niſi ſpeciali pacto ſpectet locuſtarum pernicie ſterilita

ad tuũ periculũ ꝙ ſeruan tis niciuʒ interceſſit ſequentis tem
dum eſſet.ut.S.e.l. legem poris fructus quòs ubi iuxta pre
⁊.l.licet.⁊ dic ꝙ colon de teritam cõnſuetudinem deberi cõ
ſterilitate poteſt queri vt H ſtiterit reddi tibi pꝛeſes pꝛouincie
2 plene diximus. S.e.l. lic iubebit.

non autem de exiguitate. Dem.aa.Aalerio.
2æ.ff. e. ſi uno.S. quum quu Ircà locationes atque con
dam. AQductiones maxime ſides cõ
g Edaci. quia omnia e tꝛactus ſeruãda eſt: ſi nihil ſpeci
dunt. liter exprimatur cõtꝛa conſuetudi

h Fructus.i.mercedem ꝓ nẽ regionis: Quod ſi alij remi
pter fructus ſequentis tem
poris. nam non poteſt in
telligi de particulario colono.ſed de eo qui nummis colit.ut.ff.e.ſi mer
ces.S.uis maior.vel fuit hic contractus innominatus do vt des.i.ut da
ret certam menſuram fructuum ſingulis annis puta.x. corbes frumenti
quotcũq; fructus percipiat ſinglis annis ſiue.x.uel.xx.uel.xl.unde quũ
hic contractus ſit ſimilis locationi eadem equitas eſt in iſto ſeruanda
que in illo.vt argumento.ff. depo.l.i..ſi ſeruum.⁊ de preſ.uer. lege na
turalis.S.i. .
i Conſuetudinem.de preſtandis penſionibus.quando enim certa mer
ces non exprimitur datur quantum ſolet ex conſuetudine dari. ut hic
ar.ff. de dã.infec.ſi finita in prin.⁊ de edi.edi.quod ſi nolit.S.qꝛ aſſidua
⁊ eſt ad.l.iſtam.ff.e.ex conducto.S.ſi uis tempeſtatis.
k c Irca.fides.ut ⁊.ðõ.e.ti.l.legem.maxime autem ideo dicit.quia ⁊
quedam etiam non dicta ſeruantur ſi modo bonum ⁊ equum
ſit vt inſti.de obli.ex conſen.in fin.⁊.õ.l.prox.in fin.⁊.ff.eo.ex condu.
in prin.Accurſius.
lSpecialiter.repete maxime.⁊ ſic contra proprie ponitur.vel dic contra
pro preter.ut.ff de pac.l.paciſci.⁊ eodem modo ſubaudi.ideſt maxime.
m Contra legem. melius dixiſſet preter legem. neq; enim contra legem
aliq; fit ſi aliquis renũciet ei quod pro ſe introductũ ſii.poteſt enim de
iure hoc fieri. vt ⁊.5. de pacp.⁊ de epiſ.⁊ cle.l.ſi quis in conſcribendo.⁊
prodeſt hoc nõre propter id quod diximus.õ.de pac.l.i. Nem nõ hic
quod res inter alios ⁊c. ut.⁊.j.res inter alios acta ⁊c̃.⁊.ð.de pac.l. ſi ac
tionem.⁊.ff.de pac.ſi unus..pacta que. L
n q Vi rem propriam. exiſtimans. idem ſi ſciens. ſed facilitateʒ facti
notauit. vt ⁊.j.e.ad probationem.ſed poſſeſſionem perderet ſciẽs
vt ff. de acqui. poſ.l.ſi rem aliquã.⁊.l.quod meo.in prin.⁊.ff.de rei uen.
l.quedam mulier. ⁊ de uſuca.l.ei a quo.⁊ facit ad.l.iſtam. ff. de acquirẽ.
re.do.l ſi procurator. ⁊.ff.de rei uẽ.inter officium.⁊.ff.e.non ſolet.⁊.s.de
rei uen.re tua.⁊.j.de dona.inter vi.⁊ vx.l.etiam ſi.⁊ de re.iu.lege neq; pi
gnus. Accurſius.
o ſ Jolei.locaſti.i.uſui conceſiſti.non tamen fuit locatio. quia ſine
mercede in pecunia eſſe uł peti non poteſt. ut. fl. depoſi.l.i... ſi qſ
ſeruum.⁊ de prelſ.v.l.natural.S.at quum do.⁊.ff.de dona.inter ui.⁊ vxo

.l.ſi uir uxori.?.S. de preſ. uerbis.l.emptionem.⁊ ar.S.de contta
hen.emp.l.empti.
p Bone fi.maxime.nam idem eſt in ſtricti iuris iudicijs.ut.ð.de
ac.⁊ ob.il.ſicut.⁊.õ.de tranſ.l.q;uis.· —R
q Quod alter.ſcilicet tercuus.Accurſuuus.
r Obtulit. niſt vul⸗
, „. tra dimidiam eſſʒ
ſerint contꝛã legem contꝛactus at deceptus.ut.õ.de
que regionis conſuetudinem pen reſcin. uen.i.ij.⁊.l.
ſiones hoc alijs pꝛeiudicium non ſi uoluntate.
poſſit afferre. ſ qꝗ hi. certi
Dem. aa.Cõpophoro. min.xxx.
Vi rem pꝛopꝛiaʒ conduxit annorũ quid aũt
exiſtimans alienam domini ſi in perpetuuʒ uel
uʒ non tꝛanſfert ſed iefficacẽ ↄduc ultra. xxx.ãno.y.
tionis contꝛactum facit. quod nõ tenet noſ
Dem.aa.⁊.cc. Antonie. quod ſic.quuʒ ſal
Jolei certa ponderatione tem feriat᷑ interpel
fructus anni locaſti de con leretur diebus. ?
tꝛactu bòne ſidei habito pꝛopter ſic non ſit ſeruus.
hoc ſolum quod alier maiorem ut.j. de inge.ma.ſi
Obtulit põderationem recedi non neſtram. ⁊ per ſub
oportet. ſtitutum poſſit ſer
Dem. aa.⁊.cc. Papiniano. uuũ. vt nota. S. de
Yhi cOntꝛa quos ſuplicas uſuf.l. an tiquitas.
locatione facta certi iempo t Seruari.⁊ preciſe
ris ſuas tibi locauerit operas qua cogentur ad factũ
tenꝰ bõa fides patitur cauſa cogni uel ad intereſſe ꝓ/

ta competens iudex conuentionẽ ut uoluerit actor.
ſeruari iubẽbit. ar. ff. de oper. no.
Sẽ. aa.Fritheo. nũ.ſtipulatio.5. ſi

D pꝛobationeʒ rei pꝛopꝛie ue. ꝛ.fl. ð uer. ob ſi
ſiue defenſionem nõ ſufficdGit fũdum.·ꝛ ſic intelli
locatio ei facia qui poſt de domi gitur. ff. de aqua
nio ceperit cõtendere: quũ in ſcia plu. ar.l. ſi ticins.
§F. officium. ⁊ſi con
tumax fuerit loca
tor. quum pꝛeciſe ad factum agitur iurabitur in litem.ut. ff. eo.ſi
cui.S.primo.
u Jubebit. ſcilicet ut per id tempus ſtet quod conuenit.
x aD SD probationem. ad probandum quod res ſit alicuius
non ſufficit ſe probare locaſſe.nec econtra ad defenſioneʒ

ſe conduxiſſe. ſed alio modo oportet probari locant᷑ uel conducẽ

tis dominium. ut hic.⁊.j.de libe.cauſa ad probationem.⁊.ff.eo.

non ſolet. ⁊ agebatur hic rei uen.non locati.⁊ ſi quidem conduc

tor pꝛobet ſe dominum patet quod contractus fuit nullus.quuʒ
rei ſue non ſit locatio.ut.ff.depoſi.l.qui rẽ ⁊ de uſuca.l.ei a quo.
dic ergo ad probationem.ſ.quando petitſiue defenſionem quan
y Sominij proprij. conducentis ⁊ errantis.idem in ſciente.ut di
ximus. S. eo. qui rem. 7
ʒ Victus fuit.qui locauit.
a Magis electine ponitur.

b Nemo enim. dic poſſeſſionem.i.proprietatem.ſic.ff.de v. ſi ĩter
dum.⁊ ſic eſt plana.alij ſic bene dixi.ſic eſſe in dominio nam ſic ẽ
in poſſeſſione quam conductor non poteſt ſibi mutare ſed colo
nario iure tenet. quod non placet.vt. ff. de vſuca.ei a quo. alij e
contra ut locator qui poſſidebat pꝛo predone.uel pro poſſeſſore
non ideo incipit pro ſuo poſſidere peꝛ colonum.vel quarto non
poteſt prodeſſe locatori locatio predicta ad pꝛobationeʒ ſui iuf.
qꝛ non poteſt ſibi mutare cauſam ſue poſſeſſionis.nam nec ulluſ
alius poteſt. vł'quinto non mutat.alias quum lòcatio teneret.hic
autem mutat qꝛ non tenet locatio.vt.ff.de vſi. beiſe a quo. ⁊? de
hac mutatione cauſe poſſeſſionis plene dixi.j.dł acqui.poſ.l.cũ
nemo.⁊ ad hoc quod errãs non conſentit ẽ.S.de iur̃ ⁊ fac.igno.
non iccirco. ?.. e. qui rem. .j.de preſ.lon. tem. tiec petentem.
c c DOntractus.interuenientibus. vt. ꝛ.ð. de ſide inſtru. ſi cõ
ſtiterit.⁊ eſt ratio.quia cum nudo conſenſu contrahatur
neq; verba neq; ſcriptura deſid eratur.vt.ff. e. l. i
d Non vxorẽ.ſic.⁊.s.ad vel.l.ſi adyſarius.⁊.s.ne vx.ꝓᷣ ma. l. i.

emn

ie

iun
i
nltel
8
ien
niin.
uc tei
Nhnzud
in,

ntoa

aunz l
tinmn

at
G,.

Ngeu⸗
aherb
oſtt⸗
ld

tinin

lepr
fil tui

etſey

ftaan,
Penſo.
o
rchl
ſeittl
de
nton
en ha
ot

ti
nien
Conuni
uſo

M t

ſs gun
iacdo.
mnqben

ſend

eſ Igquis conductionis.pone caſum ꝙ uendidi tibi rẽ retẽ

to vſuf.vel conſtituens me tuo nomine poſſidere quã tibi
poſtea loco agam finito tempore locationis ↄte.condi.ex hac le
ge. ⁊ poſtea uendicabis tuum dominiũ. licet due regule uideãtur

IIII.

i In fũdo.a nobis cõducto. Direptũ.ẽ a locatore nel alio.
k ¶ Reſtitui rei uen.ł ui bo.rap.vt ⁊.S.e.danũ.ulłet᷑ ex cõducto ↄ locatorẽ

tenẽtẽ uł rapientẽ.ar.S.de ac.ẽp.l.ij.ĩ fi.⁊.ff.de contrahen.ẽp.quotiens.

IſQ Jubi põe caſũ ſm.y.qꝙ colonus ſoluit ꝓ colõis.i. aſcripticijs pᷣ

obſtare.una cui enim damus ac. multo magis excep.ut.ff.ð ſuꝑ

fi.l.i.F. quod ait pᷣ
tor.⁊ al ia dolo fa
cit qui petit quod
reſtiturus eſt. ſʒ ex

ſtore ðpoſitario 2

dminij pꝛopꝛij ⁊ errantis nullum

habeat conſenſum ſed ex euentu ſi

preſſe ſic ordinat uictus fuèrit contꝛactus loc atiõis
lex. ⁊ idem diu p non conſtitiſſe magis declaratur.
in oĩbus qui alie nemo ẽnim ſibi iure poſſeſſionem
no noĩe tenẽt vt in mutare poteſt.
tutore curatore ge Dem.aa.Antonio.

Outꝛaàctus locatõis cõduc

modatario vſuari⸗ tioniſque non interuenienti
o ⁊ uſufructuaꝛio bus etiam inſtrumentis ratus ha
ſiñẽ ĩ ijs aliq iuſta beatur:ſecundũ quod heꝛedes cõ
cã retinendi.ut.ff. ductoris:⁊ ſi non interuenerint in
8ð acq.poſ.ſi qs ꝛ? ſtꝛumenta:nòn uxorem conuenire
quam alij dicũt in debes: ſane de poſteriori tempore
hijs dñij cam non quo conductꝛicem ipſam pꝛopõis
obſtare agenti poſ fuiſſe adeſſe ſidem pꝛecibus tuiſ ꝓ
ſeſſorio ⁊ agit his bãs penſiones itegꝛas ab ea pete.
⁊ alijs caſib vtili Dem.aa. Pagatho.
cõdi.ad iſtar.h di J quis cöͤnductionis titulo
recteq̃ ex hac l. da agꝛum uel aliam quamcun
tur. ul pone ſimpr que rem accepit poſſeſſionem pꝛi
caſuʒ. ut. S. e. ad ꝓ reſtituere debʒ ⁊ tunc de pꝛopꝛieta
bationen. telitigare.
fReſtituere. cõdi. De.aa.Oploni ⁊ Hermoſi.
ex hac.l.ut dixi. conductionis impleſti ſi
ſic. ⁊ al actione ciui dem eiuſdem rei gratia fſac
li agẽ poſpio. ut. ff. tüũ inſteumentum euanuit: quod ſi
de condi. inde.l.i quid ueſtrum in fundo fuit uel ui

dij ſine quibus prediũ alienari uel locari nõ poteſt. ut.j. de agri.

direptum eſt hoc rẽſtitui uobis pᷣ
ſes pꝛouincie iubebit.
Dem.aa.⁊.cc. Neoni.
J tibi què pꝛo colõis ↄduc
ti pꝛedij pꝛorogaſti dominꝰ
fundi ſtipulanti dare ſpopondit
competens iudex reddi ubi iubè
bit. Naʒ ſi conuentõ placiti ſine
ſtetit ex nudo pacto pꝛoſpicis acti
onem iure noſtro naſci non poſſe.
Dem.aa.eidem MNeoni.
Niudiciò tam locati quam
conducti dolum ⁊ cuſtòdiã
non etiã caſuʒ cui reſiſti non poſſit
uenire conſtat.
Dem. aaa.⁊.cc.Julia:
Vm conductorẽm ediſicia
que ſuſcepit itegꝛa deſtruxiſ
ſe pꝛoponis hoc etiam heredes ei
pꝛeſſes pꝛouincie inſtaurare edifici

orum inter uos hbita ratione iu

bebit.
Mprs Theo. ⁊ Aalen. aa.
Arialis neque pꝛocurator
neque conductor alienaruʒ
reꝝ nec fideiuſſoꝛ mandatoꝛ ↄduc
toriſ exiſtat:alioqn nullã obligatõ
neʒ neque locatori neq; ↄduciòri

p Noſtro.ſ.ciuili.ſed preto
rio.naſcitur de cõſtituta.ſi

⁊ cẽ.quẽadmodũ.lib.xj.vł-

dic quod exᷣneus aligs ſol
nebat ꝓ colõis ⁊ vtroq; ca
ſu ſtipulabatur a domino.
als nõ datur actio.

m Pro:ogaſti.i.añ tps ſol
uiſti.ul dic ſunplr.i.ſoluiſti

.ſ. creditoribus eorum.

n Jubebit. condit. certi ex

ſtipulatione. vt. ff. ſi cer. pe.
ſi quis certum.

o Stetit.i.ſtipulatio.non ĩ

teꝛuenit.

eo aĩo pacti eſtis.al agereſ
neg.geſ.cõtra colonos. ſic

ergo non obſtat inſtit. de

ac.S.de conſtituta. uel hic

in hoc ſecundo caſu inuti
liter fuiſti ſtipulatus quu,
yvttiliter ſtipulari uelles. ?

ideo nec ex ſtipulatu quo
voluiſti nec de conſtituta
quod noluiſti agere potes
nt. ff. de conſti.pecu.l.i.F.e⸗

um.⁊ adhuc queritur quo
modo preſcriptis uerbis.
non naſcitur quum in con
tinenti pactum ſuerit fac/

debiti..i.⁊.de tri
ticaria.l.ij uel eti

ex locato agitur hic ad poſſeſſionem.vt ⁊.ff. loca.uideamus..ꝗ

viniũ.⁊ ar. S. de ac. emp.l.ij.in fi.⁊ jm hoc iuratur in litẽ.vt.ff. e.l.

ſi cui. S.i. Ieẽ pena inferioris legis conductores hẽbit locuʒ niſi

inſta cãm hẽant retinẽdi.vt.ff. de acqui.poſ.ſi quis rẽ.⁊ ð vi ⁊ vi

——.

ar. l.colonus.iĩ fi.ſed opponitur nõ tenuit locatio rei ꝓprie.ſicq;

non pt agi ex locato: .interi dũ eſt dubiũ an teneat uel nõ agi

pt.vel eti ſi ſit certũ tñ agẽ.ſicut ⁊ agẽ pignoraticia ac.ubi etiam
conſtat nõ tenere pignus.vt.ᷣff.de pi.ac ſi rẽ.S.is quoq; ſecus ſi
ageret rei uen.qꝛ tunc poteſt excipi.vt.S.e.l.ad probationẽ. ſed

vigetur huic.l. contra.j.de agri. ⁊ cẽ.l.litibus.li.xj.vbi dicit fruc

tus ſequeſtrãdos ⁊ de poſſeſſione cauendum ſi dñm apparebit

mDelius 1 hre.p ꝙ patet ꝙ nõ ſtati reddet.ſo.illa hãc corigit uel
bic cõſtabat locationẽ ibi nõ.ſed ab alio forte dño ſe hr̃e dicebat
vñ quũ iſte ſuitiũ ꝓ eo vellet pt᷑ de hoc iur̃ ſecũ litigare.lʒ als nõ

poſſet ſecũ litigare.ut.j.ex qui.ca.co.cẽ.l.i.⁊.ij.⁊ ð agri.⁊.cẽ.l.cũ

ſatis.vel ſecundum..licet ibi dño nõ reſtiiuatur ſtauũ tñ nõ obẽ?

ei. qꝛ colonus tẽtur ꝓbare.nihilomius alt eẽ nõ eius ꝗ ſe dñũm
eſſe dicit.vel pi loꝗt de ꝑpetuo cẽſitis hic nõ ⁊ hec uera. vel hic

poſſeſſorio ibi peutorio nã redditus petebantur ibi ⁊ prediũ pe

nes colonũ eſſe uolebat. Itẽ ſo eſt õ.ff.depo ſi.l.bona fides.vbi

deponẽti nõ redditur ſed dño vo. ſo.ibi petitorio.ſ.depoſiti hic

poſſeſſorio Odi.ſ.ex hac.l.agẽ vł .ibi erat fur uel pᷣdo.hic bõefſidei
ulibi ĩ cõtinẽti patus erat dñs ꝓbare hic ñ. ar. ff. ad exhi.l.iij. F.
ibið.qᷓ; diſti. Jo.nõ adittit qñ lex expᷣſſuʒ ordiat vt pᷣus reſtituat᷑

poſio Icã poſfionis prio agat ⁊ poſtea ꝓprietatis.uel ibi cõſta

bat aliũ dñm hic nõ. It.fl. ð re.iu.l.in cõdẽnatiõe..fi.⁊ de ex
cept. do.l.dolo It᷑ ⁊.fl.S re.iu.l.ĩuii..i.⁊ de ſuꝑficie.l.i.S.ꝙ ait
ibi cui damus.ſʒ illa in petitorio nõ poſſio intelligẽda ſt.⁊ ẽ ad
legẽ.iſiã.S.de rei uẽ.l.ordiarij.⁊.j.de ĩter.l.ĩcerti.ſed ibi dicit ho
die cõſtat ⁊c̃ vt notatur.S.de edicto diui adri.tol.l.ij.
g ſ Acõductionis.ſidem ſoluendo debitam penſionem.

b Euanuit.ut.S.depoſiti.l.pꝑꝑ ⁊ ideo condici uel uẽdicari

poteſt. ut, 5. de cõdi. ſine cã.l. diſſolute. ?.5. ad exhul. ſi.

2. lege cum proponas. ?7

ſupra de rerum permutatio.l.rebus:reſpondeo.ſecundum. NP.ſpeciale.
ſicut ⁊ alias.ff.de religio.⁊ ſump.fu.l.quod ſi locus.⁊.j.de iure dof.l.

auia.ſed miror quare hoc dixerit.nam pactum uel factum qð ſui uicini
tate veſtitur inter eoſdem eſſe debet. quod hic non fuit ſed alijs ſolue
bat ⁊ pro alijs ⁊ ad huc ab alio paciſebatur ſibi reddi.ſic ergo nõ poteſt
ueſtiri.⁊ hoc placet.Tercij dicũt hic ex interuallo appoſitum. Quarti ꝙ

ibi in contractu hic in diſtractu.⁊ facit ad.l.ff. de pac.iur̃gen.S.ſed quuʒ

nulla.⁊.j.de pac.con.l.i.
q i N iudicio.dolum ut abſit.
r Et cuſtodiam.ut aſſit.⁊ poteſt contigere in conductore culpa cir

ca cuſtodiam.ut ⁊.ff.nau.cau.ſta.l.nauta circa locatorem.quia rem alie

nam locauit.ut.ff.e.ſi quis domum uel uicioſam.vt in.l.ſed addes.S.i.
7.l.cum in plures.S.ſeruum meum.ſed licet ex natura contractus ueniat
cuſtodia non tamen leuiſſima culpa uenit.ut.ff.nau.ca.ſta.l.idem..ſed
ſi gꝛatis.ſi tamen ſpecialiter promittatur cuſtodia etiam leuiſſima culpa
uenit ſecundum Jo.ut.ff.e.l.qui mercedem.
ſ Caſum. ſit enim propter caſum remiſſio mercedis ⁊ ſic neq; locatori ĩ
putatur.alias tenetur etiam ad intereſſe.ut.ff.e.ſi fundus.aʒo.⁊ hoc ni
ſi ex pacto ſpeciali.ar.ff.de.ne.g/negocium.⁊ facit.ð.cõmo.l.i.⁊.s.mã .
l.a procura tore.⁊ de pig.ac.l.creditor.
t c Am conductorcm. heredes uidebatur quod non quia malefici
um erat. ſed non eſt ita.ut.ff. de ac.⁊ oblig.l.ex contractibus.?
.l. ex depoſui. Accurſius.

u Habua ratione.ſ. ut talia reſtituantur qualia fuerunt tempore condue

tionis.uel preſtent quanti tua intereſt.
x c Arialis.pro curator.ueluti qui certa mercede preſtita cuʒ domi

no conuenit ut a ceteris conductoribus ipſe ſibi exigat ſecunduʒ
quoſdam.ael dic ſimpliciter ſicut ⁊ in clericis.ut in auten.de ſac.epiſ.JY.

alium.coll.ix.⁊ facit.j.l.prox.

y Cõductor.ſi tñ in cõditiõe ſuccedit.alij iur.remãet.ut.ff.de decur.l.ii.

3 Locari.ſ.ſcienti.ut.ff.e.ſi ignorans.⁊ facit.j.de cur.l.ſi quis procura
tionem..j.qui.non lice.acce.ad conduc.ſundi ſiſcalis.l.i.li.xi.
a LConductori.ſi pro locatore f.deiuſſit.

tum.ut.S.de pactis.l.legeʒ

lknts

a m Ilites conductofes.

ſed an ſtabulum pro equis ſuis nel alia ad
mllitiã facientia poterit conducere: .ſic ⁊ hic de ruĩ iiñ probibzʒ

vt. . ſubijcit ne omiſſo ⁊cc.⁊ idem in domo reficienda non dico habitan
da.ut.j.e.l.f.in prin.nam ⁊ miles punitur.j.e.l.vl.ſed locanti ⁊ ignoran
ti parcitur. vt. ff. e.ſi quis ignorans. Accurſius.

b Procuratores.ut.⁊.ð.ð

pꝛocu. l. nulitem. niſi in rẽ
ſuam. vt in. eo. ti. l. qui ſti⸗
pendia. ?.fl. de procur.l. fi
liuſfamilias. S. ueterani ⁊
qui ſatis.co.l.de die.S.i.⁊
niſi pꝛo neceſſarijs ĩ cauſa
liberali.ut.ff.de libe.cauſa
.l. iij. F. militi. uel niſi pro
ſuo mr̃io vt.d.l. filiuſſami
lias. .ueterani.idem de
milite celeſtis milicie ꝙ hic
de ſeculari dicit.vt in autẽ.

de ſanc.epis..alium.col

ix.⁊ idem in fabricẽſibus.
ut. j. de fabricen.l.ſi.
Armis. ſic.j.de iure deli.
l.fi.in prin.⁊.S.de condi.
ob cauſam ſi militem.⁊.j.
de re mili.l.milites.⁊. xxi.
q.iij.per totum.
d Numeris.quorum qui/
dam dicuntur milicia alij
cohors alij uexillatio ma
nipulus legio cuneus ala.
ut. ff. in qui.ca.inla.l.ij.in

prin. accurſius.
e n E cui.ſancimus ſu
baudi.

fWPoſt eum. ideſt finita
eius conduc.
g Ad eandẽ.i.eiuſdeʒ rei.
hb Inferre. alioquin ſi dan
num per hoc dominus ha
buerit agit de dolo uel in
factum. vt.ff.de dolo.l.reʒ
quãdam ſecundum.h. qð
non poteſt ſtare quũ hẽat
ac.ex locato.ut.j.l.prox.
in.l.aut᷑ illa rem quendaʒ
non habebat locum aliud
auxilium.
i Locãdi.tempore prioris
locationis finito. fallit ta
men hoc in predijs ciuili/
bus.ut.j.de loc.p.fiſcalũ

ex huiuſniodi contꝛactu compete
re ſancimus.
Mypr Leo.a. Spari magiſtro
militum.
Jlits noſtros alienarũ re
rerum condutores ſeu ꝓcu
ratores aut fideiuſſores uel man
datores conductorum fieri pꝛohi
bemus:ne oĩſſo armorum uſu ad
opus rureſtre ſe ↄſerant:⁊ uicinis
gꝛaues pꝛeſumptione cinguli mili
taris exiſtant. àrmis autem non pᷣ
uatis negocijs occupentur:ut nũẽ
ris ⁊ ſignis ſuis iugiteꝛ inherentes
rem publicaʒ a qua aluntur ab oĩ
bellorum neceſſ itate defendant.
Mpr Thenon.a. Admancio.
pꝛefecto pꝛetorio.
Ecui liceùt qui aliquam do
mum alienam uel locuʒ aut
ergaſterium nomine conductioniſ
accepit alteri qui poſt euʒ domini
uoluntate àd eãdem conductionẽ
acceſſit litem inferrẽ: quaſi rem illi
citam aut agenti damnoſam tenta
uerit:ſed patere faculiatẽ dominis

domos ſuas uel ergaſteria ul loca

cui uoluerint lõcandi ipſis nihilo
minus qui conduxerini ab omni/-
ſup hoc moleſtia liberis conſeruã
dis:niſi forte pâcta per ſcripturaʒ
ſpecialiter inita cum dominis uel
cum his qui poſtea conduxerunt
legibus uidelicet cognita agentis
intentionibus ſuffragentur. Qudᷣ
ſi quis huiuſmodi contouerſiam
ſacris iuſſionibʒ interdictam cre
diderit commouendam ſi pꝛiuato
eſt acriter ceſus exilij ſubeat penã

ſi militat.x.libraruʒ auri diſpedio

feriatur.
Dem. a. Sebaſtio.ppᷣ.

.l. congruit. .l. predia. 5. fi. Item fallit in ſcholaribus ut extra de loc. ⁊

cõ.c.ex reſcripto.Accurſius.

k Pacia. ut non liceat locare.alij. donec iſte conductam habere uellet
tmn dare quantum alius. ⁊ non per ſcnpturaʒ ſpecialem. ut ⁊..ti.l.i.
¶Legibus.non ui uel dolo uel metu. Ageniis.ſ.poris cõductoris.
m c Onductores.pcario.ſic de vtroq; loquitur alia que dicit idem.
j. unde vi.l.non ab re. ⁊ que hic deſunt ibi ſupple.
n Aolentibus.ſ.in iuẽ.vt.õ.l.prox. .
o Eſtimationem. res petitur ac.loc.vt.ff.e.uideamus. §. qui vnü. ꝛ.l. ſicu
ti. . ꝗ ſeruũ. ſed hec eſtimatio condictione cõdictio ex hac lege proponẽ
da eit poſt diffini tiuã ſniam ſecundum quoſda. ut iuit hec lex.na iũc de
mũ eſt in obligatione.ſed Jo. dicit et ante ſub illa.ſ.cõdi.ſi diſtulent re
ſtituere uſq; ad ſnĩam.ſed obijcitur.ff.de iudi.nõ quẽadmodum.ſed re
ſpondetur ꝙ ulud eſt uerũ in principalibus.ſed hec eſtiatio ẽ acceſſoria.
p I Icet. princeps. ut. S. e. l. miltes cum ſuis concor.

Procurandas.i.deficiendas.

Conſtitutõis.i.cõſtituti.

Fr Procurandos.i.referendos armis.

ſ Lonuertere.atrocitatem.

tOptionibus.i.qui diuerſis tempornibus militabant pro mercede. uel

dic optionibus.i.electionibus.alias opinionibus.⁊ eſt in auteʒ3.

„

ut neq; mi.neq; ſe.per totuʒ.coll.viij.⁊ in autẽ.ut lice.ma.⁊.a.S.

quod autem coll.viij.

Onductõres alienarũ rerũ
ſeu alienã cuiuſlibet rei poſ
ſeſſionem pꝛecario detinentes ſeu
heꝛedes eorum ſi nõ eaʒ dominis
recuperare uõlentibus reſtituerit
ſed litem uſque ad difinitiuaʒ ſniã
expectauerint non ſolum rem lo
catam ſed etiam eſtimationeʒ eiuſ
uictrici paꝛti ad ſimilitudinẽ iuaſo
ris aliene poſſeſſionis pꝛebere cõ
pellantur.
Mpr Juſti. a. ad Senatum.
Icẽèt reuo pꝛincipes multa
de militibus qui alienas p
ſeſſiones uel domos conductõis
titulo pꝛocuràndas ſuſcipiunt ſã
xiſſe manifeſtum eſt:tamẽ quia reſ
lic eſt ↄtempta ut neque intermiati
oniſ ſacratiſſime conſtitutioniſ mi
lites memores ad huiuſmodi ſor
dida audeãt ueniꝛe miniſteria ⁊ re
lictis ſtudijs publicis ſigniſq; uic
ticibus ad conductiones aliena

rum rerum pꝛoſilire: ? armorum

alrocitatem deferꝛe non in hoſtes
oſtendere ſed contia uicios ⁊ ſorſi
tan etiaʒ aduerſus ipſos miſeꝛos

colonos quoſ pròcurandos ſuſce

perint cònuerteꝛe:neceſſariũ duxi
mus ad hanc ſacratiſſumam ueni
re conſtitutionem altius ⁊ pleniuſ
huiuſmodi cauſam corrigentes.
Jubema itaque omẽs omnino
qui ſub armis militãt ſiue maioreſ
ſiue minores milites autem appel
lamus eos qui taʒ ſub excelſis ma
giſtriſmilitum tollerare naſcuntur
militiam quam qui in vndecim de
uotiſſimis ſcholis taxati ſunt:nec

non eos qui ſub diuerſis öptioni

bus federatorum nomine ſunt de

corati ſalteʒ in poſterum ab omni

n In poſterum. licet in preterito non ita fecerunt.p.
x Cadant.milicia ipſo iure.

y Inlames. conſti
tuti. ipo iure.
3 Duſceperunt. no
mine ſtipendioruʒ
nel alimentorum.
a Et hoc.i.non ſo
lum milicia cadẽt
ſed etiam hec per/
cepta reddẽt ⁊ hoc

conditione ex hbac

l. vel conditi.inde
biti. ac.
b ¶ Nt.i.ſicut.
c LConſtitutus. ſci
licet actio qui alie

num petit ſibi ta

men debitum.
d Elegerit. ceden

do ei ac. quod ei
eſt vetitum. vt. S.

ne liceat po.l.i. ⁊
ſecunda.

eGSuis cadat. ille

qui ceſſit. uel dic
qui locauit.⁊ facit

in auten. de ec.ti.

l. ante penul. coll
ix. ac.

f Laudadus. ſic
.S. de. epiſ.⁊ cle.l.

nulli.in fi.

8 De iure ephithe V

otico. uidebatur
contracius emphi

teoticus ſimilis lo

cationi.ſed non ẽ.
ut inſti. loca.⁊ cõ.
§. adeo. 7,f. l. i. ?
ideo ei locationi
põitur vicinus ti

h As „*

i phiteo/
ti. ex h
patet quod ẽphi
teota habet h ius

in re per quod a locatore differt. ut.ff. de le.i.ſi domus.

i Neq; conductionis.quia non ſolet locatio ⁊c.ut.ff.locati.non

ſolet. at hic ſic tranſit utile dominiũ ⁊ naturalis poſſeſſio ⁊ ius
conſtituitur in re. ut ⁊.fl.ſi ager uec.l.i..ſi. Item hoc ius in reb

ſoli tantum conſtituitur.

k Allienationis.qꝛ hic ex quibuſdam cauß. poteſt res aduocari.
ſicut. . e.l. ij. in fi. Atem qꝛ dominiuʒ ſcilicet directum ꝛemanʒ pe
nes dominum. ſʒ alienatio eſt actus per quẽ dñium traſſertur. ut
Jj. de fundo do.l.ij. Itẽ in uẽditione eſt preciũ ⁊ certũ in q;titate
hic autem ⁊ in ſpẽ.⁊ preterea per ſingulos annos ſoluitur. ut in
ſt t. de cõtrabẽ.emp. . preciũ.⁊. ..ſe.⁊ loc.⁊ con. .adeo. Item h
neceſſaria eſt ſcriptura. ut hac.l.quod in alienatiõe uel locanone

non eſtopus ⁊ ĩ multis alijs.ut curio ſus lector potit reperire.ſʒ

opponitur.qꝛ et᷑ in alienationis uocabulo cõtinetur.ſ. datio in
ẽphiteoſim. ut ĩ autẽ.de non ali.S.alienationis.co ll.i. .. ð re.
alie.l.fi. que ſunt contra.ſo.non continetur appellatione al iẽatõ
nis.ſi proprie ⁊ ſtricte accipiat ut eſt dominij tranſlatio. ut h. ed

ſi large ſic. ut ibi.

IConceptionem.in aĩo contrahẽtiũ.uel dic in uerbis.

— — — ———— —

— — —.⸗⸗eN —

—

1111
nntg
e, iffiniti⸗ 1. 1 . 4. , .
m Diſfinitionem. ſcllicet in legebus hoc eſt obſeruationem ſpecis eccleſi auten.qui rem.idem in colono prinati quod hitc.ſcilicet trienniũ.
liter diffinituram. ff.l
nt. ff. loca. quero. . inter
n Luncta. puta pacta. a Rediderit.cum ſubſcriptione ſua. ut dicta.l. plures.
o Caſibus.veluti de euic.⁊ alienatione ⁊ ceteris cauſis. .gnia ſi ad onſi 4
en p Scqriptura. nota hunc ↄctum fieri debere in ſcriptis.ſiẽ ⁊ als San Hõ uclh ogee nd enloncncxl zenomo poſej
lnt, lcet regulariter . am. d Repellef
pent, vt nõ. ð. de pac.l. hleſeper ſ legis
Nen ee en e . „ auctoritate.ſʒ melius ſi iu
lmn⸗ Kunt i . onſtitutũ ab utꝛiuſque memora belluʒ quũ poſſideat.ar.j.
kinmh tractu. ul non pꝛo tu ab iicio ſine aliquo facto uel ali toru . ane ,7
8 ectu. ul honn. pee 1 o mac m contꝛactuum ſocietate ſeu ge pig. creditor ſm. M
luan hibet ſine ſcriptis qua ſententia cadat militia: elit 0 pig. creditor fm. M. ?
itr. a: T non 1 . 1 ,. 67. „2 =
nbe fieri licet dicat firi ſit regreſſus eis ad pꝛiſtinũ gꝛadũ caämbaenibetade Ppro rabaſo leönis ſei
ci in ſcri tis. . ne b cio i 1 . . „17 — „ — „
“ ,1. Uies iube actuz ĩ quo cũcta que inter utꝛaſ tatʒ.l.deuotũ li.xij.⁊ ad ið
niiitt dictionem ex lege tolerandam ſortiti ſunt militiam: que contꝛahentiu õñ
4 m. ahentiuʒ partes ſuper oĩ ff. de pig.l.lex ſi tñ iteru
iſta ʒenõis uel pre nedum alienas res conductionis b ſtis cſi ure D- 2
1zenois e us uel etiam fortuitis caſibꝰ:pac ſa poſſeſſione ſi
ſn. ſcriptiſ uerbis. titulo eſſe gubernandas exiſtimãt tioniba ſcri . ib: pa ne ſuo nomine
is. es nibo ſcripturã interueniente ha cepit poſſideẽ ẽphiteota ſñ
D r Ingruebat. ideſt ſuas militias ſuamque opinioneʒ bitis placuerint firma illibata jci . M
a S lue Pinone rma illibataque deijcies eum tua auctorita
ſoinie eueniebat. aſtttat ex militib pagani ex decõa perpetua ſtabilitate . 12 ni
tn Pag modis omni te. vt.ff. de ui ⁊ ui.ar.l.colo
ſtit ſ Particulare. ſci tis infames conſtituti ſint: ⁊ quod bus dẽant cuſtòdiri:ita ut i 5 L H
niare . 7 quod ꝛita ut interdũ nus.ſʒ. M. ſed quid ſi fe
irn licet medietatis a. poſt huiuſmodi conductioneʒ qᷓ; ea que fortuiiis caſibus ſicut euẽi t pactũ dñs vtnõ li
in, Ranint Aac. B ut euẽi cerit pactũ dñs vt nõ liceat
itnn eff. de v. ſi.l. nomẽ penitus interdiximus a publico unt pactorum non fuerint lepbuentehelle et ng
.— ſlears.F. ponois mſceperi uI ,B on fuerint conuen ei ẽphiteotã repellẽ et᷑ ſi nõ
e „§. . epẽrint ⁊ hoc ſine aliqua mo tio ePele d
K ⁊ de yſufr.l.et ꝑtis ra uel pꝛocraſtinatione Kqlen 5 Kriclacdro n aſer n n pf ſl elenc pen ſe
ab Fʒ. M. ꝙ. B. nõ pellantur. Scituris ⁊ ipſis qui us rei que Per luphne lannn al nan tar de basl-te-
Uir Q.no . 9 iteoſim data alij diſtinguũt an cõueniat
placet.ſed dicit ꝑti ſuas facultates poſt it interitum: ĩo li ſic nõ
i culare dũ nõ ſcno ad oncuetioem banm. mig critcutabiftacnmm ne adrag untte de⸗
e dchon nhe eoticario cui nihil rel ad certuʒ tps ⁊ tũc
d cius rehi dũmõ ñ lege eoꝝ conamie uiolata qð nul ſit ſed rei domino quicquid fatali ſic. ut ar. ff. cõidi.l.in h
*M ſit tota res exticta la eis exactio contꝛa eos conceda tate ĩgruẽbat et᷑ nullo intcedẽte gc §.ſi cõueniat.ſed nc gea
uni int maior ꝑs b⸗ tur ut n alieni appetẽs cönſtitu tu hiĩturus fuerat ĩputet᷑.Si vᷣo ie pẽm ns naleatkdepr
erit dãnũ ꝑtinʒ a tus militẽ pꝛocuratorem ẽlegerit ⁊ culãare l alið l igerit dãnũ o. l. cũ pcario. pria
nlol anphüeoticari vj mine A⸗ culare l alið leue ↄtigerit dĩnũ ex crio.l.cũ pcario.pria ẽ ue
hiteott a ſuis eàdat redditibus. Pateat quo ñ ipſa rei pẽi ãtia
rin 4 . dus. a rei pẽito ledat᷑ ſubſtãtia rior. ⁊ eſt pro ea.ff. de poſi
inſti. loca. S. adeẽ. autem omnibuſ huiuſmodi copi la ei peſtdie on Mro ca. I. ge pon
Eile in fi 5alioqui no luſmodi copia h ẽphiteoticarius ſuis partibꝰ nõ ti. l.i. F. ſi conuenit. Item ſi
§. alioquĩ nõ apud competentes iudices accuſa dubitet aſcri rrienni .
Nlncl olaerttoc eans noni 1 c ubitet aſcribendum. trriennio elapſo dominus
e onis ut qui ĩ hac cauſa delatõ ex Apr Juſti. D = nll
f. Hh lex ꝙ facere vult iſtat laud „ pr Juſti. Demoſtheni.pᷣpᷣ. recipiat penſionem oĩʒ an
dle⸗ acere vu andus magis quaʒ uitu Neẽphiteoticarij b
mite qu ſabit aduer perandus iuelli ephiteoticarijſ ↄtꝛaciibo norum quibus eſt ceſſatuzʒ
Aen gatur: pena quaʒ ſcimus ſi quid . g = „1 .
Uii ſario. ſin ſo plicu tontea militel ſcimus ſi quidem alie pactõ an amõ poterit deijci: ꝶn.
ſario. ſin noſtꝛorum pꝛecepto nes in ẽphite oticis inſt 6 5
Coenh lare ⁊c.⁊ h placet. rum contemptores ⁊ ipᷣos qui ei phitcotieis inſtrumeni ne o ar. Fe leg rć; poſt
are c. 7 B placet. ui eis rint conſcripte eaſdem ⁊ in oĩb diẽ.duorũ eni alterũ
gſnin⸗ ſz vĩ diſtinguenda conductiones rerũ dener dn cene Pie de e in) duori eni alterñ pote
rerũ ad ſe pertinẽti lijs capitulis obſeruari : . HHõ
lret ut. ff. de Zben. ept. uz permiſerin 5 . 18 capi obſeruari:⁊ de reiec rat facere dñs ul deijcere
lats Laomüh bian 3 alie obtin. ſtatuimus.i futuris tione eius qui emphiteoſim ſuſce penſionem petere. vt ⁊ iĩ at.
ue i peniſt i ho ſs . dirn ſalitann benſnen publien de ali.⁊ emphi..ſi vo ꝗs
en ,5 e. . ⸗ „ unctionum apochas nõ pᷣſti locator coll.ix.eligend
iboon eẽt emptoris Deiure ẽph . 4 1950ë .ix. eligendo eꝛ
“ läiueude denr⸗ iure ẽhiteotico. lxvi. terit. Sin autẽ nihil ſup hoc ca go unum alteri renuntiare
S3be ép,5. auu ar ör zeno. a Seballia ů pitulo fuerit pactum ſed per totuy vut. d.1. poſt. diem. .l. ſi
Zez huic aco. .ð ä
. allu. 2 pa. l. ij. ſec cnductionis 8 neque apochas dño tꝛibutorũ ĩd Itẽ quis probabit utrum
* eiletirint. n nc nentne gi diderit uolenti ei licere ẽum a pꝛe emphiteota ſe ſoluiſſe. an
i Kenn ehden iõis e etitu 8 adi dijs ẽphiteoticarijs repeller̃ nulla dominus ſibi non fuiſſe ſo
dio duge ucd lumumigr ephiteomaut aꝛ.
babw .1 dr , ðᷓ.de prob.l.i.quod faciet
minuatur .2Zlccur
t mair ganſo n wi alaurſas lotentihnne per teſtes nel inſtrumentum nel confeſſiones quod tribus continuis ꝓ
dcit Smph rius. qꝛ emolumentum ſi ꝙ acceſſit forte allunione ximis ãnis ſoluerit.p quod preſumitur retro ſoluiſſe ſp.ut.j.ð apochi
ad eũ ſpectat.ſed quid econtra ſi augeat res augeatur pẽſio?v.pt᷑ . éani do olnilie M ut OD apochis
ſon Giſunngalſt agparens vallatene geat! ngenzur pẽſio. Ne.p pu.l.pe.li.x. Iẽ quid ſi emphiteota promiſit penã ſi nõ ſoluerit penſio
entt muariſemt.fidenſuffu. iem ſi digſre nr lunnloi inſtar fruc nem an poterit deijci: videtur quod non quaſi ꝑ penã renũtiauenit dñs
1 enphitetl keni ne . . elll am. deiectioni. ar.j.de pac. cõuen.l.fi. tu dic contra.ne quod fauore domini
roeni, Contmatus tagle ein he es.pt illas que ex natura ſ. pena ẽ introductum. cc.ut.S.de le.⁊ cõ.quod fauore.⁊.d.l.j.de paciʒ
mt x Capli. lutſup itenieu rei elſprori tel allermitle n d. cõ.l. fi. loquitur in priuilegijs que facilius q;; iura cõia tolluntur.ſʒ tamẽ
ſimt l.ſup alijs uel etiam ſuper reſſclen ⸗ bir⸗ erenellce st px. vtrunq;.ſ. eum deijcere ⁊ penã petere nõ pt niſi hoc actum ſit vt utrunq;
nchn Auiqueniũ ul decẽnium. ut ſubicit. 7- eota puta lii no ſoluat ꝑ poſſu fieri. ut. f. de excep. do. l. apud celſum. 5. labeo. .5. de tranſ.cũ pꝛo
min 7 Apochas. n ſltrit peſio oluebatar dſio v iüͦctio ſſco p os Aalud m, de v. ob. ita ſti. in fr Item ſi ſemel pena ẽ exacta ſi ieruz ſtet peꝛ
ſundo ⁊ emphiteota qui ſuccipiebat a ocha ſi vnfeſſione etun gua nan Oungten benun atantenigien vo ugertt.
annt de ſoluto nt. v. F. do ſfide, iuſtru. lhl pochã a fiſco.i. confeſſionẽ de arbi.ſi duo.S. fi.in fi.nec obeſt etiam ſi ſit dictum rato manente cõtrac
e, „dr plures dẽbat eã dño dare in vno tu.qꝛ non comprehendit pene ſtipulationem.qꝛ nõ eſt cont
n quoq; no. al ſi nõ redderet per miennium expelli pf nt hic.⁊ bo ge exce. do.l nonſ kontractus vl..
in ea rõe qꝛ poſſʒ eſſe quod res ad dñm rediret ſſcno peteret ? pte uokreſe apud. F.labeo niſi expreſſe eſſet dictum rato manente ⁊c. vt
8 ritas functões.ut.ff.de publi.ĩperatoreſ.ſi ergo bũit dñs npoche ſupenan nato nuiene⸗ . pent Rean vafen Zu gel n
ſactã emphiteote a publicano tuebᷣr ſe cõtra eunð publicanũ.łdi aro m . ult nihilominus deijcere
ca er r ſe cõtra eunð publicanũ.lł dic an pt᷑:.ſic ar.ff. de tranſ.qui fidem.⁊.l 5
u oupochaͤef e, canu.ke k: e.ſic ar. ff. de tranſ. qui fidem. ?.l. pacto. ?. . de pac.l. cum propo
pochã cũ ſubſcriptione ſua.ut.d.l.plures ul aliter.vt ibi dixi. nas.in fauorem eiĩ dñi dictum eſt quod contractus dẽat manere mnr,

5 Trennium.in emphiteota eccleſie bienniuʒ ut.S. de ſacro ſanc. eſt pro hoc.ff.de re.iu.cum par.⁊.õ.de tranſ.l.ſi quis maior. Iteʒ quid

„ ſi ẽphiteota faciat alium emphiteotam nnum nel plures ⁊ ceſſant in ſoln Perditum eſt. nec aſſint teſtes qui probent aiſſionem. ? quod ĩ .
tione canonis.q od auxilium dño datur.quidã dãt ei cõdi.ex.l. Jo.di eo contiebatur ipſum paciũ. alioquiĩ aliud eſſet.vt.S.de fide iſtru. lepl
cit ꝙ vendicat dñium ſuum a ſo emphiteota.⁊ ſi ille excipiat de iuĩ ẽphi l. ut exercendis uel ſecundum quoſdam ideo quia ſcriptura tatuʒ
teotico quod replicet qꝛ nõ dʒ ei fides ſeruari ⁊c.ut.õ.de pac.cuʒ propo probatur quod nihil eſt.quia etiaʒ tunc ſufficeret probari interue ln
nas.ſicq; poterit cõſequi pẽſiones ſʒ cõditio dari pt᷑ ĩ eũ qĩ inducẽdo ui niſſe iſtrumentum ⁊ amiſſum.⁊ quod in eo ita continetur.vt.. ð ui
gear cuʒ eo cõtraſſiſſe. I fide inſtru.l. emã de
quid ſi aliquis nõ ẽphiteo cipatione. lan
ta poſſidens feudũ pꝛo q ei in poſterum allega tione nomĩe cipere poteſt ipſuʒ dominũ oimõ h Allijs uendere.? 1
.xxxx.annis ſoluit penſio meliorationis uel eorum que em ⁊2 comperare.Sin ante duoruʒ m̃ ius emphiteoticuʒ deo
nẽ deijciatur nunc:ꝶ.non ponemata dicuntur uẽl pena op ſiũ ſpaciũ fuerit emerſũ ⁊ dñs hoc trãſierre. eſt idem mmn
pfᷣ dijci.ſed preſumo ẽphi ponenda:ſed omnimodo ſi domi facere noluerit licentia ẽphiteote 8 ſecunduʒ quoſdã cci
teoticũ contractũ celebratũ nus uoluerit eo reppellendo neq; tur ubi uoluerit ⁊ ſine conſenſu do ſed an donare Jꝛ. b⸗
ſuuſſe ar.j.de fundis pa.l. pꝛetẽdẽte quod non eſt ſuper hac mini meliorationes ſuas uendere quod non qꝛ de a u
fi.⁊.l.ius emphiteotici. cauſa inquietatus:quum nemineʒ his tamen perſonis que non ſolẽt lienatiõe hic fut mẽ no⸗
a Vel pena opponenda. oportet cõuentionem uel admoni in ẽphiteoticis contractibus uèta tio.ſʒ certe imo pt Nen
promiſſa a dño ſi ẽpyhiteoo tionem expectare:ſed ultꝛo ſeſe of ri ad huiuſmodi uenire emptio etiam ſine domini ſhl
taʒ expelleret.vt.ff.loca.q̃ ferre ⁊ debita ſpontanea uolũtate nem MNeceſſitatem autem ba conſenſu. vt.j.de 6
ro. .iĩter. dicitur ẽponema perſoluere ſecundum quod ⁊ ante bere dominos ſi alijs melioratio fun.pa.l.i.⁊ inſti.
grece latine melioratio.vt riore lege noſtꝛi nominis generali ſecundum pꝛefatũ modũ uendita locat. .adeo.⁊ar. 4
