culter quis det de patrimonio. nt.ff.de probationi.l.cum de indebito.⁊

ideo mitius punitur in certis.ſ. ut ultra duplum non excedat.
g Et nõ ex quibuſdam. boc referunt quidã ad primum caſum.tu referas
ad ſecundum.⁊ dic quod uane dicebat.ut modo diximus.
hb Impoſſibilitate. que enim imenſa ſunt cadunt ut in aut᷑.nt deter.ſit nũ.
cleri. F.i.⁊ ſic nõ.de infinitate nitãda.ut.. de ſa. ſea anc.ec.l.fi.uel dic cadẽt
qꝛ cum tranſiret ad inſinitum eſſet incertum.⁊ ſic ſnia dari nõ poſſet.que
debet certa dari.ut.ð.ti.i.l.iij.
i Cum ſcimus.põt hoc referri ad primũ caſum. ſcimns ⁊c̃. hboc mõ meri
to nõ ꝑmiitimus ultra duplũ. qꝛ eas penas.i.intereſſe ⁊c. uel ſic. merito
nõ ultra duplũ pmittimus.qꝛ alie pene legales ⁊ ↄuentionales mitiganĩ
poteſt etiam ad ᷣm caſum reterri.hoc modo.merito mitigo ut non uana
inducantur. nam pene legales ⁊ conuentionales mitigantur.
k Nature.i.naturali rationi,
IProferunt᷑.ex ↄuentione ꝓmittentiũ.ſed uſq; ad quã ſummã poterũt
peti pene ↄuentionales uel legales. Rñdent quidam uſq; ad duplũ.ar.
huius.l.fl.de ac,. emp.⁊ uen.l.iul.S.ibidẽ. Alij uſq; ad quadruplũ.ar..
de ſponſalibus.l.mulier in ſi.⁊.ff. de euic.l.ſi diciũ.⁊ inſti.de actionibus
.F. oẽs. Tercij diſtinguunt. an ſcienter ꝓmiſſa ſit pena ultra duplum. an
ignorater.ut ar.ff.ſi ꝗs caut.l.ſed ⁊ ſi qs.s.ſi. Quarta eſt ſnia noſtra.nut
diſtinguamus legalẽ penã.que quadruplũ non excedit.a ↄuentionali.q̃
ſi apponat᷑ per hec ueꝛba quadruplũ : quintuplũ ⁊ tunc idem.ut inſti.de
actionibus. .oẽs.alias ſi certa ſumma.ualet in infinitum. ut inſti.de in
ulil. ſtip. .. alteri. ⁊. ff. de uer.ob.l.ſtipulatio iſta.S. alteri. quibus dicitur
inſpici que ſit quantitas. nam bec dictio que nõ quantitatis nel qualita
tis. ſed ſubſtatie eſt deſignatiua.⁊ ſic eſt competens moderamen quan
tum placet contrabenubus.

4 Aleg bus. ut furui ⁊ ſimiles. quarum legalium nulla excedit quadru

Lonſtitutio.hec.ſ. Erx eo.ſ. lucro.

AVeteres.ſ.in ſpẽalibus caſibus. ut.ff. de eo quod certo loco.l.ij.S ſi.⸗
. ff. ocatl. l.i in lege. 9. colonus. 2. ff. rẽ ra. ha. lſi cumlſſa ⁊.ff. ne quid in

loco pu.l.ij. F. merito. 2. 8. aro trium utele. l. geqd. ſed regulariter eat.
ꝗq nia lucꝝ nõ ueniebat. ut. ff. de dã.inſec.l.pꝛoculus.⁊.ff.de pericul.⁊ cõ.
rei uen.l. pe. . ff. de ac. emp. ? uen.l. ſi ſterilis. .cũ per nenditorẽ. ſed hec

lex uult ꝗ; hodie ſu generale. ut in intereſſe neniat etiam lucꝛum.
pꝓ Sia non compelenti iudice non ſolum predictis modis eſt ſententia
nulla.ſed ſi a non compe.⁊c̃.
q Vgex. nibil egit. niſi poſt li. con. aliqd in ea re cõtingat. nt. ff.
i Qe edil. edi.l.ediles.. tem ſciendũ. uel niſi incidens fuent que
ſtio.ut.s.de ordine iudi.li.⁊.s.ubi & apud quem..i.fi. in fi.uel
niſi ex ↄſequentia. ut de expenſis nel frucubus.ui.fl.de re iudi.l.paulus

“

nam ea nidentur delegata. ſine quibus ↄmiſſuʒ non poteſt exequi. ut.ff.
de ꝓcn. l. ad rem. .l. ad legatum. uel niſi ↄuentus reconueniat ↄueniẽtẽ
ut. S. de ſen. ? interlo. om.iu.l.cũ papinianus.⁊ aut.⁊ conſequenter. uel
niſi nutriuſq; partis cõſenſu pꝛorogetur iuriſdictio. de re ad rem. ut.ff.de
iudi.l.de qua re. F.i.uel de quantitate ad quantitatem.ut.j. ð appel.l.ſi.
S. ſi.ĩ predictis autẽ nidẽ
tur oĩa ad delegatũ ptineẽ
nã de delegato loqt hᷣ lex. A militaris iudex ſup ea cã

ſ JA militaris. magii/ de qua ciuilibus actiõibus

teꝛmilitũ cognouit diſceptandũ fuit:non datus a quo
ð cã de qua ðᷣbeat cogno dari poterat cognouit:etiã ꝛemota
ſcere iudex ciuilis.uel fuit appellatõe:id quod ab eo ſtatutũ
delegatus ab eo a quo nõ eſt firmitatem nõ habet iudicati.

potuit. nõ nalet ſnĩa.⁊ nõ M. Dio.⁊ max.aa philete.
eſt neceſſe appellari. ad ge pꝛprietate dat iudex
hoc. 5. de pedaneis iudiii aduerſus te nihil ſuper hac
bus. l.i. ſʒ iter milites põt ſtatuit:rectòr aditus ꝓuincie cam
ut.ð.de iudi.l.certi. hanc cognoſcere: ſuaq; decidere
b [ J de ꝓprietate da ſententia curabit: cum ⁊ ſi quid de
tus. ſ. a pꝛeſide. poſſeſſione ꝓnuntiatuʒ ꝓbet᷑:hoc
Rector. ſ. delegans. cauſe ꝓprietatis. minime noceat.
d NMoceat. ut. . de ſentẽ.l. M. Aal. 7 Gra. Theo. aaa.
poſt ſnĩaʒ ſʒ an lata ſnĩa in ad Pontium muuum.
poſſeſſione naleat. en.ſᷣm T in priuàtoꝝ cauſis huiuſ
Pla. ſic.ð.de iudi.l.nulli modi forma ſeruet᷑:ne quen
alij cõtra. tu dic ſi ita eaat ᷓ; litigatoꝝ ſnia non a ſuo iudice
incidens. quod ð ꝓprieta dicia conſtꝛingat. xlix.

te nõ potẽat ꝓnuntiaꝛe ni .
ſi de poſſeſſione diceret. dni Dè pena iudicis qui male iudi⸗

cam eã teneꝛe.nt in nti poſ cauit. uel eius qui iudicem uel ad/

ſidetis interdicto nut iſti. 7 uerſarium corrumpere curauit.

interdic.S.ↄmodũ.alioqn

nõ.puta ſi cuʒ agebatur ð M. Ant a. ad Gaudium.
recupanda uel de adipiſcẽ Vnſtitit in quacunqʒ cã:ſi
da poſſeſſiõe ipſe ſuit dele ue priuata ſiue publica: ſi
gatus ſupꝑ qõe ꝓprietatis ue ſiſcali:ut cuicunq; data
tantum ni hic fuit. fuerit pecunia: uel iudici uel àduer

e e ZT iĩprinatoꝝ cãts ſario amittat actionem is qui diffi
nõ ſolũ in fiſcalib.. entia iuſte ſnie in pecunie corrup
EĆonſtringat.ut.fl.de iu tela ſpecie negotij repoſuerit.
dic.om. iu.l.fi.⁊ de iudi.l. .
eij. circa prĩ.⁊.j.de peniſ.l. In auten. ut liti. in exor. li iu
tij. .S. qui da. tu. poſ.l.nec rent.·.ſi quis autem coll.ix.
C.ð. ð iur̃.om.iudi.l. i. Z. ſe
de excep.l.fi.ergo ſi qꝗs ex
comunicei ⁊ poſtea appellet.cũ ipſa ꝓuocatiõe ðᷣſinat eſſe ſuus index ille
qui iudicauit extinguit iudicaiũ.⁊ ille nõ eſt excõicatus.nt.ff.ad turpil.l.
i. in fi. nec ob. ꝙ dicũt qdã decretiſte ꝙ ſnia excõis trahit liecũ executõeʒ
quaſi iã nõ poſſit appellari.qꝛ ⁊ ſnĩa ultimi ſuplicij trabit ſecũ execuuõeʒ
ſtati ſerui fiũt ⁊ cinitatẽ pdũt ut.ff.ð pe.l.ꝙ ad ſtatũ.⁊.l.ĩ ſeꝛnoꝝ..q ex
cã.⁊.l.qui ultimo.ubi de hoc.⁊ iñ põt appellari. ut. fl. de penis.l.ij.S. fi.

2 Be pena indicis qui male indicauit ac. eſt enim nulla ſnia ſi iudex cor

rumpitur.unde dicit que ſit pena corrupti iudicis uel corrumpentis.
b c ·nſtitit. publica alicuius ciuitati.ut. S. de ſacꝛo.ſanc.ec.l.fi.uel

Aic.i. criminali.
Alduerſario.i.pcuratori nel aduocato aduerſarij.nã principali
aaduerſario lzʒ dar̃. nt. ð. ð trãſac.l.fr s.niſi ĩ cãu qñ ꝑ calũniã ageꝛet actor
nt. ff. de ↄdi. inde.l.ĩ ſũma. Itẽ in criminali diſtinguit. ut.S. de tranſac.l.

trãſigere.ſi accuſatus det accuſatori ſine ecõtra ꝙ raro accidit.tũc ↄdẽna

cipali nt non deſiſtat a lite.ſed ut patiatur contra ſe ferri ſentennam.

k Amittat actionẽ.ſ.actor. ſz qd in reo.dicũt qꝗdã nõ bẽre locũ legẽ iſtam
ti dic idẽ in ꝛeo cũ eadẽ ſit rõ eqtatis.ut.ſ.amiitat ius defendẽdi.⁊ ſic ca,zʒ
amittat. Iteʒ dicit amittat dic ſm. H. ipſo iure qñ eſt indici data. ut.ſj.
qgñ ꝓuo.nõ eſt ne.l.uenales.ſed ꝑ aut.meret uenia.ut iu aut.nono iure.
ſi ãt ꝓcuratori.nalet tũc nibilominus ſnia.ſʒ reus cuius ꝓcurator ẽ cor

mupins hẽt doli except.nt. ff. de doli ex.ſi ꝓcurator. de iure ſiſci.l.eius.
actor vo agit ãtiqua act᷑.⁊ ſi excipiat᷑ ex ſnĩa replicabi ð dolo. nt.fl.ð do

lo.l.cũ a te.⁊ ſic nerbũ amittat ſemel poſuũ.diueꝛlimode accipit.daĩ enã

——— „
ℳrn 0

rei reus ſi ĩ ↄfeſſiõe nſiſtat. ut. fl. de qõnibus. l.i... diuus.2. & ſi gs nli o
poſſct ctia intelligi lex iſta cu in pecuniaria cꝗ do pecuniã adaerſario pri

contta cofrumpenteʒ actio de dolo ad etpenſas.niſi frens petns

ſit ſubire iudiciũ ſub hac exceptiõe ſi eſt colluſũ.nt.ſf.de dolo ⁊ e
legãter. S.pe.poſſet tñ dici ꝙ qñ preciũ interuenit ſempꝑ ipſo iur̃ ñ

teneat.aliud ſi pces.ut ar. ff.ad tꝛe.l.ſeꝛuo inuito.S.cũ pᷣtor.puni

etiã aliter hodie coꝛrũpẽs.ut ĩ aut.hic poſita qᷓ; ͥ lege nono iuꝛe.
lBifſfidentia. ſic ?

„ .. de poſtul.l. ꝓui
COHN. n Dus iure qui diẽ dẽdũ. Autetica.
ſe dediſſe uel promiſſiſſe alicui pe m Duoo iuf
cuniaã:⁊ perſonã declarauerit: ⁊ h n mereĩ no.
probauerit ueniam meretur.ſʒ qui pcit ſpõte

qccepit uel promiſſionẽ ſuſcepit: ſi ofitenti.ſic.j.ð his
cã pecuniaria ſit dati triplum pro qui ſe. de.l.i.?. fl. ð
miſſi duplum a comite rerũ priua iure fiſci.l.edicto.⁊
tarum exigatur: dignitate ſeu cin .ff. ð ali. iu.mu.cã
gulo amiſſo. ſi uero criminalis cã facta.l. li.. F. fi.
ſuerit: conſiſcatis oibus bonis in n Accepit. re ipſa.
exilium mittatur. Sed ſi datuʒ uel o Conſiſcatis.ↄtꝛa
ꝓmiſſum litigator ꝓbare nequiue ĩ aut᷑.ut nulli indi.
rit pſona que dicitur ſuſcepiſſe inF. fi. ſo. hoc ſpẽale
ret ꝙ neq; per ſe neq; per aliuʒ ac vt ĩ cꝛimine leſe ma
cepit uel promiſſionem habuerit: ie.ibidẽ dicitur ⁊ ĩ
⁊ ſic libera ſit. ſed litigator qui nõ ceſtus. ut. ð. de ice.
pòtuit oñdeꝛe in cã pecuniaria litiſ nup.aut.iceſtas.
eſtimatiõe a comite priuataꝝ rerũ p Non potuit. nõ.
exigat᷑.lite ſuſtinẽte ꝓpriũ euentuʒ quẽ calũniari boc
in criminali omnibus bonis cõfi- ipſo ꝙ non pbat.
ſcatis cãis apud ↄpetentan iudicẽ er.S.de aduoc.di.
legitime teꝛminandis. ſed ſi pſona in.l.i.ſʒ ar.S.ff. ad
a litigatore manifeſtata pꝛed ictum tur. l. i. i.ſed ibi e
iuſiurandũ refutaueꝛit:memoratis rat perſona que ex
ſubiaceat penis.ſed ſi ꝗs linj gãtiuʒ ſola ſuſpitiõe pote
iurauerit ſe nõ dediſſe uł ſi⸗ iſſe: rat accuſare ut ma
ſi intra x. menſes oſten at᷑ dediſſe nius vt..ad. liul.
poſt ſniam memoratajn per is dã de adul.l. quãuis.
tes ⁊ accipientes ſubcebin. q Refuataneꝛit ſic.
Mpe. Conſtan. g. ad Felicem. de fidei nſtr u. l. fi.
Eco ꝗ pᷣcig ᷣprauatue ul x Dediſſe. ergo hᷣ
Era pperã ludicauerit e uin ppmittit argni peꝛin
dicta quẽ leſerit nõ ſolũ ſtiationis nuʒ contra regula
diſpẽdii:ſʒ ẽt litig qiſcrimis pᷣeat. (S. de ꝛebus cꝛedi.
ll. i. ſed hoc quis
uuiik Qelatum fuit a iudi
cLe. ſpeciale eſt. hic.
,——Rʒ mmn als. ff. de iuz iu.
ſd Eejs ꝗ pco.ſupior lex ð orrũpẽte.bec ð iudice cõrupto.

.

t Del gratia. pnimo nota nalet ioſo iure.ut.j.quando prono.nõ

— —

eſt ne.l. qenales. ſecundo alet ſed eſeinditur. ut.fl. ad trebel.l. ſeꝛ

uo inuiſo. 5. cum pretor.

n Eſtimationis.i.debei ei ↄdemnari ui eſtimationẽ ſumptunʒ nel
diſpen qij ꝙ ille fecit in lite. Iẽ in eſtimatiõe litis.uel dic ꝙ patit᷑
diſpendiũ eſtimatõis.i. qꝛ efficitur inſamis ſequens nõ mutatur.
Diſcriminis.i.periculi.⁊ hoc per actionẽ in ſactũ ut inſti.de ob

lig ex. q ðᷣlicto in prin. tenetur etiã. l.iul.repe.ut.ff.ad.l.iul.repe.

.ÿl.Ii z. iiij. que extraordi. punit. ut in. e. t. l. lex iul.F. hodie. IRem

⁊ imine concuſſ.onis.ut.ff. de cri. concuſ.l.fſi. Item crimine fal
ſ. ꝙ penam deportationis nel ultimi inpplicij cõti net. ut. fl. ad. l.

vr. de fal. l.i S. qui iudicẽ. Itẽ ⁊ edido de calum.ut.ff. de calũ.

l. i. ?.l. ij. F. lllud. An autem ille ſu. hahbes.ff. de ↄdi. ob tur. can.

li. ij. in fi. ⁊ qui dedit repe ere põt.habes.ff.ð condi.ob turp.cam
l.ij. in fi. ⁊ bot cũ dolo ſi autẽ ſine dolo hoc eſt per imprudẽtiaʒ
tunc tenetur ac. in faciũ in quantũ bono iudici nidetur. ut d naf̃.
cog. ſi index ſiue pr̃ſa. erat index.ſiue filiu ſfa. vt.ff. ð iu.l. ſi filius.

y Sententiam reſcindi non poſſe. Non ſeruatis his que ſunt ne
ceſſaria in ſententia nõ ualet.ut.õ.legitur.eis ſeruatis.nalet adeo
ut ꝛetractari non poſſit niſi ſolitis modis. .

3 Eq; quenqꝙᷓ. oꝛdinariũ.etiã nedũ delegat᷑.ſʒ hoc follit pꝓ

n in inte. re. ut.ff. de ĩ inte.re.in cãe.S.fi. Itẽ ꝑ ſupiᷣ catio

nẽ ut.ð. ð pci. impa. of.li gs aduerſus.⁊ in aut.que ſup

S=S
S

„ Uglen

hene
le gi
pnmatlſi
ſüſoteomm
Nonli
ulcn ppo
müͤnſnſ
jiunoͦl⸗
iaprun
Vq oMoltt
zlengnn
Wili iboe
Ifniunss inen
gbuu ſo il
Enuemn tedd
fabil
(iftör⸗
fuſitlati
albokſian
Deato ,,
Mono,
bihon
nuoi illi⸗
fmni gien
Mnetqiclin
Cponaneon
(obalerp.
ſlobgpofe
Meldons teſ
iprblca⸗
uſſio holt
ſniidiap⸗
hillpinſie⸗
ilſdtit,
npͦweif
Ulldeliſo
ARadlinde
tr
ſtim an
an 4
Penttimi
imnorb⸗
nie
Pon
detunlae
efwctbag
Crom
ei

=2

2

“ nabe

tbee

tlipan
ütnmt
Poo

4

tugin plicatio. Item qñ prima eſt ipſo iure nulla ut. S. qũo ? qñ iuder o Accepit. no. quod poſt lit.conteſ. efficiatur aliquiſ malefi.quo ad bot
tdahte .l. ſi preſes. Itẽ per appel.ut.ff. ad tur.l.i.S. fi. Itẽ ꝓpter falia in ut teneatur de fructibus perceptis ⁊ percipiẽdis.ut h ⁊.õ.de rei uẽ. l.cer
Pbiti ſtrumenta. ut.j.ſi ex fal. in.l.i. 7tẽ ꝓpter falſos teſtes ſ̃m nos.etiã tum excepto iñ ſpe quadrimeſti quo nõ ueniunt percipiẽdi niſi ante litẽ
orpunt ſi nõ ſunt corrupti pecunia.ſed precibus. P.ↄtra. Iẽ ꝓpter cor ceptam fuerit in mora ut.ff.de uſuris.l.in ſideicõmiſſi.tñ quo ad iplẽdã
wwroin ruptos pecunia.nt.ff.de re iu.l.diuus adri. Iiẽ in illis caſibus ĩ uſucapionẽ permanet. ut.ff. pro emp.l.ij..h. Itẽ quo ad hoc nt nõ tenea
entan ſe gbus licet oppõer̃ tur de facilitate.ut.ff.ð pe.
le pemptõias poſt ſẽ here.l.illud. ⁊.ff. ð rei uen.
Ati tẽnã. ut nõ.j.l. ꝓr. Mpa Gordi.a. Secundo. . nec tantum fructum preſtationem el. itẽ ſi vbeꝛatũ. . fi. 2.l. ſe.
Ooit Jeẽ ꝓler preuarica Eq; ſuã nẽq; ðceſſoꝛis ſui qt eorum quos ipſe percepit agno Item quo ad hoc ut faciat
menio, tioneʒ aduocati.nt ſniam quenq; poſſe retrac ſcat ſed eos quos peꝛcipere põtuiſ fructus ſuos. ⁊ ut acqui
dalſoͤt .S. de aduo.diuer. tare indubiuʒ ſi uenit: nec ſet non quos eum redegiſſe con rat ex oꝑis ſerui. ut.ff. de
cſöbe iudi.l. i. Iẽ hoc in neceſſe eſſe ab hmõi ðcrẽto ſterpo ſtabit exſoluat ex eo tempore ex uſuris ꝗ ſcit.S.fi.nullo ne
eliefs diffinitiuis interlo nere ꝓuocatõeʒ explõati iuris eſt. quo res ĩ iudiciũ ðducta:ſciaʒ ma ro mõ uidet᷑ poſſider̃ quo
ilecite cutoꝛia põt idiſtic Mpr. Dio.⁊. Max. aa.⁊. cc. lefidei poſſeſſoris accepit heredi ad effectum uſucapiõis.ut
lin nnei te mutari ⁊ reſcidi. Alexandro. quoq; ſuccẽdentis ĩ uiciũ par ha ff. de rei uen. ſi poſt accep
iſ ut. ff. ð arbi. l. dicẽ Eremptorias exceptiones bengda fortuna eſt. tũ. Itẽ quantũ ad pꝛeſcrip
Ntre .§. li. . ff. ð re iu.l. onmiſſas in initio anteq; ſnia Mypr. Hono.⁊ Theodo.aa. tionem lõ.tẽ.complendaʒ
flans, ꝙ iuſſit. ⁊ facit. S.ð feràtur opponi poſſe perpetuum Alclepiodo . ut. ð.de rei uen.l.more.
4nultudd. ſñijs.l.poſt ſniam. Edictum manifeſte ðclarat:quod ſi Erminato trãſactoq; nego p Succedẽiis. interpretati
dboehele a Becꝛeto.ſ. reuo aliter actũ erit iĩ itregꝝ reſtitutio ꝑ cio poſt hac nulli actio nʒ ne lʒ bona fidẽ habeat eo
inelem ationis. mittituùr. nam iudicatuʒ 3 maiores ex fſcripto ſup ſũptuũ petitõe prẽ ipſo qð ðᷣſunctus habuit
lidinr, b p Erẽptõias annis.xxv.non oppoſite pᷣſcriptio ſtet niſi iudex qui cuʒ ð principali mala. ut.h.⁊.ff.de div.p.l
möde initio.i.añ litẽ ↄte. nis uelam̃to citra remediũ appella negocio ſe etentia ꝓmulgauit cõmi l. ⁊. ð.coĩa de uſuca.l.fi. ?
utioſteg c Ferat.qñ pemp tionis reſcindi non poteſt. nus paꝛtiba cõſtitutis iuridica pid nõ.ff. de pu.l. ſi ego. 5. par
npotntti tonie ⁊ qñ dilatoꝛie Mpr. Coſtan ad pꝛoculum. nutiatione ſignauerit uictori cauſe tus.ſʒ qdã cicunt ſuccedit
güinite opponant᷑.dixi.s. Mpetrata ꝛeſcripta ñ placʒ reſtitui debere expẽſas:an ſuꝑ his quũ ipie ſile malã ſidẽ bʒ.
emh de ꝓba.. excep. vt agmitti ſi deciſe ſemel cauſe querelam iure coõpẽtere poſt abſo- 2 facit..de acquiren.poſ.
eailnd iñ ſcas hꝙ poſich ſuerint iudiciali ſnia quam ꝓuoca lutũ eniʒ dimiſſũqʒ; iudiciũ neſas ẽ nicia. ?.l.nemo. ⁊.. de pe.
rr iſi ſunt didicita teſtifi tio nulla ſuſpendit ſed eos qui tale litem alterã conſurgere ex litis pſi bert.ʒ.i.⁊ ð cõdi.ex le.l. ma
ag cala.i.publicata di reſcriptum meruerint etiam limine me materia. la.⁊ de rei uen.l.ſi fũduʒ.
iKiltbe⸗ ndlicgia a eci 1 B
hugrt cla teſtiũ oppõt nõ iudiciorum ꝛepelli. Mpr. Aalenti. Archa. aa aadd q t Ermiato. traſacto
— põt niſi dẽat ꝑ ↄfeſ ä edictum ad populum. . 6. l. p ſententiã dif
nencd ſionẽ ul ꝑ inſtra ꝓ Pẽ fructibus ⁊ litis expenſis. On ignoret is cuius ex iter finitiuam.
Nialil bari. alij dicũt nul , pellatione aliquis ſecundu,z 2 Preſtetur. ut. fl. re iu. l. in
uleus lo mõ pꝛo eis. ff. ð Mpr. Dio. Mayx. aa. Ale. datam formàm ĩ longinqua fuerit dex. u.l. cuʒ querebatur. .
* iudi.l. ed ⁊ ſi ſulce Oc fruůctuũ nomine ↄtine pꝛotꝛactus examina quod ſi culpã 5. depo ſi.l. iij. ꝛ.j quãdo
antdt pit.u.ſ.ad. l iul. de tur quõd iuſtis ſumptibuſ ſui fuerit dilata cõgnitio:uel mini prouo.ñ eſt ne.l. ſi. officio
4 coö5 adul. quis ĩdubi deductis ſupereſt. me ctioni ſue affuerit:ul delata tamẽ petuntur. ut ibi ſecũ
ngiet tati. ac. Mpr. Aalentin. Dalens. bauerit pꝛo calumnia quidẽ penã dum quoſdã. uel h eſt teꝛ
ntgſi d. Edictuʒ quod ſi aa. Olibꝛso. , . luat legibus conſtitutam pꝛo pecu minatum. ꝗa ñ eſt appella
4 babemus. Nigatoꝛ uictus qui poſtcõ niaria uero cauſa poſt ſumptus ꝰ mm. uel ſi eſt. eſt confirma
bau ePerꝛmittit. mino uẽtione rei incumbit aliene ſiderata quantitate poſtulatorum tum. ac.
docu nib'ñ maioꝛ b.⁊ H non in ſola rei rẽdibitione teneat᷑: uel medij inneris interualo cõdẽ ſ Comius.i.toto eo die. ut
nſinil ſubijcit.nã ⁊c̃.ſʒ in .ff. de re iu. paulus.
ſtietiun bemptoriam etiam poſt ſnĩam quos nõui.ð.ᷣde iur.⁊ ſac.ig.l.i. ſcilicet ſcit. quot ſunt reddende. ſic taxat.
giitli⸗ i petrata reſcripta. ut ſnia retractaret᷑ niſi diceret nõ ob nu Competere. hoc eſt quando non taxat quantitatem. forte quia ignorat
ti . ſtãte ſnia.ut ar.s. de teſtamentis.aut᷑.hoc ĩter liberos ⁊ ſa ideo dicit ego pꝛonuntio ꝙ oẽs ſumpius quos iſte iurauit ſe feciſſe tu re
openn cit. S. de tranſac.l.cauſas.ꝛ.S. de errore aduocatorum ſententijs. ſtituas.nel ſimilia.pnta dicit ego ꝓnũtio te poſſe petere ſumptus quos ſe
lurbellꝗſaa Be fructibus ⁊ litis expen ſis.Quia in ſententia faciẽda eſt mẽ ciſti.ſi enĩ ita dixerit in ſnĩa enã poſt plures dies poterit taxare ⁊ cõdẽna
tio fructuum ⁊ ſumptuum.ideo de his dicit. re in expenſas.ar.ff.de ſolu.modeſtinus.uel nalet hec ſnia licz incerta.qꝛ
mpnnz h Oc.rñdet tacite obiectioni.q.d. maleſidei poſ.tenei de iudex aliter certificare non poteſt. ⁊ coram executore fiet certum.
argri h fructibus. ſʒ liellige ðductis ipenſis.qꝛ nullus cãus ⁊c̃. x Conſurgere.ut.õ.de rebus cre.l.ſi quis iuſiurandum. ⁊.ff. de re.iu.l. ſi
atam ut hic ⁊. fl. fam. berc.ſundus.⁊ ſoluto matri. fructus. ſe. F. ait pre. ⁊.j.ti.i.l.ij.ſed ↄtra.ᷣff. de ↄpenſa.quod in diem.ꝭ.ſi rõnem. ſʒ
ioſted i Iuſtis. qui fiunt gratia fructunm querendoꝝ ⁊c̃. ut.ff.de here. h non conceditur actio ꝓueniens ex materia prime litis. ibi ãt cõceditur
liel,dN. pet.ſi a patre.S.fi.⁊ ar.S.de peti.hĩ.in reſtituenda.⁊ diſtingue h. actio que diffinitiue cauſe non attinet.
d Nn ut. ð. de rei uendi. uel certum. yn EZn ignoret. his. ſ. actor. Alliquis. ſ. reus.
notnirt Iigator. qui iam uictus poſt ↄuentionẽ iudicialẽ incůbit 3 Formam.in reſcriptum a principe datum. quod hodie ſieri non
uſA rei aliene. nõ ſolũ tenet᷑ ad reſtitutionẽ rei pro qua q̃tuor debet ⁊c̃.ut.õ.de dilat.aut᷑.quod fieri.
G ſunt auxilia. nt. S. de rei nen.l. a poſſidẽtibus. ⁊ ad fructus ꝑcep a Culpa.qꝙ ẽ eo ipſo ꝙ ñ ꝓcedit cũ dilatõeʒ hre ſi dẽat.ut.S. ð dila.ſi qñ.
tos extantes. an nõ extãtes.ſed etiã ad eos quos actio ꝑciꝑe po b ¶Cognitio fuit ergo lis ↄteſ.ſed non procedit ultra.
tuiſſet ex tpe quo fuit res deducta in iudiciũ per ↄieſtationẽ ut h. · c Alctioni.alias accuſationi.⁊ alias excuſationi.
vñ querit ſi lis triẽnio mortua fuerit. ⁊ poſtea adhuc actor anno q Ael delata. repete minime ſi non habes.
uel biennio tacnerit. an illius anni nel biẽnij dʒ fructus reſtitueꝛe e Pro calũnia.preſumpta eo ipſo quod nõ probat.licet qdaʒ ↄtra ut di —
poterit dici ꝓbabiliter illos fructus lite iam mortua per ceptos ximus.õ.de aduo.di.iu.l.i. „
nequaq; reſtituendos. ac. Penã.ſi talis cã ſit que calũnie nindictã expoſcat.ueluti criminalis ubi .„
onuentionem.i.libellum iudicialem. non dicit quod ex tunc eſt pena ſimilitudo ſimplicij. ut j. de accuſa.l. fi. uel ſi contra clericum. ut.ð.
teneatur ad fructus. ſed ex lite ↄteſ.ut.j.ſubijcit.ex eo ⁊c. de epiſco.⁊ cle.l.omnes qui.in fi.⁊ hec ad burſam fiſcalem.
m Redibitione.i.redditione rei. Fructnum extantium. g Quantitate poſtulatoꝝ.i.eoꝝ que petunt.⁊ ſic nõ.ꝙ ſᷣm quãtitatẽ petitã
nPa uiſſet. actor. ut. ff. de rei uen. l.ſit nanis. .ſi. ſiunt ſumptus.ut inſti.de act.. triplici.uel dic poſtulatorũ.i.aduocatoꝝ.

1

8 Suſtinebit. in ptedictis.ſ.ut hic. ⁊ ſupfa de indi.l. properandum. 5. ſi o e Es iadicate.litium ſinis. ꝙ eſſ iniquũ.ut B.?.S. ðe ttanſ. iummi⸗
quidẽ.⁊.ff.de iudi.l.eũ quẽ.ſed bodie ubi uiderit iudex neuiꝝ debeẽ ſub lr̃is.⁊ accipe hᷣ niſi fuerit error expᷣſſus ĩ ſnia.ut.ff. q̃ ſnĩe ne⸗
di oneri expenſaꝝ boc pᷣm ſua ſnĩa declaꝛet. vi i aut.de iudi.S.oʒ col.vj. ſiñ ap.l.i.S.i.⁊ dixi.v.ð errore cal.l.i.an ãt ⁊ tũc ualeat ĩ ea qtita W.
b c Vm quidã. priuilegiũ merui.ut uel nibil. uel minas darem noĩe te uſq; ad quã nõ ẽ erraiũ querii.ꝙ ur̃ ut ar.j.de dõa.l.ſancimus cr
ſportulaxꝝ iudici nel executori.aduerſarius quidẽ meus dabit im p ſꝗ pecuniam. mala ratione. puta ni. Accur. florentinus. Ailli⸗
deʒ ⁊ non plus.⁊ boc ꝓp⸗ q Juſſi ſuis.p diffi eon⸗
ter equalitatem ſeruandaʒ nitiuam ſenenti 7 e 4 .
in indicijs.ar. ff. de arbi.ſi nationem pꝛo exſtimatiõe iudicis Ebũs quidẽ iudicatis ſtã am. ac nn
de meis in ſi.i. vy. . l.ſi cũ ſuſtinẽbit. dum eſt:ſed ſi prbare po tr Non prouocaue ngwf⸗
dies. §. pe.. l. pedius.S. ĩ Mypr. Anaſ a. ſtepha magiſtro. kis eũ cui cõdẽnatus es id rit. illico. ut.ð. qũo 4 ini
ſeruũ.⁊.j.de prepo. ſacro. militum. quod furto amiſiſſe uidebatur re/ ⁊ quando iudex.lł i
ſcri. in ſacris.in fi.⁊ arg. ð5. Vm quidãʒ p leges ſac:as cepiſſe aduerſus iudicati agentem abeo 1 adboc 5.e. 8
de reſcin. uen.l.ratas. ſʒ ſe qqʒʒ cònſtitutiões alij per ſpe doli exceptione oppoſita tueri te .l. i. in princi io. ſraiſne
cundũ hoc labor iudicum ciales largitats ſibi preſtita priuu poteꝛis. 1ſ erle uthetz n
nõ remunerat᷑. ſicq; occur legia pretendunt tam ſuper ſpoꝛtu Idem.a. Pacatiano. z nonorn i. nnlae
rit iniquitas. ſed rñdeo eſt lis prõ cõuentionibus uſq; ad cer Es iudicate ſi ſuper pᷣtexiu nouiter gllegatork ſirnn i⸗
cõtra maior equitas.ut in tam quantitatẽ prebendis quaʒ ſu cõputationis inſtaueretur nullus uel inuentoruʒ ubi md
indicijs ſeruet equalitas. per expenſis litiũ:uel minuendis erit litium finis. cunq;. ul apud eun tti ti⸗
Item ſecundo oppono ð uel penitus non agnòͤſcendis per Idem.a.Dhemetrio. deʒ uel alium Anmtt ſan
eo quod eſt iſti.de iure na hanc legeʒ decernimus ut quicun Jpẽcuniã quaʒ mala ratio t Gaane eſt tickeo (fdepend
turali.S.ſed quod pꝛincibDi q; huiuſmodi priuilegio munitus ne intercepiſſe uos aparuit nõ coceditur. ut h ſtall ig⸗
ubi dicit non egredi perſo eſt ul poſtea taleʒ pꝛerogatiuã quo iũſſi ſitis infenꝛe cum pena ⁊ com 7.5. de tranlac ſub ilem Aül
nam ⁊ idẽ.f. qauod quiſ libet modo meruẽit:ſciat a ſiquos pto precepto preſidis nòn prouo pretextu. boc tamẽ in blib ,
iuf.l. ij. ubi dicit aliud an ipſe utpote obnoxios ſibi p qua caueritio uniuerſam quaniitatem äfullit in cͥ publica ſin.
ſine poſtulatiõe indulget. cũq; cꝛimiali uel ciuili cã ↄſtitutos debetis inferre. que ꝛeuocatuꝛ uſq; Cunn uſ
quia tunc perſonã nõ egꝛe in accuſationem deduxeꝛat: hos Mpr. Gorð.a. Antonino. ad trienniũ. ⁊ non unlninzm
ditur.ut hic dicit ſine p ſpe nihilominus ijſdem puilegijs poii Ab ſpecie nouorum inſtru poſtea niſi preuari mem.
ciales largitates ⁊c̃. So. h turos.qm̃ non eſt ferendum eos ꝗ mentoꝝ poſtea repertoꝛum catio arguat᷑.ut.ff. h
fuit poſtulatum. nihilomi prefatas prerogatiuas ut añlatum res iudicatas inſtauꝛari exemplo e. l. iperatores . . Ind
nus tñ fuit largitas ſpẽaliſ eſt pretendũt aliquid plus ab ad graͤue eſt. 8 ſententijs aaß. . hrnn aptaſt
nel dic nõ egreditur perſo ſarijs ſuis quẽrere concedi qᷓ; ipſi Mypr. Diocl.? Max. aa. ?.cc. la.li. li. x. idẽ ptdi (hin gn
nam niſi eius ↄtrariam. uł ab alijs pulſati facere patiantur. D ſolutionẽʒ dilationeʒ pe ciin echa nti alt. miz
nõ egreditur perſonã ↄtra Ita. l. ut hec quideʒ forma modis tentem acquieuiſſe ſententie e non ali.ant per Aliii dabi
illum qui habet priuilegiij oibus obſeruetur ſupꝑ pr- iuilegijs manifeſte probatur ſicut eum qui mu. rebus eccleſie. unpnii inſo
ſed ↄtra indicem uel execu p libertates uel generaliter quibo/ quolzʒ modo ſnie acquieuerit. nce S.ſi minus coll.ij. mif ban
torem ſic.nel nt tollas oĩa dam officijs ſcolis ſeu dignitatibꝰ enim inſtaurari finita reꝝ iudicata in pupillari canſa. Mndbode
predicta dic aliter caſũ me uel ſpecialiter certis pſonis pᷣſtitis: rum patitur auctoritas. nt..j. de iurreipu anto
rui priuileginʒ nt uel nihil uel poſtea pꝛebẽdis ſiue hoc ipſuʒ Mpr. Hono.⁊ Theo.aa. Juli ,l. rẽ pub 6 vr ctig mmnlen
ael minus preſtarem noie expreſſim pᷣncipalibus diſpoſiuõi ano procõſuli Aphrice. priuata cã retrac flri
ſportulaꝝ. nel expenſaruʒ. bus:ul affatibus inſeꝛtum ſiue pꝛe Eſta que ſunt tranſlata ĩ pu tari. ut.ff. ð iufiuf. llir
ſi poſtea nincam ⁊ neli ab termiſſum ſit: uel fuerit. blica monumẽta haber, iuo cAl.admonendiᷓ miug
advſario oĩa repeteꝛe que . . . lumo ppetuã firmittẽ:nʒ eni mor ↄtra. So.ipi ſubꝰ nludd
expendiſſẽ.ac ſi prinilegiũ Dẽ re iudicata. te cognitoris pꝑire dʒ public ſiðs ditione fuit iudica alirid
non habuiſſẽ nõ poſſuʒ.ſᷣ tum ſi iurauerit añ ſlint⸗
id ſolũ ꝙ expẽdi.nt.õ. le Mpr. Ant. Augu. Stellato. De executione rei iudicate. impletã retꝛactatuꝛ erin
indi.ꝓperãdũ..ſiue antẽ. nt ibi. hic antẽ puẽ ldat
eConſtitutiões. ut clerici. nel uerius nt ibi. i
ut. ð. de epi. ? cle.l.oẽs q.S.executorib.⁊.l. cũ clericis. .ſi.? aut.ſʒ hodie. n a D ſolutionem. acquieuiſſe.etiã ſi appellanerit. uł appel/ (ie HP
d Largitates petitum tamen fuit. lare poterit. W abn
e ¶ Sportulis.hniuſmõi aũt ſportule dabant᷑ iudicibus ab ntraq; pte. nt ĩ x Acgeuerit. expreſſim uel taciturnitate.x. dieꝑ. ⁊ ſic nota expae Lo ui
ant.de iudi.S. ne ãt.colł. vj.nam ut dixi equalitas hincinde ſeruanda eſt .l. mirabilem pꝛeſumptionẽ ſic. ⁊.ff.de pac.tale...qui pꝛonocauit i⸗ ini
ſportule ãt qᷓ executoribus dabant a reo p̃ſiabani.ut ĩſti.de act᷑...tripli. ? ad maced.ſed iul. S.ſ.⁊.j.de iure do.impe.l.ij.⁊.s.ꝙ me.cã.l.ij. n .
NVPro conuentionibus.i. citationibus. y g Eſta.i.acta apud delegatũ.l.i. cõfeſſiones ptiũ ⁊ dicla te 1) Tuli
g Agnoſcendis ꝙ habemus in ſolo epiſcopo. ut dicta aut. ſed hodie. ſtiũ tran ſlata ⁊c.ſ.quũ.ſint in actis redacta a tabelliõe co R ni
. h Querere concedi. ſed hoc ſecundum primum caſum commode ſtar̃ nõ ram indice. ut faciunt quottidie. uel geſta.i. acta illa ĩ ſcriptis. traſ a
i Per libertates.i.per propriam noluntatem principis.poſtulatiõe tam̃ tas.ar.S. de teſtamentis.l.publicati.⁊ fit ita ſi nna partium altera t iu
precedente. ne obſtent in aliquo predicta contraria. pñte uel nõ cum tabelliõe qui atteſtationes ſcri pſit indicem oꝛdi Crleh
k Inſertum. qnod ita ſit. ut dicit hec lex. ſiue non. ut ſubijcit.⁊ ad hoc in nariuʒ adeat qui tabellionẽ ĩterrogabit ſi ita ſit ut ſcripſit.ut quũ undz
ant᷑.de heredibus ⁊ fal.S.i.coll.i. rſiderit ita iubebit eum geſta in ſcriptis teſtibns appoſitis redige Un
IDe re indicata.ſ.quando dicatur ſes iudicata.⁊ eius auctoritate. re ſicq; habebit perpetuã firmitatem. aliter nõ cogituꝛ quis crede N itog
m Ebus ſtand.i.parenð.ut.ff.ð ar.l.celſus..fi.⁊.ẽ.ut lite pẽ.l.ſi. re geſtis Fm io.ĩmo ẽt ſine teſtibus ad hoc nocatis quũ ſempꝑ ibi R inoh⸗
·ꝛ⁊ ·de errore aduo.il.ſentẽtijs.aliter ponit᷑ ſtanð.ff.ð bonis lib.ſi plures aſſint. ut.j. de donationibus.l.in donatione. uel dic non ſwuuin
pronus.S.ſi ꝗs cũ.⁊ h niſi ſit appellatũ.ut.ff. ad turpil.l.i...ſi. facta publicatiõe ĩ eadẽ inſtantia coꝛaʒ eo iudice nel ſucceſſoꝛe.ut nti
n Sed ſi pbare. rem quã tibi ↄmodaui amiſiſti per furtũ. egi ↄmodati 1 prin. glo. accurſius florentinus. Au
fuiſti ↄdemnatus.ſi nõdum ſoluiſti ⁊ ad manus meas res quaʒ nidebar ʒ Firmitatem. ẽt ſi illa inſtantia peteat.an autem inter alios dic. uc
amiſiſſe redierit doli exceptionem habes ſi te iudicati ↄueniaʒ. ut B. ꝛ.ff. ut dixi.ð. de edendo is apud. M lton
de ſol. l. quod in diem.ſi autem ſoluiſſes ageres cõtraria ↄmodati.ut uel a Publica fides.ᷣideſt acta publicata nõ pereunt moꝛte indicis ĩ Aullr
extimationem reddam uel rem. ut. ff. cõmo.l. in cõmodato.S. ſi.nel cõdi mo ẽt non publicata in eadem inſtantia. cũ ſucceſſoꝛ ex eis dẽat knumn
tione line cauſa.ut.fl.de condi.ſine cauſa.l. ij. ꝓnũciaf.ut.fl. de iudic.l.moꝛuo.⁊.S.de iudi.l.ꝓperandi ? illo ilce
.

.*

„ / ty. e-
Vetnt 5S Be executione rei indicate. Quia parum eſſet ſententia ferri n Nequaqᷓ;. poteſt. tum quia contfa pfimam.ut.j. quando ꝓno.non eſt
uſt⸗öſa . niſi ⁊ lata mandaretur executioni. ideo de hoc poſuun. ne.·. . tuz qꝛ ad hoc datus nõ erat.ab ea tñ appellatur Fm. H.ut.j.quoꝝ
ie hn en Imis.iudicatam. ideoq; reuocanda ſunt. ut.fl. de re in ap.nõ re.l.ab executione. vñ nidetur tenere alioquin ꝙ nullum eſſet quo
llnin dli. l. ſi cum nulla. ac. modo rumpi poſſet.ut.ff.de iniuſto rup.te.l.nam ⁊ ſi.⁊ ar.fl.rem ra.ha.
fotttding dd Ordgine iudiciorum. ſ.ut actionem dirigis. ? ſnĩa detur el. uj. Ffi. ?.fl. de adi.le.l.ſeruus ꝙ nõ placet. ? in dicta.l.ab executõe ex
ſieodl nt hic. 7. j. . l. fi. cedebat modum exequen
m lani⸗ .5. de ſentẽtijs. pꝛo . do.hic autem ſuper princi
. latam. ⁊ de pac. ſi Mdpatores Seue. ⁊ Anto. aa, Jut proöponis ꝛeruʒ iudica pali cognoſcendo.ac.
npeoroene pacto quo penam Juſtino. tlarũ executor datus parte x ſ ꝗ longis ꝛeſtitutio
ö in ſ. AVmis ꝓpère iudex pignora ſibi iudicis uendicauit:⁊ contra ea ci iudex per ſniaʒ
ncoiucn e ſ NJcãm no S Marcelle capi ac diſtrabi que pridem pꝛo partibus tuis ſue iuſſit.ſ.ſeruos ⁊ animalia.
tuchoez, aſti. ʒ ſti iuſſit ante rem iudicataʒ prius eſt runt ſtatuta aliqd pꝛonuntiãdũ pu y Reſtituenda.ſic ergo du
eincho, platus es. ? pigno ergo ut ſeruato òrdine acnonẽ ad tauerit ſnia ab eo dicta uiʒ rei iudi plicem effectum trahit ſecũ
Abhei ra acceperis nõ iñ uerſus eam dirigas: ⁊ cauſa cogni cate obtinere nẽquaq; poteſt. bec mora.ſ.ð interitu ⁊ ac
nnn nonandi animo vt ta ſententiam accipias. Mpato. Diocle.? ¶Maxi. aa. ceſſiõibus.nt hic ⁊.ff. ð le.
maligei E⸗f. d ꝛe iudi. ſi ſe. F. Dem. a. Agrippe. ð heodoꝛo. .. c res. 5. fi. . f. de pet.
entong ſi er ↄuentione. Acauͤſam iudicati no noua longis apertiſq; fruſtratõ bere. l.illud ⁊.ff. de rei uẽ.
ulpnin ſIJubebit. ut 2.3. ſti rem iudicatam preſes ꝓ mnibus partis aqueꝛſe reſtitu .l. iul. ac. .
Aiin, de tranſac. ſi cauſa uincie etiam pignoribus captis ac tio remota eſt: etiam ſeruis rtbus ʒ e Necutoꝛẽ aduceꝛe.
necktle ar.ff. de pꝛecario diſtractis ad emolumentuʒ perdu bumanis exemptis a fruſtratoẽ ex iſta hoc. t. accipitut
dulinnz l. 2 babet. ”. cũ qs ci iubebit quod ſi nouata cauſa eſt timatio eoꝝ ꝛeſtituenda eſt. anialia alias diciĩ nuntius qui ci
emnlirib 7.5. de iure deli.l. ex ſtipulatu tibi actio competit. ⁊ quoq; cum fetibus tibi inteꝛceſſu tat. ut inſti. de ac. F. tripli.
unbeen ſcim. s. ſi vo poſt iudice accepto ſecundum iuris for preſidis repreſentabuntur. 5. e.l.ſi ut ꝓponis.idem
icitte quã. ac. mam. Experire. Dem.aa.⁊ cc. Nichomacho. uocatur appar tor. ut. . de
RKZ gD Experire. nt. ff. ð Dem. aa.Agrippe. Xecutoꝛem eũ ſolũ eſſe ma indi.l.apertiſſimi. idemq;
imidtna mino..mior. xxyx. NHadõ rei geſte ⁊ mora ſolu nifeſtum ſit qui poſt ſniaʒ in dicitur canſam preparans
ni prun annis cui. tiionis que inteꝛceſſit cõſtan ter ptes audita omni ⁊ diſcuſſa li ut in aut. de iudi. .. audiẽt
* uf b o Rao. egi tius deſiderat remedium.ſi itaq;ʒ pᷣ te prolatam rei iudicate uigorẽ ad colla.vij. idemq; officialis
e ad.c.⁊ nici ſidem prouincie qui ꝛem iudicataʒ effectum uidetur adduceꝛe. ut in aut.de delen. ci.S.ex
alrtati pignora capta ſę· exequi dʒ adieris ⁊ allegaueris reſ Dem. aa ⁊.cc. Eliconi. ꝓuinciali. idemq;ʒ dicitur
tmtſsulf ſubhaſtata.ſʒ nõ ſoli que pignori date ſunt diu ſub Os quõs ðbitores tuos ẽẽ catolicianus. nt.j.de bo
lititeti inuenitur ẽptor pp hàſtatas ex compacto ſiue ãbitiõe ↄtendis apud rectorẽ ↄueni nis proſcrip.l. pe.
ekaniid fraudẽ nici.dabũ diuerſe partis emptoꝛẽ nõ inuenir ꝓuincie que ſiue ↄfeſſi debitu: ſiuue a e Os quos cõdem
niluu tur ergo mihi inſo in poſſeſſionem earum te mittẽt:ul negantes ⁊ ↄuicti fuerint condem nati. hoc deteꝛmĩat
unit lutum ut tñ bm ut hoc remedio res tandiu ꝓtrac nati: nec intra ſtatutum ſpaciuʒ ſo utrunq; precedentium pm
niumtla neceſſe pro toto de ta ad effectum perducatur. lutioni ſatiſfecerint quuʒ late ſentẽ nos.ſ.confeſſi ⁊ negantes
plui büo eſſe otentns. li Dem aa. Marcello militi. tie pignoribus etiam capitis ac di conuicti. nam etiam in cõ
denim cet minus naleanf. Tipẽndia retineri ꝓpterea ſtractis ſecundum ea que ſepe con feſſum dicimus dari ſnĩaʒ
Pubſffſi ut hic. :.ff. de re in ꝙ; ↄdemnatus es nõ patiet ſtituta ſunt meruerint executioneʒ ut. ff. de cuſto. reox ſi cõſeſ
n it di.l.a diuo.. ſi pi preſes prouinciè: cuʒ rẽ iudicatam iuris ſormam tibi cuſtodiet. ſus.alij referunt tantuʒ ad
fiiin gnora. ſecus in coõ poſſit alijs rationibus cxequi. . negantes.nam ĩ ↄfeſſũ di
nomtiſt nentionali nt. j. de Mpr. Gordi. a. Amando. Dẽ uluris rei iudicate. liiij. cunt non dari ſententiam
Glin ime do. in pe.l. fi. Tiaàm nomẽ ðᷣbitoris in cã . ut dices.j. de confel.l.i. ?
Neiitlu .F. ſed ſiquidez pe iudicati capi poſſe ignorũ non eſt. Mpr. Antoninus.a.procurato fſa. S. de ac. ⁊ ob.l. negãtes
Günummf teſt tamẽ T alite in Mpr. Phi. a. L.ciano. ribus heredum. ⁊ de prohi. ſeque.l.i.
tiimun. lelligi dictuſ. K pi 7 b Siatutum ſpaciũ.quod
ibrenii. Gnorra “́l ”MVM . eſt. iiij. menſiuʒ regnlariter
ist 1. Conſtantius. qᷓ ſie per pignorum retentionẽ uel nenditionem. bodlie.ut.j.ti.i.l.iij.quandoq; tamen artat index predictum ſpacinʒ.qñ
i Ath / k Subhbaſtatas.i.preconiʒatas.ſic 7.5. ſi aduerſus.fiſcũ.l.edicto. q; prorogat pro cãe qualitate ⁊ q;ᷓiitate uel perſonarum obſequio.uel cõ
