hiberit. vt. ⁊
5.de neg. geſ. ſi ab
eo ⁊ de bere. actio.
ſi adulta.⁊.j.ð bo.
auc.iu.poſ.l. ſi vxõ
7.ð.de pa.l.debito
u. ⁊ de fideicom.l.
cum ſecundum.
n Relictum. alicui.
x Eatenus.i.q̃tinuſ
yReſidu.ſ. detrac
to ere alieno.vt.S.
e. in imponenda.
3 I pꝛedioꝛũ
ideſt pꝛedio
fum que erant dos

à Juf. quia pactus

eraſ tu vir cum vxo
re de dote lucrãda
ſi ipſa pꝛemoꝛiatur
b Inſtrumenta. idᷣſt
chartule.
Poteſt. quid eniʒ
de chartulis quar
tam detrahere pdeſ
ſet certe nil ſʒ office
ret nʒ enim malitijſ
⁊cc̃.vt.ff.de rei vẽ.l.
in fundo. alij auteʒ
bic appellant inſtꝛu
menta ligoneſ ⁊ aꝛa
tra ⁊ ſimilia q̃ eꝛant
data in dotem.vt.ff
de fundo ĩ.l.ᷣij. ⁊ di
ces inſtꝛumentũ do
tis pꝛedioꝛum iðſt
inſtrumta qᷓ ſt doſ
ſiue dotes pᷣdioꝝ.
d Ecceſſoꝛes
iðſt a ſucceſ
ſoꝛibus.
e Juſſio.vt. ð. de le.
.l. ſi vniuerſe. 2. ff. e.
in ꝛatione. F. ꝙ vul⸗
So.ibi nec ad rẽ.⁊c
2.ff. ſi cui plus peꝛ.

libertateʒ non ĩmerito obnoxia ↄ
ſtituta debet urgeri.nam fideicom
miſſum ei relictum uſq; ad eũ mo
dum poteſt petere quem deducto
pꝛecio ſeruoꝛum quos fuerat ꝛoga
ta manumittere relictoꝛum ſubſtã
tia patitur.
Dem.aa.⁊.cc.Fauſtine.
Icẽt adieris patris heredi/
tatem ⁊ conſuſſione ꝓ paꝛie

qua eidem ſucceſſeris extinguatuꝛ

actio quam tibi competere eo qð
ex adminiſtꝛatione tutele multa eũ
debuiſſe contẽdis pꝛo reſiduis ta

men partibus coheredes conueĩ

re non pꝛohiberis:⁊ fundum a te
relictum eatenus quod deducta
quarta rłſidui ſubſtantia patitur pᷣ
ſtare neceſſe habes.
Dem. aa.⁊.cc. Pomponio.
ꝗ prediòrum dotiſ apud te
iuꝛ remanentis inſtrumẽtã
verbis pꝛecarijs uel teſtamento uł
codicillis vxor tibi mandauit daꝛi
eius iudicium ſucceſſoꝛes impleꝛe
compelluntur cum inſtrumentiſ p
diorũ domino relictis falcidie nul
la poͤteſt interuenire queſtio.
Dem. aa.⁊.cc.dionedi.
Acceſſòres legata vel ſidei
cõmiſſa ſi es alienũ heꝛedi
tarium defũcti ſubſtantie ſines oc
cupauerit legis falcidie iuſſiõ peti
item ⁊ tꝛebelliani ſenatuſconſulti pᷣ
ceptum exigi non concedit.
Dem.aa.⁊.cc. Gaio.
Coöͤheꝛedibus relicta legata
quatinus modus legis falci
die pꝛeſtitu pãtitur poſſe peti cer
tiſſimi iuris eſt.
Mpe. Juſti. a. JYoanni.pᷣpᷣ.
Jꝗ quis quadꝛĩgentoꝛũ foꝛte
ſolidoꝛum hñs ſubſtantiaʒ
iuſſerit heꝛedẽ nõ aliter adire heꝛe
ditatẽ nec pꝛius trecẽtos octogita
ſolidos cuidã ꝑſoluat uel aliã quã
titatẽ que diminuere ſalcidie rõnẽ
pt᷑.ſcimus heꝛedem ſi adiẽrit legis
falcidie beneficio ſuſtentatũ reple
ri quidem ꝙ ad falcidiam deeſt ⁊

l.fal.l.i.. in qbuſdam. accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.
f¶Trebelliani. vt. ff. ad trebe.l.i..is qui.⁊ nõ.bic quedam verba
eſſe que regunt duos diuerſos accuſatiuos.ſ.poſco flagito peto
vt hic.⁊.5.de fideicom.l.eam quam.
6 a Coheredibus legata. alijs coheredibus pꝛeſtanda.

Patitur.niſi tantum accipiat a coherede quantum deſið
rat deducere. vt. ff. e.l. neſennius.

ſ ʒuis iuſſerit.in fraudem legis fal.

Adierit.poſt dationem ⁊ dic aut adire voluerit.
ato.qnum non excedit dodꝛantem.

m Vel retento.ſ. quantum eſt vltra dodꝛantẽ ſʒ dodrãte dato.

V.

n Beneſicium. ſic ergodetrabitur ſal.ex moꝛtis cauſa capione.vt dixi.
S.e.l.ſi moꝛtis.ſed an dato heredi cauſa implende conditionis a lega
tario computat heres in quartam quidam non.uvt. ff. e. ſi fundus. Jo.
vt computet in totum quo ad eum qui dat.quo ad alios vero compuiʒ
catenus quatenus ex hoc legato erat detraciurus.vt.ff.e.in quanam.⁊.

pꝛius eo datò uel rẽtento ſiue una
datio ẽ que celebꝛaꝛi diſpoſita fue
rit ſiue in multas diuiditur perſõal
pꝛefate legis imutilatum haber be
neſficium. Si enim quũ moꝛtis cã

donatio pꝛocedat ⁊ hec vltra mo

dũi legis falcidie excedat hbis poſt
aditionem repetit eam pecuniam

*

que ultra moduʒ falcidie coꝛpoꝛa
liter quidem data ẽ: lẽge autem in
patrimonio teſtatoꝛis permanſit:
quare non in pꝛeſenti caſu uiuenti
bus ⁊ moꝛientibus pꝛouidemus:
⁊ eorum ultima elogia conſeruan
tes ⁊ cõmodum hereditarium nõ
minuentes.
Dẽ.a. Joãni.ppᷣ.
AVm certum ſit heꝛedeʒ qui
plenã ſideʒ teſtatoꝛi exhibʒ
inſolidum legata dependentẽ non
poſſe poſtea rationem legis pꝛe/
tendentem falcidie repetitione uti
quia uidetur uoluntatẽ teſtatoꝛis
ſequi.iubemo hoc ſimili modo ſir
mum haberi:⁊ ſi cautionẽ ſuper ĩ
tegra legatoꝝ ſole fecerit:ꝙ ⁊ ue
teribus legibus in ambiguitatem
deductum eſt:in utroq; ⁊ eniʒ cãu
.i.ſiue ſoluerit ſiue ſuꝑ hoc cautio
nem fecerit equitatis ratio ſimilia
ſuadere uidetur.

De caducis tollendis.

Mperator. Juſti.a.ſenatui urbis
Coõſtãtinopolitane.
LTLT nõmẽ ⁊ materiã caduco
rũ ex bellis ortã ⁊ auctaʒ ci
uilibus que ĩ ſe ppłls roma
nus mouebat: neceſſariũ duxius
pr̃es ↄſcripti ĩ paciſicis nĩi ĩpii tpꝛi
bus ab oꝛbe romão recludere: ut
ꝙ belli calamitaſ itroduxit hoc pa
cis lenitas ſopiret ⁊ quẽadmòdũ
i mitis caplis lex papia ab añriori
bus principibus emendata fuit ulł
per deſuetudinẽ abolita ita ⁊ a no
bis circa caducorum obſeruatio/
neʒ inuidiòſum ſuuum amittat ui
gorem qui ⁊ ipſis prudẽentiſſimis

.l. ꝙ ãt. ⁊.l.id autẽ ꝙ. ⁊.l.
neſennius.ibi dũ diẽ plãe

o Lege. l. fal. vt. fl. quoꝛuʒ

le.l.i..ſi quis ex ⁊ ar.in
auten. de here.⁊ fal. F. non
autem colla.i.⁊.õ. de ĩof.
do.l.i.⁊.s.e.ſi moꝛtis.⁊.j
de do.ca.moꝛ.l.ij.

p cAnm certum ſit. ꝑ

plures leges.vt.ð.
e.l.i.⁊ de fideico m.l.ij.⁊
ff. de condit᷑. inde. ſi fidei
com.⁊.ð.de teſtamentil.l.
non dubium..ff.de do.
inter vir. ⁊ vx.l.ſi ſponſus
ſponſe. S.ſi quis rogatus

q Soluerit. hec enim ſunt

pala.yvt hic ⁊.ff. de do. ſi
patronus.⁊ de calum.l.iij
S. hoc edicto.ſed quãdo
qᷓ; non vt.ff.de re mili.l.ñ
omnes. .ſi.que eſt ar. con
tra.⁊.ff.de edi.edic.l.ꝙ ſi
nolit. S.in factum ibi illud
plane.⁊c.⁊ ex duabus alijſi
legibus iunctis.yt.fl.de cõ
di.in.l.naʒ ⁊ de conſti.pe.
.l.iij. in fi.

r Ratio. nõta vbi eadem

ratio ibi idem ius ſtatuen
dum.vt ⁊.õ.de conſti.pec.
.l. fi. ⁊. ff. ad.l.acquil.l.illð

ſ SDe cadu.tol.dixit quali

ter legata pꝛo parte minuũ
tur.ſ.lege fal.ſed quia quã
doq; in totum deſiciebant
vel efficiebantur caduca. ⁊
non iuſte quandoq;.⁊ iðo
de his tollẽdis dicit.⁊ nõ.
quod tres tantum modos
proſequitur licet mltis mo
dis efficiantur nulla.vt.j.
eo.l. S.⁊ cum triplici.

t e T nomen legez pa

piam vult coꝛigeꝛe
v.rationibo.hec eſt piima

u CLiuilibus. ſepe enim is

cui relinquebatur ante aꝑ
turam tabulaꝛuʒ pꝛemoꝛie
batur in bello ⁊ ſic delſicie
bat relictum ⁊ ſiſco querba
tur. vnde lucanus de his
bellis Bella per emathioſ
pluſq; ciuilia campos.

x Patres conſcripti.quia conſcripta erant eoꝛum nomina in diadema

te capitis ſui vel ratione etatis vel cure quam habebant ad imperium

vt patres. .
y Et quemadmodum.ſecunda ratio.

Emendata fuit.vt ⁊.õ.de nup.ſi libertam.⁊.l.fi.⁊ inſtitu.de ſuccel.libeꝛ.

3D Inuidioſum. omnes enim inuidebant ei pꝛopterea quia iniquitas ſua
vrgebat. Ande illud inuidioſus ego non inuidus eſſe laboꝛo.⁊ erat ei⸗
vigor ut legata fierent caduca ſi decederet legatarius ante aperturam ta
bularum. Item nec heꝛes adire poterat ante apertas tabulas.
a Pꝛudentiſſimis.ideſt ñ im alijs.ſʒ ẽt ipſis qui eã ſequebai diſplicuit

a Ne ſieret.i.vt ne lieret. BDiſponerent ipſi teſtatoꝛes. ti heteditas ita ⁊ cedit dies legatoꝛum quo ad tranſmiſſionem. urn
b Concedimus.ſcilicet fieri ſubſtitutiones. xX Friplici.ſ.inter ctteros modos.nam ⁊ multi alij ſunt modi. ſʒ Pogun
c Et quum lex quinta ratio. de tribus tantum tractat iſte titulus. ſbſ
d Jus antiquum. ſcilicet bonum. y Incognitum. ſic ⁊ inſti.de teſtamentis in pꝛincipio. kine⸗
e ¶ Eis ſcilicet liberis.acuꝛſius floꝛentinus. z Mon ſuerant.in veritate vl de iuriſ fictione.vt quia erat ab hoſti cot
Concedimus.ſ.ius anti bus captus⁊ ibi ð aln⸗
. .
quum. vt poſſint adire an ceſſit legatarius.vt iſ
te apertas tabulas. viris diſplicuit multas inuenienti cdeꝛe. Et cum triplici modo ea eff. de leg. i.l. ſi ſer⸗ inn
g Ab aditionibus.nt non bus vias per quas caducuʒ ne ſie que in ultimis elogijs relinquun uo meo ſtichus 5 8 ſcl
fierẽt ãte aptas tabuias. rẽi. Sed ⁊ ipſis teſtamentorumↄ contingebat deficere:conſentaneũ pꝛimo. “W e⸗ u.
h Sumpfſu. vt non poſſit ditoꝛibus ſic grauiſſima caducoꝝ eſt ⁊ tempora eorum ⁊ nomia ma a Labuit ſpe. i
adire ante apertas tabulaſ obſeruatio viſa eſt:ut ⁊ ſubſtitutio nifeſte exponere:ut quod vel tolli b Selſiciente uiuo e bi
i Et ideo.i.ex hoc pꝛimo nes introducerẽt ne fiãt caduca ⁊ tur vel reſormatur non ſit incogni teſtatoꝛ. e
vicio naſcitur hic ſecnndũ ſi facia ſint apud certas perſonas tum.ea enim que ijs relinquebant c Befcciebat. vel qꝛ re
k A moꝛe teſtatoꝛis.hoc ẽ recurrere diſponerent vias reclu/ qui in rerum natura tunc tẽporis deſinebat legatalf —
ſecundum dictum.l.papie dentes quas lex papia poſuit ĩ ca quum condebãatur extrema elogia in rebus eſſe hũa nat⸗
ITabulaꝛum. vt non poſ ducis:quod ⁊ nos ſieri cõcedimꝰ non fuerant forte hoc teſtatoribuſ nis.vl quia legata 1 du
ſit adiri ante apertas tabu Et quum lex papia ius antiquuʒ ignorantibus ⁊ ea pro non ſcr pt᷑ rius repudiabat ? ndn
las.niſi in duobus caſibꝰ quod ante eaʒ in omnibus ſumpli eſſe leges exiſtimabant uel uiuo te deficiebat conditõ
pꝛimus quando de libeꝛiſ cuer verſabatur ſuis machinatiõi ſtatore is qui aliquid ex teſtamẽéto vel moꝛiebatur le na
vt. ð. pꝛoxi. ſecundus quã bus ⁊ anguſtijs circũcludens ſoliſ habuit poſt teſtamentum ab hac gatarius. nngee
do in totũ erat hr̃s.vt.ff.ð parentibus ⁊ liberis teſtatoris uſʒ luce ſubtrahebatur.vel ipſuʒ relic d In pꝛimo.efficie n
iur.⁊ fac.ig.l.i.S.fi. ⁊.s.de ad tertium gradum ſi ſcripti fuerit tum expirabat forte quadam con bantur. ſ. legata. ununh
iure.delib.l.iij. ſed hodie heredes ſuum imponere iugũ eru ditione ſub qua relictum erat deſi e Bonaſſet. i le gaſ nnſiin
ſemper etiaʒ pꝛius vt ſubij buit ius antiquum intactum èis ↄ ciente quod veteres appellabant ſet. nam legatũ do un nn
cit.accur. S ſeruans nos omnibus noſtris ſu/ in cauſaʒ caduci. Ael iaʒ mortuo natio eſt. vt inſti. ð fnuhinne
m Senatuſconſul.ſcilicet e biectis ſine differentia perſonaruʒ teſtatore hoc quod relictum eſt de leg. 5. i.?. fl. de leg. nind
milianuʒ largianũ de quo chncedimus. Quum igitur ma ficiebat quod aperta voce caducũ .ij. l. legatum. um fa
fit mẽtio.j.de latina libeꝛ. teriam ⁊ exordium caducorum nuncupabatur. In pꝛimò itaq; oꝛ Mãeat. apð eos mihf
F. quum igitur. ⁊ inſtitu. lex Papia ab àditionibuſ que cir dine vbi pꝛo non ſcriptis efficicbã imo videtur ꝙ nõ n n
de ſucceſ.li. . fi. c deſunctorum hereditateſq; ceðᷣ tur ea que perſonis iam ante teſta vt. ff. de condi. 1 S nicg ſii
n Conceſſerunt. ⁊ male. bãant ſumpſit:⁊ ideò nõ a morte te mentum moꝛtuis teſtatoꝛ donſſ,y mon.i.ſi quis enʒ humen⸗
Id. ſ.legatum. ſtatoris ſed ab apertura tàbularũ ſtatutum fuerat ut ea omnia mane quem vbi legatus uſtlen
p Caducum ſfiat.⁊ fiſco ap dies cedere legatorum ſenatuſcon ant apud eos a quibus fuerant de ſeruus apud lega uunnitan
plicetur.vt.ff.de peti.her̃. ſulta que circa legem papiam itro relicta:niſi uacuatis nel ſubſtitut-“ tarium remanet.lʒ mam
Item veniunt. 5. quum an ducta ſunt cònceſſerũt ut id quòd ſuppoſitus vl cõiunctus fuerat ag noõ manumittat ex umtſt
tequam. in medio deſiciat hoc caducum ſi geegatus:tunc enim nõ deficiebat voluntate teſtatõiſ umile
q Et antiquum.nam ⁊ oli at.primum hoc corrigentes ⁊ anti ſed ad illõs pueniebant nullõ gra ſʒ ibi valebat lega Aſſon
erat quod modo ſtatuemꝰ quum ſtatum renouantes ſancimꝰ uamine niſi perrarò in hoc ꝓ non tum ſerui.licet libẽ ngm
HMeꝛeditates.hoc verum omnes habere licentiam a morte ſcripto ſuperueniente: quod ⁊ no tas non valeat. hie uiguſ
eſt niſi aliud impediat. vt. teſtatoris adire heredittes ſimili ſtra maieſtas quaſi antique beiuo autem nec legatuz lum
6. de hijs qui. vt indig.l. quẽ modo diem legatoruʒ vel ſidi lentie conſentaneum ⁊ naturali ꝛa valet. Item contꝛa lutiai
ſi ea queſtio.hic enim vult commiſſorum pure vel in dieʒ cer tione ſubnixum intactum atq; illi ad idem. ff. de leg. odadl
dicere.i.niſi impediat eum tam relictorum a morte teſtatoris batum pꝛecepit cuſtodiri in omni ij.l.codicillis ĩ pꝛĩ Alg ep
apertuꝛa tabulaꝛum. cipio vbi remanet Pſeenn
ſ Similiq;. hic coꝛigituur penes legatarium Peehen
ſecundum dictum. licet ſit nullum in perſona ancille cuius legatarium debebit reſti uldevo⸗
t¶ertã. vt. ff. ð vſuf.le.l.ſẽpꝛoni. ſedſi ſub conditõe vel die incerta. vt.j.e. tuere.ſed ibi eſt nullum propter vtilitatem ſideicommiſſi iuſta cõ mſabu
.F.ĩ nouiſſio ⁊. S.ſin ãt aliud ⁊.ff.qñ di.le.ce.ſi poſt diem.⁊.l.ſi dies.ſecↄ ſideratione habita hereditatis ⁊ teſtatoꝛis ⁊ eius cui relinquitur Pruſet
etiam in quibuſdam puris legatis que habes.j.e.S.in nouiſſimo.Si ta fideicõmiſſum.i.ancille.nam legabatur ancille teſtatoꝛis a legata hm.,
men dies incerta ſit appoſita in perſona legatarij. puta quum moꝛieꝛis rio dandum.hic autem eſt nullum alia ratione. m
lego tibi.x.perinde habetur ac ſi ĩ icertum diem ſit relictum.vt.ff.quãdo g Vacuatis.i.de factis.vel quia moꝛtui ſunt. MIbſtin
dies le.ce.ſi quum heres.⁊.ff.de condi.⁊ de.l.heres.i.ꝶ. Item ⁊ condi h Al ullos.ſ.ſubſtitutum vel coniuntum. ſed certe imo quando Mdei
tio quandoq; non habetur pꝛo conditione.vt ſi ſub eadem relinquatur q; etiam ad non coniunctum potius vadit quam ad eum redeat üinen
legatum ſub qua facta eſt inſtitutio heredis.vt.ff.quando dies le.ce.l. ſi a quo eſt relictum.vt ſi ticio ⁊ poſthumo lego.x.nam ticius habʒ Wilqn
dies. .finali. totum etiam ſi vtriq; non coniunctim legaui.vt.ff. de le.i.l.ſi duo Yylnct
u Cedere.duobus modis dicitur cedere quo ad hoc vt ⁊ tunc decedens bus.ꝭ.ſi.que eſt contra.ſo.hic coꝛigit quod non placet.quia hic unn
legatarius tranſmittat ad heredes.⁊ ita hic.⁊.ff. quando dies le.ce.per dicit ſe nil coꝝigere de antiquo iure. Alij vt yr. ꝙ ibi ſaltem vᷣbis mnt
totum.alibi vt dicatur deberi.vt.ff.de ver.ſigni.l.cedere.⁊ ſic non accipi erant coniuncti.quia dixerat ticio ⁊ poſthumo.ſed nec hec placet ſilin
tur hic.nam non eſt ſtatim legatarij veritate inſpecta nec ei debetur quuʒ quia non ſemper ſillaba ⁊ facit coniunctionem.vt.ff. de here.iſti. nnn
nulla pꝛeceſſit obligatio.vt.ff.de dolo.l.ꝙ eleganter. .item ſi ſeruum.⁊. ſi ita quis heredes.tu ergo dic ꝙ ibi poſthumus licet ñ erat in re atngi
Tff. de leg.i.ſi tibi.S.quum ſeruus.ſed fingitur queſitum ⁊ debitum quuʒ rum natura futurus tamen ſperabatur hic non erat nec ſperaba itnmn
poſtea venerit dies.vt.ff.de fur.a ticio.⁊ ar.ff.ſi cer.pe.l.pꝛoinde.ſed in tur quia deceſſerat. Item nõ.ꝙ in omnibus caſibus licet poꝛtio ungt
contractibus inter viuos vbi pꝛeceſſiſſet contractus vel obligatio dicituꝛ collegatarij mei videatur eſſe p ñ ſcripta.non tamẽ mihi accreſcit mill
deberi. licet non poſſit peti.vt.ᷣff. de ver. ob.l.eum qui kalendis. Item li pꝛimus ſi legas mihi ⁊ ſeruo ſticho ſeruo tuo ſine libertate. vt. f. ibbetui
cet dicat ſimili modo in legato ⁊ in hereditate caue.quia hereditas non de leg.i.plane.s.ſi coniunctim.ſecundus ſi legas mihi ⁊ ticio ſer ſiſſt
relinquitur ex die velad diem.ſed ſub conditione ſic.vt.ff.de here.inſti. unm meum ſtichum nam ſuam tantum partem habet collegatari mngi
el. hereditas. ? inſtituta. de heredibns. iſtituen. S. heres. Item nec tranſ us ſed ego nihil. vt. ff. de leg.i.huiuſmodi. . ſi ticio.tertius ſi mi ſ
mittit heres hereditatem niſi aditam. vt.j.e.l.S.in nouiſſimo.⁊ boc ſecus hi legas ⁊ non capaci. vt.ff. de lega.ij.l.ſi ticio ⁊ ei. .ð. de bere neni
eſt in legato.ſed eſt ſimilitudo quia ſicut ante apertas tabulas poteſt adi di. inſtitu.l.i.ꝛ.fl.de hijs que pꝛo non ſcrip.ha.l.iij.⁊.õ.dehijs. Angr

v ””” B ——è äs

llonen
i

efin bboe
Peunte
gunngn
ſug

wüchen

iuo,

Punockee

lg
nſtllegf
nlegi)
ſtyrine
aficet⸗
Mun,
eitcpden
deure

deontit e

nee
ſbilgn⸗
cpo le
Iremunt
NDritu
nte ehiit
lebetle
Vilietlh
1puleh
neclegr;
Nenc
n Koele
dalleipi
biſmnunt
gnunn
bebit
ſluſh

Alniae

alegun

gemh⸗

In ſecet

e

auobſ

ide
apube

qui. vt indig. hereditas que omnia videntur huic legi contraria.

ſed ſpecialia ſunt. s
Nullo grauamine.iĩmo ſemper cum onere iniuncto legato.vt.j.
.e. K. bijs ita. ſed ibi dicit in heꝛedibus tantum. ſecus in legatarijſ
pt.ff. de iure co.l.quidam referunt in fi.vel expone ibi quocunq;

ſed dicitur legitimus vel poteſt dari generalis ſolutio vt ſemp intelliga
repetita. niſi pateat aliã fuiſſe defuncti voluntatẽ.vt hic.⁊.ff.de leg.i.licet
imperatoꝛ in ſi.ſed quare alind ĩ pꝛimo oꝛdine.quia non redeunt cum
onere hic ſic.ꝶn.quia ibi nec aliquo tempore tenuit legatum.ideoq; nec
onus.hic aũt cepit ar.ff.de here.inſti.l.circa inde ẽ ꝙ hic hʒ ex perſona
legatarij ibi non.⁊ ad hoc
ff. de iniuſto. t. l.nã ⁊ ſub
cõditione.s.rũpẽdo. ⁊.ff.

bant:nec nos ptimur. Exceptis
ð ver.o.l.ĩ illa ſtipnlatiõe

videlicet libeꝛoꝛum perſonis de ꝗ

7

modo.i.quð ſit ca
ducum.vel in cãm ,
caduci ñ ꝓ ñ ſcii euo ualituꝛum. Pꝛo ſecundo ve
tum. Item contra ro oꝛdine in quo ea vertuntnr q̃ ĩ
ad idem.ff.de leg. cauſam caduci fieri contingebant
,i.l. ciuitatibus. FA. Uetus ius coꝛꝛigentes. ſancimꝰ ea
lucius. Solu. hic que ita euenerint ſimili quidẽ mo

coꝛꝛigit vel ibi im/
pꝛopꝛie dicitur ꝓ

verius ibi in penã

non obedientis ſi
bi auferetur. ſecus
antem alibi vt hic.

k Niſi praro. nam

quandoq; ſupẽue
nit granamen. vt ſi
ſeruus ſit legatus

yt manumittatur.
naz tunc cum one

re remanet. vt. ff. ð
ſideicom.li.l. cum

nec. S. ſi pꝛso non

ſcripto. Item quã

do manere apud eos a quibus ſũt

deꝛelicta heꝛedes foꝛte uel legataꝛi

non ſcriptum.i. ꝙ os vl alios qui fideicommiſſo gꝛa
pꝛo eodem babei uari poſſunt.niſi ⁊ in hunc caſum
ac ſi ille non fuiſſʒ vel ſubſtitutus vel coniunctus eoſ
ſcriptus. puta q? antecedat.ſed omnes perſonas ꝗ
pudianit heredita bus lucrum peꝛ hunc oꝛdinem de
tem. ſed hodie við fertur eas etiam grausmen quod
tur conigi quod h̊ ab initio ſuerat complexꝰoĩmõ lſẽ
dicitur. vt. ð. de ſi tire ſiue in dando ſit ↄſtitutũ ſiue ĩ
geicom. aut. boc quibuſdaʒ faciendis ůel in modo
plius vbi dicit eaz uel conditõis iplende gꝛatia uel a
onere ſp rediere.vł lia quacunq; uia excogitatum:nʒ

enim ferendus ẽ is qui lucrũ ꝗqdeʒ
amplectitur onus aut ei ãnexuʒ
tẽmnit. In noͤuiſſimo ãt articulo
vbi pꝛopꝛie caduca fiebant ſecũdũ
qꝙ; pꝛẽdiximus ẽt clauſiſ tabulis tã
exiſtere heꝛedes quã poſſe adiꝛe ſi
ue ex parte ſint ſiue ex aſſe inſtituti
cenſemus.⁊ diem legatoꝛum ⁊ ſi/
deicõmiſſoꝛum ſecunduʒ quod pᷣ
diximus a moꝛte defuncti cederł:
heꝛeditatem ⁊ enim niſi fuerit adi
ta tranſmitti:nec ueteres concede

bus theodoſiana lex ſuper huiui

modi caſibus introducta loquituꝛ
iis nibilõminus que ſuper ijs per
ſonis que deliberantes ab hac lu⸗
ce migꝛant a nobis conſtitutà ſunt
in ſuo ꝛoboꝛe manſuris. Libèrtati
bus proculdubio:⁊ poſt pꝛeſentẽ

ſanctionem:propter ſui naturaʒ qᷓ

aditionem heꝛedis expectat ab a/
dita hereditate una cum alijs que

ſeruis in teſtamento manumiſſis ł

alijs legatis relicta ſunt competen
tibus.Excepto etiam vſufruc.qui
ſuinatura ad heredeſ legatarij tꝛãſ
mitti non patitur quia neq; a moꝛ
te teſtatoris neq; ab adita heredi
tate quantum ad tranſmiſſionẽ di
es eius cedit. Sed hec omnia in
his conſeruari ſancimus ſecundũ
prefatam diſpoſitionem que pure
vel diem certam relicta fuerint.
Sin qutem aliquid ſub conditio
ne relinquatur uel caſuali uel po/
teſtatiua uel mixta: quaꝛum euen
tus ex foꝛtunà ul ex honoꝛate peꝛ
ſone uoluntate uel ex utroq; pen
deat:uel ſub die incerta expectari
opoꝛtet conditionis euentum ſub

Item quid ſi alicui fuit ꝛe
lictum ⁊ onus iniuntũ.on
aũt adipleri nõ poſſit vtꝝ
poſſit petere legatum. ad
quod. . m. H. ſi onus
tenuit a pri.põt petere.vt.
.ff. de le.iij.l.pt.S.tuſcula/
nus.ſi vero non tenuit nõ
poteſt petere.vt. ff. de le. ij.
.l.codicillis in pꝛin. ſʒ ar.
3 vr.vt.ff.ðe condi.⁊ de.l.
ſi quis eum.
q Faciendis.hic ſubdiui/
dit vel in modo.⁊c̃.

r VYtĩ mõ. ſubdiuidit ⁊ ꝙ

dicit in faciendo ĩtellige ſi
potuit per alium expediri
vt.j. e. F. ne auteʒ.

AUia. vt legauit ei cẽtuʒ ⁊

poſtea alio teſtõ vł codicil
lis aligd dare vel facere pᷣ
cepit.
t Coõtemnit.vt ⁊.S. de fur.
.l.fi. in. F. ſed cũ in Fa aꝛ.
eff. de ne. g. l. ſi negotia.
u In nouiſſimo.i.vltimo.
x Pꝛedixius.ð.e. .cũ igẽ
y Cedere hoc expõe.vt.ð.
.e. F. cum igitur in fi.
3 Patimur. vt. ⁊. . de iur

do aliquis ſibi aſcripſit iuſſu teſtatoꝛis ⁊ quum onere.nam quuʒ

von valeat manet.ſed cum onere.vt.ff.de hijs que pꝛo non ſcip.

.l. fi. licet ibi alia ratione dicitur pꝛo non ſcriptum. idem dicunt ð
legato dato alicui vt faciat impenſam funeris ꝙ tamen non inue
nitur lege expꝛeſſum.
IPꝛo ſecundo.vetus ius.quod erat vt ad ſiſcum peruenirent.vt
eff. de pe. here. Item ve. F. cum autem.
m Apud eos.ĩmo non.ut.ff.de adimen. le.l.filio.S.matri que eſt
tontra.ſed hic coꝛꝛigit vel ibi electa fuit mateꝛ vt miniſtra non vt
legataria.ᷣ ſicut ⁊ alias.ff.de leg.ij.ſi quis ticio in pꝛin.⁊ de ali.le.
.l. pecunie.

n Poſſunt.poſſunt autem omnes qui honoꝛantur cõmodo pe/

cuniario.vt inſti.de ſingulis re.per fideicom.re in priucipio. ⁊ ẽt
debitoꝛ defũcti. vt. ff. de l.i.ſi pecunia.⁊ de al.le.l.debitoꝛ defũcti
o Subſtitutus.ĩmo quandoq; ſubſtitutus non admittitur.vt. ff.
de capti.l.quod ſi filius.vbi filius qui domi remanſit patꝛe cap
to pꝛedeceſſit. nam ei pupillariter ſubſtitutus non admittitur.ſed
illud in pupillari ſubſtituto.hic loquitur in vulgari ⁊ comuni.

p Sentire.vt ⁊.ff. de vſuf.le.l.ſi ab eo.⁊.ff.de lega.ij.ſi ticio ⁊ me

uio.S.iulianus. Sed ſecundum hoc.quomodo hic blandituꝛ iu
ſtinianus.nam dicit corꝛigentes quaſi ipſe hoc inueniat de nouo
Sed dic ꝙ inuẽtũ erat per iuriſconſultum non ꝑ alium pꝛincipẽ
ſed videtur contra.ſ.ꝙ nõ cũ onere redeãt ad ſubſtitutũ niſi ſit ex
pꝛeſſum.vt.ff.de ha.inſti.l.ſub ↄditõe.vbi cõditio appoſita ĩſtitu
to non intelligitur repetita in perſona ſubſtituti.ſed ibi erat con
ditio caſualis que nõ dicitur onus. Itẽ contra.ff.de leg.ij.celſus
¶. pe.⁊.S.ſi.ſo.illi referũt ius antiquũ ꝙ refertur ĩ.e.ti.l.ſi ticio ⁊
meuio.S.iul.⁊ eodem mõ põt rñderi ad id ꝙ dicitur.ff.de leg.iij.
.l.i.F. fi. vbi relicta a legitimis pꝛoximioꝛibus non intelliguntur
repetita a ſequentibus ſunt ergo illa coꝛꝛecta.vel in illa.l. de leg.
1iij.non venit ad ſubſtitutũ nec dicitur ſubſtitutus ſequẽs agnai

deli.l.quoniã niſi in cãu.ſ.qñ retardauit hr̃s aditõeʒ ex neceſſitate vt qõ
nẽ de fam̃.occiſi hꝛet.vt.ᷣff.ad ſil.ſi ꝗs ĩ graui.ꝭ.elegãter.⁊.l.q poſthũos
a Theodoſiana.quã hẽs.j.t.i.l.i.q dicit trãſmitti nõ aditã ad liberos.
b Mis.ſ.exceptis. Super his heredibus.

c Conſtituta ſunt.vt vſq; ad annũ traſmittat ſciens.vt.õ.de iure ðli.l.cũ

antiquioribus.
d Libertatibus.ſ.competentibus.vt ⁊.j.ðe teſta.ma.l.iij.ne ſi diceretut
a moꝛte teſtatoꝛis eas competere hereditate poſtea non adita reuocaren
tur. ꝙ eſſet abſurdum.⁊ fit exceptio ab eo ꝙ dixerat ⁊ dies.⁊c̃.
e Heredis.reddit ad eum verſum qui eſt.S.⁊ dies legatoꝛum.⁊c.
fAlijs legatis ſeruis erãt legata relicta.⁊ poſtea teſtatoꝛ legauerat ſeruoſ
alijs hominibus cum rebus ei legatis.non ergo cedunt legata relicta ſ
nis mãumiſſis vel legatis niſi ab adita hereditate.vt bic ⁊.ff.quã.dies
le.ce.l.heredis.S.ſi.⁊.l.cum legato.⁊.ff.ad.l.fal.l.i.O.ad eos ⁊ in pꝛimo
caſu eſt ratio ne pꝛius legatum cedat quam libertas vt in illa.l.heredis.
in ſecundo illa ratio eſt.quia quum in ſeruo legato nulluʒ ius habeat le
gataꝛius ante aditam hereditatem merito ei per eum ab eodem teſtatõe
relictum legatum nullo modo queritur.vt.ff.quando dies le.ce.l. cũ ita
.F. i. licet quod eſt mirabile quod legatarius ab ipſo tempoꝛe moꝛtis vi
deatur ſictione iuris fuiſſe.dñs.vt.ff.de nox.ac.ſi ſeruus le.ſed inſpecta
veritate non eſt. vt. ff. de leg.i.l.ſi tibi bomo. S.cum ſeruus. alij intelligũt
bunc ſecundum caſum in ſeruo mihi legato ⁊ me rogato per fideicõ.ma
numittere quod non placet.quia expꝛeſſim dicit lex idem in relicto lega
to ſeruo ſine libertate.vt.ff.de op.le.ſi optio.

g Non patitur.vt.⁊.5.de vſuſ.ambiguitatem.⁊.ff.quando. di.le.ce.l.ij.⁊
.iij. Item excipe vſum ⁊ habitationem.vt.ff.quando di.le ce.l.ij.forte ið
ĩoĩ ſeruitute etiã reali.vt ar.ff.de ſer.le.l.fi.⁊.ff.cõia p.l. fi.?.fl.quemad
modũ ſerui.ã.ſi partẽ..i.ſed ar.contra.ff.de ſerui.le.ſi fundũ.in fi. Jo⸗

b Sin autem vel mixta de quibus habes exempla. ff. de here.inſti. l. ſer⸗

nus quoq;. 5. puto generaliter.
i Ex ſoꝛtuna.redde ſingula ſingulis.

A

a Conditio impleatur. ante ergo non ceditut tranſmittatur. vt bic. .ff

.

bẽat. vt. ff. de iure co.l.qui graui.⁊.l.ſe.⁊.l.quidam tefert que ſũt

de mino l. in cauſe. ij. F.pomponius. . S. de fideicom.ſi in perſona ⁊ hoc contra.ſo.hec re inet in hijs que = aghe
verum niſi ſit talis conditio que omnino eſt extitura adita hereditate. vt tate defuncli. ſe an cpn⸗ ai lei nolonnnum deſ ran n
denN. Bee — ug Aii rel ane tacite inſit. vt a pꝛimo lega- ſuccedit. Item contra infra.e. . ſin antem ad deſckentiore 4 5 Snin
E . . „Tell.
Aud eooneſttione ſidez r ſi ſuum legatum agnouerit. vt.fl. de con condi.⁊ de.ſi ſeꝑatim. So.ſecundum quoſdam differunt. quia h mmun
ſi eſt omnĩo extitura vt le logi ð hijſ g ſt iũ umn
go r.lantoeleid au fuerit darelia uel diẽ ut tũc tibus facere uel heredi uel legata i deinhe au ſat ſ
„Vk. H. 14 Ce r& H . 3 ODS Di U Khal 1
* E. 9.7 de.l. heres meuſ in medio is qui ex teſtõ lucrũ ſoꝛti emeꝛe: uel locauonem uel ig. db⸗ zcufz uiſeg
b Superſtite. quid autem tus ẽ decedat ul eo ſupeꝛſtite ↄadi ſionem ſubire: ulſi quid huiuſmo ble de b io 3 vae
ſi ciuiliter moꝛitur. en. re tio defeceꝛit hoc quod ideo non di facti ſimile ſit: nihil enim refert verdis. Atem. ans
lert an fiat ſeruus vt tunc pꝛeualuit maneꝛe diſponimus ſui ſuiue per eum de quo teſtatoꝛ locu rbis Sl tertio ulilli
deſiciat. an non ut tun qʒ modo apud eos a ꝗbus relic tus eſt: ſiue per alium eiuſdem lu ibi de hijs qui ſůt Kufrn
non ðficiat vt. ff. de con⸗ tũ eſt niſi ⁊ hic uel ſubſtitutuſ relic cri ſucceſſoꝛem adimpleàtur. Sin coniuncti ꝛe ⁊ vbis inlhten
di. ⁊ demon. l.intercidit. tum accipiat: ul coniunctus ſiue uero talis eſt uerboꝛum conceptõ vee duntu de itut
Item etiam ſi decedat na heꝛes ſiue legataꝛius hoc ſibi acꝗ ⁊ facii natura ut quod relictum eſt nen a a derbis ntt
turaliter videtur tranſt mit ꝛat quuzʒ ceꝛti iuꝛis ſit ⁊ ĩ iſtitutioni adumpleri ab alio non poſſit tunc rion ei avareo amnll
tere pendente condi.vt.ff. bus ⁊ legatis ⁊ fideicommiſſis ⁊ ⁊ ſi lucrum ad aliqueʒ perueneꝛit i woqullur quuʒ tnttiluun
de acqui. here.l. qui pñis moꝛts cauſa dontionibus poſſe non tamen ⁊ grauamen ſequi: onus erat iniũctuʒ ſaͤlinali
vbi inſtitutus idemq; pu ſubſtitutui.Sed vt manifeſtetur/x hoc nec ipſa natuꝛa concedliine in perſona deficiẽ ſneſoeuen
pillo coheredi ſubſtitutus qua parte manere opoꝛtet hoc teſtator uolueꝛit.quid eni ſi te ſ; tis tantu m. hoc ta tettitos
ſi decedat poſt aditionem fuerit deſectum apud eos a quibo toꝛ iuſſerit eu ſilenum ocun tum deficit hic ĩ p unlrttbt
ſuam. ſed ante mortem pn ſit derelictum ſancimus ſiquidem bire uel libera libus ſtudijs ĩbui:l ſona omniuz lega Arfidin
pilli trãſmittit. ſed illd qñ ad heredes lucrum perueniat pꝛo domum ſuis manibus conſtuere maionc ſewunum Punuin
pupillus adiuit non aliaſ parte hereditaria fieri eiꝰ diſtribu uel pingere uel uxorem ducere: P pꝛun⸗ placet. unhiinn
pꝛopter aliſ pante, acce tionem: quum ⁊ ab ipſis ſimili mõ aque omnia uoluntas teftatoꝛis in 1 Adimgleaur ve aanun
ptã cui adiũgii pupillanis ſi ualuiſſet pꝛeſtaretur: niſi nomĩa ipſius ſolius perſõa intelligitur cõ ar..de eotꝛahle lioſtud.
c Simuli modo.i.cuʒ ſio i ab vno nel certis heredibus ſue cluſiſſe cui ⁊ ſuam muniſicentiam ſtip. l. ueteris.ſf. Minbusg
onere. vt .. 5. p ſecũdo rit derelictum: tunc enim quemad relinquebat. Hoc uidelicet in m decondtinlſ. isfn
ſ. e. ...ne autem in fin. Fꝓ. modum ſolus vel ſoli preſtabant nibue obtinente ut 1 ſimili prer En r iſ mnims
d. Heres. ad quem redit. ita ⁊ lucrum ſentiant. Sin aͤutez e. teælucrum ſentiani ? grauamen n tee um eum. mcpil
e¶ Bonationibus.nõ. ſeld gatarij vel ſideicommiſſarij ſint ul ubi hoc poſſit procedere ſubeant n gochuni, aſi ulüuie
hec ſubſtitutio videtmi de moꝛtis cauſa donatione honoꝛati Et hoc locum quidem habente ff de ſta. l. ſiſta (cebiame
bere fieri per ſtipulation? uel alia foꝛte perſona que ſideicõ omnimõ iĩ ijs que in cauſaʒ cadu tulibero. 5. ſi quis mntogthi⸗
yt. ff. de do. c. moꝛ. l. ei qui miſſo pᷣgrauari poteſt:⁊ hoc euãe ci uel caduca ſecundum quod ſu do dare de der. Wrdyn,
j.de do.cã mõ .lij.ecad ſcat manere hoc apud enumeratalſ pꝛadictum eſt ſiebant. In pꝛo ob. centeſtmio. FKi. englih
ar. contra. . e. li. l. i 7 facit perſonas ſancimus pꝛo uirili om non ſcriptis autem non omnibus 0 In omnibus .i. luielau
ien de ui degals. ef. ð85 mnimodo poꝛtione ideſt pꝛo nume ſed quibuſdàùm quia eoruʒ quedã Gn 15 ſi lega uNsſſin
j Fii ſi ticio. . ro perſonarum. Ne autem hoc ꝙ ⁊ ſi talia ſint tamen cum ſuo oneꝛe Aues vi aſte anee ihmw be
Sed vt manifeſtetuꝛ quũ non ineleganter ſummi igenij vꝛ ueniebant:que ⁊ nos in nòui iuriſ Acidues (idur⸗
⁊ ab ipſis bona ratio. vt. Alpianus in hac parte cum omĩ compoſitione ſpãliter enumerari Procedere non (itluni
⁊.ff. ad tre.l.quotiens.h ſubtilitate diſpoſuit pꝛetereat᷑ ſanc iuſſimus ne quis ueteris iuris pꝛ-o autem poteſt pced alanr i
vera niſi teſtatoꝛ pꝛopꝛijs tione noſtra hic apertius induci/ lixitatem quaſi rebus neceſſariam remn pio non ſoſ; unls,
nominibus expꝛeſtiſ gra mus: quum enim iam ſtatuimus uel pro eorum reuoluat ſcientia. L nec in li ſis MMmli .
nauit vel bonoꝛauit. quia hoc cum ſuis onerbus ad eumꝗ His it diffinitis quuʒ ⁊ ſupeꝛio ſenn u ken engt
tunc virllis.vt. ff. ad re. l. lucratur peruenire: ſancimuſ ſiqui ri parte noſtre ſanctionis in pluri um fieri noluit ie assd
non nunꝙᷓ; ⁊ de leg.i.l.ſeꝛ dem conditio uel aliud Toci ons in piun ſtatoꝛ niſi peꝛ pᷣmũ ns on
de leg. i. l. le⸗ dem conditio uel aliud grauamen mis locis coniuncti ſecimus men Unharclti
uus. F. i. ⁊. l. ſiheredes. in dando ſit conſtit hoc oö init ef q Quibuſdam. ſci encrctnh
d. e, conſtitutum hoc om tionem neceſſarium eſſe duximuſ licet caſibus ſpãli umn
8 Sin autem pꝛo virlliei.· nimodo lucrtes pꝛo modo luri oñmnem ſuſpitonem huius articu bue vzeumioenm nr
pꝛo equali. vt.f. de le.pꝛꝛ. agnoſcere. Din autem in faciendo li latius ⁊ cum ſubtiliori tractatu bᷣ . on eee lnind
l. virilis. Sʒ ſi mihi tꝛes alquid impoſuuʒ eſt ſi quidẽ hoc dirimere:ut ſit omnibus ⁊ hoc aꝑ kont pꝛedicta et
pantes tibi quartam bu 2 per all impleni poſſit ſimili mnõ tiſſime conſtitutum: non enim tan Tali ſel. one ſer
modl rei legauit teſtator.⁊ ⁊ lucrante agnoſci puta ſi onerata tum coniunctiuo modo quedam . ſe „alla. t,l.aon iün
nos haue en eviade perſona inbeaur inl nlam u mo relinquuntur ſed etiam diſiunctio ſ Thir lril. konſ lin
ituere totam iuſſit Me numentum ve is ſũ Ir . Y Hõ (ided
nius repudtat. näuid um vel aliu tale ſuis ſũp In his itaq; ſiquidem coheredes ius hic appellat to iun 4
virili parte remanet apud e weriali mii. 8 Ame
nos. ten. quod hic dicitur locum habet foꝛte in onere extrinſeco iniunc ſus enumerari ne qui ⁊c̃.⁊ ſunt poſiti iſti caſns qaliv h duo dinnn
to legatarijs ẽt ſub appellatiuo nomine.quia ꝙ pꝛo virilibus pꝛeſtamuſ tum. ff. de fideicom.li.l.cum uero.S.ſi pro n 6 ipto. 7.ff. 4 D ſ,
⁊ pro virilibus apud nos remanet.ſecus ſi res legata contineat fideicõ. is que pꝛo non ſcri.ha.l.fi.⁊ dixi..e F. in 20 Rſord . de hi iſi
nam tunc pꝛout legata eſt ita ⁊ apud nos remanet heredes vero damaa t Lis ita dif. coniunctim.ſ.re ⁊ verbis. ſi 1 lli einrocht dh
ti ſub appllatiuo nomine ſoluunt pꝛo hereditarij berechtau HDiI a allevv 8. ſic intellige in tota hac.l. Momme
—HH it pꝛo hereditarijs. ⁊ pꝛo bereditais re n Sl diſiunctim verbis tantum.⁊ ſic acccipitur per totam iſtam lgen
„ ñõ „ conſtitutionem. ig
b Dnuem Na mimus. vl. . d. Kr⸗ ſecundo.⁊. ..ſin autem in eo qdð x Quocuncd; mado beaducum vel in canſa caduci aliud ſi ſit ꝓ
Aa enm. ſubſennn non ſcriptum quia non tranſeunt tunc cum onere. vt. . e. F. iĩ pri Mm
eun biüihwim vel coniunctum nel ad eum a quo erat derelictuʒ mo. vel aliud eſt in legatis ut ibi quã in —— gee 7 R tund
ucrantes. imo videtur contra. nam filia ſuccedens ab in ed cſd
teltato preter ſpem patto non ſoluit legata a. fo relica lt del 2 cum onerer eat pꝛo non ſcriptum.⁊ ſic eſt ar.contra.fl. de le. Mnlene
ſoluit legata a fiuo relicta licet de lure ij.l.z celſus. 5. pe. v. F i· de leg. j. l. . F. f. ſo. hic coꝛigit. l ſolne 4“ len
din

tareſ
merfrl
n
tgafz
tgnu;
ſſgkai
lſi
Peanitt
thüi
cehſe⸗
eltii

Ou

bisgrii
huſun ,
Glltede

ten

binen
nien
n ei
unbari
fatbein

rnigan

iſanen
hinupa.

ee.

ſdecichi
emalf.
dlſfl
nchlret
nenn.
duiſſen
hliſ
lns
lyeldent
pteſinoſ
onnibnni
Genen ie
.ſineſte
laſiat

Ncedete⸗n

pottrri
orrtn
ntel
jantzen
nwwonte
inini
dn

ſnsſd
unn
tprliae
tuN Nr
,ie

nrl

pllin
ns ii
tlir
tdwv
N

rpo⸗

nuttl

pt diximus. S.e. S. pꝛo ſecundo. Item ⁊ fallit hoc in caſibus illis
tribus in quibus quis facit partem.licet non admittatur ad par
tem. vt diximus. S. e. F. in primo in glo.ſubſtitutos vel coniũctos
Deſuncti ſunt.ſ.auteq; accreſcat poꝛtio vacuata ſuam poꝛtionẽ
iñ adierant ante.ſecus in quo herede ſubſtituto qui ſubſtitutionẽ

non tranſmittit. I
adieꝛit iuẽ inſtitutõ

nis. vt hic ⁊. ff. de

conditõ.⁊ demon.
.l.hec ſcriptura. A.

cum eadem. ⁊?. ff. ð

le. bere.l. ſi ex pluni

bus.⁊ inſtit᷑. ad oꝛ

ſubſtitu. l. ſʒ ſi plun /
res in pꝛin.⁊ eſt ꝛa

tio in ſubſtitutione
quia omnis ſubſti
tutio eſt inſtitutio/
.ff. ad. l. falci. l. ĩ ra
tione. . penul.non
