit obiicere.⁊ hoc triplici ratiõe
Pꝛimam in odium eam remittentis tam ſolẽniter ur aꝛ.infra. l.
prox.Secunda quod ipſo iure tollitur ſtipulatio per ſtip.licʒ ſi
ſit in pacio.ut.ff.de pac.ſi unus. .pactus.Tertia qr quũ iudex
inteꝛrogabit qua actione uel qua obligatione ẽ obligatus ei nõ
poteritrñdere.ſ.actor ⁊ ſic iudex abſoluet aduerſarium. Alij nit
al. dicunt hic renaſci neterem actionem directam in odium eius
qui ꝛepetit pecuniam ⁊ petit penam.⁊ ſic diſſoluatur tꝛãſactõ ar.
1.de non nu.pec.aũt.contra qui propriam ⁊.j.qñ lice.ab em.
diſ.l.i.⁊ ſic quaſi noluntarie fingebat ꝛeſcindi tranſactionem qð
poſſet fieri ut.S.e.l.ſi diueꝛſa cni reſpondet aʒ.quod nõ petit oĩa
illa. ut reſcindatur immo ut ſerueur pactum ei. Tercij dicunt ꝛe
naſci utllem.ut.j.ſi aduerſus tꝛanlſ.l.i.⁊.ij.⁊.ff.de exce.doli apð
.. labeo. Quarti dicunt quod conditione ſine cauſa ut ſe repo
nat in obligatiouem antiquam nt.ff.de cond.ſine cauſa.l.i.⁊.iii.
Alij dicunt de ſacto agi ⁊ ſibi non excipi ut ⁊.j.de contraben.
ſtipu.l.nuda ⁊ de ueꝛ.ob.ſi ticius qum enim habeat ⁊ penam ⁊
data non debet exceptionẽ opponere.nt.s.e.l.cum proponas.
Sed quãcunq; teneas innenis primo de ſacto agi. Secũdo pe
nam cõmitti ⁊ eam ſolui.Teꝛtio agi canſam principalem ſecũdũ
omnes alias opiniones preter primam. ergo de facto ſolũmõ
agendo cõmittit in penam. eſt enim conira.ut.j.ſi manci.ita fu.
ali.l.ea quidem ſo.ibi de effectu beneficii tantuʒ cogitauit.alł ibi
eſſet ſecus.ut.ff. de uer. ob. qui rome.S.flauius. Itẽ contꝛa. ff. ð
uer. ob. Stipulatio iſta. . queſitum. ſo. illa ẽ ſtipulatio iuris ut
ille demum in cam committat qui de iure agit ut.j. e. l.. hi.
i Cauſe principalis. habendam ſecundum Azo.
k Aduerſarius qui tranſactionem obſeꝛuat.
IHſQNduis maior. quid de minore diſtingue ut in uenditõne
teneat tranſactio.uel non ſecundũ.b.ut.j.ſi aduerſus nẽ.
l.i. ⁊.. de le.⁊ conſti.l.non dubium in fi.ſed per ãt.ſacramenta
indiſtincte eorum ſacꝛamenta ſeruantur.

reuelato eas retractari prẽcipimo tra ſe petit licentiaʒ conne
ita demum ut ſiquidem de pluris niendi.
cauſis uel capitulis eedem pactio p Solidanerit. qr iurauit
nes ſeu tranſactiones inite fuerint hon nenire contra.

q Infamia.nota perinruʒ
infamem nt.j.de di.quo.
TqÜſic eſt contra.ff. de crimine ſtel.l.ii.⁊.l.fi.ut.ff.de infa.l. lucius ſo.hic
per ſententiam ibi uero ipſo iure ſecundum quoſdam quod non placet iĩ
mo hic ipſo iure ⁊ dic plene ut diximus in.d.l.luceuus.
r Actione.perſonali quam remiſit nam primo per excep.nunc ipſo iure
eſt remiſſa.
ſPriuatus ipſo iure in omnibus.licet alii dicant per ſententiam
t Reſtituta. ideſt data.
u Proprietate.forte ſpẽs petebantuꝛ.uel dic quod ſpẽs date per tꝛanſa
ctionem reddantur? emolumentum. quando ẽ quantitas⁊ quod hic ha
bet omnino ille cui rumpitur tranſactio ẽ in odium peꝛiuꝛantis ar. con
tra ut.S.e.quum proponas ⁊ de doli ex.apud..labeo.
E Conſecutus ſuerit.ſ.actor ⁊ econtra in reo idem in iis penis.ſ.que poſ
ſint ei aptari.
y Seruauerint.nam illi datuꝛ pene petitio qui in cauſa non incidit ut.ff.
de reg.iu.l.cum pateꝛ. .illi. M
3 Jactura propter non ſeruantes.
a Munere.i.emolumento propter ſeruantes.
b Pactionum.aꝛ.contꝛa.j.de rebus cre.l.ij ſo.ut ibi

c ſ Jer falſis inſtrumentis.i.timore falſoꝛum inſtrumentorum ab ae
tore contra reum uel a reo contra actorem productorum. idem ĩ

teſtibus falſis.
d Qinuiliteꝛ.non ſolum criminaliter. nam poteſt quam niam nelit prius eli
gere ut.j.de fal.l.damus.quatuor ergo modis agitur de falſo.uno cri
minaliter per act.l.cor.de fal.cuius pena depoꝛtatio eſt ⁊ oim bonorum
publicatio ut.ff. ad.l.cor.de fal.l.i..fi.ſecundo per actionem in ſactum
ad intereſſe ui.ff.de fal.l.qui nomine.tertio per excep.ſi actor agat ex trã
ſactione facta timore falſoꝛum inſtrumentorum ⁊ reus excipiat.quarto
per replicationem ſi reus excipiat ex tranſactione innita ex ſalſis inſtãis
nam actor replicat ⁊ iſti ſunt tres modi ciuiles de quibus hic dicit
e Precipimus.per in integrum ꝛeſtitutionem.ut.ff.de reg.iu.l.diuns ⁊
.qj.ti.iij.l.i.nec enim intelligitur tacita conditio ſi nero ſunt.qr non retrac
taretuꝛ ſed ipſo iure non fieret ut ar.ff.de acqui.poſ.l.quod modo.ꝭ. ſi

furioſo ⁊.ff. qui ſatil.co.l.ſi nec ſi.nec diſtinguo ſciat an neſciat falſa qui

utitur eis ſicut nec in ſñia.al ſi calumnioſe agat nil pꝛodeſſʒ allegare iſtru
mentorum falſitatem. qꝛ ⁊ ſine his.tamen non naleꝛet tranſactio.ut.ff. S
condi.inde.l.in ſumma. Item contra.j.ſi minor ſe ma.dixi.l.ſi alterius
in fi. ubi poſt iuramentum non retractatur pactio ſo. licet hic ⁊ ibi nõ in
rantis ſed aduerſarii malicia interuenerit hic tamen maior malicia quia
falſitas unde hic ꝛetractatur.ibi nõ. Item contra.j.ſi aduerſus nuen.l.i.
ſo.ut ⁊ modo dixi.uel dic quod ibi fuit uenditio facta cum decreto unde
ualuit hic non ualuit tranſactio.item contra.ſ.ad.l.cor. de fal.l. ipſe nbi

N 2

poſt tranſ.non tractataur de falſo.ſo.hic non fuit mota queſtio falſi ante
tꝛanſactionem ibi fuit alioquin ſecus ut hic in fi.l.⁊.j.ſi ex fal.inſtru.l.i.
2.]. de fide inſtru.l.ſi. INem contra.j.de plus pet.l.i.⁊.ff. de excep.qui a
gnitis.ſed nõ ſunt contra.iteʒ quid ſi ex ſacramento ſalſo.i.in quo falſũ
aſſeruiſti.dic aut detulit iudex.aut pars ut primo caſu poſſit retractari.
ſecundo non ut.ff.de inẽ
iur.l.admonendi.aut nul

ertore ſublato de medio per exceptionem nel per replicationem
nt in eo non ualeat tranſactio ut.ff.ſi quis cau.ſed ⁊ ſi.. fi.? . ff.
de fideiuſ.ſi quis poſtqᷓ;

lLongditio.ſine cã.ut.ff.de condi.ſine cauſa.l.iii.⁊.j.de condic.

accurſius floꝛentinus

inde.l.ſi cura ⁊.l.cum ſoluta.
m Be poſtulando

lus ſed ultro obiulit ⁊ tũc
datur de dolo.ut.ff.ð do
lo.l.ſi legataꝛius.
a Firmis.nt ſi quinq; da
ta ſunt ut actor non petat
fundum paternũ nomine
cuius non exhibetur fal
ſum inſtꝛumẽtũ ẽt decẽ da
ta ſunt ne petat her̃ditatẽ
forte cuius noĩe ntebatur
falſo inſtio.ſed quid ſi ñ
appaꝛeat ſed eſt data pecu
nia pꝛo omniba que erat
in contꝛoueꝛſia.ſed/ꝓ qui
buſdam oſtendebatur cu
ius timore tranſactum eſt
uidetur quod pro precio
rerum interpretor ꝓ uno
quoq; datum ut ar.ff. de
le.ij.qui ſolidũ..ẽt.item
no.hic ar.ꝙ inſtrumentũ
non ? totum nicioſum ra
tione partis ut ⁊.j:de lati.
lib.in.ꝭS.fi.alii cõtra.nt:ð.
de ue.iu, enu. l. ii. in fi.?.ff
quemadmodũ teſta. api.
teſtis ſi unus.item intelli

cc. Aureliano quaerrrro:
Rꝛorʒ calculi ſiue ex uno

illa tamtũmodo cauſa uel paꝛs re
tractetur qui ex falſo inſtrumento
compoſita conuicta ſuerit aliis ca
pitulis firmis manẽtibus niſi foõr
te etiam de eo quod falſuʒ dicitur
controuerſia orta deciſa ſopiatur.
Moyr Anaſtaſius Tho.ppᷣ.
Abemũůs in omnibus litigi
is iam motis ⁊ pendentibus
ſeu poſtea ſuper ſeruili uel aſcripti
cia conditione mouendis tranſac
tiones celebrandas uel iaʒ celebra
tas ſi non alio iuri cognito modo
eas uacillare contigerit uires ſuas
obtinere nec ob hoc uideri tenorẽ
earum titubare quod pro conditi
ane ſeruili uel aſcripticia conſecte

De erroꝛe calcuͤit. v.

Mpr. Diocle.⁊. Maxi.aa.⁊.

contractu ſiue ex pluribus
emerſerit ueritati non af
ferre preiudicium ſepe conſtitůtuʒ

eſt. unde rationes etiam ſepe com

D . — quia in iudiciis de
interuenit explorati iuris eſt.ſed et quorũ initijs dixi
ſi per erorem calculi uelut debitaʒ .S. de edendo ⁊ de

promiſiſti quantitatem cum eſſet ĩ

debita conditiò liberationis ubi ꝰ

in ius no. ſunt ne
ceſſarii aduocati

petit. ideo deijs dicit
n c Am tua p
De poſtulands vi. fecto ob tem
pera.ut.ff.ð

Mpr. Antonius. Artenido.
Am tu a prefecio/egypti

perpetuo cauſas agere pro as puniris nt. ff. e.
hibitus non appellaueris el. i. F. qui aduerſui
placitis obtempera preſumitur enim ti
Mypr. Alexan. Polidoro bi placuiſſe quum
Ec ceterorũʒ libertini nedũ non appellaſti ut. ð
mei quidem ſi iia ſunt litteril nt lite pen. l. fi.. j.
eruditi quidem ut patrocinia deſi de ap.ij.qui ad ci

derantibus preſtare poſſint pꝛohi

penis.l. moris in
prin.⁊ ſi non pare

niles ?. qũo ⁊ qñ

bentur id facere. B iudex.l.ab eo.⁊ de
Mypr. Gordianus Flauiano. iuꝛ. om.iu.l. i. ⁊ de
J ſub ſpeci honorarii quð ſñiis. que ſine certa
aduocato uſque ad certm quan.i.fi.⁊ de nu.

modum deberi potuiſſet eam quã
titatem quam deſiderio tuo com
plecteris te redditurum ſpopon
diſſe. ⁊ quaſi mutuam pecuniam
accepiſſes eam te redditurum pro

ſi ut pꝛoponis pri

ma. aꝛ.ff.ad ma.

ſi filiuſfa.ſed nidet᷑
ultra annuʒ prohi
bitionem non por

ge ſi cauſa cſt dinidua ali putatas dẽuo retꝛactaripoſſe ſi ꝛes
oquin ſecus ut.ff. de mi liudicate non ſunt uel tranſactiò nõ
no.l.etiam..i. . ð

b Miſi illa reractarei ut ⁊c .
c Sopiatur.nam poteſt tranſigi ſuper falſo expreſſe ⁊ tacite nt.ð.e.tranſi
d Sopiatur.i.extincta ſit.

ei Abemus. ſeruili.hic eſt contra.S.e.l.interpoſitas.ſo.ut ibi.ſed ſi

nalet ĩter ſeruum ⁊ dominũ quid ſi dicatur quod ſeꝛuus fuit nel a
ſcripiticius ⁊ aliquid ei detur.e.non nalet.tamen qr eſt ↄtꝛa bonos mo
res.nt ar.ff.de uer.ob.inter ſtipu. .liber homo. Item qꝛ non trãſiret ad
eum cõmodũ aliquod.nt.ð.e.iranſactio.item pro hoc.j.de li.cã.nec ſi
uolet.item no.hic aꝛ.quod in cã conuerſionis ⁊ monachationis ratione
dubitationis nalet tranſactio ⁊ in cauſa matrimonii nt ar.ff.ſi quis ĩ iuſ
uo.non ie.lł.ii.ſed decretum epᷣi ẽ neceſſarium quũ ſit ſpũalis cã.nam ⁊ ĩ
alia re alienanda eſt neceſſaꝛium decretum epiſcopi ut in auten.hoc ius
por.ð.de ſacꝛoſan.ec.⁊c̃.
fDe etroꝛe calculi.dixi de tranſac.in cuius cõmpnutatione quandoq; er
ꝛatur.ideo de tali errore dicdtt. WMB
S e Rroꝛe calculi.i.computationi.que ſiebat olim pet lapillos ꝗ
dicuntur calculi eo quod non impune pedibus calcantur. unð
perſius hẽ macrine diem numera meliore lapillo.qꝛ pꝛo bono
die ponebant bonum lapillum.quãdoq; pro cognitione canſe.ut.j. de
iudi.l.ꝛem non nouam quandoq; pro ſententia.ut.j.de ap.ſi actor quia
calcatur.i.teꝛminatur ſecundum.p. “
h CLonſtitutum eſt. ſi ueritas appareat ut hic ⁊.ff. de of.preſ.l.illicitas.ꝭ.
ueritas ⁊.S.de iur.⁊ ſac.igno.l.ſi non tꝛanſac.⁊.l.error.
i NRes.i.queſtiones habite ſupeꝛ errorem computationis.
k Tranſactio ſententia eꝛgo ⁊ trãſactio finem ponit qõni habite ſuper et
rore computationis etiam ſi hec ſententia uel tranſactio non recte faciat
compntationẽ nt hic dicit ⁊.j.de re.iu.l.ii.⁊ ſic eſt contra.ff.que ſententie
ſine ap.ꝛc.l.i.in prin. .i.ubi dicit non nalere ſententiam.ſo.diſtingue in
utroq utrum fuit expreſſa cauſa erroris uel non. ut primo non teneat.ſe
cundo ſic alii dicunt quod hic errauerunt partes.ibi iudex.uel tertio di
ſtingue in ſententia ut ibi dicit.ſed in tranſactione dic quod nalet ſemp

miſſiſti. nec temporis ſpatiõ geſ rigl.ut.ff. de penis
to negoio conſenſum ac fidem ac l.fi.que eſt contra
omo ſo.aliud in aduoca

