res.ſed ĩcerto decertis nalet.ut.ff.de re.du.quidã ⁊ dicto.. incertis ni
ſi in libertate ut.ff. de manumil.teſ.cum ex pluribus.
q c Am gericis uel cauſatiue uel pro quauis lege cum ⁊ eſt hec lex
localis conſtantinopolitane ciuitatis.
T Epiſcopalis idem archie piſcopalis ut ſtatim innuit.

Aolentibus.non inuitis ut hic ⁊.j.ti.i.decernimus.ſed hodie etiam

innuitis ut infra.e.auten. clericus quoqʒ ⁊ auten.cã que fit.
T Actoribus.ſubaudi pateat.
u Arrchiepiſcopo.quando nocanit epiſcopum.
XEramen.loquitur.pp.
y Suis.ſciliceteconomi ⁊ aliorum clericorum.
5 Nouerit actor. .
a Expectandum. ideſt agendum L bv

are

f q Voniã uenerabi!
g Senſerat.ſ. fidẽ

..

4 Qui. ſchicet actor.

Accurſius flo.

b Judicẽ niſi apud archiepᷣm uel prelectum ut dictum eſt.

c Innectere. i. experiri.

Orthodoxarum.i. catholicarum.

d Viro.quem.. uocauit epiſcopum ⁊ archiepiſcopum.
e Sententiorn. dconuenclonalium ſeu citationum.eſt enim ſententia ĩ

teꝛlocutoria.cum preci
pit iudex uel eius exe

cutor eüũ ꝑuenire ad cãʒ.

Pullantur.i.citãtur.
g Figeiuſſorem.i. iudi
dicio ſiſti.uel iudicatũ
ſolui quod cõtinet tria
ut. ff. iudi.ſol.l. iudica
tum. ⁊ nota ꝙ hic dici
tur duphliciter coꝛrigit.

tum qꝛ clerici non dat

fideiuſſorem.ut in aũt.
e. F. ſi quis autem pꝛo

pecuniaria.tum qꝛ eco

nomus uel defenſor ñ

fideiubent. ut in autẽ.

.e. F. nullum preterea ſe

cundum has leges eſt

contra. j.e. omnes.S. in

hac.ſo. ut ibi. Iem uo

cauit quid am alium eẽ
cconomum aliũ defẽ
ſorẽ ut.ff. de mu. ⁊ ho.

.l. muneꝝ. 5§. deléſores

hb Bekenſorem. iudica
tũ ſolui uel indicio ſiſti
Vtpote. nota qui a
lios informat uel iſtꝛu

it non debet ab alio in

ſtrui linformari ut hic
2 in autẽ.e.S.i.ubi diẽ
quod qui debet alios
docere non debet ab
alijs doceri ut.ff.ð edẽ.
ſi quis ex.S.prohibet.
k Fideiuſſor. idoneus

multo magis pro ſe.

I Aemoratam.ſ. quin
quaginta libras auri ⁊
nomine ſumme etiam

qui ĩ nullo alio for oul apud quẽch
alterum idicem eoſdem clericos li

tibus irretire ⁊ ciuilibus uel crimi
nalibus negocijs tentet innectere .
Memorati autem reuerendiſſimi

clerici orthodoxarum eccleſiarum

que ſub uiro religioſiſſimo antiſtite

huius inclyte urbis ſunt in cauſa in

qua ipſi uel procuratores quos ꝓ
ſe dederint ſententiaruũm tuarum au

ctoritate puͤlſantur. Executoribus

per quos ceperint conueniri.fideiᷣſ
ſorem ſanctiſſime huius urbis eccle

ſiaſtice economum uel defenſoreʒ
prebeant:qui uſq; ad quinquagita

libras auri fideiuſſor exiſtat.ipſe ue
ro reuerendiſſimus economus urbᷣ

huius alime ecclie lite pulſatus ſide

iuſſorem pro ſe non prebeat. utpo
te qui ad aliorum clericoruʒ fideiũſ
ſor ſuturus eſt.ſed ſidei ſue commit
tatur.

tam ſummaʒ uideatur excedere cle
ricus lite pulſatus det executori pro
reſidua quantitate cautionem ſuam
cui tamen nullum inſertũz erit iuſiu
randum.qꝛ eccleſiaſticis regulis.⁊
canone a beatiſſimis epiſcopis anti
quitus inſtituto clerici irare prohi
bentur. Statuimus autem ut exe
chtoribus idem reuerendiſſimus e
conomũs nel alij diuerſi clerici ſub
beatiſſimò archiepiſcopo bui ſplẽ

didiſſime ciuitatis ſententiarum tua

ſpecies comprehendas. ut .ff. deleſt quis in fine.
m LCautionem. i.nudam promiſſionem.
n Inſertum.i.nullum preſtabitur iuſiurandum.
o Jurare prohibent. l. iudicio ſiſti ⁊ iudicatum ſolui. ſed de calumnia
ſic. ⁊ ſic nõ obſtat.j.de iureiur. propter ca.l.ij. ubi dicit quemlibet debe
re iuraꝛe.ut extra de iureiur.c.pe.⁊ fi. Item ut fama ſua purgetur ut.j.ð

ijs qui ad eccle. confu.l.preſenti..ſicubi. Item pro teſtimonio. ut. j. de

teſti.l.iureiurandi. Item in alienatione rei eccleſi iaſtice. ur.stl auͦt. bot

ine por.⁊ auten.ſed iudex

p Erecutoribus.qui detulcrunt ſententias conucntionales ut nuncijs .
nam olim ſoluebat litigator nuncio pro tota cauſa. .

q Economus.conuentus.

Pr Beatiſſuno. ſcilicet exiſtente.
ſ Sententiarum. ſ. conuentionalium ſeu citationum.

t Dent.ſ. lllis executoribus. r accipe ſolidum pro auro. ut. f de in i ius

uo.l.pe.⁊ inſti.de pe.te.li.S.ſi.ſed uidetur quod minus ut.j.e. omnes q

.5§. executoribus que eſt contra.ſo.ibi de minoribus iudicibus hic ð8 ma

ioribus. Item hic de conſtantinopolitanis clericis. ibi de alijs. ſed ho

die ſerua auten. ſed hodie nulla quod hic legas ⁊ poſtea leges aliam a au

ten. generaliter.

u Monitione. alias conuentione.i. citatione. ſ. ad iudicium. .
x Inſtitutione.i.ſaciendo inſtrumenta procurationis.

y Mrocuratoris.i.pro inſtituto procummtore iudicio.ldicere ſae per

ſe agant ſiue per procuratorem.
3 Eum. ſcilicet procuratorem.

Quod ſi lis diuerſorum ex
cepto reuerendiſſimo economo cle
ricorum que agiuanda ſit memôra

Allios. quoq; qui reos obſeruant in iudicio uel inſtruunt.

b Er conſuetudine.i.in eſculento ⁊ poculento.

Officio.ideſt executoribus.
d Qlericorum.ſforte reorum
Sequiur autentica. ſed bodie.

rum auctoritate commoniti duos
ſolidos tantummodo get pro mé
nitione ſua.⁊ ppo inſtitũtione pꝛocũᷣ
ratoris ſi per eüm uoluerit litigare
qð circa aliõs quoq; diueꝛſos ap
paritiones eminentie tue in ijs que
ex cònſuetudie prebentur oͤfficio ob
ſeruaꝛi in cauſis predictoruʒ clericò

rum iubemus. ut litis ſumptus uel
expenſe a clericis pauciores buma

nioreſue preſtentur.

In auten. de ſanctil. epil. 5. ſpoꝛtu

larum collatlone nona.
LCon

cuniaria cuiuſcunq; quantitatis ne

qʒ diaconiſia uel monachus uel aſi
ſteria uel monacha aãplius quattuozꝛ
ſiliquis dare permittebatur: niſi quu
ex iuſſione principis ad alias prouĩ
cias uocantur.ut non ultra uͦnuz ſo

lidum executor accipiat epiſcopus

pꝛo ꝛebus eccleſie nihil preſtet nomi
ne ſportularum actiones contra ec
cleſias propoſitas ecòͤnomis ſuſcipi

entibus uel illis qui in ea cauſa or

dinati ſunt qui contra hec exegerit

in duůplum quod exegerit reddat. ci
gulo ſi miles eſt nudatus reddat ſi
clericus a clericorum conſo ortio mo
L ueatur.

Ed psate nulla per
ſona in eccleſiaſtico officio conſtitu
ta in qualibet cauſa criminali uel pe

e ſ Ed bodie

ſiliquis ſi

liqua eſt quarta

pars uncie.ut.fl
de annuis lega.
.l. libertorum. 5.
filiũ dico uncie
auri. non libre
auri.ut quidam
alij dicunt qꝛ ſic
eliam excederet

ſtatutum modũ

—

ſed quidam bñit

ut. M. lege li
berto ſilicium.?
non ſiliqnaʒ. tu

accipitur.j.ð uſu
ris.aũt.ad hec.
f Anum ſolidũ
quod pluse erit.
qꝛ iudex mõ uo
catur ad diuer

dic ſecũdũ Jo.
genus eſt mone
te ſiliquam qua
prouĩciales utũ
tur alias nocatk
mmegalia de ſanc
ta Helena. ? ſic

ſam prouinciam

ut in cor. autẽ.
unde hec ſumit᷑
.i. in auten. e. 5.
ſpõtularũ col.ix
g Econom.ꝗd

ſi contra epum

actio proponaĩ

nomine rei epiſ

copalis quum ĩ
eccleſia non ſit

economus uel ſndicup, g.actorem ordinent cum auctoritate epi

ut ar. inſſitu. de cur. . ſi.non ſindicum uel economum qꝛ non eſt

uniuerſum uel uniuerſitas ſed aldri. dicebat ipſum epiſcopum cõ

ueniri ⁊ de calumnia iurare dicebat.

h In duplum.ſ. eius quod iniuſte eſt exactum non quod iuſte ut
ij. de dona. ſancimus..ſi quis autem. Item eſt contra in auten.
nt liti. iurent.ut..ſed hoc collatione.nbi ſimplum damnũ paſſo

⁊ triplum fiſco datur.ſolui ⁊ hic dic dari triplum ſiſco ⁊ damnum

paſſo.hic duplum ſauore eccleſie. licet ibi preſtetur in alijs ſimplũ
7 qꝛ de ſportulis clericorum eſt generaliter dictum ſubijcit de om
nibus ſportulis in auten. generaliter autem ⁊c.uel põt legi.S.i.S.
memorati.qꝛ ibi tractatur de ſatiſdatione rei.nunc Eeneraliter at

cit ge ſatiſdatione actoris.
Autentica

i g Eneraliter ber autentica loquitur de ſatiſdatione at actoris
ſed lex codicis de ſatiſdatione rei clerici.ſed qꝛ alibi ↄmo
dius poni non poterat ponitur hic.ſed nunquid clerico agenti
remittitur hodie ſicut⁊ ſugienti. ut i in auten. e. . ſi quis aut pꝛo pe
cuniaria collatione.viij.tn.non nt.j.de ap.precipimus in fi. AItẽ
nonne hec autentica ſuperflua eſt per illam que eſt.j de litis teſ.

aũt. libellum ⁊ cetera. . non. illa enim ante libellum datum iudi

ci ⁊ de inchoandeꝗ lite preſtatur.hec poſt datũ libellum iudic i. de
diffinienda cauſa datur ſicqʒ illa prius quam iſta preſtatur.

k Wer ſe.i. ſi ſciat cribere.

Per tabularios.quum neſcit.

IConſcribat nunquid ex hac ſeriptura oritur actio uel ad uid

c Nomen. dicitur enim monachus a monos quodẽ unus ⁊ archos qð
eſt triſtis.qꝛ ſolo ⁊ triſtis eſſe debet non in tumultu ⁊ ſic eſt ar.ex ui no
minis ut.j. de offi.prefec.ur.l.ſtudentibus ⁊.ff.ad.l.acqui.ita uulnerat
in prin. ⁊ inſtitu. de dona.S.eſt ⁊ aliud.⁊.ff.de uerb.ſig.l.tigurij.ſed ar.
contra eo.ti.l.tabera.

fit. . ut iudicis officiũ in exigenda decima ĩterueniat lʒ ſtipulatio
non ſuit ſubiecta uel dic ꝙ conditio ex lege oritur ex bac ſcriptu
ra ut.ff.de condl.ex le.li.
m Alctis.i.ſcriptura inde facta auctor̃ iudice.
n Officij.i. officialium 2 eſt periculum in hoc quod ſi non recipi

unt fideiuſſoreʒ d 4 Viſquis. emẽ

7 — —

uel minus idõe

. um ſit eoꝝ picu
lo ꝗq ad hoc de

putati ſunt. ⁊

ſtatur hec cautõ

ↄuẽto uel execu

toribus ex quo

nõ qĩ ⁊ forma

In anten. de liigioſis.s. excluden
dum.colla.vuij.

Eneraliter ãt iudex

LOM.
prouideat libellum pulſato nõ por

rigi:ſportulaſue ab eo exigi:niſi pri

ſtet quod uſq; ad finem litis perma

ſcit ſtudioſe unuſquiſqʒ; tam mona
chus quã cuiuſlibet alterius profeſ
ſionis retineat.⁊ perpetuo obſerua
re procurer.
Dem Auguſ.Entio: pᷣpᷣ.
Viſquisꝰ emenſis militie ſue

bebantur ad conſortium ſe contule

ſis.i. euacuatis
ſine finilss.

.

e Stipendijs ut miles.
ſOfficijs.i.officialibuſ

uel curialibus.

g Conditoõe hominum
h Conſecrauit.i.dedit

rũ pacto hʒ reauu us actor il ibello per ſe ul per tabu ſtipẽdijs expletiſq; officijs . ſic. ð. ti.i.aũt. ingreſſi.
utilẽ actõm ut. ff larios conſcribat ⁊ ĩ actis lideiuſſo ſiue muneribus que cuicunq; cõdi i Agd que.ſ.monaſteria
rẽ pupi.ſal.fo.l. rem periculo competẽtis officij pꝛe tiòne aut conſuetudine aut lege de tenſurus ergo officia

lis rationibus ſubiec

cautõis que ſeg neat eamqʒ per ſe uel procuratoreʒ rit clericorum ⁊ inter miniſtros ueẽ tus fit clericus 7 ſic eſt
tur ꝙ uſq; ⁊c. Iʒ exeꝛceat⁊ ſi ůictus fuerit iniuſte mo orthodoxe ſidei maluerit numerari contra.s.e.l.officiales
contra.j.de ap. uiſſe litem expenſarùm ſumptuũq; nullius prorſus ſententie acerbitate in prin.ſo.bic quando
.l.eos ĩ fi. ubi ñ nomine decimam partem quantita reuocetur:nec a dei templis quibus tempus ſue militie ſiue
ſatiſdatur de dik tis in libello comprehenſe pùlſato ſe cnſecrauit importunis intentiõi officij eſt ſinitum. ibi
ſinienda lite.ſo. reſtituat uel ſi fideiuſſoreʒ dare non bus abſtrahatur. ſed iſſdem beatiſſi non ut patel ex princi
D c ſpale ĩ cĩ appel ualeat ſuper ijſdeʒ iuratoriaʒ expo mis miniſterijs ſecurus permaneat pio hnius legis.⁊ ĩ hil
lationis uel hec nat cautionem.⁊ tactis ſacroſanctis ⁊ quietus.ad que poſt longi laboriſ ita diſtingue ut officia
. corrigit illam. euangelijs affirmabit ſe fideiuſſoꝛeʒ laſſitudinem ob relique uite requieʒ les ceteri finito officio
o Si nictus. ec dare non poſſe.pẽa iudici ⁊ eius of conſilio meliore protractus. His clericari poſſit.teneãtuꝛ
ce ſecũdũ pũctũ ficio imm inente decem librarum au actionibus ſi que contra eum eiuſq; uel non. ut hic. ſed non
cautionis ri ſi aliter uerſati fuerint:partis exe patrimonium legitima intentione ꝰ dum finito officio poſ
p Ininſte. ꝙ ſem cutoris aũt bona publicabuntur ⁊ petunt pro iuris ordine reſponſuruſ ſint publice clericari ſi
. per pᷣſumitur qdmn damnabuntur in exiliuʒ:niſi cauſa⸗ exceptis primipilaribus quos pre non teneantur. ſed clã
ꝑdit ut.j.ð iud. moueatur ex conſenſu uᷣtriuſq; ptis ceptis tui culminis ⁊ publicis utili deſtine ſi tranſeant pu
. ꝓperandũ.s.ſin Mypr. Leo Juliano. pp. tatibus in perpetuum eſſe ſubiectoſ niantur.ſi uero tenean
. at reus ʒ quoſ Ecernimus ut põſt hac nʒ ſacratiſſime conſtitutionis ſtatuta tur pro ratiocinijs non
dam tu dic eũ iu monachi aut quicunq; alij ſanxerunt. poſſuntut ibi.primipi
ſta ignorãtia ex cuiuſlibet ſtatus atq; fortune ĩ edes Mpr. Leo MHicoſtrato. p̃p. larij uero ſit uel nõ ſit
cuſaꝛi ut ĩ aũt.ꝰ publicas uel in quecunq; loca ppli AUllli licere decernimus ſi te finitum officium non
iudi.S.oʒ col.vi. uoluptatibus fabricata uenerabilẽ ſto heres ſit inſtitutus ſiue ab poſſunt clericari ſi tene
. ⁊ dic ut ibi. crucem ⁊ ſanctorum martyrum reli inteſtatõ ſuccedat ſeu fideicòmmiſ antur ut hic ſubiijcit:ali.
4 q Expenſarũ fa quias illicite inferre conentuꝛ.uel oc ſarius uel legatarius inueniatur diſ oquin ſic ut ibi.
0 ctarum a reo cupare audeant ea que ad publicas poſitiones pij teſtatoris infringere k Primipilarij qui ſi
rPartẽ. ⁊ ãplꝰ cauſas uel ad populi oblectamenta uel improba mente uiolare.aſſeren teneantur non poſſunt
ai ſi reus plus ex conſtructa ſunt.quum enim religio do incertum eſſe legatum uel fideio clericari etiam offi cio ſi
d pendit quã ſit ꝭ ſe edes non deſunt poſſũnt ibi con miſſum quod redemptioni relinqui nito:alias uero poſſũt
n cima ps litis.ne ſultis prius ut oʒ religioſiſſimiſ epᷣiſ tur captiuorum.ſed modis omnibꝰ ut modo dixiper legẽ
1t ſit Z alias leges reliquias maꝛtyrum non quorũdã exactuʒꝰ pro uolũtate teſtatoris pie S.e.officiales.ſed alij
l que dicũt omne ulurpatione ſed arbitꝛio reuerendiſ rei negocio proficere. Et ſi quidẽ dicunt quod hic dicit
ſ damnũ reſartiri ſimorum antiſtitum collocare.ideo teſtator ſignificauerit peꝛ quem deſi de ijs qui primum ge
1 ut. j. de li. cõteſ. patiam ⁊ modeſtiam ſuam quã le derat redemptionem fieri captiuoꝝ runt pilum in bello.ibi
aũt. libellũ ⁊. j. ð ges noſtre ⁊ publica diſciplina ⁊ ip is qui ſpecialiter deſignats eſt lega de ijs qꝗ primi ſunt ad
eut dilati. aũt. ꝙ ſie ſorum monachorum nomẽn expo ti Iſideicõmiſſi hẽat exigẽdi lniaʒ miniſtratores.⁊ ratio
en. ri ⁊.].de ſruc.⁊ W nales prici.ſed bul. cõ
ſo li. ex.l. termĩato tra ut.ſ.hicĩ pris admi
umn ⁊ in aũt.de li..oẽ.col.viij. Itẽ ꝙ ſubijcit quãtitatis ẽt ꝓ qualibʒ niſtrantibus uel caſtal. ibi uero ð his qui ferũt primũ pilũ.ſed prĩa uera
glu ſpẽ uel reponas ut. ff.de le.iij.l.quiſqꝗs in fi.ti.⁊ de nerbo.lign.l. lI n Alli inſtitu qui grauatus ẽ dare tale legatũ ĩ redẽptõe captiuoꝝ
omm cum ſtipulamur. ⁊.l.proprie. m Ab inteſtato. codicillos tamen fecit.
15. . VPullato.alias pulſator. . n Succedat.qui in codicillis granatus eſt dare tale legatum.
ci t Sup ijſdẽ.ſ.duobus.ſ.ꝙ pmaneat uſq; ad terminũ litis.⁊ quð o Fideicõmiſſarius quibus eſt tale legatum relictum. nam ⁊ ab iſtis po
det decimã partẽ ſi ſuccũbat. Itẽ ⁊ quod non põt dare fideiuſſo teſt relinqui.
rẽ ut ſubijcit ꝙ itellige cõmode ut.ff. de uer.ſig.l.nepos ⁊ ẽ ſimile p Incertum. per quod uidebatur non ualere.ut inſti. de le. . incertis.ſed
9 ad hoc.j.de aſſer.tol.l.i.S.oẽs ⁊.ff.qui ſatiſda.cog.l.de die.s.ſi. contra ẽ ut hic ⁊.j.e.ſi quis ad declinandam ⁊.S.e.id quod.
o u Decem. alias in decem ⁊ alias in denis. q Exactum.ſcilicet legatum.
nti x Qauſa. facienda ſine fideiuſſore. rWPer quem.ideſt aliquem.
ope y Vtriuſqʒ. apud arbitrũ apud quẽ dicta cantio nõ preſtatur. ſʒ Beſignatus eſt.ſcilicet executor.
ge cõtra puto qꝛ iudiciũ ordinariũ ĩmitatur ut.ff.de arbi.l.i.⁊.j.de t Exigendi. ab herede nel legatario .
, iudi.l.rẽ non nouã. dic ergo niſi cĩ moueatſur ex cõſenſu utriuſqʒ u QZicentiam. ur ar.ff. de religio.ſi quis. . funus quid autem ſi non faci
ndi ptis ⁊c.i.niſi remittat᷑ pᷣdica cautõ ↄſẽſu ꝑtiũ ut ar.ff. ð ſerijs.l.i. at.en.cogi poteſt cauſatiue ut in auten.de eccle.ti.S.ſi autem qui hoc fa
ide 3 d Ecernimus nt poſt hac.ideſt poſt hanc legem. cere col.ix. Item qua actione agit deſignata perſona uel ep̃s. gendetur
2 DBeſunt. cum mulla ſint. conditio ex hac lege ut.j.prox..uel officio iudicis ⁊ idem auxilium ha
ſt⸗ b Poſſunt.i.monachi bet ille cui eſt relictum ut xenodochium contra epiſcopũ uel deſignataʒ

N

perſonaʒ ⁊ facit ad hoe.ff. de le.ij.ſi quis a titio ⁊ quod ibi notatut ⁊.ff.

de alime.le. In. l.alio bide ⁊ de le.i.ſi a pluribus in prin.⁊.l.quidaʒ. J.

ſi ſcriptus.ſed hic ſpeciale.uel dic ut ibi plene no.ſed ar.contra.ff.ad tꝛe.

l.lucius.meuia.

a Teſtatoris.ideſt ſicut ſcit
b Oritur.i.ortus eſt

ſictempus pro tempo
re ponilur ut.ff.ð neg.
gel. l. ij. F. hec uerba. 7
ff. de reg.iur.nec ex ſo
lemni.alibi põitur pñs

pro futuro tempore ut
.ff. de uſufruc.l. ſi fur.
ibi qui ſumittitur ⁊c̃. I
quid ſi in una eſt ortuſ

in alia domicilium ha
bet. ven. epᷣus utriuſq;ʒ
ciuitatis poterit agere
ut. ff. ad munici.l.eius

FS'cellus ⁊.l.aſumptio

F. lure. ⁊.].de adopti.
.l. in adoptione quidẽ

in fi.ar.cõtra.ff.ð uer.

ſig. l.prouinciales.
c Lunctatione.i. dubi
tatione.
d Conuenit ideſt con
uenlens eſt.
e Impleturus. alioqn
ſuccedit archiep̃s in eo

faciendo ut in autenti.

de eccle.ti.S.ſin ãt qui
hoc lſacere colla.ix.⁊ in
autẽ.licet teſtator ⁊c. ⁊
ſic lege bic aũt. licet te
ſtator ⁊c. que ẽ de eccl.
ti. . ſi quis aũt pro re
demptione ⁊ quod di
cit idem in economo.ſ.
quũ epiſcopus deeſt.
FGBeſtis.i.ſcriptis

g Interneniẽtibuſ apès

principem.

h BSDebebit. quaſi faciẽ

do inuentarium
¶ Poſt unius. hoc eſt
poſt redẽptionẽ capti
norum ⁊ eſt hoc quaſi
reditio rationum.
k Spacium.i.a tẽpore
accepte pecunie nũãdũ

CLaptiuox.i.redẽpioꝝ

tam dementis.

n Lonficiantur. ideſt 5 J

ſici faciant.
o Humanitatis.i.in re
demptione captiuoruʒ
p Barbare.i. ignote.

q Impleturus ſ. eßus
r In uico fac.ff. ad mu

ni.l.qui ex uico.
Sub qua.ſ. ciuitate.
t Territorium. quid ſit

teſtatorem noluiſſe.

⁊a p ſua ſcia uotũ adipleat teſtatòris
Si aſũt pſona nõ deſignata teſtator

abſolute tantũmodo ſumam legati
uel ſideicõmiſſi taxauerit quã debe
at memorate cauſe proſicere uir re

uerendiſſimus epᷣus illius ciuitatis

ex qua teſtator orituͦr: habeat ſacul
tatem exigẽdi ꝙ huius rei gratia fu

erit derelictum pium defuncti ꝓpoſi

tum ſine ulla cunctatione ut cõᷣenit
impleturus quũ aũt uir religioſiſſi

mus epiſcopus huiuſmodi pecũiaſ
relictas pro arbitrio ſuerit couſecu
tus ſtatim geſtis interùeniẽtibus ea

rum quãtitatẽ ⁊ tẽpus quo eas ſuſce
perit apud rectorem prouicie publi
care dẽbebit poſt uniuſ uero ãni ſpa
cium ⁊ numerũ captiuorũ ⁊ data ꝓ
his precia eum maniſfeſtare precipi
mus:ut per omnia impleantur pie

deſicientium uoluntates.ita tamẽ ut
gratis ⁊ ſine ullo diſpẽdio predicta

geſta conſiciantũr. ne humanitatis
obtentu pecunie iudicioꝛũ diſpẽdijſ

erogẽtur. ꝙ ſi teſtator qui huiuſmõi

legatũ uel fideicõmiſſuʒ nõ deſigna
ta perſona reliquit bàrbare ſit natio

nis ⁊ de ei pꝛia aliqua emerſerit am
biguitas uir reuerendiſſimus epᷣus

ciuitatis eius in qua idem teſtator ðᷣ
functus eſt habeat legati uel fideicõ
miſſi petitioneʒ.deſuncti propoſitũ

modis oĩbus ĩpletùrus. Quod

ſi in uico uel in teꝛritorio mortem te

ſtator obierit illius ciuitatis uir reue
rendiſſimus epᷣus exactionem hẽbit
ſub qua uicus uel territorium eẽ di
gnoſcitur ⁊ ne piũ defũcti propoſi
tum iproba fraũdatorum callidita
te celetur quicquid pro huiuſmõi cã
a teſtatore relictum fuerit uniuerſi
qui id quocũqʒ modo cognouerũt
uel in uiri clariſſimi rectoris prouĩ
cie u el in urbis epᷣi notitiã deferẽdi
liberã habeant facultatẽ.nec delatò
ris nomen ſuppoſitõmq; formidẽt.

quũ fides atq; induſtria tã laude qᷓ;
honeſtate non careat.ac pietate pari
ter quũ ueritatem in puůblicas aureſ

in lucemq; deduxerint:

In auten. de eccleſi.ii.ſi quis aũ

pro redemptione col.ix.
COH. Icet teſtator uel

babes. ff. de uer.ſig.l.pupillus. 5. tefritorium.

n Fraudatorũ.i.fraudantiũ
xX Nec delatoris.delator dicitur
bat ⁊ infamatur.ut.ff. de iure fiſ.
ten. de non alie.S.ſfi.col.ij.⁊.S.e.ſi
PNublicas.i.epiſcopi uel preſidis.

puta heredũ uel legatatioꝝ algranatorum.

qui aliena bona deſert fiſco ⁊ non pꝛo

le.ij.ſed hic non erat delator.ſic ⁊ in an
quis in ho.

5 Deduxerint. ideſt deducere uoluerint.
Sequitur auten.licet teſtator.

4

a ſ I quẽquam duo dicit lex iſta.primo quod ep̃us non eli

gatur per pecuniam. ſecundo punit dantem ⁊ accipientem

pena infamie ſi contra factum fuerit ⁊ hoc eſt ius cor.

donator interdixerit ei aliquid ad
hoc participium in hac re habere
idem eſt ĩ economo ſed ſi ij qui face
re iuſſi ſunt neglexerint ſemei uel biſ
ab epiſcopo uel economo admoni
ti per publicas perſonas amittãt lu
crum quod eiſ contingebat ex uolũ
tate defuncti ⁊ epᷣus habeat licentiã
uendendi illud lucrum ⁊ aliud quòᷣ
diſtribui debet debeat ⁊ diſtribuere

quod ſi nõ lecerit rõem reddere dʒ.

Bem. aa. Armaſeo.

J qenq; uel in hac urbe re

gia uel in ceteris prouincijs
que toto orbe diffuſe ſunt.ad epiſco
patus gradum prouehi deo aucto
re contigerit puris hominum mẽti
bus nuůda electionis ſcientia ſinceꝛo

omnium iudicio proferatůr. nemo

gradum ſacerdotij uenelitate prcij
mercetur quantum quiſqʒ mereatuꝛ
nõ quantum dare ſufficit extimetur

prolecto enim quis locus tutus ⁊
cauſa poterit eſſe excuſata ſi uenerã
da dei tẽpla pecunijs expugnẽtu:

quem murum integritatis aut uallũ
fidei prouidebimus ſi auri ſacra fa
mes pẽenetralia uenerãda ꝓleꝛpit

deniq; quid cautum eẽ poterit aut

ſecurum ſi ſanctitas incorrupta cor
rumpitur.ceſſet altaribus imminere
prophanus ardõ auaricie.⁊ a ſacris
aditiſ repellatur piaculare flagitiũ
ita caſtus ⁊ humilis noſtris tempo
ribus eligatur epiſcopus ut locorũ
quocunq; peruenerit omnia uite ꝓ
prie integritate puriſicet non preciò
ſed precibuůs ordinetur aniſtes tan
tum ab ambitu debet eẽ ſepoſitus.
ut queratur cogendus.rogatus ꝛece
dat inuitatus effugiat ſola illi ſuffra
getur neceſſitas excuſãdi:proſecto
enim indignus eſt ſacerdotio niſi fu
erit ordinatus inuitus cum ſane qſ
quis hanc ſanctam ⁊ uenerandã an
tiſtitis ſedem pecunie interuentu ſu
biſſe autſi quis alterum ordinaret.
uel eligeret aliquid accepiſſe detegi
tur inſtar publici criminis ⁊ leſe ma
ieſtatis accuſatione propoſita.a gra
du ſacerdotij retrahatur. nec hoc ſo
lum deinceps honore priuari.ſed ꝑ
petue quoq;ʒ inſamie damnari deceꝛ
nimus ut eos quos par facinus coĩ
gqnat ⁊ eq̃t utroſq; ſimil pẽaↄmittet᷑

b Bradum. uel

quamlibet eccle
ſiaſticam admi
niſtrationem.ut
in aũt.e. . ſed nʒ
clerici.⁊..ſed n ʒ
xenodochium.
colla. ix.
e Nuda.idẽ mi
neribus.
d Profeꝛatur.i.
e Precij.a quo
cũq; dati ut.ff. ð
calũ.ſ.⁊ gnãlit
f Mereatur. ra
tione ſcientie ⁊
honeſtatis.
g Quantũ eligẽ
do.cui ſit meriti
⁊ cui ſit bõitaꝶʒ.
h Locus.in ordi
nibꝰ honoribꝰ.
iTeépla.i.epᷣai.
k Quem muruz
¶Sacra.i.execis
bilis fames.qꝛ
ut famelicus pa
nem ſic ipſi anꝛũ
m Fames. i. cu
piditas auri.
h Penetralia. i.
nenerands qᷓ ſa

cta ſt᷑ penetralia

o Proſerpit. i.
latenter ſubĩtrat
l.i.inuadit pᷣcio
dãdo a ſe łalio

p Sanctitas . i

ij.qui debẽt eẽ
ſancti alioquin
cõtra.ð.ð ſum.
tri. inter clãs ibi
nihil ẽ eĩi cc.
q Piaculare.i.
purgabile. ſ. ſan
guine pijs rebuſ
incumbens. uel
dic delictum ſan
guinem piandũ
ad ĩſtar leſe ma

ieſtatis ut.j.ĩ.fſ.l.

Flagitium. dã
do a ſe łab alio
ſ Precio.dãdo
a ſe uel ab alio.

t Precibus. ad

ſe ut recipiat nõ

a ſe cortectis ut eligatur ut innit.j. ſtatim ad hoc facit.j. lex ad.l.

iul. repe.l.fi.⁊ in auten.qũo oʒ.e..⁊ hanc col.ix.⁊ in auten.e.in
prin. ⁊ hodie eſt expeditum ut in auten. ſtatnimus quam ſtatim

leges poſt alias.
n Tantum.ideſt tantum nel adeo

*Kogendus. ſ,ut uelit ut.f, detutelis. l. aui babet. ſi pupillus,

alias n non iporeſt eẽ niſi clit ut in anten.qũo opo.e.s.ſed ⁊ ſic eũ
conſtitutum ⁊c.col.ix:⁊ in decretis.lxxiuij.di.ca ubi. Item nõne
qui epiſcopatum ⁊c.ut.viiij. · ca. qui epiſcopatum ſed ibi nt pꝛo

ſu non ut prelſit.

ut in autẽ. ut ij

DZ qui ob.ꝑhi. res

mi.S.qm̃ col.vj.

1 NHeceſſuas. ideſt neceſſitas excuſet eum.

clyte urbis nulla ſubtilitate

iuris obſiſtente eorũ quideʒ qui pu
pilli ſunt quaſi tutores.adoleſcentiũ

quod hic dicitur ⁊ quod dicitur in auten.de eceleſiaſticis titulis.ſinali
collatione.x.ubi idem dicitur quod hic.⁊ hoc per auten. e.ti. S. econo
mos.aũt.ſed pater hodie non reddit rationem filio de adminiſtratione
aduenticiorum nec latiſdat ut.inſra de bo.que lib.l.quum oportet §.
non aũt ⁊..ᷣfi..hoc proculdubio ⁊ aũt.de nup.·⁊ hoc ita col.iiij.

dinis gradus monachi quoqʒ in
cauſis ciuilibus ex nullius penitus
maioris minoriſue ſententia iudiciſ

5 Inultus. ſ. no hb o OSnes g. pri
mg. nam ſuſpec mo ⁊ ſecundo.
tus ẽ qui opeꝛaſ Dem Augu. Hiaſcoro. ppᷣ. poſt hac fuerint orthodoxe fidei ſa ponit duos generales
ingerit in inuitũ Rpbanòtrophos huius in cerdotes ⁊ clerici cuiuſcunq; ſint or caſus.tertio reddit ad

primum quarto ad ſe

cunduzʒ. quinto ð utꝛo
qʒʒ ? ſexto de primo.ſe

2.fl. ad. l. cor. le Uerxo quaſi curatores ſine ullo fide cõmonitoria ad exnea iudicia ꝓtra ptimo ⁊ octauo de ſe
ſal. l.uxõi. Fi..68 iuſſiõnis grauamine in emergẽtibuſ hantur aut prouinciã aut locuz aut cundo. nono ⁊ decimo
procu.l. qui oia cauſis tam in iudicio quã extra iudi regionem quã habitant exire cogã ⁊ undecimo ⁊ duodeci
nota equale de cium. ut opus exegerit ad ſimilitudi tur nullus eorũ eccleſias uel mona mo de utroq;.
lictum equalem nem tutoris ⁊ curatoris perſonarũ ſteria propria que religionis intuitu i Sententia. cõmoni
exigere penã. ut ⁊ negocia eorum ſi qua poſſint ha habitant relinquere miſerabili neceſ toria aʒ.niſi in caſu.j.
bic. ⁊ in autẽ .ut bere deſendere ac nẽdicare iubem ſitate iubeatur ſʒ apùd ſuos iudices .e. S. uerum ſi apparitõ
im fu F. l. colls. ita uidelicet ut preſentibus publicis ordinarios.i.prouinciarũ rectores ſed non ẽ extraneum.
vi. 7.ff. ad.l.aq. perſonis.i.tabũᷣlarijs aut interueniẽ locis quibus degunt in eccleſiarum Kk Cogantur. ſed nõne
illud ⁊ in auten. tibus geſtis in hac quidem iclyta ur miniſteꝛijs obſecundẽt oĩiumq; con idem ẽ in quolibet alio
de mãda. prin. be apud uirum perſectiſſimum ma tra ſe agentiũ excipiãtꝰ actiones. ut laico ſed dic ſpecialiter
§. titulos. ſ arr. giſtrum cenſus.in ꝓuicijs uero apð iſs horis ſaltem atq; tẽporibus qui de clericis dicit ne uide
. contra.j. de heꝛe moderatores eorum uel deſfenſores bus religioſos uiroſ a turbulẽta ob antur negligi nt. ff. de
ti.quicũq; ĩ fi.. locorum res eorum eis tradantur.a ſeruatione pretõrij uacare contigeꝛit inreiur.l. item apud. 5.
eff. ad.l. iul. de a quibus ſunt cuſtodiende.ut ſi ques quũqʒ eos ad tẽpus petitorũ inten boc edictum. ⁊? ſi con
dulte.l.ſi adulte carũdem rerum propter fenus forſi tiò calumnioſa laxauerit ad ſua ſe tra fecerit cauſam actoꝛ
, rium cum iceſtu tan uel aliam urgentem cauſam uel monaſteria ⁊ uenerabiles eccleſias amittat iure canonum
5

a Par ſacinus.

eo quod ſeruari non poſſunt aliena

conferentes ſapienti aĩo precatione

ut.ix.q.i.c.inolita.idẽ

nõ equale dlicã re proſpexerit: prius habita extima ſolicita faciliuſqʒ de proximo ſacro iure legis.ut.j.de iuriſ.
equalẽ exigere tione licebit eis alienationis inire cõ ſanctis altaribus obſecundent in ſu ..iu.l.in criminali.ij.
penã uthic ⁊ in tractuͦm. ut precia eorum que exide is laribus.domicilijſqʒ conſtituti. Be. ſed contra. j. ꝓxi.
1 aũt. ut fiʒ filij. Y. colliguntur ab iſſdem pſonis cuſto In hac t rgia urbe ſi quãdo cuiuſ HF. ubi conueniuntur ĩ
3 fi.⁊.ff.ad.l.acq. diantur. Huiuſmodi autem pium cunqʒ rei cã epos uel pᷣſbyteros ce ciuitate conſtantinopo
illud.ſed ar. con atq; religioſum officium pro tempo teroſq; clericos qui ſacroſanctis ec litana.ſed dicquod ibi
. tra.j. de de. qui re orphanotrophos ita peragere cleſiſs obſequuntur ſiue monachof erant pro alijs factis
cunq; in fi.⁊.ff. uenit ut minime raciocinijs tutella ex aliis quibuſcuuq; pr ouincijs cõ ſuis ut patet in predic
1. Aad.ieiul.ð adul. ribus ſeu curationibus öbnoxij ſint tigerit reperiri quos tamẽ ĩ litẽ quiſ to..ibi contigerit repa
.il. ſi adulter cuʒz graue enim atq; iniquum ẽ callidis quã uocare uoluerit nullo alio ſit ii ni ⁊c. ⁊ in alio... in hac
in inceſtu. quorũdã ſi ita cõtigeꝛit machinatio citũ memoratos cuiq; pulſare iudi in prin.ſed hic uidetur
1 b o Rphãͤo nibus eos uexari qui propter timo cio niſi in tůe ſublimitatis exaĩe dũ obſtare. . e. S. uerum ſi
it troppos rem dei a parentibus atq; ſubſtatijſ taxat. ubi eis ⁊ beatitudis honoꝛ ð appitor ſed ibi nõ uo
o inclyte urbis.ſ. geſtitutos minores ſuſtentare atq; bitus reſeruetur ⁊ òatorũ afluẽs in cauit pꝛima uice de pꝛo
li⸗ conſtantinopoli uelut affectõe pfen na edncare feſtinãt. defenſionibus copia large ᷣſtetur . uincia.
i⸗ tane ſed hodie Dem Auguſ. E Entrio. pᷣ̃pᷣ. Preterèa quũ in ꝓuincijs ex eius Apugd ſuos. uel ꝑ ſe
tee idem per totum AMnes qui ubiqʒ ſunt. uel qui regit pꝛouiciã fuerint ſententia ipſos uel per datos iu
nin orbem ut ĩ aũt. dices cognoſcẽtes. nt.
um. de eccle. tit. . fi. HM .e. iubemus. 5. fi. que ẽ
bbi col.ix.ſed ⁊ per legem iſta nicetur generaliter dici ibi in ꝓuincijs contra in eo quod dicitur litigatorem uenire ad domum iudicis.hic ecõ
. uero cc̃. tra nel ibi in criminalibus hic in ciuilibus.ut ibi dicam.
t.i⸗ c Ficeiuſſiõis.l. rẽ ra. ha. qᷓ ᷣ tutõi ĩcũbit. nec indicõ ſiſti q q̃ iutö m Excipiant.ideſt recipiant.
ſan icũbit ut.j.de admi.tu.l.fi.S.defẽſionẽ ⁊.S.ſe.⁊.l.tutores debita n Pretorij locus eſt ubi cauſe uentilantur.alias dicitur locus ut pater
ebuſ d Tabularijs. alteꝛum eorum ſufficit ſecundum. J. uel tabularijſ fami.in die moratur.nt.ff.de uſu.⁊ ha.l.plenum..i.
eel uel coram iudice.uel pone ant pro et.ut.ſ.utrũq; exigatur. ⁊ dic o Intentio. ſ. illius qui agit contra eccleſiaſticos uiros que calumnioſa
ſan tabularijs.i.tabulario ſic.j.de iure deli.l.fi..ij.⁊ in auten.de hẽ. ẽ preſumptiue uel prima facie.
ndi fal. .ſiuero abſunt col.i.⁊ dic quod erant iſti tabularij publice p Conſſtituti.alias ſtatuti.ſcilicet clerici ⁊ alias conſtiutio. ſcilicet altari
nn perſone alie quã notarij ⁊ que quoddam habebant officium. 2 bus. Accurſiuus flo.
17 4 hoc modo poterit intelligi. infra de admini.tutorum.l.tutores uu q In hac.ecce ſecundus caſus generalis ſuperius ergo dixit de prouin
di uerius dic quod notarij erant ⁊ ſic dictam legẽ tutores intelligas cialibus clericis in prouincijs. conueniendis. coram quo iudice nunc
lo e Cauſam.quia non poteſt ſeruari.ut.infra de admini.tuto.l.lex dicitur extraneis qui ſunt in urbe conſtantinopolitana conueniendis 7
dic⸗ que tutores uel quia ſterilis.ut.ff.de iure do.l. fi.in ſi. coram quo.
lo. fontractü.⁊ ſine decreto ut dicunt ſed pi.dicit debere cum de r Tue ſubaudi.o preſecte uel etiaʒ epiſcope nel archiepiſcopeut ſupra
l creto fieri ut hic dicit prius habita ⁊c.quum ⁊ ſimilitudinẽ habe .qe.cum clericis.ſed hodie coram epiſcopo tantum monachus.ut in au
M ant tutorum ut. ð. in prin. tentica cauſa ⁊ idem in alijs clericis.ut in autentica clericus quoq; quas
l. Obno xij. nunquid ergo ipſi uexabunt orphanoſ pro expenſis lege hic. . Accurſius.
.0 .e non qꝛ pietatis cauſa faciunt ut.j.de neg. geſ.l.i.. de nup.i.pa Eis.ſcilicet clericis.
gin trẽ ⁊ qꝛ claudicaret ſi ipſi nõ teneateis ſʒ alij teneãt eiſ ꝙ ẽe nõ de t QOratorum.ideſt aduocatorum

bet ut. ff. de arbi.ſi quum dies.S.pe.hodie uero huiuſmodi om

nu Preterea. redit ad primum.
nes adminiſtratores rationem reddere tenentur. unde corrigiur

x Sententia commonitoria.

. a Fideiuſſoftes ſed boc hodie coreigituf proptet duo ? qĩ non datur 2

2 Summe. ſpẽm ctiam intellige nt. fl. de le. ij.l. quiſquis.
X qr tales fideiubere non debent ut in auten. co. . ſi quis aũt pꝛo pecunia a Ayreterca nync de ueroq;.
ria. 7.. alium. gc. = dbpb Amiſſionem ne uideatur in dignitate mori.

b Flagitat. ideſt poſtulat.

. ..ẽ c YPrivilegis. de ntroq;.
c Inno xie.preſumptiue ⁊ ad hoc.ff.de fedebitoria quod ſi nolit.S.ſiꝗs

Eas.ſcilicet eccleſias.

cialibus qui ſunt in ci
nitate conſtantinopoli
tana aʒ. hodie tamẽ ne
minem dant.ut in aũt.
.ce. F. ſi quis aũt pro pe
cuniaria
g Profeſſioni.cum iu

reinrando ſecũdũ aʒo.

gquodẽ falſum. ut. S. e.
cũ clericis..penul.
b Obligationis.i.ſub
ppyppotheca rerum ſuaꝝ
ut inſti. de ſatiſda.S. ſʒ
hoc hodie.

i Hoc nihilominus. nẽ

de utroq; uel dic ueri
de primo ne ſit contra
S. prox. 5. ad id quod

k A ſacerdote.i.epiſco
po ⁊ idem in actore.ut
inſti. de cura. F. fi. ſed
quãdo alius q; econo
mus conuenitur ut di
xi. S. e. aũt.ſed hodie.
I Quẽ.l.economum.
m Belenſoris. alius ẽ
ergo defenſor ut patꝛo
nus forte ⁊ alius eco
nomus
n Cõmitti. hodie nemi
nem ut. S. prox. S. dixit

o Precipimus.ſi ĩ pio

uincia connenitur uel

hnullum dat ut. S. ꝓpxi.

.F. ⁊. e. S. cũ clericis que
ſunt contra.
p Executoribus.nunc
redit ad primum.

q Judicis. qualia ſunt

prouincialia iudicia.
r Semiſſem.ideſt medi
um aureũ ſiue biſantiũ
Audientibus. non er

gSo põthuc priuilegio

frenunciare clericus. 7
lic eſt ar. contra.j.e.l.ſi
quis in conſcribendoz
de pac.ſʒ ibi ſol.

cultatum ſuarum obli

pellauerint ſideiuſſores prebeãt:ne
duʒ executoris pertinax ⁊ auara ꝓ
teruitas extraneos ⁊ idoneos fide
iũſſores flagitat multiplex innoxieꝰ
paupertati infligatur incommoduʒ
In hac ꝰ aũt urbe inclyta inuẽti ex

quacunqʒ pꝛouincia nenientes quũ

ĩ tue amplitudinis iudicio quod eis
ſolum delegauimus lite pulſati fue
rint reuerendiſſimi orchodoxe ſidei
ſacerdotes ſeu certe economi aut ec
cleſie defenſores ſeu clerici in cauſis

ciuilibus ſuis ſiue eccleſiaſticis nul

la prebendi fideiuſſores moleſtẽtur
iniuria ſed aut uicarijs ſideiuſſioni
bus contra dantur quas tamẽ ſtipu
lationũ cautella ſolẽnis ualaũit aut
cautioni ⁊ profectiõi proprie aut fa
igationibuͦs 9
mittantur. Hoc nihuominuùs ob
ſeruando ut in cauſis eccleſiaſticis
nullum aliũ conneniri fas ſii:niſi euʒ
quem diſpenſatoreſt paupeꝛum.i.e
conomũ eccleſie epᷣi tracatus elege

rit hunc enim ſine dubio a ſacerdd

