na.vt. . e. vxoꝛ. item hec qñ non erat i poſſeſſione minitatis.qꝛ tunc pro
batõ habet ad iſtar fui ⁊ domini vi.f.. de pꝛoba.ſi filius.
1II NIcrimen. aſtringe.
SY lʒ ſi miles. ut ex ſbᷣ
criminẽ quod publicoruʒ
fuerit iudicioꝛum mulieri ac
cuſar̃ nòn permitntur niſi certis ex
cauſis ideſt ſi ſuam ſuoꝛumq; iniu
riam perſequtur ſèecundum aniiꝗ
iutꝛis ſtatuta tantum de quibus ſpe
cialiter eis conceſſum eſt: non exac
ta lubſcriptione vnð aditus pꝛeſes
pouincie impꝛimis examiabi: an
tale ſit crm̃̃ cuꝰ aecuſationẽ mulier
ſubire noͤn piohibeatur.
Dem. aa. Aſcieeͦp. n d Ecrimie. iudicioꝑ
NAYmagnum ⁊ capitale cꝛimẽ .i.puniẽdũ ꝑ aliqð
ac non leue iratrer contra fratrè ſu publicũ iudicium im̃ que
um inſtituerit non ſolum aud ẽdoy multa ſunt. vt.ff. de pu. iu
nõ eſt ſed etiã exilij pena plectẽlp. di.li. L
DBem. aa. Elie. do MNon permittit. ut. . de
Rodt inſidias quas tue uite scdul.i.i.nec populari ac
patas contendis acculatõʒ ne ageꝛ. ut.ff.de populaꝛi
apud pꝛelidem pꝛouincie cõtra fili act. l. mulieri.
unm tuuʒ: ſi pietas ⁊ ratio naturalis p Proleq̃t. ⁊ niſi i...iul.ð
animi tui non reuocat intentionem adnona. ut.ff. ad.l. iul. ð an
conſtituere potes. no. l. fi. ? ĩ crimie leſe ma.
Dem.aa.⁊.cc.Lupioni. ut fuluia ↄluratõem catili
Riminis acculatõʒ inſtitueß ne detexit.ut.ff. ad.l.iul.
cũ periculo calũnie ſi nbi er ma.i.ĩ queſtionibus.⁊ in
ſtimatio integra ẽ mime ꝓhiberis. ſuuſpecto iutoã. vyt iſti.ð ſuſ
Dem. aa.⁊.cc.Car. pec. tu. F. ñs.
Az ratimba iuris cõgruit q Sed anugꝗ.duobus mo
deſiderium tůum poſtulan dis expone prio ꝙ ibi im̃
accuſationẽ terciʒ eius que duos accuſat ſine ĩſcripioe mulꝛ
vbi iuꝛe antiquo exp̃ſſe dẽ
rcss wyaccnuſatio heꝛi poſſit ſiñ
iſcriptõe.quos cãus.nõ.ðS.e.q crim̃.ſo lege ĩ his caſibus ſolũ vbi mulie
rnipermittit accuſare.⁊ ſic ubicuq; mulier accuſat ſñ iſcriptõe acculabit.
alið ĩ milite.vt.S.e.ſi crimẽ.vel dic ttio ꝙ accuſat mlier ſn iſcriptõe ĩ illis
cãibꝰ ubi ſpalr ei accuſaẽ ꝑmitti.vt i.lł·cor. teſtamtaꝛia. ut.ff.de accu.l. ij
⁊.l.iul.maie.vt.d.l.ĩ qõibus ñ vbi generalr ei ꝑmittit᷑ vt quũ ſu ł ſuoꝝ
liuꝛiã ꝓſeꝗꝛ.ut ĩ pri.huius.l.Alij dixeꝛũt gaa cãus erãt ĩ iure veteri
quos non hẽmus ꝗbus ſpq it᷑ mulier pote:al ſñ ĩſcriptõe accuſare.pria
placet ⁊ Fʒ eã expone lr̃am dic ergo fm antiꝗ iuris ſtatuta ⁊ nõ exacia in
ſcriptõe tm i illis cãtbus ſubaudi de ꝗqbus ſpalr E eis.ſ.muli eribus ⁊ ẽt
maribus conceſſũ.ſ.accuſaꝛe ſñ iſcriptoe.ut no.õ.e.ꝗ cꝛimẽ.

tñ quibuſdã remittit. ut di
ximus.ð.e.l.qui crimen.
m d Alta. poteſtis. ſi
dolo fuu factũ. ut
7. ff. ad.l.coꝛ. de ſic.l.i. cir
ca pꝛi. alias legis agꝗlie =
varie iponuni pene ꝓ ĩcẽ
dijs.ut.ff.de icẽdi.ꝗ edes
⁊.l.fi... fi. ⁊.ff. de penis.l.

r Nõ:phibeal.vt qꝛ ꝓlequat iud vl ſuoꝝ iiuria.vel ic ei ſpaliter cõceſſuʒ

Et fo quenit an ſit de illis cãibus ꝗ iſtituũtur iñ ĩſcuptoe.
ſi Jmagnũ ⁊ capitale.ſecus ſi leue vt.j.e.ſi ſoꝛoꝛẽ ⁊ dic capitale cu
ius pena ẽ moꝛs l exiliu.ðut.ff. de pu. iu.l.ij. It excipe nili uite fue
rit ĩſidiatus.nam tũc n r ʒ filiũ audit᷑ ut.j.l.ꝓxi.⁊ pꝛ q ſiliũ.vt.ff. ad.l.
cor.de ſic.l.ij.multomagis frater contra fi at em
t p Ropter. ↄtẽdis.n. mâ ut pʒ ex ſuperſcriptione legis.
Intentõʒ nõ ſic ⁊.ẽ.de pa.po.l.iij.ĩ fi.⁊.j.de abol.i.iij.ĩ fi.
x c Rimis. calũnie.qᷓ ꝑſumit eo ipo ꝙ ñ ꝓbat ꝙ uẽdit. vt dixi. ð. e.
.l.ij.ñ ꝙ de calũnia ſꝑ dẽat ↄdẽnari.ſed põt. niſi aliqua iuſta cã
ipulerit eũ ad accuſandũ.vt.j.de calũ.q non ꝓbaſſe ⁊.ff.aN⸗ lpil.l.i. F. ij.
y Eſtiatio.i.fama vt.ff.de uanijs co.l.cognitõnũ..eſtiatio. ĩſamis ergo

ñ accu ſat.vt h.⁊.ff.de aciu.ꝗ accuſarn ſi ꝓſequat᷑ iiuriã ſuã uel ſuoꝛum

ut. fl. de accu.l.hi m. ⁊ niſi ĩ crimie le.ma.ut.ff.ad.l.iul.ma.l.famoſi.
z c AUn rationibus.iuris nã ius vetus hoc vult pꝛopter queſtũ tur
pem uitandum. vt. ff. de accu. l. qui accuſare.
a Tuum. tui poſtulantis. O! .
b Tertiã.ſed vr̃ ꝙ nec duos vt.ff.de accu.l.hos accuſare. .lege qᷓ ʒ ſo.

ñ ẽ ᷓ.ſed ibi ꝓbibet duos.q; ꝑ ↄñs ires h ñ placet ſʒ dic duos nõ põt

eodẽ libello.yt ibi ſed diuerf.ic.ut h.⁊.d.leqꝗ acculare.tres ãt ñ põt euã

ſcriptõe legis appaꝛet.hoc

capitaliũ. .ñ nũqᷓ;.⁊.J.ſe.

** c1Xvr

*
*

divſis lihellis. hec placet. Alij dicũt coꝛã eodẽ ñ põt duos.ſ coꝛã divk. diſcretio. aut eâ ſeminãdaꝝ litiã hoc faciat.⁊ tunc exof.⁊ ꝓ ſacto o⸗
ſic qꝛ yn iuder ñ poſſet vrric; p lene iliſtere alii ꝙ, una iſcriptõe nõ põt ſʒ rum uarietate punik. ut. ff. de f. mo. l. ij. ? li. Fli. . cnn
diuerſis põt duos. ſ ñ tres. itẽ 3 ad idẽ.. t. i. crimie. So. ibi duo pi- ſ Ezxordinaria.nec eniĩ ẽ oꝛdinaria pena pecuniaria qᷓ ex H. erimi hugſi
bibent vnũ. H eõ vnus poõt duos.⁊ ibi plene diſtĩgues Itẽ ad ið Z.j. de ne daĩ. ut G. æ.ff. de ter. mo.l.i.ſed certe ĩ mo qnqua ginta aureoꝛũ ſihwſe
adul.l. reos 7.ff. ? de adul. l. nibil. . quũ alter. .l. vĩ paſſã.· F. duos gby nt. e.ti.l. agꝛaria. i pꝛi. ꝗᷓ eſt Z. So. diſtigue tꝑa 2 cõcoꝛdabis ſcꝛip mͤbi
t d duos adulteꝛos ma e pg eraeierdi e ntee
rẽ.ſ. ?⁊ feminã ñ poſſe ſimm nõ “ ſterurn e ſtegnice
accuſaz. ſz ſpaͤle adulteꝛio reos dẽlatos habet nõ permitti cõ atqʒ foꝛtuns petiturus cuius fami ſic H lo guitſec p 0 geuins .
ſecus i iceſtu. ut. e.l.ꝛ vrin ira legis pꝛecepta:niſi ſuas ſuoq; liaritati uel dominio inheſerit ante ſtea p ceſaꝛẽ ſtatuta nmin⸗
paſſã. iceſti. .l. q pupil iniurias quis peꝛſequatur. eribitionẽ teſtiũ aut examinationẽ c ut tbi dr Alij d ulite⸗
la. libeꝛo. Nẽ ad id p P Ars ſnie eoꝛum.aa.⁊. cc. iudicii in ipſa expoſitione criminũñ cit h de coꝛpoꝛali ngitn
pꝓhibet ð tribo ẽ Z. ſ.ſi ꝛe Niquũ ⁊ longe eſſe a beani atq; accuſatõis xoꝛdio ultoꝛe gla ibi de pecuniaria ł ſnnſum
vel ac. moꝛ. fn. l.i. So. ut tudine ſeculi noſtꝛi alieuum dio feriatur. uocem enim funeſtam fñeſt ordinaria ; ſichgen
ibi? eodẽ mõ 63. fl.ad.l. credimus ut Tamaſius accuſandi ĩtercidi opoꝛtet potiuſq; audiꝛi ma tũ ad pꝛiuatum 5 unhpil
iul. de adul.lĩter. ſi. vbi eius habeat facultatem in cuiↄ do ieſtatis autẽ cꝛimẽ tantũ excipimo. itũ ad ſiſcũ ſic ſtſau.
pmittiĩ ei qui duos ꝛeos mo eum licet ingenuuʒ a patꝛia eta Mpf̃s. Hon.⁊ The.aa.conſu ibi de terminis in jellab
bʒ delatos ttiũ iure mari te tamen finiſſe conſtabat:quaꝛe ex libus.pᷣ.⁊ Tribu. Ple. iure poſitis. hicĩ V erobſtit
ti ð adul. accuſare. So. ut nomine Tantaſij mentio ſuper cõ JYliberti accuſatores manu be prima lacet blinr
ſbipſequebai ſud vel ſuoꝝ flictu criminis ſimàùcho cõquieſcat miſſoꝛum heredũue eſſe pe t ſ Aiaſcͤ ubitenn
iluriã ꝙ et bec lex ꝑmittir ſi quam ſane ciuilem petitionẽ idẽ ſumpſerint eodem quo ſerui ſupli poſtulat. ſitlig
nt if. bi niſi ſuas. Tamaſius ſibi conpetere conſidit tiò tenebuntur: luituri penas ante oibus legibus rex gi ain
a Belatos. i. accuſattos iudicio pꝛeſidali hoterit experiri. pohibute delationis cxoꝛdium. ſieri pf except bis uſpn
b i Miquũ. cõſtabat⸗ Dem. aa.⁊.cc. Juliano. Abus Pema nercin Hitorzc
collegit ei foꝛte eñ J ſoꝛoꝛm tuam leuioꝛuʒ cõ De acculatõibus ⁊ iſcriptiõib. na iponerei.ut bic noi
expoſitũ nibilominas tñ miſſoꝛum ream facis accuſa J SS 2.j. ad.l.iul.de ui. alihpn
eſt ingenuns. vt hic. ⁊.ð. tionem nõ pꝛohiberis exercere in Mpr. Alexan. a. Mar. ſi criminis . f de KRKH
de infan. expo.l. 1. iudicio pꝛeſidali.quõ temer cõmiſ Os qui terminos effoðrũt accuſa. l. bos accu Liii.f
e Simacho. i. 3. ſimachuz ſa cogrua ulnone plectantur. exiraoꝛdinaria aiaduerſio ſare. ”omnibus. loubel
⁊ hoc caſu dicã repeter ex Mpꝛs. Aalen.⁊. Aale.aa.Lau ne coerceri debere pᷣſes ꝓ n Põt. ⁊ eius pꝛo tlutic
penſas quãq;ᷓ cã pietatis de.pp.Sardinie. nincie non ignorabit. curatõ. nt. fl pu. allgt
factas ut ar. ð.ð nup. pfeʒ Egãnda eſt accuſatis que ñ Bem. a. Syro. iu. l ſuun. vſi⸗ 5 ſtml
d Experiri. ſic 7.].ad.l.cõ. ſuas ſuoꝛumq; iniurias exe J cuiuſdam criminis obno ff. ge pu “L nectaoo
de t anint⸗ T.ff. de ac uſitur licentia criminandi in pari xius ſeu poſtulatur dũs en ad crinẽ. So pot fun
. AN nſae „„5 „ . — oe E⸗ oPe “
ibes e. um-anopnactunnk gednde dx amodetmemion iudico ſiſere utetuentead oiaß il
. dre ler ine quo pꝛemuntur exuerint iiim acuſatoꝛis intentionibus reſponſu terq; ad ſniam ut ilgd
DAs ſi grauion ut? ſcita ueteꝛum iuris cõditoꝛũ: ita tñ rus. poſt pꝛobatões autẽ criminis H ⁊ ibi.uel dñs nõ itilbe
„lümasum Kir ven ion inſcriptões cõtra eos etlã non ipſe dominus ſ ſeruus ꝓ ſuo alio.ſed pro ſe eoit
ferſf abnr. hala. 4 P racenteronc Spone pñt. delicto cõdẽnationẽ ſuſtineat.ideo ſua utilitate iterue ſumte
Quo pꝛoat eled 5 8. 8 darne xito. enim ſeruũ ſuũ domino deſendere niſſe vr.h ſpãle in n ag
ole da aſt ſuoꝛd Iduis ex familiaribo uel ex permiſuʒ eſt ut pꝛo eo poſſit cõpe quibuſdã iñ crimi ilſtie
5 n Eganda eſt luon ſetruis cuiuſlibet domↄ cui- tentes allegatõnes offerre. nibus oino ĩterue fter
itur el 7 tuc permit a; ſenee delatoꝛ atq; accuſa Dem.a Saturni. nit pcuratoꝛ qᷓ ĩpo i 4
ueen Ponde Gmo. oꝛ emeꝛſerit eius eſtimatiõʒ capuůt Ebs capitalium cꝛimine ab piͦ penã degnais lgue
ſuoꝝ ĩiuriam ne pꝛioꝛi de . . P. auß. tpablire uite
negei ꝙ poſterioꝛi cõcedit. boc eĩ eſſe non dʒ. at. . qui po. pi. l. aſſiduy X Offerre. q.d. ſi nt ſnĩam ſubeat. ſʒ ⁊ ſi nõ defendat ñ amittit eñ ui
⁊ verba hec ſuã ſuoꝝ q̃ ⁊c.nõ ſunt late ĩterptanda. ut decre.iiij.q.fi.cii. ut. ff, de pu. iu.l. ſciend. ?.ff. de ſta. ho.l.ſeꝛuus 11 3
hb Ael ĩ minoꝛi.in maioꝛi ſic. vt ⁊.ð. e.l. i. nec ? Z. huic.l.. de calũnia. l.i. p r Eos capitaliũ.qᷓ ſunt.ut.ff.de pu ia.l.ij. . D
ubi ẽt ð pari pmittit qꝛ ibi ñ ĩ modũ accuſatõis ſed ex offõ.ſic ꝛ.ffl.ð bo. ʒ Per pꝛocuratorem.ĩmo vr ꝙ ñ ut. ff. de pu. iu.l1.p. ad crimen 6 1
li.q quũ maioꝛ. .ſi libertus itẽ nec ů.f. de adul.l..5. ſi publice vbi de que ẽ5. ſo.ſm M. H erat iam lis ↄt. 5 pricipalẽ. vñ ipe nõ pꝛocu 1
pari vel ẽt ĩ minoꝛi nideo pmitti recuſare.q nõ ĩ modũ accuſatõis. ſy ex rator ? ↄdẽnandus. nõ placet. imo ſp pcuratoꝛ dinatar. ut. ddin
ceptõis obijciebai crimẽ lenocinij.vt x.. de adul..ita pudoꝛ. poſt ſniaʒ ůt gae ꝓcnu.l. nibil. dic ergo defedetur.1.vt allegẽtur cae ablenti e. ut i
lata diſtĩguitur an ſit abſolutoꝛia.⁊ tũc oẽs accuſant an ↄdẽnatoꝛia.⁊ l de pꝛocu. abſens ñ ĩ pꝛicipali vt ĩ pꝛicipali ag ĩ vt in Zrio.⁊ ĩ qui 4 ul
dutqus adimacuitnen ſberlatf aut non. ut habes plene.ff. de pu. iu. bruſdam crimibus ⁊ plene defẽdit.ut no.fl.ð peu. uñ. 5§. publice M
iſ g "ſmnagonem i me g. a ſ 3 accuſatoribus. erant ergo plures ⁊ crimẽ unũ vt ĩ fi.ibi hi k
k Caput. i.ſtatũ q i tribu 5 oſtat “ de ca. di.lͤfi. itentati cnimis 7c. unus accuſatus. ſic ergo plures accu ir
lI Fouunas.i.ſubſtantias. ſic ponit . de ſcolis 1 I⸗ ſacit. . ſãt unuʒ ⁊ ſic ẽ Z. ſ. e. l. de crimie. .ff de accu. hi. 5. fi. .l. ſi plres 4
ndus. l fi. .j. i quibns a renen 1 liſi cuee. acit.. de delato ⁊ de lib.bo.exhi. 2 lex. .hoc iterdictũ. So. bic ſic de facto fuit Nr
m Erxordlo. znnit ego golz i e. ein ,. fde bo. nõ tñ ſieri debuit. vñ ñ qd fiat.Iʒ ad ſieri dẽat obuabitur. vt.ff. u
malon. he ſi⸗ r Iz ñ ꝓceſſerit. ? nec ẽ ar. . ff. de bo. lib.Q ceum de of. preſi.l.ſed Iʒ. vel bic ꝛenuncianit accuſatus de iur ſuo cõſi “
n 7† accuſaſſe. x.l.tq kuitute. .i· .5. de his qul. vt ĩdi.alia. dẽs dicẽs ſe paratũ oĩbus rñdeꝛe. Alij dicũt ꝙ vno libello pũt 8 Pnn
. Abar berrdn ue.ẽt extraneoꝛum ar. . de ĩ ius no.l.ij. nut hic diuerſis non utin contrarjs. . —
Llih upplicio eo dinario.ut.ff. de iur ſi.l. ij. F. p. facit:ð.de teſit. b Ana poſtulatione. i. poſtulatõe vnius partis.ſ.accuſatt. “
l. libeꝛoꝛũ ſed ĩ eiullibus audit petita nenia ⁊ ẽt in criminaliſi ſuã ! ſuox c Cognita. ꝙ fuit eo ipo ꝙꝙ nõ erat pꝛeſ. z. lſi abſfus
iniuriam perſequatur.ut.ff.de accu.l.bi. vognita. ꝙ Ppo ꝙ pꝛeſens utraq; pars.nt.. li Ni
p Exordium nt.S.l.pꝛ xi e nim nel alio modo..i.ſi. accuriſius florentinus. lgi⸗
q De nechſationibah ein dicts att de perſoni . d Criminatione.i.accuſatic ne. Accurſius floꝛentinns. P
ipis accuſatõibus. ĩ Pannca, eſt de perſonis accuſantium nuncde e Contumacia.i. umaci ceſſatione.l contumacia quãdo expᷣſſe i
„ * HB. ieit ee Arie ſen iſcriptiones igeo de bis ſubijcit dixit ñ ueniã. ceſſatio qñ ẽ tacita.ui qꝛ ter citatus ñ ĩuẽtus. ſed q ur
nt ige ſarlo tenek. ce an im Bnire uoluerit forari ſibi ⁊ tũc liter fiet ctatio accuſatoꝛis vel a ceuſati. vt ſic ad ſnĩam poſſit nẽĩi nen
. cã occupandoꝝ ſinũ ⁊ tũ c etatis bẽtur ri.dicuni gdã ſm ſormam q̃ ẽ fl.de pu.iu.l.intcr. ar. de pen.

lech

timit.

tthii
ſo
oent
ſe⸗ do
ttu
Aial
on
nigrul
urig 6
tung
fül,
nnsin
ahriß
blot.
ciuſti
fuhtg
broſen
dpt dis
Apecüis
abe⸗
lde ni
AKde
o8 gean
nibns,
lus pin
föe.
eſci
God
adouß
ſüm ut
lcisno
lproſen
le ſeane
häͤein
ügin
o ene
orip⸗
Uagnii⸗
mof
oblee
niiii

Acinen
pͦpoan
nar.ts
ien
Ain
ühoble
Kiſbi
to ad
liens
ſoul
N
ſo

Nlohi

ð

l. abſentẽ. Tu dic ſicut iĩ ciuilibus actoꝛ.ſic hic accuſatoꝛ. ⁊? ſẽ in

criminalibus reus ſic h̊ accuſatus.vt dixi. S.t.i.q crimẽ. ſaluo iu
dici ꝙ pẽdente ca poterit tpa ſtatueꝛe ĩtra qᷓ icidit ĩ tuꝛp.accuſatoꝛ

ſi ñ pꝛoſecutus ſuerit.vt.S.t.i.l.ſi ea.eis ãt accuſatis citatis ⁊ nõ

neniẽtibus pene pecuniarie ĩponuniĩ.lẽi he qᷓ contigunt eſtiatõeʒ

2 ẽt interdum pñt

põt ĩtelligi ut ð e
ggdẽ calũnia ꝓnũ
ciet.nõ iñ nt calũ

relegari ceteꝝ ſi dl ”MB r
grauius iꝛogãdũ ſentes etiam pr procuratorem de
fuerit puta pẽa me lendi leges publicoꝛum iudiciorũ
talli vel capitis eis permittunt.
iꝛrogãda nõ erit ſʒ Mypr. Gor.a. Arche.
ĩ accuſatoꝛẽ abſẽtẽ JYaccũᷣſatoribus abſẽtibus
qñq; grauio ſtatui non per cõtumaciã adeſſe
tur ꝙ; p ipilianum iudicio ceſſantibus ex ůna poſtula
ſit ſtatutũ. ut. ff. de tione aditus preſes pꝛouincie non
peniſ.l. abſetẽ. i. cauſa cògnita ſentẽtiaʒ dixerit qua
nec obſtat. fl. ð pu. eum de quo querimoniã ðᷣtuliſti li
in. l. ĩter qꝛ ilð iux berandũ exiſtimauit. cꝛiminatiòne
ta bãc exceptioneʒ etiam nẽ perſeuerante que coͤntũa

cia uel ceſatione accuſatoꝛum non
interueniente auferri non potuit cꝗ
intemptati criminis apud eũdẽʒ uł

niator ↄdẽnei. ſeld ſucceſſoꝛem eius moꝛe iudicioꝛum
vt plus ĩterduʒ pa tractabitur. DBem.a. Paulo.
tiat qᷓ; p turp.ſit ſta On ideò minus crimen ſeu
tuuum. atrociuʒ iniuriaꝝ iudicio te

Eãde. ſnia abſo

ſentem ⁊ ꝙ ap eũ
dem cognoſcatur
ſic.S.de ſnũis.l.i.
ĩfi.?⁊ quõ ⁊ qñ iu.
l. ſi pꝛeſes ſed p.e.

netur is qui iniuſtam accuſationeʒ

lIuntoꝛia ho bita pꝛo incidit qia dicat aliũ ſe huius fac
nulla. ⁊ idẽ eſſet in ti mandatoꝛeʒ habuiſſe: nãqʒ hoc
ciuili.l.ꝙ ipᷣo iuẽ. caſu pꝛeter pꝛincipalẽ reum manda
exſſet nulla. ſi legiti toꝛem quoq; ex ſua peꝛſona cõue
me citatio facta nõ niii poſſe ignòtum non e.·
ſueꝛit. ut.ö. quomõö Sem. a. Arbidiano.
qſ iu.l.ea.qᷓ.iteʒ Bſentẽʒ capitali crimine ac
ad id ꝙ diẽ apud cuſari nôn poſſe ſed requirẽ
eũdẽ ſubandi vl ſu dũ tantummõ ãnotari ſolere ſi ðᷣſit

uetus ius eſt. Et ideo quũ abſcen

tem te ⁊ ignoꝛantem cui nũq; ullũ

crimen denũcitum eſſet per iniuꝛi
am prelſide prouiĩcie in metalum

ii.quo.⁊ qñ tu.l.ſi ut ꝓponis ubi diẽ alij ↄmittẽdũ ſʒ ibi primns
fuit delegatus hic oꝛdinarius.itẽ . ff. de re.iu.l.iudex ⁊.5.ſñiam

reſein nõ poſ.l.i.o.ibi ualuit ſed ʒ ius litigatoꝛis lata fuit vñ

tenuit. bic po iure fuit nulla.

Sn On ideo incidit.i.iuſte accuſatus eſt agitu: ergo crimina
liter de iniurijs vt.ff. de prina. de.l.fi.⁊ iſti.de ĩiur.?.pe.

hb Quia dicat. ꝙ ẽt dices cogit.vt.fl.ad ſil.⁊ ſi ꝑcuſſõ.iĩ pᷣn.⁊.l.pᷣuſ
i Isgnotũ non eit vteꝛq; ergo tenetur vt hic. ⁊.j. ad. l.inl. de ui.l.ſ

uos ⁊.ff. de ĩiurijs ñ ſolũ ĩ prin.⁊. ſi mandato.⁊.S.ꝓculus ⁊.l.
lex.coꝛ.S.ſi.qꝗs liberũ.⁊.ff.de ui.⁊ vi.aꝛ.l.i..deieciſſe ⁊.j.ſi ꝛeus

vel ac. moꝛ. fu.l. defũctus.⁊ ar.ff. de cõſti.pe. utrũ ĩ fi. ubi diẽ fac

tum alterius aliũ non releuare.⁊ hoc niſi debuit obedire ꝙ euẽit

qʒñʒ i leuioꝛibaus ut.ff. ad.l.agl.liᷣ ho.ĩ pꝛ.⁊.ff.de reg.iu.l.ad ea
k a Blentem capitali. ex quo imponitur pena capital ultra ĩ·

legationem.al ſecus ut.ff.de pe.abſentem..i.
l Non poſſe ut ꝓcedat ĩ cã ut.d.l.abſentem.⁊.ff. de adul.l.ſi ma

ritus.S. legis iulie.⁊.j.de adul.ſi quõdam accuſatio tñ recipitur

vt.7. ti.l. ij. J. ex lõginquo ĩterdũ ẽt pꝛoceditur.ut.j. ð pe.l.ne diu

m Requirenð.ſicut in ciuilibus ut nõ.S.qui accu.non poſ.l uij.
n Ius eſt. de quo ſunt ti.ſpeciales.ᷣff.de requi.reis:⁊.j.de requuẽ
dis reis ubi plene dices. D “

o Denüciatũ.ad maioꝛẽ exaggeratõʒ diẽ ut h ⁊.fl.q ſen.ſine. ap.
.l.i.Sitẽ quũ ex edicto nã idem ſi eſſet.citatꝰ quũ eſſʒ abſens
p Prelſide. ꝓuincie hoc ẽt facit nõ nalere ſñiam qꝛ pꝛeſes nõ põt
damnare in metallum.nt.ff. de penis.l.ij. Si. L

q Refoꝛmabit. ſnĩa h

abita pꝛo nulla.vt ⁊.S.e.ſi accuſatoꝛibus ?

ð.qũo ⁊.qñ iu.ii ut pꝛoponis hoc qñ lis non fuit cõteſtata ꝗd
antem ſi ſe lit. conte. abſentauit. .idem.

ſuper eodẽ crimie dferri nõ poͤteſt:

mina nãciſcũtur:⁊ de vno crimẽ in

errnecee .
X 55
1†e A.l. cimina. Accurſius florentinus.
1 Offm.i.officiales, erãt eĩ qdã ofſiciales ad h vputati.ut ⁊..ti.ij

Al. i. .ffde of.p. ur. l.i.J.⁊ ſane.⁊.j.de curioſis.li i.x.j.ð decu.l.i.li.x.
t Cina ſolẽ.i.ſine iſcriptõe.⁊ cẽ ſpãle regularit ut.j.e.l.fi ſed an ſoli offi
ciali credit.ꝙ vr ꝑ pdici.i.ff. de of.p.ur.⁊ p aliã ff. de rebus eox. l. ma
lls. F. ne tſi 1 maxie qñ no

damnatum dicis quo magis in pꝛe
ſenti te agente ut aſſeueꝛas iã nüũc ii
des ueri poſſit illũinari pᷣſcmpꝛeto
rio adire cura: qui quicquid nouo
moꝛe ⁊ ↄtra ſoꝛmã ↄſtitutõuʒ geſtũ
deprehenderit pꝛo ſua iuſticia rè
ſoꝛmabit. Bem. a. Procul.
A quidẽ ꝗᷓ per ò fficiũ pĩſidi
brus denunciant᷑ ⁊ citr ſolẽ
nia accuſationẽ poſſe pèrpẽdi inco
gnitũ ñ eſt:ueꝝ ſiſaiſis nẽc notorijſ

lu Perpẽdi.i.audiri.⁊ au

de maieſtate.
x Nec notoꝛijs.nã tũc nõ
crimen ſʒ notoꝛũ eſſe ſuffi

dita puniri. ⁊ ſacit.ij. q. i.

coꝛiũ erat toti pplo Imaio
ti pti.vt aꝛ.ff.ꝗ ſatiſda.co.
ſi o pꝛo ↄdẽp. S.fi.ſed di
co ↄ ut.d.l.decuꝛiolis ⁊ H
⁊.ff. de cuſto.re diuus ⁊.
e.ſiguli ⁊ hic ergo ad mi
nus dʒ ꝓbari notoriũ eẽ.

—

iſimulatus.i.accuſatus ſit perpẽſo ceret pꝛosbaair.
iudicio diſpici deb. „ [ J gs ad ſtationaꝛi
e Femplum ſacraꝛuʒ litterarũ Dio. os publicos ꝗbus
Z Maxi. aaa. DZ locate fueĩt publice ſtatio

Iduis ſe iniuriã ab aliquo
praſiũ putauerit ⁊æ querelam
Sferre uoluerit non ad ſtationari

nes l eõ ſtationaꝛios dicit
.i.ꝓcuratoꝛẽ ceſaris ⁊ fiſei

os decurat:ſed pꝛèſidalẽ adeat po lat ſtatõarios liminachas
teſtatẽ:aut libellõs offerẽs ãt quere cnſtodiũt limina ĩperij.
las ſuas apud acta deponens. 3 Preſidalẽ.ꝗ ẽ iud ex cri
BDem. a. Hono. minalr ut. S. de iu.om. iu.
NAidè crimine publico in ac .l.iuris ordi.

cuſationẽ ðducto eſt:ab alio a Llellos accuſando cri
minalr ⁊ q̃relã qñ ciuiliter
agil fm Azʒ. łlibellos a ſe
fſcriptos.? q̃relã qñ ap̃ ac
la lacit ſibi ſcribi libellũ p
aliũ łlbellũ qñ eſt ĩ ſcrip
tis dãdus ⁊ q̃relã qñ ſine
ſcriptis hoc põt ſieri.ut.j.
e dig.l.quotiẽs li.xij.nel
libellũ qñ ſcit ſeribere q̃re
lã qñ neſcit ubi verbotenꝰ
ꝓgelſt accuſare ⁊ iſcribere.

ſi tamẽ ẽx eodem facto plüurima cri

accuſatõʒ fuerit deductus: ð altero
non ꝓhibetur ab aliò deferi. Judᷣx
aũt ſupèr utroq; crimie audiẽtiam
accõmodabit: nec eĩ licebit ei ſepa
tim ð vno crimie ſniã pꝛoſerre: pᷣuſ
qᷓ; pleniſſia exainatio ſuůper altero

b Qiui de crimine publico ꝗne ſunt. ff.de pub.in. li.

c Mõ põt.hoc ſiue ſuerit ↄdẽnatus ab accuſatõe pᷣmi.vt.ff. nau. cau. ſta.
e.l. pe.i fi. ſiue abſolutus niſi doceret de pᷣuaricatõe pᷣmi accuſatoris vl ni

APerãt ſtatõibus vl appel

ſi fuus ꝓſequat᷑ ſuã vel ſuoꝝ ĩiuriã ⁊ ꝓbet ſe neſciſſe accuſatõem ab alio

ſine ẽt pẽdeat.ut B.⁊.ff.e.hi tñ. .ab alio delatũ niſi deceſſerit primus vł

al ĩpedit ꝓcedere tũc eni.j.xxx.dies admittii alius.nt.ff.e.libelloꝛũ.s.fi.

Ittẽ accipe. bic ſiue vna lege ſiue diyſis ut. ff. e. ſenatus, itẽ lite. ↄte. nam ſi

añ ãbo ſimul neniant idoneoꝛ eligitur ut.ff.e.ſi plures.
d Ex eodẽ ſcõ.mſtomagis ſi ex diuerſis ut.ff. ð prina.de.l.pe.⁊.j ead le.

faui. de pla.l.i.in fi.

eęe Pluria. ut ſi ĩiuria dñi fuũ occidi nã teneor ſiuriarũ ⁊ homicidij ut.ff.

de priua de.l.pe. vel ſi ꝗs cõmiſerit adult.cũ ſoꝛore tenet adulterij ⁊ ince
ſtus.ut.ᷣff.de adul.ii adulteriũ cũ ĩceſtu ĩ pꝛi.ſed h̊ vĩ ↄ.ff.e.l.ſenatus.ſʒ
ibi erat ið crimẽ.h̊ duplex. Quid ſi aliquẽ fuerit aggreſſus ⁊ ĩ aggreſſõe
hõicidiũ ppetrauerit.he.ʒ fcã ſit divſſa tñ qtũ ad initiũ pꝛo uno facto ha

betur. ut ar. j. ad.l.iul.de ui.quoniam.

f Ab alio.a vrio.ergo ab eodẽ nõ põt accuſari ⁊ erit vʒ vbi crimia ex eo

dẽ ſcõ oꝛiũt.ſi ãt ex divᷣſis.pt᷑ et᷑ ab eodẽ vt. ff. e. libelloꝝ. 5. ſʒ ⁊ ſi alium.

g Super vto q;.ſic. S. de iudi.nulli. interim tamẽ dum reſpondet ꝓ vno

non arcetur pꝛo alio. ut.ff. de cuſto. re.l.ij. . fi.
h Sup alteꝛo.vtroq; tñ pleniſſime diſcuſſo poterit ſeoꝛſũ ꝓnũciare.ut hᷣ
innit vltio diſtigue.qꝛ aut vnus accuſat vnũ ⁊ de vno crimine.⁊ vna lege

prot diuerſ legibus nõ põt. ut.ᷣ ff. e. ſenatus.ſed ſi diuerß criminibus de

xſcẽdentibus ex diuerſis ſcis põt.ut.ff.e.libelloꝝ..ſed ⁊ ſi alium. Si ex
nno ñ vr ꝙ liceat. vt ſumit a ↄrio ſẽſu ĩ hac.l.ij.. aut vnus accuſat plu
res ⁊ tunc ſi de eodẽ crimiĩe.lʒ.ut.j.ſi reus vel ac.moꝛ.fu.l.i.⁊.ff.de adul.
liꝗ pupill. iceſti.x.l.vim paſſa. iceſti.ſed ſalliti accuſatiõe adulterij

S

2

at.. de adul.?.feos. ?.ff. de adul.:.ſi maritus. .i. Si vo divſis crimib⸗
vno libello nõ poſſũ accuſari duo ſed diuerſis ſic.ñ mñ tres.⁊ hoc niſi ſuã
vel ſuoꝝ ĩiuriã pꝛoſequai.vt. fl. e.l. hos accuſaf. F. . ?.. tl. i. cñ ꝛõibus. aut
ez plures accnſant vnũ ⁊ iũc ſi de eodẽ crimĩe idoneoꝛ ẽ eligẽdus .ut.ff.

m f

.e. ſi plures. Et ſi de diuerb crimibus ex vno facto lex diuer ſcis deſcẽ

dẽtibus ut pñ̃t hac.l.ĩteriʒ

tñ dũ hʒ neceſſe rũdere ꝓ

yno et nõ arcet᷑ ꝓ alteꝛo.ut
.ff. de cuſto. ꝛe.l.ij..ſi.
a q¶ AVie explicandi. pu
ta familiaris laſſe
ſoꝛ.łcomes vel ↄſiliarius

iudicis nt.ff.ad.l.iul. ĩpe.

l.ĩ comites
b Spẽ.i.uictoꝛiã quã ſpe
rat qui dat.
c Situs ẽ dũ tñ ſm leges

iudicet ut ĩ aut᷑.de iudi.O.

oĩs autem coll. vi.
d Nõ minus.q.d. ñ minſ
punit᷑ dictus ↄſiliarius qᷓ
ipᷣe coꝛuptoꝛ.quũ par ſit
delictũ ar.S.de epi.⁊ cle.ſi
quãq;ᷓ.ſed ꝙ ſi hoc cꝛimen
nõ apꝑit dic ergo actoꝛ cor
rũpẽs ꝑdit litẽ.ut.ð.de pe
na iudi.l.i.itẽ crimẽ falſi ↄ

mittit vt releget ad tꝑs.nt

ff. de fal.ꝗ duobus.failia
res ãt nel alij p̃dcĩ fuſtib⸗
cedũt.⁊ ꝑ hoc de ĩiuria qᷓ
indici feciſſe uident.dãna
ti uident᷑.ut.ff.de ĩiur.iteʒ

ap.S.idẽ ait ſed hodie eig

dedit parcii qñʒ ꝙ dic.vt
S.de peñ.iu.aut᷑.nouo iu
re ⁊ ſacit ad.l.iſtã.ff.de ca
lũ.l.ſi ab eo.⁊ q no.i.l.i.
.F. i. T. ij. in eo.ti.
e ſ Igs perſeqñdum
ʒ eũ ꝗ iam ab alio

aceuſato fuerat ⁊ abſolutꝰ

ſEũ primũ accuſatoꝛem ꝗ
ſuccubuit.

Argnere. alr ei regularit

ñ audi.nut h.⁊.ff.de pᷣna.
.l.iij.ĩ pꝛi.ſed fallit qñ ſᷣs
ſuã uel ſuoꝝ ĩiuriã ꝓſegꝗtᷣ.

docet ſe neſciſſe de pria

quoqʒ crimine fiat.
Dem.aa. Vrlſe. 4
Viexplicandi negocij ſpem
cuio ſinis ĩ iudicis poleſtate
ac moiu ſito ſt polucetur non mi
nus ob illicuã ſponſionẽ crimenↄ
trahii quam qui ad huiuſmõi pꝛo
miſſionis cõmercium cõtra dilcipli
nã publicã aſpirat. Dem. aa.
Ane. Criſp.Cariſſimo.a nobis.
Jꝗ quis homicidij crimẽ exi
ſtimat perſeqñdũ ſecunduʒ
iuris publici formã debebit eũ qui
in pꝛimordio homicidij poſtlaue
rat reum neq; pꝛobauerat.ideoq;
reus abſolutus eſt pꝛeuaricatõis aꝛ
guerẽ.id enim ſalubrit᷑ ſtatutis pꝛin
cipuʒ pentũ noſtroꝝ iuriſq; ſoꝛma
preſcripiũ eſt. uel ſi id nòn putaue
rit agendũ ad ſequens crimẽ.i.pa
ſtoꝛum latronũ ue deſcendeꝛe eum
còges: atq; id exequi iudicio tuo-
quũ ſiquið id ab accuſato appar̃at
eſſe cõmiſſũ ob ultiõem pubuicam
obnoxius legibus fiat.
Dem.aa.⁊.cc.Aurelio.
Aciũ ſponte ſe pꝛecipitantis
innocenti criminis periculũ

afferꝛe nõôn poteſt.

Mpr. Gra. a. Marc. pꝛouer.
I dqiſ ſeruoſ cꝛediderit accu
ſandos:non pꝛius ad coꝛpo
rum toꝛmenta ueniatuꝛ qᷓ;ᷓ ſe uincu

lo ſubſcriptionis aſtrinxerit.

Dem. a. Archa.p.

Ingnli uniuſiq; iudices co

gooſcãt in publicis crimini
bus nõ opoꝛieẽ em̃dicatis uti ſuffra
gis decretoꝛũ: aut relâtõibus a pu
blicis perſonis deſtinandis creder

2

accuſatõe.vt.ff. e ſi cni.S.ſed hoc utrũ.ſi vo accuſatus trãſigat ꝙ põt. ut

.S. de tran. trãſigere ñi nocet niſi trãſigẽti. quũ res iter alios acta ⁊c.ut.S.
res ĩter alios acta.l.ij.lʒ eĩ ĩ cinilibus liceat ꝛedimere ſãguinẽ ſuũ verũ eſt
quo ad hoc ut ñ habeat᷑ ꝓↄſeſſo.ñ ad hoc ut nõ poſſit ab alio acculaꝛi
ꝙ ẽ ĩalijs pu. vbi nõ agit᷑ de ſanguine ut.ff. de pꝛiua.deli.l.ſfi.

hb Preſcriptum eſt.i.inſcriptis poſitnumm. .
i Nõ putauerit.ſcʒ docere de pᷣnaricatõe primi ꝙ ẽ ẽt quũ ꝓſequit ſuã ł

ſuorũ iiuriã.ut mõ no.⁊ ꝙ ſubijcit ad ſequẽe.ſ.hõicidij ꝙ ẽ ſequẽs rõe
puaricatõis de qua regularit᷑ dẽret añ docere.itẽ ꝙ ſubijcit paſtoꝝ iõ di
cit qꝛ a poſtoribus hoc crimẽ.ſ.hõicidij pꝛio deuenit.ſ. Cayn ⁊ Abel.⁊
ꝙ ſubijcitcoges.nõ abſolute ſʒ ſi vult accuſare coges eũ ſubſcriber.vt vl
nõ audias eũ. Ael dic ſo.m B. qdã fecerat iiuriã ⁊ poſtea hoĩcidiũ in
paſtores ⁊ ſic ſs accuſatoꝛ de homicidio ⁊ ð iiuria iſcrioſit omiſſo ð ho
micidio ad ſequẽs crim̃.ſ.iinrie puenit᷑ qᷓ ante hoĩcidiũ facta fuerat ꝙ io

tale cepita paſtoꝛibn s ut Cayn ⁊ Abel. Tu dic melius ttio ꝙ tria dclc
ta ↄmiſerat.prio hoĩcidiũ unius paſtoꝝ poſtea ĩiuriã fecerat alijs tiio pe

cora abegerat. ſic ex quo omittit primũ deſcẽdit ad crimẽ paſtoꝝ.i. ĩiu
rie eis ſcẽ ⁊ dño p ecs ⁊ latronũ q.iſ.abegerũt pecoꝛa.vel ſi iſte nõ fuerat

oꝛdo ĩ ↄmittẽdo fuit ſaltẽ ĩ libello accuſatõis ut habeat locũ ꝙ dic ſeq̃ns
k ¶Coges ſi iã cepat accuſare nt.ſ.nõ ĩcidat ĩ ipil. al nõ ↄpellit nt..vi nẽo
iui.l.i.qʒ iſcripfit ĩ tribus ſupꝛadictis omiſſo vno an iſcribʒ ĩ duobus. .

u i
X

ſuffiẽ pꝛia lſeriptõ. Item an rõe hoĩcidij.ſ.ↄmifſſi ſcidat ⁊ ſĩpił.tᷣ
ñ qꝛ ñ ſpõte deſiſtit ſʒ excep.repulſus.qꝛ ab alio abſolutus.

I Fiat ut le. cõ. ð li.Fʒ pᷣmũ mõʒ lfʒ lumũ crimieabigeab l üiuriaꝝ
Acuũ pᷣcipitãtis.ſ.ob tediũ uite.uel ĩpatiẽtiã doloꝛis vł pu

dore eris alieni.ut.ff. de iure ſi.i.iĩſꝛaudem. .i.

ſed rei ueritatem req u᷑irere.
Dem.a. Taciano.pᷣpᷣ.
Vnc conuẽnit potẽtioꝛes ui
ros adeſſe iudicijs quũ eoꝝ
pꝛeſentiã in criminibus publicis ꝑ
inſcriptionẽ cauſa depoſcat:licèt in
pecuniarijs cauſis ꝑ pꝛocuratores
lites ſuſtineant. Mpr. Arch.
Hono.aa. Paſiphilo.
Ncãuſis cꝛimialibo dignuʒ
eſt ut inſcriptões pꝛoponant᷑
que magnitũdine videlicet crimis
tepuᷣſq; deſignent ut alterutrã par
tem digna legũ terrere poſſit auto

ritas.quod ſtatutũ ſi foꝛte fuerit cõ

temptum hi qui ex officio ingredi
untur ſecretariũ quinq; librarũ au
ri ↄdẽnatione ſeriẽtur.
Se.⁊ Ant.aa.Conſt.tribu.pleb.
Ccůᷣſationis oꝛdinẽ iãdudũ
legibo inſtitutũ ſerua ri iube
mus ũůt quicũq; in diſcrimen capii
accerſitur:nõ ſtatim reus qui accu
ſari potuit exſtimetur: ne ſubiectaʒ
inocenuam feriamùs:ſʒ quiſꝗs ille

eſt qui crimen intendit in iudicium

uèniat nomen rei indicæt uin culũ

inſcriptõis accipiai cuſtodie ſimili
tudinem:habita tantuʒ dignitatis

extimatione patiatur:nec ipunitaʒ
fore nouerit licenciaʒ mẽtiẽdi quũ
calumniantes ad uindictaʒ poſcat
ſilitůdo ſupplicij. Neo tñ ſibi blan
diatur obiectu cuiuſlibet criminis
de ſe in queſtione cõſeſſus ueniam
ſperans propt᷑ flagicia adiunti:uel
per coionẽ cꝛiminis conſoꝛtiũ plõe
ſuperioris optans:aut inimici ſup

plicio in pſa ſupremoꝛum ſuoꝝ loꝛ

te ſaciandus aut: eripi ſe poſſe cõ

.Jq. d. ſp ↄuenit. eos adeẽ ĩ publicis iudicij

Hõ põtpcipir an

ti keius hr̃di.ui h.

.ij. ubi plene diſtin

xi.⁊ hẽs ti.ſpãlem

nt. ſ. de his ꝗ mõ.
ſi.ↄſciuert.
o ſ Igs fuos
aſtrixeru.ſi

cut ſi liber accuſa

ret. ut.ff.e.hoſ accu

ſare. 5. ſi fkuↄ.?⁊ dic

ꝙ ĩiſcꝛibit ꝓmitten
do ſe ſubiurũ ean
dẽ penã ſi ñ̃ ꝓba
uerit. vel dic ꝓfite
bat ſe depoluiſſe li
bellũ lſᷣm alios ꝑ
ſeueratuꝝ uſq; ad
finẽ accuſationis.

p ſ Inguli. ſu

fiagijs hoc
ẽ ꝙ ñ ex alioꝝ con

ſcia ⁊ ſcia iudicent
ſed lua. ut ĩ aut.de
iudi. .i.coll.vi.xv

dic ꝙ iudicẽt ſicut

alius alij iudices
ĩ ſimilibus iudica

nerũt. ut ⁊.S.de ſen
ten. ⁊ ĩterlocu.om

„

dicas q̃rite ab offi
cialibus ⁊ ipᷣi rele
ꝛẽt nobis ꝙ ſit fm
Az. ⁊ ſic ñ cꝛedituꝛ
officiali ſoli: vt ⁊

no.õ.e.ea.qdem ẽ

facit. ff. de cuſto..e aſg

Apoſt
ſͤneni

.l. diuus.

r Regꝛere facit. ð.

ſ t AVnc ↄuẽeit
8 qꝛ ſo hoc depoſcit.

quũ ad crimen pub.iudicij fruſtra ĩteruẽiat ꝓcurator.ut.ff.ð pu.

ꝑ pꝛocuratoꝛẽ.ut.j.de ĩiu.l.ult.

t Lʒ ĩ pecuniarijs.ſed hodie hoc ius ſtat uſq; ad il luſtres tantũ

ex neceſſitate.ut.ð.de pꝛocu.l.pe.⁊ aut᷑.ibi poſita.

ſic ut. ff. e. libellorum.

Ncãis.iſcriptões.ſ.liblii accuſatoꝛij iſcriptiſ ⁊ cũ ĩſcriptůũe
Magnitudinem.exprimendo illiaiaiuld.
y Tpᷣſq; aãnũ ⁊ menſem non diẽ commiſſi criminis.ſʒ dati libelli

Accurſius.

ʒ Allierutrã.i.utrãq;.ſ.accuſatum ſi ſuccumbat accuſaioꝛem ſi nõ

pꝛobet.ut.j.l.pꝛoxi.⁊.j.de calum.l.non pꝛius.

„* — 2 „ —

a Secretaꝛũ.i.recipiẽte ĩſcriptões ſm aʒ.ſed alij vt H.i.uiatoꝛ»es

litũ.i pᷣdicio ãt libello plura dñt ↄtineri.pꝛio ãni qñi eius iꝑis

quo dat᷑ libellus. nã ĩ oĩ iſtio quo ſit tꝑis cõmemoꝛatio põi dʒ.?
idi cnio.ut ĩ aut.ut pponai nom̃ ĩpatoꝛis.coll.iij.deĩde ãni ĩꝑijil

lius ĩperatoris ꝗ tũc ẽ quũ libellus dat᷑.ↄſul.mẽſes dies dati li

belli nõ dico dies ↄmiſſe crimis.ꝗ accuſat ⁊ qꝗ accuſai.⁊ de quo

crimie certus ⁊ apᷣ quẽ iudicẽ᷑. Iẽ locus crimĩs certui ꝑs menſis

2 ul.nõ d es vel hoꝛa apponiĩ ab iitio.ĩ fi. ſubſen bit. Ent eꝛgo
hec fore ãno dñi Milleſimoducenteſimouiceſimo ſeptio ĩperi

Relatõibus. nel

inu.l.pe.S.ad crimẽ. niſi ĩ crimie iiuriaꝝ ꝙ mouet l ſuſcipit illuſtetis· di⸗

uuif
gecxen
ſe bo
ni
1c!
Abihat
ilſe
apil
ſpbat
teſ
ibco
hog
Gipeni⸗
Pltno⸗
zar
toͤe
1
t
alpor
Ugei
alenfr
nns itf
di i.
Fnin
bo nocr
Bortus
iliq;
ſieſara
gtipl
llſecre
byfd⸗
lulsif
geſnel

Nnce

tg is
ubſten
gadi
Vrln

Vti.d
iine

glina

öini

achein
nicin

ſiogtl
lmnae

ſtor
ſoßß

„

Apan

hlle
.

lui
3

dpiran
anh,
doſt.
Latltin
n
olos
fnmnuſ
Aauſ
oſen
ece
i
iüen
i
e
olulel
loo⸗
ſc
Nonss.
igol.ſel
gjs boe
topen
udicen
laut de
Ilo
lit ſant
iucdiess
6 ludia
geſen
n on
nemo
bro
eaboff
ſine⸗
ſtſn
iceciun

oli: Kt 4.

geen!
ſone

ſuti
phal.
eit
colch⸗
foöpo⸗
luſts

9 und
ſcni⸗
ilbeli
mind

inn
h
iche⸗
ihil
Aul
900
nmnis
1
o

ſacratifimi frederici.iĩpatoꝛis ãno.vi ↄſulib illis ĩdictõe tali xij.

die exeũte mẽſe iulij.ego

tic deſfero ł accuſo gerardũ ap te ſpuꝛũ

ptaãtẽ bononie.l.iul.& adul.qꝛ fecẽ adlłteriũ cũ berta tali.ĩ domo
illiꝰ mẽle tali ↄſulibꝰ Iptãte tali.⁊ huic mee accuſatõi ſubſcribo ⁊

nſq; ad finẽ lad ſñiã me

ꝑſeueratuꝝ ꝓmiito ſuꝑ h ẽt fideiuſſoꝛ

dabit.ut.j.ad ĩpil.
.l. i.⁊.ff. e. l. ſi cui ciꝛ
ca pri.ł ſi põat ĩ teꝛ cõſidens aut ſtudio aut pꝛiuilegio
tia pſõa taliſ ðᷣmlit nominati:quũ ueteris iuris autoꝛi
talẽ ⁊c.ñ ẽ viſ.vt.ff tas de ſe conſeſſos.nec interrogari
.e.libellox. łerit ſbᷣ gdem de alioꝛum conſciẽtia ſi inat.
ſeriptõ ꝙ patiat᷑ eã Memo igiur de ꝓprio crimine
dẽ penã.vt.j.e.l.ꝓp ↄfitẽtẽ ſuꝑ ↄſciẽti aliẽa ſcrutet᷑. iij.
xi.łt᷑tio ꝓfitebit᷑ ſe l
ðdiſſe.pᷣſatũ lbellũ De exhibẽ.⁊ tranſmittẽ.reis.
p ꝙ ſtal itelligii li S
gapad talionẽ ⁊ fa Mpr. VAale. ⁊ alen. Conſu.
cit. ð. de fide.ĩſtꝛu. Pincerne. B
.l. fi. .5. t. i.l. ſi. J mils in prouincia repẽ
b a Leuſat. iſti tus cꝛimẽ publicũ ↄmiſeꝛit
inti. ut no. eum rector pꝛouincie ſub
.J5S.l. pꝛoxi. cuſtòdia cõſtituat: atq; ita uel cãe

¶Vt gcũq;.ſupple
eateno fuari volu

mèritum uel perſone qualitateʒ ad
mgr̃ mmilitũ referat. Mdpr.

mus vt ñ ſtati c. · Bra. 7 Aal. aa. Erith. p.
dic ꝛeti. dãnãdus Allus in carcerẽ pꝛiuſq; cõ
d Feriãus.i.ſhiec uincatur oĩno uinciatur: ex
tos inocentes. vñ lonnginquo ſi quis eſt àcciendnõ
Boetius b im̃ di prrius inſimulanii.i.accuſatõi accõ
xeri vltſaʒ eẽ advᷣſe modet᷑ aſſeſüs ; ſi ſolẽni lege ſe ᷣᷣ
ſotũe ſarcinã ꝙꝙ dũ xerit Ei vero qu reducendus èrit
mifis aliqð crim ĩ ad diſpõendas res ſuas componẽ
fligit qᷓ pferunt me dosque meſtõs penates ſpacium
ruiſſe credũt᷑. ? ad coraʒ loci iudice:etiã magiſtratib⸗
b ꝙ ñ dʒ eẽ gs e ſufficiẽtiuʒ dieꝝ nn mino tamẽ tei
dulus ẽ.ff.de eo p ginta tribuatu::nulla remanẽte àß
quẽ.fa.?.l.i.F.i. .

e In indiciũ nẽiat.

vt g pñs abſente ñ accuſat ui.ð.c.abenieni ſi nec abxce Pñitem
ut h ſi ergo pñs preſenten. S
Indicet ĩ libello vel q̃relã ap acta deponat.ut..e.ſi quis ſe.

g Viculum ĩſcriptiouis.i.

tur nt.j.ibi cum calum.⁊c̃.⁊.õ.l.pꝛoxi.diximus.

det ĩſcriptõʒ p quã ad ſimilẽ penã liga

cuſatoꝝ qᷓ qſʒ exhibẽi ẽt ad aliũ locũ trãſmutũt ⁊ ſ̊ cuſtodia iã ſ die
ſſIAmiles ĩ ꝓuicia ⁊ ſic ex militã qꝛ tũc ſub mgꝛo militũ im̃ iñ dei⸗
t Quſtodia.i.ĩ cuſtodiẽdo hẽt dilcꝛetio. ut.ff. ð cnſt. re.l.i..l. din⸗
u Cãe meritum.i.acta qualit᷑ deliquerit 7 ꝓbatum ſit. ⁊ ut mittat pꝛo eo.

⁊ huiuſmodi ſcriptura miſſ. a appellatur

eum qui ad exhibẽdũ miſſus eſt co
pia nundinandi: qui poſtea qᷓ; ad
iudicẽ uenerit adhibita aduocatio
ne e debebit exploꝛaꝛe q̃ſitũ: ãc tã
diu pari cũ accuſatoꝛe foꝛtuna reti
neri donec repererit cognitio cele
bꝛata diſcrimẽ'n. Mprfſ. Theo.
7 Aalen. ⁊? Archadius. aaa. Ar
phi.pᷣſec.Aphrice.
Eminẽm in iudicõ exhiben

dũ eſſe pꝛecipimo niſi ð cu

exhibitõe iudex ꝓnũciauerit .iiij.
NPẽ cuſtodia reorum.

Mpr.. Conſtan.a. ad Florea.
Nquãacunq; cauſa reo ex
hibito ſiue accuſatõ exiſtat
ſiue èuz publica ſòͤlicitudi
nis cura pꝛoduxerit ſtatĩ debeat q̃
ſtið fieri:ut noxius pũiatur.inocẽs
abſoluat. Quod ſi accuſatõ abie
rit ad tẽpus aut ſõcioꝝ pfitia neceſ
ſarſa uideat᷑ id adẽ dʒ q;celeꝛꝛie p
cũãri.iteres vero reo exhibito ñi feꝛ
reas manicas ⁊ iherẽtes oſſibꝰ mit
ti opoꝛtet:ſed pꝛolixioꝛes catẽas ſi
criminis q̃ itas etiã catẽaꝝ acerbi
tatẽ poſtulauerit:ut ⁊ crũciatõ ðᷣſit

elogium. Accurſius.

X Ael pſone qualitatẽ.i ip

ſã qual ẽ remittitut h ꝛ.ff.
1c.l.de militibus..l.ñ du

biũ.F. illud.⁊.ff. de re.mi.
l. ii. x.j. ð re.mi.l.fi.ĩ pᷣn.
⁊ hoc ex uolũtate quũ cri

