n⸗ x Reuerentiam. v. operas quid ſi idem licet ſi velit recedere poſ vt in.l.contraria.ſi aũt opponatur ex eo ꝙ eſt. ff. de iurepa.l.iura nbi in
Nc ſit agere ad cautionem. vt. ff, de iu.l.in omnibus. ⁊ ar. ff. de cõdi. diſtincte videntur dari filijs.dic ꝙ ibi fuit ſpaluer cuidam conceſſum lo
⸗ ci. che.l,ſi pecuniam. 5,itemn ſi quis ibi plane dicitur. co pꝛiuilegij.vel dic ꝙ in alijs capitulis fuit ibi damnatus non ꝙ cõmiſ
i⸗ yPꝛobẽtur. tunc ſie vt hic:⁊.j.de libertis.⁊ eo.li.l.iij. ſit in pꝛincipem.vel ſolue tertio ꝙ dictal daʒ i Hü
g Compellunt. niſi manumiſiſſet eos hac conditione.vt aꝛ.ff. de⸗ io dicta lege coꝛum queda; iurd feleana
N 5 rce buicoe tt 9 tur extraneis heredibus vt.õ.de in ius vo.l.ij.⁊ hec ad fiſcum poſſunt
4 cio. ꝛ.ffee.l. heren Kälre hie iura ver⸗ dmnr
in i. eaa que diuo Pertinaci placue/ uuindis. Sed quẽadmodum in na n, wi, velan, ilnolhr.
lt i N rdibitõe runt ⁊ nos ſecuti ſumus in iura li- talium reſtitutione omnẽ ius tollit § ſed l ſub co . n
lu i. redditõe bertoꝛum eius fiſcus noſter ſucceſ patronat ita ⁊ in huiuſmõi vb eã Acontroru ſchmecia ſo
N b Pena. quia po ſit. ̊ dèm uim eſſe obſeruandã omnes lutio verioꝛ eſt
iſn eis tenetur tantum Mps Aal.⁊ Aal.ad Floꝛianũ non ignoꝛent. Idemq; iuris ẽ ſii k ſ ꝗʒ liberti. conuinẽ
pꝛo quibus ocuaul Comitem rerum pꝛiuatarum. ter uiuos manumiſſione impoſita Abum, ecnſin nie⸗
un tatus erat obligat Jlibẽrti conuiuentibus ſu/ in ultimis uoluntatibus concẽſſio tibus. fact 3 deſemi
igl aliud in leno ci is patronis conſoꝛtium cuʒ data fuerit patronatus:ita tamen fu,-Lſi uj,ve latil wlan
nn uitatis. vt. ð. de ſer ancillis colloniſue ueſtris eleger̃t ut in omnibus natalium reſtitutio ten. ad Pe⸗ Fe li tean
elte uis fu.l. mancipia ſciantilli ſe deinceps cõmoda pr̃o nes quibus penè ſolis ingenuitts Alkberta e tit. i. ; ex
bin .libertis addunt natus amiſuroo. mẽa a libertis cõpetit taʒ obtinet l ſ Jquis in poſteꝛũ
tamen bic quidaʒ Mps Jul. a. Dẽo. ppᷣ. qᷓ; in noſtra republica polleãt.qu- Aoſt hane,l
, ⁊ omnis damni cũ Jꝗ quis in poſterum patro/ um nobis coꝛdi eſt ingenuis ma- m Aaitantur .dantu
s pena quadrupli pᷣ noꝛum huiuſmodinarratio gis hominibus q;ᷓ libertis eaʒ re n Sine ſcri ns. no, codli
D ter reditioneʒ ope nem conceperit uel in libertatibuſ quentari. Reuèrentia tamen que cillos voſſe ſieri ſine ſaip
lot raruʒ. yt ar. .O co que inter uiuos actitãtur uel in hiſ a libertis debetur ⁊ iure ꝙ aduer/ tis, vt r.5. 5 ſacroſij
lo. illirici. l. . Fi. ſzʒ que ex teſtamento ul codicillis ſcꝛi ſus ingratos libertos pꝛonis ↄpè geneꝛali . d Were ial.
uf ibi in ſeruo hic in ptis uel ſine ſcriptis habitis pꝛoſi/ tit integris reſeruandis &èt ſi peꝛ ueꝛ fi. in ſi. v ede cockci.
n liberto. ſed in bis ciſcuntur ut liberti eorum a iuẽ pa boꝛum cõceptionem ſecundum a o Remittendnm.i. remiſ
. omnibus dic vt di tronatus liberentur antiqua inter nobis inductum modum ius pro ſum. 1
hi u.de ſeruis ſu. pꝛetatione ſemota non dubitet p natus fuerit amiſſum. Quum etii p Eoꝛum. ſ.libertoꝛum
tvt lquicunq; in n. tronatus ius ex ſola tali uerboru, beẽc ingenuitatis pꝛemio tolluntur q Que.l. ſucceſſiones.
De bonis libẽto conceptione libertis eſſe remitten quam pene ſola nataliuʒ reſtituniio r A nobis.huius.l.aucto
rum. non ſolum o⸗ dum. Nec ſucceſſionibus eoꝛuʒ inducit his uidelicet caſibus per ritate.
– etiã ſuc quẽ ab inteſtato deſcendunt quas quos penalibus modis iuſpatꝛo/ ſ Reſeruandis. vt in aut.
tli ceſſiones ⁊ multa ueteres etiam poſt huiuſmodi ac tnatus quaſi ab indignis patronis xt libent de cetero. 5. illud
lich alia iura vendica⸗ tus ſeruari libertoꝛum bonis ðcre eripitur in roboꝛe ſuo duraturis ſed certe ĩ vicenur
8 mus in libẽtos lert à nobis pꝛonis integris reſer “ ceNi videntur re
hei de bonis libertoꝛ eruari. vt. ff.e. paulus.·5.
⁊ iuppronat᷑ poit. het dna useſt ca nre ſ
pl S e Dont ii; . . u. ittere ius
d m. unm nũmis.qꝙ impꝛopꝛie ponitur.vt.ff.de manu.l.iiij ganronamns⸗ Rat Heene hie dri in vita nrar competit aliud eſt con
line e A domino.hic coniunge libertatem meratur.⁊ dic data pecũia 4.... auhndh valeanche
peuſ a ſeruo ipo vt ⁊.j.ti.ij.l.etiam.ſecus ſi ab extraneo dominus pe diationis quod ẽ falſum ẽ.vt.ff.de acqui bere.ſi ſn dene den
⸗ aniam nerrderl aut un⸗ ſi bacllentun cuʒ ſeruo.tm̃ idem ẽ ꝙ i eſt ſi a pꝛincipe liberam teſtamenti ſacionem conegwatur eckol, eli
oi ſuperioꝛi caſu qñ accepit a ſeruo.⁊ ſic intellige.ff.de obſe.l.tici ic ꝙ ibi fili . eNilleE.d,
feck .i. l. qui nũmis. .j. de lati. li. tol. l. ita. . lllud que ſunt contra. t Omne ins tollitur. vt. ff. e. etiam. ane no Hoe con .
o⸗ Retinent.opponitur iſte cõpellitur manumittere.vt.j.de li.cã.l. n Eandem vi.fere nec enim eadem vis E yt habebis ſ. ſtati⸗
ann aflirmes. et. fl. ſi inge. di. l. . ..ff. de acquinẽ. here. ſi ſeuuz x Conceſſio. i.remiſſio. Jeltatim.
hnul S. ſi quis ergo operas imponere non poteſt. vt.S.ti.i.l.ij.eꝛgo ñ ene ſolis.i.reſtitutionib 2 .
no retinet omnia iura patronatus ꝙ hic dicit.pꝛima dicit hoꝛtabitur 7 aan modi per quos Neiiagenlest ſoe lar. lüt . Fſech a
guur in ſecunda ſponte recepti.⁊ ẽ feruoꝛ pꝛeterite libertatis.in tertia ñ ⁊. S.ſimiliq; mõ.⁊..illud.⁊ aut.ibi poſua.⁊. . au mi. nor . I.
lir pꝛeſenti. ſed futuro dabat domino. vel ſucurritur non vt ſit liber. nis. ⁊.j.de infa. expo.l.fi.ꝛ.ff. de ſta. ho.l. ingenunm int de dene ſer
nr ſad tnon ſneecllar -hare- ergo dices eum non compelli chis. .i.in fi.prime columne.colla.i. m. in aut. dc mona
nk. vt. . de tranſ.l. interpoſitas. alij dicunt eũ cogi. ⁊ ꝙ, hic dicit oĩa 3ʒ Reuerentia. reddit ad pumum caſum. ſed ſi omni ia dur
, reſtringunt ad id.de quo dicitur hic.ſ.de ſucceſſione tã ꝑ R ta.qᷓ ergo nil eſt amiſſum pꝛeter contra ta. ꝙ. . negaſſ. ewämenrna danat
nin ab inteſtato. xt.ff. e.l. qui ex cauſa. ⁊.j. de ↄta.l.i. ⁊ in ius vocan põt ſine venia.vt ⁊ qũ patronus detulit ius iurand 1
Et ideo concludit ad ſecundum caſum.ideo ſic conſtrue. ideo vypxoꝛem accipiat.vt. ff. de in ius vo. l. adoptiui §. fi uz ne
ſl quum filij ſabiniani patroni.i.qui erat patronus.ſ. ſabinus ple a LCompetit. de quo dices.j.de lib. ⁊. e. li. l. i D
6 man in habul bona dico vendicata ſunt fiſco.vt hoſtis publici b Et ſi.i.quamuis. Netecl
hn ſ. filij ſecundum ea que.c. c Hec.ſ.reuerentia ⁊ ius reuocandi in ſerui
. b. Plenum ius.poſt motem patris.ſi eos habet ex ſucceſſiõe pa d Auamwninhhenvitane giard nn nes hrort.
. cceene ine halecrt Eind reſera te ad ſecunduʒ caſũ e Juſpatronatus. hic duo ſcias. ⁊ que ſunt patronatus iura.⁊ qui ſunt
i õäõäsz o manumitt. . hi caſus de quibus hic dicit. Sunt autem ſex pꝛincipalia
t H“ ciiX Nckt fſ.ad.l.iul.ma.l.eoꝛuʒ vbi dicit ve .ff de obſe.l.honoꝛi.⁊.l.parens.ſecundum quod t s erceptio
nire ad filios.ſo.hic non habebat libertos ſecundum. R.ſed h anch uod emdols exceptlo vt
e mon volet quia etiam ſi babet ſilt K. led h fſ.de exce.doli apud..aduerſus tertium de reuerentia ſiue in faciendo
gl t,ff Zenglo an bbil et ſilios non tranſe eunt ad eos hec iu ſiue in non faciendo que debetur etiam ſine impoſitione.pt.ff. de condi
vt. ff.de interdi.⁊ re.l.iij.dic ergo ꝙ ſi ideo hic crimine dãnai inde.ſi non ſoꝛ.s.libertus in pꝛi eve condi⸗
aliquid in pꝛincipem cõmiſit. “ d.libertus in pꝛin. quartum de pꝛeſtatione alimentoꝛum
. aliq pꝛincipem cõmiſit.tunc non tranſeunt ad filius.vt h yt. ff. de libe. ag.ſi quis ali.S.ſolent.quintum de reuocatione in ſeruitutẽ

t

⁊ dicta.l.de interdi. x re.l.iij. aut in alio capitulo eiuſdem legis qᷓ
multa ſunt. yt. ff. ad.l. iul. ma.l. i, ?. ij. . ij. ⁊ tunc veniũt ad ſilios

yt hic.⁊.j.de lib.⁊.e.li.l.ij.⁊ hec non datur niſi ſponte manumitentivt.
ðõ.tii.l.ij.ſextum ius ſuccedendi de quo dicit hec lex.⁊.j.ti.i.l.i.pleni

„

q d Efuncto.ſucced

dices. circa autem operas eſt ius. ſed ex impoſitione eſt illud. vt. .ti.i.l.

i.⁊ econtra.hec iura amittuntur quibuſdam caſibus.⁊ quandoq; pꝛop

ter culpam patroni.vt hic dicit.vt ecce pꝛopter denegationem alimento

ꝛum. vt. ff. de iurepa.l. diuus.S.fi. Aem pꝛopter exactionem iuꝛiſiur. vt.

.ff. de iurepa.l.qui contra legem. Item ſi crimine capitis eum accuſaue

rit.vt.ff.de iurepa.l.eum.
Item ſi exigit mercedeʒ ꝓ
operis futuris.vt.S.ti.i.l.
ſi quam.⁊.j.de bo.poſ.cõ
tra ta.li.l.fin.ſunt ⁊ alij ca
ſus qui non in penam pa
troni faciunt amittere pꝛo
num vt pꝛopter pꝛemium
liberti. vt. ff. de iuĩpa.l.p.
in pꝛin. Item pp nataliuʒ
reſtitutionem vt hac.l. Iitẽ
pꝛopter deportationeʒ pa
troni vel liberti. vt. ff. de in
repa.ſiue patronus. Item

ſi efficitur minõ cẽtenaꝛio

non in fraudem.v vt. ff. e. ſi
libertus. Item pꝛopteꝛ ceſ
ſionem debite partis. vt ĩ
ſti. de ſucce.li.S.ſed noſtꝛa
ſed iſti duo vltimi modi
tantuʒ a contra tab.repel/
lunt.

a Si in fraudem patroni.

quia quandoq; libertus
alienat vt debita põtione
patronum fraudet.ideo ð
hoc ponit.

b ſ JZin fraudem. alie

nauerit inter viuoſ
vbi ſunt duo neceſſaria vʒ
fraus ⁊ euentus vt hic ⁊ ĩ

ſti.qui ma.non poſ.s.pꝛe

naluiſſe.alias ĩ vltima vo
luntate ſufficeret euentus
vt. ff. e.l.i. F. i. ? B dicaʒ ſta
tim. Item dic ꝙ alienauit
gratis. vt. ff. e. l. i. F. ſi quis

in fꝛaudeʒ. ?. .ſi quis mu

tuam.

c Legitima.que ẽ tertia.vt

inſti. ð ſuc.li.S.ſed noſtꝛa

p Conuenit. non per pet᷑. .
heꝛe. quia patroni eſt debitoꝛ non hereditarius.vt. ff. de pe. here. ꝙ ſi in

Si in fraudem patroni a libertis
alienatio ſit factã. v„.

Mprs Diocle.⁊ Maxi.aa.? cc.
Claudio.
J in fraudem patꝛoni li
bertus aliquid alienauè
rit quatẽus legitimà ps
diminuta eſt reuocandi tributam
conuenit éſſe poteſtatem.
Dẽ.aa.⁊.cc.Julie.

Efſuncto quidem liberto pa

tronus inteſtato ſucedens per acti
onem caluiſianam in eius fraudeʒ
alienata reuocare potts. Aeruʒz
quum patronum poſt liberti ſui
mortem ab eo fundi donationem
collatam habuiſſe ratàz aſſeueras
manumiſſoris factũ inſirmare ſuc
ceſſores cius minime poſſũt.vi.

De obſequijs patrono preſtandis

Mypr Alexan.a. ʒotico.
Ontꝛa pꝛonũ tuũ famo
ſam actioneʒ inſtituere
non potes.
Dem. a. Leõtogo. „
IYberte que uolũtate patro

ni aut iure nupte ſunt non

cogantur officium patronis ſuis
pꝛeſtaré.
Dẽ.a.Xto.
TZiam qui pactione data a

dominis manumittuntur

mero iure omne obſequiuʒ patro
nis debent.

diem. S. p. ſed caluiſiana. vt.j.l. pꝛoxi.⁊ diſtingue h qꝛ aut alienat liberi
in vltima voluntate ⁊ tunc ſolus ſufficit euentus.vt. ff. e.l.i. F i. quia paꝛſ

pr̃oni cenſet᷑ vt es alienũ.vt.ff.de dõa.ſi pꝛonus ꝙ es alienũ añ relicta

ẽ detrahẽdũ.vt.ff.ad tre.l.i.S.pe.aut int uiuos ⁊ tẽ ſine dolo vʒ. vt. ff. ð

ꝓba.l.patror.ſi dolo aut in fraudẽ legis.ſ.vt ſi minoꝛ centenario ⁊c.?

tunc ipſo iure non valet ⁊ totum reuocatur aut in fraudem patroni tan
tum ⁊ tunc vʒ.ſed reuocatur quatenus eſt legitima tantum.vt.ff. de iure

pa.ſi libertus.

ens in totum quando non ſunt liberti. vt ⁊ iſti.

de ſuc. lib.S.ſed noſtra.ſed nũquid frater liberti pꝛeponitur pꝛo
no. . ſic ſecundum quoſdam. vt inſti.de ſeruili cog. circa pꝛinci.ſj Jo.
contra.vt.⁊.ff. de ſuis ⁊ le.l.inteſtato in pꝛin.⁊ de bo. li.l. liberto. ĩ fi. ſed
patronus qui manumiſit ſi crimine capitis accuſauerit ins patronatus

amittit. vt. ff. de iurepa.l.eum ⁊ de bo.li.l.qui quum maioꝛ. ſed ar. cõtꝛa
.tff. de fideicõ. li.ſi filius. 5. erit dixi de liberto accuſato intellige de pꝛo

no qui ⁊ ſuus dicitur.vt.ff.de verbo.ſigni. l. licet. F. patronos.ſed ſuum

accuſando non perdit.vt.d.S.erit. Iem nõ.ꝙ ſi relinquo nepotem ex

filio ⁊ filium filius pꝛefertur. vt. ff. de bo.li.ſi libertus pꝛeteritus. F. ſi li
bertus. Item ſi duo ſunt patroni ⁊ vnus decedat ⁊ filium relinquat alt᷑

ſit ſuperſtes ſolus ſuperſtes admittitur. vt.ff. de oper.l.a duobus. Item

ſi vnus patronus reliquerit ſilium alter nepoteʒ. ſolus ſilius admittituꝛ
yt.ff. de legitimis tu.l.tutela.S.ſi duo.ſecus in ſucceſſione ingẽuoꝛuʒ. vt

inſti. de here.abin.S.cum filius.
fReuocare.plus ergo põt heres q; defunctus.⁊ ſic eſt ar..ff. ð
reg.iuꝛ.l.heredem.ſed hoc ideo quia eſt es alienum. Item qũo
heres reuocat factum defuncti.vt.ff. de li.cauſa.l. ſi ab eo.ꝶꝶ. hic
ſpale vel vt dixi.quia magis dicitur debitum accipere qᷓ heres el

ſet titulo lucratiuo
H Itẽ nõ.quatuoꝛ eſ
Dẽ.a. uictorino. ſe actiones reuoca
Jmãnumiſſori tuo uim ét toꝛias Caluiſianã
audaciam obieciſti ei qui te Paulianaʒ Faui
beneficio ſuo ex ſeruitute liberãdo anam ⁊ in factum
ut aduerſarium te haberèt fecit pꝛe reuocatoꝛiaʒ. Cal

ſes pꝛouiĩcie quatenus coercere ei

modi temerariam licentiam debe no ⁊ creditoꝛi. F
at eſtimabit. Nam ſi qua tibi pecu uiana ſoli patꝛsono
nia debeat᷑ ſiue de rebus aduerſuſ vt. ff. e. l. i. F. . Pa
patronum diſceptatio fuerat non uliana creditoꝛi tã
pꝛotinus ad litiganduʒ currere de tum in factum ad
bueras maxime autem ſi hoc face incoꝛpoꝛalia.vt. ff.
re auderes ſine atrocitate uerborũ que in frau.credit.
equitatem petitionis tue commen .l. hac in factũ. alij

dare iudici potuiſti omni honore
patrono ðbito reſeruato.
Myopr Gor. a. Sul.

Tiam liberis damnatoꝛum

conſuetum obſequiuʒ liber
tos patronos pꝛeſtare debere ĩ du
biũ non uenit:pꝛoinde ſi nõ agnoſ
cunt reuerentie debite munus nõ

niſiaua datur pꝛo

dicunt econtra ĩ pᷣ
mis duabo ⁊ pꝛo
eis. ff.de vſur.l. vi
deamus.S.ĩ fania
na.ſed ibi non eſt
per quas.ĩmo per
quam. Item in vl

timis duab dico

imerito uidentur ipſi aduerſus ſe aliter. ſ. ꝙ ſit vna ĩ
pꝛouocare ſeueritatem. factum ⁊ pauliana
Dẽ. a. Corne. quaſi a paulo idu
Ibtos ſiue libẽtas ⁊ maxie cta ⁊ competit ad ĩ
quibus impoſite opeꝛe non coꝛpoꝛalia.⁊ ſic co
ſunt conſuetum potius obſèquiuzʒ muniſ vt. d.l.hac ĩ
quaʒ ſeruile miniſteriu,ʒ manumii factum.

ſoꝛib exhibere debere: nec uincu

la perpeti nõ eſt opinionis incerte ante. g. idem ar.j.
Myprs Dioc. ⁊.Max.aa.Me e fideicõ.l.quot᷑.
tro. 7. S.t.i.l.ſi quiſ aꝛ.
Eq; libertis nouercè iferen contra.ff. quoꝛum
de iniurie pꝛiuignis eius li le.l. i. F. ait. T. ff.
bera facultas eſſe debet. Patro de acqui.here.qui
nos etiam libertos ſicut dicis iniu ſuperſti.⁊ ð bo. li.
rioſos nibi fuiſſe ferendum non ẽſt paulus.S. patroni
ſed certe ẽ certa lex

.ff. e. l. non videtur
que dicit eſſe idem. accuꝛſius florentinus.
h Ab eo.ſ. liberto.

i Ratam. hoc ſinon bene merentibus dona.alias non eſt neceſſe

haberi ratam.vt.ff.e.l.vnius.ſed nũquid hic titulus habet locũ
filio emancipato alienante in fraudem patris..non vt. ff. ſi quiſ

a pa.l.non vſq;.ſed ar. contra inſti. quibus mo.ſol.ius pa.po. J.
pꝛeterea. ſed filio arrogato cui debetur quarta datur vtilis.vt.ff.

EO. l. fi.
k ¶Eius.ſ.patroni. Sð
IBDe obſequijs dixit.ð.de iurepa.circa pecuniariũ cõmodũ nũc
gratia honoꝛis ⁊ reuerentie.⁊ nõ.ꝙ ſꝑ ſãcta debet videri perſona
patroni liberto.vt.ff. de obſe.l.antepe. B

— * *

m c Ontra patronũ. etiam nomine alieno ſecundum quoſdã
vnt. S.ſi tu. non gel.l.i.ſed contra eſt quia ibi in actione log
tur. ſ. ſuſpecti tutoꝛis. ⁊ ſic aliud erit in actione ⁊ aliud in accuſatd
ne. vt. ff. de in ius vo.l.queſitum niſi in caſu vbi etiam nec alieno

nomine agere poteſt. vt.ff.de iureiur.l.non ſolum..qqᷓ ibi.ſi at

cum liberto. B .
n Famoſam. vt furti.ſed necẽt tũpem.vt condi.ſur vt.ff.e.bonoꝛi
2?.l. parens. .l. licet. ⁊ de dolo.l.non debet niſi in caſu. vt. ff. de in

ius vo.ſed ſi. O. pꝛetoꝛ. ⁊ que ſunt ibi in fi.l.factam bic repete. Itẽ

nec honeſtam niſi cum nenia. vt. S. de in ius uo.l.uenia.⁊ cuʒ ho
neſtate veꝛboꝛum. vt. . e. l. iiij.

dbe

fin

0 1

Iberte. voluntate aliter ſibi non pꝛeiudicat patronus.vt.ff

de ope. liber. ſicut.

p Aut pꝛo ⁊. vt ⁊.ff.de verbo.ſigni.l.ſepe.⁊.fl.de opeꝛ.liber.ſicut

vel poteſt legi diſiunctiue vt ponas caſum. quando compulit eã
iurare non nubere.vt.ff. de iurepa.l.qui contra legem.

q Pꝛeſtaꝛe. adhuc

tamen debʒz ei ꝛeue
rẽtia.vt. ff. de iniu. Pꝛeſes igitur pꝛouincie ſindic-
nõ ſolum. ..q;qᷓ; ⁊ tam tibi perſonarum conditioni ⸗ↄ
S.de oper.li.l.qð gruentèʒ impartiri non dubitabit
ex liberta. in fl. qᷓ ẽ Bem. a. Nerine.
cõtra adeo vt poſ/ Eq; patròne tue obſequijs
ſit in ſeruitutem re refragari te fſas eſt. vij.
vocare.⁊ ſic deſinit
matrimonium. vt ĩ De libertis ⁊ eòꝛum liberis.
aut. de nup...ſi ve
ro decretum colla. Mpr. An.a. Dqno.
iiij.⁊ ſi ſibi ẽ nup On Eſt ignotum ꝙ ea qͥ
ta. vt. ff. ð ritu nup ex cauſa fideicommiſſi
tia. l. in eo in fin. l. manumilit ut ingratum

dico ergo officinʒ
i.operas ſic enim
dicituꝛ. ⁊.ff. de op.
lib.l. i.

re Liam. de

libeꝛtum accuſare non poteſt.
Quum id iudicium extraõꝛdinẽ
pꝛebeatur ei qui uoluntate ſeruo
ſuo libertatem gratuitam pꝛeſtitit:
non qui debitam reſtituit.
Mypr Conſtan.ad Max.ppᷣ.

bẽt. vt. S. ð
bo.li. l.i.⁊ ar. S. de I mãanumiſſus ingratus cir
ope. lib.qui nũmiſ ca patronum ſuum extiterit
h enim pactio do ⁊ quadam iactantia uel contuma
minum non aſtrin tia ceruiceʒ aduerſus euʒ erexerit
git. vt. j. ð li. c. quũ aut leuis offenſe contraxerit cuſpã
affirmes. . l. poſt a patronis rurſus ſub imperio di-
certi.⁊ ſi non mau

mittit non ideo re
petitnr ꝙ de pecu

tioneq; ſententia mittatur:⁊ ſi ĩ iu

£ M
7

o BGratultaʒ. maxime. naʒ is ⁊ ſi pecuniã accepit a ſeruo. vt. . ti.i.l. etiaz
p Imanumiſſus.patronum ſuum.quid ſi plures eꝛãt patroni.?
vnus vult reuocare alter non cui non fuit ingratus. vẽ oiuʒ ↄſen

ſus neceſſaꝛius.vt.ff. qui ⁊ a quibus ma.li.nõ fi.l.ſi quis hac. .quot.ſʒ

puto ꝙ enĩ ibi dr̃ exponita pla.oiuʒ ↄſenſus.ſ.offenſoꝝ alioqn ↄ quũ

diciò uel apud pedaneòs iudices
patroni querela exorta ingratum
oſtendat eum. Filijs etiam qui
poſtea nãti fuerint ſeruituris: quò
niam illis delicta parentuʒ non no
cent quos tunc eſſe ortòs conſtite
rit dum libertatẽè illi potirentur:
Sane ſi is qui noſtro conciliò ui
dicta liberatus eſt poſt coertioneʒ
ex penitẽtia dignuʒ ſe preſtiterit ut
ei ciuitas romana reddatur non
pꝛius fruetur beneficio libertatis
quod ſi hoc patrönus eius oblatiſ
pꝛecibus impetꝛaueꝛit
Myprs. Ho. ⁊ Arc.aa.ad Sẽa.
Ibèrti non modo aduerſus
patꝛonos nõ audiantuꝛ ue
rum etiam eãdem quaʒ patronis
ipſius debent reuerentiam pꝛeſtẽt
heꝛedibo patonoꝛum:quibus in
grati actio ſicut ipſis manumiſſori
bus defeꝛetur ſi illi date ſibi liberta
tis immemoꝛes nequiciam recepe
rint ſeruilis ingenij.
Mperatores The. ? Aa. aa.
Bal. ppᷣ.

quiſq; ſit iſolidũ pron.vt
ff. de ri. nup. illð. ⁊.l.filio
q Aut leuis.ĩmo nõ vrñ re
uocari ꝑꝑ leuẽ offenſaʒ vt
.ij. de li. c. l. ſolo que ẽ ↄtra
ſo.ibi ĩ nõ faciẽdo ſuit of
fenſa hic in faciendo.⁊ nõ
hic ꝓ leui culpa maximã
penã ĩponi.ſic.S.de here.
⁊ ma.l.omnes vetite ĩ fi.⁊
ij.de pꝛimiceꝛio.l.i.li.xij.
ſed legata non ꝛeuocatuz
ex leui chpa legatarij.vt.ff.
de adi.le.l.iij.in fi. hodie
tñ dicunt quidã ꝙ pꝛo le
ui offenſa nõ retrahat᷑ ĩ ſeꝛ
uitutẽ ſʒ ex cẽtis cãis expᷣſ
ſis ĩ aut.yt li.de cetero. .
illud. ſed nos dicimus.
ar.eiuſdẽ aut᷑.vbi dicit ⁊ ð
bitũ honoꝛẽ.⁊c.⁊ dicto.S
illud.intellige qñ remiſſit
iuſpatronatus.nam ⁊ ad
huc reuocat.vt.S.ð bo.li.
.l. fi. . reuerentia.

r Sub impio.õ.ð.ti.ꝓxi.

l.ſi manumiſſõi vbi dr̃ ꝙ;
pᷣſeſ ꝓuicie ipʒʒ coẽcebit di
cas ꝙ ĩ arbitrio patroni ẽ
vtꝝ pᷣſidi velit oñdẽ vel ñ.

lio dedit ſeruus.t.ff. de condi.c.d.ſi liber.
ſſ manumiſſoꝛi.i.patroni.loquitur enim liberto.
t Vim ⁊ audaciam.ſ.ꝙ violentus erat vel econtra ꝙ tu fa
ceres eum verberari.
un Te haberet. conſecutiue non cauſatiue.vt.S.de iudi.pꝛoperãdũ
§. ſiquidẽ.⁊ inſti.de ac.S.tripli.vel dic haberet.i.habere poſſet.
x Eſtimabit.qꝙ qualiter fiat plene dices.j.ti.i.l.ij.
y Bebebatur. ſ. a patrono.
5 Non pꝛotinus.vt ⁊.j.ad.l.coꝛ.de fal.⁊ ſi ad te.nam precedẽ dðʒ
admonitio. vt.j.de pig.l.debitoꝛes.⁊ in decre.xij.q.ij.c.ĩdigne.⁊
ij.q.i.ſi peccauerit. xlv.di.ſed illud. ⁊ in aut.vt li.ma.⁊.a. .his il
lud. coll. viij. ? ar. S.de epi.⁊ cle.ſi quis curialis.
a Augeres.cum venia vel ſine venia.
b Potuiſti. licet hoc quilibet debet facere.ſed maxime liberti. vt
hic ⁊.S. de poſtu.l.quiſꝗs.
c e Liam. obſequium.qð conſiſtit in alendo ⁊ aſſurgendo ⁊
ſimilibus. vt diximus. S. de ope.li. liberti. Item videtur
.ff. de interdic. ? rele.l.iij. ſed ſolue vt diximus.S.de bo.li.l.i.
d Seueritatem. quod plene dic vt. j. ti. i. l.ij.

e I Ibertos. obſequium facit.ð. de ope.li.l.q manumittunt.

f Perpeti.i.pati.

g n Eq; nouerxce.i.liberti nouerce non debent eſſe iniurioſi.hᷣ

uiisgnis patrone ſue.
h¶Non eſt. vt. ff. de iurepa.l. iura.ꝛ.j.ti.i.l.liberti.non mõ ⁊ intel-
lige iniuriam etiam ſi ceſſauerit pꝛeſtare obſequiim.
i Longruentem. quod dices.j. ti.i.l. ij.

k n Eq; patrone.fas ẽ. nec liberoꝛum eius quuʒ ⁊ operas eis

debeas.⁊ tñ ab inteſtato ſuccedãt.vt.ff.de op.li.l.vt iuris
1fi.⁊ de iurepa.ſatis conſtat.
lBe libertis ⁊ eoꝛum liberis.cui debeat pꝛeſtari obſequium dẽʒ
ẽ.ð.ti.ꝓx.nũc eõ q puniãtur ⁊ qualiter. ꝓpter non pꝛeſtitum.
m n On eſt. accuſare. vt reuocet in ſeruitutem. ſed petere vt ca
ſtigetur. vt. S. de ope.li.l.mater..ff.de iurepa.l.i.
n ¶Extra oꝛdinem.i.ofſ.iudicis.vt arg.ff.de penis hodie.⁊ de hoc
dices.j.e.l.p.

ſ In iudicio.oꝛdinario.
t Pedaneos.ſ.delegatos.⁊ ſic ẽ ↄ.s.de peda.iudi.l.placet in fi.ſolł.ibi
dubius erat ſtatus hic autem certus.ſed reuocatur in alium.
iu Exoꝛta.alias exoꝛta.⁊ alias exercita.ideſt a patrono pꝛopoſita.
x Mati.ſubaudi ⁊ ↄcepti.ſic.ff.ð vſuc.ſeqt..de illo.⁊.ff.de pig.l.pauluſ
F. i.nã añ ↄcepti ꝓ natis hñt.vt.ff.de ſta.ho.l.ꝗ ĩ vteꝛo.⁊ nõ.ar.hic ꝙ ſi
vaſallus ↄmiſit felloniã filijs pᷣ natis feudũ nõ aufert.ł gnãlius delictuʒ
pꝛis filijs ñ nocet.vt.j.ð li.c.l.fi.⁊.ff.ð pe.l.iij.⁊.l.crim.⁊.ff.de ĩ ius vo.
adoptiui.S.ſi.⁊ ĩ ðcre.i.q..c.i.⁊.xxiiij.q.iij.c.i.⁊.d.lvi.p totum.
y Seuꝛuitut.i.Fuis futuꝛis ſi tñ ex ancilla hmõi pꝛoni ſint nati łẽt dic ex
aliẽa mliere ⁊ liberta łſeꝛua.ſi tñ filij neceſſario hẽant ſeꝗ cõditõeʒ pr̃is.
vt in caſibus.vt.j.de murile.l.fi.⁊.S.de ſeruiſ fu.l.fi.⁊ ſic nõ ẽ ↄ.s.de ꝛei
ven.l.ptũ.łreſolue in pꝛin.huius.l.maſculinu ĩ fei.vt ẽt.al.ff.ð vſu.l.eqſ
ʒ3 Seruituris.ſ.patrono.
a NOꝛtos vel conceptos vt mõ dixi.ſua vero delicta nocẽt eis.vt.j.e.l.ſi.

b Illi libeꝛti.reuocati ĩ ſuitutẽ.

c Coõcilio.ꝙ fit coꝛã iudice cũ ↄſilio ⁊ cã cognita.
d Poſt coertionem.i.reuocationem in ſeruitutẽ.
e Pror.quõdã nũc dñs vñ vᷣgilius.ſfacil ðſcẽſus auerni ſʒ reuocaĩ gꝛa
dũ ſupaſq; euadẽ ad auꝛas h̊ labõ h op ẽ vt t ſcias ex ꝗb cãis fit fuo
catio. dic aut ex volũtate mãuittit aut ex ncitate pᷣ cau ſi ẽ igꝛat qꝛ ñ pᷣſtat
obſequiũ ſi ꝛeuocat᷑.ut.j.de li.c.l.ſolo.niſi oppoꝛtunũ.ſ.obſequʒ eꝛat vt
ff. de li. ag.l. alimta. 5. iprſ.ↄĩnaꝛi tñ põt.ut.ff. ð iuĩpa.l.ĩgꝛaſ.ſi ãt ẽ ĩgꝛa
.qꝛ iiuꝛiã facit pa.ẽt pꝑ leuẽ clpã ꝛeuocat ĩ puitutẽ ut hac.l.niſi pronuſ
remifit iuſpꝛonat ut ĩ aut.ut libeꝛti ð ceto.S.illð.nã tũc ꝑꝑ gꝛaues offẽ/
ſas reuocat᷑ ñ ꝑꝑ leues.fo.ſ.qñ ex ncitate tũc eadẽ ſit diſtictio.ſʒ ñ eadẽ
pene ĩpoſitõ.nã ſi ñ pᷣſtat obſequiũ pᷣ ↄmiat ei pᷣtoꝛ ſo exoꝛdinẽ coertio
nẽ ĩpõit ſi ñ ꝓdeſt ↄmĩatio.ſʒ ſi facit iiuꝛiã ſiqdẽ ad vba danat᷑ in exiliuʒ
ſi ad factũ damnatur in metallum. ut.ff.de iurepa.l.i.
Pꝛecibus.ſ.imperatoꝛi. V
g Ibẽti.ñi audiãt ſiñ neia. Hrdib ẽt exneis.nt.õ.ð ĩ ius no.l.ij
h Quib.ſ.hr̃dib' ẽt exneis ſʒ pla.ſed tu reſtrige h tm ad filios ꝗ reuo
cant nõ aũt er̃neus hãs.nel ẽt ſuus ultra ſiliũ.ut.ð.e.l.i.⁊ in aut.ut li.ð
ceteto. .illlud.⁊.ff.de uer.ſig.l.ſciendum..item in lege.
i Ingrati.ſi hẽs ingratis ſubaudi.ſ.exiſtentibus libertis ſi habes ĩgꝛati

Qiuitas.i.libeꝛtaſ

PA

1AL R

W

actio ſecundum quoſdam dicas ꝙ eſt pꝛopꝛium actionſis nomen. qua genuitatem.? ta eſt ingenuus.vt hic. ?.ff. de nata. fe. l.i. er
fit reuocatio.alij dicunt vtilem rei ven. ⁊ eam appellant actionem ingrati l Illeſo. quo ad patronos non quo ad extraneos. W
.i. propter ingratitudinem. vt ar. j. de reuo. do. his ſolis.ᷣff.de dona. cꝗ. m Qui admitti occaſione bo. poſ.que datur in bonis libertoruʒ 2*
moꝛ.l.ſi mortis cã reſ.tu dic dari officiũ iudi.vt.S.e.l.i.? dices hic actio ponit generaliter de omnibus bo.poſ.⁊ dic ꝙ hic ti.ẽ general1llis lts
ingrati.i: pꝛopter ingratitudinem of.iudi. c. ⁊ facit. ad.l.. de ope. librr. ad ſequentes vſq; ad ti. de repu. bo. poſ. Item dic ꝙ bo. poſ. elt til
qui ma.?.ff. de in ius vo. inus perſequendi e
.l. auich. x.l. ſi libenus Ibertin? conditionis hoĩeſ “ð uiiinendiq; patimo porſ
que reuocatio etiam peꝛp ertine conditionis hold aui aditti àd bo norum poſſeſſi ni ſiue rei cuinſ ,⸗
curatoꝛeʒ fieri poteſt.vt. ff uel eorum ſilii etiam ſi mili ſſunt.vi e quum is moꝛit h
ð obſe. ll.per pꝛocurato tantes docebuntur ingrati ad ſerri onem poſſunt: æ infa quod töͥus. mertt feo. li,. il
ꝛem. “? tutis nexum pꝛoculdubio pꝛodu/ Myoprs Se.⁊. Ant.aa. Macrie: bonoꝛum. ⁊ intelli
a Abertine. ſi. i. qua centur. Onõrum poſſeſſio ſilio ge ius pꝛoptẽ ꝙ ꝑ ni
b Procucetur ſie ago ſamilias delatà quum ſequimur non ius *
. 52 „ℳw ignorãte quoque patre uo ad dꝛ'iam
nõ. ꝙ licet filij liberti ſint ĩ Sanſcn raln anulor un i poſſit peti nglnmegung uiis; pa * 5 acenle chß
genui tamen pꝛeſtant reue . is. pi. fri allatuꝛa ſi ratam pꝛ habuit amit pꝛetoꝛiuʒ non ciui
rentiam licet non tantã ſiẽ Myprs Dio.⁊. Max.aa. Phil. titur tranſàcto tempore. le ad diiam bere.
pater. vt. fl. de iniur. l. non Atalès antiquos ⁊t us PBẽ.aa.Criſpio. pe.⁊ nõ. hic q̃ dixi ie⸗
ſolum. 5. pc in fi. F. ⁊ pp ingenuitatis non ordo Jbonoͤruʒ poſſeſſio tibi dũ inſti. e. in i. ſe
ter ꝓpꝛium delictum ĩ ſer⸗ p̃ſtare decurionum ſʒ taxat competit pꝛoximitatli n b Dnoꝛm ch⸗
uitutem reuocantur.vt hic nobis peti potuit. nopmine hũiſti ſpaciũ centuʒ dierũ poſ. ſ. ynd5 Def
non patris.vt. ð.l. ij. ⁊ ẽ ẽt Dẽ̃.aa.⁊.cc.Cu. 8 utilium ex quo eum defunctum ſci legitimi qꝛ han
ꝓ bocipſa ica qꝛ fruſtra Arebrum uſus anulorum ſti ad bonorum poſſeſſioneʒ ãplec ex oꝛſiciano matni n
diceret ⁊ eoꝛũ liberis quũ beneficio pꝛincipali tributuſ tendam. ſucceſſit abĩteſtato oe
ſufficeret de libertis.vt aa. lihertinitatis quoad uiuunt imagi Myprs Bio ⁊ Max. aa. Creſcẽ. vt. f. vnde leg.l. ij. ſen
.ff. de l.i.l.ſi quando. Itẽ neʒ non ſtatũ ingenuitatis pꝛeſtat. Nfantis noĩe agnitaʒ bono .F. fi. ⁊. l. ij. J.j. d D
facit qꝛ ſicut etiam non pa Natalibus autem antiquis reſti rum poſſeſſionem ⁊ anteq; oꝛfi.l.i.vel dic que 11
trono datuꝛ reueꝛentia pp tuti liberti ingenui noſtro conſtitu loqueretur dieʒ funti recte compẽ libet alia ei delata
ter patronum vt filijs pꝛo untur beneficio. tere nila dubitatio eſt. vt ſm tab. vł vnde ſe
ni viuẽte patre ⁊ vxore.yt. Dẽ̃.aa.⁊.cc.Mar. cog. vel quacunq; Albe
.S. de ope.li.l.p.ita ⁊ non In auten. ut liber. Mancipata ſi non agnouit ex cauſa aduẽticia 1 Con
libertus pꝛeſtet obſequiuʒ ge ce. Killu 4 intra anum unde liberi bo o Belata in bonis ſati
pꝛopter libertuʒ. vt hic nec Ecc..1. . S. luid. norum poſſeſſionẽ nullaʒ ad hetee matris que vocaĩ guiit
ob. ff. de obſe. l.heres vbi COR. ſ Ed bòdie quia des uendicationẽ ſucceſſionis täl legitima. lni
icit ꝙ heres liberti habʒ manumittentes ciues denunciant mittere potuit. p Quum. ignoꝛan da
iura extranei hoĩs. qꝛ illð romanos: non enim aliter liceat: Dẽ̃.aa.⁊.cc. Maxio. te. ĩmo videtur qð ute
intellige ĩ heꝛede extraneo ex ipſa manumiſſione anulorum Aaãmdiu per factiqueſtõeʒ non eo ignoꝛante. Kc
vel verius ibi poſt moꝛteʒ aureorum ⁊ regeneratiònis ius incertum eſt utrum ne ſecun ? ſic non amittat. .
liberti.hic aũt loquitur eo habent ut ſint quidẽ liberi⁊ inge/ dum tabulas an abinteſtato ⁊ ex vt. j.ð an. excep. l. elt
viuente.alij dicunt tales fi nui iurpr̃onat᷑ illeſò.viij. hoc capite poſſeſſio ſit delata ne i. in fi. que ẽ cõtra. ſe
lios reuocari ꝑ.d.l. heres tibi tempus agnoſcende bonoruʒ ſo. perdit trãſacto euß
⁊ hoc intelligunt filij.ſ.cuʒ poſſeſſionis pꝛeſinitum cedat ſuꝑ tpꝛe.ſ.ex quo fili⸗ iun
patribns manumiſſi. petere potuit cõpu ie
c De iu aure. anu.quia pᷣ — tando.ſed hec ſol. “??
rſtitutioneʒ natalium ⁊ per ius anuloꝛum perduntur iura pꝛedicta pfo non eſt ad pꝛimum pũctum ignoꝛantie.vel dic ꝙ ſi patrem certio f
noꝛum.ideo de his dicit. rare potuit ⁊ non fecit tunc obtinet ꝙ dicit hic. ſi non potuit vel ſi Lnili
d n Altales.antiquos.i.in quibus omnes homines nati ſunt libeꝛi certioꝛauit nec ille habuit ratum tunc non currit.vt.ff. quis oꝛdo le
⁊ ingenui de iure naturali.vt inſti.de iure na..ius aũt gẽ.nõ ſeꝛ in bo.poſ.ſer.l.fi.vel hec in acquirẽdis.illa ĩ acquiſit.ar.j.de acq lun⸗
uitut᷑ in qua ſeruitute natus fuit iſte qui petit natalibus antiquiſ ren.poſ.l.fi.vel hic extraoꝛdinarie peꝛmittit.ſ.iudi.of.peti decre/
reſtitui.vt.ff.de na.re.l.ij. talem. illa vero iuĩ actionis agere.vt. ar. ff. de ali. le.l. ſeruos due
e A nobis.⁊ hoc conſentiente patrono.vt.ff.e.l.vl.⁊ ad vtilitatem peten vltime verioꝛes.⁊ his etiam duobus vltimis modis ſoluitur.. iiple
tis ſunt.vt habeat ingenuum tutoꝛem vel cu.⁊ ad onus vt nõ excuſet ſe de pac.ſilius ſed hodie inuito ⁊ ignoꝛante vt modo notaui. Attez ium
a tutella ingenni.vt.ff.de excu.tu.l.cum ex oꝛatione. etiam hodie debet conſentire pater. vt.j.de bo.que li.l.fi..i. ſed ufs
fa Areoꝛum.tributus.hoc eſt quia olim liberti anulos fere nõ po ibi agit hic officium implorat ꝙ põt ẽt ſeruus.vt. ff. e.l. ſeuus. (uri
terant ꝙ non puto.ſed dic concedebatur a pꝛincipe ita ꝙ necel q Emolumentum.olim in totum hodie q;tum ad vſumfruc.yvt in lhn
. ſe habebant poꝛtare in ſignum ſemiplene ingenuitatis non plene ⁊ pꝛe ſti. per quas per. no.acqui.Jlel. on.
terite libertinitatis vt hic viuebant enim vt ingenui q;tum ad matrimo r Ratam. expꝛeſſe vel tacite.vt.5.ðde pe.here.ſi filius.⁊.ff. de bo. “
nia ↄhenda ⁊ honoꝛes.moꝛiebantur ãt vt liberti.quia patronus habet poſ.l.fi.⁊ de acqui.here.l.qui in aliena.ſed hodie põt petere inni iiiiſ
Ʒ ta.vt.ff. de bo. li.l.etiam in prin.⁊ ꝙ dixi haberi pro ingenuis veꝝ eſt to.vt.j.de bo.que li.l.fi.ſi autem patre excuſante.ergo eo ignoꝛã
qᷓ;tum ad cõmoda non in cõmoda.vnde participat legato libertis ꝛelic te. vt. ff. de reg.iur.l.qui põt.ſed tamẽ rati habitio acquiret ei vſũ/ ZßUU
to.vt.ff.de condi.⁊ de.falla. .i.⁊ de iure aure.anu.l.i. fruc.adhuc vt hic. . i
g Imaginẽ.mirabiliteꝛ poſuit imaginem.nam licet viuus pꝛo ingenuo r ſ Tranſacio tempoꝛe.ſ.anni ex quocũq; capie filius petat.vt.fl eyenen
putetur tñ qꝛ defert anulos repꝛeſentatur imago pꝛ icrite libertinitatis. de ſuc.edicto.l.i.S.ſed videndum.⁊. .laꝛgius.⁊.ꝭ.fi.in fi.⁊.ff.qs r
ſecundum Jo. oꝛdo in bo.polſ.Fue.:.p..ſfi.ſed quando incipit currere.d.ex q· fen
h Ingenuitatis.plene qꝛ.ſ.poſt moꝛtem duraret ꝙ non eſt.vt.S.pꝛoxi. filius ſciuit ſibi delatam.vt.ff. de iuriſ. ⁊ fac.ig.l.i.⁊ patrem potuit ele
nõ.⁊ ẽ caſus vt ẽt in nita non habentur pꝛo ingenuis.ſ.quo ad toꝛmen certioꝛare.vt. fl. quis oꝛdo.in bo.poſ..l.fſi.in pꝛin.ꝙ vltimum nõ dollbe
ta. vt. ff. ad ſill.l. idq; erit que eſt ar.ð.ſequitur aut.ſed hodie.que eſt in placet niſi antiquo iure quo acquirbantur omnia pꝛin. bodie nõ Einta
aut. vt liberti de cetero. S.i.⁊.S.illud.quam hic lege. “ niſi contemplatione patris inſtitueretur quo caſu in profecticio ꝰ iicen
i ſ Eg hodie.non enim impoſitio eſ. putantur.vt. ff. de vul.ſub.ſed ſi plures..in arrogato.ſed ĩ aduẽ 22
k Regenerationis. nam quaſi modo ſit renatus.i.iterum natus ticio inuito ⁊ ignoꝛante petit.vt modo diximus.ſʒ que ẽ bo.poſ. HM

fon
nle
ld
ll
in
ai
oi
tgn
onis
nbe
In

N d

her,

„

at bo. poſ. ẽ de iuẽ

que amittituꝛ. q. non decretalis. quia non eſt delata. ſed edictalif

⁊ ſpes habende decretalis.vt.ff. de ſuc.edicto.l.i.S.decrelalis.⁊.
5. qui ſemel. Item qꝛ petitur bo.poſ.non pꝛecedente iuſſu.ſʒ hr
ditas non aditur niſi pꝛecedente iuſſu.vt.ff.de acqui.here.l.quis
mihi.bo. S.iuſſu.. hereditatis aditio eſt de iure ciuili ſecundũ ꝙ
introducta eſt pꝛia MM
poteſtas.vt inſti.ð
pa.po.. ius autẽ
B Dẽ̃.aa.⁊.cc.vFrõti.
pꝛetoꝛio ſecunduʒ

quod non curatur lieribus pꝛodeſſe in edicti
patria poteſtas vt perpetui curſu de agnoſcenda bo
inſti. de here. ab in norum poſſeſſione maniſeſtum
teſta. . emancipati Eſt. H
ſſJ bonorũ Pars eple ↄſtãt.? Max. aa.

dumtaxat. Onõrum quidem poſſeſſio
ſi enĩ eſſet de libe⸗

ris etiam ſi alio ſcere tutoreʒ potuiſſe aperte decla

capite veniat quaʒ
per vnde liberi ha poſſeſſioneʒ ſine tutoris auctorita
bet annum. vt. ff. te amplecii non poteſt: niſi etiam
quis oꝛdo in bo. ipuberi ſine tutoris auctoritate h
poſ.ſerue.l.p.?⁊ de poſtulanti ſciéns hoc competens

ſuc.edicto.l.i.S.lã- iudex dedit bonoruʒ poſſeſſionẽ:
gius. tunc enim emolumentum ſucceſſi
ti Aſantis. onis pꝛetorio uidetur iure queſitũ
agnitã. vt. eſſe
.l. per tutoꝛeʒ. vt. Mopr Conſtan.a.ad. Dioni.
.e. l. bonorum. Vicunquères ex parentum
n Lompete?. l. alij uel pꝛoximoꝛuʒ ſucceſſione
ſucceſſoꝛi defuncti iur̃ ſibi competere conſidit:ſciat ſi

quaſi nec fuerit ð/ bi ñ obeſſe ſi ꝑ ruſticitatẽ uel igno
lata iĩſanti. vt ar. ů. rantiam facti uel abñtiam uel quã
de cur.fu.l.fi..ſin
autem in furoꝛe.?.

.ff. de ſuc.edic.l.i.S.furioſi.arg.contra.ff.de acqui.here.antiſtiuſ
S. li.vel dic ſucceſſoꝛi ipius infantis quũ recte ſit ei petita.vt.ar.ff
e.l.tutoꝛ.⁊.l.ſi pupillo.⁊.j.de iure delib.l.ſi ifanti.?. parentes.⁊
j.de contra ta.l.ij.in ſi.ſed ego dico etiam iure veteri.eſſe legem
expꝛeſſam vt heredi infantis deferatur. vt. ff. ad tertul.l.ij. F.ſed ſi
infanti.accurſius florentinus .
X e Mancdpata. ſi non agnonit. petendo decretalem ſiue ex
certa ſcia ſiue erroꝛe iuris.vt.j.e.l.iuris
yNullam.nam bo.poſ.qui non tranſmittit. vt.ff.e.l.iij. .acquiꝛe
re.niſi in caſu.vt.ff. de bo.poſ.contra tab. illud.. fi.⁊.l. ſed ⁊ ſi ſʒ
de iure ciuili trãſmiſſio ſit ad ſuos.vt.j. de his qui ante apeꝛ. ta.
l.ona non ad alios.vt.j.de ca.tol.S.in noniſſimo.
ʒ q Vaãdiu per facti.quia alius opponit dicẽdo ſe proximio
