e Iduis completã ne exploſa: ſancimus quandocũ gis ad eius ueniꝛe ſucceſſionem impubenibul facta nni
hic dic ꝙ ſi cõdi q; impleta fuerit cõditio ſiue uiuo quam ſubſtitutuʒ:ſi enim ⁊ ſuè ſub ſic vos inuicez ſub Uudmn
tio eſt caſualis etiaʒ ante eo ſiue moꝛtis tẽpoꝛe ſiue poſt mõ ſtantie partem uxoꝛi dereliquit: ſtituo.nam quatu ſit
moꝛtem poteſt impleri ⁊ tem conditionem uideri eẽ cõple multò magis ⁊ luctuòſam heredi oꝛ ſubſtitutiões vi Gnoßn
etiam ignoꝛante eo cuip tam.qꝙ ⁊ in legatis ⁊ fideicõmiſſis datem ad matreʒ curauit. nos ita entuar.vt. ff. ð vul fuhn
ficit eam impleri. Si at ⁊ in libertatibus obtinenduʒ eſſe qʒ in hac ſpecie papiniani dubita ga.ſub.lucius.ſed lum
non eſt caſualis ſiquidẽ cenſemus: ne dum nimia utimur tionem reſecantes ſubſtitutioneʒ nũquid tacita vul aſi
eſt in dando. iunc mor/ circa huiuſmodi ſẽſus ſubtilitate quideʒ in huiuſmodi caſu ubi po garis que ĩtelligũ 1)!
tuo demum teſtatoꝛe im iudicia teſtantium defraudentur. ſthumus natus adhuc impubes tur in expꝛeſſa pu
pletur ⁊ a ſciente. Si at Dem. a. JYohanni ppp. uiua matre deceſſerit reſpuendaz pullari.vt. f. de vul n
in facto ſiquidem tale ꝙ Atẽſtamentum ita ſcriptu,yʒ elſſe cenſemus tunc aũt oĩo ſubſti gaãi ſub.l. iã hoc iu Xll
facle poteſt fieri vt aſcẽ⸗/ inueniatur ille heres eſto ſe tutionẽ admittimus.quũ poſthu re.excludet matrẽ. unn
deꝛe capitolium. tunc ið cundum conditioneſ infra ſcriptaſ mus minie edictus fueꝛit vel poſt . . ſic quia tractaĩ Mnolte
ſicut in dando dixi.ſi ve ſiquidem nihil eſt adiectum: neq; eius partũ mater pꝛiõr deceſſerit. de ſucceſſione viri lumn
ro non ſecue ſi taius alians cõditio in teſtatnento Kon i J Be impuberum. dir
erit conſul vel ſi nupſeꝛit ta eſt ſuperuacuam eſſe conditio , . e .ei.dicere de pupil Appni
illi ⁊ tune etiã uiuo teſta nis pollicitationem ſancimus:⁊ te De impuberum alijs ſubſtitu lari ſt nbſtennone lutene
tore vt dixi in caſuali eti ſtamentum habere inſtitutionem onibus. xxxvi. ⁊ alijs q fiũt iĩ aliii ton
am ab ignoꝛante ⁊ ꝓbãt᷑ puram ⁊ argumẽto utimur quod Mpera. Ticius Elius Anto. ſunt eniz multe. vt nidige
hec hic.⁊.fſ.de condit᷑.⁊ papinianus réſpõdit uicos reipu. gaa.ſecundo. dicetur. . e. pꝛecib fuoſt
de.l. ij. .l.hec conditio. ꝛelictos qui proprios ſines hẽbãt: Am hẽredes ex diſps t c Am here Unclan
7.l.ſi iam.ec.l.publius. non ideo ex ſideicommiſſo minus ribus partibus inſtituti des.ex diſ lſen;
7.l.multum.⁊.l.conditõ deberi quò teſtator fines eorum ⁊ ⁊ inuicèm ſubſtituti ſũt: paribus puta vn⸗ ſiden
nis ⁊ de here. inſti.l. ſ gi ceertaminis ſormam quod celebra nec in ſubſtitutione facta eſt ullari ex ſex aliuſ ex qua e
inſtituatur. Item nõ.hic ri ſingulis ãnis uoluit alia ſcriptu partium mentio uerum eſt non ali tuoꝛ alius ex dua l.
ꝙ ſufficit factum. licet nõ ra ſe declaraturũ pr omiſit: at po as partes teſtatorem ſubſtitutioni bus partibus. nni
duret factum. vt. ff. loca. ſtea morte preuentus nõn fecit. tacite inſeruiſſe quam que in inſtit in Subſtituti ſunt. iiſ
l.maritus.ſed ar. contꝛa Sin autem conditiones quaſdã tutione manifeſte expꝛeſſe ſunt. vt ſi non ſit hereſ ꝗ Nepor
ff. de in rem veꝛ. ſi pꝛo ꝑ in quauis parte teſtamenti poſuit: Mpera. Seue.⁊ Anto.aa.FFꝛo ex ſex ſuit inſtituſ. u
te. . verſum. tunc uideri ab initio conditionalẽ nime. quatuoꝛ accꝛeſcent ultf
ſ Iteſtamentũ.pu habenti.iiij. ⁊ due “
ram immo videtur non L habenti duas vt h 4
valere.vt. ff. de here.inſti.l.quotiens..tantũdem. So.ibi ſententia ma? ⁊ inſti.e.ꝭ.ſi ex diſparibus.⁊.ff.e.qui liberis in fi.⁊.l.ſed ſi pluꝛeſ uunn
celli dicitur ⁊ mala.vt.j.e.l.ij.vel dic ſecundum Joh.ibi loquitur cum te 2.l.coheredi. S.i.ſic ergo pꝛima voluntas trahit ad ſe vltimam.vt ui
ſtatoꝛ deſtinauerat ⁊ in animo habuerat inſerere conditionem.ſed pᷣuẽ .ff. de leg. i. ſi mihi ⁊ tibi. . fi. Atem hoc verum eſt ĩominibus ap kuia
tus moꝛte non inſeruit.hic autem non licet eſſet pollicitus ſe inſerturum pellatiuis poſitis in ſubſtitutione.ſecus.ſi pꝛopꝛijs.vt.ff.ad treb.
vel aliter hic dixit heres eſto ſecundum conditionem ⁊c. ibi henes eris non nũq;. Item ſecus ſi quendam parem quantitatem iuſſit eis eueund
ſecundum conditionem ⁊c. vel ibi non eſt heres vt voluit teſtator ſcili⸗ dare.vt.ff.ad trebel.quotiens ⁊ de re.du.vtrum..f. iſe
cet ſub conditione.ſed pure vt hic. x h Ereduatem tibi.ſ.matri. . „
g RKeſpondit. vt. ff. de l. ij. cum pater. 5. fi. Tempoꝛa.ſ.futura Onn
b Certaminis. allas certam in his ⁊ alias certaminis. 3 Conditionis.vel quia puberes vel quia non erant in poteſtate. Perte
i Non fecit.i.non declarauit fines vel formam certaminis. a Dütaxat.i.tantummodo. 49
k ¶ Copulaſſet. ea enim que incõtinenti fuunt vidẽtur ineſſ. e. vt. k. ſi cer. pe. b Et ratio.ſ.equalitatis ſic.j.de ꝓx.ſacꝛo ſcrineo in ſacris li.xii.u
el. lecta. 2. ff. de condi. ? de. nam ad ea. de ver. ob.ſi ita ſtipulatus. .gꝛi bi dicit equalitatem litigatoꝛibus volo ſeruari. Aun
6

. ℳoo/
„*
V.

di ¶] Lonſtituit. vt. ff. et iam alias nam hoc iure.S.ij.? ad idem. ö.le ſ Pꝛoponis.ſ. tu mater. ð J
. teſtamento mili.l.in teſtamento.⁊.j.e.l.quãuis in fi. t Heredem.ſ.ſubſtitutum.nec aperit qualem vtrum pulgarem uel pupil
n d bh Eres inſtituta uoluiſti.vt vnde legitimi.vt.ᷣff. vnð legitimi larem vel compendioſam expꝛume ergo vtrum. ⁊ .
»Nn l. ij. . l. ij. in fi. u Pꝛimum.i.vulgarẽ fecit ſecundum heredem.
3 e Lonuenire.vt. ð.ðde inoſ.te.ſi maritus x Annum. accipe deceſſerit. ?⁊ ẽ pupillaris.
din Veẽdicare.huic e y An poſtea.ſ. quando
nim locus non eſt . que.⁊ hec ẽ fideicommiſ
ttn niſi ceſſet omnilſ teſ Ereditateʒ:quidem defune recte ſubſtitutiones non impuberi ria uel compendioſa. ⁊
tamentaria. vt. ff. ð ti inteſtati filij delatã tibi du bus ſilijs facte expirare ſolent. uere diſtinguendi fuerũt
nii⸗ reg.iur.quaãdiu. ⁊ bitari non opoꝛtet.ſubſtitutio enĩ Dem. a. Quintino. ſinguli caſus. quum in
lng ð acqui.here.quã teſtamento patris facta:ad puber Eſtamentõ iure facio mul- uno quoq; caſu propria
imi diu.accur. tatis tempoꝛa poꝛꝛigi non poteſt. tis inſtitutis heredib ⁊ ſub 2 diſtincta habeatur rõ
in, Sq Vanuis nõ quia ipſo ⁊ aliis non eiuſdem còn ſtitutis inuicem adeuntibus ſuam ut ecce nam ⁊c.
gegt . erit ille. ſlli ditionis heredibus inſtitutis ⁊ in poꝛtionem coheredum etiam ĩiui 3 Poteſtate maxime. ſ.
nlint cet hẽůs ſit. uicem ſubſtitutis:pꝛopter eoruʒ ꝑ tis ꝛepudiantium accreſcit poꝛtio. a Prmo caſu. i. ĩ uulga
nlpiſ h Beceſſit. regula ſonam quibus in unum caſuʒ du Dem.a.feliciano. rem.ut ſi hĩs non eru fili
ene riter vt bic.⁊.ff.eo. tãxat ſubſtitui poteſt:etiam in filio I teſtamẽnto iure facto in⸗ us. ticius ſit hĩs.
jſbſiri iã hoc iure..ij. ſed ideʒ debere ſeruari.⁊ ratiò ſuadet tra pupillarem etatem ⁊ in b Extitit. ſicque expirauit
unmi fallit in duobuſ ca ⁊ diuus marcus pater conſtituit. ſua poteſtate conſtitute filie ſi itra ſubſtitutio.ut.S..e.poſt
tun ſb⸗ ſibus. vt in. e. l. iam Mpr. Alex. a. Archille. pubertatem deceſſerit pater ſubſti aditam.
tſton hoc iure. i. in fi. Eees inſtitutã matris teſtõ tuit directis uerbis heredem te ſa c Defcto filio. .
ebgelin .l. cum ex filio. 5. ſi ſi ſucceſſionem ex teſtamen cauum ex teſtamento poſt euentum d Ad te. ſalicet matrem.
idlnte lio. to omiſiſti:⁊ ab inteſtato bonoꝛuʒ conditionis inteſtau ſucceſſine,ʒ e OQimõ.iĩmo ex tacita pu
ſnpec, i In eum. ſ. vulga poſſeſſiõis ius haber̃ uoluiſti ſub excluſiſſe conſtitit. pillari vłgariter ſubſtitu
ubtani rem.vt.j.e.l.cuʒ ꝗ ſtituto locum quin feceris in dubi Dem.aa. Patrone. tus admittitur.vt.ff. e. iã
gnaduß dam. ⁊.S.e.l.ij.ſed um non uenit.pꝛoinde ſi ſubſtitut Rẽècibus tuis manitfeſtius hoc iure.que ẽ cõtꝛa ſo.
enbelſr ar. contra.ff. de cõ hereditateʒ amplexus eſt:actioni expꝛimere debueras mari ſple hic ĩ ipa matre. vt e
inuigit di.æ demon.l. ſal bus que tibi aduerſus matrem tus quondam tuus miles defũcto contra eã tacita pupilla-
namn n ſa. . f. vbi pluraliſ petebant ipſum conuenirẽ nõ ſuc quem teſtamento facto heꝛedeʒ cõ ris non admittatur ſʒ an
R ſermo pro ſingula ceſſionem ab inteſtato potes uen/ munem fſilium ueſtrum inſtituiſſe põt admutti pꝛobatio in
tſ ri accipiur.ſed fal dicàaͤre. DBem. a. Firmio. . pꝛòponis:⁊ ſecundum herẽdẽ Icꝛi contrarium.ſ.ꝙ defũctuſ
bluinit lit illa regula hoc Vamuis placuerit ſubſtitu pſiſſe utrum ne in primum càſum voluit per tacitam exclu
rn caſu. tionem impuberi qui in po an in ſecundo filio ſuo quẽ habu dere matrẽ. e. ſic vt. . de
Ceitli k p Oſtaditã teſtate teſtatoꝛis fuerit a parẽte ſac itt in poteſtate moꝛtis tempore. ſi ĩ teſtamento mi. in teſtõ in
ancn duecte. .. ¶ tam ita ſi heres nõ erit porrigi ad ter quartudecimũ etat ſue an. ã po fſi.xeff. e. ã hoc iure in fi.
Urſtoent gares. yt hic. ⁊· . eum caſum quo poſtea quam hr̃s ſtea deceſſerit.naʒ non ẽ incerti iu f In ſʒ caſũ. ſʒ caſũ ap/⸗
hlütrin de le. ſi legata. ſel extitit impubeſ deceſſit: i modo ñ ris ꝙ ſiquideʒ in patris militis po pellat pupillaꝛẽ 2pẽdio
vcetn etiam in impuberi contrariam defuncti uoluntatem ſitus põteſtate pꝛimõ caſu tantum ſam.qꝛ vtraq; hʒ locum
grunu bus idem dici det extitiſſe pꝛ obetur: quum tamen ꝓ habuit ſubſtitutum: ⁊ batri heres ſi pupillſit hĩs ⁊ poſtea
ſoreit licet remaneat tai ponas: iia ſubſtitutionem ſactam extitit eo deſunctò ad tẽ omnimo deſinat. ⁊ ileo hũc ſʒ ca
Puben la pupillaris vl.j. eſſe:ſi mibi Firmianus ſilius ⁊ A do eius pertineat ſucceſſio. Si ue ſuz diuidit in expꝛeſſam
de ai c.l.pꝛoxi.in pꝛin. lia uxoꝛ mea ꝙ abominoꝛ heꝛedeſ ro ſubſtuutio ⁊ in ſẽcundum caſũ pupillaꝛem que ſic ſit.ſi ſi
Ktimnmn, iliud tamen veruʒ non erunt in locum eoꝛuʒ. Publi uel expreſſẽ uel compendioſa nõ lius meus eru heres. ⁊ ĩ
ziüiil eſt ꝙ impubenbo us Firmianus heres eſto: manile uſq; ad certam etatem facta repe- puplllari etate de ceſſeꝛit
let etia ducte põt ſux ſtui eſt in eum càſum factam ſub riatur ſiquidẽm intra pubertatem ille ſit heres ⁊ compẽdio
“ä ſtuui poſt aduiam ſtitutionem que utriq; heredum dẽceſſerit eos hẽat hèredes quos ſaʒ que ſic fit. quocunq;
i hereditatem ꝙ in ſubſtitui potuit. pater ei cõnſtituit ⁊ ſi adierit here tempoꝛe filius meus de
n alijs fieni non põt Mper aioꝛ Diocle.⁊ Max.aa. ditatem. Si uèêro poſt pubertatẽ cedat ille ſit hẽs.vł ſic ꝛ0
aan yt.ð.de inof. teſta. ⁊. cc.Adriane. te eius ſucceſſionem obtinente ue go vt hereditas ad ticiũ
iaſn ex trnbus. Oſt aditam hereditateʒ:di lut ex cauſa fideicòmmiſſi bona q̃ perueniat.⁊ ſic directiſ vx
ſergn Solent.imo cõ . bis.i.non vſq;.⁊c̃. quia
a tra in aũt. de here. hoc eſt exemplum cõpẽ
tboo, ⁊ falci.ꝭ.ſi vero inſtitutio colla.i.ſo.hic coꝛꝛigitur.vel ibi ex ui le/ dioſe. accurſius floꝛentinus. legum doctor.
hunſi gis non ſubſtitutionis admittitur. Item quid ſi minor adijt ⁊ re g Expreſſa.i.pupillariter.
het⸗ ſtuutus eſt. e. ſubſtuutio locum habet. vt.ff. de mino ⁊ ſi ſine. . ſʒ h Compendio.idem in pupillo hiſ verbis.quandocũq; deceſſerit ille ſit
tinr papi.⁊.ff. e.l.ij. F. ego. heres.accurſius.
tunit m t Eſtamento accreſcit. vt.S. quando non pe.par.l.i.⁊.ff. de i Ag certã maxime. nam idem ſiuſq; ad.xxv.annum.vt.l. centuꝛio vel
itin ſucceſſorio edic.l i.⁊.ff.de ſuis ⁊ le.here.ſi ex plunibus.⁊ dic etatem. ſ. xiiij. an.
usꝛO etiam inuitis.vt hic dicit ſi ⁊ ſuam partem uelint.vt.j.de iure deli k Siquidem ad vtrunq; hic ſe refert.
icpt be.quidam in fi.⁊ de cadu.tol.l.i..is ita.⁊.iff.de acqui.heredi. lIBDeceſſerit.ſ.filius.
runt .l.i.⁊.ij.⁊.l.cum hereduate.⁊ de l.ij.l.neminem.ſed nũquid hoc m Heredes.ſ.ditecto ſubſtituti ſiue pupillaris ſiue cõpendioſa ſit
ithut⸗ caſu poterit admitti vt ſubſtitutus..ſic.vt.ff.de acꝗ.here.l.ſi ꝗs n Eonſtituit.i.ſubſtituit.
ſaln heres inſtitutus. V o Et ſi adierint. alias etiam ad matrem venirent vt ⁊ in ſuperiori cãu
lis n ¶ Iteſtamento ⁊ in ſi ua.ſ. patris. p Si vero poſt pubertatem.ſ.deceſſit filius.hoc referas ad compendio
o Deceſſeru.ſi.filius. ſam tantum. nam ſi tantum vulgariter uel pupillariter ſubſtituiſſet ⁊ fuiſ
p Succeſſionem.i.venientes ab inteſtato excluſiſti quum heres ſet heres licet decederet pubes ſactus iam vt hic deceſſit mater habeꝛet
“ ſis ex teſtamento. vt.ff. de acqui. here.l.ijj. totum ⁊ nil redderet.
n q pꝓ Recibus debueras. benigne reſpondet. vt. . de tranſac⸗. q Fideicõmiſſi. ſecus dicerem ſi mater non eſſet in medio.i.non ſu pẽẽt

l.vt reſponſum ⁊ repetit qõnem impr.
t Quem. ſcilicet maruum.

nam tunc facta compendioſa a milite non intelligerem eam eſſe directã

omni tempoꝛe tam poſt pubertatem quum ante.quum uideam militeʒ

ſowe
poſſe poſt pubertatem directam facere ſubſtitutionem.t. ẽ. de teſtamen b Peti poſſunt. alias peti poſſunt.alias petere poſſunt.⁊? idem ẽ mtn
to mili.l.in teſtõ.⁊. ff.de teſtamento mili.l.miles etiaʒ in his.ſic ⁊ alias ſenſus.q.d.ſubſtituti petent a matre reſtituit ergo mater.ſed ſecũ gipitu⸗
fauetur matri in caſu quia tacita pupularis contra matrem non admitti dum yr. retenta quaria per trebel.tu dic ĩmo non retenta ſi miles iſide
tur etiam iure fideicom. licet alios repellat et.S.ti.i.l.fi.ſed ibi fuit vulga erat.vt.j.ad.l.fal.l.in teſtamento.⁊.S.de teſta.m li.in teſtamento nn
ris expꝛeſſahic compendioſa.ideo non eſt bona ſimiluudo hic Py.ta 7.ff. ad tre..l.i.S.is qui aliud ſi fuiſſet veteranus.vt.ff. ad.l.fal.l. ſrun1
mẽ dixit ꝙ miles pubeꝛi ac veterai. nec ob mſun
directo ſubſtituere nõ po ſtat ꝙ dicik. fl. ad vnne
teſt ſed per fideicõ. vt er/ quum mòͤreretur patris eius fueĩt ſtitutionem tunc locũ habere quũ tꝛebel. l. i. F. in filij. Pent
go pubeꝛi ſubſtituit mileſ a te peti poſſunt. utiq; deceſſerit cogitaſſe eni patꝛẽ quia quantum ad ſerthpe
compendioſe. ſ. quando Mpr. Juſti. a. Mẽne.ppᷣ. primo decedente fratrem ſuum in alia commoda lo auſe⸗
cunq; deceſſerit ulle ſit hĩſ Amaͤnitatis intuitu parẽti⸗ eius poꝛtionem ſuccedere. Hos cum habet treb. in ieke tc
eius nõ attenditur ſit ma bus indulgemus.ut ſi filiuʒ eiuſdem ſabini uerioꝛem ſententi/- teſtamento militis erſt
ter vel non quia ſemper uel filiam nepotem uel pꝛonepotẽ am exiſtimantes:non aliuter ſubſtiꝰ non utem qu atũ delli⸗,
valet iuẽ directo.at vbi fit cuiuſcunq;ʒ ſexus habeãt nec alia tutionem admittendam eſſe cenſe ad hoc.ura tamen G
compendioſa impuberi pꝛoles deſcendentiuʒ eis ſit.iſte ta mus:niſi uterq; eoꝛum in pꝛima e ſepulchroꝛuʒ ꝛema un
a milite ſatis habet lex ꝙ men filius uel filia nepos uel nept tate deceſſerit. nent. vt. fl. ad tre. l. Garie
vſq; ad pubertatem uale pꝛonepos uel proneptis mẽtecap Dem.a. Johanni pᷣpᷣ. qꝛ perinde. Iiẽ bo lne
at iuꝛe directo poſtea peꝛ tus uel mentecapta perpetuo ſit: Jquis duõbus heredibus na filij que aliũde iuten
fideicõ.pꝛopter matrem uel ſi duo uel plures iſti fuerint: inſtitutis filio ſuo impuberi habuit. vt hic in fi. nglis
vt hac.l.dicitur.⁊ ſic ẽ ca nullus uero eoꝛũ ſaperet liceat hi/ eos una cum alio tertio ſubſtitue/- dicta.l.centurio. Klnon
ſus huius legis. dicitur iſdem parentibus legitimà poꝛtio rit:⁊ verba teſtamenti ita cõpoſue ⁊ ð teſtamento mi. ſadre
ergo compendioſa quia ne ei uel eis relicta quos uoluerit rit quiſquis mihi heres erit ⁊ ticip l. miles ita. . exhe A
ſub compeudio verboꝛũ his ſubſtituere:ut occaſione huiuſ ſilio meo heres eſto ſecundum ꝙ redato. Item ĩ fal. rieen
continetur pupillaris ſi ĩ modi ſubſtitutionis ad exempluʒ apud Alpianum inuenimus ipu/ non poteſt graua un
pubes decedat ſi autẽ po pupillarisquerela nulla contꝛa te beꝛ moꝛtuo ſilio quer ebatur quo ri filius. vt. ð. de in Pia
ſtea veꝛba directa rabun ſtamentum eorum oriatur. Ita ta modo ad ſubſtitutioneʒ uocentur of. te.l. quoniam ĩ *
tur ad fideicom. ⁊ ſic du men ut ſi poſtea reſpuerit ul reſpu tres ſubſtituti:utrum ne duo prio pꝛioꝛibus quã ha 8 “
as continet. ⁊ ſit directis erint talis ſubſtitutio ceſſèt uel ſi fi res qui patri heredes ſuerãt ſcꝛip bet mater. Iteʒ no n
verbis ⁊ pupillo tantum lia aut alij deſcendentes ex huiuſ- ti in dimidiam uocantur ⁊ ticius tant hic quidaʒ.vt ſöſin
⁊ ſic pupillaris alia expᷣſ- di mentecapta perſona ſe apientes in reliquam dimidiam: an tres yr. ꝙ tacita ſubſti⸗ i
ſa alia tacita.vt que conti ſint:non liceat parenti qui ułl que ſubſtituti vnuſquiſq; ex triente ad tutio ſcilicet pupil ſ
netur in compẽdioſa vt h teſtatuꝛ alios quam ex eo deſcedẽ ſubſtitutionem vocatur. Alia ap laris contra matrẽ bbſünn
dicit. ſed in pagao dic ꝙ tes unum uel ceꝛtos uel omẽs ſub plicata dubitatione ſi quie ita her admittitur. ⁊ b fa Ren
ſi paganus ita ſubſtituat ſtituere. Si uero etiam alij libe em ſcripſerit Ticius vna cum fili uoꝛe militis quod Edr
ſi fllus meus quandocũ ri teſt atoꝛi uel teſtatrici ſint ſapien is ſuis ẽt ſempꝛonius heredes mi nihil eſt. imo non bſai
q; deceſſerit ticius ſit hr̃ſ tes:ex his uero perſonis que men hi ſũto.in pꝛeſenti ⁊ enim ſpecie q̃ vt. . in pꝛimo cãu io b
ſubſtitutus capiat bona tecapte ſunt nullus deſcẽdat ad fꝛa rebatur ſecundum Alpia.volun/ huius.l.ꝛ.S.de teſ con
iure directo ſi decedat in tres eoꝛum unum uel certos omẽſ tas leſtantis:utrum ne Ticiũ una tamento milit᷑.l.in ſobicl.
pupillari etate ⁊ mater oĩ eandem fieri ſubſtitutionem oʒ cum filijs ſuis in dimidiam uocet: teſtamento mili. ſſog n
no repelleretur ſi ðcedat Dem. a. Joanni.ppᷣ. ⁊ ſempꝛonium in aliam dimidiaʒ ꝙ hic dicit loquit ĩ nnſir
poſtea nihil. vt. ff. e. in pu Am quidaʒ duobus impu an omnes in uirilem portionem. compendioſa que ſomre
pillari. ?. l. centuꝛio. .l. beribus filijs ſuis heredibꝰ Nobis autem in prima quidẽ ſpe ſub compendio ſim.
bis. ⁊ hic mater admittit inſtitutis adiecit:ſi uterq; impube ceie videtur tres ſubſtitutos unum boꝛum continet ex nude
⁊ glibet ab inteſtato. nec deceſſerit illum heredẽ ſibi eſſe.du quenq; in trientem vocari. In ſe⸗ pꝛeſſam pupillarẽ lbens
ex fideicõ. bona reſtituit. bitabatur apð antiquos legũ auc da autem ſpecie quum ⁊ nata pat licet non ſpecifica 13
vt ex pꝛedicta.l. centurio toꝛes utrũ ne tũc uoluit ſubſtitutũ ⁊ filius eadem eſſe perſona pene ĩ tam ⁊ fideicõmiſſa R
patet per contrarium ſen admitti quũ uterq; filius eius ĩ pꝛi telliguntur dimidiaʒ partem ticio riam ſi decedat pu lhenſo
ſum. ſed ſi ita ſubſtituit ſi ma etate deceſſerit:an alterutro de cum filijs alteram uero partem ſe/ bes ⁊ idem in bꝛe Ohns
filius meus quandocun cedente illico ſubſtitutum in eius pꝛonio aſſignari. xxvij uiloqua que etiam noon
qʒ decedat illũ ſubſtituo partẽ ſuccedere: placuit ſabio ſub . contra matrem ad 9nfi
hãc ſa iputo fideicommiſ mittituꝛ. vt ffl. eo⸗ Ffrin
ſariaui quia verbum ſub G ⸗ ezʒ ·l. lucius. quia Pnn
ſtituo aptatur ad ſideicò miſſariam.ut.s.ti.i. generaliter..fi.⁊ ẽ alia qᷓ ex ſignificatione illoꝛum verboꝛum uos inuicem ſubſtituo quatu Kn
compendioſa. ⁊ quia interpꝛetatio omni tempoꝛe rem valere ſuadet.vt . oꝛ ſubſtitutiones bꝛeuiter declarantur.ſed tacita pupillaris non pundn
.ff. de ꝛe. du. quotiens.ſed ſuperioꝛi caſu verba directa hoc interpꝛetari declaratur ex ſigniſicatione verborum ſed ex interpꝛetatiõe legis bgt
non permittunt. ⁊ ſic mater ſemper admittitur ⁊ reſtituit.vt.ff. de vulga. colligituꝛ.⁊ ideo contra matrem non admittitur. vel ideo ſic dr ĩ ſnng
ſubſti. l. coheredi. S. cum filie.ſi vero ita ſubſtituat ſi fiius meus quãdo⸗ bꝛeuilo qua.quia non eſt veniſimile ꝙ teſtatoꝛ vxoꝛem ſuam hoc nton
q; ſine liberis deceſſerit ille ſi heres vel illum ſubſtituo.hanc ſe emper in eſt matrem impuberts voluit pꝛeferre alij filio ſi uo. ſecus ergo in tnin
terpretoꝛ fideicõmiſſariam quia talibus verbiſ non directa ſed fideicom extraneo vulganiter ſubſtituto vltimo diſtingne vt inſti.e. diximuſ unen
miſſaria conſueuit de iure ⁊ de facto fieri.nam ſi directa non valet poſt c h Amanitatis parentibus.maſculis ⁊ feminis.vt.j.e.l.qui dben
pubertatem ergo nec ante. Item vna eſt. ſed non eſt directa ergo fideix. uel que. accurſius. Md
pꝛꝛo toto tempoꝛe.⁊ quia illud verbum ſine liberis innuit ꝙ etiam ĩ pu d Nepote.ſlio ſuo moꝛuo. man
pupillari etate ſubſtituit per fideicõ.quia tuuc liberos habere nõ poteſt e Legitima. ad minus. .— luree
⁊ verba directa trahuntur ad fideicõ.vt.ff.ad tꝛe.ſceuola.⁊ hoc cãu ſicut fPupuillaris.yvt enim in bonoꝛum debito ſubſidio ſubſtituitur Aulur
⁊ ſuperioꝛi admittitur mater ſed reſtituit detracta quarta. vt.d.l.cohere pupillo ſic huic. vt hic.vt. ð. de inof.te.l.ex tribus nec poteſt con innof
di. .cum filie.ſi vero dicat ſi filius meus deceſſerit in pupillari etate vel queri quum magis conſultum ſit quam ſit grauatus.nam ipſi
poſtea quandocunq; ſine liberis illum ſubſtitno due ſunt ſubſtitutiões tunc ſibi teſtaꝛinon poſſunt.vt inſti.e.S.i.in multis tamen hec 3 pon
pupillaris expꝛeſſa ⁊ fideicõmiſſaꝛia pꝛopter diſtinctionem ⁊ alternatio pupi lari differt ut quilibet per hanc.l.videri põt. ſt
nem tempoꝛum atq; ſingula veꝛbum ſubſtituo aptatur diuerſis modis g eſſet. łſilius ei naſcatur.yt.ff. e.ex facto in pzn.
Moꝛeretur.ſ. pater miles. . h Del pꝛo ſed. Accurſius. Ein

. 7„
nirſin d Certos mirabile nidetur quod ponit de uno uel de certis. qꝛ ⁊ cen. cum ſcimus.ꝭ.ſi.⁊ idem in herede ⁊ teſtatoꝛe.vt in auten. de iure
ginſeli ſecundum hoc quidam ex ſiliis furioſi nident᷑ a ſua ſucceſſione cõ a mo. pꝛeſti. .. i.
luſnie tra pietatem ꝛepelli ꝛurſus ſubſtitutionẽ eſſe nullam dici non põt r Lum filijs.immo ticius tertiam debent habere.vt. fl.de vſufr. accre.ſi
fnen ut inſti.de exhe.li.in prin.ſed rñdeo hoc eſſe uerum quum pater quis ticio.ij.ꝶ.que eſt contra.ſo.verbum vna hic poſitum tollit contra
falill quoſdam ſubſtituit ⁊ alios exheredat.hij poſtea per querelam ꝛe rium coniungit enim ⁊ facit quod quaſi idem ſit cum ſilijs.vt ar.j.ð ca

pdiſ tum. ſi uero ab ini de le. i. plane.ij. v. ⁊ lõ
lſnſ tio perteꝛeãtur nul Bẽè neceſſarijs ſeruis heredibuſ Am quidàm ſuum pupillũ una poꝛtio omnibus aſ/
Auunnn la erit ſubſtitutio. inſtituendis uel ſubſtituendis. heredeʒ inſtituit:⁊ ſeruo di/ ſignatur vt hic. hec non
nnolt ſicut ſi ipſe furioſul rectis verbis libertatem reliquit:⁊ valet quia ⁊ ſi non pona
dhunte ſadus ſanementis Mpr Pertinax.a.Lucretio: in ſecundo gradu in quo pupilla:ẽ tur verbuz vna idem eſt.
minis feciſſet teſtamentũ S qui ſoluẽndo nõ eſt ſubſtitutionem faciebat ipſum ſer yt. ff. de heredibus inſti
un grii pꝛeteꝛijſſet unum heredem neceſſariuʒ ẽt uum ſine libertate pupillo ſuo ſub tuendis ticius fundi.⁊.l
enitn de filijs. . in fraudem creditorum ſtuuit:.querebatur inter pꝛudẽtes liber homo.S.ticius.⁊.l.
run i c NRNʒ gdã.illũ relinquere poteſt.ſed ſi pignori da ſi ex huiuſmodi ſubſtitutione hr̃s interdum.i.e.tu dic qð
ftedr puta ticium tus fuiſti:⁊ in eadeʒ cauſa peèrmã neceſſarius pupillo exiſtat:cauſa e ibi dicit cuim heredibus
Fnte e k Succedere.vt. ff ſiſti: nec ab eo quidem debitore nim altercationis ex ueteri regula .ſ.defuncti nõ ſui.ſ.lega
in iin e.q duos. .l. ſi pᷣ qui ſoluendo nõ fuit liber ⁊ neceſ oꝛta eſt:que oibus placuerat hũc tarij. ſic ergo ibi duo ad
thient impuberem.?.l. v ſarius heres exiſtere potuiſti. ſeruum neceſſarium heredem do iecii debent ha bere viri
nbem, ſingulis. T inſti. e. Mor anto.a.Auſidio. mino fieri cui in eodeʒ gradu here les ⁊ heredes deſuncti a
hno. vel ſingulis. ⁊ arg. Am ſèrui conſtituti ſub ap ditas ⁊ libertas relinquebatur. in liam quam inter ſe diui⸗
lonſce. .ff. ad tre.l. eũ qui. pellatione liberorum here/ pꝛeſenti autem non in unum taʒ li dent pꝛo hereditaria põ
Neni QAQuum vterq; vt des ſeripti eſſetis: ea ſcriptura be bertas quazʒ ſubſtitutio congꝛega tione .pt. fl. eo. qui cum
octgn ar. ð.e.quãuis ĩ ſi. nigna interpretatione proiĩde hẽn ta eſt:ſed in aliũ ⁊ aliũ graduũ. No pluꝛes.vel ibi dixit here
lontie T ad tre.ſeꝛuus ſa da eſt: acſi liberi ⁊ heredes inſtitu bis itaq; eandem altercationem ð dibus hic filijs que non
ini turnius. ſed cõtra. ti fuiſſetis quod ⁊ in legato locum cidentibus mirabile uiſũ eſt: ſi ꝗs placet per aũt.de iureiu.
upuit .eff. de iniuſto rup/ non habet. puiet ex huiuſmodi ſcrupuloſitate amo. vl refert quando u-
nun un to te. lpe. vbi vno Dem. a. ſelici. impediri teſtatoꝛis voluntatem 2 nus miſcetur cum alijs.
Uentt decedente vocatuꝛ Atutoöͤr ancillam tuam con maxime domini:⁊ exiſtimet nõ ſie an ponãtur alioꝛum pꝛo
pten ſei⸗ ſubſtitutus.ſoł. ibi tubernio ſuo coniunxit. ac ri ſeruum heredem neceſſariuʒ: ſʒ pria nomina que deno/
l nominati facta fuit poſt heredem eam iſtituit: nec do ei licentiam pꝛeſtet:⁊ liberta eſt cõ tent ſingulos.an appel
dofmnti ſubſtitutio ſinguliſ miniũ ex huiuſmodi facto tibi au ſequi ⁊ hereditatem reſpuere ⁊ do latiua que genẽaliteꝛ om
ſtin d hic omnibus ſimk ferri potuit:⁊ ut eius aditiõe iuſſu mini uoluntatem reclamare:qui ſi/ i nes non ſinglariter ſ⸗ igu
enlisol vel hic ſpaͤle in ſili tuo tibi per hanc ſucceſſio querat᷑ hoc ſacere temptauerit etiaʒ puni los demonſtrent. in pꝛi
““ is.ſecuſ in extrane iure conceſſam habes facultatem. endus eſt:ſit itaq; ⁊ viuo pupillo mo iunguntur omẽs no
inini is. vt ibi. ⁊ hoc ſen Mpr. iuſti.a. Jul.ppᷣ. liber: quia ieſtatoꝛ hoc uoluit ⁊ minatim ĩ vinlles paꝛtes
gltänt do modo poterit eius partis que eis da
monlili ſolui aliud contra. , l „ tuꝛ. puta ticius meuius.
entot ff.ad tre. heredes.. cum ita. vel ibi ĩ fideicommiſſaria. bic in di c ſempꝛonius heredes Cai hĩs eſto. In ſecundo oẽs qui appellatiuo
dickeril recta ſi ubſtitutione. vel lbi quia decedit fideicommiſ. conditiona- nomine continentur coniunguntur vt ibi ſit de heredibus.ſed alius cu/
RL lis ante conditionis euentum. vt. infra. de cadu. tollen. 5. in no⸗ ius nomen pꝛopꝛiuʒ poſitũ E ut ẽ ibi. Ticio habet vuilem de iuꝛe comu
*“ uiſſimo. vel hic defecit conditio in perſona ſecundi moꝛientis ni vt ibi.ſed excpituꝛ in patre vi hic qui nihil habet niſi in parte filio
quia deceſſit pubes.ibi extitit in perſona ſecundi quia deceſſit ſi rum. accurſius.
nchiun ne liberis.vel ibi in fideicõ.hic in directa ſubſtitutione. ſDe neceſſarijs ſeruis heredibus inſtituen. quia quedam ſpecialia ſer
nß— pin m ſ Adquis duobus inſtitutis. pꝛeter flium impuberem queʒ nis inſtitutis ſeꝛuantur.ideo de his ſpãluter dicit.
ſi⸗ etiam inſtituit.⁊ nõ.ꝙ duas pꝛemittit qões.poſtea per oꝛ t i DS qui.ſ.debitoꝛ multoꝛum.
ilin dinem ſoluit. HM Neceſſarium.ſ.vnum tantum.niſi in caſu ubi etiã cũ alio.vt.ff.
uchal n PHeres eſto.ex hoc ꝙ dicit filio meo.nõ.qꝙ pupillaris fuit ſubſti de heredibus inſtiueudis ei qui Quid autem ſi plures nominẽt ſiqui
Cmübr tutio. non autem dixit mihi. dem oꝛdine tunc pꝛmus niſi.vt.ff.qui.⁊ a quibus ſi quis habens.⁊ Sð
cein o Cum filijs. ſecus ſi dixiſſet cum heredibus ſecundum quoſdaʒ here.inſti.qui non ſoluendo ſi ſimul tunc neuter. vt.ᷣff. de here.inſti.l.
nummn vt ſtatim dices. ſoluendo.
1fin p In trientem. vt. ff. de leg.ij. l. antepe.. lucius ticius teſtamento x Pignoꝛi.ſcilicet ſpecialiter ſecus ſi generalłr.vt.j.de ſeruo pig.da.ma.
hels ſed contra.fl.e.qui liberis in fin.⁊.l.ſi pater.vbi dicit heredes in l. ab eo.⁊.ff. quibus.c.pi.ta.contra lege eſt differentia.
fnocu vnam dimidiam ⁊ extraneum in aliam dimidiam vocari.ſol. hic y Fuiſti. ſ. o ſerue.
lngn coꝛigit.vel hoc in paternis bonis ⁊ illud in bonis filij.vt illa.l. 3Permanſiſti.ſecus enim ſi ipſe ſeruus offerat pecuniam.vt.ff. de heꝛe
ilh⸗ ſi pater videtur diſtinguere vel melius hic habent ientes in ſub di.iuſti.pignoꝛi.
dokem ſtitutione.quia ⁊ trientes habent in inſtitutione.vt indicat hec lit a c Anm ſerui apppellatione.immo etiam ſi ſimpliciter. vt.j.eo.l.pe
nſene tera inſtituit enim filium. ⁊ etiam duos alios ſeperatim quẽq; in nulti.ſed contꝛa.ð.de here.inſti.l.cum proponas.Sed ibi com
eet ſtituendo.ſecus ſi ita inſtituiſſſet ilos duos ⁊ filium.quia tunc ha munis hic pꝛopꝛius inſtituentis. Item hic ſciens ibi errans.yt.ff.de te
ſedm berent dimidiam inſtitutionis iure tm̃.⁊ aliã filius.vt.ff.de here. ſtamento mili.l.neq;.S.ſi ſeruum.
N iſti.tici fũdi. ꝛ.l. liber hõ.S.ticſ⁊ ſic iure ſubſtõis hẽrent dimidiã b Habet. vt. ff. de teſtamento mili.l.ex iis.
tm.⁊ ita loquitur lex contra.nec obſtat huic ſolutio.ff. eo.qui cũ c ſ Ittutoꝛ inſtituit eam ancillam.
plures vbi dicit extraneum habere virilem ſubſtituionis.quia lo d Motuit. ſic.ff.pꝛo empto.l.qui fundum.S.ſi tutoꝛ.⁊.ff.de fur t
quitur quando heredes ſeparati fuerant in inſtitutione ſicut. ⁊ .l. interdum. S. fi.
bmg in noſtra.l. enemit. nam ⁊ h̊ habet virilem. Item contra huic e c Am quidam pupillum. qui ⁊ filius erat in poteſtate.
eelee reſponſo.ff. de vſufruc.ac.ſi quis a ticio.pꝛimo Reſponſo. Sed Sine libertate.i.non facta mentione libertatis.
I expone ibi ncio. ⁊ heredibus ſuis. ſcilicet ticij legatarij non ſus g In alium. alium ex paterno enim teſtamenio videtur quod ſit cõſe⸗
ndd ideſt teſtatoꝛs. cutus libertatem ex pupulari hereditatem. nam ⁊ in fideicõmiſ. heredi
¶Intelliguntur. vnde ꝙ vnus dicit ⁊ alter dicere videtur. vt inſti. tatis ꝛeſtitutione nideo intereſſe ab eodem gꝛadu relinquatuꝛ libertas.
de inuti.ſti.. ei.qui ⁊ ubi eſt vnus ⁊ alter eſſe videtur.vt.j.ð agꝛi. ⁊ fideicom.hereditas ſeruo.an a diuerſis.yt.ff. ad tre.ſi heres..ſi fuuſ
2

ſcindunt teſtamen

du.tol.S.ſi autem ex his

2 facit ad.l.ff. de vnlg.ſub.ſed ⁊ ſi plures.. quos
a q Aidam. duobus libero ⁊ ſeruo vt ſubijcit.

b Anum. ſ. liberum
C Heredis.ſcilicet extranei.

d Inſtituit. q. d. legauit eundem. vel anteq; inſtitueretuꝛ vel poſt.

eSine libertate.i.ſine mẽ
tione facta libertatis.naʒ
ſi cum libertate inſtituiſſz
ſiue anteq; legaret non ꝛe
nocaretur per legatum vt
ff. de lib.⁊ po.ſi ita.. re
gula. non eſſet aliqua du
bitatio.
f Impoſuiſſe.nõ. ex ipſa
datiõe tutelle eſt liber. vt
hic.⁊.ff.de ſideicom. li.l.
generaliter. S.ſi quis tuto
rem ⁊ iſti.qui da.tu.poſ.
in pꝛin.⁊.j.de fideicom.
liber. ⁊ ſi nõ aſcꝛipta. Jt
nec obſtat huic.l.inſti.de
here.inſti.S. ſeruus quia
ibi alienauit in vita hic ꝗ⸗
moꝛte inſtituit ⁊ poſtea le
gauit.ſed ſi pꝛimo inſtitu
it ⁊ poſtea legauit. nonne
videtur deſtetiſſe a pꝛima
voluntate. vt. ff. de vulga.
ſubſti.l.ſi quis eum quẽ.
H. non eſt ita.vt.ff.de li.
⁊ poſt. ſi ita. F. regula.⁊ ð
L.ij.l.ſi idem niſi in caſu.
vt. ff. de leg. i.l. ſeeruum. F.
ſi idem.
g Supponere. ideſt ſigni
ficare.
b Quoſdam. teſtantes.
Supinos. certe ĩmo is
de qua.õ. dictum eſt ita
fuit ſupinus. ſed dic ſine
libertate.i.vt nolit eum ↄ
ſequi libertateʒ.⁊ vt non
pꝛeſumat᷑ ei dediſſe liber
tatem.
k Bari.dir̃cte ſed peꝛ ob
liquum põt.vt.j.de codi
cillis hereditateʒ.⁊.ff. ad
tre. ſceuola.
lScripta.ſcilicet.libe:tas
m Illo maneant.in ßuuu
te. vt. ff. de adimen. le. ſi
tranſferam.⁊.j.de fideip.
ex fideicommiſſo.⁊.ff.fa.
hercil.l.ex parte..ſeruo.
⁊ de manumil.t.l.qui po
tuerit.⁊ de leg.iij.l.legata
rius.S.i.⁊ inſti.de le..an
ſeruo.
n Donent. ꝙꝙ certe ſi fece
rint opinionem ſuam ag
grauant.huius tamen re
licti nulla petitio eſt.ſic.s
de relig.l.militis.⁊ ſic nõ
eſt contra.j.de le.ſeruis.
alij dicunt non vʒ legatũ

moꝛtuo pupillo neceſſarius heꝛes
quia ⁊ hoc teſtatoꝛ voluit.
Dem.a. Joan. p5.
Vidãm cum teſtamentum
congeret duobus heredib
ſcriptis:vnum ?quidem ex paꝛte in
ſtuuit:ſeruum autem ſuum cuiuſ ⁊
nomen addidit ex reliqua parte ſi
ne libertate ſcripſit heredem:⁊ po
ſtea eundem ſeruum alij legauit.ł(
poſt inſtitutionem hèredis ſeruuʒ
per legatum alij aſſigauit: ⁊ tunc
heꝛedem euʒ ſine libertate inſtituit
t dubitabatur ſi huiuſmodi lega
tuʒ uel iſtõ aliquas uires poſſit ha
bere:⁊ cui acquiratur legatum uel
iſtitõ.dubitationis autem materia
erat quod adhucſeruum ſuumↄ
ſtitutum heredẽ ſinẽ libertate ſcrip
ſerat.⁊ tanta inter ueteres exoꝛta eᷣ
contẽtõ ut uix poſſibile ſu uideri
eãdem decidem.ſed antiquitatem

quidem hoc altercantem relinquẽ
do nobis alius modus buius de
ciſionis inuentus eſt:quia ſemper

ueſtigia uoluntatis ſequimur teſta
toꝛum.Cum igitur iuenimus a no
ſtro iure hoc eſſe inductum vt ſi ꝗſ

ſeruum ſuum tutorem filijs ſuis ꝛe

liquerit ſine libertate ex ipſa tutel
le datione preſumitur etiam liber
tatem ei fauore pupilloꝛum impo/
ſuiſſe. qꝛ non hoc etiam ⁊ in here
ditate ⁊ humanius ⁊ ſauoꝛe liber/
tatis inducimus:vt ſi quis ſeruum

ſuum ſcripſerit heredem ſine liber

tate omnino ciuis romanuſ efficia

tur:quo iducto nec acquiſitio nec

tam effuſus veterum atq; iextꝛica

pilis tractatus locum habeat nec

enim ferendum eſt ſuppõère quòſ
dã cẽ iia ſuppinòs:vt eunde ſeruũ
heredem inſtituant ſine libertate
⁊ iterum alij per legatum eundem
ſeruum aſſignent. Sed quum vete
res ⁊ aliam ꝓpoſuer̃t ambiguitatẽ
dicentes ſi quis ſeruum ſuum in te
ſtamento quidem heredeʒ ex paꝛ/
te ſine liber:ate ſcripſiſſet. in codi/
cillis autem libertatem ei reliquiſ/
ſet ſi poſſit ĩſtitutio valere: ⁊ ille tã
heres quaʒ liber ſieri: ne videatuꝛ

per codicillos hereditas cõſirma

ri:in quibus hereditas dari ſecun
dum veterem regulam non poteſt
nos itaq; in tali aiſpoſitione licet ĩ

vt niſi ſit modicum legatum vt hic. alij dicunt nullum valet niſi in alimẽ
ta relictum.vt. ff. de ali. lega.ſeruos.⁊ tunc officio iudi.petitur. ſed certe
ibi alieni heredis ſerui erant.vt.ff.de libe.cauſa.l.ſeruos in noſtro ergo
caſu nec in alimenta valebit. ⁊ ꝙ bic dicit ad exhortationem non coactõ
nem dicit yt prio dixi. quid ergo ſi ſeruum ſub condic.liberu; eſſe iuſſit

Y ei legatum dedit ſiquidem condictionem extituram certum eſt

tenet legatum. ſi vero incertum eſt legatum eſt in ſuſpenſo. ſi vero
libertas propter conditionem eſt inutiliter data.nec tenet legatuʒ
vt. ff. de manu.teſta. ſi quis ſit ita legatus.⁊.l.ſtichus. Item ↄtra

.ff.de manu.te.l.diuus pius in eo ꝙ hic remanet ſeruus.tamen

