1dibeſ gali. ut. fl. de cõſti. bus eius donec ad effectũ pduca qua reſtitui cũcta iuxta pactorum agit mandati.ut inſti.de ĩ
tutlin pec.l.illud. 5. ſi int tur. nemo eniʒ ita ſtultus iuenitut tenorẽ prouideras redi tibi deſi utili.ſti. F. ſi quis alij ſʒ ibi
ſöſ iuran.licet ibi non tali animo ſaceret ſtipulatõʒ ut pu deres ſuper ſtipulatu tᷣo adi preſi fuit mandatum.al contra
leumrt babeat locum ex taret poſſe tm̃ edifficiũ in uno mò dem pꝛouincie ut examinatis ptiũ ut ibi diximus.nos ſecun
Uor ceptio. . mẽto hore extolere ul euʒ qui mo alegatõibo quaãtũ ↄſtiterit iĩter eſſe dum JYo. dicimus quod
uuniz⸗ INaſcitur. qꝛ ſtꝛic rituꝛ talẽ habere ſenſũ.qð ipſe ſuffi tua iuxta placiti fidẽ doj portiõʒ. non uidetur fideiubere.ut
ld lis ii iuris eſt ſtipula ciat ad hmõi operis cõplem̃tum. Julião reſtitutã fuiſſe tũ cõcludat no. ff. ad nel. l. vir. vxori.
blinler tio. ut hic ⁊. ff. qð Sãcimus itaq; ſi quid tale euene ob icerte actõis effectũ ↄdẽnatio ⁊ ideo damus h̊ actionem
obain me. canſa. l. metuz rit heredes teneri:ut factũ qð moꝛt nem taxatè q;titatis. pꝛo ſocio ſi ſocij ſunt. uel
n ult F ſed quum ptor cẽpore facere ꝓmiſſit hoc heredes em. a. Donato. ceſſam ſi fuerit ceſſa a crdi
“ .f de ner. ob. ſi eia adipleãt quaſi ſpeciali heredis X co iſtr̃o nullaʒ uos hꝛe ae toꝛe.uil mandati ſi hoc ac
Jben nu quis quum aliter. mentioe habita:lʒ hoc mime ſuẽit Iõʒ quo cõta bonos moꝛes tum inter eoſ fuerat quod
“ niſi in dotis pmiſ/ expꝛeſſũ quẽadmodũ eni ſi in dan ð ſucceſſiõe ſuta interpoſita fuit ſti unus pꝛo alteꝛo ſideiuſſe .
5dit. ſione ut.ff. qð me. do cõcepta fuerit ſtipulatõ 7 cõtra pulo mãaãifeſtũ . Quũ oi que 3 it. ſed an inſolidum ſit ce
lirg cau.l.ſi mulier. F. heredes traſmittebatur. ita ⁊ ſi ĩ fa bonos moꝛes li pẽo ſtipulatiõe d8 gaenda actio ſoluenti uel
luafick ſi dos.at in bone ciẽdo eſt. lʒ in mortis tẽpor̃ coliga ducũtur nullius momẽti ſint. pꝛo parte.quidam inſoli
iſtpun ſidei ipſo iure non tur attamẽ ad ſilitudinẽ in dando Dem. a. Aquiline. dum ar. ff. de. le. i.ſi re ob
italin vʒ.etiam per metũ ↄcepte ſtipulatiõis et her̃des o bli Olol metu adhibito actio li. in ſi. ſed ibi non apit in
ölmnt ut.ff. de dolo. I. gari ut ñ diſcrepet ſcm̃ a datiõe: ſʒ Auidẽ naſcit ſi ſubdita ſtipla ſolidum. Item qnia ſic eſt
ſcecon. eleganter ſecundũu ſit lex noſtra p oĩa ſibi conſentãea. tio ſit: p doli mali iñ uel metus ex in cauſa noxali quod ab
giimai H.el refert inter. qu od ⁊ in lẽgatis ſimili modo flic ceptõeʒ ſũmoueri petitio dʒ. initio melior eſt quãdoq;
“ dolum apertuʒ ut tis obſeruari cẽſemus. xxxviij. Dem.a.Septimo . . conditio pꝛimo agentis ꝗ
Alorvn ibi. ⁊ uelatum nt H · . auia ur̃a ſibi ⁊ Euſtolio quuʒ alijs teneatur poſtea
d etiam in contractu Dẽ inutilibus ſtipulationibo. gqu mutuã dederat pecũiã erti deterioꝛ. ut.ff. de nox.
Tinu bone ſidei ut. . de l . dari fuerit ſtiplata nihil ei cui⸗ ſub ſi quis a multis.. f. ſi ex
Vanſ de reſcin. uen.l.i. Mpr. Anto. a. Paul. . iecta iuri ñ fuerat qrere potuit. Sa noxa. cauſa aga.l.ij. nos
iinſt 1 quod me. cauſa. X ſtipuͦlatiõe ĩ qua ipubeſ ne ſiipſe quod ei ſolui placuẽat iſi icimus quod pꝛo parte.
t ſcki⸗ .l. . acour. ſ̃ ine tutoꝛe autoꝛe ſpopon platiõʒ ſuo nõine ðduxit oblonẽ vt. ff. ð lu. ⁊ ꝛati.ciſ.l. cũ pu
i . m ſ Jania. po diſti:nõn es obligatus. i eis etiã ꝑſonã ↄſtituiſſe ñ ãbigit᷑. pillꝰ. ⁊.f.ð ad. tu.l.ſi plꝛeſ
nnn tnit. ut. 7. S pr. Alex.a. Menophi. „ Xxxxix. et. ff. de pecu.l. queſitum.
n l. ut iter. ⁊ de pac. Iberà matrimõia ẽẽ ãtiqui Sẽ duoba ris ſtiplãdi ? pmitẽdi. ſed quid ſi nec ſuit ceſſa.
nal .l. pactum. ita ex tus placuit.ideoq; pacta ne . . quia hoc non fuit petitum
tian, numeratõe actõ re liceret diuertere ñ ualere:⁊ ſtipula Mpr. Dio.⁊ Max.aa.Nioge. nec habet locum pꝛo ſoc̃.
en Ee manſit. ut. ff. ſi cer. tiões qbus pene irrogarẽtur ei qui Reẽditõ ꝓbariñ pt exiger gquia non fuerunt ſocij nec
litſee, peta.l. ceꝛti con. F. diuoꝛtiũ feciſſet ratas ñ hẽri ↄſtàt. ðbitũ quũ ſint duo rei pꝛo mandati.quia non ſuit ac
tianſn quoniam. 2. S. de Mps.Hio.⁊ maxi.aa.Iſidore: mittẽdi eiuſdẽ pecũie a q/½ tum que actio locum bʒ.
, contrahen. ſtip.l. Tintẽr abſetes uerboꝛũ ob uelit. ⁊ iõ ſi ꝓbaũiſ ie ↄuẽtũ ĩſolidũ qdã dicũt nllã.vt ĩ ſideinſ.
id⸗ Ne iij. pono quuʒ qſ ligatõ cõtrahi nõ potèſt. ita exoluiſſe rectõ ꝓuiĩcie iuaĩ te ad eff. & fide.l. fideiuſſor alij
hir,ſin ſimpliciteꝛ ſtipula alteri cuio iuri ſubiectus nõ eſt ali vᷣſus eũ cũ quo cõiter mutuã pecu mandati quum ſemper di
wonn tur ſibi ⁊ alij. x.nł᷑ quid dari uel reſtitui niſi ſua ĩterſit niã accepiſti non cunctabitur. cant nideri eos inuicem ſi
tgin la pꝛecedente nũe nemo ſtipulari poteſt. Quũ igitur , “ deiubere. in dices neg.ge.
nſenn ratione. v. debẽtur defuncta ĩ matrimõio filia tua ſup In auten. ð duobus reis pro. in nam licet ſuam obligatio
tylmeſi ſibi. alij nibil. ut. ff. ſtitis filij nõine dotis partẽ dimidi pꝛin.⁊.).ſe.coll.vuj. nem diſſoluerit. tamen =
D de ner. ob. l. ſi mi am a marito detineri:alterã uero P „ „Allium libeꝛanit. ut dixi. 8.
luptlin hi ⁊ ticio.x. ⁊.l. eũ tem nepoti tuo:uel ſi his in rebus LCO“. h Oc ità ſi pactũ fu ſi cer. pe.l.ſi in rem. iteʒ di
t aun qui ita. ⁊ inſtit. de hũanis nõ eſſet. Iulião reſtitui peꝛ erit ſpalè unũquẽq; teneri ĩ ſolidũ xerunt quidam etiam pꝛo
“ ſuutili.ſti. .ſi quis pactũ cõueniſſe ꝓponas pꝛeuento ⁊ alter ĩops ſit iſolidũ ꝑteʒ ue ut id parte non fieri ceſſionem.
Pmrräf ſibi ſecus in Zctu niſi ſint ſocij ⁊ eo caſu qũ
ſceccb bone ſidei. ut ĩ em ſunt ſocij.ut quando ẽ ac
ptione. que ſi ſic ſiat fundus ille ſit emptus mihi ⁊ ticio perſona tum nt ſideiuſſerint.⁊ ita intelligunt legem iſtam. quod eſt falſum.
Aekpan ticij pro ſuperuacna babetur. ? totius fundi poꝛtio ad me peerti ut ceſſio fiat tantum quando ſunt ſocij. ar.j.ti.i.l. cum alter. Item eſt
“ net. ut. ff. de contra.emp. fundus.⁊ eſt ratio quia bone fi.eſt con pone quod trex erant rei debẽdi.in.xxx.unus iſolidum ſuit exactus an
U tractus uel dic ut ibi.accurſius inſolidum in. xxx. ntrũq;.an i.x. quemlibet ſit facienda ceſſio.vẽ ĩ ſo
Kendadh n De dnuobus reis ſtip.uel pꝛomit.quia quandoq; plures acce lidũ.ixx.ſicut habet.ſequitur aut.hoc ita que eſt ĩ coꝛe. Autentica.
. dunt rei uel ſtipulandi nel debendi.ideo de hoc dicit. ⁊ a renon r h c ita.ſ. ut unus quiſq; teneatur inſolidum cũ eflectu
vrbuni a reatu dicituꝛ ⁊ dicuntur rei debendi qui debent.ſtipulandi qui ſ Speciale. ſ. ꝙ inſolidũ unuſquiſq; tenear.ut ſubijcit unũquenq;
ntoͦt ſtipulãtur.ut.ᷣff.e.l.i.accurſius. ⁊c̃.ſed ꝗd ſi ita dixerit pꝛomittis mihi.x.⁊ tu alius promittis eadem. x.
%% c Regitor. a quo nelit.pꝛo ſolido nel pꝛo parte. nt hic.⁊ 1.duo ſunt rei inſolidũ.ꝙ ſatis vx hic exprimi.ut.ff. de v. ob. l. ſtiplatio
eff. loẽ.cum apparebit. de fideiuſ.l.inter eos: .duo.ſed iſta. F. eũ.ſec ſi dicã ſił ꝓmittis.nt ĩ.e.t.ſi mihi ⁊ ticio.⁊ ð lei.ſi gs teſto.

* Vecl abſens.lſ. ſit alte ergo pñs ↄuenitur inſolidũ alteꝛo abſente. ⁊ quů caſu.ut.ff. man.l.ſi neto nõ remunerãdi.S.ſi poſt tradit.at ↄſti B l
talter ẽ inops.ſecus veꝛo ĩ nterceſſoꝛe pñte ⁊ reo abſente. ut ĩ pꝛoxi.aut᷑.j. tutor im ſequii. ut.ᷣ ff. de ↄſti. pe.l.i..i.⁊.S.debuum SWDOð J lilnan
ti.i.pñte ⁊c. ubi datur dilatio ad repꝛeſentãdũ.oli ãt in nio caſu ſufficie l ſQ luſias.põe exẽplum ĩi.l.iul.de ni priua.ut ĩſti.de pu.iu. itoſi
bat pactũ lʒ alter nõ eſſet inops uel abſens nt. ff. e. reos. 5. li. ſ gqd ſi un G.itẽ lex. nã fiſcus quaſi ſucceſſoꝛ ꝓ tertia q̃ ad ſe ptinet iu u
ꝓmilſit pure alter ſub cõditõne ꝙ fieri põt. at. ff. e.l. ſi ex duobus.nunqd ↄuenit᷑ ut.j.ad.liul.de ui.l.tutoꝛis.⁊.ff.de capi.di.lij.⁊ ſo.ma. oeni
qui pure ꝓmiſit poterit cõ ”M ſi manio. in prin. aoi,
ueniri iſolldu ſicut quũ al . in ea tertia danab ſecil
ter ẽ abſens uel inops. ald ſaltem ab altero petatur uůel abſẽs uel ei datur licentia aduerſus àlio) bzʒ exceptionẽ. ut. aici
ꝙ ſacit iſt. e. . ſi. ſit quum enizʒ ambo adſunt per in in deuotionem ſuam exercef: ⁊ qmſi ff. ſi gs caut.l. ſed erjni
b ¶ Quod ſiet.i.ꝗ pꝛoductõ dicem producuntur negotiũ q; co tempore emerſo exactionẽ recuſar̃ ſi gs. AEu .
nec enĩ ꝑ delegatum.ſed & müiter examinatui: ſententia co duel quibuſdã ex debitoꝛbus debi ſ Pñt. vr ꝙ nõ. ut *
ordinariũ pꝛoducẽtur re mũiter infertur. quòd fiet per admi tũ agnoſcentibo uel in iuditio pul .15. de excep.l. deſẽ 8 4
ipſa ut hic dicit ⁊ inuitus niſtratorem ſi iudex delegatus ſit. ſatis deberent ⁊ alij ab omnicõtra ſiones.ſed ibi non nt⸗
ut ĩ aut. de exhi.⁊ ĩtro. . Sin autem non conuenerunt ſpe dictione rpelli. Nobis pietate ſug/⸗ fuit iteger ſtatus. Hant
ſi ueꝛo quidam. cialiter ex quo ſuſtinebunt onus.ſʒ gerente uidetur ẽẽ humanuʒ ſemel itẽ adhuc Z. ff. de in
c Ald ſolutõem niſi renun ⁊ ſi conuenerit ut utriq; eoꝝ ſit ob in uno in eodẽq; cõtractu qualicũ iut fil.ĩ fraudẽ. 5.ſi nni
ciauerit beneficio diuiden ligatus ſi ambo pꝛeſẽtes ſint ⁊ ido q; interruptione uel agnitiõe adhi pꝛĩcipalis.ſed ibi mmtin
darum actõum. nã pretor nei ſimul cogendi ſunt ùd ſolutõʒ. bita:omnes ſimul compelli ad de non er ſucceſſione ſiatmg
ait pacia ſeruabo.ut.õ.de Dem.a. Fabiano. bituʒ perſoluendũ:ſiue plures ſint ſed ex alia cã bõa nni,
pac.l.pe.⁊.l.pacta.nouiſſi Xprimẽre ðöbueras tuis pre rei:liue unus:ſiue plures ſint credi deuenerũt ad ſiſcũ htiim
ma ĩ tutoꝛibus ið ⁊ ↄſtitu cibus: utrum ne in ꝑptem an toꝛes:uel non amplius q; unus. ut qꝛ ðbuõ ñ ſolue nihi ſin
tonbus æ ſideiuſſonbuus inſolidum ſinguli uos obliganeritt Sãcimus in omnibo caſibo quos bat.ut ar. .de ſen. i ſit
ex epla diui Adriani .int ac duo rei promittendi extiteꝛitis noſter ſermo complexus eſt alior pal.l.iij.ĩ fi.ſed die .
niriir ↄueniant᷑.ſed nõ idẽ quuʒ ſiquidẽ ab initio unuſquilq; deuotionem uel agnitioneʒ uel x nõ contra qꝛ ibi ñ udia
ĩ fideiuſ.unius tutoꝛis qñ pro parte ſit obligatus egredi con libello admonitionẽ alijs de bitoꝛi apud ſiſeũ fideiuſ iaiut
poſſũt diuidendaꝝ actõuzʒ tractus fidem non poſſit. Si ueꝛo bo preiudicare: ⁊ alijs prodeſſe cr ſerat hic apð alioſ lmun
hꝛe beneficiũ.ut.ff.de tu.⁊. inſolidum electio reſcriptò adimi ditoꝛibus. Sit itaq; generalis de t c Regciori. ſbenu ,e
ra.diſ.l.i.O.nunc tractem⸗ non debeat Dem. a. uotio ⁊ nẽmini liceat alienam in ð lʒ.i. liciiu,ʒ tnitſign
æ. S.de conſti.pec.l.fi.⁊.ff. Ropter mutuam uni dataʒ uotionẽ ſequi.quum ex una ſtripe z. ut. ff. e. inter eos fq iiet.
rẽ pu.ſal.fo.l.fi. Item an pecuniaʒ alijs reis pꝛomit unoq;ʒ fônte unus eſfluxit contrac S. creditoꝛ. niſi ali Ulgan
hec aut.habet locũ ẽt in fi tendi factus ob non numeratã ſibi tus uel debiti cauſa ex eadeʒ actio ud conuenerit. it
deiuſ.ꝙ dic.ut.j.ti.i.l. nõ pecuniam obligatõʒ remitii ðᷣſide ne apparuerit. xxxx. ar. ff. mã. l. qui mu 0
a e dagmu⸗ eb rio Eoluni iura refragãtur. tuã. ĩ pn. ⁊.j.e. omi mlſugib
d e pꝛimere debue r Juſti. a. a Jein ori 5 P ſis. linobust
mao. looligf e ſocit Um quidam rei ſtipulandi Dẽſideiuſſonbo a mãdatoꝛb. Dbligant ſ. l(5 uinai
5. loc. ſi diuſa. .5. ſi cer. certoſ habeant reos promit Mopfs. Seue. 1 Anto. Liſie. iuſſor. 4
pe.ſi ĩ rẽ.ſed hodie pls ẽ tendi:uel unus ſoꝛte creditoꝛ duoſ J liſiàs adempta parte bo x Jus pignorũůnt Nübre
opus ꝙ.l. alter ſit abſens uel plures debitores habeat ul eõ noꝛum exulare iuſſus eſt: ⁊.ff.de diſtrac. pi. klni ic
uel iops. ut ĩ aut.h ita. rio multi creditoꝛes unum debito non niſi pꝛo parte bonoꝝ el. ij. .. de ſñijs. inilniq
e Poſſit.ſ.creditor. rem ⁊ alij ex reis pꝛomittẽdi ad ceꝛ quam retinuit cr ditoꝛibus obliga cũ eoꝝ. ſʒ ⁊ pſona Uni arcton
Electio.quã hʒ creditor. tos creditores debitũ agnouerũt tus eſt. ueꝛum qui pꝛo eo fideʒ ſuaʒ les non ſolũ Z reũ ſeluſen
g Reſcripto. quũ alterius uel per ſolutioneʒ ul per alios mo aſtrinxerũt iu pꝛiſtio ↄuẽiri pñtꝰ. ut. ff. ð ſol. l. tichũ lſtengon
ius ꝑ hoc tollerei.ut..de dos quos in anterioꝛibus ſanctio Dem.aa. Plaucio. §. pe. ſed ẽt Z fide uſoitu
preci.ĩpꝑa.of.l.quotiẽs nibus interruptionis etiam inueni Reditòꝛi qui pro eodem de iuſſoꝛes. ut. ff. e. ſi fö.rra
b p RKopt mutua ifꝛa mus poſitos:⁊ nos ãpliauimo:uel bito pignoꝛa ⁊ ſideiuſſoꝛem fideiuſ. F.ið. 1.l. i llnmne ,
gant. quũ nõ ꝓpt᷑ forte ad unnm creditoꝛem quidaʒ acceperit licet ſi malet fideiuſſoꝛeʒ deiuſſoribus.⁊.. ch
numeratõem eis faciendã ex debitoribus deuotionem ſuam conuenire in eam pecuniaʒ in qua loca.ſi diuiſa.⁊.ãõ. iaian
fnuerit cõfeſſi.ſed alij añ fa oſtẽderunt uel quum plures eſſent ſe obligaueꝛit:quod quum facit dʒ arbi. tu. l. cñ intdic liln
ciẽda erat.ut ⁊.S.de ñ nu. creditores debitoꝛ qui ſolus exiſte ins pignorum in eum tranſſerre: ſy te.ſiei go fecit nece t
pe.l.aduerſus.⁊.l.fruſtra ret ad unũ ex his uel quodã exhis quum in aliã quoq; cauſam eadẽ dere poſſit nec po ſich
uel ſi erat oibus numeran debitum agnouit: ⁊ querebat ſi eil pignora uel bypothecas habeat terit agere. ut. ff. ð mmn 5
da.fuit tñ data nni alioꝛũ admi. tu.l.ſi pnpl wuiſn .
nolũtate. ⁊ ad b· facit.ð.ſi lus alten ⁊. d.l. ſti izfa
cer. pe.ſi non ſinguli.ſecus ſi nõ eoꝝ nolũtate.ſed ſoꝛte penituerãt ꝙ pñt chum. 5. pe. ſed Z. ff. e. ſi ſtipulatus. F. ſi.ſed illud de rigoꝛe fm re un n
ut. ff. ſi cer. pe. l. qui pecuniam. ſcripta bic de equitate. WD l n gun
i c Am qdam. ãpliauimus. ut ⁊.S. de ſ. xxx.an.cũ notiſſimi. y Obligatus. ſecus ſi non habet obligatas.nec enĩ ob chirogia uu
Kk Deuotlõem.ſ.ſoluendo. Eis łei.debitoꝛibus ł ðᷣbitori phariã pecuniã poteſt retiere ↄᷣ volũtatẽ fideiuſſoꝛis ſed ↄtra o gu
Alios.ſ.creditoꝛes.ſi ñ hẽs in lr̃a. Emerſo.ſ.xx.an. luntatem debitoꝛis im.ui.ð.etiam ob chiro. pec.l.i.ĩ ſi. Item i e⸗
m Ex libello. executoĩ iterueniẽte. ut. . de pſ. xxx. an.l.ſicut ĩ rem uel loꝗ telligunt quod bec obligatio fuit ſocta ante fideiuſionem ſecy ſi eige⸗
tur ĩ pretoꝛis ⁊ ãnalibus.ut.S.qñ li.prin. da.l. i.⁊.ij. poſt. ut. ð. etiã ob chiro pec.l.i.i.f.. .ff. qui poti.i.pi. ha.l.ſi boꝛ. di 15
n Nemini.qui agnouit.accurſius. 5. ſi tertius. Aliü ſdicunt quandocũq; per dic ã.etid ob chito. uman
o Alienã.ſ.eius g nõ agnouit.x ſic no.ſactũ unius alij ꝓdeſſe ⁊ nocer̃ vt pec.l. . circa medium. ſʒ ſi debeo cedere cõtrs fideir ſſo:es.ut.õ5. Pi⸗
2·ff. . ex duobus ⁊ ſic ar. õ.ff.de ſol.cũ quis.s.ſi ꝗs ꝓ reo.⁊.ff.man.ſi dixi Quõ poteſt facere perſonale paciũ uni ſideiuſſexꝝ.ita ꝙ altẽ uden
ſideiuſſ oꝛ. S.fi.⁊.ff.de neg.geſ.ſi ex duobus ĩ fi. Itẽ Z huic.l.ff. e. l. ij. T. l. ſſolidum remaneat obligatus: dic quod volente altero. dice
ex duobus. ſed ſolues.j.ti.i.l.fi. I tẽ vꝛ. ff. de vſuã. l. moꝛa.S. fi. pt᷑ dici n On recte.pꝛocuratoꝛes.ſ.ceſaris qui iudices ſt ĩter fiſcũ I
ꝙ hic erãt ſocij.ibi nõ.uel ibi moꝛa hic agnitio que eſt oppoſita. ⁊ priuatũ. ut h.⁊.ẽ.ſi aduerſus fi.ldsft fn
p Fonte. ptũ ad idẽ debitũ ⁊ unã oblatõnẽ.lʒ diſi ſint. ut. ff. e. l. ij. F. i. a Augire te.ſ. creditorẽ ↄuenieniẽ fiſcũ heredẽ nnixs fid eiufſo. Nn
q De ſideiuſſoꝛibus ⁊ mada.cni cõtraciui pt fideiuſſoꝛ accedere ⁊ man b Permittatur. iure ueteri. ut.h.⁊. ſ. e.l. iure noſtro.ſed.hodie.. ſui⸗
datoꝛ. ut.ff. ma.ſi hereditatẽ. S.⁊ ĩ ſũma.ẽ iñ dra.quia fideiuſſoꝛ ⁊ pcedit ut im. aut. preſente. bic. poſita. nle
T ſequii obligalõem. vt iſti.e. . it fideiuſſoꝛ.at maãdatoꝛ im pcedit niſiin c Aprocuratoꝛe.lliſci g ſucceſſit alteri fiiuſſoꝛ. ut.. ditl.ac. ugt

r. „ —

Hin erxp 3
Experiri. ut 7.ff. e. iter eos. pri
enn c Aldiectum.i. de e.iter eos.ĩ prĩi.⁊. .i.⁊ iſti.t. .ſi
ern Löcicions oalte m. accurſius. Ki. iſt. e. Fſi plures . pre,nt.f de l b
,un ſoluẽdo ſüt. itio iur̃.ẽ ut vter q 4 pie.nt.ff. de lib. ? poſihn. l. in ſuis.
b. oluẽo ſüt. Item oſti ut vterq; pꝛo ꝑte conueniat᷑ qñ an te Z oſthn. l. in ſuis. ? inſti. de her
din mn. tũ ſit ut nterq; ten ↄſtitutio dicit ꝗctõem diuidẽd nisiañ an bo o iem. de iur obligationis. . b ſtl.de quali. ? diſ. F. ſui.
upint pte terq; teneat ĩſolidũ ſiue nõ n a. ſiue ergo dic ontra debitoꝛem uel h 8.ſ.hypoihecaria. non ſolũ ak
Uin cinee ihnent ſi uter terq; tencĩ iſolidũ.icd p:o ge. 5.ẽt. ⁊. . ſi cl m. ꝛ. e. d ideiuſtoꝛẽ nec enim ſit nouati u perſanalit
Aanen Sielelukdor ſic pH% u1 Fucrl. a cꝛedioꝛe aͤp e pig. l. ;duus. uatio. ut. fl. . gie
aulik 6 Inioles ze bligatas:non . — ad pignora enim egit. accurſius florentinus
doche 5 tenen⸗ traniferre pi prius cõpellendus n alii; x f derſſoꝛ. obli
tffone. e Z. niſi hi di pignoꝛa q; o us in aliũ tranſſati pri ſſoꝛ. obliga
inten Aaiu. ul. 5. t. 1. auf exoluatur. mne debuũ iuſſoꝛe nſlati prioꝛiſ cõtracſfide ius. eſt. ul quia ex
r boc ita laliud ĩ re Dem. a. axi. eſſe nöabigit aozcs liberatos preſſe ſe obliga uit. uel qꝛ
KH is debendi q p p On recte pꝛocur obligauertt ſi mo in ſequẽti ſe nnö5 (floca⸗ cam ſiceiuſſit nt.
brzfi edecktl acapiũt zudiẽ te n kgallonl tue ſides adeſet Ar nochorſ onnaa en de admi:ne 13 circa mn.r⸗
linmdͤſt pñ pro pte nouo ſoꝛi uerunt ex bonis fidiuſ⸗ ditoꝛi relicto re eſtas cre fſi. a i.re. ad ci. per.l. ij.
4 utele nent 1 Auent cuniam utn ger uene rũt pe oree nin mier conaeleie⸗ s ſit dicit reelerciſ
unf inſſoꝛnbus g qut palem conuenire princi ceat. pro eo. ſi nummos. .l.
Natc E uenire iuſſerũt quũ D o. 5. ſinummos. 7. .
ri id mmtſonbue g dunz L0 nire iuſſerüt quu el em. a. Polle. amiſſi. . lidei .
An ĩtercedat ꝓ eo qui nis poteſtas pèꝛmi elec Dolc i. F. fideiuſſoꝛes. 2. ff.
nerütafl iſolidũ o qui ſed tu quũ mittat᷑ creditoꝛi Jpateꝛ iu , rem pu.ſa eg⸗ 7. Me.
olidũ tenet meri d tu quũ duos ſidei 21 pꝛo coꝛnelio cũ pu.ſal.fo.l.ſi poſt e
drisſſcr idu tenet meri pin. ideiuſſoꝛes ac mutuo pecuniã acci cu 7.ff. ad mñinicip.l. 9.
to ⁊ ipli iſolidũ biſſe te pꝛoponas. ſi ce nõ obligaui nia acciperet ſe .ad mnnicip.l. lucius
uunſctin nenkut iſti u ie eſt:ꝛintelligis te qᷓt i alter idoneus obligauit fruſta e tſe Fpaul H
lnſleſe. . . . is te qʒti HW obligatiõi a ex eo ꝙ tablas Spaulus. p. tem mñdet 5
Lüiſiddt ent. ut iſtl. e. F. ſi co gis te q;titate diuiſa ꝑt gatiois ut teſt 96 bis quia i 3
üfitſtk plures. mpetentẽ a pꝛocur ptez; ueniris is aſſignauit con s quia in omnem cauſaã
Grinbi b Dinidil. ex e bere:r gauerſus ali atoꝛe peter̃ ðᷣ DBem. a. Eroti videtur fideiub .
SNe .ex epla ere: æ aduerſus alium ſid . J ccditoꝛ cõdi oti. ideiubere que ex
li tan ame act epla eius experiri. ideiuſſorẽ cꝛẽditoꝛ cõditioni numerat
lä i dini adri.ut iſti xperiri. Nam licet ſigniſi io aſcri litioni manda 6e nata nunc nel⸗
tbpöilt F.ſi ut Un.e adiẽctũ ẽẽ ĩ obligati cet ſigniſiceſ aſcripte quũ pecũi poſtea naſci E
S.ſi plures. niſi inn inloli 1 & ĩ obligatione ut ſinguli tuam daret in acci n peciaz inn vſtes haleitnra eſ. ue m
5eblem dubitet.ſegꝗt utat cònditioneʒ iuri dati conueni iuduio mã . aſcitur ex nun cẽa
ſeinneH pñ tek. ſeqtur an. ſtitution nez iuris ⁊ cõ conuenit. quando nõ aliter te tione. item ad. . amiſſi. tõ
ſe ü ea te qᷓ ẽ .e. ti. col ſtiutionem. nam ⁊ quum hoc nõ obligaſſe intelligis qᷓᷓ ſi aliterte dicit teneri 11. amiſſi. i
dtoniit la. i. .* adijciatur:ſingulli hocno elligis qᷓ; ſi pignoꝛib icit teneri.quia ⁊ pꝛedi
Cbuenet, i p Re ca. tenentur:ſed ubi ſunt idu M ligatio. rum dos ſuerat locata
la Lelete. i omnes idõei pr. Alex. a. . ſſe uel taci ex
nlctim elete. H in poꝛt unt omnes idoei Alex. a. Longo. ſſe uel tacite. ar.
„ . mnii — zue poꝛtionem obligatio dididitur. Aklignlla, pꝛo patre alles⸗Fella alece⸗
9 5. ti. · autẽ. hoc e iʒ ſi ð iũ obligatõi i qo.i. ij Qa la.
. ob * o.l.ij.tene Joii
.. ita. COE. p Reẽſente tam̃ utro rum aciũ hi obligalois pig re tnenl ergo ſideiuſ
t k Actõibus. ſi vo Pm Reiittiun. interceſſoꝛẽ cõ libeꝛatio non contingi diuſſonbo mine Gorullum rrc S
ſcedltaeN nõ cedant᷑ ſideiuſ eniri pꝛiuſq; reus inuentus ẽ mi Dem. a. Ditalli. predioꝛũ
15 Kr us i en⸗ us ẽ mi A. Vitali. etiam ſecuto diuoꝛtio. ii
de ſiß ſori nõ dant q̃ᷓ nus idoneus:ſiue in t Ii J dẽi .1 . iuoꝛtio. ite
Oſt; q̃ da otum ſiue in Eiuſſoꝛ ſeu mandatõ ſi i in.l. ſi poſtes i ez
or t n bant᷑ creditoꝛi. u paꝛte.abſente auteʒ re zei uſt andatõ ſi in n.l. li poſtes in omnem
“ itoꝛi. ut ceſſor iure qui 5 reo pꝛeſẽs int iut uras quoq; obli cãm ſideiuſſit
ic Keln — cncr iure Aungemn SSuchint ipo ianen anein rechſen garla et lucius dicit gan aaet⸗
dden .l. fideiuſſoꝛbus . rãte iudex diffiniet tte: on habet. ut at his qui⸗ argu. a S
ais ſaas go itutonb⸗ — educat reum pi glgro fideiuſſit i is uicum ſ arutano enſ
rs nf ed. ut ff. ð tu. ? ra. di um in ſublidium ipo 3 diuid atur actio i ia crofficlo dno caſt ebent
o e ut.. fu. ? ra dal. reſeruand um ipo — ctio inter eos qui ſ. ex officio quo caſu
il.i. F. nunc tra . ſeruando. nam tranſacto tepe uendo ſunt antè cõdẽ qui ſol nec ſit i alu quum
ſettut,; muſ. atq; h bt her interceſſoꝛ ſaniſfacef. lem dine poſtulari a. x or Reirablonanfed. te
aldiuſits cit ſumit ex cor.S. ſiroe creditoꝛe actionibo:abſq; di Dem.a. Saluſtio. HM quod certo lo nreſken eo
drlin * ſ̃ bis uſq; ad. F. cr. 2 ſiue interceſſionis. ſen alter ex fideiuſſoꝛibus aut ex ſipularone,tinn .
ſegoſectne qꝛ ãt.ſed p̃cedẽtia Anto. a. Ruphe. . inſolidum debi . ſic ⁊? one. tunc
. 1 ri F 2 — .„ 5 * ito . Pꝛ0 eO 2
epoſune ex. S. ſi quis igitur QOuatiõe legiptie ꝑfcã ðbiti . actio ei adueꝛſus eum rriſtnter ceret lex in ua fuſt gi
ru i ontractus. ine iuſſit non cõpelit. Pomuiſtiquuz quando. ſi ſp in oranscn
nüollen mutuũ ſiue uenditio ſit ĩ quo i V teneret. ut diẽ cam
eſt ĩquo interceſſeꝛit. ret. ut dic.fl.locati.d
girgtl m Interceſſionis. iterceſſit mãdã . H lex q̃ꝛo.⁊.ð a Ae
st non tamen nis. iterceſſit madãdo uel ſideinbẽdo ↄoſti creſcunt 5 reũ ſi t do ⁊.ð. de pac.iĩt᷑ ẽp.
dei n n nonahcho. genrſius. D o ſtituendo maa im qnei eneretur ut. fl. e.l.l. .d.l cmt. eg in benlie qne
en uatõe nõ ambigitur. ut ?.. etiã „e e rr ro il que ĩ obligatõe iã ſunt ꝓmittere v i. Itẽ q ſimpliciter ꝓpmit
,fob e n ituꝛ. ut ꝛ.5. etiã ob chi. „ ro illud.. qu ſt e vꝛ. ut. ff. r
cin „NVua.(nouaton de ſoll, ſoiutione ipelir. ſde Wepote hteaſſi ſtd uifde vnma0 —RS
tu i Ere. ptds. ut .. e.nõ A S . 5 ſoꝛte im iterce it. ſed iu fua primꝗ itẽ ꝓ eo.ff. e.ſfideir B
e z bui lf .ßob ut 2.5. e.nõ recte.ſed hodie ). ut iĩ ant.pſite. Dinuidat.ſi nõ ificiẽ d iu fua primã diſtictõe geinſſores. ſeh
liit⸗ ð. v. ob. l. ſi ʒ.ut ĩ ant.pñte.it ificiẽtur. nt.ff. ʒ. ut no. fl. l
ſ act vr. Ite 5. .. ſi ia ſtipulatus fuero te ſiſti. .. poſſu. ñte. ii 3 Ante ↄdẽnationẽ .nt. ff. e. l. ſi dubitetur. fl.loca.l. queꝛo
nimm „ ir f. Nẽ . fl. de admi. re. ad ci cor iſti. F. poſſũ. ſed lbi noõ pl ↄdẽnationẽ.qꝛ dilatoꝛia ẽ nt dicunt .—
ſͤelſie itur. item contra. . de decur. I. p.l. curatoꝛes. . ſ.ſed ibi ſol placet. qꝛ ẽt añ lit.2.deberet ũc op t. ut.. de ꝓba. eceptionẽ
6ebe p ſ nerneh. ecur.l.i.ſed ibi ſol SS qꝛ nec ẽ dilatoꝛi 4 c opponi. dic ergo magi onẽ ꝙ
ciicb. 8 2 pꝛẽ. acciperet cornelius olunr. me c⸗ t nec ꝑẽptoꝛia.⁊. Gairtamencſti magis anomaum
iris. ut a.. de admi. tu.l.ſi non. ſi certum T exceptõ es uel. g muen fre.i hdangore. Fic 7.1 ſrlenet maxi
pe. vel cic uſq; ad ſni poſt ea ꝓponunt. ut. f..ad ma. l. ſe er eos. 5. f ꝛ
cuſq; ad ſniam .ad ma.l.ſed ſi
⁊ nõ ulira ⁊ aliud ẽ i mG-l ed 7 l. F. fi. 7.l. ſe.
in beneficio cedẽdeꝝ actõum.
ẽdeꝝ actõum.

E

ut.d.l.ſi fideiuſſoꝛes.ilẽ in.d.l.ĩter eos ĩtelli

„

uluc
.l. mutue.⁊? de a imi
c.⁊ ob.l.nimia.⁊.de rebus ali.non ali.l.ij.
gẽdũ ẽ quando appellatum

ſepinge rſH
e.. creditoꝛ.maãda ti.i.qꝛ nõ põ
lini Ananl. toarl earrnfſ e act. ĩ pignoꝛe. ut eſt. ut tunc
4. gliuſfartenet poteſt en occurins . opponatur in cauſa ap.
kuct . ſiliofa. mi.l. i poteſt ergo ſideiubere ꝓ prꝛe.ut hic ⁊.ð. d a c· m alt. nõ competit
thens . ff. qui ſat. co.l .F.r Killin eo.l.ſi ex alio.⁊ ad vel.l.ſi patema tutoꝛes batunlem it u.f..l. ut ſideivſſoꝛ. ſecus i tut eg 5c
„ Pcdurnic en it tatug ertleſte on pyamsstnetene in an urtcete anll gae eln
a% at fne e 1.ens rrg ern eo.l. ʒ uulẽ t ſine ceſſione. ut dicio eſiciũ. l. piſlole. Ie cegui⸗ Nactem.
40 H erat. qꝛ quaſi dominus videretur lnalla⸗ co. ſed ſdeinſſoꝛ bz as gnaneichnde e raltjatnes t
iuente rat reũ ipſo iure. ul.fl. na g nõ ꝙꝙ ſid e Tele neg gecl r .
ie ſolutio ſed preciu

ædẽdaꝝ actionũ.t. f. de ſol. l. modeſtinus. ?. fe. l. cñ bis. ? de cẽſbus ligatum q eſſet nel putabat ſe nõ munitũ excep.quũ iñũ ea ſibi⸗ 1
.l. cñ poſſeſſoꝛ. exceptio iñ opetit debitoꝛi ?⁊ quo ad hotc dů ſolutio ut.ff. peteret. ? exiſtiabat debitoꝛ? ñ ſoluiſſe quũ tñ ſoluerat ⁊ ẽ ad h.õ. il
de indi.l.de q̃ᷓ re. 5.fi. ⁊.ff.de pe.hẽ.l.ſi quid poſſeſſoꝛ. F. ſed ⁊ ſi. ſed lʒ ſit ð ñ nu. pe.l.ſi qĩ.⁊.v.ð ↄdit.i.l.cũ ⁊ ſolta ⁊.ð. ð ↄdi.ex le.l.ſi ñ ẽ. mmi⸗
lucir actio creditoꝛi futura. ꝑ exceptõem iñ ceſſa valet ſicut ? als inanis 1 Conuentus.a creditore. illt 4
actio vel obligatio aditiõe hiditatis ↄfirmai᷑ yt. ff. de ſol.l. ſtichũ. F. alin m 1 Iben. eliger cĩditoꝛi. vt..fl.mã.l.ſi mãda.ticij. ..pau qʒ. piulm! .
a Fiſco.l.creditori. .— n Extimeret. ut 7. Duupli
b Jus pignoꝛis.itẽ ꝑſona .V efl. e. l.ĩteꝛ eos. F. i. Eunnun
lis obligatõis .ut.ff. e. l. ſi ſiſcõ ſolueres ðᷣſiderare utiũs pig fideiuſſoꝛes oẽs lis ↄteſtaret᷑ unuʒ ⁊ inſti.e. .ſi plur̃s in i d
deiuſſoꝛibus.⁊? de ſol.l.ſti ris quod fiſcus habuit in te traſfer coꝛum eligere creditõi ſi modo ce o Non patitur. op ſnilalg
chüũ. 5. penul. retur: ⁊ ſi hoc ita factũ eſt ceſſis ac teros mino idoneos ẽextimaret. at poſita excep. taciti lognst
c b Lditus. dixiſti. tionibus uti poteris.quod etiaʒ in nunc poſt liuis cõteſtatõz petitõe,z pacti. ut ⁊.fl.e.amiſ Caniere
rñdendo gꝛece. nel priualis debitis obſeruãdũ eſlt. iuiſam reintegrari iuris ratio nõ ſi. F. i. ⁊. j. de euict. 11 s
alio v̈bo ꝙᷓ fuerit ĩterꝛoga Dem. a. Theodoꝛo. patit. Dem. a. Braſi. ſi ꝑ iprudentiã.5. hitich
tus. ut ⁊. S. de ↄhe. ſti. oẽs Lãditus tibi eſt:qui nõ tene Viſſis quoq; pignoꝛbus fi.ꝛ.S. de pac.l.ſ. D
mẽs eni magis ᷓ vba ſpe tite perſuaſit.quod quuʒ pᷣo alio fideiuſſoꝛem a creditoꝛibus creditoꝛes.ſed õ ĩ iryn
ctatur. ut ⁊. 5. de ſideicõ. interuenires. dixiſti quuʒ utiliteꝛ cõueniri niſi in id qð ex his fra.e.l.reos.⁊.l. fi. pn nio
.l. cũ uirum. æ his uerbis obligatiõeʒ uerborũ reſici nõ poterit accepius ſit explo ſed hic diuiſit ab
d¶ Ibaꝛſathoꝛã duo poſſe cõtrabipridem receptuʒ eſt. rati iuris eſt. Dem. Nhi. utraq; pꝑte petẽdo Aai dot
dus mogis itelligi p Ars eple Goꝛ.a. ad auxiũ. J ut pꝛoponis ſundũ ob de ibi aũt ab uno imm iueidii⸗
tuꝛ hec lex prio qꝛ bicliſa ꝗ barſathoꝛã latroneʒ liſani bitum obligatũ nõ iuſto pꝛe peetijt k ſolue ut bi alus
nias ꝓmiſit hũc latroneʒ as decurio inuẽturuʒ ſe po cio nendidiſti reſiduã q;titatẽ qu it .f. ð le. .l. ſi en launf
iudicio ſiſtix ſic qi fideiu pondiſiz aut exhibere cõpellédus ex pꝛecio eiuſdẽ ſeruari potuiſſes toto . F.l. ſo. pt · ld. Artbtf
loꝛ fuit ñ ve quũ nulli obli eſt: aut tranſmittendus ad pfectum fundi tibi a ſideiuſſore non iure re l. ð. de pac.ſi edi ultin.
gatõi acceſſit uel ergo erbi prretöꝛio uel ad pꝛeſidem prouicie. poſcis. . toꝛes ⁊ nõ im Ir. htllte
bebit nel im oſuetudinẽ l Sem. a. Salmano. Mpr. Dio ? Maxi.aa. Dabino. Füi electiont. rcd iſtuitl
modũ indicis pũiel.ut.ff⸗ Andati actio perſonalis eſt: Jalienam reo pᷣncipalit cõ diuiſione ſibi pre uſtonn
de cuſto.reo.ſi ꝗs reũ.⁊. ſſj· que ſi nomine fivᷣiuſſoꝛis ul . ſtituto obligatiõʒ ſuccepiſti iudicauit.ut ar.ff. Aliaz,
ad turpil. l. ij. uel aliter ꝓ aduerſus debitoꝛẽ ſeu heredes eio ſl fideiuſſoꝛio ul qocũq; alio no pfal. u. au. l. nouil llonn
miſit ſe inẽtuꝝ latronẽ ⁊ ſu cõpẽtit preſes pꝛouincie que debe mine pꝛo debitore interceſſiſti non ſime. 5. ſi. iui
ꝑ hoc ẽt fideiuſſoꝛẽ dedit. ri cõperit reddi iubebit. pignora ei poſſe urgeri creditoꝛẽ euʒ qui mua p o Milſis. lömt.
lʒ ergo ĩueneꝛit nõ tam eſt que reo ſtipulãdi nexa fuerũt:ita ðᷣ tuã accepit pecuniã magis q; te ꝰ ueniriut? tilin
liberatus.niſi exhibeat ut mũ ad uos trãſeunt.ſi facta nomi uenire ſcirre debueras:quuʒ ſi hoc S. l. cditoꝛi.ſic.ff. ſünfin
2.ff. de in ius uoc.l.eũ.naã nis redemptione ſolutio celebrata in initio cõtractus ſpecialiter non .e.itẽ eos. S.credi ii⸗
uerba cũ̃ effectu ſunt itell eſt. uobisq; mãdate ſunt actiones placuit habeat liberã electionem. tor. accun, i
geẽda ⁊c. ut. ff. ꝙ aſc; iur̃.l ꝙ ſi factum eſt ea quoqʒ uobis peꝛ Bem. a. Aurum. - q Accept. ut ⁊. fl. (intei
i.5. hec ̈ba ſicut ? a boan ſequẽtibus aduerſus pignoꝝ pol/ Ententia bonoꝝ omniũ ad man.l. q mutuam au
ſtũ aꝗᷓ ꝓmiſit.nã ⁊ iter ꝓ ſeſſoꝛes extrùoꝛdinariã iuriſditõex ermptõʒ cõtinenie rei dãnati ſic ⁊.f. e. ſideiuſſo *U
miſiſſe uideĩ.ut.ff. ð fui.ꝛu idem uir clariſſmus ĩpaꝛtietur. pꝛincipalis intrceſſoꝛes eligẽdi cẽ res.in prin. ſ
ſti. pdi.l.iter. .ſi. Bem. a. Claudiano. ditoꝛi poteſtas non adimitur. eſJut ppo gunar
e Pretouo.ſ.ꝛome Jindebitàm pecuniã quaſi Dem. aa. Juliano. nis nedicdi ize
fᷣm Andati.noie ſide ex cauſa fideiuſſiõis obſtric Icũt eligẽdi ſideiuſſoꝛes ce ſti⁊ ita teneris dhii Kirir
iuſſoꝛis.i.ipſi file tus in cautionem per erroꝛẽ dedu ditoꝛ habet poteſtatẽ:ita int ti act. pig. ad iteree fud
iufſoꝛi uel eius bĩdi.? nõö. xiſti tam doli mali exceptõʒ uti qᷓ; ceſfſoꝛẽ poſtulantẽ cedi ſibi bypo puta. x. ut.S M Enuina
ſideiuſſoꝛi daꝛi mãdati qdi codicere ut obligatio nibi accepto thece ſiue pignoꝛi obligata nõ pri uẽ. pi. ag.l. i. licc nen fa
q neg. gel. ut ſi ꝓp abſente feratur potes. nõ eſt aũt dubium ſi us ad ſolutonem niſi mãdata ſu in eo factus es de gil
fideiuſſit nt.ff. mãdati.l.q deiuſſoꝛem rei pꝛomittendi bonis per hac re fuerit pſecutio ↄueit ur bitor tui debitoꝛiſ lachte
ſidẽ. .l. er maãdato. qiq; ad ſiſcum deuolutis ſi idem fiſcus ri Dem.aa.Hermiano. vnde ſideiuſſor pt mnitni
nulla. nt. ff. man. ſi remſe ob debitum reſtituendũ fuerit còn Jultra hoc qð accepit ea ꝓ openſatõem obicc u
randi.S.ſi paſſus. uentus ⁊ ſoluerit liberari. qua te mãdatoꝛio nomie in re. ul.f. de pen.. un
Cõpetit. ut ſoꝛtẽ a fideiuſ Dem. a. Max. . terceſſiſſe cõmemoꝛas dalurum te ſiqd a fideiuſſonre nne
ſoꝛe ſolutã ⁊ uſuꝛas ſi ſub IJbẽerũ ſuit anteqᷓ; aduerſus ſcripſiſti pꝛeſes ꝓuincie ex boc qð quũ exceptõ reo x t
uſuris accepit. ut ſolueret. petens ſdeiuſſo lci⸗
lʒ ipe debitoꝛ ſũ uſuris in H ri det᷑.ut.s. de ey Nanicce
lueniſſet.ñ mñ plus repetit qᷓᷓ ſoluerit.ut.ff. mã.l.itet cãs. S.ſi is. v. l. ſ. vo eep.l. deſenſiones. accurſius flofentinuus . witn
non re. 5. ſimili modo. accurſius. Z alienã. ſuſcepiſti. nõ ranſterẽco ĩ te. ſec ita ꝙᷓ reus pn lr i
h Celebrata ẽ.quũ uel ĩ continẽti ceſſio facta ẽ. uel hoc acto ẽt poſtea.al. cipalis remãſit obligatu . ꝙ ſit cõſtituẽdo ſideiubẽdo iun.
nõ. ut. ff. de ſol. l. modeſtinus.. ff. e. c his.⁊ nõ ꝙ ſola ſolutõ ñ acquiꝛi mãdando qꝛ mandatũ in cau ſequũ pꝛicipalẽ obligatõem. ut.f · fien
ſigdeiuſſoꝛi hypothecariã nel pſonalẽ qᷓ creditoꝛi dabaĩ.lʒ pſonalẽ mãda mã.l.ſi veꝛo nõ remn. .ſi poſt creditã. inhien
ti ſic ſed demũ facta ceſſõe.ut hic ⁊ diam iĩter cedere 1 mandaꝛe dixi.ö. t Vel diuidit quod in geneꝛe dixerat. .
ac. ⁊ ob.l.i.itẽ an ſit eadẽ hec util qᷓ directa primo creduoꝛ competẽs.y u AQuocunq;. puta ↄſtituẽdo.ſed bodie conigit bec lex per ant. ) Iun
vñ naſcit hec util.dixi.õ.de le.l.ex legato.itẽ qualiter cedeĩ ntilis quum preſente. S. e. poſitam. accurſius . M 2
nec utilis nec bõa ſibi creditoꝛi ſit facta ſibi ſolutöe. ge. cedit añ ſolutõeʒ Ententia.bonoꝝ oiĩm. ſ. debitoꝛis. accurſius. Mulle f
nel tũc. ſʒ qd ſi poſtea ſoluit ⁊ hec actõ pꝛius fuit ceſſa. ᷣ. adhuc erat ſlſii „ Continẽte.ſicq; fiſcus ut heres tenet. ut.. . i.
ntil lʒ non ꝑiſe.ñ ꝓcedendo.⁊ ita ad opus alterius. ? qꝛ nõ ſoluit fide 3 Interceſſoꝛes.ſcillʒ quoſdã quũ multi eſſet.ſed hoc vr ſalſuz ũutt
iuſſor ut debitoꝛ? liberet ſed ut ſibi actõem cedat. ut. ff. e. cñ bio. 5. e. nõ recte. in fi. ſed dic ꝙ illud ẽ ex beneſicio eple.uel dic qð ſiezi
Extꝛaordinariã.i.ſine ſolẽnitate qᷓ oli deſiderabat.ut ĩſti. de iterdic. .. dat hᷣ electõem cõueniẽdi ſiſcũ uel fideiuſſoꝛes. ꝙ ⁊ bodie ẽ mu illeng
ſi.⁊.Sðᷣ.de ſoꝛmul.l.dic exordi.i.utilẽ hypothecariam directa nero ipſi tatum nt. ð. ee aut. pꝛeſente. Dä lc⸗ ſi
numerãti daretur. accurſius. IInut cꝛeditor ſec' ĩ pie ſideiuſſor̃ ꝓ filio.ut.j.ð decvĩ. li.
ꝑEI Jindebitã ꝑ erroꝛc. ut qꝛ nec reus nec iße tenebat nel lʒ reus te b Vꝛgeri. nt. ð. e.l. i..l. mãdati.i fi. x.f. de ſo. lichü. .pe. fue
nebaĩ iße iñ falſo putabat ſe iterceſſiſe uel putabat in plus ſe ob cẽt poſt dẽnationẽ.ut.f. e.l. ſi ſideiuſſoꝛes. F. idẽ reſpondit. l
iſ

õ

niub c fI— J ultra. madani de dect᷑ tibi mutuãdis ⁊ me ĩddiupſetri t Inferat. nomine pene. Sec competei. nõ tſñi efficaciter. ac.
daklſii ſi tu im. v. accepiſti nõ teneoꝛ ex eo eſt mandatũ.i.ulꝛa uu Pꝛofligari. i. exigi Z. . de ghen. ſti.l.magnã ⁊.ff.ð act.⁊ ob.l.traiec

nnumeratũ ⁊ legit plane tota niſi ĩ fine ꝙ ita uide ex hoc qp man

n . licie.lſo.ſpale ĩ iudicijs.ſic ⁊ aliud.õ.de iudi.ꝓperandũ in fi.⁊.s.ſi tu.ul
iſhan ð—WDͤ datũ eſt ultra nu meꝛatũ vl eõ pone ⁊ finis legit plane pricpium

cu.l.ct.iiẽ aliud nam minoꝛ obligat᷑ al.nt. S.de ĩ ite.re.mi.l.ſi curatoꝛem

Cinmntn t ita ſi ultra hoc ꝙ ſcꝛipſiſt te daturum accepi. æc. accur. ĩindicio.nõ.ut.ff.de re.iu.l.acta.. ſic ⁊ ĩ arbitrijs ẽ ſpale.niſi dies ab
liaae d Datup.i. iditu ?x VM arbitro ſit ſtatuta ut.ff.de
ſie ſinti e Numcfaturum ?& arbi. ſi quũ dies.S. ſi. ⁊. l.

diligẽter g. ⁊c. ut

ultra mandatum tuum numèratũ

onhuin reum pro quo cõueniiur defſender ſe. ?.l. celſus.
ernnen m.l.diligen teꝛ eſt a te nihil exigi patietur licerẽ ei hoc ſ. iſi pacti te Si poſſit.ſ. ge
ſnenit eff. ma gen te xigi patietur. crc ei hoc facere niſi pacti teno? x Si poſſit. ſ. comode.
