ſecus. vt. ð. de acd

mi.tu.l.cuʒ quidã
m Autore.i. tuto
rem.
n Actus ⁊ volũtas
licet cauſã ex teſta
mento vel ab inte.

vt agnatus velvt

cognatus acquiꝛẽ

de hereditatis nõ i

telligat. vt. ff. e.l. pu
pillus ⁊ hoc ſi inci

„

pias ab actu. nam ſi a voluntateilla fufficit etiam ſine actu. vt in
ſti. de here. qua. ⁊ dif...ſ..ſic.ẽ. de inof.do.l.ᷣſi liqueat. ⁊.ff.de ac
qui.poſ.l.quemadmodum.alij dicunt ꝙ eſt neceſſarius actuſ ad
pꝛobationem voluntatis.qꝙ nõ placet qꝛ bñ põt ꝓbari volũtas ſi

ne actu. accurſius florentinus.

o Mecefſaria.i. ſi ipſe tutoꝛ gẽat pꝛo herede.

p Neſciente. qui ſcire poterat. vt.

.e. alias ſecus. nam infanti bene

põt queri per tutoꝛem etiaʒ ſine eo.ut.j.e.ſi ĩfanti.⁊.sõ.de bo.po.
m ta.l.ij. ſed alias ſolus tutoꝛ non querit heꝛeditatem.vt hic di
cit. bo. poſ.ſol' qᷓrit. vt. ff.de bo. po.l.ſi pupillo.⁊.l.ſi tutoꝛ.⁊ ſi
ſolus tutoꝛ ſufficit. non autem ſolus pupillus. Item reſtitutio he
reditatis ſoli tutori non eſt facienda.vt.ff. ad tre.l.ſed nec ipſi.ni
ſi eſſet infans. vt. j. ad tre.l. ſancimus in prin. “

q ſ Jauia.ſ.paterna.

2 Poterat. vt inſti. de here.qua.⁊ dif...ſi.
Decxreuit.ſciens ſibi relictas.aliter non vt.j.l.pꝛoxi. ſed in lega
to hoc plus ẽ.qꝛ ab ignoꝛante tranſmittitur.vt. ff. de leg.i.l. ſeꝛuũ
filij. §. ſi quis rem. x.l. ſi fundum. 5. ſi ticius.

veniat a fratre.

n Tranſmittere.xt.. qui admit.ad bo.poſ.l.emancipata.ſed bo·

quos habet etiam filios quum

Men
ſelboes

Mu

)Cunt
nkel
Kar
ſagi
Adu.
einhe
ubode
lell⸗
1deitte
Pnat
rmir
lalpen
ſ 1
ii⸗
do⸗
Krari
tsor⸗
foten
ſcttn
atrbe
Oncnii
Nar
1Dir⸗
Aloas⸗
hrſent
ſtſtadl
ſeſen
lopatu
‚mum⸗
2
Nlog

2

lodan
dohere
ladeti
ſt innn
Udin
Modi.
ſͤ
le

gen⸗
e.

uspo
O.

log
aſe.

Ute
net
ß.
e
binu
Nie
eede
ddonn
dehei
i
oeeue
ſcide
gaſe.
ſcthe
hh⸗
gantn
gtueff
funng
lubono⸗
h
aii
oni.
vholli
ſipn
luo
ogten
gaipo
lg i
ggzind
Nſfe
1fönn
ſ
kindonl
nadln

. deau

z uti

1an
zerſck
1

o ict
Ni
tsni

ſelr.

eſtid

Nn
ſdu.

culad

glins

nben
boſe
be
—Z
ton/

4 Hen

gvle

==S

fallit in ſuis heredibus.vt.j.de hijs que ante aper.ta.l.i.⁊ facit.j.

.l.pꝛoxima. accurſius.
x I Icet longi.logiſſimo autem poſſent quia omnis actio eo

tempoꝛe tollitur.vt.ĩ.de pꝛeſcri.xxx.a.ſicut.⁊.l.omnes. ⁊
facit.j.l.pꝛoxi.accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.

y Si curatoris. de

ne ⁊ hoc ad petitio
nem tuam.
b Statuet. vt. ff. e.l.

.ci. in ſi. .l ij. 2.f. l

fi. .. ſi cũ poſt. ⁊ ar.
ff. ex qui.cau.iĩ poſ.
ea. ſi diu. ⁊ de bo.
auc.iu.poſ..l.iij.⁊ ð

lata.ſ.alicui ⁊ loqui
tur adulto qui vult inteſtato legitima delata eſt ſucceſ
conuenire beredeʒ ſio:hoc caſu ei qui non repudiauit
curatoris. hereditatem:eam licet adire.rectõ
3 Licet adire.j.an. igitur pꝛouincie aditus ſi heredita
F.p.ſecundum nos ti nec dum ſunt obligati eos an he
perpetuo.yt ar.ð.l. redes ſint iterrogare debebit: at ſi
pꝛoxi.⁊ dices.j.eo. tempus ad deliberandum petieꝛĩt
l. cum antiquioꝛibꝰ moderatum ſtatuet.
aà Aln heredes. nec Dem.aa.⁊.cc. Samine.

Ite boͤnis paternis maior.

,xrxv. annis immiſcuiſti:nec ĩ
Opia patris te excuſat:nec vis fra⸗
tris poꝛtionem tuam pel teſtamen
tum eripientis arcerẽ de exactiõe
creditoꝛum qui iure ciuili pꝛo heꝛ
ditaria te poꝛtione conueniunt po
teſt. Dẽ. aa. 7. cc. Philomene

cu. bo. da.l. i. ad Enitẽnte te pater tuus in cu
tre. l. ſed ⁊ ſi plane. ius fuiſti poteſtate nʒ ſpẽ de
⁊ de inter ac.qui in late tibi legitime querende ſuccel-/
terrogatur. ⁊ de iuẽ ſionis àbſumere:nec hereditarios
iuran. iuſiurandnʒ. manumittendo ſeruõs iis pꝛeſtaꝛe
⁊ ad pecunias.ij.tʒ libertatem potuit.
c ſ Ite maioꝛ. Dem:aa.Ant.
ſi minoꝛ ẽẽt Abẽrem agnoſcentem bo/
reſtitui poſſet. noꝛuʒ poſſeſſionem poſtea

AQ Inopia. nam etiã

vltra vireſ berediia po heꝛede gerere non ambigituꝛ
tis creditoꝛbus be BDem. aa. Sclepolidi.
res tenetur ſed non Aum heérede omiſſa bo/
legatarijs. vt ar. ff. noꝛum poſſeſſione pater/
ad trebe.l.i. is q nam ſucceſſionem obtinere potuiſ
quadriginta. ſe certi iuris eſt.
e Arcere.i. liberare BDeñm. aa. flauie.
dicitur ab arce ꝙ Jſoꝛðꝛi ſue frater tuus ciui
eſt locus tutiſſimuſ li vel honoꝛaꝛio ſucceſſit iu
1 per ſimilitudineʒ. re:licet res ex eius bonis deſcendẽ
vt. ff. ad. 1. iul. ma. l. tes non pꝛobetur tenuiſſe hr̃s tñ
iij. ⁊ ſic nõ. ꝙ lʒ ab
alio patiariſ iniuꝛiã .

quam ei fuerat hereditas delata

non tamen per hoc alij iniurioſus eril.t. fl.ſa. her.l. ſi filia ĩ pꝛi.

fp Enitente.i. contradicente.

g Albſumere.repudiando.ſic.õ.de repu.bo.poſ.l.filio.⁊.j.
de bo. qʒ li.l.fi. F.i.⁊.ff.de acqui.here.is qui heres.s.fi.

h Seruos. vt.j. de his qui a non do.il.i.

i p Aberem agnoſcentem. olim per decretum hodie non.
k NMNon amb. mirabile ẽ ꝙ hic dicitur nam ſecunduʒ hoc ꝙ;
hic dicitur quicunq; de iure ci.adire poteſt ſi petat bo.poſ. videt᷑
pꝛo herede gerere.⁊ ita adire de iure ciuili.quid ergo facit ei poſ
tea data bo.poſ.decretalis..pꝛo herede gerit.ſ.de iure preto.⁊
ſic impꝛopꝛie ponitur pꝛo herede.nam licet vno iure repudiare ⁊
altero impleꝛi.vt. ff. de iniuſto teſt. l. filio ⁊ de here.pꝛe.l.is qui in
po.⁊.j.l.pꝛoxi.⁊ non eſt neceſſe ꝙ amodo yvt a iudice decernatur
vt.ð.qui admit.ad bo.poſ.l.pe.⁊ vltima.
lcAn bheredem. ſecus in emancipato. vt. . e.l. . Item hoc
intellige niſi ſit inſtitutus ⁊ habeat ſubſtitutum ad quẽ pꝛi

ſoꝛe ſi aũt cum titulo.tunc rei vendicatione.ð.de peti.here.l.hrditatis.
q n On eſt dubium. querere.idem in legato.vt. ff. ð ꝛeg. iuris.l. que
legata.⁊ quando dies vſufruc.le.ce.ſi vſuf..fi.ſecus in ſtipulatõ
ne.vt.ff.de v.ob.ſi filius.ſic ⁊ in ſeruo.vt iſti.de hꝛ.iſti..ſeru ãt
2 Ec emere.regulariter hoc accipe.vt.s.de contrahenda emp.l. in

effectus contra poſſidentes expeꝛi
ri poteſt.
Mpera.conſtan.a.ad leontem
comitem oꝛientis.
On èſt dubium ſi pꝛiuſquã
filius iuſſu patris adierit he
reditatem pꝛopꝛie poteſtatis effec

tus ſit: arbitrio ſuo eundem hanc

ſibi potuiſſe querere.
Mperatores Archa. Honoꝛi.
ga. Cymodo.
Ec emeꝛe nec doͤnatum aſſe
y„Aui:nec damnoſam quiſq;
hèreditatem adire compellitur.
Mpa. Theo. Anthemio.ppᷣ.
Rẽetionum ſcrupuloſam ſo
lemnitatem hac lege penir
amputari decernimus.
Mdperatoꝛes Theo. ⁊ Aale.
ga.ad Senatum.
Jinfanti ideſt minõi.vij.an
nis in poteſtate patris vel a
ui uel ꝓaui conſtituto vel conſtitu
te hereditas ſit dẽrelicta vel ab in
teſtato delata a matre vel linea ex
qua mater deſcendit:uel alijs qui
buſcunq; perſonis licebit parenti
bus eius ſub quoꝛum poteſtate ẽ
adire eius nomine hereditatem vlł

bonorum poſſeſſionem płteꝛe.

Sed ſi hoc parens neglexerit:⁊

in memoꝛata etate infans deceſſe

rit:tunc parentem quideʒ ſuperſti
tem omnia ex quacunq; ſucceſſio
ne ad eundem infantem deuoluta
iure patrio quaſi iam infanti queſi
ta capere. Parente vero non ſub
ſiſtente ſiquidem poſt eius obituʒ

acqui.hĩ.is qui.heres..f..l.is poteſt repud

u ſ

uitum. ſed fallit. vt. ff. ð ac
tio.emp.iulia.?.idem cel/
ſus.ſecundum ſimiliter re
gulare. vt. fl. de reg. iur.l.
uito. ⁊ de do. hoc iure. F.
non poteſt. ⁊ hoc directo.
ſed per medium fallit.vt ſi
quis meo creditoꝛi ſoluat
vt inſti.qui.mo.tol.ob.in
pꝛin.⁊.ff. de ne. ge. l. ſoluẽ
do.⁊ de ſolu.l.ſolutioneʒ

ſ Hrditatẽ.nʒ bo.po.vt.ff

ð bo. po.l.iij..ĩuito.⁊.S

vñ cog.l. cẽtũ ẽ. ſʒ he allit ĩ

herede rogato de reſtuuẽ/
do.vt.ff.ad tẽ.l.ille a quo
.F. tempeſtiuum. ⁊.l. quia
poterat.⁊ in ſeruo neceſſa
rio herede inſtituto.vt in
ſti. de here. qua. ⁊ dif. S. i.
7.ff. de vul. ſub. ſʒ ⁊ ſi plu
res.S.filie.⁊.j.e.cum aliqſ
7.S. de nece.ſer.l. f.
c Retionum. criſis
iudicium.criſis na
tura vñ cretici dies dicun
tur in quibus melius con
foꝛtatur natura.vt omnes
impares.vt. iij.v.vij.in ꝗq
bus tantum diebus olim
adire licebat.ſecũduʒ aʒ.
2. H. vel ſecundum yr.cꝛe
tio eſt certuſ numerus die
rum intra quẽ teſtatoꝛ vo
lebat adire vel pone caſũ.
vt. fl. e. ſi quis heres.
Ajifãti.vij.an.qd
ſi ẽ maioꝛ infante.
W. cõſẽtiente eo demuʒ a
dit pater.⁊ ipſe filius con
ſentiente patre. vt. j.e.l. ..
fi.⁊ ar.S.e.potuit.⁊.ff. de

iare.ſed ar.contra.j.ð bo.

que li.l.fi. . vbi autem puerilis.vbi indiſtincte dicit patrem poſſe ꝑ ſe a
dire ſi filius eſt in etate puerili.jed ibi expone puerilis.i. infantilis.

x BDerelicta.ſ.ex teſtamento.
y NPetere. ex perſona impuberis non ſua.vt. ff. de bo. poſ.l. ſeruus.S. i

pubes. 1. 5. fi. que eſt contra.

3 Infanti queſita.ex q videtuꝛ quod patri non ſit neceſſe adire. ſed vt ce

tera bona filij iure peculij occupet.vt inſti.quibus non eſt per. fa. te. S. i.
alij contra hodie quum videtur heres ſilio.vt in aũt.de here. ab inteſt.
S. ſi ergo defunctus col.ix.ſed qualiter vt ſibi queſitam capiet.quñ nec
infanti non ceſſerit dies hereditatis queꝛende. quia non poteſt peti ſicut
nec fuꝛioſo interim dum eſt in furore.vt.ff.de bo.poſ.fu.ↄ.l.i. Item ecõ
tꝛa dicituꝛ cedere diem.vt.ff. de bo. poſ. ſi ſeruus.S. impubes.⁊. Sfi. .
dicitur cedere diem in pꝛeiudicium patris vt poſt tempus non admitta
tur pupillus antem non excluditur poteſt plane pater ſicut tutoꝛ pupil
lo querere bo.poſ.vel hereditatem lʒ ſecus in furioſo vt.ð.de cur.fu.l.f.
¶S.ſin autem in fi.ſed hodie per hanc.l.ſpãlem inducituꝛ in filio. vt ⁊ ſi

us poſſeſſio defert.vt.S.de impu.⁊ alijs ſub.il.iij.
m Omiſſa.i.repudiata.
n Potuiſſe de iure ciuili.
o ſ ſoꝛori.tenuiſſe.non enim hoc.⁊c.t.S.vnde cog.l.non

ob hoc.⁊ ff. de rei ven.ſi ag.ad tꝛe.lſacta.⁊ de bo.poſ.l.iij

.F hereditas.⁊. S. bonoꝛum.

p. Exxperiri pet.here.contra. poſſidentes pꝛo heꝛede vel pꝛo poſſeſ

non ſit queſita a patre filio.tamen vt queſitam pater petere poteſt. ſi ue
lit. ſi tamen filius in infantia deceſſerit non aliter. Item nideturhic falle
ꝛe regula.ff.de acqui.here.is poteſt. qnia pater ignoꝛãte filio repudia
re non poteſt. vt. ð.e. renitente.tamen ut hic dicit ignoꝛanti ei acquirere
poteſt. Item queritur qunuʒ filius impubes exiſtens in patris poteſtate
eo autoꝛe non obligatur.vt inſti.de inuti.ſtip.S.furioſus in fi.quaꝛe eo

tempus ꝙ habes.j.l.fi.. ſed quia quidam.⁊. .fi.ſecunda peꝛioꝛ

autoꝛ hereditatem acquirere poteſt. quum per hereditatis acquiſitionẽ
Inducit.qꝛ tunc non eſſet dubium quin tranſmitteret.

creditoꝛibus obliget. q. hoc potius eſtcommodum. Item contra.j. ad
oꝛſi.l.ij.ſo.ibi iam exceſſit infantiam.qui deceſſit.
a Infanti ſit.a lege.accur.
b Vel datus.a iudice.accur.
Poſſe eum. ideʒ in cuꝛa

alia forma tranſmiſſionis eſt data.vt etiam ignoꝛantes tranſmit/
tant.vt ſtatim dices.accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.
t Spacio computã

[Suam tranſmittat. de heredibus extraneis loquitur. ſuis enim

toꝛe dico ſecũduʒ. H. vt. ð
de admi.tu.cum quidã.ſʒ
ar. cõtra.ff.de ap.cũ ĩ una
.F. tutoꝛ. pria in adulto.ſe
cunda in pupillo.
d Ad eum. ſ.pupillum.
¶NQueꝛeꝛe.ut.ff.ð bo.poſ.
tutoꝛ ⁊ ad treb.ſerno ĩuito
S. ſi pupillo.j. ad trebe.
ſancimus. non ergo per ſe
ut. . ad tertul.l.i.⁊ facit.S.
qui admit. ad bo.poſ.l.
infantis .
Oines hereditates. nũ
quid erit idẽ in paterna.
uidetur enĩ quod illa ſit ſi
bi quelita ipſo inĩ.ut.ff. ð
acq.here.D.l.neceſſarijs.ut
dicit lex in furioſo ut.ð.de
cuã.fur.l.fi..ſin aũt perpe
tuus.⁊ ideo eã tranſmittit
etia ad extꝛaneos heredeſ
non ſolum ſuos. nec ob.
S.de cur.fur.l.fi.S.tali.qꝛ
illud videtur intelligendũ
de hereditate extranei nõ
paterna. vel dic de omni
hereditate dici.ꝙ hic etiã
paterna. nec obſtat ꝙ lex
dicit de furioſo.ð.de cur.
fur. l. fi. F. ſin autem perpe
tuus.vt ibi diximus.
g Ag illas perſonas. ſed
cur non deuoluitur hie ad
heꝛedes pupilli.vt.Sð. pꝛo
xi.S.ad patrem.ʒ.qꝛ heꝛe
des pupilli poſſunt habeꝛ
recurſum contra tutoꝛem.
pater vero ſi hereditatẽ nõ
habet ) nullum hẽt recur
ſũ niſi Z ſeipſũ ſʒ ð ſeipſũ
venire non poteſt. Itẽ qd
ſi nullum habnit tutoꝛem

tutoꝛ ĩfanti ſit vel datus fuer̃it poſ
ſe eum etiam adhuc infante pupil
lo conſtituto eius nomine adũ he
reditatẽ:ſiue viuo parẽte ſiue poſt

moꝛtem eius ad eum deuolutam:

vel bonoꝛum poſſeſſionem petere
⁊ eo modo eidem infanti heredita
tem quèrere. Sin vero vel non ſit
tutoꝛ:vel quum ſit ea facere negle
xerit:tunc eodem inſante in eadeʒ
etate defuncto:òmnes hereditateſ
ad eum deuolutas ⁊ non agnitas
ita intelligi quaſi ab initio nõ eſfẽt
ad eum delate:⁊ eo modo ad illas
perſònas perueniant:que vocabã
tur ſi minime heꝛeditas infanti fuiſ
ſet delata. Ea vero que de infan

te in poteſtate parentum conſtitu
to ſtatuimus locum habebunt: ?

ſi quacunq; cauſa ſui iuris idem ĩ
ſans inueniãtur. Si autem ſeptem
annos etatis pupillus exceſſerit:
⁊ pꝛioꝛe parente mòꝛtuo in pupil-
lari etate fati munus impleueꝛit ea
obtinere pꝛecipimus que veterib
còntinentur legibus. Nulla dubie
tate relicta quin pupillus poſt im
pletos ſeptem annos ſue etatis: ip
ſe adire hereditateʒ vel bonoꝛum
poſſeſſionem petere conſentiente
parente ſi ſub eius poteſtate ſit vel
cum tutoꝛis auctoꝛitate ſi ſui iuꝛiſ
ſit poterit.vel ſi non habeat tutoꝛẽ

adire pꝛetoreʒ ⁊ eius decreto ho

1

ius conſequi.
Mperatoꝛ Inſtinia.a. SDemo⸗/
ſtheni.pᷣpᷣ.
Am ãuantiquioꝛibus legibꝰ
⁊ pꝛecipue in queſtioni/
bus Julij pauli inuenimus ſilioſ

.. neceſſe habes idem dicere vt nion tranſmittat vt in pꝛin. huius. 5. licz
ceſſet ratio pꝛedicta.⁊ ſic eſt ſpãle in patre qui occupat.vt pater quod a-

lius non poteſt.

h Inueniatur. quum pater ſupereſt. alioquin ſi deceſſerit diuerſa ſunt iu

ra vt ex pꝛedictis colligitur.

i Mortuo.vel etiam viuo.vbi quid inꝛ.ſit dẽ.j.ðe bo.q; li.l.fi.·vbi ãt.
k Continentur. vt ita demum tranſmittat pupillos hereditatem. ſi ipſe
ſibi queſiuit. vel tutoꝛ vel cuꝛatoꝛ.⁊ boc de hereditate extranei.ſecus in
paterna.vt.j.de hijs qui ante aper.ta.l.i.
IHoc ius.ſ.hereditatem.vt. .qui admit. ad bo.poſ.l.bonoꝛum.⁊.ff.

de bonoꝛum poſ.l. penultima.

m c Am antiquioꝛibus. deliberantes.an ſit adeunda vel non.
n Hanc tranſmittere.i.deliberationem ⁊ ſuccedendi ius.

o Et alijs.ſ.pꝛiuilegijs.

P Pꝛecipua ſunt. vt ſuam poſſint abdicationem reuocare.j. triennium.
yvt. j.de repu.here.l.fi.vel vt poſſint hereditatem nondum aditam etiam
ignoꝛantes ſibi delatam. ad ſuos tranſmittere heredes.vt.j.de hijs qui

q Meruerita lege. eſt annalis. non autem dices a iudice viuente.vt in
nuituxr. de deliberatione minime petita. æc. Alij dicunt a principe vel
a iudice.vt innuit ſtatim. vel hoc quidem.⁊c.⁊ ſecundum hoc tenebitur

fa.paternam hereditatem delibeꝛã

teſ poſſe ⁊ ĩ ſuã poſteritatẽ hãc trãſ

mittere:⁊ alijs quibuſdaʒ adiectis
que in huiuſmodi perſonis pꝛeei
puã ſunt: eandeʒ deliberationem
⁊ in omnes ſucceſſoꝛes ſiue cogna
tos ſiue exꝛaneos duximus eſſeꝓ
telandam. Ideoq; ſancimus ſiꝗs
lex teſtamento vel ab inteſtato vo
catus deliberationem mèruerit:vl
boc quidem non fecerit:non tamẽ
ſucceſſioni renũtiauit vt ex hac cã
deliberare videatur: ſed nec aliqd
geſſerit quod aditionem vel ꝓ he/
rede geſtionem inducit pꝛedictum

arbitrium in ſucceſſioneʒ ſuaʒ tꝛãſ

mittat.ita tamen ut vnius anni ſpa
tiò eadem tranſmiſſio fuerit cõclu
ſã.Et ſiquidem is qui ſciens here/-
ditatem ſibi eſſe vel ab inteſtato vl
ex teſtamento delatam deliberatõ
ne minimæ petita intra annale tẽ
pus deceſſerit: hoc ius ad ſucceſ-
ſionem intra annale tempus extẽ/
dat.Si enim ipſe poſtq; teſtamen
tum fuerit inſinuàtum vel ab inte/
ſtato vel ex teſtamento vel aliteꝛ ei
cognitum ſit heredem eum voca/
tum fuiſſe annali tempoꝛe trãſlap
ſo nihil fecerit ex quo vel adeũdã
uel renuntiandaʒ hereditatem ma
nifeſtauerit is cum ſucceſſione ſua
ad huiuſmodi beneficiò excludat᷑
Sin autem inſtante annali tempo
ꝛe decefferit reliquuʒ tempus pꝛo
adeunda hereditate ſuis ſucceſſo

ribus ſine aliqua dubietate relin/

qut:quo completo nec heredibꝰ

eius alius regreſſus in hereditateʒ

habendam ſeruabitur.

do a tempoꝛe quo
potuit adire pꝛede

ceſſoꝛ.

n Concluſa.i.ãno
finito hereð poſtea
moꝛiẽte ius delibe
rationis ad extra/
neos heredes non
trãſmittit.
x Qui ſciẽs.nõ.q;
cũrit ãn ad liberã
a tempoꝛe ſcie.⁊ ꝗ
ad hoe põt dici vti
lis annus. ſed con
tinuus eſt ex quo i

cipit curreer.

y Minime. ſubau
di etiam. nam ideʒ
ſi petita vt. S.dixit.
3ʒ Inſinuatum. i. in
ſinuatione cognitũ
a Vel ab inteſtato.
ſicq; ſine iſinuatõ
b NLel aliter. i.de iu
re pꝛetoꝛio.
c¶ Fuiſſe. veluti cuʒ
pater occupat bõa

filij iure peculij. vel

quando filio arro
gato defertur quã
ta. vel quando ꝗqs
ſuccedit ei qui teſta
mentum non pote
rat faceꝛe qui ꝓpꝛie
non dicitur inteſta

tus. pꝛopꝛie eni di

citur quis inteſtat
qui quum teſtamẽ
tum facere poſſet ĩ
teſtatus decedit. vt
.ff. de ſuis ⁊ le.l. i. ĩ
pꝛin.

d Beneficio.i.a iur

tranſmiſſionis.ſed non a iure ſuccedendi ſi ipſe viuat.ſed. NP.di
xit ab ipſa ſuccceſſione.vt nec ipſe viuus vltra annum poſſit adue
nec ad alium tranſmittere.circa hanc materiam dic ꝙ ſuus peꝛpe
tuo adit. vt.S.e.licet.⁊ perpetuo tranſmittit ad ſuos.vt.j.de hijs
qui ante aper.ta.l.i.⁊ de cadu.tol.S.in nouiſſimo. hoc ita niſi re

pudiauit vel certum tempus adeunde hereditatis non pꝛeterijt.

vt. ff. de acqui. here. quãdiu inſtitutus ⁊ de bo.au.iudi.poſ.l.ſi F
nus. Extraneus autem ſi deceſſerit quum ignorauit ſibi delatam

omnino heres eius excluditur. vt. S.e.l.quoniam.ſi autem ſciuit

ſiquidem ceſſit dies hereditàtis quia potuit adiri. aut deceſſit in
fra annum.⁊ tunc reliquum tempus tranſmittit ad heꝛedem.vt h
aut poſt ⁊ tunc nihil habebit heres.vt hic dicitur.ſi autem dies ñ
ceſſit.vt quia ſub conditione erat relicta.vel ſecundum veteꝛes le⸗
ges ſi erat heꝛes ex parte quum non erant aperte tabule. nihil ad
heredem quandocunq; decedat tranſmittit. ſi vero non deceſſit.
perpetuo non potit adire ſicut ⁊ ſuus.ſi non repudiauit. vel cer⸗
tum tempus a iudice ſibi ſtatutum non fluxit.ſed. P. intra anũ
tantum dicebat extraneum admitti.ſed contra eum facit apte qd
dicitur. 5. de inof. te. ſcimus. 5. fi. Item regula facit contra eum qᷓ
ita dicit indefinite heredi qui non repudianit licet adire.vt. ð. eo.

.Jl. ſi curatoris. Item aditio eſt de iure ciuili.non ergo terminatu:

*

.
4 Cd

ittantw
ad tol
z din
ſbſtl.
fdet
lberbo
ſdebo
nopen
Einnon
lutſun
Ghendno
Ghuw
Phler
eRſs
herſt
Kiel
ri
Hien
npn
10 fun
Uobe
lo I.
inni

anno.vt inſti.ð ppe.⁊ tẽ.ac.in pꝛin.⁊ facit.ꝭ.ðe non nu.pe.ſi ĩtꝛa
fRelinquat. ⁊ facit.ff. de acqui.here.l.ventre.

de le.ij.l. neminẽ. ⁊.l.ſt erx duobus.⁊.l.grece.vt aũt ſit tibi certum de he
reditate hominis viuẽtis diſtingue ita.ſi ex teſtis pluriũ plures deſeran

Ll

n g Seruabitur.iĩmo pꝛeter hoc debet habere quattuoꝛ menſes.vt.j tur hereditates. vnã adiri alterã repudiari poſſe certum ẽ. ſi at ex icno
nuſn, ſi pen. ap.ſi vnus..ſi.que eſt contra.ſo.ibi quattuoꝛ menſes qui vnius plures poꝛtiones. altera pure altera ſub conditione. vel plures ꝑ
vltra tempus ðᷣliberandi dantur ad appellationis exercitiuʒ dan filium vel filios.vel per ſeruum vel per ſeruos vel per me ⁊ filium. nũqᷓ;
hamni tur non ad delibe/ vna admiſſa alta ꝛepudia
futcv randum. vel hica ⸗ tur. vt.ff.de acqui.hered.
irn tudice indultum ẽ Bem. a. Johanni. pö. eoꝛum diſcoꝛdiam ſic eſſe dicenda. l.ij. .l.ſi ſolus ⁊ hic. Si
tempus ibi a pꝛin Didam elogiò condito be cenſemus vt diſtinctio ſubulis cãe vero vna iure inſtitunõis
lli cipe pꝛima verioꝛ. redem ſcripſui n cerias unci ei imponatur.⁊ ſiquidem ita ſcrip altera iure ſubſtitutõis ð
nön bg Aidam e- as:⁊ poſt certa vᷣba teſtamenti eun ta ẽ inſtitutio illum ſeruum illio he feratur. vna põt admitti
udr logio.i.teſ· gem in alias untias uel tantas uel redeʒ inſtituo:qꝛ apertiſſim ẽ intni altera repudianilʒ omiſſa
mm ſtamento. quàntaſcunq; ⁊ tercio uel in aliaʒ tu domini inſtitutõeʒ eſſe conſcꝛi iure arcreſcendi obueiat.
lene Tantas.i. totideʒ partem hereditatis uel in quẽdam piam:neceſſe ẽ oĩno per cõpetẽteʒ vt. ff. de acqui.hꝛ.ſi tu ex
k Vel quantaſcun unciarum modum ille autem unã iudicẽ eũ cõpelli adire quidem he parte.vbi aũt ex teſtõ vni
ſinni q;. ideſt. quotcun/ inſtitunonem uel duas admittens reditatem ⁊ eã acquirere.nulli ant plures deferuntur hãdita
klerg, Auem. . extrane vnam vel duas vel quantaſcunq; ex poſt facio ſubijci gꝛauamini ſi li tes puta pateꝛna ⁊ pupil
eſti um. reſpuendas eſſe cenſuit. querebat᷑ ber pꝛonũtietur. ſed omne ſiue lu luaris.pateꝛna admiſſa nũ
diſt m Vel omnia ad apud veteres ſi hoc ei facere pmit crum ſiue damnum ad eũ redũda quã repudiat pupillaris.
t mittantur. vt. j. de tatur. Similiq; modo dubitabat᷑ re qui ĩ ſeꝛuitutẽ euʒ detrahebat ⁊ ſi autem velit adire pupil
ſtachi cad.tol. . is ita. ſi impuberem quis ſilium ſuũ heĩ denegari ei ⁊ aduerſus eum omẽſ lareʒ ⁊ repudiare paternã
m 5. ð impu. ? alijſ dem ex parte inſtituit:⁊ quẽdã ex/- hereditaꝛias actiões nullò ex hoc ſi inſtitutus ẽ pupillus di
finrſhka ſubſt. l. teſtamento traneum in aliam partem quẽ pu- pꝛeiudicio generando. Sin autez ſtigue abſtinuit nec ne. vt
nin ⁊.ff. de here. inſti. l pillariter ſubſtituit: ⁊ poſtq; teſta quaſi liber inſtitutus ẽ nulla domi .õ.dixi.⁊ hoc de eo qui ĩ
Nädan liber homo. .fi.⁊. toꝛ deceſſit pupillus quidẽ patri e ni vel ſeꝛui mentione in inſtitutiõe poteſtate ẽat.alij eĩ ſic ſub
– eff. de bo. li. ſi libeꝛ ius heres exiitit extraneus autem habita: tũc nullo compelli modo ſtitui non poteſt.ſi autem
Dregi tus pꝛeterito. ſʒ cẽ hereditatem adijt:⁊ poſtea adhuc eum adire hereditatem nec dene pupillus inſtitutus ñ erat
biictn te immo videtuꝛ ꝙ in pꝛima etate pupillus conſtitus gare ei liberale iudicium ſed ⁊ he cui ſubſtitutus ẽ alius. ſʒ
eiſtu licet paternam ac/ ab hac luce ſubtraciuſ c: ⁊ pupilla reditatem per ſuum ius decurreꝛe ſolus ſubſtitui eꝛat inſtitu
AiriNt. ceperit.non tamen ris ſubſtitutio locũ ſibi vendicauit ⁊ liberale iudicium ſuam expecta lſᷣſiqdem is ſubſtitutus ⁊
io cogatur vel teneaĩ quum ſubſtitutus eandem parteʒ re ſententiã ſiue agente eo ſiue pul fuit neceſlarius heres.lʒ
ſenhig pupillarem accipe admittere noluit:queſitum ẽ ſi põt ſato: ut ſiquidem ſeruus pꝛonũtiet abſtinuerit paterna habʒ
Nnt re. vt.ff. de acquu. iam heres ex pꝛincipali teſtamen- tunc domino ſuo heꝛeditatem ac pupillarem. quia nihilõi
elt here.ſi tu ex paꝛte. to factus pupillarem ſubſtitutõeʒ quirat ſin autem liber eam adipiſ- nus eſt beres vt. ff. de fi⸗
R—Hh F. li.⁊.l. queſitum repudiare. Atranq; igitur dubita catur ſi adire maluerit. deicom. li.l. cum quaſi. .
r ſo. quidam dicuut tionem ſimul decidendam eſſe cẽ Dem. a. ad ſenatum. ſed ⁊ ſi quis ſuus. ſi autẽ
unch⸗ ſpaͤle in fratre inſti ſemus:placuit ⁊ eni nobis ſiue ĩ in Cimus iam duas eſſe pro/ ſit extraneus qui non ha
MRK tuto p pte ſubſtitu ſtitutionibus ſiue in pupillari ſub mulgatas a noſtra clemen bet coheredem qui adeat
nortn to fratn pupillo. vt ſtitutione vt vel omnia admittãtur tia conſtitunones: unam quidem nec paternuʒ nec pupilla
d 8 alij ꝙ hec corrigit imponatur heredi particulari fac reditate ſibi delata exiſtimauerũt: de acqui.here.l.queſitum
l illas. Tu dic e ſi to:vel aliam vel alias ꝑtes heredi aliam autem de impꝛouiſis debi T.l.filius pꝛoximus tamẽ
an ſubſtitutuſ pꝛimo a tatis admittere.vel etiam ſubſtitu tis ⁊ icerto exitu per diuerſas ſpꝗ poꝛecedens caſus non ẽ oĩ
noinil dqiuit pateꝛnam. pu tionem pupillarem. eis impoſito.ſed etiam ueteremↄ no expeditus ſʒ azʒ.
W pillaꝛem admittere Dem. a. Joanni.ppᷣ. ſtitutionem non ignoꝛamus qua, n c ¶Na quis. compel
nniſ cogltur. vt hic ſi ãt Vm aliquis ſcripſit hrdem diuus Goꝛdianus ad platonem li adire.ſi accomo
ut non adiuit pateꝛnã eũ gꝗ de ſua cõditiõe ei ꝗ do ſcripſit de militibns qui perigno det voluntatem in adeun
otll ⁊ vult habere pupil miniũ eiuſ vẽdicabat in iuditio ad rantiam hereditatem adier̃t quate do poteſt enim nolle. vt. õ
. larem ſiquideʒ pu uerſabatur. is aũt qui dñm ſe eſſe nus pro hiis tantummodo rebus de here.inſti. l. cuʒ pꝛopo
dolt. pallus abſtinuit ab dicebat adire eũ hẽditatẽ impabat conueniantuꝛ:quas in hereditatẽ nas.⁊ ſic hec ſᷣm ullaʒ. vel
1⸗ heꝛeditate paterna vt acquiſitio her̃ditatis per eũ cele defuncti inueneꝛt:ipſoꝛum autem hic contẽplatiõe domini.
oſtade recuſando eam põt braretur qui idignatus ẽ qĩ domi bona a creditoribus hereditarijs ibi ipſius ſerui contẽpla/
noen habere ſubſtitutus no ei parere.dubitatio veteribus non inquietentur:cuius ſenſus ad tione fuit inſtitutus. vel pᷣ
ſdehe pupillarem. hoc ita exoꝛta ẽ:ſi qua pena ei imponitur unam pꝛefatarum conſtitutionuʒ cepto poteſt reſiſter.vt ibi
nnit ſi pupillus habeat hyuiuſmodli inſolentie:veteres ĩ mł a nobis redactus eſt:armà ⁊ enim non autem coactioni. vt
uun coher̃dẽ qui adiue tas retrahuntur ſententias:ſʒ nos magiſq; iura ſcire milites ſacrati hic. vel ibi a domino. hic
NlGH rit alias nõ. ſi autẽ a iudice.
don non abſtinerct nõ o Nullo ex hoc. arg. ꝙ ſi
im põt ſeparare paternam. ſi vult pupillarem.licet pupillus potuẽit nes plebatuum dvel curiaꝛum non pꝛobantur per inſtrumenta inter alioſ
Nſtn ꝙ eſt notabile ſecunduʒ Jo.niſi hic ſubſtitutus ſit frater impube confecta.⁊ eſt ſic.ff.de leg.iij.l.pꝛedijs. .ticio. 7.ff. de origi.iuris.l.ij..
unf ris. hic eni ⁊ ſi pupillus abſtinnit. pſe tamen abſtinere nõ poteꝛit ijſdem libꝛis. ⁊.ff. ad vellei.ſeia mancipia. ar. contra.j. de contrahẽ. ſtip.
Nnn vt. d.l. queſitum. ꝛ.l. Julia. ? de pꝛuuil.cre.l.pater.⁊ de vulg.ſub. optimam.⁊ facit.ff.de fideiuſ.l.ſed eum. ⁊ de rebus dub...ij.⁊ de cõdi.
rnt ſed ꝛ ſi plures. 5. fllo. .l. ſi fllius. Item quum vnus ex beredib ⁊ de.ſilio.in fi.⁊ de annuis le.l.annua..i.⁊ de acqui.here.aditio..l.ꝗ
it adijit alter poſt repudiat. qui pꝛimo adiuit etiam totam poteſt re⸗ in aliena. ⁊ de li. cauſa ſi cui in pꝛin.⁊ de acqui.re.do.liber homo.
hſt pudiare hereditatẽ vbi creditoꝛes ſũt cõtẽti ſua parte. ff. de acg. p ſ Cimus.vnam illam foꝛte que eſt. . cum antiquioꝛibus.
ie here. l. cum bereditate.⁊ hoc in hereditatibus.ſecus in legatiſ.nã q Aliam.hanc non habemus.
nnin quotiens plures res enumerate mihi relinquũtur.vnam repudio r uius ſenſus.quaſi dicat verba Gordiane conſtitutionis non habem
he⸗ alteram admitto ſi volo.ſi autem nõ enumerentur vt puta gregẽ ſed eius ſententia eſt compꝛehenſa in vna pꝛefatarum conſtitutionum.ſ-
reliquit. non poſſum vnam ouem admittere ⁊ aliã repudiare. qꝛ illa quã ñ hẽmus.cui gordiani meminit inſtitu. de hz. q.⁊ dif.S. ſciẽdũ
Nin yvnũ legatũ ẽ.lʒ heredes mei poſſint. vt.ff. de leg · · ſi legatanius. xꝰ ſ Arma. vt. .loca. milites.⁊ de iur.⁊ fac.igno.li.⁊ in aũt. qui mo natu.

iunr

Wr

eOQuum igitur. imiſeueꝛit

d Omnibus creditoꝛib⸗

et le. . ſi quis colł vij. ſic ? in clericis t nõ faciat pꝛohibita.vt. ð. de epi.
⁊ cle.l.repetita.ſed contra.ff.de le.⁊.ſe.con.l.leges ſo.hic non negatur.

gquin debeat ſcire leges ſz magis arma. vel ab ula excipe milites ⁊ quoſ

dam alios.ff. de iur.⁊ fac.igno.l.regula.

a Inueniat. ſcilicet ab initio accurſius.
b Foꝛmidoloſis. facit.j.e.

GS.ſed quia quidam.7.ff.
condi.inſti.l.que ſub con
ditione circa pꝛin..ff.qð
me.cauſa.l.nec timoꝛẽ.in.
§. pꝛinde.

ſimus legiſlatoꝛ extimauit.ex oĩbꝰ
itaq; iſtis unam legẽ colligere no/
bis apparuit eſſe hbumanum.⁊ nõ
ſolum milites adiuuare huiuſmõi
beneficio.ſed etiaʒ ad omnes hoc
extendere:non tantum ſi impꝛoui
eſt extraneoꝛum vt inſti. ð ſum emerſerit.debitum: ſed etiam
here. qua. ⁊ dif. S. extrane ſi oneꝛoſam quis inuẽniat eſſe quã
is vero. adijt hereditatem: ita enim nec ſa
tis neceſſarium delibeꝛationis eꝛit
auxiliuʒ: niſi hominibus ſoꝛmido
lòſis qui ⁊ ea timent que nulla di
gna ſunt ſuſpitione. Quum igitur
hereditàe ad quendam ſiue ex teſ
famento üucab iteſtato ſit delata:
ſiue ex aſſe ſiue ex parte ſiquidem
recta via adire maluerit heredita
tem ⁊ ſpe certiſſima hoc fecerit: ſe
ſe imiſcuerit ut non poſtea eam ꝛe
udiet:nullo indiget inuentario ↄ
òmnibus creditoribus ſuppoſu⸗
eſt: utpote hereditate ei ex ſua uo
luntate in ſxa. Similiq; modo ſi
non titubante animo reſpuendam
uel abſtinendaʒ eſſe crediderit he
reditatem ei apertiſſime intra triũ
mẽènſium ſpaciuʒ ex quo ei cogni
tum ſuerit ſcriptum ſe eſſe: uel uo
catum heredeʒ renũtiet:nullo nec
inuẽtario faciendo nec alio ciꝛcui
tu expeciando: ⁊ ſi alienus huiuſ
modl hereditati ſiue oneroſa ſiue
lucroſa ſit. Sin àutem dubius ẽ

imiſcere ſuoꝛum.ſed adir

2 legatarijs ſine falcidie le
gis benelicio. vt. j. eo. . ſi
gqs antem temerario ſecun
dum quoſdam.vel verius
ibi loquituꝛ cum deluſit
legeʒ ⁊ creditoꝛes in dilla
tione petenda. vt in pꝛece
denti.S.dicitur hic autem
ſecundum leges veteꝛes
in quibus nil de inuenta
rio continebatur debʒ ha
bere fal. ſed hodie ſecↄ ꝑp
aut.ſed quum teſtatoꝛ q̃ ẽ
.j. ad. l. fal.
e Trium menſium. ſed nõ
ne ſpacium ſex menſium
ſtatuitur. S. de inof. teſt. l.
ſcimuſ.S.fi.que eſt contra
ſo. illud pꝛopter querelaʒ
inof.teſ.que ſperabat᷑ mo
neri. hic pꝛopter credito-
res ſtatuit min ſʒ pᷣtea ibi
non videbatur eſſe reſpuẽ
da.hic autem credebat reſ
puendam vel abſtinendã
non tamen reſpuit vel ab
ſtinet. ſed ſe ꝛepudiatuꝛuʒ
dicebat. ⁊ ideo tam bꝛeue
ſpacium ei datur.alias ni
ſi pꝛopter creditoꝛes.vł ni
ſi exheredatus eſſet peꝛpe
tuo adire poſſet.vt dixi.õ
co.cum antiquioꝛibus.
Sin autem dubius. ĩmi
ſceat.non.n.ↄuenietuꝛ ĩtiʒ
donec fiat inuentariuz. vt⸗
. e. F. donec. .
g Belatam. ſuple ⁊ aditam. nam demum poſt aditam currit hoc tempuf

functi hereditas non putet ſibi ẽẽ

deat hereduatem uel ſeſe imiſceat
omni tam modo inuentarium ab
ipſo conſiciatur: ut intra trigita di
es poſt apertas labulas: uel poſt
quam nota fuerit ei apertura tabu
larum uel delataʒ ſibi ab inteſtato
heꝛeditatẽ cognoueꝛit numerãdoſ
exoꝛdium capiat inuentariuʒ ſup
ijs rebus quas defunctus morus

vi.j. e. . ſi vero poſtq;. Item ⁊ quia dicu hic poſt apertas tabulas.naʒ

demum poſtea olum poterat adiri. vt.j. de cadu. tol. F. i.
b Capiat.ſecus in tutoabus.quia incontinenti debent incipere. vt. ð. de
admi. tu.l.tutoꝛ es..ff.de admi.tu.l.luloꝛ. .
i Sexaginta. ſic ergo tres menſes ſunt. .„
Kk Tabulariorum.i.tabularij.ſic plurale ponitur pꝛo ſingulari. ᷓ. de ijs
qui in ec. ma.l.i.? de epiſ.⁊ cl. ophanotrophos. :.ff. vi bo. rap.l. i. F.
ꝙ ait pꝛetoꝛ. ſed ar. contra in auten. de here. fal. . i vero abſunt coll. i.
illud tamen negani non poteſt quin qñq; duo neceſſarij ſunt. vt ſtatĩ ſu
bijcit ſubſcriptionem.⁊c̃.
ICeterorumq;.ᷣputa irium teſtium ⁊ legatarioꝛuʒ ⁊ creditoꝛum. vt in au
ten.de here.⁊ fal.S.ſancimus.⁊.S.ſi vero abſunt colla.i.
m Quantitatem. rerum. mobilium ⁊ ĩmobilium vt.j.ð bo. pᷣſcrip.l. ſi 94⁹
intra. ⁊.ð.de admi.tu.l.tutoꝛes.⁊.j.de bo.va.l.iij.

n Spec iali tabulario. hijs ergo duobus caſibus neceſſarij ſunt duo ta

utrum ne admittenda ſit nec ne de

neceſſariam deliberationem ſed a

dularij alias pnus ſufficit.vt modo dixi.
o Signo. ſante crueis.
p Cognoſcant.nõ.ar.de teſtibus qui apponuntur in contractib

ꝙ debent cognoſcere contrabentes. vt hic ⁊ in aũt. de here.ꝛ fal.
.F. ſi vero abſunt colla.i.ſed ſpale eſt hic in inuentario.ſic in aut᷑.

tẽpoĩe habebat.⁊ hoc inuẽtariuʒ
intra alios ſexàginta dies modis
oĩbus impleatur: ſub pꝛeſentia ta
bularioꝛũ ceteròrũq; qui ad huiuſ
modi confectionẽ neceſſarij ſunt.
Subſcriptiõeʒ tam̃ ſupponere ne

ceſſe eſt heredem:ſigniſicãteʒ ⁊ qqn

titatem rerũ ⁊ quod nulla maligni
tate circa eas ab eo facta uel faciẽ
da res apud eum remanent: uel ſi
ignarus ſit litterarũ uel ſcriber̃ pẽ
ditur: ſpeciali tabulario adhoc ſo
lum adhibendo vt pꝛo eo litteras
ſupponat:uenerabili ſigno antea
manu heredis pꝛepoſito :teſtibus
uidelicet aſſumendis qui heredex
cognoſcant ⁊ iubente eo tabulari
um pꝛo ſe ſubſcribere interſfueĩt.
Sin autem a locis in quibus res
fuerint hereditarie uel maxĩa paꝛs
earum poſita eſt heredes abeſſe⸗
tigeriti:tunc eis unius anni ſpaciũ
a morte teſtatoris numerandũ da
mus ad huiuſmodi inuentarij cõ
ſumationẽ:ſufficiet enim prefatuʒ
tẽpo ⁊ ſi lõgiſſimis ſpacijs diſtant
tamen dare eis facultateʒ inuenta
rij cõſcribendi: per ſe uel per iſtru
ctos procuratores ĩ locis ubi res
poſite ſunt mittendos. Et ſi preſfa
tã obſeruationẽ iĩuẽtarij faciẽdi ſò/
lidauerint heꝛeditatem ſine pericu

lò habeãt ⁊ legis falcidiè aduerſuſ

legataꝛios utantur beneficio:ut in
tantum hereditarijs creditoribus
teneantur in quantum res ſbẽ de
uolute ad eos ualłant:⁊ eis ſatiſſa
ciant qui primi ueniant creditoreſ
ſi nihil reliquũ eſt poſteriões ue
niẽtes repèllaãtur ⁊ nihil ex ſua ſub
ſtãtia penitus heredes amittant:
ne dum lucruʒ facere ſperãnt ĩ dã
nũ ĩcidãt. ſʒ ⁊ ſi legatarij iterea ue
nierit: ⁊ eis ſatiſtaciãt ex heredita
ie deſuncii uel ex ipſis rebus ul ex

de fi.inſtru..opõ

tet. ſed ibi ſpãle qũ

ab imperitis. ⁊ in
ſcriptis. Item vtĩ
autẽ. de teſtibus.j

.i. colla. vij. ſed ibi

quando per teſtes
ꝓbaretur.⁊ dic vt.
.ff. de teſti.l. teſtiuʒ

H§. ideoq;.ſi autezʒ

per inſtrumentum
tunc etiam ignoti.

vt in autẽ.de teſti.

§. ?⁊ licet. ſic ergo tri
bus caſibul debẽt
cognoſcere vbi im
peritus contrahit.
⁊ in ſcꝛiptis.⁊ in in

uentario.⁊ vbi nõ
fit inſtrumentum.
q Si at. her edita.

.ſ. to te.

r Conſumationem

ſed hic ꝙ tempus
dabimuſ ad ichoa
tioneʒ. g. ſecundũ
pꝛopoꝛtioneʒ.ſ.ter
tiam partem anni.
vt enim.ð.vnũ mẽ
ſem de tribus ðdit
ſic hic quatuoꝛ ð.
xij. Item ꝙ dicit
a morte teſtatoris.
ſupple ⁊ eum mor

tuuʒ ſciuit ⁊ adiuit

yt. j.e. ſi veꝛo poſt
quam.

Biſtant. licet tam

magnũ hẽat ſpaci
um vt per ſe ſcribe
re poſſit vel ſe pꝛe⸗
ſente. tamen. ⁊c.

t Solidauerit.i.in

ſolidum omnia ca
pitula obſeruaue⸗
rit.accur.

n Periculo. cꝛedi

toꝛum vltra vires.

x Falcidie.hoc in

lellige in diuerſis caſibus vt vbi eſt ſoluendo hereditas pꝛeſtat le
gata quatẽus patitur falcidia ſi ñ ſit ſoluendo ñ valent legata.uñ
nec beres detrahit falcidiam vt. ff. ad tre.l.i. F. pe.

Aaleant.ſecus ſi non fecerint inuentarium.
