.l. cor. de ſic. l. in lege licet acquil. poſſit agi ẽt ꝓ leuiſſima culpa.vt.ff.e.
mm.l. in lege. Item hic intellige non ſimul vt. ff. vi. bo. ra.l. i. F. i. 1 de pu.
iu. interdum. ſed quid ſi fuit conuentus ciuiliter acquilia ⁊ abſolutus.e.
p.poſtea non poſſe eum conueniri criminaliter de ſiccarijs ar. pꝛo eo.j.
ne tutoꝛ vł cu. vec.l.i.⁊.j.de cri.ſtel.l.i.ſed nos ↄ̊.nam tm̃ debere facere ĩ
boc caſu abſolutio quãtum condemnatio ⁊ ſo.ar.j.de excep.rei iu.ſi ꝗs
cũ totum.ſ.plane.licet ſit ar. contra.fl.de libero ho.exbi.l.ij.S.pe.ſed il

lud ẽ pꝛopter pꝛeſentem detentatiõʒ hominis vt ibi dr.ſicut ergo ſolutõ

ne facta ñ obſtaret excep:io.vt.j.qñ ci.ac. cri.pꝛe.l.i.ita nec abſolutiõe fac
ta niſi in quibuſdã crimimibus que omnino tolluntur. ſi antequam reus
de crimine cõneniat ſatiſſecerit.vt ĩ dictis caſibus.⁊.ff.ad.l.iul.de aduſ.

.il.ſi adulteriũ. . idẽ imperatoꝛ. ⁊. S. idem polliani.?.ff.de re mil. milites

in fi.j.ad.l.cor.de fal.ſi falſos. Item ſi damnetur in cinili de delicto pꝛi

nato nihilominus põt damnari ⁊ in criminali etiam ab eodem iudice.·
qnũ tanquam alius ↄdẽnet. vt ex pᷣdictis rõibus colligi põt.⁊ hoc tam

in pꝛinato crimine qᷓ; in publico.licet ⁊ hic dixit. P.contra in pꝛiuato.
⁊ ũülum tuulum.j.quando ci.ac.⁊c.intelligi quando pꝛo publico erimie

competit actio ciuilis. ? criminalis accuſatio. ſecus ſi pꝛo pꝛinato.
ſecundum eum.ſed contra nos ẽ valde ad pumam opinionè non
ad pꝛoximã ꝙ legitur de fide inſtru.l.ſ.qꝛ ibi de falſo pꝛimo habii

ta fuit qñ ciuiluer. ⁊ ſi velit accuſare criminaliter nõ põt niſi am dfif·
finitiuam ſniam que non ẽ ſuſpenſa appellatiõe. ſed forte rñder·
poſſet.nõ poſſe. et··r
reſcindatur ſnia. 3
domum tuam depoſuiſſe uel in cc poteſt vt iponattu·
proponis:ut id dãnum ſartiatur ↄ cundum ezo.
petentis iudicis autoritate ↄſelue k c Dntia. pꝛo
ris. Quin etiam ſi aqua per iniu betur. perte·r
riam alio deriuata ſit:ut in priore,yz ſtes vł inſtrumeta
ſtatum reſtituatur: eiuſdem iudicis ſine alijs pꝛobatio
Dem. a. Dolenti. . ii delatõnem. vl. f.
X mõrte ãcille quam ceſaʒ de iureiuf. l. e qui
2 queſto es: tam legis acqui Itez fallit ĩ minote

lie damni ſartiendi gratia actioneʒ

quam criminalem accuſationem

aduerſus obnoxium cõpetere poſ
ſe non abigitur.
M. Bio. I Max.aa.⁊.cc. ↄoilo
Ontrà neganteʒ ex lege ac
quilia ſi damnum per iniuri
am dediſſe ꝓbetur.dupli ꝓceditↄ
dẽnatio. Sẽ aa.⁊.cc.Claudi.

E pecòribus tuis que peri

iuriam incluſa fame necata
ſũt:uel iterfecta legiſ acquilie actio
ne in duplum agere potes.
Dem. aa.⁊.cc. Plinio.

E ijs quẽ per ĩiuriam depes
ſta contendis ex ſententia le
gil acquilie ageꝛe minime ꝓhibeꝛii

Familicberciſcunds.
Xxxxvi.

cor.in hoc iudicio ⁊ inſti.de actio.S.omnes a

qui babetur pox

ſeſſo ſi petat reſtinni

rihic ⁊.j.de nõ unn.
pec. aut.contra qaimg
pꝛopꝛiam.⁊.ff.e.in
de neratius. S. hbec

actio. Sʒ quid do

platur. dic ergo icd
ꝙ erat ſimplanduz
ſiplandum autem

erat omne itereſſe.—

vbis . . fl. e.ait lex

in fi. ergo boc toltiui·
duplandũ. pt. fſdik
tione. F. quadrupla H 4

bitur. ⁊.ff.de ſernuo

htem. ſed aliud iꝛꝛce

tione furti vbi im verum rei pᷣtium duplatur. vt.ff. de fur.l.in fnrr·

ti actio. Item ꝙ dico de duplatione habet locum ſiue directa ſue
vtili aquil.ſiue in factum agatur.vt.j.l.pꝛoxi.
Id E pecoꝛibus. legis aquilie. vtili vt inſti. e. . eterum. qni
do necatur fame.ſed certe imo videtur ꝙ in factũ locu ba
beat. vt.fl. e. Item ſi obſtetrix. S. .item ſi quis.a.l.quẽadmodum

.F§. magiſtratus. ſed banc ⁊ illam dari quũ ambe ſint ex equta·
te ⁊ plene dic.qꝛ aut damnũ datur de coꝛpoꝛe in corpus.⁊ tũc di·
ecta.vt inſti.e..ceterum.aut de coꝛpoꝛe in nõ coꝛpus.vt ſi ãnu
lum in mare cadere feciſti.⁊ tunc vtilis ⁊ in factũ.ff. e.ſi ſeru fſuiin·
.S. ſi quis de manu. 7 de pꝛel. ver. qui ſeruandarum in pꝛin. antö
non coꝛpoꝛe in coꝛpus vt ſi feciſti ſeruũ meum aſcendere vł deſcYæz
dere in arboꝛem vł in puteum vt inſti.e. F. ceterũ aut de non coꝛpo
ꝛe in nõ coꝛpus.vt ſi ſeruũ ligatum ſolniſti ⁊ fugit.⁊ tunc in factũ H
vt inſti. eo. in fi. 2. nõ. ꝙ vbicunq; locum habet vtilis ⁊ in factum
ſed non conuertitur vt patet. ff. e. quemadmodum.S. magiſtratt
Item nõ. ꝙ bec lex habet tria capita. pꝛimo cõtinetur de occiſio
ne tantũ ſerui ⁊ pecudis. In ſecũdo nihil. In tercio de omni aio
damno vt iuſti. e. in pꝛin. :. F. capnt ⁊. S. capite. In pꝛimo hebeta·

ratio in ãno retro. In tercio.j.xxx.dies. vt

ſeruũ. S. huius. legis.
m d E is.ex ſententia. ſi aquili

a directa. qꝛ ad eum vſum con

ſumpte ſunt ad quẽ erãt. vt.ff. eũ ꝗ occidit.ꝭ.ſi ꝗs alienũ.
n Algere.actione vtili de paſtu pecoꝛum..que habet locũ qñ i nno.·
meo pecoꝛe ĩmiſſo tuam glandem paſto. ſecus ſi in meo cecidiſſert
quia tunc in factũ.xt.fl.de pꝛeſ.ver. l.qui ſeruandarum.S.ſi.? fii·

lis aquil. vt hic.

o Familie berciſcũde dixit ð petitoꝛijs. ſeq? ð diniſorijs nã niſi

lcerʒ diuider̃ ſegni expedireni ſigla vt.j.qñ ⁊ ar. ꝑs. l ij. lx.

„

M
4

vt.fl. de mino.. ſfſf
ex cã. S.nnnc vidẽ·

duũ. ſic nõ. hic e
mendatõ quẽ puii

4
.
hetno
lontra⸗
hlucden
ſn
ſocg
rccvn
degte
iſapt
1
Kwo.
Eutmn
ſcrerde
a
ber udic
ſgum)
keyrel
A e
iconle
prapii⸗
dico coen
ſtbeſte
1 1
oſis
1ſtadl
1ſderein
laudone
ſo.ion
Raine
lens cot
de idini
lino lg
daat de
ſus dis
tuneean
ne .
Nelpatr.

Uen lan
ſo lien
Aane

bifnn

ſdins 1.
mntcin
Thon
bolldn

eſen

inerdit
nluſf

bohe⸗
npin

Mbe

O½

d Non. ſunt. tenet tamen donatio ſi moꝛte confirmetur tacite. vel expꝛeſſi
⁊ pꝛecipua adiudicentur.vt.j.de dona.inter virum ⁊ vxoꝛem.i.donatio

nes.⁊.j.e.lefilie .

eOccaſione.a cõmilitione foꝛte non acqui ſiturus al niſi fuiſſet miles. vt

off. de caſtrenſi pe.ſi foꝛte.2. l. caſtrenſe.

min p DH J non ex conſenſu. remà ſit vnus ager ad diuidendum.
M Duper ea re.quam peti diuidi .
marg 1 Familie her.quũ iam pꝛo quibuſdam aetum erat fami.
ie hii Z ber. non videtur plus agi debere. vt. fl. e.ſi ſilia. F. lamilie : que eſt
itt contra. So.hic agitur nunc fami.her.ibi cõi diinomie hereditat
n diuidende. vel dic
rin agi ſecundo ex cãũ —
inn 4 vloic ꝙ pꝛimo fue Mp. Se. Anto.arciano.
⸗“ rat actum cõi di. vl Iñ omnẽm poternã he:e
e dic ꝙ extra iudi.fu ditatem ex conſenſu diuiſi
aNH it facta pꝛia diuiſio ſti: nec ſuper eà re ſentẽtia
Annt fſſu Eoꝛ. beres Sicta vel trãſaciio ſubſecuta ẽ: iudi
4 tün ei ſcllicet py cio familicherciſcũde expiri potes
ſen tri tuo. Mpa. Anto. a. Latarano.

„
ulnögiri.

Extiteris. quid ãt

Xoꝛ tuà ſi moꝛtuo patre tuo

ſis nn ſunt.diuerſo iure ea predia

habentur:que exòccaſiõe militie ſi
lijſſamiliaſ obueniunt:hec enim ca
ſtrenſi peculio cedunt.
Dem. Auguſtus Statilie.
Nipᷣſius maͤriti fuit poteſta
te mutare quod in ſeruos ſu
os irato teſtamẽto càuerat:ut uno
quidem in perpetuis uinculis mo
raret᷑:alter ueꝛo expoꝛtãdus uenũ
daret᷑.pꝛoĩde ſi offeſã iſtã clemẽtia
flexit:quod lʒ ſcriptura non ꝓbet᷑:
uł alijs tñ ꝛõnibus doceꝛi nihil im
pedit.pᷣſertim quũ poſterioꝛa eoꝛũ
talia merita ðphẽẽdunt᷑:ut ira dñi
potuerit mitigaꝛi:nouiſſimã eisↄ uo
lũtatẽ arbit᷑ familieherciſcũð ſẽq̃t.
Mhp. GSoꝛdia. NPõpõio militi.
A què i noib ſt nõ ꝛecipiũt
diũiſiõʒ:quũ ipſo iur ĩ poꝛti
oneʒ hereditaria ex lege duodeciʒ
tabulaꝝ diuiſã ſt. Sẽ.a.Elião.
J quã fideicõmiſſoruʒ peti
tio iter coher̃des ↄſiſtat:pre
toꝛ ul pᷣſes ꝓuincie cio rei diſcepta
toꝛ oſtitutus:ł iudex familieherciſ
cũde iuditio adit᷑:ut uolũtas teſtꝭ
tricis ſuetur:ſuas ptes dʒ accõmo
dar. Dẽ.a.Theloſphoꝛo.
Ona qułcũq; tibi ſũt com
munia cũ fre tuo ex heĩdita
ria ſucceſſiõe pꝛis lImr̃is:cũ eodeʒ
familieherciſcũð iudicio expeꝛienſ
ut diuidantuꝛ impetrabis.
Dem. a. Nerino.

On eſt ambiguum quuʒ ſa

fi NRNipſius mutare.

quũ ambulatoꝛia
ſit voluntas ⁊c.vt. ff.de a
dimendis.le.l.iuij.in fine.

g Cauerat. dico vt vno tc.
h Llementia.ſic.j.ſi quis
aliquem teſ.pꝛohi.l.ſi.

i Rationibus. ſic.ð.de rei

ven..iudicia.

k Sequitur. ſicq; facit di

niſionem ſeruoꝛum vel cu

rabit penas imponi.ſi nõ

reuocauit teſtator. vt. ff.e.
his conſequenter.S.idẽq;

le Aque. nominibo

i. debitoꝛ bus.
m Diuiſionẽ. ab homine.
n Dinuiſa ſunt. idem econ
tra ſi defunctus debuit vt
5. de pac. pacto ſuc. . j. ſi
cer.peta.l.i.⁊ de excep.l.i.
⁊ de he. act.l.iij.ſed certe.
⁊ ſic eſt in rebus coꝛpoꝛali
bus. nam ⁊ ipſarum do
miniũ vnumquẽq; hereð
contingit. pꝛo hereditaria
parte.led dic differre ĩ hoc
quia res corporales per
hominem aliter diuidi poſ

ſunt. vt loco intellectuał

diuiſiones fiat quedam ſci
licet diuiſio que occulus
ſubijciatur.vt inſti.de offi.
iu. F. fi. at in nominibus
non poteſt per hominem
aliter fieri diuiſio. licet to
tius nominis fieri poſſit
aſſignatio quandoq;. vt
ſtatim dicam. ſcilicet qud
do res corporales ſunt ?-

nomina. Item ⁊ ſi tantum nomina. ex voluntate tamen. vt.ff e. plane.
nam facta aſſignatione remanent tamen actiones penes eum qui man
dat eas adeo inherent oſſibus eius. vt.ᷣff.pꝛo ſocio.l.iij. Item intellige
hanc.l.quando nil aliud eſt in hereditate niſi nomina. vt.ff. eo.l.here
des. .i.alioquin venirent nomina gratia aliorum non dico diuidenda
ſed aſſignanda. vt dicinm eſt.vt. ff. e.l. ij. . inali. ?.l. ſcilicet ſicut ⁊ at que
dam veniunt acceſſorie.non pꝛincipaliter. vt. ff.de vi ⁊ vi.ar.l.i.S.illud
⁊ de ſeruo cor.l.in hoc ⁊ de car.edic.ſi impubes.s.pe.

immi B ſi ex exberedatus. cui dotẽ numerauerat:quuʒ
Mainfllig .v.bʒ vtilem ſami. heres ei extiteris adhuc ĩ matrimo
Bülina . ber. iudicium vel ĩ nio tuo ſuerit:familieherciſcunde
Kene ; ſactum. xt.ff. de do actionem ad exequendam dotem
oſheutt ettteee pꝛele.l. ij. F. ſi tñ⸗ ſecundũ iuris pꝛidem placitum ad
ſdenH u Ald exequenda; uerſus coheredes tuos nactus es
i nd ti.conlequendã ſiũ cãq; retines ct ſi poſt ea dum tibi ẽ
eeAd4 pꝛecipiẽdam. non nupta deceſſerit .BDem. a. Ruſo.
i dico coequandam Duerſus coheredes tuos:
Ntien yt h ⁊.fl. e.ſi filia. diuidende hiditatis iudicio
A Nnan. .1i. 2. l.ſi maritus.? ſecundum iuris ſoꝛmã experiri po
Cgiinſd l. füidus q.⁊ ð iuf tes. Judex datuſ ſi quid a coheꝛe
nentns. hee do. ſi is. . ibi dos de etiam tue poꝛtiõis ex heredita
ſ Ganah 7.f.ad.l.fal.ſi dos e ſublatum uerit pꝛobatũ:adiudi
ndt an T⁊.j.de rei vx.ac. . cationibus factis ſecũdũ iuris for
ntſming cautione..ff · po mam eum nbi cõdemnabit. Expi
Nnmneoon ſo. actione.S.ſi. late eni hereditatis crimen fruſtra
Nontriekt. x Retines. cum ca coheredi itenditur: quũ iudicio fa
ſteſtoi ueris coheredibus milieheꝛciſcunde indemnitati eius
bili de ienitate vtbie proſpiciatur.
ſapeid dictis legibus. Itẽ Mpa. Alexã. a. Anto.
plnli a ꝙ dicit deceſſerit. ſilius ſamlias ſuiſti ⁊ ꝛes
ciſann ecus ſi diuerteret. mobileſuel ſe mouẽtẽs q ca
ſneot k qꝛ iunc eam ſeque ſtꝛẽſis peculij eẽ poſſunt dõate tibi
reſeh fetur. vl ff. de dote a patre ſunt:eas quoq; ĩ ceteꝛo pe
ſl il poee.l. pater dotem. (ulio caſtéſi nõ cões cũ fratꝛib hà
deſel n „ à4 Daéſus. ꝓ bes pꝛedia ãt Iʒ eunti ubi ĩ caſtꝛa ſi
ſeedimt boatum. nõ lio pater donaueri.peculij caſtren
e enim pᷣſumitur ſub
ſume rnctum malo mo ʒ·
htin mnmili pꝛobetur. vt.ff. pꝛo ſocio.l. merito. Itẽ loquitur bic quũ poſt
1 u aaditam bereduatem etiam ante appꝛeheſam poſſeſſionem ſubtra
ccnn 4- r bitur.ceſſat ãt crimen expilate here.qꝛ pꝛo hoc crimine datur alia
kſuach actio.ſ.ſami.herciſ.vt hic ſubijcit.⁊.j.de crimine expilla. here.l.f.
umueiſt W Alia enim que reſpectu poſſeſſionis tantum datur vt rei vendica
pno 6 tio ñ ratione delicti bene currit cum crimine expil.here.vt.ff. e.ti.
ſeſſin .l. diuus que ẽ contra.vł ibi aduerſus diuerſos intendebantur. ſi
ninpim r Qultem adita eſſet hereditas ⁊ poſſeſſio appꝛebenſa nunquam da
mnt retur crimẽ expilate here.vt.ff.de crimine expi.here.l.ij.ſed fami.
vemman EJ herciſ.datur poſt aditam hereditatem aliquo ſubtracto. fuerit ap
4 “ prebenſa poſfeſſio vl non vt.ff. e.l.? puto. .ij.⁊ in.l.qui erat. Itẽ
1s! ne 1 ⁊ ante aditam hereditatem habet locum vuilis. vt.ff. e.inter cohe
eurde 3 Fruſtra. pꝛo deo ad quid dicitur ceſſare vnum pꝛo alio quũ ad
vde .“R diuerſa dentur pꝛo crunine enim nõ inuenitur agi niſi criminalit
pumnoht O”MB yt. fl. de effract. l.i. .. expilatoꝛes. . in factum poſſe agi ciuiliter ꝓ
W “ boc crimine arg. huius.l.⁊.ff. de pre.v. quotiens ⁊ illa ẽ que tollii
4 per hanc.ſ.fami.hercil.niſi ſoꝛte criminalis actio vt. j. quando ci
lan ſn utilis actio cri pꝛe.l.i.
ſienn, a ſ fiius mobiles. vt arma.
t ban 4 b Mouentes. vt equos.
—R 1 c Habes.vt ⁊.j.de caſtrenſi.pe.l.ij.li.xij.x.fl.de caſtrenſi pe..iijj
lumſi in puin. Et nota caſtrenſe non cõicari nec quaſi caſtrenſe. vt hic ⁊
j. de collat.l.fi.⁊.õ.de aduocat.di.iudicioꝛum foꝛi.⁊.j.de bonis
oſ . que libe. cum omnem. .l. ? inſti.quibus non eſt per ſa.tel.iĩ pꝛi.

——

õõ ðè

o ſ Idua conſiſtat. quia prelegauit aliquid alicui eoꝛum.
p Eius.rei quia actione ex teſtamento agituꝛ coram eo. Vel die
ꝙ etiam iudicio fami.herciſ.agebatur coꝛam eo.
q Teſtatricis.pꝛelegatum relinquentis.
r Accomodare.vt ⁊. f. e. ſi ita legatum. 2.l.inter coheredes. S. i.⁊.l.rem
pignori. ⁊.l.ſi filia..papᷣ.⁊.O.item pompo.
ſb ODna . impetrabis. etiam vna actione ſufficiente de pluribus he
reditatibus.vt.ff. eodem. heredes..de pluribus ſicut econtra

pluribus actionibus agi poteſt pꝛo vna hereditate pꝛopter plures cohe

redes diuerſis tempoꝛibus diuidentes vt.fl. eodem.l.iiij.S. dubitandnuʒ
Item excipe quedam que licet ſint conſequentia ex hereditaria cauſa nõ
tamen veniunt in hoc iudicio.vt nomina ſiue defuncto ſiue a defuncto
debita. vt.ð.eodem.l.ea que. Item mala medicameuta. Item ĩiuſte que
ſita. Item libri impꝛobate.lectionis vt.ff.e.l.cetef.
t n On uulus ĩ actõ. uel titulus.ſalicet iudicij ſicut poſſeſſionis ti
tulus.ideſt cauſa ſicuti eſt emptio vł alius contractus.al auntem
ponitur pꝛo modificatione alias pꝛo dignitate, alias pro ſigno ponitur

lege A8, ℳ1
ale Klach

at pꝛo pꝛiuilegio ut in auten. de ee.ti.in pꝛin.coll.ix.
a Mumeretur. vt inſti. de actio. S. actionum.
b ¶ Augeri. hoc ſi pcepit tanquam heres ſciens ſe habere coberedem ⁊ fũ
dum heredutarium eſſe. Sed quid ſi ſuũ credebat vł ex alia cauſa ↄſequẽ
tem vł non credebat ſe habere coheredem. vr̃ ꝙ non teneatur. vt. fl. e. in

ter coheredes.S.fructus ſʒ
eos debeat lucrari pcipiẽs
vt. ff. e. ſundus qui. S.i.ibi
qui vero ante lit.cont.⁊c᷑.⁊
ff. finium reg.l.iuij. F. poſt
litem ⁊ inſti.de rerum di.
5S.ſi quis a non dño. ſed
tu dic ꝙ tenet vt li hac ac
tione. licet non directa.qꝛ

nõ pcipit vt coheres.vt.fſ.

e.l.⁊ puto. .pe.⁊.l.ꝗ erat
⁊ ad inſtar pet.here.ĩ quã
tum locupletior ẽ.vt.ð.de
pet. here. l. ij. .ff. de pe. he.
.l. ſed ⁊ ſi. S. pe. ⁊ fi.⁊.l.illð
H§. pꝛedo.
cq AVotiens. dinidit.
L ⁊ ſic dico ꝙ ſi pateꝛ
inter fulios ſuos in ſolẽni
volũtate diuiſit bona ſua
aſſignando cuilibet certaʒ
pouionem. ſ. quotam vel
etiam certã rem pꝛo eodeʒ
habeo ac ſi dixiſſet ĩſtituo
nam quiulibet neſcit dicere
heredem inſtituo.ſi autem
in minus ſolẽni voluntate
dicit. idem ſi aſſignauit ei
quotã poꝛtionem.ſi auteʒ
certam rem tunc non vt te
ſtam valebit ſed vt volun
tas ab inteſtato.alij tamen
aliter dicunt. vt.j:e.ſilium.
in glo. ex hoc dicemus.
d Contentos.que ĩſtitutio
valet. vt. ff. de he. inſti. l.ex
facto . S.i.⁊.fl.e.ſi filia.ꝭ.ſi
pater.⁊ ſunt heredes quũ
nulli alij ſint heredes.al eſ
ſet iſti tales loco legatario
rum.vt.j.de here.iſti.quo
tiens.accurſius.

milieherciſcunde titulus inter bõe
fidei iudicia numẽretur: poꝛtioneʒ
hreditatis ſiqua ad te pertinet icre
menti fructuum augeri.
Dem. Auguſtus.Teleſphoꝛo.
Aoͤtiens inteꝛ omnes here
des teſtator ſucceſſionem ſu
am diuidit:ac ſingulos ceꝛtis poſ
ſeſſionibus cum mancipijs que in
eiſdem ſunt conſtituta iubet eſſe cõ
têntos:uoluntati eiↄ ſalua legis fal
cidi autoritate obtemperandum
eſſe mãifeſtum eſt:nec mutat quod
in ſequentibo ułꝛbis mãcipia ſua
uniuerſa nulla fſacta eorum diſcre
tiõe cõmẽêndãda putauerit heredi
bus:quum utiq; ijs ea uideatur in
ſinuaſſẽ quibus etiam teſtamento
relinquenda eſſe decreuit.
Mpa. Philippus ⁊ Philipi

nus.aa.⁊. cc. Antonio.

Ntẽr filios ⁊ filias bona ĩte
ſtatoꝛum parentum pꝛo uni
libus portionibus equo iure diui
di opoꝛtere:explorati iuris èſt.
Mpa. Galienus ⁊ Aoluſianus
Rufo.
On idẽo diuiſio ĩter te ⁊ fra
trem tuum ut proponis fac
ta irita habẽda eſt:quod eaʒ ſcrip
tura ſecuta non eſt.quum ſidẽs rei
geſte ratã diuiſionẽ ſatis affirmet.
Mypa. Diocle.⁊?⁊ Maximi.aa.
Saturnino.
Ertum ẽſt liberorũ peculia
poſt mortem patris in here
ditatem diuidendam ad cõionem
eſſe reuocanda. Frater autẽ ⁊ co

e Falcidie.que debetur iure inſtitutionis. vt ꝓbatur.ff.de here.inſti.ex
facto.vl que debetur iure nature. nam quãcunq; vult põt retinere.de tre
bellianica ãt poſſet ẽt quis hic intelligere. licet quidam dicant ꝙ nõ bʒ
locum niſi quũ rogatus quis reſtituere hereditatem totam hereditatem
vlł quotam poꝛtionem.⁊ ẽ pꝛo eis.ff.ad tre.mulier. .fi.⁊.l.nam ꝙ. ..fi.

⁊.l.cogi.in pꝛin.

AVerbis.ſcilicet teſtamenti.

g Comendanda.i.comendanit. ſic.ff.e. cum putarem.ex quo videbatut
in cõe redegiſſe que ante diniſerat.ſed non ẽ ita.vt dicit hic.⁊ ſic ſequẽtia
ꝑ pꝛecedẽtia intelliguntur vł reſtringuntur. vt. ff. de le.i.ſi ſeruus pluriuʒ
.5. fi. 1 de le. ij. legatoꝛum. S. fi. ſed ar. contra. ff. de ver. ſig. cum fundus.?

de le. iij. l.is qui quũ plures.
h Inſinuaſſe.i.cõmendaſſe.

i i Mter filios.equo iure.i.equitate ſola inſpecta. quũ enim ex ſnia
lilus ſieri debeat. ſicut ipᷣe legiſlatoꝛ equitatem ſequitur. ita ⁊ iudi
cẽ ſequi oʒ.licet quandoq; non ita ſequatur occulo iudicis caligãte.

k ¶ Juris eſt. a ſapientibus. vt inſti. de here. ab inteſ. in pꝛin. ⁊.j.de legi.

here.l.lege.⁊ ðe coll.l.vt liberis.⁊.ff.de ſuis ⁊ leg.l.i.in pꝛin.

1n On ideo.habenda.vt.Sð. de pac.l.pactum.⁊ de rei ven.indicia.⁊
.de pꝛoba.pꝛopꝛietatis.

m Fides.qꝛ diniſio facta eſt ⁊ poſſeſſio inde ſecuta ẽ.pt.j.e.ſi diuiſione ?

facit ad hoc õ.ſi vt ab her.mi.ſe ab.l.i.
n c Erlum ẽ.peculia.pꝛoſecticia ſubaudi.nam caſtrenſia vel qnaſi ñ

conferuntur.vt.S.ſi omiſ.here.l.ij.⁊.jĩ.de còlla.ea demũ ⁊.l.filie
licet. Item nec aduenticia hodie.vt.j.de collł.l.ſi.ſed quomõ reno
cantur ad cõionem quũ nec diſceſſerint.vt.j.de coll.l.filie licet.
quatenus de facto exiuerunt.ſ.quo ad adminiſtrationem. vt ⁊.õ.
de inof.dona.li totas.ſic.õ.de lacro ſanc.ec. iubemus. .ſi.

heres tuus ob cotractus quibo ui
uente patre etiam ignoꝛãate ipſo ob
ligatus fuit:cònuenire te et alteruʒ
tuum fratrem coheredem ueſtrum
ultꝛ̊ non poteſt:quã ut de peculio
ſuo ꝛecipiat tantam quantitatem ĩ
quantam condẽnatus eſt ijs cum
quibus ipſe ↄtraxit. L
Bem. aa. Hermeano.
J familieherci.iudiciò quo
qʒ bona paterna inter te ac
fratrem tuum equo iure diuiſa ſũt:
nihil ſuper euictione rerum ſingu
lis adiudicatarum ſpecialiter inter
uos conuenit:ideſt ut unuſquiſq;
euentũ ri ſuſcipiat:recte poſſeſſio
nis euicte detrimentuʒ fratrem tuũ
⁊ coheredem prò parte agnoſcere
preſes prouintie per actionem pre
ſcriptis uerbis compellet.
Dem.a. Theophilo.
J diuiſionẽm conuentione
factã etiam poſſeſſio conſen
ſu ſecuta dominium pro ſolido re
rum quas pertinere ad patreʒ tuũ
placuit ei ſirmauit:earum uendica
tionẽ habere potes ſi patri tuo ſuc
ceſiſti. Si uero placitum diuiſio
nis uſq; ad pactũ ſtẽtit:arbit᷑ fãilie
heꝛci.iuditio uobis dato comunio
nem inteꝛ uos finiri pꝛouidłbit.
Dem.aa. EracloZ,.f?
Jlij patꝛis tẽſtamẽtũ reſcin
dendi ſi hoc infficioſum ꝓ
bare non poſſunt: nullam habent
facultatem. Sed ⁊ ſi tam circa te
ſtamentum quam etiaʒ codicillos
iudicium eius dẽficiat:uerum qui

o Connenire. vtili

iudicio famił. her
ciſ.non directio.t
⁊.l.qui erat in fi.vł
ſpeciale in filijs. vt
.ff. e. heredes.F. ſi
filius .

p Altra non põt.

niſi fuerit ĩ rem pa
tris verſum. łeius
iuſſu ↄtractum tũc
enim pꝛeſtabitur ð
ſubſtãtia patris ſo
lidum. vt. ff.e.ſi ſi
lia. F. i.

q Eondẽnatus. vt
.ff. e. his conſequẽ

ter. .F. li filius.⁊.ſff.
de peculio. ſi quis

ſeruũ in pꝛin. ⁊.l.

ſitum. F. i. ⁊. ij. . ff.
de condi.inde.fra
ter a fratre. Nẽ ꝙ
dicit condemnat⸗
ad factum reſpitcit.

qꝛ ⁊ ſi cõdemnatꝰ

non eſſet ſed tantũ
obligatus idem iu
ris eſſet ſecundum
quoſdam .ſed cẽte
imo non idem.qꝛ
tunc non deducerʒ
ſed ibi caueretur a
coheredibuſ.vt. ff.
de peculio.ſʒ ſi dã

ni. F. f. Ytem bic ca

nere dðʒ coheꝛedibꝰ
ſe defenſurum eos
rJ ſamilie.

non expoſitine ſed exemplificatiue ponitur. q.d. nibil conueniit.i.

non hoc vt vnnſquiſq; ⁊c̃.

[Nei contra. ff. de act. emp.l.emptoꝛem. .fi.vbi dicitur - pacio
interueniẽte de euic. nibilominus agitur. So. H vertitur vtilitas

vtriuſq; ibi non.

t ᷑Pro parte. nam quũ vna queq; res ſit cõis coheredibus ꝓ idi
uiſo. in indicio fami. berciſ.ſit adiudicatio in ſingulis rebus. ſic
babet vnuſquiſqʒ; coberes partem alterius in qualibet re ſibi ad
iudicata. aliam vero partem babet ex ſe. pꝛo parte ergo quam bʒ
ab alio babet eum de euic. obligatum per actionem pꝛe.ver. que
naſcitur ex permutatione rerum.eſt enim in diuiſione quedam ꝑ
mutatio. ? ideo bene dicit pre.ver.agendum. vt. ff. de rerum per
mu.l.i.⁊.de pre.ver. naturalis. S. ſin antem rem do.⁊ ad hoc. j.
ti. ij. ſi fratres . . fl. e. beredes. F. pe. ⁊. ff. de enic.ſi quũ venditoꝛ.
§F. i. Sic ergo aut conuenit vt de euic.tenerentur.aut nihil conue
nit ⁊ ſimiliter de euic.tenẽtur niſi ſcient᷑ aliquis accipiat.vt.j.cõia
ptriuſq; iu.l.ſi fratres.⁊.j.de euic.ſifundũ.ant conuenit vt non te
nerentur ⁊ tunc non tenentur. vt ſed boc caſu an ſaltem ad pꝛeci
um verum agi poſſit ꝙ videtur. vt. ff. de ac. emp.l. emptoꝛem. 5.ſi.
ſed magis puto nõ poſſe. nam bic vterq; ſuſcepit euentum rei ibi

ſolus emptor.in caſu tamen non agitur. niſi cantum ſit. ſed alio

eſt caſus. vt. ff de le.i.ſi domus. .. i. Item hoc ſi fiat diuiſio a iudi
ce vel a partibus.ſecus ſi a teſtatore. vt dices.ſ.e.ſi cogitatõe. Itẽ

ℳ₰

ſPonis

.

ſonett ſe
ſſovn⸗
o ccht.⸗

1St1

goatſti
ſonſuit
ſtbieti⸗
nndiondb⸗
de ee d
li denm
gylut,
lge won
uun 44
dad erep
eſci:
K ine
ldepack
poponas

Erpecorrt.
ſscöcorda

ſin

unmnt
Roficole

nmtiog
Uſueprt
Kmerun

Oſenn
ſtonnia
lube. n
fnifn
Funi
Npeea
Piin
Lhrmen
Mugtu
ſiapit
ſnto M
Mb
taſele

quid ſi nni per diuiſionẽ iudicis afſignetur totum alodium. alij i fIlie.comparauit.vnde qꝛ nomie eius emit. pidetur ꝙ per vltimãũ
fleie feuð. qui decedens reliquit im filiam an bec filia euicto ei feudo indiciũ ↄferret in eam vt hic. ꝙ facit pꝛo filio nomine enius pater
nen 8 agere poſſit.ꝙ videtur quaſi ñ ſit ei vicium ꝙ femina ſit nata vt emit libros.⁊ pꝛo hoc. fl. e. que pater .l. pompᷣ .philadelphus ⁊ de pe
nſi⸗ j. de legit. here. l. lege. ⁊ de li.pꝛe.⁊ exhe.l.fi. econtra ꝙ; non. qꝛ ſi cu. le.l.fi. de dona.l.donationes.j.ſpeci es. ?.j. de dona.inter vi. ⁊ vx.
nle f cut ſi res empta naturaliter intereſſet vel fato.vt.ff.de euic.ſi ſeru ſi ilij cui.Sed contra.j.de colł.ſi donatõs in fi. So. ibi non no
oſinlh Item qꝛ pater caʒ mine pater emit ſe nam
ndinn preſtitit. ar. ðQ euii. 2 rem ſilio donauit. vel ple
ſi ſeruũ.ſʒ puto ꝙ buſcunq; uẽrbis uoluntates eius dam comparaſſe dicis aduerſus nius ſolue ut ibi. Sed an
totnl non.quũ pater eiꝰ declarata ſit: licʒ ab intſtato ei ſie ſoꝛoꝛem tuom apud preſidem ꝓ eſt legatum boc vel dona
eui ſilie accipiẽs ĩ prr rit ſucceſſum:ex ſenatuſconſulto re uincie ſi res integrã eſt uti potes. tio cã mortis.e non ẽ do
*l tẽ hoc ſciebat po tentiõis modo ſeruato ſamilieheꝛ In communi autẽ hereditate quĩ natio inter viuos. qꝛ ſic ñ
ſe euenire niſi ſuiſ cis. iudicio aditum iudicem ſequi ſumptus ab uno ſacti bona. ſile voaleret. vt.. de inof. do. .
uuutn⸗ ſet ſtipulai de euic uoluntatem opoꝛtere iuris autori familiẽherciſ.iudicio in negotioꝛũ rij. nec cã mortis.qua pr
unſc tione vt. j. de euic. tate ſignificatuꝛ. geſtoꝛuʒ actione ſeꝛuauari poſſit ñ ex eo obligari non potuit
malnn ſi fundum. Dem.aa.⁊.cc.Comodiano. eſt ãbiguum. ſed nec legatum quũ non
W n ¶ J diniſiõʒ Obèredibus diuiſionem in Dem. aa.Liſicratio. in teſtamento relinquatur
mani ei. ieſt patri teꝛ ſe facientibus:uiri haben Ncerti iuris non eſt:in ſami ſec dic eſſe quaſi legatum
iſhu tuo. accnr. tis ⁊ ignorantis minime deroᷣgari: lieherciſ. iuditio earuʒ reri nam ⁊ non adita beredita
hant x Sietit. ⁊ vltra nõ ac pꝛo indiuiſo poꝛtionem eã que quas ex coheredibus quidam de te patris conſirmatur moꝛ
ſat proceſſit. ⁊ ſic dñůin initio ipſius fuit in omnibus co comunibus aſſumpſerunt uel dete te ſecundum Aʒ.
u non fuit queſitum muniba rebus retinere certiſſimuʒ rioꝛes fecerunt rationem eſſe habẽ k Adiudicari.vtpote relic
dimt et hic x.ð. de paD.· eſt:unde portionem tuam cuʒ rend dam: eiuſdemq; rei ceteris pꝛeſtan tum ꝙ ſemper datur pꝛeci
hu iu traditõnibus.⁊. ff. litibus arbitrio familieherci precci dam indemnitatem. punm. vt. ſ. de coll fillam.
lfluatf de pac.l. diuiſiõis pere potes:ex facta ĩter coheredes Dem.aa.⁊.cc. Pactuele. 7. . e.l. ſi qua
io ig⸗ 2.j. de reruʒ per.l. diuiſione nullum preiudicium ti R familiẽhercilſ. iudicio ab IHis.ſ.reſcriptise
npnal, ex placito. Item ĩ mens. uno pꝛo ſolido rei ueluti cõ m Integra ẽ. quia nec ſnĩa
Krſe tellige non valere Dem. a. Domine. munis uenundate precium non ue tum eſt uec tranſactum. vt
Nlinleft pactum ad agẽdũ Iliè cuius pateꝛ nomine ꝛes nit:ſed mandati ſi pꝛeceſſit coher̃s 3. e. l. i.
fun gig ſed ad excipiendũ compaꝛauit: ſi non poſtea uenditoris agere pt:uel negotioꝝ n Familieherciſ. ſi tes pio
Clcenneh ſic. vt. ff. cõi di. l. iij. contrarium eius iudicium pꝛobe geſtoꝝ ſi ratã fecerit uenditioneʒ. parte geri non poſſit vłmi
cunfehit .F. fi. que eſt cõtra. tur: per arbitriuʒ diuidende here MNam ſi uelut pꝛopꝛiam ũus diſtra nus comode.quũ autẽ cõ
cGennnh ⁊.ð.de pact.l. cum ditatis precipuas àdiudicari ſepe xit ac pꝛecium poſſidẽat: her̃ditas moge geri potuit. p parte
ſeſai pꝛoponas. reſcriptum eſt. His itqʒ ſi patri ab eo petend eſt. agitur neg. ge. vt bic ſubij
Gnolint yVPronid ebit.nõ ſucceſiſti quem nomine tuo que Dem.aa.ꝛ.cc. FYoꝛtunato: cit. vt.ff. cõidi.ſi quis pu
ſtſmmin ex pacto. vt H r dic tans. 5. ſiue. ꝛ.ff. e.br̃des.
dam ,Git tis cõcoꝛdantijs. B M . ,Fſivnus. r.l. bis aſequẽ
onideng zf¶Miij. i.in ceteris liberis. vt.·j. de teſtamentis.bac conſul ter. ?.l.pompo.⁊.S.de nego. ge.ᷣſiue.⁊.ff.de nego. ge.ſi comunes edes.
ondectn lilſſſima. F. ex imperſecto. o i MNcerti. indẽnitatem. in ſimplũ non in duplum. ? tenetur etiaʒ
— a Teſtamentum.non etiam coꝛam quinq; teſtibus factum. heres coberedis que duo non ſicut ſeruantur in.l.acquilia.vt.ff.
rube i b Inofficioſum. large ponitur hoc nomen inofficioſum. ſ. pꝛo oĩ le. puto. F. fi. .l.ðãno. ff.cõidi. Item quãuis in pꝛin.
twloßli teſtamento e eſt factũ contra officium pietatis ſiue experedatio p i R familie.non venit.hoc ideo qꝛ pꝛo parte potuit expediri.xt..
Jenha nem ſiue pꝛeteritionem contineat.ſic inſti.de ſuc.liber. .ſin auteʒ e.l. filie in fi. d ixi.vel quia erat actum. vt nõ.ff.e.br̃des.S.ſi vno.
Njabenit teſtamentum accur. . 4 Preceſſi it.l. „mandatum.
ſeniunmntts c Deſiciat. quia nec quinq; teſtes interfuerunt.vt.j.de codicil.l.... CE Vengditionem. vt ⁊.5.de neg.ge.ab vno.⁊ de rei ven.l.matet.
lluN⸗H Fin omni.acccur. B JZVZßs NPropꝛla. : per hoc patet ꝙ diffitetur me coheredem.
inli d Verbis. puta ſic dixit. omnia bona mea diuidatis inter vos i t Poſſideat. ꝙ ẽ loco rei.vt.ff. de peti. bere.ſi rem. idem ſi babeat ẽptoꝛẽ
idd lij mei ſm quoſdam.qꝙ non placet qꝛ dicit retentionis modo reb obligatum.qꝛ tunc vt verus poſſeſſor conuenitur peti bere.vt. ff.de peti.
*R uato. vel melins vnum fundum tibi ⁊ alijs omnia bona reliquit. here.l.regulariter.⁊.l.ꝙ ſi in diem. .
o vel dic ipſe pater diuiſit. u ¶ Petenda ẽ.i.pꝛecium pꝛo peti.here.vt bic ⁊. ff. e.inter coberedes.s.ſi
+R e ¶ Ab inteſtato.ex boc dicũt quidam ꝙ ex minus ſolẽni volunta coheredes in fi.S.⁊ ad euidentiam.diſtingue quũ quis vendit rem cõem
ge te parentis nõ ſucceditur niſi ab inteſtato.ꝙ non placet.quũ lex que ẽ cõis ex cã ſocietatis.⁊ tunc ſi vendat ex ſocioꝛum voluntate non vẽ
iim̃ dicit ꝙ quelibet patris volũtas inter liberos ẽ ſeruanda.vt.j.eo. dicatur ſed agitur pꝛo ſocio.ſi autem eis inuitis tunc ñi pꝛeiudicat alijs
Al.fſi. ergo ⁊ hic. ⁊ ita ex teſtamento pot ſuccedi.eſt enim teſtamẽtũ vt.ff.pꝛo ſocio.l.nemo.ſi autem ex alia cauſa ẽ cõis.aut ex cauſa heredi
tibieß 4 teſtatio mentis. vt inſti. de teſtamentis in pꝛin.ſed ⁊ nihilominus taria aut aliunde quia donata vel legata.primo caſu ſi vendit vt cõmunẽ
chh põt ei ab inteſtato ſuccedi.vt.j.ſi quis omil.c.te.p totũ.⁊ ſic hic di ac per hoc veriſimile ẽ ꝙ alterum confiteatur coheredem..agitur ad pꝛe
batft n cit. ⁊.ſ.e.l.fi.nec obſtat.j.de teſtamentis. hac conſul.s.fi.nam ibi cium fami.herciſ.ſi pꝛo parte non potuit cõmode expediri.vt.ff.e.here
wcum non loquitur de ſilijs ſed de alijs qui poſſunt ab ĩteſtato ſuccur dem.ꝭ.idem ẽ ⁊ ſi ſeruus.⁊.ff.cõi di.ſi quis pu.. ſiue.⁊ hoc ſiue interce
rn rere.łboc ab inteſtato ⁊c.reſeras ad caſum qñ fecit codicillos.vł dat mandatum ſiue non. vt hic. hec enim actio ſecum aliam admittit.vt
eſein refert ex quota poꝛione.pel re certa omnes inſtituat. vt diximus .ff. e.? puto.S.ſed ⁊ ſi dolo.ſi vero pꝛo parte potuit expediri venditio.
demnn ẽ5. e. quotiens. agitur acti.neg.ge.vel mandati ſi mandaui de vendendo nec agitur cõi
1udboen NConſulto trebelliano cni locus ẽ in fideicõmiſſis que ab inteſta di. ſicut nec fami.herciſ.quia pꝛo parte potuit cõmode expediri.vt.ff. cõi
ii wn to reliquũtur.vel hoc enenit.vt.ff.ad trebel. recuſare.S.i.⁊.ff.ad.l. di. ſi quis pu. .ſiue.⁊ hac.l.i.te.ſi autem vendidit vt pꝛopꝛiam ac per
unbic fal. ſi filiuſfa. videtur enim hoc pater fidei cõmiſiſſe eoꝛum. vt con boc veriſimile ẽ ꝙ diffitestur me coheredem.tunc pꝛoponam ad pꝛeciũ
int c tenti partibus aſſignatis reſtituant cetera. vt. ff. de le.ij. .peto cir petitio nem here.vt in hacl.ij.v.⁊.fl.ſi pars here.pe.l.i.. pꝛoinde veri
nlhit ca pꝛin. nã ⁊ falcidia inter coberedes locum habet vt.j. ad.l. fal ſimile autem ideo dixi qꝛ poteſt eſſe qd vendidit vt pꝛopꝛium.⁊ tamẽ cõ
mi cidi. coheredibus. fitetur me eſſe heredem ⁊ ſic non agitur ad precium fami.berciſ.ſed neg.

gSS c OMheredibus. facientibns ꝙ facere pñ̃t quo ad perſona
les pꝛeſtationes.vt.fl.e.l.ij. J.dubitandum.⁊.l.arbitrium
⁊.ff. cõidi.l.ſi non omnes.

b Berogari.yt ⁊.j.res ĩter alios ⁊c᷑.cũ redditibo.vt ⁊.ð.e.l.ñ eſt.·

ge.quia ꝙ non ſuo nomine geſtum eſt non poteſt babere ratum.vt.ſ.di
cam. Iwtem qui vendidit vi cõmunem.⁊ diffitetur me coheredem. agam
peti.here.vbi autem ex alia cã non hereditaria eſt cõis ſi quidem meo ⁊
tuo nomine vendis.nec tamen ego mãdani.poſſum agere de precio act.

R

nego. ge. ratum babendo. ſi nero tuo nomine tantum non agam ad pꝛe
cium contra te niſi in ſubſidium. vt dixi.. de rei ven.l.mater. i. e.⁊. F. ſi
autem illud añt in omnibus verum eſt. qꝛ mandato interueniente agi pt
mandati. Item ⁊ illud in omnibus verum eſt ꝙ ſemper poſſum rem me
am vendicare niſi volũtas mea pꝛecedat vel ſequatur alienationem vel

ſant. b. illa accipit ex eodem fundo.⁊ ſic ſupetſunt in fundo ve q̃ᷓ
reſtituit vna cum alijs que habet de illa hercditate. Sed de qua

quarta loquit..de trebel.que ex vniuerſitate detrabit.vt.ff. ad

tre.nunquid.S.ſi.⁊.l.cogi in pꝛin. ⁊. 5.⁊ generaliter. nõ àt de qua-
ta iure natur̃.qꝛ in illam non cõputantur data cã implende cõdi

niſi venditum ſit a fiſco.vt
j. de cõi.re.alie. l.ij.vł niſi
coheres qui ſe ſolum puta
uit heredem vendidit. naʒ
qꝛ ſenatuſcon.voluit bone
fidei poſſeſſioneʒ affici dã
no.vnde dicitur rem non
poſſe vendicari.vt.ff. ð pe

ti. bere. ſed ⁊ ſi. F. Itẽ ſi rẽ.

a NYcogitatõne. arbi
tri .i.iudicis fami.
herciſ accur.
b Judicio.ſ.ñ ſcripto.
c Inudicio. imperfecto. ſed
ſcripto.vt inuit verbũ de
clarauit.imo ad vtrũq; re
fertur. accur.

d AVoluntatem. ſ. diuiden
do res hereditarias gbuſ-

dam tñ pꝛetermiſſis.
eExemplo. hoc ideo vt di
cunt quidam. qꝛ falcidia
tantum in teſtõ locum hʒ
ſed certe ĩmo etiam ab ĩte
ſtato.vt.j.ſi quis.o.cã te.
.l. fi. .J. quando di. le.ce.

J cõgitatione future ſucceſ

ſionis officiuʒ aꝛbitri diuidẽ

de hereditatis pꝛeueniendo pater

cõis iᷣdicio ſuo uel qualicũq; iu

diciò ſuã declarauit uòluntatẽ in
ter eos qui ſucceſſeꝛunt ẽxẽplo fal
cidie retentionis habita ratione:ſa
milie diuidende cauſa datus arbi
ter uirili preterea portione eorum
que nulli generaliter uel ſpecialiter
aſſignauit facta diuiſione in adiu
dicando patris ſequetur uolũtatẽ.
BDem. aa. Dionyſio.
Eruum comunem non con
ſentientibus coheredibus:
ſed per errorem ad eum qui poſſi
det pertinere credentibus :tenens
quum ois uerus titulus defficiat
ſuum nõ ſacit: ſed in eo poꝛtiões
hereditarias aſſignatas penes ſin
gulos ſucceſſores remanere mani
leſtum eſt.
Dem.aa.Hermogoni.
Icet pacto diuiſionis adue:

, . te.ſcimus.nee de il
ſus ſingulos actio pꝛo heredita la iure inſtitutõis.
rijs poꝛtionibus creditoꝛi para qꝛ illa ex ſingulari
ta mutari non poſſit:tamen ad ex brus reliciis detra
hibendam ſidem ijs que conuene hitur per legem fal
rant:ſtipulationis ⁊ iuᷣris adhibito cidiaʒ vt inſti. de ſi
remedio:qui placituʒ excedit urge deia. bere.S. reſtitn
ri poteſt: quum ⁊ ömiſſo ſinon cõ ta in fi. F. Sed ſm
trariuʒ conueniſſe pꝛobaretur:pre hoc quid faciet ad
ſcriptis uerbis conueniri potuiſſʒ. ti.v.ꝙ bec reſtiian
Dem.aa.⁊.cc. Socrati. tio ſiet coberedib)
Ilium quem habentem fun per hanc actionem
dum:prtioneʒ hereditatis ſicuat ⁊ pꝛelegatiöõses

fratribus: ⁊ quibuſdam alijs ſub

cõditione uerbis pꝛecarijs reſtituue cium. vt. ð.e.ſi qᷓ. ⁊
re ſanxit teſtator: poſt eius condi .ff. e. l. inter cohere
