ſAQõ.i. falſitatis ꝓbatio periri an ciuiliter. Quod ſi expetẽſ ſcripſiſti legata quoq; ſeu ſi hoc. quũ nemini pᷣ uii
nõ autẽ de tormẽtis dicit. uindictã falſi crimen intenderit: tẽ deicõmiſſa reliquiſſe tibi ſua mãu indicẽ ſi falſũ pꝛiua WQW
G Indicai. ut ⁊.j. de aboli. queſtione ciuili per ſententiam ter aſcripſit:non uideris in penam ſe lum ſcripſi inſir̃m. K
.l. fallaciter ſecus ĩ ciuili cã minata criminis fiat indago: ut ſi natuſcõſulti incidiſſe.quod ſi teſta eñ. qꝛ quʒ potui eien
ut. S. de pꝛoba. actor. quis tabulas teſtamenti chirogra mentuʒ dictàſſe te codicillis ſigni/ crimẽ ad effectuʒ W
b Medius. nõ declinãs pha teſtationeſq;: nec nõ ratiões ficauit.legato ꝗdẽ ul fideicõmiſſo duxi.ut.ff. ð exor. u
ad dexterã uel ſiniſtrã ut ĩ cri.l.i uel itellige d u
auten.iuſiur. quod pre.S. buato tali aliqd
illud. tamen uerum eſt quod ſi acenſator nõ probat abſolnitur rens. nalet ſaltem ad comperationem quia triuʒ teſtium habet ſubſcrip tn⸗
i Nec nlla interlocutione.i.inteꝛlocutoria ſnĩa nõ oſtendat. ſed per diffi tionem aʒ.ut.ð.de fide inſtru.l.comparationes.
niltiuam ſuã noluntatem quã habet ſuper crimẽ falſi ↄdẽnandi uel abſol x Aliud.ut ⁊.ff. e.l. i. l.
uendi. ut af.ff.de arb.l.qualẽ.⁊ ad imitationẽ.i.ſimilitudinem. y Leuior.quum actor im̃ probet. ſecus in criminali.ut.ð.l.ꝓxi n
k Rela tiõis.i.delegatiõis que mandat im̃ officũ audiẽdi nõ diffeꝛẽdi. 3 Queſtioni.criminali. H
eſt ſicnt index ad quẽ cã mitit᷑ ut de ea im̃ cognoſcat ⁊ referat diffiniendã a Actoris.ideſt accuſatoris. WD 3
nõ debet aligꝗd inteꝛloqui.qʒ tm̃ cognoſceꝛe.nt. . de rela.l.ſi ꝗs.iia B nnal b Alciſci.puniendo accuſatorẽ ſi fuerit calũniatus.ſi nero pioba 1
la interlocutiõe debet uti ꝑ quã poſſit nonũ fieri ꝗd ſentiat.ſʒ diffinitiuaʒ uerit puniẽdo reum m leges que penã imponunt nt.ff. e.l. i. . i.
det.hoc ſi principaliteꝛ agit de falſo ſm oẽs.ſi autẽ incidẽter ut dixit. H. cp Rebem.elegerit. ꝙ põt. vt.ð.l.ꝓx.⁊.j.qñ ci.ac.pie.cri.l.i.
tũc an dẽat ſnꝑ ĩcidenti iudicari dic nt diximus.ð. de ordi. iudi.l.i. in ſi. d Scripturã.que ſit pria facie maculata.uel producẽs alꝓ 6.
IProditnuꝛus.ſed ſi ſuccumbit in cinili nõne aget criminaliter. io.ſic ga tulit falſas ſcriptuꝛas ut.õ.ð ꝓba.l.iubem.uel nolẽs ſpõte ꝓbaꝰ i⸗
tantum facit uel minus ubi ſuccubnit quantum ſi ſoluiſſet. ſed ſolutione nt.ff. de ꝓbat..circa. ⁊ facit. ð. de fide inſtru.l.ſi.
facta agitur.nt.j.quando ci.ac.cri.pre.l.i. e ¶ De is qui ſibi aſcribunt in teſtamento. de falſis in genere dixi 5
m Strepitus criminalis.i.iudicij in quo ſtrepitus ſit confligentium. hoe mus nunc in ſpecie de quodam quod licet non ſit ſalſum pununr *
eſt adnocatorum nel allegantium. ut falſum. ut. ſ. e.l. ſenatus. 2

n Compendioſo ſpacio. ſ. biẽnio. ut.j.ut intra certũ tem.crimi.que.l.f.

oſo ſ ꝗq AVanq;.futurus.iure pretorio.ut inſti.de he ꝛdi.que ab
o Quem. ſcilicet finem. Accuꝛſius florentinus legum doctor. .

inteſ.S.emanc pato. Accurſius.

, . . „
Panor volvi aſben quando ab inteſ. ſucceſſerat. ⁊ ſic h pũcta diſcedeꝛe ut h. uel non Peitur iplo iufe ut ibi quuz non liceat ins ignora
P tionẽ eſſet. uel m tabulas habet. puncla ibi poſſeſſiõe. re.ſed petito hoc a principe ut hic.uel nõ eo ipo ſufficit ꝙ ſe ignoraſſe di
hb Dalci officio. ſed uidei incidere filius emancipatus in penã =? cat ut ibi niſi ⁊ ꝓbet ut H. Nẽ qũo tenet᷑ po iure quũ in dolo nõ ſit ſine
ſolus in poteſtate filius ucl ſeruus excuſat. ut.f. e. filius. in prin. quo falſũ nõ ↄmitui. e. ꝓpter ignorantiã iur.que tollẽda nõ eſt.
6 que eſt atra. ſo. hec illã comigit ut h innuu:.uel dic ꝙ h̊ pater ſub ſ gꝗq ein teſtõ uxonis.ſecus ſi in teſtõ extranei uxori aſcripſit nir.nt
ſcripſit nſrmando .ff. e, l.uxori. accurſins.
peꝛ ꝙ pcimr filio. ĩ abentur. vt f. e. ſi quis
quo nõ. generak abſtieꝛe debes. pena ueꝛo falſi tibi AVniã nõ nulli mõetarij Wadentrt Monhee
. ſubſcriptio ſufficu ꝭ principali beneſicio ꝛemittetur. adlierinã monetã clãdeſti un q Aod. adbibitus.
filio ⁊ ſerno.ut que Dem. a. ad GBatium. nis ſcelerib exeꝛcẽt cuncti ꝙ.iqꝛ alias inc pit
boe teſtõ dictaui h Enatuſcõnſulto ⁊ edicto di cognoſcãt neceſſitatẽ ſibi icumbe? muiliti qui c76.
mann mea ↄſfirmo ui claudij pꝛohibitũ eſt eos hmõòi hoiĩes inꝗrendi:ut iueſtigati x Mabeĩ. ut ⁊.ð.l. ꝓxi.ſec
ſed ĩ exraneo ⁊ ſi¶qli ad ſcribenda teſtamenta adoboi indici tradant᷑: facti ↄſcios ꝑ toꝛmẽ ſiprf nlio milui t teſtõ cõmi
in emacipato etiaʒ bent᷑ q;uis dictante teſtatõe aliqd ta ilico ꝓdituri:ac ſi dignis ſuppli litõis aſcripſit.vt.fl.e. ſi pẽ.
ſilio exigi ſpecialiſ emolumentũ ipſis futuꝝ ſcribere: ciis adiiciẽdi:accuſaorrib' ẽt eo y ſ Jubhtate. expreſſiʒ
n ut qᷓ illi danda dic ⁊ pena legis cornłlie facienri irro imunittẽ pmittim:cuius modus uel etã generalr. ut
. taui ) ſirmo. ut. f. Fata eſt: cuius uenid depꝛecãtibus qm diſp peimòniu: anobis p ſingu .c ſee.li.5. inter. tüc enim te
cee. l. i. Kiter. uel ibi ob ignorantiã ⁊ ꝓſitẽtibus a relic los ſtatuit. Si ꝗs ãt milituʒ hmõi neret libertas. nõ directo.
4 de iure ſtricto. H ð to diſcede:e ampliſſimus ordo ul pſonã ſuſcptã de cuſtodia exue ſe ſed per ſideicõmiſſum ut.ff
i equitate. Iẽ nõ. ꝙ diui pᷣncipes ueniã raro dederunt cerit capite puniat᷑. Appellandi ẽt .e. dinus claudius. 5. item
bie mutat pſonas Dem a. creſcenti. priuto licentia deneget. Si uero ſenatus.
ni in fi.l. uel dic filius Ve in teſtamẽto uxoris ma miles ꝓmotus ĩ gꝛadu hmõi ct im ʒ3y Remittel. ſi tamẽ iuſſus
quilibet ſubaudi ꝑ ritus ſua manu legata ſibi a iĩcurrerit ſup eius nòmine ⁊ gradu ſubſcrip. tel. appeat. ut.fl.
n inde habere ur. ac ſcripſerit pro nõ ſcriptis habent᷑:⁊ ad ↄpetentes iudicès referat. Do .e. ſi flius a.1l. diu.§. qua
ill ſi pater te ⁊ cetera. legis coꝛnelie pena ſi uenia ipetra mus vᷣo vel fudus in quo hec ſunt tenns.
iit Item gd ſi aluss ta non eſt locum habet. ppeirata ſi qñs ſit ↄſtiiutus in ꝓxi a AVenne. nã nelle nõ cꝛedi
c ab ſeſtato neniꝛet Dem. a. Gallo militi. mo cuius incuria uel negligentia tur cc̃. ut.ff. de re. iur. uelle
nz ut patron ułagna Vod adhibitus ad teſim̃ ↄ·· punienda eſt:⁊ ſi ignoret fiſco uen 2. d.l.ff.e. diuus. S. q̃tenuſ.
90 tus nel cognaũ dic militonis ſcribendum iuſſu dicetur:niſi dominus añ ignorann b De falſa moneta, de alio
iiͤ tante teſtatore ſcrip eius ſeruũ tibi aſcripſiſti pro non ut primũ repierit ſcelus ꝓdidęerit ſpẽali fallo dicit. ꝙᷓ demuʒ
ſit. ve.nõ idẽ ut. ff. ſcripto hàbet᷑.⁊ ideo id legatuʒ pe perpetratũ.tunc enim poſſeſſio uł pfectũ punitur. ut.ff.e. qui
unt e.ſi ꝗs le. S.ſi.⁊ eſt teꝛe nõ potes: ſed ſecuto tenoꝛe in domus ipſius ꝓſcriptiõis iniuriè falſam.
eſ⸗ fõ qꝛ filio ẽ magis dulgentie mee pena legis cornelie minime ſubiacebit. Sin uero lon c Vonlã. cũcti.quo
on debita patris here tibi remittetur: in quã te cꝛxedo ma giſſime ab ea domo uel poſſeſſiõe q rfũ pᷣdia ſũt uel do
i ditas. vt.S. de codi gis errore qᷓ;ᷓ malicia incidiſſe. abfuerit nullum ſuſtineat detrimẽ- mus vbi ſit falſam.
11 cil. l. fi. pe. Mopr. diocle. Maàa. aa. 7. cc. tum.Actore uidelicet ſundi uel ſer d Judici. nõ ſpeciale Z. id
ec ſ¶ I teſtatoꝛ o Antifilio. , uis uel colonis uel inglinis q ho ꝙbẽs.s. ad exbi.l.i.
bus dicilłaſcꝛipſe libeꝛiatẽ tibi manu tua im miniſteriũ pꝛebuerunt cũ eo qui e e Prodituri.ſpẽale cõtra
ſnl rit geneꝛalr ſi eras perante dño aſcripſiſti quũ cit ſupplicio càpitali plectendis. id ꝙ bẽs.ð.ð accu.i.ſi.ĩ fi.
ſult filins nel ſernus.alł ꝓponas dũñm ñ ſubſcripſiſſe:⁊ ſuiſ Aiduas autem ac pupillos ſpe f Eorum falſarioruz.
hoͤ ſpẽalis exigit nt pe litteris tuaʒ libertatẽ expreſſim nõ ciali dignos indu gentia credim: g Immunitatezʒ. calnie. li
ſae na remitat æ lega agnouiſſe ad ĩpetrandã libeꝛtatẽ ſe ut uidue nec in proximo conſtituu eet nõ ꝓbeniĩ. vel dic ſi ſũt
zd tũ cõſequat᷑ ſʒ gene natuſconſulti autoritas tibi obeſt. te domo ſua uel poſſeſſiõe careãt ſocij non iñ puniunt.ſic.ẽ.
heiͤ falis etiã ſola ſuffi pena tñ tibi falſi remittet᷑ qm̃ non ſi nulla apud ipſas tam gꝛauis cõ ad.l.iul.ma.l.quis quis iĩ
cit ad penã euitaa potueras contra domini uolunta ſcientie noxia reſideat. Inpubè aſi.⁊.ff. de re.mili.l.nõ oẽs
ni dã. ut. ff.e. l. i. F iter tem uẽnire. res uero etiam ſi conſcij fuerũt nul F.ſi.uel imunitas datur.ſ.
n 2⁊ nõ. ꝙ filius ĩ po e falſa . lum ſuſtineant detrimentum. quia muney ciuiliũ ſoꝛdidoruʒ
jn teſtate manens vel Dẽ falſa moneta. etas eorum quid uideat ignorat. prima placet. ? eſt ſpẽale hᷣ
Ge ſeruus iuſſu defũc vmores autem eorum ſi in pꝛoxi contra id quod habes.ð,
. ti ſibi aſcribens pe Mpr. Conſtan.a. Adiano. mo ſint:quoniaʒ ignorare eos ꝗd de gccu.l. fi. l.
i. nã euitãt. ſʒ negats Pae — 8
N carẽt. extraneus ã atrimoniũ.i. diſpes
ed nel emantipacus ? legato cafent ⁊ penã incurrunt.nut.ff.e.l.i.F. in in quoꝝ pꝛimonio fit alij enim magni alij pupilli alij mares cleulane.
B ter. 2.l.filius eman.⁊.l.diunus claudius ⁊ hic ſu biijcit. ſpecialis inquiſitio fit in ſingulis.⁊ hoc inci

pit. j. J. domus ⁊c̃.⁊ quod ſu
bijcit ſi quis autem ⁊c.interpoſitio eſt. .
k Suſpectam. ad cuſtodiendum.
IPriuuato.⁊ damnato de falſa moneta.uel quia aliquem ð cuſtodia exi

ic . k Dictaſſe ⁊ ſcripſiſſe ſubaudi ðᷣ ſua nolũtate ⁊ nen eſt te ſcripſiſſe
dictaſſe. ſecus ſi dictaſſes tm̃ qꝛ tibi poſſʒ legari.nt.õ.de teſtis.l.
dictãtibus ⁊ ſic ẽ generalis ſubſcriptio nel recognitio in codicillis

1 que ualet ad penã euitãdã ĩ extraneo.ut mõ dixi.⁊ dic te.ſ.exneũ. re fecerit ⁊ ſic eſt ſpeciale. quum regulariter liceat appellare. ut.. de ap.l.
BDebes.lucri.omiſſio fraudẽ repellit.ut hic.⁊.j.l.proxi.in ſi. ⁊ in maioribus ſicut ⁊.S.ad le.iul.de ui.l. quoniam. .
m ſ Enatuſconſulto liboniano. m Mromotus in gradu.i.homo alicuius dignitatis.
bn n Scribere.per ſe nel per aliũ qui ſibi querat.nt.ff.e.dinus n. Incurrerit.i.fallam monetam cõpoſuerit.
.S. ſcribere.uel etiaʒ alij adimat ut ſibi remaneat ut.ff.e. ſi quis.J. o Nominaꝛi.quod ſit eius nomen.⁊ in qua dignitate.
ili ſi inſtitutus.⁊.l.impuberem,/S.qui codicillos. L p Judices.i.ad magiſtꝝ miluũ ſi miles erat.ul ad aliũ cui ſubẽ ðlinquẽs
, o Cornelie. que eſt. fl.e.l.i. in ſi. —RWD ꝗ Cuius.ſ.dñi. Puniẽda eſt.nõ ſpẽale alias dolus ſolus punitur.
po p Ob ignorantiã.nam dicũt ſe neſcire legẽ iſtã que hec probibet. T Prodidẽt.cũ ab alio ñ eſſʒ maifeſtatũ alł puni ſi puẽtus fuit ut h̊ diẽ.
q Venism.alias raro.⁊ alias deficit. ſ Iniurie.i.damno. Actore.i.caſtaldione.
dGH r Dederunt.duo ſunt neceſſaria ut dicit ignorantia ⁊ diſcedere a t. Capitali.imo maior pena imponit.ut.j.l.proxi.que eſt ↄtra. ſo.ut ibi.
miut commodo.nt ⁊ argu.S.l.proxi.⁊.ff.eo.l.diuus pius. ſed contra u Impuberes.doli nõ capaces.alias cõtra.ff. de reg.iur.l.pupillũ.?.l.pu
.ff. e.l. diuus claudins ſecundo ꝶnſo. ubi dicit non dari neniam pillus.⁊.ff. de fur.l.impuberẽ.⁊.õ.ſi aduerſus delic.l.i.
e NH erranti ⁊ ſcribẽti.ſo.nõ dat᷑ nenia errãti ut ibi.niſi ⁊ a relicto nelit x Ignorar̃.preſumptione iuris.ᷣut.ff.de iur.⁊ ſac.igno.l.fi.x.ff. rem pub.

½

fal. fo. l. . .ff. de regulis. iur. in eo quod plus. 5. pupillus. Accuꝛſius.
a Non oportet. ut. S. de ſeruis fu.l. quicunq;. ⁊ unde ui.l. meminerint.

b Expectabit.ideſt tenebit.

c Inferendum. puta eius rei eſtimatio in qua ſit falſum.
d ¶J quis nummos.ſ.aureos. Accurſius florentinus leg. doctor.

e Noſtris. qd eꝛgo
ſaciũt piſani nel alie ciuita
tes. Ne.excu ſari pñt.qꝛ ĩpe
ratoris monetam nõ fabri
cant.ſed ꝓpria moneta im
peratoris erat aurea æ ma
ximi pꝛecij.vlł permiſſione
principis.
ſugdengde. a monetarijs
noſtris tantum.
g Pecunie.iſ.auree.
b Volumus.i. nullus ali
us faciat noſtrã monetam
niſi noſtri fabricatoꝛes.
l Odbdno xij.i.qui falſiſicãt
noſtrã monetã uel aliaʒ fa
ciunt ſine noſtra voluntate
etiam rectam.

k Et pꝛemio. ꝙ ꝓ arbitrio

iudicis libᷣo homini ſtatui
tur.nt.ff.de iure ſiſ.edicto.
F. extat. ſeꝛuus fit libeꝛ. ut
5.pro gꝗ.ca.ſer. ꝓ.p.l.pe.
Solidoꝝ.i.nũmoꝝ ꝗ fa
ciũt ſolidũ imo.i.aureoꝝ.
m Flammarum. aliud ĩ eo
qui nõ fundit.ſed radit uł
tingit. vt. fl. e gcũq; nũmoſ
Sed ↄtra huic.õ.l.proxi.
vbi capitis pena imponit᷑.
So. hec eſt pena capitis ð
qua ibi dicit. ſᷣm Aʒo. vel
ibi ſunt metalla vt alij teꝛꝛe
antur hec habet locuʒ.ſed
ubi ſit raro moneta habet
locuʒ ꝙ ibi.ar.ff.de penis
.l. ant facta. F. fi. nel hec lex
in falſarijs ꝓprie monete
impatoris ſupiori in alijs
nel illa indiſtincte hec diffi
nit nã hec ſub illa ↄtinetut
ꝙ in idẽ ꝛecidit euʒ prima.
R ſ ꝗ gs.reſcripto pet
obreptionẽ dicens
ſe heredẽ eius cui impatot
⁊ ſuis ↄceſſerat heredibus
al per ↄſuetudinem tollere
tur.cũ ex ↄceſſiõe prĩcipis
ciuitatibus pluꝛibus ſit cõ
ceſſum. vel dic hãc legẽ lo

in rebus pupilli gerit᷑ nõn oportet
hec pena ẽxpectabit: ut de rebus
eorum ſi idonei fuerunt tantum fi/
ſco inferant quantum a pupillo in
feꝛèndum fuerat.
Dem.a.ad Tercul.pᷣpᷣ.
J qᷣis nũmos falſa effuſio
ne formauerit uniuẽſas eiuſ
facultates ſiſco noſtꝛo addici pre
cipimus.in monetis ⁊ eniʒ tm̃ no
ſtris cudeẽnde pẽcunie ſtudium fre
quentari uðlumus:cuius òbnoxij
maieſtatis crimen cõmittunt:⁊ pꝛe
mio accuſatoribꝰ ꝓpoſuo ꝗcunq;
ſolidòrũ adulteꝛ poterit reꝑiri uel
a quocũq; publicatus ilico omni
dilatione ſummota flämmaruʒ ex
uſtionibus mancipetur.
Mpr. Aal. ⁊ Aalen. aa. Ruf.
J qis ſupeꝛ cudẽdo eꝛe uł
reſcripto aliquo uel etiam
annotatione noſtra ſibi arripuerit
facultatẽ nõ ſolũ fructum proprie
petitiõis àmittat. ueꝝ etiam penã
quam meretur excipiat. xxv.

Dẽ mutatione nominis.

Mpr. Dio.?⁊ Max. aa. Jul.
Icut initiò noĩs cognitõiſ
prenoĩs recognoſcedi ſin
gulos impoſitio priuatis
libera eſt: ita eox mutatio ĩnocen
tibuůs piculoſa nõ eſt. mutare itaq;
nomẽ uel pᷣnomẽ ſiue cognom̃ ſiñ

aliq̃ fraudè licito iuꝛe ſi libeꝛ es ſm

ea que ſepe ſtatuta ſunt mime ꝓhi
beris:nullo ex h pᷣiudicio ſuiuro.

Ald lgem iuliam de ambitu.

Mpr. Pſo.?⁊ Max.aa. Põciãe.
Allũs omĩo pᷣncipatũ uł
numeràtũ ſeu ↄmẽetariẽſis
gradũ uel cetera officia re
peter̃ audẽat:quũ publice diſcipli

qui quando a priuato peteretur. ab nniuerſitate uero peti nidemus.
o Amittat. ut ⁊.S. de preci.impera. offe.l.reſcripta.⁊.l. quotiens.
p De mutatione nominis.de alio ſpeciali falſo dicit.
ſ Icut initio.libera eſt.vt inſti.de le..ſi quis in nomine.
1 Innocẽtibus.non fraudulenter facientibus.
1 Fraunde. ſecus ſi fraus fieret ut alius deciperetur.puta libertus
ut ingenuus crederetur ⁊ patꝛonũ fraudaꝛet.pena enim falſi tenetur.
Si libeꝛ es.ſecus ĩ ſeruo qꝛ ibi fraus preſumii.ut.ff.e.l.falſi in prin.
n Ag legẽ iuliã.de ambitu que in tribus caſibus locum bhabet.⁊ ceſſat in
urbe.ſed alias obtinet.⁊ eſt pena centum auf.⁊ infamie.vt.ff. e.l.i.⁊ eſt cri
men falſi.in eo quod appetendo dignitatem ſimulat pro publica nnlita
te facere quũ propria faciat. ꝙ tñ nõ lege cor.de ſal.ſʒ.l.iul.ãbitus punit᷑.

Allus.principatũ.qꝛ fuit princeps agentiũ in rebus ui de hoe
1n habes ti.j.de principibus agen.in ꝛebus
7 Nũatũ.ut qꝛ fuit pᷣnceps nũeroꝝ.ut hẽs.ſ.ð nũeia ⁊ adiu.exe.

timi deficiunt ut ⁊.ff.de mu.⁊ ho.l.honor.

ne ſemel geſta ſufficiant. At ſi quiſ
piam ꝓmotoꝝ denuo ad munus
etiã pꝛ ſacras litteras irrepſerit ꝙ;
ãte docebitur geſſiſſe caſſatis que
hoc mõ ſũt ipetrata ad ſolutionẽ
dẽebui primuus urget᷑: ⁊ qui õ fece
rint pena deportatõis inſtar legis
iulie ambuus excipiant.

Ad lẽgem iuliam repetundaꝝ.
xxvii.
Mpr. Gratia. Aal.aa.
Matro. preſidi prouincie.
T uͤnius pena metus eſſe
poſſit multoꝛuʒ.ducẽ qui
male egit ad prouinciam
quam nudaueꝛat cum cuſtodia cõ
petenti ire prcipimus:ut nõ ſoluʒ
quod eius non dicam domẽſticuſ
ſed etiaʒ manipularius ⁊ miſter ac
cepit veꝝ etiã ꝙ ipſe a ꝓuincialib
noſtris rapuit aut ſuſtulit in qů
druplum inuitus exoluat.
Dem. aa. Marcho.
Ciant iudices ſuꝑ admiſſis
proprijs aut a ſe aut ab heĩ
dibus ſuis penã eſſe ꝛepetendam.
Dem. aa.

Mnẽs iudices ⁊ cognitõeſ

a pecunijs atq; patrimõijs
manus abſtine ãt: neqʒ alienuʒ iur
gium putẽt ſuã preda ⁊ in priuata
rũ quoq; litiũ cognitor idẽq; mer
catoꝛ ſtatutã legibꝰ cogetur ſubiꝛe
iacturam. 6 Dem .ga. Ar.
Abẽemus atq; ortamur ut
ſi quis ſoꝛte honoratorum
decurionũ poſſeſſoruʒ poſtremo
etiã colonoꝝ aut cuiuſlibet oꝛdis
a iudice fuerit aliqua ratione ↄcul
ſus ſi quis ſcit uenalem fuiſſe de iu
re ſententiã ſi quis penã uel pꝛecio
remiſſam uel uicio cupiditatis in
geſtam ſi quis poſtremo quacũq;
de cauſa improbum iudicem po-
tuit approbaꝛe is vel adminiſtrãte

3 Lommentarienſis. quia prefuit enſtodibus carcefis. Accnr.
a Audeat.ſed ↄtra.. de aſſel.liceat.ſpẽale ibi. ſic ⁊ ſoluitur.ff. de
offi. pcon.l.ꝓconſules.qꝛ ibi ſpẽale.uel expone ſaſcibus.i.menſi
bus. Iiẽ ↄtra in autentico.de defen.ciuita.S.fi. So.illud qñ legi

§. fi. Itẽ uidet᷑ ↄtra.j.ð

hono. non ↄti.l.ij.
l.x.ubi poſt quin
quẽniũ põt repeter
ſed ibi in defeciuʒ.

b Der ſacras lr̃as
hic eſt ↄtra quaſi ꝑ

pꝛiuileg ũ liceat.j.
de ſuſcep.⁊ ar.ſi ali
neꝛ. of.l.ij.

EBebiti. i. ſoluat
ꝙ debʒ ex precedẽ
ti officio. uel illud

qð ꝓmiſit ꝓ buiul
dignitate ſoluet in
fiſcũ.uel debitũ ap
pellat penã.c.aur̃.
ut. ff. e. lei. quaz ſi ſt
ſoluit ꝓpter contu
matiã deportat᷑.ut

ſubijcit. al ſufficeꝛet

dicta pena cuʒ infa
mia. vt.d.l.ff. e. l. i.

d Inſtar. qꝛ ſolẽni

tas antiqua ceſſat.
ut. fl. de pu. in. l. of
do.uł qꝛ ipᷣa ceſſat
in urbe ad eius in
ſtar qð in urbe pri
us ſeruabaĩ ĩ oppi
dis ſeruabi:. vel in
tribus caſibus bẽt
locũ quo ad neꝛba

h quo ad ſententiã

e Ad.l.iul. re.poſt
bonorẽ habi ũ peꝛ
ambitionẽ ſacit id
ꝓpter ꝙ diu petijt
.i.aliqd inique ac
cepit per ſe uel per
aliuʒ ð quo bic di
cit.⁊ dic repetũdaꝝ
.i.pecuniarũ ⁊ hẽt
locũ in multis caſi
bus.ut.ff. e. peꝛ to
tuʒ. 2. . e. per totũ.

u T uniuf

multorũ.
nt ⁊. fl. de
penis.l.aut facta.

fi.ſed ar. contra.j.de penis.l.ſancimus.ſed dic ut ibi.
S Precipimus.dʒ enim ⁊ ipe ⁊ ſui ꝑ gnquaginta dies ibi õmofa
ri ⁊ ſi fugit ad locum redire cogii.ut.õ.ut omẽs tam ci.qᷓ; mi.lii.
hb Domeſticus.quia id officium gerebat exiorquendo.
i Manipularius a mann ⁊ paululũ eo ꝙ paulatiʒ extoꝛquebatl.

k In quadruplũ qð mediũ leſo ⁊ medium ſiſco dabitur ut.õ. de

aſſeſſo.l.iij.niſi turpiter dedit ut ſententiaretur forte pro ſe ꝛeo qꝛ
tune totum fiſco.ut.ff.ð iure fiſ.lucius qualiter ſe habeat hec accu
ſatio cum edicio de calum. no.ff.de calum.l.i. Iteem a quibuſdaʒ
licet accipere ⁊ ſic non punitur.ut.ff.e.l.i.⁊.l.lex. .apparet.⁊ ẽ pe
na huius.l.ff.e.lex. S.hodie.⁊ facit.j.de exe. ⁊ act.li.xij.l. pe.⁊.s.
nbi de cri.a.opor.l.i.⁊.ij.⁊.ff.depo.bona ſides.⁊.ffſ.de pe.l.capi
talium. .i.⁊.ff.de cuſto.re.dinus.⁊ in aut᷑.de col.s.ſuper boc.
QLaiant ab heredibus lite conteſtata contra ſe.⁊ eſt mirabi

le.ut.j.unũ tm̃ det᷑ etia poſt lit.ↄte,ut ⁊.ff.ad turpil.i ſena

— —— — —

— — —

N:

ins. F. ſi ꝓpter.⁊.ff.e.l.ij.alij dicunt li. non ↄteſ.j. annum in bete
dẽ dani in totu.⁊ ſic etiã ĩ eo ꝙ nõ ꝑuenit ad eũ.ʒ ediciũ de calũ.
non detur niſi in id quod peruenit ut.ff. de calum. in heredem.

m o nes iudices. ordinerij.
n

tenetur hac.l. cuiuſ
pena eſt. ff. e. l. ante
pe. 5. fi. qð uidetur
per hoc qð bic diẽ
T ar.ff.ð calũ.l.pe.
. T. ff. Ee⸗ l. atepe. circa
prin.ubi dicit iudi
ciũ capitis pecunie
ue.ſed dic cõtra.ſ.
ut nõ habeat locuʒ

bec lex niſi ĩ crimĩa

li index delinquẽt.
TT hec lex magis eſt
pro hoc quã pꝛo⸗
trario. ⁊ dices iac-

turã ut.ſ.ĩ quadru

plum ex edicto de
calũ. teneat᷑ nõ aũt
hac.l. itẽ lex illa de
calũ.de alia pena ĩ

Cognitores.delegati.

Priuataꝝ.an ergo in cinilibus cauſis index accpiens

eo uel poſt adminiſtrationẽ depo
ſitam in publicuʒ pꝛodeat crimen
deferat: delatum approbet ⁊ quũ
probauerit ⁊ uictoriam reportatu
rus ⁊ gloriàm.
Myp. Aal. The. Archa.
agaa. Seue. pXO.
Nuſqiſq; ꝓcuꝛatoꝛ pꝛepo
ſitus gynecio tabularius ſu
ſceptor colonus uel quicunq; ſe a
comite domoꝝ meminerit eſſe cõ
ceſſuʒ quũ ipſe cui pecuniã nume
rauit ab adminiſtratiõe dẽceſſerit
intra anni ſpaciuʒ ad iudiciũ ſpec
tabilitatis tue qcquid dedeꝛit ꝛepe
titurus occurrat ut pꝛoſit penſiòni
bus ꝗcquid ille rediderit.ſin uero
ex tempoꝛe depoſite àdminiſtratõ

e In ſraudem.ut.ff. decalump. ? generaliter.

ſed quid ſi non interpoſuit

aliquid tamen dedit.idem arg. dicte.l. ? generaliteꝛ. i. venſo.
d Et ob hoc.aliud ſubijcit capitulum.ſ.quod mibil accipiet. nec ergo dat

mineʒ diuini timoris ↄtemnendo
iuſiurandum rbitramur imemo
rem ut ſaluti proprie ullum cõmo
dum anteponat iñ ut ad ſalutis ti
moꝛem ⁊ neceſſitatem peꝛiculi ſub
iugentur ſi quis auſus fuerit pꝛebi
ta ſacramenta negligere nõ modo
aduerſus accipientem ſed etiaʒ ad
uerſus dantem accuſandi cunctis
tanq; crimen publicum ↄcedimuſ
facultatem quadrupli penaà eo qui
conuicius ſuerit modis omnibus
feriendo. xrxxviij.

Dẽ crimine peculatus.

Mpr. The ⁊ ho. aa. Ruſfi.
Adicès qui tẽpore admi

nec accipiet. ut hic. ⁊. ff. e. l. uij. ⁊ in auten. ut iudi.ſine quoquo ſuſ.s.ſic er

e Albitramur.i. pꝛeſumi

mus.⁊ nota quanti legſſa
tor habuit iuramentum ſic
7.5. de nup. ſi quis alum
pnã non tamen ut ſubiſcii
oĩo ei ſtatur.

Pena. ei ciuitati applicã

da in qua honorẽ adipiſci
nolebat. ut ar. in auten. de
lanc. epiſ. S. pre omnibus.

g Lonuictus. uel dans u

accipiens. ſed contra huic
.l.ff.de pollł.l.i.ſo.ibi palã
ut no.ff.ð of, preto. barba
rius.⁊ ſic ſolue aliud cõtꝛa
.ff.de donat᷑.l. hoc iure in
prin.uel ibi ex ↄſuetudine
dabatur. ac.

h De crimine peculains.

telligit ut ibi dices nis preſtituti temporis curricula niſtrationis publicas pe/ Vdices publicaſ
itẽ ⁊ qð.ff.e.l. ante tranſfluxerunt nulla uox aduoca cunias ſubtraxerunt lege i nel ſacras qᷓs ta
pe.dicit᷑ pecunieue tionis emergat: ſed ipſos procura inlia peculatus obnoxij ſunt. ⁊ ca men non admini
ut puta qñ delingꝗt tores prepoſitos colonos tabula pitali aiaduerſiõe eos ſubdi iube ſtrant. ut. f. . ſacrilegi. 5. la
in tali crine in auo rios ſuſceptores obnoxios àd ſo mus. iſſq; nibilominus qui mini beo.item intellige fiſci nel
pena etiã bonornz lutionẽ uolumus coartari. ſteęrium eis ad hoc adhibuerunt ciuitatis romane nõ aliaꝝ
erat ĩponẽda. ut pʒ Mpr. The. a. Flo. pö. iuæ qui ſubtractas ab ijs ſciẽtes ſu einitatum. ut. ff. e.l. uij.i ſi.
in.l. iul. de ui. Ancimũs eiuſmodi uiros ſceperunt eadem pena pꝑcellẽdis. ⁊. fl. de fur. l. ob pecuniaʒ.
n o i Abem bo aa prouincias regendas ac xxix. k Eapitali.. deportatiöis
noraton. i.· cedere qui ad honoris inſignia ñi Dẽ erimine ſacrilegi. ut inſti. e. F. penulti. . fl. e.
babẽtinz dignitatẽ ambitione uel precio ſed probate ð l. iiij.
ſine adminiſtratio uite ⁊ amplitudinis tue ſolent teſti Mpr. Aalentinia. Be crimine ſacrilegij qñ
nem. monio ꝓmoueri: ita ſane ut qabus i diũine legis ſanctitatẽ commuitalur ⁊ que ſit pẽa
d Sententiã.qᷓ ißmſo hi honores per ſedis tue uel ꝑ no aut neſciendo omittũt äůt boabes. fl. eo. l. ſacnleg j. in
, iure nõ ualet.vt.ðõ. ſtram fuerint electionem commiſſi negligendo uiolant ⁊ offẽ principio.⁊ facit.ff. de iur
quãdo ꝓuoca.nõ iurati inteꝛ geſta depꝛmãt ſe pꝛo dunt ſacrilegium cõmmittunt. ⁊ facii ignorantia.l. conſti
, eſt ne. nenalis. adminiſtrationibus ſortiendis ne Dem a.Sim̃.proconſuli. tutiones.
Adminiſtrãte.ccö q; dediſſe quippiaʒ neq; daturos Iſputari de principali iui m Ai diuine ↄmit
4 tra. ff. de iudi.l. s unq; poſtmodum ſore: ſiue per ſe cio nõ opoꝛtet.ſacrilegij enĩ q tunt. errando in
4 litteraꝝ. .fl. ð ĩ ius ſiue per interpoſitam ꝑpſonã:iĩ ſrau inſtar eſt: dubitaꝛe an is dignus ſit articulis fid ei vel
4 nocã.l.ij.⁊.ff.de in dem legis ſacramentiq;.aut dona quem ellgerit impeꝛatoꝛ. rebatiʒando per errorẽ vel
4 iuf̃.l.nec magiſtra tionis titulo uel uenditionis aut a Bem. a. x.c. Eutro. p=ß5.. negligentiam
tibns. ſo. ſpẽale qñ lio uelamento cuiuſcunq; contrac E qũuᷣis ſine ſacꝛilegij crimie n Lommitiũt. eꝛgo accnſa
4 occaſione officij. cõ tus.⁊ òb hoc exceptis alariſs ni deſideranð.ᷣintelligat geren bitur coram preſide qui ſ
9 uenitur. vt hic ſecuſ hil penitus tam in adminiſtratiõe de ac ſuſcipiende adminiſtratiõis obedit legi euãgel j.⁊ una
ſi ex alia cauſa. poſitos q; poſt depoſitum officiũ ôfficiuʒ intra eã ꝓuinciã in qua ꝓ cum epiſcopo cognoſcet ⸗
ii t Bloriã. ga reipu pro aliquo preſtito beneſicio tem uincialiſ ⁊ ciuis habet᷑ niſi hoc cui tra laicum ut in autenti.de
4 bli. ↄſulere nidetur pore adminiſtrationis quã gratui dã ultronea liber alitate p diuinos J mancda. princi. ..ſi uero ca
4 ſic. ⁊.S.dvpiſ.⁊ cle. lo meruerunt accepturos ⁊ licʒ ne affatus impatoꝛ indulgeat. xxx. nonicum colls. iij. ? quod
4 .l. nulli.in fi. Item dicit ſacrilegij dic. i. quaſi.
fallit hec lex in eſcu . s . 1 facit. 5. de ſacro ſanc. ec.
4 lent: ut. ff. de offi.preſi.l.plebiſcito. Iẽ a ꝓximis ↄtra.ut.ff. e.l i. placet in fi..l.iubemus. ?.j. de decur.li.x.l. dediticij a.j. ut dig. or. ſer.l.
ſ in MNuſquiſq; ꝓcurator prepoſitus. pro eodem nel diuerſis i.li.xij. ge erroga.mi.an.l.hac.⁊.j.de priui.e.qui ſacro pa.l.ſi.li.xij.⁊
pone. ? eſt gynetium collegium feminaꝝ deputatuʒ ad ali xvij.q.iiij.. qui autem. .
quod opus ſiſco faciendum ſm Ir.vel dic ut dicitur.j.de murile. 0 d Iſputanti ſacrilegij.i. quaſi.ut 7.8. l. proxima. ,B
49 lll.ij. j. de nauieula.leiij. omnes iſti reſpondebant comiti. p Elegerit. ex certa ſcientia vt ꝛ. f. de re. iudi.l.quidem. ⁊.j.de dõe.
t¶ Deceſſerit.i.diſceſſerit.uel proprie in boc ergo differt ab alijs ꝗ ⁊ protec.l.i..õ.de diuer.re.lſt acri affatus. ? de preci.imꝑera. of. l. uniueꝛ
GH etiam durante adminiſtratione conueniuntur. nut. .l. proxima. ſis. ⁊ de nup.l. impialis. boc in ijs que d ſe ſp ectantſe eus in declione
6 n Repetiturus. forte in quadruplum. vt. ð. de aſſel.l.iij. ⁊.l. ſi. in ſt. epiſcoporum ⁊ alijs eccleſiaſticis.quia detrudi debent epiſcopi ab imꝑa
ine x Menſionibus.a ſe ↄcuſſis fiſco debitis.q.d.ñ cedat lucꝛo ſiſci. tore dati ut euenit in frederico imperatore. DW
6 y Adminiſtrationis. ar. ff.e.l. datur. Preſtituti. ſ. anni. q n E quis ſacrilegij.i. quaſi eſt ratio quia per gratiã multa fierent
ch 3 Add ſolnutionem. de ſuo licet non rehabeat quod dedit. ⁊ quia nemo prophela 46.
. a ſ Aliuncimuns promoneri.qui ſuo ingenio augeant dignita 1 Offici. ut ⁊. . de diuer. of.l. ij. li.xij.ſed 3.5. de of. pto. .tres ſo. ut ibi.
nt teem. ut.ff. de of. preſi. obſeruandum. Aẽ in aſſeſſore ꝓcuratoris ceſaris ſecus. nt.ff. de aſſeſ.l.i. ſed in aſſeſſof
pb Bepromant. ideſt iurando dicant. Accurſius. alioꝝ idem ꝙ bic. ul.f. e qui.ca.ma.l.ſi cui.⁊.s.de aſſeſ.in conſiliarijs.

Qæ

a Be ſedicioſis ⁊ de ijs.fit contta publicam utilitatem ſi pecuniam quis
publicam ſubripiat.item publica ſacra compilando.i.rapiendo furan
do fſm.la.de quibus dixit in ſuperioribus ti.ſic ⁊ plebem concitando.⁊
ſic de hoc dicit ⁊ dicitur ſeditio quaſi ſeorſum itio.⁊ in diuerſum uadunt
alioſq; trabunt.uel a ſedo ſedas peꝛ contrarium. Accurſius.

b ſ Ignis plebem vel
caſtrum.
c— Tentauerit. nole
bat enĩ deponeẽ poteſtatẽ.
d Grauiſſunam qð mouẽ
⁊c̃. ut.ff. de penis.l.fi.nel
dic pro qualitate pſone ⁊
dignitatis aut furca ſuſpẽ
datur aut beſtijs ſubijci tᷣ
aut ĩ in ſulã deportatur.ut
.fſ. de penis ſi quis aligd
H. iij.
e i NR nullis contume
lioſa.ut quia dicat
nolo eſſe cõſul propteꝛ no
bilitatem meaʒ ut alij. 2 fa
cit.ff.ad.l.iul.de ni pub.ꝗ
cetu in principio.
ſ Habiunros. nec enĩ erit
conſul.⁊ facit.ff. de penis.
.l. capitalinʒ. S. ſolent. ⁊.ð.
de ijs qui ad ec. confu.l.ð
nunciamus.
g Quangdo cinilis actio p̃.
cri.⁊ an.utraq; cc.dixit de
ordĩarijs criminibus.nũe
de extraordinarijs.pꝛemit
tit tñ cõem titulunʒ ⁊ ad pꝛe
cedentia ⁊ ad ſequentia ſi
ex eodẽ crimine cõpetat ci
nilis actio ⁊ criminalis ac
cuſatio an una preiudicet
alteri nel prorſus nel inte
fim.quod hic non dicitur
ſed dic quod non preiudi
cat prorſus niſi in actiõe ⁊
accuſatione iniuriarum.ut
.ff. de iniur.l. pretor. S.i. ⁊
.I.quod ſenatus.ſed interĩ

preiudicat. nt.ff.de publi.

ind.l. interò. ?. ffl.ni bono.
rap.l.ij.S.i.ptimum tamẽ
ſatis hic dicitur.

Dẽ ſeditioſis ⁊ ijs qui plebem
audent ↄtra rempu. colligere.

M. Gra. Aa. 7 ar. aaa. Flo.
J quis contra euidennſſſi
maʒ iuſſionem ſuſcipe ple
bẽ ⁊ aduerſus publicã di
ſciplinã defendere ſoꝛtaſſe tentaue
rit mulctã grauiſſimã ſuſtinebit.
Mpr. Leo.Eutropio. pᷣpᷣ.
N nuͤllis locis aut ciuitati
bus tumultuoſis clamoꝛibꝰ
cuiuſq;ᷓ interpellatio cõtumelioſa
pꝛocedat.nec ad ſolam cuiuſq; in
uidiaʒ petulantia ue:ba iactentur.
ſcituris ijs qui huiuſmodi uoces
emiſerint mouerintq; tumultus ſe
quidem fructum ex ijs que poſtu
lant nullatenus habituros ſubdẽ
dis aũt penis ijs quas de ſeditio/
num ⁊ tumultus autoribus uetu
ſtiſſima decreta ſanſerunt.

Quũndo ciuilis actio preiudi
eet criminali ⁊ an utraq; ab eo
dem exerceri poſſit. xxxi.

M. Aal. Gra.aa. Conſtan.
Plłeriſq; prudentiũ gene
raliter diffinitum eſt:quot᷑
de re familiari ⁊ ciuilis ⁊
criminalis comptetit àctio utraq;
liceꝛe experiri:ſiue prius criminalł
ſiue ciuilis actio moueatur. nec ſi
ciuilitèr fuerit actum criminalem
poſſe conſumi: ⁊ ſimiliter econtra
rio.ſic deniq; ⁊ per uim de poſſeſ
ſione deiectus ſi de ea recuperan
da interdicto unde ui fuerit uſus
non prohibetur tamen etiam lege
iulia dẽ ui publico iudicio inſtitue

R

p Perurgeri.nt ⁊ ſupfa ad.:.uiſcelliam.l.i. Accurſius.ᷣfloren.
q Farti actio.ex qua criminaliter ⁊ ciuiliter agi põt. ut.ff.de pᷣua.

.F.ſi qs dolo malo ⁊ de fur.l.fi.⁊ quod ſubijcit legis fauie cõſtitu
tio ⁊c.aliud eſt exemplũ ubi etiam põt ciuiliter ⁊ criminaliter agi

vt.ð.ad.l.fa.ð pla.
.l.i.⁊.ff. de lib.ho.
re accuſationem ⁊ ſuppreſſò teſta exhi.liij.in princi.
mento quuʒ ex interdicto de tabu ſm nos. ſʒ.p.dixit
lis exhibendis fuerit actum nihil ⁊ pro.i.quaſi unũ
ominus ex lege coͤrnelia teſtamen ſit exemplũ.quum
taria poterit crimen inferri ſ.quuʒ plagiũ ſine furto ñ
libertus ſe dicit ingenuum tam de fi.uel ſi ſeperatĩ in

operis ciuiliter quã etiã lege uiſcel
lia criminaliter poterit prurgeri.
quo in genere habetur furti actio

⁊ legis fauie cõſtitutio. ⁊ plurima cuſatio. vt teſtamẽ
alia ſunt que numerari nõp poſſũt: ti nõ alterius inſtñi
ut quuʒ prius altera actio intenta ut. ff. ad.l. cor. de
ta ſit per alteram que ſupererit iu fal.l.paulus.
dicatum liceat rètractari.qua iurii r. Von poſſunt. cõ
diffinitione non ambigitur ⁊iam mode ſed da exem
falſi crimẽn de quo ciũtiliter actum plum in delictis oꝛ
eſt crinaliter eſſe repetendũ.xxxij. dinarijs ? extraoꝛ.

De crimine expilate br̃ditatis.

Mhꝛ. An. a. primo.
Xpilãate hereditatis crimen

aduerſus uitricuʒ adito pre tum. ut. fl. de fal. ꝗ
ſide ꝓuincie ꝓſequi nõ ꝓhiberis. nomie. ꝛ. ð. ð falſis
Dem.a Glori. damus.⁊.l. ſi.⁊ de
ꝗ aui tui her̃ditatem adiiſti daolo.l.pe.
expilate hereditatis crimie x Repeienð. ſi ci
aduerſus nouercam quondam tu nili uia ĩ pdictis ca
am experiri non prohiberis. ſibus o biĩeat actoꝛ

Mpr. Goar.a. Baſſo

telligas dices ſecũ
dum eũ de furto ðᷣ
quo eſt publica ae

in quibus ciniliter
actiõe in faciũ ⁊ cri

minaliter agitur.ut
Mpr. Seue. Anto. de ↄdi.ob tur.cau.
XEpilatẽ quidem heꝛedita .l. quod euitandi ?
tatis crimen intentaꝛe nõ .ff. ad.l.aquil.inde
potes quãdo communis neꝛatius.S.ſi dolo.
arche rebus a te inſpectis claues ſ Retractari.i. iten
traditas coheredi pròfitearis.ſed tractari nõ in eunð
quum de his exhibendis apud iu ſed alterum modũ
dicem queꝛeretur rationem cõpen ſic. S. de ijs qui. ut
ſationis induci noͤn oportuit. exhi indig.l. polla.
bitis enim que ðᷣſiderantur ſuis if/ t Crimen gnãle qꝛ
dicibus directa qõ relinquẽda eſt. ã.dixit ſpẽale circa

teſtm̃ ſubtractum.
n CLinuiliter. act.i fac

h a Pleriſq; de re.i.
ꝓpter ꝛem familia
rem.actio eniʒ furti nõ eſt de re ſamiliari ſed pꝛopter remſa.ſic.ff.
de incen.rui.nau.l.i..i.de familiari autẽ ideo dicit quod ſecus ſi cinilis
non eſſet de re familiari ut iniuriaꝝ qꝛ una tollit aliam.ut.ff. de iniur. pre
tor. S.i.quũ ambe ad nindictã debẽtur.nt.ff.de col.bo.l.cuʒ emancipati.
idem dicas ſi patronus nocetur in ius a libeꝛo ſine nenia nam ⁊ ciuiliteꝛ
ad.xlx. aureos agere põt act.in factũ ⁊ criminaliter de crine ſtellionatus
quũ ti.criminis deficiat.ut.ff.de in ius no.l.pe.⁊ ſi.⁊.ff.de crimi.ſtel.l.iij.
i Actio.proprie ⁊ improprie ponitur.ſic.fſ.de of. procon.:.ij.
k Vtraq;.ſed non ſimul nt hic in rubrica dixi.
IEiniliter.i.pecunialiter.nec enim poſuit ad differentiam pretorij.qꝛ de
ciuili exemplum ponitur de interdictis que conſtat eſſe pretoria.
m De ui.puplica vel priuata.ſed ceꝛte immo prius de ni.nt.õ.ad.l, iul.de
ni.l.ſi quis ad ſe fundum.ſed dic nt ibi.uel ibi actor prius de ui ageꝛe no

lebat. Item adhuc contra.ð.de ap.l.i.nam hic dicit poſſe incipere a qua

velit ibi neceſſitatem imponit de una ſo.ibi utraq; erat ciuilis queſtio.vel
ibi non erat queſtio ntrum per unam alij preiudicarei ſed que eſſʒ prius
intendenda. bec non ualet nel nt ibi.
n Suppreſſo.i.abſconſo nel etiã corrupto ſic ut nõ appeat quo cãu crimi
naliter ⁊ ciniliter agi põt.ut.ff.de dolo.l.ſi quis affirmanit. .fi.

Cornelia.lſ. de falſis.

planum eſt ſi veꝛo
ſuccumbat gd tũc.
ve. idẽ.qꝛ tantũ ua
leat abſolntio quantũ ↄdemnatio cum ſolutione.nt.ff.de except.
rei iu.ſi quis cum totũ. .plane.ſed ar.cõtra.s.ad.l.fa.de pla.l.i.
ſed expone nt ibi.ſed.p.cõtra.ut hec dixi plene.õ.ad.l.aquil.l.ex
morte.itẽ in publicis ctiminibus conſtat bẽre locũ legẽ iſtam ſᷣm
omnes.ſed quid in priuatis delictis.p.dixit qð nõ habet locum.
⁊ pro eo.ff.ui bo.rap.l.ij.S.i.ſed illa intelligitur interiʒ.itẽ pro eo
SS.ne tu.uel cu.uec.con.il.i.ſed ibi publicũ crimẽ falſi erat ⁊ etiim

aß accuſationẽ ſatiffecit nec expectauit accuſare qð etiã in publico
licet. ut.ff.ad.l.iul.de adul.l.ſi adulteriũ.S. idẽ pollioni.ſic etiã.j.

