tet quia dixerat contra cognitionales ꝛc. poterit eꝛgo.j.biennium a ſnia
paimi iudicis ſupplicari a prefecto.non ultra. quod non placet. qꝛ ſorte
nec. j. biennium iudieabit prefectus.cum multa impedient cognitionem

2

7

.
— — --ʒ—Uẽ — ☛n m —

canſe appellationſs ? ſupplicationis. ? ultra biennium extenda ur.net in
terim ip̃s currat ut in aut. ut ſpon.lar.S.hoc quoq; ſancimus. Vel quar
to. i. poſt ſnĩam latam a prefecio qui alij iudicij ſuccefſit. cũ enim fiat poſt
ſe ntentiã prefecti.ergo poſtq; prefectus ſucceſſit.de ſucceſſione aũt ideo
diciu. qmia poſt ſed nõ ſtatim imo qñq; multo plus. 2 nunc; ante lit bee

ſupplicatio. Item cõtra. j.
ne liceat in una eadẽq; cã
.l i.ubi nõ poteſt ſupplica

ri. So.ibi pᷣſecius cogno

ſcebat de ſecunda anpella
tione poſiqᷓ; non eſt liciũ
ſupplicare uel appellare. ſ.
tercio. Item ſi uſq; ad b.ẽ
niuʒ ſupplicatur uſq; quo
durabit. v. forte.j.idẽ biẽ
nium debet perfici. vel nõ
eſt tempus ſtatutum. ut. ſ.
de temp:ap. aut.ſed lis.uł
dic.jĩ.tempus quod appel
lationem exercentibus da

Quoòmodo ⁊ quando iudex
ſententiam pꝛoferre debeat preſen

tibus ptibus uel una pte abſente.

Mperat. Ticius Elius Anto/⸗
nius NPublicio. .
On ſempẽr compelleris
ut adueꝛſus abſentem pꝛo
nunties: pꝛopter ſubſcrip

tiönem patꝛis mei:qua ſigniſicauit

etiam contra abſentes ſententiam
dari ſolère.id eniʒ eo ptinet ut etiã
abſentẽ dãnare poſſis nõ ut omni

. „

tui ad appellandum. tantum. alioquin ſi neceſſaria canſa abeſſet
reſtitueretur in totum. Item ſi non potuiſſet relinquere procura
torem ipſo iure non currit tempus quum ſit ntile.ut.ff. de diuer.
⁊ temp.pre.l.i.⁊ ſic non eſſet neceſſaria.uel melius hic nil dicit de
reſtuutione.unde dic quod nõ potuit relinquere procuratorẽ hic

cognouiſt s: non ilicò de ſtatutis

Jut pꝛõponis pars diueꝛſa
die feriato abſente uel igno
rante te a iudice dato ſententiaʒ ꝓ
partibus ſuis quaſi contumaciter
deèſſes impetrauit non immerito

abſẽs cauſa ſtudio

ruz nel reliquit ⁊

murtuus. ſicq; cõ
quẽèrelam detuliſtis ita enim f.ermi moni iure appella
tatem ſententia que ita prolata eſt tur. euz tempus ſit
non habebit ſi ei non ſu ↄmoda nuntile.ut dixi nł die
aſſenſus. WY abſens nolunta
Mpe. Philip.a. Domiciano. ria cauſa fuit.

k Non lico. j. ten

pus appel atiõi pß

finieum. ſ. biduũ v½

triduum nel bodie
F. dieruʒ ut ĩ ant᷑.

a Quomodo 7 qñ index.

tur. ſ. annus uel bienninm modo neceſſe habeas.
ut.j.de tempor̃.ap.aut᷑. ei Mpera. Gordia.a.Seuero .—
qui appellat ⁊.j.de tempo Eſſante quoq; cauſa pemp

torij edicti adueſꝛus eos ꝗ
admoniti iudicio adeſſe noluerũt
ſententiam a iudice poſſe ferri cer
tum eſt.
Dem.a. Antiſtio. J
B eo iudicato recedi ñ põt
quod uobis abſennbus ⁊2
ignorantibus atq; indèfenſis dici
tur eſſe pꝛolatum: ſi ubi primum

ribus ap.l.fi.S. illud in ſi.

cẽ de ſententijs omniũ iu
di.dicturus.premittit quo
modo ⁊ quando detur.
On ſemper pro
n nnncics. quãdo
q; eniʒ ↄpelleꝛis.
nt eum preſens iuſtã fouet
litem abſens iniquã.ut.S.
de iundicijs properandum
.5§. ſin autẽ ex geſtis. ?. 5. ſin autẽ reus. ? ad hoc.ff.ð iudicijs.l.de qua re
uel ſecundo dic nõ ↄpelleris ſemper. qꝛ prope finem triennij⸗ ſic ante non
ſed poteſt reo abſente.non econtra actore abſente. qꝛ tunc im̃ prope ſineʒ
triennij. Fm io. ut. S. de iudi.l.properandũ. . huius. 7. F. i. diximus. 2 ad
boc.fl. de iudicijs.l.non qcqd. J em hoc in ciuilibus ſed ĩ cr minalibus
nõ proceditur ↄtra abſentem diffinitiue ullo mõ niſi ſu pena releganõis
nel minor imponenda.nt. ff. an per alium cã ap...i.⁊ de penis.l. abſentẽ
in prin. 2. F. i.?ẽ habes. ff. de pꝛocur.l. ſeruum. §. publice.
Subſcꝛiptionẽ.ſʒ ceꝝe nõ credii ſubſcriptiõi. ut.s.de legibus ⁊ cõſtitu

b

tionibus.l.ij.eñ. illud neꝝ cum non continetur in lege. h at cõninetur.nt

.fſ. ꝙ me. ca. l.metũ aũt. . i. ibi ex qua inte locutiõe als conſtintione.⁊c.
d Solere. non ergo imponitur neceſſitas bis uerbis ⁊ ſimilibus. ut. ff. ð
offi. preſi.l.ſepe.⁊.l.ſe.
e Poſſis.quandoq; de iure.
fc Eſſante edicti.i.nõ dato.ꝛ dic propter perſonam iudicis qni nõ
polteſt citare per edicta in albo poſita.ubi talia edicta ponũtur.ſʒ
tequirere.⁊ ſic eſt pedanens ſiue delegatus.nt.. de indi. l.ſancimns ⁊ in
auf. de exhiben. ? intro. reis. . ſi nero quidam. 2 de litigioſis. Somnem
nero. ſed per nuncium põt. ut ar. ff. de ar bi. l. ſed interpellaĩ..i. Vel die
ſecundo ceſſante ⁊c qꝛ non peremptoriũ fuit datum ſed tres denuntiatio
nes. que imdem ualent nt.ſ.e.:. tres.⁊. ff. de re iudi.l. contumacia. S. con
tumax. Ael dic ceſſante ⁊c. i.ceſſante ſorma bmus edicii.eſt eniʒ eius for
ma ut primo unũ ⁊ poſtea aliud ⁊ poſtea terciũ.quarto hoce peremptoriũ

nã hic erat unũ pro oĩt us ut hic. . ff. de iudi.ad pemptonũ. cũ ſequenti

bus legib. Del dic ceſſante qꝛ ipſemet index ei p̃cepit ut adeſſet ſentẽnie

quo caſu eſſet nere ↄtumax. ut.ff qbus ex ca. in poſ.eat.l. fulcinius. K. fi.

g Admoniti. ab ipſo indice delegato.uel ſemel pro omnibus ut diciũ eſt
nel dic ter. uel dic a iudice preſente ſecundum quod nariaſti caſum.
b a B eo indicato. intellige quod lit. con. contra me ⁊ iurato de calũ
nia fui abſens. ⁊ iudex requiſinit me ⁊ nõ ſui innentus. ⁊ ſic ꝓnũ
tianit Z me diffinitiue.ſic eſt S. ff. que ſnie ſine ap.l.i.S.item cũ ex edico.
ſed ibi nõ internenit peremptorium hic ſic. uel quod naluit tantumdem.
Ngetenlis.colligunt quidam ergo loquitur in abſente probabili canſa

ut ſtundiorum. ⁊ non ſuit deſenſus quia non reliqnit p rocuratorem cum

potuit. uel reliquit ⁊ non defendit.ſi autem reliquiſſet ðſenſus legitime
ſſet non reſtitneretur. ut.ff.quando ap.ſit.l.i. ſi, unde dicunt hunc reſti

s 4

preſes denuo negotiuʒ alterius iu de ap. in prin. col.
dicis notiõi terminãdũ còmmiſu. vj. ⁊ d ſtigue ut.S
Dem. a.⁊ Pbil.cc Longino. de procur.quia ab
J. ut pròponis preſes ꝓin ſente.

cie cũ certũ locum cauſe o 1 Queꝛelam. peten

gnoſcẽde dediſſet: alibi pẽr obrep dao ꝛſſtitutioneʒ ad
tionẽ aditus ſniam aduerſus te ab appellanduʒ ſecun
ſentẽ ꝓtulit ꝙ ita geſtü eſt: ad effec dum quoſdam. uł
tum iuris ſpectare minie oportet. dic appellando.

Aspa Aalen Gal aa Domi.

Iprèſes quaſi deſertam ab do.mt.ff locati. itez
adultis tuis cãm appellatio queri. S. (i .

nis que ab adiutore ſuò ſacta ſſe n ſ. Art pꝛopo
rat circumduxit eo tpᷣe quo adulti
2ðð fenus. ac.
o Feriato domint

co nel ſimili.quod prohibitum eſt fieri. ut. S. de feris.l. omnes. ?

ff. de feriis.l.ſi feriatis.

p Deeſſe. quod non erat uerum. pone eniʒ quod ſuaſit iudici qt
dix ſſem me nunq; uenturum ad iudi.ut.ᷣ ff. de iudi.l.ſi pretor. .

m Aſſenſus. ſ. tack

nis. ſcilz xn

marcellus. duabus ergo rationibus hec ſententia non ualet ipſo

iure.⁊ quia die feriato lata.⁊ quia abſente me non contumacitee

nt. ff. de re indi.l.de uno quoz. =
q Denuo. an ex eiſdem actis cognoſcetur. dic nt.ff. de appel. ſi ex
preſſim. dic ut ibi quod ſic.

x Commiſit. immo nidetur quod idẽ qui primo. qꝛ ſic dicitut. I.

de accn.l.iij. ⁊.j. de ſententijs ⁊ inter. l.i.in fi..j.e.t.ſi preſes que
eſt contra. Sed illud in ordinario.hic ſuit delegatus.ut patet.qꝛ

dicit alterius ⁊c̃. ⁊ ibi a iudice dato.ſecũdo oppono qꝛ pro eode
eſt ac ſi ſententiam nõ tuliſſet. cum nulla ſit. ſed ñ.ſecunduʒ. H.

boc uerum quo ad indicẽ nõ quo ad eum contra quẽ dedit. uel

nerius econtra nulla eſt quo ad litigantes. ſed index bene nel ma

le functus eſt officio ſuo.ut.ff. de re indi.index.⁊ ad idem.ff.ð ar

bitris.l.diem.ꝭS.fi.in fi.ſed contra extꝛa de accuſa.c.qualiteꝛ ⁊ qñ.

ſNJut proponis. iu reus.

Ver obreptionem. obtulit enim indici forte aduerſatuus
preces ex parte tua quum hoc ignoraſſes ut alibi locum ſtatuerʒ
qᷓ; prius ſtatuerat.nel tibi ex iudicis parte. q̃ſi alibi ſtatuerit. quo

tu poſtea iuiſti.⁊ ad hoc.ff. de arbitris.l. arbiter in fi.
n ſ I preſes adiutore.adintor ſine actor iutori ⁊ curatori ad

iungitur. ut inſti. de cur. §. fi. . ff. de tutel.l. ſolet. qui actor
ſi appellauit ⁊ preſidi eſt delata.⁊ nõ eſt proſecutus actor.qꝛ non.
potait.ut.j. de op.ſi ac or. nec curatores habebant qꝛ nondũ dti
nel mortui nel remoti uel excuſati ⁊ ſic indeſenſi.⁊ idem ſi habeꝛẽt

⁊ non adeſſent.⁊ ſic non defenſi.non nalet ipſo iure ſententia con
ſirmationis.ſecus ſi eſſent deſenſi quia ualeret ſed reſtituerentur.
nt. fl. de re iudi.l.acta. . fi..ð. ſi aduerſus rem iu.l. cum ⁊ mino
res a idem uidetur in eccleſia. uiduata paſtr.
x Sao.ſ.adultorum.
y Circũduxit.i.cacellauit.quo ipſo ſniam ↄfirmauit priorem.
3 Repetitus. idem. ergo cognoſcit. ⁊ ſic eſt contra ſupra eo. ſi i
proponis. ſolue ut ibi. Accurſius ſtorentinus legum doctor.

.—

—

Zat
Pra
Gnnund
t⸗ ausn
enerſnrep⸗
S
ſup ſur ten

viiglinne
o Cnſven

kufſiet ſec

Nnppii

Smmlntt

mattilben

prndo. hof
poelin i
Plunaen,f
rnl oei.
erir
n dlͤn⸗
ſoe concieme
kufhr
Aorocol
Ci ſoonm is
Aulipoblih
Pctte,d
chilr
lemni r .

znimn
lͤcrinll
n id

Mm uin
cnhehirſg

mrtrlp⸗
uſeinö
ullſin

“ geet
luupim

Mhtinen

abuoſen

nmgumnpere
Arntlleſa

niarn,n
Ummnco
füuneſi
Poll ſulc
funneri

rt a e Aque aduerſus. idem ⁊ ſi pro eis. nt.ff. de re iu. furioſo.
4 in b Ner contumaciam. ſ.ueram qꝛ inuentus non nenit. nel
ldt. ficktam. quia ad domu; eſt citatus. na tunc naleret ſententia. nut.S.
nit H c. ab eo. allas non ut hic. . f. e re indi.l. uno quoq;.. ff. que
de eeiententie ſine ap. l. i. . item cum ex. abſentes dico nequaq; con
ni 6 uentos denũtiatio
“ mbus ſiue citatti .—
in bus q̃ qdẽ ex mor curatores nõ habebant: repètitus
n proponi conſuuue notionem ſuam exhibebit. neq; e/
NR uunt. ul.f. de iudi. nim debet adultis nocere: qgcquid
n ad pemptoriuʒ eo tempore ſtatutum eſt: quo defẽ
tua cũ ſequẽtibus. qñ ſione iuſta ⁊ curatorio auxilio ſue
ſiit q; tamen idem ⁊ ſi rant deſtituti. M
tuftn ſunt citati ſi laboa Aperatores Diocle. ⁊ maxi.
Ntudi⸗ bant morbo. non ga. marino.
ſltüif eniʒ proceditur in A quẽ ſtatuuntur adueꝛſus
nudhet contumacem. nt. ff abſentes non peꝛ còntuma
iyniet de re iu. l. queſuũ. ciam. ſ. denuntiationibus nequa-
innhal c c onſentae ·½ quã ex more conuentos: iudicate
lſihnuz um.i. cöue rei ſirmitatem non obtinere certũ
Mtgtu miens. cum cae me eſt.
iua ⁊c. ut.j.ſi ꝑp uuz Beji. aa. Claudie.
alnn nel alio modo.. .. SHnſentaͤneum iuri fuit tem
hmmni ſic. 5. ſi contra iuus proribus ad preſentiam ad
mningin nel unli, publi.i. ? uUerſe partis prèſcriptis preſidem
Aotnd . ſi leglbus. prouincie impleta iuris ſolèmnita
Dpelnn. d Preſcriptis. id te: aduerſario tuo trinis litteris
ſerſisn . eſt difſinis.ſ.x. d»ie uel uno pròͤ omnibus pemptorio
fſon mm terminü nt. ff. edicto ut pꝛeſentiam ſui faceret cõ
AAQe indi. per iterual monefãcto ſi in enTdem cõtumacia
Ha a.2.5, de indi.l.p poerſeueruerit:preſentis allegatio
nehn perandum. §.i. ſed nes audire:quod uł ſucceſſor eius
].—bogie. xxx. ut i au
iad dnad ten. hic poſita. ſicq;
ſolofnioho t loquitur hec lex poſt lit. conteſta. quum minet᷑ diffinitiuam ſentẽ
liiam que ferri nõ poteſt ante litem ↄteſtatã. niſi in caſu.j.de tẽpo
uuſtftit nibus ap.l. i. K illud. ſed ante litem conteſtatã dicerẽ fieri codem
llipenſ. modo citationem.alij dicunt hanc loqui ante lit.cõteſ.⁊ ita dicũt
nornt o. interlocutorias ſententias que dantur in ſi.huius legis taʒ ĩ act.
mmoa in rem quam perſonali.
E? Solemnitate. . que ſequitur. 2 ſic expone ⁊ pro ideſt.
d Litteris, poterat enim preſes litteras mutere per prouinciã que
magna erat. poterat ẽt edictũ ꝓponere cũ eſſet ordinarius ał nõ
ſedin ut in aut. de litig. .. omnem colla. viij... de iudi.ſancimus.
lylaae g Pro omnibus. quod ſieri poteſt. ut. fl. de indi. nonnunqᷓᷓ
Getecg b Commoneſacto.i.commonito. nota quod hic eſt ambaſiata.
ocr ee ſic x.. qui accu. non po.l.tiſj.
Geeh i Contumacia. preſumpta per tres denuntiationes. ut.,e. res. ex
gitcmauu prelſſa autem eſt quando expreſſe dixit nolo nenire. ut.ff. de bo.
gberan ant. in, poſ.l. fuleinius. 5. ſi. D
Anfit Kk Perſeueranerit.no. malũ eſt peccare. diabolicum perſeuerare.
liti I A quo.ſ.preſide.ubi tamen a ſucceſſore ſemel citari debet lʒ ip
cnn ſe miſerit peremptorium. nt. ff. de iudi.l. edictum. ſed ipſemet poſt
rurde ſuum pemptorium poteſt. ſed nõ ↄpellitur. ut.ff. de iudi.l.? poſt.
Ponn kung m Ad cogendum eum. nota fieri citationem re ? uerbo. ? boc per
rnac ordinarium im̃.nt in ant.de exhi.S.ſi uero.alibi uero im̃ priĩa lo
iſuen cũ habet ſemꝑ.niſi in mẽefami.ut.S.de offi.di.iu.l.i.nel niſi réne
d loci ubi eſt ↄuentus. ut ſi eſt in domo.nt.ff. de inius no.l.pleriq;.
1 n 3 n Incumbit. animo. ut. ff. de acqui.po.l.clam.ꝭS.qui ad nũdinas
ltt nel corpore per familiam.ut.ff. quibus ex cau.item ait pꝛetor. . i.
eua 4 banc antem poſſeſſionem ſecundum ir. reuerſus non recuperat.⁊
gnon 6 . ſi ſatiſdationem paratus fuerit preſtare. ut. 5. nbi in ꝛem.l. ij.
inth 4 . o Tranſſerre. cum agitur in rem. nel auditis ⁊c.ſ. cuʒ agitur ĩ per
n ſonam. m quoſdã. Ael dic tranfferre. quum nõ eſt liquiduʒ de
fun tanſa. uel auditis c. ſ.eum eſt liquiduʒ. ⁊ ſic datur diffinitina ſyim
AnIN HJ ir.?. H.⁊ quod dicit defenſionibus.i.rationibus ⁊ intentõibus
cum actor ſit iſte preſens.ſic ⁊ ponitur. S. de iu.: fa.ig.l.i. Tercij
“ dicunt quod hic mutat caſum. quum dicit nel anditis ⁊c.ſ. ut lo
ſoro 6 quatur in actore abſente. Circa hec autẽ diſtingue cuʒ reus abeſt
* 4 aut lit. ↄte. ant quaſi conteſtaia. aut nec nere nec quaſi. Mrio cãu⸗
4 4

aut liquet de cauſa ant non. ſi liquet poteſt ferte diffinitinam. nec reſtitunit
ppſtes neniens.ut.ð.de iudi. l.properandum. . cum autẽ in fi. m quod
diſtinguitur. S. de pꝛocur. quia abſente. Si uero nõ liquet aut agitur in
rem aut in perſonam. ſi in reʒ mittitur actor in poſſeſſionẽ rei petite.⁊ ſta
tim poſſidet 2 neniens reus intra annũ anditur de ꝓpprietate ð poſſeſſio
ne non.ut hic ⁊.ð. nbi ĩ r
, . l i. Si autem agaj in peꝛ „
facere curabit. A quò ter citatus ſi ſonam mittebatur olim in
contumaciter preſentiam ſui ſace poſſeſſionem omniũ ꝛeruʒ
re neglexerit: non ab re erit:ul ad debitoris hodie pꝛo mẽſu
cogendum eum ut ſeſe repꝛeſentet ra debiti. nec efficitur poſ
uel poſſeſſionem bonorum cui in ſeſſor. ſed uenienti reo qñnnw
cumbit ad te tranſferre ⁊ aquerſa cunq; ꝛeſtitnitur poſſeſſio. .
rium petitorem conſtitueꝛe: uel au niiſi antoritate iudicis res
ditis dèfenſionibus tuis id quod diſtracia fuit ab actore. da
luris ratio exegerit iudicare. iudex debet ad hoc mode

ratum tempus ſtatueꝛe. ſ.
In auten. de litigioſis ⁊ cetern. quo res d ſtrab mine nel
j.omnem uero coll.viij. iuſtus poſſeſſor effici. Si ⸗
uero lis ſit quaſi ↄte.ſʒ nõ
Ln q AUi ſemèl actioneʒ liquet idich de cincz zune
proponit.ſiue conuentione iudici locum habet quod dicitur
aria: ſiue precibus oblatis princei S. ubi ĩ rem actio.l. ij. Si
pi iudiciq; inſinuatis ⁊ per euʒ ad nero nec ſit cõte. nec quaſi
uerſario cògnitis:neceſſe habet uſ iunce diſcuſſo ſummatiʒ ne
q; ad finèm litem exercere Quod gotio mittitur actor ĩ poſ.
ſi cauſam proſequi differat:reo po tfeſtituendam ꝛeo nenienti
ſtulate tribus edictis uocetur: per Pſſtita ſatiſdatõe. ut.ð. ð p.
interualla triginta di?rum: qa uox xxx.an.ſi ꝗs ẽptõis.. pe.
preconia paucis innoteſcit. Que p Defenſionibus. i. inten
citatio ⁊ per principem dłlegatis tionibus.
permittitur. Quòd locum habert Sequitur aut. qui ſemel.
que ẽ in aut.de luig 5om
nem uero. Autenitica.
q q AVi ſemel. proponit. eo modo qui ſequitur. duo enim ſequentia
paria ſunt.ut probatur in cor. huius aut.qui modi faciunt reʒ li
tigioſam. ut in aut᷑ in cor. .. i. 8 H
r Cognitis.⁊ ſic lite quaſi conteſtate. alioquin non poſſet ferri diffinitiua
ſententia ſecundum H. M. contra ut iam dices.
Agd ſinem. xergo ante litem. cont. nõ licet actori mutare libelluʒ quin ha
beat neceſſe in ueteri querela perſiſtere.⁊ ita derogatur legi neteri.S.de e
den. edita. cumulare tamen poteſt. Item contra.ð.ut nemo inuuus.l.i. ſzʒ
illud ante huiuſmodi porrectionem libelli non poſt. ut hic ⁊ in cor.ꝓba
tur. fallit ⁊ alias illa regula nt ibi diximus.
t Tribus edictis nocetur.ut neniat ad cãm ut. l. ↄſentaneum. que fiebãt
in quadam dealbatione in pretorio. Item fiebant per uoces preconum.
Item per nuncium.quod hodie magis in ↄſuetudine eſt. ut hec habes ĩ
cor.ſed quomodo tociens ſcribebantur. ñ.uel abradebatur prio ſcrip
tum. uel ſcribebantur in diuerſis locis. fiebant etiam alia generalia ban
na in eodem albo.at.ff. de iuẽ. o. iudi.ſi quis id alias dicitur albũ. ut. ff.
de albo ſcribendo.ſ.ubi ſcripta erãt nomina officialium.
u Triginta diep. inter edictũ ⁊ ediciũ.ſʒ an index põt minueĩ. uidet᷑ ꝙ ſic
ut.fl. de iudi.l.nonnũq;. ſed ↄtradico ut in cor. ubi dicit nõ minus ⁊c. lʒ
de conſuetudine minuat. Item nundd interuallum. x. dieꝝ quod datur
reo per.l.ↄſentaneum. ? per.l.properandũ.5. de iudi.?.ff. ð iudi.l.per ĩ
terualla.augetur per hanc aut.Aldri.dicit nõ.ar. j.de ap.precipimns in
fi. Jo.ↄtra.ut.ff. de re.iuf.l.ñ debet actori. Iẽ iſtos dies dico ↄtinuos.
xX Paucis innoteſcit. quia audientibus tantum ⸗ quibus hi dixerint ſed
edictum ſic per multos dies poſitum omnibus liquet. poteſt tamen fieri
per preconem ut in coo.
yBDelegatis.i.delegatis a principe.ſed nidetur quod delegati citare pet
edicta nõ poſſint.ſed nuncio.nel per ſe.ut.5.dð iudicijs.l. ſancimus in fi.
⁊ in aut.de exhiben. .ſi uero quidã que ſunt ↄtra. So.hec cõrigit illas
uel hic in delegato a principe tantum.qui ⁊ alia ſpecialia habet nt .5. de
iudi.l.a iudice.aliud in alijs delegatis. nel loquitur h uſq; huc poſt lit.
con. ille ante. ar. fl. de edil.e.l.edues. 5. Item ſciendum.
3Quod locum habet.l. talis citatio ſecundũ Bul.ßm. M. ? aʒ. i. ſnie
diffinitiue prolatio.ſic enim dicit in cor. ⁊ ueritate ſubtilius ⁊c. ⁊ hoc ſi re
us ſubeat onus probationis. ? liquidum ſaciat ut.ff. de pro batio. :,.circa
alias ſi non probet. abſoluitur tantum ab obſeruatione iudicij. ut. õ. de

J 3

₰

.

qjuaſi conte. ut. . ubi in rẽ

..—.— d

iudi.l.ptopetandum. Sed ſi reus eſt abſens ante lit.conteſtsf᷑. an poſſitt
diff miine damnani ſi actor ſubeat onus probationis..non Fᷣm io.licet
.M. contra ſed fieret miſſio in poſſt ſſionem. ut. S. de pre. xxx.ãno.ſi ꝗs

unptonis. 5.pe. nam quicquid actori permititur a reo. ut dictum eſt in

Txxx.diebus ſed nõ econtra. ut.ff. de ferijs.l. fi.ꝛ.ð.ð temp.in inte.re. pe
tende. I. petende nec obſtat
in aut.vt oẽs obe.iu.ꝓuĩ.
.§. ſi nero nbi reo abſente
ante lit᷑. conte.datuꝛ difſi
nitiua.ſʒ dic quod ibi erat

a ſi lis cepta nõn ſit. Quod ſi uo
catus litem detractet ei äliud anni
ſpacium indulgetur: intra ꝙ ſi ceſ
ſat: iudex àuditis allegationibus
preſentis ⁊ perquiſita ueritate pꝛo
nuntiet.ſed nec itra annum ueniẽs
audiatur:niſi prius reo litis expẽ/
ſas qᷓs ſuſtinuit inſẽrat. his quoqʒ
ĩpẽſis pꝛeſtitis ſi iteꝛrupto dũtaxat
anno denuo litem deſerit oͤſt triũ
edictorum ⁊ anni unius ſpacij ob

ack. l. ij uel ibi non fert ſen
tentia in abſentem ſed de
rebus eis ſatiſfit. ⁊ ideʒ di
dico ſi eſt ps ut non poſ
ſit preciſe compelli reſpon
dere ſed ſiat miſſio. ut.j. ð
hõis auc.iu.po.il.pe.pt᷑ ẽt
pro motu indicis puniri.
yt.fl. ſi quis ius di:nõ ob.
.l.i. niſi in caſu ubi cogitu
quis reſpondere. nut. ff. de
procur. ſed ⁊ he.. preter.
ſed lite con. abſens pt᷑ dã
nari.ſi eſt liquidum ut.l.
ſentaneũ alias ab obſerua
tione indicij abſoluii im̃.
nt.l. properãdum. quod
dicitur. ö. de edendo qui
accuſafr.ubi abſoluitur dil

Dem aa. Leontio. ZM
Res denuntiationes ad peꝛ
emptorij edicti uicem adueꝛ
ſus contumaces conualeſcere ſalu
briter ſtatutum eſt.
Dem. aa. Bleſio.
Am non uoluntatis tue ar
bitrio ſed neceſſitate pꝛofec
tus ſit:quicquid cõtra te àbſentem
ſtatutũ fuerit quãdo abſẽtie cauſa
neceſſaria fuit ſufficere tibi iuris ra

finitiue etiam ſi non eſt lig tio non permittit.
duʒ loꝗt utraq; pte pũte. Dem aa.⁊.cc. Valerio.
a Mon ſit quod ſit per cõ VAm prẽſentibus partibus
teſtationẽ. nt ĩ cof.. ſi vo litem inchoataʒ proponas
initiũ. ⁊.ff. de iuriſdic.om. ſi poſteaq; contra te licet abſentezʒ
indi.l. ⁊ quia in ſi. pronuntiatum eſt intra preſinitum

b Aliud. ſic loqnitur qua diem nõ appellaſti lataʒ ſententiã
ſi annum dederit quum tãä
tum tres menſes dederat
ſed dic quod nõ implica.
at. ff. de ꝓcur. nõ ſoluz. 5.
quia.ſed certe nec annus
nidetur dari.ſed. x. dies. ut. . de dilatiõibus auf.quod ſieri. ſed illud in
odium illius qui impetrauit reſcriptum ad extraordinarium indicem.
Zluditis allegatiõibus. hoc aditur ei ꝙ dicitur. ð. de indi.l.pperandũ
§. ?⁊ ſi quidem. nam ibi hoc ſolum dicitur ut reus preſens liberetur ab
obſeruatiõe iudicij. ⁊ acor abſens condemnetur ei in expenſis. ideʒ aũt
in reo abſente dicebat. M. nt anditis allegatiõibus actoris ſententietur
ſz nõ erit abſurdũ ſi plus pmittatur reo qᷓ; actori.ut dicũ eſt ſecundũ io.
d Interat. ? cautionem iudicio Siſti. ut. j. de bo.auc.iudi.poſſi.auten.⁊·
qui iurat. Accurſius.
e Poſt trium edictor.non preteritoꝝ ſed de nono faciendoꝝ ſecundum
Jo. ſic ſi bene ↄputes biennium habebit ⁊ ſex menſes. Alij dicũt quod
de preteritis edictis ⁊ de preteriii anni obſeruatiõe loquitur.⁊ ſic haberʒ
annum ? tres menſes aʒ.quod tamen ſpacium ſi uideatur extendi ultra
triennium nõ ꝓtenditur. ut. . de iudi. ꝓperandunm.
ft MRes edicti.ficti.ſed ueruʒ fit poſt tꝛes.ut.l.ad peꝛemptotium.

992

ſtitutiones ꝛefragantur.
xliiij.

Statutum eſt. nt ⁊. ff. de re iudi:contumacia.S.cõtumax.⁊ de pu.

iudi. l. interdum. dabitur ergo diffinitiua etiam ſine peremptorio. cũ iſte
tres denuntiatiões tantumdẽ naleant.⁊ hoc quando eſt dubium ſit con
tumax uel nõ. Quid autem ſi aperte dicat nõ ueniã. ñ. nõ oportet pluſ
citari.quia ĩ certis nõ eſt locus ↄiecturis.ut.ff. de ueꝛ. ob.l.ↄtinuus. .cuʒ
ita. 2 in aut. de reſti. ⁊ ea que parit. 5. fi..ff. ex quibus canſis in poſ.ea.l.
fulcinius.S.fi.ſed ar. ↄtra.õ. de iudi.indices. aut. inbemus.
b c Am nõ nolũtatis. arbitrio.ut. ff.ex qui.ca. ma.l.⁊ qui data.
i Abſente. iuſta ⁊ probabili cauſa.
k Mon permittit. reſtõe imptita. ut diximus. . de procur.I. qꝛ abſente.
I CAVm proponas.ſ.tu reus.
m Albſentem per ↄtumaciam neram. nam ſi nõ peſ contumaciã. re
ſtitueretur ad appellandum. ut, 5́,e/ ab eo. 7.j. quoꝝ appellatiões non re

ſeruationem ab omni cadat actõe.

reſcindi poſtulanti: multe ſacre cõ

cipiuntut.l.iſecundum quoſ⸗ daʒ. tu dic ſecundum H. 7 4;. quod

fuerat abſens ex cauſa ꝓbabili 2 nõ neceſſaria indefẽſus.un de

potuit appellare cum tamen nõ appellanit tempore oportuno nõ
adiunatur. ut. 5. eel. ab eo. ?. ð. de lib. cã. l.ſi is quem.
n De ſententijs ex pericnlo recitandis. qualiter ad ſententiam ne

niatur dixit nũc qᷓ
liter ipſa cũ pericun
De ſententijs ex piculo recitãdis lo recitetur dicit.
. 0 Rbitri.
Mpe. Aale. Galie. a. Quĩto. ña ulpro ok
Rbtri nulla ſententia eſt: diario iu
quã ſcriptã ẽdidit litigato dice pone.ut.ᷓ. de
ribus:ſi nõ ipſe recituit ſi poſtulando.l.quiſ
igitur nihil lallis omiſſa prouoca quis. uel ꝓ iudice
tionis morà: ex integro iudicariĩ delegato.ut.ff.qui
petrabis a rectore prouincie. ſatiſdare cog. l. ar
Mperatoꝛes Aalenti.⁊ Grati. buurio. uel ↄpꝛomiſ
.aa.ad NMꝛobum.ppᷣ. ſario.nam ⁊ ipe de
Ac legẽ perpetua credimulſ bet imitari iudicii,
ordinandũ ut iudices quoes at. S. de iudi.l. rem
cognoſcendi ⁊ pꝛonũtiandi neceſ ½ norn. ſz km bc tek
ſitas tenet:non ſubitàs ſed delibe- cium ſauſtra dicit ðö
ratione habita poſt negotium ſen appellatiõibus cũ
tentias ponderatas ſibi ãte ſoꝛma ſi ipſe recitaret. ſi
rent:⁊ emẽdatas ſtatim in libelluʒ appellaretur. ut. 5.
ſecutã fidelitate cõferrẽt: ſcriptaſq ge arbitris.i.

Ex libello partibus legerent. Sed

nec ſit eis poſt hac copia corrigen uel apertã. ul pijci
di uel mutandi: exceptis ta uiris e endo eiſ ⁊ ſugiẽdo

minentiſſimis prefectiſpretorio q q Recitanit. ſedẽ

alijs illuſtrem adminiſtrationẽ ge do.vt.S. de poſtul.
rentibus:cetẽriſq; illuſtribus iudi .l. quiſquis in fi.
cibus quibus licentia conceditur in aut. ut ab illu.

etiam per officium ſuuʒ: ⁊ eos qui qui ſuper eos ſunt

miniſterium ſuum eis accõmodat (F.i. 7.fl. qs oꝛdo ĩ
ſententias diffinitiuas recitare. bo. pol. . l.ij. F di
Dem aa ad Probum. p5ß.,.„ es ⁊ ar. õ.de dilat.
AZꝗKtutis generalibus iuſſi ꝭ (l. a pꝛocedẽte. ſed
mus : ut uniuerſi iudices q quidam qicunt ꝙ
bus reddendi iuris in prouinciſs ſecere debet in co
S gnoſcendo.non iu
dicando. cũ prius

plene cognouerit.quod nõ placet. Sed quid ſi in turri nel equo
ſedeat. cum forte timeat aliquã partiuʒ. ? uelit ſorte fugere ſtatim.

ñ.ualet ut fuit apud quẽdã ar.ff.de acquirẽ.po.l.quod meo. F.

ſi uenditorem. ac.

tMora.i.appellatiõe.in qua exercenda ſit mora anni nel bien

nij. ut.j. de tem. appel. aut.ei qui.nam ipſo iure non nalet.
ſ Rectoꝛe ꝓuincie.ut ⁊ ipſe iudicet.uel alij iudici cõmittat. non ei
cui primo deleganerat. ut. e. ti.i.l. ſi ut proponis.
th. Al lege. cognoſcendi.ut.S.de aduo.di.iu.l.ſancimus.
u Pronuntiandi. ut. fl. de indi. de qua ee.
x Non ſubitas.ᷣar. contra. f. de dam. infecto.l.iſo. ibi ſpeciale.
y Deliberatiõe. etiam cum ſapientibus.ðar. ſupfa de le. ⁊ conſtil.
bamanum de repulens dabian- =ððU—WW
ʒ3y Et emendatas. quo ad ſentententiam ⁊ quo mmaticam.
a Secuta ſidelitate.i.ſideliter. P 4 old gammet n
b Ex libello. ꝓpter duo dicit ex libello.⁊ quia tabellio ſeribit eas
tin libello ſiue libro cõmunis. ? exinde recitantur. Itẽ quia ĩ pfi.
ſententie ſemper ſcribitur libellus allegationes etiam repetũtur
nt fecit ſalomon cum dixit. hec dicit quod filius ſuus uiuit tuus
autem moꝛtuus eſt. D B

( Corrigendi.quia ſemel ſunctus eſt officio ſuo. ul.ff. de keidt.

.l. iudex.?.l. cum querebatur. . ff. de arbi.l.quia arbit. 7.l. dicere
2.ſ. ſententiã reſcin.nõ poſ.l.i..j.de penis.l.penam.ſed nec inter
pretari poterit. niſi ſit preſes prouincie. uel procur. ceſaris. ut.ff.
appel.l. ab executore. in prin. predicta anteʒ fallunt in graͤmatica
que poteſt poſtea emendari. ut. f. re iudi.l.actor. Itẽ in mulcta
que remitiitur propter inopiam ab eodem indice. ut. S. de modo
mulctarum.l, fi, in fi 7. fl. de of. pre. illictas. 5. n. Item fallit tercio

eunn
o
Pemi
Puluf
Uirpet
legm of
ſetisſtet⸗
timullii
iiß⸗
lbryuhe
p nͤſten
inrdtb
Piſtt
rlöcanini

e
Satue,alf
innn
Uunne,
ii,
Ipralcz,n
ſtinelowrn
täl or
ſſcen den
Intln
mnnſcabe
vht boe⸗a
Mulnpo
miſiante
Mtcz gſtl
ügipoſin
Enr cuſts
lliignl t.
ies ra

ſratendo cd⸗

Mnk ein
XN
Ki
H ppteque
emm
ignod
oſegnin
uatu,

hend urbig gde perninenka iam
ofe. his que pertinent ad conſequentiam ſtatutorum que poſſunt eſt ↄdemnar is -de brerur Ir &
MGnnoni ſoglaten cao minn⸗ eadem.ſ. die nut.ff.de re iudi.l. Roin . Racanne, Frocun. ii dlene el . n fe niurri Pt
ſtem quero ſi erat abſens damnatus ſed nenit iudice ſedente -p ſtat dica. l. furti. quia ibi inbauditur marinte Na e mmiur.l. k. nec o
ntimre mbunali. ut. fl. de in inte.re.l. diuns. Item fallit ſemnd quoidis ————— ———— en Rre iſa r vel neme
tnij in principe. 7. pᷣ. x ſenatu.ut.j.proxi. . ſed certe illa exceptio eſt nel alc hic ſub a de nuncqᷓ fuit im udicio vſic ibauquur maxime
äühen i boc quod poſſint ubaudiri aliquando. ut hoc ipſo quod aliquando.i. quacin
hinrci, p alios ipſi ſuuius q; d indicij defuerit dnſa
Re. ſententias recitate. permiſſimus facultatem cognitis arbi⸗ nlinerns ab ea dehuenit
lnt licet ſecus ſit ĩ alis cauſis ultias diffinitiones np ſn⸗ c enna a, gn ndemnariſcẽ p Mul.
ni nt. ð. Pxi.⁊.j.l.pro ti recitatione ꝓferant. huic adijci/ bertate morabatur guäiopoſten Pent cecrto lagiio
ene rxi.i. Yg. mus ſanctioni: ut ſententia que dic ĩ ſeruitutẽ dẽpulſus ſit: ſentetia ab umenagra gaen
hndol nt A Exceptis. bec ex ta fuerit cum ſcripta non eſſet: nec eo dicta hʒ rei iudicate auctõitatẽ amneludinem utercg odem
Aie ceptio nõ ſit a po nomen quidem ſententie habere Mpera. a Veco k auctonoie. Dnarur ut omnium ſervetur
nſ rime dicto. ſed ſu młreatur: nec ad reſciſſionem per MRaſes puincie nõ ignorat mandet denſo nefo ſne
n l bot. . peram decretorum appellationis diffininuam ſemenns ue cnn. a lud rödenme
ulnn e Iluſtrib digni· lolemnitas rèquiratur. deimnnationem nelabſommg 2 ur. ut. d. l. liberto.
untn tie n adminuſtrs „ continet pro uſia non baben. otes tu iden ut de
lnit „Honen, In autentica. de man. princi. .lſi Dem. a. Seueꝛo. . aro lal accuſatoribus,
etdln ſ[ Recktue, alſ er tibi coll. iij. ut cle. apud propri. Roͤlataʒ a preſide ſententiã ele R
tnhüh. do non licel. ul. . l. epll. F. l. coll. ij. contro ſolitum iudiciorum 5 õ indes
hſoſnddd pꝛoXl. in Nrin⸗ ordinem: auctoritatem rei iudi aelegoess
nüini gS ſTatutis ꝓ CO& H. n Iſi breuioꝛes ſint li te non obtinere certum eſt. ndas ſ In liberate; ipoſſeſno
Plentinti fſerant pꝑ ſe ſes:⁊ maximẽè uiliũ pſonaꝝ:tũc.n. Mdpera.philip.a. montano t * iadis ſue icß liß⸗
lemde non per aliuz. niſi ſine ſcriptis ⁊ ſine aliqua expenſa Am eoͤy qui principaltter epulſus.i. inuẽtus ſer
Abirelqi eſſet intelocutonia cognoſcere oʒ pᷣſidem uel niſi piſ ſiſco tenebantur bonã ea le mo. kar mino nenaled
ldl An uni . 1 pꝛoxri.· copus cognoſcat inter ſubditos. ge ſideiuſſoribus procuratõ tradi bearius. 2. d dtn Per ber
Piike T. ſ·de ar. diem in NrJMNRZ — iuſſerit:ut ipſi indemnitatem fiſco dic de nou e
Pſitn Pnn. 1.l. nõ diſtin De ſentẽntijs ⁊ interlocutioni/ preſtarent: nec a ſententia eius ĩter noo Harus eſ ſo⸗
rane guemus. 5. gd boe⸗ bus omnium iudicum. ceſſerit prouocatio cõſequens eſt itn er igratltnkine. uel ne
Nirmr. mocho, vcx hocdi . xlv. date ſorme obtemperari. tſſfe naͦ brecis Peetpücs
titeeit cunt quidaʒ quod Mperatores Seue. Anto. Mpera. Carus ⁊ Carinus ⁊ nt katen direl.onct
“ laia ñ poſſunt eſe .a9. Quintiliano. Num. aaa. MHollo. 6 * u p Reſes. abſolutõeʒ
“ doteſtates. falſũ On uidetur nobis rõnem Am ſentẽtiam preſidis irri ff. d l caumolens. vi
iiſtci ico. t qꝛ poſſunt habeꝛe ſentẽtia deceſſoris tam eſſe dicis: nõ publicte im.i ſnt ſa tñ. .ff. ð re
Bt unti delegare canſas ci tui:qui cuʒ cognouiſſet in ſed ĩ ſcecretò loco öfficio ei n.i ſſma ſy 1 q appellanio
hholſli . Ooco oficio eius non nis ſufficit d
erici uiles. ͦ qnia er er petitionẽ ⁊ pꝛocuratoreʒ: nõ xp pfie ſententia ſuã dixit nullu tihi latui nel male t edennr
ictt minales pfit diffi curatorem ſed ipſam dñam litis ↄ ex his que ab eo decreta ſi‚ atü uel male. ut nideatut
Apwetir ir ſꝛe. dicendo cõdẽé de ſee a , EH ela lum pre prima ſententia cõfiꝛmari
Pruti niꝛe. dicendo cõdẽ mnauit: cuius peꝛſona ĩ iudicio iudiciũ generandum eſſ r maſi
üm d nonukabſl 8 1 generandum eſſe conſtat. uel ĩfirmari. ut. ſ. d
Rð no ul abſoluo. 2 P non fuit.pots igitur ut re integra M. Dio.⁊ maxi aa. Iſidoꝛo n fi i. , ſen vppel
ne Ki. oll. vj. . . de M. Anto. a. Deſtilio. Nanc Palata actio tur cõdemnaꝛe nel abſolu
wentnnnt Fi. coll. vj.ꝛ.ð. de Anto. a. Deſtilio. ne paciſci ꝓximis perſonis nen e
ncim indi.l. pe. tu quia èr re quem prioꝛ iudex con
hmun forte eſt de maioni demnauerat uel ibi abſol
te ipetn bus ꝓpteꝛ que recitabit per aliuʒ.ut..l.prõxi.⁊ ſie hodie ſeruat No i. nt. ſ indi uerat. g
. „UIeBele „ on haberi. .ſf. .l. i. * . . „
lanmmf. b Mereatur. ? per boc etiam effectu carebit.ut ar.S. de ſerijs.l 8 Ro i aer dacti a ami ber hoc iudicio.
. be v Eln d .l. p NRolatã.ſolitũ iudicioꝝ ordinẽ.ut ſi nõ dederit in ſcri SG
1 nullo.quod autem dicit in ſcriptis dandam fallit in tribus caſibꝰ dao.nel ſi turpi loco nel ſi nõ cognoneri Ir in Cript elſin⸗
outan c ideo ſequitur autentica niſi breuiores.⁊ cetera. nauit ꝓcuratorẽ qñ debuit ſʒ dñm.ut Telifn 3 den Vo⸗ valns ode
en Requiratur. ut.j.qñ prouo.ne.nõ eſt. per totũ ti. Autentica. qꝛ iũc nõ oꝛdo ẽ ꝑuerſus.ſ blämtas tomiftn di ncet d n0 Plac⸗
cönintN k n. Aſi breniores. qui ſunt breues.ñ.ſᷣm Aʒ.ad.l.aures eſt nt offeraĩ kbellus.lis teſtekiurei Geramne apoai rcer iudicioꝝ
oOolim ar. S. de defen.ci.l.i.hodie ad trecentos.ut in aut.de bant᷑ publi ia ſenbat ea iudi rponttors leſtuz aſcri
linien einck Kelncieake nel ſm. H. eſt in arbitrio iudi. uel.i.uſq; ad ualet iaut emo wumwn anr iraiuravi ſipuertiur nõ
“ .l. lbras auri.ut in aut.de ap.col.iiij.. illud.uel.i.uſq; ad duos calũ.dei ti io. 1 ſi zuel primo imetur
ſbipc anteos.nt.ff. de dolo.l.niſi.uel uſq; ad.v. ut.ff. de bonis dam.l. peruerſus totaleraine ach nme Gbnart d⸗oppelkeen, ibite
dl tud vj. uel uſq; ad.x.ut.ff.ſi cui plus qᷓ; p.l.fal.l.iij. ꝗ. quanuis. z3 CAm eorum. ſcilicet debuorum. autem eiuſdẽ cae ordo ꝑuer ik.
I¶ Vilium. ſ.perſonaꝝ uel reꝑ uel cãʒ. ut hic ⁊.j.de priuill.ſcho.li. a NôVona tacite obligata. ut ꝛ. ni . „
gmmtn exiji.l. quotiens. 5.ſed ſi talis. ? extra de teſtibus corã. ⁊ bec pars b Procnratoꝛ. ſ ceſaĩ cognoſcit nern tad vits.conda. iz. d.
eſt in aut. de m an. principuʒ. S.ſit: tibi colla.iij. L c Preſtarẽt. facere wi. ut. ſ. ti. i.l un enn del ady. fiſcũ. l. ij
blobii⸗ n Diſcniſfopoo: eſtin an: nr denittspud pfopro enfria .Fig bro alcgel.deſtkeindleßcrNordubuauo qaud⸗batan iſet
AoNehn cius caſus.cũ preſes ↄuenitur ſinito officio ſuo ut reddat rõnem tiõ ceſaris. ſ.ſ inden nia lals ſub
Nigui 4 Ae Pienen at ronem ↄditiõe a ꝓcuratore ceſaris.ſ.ſi indẽnuas ſiſco preſt ö ſuit oditi
nrtn adminiſtrationis. ut in auf.ut iu.ſine quo ſuf.S. neceſſi 3 ſnal ſe ſ tas fiſco preſtaret. ſz nõ fuit oditio
dn tni, nis. eut iu.ſine quo ſuf. S. neceſſuatem. imo modus nel cã final.ſʒ ſ gti. ut. ff añ H
ulu n De ſententiis ⁊ iterlo. om. iudi. dixit qualiter ſententia ſit nulla duũ.⁊ Fm ̊ duo dixit r e uh larr ener ur f ai a) ſt l Kbi
ratione uicij in ipſa ſententia commiſſi. nunc qualiter proptera d Prouocatio. per ſideiuſſores ocs ſoluc. bõsa rei eis dari.
