lfi. Meſtitutõe militũ? eoꝝ qui reip.cã abſt ²½4 v. Si ko nupſerit mulier cui mariſ uſufreiiii. Vt actões ab bjĩ. uel ʒ bĩdes icipiant/

viii. NReuocendis donationibus. ii. SDi ſepius in ĩtegiñ reſtõ poſtuletur· v. Vt cauſe poſt libertatem aſſit tutor.⸗ 6
vi· Henocddis bis qᷓ p fra.alienata ſunte iii..· Si ſeruus exportandus neneate/ ir ASt inta centü ißs cinaliſ qõ tminetu ·
i. Acroſ.ec. ⁊ de rebꝛ pᷣuil. earum. iiji. Di ſeruus extero ſe emi mandauerit. 4 vi Vt i poſ. legatoꝝ uel tideicõm ſſorum
uiu. Satiſdandosyf iui. Si tutor nel curator internenerit. 2 viil. Ati poſſidetis. 96
„. Secundis nupciis. 1 v. Si tutor ) mris nolũtatẽ datus ſit / i. AUt lie pẽ. uel p ꝓuoca. ate diffinitiuũ 4
ix. Seditioſis 1 bis qꝗ ple. audẽt õ tẽ. col. v. Si tutor uel cu. fallis allegatõibus. /2½ ii. AVt nemini liceat ſine iudiciſ autoritate .
vii. Senatnſconſultis. vpli. Si uendito pignore agatur. il. At nemo iuitus ager uel accuſa.coga?t?⸗·
vii. Senatuſcõſulto clandião tollendo. vij. Si unus ex pluribus appellanerite/ ii. At nẽo pᷣuatus titulos pᷣdiiſ ſuis l ali.ẽ ⸗
yvyili. Sia que ſine certa quatitate ꝓlertuf viii. ⁹Si unus ex plu. pr̃dibus creditoris i. At oẽs iudices t ciulles q; militares
ilx. Senfentiam paſſis 2 reſtitutis. üi. BSi ut ab hereditate ſe abſtineet. ii. At que deſũt adu. pꝑtiũ iudex ſupplea
vu. Sententiam reſcindi non poſſ g+¶ud Diheho eefl Eu⸗t ii. .
M re äſe ,A to
. —uiret, F. e .
he p, 1D.

Vcorib mili. ? eop. qui tei.cã ablit c.

Primũ ſoliũ nacat.
i R nomine
et tam
noſtri codicis
atque aſſertione
b
Ael a nobis
extendatur
implenerint
puniatur
detrabatur

c
Hereditate
proſficiant
numeꝛata
LCOn.
dominos
d
ſitum nicium
endoxius
quibuſque
quum errantis
e
Comotione
ſero conqueſta
quos nmpen

Creditori .

ſcriptura
pacta
ſuſcipere

g
Quibus fruitur
unocationis
dicte ſedis
ſi te expilaſſe
b

De negociis
recipeꝛe
quoque dari
tuam ſibi
1
Edicto quidem
ſolutionis
conſtitutionibus

Fidei ſunt
ſed in
m
Incipit
LCOOM.
litem
iudices non

4

Regiſtrum Opeꝛis

amicabile m
ſatis non:
in litibus
eorum calumnia
tionem
ſororem
0
quirere
ad eum
regredi
inter emptionem
reſtituere

Pb
Ab eiſdem
dam enim
bationem.
ſi certum.

tibi parte.

Imperatof
de conſtituta.
ſi teſtator
tractauit.
betis.
der j.
Quem in

geſſit
led ſit.
creditor non
In autentica.

De contrahenda.
dudum.
capitali
ut ſtatuet.

ſi deſerta

t
De monopoliis
duas portiones
Idem.aa.
lege emit.
dominis.
u
Judicium.
quos.
inter.
denegamns
priore.

Fuerint in.
a parte.

intra quod.

ſatis.
ea offerente
potuerit.

P
Eorum nel
inhibendam.
Imperatoꝛ.
nepotibus
tutelam.
3
Impeꝛator
neque ab
diſſimulatione.
nec a.
A
Explicit
Operibus
AVerſus.
Si autem
Oriatur
ðSUD
Haberet
nel in
eins minime
Imperator.
relinquat.

Heꝛeditatem
de neceſſariis
firmitate
LCOR.
Inteſtato.
Qum ſillani
certe
actionem .
tim ſine.

liberti

E
Imperator.
tuitam.
neceſſe
ad eum

Seruandum
In autentica.
ſi aut
ſuccedebant
2
Incipit
ſeruorum.
qui quene
gatus tam

Tractabitur.
cognationis
Qui ex
Imperator.
tione preiudicium

In omnibus
De allunionibus.
curatores.
permiſſimus.
nec ſi.
R
ces et
pellationem
eodem
bemus gaudeat.
2

Erxvplicit

quorum.
paſſiſilo.
autem
ſi extiterit.
M
Publice.
tibi.
potuit.
ditori.
tionem .

Altr de
tuam.
In antentica.
tione.

Redempto
In autentica
tuis
donationibus
indulgemus.

P„
Ad legem.
tus reſtitutus
ſimo.flagitio
ſita preſcriptioneſ
QQA

OQui neluti
abſtinere.
eo nel.
R
De abolitionibus.
lio inſtitutam.

— . — — —

.
„*
7
4
.
– 5 5 8
. . . 4
.
.
D * .
.
. . . S =
.
£ . „ .
.
.
W
. S =
. R 2
. . 6 8
R—
5
. 8

5 . .

4

—

— —

m Ecdeſie. generale nomen eſt que nefo ſequuntur ſpecialia ſunt
ſic ⁊ econtra.ff. ad.l.aqui.ſi ſeruus ſeruum.S.rupiſſe.

n Martirio.i.eccleſie ubi ſunt reliquie martirum.
o Qlero.ubi eſt multitudo clericorum.
p Ael monacho ubi eſt multitudo monachorum.

q Pauperibuſ
ſimul habitanti
bus uel non.
r Ex integro.ex
ceptis his facul
tatibuſ que dicũ
tur. j.ti.i.ſi quis
preſbiter.
Re.i.ĩ quãtitate
Relinquendũ
.i.uoluerit relin
quere omnibus
etiaʒ ſi extraneo
relinquat.ſcilicet
collegio.
u Fideicõmiſſo.
nt quando ẽ de
tota hereditate
eſtituenda.
x Speciali. ſ. fi
deicommiſſo.
y Summota. P
mittit igitur hec
lex teſtari talib

deo dicata uel ſanctimonialis mu
lier ſiue quocunq; alio nomine reli
gioſi honoris.uel dignitatis ſe
mina nuncupata uel teſtimonio ſᷣel

codicillo ſuo quod tamẽ àlia omni

iuris ratione munituʒ ſit eccleſie ulł

martirio . uel clero' uel monâcho.

uel pauperibus aliquid. uel ex intẽ
gro uel ex parte in quacunq; re uł
ſpecie credidit ſeu crediderit reliquẽ
dũ id modis oĩbus ratũ firmũq; ↄſi

ſtat ſiue h iſtitutõe ſiue ſubſtõe:ſeu

legato aut ſideicõmiſſo per uniuer

ſua tem.ſeu ſpeciali ſiue ſcripta ſiue
non ſcripta uoluntate fuit derelictuʒ

omni impoſterum in huiuſmodi ne

gocijs ambiguitate ſummota.

In auten.de monachis.5. illud
idem coll.prima.

*⁹

perſonis. ſed conſtitutio ingreſſi vc.prohibet in monachis. ac ⁊ a

xeon.
ſteria ipſo ingreſſu ſe ⁊ ſua dedicãtꝰ
deo.nec ergo de his teſtantur uůtpo

cos ſilios diuidere uoluerit ſua per

lia aũt. ſi qua diſtinguit. ⁊ ideo ſic per ordinem lege ingreſſi xc.qꝛ
prior eſt in ordine auten.

ſe. tacite ut ſi dedicent ſe.ſed expreſſe ſi renũcient ibiq; ꝛe
maneant quod ẽ eo ipſo ꝙ fit monachus non cauſa orandi tatuʒ
uel amicũ viſitandi.ut in cor.auten.de mona.S.illud idem col.i.
ergo idem ſi quamlibet eccleſiam etiam ſecularẽ renũtient tacite ulł
expreſſe. ⁊ ſic generaliter appellant vltramontani.ſecus ſi non re
nuntiet ſeculo ingrediens capellam uel eccleſiã ſecularẽ.qꝛ habẽt
propria vt in auten. de ſanctil.epiſcopis. .preſbiteros coll.ix.⁊.j
ti.i l. ſacroſancte.
a Dedicant.i.tranſterunt.proprie enĩ quo ad ſe ut.j.ti.i.l.quiſqs
emenſis.ſed improprie quo ad bona vt.ff.de polli.l.ij.in priĩ.ſic?
alias. ff. de offi.procon. le.l.ij. Item quid ſi ex pacto aliqua reti
nuerit. ꝶn. non valet pactũ. ſed ingreſſus non uitiatur. vt. ff. de he
re. inſti.l. ſi ita quis heres in ultima charta ⁊ in autẽ.ea..illud ibi
7 qꝛ noueris ulterius ⁊c.⁊ qꝛ quũ eſt alterius iuris non poteſt ip
ſe aliquid habere ⁊ ar.ff. de vſu.l.placuit vt.ff.de acqui.re.do.ho
mo liber iĩ fi. ⁊ de reg.iuris.qui I ſeruitute ⁊ ar.ff.de uſu.l.placuit.

vnde quum conuerſus etiam eccleſie ſeculari ſe dedicat non põt

habere bona ratione predicta. Item ſi dedi me ⁊ mea nõne ſuper
fluo dicitur mea.quum enim de dedicatione mei bona ſint mõa
ſterij facta non plus fieri eius poſſunt vt.ff.de acquiren. poſ.l.iij.
S.ex pluribus..diſtinguitur quod precedat.vt ſi me ſuperfluo

dicatur mea.ſi mea habebit bona eccleſia expreſſa conceſſione.nõ

tacita vt ar.j.de pac.con.ſuper do.il.fi.vel dic quod etiam ſi prece
dat me.ſi tamen ſtatim ſequatur mea habeat eccleſia bona ex con
ceſſione expreſſa.vt ar.ff.de no.cum enim. Item quid ſi ingreſſus
non tenet ⁊ in alijs contractibus inter viuos factis. n. nec obli
gatio bonorum tenet.quia vbi expreſſum non ualet nec tacitũ.vt
ff. de ſerui.vr. pre.iter in fi. Iem ſi tenebatur ex contraciu vel de
licto ingreſſus an pro eo monaſterium teneatur. en. ſic ad inſtar
capite minuti vt.ff.de ca.di.l.ij.in prin.⁊.l.tutelas..ſi libertate.
Item qnid ſi ingreſſus habeat precariam. Precaria dicitur quã
do quis emit ab eo qui habebat inemphitheoſim. libellus quan
do quis emit ab eo qui habet precariam.ſed tamen iſti omnes ta
les habent vnum quamuis omnia talia ſunt vulgaria vel libelluʒ
vel vſufruc.in rebus alienis an duret ⁊ poſt ingreſſum ſaltem ĩ vi
ta illius.n. ſic ar.ff.de le.ij.peto..i.⁊ de dona.inter virũ ⁊ vxo

Ngreſſi monaſteria. ut ſeculo renuncient tacite uel expreſ

„

ſunt omnia ſtatim dedicata.ſed dic quod ibi inuitus fuit ingteſſus hic
ſpontaneus H Accuꝛ.

b AVtpote. nec hec eſt probabilis ratio non neceſſaria. non eſt domi

nus ergo non teſtatur. nam ⁊ non dominus teſtatur quandoq; de rebuſ
alienis.vt notabis in auten.ſiqua.ſed hoc regulare.vt.ff.de iure codi. l.
conficiuntur..ſi poſti
. fi. F.⁊ ideo dicit ſiqua.
Mgreſſi mona c ſ Iaua. intrauerit
animo ibi ma
nendi non cauſa oran

te nec domini rerum: di.vt dixi ĩ aut. ĩgreſſi.
. dd dᷣ Coppetere. ſaluo pa
In auten. ſanctiſſimis epiſcopiſ cto dotis? donationis
FS. ſiqua col. ix. propt᷑ nuptias ſicut ex
morte naturali vt infia
LOM. Iguͤa mulier l ti.i. deo nobis.s.i.⁊ in
uir liberis non extantibus monaſti auten. de mona.ꝭ.ſi au
cam uitam elegerit.⁊ monaſteriũ in tem vxorem coll. i. Itẽ

trauerit monaſterio quod intrauit

. 9. intrauit quid ſi ante ingreſſum
res eius competere iubemũus. ſed ſi

inſtituat extraneuʒ. dic

perſona liberos habens anteq; de idem indiſtincte vt hic.
rebus ſuis inter eos diſponat mona vt omnia competant
ſterium intret liceeat ei poſta intet e monaſterio. ſed dic q
os diidere legitima diminuta ⁊ ꝙ ſi aliquid dimiſerit mo

eis non dederit monaſterio compe

1 com naſterio iure inſtitutio
tet:ſed ſi omnem ſubſtantiam iĩter

nis.quod modo ingre
ditur non rumpitur te
ſtamentum.alioquĩ ſic
B mum eccleſia exequetur
filio naſciturus. vt in auten. de ſanctiſ. epicopis.S. ſed hoc preſenti col.
ix. ⁊.ff. de iniuſto rup.teſt.lſi quis ⁊.l.an epe.⁊ de li.⁊ poſt.l.filio. . fi.
ibi nam agnoſcendo ⁊c̃.preterea quũ habens filios omnia eis donaꝛe
non poteſt multo minus extraneis vt hic dicitur. Item alia ratione nil
remanet extraneo heredi.nam dominium rerum quod remanſit penes
teſtantem in eccleſiam eſt collatum. vnde iam nil habet tempore mortis
Item propter capis diminutionem teſtatoris qui deceſſu non ſit ſuiiu
ris vnde eſt irritatum vt inſti.qui.mo.teſ.infir.S.non tamen ⁊.ff.de iniu
ſto rup.teſ.l.ſi quis exhere.s.irritum econtra nidetur tenere teſtamentuʒ
quia pro mortuo babetur.ergo teſtamentum ſicut morte confirmatur.
ſed non eſt quod habeatur pro mortuo quo ad omnia ergo ſto prime o
pinioni. Item quid ſi inter filios teſtatus eſt ante ingreſſum ⁊ nil relin
quat monaſterio.uidetur hic a contrario ſenſu.ſ.anteq; diſponatur ꝙ ñ
rũpitur. Item an iure hereditario vel ex donatõe cõpetunt hec bona ec
cleſie ꝙ prodeſt propter actiones que dabũtur ↄ ingꝛeſſum.n.iuꝛe ſuc
ceſſorio quaſi ſemimoꝛtui ar.inſti.peꝛ quas peꝛſonas nobis acquiꝛituꝛ.
y.fi. T infra ad.l.iul.de ui l.ij.
eNJubemus ⁊ ſic idem dicit quod autentica ĩgreſſi.
f Libeꝛos quid ſi paꝛẽtes.q.d.nõ ſilios habeat tm..⁊ hi ſᷣm Nꝛ.habẽt
legitimã ut in autẽ.e.s.preſbiteros ⁊ ĩfra.ti.i.ſi quis preſbiteꝛ ⁊ aꝛ.ff.de ĩ
off. teſt. l.nã ⁊ ſi parentibus ⁊ ĩ autẽ.ut nulli iudi.S.adulterã ſecũdũ aʒ.
cõtra quũ monaſteriũ ꝛeputetur ꝓ filio ut in dicta antẽ.de ſanc.epiſ.ꝭ.ſʒ

hoc pᷣſenti col.ix.⁊ hoc ubi quis ſeculo renũtiat.ſecus ſi clericus ſeculaꝛſ

fiat.ut dicto.S.preſbiteros ⁊ dicta.l.ſi quis preſbiter. Itẽ dicta autẽ.ut
nul.iudi.ĩuite intrauit uel hic corrigit uel expone ibi monachã.i. mona

ſticã uitã gerentem non quod pꝛo veritate ſit monacha.

g Poſtea ⁊ in hoc caſu coꝝigituꝛ aũt.ingꝛeſſi.
b Biuidere nunquid eſt hec diuiſio teſtiũ hoc eĩ põt ꝓdeſſe ſi de actõe
querat᷑ vel de numero teſtiũ. P.⁊ Jo. G.⁊. H. v.nõ qꝛ aꝛbiteꝛ ⁊ iudex
diuidit nõ tamẽ teſtat᷑ qꝛ nõ ẽ dominus vt ĩ autẽ.ĩgꝛeſſi ⁊.ff.de iure cod.
cõficiũt.S.ſi poſt ſed quicquid dicat᷑ nũs duoꝝ ſufficit.ut ĩ filijs dicit.j.

fam. her.l.fi.ſed aʒo.dicit eẽ teſtamẽtũ ⁊ ſic nõ dominus teſtat᷑ ut ⁊ al.j.

de ſecũ.nup.femine..fi.⁊ ĩſti.depup.ſub. .nõ ſolũ ⁊.ff.de dona.iteꝛ vi
rum ⁊ uxorẽ.l.cũ hic ſtatus..ſi miles vxori ⁊ de iiuſto teſ.l.ſi quis ex
..S. qui per ſeꝛuũ ⁊ poteꝛit etiã ſeruo hec lex cõcedeꝛe teſtãdi licẽtiã ſi uelis
pꝛimã tueꝛi quod nõ ſit teſtamẽtũ dic ꝙ ĩ lege femine domina erat mateꝛ
licet habeꝛet neceſſitatẽ filio ꝛeliqueꝛe.Itẽ illa de pupil.ſub.pmittit qꝛ ibi
filij nõ poteꝛat teſtaꝛi ſibi ꝑꝑ etatẽ Itẽ vr̃ ꝙ nec ẽt diuideꝛe poſſit pr̃ poſt
igꝛeſſum ut ĩfra ti.i.autẽ.nũc autẽ ſuꝑ.l.ſi quis pᷣſbiteꝛ que ẽ ↄ ſo.ut ibi
Itẽ non obſtat ut appaꝛet ſupeꝛioꝛi autẽ. ĩgꝛeſſi.

25

20

is

10

S T 0

R

Balance Q

Focus

N

J

H

G

F

-Euroskala Offset

x*X
E
5
=
3
5
5
5
=

E

—

rem. ſed ſi mors..ij. hen. in fi. Item eſt ar. contra in autẽ.vt nul. I Diminuta eꝛgo uolebat daꝛe minus quam poteꝛat. S
iu. F. quia uero colla.ix.vbi bona ingredientis monaſterium non k Omnem ecce ubi uult daꝛe aliquis plus q; poteſt 3
2
.
.
R£
—