Nibercg

ulruſe.

Konnsrt
deltl et
Shiöprir
nunpwi
Nhe
Ktibitob⸗
Deiinvd⸗
Monen n
Mbtne

pante un

talo ſen
cenoſcn
Ft tumm
ſſeapent
teſaller
deniaint

un n

vbrtoidi

lcub,

endbiſd

iiorontin
Audnnh

H

ſſe e

ſunn JO
rnbenhe

glibien

ſbetſt
de al

orvfrii

mmnee

efle non debet.ut.fl. etcum de etate dic ergo quod ideo pꝛobat ſe
poſt editam.qꝛ erat in poſſeſſione ſeruitutis ⁊ ad hoc ar.õ.de pe.

here.l.ij.?⁊ de rei ven.l.quotiens.

3 Progeſſe põt.neq; quo ad neceſſitatem. neq; quo ad pꝛobabi

litatem. vt.j.de libe.cauſa.l.multis.accur.

a te donatũ
quũ de alio intelli
geres fundo.łquũ
deberet ſcribi quo
modo.ſcriptum eſt
vono. .
b Mec ad nomen.
nedũ ad rei verita
tem. vt ⁊. ð. de fer.l.
a nullo.
Oopoꝛtet. pꝛeſumi
tur enim interim ꝓ
inſtrumento.vt ĩ au
ten. de fide inſtru.
.S.ſi vero moꝛiãtur
col.vi.ſed pꝛobatõ
in contrariũ admit
titur. vt pluſ valeat
veritas quã ſcriptu
ra.vt hic. ⁊.j.plus
ſi quis alteri ł ſibi

il. cum pꝛopꝛia.

de rebus ali. non
al. l. diſtrahente. 2
de emancipa.l. ij.⁊
de dona.nec igno
ranſ.⁊.ff.de excep.
el. qui agnitis. ſed

tractauit:aut ab aduerſario diſpu
tationem accłpit:⁊ ex hoc teſtiſica
ta didicèrit:non habebit licentiam
ulterius uti teſtiũ pꝛoductione ex
diuina etiã iuſſione. Si uero hoc
non egerit:danda ẽ quarta ꝓduc
tio teſtium ſacio pꝛiuſ ab eo dãdo
qꝙ nec ſubtraxit:neq; ꝑcõtatus eſt
teſtationes ipſe uel aliquis eiuſ ad
uocatoꝛum:uel alius pꝛo eo agẽs:

nec per dolum uel machinatione,ʒ

uel artem petere quartam pꝛoduc
tionem teſtium fieri.
Dem.aa.⁊.cc. Phromine.
oe poſſeſſione ſeruitutis
ẽptionis inſtris ſubtractis ĩ
libertatẽ pꝛoclamat eutichia:quuʒ
petitoꝛi ꝓbationis onus incũbat
intentione ſua defecta his iuuari
minimẽ poteſt:nãm ſi in ſeruituteʒ
petatur ad emptiònis pꝛobationẽ

non ẽ indicijs alijs opo:ſed inſtru

mentꝛum furtum monſtrare ſuffi
ceret. Sem. aa..cc. Criſpo.
Dpbationẽ ut dñij aliena
ſubtrahentes inſtrumenta

3. j. ar. tu.l.fi. F. i. 2.fl. de vſufru. ſi alij. So. illa ſpecialia ſt.
XNceptiõʒ dilatoꝛiam.ẽ enim alia peremptoꝛia alia dilato
tia. ꝙ dic per exẽpla vt inſti.de ex.S. appellantur. pemptoꝛia põt

opponi ⁊ pꝛobari quãdocunq; ante ſnĩam.ſ.poſtquã actoꝛ mon
ſtrauerit intentõʒ ſuã.vt.j.de excep.ſiquidem.⁊.j.ſententiã reſcin
Qdi ñ poſſ.pemptoꝛiam ⁊.j.de pꝛeſcrip.lon.tẽ.ẽptor.hec tamen lex
alia de excep.vidẽtur velle ꝙ reus debeat eã conteſtari ãte ꝓba
ttionem actoꝛis.ſed puto ꝙ illa conteſtatio ex voluntate fiat nõ ex
neceſſitate. Item ? quedam peremptoꝛie opponuntur poſt ſniam
yt diximus.. de iuris ⁊ fac.ig.l.i.ſi ãt dilatoꝛia ſit exceptio.ſiqui
dem ſolutionis ex pacto vel lege opponi dʒ in initio cãe.⁊ ſub cõ
Qitione ſi actoꝛ ꝓbauerit intentõʒ ſuã. vt dicta.l.ſiquidem.j.de ex
cp.als ſi diceret ſe debere.ſed ſibi pactũ fem̃ ſtati actoꝛ mõſtraſſet
p conſeſſionẽ rei.⁊ intellige cãe initium conteſ.litis.vel ante łcirca
vit.. de iuriur. ca.l.ij. in pꝛin. ⁊. ..fi.pꝛobaĩ hec excep.poſtq;ᷓ actoꝛ
mõſtrauit ꝙ aſſeuerat. vt hic.ita tñ ſi renſ non didicit teſtiſicata.qꝛ
lunc ꝑ teſtes ſi poſſet pꝛobare.ut aut.bic poſita dicit ſi ãt ſit decli
natoꝛia iudicij.ſiquidẽ ſciat has ſibi cõpetere in pꝛin.oppõat. als
ſileat. vt.ſ. de excep.l.fi. ꝛ. ff. de iudi.l.ſed ⁊ ſi ſuſceperit in pꝛin. ſi
neſciat opponi ⁊ ẽt poſt ſnĩiam. yt falſi pꝛocuratoꝛis.⁊ nõ compe
tentis indic. vt. ö. de pꝛocu. Iʒ.⁊.j.ſi a non compe.iudi.l.ſi. Seꝗ
tlur aut.at qui ſemel. que ẽ in aut.de teſti.ꝭ.qꝛ vero coll,. vij.
e a Tani ſemel. quidam legunt hanc.j.ti.i.l.fi.
f Accepit.acſi dicat ſiue a ſe ſiue ab alio ſciuit.

DBDidicerit. yl ſuoꝛum teſtium vel aduerſarij. ut in roꝛ.
h Licentiam.i.facultatẽ.ff. de rei uen.officium 3. So. ut ibi.

i Productione.niſi ad repꝛobationẽ teſtium. ut.j.ti.i.ſi quis teſti
Vns. ⁊ in.i.fi.⁊ aut.ſi teſtis ſeruilis.an ãt a ſe inductũ poſſit repꝛo
bare.foꝝe non. vt dicta. l. ſi quis teſtibus. Itẽ nunquid in cã ap.
poterint pꝛoduci.. utiq;. ſᷣm Azʒ. ut. j. de ap.l.eos. .ſi quis ãt.

⁊ de tempoꝛibus ap.l.per hanc.quũ ſu alia cã a pꝛima.alias dicit

ꝙ non. 1 qꝛ dicit eſſe eandẽ cãm. ⁊ quia rõ antentice ẽ generalis
ilimoꝛ.ſ.ſuboꝛnationis.ſed pꝛima opinio ſeruatur. ſed jus cano
nicum diſtinguit. ant fuper eodem capitulo. ? tunc non põt. an ſu
per alio nouo.⁊ tunc pũt. vt exira de teſti.c. fraternitatis. Ieʒ an

ſa

P a

3 Matrem. que erat libera. Aʒ.
a Non ſufſicit.vt.j.de libe.cã.l.liberos in fi.⁊.j.de inge. ma.l.ij.nam eti

e a

Non aſtringit.qñq; tñ ab actoꝛe p

„

poſt apertufam poſſint inſtrumenta pꝛoduci.dic ꝙ ſic. quia ibi non eſt

ſuſpicio.⁊ ſic ſe habet conſuetudo.

k qJuſſione.ff. de mino.l.minoꝛ contra ſo.nt ibi.

Productio.renũciauit nel ñ renuncianit teſtibus.ergo ſola ſcla nocet.

ſed renunciatio ñ.ut in cor. .illud.⁊ in nonellis de teſtebus.

his minime poſſunt. quippe quũ

hoꝛum lectio non recitantem:
ſed quem tenoꝛ ſcripture deſignat
adiuuat. Quũ itaqʒ nec cetera p
pẽtenti.pꝛedioꝛum que i qõneʒ ue
niunt dominium ad te oſtende per
tinere:nã rès uẽdicantem ab ẽpto
re ſuos numeratos nũmos aſſeue

rantem erga pꝛobationem labora

re nòn conuenit:quũ ſiquidem hu
iuſmodi licet pꝛobetur factum :in
tentioni nullũ pꝛebet adminiculũ.
Dem.aa.⁊.cc. Gacholelee.
D pꝛobãationẽ ſeruitutis gli
conis:matrẽ eius ac fratreʒ
ſeruilia feciſſe miniſteria nõn ſuffi
cit quũ neq; ingenuoꝛum cònniuẽ
tia coniunctis neceſſitudine pꝛeiu
dicet:neq; de ſeruis ex eadem ma
tre natis unus libertatem adipiſci
pꝛõhibeatir.
Dem.aa.⁊.cc. Menelao.
Ctor qꝙ aſſeüerat ꝓbare ſe
ſi poſſe ꝓfitendo:reum neceſſitate

monſtrandi contrariũ ñ aſtrigit:

bationũ indicia repꝛobãtur:iureꝰ

m Productionem.quidã
bicunt vnam pꝛoductionẽ
eſſe quũ ſemel pꝛoducũtur

⁊ ſi eadem die.x.j. eandeʒ

dil. iterum pꝛoducantur.ẽ

alia pꝛoductio. alij vocant
vnã dilatõʒ pꝛoductõnem

vnam.j.quam quotiẽs vo

luerit poterit pꝛoducere.

ſed pꝛima uerioꝛ ẽ. Jtem

quid ſi per ſe redierii vr vl
timo dicto ſtandum.ar. ff.
de manu.t.ſtichuz ⁊ de he
re.inſti.l.ſi ita ſcriptum. ⁊
j.de li.cã cũ pꝛecium. ſed
puto non habendam ei ſi
dem. ſi cum aliqua parte
fuit locutus.

n ſ de poſſeſſione.ĩ

cũbat.ꝙ ẽ ſi ex poſ
ſeſſione ſeruitut pꝛouocet ĩ
libertatem. vt hic. ⁊.ff.e. ſi
filius.⁊.j.de li.cã.l.non iõ
⁊ idem ſi dolo eſſet ĩ poſſeſ
ſione libertatis. nt.ff. de li
be.cã.l.liberis.⁊.õ.e.l.vis
eius.ac.

o Minime. pt. 7. de lati.

li. tol. F. ſimiliq; mõ in fi.

p Nam ſi. vere non iuua:

agendo.quia nec excipiendo ſi ſine dolo erat in libertatis poſ.

q Emptionis.ſ.euthichie.ſed an hoc fuffit.
r Furtum.ab aduerſaria. ſecus in alio vel foꝛtnito cãn amittatur inſtrum̃

tum.yt in contrario.j.ti.i.l.teſtiũ in fi.⁊ de ſide inſtru.ſicut iniquũ ⁊.j.de

iure do.l.cum citra. que ſunt contra.

D pꝛobationem. cum itaq;.quũ eis ſubtractis pti non poſſit.cõ

ſtat autem alijs argumentis vti poſſe.itaq; ⁊c̃.

t Competenti.pꝛobando ea que dicuntur.S. e.cum res.
n Nã res.bene dixi competenti.
XNon conuenit.qꝛ non pꝛodeſt. ſic ergo no.ꝙ id debet quis pꝛobare

Probationem. ſ. talem.

quo pꝛobato adiunuetur.ſic ⁊ in interrogationibus.⁊ ar.ff. de inof.te.l.i.
Item no. hic ꝙ res.mea pecunia empta non eſt ideo mea. vt ⁊.j.ſi quis
alteri vel ſibi.l.i.⁊ fallit in tribus cãibus.vt dixi de do.inter ui.⁊ vx.l.

vxoꝛ marito.

alias ſecus vt.õ.e.l.matrem.

D pꝛobationem.que domino incũbit.quũ ex libertate petatur.

am liberi quandoq; ſeruilia faciunt miniſteria. vt.ff. de vſu.⁊ ha.l.ceterũ

F.pꝛoculus.⁊ inſti.de vſu.⁊ ha. . i.

b ¶Coõniuentia.i.conſenſus matris ⁊ fratris.ſ.qui ſunt ingenui non pꝛein

dicat filijs.vt ⁊.S.de tranſac.l.tranſactione matris.

C Matre. ancilla.

d Probibeatur. ut ⁊.j. de libe.cauſail.multis.⁊.l.aui.hic tamen ſernus

pꝛeſumitur.aceur.

Qioꝛ. actoꝛẽ etiaʒ accipe pꝛo accuſatoꝛe. vt. j. e.l.ſi. ? pꝛo reo exci

piẽte affirmatine.vt.ff.e.in exceptiõe.ñ negatiue.vt.j.de nõ nu.

pecu.ſi ex cautione.

ꝛeſumptõʒ pꝛo ſe habente i reũ tranſ

fertur pꝛobatio.nt.õ.e.ſiue poſſidetis.⁊.j.de dona. inter ui.⁊ ux. etiam
quandoq; econttra a reo in actoꝛem.ut.fſ.e.ſi paciũ.⁊.l.ſi chirographũ

2⁊.l.cum de iudebito. .i.⁊ idem in accuſatoꝛe ⁊ accuſato. ſ.quod tranſſe

ratur pꝛobatio de nno in alium.nt.j.ad.iul.de adulte.l.ſi qui.⁊ in aut᷑.
ut liceat ma. ⁊ aui..quia nero colla. viij.⁊. ð. de epiſco.⁊ cle.ſi qua per

calumniam. accur.

q 4

SSSõ

g Rerum naturam.i per ſolitum curſum cauſarum. conſuetudinem eniʒ
alterã naturam appellamus. vt.ff. de li. ? poſtu. ſi quis poſiu. que eſt vt

negans pꝛobare nõ debeat. ſed affirmans alij vt Ir. dicunt rerum natu
ram affirmatum.qꝛ ꝙ affirmatur ẽ. ⁊ ita põt pꝛobari p drntes ſpecies.

ſed illud ꝙ negatur non eſt. ⁊ ſic non pot pꝛobari.quũ non habet ſpẽs
vel dras. iʒ certe licet ſit ve
rum ꝙ illud non pꝛobatuꝛ
per ſpecies vel dr̃as.tamẽ
pꝛobatur per alia vt ꝑ me
dium vt pʒ.j.de ↄhen.⁊ cõ
mit. ſti.l. optimam. ?. S. e.l.

quũ per rẽèrum naturam factuʒ ne
gantis pꝛobatio nulia ſit.
Mop. Aalens Gratianꝰ ? Ua
len. aaa. ad Antonium. p̃pᷣ.
cum pꝛecibus. Abẽomus omnes qui ſcrip
Factũ. ſecus ſi ius. N. ft. turas ſuſpectas comiſcunt:
ee.l. ab ea parte. imo non gu quid in iudicio pꝛomerint:ni

ſeco. qꝛ ideo pꝛobat negãs i ipſi aſtrinxerint ueritatem:ut ne
ius.qꝛ eſt pꝛeſumptio pꝛo

„

farie ſcripture reos quaſi falſarios

actoꝛe omnia liceant.vt eſſe detinendoss.
.ff. ex quibus ca. ma. nec Mp. Gratianus Aalentinia. ?
non. §ei. ſic T in facto ſi ſltt Theodo.Floro. p.
pꝛo actoꝛe pꝛeſumptio traſ LCLiant cuncti accuſatoꝛes:
fertur in reũ ꝓbatio vt mo em ſe rem debere deferre ĩ
do dixi. Item huic regule publicam notionem:que munita
ꝙ reus non pꝛobet ſignan ſit idoneis teſtibus uel inſtructa a/

pertiſſimis documentis: ul idicijſ

tur contꝛaria que dix-imꝰ documentis: uli
ad pꝛobationem indubitatis: ⁊ lu

.ff. e. l. ij. ⁊ diſtingue vt ibi

2 queſtiones ſac quas fei cæ& clarioꝛibus expedita. xx.
mus in lege circa in.e.ti.i¶ Lẽ
cãu tamen mere negatiua DSẽ teſnbus.
pꝛobatur. vt quũ iuro me SS
non conſcium alicuius ma Mp. Alexan. Carpo.

lignitatis. vt in autẽ. de be I tibi controuerſia ĩgenui
te. ? fal. .. ſi vero abſũt col
la. i.⁊ ie non hr̃e vx.vt in
ant.d ſanctil.epiſ.in pꝛin.
ad ec.conſu.l.ſi..ſicubi.ſſx 5 ðLMLU
bec non ſunt ſacramenta pꝛobationis. ſed cuiuſdam puᷣrgationis.
¶ Abemus. ſuſpectas. vlł ratione perſone. qꝛ alias fecit malas ſcſip
turas qui iſtam compoſuit. vt ar. fl. de accu. ſi cui. F. iſſdem. 2 de

mentis quibus potes: ſoli etenim

re. mili.l.non omnes.S. a barbaris.⁊.j.de ſuſcep. ⁊ ar.ſi aliquid li. x. vel

quia ſit abraſa vel vituperata. arg.j.de edic. diui adri.tol.l.ſi.in pꝛin.
d Cõminiſcuntur. componitur a ↄ ⁊ memini.i.ad memoꝛiam reducãt ac
cuſando.ſ.falſarios. nã niſi pꝛobent eandẽ patientur penam.ut.j.ti.ij.l.

eij. r. lfi. pel dic cõmiſcuntur. ſ.pꝛoſerendo ⁊ vtendo aꝝ ⁊ mentior quia

mendaces pꝛoſerunt ⁊ ſuſpectas.⁊ ad hoc. ſ. t. ij. l. fi.F. li. . l. indices.⁊.ff.
ad.l.coꝛ. de fal.l.antepe. ꝛ.j. de fal. l.vbi.⁊.l.ſi. ⁊ ſeundum hunc caſum
eſt hic ſpeciale ꝙ ſine accuſatoꝛe quis dãnatur. vt ⁊. ſ.ti. ij.l. nullum. 7.ff.
ad.l. iuł de adulte.l.i.S.ſi publica. ⁊ de excu.tu.l.tntoꝛ. F. pꝛeterea.
e ¶ Ciant. documentis.vt.j.de contrahen.ſti.optimam.

Indicijs. per ſe ſufficientibus.ᷣ vel cũ alijs quũ multa ſunt. diligẽ

tius enim dʒ fieri examinatio vbi de bominis ſalute tractatur. vt bic ⁊.].
de pe.l. qui ſententiam. ? de ap.l.additos. non autem ex pꝛeſumptione.
quia ſanctius eſt ⁊c. vt.ff.de penis.l.abſenten.
g Luce meridiana.Aʒ.⁊ hoc tamen fallit. vt.j.ad.l.iul.ð adulte.l.ſi qui

2z in aut.vt liceat ma. ⁊ auie.ꝭ.ſi.colla. viij.⁊ in toto illo generali dolum

pꝛeſumi.accur.
b De teſtibus. dixit in genere de pꝛoba.nunc per ſpecies.⁊ pummo de vi
na pꝛobatione.
i J lubi.in reo põt poni.⁊ pꝛobat ex voluntate.vt. ff. de pꝛoba.
... circa. vel dic ex neceſſitate quũ erat dolo malo in poſſeſſione
ingennitatis. vt. ff. de libe. cã.i.liberis. .ſi quis vlł dic in actoꝛe
? ponitur defendere pꝛo agere.vt.ff.de ijs qui no.infa.furti..ſi quis.⁊?⁊

eff. de re iu. ſepe.. i.? ſecundum boc reus facit controuerſiam. vt ⁊ alias

ff. de pꝛocu.i,.non ſolum.. ſi ſauus. —
R ¶ Soli.i.ſolimodo. vt.fl.de vſu.⁊ ha.lij.⁊ de vul. ſub. l. qui a liberis cit
ca pun.⁊ ibi non in ſolo pane viuit homo.⁊ teſtibus ergo ⁊ alijs ꝓba

tionibus pꝛobatur de ſtatu. vt bic. 7.].ti.i.l.ſtatum. ⁊.j.de libe.cã l.nec

amiſt⸗ a. vel dic ſoli quũ non reddunt rationem ſui dicti quam debent fa
cere manifeſtã. vt in aut.e.S. ⁊ licet ibi ⁊ cam ⁊c.videtur tamen ꝙ ſimplex

afſu matio vel negatio eiuſdem rei de qua dubitatur ſufficiat.vi ĩ auten.·

LHe Liam iure ciuili.non

Ap. Diocle. Maxi. Cãdido

tatis ſiet: defende cauſam
tuam inſtrumentis ⁊ argu

otlice. ma. ? a. Squod auntè a nobis. colla. vij.?. fl. de condi. ? de.·
cum tale. S. falſam. ⁊ de ſanc.e.in pꝛin.de ali.⁊ ᷑mphi.S.pꝛedictis

2. F. etiam ſup. coll. ix.

nõ ſolum pꝛetoꝛio.⁊ ſunt domeſtici.vt.ð.de ijs qui ad ec.

f de penis.l. reſpicẽ
teſtes ad ingenuitatis pꝛobation?ꝰ dum.s.furti..j.de
non ſufficiunt. ” qõ.pꝛideʒ ⁊ qui ac
Myp. Aaleria. BGal. Hoſe. cuſare non poſ.l.
LTLiam iurẽ ciuili domeſtici pe. Sed quid in vi
teſtimonij fides impꝛobat᷑. ro ⁊ vxoꝛe. dic qð
AMop. Carus Carinus ? NHum ſunt domeſticl. ar.
rianus Aurelio. ff.ſi quis caut.ſed
Olãm teſtationem pꝛolatãä ⁊ ſi...pꝛeterea.⁊.ff.
nec alijs legitimiſ adminicu de indi.l.interduʒ
lis cauſam appꝛobatam:nulliꝰ cẽ ⁊ ad ſill.l.i. .. ſi vi ·
momenti certum eet. Quid ſi petam do

meſticũ aduerſarij
pꝛoduci ſoꝛte cogi
tur. qꝛ mei fauoꝛe

Os teſtes ad ueritatem ad
iuuandam adhiberi opoꝛtʒ

quiomni gĩe ⁊ potẽtatui ſidem re impediebatur. ar.
ligioni iudiciariè debitam poſſint (. de leg. ⁊ con. l.
pꝛeponere. ꝙ fanoꝛe. ſicut dici
Dem. aa.⁊.cc. Terculio. mus de aduocato

Arentes ⁊ liberi inuicẽ ad vt. fl. e.l. ſi.
uerſus ſe:nec uolẽntes ad te m. ſ Olam. a in
ſtimonium admitendi ſunt.
Imis grau eſt quod petitiſ
urgeri ad expᷣibitionem parteʒ ad

ee. iuriſiurandi in
prꝛin.l ſolã a pñtis

uerſam eoꝛum per quos ſibi nego vt defunc. ſeu fn. .
cium ſiat:unde intelligitis quod in illud. vel ſolã a ſen

tentioni ueſtre pꝛopꝛias afferre de
“” peranduʒ. vel ſolã
pula ſi coꝛam vicinis fuerit pꝛoteſtatus. vt.j.ti.i.apud.⁊.S.ꝙ me
tus cã.l.metum.vel ſolam dicit ſcripturam depõnis teſtis añ pu
blicationem.que quidem quũ in ſe teſtes non contineat quibus
pñ̃tibus aliqui teſtiſicati fuerint.non bʒ vires coꝛam alio iudice
Dicet quis nõne eo ipo ꝙ tabellio dcã leſtium ſcribit publica ſt
.. non vt. fl. e.l. ij. .. idem dinn.ſed tunc quũ iudice oꝛdinario
audiente ? tabellione, dicta teſtium coꝛam teſtibus recipiũtur ad

eternam rei memoꝛiam ſecundum Aʒ. non tamen intelligẽtibus
quid dicunt. ? cttata parte aduerſa. vel ſolam dicit i.ſine red ditõö
ne cãe quam interrogatus dicere debet. vt hic.⁊ in aut.de bere: ·
fal. F. ſi vero. colla.i.⁊ de ſanctil.e. .i.⁊ in aut.e... ⁊ licet. coll.ix.

T in au.vt lice.ma.⁊ a.S.ꝙ autem a nobis coll. viij. ⁊.ff. de trãſ

cum bi.s.in cã.ſed ar.contra.ff. de condi.⁊ de.cum tale. 5§. lalſazZ.
ſi autem non interrogetur de cã ſtabo dicto ſuo.quia non debz

n e ODe. ad nerutatem. latitantem.2 dĩ̃ iunari qñ feuelatur
0.0% Judiciarie.nõ.iudici faciendã pꝛobationeʒ.nt.ẽ.de edẽ.
pꝛocuratoꝛ. ⁊ de cõdi. ob tur. ca...i. Item no. ꝙ fides ẽ pꝛoponẽ
da gf̃e ⁊ potẽtatui.ut 2?.fl. e. l.iij. ⁊.l.ob carmẽ. .ſi teſtes.⁊ ĩ anł.

de teſtibus. F. ſancimus colla. vij.

p p Arrentes. accipe in infinitũ. at. ff. de in ius no.l. quich. F.

.i.⁊ ſine ſint liberi in poteſtate ſiue non.quũ parens dica t

2 matet auus maternus.

q Aduerſus ſe. ſicut nec pꝛo ſe.ut. ff. e. teſtis idoneus. . l. idonei

Nec uolentes.nedum inuiti.uel ſubandi ẽt ſi nõ babes. Item
poc rfeſeras ad utrunq;. ⁊ ad ferentem teſtimonium ⁊ ad eum cõ·

tra quem fertur. ut.ff.de poſtu.l.quos pꝛobibet. ſed de frane qu

ritur an contra fratrem admittatur. ⁊ pꝛo eo. ar. ꝙ ſic. f. el.i. §
i. x.l. lege iulia que ẽ in.e.ti.loquitur in criminali niſi foꝛte eſſent
in poteſtate eiuſdem. Item co ntra. ff. de pꝛoba.l. etiam maltis
pꝛoleſſio.ſed ſpeciale in etate pꝛobanda. uel ſol.nt ibi. Item con
tra. fl. de teſta. l. qui teſtamento. F. per contrarium. ubi in teſtam̃

o ſil jfa militis ante miſſionem pater eſt teſtis ſed. .nõ ſilio

ſolum naturali. vt ⁊. ff. e. l. pe. del die

tẽtia indicis ſequ?

lliekt
ſaſbe
mnpnobe
punents
Obamen
beitape
ſclsach
öoͤn
znon on-
etiige
NU

ſſtintin
icger.
Mniſ i
Grſoler
ſtracqz per
1Knullol
mmöini
poſetdier
guctolu⸗
ſelſebabe
o ene
dlltine
Uerimmte
Aicean
nnn
wortent
ngef.

6 7
⸗ u I Eruos. non poſſe.yt a.ſ. de qõ.l. hoc ꝙ. exceptis crimini
glihe bbrus franda l
ni⸗ 8. vt.j. de qõ. l.. x betis pꝛobationes:non aduerſus
excepto cãu qui ꝭ ſe ab aduerſarijs àddudi.
guiin j. de iure deli.i.. Sem. aa ·⁊. cc. Diridoni.
rdif Flcennam. Eruos pꝛo domino quẽad
mii 1 Pro facto autez modum aduerſus eum ter
d ſuo. vt e.j. de gõ. l. rogari non poſſe: pꝛo facto autẽ
danul inierrogari..f. de ſuo interrogari poſſe ſ bigitur.
line adini ecle auero n Ap. Conſtar ad gulia. 55.
liſi. fi.ꝛ.f. de pꝛoba.l. Ariſiurãdi religione teſtes
cum pꝛobatio.? c,ä pꝛiuſquam perhibeant teſti
nnn toꝛmentis. vt.f.. monium iãdudum artari pꝛecipi
n ob carmen. .F. ſi ea. mus.⁊ ut honeſtioꝛibus potio te
iſunng his at queſtionibꝰ ſtibus ſides adhibèatur. Simili
hniint ficdes adbibetur. t mogdo ſancimus ut unius teſtimõi
dbng iff. ð qõni. l.edicti um nemo iudicum in quacunqʒ
tem. lʒ non omnino. vt cauſa facilè patiatuꝛ admitti.⁊ nũc
nr ſun e.ti.li..qõni. manifteſte ſancimus:ut unius oĩno
Niinn i Vnſiurãdi teſtis reſponſio non audiatur: etiã
D n coꝛpoꝛaliteꝛ? nplare rievono⸗e deeſulgen.
pꝛeſtiti.vt in decre. p. Nalens ⁊ Gra. ⁊ Aalen
ni .iij. q ix.c.hoꝛta ti.ada ad Grachum p. ur.
niumn mme eerd. ar. ccoo Mnibus in D pꝛopꝛiã dicẽ
itun tra.ij. q. iij. c. ſiugs dli teſtimonium facultatenm
ut vetuen Jren i inalmonenmt. Zn
neſant vtraq; parte vidcet Mp. Hono. 1 Theo. aa. Ceci
Aian ar.ĩ ant.de ſanctiſ. liano.püö.
ndtei e. F. nullo mõ col. Aonisã; liberi teſtes ad cau
zanll ix. Item ꝙ fallla ſas poſtulãtur aliènas ſi ſo
panz i tem nõ imiſceat 4 ciſj mia pr⸗ Efiminis non dics
ndtign poſſet dr̃e verũ ali tur :ſed ſides ab his noticie poſtu
teſiti quid ⁊ aliud falſuʒ letur in exbibitione neceſſantaru⸗
nen ſer ſe hinet Ene daſonerun hocdli renium tal dzʒ
n altiu talis conſuetudo. elſſe cutio iudicantis: ut his uẽtu
bipnlnt ſed fallit in eo gqu ris ad indicium: per accuſatorem
Atroruc⸗ non iurat. vt. . de nel ab ijs per quos fuerant poſtu
eihünt epil. ⁊ cle. aut. ſz in lati ſumptüs competenteſ dari pꝛe
– er. Nem ſremi
ürſell taturconſenſu aeaeg6(AS?/
. betet tium. vt ar.ff. de fer.l. i. . j. de tẽ. ap.l.ſi.in fi. Ntem quando tracta
lc celſ tun de ventre inſpiciendo ĩ renunciatione quã faciunt obſtetrices
iſneri. 1 ſine iuramẽto.vt.fl.de vẽ.inſpi.l.i.circa pꝛin.Itẽ preſente vtraq;
deſ parte iuratur.vt. ,e.l. ſ quando.
is nonnc⸗ 5 Adhbibeatur. dignitas eniĩ ⁊ anctoꝛitaſ ? opinio ⁊ veriſimilitudo
in teſtibus atiẽditur. vt hic.⁊.fl.e.l.ij.⁊.iij. circa pꝛin.⁊.l.ob carm̃.
Kedtt K.fi. in aut.e. i. Azʒ. Yẽ põt ſignari ʒ ex dnabus.l.. ii.i.ſcrip
änet ture. x.l.in exercendis.ᷣ ſed aliud in inſtris ↄrijs.qꝛ pꝛoducẽs po
hine “ dundcre,non an em ſe kegnenn dicta. Rerito gwipignr
s itcck ancimus.ſ.iãdudum. ⁊ ſic pꝛeſens pꝛo pꝛeterito accipitur.
⸗ b Facile. ppler tabellionẽ cui ſoli qñq; cꝛedii.vt.j.ad.l.coꝛ.de ſal.
mlcnet ſi gs decur.x in ant.ð fide ĩſtru..ſi vero moꝛianiĩ.vl dic facile ẽẽt
— i.ſtultũ ſi pateret.ſic.ff. de fideiuſ.l.ſi fideiuſſoꝛes.⁊.ff. de ꝓba.ſi
NR quis libeꝑʒ.⁊.j.e.teſtiũ.⁊ recita hic q̃ diximↄ.s.de rebus cre.l.iiij.
6lAH te Preigre nun ſilẽtiarius.⁊ ad hoc.õ.de arbitris.l.ne ĩ arbitris
de Ao Mniba i re ꝓpꝛia. pꝛicipaliter !Iſecundario puta dẽitoꝛ
v pꝛo eptoꝛe ꝙ eni ſit cã ſua pʒ qꝛ appellat victo emptof.vt.fl. ð ap.
il. ab executoꝛe. F. i. z.l.a ſnĩa. ? de re. iu. ſepe. 5. i. Jtẽ biduũ daba
tur ſicut ĩ pꝛopꝛia.w vt.fſ.qñ ap.ſit.lij. . ſed ſi aliſs. Itẽ qꝛ lucrum
T dãnum ad eũ redit.⁊ ſicẽ ꝓpꝛia.vt.ff.qñ ap.ſit.l.i.F. ĩpꝛopꝛia
ſſ ſed quidã G. ar.f. ſ. regu.. pe. ſed expone vt ibi. ſed g buic. l.iſti.
de teſtis. F. legatarijs. ſed ibi in c teſti non ſua fert teſtimoniũ. nec
4 8 D pꝛopter hoc ꝙ valeat teſtimoniũ.ſeqnii ꝙ valeat legatũ. Itẽ Z. j.
pin de lideicõ.l, ſi.ſed ipꝛopie ibi ponii nom teſtis. poſſet iñ ſic iniel

ſed inter heredes ſilij eſſe dicitur teſtis. accur·
ſn Smil graue.ſibi.i.ad vſus ſe.vt.ð.de edẽ.i.i.⁊.l.q accuſatf.
lheſie Adduci.ar.j. de ercu. tu.l.pumanitatis.ᷣ ſed fallit in can vbi ẽ ſpe
cia le.vt.õ.de aſſeſ.l.ſi poſt.que eſt contra.

e q

I autentica de teſtibus. Kſi ue

Leon. f Iteſtis pꝛoducta

ſed niſi inſtrumentum monſtraue

crimine iudicetur. Si uero ex li

i Moſtualetur.vt in aliena cã.

ligl hec.l. ꝙ nil eſt contra ut dicatur illa pꝛopꝛia quam aliquis per ſe ſa
cit.ff. e.l. nullus.⁊ de iuriſ.o.iu.l.qui iuniſdictioni.⁊ de ar.l..pbſe.
Voniami libeꝛi.cõtinuatur.l. ſuperioꝛi.ł dic ſi pmitteret dño pdu
cere ſeruũ nemo dubiraret eũ nutrien dũ. iũc quũ ⁊ alias dñe eũ

alat. ſed qꝛ liberi ⁊ ext anei ꝓducũtur.iõ dic qualẽ cautelũ iudex adbibe
. at.⁊ ſieno.ſernũ ñ admitti

pao nullo F. v t 9 reg.
cipiant idem iuris eſt: ⁊ ſi in ſeeu· iu.l. ꝙ attinet. 1 ð teſtis. I.
niaria cauſa teſtes ab alterutra pꝑͥee

producendi ſunt. HDM h̊ aut.ſi dicatur teſtis.

ro quis dicatur.coll. xviij. g Alienas. vt ⁊. ð. l. ꝓxĩa⸗

dicatur ſeruilis eſſe ſoꝛtune ⁊ teſta
ri uoluerit: ipſe uero liberum ſe af
firmet ſiquidem ex natiuitate acci
piatur teſtimonium eius:uel ſi is
habita diſputatione ſeruuſ eſſe ap
paruerit:reſpuatur teſtimoniũ ei⸗
Si uero libertinum ſe dixit pꝛiↄ
inſtrumentum ſue manumiſſionis
oſtendat quam teſtetur:niſi iuraue
rit alibi pꝛobatões ſe habere.quo
facto atteſtatio quidem ſcribatur

pꝛeiudiciũ.iſti quidẽ tales

iu.l.non omnes.ꝭ .ſi.ſʒ ibi

rit reſpuatur teſtimonium eius.
Si uero dicatur odioſus ex mota
lite criminis inter eoſ ⁊ hoc pꝛoba
uerit:non antea audiatur quam ðᷣ

ciarũ.ſed hec ſpãlia ſunt.

di quũ magis ad excuſa.
ſui veniant.⁊ qñq; etiã toꝛ
quentł.vt.ð.de ſer.l.pꝛouĩ
ciarũ.⁊ ſᷣm hoc reſpicit ſe
quentia. Itẽ nunquid idẽ

te pecuniaria uel aliter eſt odioſus
pꝛocedat quidem teſtatio:tempor̃
autem diſputationum ſeruẽtur hu
huſmodi queſtiones.
HDem. aa. Geoꝛgie.
Ybertoꝛum aduerſus pfo
nos illicitas atq; impꝛobal
uoces pene obiectione pꝛecludim
atq; ita ut non ſolũmodo ſponte
pꝛodire uon audeãt:ſed nec uoca
ti ꝗdẽ in iudiciũ uenire cogantur.

Hr .l. ⁊ hic.ſed Jo. S. ⁊ B ĩ cri

qninimo.aliud ſi eſſent nere ſocij omnium bonoꝛum. uel illius ꝙ petitur

quaſi ſit futurum cõmune lucrum .ut ar.fl. quãdo ap.ſit.l.i. Oimpꝛopꝛia

T: an legatarij..ut. .e.l.pꝛoxima dixima.

k Neceſſariarũ.i. teſtium qui ſunt neceſſarij ad probandum.
lICautio. i.cantela.nel pꝛoniſio.

.l. ea que.uel per accuſatoꝛem dic quẽcunq; ⁊ per quos. ſ.accuſatos qui
quandoq; pꝛobant.ut.j.de aboli.fallaciter. S

n Sumptus. nt.j. de ap. eos.S. ſi quis. ⁊ eſt ar. ꝙ laboꝛatoꝛes debeant

ali.ſed ñ eoꝛum inſtr̃a emendari.ut.ff. ad.l.ro. de iac.l.ij.i.
0 Idẽ. ꝙ debeant ali.non ãt ad oĩa pꝛedicta referur.
p ſ dicatur.impleatur.i.recipiatur. quid de ſtatuliberis idẽ qꝛ ſer

ui ſunt.ut. ff. de ſtatuli.ſtamliberi. Item quid de aſcripticijs ..
agdmittuntur.ut ar. S. de epiſ. cle. inbemus.2 aut.aſcripticios. IJtẽ quid

de monachis ⁊ conuerſis.dic admitti. quia non inueniuntur repelli.nt

.ff. e. l. i. ? ar. in autẽ.de mo. .cogitandum colla.i.⁊ idem ẽ de connerſo

⁊ regulari canonico.

q Ee lite pecuniaria. ſed hic refert an de bonis omnibus nel parte maio .

re uel de ſtatu. ut tunc non admittatur. ut inſti. de excu. tu. inimicitie.

2. Fitem his. ⁊ de reuo.do.i.ſi.? nõ.ex bac auten. quod quidam teſtes iĩ

bantur. ut.ſ.e.l.ſi quis. 17 l
11 Ibertoꝛum aduerſus.ſic ⁊.j.qui accuſa.non poſ.l.fi.ſed nee ꝓ
is ul.j.de qõ. pꝛidem. quid dtbecde xaanto, H.idem ar ,

pꝛin.repelluntur.alij ex poſt facto. Iem no. quod poſt apeꝛturam repꝛo

nleig. Accuſatoꝛem.ſolẽnem.
m Per quos.nt per non ſolẽnem ut in crimine notoꝛio. nt.j. de accuſa.

4.

„

non admittuni ad teſtiing

dic iſti tales non ſunt alen

in ciuili. vt ſocij nõ admit
tantur. Ir.ſic.vt in ſiehuiꝰ

minali dicit.⁊ ꝙ dicit ĩ ſi. /
refertur ad oĩa ſed tantium
ad alimenta. pꝛo parte eer
go ſocij poteſt admitti. p
ſua non.⁊ ideʒ ſi ſine ſoctie
tate res ſit cõis.qꝛ lʒ vnꝰ
vincat.nihil alij reddit. nt
.ff.ſi pars he re.peta.l.i. K.

In exbibitione.i. in alimento.

qui teſtõ. F. ſeruus.⁊? lege·

f Cãs. pꝛopꝛie hic ponitut
iſ. ꝓ crisli. vt. ff. e.lii.

b Participes.nõ ergo aa
pellat alioꝛũ ſocios oẽs q
ab aliquo pñt accuſari.ſſS
& ſi de eodẽ crĩie ⁊ vniꝰ ab
ſolutõ alij ꝓlit plene.vt.fſ.
ad.lſ.iuł.de adulte.l. denun
ciaſſe. 5.fi.vel ad qualeqlte

e in ſus nocan. uenia. ſed ius ſuccedendi non tranſit ad extraneũ brdẽ
vt. ſ. de lati. li. tol. l. . ſi ſub conclitione .Jiẽ intellige etiam patronis vo

lennibus vt ar. fl de poſtu. quos pꝛohibet. 2 ſo. ma. KI.alia. ar. contra. ö5.

de pacck. l. pe. 5 alios ãt ⁊ ꝓ aliis pñt.vt.ð.de poſtu.l.nec ceteroꝛum.
a n MNullũ. pꝛeſcriptionẽ qꝛ ſu clenius. Impꝛobuas. qꝛ parie.
b AQualitas. que fſal L
ſitate non caret.·
e Precipimus. qnomin⸗
verberentur per iudicẽ cãe
ſi ſit adminiſtratoꝛ. vel per
apparitiones ſui maioꝛis
ſi non ſit adminiſtratoꝛ. ſʒ
delegatus. vt in auk. e. F. ſi
vero ignous
d CQiuili.ſubaudi etiam.
e NPrelſidio.ſ.pꝛi.foꝛi. alij
dicunt de ſporun.
Qiuicunq;.alias qdᷣcũq;
⁊ tunc ẽ offenderit. ⁊ alias
AInicunq;.? tũc offenderit.
Animadnertendi..vi in
aut.e.ti. F ſi vero ⁊ nõ. hit
quem ſine accuſatoꝛe puni
ri vt dixi.ð.ti.i.l.pe.⁊.fſ.X.
qui ſalſa. ſed an pẽa.l.coꝛ
nel. vel an adbuc poterit

Ap. Hono.⁊ Archa.pB5ß.
Allũ penitus quũ ſemel àd
iuiuiudicem quẽlibet licet non
ſuum dicendi gratia teſtimonium
fuerit ingreſſus armatam fo:te mi
liciam uel quamlibet aliam foꝛi pᷣ
ſcriptionem ad euadendum iudi
cis motum queni ul teſtimonii uer
boꝛum impꝛobitas: uel rei quali
tas flagitauerit: poſſe pꝛetendere
pꝛẽcipimus. Ded omnes qui in
ciili cauſa :ſcilicet ſuum pꝛebent
teſtimonium ſepato ⁊ tãquam an
te iudiciuʒ interim depoſito excep
tionis foꝛi pꝛiuilegio: huiuſmodi
pꝛſidio denudatos: ita ad iudicã
tis intraꝛe ſecretum:ut quicunquẽ

—,f

dubitent ſibimet foꝛmidandũ:da

accnſari. . ⁊ alia pena mi ta cunctis iudicibuſ abſq; ullo pꝛe
nof poterit accuſari. ſcriptionis obſtaculo ſicut ſepe dic
b ſ ꝗ dquis. in alia naʒ tum eſt in teſtes:quoꝛum uoces fal
in eadẽ non pꝛodu ſiitate uel fraude non carere ꝓſpexe

rit: pꝛo qualitate uidelicet delicti
animaduertendi licentia.
Mp. Juſtiniano.a. Mẽne. pᷣpᷣ.
Yaquis teſtibus uſus fuerit
iijdẽq; teſtes aduerſus eum
in alia lite pꝛoducantuꝛ:non licebit
ei perſonas eoꝛuʒ exciperè:niſi oñ

cuntur plus. vt. fl. e. pꝛodu
ci.⁊.j.e.l.fi.S.i.⁊ non diſti
guitur ab eodem. 7 quem
ſuerũt pꝛimo pꝛoducti.an
ub alio poſtea pꝛoducãtur
Item quũ ſit cadẽ ratõ.vt
.ff. de V. ob. l. ſi a ticio in fi.
i. e.l.ff. ad.l. acqui.l. ills
i Excipere. i.excipiẽdo re
pellere. ⁊ hoc iõ qꝛ appꝛo
baſſe videtur eoꝛum perſo
nas. licet inhabileſ. vt ⁊. ff.
ad.l.iuł.de adulte.l.ſi vrö — .
5. li. ʒ ſit ar. S ff. de inof.te.papi. .ſed nec.vel quia cui ſtetit pꝛo ſe ſtet ?
contra ſe.vt.j.ti.i.aut.ad hec.⁊. .de rebus cre.l.generaliter. F.i.⁊. .. ſin
autem. erit ergo idem ⁊ ſi ſit ſeruus hic teſtis. .
k Inimicitias.ſ.capitales. vt, S. e. aut.ſi teſtis.idem dico ſi quelibet alia
nona cã interueniat. non ſic ſi erat antiqua.vt.ff. vt in poſſ. le.ſi is a quo

ſtea fuiſſe emerſas:ex quibo teſtes

menda.ſcilicet ei licentia ex ipſis ðᷣ

§. fi. . l. ſe. 7. fl. de inter. ac.l. de etate. S. ex ca. quũ eadem ſit rõ equitatis

pt. ð. de conſti.pecu.l.fi.licet quidã dicant ſpeciale in his tribus.
Teſtimonium.ſecundo dictum. B
m Arguere. aſſignando ↄörietatem in dictis eoꝝ.= ſic poſt aperturam in
ducuntur teſtes ad repꝛobationem alioꝛum. vt. ð. aut.ſi dicatur teſtis ĩ fi.
? hic ſubijcit. Item videtur huic.l.cõtra. ff.e.pꝛoduci ſecundum vnum ĩ

tellectum illius.l.ſed ibi pꝛimo contra ſe poſtea pꝛo ſe. vnde vr̃ redẽptus

bic ecõtra. vel hic in alia lite.vt in pꝛin.huius.l.ibi in cadem.
n Oſtengerit. vt falſum dicant in ſecundo teſtimonio.
o t¶Eſtium. facilitatem. nã quandoq; magis ocultant veritatem quà
icant vt in aut.e.in pꝛincipio.
p Omnibus.ſ.debitoꝛibus.⁊ hoc ſi quantitas excedat libram auri. als
ſufficiunt dno.vt no. de rebus exiguis ⁊c.vt in aut᷑.de fide inſtru. . vt ãt.
ꝗ In ſcriptis. adiunge debita. ? dicitur in ſcriptis qñ ẽ actum vt ñ aliter
valeat contractus. vt .j.ti.i. contractus. vel ſecundum alios qũocũq; di
cant modo ſit actum. vt fiat inde ſcriptura.
Netulerint.i.ſolueriint.
¶ Non ſacile.i. eſſet facile ⁊ leue.⁊ ideo nullo mõ ſiat.⁊ niſi q ſequitur
ponitur exceptiue. vel dic non facile. qꝛ quandoq;.⁊ ſic ponitur expoſi

tiue. vt ⁊. fl. de pꝛocura. que omnia in fi. a.l.ſe. Item videtur ꝙ tres ſuffi

ciant. vt. ð. ſi i cer. pe.l.fi.ſed ⁊ ibi ſcripturam recipiebat a creditoꝛꝛe.·
t Preſto ſuerini.ſic ergo de ſua ſcientia debet reddere teſtimoniſ vi bic

aures eius iudicis offenderint: nõöõ

derit inimicitiàs inter ſe ⁊ illos po

repelli leges pꝛecipiunt: non adi

e.

Ein auten. de here. ? fal. F. ſi nero abſunt eolla.i.de auditu autem

alieno non. niſi in cãu aque pluuie arcende. vt.x ff. de aqua piu. an.
l.ij. F. ape.⁊ de pꝛoba.ſi arbuer. ⁊ in cã matrimonij.ꝙ hodie ⸗

correctum vt exira de claã de. ſpon.c.vno.aliter in lacramento calũ
nie vi.ð.de iure ca.l.ij.S.i.⁊ cutoꝛis.vl in anten.vi hij qni obli...

oſuionibus teſtimoͤnium eoꝛum
arguere. ſed ⁊ ſi liquidis pꝛobato

nibus donatione uel pꝛomiſſione
pecuniaruʒ eos corruptos eẽ oſtẽ

derit:etiam eam allegationem inte

gram ei ſeruari pꝛecibimus.
Dem.a. Mẽne. pᷣ̃ᷣ.
Eſtiũ facilitatem per quos
multa ueritati contꝛaria per
petrantur:pꝛout poſſibile eſt ꝛe ecã
tes omnibus pꝛecipimus qui in

ſcriptis a ſè debita rẽttulerint: ñ

facilè audientuꝛ:ſi dicant omnis ðᷣ
biti uel partis ſolutioneʒ ſine ſcrip
tis feciſie: ueliniq; uiles ⁊ forſitan
redemptos teſtes ſuper huiuſmõi
ſolutione pꝛoducere:niſi quinq; te
ſtes idonei ⁊ ſũme atq; integre opi

nionis prẽſto fuerint ſolunoni cele

brate Hiq; cũ ſacramenti religio

ne depoſuerint: ſub pꝛeſentia ſua

debitum eſſe ſolutum : ut ſcientes
omnes ita ea ſtàtuta eſſe:nõ aliter

debitum ul partem eius perſoluãt

nili uel ſecuritatem in ſcriptis càpi

ant:uel obſeꝛuauerit pꝛefatam teſti

um pꝛobationem. Jis ſcilicet ꝗ
iam ſine ſcriptis debitum uel, par

tem eius perſoluerint pñti ſanctõe
merito excipiendis. Sin uero
ſacta quidem per ſcripturam ſècu

ritas ſit foꝛuito caſu uel incendij

uel naufragii uel alterius ifoꝛtunij
perempta:tũc lʒ ijs qui boc ppeſſi

vi autem. IRem nõ
exigo vi d cant noſ
vidimus.ſic enim

de alieno viln te

ſtificarẽtur. ꝙ eſſet

dDurum. quahiter ei

vnus ſcit ſi alius vi

dit. ſed dicant talis

fuit pñ̃s ne inneis
tur varietas tempo
ris.vt in daniele ð
varietate loci dĩ de
ſuſanna per ꝙ nõ
credii.vt.iij.q. viij.
c. nihil ominus.?
xxxv.q.vi.c.de pa
ꝛentela. Item nota
ꝙ qñq; de creduli
tate teſtis auduur.
.l. i.in pꝛin. de tem
poꝛe aüt. ? veſtib⸗
⁊ ſimilibus inſidia

tionibus non qau

ritur.niſi quando

videantur ſuſpecti.

tüc ſic. vt. ff. ad ſul.

pꝛius.ſic enim dici
cur quo in no flia

gitium ſit admiſſuʒ
ſed ð loco ſic. vt di

xi in ſuſanna. IRtez

no. in ſolutione. y.
teſtes neceſſarios.
ut bic. ⁊ in 2ſeſſiõi
bus.ut aut. rogati
⁊ codicilis.nt.j.de
codicill.l.ſi.in fi.⁊

de dona.cã mor.nt.j.de dona.cã mo.l.ſi. Item alibi.ut in aũt.
de fide inſtru.S.opoxet. Item. vij.in teſtamentis nt.j.de teſtamen

tis.hac conſul.quandoq;. viij.ut.ſ.qui te. ſa.poſ.ha ccon.quan
doq;.xv.ut quũ eſt aliquis pꝛomouendus inter agentes in rebbo
ut.j. de pꝛo xi.ſac.ſcri.unicuiq;.quandoq; tres.ut.s.ſi cer. pe.l.ſ.

regulariter duo.nt.ff. e.ubi numerus.unus antem non ſufficit. ut

..e.iutiſiu.in fi.·
n Statuta.ſ.per hanc legem.

x In ſcriptis.ſ.per apochũ.ut.j.ti. .plures. nam nihil ꝛc. nt. fl. de

yErcipiendis.ut poſſit ẽt cum dnobus teſtibus pꝛobare.

3 Securitas.ſ.in ſcriptis.

a Infoꝛtunij. ſunt enim multi foꝛtuiti cãus. at inſti. quibus mo .fe

contrahitur obli.S. item is.

b Probantibus.ſic ergo qui caſum dicit eum pꝛobet. nt 2.ſ.de

tel.l. j. Neem no. ꝙ duo pꝛobant caſum ⁊ debiti ſolutionem ſicẽ

contca. .ti.ij.ſi de poſſeſſione ubi ſufficit pꝛobare ſurtuʒ. Do. ibi
delicto aduerſarij amiſſum erat. hic non. U
c¶᷑Per teſtes. ſ. duos . ut. ff. e. l.ybi. Sequitur auten. ſogati.que ẽ

in au. de teſti. F. licctt.

Ogati. ab eo qui introducit eos. nt in autẽ.e. F. x lz f.
At in teſtamentis. de quo cõſtat etiam ncteri iure.ut.ft.
de teſta. beredes. 5. ſi.?.ſ.de codicill.l.f.in fi. Hota ergo

qꝓuattuoꝛ caſus in quibus ſunt rogati tres h.⁊ quartus eſt.ff. de

dinor. nullum. alias regulariter eſt contra nt. fl., ad fidem. ali exi
gunt hodie ſemper rogatos per banc autẽ.

Conſeſſioni.in cox/antẽ.non apꝑit ꝙ ſint quinq necelſarij ſe

—.

gonni
Ahict.
Nbilie
hiberet
lun ct
ſniiot
gubos e
1K⸗
orb
ſti de
Konen
munns
ſtc.l.ſ
Coliggiun
ſhſr
a.lle
alonbe⸗
Cnmn pte
rogi
ſpilts
woincee.
Kineo⸗
ſount
ſitcfan
iſtbi.
Khag
lir det
ſlie ert
moai
nalpr
Kkut
unina
iſtii
t

depn
5 in

/ * EAh, J

din
nuu dnoRtinneKancam Na Rerol K d
ſgicet diſtinguit vt rogati go in cõſeſſione quũ ſi 3. contra. nam
lati guii ſufſiciant d quũ ſit eadem rõ ex
