ſpãle ĩ libertate q̃ poſtea ñ
poſſʒ ꝛuocari.nt.ff.ð mĩ.l
ſi ex cã. S.adũſo łiõ ſpale
qꝛ pꝛopter maleficia fiant
huinſmõi ꝓhibitiones q̃
expedit puniri.ut.j.de pe
nis ſi operis. uel ea eſt rõ
qꝛ prohibita alienatiõe vr
cogitatũ de facto.ſed ꝓhi
bita manumiſſiõe vr cogi
tatũ de effectu beneficij. vt
ff. de ſeruis expor. ſi uẽdi
tor.alij autem ut non ſitꝰ
tra.d.l.ea.s.de condi.ob
cauſam dicunt.aut fuit co
gitatuʒ de facto.ut tũc traſ
feratuꝛ dominiuʒ.ſed agaĩ
ad intereſſe.aut de effectu
tranſferẽdi dñij.ut tũc nõ
tranſfeꝛatur dñiuʒ.ſed alij
diſtingunt utrum in tradẽ
do apponatur pꝛohibitio
nt tunc nõ tꝛanſſeratur do
minium.an in contrahen
do tantum.ut tunc tranſſe
ꝛatur ⁊ inducuntur pro ſe
quod eſt.ff.ð ac.emp.ſi ti
bi. ⁊ ð ſer.ur. pꝛe.l.ſi bina
ruʒ. ſed certe ibi loquitur
de quodam pacto imponẽ
de ſeruitutis quod ãte tra
ditionem imponi non pt᷑
quum ſua res nemini ſer

nit. nt. ff. ſi uſuf. pe.l. uti frui.ſed illud magis nidetur obſtare quod eſt ĩ

aut.de alł.⁊ emphi.S.ſciſſimas.colł.ix.ſed certe ibi nõ ſolum pactum.im

pedit alienationem ſed generalis pꝛohibitio legis.que pẽm coadiuuat.
ſicut ⁊ in alio caſu.vt in anten.vt lice.ma.⁊ aui.in prin.colł.viij.ubi ergo
pactum non coadiuuatur ſpeciali lege.tranſit dominium nt dictũ eſt.
x Lex.vt lex iul.ſundi dotalis.ut inſti.quibus ali.ᷣlicet.in prin. It ſupeꝛ
rebꝰ mĩoꝝ.ut.ff. ð reb.e.l.i. It eccleſiaſticaꝝ.ut.s.ð ſac.ſan.ec.l.iubemꝰ.
y HMoc ſecerit.ut uetãdo qd aliẽari ex familiã. ut.ff. ð leg.ij.l.cũ pꝛ..lidᷣt᷑
⁊.j.ſi admi.tu.l.tutellã.⁊ qui non pñt ad lib.per.l.ij.⁊ de teſta.manu.l.

contra uoluntatem.⁊ de fideicom.l.uoluntas

3 Admiſerit.qꝛ h̊ pẽo nẽdidi ne aliẽares.ſiẽ fuit.S.ðᷣ cõ.ob ca.l.ea.l.⁊.j.
ð pac.inter emp.⁊ uen.l.fi.⁊.ff.de uer.ob.ſi ita quis..ea.lege.ſed ĩ hoc
contra.ff.de pac.nẽo ſed hic non dicit de effectu pacti naleat uel non ſed
pẽo appoſito q̃ cõprehẽdat᷑.an ãt naleat hẽs.j.de pact᷑.int᷑.ẽp.⁊ uẽ.l.ſi.
a Dñij alienationem.que ſit quocũq; mi trãſferaĩ dñiũ.nt.j.ð fũ.do.l.ij.
b Prohibendam.a lege quum lex uel a teſtatore quuʒ teſtator uel a pac

to.quum pactio prohibuit.

c Emphiteoſeos. hec non ſunt nere alienationes quum uſuf. ſit in fe alie
na ut inſti. de uſuf.in prin. ⁊ pignus in bonis debitoris manet.ut.ð. de
pig.ac. pignus.⁊ ꝑ contractũ ẽphiteoticũ nõ dĩ ſieri alienatio. ut. ð iur
emphi.l.i.ſed ex interpᷣtatione loquitur h̊ lex.ut in aut.de nõ ali.5. alie

nationis.⁊.S.qꝛ nero leonis.collł.ij.nã uere nõ eſt alienatio.ut.d.l.æ.ff.

de uer.ſi.l.alienationis.ut.j.de fundo do.l.i.Itẽ ad pignus eſt ar. con

tra.ff.de pig.l.in quorum.ſo.ut ibi.

d Auctoritas.nã permittit rẽ dotalẽ ſi mulieri expedit alienari.ut.ff. ð in
re.do.l.fi. It rem eccleſiaſticam.ut.ð.de ſac.ſan.ec.auten.hoc ius. Item

rem minoris.ut.j.de predi.mi.l.ob es.

e Interdixerit.ſ.generaliter.
f Per miſerit.ſ.ſpecialiter in aliqua perſona nel caſu.
g I nulla poſſeſſionis.et.rerum mobiliũ que in ea erant. pp que
mentionem facit de uſuca.uel ꝙ dicit de poſſeſſiõe.⁊ ad mobilẽ

—☛ C iN 2 2 .

rem ⁊ ad immobilem poteſt ꝛeſerri. Accurſius florentinus.

a Prui. pruo h ſucceſſit. qui pꝛuus ſucceſſerat cuʒ quibuſdã cuidã alij cũ

quibus coheredibus patrui nunc erat hec res cõis huic.

b In rem ac. que quidem longo tpre tollitur. ut.j.in ꝗ .ca.ceſ. lon. tpᷣris

d Arbitrium. ſupple ul nõ
conueniẽdi.⁊ dic ac.ne.g.i

prel.l.hereditatẽ. ſed contra.j.e.ti.l.unius.ſed ibi ſolui.

us.i nſuca. ul p̃ᷣſcriptio.

ſubſiduuʒ. ut.ð. ti.i.l.i. ⁊ H
ſi pro parte potuit expedi
ri.al famil.hr.ut.õ.ð neg.
g. ſi ab uno.⁊ dixi.S. fa.
her.l.in familie.

e m Alituʒ. tui priuatt.
1 Proprium. quod

eſt ut occaſiõe modice ꝑtis
totũ poſſit uẽdere uel quia
melius uendit ſuam ptem
uel quia indiuidua eſt. ut.
j.de uen.rerum. cõ.l.i.li.x.
ſi autem nullam habet ibi
ptẽ.aut rem ſuam credit.⁊
tunc habet locuʒ.j.de qua
Ari.preſ.l.ſi.ſi ſciat alienaʒ
non puto quod preiudicet
domino.nam ſi ideo pꝛe
iudicat quia partem habʒ.
ergo ſi parteʒ nõ habet nõ
preiudicat

g Soluerit. T ita uideba

tur conueniens uenditio
nem non poſſe ĩfrigi.quia
precium fiſcus habet.ut.ð.
ſed tamen ſecus eſt. ut. ff.
uſur̃.l.cum quidam.S.ſi ð
bitores. ⁊.ff. de iure fil.l. ſi
fiſeus.

b f Allſo. pſuaſum eſt.

ut. S.de contrahen.
emp.l.dudum. ⁊.j.de iur᷑
do.l.ante diuiſionem.
i Anteq;.cõi.poſt acceptũ
nãq; iudicium ſocijs nõ⸗
ſentientib alienare phibet
ut. ð. cõi.di.l.i.ſʒ ĩ familie

her. et poſt motã controuerſiã.qꝛ ſimile ẽ petitiõeʒ hr. ut. ff. de. hrᷣ.diuus

7.l.ſed.⁊ ſi lege..h ſe.⸗ↄ.

poſſeſſionis quam a coheꝛedibus
panui tui diſtractam ſuggeris pꝛo
poꝛtione tua munii:in rem actio ĩ
columis perſeuerat:aut ſi receptũ
ius ſecuritàteʒ emptori pꝛeſtiterit:
qrbitrium eſt tibi liberuʒ conueni
endi eos qui pꝛo poꝛtione tua ſatiſ
illicitã uenditionem celebꝛauerũt.
Dem.a. Herentiano.
Aultum intèreſt utꝛum co
heꝛedes tui poſſeſſionem ⸗ↄ
munem diſtraxerunt:an uero ſiſco
quũ ꝑtis dominus eſſei:ſolididatẽ
iuxta pꝛopꝛium pꝛiuilegiũ uẽdidit
⁊ enim ſi a fiſco facta ſit uenditio
fidem eius ifrigi minime rationis
ẽ. Si uero coheredes ſoliditateʒ
uendiderũt licet emptor ab his de
legatus partẽ pꝛecij fiſco ſoluẽrit:
alterãq; i cautionẽ deduxit:iñ por
tõi tue ea uẽditio nõ põt obſiſtere

Mypr Bio.⁊ Maxi Euſebio.

Allõ tibi perſuaſũ eſt cõis
pꝛedij poꝛtionem pꝛo indi
uiſo àͤnte quam comuni diuidũdo
iudicium dictetur tantum ſocio:
nõ etiam extraneo poſſe diſtrabi.
SDem.aa. Alpiano Militi.
Oꝛtiònem quidem tuã mili
tantis frater tuus alienare
non potuit:eius autem partem pᷣ
tio ſoluto tibi ꝛſtitui poſtulare:nec
militari grauitati conuenit.
J mãaior annis.xxv. uel uti
pꝛopꝛia neſciẽti cõia cũ fra

kꝑp Ortionem. tuam.i.tui.
Eius.ſcilicet fratris non militis
m Granitati. ut ⁊.ð. cõla utriuſq; iu.l.ſi fratres.⁊ af.ð.ð reſci.uẽ.l.ratas
n ſ¶ maior.neſcienti.quia ſi ſciuit non tenetur aliqua actione. ut.j.ð
euic.l.ſi fundum.niſi ſtipulatione ꝓſpexerit. ut.ð. cõ.utriuſq;.iu.
l. ſi fies. ⁊. fl. de doli ex.l.apud celſum. S. item labeo ſcripſit. alij dicut etiã
ſcientẽ agere ſaltẽ ad preciũ p.l.ff.de ac. emp.l.ex empto..qui autem.qꝙ;
non placet. ⁊ in alio caſu ibi loquitur.
o Conuenit. agitur ergo de euic. licet non conuenerit. ut.j.de euic.l.non
dubitatur. . ff. de euic.l. ij. facit. S. de contraben. emp. non iccirco.
p Emptori.conuentus actione ex empto pro euic.ſed conducere uectigal
a ſiſco non debet. ut.7. ne tutor uel curator. uec. 9.l.i.
q Rem alienam gerentibus non interdici rerum ſuarum alienationem.

r. On eſt. curatoribus. ⁊ mlio minus procuratonbus. qui pri
nan„7dn natum habẽt officium. ““
ſ Dua cauſa.ſ.pignoris.ſunt enim tacite obligata pupillo ⁊ a

dulto. vt.j. de admi.tu.l. pꝛo offi.⁊ quod dicit de alienatione idem eſt

de obligatione. ut ſubücit.
t¶ Onere. ut ⁊.ff. de iure fil.l.res. S.i.c.j.de diſtrac.pig.ſi debitor. de cõ

trahen. emp.l. alienatio.

n¶ ¶ Notuiſſet. ut ⁊.fl. qui potio.ᷣin pig.l.ſi pignus.ſi tamen depoſito offi
cio tutor anteq; rationem reddat cum fiſco contrabat tenetur lege cor. de
fal.ſi adhuc uiuit ille cuius tutella eſt admiſtrata uel cura. non al. ut. ff.

fal.l. i. F. tutores. ſed ſi cuʒ priuato tenetur crimine ſtell. quod ſub

ſidiarium eſt. ut.ff. de crimi.ſtell.l.iij.i..fi.⁊.ff.de pig.ac.tutor.

S. fi. ⁊ concordat.ff. de ac. emp.ſi hr̃s.⁊.jJ.de his qui in pri.cre.

lo.ſuc.l.ſi potiores.Accurſius.

ta.ideo de his dic.
tribus tuis pꝛedia diſtraxiſti: licet . Ja.
nullum inſtrumentũ interceſſerit: H facit.
ne quicquam ſpecialiter conuenit ff. de lege. com. l. ð
aliene portionis euictione ſecuta lege. potes hic di
quãti ĩtereſt eptori ſolues. cere diſtinctionem
.——G . . pactoruʒ quã no.
Rẽ alienã gerẽtibuſ nõ ſtcrdici 5. de pac.l.i. bo. fi.

rerũ ſuarũ alunationẽ.

B reſtitueretur. ſimil
Myr Seue.⁊ Anto.publice. expoſitio.j.de do.
On eſt interdictum tu ante nup.l.ſi com
toribus ulł curatoribuſ ante nup. ⁊. . de
⁊ ſi ex eo titulo iudica iure do.l.etiã ſi nõ
ti debitores ſunt conſtituti quum ⁊ eſt ad hoc.ð. de
ſuã cã res ſuas alienar: potuit er trala.ſi ſuper.⁊ ſi
go curator tuus fundum ſuum cũ patet quod non ẽ
ſuo öneꝛ obligare ſiſco noſtro nã pactum.l. commii
⁊ pꝛiuato potuiſſet. ſorie. vt ipſo iure r
. dit dominiuʒ.⁊ fit
Dẽ pactis infer emptoreʒ ⁊ uẽ per hec uerba res
ditorem compoſiis. ſit inempta. nt. j. e.
l. commiſſorie.
Mpr Anto. Diotime. a Seruanda. per
ALa lege pꝛediũ uendi ack. ex uendito in
diſti ut non ĩtꝛa certum formata. uel preſ.
tpᷣs pꝛeciũ fuiſſet exſolu ver. ut.j.l. prox.?
tũ emptrix arras perderet ⁊ domi eundem caſum ba
nium ad te peꝛtinèret ſides contra bes. j.l. iij. Iteʒ ſa
ctus ſeruand eſt. cit.S.de condi.ob
Mpr Alex a. Cariſio. cauſam.l.ij. ⁊.ſſ. ð
I ſu ndũ pentes tui ea lege ·. Lcommiſ.l. fi.

uendiderunt ut ſiue ipſi ſiuẽ hĩdeſ
eorũ ẽptori pꝛecium qñcunq; ul

intꝛa certa tempora obtuliſent ut
reſtitueretur tẽq; pato ſatiſſacere
conditioni dicte heres emptoris

x De pact.inter empto.qꝛ ĩ nẽditionibus naria apponuntur pae

3 Pertineret. ideſt

b [ Iſunduz.

lege. i. pac

to. ⁊ nõ ꝙ nec hic

eſt pac.l.commiſſo

C Siue hr̃des.hoc

non fuit neceſſe di

ci. ut.ff. de proba.ſi pactum. Accurſius florentinus.

d Reſtitueretur.ſcilicet fundus.

e Tecq;.peracto.ſcllicet uenditore uel herede uenduofiis.

BDabr. ſic ergo nõ duas actiones.dani ex h pacto incontinenti
appoſito. ut. v.j. de preſ.uer. l.rebus. ⁊ de dona.l. legem. de in
re. do.l. auia. ? de ac. emp.ſi ſterilis.. ſi tibi.⁊.j.quando decreto
opus non eſt. l.i. .f. de prel.uer.l.ſi uir.⁊.ff.de contrahen.emp.
l. qui füdũ in ultia colũna. ?.ff. de pac.iuregen.S. ſed cum. nulla.

g Oblatam. T conſignata ⁊ depoſit. ut. . e. ſi a te. .fl. ð .l. fi

b Peruenerunt. ad hoc eſt. ff. de le. com.l.qui fundus.
i q Ai ea. lege. nec hic fuit pactum.l. cõmiſſorie.
Tradidit. ſed pure.ſi autem precarie tradidiſſet. domini

um apud ſe retinuiſſet. ut. ff. de. preca. l.? apud..ſed cum his.
Kk Venditionem.qꝛ uerbis legis commiſ.nõ ẽ uſus.ſ.quod eſſet
res inempta. tunc enim bene uendicaret. ut. j.l. prox. :.f.de rei

uen. ſi quis hac. ⁊ eſt ſic..de condi.ob cauſam.l.ea lege.
(DOummiſorie. non uendicationem. pt ergo uẽdicare.vt hic
2æ. ff. de rei uen. ſi quis.⁊.ff. de le. commil.l. fi. ſed. cõtra. ð.
de pact. traditionibus. ?.ff. de pac.l ab emptione. in fo ybi dicit
nudis pactis non tranſſerri dominiũ.ſed hoc ſpale in pa cto. l.
commiſſorie. Itẽ nõ non eſſe licitum naniare. ut. ꝛ.ff.e.l.. diem.
2.l. de. l. in fi. .ff. de mino. I. emilius. Iẽ no. quod quilibet. priut
legio ſuo poteſt renunciare. ſic. s. de pact.l.pe. Item quod qui eli

git nnum ex contrarijs. alteri renuntiare nidetur.ut. ff. de inoffic.
teſtamen.l. mater. Accurſius florentinus.

.

gein
i

Asin
nia in
ur in
ſtone
ſquen
9s
mucit
umt
zul
9 Di⸗
Neff⸗
ntflce
ſerrs
ſore
ltde
bitai⸗
ſeſet
inmin
offine
Nt d
füin
Cacr
ſtäel.
Dbc
leuſſor
Rosd
nſal ſ
Kind
dicide
luſſtt
lim nt
ſtloa
ttän e
Fnci
1 lit
Gen
Uitecg
ticen
ccii
Gnſc
rg
ſos
t
binni⸗
hine
Uber
Anon
Wrns

ng
lber

21 Pum, FPp
en m Sed uſurarũ.ex pacto incontinenti appoſito debitarum. acl ex poſitionem. ut hic. ⁊.j. de iure. emphi. lij. in fzeae.
ine mora. ut.ſ.l. prox. ⁊ facit. ff. de dona. cauſa mortis.l.ſi mortis.⁊. c t Empe.ſ. continẽti añ uel p.vt. . de pac.l.petẽs.⁊.l.in bõeſidei.
1 ſ.de iure do.ipe.l.ij. 7.ff.de pac.iur̃gen.S.qnĩmo.⁊.s.de rebus ali.non alie.l.fi.
Nnn n i M iinitio. pactus es in continenti et citra ſtipulationem. d NPacto.ut. ð. de pac.l.pcã.⁊ ar..de uſui.l.aduerſus..l. q;uis.
dtdl . yt. ff. depoſiti.l. publia.. lucius.⁊.s.de pac.in bone ſi.ſe e ſꝗ gs alienatiõis.ſ.alterius.nam ⁊ uenditõ alienatio ck.
cus in fenebri pecu fMouo dño.ideſt.ẽptori .
nia. in qua nõ ðbẽ . 8 I Sxrimere. ſ. dedicando.
i⸗ tur vſure ſine ſtipu non paret ut contꝛactus ſides ſer certum tẽpuſ ſoluta fuerit data IS b Permanere.iĩmo duab
nnl latione. vt. . ð vſuẽ uetur actio pꝛelcriptis uer bis rꝛuel titas ſit res inempta reitti hanc ↄ rõnibus uẽ nõ ualere. pria ,
ni l. quanuis „ „ ex uendito tibi dabitur: habita uentionem reſcripto noſtro ñ iure qꝛ nõ intereſt. ut.ff.de pac.
in o Tarqd.a die ↄct ratione eorum que poſt oblatam ptis:ſed ſi ſe ſubtꝛahat ut iure do l. nẽo qᷓ ẽ õ. ſ hic ualet pẽʒ
mgi puta dabis mihi pᷣ ex pacto duantitate; ex eo fundo minij eãdem rẽ ftineat:denũciatõ ut poſſit agi ad interefl. e ſi
rlie aum ? vſuras uſh ad aduerſarium pẽruenerit. nis ⁊ obſignationis depoſitionis ¶ ↄtra fiat. alienatio tñ vʒ. vy
mimt duʒ illud ſolueris. Dena: Frlici militt. que remedio contꝛa feudẽ potes ut ibilbic ĩctu. ꝛ ſici re qᷓ
. p Sütaxat ſ. quuʒ Vi ege pꝛediũ uendidit iuri tuo conſuler. erat tradẽtis ibi nõ fa ẽ qꝛ
hi nec fructus pcepit. ut niſi pꝛeciuʒ reliquũ intꝛa Dem.aa.⁊?.cc.Auxononi. H nõ fuit ſtiplatio. vt. ff. de
w V ut.ff. de ac. ẽp. l.iul. certum tẽpus reſtitutũ eẽt ad ſe re Empẽ ↄtact:᷑ lter ẽptoreʒ ⁊ ꝛeligi.l. ꝙ ſi loc. q ẽ õ. ſo.h
hſn S. ex uẽdito.nec mi uerteretur:ſi vo precariã poſſeſſio uẽditorẽ hitã cõuentõm ĩite erat loc pur ut h.ibi iã re
nor eſt cui dentur. nem tꝛadidit rei uêndicationẽ nõ gram ſeruari ſi ab ea poſteriore ñ ligioſus l ꝛeligiõi deſtiat.ł
hltüifi ut. ð. de ac. ẽp. cura habet:ſed actionem ex uendito. recedat᷑:pãcto certum eſt. hic corrigit łhic fuit ſtipła
kuttgie bit ⁊.ð.ĩ qui.cau.ĩ BDem. a. Juliano. NMWEBor Juſtinia. Joanni.ppᷣ. tio.ſʒ an aget᷑ ex hac ſtipu
lige ite. re.non eſt ne.l. Ommiſſoriẽ uenditioniſ le ꝗ ꝗs ità paciſcat ĩ uẽditõis latiõe uel pactoꝛqdã ꝙ nõ
ge . in minorũ.⁊ no.ꝙ gem exercere ñ pt:ꝗq pꝰpſti uel alienatõis gctu ut nòuo cũ pecuniariter nõ ĩterſit.ſi
unlun offi. iudicis petunt᷑ tutum pꝛecij ſoluẽdi diẽ non uẽdi domino nullo mõ liceat ĩ loco uẽ cut ⁊ al ex inutili ſtipulatõe
ſthbin nt. ð. depo. l. iiij. ſʒ cationem rei eligere ſèd uſurarum dito uel alio mõ ſibi cõceſſo mo nõ agẽ. ut.ff. de vbo.ob. ti
hniita t ſriõi iuẽ acti. ex eo pcij peticionem ſequi maluit. numentũ extꝛuere:uel alio mõ hu cia.ꝙ nõ placet ĩmo pt᷑ pe
he inogt cõtractu.uł preſ.v. Mypr GSoꝛdia.a.longino. mano iuri eum eximère. Sã cũiariter ĩtereſſe ꝑp frequẽ
enpa: vt. 5. e. l.j. Ninitiõ uenditionis ſi pac cimus licet hoc apud ueteres du tid hoĩuʒ uel aliquoꝝ ĩimi
gunine. q Ab eo. ſcllicet. ſi tus es ut is cui uendidiſti bitabatuꝛ tale pactum ex nr̃a lege coꝝ ꝗ ad locũ illũ uẽirent.
Snnl. deiuſſore. poſſeſſiõʒ pᷣdij pᷣcij tardius exſolu eſſe fouendum ⁊ imutilatum pma ⁊ h ſubiicit.forſitã eniʒ cẽ.
er man, r In oẽm. ut ⁊. ff. ð ti tibi uſuras penſitaret:non imeri nere. forſitan enim multum eius i i Alggreger. ꝙ ẽ qñ pẽm liu
un e uſu. l. ſi gs ſolutiõi to exiſtiãs etiam eas tibi adito pꝛe tererat ne ei uicinuſ non ſoluʒ quẽ iſſet de nõ alienando.
uilmet S. i. ⁊.ð.mã.poſt.⁊ ſide pꝛouincie ab ẽptore pr̃ari de nollet àggregetur: ſed ? pꝛio quo Ek Fretus cũ tali caſu ꝛepete
dhnatre dic idẽ ſi ſiplr fide bere.Nã ſi initio ↄtꝛactus ñ es pa ſpecialiter interdictum eſt: quum ret rẽ ac.ex uẽdito pᷣcio r̃d
lüget iuſſit. acſi in omneʒ ctus ſi ceperil. experiri dẽre ex mo ⁊ eni uenditor: uel alter alienator dito.ut.S.eo.cũ te.nõ fi nẽ
ited 6 cãm ut plene hẽs. ra duntaxat uſuras tam ab ipſo non alia lege ſuum ius tꝛanſſerre ditionem nt.S. de re.ali.nõ
inlitii ff. loca.l.quero. gqebitore quã ab eo qui 0ẽʒ cãm paſſus eſt:niſi tali fretus ↄuẽtõe: alie.l. finali.
mnl ſe Sʒ te. con epti ſuã fidem aſtrinxit:de iure po quomõ ferendũ ẽ aliq; captionezʒ l Sifuus expor. uẽ. ſpaͤlis
irI itẽplatõe dã ſtulabis. “ ex uaria pati eũ interpꝛetatione. q̃dã pcã fiunt ĩ uẽditiõib
kein te cãm contractui. Mypfs Caro Carinꝰ Rimlo. ſeruorũ iõ de his dicit.
gögrt t Fraudi.i.dãno. Dʒ tẽ fudũ tuũ cte rei ↄtẽpla Si ſeruus expoꝛtandus ueneat m Ege exportata.
htlint in Quãdo. pro qꝛ. tõe inter uos habita exiguo I i. exportãda. ſic
x Coueniat. ĩmo vi pꝛecio in aliũ tranſtuliſſe ↄmemo Mpr Seue. ⁊ An. petronie. 65. de leg. 2 con.
rink ad itereſſe em agi. ras:poterit tibi ea res non eẽ frau Egẽeé uenditionis expoꝛtata l. prima. S
hinniil yt. . de reſcin. uẽ.l. di:qñ ñ ĩpleta ꝓiſſi ſide dominij mancipia ſub denunciatv n Benũtiatõe.i.cõuẽtone.
ea cõditione que ẽ tui ius in ſuã cãʒ reuerti cõuẽniat manus inijciende libertatẽ ab ẽp- o Alnteq; fides. poſtea nõ
G contra.ſo.H̊ duo 2 ⁊ ideo aditus ↄpetens iudex fun ptoꝛe uel qui ſucceſſit in locum ei ut. j.e. ancilla.
uenit ut aliquid fiẽt dum cuius m̃tiõm facis reſtitui ti antequam ſides rumpatur accibe p Qengdicãtur. recidunt erf
N quod ſi non fieret bi cum fructibus ſuis ſine ulla lu re poſſunt:que tamen a ſiſco poſt go in ſeruitutem ⁊ ipſo iu
4 nnnin ꝙ res ꝛeſtitueretur dificatione ſua auctoꝛitate perficiet manumiſſionem ułnd icantur: re facto dñio fiſci uẽdicat fi
lamnmidn ibi unũ tm̃.uł vius ⁊ pꝛecipue quũ ⁊ aduerſa pars re in perpetuam ſeruitutem eùdem ſcus.ut tacitũ fideicõmiſſũ
ndoctt h cãm dedit cõtrac ceptis nũmis ſuis:nullã paſſa uii lege ueniunt quum in his ciuitati ut ⁊.j. ad.l.fal.l.etiam.
Unben, tui hec cõuẽtio.a eri poſſit iniuriam. bus conuerſantur quas contrahẽ? q Eacez lege. nam ſi fiſeus
lang al non erat contne Mperatores Dioc.⁊ Maximi tes excepeit: ante manumiſſioneʒ uendet ſimili pacto uendet
1fole turus ibi ſic. Muſco. inijciende manus facultas nòn ð ut in loco prohibito non
e, yNVerficiet.i.pcipi Jã te ↄpareuerit is cu me negatur: atq; ideo non peiuntur moretur. ſed ſi permiſſu ẽp
ſNo. et ꝑ ac. ex nẽdito ut miniſti:⁊ conuenit ut ſi itꝛa in publicum. toris qui emit a fiſco mora
l d arg. ff.ð Zhen. ẽp. J tur in loco prohibito. cui
ſdantkr. l. hec uenditio.S.ſi. datur manus inectio.prio
Gſoe 4 V 7.l. ſed celſus. .i.⁊.l.cfundi partẽ.a.ð. de contraben.emp. ſi non unẽditori an fiſco.vr ꝙ fiſco.alius eĩ homovz cũ totiẽs ſit mutatus.ut.ff.
nrdtr donationis. ⁊.j.de dona.l.legẽ.uel per conditionem ex hac.le. de ſol.qui res. . area.ſʒ Jo.⁊ Aʒo dñt ꝙ prio uẽditori.⁊ ſic ſi ꝑ plures
N.l non autem per condi. ob cauſam que in contractibus nominatis manus abulauerit ſꝑ prior ẽ potior.ſicut ⁊ in.l.ð ſeruo nõ ꝓſtituẽdo dr
ümi locum non habet. ut. ff. de condi.ob cauſam.l.fi. ut. ff. e.l. ſi ticius. ⁊ de contrahen. emp.ſi quis ſub hac.quuʒ non eius uo
tne 3 ſ Ja te ſe oluta. i. reddiuta a uenditore emptori. luntate ad libertateʒ prouenerit ſicut nec perditur conditio furtiua. ut. ff.
nbſi a NMPetis. tu uẽditõ. petebas ei ut ꝙ tibi licebat uſq; ad ãnũ de condi.fur. ⁊ ideo. ſed ceſſauit ad tempus actio ut.d.l. qui res. . arci.
nl poſſes faceꝛe uſq; ad bieniũ.ſ.reddẽ pecuniã ⁊ ꝛeciꝑe ꝛc̃.⁊ ſic ẽ . ⁊ de uer.ob inter ſti.S.ſacram.
ð. de bci. im pa.of.quot. ſo. hic ad hac.petebat.ibi ad excep. uel h r. Neniũt ad fiſcũ. Exceper̃t. ul excepiſſe intelligũtur. vt. . e.l. ulti.
otun magnũ.ibi puũ tps petebat.uel hic noluit princeps indulgere. ſAnte.i.facta ſide quod in locis prohibitis non moretur.
0 b Fraudẽ.ẽptoris nolẽtis reciper̃ ꝙ dʒ vt hic. ⁊.j. qñ decre.opus t Non denegatur iplo iure ex pacto ꝛedeunte dño in uenditorem ſicut ĩ
ſe nõ eſt. l.i. occurritur dico per oblationem ⁊ conſignationem ⁊ de pacto legis comil.Fm.b.ldemũ mau iniecta pʒ Jo.. aʒ. ut. .l. ꝓx. ĩ pn.

pCLontra legem.i.conuentionem.

æamaĩ ſuis nümis.quã hẽs.fl.de manu.l.iiij. x f· de iudi.ł ſe.

. a I Jut potes. i contra legem factum ſuerit. ut. .l. pꝛox.in fine: Bixerat. cõtra ergo ſuũ pẽm uenire nõ pt᷑.ut hic.⁊.ff.cõmo.l.cin·
bᷣ Lomiliſti. ſcilicet inectionem manus. cõmodato.S. ſicut.⁊ iõ qꝛ h gr̃a mancipij fuit poſitum. nñ iã ei b 19
CCLommiſſus.ſ.contra fẽm ſit.ad queʒ fiſcum ſpectat punire delicta ⁊ ſue fauor nõ pt᷑ auferri.ſic.ff.de contra ta.ſi poſt mortẽ in ſi ſed al C
cedere delinquentibus. ut. ff. de iure fiſci lucꝰ.uenditor at utrũq; hr̃e nõ pacto ſuperioris. ti. ut. S. ti. i.l.ij. in l.? aliud in pacto inſerioris . ti
pt᷑. niſi hoc actũ eſſet.ut hĩet penã ⁊ ſeruũ.vt.ff. de tranſ.qui fidẽ. ⁊.ff. de ut. .ti.il. li⸗ qꝛ in ilis legbus pẽm fuit gratia uenditoris .
ex. do. apð celſum. F. labeo t. Competste. n An
æ. S. ti. i. l.. It caue qꝛ dic . napeoni by nol 4 h⸗
ſtipulatus. nam ſitmñ nact Dem. aa. NMedineo. Mpr Alex. a. Socrati. dein ineuoeſei
eẽt ð pena.lʒ incõtinẽti nõ Jut manus iniectioneʒ ha Reèfectus urbis amie ſis. pro ſtiuna . . An
ualeret niſi ubi ſua ĩtereſſet beres cauiſti tibi iuẽ tuo uti noſter eamq; ita uẽit ut de contraben. . ſ ſbn
qꝛ non inſpicit interſit ſua potes:quod ſi hoc ðᷣſiſti ⁊ penam ſi ꝓſtituta fuiſſet abdu aals ſun ad. 1 up
uel non qñ ſtipulatio inte: ſtipulatus es:homo quidem fiſco cendi poteſtas eſſet ei cui ſecunã u Orqietur. p aſſ. tul
uenit. ut H. .fl. e.ſi ſernus. ↄiſſus &ſt:tu uero nactus es ex ſti conſtitutionem diui Adriani idↄ toꝛes qui bode n5 ſ
Düũi. quõdã. fnũciare ei prylatu actionem: in omnibuſ tam petit: abducendi iptiet ſacultate,z: qſt. uti.ð aſſer toll. it
iuri ſuo potuit.ut.ff.ð pac queritur:an domini uoluntate ĩ lo quod ſi eum patientiaʒ accommo Li. in b Fin.:. chn
l.pactum uł dic pñs.ſ.nã cum pꝛohibitum uenerit. daſſe contra legem quaʒ ipſe dix?x x Legis . pacti ge ſ
ſi ſine eius uolütate more Mor Alexan. Mouio. rat ut ĩ turpi qſtu mulier haberet no pſtituẽdo. al li ſe
tur non cõmittit pena. ut. Ncill que expoꝛtãda ueĩt aiaduerterit libertate compẽtente ceret manumittere
fl. e.l. . .l. ticus. nec expoꝛtata eſt:ſed ab em ſecundum ĩterpꝛetꝛationem eiuſd ⁊ dic ꝙ ſi is cui u6 nu
e a Halla. exportan ptoꝛe in eadem ciuitate morante pꝛincipis perduci eam ad pꝛetoꝛ dita eſt ſo. ſine ſili ſert
da. boc pẽo ut ex empta ⁊ manumiſſa eſt aduerſus cuius de liberali cauſa iur̃dictio lege eã ꝓſtituit. ab uuf
aliquẽ locuʒ ſtare puta ex legem uenditionis libera ſieri non eſtꝛ ut ibi lis Sꝛdinetur iubehit: nec guci ptmancipiu be
tra domum nel bononiaʒ potuit: ⁊ ideo aditus a tẽ pꝛocura enim tenoꝛ legis quam ſel cmpre ſi primbuendiacna
A te uenditore.uel quoli toꝛ meus partibus ſuis fungetur. hendit interittitur:quod dominiũ ſub peo mar iniec hin
bet deferente. ut.ff. de iure Dem. aa. Papie. per plures emptorum perſonas tonis. ſi ũt dixit t der
fi.l.i.?⁊ eſt procurator ceſa Oueöꝛ quod te a ſeruis tuiſ ad pꝛimuʒ qui pꝛoſtituit ſine lege fieret liba. æ libera l
ris iudex in hac cã.quum dominum eorum ueniſſe ſimili peruenit. efficitur. ſed h ipſo blan
ipſe nenditor ſibi non eſt affirmas ſub ea lege ne patꝛia mo MWpr Seuerue.ppᷣ. ꝙ uẽdita ẽ ſi no ſil .
pactus manus iniection? reris: ⁊ ab eo cui te emptor pꝛior Alierem quam ita ueniſſe lege nõ ĩiciti manuſ. ng
ſed mñ dixit exportetur. ut. uendiderat manumiſſuʒ eſſe dicit. allegas ne pꝛoſtitueretrur: nec liba efficik coſti ſpe
S.l.proxi.ij.en. OQr ↄpetens iudex aduerſuſ eũ qu? aut ſi pꝛoſtituta fuerit libera eſſet: tutione diui adriãi –
g m. Oueor. bene öbu peeſſentem eſſe dicis cognitionem p officium militare exhiberi apud ſz ex ſtitutione di 8
it moueri. ſuam pꝛebebit: ⁊ ſi ueriias accu tꝛibunal opoꝛtʒ: ut ſi contꝛouerſia ui ueſpeſiãi. ſic . fl. Ude
h Aluerſus eum. ſcilicet ſationi aderit execrabile delictũ in referatur pacto:quod tamen ſi ue ð iuĩpa.l. diuus ue ung
ſeruum. xẽplũ capli pẽa uidicabis:ſj quo rum eſt libertas mulieri exiſtente ſpeſianuus. ü⸗
¶ In exemplum.ordinarij ad uſq; pꝛobaueris que intendis conditione competit: agatuꝛ cauſa y Coõprehẽdlit.. pi Gi
criminis puniet hic ex or ſtatus tuus eſſe uidetur qui in te pꝰ apud eum cuius de ea re notio eſt mus nenditor. Plln
dineʒ.uel dic in exẽplũ.ut manumiſſionem depꝛèhendituꝛ. hec autem lex:⁊ niſi tabulis uen ʒ3 Ad primum.i.ꝗq H in
ſ. alij terreantur. ſic.ff.ð a- Bem. a. Seraphiano. ditionis inſerta eſt: quãuis ſine mo ꝓſtituit. nõ di nün
bigeis.l.i. in fi.? de penis Aiexpoꝛtandus a domino epiſtola:uel ſine ſcriptis facta oſtẽ? co ꝗſpᷣ emit.⁊ nõ ꝙ ini
ſi quis aliquid. .qui abõ de ciuitate ſua uenit: nec in ditur ualet. ſi pm primi diffe an
liãis. urbe romana morari debet:qui ãt Dem.a.Aurelio. rat a pco fi nẽdto hit.
k.¶ Deprebenditur. ſ. lber gde pꝛouincia certa nec in itala. Am que ita uenit ne copo ris.qꝛ primũ ð ma urd
tinitatis.⁊ ſic nõ quo ſta/ Si ita que conua legem conſti re queſtum faceret nec in caupona nus üiectiõe. Fm qð ſpe
nu te inuenero eo te tbo tutam factum pꝛobare potes ute ſpecie miſtrandi pꝛoſtitui ne fraus ſit lea. ul cõtra ſp “
donec contrariuʒ uidebo re iu re ꝙ ꝓpter ea libi cõpetit. legi dicte fiat:oʒ. pualet libtat᷑ pdẽm.
ut hic. c.j.ð ĩge.ma.l.pe. ⸗ M .— el fauore.vt. f. e. ſi
c. ff. de of.preto.l.barbari Si mncipiuni ita uenerit Si mancipium ita ſuerit aliena tidus. plene nõ h 8
us. ſʒ in cã. libertatis ⁊ ſer ne pꝛoſtituatur. . . tum ui maſtumittatur. ul econt:a. de huiuſmõi ↄſtitu kin
uitut hr̃ pro libero interĩ v. . 1 — 8 tõnibus. hʒ ei locũ 1
⁊ ſic alio ſtatu quaʒ prius . oſtitutio diui adri. inſt
erant. vt.ff. de hbe. cauſa.l. ordinata. ? eſt. ratio. quia ibi aliter non poſſet obi uendo.uel ex qualibet cã trado. ne ꝓſtituatur. ⁊ hec eripit acil 1
eſſe in iuditio h̊ uero pt᷑ qꝛ liber. lã i lbbertatẽ. niſi fuaui mãus ĩiectionẽ. tũc ea ſeruo mihi.niſi ego
q AVUi exportandi. necin urbe.tñ qꝛ maius ⁊ non debet frui maiori conſentiam proſtitutioni.vt hic. eſt ⁊ edicium diui ueſpeſiãi quũ dn
bus cui ẽ ĩter dictũ mioribus.ut. ff.e.l.cui pco.⁊ de ĩter.⁊ rel.rele Eptã ãcillã ne proſtituatur. alteri uẽdo ſine ſili lege. ut. ff. ð iurpa. it
gatorum. 5. fi. ..ff. de ſena.l.q indignus. Iteʒ quia comunis eſt pꝛia.ut. ILQdiuus. eſt ⁊ ↄſtitutio diui marci.⁊ commodi miſa ad aufidiũ uic nm
ff. ad muni. roma. Zccurſius florentinus. torium. vt ſi uẽdo uel dono fuum ⁊ manumittas uel ſi preciũ do. 8
m In italia. hoc ea ratione quam m primo dixi.⁊ nõ quod tribus locis non pecuniã in ſpẽ ut manumittas fuũ tuũ. ut.ſ.ti. i.l. i . ij. .l. ſi uns
videtur h̊ ꝓhibitus.ſ.illo ⁊ ſua pria. It᷑ oĩ maiori loco ut hic. ſic ⁊ ſi erat is qui.⁊. ff. de. condi. cã da.l. dedi. . ʒ ⁊ſi tibi. .l.ſi pecuniã..i. ſel
pomerio interdẽm.nec in ciuitate moretur.ut.ff. e.l. cui pacto.ſed minori T ſi certũ tpᷣs adiciat eo elapſo cõſtitutio inducit libtateʒ.ſi potuit 2
bus uti pt᷑ prohibitus maioribus excepta ſua pria que qᷓ;tũ ad eũ eſt ꝓ manumitti ſi uero dicã manumittas qñ uoles inducitur libertas An
maiori hr.ut.ff. de of. pre.ur.l.i...fi.q;tũ ad alios non eſt maior.⁊ ideo te mortuo ſi uero qñ petis te ⁊ ſeruo preſente poſt duos menſes. *
non uidebitur prohibitus.ut dicta.l.relegatorũ.S.conſtitutũ.uel ut ibi. alł poſt quatuor inducitur libertas.ſi uero ut manumittas ſimpl. o
Si manci.ita uen.ne ꝓſti.ut ſuperius pac.gratia uẽditoris apponitur. dñt.qdã ið ꝙ ĩ ꝓxio caſu dixi.ergo poſtoq;ᷓ potuiſti manumittere t
ſic ⁊ iſtud gr̃a ſerui.unde ſuperius pt᷑ uenditor reittere.hic nõ pt. ⁊ ceſſaſti. ut. fl. de preſ.v.l.naturalr. .i.⁊ de his qui ſine ma.ad li.
0° p Refectus uel cuius officiũ eſt tueri ne mancipia proſtituãtur. per.l.latinus.eſt à conſtitutio diui marci ⁊ ↄmodi in ſemeſtribus ſite
vt. ff. de of. pre. ur.l.i.S. hoc quoq;.officium quum trado ſeruumut poſt ts ſit liber non comprehẽdo manu 1
Ei cui.ſcilicet uenditori. J mittentis factum. ut.j.ti.i.l.iij. ⁊.ff. de ſeruis expor.l.ſfi.eſt ⁊ con
q Facultatem.ſi contra pac.fuerit factũ uel in eius fraudem. ut. . e.l. fin. ſtitutio diui ſerui ⁊ ãtonini ad ẽbiũ maximũ.quũ ſeru mãdat.vt .

IIII
ſid m— Vlierem. militare. nemine agente. ſunt el quedã qᷓ per fk y /· JYiuſta proprium. nomen. Inſertũ. ſ. ut manumitteretur.
i M ficiales iudicis nemine agente expediuntur ———”R— Locus eſt.l. er iterpretatione.ſed proprie locum hʒ conſtitutio
n b Controuerſia.qĩ nõ ea lege uel cõdi.ſit uẽdita.uel qĩ cõditio nõ diui adriani.ut. ff. e.l. fi. ſed ubi comprehenðr factum manumittentis.
i euenit quod utrũq; ſequi eſt neceſſe ut libera ſiat. directo.hec conſtitutio locum habet. ut.d.l. fi. ?. . e. l. i. ſecunda.
utit e Quog tamen. interpoſito eſt. Qaula liberalis. Manumiſſa eſt de ſacto.ut inſti.de inge. S. fin.
h⸗ d Hec ãtlex.i.pẽm b ¶ Iis qui.vtputa do
tnnſl ĩuẽditõe appoſitũ. minus tuus mani
nnuu e Et niſt.alaſi nõ. Mpr Alexã Pa. ticeni. Marci ⁊ Comodi in ſemeſtribu ſeſtum eſt. ut.fſ. de manu.
nhagt als ⁊ niſi. ? tũc põi patꝛocli⸗ poſteaq;ᷓ te ſcripte locus eſt:ideoque impleto ſi quis ab alio.⁊ de libe.
nbbe tur ꝓ ſi nõ.ſic. ff. ð hermie donationis cau xxv.ãno ſirma libera facta ẽ:nec cauſa.l.paulus.ſed contra
tine ſena.l. femiĩe.⁊.ff. ſi ſa dedit lege dicta ut ſi. obeſt ei quod uiceſimo ſeptimo ã .ff. de condi. ob cauſam. l.
nti gl. can. ſi ea. F. if. xv. annis continuis ſeruiſſeſ ad li no mãnumiſſa eſt: que iam exↄ iij. S. ſed ſi tibi.⁊.ff.dð pᷣſ.v.
Dchrn fAudauis.ſiñ epla. bertateʒ pꝛoducereris:it ut ciuis ſtitutione libera erat ⁊ is quẽ po l.naturalis.S.at quuʒ do.
pin al q;uis epiſtola. romanus eſſes tempore pacto: ſi xxv.annum ex te conceptum eni in utraq; dicit nõ fieri libe
Nignte gS Vca.ſ.cõuẽtio.nã modo patꝛocliuſ non cõtꝛaꝛie uõ xa eſt:ingenuus eſt. rum ueniẽte die. ſo.ibi da
Dl epla nũc̃ fit ſiñ ſcii luntatis fuerat:aut ſi im deceſſe Mpr GBoꝛdia.a.Jocunde. batur pecunia ut ſpecies.
nnunte pft.aʒ.⁊ ẽ ad h.j. ð rat ad libertatem perueniſti:quo N is qui pꝛeciũ pꝛo te acce hic ut q;titas.uel ſolue. vt
gſis a dõa.l.ĩ exneis. Iitẽ niam placuit non ſolum ad uẽdi per at ut ſtatuto tempor te liberta in qualibet earum dixi.
itß, iel eff. de ma. te.l. ſi ſer tos ſed etiam àd donatos eam le ti donaret moram repꝛomiſſe i c Poſſet. ⁊ debent.
ai luis uus ſtichum. gem ut manumitterentur pertine bertati pꝛeſtitit ex eo tempore tte d Opinionis. ut. ff. de ſta.
innet b e Aʒʒ qᷓ mini rei:nec te potuit ſemel tꝛanſlato do liberam eſſe effectam manifeſtum ho.l.herennius. J
inln ſirãdi. qui minio in hermiam poſtea alij pa eſt:ex quo quum poͤſſet dari liber e e ¶A quidẽ. perducũi
minnnir ſpẽm aſſumũt qdã tꝛoclius uendere: ⁊ ideo non de tas ñ ẽ pꝛeſtita:⁊ ideo ex te natoſĩ .per aliqueʒ. ſec
gofüe uolẽtes male ageee pꝛeſtanda tibi libertate quam cx genuos uideri pꝛocreatos nõ icer ſorte ſi dixi ate non mãu
tlute ut.fl. de his.q no..· conſtitutione iam ſueras adeptun tte õpinionis eſt. mitti. quia tunc ali poſſent
n i, la. l. athlete. . ait p litigare debuiſti: ſed libertatem Dem. a. Marino. manumittete.
RRZZ tor. qu obtinueraſ défendere. A quidẽʒ mancipia quo?ꝝ ſ Manumittant.ſ. le fo.
ilian i Fiat quũ g aliqd Dem.a. Euticiano liberto. uẽditio eam legẽ accepꝛne g Non pñ̃t. ut.fl.ð manu.
* phibet. v id ꝑ ꝙ ꝑ Ica lege chreſtes ſeruuz ſʒ ad libertat ẽ perducãt ẽt ſi manuĩt l.ſi quis hac. ⁊.j.de. his ꝗ
riiti neit ad illud. ſic.ff. naturalem ſilium uenunde tantur nãſciſi libertatẽ ñ poſſunt. ad.li.per.no.poſ.l. i. . ij.
*R ð ſpõ.l.oꝛo. inſti. dit ut emptoꝛ eum manumitteret: Neq; ei ↄditio q̃ pſone eᷣ cohe ar. ff. pro ſocio.l.ſed ⁊ſi ſo
htüie ui. bo. ra. .i. ſic eõ quamuis non eſt manumiſſus ex ſit mutari ſacto eius ꝗ ea lege cõ cius.ſed fallit ſi mortẽ dñi
Nhaun quũ qd cõceditur. conſtitutione diuorum Marci ⁊ parauit poteſt.nec tñ pene exactio uind icauerit.ff.ad ſilł.l.iij
tplcn ⁊ id ꝑ ꝙ ꝑuẽit᷑ ad il Lommodi ad Auſidium uicto ſi qua addita eſt conditioni ñ ſer .. hi quoq;.⁊ ſi ſuis num
ſum. lG. nt. ff. quẽad.teſ. rium libẽr eſt. uate iuſtam exigendi tꝛibuit cãm miſ ſit emptus.ut.ff. ð ma
inti api.l.ij.F. inſpecto. Dem.a. Fulginuo. Quã igitur ratiõe te poterit uoca nu. l.iiij.. ſi autem.
ummin K Si mãcipium ita Jiuſta Satur.puellam no re ad officiũ pꝛõcuratoris: qui er’“ h Cãm qꝛ licet fuerit pena
him fu.ali.ut manu.ſpã mine firmam agenteʒ tunc legeʒ uenditioni dedit:pꝛoſpici ñ appoĩta non tamen com
oui⸗ l dixit ĩ ſupioribti annos.vii.hac lege uendiderit:ut poteſi quũ nec ĩ pᷣuatoꝝ ↄtꝛactibꝰ mittitur ut exigat᷑ ſi õ fiat
Apemin tul duob pcã j mã quum haberet annos.xxv.libera ſiſcus ſe interponeẽ debeat:⁊ litter quũ effectũ nõ habeat ma
nmik cipiũ ⁊ ꝓ eo ĩducta eſſet:quamuis factuʒ ab emptore ad te miſſe perſone factuʒ ſi nõ ip numiſſio. ut.j.l.prox.ſic ⁊
hüſiin nũc mixtĩ ð utroq; pꝛeſtande libertatis pacto non ſit ſe manumiſſeris non còntinent. .ff. ut le.no.ca.l.licet.ſed h
Cprnider qñ ꝓ eo ⁊ qñ cõtra inſertum:ſed ut libera eſſet expꝛeſ Mpĩiſ Diocle.? Maxi. aa. 7. fallit ſi etiaʒ de facto nolui
eniefne⸗ eum azo. ſum:tamen conſtitutione diuorũ cc. Ruline. manumitti. ut. ff. Je. v. ob.
n, 1 Apfocli l.qui rome.S.flauius. ſed
glbetpen ſu. ↄtiuiſ ” ſſſii ea.l.donaui. ul uendidi
Geſtſel gf ſi aliquo tpᷣe fugerit tmdẽ tpᷣris dẽbit p ea Fuir.ut ne tu alienares poteris quidẽ alienare ſed agam conditione ob cauſam
lhorniᷓ ſit liber. nt. ff. de ſta.li.l. cum br̃s.in fi.⁊.l.ſeruus..ſeruus. dd itereſſe uel ad pꝛeciũ.ut.S.de condi.ob cauſam.i.ea lege.que eſt. con
uniic m Ita ut ciuis.nã qdã liberti nõ erãt ciues romãi ſed hodie oẽs tra. ſed aliud in alienatiõe que facti ẽ.ut.ff.de cur.fur.l.conſilio.uñ et rẽ
uhzd ut inſti. de liberti.. libertinorum. alienã uẽdere poſſumus non ſolum nram ſi prohibitã. ut.ff. de cõtrahẽ.
io duini n Aoluntaſ.pt᷑ ergo mutare uolũtatem.ut hic.⁊.ff.de manu.nin. emp.l rem ali. Itẽ icido in penã ex ſolo fo.ut.s.de trãl.l.ubi pac.at ma
ecenhi l.ſi pr.⁊ de condi. ca.da.ſi pecuniam.S.i.⁊.ff.de ſeruis expõ.liij. numiſſio ẽ iur. ut hic.?.ff.e.ſi uenditio.niſi in caſu.ut.ᷣff.de condi.inſti.l.
hini ſed contra in.e. ti. l. queſitũ ubi nõ pt᷑ mutafr̃.ſo.pt᷑ ut cõſtitutio nõ mulr. 5 pe. uñ qꝛ eſt iuẽ.non poſſumus alienum ſeruum manumittere.
rſtiti ꝛepñtet libertatẽ. vt hic.ſʒ nõ pt᷑ qn emptor ſpõte ſi uelit poſſit ma ut. de bis qui a non do.ma.per totum ti. eſt ⁊ alia rõ quia libertas ſel
