certe ẽ ⁊ hic alia rõ quare ñ obſtat exceptio rei iudicate qꝛ non eſt eadẽ ꝑ
ſona que cõuenitur ꝙ eſſet opus.vt.ff.de cxcep.rei iudicate.l.quũ que
ritur.⁊.l.ſe.dic ergo ſm. NM.⁊ Jo.ꝙ peto a te hereditateʒ matertere que
nec a me pertinebt.ſʒ ad ticium ſuccubui poſtea ticius me hr̃dẽ inſtituit.
ſi agam ʒ te ñ ideo ꝙ ſemel ſuccubui contra te repelles me qꝛ nunc ex a
lia cã ago.ſed ⁊ ſi nulli ſucceſſiſſeʒ ſi tñ ex alia cã nunc agerẽ ⁊ ex alia egi
puta pꝛimo mõ vẽdicabam hr̃ditatẽ quia teſtamẽtum matris mee dicebã

eius detrahetur quod cꝛeditoribo
eiuſdẽ hr̃ditatis exoluiſſe te bõa fi
de pbaueris.nã peti a creditoribo

inofficioſum. nunc ex alia cã peto puta ex ſideicõmiſſo vł falſo ł irrito bñũ

poſſum.⁊ ſic hec lex ẽ ar.ꝙ qui pꝛoponit querelã videatur intẽdere pet.
here.vt dixi.ð.ð inofficioſo teſtõ.l.i. Vnde dic ꝙ pꝛimo egi querela ⁊
ſuccubui.⁊ ꝑ conſequẽs in illa petitione bereditatis que erat monenda
poſt querelam.
d Petita. ⁊ ſuper ea ſnĩa dicta contra petitoꝛem.
e HEereditat᷑.licet ſit eoꝛũdem bonoꝛum.⁊ trãſitiue lege.
ſ Sed ⁊ ſi qõnis.ꝙ. S.facit diuerſitas ſucceſſionũ facit h̊ cãrũ dipᷣſitas.
g Vendicanti.vt ⁊.ff.e.lucius.⁊.v.ð inofficioſo teſtamẽto.l.eum qui ⁊.j.
ad exhi.l.neq;.⁊.ff. ð excep.rei iu.⁊ an eandẽ.⁊.l.ſi is ⁊.ð.de iur.⁊ ſac.
igno.l.cum falſa.
b i NRßreſtituëda hrditate a bone ſidei poſſeſſoꝛe.
i Qompẽſatio.i.retẽtio.vlł dic compẽſatio ad actionẽ neg.ge.vt.ff.
ee.br̃ditas. .i.⁊ ad hec ẽt.ff.ð reli.l.impẽſa.
k d E hfditate bona fide. inſpecta cã hr̃ditaria.i.qꝛ hr̃ditas dʒ.nam
nomine hr̃ditatis ſoluit.ſi vero ſuo nomine qꝛ ſe debere vt br̃deʒ
putabat ñi al detrabit qᷓ; ſi conditiõʒ indebiti ceſſerit.euincẽti hr̃ditatem.
yt. ff. e, ſi quid poſſeſſor.⁊ ſic ñ obſtat huic legi.ff.ð condi.inde.ſi pene cã

S. i. nec.j.ð condi.inde.l.ſi a patre ⁊ plene ð his diſtinxi.ff.e.ſi quid poſ

ſeſſoꝛ in glo. in omni caſu.

HſNIYputas in tua ẽẽ. nam tutoꝛ eius datur qui ſit ſui iuris.vt hic.?

inſti. ð tutel.in pꝛin.ſic ⁊ alias ñi tenet decretũ indicis. in dandis
tutoꝛibns.vt. ff. ð tut.⁊ cu.da.ab ijs.l.ſeie.⁊ hoc dicit a pᷣſide.⁊ acta per
talẽ tutoꝛẽ non valẽt. vt. ff. ð rebus.e.qui nec in pꝛin. ſed hoc vr miquuʒ
decipi 1ſ. cõtrabentes qui decreto iudicis crediderunt. vi.ẽ. ð his qui ve.
eta. impe. l. i. ibi erat decretum venie ad ꝑmittẽdas alienationes hic tu
toꝛis ẽ datio ad conſeruandum magis.
m Ab ijs.ſ.tutoꝛbus.nam nepotes poſſidẽt pio herede vlł pꝛo poſſeſſo
re hr̃ditatem ⁊ tutoꝛes eoꝛum nomine dñt ruũdere ẽt ſi dicantur non iu

hoc reſpõdere còmpellat a ceteris eoꝛum conſenlu. vt
autem tantum ſpecialibus in rem ij. de iuf. deli. ſi in
actionibus uendicari poſſe mani fanti.alias eſſet eo
feſtum eſt:ſi non agentis intentio rũ voluntas neceſ
per uſucapionem uel longum tpᷣs ſaria ⁊ aui iuſſus.
vt.j.ð iure deli.po
tuit.⁊.j.de here.in

ſti. cnm pꝛoponas.⁊.ff.de acqui.he.l.ſi quis mihi.s.iuſſum.niſi
in cãu vt.ff.de acqui.hereditate.l.vi.S. interdum ⁊ hoc ẽ ꝙ dicii

in hereditate ẽẽ aliquatenus ope.yvt.ff.de acqui.rerum do. liber

homo.lʒ in legato ſit ſecus. —

n Comoõð. loquitur ſecundum antiqua tempoꝛa quando omnia

parti ꝑ filium querebantur. vt ⁊.j.e.ſi filius.⁊ inſti.peꝛ quas per.
no.acqui.S.i.ſed certe idem hodie cũ nomine nepotum agit ſali
cet vt adminiſtrator. MU

o Diſcedendũ ſic. nam quandoq; nõ diſcedit.vt.j.de pa.po.li.
p Negaret.i.ñ doceꝛenturẽẽ alias ſi eſſet negatũ ⁊ ſuper eo iudica

tũ ſtaretur ſnie vt in dicta.l.ðe pa.po.l.i.

q h Ereditatis petitionem.vt.fl.e.l.regulariter.
r Incognitum ẽ.vt ⁊.j.de iure deli.l.licet.
ſCompellat.ẽ enim regula ꝙ perſonales actiones durant.xxx.
an.vt.j.de cõſti.pec.l.ij.hec ñ videtur bona.rõ.qꝛ multe pſonaleſi
anteriori tempoꝛe tollũtur.ſʒ melioꝛ ratio ẽ.qꝛ nõ datur pet.hrt̃ᷣ.

cõtra.t.poſſidentem. niſi in caſibus.xt.j.in quibus cau.ceſſat lõ.

tem. pꝛeſ.l.hereditatẽ ⁊ nulli competit pꝛeſcriptõ lon.t.niſi ti.hẽat

⁊ bonam ſidem.ſed hoc ꝙ hic dicit põt eſſe rõ eins ꝙ cõſuenit qᷓ
ri quare regulariter non datur petitio hereditatis contra ti.poſſi

dentẽ.qꝛ quũ debeat durare regulariter. xxx.an. ſed poſſidens
t. tuetur ſe minoꝛi tempoꝛe iam eſſent ſibi iura contraria.⁊ eſſet

quedã repugnantia ⁊ iõ ſic fuit ſtatutum vel dic vi nõ.j.in qui.
ca.ceſ.lon.t.pꝛeſ.bereditatem.ſed videtur.x. vel.xx.annis eam
tolli.vt.j.de edicto diui adriani tollen.l.fi.in fi. que eſt contra.
So. vt ibi.

tA ceteris.titulo poſſidentibus.
nu Per vſuca. triẽnij ſi res mobilis eſt.
x I Iber.teſtator. ꝙ obijci põt in modum exceptionis.

Ante omnia.ſi tempoꝛe mortis fuerat ei mota queſtio ſta
tus alias ſcriptus heres pꝛius mitteret᷑ in poſ.vt.j.de edicto diui
adri.tol. l.ij. que eſt contra. vel ibi agitur poſſeſſorio bic peti
torio.⁊ ſic etiam nõ obſtat..de or.iu.l.i.pꝛout in poſſeſſorio ibi
ponitur cãus.⁊.j.de car.edicto.l.i.

3ʒ Diſquiri. bene dicit diſquiri non tamen pꝛonũciari. vt. j. oꝛ.

cog.il.ij.⁊ dicta.l.õ.dðe oꝛ.iu.l.i.ſi ergo fuerit ſeruus nõ poteſt agi

pet. here. pꝛo hereditate eius quũ nulla ſit.vt.j. cõia ð ſuc.l.fuõ.

—

Ne
1

pe
1
.
ſſtece
Luit
Quſ
bunm
ununen
ane
lten
en l
degtl.
ſcemer,
on

bclqvo

4 Hidia
niex
Gutri
utst
ulſcu⸗
ltemiſt
Ntrags
ſo edde
Aveluus,
li ge
rleſoft
Cndlere
vccrinb
Nhiato
Uumgtni
hipctheb
Ggetig
rbitttp
füſkicc⸗
ſütbai ba
boogune

r
lnquci
zirclio⸗
Ubiſag
Vdefun,
nrgni
limnite
Ulng
kugher
miiw
ſintee
efm
Awnli
Nlin Nebe

4

a Petatur. per petitionem hereditatis.
inntmnn b ſ AIſcripti.cognati nominatiuus.

dum ⁊ qualitatem ſue poſſeſſionis. v ita impꝛopꝛie ponitur titulus.i. pꝛo

* —2„☛ r „ — . .
modificatione quadã ſicut ⁊ ponitur quũ adiacet pꝛonomini hic ⁊.ff.eo. 1

ritnn ʒVHoonoꝛario.qꝛ cognatuſ es ⁊ ab ſteſtaro per vnde cogna nec yvllam. F. i.t hec lectio placet multis rõne inducte ſimilitudinis. ſʒ tñ
ninfiſt ti ſu ccedis.accurſius. aliquid ſcrupuli habet in ſe. nec enim dicit lex iſta ꝓ here. vl pꝛo poſ ſed
ſntlheng d Ciuili.quia eius agnatus es.accurſius. dicit pꝛo herede an ꝓ poſſeſſoꝛe.ſi poſſideat pꝛo berede vel pꝛo poſ. ſed
ſiöhe 8 eA¶Queſiſti. l. anio. ipſe Bul. addebat vlł pꝛo
ſiiten Barant. l. beredi loſa ſi . . poſſeſſor̃ ⁊ an pꝛetermiſſũ
mtti taria neq; deperdkſi cxp a ſit. ,B M. Juſtinianus.a.Joãni.ppÿ. iterum ſumebat vt diceret.
olſtr n ta neq; diminuans J a. ⁊.cc.Aſtergio. Am hereditãtis petitioni an nõ poſſideat pꝛo her̃de
l Aüren aue 2 a er merz nu Re leſlator loc fuerat exceptõ aſſ uebar vłpꝛo poſ. P. B ſõniavit
D dan lentn 1 bere di omnia diſquiri debẽt quũ duc tuebatuꝛ hered tatis petitionẽ ⁊ mirabilia locutuſ ẽ dixit
fgungt an g perg⸗ gae as denren b ne fieret ei preiudiciũ.magnitudo enim ꝙ in rei ven. quiſ co
inulii . lent i e Jaaeid von ile. 6 anin T auctoꝛitas cẽtuʒ uiꝛal iu gitur d r̃e titulum per ꝓxi
liföinſi e D poniclio⸗ di Koit es delatam ſi icij non patiebatur per alios trà mum cognatũ agentẽ. ar.
ninile 2 g i ai udia i ſucce Hancttcognati mifcs uiam hereditatis petit ionis ſoꝛe pꝛo eo.j.de ꝓba.ſiue
libene 8, Meidtans et. BPudiauczuntpanchênnoraio ux inftingt. Quumq; multe naricta polſidet lalſum k. Ie,
munmmn, aan gun verd ſ eine ac uſa uan bare ſan T controuerſie ueterum exorte dirtt in pet. here. rñder̃ ꝑ
apci gn t⸗ i es gue n lem cau n lurant heredi int u certo fine concludentes ſa quẽlibet cognatũ non per
* ag eſne n a . Ze Peticione ** N Potes. anng 4 quis hereditatis petitione extraneuʒ ñ vt cogatur di
dnegii inera ince de mglu. H 0 H H gei cpete ſperat uel mouere a cere poſſidere ꝓ herede vl
ieme liters 3 ſgr 3 1 Un 9 an ibi here inn aute ſuperueniens uel ex de poſ.ſic enim quaſi furioſo
–W aBi u e gett 4 enhe ongum gepue poſito uel ex commodato uel lega contra ſe loqueretur ſed vi
rc t a. led diuerſa eſt etinu eo ipſo utpote agnita he to uel ex fideicommiſt. o uel ex ali niſi ꝓbet titulũ iuſtum pꝛe
onftuna qualitas.ſic dico ? reditate patri ſuo eius comodum is cauſis inquietare uel reum uẽl ſumatur eũ ꝓ herede vł ꝓ
npetviin vtili que intẽdiur· acquiſiſſe uidetur?. agentem ex perſona defuncti credli poſſeſloꝛe poſſidere. q̃ ſõ
84 ſeſicne iur ceſſo vt ſit eadẽ M. Archa. ⁊ Hono.aa. eteꝛna derit ſibi eſſe neceſſaꝛium ſiquideʒ nia ſunt. Jo. ⁊ Aʒ. ⁊. Ho.
ounenſtit cum direcla. hec er li proconſi/ uli Aphrice. . pro legato uel fideicommiſſo hoc quibus aſſentõ tenẽt ſñiã
ſin go erat in bac lege Ogi poſſeſſorem ab eo qu lfaciat rem expedite queſtionis ẽẽ: .B. ⁊ modẽ.ex eo ꝙ dicit
n ilsſt dubitatio.qꝛ vidle expetit titulum ſue poſſeſſio quum poſſit ſcriptus heres cautiò P. ſic.ſ.ponendo caſum
itlmun batuꝛ etu ñ poſſe! nis dicere in ciuile eſt preter eũ qui ne interpoſita non differre hanc vt. B. led interroga tio eſt
nutniuſt bf.pet. habere. qꝛ dicere cogitur utrum pro poſſeſſo petitionem: ſed recte exigi uel le ſaciẽda h. mõ.vt poſſeſſõ
triin cognati qui te pꝛe re an pꝛo herede poſſideat. gatum uel fideicommiſſum ſub ea dẽat ĩ pᷣmis ĩtrogari ã poſ
delideberi cedebat repudiaue ſiðat.⁊ ſi rñðat tñ poſſiðo
lbiiſunni rüt yl ideo q non HD ẽtũ ẽ qd dẽat ẽẽ.ſi vᷣo dicat
mntboeigdil videbai tibi petere cũ ſit ciuilis.tu vo ſuccedes p pꝛetoꝛẽ quũ poſſideo ĩtertogabii.Fo ã putet ſe hr̃dẽ ſi dicat puto expeditũ ẽ qꝛ ↄuenũ
undolbt es cognatus ſed tu itendis bo. poſ. hereð.pet.eo cãu ñ direcia ⁊c̃. ſi vero dicat ñ puto.tercio ĩterrogabi qũo lqualit᷑ poſſideat.ſi dicat.qd
bſ detinult. ſed quomodo adiuit bereditat. quũ ſine iuſſt u ad te lnõ dico tibi qꝛ nolo ł ſilia ecce ego ſcio ꝙ poſſidet ꝓ poſſeſſoꝛe.ſi
9qbondoon P ar goiere.Kde acqui. here. i quis mihi bona. 5. iuſ vo dicat qꝛ emi poſſideo q̃ritur a quo vt ſciã an titulus hẽaĩ ꝓ nõ ti.⁊ ſi
ſipauſt Mone ni a dicũt 5 lingitur. iterceſſ iſſe iuſſ⸗ us ex poſterioꝛi Pꝛ0 dicat a ↄpote ĩt᷑ enim.ſi quidẽ ꝓbet bñ eſt nec hac actõe ↄuenietur.ſi vᷣo
goinntit rel ij ꝙ tannum acit ſeaues ratihabitio quãtum ſi pꝛius com ñ ꝓbet pᷣumitĩ quod ꝓ poſſeſſoꝛe ⁊ ita faciendũ ſint ĩterrogatões inu
Da detitme ag 8 deet rch⸗oe ſn Yoicn iuns⸗ tmnenli it lex q̃ ẽ. ff. e. p br. .l. itrogal. .l.ſ. . ff. ð it.ĩ iur̃ fa.l.nolit ĩ pᷣn.ꝛ.l.ſ.
.ſde nnl ſene, t. een lto paruit.ſic. f.de reg. iuf. l. m c Vm bereditatis locↄ inter legitimũ ⁊ ſcriptum qui poſſidet.
1ſpperwpb mmn da ñ pꝛo ire geramman ii hnoceſtit ie non cõſtabat n Fuerat vel re vel ſpe.
luervanantaooro pſoo decnmn riden Parn 8 Vniurbuobte o Aſſe umebat. z legatarios ⁊ creditoꝛes qᷓ tuebat ⁊c.ei pet.br̃. ea pẽdẽte.
e Deacgtunbene,awlaliena in pain . H ernni ſc e. ſ.·p Preiudiciũ.tale quale. vt. ff. de arbi. non diſtinguemus. 5F. ſi is faciat.
ſeuna oſcham an ſ.eltgelt 5 lnde, G . el.trienio ꝗ Centũ uirale fuit enim inducta a ſenatoꝛibuſ qui erant centum numeꝛo
vbannttn õ gr. · lcci 7 l.l. s x. vel per. xx. anos. yt. ff. e. Ntem veniũt. S. quũ pꝛediximus.
penk Ar. ſ::qui ⁊ a quibus manu.li.fi. l.ſi cum fideicõmiſſa.ꝭ.ariſto. ⁊vRK ⸗o r Tramites.i.per exiraneos agere volentes. ſ.ſi erat mota vel ſperabaĩ
anuanf. ſti. de vſuca.in pꝛin.⁊.j.de pa.po.li. moneri accur.
u Laſti . tdon Htonn bacic⸗ acl alyr an admitti ad bo. [ Suſcipere ſperat.aliud ẽ. ſi iam eſt conteſtata lis in pet. h. etiam olim
pnttſiti e Eie Oal Rchl . 1. “ e⸗ ba.l, voſſeſſinni yr. fl. de excep. ſi poſt litem ſecundum quoſdam yvel dic ibi loqui quũ lit᷑
1o gian eſiſer in deeleit 5 e be l 4 ionis cont.conuenio debitoꝛes hereditarios. ⁊ ſi negligo etiam petitoꝛ conne
bamnitt de pꝛobe ſae in 4 S 8 i Femes en. l.i. F5 rönag. niat eos qui agit cõtra me poſſeſſoꝛem bere. vt. ff. e.l. ſi bo. fi.⁊.l.diuus.
ic oſi⸗ So.vt 8 Flaen 1 odi de de urtis dnle E Hhͥ autem loquitur econtra.quando creditoꝛes cõueniũt poſ.vel pe.
a H gitur dicere an ſu ſua. vt. ff. de rei ven. ſpe 1t Vel agente petitione here. .
* 1 1 Pret . n 5 nent i dicere. vt ſtatim dics. u Cautione. ſ.euicta here.legata reddi.vt.ᷣff.ſi quis omiſ.canſa t.l.i. . qui
mĩ aum Palcenamndhnen habeatur norlcia ſic pꝛemitte ſecun cunq;. ⁊.ff. qui ſa. co...de die. S.item legatarius. ⁊. ff. ad.l.fal. l. dolo care
lorr. hnn HS 1 ntum rei ven. debere reſpondere an poſ re ⁊.ff.ſi cui plus quam per. l.fal. l. pe. ⁊.l.fi. .j. de lega. ſi in fraudeʒ. Iẽ
ret Baci vt. f. de inter. act.l.qui ſeruum. F. in iure adeo vt ſi de mẽ hoc verum in legatis directo relictis ſecus ſi per fideicõmiſſum. vt.j.e.l.
gemevgurien pulaurvuf. de rei vend.l. ſi. ſicut ergo in rei .F. fi. . ff. e. ſi quis li. vel verius ſpeciale in illis legibus in libertate legata
eewr poſſideat vel non. ita in pet.bere.cogitur dice que differtur quia res ẽ fauoꝛabil ⁊ cito daretur. ſicq; de facili fieret pꝛe
ſe poſſideat pꝛo herede vlł nõ nam tantum facit ſimplex poſſeſſio iudicium pet.here.⁊ non poſſet repeti. Item ei ꝙ dicit ſtatim agi eſt con
hianee in rei ven. quantum huiuſt modi modiſicata detentio in pet. here. tra.ff.de excep.rei iu.l.ij.⁊.ff.ð act.⁊ ob.l.qui cum hr̃de.⁊.ff.de ĩter.act.
nonzi 4 nam vt ibi poſſeſſio parit actionem in rem. vt..de alie.iudi.l.i. ⁊ qꝛ. ..i.⁊.ff.ð iur.fiſ.l.apud.ſo. hec corrigit omnes vł in.l.illa aß ẽ ſpale
ſpetücn ita hic poſſideĩ pro berede.xel pꝛo poſſeſſoꝛe pari hanc actioneʒ in fiſco. Item per hoc ꝙ hic dicit ꝙ ſcriptus heres conuenitur videiur
ſcſopti yt.ſf. .l. regulariter merito ergo cogitur reſpõdere hoc vł illo mõ ꝙ contra poſſeſſoꝛẽ ſi alius quam ſcriptus poſſideat non poſſit agi pꝛo
ſn doſlicea nec cogitur dicere alterum ſed ſub alternatione ſufficit legato niſi in caſu quando agitur contra vtrunq;.vt.ff. ſi cui plus quam
, io ecemns ane kumpr.l. Bie ergo ſecundum Bul. nullus per.l.ſal. hec actio. .ſi duo. ſi autem depoſitor uel ſimilis agit tunc tatũ
in iſe, olieſoꝛ cogitur dicere modum 7 qualitatem poſſidendi. ſed ex contra poſſeſſoꝛẽ illius ire.ſiue ſit poſſeſſor hr̃ditatis ſiue petitor. ſi vo
nu, cipitur in hoc petitione hereditatis iu qua quis tenetur dicer̃ mo agit fenerator vel creditor pꝛo pecunia fenerata.tunc contra. vtruncq;.
D

Sen

vt h poteſt colligi. .j. F. ſin autem ex contractibne ſed nerius puto m
az. ꝙ in contractibus ſemper ſit electio actoꝛis.
a CLantela.quũ res imobilis petitur vel quũ perſona ñ eſt ſuſpecta.
b Satiſdatione.quũ res mobil ẽ.vel quũ perſona eſt ſuſpecta ar.ff.qui ſa
tiſ. cog. ſi fideiuſſoꝛ. S. fi.⁊ ideo ſubiungit pꝛo qualitate perſonarum ſed

quare nõ pꝛeſtatur cantio
.1. ita quũ agitur ex ↄtracti
bus. ve.qꝛ credita non pñt
fieri ĩdebita ſed legata ſic.
Venteſime cẽteſima ẽ que
equiperatur ſoꝛti ĩ ãno q̃r
ta centeſime que ĩ.iiij.an.
d Lũ penſionibus. quas
percepit.
e Beductis.ex ipᷣis fructi
bus vel penſionibus.·
VUel ſit ipſe.ſ.legatarius.
g Lonteſtari ſuper legato
ſ. magis quam cantioneʒ
exponere.
bBSi cõpeteret. qꝛ valeat te
ſtamentum ⁊ ſic ſunt ſoluẽ
da legata.
iSi autem ex cõtractibus
agatur.quũ vtrunq; poſſit
ↄnenire.ar.ff.ſi cui plus qᷓ;
per.l.fal.l.hoc autem.S.i.
7. F. ij. ?. ff. e. ſi quid ⁊. l.ſi
poſ.accurſius.
k ¶ ᷑Peltitoꝛ qui ſoluit ð ſuo
creditoꝛibus hereditarijs
vt. ⁊.ff.de edilicio.e. l.edi
les.S. item ſciendum.
IMegocioꝛum geſ. quum

nomie hereditario fecit ab

initio fuit nata ſibi hec ac
tio ſi vero ſuo tunc videtuꝛ
negocium eſſe veri her̃dis
quũ obtinet qꝛ tunc ĩcipit
exceptio competere.⁊ ſic tẽ
naſcitur actio neg. geſ.ſᷣm
quoſdam.
m Longditione. ſ.ex. l.iſta
ſed qualiter habet locum
quũ obligatio erat per ve
teres.ll.⁊ hec nõ datur ni
ſi pꝛo noua obligatõne.vt
,⸗ff. de con. ex. l. l. i. Re. daĩ
conditio ex le.tunc quãdo

iniuſte amiſit petitoꝛ.ſi ve

ro iuſte tũc habet locũ ac.

cautẽla uel ſatiſdatine pro quali
tate perſonarum.quod ſi non obti
nuerint eius iura reſtituet legatari
us uel fideicommiſſaꝛius ei datam
pecuniam cum uſuꝛis ex quarta cẽ
teſime parte currentibus:uel agrũ
cum fructibus quos peꝛcepit: uel
domum cum pẽnſionibus ſilicet
in utroq; eorum expenß antea ne
ceſſarijs ⁊ utilibus dductis:uelſi
ipſe maluerit litem quidem contè
ſtari expectare autem hereditatis
petitionis euentum hoc ei liceat fa
cere ut reſtitutio ſi competeret
cum legitimis augument᷑ legataꝛio
uel fideicõmiſſario accedat. Sin

autem ex contractibus defuncti a
gatur contra. poſſeſſoꝛem heredi

tatis uel eius rei de qua agitur ſiq
dem res ſint uel depoſite uel com
modate uel pignori date uel alie qᷓ
extant non differri ſub pretextu he
reditatis petitionis memoratũ iu
dicium: quemadmodum ſi pro fe

nerata pecunia uel alia perſonali

actione agatur contra poſſeſſoreʒ
uel petitorem non debet iudiciuʒ
diſferri ſed exitum ſuum excipere.
poſtquam etenim hereditatis peti
tionis iudicium finem accipiat tũc
inter petitorem hereditatis ⁊ poſ-

ſeſſorem rationibus contractis nõ
gliter poſſeſſoꝛ ſi uictus fuerit here

ditatem reſtituere compellitur niſi
pꝛo omnibus que rite ab eo geſta
ſunt petitor ei ſatiſſaciat. Quod ſi
petitor uictus ſuerit ſimili modo a
poſſeſſore iudicis officio ei ſatiſfa

ciat nel ſi hoc fuerit pretermiſſum

negotiorum geſtorum uel ex lege

conditione. Sin autem libertates

uel a poſſeſſore uel a petitore ſidei

neg. gel. vel dic hanc eſſe nonam. quia poſt.l.xij.ta.
n Sin autem habeant.ſi pꝛonuntietur pꝛo teſtamento.
o Ael euaneſcant ſi ꝓnuntietur cõtra.teſtamentum ⁊ dic. i.enaneſcere vr
pꝛima ſacie non dico ꝙ ex ſententia lata inter alios ſiat alijs pꝛeiudiciuʒ
vt. fl. de excep.rei iu.l.i.⁊.ĩ.de fide inſtru.l.ij. niſi vbi faceret ius vt in que
rela inoſ.t. vt.ff. de inof. teſ.papi.in ii.⁊.l.qui repudiãt.S.fi.ł hic ſpeciale
p Directe.ĩmo ne dum ãnus ſed ẽt per quinquẽnium dʒ expectari vt. ff.
de inof. t. pap. 5. fi. :.l.ſ. que ſunt contra. ſo. ibi dicitur inof. hic minulſ ſo
lẽne vel ruptum per poſthumi agnationem.vel alia cã reſcindebatur.

q Eripiatur huius.l.poteſtate.
I Si non flm̃.qꝛ tunc nõ fiũt. liberi

5⁶

p. l.iſtam quũ nõ aſſiſtat eis lex ſed

nec reſiſtat non dico ꝙ reuocẽttur per.l.iſtam i ſeruitutem illis quibus di
rectio competit.itẽ intelligitur pꝛonuntiatũ etiam tũc flm̃ contra legatari
os ⁊ ſeruos libertate donatos nam nõ ſufficeret contra ſcriptum tantum
vt. d.l. de excep.rei iu.l.i.ſed videtur ex falſa ſcriptura libertatem datam
valere.vt.j.ð ſideicõ.liber.l.quãuis. ⁊.ff.de ma.t.cum ex falſis in pꝛin.
qgue ſunt contra. ſo. non ſuit data libertas per hominem. ſed nec lex de
Ait quũ ſallſa eſſet ſcriptura ibi data fuit ab homine. vł dic ex falſo teſtõ
non vʒ. vt h ſed fal codi.ſic. vt in contrarijs.⁊ ẽ ratio.qꝛ ſi teſtamentum ẽ

a e

falſum ſcriptus ſi eſt dominus.vnde nec ipſe nec lex pꝛo eo man
mittere põt.ſed codicilł.falſis nibilominus heres ẽ dominus ·

ideo ꝑ ſe ⁊ p alium cui dederit dominium manumittere põt.tem
videtur ꝙ etiam ex teſtamento falſo data libertas teneat. vt. ff. de
manu.teſtamento cum ex falſis in fi.que eſt cõtra. ſed ibi ſeruns

commiſſarie petantur uel directe
ipſo iure dicantur competere an
nale tantummodo ſpacium expec
tetur a morte teſtatõis numeradũ
⁊ ſiquidem hereditatis petitionis
iudicium intra id ſpaciuʒ terminũ
accipiat ſed euentum iudicij liber
tates uel efectum habeant uel èua
neſcant. Sin autem tempus anna
le emanauerit tunc libertatis fauo
re ⁊ humanitatis intuitu competãt
quidem direct libertates ex fidei
commiſſarijs autem in libertatem
ſerui eripiantur ita tamen ſi nõ fal
ſum teſtamentum approbetur ſub
a ſcilicet conditione ut ſi àctioneſ
ſint uel alijs raciociniſs ſuppoſiti
etiã poſtq;ᷓ perueniant in libertatẽ
neceſſitas eis imponeretur res he
reditarias ⁊ rationẽs reddere:iur
patronatus uidelicet competente
ei qui ex legibꝰ ad id poſſit uoca
riillo ne in poſteruʒ dubitetur ob
ſeruando ut ipſa hereditatis peti⸗
tio omnimodo bonetlidei iudicijs

„

connumeretur. xxxii.
Ber rei uendicàtione.

NMperato. Seue. ⁊ Anto. aa.
ecilie.
Tiam pẽr alienum ſeruum
bonã ſide poſſeſſum ex re
eius qui eum poͤſſidet uel ex operi
bus ſerui ãcquiri dominiuʒ ułob
ligationem placuit Quaͤre ſi tu
bona ſide quoque poſſediſti eũdẽ
ſeruum ⁊ ex nummis tuis manci
pia comparauit eo tempore poteſ
ſim iuris ſormam uti defenſioni
bus tuis mancipium auteʒ alienũ
mala ſfide poſſidẽti nihil poteſt ac

erat heredis nõ he
reditarius.⁊ alij di
cunt ꝙ hec co nigit
illas.accurſiuſ.

Sub ea redit ad

ſuperioꝛem nõ ad
pꝛoximam.

t Actoꝛes. i. caſtal

diones.

n Sint. i. fuerſut.
x Rationes. redde
re nõ.manumiſſuʒ

debere reddere rõ

nem ⁊ ſic ẽ ↄtra. fl.

de neg. geſ. l. eum
aclum ⁊.l.que vtili
ter. F. i. .. ð neg.
gel. ſi cognati. -. .
an ſeruuſ ex ſuo ſa
cto. l.i.ſolu. dicas
bhoc ſpeciale qꝛ ali
nd ſpeciale pꝛo eo
inducitur vt ſit libẽ
eliaʒ ex teſtõ ꝙ foꝛ
te nõ valebatſic. f.
ð infinf.l.eũ qui.

y Loõnumeret. viĩ

ſti. de act. . actõuz

53 BDe rei ven. po ac

tõʒ de vniuerſitate
ſubiicit actiones p
quam ſigularia pe
tuntur. vt. ff. e.l. i. ĩ

pꝛin.⁊ dic ꝙ datoꝛ

directa ei qui ẽ do
minus de iur̃gen.
vel cinili. vt. ff. e. in
rem actõ.vtilis da

tur ſupficiario em

phiteote vel ſimili
bus.vt in.e.ti.ſup

ficiario.⁊.l.pꝛetoꝛ.

7 datur contra eũ
qui poſſidet vl do

lo deſit poſſidere
ciideo de hoc interrogatut ante litem conte.vt. ff e. l.ꝗ petitoꝛio.
Tiam p alienũ non ſolum per pꝛopꝛium de quo cõſtat.

yt iſti.per quas per.nobis acqui. . Item ꝙ ſerui.
b Bona ſide. ſaltem ab initio ſecundum Ir.vt. fl. ð vſũ.
qui ſcit. ..fi.ſed aliud in libero homine poſſeſſo vbi continno
exigitur bona ſides.vt.ff. de acq.re.do.l.qui bona ſide.s.ſãdiu.
c Poſſeſſum qꝛ putauit euʒ eſſe vendent.vxt.ff. de õ.ẽp.l.ꝗ a quo

libel.⁊ de ſtip.p.l.ſi ſeruus teſtamento.
d Acquiri.ſcilicet poſſidenti.

e Placuit al niſi ex his duabus cauſis querit domino dominiũ

⁊ non poſſeſſionẽ vt.ff.ð acqui.poſ.l.i..ſ.⁊ de acqui.re.ðo.l.hõ

liber in fi.⁊.ff.de do.item vi.⁊.vx.ſi vxor ⁊ contingit etiam alias
vt dominium alicni ſine poſ.queratur. vt.ff.de.ſundo do.ſi ſun
dum. ſed contra. ff. de acqui. re. do.ſi ſernus. vbi ĩnuit ꝙ ẽt extra
has duas cauſas non querit domino ſed expone ibi litteram vbi
dicit non querit domino.ſ.qñ ex re poſſeſſoꝛis łlopera ſerui net
poſſeſſori vt ſubijcit ibi vbi nec ex re nec opera querit.

ſQAuare dixit in genere nunc dicit in ſpecie.

g Eo tempoꝛe quo poſſidebas.

0lofid

HLs
ſſtiel
ne eſte
0. ſo
Oer⸗
lierint
nidg
oen

(S

G
Glſi

tdoelta
. Eiſpen
Pdi
Kdescg
ö n
di ſch
de gegui.
Ceo enn
ſpoſeſo
Gdirtmin
honinot⸗
ſtalterp
ſhefceſt.
ldud
Cannon .
ſocgauf
fihoſſce
nipol
lind⸗
lulepgten
ſid
1Litcaüe
)nnt
Onnrſolocd
Deninn,

i ln
Curtmeta

Natp
Orſffvotf
binſcet
Gmenn
1Rb
cCzohutun
Migbi
ienm
Udmn

ui⸗

Ulonn
lülſine
Loſchtun

ſwat

Aibon Ns
oeſprnegt
Cbeelent
trintik
tizertfögtt

n ſglebte4

finfl i
Cinumnatt ,i

(dent rig

Denſendt

5de fhlunie
dbictaning
vanſitenn
nun Kſieli
n tdepd
frenigtid
inus deſign
lcinl Kſe
en acuͦii
l ſopfandn

bicnk , ii
1o ℳireh

nonlotm

NNmn ortinad
eſtct O

errr

dſ in
lann
de gbotii.

o ſbi nin
ne ſceſin
zilg 6

7

☛

ontin⸗ Nnt.

= —

ggtin ,

=

ngan
GoNN,
ſun m
rbilumn

6☛S☛

iinutg

E

=

b Tuis. agendo ⁊ excipiendo ut teſtituendo ſeruũ non cogaris
reſtituere queſita per eum.i.pꝛedia ex re tua empta.
i Nibil pt.iĩmo videtur ꝙ poſſit ex re poſſeſſioni.vt.ff. e.pꝛeterea
que eſt cõtra.nã ibi erat malefi.quũ lis erat cõ.vt ⁊.S.t.i.l.i. .p⸗
lit. cõ. ſo. ibi remãſit bo.fuẽt poſt li.cõt.vel h fuit ſp ma.fi.ibi fſue

rat bo.ſi.añ lit.ↄt.
k Operas. i. opera , .
ũ extimatõʒ eedeʒ quirere:ſed tenet non tantum ipᷣm
eni reddiñ pñt. vt ſed etiam operas eius necnon an
ff. de ↄdi.i.ſi ñ ſoꝛ clllarum partum ⁊ animalium fei
tem. 5. lbertus. reggdere cogitur.
ſN inferioꝛẽ Idem. aa. aꝛiſtine. —
cõtingit. ali J inferioꝛem partem ediſicij
as ſecus ſi ñ cohẽt que ſolum contingit ad te ꝑ
lolo. vt. ff. ð acqui. tinere potes pꝛobare eam quaʒ tu
re. do. l. ticius. us vicinus impoſuit acceſſiſſe do

minio tuo nõn ambigitur.ſed ⁊ id
ꝙ in ſolo tuo ediſicatum ẽ quo ad
in eadem cã manetiurẽ ad te perti
net ſi vero fuerit diſſolutum eius
materia ad pꝛiſtinũ dòminũ redit:
ſiue bona fide ſiue mala edificium
Extructum ſit: ſi non donandi aio

m Eã.ſ.partem.
n Mõ aͤbigitur. pt
7.ff. de acg. re. do.
.l. ſi. S. inſti. ð re.
di. F. cũ in ſuo.
de acqui.re.do.
adeo.S.cum ĩ ſuo

ſʒz poſteſſio cuius ẽ egiſicia alieno ſolo impoſita ſunt.
viðtur vtriuſq;. nia M. Alex. a. Dſiite. .
dominus ſolũ poſ Alter tua vel marito tuus ſũ
ſidet. aliter poſſidʒ dum tuũ inuita uel ignoran
ſuperſiciẽ vt. ff. vi te vendere iuẽ non potuit:ſed rem
pol. ſi duo. . its i tuam a poſſeſſore vendicare ẽt nõ
deamus ⁊?. labeo oblato pꝛecio potèris. Si autez
ol dic ꝙ edificatoꝛ poſtea de ea ueditione cnſenſiſti
im poſſidet vt. fl.c pel alio modo pꝛopꝛietatem eius
acqui.poſ.l.i.ĩ pꝛi. amiſiſti aduerſum emptoꝛem qdẽ
c in.d.l.ſi duo de nullam habes actionem aduerſo
alia ſuperficie dicit venditoꝛes vero de pꝛecõ neg.geſ.

q̃ ñ vſq; ad ſolũ ẽ
o Editficatũ a nicio
p Juregentium quo iure quicquid plantatur ſeritur vel ediſicatur
onmne ſolo cedit radices.ſi tamen egit.
q Dominum. ſſ. vi cinum.
r. Redit ẽt poſt ts vſucapionis.vt.d.l.adeo.ff.de acqui.te. do.l
cum in ſuo ⁊.ff. e. in rem.S. fi.⁊.ff.ð ſolut.qui res.S.fi.
Bona ſide.hic non quero a quo vel vnde.

t Extructum.i.factum.

n Sit ab eo co eſt ſolum ſiue ab alio ex aliena tñ materia. ſi auteʒ
ex pꝛopꝛia tunc ſi bo.fi.idẽ.vt dicit ſi mala tunc donare videtur.⁊
hoc ẽ ꝙ ſubijcit ſi ñ donandi ⁊c.ſed. ¶D. ar.colligebat h maleſi.
ediſicatoꝛem poſſe repetere ſi ñ feciſſet aio donandi in caſu tñ ſua
tur quedam media via vt. ff. e.ſi in area.
x m Ater nõ potuit quantum ad hoc vt trãſeat dominiũ. ⁊ ſic
ſolnii Zriũ. ff. de ↄtraben.ẽp.l.rem alienam.vel dic nec ẽt
quantum ad obligationem ſi emptoꝛ ſciebat.vt. ff. de cõtrabẽ. ẽp.
.l.ſi emptor. 5. item ſi T emptoꝛ.
y Poteris. vt ⁊. j.e.ſi mancipium.⁊.j.de furt.l.ij.⁊.j.ad velleia
nũ.l. ſi ſiens. Ded ↄtra.ff. e.l.ẽptoꝛ.vbi dicit demum reſtituto pᷣ
cio reſtitui.ſo.ibi conuerſum fuerat ĩ vtilitatẽ eiuſ cuius ẽ res.vt.j.
ſi venditor pi. agai.l.ij.⁊.iij.⁊.j.de pꝛedijs mio. l.ſi p̃diũ.⁊.l.vtẽ.
ʒ3 CLonſenſiſti.hoc caſu datur ex ratihabitione actio neg.geſ.vt ſu

bijcit. ?.S. ðe neg. geſ.ab vno.⁊.j.fam.herc.l.in familie.

a AVl alio mõ.puta vſucapione vel pꝛeſcriptione.vt.j.de rebus.ał
nõ alie.l.i. .],. de cõũ.reꝝ ali.l.i.vel qꝛ in rerũ natura res eſſe de
ſinit. vt. ff. de neg. gel.l. fi. in pꝛin.
b Amiſiſti.quo ad effectam.
CProhiberis.hoc ſi hẽs ratũ ⁊ venditio ẽ facta nomine tuo ſieꝛi
enim poterit etiam te inuita alioquin ſi nõ nomine tuo ratum ha
beaſ lʒ tibi pꝛeindices quãtum ad rem petendã vt hic tamen non
pꝛodeſt ratihabitio ad pꝛeciũ petendũ.nam ñ potes habere ratũ
non tuo nomie geſtũ. vt.ᷣff. de pᷣcario ſi ſeruus.⁊.ff.de neg.geſ. ſi
pupilli. . ſed ⁊ ſi F. Bul. ⁊ hoc ſi res extat non pꝛeſcripta al bene
ↄcedebat Bul.in ſubſidiũ haberi ratum. ff. de neg.gel.l.ſi. de re

bus ali.non alie.l.ij.cũ cõcor.ſed aʒ.dicebat me poſſe habere ratum ẽt ñ
meo nomine geſtũ.⁊ ẽt re extante non vſuca pta.ꝓ quo ẽ.j.de is q a nõ
dño ma.l.i.ſed ibi ſpeciale fauoꝛe libertatis.tu dic aut habeo ratum ꝙ vẽ
dideris noĩe meo quũ vendideris tuo.⁊ tunc nil piudicat mibi aut ꝙ vẽ
dideris tuo.⁊ tunc ſi ñ credebam me perdere. act᷑.ad rem agamadbuc 2

actionem exercere proͤhiberis.
M. Goꝛdia.a. Mutião militi.
Duerſus eòs ꝗ a malefidei
poſſeſſoꝛibus fſundum bõa
fide eomparauerunt ita tibi actio
competit ſi pꝛiuſquaʒ vſucapionẽ
implerent vel longe poſſeſſionis
pꝛeſcriptione adipiſcerentur domi
nium ad te pèruenit.
Dem.a. Heraſino.
Omum quam ex matiiſ ſuc
ceſſione ad te ptinere dicis
⁊ ab aduerſa paꝛte iniuria occupa

tum eſſe oſtenderis pꝛeſes ꝓuiĩcie

cũ pẽſionibo q̃s pcepit aut ꝑciper̃
poterat ⁊ oĩ cã damni dati reſtitui
iubebit.eius ãt ꝙ ipendit rõʒ hꝛi ñ
poſſe merito reſcriptũ eſt quũ ma
leſidei poſſeſſores eius quod in rẽ
alienam impendunt non eoꝛum ne
gocium gerentes quorum res eſt
nullãm habeant repetitionem:niſi
neceſſarios ſumptus fẽécerint. Si
autem vtiles licentia eis permitti
tur ſine leſione pꝛioꝛis ſtatus rei e
os auferre
Dem. a. Aſtranio.
JYẽex ea pecunia quã depo

ſi repellar excep.replicabo
vt ar. ff. de pac. ſi cũ te. Ieẽ
ad ſi tantũ petij pꝛeciũ.qñ
nõ meo noie ẽ geſtum an
p̃iudico mihi in repetitõe
rei mee dic ꝙ non.qꝛ quũ
peticio pꝛecij ꝙ ẽ pꝛincipa
le non valet nec ꝙ tacite in
eſt dʒ valere.ar. ff.ðe ſerui
tutibns ruſ.pꝛe.l.item..ꝗ
hʒ alið ſi expꝛeſſe hẽret ra
tũ. vt mõ dixi. Itẽ ſi tu vẽ
didiſti paruo pᷣcio an repe

tã iuſtũ vel acceptũ.⁊ puto

inſtũ ſi erat malefidei poſ
ſeſſoꝛ.al acceptum. vt. ff.de
pet.hr.ſi poſſeſſoꝛ..ſfi.⁊.
ait. Itẽ quid ſi ñ noĩe meo
vẽdidit deniq; p płres ma
nus ambulauerit deinde
ſit yſucapta ⁊ ego in ſubſi
diuʒ ratũ habeo.an a p̃ tã
tum petã pᷣciũ an ab oĩb⸗
qui vendiderũt. .a pꝛĩo
qui hʒ lucratiuã cãm.nam
nec alij videntu rhabere pᷣ
ciũ cũ eis tmð abſit. vt ar.
.ff. de mino.plane.⁊.ð vᷣb.
ſig. labeo. F. i. ſed pone te
vendidiſſe rem meã ticio

poſtea ticiũ dõaſſe meuio
item meuiũ vendidiſſe ſem
pꝛonio h̃ ñ põt ſuperioꝛ rõ locũ habere quũ ⁊ tu ⁊ meuius lucratinã cãʒ
bẽtiſ nũquid ergo vterq; ↄueniet᷑.quidã dñt pꝛimũ ⁊ ẽ rõ h̊ ⁊ ſupioꝛi cãn
qꝛ quũ ratas ho oẽs ergo ⁊ pꝛimã.ergo ij q emerunt a pꝛio rem ei⸗ ꝓ
pꝛiã emerũt deinde ſuã dñi facii vendiderũt vñ non dñt teneri qꝛ rẽ pꝛo
pꝛia vendiderũt alij dñt vtrũq; teneri.ſed poſſet dici ĩ ſupioꝛibus cãib⸗
ꝙ vltimus tm̃ debeat ↄueniri. ꝓpter cuius ſactũ rẽ mea illo vſucapiẽte a
mitto. vl dic in fa qõne aliud in eo ꝗ ſecundo hʒ lucratiuã cãm qꝛ ñ trã
ſit ad eũ exceptio ex ꝑſona pꝛimi vt.ff.de pactis ꝙ dictũ..ff. ſi fami.fur.
fe.di.l.iij.S.plane ſi ẽptoꝛ.⁊..ſed an.ſed pone ꝙ cãm ñ hʒ vltimꝰ a pꝛio
vtpote rẽ meã vendis deinde ẽptoꝛ hʒ eam ꝓ derelicto.occupat eã quis

⁊ poſtea vẽdidit eam quis pꝛimo conuenitur. quidam dicunt qð vterq;

alij ꝙ vnus im̃ tu dic ꝙ pꝛimus tantum.vt. S. in ſimili qõne.
d a BSBuer ſus. vl lõge. vel pꝛo.i.non enim poſſet loqui in pſucapione
triennij que in rebus mobilibus locum habet.vt.j.de vſuca. trãſ
for.l.i.vel ſubaudi in rebus mobilibu.
e ¶ ᷑Peruenit. ex ſucceſſiõe łlegato.⁊ nõ.ꝙ hec lex loquit ſm ſua tẽpoꝛa.⁊
illa.j.de vſucapione ꝓ ẽptore.ſi partẽ aliud nono iure qꝛ malefidei poſ
ſeſſoꝛ ⁊c.vt.j.de pꝛe.lõ.tẽ.aut᷑.maleſidei. Itẽ nõ.ꝙ bec lex facit p. M.
qui dicit pꝛe.lõ.tem.dominium acquiri ꝙ nos ſecundum Bul.negam⸗ↄ
vt dices.j.de pꝛe.xxx.an.ſi quis emptionis.in pꝛin.
f d Dmũ.occupatam.impꝛopꝛie dicitur quũ res imobilis dicatur ĩ
uadi.mohilis ãt occupari.inſti.vi bo.rap..pe.

g Dãni dati.remiſſa act.l.acql.ſi h. petitoꝛ elegerit.vt.ff.e.ñi.ſolũ.⁊. l.ſe.

h Nullã.tribꝰ enĩ mõis repetunt᷑ expẽſe ꝑ a.⁊.e.⁊.i.o.i.actõe ⁊ exceptõe ⁊
iudicis officio quoꝝ nullo repetuntur h.⁊.j.de ediſi.pꝛiuatis. l.ſi is ⁊ ð
excepti.doli.ſi paulus.
i Fecerit.quos ſeruãt officio iudicis ñ excepti.doli quũ ſit maleſidei.ſed
3.j.de ĩſanti.expõ.vbi ẽt neceſſarias ñ ſeruat pꝑ ofſ.indi.ſo.ſpeciale ĩ fure.
Itẽ .ff.ðe ↄditõe inde.l.ſi ĩ area.ĩ fi.vbi dicit nullo mõ ẽt neceſſarias -.
vtiles poſſe peti. Solu.ibl in faciẽdo de nouo hic ĩ reficiẽdo differũt enĩ
H iter ſe.ff. ðe itĩere actuq; pꝛi.l.iij.S. pe.⁊ circa hoc plene dixi ff.e.ĩ fũdo
k Si ex ea iniurioſum eſt. vt ⁊.j.ↄmunia vtriuſq; in.ſi patꝛuns ⁊.j. ſi qs
alteri yel ſibi. l.i.? ar.j.de pig. quãuis.⁊ de diſtrac.pig. ſi maritus.ꝛ. j.
0

depoſiti.l. ſi is. Sed cõtra.j.e.ſi vt pioponis. So.xt ibi.Item nõ. hic
qua ratione rem emptam ex pecunia mea non poſſum petere non meo
nomine emptã eadem ratione econtra pꝛeciũ rei mee non debeo petere
non meo noie vendite.vt ⁊.S.e.l.mater notanui.⁊.ff.ſi certũ pe.ſi pecuniã.

8 b .
de libera.ca.l.ſi.⁊.
cff. e. ſi rrumentum.S. ſi cqᷓᷓ
ſecus aũt ĩ honoꝛibus ⁊
puſdam curialibus 2 alijſ
condi.vt.ĩ.de decur.l.nul
lus.7. l. exem 2. l. eos. ?..
de muril.l. fi. ⁊..de ſeruis
fu. l. fi. . ff. de ſtatu homi
nũ.l.cũ legitime ⁊ ibi dixi.
b ſI vyt pꝛopõis ſub.
.o.miles non nega
bit cõtra..e.ſi ex pecunia
ſo.hic ſpeciale in milite ſiẽ
in mĩoꝛe.vt.j.arbi.tu.l.cu
ratoꝛ.⁊.ff.quãdo ex facto
tu.l.ij.⁊T eadem ratione ĩ ec
cleſia. Idem in vxoꝛe ⁊ vi
ro.vt. ff.de donationibus
inter virũ ⁊ vxoꝛem.l.vxõ
marito.
¶ Mangati.ſi foꝛte pꝛocu
ratoꝛ erat is qui compara
bat vł neg. geſ. idem tamẽ
ſi non eſſet ſecũdũ quoſdã
d d Ece viro loquũ.
e Botaleʒ extimatã
yl inextimatam que ꝓpꝛie
dicitur dotalis.vt.j.de rei
vx.act.S.⁊ cum lex.
Patefacto. i.pꝛobato.
g Nequiſſe niſi ad inopiã
maritus vergat.vt.ĩ.de iur
do. vbi vel dic ꝙ ibi hypo
thecaria agit nõ rei vendi
catõne. Item quidam dñt
boc ĩitelligi ſi vendicat vxõ
vt ſuam ſecus ſi vt dotaleʒ
per.l.ð.de pꝛocur. l.qꝛ ab
ſente in fi. Item no.ex hac
l. ꝙ maritus dominus ẽ
rei dotalis ſecundum opi
nionem noſtram ⁊ ciuili ⁊
naturali iure.vt.ff.de au.
⁊ ar.le.l.quintus. .atgẽto

qꝛ id demũ vendicare poſſumus ꝙ noſtrũ ẽ.vt ibi dicit ⁊ pꝛo hoc.j.ð iu

re do. l. de his .
b c

Artum ĩ hac ſpecie.idem in dominio inſtitu.de iuregentium ⁊.j.

ſueꝛaſis apud quem collocata fue
rat ſibi poſſeſſiones comparauit
ipſiq; tradite ſunt tibi uel omnes

tradi uel quaſdam ex iis compen

ſationis cã ab inuito in te tranifer
ri iniurioſum eſt.
Dem.a. Anto.
Artum aàncille matris ſequi
conditionem:nec ſtatum in
hac ſpecie patris cõſiderari explo
rati iuꝛis eſt.
Dem.a.⁊.c. Philippo. pꝛepꝛe.
militum.
Jut pꝛòponis pars diuerſa
ex pecunia tua quedam no
mine ſuo comparauit pꝛeſes pro
uincie utilem uenditionem obtẽtu
militie tibi eo nomine ĩptiri deſiðᷣ
ranti partes equitatis nõ negabit
idem mandati quoq; ſeu negocio
rum geſtorum actionem inferenti
tibi iuriſdictõʒ prebebit.
Mypẽs. Caro Caring ⁊ Nume
rianus.aa.Anto.
Ocè ancillam de qua ſupli
cas dotalem fuiſſe in notio
ne preſidis:quo paàtefacto in dubi
um non eꝛit uendicaꝛi ab uxoꝛ tua
nequiſſe .
