bẽt᷑ ut ĩ aut.ð mã.pn. .fi. ſʒ ẽt libtate pᷣuari c ẽſemꝰ. executo D fraudèm creditoribus fa nari petebat.iĩ ultia eilnn
EPreſcrib ĩ.i.ĩ pᷣudiciuʒ reſq; huius legis oẽs iudices eſſe Ciendã inuidiã ſiſcalẽ ſetu 3 qeditores ſeag
iſcribi ul añ oclos ſcribit. ôpoꝛtere. Deponẽdi ãt uel frãgẽ li nẽi trãquilitatẽ iĩplorari nõ dcet. p c Zm alle⸗ n
n Edqnis nela. forte di titulos uel etiã ↄſcindẽdi uel a ñ Redde itaq; quod ſiſco nio de gas inidiã en
treexilla. ſolũ eis ad quoꝝ pᷣiudiciũ tale ali bes ac ſi cõuẽtus uelut a creditore .i. blaſmũ idem in unne
n Titulũ.i.chartã ſcriptaʒ. gqd õ̊ ſas ↄqʒ leges cõmittit᷑ ſʒ oĩbꝰ fueris:quã tibi numeꝛaſſe pecuniã quolibʒ aduocato iden
x Vlio.i.pꝛo leui delicto taʒ liberis ꝙ; ſeruis ſine metu calũ negas exceptiõe nõ numerate pe nut huiuſmõi pactũ u
magna pena ſi dʒ ipõint ?ꝰ nie uel acculatõe crinis licẽtiãẽs mi cunie ſecũdũ leges uti poſſes.xix. facere nõ poſſit. ut eell
.ij. ð lib.⁊ eo.li.l.ij. Itẽ ẽ hᷣ õ.de poſtu.l.ſi ꝗſ. (ſcoynſt,
yProſcribendum.ideſt bona pꝛoſcribenha. r, a BPhorret. debiti. ſiſcus tibi debet ꝙ nolebas fiſco remite kErql
35 Libertate. bodie bene natus ⁊c.ut in auten.de nup.ꝭ.ſi uero colla.iiij. fre ſi tibi patrocinium exhiberet. uel pone ut. S. in. l. ij. nn Ki
unde in liberto hec lex poſſet habeꝛe locum. item no.bec penam depoer ſ Priuatos. debitores illius qui uolebãt fiſcũ ſuũ eſſe pcuratoꝛe Aloq,
tationis adimere alicui libertatem quod eſt ſpeciale. alias ſecus ut in con uel aduocatũ. Iẽ ſuperior lex loquitur ĩ creditoribus nihil fiſco ſLen
trario ut inſti.de ca.di.S. minor ſic ⁊.j.de cap.⁊ poſtli.ꝛe.l.fi.⁊ dic depor debenti.he autem due loquuntur de debitoribus tam fiſci quim iiider

tatur. ſcilicet in metallum.
a Oporteꝛe. qui tamen habent merum imperium.
b Lalumnie.i.non poterit dici calumnia. —-
¶ Accuſatione.i.non poterit accuſari. ⁊ nota.in ſi.huius ti.de offi.iudi.
circa libellum. ut ⁊.ff. de afſe.l.ij. Accurſius florentinus legum doctor⸗

priuati.⁊ prima ſimiliter uel hanc expone ut prius. ui bi
tFiſcum. debitorem.
n a fraudem.i.damnum.nt.ff. de edil. edic. cum autem.5. 4
excipitur uel proprie ponitur. ineoe
x Inuidiam.i.patrocinium ſiſci quod inuidiam generaret.

Bebe
mnin
menie
bea
guſi
u
wnoneſg

ppoſt
e. gl

=
=
S= -

3
b

Be ne.g.ſupꝛa dixit de ne.geſ.ex mãdato nũc qñ ſine mãdato
Am tuto. faceres.i.delegeres.ſic.ff.de acqui.re.do.l.aðo

SF. cum quis. ⁊ hoc accuſando coꝛam pꝛeſide qui ſolus ꝓ
tribunali.cognoſcit.vt.ff.ad turpil.l.i.S.ſuſpectus.⁊ inſtiiu.de ſuſ
pec.tu.in pꝛin.⁊ niſi hec duo faciat quod ſuſpeciuʒ remoueat ⁊ al

teruʒ petat vt h̊ di
cit repellitur a filij
ſucceſſione. vt. j. ð
litig. be. ſciant im
mo non repellituꝛ

licet nõ accuſet. vyt

in contrario. vt.ff
qui pe.tu.l.ſi.S.ſi.
accuſare tamẽ põt
vt inſti. de ſuſpec.
tu. F. quotiẽs. 2 H
vel verius petẽ dʒ
non ſuſpectum fa
cere vt ibi.
¶VWMWunere.i.offõ
illo quð eſt pieta⸗
tis que cauſa facit
vt etiam ſi vtiliter
ſit geſtum nil poſ
ſit petere. quia vi/
detur naturale de
bituz ſoluiſſe Ir.
ſed non eſt ſy veꝝ
quð videatuꝛ ma
tri donare quicqꝗd
lpendit.ſed hoc ꝑ
penditur ex quali
tate ⁊ quantitate ĩ
penſaruʒ ⁊ ex facł
tatibus matris 2
filioꝛum. vt. fl. de
do.inter vi.⁊ vxo.
agna.il.ſi quis ali.
F. ſi mater. ⁊ dixi
.ff. e. l. neſennius.
d Non admittit.i.
non inducit vl dic
.i. denegat. vt.ff. e.
ex duobus. §. fin.

De negociis geſtis

Mperatores Ana.⁊ ſeue.aa.
Sompronie.
Am tu toreſſilioꝝ tuorum
ſuſpec tos faceres eiſdemq;
tutores ſeu curatores pete/
res munere pietatis fungebas que

cauſa non admittitur negocioruʒ

geſtorum actionũ:ut ſumptuꝰquoſ

in ea lite feciſti repetere poſſis:quũ

etiàm ſi quis pro affectiõe domeſti

ca aliquos ſũptuſ fecerit nulla ratõ

ne eos repetere poteſt.
Dem.aa. Rufſine.
Ontra impuberes quõq; ſi
negocia eorũ urgentibP neceſſitatis
rationibuſ utiliter gerãtur in quãtũ
lõcupletõres facti ſunt dandam ac

tioneʒ ex utilitate ipſorũ receptum

eſt. Que tibi quoq; iure decerni
tur quòd ſumptuſ in pupillum quẽ
romam tuoruʒ petẽdorum gratia
duxiſti feciſſe allegas ſi nõ materte
ra eiuſdem ſe ſacere paratam pro
priis impendiis pſtenderit.
Dem.Auguſti ⁊ Ceſſares Adri

ano.

Juᷣe pro fratre coherede pe
cuniam ſoluiſti negocioruʒ
geſtorum actione experiri potẽs:ſi
ue pignoriſ liberandi gratia debitũ
uniuerſũ ſoluer̃ còactus es actionẽ
eandẽem habebiiſ uel iudcio familie

herciſcunde ſi non eſt inter uoſ rèd
ditum eam quantitatem aſſequeris

⁊ de condic.inde.cuʒ his.s.ſi in ea.⁊ de relic.ac ſi quis. .hec ac
tio.⁊.ff.fami.her.que pater.⁊.j.e.alimenta.i..ſed fallit in caſu.

vi.j. de nupti. patrem.
e Quum etiam. pꝛobatura minoꝛi.

Si quis.i.extꝛaneus ali⸗

Bomeſtica. que eſt minoꝛ quam paterna vel materna.
g Nulla nʒ cõi nʒ ſpãli.vt hic ⁊.ff.e.his qui.⁊.j.e.quod in vxor
hc Dntra neceſſitat.vt quia tu geſtoꝛ curatoꝛ eras aʒ.vel dic
ꝙ erat voluntarius ⁊ ꝙ dicit neceſſiatis dic.i.vtilitatis
cnius negotia geruntur. nam ſi ſit neceſſarium domino ne conue
niatur. vt quia res erat peritura etiam ſi non ſit locupletioꝛ tenet᷑
vt.ff. de ſolu. in pupillo.⁊ de mi.veꝝ.S.vt nõ reſtituetur q̃ ſunt õ.

i Locupletioꝛes.ꝙ tempoꝛe liti contel.inſpicitur.vt.ff. e.l.litis.⁊ ẽ

pupillis hoc ius ſingulare alias ſufficit vtiliter ceptum ⁊ ſi euent⸗
non ſit ſecutus bonus.vt.ff. e. ſed an vltro.S.i.ſunt ⁊ alij ſimiles
caſus huic quos nõ.ff.e.ſi quis negotia.
Kk Erxr vtilitate. ne alias deſerentur. vt inſtit. de ob. que ex quaſi cõ
trac. .i.⁊.ff.de mino.⁊ ſi ſine.S.idem faciunt.

IAuod.i.quia.

m Oſtenderit. tunc enim videris donaſſe.vt.ff. e.ſi pupilli.S.ſin.
? ar.j.de ali.pu.pꝛeſ.lij.in fi.⁊.ff.de eo qui pꝛo tu.l.i..ſi.It᷑ ſub
audi. hic vel niſi amicicia paterna ductus.vt.S.l.pꝛoxi.in fi.
n Iyue ꝓ fratre tuo ſcilicet.
0 Pecuniaʒ.a defuncto debitã ⁊ ſine pig.⁊ iõ pꝛo parte po
tuit negocium expediri.vt differat a caſu ſequenti ea lege.
p Potes.ſ.contraria.vt ⁊.ff.de pꝛocu r.l.ſi quis cum. .

S
1. „
„*
.

qꝗ Coactus ès.ſi pignus velles liberare.vt.j.de diſt. pig. qᷓdiu. ⁊. fl. s.

ob.in executione..ſi.⁊ fam.her.heredes. .in iulla ⁊ de contrahen.emp.
ſfiſtulas.S.que fundum ⁊ ar.ff.e.ſi comunes. V
P Eandẽ.i.vtilẽ ſʒ quoſda quũ ex neceſſitate vt dixit ſoluerit totũ vt aꝛ.ff
.e.ait pꝛe.J.hac.⁊ ſic ↄcurru hic acuo vuus cum actione fa.her.⁊ comuni

3 0

Dem aa. Gladio.
Ai pupille negociã tutoris
mandato ſuſcepit pro itor
negocia non uidłiur geſſiſe:ſed ne
gociorum geſtorum actione pupil
le tenebuur.
Dem. Auguſti ⁊ Ceſſares Tro
phino
Fſiciò nec minus obſequio
liberii functus negociorum
geſtorum actionem contra patroni
fuias pupillaſ habere: non potes
Dem. aa. Ballo.
Vratoꝛem tibi quidem teſta
mento patris datũ dicis quod nõ
poteſt uideꝛi iuꝛe factum quod ſi ut
proponis adminiſtrationi ſe imiſ-
cuit negociorum geſtorum aciõ tã

aduerſus eum qua cõtra heredes

eiuſ tibi competit
Mpera. an. a. euf.
ab eo qui negocia tua geſ
ſit heres ex duabus unciis inſtitu
tus es etiam ſi adas hereditatem

in reliquis decem unciis aduerſus
coherdem competit tibi peticio ſi

quam aduerſus deſunctum habui
ſti actionem. H
Dem. Auguſtus ⁊ Ceſſar Se/
uero. S
Duẽrſus eos qui negotia
tua geſſerunt negotioꝛum
geſtorum iudicio ciuiliter conſiſte
nec tibi obierit ſi pꝛopter occupa/
tiones miliiãꝛes eam litem tardiuſ
ſuiſſes executus quum hoc genuůs

diui.eo cãu qñ negotiuʒ
nõ põt pꝛo parte expedi

ri.non ãt directa vt.ff.fa.

her. hrdes. .nõ tm̃ ⁊ cõi

di.l.ſi qs putãs. .i.que
ſunt Z.alij dicũt ꝙ hic de
ſijt eſſe cõis eo caſu quo
dat᷑ ne.ge.vt.ff.coi di.l.i.
in fi. tu dic cãdẽ.ſ.cõi di.
q̃ datur ad idẽ ꝙ ne.ge.
⁊ eſt ſimplex relatio.ſicut

⁊ ibi mulier daãnauit que

ſaluauit ⁊.j.de iniur.do
minum ⁊ ſic idem in gene
re non in ſpecie.

ſRedditũ. nã ãplius q;

ſel itẽtari nõ põt.vt. ff.ſa.
her.ſi fiia.ꝭ.familie.

t Aſſequeris.a fratre.
„ q

Vlpupille.man
dato. tutoꝛ man

dauit gerenda pupille ne

gotia.⁊ nõ pupilla tuto⸗
As lʒ h ẽt h la poſſet tol
lerare. IRẽ quo ex mãda
to hec actio datur.vt iſti.
de ob.qᷓ ex qĩ ↄc.ꝭ.i.que
eſt contra.So.hic pupil
la.nõ mãdauit licet man
dauerit tutoꝛ.

x Pꝛo tutoꝛe. vna ps vt

bonoꝛum poſſeſſione.

y Nõ vr.vt teneaĩ ac.pꝛo

tutele qua tenet ille ꝗ cre
dit ſe tutoꝛẽ.vt.ff.de eo ꝗ

pꝛo tu.ne. ge.l.i.⁊ ꝑ totũ

ti.ẽ eĩ vnũ nomẽ ꝓ tutoꝛ
ſʒ hic nõ credebat pupil
le ⁊ ſi eius ↄtẽplatiõe geſ
ſu ſʒ Jo.l foꝛte ẽt ſine ei

ↄtẽplatione.vt dices.j.e.l.ſi mandatum. Item ⁊ econtra puplilla eniʒ in
eo quod locupletioꝛ eſt tenetur.vt.ff.e.pupil li in pꝛin.non impediẽte ac
tione mandati que datur inter tutoꝛem ⁊ geſtoꝛem.

Fficio.officium dicitur inter bomineʒ ⁊ hominem.vt.ff.ð ſeruiſ

expoꝛ.ſi ſeruus in fi.l.obſequium inter patronum ⁊ libertum.vt
hic ⁊.j.de obſequijs in rubrica.⁊.j.qui petant tu.l.patroni.⁊ pietas in
ter patrem ⁊ filium. ⁊. S.e.l.i.ff.de cur.fu.l.furioſe.
a Pupillas. aliud ſi adulte eſſent nam notabiliter videtur hic ponere
pupillas.ſed dic idem in adulia niſi pꝛoteſtetur. vt ar.ff.e.l.neſen nius.
b c Vratoꝛem. factum.vt hic ⁊ inſti.de cura..i.
c Heꝛedes.vt hic ⁊.j.e.curatoꝛis.nec ẽt dʒ ãmõ poſtq; ſe ĩmiſcuit
vel gerere ceꝑit deſerere niſi petito curatoꝛe vl certioꝛatis cognatis pupil
li. vt.ff. de adminiſt:a.tu.tutoꝛes q.S.curatoꝛes.⁊ de eo ꝗ ꝓ tu.l.i... fi.
d ſ ꝗJ ab eo geſſit.⁊ male.ſic que in.xij.pene factus eſt debitor.
e Si ad eas.nõ ſolũ ſi omuas durat actio ſed etiam. ⁊c̃.
ſCompetit.j.de bo.auctoritate iu.poſſi.ſi vxoꝛ.⁊ ad.l.falc.licet.⁊.s.de

—

pac.debitoꝛi.⁊.j

de rei vend.cũ a matre.⁊ non niſi in compenſandi gr̃a

dimiſit. vt.j.de heꝛe.inſti.ſi compenſandi.⁊.ff.de leg.ij.cum pater. .ticõ
g a Duer ſſus.ciuiliter.i.curialiter hec pꝛetoꝛa enim eſt actio.vt.ff. ð
neg.ge.ait pꝛetor in pꝛin. vel large accipe ciuiliter vt etiam pꝛeto
ꝛias compꝛehendat.vt.ff. de var. ⁊ extra.cog.l.i. Sil.
hb Mulitares.ſic euenit.vel idem ſi qualibet cauſa vel ſine cauſa.
i TLardius.i.tarde nondum enim.xxx.an.lapſi erant vt ſubijcit.
k ¶Benus. huiuſmodi.ſ.perſonalium.vt.j.de conſti.pecu.l.ij.vel genus.
h

ideſt ſpecies.ſ.negotioꝛũ geſt.

△. —
— 6
4

b
J

Excludi.i.tolli.
ſ

Pꝛeſcriptione.ſ.x.vel.xx.an vᷣurat enim.xxx.an.

IJ pecuniam tuam.i.tibi debitam.ſic ⁊.ff.ſi cer.pe.ſi⁊ me.
Luo.i.tuo nomine.alias non poſſet haberi ratum.vt.ff. ðe pre

ca.ſi ſeruus. 2. ff. e. ſi pupilli. . ſʒ ſi ego.ibi nã ⁊ ſi ⁊c. Si ãt nec mandalſ/

ſem nec ratum baberem.
Debutoꝛ meus mihi rĩjma

neret obligatus. vt. ff. e.

ſoluendo ⁊ ð nouat.ſi ſti
chum. §. fi.
e Eregit.ſ.nomine tuo.
f Eum. iulianum.
g Actionem. vt. ff. e. pom
ponius in fi. Sed cõtra
.ff.de regu.iur.l.ſemper.
vbi dicitur ratihabitionẽ
mancdato comparari er/
go mandati datur actio
non neg. ge. Sol. hic ra
tum habet negotium ab
abſente factum. ibi a pꝛe
ſente ſecundum Jo. kibi
fuit mandatũ vt geꝛeret

non tantum ſuſceptum.
poſtea dño ĩdignato geſ

ſit pꝛocur.⁊ dñs ratũ ha
buit vnde datur manda
ti ꝑꝑ pꝛecedẽs mandatũ
deiuſſione iudicio ſiſti in
qua ſit ſpeciale. vt ⁊ alia
multa ſunt ſplia in iudi

cijs. vel dic compari mã

dato.ſʒ nõ per oĩa. Iteʒ
vñ naſcitur hec actio ne.
ge. .ex ratihabitione ñ
ex pꝛiſtina ex actoõe.ſecuſ
in acti. ꝓ ſocio ⁊ tutele q̃
ex veteri Zetu vel qĩ oꝛiũ
tur finito demũ officio.
vt. ff. ð tute.⁊ ra.di.l.ſi tu
toꝛ in fi.ſic ⁊ in contractu
do vt des. demuʒ ſecuta

2*

6

actionis longi tempoꝛis pꝛeſcrip/

tiõne excludi non poſſit.

Dem. a. Saluſtio.
Apecuniam tuam a debito
re tuõ Julianus ẽxegit ean

qʒ ſolutionem ratam habuiſti ha
bes àduerſus eum negocioꝛum ge

ſtoꝛum àctionem.
Mpe. Alexan.a ſcdo ⁊ alijs.
IY ſeruum alienum non inu
tilem domino conſtitutum

egꝛum curaſtis negotium non inu

tiliter geſſiſtis.⁊ competenti actio

ne vobis ſũptus recuꝑare poteſtis

Bem. a. Heremie.
Limẽnta quidem que ſilijs
tuis pꝛeſtitiſti tibi ꝛeddi non
iuſta rõne poſtulas. quum id exi/

gente materna pietate ſeceris . Si

ad aãt in rebus eoꝛum vtilit᷑ ⁊ ꝓba
bili moꝛe ĩpẽdiſti ſi non ⁊ hec ma
terna liberalitate ſed recipiendi aĩ

mo feciſſe te òſtenderis id negocõ

ꝛum geſtoꝛum actõe ↄſequi potes.
Dem.a. Theo.
Jfilius pꝛo patre ſuo debi
tum ſoluerit nullam actionẽ
ob eam ſolutionem habet ſiue in
poteſtate patris quum ſolueret fue
rit ſiue ſui iuꝛis conſtitutus ſi donã
di animo pecuniam dedit. Si igit᷑
pater tuus ſui iuris conſtitutus ꝓ
patre ſuo negociâ gerens non pꝛe
cedente mandato debituʒ eius ſol

traditione oꝛitur actio ex pꝛiſtino tamen pacto.vt.j.de ferum per.ex pla
cito.⁊ nõ.hic quod quattuoꝛ modis dicitur alienum negocium vt dixi/
mus.ff.e.ſi pupilli.S.ideʒ pomp.ait in fi. .
b ſ I lſeruum. quid autem ſi credidit vtilẽ quum non erat.n.tenet᷑
dñs fſʒ quoſdam. ꝓt.ff.de bo.au.iu.po.pꝛetoꝛ. .ꝙ ait pꝛe.ſʒ tu
dic contra ſᷣm Hn.vt. ff. e. ſed an vltro.S.i.⁊ alið ĩ creditoꝛe miſſo ĩ poſ/

ſeſſionem. vt dicta.l.pꝛetoꝛ.

i a Llimenta. pꝛeſtitiſſe.ſ.tu vir.
Kk Feceris.que impedit repetitionẽ vt.⁊.j.e.ſi patrono.⁊ dic quuʒ
mater alit filiũ aut patre viuente ⁊ tunc non repetit. vt ar. S.e.l.i.ĩ fi.aut
moꝛtuo eo ⁊ tunc intra triennium.idem vt.j.de patria po.nec filiũ ⁊ hoc
eĩ ſi fuerit pꝛoteſtata.ſi ãt poſtq; tres annos hʒ tũc quũ qõ ſit facti iuðx
deneget repetitionem ex qualitate ſiue ex quantitate facultatum matris
2 filioꝛum ⁊ impenſaꝛum ⁊ ex qualitate perſonaꝛum.vt hic ⁊.ff.de lib.
ag.ſi quis a liberis.vſq; ad.S.ſiũ parẽſ ⁊. .ſi noſtro.⁊.ff.de do.inter vi.
⁊ vx.vt ⁊.ff.cõmo.l.in rebus.s.poſſunt.⁊ de agno.li.l.p.⁊ idem in auia
⁊ hoc moꝛtuo patre.ſi autem diuoꝛtio facto ſolutum matrimoniuʒ ſit tẽ
ſi culpa mulieris alantur apud patrem expenſis ma ris.idem econtra vt
in anten.vt li.ma.⁊.a.S.illud quoq; coll.viij.⁊ idem dic in auia ⁊ pꝛoa
nia. vt. fl. e.l. neſennius. in alijs autem expenſis que non ſunt circa alim̃

ta ſerua ꝙ hic ſubijcit.

Oſtenderis.quia fuiſti pꝛoteſtata. vt dicta.l.neſennius ſecundum quoſ
dam. vel dic verius eo ipſo quod non monſtratur contra.vt.j. qui te.fa.
poſ.l. l. ſecus in alimentis vt ibiexigatur pꝛoteſtatio. alij dicunt oſten
deris eſſe pꝛeſens paſſiuum ꝙ non placet quia ſic contra ſeipſum ꝓba
ret. ? facit.j.de cap.⁊ poſtlimi.re...liber captus.⁊.fl.fa.her.que pẽ
m ſſilius.quum ſolueret non de caſtrenſi vel quaſi peculio.qꝛ iũc

fepeteret etlam eo viuo.vt.ff.ðe fideiuſ.ſi dubitet..fi. in eo enim
vt paterfa.habetur.vt ⁊. ff.ad mace.l.ij.⁊.s.de epi.⁊ cle.ſacroſanc
te.ſoluit ̊ͥ ergo de pꝛoſecticio. quid autem de aduenticio dicunt
quidam quod repetit moꝛtuo patre per acſ.fa.her.non eo viuo.
vt ar.j.de bo.que li.cum opoꝛter in pꝛin.⁊.ff.e.ſiue pꝛo fratre.ſʒ

.

nit. negocioꝛum geſtoꝛum actione
cum paternis tuis agere potes.
Dem. a. Aquile.
Voõd in vxoꝛeʒ tuam eꝛoga
ſti egꝛam non a ſoceꝛo repe
tere ſed affectioni tue debet impen

dere. In funus ſane eius ſi quid

eo nomine quaſi recepturuſ eꝛoga
ſti patrem adquem dos redijt iu
còͤnuenis. Dem. a. Roſo.
Imandatum ſolius mariti
ſecutus taʒ ipſius quaʒ vxo
ꝛis ei negocia geſſiſti.tã tibiq; mu
lieri inuiceʒ negociorum geſtoꝛuʒ
competit actio.ipſi ſane qui man
dauit aduerſus te mandati actio ẽ
ſed ⁊ tibi aduerſus eum contraria
ſi quid ſoꝛte ſẽ erogaſti.
Mpera.Goꝛdi.a. Muc.
pãterno affectu pꝛiuignaſ
tuas aluiſti ſeu mercedeſ ali

quas pꝛo iis magiſtris expendiſti

eius erogationis tibi nulla repeti/
tio eſt.quod ſi repetiturus ea que
in ſumptus miſiſti aliquid erogaſti
negocioꝛum geſtoꝛuʒ tibi inteden

da eſt actio.
Mpera. Gallus ⁊ Aoluſianus.

aa.Euthichiano. .
J negociũ ſoꝛoꝛis tue gerẽs

pꝛo ea tributa ſoluiſti.vl mã
dante ea vel rogãte id feciſti. negõꝰ

cioꝛum geſioꝛum actione uel man
dati id quod ſoluiſſe te conſtiterit

Joh.contra.quia

pꝛeſumitur dõare

patri per hanc.l.
n Si donãdi aĩo.
ſi. i. quia ⁊ iõ bene
infert ſi igitur. ⁊c̃.
vel dic quod poũ
conditionaliter.
o Et gerens nõ a
nimo donandi.
p Lum paternis.
coheꝛedibus pf̃is
ponit bic enim ac
tio heꝛedibus ⁊

tra heredes cõpe
tit. vt. ff e. l. ii. F. H
auteʒ ⁊ facit. ff. fa.

herciſ.l.hr̃des ei⸗

ꝗq q Aod in-

rxoꝛem. ipẽ
dere.i.impenſaʒ f
ferre. vel dic. i. im⸗/
putaꝛi.yt.fl. e. neſẽ
nius.

PConnenis. fune

raria actiõe ⁊ etiã

ipſe vir tenetur coõ

ferre ſi quid ſibi ð
dote remanʒ.vt hᷣ
c.ff.de religi.ĩ eũ

Z.l.ſe.⁊.ff.de iure

do.cũ ĩ füdo ſecũ
do.t.⁊ ar.ff.de ĩ
rem ver.ſiliuſſa.

1 ſ ꝗ mãdatũ/

mariti ↄtẽ
platiõe tamẽ geſtu
rus eras ſecundũ

Jo. vt. ff. e.ſi pupilli..ſi quis ita fimpliciter.ſed nos contra. vt.
eff. e.l. tem ſi cum. S. ſi.⁊ in.l.ſi pupilli ſubaudi maxime.yt nõ.ff.

.qc. l. iij. F. fi.

tTam tibi. ſ. geſtoꝛi conttaria.

nu Mulieri. directa.ſed non videtur hic habere locum quum mã

datum interceſſit.vt inſti.de ob.ex quaſi contrac.ꝭ.i.que eſt cõta
ſo.hic quo ad mulierem non interceſſit mandatum.item videtur

dani in factum.vt.ff.man.ſi mandauero.S. ſi curatoꝛ que eſt ↄtra
ſo. ibi nil in rem abſentis erat impenſuʒ.hic ſic ⁊ ita eſt hoc nego

tium mulieris re ipſa.ibi ratihabitione.
x Mangdati.ſ.directa ſi quid apud ie ex geſtione remanſit.xt.ff.

man.l.idemq;.S.idem labeo.

y Contraria.ſ.mandati ſed mulier contra maritum agit neg. geſ.

vt. ff. e.l.nam.⁊ ſeruus..ſi.
3 HNJpaterno. aluiſti.ſ.tu nutrix.
a Iis.ſ.priuilegijs.

b Repetiturus.quod pꝛobaꝛe debet ſecundum quoſdam ex pꝛo
teſtatione vel alio modo.tiu dic quod ipſe debet pꝛobare te anio
donandi feciſſe.vt.ff.e.neſennius.poſiet etiam diſtingui an in e
ſtabant ſeruicio vel non.vt.ff.de do.inter vir.⁊ vxo.l.ſed ſi vir la

na.S.ſfi.⁊ nõ.hic quod ceſſat hec actio ex multis cauſis.pꝛimo ꝓ

pter paternum affectum vt hic vel amicicia paterna. vt. ff. e. is qui
2.l.ex duobus.S.fi.⁊ ex cauſa pietatis.vt.S.e.l.i.⁊.ij.de nup.l.pa
trem. vel alimentoꝛum.ratione a matre factoꝛum.vt.S.e.l.alimen
ta vel affectionis domeſtice.vt.s.e.quod in vxoꝛem.vel cauſa ob
ſequij. vt. ð. e. officio vl pꝛohibitõis facte a dño.xt.j.e.l..

c NX negocium ſolniſti.ſ.ſine mandato.

1

4

19

16 .
udp
ne i⸗
niſa.e
ſtel⸗
Auurl
cponun
ladne
itwlente
eereo
giei
laftr
6Kan
dabio ſti
ſcato e
ſſſtcele
Alierpul
et
tonnz.
ale duee
fugeoꝛ
gliecie
lo irer

nrreleg

nirtĩt
ſeance;
ſicfiohʒ
iduodoc
mieckiccd
lenio ed
ſpionop
lßoꝛin
deobeexrg
Meideſci
iſtalrze
dominus ſi
blqnis
Cſtaretlt
ldal deii
oſeſtoe
lineetlig
inn ent
ſohier zn
ogdrenn
ſihdinſo
nnnite
Clhti.
bſoſllii⸗
I dlcn
sher
lrihon
gſent⸗
Nlon
uſinntnb
noputl
1adii
i bicb
ne oſterp
1lee culo
ichoepbie
lenn de
cace
Gis go.

barllbiing
9 in
Wemi
eri ptg
m Adri
Punlftſſen
ni.
Cornenis in
nn ocoetei
genrtnenr
ſmeſtguaſte
Cotefenaun
1Koenlala
14letfnb
dochiſchſcn
oegtutſſe

fen eſl

uii

ulA

ltottnip
ens imi
Awscenn

elounqrunſt

mehigrecin
Uumnin n
mrumqutt

one mmmn⸗

un mnz

1 diſtngun .
lolit

d Negocioꝛum geſtoꝛum.ĩmo mandati ſiue fogatio ſiue manda
tum interueniat.vt.ff. man.l.i.⁊.l.ſi remunerandi..i.que ſunt cõ
tra.ſo. redð bic ſingula ſiugulis vt quod dicit hicneg.gelſ.refera
tur ad pꝛin.l. quod vero mandati referatur ad id quod dicit mã
dante vel ꝛogante.alij dicunt ꝙ hec ꝛogamina nõ fuerunt tũc ad
miſſa. ſed poſtea
geſſit ⁊ ſic neg. ge.

1.

feneraĩe.st. ff. de vſur.qui ſemiſſes.⁊.l.⁊ in contraria.ꝛ.j.de man. l. i. pel
ex moꝛa vel ex alia iuſta cã vemiũt.vt.ff. e. qꝛ tãtũdẽ.⁊.l.at qui. .f.
INeceſſuate.puta ꝙ fuiſti curatoꝛ ł ſuſpicabaris ẽẽ.vt.ff.e.l.uj. .p.
m a B vno veluti. cõi ſi enĩ nõ vt cõeʒ vẽdidiſſet non poſſethabẽdo
ralum bie hc acõez. vt. fl. e. ſi pupilli. . itẽ queritur in fi. . . 5.
ſed ſi ego in ſi. ⁊. fl. de pᷣ
cario ſi ſeruus niſi in ſub

datur.ſ.actõ.tertij
exponunt rogan/
te.i.admonente ñ
at volente ſe obli⸗

recipere poteris.

Mypr. Diocle.⁊. Max.aa.⁊ cc.
Claudio.

Vratris etiã ſucceſſoꝛs ne

alienũ ſponte gerit qppẽ ſfiõribuſ
quidẽ munèris neceſſitas admini
ſtratõis ſinem huic ãt pꝛopriã uo
luntas ſacit ac ſatis abundeq; ſuffi
cit ſi cui uel in paucis aici laboribꝰ

ↄſulat᷑ ſecũdũ q̃ ſr his qꝗð qͥ nec tu

ſidium.vt.j.de tei vẽ.ma
ter. ⁊.j.de rebus alie. nõ
al.l. i. ⁊. fl.ſi cer. pe.l. ſi eũ

ſeruũ. ſed hereditatis pe
tuõ pᷣciũ petʒ vt.j.fa.hẽ.

i faile ⁊ diſtigue de hac
ma.ut dices.d.l.ĩ ſaĩlie.

tor nec curatoꝛ conſtitutuſ ultro ꝗſ
adminiſtrauerit quuʒ nõ tantũ do n
lũ ⁊ latã culpã ſed etiã leuẽm pᷣſta
neceſſe habeata te cõueniri poteſt
⁊ eg que tibi ab eõ deberi patuerit
cũ uſuris cõpelletur reddere. DLDe
ceteris uero q̃ ab alijs tui conſtimu

Tutoꝛi. non habet qᷓ
tum ad negocia miniſtrã
da quod hic timebat.
o Qui.illi ſubandi.
bSãioꝛibuſ.i.tuto.⁊ cu.

alie di ĩcte alie vti
les.pꝛie ex vᷣbis ⁊
mente legis. ſe ex

msẽte tm̃ ⁊ ſm hãc

ſecundaʒ diniſio/
nẽ dñs hʒ directã
duobo caſib pꝛi
mi edic.itẽ vtilẽ ĩ
tertio adiecto ab

gare ex eo manda gociorũ geſtorũ üᷣnili cõuen
to ſic ꝛ. ff. eo. ſi bui tos aciione.tã dolũ q; latã cᷣlpaʒ
mei. ?.ff. mã. idem pſtare debere:nẽc ad eos officium
q;.S.ſi quis. ſed ĩ admiſtratõis trãſire iðoq; nullam
dubio ſtatur ſigni alienandi eos res adulte poteſtatè
ſicatiõi verboꝛum habere conuenit.
vt. ff. de leg. iij. nõ Dem.aa.⁊.cc. Pomponio.-
aliter pꝛĩa veꝛioꝛ ẽ B negociu alienu geſtuz ſũ
e c AVratoꝛis ptuũ factoꝝ uſùraſ pᷣſtaꝛi bo
actione ac na fides ſuaſit.q iuẽ õ eos ẽt quo
tionuʒ alie diꝛecte rum te neceſſitate ↄpulſũ negociũ
alie ↄꝛie.pꝛĩa dño geſſiſſe proponis ꝑ iudiciũ negoci
Fa geſtoꝛi datur.it᷑ orum geſtorum uteris. Deʒ. aa

7. Cc. Alexandꝛo.
B uüno cohẽĩde ꝓ ſolido re
ueluti cõi uenũdata de pre
cio cohr̃s uẽditoris negociorum
geſtorũ ratã faciẽs uẽditõʒ agẽ pf.
Dẽ.aa.⁊.cc. Octauiane.
Vtori ł cuůratori ſilis ſi hẽa
tur citra mãdatũ negocium

ta iuris detẽta exacta nn ſunt ab
boc ꝗ nec agendi ꝗdẽ ꝑp exceptiðᷣ
nis obſtaculum facultatem babe

re docuit exigi non poteſt. ⁊ iccir⸗

co aduerſus eos quos res tuas te
nere dicis detorquere tuas petitio
nes debes.
Dem. aa.⁊.cc. Matre.
NXYcognati tui ſeruoſ ſuoſ ma
numiſerunt hoc quò admi
niſtraſſe eos rem tuam cõtendiſeo
rum impedunẽto libertati ſieri nõ

q Muneris publici.naʒ

placuit ⁊c.vt inſtit. de ex
cu.tu.⁊ cu.in pꝛin.⁊.quð
ſubijcit nec eſſitas dic qð
neceſſarium eſt in ſubeũ

do quia inuitus datuꝛ

inuito niſi adulto.vt.ff.ðᷣ
tu.cu.da.ab hiſ nec non
⁊ inſti.de cu..item inui
li. Item eſt neceſſariũ qꝛ
ex quo eſt tenetur omĩa
gẽ. hec ergo neceſſitas ſa
cit finem.vt quãdiu.ſ.du
ret officium.⁊ ſic ex neceſ

oAn.

vlpiano vt. ff. e.l. a
it p̃toꝛ in pꝛi.⁊...ſiquidẽ eð geſtoꝛ ſpontaneus hʒ directaʒ inſti.
de ob. ex quaſi ʒ.ꝭ.i.at qui ex neceſſitate hʒ vtilẽ quũ ibi vᷣba e

dicti deſiciãt. vba eĩ edicti que ſunt. ff.e.l.iij.ĩ ſpõtaneo geſtore di
ciũt.⁊ ſic pʒ ꝙ directa ⁊ vtilis per nomẽ ad actoꝛẽ referuntur. ſiue
dominus ſiue geſtoꝛ agat. eð per aduerbiũ tenet᷑ quandoq; direc
to aliquis qñq; vtiliter. vt ecce geſtõ ſpontaneus directo ꝗ ex ne

ceſſutate vtiliter.ſic enĩ ĩ rei vẽdicatõe ðᷣr poſſidẽs teneri directo.at
g dolo deſijt poſſidere vtiliter. IRẽ ĩ pe.here.poſſides ꝓ hr̃de vel
P poſſeſſoꝛe directo ꝗ titulo hẽditatẽ ſciẽs emit vtiliter.vt.ff. ð pe.
hꝛ.nec vllã. S.ſi ꝗs ſcs eõ qñs directo.ſ.qñ ſunt geſta ſua łhãdi
taria. Ieẽ vtiliter qñ nentrum hoꝛum erat vt dicto.. ſed ⁊ ſi qd ⁊
nõ.hic ex pᷣmiſſis ꝙ qñq; directa directo.qñq; vtilis vtiliter. quã
doq; directa vtiliter quãdoq; vtiliſ directo.itẽ ⁊ nõ ꝙ ↄſideꝛata u
traq; diuiſione pʒ aliqñ daꝛi domino directa direcio quandoq;
directa vtiliter. itẽ e geſtoꝛi contrariam directam ⁊ Zriã vtilem.

AQuli.i.vtiliter. ſic per totum ti.ff. ðe pe.here.quuʒ ðr dari ʒ titu

lo poſſidẽtẽ. nã directo ⁊ vtiliter reſpecin gerentis negocium dicũ
tur. directa ⁊ vtilis reſpectu dñi negocioꝛũ dicũtur.⁊ ſic ĩ curatoꝛẽ
yvel eius heꝛedẽ qui ſuſpitionis neceſſitatis gerit datur directa vti
liter ĩ ſpontaneũ geſtorem directa directo. vt. ff. e. l.iij. F. p. ⁊. ff. de
tu. ? ra.diſ.l.poſthumo.⁊.ff.de ac.⁊ ob.ex ↄctibo.⁊.ð.e.curatoꝛẽ.

g. Culpã.a defuncto cõmiſſã. nõ ẽt leuẽ ex pſona defuncti. ſʒ lua

lʒ ſic ex ſuppoſitõe neceſſitatis gerat. vt. ff. e. l. iij. F. p. itẽ verũ ꝙ ex
pſona defuncii non tenetur niſi de dolo ⁊ lata culpa.⁊ nõ de leui
niſi in tribus caſiba vt ſi lis fuerit cum defuncto conteſt. vel ex dã
no pupilli lucrum captatum aut gr̃a pꝛeſtitũ ſit.vt.j.de heꝛe.tu.l.
.i. Z.ij. ⁊.iij.⁊.j.de ĩ li.iurã.l.alio ⁊.ff.de hĩ.tu.l.i.ij. ⁊.iij.S.i.ſecus
at ĩ hdibus eius qui ſponte gerit. naʒ ſi defunctus leuẽ ⁊ ipſe le
uẽ pſtet. vt. ff. e l.ijj. O hec actio at curator ſiue tutoꝛ teneĩ ð dolo
T lata culpa ⁊ leni.vt.j.e.tutoꝛi.⁊.j. ãbi.tu.l.quicquid ſed ↄ.ff.e.l.
actio.vbi dr nõ eſſe differentiã inter directã ⁊ vtilẽ.ſʒ ibi vtiliſ pꝛo
ſolemni ponitur vt ⁊ ibi dixi.

hb Necc ad eos.ſ.heredes.vt ⁊.ff. de ijs quni no.iĩfa.furti.S.pe.⁊.j.ſi

quis igno.ꝛem mi.l.prima.
o P negocium. geſtum. ſ. ſpo nte.

i
EAluras. qꝛ accepiſti ſub vſuris ł! tua ipẽdiſti ⁊ eras ſolit⸗

ſitate tenetur omnia gere

fe. finitur autem tutella ſiue eura multis modis.xt inſti.qui.mo.tu.fi.⁊ ð
cur.in pꝛin.niſi quandoq;.vt.j.vt cauſe poſ.pu.abſit tu.l.i.

*

r Muic.ſ.ſpontaneo geſtoꝛi.

ſ Pꝛopꝛia volũtas quam ab initio habuit.nam ſi qua ſi omnia geſtuꝛuſ
acceſſit de omnibus tenetur.vt.ff.e.pomponius ⁊.l.ſe.ᷣm. G.ſed Jo.õ
vt licet acceſſit quaſi omnia geſturus non tamen tenetur niſi de geſtis.
non auiem de gerendis.vt.ff.e.nam ⁊ ſeruus.ꝭ .ſi viuo.dic ergo ꝓpꝛia
voluntas vt que vult gerat que non vlt gerere dimitai ſecundum Jo.lʒ
vt omnia geſturus accedat.nam ſufficit ⁊c.vt hic ⁊.ff.de admi.tu.l.tuto
res qui. .iij.⁊.ff.de procur.qui pꝛopꝛio..ei qui.⁊.j.ne vxo.pꝛo mari.
l.fi. ſed ar. ð. ff. cõmo.l.in commodato. S.ſicut.ſo. ic in incohandis.ibi
in incohatis.vt ibi alias erat geſturus vt ar.ff. de ne. ge.ſi pupilli. . fi. vł
Fm. G. hic quaſi vnũ geſturus acceſſit pꝛima veꝛior ⁊ expõe h łꝓ ſaltẽ.
tSecũdũ que tunc nõ teneĩ de gerẽdis qñ vnũ geſturus acceſſit. naz ſi
acceſſit tãq; oĩa de geſtis ⁊ gerẽdis tenetur vt hit ſubijcit ſʒ que ꝛc ſᷣm
HD. lſᷣm JYo.ſic fm que.ſ.qꝛ de geſtis tantum tenetur.etiã ſi oĩa geſtur⸗
ſi his acceſſit ⁊c̃. vel ſm. H.Fʒ que.i.ſᷣm pꝛedictã differentiã quia tutor łt
curatoꝛ ſine mãdato oĩa agere põt.hic uero cctera ſine mandato facit ñ
ãt act.exercet conueniri.ergo eum de his que geſſit de hiis autem qᷓ ge
rere non potuit ſine mandato non conuenies ⁊ aſſignat nẽ aliã dꝛiam.
n Leuẽ.que omnia pꝛeſtat tutoꝛ. vt.j.arbi.tu.quicquid.itẽ in geſtoꝛe boc

eſt regulare quãdoq; enim de ſolo dolo.quandoq; etiam de leuiſſima

culpa tenetur.quandoq; ẽt de ſoꝛtuito caſu.ut dixi.ff.e.l.iij..interdum
X Alb eo.ſ. ſpõtaneo geſtoꝛe. .
yPatuerit.accedens ergo nt unum geſturus a ſe debet exigere ſecundũ
Ir. ⁊ colligitur. j.pꝛoxi.ff.e.ſi pupilli in fi.⁊.l.diuoꝛtio.⁊.l.qui ſine. alij
expoñ patuerit deberi.ſ.ex adminiſtratione. .
3 Cum vyſuris.que hat actione ueniunt ex moꝛa ⁊ ex alijs cauſis.ut.j.dè
uſu.in bo.fi.⁊.ff.e.at qui. .pe.⁊.l.quia tantũdẽ.⁊.l.qui ſine.
a Non ſunt.ab eo qui ſponte geſſit.
b Exceptionis. que eſt ſi ei mandatum non eſt etiam ſic ſine actione he
mo experitur.ut.ff.ſi pupilli.S.fi.
c¶ Non poteſt. niſi erat de coniunctis qui ſine mandato agunt.⁊ facile po
terat ſatiſdare.ut.ff.e.ſi auntem in pꝛin.

d Ac res luas.qualibet èᷣt debitũ. nt.ff.ſi eer. petatur.l. i.in ſi.
eNcognati non potuit.contra uidebatur quia obligati.ut.j.de Fſ
h 2

pi. da. ab eo. ſed ibi realiter. bic perſonalitet
a Qui.ſ.pꝛo etiam aut pꝛo ſec.
b Lönexa. quid ii conexa. ve. Fᷣim Ir. ⁊. H. hic venit pꝛima adminiſtratõ
in iudicio vt ſeperetur non vt reſtituaiur. alij contra vt habes. ff. e. eum
actum ⁊. l. ſe. ⁊.l.at qui in pꝛncipio. ⁊. . ſceuola. reliqua tam de pecu.le.
ftieꝛi pñt.vt.ff.ð pecu.ł.
.l. ſi peculium in fi. ⁊ ð li
ber. le. aurelio.S.ſticho.
c Pꝛoculdubio.vt ⁊.j.
an ſeruus ex ſuo fſac.l.i.
7. ff. de reg. iur. quod ꝗs
ſed S.j.ðe pe.here.l.fi.in ſi.
f.ſo.illð ſpale vt ibi diceſ
d n Egocüñ gerẽtes ĩ
ꝓcuratoꝛe põi oʒ
gt geſtoꝛ ſine ma dato q̃li
ter ſe pacto aſtrĩgeret vel
dic ẽt in geſtoꝛe hoc mõ
quũ viderẽ te velle gereꝛe
dixi ſi cõngat te gerere ð
caſu foꝛtuito teneaꝛis.cui
pactioni conſenſiſti.⁊ di
co remitti vſuras.ff.e. ſi
pupilli in fi.
eGSpoͤli pꝛo nobis vt de
beãt numerari caſns for
tuiti ſaltẽ ꝗqdã ſʒ. W. vt
diximus.ſf.ſi quiſ cau.ſʒ
⁊ ſi quis..queſituʒ. ⁊ ſic
Z. M. ſʒ ipe expõit ſpaͤli
.i.expꝛeſſo ꝙ ſufficit licet
generalr expꝛimat᷑ ⁊ pro
eo.j.l.fi.in pꝛin.⁊.ff.ð
cu.l.ꝓcurator totoꝝ ⁊.S.
ð ꝓcu.l.ꝓcũꝛ. Itẽ nõ.h
caſũ vbi geſtõ ð foꝛtnito
caſu tenet᷑.ſũt ⁊ alij vt.nõ
ff. e.ſi negocium.
ſNon compelluntur.xt
⁊.j.cõmo.il.i.⁊ de pi.ac.
l. que foꝛtuitis.
gO n Egocijs. nũc ĩ rẽ
3 videbatur quia „ . .
ex re.i. geſtione dat.vel qꝛ ad res qñq; tamẽ daĩ ad rẽ.xt.j.de admi. tu.
pro officio. ⁊.j.arbi.tu.l iij.⁊.ff.quando ex facto tu.liij.⁊.j.de rei ven.ſi
vt pꝛoponis.⁊.ff.de do.inter vi.⁊ vxo.l.vxoꝛ viro. .
b ſ I quis ⁊ ſpaliter.i.expꝛeſſe ſic ponitur.ff.e.ſed an vltro in pꝛin.
7.5. e.l.pꝛox. ſecundum. M. .V „.
¶ Beſte ſint. locupletatur ergo cum aliena iactura pꝛopter ſuaʒ conditõ
nẽ. ſic ẽt ẽ Z. fl. de iſti.l. ſ quis mãcipij.S. proculus.ſed lʒ ibi dominus ↄ
diceret ſeruus tñ noluit. qui ẽt ĩuitũ dñm de peculio vl de in rẽ verſo ob
ligat. vt.fl. de pecul. ſi quis ſeruũ.S.ẽt. ⁊ cõtinua ſequentia hoc mõ.beñ
dico expenſas poſt denuntiationem factas non repeti antiquioꝛes au .
tem ſic quid enim ⁊c̃.
k Patimur. nam nemo ⁊c. vt.ff. de reg.iur.l.nemo poteſt mutare.
I Natura currentem. natura eius eſt vt currat vſq; ad triginta ãnos. vt.
.c1. de cõſti. pe.l.ij. quũ ſit pſonalis.vt. S. e.negocijs .l. aduerſus.itẽ ã de
eqiate dabitur aliqua actio poſt denũtiatõeʒ ſi bene ẽ geſtũ vt in ſili ca⸗
ſ ſolet queri vt ſi mandani vt rẽ pꝛo.x. emeres dediſti.xx.⁊ viiliter quia
bene valet ⁊ plus.⁊ ait. M.agi poſſe.ar.ff. de verbo.ſigni.cum in teſtõ
7 de cõdi.inde. nam ⁊ natura.ſed. B. õ̊ ⁊ Jo.⁊ nos.ſ.vt nõ poſſit agere
niſi ꝓ taxata quãtitate. vt. ff.e.qui aliena.. libertos ⁊.l.ſi ex duobuſ.⁊ h
ff. manda. ſi muneꝛãdi. . ſi paſſus ⁊.l.ſi pꝛo te.niſi in caſu.vt. ff. de reli.
at ſi quis.S.idem labeo ait.

potuit qui àutem ex actu precedẽti
poſt manumiſſionẽ ſi uiuſq; tpᷣris
adminiſtratione cõnexà ſed lepa/
ta ſit cõueniri nõ poſſe ꝓculdubiò
Dem. aa.⁊.cc.Eulogio.
Egociũ gerẽtes alienuʒ nõ
interueniente ſpeciali pacto
caſũ fortuiiũ pᷣſtare nõ ↄpẽlluntur
Dem. ae.?.cc. Theodoro.
Egòciis geſtis nõ in rem ſed
in perſonam eſt actio.
Mdpr Juſtinian. a. Joan.ppᷣ.
Jꝗ quis nolente et ſpecialiter
pꝓpbibente dño rerũ admini
ſtrationi eaꝝ ſeſe ĩmiſcuit apð ma
gnos autores dubitabat᷑ ſi pro ex
penſis que circa res facte ſunt talis
adminiſtrator negociorũ geſtorũ
hẽat aliquã aduerſus dñʒ actionẽ
quã ꝗbuſdam pollicentibuſ direc
tam uel utilem.aliis negantibↄ ĩ ꝗ
bus ⁊ ſaluius iulianus ſuit,hec de
cidentes ſancimus ſi cõtradixerit
dñs et eum res ſuas adminiſtrare
ꝓhibuerit ſecũdũ iuliani ſentẽtiam
nullã eẽ aduerſus eũ cõtrariam ac
tionem.ſ.poſt denũciationem quã
ei dñs tranſmiſerit nõ cõcedens ei
res eius attingere.licet res bene ab
eo geſtè ſint.Quid enĩ ſi dominus
aſpexerit ab admiſtratoẽ mlias ex
pẽſas utiliter factas ⁊ tunc doloſa
aſſimulatione habita eũ prohibue
rit: ut nʒ anteriores expenſas pᷣſtet

m De hijs que vi. ſeruãt ãtiquã ĩtitulatõeʒ hodie ſufficit alterum. vt.ff. e.

.l.i.⁊? cõtinua.S.dixit de neg.geſ.que ab alio geſta rata habemus nunc
de his que a nobis geſta infumantur.
n p Erſecutionem. largum ẽ verbum perſecutionis.vt. ff. de ac. ⁊ ob
li.l.actio ĩ pſonã ⁊ ꝙ dicit vi.ſ.cõpulſiua.⁊ de furto gratia ſimili

tudinis dicit. ergo geneꝛa diſtingue violentiaꝛũ quia alia expulſi
ua alia ablatiua alia ↄpuliiua alia turba iua alia inquietatiua. pᷣ
ma.ſ.expullſiua parit interdictü vnde vi. Scda actõeʒ vi. bo. rap.
vt inſti.vi bo. rap.ĩ pꝛin. ⁊.fl. de vi ⁊ vi.ar.l.i..ij. Lertia actioneʒ

me. cã perſonalem ⁊ vulẽ in rẽ eo ipꝛe quo vim palſſus domiuſ

erat ante tradiuo⸗

nem ⁊ excepuõem
ꝙ nullo modo patimũùr.ſʒ ex quo vt dices.j.l. ij. It
die atteſtatio ad eum facta eſt uel ĩ in pꝛimis duabuſ
ſcriptis uel ſine ſcriptis ſub teſtifica ſine diſtinctione p
tione aliarũ iñ pſonarum ex eo die tinet ꝑpiculũ ad de
ꝓ faciẽdis meliorationibus nullã linquentẽ.vt.ff. ð
ei ↄpetere actionẽ.ſẽ anterioribus vi ⁊ vi. ar.l.i.F rec
aut ſi utiliter ſacte ſũt habere eũ ac tiſſime.⁊.l.penu.ĩ
tionẽ cõtra dĩm ↄcedimus ſua na tertia ſilr nili ĩ cãi
tura curentem. bus. vt ſtau dicẽs
⁊ hoc ſi agatur cõ

Dẽ iis que ui metuſue cauſa geſ
ta ſunt. xx.

Mypr Alexan. a. Felici.
Erſecutionẽ eoꝝ que ui uel

furto ablata ſũt ſi poſtea iter

ciderit integrã eẽ iure reſpõ
ſum eſt. Dem. a. Alexan.
Vm te nòn ſolũ cauiſſe ue

ruum ẽt ſoluiſſe pecũiam cõſi mobilib interdic/
tearis: qua ratione ut uim paſſus tum vti pol.⁊ in ꝛe
reſtitui quod illatã eſt poſtules per bus mobilibus u
ſpici nõ pòteſt: quĩ uèriſimile non tꝛobi. vt inſtitu. de
ſit ad ſolutionem te pꝛòperaſſe mil interdic.. retinen
ſa querela de cirographo vtpote de.quinta.ſ.iĩquie
per vim extoꝛto niſi ⁊ in ſoluendo tatina locũ hẽt qñ
vim dicas te paſſum. aligꝗd facis ĩ meo
Mpera. Goꝛdi. a. Galo. probibitus vel ſci
Jui uèl metu fundum auuſ ens te ꝓhibenð ⁊
tuus diſtrahere coactus eſt hec inducit ꝙ vi a

etiam ſi maãxime emptor cũ alij uẽ
didit:ſi tamen tu auo tuo heres ex

titiſti ut tibi ĩddito à te pꝛecio reſti fi. ⁊.l.iiij. ſexta eſt
tuatur poſtq; placuit in rẽm actõʒ viſ qñ ſine auctoꝛi
tate iudicis proſe
quor ius meuʒ.vt

tra metũ inferentẽ
ſecus li Z bone ſi⸗
dei poſſeſſoꝛeʒ. vt

iff. e. ſi quuz. 5. ali

quando.⁊.l.ſi ipa
quãta.ſ.turbatiua
locũ hʒ qñ duo ſe
poſſidere intẽdũt
⁊ iducit ĩ rebus ĩ

ut clam. vt. ff. quð
bi aut claʒ. l. iij. F.

.ſſ. e. extat ⁊ alia ſunt genera violentiaꝛum vt ⁊ ibi dixi.

