bũdat. uel non abundat- trem furioſe maritum quondã ei⸗ Am ſurioſus quẽ moꝛbus l. bumanitatis. ?
⁊ tunc dic ꝙ rondiauit hr iſtr̃a conſeciſſe ſignificas intelligiſ detinet ĩ ſacris perpetuis ꝰ c Sin at.cõſtitutio ðU
ditate marito ſecum inſtitu nihil eam ſurioſam contꝛa diſpo ent᷑ ſui conſtitutus ẽ indubitate cu quã hẽs.j.de ĩpa. ðUð
to.ut hr̃ditatẽ eaʒ ſibi hꝛet nere potuᷣiſſe quũ eius ad eam iur ratorem habere nõ pt:qꝛ ſufficit ei ⁊.a.ſub.l.hũanitat ioß
b Potuiſſe. hereditatẽ ᷣm ñ pertiuit defenſiõ. Mpꝛl.Ant. ad gubernationẽ reꝝ q ex caſtſi d Sui iuf ſit. ſ. nũc
Jo. tu dic.i.uxorem.ſʒ nõ 2. Ana. aa.ad Populum. peculio uel al ad eñ peruenerit non tũc quum ma
fuꝛioſam.uel dic etiã ſurio Elucrum ꝗð antea idebite ante furorem acquiſite ſt li furorẽ riebatur pater alio P
ſam ſi mõ furor tantuſẽ ut ſucceſſionis emancipato le obueniuntł in ijs quoruʒ ꝓpᷣetas quin ſuus hĩs ei eẽ
tollerani nõ poſſit.ut.ff.ſ0o. mancipatis deputaſſe nibil 'o de ei tmmõ còmpetit pr̃na vecundia non poteltt. 5
ma.ſi cum doteʒ..ſi mari oneribus tutele pꝛoſpexiſſe uidęa Quis enim talis affectuſe extꝛane e Qi debita nt . j. 4
1. 7.ff. ð repu.l.iul. muꝛ curatoꝛes nihilominus eoͤs us ĩueniat ut uicat paternũ lcui a/ de codicill.l.f...p. 4
i Defenſſio.ſic.ff.de neg. per.xij.tabu.legem furioſis ſabus lij credendum ẽ res liberoꝝ gube?ꝛ æ.j. de impo. lucra
g. qui aliena. .qᷓcqᷓᷓ.⁊.ff.ð 7 ſoꝛoribus uipote legilios exiſteẽ nandas pentibus dẽlict᷑ lʒ Tertu ſcrip. l.i.
re.iuril.l.ſemine.niſi ſit tu hac legiſ ſanctione decernimus. lianus iuris antiꝗ iterpᷣs libro ſin ſ Suus biĩs.ut ſic a
trix. ut. S. qñ mu. tu.of. Mhr. Juſti. a. Jul. b5)0. gulari quem de caſtreſi neculio 2 ſtattʒ poſſit curatoꝛ li
fũg.poteſt at.mãi ⁊ a. Am alijs quidem hoĩb ↄti didit tali tꝛactatu pꝛopoſito uidea admiſtrare nõ ant᷑ ſah
k n Elucruʒ. aña. i. añ nuũ ſuroris iſoꝛtuniũ acci tur obſcure eãdẽ atigere ſniam tñ dicas ꝙ hic ſit hĩs rli
nãa tẽpora.ſ.ꝑ.l.x. dit alios autem moꝛbus ñ ſiñ laxa nos hoc apertiſſime introduxius ipfo iuf. ut ſtatim te 6
ij. ta.ſʒ p iuſtianũ ſuccedit mẽto aggredit᷑ ſed ĩ ꝗbuſdã tẽpori Si qt pentes ab hac luce decede neatur creditoribuſ hi
nt. ſ. de le. here.l. ſi. b queda eiſ interiſſio ꝑpueit ⁊ ĩ hoc re ↄtigerit noſtra ↄſtitutio q; ym ⁊ rõ poſſit abſtiere itn
Tutele.immo ⁊ de tutela ipſo mlta ẽ dꝛa ut ꝗbuſda bꝛeues iĩ gauimus de ijs q in teſtõ ſurioſo ſic quod eius ſa i
diximus in.d.l.i.j.de le. ducie alijs maiores ab hmodi ui reliquenda ſunt łſubſtitutione eo uore eet iductũ in e
here.iĩ fi.vſñi dic tutele.i.cu cio inducantur antiquitas diſputa rum in ſuo robore permaneat. ius leſiõz redunda
re furioſorum. ut ſubijcii bat utꝛum ne in medijs furoris in Si autem peꝛpetuo ſurioſuſ ſui retẽ g nomie ſz ñᷣ i
nel nihil nideamur dixiſſe tual ꝑmãeat e curatoris iterceſſio iuris ſit te in pᷣna quidẽ heredita re.ut diximꝰ l eo q i⸗
niſi plene dicamo ar.j. ad an cũ fuꝛore geſcente ſiniatuꝛ ⁊ ite te que qĩ debità ad poſteritatẽ ſuã eſt ſane mẽtis. ut. S. ð
ſill.l. p. in fi.⁊ ſacit.ö.ð te. rum moꝛbo adueniente reditegra deuoluitur nulla eſt iuris ueterum ſi ui ſe. ab bere. ab ii
tu. l.rater. ⁊.j.ð le. here.l. tur. Nos itaq; eius ambiguitateʒ qubitatio quum ilico apparet ⁊ ſu ſti.l.i.uñ interi dce Kð
de emancipatis. decidentes ſancim quũ incertũ ẽ us heres exiat ſuis parenubus. es nõ tranſmittit dA
m Eool.enancinatos. hꝰmodi ſurioſis hominibus qñ ꝛe Si autem ex alia quacũq; cã hẽ ſicut nec infans. ul. . hi
n ¶ Per. xij. ac ſi lege. xij. ſipuerint ſiue ex longo ſiue ex pꝛo ditas ad eũ uel ſucceſſio perueniat ſ. de iure deli. ſiin ia
tab. uocarentur. pinquo ſpacio quum ipoſſibile E tüc magna et lextꝛicabilis uetuſtiſ ſanti. 5. ſin aut. Inõ JJ
o c AVm alijs impoſſi ⁊ confinio furoris ⁊ ſanitatis eum ſimi iuris dubitatio exorta eſt ſiue ſit.ſed ar. contra in
bile. i. difficile.ſic.ff·ſepius conſtitui ⁊ poſt longũ tpᷣus adire hereditatem uel bonorum ſti. de here. abi. F. a.
de ijs ꝗ deie.łef.l.ij. ſub eadem ẽẽ uarietate:ut in ꝗouſ poſſeſſionẽ petere furioſus poſſit: poſthumuz. .ſ. de 4
p Remiſſus. ſʒ non eſt. ſuis ⁊ le.l.apud ho 1
q ¶ Niuit. Z. ff. e.l. i. .. i. nbi ſtes ⁊. f. de acqui ðD
dicit durare ⁊ ſiniri ⁊ cũ furore.ſed hic corꝛigit.uel ibi quo ad effeciuin re. bere.l.neceſſanus. AA
⁊ ſic ſecundum iſtam.uel ibi non habebat interualla. g Agmiti debeat.ſ.uel nõ nam. fl.de ſuc. eo.lũ.i...furioſi. diciur õõä
r Competunt. ut teſtamentum. ut.ſ. qui teſ.fa poſ.i.furioſum. quod curator funoſi non poteſt repudiare bo. poſ.quia nec dela Mĩ
ſ Stimulis.ideſt cum ſtimulis. ta eſt. ſed ſi non eſt delata ergo curator eã petere nõ poteſt. q dĩ 85
1 In Zaan. quẽ habuit i ſane m entis. ut ꝑ traditiõm uł quid ſile iplea(l a ꝙ pt petere.ff. de bo. poſ.fu. cõ.l. . in pri.ſed prima itellr nõ vr de WU
curatore nõ at ĩtelligas ð eo quẽ habet ip̃r furoris.qꝛ ibi ſolus curator lata nt poſſit repudian qꝛ nõ pt ſed peti ſic.l poteſt peti ut ſit pol 1
ſufficit.ut.ff.ð reg.iu.l.in negocijs.uel loquii ſʒ quorũdã opionẽ q̃ tigii ſeſſor de fco.nõ at᷑ de iure ẽ ſicut de fado itelligi vr.fl.de bo.poſ. 1
w . .

è

ð

.l.non ẽ ambigẽdũ.nã quũ dicat uẽtrẽ ⁊ furioſuʒ. fiſcũ aditti in
bo.poſ.de poſſeſſione ſacti ẽ intelligendũ.nã ſi de bo.poſ.iuẽ ĩitel

ligeres multi alij fiſco p̃feruntur.ut.j.uſi uir ⁊ ux.l.i.F'gratia exem

pli de his ibi dicit qeqꝗd g oli fuerit hodie pt᷑ petere curator noĩe
furioſi bonorũ poſ.iuris.⁊ facit eũ bo.poſ.ꝑ.l.iſtã.licet quidã di

p Tunc.ſ.ſimul cum curatore.

5s 7

q Ael furioſe.uel prodigo.ut.ᷣff.e.l.p.ſecundo.reſponſo.
r Ag curatiõʒ pueniat.pꝰ cõfirmatõʒ iudicis ⁊ decretũ ut ſubijcit.nõ enĩ
teſtõ preſide dari pt ut ſubijc.⁊.õ.ð cõſir. tu.l.i.⁊.fl.e.l.p.in prin.
ſPriatibus.h̊ expone ut.õ.ð epi.au.de creationibus nbi ſunt hᷣ de neꝛ

cãt de fcõ ei q̃ri tm̃ . bo ad uerbum.
ut dices.j.e.l.. ta ßMMVM t¶ Scripturis. idem faciũt
li itaq;. ſed quum ſiue non ⁊ſi cuꝛatoꝛ eius ad bono rale eſt circa omnes cuꝛatores ut omnes hodie tutores ⁊ cu

ſit fac̃bo.poſ.⁊ po
ſtea ꝛſcipiſcat ⁊ no
lit habere eã an re
maneat dñs łbrs

p Er decreto. quia
orp erat petẽti adi⸗/

decretal. ſʒ ꝙ ſic ei
liceat cõcedit edcõ

pᷣtoris mortui ⁊ ſic

lẽnitas eſt ſublata

ruʒ poſſeſſonẽ petendã àdmitti ðᷣ
beat ⁊ iuris autores ex utꝛoq; late
re magnum habuerunt certamen.
Nos itaque utꝛãq; autoritatem

bus perſoniſ ⁊li oĩis cuꝛator talẽ pᷣ
ſtabat cautelam neceſſariuʒ nobis

dioſo autẽ ⁊ dilucido remedio to
tũ complectamu: ⁊ pꝛiuſ ð creatõ
ne cuꝛaloris qui furioſis utꝛiuſq;

eſt ad curationem perueniat ita tñ

iurent quidem ſñ tñ ratiocinijs ſũt
exempti. Tex.C. Et inuenta
rio cum omni ſubtilitate publice
cõſcripto res ſuſcipiat:⁊ eas ſecun

ſit ẽt ſolo uiro glorioſiſſimo pᷣfecto

uꝛbis pᷣſidente hoc pꝛocedat:ſi

nominationẽ eius ꝓcedere. Si
ãt ñ talis eius cẽſus ĩueniat ⁊ tunc
ſideiuſſio ĩ quantuʒ poſſibile ẽ ab

ſi utiliter gubernari. In ꝓuincijs

ratores.⁊ ſic lege h̊ autẽ.
quod nunc generale ⁊c̃.
que eſt in auten.ut hi qui
ob. H. .penultio.coll.vi.

vwuidetur qꝛ ſi ſet ᷣ certo federe compeſcentes ſancim dum ſui opinionem diſponat ſub in Tutorum. quorum res
brs ⁊c.ut no.l.pre fuꝛioſum qð nullo mõ poſſe l hidi hypotheca rerum ad eum pertinẽ hypothece ſunt.ut.ð.ð ad
tor ait..ſed quod tatem adire lbonoꝛũ poſſioneʒ a⸗ tium ad ſimilitudinem tutòrum ⁊ mini.tu.l.pro officio.⁊ fa
papi. niſi per que gnoſcere.cuꝛatori autem eius Iñiã adulti curatoꝛum. Sin autem citad inuentarium.S̊. de
relaʒ inoficioſi lſa damus imo magis neceſſitatem ĩ teſtamtũ quidẽ parẽs ei ñ ↄfecerit adminini.tu.l. tutores.⁊.
ſit factus ul memo ponimuſ ſi utilẽ eiuſ ſucceſſiõʒ exi lex ãt cuꝛatoꝛem utpote agnatum 6. arbi.tu.l.fi. Item facit
fia defũcti dannata ſtimauerit eam bonorum poſſiõʒ nocauerit vlł eo ceſſante aut ñ idõ? ad teſtimonium paternuʒ
ut. ff. de unl. ſub. le agnoſcere: q añ ex decꝛetõ dabat᷑ o foꝛſitam exiſtente ex iudiciali e/ .ð. de tu. ⁊ cu.qui ſa.nõ ð
ex facto in ſi.⁊ iſti. ⁊ ad ſimilitudinem bonoꝛum poſ lectione cuꝛatoꝛem dare nẽe fuerit el.ĩ dubiũ ⁊ iſti.&ð ſa.tu.F.
de here abi...ꝑ ↄri ſejſionis hẽe quũ petitio bonorum tüc ſecũdũ pᷣſatã diuiſiõʒ ĩ hac qð i. ⁊.fl. de tutela tel.l. teſtam̃
um. ſʒ dic ꝙ ditere poſſeſſiõiſ ↄſtàntiniana lege ſubla florẽtiſſima ciuitate apð glorioſi to datos.
pt ⁊ pinde erit ac ſi ¶la eſt etiaʒ ab eo itioducta obſua ſimã urbicariã pſfecturã creatio pꝓ x Sin autem. agnatum uo
non fuiſſet agnita tio qᷓ ꝓ antiqua ſufficit poꝛtione. cedat. Sed ſi quidem nòbilis cauerit.ut inſti.de cur. F.
ut. j. e. F. ſin ant ipe Sed quum antigꝗtas i cuꝛatoꝛ fu ſit furioſi perſona etiã florẽtiſſimo item furioſi.⁊ ar.ff.de le.
reſcipuerit.ſicut ⁊ q rioſi ſi multas ambages conſtituit ſenatu conuocãdo ut ex iquiſitõe tu.l.legitimos. ſed ⁊ ſena
appellat ſi non pꝛo quemadmodum ab eo cautio uel cuꝛatoꝛ optime atq; integre opio tus con.quandoq; uocat
ſequatr. ſatiſdatio detur łꝓ ꝗb'rebus ⁊ ꝗ nis noietł. Sin vero ñ tał pſona ut per eum ſoluatur credi

toribus.nt.ff.e.l.curator.
y Non idoneo.quod pro

p̃ᷣtorẽ ⁊ ſolẽnib vpᷣ uiſum eſt ut humano generi ↄſulẽ dem curatoꝛ ſbãm idoneam poſſi eodem eſt ac ſi ceſſaſſet. ut
petere ⁊ ipſum pito tes oẽm quidem obſcuritatẽ ⁊ ĩ ex det ⁊ ſufficientem ad ſidem guber ſſ. quod cuiuſcunq; uni
rem decernere.⁊ dꝛ tricabilem circuitũ tollamuſ ↄpen nationis ⁊ ſine aliqua ſatiſdatõne ueꝛſi. no. l.i. .. ⁊ quidem.

5 Mobil ſit. ſic. ð. de tu. ⁊
cu.illuſtrium perſonax.l.i.
a Propoſitis.⁊ tactis.

dj edictał ut. ff. de ſexus datur ſaciẽtes tũc ⁊ alij cer eo exploretur. creatione oimõ ſa b Obſeruatione. q eſt i dic
bo. pol. l.iij. F. pro tũ ſinem iponemus.Etſi ꝗð parẽſ cris ſcripturis pꝛõpo ſitis in omni ta ciuitate romana uel alio
inde.:. ff. de ſuc. e. cuꝛatorem furioſo uel furiòſe in ul cã celebꝛanda.ipſo autem cuꝛato quocũq; non ut donatiõe
l.i. F. decretalis ⁊. ff timo eullogio heredibꝰ inſtituiis ł re ccũq; ſbẽ !dignitatis ẽ pꝛefatũ cauſa mortis ac.
ſi tabule teſtamenti exheredatis dederit ubi aſi ſideiuſ ſacram̃tũ ꝓ utilr rebꝰ gerẽdis pᷣſti c Tali itaq;.accedat.ſic er
ex. lii.hodie nero p ſionem ceſſar nce eſt pꝛno tetõ p te ⁊ inuentarium publice ↄſcribẽte go curator adit heredita
cõſtãtinũ utraq; ſo ſatſatione ſufficiente ipſe qui dat quatinus poſſint ũdiq; res furio tem.⁊ ſic eſt cõtra.ff.ð ap.

l.cum in una. .ſi.ſo.ibi in

⁊ ſine heĩditat᷑ peti ut ĩ hac florentiſſima ciuitate apð qt his oibus obſeruãdis ut apð pᷣ curatore pupilli dicit. uel
tione dũmõ coram uꝛbicariaʒ pꝛefecturam deducatuꝛ ſidem pꝛouicie cuiuſcũq; ⁊ uiꝝ re ſol. ut ibi plene diximus
iudice dicat ſe nel In pꝛouincia at apud pᷣſideʒ eiuſo ligioſſimũ epʒ ciuitatis necnõ ttes ſec an ſic aderat ut furio
le bo. poſ.eſſe. nec pꝛouincie pꝛeſente etiam tam uiro pꝛimates memorata creatio pꝛo ſus fiat heres.dixi quod
eſt op eã dcerni. ut religioſiſſimo locorũ ãtiſtite quaʒ cedat eadem obſeruatõe ⁊ ꝓ iure ſic. ut.ð.e..ſin autem ppe

ſubijcit. .j.q adi.

lemnis.

Kk Coõſtãtiniana. di

cta.l.j.qui admitti

Pro antiqua. ſ.

ſolemni. ſed nun⸗
quid ſecundum.

tribus pꝛimaàtibus ⁊ actis interue

collatione. pi.
Ccon q od nũc gene

In auten. ut. hi g ob. b. penul.

—

iuꝛando ⁊ pꝛo iuẽtario ⁊ ſatiſdatõ

ſo uel alio quocunq; modo h ſu

rioſo accedat ⁊ hoc cum alia eius

ſbã maibus cuꝛatoris tꝛadatur in
uentario ẽt ſuꝑ hiſ rebus.ſ.faciẽdo

⁊ ſub eius cura cuſtodiatur.qᷓtino

tuuſ.in glo.nel ñ.alij dicũt

ad bo.poſ.l.fiñ. ꝗ nientibꝰ tactiſ ſacroſãtis ſcriptuꝛilꝰ ne ⁊ hypotheca rerum curatoris quod non fit her̃s dñiũ vt
dã tñ dicunt p ↄſtã edicat omnia ſe recte ⁊ cuʒ utilita modis oibus adhibenda. Talii reruʒ habeat.ſʒ qᷓ;tũ ad ad
tinũ iſtã ſolam ſolẽ te furioſi agere neque pꝛetermute taq; oꝛdinatione in cuꝛatore furio miniſtrationem ut furioſo
nitatem petẽdi ſub re ea que utilia furioſo eſſe putaue ſi diſpoſita ſi quid poſtea ad fuꝛio accedat per hunc.S.nã ijs
latã non decretum. rit ⁊ neq; admittere que iutilia exi ſum peruenerit ſiue ex hereditate demum caſib querit᷑ ſuꝛio
i Quũ petitio.ſ. ſo ſtimaueru. Lſucceſſione ul legato l fideicomi ſo quo ſane mentis hoĩnũ

acquiritur ignorãti ut iſti.
de here.q̃ ab ĩ...ſui ꝓ pri
ma op.eſt. ff. de le. ij. licini
us locuſta.ſed ſecundi rñ
dẽt ꝙ ð ſcõ ibi hũit. Ieẽ p
prima.fl.ad treb.l.cum he
res inſtituta.ſed fi. dicunt

R

ibi nõ ſit hrs lʒ actões hĩditarias cẽdat.qꝛ ⁊ creditor hy facit. ut inſti.
quibj ali.qʒ. i.l.ſpale ẽ ut fiat bi hra eo qꝛ tẽt traſferre actões.ſiẽ ⁊ ĩ eo.
ti. lc cogi. F. hi g ſol. Pro ſcdᷣa op.ẽ.fl.de acquiren.here.l.ſi gs alicui
§. fi. tẽ vr̃ nec cõmodũ querat.ff. de acquiren.bj. antiſtius.F. ĩ libro
ſʒ de commodo dominij ibi intellige. ꝙ nõ placet ul recitat ibi quorũdã
opinionem que hic reptrobatur.·

H. hodie irritatur teſtm̃ ꝑ ſolã agnitionẽ quum dicam irritãdũ
Pò ta.non irritum ipſo iur:ꝶ idem ut hic innuit.
m Sed quum antiquitas quẽadmodum. cũ lideiuſſor nel ſine nł
bypothece nel coram quo.
n. Rebus mobilibus nel immobilibus nel pro quibus.

o Omnis curator, ſiue teſtõ nel alit datus.

g UWolentes tamen. ſic. j. ðe iure deli.l.nec emere.

b Abd inteſtato hr̃des.ꝗ vᷣfuncto ſucceſſiſſent niſi fuiſſet ſurioſ⸗ medio

⁊ cũ fructibꝰ medii tpris.ut hic ſubijcit.⁊.ff.ð pe.hr.l.hrs in prin.
CLautione.qualis fuerit ignoramus.

Ad Acquirẽdis.ꝑ h̊ ꝙ aduerſat dicẽdo legat᷑ at patʒ ali ĩ hiditate E. 2 ẽ

ratio quia recta uia dñiuʒ

torẽ łdichoſ adultoſ.ad patrẽ curatorẽ ⁊ diẽ pupillax ſ.quõdã

y Tãq; ſuũ.nbi et᷑ hec rõ ĩpedit.ut ar.ff.de cur.ſu.l.iul.in ſi.
z n Oa ſolum ꝓhibent. ut .ð. ð his ꝗ ne.eta. iĩpe.l.ſi.⁊ dic ꝙ

eað appel at ruſtica ⁊ ſuburbana hoc titulo.
a Poſſunt.niſi in caſibus.j.ti.ꝓx.ꝑ totum.
b Bediſti.ſeca ſi ſũ

queritur legatario.ut.ff.ð
furtis.l.a ticio.non ſic in
hereditate niſi adeat quð
ſit aĩo.ut inſti.de here.qua
li. ⁊ diffe. .fi. Itẽ legatũ ſi
ne onere ſʒ hẽditaſ ñ ut.ff.
mã. ſi hr̃ditatẽ.⁊ iõ ad ſuũ
bĩdẽ trãſmittit legata.lʒ in
furore decedat.ut h dicit.
e Ea legata.
Biſſinitõʒ. qᷓ; ignoram.
g Imponantur. ſic. S.ð le.
b De predijs ⁊ alijs v.·
— Enditio.pigno
n rns.cõnẽtional:
cum decreto ob
es alienuʒ obligatum.vel
dic qꝛ uocatus noluit ne

nire ad cãm uel cauere de

dãno infecto.łl pro legato
nt. f. e. l.iij. F. i. ⁊ quod ſu
bijcit ex cauſa indicati dic
non reſtitui niſi ex cã. ut
quia graue dãnũ habet ut
efl.ð mio.l.ſi ex cã.⁊ ſic ex
neceſſitate ꝑĩttii q al nõ p
mitterei.ut ar.ff. de fũ.do.
l.i. Fpone eõ exemplũ qꝛ pᷣ
diũ alter pupillo ẽ obliga
tum quod uendit.ut.ff.e.
magis..ij.
k Diſtractũ ẽ.a creditore.
Agd ſenatuſcõ.i.ad or̃o
nem ĩꝑris Seueri ĩ ſenatu
m Solet. ſ. intra quadrien
nium.
n Diuerſa pte. ut. ff. de mi

no.l.in caule. .cã.⁊.l.ueꝝ

o Diſpiciei. ⁊ hec cognuõ

poteſt delegari.ut.ð.ubi ⁊

apud quem.l.fi.ſecus ĩ de

creto ſup er alienatio ne in
terponendo.ut argu.ff. de
tranſ.l.cũ hi..ſi pretor.⁊
facit. j.l. prox.
p n Hn eſt. uendideit.
credentes ſibi liceĩ

ꝙ creditori licebat. quum

ipſo iure nõ tenat ſiñ de

ſi quidem reſipuerit furioſus ⁊ ac
quiſitionem admiſerit ipſi reſtitua
tur. Si ãt ĩ furore diẽ ſuũ obierit ł
in ſuam ſanitatem peruẽiẽs eã ꝛpu
diauerit ſi quidem ſucceſſio ⁊ ad e

os referatur uolentes tñ ideſt uel
ſubſtitutum uel abinteſtato hẽdes

uel ad noſtrum erariũ.eo.ſ.obſhuã

do ut hi ueniant ad ſucceſſioneʒ ꝗ
moꝛt᷑ tẽpore furioſi pꝛopiꝗoreſ exi
ſtãt eiad cuius bõa uocabãt᷑ ſi ñ ĩ
medio erat ſurioſis omni ſatiſdatõ
ne uel cautione quam per iextrica
bilẽ circuituʒ ueteris iuris autoreſ
induxerũt ꝛadicitus exciſa.Legat᷑
autẽ ꝓculdubio ⁊ ſideicõmiſſis ce
teriſq; acquiſitionibus fuꝛioſo ac
gqrendis ⁊ ſbẽ eiꝰ aggregandil.Sĩ
autem ipſe reſipuerit ⁊ noluerit ea
admittere ⁊ aperte hec reſpuerit ł
eius heĩs hoc fecerit a ſubſtãtia e
Illico ſepãdis quaſi nec fuerit ab
initio ad eũ deuoluta:⁊ per legiti
mum tramiteʒ ambulãtib ſbãʒ ſu
rioſi nec pꝛegꝛauãtibus nʒ adiunã
tibus.Sin autẽ curator furioſi ſʒ
noſtram legẽ noĩatus ðceſerit ſub
eodem mõ eadẽq; obſeruatõe ali
creabitur quemadmodũ aſi ſuſpe
ctus reperiatur alter ſubroget ꝙ ẽt
ueteribus legib placuit. Hec ãt
omnia q ð creatõib cuꝛatoꝝ quũ
peꝛ nouam diffinitiõnẽ intꝛoducta
ſunt ſuturis caſibus ĩponnt᷑: ⁊ nz
antea facti curatores remoueãtur
neque aliquid eis nouũ accedat ſʒ
antiquo oꝛdine ſtatuti in antiquoſ
qᷓ;tum ad creationẽ permaneãt teꝛ
minos cautione uidelicet uel ſatiſ
datione q̃ ãtiqtus fuerat itꝛoducta
ſp poſtea euẽiẽtibꝰ ad fnrioſos ſuc
ceſſionibus minime pꝛeſtanda.

Dẽ pᷣdijs ⁊ alijs reb miorũ ſiñ

decreio ñ alienãdis uel obligadiſ.
Mpr. An. a. Mimici.

Enditiò quið pᷣdij ꝙ iur
pignoris vel ĩ cã iudicati

creto. ut. fl. e.l. i. ergo ceſſat reſtitutio ut. ff. de mino.i cauſe la.ij.
q Creditores.qui iuĩ facere poſſunt ſine decreto lʒ tutius cuʒ decreto.ut

dũ ð quo liigabat
captum ⁊ diſtractum eſt ad ſenat⸗ minor Oimiſit aliq
conſultum quod ð nõ alienãdis pᷣ ſibi dato noĩe tran
dijs pupillorũ l adoleſcentium ni ſactionis.arg.ð.de
ſi autore pꝛetore uel pꝛeſið ꝓuicie tranſ. pᷣſes imo ið.
factum eſt nõ ptiĩet:ſʒ ſi ẽt nũc ĩ ea ut. ff. de tranl. cũ hi
etate es cui ſubueniri ſolẽt aditus F.ſi quũ lis.

competens iudex an in integꝛũ re

ſtituere dẽat pñte diuẽrſa pte cãꝗ co
gnita diſpieit. Mpr. a. Clea.
⁊.Effrodiſio.
On Eiſt uobis neceſſaria ĩ ĩ

Mutuo. ſic. . de

reputa.l.i.⁊.õ.ſi ad

d e Tfel. a

tiõʒ.ĩ rẽ ⁊ ĩ

tegrum reſtitutio ſi tutoꝛes pſona ↄ tu.ł cuent.
lcuꝛatoꝛes uĩi poſtiõʒ licet pigno ff. e.l. magis. 5. pe
ri nexam uendiderunt:ꝙ ſi ciduõ nultimo.

res id fecerunt ita demuʒ iuxta foꝛ

mam edicti beneſicium tibi ĩptiẽ eni fuit decretũ ⁊ ſic
tur ſi fraudulenta uenditione paꝛti nulla alienatio.ſic.
cipãte conſilio ẽptoris dãnũ tibi · õ.ſi ex fal. alias.l.i·
flictũ ẽẽ doceůt. Mprs.Aal. T ar.fl.gꝗbus ex cꝛa.
g. Gal. Theodoſiano.⁊? alijs. ipoſ.ea.l.fulcinius
Am emãcipatis uobis pᷣdi §. ſi quiſ poſſederit
um acqſitum foret alienari ⁊.ff. e. qᷓuis.ſed ar.

a patꝛe eodẽq; curatore ſine pꝛeſi
dis autoritate non potuit maxime
ſi tanquã ſuũ ẽẽt nõ tãq;; pupilla
re uendiderit itaq; illibata uobis

e Reſeruauit.nullüi

Ʒ inſti.qui mann.

non pol. 5. ſel. ſʒ ibi
improprie ponitur
falſa.

f.Qudã.ſ.in genere
non in ſpecie.
g Tu.ſ. minor.
b m Inorü libel

perſecutio eius manet.
Pẽé. a. Metri.
On ſoluʒ p uẽditõʒ ruſtica
p̃dia l ſubuꝛbana pupilli ul

adoleſcẽtes aliẽare ꝓhibẽt ſed nʒ
nanſactioniſ rõe neq; permutatõe
multo magis donationes uel ali

o quoquomodo ea tranſſere ſiñ ð

creto pñt domino ſuo.igẽ ⁊ſi tu
fribꝰ tuis per tanſactionem fũdũ
dediſti uendicare eum potes.ſʒ ⁊
ſi quid inuicem ab eis ex eoð pcõ

conſecutus es id mutuò reſtituere

debes. Dẽ.aa. Mutiano.

Tſi pꝛeſeſ decreuerit alienã

dũ lobligandũ pupilli ſub
uꝛbanũ uel ruſticum pᷣdiũ tñ actio
nem pupillo ſi falſis allegationibꝰ
circũuentam religionem eius pꝛo
bare poſſit ſenatus reſeruᷣauit q
exercere tů quoque non uetaris.
Mpr. Carus. 2. Carius. 7. Nu
merianus. aaa. Naro.

ſcilicet tradendo. adc cär ſi ue.

Kk Cautionem. de redendo.

lo. q petit ð
cretum ⁊ cã iſit.nõ
g aſſtõi libello fac
te cr̃ditur.ſʒ neceſſe
E ꝓbar̃ cãʒ.ł dic ꝙ
ꝓcurator ad hanc
cãʒ nõ pt᷑ conſtitui
ſicut ĩ excuſatiõe tu

toris.ut.ff.ð excu.

tu.l.excuſare ⁊ ar.
ỹ.ſi propter pu.pẽ.
l. fi. ar. ff. de of. ei
cui man. l.ij. F. i. ſʒ
§. ſi tal. ſed ibi ad
fauorem.hic ad dã

num. tamen non

pt ibi fieri ſine ſpe
ciali mandato.

NJaad ĩſoluẽ

daã. ↄtulerat

¶CEoõſulti.quo collr ſicut tradendo nõ pt dñium in aliũ tranſſetre

rMBeneficium.ſ.reſtitutionis.
ſ Impartietur.ſ.contra emptorem.
BDoceat. idem ſi enorme dãnũ fuerit paſſus. y nõ iteruenetit fraus. ut.
5. ſi aduer. uẽ. pi.l.i.q ẽ õ̊. pro minio at᷑ nõ darei reſtõ. ut. f. de inte. re.l.
ſcio. ⁊ potes hic referre. que diximus.5. ſi aduer. uen. pig.l. ij.
c Am emãcipat᷑.foret ul directo łutił ſiue ius ĩ eo hẽat ul bõa ſið
poſſideat.ut. ff. e.l.iij..pe.⁊ antepenul.⁊.l.magis. .i.
x Curatore.i.tutore.quũ hic pr ⁊ ille ivubes ab eo emãcipat eſſet ut iſti.

de le. pa. tu. ⁊ B ſubijcit.ſic ⁊ alias unũ ponitur ꝓ alio..ð ĩ li.dã.tu.l.tqu

ſic nec ſtipulanti poteſt id promittere.quũ iã hĩe uidet ſtipulatoſ
ut. fl. 8 re. iui.l. q actõz pria colũna. 2 facit.. ſi aduer. do.l.ij.
m p Redia. ad te uxorem.
n Mõ potuerit.ino ut.ð. ſi ad. do.l.i. que ẽ ʒ. ſo. ibi mobil
hic ĩmobil. uł ibi ðcretum fuit hic nõ fuit.ł bic fuit ſpõſalicia. ibi

pꝑ nup.b plʒ. It õ. . de adi. tu.l.lex. ſo.nõ ẽ õ. qꝛ ibi nil.ð dõa

tõe diẽ. It .j.ſi maior ſac.l.fi. .cũ at.ſolue ut ibi.
o e Torfonèẽz.i. ſenatuſcõſuliũ ad ofonẽ ſẽm. ut.ff.e. l.i.

p Pignona ſane.ĩmo gꝗcqd ſegꝗi cc. ut.ð.de le.⁊ cõ.l.non dubii

4 *
.
.

f ð

4 que ẽ . ſo. illa ĩ his qᷓ ſtt.in ſinib ꝓhibitõis.nec aliã ſpalẽ penã uendidit eſt deceptus ad rem ipſam. ut ar.ff. de iure do. ſi res. Fi. ?.ff. de
Iponit.nã ad illa ð ꝗbẽ ſpalr cautum nõ porrigitur generalitas. dõa.inter nirũ ⁊ ux.ſi ſponſus.S.circa.⁊ ar.ð.ð fſcin.uẽ.l.ij.ſed nidetur
2 ut.ff. de uer. ob. doli.⁊ de penis.l.p.ſᷣm Jo.łilud itellr.de his q̃ iudicis decretum facere ceſſare reſtitutõm.ut.ff.de mino.l.ait pᷣtor.S.qd
fiũt ) cões leges iſtud de eo quod ſit ð priuilegium 7 non 3 cões iñ.ſʒ aliud quũ ꝓ recipiente ⁊ aliud quum ꝓ alienate iterponii.ut ibi di
4 leges.uel hᷣ iõ cõtigit.qꝛ curator ẽ exira cãm ꝓhibitiõis.⁊ h̊ pign xi. Itẽ ad hec que dicit ð uili pᷣcio facit. ft. de tranſ.l.cuʒ hi.S.ſi quis ð a
i mĩorem nõ onerat limentis.S. de ꝛeſcin.uen.
h ⁊ ſic qtum ad mĩo „ RR—— l. quiſquis.
rem ut nõ tenet prĩ Irũ poſſeſſi iõʒ uenditio ſeſſionis cuius uires ignorabatfe ʒ o MBees alienũ tm̃. I
JI cipale nec ſubſecu⸗ peꝛ pꝛocuꝛatoꝛẽ delato ad pᷣ cit:iuxta ppetui edicti autoꝛitatẽ ĩ ſimilẽ cãm.ut dotẽ
N tuʒ. ⁊ ſic loquit alis toꝛẽ uel pꝛeſidẽ ꝓuicie libello ſieri integꝛum reſtõ tãtũ cauſa co gnita nut plene dixi.õ.de admi.
è8 ʒ.fl. de ficeiuſ. cum non potuit quum ea res cõſici rec pꝛobetuꝛ. tu. l.lex que in pricipio n
lex. q;tum at᷑ ad tu te alr non pt᷑ niſi apud acta cauſis Dẽ.aa.Leoncio. donationem ppꝑ nup.nnt.j.
“ toreʒ principale tʒ. pꝛobatis q̃ uẽditionis neceſſuatẽ ĩ B es alienũ tm̃ cã cognita ſi ma.fac.l.fi.. fi. Ieʒ ob
NH T ſic ſubſecutuʒ.ſic. ferãt decretũ ſolẽniter interpõatur pꝛeſidali decreto pꝛedium famem ar.ð.de pa.qui fi.
u ff. de dona. iter nis Jad EBé. aa. Yidoro. ruſticũ minoris pꝛòuinciale diſtta di.l.i..ij. quum perſone
“ Z ux.l.cum hic ſta reſoluendam donatõm qᷓ; ĩ hi pittitur. Pẽ.aa.ʒcnouile. rebus pᷣponant᷑.ut.õ.ð ſa
tus. F. ſi ſocer nur emancipatũ te pater cõtlerat mioꝛ Tiam uectigale ł patrimõi croſan.ec.ſancimus. forte
i ni.⁊.ff. de diuor.l. annis caütionem ei emiſiſti quum ale ſiue emphiteòticũ pᷣdiũ ⁊ ob famem cõiunctaꝝ per
4 fi. in prin.⁊.j.de huiuſmodi ſcriptura õ ſenatuſcon ſine decreio pꝛeſidis diſtrahi ñ lʒ. ſonarum. ut. fl. de tute. ?
bo. mater.l.i.nel ſullti autoꝛitatẽ data ſit ñ oberit iu Dẽ aa. Frontinio. ratio.diſ.l.i.F.ſed nonnul
quario ibi de his ri tuo.R. Mprs.Dio.⁊.Maxi. Terẽ uiri prudentiſſimi pa los.idem ⁊ dicunt de fun
li que habent perpe aa.Theodore. . pi.rñſo ceterorũq; quorum do ſterili.⁊ ut.ð.de ſacro
iſe tuam cauſaz probi Redia ruſtica q̃ ̊ ſenatus pꝛecibus feciſti mentioneʒ ſñijs ac ſan.ec.at᷑.iut᷑ prediũ.quod
ſt bitionis.uel quĩto conſultum dõata ẽẽ anñ nup doli mali exceptionem òppõe pꝛieꝛ non placet. qr nõ uidei ſte
alGH ffert uẽdiderit tutõ tiaſ ſponſaliorũ nomine pᷣcũ tuaꝝ cium ob eorũ debitũ ſolutũ ꝓbãſ rile quod uẽdi.poteſtut.ff
t. ut hic. an pupillus ↄfeſſio oſtendit quũ pꝛopꝛietaſ ad ſi ſoꝛtem cũ uſuris q̃ ſiſco debent᷑ ad.l.fal.l.iij.⁊.ff.eo.ſi fun
se eo autore.ut ibi. te pꝛopter iuris iterdcm̃ tꝛãſũ ñ põ pupilli non offerentes fundoſ pꝛo dus. niſi forte nihil poſſit
deat a Reſciſſa eſt. quati tueit i dñio mariti palã ẽ imãſſiſſe. uiciales.citꝛa decretũ pᷣſidis uenũ percipi.
n nuſ ð facto ꝓceſſit. Dẽ.aa.Mutiano. datõs cum fructibus petant. a Prouinciale.eg uideba
u. quũ de iure non te Ki is queʒ pᷣdiũ ruſticum Dem.aa.⁊.cc. Sabine. tur ꝙ directum dñium mi
6h neat. ſic. ð.ð relcin. minoris diſtraſiſſe affirmas Iminòꝛ.xxv.annis pꝛediũ noris non erat. ⁊ facit. ff. e
Nu nen. ſi dolo.⁊.fl.de cuꝛatoꝛiſ officio functus id fecit uẽ ruſticũ cum aliud deberẽs l.magis. .ne tamen.
ac.ẽp.l.exempto.. ditio tũ contꝛa diui ſeueri oratõm ſine decreto inſolutum dediſti dui b e Etiaʒ. uectigale. q
n is qui nna. ꝛ ſi. ðSð. ſacta pᷣidis ſentẽtia ñ imerito fſcij unm a te diſcedere ñ permittit. ſẽat pꝛeſtat uectigal ſi-
H de lacroſan. ec. l. iu ſa èſt. pignoꝛà ſane que ob euictõiſ conſulti autoritas ſco.
⸗ bemo. S.pꝰ ſtatuti. periculum idem cuꝛatoꝛ ex rebus Dẽ.aa.Euticie. ePrẽimõiale.quod ceſari.
lbld t Pignora.quid ſi pꝛopꝛiis tibi obligauit non pꝛohi pᷣdiũ ruſticũ łſuhuꝛbanũ d Emphutheoticum.qꝙ pri
s ſimplum de euic. p beris pſeꝗ qꝙ ab uꝛbãis ñ locò ſed qua nato ⁊ idem ſi quodcũq;
Ins miſit: ve. tenet. ut. f Dem. a. Grato. liter ſecernit᷑ i pupillari etate ↄſtitu ius habeat in ꝛe. ut.ff. e.l.
ſar de mino.l.minor. Rediòrũ que ſine decreto a ta tutore autore uel adulta ſine le iij. 5. ſi ius.
ece xxv. annis. lienata ſũt dñiũ tibi pſeq̃nti creto pꝛeiidis pꝛouicie ĩ qua ſitum e u Leꝛe.pcibus.i.ĩ l
leg VPerſeg.iu ẽptor peeſes opẽ ſeret apud quẽ ii illuxe uẽdidiſti ſecũdũ ſetẽtiã ſenatuſcõ bello pꝛecum.
bene t p Redion.2 rit non unipſa pꝛecia que cuꝛatori ſulti dominiũ eius ſiue ius a te qi f Oppone. tu emptor.
ſii ſtitit. nõ g tuo data ſunt in patrimõiũ tuũ ꝓ ſcedere non potuit ſed uendicat g Ob eorũ.ſ.minorum. ⁊?
rn ; emptor ꝓbat mi ceſſiſſe pro ea duntaxat pecunie ꝑ eius ⁊ fructuum ul his ñ extãtibo hs illud.ff. o. ſi fundus
m. norẽ locupletatum te conuenire te pĩitet q; ĩ facltiates conditõm cõpetere ↄſtitit ẽptoꝛ ãt S. fi.⁊.l.ſi pupillorum. S.
.. quũ tutori eſt ſlu tuas erogatam eſſe conſtiterit. ſi pꝛobare potuerit ex ceteris ſůc pe. .ff. de mino. l. tutor. 7.
he. ta. ſeco ſi ipſi pupil Dẽ.aa.Troſilo. aatibus obedire te mũeribſiue o- ff. de cur. fur. conſilio. F. I.
lo. qꝛ tunc pupilluſ að ſiñ decreto mioꝛ aniſ neribus non potuiſſe ad utilitate! ⁊.j. t ij.l. ſi ampliſſimi.
.6 pbat nõ ee uerſuʒ. pꝛon tu ruſticũ pᷣdiũ uedi pꝛeterea tuas ceſſiſſe pecuniaʒ ſſt. de acquiren. rerum do.
ul⸗ ut.ſ. e. ſi prediuʒ. ?. dit ſuperuacuũ ẽ de uiili pcio tꝛac pꝛecij nomie ſũpſas doli excepiõ l. bone fidei.
ul ð iniiu.l.nam poſt tare quum ſenatuſcõſulti autoꝛitaſ nis auxilio pꝛecium cũ uſuris qas h Venundatos.a miore.
„“ ea. .. ſi mior q̃ ſunt retẽto domĩo alienãdi uiã obſtru pꝛeſtatura eſſes ⁊ ſumptus melio i ſ minoꝛ. quum ali
5.ſed fallit in ordi xerit. Si vo iure interpoſito dee tfati pꝛedij ſeruaĩ tmmodo poteft. ud. ſ-pdium. ita
ſ to re ut.S.ſi adueꝛ. to uenditionũ uili pꝛecio eius poſ Dem.aa. Philippo. alterũ puta debitũ. tamen
e cꝛe.l.i.. i.ĩ hoc qñ poterit alienare aliud nõö.
6 cõtraci eſt null. ſic ſic eſt dra inter fundum 2
quia cõpetat pupillo directa rei uẽ.⁊ aduerſarius excipiat dicens fundum. ff.e.magis..ſi fund.⁊.ꝭ.ſi pupillus.ſʒ ar. .ff.e.ſi pupilloruʒ.
, eum locupletatum. ⁊ ita ſuam exceptionem probare debet. ut. ff. §. fi.ubi füdum prio obligatũ cũ ðcꝛeto alteri ꝓ eodẽ debiio ſoluẽdo ſi
de probati.l.in exceptione.⁊.j.e.l.utere.⁊.l.ſi predium. ubi nero ne ðcreto obligauit.ſʒ ibi iõ qr ĩ locũ pꝛie obligatõis ſucceſſit eadẽ res.
ſe tenet quum agat minor. petendo reſtitui ſuam intentionem plene k SDeberes. ex perſona eius cui ſucceſſiſti.

probare debet.ſ.ſe minorem ⁊ leſum.ut ar.j.e.l.fi.⁊.ff.de cur.fur. 1 f
n l. conſilio. F. i.x.ff. e.l. pupillorum. 5. fi. ..l. ſi fundum.⁊ facit. ff. de
mmDino. patri. 5. item plaucius. aut non tenet ? probat. ẽptor. ut hic.
. ſ. e.l. utere. ⁊.l.ſi predium. aut tenet ⁊ tunc minor,.ut.fl.de iureiu
ran. l. nam poſtea.
HDH a H quidẽ. tuus. o liberte idemq; curator.
4 x Obſtruxerit. ut ⁊. ff. e.l. prima.
y In integrũ.ᷣreſti.ad hoc ut pciũ ſuppleat᷑.łres reddaĩ ſi ut miot
uenderet decepi ẽ ⁊ hoc electiõe data ẽptori aliogn ſi ĩ hoc ipſo ꝙ

Aprediũ.ul ſubuꝛbanum pro eodem ponit ꝛuſtic.⁊ ſuburbanũ
uel ſuburbanum quod eſt iuſta vrbem vt horti in ciuitate.
m Non loco.nam urbanum poteſt eſſe ruri ⁊ in ciuitate.ut.ff ð uer.ſig.
l.vrbana predia.⁊.l.urbana familia.⁊ eõ ruſticum ĩ ciuitate ⁊ extra.
n ¶ ᷑Probare. ex voluntate non neceſſitate.ut dixi.S.e.predioꝛũ.ſᷣm az. ?
H. vel et ex neceſſitate quum contraci non ten uerit. ut ibi diri.
o Facultatib mobilibus nt.ff.e.l.magis..itẽ requirat.æ ad h.5s.ð hiſ
qui ve.e.im.l.eos.⁊.j.ti.i.l.prediũ.⁊.ff.e.l.iij:⁊.j.ti.ij.ſi cõtra ãpliſſimi
.5. de 2. ex lege.l. ſi mala. ⁊.fl.de pe.here.ſed ⁊ ſi lege.S. ſcire.⁊.ff. de

mi.l. intra utile. ?.l.tutof in fi. ꝛ.ff. e.ſi fundus. . ;ſᷓ. ꝛ.l. p.
a i· Et oẽs minores ntriuſq; ei erat mior.nt.ff.e.l.ſi pupillorũ.

b Diſtrahi.t᷑t ꝑ diuiſiõʒ ẽ eĩ quedã aliẽatio ꝑ diuiſionẽ ⁊ adiudicutiõʒ.

Sine dcreto.vt. ff. e.l.i.F.ſi cõis.⁊ ẽ rõ qr ex neceſſita te.ſit ſic.ff.de cõ
di.fur.l.⁊ ideo.⁊ ar.S. ð fun.do.l.i.⁊ facit.j.ti.i.l.i.⁊ ſi.

d IYminores. dunta
xat.determinat de
bitis.naʒ ante ſunt ea que
ſequuntur.

e Obnoxij.ad pecuniam.

ſec' ſi ad rem certã tunc eĩ
diſtinguitur patris an ſuo
nomine debeant.nt.ff.e.l.
magis. .ſi pupill.⁊.S.ſed
⁊ſi pater.

Pretore.i.protore queʒ

conſtituit cõſtantinus.aʒ.
g Fide. qꝛ ñ iuenitur unde

auũde cõmode potuerit

bitũ ſolui nec eĩ frumẽtuʒ.

nec alia neceſſaria debueft

nẽdi.ut ar.ff.de uer. ſig.l.
nepos proculo.

h Qnñ decreto op nõ ẽ nõ

caſus ubi nõ eſt opus ðcẽ
to p.ð.ti.i.l.p.Fᷣu ſi nõ ca
neat ð dã.ifec.ut.ff.ð dã .
ifec.l.ſi finita..ſi pupilluſ
Iteʒ in alio quando ðᷣfũc
tus permiſit.ut.j.l.i.⁊.ff.e
l. i. i. Item in alio ut. j. e.
l. ij. Ytem ſi iurauit quod
plene dixi.S.ſi aduerſus.
uendi.ſacr̃a. Iteʒ alius.nt
ff. e.l.magis.S.ſed ſi pa ter
Item in alio.ut.j.e.l.fi.ut
in alio.ut.S.de admĩ.tu.l.

fi. F. defenſionem.

pac.int᷑ ẽptorẽ.l.ij.
k ¶Potes. tu uenditor.
EConneniſti.ex uendito.ł
preſ.quer.
m Conſenſiſſe.ſ.pacto emp
tionis.
n Si nolũtati. hite ĩ pacto
nenditionis.
o i Llud. nir clariſſi
mus mior.xxv.annis nõ
enim ſufficit generaliter im
petrari ueniaʒ etatts. ut. õ⸗
de his qui ne.⁊.l.penu.⁊

Mter oẽs minores nec cõe

pꝛedium ſine decreto pᷣſidis

ſententia ſenatuſconſulti diſtrahi
patituꝛ. Nã ad diuiſioniſ cãʒ ꝓuo
cante im maiore ſocio eius aliena
tioneʒ ⁊ ſine decreto ſieri iã pꝛidẽ
obtinuit.
Mpꝛs. Conſtan. a. ⁊ Conſtanti.
c.ad Seuerum.
J minorès łex patriſ noĩe ł
ex ſuo debitis duntaxat fi
ſcalibus uꝛgentibus łex pᷣuat᷑ zcti
bus reperiatur òbnoxij decreti it᷑
poſitio cõſtantiniano.pꝛethꝛe cele
bꝛanda eſt pꝛobatis exaiatiſʒ cãis
ut patefacta rerum fidè ſirma. uen
ditio perſeueret.

Qñ doᷣcreto opus non eſt.

Mpr. Anto.a. Aalenti.
ꝓbarẽè potes pꝛeʒ pu
pilli cuio utoꝛes ↄueni
ſti cõſenſiſſe ut reddito

tibi pꝛedio pꝛeciũ recuparet id qdð
ↄuenit ſeruabitur nʒ eĩ ĩ ea re auto

ritas pꝛeſidis neceſſaria eſt ut tuto
rum ſolicitudini cõſulatur ſi uolũ
tati defuncti pareaeaeant.
Mpr Aurelia.a. MPulcro.
Luũd relinquendũ ẽ an adi
to pꝛincipe. Saturninuſ uir
clariſſimo ſpecialiter ius uẽditõis
acceperit iſtar eĩ pꝛeſidal decreti ↄ
ceſſio pricipal accedit.
Mprs. Dio.⁊. ax. aa. Stꝛa
Rẽèdiũ ruſticum ł ſubuꝛba
num a miore.xxv.annis a/

lienari ſine decreto pꝛeſidil niſi pa
rentiſ uoluntas uel teſtatoris exco

bonis ad minoꝛeʒ puenit ſup a ie
nando eo aliquid mandaſſe depᷣ

hendatu: nulla ratione poteſt.

nlti .qᷓ ẽ Ʒ. ⁊ ſic hoc caſu ceſſat reſtitutõ.ut..de ijſ qui ue.e.l.i.pt᷑ dici foſte
hoc caſu ſaltẽ corã iudice inquiri cauſam uendendi licet decretum non ĩ
terponatur.ut. S. de his qui ue.e. l..i.
p p MRediu deprehendatur teſtõ. uel codicill. uel niſi parens uel ille
cui mior ſucceſſit ad alienãdũ aliq mõ fuerit obligai ut. ff. e.l. i. i. . l⸗
magis. . hic pupillus.ſz qd ſi mãdauit generalr ut milti faciũt de rebus
ſuis uendendis.uel tutoribus uł curatorib łcõmiſſarijs nũqd potueꝛĩt
imitteẽ manũad quã rẽ uelit. ꝙ puto exbac.l.?.ff. e.l. i· F. i.? facit. ð.ð his
qui ne.e.l.ij.⁊.iij.⁊.S.e.l.i.
q e T ſine ĩterpoſitiõe. permittimus nt 2.ð. de admi. tu. llex. .ſi.
ff. de mino.l.aſi ſine.. queſitum. UW—W—W
r1 Si quis ignorãs.rẽ mĩoris eẽ ſine ðcreto coꝑaueris
ſſ ꝗ ea hf̃ditario.ciuili iuf̃.ꝗ ſciẽs rẽ pupilli ⁊ nõ tẽre uenditõz

⁊ ſic duo obſtãt pᷣſcriptõi mala ſides.⁊ quod pupillaris ẽ res

id ſi ſciat eẽ pupilli ⁊ credat licer emere ab her̃de tutoris.ſʒ tũc ipedit iuꝛ
error.ui.ff. de uſuca. nũqᷓ. . longe.⁊ ꝓ ẽp.l.ij. S.ſi quis a pupillo.
t Finiat.nt ꝛ.S.de ne.g.i.curatoris.ichoata tñ dʒ pficeĩ. ut.ff.ð hr.tu.l.i.
n Effeci ẽ. quũ a nõ domino hẽat.ut.ff.ð acqui.re.do.l.traditio.

3

X ¶ Statuti ſpris.x. uel.xx.an.ꝙ demum eo facto maiofe cuttit.nut

bic.⁊.j.qbnõ ob.lon.it.pi..l.non ẽ ĩcognitũ..j.e.l.ſi.⁊ẽ rõ.quia
quũ nõ pt᷑ aliẽari.g nec uſucapi.vt.ᷣff.ð ver.ſig.l.alienationis.

toꝛ comperauit nʒ ſtatĩ ꝑ tꝛaditõʒ
poſſeſſionis dñs effectus ẽ:ſed tm̃
modo adũſus te ſtàtuti tpᷣris quũ
te legitime etatis ẽẽ nõ diffite aꝛis
potes uti pꝛeſcriptione.
J3 apliſſi. Bẽ. a. Cri.
mi oꝛdinis decretũ poſſio
nes tue diſtracte ſunt conueni eaꝝ
poſſeſſorẽ ut ſi ita ꝓbaueris geſtũ
⁊ poſſeſſio retꝛahatur ⁊ fructus u
niurſi reuocentur ſi non bõã fide
emptorẽ fuiſſe qui emit cõſtiterit.
Mprs.Dio.⁊.Maxi.aa.Agat.
Oſſiones tue ruſtice ul ſub
uebane ſine cognitione cãe
⁊ interpoſitione decreti g̊ ſenatui
conſultũ aliẽate nec a ſecũdo ẽpto
re recte tenentur:niſi ſtatuti tpᷣris
ſpaciũ ĩterceſſeritt. Dẽ. a. Alexã
Aoͤniã advſo ẽptoꝛẽ ad q̃;
ex pſõa e cui òᷣ ſenat cõſul
tũ dõatà ẽ iuſto titulo iterueniẽte

ea res de qua lis eſt tꝛanſitum ſecit

