ſicut inſtitutio non
tranſmittit heredi/
tate nõ adita.vt.õ.
.e. F. in nouiſſimis
ſic nec ſubſtitutio.
vt. ff. de acquiã. re.
do.l.ſubſtitutio.

3 Molentibus. qui

iam ſuas paries a

liuerant. ſecus in

legatarijs qbuſ nõ
accreſcit inuuis.vt
j. e. F. vbi autem.
eſt ratio vt ibi dicã

Abſurdum yt.

.ff. de acqui. here.
e.l. i. 7.ij. .l. qui ex
duabus. 5. fi. in ſi.
?.ff. ſi pars here.
pe.l.ij. ſed tamẽ H
abſurditas quãdo
q; tollẽatur ſi teſta
toꝛ fuit miles.vt. ff
de tel. mili. l. ſi duo
bus. Item quum
creditoꝛes conſen/
tiunt heredi tantuʒ
ſuam partem volẽ /
ti. vt. ff. de acq. he.
.l. cum hereditate
b Deciſionibus.ꝰ

5. de iure delibe.

l.quidam, elogio
ð impu.⁊? al.ſub
ſtitu. l.teſtamento.

c Si uero ad ſoloſ

coniunctos. vt. ff.
de here. inſtituen.
.el. beredes. ſed við
tur ad omnes nt.
.e.t. l. Atem ꝙ ſabi

nus. ..i.vbi.ſ.vno ex.xi.vncijs inſtituto ⁊ aliſs duobus ſine pa

ſunt omnes coniunctim uel omẽſ
diſiuncii uel inſtituti uel ſubſtituti

hoc quod ſuerit quocũquẽ modo
euacuatum ſi in parte hereditatis
vel partibus conſiſtat alijs coheꝛe
dibus cum ſuo gꝛauamine pꝛo he
ꝛeditaria parte etiam ſi iam defunc
ti ſunt acquiratur.⁊ hoc nolẽntibꝰ

ipſo iure accreſcat ſi ſuas poꝛtões

iam agno uerint:quuʒ ſit abſuꝛdũ

eiuſdem hereditatis partem ꝗqdeʒ

agnoſcere partem reſpuere:ſecun
dum quod in diuinis noſtri nomi
nis deciſiðnibus ſtatutum eſt. Si
vero quidam cx heꝛedibus inſtiiu
tis vel ſubſtitutiſ permixti ſunt ⁊ a
lij coniunctim alij diſiunctim nun
eupati ſunt tunc ſiquidem ex con
iunctis aliquid deficiat hoc omni
modo àd ſolos coniunctoſ cũ ſuo
ueniat onere.i.pꝛo parte heredita
tis que ad eos peruenit. Sin autẽ
ex his qui diſiunctim ſcripti ſunt a
liquid euaneſcat hoc non ad ſoloſ
diſiunctòs:ſed ad omnes tam diſi
unctos quam coniunctõòs ſimilit᷑
cum ſuo onere pꝛo parte heredita
tis perueniat. Hoc ita tam uarie
quia couiuncti quið: pꝛopter uni
tatem ſermonis quaſi in vnuʒ coꝛ
pus redacti ſunt ⁊ partem coniũc
toꝛum ſibi heredum quaſi ſuam pᷣ
occupant.diſiuncti uero ab ipſo te

ſtatoꝛis ſermone apertiſſime ſunt.
diſcreti ⁊ ſuum quidem habeant:

alienum autem non ſoli appetant
ſed cum omnibus coheredibuſ ſu
is accipiant.⁊ hec in heredibus tã
tũmodo ſtatuenda ſunt. Abi autẽ
legatarij vel fideicommiſſarij duo
foꝛte vel plures ſint quibus aliqd
relictum ſit ſiquidem hoc coniunc
tim relinquatuꝛ ⁊ omnes veniant
ad legatum ⁊ pꝛo ſua poꝛtione ꝗſ

que hoc habeat. Sin uero pars

quedam ex his deſicit ſancim eã
omnibus ſi habere maluerint pꝛo

uirili poꝛtione cum omni ſuo one

re accreſcere vel ſi omnes nolueꝛiĩt
tunc apud eos remanere a quibo
derelictum eſt.cum vero quidam
uòͤluerint quidam noluerint uòlẽ
tibus tantũmodo totum accedeꝛe
Sin autem diſiunctim ſuerit relic

tibus. ? ita in vncia que remanebat. nam ſi vnus eoꝛum qui ſine
parte erant inſtituti deficit omnibus remanentibus accreſcit. ſed
dic quod ibi etiam illi duo non erant coniuncti uel verbis alio
quin ſecus vt dicta.l.heredes ⁊ hi.
d Onere.hic eſt contra.j.e.S.ſin autem deſiciẽtis.idſt ſolue vt ibi
e Diſiunctos.alias couiunctos.

Auam coniuuctos.yt. ꝛ.fl.de bere. iſti.l.liber.homo.S.cũ quis

V/

⁊ diſtigue de his coniunctis ⁊ diſiunctis.vt dixim.ff. de vſuſ.ac.l.i.in ſi.

g Abi autem deficiat.ſ.morte.

h Accreſcere.vt inſti. de leg.S.ſi eandem res duobus.ſed in eo quod diẽ
cum onere eſt contra.ð.e..in primo.ſed illud in ꝓñ ſcripto.h ĩ caduco ⁊
in eo quod eſt in cauſa caduci.vel hocon fuit iniunctũ cuilibet legataꝛio

tum ſiquidem omnes hoc accipe
re ⁊ potuerint ⁊ maluerint ſuã ꝗſ
que partem pꝛo uirili poꝛtion᷑ ac
cipiat:⁊ nõ ſibi blandiatur ut vno
quidem rem alii autem ſinguli ſo
lidam eius rei eſtimationeʒ accipe
re deſiderent:quum huiuſmodi le
gatarioꝛum auaritiam antiquitas
uaria mente ſuſcepit.in vno tantũ

modo genere legati eam accipiẽs

in alijs autem repudiandam eam
eſſe exiſtimans. Nos autem omni
modo repellimus unam omnibuſ
naturam legatis ⁊ ſideicommiſſis
imponentes ⁊ antiquam diſſonan
tiam in vnam trahentes concordi
am.Hoc autem ita fieri ſancimus
niſi teſtator apertiſſime ⁊ expꝛeſſiʒ
diſpoſuẽit vt vni quideʒ res ſolida
alus autem eſtimatio rei ſingulis ĩ
ſolidum pꝛeſtetur. Sin vero non
omnès legatarij quibus ſeparatiʒ
res relicta ſit in eius acquiſitioneʒ

concurrant:ſed vnus foꝛte eam ad

cipiat hec ſolida eius ſit: quia ſer/
mo teſtatoris omnibus pꝛima fa
cie ſòlidum aſſignare uidetur aliiſ
ſuperuenientibus partem a pꝛiòꝛe
abſtrahentibus:ut ex alioꝛum qui
dem concurſu prioris legatuʒ mi
nuatur. Si uero nemo alius ueni
at uel uenire potuerit tunc non ua
cuatur parſ que deficit: nec alij ãc
creſcit ut eius qui primus accepit
legatum augere uideatur:ſed apð
ipſum qui habet ſolida remaneat
res nullius concurſu diminuta.⁊
ideo ſi onus fuerit in perſonaʒ eio
apud quem remanet legatũ aſcꝛip
tum hoc omnimodo adimpleat᷑:
ut uoluntati teſtatoris pareatur.
Sin auteʒ ad deficientis perſonã
hoc onus fuerit collatum hoc nõ
ſentiat is qui non alienum ſed ſuũ
legatum tantum immunitum ha
bet:ſed ut uarietatis non in occul
to ſit ratio.quum ideo uidetur teſ
tator diſiunctim hoc reliquiſſe ut
unuſquiſq; ſuum onus nõ alienũ
agnoſcat. Nam ſi contrarium uo
lebat nulla erat difficultas coniũc
tim ea diſponere. Que àutem an
tiquis legibus dicta ſunt de üs q̃
ut indignis auferũtur ⁊ nos ſimili

ꝛum.ibi ſoli deſicienti. It
⁊ fallit hoc quod dicit ac/
creſcere in illis caſibus in
q uibus quis fſacit parteʒ
licet non admittatur ad ꝑ
tem. vt diximus.õ.e. . in
pꝛio. It . j.e. .ſin autem
ad deticiẽtiſ ſed ibi ſolues

i Noluerit ꝑ repudiationẽ
k Aolẽtibus.ſed cur ſecuſ

eſt in heredibus.vt.S. eo.
.F. his ita. rñ.qꝛ legatarij
tin gꝛa ⁊ lucri cã nõ oneꝛiſ
reliquit.ſʒ hr̃ditas ⁊ gꝛa o
neꝛis ⁊ emolumẽti reliqui
tur hẽdib aʒ. vt ar.ff.ma.
ſi hꝛditatẽ. Itẽ ꝙ hic diſti
guit cõiũctos a diſiũctiſ vt
⁊ ſtati ſubijcit vꝛ Z.ff. de u
ſuf. ac.l.i.ĩ fi. ſed ibi in ex
poſitõe littere pʒ ſol.

Si autem diſiunctim.ver

bis tãtũ.re tamẽ ſũt ↄiũcti

m Pꝛo virili.vbi fuer̃t ali⸗

gꝗ coniũct noĩati.quo cãu
loco vnd numerãt. vt. ff. ð
le.i.plane.ij.rñ.

n Accipiens. foꝛte ĩ legato

vẽdicatõis.

o Imponentel. vt ⁊. S. cõia

de le.l. ij.

p Inſolidũ. vt ⁊. ff. ð ki. ſi
q Sin vero non omnes ſe

paratiʒ verbis tantũ.

r Solidũ.non iure accre/

ſcendi ſed ſuo nomine.

ſ A pꝛioꝛe.i.ab eo ꝗ pᷣ agõ

uit legatũ ⁊ ad hoc.ff.de n
ſuf. ac. l. i.. ij.

t Minuat.hoc quũ omẽs

voluerũt ſi vero ⁊c̃.

n Accꝛeſcit.pᷣ agnoſcẽti.qꝛ

totũ hʒ ex volũtate dᷣfũcti.

x Nõ ſentiat. huic ð. ð.e.

ꝓ Fo.⁊.S.ne ãt.ſo.hic inp
nõ ſcripto ibi ĩ caduco vel
quaſi caduco.hec non plʒ
alij ꝙ ibi r̃dit cũ onẽ.ſ.ad
illos a qꝗbfuit rlictũ h̊ ad
collegatariũ r̃dit hj nõ vʒ ł
h fuit onus ĩpoſitũ tm̃ ðfi
ciẽti.vt dixi ĩ dẽo.s.ne ãt.
nec h vʒ. It Z. õ. e. F. ſi vo
qdã ſo.ibi ĩ cohꝛdib łhic
ut dixi fuit on tm̃ ðficiẽti
ĩpoſitũ ibi oĩb. It contꝛa
5.e. .vbi ãt. ſo.ſi oẽs cõ

iũcti ſ re ⁊ vbis ⁊ on oĩbẽ ĩpoſuũ tẽ obtiet ꝙ ibi dic.ſi ãt ð ficiẽti tm̃ tẽ
aut ſt᷑ im re ↄiũcti ꝗ appellãt ĩ lege iſta diſiũcti ⁊ tẽ ñ ſubeũt alii on ſi vo
eꝛãt ↄiũcii ⁊ ⁊ vbis łvbis tm ſubire tenẽt ut h ⁊.d.s.vbi ⁊ hͥ ẽ pa ſolo ad

oia ↄꝛia pᷣ̃dcã.

y Szʒ ſuũ ſic. ⁊. ff. ð do.ĩ.vi.⁊ vx.l.ſi ſpõſꝰ..ſi qſꝛogaũ.
3 Lõiũciĩ ꝛe ⁊ Ybis l.i.ĩ utiuſq; ꝑi aſſignare on.⁊ facit.ð.ð ĩoſ.te.ſi mr

7.ff. de here. inſti.l.quidã tñ.

a Qne autem indignis.ut.õ.de hiis qui.ut indig.per totum ⁊ de le.l.p

—R

a Erariũ.pꝛius tamen ad vxoꝛẽ de iufe pꝛetoꝛio.vt.ð.vnde vir. ⁊ xx.l.i.
b Hec aũt oĩa derelictum.i.in codicillis factis ab eo qui non fecit teſtm̃
ePepercimus.qui cum ſuo onere ad eum redeant.vt.ff.de condi.⁊ ð.

.l. in facto.
d Auguſtum .ideſt imperiale.
eNRei genitiui caſus.
ſCenſemus.nõ. vt.ff.pro
ſocio act᷑.S.labeo.⁊ in au
ten. de non al.S. quia vo
veriſimile in f.colla.ij.
g Exiſtimantes. ſic in an/⸗
ten. de here.⁊ fal.in pꝛinc.
colla.i.ibi incurrunt ⁊c̃.⁊
⁊ in auten.vt iudices ſine
quoquo ſuffr.S. cogitatio
colla.ix.
b Be hijs qui ante ap.
tabulas ⁊ cetera.⁊ per con
ſequens antec; adeant.
i pꝓ· Er hanc. ſanctio/⸗
neʒ loquitur theo
doſius.
k Filios.qui erant in pote
ſtate aliud in emancipatis
ſecundum quoſdam. vt.õ
de iure deli.l.iij.⁊.l. cũ an
tiquioꝛibus.vel foꝛte ideʒ
in omnibus liberis ⁊ paꝛẽ
tibus.vt. ð.ti.i.in.l.i..i.⁊.
S. in nouiſſimo. ⁊ hic diẽ
etiam de nepote ex filia qᷓ;
conſtat non eſſe in poteſta
te aui.vt inſti.de patꝛia po
teſtate. . fi.
Subſtituti filij cuʒ nepo
tibus.
m In liberos.nõ g. duo ẽẽ
neceſſaria vt fiat tranſmiſ/
ſio ⁊ habeat locum hic ti.
ꝙ tranſmittens ſit de libe
ris.⁊ ille in quem trãſmit
titur ſit de liberis. Iteʒ vi
deo quod etiam ad ſupio
ꝛem fit tranſmiſſio.vt.j.de
ſuis ⁊ le.l.apud hoſtes.
Sed quid ſi hi libẽi ſcꝛip
ti heredes non ſuos libe/
ros ſed extraneos inſtitu
unt liberis exhĩdatis. .
nec extranei nec exheꝛeda
ti liberi admittũtuꝛ ex hoc
teſtamento. Item quid ſi
non ex teſtamento obuẽit
his liberis ſed ab ĩteſtato
hic dicit derelictis ex teſtõ
ſed tunc poteſt dici idem.
n Tranſmittere. non quð
ipſo iure poſteritas ſua fit
heres.ſed poteſt dimitteꝛe

modo intacta ſeruamus ſiue ĩ no
ſtrum fiſcum ſiue in alias perſonaſ
perueniant.Quum autem in ſupe
rioꝛi parte legis non aditam here
ditatem minime nec exceptis qui
buſdam perſonis ad heꝛedes ðfũ
cti tranſmitti diſpoſuimus neceſſe
eſt ſi quis ſolidam hereditateʒ nõ
adierit hancſiquidem habeat ſub
ſtitutum ad eũ ſi voluerit ⁊ potue
rit peruenire.Quod ſi hoc non ſit
uel ab inteſtato ſucceſſoꝛes eam ſu
ſcipiant vel ſi nulli ſint vel accipeꝛ
noluerint vel aliquo modo nõ ac
cipiant:tunc ad noſtrum erãrium
deuoluatur. Hec äutem omnia lo
cum habere cenſemus tam ĩ teſta
mentis ſiue in ſcriptis ſiue ſine ſcri
ptis habitis quam in codicillis:⁊
in omni ultimo elogio:uel ſi quis
ab inteſtato fuerit derelictum nec
non in moꝛtis cauſa donationibuſ
tantum ⁊ enim nobis ſupereſt cle
mentie quod ſcientes ẽt fiſcuʒ noſ
trum ultimum ad caducoꝛum ven
dicationem uocari: tamen nec illi
pepercimus nec auguſtum priui

muniter omnibuſ pꝛodeſt:hoc ꝛc᷑i
pꝛiuate noſtre utilitati pꝛeferendũ
eſſe cenſemus noſtrum eſſe pꝛopꝛi
um ſubiectoꝛum commodum im
perialiter exiſtimantes. Locuʒ au
tem huic legi conſtituimus in iis
defunctoꝛum elogijſ que poſt hac
compoſita fueꝛint anterioꝛes ⁊ enĩ

legium exercemus: ſed quod co

caſus ſuo marte diſcurrere conce
dimus. Hec omnia ad vos patel

conſcripti duximus eſſe ſancienda
ut nemini maneat incognitus no

ſtre beniuolentie labor ſed edictis

ex ſolemnitate a noſtris magiſtra
tibus pꝛopoſitis oĩbus innoteſcat

De iis qui ante apentas tabulas
hereditatem tranſmittunt.

Mdpeꝛa. Tho. ⁊ Aalen. aa. Hoꝛ
miſdee.pᷣpᷣ.
Er hanc iubemus ſanctio

vel retinere ſi vult de iure pꝛetoꝛio licet non ſic deiure ciuili.vt inſtit.de
here: qua. ⁊ dif.. ſed his.⁊.ff.de libe.⁊ poſthu.l.in ſuis.
o Nulla. huiuſmodi.ſ.quod non ceſſerit dies legati ⁊ hoc ad ſequens
vel non fuerint aperte tabule nel.quia non ſuerit bereditas adita quod

p ¶De relictis. hodie idem ⁊ ſi ab extraneo relinquatur legatum. vt. õ. tit.
i.l.i. F. cum igitur ⁊. S. in nouiſſimo. Item nõ.ꝙ ar.huius.l.dixerunt ꝗ
dam quod ſi aliqua talium perſonaꝛum ſcribatur heres ſub condi.⁊ de

cedat antequam conditio exiſtat tranſmittit ad ſuam poſteritatem ⁊ idẽ

dixerunt in queſtione qua queruur ſi duo fiulij iſtituantur.heredes.⁊ ro
gentur adinuicem reſtituere ſi alter deceſſit ſine liberis ⁊ vnus decedat ẽ

lictis ſilijs anteq;ᷓ conditio alterius decedentis ſine liberis exiſiat
tranſmittat ad filios ⁊ ſic poſtea exiſtente conditione quia alteꝛ ð
cedit ſine liberis petere poſſunt fideicommiſſuʒ quod non placʒ
.ſ.⁊ in tertium dictum glo.ar.ff.de leg.ij.cum pater. .hereditatẽ

7.l.vnum.S.rogo.⁊.õ.de fideicom.ſi in perſo

nẽ ĩpoſteꝝ filiðs ſeu filias nepoteſ
aut neptes pꝛonepotes aut pꝛone
ptes a pr̃e uel mẽe auo uel auia ꝓ
auo uel pꝛoauia ſcriptos heredes⸗
licet non ſint inuicem ſubſtituti ſʒ
cum extraneo ſeu ſoli ſint inſtituti
⁊ ante apertas tabulas defuncti: ſi
ue ſe nouerint ſcriptos heredes ſi
ue ignorauerint in liberoſ ſuos cu
iuſcunq; ſexus ſint uel gradus de
relictam ſibi hereditariam poꝛtio
neʒ poſſe tranſmittere:memoꝛataſ
q; perſonas:ſi tamen hereditatem
non recuſant nullã huiuſmodi pꝛe
ſcriptõne obſtante ſibi tanq; debi
tam uendicare. Quod ſcilicet etiã
ſuper legatis ſeu fideicommiſſis.
a patre uel a matre auo uel auia/p
auo uel pꝛoauia derelictis? locum
habet ſiquidem peꝛ indignum foꝛ
tuitas ob cauſas uel caſus huma
nos:nepotes aut neptes pꝛonepo
tes aut pꝛonepteſ auia łꝓ auia ſuc
ceſſione defraudaritalioſq; aduer
ſus auitum uel pꝛoauitum deſide
rium uel inſtitutuʒ inſperato lega
ti commodo uel hereditatis gau
dere.habeant uero ſolatium tꝛiſti
tie ſue quibus eſt merito conſule

„

dum. lij.

Qundo dies legati uel fideicõ

miſſi cedit.

Mperatores. Seue.⁊ An.aa.

Icompetenti iudici annua

legata uel fideicommiſſa ti
bi relicta pꝛobaueris:ab ini
tio cuiuſcunq; ani exigendi ea ba
bebis facultatem.
Dem.aa.pꝛiſco.
Srum pluribus relictum
nominatim animaduertimꝰ
⁊ cautũ eſſe ut ad eũ ꝗ ſupeꝛuixiſſʒ
res ptineret.ꝗcũq; igꝛ is fuerit ꝗ ſẽ
uixerit ad heredem ſuum domini
nium tranſmittit nec tali fideicom
miſſo aſtringitur.
Dem.aa. Melie.

na.naʒ hic ñ dic ꝙᷓ

fueꝛũt inſtituti ſub
condi.ĩmo puꝛe ſʒ
non cedebat dies
nili ab apertura ta
bularuʒ in alijs ſʒ
in iſtis erat pꝛiuile
gium vt cederet an

te erat ⁊ quidã ca/

ſus olim quem ha
bes.ff. ad ſill.l.iij.

.F. li. T alius eſt de

contra ta.l.ſed ⁊ ſi
deceſſerit.

q Qudãdo dies le.
ce.incidenter dixe

rat de hoc.õ. ð ca
du.tol.nunc ex ꝓ

poſito pꝛeterea de
duplici ceſſione B

dicit.ſ.quando pe
ti poſſit.vt.j.e.l.i.
⁊ ex quo tempoꝛe
tranſmittitur.

r ſNcompetẽ
ti. ab initio

vt. ff. quando dieſ
le. ce. l. nec ſemel ſe

cundo.ꝶ.Sed vi

detur contra.ff.de
ver.obli. qui hoc
anno ſed aliud eſt
in ſtipulationibus
ar. tamen cõtra.ff.

de condi.⁊ demõö.
ſi in annos. vel ali

ud eſt ſi ſtipuletur
quis hoc anno ali
quid dari.⁊ aliud
ſi annuum vel ſin⸗
gulis annis vnde
uerſus. Annua ſi
debes tunc inſpici
eſ caput anni.An
no ſi debes in fine
teneberis anni. ſʒ

ar. ff. ſi cẽ. p.l.lec

ta.vbi dicit mẽſtꝛu
os.accur.

ſa Brum is

fuerit. qui

ſuperuixit ⁊ ſic ad

eum totum perue
nit legatum vt hic
⁊.j.de dona.caula

moꝛ.l.i.⁊ de leg.ij.cum pater. . libertis.⁊.l. peto. .fratre.

t Aſtringitur. ſi redeat ad alium legatarium
pontionilla.peruenerit. non enim queritur an fueꝛit

n ſ

in vi conditionis vel diei tempus appoſitum ex quo ad e

am etatem peruenit. vt hic.ſed ⁊ ſi non perueniſſet ad etatem que

reretur vt altero caſu tranſmittetuꝛ altero non.vt.j.e.ex bis.

x c

Am vxoꝛi.quum liberos.ex hoc oꝛiebatuꝛ queſtio.⁊ in

telligitur etiam ſi unum habet ſufficere. vt hic ⁊. . de con
di.iĩſer.l.i.⁊ de naſcituris intellligitur non natis.vt.ff.de condi.

? de.l.ſolemus viuo vel moꝛuo teſtatoꝛe nati ſint. vt.ff.de con

di.⁊ de.l.ſi ir.⁊.l.ſe.dummodo ex eodem uiro.ut.ff. e.ti.l. cũ yit

efftn
mmli
necrin⸗
ronmt
Gnnſmi
inmniu
tunnle
onnnin
ul
atronc
unui

obe⸗
igtcktto

donſtoro

chiſond

Pletiinf
lintig
ulaboc⸗

eberager
nden

mmorſcin

ſonfolte
htipne

oriunction
yumpuin
tgor fi

aſte

ſuhhll

lanprin
ldeclile,l

ſchberci

utſore
runide;

ielmeluu
Mipolni
lrnecor
Nebabet
(ele i,
nſis cone
Egllniean

Antbi

Agn
cirt
otn
(ſiein

ficſeunge
n cſr

J Aicr l. ℳ
T , ,

86
ͦ y Decedat.ſecus ſi de tempoꝛe moꝛtis intellectum eſſet a teſtatoꝛ do.⁊ de leg.i.ſi ſundum..ſi ticius.ſed Alderieus dicit contra.vt.ff. de
N n vt. ff. ad tre. ex facto. . ſi quis autem ſuſce. ſecundum JYo. nõ. arg. condi.inſti.l.ſi quis ita. Item nõ.ſuccedentes ab inteſta. quartam detꝛa
Nne contra perſeuerantiam. ſed arg. contra. ff. de adop.l.in omni. . bete poſſe. vt.f. ad.l.fal. filiuſfa. ..ſi quis.o. cã te.l.ſi:?.ð.ad tꝛeb.⁊ ſiꝑ
iti de in rem verſo. l. ſi pꝛo paꝛte. .. veꝛſum. fideicom.⁊.S.fa.her.l.filij.⁊.l.ſi cogitatione.
liſn ʒ e ?» his ſecunde.pꝛopꝛis nomina ſunt. Vt in poſſeſſionem legatoꝛum vel fideicommiſſouum.
onee 3 Aidetur. g q Voniã ſidicõmiſ
NS nt. ð. de vſuf. ambi MMM . . ſ. generall ſpalls.
deunn gultates 7. ff. e. l. ſliꝛ pontionilla ad eam etate nere ut ſaͤtiſdetur. h Subtlliter. ſ. ſummatim
mio.ſz certe imo vi peruenerit cui legatum vel Diuus Marcus ſtrato. ⁊ hoc niſi paratus ſit bĩs
detur contra ⁊ iðo fideicommiſſum derelictũ erat pe Pfſis reruům experimentis in cõtienti pꝛobare ñ dẽꝛi
interim ad berekcẽ titionem ad heredes tranſmiſit: l- cognouimus ad publicam vt. ff. e. ſi is a quo in pꝛin.
non tranſmittat vt ante deceſſerit quam conſequeret utilitatem pertinere vt ſatiſdatões ⁊.ff.e.hec ſtipulatio. .i.
ſfl. de teſt. m a. l. ſi legatum vel fideicommiſſum. que voluntatis defunctoꝛum tuen i UNt ſatiſdetur. ſemel non
ita ſcriptam fuerit Dem. aa. annue. de gratia in legatis ⁊ fideicommiſ ãplius niſi aliquid inopi
de fideicom.li.l. Am vxꝛi vſufructuſ pꝛedij ſis introducte ſunt eoꝛumdem uo natum emer gat. vt. ff. e.l. ſ
ſideicommiſſaria. leegatur ⁊ eio pꝛoprietas cũ luntate remitti poſſint.quocunq; is a quo.ꝭ.fi.⁊.l.fi.? non
HKpe. .ff. de legti. liberos habuerit nato ſilio ſtatim enim iudicio voluntatis cautio le habet locum hec ſatiſdatõ
ſi cni ⁊ de condi.⁊ pꝛopꝛietatis cedit dies legati: nec gati ſeu fideicommiſſi remitti po/ in liberarione legata.vt. ff
demon. quibꝰo die quicquam obeſt ⁊ ſi is decedat teſt. Mperato. Seue. ⁊ Anto. .e.l. i. F. debitoꝛi.
bul. 5.ij. ſo. hic pu Mpera. Alex. a. Max. ,B aa.Simphoꝛso. Ek i Vſis.remitti.vt.⁊
R re reliquit teſtator. Xhis verbis do lego helie Ypõſtquam ſeruandi lega- S. de condi.inſer.
nn ſed diem ſolutioni ſeuerine ſilie mee ⁊ ſecunde ti ſeu fideicommiſſi gꝛatia ĩ .l. ij. .j.e. l. pe.⁊.ff. de pa.
in appoſuit ſecundũ decem que legati nomine accipeꝛe poſſeſſioneʒ inductus es pignoꝛiſ .l.pactũ. ſed an hypothe
unbn Jo. ſic ⁊ alias.ff.ð debebit quum ad legitimum ſtatũ obligatio aut venditio ab herede ĩ cam tollere poſſint tacitaʒ
id leg.i.l. ſi mihi. Fi. peruenerit non conditio ſideicom teruenit pꝛẽcedere cauſam tuaʒ qᷓᷓ; ꝙ videtur ſicut inducitur.
D ſed in legibus con miſſo vel legato inſerta ſed petitio iure pꝛetoꝛio uel vt pignus habui vt.ð. communia de le.l.i.
ehſla trarijs hac agebat᷑ in tempus legitime etatis dilata vi ſti manifeſtum eſt. .F. cum enim. ſed ar.cõtra
1 yt eſſet in diem le detur· Et ideo ſi Elia Seuerina fi Dem. aa. Pitagoteꝛ .ff. ð leg.i.l.nemo poteſt.
ha ga tum non ſolum lia teſtatoꝛis cui legatum relicium Vm archimedoꝛã patri pu l1 Ipoſtquam. ĩduc
„ pectio ar. ff. e. ſi cuʒ eſt die legati cedente vita functa eſt pillorum tuoꝛum heredem bᷣ es tali modo cõ
mhit pꝛefinitione. vlł dic ad heredem ſuum actionem tranſ extitiſſe pꝛoponas quanuis vt fiði ſtituitur pignus pretoꝛiuʒ
minl ex coniunctione pꝓ miſit ſcz vt eo tpꝛe ſolutio ſiat quo commiſſariam hereditatẽ iis quũ vt. fl.de pi. ac. non eſt mi
S ſonaꝛum pꝛeſumi Seuerina ſi rebus humanis ſub/ moꝛeꝛetur reſtitueret petita ſit:nul rum ⁊.j.qui po.iĩ pig.ha.
mmnn ꝙ teſtatoꝛ filie ſue macta non ſuiſſet.xxv. annum eta- lam tamen aduerſus debitoꝛes he l. cum rem.ſed quum ho
* gia diſtulit ſolutio tis impleſſet: nòn ceptum enim reditarios habent pupilli tui actõ die per iuſtinianum omĩa
liui⸗ nem. ſicut in dicta annum ſed implẽtum ſi de emolu nem.plane vt ſatis ſideicommiſſo bona hereditaꝛia tacite ſit
D l.ſi cum pꝛefinitio mento relicti ſideicommiſſi tracta ꝛum nomine Archimedoꝛa det ſi obligata legatãio vt. ð. co
int ne. ⁊ de ali. le. lbe tur expectandum eſſe pꝛudentiſſi- modo teſtator id ſieri non pꝛohi/ munia de leg.l. i. ẽt ſine in
ͤam tis. ab heredib⸗ mis placuit. bueriu apud ſuum iudicem conue ductione in poſſeſſione ẽẽ
aopparet ſauoꝛe ali Mpera. BDiocle.? Maximia. ni. MÖ.Üpe. Alex. a. Pauline. verum ꝓꝙ ſubijcit.
mentoꝛum ideʒ co aa.Euſebio. Vi legati ſiue ſidicommiſſi m Pꝛecedẽ.qꝛ ſũt diuẽſo
ſtitui.vel meliuſ di ſideicòmmiſſum ab inteſ cauſa in poſſeſſioneʒ mittũ ꝛũ tituloꝛũ.vt.j.ꝗ po.ĩ pi.
ſtingue ã voluit teſ tato ſuerit ſoꝛoꝛi tue reliciũ tur:non pꝛoprietatem nanciſcũtuꝛ ha.l.ij.ſecſi exeadẽ cã po
tatoꝛ faceꝛe condi. codicillis ⁊ poſteaquaʒ dies fidei ſed ius pignoꝛis: ut autem ⁊ poſt ſtea fiat pignõis obligatõ
L tunc habet locũ commiſſi ceſſit rebus humanis li acceptum pignus ſatiſſiat defunc vt. ff. e. is cui..ſi ples.⁊.
lex.ff. de le. i. ſi cui cet ignoꝛans ſideicommiſſum de ti uoluntati competens iudexte a qui pꝛioꝛ.
cum ſuis concoꝛ. ſi ceſſerit actioneʒ huiuſmodi acqui deunte pꝛouidebit. n e Zm archiedoꝛã.
auteʒ noluit aut di ri potuiſſe diſſimulare non poteꝛiſ Dem.a.donato. moꝛer̃t.ſ.aꝛchĩedora.
tolnn ſtulit gratia hdis ſalua ſcilicet ab inteſtato ſucceden Ertà eſt ſoꝛma iuriſdictiöis o MNõ ꝓhibuerit. ꝙ pot vt
bGm ⁊ tunc expectaĩ tẽ ti quarta poꝛtione qlue ſideicommiſſi ſeruandi ?.8.⁊ ad tre.au.õ rogati.⁊
ſinle pus.j.ꝙ dixit licʒ cauſa in poſſeſſionem rerum que .5S. eo.l.ij.⁊ nõ.ẽt ꝓ hr̃di
Nctnkc pꝛius moꝛiatur ut Vt in poſſeſſibnem legatoꝛum in cauſa hereditaria ſunt aut dolo tate ſatiſdari.vt hic ⁊.ff.vt
. bic quia ſilie fanoꝛ uel fideicommiſſoꝛum ſeruando- malo eſſe deſierint is cui legati vel le. no. ca. l. hec ſtiplo. ſʒ be
Gin yr ſeciſſe aut gꝛatia ꝛum cauſa mittatur ⁊ quando ſani ſideicommiſſi nomine ſatis nõ da fallit qñ fribus ſuis l filijſ
ſn,A4 legatarij diſtulit. dari debeat. luij. tur:mittitur vel in pꝛopꝛias res he rogat᷑ ẽ reſtituere.vt.ð.ad
iet eN vt quia pupillo ne redis ſi ſideicommiſſo ſatis non fe tre. l.iubem. Itẽ vꝛ Z. ff. ð
unO ſciebat gubernare Diuus pius ſaluio. cit pöſt ſex menſes quam peti cepe vul. ſub. l. ij. F i. qj hic non
un ttr T tunc ſtatim.vt.ff. Voniam nihil actoꝛ ampli rit ſecundum diui Antonij patris ẽ ſolicitus de hereditate ſʒ
Noucn de condi.⁊ de. qui us poſtulat quam vt fideio mei coͤnſtitutionem. de ſatiſdat᷑.
bus diebuſ cũ ſuiſ miſſi nomine ſatiſdetur non Dem.a. Proculiano. p c Vi legati.ius pig
. concoꝛ. debet is qui iuridicẽdo pꝛeeſt ſůb Cirẽ debetis fideicommiſſi ris ñ tñ hĩdẽ expel
nid b Legati.quod ẽ tiliter cognoſcere debeatur nec ne quideʒ ⁊ legati ſatiſdationẽ let ſʒ tedio foꝛte recedet.vt
Acvn a moꝛte teſtatoꝛis. fideicommiſſum:ſed tantuʒ decer remitti poſſe diuum maꝛcũ ⁊ diuũ ff. e. l. is cui ĩ pꝛi.
eptnt⸗ vt. ð. t. ij. F. in nouiſ =ðèðDMẽq q c Erta ẽ mitnit.ſ.ſta
ſimo. MM tĩ dũmõ iterpellet hĩdẽ łꝑ
tol c Non ceptum. benedico impleſſet.non ceptum enim c᷑ẽ76. eũ ñ remaneat quominus niterpellet. vt. ff. e.l. i. non exigitur.
iun d Impletum. ar. . fl. ad tre. qui filiũ...ſab. ſo.ſpale ibi vt ibið dĩ Sex menſes.continuos.vt.ff.is cui imperator.⁊.S.ſex menſium.⁊ ſac
eſ ſideicom.ignoꝛans ſic videtur quod ſi alicui relinquai ejſff. qui ſatiſda. co. l. de die. . penul.
ſOH fundus etiam eo ignoꝛante acquiritur ei dominium. vt. ff. ſ Conſtitutionem.cuius verba ſunt. ff. e. is cni. .. ipr.
,i quemad.ſer.amit.l.ſi partem. .i.⁊.ff.de leg.ij.l.cum pater.?. ſnr t ire debetis. conſtituiſſe. ut. ð.ᷣ e.l.ij.⁊ idem dicitur.ff. de condi.

-

. 7 de auia. c..l.cum tale.quid ergo.⁊.ff.de pa.pactum.⁊ hoc verum ẽ etià .cj. de penis.l.decuꝛionum filij. nce
ſibrs bona diſſipet. vt.ff.vt le.no. ca.l. fi.in pꝛin. P Natalibus.alias non fuilſet ad honoes admiſſus.tt.j.ad..t.ifna ne
a Poſſe. vt. v.ff. e.ſi pecunie.⁊.ð.de vſuf.l.i.⁊ ẽ ratio quia pꝛima ſatiſda lia. miſcell. l. i. d e
tio gratia defuncti imponitur. vnde ei renuntiare poteſt. vt. ð.l.ij. .ẽ. de Poteſt. tempoꝛa conceptionis circa ſtatum patris inſpecto. pt. ſumn 2
pac.l.fi.in ſecunda non ſed beredis.vt arg.ff. ad.l.falci.quod de bonis. efſ.de ſena.l.emancipatum.S.ſi quis. noſnn
.5F. fi. Item inuitaꝛetur ad t (Alium. no rihepe⸗
delinquendum. pꝛohibetuꝛ on 1
b c Dntra. non eſſe. i Commodum inſtituiſſe:ut ãte bo quum ob pꝛeteꝛitum ſtatum ex le vt.j.de F.reip.ſi de Drkde
deo quia non fuit ni viri arbitratu is cui vſuſfructus gitimis nuptijs ingenuorum exx ccretuʒ.⁊ de pa.po. carfani
ſatis acceptuʒ. aʒ. relictus eſt vtatur fruatur minime plo habere ſilios liberto non ſit ĩ libertos. enchen
¶Actionem..ſ.in factuʒ. vt ſatiſq ationem remitti in teſtamen terdictum. u Nuptijſ poſt ma 1
j. de admi. reruʒ ad ciui. to põſſe. Dem.aa.Carino. numiſſionem con/ ſduis
P.l.ij.li.xi.⁊.ff.de magiſ. De m. a.enodoꝛo Pud hoſtes patre defũcto tractis.ſed quid ſi cDmaud
con.l. ſi.? facit.ð.de magi BHntrã eos ſiue ſucceſſoꝛes filia communis uobis quo ante ⁊ poſtea filiuſ cglin 1
ſtra.ↄ.l.i.⁊.ij.⁊.iij. eoꝛum qui rem publicã ad c alſu ſcientia moꝛtis nòn poſtulat᷑ eſt pꝛocreatus. rñ. nülinlt
d De ſuis ⁊ legitimiſ.huc miniſtrantes per officij neceſſitatẽ heres extitit ſua:⁊ ad te tranſmiſit idem ar.ð.ð nup imholl
uſq; dixit de ſucceſſioͤni⸗ ciuitati ſub conditione relicti fidei ſucceſſiònem. 7 ſi contra. ff de ri rilnn.
bus teſtamentarijs. nunc commiſſi ſatiſ accipere debueĩt qᷓ; Mdperatoꝛes Aalenti.⁊ Theo. tu nup.ſi quis ĩ ſe vlin ⸗
de hijs que ab intel. dele ti reipu.intererit ſatis acceptum ñ ⁊ Aꝛchidia.aaa.Conſtantino.ppᷣ natoꝛio.ar. contra zartb
runtur ⁊ pꝛimo de linea ĩ eſſe dirigendam certum eſi actio Gallie. .ff. man.ſi pꝛocura uſhi
ſeriori ⁊ ſuperioꝛi vſq; ad nem. = eliiij. J defunctus cuiuſcunq; ſe toꝛem.ſed ſecus in cmniroden
.t. de le. here. xvus aut numeri relinquerit caſu.l.s. pꝛoxi. i
e ſ fratri legitima. De ſuis ⁊ legitimis liberis ⁊ ex i ſi lios ⁊ ex filia diem functa cuuuſ x a Pud ho/ Alains
ꝓt quia eodem pa lia nepòtibus ab inteſtato uenien cunq; ſexus aut numeri nepotes e ſtes vo bis Buri
tre nata eſſet.ſed ſi ex eað tibus. ius partis quam defuncta filia ſu mãi.loquitur. mlan
maire tantum cognata ẽẽt S perſtes patri inter fratreſ ſuos fuſ y Non poſtulatur ſ ieni⸗
vt. inſti. de le.ag.ſu.S.ſunt Aperatoꝛes Seue.⁊ Anto.aa. ſet habitura duas parteſ conſequi ·(ſ.vere. vt inſti. de Aitlimne
antem. ⁊ ſic repellitur uteri riſpine. tur nepotes ex eadem filia tertia here.que ab inteel. nat
na centum diebus elapſiſ J frtri tuo legitima heres pars ſoroꝛibus fratribuſue eius qᷓ .H§. poſthumi. ſʒ fie . rtoten
vt. . qui admit.ad bono. eſſe potes.c.dierum preſini deſuncta eſt. ideſt filijs filiabuſq; e ri dbet quando fu n iti
poſſeſ.l.ij. . ff.vnde cog. tione non excluderis ad ac ius de cuius bonis agituꝛ: auũcu it captus.quia tũc “ nid
.l.i. in pꝛin. ſed hodie etiã quirendam hereditatem. lis ſcilicet ſiue materteris eoꝛum pꝛeſumitur moꝛtu H“ hnatn
vterina admittitur.vt.j. ð Mperatoꝛes Diocle.⁊ Maxi. quoꝛum commodo legem ſanciuſ nus.accur. ane
leg. here.l.fi.. ſed nec fra ga. Auie. accreſcat. Hec eadem que de auai 3 Succeſſionem. t D nüe⸗
trem. cum diſtinctione ta⸗ Epoͤtes ex diuerſis filiſs pa materni bonis conſtituimus ⁊ de sſff. de iure fiſ.l.luci ite nſt
men per autẽ. vt pꝛepona rij numeri auo ſuccedentes auie materne ſiue etiam paterne ſi us. tranſmittituꝛ eꝛ (Iunnl
tur vtrinq; coniunctus.vt ab inteſtato non virilibus portio mili equitãte ſancimus:niſi foꝛte a go hereditas etiaz nliat
j. comunia de ſuc. auten. nibus ſed ex ſtirpibus ſucceduᷣnt. uia elogi inurenda impijs nepo dad ſuperioꝛes. lic; cthan
itaq;. Hem. aa. Frontoni. tibus iuſta ſemotis ratione dixeꝛtit non adita ſicut ad (imſirſ
Non excluderis qunʒ ð T inteſtatò defuncto ſilius hoc fuerit legibus appꝛobatum inferioꝛes. vt. ð. de uſtllit
iure cinili.ſ.l.xij.ta.ad mit ac nepos ex alio qui moꝛ/ MNon ſolum autem ſi inteſtatus a hijs que ante ap. üin.
taris.vt ĩſti.de perpe.⁊ tẽ. tis eius tempoꝛe rebus humanis uus auia ue deceſſerit hec ð nepo ta. l. i. T eſt ar. ff. de tm ſie
ac.in pꝛin.⁊ hec lex meli⸗ non inuenitur manentes in ſacꝛis tibus que ſanximus iura ſeruamꝰ inof.te.l.nã ⁊ ſi pa gilnn
ſtaret ſub illo ti. j.ð le. br̃. pariter ſuccedant euidenter.l.xij. ſed ⁊ ſi auus uel auia quibus hu? rentibus ⁊ de bac ünſil
g h Eopotes numeri. ex tab.cauetur quod etiaʒ honoꝛaꝛij modi nepotes erant teſtati obieꝛĩt materia dicitur. ff. ua
vno duo.ex alio teſ· iuris obſernatio ſẽquitur ⁊ pꝛeterierint nepotes aut exrpere de acqui. here.l. vẽ uhnd
vel quatuo. Bem. aa. 5zontoni. dauerint eâdem ⁊ de iniuſto auo tre. ebem
h Succedunt. vt inſti. e. S. Nteſtato defuncto poſthbu trum teſtamento:⁊ ſi que filie pote a ſ I deſunc? nluteſten
cum filius ⁊ ĩ auten.de he mum ſuum heꝛedem quaʒ rant uel de re uel de lite competeẽ aliquis ma uiignn
re.ab inteſ..reliquum. ſoꝛoꝛèm licet conſanguineam ha/ actiones nepotibus deferimus:ſe ſculus ⁊ B pũcta. otinen
i u X inteſtato.cauei beri potiorem oꝛdo ſucceſſionum cundum iuſtuz noſtre legis moͤdũ b Ex filia. ſecus ſi Dlepnon
vt inſti. e. F. cuʒ fili lege.xij.tabu.ſactus nimis cuiden que de parentum inofficioſis teſta ex filioo. ktfüldeig
us. accur. ter demonſtrat mentis competunt filijs. c¶ Accreſcat. vt iſti. Pheide,
k Segtur. vnde libeꝛi bo. Dem.as.appiano. Aperato. Hono.⁊ Theo.aa. de here. que ab ite. trin
poſſeſ. Ite parens in cui fuiſti po Maximo. F. item vetuſtas. 7 llſfe
lI i Meſiato. del ũcto teſtate ſolemniter in adop- Bi auiaꝛum ſucceſſio mor .5. de coll. illam. 3 iianet
piefami· tionem dedit cum filijs naturalibꝰ te interueniẽte diſcutitur ca bodie contra.vt.j. Aufine
m Soꝛoꝛem defuncti. adoptiui patris ante vel poſt que pitis dimminutiò querenda non ẽ vt in auten. lbi po- Aquihine
n Factus. vt inſti. de here. ſitis defuncto inteſtato ſuccedere tunc enim in huiuſmodi heredita ſita. nmnmn ſe
ab inte. in pꝛin. potes. tibus filioꝛum ſtatus aut perſona d Eduitate.ſiue ne limaſt
o Mimis.i.valde. Dem. aa.poſſidonio. ſpectatur quotiens de eius bonis potes ex filio ſiue Caltir
p ſIte naturalibus Xlibera conceptus ⁊ ſeruo qui poteſtatem fſamilie potuit ha ex filia relinquat. ſe
ſuba. ⁊ legitimis. uelut ſpurius habetur:nec bere tractatur. ſed in decedẽte ma un
⁊ hoc ſi tẽpoꝛe moꝛis na ut decurionibus filius: quanuis Mperato. Theo. ⁊ Aal.aa.ma ſculo diſtingnitur a
turalis patris non eſt ab pater eius naturalis manumiſſus ximo.pß,. ex filio vel an ex ſi miinsn
adoptiuo paire emancipa ⁊ natalibus ſuis reſtitutuſ hunc fu I matrè ſuperſtite filius uel lia relinquatur. vt. iedele
tus.ᷣvt inſtitu. de here. ue it adeptus honoꝛem deſendi põt. filia: qui queue moꝛitur ſili. d.l.illam. iie
ab intel. . at hij. Bem. aa. Hemilianae. os derelinquerit:omĩmodo patri e Elogia.·i.teſtamu mmiin 4
q e X libera. fllius t Ilium habere ſuum libert ſuo matriue ſue ipo iure ſuccedãẽt. tum. in quo inſtits tnn
euitet toꝛmenta. vt in poteſtate non pꝛohibetu: quod ſine dubio ⁊ de ꝓ nepotibo ent nepotes fecit ð ſinn

leri vel conburi vere ⁊ eos vera ⁊ iuſta cauſa pꝛeterierit vel exheꝛe

eman.li. Neʒ vſq; ad quem gradum admittitur cognatus.nũquid vt o

dauit in ſecundo teſtamento. vnde non poſſunt ager . N ve inſt m idnuttu
n „inaulen. de here⸗ fal. 5. exheredatos clla. Ee auerli: an anllde ſuc. cog. ..ſ.tñ. non quia ſic differret agnatus a cognato
Pieterier int ſine cauſa. nunquid domm omnibus ſucceſſionem vſ; ad decimum gradum. It
H 8 Eadem. iura ſernamus. ſrque ſequnntur. ED inus cognato ſerui ſui ſuccedet.rñ.non quia nec hoc per
b Der re.i.here.pe. at qui tantum naturalem cauſã intuebatur.vt. ff. vnde cog.
dNenn i Allde lite.. 8 4 eruandum eſſe cenſemus. Eitno. g bec ba lola na
Nan rela inofficioſi teſii MWpr. Juſtla. mene pß. Zea- Conſian a Tatſio. bpᷣpᷣ: turali ⁊c. non ſunt de coꝛ.
diſn. ſi ipſi eſſent exhere Voti᷑ns aliquis vel aliqua Atres ue dub , au. ſed Ir. vel. H. poſuit.
ſon gati. inteſtatus uel inteſtata moꝛ runt Sõ gerer miſe b. Ald ſenatuſconlultu ter
Nde Legis.ſ. huius. tuus vel moꝛtua fuerit. nepotibus eis tutoꝛes non nectikee eſh tallandmn,
ioſai Mogum. que ð vel pꝛonepotibus cuiuſcunq; ſex ne non peti iarons A lu cncni c Jert.per ſe.ſed
drn ſupplẽda quãta di vel deinceps alijs deſcendentibus orum ſucceſſio velaand dei entoꝛem poen ens
rn (t vt.b. de inol. teſ. derelictis quibꝰ vnde liberi bono re preſcribi raneſt. mnune ohe REnlſans vt. de inf
minftꝗti lomnimodo.?.l. ꝛum poſſeſſio minime competit ⁊ Mpera. Gia Aalenti deli.l. ſi ifanti ⁊ ĩ.l. potuit.
Plcn ſi auloch . ſalem. inſuper ex latere quibuſcũq; agn the. aaa. Eutropio os maaſmte 6 4 Conceſenm i deceſte
n n uum ile ſint po tis minime pñt.idem agnati quar 3 nilient t „,
ninn . “ iſtam. de ſe ipſa. er⸗ taʒ partẽ hereditatis Paſemendoe Knn len ticuncuu 1 e Poſſe. ſ ad de patꝛib⸗
P diet vel de alſſ. tue ſibi uendicare ſed ſoli deſcẽdẽ ſlioonck ſlas nonhabernunttg⸗ um bo vel habeat ſli
“ mactantibus de ĩol tes ad moꝛtui ſucceſſionem vocan rum feſtinatione eguern exrurt um voleſater ſe uii de
DNy ficioſiis tur quod tantum in futuris ñ ẽtß quidem notiſſimo infeuni r: niſt ter non daher ercar l,
un Dr Lactonen teritis negotijs ſeruari decernima buiuſmodi maculaʒ mperialebe nella gt emaeihaue at
lgten. n in i auiaꝛũ . neticium ei remi . . uccedebat ei. ſi contracta
Ret nactai eniʒ In autenti. ð here. ab inteſta. Fi. urnline Sin autezei fiancto ewancipaſſet v i
n ean ca ſil ſilij emä⸗ Ccollatione. t ſeu filie impetrauerit i ſt. de le. ag. ſuc. F. · 2.
eſtiſiN ema atione.ix. dulgentiam ⁊ inf. 61 le. ag i. 7.j.1.
arbi ..r cipati ſuccedat anie pamalrniumno: . ceterg aboldcones pa ox.
tngte paterne yl mateꝛne COOKR. i Nſucceſſiône moꝛ antiquationem ſi faculeninimn oint fi N ſucceſſione. flli
Nedrme Diminutio.ſ. mi tui patriſtſãilias liberi eis ſi ſunt oĩ um que fuerunt tempoꝛe nu ſe emonpant..
NRNtt nima vt emaͤcipatõ bus alij pꝛelati ſuccedunt pꝛimi mẽdietateʒ filio uel filie nche E 8 Manumilſoꝛ.i. emanci
