ducta eſt ⁊ alia ſubdiuiſio ⁊ pecu
lij triplex inuenitur cauſa uel enim
pãganum eſt peculium uel caſtren
ſe uel quod medietatem inter utrũ
qʒ obtinet quod quaſi caſtꝛenſe nũ
cupatis. In tali igitur peculio
quod quaſi caſtrenſe appellatur ꝗ
buſdam perſonis licentia cõcèdi
tur condere quidẽ teſtamenta ſed
nòn quaſi militibus quo uolueꝛint

modo ſed comuni ⁊ licito ⁊ cõſue

to ordine obſeruãdo quẽadmodũ
conſtitutum fuerat in conſulibas ⁊
prefectis legionũ ⁊ preſidibus pꝛo
uinciarum:⁊ omnibus generaliter
qui in diuerſis dignitatibus ul ad

miniſtrationibus poſiti a noſtraa

ſequuntur manu:uel ex publicis ſa
larijs quaſdam largitates.ſed he
quidem peꝛſone teſtamenti facien

ſic dico reſpectu pꝛeteriti tẽpoꝛis quo fuit ſeruus ⁊ ſic accipitur pꝛo patri
monio vel aliijs modis.vt.fl.de pecl.ſuper qica.
Sanctionem.vt.fl. de bo.li.ſi filius.s.pap.⁊ nõ.ꝙ ĩ hoc miles filiuffa.
ſi ſui iuris efficiatur nihilominus habet h̊ ið pꝛiuilegiũ ĩ bonis caſtrẽ
ſibus.ſed ĩ bonis quaſi caſtrẽſibus.ſecus vt h̊ ſecus ẽt in veterano.vt.ff.
de teſ. mi.ſi a milite.S.fi.⁊.l.nam in bona ⁊.ff.e.pap.contra veterani vete
ranns qt ⁊ filiuſfa.non habet hoc pꝛiui.vt ceſſet querela inofficioſi teſta
menti. licet teſtari poſſit. vt.S. . ſed ⁊ veterani ſed libertus ẽt veteranus

habet boc pꝛiui.vt h dicit.nec enim ita ſubueniꝭ prono ⁊ filijs ⁊ ꝑentib.
Be inofficioſis donationibus.

t ſ Aot allega. ad deludendam. i.ad xc udendam.
9„ Inofficioſi. ſ.teſtamenti.nam il a ad ſubuertenda teſtamenta taâ

tum eſt imnducta. accur.

X Exauſit excedendo dodrantem.
y Dauabus vnc js.ſed quomodo his duobus ſilijs põt dari que
rela cum quariã habedt ⁊ etiam plus qꝛ alij dno erant vt in littera

ponitur.⁊ due vncie plus quarta ſunt.i.dimidie eoꝛum duoꝛum
hilioꝛum. ꝶ.pꝛompt ẽ dicere ꝙ ex duabus vncijs non patrimõij

di habeant poteſtatem in ipſis tan
tümodo peculijſ que iam enumera
ta ſunt.i.de quaſi caſtrenſibus ſed
⁊ ueteꝛani qui tempore militie qui
dem ſibi peculiuʒ acquiſierint mili

tiam autem depoſuerũt teſtari lici

to tamen modo non prohibẽtur.
In his itaq; omnibo quaſi caſtrẽ
ſibus peculijs dubitabatur ſi con
tra huiuſmodi teſtamenta de ioffi
cioſo querelam extendi oportet.ſʒ
prior queſtio erat ſi omnes qui qi
caſtrenſe peculiuʒ habent teſtaꝛi in

hoc poſſit quia non omnibus paſ

ſi ſed quibuſdam perſõis hoc pri
uilegij loco conceſſum eſt. quia mi
luibus quidem ueteranis teſtamẽ
ta facere i caſtrenſi peculio undiq;
conceſſum fuerat:ſed militibus ꝗ
dem in expeditione conſtitutis iur
ſuo:ueteranis autem iure comuni.
De alijs auteʒ peꝛſonis omnibus
que non per ſpeciale priuilegium
hoc aceperunt ſi poſſint teſtari du
bitatuʒ fuerat:utputa uiris diſertiſ
ſimis patronis cãrum uiriſq; ðuo
tiſſimis memoralibus ⁊ agentibo

in rebus nec non magiſtris ſtudio

rum liberalium artium archiatris
quoq;ʒ ⁊ alijſ omnibↄ omnino qui
ſalaria uel ſtipẽdia percipiunt pu
blica. In his itaq; omnibus ſan
cimus quibus ad imitationeʒ pe
culij caſtrenſis quaſi caſtrenſe pe
culium ſuperuenit omnibo qui ta
le peculiũ poſſident ſr̃ ipſis immõ
rebus que quaſi caſtrenſis peculij
ſunt ultima condere ſecundum le
ges poſſe ellogia. Hoc nichilomi
nus eis addito priuilegio ut nẽq;
eorum teſtamenta de inofficioſi qᷓ
rela expugnantur ſi enim patro
nus aduerius res quas liberto ei⸗
ex caſtris queſiuit ſui iuris indubi
tanter conſtitutuſ ⁊ ſi preteritus fu
erit ab ingrato liberto tamen con
trà huiulmodi peculia cõtra tabu

lam bonorum poſſeſſionem non

donationem vt. . ti.i. aut. vnde ⁊ ſi parens ſi

ꝙ erat ante dõatõ
nem fuerüũt iſtituti
ſed eius ꝙ reman
ſit puta dõauit.x.
vncias. ⁊ remaniſe
runt due has duaſ
diuiſit in. xij. ⁊ ita
ex duabus vncijs

eius ꝙ remãſit ſue

runt inſtituti vel ſi
ex groſſis fuit exĩa
nita legatis. Secũ
do quero quuʒ ali
quid habeat noie
quarte cur hanc q̃
relam intẽtat.v.qꝛ
⁊ ſuperioꝛẽ hebat
olim ſi minus q̃rta
habuit ſed hodie

ibi remittii omne

grauamẽ.vt.õ.t.i.
ſcimus 2.l. oĩmõ.
⁊.l.qm̃ ĩ pꝛin.dico
boc ꝙ ſiue bic ha
beant querelam ſe
cunduʒ leges vete
res contra legatari
os in modũ excep
tõis vt al vides.ſf.
de inof. teſ. põpo.

.cF. ſi filius ſiue hm

nouas remittit om
ne grauamẽ. dico
tamen hodie hanc

querelam eſſe po
ponendaã cõtra do

natarios ſi id ꝙ a
pud eum ẽ ad q̃rtã
ſi ſufficit. ⁊ ita vtrũ
qᷓ; habebit. Tertõ
oppono.qꝛ ſi hẽat
ꝙ ſuffficit ſibi ad qᷣ

tã remiſſo ſibi one

re ꝑ.l.ſuperioꝛis.t.
ſi videtur velle lex
iſta ÿ bhanc quere
lam pꝛoponat ſic e
nim dicit vtpote qꝛ
tã ⁊c. Sed dic nõ
habẽtibuſ inſpecta
quãtitate bonoꝛuʒ
que erat ante faciã

aut de reſiduo itel

ligeres eius bene bñt quari. vt dixi ⁊ plus.vel dic ẽt eius reſidui
non videntur habere quart. quũ ſit exinanita legatis ⁊ ſideicõ
miſſis.⁊ ita nõ ipſo iure tollitur omne grauamen. licet hoc ſit it.
ſuperioꝛi. Quarto quero qũo dixit iuſta foꝛmam ⁊c.ibi eni age
ret tantum ad ſupplementũ.vt.S.ti.i.ſcimus in pꝛin.⁊.l.omnimõ
h ãt agitur querela. q. hic habuit reſpectum ad id ꝙ olim ſiebat
in illa.ndã ⁊ ibi habebat olim querelam ſi minus quarta haberet
vel ſecũdo hodie idem ẽ ⁊ ĩ hac ꝙ etiam in illa. Quinto quero i
quantum fit reuocatio per banc querelam. .ſecundum aʒ.quate
nus imod erate ẽ facta vt.j.e.ſi mater.⁊.l.ſi iotas.ꝙ ſatis dici pt
nec obſtat. ff. de le. ij. ticia. ij. F. impf. vbi ſuam dimidiam integrã
reuocat vnus duoꝝ filioꝛum.ſed dic ſecundum. B. t rei dimidi

tn debi

vyn ſubſ
ſſeſ lar
ANponlu

Gſſcoſa do

ttconſlio
oovdeoge
iprino doe
bons deb
ſlumut

nanbfin

ſtlobebet
eunmn eſn

otis K ti
lui fiinno⸗
unſlunge
miigoee

eius ꝙ eſt ultra dodrantem.vt.j.e.l.ſi mater nel diſtingue ſecun
dum. B. in queſtione pꝛedicia an ſit inofficioſa donatõ.re ⁊ con
ſilio an re tantum. Pꝛimo caſu in totum ſit reuocatio. Secũdo
in id ꝙ ẽ tantum ĩmoderate geſtum. ⁊ hoc ſecundum veteres.ll.
ſed per aut.s. ti.i.vnde ⁊ ſi parens ſꝑ fii quatenus eſt geſtũ imo
derate.⁊ ulla autẽ.
ſecundũ hãc diſtic

tionem intelligitr non habet ſecundum ueteruʒ legũ
vel loquitur quan ſancionem quẽadmodum oportet
do in alterum filiũ preſata peculia que inſtar caſtren

eſt collata.ſecus ſi
in extraneum huic

ſis peculij introducta ſunt de inof
ſicioſo querelle eſſe ſuppoſita ſed

poſita pꝛius iſta querela non autem datur directa.qꝛ qui accepit facias
ẽ dominaus traditione.vipote quũ non in fraudem legis ſed hominis ſit
ſacta alienatio.vt.ff.de iurepa.ſi libertus.non autem hoc dixi vt per oĩa
ſu ſimilis patrono hic filius.qꝛ hic ſola donata.ibi quoquo mõ alienata
dolo reuocãtur.h̊ tamen ⁊ ſine dolo.yvt puta.j.e.ſi totas .ſed vi dixi pꝛꝰ

ad deludendam inofficiſi quere
lam pẽe uniuerſas facultates ſuas
dum ageret in rebus humanis fac
tis donationibus ſiue in quoſdaʒ
liberos ſiue in extraneos exhauſit
ac poſtea uos ex duàbus uncijs fe
cit heredes:eaſq; legatis ⁊ fideicõ
miſſis exinanire geſtiuit nõ iniuꝛia
circa ſormam de inofficioſo teſta
mento conſtitutorum ſubueniꝛi uo
bis utpote quartam porcionem ſñ
habentibus deſideratis.
Mpr̃s Gallienuſ ⁊ Aale.aa.eue.
ꝗpaàter omne patrimoniuʒ
ſuum impetu quodam ĩmẽ
ſe liberalitatis in filium effudit aut
in poteſtate eius is permanſit arbi

eſt pꝛoponenda querela ⁊?
ea perlata dat᷑ vtilis in reʒ
ſicut in querela inofficioſi
teſtamenti. nec tamen oĩo
ſic qꝛ ibi ipo iure deſijt he
res dominus eſſe.vt. ff. ð
vulg. ſub.l.in ſubſtitunõe
at hic.non ita credo.⁊ me
riio.qꝛ hic cui donatũ eſt
non ſola voluntate vt his
habet dominium. ideoq;
licet infirmetur volũtas ꝑp
hac querelam remanet tñ
dominij tranſlatio per tra
ditionem factam at ĩ bere
de infirmata voluntate de
functi non põt dici penes
eum aliquid remanere.⸗!t᷑
poteſt dici ꝙ detur cõduõ

diſtinctioni vid etuꝛ hoc obt nere oportet donec in ſa
obſtaꝛe.j.e.l.fi. vbi cris parentum ſuoꝛum ſunt conſti
pariſicat querelas. tuti ij qui quaſi caſtrenſe peculiuʒ
ſed in ſuperioꝛi nõ poſſident.ſi enim ſui iure efficiãtur
refertur re tantũ an proculdubio eſt eorum teſtamẽta
etiam conſilio fecit ⁊ pro ipſis rebo quas antea quaſi
necergo.⁊ h. ſed il ex caſtrenſi peculio habeant poſſe
lud reglare hoc ſpe de inofficioſo querelam ſuſtinere
ciale. Item obſtat quum neq; nomen peculij perma
I.de reuo. do. l.ſi net ſed alijs rebus confunditur ⁊
nũquam ſed ibi ſol ſimilem fortunam recipit quemad
ni. ⁊ hoc ſecunduʒ modum ⁊ cetere res eoruʒ ad unũ
B. ſed ſetundum congregantur ex omnibus patri
az. dici poteſt ꝙ in monium.

diſtincte reuocetur

tantum debitũ bo De inofficioſis donationibus.

noꝛum ſubſidium.
yt.j. e.ſi liqueat ibi Mp. Philippus Nica
enim ponuur de in nori ⁊ Papiniane.
officioſa donatiõe Jut alẽgatis mater ueſtra
te ⁊ conſilio. Sex
to quero ꝗd ſi dõa

ni pꝛimo vodrantem ⁊ hoc nõ eſt lofſieioſa quia adhuc ſupeteſt

in bonis debitum bonoꝛum ſubſidium.poſtea facio teſtamentuʒ
⁊ te filium iuſtituo i reliquis tribus vncijs ⁊ a te multa reliquo le
gata.an h̊ filius poterit queri aliquo modo ecce enim querelam ĩ
of.t.nõ habet quia quartam habet.vel habet petitionem triuʒ vn
ciarum que ſuperſunt ⁊ remanſerunt factis donationibus tẽpoꝛe
moꝛtis.vt.S.ti.i.l.cum queritur.item hanc non videtur habere
quia ñ fuit inofficioſa ꝙ ſi eſt.ergo ſic pater poterit donãdo frau

dare filium ꝙ ẽ contra mentem huius ti. ꝙ quidem negari nõ pt

quin aliquo caſu fraudare poſſit pater filium. quid enim ſi in ma
re omnia pꝛoijciat adboc.. ſecũdum Jo.ꝙ ſi dona.illarum.ix.
vnciarum in fraudem facta fuit ꝙ fiat reuocatio.ix.nec pꝛodeſt ſi
dicas non fuit fraudatus re in illis.qꝛ ⁊ ſi tunc non erat fraudat⸗
fraudebatur tamẽ ſicut in vſuc.al ſolemus dicere.vt.. de reſti.mi
li.l. ꝙ tempoꝛe. ⁊ ał vt.ff. metus cauſa extat. Item etiam vltima
relicta iducunt fal.de pꝛimo legat᷑ relictis.que pᷣa non inducebãt
vt. ff. ad.l.ſal.penales.S. ãnua ⁊.l.in quantitate.S.ſed ⁊ ſi legata ⁊
.l.plaucius.ſi vero re tantum fuerit ĩofficioſa donatio omni reme

dio videtur excludi niſi per aut.de ĩmenſis do.que generaliter lo

quitur vbi dona.ſuit imenſa qꝛ quartam bonoꝛum que erat ante
donationem omnino debet habere ſilius.idem ergo in ſeptima
queſtione dici poteſt. ⁊ ſi pluribus ſingulariter donauit ⁊ vltima
reddat.alias inofficioſas.vt.ff.de iu.pa.ſi libertus. .fi. Item oc
tauo quero quid ſi ab initio donauit quis totum ſuum patrimo
niam poſtea autem multo plus acquiſiuit ⁊ totum filio reliquit.
.'e.non dari ei querelam. vt ar. in aut᷑.de nup.S.quia vero bacte
nus coll.iiij.⁊.ff.ad.l.fal.in ratione.in pꝛin.ar.contra.ð.ti.i.aut᷑.
vnde ⁊ ſi. Nono quero econtra.quid ſi donãdo non exceſſit ðo
drantem.ſed poſtea reliqua bona amittit caſu an fingetur modo
inofficioſa donatio fuiſſe que non fuerat tempoꝛe donationis ĩof
ſicioſa.ꝶᷣ.non quia legitime fuit facta.vt arg.j.de admi.tu. ſanci
mus.ſed.ð.pendet interim dum viuit. Decimo quero que actio
pꝛoponitur pꝛo reuocanda huiuſmodi donatione quidam dicũt
yvt rey.vtilem petitionem heredi.quaſi titulo habito pꝛo non titu
lo quod non ẽ verum quũ hic donatarius factus ſuenit dominns
⁊ bona ſide. Alij dicunt dari vtllem rei ven ꝙ ſatis dici poteſt ꝓ

tri ſamiliè herciſcunde officio con ex hac.l.nã ſʒ leges veter̃
gruit ut tibi quartam paꝛtem debi non fiebat hec reuocatio.
te ab inteſtato portionis preſtet n zʒy ſ pater in poteſta
columẽm.aut ſi ante emancipatus te.nõ.ergo quãdo
is fuit.⁊ quia donatio non indiget qꝙ; patrem filio poſſe dõa
aliẽo àdminiculo ſed ſuis uiribus re vt trãſeat dominiuʒ ſta
nititur iuxtà conſtitutiones is qui tim. quod eſt verum in ca
prouinciam regit ad ſimilitudieʒ ſibus.ſ.in dote.⁊ dona.
pꝛopt᷑ nup.vt.ff.fam̃.her.·
põp. phyladelphus⁊.ff.i
de col.bo.per totum.⁊ de coll.dotis per to. Item eunti ad caſtra res mo
biles. xt.j.fami.herc.l.iiij. INẽ aliquod diurnũ ꝓ alimentis.vł remittere
vlumfruciũ in aduenticijs.vt.j.de boniſ.q; liberis cum oʒ. .ſin ãt res.⁊·
.l. fi. F. ſi ãt pater.⁊ his cãibus nõ eget confirmatione.vel imo eget ſecun
dum Aʒ.yt iĩ ſũma de bonis q; li.⁊ idem vr̃ bodie ex qualibet cã quũ ſi
bi babere poſſit aduenticia quãtum ad ꝓpꝛietatem maxime ꝑ aut.de ĩ
menß. dõa.licet reuocetur ſi fuerit inofficioſa. nã indefinite ponitur ibi
de ſilijs. olim ãt ante iuſtianum erat nulla qꝛ ſiqua eſſet patri quererei
vnde perinde erat acſi ſibi ipi dõaret.niſi moꝛte confiteretur vt hic. Alij
dñt ꝙ ibi in dicta aut.erãt emãcipati.vnde valebat.Tercij ꝙ erat ĩ moꝛ
te ↄfirmata ⁊ iõ datur querela qꝛ ille cui dõatio erat facta nõ erat beres
alioquin daret᷑ actõ fam.herc.vt hic ⁊ Fm iſtos ñ tenet ẽt hodie vt bic.

a Arvbitri.ſubaudi ⁊ tunc arbitri.
b Fami.her.vr̃ nõ hẽreloc aciõ fam̃.herciſ.qꝛ dõatio retro trabitur vt.j.

de dõa.iter virũ ⁊ vx.l.dõationes. actõ ãt familie herciſcũde nõ niſi p
ijs que erãt in bõis tempoꝛe moꝛtis intentatur. q. trahitur retro nõ quã
tũ ad dominiũ.vt qui olim expꝛeſſa voluntate nõ potuit ẽ dñs nunc vi
deatur voluntate ficta fuiſſe.ſed quãtum ad fructus. itẽ quãtum ad hoc
vt nõ teneatur dãno dato.yel illud fictione iur. ſecus ẽ quãtum ad veri
tatem quã hic reſpicit.vel dic quod nõ cõfirmatur morte hec dõatio ꝓ
eo quod ẽ imenſe dõatum.⁊ ſic nec retro trahitur. Item ꝙ hic dicit de
iudicio fam.hercil.itellige ſi vterq; filius ẽ heres. Itẽ alias nõ haberet
locum hec actõ ſed querela inofficioſe donatõis.vt.ff.fami.herciſ.l.i.⁊
eij. itẽ no.hic ꝙ venit heres cõtra factũ defũcti.⁊ eo mõ quo ſñi veniẽt ni
ſi eſſet heres quod eſt mirum..it᷑ cõtra huic ðicto.j.de col.ſi donatione.
So.vt bi.

c Incolumẽ.per hoc apparet quod debet babere quartam ſine onere le

gatoꝛum ⁊ ſideicõmiſſoꝛum ſic ⁊ in ea que erat ad excludendam quere
lam inofficioſi teſtamenti.vc.õ.ti.i.ſancimus. Item contra. ff. de lega
tis ſecundo ticia. F. imperatoꝛ. vbi dimidiam reuocat. ſolu. vt. õ. I.
pꝛoxima.

d Adminiculo.qꝙ; adminiculum ẽ vt a morte donatoꝛis confirmentut

donatio.yvt.ĩ.de do.inter vi.⁊ vx.l.donatõs.

e Nintur. vt.j.de do.l.ſiue emancipatis.

ſAd ſimilitudinem. vt ⁊.j.de contrahen.emp.cum res ſed fratribus in
ter ſe non datur ſm ir. Sed nos contra. vt hic ⁊. ſ. e.l.ſi

a p Recibus denotant. ſ. feciſſe hoc ꝙ ſequitur qui cum ⁊c.
b Inteſtatos. ſecus in quereia inoſ.t. que tanium facto teſtamẽto
ompetit. Item ula contra ſcriptos heredes tantum. hec contra donata
rios tantum ẽ. Item illa in totum reuocat. hec eatenus quatenus ẽ bo

noꝛum ſubſidiũ.lʒ quandoq; ⁊ totum ſecundũ quoſdam.vt dixi.õ.e.l.i.

NRatione equitatis.ſic.ff.
ad.l.acquil.illud 7. . ad. l.
fal.l.fi accur.
ꝗq ſ Atilius.ſicut enim
fuij agunt ſic ⁊ pa
fentes.? ita agit H mr̃.⁊ ið
ĩ fratre.vt dixi..ł.l.ij.ſub
ueniet. ſ. dando reſtitutõeʒ
ex ꝑſona filij. vt. ff. de ĩ ite.
re.l.nõ ſolum.⁊.ff.ð mio.
.l.patri pꝛo filio. ⁊ hoc ſi
tenuit donatio. al directo
vendicaret.vt.õ.ſi aduerſo
do.l.ij.accur.
ę Meceſſarium.ĩ ſubſidiuʒ
datur hec querela.ſicut q̃
rela ĩof.t.ut inſtituta de in
offi. tel. F. tã ãt. ⁊ facit Z98.
de inof.t.cum filium. ⁊ ſic
.j.e.cum donationibus.
f ſ J totaſ tuas. o.pr
Neceſſe ẽ.olim q̃r
ta bodie triens vel ſemis.
yt. ð.ti.i.cum qᷓr.⁊ auten.
nouiſſima.
h Betractũ ipſo iure vt di
cũt.ar.j.de reuo.do.ſi vn
quam ſed tu dic ſecunduʒ
io.pꝑ querelam inof.dõat.
tenuit enim donatio vt.S.
pꝛoxime ibi vacuas ⁊c̃.⁊ e
tiaʒ h̊ ſubijcit quũ dicit re
nertitur. vt dixi.ð.e.l.i.itẽ
nõ.ipᷣm patrem cõtra ſuũ
factum venire ẽt ſe viuente
ꝙ nõ ẽ in querela inof.t.
nam non intentatur viuen
te illo qui fecit.t.vel dic ꝙ;
demuz poſt moꝛtẽ reuoca
tur ar.jĩ.de ſecundis nup.
Al. bac edictali l.⁊ in aut᷑.
de nup. §. qꝛ vero col. iiij.
i Bebitum. ĩmo videtur to
tum.vt.j.de reuo.do. l.ſi
vnquam. ſſed ibi ſolui. Itẽ
cõtra.ff.de le.ij.ticia.ꝰ ĩꝑr
So.vt dixi.ð.e.l.i.
k Reuertitur. quantum ad
id ꝙ de lacto euenit.vt.õ.ðe ſacro ſan.ec.iubemus in ſi.ſed io. contra vt
modo dixi. accur.
c An donationibus tui.filie loquitur
m Non agnouiſti expꝛeſſe renũtiando pel tacite accipiẽdo legatuʒ
⁊ ſic nõ.per agnitõʒ ceſar̃.vt.s.ti.i.l.parẽtibus. itẽ curſu quinquẽnij. vt
.j. e.l.fi.itẽ ⁊ ingratitudinẽ.vt in aut.de imenſis do.ꝭ.ſi.coll.vij.itẽ ſi da
tur aliud auxiliũ extraoꝛ.vt ſubijcit nec beneficio ⁊c̃.⁊ idẽ ſi aliud oꝛdiari
um cõpetit. vt.ð.e.l.ſi pater. V
n Etatis. paterne excuius pſona reſt. habes. pt. ð. e,l. ſi filius vl ẽt tue. qꝛ
fuiſti facil in agnoſcẽda voluntate.vt.ð.de in integrum re.l.i.itẽ iõ dicit
nec beneficio ⁊c.qꝛ ſi hoc auxiliũ habeat locum denegareĩ hec querela.vt
5.e.ſi filius.accur.
o Agd exemplum.vt. . e.l. ſi pater. .ſ. de cõtra. ẽp. l.ẽ res.
p ſ[ mater exhauſit. j.ſubijcit ⁊c.

um tibi impartiet.
Dem.a. Helieno.
Reęcibus quidem tuis pro

denotant qui quum teſtamẽto fac
to uiui patrimonium ſuum inmen
ſis donationibo exinaniſſet:⁊ iane
nomen heredũ liberis reliquiſſent
ſed ad inteſtatòᷣs quoq; eadem rõ
quitatis extenditur.
M. Hiocl.⁊ Max. aa. Ariſtie.
J ſilius tuus inmodẽrate li
beralitatis effuſiõe patꝛimo
nium ſuum exhauſit preſidis pro

de ueri ſi in integrum reſtitutiõem
ex filij perſona competere nbi ob
improbabilem donationis enor
mitatem aiaduerterit in remouen
dis ijs que perperam geſta ſunt ti
bi ſubueniet.ideoq; non eſt tibi ne
cẽſſariuʒ aduerſus imodicas dõa

ſi teſtamenti.
Dem.aa.Cartabeo.
Jꝗ totas facultates tuas per

quod ad ſũmouendam inofficioſi
teſtamenti querelam non ingratis
liberis reliquiſſe neceſſe eſt ex fac
tis donationibus detꝛactum ut fi
lij uel nepotes qui poſtea ex quo
cunq; legitimo matrimonio nati
ſunt debitum bonorum ſubſidiuʒ
conſequãtur ad patrimonium tu
um reuertitur.
Idẽ.aa.Demetriane.
Am donationibo in fratrẽ

tris tui exhauſtas eſſe eundemq;
patrem ueſtruʒ ea que ſuperſuerãt
condicillis inter uos diuiſiſſe pro

„Seimperatoꝛ.
FDonationibus ſcilicet immodicis.

gꝗ AQuarte pſj. totius aſſis ⁊ ẽ caſus quẽ ẽt habes. fl. de le.ij. ticia.

ĩoſficioſi teſtamenti querele auxili

poſita ꝛeſcripta eoſ paꝛentes

uincie auxilio uteris qui diſcuſſa fi

tiones auxilium ad inſtaꝛ inofficio

. donatõneſ uacuas feciſti qᷓs
in emancipatos filios contuliſti id

tuum collatis facultatès pa

en

h Tempoꝛibus.qꝛ vtraq; quinquẽ

1. e.

Reuocabitur.oſq; ad debitũ bonoꝛum ſubſidium eyt dicit pt

.S.e.ſi totas.

t Aliqueat.i.liquido appareat.
u Inofficioſi teſtamenti.
x CLonſilujs ſcilicet malignis.

ponas ſi uoluntate eius nõn agno
uiſti nec beneſicio etatis aduerſus
hec iuuari poteris:nec tantuʒ dos
a patre data ⁊ fideicõmiſſum con

tineret quantum ad ſumouendum

querelam ſufficiat de enormitate

donationum àd exemplum inoffi

cioſi teſtamenti preſes prouincie

iuriſdiciõis ſue partes exhibebit.
Idem.aa.DHamiano.
Jꝗ mater tua ita patrimòniũ
ſuum proſunda liberalitate
in fratrem tuum euiſceratis opibꝰ

ſuis exhauſit ut quarte partis di
midium quod ad excludendam i
officioſi teſtamenti querelã aduer

ſus te ſufficeꝛet in iſs donationibo
quas tibi largita eſt:ꝛnon habeas:

quod inmoderate geſtum eſt reuo

cabitur.
Idem.a. Nomiano.
Jliquẽat mr̃eʒ tuã ĩteruertẽ
de queſtionis inòfficioſi cã
patrimonium ſuum donationibo
in unum ſilium collatis exauſiſſe
quum aduerſus eorum cogitatio
nes qui conſilijs ſupꝛemum iudici
um anticipare contendunt ⁊ actio
nes filiorũ exauriunt aditum que
rele ratio depoſcat quod donatuʒ
eſt prò ratione quarte inſtar inoffi
cioſi teſtamenti conuicti diminue
tur.nam quod uxor a marito in ſe
matrimonij tempore donationis
cauſa collatũ emancipato ſilio cõ i
conſentiente dominò dõauit uelut

ex bonis patris de cuius ſubſtatia

matrimonio prohibente nõ potu

it exire datum accipi rationis eſt ĩ

bonis cuius ſi idèm conſilium ⁊
euentus comprenditur lex quam
patrimonio matris ẽdiximus ob
ſeruabitur.
M. Conſtantino.a. Olibrio.

y Pro rtatione. i.

ratione quarte quã

nõ habet vl. i. ppt
rõnem quarte quã
nõ habet totam ſu

am partẽ reuocat

quũ donatõ ſuerit

inofficioſa re ⁊ con

ſilio. vt dicit p n.
.l. Iteʒ pꝛo hac di
ſtinctione ẽ ꝙ ſubij

cit inſtar ⁊c. vt eni

per querelam ĩiof.·
et. ĩ totum fit irrita

tio.ita ⁊ ꝑ hanc qᷓ
relam ſecũdũ Jo.
Sed aʒ. dicit indi
ſticte reuocari vſq;
ad debitum bono
ꝛum ſubſidiũ tatũ

ẽt quando re ⁊ cõ
ſilio interuenit fra
us p.l.iſtam. vt di
ximus. j. e. l.i. ? ꝓ
hoc ẽ verbam ꝙ ẽ

.j. diminuetur.

53 Domino. ſ. mari
to. eodẽq; patre.

eff. de iur. do. l. pꝛo

fecticia. S. ſi quis
certam.
b In eius. ſcilicet
pationis.
c Coõ ſilium.cc. nõ.
erg. duo neceſſaria

vt fiat reuocatioꝰ
ſilium ⁊ euẽtus ſe

cũdum quoſdã qꝙ;

nõ placet.ĩmo ⁊ ſo

lo euẽtu fit renoca

tio vt colligitur. ö.

petu. ⁊c. ꝙ bic dicit
verum ẽ ſi a pꝛimo
incipias.non enim
ſufficit fraus niſi ?

enẽtus ſequeretur.ſic ⁊.j.de iure deli.l.potuit.⁊.ff.de acqui.poſ.

quemadmodum. æ.l.iij.S.in admittenda.
d Ediximus. vt. õ. e l. in pꝛin.
On cõuenit omnibus.ſ.legibus ꝙ ẽ j.e.ſ.tractãtibus de

hac materia.accurſius.

Vna cã.inſpecto gener̃. qꝛ iniqua excluſio.
g Similis inſpecta ſpecie qꝛ vt illam inducit excluſio facta ĩ teſta

mento ſic hãc ðonationem inter viuos nimia.

lium.S. fi.accurſius. L

nio durat. xt. ð. ti.i.ſi quis ſi

i Moribus.qꝛ vtrãq; tollit ingratitudo vt in aut᷑.e.ti.ꝭ.fi. coll.

vj. ſed differunt in tribus.qꝛ hec ex teſtamento vel ab inteſtato
illa ex teſtamento tm̃. vt.õ.e.pꝛecibus. Itẽ illa contraſcriptos be
redes im.hec ↄtra donatarios itẽ illa nõ intentatur vbi quis bʒ
aliquid licet minus. in hac cõtra.vt diximus.õ.l. i.

k De inofficioſis dotibus.
Vm omnia. matre trãſeuntead ſecundas nup.⁊ faciẽte

nin
“
V
. Po
N Bun
s 4 ho
nimarn
hench
gadn
uiinr
ſmdet
onti 1
nvplbe
.
gi ſere
edec
ehirg
ge Kdr
Heeum
ganch
ſo Acet
Scaenti
ſt iſi dea
ſaſt
tili⸗
Noftari
dologut
dobatſl
miit
Nuoppe
ontrahbn
n donn
tibi Fie
ſanerſa
ino de
amaree
lnot eoc
atner
ſdi.
)Depet
Cuelemin

in

.

X

.

6 — .
A :A

n l pactum eum viro de dote lucranda. alioquin ſi non eſſet factum ſidei poſſeſſoꝛ poſt lit.cõ.tenetur pꝛeſtare oͤſuras fructuũ pceptoꝛum ante HM
tale pactum quũ ea moꝛtua dos ad filium rediret ñ hẽret locum li.cont.ſed ꝑceptoꝛum poſtea non qꝛ ex neceſſitate pcepit ⁊ ſic ltellige. ff. .
querela ſecundum. E. t.l.heres furioſi.. ſi.licet. M. alr̃ illum. . intellexerit.
m Neges ad bunc nouum caſianm. n Vero. ideſt igitur. . .
n Pꝛompiũ eſt. vt in aut.de exbi.reis. . ſi. x Locupletioꝛes.ꝙ tpᷣs rei iudicanð inſpicitur. vt.ff. e. ſi a pre S.quo tp̃e
1 1 o Exercende actio y Poſt lit. vel qua lẽcũg;
or nis. bodie filij pꝛi ⸗ M HW . ſnĩam vl contronerſiam. vt
rii mi matrimonij. ba On cõuẽnit dubitari quod tatis petitones pertinèt uſuràs ue diri. ſed nõ. qddam ſpãle
nenmni bent cõdic: ex. l.vſ in modicarum donationuʒ ro pecuniarum ante litis conteſta circa huiuſmodi.vniuerſa
bbann q; ad tantam quꝗ omnibus ad ſimilitudinem inoffi tionem ex die uenditionis heredi les actiones. ſ. pet. bere.?
n nin titatẽ quilibet quã cioſi teſtamenti querela legibus fu tariarũ rerũ ab eo facte qui antea fam̃.ber.vt tantum operei
nidenit tam dat ſecũdo vi erit introducta ut ſi it in hoc actio poſſidebat collectas nec non etiaʒ controuerſie motõ qvantũ
ſin ro. vt.j. de ſecũdis nis utriuſq; uel unà cau ſa uel ſimi ſfructus bone ſidei poſſeſſores red lit. cont. quãtum ad vſũas
onnng nup. l. hac edictali lis xtimanda:uel idem ⁊ tempõri dere cogendi non ſunt: niſi ex bis 2 fructus ſecus in rei vẽ.
lewn ĩ aut. de nup „F. bus ⁊ moribus. xxx. locupletiorẽs extiterunt. Poͤſt litẽ ⁊ cõi di. hic ẽꝙ ĩ fam. her.
anigt quia vero col.iiij. z inoſfic ofi H autem conteſtatam taʒ fructus nõ iudicio ẽt poſt motam cõ
tiſri vnde dicit aʒ ceſſa Dẽe inofficioſis doti 39, uenditarum rerum nõ ſoluʒ quos trouerſiam tantũ impedii
– ꝛe hãc querelã ho . „ gercepsrun ſed etiam quos perci aliẽatio vt habes. ff. fam.
girentit die. vl dic ſecundũ Dẽ.a Maxiĩanũ preſidẽ cecil. pere p terant quam uſuras precij her.l.alienationes.⁊. ff. e.
winni P. eam competer Vm omnid bona a matre rerum ante lit conteſtationem uen diuus.accur. ,
mtiiß etiam cũ alio auxi tua ĩ dotem dicãtur exhau ditarum ex die conteſtationis com 3 Petant. vt.ſ. de fruc. T li
Sug lio. licet ſecus ſit „ „ ſta concordare legibus le putandas omni modo ꝛeddeꝛe cõ expenſis.l.linigatoꝛum.
ſinen ſcedentibus qrel. ges prômptum eſt: ut ad exemplũ pellantur. a ſ Ipoſt motam me
un⸗ vt iſti. de inofficecio inofficioſi teſtamenti aduerſus do M. Beuerus An. Marcello nectis. menectes fe
ntimin ſo. t. 5 tã autem. x· tem iĩmodicam exercendẽ actiõcis miliii. cit ticiũ heregem qmi her̃s
mn ſtſtii .5. t.i.l. i. .l. ſi ſli copia tribuatur ⁊ filiss conque/ ꝗ poſt motâm controuerſi ſcripitus connentus peti.
ngunta t us.vl tercio ſecũdũ rentibus emolumenta debita defe am Menecretis bonorum here.a legitimo qui dice
llo ienmn pla. loquitur quuʒ rantur. xxxi. paꝛtem dimidiam Muſeus ab he bat teſtamentum non vale
whlitm tn dotabat filiam vel . rede ſcꝛipto compaꝛauit queſtionire vendidit partem dimi
nmms tlit extrãeã ⁊ ſic ceſſat De petitione hereditatis. illate non ignarus tam ipſe quaſi diam Muſco. diſtingue
iſtbng dicta oppoſitio.itẽ malefidei poſſeſſor quàm heredes tamen vtrum emit pↄ mo
ſdinnmen, contra huic.l.. de M. Tit.Elidio.An.aaa. Ago eius fructus reſtituere coguntur. tam contronerſiam.vt tũc
Donalur iur̃ do.nulla. So. rino proconſuli Aphrice. Si ueꝛo uenditionem lite ãtiquio ipſe ⁊ heredes ſui ſicut ſint
b. iß n pt ibi. Itez facit. ð. Enatuſcònſultum auctor rem eſſe liquido probẽtur ex eo malefi. poſ. conueniantur
Eriſtuidd ſi aduerſus ðo.l.i. diuo adrião auo meo fac/ die fructus reſtituantur ex quo lis de fructibus.ſ.percept.⁊ p
iunninlit ⁊ no.ꝙ demũ moꝛ tum quo cautum eſt quid in iudicium dèducta eſt. fructibus cipiendis.⁊ ad hunc caſũ
Kdemidolen tua matre agit hᷣ fi et ex quo tempore euicta heredita enim augetur hereditas quum ab ẽ aptãda littera.que ſequi
ſcita. ſn lius ⁊ eodẽmodo te reſtitui debeat non ſolũ ad fiſci eo poſſidetur a quo peti poteſt.em tur fructibus enim ⁊c. An
cmn. H agit.vt ⁊ in ſtioi cauſam ſed ⁊ ad priuatos heredi ptor autem qui proprio titulo poſ autem ⁊ tunc non niſi a tẽ
n an iu yt diri. . tl.. l.i. poꝛe lit.con.ł mote contro
vuto. p De pet. bere. pꝰ uerſie. vt. ð.l. pꝛoxi dixi cẽ
Cöſlumtiſ⸗ querelam inofficioſi teſtĩ que ẽ pꝛepatatoꝛia venitur ad pet.her̃. ſeatur male fi. quantum ad fructus ⁊ vſuras reſtituẽdas. ⁊ licet ſi uperioꝛi
ag dvontin ⁊ nõ.ꝙ mixtim de omni dicit quũ ĩ.ff. ſint quattnoꝛ ii. cãui bene aptetur lr̃a que ſequitur fructibus enim ⁊c.iñ ⁊ ad bunc caſuʒ
tfint imwat⸗ q Enatus.de quo ſenatuſcõ.hic loqꝗtur ⁊ ꝗ d ĩ eo contine põt adaptari. ? in pꝛimo cãu ſubaudias tot.nã ⁊ ante lit. cõ. augetur ⁊
ſlunt nim ſatur habes.ff. e.itẽ veniunt.S.in pꝛiuatoꝛum.⁊. .pꝛidie. fructibus ẽt bo.ſi.poſſeſſoꝛe poſſidente. ſ.in quantum locuplecioꝛ t᷑.ſed
öödun godi⸗ 2. F. cum antequam. ⁊? ſequentibus vſq; ad. 5. aptanda. poſtea tenetur de oĩbns.⁊ hoc vbi ẽpta ẽ vniuerſitas. ſi quis vero fuerit
bͦlutimi⸗ ¶Enicta.qꝛ verus heres euincit poſſeſſoꝛi qui poſſidet pꝛo hereð ẽptoꝛ rei ſingularis vł rerum ſingularum non tantum tenetur reſtituere
Painft tun vel pꝛo poſſeſſoꝛe. . . , .V fructus. ſed ẽt rei vendicatione tenetur ꝓ illis ſinglaribus. non ãt pet.
ſoktoligeri ſ Periinet nõ ergo ar. ꝙ iura ĩ fiſco ſtatuta ⁊ in pꝛiuatis obtinent here.qꝛ ti.munitus ẽ. Iẽ notabat Mul.iiij.caſus hᷣ poni.ſ.quũ quis e
liinit ſic. fl. e. Itẽ veniunt. 5. in pꝛiuatoꝛum. de iuf. ⁊.f.igno.l. vl. Kp. mit poſt lit. cõ. Itee quũ ante lit.cõt. Item tenetur de omnibus fructibꝰ
en igen ⁊ de compenſat.idem iur̃.ſed ar· contra. . de cõpenſat. l.i. 2, iij. Aem tenetur de ijs quos percepit ⁊ locupletior ẽ ſicq; redditur quartũ
ammi iint logtur vt hic dicit hoc ſecus.iĩ cã ſiſci cui olim delerebatur biditaſ ſecundo ⁊ tercium pꝛimo. Item notant h quidam emptoꝛẽ vniuerſitatʒ
cpitgtnian caduca ſed bodie ſeruatur que ẽ.·j. de cadu. ſol. 5. in noniſſi mo. ſemper teneri pet. here. Pp.l. iſtam. ſed tu diſtingue qꝛ quũ quis emit vniy
fictfineſd. 1 Aſuras de pecunia redacta ex venditione rei hereditarie ante ſitatem ſi mala fide tenetur vtili. vt hic . fl.e. t .F. ſi bona non tenetur ni
ſelifi lit᷑ conteſ.⁊ de eius vſura loquitur ſʒ io.?⁊ Aʒ.⁊. H. ⁊ ſecundum ſi modico ẽ diſtracta vel venditor non cõpet.vt. fl. e. ct ĩ. S. ꝙ ſi quis ſi iñ
n boc dicit collectas ante lit cõteſ.⁊ ſic quũ ſit bone fidei non tenet᷑ non habet regreſſum pꝛo euictione vt.ff.e.ſed ⁊ ſi S. item ſi res.item tene
niſi i quantum locupleiioꝛ ẽ ⁊ idem de fructibus ante litẽ 2.pcep. tur ſi ti.habetur pꝛo non ti.vt.ff.e.nec vllam. .i.ſi vero rem ſingularem
lmrrütni dictt. ſed poſt li.cont.tenetur de omuibus.ſ.de fructibus ⁊ vſuris ſiue bõa ſide ſiue mala ñ tenetur peticione hr̃ditaſ niſi ti. hẽa ĩ ꝓ ñ ti.
6, dicte pecunie currentibus poſt alij dicũt hanc.l.loqui ĩ vſuris pe b Comparauit.poſt motam enim litem pꝛohibetur poſſeſſoꝛ aliquid alie
cunie in hereditate inuente.⁊ ꝙ dicit rerum hereditariarũ vſuras nare.niſi in caſibus.vt.ff.e.diuus.
ſin n ſubauiuit ẽt qð non placet. qꝛ de tali vſura nemo tenetur antek c Quã heredes ẽt illatã qõnem ignoꝛãtes.vt.j.ð fructib litis ex. l. ij.
poſt lit. con.niſi eam attingat malefidei.vt.ᷣff.e.ſi poſſeſſor. in pꝛĩ. ⁊.ff. de diuer.⁊ tẽ.p.l.cũ heres.⁊ de publ.ſi ego.S.ꝑtus .nec ſibi ꝓgeſt
zii ⁊¶ ve rei ven.ſi nauis.attingere t videtur ſi cõſũit vł erogat. ſecus ꝙ vere ẽ hr̃s. vt.ff.e.nec vllam.S.nera.⁊..heredem.
No⸗ ſi cõtemplatõe hereditatis latius vtatur rebus ſuis łſi pignoꝛi ob d Probet. h ipſo ꝙ Zriũ ũ ꝓbat᷑.ſic.j.ð pᷣſ.lõ.tẽ.ſf.⁊.ff. de ꝓba.l. vin.
Kic ligat rẽ que ẽ in hereditate.vt.ff. e.ſed ⁊ ſi. F. ſi quis.⁊. S.ꝙ antẽ. e Beducta ẽ.vel controuerſia mota.vt diximus. S.l. pꝛoxi.
ͤ⸗ ⸗ Itẽ quid ẽ ꝙ dicit poſt lit. cõ.nõne idem ẽ cõtrouerſia mota.tv. f Fructibus enim angetur adeo vt eadem actione. veniant licet non ſic ĩ
ſ 4 ſia. nam ſit malefidei controueꝛſie motõe denuntiatione facta. vt rei ven. vt dixi.ff. e. item veniunt. S. fructus ⁊ ad hoc.j. fam̃.ber. l. ñ ẽ. ⁊
onn⸗ ſna ff. e. l.citem veniunt. 5. petitam. .l. ſed ⁊ ſi. . ſi ante. ꝛ.j. de ijs qui eff. de ver. ſig. l.pecunie verbum. S.i.quinta charta.
uuf ſ⸗ bus vt indignis.l.i.niſi quo ad facultatem.vt.ff.e.illud.itẽ quid g Peii poteſt. vt qr̃ poſſidet pꝛo herede vel pꝛo poſſeſſoꝛe vł ti. habito
lns/ de yſuris ſructuũ a quo vl qualiter pᷣſtari debent ⁊ quidem bone Pꝓ ñ ti.ñ als.ꝰyt.ff.e.l.teglaruer.⁊.j.iĩ gbus.c.ceſſat lõ .t. p. hereditatem.
onle

—

.a Etiam ſingularum.i.non ſolum facit fructus ſuos quum eſt bone ſidei

ſed ⁊ ſinguloꝝ ⁊c.vł aliter non tenetur tantum fructuũ exiſtentiũ nomine
ſed ẽt ſingulariũ ⁊c᷑. vł põt hic recitari caſus ſuperioꝛ.ſ.cũ emit vniuerſita
tem. ⁊? dices ſi tantum tenetur pet᷑.here.ſed ẽt ſingularũ rerum rei vẽdica
tione. Sed an vtraq; poſſit ſimul intentari põt dubitari.ar.qꝙ non. ſ.de

fe dati ⁊ valet tale iudicium fõne incertitudinis at. ff. de iudi.ſt
quis.⁊ ſic ñ ẽ conira in.e.t.l.lis nulla.nam incertũ an ſint in pote
ſtate ani ⁊ p conſequẽs an ſit queſita auo hr̃ditas ⁊ an tennit da
tio tutoꝛum ſʒ ar. .ff.e.l.ẽt. .ſi quis.⁊ hec pᷣdicta petit anus ſno
nomine dicẽs ſe hr̃dem filij ſui.⁊ ſi obijciatur ꝙ pꝛima cã ẽ ĩ ſuc

nox.l.fi.vlł dic vt ibi ĩ fine
magne gloſe.vł dic contra
diuerſos.ſimul intẽtaꝛi.cõ
tra vnũ petitio ↄᷣ alium rei
yẽ. ff. e.ſi bone fi.ꝭ.ſfi.cõtra
eundem pꝛo diuerſis reb⸗
pñt ſimul intẽtari.vt qꝛ ꝓ
obmiſſa in pet᷑.her̃.agitur

rei vẽ. vt.ff. e.ti.ſi quis lidᷣ

tatẽ. S.fi.pꝛo eiſdẽ rebus ñ
poſſunt. qꝛ lata ſnĩa i pet.
here.parit excepti.rei iudi.
in rei vẽ.ff.de excep.rei in

di.l.ſi quis quũ totum. F.

pe.⁊ ideo ſimul intẽtari ñ
pñt ar.ff.de excep.l.fſundi
7.1. fundum.

b Lonuenitur.ſ.rei ven. t

e.ff. e.l.nec vllam. ⁊. S.ſi ꝗs
⁊.l.ꝙ ſi in dies. .fi.ĩ fi. F.

c bhb Ereditas quidaʒ

ſic ĩtelligũt. peto a

a te hereditatem matertee

ſeſſionis munitus eſt ctiam ſingu
larum rerum iure cõnuenitur.
BDem. aa. Epicte.
Ereditàs matertere petita ñ
infringit alterius héredita
tis petitioneʒ :que uenit ex alia ſuc
ceſlione. Sed ⁊ ſi queſtionis titu
lus prior inofficioſi teſtamenti cau
ſam habuiſſet iudicate rei pꝛeſcrip
tio non obſtaret eandem heredita
tem ex alia cauſa uèndicanti.
M. Antonij. a. Aitelliano.
Nrẽèſtituẽda hereditate cõ
penſatio eius iducitur qð te
in mortui infirmitatem in ſumptũ
qʒ funeris bõa fide ex proprio tuo

patrimonio erogaſſe probaueris.

Idem.a. Poſtumiane.
E hẽreditate quam bona ſi
de poſſidebas ſi contꝛa te
pronunciatum eſt in reſtitutione

qui ſuum receperunt non poteſt.
M. Alexan a ſirmino.
Aputas nõ iurè tutores da/

cẽdenduʒ qui eis tutoꝛes dedit:qu

ceſſione liberoꝛum
yt inſti. ð h. ab in
tel. F.i. ridetuꝛ ꝙ il
lud verum ſit ſi t
ĩ poteſtate moꝛien

tos nepotibo tuis eo ꝙ eos tis nepotes.hic vᷣo
dicas in poteſtate tua eſſe petere erant ĩ aui paterni
ab ijs hereditatem filij tui em anci ꝙ nõ placet. vt. ff.
pati non moreris cuius cõmoduʒ ð cõtra ta. l.ſi retẽ
ad te pertinere dicis:iudices ſtatu tul. . ff. ð inoffõſo
tuꝛo an a preſidalibus actis ſit diſ teſtamẽto. l.filios.

F.i. vl hic de here

um ĩ tua poteſtate negarentur ẽẽ. ditate extranea. di
M. Biocle.⁊ ¶ Hax.aa.⁊.cc. ces ergo caſum ꝙ
Yeſtituto. hic auuſ nomie ne
Ereditatis petitionẽ que ad potuʒ agit. datoſ
uerſuſ pro herede uel poſſeß tutoꝛes tenẽtes be
ſore poſſidentes exerceri poteſt p reditatẽ vt pdones
ſcriptione longi temporis non ſũ non vtõ tutoꝛes.

moueri nemini incògnitum eſt:qu

um mixte perſonalis actiõis ratio

dic nepotes infan
tes. ⁊ ſic ñ ẽ opus

demũ ſuccũbo decediſ me
berede relicto.⁊ ego eãdẽ
brditatem mõ peto a quo
dam poſſidẽte. videbatur
ꝙ non poſſem.qꝛ ĩ hac he
reditate iam ſemel ſuccubui ſed ñ ẽ ita qꝛ ex alia ſucceſſione nune ago.ſed
