licitudie ſacro reſcripto aliquis au
ſus fuerit eandem curam ſibimet v
ſurpare tꝛium librarum auri diſpẽ
dio feriendo.

De bficio mgfi offi. rxyij.

Mpẽ Cõſtã.a.ad agentes ĩ rebꝰ

Riůilegijs duduʒ ſcho
le noſtre indultis itegre
reſeꝛuatis ad ducenã ẽt
centenam ⁊ byaꝛchiam nemo ſuſ
fragio niſi labore unuſquiſq; per

ueniat.principatum uero adipiſcã

tur matricula decurrente:ita ut ad
curas agendas ⁊ curſum illi exeãt

quos ordo militie uocat ⁊ eius la
borum adiutor preteꝛea in quo to

tius ſchole ſtatus ⁊ magiſtri ſecuꝛi

tas conſtituta ẽ idoneus pꝛobitate

moꝛum ac bonis artibus predituſ
noſtris per magiſtrũ ob tutibuſoſ
feratuꝛ ut noſtro ordietur arbitꝛio

Mpꝛ valen. The.Arch.aaa: ad

patricium in rebus officiorum
Emò agentium in rebus oꝛ
dinem militie atqʒ ſtipẽdia
peꝛueꝛtat:ẽt ſi noſtri nominis per
obreptionem detulerit indultũ ac

ſi quis formam admiſſi eiuſmodi
docebitur obtuliſſe in locũ exquo
indecenter emerſerat reuertatuꝛ ut
is gradus ceteros antecedat queʒ

ſtipendia meliora uel laboꝛ proli

xior fecerit ante irer.
Apr Theo.⁊ Aalenti. aa. plei
cio comiti ⁊ magiſtꝛo ofW.

Cholarium noſtroꝝ deuo
tio probata a noſtꝛis paren
tibus ciꝛca maxime ſeꝛenitatis no

ſtꝛe affectionem enituit. inde quic
quid ad fouenda ſeꝛuandaqʒ; eoꝝ
pꝛiuilegia poſtulatur ſtatim credi

dimus admittendum ideoqʒ ſug

geſtionem tui culminis appꝛoban
tes uiꝛis ſpectabilibus comittibus

ſcholaꝛum ueꝛberandi ꝛegrad ãdi
ue ſenatores ⁊ důcenarios licenti
am denegauimus ea nãqʒ que tali

i

t:· Ditius ca
ſtrorum ut nn
dentacuri alias de 1²
auratori uel petruſ nu
de nico..
Mnes fe

nocare utte· ſlio

deat ad queſtorez u

1

m Peꝛagere. ſine

n BDe offi. ma. of.
oO Priuilegijs in

o Flicia nõ nli
cõtra perfruir ſot
de uico qui locat q̃ on
ſtus ſine principe. PDKI
Militates.ſ. que
ſtores ac. pol

lnĩa pꝛincipis

quo ſubaudli ille

Knnt
Alis

tiudlpenf
Mu e

nocfrete.
uſe
Fnn
fͤnei
guiheg
itol

p n Emo indul
tum.i. ꝛeſcꝛi
q Admiſſi.i.impe
trati.
Iſ CLoolarium
ſenatores. i.
ſtlios ſenatorũ qui
eꝛant ſcholares in
militia.
Et ducenarios.i.
eorum filios.
1Abemus
precepit nõ
pro locis in ſcholiſ
nam ſcholari rece
dente non debeat
alius locum illum
ſibi uendicare ſine
licẽtia domini. Itẽ
no.pro prebenda.
nam uno canonico
mortuo non debʒ
alius in locum ei⸗
ſubrogaꝛi ſine licen
tia pape.
u Be officio comi
tis ſacrarum largi
tionum hec eſt illu
ſtris ut. j. de aſſe.l.
ſi.⁊ non legitur
F p Alatinis.i.
officialibus
pallacij principiſꝗ
ſunt comites largi
tionum.
y Conqnerantur.i.
dicant principi.
3ʒ Belidia ſicut. j. ð
priua.car.l.i.F.i.at
ſequens ti.de offi.
comi.reꝛum priua.
non legitur.

Proniderint. q.
d. unus iudex ac
cuſet alium.
b Largitiones. ali
as largitionis.i.p
pter. hoc ẽ titu. hic
eDe officio comi
tis reꝛum. .
d ſ Igðnid aliaſ
ſt qð nego
tioꝛum.

comotione digna ſunt ad tue ſubli
mitatis uolumus referri noticiam.
Dem.a. Mono magiſtro offi.
VYre tui perpetui culminis
credimus iniungẽdũ.ut ſup
omni limite ſub tua iuriſditione cõ
ſtituto quemadmodũ ſe militũ nu
merus habeat caſtꝛioꝝq; ac clauſa
rum cura procedat ꝙ ſingulis an
nis ſignificare nobis propria ſug

geſtione procuret:

Mpr Juſti. ⁊ Juſti aa. Ticiano
magiſtro offi.
Abemuͤs eum ad militiam
deuotiſſimorum ſcholariuʒ
de cetero peruenire qui noſtrũ me

ruit iudicium.nec licere pro tẽpo

re tui culminis adminiſtrationem
habenti ſine huiuſmodi pꝛobato
ria aliquem inter eoſdẽ uiroſ deuo
tos ſcholares ſuis referre precepti
onibus.Sed ſciatis qui ſine ſacro
reſcripto ad eãdem peruenire mili
tiam auſus ſuerit non ſolũ ea ſe pri
uari uerũetiam pena uiginti libra
rum auri ſubijci.illud etiam obſer
uari de cetero uolumus.ut ſi quis
locus ſtatutus ſcholarium in qua
cunq; ſchola uacauerit ille ſubro
getur.quem noſtra pietaſ per ſacꝝ
reſcripin uacantem ſubire locuʒ pᷣ
cepit ad hec quadrimeſtruos bre
ues eorũdem ſcholarum cura tue
ſublimitatis ⁊ pꝛo tempore uiri ex
cellentiſſimi magiſtꝛiofficioꝝ oↄſcꝛi
bi uolumus.⁊ eos ſacro ſcrinio la
terculi preſtari ibi deponendos.ut
ſemper noticia eoꝝdẽ ſcholariuʒ
certa ſit neq; publico damnum ali
quod infligatur.

HPe officio comitis ſacrarum lar
Gitionum. xxxij.

Mors Archad. ⁊ Hono.aa. Li
mecio comiti.
Alatinis hec cura debʒ
eẽ precipua ut periculo
proprio notarijs deſtia
tis ſuper negligentia iudicum ſi ita
res exegerit conquerantur ne eoꝝ
ſit ipunita dẽſidia. Judices quo
q; de eoꝝ nominibus referre con
uenit quos cõmodis proprijs ma
giſq; utilitatibus publicis ſtudere
pòruiderint breues etiam quadri
meſtruos ad officium palatinũ no
uerint dirigendos aurũq; exactuʒ
ad ſacras largitiones ſine ulla dila
tione eẽ mittendum.

De offi. comitis rerum priuataꝝ.

Mypr Aalenti.⁊ Aalens ad ho
ratium comitem biʒantium.
J queod negocioꝝ fueꝛit
actitatũ in quibuſ aliqd
cõmodi ſiſcalis appare
at ad officiuʒ rei priuate tua graui
as acta tranſmittat. ut inſtructiõe

percepta quid ſibimẽt iuriſ auxilio
debeatur agnoſcat.
Mor Archa. ⁊ hono. aa. mine
rio comiti ⁊.ppᷣ.
D palatinorum cura ⁊ rati
onalium officia omniũ rex
noſtrarum ⁊ totius ppetuarij hoc
eſt emphiteoticarij inris exactio re
uertatur: V
Mors Arch. ⁊ hono. mineritio
comiti.
J quis iudicum uir illuſtris
uel prefectus urbis cogniti

onem comitis reruʒ priuataꝑ exa

mini debitam ſibimet uendicãdaʒ
cenſuerit uel tuitionem contra eiuſ
dem ſtatuta ſedis preſtiterit ad qui
quaginta librarũ auri illationẽ pe
ne noie ⁊ officiũ eius teneatur quã
decet in articulo exigi manſuetudi
nis noſtre errario ſociandam.

De öffi. procõ.⁊ legati. Xxxiiil.

Mor Conſtan.a.ꝓcõſuli aphri.
Egasi non ſolũ ciuiles.
ſed ẽt criminales cauſaſ
audiant ita ut ſi ſententi
am in reos ferendam prouideꝛint
ad proconſules eos tranſmitterẽ
non morẽtur.
Mpr Archa.⁊ Hono. Simpli
cio pꝛoconſuli aſie.
Fficium eleſponti cõſulaꝛis
eterne recordationis patres
ſerenitatis noſtre adiit.⁊ expoſitis
ſuis incõmodis in quibus a uica
rianis apparitoribus urgebatur o
rauit ſub imperio tue ſublimitatis
agerẽ ptãtem. cius allegationes
bumane procliuius piũ principẽʒ
ↄmõuerint quas⁊ nos obtinere cẽ
ſemus.

De of coͤmitis oꝛientis xxxv.

Mopr Leo.a. Aſeo. pᷣpᷣ
Itulos qꝛ litarchia ⁊ ſynar
chia muneꝛibo ĩ pꝛima ſyria
deputati ſunt peꝛ officia tã uiri ſpe
ctabilis comitis oꝛientis q; uiꝛi cla
ꝛiſſimi ꝛectoris pꝛouincie flagitaꝛi
pꝛecipimus alitarchie quidẽ ludi
cura uiii ſpectabilis comitis oꝛien
tis ⁊ eius officio ſiꝛiarchie non ſoli
citudine uiri clariſſimi moderantiſ
pꝛouinciam eiuſq; appaꝛitõis exeꝛ
ceantuꝛ nulliq; penitus cuꝛialium
nec ſi uoluerint ideʒ muno uel ho
noꝛẽ ſubeũdi licentia peꝛmittatuꝛ.

e NPriuate. i. procuratorias
ceſaris.
g ſ I quis in articulo
ideſt ſtatim.
h Be offi.procõſu.⁊le.
i I Egati.i. delegati
proconſulum.
k Tranſmittere. excepto
crimine ſuſpecti de quo ẽt
pronunciant ⁊ no.duo in
eo legato ſpalia.⁊ ꝙ de oĩ
crimine cognoſcit ⁊ ꝙ ẽt
pronunclat in crimine ſuſ
pecti.ut hic ⁊.ff.de offi.ꝓ
con.ſolent ⁊.ff.de ſuſpec.
lo Fficium adijt.ſ. ſu
is ingreſſibↄ ad eũ
m Algere.i. uiuere.
n Quius i.qofficij.
o Principem patrẽ ſereni
tatis noſtre que eſt. .

p Lommouerint. no. qðᷣ
pia allegatio mouit prin
cipem.

De of. pꝛefec. auguſta. xxxvi. ꝗ De offficio comitis oriẽ

Mpẽ valen. Theo.aꝛchad.aaa.
Floꝛen.pꝛeſecto auguſtali.
Mnia tꝛibůta peꝛ egyp
tiacam dioceſim in cuꝛa
⁊ pꝛouidentia claꝛitatis
tue a modeꝛatoꝛibus pꝛouinciaꝝ
exigi iubemus. Si qui iamen ex

tis.procurator erat reruʒ

que erant in oriente ⁊ nõ

legitur hic ti.
P Be of. prefec. augu. bicẽ
ſpectabilis.ut.j.de priua.
car.l.i.
o Mnia. tue loquit
prelecto auguſtali
e

a p Refectus. punien
di imo nidetnr ut
8 e.ff. de offi. prel.illicitas. J.

„

qui uniuerſas que ẽ con
tꝛa ſo.ſpeciale in hoc ut ñ
habeat ius gladij.uel di

cit non habet in hos ha

bet tamen in alios.

b De offi.ui.non legituf.

N ciuilibus. mi
litum cmius eſt H
nicarius

c i

d Reuerentiam. quum p

f ectus repreſentet reueren
tiam principis.⁊ iſte ſit ui
carius prelecti ⁊ ſic peꝛ me
dium prefectum.ff. de of.
p.preto.l.i⸗

poſſeſſionibus ſine militaribus ſi

ue non militaribus ad inferenda q̃ᷓ
debent audaces extiterint eos peꝛ
militare etiam auxiliũ ſi opus exe
gerit ad ſolutionẽ cõpelli cẽſemus
Mypr The.archad.⁊ ho.ruphi.

Refectſpretorij auguſtalis

ordinariorum ſub ſe iudicũ
examinandi flagicia ⁊ ſuper bis ꝛe
ferendi non amouendi uel punien

di habeat poteſtatem. .B
De dfficio vicarii.
Mpr Aalen. ⁊ Aalens ⁊ Gra

tia.Antonio. pᷣpᷣ.

Nciilibus cauſis uica
rios comitibus milituʒ

conuenit anteferri in mi
litaribus negocijs comites uicariiſ
anteponi quotienſcunq; ſocietas ĩ

iudicando contigerit priore loco

uicarius ponderetur.comes adiũ
ctus accedat ſi quidem preſfecture
meritum ceteris dignitatibus ante
ſtet ⁊ uicaria dignitas ipſo nomie
eius le tahere iudicet portionem
ſacre cognitioniſi habeat poteſtatẽ
⁊ iudicationis noſtrę ſoleat uel de
beat repreſentare reůerentiam
Dem.aa.ad heſperium. ppᷣ.
Elationes uicarioꝝ ſi quan
do uſus attulerit ad noſtrã
manſuetudinem referantur.relatio
nes enim iudicum libẽter audimo
ne adminiſtratoꝝ decreſcere uide
atur auùtoritas ſi eorũ conſulta ue
luti prophanoꝝ preces noſtris a
ditis repellamus:

„ „ .
De officio pretoris. xxxviij
Mpr Conſtan.ad ſenatum.
Retori defertur hec iu
riſdictio ſãcientibus no
bis ut libeꝛale negociũ
ipſe diſceptator examinet ſane ĩter
poni ab eo deecreta conuenit.ut ſiũ
in integrũ reſtitutio refeꝛenda ẽ p
batis dũtaxat cauſis ab eodem ẽt
interpõat᷑ decretum.ſeu tutoris dã
di ſeu ordinandi curatoris implea
tur ab eo interpoſitio decretorum
quippe cum apud eum quoqʒ adi
piſci debeat patronoꝝ iudicio ſe
dula ſeruitus libertatem nec ſane

debita filioꝝ uotis patrũ uota ceſ

ſabunt.ut patente copia liberos ſu
os exuãt ptãte magis proprijs ob

ſequijs emãcipatos quũ ſeſe intelli
gant his obſequijs plus debere. a

quibus ſeſe meminerint uinculis
ſacris exutos. V—
Mypr val.⁊ Mar.aa.tici.ppᷣ.
Ræẽs tantũmodo pretoꝛes e

lecte opinionis in hac urbe

peꝛ ſingulos annos iudicio ſenato
precipimus ordinari.quicompete
tes cauſas ac debitos actus ĩtegre

diſceptare atq; tractare debebunt

ut hi tantum tres ex ijs qui prpri
um laꝛem in hac alma urbe habe
ant non ex prouinciis eligant᷑ nec

ſi quis forte propter alias cauſas

ad hanc urbem de prouĩcijs uene
rit ad preture uocetur munus. ſed
ij tantümodo ut dictum ẽ qui hic
domicilium fouent ita tamẽ ut nec
ipſi ſumptus quoſdam ĩferre cogã
tur inuiti ſed habeant ſpontanee li
bertatis arbitrium.

De officio rectoris prouĩcie ⁊ iit

nulli patrie ſue adminiſtꝛatio ſine
ſpeciali peꝛmiſſu pricipis ꝑmutat᷑.

Myr Alexan.a. Juliano.
Oteẽſt de falſo cauſaʒ co

gnoſcens preſes proui

cie incidentem proprie
tatis queſtionem dirimere.
Mpr Conſtan. ad Maxi.

Reſides prouinciarũ oʒ ſi

quis potentioꝝ extiterit ſſo
lentior ⁊ ipſi uindicare non poſſũt
aut examinare aut pronũciare ne
queunt de eiꝰ nomine ad nos aut
certe ad pretoriane preſecture ſen
tentiam referre. quo prouideatur
qualiter publice diſcipline ⁊ leſis
tenuioribus conſulatur.
Dem.a.ad prouinciales.
Aſtiſſimòs ⁊ uigilãtiſſimoſ
iudices publicis acclamati
onibus collaudandi damo oĩibus
poteſtatem.ut honoris ei autioris
proferamus proceſſus ⁊ econtra
rio iniuſtos ⁊ maleficos querelaꝝ
uocibus accuſandi ut cenſure nẽe
uigor eos abſumat nam ſi uere uo
ces ſint nec ad libidinem per clien
tellas effuſe diligenter inueſtigabi
mus prefectipretorio ⁊ comitibuſ
qui per pꝛouincias conſtituti ſunt

prouincialiũ noſtꝛorum ces ad

noſtram ſententiam ꝛeferentibus.
Bem. a.ad eoſdem.
Nofficiales prefectoꝝ cur
ſum publicum laniantes ul
praua contra utilitatem publicam
molientes uindicãdi tibi dedimo
poteſtatem:ita ut pꝛeſectos de eo
rum culpa facias ceꝛtioꝛes.
Mpꝛ Aalẽ.⁊ valens.aa.ad pꝛo
uianum pꝛeſfectum urbis.
Htioꝛis gradus iudicibus
ab infeꝛioribus competens
reuerentia tꝛibuatuꝛ.ſed ubi publi
ca tꝛactatuꝛ utilitas.⁊ ſi minor iu
dex ueritatem inueſtigauerit nulla
maioꝛi inogatuꝛ iniuria ſane qui ĩ
ſignia dignitatis ad hoc exeꝛcet ut
indignis iniurijs exiſtimet afficien
dos eos qui officia cum poteſtate
moderantuꝛ non declinabu noſt:ꝛe
indignationis aculeos.

NMWpꝛ valen. Gꝛatia.⁊ The.aãa.
Qimeio.

Juitas phodioꝛum iniuriã

ſuamnon tam decenter q;

e Autoritas. nõ cõ
temptum eſſe ſi nõ
audiatur.
fBSe of. preto ſpec
tabil ẽ ⁊ dic primã
legem que tractat ð
of.eius nõ etiam ſe

dula ſeruitus alias .

nirtus ⁊ ꝙ plus ſer
niet emancipato pa
tri qᷓ ſi ẽ ĩ ptãte.

S o Retori.exu
ant.i. libeꝛẽ
kur. Ac.
ht Res olim.
xviij.ut.ff.de
ori.iu.l.i j.S.deĩde
diuus auguſtus.

†
ſic⸗
ce
lont
il
reto
a
borb
Le
Coni
ceyn
l

dunt
ſnint
gvee
batar
guud
ſarenn
voſe
ſume
ſallo
god
meun
llats
clro
tulet⸗
nal
che
anol
beam
l⸗
Ku
lon⸗
ſanin
Oni
cuſa
ſlc
lunt
ehe
1tngn
Mollis
ſetſa
erd
)

.nö
ſeſini

eto her
prini
nucnd
unſ.
s alus
pplusſt
apatope
btite,

EKeoicl
1
4s. n
ugſwo

i Propꝛium. larem

ſic ⁊.s.de epiſco.⁊
cle.l.in eccleſijs.ſʒ
.contra.j.de cri. ſa
cai.l.fi.ſed ſpeciale ĩ
pretoꝛe. Item cõtꝛa
ff. de offi..preto.l.
barbariuns.

k De offi. recto. p.

cdariſſimus eſt ut.
de priua.car.l. i.

I p Steſt. pone

caſum qui
dam fecerunt ſcribi

in inſtrumento re,z

que ab alio poſſide
batur ſuam eẽ qui
quũ de ſalſo accu
ſaretur dixit ſe nõ
poſſe accuſaꝛi qꝛ ue
rum erat.uel dic ðᷣ
falſo me accuſas ſʒ
ego dico te ſeruum
meum eẽ.⁊ ſic ꝓpꝛi
etatis tui ipſiuſ tibi
refero queſtionẽ nut
T alias.j.de adul.
qm̃ alex. uel tertio
dic petebam fundũ
a muliere ⁊ oſtẽde

banm inſtrumentuz

ſpfa illud de falſo
accuſabat ego eã di
co non admitti.qꝛ
ſemina eſt que non
admittitur ad pu.
accuſationem. ſed
ipſa dicit ſuum fun
dum ⁊ ſic pro ſua
re debere admitti
nt.j.qui accu.non
poſ.l.ſenatuſcon.⁊
ſacit. j. de fal.l. ⁊ ſi
ad te ⁊ ð or.iu.l.i.
m p Reſideſ. 5
nõ legitur nec
ſequens uideas tñ
notabilia

n Inſolentior. i. in

obediens qui ꝓut

0oO i Uſiſſimos

cccuſandi re
pete damo ptãtem.
p Abſumat. ſic de
epiſ.? cle.quoniam
nenerabilis.
q Voces.cõtra ma
los iudices.
r i R officia
les ⁊ facit.j.
ſNPublicam offici
um publicum
t Libi preſidi.
u p Dtentioril
tribuatur ut
⁊.S.de offi.pre.uꝛ.
ſtudentibus.

dro.ppᷣ.

fero conqueſta eſt. unde inuiolabi

li obſeruatione ſancimus nt quoni
am tempore hyemis nauigatio ſe
pe periculoſa eſt ſemper incerta in
illis quinqʒ urbibus que potioris
eſſe ceteris aſſeruntur uiciſſim hye
mem dum ſibi iudiceſ recognoſcãt
ꝙ ſi cuiq; tale exiſtat ingeniũ nt pᷣ
cepta noſtra contemnat quinqua
ginta ab eo argentilibre centũ ab
eius officio ſi aliter factum fuerit fi
ſci noſtri iuribus inferantur.
M. Dalen.iheo.Ar. Qineo.pᷣpᷣ.
Li õrdinariam geſſerit po
teſtatem quicquid ex ueteri
iure delegationis titulis profliga

ſerit cum diſpendio pudoris atq;

ſoꝛtune de proprijs facultatibus ĩ
tra ꝓuinciã poſito ĩferre debebit.

HDem. aa. Lineo. pp̃ᷣ.

E qdis iudicum in prouĩcia
ſua prefectianum uel palati

num uel militem ex ijs etiã loibo

qui ãtea huiuſmõi officijs fueꝛit ↄ
moraii interceſſorem.i.executoꝛeʒ
euiuſq; litigatoris petitionẽ ĩ quo

libet ſeu priuato ſeu publico nego

cio puiet eẽ tribuendũ.nam peccã
tem circa conſulta celeſtia cum ſuo
officio non ſolum detrimetũ fame

ſed ẽt pr̃imonioꝝ dãna ↄmittẽtur.
Bem. .aa. Polemio.ppᷣ.illirici.

AIllus prouincie moderatõ
auguſtiſſimam urbem ſine

iuſſione noſtra adire audeat.naʒ ſi

patuerit quem contra decreti nf̃i pᷣ
cepta ueniſſe is congrua condem
natione plectetur.
Mor Archa.⁊ ho.aa. Liminio
comiti ſcrinij.
Alluʒ palatinis tibi obſecũ
dantibus cũ prouincialibo
uolumus eẽ cõmerciũ.ſed iudices

ſcire debebũt hoc ſibi precipue eẽ

cõmiſſum ut ipſi a prouincialibus
exigant.⁊ conſueta depoſcant. pa
latinum uero poſſeſſor non horrẽ
at qui nõ ſibi ſʒ iudicibus atq; offi
cijs preceptus imminere.
Myprs Hono. The. aa. Theo

Oderatores prouinciaꝛum
curã agere iubemus:neqd
potentium procuratores perperã
inceſteq; committant.

Bem. aa.Cornaſio.pᷣpᷣ.

Mnès per prouincias ap
paritores pro inueterata au
toritate iuxta motuʒ iudicis nuda
tos uerberibus ſi ita reſ tulerit ſub
iacere precipimus.⁊ ut facilis exe
cutio rerum publicaꝝ ſit ⁊ officio
rum inſolentia compꝛimatur ⁊ iu
dicum ſerenitati competens red
datur autoritas. ·
Mpr Leo.a.Conſtantino.

J quis coartalibus adhuc

obſequijs obligatus ꝛegim̃
prouincie uel cingulum cuiuſlibet

militie dignitatiſue quoquomodo

meruerit contra licitum nſurpatis
impetratue careat etiaʒ ſi ultro ne
a noſtra liberalitate ius regendi ꝓ
uincie uel militie ſeu dignitatis cu
iuſpiaʒ ſibi iactauerit delatũ fuiſſe.
Dem.a. Conſtantino.pᷣpᷣ.
Alli iudicum qui prouinci
as regunt in ciuitaubus ubi
ſacra palacia uel pretoria ſunt lice
at hilſ relictis priuatoꝝ ſibi domoſ
ad habitandum ueluti pretoꝛia ſi
bi uendicare.ſed ſacratiſſima mõiſ
omnibus inhabitare palatia ſeu pᷣ
toria.ut hac neceſſitate compellan
tur eoꝝ repationi ꝓuidere.ubi aũt
⁊ palacium ẽ ⁊ pretorium quideʒ
habitationi preſidis preiorium at
uel ſuſcipiendis conſeruãdiſq; ſpe
ciebus publicis horreoꝝ uice uel
alij neceſſarie rei deputetur.quod
ſi quis aliquando diſſimulare ien
tauerit protinus eum atq; officiuʒ
quinquaginta libꝛaruʒ auꝛi mulctã

dad reparandũ ſacruʒ ꝙ neglexeꝛit

palacium ſoluere ſancimus.
Deoͤfficio pꝛefectiuigilum.
Mpꝛ Theodo.⁊Archa. Nebꝛi

„

deo prefectouigilum.

Rerectiuigilum huius
urbis nihil de capitali
. bus cauſis ſua autorita
teſtatuere debent.ſed ſi quid huiuſ
modi euenerit culmini tue poteſta
tis referri de memoratis caulis cel
ſiore ſententia iudiceiur.

Deoͤhfficio ciuilium iudicum.

Mpr Archa. Hono.⁊ Theod.
Onrati qui litem ha
bere noſcuntur.his ho
ris atq; temporibo qui
bus cauſaꝝ merita uel facta pãdũ
tur reſidendi cuʒ iudice non habe
ant facultatem.
Mypr ho.⁊ the.aa. Añmio.pᷣ̃pᷣ.
J qũis pro publicis functio
nibus qua flagitãtur aliquo
ſe defẽdere tentet munimie adeat
iudicem ⁊ promat que duxerit aſ
ſerenda.quem ſi iudex quod non
arbitꝛamur mino audire maluerit
ipſe quidem adminiſtꝛatoꝛ triginta
libꝛarum auri apparitor uero eius
quinquaginta ſeꝛiatuꝛ diſpendio.

Beoͤfficio militarium iudicum.

Myprs Valen. The. Ar.magẽis
T¶ comitibus utriuſq; militie.
Anq; mnino in nego
ciis pꝛiuatorum uel tui
to militaris uel execu
tio tribuatur.
M. hono.⁊ The.maximo. ppᷣ.
Recipimũus ne quando cu

rialis uel priuate conditõis

x Irrogatur. als iniuria ?
alias pena ⁊ lacit.j.de of.
di.iud.l.ſingnli ⁊.S.ꝭ ne.
iu.e.l. i. omnibus ⁊. J. I3

neq;. ac.
y c Iuitas. ingenium
idaeſt ſuperbia.
3 q Ri ordinariã di
gnitatẽ als ptãtem

a Profligauerit qꝛ accepᷣ
de ſalario ſequẽt᷑ ptãtis.
b n E quis arca cele
ſtia.i.contra prece
pta hnius legis
e n Allum. poſſeſſor
i.ciuis uel ruſtiens.
d Nõ hoꝛeat.qꝛ nõ ibit
ag eum ⁊ ita palatini iĩmi
nent indicibus ⁊ iundices
collatoribus.
e o Mnes. inſolẽtia
.i.officialiũ ſiũ ap
paꝛitorum inobedientia.
f n AUAlli palacia pri
cipſum.
g De officio pꝛefectinigilũ
licet ceperit tractare de cla
tiſſimis hic tamen ẽ ſpec
tabilis.ut.ff.e.l.iiij.quare
ergo hic ponitur. e. conſi
derauit pꝛima tempora ſe
cundum que non erat pꝛe
fectus nigilũ ĩmo erat qui
dam qui preeꝛat excubijs
nt. ff. e. l.i. in fi.⁊ de or.iu.
.l.i. F. hee oĩa. ⁊ non legit
hic tit.
b p Relkecti tue. prele
ctipretorio ul nꝛbᷣ
i De officio ciuilium.in

k h DOnorati.ideſt ad
nocati.
I Panduntur. ut.j. de
poſt. quiſquis in fi.ſed in
alis horis ſedere poſſunt
nt. j. de of.diuer.iu.l.fi. ſe
quens titulus de of. mili
tari.iu.uel de offcio.pre.
annone non legitur ſed ſ‚
.l.i.ſigna.contra.ff. de rei
uen.l.qui reſtituet. ſo.ut
ibi. Item ſequens ne co
mitibus rei mi.non legit᷑
m ſ J quis al ẽ. e.
hic de officio preſee
li annone.

n Be officio militarium

iudicum.
o n Vnqᷓ; omnino die
ut in ſuperiori en.
p p Recipimus in eo
inudicio mag. mil.

ec?

a Lomiciahum. i. comitẽ
qui preeſt prouincie.
b n SEmo. alias iudex
t Hec. perennitatis
alias huius.
d d Uces principib⸗
.i.matoribo ducibꝰ
Ne rei militaris.
e o Mnem exactionẽ
.i.collectam.
f Miniſteriuʒ. ut lauacia
ei preſtentur.
g De oſſicio diuerſorum
iudicum.
h n Eno materfa. que
ipſa ſit habes. ff. ð
iisiqui ſui nel ali.iu.ſunt
.el. nam ciuium.
i Protꝛahat. ſic ⁊.ff. de in
ius no.l.neq; impuberes
⁊.l.pleriq;.⁊.ll.ſequẽtib⸗
⁊ potes h dicere aũt. que
eſt in auten.ut nulli iu.F.
neceſſarium col.ix.⁊ ẽ ſcꝛi
pta.j. ð cuſto. reo.ſi.l.qm̃

k Eius.ſ.mulieris.
lOQue. ſcilicet mulier.
m Neceſſitatibo.i.debitis
igem tamen in priuatis.
n Poſſe ſeruaꝛi publicis
neceſſitatibus quid hr̃.j.
ſ Inguli celſioribus
ei.legum doctorib⸗
ſic. ð. de offi.recto. prouĩ.
.l.potioris ⁊.j.l.prox.
p ſQCiant principes
.i.maiores officia
les. accur.
q Et cormnicularij.i.tubato
tores. ac.
t Honoratis.ſ.doctorib

homines ad militare exhibeantuꝛ
iudicium uel contra ſe agentiũ ac
tiones accipiant.uel litigare in eo
cogantur interminatione aũt quin
quaginta librarũ auri aduerſus cõ
mitianum officium proponi deceꝛ
nimus ſi quid ⁊ contra hoc aliqñũ
tentauerit.
Myr The.a. Anatalio mgꝛomi.
Emðò de ijs qui in uirorum
ſpectabilium ducuʒ officijs

militauerit ſcale agentium in rebo

quacũq; ſubreptione poſt cõpletã
militiam ſocietur. nec agendi uiceſ
uiri clariſſimi principis accipiat ſa

cultatem. ſi quis aũt aduerſus hec

perennitàtis noſtre decreta ueniꝛe
conetur militia ſpoliatus proſcrip
tionis pena pro parte bonoruʒ teꝛ
tia confringatur.
Dem.aa. Nomo magiſtro ⁊ co
miti officiorum.
Aces militũm⁊ precipue q
brus gentes que maxime ca
uende ſuut appropinquant in ipſiſ
limitibus cõmorari ⁊ milites adꝓ
prium redigere numerũ imminen

libus magiſterijs ptãtibus diutur

niſq; eoꝝ exercitationibus inhere
re precipimus:caſtroꝝ quin refecti
onis ẽt luxuriarũq; curam habeãt
quibus cum principibus caſtroꝝ
q; prepoſitis pro laborum uiciſſi
tudine limitaneorum militum duo
decim annonarũ partem diſtribuẽ
dam uidelicet inter eos magiſterie
ptãtis arbitris deputamus.

Conſtitutio greca ne rei militaris
comitibo łtribunis lauacrũ pᷣſtet

M. Ar. Ho.⁊ The. Antemio.
Mnẽm inquietudinem
a curijs ⁊ ciuitatibo pre
cipimus prohiberi.nec
ulla priuata ab his ſuccẽdi balnea
ad tꝛibutorum uel ductum aliorũ
uel militarium comitum uſus.nec
ad exactionem aliquam pro hac
cauſa profligari illuſtribus enĩ tan
tummodo uiris comitibus ac ma
giſtris militum.ſi tamen id uolue
rint hoc miniſterium indulgemus
dupli pena uiolatoribus huius ſã
ctionis imminente. Xliiij.

Deoęfficio diuerſorum iudicum.

Mpꝛ Conſtan. ad domicium cel

ſum uicarium.
Emõò iudex aliquem of

ficialem ad eam domuʒ3ʒ

in qua materfa.degit cũ

aliquo precepto exiſtimet eẽ mittẽ

dum.ut eandem in publicum prò
trahat quum certum ſit debita eiuſ
que intra domum conſiderato ſe
xu ſemet contineat.domus eio uel
cuiuſcunq; rei habita diſtractione
publicis nẽceſſitatibuſ poſſe ſerus

ri quod ſi quis in publicum mat:ẽ
fa.poſt hac crediderit protrahẽdã
inter maximos reos citra ullam in
dulgentiam capitali pena plectet᷑.

In auten. ut nulli iudicum. 5. ne
ceſſarium. col. viij.

COMN. gd hodie no
uo iure pro fiſcalibus uel priuatis
debitis nulla mulier debet includi
ſed ad iudicem ueniat per ſe uel ꝑ
procuratorem ſuũ uel mittat unuʒ
uel alterum quatenus negociuʒ le
gitime exequantur.ſi contra factũ
fuit maiores iudices uiginti libris

auri minores.x.puniantur: obedi

entes aũt eis cingulis ſpoliabũtuꝛ
⁊ penis ſubiacebunt corporalibo
⁊ in exilium damnabuntur.
Mypr TDalen. Theo. Archad.
.aaa.ad Pricipiũ prefectũ urbis.
Inguli quiq; iudices ſciant
celſioribus uiris ⁊ ijs quo

rum nõnunq; iudicio prouehũtuꝛ

honorificentiam debitã eẽ preſtan
dam.nec in ſubſcriptionibus ſuis
fratres audeant noiare appitione
mulctanda cuius hec cuꝛa eſt.
Dem.aaa.Conſtan.pᷣpᷣ. Gali.
Qiant principes⁊ còrnicula
rij ⁊ primates officioꝝ iudi
ces ẽt trinas libras auꝛi a ſuis fa
cultatibus eruendas ſi honòratis
uiris quibus ẽt conſiſtoriũ noſtrũ

ingꝛediẽdi facultas prebetur ſecꝛe

tarij iudicũ non patuerit ingreſſus

Aut reuerentia non fuerit in ſaluta

tatione delata aut ſedendi cum iu

dice ſocietas denèganda.

Vt omnes iudices tam ciuileſ q;
miluares poſt adminiſtrationẽ de
poſuiam per quinquaginta dies in
ciuitaub: uel ceꝛt locis ꝑmaneat.

Mopr ʒeno.a.Sebaſtia.pᷣpᷣ.

Embd ex uiriſ clariſſimiſ

preſidibus prouinciaꝝ
uel conſularibo aut cor
rectoribus neue qui adminiſtratõ
nis maioris infulas meruerint.i.ui
ri ſpectabiles proconſules ⁊ prefe
ctus auguſtalis aut comes oꝛiẽtis
aut cuiuſlibet tractus uicarius aut
quicunq; dux uel comeſcuiuſlibʒ
militis uel diuinaꝛũ comes domo
rum poſtq; ſibi ſucceſſum fuerit au

deat excedere de locis quos rexii/

ſe noſcitur. anteq; quinquaginta
dierum conſtitutus numerus ſinia
tur.ſed per id tempuſ preſides qui

dem ⁊ conſulaꝛes necnõ correcto

ꝛes in metropoli ſpectabiles uero
iudices tam ciuiles q;ᷓ militaꝛes in
ciuitatibus adminiſtꝛate dioceſeos
illuſtrioꝛibus publice nõ domi uł

intꝛa ſacꝛoſanctos teꝛminos uel ꝛe
ligiones aut potentes domos lati
tantes ſed ĩ celebe:ꝛrimis locis oĩm

ſ Denegata. ut 7.J.

ubi ſena. uel cla.l.
fi. F.ſedendi.niſi in
caſu.ut.õ.de of.ci.
iudi.l.iii.
t n Emo excede
re.i.recedeꝛe
n Ante quinqua
ginta nota.
X Super furtis. ſ.
ſuis ⁊ domeſticoꝝ
⁊ manipulariorum
ut.j.ad.l.iul.re.l.i.
⁊ in quadruplũ dã
natur.ut ibidem di
citur ⁊.j.ti ij. conſi
liarios.⁊.j.ubi de
y Reſpondeat apð
epᷣm cauſam exami
nantem ex non ſcri
pto ſicut ⁊ quuʒ ſu
git uel etiam apud

principem uel eum

cui cõmiſit ut.j.aũt
nut iu.ſine quoquo
ſul. 5. ſi quis aũt. ⁊
.§. ſi aũt. ex quacũ
qᷓ; ⁊. S.neceſſitatem

col.viij.ulapud ſu

periorem magiſtra
tum.uel apud eum

cni cõmiſit.ppᷣ.ut ĩ

ſfi. huius legis.

5 Copia alias diai

na.i.reuocatoria

a Inferre cogetur.

item uel ut ſeruus

inhoneſtuſ capi po
teſt ut in auten. ut

iu.ſiñ quoquo ſuf.
c§F. neceſſitatẽ ⁊.j.e.
.l. §. ipſe aüt.

4Fe
Chans
Pe
lan
lut
14
1
ſant

b T

glen
Deng

at t,
l d
ndinſin
de Uſic⸗

wen
bfreoler
Pcninn
ot.
ſuis,
loneſicn
Mlaton
Aülnli
adnpplid
untbidend
ſti i
4

Cncentep
Wamepmni
nernorſn
antqun
ctünn el
penvelann
niſturſein
ne groqto
gnisait

d.

forlapuſa
em maghte
lapadeun
iitot
nolegs,

puülnin

uocntofi
ne cogen⸗
A nr ſems
auſcayip⸗
in autenu
quoquo 6
eſſtat te⸗
ſeuin

bPeruenerit. niſt
per duos dies im̃
ut in auten. de ad
miniſtratione.ſi ue
20 nulluʒ mittat nũ
cium ſemper indicʒ
uſq; in aduẽtũ ſuc
ceſſoris.ut.ff ð of.
procon.l. meminiſ
ſe.nuncius aũt pre
miſſus exercet oĩa
preter membri ab
ciſionem ⁊ ultimuʒ
ſupplicium ut in au
ten. de coll.. ꝓhi
bemus col. vuj.
Bebito honore.ĩ
mo non ſeruato ho
die.ut in auten. nt
iudi.ſine quoequo
ſuf. F. neceſſuatem
colla.ij.

d Irretitus. per ac
cuſatõm qꝗ iſcripſit
e Perdurabit ⁊ pa
tietur penaʒ ꝓ qua
litate delicti.ut. ff.
ad.l.iu.re.l.lex. .f.
NTue.o.pᷣpᷣ.
g Orata per conte
ſtationem.
hb Terminare. ſpeci
gle nt. j. de iu. pro
peꝛandum in prin.

quos nuper gubernauerant ora

uerſentur ut pateat oibus facultas

libera luper ſurtis aut criminibus

querimoniam cõmouendi ita ut

ab omni defenſus iniuria pꝛouiſio
ne poſt eũ adminiſtraniis ac peri
culo officii nec minus curialium ⁊

defenſoris ciuitatis iuratorie tantũ

modo cautioni cõmiſſus poſtq; ſu
erit in querimoniam deuocato pul

ſare uolentibus ut dictũ ẽ pꝛo legũ

reſpondeatratione. nec ulluʒ ante
preſinitum tempus de prouicia di

ſcedendi excuſationem ei tribuat

uel diuine uocis còpia uel codicilli
alterius adminiſtrationis oblati lI
pꝛeceptum ampliſſime tue ledis ut

alterius pꝛouincie uiceſ modeꝛato
ris obtineat aut pꝛecepiũ pꝛeſfate
alterius ciuilis ſeu militaris cuiuſ

cunq; piãtis ut quãcunq; ſoliciiu
dinem publicam gerat aut exbibe
atur aut deducatur. aut poſtremũ
cuiuſlibet occaſioniſ excogitata ca
liditas excludatur ut modis omni
bus que pro uniuerſaꝝ prouincia

rum ſalute ſancimus ſortiatur effe

ctum quod ſi quis temeritate puni
enda ſaluberrimã legem circunſcri
bendam uel uiolandaʒ crediderit

licet ⁊ maieſtatis reus non immeri
to iudicetur attamen quinquagita
librarũ auri mulctam publicis cal
culis ĩferrẽ cogetur ſimili pena ple

ctendo qui poſt eum adminiſtratõ
ne ſuſcepta minime eum curauerit
honeſte retinendo. aut ſuper eius
fſugam protinus referendã. Admi
niſtrationẽ aũt deponere nõ uolu
mus deceſſorem anteq; ſucceſſor
ad prouincie fines perᷣenerit licet
litteris ad eum ſeu programate ul

edicto ad officium ⁊ prouinciales

uſus fuerit ipſe aũt qui pñtẽ fugiẽs
non obſeruauerit legẽ ubicũq; reꝑp
tus fuerit.licet in hac florentiſſima
ciuitate ad prouinciã ſine ullo peni
tus obſtaculo preceptione tui cul
minis cura ẽt uiri clariſſimi recto

ris prouincie in qua repertus fue

rit deducetur per ſex menſium cur
ricula ibidem moraturuſ.quatenꝰ
inter ea minime poſſint crimina uł

furta celari. Officium ẽt ꝙ eũ de

bitò cũ honore ſeruato non prohi

buerit contra legis tenorem diſce

dere triginta libraꝝ auri diſpẽdio

feriatur quod ſi intra quinquagĩta

dieꝝ numerum forte fuerit pulſat⸗
⁊ preſato elapſo tempore necdum
finita lis fuerit ciuiliter quidem ſu
per furtoꝝ ſceleribus pulſatus da
to procuratore inſtructo poſt quĩ
quaginta dies protinus habeat li
centiam diſcedendi accuſatiõe ue

ro ſuper criminibus facta per iſcri

ptionem laqueos irretitůs uſq; ad
terminum cauſe ibidem neceſſario
perdurabit. Sciant aũt iudices
uniuerſi apud quoſ uel adminiſtra

tioniſiure nel ex preceptõe ampliſ
ſime tuüe ſedis huiuſmodi cõtroueꝛ
ſie ciuiliter uel criminaliter uentilẽ
tur inter uiginti dieꝝ ſpaciuʒ debe
re ſe prefata litigia poſiquã rta ſu
erit rminare nam ſi ſuperſederit
ipſos quidem decẽ libꝛoꝝ auri cõ
dẽpnaiõm ſubire cẽſemo accuſati
onem uero ſeu ciuilem intentiones;

ſemel in iudicium deductã prefalò

modo legitime terminari.

In auten. ut ſudi.ſine quoquo ſuf

fiagio. .ueceſſitate.col. ij.

LC fſNJueo ante

quã compleantur quinquagita di

es fugiens capiatur detineatur ap

uincialibus.⁊ omne ꝙ dam ſuit ei
occaſione fuꝛti actione exigatur pᷣ

— „ ◻—
——
.
/

i Prelato.mõ.i.j.uiginti
dies.
k De officio eiuſ qui nicẽ
alicuius iu. ob. .
1I i Nauſa reipn. ci
uitatis alicuius ?
ſic in iudicio reſtituiiuꝛ ci
uitas ut.j. de iu. reipu. l.i.
in contratu.ut.e.ti.l.reʒ
27.j.quibus ex cau. ma.l.
rempu.⁊ hoc patet qꝛ de pᷣ
ſide dixit alias de procu
ratore ceſaris cognoſcẽde
m Reipub ice. ordinabit
autẽ. reſpu. ſindicum uel
actorem contra priuatum
⁊ cognoſcet preſes proui
cie uel eius nicarius.

ſente iñ deo amabili epᷣo ⁊ cauſam

ex non ſcripio examinante.

De oͤfficio eius qui uiceʒ alicui⸗
iudicis optine.. Alvj.

Mypr Goꝛgianus.a.Pomici.
Ncauſa que ſpectat ad
utilitatem reipuᷣblice eũ
qui uice preſidis proui
cie adminiſtrat potuiſſe cognoſce

re in dubium non uenit.ſane ſi in a
liquo captumẽ ius reipublice iux

ta ſcita diuoꝝ principũ defenſoreſ
reipublice ſi modo adeſſe ſiduciã
negocio putant reſtitutionis auxi
lium poſſunt flagitare.
Andata imperatoꝛis The.⁊ Va
lenti. aa.miſſa Antiochio. pᷣpᷣ.pre
feꝛenda que ſic habent.
Aggerente magnificẽtia ue
ſtꝛa docta im peꝛialis eterni
tas debeꝛe eòs qua pꝛeceptiõe prĩ
cipali ſeu noſtre ſèdis ampliſſime
tueꝛi locũ ꝛcctoꝝ pꝛouinciaꝛũ noſ

cuntur autoritatem hàbeꝛze tutoꝛeſ

ſeu curatoꝛes petentibus daꝛe de
cꝛetum ẽt inte:ponere ad alienan
das minoꝝ ſimiliũq; eis peꝛſona
ꝛum ſeu cuꝛialium facultateſ ⁊ emã
cipationes quoq; legibus celebra
re.⁊ oĩa que ad iuriſditionẽ recto
ris pꝛouincie peꝛtinẽt actitare pꝛe
cipeꝛe dignata ẽ pꝛo diſpõe ueſtꝛe
celſitudinis pꝛefatas huiuſmõi ſo
licitudines peꝛagẽdi hẽe licentiam

Deaſſeſſoꝛibũs ⁊ domeſticis ⁊

cancellaꝛijs iudicũ. xlvij.

M. Hio.⁊ Maxi.aa. Paul.
Tugdioꝛum laboꝛ mere

tuꝛ ut ij qui in publicis
adminiſtꝛationibus cõ

ſtitui ſociaꝛi ſibi conſilioꝛum paꝛti
cipes cupiunt ſpe pꝛemioꝛuʒ atq;

honoꝛificentia ſua pꝛouocent eos

quorũ pꝛudentiam putant ſibi eſſe
neceſſaꝛiũ nõ metu teꝛꝛibili ⁊ neceſ
ſitate incongꝛua libeꝛtati.

n Flagitare. ad inſtar pu
pilli.ui.j.de iure reipubl.
rempu.⁊.j.quibus ex ca
ma.reſpu.
o ſ[ſ AUggerente. uf̃a
o prefecte.
p Eos.uicarios.
q Sedis. ampliſſime. uel
alte rius qui habet meruʒ
imperium. ut.ff. de of. eiꝰ
cui man.eſt inriſdi.l.i.
r Rectorum. decedentiuʒ
uł abſentiũ qui decedẽtes
dicuntur mortui ⁊ ſubſti
tuti nicarij dicuntur ſuffe
cti.ſecus ſi delegaret qꝛ ta
lia delega:i non poſſunt.
ut. ff. de of.eius cui man.
eſt iuriſ.l.mandata ⁊.ff.ð
reg.iur.omnino ẽ enĩ hic
nicarius ordinarius a le
ge non delegatus.

ſ NHabere. faciẽdi bec que
dicit.ſ. tutores.
t Actitare. preter ultimum
ſupplicium forte ⁊ mẽbri
abciſionem. ut in auten. ð
coll..prohibemꝰ col.ix.
u Be aſſeſſonbus.
x ſ Xudioruʒ. prono
cent.. de ſtatuis ?
imagi.l.⁊ uirtutum.

ez

a p Reſides. libellos
.i.pelitionibꝰ qui
ſiunt ſupeꝛ alienandis pᷣ
düs minorum ⁊ pro tran
ſactione alimentoꝝ.⁊ aliiſ
faciendis que ſunt mix. ĩ
perii ſecus in teſtõ ubi per
aliuuu ſubſcribit quis ut.j

de teſtis.l.fi.⁊.l.iubemus

.S. ꝙ ſi ñ fuerit obſeruatũ.
b Di quis preſides.
c c Onſiliarios.i.aſſeſ
ſores
d Cancellarios. nt ſuos
notarios.

e Officio.ut ſunt milites
2⁊ alij de familia. de quoꝝ
oĩm delictis tenentur ut h̊
. ⁊.j.ad.il.iul.re.l.i.

Precipimuſ.ut.S.ut oẽſ

iudi.tam ci.qᷓ; mi.l.i.in
principio.
g Subꝛraxerit. ut 2.j. ð ex

actio.tri.l.iij.li.x.?. ff. ad

ſil. l. legem. 5. pe.
h Fiſcus.nt ⁊.j.de modo
mulc.l.fi. .. quod ſi quis

Mypr Conſtan.ad Maſſum. pᷣpᷣ.
Reſides:nõ per aſſeſſores
ſed per ſe ſubcribãt libellos
quod ſi quis aſſeſſori ſubſcriptiõʒ
inconſultis nobis permiſerit mox
aſſeſſor qui ſubcripſit exilio punia
tur pꝛelidis uero nomen ad nos re

ferri iubemus ut in eum ſeuerius

uindicetur.

Myr Archadia. ⁊ Hono. aa.

