let i Si ſecundo nupſerit.mulier. ð8 penis ſecundo nubentiũ dixit.ð. æ.ff. de ver. ob.ita.ſti.in prin.⁊ in.l.triticum.ſed contra.ff.de iu.do. cũ
. ti.i.generaliter nunc ſpecialiter in caſu uno. poſt. . gener. ſo. ibi in arbitrium boni viri erat collata.bic in nullius ſe
uid k ſ. filijs.legitime etatis. cundum aʒ. el hic promiſit. ſe daturũ ibi cõſtituꝛũ.que non nalet.vt.j.

1 Competentibus.i.perceptis tantum non percipidis
ſecundum quoſdam.⁊ ſic intelligunt quod diciuur.s.

de uſuſꝛ.ſi pater.

m Ea ſeruari.ut proprietas aĩttatur uſufru. retento ſi ſecũdo nup

e.ſi cum. ubi daturum ſe pꝛomiſit tamen valet. uel tercio ibi pater cuius
eſt officium dotare hic extraneus. que nõ placet.nam ⁊ hic ipſamet miij
promittebat.tu dic quod ibi interuenit ſtipulatio hic non nec ctiam pac
tum ſed ſola ſcriptura qua continetuꝛ qð ea ꝗᷓ nupſit dotem promiſit. ſ

huic obijcitur ꝙ ex quo fic eſt ſcriptũ pꝛeſumit᷑ ⁊ factũ vt iſti.ð ſideiuſ..
ſi. ⁊ ar.j.e.l.iiij.ſed in.l.illa.j.e.ſcriptum fuit volũtate nubẽtis hic ſine vo
luntate.nel ibi certa quatitas licet mi.non ſoluta fuit.unde pꝛopter qᷓtita
tem certum pactũ ibi interceſiſſe intellr.hic at tm dotẽ pꝛomiſſam contine
ri ĩ inſtio ad aliã dic quod hic iã duo eẽnt ſpecialia qð pᷣſumerei ſolenni

tas ⁊ ꝙ iceria dos valeret.
ꝙ eẽ nõ pt.łhic nudo pac
to.ibi in.l.cum poſt ſtipła
tione fuit ꝓmiſſa.vñ quũ
oportʒ hic eſſe duo ſpãlia
.ſ.ꝙ eſſe nudo pacto actio
daretur ⁊ quod ad incertũ

ibi at. vnum tantum.ſ.ad

incertum.⁊ eiſdem modis
ſoluitur aliud contrarium
.j. e.ſi cum ea.
a ſ Ipꝛo dote. oſtẽde
ris.ſ.doteʒ ⁊ vſurã
pꝛomiſſaʒ ⁊ idem ſi tm̃ vſu
ra eſſet pꝛomiſſa.nam qðᷣ
alias facit ſolutio vſurarũ

per longum tempus.vt. ff.

de vſur̃. cũ de in reʒ ueꝛſo
hoc debet facere ſtipulatõ
peꝛ vnam horam.vt.j.ad.
l.fal.l.fi.⁊ ſic etiam quidã
bic dicunt quod non fuit
pꝛomiſſa ſors niſi fictione
iuẽ.per hoc.ſ.quod uſuru
fuit promiſſa.
b Precipiet. ꝓpoſita certi
condi.ex ſtipulatione.ſi tñ
tu. vir ſubeas onera matri
monij.ſecus ſi pater mulie
ris.vt.ff.de iuẽ.do.cum pꝰ
.F. in domũ.⁊.ff.de excep.
doli.l.pf.an at᷑ ſit idem.ſi
ſponſus ſponſam exhibe
at queritur. quod ſatis di
ei poteſt. vt tũc.ſ.hẽat frue
tus ⁊ vſuras.alias nõ.
UAN ſ Acum. arbitratus
ſcilicet is qui doteʒ
promiſit.
dActionibus.i.actiõe pu
ta conditione certi ex ſtipu
latione.

Vigdetur.fauore dotis.⁊
certa intellr q;titas que.ſ.

corrigitur ex facultatibus
a ſm dignitateʒ niri. vt. ff.

de iure do.quero.⁊.l.cum po

Jdõte pꝛomiſſa ſocer tuus
uſuras dare pꝛomiſit id qðᷣ
deberi oſtenderis ↄpetẽſ iudex ſol
ui tibi pᷣcipiẽt.

pulata ẽ nuberʒ is cuio me

miſti dotẽ tibi non addita q;titate

ſed qdᷣcũq; arbitꝛatus fuiſſet ꝓ ea
daturum ſe reproiſit ⁊ interpoſite
ſtipulationis fidẽ nõ exibʒ ↄpeten

tibus actionibus uſus ad ꝓiſſi e

molumentũ iure iudiciorũ puẽies

didetur ei boni uiri arburiu ſtipu

lationi inſertum eſſe.

MWpres. Diocle.⁊. Maxi.aa.?

Juoluntate dotãtiſĩ dotali
inſtrumẽto plura tibi tradi
ta ſcripſiſti qᷓ; ſuſcepiſti intelligis:ð
his que deſunt petendis pactum
eſſe còͤnſecutum.
Dem.aa.⁊.cc.Daſumiane.
Jꝓ tè pꝛ marito tuo ſtipulã
ti ꝓĩſit dotẽ nõ tibi ſed ma
rito contꝛa ſucceſſores.ſoceri com
petit actio.
Mprs. The.⁊. Val. Hie.pᷣpᷣ.
D Exactõm dotis quã ſel pᷣ
ſtari placuit qlicũq; ſufficer
vᷣba cenſem ſiue ſcripta fuerit ſiue
nõ ẽt ſi ſtipulatio in pollicitatione
rerũ dotaliũ mie fuerit ſubſecuta.
Apr. Juſti. a. JYoan.ppᷣ.
J pꝛ dotẽ ꝓ filia ſimpliciter
dederit ł ꝓ ſilio añ nuptias

donationem fecerit habeat autẽ fi

lius łin poteſtate conſtitutus ł for
te emancipatus res maternas uel
ex alio modo tales q̃ acqſitionem
faciũt quarũ uſufrucius ſolus apð
patrem remanet uel quo cũq; alio

modo poterat quaſdã actiones 3

ſt. F. gener. ⁊ ſic eſt contra.S.e.l.i.ſed ibi ſol

ui. Item nota ꝙꝙ licet ad arbitrium boni uiri recurni ⁊ ſic a perſona ꝛece
di. vt. ff. de ꝛe. iu. l.in perſonam. S. generaliter ⁊ pꝛo ſocio.ſi ſocietatem pꝛi
macoll.. fl. de contra. emp. hec uenditio.⁊ ſic faciunt.ad qõnẽ eius qui
ſe cum pignoribus compromiſit ĩ offenſum.ſʒ ar.contra ut a perſona nõ
recedatur. vt. ff. de uer. ob.ſi quis arbitratu. ⁊.ff.pro ſocio ſi coita.
ſſ Nvolütate.petendis.i.petes tu vir.niſi animo ſimulandi hec fac
la ſunt vt ignobiles quũ nobiles accipiũt faciũt.⁊ nota mirabilẽ
fictionem cui eſt ar. contra.in mutuo.nt.ff.ſi.cer.pe.l.qui pecuniã.⁊ facit
.õ. de non nu.pe.l.in contractibus.s.ſed quoniam.
g Coſecutum. agetur ex prima ſtipulatione ⁊ ſi excipiatur de conſeſſione
replicabitur de tacito pacto.
b I pꝛoſoceri.ſ.ſui patris tui.⁊ſi tu es ber̃s equaliter cum fratrib
de tua parte ẽ tota dos ſoluenda.vt.ff.de coll.do.l.i..p.⁊.j.ð coll.l.ii.
Actio ſecus in legato.vt.ff.de le.iij.fideicommiſſa.S.interdum ſecundũ

Jo. ⁊ de le.i.ſeruo legato.s.ſi teſtõr.
k a D exactionem. ſtipulatio ſpeciale ut ex nudo pacto oriatur actõ.
ſe regulariter contra. ut. S. loca. ſi tibi.ſed hodie fingitur interce
fiſſe ſtipulatio ut.j.de rei vx.circa.prin.ẽ ſecundum ſpeciale in dote.vt.

J cũ ca q̃ tibi mrimoĩio co

t Et ↄſenti.repete ⁊ potat ⁊c̃.
u Periculuʒ. ⁊ ſit qui ſe iactat ſe obligat.ſic ⁊.ff.de f.vr.p.ſi arbo

X
» e
5

5. e.l. ij. Item tertium. .e.ſi noluntate.? facit.j.de teſ. quoniami
dignum ⁊.S.de non nu.pe.generaliter.⁊.in

7.S. ad uellł.generaliter.

patrem habere dubitabatur apud
ueteres ntꝛum ne uideat᷑ pꝛ ex ipſo
debito dotis uel ante nuptias do
nationiſ feciſſe pꝛomiſſionẽ uel da

tionem ut ſeſe huiuſmodi nexu li

beraret an debitum quidem rema
net in ſua natura liberalitas auteʒ
paterna dotem uel ãte nuptias do
nationẽ dare ſuggeſſit.Et ĩ tali du
bitatione multa pars legis latorũ
ſeſe diuiſit alio etiã incremẽto hui
modi queſtõi addito ſi forte dixit ĩ
inſtrumento dotali ex rebus pater
nis ⁊ maternis dotem uel ãte nup
tias donationẽ dare utꝛũ ꝓ didia
parte uideat᷑ datio uel pꝛoiſſio ſac
ta eſſe an ꝓ rata pòrtione utꝛiuſq;
ſubſtantie. Atꝛãq; igitur dubi
tationem certo fini tꝛadentes ſanci
m ſiquidẽ nihil addẽdũ extimaue
rit ſʒ ſimpliciter dotem uel añ nup
tias donationẽ dederit uel pꝛomiſ
ſerit ex ſua liberalitate hoc feciſſe ĩ
telligi debito in ſua figura remanẽ
te. Nzʒ enim leges incognite ſi
quibus cautum eſt omnimodo pꝛ
nũ eſſe öfficiũ dotẽ uel ante nnpti

as dõationẽ pꝛo ſua daꝛ pꝛogenie

liberalitas itaq; talis maneat uera
⁊ irreuocabilis ut puro noĩe libe
ralitas ⁊ debitũ ſuã ſequatuꝛ fortu
nã. Abi autem ex rebus tã ſu

is quam maternis uel alijs que nõ

aquiruntur l ex ſuis debitis dixe
rit feciſſe huiuſmõdi liberalitates
tunc ſiquidẽ inopia penitus tẽtus
eſt ex illiuſ uideri rebus dotẽ uel ã
te nuptias donationẽ eẽ datã que
ad filios uel ad filias pertinent.
Si uero ⁊ ipſe ſubſtantiã idòne
ã poſſidet ⁊ ĩ hoc quaſi de ſuo pa
tꝛimonio dotem uel ante nuptias

ſti. de uer.ob.S.in hac

lſ Ipater ſimpliciter.i.non deſignando ex quo patrimõoio.
m RDederit. per deſtinationem. Fecit. deſtimatione.

n Portõe. mi plus

de maiori ſbᷣa daf
videatur.

o Intelligi. ſecus ß̃
ſumã in auo mateꝛ
no. vt. fl. ð ne. g. ne

ſennius.nam ibi ſ
compellr auia da
alimenta. qꝛ nepo
tes ſufficiẽtes erãt
bic autem ſic dota
re licet ſilij ſufficiãt
ſibi.

p Oiffcium. vt. ff.

de ritu.nup. qui li
beros.nõ maternũ
ut.j.ti.i.l.mater.ni
ſi quando eſſet he
retica.vt. ð.de her
ti. l. cognouim qd
at ſi extraneus do
tẽ ꝓ muliere repꝛo
miſit de cuius pa
trionio videt᷑ rpꝛo
mittere de ſuo vel
mulieris ul patris
mulieris:.mulie
ris uel patris qua
ſi eius gerat nego
cium. ⁊ niſi aliud

ꝓbetur.nt ar.ff.de
ne. g. neſennius. x.

ff. de admi.tu cum
poſt mortem... i.?

§. patri.

q Vera.nõ ſicta ꝙ
pater iactet ſe dare

⁊ de ſbᷣa filie ðtuꝛ.
vt. j. e. l. in fi.

rNVPertinʒ ſed hoe

quid ꝓdeſt patri.
nã ⁊ſi hoc non pre
ſumeres tamen nõ

condennaretur pa
ter niſi in q;tũ ſace

re poſſet.ut.ᷣff. de re.iudi.ſed cum hos: .prodeſt qꝛ ſi peꝛueniat
boc caſu ad meliorem fortunam non poterit conueniri quum iaʒ
ſolutum ſit marito.ſecus autẽ eſt ſi ð ſuo preſumeres eũ ꝓmiſiſſe.
Igdoneam.ſ.tantam uel talem ex qua commode poterat hanc do
tem pro ſilia dare. ⁊ accpecõmode ſʒ dignitatẽ ⁊ facultatẽ ſuam.
vt. ff. de uer.ſi. nepos proculo.⁊. ff. de iure do. quero.ſed in caſu
ſuperiori indiſtincte videt teneri de ſuo dare quando.ſ.ſimpliciteꝛ
promuſſit. ſed tamen ibi puto quod fm menſuraʒ ſue ſbe teneatur.

ſuperfluum uero de bonis fſilij uel filie intelligatur pꝛomiſſuʒ. nec

enim veriſimile eſt quod ultra ſe obligauerit pater. ar. ff. de uſur.ſi
ſtipulatus ſed forte fauore dotis poteſt hic dici ↄriũ.qꝛ bec lex vᷣ
nelle notare diferentiam inter primum ⁊ ſᷣm caſum.

Liberalitati.i.ei e pf ðᷣdit.

rem. S.pe.⁊ de ꝛe.iu.ĩ ambiguis ar.contra.ᷣff.de ↄᷣhen.emp.ea ꝗᷓ.

De iure dotium.

Victa.ᷣpollicitatio.ſiñ ĩtrogatõe pcedẽte.vt.ᷣff.ð pol.l.iij.
Promiſſio. cum interrogatione.⁊ dic ð dote dada tã bic

qᷓ; in ſuperiori caſuuel quod eſt melius detradenda. quo caſu pt

e

o e
en ad intereſſe agi quod non eſſʒ in ſuperiori caſu ſed ad extumatio tis quũ ĩ teſtõ nõ ſuerit relicta ſʒ ĩter piuos data.i.cõceſſuʒ ius petẽde do 5
nem tm.vt.fl.de uer.ob.ſi fũdũ tradi.vel tertio.ſ.de euic.pᷣſtãda. tis.ſʒ iõ dr pᷣlegatio qꝛ ĩ pᷣs mortis fuit cõceſſuʒ ius petẽdi ⁊ ſic morꝶ cã
Nn. e Conditione.ſ.ceꝛti vel dic condi.ex hac.l.⁊ no.quod ex nudo donatio vl capio ſicq; ſimile legato vt.j.de dona.cã moꝛ.l.ſi.vlł dic tertio
in⸗ pacto datur hec actio pꝛout ad pollicitationem ꝛeſpicis.⁊ ſic ẽ ar. Hʒ Yo. plegatiõib .i.qbuſdã ꝛcb q ſibi plegauerat pllegationib dico va
n contra.S.de pac.ex conuentione lẽtibꝰ ꝓ portiõe hrditatis.nã nõ ualet pᷣlegatio ꝓ ea ꝑte ꝓ qua ẽ hr̃s ſʒ
D b Ex ſtipulatione. ꝓ parte coheredum. vt. ff.
i. certi conditõne q̃ de le. i.legatũ. .. i.⁊ hoc in
in datur ex ſtipulatio donationem dediſſe intelligatur: ex ea actionem is in cuius pſona tellige ſalua falcidia ipſi fi
nn ne quaſi nec ſit da potat enim ſecundum ſuas uires utiliter cõcepta cõmiſſaq; eſt:ſecũ lie. Collige ergo hic ꝙ ita
egt tum qum ſit euictũ dotem pꝛo filia uel ante nupti/ dum quod ſi polla ſoroꝛ tua de re demũ ꝛeuocat mater ſi ali
nbi yt. ff. ð uer. ob. vbi as donationem pro ſilio dare ⁊ ſtituenda ſibi parte dotis habʒ ac qqd ꝓ boc reliqt ꝙ accipit
nuii autẽ. F. li. . fl. ð re. ſentirẽ filijs ſuis quando uoluerint tionem eo quod mater ueſira da fllia ⁊ ſic eſt ↄtra. ff. de le.
gnn P. ..ii. partem uel ſuam tutam ſubſtantiã nãdi animo paſſa eſt partem dimi iij. cum gs decedẽs: S. nup
DMH e Interceſſit. ſed a quam habent paterne liberalitati diam dotis poſt obitum matriſ nli tura. vbi ſola pnia reuocat
ſr datione dos cepit. pꝛo dote ⁊ ante nuptias donatio am ſtipulari metuere non debʒ do ſo. hic voluerit ſilie eſſe do
– ſic etiam in dõatõe ne aggregare: ut reuera appareat li exceptioneʒ quod matri ſue que natum inter viuos ibi nõ
diſtinguitur an te qd ipᷣe uult dare ⁊ quid de ſubſtan pactuʒ interpoſuit hẽs ex minore ſʒ ꝓ ſe in reʒ.vñ hic nõ pt᷑
R neatur de euictiöe tia filiorum pꝛoficiſcatur:ne dum quam dimidia portione extitit: nri ſuũ cõſiliũ ſola pnia ĩ alte
8 gi donator uel non ꝑ effuſo ſermone ſeſe iactet ĩ prõptu ſi liquido probatum ſuerit matꝛeʒ rius mutare iniuriam. ið
ni l. Ram. muincidat ſui periculům. eius mutaſſe dotis pacti uolunta ſi eẽt mera dõatio cã moꝛ.
* d Exempto. quia S V tem cõntentamqʒ ẽẽ uoluiſſe filiax qꝛ ſola pñia poſſet reuoca
el extimatio ſacit em Dẽ iure dotium. ſuam pꝛo poꝛtione hereditatis pꝛe ri ſi ſolo nudo pẽo eẽt iita
irte ptionem.vt. ff. eo. “ legationibo maritũ que ſuũ ex ac ⁊ ſic ĩualida iut ueti.vt.ff.
ni plerunq;.⁊.l.quo Mpr Se.⁊. An.aa. Nicoſoro. tione liberari uoluiſſe de do.l.ſi.⁊ fac.fl.ð do.p.
. tiens.⁊.ẽ.de paci Aicta re que ſuerat in Mhr Alex.a. Euſinio. ſeia. ⁊.j.de ali.le.l.p.⁊.ſo.
red ex conuentione. dotem data ſi pollicita Tſi dotis exactio defuncta ma.qꝛ do.⁊ ð pac.do. cũ
uſſn MWarito.iuĩ. ue tio uel pꝛõĩſſio fuerit in iin matrimonio filia potuiſ marii. .f.⁊.s.de.hꝛ.actio
alpzn teri.⁊ facit.ff.de e/ terpoſita gener contra ſocerum ł ſet ad patrem puenire dotalibꝰ tñ ſi adulta.⁊.j.de do.qꝗᷓ ſub
lifn di.edic.ad ꝛes.⁊ ð mulierem ſeu heredes eorum cõn ſeruis maritu ſteſtamẽto derelictã modo quotiens.
kſpſi dona.l. ariſto. ſed ditione uel ex ſtipulationè agere ⁊T fideicõmiſſariam libertatem iu? p e T ſi.i.quãuis.
ln hodie ſecundũ aʒ. poteſt. Sin autem nulla pollici dedit ⁊ pꝛeſtita reuocari nõ debu q Sotalibus.⁊ ſic in eſtia
hn ex ſtipulatu ↄpetit tatio uel pꝛomiſſio intrceſſerit p it:quum ⁊ inter uiuos manumittẽ tis. vt. j.ti.i.l. i. F. ⁊ cũ lex.
nog qꝛ ſp.fingitur inteꝛ euictionem eius ſiquidem res exti di mancipia dotalia conſtante mi r Nõ debuit. hoc ſi vir. eſt
n neniſſe. vt.j. de rei mata fuerit exẽptò competit actio. monio liberam habeat marituſ fa ſoluẽdo.vt.j.de ſer.pi.da.
liil vx.ac. S.i. ſed nos Sin uero hoc non eſt factum. cultatem. ma.l.i. 7.l. fi. ..ff. de maãu.
ſ contra.nec eniʒ ibi Siquidem bona ſide eadem res BDem. a. Nalenti.· ſeruũ dotalem.⁊.ff.ſo ma.
ne dicitur quod ðtur in dotem data eſt nulla mrito cõ Allã lege prohibitũ ẽ uni dotalem. Item nõ h̊ ma
inan ex ſtip.ſed quod ꝛe petit actio dolo autem dãtis inter uerſa bona in dotẽ marito ritũ dñm rei dotalis vt ⁊.
nſe bus euic. tacita eſt poſito de dolo actio aduerſus euʒ ſeminam dare. ð.ð ꝛei uenð.doce.⁊ dices
iieid bypotheca conſti/ locũ habebit:niſi a muliere dolus Dem. a. Stacie. Jj.e.ĩ iᷣ.nec ob.ff.ſo.ma.
tuta. vt ibi dices. interpoſitus ſit tunc enim ne famo Aoͤtiens res extimate ĩ do l. ſi conſtãte. . ſi marit vbi
poͦſtny Aduerſus eum.ſ. ſa actio aduerſus eam detur in fac tem dantur maritus domi dicũtur dotales ui alieni
hen extraneum dotẽ cõ tum actio competit. nium conſecutus ſũme uelut pꝛecij .i.nõ viri.ſʒ illud ꝑꝑ ſpeʒ
lein. ſtituentem nõ ãt Z Mypr. Anto.a.Alabiadxi. debitor efficitur:ſi itaqʒ nòn cõue nõ re.ĩde ẽ ꝙ uir iubet ſer
9⸗ mulierem. vt ſubijẽ J ſtip ulatio de reſtituenda nit ut ſoluto matꝛimonio res reſti uo dotali hereditateʒ adi
the ne famoſa vt ⁊. . re pontione dotis date ſubiec tuerentur ⁊ iure extimate ſunt reti re ul ꝛepudiare.Fm. M.
Kpt ruʒ amo.diuorcij. ta eſt conditioq; cius extitit habʒ nebit eas ſi pecuniaʒ tibi offerat. Pi. dicunt virũ uxori ite
gonge g. In factuʒ.i.nomi ni reddere q̃ſita ꝑ ꝙ ꝓbaĩi
anonn⸗ ne doli dat᷑ in fem. ꝙ uir eſt dñs.ut.ᷣff.ſo.ma.
nemne ⁊ ſic intellige quod eſt.ff. e. cum poſt. . cum res.ſic ergo ex predic ſeru dotalis ĩ fi.nec mirãdũ eſt ſi quid ſeruns dotal acquiſiuit non ex
Hin⸗ tis collige cũ dat᷑ res in dotẽ.aut extĩata.aut non prio cãu aut fit re uiri uel opꝑa ſua ꝙ uxoni uirꝛeſtituit.ut.ff. ð acq.hẽ aditio.nã ⁊ ið ĩ ſ
eaeit extiatio vt pᷣciũ ⁊ſtituat᷑.⁊ tũc ẽ vẽditio.⁊ ⁊ĩ euicta ex ẽpto ↄpetit uti uo uẽdito q ꝛdibet᷑ ð q cõſtat ꝙ fuit faci ẽptoris.vt.ff.ð edi.edic.gnãlr.
uun lis ad itereſſe. vt ⁊.j.e.quot.⁊ hac.l.ij.ñ.aut ideo ut appareat ſ n Alla. ꝓhibitũ ẽ. immo piſſum.vt. ff. e.l. mir bona.nec obſtat. ẽ.
mii q;ʒtũ ꝛes dᷣteriorei.ut eo pcio extiata eſt res ꝛeſtituaĩ.vt.j.e.ſi ĩteꝛ de inof. do. quia non reuocatur ibi quia omnia ðdit.ſed quia ĩoſ
ſarh virũ. .. ff. e. dicta. l. ẽ poy.S.cũ res.quo caſu idẽ ẽ acſi nõ eẽt.extia ficioſa erat pꝛo filijs. Item eodem modo non ob. 5. de ſecundis nup.
in ta.itac; quũ nõ ẽ extiata aut initiũ capit dos a datione aut a pro bac edictali in prin.qꝛ ibinon ideo quod omnia ſed qꝛ iiuriã facit filijs
nG miſſiõe. ſi a datiõe aut ꝓmiſſum ẽ ð euic.⁊ agẽ ex ſtiplatu re enicta primi mr̃imonij. Item eodẽ mõ nõ ob.õ.ſi aduer. dotẽ.l.i.·ff. ð mio.ſi
i aut nõ ꝓmilſſuʒ ⁊ tunc nel bona fides interuenit! lmala ſi bõa ꝛe ex cã.S.dotis.qꝛ ibi nõ qꝛ oĩa ſʒ ꝙ eꝛat nir dignus tã magnã dotẽ hre ⁊
en euicta nõ agr. ſi mala agi de dolo aduerſus exneũ datẽ.ſʒ ſi ml- ſic leſa. It᷑ nec ob. ꝙ dr̃ ꝙ imobilia nõ pñt a miore aliẽari ⁊ ſic nec ĩ dotẽ
ſr ylpr ei ðderit agf actione in ſem. vbi aũt ꝛes ſiue dos ĩcipit a pĩſ dari qꝛ illud ẽ falſuʒ.qꝛ pñt ex hac cã allenari. ut. ff.e.ticia. ⁊.j.de admi.
ſione ꝛe enicta agf ex ſtipulatu acſi data nõ eſſet vt mõ diximus. tu. lex que tutores.⁊ de p.miĩo.pdia. t· ſi ma. fa. ra. ha.l. fi. ſed ar. Z ĩ. e.
H b ſ ſtipulationẽ. ſubiecta ẽ.ſ.pco pꝛecedẽti ſuper eodem. ti. de p.mi.l.ob.es.ſed ⁊ hoc poſito tñ ñ qꝛ oĩa ſed qꝛ buius rei pꝛohibi
i Eius.ᷣſtipulationis.qꝛ ſolutũ matrimoniũ eſt. ta eſſet alienatio.⁊ idem ſi datum eſt aliquid ſi ea.l.vt non alienet. Item
k Scðʒ ꝙ. dixit ĩ genere. nũc ĩſpecie. Polla. nupta. nec ob.ff.e.iuẽ ſuccurſum.S.fi.qꝛ ibi alia ðceptio nõ qꝛ oĩa ſimõ marii
4 4 IBonãdi aĩo.cã mortiſ łver morj cã capiõis ꝙ ẽ acſi.ĩt viuos. eẽt dign reſ.iſſiõeʒ ĩducit ⁊ eð mõ .ad ea q dicũtur.ff.e.ſi res..i.
m Stipulari. ut aliã lucret᷑ uir. Quod.ideſt ꝛ. t q Aotiens.dominium.ex hoc collj. ꝙ qñ in extimate ſunt non trã
n Miore quã didia.p ꝙ uidebat᷑ ĩ tm̃ ẽt ſtiplatiõeʒ dotʒ dinutã. ſit dñium. quod eſt falſum.ut dices.j.e.in rebus.
i o Coõtẽtãq; eẽ.voluiſſe ſiliã cõtẽtã eẽ huius eiuſõ ptis dotis cuius n Non conuenit.nota ergo duplici ratione ſieri extimationem una. ut HG̊

ubi
D

⁊ hr̃ditatis.vlł dic ꝙ uoluit ꝙ nõ hꝛet aligd ð dote pꝑ hẽditatẽ.⁊

ſʒ has duas expoſitiões ĩ ꝓprie põitur pᷣlegatiõib.i.bũſicijs do

altera. ut. . e. ſi inter nirum. x Retinebit. ſub. maritus.
Offerrat.ubi ergo eſt dictum cuius eorum eſt electio illius erit. ut.j. ðẽ

fundo.l.i.⁊ ſi nihil eſt dictuʒ uiri eſt electio.vt.ff.e.l.plerũqʒ in fi. Nẽ vi
dei S.ff.e.ſi res. .i.vbi uidetur indiſtincte arbitrio uiri eẽ.ſʒ hec ſʒ illaʒ.
Itẽ Z.5.ð uſuf.i.intereſt.ſo h̊ dꝛ fauor̃ miłris.łlege illã legẽ.ut ibi nõui.

a Via. diferẽtia ẽ int pr̃eʒ dãtẽ dotẽ ꝓ filia ⁊ exneũ nã pfr̃ ẽt ĩ conti
nenti nõ põt paciſci ut ſibi tĩ redatur ſine ſtipulatiõe.qꝛ offm̃ ẽ

pfnũ dotare filias quũ eĩ
ſibi ⁊ filie queſierit actõem
nõ põt ſimplici pacto ĩno
nare at exne utilr paciſcii
ſibi reddi incõtinẽti ⁊ oritĩ᷑
actio p̃ſ.uer.nõ ãt ĩforma
tur uet que nulla eſt.
b Filia tua.i. nepte ſua.⁊
ſic ꝓ exnea.ut.j. ti.i.. ex
traneũ.nã idẽ in quolibet
extraneo.ut.j.e.ſi dotẽ.⁊.
j.de pac.con.il.i.
Actionẽ.p̃ſ.uerbiſ.ut.ðᷣ.
de re. p.ꝛeb.⁊.ff.de pac.i
traditiõe ⁊ de pac.ĩter ẽp.
7 nen.l. ij.
AConuentionis.incõtinẽ
ti adhibite.qᷓ̃ ualuit ut di
xi.ſʒ nõ eſt idem ĩ pẽo pa
patris uere ñ idẽ quia ma
tris ⁊c̃.
Matris.idẽ ĩ auia ut in
noſtro caſu ⁊ idem in quo
libet qui nõ hẽat perſonã
dotatã ĩ ptãte.quia oẽs di
cũtur extranei. ut.j.ti.i. .
extraneum.
NPatris.ſubaudi.ſ.
g Profecticie.pꝛoſecticiaʒ
dotẽ facit nõ ius ptatis ſʒ
patriſ nomẽ ſi mõ ut pater
dederit.vt.ff.e.pꝛofecticia.
F. fi. . F. ſi pater.
h Competentez.i. competi
tura na nec vr naſci niſi de

mũ ſo.ma.vt.ff.de bo.dã.
l. ſed ſi alia ĩ fi.⁊ facit.j.ſo.

ma.l. dos.

i Simplici. ſed ſtipulatöe

poſſet ĩcõtinenti non ex in
teruallo poſt ↄᷣctum manet
nt. ff. ſo.ma.quot᷑.de pac.
do.cuʒ dos.⁊.ff.e.p nup.
⁊.j.l.proxi.ſic ergo nota

hic ſpeciale ubi ex pacto incontinenti appoſito non oritur actio.ſic ⁊.S.
de uſuf.quis..ff.de relig.ꝙ.ſi locus.⁊ de ſeruis expoꝛ.ſi ſemuus ſed qᷓ
eſt ratio quare diuerſum ĩ pꝛe ⁊ extraneo: e.qꝛ pfi prouiſuʒ eſt ꝑ.l.quod

Bem.a. Sulpicio. 1.
Viã tua eoruʒ que pꝛo filiã
tua in dotem dedit:etiam ſi
vᷣborũ obligatio nõ itceſſit:ctõʒ
ex fide cònuẽtionis ad te:ſi heres
extitiſti tranſmitttere potuit:nec eĩ
eadẽ cã ẽ patris ⁊ màtꝛiſ paciſcẽtiũ
quippe matris pactum actionem
pꝛeſcriptiſ vᷣbis ↄſtituit:pr̃iſ pactũ
dotis actõʒ ꝓfectiti noĩe ↄpetẽteʒ

conuentione ſimplici nn creditur

innouare.
Mypr. Goꝛ.a. Marco.
ʒ à ſocero tuo pꝛo uxore
dos tibi daretur ſi ea in ſtipulatio
nẽ deducta non eſt ſub tpᷣr datõis
ſed poſtea ſocer tuꝰ tecũ paciſcẽdo
ſi id nõ ex uoluntate filie ſue fecit ↄ
ditõʒ ei ledeꝛ nõ potuit qñq; ei ſo
lã de dote experies id pactũ non
dẽre ad ſui diſpẽdiũ opeꝛari de iu
re defẽditur. Dẽ.a. Agꝛi.
Etiã ſi ñ dotẽ reddi ſibi ma

ter ſed ea que ĩ dotẽ data ſi

ut eã ſequerent᷑ uel ad ſe pertineãt

in matꝛimonio defũta filia ſtipula

ta ſit durante matrimonio filia de
cedente actõʒ ex ſtipulatu uiderit
queſitã equiſſimũ ẽẽ iudicam: cui
ↄſèquẽs eſt ut etiã id quod àddita
menti cã in dotẽ datum eſt eadem
actione repetatur.
Mypr.Decius.a. Arbicarie.
Otiſ tuè potiorẽ cãʒ magis
vẽ conuenit quam rei publi
ce cui poſtea idẽ maritus obnoxi
factus eſt.
Mpfs Dio.⁊. Max.aa.Inge.
Aim dotem te extimatã ac
cepiſſe pꝛofiteariſ apparʒ iu

h eſt ĩ extraneo.unde facile eſt ut ſibi poſſit prouidere.ut.j.ti.i.F.accedit.
It.ſecunda qꝛ patris eſt officiũ dotare non extranei ut.õ.ti.i.l.fi.⁊ de he
reticis. cognouimus. ⁊ ideo pactum nudũ ſacilius operatur in extraneo
qᷓ; in patre.eſt ⁊ teꝛcia qꝛ quũ i eẽt actio cõiter queſita non pr filie aufer
ri ſine eius voluntate.vt.ff.ſo.ma.quotiens ſed nonne ⁊ ſic eſt acquiſita
filie ſtatim quũ auus maternus uel mater dederit in dotem ut.j.ti.i.. ac
cedit ⁊. S. extraneũ? . ſic ſed fingii non queſita. vt ar.ff. de noua.l.cũ eniĩ.
eſt ⁊ quarta ratio q̃ᷓ̃ redditur hic qꝛ non pt᷑ ſimplex pẽm nouare. ⁊ facit
ad.l.ff.de condi.ob cauſam ſi extraneus.
k c Am paciſcendo.vt ſibi ſoli reddatur.
1 Non potuit.ut ⁊.ff.e.poſt nupt.⁊ de pac.do.cum dos.ſe ſi ante
vt.ff. ſolu, matri.quotiens. Accurſius.
m Sola neluti ſui iuris facta emancipatione vel morte patris nt.j.ti.i. .

nideamus.uel qꝛ pf̃ ſit turpis perſona vel abñs.vt.ff.ſo.ma.ſi cũ dotem

.5S. eo tempore.⁊ facit de mi.:.iij..ſed utrum in fi.⁊ ſicut pater nõ facit ſi

lie deteriorem conditionem ut hic ſic nec ſilia patris.vt.ff. ſo. ma.l.ij. F.

ſi cum uoluntate.e contra ſi fiat pactum ut proſit ab aliquo eorum dic ut

diximus.ffl.de pac.do.cum dos in glo.immo nec ⁊c.⁊ de pacſ ⁊ hĩdi.F.

fllia. ? facit ad.l.in eo ꝙ quedam pacta ſuper dote nõ nalẽt uel q̃

ad iuſ reſpiciunt.ff.Oe pac.do.ſi pater. .ex

recipiantur. o Cui.ſ.ratione.
Deʒ. aa.?.cc. Seuere. p Agitamenti.ut ſt
Ehis que ĩ dotẽ data ac di acceſſiones ulẽt ſe
rrepta cõemoras mariti tui patũ aliqð augmẽ
ẽ actionem nulla ẽ dubitatõ. tũ. ꝙ itelligit Jo. ſi
Dem. aa.cc. Rufine. ⁊ ſuꝑ hoc ĩcontinẽ
1R pẽcunia dotali fundus a ti fuit pẽm.al non.

mMarito tuo cõpatus nõ uibi
q̃ritr.quũ nʒ marit᷑ uxori actõm

pactis.⁊.l.ij. .j.ti.ij.

ſʒ ⁊ certe ⁊ ið vide

tur ẽt ſi nullũ pam

qᷓ;uis.⁊.s.l.prox.
n e Liam. ſequerentur.ſic ⁊.ð.de do.ante nup.ſi cum ante.
7.ff.de pactis talẽ..fi.⁊? nõ ar.ſenſuʒ nõ uerba ſpectari.ſic
⁊.ff. de adimẽ.le.l.
. . . iij. 5. conditio. ⁊ de
re cõi per pactũ ꝙ doti inſertũ efſt Sbẽ.ẽp.l.ſed celſuſ
formato contꝛactu exẽpto actionẽ ?.j. de lib. p.l. iij.
eſſe:qs dubitet extiationẽ a te miri ff. de pac. tale.i. je.
dẽri quum periculo tuo res deteri aꝛ. contra. ff. ð pac.
ores fiant uel augmenta lucro tuo iuriſgen. . utrum.

ẽpti poſſit cꝗrere at᷑ dotis tm̃ ac ſpaͤle fiat ſup aug
tio tibi competit unde aditus pᷣſes mẽto.ut.ff.de pac.
ꝓuitie ſi non te tꝛanſegiſſe repperit do.l. inter. S. cũ ink
ſed ex maior̃ pte dotẽ ↄſecuiã reſi 7.5. ð do. añ nup.
duũ reſtitui pꝛòuidebit. l.ſi. cõſtante. . pac
Dẽ.aa.⁊.cc.Statue. tis
Jã matre uꝛa ſupſtite aliddq ꝗ d Dtis. ma
ad uos ptinẽſĩ dotẽ ſciẽti ui gis eẽ. fiſco
trico ueſtro datũ ẽ intelligis nullã ⁊ feĩa pibꝰ paſſibꝰ
firmitatẽ iuẽ dõatõʒ hĩe:ſi nec poͤl bulaãt. uñ ꝗ prior
licitatio neq; ſtipulatio interceſſit. eſt tᷣr potior ẽ inĩ
Sem.aa. Baliſſe. vt hic. v.j. de puil.
Atẽr ꝓ filia dotẽ dare ſñi co l. ij. facit. ff. ex qui
git᷑ niſi ex magna ⁊ ꝓbabili buſ ca.ma.l. fi.?. j.
cã łlege ſpecialr expᷣſſa:nʒ pꝛ ð bo qui po.in pig.ha.

nis uxoris ſue in uite ullã dãdi hʒ
facultaten.
Bem. aa.⁊.cc. Alpiano.
Am citra fidẽ etiã inſtiorũ
daatã dotẽ aliũ de ꝓbãti po
diuortiũ quõdã uxori tue ſʒ bõaʒ

fidẽ reſtitui dẽre ↄſtet amiſſis etiaʒ ſat.⁊.j.de primipi
inſtrumentis ſine dubio cetera ꝓ lo. l. utilitas. liberi
bationũ ĩdicia iuꝛe ꝓdita ñ haben ẽt ſi nõ ſint hẽdes
tur.irrita. = cõueniuntur. nt.ſjſ.
Dem.aa.⁊.cc.Emilio. ð primipilo.l.ulti.

pꝛo dote. vt ar. ff. man. poteſt.

l. iiij. hoc ãt niſi ex
primipili.cã. nam

tüc ẽt res dotales
occupantur pro ta

li debito.ut.j.ex ꝗ

rc Am dotẽ.

exẽpto. ut

pſtentur que preſtãda ſunt ẽt euictio.ut.ð.de pac.l.ex conuentiõe
ſʒ an ⁊ ipſa hʒ ex uendito ſoluto ma.ad extimationem dotis non
puto nec enim ſunplex uenditõ ẽ.ut.ff.e.quoꝶ nec enim eſt abſur
dum ex altera tantum parte dari exempto ex altero ex ſtipulatu

ſ Quis argumentatur a correlatiuis uel a communiteꝛ accidentib
nam ſi eſt emptio ergo precium ⁊ econtra.
tEFiat hoc poſt matrimoniũ non ante ut.ff. e.l.plerunq;. . ſi ante.
d E bis. direpta. ideſt ui ablata. G
MWWMariti utpote domini.ut.õ.de rei uen.l.doce.
Actionem.ui bonorum raptorum nel furti.
zu e v⁊ pecunia comperatus nomine ſuo.

B N S

à Maeritur. ut. ⁊. j. de fuo pi.ma.l.fi.niſi hoc ageretur ab vxore?
uiro ut dos fieret ⁊ utile eẽt mulieri.ut.ff.e.res ex pecunia ⁊.l.ita
cõſtante que ſunt ↄ ſic eõ ſpẽbus uẽditis.ſ.lapidibus fit pecunia
dos quũ hoc agẽ ⁊ mulieri eſt utile.ut.ᷣff.e.ſi ex lapidicinis.ex pe

cunia ãt minoris nel militis res queſita conſtat quod ẽ militis uł
minoris.ut.S.de rei uen.ſi ut pꝛoponis ⁊.ff.q ex facto tu.l.fa.

d Alcquirere. etiã ſi eius nomine miſit. ut ⁊.ð.ſi quis alteri nel ſibi

.l. multuʒ ⁊.j.e.ſi genero auꝰ tamẽ q̃rit nepti.ut.ff.ſo.ma.l.caius.
VProuidebit.ſic ⁊.j.de ſur.poſt deciſionem.

liri

NGN.

nia
dmn
s
nt
uſeg
ujl
nj
alben
hide⸗
fei
lt

ce⸗

n

vinti
isn
Nchin

nin
t

4

b Facultatẽ. ſe de

d ſ JIa matre. nullam ſirmitatem nec ad dominij tranſlation?᷑
nec ad hoc ut de euic.teneretur que dedit quũ accipiẽſ ſue
rit ſciens.nt ⁊.j.de euic. fundum
e Pollicitatio.que ſufficit in dote conſtituenda.ut.ð.ti.i.ad exac
tionem ⁊ qñ ſic incipit dos agitur de euic.ut.ð.e.l.i.
Stipulatio.ſ. de
euic. etiam ſi ĩcipit

a traditione.⁊ hoc Ntẽ diuiſionẽ ſoror tua ſte
quũ res nõ fuit ex ſtato patri etiã ipa ſuccedẽs
timata.nam tunc a ꝓ in diuiſo portõʒ fũdi cõis ĩ dotẽ
gitur utili exẽpto. dare non pꝛohibetur:
ut. Z. e. l.i. .l. cum Dem.aa.⁊.cc.Sabino.
dotem. Es quãarũ uſufructu ſibi de

8S p Kier. cã. vt ducto ſocrus in doẽ dedit

qꝛ ſit hbere uenũdaãdo aufere tibi nihil poteſt.
tica filia uero or/ Dẽ aa. Mãeſtrato. .
thodoxa. ut. õ. de IJſocrus tua füdũ deducto

bereticis cognoui uſufructu uxori tue donauit
mus. tibiq; ĩ dotẽ uxor quidẽ pꝛopꝛieta
tẽ ſocrus autẽ uſufructũ dẽdit uxo

ſuis ꝓpᷣjs neceſſita re tua rebus hũanis ĩ matꝛimonio
lẽ hʒ. ut. ð.ti. i.l.. exẽpta füdũ pud te remãſiſſe ſim
i cAVm citra. plasciti inter uos fidẽ nõ ãbigitur.
pbãti.p te Nam ſi acceptuꝛa certum quid
ſtẽ uel alias pꝛoba annuum filie ſue uſũfructũ locauit
tões nt pᷣſũptiões. mortua condutrice uſuſfructus ex
k Aiſſis.ſic ĩ uẽdi tingui minime potuit.
tiõe. vt. . de fide ĩ Dem.aa.⁊.cc. Archilli.
ſtru.cuʒ ĩſtiis.⁊ in Vm patrẽ ꝓ filia dotẽ tibi
libertate data.nt.j. dantẽ ſi poſt mortẽ ſuã ĩ mẽi
ð libe.cã.l.ſic. ⁊ fa monio ↄſtituta rebus hũanis eàðᷣ
cit.ð.de rei uen.l.ĩ eximatur partẽ dimidiam dotis
dicia.⁊.l.cũ ſuꝑ.⁊ annuè reddi pàctũ proponas: po
ð proba.l.ad ꝓba uero teſtamento facto cũ alijs an
tionẽ. ?.ff.de ſfi.nn nuã hr̃dẽ ſcripſiſſe nẽc ãnuã quic
ſtru.l.iur. ⁊.5ð. de quam ex ſtipulatione petere uelle
nup.l.neq;. ſanxiſſe ſiquidem hãc ſibi reddi ſʒ
1a Mte. nõ p ſidẽ pacti ſtipbulatam annuam nò
hibet. ut. ð pꝛobetur ex alino pacto nec ꝓr
cõi.di.l.i.⁊ de con ſus ei ulla ↄpetit acttio. Si po
trahẽ.emp.duduʒ ex uerborũ conceptione ſibi ãnuã
⁊ de con.re ali. fal queſiuit obligationẽ ac tibitẽſtato

rẽ pꝛoſpexiſſe pꝛòbetur contꝛa eaʒ

ſo. em hoc caſu contꝛa ea
ex ſtipulatu poſt euentũ cõditiõis

ẽt lite. ↄt.. de liti

gioſis. l. fi. cõpetentẽ quatenus àccepit ex de
m r Es quaꝝ. functi uoluntate que fuit ſtipulata
uſufructu.
ꝗ finita cedit lucro

dotis vt. ff. e.l.iij.ſed contra.ff. de pactis dotalibus.l.iiij.
n ſ ſocrus.nxori tue.ſ.filie ſue ⁊ tenuit donatio.
. Dedit.ſ.dando uel faciendo ſimile pactum de lucrando
ſicut ⁊ uxor facit ſuper proprietate.⁊ dedit ſocrus cauſalem quã/
uis.ipſa haberet formalem.
p Fundum.in plena proprietate.
q Placite de lucrando.⁊ hoc quʒ ſocrus dedit uſumfruc. genero
ſuo.ſecus autẽ ſi retinuit ⁊ filie locauit.⁊ hoc ſubijcit. ⁊ ſic ſt duo
caſus. ⁊ huic ſecundo eſt contra. ð. de uſuf.ſi domina. ſo.ut ibi.
NAſumfruc.ſcilicet formalem.
ſcAnm patrem ſuam. ideſt patris.
1 Eadem filia. nam ſi poſt mortem generi ſolueretur matri
monium non noceret filie uel mulieri pẽm.pr̃is.ut.j.t.ij.qᷓ;uis.
n Annue propriüũ nomen eſt filie emancipate non nupte.
Pactum.ita quod ſtipulatus nt ſtatim innuit.
yNec annuã.ꝛepete ⁊ proponas patrẽ ſanxiſſe ſe non uelle annu
am aliquid petere ex ſtipulatatione patris.
3ʒ Actio.ſ.directa. ſic 7.j.ti.ij.l.qᷓuis.⁊.l.pactũ.⁊.ðS.ſi quis alteri
uel ſibi multum ntilis ſic ſi non eſſetteſtamentum. ut. . .ti. ij. pater
pro filia. .j. de dona. que ſub mõ. quor. a Tibi genero.
d ¶ Probetur. potuit eĩ dixiſſe gĩa cohr̃dũ. ut.ff. de le. iij. fideicõ
miſſa. F. interdum. Item gratia tui qui eras gener ut hic dicitur.

I r

n ſ

a Proſpexiſtis.ſic ergo fu

e¶Accepit.puta accep.xl.ex inſtitutione.quũ totidẽ ei deberẽt ex ſua ſtipu
latione ĩ.xxx.patietur excep.que concuꝛrũt cũ eo ꝙ.ſupeſt quarta dduc
ta.i q̃ nõ potuit grauari.nt h̊ ſubijc.a.ff.ad.l.fal.ꝙ de bonis. ..fi. lʒ ipſe
hfs poſſet.ſe ĩ ea grauax. vt.ff. ad.l.fal.pt᷑ vł ⁊ hͥ poſſʒ grauari ſi h expſſe
dixiſſ ꝙ aĩo ↄpẽſãdi ditat. ar.ff. ad.l.fal.ſi bitõ. hodie at ↄſtat ꝙ pt. vt

exceptiõe ſalua falcidia uti potes.
Dem. aa.⁊.cc.Tyb erio.
Ro oneribus matrimonij
mariti lucro fructus dotis

tõtius eẽ quos ipſe percepit uel ſi

uxori capè dõationis cã permiſſit
eũ in quantũ lõcupletior facta eſt
poſſe agere maniteſtiſſimi iuriſ ſit.
Dem. aa.⁊.cc.ad. Geminuʒ.
J intèr uirũ ⁊ uxorẽ pactũ
lit interpoſitũ ut ſi matrimo
niuʒ ĩtra quinqueniũ forte tẽpora
quoquomõ eẽtdiſſolutum ſpecies
extimate doti date pꝛecijs quibus
extimate ſunt rederentur:maifeſtũ
eſt non pꝛecia ſpecierũ dari ſed ip
ſas ſpeies dẽre reſtitui:quum ĩ pla
citis ſpecierũ reddendarũ iccirco
precij nomen uideatur annexum
nec ſi ſpecies aliqua diminũta fuiſ
ſet aut perdita alio precio qᷓ; quo

taxata fuerat repoſceretur.

Dem. aa.⁊.cc.Labiane.
Em quam pater in dotẽ ge
nerxro pꝛo filia dedit nec re
petit alienare non poteſt
Dem.aa.⁊.cc.Diogeni.
ꝗ pꝛedium uxor tua dota
le uenundedit ſpõte nec ne
contractũ ratum hũit nihil ĩtereſt:
quum rei tibi queſite dominiuʒ a
ufere uolenti minime potuerit.
Rẽ̃.aa.⁊.cc.Aurio.⁊.Liſima.
J dtẽ marito liberte ueſtre
dediſti nec eã reddi ſoluto
matrimonio uobis ĩ continẽti pac
to uel ſtipulatõe pꝛnſpexiſtis hãc
culpa uxoriſ diſoluto matꝛimonio
penes maritũ remanſiſſe conſtitit

j.ad.l.fal.at᷑.ſʒ cũ teſtator
⁊ facit.ð.e.ſi ſtiplatio.⁊ õ/⸗
riũ ibi dẽʒ ⁊ hic dici poſſʒ
ex.l. de le.iij. cũ Gor Fnun
tura.⁊ ſolue ut ibi.
d Falcidia.iur̃ ĩſtitutiõis.
e p Ro oneribus. mãi
mõij.q̃ ſt plura ⁊ ſu
ſtiet ea uir. vt.ff.ſo.ma. ſi
cũ dotẽ. .ſin ãt ĩ ſeuiſſimo
7.fl.ð dõa.ĩłuix ⁊ ux.ſi qſ
ꝓ vxore ĩ pri.⁊. .i.⁊.ſf e.
dotꝶ fruci.⁊.l.qᷓ;uis ĩ f.⁊ ð
doli excep.l.fi.ĩ pri.⁊.ff.ſa
mi. hꝛ.ſi filia. ⁊.l.ſi marit᷑.
fToti eẽ. niſi forte ſui do
taleſ qᷓrãt aligd ex rẽ mari
ti loꝑã ſuã ꝙ q̃rii mlłieri.
S CLapere. ſ. fructus.
h Locupletior. ⁊ ipſe pau
Pior.yt ⁊.S.ſi qs.alti łſibi
multũ vbi g ipſa exide ſui
ſtẽtata ẽ ⁊ ſui nõ repetit uiꝛ
yvt.j.t.ij.l.fruci.⁊.ff.ð dõa
inter ui.⁊ ux.ſi qs ꝓ uxo
re que ſunt contꝛa.ſed uið

tur fructus poſſe donari

nec ꝛpeti ẽt ĩ q eſt locuple
tior.ut.ff.ð dõa.iĩt᷑ ui.⁊ vx
.l.ð fructib.⁊.ff. de vſuẽ.l.
fruct.q̃ ſt ö.ſʒ ibi rẽ donã
do dõat fruct᷑.lʒ iur ñ tẽat
dõatõ h̊ ãt pricipłr.fruci.

i ſIſter. extiate.ñ tñ

ut extiatõ facerʒ ẽp
tiõeʒ ſʒ ut ſciret ã eẽnt dete
riores.vt.ff.e.plerũq;. .p.
7.l.cũ p.S.cũ res.⁊.ff.ſo.
ma.l.ſi extiatʒ.⁊. .de uſuf.
ĩtereſt.⁊.j.ſo.ma.vł.dubiũ
⁊ ar.ff. de exti.ac.l.iĩ fi.⁊.
uſuf.quẽadm̃ caue:l.i.S.ĩc
te.ꝗd ãt ſi ñ appareat qua

ite fiat extiatio? g. p̃ſumii illa que facit ẽptiõem. ut ar. ff. loca. ſi fundus.
It gd ſi fuerit uilior in pꝛecio non in ſubſtantia uel quid ſi carioriĩ Pᷣcio

nõ ĩ ſubſtantia? ꝶʒ.precium conſiderari.

hk Dinuta.i.uſucapta.qꝙ eẽ pt.ut.ff.ð fũ.do.l.ſi füdũ.vpdita vo q̃ ĩ rerũ

nã ðſit.ſʒ h dolo łchpa uiri.ar.ad haſ.expoſitões.ff. de peti. hẽ.l.ðpditũ.

EGʒ nec ꝛecepit.ſec ſi ꝛecepit.qꝛ tũc aliare pt.ut.nuit.ſʒ hodie ʒ.j.

t.i.ãt.ſj q;uis.łldic ꝙ ñ ſumũ hᷣ ar.a qrio ſenſu ꝙ ĩ idẽ recidit.

m Non poteſt.quũ non ſit ſuum nec dotis poteſt facere conditionem de

teriorem.ut.ff.e.poſt nup.⁊.j.de dona.l.conſtante.

Apdiũ.ᷣdotale.in extimatũ cꝰ alienationem inhibet lex iulia.fũdi

dotał ut.j.ti.i.F.⁊ cum lex.⁊ inſti.quibus alie.licet in prin.

o Nihil ĩtereſt. ⁊ poſſet ipſa uenire ↄ nẽditõeʒ ẽt ſi iuraſſet.ut.5. de le. . 3.

non dubium de agri.⁊ cẽ.quẽadm.li.x.aliud dicũt quidã eẽ hodie ł᷑ 12
ſtitutiõeʒ frederici ſacramẽta puberũ ſpõte fca.ſʒ certe ſacramtũ faceret eã
hri maiorẽ at maior ↄueniret ergo ⁊ poſt ſacramtũ quũ erit maior neiret
32 ſic nõ pᷣiudicat.ſibi ſʒ Jo.vl dic ẽt quũ nõ iurauit diſtiguitur ntrũ ſciẽ
ti łignorãti uẽdidit mitr ſi ſcẽẽti nllaten tẽt ð euic.ſi ignorãti obligat᷑ ẽpto

ri de euic. lʒ res e nõ fiãt nec eã hĩe poſſit.

ð hẽ.ẽp.l.⁊ libi.x iſti.ð Zhẽ ẽp. ..f.

ſicut ĩ re ſacra nẽdita dẽ.ut.ff.

Dñiũ.notaĩ.⁊.j.e.ĩ rebꝰ.

bp Igotem.matrimonio.pacto nero appoſuo culpa liberte ñ nocʒ.

ut in auten. de nup.. eſt quoq; quidam. coll. iiij.

uxoris.ut nel reddi uel in penam ei aulerri

a Fuiſſe poſtq; culpa diuorcij ↄiſit.ſed qd ſi añ: ꝶ.ið ſi modo tũc ĩ fuitu
tẽ nõ ſit reuocata quũ fecit diuortiũ ſua culpa. ſed an idem ſitin pre ſi ñ
