loci vbi ẽ res ex denũciatione huiuſmõi ſicut ſit in vera diffinitiua.vt..
de iudi.pꝛoperandum. F.ſin antem.⁊.ff.de re iudi.l.a diuo pio.⁊ iterlo

cutoꝛia vera.vt. ff. de bo.
auct. iu. l. cũ vnus. 5. fi. JIt
in cuius electione ẽ in loco
vomicilij vel vbi ẽ res eli
gere ſoꝛum. e. actoꝛis. vt
.ff. de iud. l.ij.F. plane ſi
perfecta.
a Abi de hereditate agit.
de hoc finis legis.
b Et vbi ſcripti heredes.
de hoc pꝛincipium legis.
c i Llic. ⁊ a iudice
illius loei in cu
ins territoꝛio ſũt
pt. ff. de iuriſ. o. iu. l. f. ⁊ di
d Poſtulãdũ. p ĩterdictũ
quoꝛum bonoꝛum. pt.ff.
quoꝛum bo. l.i.in pꝛin. vl
p offi. iudi. vel condi. ex.l.
que ẽ.j.de edic.diui.adri.
tollendo.l.ſi.
e BDegit. maxime ſi ibi de
git. nam idem ſi ibi nõ de
git vbi ſant res qꝛ põt con
neniri vbi ſũt res ad iſtar
materie realis.vt.S.ti. i.l.
fi.⁊ ar.Sð.vbi de poſſ. agi
oportet.l.i.cũ hereditatis
petitio ſit ⁊ ĩ rem non ſolũ
in pſonam.vt.ſ.de pe.hf.
.l. hereditatis.
Abi de ratiocinijs tã pu
blicis quam pꝛiuatis agi
oportet.
ge Vm gni alica. vt
argẽtarius vel ꝓ
curator vel quo
cunq; mõ.vt hic ⁊. ff. de iu
di.l.heres abñs. .i.⁊.l.at
gentariũ. vt de pꝛocura.l.
neq;.⁊ de condi.⁊ de.l.cũ
ſer uus. §. i .
b Rationem. redditur rõ
villicatõis.vt iſti.de obli.
ex quaſi con. .licut anteʒ
Sed an debeat trãſmitti
ſi ibi non inueniatur. qui
dam ꝙ ſic. ⁊ ſic ſpale vel ſñ

te ſunt:iubemus in rem actionem
aduerſus poſſidentẽ moueri.xx:

Abi de heꝛeditte agitur: vel vbi
heredes ſcripti ĩ poſſeſſionẽm mit
ti poſtulare debent.

Mp. Aalẽ. ⁊ Ga. aa. Meſſale.
Llic vbi res hereditarias

eſſe ꝓponis:heredes ĩ poſ

ſeſſionem rerum heredita
riarũ mitti poſtulãdũ eſt. Abi
autem domicilium habet qui con
uenitur :vel ſi ibi vbi res heredita
rie ſite ſint dgit:hereditatis erit ↄ
trouerſia terminanda. xxi.

Abi de rutiocinijs tam publicis
quam pꝛiuatis agi opoꝛtet.

Mypa.Diocle.⁊ Maxi. aa.⁊
cc. Geruncio.
Vm qui alien negocia ſi
ue ex tutela ſiue ex quocũ
qʒ alio titulo adminiſtra
uerit vbi hoc geſſit rationẽ opoꝛ
tet reddere.
Apa. Hono.The.aa.Mace
donio magiſtromiiitum. .
Emò poſt depoſiũ cĩgulũ
pꝛiuate vite redditus ob ne
gocium ꝙ militie cauſa eſt ei exoꝛ
tum:pꝛeſtandi ratiocinii gratia e
ius numeri in quo militauit: vel
quem ipſe geſſit a quocunq; pul
ſatus fori pꝛeſcriptionibus vtatur
vnum quẽq; enim ſuper huiuſce
modi cãis publicis quas dum mi
litaret exercuit:ſuper rõcinijs mili
taribus per que ſuos contuberna
les afflixiſſe aſſeritur:in militari oʒ
iudicio rñdere:in quo ⁊ inſtructio
ſufficièns: ⁊ nota teſtimonia ⁊ ve
riſſima poſſunt documenta etiam
preſtari. xxij.

ſpãle. quia ⁊ idem in contractibus ſit quandoq;. vt dicta.l.heres. .. i. di
ximus ĩ.l.autem ſequenti conſtat ꝙ fit tranſmiſſio
i n Emo. ſuperioꝛ lex de pꝛiuato.hic de publico dicit.
K Qingulum. fuerat enim electus ſuper aliqua pꝛofeſſione cõmili
tum vel cõnegociatoꝛum.vt.ð.de iuril.o.iu.l.fi.
¶A quocunq;.idoneo ad petendum.
m Fori. vt dicat ſe non conueniendum ſub quo conueniuntur alij de il

la militia.accurſius.

n Alſſeritur.qꝛ multa pꝛo expenſis ab eis accipiebat.⁊ eis parũ pᷣſtabat.
o Miluari. hodie adiungitur eps.vt in aut.vt iudi.ſine quoquo ſuf. F.
ſi neceſſitatem. ? de colł.. ſuper hoc.
p Sufficiens. ſic.ð. qñ iĩperator inter pu.? vi.l.i.in fi.i.e.⁊ in aut.yvt oẽs
obe.iu.pro.s.hoc conſiderantes. —
q Abi cauſa ſtatus agi ðbeat.
r e A que. ſeruiret. i. erat in poſſeſſione ſeruitutis.

ſ NVẽdicãs.i.ĩ libertatẽ ꝓclamãs.

Iniuria.ſʒ ð iur.

a ſ
b ſ

Neceſſit. niſi ðiu. i. decem ãnos morfata ẽ in poſſeſſione liberta

tis bona fide.i.putans ſe liberam iniuſtis rõnibus in ducta vel ĩ
iuſtis rõnibus.xxx.an.vt.ff.de acqui.poſ.i.iij.ꝭ.ſi ſcruus.⁊ per
eum.S.i.⁊.ff.qui ⁊ a quibus manu.li.ſi cũ ſideicõmiſſaria..ari

ſto.⁊ ad hoc.ff.de li.cã liberis.S.fi.⁊.l.igitur

Abi cauſa ſtatus agi debeat.

Mpa. Alex. a. Ariſtograti.
A que a te cũ tibi ſeruiret
refugit in aliã pꝛòuinciam
ſe ↄtulit libertatem ſibi vẽ
dicãns:non iniuria ab eo loco liti
gare cõpellenda ẽ vnde quaſi ſugi
tiua receſſit.ideoq; remittere eam
in pꝛouinciã in qua ſeruit pꝛeſes ꝓ
uincie ꝗ eo loco ius repꝛeñtat cure
habebit:ſed non vbi depꝛehenſa ẽ
audiri debtet.
Mpa. Hecius.a. Felici.
Rocuratoꝛłs noſtros ſtat⸗
cãs examinare non poſſe:
omnibus notum eſt.
Myprf̃s Biocle.⁊ Maxi.aa.⁊
cc. Henonide.
J in poſſeſſione libertatis
ſtituta eſt:quũ in ſtatus etiã
queſtione actor rei foꝛum ſequi de
beat ibi cãm liberaleʒ agi opoꝛtet
vbi conſiſtit que ancilla dicitur:
licet ſenatoꝛia dignitate actoꝛ de
cõretur.
Dem. aa.⁊.cc. Sũne.
JYex poͤſſeſſione ſeruitutis ĩ
libertatem quis pꝛoclamat
ibi agi oportere ſtatus cãs vbi do
miciliũ conſtitutum hʒ qui ſe dñʒ
dicit:non eſt ambigui iuris.
Dem.aa. ⁊. cc. Diogeni.pꝛe.
Inlul.
Am duduʒ ã nobis ſtatutũ
ẽ:vt ſi que cãe libertinitatis
⁊ ſeruitutis iĩ pꝛouincijs int᷑ fiſcum
⁊ pꝛiuatos exorientur ad ratiòna
lem vel magiſtruʒ pꝛiuate rei hoc
eſt vndẽ mote eſſent qõnes remit
tentur. ſique vero ingènuitatis eſ
ſent a rectore pꝛouincie examina
rentur.
Mpator Juſtinia. aa. Men

ne. pp.

ſciendum ẽ. ⁊.j.de
de preſ.lon.tẽ.que

j. de pꝛoba.ius e
ius.⁊ de ſeruis fu
gitiuis.l.cuʒ ſeruũ

n MHẽbit. ⁊ cogno

ſcẽdo ⁊ pꝛonnucia
do ſuper poſſeſſio
ne non per vñ vi.
yel vti poſſidetis ĩ
lerdictum.quũ ſit
res mobilis. Iteʒ

qꝛ nec dicit ꝙ ſe i

ſum poſſideat.ſed
fit hoc officio iudi.
vel interdicto vtro
bi.ibi ergo querit
⁊ pꝛonunciatur de
poſſeſſoꝛio.ſed pe

titoꝛum termiatur
in loco vñ aufugit
XDzʒ in petitorio.
y p RKocurato

res noſtꝛoſ
ſtatus.ſcilicet inge
nuitatis.

3 Notum ẽ.ĩter hun

os pꝛiuatos ĩuitoſ
ſecus inter fiſcũ ⁊

pꝛiuatum vt dicüt

⁊ ſic ſoluũtur cõtꝛa
.j. e.iam. dudum.
ꝙ non placet. naʒ

nec inter fiſcũ ? pꝛi

natum.vt. ſ. ne de

ſtatu de func. ſi p

dic ergo ꝙ in. l. ia
dudum erat vice

da.iu.l.i.vel tercio

ſi inter ſiſcuʒ ⁊ pꝛi
natum de aliquo
ſeruo vel libero fit
qõ.qꝛ quilibet ad
ſe ptinere dicit co

gnoſcere põt. ſi in

ter ſiſcum ⁊ homi

nẽ pꝛiuatũ qui ſe li

berum vel ingennum aſſerit tunc no põt.vt hic.⁊.d.l.ſi pater
vel quarto.diſtingue que queſtio ẽ ſtats vt ſi quidẽ ĩgenuitatis
non poſſit. yt hic ⁊.d.l.iã duduʒ in fi.⁊ ꝙ ſit hic cã libertatis.ha
bes.j.de ordi.cog.ſi ſtatus.⁊.d.l.ſi p̃.an alias ſtatus.⁊ tune

poteſt. vi in prin.huius.l.iã dudum.
JYin poſſeſſione.decoretur.vt.ff. deli.cã liberis...ſi.
J ex poſſeſſione.hec lex eſt ↄ ad ſuperiorem.⁊ eſt idem
in. d.l.liberis.⁊.j.de lib.cã .eaque.⁊.ff.de pꝛoba.circa.

⁊æ.l.ſi quis liberum.

e Nel pro ideſt.

2

Vnde.i.de quo ẽ qõ

an poſſit cognoſcere.

ci Aum dudum. ſfiſcus vocabat aliqueʒad ſeruitutẽ dicebat
ſe manumiſſum a fiſco.vel eo cui ſucceſſit fiſcus. Sed in
ſecundo dicit ſe ingenuũ quũ ad ſeruitutemue libeninitatẽ vocel.
d Rationalem. hic agebat vice preſidis vel aliter vt modo dici

zmi⸗

Paerl
pytei le
chnu
gnmde /
loſmrſi
pindf
etilig
ſceong
Pſbictt.
orſc. oͤn
lK Rr
conigitote
ſedeſt de
ſunlſali
mbedeiun
n bie finen
Hadboni
naluz teno⸗
d ingennt
hocat froon
ſtprovocata
Gbignu⸗
uli ee cobea
ondltnone

Jde
ob

ing
Cbitete

Abbil,pk

ofatonlbus
)Löprrbenl
Oelautat
co heaale

Albemmpen

lisſos anc
Eaypiaſet.
Nn lgenen
reinfn
ſtſonſi
timto
uſnünfi
un Aahr
ns hoſid
eſcho .
ſenag
gſube

uhr cnn. .

ginen £ Aasenmuſtalſa,ſeinter ſſcum, pamain; wuei-ne de ſta. deſunc. i ktei ven.l.i...fi. Accurſius floꝛentinns. H
iniien b di ſnbuo, vumenſtonen ene pleret t Auadiaſ.⁊ expediat᷑ vſq; ad tres mẽſes h̊ cã vt.j.de becur. generali.li.
ntöniſmnte b 4 Hliti us.dimenſionem.alias pꝛeſcriptionem. „ cperpetna we cantmeſ, fonoc .der generali.li. x.
Lnimie, i Diuino.i.reſcripto conceſſo per pꝛincipem. x Cobonalibno mago erant ohants le
eprelbert⸗ k ipi im enim i bus. cohartati quam enria
nlnus k Preripiebant, olim emmn ingenuns ö faco manumiſns noen p Eos mepete nö poſſe ic 1dic ſuper erackerinmnun in daplum ſin
poſdellit poterit ingennitatẽ . ꝙ ſuper exact.reſtituitur in duplum ſiue
ſdclcag valamnore ia⸗ qn „ r r aual u a Rrminm.
ſdepch⸗ q; annos niſi anxi Nlitibus in quibus vtrum viris curi ”õ vt.j.de luperac.l.i.⁊.ff. de
d detni lio puncpiſvt bit igenuus an libertinus ſit ali offici ancmno Vench he ꝛtalis pub. licuatio. Kc b vim.
ginglac in pꝛin. ?.fj.ſi ige. quis queritur quinquẽnij dimẽſio uiuincie ſuper eius nonnine ton ad 5 Cocuſſiones. quas fece
Hibl inn eſſe di. li. Fi. . . nem: poſtq; diuinò auditorio ob*„Q ſedẽ tue magnificẽtie quã agiſte ran nn eene e .
ſtotponn .ij. ꝙ corrigitur. v eſſe veteres leges pꝛecipiebànt: in riam vel ad c dus magiſtte a Anmata. ſnper quibuſ ñ
Punn ſubijcit. ?2 ar. ſteri vant: vel ad competentem referat oteſt
irgi H̊ ſubijcit.?⁊ ar. . d poſterũ ceſſare ſancimus. ⁊ buiu potẽſtateʒ vt ij qui velut debiti po poteſt inijci manus.
lencnue pꝛeſcri. lõ. tẽ.qᷓ pꝛo modli lites ẽt poſt memoꝛatuʒ tpᷣs ſtulẽ qui velut debiti po b Lurie nomen quia dicik
1 . li.l.fi. Itez videtur ad exẽpluʒ ceterarũ : vel in pwug u: tbi chenn ncialinukiclo dali chele aſncmns.
iges — .„ „ * e AI ⸗ 1 e . 1 . — „ A. 2
mim . conigtos ifſ. ciie apuc earum moderatoꝛes:xy pͥ!sbi iura mouent anten bahad. A ab ſterg. imagilt
ne de ſta. defun. p Ihac alma vrbe apud cõpetẽt 5 belpint Dunn militum.
nenobl E a. bac alma vr. cõpetẽtes qõnes. Super public ſtaté. .
cnns iſtam. l. ſed ille log maximos iudices examiari ꝙ ẽt ſi ctionibus 2 4 ebn is ainte fun d Poieſtatẽ. t condẽnet.
ſun .MR tur oe deſuncti ſta clariſſima pſong ſuper tali ↄditöõe fſoꝛi pꝛeſcriptio Ppenic ger ilo o oſe ſed eene
ſtut tu bie viuentis. ʒðAr vel et ſeruili qoncm patiatur ten S0 etam dui ſpeciaicc rceniſe no narrado mcu vtcam
ſthoefihti hͥ ad bonũ ibi ad re cenſemus 5 cos etiam qui ſpecialiter excepti ſi audiant ⁊ exequaniur. vt
ttni 1 Perſona. ſ. dge Abi quis dchrial vrk peouinciarũ in quolibet negocio e Prouiciali.i. a prouin
1pronmnciern ad ingennitatẽ p„ biaui drcmmial vrdroborts dechnune neg nd an e ntn AAli. na ſe ablatui caſus
ſſanſh Bocat reorra us li aliaue conditione conueniatur, decernimus ita vt qui tam ſaluber fſ Euentum. i.ſniam ſut
irum mnir ſiſit pꝛonocatio Mopis 21 , rimã legem pertinaciter violare tẽ eo ꝙ impetratur P
boftif m Abi aus de B – rcha.⁊ Honoꝛi.aa. tauerint:ſciant a moderatounbus g Opponere. et ſi pditi ſit
Rkne n ee Oe z0 pbpbü. „ pꝛouinciarum adueꝛſus ſe tanquã ilitia armata. vif
i Dnnmn riali vel coboꝛtali Iquis vel curie vl officijs contumaces ſententiam brolelen õ
17) Nn conditione c. iudicũ aut alijs quibuſcũ daͤm. iij ca. mi. ſo. p.⁊ ꝙ ſubiſcit p
R 2 ſ Jauis. HG coꝛpoꝛibus obnoxius B Xxxiuij. tatcs k.n excipit de pꝛe
lem laig obnoxi⸗ intra pꝛouiciã ab his erit quos au Abiſ. cedentibns. ſed ad ſequẽ
nuts in aliqua fugerat cõprehènſus non expecta Abi ſenatoꝛès vei clariſſimi cini ia rcſertur. q. d. ceteros p̊
omimt calate⸗ ta eiuſdẽ iudicis notione ſub quo liter vel ceniminalter conucmiatur. eos cc. vel dic excipi i
oopiuosiit o Ab hiſ. vyla pꝛo p àmbitum ceperat militâre: peni Mpa. -— los quos. S. excepit.ſ.mi
r bn ei OcE, a. Conſtãti.a.ad Octau tes armate
ir ſti curatoꝛibus eor ic noꝛi itõ ba.Con uig. lutes armatos
ſai tni p Cö nhenſg,l. nuſch eneeett honoꝛis pꝛeſcritõ conſulem. b Preter eos. xlẽ bie §. r
nnumgdi p Cõpꝛehenſus. ſ. umota a iudicè qui in locis ſue Vicunquẽ nõn illuſtꝛi:ſʒ . 7 a
Urſlimit in alia cinitate. ſic rat adituſ audiatur:maniſeſtarũqʒ clariſſima dignitate tan J. ceteros ⁊c.⁊ Fm pꝛimũ
ſetimdunn ergo ſpeciale ẽ hic rerum pꝛobatione cõuictus eoꝛũ tum pꝛedituſ virginem ra on reſerum e pꝛorimn.,
ſonplua vt liberam perſonã ſocietati quos declinauerat aggre it :ꝛvel fi . neſte ¶ Eeteros. reſpicit.l. k.
Pinſig quis ſua auctoꝛita getur gore en net ſnes gliqos inuaſerit k Sniam. quũ lis erat ↄte
4 Eennn De .. el in aliqua culpa ſeu criminẽ ſue
un L eunlereſe z nde ro e Teo. Valẽti: aa. Cy rit depꝛèhenſus.intra pꝛouinciaʒ ſrenal eta deen
fuu deſn , fu G ali ? Lo. pp. Act . in qua facinus perpetrauit: publi z.ff. ſi guis iul. di. no ⸗
derergogili ff. que in faorre⸗ c perpetua lege ſacimus ceis legibus ſubiugetur:nec ſori p 3 . ſ⸗ falſe olnno ed
Audun etfi ai ßtor. .ſi dbito pꝛouincialibus ludicijs nõ ſcripuone vtatur. omnem eniz bu qat ida bic ſaciunt g, ſul⸗
ſdi Kin rẽ.⁊ ẽ ratio.quia ſi poſſe ſori pꝛeſcriptionẽ òpponee iuſmodi ho 8erciudi quida hic faciunt ꝙ. ſnia
gicis Kun Ni beelg iuſmodi honoꝛem reatus ẽxcludit ſil ę 5
dr iulln ent ſeruũ in ſuga ꝰ eos qui ad curias vocantur: vel co Apa. Nalẽs Gꝛa. alẽtinia añ lutẽ conteſtatã feit nõ.
laning ſtuutʒ adbuc do hotalibus deberi dictur officiis Daaaad ſenatum. bic ẽt ordinarum non re
umm de if minus poſſidet. vel alijs coꝛpoꝛibus obnoxij ſunt Enatorẽs ĩ pecuniarijs cau dten as e Alauf.
ſno a lben ,ff. ð acqui. poſ.re· eos etiam qui ſuper exactiones vl ſis ſiue in hac alma vrbe ſi o ſan nern Iclariſ
g glket qque nobis ⁊.l. iij. concuſſiones ppetr. aſſe fir mentur. * ue in ſuburbanis degerunt in iudi ſimi ac atores vel clari
cede⸗ .§. nerua. ⁊. . ſi ſer exceptis videlicet ijs qui armatã cio tam pꝛetoꝛiane quaʒ vrbicari A;
ſrinar us, Lita h licta pꝛegliti fut: m am P ne quaʒ vrbicarie m ꝗq AVicunq;. pꝛima
Paſenſiß enunus. v ita ⁊ hunc. militia pꝛediti ſũt:vel alijs qui ſpeꝛ prrefeciure: necnõ magiſtri officio —iciariflimis 7 ert
ſintt⸗ t ſic nõ igetu ca Ge beneſicio pꝛincipali ſeſe defẽ rum quotiens tamen ad eum no minalibnenea t
niuid1 pere ꝙ ſit aliennm dunl.ita tamẽ yt cui ex militarib etati tinſtio: . 18. fa in
iaiſ⸗ ſed relinere ge ſu X militanba ſ epietatis emanauerit iuſſio: in cinuilibus clariſſimis ter
te 2 unm, item capit hit ueialt ſpectablli
ii⸗ n pi ee . . us ⁊ ſuperioribus.
ti tont 5 ſadlttad iudie deducat qui cognoſcat ⁊ iuſtitiã expibeeat nn Non uUuluſtri. in illis enim diſtinguitur i nceliqnonen.
iusſm a Per ambitum. eomalum deſideri 0 Qulpa.pꝛo qua non tantum ſicut pꝛo dolo condemnatur. vt. ff. ad le
Hõ um malum deſiderium. . gem cor. de ſic. l. in lege.
cälbtb miſcrinius ſams nene i.vt quia apparitoſ executoꝛ ſcriptor pii p Crimen qm̃ voluniatẽ nocẽdi oportet adeſſe. vt. j. de ſic.l.i.
i * 1 difſen, en aſee in militia armata. vt. . I. pꝛoxi. ⁊ in bor q Depꝛebenſus. ſecns ſi cõuentus. ſed non depꝛchenſus. ꝙ non placet.
ase dhliſebe A esvomendwen , Waarliolccds, de ubnpdets anes Hucineronn
,. Ddebere eſt ria vel cohorte vel corpoꝛe. X· NPublicis legibus. de quibus habes iſti.de pu.iudi.per totum.
6 ſ er aucloct aut oꝛdinarius ſit in eo loco ybi eſt compꝛe ſ Excludit. vt.õ.de epᷣis ⁊ cle.raptores.⁊.j.de dis⸗ lerekrotund: rde
t,1 Ren na . ic . te inuenero ibi te iudicabo ⁊c̃.⁊ pꝛopter hin decur.l.infamia.⁊ in aut.vt omnes obe. iu..hec conſiderantes ff de
ſitnin mo imgan. ed quid ſi ille ordinarius erat 1 quo milita offi.pꝛeſi.l.iij.ſed contra.j.de exhi.reis.l.i.⁊.õ.de iuriſ.o.iu.l ma. ſte
velb nhi HW ſ eo poteſt queſtio h pꝛoponi non enim vetat h lex. rie. ſed ibi de hoc dixi. Iem nõ.ꝙ hec lex loquitur cum criminalini,
Aliuefr ed dic alium cognoſcere in cuius territoꝛio eſt captus non expec gitur. ſequens.ſ.ſenatores quando ciuiliter. S f8

lato eo ſub quo militabat. Item qua actione petetur quum ſit li

bera perſona. .officio iu.vel vtili in rem cauſa adiecta. vt.fl. ð

t ſ. Enatoꝛes.quidam habent hanc pꝛo vltima lege buius ti. ⁊ nõ
hoc ſeruari etiam ſi ſint clariſſimi.ſecus ſi criminaliter. quia tũ

n 2

. 1.

diſtingnitur ſint clariſſimi vel qS3. clariſſimi. nt.j.l. pꝛoxi.

a Larem fon᷑t.i.habent domicilium vt.

tis conueniuntur ⁊ non ſatiſdant.vt.j.de dig .il. quotiens.
b q AVotens. patricio nomen eſt dignuatis quem elegit imperato:
in patrem Accurſius florentinus.

Ex pficio. qui depoſuit
pr̃iciatum.

d Preioꝛiãe.ſpectabiliſ ẽ.

eNVrbicarie.illuſtris ẽ.ſed

conſul ⁊ pricius ſuperillu

ſtres hoc teneas ꝙ omnel
ſunt ſuper clariſſimos hoc
eſt ſpectabiles illuſtres vel
ſuperilluſtres. vt d ifferat a

.l. i. que ð clariffſimis diẽ.

Orqdinaria. nam oꝛdini

oſulum ẽ cum admiuiſtra

tione cõgregatus. Et nõ.
ꝙ pꝛinceps aliquem ſubli
mat. ? nõ.quod numerat
quoſdam illuſtres qui tã

ium coꝛd pꝛincipe conue

niluntur vl delegato ab eo
ad boc ꝙ poterit abſolue
re nõ tamen condemnare
vt h ſubijcit vſq; illuc vi
ros illuſtres autem ⁊c. ſʒ
contra. S. ne li.po.l.i.in fi.

SDed ibi in clariſſimis. DH
illuſtribus. vel ibi ſpeciale

vt ſub pᷣſide rñdeant. alij
vero illuſtres pꝛeter pꝛedic
tos. Item ⁊ pꝛedicti ꝗ tm̃

ponoꝛem ſine adminiſtra

tione habent conueniuni
Rome coꝛã.pᷣpᷣ.⁊ pᷣfecto
vrb. ⁊ coꝛam magiſtro offi
cioꝛum ſi hoc ei pꝛiceps p
miſerit in pꝛouincijs coꝛã

cõpetentibus iudicibuſ vt

abſoluantur non condem
nentur ab eis. ſed ad pꝛin
cipem referantur.xt hoc di
cit vlq; in fi.
g Procuratoꝛem.nã que
dam ſunt crimina in qui
bus ꝑ pꝛocuratoꝛem agii
2 rñdetur vt que imponũt
penam releg ationis. vel
citra.ſ.minoꝛem. vt. ff.an
per ali.cãe ap.l.i.⁊.].de iu
h Vrbe.ſ.conſtantinopo
litana.accur.
i Mangdauerit. i. delega
uerit accur.

k ¶Officij alterius quã no

ſtri vel delegati a nobis.
I Fatalium. q.d.licet fatũ
alias ĩcipiat fatalibus die
bus elapſis. yt in cauſis
appellationum.hic tamen
ſecus ẽ.ſicut ⁊ quando pꝛi

pꝛouincijs vero vbi lãrem ſouent
aut vbi maioꝛẽ partem bonoꝛum

poſſident: aut vbi aſſidue conuer

ſantur:reſpondebunt.
Mha. ʒeno.a. Archa. ppᷣ.
Aotiẽns viro ſoꝛe patricio
vel expatriciõ :vel ei quem

pꝛetòꝛiane vet vrbicariẽ ampliſſie

ſedis adminiſtratio illuſtrauit: vel

conſulari viro quem tã rdinaria
pꝛolſeſſio quaʒ ſacre noſtre pietat
pariter ſublimauit o?o: quiue ma

giſteꝛie poteſtatis ſudoꝛibus claro
factus ẽ:vel ei qui magiſtriofficio
rum vel queſtoris officio functus

aut ſacre noſtre pietatis cubiculo

pꝛepoſitus. poſt depoſitam admi
niſtrationem ſenatoꝛio ordini ſo
ciatus eſt:aut cui noſtra ſerenitas
domeſticoꝛum ſcholam regendaʒ
mandauit:cuiue ſacros noſtri nu

minis theſauros:aut res pꝛiuatas

noſtre pietatis vl ſereniſſime augu
ſte noſtre coniugis gubernandas
iniunxit poſt depoſitam admini

ſtrationem videlicet crimen publi

cum pꝛiuatumue cui tamẽ nõ per

pꝛocuràtoꝛem reſpondere liceat: ĩ

hac vrbẽ alma vel ĩ pꝛouincijs cõ
moꝛanti ingeratur: nullius alteriꝰ
iudicis niſi nre pietatis huiuſmoõi

eſſe cognitionem:vel ſacri tantum

modo cognitoꝛis cui noſtra ſereni
tas huiuſmodi negocij audientiaʒ
vice ſua ſacꝛis apicibus mittendis
mandaueꝛit:ita tamen vt apud illũ
iudicem nullius officium vẽèl ſcho
le intercedente miniſterio:moꝛe at
qʒ habitu ſacrarum conſultatõuʒ
abſq; vlla uidelicet obſeruatione
dierum fatalium introducte cauſe
uiris deuotiſſumis ſacri noſtri ſcri

nij libellenſibus ſolẽnia implenti
bus audiantur: eo qui in crimine

uocatus erit:ne quas ante pꝛoba
tiones iniurias patiatur. Seden
di quoqʒ in aliqua ſecretarij parte
que iudicibus inſerior ꝛaltercatiõi
bus uero eſſe uideatur habituro li

centiam. Adeo autem tantarum

honoꝛes dignitatum duximus au
gendos ut ne ſacro quidem cogn
tam noſtro poſtquam crimen ſue

rit patefactum contra huiuſmodi

ceps cognoſcit. vt.j.de tempoꝛe appel. aut. ſed lis. . —„.
m Sedendi.ſpeciale pꝛopter nobilitatem vt ſedeant ⁊ non dicãt. ſeeus ſi
dicant. vt. . .ta. ⁊.. de offi.ci.indi.l.i.⁊ de offi.diuer.iudi. l.fi. ? 1 aut.

vt ab illuſtribus ⁊ qui.colla. v.
n Abſoluendo. qui poteſt abſoluere. non poteſt damnare. ſic ?ẽ in au

ten. vl cler. apud pꝛo. epiſco. . penulti·co lla. vi. ar. ff. de carbo. edic.
to. l. ij. .. cae Sed contra.ff. de regu.iuf.nemo. ſpecialia vel dic ꝙ ẽt

cde incolis.l. ciues. ? in ſerix

o Illuſtres.ſine adminiſtratione.
p Codicill.i.litteris ab imperatoꝛe

H̊ contemnat.ſed pꝛius tonſulto principe .ot T in dicta auten. pri

us cõſulio epiſcopo.ſed econtra regula ẽ vera quia qui poteſt dã

nare ⁊ abſoluere.vt.ff. de re iudi.l.iij.

uiros uel eoꝛum ſubſtantias ſtatu
endi aliquid concedamus faculta

tem lſed hoc ſolũmodo in huiuſ

modi niros uice quoq; pꝛincipis

auditoꝛi. licebit: vt intentatũ apud
ſe crimen ſi patefactum fuiſſet ad

pꝛincipalem reſerat noticiam: ultõ
nus autem tantis inferẽde dignita

tibus modus non niſi ĩ pꝛincipis

ſedebit arbitrio:quũ ſit certũ opoꝛ

tere accuſatoꝛis calumniaʒ reo pe

nitus abſoluẽndo inconſulta quo

qᷓ; noſtra ſerenitate pꝛout leges ſa

ciunt coerceri.niſiforte accuſatio
quoq; nõ minoꝛis quam reus ſit

dignitatis. in hoc naq; caſu ſuper

coercenda huiuſmodi accuſatoꝛis

calumnia non imerito conſulẽda
erit principalis auctoꝛitas. Ni

ros autem illuſtres in hac inclyta

urbe degẽtes:qui ſine adminiſtra

tione honorarijs decoꝛati fuerint

còdicill.licet talem pꝛerogatiuam

noſtram pietatem ꝛettulerint poſſe

noſtre iuſſionis meruerint: ut ꝙ n

egerint uideantur ègiſſe in crimia

libus cauſis magniſice tue ſedis ½

illuſtriſſime urbicarie pᷣfecture nec
non ẽetiam uiri magnifici magiſtri
officioꝛum. quotiens tamen ad e
ius iudicium ſpecialiſ noſtre pieta

tis emanauerit iuſſio:ſententiis rñ

dere decernimus:ita ut huiuſmo
di uiri ſedendi quidem in cogniiõ
nibus dicendis minime ſibi uendi
cent facultatem. Sciant autem ip
ſi quoq; nec de ſe nec de ſuis facul
tatibus iudicaturos aliquid: nec
pꝛobatis criminibus niſi pꝛius ad

ſtatuere. Quotiens autem uiri il

luſtres in pꝛouincijs conſtituti: nõö5
hi tamen quoꝛum cognitio ad no

ſtram maieſtatem uel ad iudicem

numinis noſtri auditoꝛem pertine
at:in querimoniam criminaleʒ uo

cati:⁊ ſedendi quũ celebratur co

gnitio in ſecretarijs iudicantium:

ius conſequantur: ⁊ iudices quo
q; patefactis criminibus ferendis
contra huiuſmodi uiros uel facul
tates eoꝛũ ſentẽtijs abſtineant dũ
noſtre pietatis ad ſuas meruerint

relatiònes reſponſum. ſupplicio

uigelicʒ accuſatoꝛib⸗ patefacta

etur. vel cõmeatum.i.relaxationem vt non co

VAbi cauſe ſiſcales.

den On defenſe. Ticius connenit Caium coram pꝛocuſa
toꝛe ceſaris dicens Caium inſtitutum a Sempronioi
terfecto ⁊ non vendicaſſe necem eius.ideoq; bona con
fiſcanda. Caius dicit ſua morte moꝛtuum non occiſum. de hac

ſibi miſſis vt aliquo bonoxꝛk

dignitate gaudeãat

q Egiſſe.habẽt eni
dignitatem illã ſie
adminiſtratione ac
ſi habuiſſent admi

niſtrationem.

r Viri. ſine admi

niſtratione.

(In quibuſ cauſis

militantes ⁊c̃.

to Mneſl.
domeſti
cos prii⸗

pum .

u Militia. armata
vel inermis ſenn
dum quoſdã ⁊ ſic
eſt contra.ð. vbi ql
decu. vel choꝛ. l. ·
So. vt ibi.⁊ ſic hic

non dicas ð arma

tis ⁊ ðic ꝙ iſti gau
dentes aliqᷓ digni

tate ſi negociatiõeʒ
exercent ſuper pu
bliciſ funcionibus

vl publicis debitis
im̃ apud pꝛeſides
pꝛouinciarum con
neniuntur. ⁊ exiiͤa
tur. ⁊ excipiuntar
armata militia pdi
ti ⁊ qui oſtendunt
accepiſſe ſe vnius
äni cõmeatum ald
propria rem cõpo
nendam ⁊ hoc bic

dicit. accur .

xX Si bac.f. ſenip

tione 8

y Occupato s. qui
ſũt ð numero agẽ
tiũ vel domeſticoꝛꝝ.
35 Sociantur. i. ſo
cietatem contrabũt
vel negociantur.
a Militia. tunc eni
conducere non pſt
vt.j. loca.l.fi.ab bil
excipit poſtea. niſi
foꝛte ↄmealũ ⁊c. fn
.M. ſed ſecũdũ Aʒ.
vt dixi a ſuperioni
b excipit. vt.ſ. ſpa
cium non ↄueniat
b Lõmeatũ. ſ. a mi
litia ſecundum. .
nam tunc conueni

queſtione ſit mortuus vel occiſus.non cognoſcit procuf. Ceſanis

Adoni
thoſte
decloft
po.l i.d
Aueſt
cens be
deſediſ
e ocouſa
ſdels
ſg ⸗
ſem.
poſil
iucen
deon
oin in
ſatione.
b bun
ppovince⸗
Concicis
ccis.
Relri⸗
ſai non p
Paminl
Curgceuſan
uia non p
u d oin
Cuſa norte
in f.
aaus F
ſtincigſie
luſecädonn
n1 O
hent
beene t
nocomng
ſbiconcel,
1Orend
Kine enin
Cininol ſn

berälp
Ncnsp
ſoeali.
tn ſane
ſalnn gu⸗
liln.d
1) Moar
N.
ſigln.

nnin
Wugnife

digine DM
dagiunit
nmiſten
ibibtſftti
niſrtonen
Ein ie
(nit
ngabaten
nliantt.
10
M⸗
eſ
Pum.
4 Mnm
N inmnote

Gun gnid

Kconniͤt
demn lcn,
Gotbitte
non Nröen
oldrglig
ntes i
eſ ſepati
Cmant ipr
Mlelſuncii
Crblcss
ii mul in
Drmininntn
Ccnuner 4a
n uhin
Anlunitiißl
iioln
Aenpſel nn
ini cnum

Proprüͤſnift

pendenihen
dicitan,
tone.
Oeapmmnt
ſitd nument
iildonti
Gocianim
cetuencont
calnegoeint,
Olum
l

n
crimẽ enim moue

ſed primo apud pꝛeſidem ſunt accuſandi occiſoꝛes ? damnand:
⁊ poſtea ſe intromittet pꝛocurator Ceſaris. idem ſi mortui ſunt
occiſores.vt iam conuinci non poſſint.vt bic.⁊.ff.de carbo.edic
to.l.ij.dic ergo non delſeni e.i.non vindicate.
e Queſtionem. poſt moꝛam hereð alius accuſauit occiſoꝛes, di

cens heredes non
defẽdiſſe.⁊ ſic ſe vł
le accuſare.vt ⁊ nõ

j. de ijs quibus vt

1

indig.l.i.⁊. l.ſoro
rem.
Poſſe.ſcilicet pri
iuſquam ⁊c.

g Be crimie. extra

ordineʒ facta accu
ſatione.

h BGum.ſ.preſidem

i
K
1

pronincie.
CLonuictis. hom i
cidis.
Reil.⁊ ideo accu
ſari non poſſunt.
Per mittit. ratio
cur accuſari nõ pñt
quia non pecunia

ria ſed crimiualis
cauſa morte extin
guituꝛ. vt. fl. ad ſilł
.q.il. caius. Item cõ

tra.j.de is quib⸗
vt indig.ſi ea.ſed il

la ſecũdum iſtam.

m n Onaimad

nertimuſ ð
beant. vt. j.de bo
nis eoꝛum ꝗ moꝛ.
ſibi.conſci.l. i.
Auerendum é6.

criminoli finitur.

vt hic ⁊. ð.l. pꝛoxi.

c.j.ſi reus vl accu.
mor. l. ij. 7. iij. ?. ff.
de penis.ſi pena.
redem. ſed non pe

0

p Poteſt. quidam

cuniaria queſtio.
p Rocuratõ
me. penã

hñt ſine non. ⁊ hic
⁊ in fi.⁊ tunc ẽ pla
na.⁊ loquitur ĩ ꝓ
curatore ceſaris.⁊
de pena deſerte ac
cuſationis que eſt
quinque librarum
anꝛi.yvt.ff.de pꝛeua
ri.l.iij.in fi.ſi hẽs
non poteſt vtrobi
q; tunc dices ĩ pꝛo
cur᷑.fiſci.vel etiam
dic ceſaris. ſed de
pena dicet quaʒ ac
cuſatoꝛ pꝛomiſit ac
cuſato ſi deſiſteret.
vt. j. ad tur. l.ij.h
enim eſt inter du

eoꝛum calumnia ingerendum eſt:
nec apud pꝛouinciales iudices ſi ñ
ſic vt ſuperius dictum eſt. ſimilem
dignitatẽ hẽant diffeꝛẽdo. xxv.

In quibus cauſis militantès fori
pꝛelcriptione vti non poſſunt.

Mpꝛẽes Theo.⁊ AValenti.aa.
Floꝛentino.pᷣpᷣ.
Mnẽs omnino domeſti
cos ⁊ agentes in rebus:⁊
quecũq; alia pꝛetendatur
militia vel dignitas ſub modera
toꝛibus pꝛouinciaruʒ pꝛo functõi
bus publicis reſpondere:nulla fo
ri pꝛeſcriptione valitura ſancimus
ſi hac qui exiguntur publica debi
ta vti tẽtauerit: imo ⁊ in alijſ pꝛiua
tis actõnibus òccupatos volumo
reſpondere: quia vero per pꝛouin
cias ſòciantur: vel conductoꝛum
vocabulis quũ nõ armata militi

perditi ſunt: defenduntur: ſiue do

moꝛum diuinarum: ſiue viroꝛum
potentiũ ſeu cuiuſlibet cõditionis

ſunt conductoꝛes:niſi forte cõmeꝭ

tum ad rem pꝛopꝛiam cõponẽdã
vnius ãni iducias oſtenderit ſe ac
cepiſſe:eadem foꝛma ſeruanda in

ijs etiam qui ĩ creandi vel militan

di ſacra beneficia meruerunt:vt eti

am rectoꝛibus pꝛouiciarum ipᷣi ꝛeſ

põdeant. xxvi.

Abi cauſe fiſcales vel diuine doͤ
mus bominumq; eius agamur:

Myp. Se.⁊ An. aa. Diaſcoꝛo.

On defenſe moꝛtis qõnẽʒ
apud pꝛocuratoꝛes nẽos
non opoꝛtere tractari quiſ
ignorat :nec bona a fiſco peti poſ
ſe quam ſi de criminẽ᷑ conſtiterit:a
pud èum cui cònuict᷑ penam irro
gare licet. lane deſunctis homi
cidij rteis apud pꝛocuratoꝛes quo
qʒ cauſam agendam eſſe ratio per
mittit.
Ddem. a. Ariſte.
DOn animadueꝛtimo cur cãſ
ad officium pꝛocuratoꝛum
noſtroꝛum pertinentes:ad pꝛocõ
ſulis notionẽ aduocare velis: Nã
cũ hoc queratur an pat᷑ tuus moꝛ
tem ſibi conſciuit metu alicuius pe
ne:ac pꝛopterea bona fiſco vendi
cari debeant:iam non de crimine

aut pẽa mortui:ſed de bonis uue

rendum ẽſt.
Mpa. An. a. Heliodoro.
Rocurator meus qui vice
pꝛeſidis pꝛouincie non fun

q c

os priuatos.⁊ ideo non cognoſcit.

fil.l.ſi pꝛocurator in ſi.

gitur ſicut exigere penam deſerte
accuſationis non poteſt:ita iudica
t Ga inſeratur ſententia ſua non
oteſt.
Mhpa. Alexan. Maxime.
Am uẽendente pꝛocuratoꝛe
moeo tle emiſſẽ predia dicas
pꝛecium eoꝛum neceſſario ſoluere
debes: cum ijs quibus mandanti
bus eadem predia emiſſe te ⁊ tra
didiſſe dicas agẽte te:pꝛocuratoꝛ
meus ſi eius audientiam elẽgeris
cognoſcet vt pecuniam que pꝛeciji
nomine tibi debetur:⁊ vſuras que
ſiſco ſoluende ſint conſequi poſſis
Mpa. Conſtan.a. Adurſino.
D ſiſcum pertinentes càu
ſaus rationalis decidàt:om
nibus cõncuſſionibus ꝓhibẽdis.
BDeʒ. a. ad Ialicum.
Iquis aduẽrſus conducto
rem noſtrum aliquid agen
dum crediderit:uiro illuſtri cõmit
ti rerum priuatarum referri opor
tet:ne èt iudici eſtimàtionis ⁊ òffi
cio eius ſalutis imineat diſcrimẽ.
Dem. a. ad Oleſerum rationa
lem ſũme rei. .
Ominicis coͤlonis in patꝛi
monialibus grauitateʒ tuã
cenſuimus diſceptatricem eſſe de
bere.duces enim ⁊ pꝛepoſitos mi
litum ⁊ caàſtrorum ⁊ rectoꝛes pꝛo
uinciarum euocandis ⁊ arceſſen

dis colonis abſtinere oportet.

Dem. a. ad Thaurum.
VAm aliqd colonꝰ vèl ſeruꝰ
rei priuate noſtre contra di
ſciplinam publicam aſſeratur per
petrare ad iudicium rectoris pro
uincie uenire cogendus eſt. ſic ui
delicet ut pñte rationali vel procu
ratore domus noſtre inter eum ⁊

accuſatorem cã tractetur.⁊ ſi faci

nus fuerit approbatum. iuris ſe

ueꝛitas exherceàtur.

Myp. Aalens ⁊ Aalenti.aa.ad
Philipum virum clatiſſimum.
NHiuẽrſi fiduciam gerant:vt
ſi quis eorum ab actore re
rum priuatarum noſtrarum: ſiue
a procuratore uexatus fuerit iniu
rijs ſuper eius contumelijs vel de
predationibus deferre queꝛimoni
am ſinceritati tue uel rectori pro

uincie nõ dubitet: uel ad publicã

ſententiam uĩdicte ſine trepidatõ
ne conuolare:que res quũ fuerit
certis pꝛobationibus declarata ſã
cimus ⁊ edicimus :ut ſi in prouin
cia hanc audaciam quiſquaʒ mo

liri auſus fuerit:publice uiuus cõ

cremetur.

Vm vendente procurator.ſ.ccſaris.
Emiſſe.ſ.a pꝛocuratore ceſaris.

ſ Debes. nec põt ſides hẽri de precio vi tranſeat dominium. vt. fl. iuf

t Elegeris.cum altera pat
te.nec enĩ tin ſufficis vt.õ.
de iuriſ.om.iu.l.i.⁊ de pe
da.iudi.l.i.
u Soluẽde.a te qui nõ ſol
niſti precium.
x a fiſcum. rationa
lis. pꝛocurator ce
ſaris.
y Decidat.vna cum pꝛeſi
de.vt.ð.ſi aduer.fiſ.l.ij.⁊
hoc ſiue agat fiſcus ſiue
ueniatur. ⁊ idem eõ coꝛã
procuratore ſiſci ſine agat
ſiue cõueniatur procuẽ. ce
ſaris.licet quidã tunc tm̃
iſtos cognoſcere dicãt qñ
cõueniuntur.ſed quando
agunt ſub preſide ꝙ ñ pla
cet. Item contra.ff. ne qd
in loco pu.l.ij. F.ſed hoc ĩ
terdictum. vbi coꝛam pre
fecto dicit agi has cauſas
ſed ibi ponitur prefectus
pro pꝛocuratoꝛe ceſaris. ſi
cut ⁊ alł. ff.de fideicõ.li.l.
.liij. F. ſi bona.
5 Coõcuſſionibus.qꝛ ñ dñit
exigere a partibus.pꝛeciũ
per cognitionem cauſe.
a ſ Iquis.comiti.i.
curatori ceſaris.vt
.j. e.vniuerſi.
b Indici pꝛedicto. ſ.pꝛocu
ratori vel dic alij qui ſe in
tromitteret de hoc.
c Eſtimationis.i.fame.
d Officio.i.officiali.
e Diſcrimen.i.periculũ ſi
faciat contra id quod de
bet.
fd DOminicis tuã. O
preſecte.⁊ hoc qñ inter ſe
ſi autem litigent cum pri
natis.tunc ſerua.j.l.ꝓxi.
g Militum. alias limituʒ

hb c An aliquis. vl ꝓ
aduer.fiſ.l.ij.

i Exerceatur.i.aperiatur ĩ
ipſum.ſed videtur index
comes rerum pꝛiuatarum
vt.ð.e.ſi quis.que eſt con
tra.ibi ciuiliter.hic crimi
naliter conuenitur colon
vt. ⁊.j.e.nullum. vel ibi in
ter ſe.vt in.l.dominicis co
lonis.vel ibi comes pro
pꝛocuratore ceſaris poni

tur.
Kk u Mniuerſi. non du
bitet. ſimilis exor
tatio.j.de famo.libel.l.i.
I Et edicimus.i. gen eralit
dicimus.
n 3

D

4
b

Cc P
d

n Allum. ex officio.i. ex officialibus pꝛocũratoꝛis ceſaris.
Opoꝛtet.ſ.niſi coꝛam eo.⁊ hoc quũ ciuiliter.ſecus ſi criminalitet

qua tunc ⁊ preſes adeſt pꝛouincie vt ſubijcit.⁊.Sð.e.cum aliquid.
Repoſitis hac.l.alias incipit bic.l.⁊ vacat ꝙ. S.ẽ.al.non.

Colonus.aut inquilinus.in his non eſt ſpeciale quũ ibi ſint. vt

j. de agri.⁊ cen.l.omnes
proſugas 2. l. bi. ⁊. l.ſi ꝗs
ſed in ſeruis ẽ ſpeciale. vt
⁊æ als.j.ſi per vim vel alio
modo.l.i.nam regulariteꝛ
contra.vt.ff.de iuð.l.vix.
Examen. nihilominus ⁊
preſes pꝛouĩcie cogno ſcef
poterit. vt. ð.e.l.cũ aliquis

fQuangqdo liceat.quia qñ

q; eſt aliquis iudex ſui ip
ſius ex permiſſione legis
ideo de hoc dicit.

§ l Iberam. in tẽpo

re.ſic ⁊.ð.in qui
bus ca.iĩ inte.re.
non eſt ne. l. fi.

h Altionem.i.defenſionẽ

vt ar. ff. ad.l.aquilł.l.ſciam
S. pe. e. j. de metatis. l. de
uotũ.li.xij.ſic ⁊ in pſalmo
At deſtꝛuam inimicũ ⁊ vl
toꝛẽ.vnde habet ibi alia lit
tera defenſorem. ⁊ pꝛo hoc
facit verbum reſiſtendi ꝙ
ẽ in pꝛin.huius.l.poſituʒ
vel dic pꝛopꝛie poni vltõez
.i. vindictam alio quin nul
lum pꝛiuilegiũ contra taleſ
indulgẽtur. quũ cuilibet
vim vi repellere licet. vt.ff.
de iuſti. iu. l.vt vim ⁊..
ad.l.cor.de ſic.l.ij.⁊.ff.ad
l. aquil.itac;.

io Ppꝛimendo:ũ de

ſertoꝛum.ſ.militie.

k Permittimus. vt ⁊.j. de

delerto.l.i.⁊ ſunt hec ſpe
cialia iura huius ti. ſed re
gulariter contra. vt. ö. ð iu
deis.nullus.⁊ ne quis in
ſua.ll. i. ⁊.fl. ꝙ metus cauſa
extat. .
VBDe inofficioſo te. poſt iu
dicia de actionibus dictu
rus pꝛemittit de realibus.

⁊ primo de vli.quam qꝛ pꝛ

m e

Mpa. Gia. Aal. The. aaa ad
Polemium. pᷣpᷣ.
Allum ẽx officio rationalis
qui exactioni vel chartis in
ſeruiat:ĩ alio iudicio abduci öpoꝛ
tet.niſi forte cuiuſpiã caput accuſa
tio legibus inſtituta pulſauetit.
Mpa. The. ⁊ Nalẽ. aa. artari.
Reépoſitiſ ſacꝛi cubiculi hac
lege ſancimus: vt ſiue agat
domorum noſtrarum còlonus:
aut inquilinus aut ſeruus:ſeu pul
ſetur ab aliquo ſuper criminali vł
ciuili negocio:non alibi quam tui
culminis ac viri ſpectabilis comi
tis domoꝛũ petat᷑ examèn nullius
allegatione ſuper fori pꝛeſcriptiõe
penitus admittenda.

Abi vel quando liceat vnicuiqʒ
ſine iudice ſe vindicare: ⁊ ob pu

blicam deuotionem. xxvij.
Mpa. Valẽti.⁊ Theo. Archa
.gaa.ad pꝛouinciales.

Ibẽram reſiſtendi cõctis tri
buimus facultatem:vt qui
cunq; milituʒ vel pꝛiuatoꝝ
ad agros nocturnus populator ĩ
trauerit: aut itiera frequentata inſi
diis aggreſſiõis obſederit:pmiſſa
cuiq; licẽtia digno illico ſupplicio
ſubiugetur: ⁊ moꝛtem quam mia
batur excipiat:⁊ id ꝙ intendebat
incurrat.melius eſt enim occurre/
re in tempoꝛe quam poſt exitũ uĩ
