libèris liceat res a patre ꝓfectas

eis tanquã primo mortui
parent᷑ ſuiſſent.
q Ad leſiõeʒ.ꝙ utiq; fieret
ſi ipſi ñ poſſent ea bõa hĩe
niſi prius adita hãditate ðᷣ
fucti paren datis fauore
eĩ eoꝝ ĩductũ ẽ ut liceat eiſ
res quas mẽ accepit a pfe
ut pr̃nas quas pr a mr̃e
ut mr̃nas nẽdicare.hoc ãt
ad eoꝝ leſiõeʒ poſſet retor
queri.qꝛ ſi nõ adeãt hr̃di
tatẽ pꝛis moriẽt ꝗ dedit vẽ
ꝙ nõ poſſint uẽdicaẽ ſuas
res ut pr̃nas ꝙ h̊ remouet
nã hic ut ſi dicã.aditio oĩſ
ſa nõ efficit quomin ̊ ad

Ets e

ArPus ex alia nxore
lflilios habebat.

b Collata.ſ.portio.

reſeruaturi ſunt adẽpta liñtia eſt.
Nẽgocia uero liberorum patri
utiliter miniſtrare cõcedimus diui
dẽdi quoque res inter eos liberos
ipſis parentibus pꝛo ſuo arbitꝛio
uel eligendi quem uoluerint licen
tiam non denegamus. In his
autẽ caſibus in quibꝰ res ut pinas

habeat etiam ſi do
nator ideſt uir ſecũ

Ad maternas. le
ge ſic ſane omnis
poſteritas ex quo
cũq; uiro ſuſcepta
poſſideat lucrũ ſu
baudi ueniens ad Z
matreʒ ueniẽs dico exhoc ti.ſcilicet donatiõis ppᷣ nup.uel ex quo
libet alio.ſ.ſimplicis dõationis iĩter ſpõſos.uel ſic oĩs poſteritas
ueniẽs ad mĩnas facultates qᷓ obueniũt matri ex hoc uł alio titu
lo ꝙ ĩ i recidit.in alijs autẽ lucris ⁊ donatio.propter nup.a do
te.⁊ ſpon.largi.loquitur dictus..talẽ ⁊ ibi plene dices.

—–
ℳ

3 Viro. ſ. primo ul tertio ſecundũ quoſdã nt nõ obſtet. .talẽ ⁊ ca

ne tibi qꝛ nõ ſunt filij ex hoc coniugio in quo habuit lucrũ.ſʒ ex
alijs primis uiris uel poſteriortdbus.
a Al matre. quaſi di. ita habebunt ſicut mater uolet uerbum eniz
ut denotat neritatem.
J Sercreuimus. in pricipio legis.
¶ Suſcepti ſilij.ſi ſunt alias omni poſteritati ut in hoc.5. in prin.

ut paternas a matre ut maternas

mittat᷑ cui ſile dẽ. ff.ð gᷓ ta.
accipere.

nõ tm.S.ſi emãcipat.⁊ fac
ad H. C. ð le.⁊ 2.ꝙ fauor̃.
? de ſide iſtru. plures.⁊.j.
de rei vx.ac.S.illo.qd ãt hᷣ
dr ſi el ⁊c. ĩnouat ãt.qꝛ he
reſ lucro cedũt libis lʒ nõ
ſint hĩdes pẽis ulł mais Iñ
ſint hr̃des utriuſq;.idẽ aſi
neutrũ ſint dũmõ ñ ſint in
grati circa utrũq; ł ſaltẽ circa poſtero ðcẽdẽtẽ.⁊ ſic ſekͤl. At. Dẽs cc.
fh Eres. hec auten. eſt de nup..ſi uero expectet.⁊.S.. quoniam infir
maſ. 2. 5.. ſoluto. ⁊. F. deinceps.collł.iiij.
ſAIniuſq;.niſi ingrati extiterint ſi non eſt in textu. ut in autẽ. de
nup..⁊ ſuper his quoq; lucris.⁊. .ſi quis enim ex eis.
t¶ Illud.quod eis.ſ.aliẽare uel conſumere.⁊ facit.j.e.hac edictali.ꝭ.fi.
u Liberis.ſed hodie non poteſt. conſumere uel alienare.? ſic loquit aãt.
uxore q̃ ⁊ ipſa in aliquo corrigit.⁊ ſic ſequit ãt.alia.ſi tñ.quas abas hic
lege.⁊ nõ omittas quod dãĩ in ãt.õ.e.ſed ⁊ ſi quis.

In. auten. neq; uirum quod ex
dote.ꝭ.illud.coll.vuij.

Ceokh u 25 mortua qð
uir ex dote lucratur filijs cõibus

Dequit at.uxore ⁊c.q eſt ex cor.nʒ uiꝑ ꝙ ex do. ”nuptial b colk viiij.

. . . Aufenneca.
x u vox.ex dote ñ cõrigũ h lex ueſ iĩ alijſib' niſi ĩ dote ⁊ dõa.ꝑꝑ nyp.
u v

nihil daret᷑.vt.ff.de tribu.
illud. S. minus. 7. ff. de .
ſi.minus.ſo.dico quod re
nocant ut ſint equales cuʒ
ſecundo niro. Item nõ q;
hec lex intellr quando feẽ
pactum cnʒ ſecundo uiro

beris debetur ex legibo nullo mõ
minuatur:niſi ex his cauſis que de
inofficioſo excludunt querelam.
Quam obſ eruationẽ in perſonis
etiam aui uel auie pꝛoaui ⁊ pꝛoa

de lu crando alias non habet loeuʒ quod hic dicitur.ut diximus.ð.ſi ad
ner. do.l.i. Item loquitur hec lex ſiue non habeat alia bona niſi ea que
dat ſecũdo uiro.ſine habeat ut in auten.de nup. .illud.coll.iiij.
q Quocũq;.quũ fingat ſe uendere quum donet. .
1 His.ſ.ſupradictis ſtatutis. ut c.S.e.femine.ꝛ.l. cum alijs..l.generalit᷑.
ſ Mancipiorũ.qñ cenſentur ĩmobilia.ut.ff.de diuer.p.l.longe.

quo taxate ſunt uſurarũ nomine
centeſime partẽ tertiã annuis qbↄ
cũq; tp̃ribus pᷣſtare nõ differãt ita
ut in eadẽ fideiuſſione hoc quoq;
caueatur ꝙ a filiis ſiliabuſq; ul ex

ipſi dominium ha
bent. ſʒ ⁊ mater poſ
ſet idem facere. ſi ſa
tiſdediſſet quuʒ ad
precium teneatur.
g Affectu. ſ.ĩ vſuris
p̃dictis manebunt.

h Manebunt.ſed quid ſi ambo pati ſunt ſatiſdare ſicut ⁊ alias.

vt. j. de teſta. ma.l.fi? . pf᷑ dici meliorem conditionem poſſideni

nel melius mater prefertur que fructuaria eſt ar. pro hoc quod h̊

in contrario caſu ſtatuitur. ſed ar. contra. ff. de nſufr. q;adm̃. ca.l.

vſufr. noĩe.⁊ facit in autẽ.de nup.S.ſi ãt inteſtatus pe.col.coll.iiij.

Sequitur autẽ.ſed ſi aurum que eſt ex cor. de non elig. . illud

ONio. ideſt ſiue contrabat ſecundum mattimonium ſiue non. t Ciuilium. que de publico dantur annnatim. ut in autẽ. de non
b Sponſalicia largitate.ideſt dona. propter nuptias. ali. F.ij. coll.ij.?.j.ð anno.ciuili. Item nota morte ſoluto.nam ſe “
— Aliter.ut diuortio. Eadẽ cõſtitutio.nt.j.e.qm̃. cus ſi peꝛ diuortium.qꝛ tunc aliam penam patitur.ut.j.ð diuoꝛ. 22
Sequtur. auten.ſi tamen. Autc nica. (O nſenſu.S.hec niſi ⁊.S.ſi uero. 4
d [ I tamen. bec eſt ex cor. ut frum ſilij. .quia uero.coll. ix. n Sacfᷣo.a partibus non ab arbitrio ſecundum. H. ne obſtet t. e
e b Rc edictali.i. gene cen decemimns, nchet
rali. nõ quod uſ . dic arbitro nec enĩ iu
qʒ huc dixit qualiter puni oĩo reſeruatur quantuʒ ad pꝛopꝛi uie nepotum uel neptum Itẽ pꝛo ve eſt arbit ſed arbi
antur cõtemptores libero etatem uſufructu pairi conceſo.ið nepotum ⁊ pꝛoneptum ſiue in po trator. 1 4
rum in lucris prouenien ti eſt ex parte mlłieris ex ſponſalicia teſtate ſiue emancipati emancipa x Fideiuſſioneʒ. q;ᷓ Ni
bus a vfũcta coniuge ni largitate. Item ſi aliter matri⸗/ teue ſunt ſiue ex paterna uel mater ñ preſtaret pr̃ ꝓ re 8
qualit᷑ in aliis eoꝝ bonis. monium ſoluatur ſuper his lucris na linea uenientibus cuſtodiri cen bus minis.ut.j.de u
ſTeſtamẽto.ſcriptura fco. loquitur hec eadem conſtitutio. ſemus. Si uero pluſquam ſta bo. que.li.cum oʒ.
g Certis cauf.que ſunt.j. . . tutũ eſt aliquid nouerce uł uitrico §. nõ autẽ bypothe P
de do. inter ui. ? uxo.l. do In autenti ut fratx filij. . quia ue relictũ uel donatũ aut datũ fuerit cã. ꝛ.l. f. . illo pro nan
nationes. . ro coll.nona. id quð plus relictũ uel datũ fuerit culdubio nel forte nh⸗
b Quam filius. contra. ð. aut donatũ:tãq; nõ ſcriptũ neqdue aliud eſt in cãu iſto hn.
de dona. ante nup. ſi lbe CQO Itamen abſtineat derelictum uel donatum aut dai etiaʒ in patre. Itẽ ñ p
ris. ſo. ut ibi. . mater ſecundis nuptijs habebit ⁊ ſit ad peꝛſonas defeꝛꝛi libeꝛòꝛũ ⁊ in alit faciet ſuos ſrue ti
i Berelicta.in ultima nolũ ipſa pꝛopꝛietatis poꝛtionem pꝛo ter eas diuidi iubemꝰ.oĩ ciroſciip tus.ut. ff. de uſufr. m
tate. cuacxaxn numero liberorum idem in patre tione ſi qua peꝛ interpoſitam peꝛſo le. uxori. z
k Data inter niuos. obtinet ⁊ in omnibus aſcenden nam uł alio quòcũq; mõ ſueꝛt ex y Contigeꝛit. ſc licet 0
Bonata. ob cauſam. ut tibus. cogitata ceſſante. His illůd adiũ matrem. 4
dos ? donatio ante nup. AAVpfs. Veo. 7. An. aa.Eritrio. gimus ut mł ĩ his cauſis ĩ quibus ʒ Mogum. uut iple 9
⁊ inſpicitur hoc tpᷣr mortiſ Ac ẽedictali lege i ppetuum ante nuptias donatiões ceteꝛas ẽt ſi extat ⁊ deteriora
binubi.ut in autẽ.ð nupt ualitura ſancimul ſi ex pore res a maꝛito ad ſe deuolutas ſecun tio extimetur. 2
F. qꝛ uero coll.iiij.⁊ fact. Mãiimonio ꝓcreatis libeẽ pꝛ uel mẽ dum pꝛiorum legũ ſtatuta liberis a Eoſdẽ. Itẽ ſi un⸗ 44
5. de inof. doti.l.i.⁊.s. de ad ſecũda uel tertia aut ulterius re comunibus ut paternas ſeruare 2 ex plibus decedat nn
dona. ante nupti.ſi conſtã petiti matꝛimõij uota migrauerit pellitur: hoc eſt ubi morte mariti habet locum pacũ c
te. F. fin . non ſit ei licitum nouerce uel uitri matrimõio diſſoluto ad alias nup in caſu non exiſten h
m Cauſis.hot a compoſn co teſtamento cum ſcriptura uel ſi tias uenerit. Immobiliũ reꝛu,z tium liberorum. vt ſe
tõibus eſt additũ.nec ob. ne ſcriptura ſeu codicillis heredi ⁊ mancipiòrum annonarum quo in autẽ.e. .. ſanci
. e. cum apertiſſime que tatiſ iure ſiue legati ſiue fideicomiſ que ciüiliũ uſufructu dũtaxat uite mus.ſed hoc quið in
hoc quaſi nouum inducit. ſi titulo plus ꝛelinquere nec dotis ſue temporibus potiantur aliena nobis prodeſt ſecũ 4
n Aui. nam auus meus ꝗ aut ante nuptiaſ donationis nomi tione earum penitus ĩterdicta.mo dum Jo. ut. cilicet
nouercam magnam duxtt ne ſeu mortis cauſa habita dona bilium ueꝛo reruʒ iuſtis precijs ex tanto mius non re
tantum mihi dabit quan tione conferre nec inter uiuos con timatione habita p eos quos utra ſtituat. ht
tum illi nouerce magne. ꝙ ſcribendis donationibus: que ⁊ſi q;ʒ pars elegerit arbitros iudicatu b Reſtituant. cõdi
intellige ſi ⁊ pater meus pᷣ conſtante matrimonio ciuili iure ĩ ros interpoſito ſacramentò ſimili ti.ex.l. uel rei. uen. .
deceſſit. terdicte ſint:morte tamen donato mõ uſũſiuctum habeat ſiidoneam ſi extant uel ex ſti. ſir
o Liberorum. primi matri ris ex certis cauſis ↄfirmari ſolẽt: fidẽiuſſionem pꝛebuerit:quod eaſ que interponit. ſie
monij.ſed per.l.j.e.quoni quam filio uel filie ſi unus uel una dẽ res mobiles uel earum preciuʒ ergo eſt aliquis ſo un
am etiam ſecũdi matrima extiterit. Quod ſi plures liberi filijs uel filiabus ex eodẽ mẽimõio liicitus de heredita I
nij.ſed tertio iure redditur fuerint ſingulis equas partes hñti pꝛocreatis uel poſt mortẽ eorũ ne te uiuent. ſed ar. Z. mm⸗
ad iſtud ut in autẽ.poſita bus mime pluſq; ad unũquẽque potibus ⁊ neptibus ex his liberis ff. de vulg. ſub. l. ij. lie
ibi ad eoſ ſolos ⁊c̃. eorũ puenerit:liceat ad eorũ uitri procreatis ſi aam omnibus ł uno §. interdum. ſed iõ ſun
p Diuidi.ſed pone quod cũ uel nouercã tranſferri. Sin unaue ſuperſtite ↄtigłrit mori ſm eſt hic quia ab eaa n
mulier que tranſiuit ad ſe uero non equis poꝛtionib' ad eoſ mòdũ legũ reſtituat. Ael certe ſi fi proceſſerunt ⁊ quo
cunda vota centum tm̃ hʒ dem liberos memorate tꝛanſierint deiuſſiones idõeas preſtare diſtu dammodo. ſcilice i
in bonis ⁊ ea dat ſecundo facultates tunc quoque non liceat lerit ãt nequerit pꝛdicte res mobiper uſumſr. adhbue , ð
uiro.nũquid totum reuo plus eorum nouerce uel uitrico te les nec dũ matꝛis liberis tradite ſuntſue. ul
cabũt filij primi matrimo ſtamẽto relinquere uel donare ſeu apud eòſdẽ manebunt:ſolute ueꝛo c Vꝛrilibet. primo n
nij:videtur quod ſic quuzʒ dotis uel ante nuptias donationiſ eið matꝛi ul ab ea detẽte ꝛeſtitnent᷑ mater poſtea filijs. im
appellatione plis totumꝰ titulo conferre qᷓ; fili uel filia ha bʒ liberis ſi tamẽ ab hiſ ſideiuſſio idd d Dare cui vutt. ſi
prehendatur ar.j.ð here. cui mior portio ultima uoluntate nea matri fuerit oblata qua caueri e Mutuo. ideſt ꝓ i
inſti. l. ij. .f. de v.ſi cetero örèlicta ul data fuerit aut donata. debent ꝙ eidẽ ſuperſtiti ꝓ uſuſꝛuc mutuno. 1
rum.ſicut ⁊ minus quãdo ita tamen ut quarta pars q̃ hiſdẽ li tu earũdẽ rerũ mobiliũ uel precio Maxime. qꝛ etiz
.

W

2

ie ners coll prima ? nuptijs. 5. ? quia 2.5. pe. coll. iij. fum nam ſolum reliquum conceditur filijs heredibus.nt in auten. de h .
nmt i ſ Ed ſi aurum. in dona. propter nups. quam muliter lucra eligendo. . proſpeximus coll.i.⁊.S. hoc autem.ſed per aliam de nup..
ſcin n ta eſt ex pacto. quoniam inſirmas coll.iiij.reddit ad.l.iſtam. ut.ð.e.auten.ſed ⁊ſi quis
K Exigitur aurum.ſ.in ſolutione faciena. ibi abſq; progenie ⁊c. Itẽ nota quod dubuatio bur legis erat quia quũ
talfti. Maritalibus.de lucris pro quibus ſunt obligata bona mulie donat.propter nup.proceſſerit ex ſubſtãtia patris mortuo ſilio ad alios
htg ris a prio niro ha liberos uidebatur puenir
inta bitis.⁊ dic.ut.j.e. ideſt fratres defuncti. ſcili
Dtitmk ſi quis...in illo. his pꝛogenitis liberis ſi autem e’“ pote domini earum pꝛohibebun cet ad quos bõa ⁊ patris
m Facultatibuſ. i dem matꝛem omnes eos obire cõ extantes aut predictas res ſi non 8 perueniebant. ſed non eſt
ſen Auiro. vt.j. e. ſi qs. tigerit omnes res mobiles pꝛedic fuerint alienate ſiue comſũpte uel ita quia imperpetuum de
e de F. illo. ⁊ dic i lucriſ te ſecundum legum moderationẽ ſuppoiĩte licebit liberis uendicareeceſſit ab alijs quð adhue
ic Dieis a nuo ꝛ ſic vi matꝛi ut ad eandem lucrum redde etiam non adeuntibus hereditatẽ — deuenit ſecunduʒ Jo.ſi ãt
leng. dentur interim filij at luctuoſum reſtituant. Erit ita pareéntum. . ſine liberis ðcederet quid
do H nõ domini. nel dic que licitũ utrilibet pti que ſideiuſſi Mor ʒeno.a. Sebaſtiano. iuris ſit dicit auten.S.e.ſʒ
ſen nerius eos domi onezʒ pꝛebuerit ſi ſibi comodũ eſſe N quibus cſibus pat᷑ do ſi quis.
☛ nos ⁊ non habere proſpexerit his rebus mobilibus tem mater ãte nuptias doa y Eiigendi. eliget ergo hie
nie bypothe. ut. j. e. ſi uti frui eaſdẽqʒ dare mutuoq; obli tionem uel aliaſ res ad ſe ex altera filius ð ſuis filijs ſicut pa
hi quis prioris in ſi. gare uel uendere ut ex his maxie parte deuolutas filijs utꝛiuſq; ſex ter ⁊ mi eligere põt ut hic.
tie ibi extra memora liberi acquirenteſ poſſint materno ſeruare pꝛecepti ſunt ſi quem ex ſi 2. ð. e. ſemine. . l. generali
ſaif tlam ⁊c. ⁊ ſubandi affectu ſine ſuo ĩcomõ deſeruire. lijs uel filiabus ante patꝛis uel ma ter. F. negocia. ſed an ita in
A. hic pro his ⁊c. Sin autem utꝛaque parſ predic tris obitum contigerit mori ſiue boc caſu corrigatur. ſicut ĩ
igttit n. NMis.ſcilicʒ ſeul tam ſideiuſſionem diſſimulauerit ante ſecundas nuptias ſiue poſtea patre.vt.S.e.auten. lucruʒ
tatibus. aut forte offere nequiuerit eedem filio uel ſilia nepote aut nepte uel quod dici poteſt. licet alia
ece o Pignoris. ex, res apud mulierem uſq; in dieʒ ui pluribus uel patre ſuo adhuc ui ratõ poſſit aſſignari quod
en preſſ. te ſue manebunt. uo uel matre ſuperſtite derelictis illuꝗ corrigitur non hoc.
d Traditas. a ſilliſ ꝗò portionem que deſuncto ſilio uel quia filijs omnibus ſit in
ie 2 eſtad.l. iſtam. . In auten. de nõ eligendo.S.illd. filie dẽbebatur uel lucrum ex ea ñ iuria per ſecundum matri
de bo. que li. cum colli.⁊ in auten. de nup.5. ? quia. ad fratres uel ſorores moꝛtui ſed monium ſed non nepoti
* oportet. 5. fi. 7.5. ð coll.quarta. ad filios eius uel ſlias uel nepoteſ bus.ꝛ⁊ facit ad.l·.l. prox.
n dona. amenuptis. utꝛiuſque ſexus aut pꝛonepotes in prin.⁊.j.communia de
r ſi conſtante. 5. pac LCOn. ſEœc ſi aurũ fue auis uel pꝛoauis ſuperſtitibus per ſucceſ.l ſi.
tis. :.j. de pac.cõ. rit in donatione ſcriptum uſurarũ uenire dẽcernimus: eligendi uide ʒ3 ſ JIquis prioris &
Ren Il. fin. cautio exponitur non aũt auꝝ exi licet quoſ uoluerit ex liberis ſuper te. Item ſi poſt ut.
il In uendicãdis. gitur niſi forte uiri ſubſtantia ſit ha ſtibus non adempta licentia. ʒ.l.proxi.in fi.
ntti per bppoihe. bẽs aurum ⁊ cetera que ſcripta fu MApr. Juſti. a. Menne. ppᷣ. a Competijt.i. cõpetere po
huſiu r · Sin nero. prohi erint. Tex. C. Oib' Iqůis pꝛioris matꝛimonij terat.ſic.ff.ð te ſtatulibe.l.
flöſntt bebuntuꝛ. nt. ð. eo. uidelicet hiſdem maritalibus fã/ filioꝛum ante ſecundas nup labeo.⁊ hoc non facta elec
generaliter. ”. ſi. cultatibus his etiam quas hʒ ha tias patꝛis uel matris mortuus fu tione a parente. ⁊ habes
ti ſ Parentum. prio bituraue eſt tãquam ſi iure pignò erit filiſs aſe uel nepotibus relictiſ ideʒ ꝙ hic.ſupra.l.proxi.
Anin decedentium. nam ris vel hypothece ſuppoſite ſint ſu uel pꝛonepotibus partem eius nõ b Allud.hec eadem ſunt.
iueſt poſterius deceden per eandem ante nuptias donatio ad fratꝛes eius uel ſi nullus alius ʒ.e.l.generaliter.in fine, ⁊
nei tium adire debent nem uel rebuſ alijs ad eam ex ma frater uel ſoror ſit non ad patꝛem .l. hac edictali.in fi.
knons ut. S. e. generaliter. riti ſubſtantia deuolutis ex eo die uel matꝛem eiꝰ puẽire ſed ad ſilioſ c Priore cõiugio.quo ad
hant quod ⁊ ipſum reci- quo eedem res ad eam peruenerũt uel nepotes uel pꝛonepotes eiuſð diferentiam ſecundi quod
nA pit corꝛectionem vt liberis obligatis ut ſi qui poſt tꝛaᷣ mortue perſone ſancimus:ut ſiue contrahi potuit.ſed cõtrae
Cubli in auten. ibi poſita ditas matꝛi uel detentas ab ea res unus ſiue plures ſint eam tantum tum non eſt.
n.aG6 heres ⁊c. Iem no ſi ita contigit contꝛactum aliquem modo partem uendicare poſſint d Maternam. i eius paré
at no iure nec pater cum eadem muliere inierint que ſe que mortuo competijſt. Alüd lis qui prio deceſſit adeãt
nttgn. p ex dote ẽ nec ma repetitis nuptijs copulauerit in uẽ etiam certa ſanctione diffinire cen tamen hereditatem eius ꝗ
deſcet ier ꝙ ex ante nupti dicandis hiſdem ſuppoſitis rebus ſemus ut ſi quis uel ſi qua ex alio poſteꝛior moritur.⁊ qui ẽ
l N ali donatõne lucra potiores habeantur liberi qui ex matrimonio ſilijs procreatis mini lucratus.nt.õ.e.generalit᷑.
tur niſi partem pro eodem matrimonio pꝛocreati ſũt: me ad ſecũdas nuptias uenerit eo K.in his. licet ãt. heres corꝝ
t, fN numero liberorum ⁊ nepotib' neptibuſq; ꝗ ex hiſdẽ li dem modo liceat quidem genitoꝛi rigat ibi poſita.
ſtaſt⸗, ſibi competentem i beris genii ſunt ſine dubio pꝛepo uel genitrici res ex prioͤre cougio e Sancim.ideſt ſcientes.
iel Alium tranſferre pf nẽdis ſin uro liberoꝝ ſuorũ affec ſibi acquiſitas quomodo uoluerit ſ Relinquendo.i.pticulari
6t, nt in auten. ut fra. tione ſeruata pater mater ue ad ali alienare uel adminiſtra:ſi que ue ter inſtituendo.
ffie,. coll. ix. que eſt. 5. as nuptias migrare noluerit neq; ro eaꝛum minime ſint alienate poſ g Inſtituendo.ſ.in totum.
eedG te.. generaliter autẽ. uir his que de bonis uxoris ad ſe ſint liberi ẽt nõ adeuntes paternaʒ nam alienatio eſt ⁊c vt. j.
hind ſi tamen. Item fac tranſeunt neque mulier rebus que uel maternam hereditatem eaſ uẽ e ſun. do.l.i.⁊ eſt ſimile
m in auten. de nup. Jꝓ. ex ſubſtantia mariti ad ſe peꝛuene dicare. Certum eſſe ſancimůs quod inſtituendo beredẽ
nqi ſoluto. coll. iij. .. rint pꝛo ſuo arbitrio uti uel eas uẽ quod etiam illa de cetero uidebit uideatu: alienare. ut. ff. 8
O de bo. que li. aum dere aut quocunque iure ul modo earũdẽ fuiſſe reꝝ ali catio q ĩ teſtõ le.ij. peto. 5. fratre. ⁊ ð ner.
. oportet. . ſin uero. alienare uel pignoris iure ſeu hy gẽitõis l gẽitꝛicis l ſpecialr reliquẽ ob.ſi ita quis promiſerit.
ſaS tiNauibo. prothece ſi uoluerint obligare ut dò ł gẽralr hr̃dẽ iſtituẽdò facta ſit. F. ea lege. ſed ar. contra. ff.
ð fßcepti ſunt de fun. do.l.i..ff. de alie.
ut. z. e. ſemine. .l. iudi.l.ex hoc edicto.s.ſed
aH generaliter. in prin. Accurſius florentinus. heredem.ſequitur anten. nunc auten.que eſt de nuptijs.. deinceps.⁊.
n Debebatur. uel deberetur ſi tempore ſecundarum nuptiarum . ſoluto. coll.iiij. ſic ergo non mutat auten. quod dicit. lex iſta qꝛ ꝑ autẽ.
e1 ſuperſtites fuiſſent ? hoc non facta electione a parente. preſumitur parens. talia lucra conſeruare liberis niſi expreſſe tranſpo
tiH X Decernimus.hoc intellige ſaluo pacto non exiſtentium libero nat in alios.licet generaliter bona alicui dimutat ⁊ ſic ſpeciale derogat
ln .

hhh

gencrali. ? eſt ſic.ff. de le.iij.ꝰrorem. ..feliciſſimo.ſed in quibus rebus lo

cum babeat bec auten. dubiũ eſt. naʒ autẽ. de nup.S.ſoluto parenti ad ſe
cundas nup.non nenienti permittit liberam facultatem alienandi doteʒ
uel donationem propter nup.quod cornigit autẽ.neq; uiruʒ quod ex do
te eſt. ut. S. e. anten. uxore quod etiam imutatur per auten.vt fra.ſilij coll.

ix.⁊ autẽ ſi tameu.uñ põt
dici quod hec auten.uunc

loquitur in portione quã In auten.de nupt.. deincepe marito uir autem ſe uxori dotis hm c Adeuntes. ? boc
lncratur parens ex pacto coll.quarta. ante nuptias donationis nomine in diuerſis caſibui
exiſtentium liberorum ⁊ ĩ uel alio quocunq; modo dederit ſecundum bas le
alijs lucris que non ſunt COR. n AVnc at niſi uel reliquerit ampliora ijs que uni ges ut proximo di

doſ ⁊ donatio ꝓpter nup.
Item arg.õ eſt huic antẽ.

habere debent.vel melius

expᷣſſim tꝛãſponat ĩ alios pꝛeſumi
tur ipſis conſᷣuare talia lucra.

uolutam ſeruafr̃ ↄpellit bõa hiſdẽ

fecit uel non fecit iniuriam integra tamen ſeruant. vt in auten. nec

nirum quod ex do.eſt.coll.viij.que auten.in nuptialibus tantum

lucris loquitur ut ex ꝑica apparet.alia enim lucra quõ uelit alie
nat.niſi ad ſ ecunda vota conuolet.vt in auten.e. . ſi uero expectet
que non alienata filijs deferuntur ſecundum aʒo.

filio uel filie ex anteriore manimo
nio pꝛogenitis danda uel relinquẽ

etiam nunc periinet ⁊ ſi quis ex eiſ

b Filijs.ſecũdi ma
trimonij.

ximus ſed hodie
licet nullius.ut in

k Filij. ſcllicet? ſi⸗

eff. de acqr. re. do.quedã. Tex. C. Talẽ vᷣo lñtiaʒ da ſt reuocãda ad ſolos ſilios ! fili auten. heres.
a Talem. dic caſum ſic.cõ dataʒ filijs ůt etiam non àdeuntes as ex anteriore mẽimonio natos ꝑ d Maternam. ſch
ceſſum eſt filis primi ma paternã uel maternã hẽreditatẽ lu uenire cõſtituerunt nullaq; i hac licet primo moriẽ
trimonij uendicare lucra. cra uẽdicaret qͥ parẽs eoꝝ ex mãi parte filiorum ex ſecundo mimo tis.ſed ſecundo ſit
primi matrimonij etiaʒ nõ monio ꝙ ſò ihoro mime mutauit nio nator um mentio ſaci eſt hoc ut. S. e. generaliter⸗
adeuntibus patris nel ma ſibi qquiſita ñ alienauit nullo mõ quoque corrigentes omia que me F. in his. 1
tris prius decedentis ber̃ eiſ concedimus ſi paternam ulma morato modo reuocantur nonſo e HPereditatẽ a qus
ditateʒ. ſed talem licentiaʒ ternam hereditatẽ ab iteſtato ex ꝑ lum ad ſfilios pꝛioris matꝛimonij nenitlucrum.
filij ſecundi matrimõij nõ te:ſi forte alij etiã ex anteriore ma ſed etiam ad eos qui ex ſecundis ſ Vendicarent. ipi
paſſi iniuriam per tertium trunonio morienti penti ſilij ſint ſi nuptijs nati fuerint pertinere ⁊ in ſoli.
matrimonium non habẽt bi acquiſierint. In illo etiã ueterẽ capita inter oẽs diuidenda ſancio g Secundo thoro
vt ſolum ea lucra.habeant ſanctionem adimplẽtes pꝛecipimꝰ Ad hec lucra q̃ marito uel uxo .i.tertio omne enĩ
ſi filij primi matrimõij ex exemplo matꝛis cuius res poſt ſe ꝛi ex dote uel ante nuptias donati matrimonium põt
tant ideoq; pro parte ſunt cundas nuptiaſ filis ex pꝛiore ma one occaſione repudij accedũt in dici ſecundum qð
heredes filij ſecundi matri tꝛiomonio natis ſuppoſite ſt ad cõ diſticte poſt ſecundas eorum nup ſequitur primũ fot
monij.ſed ſecundum hũc ſeruanda eis lucra q̃ ex pꝛiore ma tias liberis ex pꝛiore cõiugio pꝛo te reſpectu ſecundi
caſum contra. S. e.l. cũ alij trimonio ad eã peruenerunt patꝛiſ cꝛeatis:ad ſimilitudinem pꝛimi ma quod eſt primum
ſo. illa trahitur ad iſtam.? quoq; bona q; hẽt habituruſq; ẽ tꝛimonij mõte diſſoluti ſeruari nec poſt ſecundũ ⁊ dic
ſecundum iſtã intelligitur filijs ex pꝛiore matꝛimonio nat᷑ pↄ decetero repudij cãm requiri uel ſic ð alijs nt in ãt.
ſecundum. H. uel hic lo ſecundas eius nuptias ad ea conſ aliã in ea re exquiſitionẽ fieri. de here. fal. F. in
quitur de ſimplici donatõ uanda que ex eoꝛũ mate lucratuſ ordinatum.colł.i.
ne que debet diuidi inter eſt ſuppoſita ẽẽ. Illius ẽt patꝛis In auten. ð nup..i.⁊.O.Nec illð db Sibi.i.patri.
liberos prioris matrimõij qui ĩ ſua poteſtate talẽ liberuũ uel li 7.5.optime.coll.uij. i Ex parte. quod
⁊ ſecundi.ibi vero de dõa. beros habens maternã eis ſubſtã ita eſſe poteſt ſi ſõ
propter nup.quã propriã tiã uel ex materna linea ad eos de LCOMN. 4 B eos ſolos te ⁊ cetera.

ibi adierunt filij ſcðᷣi matri liberis ſuppoſita eſſe ad ↄſeruãdaſ pꝛemoritur relicta ſobole portio lie ſecundi matrĩo
monij ⁊ ſic habuerunt pᷣci eaſdẽ maternas res decernimus. eius ad eam defertur. nij.
puũ adierũt dico parẽtis Ia tamen ut occaſione talium Dem.a.Nemoſten i.ppᷣ. I Rcquiſierit. ideſt
a quo lucꝝ factuʒ ẽ.i.hĩdi bypothecarũ neque patas neque Vm apertiſſime legibus ca acquirer̃ potuerit.
tatẽ pᷣ mortui pẽtis.i.ſcðᷣi matꝛis filij ualeant adiſtrationẽ pꝑ ueatur ĩgꝛatos liberos ama m In lllo. ueterem
mr̃imonij h̊ repudiauerũt ſcrutari uel aliquã eis mouere ſuꝑ iorum ſuorum heꝛeditate merito ſcilicet. illam. S. eo.
filij ſcðᷣi mr̃imõij hr̃ditatẽ hoc qõnẽ quũ pꝑſpicui iuris ſit etiã eẽ repellendos ſi hoc hiſdẽ in ſuis bac edic.S.omnib
pᷣmortui ꝑentis ſʒ adierũt ſi alienata fuerit eoꝝ bona q̃ extꝛa elogijſ conſcripſerint ⁊ reuera hoc ubi dicitur ꝙ hᷣ ſu
lucrantis uł ibi ð ſpõ.lar. memorata lucra uel maternas re Auerit releuatum: reclamare uidet bijẽ uſq; ibi patri
tantum. hic de alijs ſßm.b. ſunt iũs hypothece.integꝛũ hildẽ huiuſmodi ſancioni diualis conſti 1 cetera. .
ſed ut hoc contrarium eui manere filijs. tutio. Leonis inclyte recordatöis n Illius. etiam pa
tes dic ſic caſum ſecunduʒ Dem. a. Menne. preſe. pꝛeto. quam ſuper ſilijs ex pꝛiore mani tris.non ſolum ſu
Jo. Berta habuit primũ Vonliã pᷣterite legis omnia monio pꝛocreatis conſcripſit:na, perioris.⁊ dic qd
nirum quo mortuo ſuſcep que libẽris ex pꝛiore matꝛi quum neceſſitas eſt patri ul matri õ.pro conſeruatõ
tis liberis lucrata eſt ex pᷣ monio pꝛocreatiſ mulier quidẽ ſᷣo qui ad ſecunda uota migrauerumt ne lucrorum hic ꝓ
mo.x.accepit jm ⁊ eo mor conſeruatione reꝝ
tuo ſuſceptis liberis lucꝛa „ . maternarum.
ta eſt eo.deʒ modo.xx. filij primi matrimonij non adita pꝛis hr̃ditate ſed o Jus hypothec. quum res obligate tranſeant cum ſua caula. ut .—
matris tm̃ poſtea morientis hñt pcipua d icta. x. que ex patre ſuo mater ſ. de dil.pigno. ſi debitor quod autẽ. hic de patre dicit ſimpliciter
uerum eſt quod filij in eius poteſtate conſtituti nõ debent ꝑſcruta

lucrata eſt.ſʒ filij ſci mr̃imonij ſi nõ adeãt patris hĩditatẽ a quo mater
lucrata eſt ſed tantum matris ad quam hereditatem cum filijs primi ma
trimonij admittũtur ſortiuntur dicta.xx. cum predictis ſilijs primi matri
monij ſecus ſi adiſſent vtriuſq; parentis hereditatem filij ſecundi matri
monij.quia tunc inſolidum lucrarentur illa.xx.⁊ ſic loquii.d.l.cum alijſ
⁊ ita ibi adierunt utriuſq; hie vnius.ſ:.lucrantis⁊ quod diciuʒ eſt in ma
tre idem in patre pone.⁊ idem dicũt quidam in filijs primi matrimonij
ultt ſaltem poſterius decedenti ſuccedant lucra primi matrimonijut ꝓ ꝑte
Dhengicent pro qua ſunt heredes cum filijs ſecundi matrimonij.ſed o. p q
contra in hoc ſunt eniʒ iniuriati per ſecundum matrimonium ⁊ ideo uẽ
dicant inſolidum ex quacũq; paite ſunt heredes.ᷣfilij autẽ ſecundi matri
Monij non patiuntur iniuriam ⁊ hoc ſecundum has leges.nam ꝑ auten.

ri eius adminiſtrationem. ut in auten. de nup.S. ? ita circa talium.
collat.iiij.⁊.j.de bo.que li.l.fiñ.niſi ipſe ſuſpectus habeatur de
fraude uel de alienando.nt.ff. ad trebell.imperator adrianus. ſʒ

in matre non ita ſimpliciter eſt admutendum nam nihil prohibet
eius adminiſtrationem perqri in predictis lucris. ⁊ facit.j.ð bo.
ma.l.i.. de bo. que.li.cum opontet. J. non autem. ⁊. .. fina. ⁊ de
bo.ma.l.i.Accurſius. =
AVoniaʒ preterite leges.ut.ð.e.hac edic.⁊ de do.ante nup
tias ſi conſtante.S. ſi.
q Liberis ablatiui abſolut.
r Facla. ſcilicet ut ipſi babeant aliquid.

D D . . . . . – . . —ec U —

1 Pertin ere. ergo per hanc.l. corrigitur illa hac edic. in prin. ſed ⁊ ſerit. nt. S.titu.i.hac edic.ꝭ.his illud.⁊.l.ſe.

. bec corrigi per auten.quam hic habes ad J eos ꝛc. que ſumitur 1 Sequitur auten. hoc locum que legitur in prin. uius.l. Autentica .
autẽ.de nup.S. optime ⁊. . nec illud.coll.iiij.⁊ ſic reditur ad legẽ n h Oc locum.i.talis uſuſtruc.amiſſio.
un illam ueterem. Item ſi nibil datum fuerit filiis prioris matrimo * Licuit.ſ. conſtante matꝛimonio quod dic per exempla.nt.ff.
nij ⁊ aliquid datum fuerit ſecundo marito uel vxori totum rſtitui de do.inter vi.⁊ vxo.ſi ſponſt us. F. conceſſ⸗ a ⁊. . ſi maritus. 7. 5.
14 tur filijs illil ita q ſi quiſ.ꝛ.l.quod ſi vir. ⁊.l.
MB ſilij ſecundi matri/ quod adiſpiſcennde.
a monij quarta ðbi tantũ pꝛeſtare per quamcunq; cãʒ Juüſumfructum maritꝰ p Serogari.ar.in autẽ. cõ
h ta non fraudẽtur. ſuo marituo uel nouerce quantũ ſi rerum ſuarum decedẽs ſtitutio q ð dig.s.pe.colł.
ub uk aliter ut notatuꝛ lio uel filie ex anterioribus nuptijſ uxori reliquerit eaque vi. ⁊ ẽ ratio ſuperori caſu
wil SS5. e.hac edic.circa pꝛogenuis qui partem minimam in ſecundas nuptias conſortium qꝛ conditio non nubendo
huk⸗ princi. unde miror habiturus eſt relinquerit: maxima que uenerit uſumfructũ quẽ ex pꝛi ſecundo non eſt hodie im
un qluare queſiert hic iniquitas ex hac ſanctione contꝛa ore marito cõſecuta fueru amittat probata ſed in nirgine ſic
. quidam utruʒz filij genitores efficiebatur. liberi ⁊ eni atque eum filijſ ex eo die quo nup vt.j.de indi.vi.l.ij.⁊ autẽ.
nſ⸗ primi matrimonij ſcientes quod omnimodo ſi aliddq ſerit mature reſtiuat. Quod ſi li cui relictũ. Item alind eſt
n habeant querelam ſibi a genuoribus ſuis etiã nolenti beros ex priore mꝛimonio adhuc forte in vſuf.aliorũ lucroꝝ
d ſi nihil eſt eis datũ b relinquendũ eſt ⁊ quantũ ſecũd imbecillitas habebit infſantie nec quibus poterit derogare
Nn quum enim habe/ maritus uel nouerca acceperit cuʒ muniat eos tutoriſ auxiliuʒ ac per teſtator. ſed quid ſi dicat
ant conditioneʒ ex omni licentia ⁊ laſciuia ſuos geni huius occaſioneʒ mater que relic vir relinquo eam dominã
un hac auten.non ha to res iniurijs afficiebant:qua ꝓp ta fuerant ulurpauerit omnia le/ ⁊ vſuariã.uel dominam ⁊
N. bzʒ locum querela. ter ſancimus ingratos reuera libe gitime repetuntur ⁊ cum cmpetẽ vſufructuariaʒ.quid babe
miß ut inſti. ð inof. teſ. ros neque hoc beneſiciuʒ quod di nibus fructibus ad liquidũ deduc bit mulier per talia legata:
§. tam autem. ualis conſtitutio Leonis auguſte ta ratiõe reſtituet hec de uſufructu uidetur quod nihil. ut.ff.
ben ¶ Ald hec. ideſt i mMemorie eis pꝛeſtitit in poſterum quẽ uir extꝛemã cõſtituẽs uolũta de reg.iu.vbi repugnãtia.
Neaad ſta hec. poſſe ſibi uèndicare:ſed quaſi igꝛa tem de rebus pꝛopꝛijs uxori relid econtra qð ſic ut ſint duo
ini u Seruari.ſuban tos ab omni huiuſmodi lucro re rit.de uſufructu uero rerum ante legata.ſ.plene proprietatiſ
In G di ſancimus. pelli. Quam obſeruationem ĩ nuptias donataruʒ ea ſeruari que ⁊ vſuf.vt.ff.de vſut.le. ſi ti
ſinde Requiri.ſ.a qua perſonis etiam auiuel auie proaui anteriores conſtitutiones decreue cio ſundus unde quũ pꝛo
☛☚1 parte uel quare ſit ⁊ proauie nepotum uel neptum runt ſancimus. prieiatem non habeat qꝛ
Nmon miſſum. item pꝛonepotum uel pꝛoneptum aliũ iſtitu it hẽbit uſumfr.
tikck y Cuz apertiſſime. ſiue in poteſtate ſiue emancipati e In auten.de nup..ſi mẽ coll.iiij. per.l.illã.ſic. C. de vſuf. cẽ
Uni. legib. ut. ð. de ĩof. mãcipateue ſint ex mr̃na uł pina li antiquitas.alij dicunt eo
ſu telſ.liberi.⁊.l.omni nea uenientibus cuſtodiri cẽſemo. CMOQρNH. bh Oclocum ha plus quod heredes iure ſt
le modo. Sed quemadmodum genitori bet ſi datus ſeu relictus ſuerit ea le deicommiſſi teneantur re
n. 3 Si hoc. ideſt cau bus prouidimus ita ⁊ inocuaʒ po ge ut ex ſecundis nuptijs interiret ſtituere hereditatem ſed ſe
eal ſam ĩgratitudiniſ. ſteritatem affici nullis iniurijs pati alioquin perſeuerat ſiue relictuſ eſ. cundum conſuetudinem
ets a Mideʒ.ſcilicet pa mur: ut non genitores qui ſeſe ſuiſ ſet ſiue donatus in quibus caſibo ſcriptam in curia bulgari
.. rentes. nuptijs deuouerit irrõnabile odiũ licuit ſed uſufruci in dote ſeu pꝛop debet habere alimenta ſʒ
ſe b Reuelatuz. ideſt ad pꝛiores liberos forſitan haben ter nuptias donatione lege pꝛemiſ an idem extraneis inſtitu
ũ ab heredibus pꝛo tes ſine iuſta ratione eos ingratos ſus nõ poteſt a teſtatore derogari. tis.dic quod non alij qð
batum. uocare concedantur eos ⁊ enim li ſic ð iure videtur quod ſic
ii Sancioni.i.ſtatu beroſ huiuſmodi beneficio defrau Dð dotis pꝛomiſſiõe ⁊ nuda pol yt. fl. de le. ⁊ ſe. in. l. de qui
*R to ueterum legum. dari uolumus qui ꝛe ipſa ĩgrati cir licuiatione. bus.ij. he.⁊.j.que ſit lõ.cõ
en Conſtitutio. quã ca ſuam antiquitatem ab beredib . ſu. l.i. econtra quod non
nin babes. ð. eo. bac e genitorum liquidis ⁊ indubitatis Mypr. An. a. Claudio: quia plenis ſilijs q;ᷓ extra
* dictali. in prfin. pꝛobationibus conuicti ſuerint:ex Ruſtra exiſtimas actio neis heꝛeditas debetur. ut
rt e Neceſſitas eſt. ſi bhyuiuſmodi caſibo qui ãtea pꝛiſcis oneʒ tibi competeꝛe qaua .C. ð coð.l.ſ.predictus ta
4 aliquis vult dare. legibus enumerati ſunt. ſi pꝛomiſſa dos tibi nec men vſuſf.non nalet ult.
nn qjuaſi diceret non MU᷑ pꝛeſtita ſit quum neque ſpecies ul dodrantem ut.ff. de uſuf.
plus. Si ſecundo nupſerit mulier cui la neque quantitas pꝛomiſſa ſit:ſʒ l.omnium.⁊ extimatur.ut
nn fAuantum. filio. maritus uſumſructum reuquit. acten nuptiali inſtrumento aſcrip j.ad.l.fal.l.her̃ditario. It
“ hyſterõ ꝓiherõ. ſic tum ſit quod ea que nubebat doteẽ ad hoc.j.de indic.uidu.l.
i Ziſti. ad.l. acquil. Moprelſ. Aalen.Theo.⁊.Archa dare pꝛomiſerit. S fi. ⁊ no.in auten. de trien.
ſſn iniuria. gaa. Taciano. p. Mpꝛ.Goꝛ.a. Heredato.pᷣpᷣ. ſe. F. prohibem . coll. ii.
nti, g Aẽdicare.immo ? expreſſe.ff.de uſufru.le.
e ⁊ illa cõcedit exhe l. vxor. S. ſecundo.
mn redare.ſed dic ilud a compoſitoribus additum uel illud nerum q De dotis promiſſione.dictum eſt de nuptijs tam primis quam ſecun
nn in quarta non autem in beneſicio legis Leonis. dis quũq; vtriuſq; dos accedere ſoleat ea ratione de eius promiſſione
hb ¶ Suam antiquitatem. ideſt maiores ſuoſ.⁊ poteſt hic legi auteʒ vel pollictatione ſupponit ⁊ eſt pollicitatio ſolius offerentis promiſſio
inn que ſic dicit mater tantum ſilio donans ſi ad ſecundaſ nup. nenit que eſt ꝑs quidem pacti ſed ponit partem pro toto.vt. ff. de pollici.l.ij.
ann non poterit occaſione ingratuudinis ꝛuocare.niſi ex tribus cauſ. r-— Ruſtꝛa quantitas.ſ.certa.ut habeat locum contrarium. vel
e ſi filius nite matris inſidietur:aut manus ipias inſerat.aut circa ſdic quod nec certa nec incerta ⁊ ſic nullum eſt contra.
m totius ſubſtantie ablationẽ agere aliquid aduerſus eam declaret. ſ Heotem. que niſi certa ſit non poteſt peti.arg.S.man.ſalariũ.
