anum in fine. uſitata relicta:quũ nemini uenit i du a nobis compoſitum eſt.hic ⁊ in ſcꝛi ſtitutiões factas ⁊ codi
Primordio.iĩ biũ quod repetità prelectio ꝓbabit piura.⁊ in ipla ſanctione purum at cẽ factũ nõ tñ adhuc di
mo primo ſcilicʒ hoc ſatis ualidum ſatiſq; eſſe formo que dilucidum clareat. licet ex hac ſolutũ ⁊ reemendatũ ſʒ
qᷓ; ad leges ad ſum:in aniiquis ⁊ enim ubris nõ ſo caula in ampliorem numeruʒ ſum hoc intellige poſt hoc
agmia militũ ui luʒ primas editiones.ſed et ſecũdaſ ma huius codicis redacta eſt. At totum factum.
detur ſe retuliſſe quas repet itas prelectiones ueteres igitur ſlanciuiſſimi ⁊ florentiſſimi pa g Coõgregationẽ. hic ſu

ut. S.ti.i.in prin
cipio. ſed expo
ne ut ibi primã

noiabant ſubſecutas eſſe inuenimuſ

ꝙ ex libris Alpiani uiri prudentiſſi

mi ad Sabiũ icriptis promptũ erat

tres noſtri labores uobis maniteſti
fiant.⁊ per omne tempus obtineant
hanc preſentem legeʒ ad frequentiſ

ſumear.ꝙ iuſtinianus
fecit librũ autẽticorum
q̃ſi iã tũc uenerat ĩ men

ideſt maximam. quereniibus reperire. His igitur ſimum ordinem ueſtrum duximus tẽ ſuã eũ qũq; ↄponeꝛe
uel dic non diectt oibus ex noſtra cõſectis ſnia coõme deſtinandum. Fin Ja.ſʒ Ir. elicit hic
hie prius. H”W ar.ĩ ↄᷣriũ quare. ſ.liber

m QZacillabunt.

quia multa erant ibi contraria.

n Quũ ucetus. ꝙ erat poſuũ in uoluminibus deſꝑa iuris uetis

o Declſiones.deciſio eſt lex umperatoris quam componit ad diri
mwendam aliquorum diſſenſionem.⁊ ſic ponuur infra de phen. ⁊

commiten.ſtipula.ueteris.ſed conſtitutio dicitur quelibet lex a

principe facta.

p Fecimus.ideſt dedimus ſententias decidendo lites.
q Legum.ideſt digeſtorum.
r Earum queda.que in codice prio facto de tribns erant recepta

ſ Eſt ideſt fuerat.

t Operis. digeſtorum ⁊ inſtitutorum conſtitutiones que in codice

erant. uel melius loqꝗt

uĩquaginta deciſionibus ⁊ de aliis ↄ

ſtitutionibus quas poſt codicem compoſuerat dic ergo.

lendus.nam non nominatur ſicut hic dicitur.ſe

iſte autẽticorũ.ſit repel
d autenticorum. Item

eius ſtilus cum ceteris Juſtiniani conſtitutionibus nullo modo concor
dat ſed omnimodo inter ſe diſcrepant. Item eius libri principium nul
lum eſt nec ſtilus nec ordo. Item nouelle iſte conſtitutiones de quibus
hic loquuur non promituntur niſi de nouis negociis.Item ad hoc eſt
argumentum.j.de le.⁊ conſti.humanum in fi.ut ibi nõ.
h Nouellarum.uidetur loqui de autenticis.
i Deciſionibus differt deciſio a conſtitutione.

k Luius. ſ. codicem preſentis.

Similitudinem.nam ibi precipit non fieri ſigna ut infra de ne.iu.enuc.

.l. u. F. hoc autem.

n Ampliorem ſcilicet cartharum.

m Et digeſtorum ut.j.de ue.iu.enu.ii.in.S.hoc autem.

a luii

. . S

Catholica. i nniuerſa

d Lontendere. alias eſt

a Be ſumma trinitate. de iuſtitia tractaturus de eius parte pfecipua qui
dem tractat.i.de religione. Religionis auteʒ eſt principum ſfides. ⁊ häůc

premittit. uel ſic poteſt continuari quuʒ omnia ab ipſa trinitate procedat
ut dicitur in euangelio Joãnis In principio erat uerbum ⁊c.⁊.j.de ue.
iu. e. l.i.circa prin. merito igitur de ſumma trimitate ⁊ fide catholica. ca
ſupponitur:⁊ hec conti “ ”ll
nuatio tangit primam
tãtum partẽ Nylce ul ſic
continua ⁊ tangitur ſfa

pars buius c. quum lica ut nemo publice de ea otẽdef
oẽ ꝙ non eſt ex ſide ſit audeat. e
peceatum ut extra de pᷣ

ſcrip. qm omne.xxviij.
q.i.c.i.⁊ noſtra repꝑpatõ

a tide ſumpſit exordii ſtannnopolitane.

⁊ nil boni poſſit ſine fi Anctos uüina primum uůindicta poſt etiÄu mo non poſſunt fer
de ſredificari ubi fidei populos tuͤs animi noſtri quem ex celeſti a re teſtimonium.
deeſt füdamẽtũ nt.i.q. gquͤos cſle bitrio ſumpſerimus ultoe plectedoſ vtt. fl. ð teſti. l. iiij.
.i. cui paulus.ideo m uuummmeéetie no. BDemn. aa: Eutropio pbb. K. legis iul. 8 ui.
perator Juſtinian ſiuu ſtre regit n AVilus heretici miniſterioꝛum lo WYwy lex inter eos?
operis poſuit ſummam imperiu,z cus nulla ad exercendam animi in contractibus

trinitatem ⁊ fidẽ catho
licam fundamentum.
b Figde. ſides eſt ſperã
darũ rerũ credulitas ñ
tamẽ culuſlibet rei ſed
circa trinitatẽ ⁊ argumẽ
tum nõ apparentium.

ſtoluʒ tradidiſſe romanis religio uſ
q; adhuc ãb ipſo inſinuata declarat
quãquã pontiſicem Dàmaſum ſeꝗ

li ⁊ ubiq; porrecta.un
de dꝛ In oẽm terrã exvi
uit ſonus eorum.

trtractare ideſt diſputar. Alc. =è
Vnctos pruma pars precipit ſidem ſernari quam ſancti patres

c tradiderunt.ſecundo afficit premio ſeruantes.tertio afficit pena

triplici non ſeruantes.

Quos.ar.quod ſi bononienſis conueniatur. ¶ Outine non debet iundi
cari ſecũdũ ſtatuta mutine quibus non ſubeſt quum dicat quos noſtre

clementie regit imperium.

g Qementie. clementia eſt pars modeſtie. modeſtiꝗ enim conuenit ſuperi
oribus ⁊ inferioribus.ſed proprie ẽ a ſuꝑioribus erga inferiores exerce

re clementiam ut.j.fam.h eꝛ.l.in ipſius.
h Religione ideſt fide.

i Quam.i.qualem.⁊ dic ꝙ religio eſt ius cuiuſdam ſupioris nature qlauu
curam cerimoniamq; nobis affert. Itẽ ex eo quod dicituolumus ergoa

eſt lex ut inſti.de iure na.S.ſed quod print.
k Religio. circa ſidem.
VAſqʒ adhuc.i.hodiernum diem.
m Alb ipſo ſcilicet Petro
n Inſinuata ideſt docia. èU
o Damaſum. ſcilicet papam uirum ſume ſanctitatis. =ð

ſint m ius ciuile.nam dicit imperator ꝙ vult ꝙ ſubditi ſibi ſequantur

fidem ſiue religionem quã Petrus apoſtolus iradiditromanis. ſed iu
diuino prohibite ſunt uſure.ergo peti nõ poſſunt vſure. Itẽ iura ciuilia

non dedignanturſ. acros canones imitari ut auten. de ec.ti.col.ix.vñ do.
a30. in ſumma de vſuris conceſſit qð.ſ.non poſſet peti.uerũ tamẽ ad iſtã

legem poſſet rñderi ꝙ dicit ſequi quantum ad fidem.ad boc rãden: qui

dam ita. ꝙ ſacre leges non dicunt ꝙ ſint prohibite ne capiantur vſure in
quattuor conilijs.ſed quidam decretiſte dicũt qð ſunt prohibite.ſed di
ſtingue aut petuntur ut lucrũ ⁊ non põt aut qꝛ abſit ſibi qꝛ paſſus ẽ dam

num.⁊ tunc non vt vſure ſed intereſſe petũtur ar.ff. pro ſocio.l.ſociũ qui

in eo ⁊ ita obſeruatur in curia romana.

q Sanctitatis.non dicit ideo ꝙ fuerit apoſtolus.nã tantũ vnũ Petrum

legimus apoſtolum fuiſſe. ſed vitam egit apoſtolorum.

r Secundum apoſtolicã.qꝛ apoſtoli ita predicauerunt.

fEuangelicam.ita continetur in euangelio. Mageſtate i. potentia.
Banc.ecce premium qð ſeruus nocatur nomine domini

i Ncipit liber primus Juſtiniai
de ſùmma trinitate ⁊ fſidẽé catho

Aperatore Gratia 7 Valenti.
⁊ Theodo.aaa.ad popu.urbis COõ

in tali uo
lumus re
„ ligione *
ſari quam diuinum Petrum apo

claret ⁊ Petrum Alexãdrie epiſco D
pum nirũ àpoſtolice ſanctitatis hoc
S ut ſecundum aplicam diſciplinam

SSL

u Reliquos. tertium deinde.
x Bementes. igeſt ſine mente. M
y Infamiam. ecce vna pena. ⁊ collige hic ar. qd periutus puniẽduſ
ſit. licet. . de re. cre.⁊ de iureiur.l.ij.dicatur qd non debeat puni
ri corporaliter. punitur tamẽ alias vt hic.leges enim que periuꝛia

uangelicamqʒ doctrinam patris 72 l. penul.
filii ⁊ ſpiritus ſancti unam deitatem 3 Suſtinei. iube
ſub pari maieſtate ⁊ ſub pia trinia mus ac.

chriſtianorum catho icorũ nomen
iubemus amplecti. reliquos uero 8
mentes ueſanoſq; iudicames hereti
ci dogmatis infamiam ſuſtinere di

tur a coĩone fide
luium ⁊ ꝙ dicit e
os ifames eꝛgo

obſtintioris dementiam pateat oc

elicito ab huiuſmodi hominem ge ti.l.quoniam in

nere impetratum ſit non ualere:ar prin. ⁊ in ſi.ſo. H
ceantur cunctorum hereticorũ abil loquitur de infa
licitis congregationibus turbe un mia facti que nõ
⁊ ſummi dei nomen ubiq; celebret. repellit a teſtimo
Nicenè fidei dudum a maioribus mnid de qua loꝗt
tradite ⁊ dinine religionis teſtimõio eff. de obſequijs
l el. ij. vel aliter H

PPogquitur de infa
mia iuris.ſed loquitur de his hereticis qui nunqᷓ; teſtifitari pñt.
qui ⁊ in illa lege aſſignantur uel tertio repellitur eorũ teſtimoniuʒ
inter orthodo xos ſed inter ſe non exceptis quibuſdam.qꝛ ẽt ĩter

ſed per ſnĩam ex celeſti arbitrio proferendam.qꝛ coꝛ regis in ma

vnde repelluntur vt.j.de here. aũt. gaʒaros c.
b Vindicta. eccleſiaſtica vel proprie ⁊ eſt hec alia pena.
C Motus. ecce tertia p˖en.

4

ſeruari vult ⁊ dicit qualis ſit. quarto imponit penam tam facienti

g Obſtinatioris.i.durioris futuri ob hoc ſi eis licet conuenire.

„

h Siquid contra hec. dic vel etiam quodlibet aliud.

ciale quũ ⁊ ab alijs ſic impetrata non valeant vt.j.ſi contra ius vł
vti. pub..ij.ſic ⁊ alias preſumitur quandoqʒ vt.j. ſi nupti. ex reſ

cꝛip. pe.l.f. ⁊ de reſcin.ven.l.de contractu⁊ de ſer.fu. l mancipia

in ſi. de epil.? cle.l.quicunq; ⁊.l.quiſquis.
k Sit. vt liceat in aliquo loco conuenire.
I MNicene.i.in illo concilio tradte.
m Obſeruantia.i.in illo conc lio Niceno
n Teneat.i. valeeeee.
o Qui ſpm. ſic conſtrue qui.ſ.catholicus nõ violat. ſ. catholicam

figdem negando ſpm ſanctum. q.d. non negat ⁊ ideo non violat ſi

à utem diceres qð ſpᷣm negando non violaret falſum eſſet

de indicia. uidi.

te credamus:hanc legem ſequẽétes a Dinina. l. eccle
ſiaſtica qꝛ ſepaꝛã

⁊? in teſtamentis

caſio.ſciant omnes etiam ſiquid ſt pe ⁊ inter alios con
ciali quolibet reſcripto per fraudem cedit vt.j.de her

ſe repelluntur vt in illa lege qm vel dic eos infames.non ipſo iui

nu dei ẽ vt.j.e.inter claras.hodie vero oẽs ſunt ipſo iure inſames

d Sumpfſerimus.ſiceꝛgo videtur qð extraordinari ſit. ſed hoddie·
eſt ordinaria qꝛ certa vt.j.de here.i.ii.⁊. l.quicunqʒ.S.ſcientbus.
7. F. uniuerſis .5. nulli inſuꝑ. Item cõtra.j.de re.cre.l.ii.ſo.ut bi
eAllus prima parte precepit qdð nullus locus cõcedatur be
reiicis ad conueniendum. vtibi tractetur ſuper errore eoru,ʒ
firmando ſecundo qð nullum priuilegium ſuper hoc lalio
ab eis impetratum ualeat.tertio in vnum deum credi ⁊ eius fidẽ

bus contra ſidem q; conuenientibus in aliquẽ locũ cũ hereticis.
NMiniſteriorum. vt doceant uel doccantur.
p ¶ Apoſtolice.ex hoc quod hic legitur ſume ar. uſure hodie peti nõ poſ
facit.j.e.l.in fi.⁊.j.de here.l.iij.⁊ in aut.de interdictis col.heꝛe.Aö.
i.col.viij. ſed contra de iudeis in ſynagoga. ſed aliud eſt in inde·
is qᷓ; alis hereticis qꝛ ⁊ ipſi legẽ acceperũt a dño ſʒ hereticinon.

i Per fraudem qð preſumitur ſp. allas nihil eſſet contra eos pe

EE

——

—

— – E

D—

p Quem.ſ.ſpiritum ſanctum ⁊ nõ quod loquitur ſecundũ grecol

qui dicunt ſpiritum ſanctum eſſe tantum a patre unde in euunge

lio. Spᷣus ſanctus quia patre procedit ⁊c.unde dic quod grecuſ
fecit iſtam legem ut in fi.decretorum nos dicimus ſpiritũ ſanctuʒ

quod ĩ miſſa cã
tatur.ibi qui ex
patre ſilioq; pro
cedit ⁊ Pð.qui
cunq; uult.
q Speramus.ꝑ
ſidem. ac.
r Accipimus. ꝑ
gratiam.
I Negando. qðᷣ
non negat.
t Apud quem. ſ.
cultorem catho

u Incorrupte re

pete ⁊ apud quẽ
x .ii. in
diuiſa ſubſtanti
aliter. ff. de con
trahen. emp.l.in
uenditione
y Hec ſtatuta.in
concilio niceno.
53 Inſeruiunt. ſ.

ſtatutis in dicto
concilio ut.j.l.f.

§F. ſuſcepimus.

a Dolis. ſ. cuʒ ef

fectu inuentis.
b Momẽ. ſllict
chriſtianitatis.
qꝛ non babent
hoc priuilegium

quod uocentur

chriſtiani.

., c Benotentur. i.

excõmunicentuꝛ tur impoſterum ex hocꝰ tumultus I
ut in aut. de in perſidie occaſionem requirens. nã
terdic. col. heraät. ⁊ iniuriam facit iudicio reuerendiſſi
uel dic.i. accepi me ſynodi:ſi quis ſemel iudicata ac
unt nomen pro recte diſpoſita reuoluere. ⁊ publica.
prium ſecunduʒ pitic conkenden AEnutun ea que
genus hereſeos .
L ſtatim ſubijciet
de excommunicatione. Accur. .
4 Arceantur. qꝛ heretici nocabuntat. AAi redit ad primum

procedere tam a patre q; a filio ut dicitur in credo in unum deum

atqʒ aſſertione firmate obſerſantia
ſemper manſura teneât. Is ãt MNice
ne aſſertor ſidei ⁊ catholice religiõiſ

uerus cultor accipiendus ẽ. qui om

nipotentem deum ⁊ chriſtum filium
dei uno nomine connietur deum de
deo:lumẽ ex lumine qui ſpᷣm ſanctũ
quem ex ſummo reruʒ preſente ſpe
ramus 2 accipimus negando non
uiolat apuüd quem intemera e ſidei
ſenſus uiget incorrupte trinitatis in
dqiuiſa ſubſtantia: que greco uerbo.
rrecte credẽ
tibus dicitur. hłc ꝓfecto uobis ma
gis probanda hecneneranda ſunt.
Qui uero non ijſidem inſeruiunt de
ſinant affectatis dolis alienuz ueꝛe

religionis nomen aſſumere. ſuis

apertis criminibus denotentur ab

omni ſummoti eccleſiarum limine
penitus arceantůr quum omnes he

reticoſ illicitas agere intra oppida

congregationes uetemus.ac ſi quid
eruptio factioſ tentauerit ab lplis H

eliam urbin menibus exterminato“
furore pr lli iibemus. ut cunctis

orthodoſis epiſcopis qui Hicenaʒ
lidem tenẽt caſholice eccleſie toto oꝛ
be reddantur —

Wp Alarci. Pala. p pp̃.
e no⸗ clericus uel militaris uł
alteri cuiuſlibẽt conditionis de
fide chriſtiana publice turbis coa

dunatis ⁊ audiẽtibus tractare cone

W e Oppigda ſcilicet maxime. nam nec extra tria oppida licet eis face
re congregationes aʒo ⁊ cetera.

Eruptio.i.operatio in malum.i.conſpiratio.
g Factioſa.quod faciant locum ubi exerceant ſua miniſteria tnel
factioſa ideſt facinoroſa.
h Exterminato.immoderato.
i Furore.quia quaſi furioſi eis nideamur uel dic nod ipſi cẽſen

tur nt furioſi,

K Orthodoxis.ab orthos quod eſt rectum 7 doxa quod eſt glo
ria quaſi recte glorians. “

Catholice. nominatiui caſus. òꝗMòMẽ

m Eñmo primo precepit.ſecundo punit. Ac-
m Quiuſlibetut ſcholaris:
n ¶Publice. quid ſi in priuato: u plus puniri ar.f. de ritn.nup.l.

fi.ſed dic contra qꝛ ibi qñq; in puuato eſt cauſa minoꝛis erroris

2 ſacit. ff. ui bo. rap.l.ii.S. antepe.
o Ex hoc ideſt ex tali diſputatine.
p ᷑Perfidie.nam qui eſſent heretici magis fierent perſidi.

49 Kegulensquo gdem ſemꝑ pfeſumüiurn niſi fiat cã addiſcen

*„*

di in ſcholis.nam de ſingulis dubitare nõ eſt inutile ſecundum Ariſto
tilem. uel cauſa conuicendi hereticum ut.j.ti.ii.l. quoniam. „⸗

ius naiuralen ut inſti.den iure na.S. pe.

nune de chriſtiana fide a ſaceꝛdotibꝰ

qui Calcedane conuenerunt per no
ſtra precepta ſtatuta ſunt.iuxta apo
ſtolicàs expoſitiones ⁊ inſtituta ſan
ctorum patrum trecentorũ decem⁊
octo:⁊ centũm ⁊ quinquagita ĩ hac
regia urbe diffinita eſſe noſcuntur.
nam in contemptores huius legis

pena non deerit.qꝛ non ſolum con

tra fidem uere expoſitam ueniũt ſed
ẽt indeis ⁊ paganis ex huius certa
mine prophanant ueneranda mi
niſteria. Igitür ſi clericus erit qui
publice tractare de religione auſus

Merit ꝗ conſortio clericorum remo .

ſebitur ſi uero militia preditus ſit:

cingulo ſpoliabitur. ceteri ctiaʒ bu

ius criminis rei ſi quidem liberi ſint

de hac ſanctiſſima urbe repellantur
pro uigore iudiciario etiã competẽ
MW ſĩ

blicijs ſubiugandi. ſi uero
Fui ſeuriſſimis nis aiadeſtoib⸗ plectẽt
Lorioſiſſimo ⁊ clementiſſimo
filio Juſtiniano Joannes epᷣus
urbis rome ſa lutem dicit.
Mter claras ſapientie mãſuetu
dinis ueſtre laudes chriſtianiſſi

me principum puriore luce tanquã

aliquod ſydus irradiat quod amor̃
fidei.quod charitat᷑ ſtudio edocii ec

cleſiaſticis diſciplinis romane ſedis

reuerentiam conſeruatis.⁊ ei cuncta
ſubijcitis ⁊ ad eius deducitis unita
tem. ad cuius auctoreʒ hoc eſt apo

fſtolorum primum domino loquete
preceptum ẽ: paſce ouͤes meas quaz
eẽ oĩum uere eccleſiaruz caput 7 pa
trůz regle ⁊ pᷣncipũ ſtatuta ðclarat?

etatis ur̃e reuerẽdiſſi teſtãt affatũſ pz

igkin uod Bipleiül foꝛ ꝙ ſci ipte loquũt

r Reuoluere.i.in dubium reuocare.ſic ⁊.j.de cri.ſacri.l.ii.ſed ar contra
ij. de ap. ? con.l. ⁊ in maioribus.ſed hic non poſt. et appellari quũ ſit q̃i

Accur.
ſSacerdotibus.i.epᷣis
t Apoſtolicas.i. ßm ꝗ;
apoſtoli docuerunt.
u Centum.ſ.patrum.

x Quinquagita repete

⁊ iuyta ſtatuta ⁊c. ut in
ſti. de iure natu.S. rñſa

prudentum.
y Nã in cõtẽptores .ue

re ſiuriarũ faciũt qꝛ pe

nas patiuntur eſt lo

cus ab effectu.
53 Prophanat.i. detur

pare uidentur. ppa

na enim ſunt ſacra.ĩde
prophana quaſi ꝓpcul
a ſacris.
a Igitur. quia pena nõ

deerit igitur audi hoc.

b Remouebitur. ideſt
priuilegijs clericorum
non utatur.

c eteri. preter clericos

7 milites.
d Supplicijs.quia uer
berabuntur.
e Seueriſſimis ideſt ul
timo ſupplicio quod

mortem interpretamuꝛ

nt. ff. de penis.l.ultimũ
⁊ eſt hoc generale. ut

plus ſerui quam libeꝛi

puniantur ut hic ⁊.ff.

de penis. in ſeruorum

in principio ⁊ de incẽ.
rui.l.pedius.ſed opp.
ex eo quod eſt infra de
epiſcopis ⁊ clericis.le
ge. preſbiteri ubi in
dignitate poſiti plus
puniuntur quaʒ mino
res. ſed hic dupliciter
hi minores deliquunt
quia diſputãt ⁊ quia

tunſcent Eei non ad ſe perthnemi ſtemm ad malores nt. ff. de regulis
iuris culpa ſed quid de ſtatu liberis?reſpõdęo vt liberi puniuntur vt. ff.
de penis moris.S.fi.ſed ar.contra.ff.de ſtatu libero.l.ſtatuliberi a cete

ris ſed dic vtibi.

fLorioſiſſimo ⁊ clementiſſimo.nota quod papa premittit impera

torem in epiſtola quod hodie non faceret.

Item nota quod pri.

mum miſerat imperator epiſtolam pape quam habes infra eadem. I.
textus autem ⁊ cetera vſq; illuc liquet igitur ⁊ cetera ⁊ iſta que eſt h ic eſt
remiſſiua.in qua interſerit miſſiuam ⁊ totam ei remittit ⁊ hec probantur.
infra proxime ibi pietatis ueſtre reuerendiſſimi ⁊ cetera ⁊ ibi textus au

tem 7 cetera

g MNter claras.ad eius ſcilicet romane ſedis.

bh Primum. ſcilicet Petꝛum.
i Oues.ideſt fideles .
k Quam. ſcilicet romanam ſedem

Accur

Azo.

I Caput. nam conſtantinopolitana eccleſia inferiof eſt romana ⁊ eam ſe
qui debet.ut in auten.de eccle. ti. . primo col. ix. ? quod dicit patrum. ſci
licet Auguſtini ⁊ ceteꝛoꝛũ ut ciꝛca pꝛincipia decꝛetorũ in multis locis

m NMatꝛum. ſ. Auguſtini ceteꝛoꝛum.

n Afffatus.ideſt epiſtola quam nobis miſiſtis. ut inſia eodem uictoꝛ ⁊c
0 oquuniur.i·homo peꝛ ſcꝛiptuꝛam ut in libꝛo ſapientie a v

6

a Rligio. uera nõ pa
titur defectum in gene
re ſic accepta ſed religio
ſus ſic unde dictum eſt
ſepties in die cadit

iuſtus. nam ⁊? ſanctus

Petrus apoſtolus ce
cidit.ſic ⁊ dicimus ĩ iu
re naturali ut inſti.ð iu
re na.S. penultimo.
b Auactorẽ uite.i.deum
c Vtraq;.ſcilicet. fides
⁊ religio. ac.
d Exorabitur. paſſiue
ſcilicet a nobis.
e Labijs. i. ſententijs.
Auctorem.ideſt prin
cilypem ſi hoc laciat
g Luſtodit ſcilicet deus
h Ei.ſ.imperatori
i Quem. imperatorem
k Rugis.ſ.ſciſmatibuſ
IAbpices ideſt litteras.
m Victor:premittit no

men ſuum imperator ĩ

epiſtole textu.
n Triumphator. ſcribit
imperator pape primo
reddens honorem do
mino pape.ſecundo ſi
gniſicat ei de quibuſdã
qui erant infideles in
certis capitulis fidei re
ferens que ſit fides ca
tholica.quaʒ ſancti pa
tres ⁊ ipſe iperator ſer
uat. tertio petit quod
papa eum commenda
re ⁊ alios epiſcopos ſi
bñ credunt de fide chꝛi
ſtiana debeat. ⁊ etiã pe
li orari pro ſe ⁊ hoc ibi
infra textus ⁊c.uſq; il
lud liquet ⁊c. poſtea re
ſcribit ei papa primo ↄ
mendans de honore
quem ſibi ⁊ eccleſie red
dit.⁊ hoc multis aucto
ritatibus uſq; ad.S.
inde.ſecundo qualiteꝛ
papa recepit nuncium
imperatoris predictaʒ
epiſtolam ⁊ alia uerba
portantem.tertio cõmẽ
dat eum de fide quam
ſeruat.hortans cũ mul
tis rationibus ⁊ uarijs
ad eãdem ſeruandam.
quarto fert.ſ.quid fecit
iple papa de quibuſdã
hereticis nouiter inu⸗
tis quia non pepercit
eis niſi errorem depõe
rent ⁊ de hoc rogat im
peratorem quod par

cat ſi redire uoluerit.ul
timo orat pro eoꝛ tcom

mẽdat legatos ſibi miſ
ſos a principe.
oArchiepo.i.pape

per me reges regnant ⁊ potẽtes ſcri
bunt iuſticiam.nihil ẽ enĩ quod lu
mine clariore prefulgeat quam rec

ta fides in principe.nihil eſt ꝙ ita ne

queat occaſui ſubiacere q; uera reli
gio. nam quuʒ aùctorem uite uel lu

minis ütraq; reſpiciant.recte tene
bras reſpuunt ⁊ neſciunt ſubiacere

defectui. Quamobrem glorioſiſ
ſime principum uotis omnibus exo
rabitmr diuina potentia:ut pietatem
uĩaʒ ĩ hoc ardoꝛ ſidei:ĩ hac duotõe
mentis in hoc integre religiõis ſtu

dio ſine defectu ſui in longiora ſẽpo

ra conſeruet hoc enim ⁊ ſanctis cre
dimus eccleſijs expedire.ſcriptum ẽ
enim Labijs regit rex.⁊ iteruʒ cor
regis in manu dei eſt ⁊ ibi uoluerit ĩ
clinabit illud.hoc eſt enim ꝙ ueſtrũ
firmat imperiũ hoc ꝙ ueſtra regna
conſeruat.nam pax eccleſie religiõiſ
unitas. auctorem facti in ſublime ꝓ

uectum grata ſibi trãquilitate cũſto
dit neq; eni parua ei uiciſſitudo a
potentia dia tribuitur. p quẽ nullis

rũgis ecclia diſa ſecernit.nulliſ iſeꝛtiſ
maculis uariatur.ſcriptum eſt enim
qꝛ quũ rex iuſtus ſederit ſupra ſedeʒ
nõ aduerſabitur ſibi qcq; malignuʒ
proide ſerenitatis aàpices ueſtre per
Hypacium atq; Demetriũ ſanctiſ
ſimos uiros fratres ⁊ coepᷣos meos
reuerentia cõſueta ſuſcepimus.quo
rum etiam relatione comperimus.
qð fidelibus populis propoſuiſtis

edictum amore fidei.pro ſummouẽ

da hereticornm intentione ſecundũ

apoſtolicam docirtnam fratrũ ⁊ co
eporum noſtrorũ interueniente con

ſenſu ꝙ quia apoſtolice doctrine cõ

uenit noſtra auctoritate confimamꝰ

Textus autem epiſtole talis ẽ. Vic
torꝰ Juſtinianus Pius Felis In

clitus triumphator ſemper auguſt

Joanni ſanctiſſimo archiepo alme
urbis rome ⁊ patriarche. Reddẽtes
honorem apoſtolice ſedi ⁊ ueſtre ſã

ctitati.quod ſempꝑ nobis ĩ uoto fu

it ⁊ eſt.ut decet patrẽ honorãtes ue

ſtram beatitudinẽ oĩa que ad eccleſi

arum ſtatum pertinent. feſtinamus
ad notitiam deferre ueſtre ſanciiiatiſ

quoniã ſemp nobis fuit magnũ ſtu

dium unitatẽ ueſtre apoſtolice ſedis
⁊ ſtatutũ ſanctaꝝ dei eccleſiarum cu
ſtodire ꝙ actenus obtinet ⁊ incõmo

te permanent nulla intercidente cõ

trarietate. Ideoqʒ oẽs ſaceꝛdo
tes uniuerſi orientalis tractus ⁊ ſubi
icere ⁊ unire ſedi ue ſtre ſanctitatis ꝓ

perauimus.in preſenti ergo que cõ
motràᷣ ſunt:q;uis manifeſta ⁊ indubi
tatã ſint. ⁊ ſecundũ apoſtolice ueſtre

ſedis doctri nam ab oibus ſemp ſa

cerdotibus firme cuſtodita ⁊ pᷣdica

ta neceſſarium duximus ut ad noti
ciam ueſtre ſanctitatis perueniant.

Nec enim patimur quicq; ꝙ ad ec

cleſiarum ſtatum pertinet q;uis ma
nifeſtum ⁊ indubitatum ſit ꝙ moue

tur. ut non etiam ueſtre inoteſcat ſã

ctitati quia caput eſt omniuz ſancta
rum ccecleſiarum per omnia enim ut
dictum ẽ properamus honorem æ

auctoritatẽ creſce? ueſtre ſedis. Ma

nifeſtum igitur facimus ueſtre ſancti
tati quod pauci quidem inſideles ⁊
alieni ſancte dei catholice atqʒ apo
ſtolice eccleſie contradicere iudaice

atqʒ apoſtaticè auſi ſunt adpſus ea
que ab omnibus ſacerdotibus ſecũ
dum ueſtram doctrinã recie tenẽtuꝛ
⁊ glorificantur atqʒ predicantur: de
negantes dominũ noſtrum Jeſum
chriſtum unigenitum filiuʒ dei deũ
qæ dominum noſtrum incarnatuʒ ex
ſancto ſpiritu.⁊ ſancta atq; glorioſiſ
ſima ſemp uirgie dei genitrice M0α ½
ria hominẽ factũ atq; cruciſixũ uùnũ
eſſe ſancte ⁊ conſubſtantatialis trini
tatis: ⁊ coadorandum ⁊ ↄglorificã
dum patri ⁊ ſpiritui ſancto.cõſubſtã

tialem patri ſecundũ diuinitatẽ.⁊ cõ

ſubſtantialem nobis eundem ipᷣm ſe

cundum humanitatem.paſſibilẽ car

ne eundẽq; ipſum impaſſibilem dei
tate.recuſantes enim dominum no
ſtrum Jeſum chriſtum unigenitum
filium dei ⁊ dominũ noſtrum fateri
unum eſſe ſancte ⁊ conſubſtantialis
trinitatis uidentur Neſtorij malam
ſequi doctrinam ſecundũ gratiaʒ di
centes unum filium dei æ alium di

centes deum uerbum ⁊ aliũ chriſtũ

Oimnes uero ſacerdotes ſancte ca
tholice atq; apoſtolice eccleſie ⁊ ꝛue
ꝛendiſſimi archimãdrite ſanctoruʒ
monaſteriorum ſequentes ſanctita
tem ueſtram. ⁊ cuſtodientes ſtatum
⁊ unitatem ſanctarum dei eccleſiaꝝ
quã habent ab apoſtolica ueſtre ſan

ctitatis ſede.nihil penitus immutan

tes de eccleſiaſtico ſtatu qui actenus

obtinuit atq; obtinet uno conſenſu

conſfitentur.⁊ glorificantur predicã

tes dominum noſtrum Jeſum chri

ſtum unigenitum filium ⁊ uerbũ dei
⁊ dominum nim ante ſecula. ⁊? ſine

teumpore de patre natum. in ultimis

diebus deſcendiſſe de celis. ⁊ incar

natum ex ſpu ſancto ⁊ ſancta atque
glorioſa uirgie⁊ dei genitrice Ma.
natum ⁊ hominem factum ⁊ cruciſi

xum:unum eẽ ſancte ⁊ conſubſtãtia

iis trinitatis coadorandum. ? glo

rificanduũ patri ⁊ ſancto ſpiritui.nec

enim alium dei uerbum ⁊ aliũ chri

ſtum cognoſcimus.ſed unũ atq; eũ

dem ipᷣm conſu bſtantialem patri ſe
cundum diuinitatem ⁊? conſubſtan

tialem nobis eundem ipſum ſecũdũ

hbumanitatem. paſſibilem carne eun
gaem ipſum impaſſibilem deitate. ut
enizqz ẽ in diuinitate perfectus ita idẽ

ipſe ⁊ in humanitate perfectus.ẽ in
una enim ſubſtantia deitateʒ ſuſcipi
mus ⁊ cõſitemur quod dicũt greci
gnoniam uni
genitus filius ⁊ uerbum dei ante ſe
cula ⁊ ſine tempore de patre natus

p Lõmota ſunt.

per quoſdaʒ ma
los monachos.
de quibus dĩ. j.

q Indubitata ð

fide. accur.
r Quia caput.ro
mana eccleſia ut
⁊ habuiſti in ſu
periori epiſtola.
Apoſtatice. a
poſtata dicit re
trogradus qui
fidem quam ſuſ
cepit derelinquit
ut. j. de apoſta.
t Benegãtes. cc
ce üllud ĩ quo er
rabant.
h Flliuʒ dei ⁊ ſic
dicunt non eſſe
filium dei.
x Vnunm. ſcilicet
denegantes.
y Archimadrite
ab archoſ quod
eſt prĩceps.⁊ mã
dros quod eſt
ouis.inde archi
mandrita ideſt
abbas qui pre
eſt ouibus ideſt
monachis g ſũt
quandoq; lupi
rapaces.uel mo
nachus grece la
tine dicitur auri
ga. ⁊ ſic per ſimi
litudinem .
3 Diebus. poſt
quos non muta
bitur ⁊ ideo dici
tur in ultimis.⁊
ι
hota quod ſex
ſunt etates mun
di. Prima eſt

ab adam nſque

ad Noe. Secũ
da uſqʒ ad abra
bam. Tertia uſ
que ad Moiſẽ
AQuarta uſe; ad
Dauid. Quita
uſq; ad aduẽtuʒ
domini. Sexta
uſq; ad ſinem ſe
culi ut in Hugu
tione in vbo ſuʒ
es eſt.
4 id eſt
iĩdiuiſa ſubſtãtia
b Sumpfſerit. qꝛ
⁊ ante fuit.
CEongregati ec
ce unum.
d Regia. ↄſtãti.
e Vrxrbe. ubi Ne
ſtorius fuit con
demnatus.
fCoõuenerũt. ec
ce. ſʒ

1

g Longregati ec

ce tertium.

Primo congꝛe
gati hoc ideo di
cit quia fuerant

ibi duo concilia
extremum quoꝝ
fuit maledictum
⁊ decretum fuit.
ut non teneretur

niſi primũ.⁊ no

ta concilia que
recipiuntur eſſe
quattuor. Nice

num Lonſtanti

nopolitanum.

Epheſinuz. Cal

cedonenſe. ſic ⁊
.j. de ber.⁊ ma.
.l. quicunque.

h Lonuenerunt.

ecce quartum.

i Fratrem.hic eũ

parificat.
k Sedem ſequi.
minor itaq; eſt.
lReſeruet. alias
conſeruet.

m Liquetigitut

finita epiſtola i

peratoris quam
interpoſuit redit
ad ſuam domi
nus papa.

idẽ ipſe ⁊ ĩ ultimis diebus deſcẽdẽs
de celis incarnatus ex ſpiritu ſancto
⁊ ſancta atq; glorioſa ſemper uirgi
ne ⁊ dei genitrice Maria ⁊ homo
factus dominus noſter Jeſus chri
ſtus proprie ⁊ uerus deus eſt.ideo⁊
ſanctã atqʒ glorioſam uirginẽ M0
riam proprie ⁊ uere dei matrẽ eẽ di

cimus:non qꝛ deus uerbum princi

pium ex ipſa ſůmpſerit ſed quod in

ultimis diebus deſcendit de celis ?

ex ipſa incarnatus ⁊ homo factus⁊
natus eſt.quem confitemur ⁊ credi
mus ſicut ſcriptum c.conſubſtãtialẽ
patri ſecũdũ deitatem ⁊ conſubſtan
tialem nobis:eundẽ ipᷣm ſecundum
humanitatẽ eiuſdem miracula ⁊ paſ
ſiones quas ſponte carne ſuſtinuit.
agnoſcentes. Suſcipimus autẽ
ſancta quattuor concilia.i.trecento
rum decem ⁊ octo ſanctorũ patruʒ
qui in Nicena urbe cõgregati ſunt
⁊ centũquinquaginta ſanctorũ prjm
qui in hac regiã urbe conuenerunt.
ſanctorum patrũ qui in Epheſo pri
mo congꝛegàti ſunt:⁊ ſanctorũ pꝛm

qui in Calcedoni conuᷣenerũt. ſicut
ueſtra apoſtolica ſedes docet atque

predicat. Oinnes ergo ſacerdo
tes ſequentes doctrinam apoſtolice
ſedis ueſtre ita credunt ⁊ confitẽtur
⁊ predicant.unde properauimus h
ad notitiam deferre ueſtre ſanctitatiſ
per Hippatium ⁊ Demetrium bea
tiſſimos ep̃os ut nec ueſtrã ſanctita

tem lateat que a quibuſdam paucis

monachis male ⁊ indaice ſecũdum

Meſtorij perfidiam denegata ſunt:
Petimus ergo ueſtrum paternum

affectum. ut ueſtras ad nos deſtietiſ

litteras. ad ſanctiſſimum epum bu
ius alme urbis ⁊ patriarchã ueſtrũ

fratrem.quonia ⁊ ipſe per eoſdẽ ſcri
pſit ad ueſtrã ſanctitate.feſtinans in
omnibus ſequi ſedẽm apoſtolicam
beatitudinis ueſtre manifeſtũ nobis
faciatis ꝙ omnes qui predicia recte
conſitentur. ſuſcipit ueſtra ſanctitas
⁊ eorum qui iudaice auſi ſunt rectaʒ

denegare fidem condemnat perfidi

am.plus enim ita ⁊ circa uos oĩium

gjmõ ⁊ ueſtre ſedis creſcit auctoritas
⁊ que ad uos ẽ unitas ſanctarum ec

cleſiarum inturbata ſerua bitur quã
do per uos didicerint omnes beatiſ
ſimi ep̃i eoꝝ que ad uos relata ſunt
ſecundũ ſynceram noſtre ſanctitatis
doctrinam petimus aũt uẽam beati
tudinem orare pro nobis ⁊ dei nob
acquirere prouidentiã. Iem ſubſcꝛi
ptio talis fuit deitas te conſerũet peꝛ
multos ãnos ſãcte ac religioſiſſime
pater. Epiſtola pape ad eundẽ impe
ratorem. Liquᷣet igitur imperator
glorioſiſſime ut lectionis tenor ⁊ le

gatorũ uẽorum relatio pateſecit uos

apoſtolicis eruditionibus ſtudere
quũ de religionibus catholice ſidei
ea ſapitis.ea ſcripſiſtis.ea protuliſtiſ

ea populis ſidelibus publicaſtis qᷓ

ſicut diximus.⁊ ſediſ apoſtolice doc

trina ⁊ ſanctorum patrum ueneran
da decernit auctoritas.⁊ nos conſir
mauimus in oĩibus.opportunũ ẽ er
go noce proclamare prohetica. tibi

abundet celům deſuper. ⁊ effundat

mõtes iucunditatẽ:⁊ colles letitia
letabuntur. hec igitur in tabulis cor
dis fidelis ſcribere.hec ut pupillas
oculoꝝ conuenit obſeruare.neq; eĩ

quiſq; ẽ ĩ quo chꝛiſti charitas feruet

qui tam recte.tam uere conteſſionis
uĩe fidei refragator exiſtat.quũ impi
etatem euidenter Neſtorij Euthi ce
tiſq; uel oium hereticornn damnã
tes unam uerã catholicã fidem dñi
dei nĩi ſaluatoris ieſu chriſti magiſte
rio inſtitutam. ⁊ propheticis apoſto
liciſiq; predicationibus ubiqʒ diffu
ſam.⁊ ſanciorum per totum orbem
confeſſionibus roboratã patrũ atq;
doctorum ſententijs adunatã. ⁊ nr̃e
doctrine conſentaneam inconcuſſe
atq; inuiolabiliter deuota deo ⁊ pia
mente ſeruatis ſoli etenim profeſſiõi
bus nĩis aduerſantur.de quibus di
uina ſcriptura loquitur dicens.poſu
erunt mendatium ſpem ſuam ⁊ mẽ
datium operi ſperauerunt.⁊ iterum
qui ſecundum prophetam dicũt do
miĩo recede a nobis uias tuas ſcire
nolumus propter quod Salomon
dicit per ſemitas proprie culture er
raueurnt colligunt autem manibus
fructuoſa Hecẽ igitur uera uĩa
fides.hec certa religio hoc beate re
cordationis ut diximus patres om
nes preſuleſq; romane eccleſie quoſ
omnibus ſequimur hoc ſedes apo
ſtolica predicauit actenus et iↄcuſſe
cnſtodiuit huic confeſſiõi huic ſidei
quiſquis contradictor extiterit alie
num ſane a coĩone alienum ſeipſum
ab eccleſia iudicauit eſſe catholica.
Nos enim in romana Cyruùm cum
ſequacibus ſuis inuenimus ciuitate

q de Cumitenſi mõaſterio fuit quos

apoſtolicis ſuaſionibus ad reciaʒ ſi
dem uelut oues que perierant erran
tes ad ouile contendimus reuocare
dominicum ut agnoſcerent ſecũduʒ
prophetam lingue balbucientes lo
qui que ad pacem ſunt.ad nõ credẽ
tes autem per nos primus apoſtolo
rum IYſaie prophete vᷣbũ dicit Per
gite in lumine ignis vꝛi et flãme quã
accèndiſtis ſed obduratum ẽ cor eo
rum vt ſcriptum ẽ.vt non ſtelligerẽt
paſtoris uocem oues que mee nõ
erant audire minime ualueꝛunt ĩ qui
hbus obſeruantes ea que ab ipſoruʒ
ſunt ſtatuta pontifice eos minime in
noſtꝛa coĩone recipimus et ab omni
eccleſia catho lica eſſe iuſſimus alie
nos.niſi errore damnato doctrinaʒ
noſtram quam totius ſequi habita

regulari profeſſiõe ſignauerit Eqnũ
quippe ẽ vtqui noſtris minime obe

dientiam accommodant ſtatutis ab
eccleſijs habeantur extorres.ſed qꝛ

n Abunget. al iucũdet
o Celum. ideſt celeſtis .
magnitudo imperij uł
per celum ſigniſicantur
hi qui ſue uite ſublimi
tate ceteros ſuper gra
diuntur.
p Montes.i.hi qui ñ
tam alte uite ſunt.
q olles.hi qui inferio
ris uite ſunt.

3

f Mendaciuʒ. hoc eſt
in AYſaia. xxviij.ca.
ſ Recede hoc ait Job.
xxij.

t Seipſum.nota qnod
quis ſeipſum cõdẽnat
ſic ⁊. ff. de cõfe.l.i.
u Lyrum propriuʒ no
men. aʒ0 *

x Accendiſtis interpo
ſitio eſt.
y Paſtoris. hucuſqʒ.

4

a BGremium. contra.j.de apoſta.l.lij.ſo. ut ib.
b Receptis preſtito ante ſacramento nt.xxiii.q.fi.c.peſſimmm.
C Et unitate.dicit papa imperatori.
d¶ ¶BDe ſacro ſanctis ecdeſis.quum fides de qua dictum ẽ.S. ⁊ religio ſit
deo debita ⁊ eccleſia ſit mater fidei ⁊ religionis.ut.j.eo.ti.l.iubemus.ij.

q Conceſſam.i.ipſam eccleſiam ad ſi epeliend

p Sedem. ſedes apoſtolorum ? eccleſia quia reliquie eorum ſunt

um uel dic ad moran

dum laicis in choro cum clericis dum ſaciunt officium nt extra de
ui.⁊ ho.cle.c.i.uel habitare in his prohibet uel contractum in hiſ

F. uerum in fl. . cui ec habere. ut ⁊ ifra
cleſie opus ẽ rebus tã S „ ad legem prox.
diuino cultu q; peſo gremiũ ſuũ nũq; redeuntibus clau iterum non redit arbitriim. nemo.
narum ibidem ſeruten dit eccleſia: obſecro clemẽtiã uẽam Mperatores Gratianus.? Va r Emo mar
tium uſui ſubpeditanti ut ſi proprio depoſito errore ⁊ pra lẽtiniäus ⁊ Theodoſius.aaa. Pan tirum. ideſt
bus ⁊ quum alie quo ua intẽtione depulſa ad unitatẽ eccle cratio prele. urbis. eccleſias martiꝝ
q; domus religioni di ſie reueꝛti uoluerint in ueſtra cosone n Emo apoſtolorum ůᷣel martiꝝ ldic.i.reliqas.
cãtur. i. dedicãtur. ne rêceptis indignatiõis ueſtre remoue ſedem humani corporis exi ſ BDiſtrabat ideſt
nõ ⁊ ſine loco ut quun atis aculeos.⁊ nobis ĩtercedẽtibus met eſſe conceſſam . uendat uel alioꝝ
do relinquitur captiuiſ beni gni aiĩ gratiã cõdonare. Deũ Mperatores Honorius ⁊ The ſunctorum eccle
pia actio eſt. ex quſus autem ⁊ ſaluatorem noſtrum JYeſuʒ odoſius.ᷣaa.preſec. urbis. ſias uel reliquiaſ
ſ.rebus opus eſt ut ne chriſtum exoramus quatenus lon n Emo martires diſtrabat nemo quid ergo ſi con
ceſſitatẽ habenibus ex geuis ⁊ pacificis uos dignetur cuſto mercetuͤr. tra factum fueꝛit
hibe antur quibus om dire temporibus.in hac uera religio Dem. aa. Miceno prelectopre. e.extra ordinẽ
nibus in rebus ſuis ⁊ꝛ ne ⁊ unitate ⁊ ueneratione apoſtoli n On p lures qᷓ; nongenti quinq̃ᷓ punientur.ut.ff.
