.l. feneꝛator. et de
pactis.l.labeo. et
ſecundum. hoc ẽt

põt intelligi regu
la iuris quũ princi
palis.nam ⁊ ibi ẽ

pleꝛũq; propter ca

ſum buius legis.

Item nota ex hac

lege ſublato princi
pali remanet accel

ſoriũ.ſic ⁊.ff.de cõ

ſti. pe. l. item illa

onunt quidam caſum qnando eꝛãt duo rei

tõʒ ex pignoribus recipere ſi põt.
Mopr SGordia.a.domicio.

Niẽlligeꝛe debes uicula pi

gnons durare perſonali ac

tione ſůummota.
pr. Dio.⁊ Maxi. aa.floꝛo.

rẽddita debita quãtitate I

rebus inſolutum datis ſiue
diſtractis: ⁊ compenſato pĩcio at
ei contra quem ſupplicas ſem̃ eſſe
adito preſið ꝓuincie ꝓbaueris: ul
ſi qð reſiduũ debetuꝛ obtuleꝛis ac
ſi non acceperit ðpoſueris ↄſign
tũ reſtitui ubi res pacto pignoris
obligatis pꝛouidebit.quu et᷑ edito
ppetuo actõe ꝓpolita pecunia ſo
luta creditori:uei ſi per cum factuʒ
ſit quomino ſolueret ad reddenda
ea qͥ pignoꝛi accepat iure eũ ſans

euidenter urgeri manifeſtum ſit.

Si ůnus ex pluribus herediba
creditoꝛis uel debitoris partẽ ſuaʒ
debiti ſoluerit uel acceperit.

Mpr Aale. ? Aa. aa. Tau.
Aifẽſti ⁊ idubitati iuꝛis eſt
defuncio creditoꝛe multis
fllictis heꝛedibo actõʒ ꝗqdẽ
pſonalẽ iter eos ex lege duodecim
tabulaꝝ diuidi.pignus po unicui
q; inlolidum teneri.
M. Dio. 1. Max. aa. Claudie.
Ctiò ꝗdeʒ pſonalis ĩter heꝛ
des ꝓ ſingulis poꝛtõibo q̃ſi
ta ſcidit᷑. pignoꝛis qt iuĩ mitis ob
ligatis rebus quis diuerſi poſſidẽt
quũ eis uendicatiõ nõ perſonã ob
liget:ſed rẽ ſequitur qui poſſidẽt te
nentes n ꝓ modo ſigulax rex ſub
ſtãtie ↄueniũt᷑ ſʒ iſolidũ utltotũ ðᷣ
buũ reddãt: Ieo ꝗð rennẽt cedant.
Si pignoris conuentioneʒ nu

meratio pecunie ſecuta non ſit.

Mp. Seue. ⁊ An. aa. YZaro.
J płcuniã tibi nõ eſſe nu

5§. proinde. Sed meratã atq; rõ fruſtra cau
contra. S. de nſur̃. õʒ emiſſa aſſeris ⁊ pigno
.l. eos. in pa. Sol
ne nut lbbii.
5 s Freddita ꝛebus non alijs obligatis.
i Compenſaiio.nt ⁊.S.de compe.l.inuicem.

k¶ ᷑Pronincie. qui dabit calculatorem ſi occurrat dubium.ut..
de diſtrac.pig.l.ſi ꝛeſiduum. accur.florẽtin legũ doctor.

I conſignatum. ſic. ð. de diſtrac. pig.l.i..l.ſi prius.⁊ de uſu.l.

acceptam. accuꝛſius.
Auum etiam edicto non ſoſum iure ciuili.

Propoſita. pignoraticia. Accurſius floꝛentinns
Si unus ex puribus heredibus creditoribus pt. m ſuam ⁊c.
m Arnueſti. d uidi. ut z.5. de pac. pacto ⁊..ſami.heꝛ.l. es

.. j.l.proxima. ⁊?.j. de excep.l.i.

D

6 n

3 %

a Inſolidum ut ⁊. ff. de pig act.l. ſolutum. 5. credltor. * facit ad. l. Mam

.õ.de diſtrac.pi.l.unus.accurſivs.
„9

CQno.inter heredes. cꝛeduoris n debitoris ut æ. 8.l. ꝓxia accur.

ſ Vendicatio.nam in rem eſt hbypothe. vt.ð.de pigno.l. pignoris
et dic diueꝛſi beredes. nam quidam heredum debitoris poſſidebant ali

datũ probaturus es ĩ rẽ expii po
tes nã intentiò dati pignoꝛis neq;

reddite pecũie nõ aliter tenebit q;
ſi de ſide ðᷣbiti ↄſtiterit eadẽq; rõe

uerias ſeruet.ſi te poſſidẽte pignↄ

aduerſarius tuus agere ceperit.
Mopr. Alex. a. Peregri.

4

„Büt nunc aſſeueras nihil cr
ditoꝛ nuerauerit uxoꝛi tue qᷓ̃ pign⸗

dederit:ſed inãnẽ extoꝛſit caut onẽ

mẽdace ſcriptura q fideʒ ueritatis
obligari eius res ñ poteſt. xxxiij.

De iuᷣre dominij impetrando.

Mpr.a. Nichole .
Ominii iür̃ pignora poſſi
dere ðᷣſideꝛãs nõia debito
rum quos in ſolutione ceſ
ſare dicis exprimere:⁊an ſòlennia
peregiſti ſigniſicare debuiſti: dum
modo ſcias òmnia bona ðᷣbitoris
q pignoꝛi ðdit ut ũiueꝛſa dominio
tuo generalit᷑ addicãt᷑ ĩpetraẽ te ñ
poſſe
J creduor pignus iure do
minij a noſtra lerenitate poſ
ſidere petijt ⁊ poſt foꝛmam reſcrip
ti alio anno a uobis accepit uſuꝛaſ
a beneſicio impetrati receſſiſſe ur̃
Mpr. Juſti. a Bemoſthe. pᷣpᷣ
Etuſtiſſimam obſeruationẽ
que nullatenus in ipſis reꝝ
claruit documentis pẽitus eſſe du
ximus amputandam.imo magis
clarioribus remedijs coꝛrigendaʒ
igitur in pignoꝛibus que iure do
minii:poſſidere aliquis cupiebat
proſcriptio publicata ⁊ annus lui
tionis antiquitus introducti ſũt pi
gnus qt publice proſcꝛipiũ nʒ uidi
mus nʒ niſi immõ ex libꝛoꝝ recita
tiõe audiuius.Sãcimus itaq; ſi ꝗſ
creditori ſuo pignorauerit ſiquidẽ
ĩ pactõe ſua cauiũ ẽ quẽadmoduʒ

dʒ pigni diſtrahi:ſiue ĩ ſpᷣe ſiue ĩ ali/

is ↄuetionibo ea obſeruari:pro ꝗ/
bo ĩt creditorẽ ⁊ ðbitorẽ ↄuẽtũ eſt
Di ã nlla paciõ ĩtceſſerit licentiaʒ
dabit᷑ feneratõi ex denuntiatione

maꝛiti bo.mu.addi.l.i.⁊?.ð.de pact.ſi pacto ⁊ inſti.de ſucceſ.ſub.que fi.

ex ſe.con.accurſius.

f ſ

Mpr. Gordia.a. Juſte.

quas de rebus obligatis
alij alias.

t Su bſtantie. ideſt non p
porlione heꝛeditaria qui

habent in ſingulis rebus
ſed inſolidũ ⁊c̃ nt.ff. ſami
li. heꝛcil. l. heredes. F. an.·
ea.⁊.ð.de here.act.l.ij. et
eff. ð pigno.act.ſi neceſſari-

as.S.ſi unus. accur.
n Sipignoris conucntio
nem numeratio pecunie ſe
cuta non ſit.
x ſ Ypecuniã.hic de
uerbo ad uerbum eſt.S.ð
non nu.pe.l.i.⁊ hãc expo
nas ut IYllam accur.
yNPignus.deſtinatione

dic pignus datum etiam

nunc ⁊ ſic acceſſit ciuili ob
ligationi ut fideiuſſor.ut
..de nõ nu. pecu.l.ſi cui
et faci.ff.de pigno. act.l.
ſolutum.ꝭ.ſi quaſi.
53 Nam intentio. hec duo
dicebat creditor datum ſi
bi pignus ⁊ pecuniam nõ
redditam et ſecundũ nole
bat probare per primum
que pro batio non ualet ut
hic dicit accur.
a ſ JIut nüc.ſcriptur a

pu blica uel prin a

ta.licet qdam dicant ſecuſ
ſi de publica. argu.õ. ar.
tu.l.finali ⁊ ſacit..l.proxi
ma accur.
b De iure dominij impe
trãdo quia quandoq;nõ
inuenit emptorem crediiõ

ideoq; opus eſt ut ſibi ad

dicatur ideo de hoc pe
nit accurſius
c d Ominij. pignoꝛs
a liqua certa
d Solemnig. que ſunt. j7.
.e.l. fi.
e Oia bona.i.ſ oĩa bona
obligaſſet. tunc nõ pe ſſet
omnia iure de minij pete
re ſed quando res certas
tunc ſic.ut hic dicit.⁊ ar.
.õ.qe bo.aut.iu.poſ.l. ꝓ
debitore.⁊.S.ne pro do.

ꝗ creditor uidetuꝛ.ſic ⁊.ff de.l.cõmiſ.l.iiij. . cleganter 2.l. de le

ge. §. fi. et. l. poſt diem et. ð. de pac. inter. en p.l. comm ſſorie et. 8.
quod me.c.cum te.et.ff.depoſiti.ſi. bominem. 5. quotf᷑.et de uſuꝛ.l.qui ſe
miſſes.in prin.et.l.eQm quidam.S.diuus et.ðS.de uſuf.l. quãuis. et. f.

de iure aur̃.annu.l.ij.

Etuſt ſſimam. conuentum eſt hoc dictum fallit in caſibus. ut

j.li.i.per totum et.ff. de pi.ac.l.ſi conuenerit et de diſtrac. pi.ſi creduor

.5§. fi. et facit inſti. licet. . ſi.

b Ex denunciatione ſilicet una ubi neꝛo conuenit ne venderet ter eſt ge

—

bil. Pic vic

eE/—α

A 2 c

1/.
12

27V

nunciandum nt. ff. de pi.ac.ſi cõueneꝛit. accurſius florentinus.

n CLont:axit.ſ. de iure ſed de facto conſtat nẽditionem eſſe ſic et

mwil

a Ex ſententia. interlocutoria de ſoluendo ſibi eam. quũ predium creditori datur inſolut᷑ ut.j.de euict.l.ſi pꝛedium. 4
b Be iure dominij. nt ⁊. S.ſi in cauſam iu.l.tſi. X In adipiſcenda.i.in adipiſcenda poſſeſſione pignorum. 4
c¶ ̃Pre ſens. ſi. ff. de euictio. ſi ideo. 5. i. y omuni. itaq; nõ ergo pactum nil operari ſic et.. de ſideiuſ. ſpnen
d Certo tempore. ſuper hoc nõ certum dari tꝑs ad requirendum. et ali non recte ut ⁊.fl.pro ſoluio.ſed et ſi adijciatuꝛ.ar..ff. de uſuris 1 Mt
ua certum ad ſoluendum G 1ſi ſtipulatu s. ⁊ ff. unt
ut ſtatim lubijcit. dge le.i.ſi quando ggich ie
e. Si autem nullatenus. cer nel ex ſententia iudiciali poſt biẽni ſum plẽiſſime habeat reʒ creditor: in prin. et totũ ge n t
tum tempus. quo tempo ſi ex quo atieſtato miſſac lſentẽna idemq; dominus iam irreuocabi nerale ſic res dʒ ac ☚
re non inneni redire poſ pꝛolata eſt numerandum eaʒ nen lem factam. Sed ſiquidẽ minus cipi ut ñ pereat ut lſpeß
ſit yr. ⁊ facit ad hunc. .ff. dere. Si autem nemo eſt qui cõ in pignore plus in debuo inuenia 27.ffl. de rebus du. Min
de pi.act. eleganter ĩ pri. perare eã malueru: aneceſſarium ſi tur ĩ boc quod noſcitur abundaꝛe .l.quot.in act. ?.l. . ici
Expectat.i.petat.· at creditori ſaltem ſibi eaʒ iurẽ do ſit creditoꝛi òs ratio ĩtegra. Sin ubiẽet. ff. ad muĩ. *
g Ex diuino. pto eo qðᷣ minij poſſidere in huiuſm odi caſi gquteʒ ex utraq; parte q;titas eque lR. Item z ẽ huic W lan
nalet ſi minus ualet. uel bus hanc cauſam eſſe obſeruandã inueiatur:ſine omni dubitatiõe to .l.S. de pac.ſi quiſ KH
e) quantum ſufficit ad de cenſemus: ut ſiue pꝛèſens ſit debi tam rem ãtea pignoratam reſieat. in cõ. ſed bic ſpecc ſonen
bium iplus ualet ut ſ. 15 ei denunciat6. poſt bieniũ mit Sin autem minus quidẽ idebilo. ale Mi. ſſice guan
patet. aceaur. tat᷑ ſiue abfuerii ꝓuinciale tribunal ãplius aũt ĩ pignore ſiat:tũc ĩ hoc trahẽ. emp.l.fl.in len
h¶ El liceat ei.ſ. debitori creditor petat iudicem certiöare quod debitũ xcedit debitoꝛi ola prin. ſed bi non ni.c
i Juramento.nõ. iuramẽ feſtinet quatinus ille euʒrequiſierit iura itegra noſtra lege ſeruabũtur creditoꝛi ſʒ fideiuſ KW ne
tum ſcienti dari.⁊ ubi ſin ceriò ten pore luper hoc ab eo ſta creditoꝛbus quidem feneratoꝛis ſoꝛi remanebat pi Hanl 6
gula non poſſent probari tuendo ut fiat debitori manifeſtuʒ non ſuppoſitum.alijs autem debi gnus etlõ non eſt Hiue
ſic. 5. de iudi. ſancimis. per appitionem iudici s.quod a cr toꝛis cꝛeditoꝛibus uel ipſi debitoꝛi ibipac. legis ↄmiſ. ui
k Recuperare ſic ergo ira ditore petitum eſt:⁊ certum tẽpus Fuatuʒ:⁊ ne ex cõuniõe fiat aliqua uel ei ſimile. liuun
quadriẽnium recuperabit ſtatuatur intra quod ſi fuerit nuen difficultas licentia dabitur credtor 3 I ſundi. ð8 Mücu.
pignus debitoꝛ. ſʒ ſecus tus debitor debuum qui pecunias ri ſeů domino exſtimationem ſuꝑ Aliſti loco pi r otiif
ĩ dãno ĩſecto ubi poſt ſm creduas accepit debet offerre ⁊ pi flui debitoꝛi uel cr̃ditoꝛi debitoꝛis Gnoris. phn N⸗
decretum non auduur ut gnus recuperare. Si autẽʒ nulla cuům competenti cautela in euð ex a Obiineas.i.reſti iſuſe 1
ff. de dam. infec. ſi fini tenus ſuerit inuentus iudex certu,yx ponenda offerre. Si uero credi tuatur tibi aʒ. et ſi lſepſſ in
ta. §. poſtea at. ſed hec q̃ᷓ tempus diffiniat intra quod licen toꝛ poſtq; iure dominij boc poſſi amittat loco pigno mſi
bac.l. dicuntur aliter de ꝰ tlaa ei dabitur ſe ſe manifeſtare: ok deat uendere hoc maluerit: liceeat ris reuneat quod lun
ſuetudine ſtatutis ciuitatä ferre pecuniam: ⁊ pignus a pigno quidẽ ei hoc ſacere.ſi ꝗd autẽ ſůp ualet ut.ſ. de euict. immchin
obſeruantur. ⁊ et ꝑ Lon ratione liberare. Si autẽ tempo fluum ſit debitoꝛi ſeruare. Si aui ſinon iiuria ſʒ qd huulib
gubardam ut:t. de debi re ſtatuto minime fuerit innentus dubitatio exoꝛta fuerit ꝓ uenditio ſi eſt actum ut hec irr, ne
tis ciuitatum ob. etquan uel creditam pecuniam totaʒ offer ne utputa uilioẽ pꝛecio facta ſacra loco illius hẽal: t midhenn
do licet pignorare Inon re nolueru:iunc creditor adeat cul menti religine creditoꝛ pꝛeſtar̃ coõ ppnto nalere. 2 ſic unbile.
.l. ſi ꝗs fideiuſſorem. men principale ⁊ pꝛecibus porect pellatur: quod nulla machinatio et᷑pt ſtelligi inuere lltr ſei
¶Oimnis ratio integra.ut iure dominij eandem reʒ ẽrpectat: uel circumſcriptione uſus eſt:ſʒ täã lex iſi. Algncn a
7.S. de diſtrac. pi.l. hypo habeatq; ex diuinò oraculo eam ti uendidit rem q;ti potuit uenie: b Secuꝛitate .i. ex Uniur n
thecis.et. S.ſi cer. pe.l.ſi in ſuo dominio: ⁊ poſtq; b ſuerit 2g hoc tantumodo reddi quod ex cxp. rei indi. quũ Perunn.
mutua.ſʒ ſecus in pignore ſubſecutuʒ pietatis intuitu habeat iuramento ſuperfluum ſuerit uiſũ. ſit abſolutus. Ulemqwod
quod in cã iudicati capit᷑ debitoꝛ intra biẽnij tempus in ſuã Sin autem ex iureiuꝛando etiaz c Integrũ ẽ. qꝛ ner ſtunben
ut. ff. ð re. iu.a diuo.S.ſi pi rem humanũ regreſſũ ex die ſacri minus habuiſſe creditor inuenia? ſibi bunc nendidi Muiernt
gnoꝛa. 7. F.fl. oraculi numerandũ ⁊ liceat ei cre in reſiduum habeat integraʒ actio ſti nec pro expẽſis nrin ind
n Excedit.ſ.r̃s pignorata ditori qui iam dominus factus eſt nem. Eſtimationẽm auteʒ pigno litis ei dediſti nec eurob
n Sen domino.ſ.nũc fac offerre debitum cũ uſuris ⁊ cũ dã ris donec apud creditorem en de pacto nel ſententia inſiſ
to ⁊ ſacit ad hoc.ff.de pi. nis uicio eis creditoꝛi illatis quo niq; dominum perman eat ſiũ am uel allo mõ amiſi lliſi
act. l. eleganter. . ſi nendi rum q;titatem creditoꝛ dʒ ſuo iuꝛa plioꝛis ſiũ minoꝛis quãtitatis ẽ q; ſti accurſius. uhaif
derit.⁊.l.quãuis in fi.⁊.ẽ. mento manileſtare ⁊ ſuũ pigno re tum ad debitum iudicialis eſſe o d Jubebit pſcrip UIulde
8 bo.aut.iu.poſ.l.fi..pe. cuꝑaꝛe. Si aũi biẽniũ ſuerit elap lumo diſceptatiõis.ut quod iudex tis uerbis propo Aet l
0 Cuz conpetenti cautela ſita actione nel bi 15d
hoc ad debitorẽ ⁊ credito . gnoraticia actõöe · k
rem refeꝛri poteſt. az e Voniam intet alias memoriam. quo ad pignus non Perütu
p Superfluum a debito quũ pluris nendidit qram eſſet debitum. quo ad uenditiones.accurſius. iiin
q Religione nõ de conſcientia quem ſatiſſacere ⁊ ſic.j.de dona.l.ſiquis ſ Si quis debitoꝛ. accurſius florentinus legum doctor. mle
pꝛo redemptione.S. eãdẽ.⁊.S.de iure deli.l.fi. . licentia. .. de fide in.l. g Qum pꝛeteritis.niſi hoc dicer eiur non traheretur ad preterita et .
fi. S ſi aũt. ? dixi.ð. de bis qui ad ec. ↄſu.l.ſfi.. ſie bi. ut. S. de legibus et cõ.l. leges. . Nren
Eſtimationem. hec non uult nendere ſed accepit iure dominij ⁊ dꝛ qd b Re amiſſa. improprie. quia dominium fuit in eos traſlatũ ut iſfthe⸗
plus ualet ? eõ ipſe ꝙ minus.ſed ipſe impeirauit uſq; ad quãtitatẽ ð biti .S. de legi. cõ.l.non dubium hmõi peccata tñ nalẽt in ariſ ſpOõ 3
Be paclis pig.⁊ cõmilſ.lʒ in uendiutoribus ſeruetuꝛ lex ↄmiſ.ĩ pig re iñ ſalicijs nt. S.ſi rector prouincie uel ad eñ p.l:.i.Itẽ in ſpõſionibꝰ H d
non ſernatur. ut habes hocti. boneſtis ut. ff. de preſ.vbi.ſi rem.S.ſi. Sed quid ſi paciſcar utſf Peri u
4 Vi pactus.creditor bus ius pignorumel ipſa pignora. ⁊ nõ liceat ſoluere:ꝶ. non ualet ⁊ omnia ſimilia. ſed quid ſi conuene R
uod bhic non eſt pactum legis ↄmiſ.ſed quoddã ei ſimile ⁊ ideo rit ut non liceat ſoluere bic ad menſẽ: ad buc dixit M. idem q? (
inutile nam nil operatur.ſicut en m creditor al poterat uendere pignus eað ratione de anno.⁊ ſic ĩ infinitum. quod. Jo.non placet. I Pnl
gel ex pacto uel ex lege. ita et nunc.⁊ idẽ dicas ſi dixit ſe daturi m in ſo dicit nalere ſi modo ſit tempus minus xxx.an.al vĩ perpetua a de imn
lutum ut ſit inutlle. ut. ff. de ſol.l. caliopus. al ĩcipit quãuis pactum t le lienatio. ar. ĩ aut. de ali.⁊ mphi. S.elocationis colla.x.? ſocit de nit Ne
g s. cõmil.eſſet ut ſi non ſoluam infra cer.ſps creditoris ſu pignus vel feudis qui.mo.ſfeu.conſtitui pf H§Fſi quis obligauerit. It 3. ff. iant
habebat pro pecunia ſua emptum uel ſit ei ius ſaciendi quod nult nel ſi ge ↄᷣhen. emp.l.fu ſed ſolue nt.ð. e. ti. .i. ” Sino
milia. ſed ſi ſic dicam hẽas. tunc emptum tanta pecunia quanti tuncus i De exceptionibus dixit. . de iu. agendi nunc de iure deẽde loale
fHnerit uʒ. ut.ff. de pi.ſi fundus. .fi: di.et quod dicit preſcꝛiptionibus lorge ponitur.Iʒ alias pre 1 Na
“ lton

ſbrdimn
deſer
fcetine
llindef
lnn,
e big
ſence
tüperk u
e throct,
Ckinanal
fiacmi
enziht
lereſgi
albiehe
zfck
Linplſin
ſcdh biron
lonſgzſcnf
femerebnhl
getiöfonc
lggennt
inte.
Jfmdid
ſfllooon
blineno ifeſl
Nbiig
nloepido.
lneat qnole
tmſde tt.
iug
Hocum t bte
ollnobiteag
Eitligium
iſta.
ecniatd
bſoluar.
ntegiieſn
buye undtd
etpchin
onelſeioni
Ao noͤmni
gaeutſvs,

adis eo
Nine aN

ntci

3 oghentt

ae.
idfnnn

vofſi 1
glitin iife
ifimm
—
ntſtonm
bin
6 ene

en.

dbeht iſS

RZ emporali tantum ponatur. accurſis florentinus legum doctof
kK d Ebitores. antiqua. ſ. le. rij. tabu. ut. 5. de pac.l. pacto.

et ſi cer. pe.l.i.⁊.s.ſi un ex plu.l.ij.⁊.õ.ſami.bercii .l. ea ꝗᷓ
Nomen patris.i.patrem tuum debitorem.
m Teſtator. idemq; creduor.

n Aſcripſerat. pre
legẽdo ſicut eõ un
nim aſcriberet. ut
.iff. fami. her, l. ſi fi
lia.. pap.
o Doli mali ex. im
mno vr q; ipſo iuꝛe
ſit tutuſ. Primo.
quia illi quibus ẽ
nomen prelegatũ
babent utilem ac
tionem. ad ſolidũ
nt. 5. de le.l. ex le
gato nominis. er
go qui eis ſoluit li
beratur ab ac.⁊ ſic
ab obligatione in
lolidum. Secũdo
quia qui uolunta
te creditoris alij
ſoluit ipſi credito
ti ſoluiſſe uidetur
TO(.ic ipſo iure libe
ratur.ut.ff.de ſolt᷑
.l. ſolutam. ſed cer
te non eſt ita nam
lʒ ab utili libereriſ
ipſo iure. non ta
men a directa qua
teneris alijs. Iteʒ
illa lex ſolutã ẽ in
telligenda quãdo
noluntate credito
ris niuentis. Itẽ
nidetur quod non
poſſit uni berednʒ
prouidere in his q̃

ſunt in dando nt
eff. de uer. ob. l. cõ

tinu.5.fi.ſed ibi
loquit᷑ in ſtipulan
do hec ĩ pᷣle gãdo
nel illud de rigor
bec de equitate.
„ p Ro por

ſuper hoc ſtatueret boc in exſtima
iõʒ pignoꝛis obtieat. xxxiiij.

De pactꝶ pignorũ ⁊ cõmiſſoꝛia

lege in pignoꝛibus reſcindenda.

Mpr. Alex. a. Victo.
Vi pacto eſt niſi intra cer
tum tempus pecuniã quã
mutuam accepit ſolueret
ceſſurum ſe creditoꝛibↄ: hypoihe
ce uendicationeʒ non còͤntraxit ſʒz

id compꝛehendit quod iure ſuo cẽᷣ

ditoꝛ in adipiſcndo pignor̃ habi
bitu:us erat.còmuni itaqʒ iure cre
ditoꝛ hypothecam uendere debʒ.
M. Dio.⁊ Max. aa ⁊.cc.Dio.
Jꝗ fundi nomen queʒ uedið
ras empoꝛi ab alio mota ꝓ
prietatis queſtione:alterum fundũ

po eius euictioñ pignoꝛis hypo

thece ue titulo emptiõis inſtrumẽ
lis ea lege dediſti ut quem ſecũdo
tradideras ſi is quem uendideras
euictus non ſuerit öbtineas ð hoc
contra eum qui monerat queſtiõʒ
lata ſententia emptoꝛi parata ſecu
ritate: circa eum queʒ obligaueras
reſtituendũ ↄuentionis ſideʒ ĩple

ri ſi negonũ itgrũ ẽ pᷣſes ibebit.

Mp. Conſtan. a. ad Populuʒ
Voniam inter alias captio
nes pᷣcipue commiſſoꝛie pi

gnoꝛũ legis cr̃ſcit aſperitas placet

inſirmari eam ⁊ in poſterũ omneʒ
eius memoriaʒ aboleri. Si quᷣis
igitur tali cõtraciu laboꝛat hac ſã
ctione reſpiret:que cum prẽèteritis
preſentia quoq; rpelli:⁊ pꝛohibet
futura.creditoꝛes eniʒ re amiſſa iu
bemus recuperare quod dedeꝛũt.

tione.duo forte erant fratres.
Pronũtia ũ. immo tria neceſſaria ſunt ut.ff. de exen. fei indi.l.
cũ queritur. .l. ſe. Atem fallit bec regula ĩ pupillaribus actõib
T publicis iudicijs ubi res inteꝛ alios acta aliis nocet niſi collu
ſio detegatur. Item ⁊ ĩ al js caſibus quos nõ.õ. quibus res iu.

non nocet.l.ij. ? acit. ff. de re iu. ſepe. . ö. res inter alios acta. ſi
tiũ fratre. ⁊. ff. qui poti. ĩ pi. ha.l. clandius.
r s SDnerſus. legitimũ immo fiduciarium. ut inſti. de fidu
Qar ia tu. ſed oĩs fiduciarius eſt legiimus.
Pacti.tutor ille te induxit dolo ad remiſſionem faciendam ſi
potes ideo minus agere eum. ⁊ ſi excipiat de pacto replicabis
de dolo.łdic quod dolum commiſerat ĩ tutela qui non nidetuꝛ
Ienerali remiſſione remitti. ut ar. ff. de lib. le.l. aurelio. . caius
et eſt de pac. tes fratres. nam et ſeꝛuus quicquid querit dño ac
quirit.non tam̃ dolo.ut.ff.de acqui.poſ.quod ſeruus.ſed huic

expoſitioni. ar. 7. ff. de pactis ſiunus. . illud.
1 Si in ea. I. remiſſione uel ſecundo. ſ. tutela.
I Potes. qui enim dolũ ⁊c. ut ff. e ꝓba.l.quort᷑.S.qui dolo.

x Facit. i. conuenit iudicio tutele.quod eſt bone fidei oppõi re
plicationem doli ex quo eſt dolus commiſſus ⁊ commentũ frau

III

dis repellii. vnde ouidi. Nõ facit molles ad ſera bella manus
VCAIn non. defenſiones. pemptorias ſubaudi. niſi ĩ caſibus. ſz
dilatorie ante luẽ conieſ. ut hic et no. S. ſententiam reſem.ſñ poſ.
.l. pemptorias.et de proba.l.exceptõem.
3 I Iccet vnde ui interdictum. unde ui interdic um. ſ. annũ datur qñ

7

xv.
De exceptiõibo ⁊ pᷣſcꝛiptiõibo

Mpꝛ. Anto. Claudio.
Ebuòꝛes quidem heredi
tarij uniquiq; heredum ꝓ
poꝛtione hereditaria anti
qua lege obligaui ſunt. ſʒ ſi his he
redibus omnem pecuniam exolui
ſti quibus nõmen patris tui teſta
toꝛ ĩ diuiſione aſcr pſerat dòli ma
li exceptione aduerſus alios agen
tes tueri te potes.
Bem. a. Juliano.
Roõ poꝛnõt tua qua domũ
quam ad te pertieꝛe dicis:ſi iudica
tum non eſt actionem dirigere po
tes.nam exceptio rei iudicate ei ð
mũ obſtat l ſucceſſõibo eis ĩt quoſ
cognitũ ſuꝑ ea re ⁊ ꝓnũcitũ eſt.
Dem.a. Ditali.
Duerſus fratrem tuuʒ quõ
dam tutorem legitimum iu
tele iudicio ſi experius nõ es ꝓpo
ſiia actione cõſiſte:nec timueꝛis ex
ceptionem pciꝰ:ſi in a fraudẽ do
lumq; admiſſuʒ pꝛoba:e potẽs.nã
fplicatio doli oppoſita bõe fidᷣi iu
iciũ facit:⁊ cõmentũ fraudis r̃pel
lit. Mp. Alex. a. Julia. 1 alijs.
Aʒ nõdũʒ ſinitã ſnia cãʒ ſʒ
dilatã alegatis nõ ẽ dubiũ
oẽs ĩtegras defenſiones uobis ẽẽ.
M. Bio.⁊. Max. aa.⁊.cc. Baſ.
Icẽèt vñ ui iterdictũ ĩtra ãnũ
locũ hẽai:tamẽ exceptiõe ei
ppetua ſuccurri ꝗ ꝑ vim expulſus
poſt rtinuit poſſeſſiõʒ autõitate iur

maniteſtatur.

M pr. Aal. a. Elene.
ꝗpaciũ iterceſſit ĩ excepiõe

poſt annum poſſeſſionis er̃ſtimationem ⁊c᷑.

poſſeſſio ad uiolentum ñ
puenit.ul.ff. ð ui.⁊ ui aꝛ.
.l.i.in prin,⁊.S.unde ui.l.
ij: ſed non eſt ita in excep.
que competit uim paſſo.
dic ergo caſũ quod deicc
tus in continenti recupe
rauit poſ. licet habeat ĩteꝛ
dictum unde ui ĩfra annũ
pro dãnis.pro poſſeſſio
ne tamen habet exceptõʒ
perpetuam.et᷑ ſi rei nendi
catione conueniatur.nt.õ
unde ui ſi quis in tantaʒ
ut ſic quod habuit licuit ĩ
cõtinenti recuperare non
fit illius delicti ĩpunitas
hec poſitio non placet.
Jo.quia quũ tibi nulluʒ
detur interdictuʒ pro poſ
ſeſſione. ergo nec mihi ul
la excep.ponit ergo ſic ex
puliſti ticium qui mihi ceſ
ſit interdictuʒ ⁊ omne ius
ſuum inde ni te deieci poſ
ſeſſionem non appreben
di ago aduerſus te intdie
to mihi ceſſo excipis pꝰ ã
num et perpetuo quũ alio
poſſeſſorio poſſis a me ſi
tenerem. recuperaꝛent.ſ.
ex ba deiettione. licet ſi ex
ſecũda expulſione agereſ.
tantum intra annum au
direris tertij ut B. dicunt
expuli te de fundo uiolen
ter.deinde ex iteruallo tu
expuliſti me ſed poſſeſſio
nem non intraſti.ego ne
ro eam retinui uel intraui
agis contra me interdicto
ð priori explſione ego ex
cipio de niolentia quam
mihi ex interuallo intuli
ſti. Alij ſie pone inuaſoꝛẽ
dãna reſtituiſſe certe nõ ha

bet condi.indebi. licet ſi poſſideret conueniri non poſſet. uel dic quod ðᷣ
iectus quoquo mõ et᷑ clam poſſeſſionem recuperauit.et conuenituꝛ a ð
iecioꝛe interdicto uti poſſi.perpetuo excipit.quia ſi agens poſſideret in

terdicto unde ui teneretur niſi annus eſſet la

pſus multo magis ergo ꝑ

exceptionem pr ſe tueri.ut.ff. de ſuperſici.l.i.5.quod ait p. ex lege ergo
iſta no. que annua ſunt ad agendum perpetua ſunt ad excipiendũ Fr.
ið et in doli exceptione.nam licet actio de dolo ſit biẽnalis.ut.8.de do.
l. uult. tamen exceptio eſt perpetua. ut.ᷣff. de excep. do.l.pure.S. fi. ſecꝰ
in replicatione ut.ff. de pecul.l.queſitum. J.ſi cui.l.queſitum eſt contra
.j.l.proxi.ſed ibi ſolues.accurſius.
ſ pacium.tr bus modis pone caſum. Primo dẽbas mihi.x. =
dolo extorſiſti pactum de non petendo.ſi excipias ex eo perpe
tuo replicabo i.ſiñ prefinitione temporis. ſicut et actiones ſñ prefinitõe
temporis conpetebant.ſed hodie dices perpetuo.i.ad.xxx.an.nam tan
tum durat actio ergo et tantum replicatio:ut inſti.de perpetna et tempo
rali.ac.in prin. Fo ſm B. ſic feceram tibi pactum de non petendo do
lo extõſi ſi de petẽdo.ſi ĩplicabo ex eo tu ppetuo plicabis.i.duplicabis
⁊ ſic ſfuit pactũ factũ doloſe in excep.i.contra exceptionem.ſed huic ẽ cõ
tra.ff.de pec.queſitum. .ſi ubi replicatio eſt annua.ſed ibi eſt in a ſõᷣ

apponit q nõ ſit nata actio. vñ nec ceſſit nee nenit dies eñ pditõ⸗ .

afſts ß. B. onde ppetuo replicãt t hoc im utrãch expoſiõem. vel wt eſt cemnt nec nenu aus an⸗ Cussec
ne . meleheteg l⸗ dẽ nature cuius eſt exceptio qᷓ perpetuo nis euentũ. ut. fl. de. . lig.l. cedere diẽ. ⁊ ſic alind cn ebel s⸗
dat᷑ reo. ut.ff. ð excep. do.pure.5.ſi.nã h duplicatõ ut excep.daiĩ reo. ut i cli uel ſili ꝗᷓ naſciĩ poſt lmnltaſt eiue⸗ acie a ſben⸗ aoe ;: 1) Reſ
ſti. ð replica.ĩ pꝛi. Tertõ ſic Fʒ. Jo.feci iibi paciũ ð nõ petẽdo.deide feci naliter ꝓmiſi nel ſub 2duõe taiakach iceꝛet no Fe 2 act n u.
ſti tu mibi de petẽdo.ſi excipias replicabo de dolo.nã ubi alia qcunq; natã eodẽ modo.ſi dicat ꝓmiſi ſed ſub ↄduõe la zanl
exceptio locũ babern leſſe. ut fl.ſicen. e ſe hei
.. ut. ff. 8 excep. do. l.ij.. „„„G , „„ . leſſe. ut.ff. ſicen. pe⸗ oniig
dancrallter ni reuerentia ſinè temporis preſinitiõe de dolo reo pꝛincipalis ſtegeo manẽte ſta laga⸗ vgralio lng
plonax aliud ſuadeat.ut. tplicari. poteſt. mͦ munitus eſt conſt. les Ziee ſſu . lizgrt
.ff. ð excep. do. l. apud. 5. Dem. a. Menandro. Mpr. Jul.a.ad Julium comi. ms. 1 vi lihni
aduerſus. Jẽx maioꝛe debiti titate oꝛientis. . ?Jä Hen n uini
a In exceptione. ſ. q̃renda minoꝛ tibi ſoluta eſt nec libe ꝗquis aduocato inter exoꝛ nte R b„. ſiicel
Fm pꝛimũ uel idẽ ð excep. ratõnẽ debitoꝛi tuo prèſtitiſti pete? dia litis pꝛetermiſſã dilatoꝛi . ur = dicnt⸗
ſm fm ⁊ ntꝛoq; caſu dolo quod non pꝛobatur redduũ cõtra am pꝛeſcriptioneʒ poſtea uolucrit qn äe eu tmde Umnami⸗
ſe uel id eſt cõtra excep.et exceptioneʒ pacti replicationeʒ tu exercere ⁊ ab hmõi opitulatiõe ſũ re ad iterogata ſt z *
nõ doloſe ſm lertũ am adiuuans intentionem minime motus nihilomius peꝛſeueret atq ff. ð. . ob. l.. . ſi eu B
b Replicari. ppꝛie ſʒ pmũãũ pꝛobibeꝛis. poſtere defenſioni inſtiterit unis quis ſimpli ciſli ilot⸗
õä b dẽnat lcteiu de ĩutili ſũ. . pte iſonlithe
⁊ teꝛtiũ.ipꝛopꝛie.i.duplica Dem. a. Zurelio. libre auri ↄdenatione mulcteiur. . P. § pie liton
ri ſecüdum medium. Reſcriptioneʒ perẽploꝛiam Mpr. Honoꝛiusa. RNi. en genons go in
1. Jex maioꝛe. qunz qua, antca coteſiari ſuficit Rlſcriptoc ſoꝛ in piicigFio zrſſdere anpine Mi
Aecẽ deberes ſolui omiſſam pꝛiuſquam ſententia feꝛa it a litigatoibo opponẽdas pꝓpmiſit. quũ nchce 1 din
ſti.v. lʒ generale pactũ de tur obijcere quãdoqʒ licet. ẽẽ legũ ðcreuit autoꝛitias .xxxvj. terir rarniii Rirgu .
nõ petẽdo feceri credẽs ni Dem. a. Oniciano. . ” . ken . e aegl
bil plus mihi deberi. tam Jꝗ quidẽ itentiõeʒ actoꝛis ꝓ Dẽ litigioſis. õ Waalte
excibias repli confidis nul ſ.purã ⁊ ↄnditiona iglei
agam ⁊ ſi excipias replica batione deſiceꝛ conſidis mi Iehnõ poͤt eẽ niſ̃ “
po. Fut. j. ð ſolu.l. ſi it. ⁊. ð. la tibi deſenſiò neceſſaria eſt. ſi vo Mypr. Seue. An. aa. Pau. no pot ee nit. lliinn⸗
de tranlac. ſi quidem. ⁊ lde de hac cônfitendo exceptione mu Vʒ cꝛẽditõ pignus uendi al nelnrn and nſitpoe
furt.l. poſt deciſionẽ. .ff. nitum te aſſeueras de bac tantum dit nõ poteſt uideri litigio miſ ſonmb die litglbe
de cõdi.i.l.fi.S.idẽ q̃ſijt ſʒ cõuenit agi.nã ſi etiã de ĩtetõe dubi ſe rei epiio Zhi: ⁊ ſi ðbitoꝛ mn. . 1 coe ſatmüan
cẽeie imo vr̃ ĩ aſiduo ñ agi. tas habita exceptionis cõtcſtatõe interdicat ne uenditio ꝑficiatur. wne gene mn d ilige
ut.ff. de re iudi. a. diuo.,-5. tunc demun quu intentionem ſua M lcerʒ e u 8 iſcliui
ſipignoꝛi q ẽ cotꝛa. ſed ib aſſeuerationem ſuam petitoꝛ ꝓb In aut.de litigio..i.coll.vꝛij. r ge a iariin
lex pᷣſumit remiſſionem ꝛe uerit huic ẽẽ locũ mõſtrari ↄuenit. „ co E e. i ſe linritl
A Preſtitiſti cien Az exceptiõibus actors ex cuius doͤminio cauſa moueturiter Sul⸗en L coninet. naehholl
4. Frauſiſin wetd ad quiviss tio auxiliũ tributk petitorẽ ⁊ poſſeſſoꝛẽ iudiciaris co anpol ws gai⸗ mAum
erba. certis ex cauſis:ſed replicationibo uentione uel pꝛecibus pꝛincipi ob pus a W 3 unn
e p Reſcꝛip.i. excep. vt ſuã intentionẽ ſi quã hñt minuͤut. latis et iüdici inſinuatis ac per euʒ n prie⸗ gedk umnllt
pacti. vel rei iudica BDem. a. NHeong. futuro reo cogniiis. incf⸗ de 4 4 RM niiſi.
te nel ſimilem. Efenſiones ſiue exceptioneſ p. Coſtã. a. ad ꝓuĩciales ſa 6 r Dennone
ESnfficit. ex uolũtate non ad ĩterceſſoꝛes ẽxiẽdi ꝗbus Zie pendente actiões gque mar o.l. perlec fürznil
neceſſitate.ut ſubijcit:ut.S . C ntic ſio. dich. ſiniinin
pil. 16. tem: l. ptoꝛ. ⁊ di 8 , SSõä ſci . imgum
xi.ð.ſnĩam reſcin.nõ poſ.l. pemptoꝛias. Accurſius floꝛentinus te bitenetr. ſeis nan esnertim nl iſcſ⸗
g. Quandoq;.i.quãdocũq; accurſius. AE —Delenſio. i. exceptio amor reanis⸗ Aufgi
bſJNquidẽ.qd ſi lue conteſ.ponat actoꝛ.in cã ꝙ reus pꝛomiſit el. x l Conſilẽdo.ui.ſcis el nc ucl credis. ſoluiſti . tünſics
teus rñdet ſe conditionalłr ꝓmiſiſſe.łſub cõdictione pmiliſſe nel m Agi.i. cogitari qꝛ ſoꝛte ecit paciũ ue Rni . Siractns deſc goci
ꝓmiſiſſe.ſed ſub condictione adijciens ⁊ nõ alio mõ uel nõ adijciẽs que n Dubilas.i. non es cenius ſis uel nõ quũ dre 6 1s ne D inn
ritur an reus nideai ↄfeſſus puꝛe miſi pꝛobet cõdictõem aut eõ uideatur dat a ꝑſõa pfiſ collige ergo deogerd eoß En 2dir.5 8 iͤre linti,
negaſſe niſi acioꝛ pꝛobet puritatẽ uel ↄdictionẽ exiitiſſe ⁊ vf pfeſſus niſi do qꝛ põt dicere duboite g 6 eeli d . Fen e Nehnl
pbzʒ ↄdiciõcʒ nã duo vr dixiſſe.ſ.ſe ꝓmiſiſſe.⁊ ſub ↄdictõe pmiſiſſe eaut iura ca.l. ij. Fi. It ⁊ co ige vp de e n⸗ Srie en dcli⸗ M
dr ĩ arbitri pcepto ꝗ pcepit pecuniã dari uſq; ad klendas. nã duo ſunt ff. de ĩter. act. de etate. . ni 1 iñ ex * tios rin din di⸗ 6 idnde
arbitri pcepta ⁊c. ut.ff.de arbi.celſus.S.i.vnũ ergo de iſtis ẽ o ſe ⁊ ei ha el. penul. nã ſi qas a mme ſn eſi a n detni innanf
bei ſides ut.ff. de uer. act.l. de etate. alind p ſe reo.ſ. ↄditio. ? uli nõ hẽtur ꝙ calũpnioſe dico ſic ink. nuũ hel et ꝓcedi. ꝙ ſe net % mit
ſides ut. ff. de ꝓba.l. exeplo. a ĩ aut. de iureur. a maioꝛi . p. Fi.ſecudo qa o Conteſtatõt. ab initio.ſ. ex vo Biaistis ball e i eſe . imni
ſic dicimus ĩ excep. pacti. ⁊ ſilibus.ꝙ ſi quis ↄfireat ſe debere.ſʒ dicit pa ria aler neceſſtare ut. .l hrine. cx. e leno vii P z6aſ füfcen
cũ factũ de nõ petendo.ꝙ niſi ꝓbet pactũ ↄdenat niſi pᷣmittat negatõeʒ nõne excipiẽdo olter n nt S . 6 ar i
ut nego me deber᷑.ſed ſi apparuerit a⸗ waanci edi “ aae pam we,eiegtomnonmiah. lũc oppono excep.⁊? lic b. n
“ ſic itelliqimus. ff. de excep.nõ utiq;. Tertio qꝛ ſi actoꝛ ponat de ſiicbo intellige. legem predictam no „ tͤo,
n debuo arene ſareat dicat .li⸗ ſticho ſe lẽſiſſe ſtamus dicto ac p. Pꝛobauerit · poſt didicita ergo demũ̃ ſats o e d lun
toris.ut.ff. de.v.ob.iĩter ſtipulãtẽ. .i.Eõ vi negaſſe puritatẽ niſi actõ ꝓ ceptionẽ. ⁊ ſic ẽ cõtra. õ.de ꝓbal.aũt.at q emel.ed dicvtiot:!b ſar
ſtats cS tiſſe. ſicut eĩ ñ ur̃ in iudicium deduxiſ t. 5. de act. .0. l. negãtes. ⁊ de edẽdo qui accnuſrr. aab
bet puritatẽ nel ↄdictõem extitiſſe.ſicut eĩ actor ñ ur iudicium deduxiſ cit. . de act. .o.l. negates. ? de ſlceli.Kulud. rlen
. ſe ꝙ nõ ſentit ſic nec reus uideai ↄſfiteri ꝙ nõ ſẽtit. ut.ff. ð excep.rei.iudi. q Muniüt. ut iſti. de triplicaiõibus 7. ff. e. l. j. F.llludd. Allis
no leniit iie necte lter q no een⸗ kſi berẽtes. ſecus ĩ plonalibus ut.ff. e. exceptões llid⸗
.l. ſi ex teſtamento ĩ fi qꝛ nõ debẽt eẽ rei deterioris ↄdictõtis ut.ff.dereg. r. Delẽſiones rei coberẽtes. ſecus ĩp⸗ lbs eer ice par lſi
iuĩ.fauo ꝛabilioꝛes. Itẽ in iudicio ſi qs loqui᷑ Lbiguetamue ene dicto ſ Da ints⸗ erſ bhurlis 5reu regrellu no ale. ur.-h. Gr. d hrenl
ut. ff. de indi. ſi quis ĩtẽtõe.ſic eꝛgo bic ſi dubitet cui ſit ſtãdũ electioni rei. tis.l. quod dictum.accurſuu. „F. ſ. o& a faẽ ire
ſtãdũ Ten ſitelligai ſebata wctio 2 ꝓmiſſio eadẽ rõe ⁊ locus eꝛgo t Extẽdi ẽt ĩnitito reo. vl. fl. ð ſaecnl nune Kelacleſe⸗ can
bec ſtipulatio pmitis dare.x. bodie rome quum ſimus bononievʒ röoe ff. ð fdiuſ. ex eſoa ⁊ iſti. ð replicat. .ſfi. x. ae⸗ vt h a.. dͤe kide liſc
pmiſſionis ꝙ Efalſ. quia ſtplo tal nõ v.ꝛut iſti. de v. ob. .loca. i ergo u Staiu. ſel mulao ſtau nõ oheiui ellſias w.ft.q ſatiſda 0.. hnu
Relligii ſeparata. Quarto ꝗ ↄdictõem apponit ĩ ipſa acionis natiuitate iul.l,l.ſed eirca iudicia ſic ut in. e tl.ſi lilias . fl. lanicd n eie

init
eeepe
enti
ggöͤen
S
aninidnf
ſlcnde
nanine
ſteßiclo
Kaßſifi
hlart⸗
dasſtb,
lt iſtſ⸗
Uidmiti
iengug
ſobligt
liff
enoro
er dn
günn
n gonlſe
poſſle
nemeid⸗
fütadtion
opötte ni
hatiuenoi
npunn pe⸗
cd ſobcdit
eretin arf
bocautlo⸗
mniitnt ſ
1del rͦd
effaſi
micontntei
ſtnodtin
Adſcet is
tio ci nide
ſciconoͦn
1dechnn

nwchlrie

.

iancolic

Uns dan
it ſdenu
ſcefi a.

s ttu don
noncbe⸗
gteſt ihin
eeylondi

Pummz
ui
Nd. „,
ſettthiin
fceht

ituſ
114 ſ
*

u

ners l H

ebi. uẽ. pi. ĩ pe. ñ

poſ.l. i. .lj. ? de di
ſtract.pig.l. cr̃ditõ

5

b Coniunctã de qᷓ magis uidebat᷑ ar. S. de hen. empt.l.dudum

i Contractbus niſi ĩ caſibus.ut.j.l. pxia ⁊.l.ſi.

èòò . .
. * . S
. . .
.

ſi deceſſerit ⁊.l.ſ. ſiquis caut. l. ſece ſi quis.

x Si quis aduocatus dilatoꝛiã.qᷓ ĩ initio erat opponẽda. vt..l.

ꝓx ia ⁊.ð.de ꝓba.l.exceptionẽ ⁊.õ.de ꝓcur.l.ita demũ.

iuris.oĩ.iu.l. nẽo
7.ff. de iudic.ſʒ =
ſi ſuſceperit ĩ pꝛin.

Itẽ h̊ veꝛa qñ ſciũt

iudicẽ nõ ↄpetẽteʒ
al ſi ignoꝛãt qñcũ
qꝙ; pfit oppõere.ut

Gö. ſi a ñ cõpe.l.fi.

3 De litigioſis. qꝛ

genus exceptioniſ
res litigioſas ĩdu

cit ideo de ea dicit

nt. ff. eo. l. i. ?1 poteſ

legẽ ã. ſup Nica ſʒ
b. uel Fm az. ſp. l. i.

a ( uʒ cr̃ditõ ⁊ ſi

Sbitõ. vt 2. S.

al. ſecũdus cꝛeditõ

ut. ð.ſi ãtiqoꝛ cee.
l. fi. vel qlibet alt

qꝛ ſola denũciatio
nõ facit rẽ litigioſã

ut. ff. e. l. i. quia fit

mẽtio de re litigio
ſa h accipe aũt.liti

gioſa. ⁊c. qᷓ eſt ex

cor. de litigioſiſ.S.
pꝛio. Autentica.

b Liugioſa ?s mo

bil. uel imobil. ut ĩ
cor. aut..i.

oBominio vel qjſt

dnio ac ꝑ publicia
nã uel aliquã vtilẽ
rei uen.que multe
ſunt. vel cõfeſſoꝛiã

Reſcriptõeſ ĩ pꝛĩcipio.vł añ datõeʒ libelli. lẽt poſt vt.ff. ð
iudici.l.nõ uidei.dũmõ ante litis contel. vt hic ⁊. de

in iudiciuʒ deducte ſunt ul res pꝛo
quibus actoꝛ ro detentis intendit ĩ

dziuntam perſonam uel extraneaʒ
donationibo uel emptionibus uel

quibuſlibʒ alijs cõtractibus minie
tranſterri ab eodem àctoẽ liceat tã
q; ſi nihil factuzʒ ſii lite nihilomin⸗
peragenda.
M. Gꝛatiãuſ ⁊ Val.aa.Ticião
Vicũinq; rem litigioſã uel ã
L biguũ chyrographũ quod/
libet deniq; mobille ſiue ſmobille
ſiſco noſtro uel potentioꝛi ſeu alijs

perſonis in teſtamento ſiue in codi

cillo legauẽit fideiue cõmiſſerit aut
ꝓ her̃ditate reliquerit nullã fiſcus
