nuom p Pcatur. Gmn quidem gradus ſuccedunt equalit filiabuſ donauerit:quos hab bar paiarvr Eauddho ocde
vn lernõ poõt potatez nepotes ⁊ vlterioꝛes in ſtirpès:nõ evx uiro pꝛiore ſſech tos: abe 1a pe. eſt annal.l. . F i.
notſenn babere familie. vt ĩ diſtinguendo ſexus uel iura poteſ oĩ donatiõis lenſate rr⸗ e 4 5 cruatum. aula emen
Lan ſe adop. 5leie. tatis ſʒ cã ſola naturali inſpecta. retento quidẽ uſt ſchnern⸗ 2 aꝛnec cipauit contracta fiducia.
miuan d ſ. Imatre. ſuc . iip. dẽ ſcmiſſeʒ ſi duobus ſilijs ſen li Prlerur e lngte⸗
id cedãt excluſa Ad ſenůᷣtuſconſultum tertulianũ abus pluribuſue d ſe ſeu fili peferũtur. ſed ſecus ĩ auo
.„R matre qr piia can- abtno puuſi ongncrlta ſol vel in auia. vt. ff. e. l. ij. F. o
citr ſe Aicherllie ñ .Sio eaa. Viniane. alia ex iiſdem iusn neſta tigt i caſu nancho
rinen ioꝛuʒ vt inſti. ð he Icet liberi matribus ab in bierit ſem . .ſ.eſt v pater æ anug. nt.ff⸗
radn alſto ſ dr; . obierit ſemꝑ ad ſuꝑſtites fratres l ſſi
e ab ite.ĩ pꝛi. teſtato ita demum peꝛ ſe hbe .Ee.l.equiſſimum.. fi.
ln 1 Nepotibus. ð ũ redes exiſtãt ſi ſan poſſimt rorne ultmncen meſf Ein K m Alres aue pube
e haut ſunt pnepo. ramen maycs liberis etiam ſi ifan obierat anelomanc allinanetd õ
rstſh tes ad eã cui Pfeꝛũt tes natuꝛe concẽſſe eꝛint poͤſſe ſucce latia ex integro reuertantur :it ſe mies. quod. non placʒ
* ſꝗq Aotiẽs ne ere nulla dubitatio ẽ. ul hũc ſemiſeʒ quẽ filiis ſe lliab⸗ vic ago ad nlios rekem.
mun potibus ex Dem. aa.⁊.cc. Reſe ſez que ſiſſs ſeu ſuiab ſecuſ ergo ſi impuberes ð
titnli 1 „E Rele. donauerat inteſtato diẽ òbeuntibꝰ c. 7. j
ſilia vel ſilio guum N ſucceſſiõne ſilij ul filie co rurſus ipſa ſeparatim ab ultimi ſi ceſſerũt vt hic. . e.l. om
OH de hereditate feie a munis ſine liberis ⁊ fratribꝰ lij uel filie hereditate preſi unan, f em rinlten Fſeri
n gitur. vel ſlia quuzʒ ſoꝛoꝛibus morientis pater maͤnu Mpera. Theo. 7 Aalennni⸗ . leg. bere. ſciant excuſatur
eberediatemiis miſſorq; quia ei ſit uetus ius ſeꝛũa aa. ſenatui. nian erso mater ſi ſac eſt pn
tulb, am iſtis non com tum matri pꝛeſertur. Atè defũcto filio fili bes yt hic. Item ſi inter
e enemliben a ter que defũcto ſilio filia eſſe filij videat non peteꝛe
44 JMU liberi datur il tutoꝛem. Iteʒ ſi alius pre
— Abbs contra ta.dari non poteſt. t. fl. ſi tabu. teſtamenti nni Ntem ſi filius haberet alium tutoꝛem puta le 34 an petere volenteʒ
0 e ex.l.i. F. recte. 7. F. labeo. ⁊ iſtis competere non poteſt contra ta. eſſet minoꝛ.ali Zitinume Zem ſ marcr
Lli e(on l. ulu ſtim. 7.5. .7.5. erſus delict.l.ij.⁊.ff.qui ij. i
ot Asdteinler thar in quarto gradu.vel deinceps vt inſti. de principio. accurſius. ij..fl auipetant futo. hi.in
unEH n.¶ Quartam. ſed nec tertiam habent hodie per auten.vt dixi in.l. Eutam nanenteterceptonem.
te ſideſunctus.ſequitur auten.in ſucceſſione.que eſt de here.ab ite. n ſ ſeſtirn . Preſcribi ideſt excipi
Pn F.i. colla. ix. Auteniica qua feſtinatione. quia ante completum annum nupſit poſt
r i R ſucceſſione. pꝛimi quidem gradus vt ſunt filij moꝛem vlſiiñ.
nin, „ Equaliter.i.pꝛo virili. tnun. . nmldrg derr qui.cau.infa.ir.l.decreto.⁊.ff.de hijs qui.no.inſa.
ſbatt z3 In ſtirpes. hoc etiam oliz erat. vt. i l PeingAccurings
en ceſſante de leg. bi. in aunen. Zangnumm du nnmenanrur.b de ſecun. nup.l.i. in ſi.
Hchm 4 Sola inſpecta. hic videtur corrigi iuis dici ã atem.plan nniltete.
. Anamuralibus ſucedant v ncewen de Fdd vodie, pne a õ ſubſtantie. vt auten. de nup. .i.in ſi.colla.iiij.
in cet.nam verbum ſola hic poſitum differentiam patrie poteſtatis cui aen ve ene fius Nen bemedieſ inteſato quia dn ieſtamento
i⸗ ’J nrns ⁊ cognationis tantum tollit.ſic.s.de iuriſ.om.iu.l.ij.pu edtder pten nobto ol daarr endeke poſſient in au
4 eteee „ . *J. in .
e Ä tamen per hec verba ſublatum eſſe edictum de coniũgẽdis e’i n m Airromnlnſbon. we colbr ice
F

2 Coniugium. moꝛtuo iam filio.⁊ nõ. ꝙ fefert nubat mater ante moꝛtem

filij vel poſt. ſi ante ſuccedit in totum. licet filijs ſeruare debeat.vt.ð.de ſe
cundis nup.l.femine..fin. Si vero poſtea tunc exiꝛinſecus queſita ſilio

ſolida habet.paterna vero quo ad vſumfruc.vt hic ⁊.j.auten.de non eli.
ſecundo nu. 5. non ſolum. quia minus delinquit poſtea nubens. ſed po/

ſtea hoc coꝛꝛigitur. quia ĩ
diſtincte nubat ante vł po
ſuccedit in pꝛopꝛietate. in
paternis etiam.vt in autẽ.
de non eli. ð. cum igitur.
ſed ⁊ dictus. S. non eꝛgo
conigitur per autenti. de
nup.S.hinc nobis.vbi re

ditur ad diſtinctioneʒ hu

ius.l. Itẽ ⁊ illam de nup.

dicunt quidam coꝛigi in

auten. de heꝛe. ab inteſta.
H5. conſequens colla.ix.qꝛ
nulla fit mentio ſecundaꝝ
nuptiaꝛum. ſed hoc non
placet ſed intellige eam ſe
cundum diſtinctioneʒ pꝛe
dicte autentice de nup.⁊/p
boc eſt. j.ti.eo.l.ſi.in ſi.

b Potiatur.ſed ſi hec ma

ter legatis erat gꝛauata an

minnuantur. quia ſua por/

tio minuitur.d.non quia

ſuo delicto eſt ei minnta.

ſecul ſi alio modo ẽẽt mu

tata.vt. ff. de condit᷑. ⁊ de.

plaucius.

c Mnem. ſubſtitu⸗

tionis. quia pater
ſubſtituit eam filio.

d Si ea.ſ. mater.
e Legitima.ideſt ſeeundũ

legem non tamen ex.l. xij
tabu.vt nõ.õ.quãdo mu.
tu. offi. fun. poteſt auten.
matri.
fSacramentum. iurabat
enim non tranſire ad ſe⸗
das nuptias.ſed hodie ñ
iurat.vt.S.quãdo mu.tu.
of.fſun.auten. ſacramentũ
g Beſte. 1 male.
h Soluerit. vt. ⁊.J.de leg.
here.ſciãt.⁊.j.qui.ex cau.
pi.ta.contra.l.ſi mater h
ergo lex loquitur quũ nõ
eſt teſtamento data.ſecus
autem ſi teſtamento patuſ
data eſſet tali ſimilitudine

4

ue ſine liberis ex teſtamẽto uel ab
inteſtato ſuccedet ſi matrimoniuʒ
ſecundum poſt moꝛtem filij vel ſi⸗
lie non contraxerit omnia filij ſeu
filie moꝛte delata vel derelicta ple
no iure acquirat. Sin veꝛo alteꝛi
us mariti coniugium elegerit ex
trinſecus quidem queſita filio filia
ue ſimili firmitate poſſideat rerum
uero paternarum defuncti ſolo u

ſufructu humanitatis contempla

tione potiatur pꝛopꝛietatem ſoroꝛi
bus ⁊ fratribus tranſmiſſura defũ
Dem.aa.floꝛino.
Mnem matri ſiue ab inteſ
tato ſiue iure ſubſtitutionis
ſi filius impubes moꝛitur denegã

dam uolumus ſucceſſionem: ſi eã

legitima liberorum tutella ſuſcep

ta ad ſecundas contra ſàcramen

tum pꝛeſtitum aſpirauit nuptias ã
tequam ei tutoꝛem aliuʒ fecerit or
dinari eiq; quod debetur ex ratio
ne tutelle geſte ſoluerit.
Mperatoꝛ Juſtinia.a. Men
N quis uęl ſi qua matre ſup
ſtite ⁊ fratre uel legitimo vł
ſola cognationis iura habente iĩte
ſtatus uel inteſtata deceſſerit non
excludi a filij ſucceſſione matrem:
ſed vna cuʒ fratre moꝛtui vel mor
tue ſi ſuperſtes uel filius uel priui
gnus ipſius ſit ad eam peruenire:
ad ſimilitudinem ſoꝛoꝛum moꝛtui
uel moꝛtue.ita tamen ut ſiquidem
ſole ſoroꝛes agnate uel cognate.⁊
mater defuncti uel defuncte ſubeſ
ſent ſub veterum legum tenoꝛe di
midia quidem mater alteraʒ ueꝛo

dimidiam partem omnes ſoꝛoꝛes

habeant. Si uero matre ſuperſti
te ⁊ fratre vel fratribus ſolis uel e
tiam cuʒ ſoꝛoꝛibus inteſtatus quiſ

quia ſicut mater ab inteſtato ſuccedit filio.ſi ineat ſecundas nuptias pu
nitur etiam in ſucceſſione vt patruoꝛum habeat vſuf.tantum. Item quũ
ex teſtamento ei ſuccedit in nullo punituꝛ. licet contrabat ſecunda vota.
vt in auten. de nup.S. hinc nos colla.iiij.ſic ⁊ ſi ex lege vocetur ad tutelã
ſi ineat ſecunda vota ſtatim deſinit eſſe tutrix ⁊ ſi ex teſtamento nanci/
ſcatur tutellam non deſinit eſſe tutrix licet poſtea tranſeat ad ſecunda
vota. æ hoc ſecundum quoſdam. ſed Johan.⁊ Aʒo. contra. nam in teſ
tamento ſecundum bec iura dari non poteſt tutrix. vt. ff. de tutel.te.l. ma
ter. niſi ĩ caſu ut.ff. de tu.l.fi.⁊ de hdixius.õ.qñ mu.tu.of.fũ.pt᷑ aut.mãi
i ſ quis.tenoꝛe vt inſti.eo.S.ſoꝛoꝛ.
k Vonſtitutionibus. quas conſtitutiones vel leges non habemuſ
lVigetur. inſpecto tertulliano.vt inſti.e. . pater. S
m Pꝛo beſſe. immo videtur in totum patri acquiri.vt.j.ti.ij.l.de eman/
cipatis.que eſt contꝛa.ſo.vt ibi.ſequitur auten.⁊ cum ſolis que eſt in au
tẽ.de nup.S.⁊ qm colłiiij.⁊ coꝛigit leges iſtas in aliquo. Aut᷑.

cum ſolis.ᷣin virilem. hoc fallit in caſibus.vt.S.e.ſi qua..qð

0 i

quidem. ?.5.l. pꝛoxi. ? in anten. de nup. 5. quoniam infirmas. .

binc nos. Sequitur alia autentica. in teſtamento. ⁊c.que eſt vt cũ
de ap. co. F. ſancimus.⁊. S.ſed hec quidem colla.vij. Auten.

N teſtamento.ceteris.ſ.legatis ⁊ fideicom.vt.⁊.ð.de li.pᷣ.

vel auten. non licet ⁊ nõ.hic ꝙ ſi filiuſfa.teſtetur quod non

nel inteſtata moꝛiatur in capita ði

ſtribuatur eius heꝛeditas: nec lice
at matri occaſione ſoꝛoꝛum mor
tui uel moꝛtue amplioꝛem partem
ſibi vendicare quam rata poꝛtio
capituʒ exigit:palꝛuo ſcilicet moꝛ
tui l moꝛtue ⁊ eio ſilio l nepote nul
lũ ad e hr̃ditatẽ mẽe ei herede exi
ſtẽti hñtibus:nec ex ueteribus legi
bus uel ex coͤnſtitutionibus partẽ
matris minui. Sin autem defunc
ta perſona non ſolum matrem ⁊
fratres ⁊ ſoꝛoꝛes ſuperſtites habe
at ſed etiam patrem ſiquidem ſui
iuris deceſſit quia patris perſona
interueniens matris iura ſupaꝛa-

re uidetur : omnibus pio aimo ꝓ

uidentes ſancimus fratres quideʒ

⁊ ſoꝛoꝛes moꝛtue perſõe ad ſucceſ

ſionem pꝛopꝛietatis ſolos pꝛo uiꝛi
li poꝛtione uocari:patri autẽ ⁊ ma
tri uſumfructum totius ſucceſſio
nis pꝛo beſſe competere equa lan
ce inter patrem ⁊ matrem diuiden
duʒ:reliqua parte uſufructus apðᷣ
fratres ⁊ ſoꝛoꝛes remanente. Sin
uero defuncta perſona ĩ ſacris pa
tris conſtituta deceſſerit pater ſiq
dem uſumfructum quem ⁊ uiuen
te filio habeat teneat donec uiuat
incoꝛuptum.mater autem qꝛ hũc
uſumfructum habere uiuente pa
tre non poteſt totum apud patreʒ
conſtitutum una cum fratꝛibus de
functe perſone ad pꝛopꝛietateʒ uo
cetur ſcilicet cum ſoꝛoribus ſola ĩ
dimidiam: cum fratribus uel pꝛo

miſcui generie ſecundum ſupꝛadi
ctam diſtributionem in uirilezʒ poꝛ
tionem. omnibus uidelicet que de
mulieribus ad ſecundas nuptias
migrantibus ſancita ſũt in ſuo ſta

tu durantibus.

hanc auten. vt in coꝛ.e. S. ſin autem cum fratribus. ſed per aliaam
anten.que coꝛigit hanc.vt in auten.vt fratrum fi.. i. collatione.

.viij. accurſius floꝛenninus.

n Pꝛoximus. ideſt cum patre ⁊ matre tantum ſecundum quoſdã
non auo immo ipſi ſolo remoto auo ut innuit auten. in coꝛ. Rco
ſequẽs ibi ſi ⁊ pater ⁊c. Item quum admittantur cum patre
pateꝛ repellit auum ut.j.pꝛox.⁊.j.de leg. here.l. in ſucceſſiõe. ergo
? ipſi fiatꝛes repellunt auũ.ff. de diuer.. t.p.l.de acceſſionbus
uel dic ſecũdũ Jo.pꝛoximo eſt quẽ nemo precedit ⁊ ſic etiam aunꝰ
2 pꝛoauus ſi nullus eos pꝛecedat.ut. ff. de nerbo. ſigni.l.pꝛoxi. .
ff. unð cog.l.i... pꝛox.⁊ ð ſuis ⁊ legi.l.ij..hereditas.pꝛo dicta ſqt
regula ſi uinco cẽ. que eſt in dicta.i.de acceſſionibul fallit in mul
itis caſibus qui his legibʒ notantur. fl.e.l.ij. F obijcitur 7.l. equil
ſimum. §. i. Secundus eſt. fl. dui po. in pig. ba.l. daudius. Lerci
us in cor.e. . ſin autem cum frattibus ⁊ ad idem.ff. qui po.in pi.
a.l. ſi pignus. ⁊.l. int erdũ. ⁊.S. de na.lib.autẽ licet ⁊.ff. de buil.

4

mn4hd
(clui
lun
nnn
vol dn
Gftmn
n⸗ In
facit niſi de caſtꝛen
ſi. kqſi detrahit r
fal.ſic ⁊ alias eſt in
quaſi caſtrẽſi.vt. ð8.
de epil. ⁊ cle. antẽ.
pꝛeſbyteros.que ẽ
contra leges vete/
rs Et de moff,
te.l. li. ⁊.ff. ſi a paꝛẽ mm⸗
te quis ma.fue.l.i. 4 ſinnn
§. eſt ⁊ alius. Seg nun
tur alia auten.defũ i
cto. cc. que eſt ð hẽ
ditatibus que de güunti
fe. abintel. ð. conſe gemimi
quenl. ꝛ. F. ⁊ hoc ꝗ iluinſi
dezʒ collatione.ix. Piſtolin
Alutenticc. lmuI
p d Efuncto. iinſin
libẽis. na
tunc ſeꝛna pz
res auten.quaʒ ha e houef
bes.ð.t.i.in ſucceſ Mmnlnt u
q Soli. ſine fratri⸗ umnſne9
bus ⁊ ſoꝛoꝛibus i irm ſſet⸗
trinq; coniunctis. mzſt
r Bꝛadus. pateꝛ er pcni e
go excludit auum ugln ii
maternum cuʒ ma nſchbi
teꝛ defuncti nõ ſuꝑ emtnſtri
ſit. ⁊ mater auũ pe (6xluncn
ternum cum pateꝛ rinn
non ſuperſit. licettta iinſtil
liud ſit ĩ filio mon ſenderin
⁊ nepote ex alio ſii· tlitteer
lio pꝛemoꝛtuo. vt. tuhicd
.i5.ti.i. l. vt in teſtõ uſclen
⁊ in autenti. in ſuc Nmndbort
ceſſieong. unbufm
ſBDiſpar. eꝛgo ſiẽ Ata
auus maternus Wmſ
auis materna ⁊ ſo Krnnd
lus auus paternuſ nz
tantum habet hic ade
ſolus quantum illi in
duo. .
t Aocantur. non a n
utem eoꝛum filij p unn
unt ai
malſpe
Utirt
lleabe
Drſgt
I A
hone
Wrmi
lnt
ngligt
ingnüͤſt
lgtine
teelig
liannd

mun YadNo:umn. quod quiss in alio cognato. vt cura bonoꝛum poſſeſ. admittatur. vt.fl.vnde cogna.
An 2 AUAbi nulla. iſta ſunt uerba ir. eſt ſenſus quod cu m nil dicatur Dl.i.in pꝛincipio. ’ꝗò
; un de ſecundo nubenubus. omnia de ijs dicta corrigantur hic.nel d q Dotiens.concedatur.vt.⁊.5.eo.l.i.in pꝛincipio. ?.. titu.ij.ſi me
. nns . dic ſecunduʒ. Jo. quia remanẽt in ſuo ſtatu qᷓ dicuntur in auten. tre. ?.l. inteſtato.
ſcen Ae nup... hinc nos colla.iiuij. que eſt. ð.de ſecundis nup.autẽtica eI ꝗ qua incertus.meretrix ergo.accurſius. H
uh leſianchlo an EColendam.argu.in aut.
iu vrerius eſt ar.l. fin. „2 . quomodo op.ep.in pꝛici
ſi huius ti.in ſi. In autenti.de nup. .c quoniam Atri inteſtate deſuncte ſecũ pio..j.de dedit.li.tollẽ.
R 7 d ſenatuſcon. mater. coll.iiij. dum oꝛphicianum ſenatuſ l. i. accur. .
ne i orꝛſicianum Succe conſultum citra bonorum poſſeſ- g Concubina llluſtris.
e dit matri flius pe LOR. ec Tcum ſoͤlis fratti ſionem filia pro herede gerendo b Cum legitimis. ab inte
uin orſicianuz Inuidi bus ⁊ cum ſolis ſoꝛoꝛibus.iteʒ cũ fſuccedere non pꝛohibetur. ſtato. ſed an contra teſta
Ni mMm poꝛtans econ⸗ permixtis uocatur mater in virilẽ Mpera. Aalen. Grac.⁊ Theo. mentum agere poſſint ſiñ
n ra tertullianum. poꝛtionem. aaa.ad Hylariun. ſint inſtituti hij naturales
mirl [ inteſtate Voõtiens ð emancipati filij foꝛte non ſecundum quoſ
uninm G nei. ſalicee ſancimus ilaq;. ⁊. 5. ſi autem hoc lijs ex his genitis defferatur intac vt argu. ff. de inoffi. teſta.
eneſti Igtres. colla.viii. ta pꝛo ſolido ſucceſſioneq; ulla de .l. ſi ſuſpecta. S..i.⁊ nõ.filiũ
t o a Orꝛſiciano. ? idẽ functi defuncteue patri matriq; cõ ſpuriuʒ ſuccedere matri ſi
huſſ iIiit ſecundum alia COoOn. i NRteſtämento quo cedatur inteſtate ſucceſſionis here cut legitimum. vt inſtitu.e.
ſiſn ciuilia iura. vt. ð... q;ʒ liberis non licet parentes exclu ditas. F. nouiſſime. ⁊ deſu.cog.
olun i.l. ieſtato.l. ſi ma ere niſi iuſta cauſa exheredatio- Mpe. Juſti. a. Demoſthe. p̃pᷣ. Fvlgo niſi ſit ülluſtꝛis mat
nn te. ? in autenti. in nis inſeratur que ſeptenario nume Iquʒ illuſtris mulieꝛ ſiliuʒ vbi diſtingues ſint leguti
in ſucceſſione. ro noua diſtribuitur conſtitutione ex iuſtis nuptijs procreavᷣit mi vel nõ vt hac.l. dicitur
ii den DOn ꝓ nu Alioquin reſcinditur teſtamentum ⁊ alteꝝ ſpuriũ habueꝛit cui pꝛ ĩcer Quid de inceſtuoſo.qui
ANn. mero por/ circa inſtitutiones nam in ceteris tus ſu quẽadmodũ res matne ad dam dicunt idem. ⁊ autẽ.
uumupr tiones. ſʒ quare ſi perſeuerat. eos pueniãt ſiũ tãtũmõ ad liberoſ de inceſ.nup.loquatur de
öͤtiinſd tranſmiſerunt alij iuſtos ſiũ ẽt adſpurios dubitabat᷑ heꝛeditate paterna.nõ ma
ad beredes ſuos In auten. de bere. ab intelſta. 5.cõ Sacimus itaqʒ ut neq; ex teſtamẽ terna. ſed verius dic non
Aſt poꝛiones ſuas. lIʒ ſequens ⁊. 5. ſe. coll ix. to nʒ ab iteſtato nʒ ex liberalitate ſuccedẽ omnem illum qui
ten adhuc non eſſet a inter viuos habita iuſtis liberis e ex iali coitu eſt natus qui .
OCinn . dita hereditas. vt. CONR. d Efunctò ſine libe xiſtentibus: aliquid penitus ab il poteſt accuſaꝛi vt adulteꝛij-
NNe o m 55. de hijs qui an ris parentes ſi ſli ſunt ſuccedunt: luſtribus matribo ad ſpurios per inceſti nefarij.vt in auten.
m teaper. tabu. l. i. ſalua gradus ſui pꝛeꝛogatiua:ſi pa ueniat: quum in mulieribus inge qui.mo.na.ef.ſui.õ ſina.
munm ſſt contra. ſolu. hic ri gradu ſunt pariter ſuccedunt.pa nuis ⁊ illuſtribus quibus caſtitat᷑ ſi autem non ex tali ſucce
Niun ih non erat poſteritaſ truis quidem dimidia matruis ue obſeruatio precipuũ debitum eſt: dit vt dictum eſt matri nõ
itiig vel hec illam coꝛꝛi ro dimidia delata:licet diſpar ſit æ nominari ſpurios: ſatis iniurio patri.quum habeat incer 4
un nn git. ſed certe immo eorum numerus. Sed ſi cum pa ſuʒ ſatiſq; accerbum ⁊ noſtꝛis tem tum. nam ſi habeat certuʒ
ſvpelſnu iflla iſtam. vel ibi lo rentibus fratres ⁊ ſoꝛoꝛes utrinq; poribus eſſe indignum iudicamo non ſuccedet. niſi in dua
ſtiſuiun quitur de herediia defuncto coniuncti ſuperſint vo/ ⁊ hanclegem ipſi pudicicie quam bus vncijs ab inteſt. non
potei ie adneniente ex te cantur cum aſcendentibus in gra ſemper còlendam cenſemus meri extantibus legitimis. als
denm ſtamento hic ab in du pꝛòximis ita ut viriles fiãt por to dedicamus. Sin autem coͤn in nihilum vt in autenti. q
il enm leſtato. ſed certe ee tiones excluſa proꝛſus omni diffe cubina libere conditionis conſti buſ mo. natu. eff. ſui. F. diſ
Alltinhk cundum hoc iſti ⁊ rentis ſexus ⁊ patrie poteſtatis:u tuta: filium uel filiam ex licita con cretis.ibi ſi quis ergo ha
on. ſi non trafnmiteꝛẽt bi nulla ſecundarum nuptiaꝛum ſuetudiue ab homine libero habi bens ſilios legiumos col
lr ep bereditatem debe fit mentio. lvi. ta procreauerit: eos etiam cum le la.viij.
nnm rent tranſmittere i S gitimis liberi s ad materna uenie i q Aigcam ancille.pe
IIHE . deliberandi 7 ade Ad ſenatuſcon.oꝛſicianuʒ. bona que iure legitimo in ſuo pa perit addita heredi
nepnmn undi. vt. ð. de iure trimonio poſſidet nulla inuidia ẽ. tate.accur.
nhot deli.l. cum antiqni Mpera. Alex.a. Euangelio. Dem. a. Jul. p. , & Eſſe. nunc reſpondet.
bgunnt oꝛibus. vel hic iſti J intẽſtate mulieri conſãd Vidam ancille ſue libertat l Ingẽuũ.ſic ergo nõ. poſt
repudiauerunt he guinei exiſtant ⁊ mater ⁊ per ſideicõmiſſum ꝛeliquit: moꝛaʒ naſci ĩgẽuũ ex ancil
antmnm fegitatem antequã filia ad ſolam filiaʒ ex ſe eo autẽ a quo libertas relicia c mo la vt hic ⁊.ð.de hijs qui.vt
tn (ecederent alias e natuſconſulto oꝛphiciãno heredi rã in libertate preſtãda faciente pe indig.l.cum ſillanianuʒ ciꝛ
GArtau tiam ad ſuperioꝛeſ tas pertinet. perit ancilla:⁊ ẽſſe quidem ingenu ca finem.ibi partus liber.
Sctan tranſmitterẽt. vt. ð. Mpera. Diocle.⁊ Maxi.aa.⁊ uʒ puerũ vel puellulã qui poſt mo ⁊c.⁊.j.de fideicom.li.l.cuʒ
ti.ij.l. apud hoſtes cc.metrodare. ra nati ſunt omẽs ueteris iuris au libertatem. ⁊.ff.de fideiↄ.
dini rkbec placet On pꝛo numero ſuperſtitũ toreſ ↄſentiũt:dubitabat ãt inter e liber.l.ſi quis rogatus.⁊
Dahn e m Altri. citꝛa moꝛtis matris tempoꝛe ſed os ſi matri moriete poſſit ſuccedeẽ ff. de ſtatu. ho.l.berenm
rom io bonoꝛumt ſuccedentiuʒ materna ſcindituꝛ he huiuſmodi itaq; dubitatõez eorũ m Poſſe ei. huius. l. aut
cſin vnde cognati com reditas:qua ꝓpter ſi mater ueſtra decidenteſ vlterius eã procedeĩ ñ toꝛitate. Item ſenatuſcon.
ſimn petit ei. vt. ff. vnde te ⁊ vno fratre emãcipatis duobo patimur ſed ſancimus eandeʒ ma oꝛphi. ⁊ hoc ſubijcit ſaluo
e co g.l. · Fſi qua. autem alijs in patria poſitis poteſ tris progeniem heredem ab inteſ inre. 6. .
giln vnde le. vt ibidem tate ſuperſtitibus diem functa eſt tato poſſè ei exiſteꝛ ſaluo iure legi n Aenientibus. ſed nũqd
n nam quũ ſit agna ⁊ hij qui in poteſtate patris fueꝛũt timo ex autoritate ſ. ena.conſul.or alijs conſanguineis poteĩt
iid ta facta per oꝛphi. priuſquam maternam hereditatẽ ficiani proli ſeruando:⁊ taʒ matre ſuccedere.rñ.non vt inſti.
r vt legitima admit ſibi quererent rebus humanis exx ervx ſenatuſconſul.tertuliano quam de ſerui con. Item queꝛo
Gel tetur. vt hic ⁊.f.. n prti ſunt inter duos tantum viriles pꝛole ex orphiciano ſena. conſul. quid in cõceptis poſt mor
D ele.l. i F fina. . non ambigitur factas poniones. inuicem ad ſuas hereditates ueni tem auie materne. videtur
ſi⸗ .l.iij. quod non eſt Dem.aa.Juliane. entibus. lviſ. quod nepos non poſſit

1c

3

fſuccedere ei. nee enim futt pꝛovimus cognatus anie vel ano in cutus nita

nondum fuerit animal.vt.ff. vnde cog.l.i.S.ſi quis.p.eum admiſit natu

rali cauſa inſpecta per auten. de here. ab inteſt.col.ix.⁊ pꝛo eo.ff. de gra

dibus cog.l.ſi filium. .ſi filio.ſed contra eum placentinum eſt quod p̃
toꝛ in bo.poſ.vnde cog.reſpiciebat naturalem cauſam.vt.ff.vnde cog.l.

.i. in pꝛincipio. ⁊. S. ij. ⁊ ta
men repellebat eum vt dic
tum eſt.

a De legitimis here. dixii

de ijs qui ſunt ex linea in

ferioꝛi ⁊ ſuperioꝛi nunc ĩci

pit de tranſuerſali.

d i N ſucceſſione. cõ

ſã guinitat᷑.i.agna

tionis.nam inter ſe fꝛatꝛeſ

2 ſoꝛoꝛes agnati ſũt.⁊ h.
quum ſuccedunt iure ciui
li.vel peꝛ vnð cognati.qꝛ
ſunt ex eo dem patre.ideʒ
tamen ⁊ ſi ð iure pꝛetoꝛio
per bonoꝛum poſſeſſio.
vnde cog. quando ex ea
dem matre tantuʒ vt ſubij
cit ⁊ quod dicit pari iure

.ſ.in ſucceſſiõe moꝛtui fra

tris.ꝙ ſubijcit licet nõ ea
dem.⁊c̃.hodie contra. vt.
.comunia de ſucceſ.aut᷑.
itaq;.

eAmitas veſtras.loquii

filijs alterins fratris moꝛ

tui querentibus nomine

patris non ſuo.quũ amit
te eis pꝛeferantur hoc iur

yt ⁊. j.l. conſanguinitatis

ſed hodie non vt in auten
tica ceſſante.

d Dotatas.quia ideo vi/
dentur habere tanto mi/

nus de hereditate.ideſt ꝙ;
debeant conferre. vt. ð.de
collatõ.auten.qꝙ locum.ſʒ
illud obtinet quum agituꝛ
de hereditate patris non

fratris uel ſoꝛoꝛis vt hic e

rat.accar.

e JZeius hereditatẽ

quia nondum adi
ſtis.accurſius floꝛentinus

fNon ignoꝛabit. vt ⁊.õ.ſi

yt ab here. ſe abſti. l. ij. .ð
vnde lib.l.fi.

gSc nſanguinitatis
h

ideſt.agnationis

De legitimis heredibus.

Mperator. Alexan.a. Caſſo. 2

Eihennone.
N ſucceſſiòne que titulo
conſanguinitatis uel in
bonoꝛum poſſeſſione
que pꝛoximitatis nomine compe
tit tam fratres quam ſoꝛoꝛes pari
iur̃ eſſe licet non eadem matre ſu/
ſcepti ſunt ius ceꝛtum eſt: nec huic
dᷣrogatur quod aàmitas ueſtras ab
auo veſtro dotatas fuiſſe pꝛoponi
tis.
Dem.a. Traiane ⁊ alijs.
J eius qui uos heredes ĩſti
tuit patri non queſitis here
ditatem poſteaq; mortuo patꝛe ac
repudiata eius hereditate defuuc
te ſucceſſionem agnouiſtis ea que
bonoꝛum ſunt deſuncte ab his ſe
perari que patris ueſtri fuerunt pᷣ
ſes pꝛouincie non ignoꝛabit.

dote. —⸗
OVnlaͤnguinitatis iure ⁊ ſe
minas ad inteſtatoꝛum ſuc

ceſſionem admitti poſſe exploꝛati

iuꝛis eſt.pꝛoinde quum fratris tuiĩ
teſtati moꝛtui ad te conſanguinita
tis iure hereditas pertineat nulla
ratione alterius fratris tui filij ad
eandem ſucceſſionem aſpirare de
ſiderant.nanq; ⁊ ceſſante iuẽ agna
tionis in perſona omnium pꝛeto
rij iuris beneficõ ad te potius que
ſecundum gradum obtines here/
tas pertinet: quam ad fratris tui
ſilios qui tercio gradu conſtituti
In autentica de here. ab inteſta.

§. reliquum: ⁊ ut fra.filij.S.pꝛimo
collationc.ix.

Admitti poſſe.de iure cinili.
iAd te.ſoꝛoꝛem que es agnata nibilominus ⁊ cognata.
Kk ¶Conſtituti ſunt.hodie contra.⁊ ideo lege hic auten.ceſſante que eſt de

beredi.ab inteſtato.S.reliquum. ⁊ in autentica.vt fratrum.fi..i.collatio

ne. ix.

Autentica.

Eſſante.que ſola hic verſus ⁊ eius que.⁊c.non eſt in coꝛ.in. . ſi

igitur defunctus.⁊ planius legitur ſine eo. AVel dic ceſſante.quia
non habet filios. ⁊ ceſſante repete.i.repudiante linea aſcendenti
um que ſit ſola.i.ſine liberis deſuncti.verbum ergo ſemel poſitum ⁊ iteꝛũ
ſubauditum diuerſos ſenſus habet vt hic ⁊.ff. de petit. heredi.nec..vlla

omnibus. accur.

m In ſtirpem. hoc qnum ſuccedunt cum patruis.ſi antem nõ ſint patꝛui
ſed ſoli filij duoꝛum fratrum in capita ſuccedunt ſecundũ aʒ. vt in. e. cor.
auten. in. F. ſi autem defuncto ex eodem tamen autentico.in. . ſi vero vi⸗/
dentur ẽt tunc vocari in ſtirpes. quia ita diẽ neq; filios fratrum. ⁊c. un
de videtur quod illi vocarentur in ſtirpes ſi ſupereſſent.

Aperatoꝛ Deciuſ.a. Aſclepio

eiei
n ¶Que perſone.ſ.fratres vtrinq; coniuneti. Ael dic.ideſt ſilij fra ae
trum. ſequituralia auten. ex eodem. . his autem. 7. F. illud palam i ſei
que auten.incipit poſt fratres ſont
o Et cum pꝛoximis.gradu.hoc.ſcilicet quod ſilij fratruʒ ſuccedt “
cum aſcendentibus non eſt ex boc cor. de heredi. ab inteſta.5. nel
ſi vero cum fratri⸗ ſneh
bus. ſed ex llo æẽę Mſhln
CO&. c Efſante ſuceeſſione fratg fi.i. Aul. anl
linee deſcendentis ⁊ eius que ſola p p Oſt ſfranel igi
ſit aſcendentis: uocatur pꝛimo fra vno latere. n ſui
ter fratriſque pꝛemoꝛtui filii in ſtir vt ſi vnuſ ẽ ui
pẽm.dico autem de fratre eiuſque conſanguineus al nl m
fratꝛis ſilij qui ex utroq; parente ter uterinus ambo m g
contingunt eum de cuius heredi admittuntuꝛ in bo in
tate agitur:que peꝛſone ueniunt ⁊ niſ a deſuncto acg mn gnn
ſine defuncte nunc perſone paren ſitis⁊ hoc dicit. Hmiſton⸗
tibus ⁊ cum pꝛoximis gradu aſcẽę q Eoꝛum fſilij. ſi ta MAn.
dentibus:⁊ quidem pꝛedicti fratꝛii men relinquat alll*F l bumln
filius ⁊ ſi tercio gradu ſit pꝛefertnrr quis fratres quoſ/ nn
fratribus defuncti qui ex uno tan dam conſanguine nnſn⸗
tum parente coniuncti ſunt.in hac os tantum. ⁊ quoſ Eerialiu
ſucceſſione ceſſat omnis differẽtia dam vierinos tan
ſexus ⁊ emancipationis. tum in rebus mãs ooc
1. Hfeãi vterini in rebꝰ iHilnimp
In autentica de heredi. ab inte paternis pꝛefeun, Mblſn
ſta.5§. his autem non. 2. 5. illud col tur conſanguinel. uülliin,
patis.ſi vero relin
CQO. p Oſt fraͤtres ex uo quat quoſdam er
qʒ parente ⁊ eoꝛum ſilios admittũ eodem patre ⁊ ma
tur fratres ſoꝛoꝛes ue ex uno late tre.⁊ alios ex pfe
re:cum quibus ⁊ eòꝛum filij ſi qui tm̃ ⁊ alios ex mĩe
ex eis iam deceſſerint.hi autem fra tantum etiam in re
trum ſilii quum pares ſint fratribo bus paternis pre/
defuncti pꝛeferuntur pꝛoculdubio feruntur fratres e
patruis eiuſdem defuncti ⁊ aliis ſi iuſdem matrimo/
milibus in his ſucceſſiònibus om nij ideſt vtrinq; cõ
nino ceſſat ſexus ⁊ agnationis ra iuncti ⁊ idem ĩi ma
tio. tre. pone ſi quo)[..
dam ex patre ma·
In auten. de here. ab indeſta. 5. ſi tre ⁊ alios ex paꝛite
uero neq; coll.ix. tantuʒ reliquit ⁊ꝛ
ꝛatur de bonis ma
COOàH. p MOſt fratrès fratꝛuz ternis. vt.j. cõmun ·
q; filios uocantur quicũq; gradu nia de ſuc. l fi. aut.
ſunt pꝛoximiores:ut pares in gra iſtapz.
du pariter admittantur ſublata dii r Similibul. ſ. auü OD
ferentia maſculoꝛum ⁊ ſeminaꝛum culis ⁊ materteris
ſola nanq; cognatio ĩ talibus ſpec amitis. niſi enin
taãtur fiat autem diuiſio in capita ? poaares eſſẽt frannb
non in ſtirpes. Mpe. Dio. delfuncti non pꝛefe inti
⁊ Maximi. aa..cc. Cecilioo. rentur patruis. cũ Ube 1
Sð ſint in eo.dem graea K
du cum eis.vtĩ ea tee u
dem auten. S.illud ſequitur alia auten. poſt fratres ⁊c. ex eodem . nu
coꝛ. S.ſi vero neq; fratres. Autentia zgufi
ſp QAſt fratres.ſilios ⁊ filioꝛum ſilios ſeeundum. p. quod i Anlig i
hil eſt ſeundum Jo. S auin
3 Spectatur.quere. bhic que diximus..de ſuis ⁊ le. beee. —
auten. in ſucceſſione. 161᷑ m.
u ſ Jaut.nepos. qui erat tibi pꝛioꝛ ſobrinus.vt inſti.de gꝛaa ind
dibus. S. quinto. ⁊ idem ſi patruelis eſſet vt.ð. qui teſtm. *
fa. poſ.l.ſi frater. è e hnt
x a D. inteſtati.pꝛoximitatis.i.cognationis.vt.⁊.j.l.patruo: gom
ſed hodie contra per auten.poſt fratres modo lectam. cn
y p Altruo. hec conigitur per auten. poſt fratres. f
3 Inteſtati.ſcilicet filij fratris. LCuen
a i MNſucceſſione. quaʒ auiaʒ. quia auia cognata ſoꝛo?ꝛ agna Mlten
4 eſt. vt. .l. patruo lex tamen alia videtur aperte pꝛelene wurlti
fratrem etiam vterinum. vt.j.de bo. que.li.quecunq;.ſed reſpond nu
— l

ltdn
tenno e.
hon
n
neiniin

nee

nunfine

n nie

dtengd
itnin

voneſe

debonuaaun
ſin
eſli

S

1ND

ci
ntse H
iddH—

gn

gchi

en

e,
1

⸗R

fäNn

yt ibi dixit Jo. Item hec hodie coꝛigitur per auten. deſuncto q̃ᷓ

eſt ſupꝛa ad tertullł.

ſ Liant.impubes moꝛitur.ſecus ſi factus pubes moꝛitur.
vt. S. ad tertul.l. matres. ? eſt ratio quia eo tempoꝛe quo
deliquit.vel in id tantum in quo deliquit debet puniri non ĩ alio

ar.j. de penis. l. ſã
cimus. Ded ⁊ hoc
ſallit in caſib quoſ
dixi. ð.ad tertul.l.
omnem. Sed con

na hnic.l.ff. qui pe

tant tu.l.fi. F. ſi vo
maritnſ.ſed certe il
lud in ſingulari fi/
deicom. quod nõ
amittit. vel coꝛigit
per iſtam.

Benegandam.ſʒ

excluſo eo admitti
tur ſequẽs fiſco ex

dcluſo. vt. fl. ad ttul.

d ſ Jab eo cõ
ſtitutioneʒ.
quam habes. j. de
emaci.li.l.iubem⸗

e Pettitũ a pꝛicipe
f Intacta. hodie in

tacta remanent ẽt
ſi non ſit ſpecialiteꝛ
petitum.vt inſti. de
leg. ag. ſuc. . fi. .

de le. tu.l. iiij. 7.7. e.

.l. vlti. ⁊.ð. de cur.
fu.l.ne lucram.
S ſ Imaiõ.no
ſtra.l. vt. F.
de nup.l. ſãcimus.

T eſt aꝛg. contra.ff.

de le. ⁊ ſe. con. l. nã
ad eg.
b d Eemanci
patis.noſci
tur ſernare.ſ. int ſe
quo ad tutellã.vt.

Jaut nullum teſtamentum
nepos patrui tui oꝛdinauit

aut intra quatuoꝛdecim annos cõ

ſtitutus ſecit teſtamentum ⁊ agna
tionis iure ſucceſſio eius tibi dela/
ta eſt: etiam citra bonoꝛum poſſeſ/
ſionis ſubſidium legitimo iuꝛe ſub
nixus es.
Dem. aa.⁊. cc. Cirile.
D inteſtati ſucceſſionẽ agna
tionis iuꝛe quem pꝛoximita
tis venientes haberi potioꝛes cer
Dem.aa.⁊.cc. Claudiano.
Efunctis ſuis łxtantibus
heredibus ⁊ abſtinentibo
pel repudiantibus hereditateʒ fra
ter iuẽ conſanguinitatis ſuccedere
poteſt.
Dem.aa.Amiano.
Atruò ac matertere tercio
conſtitutis gradu non pari
ter inteſtati ſucceſſio defertur: ſed
patris frater agnationis iure ſoro
ri matris anteponitur.
Dem.aa.cc.Sillario
J is de quoꝛum ſucceſſione
agitur apud hoſtes deſunc
tis ſecundum legis coꝛnelie benefi
cium iure agnationis adita heredi
tate uel petita bonoꝛuʒ poſſeſſiõe
ſucceſiſti eoꝛum ſubſtantiam ven
dicari non prohiberis.
Dem. aa.⁊.cc.DHamagoꝛe.
N ſucceſſiõne inteſtate ſoro
rem quam auiam ul auum

maternum haberi potioꝛem non

ambigitur.
Mpera. The. Aalẽ. ad floꝛia
Ciãnt omnes qui ad ſucceſ
ſionẽ vocantur pupilli mor
tui ſi defuncto eius patre tutoꝛe ei
ſecundum leges non petierint ĩtra
annum omnem eis ſiue ab inteſta
to ſiue iuẽ ſubſtitutionis ſucceſſio/
neʒ eius ſi impubes moritur dene
gandam eſſe.
Mpera.Anaſtaſius. Conſtanti
no.pᷣpB.
Jab eõ qui ex ſacro reſcꝛip
to ſecundum noſtram con/
ſtitutionem ſieri poſtulauerit emã
cipationem liberoꝛum petituʒ fue
rit quatenus ei qui emancipan/
dus emancipanda ue erit mini
me legitima iura per emancipatio
nem extinguantur eadem iura faʒ
emancipato vel emancipate cõtra
perſonas alias hoc modo ſibi cõ
iunctas quam itidem contra eum
uel eaʒ in hereditatibus uel ſucceſ
ſionibus ⁊ tutellis nec non ceteris

i Aliarum.puta ex maritali lucro de quibus lex ⁊c̃.quam habes.j.cõia

de ſuc.l.fi.accurſius.

k In totum. immo videtur in medio beſſe. vt. . ad tertul.l.fi.S. ſin autem
defuncta.ſo.hic contracta fiducia emancipauit ibi non. hec non valet qꝛ

bodie ſemper contracta fiducia videtur ema ncipare.vt dixmus.ð.eo. ſi

ſeruentur intàcta.
Mpera. Juſti. a. Jo. pß,.
Imair quiquagenaria par
tuʒ ediderit ſi dʒ huiuſmodi
ſoboles ſuo patri ſuccedere ⁊ hetẽ
ditatẽ eius nãciſci a Ceſariana ad
uocatione interrogati ſumus. Et
ſancimus licet mirabiliſ huiuſmõi
partus ĩuenitur ⁊ raro cõtingit tñ
nihil eoꝛũ que pꝛobabiliter a natu
ra noſcuntur eſſe pꝛoducta reſpui
ſed, omne ius quod ex quacunq;
lege liberis pꝛeſtitum eſt:hoc meꝝ
atq; ĩmutilatũ huiuſmodi filijs ulł
filiabus ſeruari ĩ oĩbus ſucceſſioni
bus:ſiue ex teſtõ ſiue ab inteſtato.
⁊ ſummati non abſimiles alijs fiãt
quos natura efficit ſimiles maxie
quum ⁊ anterioꝛe noſtra lege hu
modi nuptias pmiſimus ipes eas
videri minime concedentes.
Dem. a. Janni pᷣpᷣ.
Eemãncipatis ſilijs qui ex
ſacro reſcripto patribus im
ptito hoc a ſuis geitoribus meꝛue
it dubitatum eſt. Quuʒ enĩ anaſta
ſiana lex iura fratribus legitia no
ſcitur ſeruare:ſi quis ex his ſine te
ſtamento ⁊ liberis deceſſerit utruʒ
ne ad fratreʒ uel ſoroꝛẽ eius ſucceſ
ſio deuoluatur:an ad ſuperſtitem
patrem huiuſmodi dubitatõeʒ cõ
pendioſo ꝛñſo duximus eſſe finien
dam.Ideoq;ʒ ſancimo ad ſimilitu
dinem maternarum rerum aliꝛuʒ
q; ð quibus iam a nobis lex poſi
ta eſt ⁊ huiuſmodi hereditateʒ iur
qdeʒ dominii ad fratres ul ſoꝛoꝛeſ
in totum peruenire: uſumfructum
autem eius patꝛi totum:ſiue pꝛioꝛẽ
thoꝛũ ſeruauerit ſiue ad ſecundas
migrauerit nuptias acquiri ſiue p
ſacrũ oraculũ emãcipatio ꝓcedat
ſiũ mõ alio legitio a ſacris pateris
fuerint abſoluti quum enim ⁊ pat᷑
utitur vſufructu ⁊ uotum eius eſt
ad alios filios ſuas res puenire q̃
pꝛoptẽr quũ ex lege anaſtaſiana in
aliũ articulũ fratribus ꝓſpectũ eſt
nũc a nobis ĩ hac ſpẽ plenius eis
ſubuenit᷑:ut pater hẽat uſũfructuʒ
fratres aũt uel ſoꝛoꝛes dñiũ reruʒ
relictaꝝ exceptis maternis ꝛebo ĩ
ꝗbo ſi ex eadẽ matre fratres ł ſoꝛo
res ſit:eos ſolos uocari oʒ:Sĩ aũt
nòn ſuperſint tũc ad ſilitudinẽ alia
rũ reꝝ in totã fraternitatẽ dñiũ ea
rũ cedere:ut ſit apertiſſimꝰ ĩ oĩibo
tractatus:⁊ non per differentiaʒ p
ſonaꝛũ uel rerum uacillare noſcat᷑
Dem.a. Joanni.ppᷣ.

Ege duodecim tabularum

bene hũano generi pſpectũ

ab eo. Alij quod hic per
pꝛincipeʒ emancipauit.ibi
coꝛam alio iudice.hec nõ
valet. quia hic dicit ſiue a
lio legitimo modo. Ter
tij quod ibi ſupererat ma
ter. hec non. nec hec valet.
quia magis d eberet eſſe
trarium.dic ergo illam coꝛ
rigi per iſtam.nam ⁊ hec ẽ
Juſtiniani.
Votum.nota votum pfr̃iſ
vt ⁊.ff.vnde li.ſcripto ĩ fin.
⁊ de bonis dam.l.cum rõ.
m Qua pꝛopter.i.quare.

n Fratribus.circa tutellaʒ. L

per.l.õ.de le.tutel.l.iij.
o Exceptis.de hoc plene di
ces.j.comnnia de ſuc.ĩ au
ten. itaq;. Item nõ.ꝙ hec
lex corrigitur per autenti.
defuncto ſine liberis.

p Fratꝛes.ſcilicet tales pte
rini.
q Superſint. ſ. tales vteri
ni fratres dixit vocari fies
tres excipe ĩ boĩs que ha
bebat emancipatus a mĩẽe
in quib pꝛeferũtur vterini
r Rerum. non maternaꝛũ
I Ege. xij.tabu. oliʒ
agnata vt agnatuſ
per.l.xij.ta.vocabatur ſo
tempore non ſit filia vłſo
ror agnata quod duabuſ
ratiõibus remouet vna ꝙ;
ſi admittitur filius fratris
ergo ⁊ ipſa filia fratril.⁊ ſi
patruus ergo ⁊ amita Fa
