ſenis cet de leuioꝛi ð ca⸗ elogium conficere poſſe ꝛattamen bᷣ reſti factõeʒ certũ Eñ aufeꝛi. Fili pꝛehenderetur.vel lis ad
itl ſtrenſibus poteſt. indignum noſtris temporibus ẽẽ uʒ/ꝗt ꝗ iĩ ptãte ẽ teſtm̃ faceꝛ ñ poſſẽ uerſus eum conteſtaretuꝛ
* ſi hoc ẽei conceſſũ non publicarentur. alio
* a iudice qui eum⸗ . quin ſic.ſi conſcientia cri
. demnat vt.ff. de leg.iij.l.ſi quis iu pꝛin..miles de non caſtrenſi minis fecit.ſi autem erat crimen extraoꝛdinarium puta furtum vel ſimi
ſcad non poteſt vt hic. ⁊. ff. e.l. ex militari.ſi antem deceſſit inteſtatus. le non publicantur. ſiue ante ſiue poſt moꝛtem ſibi conſciuit. vt.ff.ð bo.
ſi dic. vt. ð. diri. e.qui modo.ſi conſci.l.fina.⁊ ad idem.j.de bo.e.l.i.⁊.ff.de iniuſ.teſta
w ſIJIa fratre.filios.ſ.fratris.nam in filijs militis ſeruatuꝛ mento.l.ſi quis ex. .pꝛoinde.⁊.S.ſequen.⁊ de do.inter virum ⁊ vxoꝛꝛ.
. d Dicitur. S. e. l. ſicut. cum hic.ꝭ.ſi quis maritus.⁊.j.ſi reus vel accu.mor.ſu.l.deſunctis.⁊.ſᷣ
n m m Alites degentes in tentorio. de redibi.l.bouem..moꝛtis.
ni n Meiꝛitum.i.vtrum mernerint eſſe heredes an non. d Accite.i.quia ſe ipſum occiderit.

ALibertas. i. vtrum ſit ſeruns an liber.
pnnch p ¶ Sub ipſo tempoꝛe.ſi hoc legi imis pꝛobationibus oſtendatus fRatam. ſſ.taliter teſtantis.
ADOl ſellicet duobus teſtibus licet non rogatis.vt.ff. e.lucius quuʒ aũt g Eius.ſ.crioſi.
nõ occupatur tanta neceſſitate ⁊ ẽ in caſtris exigitur conuocatio ? h ſ Enium. non auferre.nam quia non erat ſanus inferebatur.ergo
ſint frogatio. vt voluntatem audiant duo teſtes.vt. ff. e.l. diuus ⁊ inſti. inſanus igitur fſurioſus.ſed non vellet.vt.S. de tranſac.l.ſanum
ſc⸗ c. F. i. ſi autem ſit in domo ſua. exigitur ſolemnitas comunis. vt .ff. e. l. ſcunda.

eConnelli.i.remoneri.

inſti. e. F. i. .j. e. l. pe. i Filium. alias lex alias.S.
. ꝗſEnniarios.ideſt notarios ſiue tabelliones. ⁊ eſt vulgareę k VMon poſſe. etiam cum voluntate patris.vt inſti.e.in pꝛin.⁊.ff.e.qui in
l) . romanorum.

poteſtate. ſed donare poteſt cauſa mortis permittente patre.vt.ff. de do
na.cauſa mortis.:..ſam is.⁊ de dona.l. filius.. filiuſfa. . . pe. ſed que ẽ
ratio.v.qꝛ teſtam̃ti factio eſt publici iuris.ſed donatio pꝛiuati.vt.ff.e.l.
ij. vel dic inſtitutio non debet pendere ex alieno arbitrio. vt. ff. ð hi.

B 4

ttn B PNullatenus.immo videtur.vt.ff. e.l. f. ⁊ de bo. poſ.exteſ. mili.
. l.i.que ſunt contra.ſolu. diſtingue vtrum ſint ĩ loco boſtili. vttũe
1e habeat pꝛiuilegiuʒ militum vt ibi.an non vt hic. vel dic quð ibi lo

inſti. illa inſtitutio. accurſius floꝛentiuauus.
ſ I frater. patruelis.quis ſit habes.inſti.de gꝛad.cog.S. iii.

E

1

NMon potuit. nec etiam cum tutoꝛe.quia tutoꝛ datur vt viuo non

vt ei mortuo conſulat.

j. quando ꝓuo.non eſt
ne. l. ij. T de legitimis hr̃.
ſciant.
Egreſſus. vel pꝛidie an
te. vt. ff. e.l. qua etate
Etatem.ſ.xiiij.an.

an.vt. ff. de mino.l.i.vel

be

nondum potens erat cot

re.accurſius. “
Anuchis. omni

um erat auteʒ du

bitatio ex eo ꝙ teſtes ſũt
neceſſarij in teſtamento.
ſed eunuchus non habet
teſtes. ſed aliter hic inde
accipitur nomen teſtis.
ſI duis ſcribendi
⁊ ua iure pꝛiuati
ntitur pꝛinceps.vt.j.t. i.l.
ex imperfecto.⁊.l.omniũ
circa fi.⁊.l.non d ubium

2.S.de le.⁊ con.l.digna.

Z.. ad.l. fal.l.iiij. ⁊.j.l. ꝓ
xi.⁊.ff.de leg.iij.l.ex ĩper

k c AZm heredes ha

beant quo ad teſ
tamenti ſolemnitatem. vt.
.5.l.pꝛoxi.⁊ ſic non ẽ cõ/
tra. fl. de l.ij. l. ꝙ pꝛincipi

⁊ in epiſtola

m Liceat.idem in papa.

n b

o Edoceant.ſ.ceci ꝙ eſt hic ſpale.alias ſecus vt.j.ti.i.l. in teſtamentis ꝓ

ſecundum Jo.
Ac conſulti. per
nuncupationem.i.per tel
ſtamentum nũcupatiuum
ſine ſolemnitate.non tam
ſine ſcriptura.vt inſti.e..
cecus.ſed quare dicitur h
nũcupatiuum.quum tan
tam habeat ſimilitudineʒ
cum ſcripto. . ꝙ teſtatoꝛ
non ſignat neq; ſubſcri

bit nec nomẽ heꝛedis ſcii

bit ꝙꝙ in eo eſſʒ neceſſe. vt

Itẽ teſtes debent omnia

ſcire que in hoc continẽ
tur ibi nõ oportet.vt hac
.l. . j. ti. i.l. hac conſultiſſi
ma. accur.

*

CTeſtamentum.ſed de facto ſecit.
d Judicio.ſic ergo pupil
lus non teſtatur vt hic ꝰ
indubitati iuĩ eſt.

Dem.aa.⁊.cc. Radoni.
J fratẽr pruelis tuus ante.
xiiij.annum etatis ſue deceſ
ſit: quum facere teſtamentum non
potuit:nihil ex eius poſtremo rec
te poſtulatur iudiciò. Nam ſi hãc
etatem egreſſus licet uigoꝛis non
dum emeꝛſiſient ueſtigia ſuum oꝛ/
dinauit ſolemniter iudicium hoc
euellere fruſtra conaris.
Mpr. Cõſtan.a. ad Rufinũ.ppᷣ.
Anuchis licc᷑at facere teſta
mentum componere poſtre
mas exemplo omnium uolunta/
tes conſcribere codicillos ſalua te
ſtamentoꝛum obſeruantia.
Dem.a.ad Voluſiuʒ.pᷣpᷣ.
J quis impertoꝛeʒ ſoꝛte he
redeʒ inſtituerit habeat mu
tandi iudicij facultatem ⁊ queʒcũ/
qʒ uoluerit ſecundum leges in teſ/
tamento ſuo heredem ſcribendi.
Aopr Aal. ? Aal. Grac.aaa.
maximo.
Am bẽeredes inſtituuntur:
imperatoꝛ ſeu auguſta ius
comune cum ceteris habeant: ꝙ
⁊ in codicillis uel fideicommiſſari
is epiſtolis iur̃ ſcriptis obſeruãdũ
erit. Et ſicuti pꝛiſcis legibus cautũ
eſt imperatoꝛi quoq; ⁊ auguſte te
ſtamentum facere liceat ⁊ mutare.
AMpr. Juſti. a. Demoſteni.ppᷣ.
Ac cnſultiſſima lege iube

mus ut carentes oculis ſeu

moꝛbo uel ita nati per nũcupatõ
nem ſue condãt mo deramina uo
luntatis pꝛeſentibus.vij.teſtibus
quos alijs quoq; teſtamẽtis inteſ
ſe iuris eſt:etiam tabulario pꝛeſen
te ut cunctis ibidem collectis: pꝛi
mum ad ſe omnes conuocatos ui
ſine ſcriptis teſtentur edòceant:de

inde expꝛimant nomia ſpecialiter

beꝛedum ⁊ dignitates ſinguloꝛuʒ
⁊ indicia: ne ſola noium ↄmemo/
ratio quicquam ambiguitatis pa-
riat:⁊ ex quanta parte uel ex quot
uncijs in ſucceſſionem admitti de
beant:⁊ ꝙ unũquenq; legatariuʒ
ſeu fideicòmiſſarium aſſequi uelit

eſt verius vel hic coꝛigit. ⁊ facit.ff.de ado.etiam cecus.tamen pꝛima va

p Et indicia. vbi pꝛopter ſolum nomen põt oꝛiri ambiguitas quid eniz

ſi gallopreſſum inſtituat qui nuſq;ᷓ inuenitur niſi hic

q Palam. quid ſi pallam. dic vt.ff. e.l.ſi beꝛedes palam in pꝛin.
r Codicillis.ᷣſic ergo in codicillis hoc caſu exiguntur. viij. teſtes. ꝙ ẽ ſpã

le. vel dic non referri ad omnia pꝛedicta. ſed ad alia pꝛeter numerum teſ
tium. ſic ſufficiant. v. vt. j. de codicillis.l.fi.S.in omni hec vera.
At quum. hic verſus nihil addit niſi hoc. ꝙ cecus ſub obtentu teſtiuʒ

non habʒ neceſſe facere ſcribi licet id dixit.S. poterit igitur.⁊ alis
tempoꝛe pꝛius ſcribi.⁊ tunc legi ⁊ ſubſcribi. J
t Memoꝛia.vt in aut.de trien.⁊ ſe.S.illud col.iij.
u Eis.ſcilicet cecis.

x Credere.ideſt concedere. puta pꝛius.

omnia denique palam edicant:
que ultimarum capit diſpoſitionũ
ſeꝛies lege conceſſa: quibus omiĩ/
bus ex oꝛdine poꝛatis uno eodem
q; loco ⁊ tempoꝛe:ſed ⁊ tabulaꝛij
manu conſcriptis ſub obtentu ſep
tem ut dictum eſt teſtium ⁊ eoꝛum
dem teſtium manu ſubſcriptis de
binc cõſignatis tam ab eiſdem te
ſtibus quam a tabulario plenum

obtinebit robur teſtantis arbitrin

AQAue in eũdem modum eĩt obſer/
uanda:quauis non heredes inſti
tuere ſed legata ſolum ⁊ ſideicom
miſſa ⁊ in ſumma que in codicilliſ
habentur congruà duxerint oꝛdi/
naria. At quum ?humana ſeagi
litas moꝛtis pꝛecipue cogitatione
turbata minus memoꝛia poſſit
res plures conſequi: patebit cis
licentia uoluntateʒ ſuam ſiue in te
ſtamenti uel codicilli tenoꝛe cõpo
ſitam:cui uelint ſcribendã crederẽ
ut in eodem poſtea conuocatis te
ſtium ⁊ tabulario:re etiam ut dic/
tum eſt patefacta cuius cauſa cõ
uocati ſunt etiam chartula pꝛome
tur quam ſuſceptam teſtatoꝛi reci-
tabit tabularius ſimul ⁊ teſtibus:
ut ubi tenoꝛ eorum cunctis inno/
tuerit elogium ipſe ſuum pꝛofitea
tur agnoſcer̃ ⁊ exanimi ſui que lec
ta ſunt diſpoſuiſſe ſententia: ⁊ in fi
ne ſubſcriptio ſequatur teſtiũ: nec
non omnium ſignacula tam teſtiũ

pꝛout dictum eſt quam tabulari,j.

Sẽtd quia tabularioꝛum copia nõ
in omnibus locis datur querenti
bus:iubemus ut ubi tabulario re
periri non poſſit octauuʒ adhibe

ri teſtem ut quod tabulario pꝛo ſu

pꝛadicto modo commiſſimus id
per octauum teſtem effectum capi
at:libera poteſtate cõcedenda uo
luntates ſuas in pꝛedictum modũ
oꝛdinantibus chartulam ita ſub/
ſcriptam: ita deniq; conſignatam
ut antelate foꝛme declarant:cui ue
lint ex teſtibus cuſtodiendam mã
dare. Sic ſieri nãq; confidimus

ut non recipiat ſe tantum in cecis

téſtandi licentia: ſed ne locuʒ ullũ

y Sed quia. octa
num. ergo tabula
rius computaturĩ
numero.viij.teſtiũ

qui hic exiguntur.

ſic in aũt.de fide ĩ
ſtru. S. opoꝛtet col.
.viij. vt. fl. co. domi

cius.idem in alis

teſtamẽtis vt loco
vnius computetuꝛ
⁊ ſic ſufficiat. vi. te
ſtes ⁊ tabellio.ideʒ
ubi exigũt gnq; l
duo.ſʒ bul. õ.qr ñ
ꝓbat per talẽ ſcrip
kaʒ lʒ ꝓbet ꝑ teſteſ

it᷑ quoſ ſit tabellio

ſic eit h. cau ſpale
3 Teſtandi.nam ⁊
alij poſſunt pꝛedic
to modo teſtari.ſʒ
non habẽt neceſſe

a ¶QOculis licet cc

non viderit.

b Expectata.neutꝛa

liter ponuntur bec
nomĩa. ⁊ ſunt plu
ralis numeri ⁊ ĩgũ
tur a verbo relinq̃t

CBSenſibus.homi

nibus habentibuſ
ſenſun.
d f Arioſum.
piꝛo nihilo

nichil enim uidetuꝛ

facere.qui parteʒ ĩ

diuidui facit.vt hic

⁊.ff.de arbi.l.qua

lem. §. fed ſi ð plu
ribus.⁊.l.quid tñ

circa princi.
e d Acretis.i.ſe
peratis.
Concurrunt. licet
videatur ſtatim vel
le dicere. quando
ſunt vicia ſepata.pᷣ
mittit tamen duoſ

cãus. qñ ſuntcon

iuncta.

g Natura.i.ab ori
gine vel a natiuita

te.nam quilibʒ hoõ

de natuꝛa habet vt

audiat ⁊ loquatũ.

h Libertatem. contra.ff. qui ⁊ a qui.l.i.ſed ibi erat ſeparatum.

¶ Abſtulit.ſ.moꝛbis.

k ¶ ᷑Permittimus.ſed in ſuperioꝛi caſu nullo tempoꝛe potuit di ce

re. ſed per alium poteſt ſcribere. ſi boc a pꝛincipe impetret. vt.f.e.

.l.ſi mutus loquitur autem de eo mutu ⁊ ſurdo qui pꝛoꝛſus non

audiunt nec loquuntur. alias enim facere omnia poſſunt.vt iſtit.

.e. §. IAtem mutus.
IA natuꝛa.i.ab origine.
m Logitaſſe. ſubaudi ? expoſuiſſe.

ie

D
bl
um
ci
nn

ſe

tco.
ſdot

ndle

ho
Nler

bſg
gol
gi
iſnn
btet
Chelo
ihi⸗
nant
tyrii
cnig
ſec.
lc
4
Aeltu
narbe
othe
itigt
oſelni
shont

bentbe

ioſn.

h nch

iden

pmng
cunbe
bil ur

iöſun

uid ĩ
nis i
i,

t.⸗ca

tinft
bant,
onß
Doo

ſuetton

cho

iu

wan

qan⸗

gunt

ndie

t
o

c

n Nullũ ſcilicet ſuꝛdum. Accurſius floꝛentinus Zgum doctor.
o Qui penii.ſcilʒ cui uox articulata fuit conceſſa.ſed videtur ſut
dum nullo modo poſſe teſtari.vt.ff.vnde co.l.octaui. .fratris.ʒ
illud ſecundum ius vetus.ſecundum ꝙ non poterat teſtari niſi ĩ
petraret a pꝛincipe. vt.ff.e.l.ſi mutus.vel loquitur ibi de ſurdo ⁊

muto a natiuitate ł

accidenti ſi ignora
bat litteras.
p Peritum. non
ergo alias ſumpto
ar.a contrario ſen
ſu. vt ar. ff. de offi.
eius cui mã.eſt iu
ris.l.i.F.non aliteꝛ
q Diſcrimine.i.dif
ferentia.
r In maſculis. niſi
in militibus. vt in
ſti.ð teſtamẽto mi.
quin imo ſurdus.
Item dic hic eos
qui nõ poſſunt fa
cere teſtamentum.
⁊ notani inſti. e..
fi. accurſius.
ſn Emo. ꝓml:
gauimus.
vt. ð.de col.l. n. vel
dic. vt.j.de bo. q;

li.l. fi. F. filij autem

fa. accur.
tPermittimus. ſ.

vt poſſit facere teſ

tamentnʒ in aduẽ
ticijs.
n Antiqua multe
ſunt legeſ antique
que hoc dicũt vt. ff
de donatõ. cauſa.
mõ.tam is. .i.⁊.ff

.e.l. ſexta. 7. S. e. ſe

nium in fi. ⁊ inſtit᷑.
e.ĩ pꝛin.
Xertis. caſtrenſi
vel quaſi.vt.j.l. ꝓ
xi.accur.
yNVerſonis. inſti
tuendis.
3 Facultateʒ. capa
cem. ſ.
a Sunt. q.d. non
relinquatur nõ ca
paci in alijs cibuſ
in quibus põt face
re teſtamentum.
b o Mnel. ex
legibus. p
mittitur enim ex di
uerſis legibus. vt.
.5. de epil. ? cle.l.
ſacroſancte.⁊.l.cuʒ
lege. de aduo.di
uer.iu.l.fori.
c Conſtitutionil.vt
.õ.de inoſ.te.l.ſfi.

relinquat inſedijs tot òculiſ ſpecta
ta tot inſinuata ſènſibus:tot iſuꝑ ĩ
tuto locata manibus.
Mopr Juſtin.a. Juliano.pᷣpᷣ.

Vriòſum in ſuis iudicijs ul

timum condere elogiũ poſ
ſe: licet ab antiquis dubitabatur
tamen ⁊ retro pꝛincipibus ⁊ no/
bis placuit. nunc autem hoc di/
cendum eſt quod ſimili modo an
tiquos animos mouit ſi cepto teſ
tamento furoꝛ euʒ inuaſit ſanctius
itaq; tale teſtamentum hominiſ ꝗ
in ipſo actu teſtamenti aduerſa ua
litudine tentus eſt:pꝛo nihilo eſſe.
Sin uero uoluerit in dilucidis in
teruallis:aliqð condere teſtm̃: uel
ultimã uolũtatẽ:⁊ hoc ſana mente
inceperit facere ⁊ ↄſũauerit: nullo
tali morbo ĩterueniẽte:ſtare teſtm̃
ſiue quãcũq; ultimã uolũtatẽ cen
ſemus.ſi ⁊ oĩa alia acceſſerit que ĩ
huiuſmodi actibus legitia obſer
uatio ſegtur. Bem.a.Jul.ppᷣ.
Ilcrèêtis muto ⁊ ſurdo qꝛ ñ
ſp- homõi uicia ſibi côncur
rũt: ſancius ſi quis utꝛoq; moꝛbo

ſil laboꝛat.i.ut nʒ audire:nʒ loqui

poſſit ⁊ hoc ex ipſa nâtuꝛa habeat

nʒ teſtm̃ facere neq; codicilloſ nec

ſideicõmiſſum reliquere:nec mor
tis cã donatõeʒ celebꝛaꝛe ↄcedat᷑:
nec libertatẽ ſiue uĩdicta ſiue alio
mõ iponere:eidẽ legi tã maſculos
ꝙ; ſeias obedire jimperãtes. Abi
at ⁊ i huiuſmodi uicijs ñ naturaliſ

ſiue maſcło ſiue feie accidit calami

tas:ſed moꝛbus poſtea ſuperueni
ens ⁊ uocẽ abſtulit: ⁊ aur̃s conclu
ſit:ſi ponamus huiuſmodi ꝑſonã
has ſciẽtẽ oĩa q̃ pꝛioꝛi interdiximꝰ
hoc ei ſua mãu ↄſcribenti permiiti
mus.Si at ifoꝛtuniũ diſcretũ ẽ: ꝙ
ita raro ↄtigit:⁊ ſurdis lʒ naturalꝛ
huiuſmodi ſenſus uariatus eſt: tñ
oĩa facere ⁊ ĩteſtis ⁊ codicillis ⁊ ĩ
moꝛtis cà dõationibo ⁊ ĩ libertati
bus.⁊ ĩ alijs oĩb pmittimus. Si
eĩ uox articlata ei a nata ↄceſſa ẽ:
nihil pꝛohibet eũ oia q̃ uolueꝛit fa
cere:qꝛ ſcimus quoſdã iuris pitoſ
⁊ hoc ſubtilius cogiaſſè:⁊ nulluʒ
ẽẽ expoſuiſſe:qui pẽnitus nõ exau
diat ſi quis ſupra celebrum illius
loquat᷑:ſcdᷣʒ iubencio celſo pla
cuit. In eo aũt cui moꝛbus poſtea

d Preſtauit. in caſu.contra.vt.S.de epiſ.⁊ cle.ãt.preſbiteros ſuꝑ

.ql. cum lege. ⁊ dic vt ibi.

e Be teſ.⁊ quemadmo.dixit.ð.de teſtante nẽ de teſtamento.
ft Eſtes. ſignabatur quo tempoꝛe conſideratur conditio ve
ra uel putatiua.vt valeat teſtamentum.vt hic. ⁊.ff. e.ad te

VI.

ſtium. S. conditio. accurſius florentinũs legum doctoꝛ.

g QOQmnium. error ergo comunis aliud facit.vt.ff. de of.pꝛeto.l.barbaꝛi

us. 7.].de lati.liber.tol.l.i.O. ſed ⁊ qui domini.⁊.ff.ad.mace.l.iij.⁊.j.de

ſen.⁊ omnium iudi.ſi arbiter.

ſupueniens auditũ tmmõ abſtulit
nec dubitari põt:qui poſſit oĩa ſiñ
aliquo obſtaculo facere. Si uero
aures ꝗdẽ aperte ſint:⁊ uoceʒ reci
pientes:ligua at eius penitus pꝛe
pedita:lʒ a ueteribus auctoribus
ſepð hoc uariatũ ẽ attam̃ ſi hunc
peritum lr̃aꝝ ẽẽ pꝛoponamus: ni
hil pꝛohibet eum ſcribentem hec
oĩa lacere:ſiue naturaliter ſiue ꝑ in
teruẽtũ morbi huiuſmõi ifortuniũ
ei acceſſit:nllo diſcriminè nʒ ĩ maſ
culis nec in feminis ĩ oĩ iſta ↄſtõe
obſeruãdo. Dẽ.a. Johãni. ppᷣ.
Emõ ex lege quã nuper/ꝓ
mulgauimus in reb que pa
rentibus acquiri ñ pñt:exiſtimet a
liqd eſſe inouãdũ:⁊ permiſſuʒ fuiſ
ſe ſilijſta.cuiuſcũq; gradus ł ſexuſ
teſtamenta facere:ſiue ſine pꝛis cõ
ſenſu bona poſſideãt ſcdᷣʒ nẽe legiſ
diſtinctionẽ:ſiue cũ eoꝛum uolũta
te.nullo ⁊ ei modo hoc ei permit
timus:ſed antiqua lex per omia ↄ
ſeruetur:que filijſſa.niſi in caſibus
certis teſtã facere nullo mõ ↄcedit

⁊ nõ in his peꝛſònis que huiuſmmo

di fàcultatẽ hẽe iã ↄceſſe ſuntꝰ
Dem.a. Johanni.
MWnẽs oĩo ꝗbus qi caſtrẽ
ſia peculia hꝛe ex legibuſↄ
ceſſum ẽ: habeant licentiam in ea

tantummodo ultimas uoluntates

cõdere ſecundum noſtre cönſtitu
tionis tenorem qui talibus teſtam
tis de inofficioſi querela immuni-
tatem preſtàuit. xxiij.

Be teſtamntis ⁊ quemadmo
dum teſtamenta ordinantur.

Mypr Adrianus.a. Catonio.
Eſtes ſerui an liberi ſuerint
nõ oʒ i hac cã tractari: quũ
eo tempore quo teſtm̃ ſignabatur
oͤmnium conſenſu liberoꝛuʒ loco
habiti ſunt:nec quiſq; eis uſq; ãd
huc ſtatus controuerſiam mouit.
Mpr. Alex. a. Expedito.
Ablicati ſemel teſti ſides q;
uis ipſa materià in qua pri
mũ a teſtatore ſcriptum relictum
fuit caſu qui prõbatur intercidit
nihiloĩus ualʒ. Dẽ.a.Anticoĩo
E&imperfectò teſtamẽto nec
imperatorem hereditatem

h¶ Adhuc ſtatus.ſ.quando ſuit adhibitus.⁊ nõ.q licet valeat teſtamen

tum.non tamen ĩ iudicio
poterit hic teſtis pꝛoduci
vt. S.de reſtitu.l.quoniaʒ
liberi. ⁊ ſi dicas quid er
go pꝛodeſt ꝙ ualet teſtĩ
gZ.multum.quia põt pꝛo
bari per publicaʒ ſcriptu
ꝛam. vel foꝛte conſitet ad
u erſarius taliter conditũ
eſſe teſtamentum. nam ⁊
per eos qui moꝛtui ſunt
vel infames facti.vel abſẽ
tes. non poteſt pꝛobari.
vt. ff. de car. e. l. iij. F. due
cãe.⁊ tamen valʒ.ſic eꝛgo
⁊ in nñcupatiuo põt hec
lex loqui.ꝙ vł per publi
cam ſcripturaʒ. vel per ⸗ↄ
feſſionem pꝛobetur. ⁊ ſic
habet ſe conſuetudo.⁊ fa
cit ad hoc.j.de dona.l.ĩ
donationibus.⁊.õ.aꝛbi.

tt. l. fi. .j.de edicto di.a.

tollẽ.in.l.fi. Alij dicunt
eam loqui tantum quan
do fit in ſcriptis ⁊ ſic ĩtel
ligunt ꝙ eſt in inſti. ð te.
F. teſtes. ⁊ nũcupatiuum
dicunt non poſſe pꝛoba
ꝛi per publicam ſcriptursã
quum illa tantum duoꝛũ
teſtium uim obtineat. vt.
.5S. de ſide inſtru.l.ĩ exer
cendis.⁊ ſic oʒ viuentes
hodie.vij.teſtes eſſe vt.j.
de fideicõ.l.fi.

i ꝓ Vblicati. hec pu

blicatio ſic fieri debet. vt
coꝛam iudice.oꝛdĩario.vt
.j. e.l.teſtamenta omia vt
teſtamentum aperiatuꝛ. ?
teſtes iurent ita eſſe veruʒ
ſicut ſcriptum eſt ⁊ poſtea
in publica charta conſcri
bẽtur. ſecundum Jo. vel
etiam in eadem.ſi pꝛius
erat ſcꝛiptum. ſed ſi ſcꝛip
tum non erat publicatur
hec voluntas.vt pꝛodeꝛit
vt licet amodo aligs mo
riat᷑ ð teſtib pꝛo bet ꝑ ſcri
pꝛaʒ q̃ pꝛius ñ erat l erat
pꝛiuata.alij dicunt ꝙ hic
fit publicatio etiam uiuẽ
te teſtatoꝛe.q non placet
k Materia.i.oꝛiginali.
IAQui.i.qui probanduſẽ
m Pꝛobatur. nõ. ergo ꝙ;
ꝗ caſũ dicit eum pꝛobat.
vt.j.eo.conſulta.⁊ ĩſtitut᷑.

qui.mo.teſ.inſir..fi.?⁊ quemadmodum teſ.aperi.l.codicillis.⁊ dixi.ff.

de edendo.il.ſi quis ex argenta..ſi.

n ¶ Valet. exemplo. ergo creditur.ſed dic. vt. ẽ. de edẽdo aũt.ſi qs dixius

o e vk:ᷓ impeꝛxſecto conſtitutum.vt.ð.ti.i.

l. ſi quis.⁊.l.ſe.⁊.ff.de leg.iij

.l. ex imperfecto. ꝛ.j.e. nolumus. inſti.qui.mo.teſta.ᷣifir. fi.

B S

„
Lex imperij.i.lex regi dando ſuppremiam poteſtatem pꝛincipi.vt ĩſti. reditatis mee. ? ita deerat heres eſto. pꝛo hoc. ff. de ij.l. num
de lur na. 5. ſed ꝙ pꝛincini exemit eum a ſolemnibus iur̃.ðvt licet non ob ex ſa.S. fi.⁊.l.cum pater. F. quuʒ imperfectum. ⁊.j.e.teſtamentũ nõ 67
ſeruet in teſtis ⁊ alijs ſolemnia iura.cum nemo ſit qui ea poſſu infumar ergo ex hac.l.plus dici qᷓ; ſcubi.vel aliter. vt.ff.de here.inſtit.l.q li
vt.ff. de arbi. l.nam magiſtratus. tiens.S.i.ſed contra.ff.de iure codi.l.fi.ſo ibi fuu cõmiſſa 8 teſia .
b Nuere.vt. ð. de le. ⁊.con.l.digna. toꝛis voluntate.hic ſcribentis erroꝛe. . ſveb
cC ſJin nomine.quia n c Alſus. ad ſti
hic dicit de erroꝛe uerſus I. li
nominis heredis.vt.ff.cde uendicare poſſe ſepe conſtitutum Deiſ gs⸗ Menophilo. propter. 1
ſecũdis ta. ſi ita. . ſed ⁊ eü eſt:licet eniʒ lẽx unperij ſolemnibꝰ teſtàmentum iure factum o Que. ſcʒ. contac
idem de erroꝛe nominil le iuris imperatoꝛem ſoluerit: nihil ſit:⁊ heres ſit capax:aucto/ tio que viðlʒ uimo ſe
gatarij. vt ĩſti. de leg. ſigs tamen tam pꝛopꝛium impenij eſt ritate reſcripti noſtri reſcindi non rem infert alijs. d
in nomine. ⁊ expone hec quam leg bus uiuere opoꝛtet. p Reliqua.i.facien Ain
verba vt ibi. idem in erroñ MWpr Goꝛdi.a. Ruſino. DBDem. aa. fenoni. da. accur. Kn
rei legate. vt. j. de le. ..ſi fõ in noͤmine uel pꝛonomie On iccircò minus iuẽ zfac⸗ q Adiungi.i.diſiũ ine
tidianum. vel pꝛomiſſe. vt ſeu cogno mine uel agnomi tum teſtamentum ſuas obti. g car. hlen
ff. de ver. ob.l.ſi iin noiĩe. ne teſtatoꝛ errauerit:nec tamen ðᷣ net uires:quod poſt teſtatoꝛis mõ r Sociari.i. diſſo⸗ cun⸗
vel petite. vt. ff. de rei ven. quo ſenſerit incertum ſit:erroꝛ hu tem ſubtractum pꝛobatur. ciaarr. nni
ſi frumentum. . l. iuſmodi nihil officit ueritati. Dem. aa. Monv. ſ Remiſſuʒ. i. con ſut
den Eq; pꝛofeſſio.ſali p⸗ Dale gal.aa Lucillio. 3 unus dẽ ſeptem teſtibus ceſſuʒ eis diſſocia ütde
ceemt patris. Eq; ꝓſeſſio nʒ aſſeueratio deſfſuerit:uel coꝛam teſtato ri dum ſtatim tam̃ nlie
ePꝛeiudicat. vt per h· ꝓ nũcupantium ſilios qui nõ ꝛe omẽs eodem loco teſtes:ſuo ul vel eſt ipſi idem re deino
bentur ſlij.vt. inſtitu.de a ſunt ueritati pꝛeiudicant ⁊ que ut alieno annulo non ſignauerit iuꝛe deant.vt.ff...l.qui dont
dop..fi.⁊.s.de pꝛoba.l. filis teſtamento relinquentur iux delicit teſtamentum. De his ãt teſtamento. S. fl. ⁊. hilnn
non epiſtolis. .l. non nu ta ea que a pꝛincipibus ſtatuta ſũt que interlecta ſiue ſubſcripta dicis .l. heredes. . fi. vel N
dis ⁊ de lib.agno.il.i.. iu non deberi certi iuris eſt. non ad iuris ſolemnitatem ſed ad ſi neceſſe erit alij i Neete
lia.ſed contra.ff. de ꝓba. Mpr. Dio. Max.aa.terrentie ſidẽi pertinent queſtionem ut ag bi ponuntur qui i Cnmn
.l. fi. ſed pꝛeſũptionem fa⸗ Er bàteſtamenti quibuſma pareãt utrum teſtatoꝛis uoluntate terrogabũt teſtato iiii
cit vt ibi diximus. ter ueſtra decedens nihil ſe emendationem meruerint: uel b ꝛem. an habeat ra 1
WNVon deberi. vt. . ti..l. ſi cuiquam donaſſe ſigniſicauit:ſi ꝛeſ altero inconſulte deleta ſunt: ab ta pꝛecedẽtia. ſic
pater. .ff. de here. inſti.. ſe aliter habeat ſidem ueri non peᷣ aliquo falſo hec fuerint coõmmiſſa pꝛocedetur in teſta lgtun
gquotiens.in pꝛin. ſed con ſtringun. Dem. aa. Euliphide. mento. vt. .. e.l. cuʒ lgon
ma. ff. de here. iſti.l. nemo Dem aa. Gufne. Eſtandi cauſa ð pecũia ſua atiquitas.· .ſin at.
F. qui frater non eſt. ſz ibi Rrorẽ ſcribentis teſtamen legibus cètis facultas eſti t ſ non. ioſt ſunen
ſciens non fratrem diligẽſ tum iuf̃ ſolemnitas mutilla iumiſdicn nis mutare ſoꝛmam: uel lex niſt. iſi
vt fratrem inſtituit. ⁊ ſic. e ri nequaquam poteſt quàndo mi iuri publica derogare cuiquam ꝑ u Pꝛiuuilegio ab i re
T.ti.i.l non ideo. nus ſcriptum plus nuncupatum miſſum eſt. peratõe conceſſo ĩ V 4
g u Erba. donaſſe. ſ. · uidetur: ⁊ ideo recte teſtamẽto ſfac Dem. aa. Achilleo. quo dicatur non .
ter viuos. ⁊ tũc nullo moa to quãquam deſit heres ſto: con HSn codicillum ſed teſtamẽ obſtante lege. ö. de hk
do veritas pꝛeſtringitur. ſequens eſt exiſtẽte herede legata tum auiam ueſtram facere inof. te. ſi quando or
nel dic cauſa moꝛtſ. ⁊ tune ſiue ſideicõmiſſa iuxta uoluntateʒz noluiſ e inſtitutio ⁊ exheredatio in pꝛin. R
licet actio ſit vnde veritas teſtatoꝛis opoꝛtere dari. facia pꝛobant euidenter. x Teſtatoꝛis.j.eo. ton
non peꝛſtrigitur obſtat tñ Bem. aa. Marcelle. . Myor Cõ. ad pplin. ſi vnus. fl. eo.l. wurh
exceptio quia ſe velle heꝛe Aſus maioꝛis ac noui con Vonim indignum eſt ob penultiqa. nen
dem liberare oñdit.vt.j.ð tingentis ratione aduerſuſ inanem obſeruationem iri y ſ ꝗ teſtamen ul
ſl. cã adiec.l.i.ſecundum timoꝛem contationis: quẽè teſtes tas fieri tabulas ⁊ iudicia moꝛtuo tuz. reſcꝛip i
Jo. ſed contra ſi ſe dõaſſe deterret aliquid de iure relaxatũ rum: placuit ademptis hijs quoꝝ ti. etiam ſi conceda ſch
diceret aliquid certum uiz eſtiñ tamẽ pꝛoꝛſus reliqua etiaʒ ſoꝝ imaginarius uſus eſt iſtitutioni he mus.ð. de preci. ĩ nnd⸗
habet relicti. vt. ff. de dõa. lemnitas teſtamentoꝛum ſolemni redis uerborum non eſſe neceſſa- per.of. l. reſcrip. nznt
ex hac ſcriptura. ias perempta eſt. teſtes enim hui⸗ riam obſeruantiam utrum impeg ʒ3 n Dn icch:co R
h Be aliter. qꝛ donauit. modi mõbo oppꝛeſſos eo tempo tiuis ⁊ dirêctis uerbis fiat aut ifle/ ſubtractum mhe
MNon perſtrigunt. teſtato te àdiungi atq; lociari rèmiſſuʒ e· xis:nec enim intereſt ſi dicatur he vnde videbatur ui mmm
ribus enim obtemperatu non etiam conuenieẽdi numeri o redem facio uel inſtituo uel uolo cioſuʒ inſti. ð vſu. dn
non etiam creditur. vt. ff. rum obſeruatio ſublata eſt. uel mando uel cupio uel eſto uel ¶5. furtiue. ſed hoc n
ad ſil:.ſi quis ingraui. .i. Dẽ. a. Pfo. erit:ſed quibuſlibet confecta ſentẽ vicium non nocet HW
ſed nõne voluntates ðᷣfun Inoͤn ſpeciali pᷣuilegi pa- nijs uel in quolibet loquendi gene quominus valeat.
cioꝛum ſunt ſeruande.vti trie tue iuris obſeruatio re re formata inſtitutio ualeat:ſi mõ vt hic. ⁊. ff. de ß. ta n N
aũt. ð nup. . diſpõat co. laxatꝗ eſt:⁊ teſtes non in cõſpecitu pper eam liquebit uoluntatis inten bu. l. i. F. ſufficit. 1 N
iij. .·ſic voluntates diſpoe teſtatòꝛis teſtimonioꝛuʒ officio fũ tio: nec neceſſaria ſunt moͤmenta a ſ Jynus. te wonn
ſitiue. ſʒ hic dixi enũcian ctci ſunnnullor iue teſtamentuz uz uerborum: que forte ſeminẽcis æ ſtamentuz. ar
do non diſponendo. ſic. S vt. S.e.ſi non ſpali
de proba.l.rões.⁊ cõia u/ ⁊.j.e.l.hac con. in hüͤe
utri. iudi.l.ſcriptura.⁊ in aũt. de iure. iuran. a mo. pee Fi coll.. B pꝛin. q de e ahhulo dicit Atconſtat omnes uno poſſe ſignare.vt iſti. r
k e Rrore. poteſt. vt. . e. ambiguitates. e. SF. poſſunt. ſimiliter ⁊.vij.ſed an duobus yel tribne.dubitanta nan
1 Quando.alias q;uis. liqui.ſed dico ꝙ poſſunt. “
m Eſto. non ꝙ hoc totum deſit. ſed deeſt beres aut deeſt eſto.ſufficit enĩ b Interlecta..cancellata. ”UMßUD
ſcribere ticius heres. vel ticius eſto non autem ſicut dixi pla. ſufficit ſcꝛi cA ſidei.vt ſi verbum illud ſit deletum ſuper quo erat vis 8 qne (Küli
bere ſolum heredis. nomẽ puta ticius.licet hoc voluerit dicere per.l. iſtã ſtionis non habeam uel adhibeam ei fidem. vt.ff. de fide inſtru. Sl
ſed contra eum. ff. de here. inſti.l.i.. ſin auteʒ. vel dic ꝙ deerat hoc totũ .l. ij. niſi ßʒ ꝗg hic ſtatim diſtinguitur. ſi autem alibi valeat yt. S. ð
ſed appoſita erant alia equipollentia verba. puta hereditatis mee dise tranſac.l. ſt ex falſis. Rðð
ſo. t.lee here. inſti.l. his veꝛbis in pꝛin.pel ita continebatur nciulſ he d Appareat.i.inquiratur ad hoc.t patet quid iui. ſit.⁊ hoc qñ ẽ ln

cteo
bentn

e

fincke
ſaleg
ſni.
fon
tnl.
gopi
nekhi
ur
geiͦ
luunh

16 ,0

ftoAH

hnen
Cnetn

eel.a i

ſnp.

idt

n to

9,a

hfit

nnet

nets:.

Ni

il⸗
buunst

deletum verbum de quo eſt queſtio.
e Falſo. dic nominaliter vel aduerbialiter
fCõmiſſa.ã aliquo cãu.vt.j.e.l.p.⁊ pꝛio cãu q uoluit teſtatoꝛ em̃
dari non vʒ.alijſ valet vt hic ⁊.ff. de hijs que in te. dele. l. i. F.i. ⁊
j. de bo. poſ.ſecundum ta.l.i...ſi raſe.⁊.ff.e.l.ad teſtiũ.. ſi ſig.⁊

.l. i.

viðbaĩ quẽ

poſſe teſtari ð ſuo

ff.ſi tabule.te. ex.

balbuciens lingua pꝛofundit:⁊ in
poſtremis ergo iudicijs oꝛdinan
dis amota erit ſolemnium uerbo

yt vellet. vt. fl. ad. l. ꝛum neceſſitas:ut qui facultates/p
fal. l.i. in pꝛin. ſed pꝛias cupiunt oꝛdinare in quacun
eſt intelligendum qʒ inſtrumenti màteria conſcribeẽ
legitime. quibuſcunq; uerbis uti liberã ha
h Lertis.i.cert ob beant facultatem.
ſeruationibus ⁊ ſo Mpꝛ Gra. Valen. ? The.aaas
lemnitatibus a le/ Etropi.pᷣpᷣ. .
gibus inductis nõ On dubium nec incertum
aut derogare eſt p̃ eſt: ſicut imperatoꝛibus ita
miſſum. vt hic. .ð qualibet dignitate uel poteſtate ð
de inof.te. l. ſi quã coꝛatis uiris:tam hereditateʒ quã
do in pꝛin.⁊.ff. de legatum ſeu fideicõmiſſum relinꝗ
l.i.l.nemo põt.⁊.ff poſſe. Illud etiam adijciendum
de admi.tu.l.qdã eſt:ut qui ex teſtamento uel ab in
decedens ſed aꝛg. teſtato hr̃s extitit ⁊ſi uolũtas ðᷣfũc
contra. ff. de le. ij. ti circa legata ſeu fideicõmiſſa ſeu
codicillis. .ſi. libertates legibus non ſint ſubni

i n On codi

xra:tamen ſi ſua ſponte agnouerit:

ciluʒ pone implendi eam neceſſitatem ha/
legatarius petebat beat.
legatum heres di Mpera.Archi.⁊ Hono.aa.eteꝛ
cebat non ualer te nali pꝛoconſuli Aʒie.
ſtamentum qꝛ qui Eſtamẽentum non ideo iĩfir
q; tm teſtes fueꝛt r mari debebit ꝙ diuerſis hoc deli
plicat legatariuſ ꝙ cienſ nominibus appellauit:quũ

fuit codicillus du

quum hoc ibi dic

ſuperflua non noceant. Naq; ne

plicat heis ꝙꝙ teſta ceſſaria pꝛetermiſſà iminuunt con
toꝛ voluit teſtari trãactus ⁊ teſtatoris officiunt ulũ
pʒ per inſti.⁊ exhe tati:non abundans cautela.
redationes que fi- Dem.aa.Affri.ppᷣ.
unt tantuz in teſta⸗ Eſtamẽenta oĩa cetera quo
mento. vt. ff. de co que que apud officium cen
dicillis illð.S. tꝛac ſuale publicari ſolênt: in eodeʒ re
tari.⁊.j.de codicil/ ſeruentur: nec uſquam permittat᷑
lis ſi idem. ⁊ inſti. fieri ulla traſlatio.mos nãqʒ r̃tinẽ
de codicil..pe.vñ dus eſt fivᷣliſſime uetuſtatis:quem
nõ vʒ ut codicilluſ ſi quis in hac urbe uoluerit mutaꝛ
vt. ff.de codicil.l.i.

tum non ſit. vt. j.ð codicil.l.fi. Item nõ.qꝙ eligendo vnum.ſ.teſta

ri renuntiarj vꝛ codicilis qui ſunt contrarij. ſic. ⁊. f.ð le.cõmiſ. p

e

diem. ⁊. j. de repu. here.l.fi. F. fi.ſed ar. ↄ. ff. de ſerui.ſi tã anguſti.

kq Aoniam adep.i. abrectis.
1 Imaginarius.qꝛ imaginẽ veritatis habẽt.non tñ veꝛitatẽ
m Directis.i.indicatiuis.
n Inflexis. inflexa dicũt oĩa noĩa in oibus ſuis cãibus pᷣterqᷓ in
nominatiuo ⁊ vocatiuo.
o Momẽta. l. obſeruari vt ĩ gbus momentis ceꝑit ⁊ ↄpleat.
p ¶ Seminecis.i.ſemimoꝛtui.ſic ergo ſolẽnitas verboꝛum tollitur.
vt.ð.de foꝛmulis.l.i.⁊.ij.⁊.j.e.in teſtamentis.
q Materia. membꝛanis vel chartis vt hic ⁊ inſti.eo.nihil.⁊ ff. de
ſecundum ta.l.i.i.N.
r n On dubium. poſſe. non videbatur teſtatoꝛ ſane mentis ꝗ
talibus uel tam diuitibus ꝛelinquebat.ſed tamen nʒ ut hic
⁊.ð.ti.i.cum hr̃des.⁊.l.ſi quis.
¶Voluntas.codicillis declarat qñ inteſtatus deceſſit.
t Agnouerit. ſoluendo ſciens voluntatem non valere.vt j. de fidi
com.li.ij.⁊.l.ſi veritas.vel alimenta per triennium. vt in.e.ti.l i.vlł
pꝛomittendo ſciens ſimiliter non valere.vt hic.⁊.j.ad.l.ſal.l.fin.a
luoquin ſi extra iudicium dicat appꝛobo ꝙ fecit pater meus non

pꝛomittendo vel ſoluẽdo non pꝛeiudicat ſibi.t. ð. de iu.⁊ fact.ignoꝛ.l.
ſi poſt diuiſionem. 2.l.cũ teſtamentum.ſed nũquid ſi vnum in to tuʒ ſol
uit in alijs ſibi pᷣiudicat. ꝶ. non aꝛgu.S. ð vx. ꝓ ma l.ſina. ?. ð. ð excu/-
ſatio. tuto.l. voluntarie. nec ob.aũt.ſʒ quum teſtatoꝛ.j.ad.l.falcið.quia
loquitur ibi quũ teſtm valuit.licet nimium eſſet heres grauatus
u Implendi. qñ ñ ſoluit.
x t Eſtm.hoc.ſ.teſtm̃
irritàz moꝛtuoꝛuʒ uideri faciet uo y Deſiciens.i.teſta⸗

luntatem. toꝛ vt quia dixit vel iuĩ te
Mperatoꝛ Ho.⁊ Th.aa. Jo. ſtamenti valeat.vel iure co
pᷣppᷣ. dicillo:ũ.vt.j.ð codici.l.f.

Mnium teſtamentoꝛuʒ ſo
lemnitatem ſuperare uidea
tur: quod inſertum mera fide pꝛè
cibus inter tòt nobileſ pꝛobataſq;
perſonas etiam conſcientiam pꝛi
cipis tenet.ſicut igitur ſecurus eꝛit
q actis cuiuſcunq; iudicis aut mu
nicipum:aut auribus pꝛiuatoꝛum
mentis ſue poſtremuʒ publicauit

3 Pꝛetermiſſa.ꝙ fit dũ la
boꝛo fieri bꝛeuis.vt.j. de
ap.l.fi.S.in refutatoꝛijs.
a Contractus.ſ.aliquos.
non aũt teſtamentũ uocat
Ictũ.qꝛ ð eo ſpdlr ſubijcit
7 qꝛ verba gᷣxerunt.⁊c.vt.
.ff. de ver. ſig. l. verba.
b Voluntati.vt diximus.

iudicium:ita nec de eius unquim õ.e. erroꝛe. .
ſuccſſione tractabitur qui nõbis c CLautela. duas nõ. regu
medijs ⁊ toto iure quod noſtris las.pꝛima quia abundãs

ſcrineis eſt conſtitutum teſte ſucce
dit. Nec ſane illud heredibus no
cere permittim ſi rẽſcripta noſtꝛa
nihil de eadem uoluntate reſpon
dèrint uoluntates ⁊ enim hoĩum
audire uolumus ſi iubere:ne poſt
ſententiam noſtram inhibitum ui
deatuꝛ commutationis aꝛbitrium
quum hoc ipſuʒ quod per ſuppli
cationem noſtris auribus ĩtimat᷑:
ita demum firmum ſit:ſi ultimum
cõmpꝛobatur nec contra iudiciuʒ
ſuum defunctus poſtea ueniſſe de ?.l.fideiuſſõ obligari. .i.
tegatur. Ne quid ſane preter- ?. ff. de ſeruit. l. pꝛo parte.
miſiſſe credamur huiuſmodi inſti §F. fina.

cautela vel ſuperfluitaſ nõ
viciat ↄctum.vt hic ⁊ ð ne
go. ge.l.ſi pupilli..i.⁊.ff.
de reg.iu.l.non ſolent.⁊.
.ff. de verbo. ob. l. que ex
trinſecus ſecunda ꝙ ideʒ
in teſtamento. vt hic. ⁊.ff.
de adimen. le.ſi ſeruo cuʒ
in fi.⁊.j.de inſti.⁊ ſubſt.l.
repꝛehendenda in fi. prĩa
fallit. ff. de regu.iu.l.actus
⁊ ð fidðiuſ.l.grece.s.ſtichũ

tutionis ſucceſſoꝛibus deſignatis d t Eſtamẽta omnia.
omnia que ſcriptis heredibus cõ in ſcriptis.ergo ⁊
petunt: iubemus eos habere. nec ſine ſcriptis.

ſuper boͤnorum poſſeſſionis peti e Solent. vt donationeſ
tione ullam contronerſiam naſci: ſimilia.vt.j.de donat᷑.l.Fʒ
cum pꝛo herede agere cunctis ſuf diui.
ficiat:⁊ ius omne ipſa complère a f Trãſlatio. vt apud aliũ
ditio uideatur. Omnibus ⁊ ei iudicẽ publicent᷑.vt hic.⁊
pꝛeſtandum eſſe cenſemus ut libe dcã.l.Fʒ diui.⁊.j.e.ↄſulta
7 de epiſ. ⁊ cle.repetita. ſʒ
hodie videtur coꝛã defen/
ſoꝛe ciuitatis.vt ĩ aũt.ð ðfen.ci.S.nulla q̃ ẽ ↄ ſo.hec lex cũ pᷣdictis ↄcoꝛ.
in ciuitate romana dicit ⁊ Coſtãtinopolitana.illa ĩ pꝛouiĩcijs ⁊ extra vr
bem vt.j.de dona.l.in hac. Item .j.l.ꝓxi.i pꝛi.ſʒ expõe vt ibi.
g Irritam.non tamen erit irrita. vt. .e.l. conſulta.

hb o Mnium. ſic conſtrue teſtm̃ ꝙ tenet conſciam pꝛincipis inter

tot nobiles ꝓbataſq; ꝑpſonas.id dico ĩcertum mera ſide.
i Pꝛecib.i.de quo ſit mentio ĩ libello pᷣcũ poꝛꝛectaꝛũ pꝛĩcipi vt ipᷣe ĩter
neniat ſuꝑare.⁊c.
k Int tot.q.d.mltos qꝛ pꝛĩceps ñ põt ẽẽ ſiñ młiis ſicẽ̃ nec epiſcopus vt ĩ
auten.quomodo op.e.S.illud.
Publicanit.i.manifeſtauit ſiue cõdidit.⁊ ſic nõ ẽ ↄ.s.l.pꝛoxi.alij dicũt
loqui hic extra vrbem ibi in vrbe.yvt eſt magiſter cenſus.
m Succeſſione actiue.i.de ſucceſſione heredis qui ſuccedit.
n Qui. ſ. heres. Medijs.i.imperatoꝛe pꝛeſente.
o Teſte.i.teſtificante ſic inſti.de pu.iudi. .itẽ.l.coꝛ.ð ſic.ibi vltoꝛe feꝛro

,p Reſcripta.i.ſi noſtra voluntas.

q Reſponderint.i.lʒ non approbauerimus. Niaʒ ꝗ pꝑ pñtiã colligũ
2 Cõpꝛobat.ꝙ ẽ eo ipo ꝙ ñ ꝓbai õ.⁊ hic ſubijcit nec ⁊c.ſic ⁊.S.ti.i.ſi is
ſ Bono.i.nõ ẽ neceſſe vt ſucceſſoꝛ adeat iudicẽ cã petẽde bo.poſ.qꝛ ſo
la voluntas ſufficit.

t Coõplere.q;tum ad acquiſitionem dominij plene datur per teſtamẽtũ

M

plenius per moꝛtem pleniſſime per aditionem.
a LCui.i.qbus de plurali eniĩ tranſit ad ſingulare.ſic.S.dẽ in ius vo. l.ſi.
b Teſtibus.ex hoc videtur ꝙ ſolus imperatoꝛ non ſufficeret.vt hic.⁊.S.
de teſti. l.inſiurandi.ꝙ verũ eſt ſecundum aʒo.⁊.H. ſed quidam dicunt
ſolum eum ſufficere.⁊ quedam verba in hac.l.illud velle videntur.yt.ð.

e.in pꝛin.l.ibi q nobis ⁊
