ſcrip.xxx.an.ſicut ſi adexcipienduʒ tunc peꝛpetuo ut.ff. de do.

ex.l.pur̃..fi.ſecus aũt ſi ad faciendũ.ut.ff.de nundinis.l.i.que

eſt contra ⁊ eſt ratio quare priuilegium nundinarum decem anil
perit.ut ibi qꝛ in preiudicium uniuerſorum impetratur ſed alis
in preiudicium ſingularis perſone.
r Comprehenſum nut ar.ff.de euic.l.ſi rem in.S.f.

ſſ Ancimus. no.exempla.ar. quod per originalia eſt pĩo

bandum ut.j. de eden. pꝛocurator ⁊.ff. de fi⸗inſtru. l. ij.
t Inſinuentur.i.in iudicium oſtendãtur ad aliquam ꝓbationem

ſci
pfid
ſol.
1ſ.
1
ili
ſanee
ſciiſ⸗
11

puen
Abae
la,
hoce
Vuit
Lt
rtoto
ſonin
cnabn
1Sig
Uenta
Iipil
xhy
laplte
1poſt
fünter⸗
n tel
do.
HW
aor⸗
Nten
An
ſoͤt
dr
hitla
Qe
glo,
ſctol
tntit
noonel
bſben
ſencie
lce
lwz
loß

ſpel
e
lanuh
ini⸗
Wein

ſicen
linhe⸗
1 de bo⸗
guis e
Cred cto
ſont D
rfcͤen
. oium
wriis
Euglet
cliocgro
dldert
non obtti
,ualetutſf
qnis i
ait de e
ket pn
Alib fent
aſtigi
fnn enti
velnon,
5 l. ſcd
Klell
ſiauten
poblog
nulet iüe
iſaunde
tnedatns
bietiait.
rin dein
mi. unul
Abocreo
li v
fum vele.
ndiüͤ uenin
uderch
rentel.
P. dirt
gelinoci
nnentliſ⸗
oe no.id
filbin i
erſo ll
egtoti
elcins ni
ieröobe
Pbelüui

ido idie

ecü.
ioniby il
ici. 6
uun pon
ſrni ved⸗
ines e⸗
ſunib

faciẽdã uel ĩſinuentur.i.publicẽt ad eternã memoriã ꝛei.ad fidẽ
hſñidam de qua publicatõe loquit.j.de teſtis.l.publicati.⁊.l.

oſul.

Accurſius florentinus

t ſ I qua caret õ.ðS.de no.co.ↄpo.s.pe.ſo.ut ibi.
u Arcrilegij dic caſum ut.ff. de re.iu.ꝗdã ↄſu.⁊ fa.j.de cri.ſa

cri.l.ij.⁊.v.ð ſa cro
ſan.ec. placet ⁊ de
pci.ĩꝑ.of.l.uniꝶſis
X I Ari affatuſ
.i.nr̃a reſcꝛi
pta ⁊ no.q̃dã refer
ai hac.l.ſine qbo ñ
nalet vptũ que tñ
ho die ñ ſeruantur
y VAultu.i.aſpectu.
3 Luſtrẽt. i.ſcribẽĩ
ex toto ułluſtrẽt.i.
illuminentur.ſcilicʒ
cinabrientur.
a Signet. i. illumi
nenk affato ẽ ãt mu
rix piſcis ꝗ dʒ coꝗ
⁊ ↄchyliũ ẽ aĩal ſiñ
capite ꝙ dʒ ↄburi
poſtea ntrũq; te
ri.ut ex eo fiãt ſigna
in reſcriptltis
b u MNinerſa. in
pſonã. ubi ĩ
pator alloqt ipſos
precantes
c Annotatio. q̃ fit
ſpõtaneo motu.
d Pragmatica i.cã
uẽtilata ĩ auditorio
e Queſtõ fidei.i.in
gſitio.i. ſupior ad
iectio ſi pᷣces uerita
te nitat ſʒ im cano

nes nalʒ heptũ 2 ſi

h yba nõ apponãl
qꝛ tacite ĩtelligũt.ut
ex de qꝶp. c.ij.⁊ ad
hoc.ð.t.i.⁊ ſi nõ co
gnitio. ſʒ. NP. dixit
Fʒ.l.ſi nõ ĩferãt᷑ na
ler̃ ptũ ꝙ ẽ Z hãc
legẽ. It dixit ꝙ ſi ẽ
ĩ certa h clauſula pᷣ
ſumit᷑ ꝓ ĩpetrãte ut
uey dixerit ſi ãt nõ
expreſſeꝛit tũc ) eũ
pᷣſumit que diſtĩtio
nõ ꝓbatur lege.
fQAueſtor. i. cãcel
larius hodie.⁊ nõ
ꝙ ĩ fine pti dʒ eẽ
ſubſcriptio queſto
ris qua ↄtin eat in
ter quos ⁊ ad quẽ
fuerit iudicẽ ⁊ per

quã directa ꝑſonã

ut ĩ auten.ut diui.
queſto colla.
g Veritatj.i.ſi pceſ
neritat nitãt. dʒ eĩ
hoc appõi Fʒ. ll. lʒ
NP..dixit õ ſʒ ñ bñ

b De ſtatuis ⁊ im

pꝛoferi precipimus.ſi preces ueri
tate nituntur nec aliquem fructum
mendax precator oraculi per
cipiat impetrati. licet in iudicio
aſſeueret ueritatem.niſi queſtio fi
dei precum ĩperiali beneſicio mon
ſtretur inſerta naʒ ⁊ uir magnificoↄ
queſtòr ⁊ uiri ſpectabiles magiſiri
ſcriniorum qui ſine prefata adiecti
one qualecunqʒ diuinum rũſuʒ di
ctauerint ⁊ iudices qui ſuſceperint
reprehenſionem ſubibunt.⁊ qui il
licite dictata ſcribere auſi fuerit cui
cunq; ſcrinij memoriales ſeu prag
maticarij uel adiutores primicerij
amiſſione cinguli feriẽtur pragma
ticas preterea ſanctioneſ nõ ad ſin
gulorum preces ſupeꝛ priuatis ne
gocijs proferri precipimus.ſed Iʒ
quando corpus aut ſchola aut of

ſficium aut curia uel ciuitas uel pꝛo

uincia uel quedam uniuerſitas ho
minum ob cauſam publicam fude

rit preces manere decernimus ut

bis etiam ueritatis qõ reſeruetur.
„ .xxiiij.
Dce ſtatuis ⁊ imaginibus
M. Archa.⁊ hono.aa.ppᷣ.

J quis iudiciuʒ accepiſ
ſe eneâs uł argenteas ul

marmoreas ſtatuas ex

tra imperiale beneficium in admi
niſtratione poſitus detegetur emo
lumenta que accipit in ea poſiius

dignitate quam polluit cum exioꝛ

tis titulis uel preſumptis ĩ quadru
plum fiſco noſtro inferat.ſimulq;
nouerit extimationiſſue pene ſe ſu
biturũ.nec eòs ſane a periculo pu
doris haberi uolumus immunes
qui adulandi ſtudio aut metu ĩcõ
ſtantis ignauie tranſire que ſunt in
terdicta tentauerint.
M. The.⁊ valẽ.aa.⁊.cc. Cio.pᷣpᷣ
Jꝗ quᷣando noſtre ſtatue.uel
imagines eriguntur ſeu die
bus ut aſſolet feſtis ſiue cõibo aſſit
iudex ſine adorationis ambicioſo
faſtidio ut ornamentum diei uel lo
co ⁊ noſtre recordatiõis ſui ꝓbetꝰ

acceſſiſſe pꝛeſentiam:

Mor Theo.a:flo.pᷣpᷣ.
N noͤſtre ſerenitatis imagi
nibus ac ſtatuis erigendis
priuate collationis iniuriam ꝓpul
ſari precipimus ne quid in eis ſuũ
collatorem agnoſcat:
Dem a.⁊.c.ad nõtum cõitem ⁊
magiſtrum offi.
T uirtutum premia tribui
merentibus conuenit.⁊ alio
rum honores alijs damnatorum

gi. qꝛ pᷣ feſcripta ↄcedebat᷑ feri imagines ĩ ſuũ uł alienumbonort᷑.iõ 8
his ponit ⁊ ẽ diffeꝛẽtia ĩter ſtatuã? imaginẽ qꝛ ĩ ſtatua nibil ẽ homi
ms effigiẽ nõ deſignet.ſʒ ĩ imagine ſic. ⁊ ẽ pictuꝛa uel dic dixit ð ptĩci
pe nũc de ſtatuis? ima.que ad ipſius ptinent reucrentiam.

i quis accepiſſe.i.fieri permiſſiſſe

occaſionem iccirco quotiens ułiu
dicibus noſtris nel cuilibet alteri
ſtatuta fuerit a quocunq; collegio
ſeu officio uel ĩ hac ſacratiſſima ci
uitate uel in prouincijs poſtulataꝰ
nequaq; ex diſcriptione ſumptus
colligi patimur.ſed eius cuius ad
honorem petitur expenſis ꝓprijs
ſtatuam collocari precipimus.

.5 Xxx.
De ijs qũᷣi ad ſtatuas confugiũt.

Mpr Valen.Theo.⁊ Erchadi.
.gaaa.Eineo.pᷣpᷣ.
Niad ſtàtuas uel euitã
di metus uel creande in
uidie cauſa confugerint
ſi certas habuerint cauſas quibus
confugere ad imperatoria ſimula
cra debuerint iure ac legibus uidi
centur.ſiuero probati fuerint arti
bus ſuis inuidiam inimicis ereare
uoluiſſe ultrix ĩ eos ſñia ꝓferatur

De off.ppᷣ.rientis ⁊ Illirici.
Mopr Alexan. Theo.

Ibelluͤs. pᷣpᷣ.datus pr
litiſ cont:haberi ñ põtꝰ
Dem.reſtituto.
Ormaʒ a prefectopretorio
dQdaatam ⁊ ſi generalis ſit mini
me legibus uel conſtitutionibo cõ
traria ſi nihil poſtea ex autoritate

in ea innouatum ẽ ſeruari equũ ẽ.

Mopr valẽ.archad.aaa:thici.pᷣpᷣ.
J qůos iudices uel pꝛopter
aduerſam uel longinq; cor
poris ualitudinem uel propter ne
gligentiã uel furtũ uel ſimile aliqð
uiciũ ſublimitas tua ĩutiles eẽ repe
rit his ab adminiſtrati õe remòtiſ
⁊ inuicem eoꝝ alijs ſubrogatis fu
ribuſq; penis legitimiſ acsꝭ ad nẽe
manſuetudiniſ ſentẽtiã nõ crimina
ſed uindicta reſeratur. ,
Dem.aaa.adoro comiti ⁊ magi
ſtro utriuſqʒ militie.
E òrdinario iudice ſp illuſtꝛiſ
ẽ cognitio prefecture.licʒ mi
litari uiro ab eõ facta fuerit iiuria.
Mypr Archadi.⁊ hono.⁊ The.
gaa.anthemio.pᷣpᷣ.
N qui poſt has uelut indebi
tis oneribus ad preces cre
diderint conuolandum ſiue de na
uicularijs rationibus ſiue tꝛanſuec
tionibus reſcripta que de omnibꝰ
his atq; huiuſmodi ordinatiõib⸗
emitti contigerit ad ſedem ſublimi
tatis tue reſcribantuꝛ.

De officiò preſectopᷣ.aphꝛi.⁊ de

omni eiuſdẽ dioceſeos ſtatu

k Eneas. de ere.
l Imperiale.i.ſine licẽtia
principis.
m Titul uz eni illicite extõ
xiſſe.i.accepiſſe dignitatẽ
quam modo perdit.
n Eos.puta officiales.

o Ignauie.i.per ignauiaʒ

⁊ ſecordiam. B
p ſ Igqſñ adorõis qꝛ ſñ
dʒ adoꝛari ibi dñſ ĩꝑr
q Probet. ſcilicet iudex
r Pñtia.i.pp ſui pñtiam
ſi Nnfe ppulſari.i.ꝓ
cul abijci ⁊ remoue
ꝛi a fac.j.l. ꝓxi.
t e T uuꝛtutũ no. ſic. ff
de iuſti. ⁊ iure.l.i.ĩ᷑
pri.⁊.j.de nup.ſi libertus
7.S. ð epiſ.⁊ cle.l. quoniã
uenerabilis.
n Poſtulata.a prĩcipe nt
mãdet iudici terre quod
permittat eam fieri.
x Be ijs qui ad ſta. ↄſu.
y q Li ad ſtatuſ inuidie
ideſt blaſphemie.
3 Artibus. i. malicijs
a Sñia.nã uiculis publi
cis mãcipãt᷑ ut.ff.ð penis
capitaliũ.S.ad ſtatuas⁊ fa
cit inſti.de ijs qui ſunt ſui
uel ali.iu.. fi. ar.
b De off. pfectip.oriẽtis.
c l I bellu s.ſupplicatõiꝰ
d Mõ põt lʒ fuerit ptũ
ad eũ libellũ ⁊ ſic ñ pifica
tur in hoc principi ar.S.
quando li.priĩ.da.l.i.⁊.ij.
ſecus in caſu.ut.j.l.prox.

e f ODrmaz. al nõmã.
⁊ alias ſormam ⁊ nõ
prefectum faceꝛe ſicut pꝛĩ.
legem ſic nec ab ein ſenten
tia appellatur ut. j. ſ. de
ſen. p̃p.l. i.
f ſ Iquos iudices.
g His.ſ.iudicibus.
hb ¶Remotis. ſicut ẽus de
gradatur ſi eſt ĩutilis ⁊ ad
hoc.ð.de he.⁊ ma. quicũ
q;. ⁊.j.de ſeruis fu.l.man
cipia ⁊.ff.de ſuſpec.tu.he
n. .. fi. ⁊eff. de cul.re. l. caꝛ
ceris.
i Actis.alias ſubactis

k d Eordinario iudi
ce delinquente.
Ab eo.ſ. ordinario.
m Be offi. ppᷣ. Aphrice
cetera .

—

Aas landes. no.
quedam bona uer
ba circa pꝛin.⁊ non legun
tur iſte due leges.
b Altimum.i. uiliorẽ ſiue
minimum. ſſic papa in reſ
criptis ſeꝛuus ſeruoꝝ dei
cetera

c Exoramus.ſ. deum.

do nos ſcribimus prefec
tis ⁊ huic uideamur ſcnibe
e inter alios.

e Quam ſedem.
Ab ea. l. ſede.

d Pꝛefactione. pu. i. quã

NNMnomine domini nf̃i Yeſu chꝛi
ſti imperatoꝛ ceſaꝛ Flauius Inſti
nianus alemanieus Goticus GBeꝛ

manicus Francus atticus alanico
NVandalicus Aphricanus Pius
Felix Inclytus uictoꝛ ac tiũpha
toꝛ ac ſempeꝛ auguſtus aꝛchelao

epp̃. Aphꝛice.

Dãs gꝛatias aut quas lau
des domino deo noſtio ge

ſu chꝛiſto exhibeꝛe debeamus nec

mens noſtra põt cõcipere nec lin
gua ꝓferre multaſ quidẽ aña a deo
meruimus largitates.⁊ inumerabi
lia circa nos eiuſdẽ benefieia con
fitemur pro qmibus nihil dignum

nos egiſſe cognoſcimus.pre oibↄ

tamẽ hoc quod nũc oĩpotens deↄ
nos pro ſua laude ⁊ pro ſuo noie
demonſtrare dignatus eſt. excedit
oĩa mirabilia opera que in ſeculo
contigeruũt ut aphrica per nos taʒ
breui tempore reciperet libertateʒ
antea centũ ⁊ quinq; annos a uan
da is captiuata qui aiaꝝ fuerant ſi
mul hoſtes ⁊ corpoꝝ.nã aias qui
dem aduerſa tormenta atq; ſuppli
cia.non ferentes rebaptiz ando ad
ſuam perſidiã tranſfſerebant coꝛpo
ra uero liberis natalibus claro iu
go barbarico duriſſime ſubiuga
bant ipſas quoq; dei ſacroſanctaſ
eccleſias ſuis perfidijs maculabãt
a iquas vo ex his ſtabula fecerũt
uidimus uenerabiles uiroſ qui ab
ſciſſis radicitus linguis penas ſuaſ
miſerabiliter loquebantur.alij ue
ro poſt diuerſa ſormenta per dipꝰ
ſas diſperſi prouincias uitam i exi
lio peregerũt quo ergo ſermõe aut
quibus operibus dignas deo gra
tias agere ualeamuſ.qui pen me ul
timum ſeruũ ſuũ eccleſie ſue iniuꝛi
as uindicare dignatus ẽ.⁊ tantaꝝ
prouinciaꝝ populos a iugo ſerui
tutis eripere ꝙ beneſicium dei an
teceſſoreſ noſtri nõ meruerunt qui

bus nõ ſolum aphbricam liberare

non licuit led ẽt ipſam romaʒ uide
runt ab eiſdẽ Nandal captã. ⁊ oia

imperialia ornamenta in apbhricaʒ

exinde tranſlata.nunc ueꝛo deo ꝑ
ſuam miſericordiaʒ nõ ſolũ aphꝛi
cam ⁊ oẽs eius prouincias nobis
tradidit.ſed ⁊ ipia imperialia orna
menta que captiua ꝛoma ſuerãt ab
lata nobis reſtituit.ergo poſt tãta
beneficia que nobis diuinitas con
tulit.hoc de domini dei noſtri mi
ſericordia poſtulamus ut prouin

cias quas nobis reſtituere dignar

ẽ firmas⁊ illeſas cuſtodiat.⁊ faciat

nos eas ſᷣm uoluntatẽ ſuaʒ ac pla

cituʒ gubernare. ⁊ uniuerſa aphꝛi

ca ſenuat dei miſericordiam. ⁊? co

gnoſcat eiꝰ habitatores q; a duriſ
ſima captiuitate ⁊ iugo barbarico
libati ſut q;ta libtate ſub feliciſſio
nr̃o imperio degere meruerũt hoc
t deprecantes exòramus preciba

—“

ſancte ⁊ glorioſe ſemper uirginis
dei genitricis Marie ⁊ quicquid
minus ẽ reipublice noſtre per nos
ultimos ſeruos ſuos reſtituat ĩ ſuo
noĩe ⁊ deus.⁊ dignos nos faciat
ſeruitiũ eius adimplere. deo itaq;
auxiliante pro felicitate reipublice
noſtre per hanc diuinam legẽ ſan
cimus ut oĩs aphrica quam nobil
deus pꝛeſtitit per ipſius miſericor
diam optimũ ſuſcipiat ordinẽ ⁊ ꝓ
priam habeat prelecturã: ut ſicut
oꝛiens atq; illiricum ita ⁊ aphrica
pretoriana maxima poteſtate ſpe
cialiter a noſtra clementia decoret
cuius ſedem iubemus eſſe cartagi
nem ⁊ in prefactiòne publicarum
chartaꝝ prefecturis alijs eius no
men adiungi.quã nunc tuaʒ excel
lentiam gubernare decernimus ⁊
ab ea auxiliante deo ſeptẽ pꝛouin
cie cũ ſuis iudicibus diſpon antur
quarum tingi que pro conſularijs
antea uocabatur chartago ⁊ biʒã
tium ac tripolis rectores habebãt
cõſulares relique uero.i.numidia
⁊ mauritania ⁊ ſaꝛdinia a pᷣſidbuſ
cum dei auxilio gubernentur ⁊ in
officio quidem tue magnitudinis
nec non pro tempore uiri magnifi
ci prefecti aphrice tricẽtoſnonagin
taſex uiꝛos peꝛ diuerſa ſcr inia ⁊ olf
ſicia militare decernimus ĩ officijs
ueꝛo conſularium ac pꝛeſidũ quin
quaginta homines per ſingula of
ficia eſſe ſancimus que uero emo
lumenta ſiue magnificentia tua ſiũ
conſulares ⁊ preſides ⁊ ꝙ unuſꝗſ
q; ex officio eoꝝ de publico cõſe
qui dʒ noticia ſubtus ãnexa decla
rat. Optamo ergo ut oẽs iudiceſ
noſtri ſecundũ uoluntatẽ⁊ timorẽ
dei ⁊ noſtrã electionem atq; oꝛdia
tionem ſic ſuas adminiſtrationes
gubeꝛnare ſtudeant ut nullus eoꝝ
aut cupiditati ſit deditus.aut uiolẽ
tias aliquas uel ipſe inferatur uel
iudicibus aut officijs eoꝝ aut qui
buſcunq; aliis collatoribus inſeꝛꝛe
permittat.licet enim pe: omnes ꝓ
uincias noſtras deo iuuãte feſtine
mus ut illeſos habeant collatoreſ
maxime tamen tꝛibutaꝛiis dioceſe
os aphꝛicane conſulumus qui po
tantoꝝ tempoꝝ captiuitatẽ merue
ꝛunt deo iuuante lumen libeꝛtatis
aſpiceꝛe.eꝛgo iubemus oẽs uiolen
tias ⁊ oẽm auariciam ceſſaꝛe ⁊ iu
ſtitiam atq; ueritatem ciꝛca omneſ
n'r̃ os libutaꝛios ꝛeſeꝛuaꝛi ſic et eni
deus placatuꝛ ⁊ ipſi poſſunt celeri
us ſicut collatoꝛei alii ꝛei noſtꝛe pu
blice ꝛeleuari atq; fluꝛeꝛe.ſportulaſ
ẽt ab officio tã uꝛi magnifici pꝛefe
ctipᷣ.aphꝛicani quã ꝛeliquoꝝ iudi
cum ſic exigi iubemus quũo in no
ſtꝛis legibus ẽ diſpoſitũ ⁊ ab om
ni republica nr̃a cuſtodituꝛ.ut nul
lus audeat quocũq; tempoꝛe uel

quocunq; modo eaum excedere

1
g Annexa. nut. inſra minea
F. hoc etiam ſimile nien
geon⸗
.olan
nndl
poa
In
nerbum. infra. l. ꝓ welg
xi. 5. ad B iubemui nlann

engehe

eln

Anſtnle

25 Gbenul

nl,

bHI RN noie do

mini no.ĩ no

mine domini inci
piendum.ut in aũt.
de armis in pꝛinci.
collatione.vj.⁊ ĩ au
ten. de queſti.ĩ prĩ
cipio col. vj.

i Interim. expone.

ut. .e. l. F. ſicut eꝛgo
predicium.

quantitatem. Hoõc etiam in pꝛe
ſenti ſanctione credimus ordinan
dum.ut non multa diſpendia com
plexione chartaꝝ uel codicillorũ
uel in noſtro laterculo uel i ſcrinijſ
prefectipre.per aphricam iudices
ſuſtinere uideantuꝛ qꝛ ſi ipſi diſpen
diis leſi non fuerint in illam habẽt
neceſſitatem eiuſdem noſtre aphri
ce tributarios pregrauandi:Jube
mus ergo ut iudices dioceſeos a
phricane tam ciuiles qᷓᷓ militaꝛes ĩ
noſtro late:culo pro codicilloruʒ
atqʒ chartulaꝝ promotionis ſue
conſuetudinibus nihil ultra q; ſex
ſolidos prebeant.at uero ĩ ſcrinio
prefectorum non ultꝛa duodecim
ſolidos cogantur inferꝛe.quẽ mo
dum ſi quis exceſſeꝛit ipſe quidem
iudex triginta libꝛaꝝ auri diſpen
dio ſubiacebit officium uero eius
non ſolum ſimile diſpendium.ſed

⁊ capitale periculuʒ ſuſtinebit.nã

⁊ ſi aliquis ex quacunqʒ parte au

ſus fueꝛit iuſſiones noſtras excede

ꝛe.⁊ non feſtinauerit cum dei timo
re eas ſeruare non ſolum dignitaꝶʒ
aut ſubſtantie periculuʒ ſuſtinebit
ſ etiam ultimo ſupplicõ ſubiace
Dem.a. aſſiliano magiſtro mi
litum per orientem.

Nnmie domini noſtri Je

ſu chriſti ad omnia concilia
omneſq; actus ſemper per deuʒ ꝓ
gredimur per ipſum enim iura im

perij ſuſcepimus per ipſum pacem

cum perſis in eternum confirmaui
mus:per ipſum accerbiſſimos ho

ſtes ⁊ fortiſſimos tyrannos deieci

mus.per ipſum multas difficulta
tes ſuperauimus.per ipᷣm ⁊ aphꝛi

cam defendere.⁊ ſub noſtrum ipe

rium redigere nobis conceſſum ẽ

per ipᷣm quoq; ut noſtro modera

mine recto gubernetur ⁊ firme cu
ſtodiatur confidimus ut iam per
eius gratiã etiam ciuilium admini
ſtrationum iudices ⁊ officia ſingu
lis aphricanis prouincijſ conſtitui
mus:attribuentes ꝙ emolumẽto

rum unuſquiſq; percipere debeat.

Ad eius igitur prouidentiã ⁊ aiuʒ
noſtrum referentes ⁊ armatas mi

litias ⁊ duces milituʒ ordinare diſ

poſuimus.ſancimus itaq; ut dux
militum tripolitane pꝛouincie in le
pti magneſi ciuitate ſedes interim
habeat. Bux uero Bizaʒzene p
uiĩcie ⁊ in capſa ⁊ alepte ciuitatibo
interim ſedeat. Dux uero numi
die prouincie conſtantinenſi ciuita
te ſedes interiz habeat. Bux ãt
mauritanie prouincie in ceſarienſi
ciuitate interim ſedeat. Jubemo
etiam.ut in traiecto qui eſt contra
hyſpaniam qui ſepta dicituꝛ quan
tos prouiderit tua magnitudo de
militibus una cuʒ tribuno ſuo ho
mine pꝛudente ⁊ deuotionẽ ſeruan

te reipublice noſtre per omnia cõ
ſtituatis qui poſſint ⁊ ipᷣm traiectũ
ſeruare ſemper. ⁊ oĩa quecũq; pti
bus Hyſpanie uel gallie ſeu Fran
corum aguntur uiro ſpectabili du

K
m

Btomones geno nauis
Maxime. aduerbium.
Qauſuras. ideſt ĩperij

limina

ci denunciare ut ipſe tue magnitu

dini referat in quo traiecto ẽt drò
mones quantos prouideris ordi
nari facias In ſardinia aũt iube
mus ducem ordinari ⁊ eum iuxta
montes ubi barbarice genteſ uidẽ
tur ſedere habentem milites ꝓ cu

ſtodia locorum quantos ⁊ ibi tua

magnitudo preuiderit ⁊ oẽs diligẽ
ter pro cõmiſſis ſue cuſtodie ꝓuin
cijs inuigilent ⁊ ab omni hoſtiũ in
curſione ſubiectos noſtros tuean
tur illeſos.ut feſtinent die nocteq;
dei inuocandi auxilium ⁊ diligẽteꝛ
laborando uſqʒ ad illos fines pꝛo
uincias aphricanas extẽdere. ubi
ante inuaſioneʒ uandaloꝝ ⁊ mau
roruʒ reſpublica romana ſineſ ha
buerat.⁊ ubi cuſtodes antiqui ſer
uabant.ſicut ex clauſuris ⁊ burgis
oſtenditur maxime aũt ciuitates q̃
prope claũſuras ⁊ antea teneban
lur quũ eſſent ſub romano iperio
conſtitute auxiliante diuina miſeri
cordia quũ hoſtes per partes ex
pelluntur feſtinante comprehẽde
ꝛe atq; munire ⁊ ĩ illis locis duces
⁊ milites per partes accedant.ubi
antea ſines ⁊ clauſure.prouinciaꝝ

erant quando itegre aphricane ſeꝛ

uabantur ſub romano imperio ꝓ
uincie.quod deo annuente cuius
auxilio nobis reſtitute ſunt ſpera
mus cito nẽis prouenire tempori
bus.ut ⁊ in ſecuritatẽ ⁊ pace ꝓuin

cie cum antiquis finibuſ integre ꝛe
ſeruẽtuꝛ ⁊ uigilijs ⁊ laboꝛibus de

uotiſſimoꝛũ militũ pꝛo tpᷣre ducuʒ
cuſtodiãtur illeſſe.quoniã ita cõue
nit ut ſp cuſtodes fines pꝛouinicie
ſeꝛuent.ne detuꝛ hoſtibus licẽtia ĩ
currẽdi aut deuaſtandi loca que
noſtri ſubiecti poſſidẽt:quãtos au
tẽ milites ſiue pedeſtres ſiue equi
tes per unũquẽq; limitẽ quᷣi debẽt
ad cuſtodiẽdas prouiĩcias ⁊ ciuita
tes tua magnitudo pꝛout cõſcide
raueꝛit oꝛdinʒ ⁊ nob referat: ut ſi
preuideꝛimus ſufficientẽ ẽẽ oꝛdina
tionẽ cõfirmemus cã.ſin aũt proſ
pexerimus ⁊ aliquid amplius fie
ri ut eam augmẽtemus.Quid aũt
dux ſtipendioꝛũ noĩe pꝛo ſe ſuiſq;
hominibus ⁊ quid eius officium
cõſequetur hoc ĩ ſubdicta declara
tur noticia.Sicut ergo predictum
ẽ interim nunc duces ac milites ſe
cũdum noſtrã diſpoſitionẽ ĩ locis
ſeu ciuitatibus in quibus iuſſeriuſ
ſedeãt donec deo auxiliante nobiſ
ac ꝛeipublice noſtꝛe per laboꝛeſ no
ſtros in illis locis cõſtitui poſſint
in quibus uniuſcuiuſq; prouincie
antiquus limes cõſtitutus erat:qᷓ;
do floꝛente romana repu.mẽoꝛate

1

Qui debent.mitti ſubau

di. Accurſius.

0

Eam.ordinationem de
prouinciis ſic.ff. de mune
ri.⁊ ho.ut gradatim.

a Secundum labores ſu
os.ſic.j.de magiſ. offi.l.
nemo.
b Auſus fuerit.alias nſuꝛ
pauerit.

cReducti.ſ. efunt.
d F nerit. i. ſit.
e Bocuerit.ſcilʒ tua maghi
tudo.

f Caſtella. ⁊ ſic papa põt
facere de uno epiucopatu
duos. ac.
g Annexa ut. S. l. prox.

prouincie integre tenebantur.pꝛo
limitaneis uero ordinandis qꝛ ne
ceſſariuʒ nobis eẽ uidetur ut extra
comitatenſes militel qui per caſtꝛa
milites limitanei conſtituantuꝛ.qui
poſſint ⁊ caſtra ⁊ ciuitates limitis
delendere. ? terras colere.⁊ ut alij
prouinciales uidentes eos peꝛ paꝛ
tes ad uüla loca ſe conferant. ⁊ exẽ
pluʒ fecimus unius numeri limita
neorum ut ſecundum exemplum
quod nos miſimus per caſt:ꝛa ⁊ lo
ca que preuiderit tua magnitudo
eos ad ſimiutudinem noſtꝛi exem
pli oꝛdinct ſic tamen ut ſi inueneꝛiſ
de prouincijs idonea corpora aut
de illis quos antea milites habe
bant limitaneorum conſtituas nu
mero in uno quoq; limite ut ſi for
ſitam cõmotio aliqua fuerit poſ
ſint ipſi limitanei ſine comitateſibo
militibus una cum militibus ⁊ du
cibus luiſ adiuuare loca ubi diſpo
ſiti fuerit non longe limitem exeun
tes.nec ipſi limitanei nec duces eo

rum ut nullum ẽt diſpendium a du

cibus uel ducianis pꝛedicti limita
nei ſuſtineant.nec aliquas ſibi con

ſuetudines de eorum ſtipendijs ꝑp

fraudem ad ſuum lucrũ conuertat

hoc aũᷣt non ſolũ in limitaneos uo

lumus obſeruari.ſed in cõmitaten
ſes milites ⁊ unũquẽq; duceʒ ⁊ tꝛi

bunos eorũdem militum iubemꝰ
ut ſemper milites ad exercitationẽ
armoꝝ tendant ⁊ non concedant

eos deuagari.ut ſi quando neceſſi
tas contigeꝛit poſſint inimicis reſi
ſtere.⁊ nullum audeant duces uel
tꝛibuni comentaleʒ de ipſis dimit
tere nedum ſibi lucꝛum ſtudeant ↄ
ficeꝛe incuſtoditas noſtꝛaſ reliquũt
prouincias nam ſi uluꝛpaueꝛit me
morati duces uel officia eoꝛuʒ ſeu

tribuni commentalem de militibo

relinquere aut aliquod lucꝛum de
eorum emolumentis ſibi acquire
re.hoc nõ ſolum in quadruplum
iubemus publico ꝛependere.ſʒ ẽt
⁊ dignitate eos priuari magis enĩ
debet duces ⁊ tꝛibuni ſupra depu
tata ſibi emolumenta ſecunduʒ la
bores ſuos de noſtra largitate ꝛe
munerationem ſperare.⁊ nõ de co
meatis militum aut de eoꝝ ſtipen

dijs lucrum ſibi acquirere.quoniã

ideo ordinati ſunt milites ut per ip
ſos prouincie uindicẽtur precipue
quũ ſufficienter ⁊ ipſis ducibↄ ⁊ e
orum officijs emolumenta preſtiti
mus:⁊ ſemper prouidemuſ unum

quẽq; ſecundum labores ſuos ad

gradus meliores ⁊ maiores digni
tates perducere.poſtq; uero deo
placuerit ⁊ per tuaʒ magnitudinẽ
limes oĩs in antiquũ ſtatum perue
nerit ⁊ bene ordinatus fuerit tunc
ubicunq; neceſſitas emerlſerit uiri

ſpectabiles duces inuicem ſibi qñ

uſus exegerit auxilium prebeãt/p

uincie ſeu milites eaꝝ uigilijs ⁊ la

boribus deo iuuante illeſi cuſtodi

antur.ſicut autem iubemus auda

ces ⁊ feroces contra iniquos iudi

ces ac milites noſtros eſſe ſic uolu
mus eos mites ⁊ beniuolos circa
collatores noſtros exiſtere. ⁊ nul
lum damnũ nullãq; leſionẽ in eos

efficere Sin aũt quiſq; de militi

bus auſus ſuerint quãcunq; leſio
nem trivutariis nr̃is iferre pericu

lo uiri ſpectabilis ducis ſeu tribuni
⁊ principis digna uindicta afficiat᷑

ut indẽnes tributarii noſtri cuſtodi
aniur ſi ueꝛo pꝛo quibuſdã cauſis ĩ

terpellatio apud nẽos iudices fac
ta fueꝛit iubemus nõ amplius ſpõ
tularum nomine q;ᷓ nꝛis legibo dif
finitum ẽ executoreſ accipere penã
eiſdem legibus inſertã ex tranſgreſ
ſione formidantes. Quũ aũt deo
annuẽte aphꝛicane noſtre prouin
cie peꝛ tuũ magnitudinẽ ſecũdum
noſtrã diſpoſitionẽ ordinate ⁊ mi

lites in antiquũ ſtatũ redůcti ⁊ om

nis aphrica ſic detẽtata fůerit ſicut

erat. Quũ eꝛgo hec oĩa iuuante

deo pꝛ eſente tua magnitudine diſ
poſuua ⁊ perfecta fuerint⁊ per labo
res tuos antiquos fines oĩs aphri
ca ꝛeceperit ⁊ docuerit nos de om
ni ordinatione totiuſ aphricane di
oceſeos.i.quati ⁊ qui milites ĩ qui
bus locis uel ciuitatibus colloca
ti ſunt.⁊ quanti limitanei ⁊ i quibo
locis ⁊ militiis conſtituti ſunt tunc
iubemus tuam magnitudineʒ ad
nr̃am clementiam ꝛemeare. Inte
rea ueꝛo ſi aliquas ciuitates ſeu cù
ſtella per limites conſtituta proui
derit tua magnitudo nimie eẽ ma
gnitudinis ⁊ pꝛopteꝛ hoc nõ bene
cuſtodiꝛi ad talem modum ea con

ſtrui diſponat per paucos bene ſeꝛ

uari. Quũ aũt magnitudo tua
oibus diſpoſitis ad nos remeare
iuſſa fuerit tunc duceſ unuſcuiuſcũ
q; limites quotiens pro cõponen
dis ciuitatibus ſeu caſtris ꝓ ſtipen
diis ſuis ac pro annonis aliquod
opus habuerit:celerius ad uirum
magniticũ prefectũ per aphricam
ſigniticẽt.ut ipſe que neceſſaꝛia fue
rit feſtinet facere.ne aliqua protra
ctio pꝛouincijſ noceat:ea ueꝛo que
ipſe feceꝛit uel que adhuc neceſſa
rie pꝛocurãda ſunt.ppea ⁊.uiꝛ me
morato magnifico pꝛefecto aphꝛi
ce ⁊ vii ſpectabiles duces ⁊ de ali
s omnibo que agũtuꝛ ſꝛequenter
ad nos referãt vt bñfacta cõfirme
mus ⁊ que oppoꝛtunio debẽt fieꝛi
ex noſiꝛa diſpoſitione pe:agãtuꝛ h̊
etiam deceꝛnimo vt iudices qui oꝛ
dinandi ſunt p aphricanos limiteſ
nihil amplius in ſacratiſſuno pala
tio cuilibet perſone aut dignitati
uel in pretoꝛio per aphricam pᷣfec
ture ⁊ magiſterie poteſtati pꝛebeãt
— 2.
niſi quãtum ſubter ãnẽxa declarat

h Ab eil. recipiant.
i quidã habent hic
pluſ.ſ. qu antũ qui
libet dux cum ſuis
hominibus capiat
qdã non ⁊ ſic ẽ no
ticia de qua g. fecit
mentionem.

k ſ Zagentib
redundaſſʒ
.i.ſi totũ cõmittere
mus ãanone pᷣfecto

P
ſehe
ſbis
Ein
Pon
tmin
hisl

Bi
no.
ſro
Nt⸗
elm
lecel
ſore
te ge
n
Gane
Mon bet
(ichant
Wafee
nnrde

echi M
ihebent ¶Prefecture.ſ.urbvᷣ
cunin N Tateat dunm ip
Uecn e habeat.
nbro n Mtãtes. prefetuſ
nonde urbis.ut. e. li.l. uj.
legmz o Ererat.i.habeat.
lonen. Nomine.uocatur.
enim prefectus ur

= —
=

1
.%⅓

=, —
=.8ͤ ==

p Ex ip ſo nomine.
no.duo hic quð ĩ
ferior ſubſit ſuperi
ori.⁊ ꝙ nomini eſt
deſeruiendum nt.j
de defen. ci.l. defẽ
ſores.⁊.S. de epiſ.
⁊ cle decernimus.
q q Aogd ß lex
non legitur.
Sancionibo quaſ
non habemo que
dicebant quod ſeꝗ
tur.⁊ facit. ff. eel. i.
cum urbem.

¶ Tua loquitur Hᷣ
fecto urbis
tM;Obblſeruet. hic. ſ.

4
Lunt n Adnuocandas co

dndh
lvi inn
giwie n⸗

ram ſe qꝛ in eũ non
habet iuriſditionezʒ

notitia. Mam ſi quis amplio ᷓ
in ſubdita noticia taxatũ ẽ uſurpa

uerit ſe accipere tringita libras au

ri mulcte dependet noie: Quũ
⁊ periculo indignationis noſtre ſe
renitatis ſubiacebit nulla alia qua
libet perſona aut dignitate aut offi
cio accipiente aliquid ab èl preter
illos quorum nomina in ſubiecta
noticia continentur: Ad hoc iu
bemus ut deo iuuante unuſquiſq;
dux ſeu eorum officia ſecunduʒ q;
noticia ſubter annexa detinetur e
molumenta ſua ex tributis aphri
cane prouimcie ex klendis Sepiẽ
bris iſtãtis feliciſſime tertiedecime

inditionis percipiant:Et hec noti

cia deo uolente debet delegari iu
dicibus ⁊ eoꝝ officijs in aphrica
coõſtitutis pro annonis ⁊ captu p
ſingulos annos prebendis ita ue
ro ducis tripollitane prouĩcie⁊ ho
minibus eius anno nonageſſimo

ſingula annona ſol quinq; cap. ẽcẽ

tumquiquagitanouẽ ſinguli cap.

ſol.ducẽtoſoctogintaduosaſſeſſo

ri ducis ⁊ officio ac hoĩbus eius

quadraginta an.nonaginta ⁊æ ſep

tem. Item uiro clariſſimo duci nu
midie ⁊ hominibus eius ſimiliteꝛ
Iteʒ duci ſardinie inſule ⁊ homini
bus eius ſimiliter. Itẽ noticia con
ſuetudinũ que in ſacro laterculo⁊
in pretorio ampliſſime prefecture
per aphricam tã in officio magiſtꝛi

militum pꝛo tempore dux prebeeꝛ

oʒ uniuſcuiuſq; limitis ſicut in ſa

cro laterculo ſex ſol:in officis ma

giſterie militũ ptãtis pro inſinuan
dis diuinis adminiſtrationibo ſeu
diuine ſerenitatis affatibus ſol.du
odgecim pꝛo officio ampliſſime pꝛe
ſecture per aphricã pro inſinuãdiſ
eius chartis ſol. duodecim gloria
itaqʒ tua que per hãc pragmaticã

ſanctionem noſtrã ſtatuũtur eteꝛni

tatis effectu mancipare obſeruari

qʒʒ precipimus.

De off: prefecti ᷣ bis. xxvij.

Mypr Aalen.⁊ Aalẽne.aa. Ao
luſ iano.ppᷣ.

Tugdentibus nobis ſta

tum urbis ⁊ annõariaʒ
rationẽ aliquãdo firma
re in aĩo ſubijt eiuſdem annone cu
ram non omnibus deferri poteſta
tibus ⁊ ne prefectura urbis abro
gatum ſibi aliquid putaret. ſi totũ
ad officium annonaꝝ redundaſſʒ
eidem preſecture ſolicitudinis ne

ceſſitatem mandamus ſed non ita

ut latẽat officium annonarie prefe
cture ſed ut ambe poteſtates ĩ quã
tum ſibi negocij ẽ tueatur ciuiiem
annonam ſitq; ſocietas in nume
ris ita ut inferior gradus meritum
ſuperioꝛis agnoſcat atq; ita ſuperi
or poteſtas ſe exert ui ſciat ex ip

tur obtineat.

ſo nomine quid preſecto debeatuꝛ
annone:
Dem.aa.ad Pelium prefec. ur.
Aòd promulgatis ſanctiò
nibus tuᷣa ſynceritas reſcrip
tum eẽ non neſcit etiam ex precep
to noſtro cõpetenter öͤbſeruet nec
quaſdã perſonas de prouincia exi
ſtimet adocandas niſi tantũmõ
ſuos officiales ⁊ homines popula
res hnius alme urbis ſeditioni ob

noxios.

Mypr valenti.Gratia.⁊ Aalens
gaa. ad Ruphinum.
Refectura urbis cunctis qᷓ
intra urbem ſunt anteeellat
dignitatibus ⁊ ptãtibus tantuʒ ex
omni parte deriuans quantũ ſine
omni iniuria atq; detrimento alie
ni honoris uͥſurpat.
Mypr Theodo.valen. Archad.
,aaa.Deueri.comiti largitionum.
Mnia corporatorum gene
rq que in conſtantinopolita
na ciuitate uerſantur uniuerſoſq;
ciues atqʒ populareſ prefecture ur
bane regi moderamine cognoſcaſ
Mypꝛ Theodo.Cõſtã.p.ur.
Rimiceris adiutor quod ĩ
eodem gradu tue ſedis offi
cium per biennium ex conſuetudi

F p Rekectura. non le
y Aſurpat.nõ pro incipiẽ
tibus aliquẽ librũ qui ro
gant ſcholares quod eos
audiãt ſine p̃iudicõ alutii
3 0 Mnia. nõ legoyẽ
a BGenera ut piſto
rum nel ſimilium.
b pꝓ Rimicerius. pes
ſonarum.ſ.aliaruʒ
ſuſcipiat curam.
c LCocum ſic ⁊. ff. de mu.⁊
ho.l.ut gradatim. ⁊.j. de
aduo.div.iu.l. pe titioneʒ
ſed ar.contra. in auten.
de mo. .pe.col.i.

ne priſce ordinationis meruit curã

inſuper perſonarũ uſurpatiõe om

ni atq; am bitione ceſſante ſuſcipi

at etiam hoc adiecto.utſi quis me

morato ordine uel condiuoniſ hu

mane uel ſine preuento ul alia qua
cunq; ratione militie gradum pꝛo

prie amiſiſſe mõſtꝛabiiur ſolite am

bitionis iniuria uacante locum is
qui iuxta matricule ueritatẽ ſequi
xxix.
De oͤffi. magiſtrimilitum.

Mpr nalen.⁊ Grati.⁊ Theod.
aa.Euſi.pᷣpᷣ.

d De officio magiſtri mili
tum.hec non legitur.nec
ſequẽs de offi.queſto.nec
ſequens de offi. magiſtri
officioꝛum niſi in.l. nemo
ubi nõ ſimile. S. de of.ppᷣ.
aphrice.l.ii.S.⁊ ſemper ⁊.jʒ
de prox.ſacro ſcri.l. uni
cuiq; li.x.
e e OD.. precipimus
ſubaudi eis ſubia
cere ſñtijs ciuilium indicũ
ſuper quolibet negocio ꝗ
militant ultra ſtatutos.ſ.

Iri illuſtres comites
magiſtri pedituʒ et equi

tum in pꝛouinciales nul

lam penitus habeant ptãtem. nec
aipliſſima preſectura in militares

uiros. ðð
Myr Theo.et Hono.aa.ad hy
pacium magiſtrummilitum.
Pparitores per orientẽ ſta
tutos officii tui ad illud iudi
cium trahi minime oportebu ſciat
igitur illuſtris magniſicentia tua

ſub te ſiue ciuiliter ſiũ criminaliter
appetantur eos litigare debere

Myr ʒzeop a. Sebaſtiano. pᷣpᷣ.

Os qui ultra ſtatutos in of

ficio magiſtrie per orientem
ptãtis militant ciuilium quoq; iu
dicum ſententijs ſuper quolibʒ ne

gocio ſubiacere ipſis quinetiã ſta

tutis in tributariis collationibus
ciüiliũ quoq; iudiciũ diſpoſitõibo
proculdubio perituris.

milites in officio magiſte
rie ptãtis per orientẽ no
ta quod qui non ſunt in
matricula ſunt tãq; puati.
ſ Sententijs ſubaudi iu
bemus.
g Qiniliũ. repete parituris

a m Alites. conſiſtüt. ſ.
primo.ſed omnia

in ſuo ſtatu remaneant ⁊

milites in ſuis locis ⁊ ne

expenſe.

b¶ Pro craſtinatione loq

tur magiſtromilitum.

Bimnia fepete deſtinaꝛre

d Per armeniam

eq Aum pꝛopicia hic
incipit lex cum pꝛo

picia Ac

f Sed quam. alias quia.
g De officio queſtoris.h
ti.non legitur.

WMℳWpr Anathaſij. Joã. magiſtro
militum per üliricum.
Ilitẽs de locis in quibus ↄ
ſiſtunt ad alia loca ſine ſpeci
ali noſtre ſerenitatis autoritate nul
latenus tranſferri precipimus.ne e
orum expenſe in locis in quibo cõ
ſiſtunt minuãatur.ſed ſi ſorte quedã
urgens ⁊ neceſſaria cauſa emerſe

ꝛit utilitati ac ſecuritati publice taʒ

ampliſſimam pretorianã prefectu
ram q;ᷓ tuam ſedem ſine ulla/ꝓcra
ſtinatiòne proſpicere penitus oʒ.⁊
ſuggeſtiones ad noſtras auꝛes de
ſtinare iudicantes tam loca de qui
bus milites tranſſerendi ſunt.q; ea
ad que peruenire eos opʒ.noiaq;
fortiſſimoꝝ numeroꝝ in quibus
iſſdem milites referuntur.nec non
quantitatem annonaꝝ ⁊ ante oĩa

cauſam ob quã ijdẽ milites tranſſe

rendi ſunt.ut poſt talem ſuggeſtio
nem a noſtꝛa autoritate compete
tia procedãt:
Mpr Juſt. a. ite uiro illuſtri ma
giſtromilitum per Armeniã ⁊ põ

tum Pollemanicum.

Am propicia diuinitate ro
manum nobis ſit delatum i
perium ſolicita cura cauta diligen
tia ptꝛactãtes ꝓſpeximo oportere
etiam partibus Armenie ⁊ Pon

tho Pollemoniaco ⁊ gentibus ꝓ
prium magiſtrũmilitum per hanc

legem conſtituere.tuãq; magniiu
dinem conſidentes certaſq; prouĩ
cias.i.magnam armeniã que inte
rior dicebatur ⁊ gentes ante Nice
nam uidelicet Ingelinam Archi
menam Sophonam ⁊ primam ⁊
ſecundam Armeniã ⁊ pontuʒ pol
leminiacumq; tue cure cũ ſuis du
cibus cõmiſimus comite armenie
penitus ſublato cũctoſq; ſubdimo
numeros non modo quos in pre
ſenti nouos conſtituimus ſed ẽt de
preſentalibus ⁊ orientalibus ⁊ ali
is agminibus ſegregatos.nõ tamẽ

eorũ quantitatem agminũ minuẽ

tes ſed qꝛ plures addidimus ſine
reipublice grauamie ⁊ ſine augmẽ
to ſumptuũ aliquãtos ſubtꝛaxima
ita tamẽ ut poſt hanc ſubtractionẽ
ampliores ꝛemanlſerint q; uſq; ad
noſtra felicia ſuerant tempora

De oͤfcio queſtoris. xxx.
Mꝛ The. a. Saluſtio queſto.

Otidis minoris latercu
li curam ſcias ad tue ſu
blimitatis ſolicitudineʒ

pertinere. ut tuo arbitratu ſcrinio

memorie totius minoꝛis laterculi
dignitates. hoc eſt prefecture ⁊ oĩſ
tribunatus ⁊ prepoſiture caſtroꝝ
iuxta conſuetudinem pꝛiſcã clemẽ
tie mee autoritate deinceps mittãt᷑
Dem Eliconi militi ⁊ magiſtro

MQnes minores lateꝛculidi
gnitates que ſub cura quið
ac ſolicitudine uiri illuſtteis queſto
ris eſſe antea uidebãtuꝛ poſtea ue
ro uel uniueꝛſe uel medie ad magi

ſtrorũmilitum ptãtem diſpoſitõm

qʒ tranſierant.placuit nunc clemẽ

tie mee uetuſti tẽporis more reuo

cato ad priſca deinceps iura reuo
care.
Mpr Anaſta.euchi.magro of.
Ffſiciã ⁊ conductiones que
ptinent ad uiros deuotos ĩ

ſacro ſcrinio mẽorie militãteſ nemi

ni liceat ſub quacũqʒ occaſione ſiñ
ulla diuine ſubſcriptionis liberali
tate peragere eo quicunq; in hoc

fueꝛit poſtea facinore cõuictus pu

blicatione bonoꝝ ſuoꝝ multando
officio quoq; rectoris prouincie ĩ

qua non allegato ſuper gerẽda ſo

