ꝛecurrit ab arbitriũ
bõi niri.ut. ff. ꝓ ſo
cio.l.ſi coita.⁊.l. ſi

ſocietatem. Idem

dico in ſtricti iur iu
dicijs.ut.ff.de ope
ris li.ſi libertus.lʒ
alij Z. ð v.ob. ſi gs
arbitratu. tertij di
cunt ut pla.ꝙ ſi ex

ceſſit dimidiam iu

ſti pꝛecij.petat dece
ptus ꝛeſcindi ↄtrac
tuʒ. eo modo quo
ſi ipſe ꝛecte contra
hẽs fuiſſet decept
7. H of.iu.uel.actio
ne ex eo contractu
data ẽptori electõe
ut. . de reſcin. uẽ. l.
ij.⁊ hoc quuʒ dolo
ſe nõ ſeẽ al tẽtur de
dolo ſi non pf agi
contra cõtrahẽtem
quia nõ participa
uit dolum. nec eſt
vltra dimidiam de
ceptio. accurſius.

b Legis unt. S. de fi

de. inſtru. l. cõtrac
tus.

Adum pꝛximis cõſòꝛtibꝰ
qʒ conceſſuʒ erat:ut extꝛane
os ab ẽptione remouerent:neque
homines ſuo arbitrio uendẽda di
ſtraherent. ſed quia grauis hecur
iniuria: que inani honeſtatis co
loꝛe uelat᷑:ut homines de rebus ſu
is facere aliquid cogantur inuiti:
ſuperiore lege caſſata unuſquiſq;
ſuo arbitratu querere uel pꝛobare
poſſit ᷣmptore: niſi lx ſpalit᷑ quaſ
dã pſonaſ h facere ꝓhibuerit.
QMVopr Juſtinia.iuliano.pᷣpÿ.
Aper rẽbus uenũdandis ſi
quis ita rẽ ↄperauerit:ut reſ
uendita eſſet q;ᷓti precij.Ticiuſ exi
ſtimauerit:magna dubitatio exor
ta eſt multis antiq; prudentie cul
toribus: quam decidentes cenſe
mus.quũ huiuſmodi conuentio
ſuper uenditione pꝛocedat q;ti il
le extimauerit ſub hac conditione
ſtaꝛe uenditionem: ut ſiquideʒ ip
ſe qui noĩatus ẽ precium diffinie
rit omnimodo ſecunduʒ eius eſti
mationem ⁊ pꝛecia perſolui: ⁊ uẽ
ditionem ad effectum peruenire.
ſiue in ſcriptiſ:ſiue ſine ſcriptis con
tractus celebreiur :ſilicet ſi huius

pactum cuʒ in ſcriptis fuerit redac
tum:ſecundum noſtre legis diffini

tionem per omnia completum ?
abſolutum ſit. Sin autem uel ipſe
uoluerit uel non potuerit precium
diffinire.tunc pꝛò nihilo eſſe uẽdi
tionem quaſi nullo pꝛecio ſtatuto:
nulla cõiectura immo magis diui
natione in poſterum ſeruanda.u/

VPdꝛo nihilo ut non ad alterius arbitrium recurratur ſili cau lo

quitur.ff. de v. ob. ſi quis arbitratu hoc tamen fallit in duobus ca
ſibus primus.j.de dot.promil.l.iij.⁊.ff.de iure do. cũ pj. .. gener
ſecũdus eſt. ff. e. hec uenditio eſt ? tertius.j.cõmunia dele.l.fi.Fi.

d Venerunt nam diſtinguebant ueteres utrum in perſonaʒ certã

an vt in bonum uirum in eum conſenſerunt.

.

e¶ Quia hoc.i.per coniecturam ſcire.
Piĩe.ut ꝛ.ff. loca.l.ſi merces in prin. ⁊ inſti.loca..ſi merces.ſed

an ſit cogendus arbitrari ille in quem ſic arbitrium eſt collatum:?
veñ.ſic ſi cũ pena uel pignoribus cau. ſit ſtari eius arbitrio ⁊ ipſe
ꝛccepit ad diffiniendũ.ał nõ.ſicut ⁊ arbiteꝛ.ut. ff. de ar.l.iij..tã ⁊
ſi.x.l. liigatores. 5. i..l.non diſtinguemus. . i. ſed illo non arbi
trante unus alterum compellere non poterit ad eligendũ alteꝝ.

g De hetr᷑.uel ac.dixit ð uẽditõe coꝛꝑaliũ rerũ.nũc ð ĩcorporaliũ.
b S alienum. uendita. a procuratore fiſci.
1e Nec ſiſcum.ſpeciale eſt hic.ſicẽ ⁊ qñũ uendit bona ua

cantia.ᷣut.ff. de iure fiſ.l.eum qui bona.alł non.vt.j.
l.prox. ſed quid ſi emptor non eſt ſoluendo: . equuʒ ẽ in fiſcum
dari act.ut. arg.ff. de eo peꝛ quem ſactum eſt.i.ultima in prin. It
huic legi eſt contra.j.de quadri.pꝛeſ.l.ij.⁊ inſti.de uſuca..fi. ſoł.
hoc per illas corrigitur. ueh aliud eſt in hereditate priuilegio fiſci
ne uexetur pluribus actionibus ut hic. ⁊ aliud in uenditione ſin
gularium ꝛerum. eſt ⁊ aliud ſpeciale in fiſco.ut qui emit heredita

k r

III.

tem ab eo quaſi uacantem teneatur pe.here.nt.fl.de pe.heredi.nec ullaʒ
F. Item ſi quis.quum alterius rei ſtatim ſit tutus emptor.ut.j.de qua
dri.pꝛeſ.l.fi. dicunt tamen quidam hic ita demum teneri emptorem ſi fiſ
cus ſciret alij ita demum ſi ignorauit.alij non diſtinguũt.

trum in perſonam certã:an in uiri
boni arbitriuʒ reſpicientes:cont:a
hentes ad hec pacta uènerf̃t. quia
hoc penitus ipoſſibile eſſe credẽ
tes per huiuſmodi ſanctionem ex
pellimus quod etiaʒ in huius loca
tione locum habere cenſemus.

Dẽ hereditate uel actõe uẽdita.

Myr Seuer ⁊ Antõi. Genimio.
S aliẽnum hereditate
nomine fiſci uẽdita: ad
onuſ eſt emptoꝛis bono
ruʒ pertinere:nec fucum creditori
b'hereditarijs rũðre certũ ⁊ abſo
lutum ẽ.
AMpr. Anto. YFloriano.
Altið iuriſ poſtulat:ut credi
toribꝰhiditarijſ ⁊ legatarijs
ſeu ſideiomiſſarijſ tè ↄuẽi uoletib
tu rñðaſ:⁊ cũ eo cui hẽditatẽ uenũ

Sdiſti:tu expiariſ ſuò ordie nã ut ſa

liſ tibi dẽtuꝛ ſeꝛo deſidꝛas:qm̃ eo
tempoꝛe quo uenundabatuꝛ heꝛe
ditas:hoc non eſt comprẽhenſuʒ
q;uis enim ea lege emerit ut cꝛedi
tor ibus hereditariis ſatiffaciat:ex
cipere tamen actiones hereditari
as inuitus cògi non poͤteſt.
Mpr. Alexan. Timotheo.
Ominis uênditio ⁊ ignorã
te uel inuito eo adpᷣſus quẽ
actiões mandantur ↄtrahi ſolet.
Dem.a. Hiogeni.
Ai nondũ certus de quãti
tate hereditatis perſuaden
te emptore quaſi exiguã quãtitatẽ

q Cogi. ſpõte pt.ut.S.de pac.l.ij.

Atio iuris.i.lex.xij.ta.⁊ iuris pꝛetorij.que uolunt ut hrdes cre

ditoribus hereditarijs te
neãtur. ut.S.de hꝛ.ac.l.fi.
⁊ de pact᷑.l.pacto nec ideo
quia uendunt deſinunt eſ
ſe heredes.uł teneri.ut hie
2.j. de ꝛeuo.ijs que ĩ frau.
cre.l.i.⁊ de le.l.quanuis
7 ar.ff.de iure do. ſi muli
er. F. i.
ITe.ſ. uenditorem.
m Reſpondeas non emp
tor niſi tu factus ſis non
ſoluendo.argu.ff. de leg.
i.l.plane la.ij. F. qui roga
tus.⁊.ff.de ſundo do.ił. ſi
maritus fundum. ſed qua
re non ſic creditores poſ
ſunt emptores conuenire.
ut emptor ? Reſpondeo
uenditor de ſuo poteſt fa
cere quod ei placet. ⁊ ſic
actiones tranſferre contra
debitores. ſed de alieno
nequaquã.ut.ff.de ne. g.
l. ſoluendo.⁊.ff. de noua.
ſi ſtichum. 5. fi.
n Suo libello. dato ⁊ ac
tione ex uendito uel ne. g.
ut. ff. e. l. ij. F. ſine. ⁊ de pꝛo
cu.l.licet F. ea.
o Satiſdetur.de ſuſcipien
dis actionibus.uel de ſer
uando indemnem ſic ⁊. ff.
de iudi.l.in omnibus que
eſt Z.alij dicunt quod hic
non petitur ex iuſta cauſa
tu dic quod petitur hic ſa
tiſdari.ſ.cum fideiuſſore
quod non pt.ſed caueri ð
indẽnitate ſic ut ibi.
p LCompꝛehẽſum. nec na
tura contractus ea eſt.

r Non poteſt. a cꝛeditoribus ſed a te ſic eatenus.nt uel actionem ſuſcipi
at. uel quanti tua intereſt tibi preſtet.ut.ff.de dona.l.hereditatẽ.ſic ð le.

i.l. apud iuł. S. hr̃s. alij.dñt ſpeciale in donatione.ſicut ĩ ſiſco.ut.S.e.l.i.

C dic a creditoribus non. ſed a te ſic etiam preciſe.ut.ff.de oper.no.nũ.
l. ſtipulatio. . ſine uel refert conuenerit ut ſatiſfaciat uel ꝛeſpondeat credi
toribus. ut primo caſu non cogatur ſuſcipere iudicium. in ſecun

do ſic.Accurſius.
ſI. n

Ominis ven.i.actionis uenditio fit etiam ignorante debitore.

uel inuito. cuius nomen venditur ſiue pure debeat.ſiue non vt
hic ⁊.j.de dona.l.ij.⁊.ff.e.l.nomina.ſecus eſt in delegatione que fit con
ſentiente demum debitore ut.j.de no.l.i.quod ideo eſt ut dicunt quia
ibi nulle reliquie actionis penes delegantem remanerent.tu dic clarius
quod delegatio fit per nouationem.nouatio per ſtipulationem.ac ſtipu
latio tantum preſente ⁊ volente contrahitur.vt.ff.de uerborum obliga.

l.i.in prin.

t q Ai nondum certus ſecus ſi certus.ut.ff. de ac.emp.l.i.in fi.ſed
nonne ſemper uidetur certus.vt.j.de reſcin.uen.l.quiſquis.que
eſt contra.ſo.ſpeciale in hereditate.vt.ff.de reg.iu.l.qui in alterius.
u Quantitatem.ſ.cõtineat hr̃ditas.⁊ dic dolo dante cãm.⁊ ſic ipſo iure
non ualet.ulł incidente.⁊ tũc ac.ex eo contractu ul excep.purgatur.ut hic
æ.ff.de dolo ſi ꝗs affirmaũit.in pri.⁊ de act.ẽp.iulł.S.ſi uenditor.⁊..p
cõtrarium ⁊ diſtigue hic vt dixim.õ.ex ꝗ.eau.ma.l.in cõtractibus.

9 2

a Conueniri.i.conuentus. Accurſius florentinus.
b Perſecutionem.que ſunt in hereditate.

c HMabet.ſ. uenditor.

d e Mptor. mandatis.ſ.directis.nam utiles habet ſine ceſſione ex

ſuam.
e Fungitur. agitur ergo di
recta nomine mandantis.
nec enim ſeperata eſt a mã
dante.ut.ff.pꝛo ſocio.l.iij.
⁊ de pecuł.l.quis ergo ca
ſus.unde etiam poſt ceſſio
nem poteſt uenditor ager
niſi in tribus caſib ut.ij.de
noua.l.iij. Item que pote
rant uenditori exceptõnes
nocere.⁊ iſti noceant. Iteʒ
ceſſione facta an ſtatim uti
lis deficiat: qe. Jo. non ⁊
ſicut competit utilł ⁊ direc
ta nec ſunt due.ſʒ una du
as hñs qualitates.alteraʒ
iuꝛe contractus.alteꝛam iu
re ceſſionis.alij dicunt ſta
tim annihilari utilem facta
ceſſione directe quãcunq;
tamen exerceat puto eum
ſecundum. Joh.iurare de
calũnia quũ ſit principal.
perſona ⁊ ſuum negocium
gerat.ut.S.de procu.l.qui
ſtipend ia. alij diſtiguunt
in iura. calũnie intendat
utilem uel directam. Item
huius ceſſio uidetur inuti
lis.quum ⁊ ſine ceſſione ð
tur utilis.ut hic ſubic ⁊.ff.
de pac.l.ſi cum emptore.⁊
.ff. ð pe. here.l.ei qui.⁊..
de ac. ⁊ ob.l.nominibus.
2.l.ſi a cꝛeditore.⁊.j.de le.
l.ex legato.niſi actiões fac
to heredis uendentis ſint
queſite.quo caſu ceſſio ne
ceſſaria eſt.ut ĩ trebelliani
ca reſtitutõe.ut.ff.ad treb.
l.ſi hrs pecuniam.
Utiles etiam ſine ceſſiõe.
⁊ nota aduerſus ðbitoꝛes.
idem tamẽ puto aduerſus
poſſeſſiones ſingularuʒ re
rum illius heꝛeditatis.dũ
modo non contra uẽdito
rem qui utiq; dominus ꝛe

natura ↄtractus ut.j.ſubicit.in directis ergo eſt pꝛocurator in rẽę

eam uendideꝛit:bone fidei iudicio
conuẽniri:ut res tradat uel actio
nes mandet non compellitur: ſuo
quoque iure eorum perſecutionẽʒ
Dem.a. Honeſinto.
Mptoꝛ heèditatis actioni
bus mandatis eo iuẽ uii dʒ
quo is cuius perſona ſungr quan
uis utiles etiam aduerſus debito
res hereditaꝛios actioneſ emptori
placuit tribui.
Dem.a. Pomponio.
Ni tibi heeditatẽ uendidit
antequam res heꝛeditaꝛias
tꝛadeꝛet dominus earum peèrſeue
ꝛauit:⁊ ido uendendo eaſ alijſ do
minium tranſferre potuit.ſed quo

niam contꝛactus fidẽ ſtegit exem

pio actione conuentus quanti tua
intereſt pꝛaſtaꝛe cogitur.
Mypr Biocl. Maxi. Manaſ.
Oſtquàm eo decurſum eſt
ut cautiones quoque debi
torum pignori darentur:ordinari
um uiſum eſt poſt nominis uendi
tionem utiles actiones emptori ſi
cut reſponſum ẽ ut ipſi creditòri
poſtulãti dandas actiones.
Sẽ.a. Julig.
* noͤminis ẽptore dominiũ
ꝛerum obligataruʒ ad emp
toꝛem non tꝛanſit:ſed in rem ſuam
pꝛocuratore facto:uel utilis ſecun
dum ea que pꝛideʒ conſtituta ſunt
exemplo creditoriſ perſecutio tibi
tribuitur.
Mpr Juſtinianus Jo.pᷣpᷣ.
Erti ⁊ indubitti iuriſ eſt:ad
ſimilitudinem eius qui per
ſonalem redemerit actionem: ⁊ u
til iter ea, mouere ſuo nomine cõ
ceditur ⁊ eũ qu i in rem actionem
comperavit eadem uti poſſe facul
tate.cũ eni nomẽ actiõis gnãle eſt

manſu.ut.j.l.prox.⁊ poſſʒ agendo pᷣferri emptori.niſi ĩ tribus caſibus.
ut dixi. quid autem ſi ego a ticio tu a me emiſti hereditatem. an utq; no
ſtrum an prior tantum babet vtiles actiones:? ⁊ dic quod ultimus em

ptor. Accurſius.

gO q Qui uibi. traderet. quod ſacere debetſi poteſt. alioquin nihilo
minus cedere debet earum rerum pe:ſecutionem. ut. ff. e.l. ij. F.

perueniſſe.

h Perſeueranerit.ut ⁊.j.de ac.emp.l.ſi ancillam. .l. ſi pater. ?.j. de ijſ 4
a non domino.l.qui t.⁊.ff.de ac.emp.l.quintus.⁊.s.de.rei uen.l.quot᷑

7.I. ſeruum.

i Et ideo.bona ratio.ut.ff. de aquiren.ꝛe.do.l.traditio.ſed hoc qualiter
quum utilis competebat emptori: . ut.S.l.pꝛoxi.
k Preſtare.nota pro opinione Jo.contra. M. ut uenditor pr̃ando in
tereſſe libᷣetur.ut.j.de act᷑. emp.l.ſi tꝛaditio.
IH p QOoſtquam. decurſum prius fuit in vyſu tantum mobilia pigno
rari ſecundo etiam ad immobilia uentum eſt.tercio ad nomina

potanie.

ſtẽ. fit in executione.ut.ff. de.ðte iu.l.a diuo pio...i.v. ergo ius tne
tur cꝛeditorem.ut agendo contra nomen exigat ⁊ exactum pigno
ris loco teneat.vel compenſet.ut.jĩ.que res pi.ob.poſ.l.nomẽ.⸗
ff.de pig.quum conuenit.⁊.ff.de pi.ac.l.ſi.conuenit ſic ⁊ tueatur

òmniuʒ: ſiue in reʒ:ſiue in perſonã
actionum:⁊ apud omnes ueteris
iuris conditoꝛes hoc nomen in oĩ
bus pateat:nihil eſt quod differen
tiã in huiuſmodi utilibus actioni
bus poſſit intoducere.

Quẽ res uendi non poſſunt:⁊ ꝗ
uendere uel mercari uetantuꝛ.

Mypr Aalẽ.⁊ Theo. ſauſto c
miti ſacꝛaꝛum laꝛgitio.
Acãnde atq; diſtrahẽ
ð puꝛpuꝛe:ł ĩ ſic:ł ĩ la
na q̃ blata uel oxiblata
atq; hiacyinthia dicituꝛ facultatẽ

nullus poſſit habeꝛe pꝛiuatus.ſin

autem aliquis ſupradicti muricis
uellus uendiderit:ſoꝛtunaꝛũ ſe ſua
rũ ⁊ capitis ſciat ſubituꝛuʒ eſſe diſ
cꝛimèn.
Dem.aa.Toriobãdo duci meſo

Ompẽèrãdi ſericia a barba
ris facultatem omnibus ſi
cut iam peꝛceptũ eſt pꝛeier comitẽ
commercioꝛum etiam nunc iube

muſ aufeni. ⸗
Mopr Aꝛchadius ⁊ Honoꝛius

ad ſenatum ? populum.
Ailia nn nunquã in diuerſ
lIlitoꝛibuſ diſtꝛahi publici ca
nonis fꝛumenta dicuntuꝛ:uenden
tes ⁊ ementeſſciãt capitali pena ſe

elſſe ſubdendos:⁊ in ftaudez publi

cCã commertia connacta damnari
Mypr Ho. ⁊ The:fauſto.pᷣpᷣ.
Eſumèntuʒ quod deuotiſ
ſimo exeꝛcitui mittitur in p
dam lucꝛumq; vertatuꝛ:hac ſancti

one decernimus ut quicunq; hoc

fuerint forte mercati: honeſtioꝛes
quideʒ ſtilũ ꝓſcꝛiptioniſ ⁊ omniũ
bonorum ainiſſionem incurrãt: ĩ
feꝛioꝛes auſem uilioꝛeſq; peꝛſone

emptorem nominis in pignoꝛ. ut hic. . ff. e.l. emptori noĩs. .j.l.

prox.in fi.uel ð ac
tiõe principali dic.
m Cautiõcs.ſ.ĩſtru
menta.
n Joſi aluel ipſi.
tunc uel ꝓ ẽt. al ue
lut.⁊ tunc conſtrue
ab deficit utrunq;
⁊ tunc planu eſt.
o e *X nois. ꝛe
rũ.que ſũt
acceſſiões noĩs nẽ
diti ſecus autem ſi
ipſum pignus per
ſe creditor uẽderet
ut iſt. qb ali. lʒ. Fi.
p Fecto.tunc direc
ta perſonali. uel hy
pothecaria.
q Lonſtituta ſunt.
ut. S. l. px.
r Perſecutio.que
directo fuẽat credi
toris.ſ.hypo.

ſ c Erti.cõce.

ut. S. l. no

minis ⁊.l.poſtquũ

T.l.ex nominis.
tFacultate. lʒ non
uidetur ſic acquiri
utilis ĩ reʒ que da
tur rõe utilis dñij.
niſi tradp iternene

rit. idẽ tñ ẽ ut dic.

u QDiuz. largiſſime
accepto uocabulo
quia nomen actio
nis continet eniam
iudicis offm.ut.ff.
de ac.⁊ ob.l.actio
nis uerbo.nel ſtric
tius. ut. ff. de ac.⁊
ob.l. actõum gẽra
al ſtrictiſſime. ut in
eo.ti.ð ac.⁊.ob.l.
actio. in fi.
x Pateat. iut.pru
dentibus dicentibꝰ
poſſe utilem actõʒ

intendere eum qui emit actionem. Item an hypothecaria ſine
perſonali poſſit cedi.uel alij creditoni..uel nõ creditori:ꝶ.nõ quũ
ſit acceſſorium. unde ſine prinapali non tranſit. Item ſequere
tur quod ſi ageret perſonali cedens quod alius perderet hipothe.

ceſſam.

y Introducere.ᷣpoterit ergo cedi ⁊ perſonal.⁊ realis ⁊ ſemper utik

dabit ꝓcuratori in rẽ ſuã ſuo noĩe directa noĩe cedentis.ſed fallit
in actione iniuriarum.que nec añ litis cont᷑.pt᷑ cedi.quum non ſit

in bonis.ut.ff. de iniuã.l. iniuriarum.nec poſt facta litigioſa.ut.j.

de litigi.l.ij. ſecundum Jo. uel forte poteſt ante.⁊ quod dicitur ũ
eſt in bonis uerum eſt ut tranſeat ad heredẽ uiuenubus nobis iñ
cedimus alij. INem pone me poſſidere codicem meum ⁊ uendo ti
bi ac. in rem competentem mihi nomine codicis. nihil quidem a
gitur ſi vero dixi competitur an ualet ⁊ eſt ſpes uẽdita.⁊ ages qñn
alius ceperit poſſidere. ⁊ ita quod mihicompetat. Item nota hie
quod uerbum legis indeſinite pꝛolatum generaliter accipiendum

Ku⸗
liel
Rar
wo.
A
poſen
huſlbe
none

inmg
ſe
ſtpup.
oſuea
4 Waor
ſulue
lon
ſdebe
ſenone
ſompe
ecid.
po N
ltbic.
Di
tundo⸗
Cͤccdi ui
ſoͤiog
nagli⸗

ſonsee
nthi
ll

Nene
dodol
ſni⸗
Uon-

△ 1 cſtriα F .

n eſt ut ꝛ.ff. de le.i.l.i.. i.idem in uerbo legant.ut.ff.de au.⁊ ar.le: r Qapite.accuſatur.enim.l. cor de ſicarijs. ut.ᷣff.ad.l. cor. de ſic.l. tertia.
llemi l.i. ⁊.l.plaucius.⁊ uerbo contrahentis.vt.j.que. res.pi.ob. poſ fi. ⁊.l.iii. licet in quibuſdam terris pro melioribus quo ad quedaʒ repu
tſen .l.fi. ar. contra.S. de tranſac.l.ſi de certa.⁊.ff.de trãſ.qui cũ tutori tentur. ut. ff. ad.l. aquil.ſi ſernus ſeruuʒz. . ⁊aſi puerum. que eſt contra.
obe bus.in prin.⁊ in fi.⁊.l.cum aquił. S ſr Oñmane. homines.ſ.ſeruos.nã poſtea diẽ ad dominiũ cuiuſdã.
blnftd 3 Quem res vendi non poſſunt.ex pꝛedictis uidebaĩ omnes res t Grauiſſima morus.vt.ᷣff. de penis.l.vltimum.ſecundum. H.
hlii poſſe uendi.⁊ qui n Extra loca.apparʒ ergo
lͤnlin buſlibet quod hic “ in locis noſtri imperij fie
t remouet. capitali ſupplicio ſubiaceant. ĩ baꝛbaꝛo ſiue ĩ romão ſolo eunu ri nõ poſſe. ⁊ fac ad hãc.l
Nllie 4 AVcan . chos fcos nullateus quolibʒ mõ .qj. de uec.l.ex.pꝛeſtatone.
ddid fe. i.t Quð᷑ ꝛes expoꝛtaꝛi non debeãt. ad dñnʒ cuiuſdã trãſfeꝛꝛ iubem:pe x De patnibus ꝗ filios di
uee e.ce. . na gꝛauiſſia ſtatuenda advᷣſus eos ſtraxert. ⁊ hec tẽdit ad idẽ
deſctin ſucus enim color ẽ Mypr Aalẽ.⁊ Gfa.ad The. qui h ppetꝛar̃ auſi ſuerit:tabelliõe ad quod ſuperiores.
inig⸗ b In ſerico. i. ſiue magiſtrum milium. uidelicet ꝗ hui ẽptiõis ſiue cuiuſſi y l Iberos. uẽdi
Ai ſit purpuna de ſeri D barbaꝛicos taferẽdi bet alteꝛius alienationis inſtꝛumẽ tionis.nõ nul
figrt co ſiue de lana. uini olei 7 liquamis nl ta. comſcnpſi. it: ⁊ eo qui octauaʒ ul lo ti.contrahi
finne . Muricis. quod lã qſquaʒ hẽat facliatẽ: aliquid uectigalis cã pꝛo his ſuſce ſuper filio.quum hõ liber
ſinonnn j. uellus appellat. nec guſt ꝗdẽ cã aut uſuſ ↄmẽtõrũ perit:eidem pene ſubijciendo:bar ſit, ut hic.⁊.j.que res.pig.
agn æ nota duo cõmo Mpr Marcus Aulo. pß. baꝛe autem gentis eunuchos ex ob.poſ.l.ꝗ ſilios.⁊ de pa.
– da de hoc pꝛoueni Emò alienigẽis barbãis cu tra loca noſtro imperio ſubiecta po.l.abdicatio.⁊.j.de euie
ln re murice. ſ. deicau iuſcunq; getis ad hãc urbẽ factos: cunctis negociatoribus l.ſi ubi.⁊.ff. ð euictl.ſi mi
nmnr ſto imperiali. ut. ẽ. ſacratiſſimã ſub legationis ſpẽ: uel uel quibuſcunq ue aliſs emendi in nor. . ſic 2.ff. que res pi.
ginlh e dis.re. ſaẽ. affa quocunq; alio coloꝛe uenietibus: commercijs ⁊ uẽdẽdi ubi uoluerit ob. poſ.l.ſi.
“ tus. Itẽ purpura. aut in diueꝛſis alijs ciuitatibus: ul tribuimus facultatem. 3 Ignorantie.ſ. ẽptoris.
din. utbc. locis loꝛicas ſcuta ⁊ arcus ſagittaſ „ s JIquis. ſanguino
R d Diſcrimẽ. h actõ ⁊ ſpatas ⁊ gladios ul alterius cu Pẽ patꝛibus ꝗ ſilios diſtꝛaxerũt. en.al tul. al.toſ.
heing etiam poſt morteʒ iuſcũq; gẽris arma audeat uenun . . prima melior. ⁊ ſubaudi.
uient cõcedi uidetur. vt dare nulla pꝛorſus ijſdẽ tela nihil Mypr Dio. Max. aa. Pap̃: ⁊ al eſt pater ſanguinis.i.
iin ff. ð ijs quibus vt penitus ferri uel facti iã uel adhuc Ibẽos a parẽtibꝰ neq; ſanguine. ſine capite puniẽ
lii indig.l. i. inſecti ab aliquo diſtꝛabatur. per uenditionis:nʒ dõatõiſ dus ſecundum az. 7. b. ni
i ec DHmperan nicioſum nanq; romano ĩpeꝛio ⁊ titlo neq; pignoris iuꝛe ſi iuſta cauſa fuerit quare
ild di.pᷣceptuʒ pꝛoditioni pꝛoximũ eſt:barbaros aut quolibet alio mõ ſub pretex uendat.
ulleti in legibus quas i quos indigeꝛe còͤnuenit telis eos tu ignorantie accipentes: i alium b AYendidit. an pignora
Ainadg hbẽmus. uel ut.õ.l. ut ualidi oꝛes reddant᷑ inſtruere.ſi tꝛãſſerri poſſe maniteſti iur eſt. ri poterit eodem caſu: ꝶ.
rluihn proxi. G quis autem aliquod armorum ge Mypr Conſtan. ꝓuincialibʒ. ſic quum liceat quod maiꝰ
uuſeun ſq ia. j. de nus quarũcũqʒ nationum barba Jquis ꝑꝑ nimiã pauptateʒ eſt. vt. ff. de re.iu.l.non de
luigt nauiclans. ꝛis aliẽigenis pietatis nĩe itẽdic egeſtatẽqʒ:uictuſq; cã:filiuʒ bet. ſed quidam ʒ̊. Item
Benltii li.xi.l.penuł. ta ubicũq; uediderit: bõa ei ꝰ uniꝰ filiãue ſaguinoletꝰ uẽdiderit: uẽdi an hoc liceat matri: tꝶ. nõ
nn im S n E fum̃tu. ſa ꝓtin ad ſiſcũ adijci:ipſũ quoq; tiõe ĩ hoc tãẽtummodo caſu ualẽꝛte ar.s.de tranſ.l.trãſactione
Mifiud. preſcriptio capitalẽ penã ſubire deceꝛnimus. ẽptor obtinendi eius ſeruitij habe Itẽ nunquid ꝑp aliã ſileʒ
Binldn nis.i. de portatio at facultatẽ liceat autẽ ipſi qui uèn cauſam neceſſariã ꝑmittei
b unti nis ſecunduʒ. N. Dẽ eunuchis. didit:ul ꝗ alienatus eſt:aut cuilibʒ rñ.ñ.quũ hic non inueniã
unymm nam inferiores ca alij ad igeuitatẽ eũ ꝓpꝛiã ꝛepetere qr̃ ergo dantur pꝛo obſidi
jiſen pite damnantur. I Mypr Conſtant.a.Aurelio duci mõ ſi aut pᷣciũ offert qꝙ poteſt ua bus ex aliqua cã.rñ. uſur
lofftut dic ſtilum proſcrſi? Melſopotanie. lere:ãt macipiũ ꝓ huiuſmõi pſtet: patũ.ðeſt. Item an efficitur
cioblin tionis.i.publicatõ ꝗ quis poſt hãc ſanctio ſeruus quidam quod nõ
dotoneſt, nis bonorum infe nem ĩ orbe ꝛomano eu De rłſcindẽda uenditione. ſed ſeruit ut.j.cõia de ma.
uſidecd t. riores deportẽtur. nuchos fecẽit càpite pu .l.i. F i. ſec Jo. dicit eum “
mümgn quuzʒ ⁊ hic ſit capi niat᷑. tali mancipio nec non etiam Mpr Alexan. Maroni. ſeruum factum.nec mirum
fialtnent talis pena ut.ff. de loco ubi hoc cõmiſſũ fuerit domi Apater tuuſ p uĩ coaciꝰ ſi dominus eum liberare
lötl bo. poſ.l. edicto pᷣ. no ſciẽte ⁊ diſſimulãte confiſcãdo. domũ uẽdidit:ratũ nõ cogitur quia hoc fit.⁊ ał ut
l. F. rei. ⁊ i dubio mi Mpr Leo Aiuiano.ppᷣ. haͤbebit᷑ nõ bõa ſide S.de epi.au.l.nemini.⁊ ĩ
Grtt iin tiorem penam itel Omãane gẽtis homiĩes ſiue geſtũ eſt.male fidei ei ẽptõ irritã ẽ ſti. de noxalibus. S.ſin ãt.
busdinn ligimus. vt. ð pẽis 7.j.de capti.⁊ poſtli.reuer
eunln a A interpretatione. .l.fi.idem dico. de ſilijs ex
ohemn ſic et intellige.l. ſuperiorem proximam. Item quod diẽ ĩſerio ſilia uendita natis. Item ad hoc.j.de libe.ca.l. relinquendum 2. . de
Gegin res pl puniri eſt ſic. ff. de incen.rui.nau. l.pedius.ſed ar. .sð.ð e enicti.ſi tibi. IOtem ad hoc h̊ littera ingenuitatem propriã eũ repeteꝛe c̃.
Junſean piſ.⁊ cle.l.preſbri. c Offerat.⁊ conſignet ſi non vult accipere ut.j.de communi ſeruo ma.
leiete b AQue res expor.non dẽant.ad idem tendit ad quod ⁊ ſupeꝛior l. i.F. i. Accurſius. D
titulus.Accurſius. d Poteſt ualere. ſi eſſet ſeruus iuſta enim precia ex pñti eſtimatiõe.⁊ nõ
kinert i a D barbaricum. ſ. ſolum. ex preterita emptione conſtituuntur.ut.ff. de iure fil.l.ij. F. diuus.
usit k Liquaminis.ſ.alterius.nam ſupradicta liqu amina e De reſcidenda uendicione. dixit qualiter contrahatur uendicio.nune
guni ſuunt ſed quid in aridis.dic idem eadem ratione. qualiter diſtrahatur altero contrahentium inuito. lia d
iinn 1 uiſquam romanus. f Apater peꝛ uim.ſ. compulſiuam. nam de alia dicere nõ põt
GMini m. Conmerciorum quia dicit. ſe mercatorem. ſ hic ⁊ hoc q cadit in hominẽ cõſtatem.ut.ff.ꝙ me.ca. reruʒ.
uuni n n Emo alienigenis.i.hoſtibus populi romãi. Non hẽbitur.apud iudicẽ ut.⁊.õ.de tranſ.l.interpoſitas.⁊.
ll 0 Conuenit telis. ⁊ et᷑ nauium fabricandarum ſcia.ut.j.de ff de auc. preſtan.l.i.in ſi.x.ff. de re.iu.l.niill. .—
ibn penis.l.fi.⁊ facit.j.de locorum ⁊ itinerum cuſto.li.xij. b ¶ Irrita eſt.i.iritanda eſt.per ac.quod me.cauſa.alij diſtinguunt an m
. 1 p De eunuchis.i.ñ faciẽdis.łſi facti fuerĩt conſiſcãdis tuſ det cauſam contractu uel non.vt ⁊ in dolo ſimplici quum ⁊ metus in

cA ideoq; non alienandis.⁊ ſic conuenit cuʒ pꝛedictis. ſe hẽat dolũ ut.ff.quod me.cã.ſi cũ ex. .eũ ꝗ.⁊ ſic intellige ꝙ h̊ dðdit cãʒ

munn q [ Aquis eunuchos. e tiam ſeruos ut ſtatim probat. C eodẽ mõ ſtellr.ff.ꝙ me.cã.ſi mir. .ſi.dos.ſed ſ ibi eſt ſpẽale in dote
5

a Zuo.a te. nel ab alio pro te. Accurſius florentinus legum doctor.
b Maxime. ideo dicit maxime. quia ⁊ ſi non offerret adire preſideʒ poſ
ſet neceſſe tamen hẽret offerre poſtea in liteʒ.ſicut ⁊ diximus.õ. de tranſ.
l.ſi maior annis ⁊ ad hoc.õ.quod me.cauſa.l.ſi ui.⁊.s.de reputatio.l.

.i. ꝙ dic ꝙ abundat maxie.ᷣſicut ⁊ al.ar.j.de teſta.manu.l.ſi..ſin aute,zʒ

æ.j.de ſideicom.li.l.cũ ĩter
nel dic tertio ut ad hoc re
ſpiciatur. quod lʒ detur ei
actio q;uis nũc parato pᷣci
um ꝛefundere.non tũ eſt ir
ritanda emptio.niſi dinde
ꝛefundat.ſed deinde reddi
to a te pꝛecio rſtituatur do
mus.uel dic quarto ꝛeferri
boc ad caſum qñ uenditõ
extorta eſt ꝑ ĩpreſſionẽ.vbi

nõ ꝛeſtituitur pꝛeciũ.ut.Sõ.
ꝙ me. cã. l. ſi ꝑ ĩpreſſionẽ.

T SEm maioris.hũa
num eſt. ſecus ð ri
gore iuris quum licuit cõ
trahentibus ſeſe decipere.
nt. f.de mino.l.ĩ cauſe. .
pe.ſed ille rigor mitigatur
quum ẽ immenſa ðceptio
ſicut ⁊ qñ eſt dolus.
d Indicis. ſʒ qua ac. ꝗqdã
officio. iudicis per banc.l.
c.S.ex qui.cau.ma.l.in cõ
tractibus.⁊ uſq; ad.xxx.ã
nos. quod nõ poſſet eſſe
quum.j.quadriẽnium ad
plus deberet dari officiuʒ
iudicis ut.S.de temp.in in
te. ꝛeſti.l.ſuperuacuam. tu
dic. iure actionis.ſ.ex eo 2
tractu quum in bonefidei
contractibus ueniant ea ðᷣ
quibus non eſt actum nec
cogitatum.ut.j.de ac.ẽp.
2 uen.l.ij.nec ob.quod qĩ
petitur ꝛeſcindi.nã et᷑ ad /
ſcindendum datur actõ ex
nẽdito.ut.ff.de contrahẽ.
emp. ſʒ ⁊ celſus.S.ſifund
annua in qua actione exeꝛ
cet officium iudex.ſic ⁊ al.
ff. quod me.cauſa.l. metũ
S. ex hoc edicto ĩ ſtricti ãt

aditus itaq; nomine tuò pꝛeſes ꝓ
uintie autoꝛitatẽ ſuam interponet
maximẽ quũ paratu te pꝛoponas

id quod pꝛecij nomine illatum eſt

emptori refundere. L
Mpr Biocle.⁊ Max. CLupo.
Em maidris pꝛecij ſi tu uel
pater tuus minoris pꝛecij
diſtraxit:humanũ eſt ut uel pꝛeciũ
te reſtituente emptoribus fſundum
uenditũ recipias autoritate ĩterce

dentè iudicis:uł ſi emptor èlegerit

ꝙ deeſt pᷣcio iuſto recipies minus
autem pꝛecium eſſe uidetur: ſi nec
dimidia pars ueri pꝛecij ſoluta ſit.
Sem.aa. Merciane.
E contꝛactu uenditionis ⁊

2* „ „
*

terutꝛo inuito nullo recidi tempo

re bõa ſid es patitur: nc ex reſcrip
to noſtꝛo quo iure ſiſcũ noſtꝝ uti

ſepe conſtitutum eſt.

Dem.aa.Eudoxio.
D reſcidendam uenditionẽ
⁊æ male fidei pꝛobationem
hoc ſolũ nõ ſufficit:quod magno
pꝛecio fundum comperatum mio

ris diſtractum eſſe commemoras.

Dem. aa. Ruſo.
J dolo aduẽrſarij deceptuʒ
uenditioneʒ pꝛedij te feciſſe
pꝛeſes ꝓuintie adit aĩaduerterit:
ſciens contꝛaꝛium ẽẽ dolum bone
fidei que ĩ huiuſmõi maxime con
tꝛactibus exigit᷑: reſcindi uenditi
onem iubẽbit quod ſi iure perfec
ta uenditio eſt a maiore.xxv.anniſ
intelligere debes conſenſu mutuo
perſeciam uenditioneʒ reſolui nõ
poſſe.

iuris iudicijs obſtaret doli exceptio. vt. ff. de vb. ob.l.ſi quis cum aliter.
qᷓ;ꝙᷓ; poſſet dici ibi loqui quum ſtiplo interpoſita fuit ſuper cõtractu bo
nefidei. Illud ãt conſtat in alijs boneſidei cõtractibus hr̃e locum.l.iſtã
Item quid ſi iſte uenditor iurauit ſe nullo modo nenire cõtra nẽditiõʒ
Pe.p. ꝙ nihilominus tunc habebit locum ꝙ hic dicitur.qꝛ non pꝛeciſſe
agit vt uenditio reſcindatur. nos contra. quia quodãmodo vr̃ agere ad
reſciſſionẽ. ar.ff. de condi.inſti.l.que ſub condiuione. .ſiquis ſub cõdi.
ſecus dic in minore qui iurauit. quũ ibi iuramẽtum opei tĩ ꝙ uidatur
maior.niſi ⁊ ipſe iuraſſet et᷑ occaſione minoris pꝛecij non uenire contra

ꝙ ſemper pᷣſumo.quũ ſciat uires ſue rei.ut.j .Ee. l. quiſquis.⁊.ff.ð ac.ẽp.

.l.i. Itẽ qd ſi iſte ẽptor rẽ alij iã uẽdiderit ⁊ tradiderit.dico nihilonunꝰ

habere locũ ꝙ hic dicitur.qꝛ peꝛ eũ factum eſt quo minus hẽat. ut.ff. de

rei uen.ſi homiĩeʒ.in prin.⁊.ff. de v.ob.ſi ſeruũ.s.idẽq;. ſecus.ſi fortuito

caſu periſſet penes emptorem iſtum quia tunc ſufficit tẽre pᷣciolũ ꝙ bʒ.

ut. ff. de iure do.l.ſi res. .i. alij. dicũt ⁊ tũc eum tẽri quũ alternanue ad
quo tẽbatur.ut.ff. de contrahen. emp.l.ſi.in emptione. .pe.ſed certe im
mo res erat tantũ in obligatione. unde ea perempta nõ debet amplius
tẽri. ut.ff. de v. ob.l.ſi ex legati. Item habet locũ lex iſta ecõtra decepto.
ſ. emptore vt res recipiatur.uel decipiatur.ſed que eſt hec dimidia dic i
emptore decepto ſi res ualet.x. emit ꝓ. xvi. licʒ alij dicant emit ꝓ. xxi.qꝙ;
non placet.quia tunc non dimidiam veri precij.ſed duplum egredi᷑ ĩ uẽ

Qitore.ſieut ſi res nalet.x.uendidit pro.iiij.?⁊ pꝛobantur hec in ſt.
huius legis.⁊.j.e.ſi uoluntate ⁊.j.ſi maior fac. ſi.de.l.ij.⁊ ſic nõ
quod ſumma captio euitatur. ut.ff. de au. ⁊ ar.le.l.ſi uxori.ʒ q̃tt
ſciã qñ excedit: ꝶ.non per hoc quod duo uel tres uelit im dare.

DSDem. aa. Gratiano
On ẽſt pꝛobabilis cã pp q;

reſcindi conſenſu ſactam uẽ
Qditionem deſideras: quis eni du
plum offeras pꝛecium emptori:ta

men inuiius ad reſcindendaʒ uen dituũ qᷓtitatẽ.ut.j
ditionem urgeri non debet. eo.l.ſi quos.⁊ in
BDem. aa. Mucarolo militi. diũt. de ali.⁊ ẽphi.
Atàs manere ſemp factas S. ſi autẽ. colla.ix.
iure uenditiones ueſtra etiã 2 de non ali.F. qꝛ
intereſt: nam ſi oblato pꝛecio reſci uero leonis. ?. 5. ſi
dere uenditionem facile pittètur: uero alicur colla.
eueniet ut ⁊ ſi quid uos de labori ij. .ff. de rebus o
bus uĩis a fiſco noſt:o uł a pᷣuato .l. pe.i.rñ. ⁊ de le.
cõparaueritis eadẽ lege conueni ij.l. aius. F. ticius.
mini quã uobis tribui poſtulatis. .ff. de iure.ſil. l. ñ
Sem.aa.Enodie. ittellr. 5. diui frates
Juoluntate tua ſundũ tuũ C ad.ti.fal. l. iij. in
ſilius tuus uenundedit dołꝰ pri.⁊.l.pꝛecia. ⁊ h

ex calliditate atq; iſidijs emptoriſ

argui debet:uel metus mortis:ul

m̃ pcia rerum non conſtituũtur ex affectione ſingulonũ. ut.ff. ad

.l. fal. pcia. 7.ff. ad
l.aquil.l.ſi ſeruum
meum. dic ergo in
ſpici uẽditiões ſac
tas locorũ exiſtẽti

um iuxta illũ. Itẽ
rei qualitatẽ ⁊ reckd

in immobilius. in

immobilib ut fru

cruciatus corpis imminens dẽtegi mẽto eſt preciũ cer
ne hẽatur rata uendino.h̊ enĩ ſolũ tũ.ſed ar. cõtra.ff.
ꝙ paulo minori pꝛecio funduʒ ue de cõdi.fur.l.ſi ſer
nuũdatum ſignificas ad reſcidendã uus in fi. i. rñ. ⁊.ff.
uenditioneʒ inualidũ eſt:ꝙ uideli ad.l. fal. l.in lege.
cet ſi cõtꝛactus ẽptionis atq; uen .i. ⁊. l. in qtitate. .
ditionis cogitaſſeſ ſubſtantiã ⁊ ꝙ magna.

emptor uiliori comperandi uendi
tor cariori diſtrabendi uotũ gerẽ
tes ad hũc contꝛactũ accedãt:uix

qʒ; poſt multas ↄlentiones paula ptore decepto eſſe
ti uenditore de eo ꝙ petierat detta ĩ ptaͤte uenditonis.
hente:ẽptoꝛe autem huic ꝙ obtu ⁊diſtingue.s.ex ꝗ.
lerat addẽte ad certum conſentiãt cau.ma.l.in cõtrac
pꝛecium:pꝛoſfecto pſpiceres nʒ bo tibus.

nam fidẽ que ẽptionis atq; uẽditi

onis conuentioneʒ tuẽtur pati:nʒ patitur. fal-
nllãm rationem concedere reſcidi lit in actõe ꝛedibito
ꝑꝑ hoc conſen ſu finitũ contꝛacti ria. Item aliis tri
bus.ſ.legis ↄĩs. x
pẽo adiectionis in

e Elegerit. eſt ergo

ptãte emptoris.⁊
ið dico e cõtra em

f d Ecõtractu.

diem. ⁊ manus iniectione.ſed bis tribus ſełſic uoluit.h.ar.ff. de

aqua plu.ar.l.in diem.

g NPec ex reſcripto.ut.S.de rei.uen.l.in ciuile.⁊.j.de emanci.li.l.

nec auus.⁊.õ.de ac.⁊ o.l.ſic.

h Fiſcum. nota fiſcum uti iur priuati. ut ⁊ plene diximus.5. de

pe. here.l. i.

⁹

i a D eſcindendam. diſtractum et ſi cõſtet preciũ duplicari-

boc. qꝛ diligentia poſſeſſoris ꝛes melioratur ⁊ negligẽtia deterio

ratur. ut.ff. de iure fiſ.l.iij..diui.

k ſ Adolo. dãte cauſam contractui. al non reſcinderetur. ſʒ

ad decipiendum ageretur.ut.ff.de

ca princi. Accurſius.

dolo ⁊ eleganter cir

Aluerſarij. ſecus ſi dolo tertij.quia tunc agitur actione de do
lo contra illum tertium ſi alr non poſſit res eſſe ſalua uenditori.

puta quia emptor non fuit conſceius doli. quia tunc teneretur ex

uend ito. uel ſi fuerit non eſt ſoluendo. vt dicta.l.⁊ eleganter.
m · Jubebit. ſ.q of. ſuo condictio ne indebiti.ſ.putans te obligatuz
tradidiſti. uel ac. de dolo pꝛepoſita ſecundum quoſdam. tu dic
actione ex uendito.que datur ad reſcindendum re non tradita.
ut. ff. de ac emp.l.ex empto. S. is qui uina.⁊ de contraben. emp.

ſed celſus.S.ſi annua.⁊ ꝛeſcindit᷑ quatenus de ſco proceſſit.⁊ libi

ſiofta
ncjen
Caepu⸗
Omida
ſcd cert
leoönin
unenn
getcßßt
ſ n
tonpott
Juonq
hihab⸗
lorap
ſaundn
ſonexa
Pomn
e ſun
uſſac.
aalpr
d.l

Aem m65
wbun
dckprüäe.
nin.
SdiirA

nſitirc
Alutaf

p

.
Conm

wenn

miclun
o,o

Ctttonsen

barſ

nnszͦ

nien

cuem

Neel
miſe
one.
Ade .
iacte,
nſin
Liniili

laitaf

raen
intäna.
Nh
Tevonttne
nuli

decepto datur actio.non doloſo quum ipſo iur nullus ſit ĩ eius
preiudicium ſic.j.de predi.mi.l.⁊ ſi is.uel dic ex uendito ad de
cipiendum quum nellʒ ſtare cõtractui.ut nota.in.e.l.⁊ elleganteꝛ.

n Non poſſe.altero inuito.ut.j.q.liceat ab emp.diſ.l.perſectaʒ

in fi. ⁊ facit.j. de pꝛel.lõ.tempo.ſi in fraudem.⁊.ff. ꝓ ſocio.l. iiij.

o n Mn eſt. tri

plex pote

rat eſſe cauſa qua

re uenditor uellet
reſcindere uẽditio

nẽ offerẽdo duplũ

precij emptori.ſ.qꝛ
deceptus fuerat in

dimidia iuſti p̃cij.
ſed certe h licʒ face
re cõtrahentib. nõ
tamen ultra. Itez

qꝛ res ñ erat meliõ
facta quam fuerit

tempore contract.

Item quia affectõ
nẽ habz in ea vẽdi
tor.at precia reruʒ
ſecunduʒ ueritatẽ.

non ex affectõe ſin

gulorum. uel utili
tate ſunt eſtimãda
ut. ff. ad.l. fal. l. pꝛe
cia. ⁊.l.precedenti⁊
f.ad.l. aquilł. ſi
ſeruum meum.

p Duplum. nel ẽt

decupulum.

q r Altas fac

aaaas. quum
aſſint qᷓ adeſſe oʒ.
⁊ abſint q̃ abeſſe oʒ

Intereſt. loquitur

quibuſ dam militi

DPermittatur.per

reſcriptum.

R„

uel ſtati: uel poſt pꝛecij quantitatis
diſceptàtionẽ: niſi minus dimidia
iuſti pꝛecij quod fuerat tẽporẽ uẽ

ditionis datum eſt electione iam

emptoꝛi pꝛſtita ſeruanda.
Dem.a a.Domitio.
Rẽcij cauſa non pecunia
numerata:ſed pꝛo ea pecori
bus inſolutum conſentienti datis:
contꝛactus non conſtituitur irri
tus.
Dẽ. aa. Seue.
Olus èmptoris qualitate
facti nn quantitate pꝛecij
extĩat᷑: ſi fuerit itceſſiſſe ꝓbatũ ñ
aduerſus eũ in quẽ emptor dñiuʒ
tranſtulit rei uèndicatio uenditori
ſʒ cõtꝛa illũ quo ↄtraxerat ĩ itegrũ
reſtitutio cõpẽtit.
Dẽ.aa.Aag.
Engditor factũ ẽptoris ꝙ eũ
tpᷣr ↄtraci latuit p arguen
do:non eo tẽpore ſcierit quo id
ageretur ⁊ cõſenſit:de dolo qri pt᷑.
igitur quum patrem tuũ ut mai ⸗
ꝛehenderetur inſtio pꝛeciuʒ q;ᷓ rei

que diſtrahebatur eſſe ↄuenerãt ꝰ
ceſſiſſe pꝛoſfitearis: pp hoc ſolum

de circũſcriptione fruſta queritur
ſanè ſi placitũ pꝛeciũ nõ pꝛobetur
ſolutũ uel in quantitatẽ dẽbiti p er
rorem facti cõpenſari cautuʒ ſuit.
hoc reddi recte poſtulatur.
Dem.aa.Antiocho.

t Cõueniamini.qꝛ ꝙ qſq; iuĩ.cc.ut.ff.ꝙ qſq; iu.l.i.in prin.⁊.].

ð fruc. ⁊ lit.expen.l.fi.⁊.j.de cõi.re.ali.l.portionẽ.ſʒ ſi ↄcederei
tale reſcriptũ nõne nullũ eſſet cũ ex toto abſorberet ius alterius:
ut.S.de preci.impꝑ.of.l.quot᷑.ergo nẽo uteret᷑ contra impetrãtẽ cũ
nihil obſit conatus ⁊c̃.ut.ff.quod quiſque iur.i.in ſi.ad hoc di
