ſilias.⁊.ff.ſo.ma.ſi cuʒ do
tem. 5. ſi pater. ſed ibi red
ditur ratio.
IManeat.i. tranſeat.
m Jus.iam eõpetens. mu
lieri.

n 2Ald ſueceſſores.utriuſq;

partis mulieris.ſ.ut ꝛepe
tere poſſit.⁊ mariti ut reſti
tuere debeat.ſed primum
fallit in caſu quem hẽs.j.
e. .⁊ hoc ex rei uxorie ubi

non repetit hẽs patris mu

lieris. J
o Mora. antiquis legib
inſerta. nt. j. e.S. exactio.

p Taceat.nõ quĩq; caſus
in quibus cõpetebat retẽtio

Ex ſtipulatu.i.ab actiõe ex ſtipulatu.

actioniſ hec intelligatur reiuxorie
poſteꝝ ceſſante.
ignoramus ex ſtipulatu actionem
ſtricto iure eſſe uallatã ⁊ nõ ex bo
na ſidẽ deſcẽdere tamẽ quia nouã
naturaʒ de dote ſtipulatio ſibi iue
nit accõmodat ei a natura rei uxo
rie etiam bonẽfidei beneficium: ⁊
omnes quidem èuentus quos doſ
ex ſtipulatu habet maneat pꝛo ſui
natura exeꝛcens.Si quid autẽ op
timum ex rei uxorie actione inue
nimul hoc in preſenti ſpecialiter ei
addimuſ:ut ⁊ ſit noua iſta ex ſtipu
latu quam compoſuimus ⁊ nõ ꝓ
pꝛia tantum ſed etiaʒ ueteris àctio
nis plchritudie decorata. Pꝛimũ
itâq; quð naturale ſit ex ſtipulatu
actionis exponatur ⁊ ita ſi quid ex
actione rei uxorie ſuperuenerit ad
datur. Sciẽdum itaq; eſt dictũ
pꝛetoris quod ð altèrutꝛo itꝛ oduc
tum eſt in ex ſtipulatu actione ceſ
ſare:ita ut uxoꝛ a marito relicta ac
cipiat ⁊ dotẽ conſequatur: niſi ſpe
cialiter pꝛo dote ei maritus ea ðre
liquit: quum manitfeſtiſſimum eſt
teſtatorem qui non hoc addiderit
uoluiſſe eam utrunque conſequi.
Maneat ex ſtiplatu actõis iis ad
ſucceſſoreſ ⁊ ſiñ mòra tꝛãſmiſſiõis

incorruptum. Taceat in ea retẽ

tionum vᷣboſitas:quid enim opus
E indu cere ob mores retentionem
alio auxilio ex conſtitutionibus ĩ
tꝛodùcto. DYel ex qua cauſa ob
reſ donatas retentio intꝛoducatur
quum ſit donatori facultas per ac

tionem in rem directàm uel per uti

lem uel per conditionem ſuo iuri
mederi. Sẽd nec retentio ob
res amotas neceſſaria ẽ quum pa
teat omnibus maritis rerum amo
tarum iudicium. Silleat ob li

in actione rei uxorie.ſed hodie non compe

tit ob mores ob res donatas ob res amotas ob liberos ob iĩpenſas.
q Mores. multos quorum unus non ſufficeret ut in nenialibus non cri
minalibus. nt ſi quotidie ſe inebriat non tamen frangit matrimonialẽ p
dorem. ⁊ facit.j.de repudijs in.l.fi.in ſf..

Introducto.ſ.diuortio.ut.j.de diuorti

ſCã.ſ.rõnabili.

.

js conſenſu.
Donatas.nuxori a uiro.

1Directam. quũ res donata extat. utilẽ quuʒ eſt mutata condiuio ſine cã
quũ ẽ extincta. ut. ff. de dona ĩter ui. ⁊ ux.ſi ſponſus..fi.⁊.l.ſe. ⁊.l.uxor
marito ĩ f. .l. utilẽ 2.l. mr. ⁊ fac. S. de cõdi.ex le.l.iij.⁊ ð dote pᷣle.l.dote.
n Sed nec retentio.ex ſpẽbus ſi ſpẽs extẽt.ſi quãtitas ſu compenſatur.
⁊ ſic nõ eſt contra.j.rerum amo.l.i.⁊.ff.ſo.ma.l.diuortio..ob donatio
nes. 1 eodem modo ſoluitur aliud S. S. de cõpẽſa.l.neq; uel ſolue ut ibi.
F Ob liberos.ſubandiũt goſſiani diuortio ſoluatur matrimoniũ. als ſi
morte mulieris dicũt retineri dotẽ Fʒ. B. ⁊ Jo. contra quum h.l.indeteꝛ
minate dicat. ut ⁊.ff de iure dot.l.iure ſuccurſum eſt. ⁊.J.de bo. que li.l.
ij. ⁊.j.ſolu.ma.l.dos.ubi de hoc etiam dices.ſʒ pria opinio ſerusatur.

5

Sẽd aſi nõ

lEFiguram.ſumpta ab acti.rei uxorie.
m Nullo pacto.de retentione dotis u

beros retentio quum ipſe natura
lis ſtimulus parentes ad liberorũ
ſuorum educationem hoꝛttur.
Ne uarium genus culpe mariti
circa uxoreſ excogitent ut poſſint
eadem retentione circa eas uti:qu
um iã etiam imperialibuſ cõnſtitu

tionibuſ ſtatutum eſt ſi culpa muli

erũ diſſolutum matꝛimoniũ ſuerit
quod fieri opoꝛtet. Sʒ nec ob
impenſas in res dotis factas reten
tio ſatis eſſe nobis uidetur idonea
quum neceſſarie quidem expenſe
dotis minuant quantitatem.utileſ
autem expenſe non aliter ĩ rei uxo
rie actione detinebãtur:niſi ex uo
luntate mulieris non ab re eſt ſigð
mulieris uoluntas intercedat mã
dati actionem a noſtra autoritate
marito contꝛa uxorem indulgeri
quatinus poſſit per hanc hoc qð

utiliter impenſum eſt obſeruari u

ſi non intercedat mulieris uolũtas
utiliter tamen res geſta eſt negoci
orum geſtorum aduerſus eã ſuffi

cit actio. Quod ſi uòluntarie ſint li
cet uoluntate eius expenſe deduc

tio operiſ quod fecit ſine leſione tñ
pꝛioris ſpeciei marito relinquatur
ut ſit omnium retentionum expe
ditus tꝛactatuſ ⁊ ex ſtipulatu actio
merito ſecundũ ſui naturã nullam
recipiat retentionem. Illò pꝛo
culdubio in ex ſtipulatu actõe ſer
uando ut ſi deceſerit mulier cõſtã

—tLc matrimonio dos non in lucruʒ
mngriti cedat:niſi ex quibuſdã pac

tionibus ſed ad mulieris heredes
ex ſtipulatu actio ſecundum ſuam
naturam tranſmittatur.ſiue expꝛe
ſa fuerit ſiue ex hac lege ineſſe ĩtel
ligatur. Quum autez in eo ex
actione dotis ex ſtipulatu quidem
actio natuꝛaliter ꝛeſtitutionẽ dotis

ſo.l.quod ſi ſeruus..ſed ſi mutua. 7.5. necn

uen.l.domum.

Vt ſit. refert ſe ad omnia.predicta.
g Illo pactionibus.i.pcõ fõ de dote lucrãda ſi predecedat nxor.

y Hortatur. ut.j.de bo.que libe.l.ſi.Sipſum autem ſilium.
Nec uariũ gen.hoc refertur ad hoc quod dixi.õ.de moribus.
a Conſtitutionibus.quas habes.j.de repu.per totum.
b Sed nec.idonea.ut ⁊.ff.de dote pre.l.dote.
eQudtitate.ut ⁊.ff. ð ritu.nup.l.dotem.⁊.ff.de inpenſ in re.do.

fac.l.i. . i..l. p. ⁊ i
ſti. de ac..propteꝛ
retentionẽ.ꝙ intel
lige quum in c̃tita
te conſiſtit ꝙ dimi
nuitur.ut quia fun

dus ⁊ pecunia ſit ĩ

dotem expenſa qui
dem in fundo facta
minuit penam ſi ãt
fundus tantum nec
in parte deſinit eſſe

dotalis.niſi tãta ſit

expenſa quanti eſt
fundus.ac.tunc de
ſinit eſſe dotalis ni
ſi intra annum ipẽ
ſas marito obtule
rit interim auteʒ an
ſit dotalis ⁊ ſic qua
ſi pignus an ðſinit
eſſe dotalis ⁊ reinci
piat eſſe dos ſi mir
luat quidã tenuer̃t
primã pꝛo quibus
ẽ hoc exẽplũ ſi bẽo
domuzʒ que ualeat
.c.⁊ debeo.c.ueruʒ
ẽ me hẽe domuʒ ua
lẽtem.c.non tamen
habeo in bonis.c.

Scevola tenuit faʒ

opinionem.ut hẽs
hoc. ff. de iure do.
ſi is qð..quod dẽ
⁊.ff. de impenſis in
res do.fac.l.quod
dicitur.

d AYoluntate. ut ?.

ff. de ĩpẽ. in re do.

e Lʒ uoluntate. hoc

ſpale in dote.ut.ᷣff.
de ipenſis ĩ reſ do.
fac.l.pro nolũtatis
alẽt talia repetunt᷑
ex uolũtate dñi fcã.
ut. ff. de in rem uer
on.⁊ facit.ð.de rei

ſic plurale pꝛo ſingulari ponitur ut.ff. de ori. iu.l.ij. ..exact It ẽ

ad.l.iul.de adul.l.fi.

alius caſus quo remanet apud uirum propter adulterium ut.j.

h Quum autẽ. in predictis quidẽ ſuã naturã exercet hec actio ex

ſtipulatu.ʒ in exactione datur ei ius rei uxore actionis ut in quò
tũ facere poſſit dãneĩ ꝙ itellr ðducto ne egeat.ut.ff.de re.iu.l.in

dennatione perſonarum.

i Ilico.in utroq; male quod illico ⁊ quod inſolidum.
k Annua bima.i.prio anno tertia ſo tertia ⁊ in tertio tertia.ut.ff.

de pac.do.l.aliud.⁊.ft.de annuis le.l.iij.in prin.⁊ facit.ff.de iure

do.cum in fundo. .penultimo.

lde modo nelipr reſtitutõis

n.

4

W

lor;

Pprr
g d

ncze
ge
tguie
enif
holigi

in

munſi
une

inidA

llinſe
Uuntſe

Wnce

Cotian
mmnhi
heber
nuunr
bllee
n öſn
lnin
ont
i tne,
vanbe
hitbi⸗
Gaene

An
Cꝗndn.
ooon

bons
enutf
nat hi
iurech⸗
ctott

ſpelen

lu

letl⸗

nrech⸗

n.

leee

Neneſt

—

olits
ſpem

fente

d

ui
NO
OH

ine

laD

dg

*

dotaltum rerum. ut. ff. de pac.do.l.de die ⁊ ſeqñtibus.dlud at nã · de fepu.l.ſi.? in auten.de nup.S ſoluto.colliiiij. Iteʒ pro hoc facit. ff ſo.

nalet quod teneatur inſolidum. nt.ff. ſo. ma.l.alia..i.
n Debitũ maritali. ut. ff. ſo. ma.l. alia. F. fi. ?.l.maritũ. ⁊.ff.de re iu
di.l.ſunt perſone.⁊ inſti.de ac.item ſi de dote.
o Verſatus eſt.in dimiuendo ſuam ſbaʒ ut dixit.idem ſi in re do

tali diſſipãda dolũ
cõmilit ⁊ alias non
E ſoluendo.lʒ in eo
quod alias non ſit
ſoluendo non com
miſſerit dolum.vt.
ff.ſo.ma.l.etiam.S.
i. 2.ij.? hos duos
cæſus comprehẽdit
hic ſecundum JYo.
gnuibus tenetur iſo
lidum.
p Cantõne. lforte cũ
ſigdeiuſſore.ut ar. ff.
ſo. ma. ſi conſtante
i.quot᷑. ſed tu dic
ſimplici. vt. ff. ꝓ ſo
cio.l.uerum.S. item
nidendum ſecus in
ac. de peculio ubi
etiam nõ ſit cautio.

nt. ff. de pac.l.quo

tie ns. F. i ſemel.
ꝗ Erxactio.annum.
poſt ſolutum matri
monium computaã
dum.
Vel incorporali-
bus. ut ĩ nominib
qñʒ tamen incorpo
ralia equipant᷑ ĩmo
bilibus.ut.j.de pᷣſ.
lõ.tẽ.l.fi.t fi.⁊.ff.de
iuẽ ðli. ait ptor.⁊ ð
re iudi.a diuo..i.

Quod cõe.ſ.deĩ

t Extimatiois.ſic ⁊.
S. t. i.l. f. F. preterea.

2⁊ ſubaundi hic uon

ſolum res principa
les mobiles.
aà Reſtituendis. uel
ſi malit petat uſurã

a parte mariti uxori illicò ⁊ inſoli
dum fieri iubebat rei uxorie auteʒ
ãnua bima tꝛima die ĩ his que põ
dere numero menſuraue cõſiſtũt
exactionem pollicebatur ⁊ non ĩ
ſolidum ſed quantum maritus po
teſt facere ſi non dolo malo ſuam
diminuit ſubſtantiam. in hac pte

rudem figuram ex ſtipulatu damꝰ

actioni:ut ſi matrimonium fuerit
diſſolutum nullõ pacto adhibito
in tantum quidem maritus condẽ
netur in quantum facere.poteſt:
quia hoc eꝗſimum eſt ⁊ reuerẽtie
debitum maritali:ſi non dolo ma
lo uerſtus eſt:cautiòne uidelicet
ab eo exponẽda quod ſi ad melio
rem fortunam peruenerit etiam ꝙ;
minus perſoluit hoc reſtituer̃ pꝛo
curet. Exactio autem dotis ce
lebretur nõ annua bima tꝛima die
ſed omnimodo intꝛa annum in re
bus mobilibus uẽl ſe mouentibo
uel incoꝛpoꝛalibus:ceteris uidelʒ
rebus que ſolo continentur illico
reſtituendis:quòd comune utꝛiuſ
qʒ; fuerat actionis. Si ãt ſuper
ſederit res mobileſ uel ſe mouẽtes
uel incoꝛpoꝛales poſt ãnale tempꝰ
reſtituere uel ceteras res ſtati poſt
diſſolutum matꝛimoniũ etiam uſu
ras extimatiònis omnium rerum
que extꝛa ĩmobiles ſũt uſq; ad ter
tiam partem centeſſime ex bona ſi
de introducendas maritus pꝛeſtet
fructibus nidelicet imobiliũ reruʒ
parti mu lieris ex tẽpore diſſoluti
matrimonij pꝛeſtandis: ſimilique
modo penſionibus uł uecturis na
uium ſiue iumentorum uel operis

extiationis ut m dixit. uel ſorte ſupiora locũ hſit quum res deſie
rt eſſe culpa mariti hec qñ extabãt ſʒ aʒ.ſed quid erit hodie ubi
ſoluitur matrimonium per conſanguinitatem nunquid ſtatiʒ ꝛsecd
detur dos uel poſt annum. nam non poteſt dici diuortium quum
non fuerit matrimonium nec ergo dos:. ſtatim. vt.ð. de condi.
ob cau.l.i. Item quid ſi rebus extimatis datis in dotem marit⸗
ſeruanuit ſibi electionem quod poteſt.ꝶ. eligat quod ſi non ſaciat
tranſfertur electio in uxorem. ut. ff. de ſolu. l.i. . fſ. de iure do.l.
pleruncq;. 5. fi. Item quid ſi dos conſiſtit in rebus immobilibus
tantum. vnde interim ſe alet mulier: ꝶ. de alijs ſuis bonis.arg.ff.
de nẽ.in poſ.mit.l.extraneo.ſed quid ſi nil aliud habetur.ſiquið
ſunt heredes patris comunes filij ipſi alent matrem. ut. j. de bo.
que lib.l.fi.S.ipſum antẽ.ſed quid ſi extranei ſunt heredes uel di
uortio eſt ſolutum matrimonium. uidetur quod uir uel eius here
des teneàtur alere ex quo habent dotem ar. ff. de uen.in poſ.mit.
l.i. Smulier. .l. curator. ⁊.ff. ad trebell.l.imperator. .ff. ut in poſ.
le.l.pe.⁊.S.ti.i.l.ubi adhuc.pꝛeterea dotis fructibus mulieri qa
bat alimenta ergo ⁊ hodie alat eam quum penes ſe habeat.ar. in
auten.qui.mo na. ef. le. S. pe. coll. viij. ⁊ in auten. de exhi.S. quoni
am. ⁊.ff. de liberis ag.ſi quis ali. . ſi uel parens. Item adhuc. ui
detur durare primum quum nec poſſet ſecundo nubere.ut ar. ff.

3

ma.ſi cum dotem.S.ſin autẽ.quaſi ſint dotis onus alimenta uxoris. eõ

dilatio legal. debet vtilis eſſe viro.ut ar.ſf.ſi cer. pe.l.lecta.⁊.ff.de iudi.l.

ij. .. in omnibus. in autẽ. conſti. q.de. dig. p. ſo. diſtinguunt quidam
hoabeat alia unde ſe allat uel non ut primo cãu non alatur ſecundo ſic. ut

ſeruorum uel queſtu ciuiliuʒ anno
narum ⁊ alijs que ſunt eis ſimilia

qi parti mulieris reſtituèndis.

.*
*

„ £

6⁰

IMatrimonij. ut.ð.ti.i.l.pꝛo.oneribus.

Igitur ⁊ in ſqu enti capitlo ſua
ex ſtipulatu actio utatur natura ut
ſi mulier a marito fuerit heres inſti
tuta ⁊ falcidie legis ratio emerſcrit
etiã dòtis debitu liceat ei ſicut aliꝗᷣ
debita ex ſubſtantia mariti ſubtra
ber ⁊ ſic quartã partem deducerè
Nuũũq; ex ſtipulatu actio in hiſ
caſibus quos enumeꝛauimus pro
priam naturam habedàt neceſſari
um eſt in ſequenti tractatu ea expo
nere que ul cõmunia ſunt utriuſq;
actionis ⁊ que in ſolam ex ſtipu
latu actionem colligi oportet uel
pꝛopꝛia quidem rei uxorie actio

nis exinde aut ex ſtipulatu actio⸗

nem accommodanda. Itaqʒ
partus dotalium ancillarum ideſt
que extimate non ſunt: uel que
ſerui dotales ex quacunq; cauſa:
niſi ex re mariti uel operis ſuis:ac
quiſièrunt ad mulierem pertinere
utꝛaque actio ſimiliter uoluit. Fe
tus autem iumentorum omniaq;ʒ
que fructuum nomine continẽtur
ad lucrum mariti pertineant pro
tempore matrimonij.ſiue extima
ta ſiue non extimata ſint. Sed
⁊ nouiſſimi anni in quo matrimõ
nium ſoluitur fructus pro rata tẽ
poris portione debere utriq; par
ti aſſignari commune utriuſque
actionis eſt: in rebus ſcilicet non
extimatis extimatarum enim rerũ
maritus quaſi emptor ⁊ commo
dum ſentiat ⁊ diſpendium ſubeat
⁊ periculum expetet Cautione

.ff. de uentre in poſ.mit.ex
traneo.
x Igitur. quia in prio ribo
capitulis ſua utitur natura
actio ex ſtipulatu iure peti

tionis.igitur in ſeqũti nta
tur iure retentionis. H.ulł

Fʒ aʒ.quia petere poteſt ut
modo dixit petat ⁊ hoc ca
ſu.ſ.deducendo.
y Emerſerit.inter eam ⁊ le
gatarios.
3 Botis debitum. ut ⁊. ff.
ad.l.fal. pater in pᷣn.⁊.ð.e.
ti. S.ſciendum. licet aditio
ne hereditatis actio ſit cõ
fuſa.vt.ff. de here.uen.il.ij.
§. fi. . j. ad.l.fal.l. licet.
a Alia debita.ut ⁊.j.ad.l.
fal.l.imponendam.
b Et ſic.ſcilicet omni debi
to deducto.
c Beducere.ſcilicet ð lega
tis.ac.
d Quumq;. ĩ his caſibus.
ſed non ĩ omnibus.ut.S.
e. . exactio.
e Habeat. ideſt retineat.

Communia. hoc uſq; ad

.F. uideamus.

3 Er ſtipulatu. hoc in..ui

deamus.
hb Extimate non ſunt. que
uere dicuntur dotales ut.
j.eo.S.⁊ cum lex. idem di
cas ſi ſunt extimate ſi con
nenit. ut ſolu.ma. reddan
tur uxori non ſeruata elee
tione uiꝛo.ut.j.ſo.ma. l.i.
alias ſecus.ut.ff. ð iuĩ do.
ſi mancipia.⁊ facit.ff.de iu
re do.l.plerũq;. .ſi ſeꝛui.
i Acquiſierũt.aſſimulatur
ergo marito fructuario.ut.

ff de peculio.l.hinc querttur..poteſ: ⁊. . que queſtio.
k Pertinere.non quod ſint ſua ſed facta uiri reſtituit hac actione.ut hie
2.ff. de acquiren. here.l.aditio.⁊.ff.de iure do.il.ſi legato.ſic large dicitur
pertinere.ut.⁊.ff.de verbo.ſi.l.verbum pertinere.

m Poꝛtione fructus dotis mariti ſunt ſed ex quo ⁊ uſq; ad quod tem
pus uidendum.⁊ dic quod duo ſunt neceſſaria ut incipiant ẽẽ uiri.ſ.ma
trimonium factum ⁊ dotem traditam nam ante matrimoniũ fructus cap
ti augẽt dotẽ ⁊ non fiunt uiri.ut.ff.ſo.ma.ſi ante.⁊ poteſtate dotis demũ
ex traditione.vt.ff.ſo.ma.l.de diuiſiõe.ſequitur uſq; quo ⁊ quidem toto
tpᷣr mrimonii uſʒ ad ultimũ annũ.⁊ ultimi ãni fructus diuidũtur ꝓp ꝛata.
ut ſi per.viij.mẽſes ultimi anni durauit habeat uir beſſem fructuum uxor
triẽtẽ.⁊ incipit ultimus ãnus habita relatione ad primũ naʒ ⁊ primus in
cipiat qñ pᷣdicta duo ĩterueniũt.ſ.matrimoniũ ⁊ dos data.ut.d.l.de diui
ſione.ſi ãt talis ſit fundus qui bis ferat fructus in anno eadem ratio eſt
habẽda dimidij anni que integri uel ſi ſemel in triẽnio eað trienij que an
ni.quod ſi maritus fũdũ cum fructibus pendentibus reſtituet cauere dz
uxor de fructibus reſtituendis pro rata ⁊ ſi maritus locauit ſundum co
lono cauebit uxori de reſtituenda ꝑte mercedis pro rata.ut.ᷣff.ſo.ma.l.di

uortio.⁊.l.ſi alienam.

n ¶Periculum.uut ⁊.S.ti.ij. quotiens.⁊.ff de iure do.l.plerũq;. in prin.S.

x 2

primo ⁊ ſecundo. in.l.tertia. Accurſius.

a AVel nurus.que erat ꝓnurus defuncto uxor.ſ.nepotis.que omnia pꝛe
cipeꝛe.i.ante ꝑtem capere debet hic ſilius.idẽq; pater qui eſt filius ad a
uũ.ut hic.⁊.ff.fami. her.ſi filia.S.i.⁊.ff.de iur̃ do.ſi is..ibi.⁊.õ.ſamił bher
cis.l.ſecunda.Accurſius florentinus.legum doctor.

b Naturam.no.quod ſub
eo modo ſit inuẽta ſʒ quũ
natura ſui ĩ ſingulos com
petat ne ſine cauſa oneret᷑
preſtanda eſt cautio.⁊facit
.ff. ð dote p̃le.l.i. . celſus.
Videamↄ.qꝛ propria ex
ſtipulatu ⁊ cõia utriuſq; ni
dimus igitur propria rei
vx.ac.uideamus.
d BDeceſſerit.lite etiã cont᷑.
ut. j. e. F. ⁊T hoc ex r̃i uxorie
agclone.
eExheredata. etiam bene
vt ⁊.ff. de col.doꝶ.ſi pater
pꝛo filia.⁊.ff.pro ſoc. ſi ſo
cius..uerum.
fActões.ut ⁊.ð.fami.heꝛ.
l. ea.⁊.j.ſi unus ex plurib
hr.debito.uł credi.l.i.⁊.ij.
g Equiſſimum aſſume.cũ/
q; hoc eſt equiſſimum.
b Aſum eſt. nunquid erit
hoc uerum etiam quando
pater expreſſe fuit ſtipula
tus quod pt.yt.ff.ſol.ma.
l.quot.in fi.nidetur ſic ar.
j. S.illo ĩ fi.⁊ at.ſed q;uis.
i Recepto.ut.ſ.filia eman
cipata habeat precipuam
dotem.
k Actionem.ut ⁊. S. de in
of.teſ.l.quoniam nouella.
Maxime.nam etiam ſi
non ſufficit nõ de inof. xeſ.
ſed ad ſupplementum agi
tur cõdi.ex hac lege.vt.õ.
de inof.teſ.l.omnimodo.
ſed hodie iure ĩſtitutionis
debẽt habere quartam ut
teſtm̃ ualeat ut in auten.ut
quum de ap.co.S. aliud.
coll.viij. Item in alio cor
rigitur qꝛ hodie ad trientẽ
⁊ ſemiſem agitur.ut in at᷑.
de trien. ⁊ ſemiſ. F. i. coll.
tertia.
m Quando hoc.ſ.ſfieri col

nidelicet defenſionis: in ſpecie in

qua dotem ſue uxoris uẽl nurus

in familieherciſcunð iudicio preci
puam ſiliuſ defuncti detꝛahit: ſecũ
dum pꝛopꝛiam naturam ex ſtipu
latu actionis coheredibus ſuis pᷣ
ſtanda. Digdeàmus igitur qua
li incremento ei de rei uxorie acti
one accedente formari decet ex ſti
pulatu actionem cunque iuris cer
ti ⁊ indubitati eſt ſi parens per uiri
lem ſexuʒ aſcendens dote pꝛo filia
uel nepte pᷣſtita emancipauerit eã
uel ipſe dẽceſſerit in rei uxorie ac
tione dotem omnimodo ad mulie
rem pertinere:⁊ ſi fuerit exheredꝭ
ta:quod nõ erat in ex ſtipulatu ac
tione ibi ⁊enim uelut alie àctiones
in omnes heredes actio diuideba
tur.quiſimum nobis uiſum ẽeſt ⁊
in ex ſtipulatu actione mulierem
dotem ſuam pꝛecipuam accipere
⁊ſi emancipata uel exheredata ſit
uel cum alijs heredibi ſcripta:quo
a nobis recepio ⁊ alie multe ſpe
cies pꝛõptũ accipiunt exitum quũ
dos poſſit ⁊ de inofficioſſo actio

nẽm excludere: maximẽè ſi ſufficit

ad quartam ⁊ in collationem ferri
⁊ſi inteſtaius paterfamilias.deceſ
ſerit ⁊ teſtamẽto facto quũado hoc
teſtator dixerit q̃ omnia exſtipula
tu actio a rei uxorie actione acce
pit. Rccæẽdit ei ⁊ alia ſpecies ab
rei uxorie actione:ſi quando eteĩ
extꝛaneus dotem dabat nulla ſti
pulatõe uel pacto pro reſtitutione
eius in ſuam perſonam facto quiſ
quis is fuerat mulier habebat rei
uxorie actionem:quð antea in ex
ſtipulatu actione non erat:ſtipula
tione autem uel pactio inteꝛpoſiio
ſtipulator uel is qui paciſcebatur

habebat ul exſtipulatu! pꝛeſcrip

lationem. hodie etiam ſi non dicat dũmodo non dicat contrarium nt.j.

de coll.auten.ex teſtamento.

n Accedit uolumus.ſ.in caſu primo quo ad actionem ex ſtipulatu.
o Fecerit.in continenti ut ipſa donatione.ut ⁊.õ.de iure do.l.ſi dotem.⁊.
l. fi. F.i. . ij. .ff. de pac.do.l.ob res. .i.⁊.ff.ſo.ma.l.ſi quum doteʒ unde
ſingitur nec nata mulieri.ut ⁊.ff.de noua.cum enim:ſed quid ſi extrãeus
quum pꝛomiſit dotem nihil eſt pactus ſed poſtea quum ex ĩteruallo dat
vult incontinenti paciſci reſtitui ſibi uir autem nolit: uidetur ſecundum.
H.quod extraneus poſſit quaſi tempus dationis inſpiciatur per dictas
leges.⁊ ar.ff. de pactis.l.in traditionibus.⁊ ſo.ma.quot᷑.⁊ hboc quidam
dicunt.ſʒ Jo. cõtra qꝛ ſibi imputet quod ab initio non pepigit. INeʒ lex
videtur expꝛeſſa.j.ti.i.l.ex morte in fi. Item ex pꝛomiſſione ſit dos unde
lam uir nouo pacto non eſt grauãdus.ut.ff.de condi.ob.ca.l.ſi donatu
rus.⁊ pro hoc.ff. ſo.ma.l.ij.in prĩ.
p Preſumatur.ideſt fingatur.ſuper id enim quod eſt certum ſingitur ſu

per incerto pꝛeſumitur.

q Ne quod.ſ.vt tacita ſit ſtipulatio.

Aduerſus młes.quod eſſet ſi extraneo tacita ſtipulatio quere
retur.quod eſſe non debet nt hic.⁊.õ.de le.⁊ con.quod fauore.ꝛ
de fide inſtru.l.plures.⁊ de procur.l.non eo minus.⁊ de ſecũdis
nup.l.generalr.⁊.ff.de mĩo. iudex.⁊ fac ff. de pac.do.l.cũ dos.
¶Extraneum. ⁊ in poteſtate.uidentur ergo duo neceſſaria quod

tis uerbiſciuileʒ actionem. In pꝛe
ſenti autem non ſic eſſe uolumus
ſed ſi non ſpecialiter extꝛaneo do
tem dando in ſuam perſonam ſti
pulatus eſt dotem ul pactum fecẽ
rit tunc pꝛeſumatur muliereʒ ipſã
ſtipulationem feciſſe ut ei dos ex
huiuſmodi caſu accedat neque eĩ
in hac ſpecie uolumauideri extꝛa
neum tacitam ſtipulationem fecil
ſe:ne quod pꝛo mulieribus intro
duximus hoc aduerſus mulieres
conuertatur. Inmo magis in hꝰ
modi dotibus que ab extꝛaneis
dantur ul pꝛomittuntu: ipſa muli
er uideatur feciſſe tacitam ſtipula
tionem niſi expꝛeſſim extꝛianeus
ſibi dotem reddi pactus fuerit uel
ſtipulatus quum donaſſe magis
mulieri quaʒ ſibi aliquod ſeruaſe
ius etꝛaneus non ſtipulando uið
atur. Extꝛanèum autem intel
gimus omnem citꝛa parenteʒ per
uirilem ſexum aſcendentem ⁊ in
poteſtate dotandam perſonaʒ ha
bentem parenti enim taàcitam ex
ſtipulatu actionem donauimus.
Et hòc ex rei uxorie actione ſi
mili modo ex ſtipulatu actioni ac
cõmodatum eſt.ſi quando ⁊enim
poſt diſſolutum matꝛimoniũ doſ
a patꝛe petebatur ſiquidẽ rei uxo
rie fuerat actio non poterat ſolus
pater ſine conſenſu ſilie ſue agere
aſi necdum actione mota ab hac
luce fuerat ſubtꝛactus ⁊ſi liſ conte
ſtata eſſet ad filiam quaſi pꝛopꝛi
um patꝛimonium dos reuerteba
tur:quod non erat in ex ſtipulatu
actione.ibi enim ſolus exactionẽ
habebat conſenſu filie non expec
tato ⁊ſi decedebat ad ſuos here
des tꝛanſmittebat: ſed rei uxorie

—

l ⁊ iĩ ex ſtipulatu actionẽ tꝛãſpõe=

ſit de aſcendentib
⁊ quod habeat in
poteſtate.ſed uide
tur ſufficere primũ
nt. ff. ð repu. ſi filia
T⁊. ff. de euic. pater
ſiliam.⁊ de iuf̃ do.
pꝛefectus. S. pe. ?

ſolu.ma.l. ab bo/

ſtibus ⁊.l.filie mee
que ſunt contra.ſo
ſim Yo. ibi fuit pa
ter ſtipulatus dotẽ

quam pro emanci

pata dabat.uel ſᷣm
alioſ lege hic ⁊ pꝛe
ter habentem dotẽ
⁊T c̃.ſicut eſt pater a⸗
doptiuus ⁊ prima
pars capiat aſcen
dentem ſiue habe
at in poteſta:e ſiue
non.

t Tacitã. ſed quid

ſi ſtipuletur. uidet᷑

nõ ualere propter

tacitam ſed dic fin
gi tacitam non na
tam licet ſit nata.
arg.ff. de noua.l.

cum enim alij.di
cunt nec natam qꝛ

non omnis nume
ratõ obligat.ut.ff.
ſi cer. pe.l.non om
nis.

n Et hoc.lis conte

ſtata.no. ſpeciale
etiam lite cont. nõ
trãſire actiones ad
heꝛedes. ut hic.⁊.
ſ. ſol. ma.l.ij.⁊.ẽ.e
.F. uideamo ẽ ſecũ
dus.j.de op.li.l.ſi

operarum indictio
ꝛegulariter contra

nut inſti.de perpe.⁊

tempo. ac.F. pe. k

ad conſenſum dic quod pater demum filia cõſentiente agit ut hic
c. ff. de ſo. qui hominem. 5. ſi gener ⁊.l.ſi cuʒ cornelius ⁊.fl. ſolu.

ma.l. ij. i. .. ff. de iure do.l.poſt nupſ.ubi tamẽ ſp uide aut.ↄſen

tire niſi cauſam habeat contradicẽdi ⁊ contradicat.vt.ff. ſo.ma.
l.ij. . uoluntate ⁊.l. dotem.ſed ⁊ ipſa filia ſine patre qdoq; agit.
nt. ff. ſo. ma.l. ſi cum dotem... eo. tempore. . F ſe. ſz licet pater exi
gat tenetur filie ſeruare pꝛo alio uiro iõ. Sequil autẽ. ſed qᷓuis
cẽ. que eſt in auten.de equa. do. . quia nero. coll. vij.
x Patrimonium. ſic ⁊.ff.de mino.l.iij.S.ſed utrum in fĩ. 5. L. õ.

ti.i.l. in rebus . SS
Ed quis.diminuere.promiſſam autem dotem prime
ſ niro.licet ei diminuere ſecundo uiro ante matrimoniu

uel poſt incõtinẽti.ut.ff.ſo.ma.l.quot᷑.nec hic uetat. ſi

autem patre niuente filia non nubat ſiquidem inſtituatur cum ex
traneis percipiet dotem. ſi cum fratribus conferet dotem.ut.s.cs

munia utriuſq; iudicij.l.fi.

Menſurã. niſi nubat p uelle pr̃is. ut. . de nup.l.ſi ut pponis. D

=☛ =

— m —

— — £

= =— =

☛☚

ſuee
Mlſtreie

lumm
lallin.
ſerul
Glinchi,d
geennung
nnss ſon
blgrut
pelvne

oe lont
lecnn/
onetl
9
litie
milã
unlt
ſer ot
depen
ſ
1
/
f. lun
nts
nore
Ac
iſe
mn
Nnu

s⸗

a Fortuita. quam ipſe pater debet probarẽ.ut in cor.t. ? arg. j.
de teſta.l.publicati ſi autem ipſa dedit priori imdem debet dare
ſecundo.ut ⁊.ff.de iure do.l.dotem.ſi exiraneus qui ſit pacus ſi
bi reddi dedit primo niro non eſt doſfo uiro.vt.ff. de iure do.ſti
pulationem.⁊.l.ſe,niſi conſentiat denuo.ut ar.ff.de pac.do. cum

maritus.S. ticius.
b Et quuʒ lex duo
dicta legis iulie re
ltat.
e Etiam in prouin
cialibus.ex diferẽ.
enim locorum.ac̃.
yt.ð.de temp.in in
te. reſti.l. luperua
cuam.
d Lum autem. in
loco correxi in alie
natione non nide
tur corrigendum.
ſed ⁊ ibi corrigo.
e Bonauimus. vt
7. S. e. l.. primo.
f Hyoothece. quaſ
habet in rebus ui
ri. quarum hypo
thecarum iuri põt
⁊nũciari ut ſubijcit
quia eꝛgo ſi poteſt
miui ius mulieris
ſeruetur ei pro re
dotali de facto alie
nata.ſ.rei uendica
tio ſecundum. H.
alij dicunt ĩ bypo
thecis quas habet
in rebus dotalibo
extiatis que quia
facta ſunt mariti ⁊c
obligate ſunt pro
dote mulieri ut in
his non teneat re/
nunciatio in nõ ex
timatis ſecus nt ſu
bijcit. tertij ſic. licet
mulier conſentiat
marito alienãti fũ/⸗
dum do lalẽ nõ ta
men pꝛeiudicatur
in hypotchecis enĩ
preiudicatur non ĩ
rebus dotalibꝰ qu
um uir non eſt ſol

uendo.ut.S.ti.i.l.

in rebus prima.
placet.
S Addito, per boc
quod additur ⁊ le
gem iull. corrigimꝰ
ut fundum ⁊c.
h Allenare. ſi con
tra fiat ipſe uir uẽ
dicat.nt.S. de rei

ſatis humanum ſatis pium ſatis
utile matꝛimonium eſt

In aut.de equalitate dotium.5
qr uero coll.ſeptima.

COQO N. ſ Ed quam uis doſ
poteſtatis ſeu pactionis iure ad
patrem reddeat:non tamen liceat
ei filia denuo nubente dimiuer̃ pᷣ
orem dotis mẽenſurã:niſi foꝛte ſua
ſubſtantia decreſcat fortuitã ali/
qua clade:tunc enim non ampliuſ
ſecundo marito in dotem pꝛeſtaꝛe

cogitur niſi quantũ facultates eio

patiũüt. Tex.C. Et quᷣum
lex iulia fundi dotalis italici alie
nationeʒ pꝛohibebat fieri a mari
to non conſentiente mulieĩ hypo
thecam autem nec ſi mulier conſẽ
tiebat interrogati ſumo ſi oportet
buiuſmodi ſancionem non ſuper
italicis tantummodo ſundis ſed
pꝛo omnibus locũ habere. la
cet itaque nobis eandem obſerua
tionem non tantum in italicis fun
dis ſed ètiam in pꝛouincialibuſ ex
tendi. Lum auteʒ hypothecã
etiam ex hac lege doͤnauimus ſuf
ſiciens habet remediũ mulier ⁊ſi
maritus fundũ alienare uoluerit.
Sed ne cõſenſu mulieris hypò

thece eiuſ minuantur neceſſariuʒ

eſt ⁊ in hac parte mulieribus ſub
uenire :hoc tantummodo additò
ut fundũ dotalẽ non ſolum hypo
thece titulo dare nec conſentiente
mulere maritus poſſu ſed nec ãalie
nare:ne fragilitate nature ſue in re
pẽtinam deducantur inopiam.
Lʒ enim aànaſtaſiana lex de con
ſentientibus mulieribus ł ſuo iuri

renuntiantibus loquituꝛ tamẽ eaʒx

intelligi opoꝛtet in res mariti uel
dotis quidem extimatas in quibꝰ
dominium ⁊ periculum mariti ẽ:
in fundo auteʒ non extimato qui
⁊ dotalis pꝛopꝛie nũcupatur mãe
at ius intactum:ex lege quideʒ iu
lia imperfectum ex noſtra autem

auctoritate plenũ atq; in omnibꝰ
terris effuſum ⁊ non tantum itali

cis ⁊ non ſoluʒ ypotheca conclu
cluſum. Illud etiam generaliter

uen.l. dote. nõ mulier niſi ſoluto matrimonio.⁊ hoc liqʒ iurauerũ
uir uel vxor nel uterq;. vt.. de legi. non dubium. ⁊.j.de agri.⁊ cẽ

ſi. l. quẽadmodum li.

xi.ſed quid de mobilibus.uidetur quod ꝑ

mittat eo qnod de immobili uetat. ar.ff. de iudicijs.cum pretor
Item pꝛo hoc quia ſeruum dotalẽ manumũttit.ut.j.de ſeruo pi
gnori dato manu.il.prima uel dic ſpeciale fauore libertatis.⁊ con
cor.inſtitu.quibus alie.licet in prin.

*

Anaſtaſiaha. quam habes. 5. ad pell iubemns.

k Nuncupatur. ut 1.5. e. F.itaq; partus.

IJuud. contra leges.quod erit ſi ſpeciali pacto naturam dotis immutet
⁊? que ualeant.⁊ que non habes.ff. de pac.do.ſi pater dotẽ peꝛ totam le
gem. 7.l. de die. ⁊.l.ſje. Accurſius florentinus.

pꝛeſenti adere ſancioni neceſfariũ
eſſe duximus:ut ſi qua pacta inteꝛ
ceſſerunt uel pro reſtitutiõe dotis

uel pꝛo tempoꝛe uel pꝛo uſuris u

pꝛo alia quacunq; cauſa que nec
contra leges nec contra conſtitu
tiones ſint ea obſeruentur. Si au
tem repudio matrimonium ſuerit
diſſolutũ omnia iura que ex theò
doſiana uel noſtra lege deſcendũt
imutilata cuſtodiãtur. Similimõ
ea que anaſtaſiana lege pꝛo his q̃
bona gratia ſeparantur enumera
ta ſunt fiꝛma illibataq; remaneãt
Et generaliter quicquid ſacratiſſi
mis conſtitutionib uel libꝛis pru
dentium cautũ ẽ quod non còtra
rium huic legi inueniatur ⁊ hoc ĩ
ſua maneat firmitate.⁊ ex ſtipula
tu actioni a ggregetur licet in re u
xoꝛia tractatum eſt:que omniain
his tantũmodo dotibus locũ ha
bere cenſemus que poſt hãc legẽ
date fuerint uel pꝛomiſſe uel iaʒ ſi
ne ſcriptuꝛis hite:inſtrumenta eni
iam conſecta uiribus ſuis carere
non patimur ſed ſuum expectare
euentum. xiij

De pactis cõuẽtis tã ſup dote qᷓ
ſuꝑ dõatõe pp nuptiaſ ⁊ ꝑpàpheꝛiſ

M. Seue. ? An. aa. . cc. Nicee
Egẽ quã dixiſti quũ doteʒ
pꝛo alũna dares ſeruaꝛi oʒ

nec obẽẽ tibi dʒ ꝙ dici ſoͤl,

ex pcõ actõeʒ nõ naſci tũc ei hoc
dicius quũ paciũ nudũ ẽ alioquiĩ
quũ pecuĩa dat᷑ ⁊ aliꝗd de reddẽ
da ea ↄueit utilis ẽ cònditio.
Myopr An to. a. Teodore.
Ruciꝰ pᷣdiòꝝ ĩ dotẽ datoꝝ
ſi ſecundum pactum ſump
tibus tuis tuoxq; ſeruierũt repeti
non poſſe ambigere non debes.
Mpe. Goꝛdi.a.Loꝛquate.
Vaãuis pater tuus quuʒ te
nuptui collocaret pact ſu
ut ſi maꝛitus tuus ſuperſtitibus ſi
lijs comunibus in matrimonio ð
ceſſiſſet pars dotis l ibeꝛoꝛum no
mine ꝛetineatuꝛ eiuſmodi tamẽ cõ

uentio quominus actionem inte

gre dotis hẽat ꝓſicere non poteſt

de pac.do.l.queris. Accurſius.florentinus.
q QVanuis.ᷣcollocaret.data prius dote ⁊ ſic ex interuallo. ſecus ſi

m Theodoſiana. ut. j. de

repu.l.conſenſu.
n Vel noſtra lege.ut. j. de
repu.il.fi.
o Anaſtaſiana lege.ut.j.
repu.ſi conſtante.

p SDe pactis cõuẽtis ⁊c.di

xit de conſtitutione ⁊ ohli
gatione ⁊ actione dotium
⁊ dona.pꝛopter nup.ſupeꝛ
quibus quia fiunt quedd
pacta de his dicit.

q Et paraphernis. q uod

dicitur a para.i.iuxta. ?
pherna.ideſt dos qĩ iuxta
dotem. ſcilicet quod uxor
preter dotem ſecum ducit
ut ⁊.ff. de iure do. ſi ego.
S.dotis.⁊.S. de do na.an
te nup.l.fi.in prin.

r Egem.i.pactõ

l1 nem ut tibi dos
redderetur.

[Solet. vt ⁊. ff. de pactis

iuriſgen.S.quinimmo.

t Nudum. quod nueſtitur

multis modis.vt nota ur.
ð.de pac.l.legem quorum
ynus hic ſequitur.

u Congditio.ſ.certi genera

ralis que ad omnia certa
datur.ut ⁊.ff. ſi certum pe.

l. certi conditio in prin. uł

ideſt preſcriptis verbis.vt
ej. de dona. l. legem. que
quum ſit perſo nalis con
ditio dicitur ut inſtitu. de

ac. S. appellamus. hec au/

tem vera ſunt niſi in caſi
bus quos no.õ. de vſur̃.

x f Ructus. tnis. o

mulier.⁊ ſic uir nõ
petet a te quaſi donum. vt
pater. ..ex pactis.⁊.ff. de
dona. inter virum ⁊ vxo.
ſi quis pꝛo vxore. S. fiñ.
ſed contra.õ. de iure do⸗
ti. pꝛo oneribus.ſolu. vt
ibi.uel dic quod viro lo/

qquitur. ⁊ quod dicit ſecun

dum pactum. ſcilicet taci
tum. ⁊ quod icit ſeruie
runt ideo dicit quia ſecus
ſi non ſeruierunt.pt.ff. de
excep.do.l.finali. in prin
ci.prima placet.⁊ facit.ff.

in ipſa donatione.yt. ff. de pac.do. queris.⁊.5. de iure do. cum
a ſocero. yel verius de aduentitia hic dicit. vel pactum non ſtipula
tio fuit ut.õ.de iur̃ dotium auia.qꝛ tenetur denuo dotare.

do.l.ſecunda.

eſt rato.ut.f.ſolu. ma.l.ix facit. ð. de iure

X* 53

X Pah, D oe

a p Actum. do. patre tuo cui eſt data dos conſtante matrimonio.
b Non eſſetis.⁊ ideo a patre ſtipulari potuiſſetis.

c Minus. forte quia nulla.

d Acuionem durectam.ſʒ vtilem

ſic. vt. j.e. l.pater.⁊.ff ſoł ma. l. caius. alij

dicunt lpeciale in auo ⁊ nepote ꝓpteꝛ rationẽ que reddii.ĩ dicta.l.caius.

e Potuiſti. ex neſtra ſtipu
latione non dicas ex pac
to mulieris ut.j.de inutili
ſtipula.l.ſi auia.

fMaxime abũdat.ne ſit

ʒ inſti. ð ĩutili ſti.S.item ĩu
tilis.ſic ⁊.jĩ.de ma.teſ.l.fi.
F. ij. alij quod hic eꝛat dos

aduẽtitia ſuper qua tẽbat

ſtipulatio inter patrem ⁊ fi
lium.vel ſecundũ. R.erat

bic dos ex peculio caſtren
ſi vel quaſi.qui dicit quod

⁊ in poteſtate manens fiu
panc poſſet ſtipulari ſi ca
ſtrenſi peculio eam cedeꝛe
voluiſſet parens.
g h Ereditatis. extra
neis.extraneuʒ ap
pellat eum qui ab iteſtato
non ſuccedit.

h Interpoſitum. eẽ iter ui.

⁊ vx.dic factum pactum vt

bona mulieris ad te tertiũ

extraneum pertineant poſt
mortem mulieris.hoc qui
dem non ualet iuzẽ teſti. ut
h; nec iuẽ pacti.vt.ð.l.ꝓxi.
uel dic ſecundo ut ad te.ſ.
virum peꝛtineant.⁊ hoc ꝗ
dem non ualet iure dotis
quaſi ad id tp̃s conſtitute
quo matrimonium ðᷣficit.
ſic nec uſuſfructus p mor
tem fructuarij cõſtitutus.
nec etiam valet iure teſtam
ti quũ non internẽit teſtm̃
ſed pactum ut hic. que di
ſcrepãt quũ alterum poſſit
mutari ex ſola vnius uolũ
tate alterũ non. Item alte
rũ.ſ.pactũ dimittit heredẽ
obligatũ quod non eodẽ
modo facit teſtamẽtuʒ. It
alterũ ex vnius alteruʒ ex
duorum ad minus uolun
tate pendet. alterũ ſine tra
ditione tranſtert dominiũ
alterum non.
i Tibi.ſ.exneo ſʒ primũ ca
ſum.uel tibi viro ſʒ aliuʒ.

Kk Nulla actione.neq; reali neq;

Actum dotale quo mateʒ
conueniſſe cũ patꝛe tuo pꝛo
ponis ut ſi in matꝛimonio deceſſiſ
ſet tibi ⁊ fratꝛibus tuis dos reſtitu
eretur:ſi ſtipulatio ex pſona ueſtꝛa
quum in poteſtate patꝛis conſtitu

I nõn eſſetis legitima minus inter

ceſſit defuncta ea in matꝛimonio
actiõnem uobis querere ñ potuit
ſed ſi obligatione uerborum rite
intercedente dotis petitionem ha
bere potuiſti mäxime ſi adhuc uĩ
culum poteſtatis patrie non attin
geres petitionem non pꝛohiberis
exequi.
Mpẽs. Dio. ⁊. Max. aa. Clau.
Erèditas extraneis teſtamẽ
lo datur quũ igitur affirmaſ
dotali inſtrumento pactum intèr
poſitum eſſe uice teſtamentiut po
moꝛtem mulieris bona eius ad te
pertinerent q̃ dotis titulo tibi nõn
ſunt obligata.intelligis te null ac
tione poſſe conuenire heredes ſeu

ſucceſſoreès eius ut tibi reſtituãtur

que nullo modo debentur.
Dem.aa.⁊.cc. Ruſo.
A cõnuẽit ut ĩ matrimonio
