tibi.. pactum ⁊ pᷣ

vtriuſq; iu.l.ſi fies.⁊.ff.de doli.ex.l.apᷣ celſũ.S.itẽ labeo

ſtituat iure perſequi que cõperaſti:
autoꝛis heredibↄ quoq; gràdu cõ
ſtitutis adſiſtere negotio denũcia.
Quod ſine pꝛeſentibo his fundo

queʒ emiſti fnerit euicius ſiue abſẽ

tibo:poſtea q;ti tua intereſt rẽ euic
tam non eſſe teneri:nòn q;tum pꝛe
cij nomine dediſti.ſi aliud non pla
cuit publice notum eſt.
Dem. a. Eutih'o.
pſt perfectam venditiõʒ
ante pꝛec ũ nũeratũ rei uenũ
date mota fuerit queſtio:⁊ mãcipia
uendita pꝛoclament in libertatẽ qu
um in ipſo limine cõtꝛactus imine
at euictio emptoꝛem ſi ſaàtis ei non
offeꝛatur ad totius uel ad reſidui pᷣ
cij ſolutionem nòn compelli iuris
autoꝛitate monſtratur. Ande quũ
pꝛo pàrte pꝛecij numerata domus
qnaʒ emiſti tibi velut pignoꝛis iur
obligate ne ad emptionẽ accedenſ
denunciatuʒ ab aliquo pꝛoponas

iudex tibi que ex emptione ꝓueni

unt preſtari pꝛõuidebit.
Dem. a. Batum.
JAtibi liberaʒ ſaturnius con
Aitionem eius ignòꝛans di
ſtraxit:ac nunc defendit eam in li
bertatẽ:ac libera pꝛonunciata:uen
ditorẽ uel ex ſtipulatione duple q;
tum in hãc deductum eſt:uel ẽpti
actione qʒti tua intereſt conuenire
potes. Dem. a. Meoni.
J quis tibi ſeruum uendidit
poſtq; his rebus hũanis ex
emptus eſt.quum euictiõis pericu
lum finitum ſit a te ↄueniri uõ põt.
DBem. a Theof.
Ifundũum ſciens alienuʒ ulł
obligatum comperauit ãthenoðs
nec quicq; de euictione ↄuenit.qð

ſcriptio.vt. ff. de S.ẽp.l.dolia.⁊.S.de vſuca.tranſ.lʒ.i.F.i.⁊ ad idẽ
ff. de 7. ép.l.ẽptoꝛ nois. ſed ꝗd ſi ſcẽs alienũ ↄpaꝛauit. an poſſit
excep.vti autoꝛis.ꝙ vꝛ. ut ar. ff. ð rei vẽ.l.ẽptoꝛ. ⁊.ff.e.l.ĩ cꝛeditoꝛ
ſ Ipmutationis.ᷣfacultatẽ.quũ foꝛte ſe ab ſentaꝛct.vt ⁊ .ff.
c.ſi ideo.ꝭ.finali.accurſius. “
ſRationis eſt. ad ſimilitudinẽ emptionis.vt. ð. de re. peꝛ.l.i.v.ff.
de edili.edi.l.ſciendum.S. emptorem. Sege te. e
n DVn ex eo. nõ ergo h ꝙ licet m hi eaueã.nõ iõ ſcientia uel
mala ſides preſumit.ſic ⁊ als abundãs cautela non nocʒ

nt. S. de teſtis.l. teſtamentũ.⁊ ar.j.de calũ.qui non pꝓbaſſe e. 7.ff.
llb. ag. l. i. eleganter. ĩ fi. S. ſed ar.S.ff. de condi.iſti.l.ſi qs ſub

condit. . ff. ad. .fal. ſeius ⁊.l. augerius. ? hic ſubijcit alus qua

ſi ⁊ hoc iudicium ſit accurſius.
n Tua loquitur heredi venditricis.

XDebes. ſic ergo bona fides pᷣſumit᷑ niſi ꝓbetur mala.ſic ⁊.. ð
preſ.lon.t.l.emptoꝛ ſed qd pꝛoderit pꝛobãti quũ nibilominus
poſſu ↄueniri de euic.qꝛ hoc pꝛomiſit. vt.S.e.ſi füdũ..intellige
qñ nõ eſt pꝛomiſſũ.vt.S.ↄiĩa de le.l.fi.i fi.itẽ põt pꝛodeſſe quãtũ
ad hoc ut ſibi non poſſit expenſas in predio factas reſeruare. ſe

cundum H. ut.ð.e.ſi controuerſia. accurſius florentinus.
y bh Eredẽ ſua perſona.ſ.hadis ſed ipᷣe fideiuſſoꝛ hoc ſi poterat nec
heres ex eius pſona.nec heres vẽditous.vt..e.l.exceplõe ⁊.ff.e.
ſeia.⁊.ff. de diſtrac.pi.⁊ ſi his.⁊ icipit cõſtructio factũ eius cui ⁊c.⁊ ꝙ diẽ
ꝓ quibus.i.ꝓ quarum euict. Iẽ nota ex hac lege fallere regulam magi

eo nomine dedit cõtr iuris poſcit
rationẽ:nam ſi ignoꝛans deſiderio
tuo iuris foꝛma negantis hoc red/
di refragatur. Bem. aa.
Myptòti etiam uenditoꝛi iu
ra pꝛodeſſe nõ ambigituꝛ. ſi igituꝛ

uUobis pꝛopter rei pꝛopꝛietateʒ mo

ta fuerit queſtio tam pꝛoprijs quã
uenditoꝛis defenſionibꝰ uti pot᷑it.
Dem. a. Ruf.
ꝗ permũtationis gratia pre
dia curator bus quondam
fratris tui mater tua dedit his que
in eorum uicem accepit poſtea q;
ad defenſionem fuerit denunciatũ
uel quum eorum non haberet ſacł
tatẽ euictis:qᷓ;ti intereſt eos ↄueni
ri poſſe ratiõis ẽ6. SBẽ.a.Aſtio.
On ex eo quod duplum ꝗ
a matre tůa mancipium cõ
perauit euictionis nomine ſtipula
tus eſt alienari rei conuincitur ſciẽ
tia nec opinio eius ex hoc leditur
ut malefidei ẽptoꝛ eſtimetur alijs
itaq; hoc ĩdicijs ſi uis ꝓbaꝛ ðᷣbẽs.
Dem. e. Agato.
Eredem ſideiuſoris rerum
pꝛo quibus defunctus apð
emptorem interceſſerat pꝛo uendi
tore factum eiuſ cui ſucceſſit ex ſua
perſona dominiũ uendicare ñ ſpe
dit.ſ.euictiõis cã durante ace.
. Alv.

Creditorem euictionẽ ñ ðbere.

Mypr Alexan. a. Publico.
ʒ iur̃᷑ cditoriſ pp fiſci ðbi
ta pꝛedium obligatum pꝛõ

curator meus uendidit euictio nõ
debetur quia. ⁊ priuatus creditor
eòdem iure utitur niſi nominatim
hʒ re ꝓmiſſũ a pᷣuato fuẽit cĩduiöf

ſtralem que colligitur. ð. e.
exceptione.⁊.ff.e.uendic
tem.ſ.quem de euict.tenet
aclio ipſum agentem repel
lit exceptio.iẽ õ.ð.de re.
all. non ali.l.uenditrici. ſʒ
ibi in herede venditricis.
hic fideiuſſoꝛis lʒ quidaʒ

dicant ⁊ hic conuenũt hr̃e

electionẽ uel vti exceptõe l
pati euinci ⁊ ↄuenire eũ ꝓ
euictione.

3 Qreditoꝛẽ.euictionẽ non

debere.poſt generalẽ euic
tionẽ de quadã ſpdli dicit

9 c BZm iure credito

ris.vẽdit ergo ĩter
dũ ut dñs.⁊ tũc tenetuꝛ de

euict.vt ex ti.ſuperioꝛi.iter

dũ ut cꝛeditoꝛ dicẽs ſe ven
dere.qꝛ creduõ ⁊ tũc ſi nõ
hʒ ius vendẽdi ex pacto lſ

ex lege tenet ẽptoꝛi ex em
pto vt cedat ei oriam pig
norarticiã.vt.ff. de euict.l.ĩ
creditoꝛe ſi vo hʒ non tene

tur nili ut p̃ſtet reʒ ſibi ob
ligatã.⁊ le potioꝛeʒ ceteꝛis
creditoꝛibus ſᷣm H. ut in

ſfi.huius.l.ceꝛte ⁊ i ſupeꝛio

ri caſu multo magis ad h̊

duo tenei.ſ.ut ſit ſibi obli

gata.⁊ ſit potioꝛ alijs quia
nõ ðbẽt melioꝛis eſſe con
ditionis male agentes qᷓ;

bñ agentes.ut.ff.de nox.

non ſolum.item ⁊ hoc Fᷣo

quando potuit vẽdere po
teſt dici ⁊ ea teneri ad ceſ
ſionem contrarie pignoꝛa
ticie actionis qunʒ ſine di
ſpendio hoc facere poſſit.
ut dicta.l.in creditoꝛe qna
re non videtur intereſſe q;

tum ad predicta iure ven
dat uel non iuẽ.ex quo iu

tre creditoꝛis vẽdit.⁊ hoc extraneo dño euĩcẽte ipᷣe aũt debitor ſi non eſt
dqoßñs tenet᷑ de euic.poſt euict.ſecutã utili ex ẽpto qĩ ipſe uẽdidiſſe nideat᷑.
ſecd ante eã ſecutã. tenet vo dño hñti ratũ utili neg. geſ.ut.ff. de diſtꝛac.
pi. l.reſcriptũ. F. i.ſi vo ẽ dñs tenei hze ratũ ⁊ ẽptoꝛ efficit᷑ dñs qq; a nõ

dño.i.a cr̃ditoꝛ hẽat.ut ĩſti.qb ali.lʒ..i.⁊ hſi iur̃ nẽdat᷑.ał potit nẽdica

ri a ðᷣbitore ſi ẽ dñs.dũ tñ offerat p̃ciũ.ut.ff.de rei vẽ.l:ẽptoꝛ.⁊ a credito
re ẽ liberatus ꝑ pꝛeciũ ẽptoꝛis ut dicta.l.reſcriptũ ſed ſi nõ iure uendat
creditoꝛ ⁊ ꝓpter boc ðᷣbitoꝛ euicat. an exẽpto ꝑ hoc ad ĩtereſſe.ꝙ ẽ ultꝛa
pciũ tenet᷑ creditoꝛ ẽptoꝛi.⁊ puto ꝙ ſic ratione doli.ſicut ⁊ ſi ſciſſet alienã
ut. ff.de act.emp.l.emptoꝛem.S.caſſius.⁊. .iul.⁊. .ſnĩia.
b Pꝛocurator meus qui ad tꝑus uicẽ ꝓcuratoꝛis fiſci gerebat. ar. S. de

peda.iu.l.i.uel dic meus.i.fiſci.qꝛ oĩa pꝛincipis eſſe itelliguntur. nt.õ.

de quadri.preſ.l.fi.in prpinrn.

*

c Eogdem iure utit. ut uendens iure creditoꝛis nõ teneat᷑ ð euic.ut G. ⁊.ff.

de act. empti.l.emptoꝛẽ.S.ſniam niſi ut cedat pignoꝛaticiãẽ contrariam ⁊
ſe potioꝛem ⁊ ſibi obligaia.vt.d.l.in creditoꝛe.⁊ in fi.huius.l.

d Creditore.tũc eni tenetur ſicut pꝛomiſit.ut h.⁊.j.l.proxi.⁊ debitoꝛ tene

tur contraria pig. creditoꝛi ad totum intereſſe.ſi ideo pꝛomiſit ꝙ melius
uenderet.lideo qꝛ con uetudo erat.al ad preciũ non ad duplã. licet in

dupla ex ꝓmiſſione teneaĩi ẽptoꝛi creditoꝛ. vt.ff. de pig. act.l. ſi pignote
.F. ft. ⁊.l.ſequẽti ⁊.ff. de diſtrac.pig.l.reſcriptũ.in fine.
a Si tñ ſiſcus.ꝗ prius vẽdiderat pignus.
b Succeſſit.poſt uenditionem.a ccurſius floꝛentinus.

—

c Fiſci noĩe.nã ſic õ factũ ſuũ veniret ꝙ nõ põ

moꝛẽ.⁊.j.ne fiſcuſ rẽ quã
ven.euincat.l.pꝛĩa ⁊.l. ij.
ſic eſſet pꝛiuato creditoꝛe
prius vendente ⁊ poſtea.ĩ
ius alterius ſuccedente. ut
.ff. de diſtrac.pi.l.⁊ ſi his.
⁊ lacit.ff.de iure fiſci.l. iij.
.§. ſi poſterioꝛi.
d Vẽdebat.⁊ ſic firmus ẽ
cõtractus.nt.ð.ſi antigor.
cre. l.i.
e Jure uẽdit. collige ergo
hic creditoꝛẽ quatuoꝛ ðbe
re pᷣſtare. Pꝛĩo ꝙ ſit ſibi
res obligata vt ex pꝛinci
pio legiſ pʒ ubi dicit p̃diũ
obligatũ. ⁊ hic dicii pignꝰ
ſecundo ꝙ ſit potioꝛ quo

euenit uel tpre.ut.ð.ꝗ po.
in pig. ba.l.ij.uel pꝛiuile
gio. yt in hypotheca /ꝓ do
te. vt. S.qui.po.ĩ pig.ha.
.l. fi. Tertio ꝙ creditoꝛ cꝛe
dat rẽ eſſe debiutoꝛis.⁊ ſic
non ſit ĩ dolo.⁊ eadem ta
tione.? Quartum ꝙ ſibi
liceat vendere ex pacto vel
ex lege. vel ſaltẽ credat ſibi
licere quũ interdum iuſte
poſſit errare.vt ex ↄctu ꝓ
curatoꝛis vt dicta.l.empto
rẽ.⁊.ff. de ac.emp. . iulia
nus ⁊. S.ſnĩa.⁊.j.l.pꝛoxĩa
fſ Ja creditrice ꝓmi
ſit. ut ⁊.ð.l. pꝛoxĩa
gS Sine nicio.i.ſibi non eẽ
obligatã.uel ſe non eẽ po
tioꝛem.vel rem nõ eſſe de
bitoꝛis.vel ẽt ſibi non lice
re uendere.ut hic. ⁊.ff. de
ac.emp.l.emptoꝛẽ.ꝭ.caſſi

libet alio creditoꝛ vt hic ꝙ

— —

t. ut hic. .ff. de adop. poſt

ſi tamen fiſcus in ius alterius credi

toꝛis ſůcceſſit emptoꝛi non iuſta fiſ
ci nomine moueiur ↄtrouerſia ſiue
quia potioꝛ ſuerat quũ uẽndebat.
ſiue quia infirmioꝛ.quoniam hoc
utiq; pꝛeſtaꝛe debʒ qui pignoꝛis iu
rẽ uendit potioꝛeʒ ſe ceteris eſſe cr

ditoꝛibus.

Mpr. Goꝛdia.a.Sabine.
Iaꝗà creditrice iure pignoꝛis
fundos obligatos pateꝛ tuo
comperaueꝛit euictis pꝛedijs.ita de
mũ petitioneʒ aduerlus creduricẽ

habere iure potes:ſiue quuʒ uendi

derit de euictione rei pꝛomiſſit uel
etiam de dolo malo quũ ſciret pꝛu
denſq; eſſet rem ſinè uicio non eſſe
eam patri tuo cui ſucceſſiſti uenun
dediſti:nam ſicuti genus huius cõ

tractus inſcium creditoꝛem uincu

lo euictionis non aſtringit: ita euʒ
qui fraudeʒ admiſſit uel decepit nõ

excuſat. xlvj.
De ptria poteſtate.
Mypr. Anto.a.Ticio.
A ſiliũm tuum in poteſtate

tua dicis eſſe pꝛouincie pᷣ
ſes erſtimabit an te audue

debeat:quuʒ diu paſſus ſis ut pf̃iſ
famil.res eio agi per eos qui teſtõ
matꝛis tutoꝛes nominati fuerunt.

Mypr. Anto.a. Matrone.
Jus quod in poteſtate pf̃is
agens habuiſti dominium
ad patrem tuum pertinuit extra es
que non acquiruntur.

p IH Afilius nonpotuit. idem ? de aduenticis q;uis non at

quuirantur. ut. S. de bo.que lib.l.fi. .filij autem.

q Non pꝛohiberia.ſic.ff. de fur.l.ſerui.⁊ de iniuri.l.emptoꝛ. .pᷣ

terea.in fi. S.⁊.l.fi.⁊.s.de bo.que lib.l.fi. .filij.

Mpr. Alexanð.a. Archi.

r Contumacia.ſimile de liberto.ff.de iurepatro.l.i. .
¶Sniĩam.de eo cõ
mouẽdo ⁊ punien

do.⁊ ẽ ſic.ff.ð of.

ꝗ ſilius tuo in poteſtate tuas pꝛocõſ. ⁊ le. nec gꝗc
eſt res acquiſitas tibi aliena . F. de plano. ⁊
re non potuit:quem ſi pietatem pa ar.ff de oſ.pre. vr
tri debitam non agnolſcit caſtigaꝛe bis.l.i. .. cum pr̃o
iure patrie poteſtatis nõn pꝛobibe nus. ⁊.ff. de obſe
ris: acrioꝛe remedio uſurus: ſim quijs lber.’.i.? ꝑ
pari cõtumacia perſeuerauerit e’n“ totum.⁊.j.qui ac.
qʒ pꝛeſidi pꝛouincie oblaturus:dic nonppoſi.l. pꝛopteꝛ
turo ſententiam quam tu quoq; di 7.. lepꝛoxima.

ci uòlueꝛis.
Mpr. Aal.⁊? Gall. aa. Cale.
Ongruentius quidem vide
tur intra domum inter te ac
filios tuos ſi que controuerſie oꝛiũ

tur terminari. ſed ſi ita res fuerit ut contꝛouer
iniurijs eorum ad ius experiundũ ſie. ſine ciuiles ſiue
⁊ ad uindictam pꝛoceſſeris aditus eꝛiminales.ut hic.

pꝛeſes pꝛouincie ſuper diſceptatio
nibus quidem pẽcuniarijs conſue

tum exerceri iubebit oꝛdine iuris.

reuerentiam auteʒ debitã exhiber

ſeuerius uindicabit.
M. Dio.⁊ Maxi.aa.Donato.
JYlia tua non ſolum reueren
liam ſed etiaʒ ſubſidiuʒ uite
ut exhibeat tibi rectoꝛis pꝛouiĩcie
autoꝛitate compelletur.
Dem.auguſti. Her.

t Volueris nam ẽ

veriſimile qð non
prauam ſententiaʒ
petet.ut.d.l.ꝓpter

u c Ongruẽtil

? ar.S.an aus ex
luo facto.l.fi.⁊ di
xi.S.l.pꝛoxi.ij. N᷑.

x Pecuniarijs.ið

matri ſilios cogei: ⁊ ſi pꝛouectã ad de criminalibus.
inclementõꝛes iniurias impꝛobita nt. j. qui ac. nõ po
tem depꝛehenderit leſam pietatem ſunt. l. pꝛopter ⁊ in

tellige in emacipa

to q;tum ad pecu

Riarias lites.alł nõ

poſſet eſſe iudiciuʒ

ut. . de in ius uo
can.leultima.

y f Ilia. uite.

Bdicdatio q̃ greco more ad nõ g ĩfeꝛio
alienandos liberos uſurpa feʒ alere ſuperioꝛẽ
batur ⁊? dicebatur ro nt ⁊.ð.de bonis q̃
manis legibus non compꝛobatuꝛ. lib.l. fi. hoc ꝓcul
Dem.aa. Duliane. dubio ⁊.õ.de alẽ.
J maniũs tuus lʒ militans li.l.iij.. iij. . fl. ð
́G liberis ag.l. ſi quil
a liberis.in prin.

2. F. iulianus.. S. ſententiam. accurſius floꝛentinus.

b Non excuſat no.ergo aliquem ſcientem teneri qui ignoꝛans non tene

tur. ſic ⁊.ff. de here.uen.hoc autem.
i Be patria poteſtate.accurſius floꝛentinus.
k ¶ ꝗſilium.eſtimabit.bñ dicit eſtiabit.põt enĩ eẽ cã qꝛ non audiaꝛiſ
⁊ hoc eſt quũ diu ⁊c̃.ſed ⁊ hic pꝛopter iuſtam ignoꝛantiam poſſet
foꝛte ei ſubueniri per reſtitutionem.accurſius. B
IQuũ diu.puta decẽnio.ut.ff.qui ⁊ a q.l.ſed ſi fideicõmiſſa.S.aꝛiſto.ul
dic.xx.an.ut ſicut ſuus preſcribit ſibi libertatẽ tãto iꝑre ſic ⁊ filius ſuam
poteſtaẽ. ut.S.de pꝛeſ.lõgi tpis q̃ pꝛo lib.l.ij.accur.
m Paſſus ſis.per quã patientiã uideris approbare.⁊ pᷣſumitur eum eẽ
ſui iuris.vt hic.⁊ ar.S.de pe.here.ſi ſilius ⁊.l.ſi putas ⁊.ff.ad mac.l.ſi fi
lius factum abſente.⁊.ff.de repu.i.fi.S.fi.⁊ hoc quũ dubium eſt emãcipa
uerit eum uel nõ ſi aũt eſſet certũ emancipationẽ factam.ſed dicit pꝛ non
iure factam nõ audit᷑ pater.iſi diu ſic ſtetit ſilius.vt.ff.de adop.l:poſt moꝛ
tem.ſi nõ diu tunc audit.ar.õ.ſi aduerſus rem iudi.l.ij.
n Nominati. nã dari de iure nõ potuerũt ſed nominati debẽt cõfirmari
ut. fl. de confir. tu.l.i. accurſius floꝛentinus
o e· Jus.nõ acquirunt᷑.i.pꝛohibẽtur acqꝗri.ut ſit infinitum vᷣbum.⁊ ẽ
exemplũ eoꝝ que non acquiruntur iure neteꝛi caſtrẽſia ⁊ qĩ.ut.ff.
de iudici.l.lis nulla.⁊ inſti per quas perſo.no.ac.ob.in pꝛinci.hodie ẽt
omnia aduenticia q;tum ad pꝛopꝛietatem.ut dicto ſi.inſti.per quas per
no.acqui. .i.⁊.s.de bonis que liber.cum oportet.⁊.l.fi.

ʒ 4 Maicatio. i. ſeperatio. ut quia pater filium vendebat boc
qdẽ fieri ñ põt apud nos.ut hic ⁊.s.de patribus qui fi.
di.l.i.niſi in caſu.ut i.l.ij.eiuſdem ti.uel abdicatio.vt qꝛ dicebat
pater nolo ꝙ ſis filius meus ⁊ filius conſentiebat. vel diſſentie
bat. vel ignorabat.boc quidem fieri nõ poteſt apud nos.ut hic
27.ff. de pact. ius agnationis ⁊ de regu.iu.l.iura ſanguinis.
a gꝛecum nocabulum eſt.
b ſ I maritus. non ambigitur nam ⁊ ipᷣe filius.lʒʒ miles fe
manet in poteſtate. ut inſti.qui.mo.ius pa.po. ſol. F. klli⸗
fami.⁊ facit.j.de caſtren.pec.l.eꝛat.
c 1 bertos.pꝛohibitum.ĩmo permiſſum.vt ⁊.s. ðſuis ⁊ le.
ere. filium ⁊ de ſeruis rei.pu.ma.il.ſi decretum.
d n Ec filium legitimum. ut non teneatur ei preſtare que ſilio
a patre ſunt pꝛeſtanda.accurſius floꝛencinus
e Liberum..i.licitum.accurſius
fConſulta.ſ.declaꝛant quod eſt in fi.⁊ ſic ſubandi declarant om
nia ſequentia ⁊ ſunt hec.i.plautianum.qꝙ pertinet ad eos part⸗
qui poſt dinoꝛtium eduntur.item aliud ſenatus con.q; factum

ſuit temporibus diui adꝛiani cuius nomen non habemni qued

pertinet ad eos qui conſtante matrimonio eduntur vt. ff. de lib.

agno.l.ſiue.S.quia plaucianum.hec enim ſenatus conſulta dñt

aliquem agnoſci ut filium. ..
g Pena. eſt ex eiſdem ſe.2. vt agnoſcere.i.tenere.⁊ alere nt ſilium

Iiut
lumufi
Mntin

ntler

nennlie
ſenſobii
gleguu

inrcüni

mlaae
rioßglan
ſon ec
mun
Gononmi
lalligi⸗

lumn an-
lonzſufa
ſt neno,ut
Klatz
nſcntu
npnudi
rtieflute

ie ſelge

ſle ſer

Nopome

londenn
ſoasnie,

Mümn quen

Dwpunen
ſͦltet.

iu

bini por
inoſnrcog

leln oo

Ylcem.

eucl re⸗
Cpenaemn
Mneporſten
bebentin

mu uild
uugf⸗
Wwigol
ſu
lber tg

Urnten;

nnlcun

4
1,2

Kfimnen

Wſenle

tntna

ialfi
ſtäiſläͤn

mnmoſte

e ai teneatur licet non ſit filius. ſic conſtet calũnioſe petere. ꝙ ſi nõ p b ¶ꝗ qui.actio eſt.i.apᷣ queʒ explicant᷑ legitimi acius.ſ.adoptio emã
fecerit ſubijcitur alia pena qꝛ extra oꝛdinem punitur.vt.ᷣff. de lib. cipatio.⁊ hereditatis aditio.vi.ff.de regu.iuã.l.actus le.uel.i. apᷣ
ag.l.i. F. iul. . .. pena ſed ſecus in caꝛboniana.qᷓ non datur nec eũ qui bʒ contentioſam iuĩdictionem.i.q põt cognoſcere ⁊ ſnĩam ferre ĩ
Ae aluer calunioſe peti.ut. ff.de car. e.l. ce. Hec quidẽ pena ei ĩpõi inuitum ⁊ voluntaꝛiam inter conſentientes.vt pᷣſtare autoꝛitatem mann
6 iur. ſi ad denuntiatõem mulieris facienda.j.xxx.dies a tꝑre di mittere volentibus uel adoptionibus vel apᷣ quem ẽ altera im.ut.ff.ð of.
in uoꝛlici dicentis ſe peonſu. L ij. in pꝛin. ? ſunt
id 4 er eo pgnantemm „—.ů. .. et illi magiſtratus munici
N tra denunciautt in patria poteſtate conſtitutus filin ei pꝛebeatur:⁊ ſupeꝛ patrimõio eis poaales.ut.ff. e. l. magiſtratũ
eplun, non eſſe ex eo pre ex legitimis ſuccepit nuptijs euʒ in idoneis ſideiuſſoꝛibus datis ſerůo ⁊ inſti.e.i.⁊ g. mo.ius.
Clpre gnantem vel cuſto poteſtate aui pſeueraſſe nõ ãbigit. publico caueatuꝛ ne ſub copulanð pa.po.ſo. . preterea.
panſſp ges non miſerit. vt Dem. aa.Criſpino. adQaaoptõis obtentu in facultates eiꝰ q i Mpuberẽ. nõ ꝙ
ſiegt .e.t.l. F . . F. ij. AIbẽrtos exẽplo ingenuoꝛũn que ei diligenti pꝛouiſione ſeruan tota lex iſta aꝛo
bale alterum enim pre filios ſuos poſt libeꝛtateʒ ex de ſunt irruas. Argatio ⁊ enim ex gatione dicit.
ſque. dlicoxꝝ ſufficit face legiptimis nuptijs natos i poteſta indulgentia pꝛincipali facta perin r Conſirmauerini cũ mag
flnene fe manto. ut in.e. lte habere non eſt pꝛobibitum. de valet apud pꝛetoꝛem uel pꝛeſidẽ na ĩquiſitione precedente.
vrmn ..l. K ..ſed lʒ teneaĩ Dem. aa. ad Senatum. intimata. acſi per populum iure an unt. ft. e. nec ei. . i. uſz ĩ fi.l.
ns mni agnoſcere ut filiuʒ Ec filiům negar quicq; eſſe tiquo facta eſſet. AQuarta pꝑs.ex conſtituiõ
lem non preiudicat ple libèrum ſenatuſcònſulta de Dem. aa Marciano. ne dini pij.ut ⁊.ff.ſi quid ĩ
nſenmnis hne cãe filistioms. partu agnoſcẽdo ac denuciata pè Am euͦm queʒz arrogaueris frau.pa.l.fi.⁊.ff.de inof.
alepen ut ñ.e. Feleganter na.item pꝛeiudicium edicto perpe libertum tunʒ eſſe pꝛofitaa te.papi. S. ſi quis ĩpubes.
Ongrinf ((Kiul. 7. . ex bis. tuo pꝛopoſitum ⁊ remediuʒ alimẽ ris nec ullam idoneam caùſam piee ⁊. ff. e. ſi arogatoꝛ.ĩ prin.
Coftwuer Alrin ergo maritus toꝛum apud pꝛeſideʒ maioꝛi trimõ̊ cibus indideris.i.ꝙ nõ liberos ha 2. F. l. T lſti. e.J. quũ autem
eduleg ine reſponderit uel cu petenti nomine eius monſtratum bes itelligis iuriſ autõitatẽ deſiðõrio t Emancipatus.ſine cauſa
Nlobi ſtodes miſerit ſum iure manifeſto declarant. tuo refragari. Deʒ. aa. Peclo. alias pdit eam. vt dicta.l.
nfuuser matim queritur Mpꝛ. Conſtan.a. ad. populuʒ. Dõptio non tabulis licet ꝑ ff. ſi quid ĩ fraudem pa.l.
dolſerch pꝛonunciatur añ ! Ibẽertati a maioꝛibus taniũ laaabellionem ↄſiciendis:ſp ſo ſi. ⁊ ĩſti.e.S.quum autem.
ponit nõ all. ut.e. ti. ſi gs impẽſu eſt ut patribus bo lni iuris oꝛdiñ apud preſidẽ ſolet u Semo publico.i. nota
ununſo. Ali. .. ſi uel paꝛens uite in liberos neciſq; poteſtas oli coplari. Dem.aa.Sire. rio qꝛ publice ſernit nõ qꝛ
ninglcbns, ubi niſi reſpondet erat permiſſa eripere libertateʒ nõ Alièreʒ quidẽ que nec ſuos ſitfuus.ut.j.de tabul.l.ge
Z onna ſinmewani liceret. xlvij. os⸗ babz in oteſtar arꝛo nerall li. x. ⁊ eſt ſic. ff. e.l. ñ
ne a iqua cogitur .= gaꝛe nõ po e ceꝛ u e uexꝝ quoniã aliter.
* agnoſcere. ut. d. 5. De ůdoptionibus HW in ſolatium amiſſoꝝ tuorũ ſilioru, x Ac ſi per populum.ut in
win d pen pena.uel dic ſecun V L . cupis pꝛiuignũ tuũ inuicem legipti ſti. de iur̃.na. .ſed ꝙ pꝛin
olirs lſo do pena amiſſiõis Mor Ooꝛ.a. menne.pᷣp me ſobolis obtinere anuimo uotis cipi.imo multomagis. ut
cſeicn patrie poteſtatiſ.vt Igui ĩ aliena poteſtate ſũt tuis ſecundũ ea que ſi anotauimuſ ff. de of. pꝛeto: barbarius
“ non habeat in po iuxta ius ciuile non ne apᷣ ⁊ euʒ perinde atq; ſi ex te progeni Iſi.?⁊ ꝙ dicit ĩtimata apud
bim, teſtate cui negat ali eceum apud quẽ plena legis tum ad fidem naturalis legitimiq; pꝛeſidẽ.dic quod primo ĩ
Auuk, menta ut ĩ liberto actio eſt adoptari poſſi unt. lili: habere permittimus. petrabai reſcriptum yt lice
vsin dicitur vt. ff. de li Mpꝛ Dio.? Maxi. aa. Timo. Dem.aga.Meliano. R ret arrogaꝛe deinde fiebat
ee Wetti ber. agno.l. alimẽ Mpuͤberem quẽ adiuicem Rrõgatiões eoꝛũ qui ſui iu intimatio reſcripti apud p
n H ta.⁊ ĩ fuo qui lib. naturalis ſobolis arrogare ris ſũt:nec in regia urbe:nec ſidem vel pꝛetoꝛem ⁊ ꝓba
— N efficitur ut. ð. de la deſideras.ſi hi qui ſãguinis neceſſi prouincijs niſi reſcripto pꝛincpa tio eoꝛum queſiuit neceſſa
ien tina liber. tol.l.i. tudine iunguntur id expedire apð li ieri pnt. Dem.aa.⁊.cc.Iſiõi. ria ſicut ⁊ al. fit.ut.ð.ð hiſ
btͦ ,JS. ſed ſcimus. ſed preſidem prouincie cònſirmauerit Nadptionem quideʒ alie qui.pye.e.impe.l.ij.
Fellet huic videtur 7. Sð. filiũ habebis:ita ut bonoꝛuʒ tuoꝝ ne ciuitatis ciui fcte dato ad y c Am. aꝛogaueꝛis.
bigli de nup.l. patrem. quarta pars taʒ in poſtero iudicio ditur non mutatur patria: ac ppea ii. ꝛogare uolueris
lis Npr⸗ ubi v non amitter tuo quaʒ ſi a te ᷑mancipatus ſuerit ius oꝛiginis in hoͤnorum ac mune ſic.ff. ð..o.ſi ſtipu.ſiʒ dã
mnituin patriam poteſtatẽ. 1 mam.
inß giſ licet non ut filiam Tuum quod potes,.ut ?
tanthi habuit in alendoſʒ ibi nõ poterat plus amittere pfiã poteſtatẽ ff.de ritu.nup.l.ſciendum.alienũ ãt nullo mõ poſſet.ut.ff.e.ſi pr̃. in ſi.
N ſi quam ſemel amiſſerat exponendo. ut.j. de infa.ex.l.j. a Cauſam.ſine cã non audii.ſic ⁊.ff. de tranſac.l.cũ hi.s.ſi pᷣtoꝛ ⁊ ventunt᷑
Awsn b hb Preiudicium. ꝙ fit pa ſi nõ denunciet ex ſe nõ eſſe pregnantẽ pla in cauſe cognitione.ut.ff.e.l.nec ei.S.⁊ pꝛimum uſq; in fi.inter quas
ngini. vel imitiat cuſtodes. ut. ff. de liberis ag.l.i.S. iul. nel dic.i. pꝛein hec eſt una.ſi libeꝛos habeat uel non.
L Qical.iĩ rẽ actio que datur filio Z patrẽ.ꝑ quam petet illũ in piez b a SDoptio. ſolemni. ſic ⁊ emancipatio. vt. .t.i.l. non nudo.
oh nlgt ⁊ ſe ei ĩ filiũ.ut inſti.de act..preiudicales que nõ ẽ nere reinen. c m Alierem.natural.nõ ergo habet i poteſtate quam nec naturales
o N qum non ſit pꝛ ĩ dñio filij nec filius ĩ dñio pꝛis.⁊ preiudicial tö5 . habeant ĩ poteſtate.ut inſti. e. . femine. facit. ff. e.l.nam ⁊ mulie
qꝛ pꝛeiudicat alijs queſtõibus vt ĩterim nõ tractent.ut.ff.de libᷣ. res ⁊.j.e.in adoptionem.accuꝛſius . S’M
5 zustl 2C.l.ordinata.itẽ edico dicit.i.generali pᷣcepto.verba cuius edic d a Rꝛogationes pꝛincipali. yt ꝛ. S. e. l.ij.⁊ ĩſti.e. Fi. . ff. el. ij. . . e. i
N. ii non habemus accurſius. adoptionem patre.accurſius floꝛeutinus. J
ſurſi ¶ Krimo.i.triennio.inde annua bima trima die dic ⁊c̃. ut.Sð. ð rei e i Nadopt.ciuitatis mutine. . Dato.aliquo bononienſi.
6 auur. ac. .. quũ aũt intra triennium ergo mẽ debet alere pr ſupra.vt Non mutatur. ut ⁊ff. ad municip. l.oꝛdine. F. fi. ꝛ.l. ſe.ꝛ ar. ff. de
hic.⁊.j.de ĩfantibus.l.ij.⁊.ð.de neg.geſ.alimta ⁊ de hi ibi dxsi. ſenato.l.ſenatoꝛes licet ⁊.ff.e.ĩ adoptõne..deniq; ſed ar. .ff.ad muni.
dtrutc k Nomine eius ipſe enĩ quum ſit iſas petere non poteſt. . l.municipes eſſe deſinit. ſed ibi quo ad onera non quo ad honoꝛes. ut
os hH Declarant. quatuoꝛ ergo ſunt que declarãt non licere alicui ne P.itẽ ibi ĩ ſenatoꝛe facio h ĩ adoptato.item aliud ſi in ciuitatem alterius
dig ſcnn Fare filium que hac lege dicuntur. . pꝛouincie daretur. quia deſinit eſſe pꝛioꝛis ciuitatis ciuis.xt. ff. de v.ſig.l.
benn M 1 Abertati.permiſſa ut.ff. de liber.⁊ poſthu.l.in ſuis. i fi. pꝛouinciales uel dic vt ibi. item nõ h ꝙ patria quam quis eſt ſoxlitus ꝑ
eſcelt hogie ſ lʒ.ẽt ĩ ſeruis.vt inſti.de his ꝗ ſt ſui iuris.ł ali.ꝭ.i. oꝛiginem non tam facile mutatur ut ea que iur tantum domicilij habe
. ſn n Non liceret. niſi ꝓpter famẽ. vt.ð. de pa.qui fi. di. l.ij. ut hic. 7.ff. ad munic. l.aſſumptio.
. De adopt.quia ⁊ per adoptionem conſtituitur patria poteſtaf fſ In bonoꝛum.nam bhic ⁊ ibi poterit uocari ad honores ut.d.l.ordine.
Pru ideo de ea dicit. ut inſti.e.in prin. .fi.ſed quid ſi ſimul vtrobiq; ad munera nel ad honoꝛes noceĩ. e. ᷣ

nalet cã oꝛiginis ar.d. l. afſptio. fa it.ff. 8 2di. ⁊ demõ. ſalſa. . ſʒ ſi eui.
a i Nadoptionem. pr̃e qui eſt maritus liberte alicuius.⁊ vult filiam
ſuam dare patꝛono uxoꝛis ſue.i.matris puelle.
b Non pꝛobibetur. coꝛam pꝛeſide ⁊ hoc vbi erat ĩ poteſtate naʒ ſi ſui iur

ſi poſſet.niſi per pꝛincipem.vt ſubiicit ⁊. S. e.l.anogationes ⁊.ff.e.l.ij. ⁊

ſti.e.ĩ prin.
a Boplatum phibe
tur quarta ſibi da
ta.uidebatur auteʒ S quia
ſicut fuer at facta per pꝛinci
pem tita ſine eo non poſſet
emancipari ſi contrarium
eſt. ut hic ⁊.ð. ð teſta.l.om
nium ⁊ qui teſ.fa.pol.l.ſi
quis.accur.

d c AYm adoptiuis.ſa

lem filium. ĩ adop
tionem datum extraneo.
eBe inofficioſo.i.)ↄ tabu
las. ſic. ff. familie. herc. kilij
pfis.nec eniʒ preteritis da
tur querela

f Negat. ſ. cõpetere act.

g Berelinquit.i.nihil ide
dixit.accur.
b Diſtignit.dicunt quidà

diſtinctionem Martiani

ſe ignoꝛaꝛe.alij dicunt fuiſ
ſe quod ꝛefeꝛt.an ſit egenꝰ
pr̃ adoptiuus.⁊ tunc det᷑

contra teſtm̃ pꝛis natuꝛal.

al. non alij.dicunt quod ꝛe
fert an pateꝛ adoptiuꝰ vo
luit eum circõuenire.vel ñ
ut pꝛimo caſu detuꝛ.al nõ
ar. j. e. l.ſi vero pater.in fi.
alij ꝙ refert pꝛ natural no
luit eum circonuenire ulłñ
ut. J.l. pꝛox. .
i Voluntate eius.ſ.patriſ
natural ſecundum ultimã
expoſitionem.ſed ſecundũ
alios.i.ſua ꝓx.
k Familia.nuduʒ ergo no

men filij babet 2 in quali

quali poteſtate eſt adoptã
tis.accur.

Pꝛodeſſe patri.qꝛ ei acd
quiret ſicut ceteri filij. ⁊ fa
cit ad predicta inſti.de ex

here.li.S.adoptiui.⁊. .ſʒ
hoc quidem uetuſtas.
m Si vero emÄcipatus an
te conceptionem filij.al. in
poteſtate ani remanliſſet.

nt ĩſti.qui.mo.ius pa.po.

n In hoc caſu. i. quũ dai

extraneo in adoptionem.
ut 2. ff. e. l.in adoptionib
T/ hacit.j.t.i.l.iubemus ĩ fi.

rũ obſequio per adoptionem nõ
minui pꝛoſpicis. .

Dem.aa.⁊.cc. Ilioni.

Nadõptioneʒ patre in cuiꝰ

eſt poteſtate liberte ſiliã dã
te matris patronus adoptare non
pꝛohibet᷑.nã ſui iuris ãrogatio feĩie
nec ex noſtro rſcripio nõq; ꝓcedit.
Dem. aa. ⁊. cc. Marciano.
Doͤptatuz licet ex beneſicio
noſtro emancipatõne ſolẽni
ſeperare a familia ſua pater adopti
uus minime prohibetur.

Mpꝛ. Juſti.a. Joãni.pſb.

Am in adoptiuiſ qui filijfa.
conſtituti a patribus natura
libus aliſjs in adoptionem dantur
antique ſapientie inciditquedã du
bitatio ſi opoꝛtet talem filiuʒ:ſi pꝛe
teritus a naturali patr fuerat habe
re contra eius teſtamentuʒ dẽ inoſ
ficioſo actionem:quã papinianus
quidem nẽgat. NDau.autem ſine
effectu derelinquid. marcianus ve
ro diſtiguit:ne ex hac cauſa vtriuſ/
que partis perderet ſucceſſionem
naturalis quidem noluntte eius
circunuẽtus adoptiui pꝛopter ege

ſtatem quam foꝛte habebat. ⁊ iterũ
aliud uicium erat exortum.ſi enim

poſt patris naturalis obitum pateꝛ
adoptius per emancipationis mo
duʒ iura adoptionis diſſoluiſſʒ: nlł
la ſpes ei remanebat neque eniĩ cõ
tra patris naturalis uoluntateʒ.ꝗa
moꝛtis eius tempoꝛe in aliẽa fuerat
familiã conſtitutus:nec ↄtra adop
tiuum patrem. quia per emancipa
tionem eius familie exemptus eſt.
Igdeoq; talem dubitationem ⁊ ta

le uiciuʒ decidentes ſancimus per
adoptionem quidem ad extraneã

perſonam factaʒ iura naturalis pa
tris minime diſſolui: ſed ita eum

peꝛmanere qĩ ñi fuiſſʒ in alienam fſa

miliam tranſlatus. Quum enĩ tã

ta fragilitas eſt adoptionis ut poſ
ſit in ipſo die ⁊ filius ſieri ⁊ extrane
us per emancipationeʒ inueniri ꝗſ

patiatur iura patris natural nexu

diuino copulata ludibrio defrau
dari:quum in hoc caſu ⁊ contradi

T inſti.qi.mo.iuſ.pa.po.ſol.ꝭ.pe.⁊.S.fi.ſed hec magis videt᷑ ratio ĩ con

trarium. ſi potuit contradicere ⁊
plu. aꝛ.l.ſabinus ait ſi patiente.

nõ ↄdixit videtur cõſentire. ut.ff.de aq̃

ſed dicas potuit ↄdicere ergo perinde eſt

ac ſi contradixiſſet ſic ⁊.fl.de fur. qui uas.S.uetare.⁊.ff. ð ꝓcur.l.ſiliuſfa.

F§.iuitus.Alij dicunt quũ hoc caſu ⁊c.i.quum pater adoptiuus eman

cipat.q.d. merito ſic ſubuenimus ĩ naturali patre qꝛ ⁊ iure veteri ſic ſub

ueniebatur ĩ adoptiuo ſed hoc nõ placet qꝛ ſm hoc pꝛobaretur etiãẽ bo

die ipſum amittere utriuſqʒ patris ſucceſſioneʒ ut.j.dices.

NHaiuralia.i. naturalia ut ceſſet oppoſitio de fie adoptato a fratre vbi

lium ſuum dederit in adopii
in hòc caſu.quia ĩ unaʒ perſonam

u Deg ne aꝛticulum.

vi.z.ð. de edicto diui.adri.tol.l.fi..&d.
p Pꝛocedat. vt nõ agat z teſtamẽtum patris vt. S. e.l. in pꝛin.
q Concedatur per
cendiex iure ueteri filio datur licen
cia:⁊ inuitus tranſire ad aliaʒ fami

liam non cogitur. Omnia igitur
ſecundum quod iam diſpoſuimuſ
quum ad extraneum patrem filius

per adoptionem tranſtertur mane
ant integra iura:ſiue ad inofficioſi

querelam: ſiue ad alias omnes ſuc
ceſſiones ſiue ab inteſtato: ſiue ex
teſtamento que liberis deſferuntuꝛ:
ut ⁊ ipſe poſſit pꝛodeſſe patri natu

rali ⁊ ab eo dehita percipere natu

ralia. Si verõ pater natural auo
materno filij ſui: łipſe ſi ſueritema

cipatus etiaʒ paterno uel pꝛoauo
ſimilimodo paterno ul materno fi

2

concurrũt ⁊ naturalia ⁊ adoptõis

iura: maneat ius ſtabile patris ad

optiui ⁊ naturali uiculo copulatuʒ

⁊ legiptimo adoptionis modo coõ

ſtricium. ⁊ ad eum ſolum reſpiciat
filius cui eum natura aggregauit:
⁊ lex per adoptionem aſignauit.?

pa piniani ſententia in hanc ſpeciẽ

pꝛòcedat.⁊ ad eum tantũmodo fi

lius adoptiuo ſpem totaʒ exſtẽdat

a non patris natuꝛalis ſucceſſionẽ

moleſtare còncedat: ſed auita ? ꝓp
auita tantũmodo reuerentia pꝛole

getur: eiq; acquirat que poſſunt ac

quiri ⁊ ꝓdeſſe: ⁊ is ei ſolus parer

intelligatur quẽ lex facit ⁊ nata nõ
derelinquit: neque enim Marcia.
diſtinctioni in hoc caſu locum eſſe
inuenimus ubi nullius cicunuen
tionis ſuſpicio poteſt ſibi aliquam
uendicare licentiaʒ:auita ⁊ pꝛoaui
ta hec omnia rèſecante affectione
ſed hec manere integra: niſi auo ⁊

pꝛoauo emancipatum feceꝛint filiũ
adoptiuum tũc enim neceſſe eſt ite

rum ad naturalem patrem eum rẽ

uerti: quum emancipationis inter

uentu adoptio facta in quacunqʒ
perſona diſſoluitur. Sed ne arti
culum adoptionis in extraneamiꝑ
ſonam facte ſine lege relinquamus
licentiam damus tali patri adopti
uo.i.extraneo ſi uoluerit nichil ei

teſtamẽto ſuo relinqueꝛe.ſʒ qcquid

n adoptionez

pidentur occurfere naturalia iufa ſed certe nõ cuꝛtunt natura
lia iura nec enim ab eo phit oꝛiginem. itẽ nõ hic duas rões vice
re vnam. vt in aut.de cõſangui. ⁊ vte.fra. . bec auteʒ omnia col.

querelam uel alio.

T Acquiri. pꝛofee
ticia nõ adnenticia
qtum ad dſfium
ſʒ q;tũ ad uſũſruc

tum.item nõ caſtꝛẽ

ſia uel quaſi az.
ſ Reſecante. nõ afß
fectus ſanguinil ꝛe
mouet ſuſpicionẽ

ut. ff. de ritu nup.
l. pe. §. de vno.

in patriam poteſta

tem Fm P. iteʒ qᷓ
tum ad ſuccedẽdũ

ſed ſecundum hoc

etiam hodie ꝑdit.

ntriuſq; patris ſuc

ceſſionem ⁊ ſic re

manet uiciũ queccd
õ. dixi ibi ⁊ iternuz
aliud uicium ⁊c.

Pone enĩ ꝙ an⸗
ꝗ adoptauit eman

cipet eum poſt mõ
tem patꝛis natural

ſed ꝶ.nõ perdit ni

ſi uelit nec auuſ po

teſt eum emancipa

re niſi nelit.ſ.ſlius
agdopiiuus ſed oli
polerat m JYo. li

cet vꝛ ↄtra.ð.e.ibi
quum ⁊ in hoc ca
ſu. ⁊c.ſed tu expõe
ut ibi pꝛio dixi.vl

dici põt imo nõ p

dit quia auuſ tene

tur ei dare quartã
uel reliquere qĩ fi

lio arrogato ut ꝓ

batur iſti. e. F. quuu
at ⁊.ff.de inof.te.l.

papinianus. F. pe.
ſed certe illud ẽ ue

rum arrogatione
non ĩ adoptione.
vt inſti. de here. b

iteſta. 5. aliquam ĩ

fi. Fl dic tertio qdd
ſ eſt veriſimile iiag
coniũctã perſonãä

nenire ad emãcipa

tionem pꝛopter affectionem auitã vt modo dixi.item quid ſi de

ceſſerit pꝛ naturalis poſt emancipationem..ſine dubio venitꝰ
tra teſtin ſui pfis. ſed ⁊ ipſe auus habet neceſſe eum ĩſtituere uel
exheredare. quuʒ ſucceſſerit ĩ locum ſui pris.⁊ idem ĩ auo mxno
ꝙ eſt verum ſi nullus alius eſti medio. al ſoue contra ſi enim ſim

pꝛonepos licet moꝛiatur pr̃ meus remanet auus qui ẽ filius ad

.F. que in filio. accurſius.

pauũ ⁊ ſic non habet neceſſe me iſtituere uel exheredare ut. j. e.

M Plonimn n
Altuih

e lnn

eber gue
iſ Haun
iſu hi⸗
riec

GN1

Cn
u

Min noͤd

mmricgl⸗
ukcin db

oc
Oaona i

(Ai,
olene
. Munte
hue ind
Mmnet
ſhnibin.
Akfdnn log
ltls g.
itoci hor
Mm.

iletztt

Mlgel ſoco
no
laiſiſi
uul
eemgn
u
Aiumno
mgen
btto

Winent

mnucf.
nze

S

föpan

Unn
ſſe
0.

dein.
u Pe
ii⸗

Pſr.

inn
lläfre

aſig

end
ni.
.

en.
1 ece

Mpote.

Vinz
uctediͤdi
ndumboe
vcie i.
patnsſat
mn 1ſcee
ſciͦ qnod
birlen
con t,
eiq an
auttenen

mdoſtrü.

tisnunnt
bͦgentt
Necauni⸗
nenence
gelt lus
uno ſclol
n Jal
Nmniͤei

Linboe a.

aanenpi⸗
ioin
Sinori)
tmn nn
uequni
Hguere g

ſieſaui
nns ⸗
nunten
mnoglon
cotoſe

nötaſne

ogmo ,

—

x Praſtine cognitionis naturalis uel paterne.
Zmmodo.poterit ergo eũ vocare ĩ ius ſine venia. Fm aʒ. lieet.
P. contra.ut dixi.ff.de inius no.l.adoptiuum.in prin
5ʒ Ex ueteri iuꝛe.i. ſecundum ueteres leges. W

a Nexus nõ dicit paie poteſtatis. illa eĩ ſoluebat fʒ neteres leges

nt inſti. e.in prin.⁊

eff. e.l. i. ſel nexuz
cognationis quia
nihilominuſ in bo
nis patris natuꝛak

admitebatur ꝑ bo

noꝛum. poſ. vnde
cognati licet non

per vnde liberi. vel
vnde agnati nut in
ſti. de here.que ab
in teſt. F. admonẽ
di. ⁊.F. at hi.

b Reliquijs. vt ſuc

cedat patri ⁊ alijs
quos contingit na
turalr per vnde co
gnati ut mõ dixi.
c Legitimus .i. le
gitime aggregatuſ
ut ſuccedat ab ſte
ſtato aʒ.
d Materna iura.
.q.d. mateꝛna iuꝛa

non aboleantur. ẽt

ſecundum neteres
leges que induce
bant vnde cognati

ralis fuerat cogna

tus quis ergo di

cit aboleri hodie

paternam.
e Et ſi. habʒ ⁊ ſii.
q;uis.

Jura iĩtegra.i.na

turalia ad ſuccedẽ
dũ.non per vnde

liberi. yel vñ agna
ti. nt. d. F. at hi.q̃ ẽ
contra ſed per vn

ð cognati.ut. .ad
monendi.
g Taãtummodo ñ
autem ad agnatoſ

uel cognatos hui

patꝛis adoptiui ſic
⁊ legitimatus ꝑ cu

riam ut in aut.qui

mo. na. effi. ſui.
F. ſlium veꝛo col.
viij. ⁊ ar.ff.e.l. an
tepe.ſʒ patri adop
tiuo vna cum natu
ralibus ⁊ legitimiſ
ſuccedit.vt hic.⁊.õ
ð ſuis ⁊ legi.lſi te.
b Tranſiatus. ut ?

ei reliquerit hoc libeꝛalitatis ſit nõ
legitimo modo aſtrictum. Quum

enim peꝛ omnia natuꝛe ſue filiuʒ ag

gregauimus manifeſtum eſt.quod
⁊ acquiſitiones omnium reꝛuʒ que
ad filiumfa, peruenerunt ſecunduʒ
