chriſtianam cõuerſi ſuerũt ijs legi
bus quibus precipimus hefticos
aſtrigi ſe quoq; noueriĩt attinẽdos
edificia auteʒ eoruʒ que neſcio cu
ius dogmatis noui cõuentus ha
bent eccleſijs uẽdicentur. Certũ
eſt eniʒ quicquid a fide ehriſtiano
rum diſcrepat legi chriſtiane eſſe
cõtrarium.
Dem.aa.eidem Joan.ppᷣ.
J ſabbati. ac reliquis ſub
tempore quo iudei cultus
ſui reuerentiam ſeruẽt neminem.
aut facere aliquid aut ulla ex par
te conueniri debere precipimus:
ita tamẽ ut nec illis detur licentia
eodẽ die chriſtianos oꝛthodoxoſ
cõũenire.ne chriſtiani forte ex ĩter
pellatione iudeorũ ab officialibuſ
prefatis diebus aliquaʒ ſuſtineãt
moleſtiam.quuʒ fiſcalibus cõmo
dis ⁊ litigijs priuatorum conſtat
reliquos dies poſſe ſufficere.
Dem. aa. Philippo. ppᷣ.
Allũs tanq; iudeus quum
ſit ĩinocenſ obteratur nec ex
poſitum eũ ad contumeliam reli
giò qualiſcunq; proſiciat.nõ paſ
ſim eoruʒ ſynagoge uel habitacu
la cõcrementur uel perperaʒ ſine
ulla ratione ledãtur. quu alioquin
etiam ſi ſit aliquis ſceleribus impli
citus.iccirco iamẽ iudeoruʒ uigõ
iuriſq; publici tutela uidetur ĩ me

dio cõſtituta:ne quiſq; ſibi ipſi peꝛ

mitere ualeat ultionem.ſed ut hec

perſonis iudcoꝝ uolumus eſſe ꝓ

uiſum.ita id quoq; monẽdum eẽ
cẽſemus:ne iudei forſitã iſoleſcant
elaſiq; ſui ſecuritate quicq; pre
cipites ĩ chriſtianam reuerentiam
ultionis admittant.
Dem. aa. Aureliano.pp̃ᷣ.
ꝗ qua inter chriſtianos⁊ iu
deos ſit cõtentio nõ a enio
ribus iudeorum ſed ab ordinariiſ
iudicibus dirrimatur.
Dem.aa.Aſclepiadoro
Agdei a bonoruʒ proſcrip
tione ⁊ perpetuo exilio dã
nabũtur:ſi noſtre idei hominem
cii cũcidiſſe eos uel circũcidendũ
mMandaſſe conſtiterit.

Mor Thecdo ⁊? Aalenti. Jo

an.comiti ſacrarum lar.

Vgdeorum primates qui in
utriuſq; paleſtine ſinedrijs

nominãtur uelin alijs pꝛouincijs

degunt periculo ſuo anniuerſariũ
canonem de ſinagogis omnibus
palatinis compellentibus exigãt
ad eam formam quam patriarche
quodam coronarij auri nomine

poſtulabant.⁊ hoc quod de occi

dentibus patriarchis conferre cõ
ſueuerat noſtris largitionibus ife
ratur: Dem. aa. Floren. bᷣbᷣ.
Ac uüalitura in oẽ euũ lege
ſancimo:neminẽ iudeũ qui
bus oẽs adminiſtrationes ſeu di

nitates ĩterdicte ſunt:ꝛnec defẽſo

ris ciuitatis ſungi ſaltẽ officio.nec

„7

patrie honorẽ arri

ſitis dignitatbus nõ potiat᷑: uel ſi

ad officia uetita ſubꝛepſeꝛit his pe

nitus repelletur.uel ſi ſynagogaʒ

extruxerit cõpendio catholice ec
cleſie nouerit ſe laboraſſe qui ad
honores ⁊ dignitates irrepſerit
habeatur ut antea cõditionis ex

treme ⁊ ſi honorariam illicite pꝛo
meruerit dignitatẽ: ⁊ qui ſynago
ge ſabricam ceperit non ſtudio re
parandi:cũ damno quiquaginta

librarũ auri fraudetur.auſibus ſu

is cernat.preterea bona ſua ꝓſcri

pia mox pene ſanguinis deſtinan
dus.qui fidem alterius expugna

uerit peruerſa doctrina.

Ne chriſtianũm mancipium he

reucus uel paganus uel uden ha
beat uel poſſideat uel circucidat

Wpr Conſtan.a. ad Euagnum
Ddeũs ſeruum chriuanuʒ
nec comparare deb ebit nec
largitatis uel alio quocuq; titulo
conſequatur.quc d ſi aliquis iude
orum mancipium uel chriſtianuʒ
habuerit uel ſecte altenus ſeu naii
onis cꝛedidenit ex quacunqʒ caula
poſſidendum ⁊ id circunciderii ñ
ſolum mãcipij damno muicteiuꝛ.
uerumetiam capit ai ſentetia pu
niatur: pli ſeꝛuo pro pꝛemio ubeꝛ
tati donando. li. xj.

Pẽ paganis ⁊ templis ⁊ eorum

ſacriniciis.

Meor Conſtan. a. ad Tau: öß.

pere cõcedimↄ
ne aquiſiti ſibi officij auctoritate
muniti aduerſus chriſtianos ⁊ ip
ſos plerũq; ſacre religionis antiſti
tes ueluti inſultantes fidei nꝛe iudi
cãdi uel ꝓnũciãdi quãlibet hẽant
piãtem. Illud ẽt pari ↄſideꝛatõe
rationis aꝛguẽtes precipimus: ne
qua iudaica ſynagoga in nouã ſa
bricam ſurgai:fulciẽdi ueteres pꝛe
miſſa licẽtia que ruinã minantur.
Quiſquis igit᷑ uel ĩfulas ceperit qᷓ

m AVliionem.ſʒ nũ
quid eo caſu pmit

tes quũ ille nõ uult

uenire ante iudicẽ

nec iudex põt eum

cogere. vn. ſecũdũ
JYo. ſic ar.j.de de

cur.l.generaliteꝛ li.
x. 7.ff. de ijs que ĩ
frau.cre.ait pretor
.F. ſi debitorẽ ⁊.ð.
ð epil.⁊ cle.ſi quis
curialis illud aũt⸗
ſtat quod contra
quaſdam perſonaſ
qñq; hoc licet ut.j.
qñ liceat ſiue iu.ſe
uin. l. li. Item facit
cũ hac.l.j.ne quis
in ſua cã ius. l.i.:⁊

de uſufruc.ſi cuius
F. deniq; ⁊.ff. que
in frau.cre.l.fi.?ꝰ ð
fur.interdũ ⁊.j. ti.

lij.l. chꝛiſtianus ⁊.ff

de ori.iuẽ.l.ij.S.p⸗
originem.

n ſ qua per

uos legite.

o i Bdeis per

nos legatis

p i Ageorũ p̃̊

mates uidea
tis per uos.

ra intdicte
ſunt.immo uidetuꝛ
quod ad honores
admittantur ut. ff.

de decur.l.generali

ter. S. fi. que eſt con
tra ſo.quidã dicũt
hanc cornigere. alij

dicũt ꝙ bic craãt iu

dei ibi non lʒ iuda
icam ſuperſtuuoneʒ
nel uita ſeruarent.
alij ꝙ ibi fuit ſpecia

luer indultum eis
Ppzemns uenor.

i⸗
Pnt
bule
d⸗
cidi
1
tal.
gvei
fetor
1⸗
quis
dit⸗
hntre
dnal
nti.
e
ſact
guis
it
Af.
nins
ve
48
ti
ff
ſo⸗

pet
ſe.
per⸗
vis
i;⸗

ien

lltr.
lige
etoe.
ores
. f.
erali
tcon
chcüt
eali
it in
lue

onez.
enl.

peca

es

rNMe chriſtianum
man hereticus.qr
cõtrariũ ẽ ꝛeligioni
quod hereticus ha
beat chriſtianũ mã
cipiũ.iõ ð h ponit

ſi adeus ba

buerit chriſti
anum ſufficit hẽꝛe
ut penam patiatur
at nõ chriſtianum
duo ſunt neceſſaꝛia
⁊ poſſidere ⁊ circũ
cidere.ut ſubijcit
t Capitali.i. peꝛpe

tuo exilio ⁊ ſic con

cordat.S.ti.i.iudei
nam illa ẽ capitalis
pena nt. ff. de peniſ
.l. rei capital ⁊ de
pn.iudi.l.ij.⁊ facit
S.de epiſ.⁊ cle.l.f.
in fi. ac.

n BDe paganis.⁊ tẽ

plis ⁊ eo.de iudeiſ
qui in quibuſdam
nobiſcũ cõueniunt
dixit nũc de paga
nis qui prorſuſ diſ
cꝛepant dicit.

x p Lacuit.peꝛ

nos legite.

y n Eggis peꝛ

uos legite.
⁊ lacit.ĩ.de malefi
ſicis.l. V.

Lacuit in oibus locis atq;
urbibus uniuerſis claudi ꝓ
tinus templa.⁊ acceſſu uetito om
nibus licẽtiam deliquendi perdiiʒ
abnegari uolumus ẽt cunctos ſa
crificijs abſtinere:quod ſi aliquid
forte huiuſmodi perpetrauerint

gladio ultore ſternantur. faculta

tes ẽt perempti ſiſco decernimus
uendicari.⁊ ſimiliter puniri ꝛecto

res pꝛouiciaꝝ ſi facinora uindica

re neglexerint.
Mprs Gra.⁊ Aalẽ.⁊ The.aaa
OQratio.pᷣpᷣ.
E quis mortaliũ ita faciẽdi
ſacriſicij ſumat audatiã:utiĩ
ſpectõe iecoris extorũq; preſagio
uane ſpẽ promiſſionis accipiat.ul
quod eſt deterius futura ſub exe
crabili cõſultatõe cognoſcat.acer
bioris ⁊enim iĩminebit ſupplicij
cruciatus ei qui circa uetitũ preſẽ
tium uel futuraꝝ reꝝ explorare tẽ
tauerit ueritatem.
Mypr̃s Archa. ⁊ Honori.aa.
Macrobio ⁊ Preliano.
Icüt ſacrificia temploꝝ ꝓ
hibemus.ita uolumus pu
blicorum operũ ornamẽta ſerua
ri ac nec ſibi aliqua autoritate blã
diantur qui ea conãtur euertere.ſi
quod reſcriptũ ſi qua lex forte pꝛe
tenditur arrepte:huiuſmõi charte
ex eoꝝ manibus ad noſtram ſciẽ
tiam referantur.
Dem.aa.Apolledoro pꝛocõſuli
Aphrice.
Tpròphanos ritus iã ſalu
bri lege ſũmouimus. ita ſe
ſtos cõuẽtus ciuiũ ⁊ cõem oĩum
leticiam nõ patimur ſũmoueri un
de abſq; ullo ſacriſicõ atq; ulla ſu
perſtitione dãnabili exhiberi po
puloꝝ uoluptates ſecũdũ uetereʒ
cõſuetudinem iniri ẽt feſta ↄuiuia

ſi quãdo exigũt publica uota de

cernimus.
Mypr̃s Honori.⁊ Theo.aa.ad
populum.
Mnia loca que ſacrii errõ
ueterũ deputauit noſtre rei
iubemus ſociari.quod aũt ex eo
iure ubicũq; ad ſingulas quaſcun
qʒ perſonas uel precedẽtiu pꝛinci
pum largitas uel noſtra maieſtas
noluit peruenire id ĩ coꝝ patrimo
nijs eterna firmitate ꝑduret ea ue
ro que multiplicibus cõſtitutis ad
uenerabilem eccleſiam uolumus
pertinere chriſtiana ſibi merito re
ligio uendicabit.
Dem.aa. Aſclepiadoro.
Hriſtianis qui uere ſunt uł
dicuntur ſpecialiter deman
damus:ut iudeis ac paganis quie
te degẽtibus nihil tetantibus tur
bulentũ legibuſq; cõtrariũ nõ au
deant manus ĩſerꝛe religionis au
toritate abuſi.nam ſi contra ſecu
ros fuerint uiolẽti uel eorũ bona

diripuerit:nõ ea ſola q̃ abſtnlerũt
ſed cõuicti ĩ duplũ que rapuerint
reſtituere cõpellẽtur rectores etiã
ꝓuiciarũ ⁊ officia ⁊ pricipales co
gnoſcãt ſe ſi nõ ipſi talia uidicẽt ſʒ
tieri a popularibo hec permilerit
ut eos ꝗfecerit puniendos.
Mprs Valen. ⁊ Marci. aa. pal
ladio.pᷣpᷣ .
Emõò uenerãtis adorãtiſq;
aio delubꝛa que oli iã clau
ſa ſunt reſeret:abſita ſeculo noſſꝛo
iſadis execrãdiſq; ſimulachriſ ho
norem pꝛiſtinũ reddi.redimiri ſer
tis templorũ ipios poſtes ꝓfanoſ
ſacris accẽdi ignes adolerii iſdeʒ
tura uictimas cedi pateris uina lſi
bari ⁊ religionis loco extimari ſa
crilegiũ quiſquis cõtra hãc ſereni
tatis noſtre ſanctionẽ ⁊ cõtra inteꝛ
dicta ſanctiſſimaꝝ ueterũ conſtitu
tionum ſacriſicia exercere tentaue
rit.apud publicũ iudicẽ reus tãti
facinoris legitime accuſetur ⁊ con
uictus ꝓſcriptionẽ oiĩium bonoꝝ
ſuorũ ⁊ ultimũ ſuppliciũ ſubeat.

Qöõſcij ẽt ac miniſtri ſacrificiorum

eandẽ penã que ĩ illũ fuerit irroga
ta ſuſtineant ut hac legis noſtre ſe
renitate pᷣterriti metu pene deſinãt
ſacꝛiſicia ĩteꝛdicta celebꝛaꝛe. Qdðᷣ
ſi uir claꝛiſſimus ꝛectoꝛ ꝓuicie po
accuſationẽ legitimã ⁊ poſt crimẽ
ĩ cognitõe cõuictũ im ſcelus diſſi
mulaueꝛit uidicare. quiquagita li
bꝛas auꝛi ipſe iudex et officiu eius
cõfeſti filco nro ĩfeꝛꝛe cogatuꝛ
Mpꝛ.L. ⁊ Anto:aa.dioſ.ppᷣ.
Emo ea que ſepius pagãe
ſupſtitiõis hoibus iĩteꝛdic
ia ſunt audeat ꝑtẽtare.ſciẽs quod
cꝛimẽ publicũ cõmittit qui hec au
ſus fueꝛit peꝛpetraꝛe in im̃ aunt ho
modi facinoꝛa uolumus eſſe ꝛeſe
canda:ut ẽt ſi ĩ alieno pᷣdio uel do
mo aliquid tale ppetꝛatuꝛ ſciẽtibo
uidelicet dñis pᷣdiũ quidẽ uel do
mus ſanctiſſimis iuꝛibo eꝛaꝛij ad
dicẽtuꝛ. Domini ueꝛo pꝛo hoc
ſolo ꝙ ſciẽtes cõſenſeꝛii ſua loca
lalibus cõtaminaꝛi ſceleꝛibus ſi ꝗ
dem dignitate uel militia quadaʒ

decoꝛantuꝛ amiſſione militie uel

dignitatis necnõ ꝛeꝝ ſuaꝛũ ꝓſcꝛip
tione plectantuꝛ.pꝛiuate ueꝛo con
ditõis uel plebeie ↄſtituti poſt cru
ciatus corpoꝛis opeꝛibus metal
loꝛũ ꝑpetuo deputẽt᷑ exilio xij.

De ijs qui ad eccleſias cõſugiũt

nlibiexclament ⁊ ne quis ab ec

cleſia exiꝛahatuꝛ.

Mypr Aꝛchadi.⁊ Hono. aa. an
thelao. pß5.
Vdẽi qui ꝛeatu aliquo
ul debitis fatigati ſimu
lant ſe chꝛiſtiae legi uel
le coniungi ut ad eccleſias confu
gienteſ euitare poſſint cꝛiminã uel

—

3 1 Jcut.per nos legite

Arrepte nõ an. ꝙ ſi

aduerſarius retinet ĩſtrum̃
tum ꝙ credo ⁊ dico falſuʒ
poſſum ipᷣm ni erripere ⁊
dilaniare ut hic colligitur
uel melius poſſum ipſum
arꝛipere ⁊ ad principem il
lud ꝛeferre.

b

T pꝛofanos per
nos legite.

c o Mnia. p uos ſa

d

e n
quẽtẽ legite ꝑ uoſ
Be ijs quiad eccleſias ⸗
fugiunt. ac.
g i Aei ſimulat idẽ
eſt ſi non ſimulant

2

cit.S.de hr̃ti.l.iij.
Hꝛiſtianis in du
plum ſpeciale regu

lariter cõtra ut ĩſti.ui.bo.
rap.in prin. ⁊ facit.Sð.de
iudeis.l.nullus.

Emo. hanc ⁊ ſe

ſed iſta ue ba denotant
frequentiam
hb Crimina. i. penas que
pro criminibus imponüur

a Arceantur.i.extrahantur ab eccleſia⸗ 60 uel diſtingue.qꝛ aut eſt cogitatio a deo nuda ut nõ traſierit ina 1
b Nec ante.ſic ⁊.õ.de ſacroſanctis.ec.l.qui ſub pretextu. lieuod conamen ⁊ tunc nõ punitur ut ibi. aut tranſit in aliquod .
¶ ſQIgeli confugientes.ſ.chriſtia nos libeꝛos homines. conamen licet nõ uenerit ad effectum ⁊ tunc in grauioribus pu ⸗
Abducere. pꝛeter homicidas ⁊ adulteros ⁊ nirginum faptores hutar ut hic ⁊.j.ad.l.iul.ma.l.quiſquis.⁊.ff.de exirao.cꝛi.l.i.⁊.gõᷣ po
tributorũ quoq; exactionẽ ⁊ intra templa decenter fient conuenu.ui ĩ at e epil.⁊ cle.ſi quis non dicam. maxime qꝛ in maleficijs uolũtas in
de man. prin. .neq; aũt. ſpectatur non exi on
col.iij.hodie idẽ ſi ꝓ quo ut. ff. ad. l. corn. de ho
cunq; meleficio fugiat ad pondera debitoꝝ àrceãtur nec ůn ſtamus nullos penitus cuiuſcũqʒ ſic. l. diuus adri.⁊ n
eccleniam ut inde abſtꝛaba te ſuſcipiantur q; debua uniueria cònduois ſint de ſacroſanctis ec ſic lego aut pro ⁊. j⸗
tur ut nõ.in.d.aũt. reddiderit uel fuerit purgati inocẽ cleſijs orihodoxe ſidei ẽxpelli aut ut modo dixi ĩ mi .
eſQꝗJ ſeruus qui graui tia demonſtrata. trahi uel protrahi cõfugas nec ꝓ noribus aũt opor ſin
ter dominũ offẽdit Mypr The.⁊ Ho.aa. Jonio.pᷣpᷣ his uenerabiles epos aut religio tet ſequi effectũ.ut iit
ſAbſtrahatur.a clericis ſi Idẽèli deuotaqʒ precepioe los economos exigi que a cõſugi eff. quð quiſq; iur̃. ſa
pñt ul ſi nõ pñt ni ſubucii ſancimus nemin. licere ad gebeãiur eis. qui hoc moliri aut l. i.in fi.⁊ ad. l. cõ. ſal
g Indicetur.i.ſignificetur. ſacroſ. anctas eccleſias cõſugiẽtes facere aut nuda ſaltẽ cogitàtõe at de fal qui fallam ga
ar.quod aliquis tenetur ĩ abducere ſub hac uidelicet diffini q; tractatu auſi fuerĩt tẽtare capita y Quos.i.fſincs. ſot
dicare furẽ ſed ar. contra tione :ut ſi quiſq; cõtra hanc legẽ li⁊ ultimi ſupplicij aiaduerſiõe ple 3yj Victualium. mil nl
ff. de preuer. ſolẽt.⁊ de uenire tẽtauerit ſciat ſe maieſtatis ctendis ex his ergo locis eoꝝ que ſorũ de domo ſua c
dic.obtur.cãm.l.iuj.. ſi. crimine eſſe retinẽdum. fin.bus quòs anteriorũ legũ pre uel amicorũ uel ẽt 1
h Coõſigi.i.cũ lãcea occidi. Dem.a.Crimo. pᷣpᷣ. ſcripta ſanxerũt nullos expelli aut ð ea eccleſia ut.j. E. n
Loncertatione. ſic.j.ad ſeruùus cuiuſq; eccleſiam eijci aliqñ patimur nec i ipſiſ eccle F. penul. 0
.l.iul.de ui.pu.uel priua altariaue armatus nullis lijs reuerẽdis ita quẽq; detineriat e Publice. i.ſ. lep 4
ta.l.quoniam. hoc ſuſpicãtibus inopinatus irru ꝙ; cõſtringi ut ei aliquid aut uitui ta tamen eccleſie. 3
k Cꝛiminationis.i.nõ ac erit exinde protinus abſtrahatur lium rerum autueſtis negetur aut b Conueniendos 4
cuſabitur de criminehomi uel cõtinuo domino ul ei unde eũ requies. Sed ſiquidẽ ipſi reſuge i.citandos uerbo
cidij.licet alias ſicut pro li tam furioſa ſormido proripuit in appareãt puᷣblice ⁊ ſe ĩ ſacris lociſ c Seruata. qr cita
bero ita ⁊ pro ſeruo locũ dicetr. eiq; mox abſtrahendi co ofterẽt querẽtibus cõneniendos buur uerbis nõ re. .
hbabeat lex cor.de ſiccarijs pia nõ negetur led ſi armoꝝ fidu iplis ſerùaia loci reuerẽtia iudicu,ʒ d Sententijs. i. cõ 4
ut. ff. ad.l.aquil.l.inde ne cia reſiſtẽdi aĩos iſania ipellete cõ quibus ſubiacẽt ſentẽtijs monean monitorijs.
ratius.5. penul. ceperit arripiẽdi extrahediq; eum tur rũſum daturi quale ſibi quiqʒ e Monitus.ſ. ab e
Hd Enüciamus. facit dñno quibus id põt efficere uiribo proſpexerit cõuenire. Quod ſi in piſcopo ut fiati hoc
.ij.de ſedic.l.ij.⁊.ſi. cõcedatur quod ſi ẽt illũ cõnſigi in finibus eccleſiaſticis latitant religi uel dic monuus eẽ
7.8. de epiſ.⁊ cle.l.conuen cònceꝛtatõe pugnaq; cõtigeꝛit nul oſiſſimus economus ſeu defenſor genitiui caſus

ticulam ⁊.ff.de col. illi.l.
ma.l. fi.

la erit eius noxa nec cõflande cri
minatiònis relinquetur occaſio ſi
is qui ex ſtatu ſeruili ĩ hoſtil ⁊ ho

eccleſie uel certe quẽ his negocijs
cõmodiorem autoritas epiſcopal
elegerit reconditã latenteq; perſo

Preſentet. uo lẽti
monere uel citare.
g CLinuili.ſed in cri

m Colligere. ex paꝛticulis micide cõditõm trãſilijt ſit occiſus nam decẽter ſine ullo icommodo minali non põt ut 1
n Celebrare.i.ordinar col Mypr Mar,. ad populum. monitus inteꝛ fines eccleſie ſi iue .ff. de publi.iudi.l. 1
lecta. ac. Enunciamus uobis oibue mitur preſentet. Quũ aũt moni pe. Sad cnimen
Conetur. tractare ↄuẽti ut i ſacroſanctis eccleſijs ⁊ ĩ tus ſuerit i publico priuatoue con h Eius.fugitiui 1
culam nt irruat in eccleſiã alijs quidẽ uenerabilibus locis in traciu actõe ciili ĩ eiſs ſit ãbitrio i Elegerit. nõ. libe 4
ſic. S.de epiſ.⁊ cle.ſi quis quibus cuũ pace ⁊ quiete uota cõ ſiue per ſe ſiue ſi magis èlegerit in eẽ per ſe ul per pꝛo hi⸗
in hoc. petit celebrari abſtineat᷑ ab omni ſtrucio ſòlemniter procuratore di cu. agere uel rñde hr
p A quibuſda.i.qui cõſu ſeditione.nemo cõclamationibus rectò in eius iudicis cuius pulſat᷑ re. ut.j. de procu.l. ſ.
gerit in eccleſiam uel.i.cõ utatur nemo moueat tumultũ aut ſententijs exaĩe rñũdere Sʒ ſi hboc ſi. .ff:de iuĩiur. ſʒ ¹
gregauerint ĩ eccleſia impetũ cõmittat uel ↄuẽticulã col facere detr actet aut differat iudici ſi unus.S. idem ait
q Preſidium.nõ tamẽ tu lecta multitudine iĩ qualibet parie orum legũq; ſolits ordo ſeruet. Ek Solemniter. ſ. nt o
multum ⁊ impetum in ec ciuitatis uel uici uel cuiuſcũq; loci itaq; ſi res imobiles poſſidet poſt caneat iudicatũ ſol np
cleſiam committere. colligere ac cẽiebrare conetr naz edictoꝝ ſolẽnium citationẽ ſentẽ de defen.ut inſti. lu
p Reſenti conſtituta ſi quis aliquid cõtra leges a ꝗbuſ tia iudicantis uſq; admodũ debi de ſatiſ. F. penul. o
ii. ea que ſunt cõſti dam extimet perpetran liceat ei a ti bonorum eius ſiue predioꝝ ſꝛa ⁊.ff.de procn.l.ſ.?· 1
tula in hac pñti lege ul eꝛi dire iudicem ⁊ legitimũ poſtulare ditiò ſiue uẽditio celebretur.quod quod dñs de calũ 8
mus pſñites ⁊ preſtabimuſ preſidiũm ſciat ſane ocs qð ſi quiſ ſi res mobiles habet eaſqʒ exua nia iuret hodie. ut 1
id quod ĩ hac preſenti.l. cõtra huius edicti normãaã aut age terminos ocultat eccleſie ſentetia .. de iuriur. cal. l. ij 8
eſt conſtitutum. re aliquid aut ſeditionẽ mouere tẽ iudicãtis ⁊ executoris ſolicitudie F§. ſin autem. 1
¶Preſtamus.i.pᷣſtabim⸗ tauerit ultio ſupplicio ſubiacebit. perquiſite quocunqʒ ocultantur ¶ Directo.i. ðſtiato 1
t Condictionis. nec ergo Mpr Teo.a.Eutrio.pᷣp. eruie pꝛo equitatis tramite modo m Reſpongere. aꝛ
ſerui.ſed contra.ð.e.ſi ſer Relẽti lege decernimus ꝑ qʒ debiti publicis rationibus pri bic ⁊.ff. de procu.
nus.ſo.ibi armati.bic nõ oĩa loca ualitura excepia uatiſq; proſiciant.ſane ſi itra ſines non ſolũ in prin. ? .
uel hic de liberis im ut.j. hac urbe regia.ĩ qua nos diuiniia habentur eccleſie uel apud quem .l. ſed ijs cõtra eos .
.k. F. ⁊ H. ⁊ ii hoc libero te pꝛopici adegetes quotiẽs uſus libet ex clericis abſcondiie ſiue ðᷣ qui dicunt cum „ ſ
rum hominum ſunt multe exegerit iuocaiui ſingulis cauſis at poſiie fuiſſe firmẽtur ſtudio ⁊ pru curatore non fieni .
conditiones.ut inſti.de in ; perſonis pnñitanea conſtituta dentia uiri reuerendiſſimi econõi li. ↄ. ſic nec de cał
large hic conditio homi . 1

n Solitus ordo non eſt hic oꝛdo qui ſequitur hic. nt primo im
mobiles accipiant poſtea mobiles. ſed eſt contra. ut. ff. de ꝛe. iu.
adiuo..i.ſic.ff.de peeul.le.l.quidam.non enim oꝛdo ſcripin
re ſeruatur ut.ff. de ſol. non enim æ dicta.l. quidam.
o Poſſidet. ſcllicet fugiens ad eccleſias.

nis dicitur. q.d.ſiue miles ſiue ſi ſiue diues ſiue pauꝑ ſiue magnus ſiũ
non.⁊ erit eadem ſecunda ⁊ tertia ſolutio.
n ¶Expel i.ſ.per clericos. Coõfugas.niſi in caſibus nt.dixi.ð.e.ſideli
x Cogitatione.cõtra.ff. de penis cogitationis.ſo.boc pꝛiuile. eccleſie ul
ad terrorem dictum eſt.nel die aut pro ⁊.ſ.nuda cogitatione ⁊ tractatu.

— —

ſe

—

„. 2*

p Vſq; ad modum hoc tefeꝛas ad uenditionem nam fᷣm heciun

ra fiebai miſſo in omnia bona.ſed uenditio ſeundum menſuꝛã
debiii ut.ff.quibus ex cauſis in poſ.e.l.i.⁊.l.ſulcinius. .i.⁊.S.a
deo aũt.hodie aũt utrunq; fit pro menſura ut.j. de bo. aut. iu.

poſ.aũt.⁊ qui iurat.

lim ante legem iſta
omnium rerum uł

poteſt dici fn All.
quò lex illa. ff. qui

b' ex cauſis ĩ poſ.
.l.i. loquitur quuʒ

fit miſſio lit.con.h̊

aũt quũ ante ut.aꝛ.
.ff. de reg.iur. non
ſolent alij dicunt ?ꝰ
quod hic ſit mentõ

noui iuris.ut fiat

miſſio pro mẽſuꝛa

debiti.ſed pria ue

rior eſt. Neʒ notäͤt

quidam ꝙ ante li.

con.fertur diffiniti
ua quod ẽ geneꝛale

Fm. M. ? pro eo.j

quomõ ⁊ quando
iu.aũt.qui ſemel ⁊
.ff. de iudi.ſi pretõö
7.j.de inge.mãu.l.

diffamari ⁊.j. ubi

quis de cu..l.fi.?ꝰ
.j. ad tre.l.p..quũ

aut. ⁊.j.ubi de cri.
agi oʒ aũt.qua ĩ ꝓ
uicia ſed/B 2 Jo.
conrꝛa ⁊ poteſt di
ci hic lit.fuiſſe con.
priuſquam fugeret
ad eccleſiam ⁊ ẽ h̊
alia ſo.⁊ pro eis ẽ

Jj.de temp.ap.l.ſi.

.F. fi. quum ergo ſit
ibi ſpeciale ergo oʒ
hoc eẽ ius cõe. ut
ff. ad muni. l.i.⁊
dicit ubi decurio ł
coar.eſt ſpeciale ⁊
eo mõ ad illaʒ qua
in prouincia ⁊ ẽ h̊

alia ſo. preteres hec

non eſt diffinitiua
ſed interlocutoria
ex qua fit miſſio ⁊
uenditõ.ut.j.ð bo.

q Traditio.i.i.poſſeſſionẽ miſſio.

ſed dñs ot.hic ſcripſit ꝙ ẽt uenditio fiebat o

ſiue defenſoris eccleſie diligentiai
quiſite quolibet modo ad ſacro
ſanctam eccleſiam peruenienieſ p
ferantur:ut pari equitatis ordine
ex eildem bonis fiſco uel reipubli
ce ſiue creditoribus ⁊ quibuſcũqʒ

iuſtis petitoribus admodũ debiti
conſulatur. Sic ubi poſite uelↄ
modate dicantur in inquirẽdis tã
tam uolumus eſſe cautelaʒ ut ſi ſo
la ſuſpitione apud aliquem aſſerã
tur abſcondite de ſua et conſciẽtia
ſatiſfacere autoritate uenerabilis
antiſtitis iubeatur. Adijciẽtes /
ea que de principalibus perſonis
decernimus in cauſis ſideiuſſoruʒ
ſiue mandatorum ſeu rerum ad e
os pertinentium uel familiarium
⁊ ſociorũ uel particibum ⁊ omni
modo in ijſdem cauſis obnoxioꝝ
perſonis precipimo obſeruari:ſci
licei ſi ipſos quoq; ſecũ cõfuge in
tra eccleliarum terminos habere

uoluerintut ex eorum quoq; bõiſ
publica cehita priuataqʒ ſoluãtuꝛ
⁊ per eos rerům que ubicunq; de

poſue ſunt procedat inquiſitio ⁊ H
quidem de ingenuis liberiſq; per

ſonis:ſane li ſeruus aut colonus ł-

aſcripticius familiaris ſiue liberto
⁊ huluſmodi aliqua perſõa dome

ſtica uel conditioni ſubdita ↄquaſ

ſatis rebus ceꝛtis atq; ſubtractis

ſeu ſeiplum furatus ad ſacròſãcta

loca contulerit ſtatim a religiòſis
economis ſeu defenſoribus ubi pᷣ
mum bec ſcire potuerint per eos
uidelicet ad quos hoc pertinet.ip
ſis preſentibus pꝛo eccleſiaſtica di

ſciplina ⁊ qualitate cõmiſſi aut ul

tione cõmpetenti aut interceſnone
hbùmaniſſiima procedẽte remiſſio
ne uenie ⁊ ſacramenti interůentõe

ſecuri ad locum ſtatumq; propri

rDe ſua ẽt conſcientia.no. quem debere per ſacramẽtum ſe pur
gare ut hic ⁊.j.de penu.iudi.aũt.nouo ⁊ de reis poſt.l.ij.⁊ de v⸗
lu.eos. .fi.⁊.ff.de incen.rui.l.i..i.⁊ de edendo pretoꝛ. .ij.⁊ j.
de excu.tu.licet ⁊ de bo.aũt.iu.poſ.i.fi.⁊ de iure do.impe.l.f. .
pe.⁊ de fide inſtru.l.fi.⁊ de iur̃ deli.ſcimus..ſi uero.⁊ de pu.iu.
is qui ⁊.j.de procu.reũ.⁊.j.quando ⁊ quibus quaria pars.l.ij.
ex bis legibus ſacramentum delatum referrinon poteſt

ſNRerum..iſ.inquiſitione.

t Per eos.defenſorem ⁊ economum.
u Sane domeſtica. hic aſſignantur quedam domeſtice perſone
ut ⁊.ff. de fur. ſilibertus ⁊ de penis.l.reſpiciendum.. domeſica
7.j. de queſtio.pꝛidem. Item uxor uiro ⁊ econtra ſunt domeſtici
ar. . de re mili quicunq; ⁊.ff. de edil.e.ediles ẽt. . ſamilie ⁊.j.de

relig.l.familiaria ⁊ ad ſil.l.i.S.ſi uir.ar.contra.j.de queſti. l. uj. —

proſunt hec ad ullud ꝙ habetur.j. de teſti.enam.

Hzʒ.ſ. fugiens ad ecclam

x Fuꝛatus.hec non refertur ad libertum cum ſit libet.

y Sacro ſancta.non ſui ſed potius dm̃ nequitia.ſ.parua ⁊ ſic nõ debuunit
fugere.ſi aũt magna dñi leuicia tunc dic ut inſti.de ijſ qui ſunt ſui iuẽ.,

fi. ⁊ ſic non obſtat.õ.e.ſernus. Item facit.j.de ſer. fu. l. i.

3 Religioſis intercedente interceſſione humaniſſima. dico quod eſt iſta

a ꝛeligioſis.
́JUDU a Compeltenti. abi friuola
um reuertantur.rebus quas ſecu e caula receſſit.
habuerint reſörmandis diutius e
num eos intra eccleſias non conue
mit commorari ne patronis ſeu
dominis per ipſorum abſentiam
oblſequia iuſta denegentur. ⁊ ipſi
per incommodum ⁊ eccleſie ⁊ e
gentium pauperum alantur expẽ
lis Inler hec autem que ſedulo
ad religioſi economi ſiue defenſo
ris eccleſie ſollicitudinem curãqʒ
reſpiciunt erit etiam illud obſeꝛuã

cit economuns.

cã auſugit ⁊ ſic nõ delique
rat ſerſuus.
d Interuentione. iurabit
ei dñs ꝙ eũ non ledet ob
hoc ſic ⁊ in aũt.de mona.
H.ij. col.i. T in aũt. ð ſac.
epiſ. ..ſi qs aũt ad mõa.
col. ix.⁊ ſt h ar.ꝙ ſic iurʒ

—

dum ut ſingulorum intra ecclemſliss miꝛ ꝙ nõ ledet nuxoꝛc quũ
conſugieniium perſonas cauſas eam repetit ? de hoc extta
qʒ inceſianter cònquirant. deinde ut lit. non con. ci.
iudices uel eos ad quos cauſe ? ę Relormandis. domine
perſone pertinent inſtantiuſ inſtꝛe pairono. ßMU

ant.ut equitatis conuenientiam di

ſPaup erũ.nã res clcrico
ligentius exequantur.

rum pauperũ ſunt.ut.S.ðꝭ
””ů”s epiſ. ⁊ cle.l.ij. ⁊ plene dic
Be ijs qui in eccleſijs manum::

c Humaniſſima. ubi iuſta

1

de cõfugiẽtibus.qr aut ß5

tuntur. clili. uus fugit aut liber pꝛimo
caſu aut propter dñi ſeui
Mpr Qonſtan. a.ad Protoge cciam magnã ? tunc ſerua
nem cpilcopum. 8 inſti.de ijs qui ſunt ſui iuẽ
Aum dugdum placuit:ut .F. fi. aut ꝑꝑ delictum ma
in eccleſia ca holica li gnum ſerui.? tunc ſerua.S
bertatem domini ſuis ce.ſi ſeruus.aut ꝑp paruũ
ſamuliſ preſtare poſſint ſi ſub aſpe ul nullum. ? tunc ſerus ꝙ

ciu plebis aſſiſtentibus chriſtiano
rum antiſtitibᷣs id ſaciant ui pro
pter facii memoriam uice acioruʒ
interponatur qu aliſcunqʒ ſcrip
tura in qua ipſiluce ieſtiuʒ ſignet
unde a ůobis quoqʒ ipiis non im
meruo dande ⁊ relinquende ſunt
libertates quo quiiqʒ ueſtrũ paecc
18 uoluerit dummodo ueſtre uo
luntatis euidẽs appaꝛeat teſtino
niuͤm.
Vi religiòſa mente in eccle

hic. ..pe.dicitur ⁊ hoc in
quirat prelatus uel epus
ut ĩ fi. huius legis. ſi liber
aut non chriſtianus ⁊ tũc
ſeꝛua.nt.S.e.l.i.ſi chriſtia
nus ⁊ tunc habet triginta
dies.ut aut extra eccleſiaʒ
reſpondeat ſecuritate renũ
ciata aut intra eem nõ re
nunciata.nt in aũt.ð mã.
princi. 5. ſed neq; poſt ꝙᷓ
ſpacium ſerua ſm ꝙ dicii
8.e.l. ..cũ autẽ.monit⸗ ſʒ

ſie gremio ſeruis ſuis meri hoc follit in caſibus ut di
tam conceſſerint libeuatem candẽ? xi.. e.l. ij.
g Conquirant.economus
⁊ defenſoꝛ.

b Inſtruant. economus ⁊ defenſoꝛ.
i De ijs qui in eccle.fauet eccleſia fugientibus in ea ut.ð.ti.pꝛox.ſauet
manumutendis ut hic. .
k i Am dudum domini etiã minoꝛes.xxv.an.ſicut coꝛã indice. ut
inſti.de lib.S.mulus. S ;ðÿèẽðÿ

VPlebis.ideſt populi. H

m Arntiſtitibus.i.antiſtite.pluꝛale pro ſingulaꝛi ut.ð.de epiſco.ꝛ cle.l.oꝛ
phanotꝛoppos. 4ðð’”JMM ac.
n Faciant. ideſt manumittant
o Qua.ſ.ſcriptuꝛa.

p ALice domini ipſi manumittentes. 1.

q Signent.i.ſeꝛbat ⁊ ſigilent quod eſt nice ſcripture tabellionis coram
iudice uel dic/ꝓ tabellione poni ꝙ nõ ẽ opus ĩ ſcꝛ bẽdo teſtamento.
rQUVobis. qui queritis an hoc fieri poſſ;itt.
ſ Pacto. i eccla ex coꝛ iudice.łdic pacio.i.ipoſitõe opaꝑ qual uolet
t Teſtimoniũ.ᷣ licet alij non ſint teſtes 'm py. ĩmo tolↄ popula ſũt reſtes

u ꝗq Viꝛeligioſa. meꝛitam quia bene ſeꝛuieꝛaunt.

Ae 6* 1ecl² „*

2a Decurſus.i.cofam iudicex dic.i.per eurſum ſetnatis.

b Jis laics minoribus.

C Qlericis.ſed an idẽ in laicis in. ſic per.l. inſti.de libentiniſ. ..multil ubi

dicit in eccleſijs ſed non per legẽ iſtã niſi in clerics in quibus erat ſpale.

d Plenum. i.plenam libertatem ⁊ erat in clericis ſpeciale bodie mune

ius eſt nt inſti. de libeꝛtiniſ
.F. fi. in cor. anten. ut liᷣ
de cetero.F. i.
e Inteꝛprete. nõ erpectato
iudice.led ipſo iure ſʒ J2.
nel dic teſtẽ tabellionẽ ut
.6. e. l.i.⁊T nota ꝙ quidam
dicunt hic eſſe ſpeciale.ut

ante aditam hereditatẽ ꝰ2

petat libertas ꝙ falſum ẽ
ꝗꝛ ẽ cõtra regulam cõem.
nt. ff. de contra.tab.l. filiũ
⁊.j.de fideicom.l.eam ⁊ ð
cadu.tol. S. in nouiſſimo.
ſubaudi ergo h̊ publicate
ſ. 7 adite hereii.
ſBDe legibus ⁊ conſtituti
onibus.ð.de religiõe que
ad fidem ⁊ eccleſiam perti
net nunc de ea que ad le
ges ſacras.ut. j.e.l.leges
ſacratiſſime. B
8 Mter equitatem.
gquum dubiũ ſit an
ius ſcriptum ſit ⁊ ſtrictuʒ
an equũ ⁊ ſi nõ eſt qui fa
cit ius ſuper ea eqtate no
bis ſolũ licet in picere.
b Jus. ſ.ſcriptum ⁊ pone
caſum etiam in iure ſcrip
to 1 ſtricto ⁊ equitate non
ſcripta ut. ff. qui 2 a quib
proſpexit ⁊.ff.mandati in
ter cauſas.S. non oĩa. ⁊.j.
deleg.ſuſ.ca. tollẽ. .ff. ad
trebel.l.i. F. qui operas.in
bis legibus eſt equitas nõ
ſcripta contraria iuri ſcrip

eo iure donaſſe uideantur quo ci
uitas romana ſolemn tat bus de
crſus dari conſueuit.ſed hoc dũ
taxat ijs qui ſub aſpectu anuiſtitũ
dederint placuit relaxari clericis
autem amplius concedimuſut cũ
ſuis ſamulis tribuunt libertatem
non ſolum in conſpectu eccleſie ac
religioſi populi plenm fructum li
bertatis conceſſiſſe dicantur:uerũ
etiam cum poſtremo iudicio dede
rint libertates ſeu quibuſlibet uer
bis dari preceperint ita ut ex die
publicaſfe uoluntatis ſine aliquo
iuris teſte ł ĩterpꝛete competat di
recta libertas. xiiij.

De legibuͤs 1 conſtitutionibus
prinapum. V

Mypr Conſtan.a Baſſo. p.
NHNter equitateʒ iᷣſq; in
terpoſitam interpretati
onem nobis ſolis ⁊ oʒ
licet inſpicere. õ
Mpr The.⁊ Aalẽ.aa.ad ſenatũ
Ae ex relationibůs iudi
cum uel ſuggeſtionibus iu
dicantiuin uel cònſultatione in
commune florentiſſimorum ſacri
noſtri palacij proceruùm auditoriũ
introducto negocio ſtatuimus uel

quibuſlibet corpòribus aut lega

tis aut prouincie uel ciitati: aut

to ⁊ ſtricto. Item quãdoq; latius potius pohnitut equitas qᷓ;ᷓ ius ſcriptũ
ut.j. ad mace.l.p.quandoq; ſtrictius ut.ff. ad mace. ſed iul. S. mutui? dic
ſinterpoſitã ideſt interponendã a nobis ſalig ias nobe licet eã inſpicere
nel dic interpoſuã proprie.ſ.in ſuis iuſticie ſinibus ⁊ hnic intellectui non
obſtat. . de indi.placuit qr ibi loquitur de equitate ſœipta. Iẽ põt poni
ceodẽ modo in iure ſcripto uel non ſcripto ⁊ equitate non ſcripta.ut ĩ mo
nacho an poſſit ſuccedere in feudum rigor ſicut in aliis bonis patris ut
eſt de epiſ.⁊ cle.l.deo nobis.equitas non ⁊ expone interpoſiã ut prius

Itẽ põt poni in equitate ſcripta ⁊ iure ſcripto ⁊ ſtricto.nt.j.de furtis ſi qs

perſuaſerit ⁊ inſti. de lege fuſi.ca.⁊.ff.ad turpil.l. i. .qui operas. ⁊ ĩte po
ſita proprie ponitur ⁊ nobis.i.a nobis ſolis oʒ ⁊ licet inſpicere ſecũduz
omnes.⁊: ſic cõcordat dicta.l.j.de iud placuit. Iẽ in eodẽ ꝙ dicit ſoli
principi licere eſt contra. ff. e.l. non poſſunt ubi etiã quilibet iudex hoc

ſacit trahẽdo de ſimiibus

ad ſimilia.ſed dic ꝙ illa interpretatio non eſt

generalis. ſed cauſe illius tantũ quũ res inter alios acta ꝛ.j. res inter ali
os ⁊c̃.ſed bec interpretatio ẽ neceſſaria ⁊ generalis ⁊ probabilis ⁊ in ſcri
ptis redigenda. doctoris aũt. im probabilis. ut. j. de pro leſſi. qui ĩ urbe
conſtãt.l.i.li.xij. nam nemo eſt aſtrictus ſtare uerbis magiſtri. neceſſaria
tantũ nt iudicis in una cã que eſt in ſcriptis redigenda. generals tantuʒ
ut conſuetudo.nt.ff. e. non poſſunt. :.l.nam ut ⁊.l.ſi de interpreiatione ⁊
.l. nam ped ius. Itẽ contꝛa. ff. e. non ambigitur. . ff. quibus appe llare ñ
liceat.l.i.. fi.⁊ inſti. de iure naturali.S. lex eſt ⁊.j.de officio.pᷣpᷣ.l.normã
en. iſti faciunt antoritate principis. ut.j. e. ſi imperialis in fi.
i ꝗq AVe ex relationibus.ᷣ relatio abſentis ſuggeſtio preſentis. uel rela
tio iſcriptis ſuggeſtio ſine ſcriptis.łrelatio ſimplex ſuggeſtio ↄſulẽ
do ⁊ pone in rege ſcribẽe principi pro marchione lancea. ut etiam daꝛet
iſibi quoddam caſtrum. quia bene ſeꝛuieꝛat.

k Conſultatione. paitis. nel ẽt alichius iudicis nt auſeꝛat caſtruz

tali militi qui muliũ ſeꝛuierat principi ⁊ imperator peꝛ priuilegiũ

concedit ⁊ precipit non auſerri.
IProcerum.ideſt conſiliariorum.

m Statu.mus.imo ſtatutũ in cõi auditorio eſt generale ius ut.

crie dõauimo nec generalia iuꝛa
ſint ſed leges fiant ijs dumtaxat ne
goci,s atq; perſonis pro quibus
luerint promulgata nec ab aliquo
retractentur notaʒ infamiẽ ſubitu

20 co qui uel aſtũᷣte ea interpretari

uoluerit uel impetrato impugna
re reſcripto.uel habituro ſꝛuctus

per ſubreptionẽ eliciti.⁊ iudicel

ſi diſſimulauerint uel ulterius liti
gantem audierint uel aliquid alle
gandum admiſerint ⁊ ſub quodã
ambiguitatis colore ad nos retũᷣ
lerint: trigintà librarum auri cõdẽ
natione plectendi ſunt
Dem.aa.ad ſenatum.
Eges ut generaleſ ab oĩb
equaliteꝛ in poſterům obſ
uentur.que uel a nobis emiſſe ad
uenerabilem cetum oratione con
duntur.uel inſerto edicti uocabu

lo nũcupãtur.lſiue eas nobis ſpõ

taneus motus ingeſſerit ſiue pre
catið ſiue relatio uel lis mota legiſ
occaſionem poſtulaueęrit:nam ſati
eſt edicti eas nuncupatione cenſe
ri uel per omnes populos iu dicũ
programate diuulgari uel expreſ
lius cont nere quod principes cẽ
ſuerunt ea que in certis negocijs
ſiatuta ſunt ſimilium quoq; cauſa
rum facta componere. ſed ⁊ ſi ge
neralis lex uocata eſt: uel ad om
nes iuſſa eſt pertinere:uim obueat

eęe.ſi imperialiſ que
eſt cõtꝛa ſo.hec ĩ pꝛ
nilegijs ibi genera
liter uel ibi partib
preſentibꝰ ⁊ cogni
tionali er.hec una
tãtum pñite ⁊ quod
dicit ĩtroducio ne
gocio.ſ.ab una ꝑte
n Corporibus.mo

nachorũ uel merca

o Legat.romano
p Mronicie ut anti
ochene:ut. ſ. de de
cnꝛio. eoos.
q CLinuitati.ut metꝛo
poli berito ut. . de
metro. be.l. i. li. xj.

r Quꝛie.i.oꝛdine de

curionum.
Nec genera ia iu
ra.nõ ergo decꝛeta
les epiſtole geneꝛa
les ſunt ut uidetur

ſed contraꝛũ eſtnut

nalent ẽt q; expoſi
tiones ſanctoꝛnm

patꝛũ ut.e.di.c.ii.

Item hnic cõtra. ð

de no.co. fa. circa

ſi. ſed ibi de ijs que
ſunt in iur̃ corpoĩ
clauſe hic nõ ſic ⁊.
contra.j.que ſit lõ
ga con.l. fi. in ſi. ſʒ

expohe ibi perpetue.i.ſine pref nitione temporis ut.j.de diueꝛ.
reſcrip.fallo.nõ aũt peꝛpetue.i.generalis uel intellige generalitet
inter ipſas perſonas inter alios nõ. Itẽ contꝛa.ff. quod quiſq;
iuris.l.i.ſed ibi nõ excedit perſonam rõne ſui ſauoris ſed ratio

ne odij.ł diſtigue poſtulatio facta fuerat nec ne ut i.l.iij.illio ti.

t Me gocijs.non eꝛgo pioducentur ad conſeqy entiã ut inſti.de
iure na.S.ſed quod pꝛĩcipi ⁊.ff.de con.prin.l.i. in ſi.

i Infamie.ipſo iuꝛe uel peꝛ ſententiam.

XAſtute.ideſt/malicioſe.

y Reſcapto.i.qꝛ uelit aliud reſcriptũ cõtra pꝛimũ impetꝛa:e.

3 Eliciti. reſcripti.

a Retulerit. prohibetur ergo relatio ⁊ ſie eſt contra in auten. de
iudi. S.fi.col.vj.ſed diſtigue ut.j.de relati.l. i.
b Trigita.contra.ð.de ſacroſan.ec.placet ⁊.S.de epiſ.⁊ dle.ſi ec
cleſie ibi ei alie pene ĩponuutur.ſed ibi alia priuilegia fuerant ui
olata h alia uel hic indices uiolauerunt ibi alij.
c I Eges. õ. de ſingulaꝛbus le. obſernandis dixit. nũc de ge
