Igem. a. Juliano.ppᷣ.
Ntiquiis dubitabat ſi quiſ
fundum uel aliã rem cuidã

Licenuũã. ⁊ ſicẽ ſoluta ſecunda qõ ſed ↄtra.ff. de vſu ⁊ ha.l cen
in pꝛin. .l. ſernũ. ibi dicit ꝙ non locat ſine ſe. Do. ibi dicit ivſua
rio nec obſtat huic ſolutioni in.e.t.ſi habitatio vbi pariſiciat vlum
⁊ habuationem quia ibi dicit pene.
k Alccipiat.vt ⁊ inſti. de vſu. ⁊ ha..ſi tibi.⁊ ar.ff. de vſuſru. l.arbo
ribus.S.vlnuſru.accurſius.
IVlumfſru.habiiationis.i.per hec verba quoꝛuʒ ſenſus ẽ i.habi
tanõʒ nec enim poteſt eſſe ſeruiius ſeruitut.xt.ff. de vſufru. le.l.i.

m AVſumfructum.in hoc.ſ.locando.ſed in eo ꝙ nõ ſinitur niſi moꝛte aſi

ceſſiu.ſed ⁊ minoꝛ eſt quãdoq; quum non niſi in domo conſtituatur. vſu

fructus autem in omni re.

n Nec dominium. ſo. tercie. Aʒ.
o Relicium.nec enim alr.⁊c.vi.fl.de le.iij.non alłr.pꝛobatur autem ex eo

teſtõ reliquerit quatenus uſuſfruc
tus apud hèredẽ maneat ſi huiuſ
modi conſtat legatũ ⁊ quũ quidã
iutile legatũ eſſe eſtimabãt:qꝛ vſuſ
fructus nunquam ad ſuã redit pꝛo
pꝛietatẽ:lſed ſp apud hr̃dem rema
neat.⁊ foꝛſitan hoc eſtiabãt qꝛ ⁊ ſe
cũdus heres ⁊ deiceps ſucceſſoꝛeſ
eſſe unius uidẽntur.⁊ non põt uſuſ
ſfructus ſecundũ ueterẽ diſtinctõeʒ
ſolitis mõis extingui. Alij ãt hoi
legatũ non eſt reſpuendũ eſtimauẽ

runt. tales altercationes decidẽtes
cẽſemus ⁊ huiuſmõi legatũ fimiu

eẽ ⁊ talẽ uſumfructũ una cũ herẽð
finiri:⁊ illo moꝛiẽte uel alijs legitiſ
mõis eũ amitiẽte expirare.quare
eĩ iſte uſuſfructus ſibi tale uẽdicat
pꝛiuilegiũ ⁊ generali interẽptione
uſufructus ipie ſolus excipiatur ꝙ;
ex nulla induci rõnabili ſnia ẽ ma
nifeſtũ ⁊ pꝛopter hoc uſũfructuʒ fi
niri ⁊ ad pꝛopꝛietatẽ ſuaʒ redire ⁊
utilem eſſe legatum ſãcientes hoi
pãauciſſimis uerbis totã eoꝝ ambi
guitatem deleuimus.
Idem.a.idem.
Ntèr antiquam prudentiaʒ
diſſenſio incidit ſi ꝑ ſeruum
uſuſfructus dño fuerit acquiſitus

7 ex quibuſdã caſibus multi enim
dbumant caſus rebus icidũt moꝛtalibus ꝑs
ſniam nobis viſum ẽ: ⁊ dari legata·

ta pa. ſerui in aliũ perueniat. urrũ om
Quid

nis uſuſfructus qui antea ꝑ ſeruuʒ
ad aliquẽ peruenit apud eũ rema
neat:an totus tollatur uel ex parte
diminuatur ex parte ãt apud eum
reſideat.⁊ ſuper huiuſmodi dubi
tatione tres ſnie uertebantur una
que dicebat ex particulari aliẽatõ
ne ſerui totum uſumfructũ dimiui
alia in tantum uſumfructũ dimiui

in quantũ ſeruus alienatur. Ter

cia que diffiniebat partem quideʒ
ſerui poſſe alienari totum autẽ uſũ
fructù apud eum remanere qui añ
ſeruũ inſolidũ.habeat.⁊ in nouiſ
ſima ſnĩia ſummũ auctoꝛẽ iuris ſcie
Saluiũ Julianũ eſſe inuenimus.
nobis aũt hec decidentibꝰ placu
it Saluii Juliani admitti ſentẽtiã
⁊ alioꝛũ qui in eadẽ fuert opiniõe

quibus humani conuiſum eſt non

ralit᷑ ðr̃ generalit ltelligatut vt. ff. ð le. pſ. l.i. .. generaliter. . fl.de publi.

ꝙ ieſtatoꝛ ſolebat vti voca
bulo habitationis pꝛo do
mo. ar. ff. de le. i. ſi ſeruus
plm.S.fi.⁊ ar. ff.de ſup.le:
l. labeo. ſecus vbi verba
teſta:oꝛiſ nu llo mõ ſnie ꝰ
nenirent. vt. ff. de le.i. l. uij.

p Mogis.al locs.
q Poteſt. conſtituitur enĩ
vt vſufru.vt inſti.ðᷣe vyſu.?

ha.. penultimo.

tr a MNiiquitaſ quaten

el.hoc modo.

ſ Heredem.ſ.legantis.
t Munquam ad ſuam ar.

ꝙ liber. homo non poteſt
locare operas ſuas in per
petuũ ne inutil ſit libertas
Ir. ꝓ eo in inſti.e. F. ne iñ
7. ff. de libero ho. exhi.l. ij.
7. ff. de condi.⁊ de.ticius.
.§. ticio. Jo. ⁊ nos contra

qm̃ poteꝛit per alium ope

rari.vt.ð.de epiſ.⁊ cle.l.qſ

quis.⁊.l.ad ſimilitudine,ʒ

ꝙ quedam ad tempus va
lent que imperpetuũ n va¶/
lent. vt. ff. de comuni. di.l.

hoc iudicio. S. ſi ↄueniat
n Vigentur.vt ⁊.ff.de ver.
ſig.l.heredis ⁊.l. ſciendnʒ
⁊.j.de heredibus inſti...ſi.
⁊ de pet. here.l. iij. fallit tñ

in duobus caſibus.ſcilicet

in pupillari ſubſtitutione.
⁊ inoperis.vt in illa de veꝛ
boꝛum ſig.l. ſciendũ ⁊.ff.
de vul. ſub. l. qui liberiſ. F.
hec vᷣba.⁊ in caſu huiuſ.l.
X Solutis modis. qꝛ non

moꝛte ſecũdum pꝛedicta.
„ Eſtimanerũt. bene.
3 Lum herede. pꝛmo niſiꝰ
ſtet ⁊ de ſecundo ſenſiſſe ꝰ
tunc erunt duo vſufructus

⁊ quilibʒ ſolitis finitur mo
iſta. 5. ſi quis ita. B. Nez

in eo ꝙ dicit moꝛiente pi

mo finiri eſt ar. contra.ff.
de iur̃. ĩmn.l.iiij.ſed ibi ſu
it conceſſa ĩmnunitas ſibi ?
poſter is generaliter. Item
ar. cbtra. 7.de le.l. i analib
⁊ ibi ſolui.
a Excipiatur. ꝙ ergo gene

.l.de pꝛecio. ⁊ in decre.di.xix.ſi romanoꝛum.
b Paudlſſimis. nota multa verba panciſſima appellat ſicut faciũt alle
gantes qui dicunt vnum verbum dicam ⁊ multa pꝛoſerantur ⁊. ]. de bo

nis vaca.l.ij.li.x.

i Miter antiquam acquiſitus re vel ſaltim dies ceſſerit alias ſecus

vt. ff. quando di.le.ce.ſi poſt. S. ſi.

d Multi. interpoſitio eſt. accurſius.

☛

Dephtl

mMlun ſp

ltoniſot
ſo lerin
iſicinoft
ſunento i⸗
gn
Eimbli
en gonale
Hor tido
Nalcido c
(covel ar
lonul oof
tenamn

ſiſtſtanme
Arnbt
Cefinſten
barid
ſrſonl. en
Petoluorn
llttöirclc
Vprbieni;
ſtiteipot

intf

wliſme
le ttp

Dronmti
uohon

NMinniſntn
dor node
namn adſunt

von one

ensſungnt
kinunkitlbre
nnipſle d
boohocht
wndi Nin
Pascrn
elpedlunee
degnlechl
Aindind

An NNNe
einpapetniit.

foeonmnnl
nlun Ktden
ſedtotl nen

barliſini

õ

aniſubſtinn.
ſ.tiniut

ſiglſimi

nblqiii

iratbint
isno aan
ricdun rdd
anit Abet .

atdhepnon

4

cnngoni

tro i

ſoliis fnine
ſve e ſe .

nis n iid
dicrnotmn

ſeſtar N.

nliiſin
ſainnnin i
eeniit .

l.
mn en⸗⸗

nAN

eNRetentionem. vt. j. l. pꝛo xima. ⁊.ff.de febus du..l.qnotiens.
EMiſi pars vt h.⁊ ar.ff.de ſerui.ſi pomũ. .i.idẽ ẽt ſi totos alienet᷑.
vt. fl.ꝗ.mo.vſuſ.amit.iſi ſerno.⁊.l.repeti. .ſi qs ⁊.j.e.l.fi.⁊ ar.ff.ð
do. c.moꝛ..l.fi.ſed cõtra.ff.de vſuf.l.qui vſufruciũ.ꝭ.f.pꝛout ẽ ibi
ĩlr̃a fuo ticij ſo .ibi ↄtemplatione ſerui erat relictus hic domini.lł

bic corrigit.łibi ẽ
ſeruↄ moꝛtuus hic
alienatus .ſi ãt ba
bel ibi vſul. bui ticõ
non eſt contra.
g c DOruptõʒ.
ii. amiſiõeʒ
h Biminutõe. etlã
minima.
i Nõ vtendo.per ã
num. vel biẽnium.
k Quibuſdã.vvt rei
ſteritu.łmutatione
ył conſolidatione
vt inſti. e. F. finitur.
Be pſõali.ſ.ex ſti
pulatu ſi per ſtipu
lationẽ fuit pꝛomiſ
ſus vel exẽpto ſi fu
it vẽditus vel ex te
ſtamento ſi fuit le
gatus.
m Eam tolli. ſ. actõ
nem pſonalem.
n Non vtẽdo.i.ñ
deducẽdo eã in in
licio vel ẽt nõ vtẽ
do vſuf. poſt tradi
iõnem amittit actõ
nẽ vt ſtatim dices.
o Altercãtibuſ. ſed
certe ñ iuſte vr que
ri ł dubuari de ac
tiõe pſõali.an tali
tp̃e tolatur niſi cũ
in teſtõ ẽ relictus ?
gs per biẽniũ ñ pe
tijt tũc enĩ põt que
ri ð vſuf.qꝛ ſtatim
coõpetit adita here
litate. vt. ff. quẽad
mogũ ſeruit. amit.
ſipartẽ. F. i. It. de

acct. ex teſtõ que ſi

mul cõpetit. quũ ãt
per contractũ inter
viuos in conuẽtõʒ
deducitur aut ẽ tra
ditus. ⁊? tunc tollit

actio ſolutione. vt

inter emptionẽ vſuſfructus ſtudio
ſam eſſe ſed magis retèntionem q̃
tenus ⁊ ſi paàrs ſerui alienet᷑:tñ nec
pꝑs uſufructuſ depeat ſed mãeat ſᷣm
huiuſmõi ſuã naturã iteger atq; in
corruptus ⁊ quẽadmodũ ab initõ
ſixus ita ↄſeruet᷑ ex huinſmõi caſu
nullo deteꝛioꝛatus modo.
Idem.a.Juliano.pBß.
Orruptiònẽ vſufructus m
tiplicẽ eſſe ueteribus placu
it.uł moꝛte uſuſꝛuctuarij: vel capit᷑
diminutine uel nòn utendo:ulł ali
is quibuſdàm non ignotis modis
ſed de vſufructu quidẽ hoc indubi
tatũ fuerat dè perſonali autem ac
tione que ſuper uſufructu naſcitur
ſiue in ſtipulatõʒ uſuſfructo deduc
tus ſiue ex teſtõ relictuſ ẽ dubitaba
tur moꝛte quidẽ uſufructuarij ⁊ ca
pitis diminuitone eã tolli oibus ⸗

cedentibus:non vtendo autem ſi p

ãnuʒ uel biẽnium foꝛſitam eũdem
vſumfructũ nõ petierit uſufructua
rius ut ſic perſonalis actio tollatur
altercantibus.ſed hec nos deciden
tes ſancimus non ſolũ actionem q̃
pꝛo uſufru.naſcitur.ſed nec uſũfr.
non utendo caãdere niſi tantũmõ
morte uſufructuarij ⁊ ipſius rei in
teritu:ſed uſũfr.quem ſibi aliquis

acquiſiuit hũc hẽat dum uiuit ĩtac

tuʒ:quũ multe ⁊ inumerabiles cãe

rebus incidũt moꝛtalibus ꝑ quas
homies iugiter detinere quod ha

bent nòn poſſunt.⁊ ẽ ſatis durum
p huiuſmodi difficultates amitteꝛe
quod ſemel poſſeſſũ ẽ.niſi talis ex
ceptio uſuſfructuario opponatur.
qui ẽt ſi dĩium uẽdicabat poteꝛat
eũ pñtem uel abſentem excluderèᷣ
Sed nec ꝑ omnem capitis dimi
nutionem huiuſmodi detrimentũ
iminere nr̃iſ patimur ſubiectis q̃re
enim ſi filiuſfa.fuerit is qui uſũfru.
habet loꝛte ex caſtrẽſi peculio ubi

inſti.qui.mo.tol.ob.in pꝛin. ⁊ ſic nõ poteſt eſſe qõ.debeat tolli
ſpe vel non. aut ñ ẽ tradita. tũc non amittit tpᷣe vſuſ.quũ non ſue
rit. ut.ff. de nſul. le. l.ſempꝛonius.⁊.ff. qbus mo.vſufr. amit.l.i.S.
ſed ita demũ. 2. F. fi. ſed nec actio pſonalis põt tũc tolli niſi.xxx.
an. vt.j. de cõſti. pecu.l.ij.?.j.qbus nõ obijcitur lõ.tẽ. pꝛe.l. neq;
mutui. Ad hoc rñdeo qꝛ pꝛocedit qõ ẽt vbi inter viuos conſtitui
tur ſed non añ traditionẽ ſed poſt. nã ñi eſt verũ ꝙ ꝑ traditionem
ollatur actio ꝓ eo cõpetens.quũ ĩ eo ñ ſit vera traditio qꝛ ẽ res ĩ
coꝛporalis vt. ff. e. l. iij. F. dare. .ff. ð acqui. re.do.ſeruↄ..ĩcoꝛpo
ralis.ſed ĩ coꝛpoꝛalibo rebus illud tenet.qꝛ ſolutõe eius ꝙ debe
Iur tollii oĩs obligatio.nec obſtat ꝙ mihi ↄſtitutꝰ ꝑ patientiam ⁊
me viuẽte dr̃ mihi deberi ſicq; res mea mihi debet.qꝛ vt dixi quũ
ſ ' it ibi va traditio ñ vere efficit meus ꝙ ſtudioſus lectoꝛ põt q̃re
re.qꝛ pluries dr iſte vtit ſeruitute debita. pᷣterea ⁊ res mea qñq;
mihi debet?. ſ.rõne cuius ꝙ meũñ ñ ẽ. l. reſtuui. vt. ff. de yb. ob. ne

uſũſfructũ ei reliꝗſſe.

mo tẽ. Secũdo vr̃ ꝙ Juſtinianus ñ rñdeat buic qõni de pſonali act.ſjʒ
dico ꝙ plene rñdet quũ dicit nili ſit talis except.vſuf.⁊c.aduerbiũ eniʒ
niſi ⁊cc excipit ĩ eo generali ꝙ dixerat.ſ.nec actionẽ nec vſuſr.ñ vłẽdo tol
li ⁊c ſũc ergo vſufru.⁊ actio tollit.⁊ ſic ẽ mirabile ꝙ actio pſonalis ↄpe
tẽs ꝑ vſũſr.tollii.x.an.inter pñtes.xx.ĩter abñtes vt hic dicit ſed an ipo

nec patri uſufructus acquiritur:ei
poſſeſſuʒ per emancipationeʒ eũ
amũtat. Sed ſecundũ quod dif
finitum ẽ:tunc eum deſinere quuʒ
uſuſructuarius uel res peat: ⁊ tan
tumodo eũ cum anim uel rei ſbã
expirare:niſi pꝛedicte exceptionis
uigor reclamauerit:excepta uideli
cet tali capitis diminutione. que
uel libertatem uel ciuitatem roma
nam poſſit adimere:tunc eteĩ uſu
fructus omnimodo ereptus ad ſu
am reuertatur pꝛopꝛietatem.
Dem.aa. Johan.pß.
X libẽris ſabinianis qõ no
bis relata ẽ.per quam dubi
tabatur ſi uſuſfructus per ſeruũ ac
quiſitus uel per filiũfami.capitiſ di
minutione filij magna:uel media:
uel morte:uel ẽmancipatione. uel
ſeruiquacunq; alienatione l mor
te uel manumiſſione põt adhuc re
manere. Et ideo ſancimus in hu
iuſmodi cãibus neq; ſi ſeruus uel

filiuſſa.in pꝛefatos caſus inciderit:

interrũpi patri uel domino uſuſru
ctum qui per eos acquiſitus ẽ:ſed
manere intàctum. Neqʒ ſi pater
magnam capitis diminutionẽ uel

mediã paſſus fuerit:uel moꝛte ab
hac luce fuerit exemptuſ uſũfructũ

perire:ſed apud filium remanere.

ctiam ſi heres a patre non reliqua
tur uſumfructum enim per eum ac

quiſitum apud eum remanere etiã
poſt patris calamitatem opoꝛtet:
quum plerunq; ueriſimile eſt teſta
toꝛẽ cõtẽplatõe magis filij q;ᷓ; pf̃iſ
xxxiiij.
De ſemitutibus qqua,
Mpa. Anto. a. Calphurnie.
Jꝗ quas actiones aduer

ſus eum qui ediſicium cõ
tra ueterẽ formã extruxit

iure. e.non. ſed ꝑ excep.
qꝛ tpᷣs ⁊c.vt.ff.de ac.⁊ ob.
.l.obligatõnũ fere.. placʒ
ſʒ ſi capitis diminutõe vel
alijſ mõis amitit tẽ ipo iuẽ
p Non viẽdo.vt olim. ſ.p
ãnum vel per biẽnium.
q Cadere.nec alio modo.
r Nõ pñ̃t. ſic..de pᷣſcrip.
.xxx.an.l.fi.⁊.S.l.pꝛox.
ſ Excludert.ſ.x.an.vł.xx.
Sed gd ſiĩ re mobili eſt
vſufru.an tolleret pſonaliſ
actõ trẽnio..ñ quũ vſuf.
rei ĩmobili ↄparet᷑ vt.j.ð pᷣ
lõ.t. l... fi.⁊.ff.ð nifu..l.iu
ſto. .F.ñ mutat.⁊.j.t.i.l.ſiẽ
t Amittat. q.d. nõ.⁊ ſic nõ
tollit minima capit dimi.
⁊ iſti.ð acꝗ.p arrog.ĩ pᷣn.
⁊ inſti.de vſufr. .fi.
n LCũ anima.i.moꝛte.

Xx e ? libris. quos nõ

habemus.
y Emancipatione. hoc reſ
picit antecedentem legem
corruptionem.
53 Intactũ. imo vf̃ amitti.
yt. ff. de vſufru. l. q vſüfruc
tũ. F. fi. pꝛout ẽ in buo ticij
So.ibĩ refert ↄtemplatiõe
patris im̃ ſit relictꝰ ⁊ tunc
ñ parit. aut filij.⁊ tũc patri
perit.aut dubiũ.⁊ tũc obti
net hec lex.⁊ eodẽ mõ ſol
nit.aliud õ.ff.de dõa. cau
ſa moꝛ.l.ſi filiofa.⁊.ff. de
vſu.⁊ ha.plenũ.S.ſi vſus
ar.ʒ huic ſolutõi.j.ĩ fi.hu
ius.l.alij dñt ꝙ illa q vſũ
fructũ.corrigitur. alie due
in alijs cãibus loquũtur.
nã aliter quẽcũq; dixeris

vſufꝛuctuarium ſtare ñ pt

vt dñt pꝛeterea lex illa ple
nũ nõ ẽ qj.qꝛ hic tractat cu
ius moꝛte finiatur.ibi non
dum finitus vſufruct ad
quem porrigatur.vl pt᷑ di
ei ꝙ pꝛin.huius.l.dicit qñ

cõ templatione pr̃is finis vero qñ cõtemplatione ſilij. INtẽ adhucẽ ʒ̊.ff. ð
ver.ob.ſi ita ſtipulatus.vi.charta.⁊.ff.de mino.il.iij.ꝭ.ſed ſi legatũ fuit.⁊
.ff. de iniurijs. ſed ſi vnius.ꝭ.fi. So.ibi loquit᷑ in ijs que perſone cohe

rent filij vl ſerui. NRẽ adhuc.õ.j.de bo. q; li.cũ oportet.⁊.l.fſi.nam nec
ĩ aduenticijs nec ĩ ꝓfecticijs nec in caſtrenſi vel quaſi locum habere pt

bec lex.Nᷣ.hic loqui quũ dubiũ ẽ cuius contemplatiõe.uel hoc corrigit᷑

a Si pater. quid domino. . ſecus. nam ſeruus nõ habet ad bereditateʒ

tranſit. at filius habet. non ut heres.ſed ut uſufructuarius.
b Magis.magis comparatiue.⁊ no.aꝛ.quod in dubio contemplatione
filij relictum preſumitur. ⁊ ar.j.ar.tu.ſi defunctus.
c De ſeruitu.⁊ aqua.dixit de ſeruitutibus perſonalibus.nunc de ſeruitu
tibus rerum. ut ⁊.ff.e.l.i.⁊ ſpecialiter ponit aqua. generaliter de alijs.
quia quedam ſpecialia in ea eſt dicturus. nt.j.l.ij. ſic ⁊ in dinina ſcriptu

ra. Dicite diſcipulł eius ⁊ petro.
d ſ JIdusas pone caſum tribus modis. primo ſecundum antiquos

0 4

ð a „„

domus tua bebebat ſeruitutem domni mee altius non tollendi que ac
quiſita erat domui mee ip̃e nunc tu altius exallas contra ſeruitutem de
bitã agãa contra te vel vii poſſidetis vł confeſſoꝛia. ⁊.vincam ſi bonã ſidẽ
hũi in pꝛeſcribendo.non ãt ſi vi vł clam vł pꝛecario ſui vſus ſeruitute.⁊ ſʒ
hunc caſum dic ꝙ bec ſeruitus põ: queri tpᷣe quũ habeat perpetuam cãʒ

⁊ incipit ab eo tẽpoꝛe quo
vicinus meus fuit aliquan
do a me pꝛobibitus ediſi
care.nam ex tũc poſſidere
incipio iure ſeruit᷑ ꝙ eſt ne
ceſſe.t.ff.quemadmodũ
ſerui.amit.l.fi. alioqniĩ clã
poſſideꝛe videoꝛ. ꝙ nõ dʒ
eſſe vt hic dicit. Ieʒ ꝙ di
cit longi tpᷣis pꝛopꝛie dicit
ſecundũ nos.licet quidaʒ
dixerũt cuius tpᷣis non eſt
memoꝛa per.l.ff.de aqua
plu. ar. l.i.in fi.⁊.l.ij. Item
ꝙ dicit vicem ſeruitutis.⸗
ſtitute.ſ.per pact.vel ꝑ vlti
mam volũtatem. ⁊ ſic con
ſuetudo equiualet veritati
Item ꝙ dicit mõ ſi is qui
pulſatur dic.i.tu qui pulſa
ris.i.ĩquietaris edificatõe
illius vl eo agente negato
ria. Et ꝙ dicit poſſidet.i.
quaſi poſſidet ſernitutẽ.qꝛ
vere non poſſidetur.vt. ff.
de acqui.re.do.l.ſeruↄ. .
ĩcoꝛpoꝛales. Item hec veꝛ

ba vi. ⁊c. expone vi.vt. ff. ð

vi ⁊ vi ar.l. vim facit.clam
expone.vt.ff.de acquiren.
poſſeſſ.l.clam pꝛecario ex
pone.vt. fl. de pꝛecario.l.
.i.in pꝛin.vł dic ſecũdo do
mus tua debebat ſeruitutẽ
mee altius nõ tollendi ꝑp
conſtitutionem altius edi
ficatũ habuiſti lõgo tẽpor
contra veterẽ foꝛmã.i.ſerui
tutem. ſi ago cõtra te inðx
te abſoluet.ſi modo nec vi

ſt luminibus tuis officeret:compe
tere tibi extimas:moꝛe ſòlito exer
cere nõ pꝛohiberis.Is qui iudex
erit lõngi temporis conſuetudinẽ
uicem ſèruitutis obtinere ſciet. mo
do ſi is qui pulſatur:ui nec clã nec
precario poſſidet
Dem.a. Martiali.
J aquam per poſſeſſionem
Martialis eo ſiente duxiſti
ſeruitutem exmplo reruʒ immobi
liuʒ tempor᷑ queſiſti. Quod ſi ãte
id ſpacium eius uſus tibi interdic
tus eſt:fruſtra ſumptus in ea re fac
tos preſtari tibi poſtulas:quum in
aliena poſſeſſione operis facti do
minium quo ad in eadeʒ cauſa ma

net:ad eum pertinet cuius eſt poſ

Dem.a. Rucdane.
Tin prouinciali prediõ cõ

ſtitui ſeruitus aqueductus ł

alie ſeruitutes poſſunt:ſi ea preceſ
ſerint que ſeruitutes conſtituunt.tu
eri enim placita inter cõtrahentes
dñt. Quarè non ignorabis ſi pꝛio
ꝛes poſſeſſores aquam duci per pᷣ
dia prohibeẽ iure non potuerunt:
cum eodem oneꝛe perfeꝛende ſerui
tutis tranſire ad emptores eadem
predia poſſe.
Dem.a.Coꝛnelio

Quã què in alieno loco oꝛi

tur ſine uolũtate eiꝰ ad quẽ
uſus eiuſdem aque pertinet: preto
ris dictum non permittit duceẽ.

nec clam nec pꝛecario ſic tenuiſti.⁊ ꝙ dicit viceʒ ſeruitutis.ſ.amiſſe p pac
tũ vł pꝛopꝛie.ſ.acquiſite.ſ.illi cuius domus ſeruiebat contra meã domũ
nam libertas eius quodãmõ dr̃ ſernitus mee. Iteʒ ꝙ dicit pulſatur pꝛo
peie ponit ⁊ Fm vtrunq; ſupradictũ caſum quero an ſufficiat ſi ab aduer
ſario non teneatur pꝛecario vi vłclam. licet ab alio teneatur.ſed dic a ne
mine debere habere pᷣcario quũ bonã fidem debeat habere.vt.ff. quẽad
modũ ſerui.amit.l.ſi.⁊ de aqua plu.ar.l.fi.qʒ ſit ar. ð vt.fl.vti poſ.l.i.S.f.
2.l.ij.vl dic tercio domus tua dʒ ſeruitutẽ mee altius non tollẽdi tẽpoꝛe
mihi queſitã vt aſſero ſi tu edificas.ego ago ⁊ vincã te.ita demũ ſi tu con
tra quẽ pꝛeſcripſi ñ poſſidebas domũ tuam eo tpᷣe quo pꝛeſcripſi contra
te vi vlł cam vł pꝛecario.nã tunc ſicut non poſſes mihi ĩ ea per paciũ cõſti
tuere ſeruitutẽ. ſic nec. p pꝛeſcriptionem ĩ ea queram ſeruiiutẽ.dic ergo
ſi quis ⁊c. ſed que ſunt act.que pꝛo ſeruitutibus cõpetunt. . cõſeſſoꝛia.

Item interdictũ vti poſſidetis vtile.vi.ff.ſi ſeruitus ven.l.ij.in pꝛin. ⁊.F..

ij.⁊ de ſeruitu.l.pe. Item negatoꝛia que dalur econtra ſed nõ ſimul.qꝛ

hoc non eſſe poſſet.

aVt luminibus.vt non cauſatiue ponitur.ſed conſecutiue.ſic.ẽ.de iudi.

pꝛoperandum. S. i.

b ¶ Soluto.ſ.dato libello.vt.s.de li.conteſ.aut.offeratur. .
c Non pꝛohiberis.vt ⁊.fl. de ſeruitu. vr. pꝛe.l.quã luminibus .⁊.ff. de iti

nere aciuq; pꝛi. apparet. 5. pe.

d Longi.cuius nõ extat memoꝛia ſm quoſdã.vel.x.an.vel.xx.ſʒ nos.
e¶ Seruitutis.iſ.conſtitute vel amiſſe ſecundum diuerſos caſus.
f Pallſatur. pꝛopꝛie ⁊ impꝛopꝛie ſecundum diuerſos caſus.
JS ſQ aduam. ſciente iure ſernitutis nõ pꝛecario. vel vi vel dam ⁊ nõ.

deſiderati ti.in pꝛeſcribenda ſeruitute.vt hic ⁊.ff.ſi ſernitus ven.ſi

quis diuturno.⁊ ff. de iti.ac.q; pꝛi.l.i. .ſi quis ãt cũ.⁊.s.ſi tibifũ

dũ in fi.ſic ar.j.de pꝛe.lõ.t.que ꝓ liber. l.ij. YRẽ no.qꝙ dicit ſaente
qꝛ alind ẽ in pꝛeſcript one rerũ coꝛporaliam vbi non exigit ſcia.
vt.j.de pꝛeſcri.lõ.i.l.ſi.in fi.⁊.de pꝛeſcri.xxx.an.l.ſicut ⁊ ẽ ratio

Mpa. Philippus.a. Luciano
militi.

Iquid paꝛs aduẽrſa cõtra
ſeruitutem edibus tuis debi
tam iniurioſe extruxit: preſes pro
uincie reuocare ad pꝛiſtinaʒ ſoꝛmã
damni:etiam ꝛatione habita ꝓ ſua
gꝛauitate curabi.
Mpa. Qlaudius.a. Pꝛeſto.
Reſes pꝛouincie uſu àque
quam ex fonte iuris tui pro
fluere allegas: contrà ſtatutam cõ
ſuetudinis foꝛmam carere te non
permittet:quum ſit duꝛuʒ ⁊ crude
litati prõximum ex tuis predijs a
que agmen oꝛtum ſitientibo agris
tuis ad aliorum uſum uicinoꝛum
iniuria pꝛoꝛoagari.
Myp. Diocle.⁊ Max.aa. ⁊.cc.
Juliano.pᷣpᷣ. ,
manifteſte doͤceri poſſit io
aque ex veteri moꝛe atque
obſeruatione per certa loca pꝛoflu
entis utilitatem certis fundis irri
gandi cauſa exhibere pꝛocuratõr
noſter nequid contra ueterem for
mam atq; ſolẽnem moꝛem inouet᷑
pꝛouidebit.
Idem.aa.⁊.cc.auigenito.
Ltius quidm edificia tolle
re ſi domus ſeruitutem non
debeat dominus eius minime pꝛo
hibetur. In pariete ueꝛo tuò ſi ſe
neſtram Julianus ui uel clam feciſ
ſe conuincatur ſũptibus ſuis opuſ
tollere ⁊ integrum parietẽ ↄpellit

qꝛ hic domino poſ
ſidet ibi non. nec

obſtat ꝙ dicitur in

ea. l. de pꝛe. lõ. t. eo
dem iure. obſeruã
do ⁊c̃.qꝛ idem eſt
quaniũ ad tempuſ
nõ quãtũ ad ſciam
ſecundum aʒ.alij.
vt. HN. ſubandiunt
H maxime.

hb Tepoꝛe ggneſiſti.
⁊ ſic.x.an.inter pũ

tes.xx.inter abſen

tes qꝛ ſic ẽ ĩ imobi

libus. vt. j de vſu

ca.tranſfoꝛman.l.
i. Sed cõtra. fl. ð
aqua quoti.⁊ eſti.
.l. hoc iure. §. duc
tus.vbi exigit ipᷣs
cuio ñi extat memo
ria. So.ibi de aq̃
ex flumie publico

dicit vel fiſcali hic

pꝛiuato. vel hic hʒ
ppetuam cãʒ.ibi ñ
ar. ff. de ſerui. vr. p.

.l. foꝛamen. Jt qd

ſi aqua non fluxit

ſemper. ſed fiſtule

ſemper parate ſunt
ad aquam recipiẽ

dam idem videiur

ꝙ in ſtilicidio. at.
dicte. l. foꝛamen. ?

dicas hic que ßfui
tutes ⁊ q̃lit᷑ pꝛeſcri
bantur. vt. fl. ð ſer

ui.l.ſeruitutes. ſed

negatoꝛia quanto tempoꝛe tollatur. ꝭ. xxx. an. m quoſdã.quũ

oẽ ius tanto tpe tollatur.j.de ãna.ex.l.i..i.ſed ſi mibi tollatur

negatoꝛia.ergo tibi acquiriĩ ſeruitus tpᷣe ꝙ negani.mõ in illis qᷓ
non habent perpetuã cãm vł quaſi.ſed dices ſᷣm eos non ſequit.
nã põt eſſe ꝙ ſeruitus ñ eſt queſita.⁊ iñ non poteſt ei negari vt⁊
ał dicitur. ff.de ſerui ruſti.pꝛe.per fundum. Alij dicunt ꝙ etiam
elapſis.xxx.an.intenditur negatoꝛia pꝛo pñti itione. non pꝛo pꝛe
teritis que fuerunt.iam ſunt.xxx.an.vel plus.nã quot ſunt itio
nes tot ſunt facta ⁊ tot pꝛeſcriptiones.vt ⁊.ff.de ver.ob.ſi ſic ſtipu
latus fuerim.nec vna cõtinna ẽ alteri.vt.ff.de ſᷣui.ſeruitutes.⁊ ali
ug in poſſeſſione rei corporalis que põt ⁊ dicitur ẽẽ continna. ſʒ
quũ pꝛohibeam ꝙ amodo non vadat ⁊ ꝙ intereſſe reddatꝓ itiõi
bus a.xxx.an.citra vno iudicio poterit agi. licet plura vt dictũ eſt
petantur. ar. ff. pꝛo ſoc. cũ duobus. .ſi plures. .ff. fjami. berciſ.
beredes.S. de pluribus. ⁊ ſi pꝛo quibuſdam egi non repellar. ex
ceptione rei iudi.agendo poſtea pꝛo alijs.ᷣſicut ſi fuiſti aliquando
abſolutus qꝛ non poſſidebas.nũc poſſides.vt.j.ad exhi.l.neq;
pꝛedicta autem pꝛocedũt in ſeruitutibus que non queruntur tpᷣe
longo.alias tollitur negatoꝛia eodem longo tempore.
i Interdictus ẽ. naturali ĩterruptione.vt. ff. de vluc.l. naturaliter.ſi
cut ⁊ retinetur per continuatonem vſus.vt.ff. de vſnca. arboꝛbus
.F. idem tractant. Iem per litis conteſ. non per ſolam ðenũciatõ
nem. vt. ð. de rei ven.l.morte litis.⁊.ff.pꝛo emp.aliena.vel ſonte ẽ
ſpeciale. vt ſola denunciatio interrumpat. qꝛ facilius cui nit bſerip
tio. qꝛ ſine titulo ⁊ ſine poſſeſſione. quia ĩcorporalia ñ poſſideni

i

1ſoe⸗
abonbob
cos.
2
Mrnen
jhoſſe
. 5
ſto Te
aul⸗
Aim/
Gtdonin
eſunn
tonſiui,
Poninis Kin
Neeni i⸗
Aumencor
Clomquii
RConſtiuit
vonest ſin
Nes, i l
nſieK.

L id

Poelven ful

Binti

ci minoren

ſPoſennon

bltc deſen

Pe Nin

us, deyne

mied

Il alienario

1 Ki

bpu

s aaaunl,
Paorier,iu
uuat donin

gmonuen
ſoragu,

licceclico,

uttni
i enne

„

iemn die
talfcone
Hitſ wn n
ulathino
zen⸗ 4 .

Ambſut

Nhrlarnen
uputch
1imn
üfrun
l
iA

i N

ſdene
de⸗
attt

AMee
ni dch

iſihn

Penm
fnin

Bnr⸗
Tdcllen⸗

N ugtia
Kn 1 1

enn
dbe l e
igdare

aln
mügktn
ncnge
baltz

WInN.

ihor nit

ltijing
N N

unſnn.

Lalnti
qrolintet⸗
boe r dN
znrz
ſitnunen
1Ghbi
fune on
r NA1ſſalte
no Klbeß⸗
awanti

ſoeiſt..
pummn Nl

gon onfwt
npe Kafkl
nperutnin
aqbon ii
miden ſin

te.l. ſommnt

as heltf
sl n
Anenr,N. ſot
Almima

fnctolie
ntbi ola

i ön
vo onſe
täinegnit
buntq en
pe, onek

ignotſotan

nobiſen
ſcuiwtsat
iicotim
ſenttun
nnti
fſoni ine
non nlt
nſinlen
aleni

at.fl.de acqui.re. do.l.ſeruns. S.incoꝛpoꝛales.⁊ nõ. ff.de pſufri
arboꝛibus.accurſius. . .
k Factos.poſt interdictionem quũ videatur velle donate.yxt. ð.ð
rei ven.domum.
Manet. vt ⁊.ð.ti.ij.l.ij.accurſius floꝛentinus.

poſſeſſa ſine dñiuzʒ ,
ſic 5. t.ij.l. quotiẽ reſtituere. Dem. aa oſimo.
n e LTin pꝛoui J in ẽdibus vicini tibi debi
ciali.pñt.ꝰ ta ſeruitute parietem altius
pidebatur.qꝛ non edificauit.Eradius:nouũ opus ſu
ſunt domini. vt.j. is ſumptibus ꝑ pꝛeſidem pꝛouicie
de vſuca.tranſfoꝛ. tollere cõpelletur. Sed ſi te ſerui
.l. i.? ſeruitutes nõ tutem habuiſſe non pꝛobetur:tollẽ
pñt conſtitni.niſi a di altio ediſiciũ vicino ñ ẽ iterdictũ
dominis. vt inſti. Dem.aa.⁊.cc. Niphidico.
de ſerui. F. ideo ãät. Ytibi ſeruitutẽ aque ducẽde
ſed tamen contra ẽ debere pꝛeſes aĩaduerterit
qꝛ ſunt quaſi dſdi. nec hac te nõ vtentẽ ſpacio tpᷣis a

miſiſſe pꝛoſpexerit:vti te iterũ iure
pꝛopꝛio ꝓuidebit nã hoc ſi minie
pꝛòbetur loco ꝓpꝛio facto ope do

o Lonſtituũt.ſ.pac
tiones ⁊ ſtipulatio
nes. vt. .ſubijcit.

vt inſti. e. Hſi.. minus fundi cõtinere aquã ⁊ face
p Tueri.i.defſẽdi. re quomin ager tuus irrigari poſ
vl dic tueri ſuitutẽ. ſit non pꝛohibetur.
q Dſt. vt ⁊.ð.ð trã Dem. aa.⁊.cc.auꝛeliano.
ſac. ñ minoꝛem. Er ãgꝛum quidem alienum
Poſſe.⁊ non ali qui ſeruituteʒ non debet ire
ter. vt. ff. de ſeruit. uel ageꝛe uicio minime licet:uti ãt
ru. pꝛe.via. 5. ſi fun uia publica nemo recte pꝛohibet᷑.
dus. de ↄtraben. Dem.aa.⁊. cc. Naleꝛie.
emp.ſi aq̃ ductus. On mõdus prediorum ſed
?.l. alienati. ſeruitutes aque ducende ter
ſa AQud vſu⸗ minum facit.
.i. pꝛopꝛie Mdpa. Juſti. a. Yoani.ppᷣ.
tates. accurſi. Icut uſumſructum qui nõn
t Pertinet. iure ꝓ utendo per bienninum in ſo
pꝛietates.i.ſine vo li rebus:per anale ſpacium ĩmobi
luntate domini ſo libus ul ſe mouentibo diminueba
li in quo naſcitur. tur:non paſſi ſumus huiuſmodi ſu
yt. ff. de aqua plu. ſtinere compendioſum interitum:
gar.ĩ cõcedẽdo.. l. ſed ei.x.uel.xx.annorum dedimuꝰ
ſe. ſi antem dñs ſo ſpacium:ita ⁊ in ceteris ſeruitutibꝰ
li velit alij concede obtinendum eſſe cenſemus:ut oẽs
re põt ſi non noce ſeruitutes non utendo amittantur
at ei cui pꝛimo con
ceſſit. vt. ff. ð8 aqua

quoti.⁊ eſti.lucio.⁊.ff.dðe ſeruit᷑.tu.pꝛe. l.ij.s.ſi aqueduetus qne
ſunt ð.ſecus ſi noceat. vt ⁊.ff. de ſer. ru.pꝛe.l.p quam. Item ſi ille
cui pꝛimo fuit ↄceſſa velit alij ↄcedere non põt. vt. ff. de ſeruitu.
ru. pꝛe.l.ex meo. niſi poſt iam ſit ingreſſa fines agri ſui.vt. ff.de a
qua quoti.⁊ eſti.l.i.F.illud.
u. Edictũ.puta vti poſſidetis. Itẽ ne eius ↄditio fiat deterioꝛ ꝑ al
terius ſac ũ.nã hoc iuenies fere ⁊ in quolibet edicto pꝛetoꝛis.vt ⁊
ar. fl. de ali. in.mu.cã fac.l.i. Itẽ ⁊ actione iniuriarũ poſſes agere
yt.ff. de act. emp. l. qui pendentem.
ſIgaid pars.curabit. vt ⁊.ff.ſi ſerui. ven.l.ſed ⁊ ſi foꝛte.S.
i.in ſi.⁊.l.ſi qñ. S.fi. Itẽ no.in cõſeſſoꝛia venire damnũ.ſ.
quanti eius intereſt ꝙ non ẽ vſus ſeruitute.vt bic ⁊.ff.ſi ſerni: vẽ.
loci. .. in act. ⁊ in rei vẽ. que ẽ ſimiliter in rem. habetur rõ damni.
yt. ff. de rei. ven. ñ ſolum. ⁊.S.de rei ven.l.damnum.
Vy Curabit. te agente confeſſoria. vt nõ.j.e.l.altius.
z p Reſes. iuris tui. qꝛ tuns eſt vt ſubijcit.
3 Contra ſtatutam conſuetudinis.i.non debetur alij ſerui
tus ẽt ꝑ cõſuetudinem. nam hoc mõ poſſet acquiri quũ habeat
ppetuam cãm.yvt diximus.ð. e.l.ij.vel ſi nõ haberet ſic tunc tãtuʒ
iẽpus cuius non extat memoꝛia. vt.ff. de aqua quoti.? eſti.l. hoc
inr̃. F. aqueductus.
b. Proximum. vñ dr in alpibus ille perit qui ſe plus diligit vllũ
tc.oꝛdinata enim caritas incipit a ſe ipſo.

nium ea non utendo deperdita ſi

ſpacio ſuuʒ ius minime ↄſecutus ẽ

c manileſte.pꝛofluentis ex piedio fiſcali.
d Procuratoꝛ. quũ res inter fiſcũ ⁊ pꝛiuatum agatur. æ nõ. ar. ex
bac.l.ꝙ ſi quis haeat molendinũ in flumine ꝙ alius non põt.õ. face
re aliud molendinum per ꝙ conuertatur aqua etiam in ſuo. Sed cõtra
eſt.vt.ff.de aqua plu.ar.ſi in meo fundo.x.ff.de dã.infec.l.fluminum.S.
ſi.⁊.l.pꝛoculus.⁊ ð e regu.

ä . iu.l.domum.
non biennio:quia tantũmodo ſoli e e Liis. pꝛohibetur
rebus ãnexe ſunt ſed decennio con vr ergo ꝙ qðlibet

tra preſentes uel uiginti annorum
ſpacio contꝛa àbſentes:ut ſit in om
nibus huiuſmodi rebo cauſa ſimi
lis differentijs exploſis.
Dem.a. Yoãi.pᷣpᷣ
Vm talis queſtio ĩ libris ſa
binianis ueꝛtebatur:quidaʒ
etenim pactus eſt cuʒ uicino ſuo ut
liceat ei:uel per ſe uel ꝑ ſuos homi
nes per agrum uicinum tranſitum
facere:iterq; habere uno die tan
tummodo per quinquẽnium qua
tenus ei licentia ſit in ſuam ſiluam
inde tranſire ⁊ arbores excidere:ł
facere quicquid neceſſarium uiſuʒ
fuerit:⁊ querebatur quando huiu g
modi ſeruitus non utẽdo admitta
tur:⁊ quidam putauerunt ſi in pri
mo uel ſecundo quinquennio per
eam uiam non itum eſt:eandeʒ ſer
uitutem penitus tolli:quaſi per biẽ

pꝛediũ pꝛeſumitur libernʒ
niſi pꝛobetur contrarium
ẽ enim cuiuſlibet vſuſ vſq;
ad celũ vt hic ⁊.ff.de ſerui

.l. fi. F. p. . l. pꝛoculus.⁊8
reg.iur.l.domũ.⁊ de fᷣui.

ratoꝛes.⁊.l.cuius ⁊.j.e.ſi ĩ
edibus ⁊.l.ſi tibi. Sed ʒ
.ff. de ſeruit.vr.pꝛe.qui lu

nita ⁊ ideo altius ñ tollit.
fTuo.i.tibi ſeruienti vlł ẽt
pꝛopꝛie dicas.
Sumptibus. hic per in
terdictuʒ ꝙ vi aut clam. vt
.ff. de al. iudic.mu.cã fa. l.
.iij. F. ij. vl per confeſſoꝛiaʒ
vt.ð.e.ſi quid vel etiam p
negatoꝛiam ſi pꝛopꝛie acci
pis tuo.
gulo die quinquẽnij pro anno nu b ſ Jin edibus.idem
merando.alijs àliam ſententiaʒ eli
gentibue nobis placuit ita cauſaʒ ſtylũ connertit imo ñ om
irimere:ut quia iam per legem la omnino idem.
tam a nobis proſpectum eſt ne ſeer i Jobi. minime. ſ. ð
uitutes per biennium non utendo beri ſeruitutem. vel
depereãt.ſed per decem uel uigin ſi. pꝛobetur quidem econ
ti annorum curicula:in propoſita tra monſtratur ꝙ amiſiſti.
ſpecie ſi peꝛ quattuoꝛ quinquẽnia ⁊ facit.ð.l.altius.
nec uno die uel ipſe uel omnes eis k p Eragrum. licet de
eadem ſeruitute uſi ſunt: tunc eam iure hu. vt bic ⁊ in
penitus amittat.xx annorum dłèſi ſti. de rerum di. F. illud ſe
dia.Qui enim in taʒ lõgo ꝓlixoqʒ

decre. di. i. ca.i. Item fallit
ꝙ hic dr ĩ caſibus. vt. ff. ð
feligi.ſi quis ſepul.in pꝛin.⁊.ff.quẽadmodum ſerui.amit.ſi locus. S.ſi.
Pꝛobibetur.niſi ⁊ qui pꝛobibet bʒ ius obtinẽdi.ꝙ fit in plauſtris ob
niantibus.vt.ff.ne quid in loco publico.l.ij.S.i. L
m n On modus.i.ſi multiplicata ſunt pꝛedia vel aucta ei cni debetur
ſeruitus non per hoc creſcit ſeruitus aque ducende. ſed ſernitus.i.ſerui
tutis impoſitio facit terminũ ⁊ certitudinem quãta debeat duci. vt.ff. de
ſerui.ru.pre.l.ex meo.⁊.ff.de aqua coti.⁊ exti.l.i.S.illud.⁊ ad hoc. ff.ð
dam.inſec.l.damni. .ſi vis.
n Icut dedimus.vt.ð.ti.i.l.corruptionem.ſed hic etiam aptio dit᷑.
0 Abſentes.vt.j.de pꝛe.lõ. t.l.fi.⁊.ff.de vſuc.l.ſequitur. .fi.⁊ boc
ſi nõ habeant tpᷣis interuallũ vł ſi habent.habeat tamen dierum vłboꝛa
rũ.alł ſi maius hñt interuallum ðuplicatur tempus. vt.ff.quemadmodũ
ſerui. amit.l.ſi ſic. que eſt contra.vt habeat.ſ.xx.an. ſemper inter pñtes ⁊
abſentes ſecundum Johã.vt.j.l.pꝛoxi.Alij dicunt pꝛo.x.dari.xx.⁊ pꝛo
.xx.dari.xl.accurſins.
p c AUVm lalis. vl pꝛo ⁊.
4q Aliam.quam non habemus.
r Latam. vt 7.S.l.pꝛoxima. H
ſ Deſidia.ĩmo videtur in octo quinquẽnia differri.ff.quemadmodũ ſet
ui. amit. ſi ſi. quidã dicũt ſpeciale ibi in aquednctu. alij ꝙ hic corrigat
illam Jo.dicit duplicationem ſieri de.x.non de.xx.an.⁊ ſic illam intelli
git ſecundum iſtam. INieem contra. ff. qui.mo. vſufr. amit.l. i. S. fi. vbi vſuſ
fructus relictus tempoꝛe alternato.licet yno ãno amiitatur ñ tñ amittit

O0 SF

ru.pꝛe.l.cum eo ⁊.l.impe

minibns. So.⁊ ibi erat 5

dicit ſuperioꝛ ſyʒ

cus diuino.nam tranſir̃ p
agrum alienum fas ẽ vt in

—

0

pꝛo alio. So. ibi amiſit capitis diminntione hic non utendo.nel nerius
ibi in ſeruitute pſonali que põt ex tempore incipere ⁊ in tempus ſiniri.
ſic ſunt plures.ſicq; licet pꝛo vno tempoꝛe amitti pꝛo alio retineri.bit at
vna continua ẽ. vt.ff de ſeruitu.l.ſeruitutes.

u autem. faciat ſpeciale in area ſecundum. H. ſauoꝛe fructuũ vbi lʒ

non ſit conſtituta ſeꝛuitus

tñ a lege videatur impoſi

ta. ſic. ff. de ſerui.ruſ.pꝛe.l.
ij.ĩ pꝛin. ⁊.ff.de aqua plu.
l. i. . de eo opere ⁊. F. ĩ ſũ
ma ⁊ ſm boc non erit con
tra. e. l. altius. Jo. ?7 Az.
dicunt ꝙ bic fuit conſtitu
ta ſeruitus altius non tol
lendi.⁊ ita ponunt caſum
que videbatur non valere
quaſi in intereſſet. vt. ff. de
ſerui.quot.⁊ de ſerui.ruſ.
pꝛe.ſi edes.⁊.l. nemo ſʒ tñ
vʒz T intereſt.
b De lege aquilia.ĩ actio.
ſuperioꝛibus dixit damna
penire. vt. S.de rei vendi.l.
domũ.⁊.S.ti.i.ſi quid au
di nunc generaliter de dã
no.⁊ de ipᷣa actione dam/

ni dati.accur.
c d Amnũ.iniuriaʒ
.i.non iure ſiue ꝑ
culpã.vt ⁊.ff.e.ſʒ

⁊ ſi qnẽcunq;.S.iniuriam.
d Exciſa. nec matura nec
cedua alioquin furti ⁊ ar.
fur. ce. tenetur. vt.ff. e. ſi Fu
ſeruũ.S.ſi oliuã in fi.⁊.F.
idem ⁊ in ſilua.ſed hoc fal
lit in duobus caibus vbi
rumpit vł intendit ⁊ tamẽ
non tenetur vt. fl. e. ſi quis
fumo.S.i.⁊.l.qui occidit.
pe. . in fi. ſed in illis non

ſera preſentia ad priſtinam ſeruitu
tem reuerti deſidẽrat. Quum ãt
apertiſſimi iuriſ eſt:fructus aridos
conculcatione que in area ſit ſuam
naturam ⁊ utilitatem oſtendere ali
quiſ uicium ſuum uetabat ita edifi
cium ſuum extollere iuxta aream
ſuam ut uentus excluderetur:⁊ pa
lee ex huiuſmõi obſtaculo ſeceꝛni
a frugibus non poſſent: quaſi ueti
to uento ſuam uim per omnem lo
cum inferre ex huiuſmodi edifica
tione:quum ſecunduʒ ſitum regio
nis ⁊ auxilium uẽti aream accedit
Sancimus itaq; nemini licere ſic
ediſicare uel alio modo uerſari ut
idoneum uentum ⁊ ſufficienteʒ ad
preſfatum opus infringat: ⁊ inutilẽ
aream domino ⁊ fructuum inutili

Be lege àcquilia.
xrr
Mp. Alexan. a. gliconodi. .
Amnum pèr iniuriam da
tum ĩmiſſo in ſiluam igne
uel Exciſa ea ſi pꝛobaꝛe po
tes:actione legis acquilie uterẽ.
Mp Gordianus.a. muciano:
JY legis àcquilie actione expꝑ
tus es aduerſus eum quem

fuit culpa.accut᷑ſius.

e ¶ Poteſt. nili in caſu vt.ff. e.ſi quis fumo.
f¶Vtere. vt ⁊.fl. e.ſi ſeruus ſeruũ. SF.iij. in fi. F.
g ¶ legis. depoſuiſſe. niſi feciſſet cã arcẽdi incendij iuſto metu duc
tus vi.ff. e.l.ſi quis fumo. .i.ſecus ſi nõ iuſto metu.vt hic ⁊.ff. ꝙ

vi aut clam. ſi alius.S.eſt ⁊ alia.

h Impetrabis. nõ actione iſta que damnũ datum perſequitur ſed ĩterdic
to ꝙ vi aut clam. vt.ff. ꝙ vi aut clam.l.i.in pꝛin.ſed ⁊ iſta actio vtilis po
terit quandoq; locum habere. vt. ff. e. ſi ſeruus ſeruũ. 5. ſi aqueductum
⁊ facit ad pꝛincipium.õ.l.pꝛoxi.
i e vtc moe.criminalem.ſi dolo hoc factum ẽ vt hic. ⁊.ff.e.inde nera
tius.S.ſi dolo ⁊ de pꝛeſ.ver.qui ſeruandarũ. .i.⁊ de iureiur̃pꝛe
toꝛ ĩ pꝛin. ꝛ.j.qñ ciuilis ac.cri.pꝛe.l.i.⁊ inſti.e.ꝭ.l berum.al non vt. ff.ad
