pter defeetum ſolemnitatis ut dixi.ð.e.l. i.
e q AVoniam.aduerſus emptorem.ſ.agitur.
f Sonata.vt.ð.ti.ij.l.non ſolum.
Effeto.q .quũ ⁊ miores olĩ b mõi pᷣſcriptões currebãt.licʒ
hodie ſit ſec.ut.õ.ex q.ca.ĩ ĩtegꝝ reſti.l.ſiʒ.ĩmo nõ currebãtĩ h
moõi caſib.quũ nec aliẽari potant.ut.ff. ð ver.ſi alienatõis.⁊ arg.

yſ 33 pꝓbaueris.ꝙ ẽ eo ipſo ꝙ ↄriuʒ nõ ꝓbai.ſic.5.t.ij.ſi
diũ.ſic ꝗg probat aduerſari ſolẽnitatẽ.ut ⁊ alꝗ ſolẽnitateʒ
dicit ꝓbet.⁊.ff. de
publi.l.quecũq;.ꝭ.
Mopr. Conſtan.ad populũ. fi. ſʒ ar. ð ĩſti. ð fide
X ſint᷑ interpoſitiõe decreti iuſ.q d. ſi.
tutoꝛes uel cuꝛaioꝛes quaz 3 Aniuerſi.exlẽt. ul
cunq; perſonarũ ueſtes detritaſ ⁊ non. ut ⁊.ð.ti.ij.l.ſi
ſuperuacua aialia uẽdẽ perittius. predium.
a Si nõ bona ſide
Si ꝗs ignorãs rẽ mioris ẽẽ ſii ⁊i iur̃ errãtẽ.ut.ſt.
decreto comperauerit. ð pe.here.l.ſed ⁊ ſi
lege. 5. ſcire. ſed op
Mpr. Goꝛ.a.Felici. po.non pt᷑ uſucapi
a q̃ ĩ iure tutoris her & nec fruci poſſeſſi
ditario l honor ario titu onis lucrari. ut. ff.
lo ſucceſſit poſſeſſionem tuã nẽdi de uſuc.l. ubilex ſʒ
derit ſi ut pupillarem diſtraxit em Aen. ibi pꝛopter rei
ptor qui ſciens a tutoꝛis herele nuicium. hic ꝑꝑ ðᷣfec
mercatus eſtquum offm̃ moꝛte ſi tum ſolẽnitatis nel
niatur alienam rem ↄpãdo ð tpꝛi ppropteꝛ etatem que
interuallo nullam potuit acquireẽ nõ nocet ad ſꝛuci⸗
defenſionem. Sin vero ut ſuã di ut. ff. ð acq.re.do.l.
ſtraxit ignoranſq; rẽ alienam emp bonelidei.

b p Oſfiüel.ẽp

tore etiaʒ bõe fidei.

Spaciũ.x.l.xx.ã.
d Interceſſit.p mĩo
reʒ etatem.ut.ðS.e.l.
i.ſed qꝛ dicit lex ho
die male fidei poſ
ſeſſorẽ aliẽatẽ ⁊c.ut
j.ð p̃ᷣl.lon tẽporis

ant.male fidei. ſed

opponit᷑ nõne etiã

olĩ ꝓhibẽt alienari

nt. ff. ð rebus.e.l.i.
getiã vſucapi.vt.ff.
de uer. ſi. l. alienatõ
ſnis. ergo bõa ſides
non ꝓdeſt.ut.ff. de
uſuca.l.ubi lex:ꝶ.
ĩterĩ dũ mior eſt.⁊
ſic ꝓhibet᷑ alienatõ

⁊ vᷣſucapio ẽ prohi

bita.ſʒ p minorem

etatem vtraq; nalet

vt hic. l bi ꝓhibet
qꝛ furtina.hic pro

.cff. ð fũ.do.l.ſi fũdũ ſic ĩ qpuſdã alijs erat que ipſo iur̃ nõ curre
bãt oli. ut dixim.S.ĩ q.ca.i itẽ.re.l.fſi.vłdic h additũ a compoſi
toribꝰ. Itertio iõ dicit maioꝛ effecto.vt nec reſtõ detur hodie ↄſtat
ipſo iur̃ prius non curere.ut.d.l.õ.ĩ g.ca.in ĩte. re.l.fi.⁊ facit.S.

e. l.i. ĩ f..j.qui.non ob.lon.tẽ.pi.l.nõ ẽ inco gnitũ.ſʒ vr̃ etiãẽ poſite
a non poſſe vſucapi.quũ initiuʒ.ſit ĩſpiciẽdum ĩ vſucapiõe ut.ſf.

de uſuca. l.ſeꝗtur.. de illo.i fi..qᷓ hic ĩſpecto nõ ꝓcedit vſucapõ
ſʒ dic uiciũ rei eẽ ⁊ perſone primũ ĩpedit.? ðmuʒ eo ſinito.currii
vſuc nullo ad principium po bĩto reſpectu vt.ff.de vſuc.l.ubi lex

§. interdum..l.nõ ſolum. . ꝙ vulgo. ſz pſone viciũ lʒ ⁊ eo finito
currat tamẽ ex bona ſide ⁊ titulo añ viciũ hiĩto ꝓcedit.ut hic. ?.ð.
c.l.i. in ſi. ⁊ ſacit.j.ti.i··.ſi ſine.ſz Z i.l. f ubi gnq;. an. dicit ſufficei

7

S 82 vminir n
n / 12
ſed ibi ſolues. Accurſius. florentinus. . gal. al perinde hẽt acſi non eẽt pñs.⁊ ſic bʒ locum ti. ſupior ð pſ.·x. uel
6 hb Si maior faci alie.ſt upiori ti. uendidit tutor lcurator fẽ mioris xx. an. dixit. ſʒ pla. dixit hüc.i.locũ hẽeg de. v. an dicit.quum nomine
s ut ſuã. hic ut mioris.q caſu ſiue ipſe mior ſiue tu. ul cu. ſiũ abo uẽ pupilli fecit tutor uẽdiuõʒ.ſed opponit pᷣdict ſi min ori Pſcribꝛ. v. an. ma
dãt ⁊ maior faci ratã hẽat expᷣſſe ꝙ ſine decreto factum erat tʒ idẽ iori vero.x. melioris 2dõnis eſt maior q; minor. . boc verũ.ĩ maior̃ qũ
ſe ſi tacita puta tacendo per.v.annos ſoluit in alijs contractibus ſʒ ſine e' voluntate vẽdit.al et᷑ ſtatiĩ nõ poſſet cõuẽire. pterea maior venitʒ
i in dona.decenniũ. . luẽ contet ando h mior q·
gi niſi ſint dona. ppt . . MMMM cũq; mõ voluntatem ↄriã
nup.ubi.v.anni ſu requirere opoꝛtebit an pᷣſente pᷣoẽ cie poſſeſſionẽ ĩ ius tuũ retꝛahet. declarando. Item adhuc
ficiẽt. vt. . e.l. fi. domino ⁊ maiore effeciò ſine ↄtꝛo Mdpr. Juſti. a. Mẽne. ppᷣ op.qꝛ videtuꝛ h̊ male ſidei
fül i Vʒ ꝓpo lerſia bona ſide decẽnio uel abſen J qñ ſinẽ decreto minoꝑ ul emptor tueri.v.an. ſed.ẽ.
c nas cidi te.xx.annis qui qõnem patit poſ adhuc ſub cuꝛatoꝛib ↄſtitu t. i. l.i. ⁊.l.ſ.que ſunt ð bõe
toris.ſ. ſeſſoꝛ fuiſſe monſtret᷑. Quod ſia/ toꝛũ l per ueniam etatis eoꝝ cuꝛã fſfigdei tuetur.ſe.x.lł.xx.an.⁊
u tui. pud gꝛauitatem tuam maifeſte cõ excedentium res alienantuꝛ ł ſup ſic ðterioris conditiõis eſt
du⸗ k Eb.ſ. creditoris. ſtiterit ſine ulla cunctatõne habita ponuntuꝛ ad peꝛfectam etatem hi bone fidei qᷓ; male fidei
f IBeſtiaſſe. uẽdidit longi tpᷣris pꝛeſcriptione petitoeẽ dem minoꝛes pꝛouecti longo ſilen ſed? ꝶ.hic quoquomõ de
4 uel ðſtinauit ð iur opoꝛtebit excludi. lxxiiij. tio q̃relã hmõi tꝛàderit ut iutil a- clarãdo uoluntatẽ ↄriam
nep quod non potuit. liẽatio łl ſuppoſitio diutuꝛno ſilẽtõ venit mĩor cõtra male fidei
ſſ m Ratazʒ. huſſe ex Si maiòr factuſ alienationẽ ſac roboretur certum tpᷣus ad talẽ ↄſiꝛ poſſeſſorem.libi noĩe ſuo
u pᷣſſe quũ eẽt maior tam ratam habuerit. mationẽ pꝛeſinitũ eẽ cẽſem. Jõqʒ vendidit tutor hic nomie
n⸗ fact ⁊ ſic iã ñ pt᷑ re pᷣcipimus ſi ꝑp.v.ↄtinuos ãnos p i minoris fca ẽ venditõ poꝛ
IIn uocari lʒ ſine decre Am ꝓ Sẽ.aa.Lici. pletam minorẽ etatẽ ideſt.xxv.an ro ubi uendidit uel obliga
n to facta. ponàs cuꝛatoꝛẽ pꝛiſ tui nos annumerandoſ nihil ↄq̃ſtus uit minor hñs tu.uel cu.ſi
uun n Si minore. ꝙᷓ; ſit ſine interpoſito pᷣſidiſ ðᷣ ẽ ſuper tali alienatione l ſuppoſitõ ne eo non nalet. ut.ð.de in
mngn dimidia iuſti precij creto predium ruſticuʒ hidi cꝛedi ne poſitis que eaʒ fecit lheis eius inte.re.mi.l.ſi curatorem ⁊
nt patet ſtati. ꝓ tali toris ſeu tutoꝛi eius deſtinaſſe ue minime retꝛactari eam occõe pꝛet᷑ ſic non habet locuʒ lex iſta
rall g hic tal rathabuõ nundare eamq; uẽditoꝛe deceptũ miſſionis decreti ſed ſic tenere qĩ qꝛ quuʒ non ſubſu vus ti.
A hẽt. acſi in maiori patrem tuuʒ ratã habuiſſe ſi miõꝛe ab initio legitimo decreto fuiſſet a nõ habet locum uſucapio
fich etate uendereĩ. ſed pꝛecio diſtractum ẽ pꝛediũ ⁊ ĩoſul lienata res uel ſuppoſita. Quũ ⁊ ſic nec iſtud ꝗnqueniuʒ.
dſt tüc daret᷑ electio ẽp to erore lapſũ pr̃eʒ tuũ perperam autẽ dõatões a minoꝛibꝰ nec cũ ð Itẽ dixerunt qdã eã ñ bꝛe
Hni tori an redderet rẽ uenditioni conſenſũ dediſſe ↄſtit᷑it cꝛeto celebꝛari poſſint ſi minoꝛ po locũ quum ꝗs minor non
ee kiuſtũ pᷣciũ ſupple non ab re erit ſuperfluum pcij ĩ cõ ueniam etatis rem ĩmobilẽ dõatõ hñs tu. uel cu.⁊ non impe
ld ret.nut. .ð r̃ſci.uen. penſationem deduci: pᷣſidis ꝓui niſ titulo ĩ aliũ exceptã ꝑꝑ nuptiaſ trata ue. uendidit quod ñ
licr l. ij. .l. ſi uolũtate. ſione fieri conuenit cuiuſ ſolertie donatione tꝛanſcripſerit non aliteꝛ plʒ. H.ſi auẽ tu.ul cu. uẽ
lai tũc erit ið.ut hic ſu gꝛuum ẽ ſi diuerſa ꝑs per bonaʒ ſi hoc firmitatẽ habebit niſi pꝰ.xxv. didit rem mioris.ut ſuam
ten bijcit.alij dicũt fuiſ dem complectatur in arbitꝛio eius annos impletos ĩter pñtes gð ðcẽ ignorante minor᷑.ſi quið ẽ
ion⸗ ſe h ðceptõʒ ĩ eo ꝙ ponere an uelit poſſeſſionẽ cũ ſeuc niũ inter abſentes uicẽniũ dõator ptor fuit bone fidei ht᷑ lo
.d dolo ẽptoris fuit ĩ tibus reſtituere ita ut fenebris pe acgeſcẽte effluxerit:ut tñ i herẽ dis cum prel.x.uel.xx.an q̃ ĩci
ai duci. ſ.ad hñdũ ra cunia cũ cõpetẽtibuſuꝛis rſtituat᷑. ꝑſona illud tmmõ tpᷣuſ accederet? pit currere pꝰ legitimam e
ſenani tũ quũ putaret pᷣcõ Dem. aa. Alexando. qꝙ; p eiuſdẽ herèdis min oris etatẽ tatem completam.ſi at ſcie
elei⸗ iuſto factã fuiſſe nẽ J ſinè decreto pᷣſidis pᷣdia ſilentio tꝛanſactum ſit. bat emptor rẽ eẽ minoris
eſ. ditõʒ.ꝙ nõ placet. tua tutoꝛe tuo alienata ſunt ⁊ ſic nõ poſſe diſtrahi ſine
neds 0 Supfluũ.iuſtũ H nec ſpeciali conſirmatione ul ſi bo De mgiatibus conueniendis. decreto.uel credidit poſſe
iſas ciũ erat.x.cõuẽtum na fide poſſeſſoꝛ ſuiſſet ſtatuti tem lxxv. diſtrahi ſine decreto ⁊ ſic
foe puta.ðiiij. que ſolua poris ex curſu id quð perpeꝛã ẽ ac pr. Ant.a. Mutiano errabat in iur habet locuʒ
lg ſunt. vi ergo que ꝛe tũ non ſuerat ſtabilitum:pᷣſes ꝓuĩ AIAmgiatus a tutortbbus prreſ. xxx. an. que incipit
ſtd manẽt compenſan currere poſtq;ᷓ hũerit.xiiij.
en tur cuʒ eo quod hict L an. ut. S. ti. l.l.i.⁊.l.f. 2. j. ð
pohi quondam minor ſui creditori debunit. . “ preſ. xxx.uel.xl.an.l.ſicut.ſed pla.hoc caſu et᷑ pᷣ legitimã etatẽ ĩciꝑe dice
hren p Si.i.quis nõ habuerit bonã ſidẽ Ipõitĩ cõditionalr.i.ſi nõ vult bat p̃i.xxx.an.⁊ ꝓ eo.j.ð bo.ma.at.niſi.⁊.j.de an.ex.l.i.x.ſi.
let adiplere ꝙ dʒ ſoluendo.ſ.uel compenſando. ʒ3 Tradiderint.ut tacẽdo.ſi at᷑ expᷣſſe ſtatĩ poſſet eam cõſirmare.ut.ð.e.le
q In arbitrio eius.ſ.aduerſe part᷑ hoc eſt heredis creditoris. i.⁊.ij.⁊.Sð.ſi minor fac.l.i.⁊.ij.

. r Fenebris.q̃ ut creditori ei debebat᷑ reſtituat ſupple an qð deeſt
iuſto precio ſuppler̃ ſoluendo uel compẽſando.ſʒ õ.j.ð prel.xxx.
an.l.i.in fi.ſo.ibi dolo.hic re ipſa interuenit deceptio.
ſ ¶ ſine decreto.alienata ſunt tãqᷓ ſua ⁊ ſic facit.hec lex cuʒ
titulo ſuperiori.ut.ð.ti.i.l.i.⁊ ſi.

a Cõqueſt.ẽ nʒ ĩ iudicio nʒ ex.ſʒ gꝗd ſi ex ↄq̃ſt ẽ narraãdo q̃relam ẽptori
⁊ viĩ ꝙ ſufficiat.ar.ff.ð ar.nõ diſtiguem..cũ ꝗdã ſᷣm aʒ.ſʒ.h. .ſ.ut co
rã iudice ſiat.ar.s.ð ñ nu.pe.at.h anc.ſʒ ibi tẽuit ↄco hic non.
b ¶Quaſi ab initio.⁊ ita ẽptor icipit domin eẽ ⁊ ſic plus operaĩ hic pre
ſcriptio qᷓ; alia preſcriptio.xxx.an.

. t Confirmatione. ſic. . ſi ali. res pi. da. ſit.l. an: epenul. — c Celebrari pñ̃t. niſi bpceptonb ut. fl. de adiĩ.tu.l.cum plures..i. uel ali
9* u Poſſeſſor. fuiſſet putas qñm. fuiſſe uẽdentem uel habuiſſe ius mẽta neceſſarijs. ut.ff. ð tu. ? ro. di.l.i. . ſed nõ nullos.⁊ niſi.in dõa.pꝑ
o diſtrahendi. ut. fl. de uer. ſi.l. bone ſidei. . nup. nt ſubijcit. It excipiũt, qdã ſpõſaliciã largitatẽ.ut.s.ſi aduer.do.i.
H Xx ſ Iqañ̃. ſine ðcꝛeto.ſi uero interueniſſet decretuʒ darei reſtõ i.ſz ibi ĩ reb mobilib ſacta fuit.nam ſi immobilibus non ualet. ut.ð. de
4 vſq; ad quadriẽniũ poſt legitimã etatẽ.vt.õ.de pre.mino. pre.mino.l.predia. L
l.ſi quidem.⁊.õ.de tempo.in inte.reſti.l.fi. d Excepta.ꝑpꝑ.nup.do.q tʒ ab initõ.ut ar.ff.ð iur̃ do.l.ticia.⁊ ſic ẽ õ.ẽ.
ni y Miop. hic ſubdiuidit. ad hec ⁊c̃.⁊ ſic ĩ duobus caſib im̃ loqi ð pre.mi.i.pᷣdia.ſo hic corrigit.ulł dic ꝙ nõ vʒ ut ibi.ſᷣ quinq; annis ⸗
qñ.ſ.minor hʒ curatorẽ.It᷑ qñ no hʒ qꝛ ueniã etat᷑ ipetrauit ⁊ ꝛes firmat᷑ ut cetere aliẽatiões.p.il.iſtã ſm. Jo.łhic ð do.pꝑ nup ibi ð ſpõſa
4 ½ cẽ alienata łobligata ꝙ quidã dicũt.ſʒ certe ið ſi curatoꝛem non licia.i.ð ſimplici.⁊ ð hoc dixi.s. ð adi.tu.l.lex qᷓ. circa pri.
uh bʒ nec impetrauit ueniã. ĩ dic quattuor caſib loquii.ſ.qñ mior au e In hrdis.ꝑſona e' ꝗ dõauit ł' uẽdidit.ut referat ad utrũq;.
mn tor.tu.łcu.vẽdit. Itẽ eð qñ tutor pñte ⁊ uolẽte minor. Neʒ qñ a? ſ Accederet.ad cõpledã pᷣſcriptiõʒ.ut.ff.ð mino.interduʒ.in ſi.
minor ſine tu. ur cu. nec iñ ipetrauit ueniã. i ⁊ qñ impetrauit ee g HMeredis.ſic lege ut ſit ſenſↄ ꝙ ſi hĩs maioris iã ẽ mior.idẽ ex qnque
ſfn niã. ⁊ h qĩ cõſonat cũ pᷣdict.ꝙ at dixit bre locũ quum utor ven nio ł decẽnio ꝙ ſuꝑerit ðfuncio currit hidi demũ quũ erit maior.⁊ ſic ĩ
4 didit volente ⁊ pñte pupillo ĩtellige ſm aʒ.ſi pupillo itelligit ꝗd a tralitiue.i.hrdis ꝗ minor ẽ.⁊ ſic eſt ↄ. M. ⁊. P. in eo ꝙ no.ð. ð ten. in

Adã ali quedã alia. ut. ff. eo.l. duo.nã ſi nõ adminiſirài terno lo

io exiiatoõs que uliia nulis lege pꝛobãtur.

t
inte.tfes.l.ea que..fi.at ipſi ſic legunt.ut ſit hic ſenſus quod ſtati heredli co eẽnt conueniendi niſi ĩ ſuſpecto faciendo ceſſaſſʒ ul tarde feciſſet F5Fo
minori currit tempus ꝙ ð quĩquennio ſupererat.⁊ dicũt poſt eius etatẽ uel ꝓdidiſſet.ut.ff.e.l.i. facit.s.ſi tu.nõ geſ.l.i.de admi.tu.l.ij. Vo
ſ.defunti quod non placet. l x Saniſſactũ. ſi nũc ĩueniũt ñ ſoluẽdo pᷣſumit᷑ tpr datiõis ſuiſſe ſ lt
a De mẽatib cõueniẽdis.hi ĩ ſubſidiũ cõnen ũtur.ut ĩſti.ð ſat.tu..p. ſoluẽdo.⁊ ſic on ꝓbãdi pupillo nõ ĩminet. ut.ff.e.l.i..ſimr̃atus uttl
b Imraſ.dic ꝙ mr̃ap qui tutorẽ dedit exegit a tutorib ſideiuſ ⁊ dixi.s.ð pꝛoba.l.ex perſona. Iẽ õ.ff.ad mu.l.ipr.ſed ibi patet 1
1 ſores rem pu. ſolutõ.
ſal. fo. iteʒ ⁊ ali y i Nmagiſtna i
os de ſua propria indẽni ſeu cuꝛatoꝛibus quos tibi dederiĩt legarum ad quorũ peꝛiculũ ↄſoꝛti tus. munici jel
tate. licet pupillus agat ſeu nominauerint ſtipulati ſunt ſe um adminiſtrationiſ ſpectat excuſ prales.nõ at᷑ ĩ eorũ ſi⸗
tutores non tollr actio eo nomine indemnès futuros ⁊ſi ſis non ſit indemnitati pupilii vł a fſideiuſſoĩſꝗ rẽ pu. Albe
miatum. ſed tenetur ĩ ſ ubſi quidem pꝛeſtiuſſent recepturos: ĩ dulti ſatiſſactum · ſal. fo. ꝓĩſſert. ut. f At
dium poterit ced ere actio que eam rem fideiuſſores accepe ad muni.l. ij. F. pe. lti
nes ↄ fideiuſſores quos runt xtꝛa rem ſaluam fore ſatiſda Moperatoreſ.Dio.⁊ Max.aa. A. ff. e.l. l. fo. e. n'
accepit.⁊ ſine ceſſione ha/ tionem acuõ quam aduerſus tuto Eugenie. 3 Adminiſtratois. pi
bet utilem. res tuos ſeu cuꝛatõeſ iſtituiſti àliẽã Nimgẽaàtus municipalelſ tu ſ. tutele. ſrck
c Indeẽnes. ſuturos an tu obligationem non reſoluit ſed ad torũ nominatores ſi admni a Fid iuſſiõis. date Piie
tores h tenebãtur promit uerſus magiſtratus qui cuꝛatoꝛeʒ ſtratiònis ſinito tempore nõ fueꝛĩt ob rẽ pu. ſal. fo.ut
ter̃: q.ita ſicut ⁊ q vn alij dederunt actio utilis ita demnʒ 9 ſoluendo nec ex cautione fideiuſſi 7.5. e .l. pr.
cõmittit geſtiõʒ. ut inſti. de petit ſi uniuerſis bonis ẽxcuſſis re ônis ſolidum exigi poſſit pupillis b Aulẽ. tutele.ſʒ aʒ
ſatiſda.tu. .i.⁊.ij. uocatiſq; que eum in fraudeʒ alie quondam in ſubſidium indęenitat᷑ lin factũ fm. H.ꝗᷓ
d Eẽx rem.i.preter eam. naſſe conſtiterit indemnitati tue in nomine actionẽ utilẽ ↄpetẽ ex ſẽa dẽ eadem quum
e Actio tutele. uel ne. g. ſolidum ſatiſfieri non potuit quaʒ tuſconſulto quod autoꝛe diuo tꝛa ſit oĩo ſimlis.ut.ff.
fAlienã.qua tenet᷑ mraſ. ſi exercueris mandatis ubi ab eis iano parente noſtio facium eſt cõ e.l.f.? facit.ff. de⸗ us
g Vulis tutele ut. fl. e.l. ii. actionibus aduerſus ſideiũſſores ſtietiit. fir. tu.l.iiij.⁊ in aui ſi.
uel in factum. quos acceperunt conſiſtere potes Mpeꝛatoꝛ.ʒeno emiliano.pꝛe ð iudi.S. nullo.col
h Mõs excuſſis tutorum lʒ utilẽ actõm ſine ceſſõe habeas. fectopretoꝛio. la. vi.ſed ↄ inſti. de ſi
oĩum ſi omnes geſſerunt ⁊ Mdpr. Alex. a. Pino. Vm ſit adiecta pꝛetoris ſen ſatz. tu. F. nzʒ at. ubi
non eſt diuila tulela.uel ẽ N heredes mãagiſtratus cõ tẽtia generalem cuꝛatoꝛi ad dticit magiſtratũ ulł
a ſe.ut.ff. eo.duo.ſi autem non lata culpa idonee cau miniſtꝛationem mandantis ꝙ e peꝛetoꝛẽ Ipᷣſidẽ non .
aliquiſ geſſit ⁊ alter ũ priↄ tum pupillo nõ ſolet actio dari. am pꝛo more ſequit᷑ decretũ puer teneꝛi.ad quod dic d
mr̃ai cõuenit᷑ qᷓ; ille q nõ Mpr. Goꝛ. a. Pꝛouião. ſu compoſitum manifeſtũ ẽ ñ cuꝛ qꝙquidã ſũt ad q
geſſit niſi ĩputet tutori ñ ge Jꝗtu ⁊ collega tu quũ ma toꝛis dationeuu fuiſſe inualidã ſed ptinet tin dar̃ tuto n
rẽti ꝙ cõtutorẽ nõ rmouit giſtratu fügẽmini min idõe in extimãda adulte ſubſtatia ſcꝛibe rem ul curatorẽ nõ l
ut ſuſpeciũ l tardr̃mouit. uʒ tutoꝛẽ dediſti cautõmq; idõeã uiciũ qui tanq; nõ ãplius ducẽti egt.exigere ſatiſdati
uł accuſãdo ꝓdidit iura e ſi exegiſti nec alias ſeruari pupillo libris auri patrimoniuʒ ualeret ſi onem ⁊ hi nõ tenẽ ne
nt. ff. ð tute. ⁊ ra.dil.l.i.S. idẽnitas pt᷑ ⁊ utꝛiq; ſoluendo eſtis deiuſſionẽ acceperat interceſſiſſe:ĩ tur. ut ibi.alij. q u⸗
uſq;. ?.ff. de admini.tu. lu pꝛò uirili paꝛte in uos actõʒ daꝛi ñ quo caſu non cuꝛatoꝛis erit ratio trumq;. ? alij q im
cius.S. pe. liliiiuria poſtulabis. Dẽé. a. Frõtião repꝛehendenda ſi qua leſio rebus exigere ſatiſq atõm wuk
i Eũ tutorẽ.uel curatorẽ ⁊ Duerſo nominatorẽ tutõiſ minoriſ illata fuiſſe aduerſus legũ pñt.⁊ hi tenent᷑ ut mn
ſubaudi.⁊ excuſſis et ſide uel cuꝛatoris min idõei nõ oꝛdinem compꝛobetur ſed ſuꝑp ne hic.⁊. ff.de adĩ.tu fid
iuſſoribꝰ.ut.j.e.l.aduerſↄ. af puẽiri pt᷑ quam ſi boniſ noĩati i gligentia uel dolo ſcnibe qui ue l. emilius. Nan
k Quã.ſ.utilẽ ↄ mr̃atum. tẽ q; fideiuſſoris eius necnon col ram ſubſtantie taxationem paſſus Pun
IErercueris.nõ iñ exigiſti . eſt occultari lẽgibus erit agendiũ. c c ¶ EůêëeI ſit ptoꝛ ltn⸗
qꝛ fruſtra diceret mandat᷑ ðdit cuꝛato uſe
m Ab eis magiſtraubus. ac cur ſi us. rem ? generalez ad Nde
n Fideiuſſores.dicit de his qui fuerunt accepti ꝓ re.pu.ſal fo. quos et᷑ miniſtra tionem ei mandanit deinde decretum interpoſuit nt ſace ſen
ſine ceſſione hʒ utileʒ.nt hic.⁊.ff.e.l.i.S.exigere.⁊ ĩterĩ nõ tenei ma giſtra ret inuentarium ⁊ ſecundum eius quantitatem fideiuſſores dare t ſimv
tus.ut.j.e.l.aduerſus. Ir.dixit ideʒ de alijs a ſmãatu acceptis pro lua in ſcriba inuentarij ſcripſit minus ualere patrimonium ⁊ extimatõm ß
dẽnitate. quod non placet.quia ⁊ eos non habet niſi demum quum dã rerum ibi compertarum ut ſic mina locupletes fideiuſſores poſ ſi
num fuerit paſſus.preterea non accepit eos nomine minoris unde quo ſent accipi tenetur. ut hic.?.ff.e.l. i. J. diuus. in,
modo util daretur minori quod hic dicit. ⁊ facit.j.de conuen.fi.de.l.uj. d Adiecta.i.lata.uel.i.poſt dationem curatoris eſt adiectum de Miſn
7.j.quo quis or.con.l.ij.⁊.ff.de admiĩ.tuto.l.lucius..ſemproni · commiſſione adminiſtrationis. . ifn
o i MNheredes.cuius.ſ.magiſtratus. Et quod eam.iſ.ſententia m que interlocutoria dici poteſt ulma it
p Non lata culpa.ſed leui ⁊ ſic nota ex dolo ⁊ lata culpa magiſtꝛa gis decretum. ut in autem. ut hi qui ob. . ſina.colla. vi. dua
tus tenetur heres non pro leui.ut hic.⁊.ff.e.l.non ſimiliter.⁊.l.quod ad ſDecxretũ.de faciẽdo inuẽtariũ ⁊ fideiuſ.dandis alij dicũt.de tra e
dberedem niſi li.con.pro leui contra magiſtratum.ut.ff.de precario.l.que ditio ne rerum. at. 5. de epi. au. l. decreationibus alij de alimentiſ in
ſitum. 5. antepe. . ð. de here.tu.l.i. pupillo prandis uel decernendis.alij dicunt de quadaʒ ſolemni
q ſ I tu.non exegiſti.leui culpa non lata uel dolo.qꝛ tunc inſolidu · tate que obſeruabat qñʒ in donatõe tutorũ.ut.õ. de tu. ⁊ cu. illu. Ade
teneremini cum effectu.ut.ff.e.l.in magiſtratus. per.l.i. Accurſuuus. ů
P Poteſt. ut. j. l. proxi. Sðð g Non curatoris.ſ.tantum.⁊.hoc quando ipſe ſecit ſic ſcabi:nel adi
ſNPro uirili.niſi actum ſit it eos ut alterius tantum periculo debetur.ulł ſi non fuit in fraude plane leges. ⸗ Neg
alter tantum nominauit.quibus caſibus hi primo conueniuntur non h Si qua leſio.qr male admiſtrauit.⁊. nunc. ñ ẽ ſoluẽdo ipſe 27 ſſch
autem alij liberantur.ut.ff.e.l.i.S.ſi inter magiſtratus.⁊.ff.ad muni.:.iꝑꝛ ſideiuſſores. ⁊ boc ſiue fuit in fraude ſiue non ipſe curatoꝛ. lſi tu lli
.F. fi. ⁊ caue quia aliter ſeruatur in pluribus fideiuſſoribus unius tu.quo tor dãnũ datũ ab aliquo ĩreb exlĩauit dãnũ rerũ ꝓut eꝛã: exliate felan
rum quilibet inſolidum tenetur ceſſis acionibus.ut.ff.rem. pu. ſal.ſo.l. a ſcriba luẽdidit iõ mioꝛi pᷣcio credẽs iuſta fuiſſ⸗ e extiatõm ſcribe win
ulti. Item ſi non ſunt ſoluendo hi magiſtratus non hʒ pupillus priuile i Legibus.di.ex.l.iſta.ym quoſ. da ul dic actione ĩ ſem qua tẽ et rer
gium ante alios creditores in bonis eius.ut.ff.e.l.i.S.priuilegium. magꝛiaũ . v.ff. e.l.f.? dicã i ele.eẽ mioꝛis an magꝛatũ prius uel priul W.)
tNPoſtulabis.tu. conuenius inſoliqdum. G ſcribãꝛ ext matiõʒ uelit conuẽire.lʒ quidã dicãt primo ſutorẽ gein Ulde
n A Duer ſus.colegarũ.i.cõtutorũ ꝗ cũ eo admiſtraneĩt iſimul. kunꝰ tem. ſ magr̃atũ.tercio ñ gerẽte cõueĩri ĩ hoc bñ.quanto ſenbam ꝗn Poſe,.

nlj⸗

n
loſ⸗
ſien,

.ðð

tad

Uloo
lſic⸗

B

ſntd
iee

oAdt

it
ie

lloitd

etian
ifoie.

alien
Aigen

Cdin.
ent u4

ſtßeo

tCo

ck

entae
Scet

Natoan

ol

n de

Explicit liber quintus.
a De fugitiuis ſeruis.remota omni alia continuatione dic quia
.5.dixit de actionibus que ſunt ex contractu vt in quarto libro.
yel ex qĩ ↄctu.vtin quinto libꝛo.ideo ſubijcit de his que ſunt ex
malefi.⁊ ſic de furtis.ſed qꝛ ſeruus facit furtum ſui ideo de eo pᷣ
mit tit ⁊ de ſimilibꝰ
b Libertis.ſ.ciuita
tum. Explicit liber quintus.

c Ciuitatum.roma
ne nel alterius aʒ. Incipit liber ſextus. Be fugi
vt.j.e.l.mancipia. tiuis ſẽruis ⁊ librtis mancipijſq;
⁊.l. pe. ciuitatum artiſicibus ⁊ ad diuerſa

d Artificibus. ſ. ci opera deputatis t ad rem pꝛiuatã

nitatũ.Iʒ nõ ſint / ⁊ dominicàm pertinentibus.

ui. vt. j. e. l. fi.
ePꝛuatã.ſ.ſingu Moprs Bio.⁊ Max.aa.Emili.
loꝝ de populo Eꝛuuzʒ fugi
Dñicaʒ.ſ.impris tiuuʒ ſui fuꝛ
g Er/- tum facerẽ
nuz 1 2 idòo non
cãuſ haber̃ locũ
ſ Ean . nec uſuca/
ſeru⸗ pioneʒ nec

gi . longi tpꝛis
tiuus ſfurtuʒ faciat peeſcriptionem maniteſtuʒ e. ne ſeꝛ
ſui. Ne. ſic ex quo ſe
quitur ꝙ nõ põt pᷣ
ſcꝛibi cuius rñſionis ratio ẽ ne ⁊c. pel queritur ã habeat locũ pꝛe
ſcriptio.⁊ dic ꝙ nõ qꝛ ẽ fugitiuus ⁊ jm hoc ne fuga ⁊c. ꝛõ ẽ vtriq;
h Facere.vt.ff. de fur.l.ancilla.ſed ↄ.j.in eo.ti.l.qui ſeruo ĩ pꝛin.
vbi dicit ꝙ nõ facit furtuʒ qui perſuadet ſeruo fugã.So.illud iõ
qꝛ nemo ex conſilio tenetur.nõ aũt dicit ſugienteʒ non facere ſur
tuʒ ſui.⁊ dic ꝗs ſit fugitiuus ⁊ erro.vt.ff. de edi.e.l. qs ſit fu.ĩ n.
⁊. F. erronẽ.ꝙ tñ ĩ nno dã ⁊ ĩ alio exaudii.vt.ff.e.l.i..p.ſʒ gda ỹ
i Et iõ.non valet hec argumentatio.nã fallit in debitoꝛe ſurripi
ente pignus creditoꝛi qui facit furtum rõe poſſeſſionis.⁊ tamẽ ẽ
res vſucapibilis.xt.ff. de vſuca.l.ſequit..ſi reʒ adde g hic quod
dam medium. ⁊ ẽ res furtiua ⁊ ſic valet.vt ĩſti.de vſuca.S. furtiue.
niſi purgetur viciuz vt in.e.ti..alñ.vel hoc ſpale in fure.⁊ dic ⸗
vna negatio abũdat.ſic in aũt.de here.⁊ fal.S.inoꝛdinatũ colla.i.
⁊.ff. de dam. infect.l.fluminũ..i.alias enĩ due negationes faciũt
vnam affirmationeʒ.vt. ff. ðde vbo.ſigni.l.duobus.
k Pꝛeſcriptõeʒ.ſʒ que dubitatio ẽ de lõ.t. pſ. que ĩ rebus tm̃ ĩmo⸗
bilibus locũ bʒ.vt.j.in qbus ca.ceſ.lon.tẽ.pl.l.in ſeruoꝝ.. ſᷣm
quoſdã hic loquit de mancipijs aſcripticijs ꝗ ſunt pars ſoli.vt.ff
de diuer. 7 tẽ. pl.l.iij. in ꝗbus aſcripticijs lʒ ał locuʒ habeat lõ.tẽ.
Hſ. hic tñ ceſſat.qꝛ fugitiuus ẽ.⁊ ſi querat᷑ qũo fit furtum quũ iudi
cet imobilis.⁊ reꝝ iĩmobiliũ non fit furtũ.vt inſti.de vſuca..qð
aüt. mdetur ad ſimilitudinẽ crete que ẽ nãliter ĩimobilis.lʒ ſepata
efficiaĩ mobilis.vt. ff. de fur. ſi crete. Iẽ ſi querat᷑ ſi emi aſcripticiũ
tuũ bona ſide a non domino qũo pꝛeſcribaʒ quũ non poſſit alie
nari ſine ſolo.vt.j. de agꝛi.⁊ cen.quẽadmodũ.ergo nec vſucapi.
nt.fl. de v. ſig. l. alienatõis. .illa quẽadmodũ loqtur qñ dñs ven
didit ipuʒ ſeruũ ⁊ quaſi manifeſta erat ibi fraus dñi.qꝛ paꝝ terre
dabatur. 7 oẽs aſcripticij vẽdebantur. ſed in noſtro cãu nõ ſic qꝛ
Pꝛeſcribet hĩto ti.⁊ bona fide ementis ⁊ vendentis.ðſʒ pꝛedicta po
ſitio non placet.qꝛ eadẽ remanet qõ de vſuca.quũ facias loqui ðᷣ
imobili.ſ.aſcripticio.dic ergo caſuʒ ꝙ loquat᷑ de pꝛel.xx.an.que
al datur bona ſide moꝛanti ĩ libertate qᷓ; hic non habuit.⁊ iõ nõ
pꝛeſenibit libertatẽ. vt.j.de pꝛel.lõ. tẽ. qᷓ pꝛo lib.l.i.x.ij. ⁊ ꝙ de vſu
ca. diẽ dic ſi ab alio poſſideat᷑ ti.⁊ bo. fi.⁊ ſic ſũt hic duo cãus vel
dic ꝙ nec tpꝛe qᷓ mobilia pᷣſcribũtur. ne quo iĩmobilia pᷣſcribũt ſic
ſ. ſi aduer. cꝛe.l.i.yel põt dicẽ ꝙ ĩpatoꝛ ſi hũit reſpectũ ad tãtã ſub
tilitatẽ ſed quuz quereret de vno.ſ. de vſu. incidit in aliũ.ſ.pᷣſcrip.
yt alias.ff. ad.l.fal.l. i. F. operis. ? fa. her. l.i. F. inquiſita ſicuti ſepe
contingit quum aliquis petit ab aliquo.x.⁊ ipᷣe rñdit nec quinq;
nec.x. debeatur.vel nec.x. nec alind ⁊ ponitur in ſeruo vt in re mo
bili. Item queꝛo quum ſeꝛuus fugitiuus a domino poſſideatur
niſi diu moꝛetur in libertate vel ab alio poſſideatur.vt.ff. de acg.
poſſeſ.l.i. F.per ſeruuʒ.⁊.l.iij. S.ſi ſeruus.⁊.l.rem que nobis ⁊.l.

eum. .. fi. qualiter domino eius poteſt ſieri furtum. v. animo non coꝛpo
ꝛe poſſidetur a domĩo vt de acqui.poſ.l.iij.S.ſi ſeruus.⁊ ſic detentationẽ
non habet. vt inſti. e. F. placuit. Item oppono.vt. ff. de fur.l.interdum.S.
cum autem.que eſt contra vbi dicit quod quãdiu res ſurrepta domino
per ſeruum eſt penes ſeruum non mutatur eius condictio.. illa loqui⸗
tur in peculiaribus. aliud
auteʒ in dominicis. vt hic

uoꝛum fuga dominis ſuis ex qua in quibus fit fuꝛtuʒ etiam

cunquẽ cauſa ſiat damnoſa. ſi penes ſeruum conſiſtat.
Dem. aa.⁊.cc. Pomponio. ipſe enim non dicitur eſſe
tgquirendi fugitiuos põtatẽ in ſui peculio.ſed dicit res
fieri dñis pꝛeſidaliſ officij eſt dominica.vl.ff. de pec.l.ð
Mpr. Conſtan.a. ad Pꝛobum. poſui.ꝭ.ſtichus.⁊ ð pe.le.
fugitiui depꝛehłndãt᷑ ſer/ .l. ſtichus habet in fin. ſed
ui ad barbaricum tranſeun q ſecus in dominicis..
tes aut pede amputato debilitent᷑ quia in peculianbus vide
aut metallo dentur aut qualibet a- tur habere quandam licen
lia pena afficientur. tiam contractandi ⁊ dãni
ficandi domini vt.ff. de pe
In auten. ut nulli iudi.S.quia ue cul.ſi quis ſeruum. . etiaʒ
ro colla.nong. ſed in dominicis non vt ĩ
HM fin. huius.l.inde eſt quod
MρR. [ Ed 'nouo iuf ſi cri res peculiaris ab alio ſur
minis qualitas mẽbꝛi abſciſſione,y repta ſi redeat in poteſtate
exigat una ſola manus abſcindet᷑. ſerui purgatur vicium.ſeð
non ſic de dominica.vt.ff
de vſucap.l.ſequitur. .la
beo ⁊ pꝛedicta.l.interdum.S.ſi res. Iten quid vʒ ſieri fur.in dñicis p ſer
uum quum non poteſt agi furti.vt inſti.de ob.que ex delic. F. hi. v. pꝛop
ter vſuc. vt hic ⁊ ibi dicit. Item nunquid.xxx. an. pꝛeſcꝛibetur ſeruus fu
gi. videtur ꝙ ſic.vt.j.de pꝛeſ.xxx.an.l.oẽs.econtra ꝙ nõ quum retineat
poſſeſſio. vt in. e. ti.l.male. ex tunc eꝛgo ex quo deſinam poſſidere repꝛe/
ſcribet᷑.xxx. anann. S
INe ſuga.i.effectus fuge que eſt vſucapio vel pꝛeſcriptio.
m Ex quacunq; cauſa.hoc quod dico ex quacunq; cauſa poteſt ſe referre
ex paꝛte ſubiecti ⁊ ex parte pꝛedicati.ſcilicet ne fuga ſeruoꝛum ſit damno
domino ex quacunq; cauſa expone ſcilicet vyſucapione uel pꝛeſcriptiõe
ſi ex parte ſubiecti ſcilicet ita ne fuga ſeruoꝛum ex quacunq; cauſa expo
ne ſcilicet leui aut iniuſta. ſecus ſi magna vel iuſta. vt.ff. qui ſunt ſui vel a⸗
lie.iuĩ.l.ij.⁊ inſtitu.de his qui ſunt ſui vel alie. iu. F. vlti. tunc enim bene
ꝛeiudicaret domino vt ibidem dicituꝛ.
n 2ꝛ Equirendi.officij eſt. vt. ⁊.ff.e.diuus alioquin.⸗ magiſtratus in
centum ſolidis ⁊ qui non patitur apud ſe inquiri in totidem pu
nitur. vt. ff. eo.l. i. F. hec autem. ⁊ eadem pena imponitur ſi uſcipienti alie
num ſeruum ⁊ non reddenti ifra.xx.dies.vt. ff. eoð.l.i.S.i.?⁊ omẽs iſtas
penas dicas applicari fiſco. quum multe appellentur. vt ⁊.ö. de mode
mulcta.l.mulctarum. eſt ⁊ alia que datur actoꝛi. vt.j.e.l.quicunq;.
o Officij.i.ad eius officium pertinet.
p ſ fugitiui. depꝛehendãtuꝛ in itineꝛe.ſecus ſi ad hoſtes iam peꝛne
nerint. ſic fuerit delictum ↄfumatum.quia tunc vltimo ſupplicio
puĩuntur.vt.ff.de pẽis ſi quis aliquid.S.i.que ẽ cõtra.ſi tamen non pe
tatur puniri domino iure poſtliminij redditur. vt. ff. de capt.poſtlimi
nium. 5. tranſfuge.
Garbaicumn. ideſt hoſtes populi romani.vt. ſupꝛa de commer. ⁊ met⸗
cato.l.ij.
r Amputato.⁊ ſic in quo deliquit in eo punituꝛ.
ſ Metallo. que ſit hec pẽa ⁊ opis metalli. miniſterij metalloꝛum habes
.ff. de penis aut dam.. inteꝛ. ⁊. J.ſi quis.⁊.S. miniſteꝛium. ⁊ inſtitu.qui.
mo.ius pa.po.ſol.S.pe.
t¶ Alia pẽa.ſcilicet ſimili vel extꝛaoꝛdinaria.vt.ff. de penis hodie. ſed in
hoc quod dicit pedem amputari.corrige per aũt.ſed nouo lure.⁊c̃.que
hic ponitur. Autẽ.
u Egd nono exigat. ꝙ eueitĩ quatuor cãib. vnus ẽ hic ĩ.l.ſi ſugitiui
ſcðs ĩ executoꝛibus tributoꝝ ſi nõ faciant apocha de ſi uſceptis vt
Iaũt.de mã.pꝛi.. coges.ttius ẽ ĩ nouell de qbuſdã hꝛticis.c.⁊ ẽ quar
tus in lombarda qui dicit manum incidendam tabellioni ſi falſum fe
cerit inſtim.vt in lombarda de eo qui falſum ti.l.i.in caſu etiã ex. l. coꝛ.
ſupplicium patitur fugitiuus non ſolum ratione fuge.ſed cum adiuncto
vt. ff. ad ſil.l.iijj. . de his. .l. legem in fi. pꝛmi. .
Sola mani.ſʒ q̃. &.illa ĩ q̃ min põt.vt.ff. de penis.l.intptatõe.lʒ alij q

Laſtigabil.ſ. fuſtibus. niſi ſt publicus latro q.ſ.oↄſueuerit furati ꝗ dʒ

furcis ſuſpẽdi.vt eff. de penis.l. capitaliuʒ. S. famoſos ⁊ hic ſubijcit ſtati)Z.

b Fures.quidam non habẽt hic plus.ſic tamen eſt in coꝛpoꝛe vnde hec
ſumitur. vt in auten. vt nulli indi.S. quia vero.colla.nona.
eq Aicunq; ſuſcepit.l.dolo malo volens dominum fraudare ſeꝛuo

ſm ꝙ creditur ei cum pꝛecedentibus indicijs. vt hic. .ff.de edll.

edic.l.quero. .fi.⁊.j.e.cum ſeruum. “S
m Seruo ẽt ſuo.q.d.ñ ſoluʒ penã petere ñ põt.ſʒ ẽt fuo ⁊c. ⁊ ittleol
lige cũ malignitas cepit a dño.ſe at ſi cepiſſet a poſſeſſoꝛe.vt.j.t.

k

vt patʒ.ff.de ſeuo

coꝛ.l.i.F.ꝙ auteʒ.⁊.l. doli
ſpãle eſt tamen in colonis
illiricianis. vt ſi quis eos
receperit ignorans nihilo
minus teneatuꝛ in quadꝛu
plum pꝛeter operas ⁊? dã
num ꝙ locis que deſeruie
rant factum ẽ.vt.j.ð colo.
illi.l.i.⁊ hoc foꝛte babʒ lo
cuʒ quando putabat colo
num alienũ. ſed neſciebat
cuius eſſet.ſi aut᷑ credidit ĩ
genuũ nullã patituꝛ penaʒ
vt. . e. l.. ꝙ ſi ſeruus.

A¶Ael. xx.ſolidis. taleʒ ſo

lidum accipe qui valeat u
num aureum.pt. ff. de in
vo.l.fi.⁊ inſti.de pe.te.li.S
ſi.⁊ ſeptuaginta duo tales
aurei eiun librã auri. vt
j.de ſuſcep.⁊ ar.l.quotiẽſ
Krſſeckatns electio der
alius par vel ſolue.xx. .
debentis. vt. ff. de iure do.
.l.plerunq; ĩ fi. Itẽ q̃ act.
hoc petitur. . vel ↄdic.ex
hac.l.vt.ff.de condi.ex.le.
.l.i.vel ac.ſerui coꝛ.vt.ff.ð
ſeꝛuo coꝛ.l.i.in pꝛin. Item
nõ.ꝙ nõ habetur ratio qᷓ;
tuʒ valuerit ſeruus. naʒ ſp
.xx.ſoli.cum eo licet mul
to plus valuerit reddent᷑.
vel alius par.ſicut.⁊.j.ð
di.inſer.l. fi.ſed alias ↄtra
J. de cõi ſer. ma.l.i.S.fi.
Item nõ.ꝙ hec pena dan
da actoꝛi.non remittit etiã
ſi illuʒ peniteat.⁊ velit ꝛeſti
tuere. j.xx. dies. licet illa qᷓ
datur in fiſcũ a ſuſcipiente
recitatur ſi intra.xx. dies
peniteat. vt. fl. e. l. i. Fi. eſt

ſed pꝛo fſurto nec moꝛietur nec ali⸗

quod mẽbꝛum abſcindetur:ſed ali
ter caſtigabitur:fſures äutem uocã
tur ꝗ oculte ⁊ ſine armis huiuſmo
di delinquunt:que auteʒ uiolenter
aggrediuntur aut cum armis aut
ſine armis aut in domibo aut ĩ itie
ribus aut in mari penis legalibus
ſubijciantur.

Mpr. Conſtan. a. ad Aalerium.

Vicunq; fugitiuũ ſeruuʒ ĩ
ggro uel in domo inſcio do
mino eius ſuſcepit eum cum alio
pari uèl uiginti ſolidis reddatur.
Si uero ſecundo uèl tertio eum ſu
ſceperit pꝛeter ipſum duos uel treſ
alios uel pꝛedictam extimationeʒ
pꝛo uno quoq; ſeruo domino repᷣ
ſentet. In minoꝛum perſonam tu
toꝛibus uel curatoꝛibus pena ſimi
li imminente.Quod ſi ad pꝛedictã
penam ſoluendam is qui ſuſcepe/-
rit minime ſufficiat extimatione cõ
petentis iudicis caſtigatio in eum
pꝛocedat.Quod ſi ſeruus fugitiuꝰ
ingenuum ſe eſſe mentitus ſub mẽ

cedè apud aliqueʒ fuerit nihil is q
eum habuerit poterit incuſari. Sa

ne mancipium toꝛqueriopoꝛtẽt ut
manifeſtet utrum pꝛopter lucrum

capiendũ callide a domino ad do

minum uel agrum eius qui ſuſce/
pit ĩmiſſus ſit an non.Quod ſi ma
ligne factum eſſe ex ſerui ſterroga/
tionè potuerit ſêruo etiam ſuo euʒ
qui hoc fecerat pꝛiuari opoꝛtet: ⁊
ad fiſcum pertinere mancipium.
Dem.a.ad Janu.
Ancipiã diuerſis artibus pᷣ
dita que ad rem publicaʒ ꝑp

ratio quia mitius cum lege quam cum eius miniſtro agitur. vt.ff. de ar
bi.l.celſus. Itẽ nõ. ꝙ etiam.l. facit de plagiarijs põt accuſari iſte. vt. j. ad
.l. fal. de pla.l.ſi quis.

eVel tertio. non ita ſi quarto.ſcᷣm. M.vt.S. de modo mulctan.l.fina.

vel dicas aliud in mulcta de qua ibi dicitur. aliud in pena que certa im
ponitur a lege.ar.ad hanc.ſolutionem.ff. de pꝛi.delic.l. nũc;. Item nõ.
hic ex iteratione delicti augeri penam. vt. S. de epi.au.l. iij. in fi.

f In minoꝛum.i.quum tutoꝛ
noꝛum ſugitiuum ſuſceperint.

es vel curatoꝛes in domibus vel agris mi
ſic ſi patiantur fabricari falſam monetam

in pꝛedio pupilli.vt.j.de ſal.mo..i.in fi. ſic. ⁊.j.vnde vi.l.memineꝛint.

g Caſtigatio.ſ.coꝛpoꝛalis q ẽ generale. vt. ff. de iuꝛe.o.iu.l.ſi quis id.

ſi ſeruos. ⁊ de in ius vo.l.fi.‚.j.de ſepul.vio. l.fi v.f. de penis.l. i. F. ge

neraliter.

b Mercede. maxime. ſed boc iõ dicit. qꝛ ic magis ẽ credibile ꝙ ignoret
i Incuſari.quũ non ſciuit eũ fugitiuũ.nã credidit dicẽti ſe ingenuum.
Opoꝛtet. ad petitiones conuenti ad ſeruum ⁊ ad penam.
I Interrogatione.nõ.duo mirabilia.pꝛimũ qꝙ ſeruus toꝛquetur contra

dominum ꝙ eſt comune ius.vt.j.de queſtioni .l. i. 7.l. ſeruos.⁊.ð. de
teſti.ſeruos que ſunt contra.ſed hic ſpeciale.vel non debet interrogari.

vt ibi. niſi pꝛo ſacto ſuo.vt hic.⁊.j.de qõni.l.interrogari.⁊ intellige ſi in

dicia pꝛecedant. nã a qõne non ẽ incipiendum.vt. ff.de qõni.l.i. in pn.

r Reſt

.i.ſi ꝗs ſeruo que eſt ↄ.⁊ qꝛ pꝛo fugitiuis receptis varie inueniun

tur pene.iõ dic qð
ſi ſeruũ pꝛiuati qs
tinent in his ciuitatibus placʒ per, recipit reddat eum
mãneꝛe ita ut ſi quis tale mancipiũ cum alio paꝛi.l.xx
ſolicitãuerit uel aduocàndum cre ſol. vt hac.l.ſi ante
diderit cum ſeruo altero ſolicitatũ ſiſci occultatõ ⁊ ip
reſtituat.xij.ſolidoꝛum ſumma iĩſe/ ſum.⁊.xij.li.argẽe.
renda reipublice illius ciuitatis cu reddat.vt.j.e.ſi ꝗſ

ius mancipium abduxerit.Libert᷑
quoqʒ; artificibus ſi ſolicitati fueꝛĩt

cum eadèm ſoꝛma ciuitati redden n.. vt.j.de fugi. co.
dis:ita ut pꝛo fugitiuo ſeruo ſi ſoli .l. ij. ſi ciuitat. ⁊ ipʒ
citudine defenſoꝛis non ſuerit reꝗ cum pari.⁊.xij.ſo.

ſitus ⁊ reuocato ideʒ defenſoꝛ duo

uicaria mancipia exigatur: nec be
neficio pꝛincipali nec uenditione ĩ

eius perſonam de cetero ualituris ber ⁊ artifex ciuita
Dem.a. ad Tyberia. Comitem ti aſtricto tunc ob
NHiſpanie. tinet ꝙ dꝛ. . e.l.fi.
Am ſeruum quiſpiam rep Si vero ſu ſeuus

tit fugitiuum ⁊ alius euitan
de legis gratia que in occultantes

mancipià certam penam ſtatuit p ter operas ⁊ dam
pꝛietatem opponit uęl in uocem li num. vt. j. ð collo.
bertatis euʒ animauẽrit ilico nẽꝗſ illi.l. i. ſi thracenſil
ſimus uerbèro ſuper quo ambigi duas libras auri.

