tionis tenoꝛem diuidi: ⁊ hoc ꝗdeʒ
ſi inter fratres patris elogiuʒ cõpo
ſitum ſit. Sin antem exiranei ſint

ſcripti hredes.⁊ nihil in teſtamen

to ſuo neq; in hac paꝛte teſtatoꝛ di
xerit:tunc ùmnimodo pꝛecipuum

ſed dic omnimodo ẽt ſi extranei nihil babe

ant vltra virilem ꝛ bic. 5. vſq; in finem non corrigitur per dictam aut.ex
teſtamento. Quid at ſi hec filia ⁊ fratres ⁊ extranei ſunt inſtituti. . ideʒ
eſſe. acſi filiam filios ſine extraneis inſtituiſſet.

o In fratres.non inſtitutos.i

dem ſi inſtituti.

p Excepto.i.pꝛecipuo adiudicato buic filie cuius dos eſt feuerſa.
q Inſtitutionum. inter ipſam ⁊ extraneum heredem.

PrPꝛoculdubio.dic econtra

Ann fratres. qui non ſunt heꝛed es idem ſi eſſent.
t Finium regundoꝛũ.ſicut ſuperioꝛes actiones diuidunt. ſie ⁊ H̊ dirimit
finium qõ vbi eſt quaſi quedam cõio.⁊ ideo merio hic ponitur.
r Egionẽ.pone habeo fundum terminatum in duas paries. mu
to terminos ⁊ alteram partem vendo puta minoꝛẽ emptoſ cre
ens pꝛimos terminos nõ poſſe mutari. ingredietur ergo vſq;
ad pꝛimos terminos in poſſeſſionem cogetur quidem hoc iudicdo ſtare

illis finibus qui ſibi fuerunt demonſtrati in nendition? nam po
tui agrũ terminare pꝛont volui vt hic vt ⁊.j.l.pꝛoxima. ⁊.ff.eo.ĩ ſi
nalibus. æ.l. eos. de le.i. ꝙ in rerum natura. F. ſi quis. ? de. le.

ij. Caius. accurſius.

XRatione.i.rationabiliter. vel dic rõne conuentionis vt ſubijcit.

habeat filius uel filia ꝙ ad patrem
reuertitur uel peruenit. Sin tamen
minus in fratres collatum ẽ ampli
us autem ex huiuſmodi cã ad pa
trem peruenit:illo ꝙ ad ſimilẽ quã
titatem concurrit exceptò. cetera qᷓ
ſi paterne ſubſtantie facta:ſecundũ
modum inſtitutiònum diuidantuꝛ
Illo pꝛòculdubio obſeruando
ſi minus ſit ꝙ pater ex huiuſmodi

cauſa habuit: ea quantitate que in

fràtres collata eſt:iota huiuſmodi
poꝛtio ad eas perſonas perueniat
quarum occaſione res ad patrẽ re
uertitur. Ea igitur que in paterna
ꝑſona diximus:obtinere uolum⸗
et in auo pꝛoauo paterno uel mat᷑
no ⁊ in matre ⁊ in auia ⁊ pꝛoauia
paterna uel materna. xxxix.

Finium regundòꝛum.

Mypa. Diocle.⁊ Maxi.aa.
.cc. Nicepharo.
Egiònẽ certã fundi ꝓpꝛijs
finibus eius mutatis dñs
eius diſtrahere ac reſiduũ retinere
nõ pꝛohibetur.nec amplius Eptoꝛ
quam ꝙ rationẽ ſecundum uendi
tionis ſidem ad ſe peruenit uendi
care poteſt:pꝛetextu terminoꝛuʒ tẽ
poꝛis antecedentis uenditiõʒ.
Bem.aa.Taciano.
Succeſſionuʒ uarietas ⁊ vi
cinoꝛum noui cõſenſus adi
tis ⁊ detractis àgris alterutro det᷑
minationis ueteris monumentã ſe
pe permutant.
Mp. Juſti. a. ad Terculianuʒ.
Jquis ſupẽr ſui iuris lòcis
Poꝛ de finibuſ detulerit quẽ
rimoniam que pꝛopꝛietatiſ contro
uerſie côheret pꝛius poſſeſſionis
queſtio finitur.⁊ tunc agrimẽſor
ire precipiatur ad loca ut pãatefac
ta ueritate huiuſõi litigiũ terminei

in ſimilibus per adiudicationem.accurſinse
d Locis. locus eſt regio aliqua fundi.t.ff. de perbo.ſigni.loc·

y I ecceſſönz

varietaſ.qꝛ
vni ſuccedunt duo
heredes, ꝗ termi
nant aliter inter ſe
qᷓ;ᷓ terminanit teſta
toꝛ. vl terminatam
habuit.

3 Agris. l. paſtibo

9Sroum.

a Alterutro. hodie

dicimus alterutri.
ſicut olim alio ho
die alij.

b Monumenta. i.

terminoſ a moneo
quia monent ⁊ do
cent quouſq; ꝓten
dantur fines.vel ꝑ
ſimilitudinem. qꝛ
ſicut ꝑ ſepulcrumẽ
memoꝛia hominis
ſic per termios me
moꝛia finiũ habei
vel appellat iſtrum̃
ta que continent a
lios fines qui non

imutatur. ſtatur er

go antiquis termi

nis niſi pꝛebeãtur·
noul. vt hic. ⁊ .5. l.

pꝛoxima. 7. ff. e. l.

eos.⁊.l.in fſin alid

7.ff. de aqᷓ plu. ar.
ꝙ pꝛincibis.
cᷣ ſ quis. ac
toꝛ agit fini
um regundoꝝ. pꝛi

mo inqniritur quni
tum tenet. ſecundo

quot iugẽa ibi bere
debeat. tercio mitti

tur executoꝛ qui fe
nunciet iudici quã
tum habeat minni

actoꝛ quam habeĩr
ðᷣbeat.⁊ quarto iu
der diffiniet pꝛeci
piendo poni termi

eQAuerimoniam.i.libellum agens finium regundoꝛum.
ECcfoobheret. ſicut enim in rei ven. inquirit iudex quid ? quantum ſit

meum. ſic ⁊T hic quũ dicam vltra terminos. vel vltra id ꝙ dicit ad

nerſarius eſſe meum. ſed in rei ven. ideo querit vt totum reſtituat
ei cnius eſt. at bic quandoq; non totum reſtituitur.ſed alteri a 4
iudicatur. ille inſti. in eſtimatione eins condemnetur vt ſic com
petenter loca diſtinguantur vt. fl. e. le ij. F. fi. J. l. ſe. ⁊ inſti. de ol. iu

di. .ſi ſinium.

Finiatur. per metum indicis non ſententiando.quũ libellus ſi
ſit datus.vel dic ſententiando diffinitiue.ſic ⁊.ð.de rei ven.l. oꝛdi

narij.⁊.j.de interdic.incerti.⁊.ð.de iudi.l.nulli.⁊ poteſt hoc habe

re locum quando habebam inſtrumentum quo continebatur ꝙ
ego habere debebam. x. iugera .ſed ego dico me babere minus.

AVſi lib

ſebnit.
Jon

finlenid
te

nos in confinibus

pciasaen⸗

scorte.i

poſetoſfini
woynicun.
lnpunbn
nrgoenm
ncinoneri
Peonte.

lte.
ſiuch

Auſtonen,
Nopberco
topoſtlics
dneomm
dlllgrsi
ineſhe

tior⸗

Nagtſtet
Melg

intnn

maller liet

mninnn N

dbuit

Von.
Alenh
Ans gn

n dinien

ali

orunm

Inmholafn,
Güunonent

Mqroncgnn

hnufnit

nlinditn g

eutpſcprinn;
nemotubonee

ertenicen

ouſni bpet
Acppelntici

e ontinetn

ſofinsquine

mnutät nee
D intenatme
is nii cdir.

oli Nbetͤl
rinadf
e,1linſet
f.deeij gun⸗
Pprinape⸗
lz
gin
n tenf

oingiien
ment,tende
utigiitte
bentecon
urrunngit
mncit iulad

nbaben M

ſrqunn a
dent enn

4 dfin
ncbfminn
vsincnni

5 2

pꝛius efgo queritur uſq; ad quem locum poſſideo.quia feci ſemi
nari terram arari ⁊ coli.⁊ poſtea ſi minus eſt quam dicat inſtrum
tum meũ ſcietur per agrimẽſoꝛem. ⁊ etiam ipſe iudex videt ſi op⸗
eſt. vt. fl. e. ſi irruptione. S.fi.? ponentur termini ante.

hec duo iudicia.ſ.
poſſeſſoꝛio ⁊ alio.
.ſ.cõidiui.quo pꝛo
baui per inſtrumẽ
tum vel etia teſtes.
quantum eſt vltra
ager meus ſiniatuꝛ
lis. vit ſubijcit.agti
mẽſoꝛe ĩterueniẽte
vice cuiuſdam exe
cutoꝛis.

K Terminei vł ſen

tentia. vel dic metu
iudicis.accur.

Queſtio. hic erat

lis conteſ.⁊ iõ dicit
queſtio.alias non
poſſet diffin itiue p
cedi.vt.S.de iudi.
pꝛoperãdum. F. i.
ſed in pꝛin. hnius
.il. ðixit querimoni
am.qꝛ non erat ibi
lis conteſ.

m Obſernate. ideſt

pꝛeſente.

ſ J conſtiteit

.ſ. iudici.

o Finalem. ideſt ð

finibus.

p Queſtionem.loꝗ

tur ergo hec conſti

tntio poſt li.cõteſ:

violentia commiſſa
ſed illa ſi quis ĩ tm̃
ante ⁊ poſt. hec de
imobilibus tantuʒ
illa etiam de mobi

libus.vt inſti.vi bo.fap

b Tunc.ſ.pꝛobato pꝛius quantum vltra meum ſit.
i Vt patelacta.ſ.ꝑ

Quod ſi altera pars ne buiuſmõi
queſtiò termietur ſe ſubtraxerit: ni
hilominus agrimenſoꝛ in ipſis lo
cis iuſſiõe rectoꝛis ꝓuincie vna cũ
obſeruante pte hoc ipᷣm faciẽs peꝛ
ueniet. Dem.a. ad Baſſum.
Aconſtitèrit eum ꝗ finalem
detulerit queſtiòneʒ: pꝛiuſqᷓ;
aliquid ſnia determinet᷑ rem ſibi a/
lienã vſurpare voluiſſè: non ſoluʒ
id ꝙ male petebat amittat:ſed quo
magis vnuſquiſq; cõtentus ſuo rẽ
non expectat iuris alieni qui irrep
toꝛ agroꝛum ſi ſuerit in lite ſupera
tus.tm̃ agri modum quantũ adie
re tmptauit amittat.
Mp. Aalẽti.⁊ Theo.⁊ Archa
gaaa.Theodoꝛo.pᷣpᷣ.Aphrice.
Ainq; pèdum pꝛeſcriptõne
ſũmota :ſinalis iurgij vel lõ
coꝛum libera peragatur intentiò.
M. Theo. ⁊ Archa.⁊ Hono.
gaa.Ruphino.pᷣpᷣ.
Anctis molitionibus ⁊ mà
chinationibus ãputatis de
cernimus in finali qõne:nõ longi
tpᷣis:ſẽd tantũmodo.xxx.ãnoꝛum
pꝛeſcriptionẽ locum habere.

De conlſoꝛtibus eiuſdẽ litis xl.

Mp. Julianus.a. Secũdo.pᷣ̃pᷣ.
Xploſis atqʒ reiectis pꝛe/
ſcriptionibus quas litiga
toꝛes ſub obtentu cõ ſoꝛtũ
ſtudio pꝛotrahẽde diſceptionis ex

5§. ſed ne dum. Item hec locum habet tã

tum quũ controuerſia eſt de finibus.
q Voluiſſe.i.voluntarie vſurpaſſe ne ſit contra.ff.de penis.l.cogi
tationis ſic ⁊.ff.de rerum di.l.fi.⁊.j.de rebus cre.l.antepe. ibi re
nũciandum pntauit ⁊c.⁊ hoc etiam ĩnuit verbum irreptoꝛ.⁊ ſimi
litudo interdicti vnde vi.⁊ ſi quis in tantam.⁊ furti in quibus ca
ſibus oʒ factum interuenire.vł dic ꝙ non tantum cogitauit. ſed
⁊ vltra pꝛoceſſit vnde punitur.vt.ð.de ijs qui ad ec.ↄfu.l.fi.ĩ pᷣn.
Male. ſi antem bene amitteret rem tantum ſicut in conſtitutõne
ſi quis in tantam. C.vnde vi.
ſ Temptanit.i.temerarie ademit.
t Amittat. condit.ex hac.l.⁊ facit.j.de ſuffra.l.i.
u q inq;.peeſcriptione.i.exceptione. quidam dicunt ſic ſcri
bi ꝓſcriptione non.p.q.d.pꝛotenſione vl pꝛolongatione
yt pꝛo.localiter ponatur vel verius dic pꝛeſcript᷑.i.exceptione.nã
olim ſi controuerſia erat de.v.pedibus tm̃ vel minus.⁊ ageretur
hoc iudicio repellebatur agens pᷣſcriptione.i.exceptione.ꝙ erat
pꝛopter rei vtilitatem.ſed hodie agitur quantũcunq; vnus ðe al
terius finibus occupauerit ꝑ hanc.l.ſed Petrus Bailardi qui

ſe iactabat ꝙ ex qualibet quantũcunq; difficili litera traheret ali

quem ſanum intellectum. hic dixit neſcio.
E Final.quũ queſtio ẽ de finibus totius poſſeſſionis.
yLocoꝛum.i.alicuius partis agri.vt.ff.de ver.ſig.l.locus:
3 Intentio.pꝛopoſita hac actione,

a c Vnciis.machinationibus.eoꝛũ qui conabantur eã ſiniri

decennio pel vicennio.acent ſius

floꝛen tinns.
b Sed.xxx.eſt enim mixta.vt inſti.de act.S.quedã.ſed quando naſcitur

.qñ.i.ex quo ceperãt fines turbari. Itẽ vnde naſcitur.i.ñ ex ↄctu vel
quaſi vł maleſicio vł quaſi.ſed ẽ datina pꝛopter turbationẽ.vl.ff. e.l.fi. ſʒ
yr tolli.x.an.vt.ff.pꝛo emp.l.ij..ſed ſi fundus.⁊.l.qui fundũ. .i.vbi di

cogitare cõſueuerunit:ſiue vniuſſo

ri omnes ſint:ſiue ĩ diuerſis ꝓpuin

cijs verſentur:nẽc adiuncta pꝛeſen
tia conſortis vel ↄſoꝛtum gẽdi vl
rñdendi iurgantibus licentia pꝛò
parte pandatur.
Myp. Aalẽti.⁊ AValens.aa. Sa
luſtio. ppᷣ.
Ommun negociuʒ poſt li
tem legitime oꝛdinatã: 2 9
buſdã abñtibus inſoliduʒ agi ſine
mandato poteſt: ſi pĩtes rem ratã
dñim habiturum caueꝛe parati ſũt
vel ſi quid ab his petitur:iudicatũ
ſolui latiſdatione firmauerit. xli.

De noxalibũs actionibus.

Myp. Alexan. a. Marcello.
Y exiſtat còrpus nũmoꝛũ
quos ablatos ex patriſ tui
hereditate ab eo quẽ libe/
rum eſſe conſtiterit allegas vendi
care eos vel ad exhibendum ager
non pꝛobiberis. Nam quãuis
alias noxa:caput ſequatur:⁊ mãu
miſſus furti act ione teneatur:que ĩ
heredemnon compẽètit:quũ tamẽ

ſeruus a domino auſerat aliquid

quãuis furtum committat:furti tñ
actio nõ eſt nata.neq; aduerſus ip

ſum ſi poſtea manumiſſus eſt locũ

habet niſi furtiuas res ⁊ poſt ma
numiſſionem contractet.
Mpa. Gordia.a.Quintiliano
7 alijs.

tum.vt dixi.ð.de pꝛocura.l.i.

cit ꝙ ſi vicinus meus ven
didit aligd ð meo ꝙ ẽpto
pꝛeſcribit.x. an. ſed certe ñ
ideo mihi denegatur hec
actio.vt termini cõmodi⸗
diſtinguantur. ſed ſibi re
manebit ꝙ pꝛeſcripſit. vel
dic durare.xxx.an. ibi ni
hil de meo pꝛeſcripſit vt hᷣ
alias contra vt ibi. ꝙ i idẽ
recidit.accur.

c De conſoꝛtibus eiuſde⸗

litis.qꝛ in pꝛedictis iudici

is euenit eiuſdẽ lit plures

eſſe conſoꝛtes ſiue agendo
ſiue excipiendo.qui agen
tes ſinium regundoꝛũ vel
cõidi.repellebantur ea ra
tione.qꝛ quidem eoꝛum
abeſſent.⁊ econtra ſi cõue
niebãtur ſimili ſe exceptõe
tuebantur quia non oẽs
adeſſent ⁊ ideo generaliter
in omnibus remouet.
d e Eploſis ↄſoꝛtuʒ
dicit reuſ.non rñ
deo tibi niſi tui
vel mei cõſoꝛtes aſſint.
e Nec.i.ſine.
fAgendi.poſt litẽ cõteſts

tam ab alijs. vt.j.l.pꝛoxi.

ſed rñdere pꝛo alijs põt ⁊
ante ⁊ poſt.⁊ ad hoc. j.ſi

certum pe.l.cum te.⁊.ff.ð

iudi.non iccirco.

g Pro parte.i.pꝛopt᷑ pat

tem vel pꝛopꝛie.
h c Dmmune. oꝛdina
tam.non ante ſi certum ſit
eum non habere manda

i Poteſt. ĩmo videtur ꝙ non.vt.ff.de iudi.ſi petitoꝛ.que ẽ contra. So.

alijs inuitis non poteſt.vt ibi.ſed ignoꝛantibus ſic.vt hic ⁊.ff.de pꝛocu.

pompo.ꝭ.fi.accur.

k Cauere.i.ſatiſdare quũ pꝛetoꝛie ſint ſed vr̃ poſt li. conteſ. buiuſmõi can

tiones non pꝛeſtari.vt.ff.de pꝛocu.l.põpo.ꝭ.rati.que ẽ contra.ſo.ibi in
teruenit pꝛocuratoꝛ añ li.conteſ.vnde erat ꝙ imputaretur aduerſario.hᷣ ĩ
teruenit poſtea.vt.ð.de pꝛocu.l.nibil.idem dici põt in cã ſuſpitionis.vt
.ff.de arbi.l.non diſtinguemus.S.quũ quidam.

Satiſdatione.ſ.pꝛo parte ſocioꝛum.

m De noxalibus actio.dixit ð dãno dato a liberis perſonis.vt.ð.ad.l.
aquil.nunc de dato a ſeruis ⁊ omni maleficio ab eis cõmiſſo.
n ſ Jexiſtat.liberum.ſ.iuſſum in teſtamento tui patris .ſuus eniʒ

erat ſeruus.accurſius.

o Allias. quando extraneo eſſet factum furtum a ſeruo.

p Teneatur.vt inſti.de noxa.ac.S.omnes.

g Competit. vt ⁊ j.de fur.lfurti.ſed heredi.ſic vt inſti.de perpe. actio.

§. eſt enim. accurſius.

1r Coõmittat.⁊ res fiat furtiua.vt inſti.de ob.que ex delic.5. hi.
Nata.vt.j.an ſeruus ex ſuo facto.l.ſfi.

t Aduerſus ipſum. ne dum aduerſus heredem aduerſus quem agere

temptaſti. accurſius.

n Contraclet. que naſcetut ex pꝛeſenti contractione. quũ ex pꝛima non
fuerit nata. alias contra vt. ff. de fur. ei qui habet etiam iſte aliud auxiliũ
ſ.pꝛeter act.in rem.⁊ ad exhibendum.ſ.actionem in ſactum in dnplum

—
MRAAL

— nounαeLIαα 2

lt. ff. ſi quis te. li. eſſe iuſ. fue. l.i. ĩ pꝛin. ſacit ad.l.iſtam.fl.dðe fur.ſerui.⁊
fi. . ff. de noxa. ſi ſeruus legatus..ff.de mino.l:verum.⁊ de ac.⁊ ob. ſer
ui. =. fl.de condi.ſur. ꝙ ab alio.
a ¶¶ ſerui.arboꝛes cuiuſdam extranei.
b Quibus.ſ.a. boꝝbus vl ſiluis. vel dic.ſ.ſeruis ⁊ quibuſlibet dã
num tale dantibus.
EGaltui.i.loco vbi erant
arboꝛes. ⁊ dic ꝙ erat pẽa
dupli dãni dati cõputato
pꝛecio arboꝝ.i.lignoꝛum
manentium.⁊ hoc ꝑ actio
nẽ arbo.fur.ce.vt.ff.arbo.
fur. ce.l.furti.S.fi.⁊.l.ſe.vł
dic ciues illius loci ſtatuiſ
ſe penã contra eos qui ar
boꝛes cederẽt.vel ſaltui di
cit pꝛopter nili aggeres.vt
i. de nili.agge.ñ rũp.l.i.
Poteſtate. vt 7 .ff. e.l. i.

ſerui veſtri inſciẽtibus vo
, bis vel etiam pꝛohibentibo
furtim arboꝛes ceciderũt: quibus

tui datam fuerit pꝛeſtituta: fruſtra
veremini ne ex perſona eoꝛum vl
tra noxe deditõnem ſitis obſtricti
quũ ex delictis ſeruoꝛum domini

xali actione conueniantur ita con
demnari debeãt:vt aut noxe dede
re: aut condemnationem ſufferre

2?. ij.in pꝛin. Et ſcias ꝙq no habeant in ſua poteſtate.
xe deditio ẽ in ſolutione. Myp. Diocle.⁊ Maxi.aa.⁊. cc.
ſed daͤnum ẽ in obligatde Eutichio.

Jue ſeruum plagij placeat
accuſare ſolẽniter:pꝛeſidem
pꝛouincie adire non pꝛohiberis:li
ue dominũ eius ſolicitati ſrui nõ
xali iudicio vel furti malueris con
uenire:ſuam tibi notionem pꝛeſes
pꝛouincie cõmodabit:nõ ignoꝛãs
ſi dominum elegenis: ⁊ eo non
conſentiente ꝙ intendis cõmiſſuzʒ
ꝓbaueris:Inoxe dedende vl dani
ſartiendi ac pene pꝛeſtande hẽat

⁊ condemnatione vt.ff.de
re iundi.l.miles. .i.⁊ inſti.
de offi. iudi.in pꝛin.
e ſ Ine. accuſare. ſ. ex
.l. ſauia. de plagia
rijs que babet locũ quen
do filiuʒ tuũ hic ſubtraxit
ſeruus ⁊ celauit.⁊ iõ accu
ſatur ſeruus qꝛ coꝛpoꝛalis
pẽa imponitur. vt.]. ad.l.
fal. de plagi.l.fi.alias ↄtra

vt. fl. de accu. l. hos. F. om facultatèm. Dẽ.aa.Soſio.
nibus dñiis.etiam hic pio J ſèruus ignoꝛante domio
eo poterit allegare. vt. ſ. ð vel ſciente: ⁊ pꝛohibere ne
aceuſa. l. ii. queunte res tuas rapuerit: domi

Soleniter.in ſcribendo ⁊ num eius apud pꝛeſidem pꝛouin
libellum pꝛoponendo. yt cie :ſi nec dum vtilis ãnus exceſſiũt
.ff. de accuſa libelloꝛm. quadrupli.ꝙ ſi efluxit tempus iſi
g Serui.ſ.nomine;:· pli noxali iudicio cõuenire potes
h Noxali.ſ.ſerui corrupti Qui ſi noxe maluerit ſeruũ de
vel ſilij corrupti. vl dic ſur dere nihilominus cum ipſo quan
ti vt. j. ad.l.fa.de pla.ſi ꝗs tum ad eum peruenit experiri nõn
ſeruũ.⁊ hic ſubiicit. pꝛohiberis. Nam ſi eo conſcio ⁊
i Facultateʒ. vt. ð. l. pꝛoxia pꝛohibere valente: detracta noxe
k ſ A lſerua. cõuenitur deditione conuentus ad ſummaʒ
dominus ex delic condemnationis ſoluendã omnio
io ſerni ant eum noxe de còmpellendus eſt. Sane ſi crimi
dat. aut in quantũ ad euʒ
pernuenit. aut inſolidũ ſine L
noxe deditione.quos tres caſus ponit bec lex.annectit ⁊ quartum. vbi
ipſe ſeruus conuenitur.
1 Rapnerit. ſic habet locum actio vi bo.tfap.vt.j.vi bo.tap.l.de his.⁊
,ff. e. l. ij. in pꝛin. accuſ.
m ui. ſcilicet dominus.

.*

n Non pꝛohiberis. vt ⁊.ff. de vi ⁊ vi ar.l.i. . lamilie. 7.fl. ð pec. . . ex cã

o Compellendus ẽ. vt ⁊.ff. e.l.ij. crca pꝛincipium.
p Debes. ⁊ coꝛpoꝛaliter punietur.vt.j.ad.l.iuł.de yi.ſi criminis.
q H Atibi. ancillam tuam. =ðèð
1 Seruus. alius.accurſius.
Seruum. ſcilicet illum.
¶Liberum.ſcilicet te.accurſius.
n Ciuile. ſecus in criminali.vt. ð.l. pꝛox. Item boc in ciuili fegulatiter. vt
NS. de iudi.l.ſeruus.ſed fallit.ð. vbi cauſe fi.l.ſi.⁊.ff.de iudi.vix.
x Eum.ſcilicet dominum. accurſiuus.
y Conuentione. in boc ꝙ ad eum puenit ſecundum. J. 7. H. vt. ff. de coõ
di.fur.l.ij. ? ſe. ⁊ debes alter eligere quũ ambe ſint rei perſecutoꝛie. vt
ff. de regu.iu.l.nemo.S. quotiens.
ʒ Ald exbibendum.qꝛ in rei ven. de qua dixit. ? etiam alijs multis opꝰ

a 1

etiam pꝛopꝛia pena iuxta legeʒ ſal

ignoꝛantes vel pꝛobibentes ſi no

eſt hac actione.ideo de ea dicit.ut.fl.?.l.i.⁊.l.ij.F.eſt antem.

dominium. ptinuit. per ꝙ pꝛeſumitur ad te pertinete

vt..de pꝛoba.ſiue poſſidetis. ⁊ ſubaudi hic maxime.nã
⁊ ſi ex alia cauſa vellet petere ancillam.eſſet hec actio pꝛe

ambnulatoꝛia. vt. fl.e.l.i.accurſius.

nis publici accuſationem pꝛopter

uxoꝛem tuam a ſeruo raptã intẽdẽ

dam putaueris:nõ cõtra dominũ
ſed j eum ſeruũ quem facinus cõ

miſiſſe ꝓpõis hãc iſtituere dẽbes.

Dem.aa. Menophilo.
tibi per furtum nec mani
feſtum ancillam ſeruus ope

conſilioq; domini cum alijs rebꝰ
ſubtraxerit:quũ inter ſeruu; ⁊ lib

rum ciuilẽ iudicium non poſſit cõ
ſiſtere kum ob hoc delictum dupli

pẽali actõe ⁊ de rebↄ ꝓpꝛijs uendi

catione uel ↄditiõe ↄuenire potes.
Ad exhibendum. xlij.
Mp. Alex. a. Creſti militi.

J dominiũ ancille de que

agis ad matreʒ tuam perti
nmuit. nec iur̃ a patre tuo ve
nũdata eſt:eiuſq; pꝛopꝛietateʒ tibi
vendicare paratus es:pꝛeſes pꝛo
uĩcie exhiberi eã iubẽbit:vt apud
iudicem de rei ueritat quẽratur.
Dem.a.Sophiro.
I criminis alicuius reusſᷣ
uus poſtulatur per ad exhi
bendum actionem pꝛoduci a do
mino non celari debet.
Dem. a. Feliciſſime.
Eq; ad exhibendum actio:
neq; pꝛopꝛietatis vendica
tio ſi nũc competit pꝛopterea per
empta eſt:ꝙ aliquãdo aduerſus te

ad exhibendum actione aliter pꝛo

nunciatum eſt. quia cõmutatione
litis alienã res incipit eſſe.
Dem. a. Facille.

On ignoꝛabit iudex iſtrum

ta tui iuris:que penes diueꝛ

ſam partem fuiſſe probaueris: ſi

.l. de eo. Ki. de quibus autem crimiuibus poſſit accuſani ſefuus
df. fl. de accu. l.poc accuſare. .. omnibus.

i Produci.i.exhiberi.

k n Ecq; ad exbibendum.ſi nũc competit pꝛopter pütem poſ

ſeſſionem aduerſarij.

b Mec iure. qꝛ nul

lum tibi fecit pꝛein
dicium.ſed quãtũ
ad contrahẽtes ſic
⁊.jJ.de bonis ma.l.
i. ⁊.j.de iure do.l.

ſi mater. .ff. de cõ

alienam.

¶Paratuſ es.quãũ
ei non ſucceſſiſſes.
alioquin nõ audie
ris.yt.ð.de rei v?-ů.

cum a matre.

Jubebit. ſũmatiz

cognita venditõne

e De rei.peritate.i.

dominio.

ſQAueratur.ſ.plẽa
tie ꝑ pꝛobationem
teſtium ⁊ inſtrumẽę
toꝛum forſan ⁊ per

qõneʒ ancille.vt. ſ.
de qõnibus. quot.

eam.ſed ſecus quũ

in liberali cauſa de

dominio ẽ incertũ.

vt. ff. de queſtioni
bus. de miore. 5. .
7 ,
g 1I Iciminis

b Poſtulatur. ac

tione noxali ꝓpoſi

ta dominũ. vt. ff.

.e.l. iij. ſi quis. nõ
intelligas ſi accuſa

tur criminaliter. q?
nõ competit ad ex
hibendũ actio niſi
interſit pecunia it᷑.

vt. ff. e. ſi lber hbõ

IPronunciatum ẽ. quia fuit reus abſolutus.

m LZitis.i.inſtantie iudicij.⁊ dic caſuʒ ꝙ pꝛimo ñ poſſidebat. nũt

gero poſſidet. vt. fl.de exe . rei iudi.l.ſi quis ..l. ſi rem. . ff. r
ra. ba.l.pꝛocuratoꝛ ⁊. fl.de rei ven.l.ſin autem §. i. T de noxa. ſed
⁊ ſi.⁊ de iureiuran.l.qui iuraſſe.s.fi.⁊ potes hic querere vt⁊ ibi.
vel pone ꝙ pꝛimo non eſam dominus nunc ſum. qꝛ extitit con

itio rei mibi legate .vvt. ff. de excep. rei iu.ſi mater. F. eandem N

alio modo queſiui dominium vt. ð. de peti. here.l. bereditas. f.
,Ee. de eo. . ſi quis. ⁊ af. ſi ſe. in inter.re.po.l.ij. vel tercio pone.q
qui pꝛimo egit nomine meo non habebat mandatuʒ. nunc babʒ

pel in perſonam ⁊ expꝛimo cam non pꝛeiudicat in alia .cxt. ff. de

excep.rei iu.l.ſi mater. S.ſi quis autem.

ſi autem non expꝛimo ſi

qnidem in fem ago T abſoluitur. quia non poſſidet. nec obſtat

ehri

pt. ff. de excep. rei iu.l. ſi is. F. ſi te. ⁊ diſtingue bic. qꝛ ſi ago in fem

i poo e
N keiin
ſbipbatar⸗
hoſſcere
Cnrmanivm
batunaccur⸗

ſuciethe
1leppolata
ſdeind Er

ſmnmnenta.
lüſyrt
Gſtac ien
ondemnat
nz poſeh
Moſeit he
ſel Nei⸗
ſſrle

ortptit

onmn
kädeſeipen
11 Depb
ſte
lſpdit
ninſdero
mͤgi

e ſ

b Deterioꝛem.i eadẽ foꝛma tamen.ut ſerůum debilitatum del eluſcatum
ac mutata fſoꝛma ea exbibita vt ex ciphomaſſa tenetur ad exbi.vt. ff. ad

exhi.l.iul.ſcribit.S.ſed ⁊ ſi quis·

c In ſactũ.ᷣſubſidiaria legis aquit᷑. nec obſtat.ff.ad.l .aquil.l.ꝗ tabulas
nã ibi dicit dari aquib.ſ.ytilem que bene ↄcurnit cũ ac. in factũ vt dixim⸗

depoſiti actione uti nõ pꝛohiberis
Si uero nec ciuili nec hõerano
iure ad te hereditas eius pertinet:
intelligis nullam te ex eius pacto
contra quem ſupplicas actionem
ſtricto iure here.utilis autem tibi
pꝛopter equitatis rationem dabit
actio depoſiti.
Dem. aa. Fauſtino.
ꝗexquocunqʒ contractu a
pud pꝛeſidem pꝛouincie iu

re debitum cui oppoꝛtuerat te red

didiſſe ꝓbaueris:cirographa tua
tua ex quibuſ iam nihil peti poteſt

⁊ inſtrumenta ad eum contractuʒ

rum ⁊ alee luſu ⁊ aleatoꝛibus.

Mp. Anto.a. Dominice.
ui fluminis reliquiè filij
tui continguntur: uel alia
iuſta ⁊ neceſſaria cã ĩteꝛue
nit:eſtimatione rectoꝛis pꝛouincie
trãſferre eas in aliũ locum poteriſ.
Dem.a. Hilariano.
MNuitò uelignoꝛantete ab a
lio illatum corpus in puraʒ
poſſeſſionẽ tuã uel lapidẽ: locũ re
ligioſũ facere non põt. Sin autẽ
uolũtate tua aliquis moꝛtuũ in lo
cũ tuũ intulerit:religioſus iſte effi
citur:quo facto mònumentũ neq;

N

.5.ad.l.aquil.l.pe.⁊ fi. It᷑
nec obſtat ꝙ ibi dicit dari
ad exhi.qꝛ eſt verũ quum
exhibet mutata foꝛma. Itẽ

So.vtrunq; referi ad ſuũ
tractatũ ⁊ recte.qꝛ differen
tia ẽ inter actiones bo.ſi.⁊
ſtricti iuriſ.vt.fſ.de dolo.⁊
elegant᷑.ꝭ.non ſolũ. Item
aliquid de eo ꝙ pꝛincipa
lit᷑ erat dandũ deerat. h ni
hil.lʒ deterioꝛ darei.alij di
cũt ꝙ hic in factũ qñ dñs
ſñi eſt actoꝛ. ꝙ non placet.

pertinentia tibi naturalitẽr libera d ſ J res vtilis..ff.e.
tionem conſecuto:exhiberi ac rẽd cũ ſeruus.ſo.nłla ẽ
di iubebit.xliij. vtilis ĩ caſu illius legis.an
ãt idem in ↄmodato.vr̃ ꝙ
DBe religioſis ⁊ ſumptibus ſune nõ.quũ de boc ſi rüdet.vt

inſti.de inutili ſti. F. quot᷑.
Itẽ qꝛ ꝙ in vno pꝛomilſit
in alijs pꝛohiber̃ vr̃. ut.ff.
de iudi.l.cũ pꝛetoꝛ.ſʒ Jo.
dixit idẽ qꝛ ꝙ ſtatuit ĩ vno
⁊ eius ſimili.vt.ff.dðe dix.
re.ſi libelluʒ. Itẽ no. ꝙ ex
pacto ſemper dari vtilẽ ac
tõnẽ.vt hic ⁊.j.de pactis ↄ
uen.l.pactũ.⁊.j.de dona.
que ſub mõ.l.quot.⁊. ff.ð
poſiti.l.publica.⁊.ff.ſi cer
tũ pe.l.ſi certi cõditio. .ſi
nũmos.⁊.j.per quas per.
nobis ac.l.cũ ꝑ liberã⁊.ff.
de pigno.ac.l.ſi cũ vẽderʒ
2⁊.ff.ſo. ma.l.caius.⁊.ff.de

ver.ob.l.quocunq;.ſed Jo.dicit bec oĩa ſpãlia ⁊ alia plura que nota ple

ne iſti.de inutili.ſtip.S.ei qui regulariter 3.fl. de ver. ob.ſtipu.iſta. 5. alte
ri. .ff. de regu. iur. quo tutela. J.ſ.
Aex quocũq;.modo peti poteſt.ut.j.de ſolu.l.ſi actoꝛe.

en
tpenne mihi exceptio rei iu.nt.ff. de ex.rei iu.l.ſi f᷑m.⁊.l.ſe.ſed uero ali
nninet, as qꝛ dñm me ſi pꝛobo nocet.niſi ex ſuperueniente dominio age
Nee rem. vt dixi.vbi ãt perſonaliter ⁊ non pꝛopoſita canſa.aut vnam
MV pꝛoſequoꝛ.⁊ tunc ſerua.ð.de indi. licet. ant omnes.⁊? tunc in om
e n nibus nocet exceptio rei iudi.vt.j. de an.ex.l.fi.
Nſetan n n mnon
Ree bit. fuiſſe. ⁊
linl D in initio litis ſecun ab eiſdem non exhibeůntur: iuſiu
bons dum Jo. al.j.de ſi randi in litm facultatem deferre ti
Ne de inſtru.l.fi. ?.. ð bi opoꝛtere.
nafſdei reuoc̃.do.l. bil ſol. Mp. Goꝛ.a. Samão militi.
nenh lin .F. quicquid igitur D exhibendum àctione:nõ
M alij ſubaudiũt qñ tantũ eũ qui poſſidet: ſed ⁊
Nmad cunq;. nã pᷣſumũt euʒ teneri qui dolo ſecit quomino
ſteſd. eũ qui aliqñ poſſe exhiberet merito tibi a nõ ↄtẽnen
tnöe dit. ⁊ nunc poſſide de auctoꝛitatis iuriſconſulto ,9
idene ar. huius.l. ſed ex deſtino reſponſum eſt.
e . pone vt dixi. Nem Mp. Phili a. Palemoni. .
dtie pꝛo eis. j. de ꝓba. Hſtrum̃t ad ius tuũ pertinẽ
lie. ſiue poſſidet. ſz ali lia partem diuerſam inuaſiſ
— uad in dñio vt ibi· ſẽè aſſeuerans ſiquidem crimen in
““ Itẽ pꝛo eis.ff. de tendis ſõlẽnibus accuſatõnibo im
ſen r.rei iu.l. irem. ſſ5 pletis fidem afſeuerationi tue ſ
” ex. rei iu. l. i rem. ſʒ pletis ſidẽm aſſeuerationi tue fac.
M ibipbatur eum nõ Si vero ad exhibendum inten
poſſidere eo ipo ꝙ dis ꝛiudicioꝛum moꝛe experirè.
n d contrarium non ꝓ Myp. Diocle.⁊ Maxi.aa. ⁊. cc.
Cuhf=ga batur. accur. Vitaliano.
Rctaa o Non erbibeant. Lbhibitiöniſ neceſſitate tene
nim iuſta c exbibendi tur qui facultatem habẽs: &
ſſeinige a te pꝛolata.vt.ff.c pam uel dolũ in explendo pꝛẽcep
nle ſide in.l.ĩſtrum̃tis. to committit. ita ut qui reʒ deteri
sm . p In litem. vt. j. e. i rem exhibuit:equitas exhibitõis
wegea fſtrumenta. .fl. eo. perficiat. vt quãuis ad exbibendũ
elbeii .l.üij. F. pꝛeterea. qñ agi non poteſt:infactum tamen ac
ſttſneai. q ſit ad itereſſe mm tio contra eum detur.
beriiai condemnatõ. puta Dem.aa. Photino.
inigiii quuʒ poſſeſſor nil rès tuaſ commodauit aut
de ghen dolo fecit. ſz culpae depoſuit is cuius pꝛecibus
demigtſ yt. ff. e. l. Julia. ſori meminiſti: aduerſus tenentem ad
Icei bit. 5F. l. .l. ſed ſi b exhibendum vel vendicatione pti
un ditas in pꝛin. ⁊.l.ð potes. Quod ſi pactus ſit vt ti
doſtnt 4 eco.S.ſi poſt. quan bi reſtituantur:ſiquidem ei qui de
eNrn doq; manu milita poſuit ſucceſſiſti iure hereditario:
oni a i ri. ſicut in rei ven.
71s‚n 9 yvt. . de rei ven.l. a
lgelaun “ poſſidẽtibus.⁊. ff.de rei ven.l.qui reſtituere.
inilid q a R exbibendum.dolo ſecit.hic enim tenetur vtiliter. vᷣt hic
npetlln .·ff. e. iul. in pꝛin. ?. ff. de regu. iu. parere. Sed ↄ. ff. e. oum
tü oni ſeruus.vbi dicit ꝙ nulla ẽ vtilis a exhi So. verum ẽ in eo caſu
rumi qno ibi dicit quũ ſeruus dolum cõmiſit .vel dic aliud dare vtilit
,ſlberbaꝗt ꝙ e reſpectu rei.⁊ hoc fieri põt.vt hic aliud viiliter ꝙ ẽ reſpectu ac
nſniſne. loꝛis.⁊ hoc non inuenit. vt ibi.ſed hoc ñ placet.vt. j.e.ſi fes in fi.
Aem nõ.ꝙ tm̃ venit boc caſu ĩ hac actione quantum in pꝛincipa
. li.i. quantum intereſt. pt dicta.l.ff. e.iulia. H
. ſing 1† HMſtrumẽta. ad ius tuũ large accipevt iſti. vi.bo. rap. ..ſi.
Innaſiſſe. ĩpꝛopꝛie.vt inſti.vi bo.rap. .f.⁊. .pe.ſic ⁊. .ð rei vẽ.
l.domũ.nã ꝓ imobili ad exhi.ñ agitur. vt.j.qñ ⁊ quibo.l.ij..i.
644 4 Orimen. i. criminaliter.l. iul. de vi pu. vel pꝛiuata.
n t u Solẽnibus.libello ſolẽniter ſco.vt.ff. de accuſa.libelloꝛum.
1 x Fidẽ. ꝓbationibus luce clarioꝛibus.vt.j. de pꝛoba.l.ſ.ſed ĩ act.
er⸗ N ad exhi.ſũmatim.vt.fl.e.l.iij.. ſciendũ. Et nõ ꝙ accuſatio de in
ven % ſtrumentis ſubtractis qñq; ẽ publici iudicij.vt qñ teſtm̃ alicuius
1,4 — . dr ſurreptũ vel interlerũ ex.l.cor. de fal.ſi vero alia charta tunc ñ
70 6 vf eſſe publici iudicij. vt.fl.ad.l.cor. de fal.l.panlus rñdet .7.l.
un, teſtm. ?.j.ad.l.cor.de fal.eũ qui. Itẽ nõ.qñq; non agi pꝛo inſtr̃o
ncn * ad exbibendũ. vt. ff. e. l. ij. F. ſi ꝗs ex. ?. F. interdum.
mmnnin y Erperire. vt 7.5. e. non ignoꝛabit.
iih, 3 e Thibitõis.ſacliatẽ hñſ exbibẽdi łr̃ſti.vt hẽs. ff. e. l.iij. F f.
nn, a Precepto. iudicis qui pᷣcepit exhiberi. ⁊ ſic no.ꝙ eſt arhitraria
⸗ yt inſti. de ac. F. pꝛeterea.accurſius floꝛentinus.

fNaturaliter. ciniliter.qꝛ ſolntõe pᷣuata.ut inſti.ꝗ.mo.tol.ob. in pꝛin.
g Reddi per codit.ſine cã quũ debitoꝛ non fuit dñs. qꝛ creditoꝛ ſoluit
tabellioni.ut hic ⁊.j.de Odi.ſi.ca.l.diſolute.⁊.j.de ſol.l.fi.ſiãt debitoꝛ ſol
uit agit᷑ ad exbi.⁊ rei nẽ.ut h. Itẽ nõ.hic utroq; iudicio ſimul agi ſcilicʒ
exhibitoꝛio ⁊ reſtitutoꝛio.
h De religioſis ⁊ ſumpti.fu. de rebns carnalibus q̃ uendicant᷑ ⁊ diuidũ
tur q̃ in bonis ſũt dixit. nũc de ijs que ĩ bonis ſi ſunt. ⁊ ſic nec vendican
tur nec diuidunt.ſed alio iure defendunt᷑ vt per actionẽ in factũ ⁊ ĩterdic
tũ de moꝛtuo inferẽdo.⁊ ſic de religi.ſed qꝛ in monumẽtis faciẽdis ⁊ ca
daneribus inferendis fiũt ſumptus iõ de ijs dicit.⁊ qꝛ extranea luctus
gaudia occupant qñq; ſic eõ.⁊ iõ ſubijcit de alee luſu ⁊c. de quo nil diẽ
bic titulus.⁊ ẽ ſic.j.ti.i.nam ibi nil dicit de rebus creditis.quidã tñ hñt
unã legem grecã ꝓ ultima huius ti. que tractat de iſta materia.
i ſIrectoꝛis.ſi non eſſet iuſta cã exigerẽtur auguſti effectus ut. . e. l.
fi. Item hec uera ſunt ſi hic erat datus perpetue ſepultur̃ alias
contra.j.e.l.ſi nec.⁊ eis tranſlatis deſijt pꝛioꝛ locus eſſe religioſus.ut.ff.
e.l.cum in diuerſris. J
Fk qNuito. ſi poteſt. uel lapidem.nt inſti. de rerum di. .F. religioſum.
1 WMonumentum. ideſt ſepulcrum imp:opꝛie enim accipiturut
. e.l.ſi ſepulcrum. nam in monumento eſſet ſecus quũ res eſſet pꝛopha
na.ut.j,.e.l.locum.accurſius.

P

8 Polle

iuris inferend i tamen legatut.ut.j.de leg. l. monumenta.

b I Eaatum. bac actione ex teſtamento.
In funus. boc in funeraria actione.
d Moꝛbum al moꝛtuũ hoc actione nego. ge. vt. ff. e.l.t impenſa. ?. l.ĩ eũ.
⁊.8. de peti.here.l.iiij.⁊ de nego.ge.& in vxoꝛem.

eI¶ ſepulcrum. dĩ ſe
pulcrum poſtquã
ſbi aliquis ſepultus ẽ ãte
vero dĩ monumeuti. vt. ff.
xe. l. ij. Fſepulcrũ. ?. F. mõn
mentuz dicitur alia ligni
ficatione monumentũ res
memoꝛie cã impoſterumꝓ
dita. vt. ff. e. l. monumentũ
æ.l.ij. de rerum diui.in tan
tum. F. fi. accur.
Vendicare. ſed actione ĩ
ſactum peti põt. vt. fl. ð rei
yen. in rem. .loca.⁊.l.que
religioſis.
g Sed ſi.i.quãuis.nã mk
tomagis ẽ hoc in heredita
ria actione. ⁊ quid ſit ſami

liaꝛe. ⁊ quid ſit hereditariũ
dicitur. fl. e.ſamiliare.⁊.l.

vel quod.accur.
h CLui illa.ſ. obtigeſ unt ex
diuiſione. vt dicit. j. ⁊ ſic
eff. de le.iij. pꝛedijs.5. fi.?
de contraben. emp. in mo
dicis. .l.ede. .i. Item in
ſi.l.videtur ↄ dictaʒ.l.queè
religioſis.ſed ibi adherẽt
bic ñ.ſed ſunt pꝛoxima.
i m Mlitis. delatio.i.ac

tio vel accuſatõ. nã

non poſſunt cogi aliqua
actione quũ ſoli ſunt bere
deſ.ſed põtificali auctoꝛita
te compelluntur. vt. ff. ð pe

ti. here.l.hereditaſ ⁊ de an

nuis lega.l.quintus.

k Innidiam.i. blaſmum.

Conſcientiam. malam.
m m Dnumentoꝛum in
. ſcriptiones.ſ.ſic cõ
cepte mihi libertiſq; meis
ſacio ⁊ benedicit.nõ tranſ
ferunt.qꝛ non ex vi dona
tionis inter viuoſ quũ nec

liberti ꝑ ſe.nec per eplam I

nuncium buic donationi
conſenſerunt. Item nec ex
vi vltime volũtatis.quia ſ
aufferunt. v. vel. vij. teſtes

venire neq; obligari a quoq; ꝓhi
bente iuris religione põſſe in dubi
um nou venit.
Mp. Alexan. a. Runo.
Egãatum a deſuncto tibi reli
„ ctum: ⁊ ꝙ in funus eius vel
mꝛtuum erogaſſe te viri boni ar

bitratu pꝛobaueris: pꝛeſes pꝛouin

cie ſo ui tibi iubebit.
Dem.a.Licinio.
J ſepulcrum monumẽti ap
pellatiõe ſigniſicas: ſcire de
bes iure dominij id nullum uendi
care poſſe.ſèd ſi fſamiliaꝛ fuerit ius
eius ad heredes omnes pertinere
nec diuiſionem ad vnum heredem
redigi potuiſſe.pꝛophana tamen
loca que circa id ſunt:ſi ſemper vi
cinis edificiſs vſui hominum deſti
natis ceſſerunt:eius ſt chᷣi illa quo
rum partes eſſe iuſſe ſunt: ex diui
ſione obtigerunt.
Dem.a.Caſſio militi.
Ilitis voluntatem quam cir
ca monumentum ſibi faciẽ
dũ teſtamento expꝛeſſit pater vel

mater beredes eius negligere non

debent: nam ⁊ ſi delatio hoc noĩe
pꝛeteritis conſtitutionibus amota
eſt iidiam tamẽ ⁊ cõſcientiam cir
ca omiſſum ſupꝛemum eiuſmodi
officium ⁊ cõtemptum iudiciũ de
functi euitare nõ poſſunt.
Dem.a. Primitiuo ⁊ alijs.
Onumẽentoꝛum inſcriptio
nes neq; ſepulcroꝛum iura

neq; dominium loci puri ad liber

tos trãſferunt pꝛeſcriptio autẽ lon
gi tempoꝛis ſi iuſtam cauſam ĩ ini
tio habuit:võbis pꝛoſiciet.
Mp. Goꝛdia.a. laudio.
Tatuas ſepulcro ſupeꝛ ĩpo

nere :vel monumento ꝙ te extruc

turum pꝛofiteris oꝛnamenta que
putas ſuperaddere nõ pꝛohibeꝛis
quũ in iure ſuo eoꝛum que minus

vel ſecundo dic inſcriptiones tales fuiſſe.mihi heredibuſq; meis fſacio.
⁊ ſecundum banc non pꝛoſuni libertis. quũ non ſint heredes.vel dic a
quodã extraneo ſine volũtate domini facte fuerunt huiuſmodi iſcriptio
nes. ⁊ ad hoc. ff. e.l. vel e. vel dic inſcriptiones tales fuiſſe ſecundum ꝙ

dicitur.ff.dðe iure co.l.littere.

n Vobis. libertis. ſed cõtra.fl. de moꝛ. inferen.l.longa. So. purns vx p
phanus locus circa monnmentũ pꝛeſcnbitur. vt bic religioſus nõ. vt ibi

Auij dicũt ius inferendi poſſe pꝛeſcribi. vt bic.ſed dñium ſepulcri nõ. vt

ibi.vt.j.dðe lega.l.monumenta.
0 ſ Tatuas. pꝛobibita ſunt. ſic.fl.ſi ſeruitus hen. ſicuti.F. atiſto.⁊ af.
ff. quibus ex cãis ma.l.nec non.S. ſed ꝙ 7.5. de iude. nullus.
p AVe familiariũ. ꝙ fit pꝛo ſe ⁊ familia dicitur familiaſe.
a Ad affines. excipe generum ⁊ nurum quũ familie appellatione cõtine
antur. vt. ſ. de ver. ſigni.l.fi. Item dic qui ſunt affines.vt.fl. de gradibus

l. non facile/F. affines.

ac cur ſius floꝛẽ.

1 Cognatos. ſecus in agnatis. qꝛ continentur familie appellatöe

vt. 7. e. ius ſepulcri que ẽ contra.⁊ inſti. de legit.agna.ſuc. .ſũt ãät
2.ff. ðe ver. ſigniti.pꝛonunciatio. S.cõi ⁊.ff.de adop. l. qui ĩ adop
tione. ſed hodie tamen idem videtur etiam cognatis vt in aut.ð
here.ab in.S.nullam.coll.ix.accurſius floꝛentinus. .
1I Dcum. ma

, nifeſtum ẽ.
pꝛohibita ſũt:vnicuiq; facultas li dt ⁊. ð. e. ſi ſepulcrũ
bera ñ denegetur. ⁊ inſti. de cõtrabẽ.
Myp. Phil. a. Julie. emptio. .5. fi. L. fl. e
As familiariũ ſepulcroruʒ vl ꝙ. 5. fi.
ad affines ſeu pꝛoximos coõ t ſ I nec.tradi
gnatos non beredes ↄſtitutos mi tuʒ ẽ. vt. ff.
nime prrtinet. de ſepul. vio. l. iij.
Ded.a.⁊ Phil. e. Fauſtino. §. non perpetue.ali
Ocum quidèm religioſum as ſecus. vt. ö. e.l.
diſtrahbi ſi poſſe manifeſtuʒ .i. ⁊. ſ. e. l. fi.
