kumn m Boneſidei Zdctu ceptos ante uẽditõʒ ↄtractã:quos hẽre actionẽ pꝛecij:quuʒ ꝓpᷣi uedi dil.edic.ediles etiaʒ. ..fi.⁊
unhünt maxie nã ⁊ ĩ ſtricti quum uenditioni nõ acceſſiſſent:e toris nümi ſoluti non pꝛeſtãt ẽpto F.e. ſi pater tuus in ſi.
füngit iuris ſimilłr adiuuã undẽ emptorem inuſſiſſe ꝓponiſ ri liberatiõʒ. SDẽ.aa.Euſebio. y Traditionem. per ſe. uel
ntttili tur ſaltẽ doli excep dodẽ iudicio repoſces. paàter tuꝰ uenũdedit por per emptoris ſactum ſacra
Aumii tione oppoſita. ut. mentum.
nnaſem eff. ð v. ob.l. ſi quis 3 c Arabit. reſtituere.
li uini, quũ alr.ſed dicit boneſidei qꝛ in eis magis hʒ locũ iudicis officiũ boc quando ipſe emptor peꝛcepit. ſecus ſi nenditor percepit ⁊ eos emp
nülalun qᷓ in alijs ut inſti.de act.S.in boneſidei ⁊.S. de tranſ.age.b. tor conſequitur ut argu.fj. de pigno.ac.ſi pignore. S.ſi predo. ſecundum
n Bolo intercedẽte uel ex ꝓpoſito uel ipſa re. ut ⁊.ð. ex qui.cau. Ot.⁊ quoſdam alios.quod non placet. ſed ſic eſſe ut ſi agat em ptor ad
Gnncitin ma.l.iĩ cõtractibus ⁊.S.cõia utriuſq; iuð.l.maiores.⁊.ff. iuð.do. fructus ⁊ uenditor aget ad uſuras alias non. quum culpa ſua ſibi
gltofte ⁊. ff. de iu.do.l.iur̃ ſuo.s.fi.⁊.ff.de pact᷑.ſed cũ te. obſtet. quoniam rem non tradidit.nam dicet.emptor ut culpent alij. ⁊c.
acinnon o Pepigiſſe.i.pẽo remiſiſſe.ſ.cõpenſando. ut ff. de iu. do.quũ in fundo.S.quod ſi acciderit.⁊ pro hoc eſt quod di
p Fructus.perceptos.lʒ.in fundo ſint. ximus.ff. e.l.iul. F. ex uenditoo.
Anpdn q Vendiuõʒ.oli eni tp̃r uẽditionis coherẽtes nel poſtea percepti a Ratio. que adeo iuſta eſt. ut quum quaſi intereſſe uſure petantur.etiam
accedunt.ut.j.e.l.fructus.⁊.ff.e.ex empto. iur̃ canonũ obtineat quod hic dicit ſeundum aʒo.
1vendin r Inuaſiſſe.i.rapuiſſe.ut probatur inſti.ui bo.rap.s.quod non ſo b Nulla. ut.. in qui.cau.in inte.reſti.non eſt ne. l.in minorum. ſed con
iſiendan. lum.ſic ⁊ ponitur.S.de rei uen.l.domum. . tra.j.de pac. inter emp.⁊ uen.l. initio ſed expone ut ibi.
tum ant ſ¶Eoõð iudicio.ſed quũ hi fructus uenditionẽ nõ attĩgãt. ut.ff.e. c u Enditi. aliud.nã quandoq; aliquid conuenit per quod agitur
gut d fundi..ſi rupta.quomodo ueniunt in ac.iſta ex uendito? v. imo bac actione etiam ad deſtruendam emptionem ut in pacto legis
multa ueniunt de quibus non eſt actum nec cogitatum. ut. ff. de comiſſorie ⁊ adiectionis in diem ⁊ in ſimilibus.nt.fl.de.le.con.l. ſi fun
Reoua d cõtrahen. ẽp. quot. .l. ſe. ⁊ de edil. edi.l.i.. cauſa. ? de dolo.l.⁊? e dus ⁊.j.de pac.inter emp.⁊ uen. l. ij. .l. vum te. . ff. e. ex empto F. is qui
e lbom leganter. F5. non ſolĩ alij dñt quod aperte hoc erat actum ne ueni uina. ⁊ de contrahen.emp.ſed celſt us. F. ſi fundus.
an rent fructus alij dicunt eodem iudicio ſed alia actione.i.rei uen. d Faale nam quandoq; datur etiam ad deſtruendam. et ſi nihil fuit ac
aic hm. P. alij utili vi bo. rapi. . tum. ut. 5. de reſcin. uen.l.ij. . fl. eo.l. ex empto. 5. ſi quis uirginem. 7
nwe t e X arrali.anullũ dedi ꝓ arris uẽditor a poſſeſſiõe cecidit argumeto.ð.quod metus cauſa ſi vi.⁊.ff.e.lſi has.ſed ex illis duobus
n Ctnt non poteſt uendicare ſed cõdicere ratione poſſeſſionis per tritica ultimis non agitur ex uendito. .
ſ nis riam. ſed nec qui dedit uẽdicat quaſi ex contractu illo uel pacto. e ſ Iſeruos.neſcienſ alioquin donare uidetur emptori. ⁊ ei ſolutũ
n ſed quia alias erat dominus.⁊ hoc ſi annulli dominium non trã uidetur ut.ff.depoſi.l.i.F.⁊ eleganter.
w ſtuli.Alij dicunt ſi dedi arram non ſum iõ dominus rei empte. ſNon preſtant.ut.ð.ſi ſeruus extero.l.i.⁊.ff.man.ſi procuratorem.S. ſi
in ſed perſonaliter ex empto agã. ⁊ hoc innuit nerbum pꝛeparatur. liber homo.in fi..⁊.l.ſi mandauero..ſi mandaueris.⁊.l.cum ſeruus
n nam non dicit naſcitur. Ael dic tertio in donatione arre conuẽit extero.⁊ de ac.emp.l.ex empto. .emptor.ſed contra.ff.de manu.l. iiij.
mn ut mihi reddatur pꝛecio ſoluto.perſonaliter quidem agã preſ. uer §. proinde. ſolu. licet habeat locum conſtitutio. ut ſeruus ad libertatem
1 bis nõ in rẽ ex pacto. licet qꝛ alias eram dominus poſſum nendi perueniat ſolutis peculiaribus nummis. nihilominus tamen emptor

care.uel ſi nil conuenit per condi.ſine cauſa.uel ex empto.nt.ff.e.

remanet obligatus.ut dicta.l.ff.man. l. daum ſeruus.
,( ex empto.S.is qui.uel ſecundum. .loquitur ð tacito pacto g ſ
je)⸗

.

Ypater.uacuam.dematiue non cqtiue dicit. ſufficit eni ad dñij

„

tranflationem et in non uacuam induci ſm nos.ut.ff.de fundo do.l.
ſi fundum. ? no.ð. de proba.cũ ꝛes.⁊ dicitur.uacua .ut. ff. e. l.ij.
CLertum eſt. ut. ⁊.ð. de hr. uen.l.qui tibi.⁊.j.de his qui a non domino
.l. qui tibi. Accurſius florentinus.
b Potuit. ut. S. de rei uen.l.ſolemnibus.⁊.ff.de aqui.re.do.l. antepe.⁊.
j. de dona.ſi functiones.
XYoco.i.quocũq; gradu.
ſunt enĩ multi gradus he tionem ſuam nec induxit ĩ uacuaʒ
redum. ut inſti.de vul.ſub poſſeſſionem pꝛedii:ius omne pe
ſti. in prin. nes eũ re tinuiſſe ceẽrtum eſt: neq;ʒ
d Reſſtitui.i. dari.uł ſolui. enim uelut traditionis facte uecti
nel interĩ tenebis reʒ loco gal exſolutum ſi ſimulatum factũ
pignoris ut. ff. e. l. iul. ol interceſſit ueritatem mutare potu
ferri.⁊ de hoc dixi.s.eo.l. it:quapp adit᷑ preſes ꝓuiĩcie ſi aĩa
ſi traditio. adueꝛteit ĩ uacuã poſſeſſiõem nec
eſ J minor. capitatõ patrem tuum: neque ſ ucceſſores
.i.tributuʒ ſiũ red eius:emptorem uel heredes eius
ditus. quocunque loͤco factos induxiſſe
fPrecij. daret.i.dediſſʒ. non dubitabit nihil eſſe tranſlatũ
ſed certe immo non uidet᷑ pꝛonuntiare. Et ſite exempto ad
tẽri qñ ignorauit. vt.ff.e. inducendum eum ĩ uacuã poſſeſ/
ſi ſterilis. . i. que eſt cõtra ſionem pꝛedij pꝛoſpexerit conueni
ſo. hic ſcire potuit uẽditõ. ri exiſtimabit an pꝛeciuʒ ſit ſ olutũ
ibi non. qꝛ hereditarium acſi repperit non eſſe pꝛecio ſatis
fuit ar. ff. de re.in.qui ĩ al ſcm̃ hoc rẽſtitui ꝓuidebit.

terius. uel dic quod eſtne Bem. aa. Antipatre.
rius.ſʒ. P.quod hic aſſe Y minoͤr a uenditore ſiũ ſci
uerauit. arg. ff. e.l. iul. . i. ente ſiue ignorante diceba

uel non refert fuerit ſeiiens cur capitatio pꝛedij uenditi:⁊ ma/
uel ignorans qtũ ad hoc ior inuenta ſit: in tantum conuẽi
ut agatur qto minoris ẽ/ tur in quantum ſi ſciſſet ẽptor ab
ptor emiſſet.ut hic.⁊.ff. ð initio minus daret pᷣcij. Sin vo
edił.edic.l.quot᷑.ſed qᷓtũ huiuſmodi onus ⁊ grauamẽ ſũc
ad actioneʒ exempto que tionis cògnouiſſet:nullaãm aduer
ꝓ toto intereſſe datur. in/ ſus uenditoꝛem habet actionem.

eſt qꝛ ſciens tẽtur in totuʒ Dem. aa. Atalo. .
ſed non ignorans.ut.j.de Am uẽenditorem carnis fi
edił.act᷑.l.i.⁊.ff.de contra de conuẽtionis rupta tem/

hen. empti. l.labeo.que ſt pore placito hanc non exhibuiſſe
contra ⁊ de hac mria dixi pꝛoponas:exempto actione eum

mus. fl. .l. iul. F. i. in nõ. i quanti interſit tua:ſi tunc tibi pꝛe
glo. immo nidetur æc. Itẽ ſtita fuiſſet apud pꝛeſidem ꝓuicie

nõ dr̃iam int᷑ ac. qio mi ↄuenũ potes.
noris ciuilẽ de qua hic di
cit. ⁊ pꝛetoriã que dat᷑ qᷓti
minoris eſt. ut.ff. de edil e. dic. quod ſi nolit. . ſi plures.
S Cognoniſſet.ſ.emptor.
hb Nullã. ſ.nomine eius granaminis. qꝛ dolus ⁊c. ut.ð. de tranſ.l. cũ do
natiõis.⁊.fl. de ac.emp.l.i.S.i.⁊.j.de iu.do.l.ſi a mĩe.⁊ de euic.l.ſi fũdũ.
i (AVim nenditorẽ. intereſt. et ſi nunc ſit patus tradere.quia duo de
buit tradere.⁊ tunc tradere.ſic.ff.de arbi.celſus.⁊. inſpicitur in h
intereſſe.qꝛ carius erat.tunc.non in hoc quod non habuit familia quid
manducaret. ut.ff. e. ſi ſteri. ð cũ peꝛ uenditorẽ.
k ſ J angclllam. non potuit. ut.j.de his qui a non domino manu.
l. ſi tradita.
lNon prohibetur. ut ⁊.ſ.de hbis qui a non do.ma.l.ij.⁊.iij.⁊ hoc.quuʒ
emit priuatus.ſecus ſi eccleſia.ut de ſacroſan ecc.l.fi.ſed ⁊ heres ſeruum
ſub conditione legatum non poteſt manumittere. ut. ff. qui 1 a quibus. l.
generaliteꝛ. nec alienare. ut. j. com. dele.l. f. f. ſed quia.⁊. .de le.ij.l. ſer
uo legato..i. Accurſius.
m Competente. ut. 5. de br. uen.l. qui tibi ⁊ facit. fl.de manu.l. eum qui.
n Icut. certum.i.in ſpecie.
o Pertinet. nam ſecundum naturam eſt ⁊c. ut.ff. de reg. iuf. Im na
turam. ? dic certum. i.in ſpẽ. Neẽ dic ſm Jo. Pla.quũ uinuʒ uenderet
in ſpẽ poſt ðguſtatiõeʒ emptoris eſt periculũ.quuʒ uero in ititate p de
guſtatiõeʒ ⁊ mẽſurationẽ hitam.niſi vinũ ueneat in aduerſionem.ut.ff. ð
pi.⁊ com.rei uen.l.ſi quis uina ⁊.fſ.de contrahen. emp.l.quod ſepe. ð. in

* — „

his.ante mẽſurationẽ itaq; ⁊ ðguſtationẽ periculũ eſt uẽditoris.oẽ inq;

periculuʒ ſiue actoris.ſiue mucoris.ſiue effuſionis. niſi emptor in ſe peri
cylum ſuſceperit ut dixi.uel niſi fuit in mora deguſtandi.ſed licet ⁊ tunc

iſ. af. menſurationem. ⁊ deguſtationem ſit periculum nẽditoris
tranſſfertur tamen in emptorem. ut dixi offerendo ⁊ denuntiado.
ei nt deguſtet ⁊ metiatur periculũ acoris ⁊ mucoris non effuſio
nis.ſed omne periculum eſtemptoris p deguſtationem ⁊ menſu

rationem ſed non pꝰdeguſtationem tm.niſi periculum deteriora
doni tm̃.ſed añ ð8
uſtationem oẽ pi
Dẽ.aa. Bucarpie. us eſt neclioris . V
Jãncillã iibi ex cauſa uẽdi ⁊ ſic non eſt hec ea
tionis tꝛaditã uenditor ma dem rõ cõtrarioräũ
numiſit libertatem aliene ſacte p ut poſt ðguſtatõe,
ſtare non potuit. Quod ſi poſt oẽ periculum ſit p

uenditionem ante traditionẽ mãu toris.ſic.fl. ð ne. g.
miſit: pleno iure dominus conſti l. ſi quis allena ne
tutus ciuem romanam facere nõ gocia.gerens inde
pꝛohibetur:tibi perſonali pꝑꝑ rupꝑ bitum ⁊c̃.⁊ hoc ſᷣm
tam fidem contra uenditorẽ acti coẽs excepto Aʒõe
one ↄpelente. qui aliter dixit.ut
Dẽ.aa.Criſpino. dixini.õ.ti.i.l.ij.
Icut periculum uini muia p AVtq;.i.ſicat.
ii quod certum ſuerat com Qualiter.i. boni
paratũ ad emptorem ita omodu; tatis ut campanie.
aucti pꝛecij pertinet: uiq; hoc m ⁊nõ quod boc fut

eſt ſic certe qualitatis ac menſure in geneꝛe quod pir

diſtracto uino fideʒ placitis ſeruã non poteſt ut. fl⸗ad
dam eſſe conuenit quo nõ reſtitu .l. fal. l. in roe F. in
to non pꝛecij quantitatis:ſed quã cerrte
ti inter eſt empti competit actio. rQuãtitatis.ſ.d

Dẽ. aa. Alex. . illa uinea. uel hoc
Ructus poſt perfectũ iure uaſe non tm cõtẽti
contractum emptoris ſpec uel cõis. ſed et ſin

tare perſonam coͤnuenit ad quez gulariter petitur in

⁊ functionis grauam̃ pertinet. tereſſe. ut. f. e.l. i.
Aenditor quoque pꝛecium ſtan ( f Ructus.ꝑ
tum ac ſi mõra interceſſiſſe ꝓbet᷑ fectuʒ ad ꝙ
uſuras officium iudicis exigere plura ſunt neceſla
porſt. ria. ut. õ. ti.i.l. i.
Dẽ.aa.Ruſoni. t Conuenit. ut ⁊.ff.

Mpior ſeruorum recte de e.l. iul. F. ſi fructib
his tradendis: ⁊ de eorũ fugãa itẽ niſi uenditor exce

qʒ ſanitate:rrõeſ quoq; non eſſe:· perit. ut. ff.de con
aut noxa ſolutòſre ꝓmiti ſibi recte trahen. em. l. qufũ

poſtulat. dus.S.fundi.

u Brauamen. ut.

õ5. ſine cenſu. ul re
liquiis.l.ij.⁊.iij.Accurſius florentinus.
x Mora.uel quaſi mora nt. 5. e. curabit. quũ hẽat fructus. ul pac
tio. ut.j.de paci.inter emp.⁊ uenditorem compoſitis le. in in tio
ſed quũ poſſit uenditor pꝛeciũ petere.ergo hfe uẽ.ut.ff.de re.iu.
q actõeʒ ſed..boc non põt dicere emptor quũ habeat uel petat
fructus ut diximus.S. e. curabit. “
y NPoteſt. ut ⁊ꝛ. ff. de perl.⁊ cõ.l.fi.? de uſuris.l.mora. .bõeſidei.
3 e Mptor tradẽdis.ſz quomõ cauet de tradendo quũ ſtati
debeant tradi⸗ lſorte poſt certum tps tradi dẽbant. .ff.
de iudicijs.l.in omnibus.
a Fuga. quod abſit.

b Sanitate. quod adſit.⁊ ſic de corporali ⁊ anĩ nicio canetur. ut.

ff. e. ex empto. 5. ek. ⁊. F. aiallum. ſed hr̃s non cauet de uicio coꝛpo
ris pꝛo ſeruo legato.ut.. de le.i.l.ſi a ſubſtituto.S.hĩs.
Errones.qui ſint ſugitiui.⁊ errones habes.ff. de edil edic.l.ꝗs
ſit fugitiuus.ᷣ in prin. .F. erronem.
d Solutos.i.quod eorum nomine dñs noxial non teneatur.ut
quia nunq; cõmiſerunt delictum. uel quia eſt ſauiſt factum. ut.ff. 8
edi.edi.l.quis ſit fugi. . ꝙ aiunt ediles.ſed ſi domino fecerit fſur
tum non tẽtur niſi dixerit uel pꝛomiſerit. ut. ff. de edi.e.l. ſi furtuz
c.l. quod ſi nolit..primo.
e u Ltra modum.i.quantitatem.
f Poteſt. ut ⁊. j. e.l. fructus. ſed facta mora uenit intereſſe.
g p Oſt pfectã.ad ꝙ płra ſunt neceſſaria. ut. . ti. i.l. i. dixius.
Notiſſimum. ut ⁊.ff. e. iuli. . preterea.

he

P
oe
17
nei
t
laun
ſinit
ten
ap⸗
ſtita
pen
ſet
bueni
tſ⸗
466
Li⸗
ugnn
zcpe
ſecu
1

Lon
vor
nine,
C
let
Uiun
144.
ea.
d pi
coia ⸗
Lſipi
ſtoin
fdeee
ici .
poſoa
celte
lcaſben
zre
pnis
Ulaa
Cerfa

SSSõ

111¹.

hmtilte
mi⸗ b e ?⁊᷑: pulſos.negatis.hodie ⁊ſi haberet amitteret.ut.j.unde u ontineatur. hoc enĩ non probat ſua.vt. . de proba. ad probationem.
n eſie vi ſi quis in tantam. Accurſius florentinus. x q Vanuis.inſcrippris.i. inſcribi feceris.ſic.ff.de his q no. infa.l.
entn i Probatis.nam iniuria que fit emptoni non nocet uẽditori.vt. furti. S.madati.uł dic proprie.tu tñ emebas ſʒ ntrãq; expoſilõeʒ
ntinn ff.de euic.ſi per imprudentiam.circa prin. . ⁊ ſic aliud agebatur.⁊ aliud ſimulabatur.ut. plus valere quod agitur.
inli⸗ k Inſtar.non ideo quin poſſit uel interdicto unde ui agi.uel actõ l.ſi quis.⁊.j.l.prox.⁊.l. multum. Accurſius florentinus legum doctor.
tomti ne in factũ ut ſubij⸗ y Inſtrumento cui ſtatur pᷣ
Kictn, cit. ſed ideo qꝛ ſub . . SS ma facie.ut.ð.ð proba. cũ
wrſkhre lata eſt antiqua ſo Dẽ.aa.Anto. . more iudiciorum non perhibe pꝛecibus.
dͤmii lẽnitas. ut inſti. de Ltꝛa modum tritici diſtrac ris. 3 Tenẽés. ſcilicet tu.
igtti interdictis. F. ſ. pt ti citra pactũ in ſolutõe mo MWyopr Aalen. Ualẽs Gra. a c V. pecunia. ad ꝛe
ntünſi ctꝑ ↄſtitutõeʒ ſiqs ra non fcã: nihil emptor exigere Qirillo. . mouẽdũ.ut de pecu
ſeffön ĩ tatam. C. uñ. ui ex poteſt. , Vaãnuis iſtid eptiõis ſe ocro nia tenearis.ułqꝛ ita forte
noiin periri.ſ 1 fi uẽdica Dẽ.aa.Cerilo. . nom iſcripſeris:tamẽ ſi poſ euenerat.
gni tõe t in hac ſi ſuccu Oſt perfectã uenditionem ſeſſõʒ tẽnẽs dominus effectus es: b Accõmoaſſe. f. õte cã ho
niite buenit aget ð euick. ſeltus quidem pecorũ ẽpto ob eam rem fruſtra caluniã muli noris.ul alia ſili rõe. qᷓ ꝛed
n ut.ff. de euic. l. euic ri uenditori uero ſumptus ſi quoſ eris quanuis ipſa cõtꝛactus tabu dit. ff. ð auct. tu. l.pupillus
lutin ta. . duple . bõa ſide fecerit reſtitui deber̃ notiſ las habeat: refoꝛmidas. .F. ſane. 2. 5. ſʒ ſi. ⁊.j.de cõ
rai 1 Si as alteri. uel. ſimum eſt. , Mopr Diocle:⁊ Max. Vero. mer. ⁊ merca.l.nobiliores.
Biin. ꝛegulania uẽditiõis Dẽ.aa.Hermiano ⁊ Nupo. pꝛopꝛia pecunia tua te c Sue datiui caſus.
☚ d. poſuit.nũc põit Xpulſos uos defundo per ↄperante poſſeſſõz quõdaz d Hñs.hoc quod ſequitur
– ſpecialia. „ uiolentiam a Nerone queʒ uxoris tue nomẽ iatũmodo accò uir donationem.
⸗R m ſ I pecũia. habere ius in eo negatis pꝛoſiten modaſſe dicas: eademque occa e Duã. ex alio uiro editã.
iccen patris. ſ. tes nullam uobis aduerſus eũ ex ſiõe cuſtodie ſuẽ commiſſoꝝ iſto f Bocẽti.qꝙ oʒ te facẽ quũ
rqulli. ti cuius uenditõe ſundũ poſſidetis rũ ʒ bonã fidẽ pꝛopꝛietate eiuſdẽ ſatis ſit ꝓ ea ĩ iſtio cõtineꝛi
rtufi n Comparata ſt. ab actionem competere pꝛobatiſ. fundi uſurpaſſe dicas:rectoꝛ pꝛo eã emiſſe. vt h.⁊.ẽ.ð ꝓba.
Aniſi eius uxore ſuo no Igitur inſtar interdicti ſeu actio uicie pꝛo ſua exercitatione cogni .l. cñ pcib'. 2.S. plus valer̃
. mine. nis permiſſe experiendum eſſe per tam hbẽs dõationẽ a ſi dña uxo ꝙ agẽꝛ.l.acta.⁊.j.de do.int᷑
Miiigſi o Coſtitutã. nt. j. e. ſpicitis. re tua in filiam ſuâm collatã: nul uirum.⁊ vx. ſi filij.⁊ de con
untinr l. pe. .j. de do. ĩter ä lũ pᷣiudiciũ dominio tuo attuliſſe: tra.⁊ cõ.ſtip.l.ſi eum.
ſenmnfi ui.⁊ uxo.l.ſi ð tua Si quis alteri l ſibi ſub alteriui docenti tibi ueritatẽ precibꝰ tus g Taxatione.i.extimatõne
ſtcn 1.ð. de rei nen.ſi er noie: uel aliena pecunia emerit. afſſiſtere reſtituere eandem poſ taxata.
lnnzin⸗ ea. ꝛ. ð. de proba. l. ſeſſionẽ hita etiam fructuũ taxats b m Altum. tres caſus
aufel ad ꝓbatiõem.⁊.ð. Mpr Anto. Secondino. ne curabit. ponit.
Muu co ĩa vtriuſq; iudi. J ex pẽcunia patris fũ Hẽ.aa.Dioni. i Num eraſti. ſ. ipſi mulieri
ſme l. ſi pꝛu et᷑ ſi ſocius dus mancipiaq; comꝑ Altuʒ intereſt utꝛũ ne uxo ut emeret uolens ei dõare.
n iit ſit oiuʒ bonorũ . ata ſunt:tamen quumẽ re tua cõparante pecuniaʒ ⁊ ſic hñt locuʒ ſeqñtia. ałſi
titli ff. de admi.tuto.l. ptiões matris tue noie factas eſſe numẽèraſti: eiq; poſſeſſio tradita uẽditori numeraſſet ſilr uo
uil ticiũ. . altero.⁊.ff. pꝛoponas ignor are nõ debes tra eſt:ã contꝛactu ẽ ption is a te noie les ei donare iſolidũ teneĩ
ialſüiſun pꝛo ſocio.l.ſi qs ſo ditione matrem tuam dominam tuo hitõò tantuʒ uxoris noie poſt ut. ff. de do. inter uiruʒ ⁊ v
Cuucin cietatẽ. ſy hoc fallit ſuiſſe conſtitutaʒ.plane ſi pecunie inſtꝛum̃tis inſcribi feceris.nam ſiq xo.l.quod autẽ.S.ſi nxoꝛ.
tn ſc ĩ caſibus quatuor. petitioneʒ competere tibi pꝛopteꝛ dem uxor tua nomine ſua emit ei 7.l.ſi quũ mulier ⁊.j.ð do.
bencnlar ỹ.ð rei uẽ. l.ſi ut ꝓ numeratõʒ pꝛecij exiſtias ciuilr ⸗ qᷓ; res tradite ſunt:nec ĩ te ꝗcqua, inter ui.⁊ vxo.ſi de tua.
ſd . ponis ali.j. arbit᷑. ſiſte. de his pꝛoceſſit:non niſi dẽ pꝛecio Kk Habito. ? te pecuniã nu
Gtumnt tu.l. curatõ. . ff. ᷓ Myr Alex. Septie. aduerſus eam i quantum tu puau merante.
raivin do ex facto tu.l. ij. Aemãcipatis uobis fũdoſ perioꝛ: ⁊ illa locuplecior eſt facta: I Mã. ꝛedit ad primũ.
⁊.idẽ ĩ prelato uið quos nomine ueſtꝛo quum hẽs action.. MQuod ſi qniſti q m. Miſi.ð pꝛccio. nõ ergo
Uncrangt tur ꝗ emit ex pecu in poteſtate agentis Pater emerat dem tu ⁊ tibi trad ita eſt poſſe eſſio betes ut 7 diximus.ð.e. ti.
Ggnii mia eecleſte. Ie is tradidit: uel i poſſeſſiõe eoꝝ uolĩſũ tãtü autẽ nomæ inſtrumto uxori? l. qudstis. c,S. de xei uen. ſi
eene ſi vir. ex pecũia do tate patris fuiſtis dñiniũ acqſiſtis. quondam tue ſcriptum eſt:res ge ex pecunia.
R—HñũH tali emerit res ali DBé. a. Paternei. ſta potior quaʒ ſcripturů habet. n Di emiſti. ꝛedit ad ſecun
quas voluntate u/ Ancipia quoꝛũ meminiſti Si uero ab initio negotiũ uxo dum.
heKrdn xoris.ut.ff. de iur . ſi ut pꝛoponis nomine tuo ris geres còmparaſti noie ipſi ius o Beſta. i. ueritas.
ce qo. lita. .l cũ nrr. itemq; fratis tui cui ſucceſſiſti ep empti actionem:nec illi nec tibi p Scriptura. ſed interi ſtat
tums Fꝛes. poe iñ cũ cu ta uobis tꝛadita ſunt: lʒ iſttũo emp ſiſti.dum tibi non uis: nec illi po ſcripture.vt.S.ð pꝛoba. cũ
inda ſu uoluntatis vtri/ tionis matrem tuam pecunias nu tes quaꝛ i dñij queſtõe ille potior precibus.⁊.j.ð contra.ſti.
uſq; videtur domi meraſſe còntineatur perſequi ea habetur cui poſſeſſo a domino optima.i fine continebatuꝛ
panrr niũ tranſire ĩ vxore enim in iſtr̃o uirũ ⁊ vxoreʒ
no⸗ It ſi ⁊ vxor dona emiſſe. uel uxorem im quũ
tauun uerit marito pecuniã. ⁊ ille ex ea rẽ emerit.nec ſoluẽdo ẽ.nã mulie in veritate tu tm̃ emeras.⁊ ad hoc.ð.e.l.quis.⁊.l.prox.⁊ plus ualere ꝙ;
wai, ri dat᷑ util in ⁊c actio.ut.ᷣff. de dõa.iter uiꝝ ⁊ uxo.l.uxoꝛ marito. agitur.l.acta.⁊.j.de contrahen.ſtipu.ſi quũ tua.ſi autem de uiro.im cõti
rullc⸗ p Propter numerationem.a patre tuo ſactam. netur. ſed nomen uxoris tm eſſet poſitum. ut qꝛ dixiſſet.uir uendis mibi
, q Ciuiliter.ſi negocia geſſit nego.geſ.uel mandati alias ſi donauit ⁊ berie uxori emẽti mecũ nomine.ſed nõ re.ut dixit. M.tunc ſat᷑ pʒ ſimu
wnluf iure condic.ſine cauſa.uel ex non iuſta cã. h.uel rei uen.ſi extat.⁊ latio.⁊ hoc fo modo intelligut qdam hoc reſponſum.
ſpnn t erat hic ſilius heres patris.ſed mater uiuebat ⁊ ſuit reuocata dõa q Coõparaſti.ſine mandato.uel etiam cũ mandato.ſitñ pꝛocuratoris.non
nan tio per nirum ⁊ alias morte confirmetur. nuncij ꝛeceperat officium.⁊ ipſe nuncij ⁊ nõ procuratoris conceperat uer
400 frſQq N emancipatis.alias ſecus.vt.⁊.ð.ð inof.do.l.ij.⁊ de pꝛo ba in emptione.ſ.ſic uendis illi.
ba.ſiue poſſidetis ⁊.j.de do.ſiue. r Ipſius.per hec uerba uendis uxori mee.
zn ſ Voluntate. quod ſufficit. ut ⁊.j.ð aqui poſ.l.minus.ꝛ.ð. de. ſ ¶ Poleſt. nota quod poſſum nollo.quod uollo non poſſum. ſic .j. de
n 9 . trahen.emp.l.non iccirco. dona.l.ſine emancipatis.j.de iux.do.ſi genero. Iteʒ nota.quod omnis
60 t m Arncipia tui.ſ.noĩe. Empta.ſ.a matre noie neſtro. nuncuus ſit procurator large.ſed non conuertitur. ut.ff. de procur.l.i. .i.

bic tamen ſtricte accipeie nuncius. eſt nelut pica ⁊ organum domini.⁊?
in pſonam domini dʒ cõcipeꝛe uerba contractus.⁊ dño queri dicitur ꝑ
ſe ipᷣm nõ pꝑ alium.⁊ cõcipᷣ ueꝛba.ſic uẽdis illi.vt.ff.de cõſti.pe.l.q at. .
fi.⁊.l.ſe.⁊ de ↄtrahen.ẽp.l.i.O.fi.ſi ãt dicat nũcius uẽdis mihi.ſic ⁊ in ſua
pſona concipiet uerba nalet.vt ſibi querat.ſed dño tẽtur mãdati ſʒ.h.qĩ

male fecerit mãdatũ.aꝛ.dic
te. l. de ꝓcu.ll.i. F. ij. ſi at eſt
ꝓcuꝛator tũc uerba ↄctus
dz cõcipere in ſua perſona
⁊ ſibi querit.ut.j.l.pꝛox.in
fi.ſed domino cedeꝛe tẽtur
ut. ff. de aquir̃.poſ.l.poſſeſ
ſio quoq;.S.⁊ſi poſſeſſio.ſi

autẽ ĩ pſonã dñi nõ vʒ ſibi

qꝛ nõ vult.nec dño.qꝛ non
pt.alteri eĩ ſtipulari ⁊c.vt ð
v.ob.l.ſtipulatio.s.alteri.⁊
ſic h loquit᷑.⁊. ff.de ↄhen.
ẽp ſundus.⁊ de cõſti. pe.ſi
filio.S.i.ſʒ.D.dixit.alte
ri ꝑ alterũ.qᷓri.utilẽ actiõeʒ
ut ar. ff. de actio.ẽp.l.iulia.
§.ſi ꝓcurator.⁊ ꝙ hic dicit
ĩtellige nõ q̃ri dño.ſ.direc
tã.qꝙ nõ placet.⁊ ĩ.d.l. iul.
iõ ẽ.qꝛ dabat᷑ in qñʒ utilis
iſtitoria.uñ iniquũ erat ni
ſi ⁊ ſibi daretur ex eiuſdeʒ
pſona actõ. regulłr eꝛgo nõ
queritur actio per alteruʒ.
niſi in caſibus quos nõ.in
ſti.ð ĩutil.ſti. F.ei q.ſʒ dñiũ
⁊ poſſeſſio ſic.nt.sð.pꝑ quas
peꝛ.l.i.ſpãle tñ eſt ĩ quibuſ
dã.ut in cuiuſcũq; pſonaʒ
ↄcipiat uerba querat᷑ dño.
ut in tutore ⁊ curatore ⁊ ac
tore.vt.ff.de conſti.pe.l.eũ
qui.S.fi.idem in ſeruo.⁊ et᷑
filio q;tũ ad ꝓfectitiũ.ut in
ſti. de ſtip.ſeruoruʒ..ſiue.

tꝛadita eſt.
Dem. aa.Geruntio.
Am per eos qui negocia
gerebant tua olei materiaʒ
te comparaſti contꝛactuſq; fidem
pꝛecio ſuſcepto rupiſſe: uendito
rẽ pꝛoponas:ſi quidem ex empto
his qui iuri tuo ſubiecti fuerantↄ
tꝛahentibus tibi queſita eſt actio:
uel per te:uel per eum cui manda
ueriſ. Si uero ſui iuris conſtituti
ſecundũ mandatum tuũ hunc cõ
nactũ habueft: ac ſibi empti que
ſierunt actioneʒ per eos:uel quibꝰ
illi dederint mandatum adi com
petentem iudicẽ: qui ſecundũ bo
Ram fidem que in huius cõtꝛacti
bus obſeruari ſolet ſatiſtieri pꝛo
uidebit
Dem. aa. VNalentie.
Vi aͤliena pecunia compa
rat non ei cuius nummi fue
runt:ſed ſibi tam actionem empti
quam dominiuʒ ſi ei fuerit tꝛad ita
poſſeſſio querit. Quum itaque
dẽ rebus cõibus fratꝛem patrue
lem tuum quedam compaſſe con
tendas:de tua pecunia hunc con
uêniendo facies còͤnſultius: nam
in rem de rebus ab eo comparatiſ
tibi contꝛa eum petitio non com
petit.

a Tradita eſt. vt ab eo qui bʒ ius uẽdendi.ut.S.de ꝛei uẽ.l.quot᷑ſed qua
liter in dñio erit potior quũ cõtractus ĩ nullius perſona tẽat.vt hic.⁊ nu
da traditio nõ tranſſferat dñium.ut.ff.ð acqui.re.do.l.nũq;: ꝶ.dic dñij
i.poſſeſſionis ſic.ff.de v.obliga.l.interdũ.tu dic ꝙ ex ĩutili ↄctu tranſit
dñin.vt.ff.de dolo.⁊ eleganter.in prin.⁊ dixi.ð.de fide inſtru.l.ctus ſʒ
quũo obligatõ nõ cõtrahitur. ſed poſſeſſio ⁊ dñiuʒ tranſſfert ex iutili ↄctu:
g.obligatio iur̃ ẽ uñ ex legitimo tĩ contractu obligatio naſcitur.poſſeſ
ſio uero facti eſt.⁊ iõ ſine obligatione q̃rit.ar.ff.ex qui.ca.ma.l.deniq;.
b c Am. rupiſſe.qꝛ non vult tradere.
c Contrahentibus.ablatiui abſoluti.
d Mandaueris.i.mandabis.puta pꝛocuratorem.
e Habuerunt.ſuo nomine.al.non nidelicet.ut.s.l.prox.
fAVel quibus poteſt eni eos cogere act᷑ man.ut cedãt cui uis.ut hic ⁊.ff.
de uſuc.pignori ⁊.ff.de acq.poſ.l.poſ.ꝭ.⁊ ſi poſſeſſio.ff.man.l.idẽq;..
ſi cui mandauero. It nõ hic quod ex alterius cõtractu alteri nõ queritur

actio.licet. M.dixerit hoc uerum de directa ut ⁊ diximus.ð.e.l.prox.

g q Ai aliena. querit. ut. ẽ. eo.l.i.diximus.⁊ facit.j.de diſtrac.pig. ſi
maritus. ⁊.j.de pig.l.quis.⁊.ff.ꝓ ſoc.l.ſi quis.
h Be rebus. ideſt pecunijs. . .
i Conueniendo. pꝛo ſocio uel conditõe ſine cã uel alia generali cõditiõe.
k Conſultius.ᷣpro ſuo poſitiuo põitur.
IMon competit. niſi ſit ſocius oium bonorum. vt. ð. cõia utriuſq; indi.l.
ſi patronus. ſecundum.h. quod non placet.imo ad cõicãdũ agr.vt ibi.
m n Ihil.altero.i.procuratore.qui ſcienti ⁊ ignoranti domino qrũt.
ut. ff. de acquir. re. do. ſi procurator. ſiue ergo ambo hoc geſtiant

ſiue uenditor ti mihi aquiritur. ut hic.⁊.ff. de do.l.qui mihi.Idem ſi ſo

lus procurator hoc geſtiat.ut.ff.de acqui.polſ.l.i.S.poc quoq; ð ſernis.
ſecus in neg.g.qui non aquirit.ut.ð.de neg.g.l.ſi ego.
n In alium cuius nomine empta efſt.

emp.l.i.⁊ inſti.de ob.ex conſenſu.

o Velvtriuſq;.i.tam eius qui preciũ numertauit q;ᷓ uendentis.
p Lonſtituto.ut ⁊.ff. de contrahen.emp.l.i..fi.⁊.Sõ.de cõtrahẽ.

q De rebus ali. non ali. audiſti. alterius factuʒ alteri non prodeſ

ſe.audi modo non obeſſe.Accurſius florentinus.

r J pᷣſidi
ſ fueꝛit.nõ
Dem. aa. Ruphine. iudici fa
JYhil pꝛohibet altero pecu ciendam fidem.ut.
nioam numerante: in alium ff. ð ꝓba.l.qnqua
uel utꝛiuſq; contꝛahentis conſẽſu ginta.

uel certe uenditore tantummodo
uolente dominium tanſferi. Eo
etiam manifeſte conſtituto ut ĩter

abſentes per mediam perſonã ue ⁊ hoc pꝛeſumit᷑ niſi
luti per nuncium uel per epiſtolaʒ cõtra probetur.ſic.
talis contꝛactus perfici poſſit. J.qui mi.non poſ.
Dè rebus alienis: non alienan katatonſdee
dis:⁊ de pꝛohibita reꝝ alieauone: hoc non ꝛefertur. ſ
uel hipotheca. ad uerbũ ſcie.⁊ niſi
ꝓbaretur ſcia igno
Myopr Alex. Cauciano. rantes pꝛeſumeren
pꝛẽſidi ꝓuintie ꝓba tur. ut. ff. de proba.
tum fuerit. Julianũ nul uerius ⁊ inſti. ð. le.
lõ iure mũitum ſeruos §. non ſolum.

tuos ſciẽntibus uẽdidiſſe ꝛſtituere
tibi emptores ſeruos iubẽbit:quð
ſi ignòrauerint ⁊ eorum facti ſunt:
pꝛecium eorum. Julianuʒ ti bi ſol

uere iubẽbit. nõ ad preciũ.quuʒ
Mypr Sor.grecie. tuo noiĩe ſit facta uẽ
Aſtrahẽte marito reʒ tui iur ditio.uñ nõ potes
i conſenſum nõ ei accõmo haber rat.ut. ff. de
daſti:licet ſigilo tuo uenditionis pca.li Fiꝰ.⁊ de neg.
inſtrumentum fraude cònquiſita g. ſi pupillus.5. ſed
ſignaueris:eiuſmodi tamen ↄmen ſi ego. niſi in ſubſi
tum emptori uſucapione non ſub diũ re preſcripta n
ſecuta uel longi temporis pꝛeſcrip uſucapta. utj. ſtati
.⸗ = uel perempta.ut. ff.
de neg g.l.fi. M.

ſNullo iure dñij.ł
creditoꝛis.uł officij
publici.uel priuati

t Sciẽtibus.ſ.ẽpto

ribus.quũ ñ hꝛent
ius uendendi.aʒo.

u Jubebit. p fi uXã.

tamen dixit añ nſucapiõem cõpletam dari actionẽ neg.g.ut.nõ.
ʒ.ð ꝛei.uen.l.mr᷑.⁊ hoc quũ a nullo habet cãm is qui uendit.uel
bʒ ſed lucꝛatiuã. al ſi bʒ.ſed nõ lucratiuã quũ tm̃ abſit q;tum aſſit
nõ tenetur ad preciũ etiam in ſubſidiuʒz.ut.ff.ſi cer. pe.l.ſi eũ fuũ.
x Ignorauerint.quia ſe procuratorem dicebbtt.
y Facti.ſ.uſucapione.Accurſius florentiuis.
3 Jubebit per act. neg. g. bñdo ratum in ſubſidium.ut hic. ⁊.ð.de
rei uen.l. mater ⁊.j.ſi uen.pig.l.ſeruos.⁊.ff.depoſiti.ſed ⁊ſi non
ſit hs.⁊ de ne.g.l.fi.⁊.j.ti.i.l.i. .
a d AIſtrahente. accõmodaſti quum maiorf eras.
b Longqniſita. quia dicebat ſe uir locaſſe.ut.S. plus nalefe

quod agitur.l. fi.uel quia dicebat uir eſſe epiſtolã.⁊ ad hoc.s. de

pꝛoba.l.cum precibus ⁊ ſumme a contrario.ergo ſi ſciuit apponẽ
do ſigillũ vr̃ he ratum ꝙ eſt notanduʒ. ut. S. de epi. cle.l.ſi qua

per calũniã. .f. rem. ra. ha.l. ne ſatiſdatio. ſed ar. contra. ſſ. de
pig. ac. l. Laius. Accurſius florentinus. V
c u Enditrici. ſuccedẽti.i.hr̃di.uẽditcis ꝗ ſuccedit iuĩ hrditario
d Aenditrici. duplex eſt. nã uenditrix non dña ſuccedit dño
rei ⁊ ſic ex ſua ꝑſona.ſ.nouo dñio uel uerius econtra.dñs rei ſue
cedit uenditrici non domine.? ſic ſecundum vtruq; mõm nõ dñia

l.uendicantem. Accurſius. ðDͤ
e¶ Nõ licet. quia res fuerat defuncti ſecundum quoſdam.

f Belenſione.i.predicta exceptione doli.

g Experiri.actione exempto.pt᷑.etiã agere ex ſtipulatu ad duplũ.
ut. ?.ff. de euic. uendicantem. ?.l. ſe. ⁊.l.ſeia.⁊.j.de libe. cã.l.ſi ab

eo. ⁊ de euic.ſi ſine.⁊.ẽ. de rei uen.l.cum a matre. de reſti.mi.l.
que a patre.⁊ aliud in hrde.fideiuſſoris qui ſuo iure nendicat. ut

.qſ. de euic.l.fi.non autem ipſe fideiuſſor. ut. e.ti.l. xceptione. ſe

uendidit. ⁊ ſecundũ hoc habes.ff. de euic. ſeia. ſed primus eſt in.

gri
iſſ
pw⸗
ſn
hn

ſne
n finn
Mhlgen
linei
tnole
lüul e

eteſnie

ſpohent
nim
Mnigtin
whrtienr
wnceug
wbiſienti
Nerſu
örinem
fideh
otiſtäͤ
Rſn,
tübugli
1 gniſlin
eſcncig
bbchtiti
Aprin
loeſtirn
oliti r
Nintntd
bincher,
lphluſel
Gänſht
rptnen

pen iſ

Pcenun

gg A
ghen,

griloln
önt
thellüfi

aherid

1AN

ps u
AAbotdͦn

SS

cella
nin t
nitiirn
ſariill
niuſi
nin n
inuti

n.

icfi
—DS

gwor .

☛ — =

ſi omiſſit exceptionẽ ſua culpa eſt condẽnandus.nil ergo dʒ cõſe
qui.vt.ff.de euic.ſi rẽ..ſi duple.⁊ ð re.iu.quod quiſ.in.ſi:tꝶʒ.hãc
culpã nõ pt᷑ uenditor ſibi iĩputare quũ ex ea lucrũ ſenſerit.i.rẽ.vt.
ff. de iure. do. cũ in fũdo.S. quod ſi mulr. ſed ſi oĩſit exceptionem
⁊T ſic ſcienter redidit.ergo non debʒ repetere.ut.ff.ð cõdi.i.l.i.q̃ ẽ

3.ſo.hic hʒ emptoꝛ
actionẽ ex ẽpto.vñ
ꝛeſtituendo ꝛc ſolũ
exceptiõi ꝛenunciaꝛ
vꝛ. ꝛemãet eꝛgo ſibi
actio ſʒ maxĩe quũ
ſciat ius ſuũ ubiq;
durar᷑. ut.ff.q.mo.
pi.ul.hypo.ſol. ſicẽ
.. non nidetur. ſʒ
in.l.contraria ſolã
exceptionẽ facti. ul
iuris hbʒ.quã quũ
ſoluẽdo perdit nil
remanet. It ꝛſi op
poſuit ⁊ nõ adiſſa
exceptio adhuc a⸗
git. ut. ff. de euic. ſʒ
⁊ ſi exceptio.nec pt
nenditor dicere pꝛo
ſe factã ẽptori iniu
riã. nt.ff.de. le.i.ſi
ſeruus pluriuʒ.S.i.
b m Ancipia.
mercedibus.
i Potuit. nt. ⁊. ð.ð
rei nuen.l.mater.
k Debito.qð hʒ lo
cũ ſi eſſet minor.vt
ij.de predijs mi.l.
Utere.
Obligata. a patre
tuo ⁊ ad h.õ.ſi ad

tione minime munito nullã pꝛeſti
tiſſe ſecuritatẽ poteſt.
Mpf̃s Diocle.⁊ Maxi. aa.?
Gratianus Aaleriano.
Enditrici ſuccedenti heꝛedi
tario iure: perfectam recte
uenditionẽ reſcidere: ac dominiũ
reuocare non licet.Sed ⁊ ſi ex per
ſona ſua uendicet uel exceptione
te doli mali ſi hanc uiam elegeris
tueri uel euicta re ⁊ ſi defenſione
monſtrata uolueris uti quanti tua
intereſt poteris experiri.
Dẽ.aa.Affabio.
Ancipiã patris qui fundũ a
Philippo conduxerat ſuc
ceſſõe tibi queſita:domino fũdi ꝓ
debitis inſolutũ mater tua dãdo
nihil tibi auferre potuit. Ideo
que ſi tu maior.xxv.annis effectuſ
ab ea negotium geſtum non feci
ſti ratuʒ oblato dẽbito:ſi non hec

locatoꝛ iur̃ pignoris öbligata ſibi

uendidit:petẽ potis.
Dẽ.aa.Egro.
Jfunduʒ tuuʒ pr pꝰemãci
pationem te non conſẽtiẽte
uenũdedit:neq; ei ſuccẽſſiſti neqʒ
poſſidẽs lõgi tẽporis pꝛeſcꝛiptõe
munitus ẽſt:tibi agenti euʒ rector

uer. nen. pi. l.ij. Accurſius florentinus.

m ſ Iſſfundum.pj emancipationẽ.q̃ſitũ ſecus ſi añi.⁊ tũc pf̃ eẽt
qĩ dominus.⁊ poſſet alienare.ut.j.ð bo.que libe.l.fi.S.vt
aũt.⁊.F.ipſum autem nel dic idem ſi ante.ut.j.de bonis mr.l.i.
n Conſentiente.alr ſi te volente.vt.S.ſi aduer.do.l.ij.
o Succeſiſti.alr ſi ſucceſiſti.v.S.e.uenditrici.
p Munitus.tũc.enim confirmaretur alienatio.ut.S.e.l.i.⁊ ſic nõ
caſus in quibus res aliena poteſt alienari.
q n Emo priuatus.ſecus in fiſco.uel impatore.ut.j.ti.i.l.ij.⁊
de quadri.pſ.l.ſi.ſecus in flumine.ut.ff. de aqrẽ.re.do.l.

ergo. 5. alluuio.

r Sibi. qꝛ tunc nẽdere pt᷑ ex pacto uel ex lege.ut.j.de iure do.l.fi.
ſ Ex officio publico.uel priuato.ut tutor curator.executor.exactõ
tributorum principis.uel pꝛocuratoꝛ fiſci.ut. ff.de ſur.l.interdum
S. qui tutellã.⁊ inſti.de of.iu.ꝭ.ſi.⁊.ff.de enic.ſi pignora.⁊.ff. de
cenſi.forma. .. illam. x.l. cũ poſſeſſor. S.pro pecunia.⁊ ið ĩ ꝓcura.
ſi habet liberum uel ſpeciale madatum.vt.ff. de pꝛocu.l.procura
tor cui. ſecus in viro. vt inſti. quibus ali. licet. in prin.
¶¶Potuit. ut.ð.e.l.i..ff.de acquiren.re do.l.traditio.ſed fallit in
caſibus ſuperioribus legibus notatis.
u ſ Ancimus. hec lex tractat de vltima parte rubrice.i.de ꝓhi
bita ⁊c.⁊ numerantur hac.l.que.contineantur appellatõe
alienatõis ſiue lex ſiũ teſtator. ſiue pactio phibuerit eã. ñ ãt pcedit
ut queratur an tranſferatur dñiũ ſi fiat cõtra pꝛohibitionẽ. tũc enĩ
dicat ſi lex pꝛohibeat.nt.S.ð de le.⁊ cõ.nõ dubium.id ſi a teſtatore
quũ ⁊ volũtas eius ſit lex.ut in anten.de nup.S.diſponat col.iiij.
niſi ſit nudũ.vt.ff. de le.i.filiuſfa.S.diui.ſi vero pactio contrabẽ iũ

pꝛohibeat nihilominus trãſit. ut enĩ pactũ ſine traditione nõ trãſ

fert. ita ⁊ nõ re tranſfert. uel tranſlationẽ non ipedit. ut. ð. de pact᷑.
l. traditionibus.quod fit in ultimis nolũtatibus.ut de facto facta
alienatione redat dñiuʒ in eum quem teſtator uoluit ſine aliqua

modo caſibus in quibus conſtitu

traditione.t. ff. de.le.iij.l.pr.S. quidect.na ⁊ trãſit ſine traditiõe.ut.ff. de
fur.l.a ticio.alij dñt ið.⁊ ĩ phibitõe q fit pẽo.ut dñiũ ñ trãſeat ar. b.l.qᷓ

h panificat.ſʒ certe ñ ĩ h parificat.ſed in eo que cotineantur appellatione

alienationis. ut ſi fiat contra agatur uel ꝛei uen. qñ lex uel defũctus ꝓhi
buit uel ↄð.ob cãʒ q pactõ.ut..de ↄð.ob cãm.l.ea lege. It᷑ pꝛo eis.j.

pꝛouincie reddi efficiet.
Dem. ag Ruffo.
Emõ res ad te pertinẽtes ſi
obligatas ſibi nec ẽx officõ
uendendi ptãtẽ habens diſtꝛahen
do quicquam tibi nocere poͤtuit.
Mypr Juſtinianus.a. Joan.ppᷣ.
Ancimus ſiuè lẽx alienatio
„ „neʒ inhibuerit: ſiue teſtator
hoc fecerit ſiue pactio contꝛahen
tium hoc dmilſerit:non ſolum dò
minij alienationem uel mãcipioꝝ
manumiſſionẽ eſſe pꝛohibẽdaʒ: ſʒ
⁊ uſufructus dationem uel hypo
thecaʒ l pignoris nexum penitus
pꝛohiberi:ſimilique modo ⁊ ſerui
tutes minime ĩpõi: nec èmphiteo
ſeos contꝛactum: niſi in his tantũ

tionum auctoritas l teſtatoris uo
luntas:uel pactionũ tenor qui alie

natõnẽ interdixerit aliquid tale ſie

ri permiſſerit.
De cõium reꝝ alienatione.

Mopr Anto.a. Appollodoro.
Inulla uſucapioniſ pᷣꝛo
gatiua:ł diuturni ſilẽtij
pꝛeſcriptio æmptorem

ſi manci.ita fu.ali.l.ea.ſed
