te conuenit ordinari quůem tamẽ cõ

uentũ defeſoriſ eccleſie fidei commit

ti precipimuůs. Exechtoribus in
minoribus quidem iudicijs oĩbus
in ipſa conuentione ſacerdotũ ſiue

clericorũ non amplius q; unũ ſemi/

ſem aut ſperantibus an etiaʒ aùdiẽ
tibus accipere. Aerũz ſi appitor
tue magnitudinis ex ſententia tue ſe
dis ampliſſime in prouincia degẽteſ

eõòs conueniri moueri iubemus nõ

amplius eum q; duos ſolidos ſpõ
tularü nomine accipere.ĩ hac uero

urbe magniſica ide appitor tue ma

gnitudinis uno aureo ſportularum
Seatia a prouincialibus clericis con

rentus ſit quanteubet ſumme qui⸗
enius fuerit exponatur obnoxius.
PVPreterea nullus executoꝛ uexare
contumeiijs clericos nullis impulſi

onibus moleſtare nullis exprobare
conuicijs aut corporalibus iniurijs

fatigare conetuꝛ ijs qui eiuimodi

perpetuo obſeruandis nullus eas

eaꝛũq; ſacerdotes aut clericoſ cuiuſ
cũq; gradus ſint aut mõachos aut
pihochios aut xenodochioſ ortho
doxe fidei deputatos extraordinari

js muneribus pᷣcipimus pregrauaꝛi

eas eteniʒ ſarcinas oneris quas ple
riſqʒ perſonis diuerſa ratione remit
timus imponi beatiſſimis uiris no
ſtro ſeculo inconueniens eẽ iudica
mus. Preterea ne cui temeritas
ſua lucratiua concedatur ſed ut im
prudens calumniantium refrenetur
audatia iubemus quotiens hi qui
ſacerdoteſ ſeu clericoſ ſeu mõachoſ
ccteroſq; ſuperius deſignatos uel ĩ
tue magnitudinis examine ueli pꝛo
uinciali iudicio propoſita actione ↄ
uenerunt ſi cauſa cognita cõuicti ſu
erint ſine iuſta cauſa eos in legitima
petitiõe pullaſſe omnes eis legitiaſ
expenſas ſumptuſq; quos ab exor
dio cepte contꝛouerſie ipſorũ uicio
tolleraſſe eos conſtiterit reddere co
gantur ut hac ſaltem cenſure iuſtiſſi
me formidine redocati improbis aſ

ſidue conflictationibus occupanti

acquieſcant iamqʒ ſopitis clamori
bus iurgiorum magiſtra deinceps
neceſſuate retinere.

In autẽ.apud quos oporteat cãs
diceꝛe monachos col.vi.

COomn. Aũſa que ſit cuʒ
monacho uel mulieꝛe qualibet ĩ mo
naſterio conſiſtente non apũd ciuilẽ
iudicem uentilletur ſed apud epiſco
pum qui de perſone preſentia quod
conuenit ſtatuens ſiue per abbates
ſiue per alios hoc fieri debeai qui
rem ſecundum legem diſponat ⁊ fa
ctas regulas ſalua perſone dehita ꝛe
uerentia.ſi uero cõtra ſiat vene que

ſtatute ſunt imminebunt.ilidex eniz

qui de his ſententiam proferre pre

ſumpſenit ab adminiſtratione depul
ſus tanq; diuinitati contumeliam

e Memittimns.

egerit ⁊.ff.ad trebel.l. emittimn
cogi..proinde. ”l ut. . qui morbo
d In hac. redit ad m. uel interlocutione conuenti ſiue illi aliquid agreſſi fuerint poſt àmiſſio el.unica ⁊. j. qui
eQuod.i.iudicium. ſacerdotes ſiue cuiuſcũq; grad cle nem cinguli ⁊ patrimonij ultima ꝓ etate. li.x.⁊.j.de
EFigdeiuſſionibus. im rici ſiuemonachi habeantur d—umo tinus animaduerſione plectendis. execn. muneruz
mo contra ut. 5. e. clei do approbentur orthodoxi qui in Priüilegijs ſane ſingulis quibuſcũ l. maximarum
cis..memorati.ſʒ ibi proprijs cauſis contractibuſue pul q; ſacroſanctis eccleſijs orthodoxe .l.fi.li.x. ⁊.j.ð
e clericis conſtantino ſentur nõ alios quã eccleſie pꝛoprie fidei xenodochijs ſeu pthochijs tã profeſſo. me.l.
politanis hbic de proni delenſores ſeuquos economos ap generaliter quã ſpecialiter attributiſ medicos li.x. ⁊

.j. de ſuarijs ?
portiarijs. l.i.
f Preterea. lucꝛa
tiua.i.a pena.ta
mẽ excuſatur qñ
qʒ ut.ff.ad. l.iu
li.ma.l.famoſi.⁊
j. de aboli.l. iij.
cogantur ſpecia
le eſt in clericis.
qꝛ tẽpore hnius
legis late nõdũ
fuit de ſumpti
bus luis ſtatutũ

quod eſt hodie

jj.de iudicijs ꝓ

perandum ſecũ

dum Ir. alij di
cunt quod cdleri

cis reddãtuꝛ dãa

na que etiam ex
ira iudicia ſunt
paſſi.alij ut bul.
quod ẽt ſi plus
quã debent ex
pendant totum
eis redditur qð
non eſt in alijs
media placet.
g Eis.. clericis
ſupradicteis
h Reuocari aliaſ
territi.
i Acqnieſcãt. ſ.

nobis precipien

tibus eis reune
re ſeipſos ab im
proba petitione
k Magiſtra noſ
eniʒ magiſtri ſu
mus imponẽdo
neceſſitatem.
IRetinere i. re
tinẽdo ſe doloſe
Sequit᷑ aũt.cã.
Autentica.
m c Aluſa. cuz
monacho

forte erat obliga

tus ante mona

t¶ Aerum.nunc ad.ij. alias ſi uero appa.

n Eos.iſ.clericos prouinciales per delegatum illuc miſſum cognoſcens

ne ſit contra.õ.e.l.in prin.
x Eum. ſcilicet executorem.

y In hac hoc de ſecundo ⁊ his duobus caſibus eſt contta. 5. ea.l. cum

clericis in li.ſo.utibi.

ſterij ingreſſum. nam ſi poſtea mecum contraheret uel mihi dam
num daret non tenetur eccleſia ut. j. unde ni. l. meminerint ? de
ſer. fug.l. quicunq; ⁊.j. de fal.mo.l.i.circa ſi.

n Apud epicopum quid ſi eſt exemptus a iuriſditione epiſcopi

v.ᷣ tunc coram ſuo ſuperiori reſpondebit. V
o Sebeat i. preſentatio ex parte monachi.naʒ ipſe abbas ſi ſpõte

uelit põt ut hic ſed aldricus dixit etiã ĩuitũ gendere abbatẽ quum
melius ueritatẽ nouit ſic ergo no.hic ꝙ cà fit cũ monacho ⁊ libel
lus datur.⁊ ndet abbas uel lindicus monachus non qꝛ ut moꝛ
tuus eſt.ut.j.e.ti.deo nobis.S.i.⁊ qꝛ ut ſeruus ut.ff.ſi quis cau.

quotiens ⁊ ſic.⁊ concipiam libellũ nomine filij.⁊ẽ reſpondebit pa

ter ut. C. de bo.

ma..i.i.in aduẽti

cia.tñ herditate
ſiliofa.delata.tri
mẽbris ſit diſtic
tio quũ aut pat᷑

inferens pena decem librarum auꝛi

una cum officio ſuo mulctabitur ſã
ctifſimo noſtro errario inferenda
executoribus aũt qui admonitionẽ

penam legalem imponendam. ſi uero ad penam eccleſiaſticã.ſ.ut excom
municetur uel deponatur etiam ciuile dicam canonicum hec tamen ho

die coꝛrigitur. ut in proxima auten. ſtatuimus.

a Menſes.a tempore conteſtationis computandos.ut in cor. huius au
tẽ.⁊ ẽ ſpãle al durãt uſqʒ ad duos annos.ut.j.ut itra.cer.tem.l.ſi.

liꝰ qõe uel ciuili trahere ad iudiciũ

ſeculare preſumat.contra cõſtitutio

nes imperiales ⁊ canonicas ſanctio
nes.ꝙ ſi ſecerit actor a iure ſuo ca

b ¶Etſi reus ſic inuit qð
abſoluere põt abſoluẽ

dum. ſed non damna
re damnandũ. ſic ⁊.j.
ubi ſe. uel cla. l. quotiẽſ
.F. ſedendi.eſt eꝛgo ue

filius conſenti ferre preſumpfſerint ab his ſanctiſſi darindlcaii non teneat.⁊ iudex ex ra regula nemo qui cõ
6 ant aut filius im̃ mis epiſcopis in locis decan cis de tunc officio iudicandi priuatus ſit. demnare nõ põt abſol
. aut tm̃ pater. nt trudendi nec de cetero ullam exacti ſancimus ẽt ſi qui clericis uel eccleſi uere põt ut. ff. de re.iu.
* .iſ. de bo.que li. onem lacere permiticnhis . aſticis pſonis iuſtitiam denegare p̃ᷣ .l.nemo.ſed nõ in eun
1 .l. h.. in ijs qᷓ ſunt . . ſumpſerint.tertidðᷣ requiſiti ſuaʒ iuriſ gaerm. vut hic ſicut qui po
du ra etas diſtigut os cpiſcopos co conueniantur col. vi. Dem. Au. 7 ceſar Eutri. p büfß. ⁊ econtra non tamẽ eã
4 ut maior infan Acröſancte ortbodoxe ſidei em rem ut ſernitutem
gi te poſſit uel ipſe CoR. Nericůᷣs quoqʒ epiſcopi atq; preſbyteri dia nt. f. de le. ij. debitor ĩ
u conueniri auco in lite pecuniaria pr iuᷣs apud epiſco coni quoq; qui iſemel probat mori ſi.⁊ de ſerui.⁊ ſi tenetur
i ritate tutoris uel pum conueniatur. per quem ſine dã bus iĩtegritate caſtiſſima ad hũc gra Nem qui preſtet opẽ
i. curatoris nili ſit nòͤ cauſe a decidatur qð ſi natura cau dum meruerit peruenire ea quecun furto tenetur furti.non
e abſens uel ipſe ſe uel alia ratio ſacit ut negotium qᷓ; in eodeʒ clericatus gradu locoqʒ tamen qui preſtet opẽ
8. tutor uel curas apud eum decidi non ſit poſſibile ꝑ uiuentes acquirere ⁊ habere potue furto manifeſto tenetuꝛ
us quãdo uero m ciuile m procedat iudicem. obſerua rint.etiam ſi in datris auiq; aut po furti maniſeſti.ſed non
dü nor.ſ.ĩfante tůc tis clericorum priuilegijs.neq; moͤ aui poteſtate cònſtituti ſint ⁊ adhuc manikeſti furti tantum
ti tutor ut. ff.ð ad ra circa talia fiat. Sed in ciuili cri ſuherſtites habeantur tãq; propria ut. ff. de fur. l.is q opeʒ
gü mi. tu.l.i. F. i. ſel. mine ciuilis preſit iudex. ut lis duof bona uendicent. De his ſi quãdo c Per epᷣum. item acta
die 1 ſi contra colle non egrediatur mẽſes nec tamẽ pu libitum fuerit eis teſtandi uel donã coram preſide conſpici
1 gium noĩe talis niatur. & ſi reus ſut inuentus priuſq; di uel quol⸗ bet alio titulo alienãdi ente an recte preceſſerit
eci monachi actõ/ꝓ pèr epᷣm ſacerdotio ſpolietur. Di libera facultate conceſſa.ut ea bona ⁊an pꝛobetur reus.·ut
gi ponatur non re ccrimen ſit eccleſiaſticum piſcopaliſ quoquò tempore nunqᷓ; fratribus? in cor.de ſanc.epiſ.s.ſi
teri probo.ut.S. eco. erit examinatio ⁊ caſtigatio. ſororibus aut ex eiſ genitis conferã uero prius col.ix.⁊ tũc
ga auten. ſed hodie , tur.ſed ad eorum filios poſteros · ſpoliat aut deponit eũ
e actiones idd NMoua conſtitunio Fre. Anpera. quoſcunq; extraneos heredes puie ut non pu niatur in di
int q; puto ſeruari NNRMKM niant.nec a patribus auis aut pro gSnitate exiſtens ut in. l.
hl. ſi monachus a COH. , Tatuimuͤs ut nul uis ſed ab ipſorum liberis tanqua,ʒ omnes ubicunq;. F. p
us gere uelit ut b eccleſiaſticam perſonam in crimina precipua uendicẽtur.certe ijs lurro terea.
er bas uel ſindicuſ d Eccleſiaſticum. expo
um agat. Itẽ nũgd ne nt ſupra.
5 monachus de neritate dicenda iurabit. ſiaga n de eo per euim e Epiſcopalis hoc ſi derico iferatur. ſi uero laico cognoſcit pſes cũ epiſ.
lis faciũ ẽ ſicut dicimus in minore.xxv.an..ita nt ar.j.de queſti. in ut ĩ aũt.de man.prin.ſi uero canonicũ ⁊ ẽ hec autẽ.ex titu.ut cle.apud
. terrogari.nã ad iudicem ſpectat inquirere ueritatem ut.C.de edYꝗ. ppri.e..hec eadẽ col.vi.m̃ nerba de ſanc.epiſ.ꝭ.ſi quis ãt cõtra aliquẽ
ics is apud.⁊ infra de iudi.l.iudices. ⁊.F.ſequentibus col.ix.clericus ergo ſimpliciter ut dictũ ẽ ſub epᷣo cõue
p Judex ſecularis. mnitur. ſed epiſ.lub archiepiſ.archiepᷣus ſub pꝛiarcha pꝛiarcha coram pa
la ꝗ Qunm officio.i.iudex in quĩq; ⁊ officiales in aliis quinqʒ ut ar. pa ut in aũt.de ſanc.epiſ.s.ſi quis uero ſanctiſſimorũ col.ix.⁊ duobus
eff. de uer. ob. ſtipulatio iſta. 5. eũ ⁊.l.eũ qui ita in prin. ſecus ſi di d.ſe.⁊ ſi a ſententia epiſcopi appellatur itur ad preſidẽ uel defenſorẽ ci
4 xliſſent indẽnis. ut.ff. de le.i.ſi quis teſtõ ⁊ boc ſi ep̃us facit ius a uitatis ut in. ?. ſi quis aũt litigantiũ.ſed a ſn ia archiepi ad pꝛiarchã ap
pin lias aditur ciuilis iudex.nt in aũt.de ſanc. epiſ. Fl ſi quis aũt pro pellatur ut. .quis uero ſanctiſſimorum ⁊. .ſin aũt.
eune prie. ⁊ hec auten.eſt in auten.apud quos opʒ cauſam di.mo. Segtur aũt.ſtatuimus. Con. Fre.
bin Sequitur alia autẽ.clericus. f ſTatuimus.hec ſumitur ex aũt.de ſta.⁊ cõſue..ſtatuimus col.iiij
oone c Leric. quoqʒ pecuniaria large accipe ad differentiam ci g In criminali.corrigit ergo aũt.clericus que coram preſideire per
nol minalis.ff.de uer.ſig.l.pecunie. mittebat prius in crimine ciuili.
iſt Prius. nam eo deſiciente uenitur ad preſidem. ut in auten. le h Tertio.ad maliciam ſuperandã ut.j.de indic.at iubemus. ?7 nota hie
ico ſanc.epiſ.S.ſi quis aũt.pro pecuniaria col.ix. auod etiam priuilegium meretur amittere ⁊c.ut.j.de indeis.l.iudeos.
t Damno. ſ. geſtorum uel expenſarum imenſarũ. ſportule tamen i Requiſiti. a clericis.
poſſunt a clerico preſtari.ut.S.e. aũt. ſed hodie que eſt contra. k ſ¶ Alcroſancte diaconi.idẽ ĩ alijs clericis utſtati bẽs ĩ aüt. pſoytos
like li — „ 1 5
oe . u Natura cauſe.ut qꝛ eſt liberalis ut.j.de peda.iudi.placet in fi. 1 Conſtituti ſint.hec quo ad epiſcopum hodie coꝛrigitur qr non ẽ
uel actione iniuriarum a cognato coram eo mouetur.ut. ff. de in in ptãte ⁊ ſic lege hic prius autẽ.ſed epiſcopalis dignitas ⁊c̃.que eſt con
inã.l.lex corne.in prin. ſtitutio que de dig.S.palam colla.
4 x Alia ratio.ut qꝛ ſit epᷣus inſirmus nt. ff. de iud.ſi longius ĩ pꝛꝛi. m MWona.i.tanq;ᷓ caſtrſe peculium. Vendicent.ſ. epiſcopi.
n uel fuerat iam illius cauſe aduocatus ut.ff. de iuriſdic.o. iu. l. yre n. QLibera uolũtate. quãtũ ad hoc diſtiguũtur admiſtratores ab alijs cle
nho tor ⁊.j.de aſſeſ.l.fi.uel qꝛ clericus ſuo priuilegio renunciauit ur ricis.⁊ iõ prius lege at lniam ⁊c.ut ẽ ĩ at.de ec.ti.O. ĩterdicimus.ſecũdo
b j.qe pac.ſi quis in conſcri.licet ſit cõtra ex de ſo.cõpe.ſi diligẽti. aũt. preſby. que eſt de ſanc. epiſ. §. preſbyteros col.ix
nonn y Mora.forte ultra duos menſes ut ſtatim ſubijcit in criminali o Quoquo tẽpore nunq;. nec in dimenſione ueniant.
cun bus.in cor.tamen non aperit ſicut nec hic. p Conferantur. ex neceſſitete.
1ce 3 Qiuili crimiĩe.puta de homicidio ð falſo ⁊ de adulterio ⁊ ſimilibꝰ a Poſteros nõ ergo pr̃i cõceditur occupare ab teſtato 7 ſic ẽhic ſpaͤle
ſed eccleſiaſticum crimen.nt de ar.ſidei.⁊ de ſimonia ſed certe im rz tcaſtrenſi uel quaſi peculio ut.ff.de caſkrẽ pec.l. it cotra boitl ae
ſopt mo quodlibet crinen publicum canonicuʒ eſt ciuile ſi agatur ad .·leij · ſo. ut ibi.
pot —

a ſ Ed dignitas epiſco

b

Antenticc.
palis. adueniens ſilioſa.
Conſularis.ſi flliuſami.ſit conſul. uel prefec.pre.uel preſectus uꝛ

bis nel magiſter militum ut ſubijcit ſit ſui iuris. „⸗
C¶MWilitare ſoluit ius pr̃ieptãtis. Liberare.ſoluit ius.pꝛieptãtis

d A curia.i.a curiali
ditione a qua liberatuꝛ
qu's p. xij.dignitates
que numerantur.j. de
decur.l.fi.li.x.
e Cum bhoc.ſ.premium
ſue poteſtatis ⁊cẽ.
f Wreſtet. ſ.epiſcopaliſ
g Honoratis.ſ.tm̃.etiã
ſi adhuc non ſuntĩ ad
miniſtratione epiſcopa
tus quod i duabus a
lijs eſt admiſſam. ſ. in
conſulatu ⁊ patriciatu.
ut in cor.huius autẽ.⁊
inſti.qui.mo.ius pa.
po.ſol.ꝭ.filius.ſed cer
te liberant demũ quan
do adminiſtrant ut. d.
il. de decu.l.ſi.
h Eorum.ſ.eporum.
i Poteſtate epiſcopi.

k Eos epos⁊ ẽ ſpeciale
H regulariter cõtra ut
eff. de adop.ſi põt filüin
⁊ inſti.qui.mo.ius pa.

Autentica
I Icentiaʒ. hec lo
quitur in prela
tis ſequẽ ĩ alijs cleꝛiciſ
m Probatuʒ. ergo pre
ſumptio eſt pꝛo eccleſia
nili contra fuerit ꝓba
tum ſic.j.de do.iteꝛ ni.
⁊ nxo.i.ẽt ⁊.ff.de do.ĩ

ter ui.⁊ uxo.l.quintus

7 de annu.le.l.annu.S.
fi.ſed ar.contra.j.arb.

tu. ſi defunctus. ſed ſe

cundum JYo. ⁊ aʒ. hoc

iplo probatur quð nõ

pꝛobatur contrariũ ſic
⁊.j.qui tel.ſa.po. l. ij.
n Habuiſſe. epiſcopu ʒ
o Jure cognationis nõ
exigitur quod ſucceſſe
rint cognatis.ſed quð
potuerint ſuccedere.un
de ſi ẽᷣus donauerit ĩ
ter uiuos idem puto. ð
quario ãt gradu iõ po
nitur quð uſq; ad gra
dum ulũ ueriſſimie eſt
quod habuit iure dilec
tionis naturalis.i.qð
ratiõe naturalis cogna
tionis contingat. nam

a remotionibus pocius oc

cedant quibis ipſi a d peculiũ uł in
ter uiuos alienatiõe habita nel moꝛ
lis tẽpore ultima ⁊ iure cognita uo
luntatem conceſſeruni:

In auten.conſtitutio que de digni

taiibus. 9. palam collatione.vi.

LCOn. Ed dignitas epiſ
copalis ſoluit ius patrie ptãtis.ſicut
⁊ cnſularis dignitaſa prefectu ra ui
rorum preioriorum ⁊ urbicaria ?
magiſteriũ militare ⁊ omnis digni
tas ualens liberare a curia liberat a
patria ptãte quuům hoc cingulũ ſue
poteſtatis premium preſtet honòꝛa
tis ita tamen ut ſilij eorũm poſt moꝛ
tem auorum recidant in eorum po

teſtatem. acſi contigiſſet eòs parẽtuzʒ
morte ⁊ non ex preſente lege ſue po
teſtatis ſieri

In auten. de ſanctiſ.epil. F. interdi

cimus collatione nona.

C 1. Icentiam habe
at epiſcopus quecunq; ante epiſco
patum pꝛobatum fuerit habuiſſe ⁊

quecunq; poſt epiſcopatuʒ iure co
gnationis uſq; ad quartum graduʒ

ad eum peruenerunt. ad quos uolu

erit ultima uoluntate trãſmitteꝛe ce

teris rebus ab eo alio modò acqui
ſitis dominio eccleſie reſeruatis niſi
in utilitateʒ eccleſie uel operibus pi
etatis conſumpte ſint eadem diſtin
ctione habita in adminiſtratiõibus
cuiuſcunq; religioſi.Itẽ ſi quis epiſ
copuſ aut miniſter eccleſie moriatuꝛ
ſine teſtamento ⁊ ſucceſſione ſucceſ

ſio cõpetit eccleſie in qua ↄſtituti ſũt

In autentica de ſan.epiſ.s.p relby

teros aũt collatione nona.
LCOO.

tores quos omnes clericos appella
muͤs res quolibet mõ ueniẽtes ad e

orum dominiuʒ habere ſub ſua bpo
teſtate precipimus:ad ſimilitũdine,

caſtrenſium peculiorum. ⁊ donare

cui uolunt ſecundum leges ⁊ in his

teſtari.licet ſub parentum ptãate ſint

ſic tamen ut filij eorum aut his non

—„

aſione rerum eccleſie q;ᷓ ſanguinis uidetur

habere quum nemo iactare ſua preſumatur. ff.de proba. quum de inde
bio.S.i.ſed Jo. ⁊ aʒ.dicunt idem ẽt ſi non cognatus det ſi modo non
det graua beneficij collati de bo.ec. nam tunc eſt remuneratio loco bene
ſicij coilatieut ſic fiat eccleſie.ut.ff.de pe.here.ſed ⁊ſi.S.conſuluit.⁊ boc p
beiur conira ecdeſiam nam in cor.nõ eſt mentio cognationis ſed ſic ge

Reelſbyteròs dia
conos ſubdiaconos lectores 1 can

nere coniuncto. ſecunda placet.
p Ad eum. ſcilicet epiſcopum.

q Tranſmittere. uel inter uiuos ⁊ af.inſti.de le, ſui.cãi.tol.

r Alio modo.ſub.preter quam ſit dictum.

Autentica

et᷑tantibus parentes eoruʒ legitiaʒ
ferant partem. .
Dem.a. Dhiaſcoro.pᷣpᷣ.
Ania priuilegia qͥ a retro
principibus aut a nr̃aſereni
tate uel a iudiciariiſ diſpoſitionibus
aut a liberalitatibus pro ſinguliſ qui
buſcunq; temporibũs uel conſtituti
one ſiue circa ius metadõrum ſiue i
aliſjs quibuſlibet rebus preſtita ſunt
orphanotrophijs ſiue aſiſterijs uel
eccleſijſ uel ptochijs ſeu xen odochi
is aut monaſterijs aut ceteris omni
buůs ac rebus iuris eorum ad curaʒ
economi uiri religioſiſſimi preſbyte

ri ⁊ orphanotrophijuel ad eos qui

poſt eum loco eius ſucceſſerint perti
nẽtibus ad ſilituùdinẽ Jociti beatiſſi

me memoꝛie qui prius huiuſmodi

pietatis officium inueniſſe dicitůr.p
hanc pragmaticam ſanctionẽ firma
illibataq; ĩ perpetuum cuſtodiri de
cernimus ualde eni hoc uidetur ne
ceſſariũm quum exide ſuſtentatio⁊
educatio orphanis atq; egenis⁊ uſi
b' eccleſiaſticis ac ptochijs ⁊ aſiſte
rijs comparetur domus etiam aliaſ

qʒ res ſuperius nominatas ad curã

memorati niri pertinentes u el poſt
modum quolibet modo ad eius ſo
licitudinem uel eorum qui poſt euʒ
ad eiuſdem orphanotrophi curam

uocati fuerint peruenturas iſta: ma

ioris uenerabilis eccleſie huius ĩcly
te urbis oĩbus priuilegijs que nunc
eadeʒ ſancta eccleſia uel nunc adipi
ſcitur uel poſtea merebitur perpoti
ri pietatis intutiu decernimus.
Dem Auguſ. Sebaſtia.ppᷣ
Abemůus aſcripticiorum cre
ationes ſecundum ueterem
conſtitutionem niſi dominoruʒ poſ

ſeſſionem unde oriendi ſunt eiuſdẽ

concurrerit conſenſus nullius peni
tus eſſe momenti.ſed iſſdem fundo
rum dominis qui faciende creationi
non ſicut dictum eſt enidenter cõſen

ſerint ius proprium ad ſimilitudinẽ
ceterorum colonorum in ſuos aſcri

pticios exercendi tanq; ſi nulla crea
tio interceſiſſet tribui facultatem idẽ

q; hec ſup illis quoq; agricolis ðöð

cernimus obſeruari qui quum eſſet

aſcripticie nexibus conditioniſaſcri

ptiſolitariã uitã uidelicet appetẽteſ

naſteriorum rebus dico pertinentibus ad en
f Ael ad eos.⁊ pertinẽ.ad eos.i.ad curam eorum.

g Eum.ſcilicet economum
hb Eius dic economi.

Agd ſimilitudinem ptinent dico ad curam e

tudinem et cetera

fam ⁊c̃.

p Relbrte
ros.bãc
anten. legüt qui
dã.j.e.ſr.l.cũ.l.
t Appellamus.
cleros dẽů ſors qꝛ
ſorte debet eligi
ut electus eſt ma
thias.i:diuina e
lectione nõ alia
noticaa.
u Alg ſimilitudi
nem.nõ peꝛ oĩa
nut ſubijcit ſic tan
tum ⁊ceterr
x Ferãt.ſ.p que
relam inofficoſi
leſtĩ col. viij.ut i
auten. ut quum
de ap.cog. .⁊ h
quidẽ de paren
tũ col.viii.tu dic

oↄditione ex hac

lege ⁊ ſic non eſt
contra.j.ꝗ teſt.
fa.polſ.l.fi.⁊ de
lof. tel. ĩ. l.fi. ⁊.j.
e.t. l. f. cũ lege qᷓ
dicunt in tali pe
culio ceſſar̃ que
relam.
y o Mnia
priuile
gia. diſpoſitioni
bus ut ſpõtulaꝝ
5ʒ Liberalitatib
.ſ.principum
a Temporibus iĩ
pꝛeteritũ ⁊ futuꝝ
b Metatorũ. i.
militũ non enim
milites ĩ domo

religioſa debent

hoſpitariut.ð.e.
.l. i. ? dicuntur
metati a metior
metiris qꝛ inccr
tas metas caſtꝛa

confi ciebãt ⁊ foſ

ſis circũdabant.
Monaſterijs
ei.locis ipſis in

quibus ſunt ſite

eccleſie.
d Hominibul. ꝗ
ſuunt ð iure eccle
ſiarum ut ne pꝛe
ſtent tributa.
e Eoru m. ſ.mo

5

conomi.ſ.ad ſimili

,e.
tur.

ha
ſoſ
nlt.
is
ſte

n
le

pr

gili

k Qui economus. „ acc .
lDicitur. ſuit ergo hic prior hoſpitalatus.omnia quidem predic
ta priuilegia ꝑ hanc ⁊c.⁊ H qð datur hoſpitalario datur ⁊ cuidã
alij. ſ. ſancte marie de ſanſon que eſt in conſtantinopoli.ut in aũt.
de eccle.ti..fi.collatione nona.
m Neceſſarium

ut illa pꝛiuilegia r
ſit fima que ſit quibuſſibet ſeſe mõaſterijs ̊ uolũta
rebus preſtita tẽ dorũ ſũdoruʒ duxerit offerẽdos
Exinde.i. ut . . 8888ʒ . „
5 bfade ſane In auten.de ſanctiſſimis epiſcopi
tatio. ſ. ↄpetur 9.aſcripticios.collatione nona.
quod eſt infra „.
o Eccleſiaſticllai. CQρ Scriptici ðs i ijs
eccleſiaſticorum poſſeſſionibus quibus aſcripti ſunt
nirorum. ⁊ preter dominorũ uoluntatem cle

p Viri.ſ.econõi
q Eũ economuʒ
P Adipiſcitur.i.

clerici facti impoſitam ſibi agricultu
ram adimpleant ſubrogato quẽ ma

adeptus ẽ deſen luerint. Seruos ſane clericorũ cõ
ſor huius incy ſortiis ſortiari uolentibus quoqʒ ⁊
te urbis. conſentientibus dominis mõis om
ſi AUbemus nibus prohibemus.quum liceat eo
creatiöes rum dominis data ſeruis proprijs
in clericos. libertate licitũ eis ad ſuſcipiẽdos ho
t Idẽq;.quaſi di nores clericoꝝ.it᷑ ſi h uoluerit apire
ceret ꝙ dixi ĩ cle

ricis hoc in mo In aũt.de ſanc.ecpil.s.ſi fu col.ix

mnmachis. alij dicũt

primũ caſum le LOH. J ſerüus ſciente
aſqipticijs. ſem domino ⁊ non contradicente ordie
dũ ð agricoł.ſſʒ tur clericus ⁊ hoc ipſo liber ⁊ igenu
non eſt dia us erit.ſi uel ignorante domino or
Sequitur autẽ. liinatio fiat.liccat domino intra ſpa
A ticios cc. cium unius anni ſeruilem fortunam
Autenticg. pròbare ⁊ ſuum ſeruum recipere. ſi
u a Scripti uero ſeruus ſciẽtè domino ſiue igno
cios.aſci rante clericus ordinatus liberq; fac
pti non ergo in tus ſit:eccleſiaſtico officio relicto ad
alijs locis qued ſecularem conuerſationem redierit
eſt notandum ? ſuo domino reddatuͤr Oẽs pꝛe
addit hec autẽ.i terea uirorum clariſſimorum proui
li legi.ð. eo.ti.ꝗſ cias moderantium ſentêntijs abſqʒ
quis.qꝛ ibi do ulla priuilegij differentia qui tamen
mino nolente tã pᷣſidali iuriſditõi ſubiecti ſut.ſiue epᷣi
tum fiebat. ułl ꝗlibʒ clerici aut mõachi aut cuiuſ

x Agdimpleant.
per ſe nel alium
ut. ð. e. quiſquis
⁊.l.ad ſimilitudi
nem. YIẽ preter
noluntatem po
teſt hec. ſed an ⸗

tra uoluntatem põt fieri dericus quidam ut Ir. non nt ar.ff de p

libet ↄditõis ſit ꝑiter rñũdere deceꝛni
ꝓuiciarũ rectoribus ad loca ĩ qbus

ſitate penitus ĩponẽda:quũ nõ ſolũ

cu. põ.i fi.ſed dic ar. ð ut nouellis.e. ti. . ſi aſcripticius. cleriõꝛc.

V Seruos.prohibemus.ſed aſcripticius dño uolẽte poterat. uꝰ

ãt ẽt dño uolente nõ poterat. ergo aſcripticius nan eſt ſeruus.
Sequitur autentica ſi ſeruus. utenuica

3 AYleruus. nota patientiam conſenſui comparari libertatis

fauore ſic.ff.ad muni.quociens j. ad uelł.ſi ſine.S. ſi.ꝛ.ff.de dõa.
inter ui.⁊ ui.⁊ ux.ſi ſeruus cõis.⁊.ff.loca.item quum queritur. S
fi.item contra.ff. de ſtatu.ho.l.homo liber in fi.ſo. ut ibi Ignorã
te.ꝙ pᷣſumitur.ut.ff. de ꝓba.uerius ⁊.j.ꝗ militare nõ poſ.ſr̃ ſuis
a Liceat. ideſt licitum ſit.
b Probare.i.quod poſſederit eum ſeruum ante ordinationem.
nam ille debet probare ſe non eẽ ſeruum quum non ſit diu in li
bertate moratus ⁊ bona fide ut.ff. de acqui. poſ.l.iij.. ſi ſeruus.
⁊ hoc ſi ſecularis ſit clericus ⁊ ſic hic loquitur. ſi aũt monachus
ſitputa quod monaſterium eum poſſideat. ego debeo pꝛobare
ſerullem conditionem.eum eſſe meum ſeruum.ut in auten. de mo

ricos fieri permittanus.ita tamẽ ut

mus nulla ĩ poſterũ uiris clariſſimiſ

icuſate pſone cõſiſtũt pueniẽdi neceſ

—

Sequitur auten.epiſcopalis in eo.ti.S.ſed hec quide.. Autentica
m e Piſcopalis. liberat.ſcilicet ſeuum.
n Curiali.niſi ꝑ quideci ãnos pᷣ exceſſerit uitã ut.. e.t. aũt.ſʒ nʒ
Sequitur aua autentica nerum 2 cekera.
o u Emum. efſiciatur.ſcilicet ſeruus.

q r
ſ Competit etiam deſenſori ciuitatis ut in aũt.de defen.ciui.S. interĩ col.

nachis. 5. hic auteʒ. col.i.ſed quid ſi eſt factus ſacerdos.ut in caſu iſtius
auten. n. remanet ſacerdos.ſed peculium domino redditur diaconus

ſe reddat domino uel alium ſeruum pro ſe eque bonum ut in decre. liiij

diſ.in.c.ſi ſeruus ſi autem epiſcopus ſciuit dupluʒ domino emendat. ut

es dil.c.ſi ſeruus.logꝗtur hic ergo in clericis uſq; ſubdiaconatũ ĩcluſiue.

legibus uerũetiã natrali quoq; iu
ri cõueniat quos res exegerit iudici
alibus ad idiciũ uòcati ſnijs nõ ipoſ

iudiceſ ꝙ dici ẽtiiuſtũ ẽ ad ſubiectoſ
deduci ſʒ ꝑ datos ab his iudices cã

ad exaiatõem ĩ locis ubi incuſati de
gũt ꝓcèdere. Bem.a. Saba. pᷣpᷣ.
Erdᷣis ſi diorũ ſuerit uolunta
te mũiti ſolitariã uitã pticipã
di lnĩa nõ deneget᷑.quũ eorũ qñinõ
ignorẽt.⁊ ſi ſeruus ſuis ad mõaſteri
orũ cultũ migrãdi tribuerit faculta
tẽ eorũdẽ ſeruorũ dũmõ nec idẽ ſui

ĩ eodẽ mõachoꝝ habitu durauerit

ſpoliãdos eẽ cẽſemus alion ſi reli
cta forte uita ſolitaria ad aliã ſeſe cõ
ditionẽ trãſtulerit certũ ẽ eos ad ſer
uitut᷑ iugũ quã monaſtiche ꝓfeſſiõi
cultu euaſerant reuerſuros.

In aüt.ð ſãc.epil.i.S. h qdẽ col. ix
Con.
liberat a ſeruili fortua uł a ſcripticia

ſed nõ a cũriali uel officiali nã ⁊ p
ordinẽ durat ita ut per ſubiectã uel

iterpoſitã ꝑſonã officiũ adimpleat.

In aũt.de mo.s.hic ãtnobᷣ col.i.

coH Eijͦm ſi legitio p
batus expimẽto monachus efficiat
iugũ ſuitut᷑ euadit qñt ei ꝑ triẽniũ añ
qᷓ; mõachi efficiãt᷑ ĩ mõaſterio ꝑmꝗᷣ
nere poſtea uero ſi mõachi fuerit fa
cti liberi fint. RBẽ.Juſ.a.Arc.pᷣpᷣ.
Epetità ꝓmulgatõe ſñ ſolũ iu
dices quorũlibʒ ꝑ tribunaliũ

uerũet᷑ defẽſorcs eccliarũ huius al

me urbis quos turpiſſimũ iĩſinuãdi
ultias deficiẽtiũ uolũtates genus ir

repſerat remouẽdos eẽ cẽſem ne reʒ

attigãt q̃ͥ nemi ꝓrſus oĩm ſʒ oſtituti
onũ pᷣcepta q; mngio cẽſuſ cõmpetit

Piſcöpal oꝛdo

c Reddatur. curialis
nero redditur curie ſue
liber uero clericus fac
tus relinquens mona
ſterium tradatur curie.
ut. ſ. e. auten.ſed neque
curialem.que eſt cõtra
⁊ hec eſt ut ſuperior de
ſanc. epil. hec. Sſi ſeru
illa ĩ. F. aſcripticios col
latione nona
d Omnes.ſ. clericos.
e ESententijs. ſcilicet cõ
monitorijs.
f¶ Pariteꝛ. alias patẽtet
g Naturali. diuino.ſ.
quo dicitur. omnis aĩa
ſubdita ſit regi quaſi pᷣ
cellenti ⁊ ducibus tan

quã ab eo miſſis.unde

⁊ illud qui maior ẽ ne
ſtrum ſiat tanquam mi
nor. unde licet magni
ſint clerici tam poſſunt

iure etiam ciuli conue

niri ut.ff.quiſ or.ĩ bo.
pol. ß. l.ij. F. ſi pᷣſes. ⁊ ar.
ĩ autẽ.e.ꝭ.ut ãt col.ix.
Voca ti.ſ.re ⁊ nerbo
niſi in caſibus ubi fit
tantum nocatio uerbo
ut. ff. de iiuſ uo. ſʒ ⁊ ſi iſ
i Procedere ſic ergo
uenire debẽt nocati eti
am inuiti ſed cauſe exa
minatio ſit in locis ubi
degunt iudice alij dele
gante cauſam ⁊ ſic ſol
uitur contra.Sð.eo.oẽs
qui ubiq; in prin. ubi
dicebat eos non debe
re nocari extra ſuam ꝓ
ninciam uel hic in ma
gnis iudicib.ibi ĩ par
uis uel hoc corrigit.uel
in criminali illa in

ciuili nel uerius ibi ꝓhi

bet eos uocari extra ſu

um preſidatum. hic in ſuo permittit ſed hec hodie ſunt correcta ꝑ auten.
câ.⁊ ꝑ autẽ.clericus ⁊ aũt.ſtatuimus.quas oẽs bẽs.S.e.l. omnes.

EKk ſ Eruis nitam.ſ.mõachorum.non ita ſi alias fiebat clericus ut.S.

.l.prox. S. ſecundus ſed ⁊ illud ibi corꝛigitur per autẽ.ſi ſeruus.
QAuam.ſ.ſeruitutem alias quod ſcilicet iugum.

Permanere.hoc ſi dubia eſteius conditio alioquin pront abba
tt uidebitur ſtatim cuculam ponere poterit facere monachum ut i añt,
e.5.ſi quis aũt ⁊ eſt hec de mo. s.huic aũt.colla.ði.

Quos.ſcilicet defenſores.

Epetita.nam ⁊ alibi eſt hoc dm̃ nt.j.de te.cõſul.qᷓ fuit oꝛ iſta

eiij.immo ẽt ueteri iure defenſori ciuitatis competebat.ut.j.de teſtis oĩm

.ſ. de do. l. in hac.

ſit hec publicatio ſic qꝛ
iſtitutus heres in teſtõ
ſcripto a teſtatore uel a

lio priuato nel ẽt ſine

ſcriptura adit ma giſtũ
cenſus cum illa ſcriptu
ra quũ teſtes recogno

ſcunt ſna ſigilla.uel dic

ta teſtiũ in publicã ſcri

pturã redigantur.2 eꝛit

plena amõ ſecuritas.lʒ
teftes pareãt nel pꝛima
ſcriptura nt hic ⁊.j. de
teſti.l. ij. ſed quidã nun
cupatiuũ tm̃ dicunt pu
blicanduʒ.qr ergo mo
dicum lucri pro his da
batur clerici cupidi G
ſibi uſurpabant quod
hec lex remouet.
Si peritos.ut pꝛohi
bita faciant permiſſa
güt a lege faciunt ut. 5.
e.placet ⁊ ideo ſcire le
ges debent ut.j. de le.
⁊ conſti.l. leges.
b ¶ Auri. ⁊ etiã ſacrilegi
um cõmittunt ut. j. de
crimine ſacri.l.ij.
c ſ Idquis ad decli
nandaʒ.i.ad eui
tandam .
dᷣ Legem. falcidiam.ſ.
dolo bono ⁊ ẽ ſimilis
dolus in aũt. ut liceat
matri ⁊ auie in princi.
colla.viii.
e ¶ Dalere.ſed nõne ſuꝑ
fluit hec per.l.ð.e.nul
li. ve.non qꝛ hec in iſti
tutione illa in ſingulari
bus relictis.
fSimili mõ.⁊ hoc ui
detur ſuꝑſluũ pꝑ.l..e.
id ꝙ pauperibus.ſed
illlud in ſingularibus
relictis. ſed licʒ euitetur
hoc modo falcidia iuꝰ
inſtitutionis aut euita
tur fal. iure nature. ut
poſſit exheredari filiuſ
uel preteriri.q.non nã
qui uult deũ inſtituere
⁊ filiũ exhr̃dare aliũ ꝓ
conſilio queꝛat ⁊ qui re
cipiat nõ Auguſtinnʒ
ut.xvij.q. iiij.c. fi.
g Beger e. ubi ð iure. ſ.
naturali dubitatur.ſie
7. ſupra.e.l.nulli.S.ſin
dit perſona 2. S. quod
ſi teſtator ⁊ ar. ff. de cõ
di.⁊ de.que conditio.
§H. quum ita.

h Mouentiũ.quod ðᷣ

immobilibus certe idẽ
eadem ratione
i Minui. ſic ẽt deus
poteſt heres inſtitui. ut

abſurdum ⁊ enim eſt clericis immo
etiam obprobrioſuʒ ſi peruõs ſe ue
lint oſtendere diſceptationum eẽ ſo
renſium.temeratoribus huius ſanc
tionis pena quinquaginta libraruʒ
auri feriendis.
Dem.a. Joãni.pbö.
QIdqduia ad declinãdã legẽ
falcidiam quuʒ deſiderat to
tam ſuam ſubſtantiam pro redemp
tione captiu orũ relinquere.eoſipᷣos
captiuos ſcripſerit heredes.ne nide
atur quaſi incertis perſonis heredi
bus inſtitutis iudicium ſuum obpu
gnandũ relinquiſſe.ſancimus huiuſ
modi talem inſtitutionẽ pietatis ĩtui
tu Ralere ⁊ non eſſe reſpuendum. ſʒ
⁊2 ſi pauperes quidem ſcripſerit her̃
des ⁊ non inueniatur certuʒ ptochi
um uel certe eccleſie pauperes de q

bus teſtator cogitauerit.ſed ſic ĩ cer

to uocabulo pauperes fuerint here
des ĩſtituti:ſimili mòdo ⁊ huiuſmo
di inſtitutionem ualere decernimus
Et ſi quidem captiuos ſcripſerit
heredes ciuitatis in qua teſtator la
reʒ fouere ac degere noſcitur epiſco
pus ⁊ economus hereditatem ſuſci
piant.⁊ omni modo in redemptõeʒ
captiuorum procedat hereditas:ſi
ue per annos redditus ſiue uenditi

onem mobilium ſiue ſemöuentium
reruʒ ſit nullo penitus ex hoc lucꝛo

uel economo uł epiſcopo uel ſacro

ſancte eccleſie relinquendo.ſi enĩ ꝓp

ter hoc a ſpeciali herede receſſum ẽ
ut non falcidie ratio inducatur quo
modo ferendum eſt hoc quod in ſa
cro uenerit per fa lci diam uel aliam
occaſionem minui. Abi autem ĩ
diſcrte pauperes ſcripti ſunt here

des ibi xenonem eius ciuitatis om

nimodo hereditatem nanciſci.⁊ peꝛ
xenodochium in egrotãtes fieꝛi pa
trimonij diſtributionem.ſecundum

quod in captiuis conſtituimus. ueł

per reddituum annalium errogatio
nem uel per uenditionem reruʒ mo
bilium uel ſeſe mouentiuʒ ut ex his
res immobiles còmparentur. ⁊ an
nuꝰ uictus egrotantibus accedat.qſ
enim pauperior eſt hominibus qui
⁊ inopia tenti ſunt.⁊ in xenone repo
ſiti ſuis corporibus laborantes ne
ceſſarium uictum ſibi non poſſunt
afferre Nicentia omnimodo dãdaꝰ
„ * „ 0 „ .
⁊ in priore ⁊ in ſecùnda ſpecie ⁊ ac
tione mouere ⁊ debita exigere ut in
captiuos ⁊ in egrotantes conſumã
tur.ſi enim hereduʒ eisꝰ ut ius ⁊ no

men demus ſine falcidie tamẽ legis

emolumento neceſſe eſt eos debita
exigere ⁊ creditoribus reſpondere.
ſin autem ampliores ĩ ciuitate xeno

nes uel ptochia ſunt.ne ĩcerta uide
atur pecuniarum datio tũc ei xeno

ni uel ptochio qui pauperior eſſe di
gnoſcitur eaſdem res uel pecunias
aſſignari.hec uidelicet diſcutiendo
a uiro reuerendiſſimo locorum anti

ſtite ⁊ ſub eo conſtitutis clericis.ſin

autem nulluſ xenon in ciuitate inue
niatur tunc ſecundum de captiuis

ſanctionem pro tempore economꝰ

ſacroſancte eccleſie uel epiſcopuſbhe
reditatem accipiat ⁊ ſine falcidie ra

tione pauperibus qui in ciuitate ſũt
uel penitus uendicantes uel alie ſub
ſtentatione egentes eedem pecunie
diſtribuantur hec tamẽ omnia locũ
habere ſancimus quando non certi
xenonis uel certi ptochij uel certe
eccleſie nominatio a teſtatore ſnbſe
cuta eſt.ſed incertus eſt eius lenſus
ſin autem in perſonam certam uene
rabilemue certam domum reſpexe
rit. ei tantummodo hereditatem uel
legatum competere ſancimus.nulla
falcidia nec in hac parte interceden
te.in omnibus auteʒ huiuſmodi ca
ſibus celeſtes iracundias ſacroſanc
tarum rerum adminiſtratores expe

ctant.ſi qualecunq; lucrũ ex huiuſ

modi gubernationibus ſibi acquiſi
erint.uel ſi hoc committ i ab alio cõ
ſenſerint ⁊ non grauiſſima pena ⁊ ĩ
terminatione quod perperaʒ factũ
eſt ſtudeant coꝛrigere.

In auten. utquum de appellatiõe

cognoſcitur.ꝭ.ſi unum de predictis
collatione octaua.

LS.

. captiũi alicu
ius liberi ſeu cognati redemptionẽ
eius neglexerint.non ſolum exhere

dari poſſunt.ſed etiam lege denega

tur eis ſucceſſio tt ſi fuerint ſcripti tã
tum naleat teſtamentum in alijs ca
pitulis hec ergo ſucceſſio defertur
eccleſie illius ciuitatis expendenda
.i.in captiuorum redemptionẽ. mul
tomagis ſi extraneos inſtituit qui re

dimere ſuperſederit excipitur minõ
decemocto annis. qui autez redime

re ſtuůdent ſi proprias non habeant
pecunias ſuper rebus ipſius in eam
cauſam recte contrahunt ⁊ etiã ſi mi

noris uigintiquinq; ãnis ſint maio

res tamen decemocto.qui tamen ꝓ
maioribus uigintiquinqʒ annis hic
accipiuntur.⁊ captiui ſi reuerſi fuerit
coguntur habère ratum cõtractum.
eadem pena eſt parentum ſi redem
ptionem neglexerint liberorum
em.a. Joanni. pᷣ̃p̃ᷣ.
Vm lege leòniana uiris reue
rendiſſimis epiſcopis ⁊ pᷣſby
teris ⁊ diaconis peculium habere
quaſi caſtrenſe conceſſum eſt eo ad
ditõ ut in epiſcopo teſtari poſſit du
