Item differt adultus a pupillo vt in accuſatione ſuſpecti tu.vt inſtitu.de

ſuſpec.tu.S.in plures.item in reſtituenda hereditate tutori vel curatori.

.ff. ad trebell.l.i.S ſuit queſitum. item ad prin.l. videtur contra. ff. de v.
obeil puperes.ſed caute ibi punctabis non erit contra. ſed quich . ha

u Poſſunt. nec enim. c ut. f. de iureiur.l.nam poſtea. 5. ſi minoꝛ
7.ff. e. uerum. . item ſciendum. ⁊.l.pater. .
X Quintum ⁊ viceſimum an.poſtea demum nt aduerſarius aſſere
bat.ut.j.ſi mi.ſe.ma.di.l.i.ſed tamen fallit in ijs qui veniaʒ etatis
impetrauerunt maribus poſt niginti an.feminis poſt. xviij. anuz
in eo quod poſtea faciunt pꝛeterquam in alienatione rerum imo
bilium.nt.ff.de ijs qui ue.eta.iĩpe.l.i.⁊.l.pbe.

y ſJintra renunciatum eſt. ſcilicet in maioꝛe etate ⁊ erpꝛiſſe

ut. ð. de pac. poſtqᷓ. uel taclle. ut eff. de mi. ſi ſlius in mion

voletſe
ſumnalt

r qo⸗

ſto den
munlaa
Ntitane
ſuniuur
dolus e
ſertur.
gecidtt
ſſtont
ſalopo⸗
gninaun
lobicho
Abituio⸗
lrprſn
pinont3
licanſan
goiatunt
tonen
lbemio
aufane
gun ſ⸗
Guuron
lbprter
ſicvd in
Uncan
zn

oͤel laane

Am
Pnn
wognoſa
uiſir
Gti⸗

bſunttt
e
nſinun

aiſnle
idtur l Pni
de⸗ loc ſe
keſenaln
Aamento
taan,
Culici
fuentlingſic
luen do
hnigſantt
derong
litſſnii
Anros.
Jmng
Cſoikn
1leſin man
Jucnior
1eſſüninli
poſen ünin
Peckintrie
Prininiſgzd
oltrovegenee
icetnp i
ſopanagun.
Comobamt
Joeſiirſkra
tonsckapbi
duplehnimni
niqoin tnpen
Conmnenigtn
ur nuo iuin
Ipwhkonmi
ſcnnit u
obeobolen
* ſein
mpon iin
zitlcrahem
Pnwtihlsſ⸗
Onmaun

hkefuſti.

düntuſhen
hodlenirſcle
cſentun
catdinſzin
num onn
õ

☛ ☛

==

olo mm;

n wlufli⸗

non poteſt quum hoc ipſo iufe eſſet leſus.ut.ff.eoðem.interduʒ
ibi.hoc enim ipſo ⁊ceteꝛa.⁊.l. ſi ſine..reſtitutus.⁊.l.ait pꝛetor in
pꝛincipio.accurſius. .
Fraudi.idiſt damno.⁊.ff. de edil.edic.cum autem.S.excipitur.
ſic ergo reſtitutio datur contra heredes vt hic ⁊.j.l.pꝛoxi.⁊ here

dibus.vt. ff. de in
inte. re.non ſolum L MMM
7.ff.de mino.l.mi/ De ſiliofamilias minore.
noꝛ autem magiſ
tratus. Dem.a.Triphoni militi.
a d Etutella p Jliſfamilas ſi minor quin
bata a te mi que ⁊ uigiti an.ꝓꝓ extraneo
xnore ⁊ ſic ĩpitudie,z ſideiuſſit in itegru reſtitutio

ſuam allegat h mi nem nõ implorare n/ phibetur. ſed
nor quod non licʒ ⁊ ſi pro paire ſuo exiitit ſideiunòr
yt. . de tranſact. .· eiqʒ diem ſuum ſuncto non ſucceſ
tranſacione.ſʒ nõ ſit ĩitegru reſtitutõnẽ poſtularẽ pt.
eſt ita. nam tutoꝛ pᷣ Dem.a.Candiano militi.
ſumitur ſciſſe. ⁊ ſic
dolus ei non in
fertur.vt ſupra de tranſactionibus.l. cum donationis. vel tunc
credidit ſe maioꝛem nunc aliter credidit.⁊ ſecundum hunc calum
eſt contra. ff. eodem.ſi minoꝛ.xxv.ann.vbi non auditur ex quo
falſo pꝛobauit etatem.ſolu.hic duo ſunt contra eum quia tutoꝛ ⁊
quia auunculus.ibi tantum tutoꝛ vel curatoꝛ.item ibi coꝛam iudi
ce.hic non.item contra.j.ſi mi.ſe.ma.di.l.ſi alterius in prin.ſol.
⁊ ibi tutoꝛem ignoꝛantem decepit minoꝛ.hic ſciens fuit tutoꝛ.ut h
lex.pꝛeſumit.vel dic ſecundo ſecundum Jv. pꝛobata a tutoꝛe tibi
minoꝛi ⁊ tunc quero quomõ tenet remiſſio quum dolus dederit
ei cauſam. Relpondeo verum eſſet ſi ſtatim eſſet in ſinibus pacti.
quia tunc non valeret ipſa remiſſio ipſo iure.ſed hic per acceptila

tionem fuit liberatus.⁊ quod facit traditio in venditione.hoc faẽ

liberatio.vt.s.de tranſac.ſub pꝛeteſtu vtrobiq; ergo dolo dante
cauſam contractui debet dari de dolo ſed reſtitutio hic eaʒ exclu
cdit.vt.ff. de dolo.l.ij.ſin autem nudo pacto ſuiſſet facta remiſſio a
geretur pꝛima actione.⁊ ſi exciperetur replicaretur.ut.õ.detranſa.
ſub pꝛetextu.⁊ ſic ceſſat reſtitutio quum iure comuni ſit tutus.ut.
.ff.eoð.in cauſe.ij.vel ſi velis dicere quod nudo pacto remiſſerit
⁊ in caſu YJv.dic cum iudicis auctoꝛitate alias ipſo iure tutus eſt
ſi eſt pupillus ſi adultus tenet remiſſio.ſed datur reſtitututio.vt.
.õ.e.ſi curatoꝛem.
b Quem. ſ. auunculum.
c IJonarum.ar.quod aliquis ratione ſanguinis ⁊ officij pꝛeſumi
tur cognoſcere alterius etatem vel ſtatum.vt.fl.vnde cognati.l.oc
taui. .i.⁊.j.de li.cauſa ſi filium.⁊.ẽ.de epi.au.ſi legibus.
d Arguit.i.arguere probatur.
e Statutum.ſ.vtilis anni.
fHeredes.⁊ etiam auum ipſum ſi uiueret.
g Eius.ſ.auunculi.
b m Inoribus. pꝛetermiſerunt omittendo. quia omittere non
debnerunt. vt. S. e.l.i.⁊.j.ſi ut omi.he.uel bo poſ.per totũ
⁊ dic pretermiſerunt.ſ.ſcientes vt differat a ſequenti dicto. vel ibi
fecit quod ei nocuit.hic omiſit. J
i Ignoꝛauerunt .etiam de iure.vt.j.ſi aduerſus ſoł.l.indebit.⁊.ff.
de iuris ⁊ ſacti ignoꝛan.l.regula. .i.⁊ ſic fecerunt quod facere nõ
debuerunt.
k Innumeris.i. infinitis.
lAuctoꝛitatibus.vt per totum ti.vt.ff.e.
m n On videtur. pone caſum. vt. ff. eo. verum. §. item ſciendũ
7. F. lem non reſtituitur. ⁊. S.ſi locupleti.vel pone quãdo
de dupla pꝛomiſit de euictione ſecundum regionis moꝛem.pt.ff.
de pigno.act.ſi pignore.s.ſin.⁊.l.ſequenti quilibet enim hoc feciſ
ſet. ⁊ eſt ad legem iſtam. ff. de regu.ᷣ iur.l.nihil. . i. ⁊ de fideiuſ.l. in
ter. F. cum inter ⁊ de ſolutio.l.in pnpillo.ſacit autem ſuper.l.iſtam
dominus. Ir. gloſam talem conſequentiam tollit non oppoſituʒ

infert.quia pars eius eſt hec conſe equentia tollitur ſi vſus eſt iure

comuni ergo circũſcriptus eſt. item cum dico eſt vſus iure comuni
ergo non eſt circumſcriptus.quod infertur. non eſt circumſcript⸗
non eſt oppoſitum pꝛimi ſcilicet vyſus iure comuni vere non eſt op
poſitum.quia quod infert vſus iure comuni eſt ſpecies quod ĩſeꝛ

11

tur ſcilicet non eſt circumſeriptus eſt genus 7 ſpecies poteſt inferre gen⸗

affirmando vt homo eſt. ergo animal eſt. non autem genus infert ſpeciẽ
bene dico non circunſcriptus eſt genus naʒ non circumſcriptoꝛum qui
dam vtuntur iure comuni.vt cum deliberatone adeuntes heꝛeditatem.
⁊ quidem non yvt ſine deliberatione adeuntes hereditatem locupletam.
ſed certe ſecundum. P.
„ —⸗— ſi bene diſcutias habent
J frater tuus quũ mutuam ſe vt excedentia ⁊ exceſſa.
pecuniaʒ accipet i patris ſu niſi velis dicere quod tan
it poteſtate nẽc iuſſu eiuſ nec cõtra tum impoꝛtat dicere vſus
ſenatuſcõſultũ cõtractũ ẽ propter iure comuni quantum ſi
lubricũ etatis aduerſus eã cautõeʒ dicereſ fecit quod quilibʒ
in integꝝ reſtõeʒ potuit poſtulare diligens facert quar̃ non
vilgetur circumſcriptus 7
De ſideiuſſoribo minoꝑ.xxiii ſic non reſtituendus ⁊ Fʒ
hoc dic quod eius pars
M. Seue. An. aa. mino. eſt ideſt particulariter eſt
Oſtquam in itegrum etatis verum ideſt in quibuſdã
eſt verum in quibuſdam
⸗ non. quod qui eſt circum
ſeriptus eſt vſus iure comuni ⁊= econuerſo.iteʒ poteſt dici tertio hanc cõ
ſequentiam tolli eſt minoꝛ g. leſus vel ſecundum az. cuius verba hec ſũt
ſic expone eſt minor leſus.ergo circu mſcriptus hic colligitur per hec
ba vſus iure comuni.
n BDe fuliofami.minoꝛe dixit de reſtitutione in genere nunc in ſpecie.⁊ pᷣ
mo in ſpecie perſonaꝛum. ſcilicet filiofſami. cuius reſtitutio patri pꝛofice/⸗
re videbatur. ? ideo etiam ſibi deneganda.ſed tamen datur yt hoc ti. ⁊.
.ff. e. l. iij. F. ſi vtrum.
o Aliofamilias. non pꝛohibetur.vt.ff. eodem.ait pꝛetor.S. non ſo⸗
lum. reus tamen remanet obligatus vt. ff. eo. minoꝛ in vltima co
lumna.item accipe extraneum omnem preter patꝛem vel alium ĩ
poteſtate habentẽ. vt. j. de rei vxo.actio..extraneum.item hoc eſt veruz
quod dicit ſecundum. P. ſi non eſt ſoluendo ille pꝛo quo ſideiuſſit. vi
ſic in ſubſidium detur reſtitutio. vt at. ff. e. cum ex mandato.S.ſed ſi exe
uentn. 2. . ſi autem ipſe. ſed ibi in vno caſu pꝛincipaliter iure minoꝛisꝰ
traxit minoꝛ. hic ſecundario non contraxit minor ſed pꝛocuratoꝛ eius.
vnde ipſe in ſubſidium reſtituitur. dic ergo eum reſtituit bic etiam ſi ſit
ſoluendo principalis quia intereſt ſua potius non ſoluere quam ſolutũ
repetere.vt.ff.de compenſa.ideo.
p Figeiuſſoꝛ.que fideiuſſio valet.vt.ff. de fideiuſ. ſi dubitetur. F. filiuſſa.
7.ff.qui ſatiſda.co.l.ij.S.⁊ filius. —
q Non ſucceſſit. ſcilicet ipſe filius ſecus ſi ſucceſſiſſet patri vel extraneo p
quo ſideiuſſiſſet.quia tunc duplici ex cauſa non ſubuenitur. pꝛima quia
non eſt leſus.ſecunda quia ſcilicet extincta ſua obligatio.vt.ff. de ſolu.
ſtichum. 5. ꝙ vnlgo ⁊ de fideiuſ.generaliter.⁊ hoc.ſi ſi. impliciter fideiuſſit
vbi autem pꝛincipaliter ſe obligat pꝛo alio.tunc vna ex cauſa tantum nõ
reſtituitur quia non eſt leſus.non autem obligatio eſt extincta. vt deſi
deiuſſ. generaliter.ſed. NP. dixit ſecus eſſe ſi extꝛaneo ſucceſſiſſet quaſi
nihilominus reſtituatur. argu. huius.l.ſed certe ſp confirmatur pꝛo par
te pꝛo qua ſucceſſit.vt dicta.l.ſtichum.S.quod vulgo.⁊ de ſideiuſſ.hr̃s
.5S. quod ſtipulatoꝛ.item dixit eum patri ſuccedenteʒ in parte non modi
ca alias ſecus.vt.ff.quod cum eo.l.ij.⁊.iiij.ſed ſecus hoc puto quia no
mine patris ſiue iure hereditario conuenitur ibi ſuo nomine.
r Poteſt. aduerſus cautio.vt.j.ſi aduerſus credito.l.ij.⁊.j.l.pꝛoxi.
ſ fratrer nec iuſſu.quo caſu ſpecialiter eſt reſtitutio deneganda
alias autem ſi iuſſu patris contrahat reſtituitur ſilius ſi ipſe con
neniatur. Si vero pater tunc necx ipſe nec filius reſtituitur vt habes hic
⁊.ff. e.l.iij. F. ſed vtrum. ſi vero nomine filij directa actione pater conueĩa
tur datur reſtitutio patri etiam filio inuito ſecundum quoſdam. vt. ff. eo.
patri.S.i.quod non placet ⁊ illam allter expone ut ibi.

Nec contra ſena.conſul.quia tunc iure comuni tutus per mace.non ꝛe

ſtituitur. xt. fl. e.l.in cauſe ſed qualiter eſſe poteſt quod tunc detur reſtõ
quando non contra ſenatuſcon. factum eſt. ſi enim cã ſtudioꝛum abe/
rat vel in neceſſarias cauſas accepit non iuuatur.ſed dic loqui im quuʒ
publice pĩfa.videbai.vt.ff.ad mac.l.iij.⁊.l.p.⁊.j.ad ma.l.i.⁊ij.it᷑ ⁊ qñ ĩ
neceſſariã cauſã accepit.⁊ poſt ſui facilitate amilſit pecuniaʒ nam puto eũ
reſtitui.uel dic eum non reſtitui.vt.ff.de ſol.in pupillo.ſʒ ibi fato.
n De ſideiuſſoꝛibus minoꝛum.de minoꝛibus dixit nunc de eoꝛum fide
iuſſoꝛibus.

x p Oſtquam etatis ⁊ leſionis.

☚ iſt,

„

„

.—

a MReſtitutus. contra emptoꝛeʒ conuentus de dupla. el dic feſtitutus ad

rem vendicandam.

b Non cogeres.conſequitur ergo pert reſtitutionem ut de euic.nõ tenea
tur. ſed ſi fuit paternum vt hic dicit ⁊ ſic ſilij iniuria fit emptoꝝ ſi extrane
us cuincat ⁊ ita minoꝛ de iure comuni non tenetur vt.ff.de euic.ſi per im

pꝛudentiam. vnde dic qð
fuit patꝛis quo ad extima
tionem. quia ſic credidit.
ſed ſi fuit extranei in quo
decipitur reddendo pꝛeci
um. e. nõ in eo quod vẽ/
didit.ſed quia ð dupla ꝓ
miſit quum ⁊ ſine ea tãtũ
dem potuerit uendre nec

erat conſuetudo regionis

promitti de dupla. vel qꝛ
pꝛecium amiſit.alij autem
dicunt pꝛedium fuiſſe mi
noꝛis ⁊ eum reſtitutum
ad rem uendicandam.itẽ
dic quod cuʒ decreto fac
ta fuit venditio. alias ipo
iure non valet niſi quãdo
pater pꝛomiſiſſʒ.vt.j.quã
do decreto opus non eſt
.l. pꝛedium. ? tamen fide
iuſſoꝛ ſp tenetur.vt.j.de pᷣ
dijs mi.l.⁊ ſi is.
Sed ⁵ea res.ideſt tibi re/
ſtitutio data vt non tenea
ris de euic.vel dic reſtitu
tionem tibi datam ad reʒ
d =uerint.quod perinde
eſt ac ſi ſoluiſſẽt.vt.j.mã.
ſi pꝛo eo.⁊.ff.man.lucius
e Conuenieris.tu minor
a fideiuſſoꝛibus actione
mandati.
f Non iuuaris.contra ſið
iuſſoꝛes iuuaris enim.vt.
ff. e.ĩ cãe.i.
g8 HZJ ea poſſeſſiones
ideſt res poſſeſſaſ

vt. fl. de verbo. ſigni. interdum.

benefitio reſtitutus es periculum

euictionis emptori cui prediũ ex

bonis paternis uendidiſti preſtare
nõ cògeris:ſed eà res fideiuſſores
qui pro te iteruenerũt excuſare nõ
poteſt.quare mandati iudicio ſi pe
cuniam ſoluerint aut condemnati
fuẽrint cõuenièris modo ſi eo quo
que nomine reſtitutionis auxilio
nõ iuuaris.
Mpera.Dioclecianus ⁊ Ma
xi.aa.Curioni.
J eã que uẽdidit tibi poſſeſ
ſiones iterpoſito decreto pᷣ
ſidis etatis tantummodo auxilio
adiuuatur:nõ eſt dubiuʒ fideiuſſo

rem ex perſoͤna ſua obnoxiuʒ eſſe
contractui.uerum ſi de dolo ma

lo apparuerit contractum interpo
ſitum eſſe manifeſtum eſt uᷣtriq; p
ſone tam uenditricis qᷓ;ᷓ fideiuſſo
ris conſulendum eſſe. xxv.

Si tutor nel curator iteruenerit

Mperator Anto.Auguſtus.⁊
Ceſſar. Marciane.
J iam puberes utriuſq;
ſexus parentuʒ her edita
tem adiſtis ſi etiam nunc
ea etate eſtiſ ut ĩ eo quod paterne

hereditati uos obligaſtis in itegrũ

reſtitutionis auxilium accipere de
beatis: per pròcuratores ueſtros

b Pꝛeſidis.alias nulla eſſet venditio.item ⁊ tutoꝛis auctoꝛitas eſt neceſ
ſaria. vt. .ſi pꝛopter pu.pen.l.ſi.?⁊ tamen nihilominus poterit reſtitui pu
ta ſi minoꝛi pꝛecio vendidit quam valeat. vt.j.de pꝛedijs mi.l.ſi quidem
ſed contra. ff. eo.l. ait pꝛetoꝛ. .ſed credo.ſolu.ibi pꝛecepit h permiſit. vt.

S. eo.ti.quod ſi minoꝛ.S.fin.

i Juuatur. puta leſa ſui facilitate non dolo aduerſarij.
k ¶Perſona ſua.ideſt ex ſuo pacto vel obligatione ſua ſed in veritate no

mine minoꝛis eſt obligatus.vt.ff.de hijs qui.no.infa.l.furti..ſi quis.

ſic ⁊.j.de lega.l.ex legato nominis.
I Polo malo.ſed non videtur hoc ſtare poſie.ſi enim dolus cauſam de
derit contractui iure comũi vĩ tutus ⁊ per ac.de do.⁊ ꝑ ↄditionẽ ſine cã
vt ſideiuſſoꝛ liberetur. vt. ff.de dolo ⁊ eleganter in pꝛin.⁊.j.de ꝛeſcin.ven
di.ſi dolo.ſi dolus incidit ergo agitur ex eodem contractu. vt.ff.ð dolo
.l. ſi quis affirmauit. 2 de actto. empti. iulianus..ſi venditoꝛ. . 5. per cõ
trarium. ſic ergo reſtitutio ſemper ceſſat.vt.ff.eo.in cauſe.ſed dic quð do
lus dedit cauſam contractui.⁊ ſi non fuit facta traditio ceſſat enim ð do
lo. quia datur reſtitutio.vt.ff.de dolo.l.ij. . penulti.vel poſſet dici ꝙ hic

dolus non emptoꝛis ſed tertij interuenit vnde ⁊ tenet emptio vt. ff. & do

lo ⁊ eleganter. S.i.ſed datur reſtitutio vt hic.alij dixerunt competere reſti
tutionem cum actione ex eo contraciu vt.ff.e.cauſe.S.pomponius.⁊.l.e
milius. ſic de incidenti dolo dicunt. ðZBM
m Viriq; perſone. hoc odio illius qui doluʒ adibuit.ſed nunquid ſi mi
noꝛ reſtituitur eo ipſo fideiuſſor reſtitutus videtur. Reſpondeo except.
habet non autem ipſo iure liberatur niſi ⁊ ipſe reſtitutionem petat eodeʒ
iure quo ⁊ minoꝛ quum dicunt vtriq; perſone.⁊c̃.ſecundum aʒ.licet hoc
mirabile videtur.vt.ff.de excepti.l.exceptiones que.s.rei autem vſq; in

fi.ſed ſecus vbi minoꝛ ſui facilitate decipitur. vᷣt ibidem dicitur.ſʒ
ſi minor non petat reſtitui. an fideiuſſoꝛ poſſit. Reſpondeo ſic.
vt. ff. de contra tab.ſi poſt. . fi.⁊ de pac.l.ſi.⁊.ff.de fideiuſ.ex per
ſona.⁊ hic nam dicit tam vni quam alij.ergo cuilibet eoꝛum etiaʒ
altero non petente.vel dicas quod nõ poteſt fideiuſſoꝛ reſtitui mi
noꝛe nolente ſʒ euz

adite preſidem prouincie.qð ſi le
gitimam etateʒ impleſtis idq; tem
pus quo in integrum reſtitui poſ/
ſitis exceſſiſtis:curatores ueſtros ſi
aduerſus eos nondum experti eſtiſ
in iudicio ſecunduùm formam iuris
conuenite.
Mperator Alexan. auguſtus.
7. Ceſſar. Martiniano.
Inoribus annis uigintiqui
q; etiam in iis que preſenti
bus tutoribus uel curatoribus in
iudicio uel extra iudiciũ geſta fue

rint in integrum reſtitutionis auxvi

lium ſuꝑeſſe ſi circũuẽti ſũt placuit.
Mperator Biocle.⁊. Maxi
mi.aa. Nichomedi.
Tiãm in iis que minorum
tutores uel curatores male
geſſiſſe probari poſſunt licet perſo
nali actione a tutore ul a curatore
ſùum conſequi poſſunt in integrũ
reſtititionis auxilium eiſdem mino
ribus dari iam pridem placuit.
Dem.auguſti. ⁊. Ceſſeres Iſi
doro.
J creditòr non ueſtram per
ſonam ſed curatorum ſecu
tus cum ipſis contractum habuit
⁊ ab ipſis ſtipulatus eſt nullãm ei
prorſus aduerſus uos actioneʒ cõ
petere manifeſtum eſt.
Bem. auguſti. ⁊. Ceſſeres. Va⸗
lentino.

cum effectu conueĩ

et actione mandati
vt. ff. e. quod ſi mi⸗
noꝛ. Item in eo ꝙ

hic in pꝛi.legis di

citur fideiuſſoꝛi mi
noꝛiſ non ſubueni
ri ⁊ ſupeꝛioꝛi legip
xi.eſt contra.ff. de
pꝛocurato.ſi minõ
vbi indiſtincte diẽ
ſideiuſſoꝛi minoꝛiſ
ſubueniri. ſolu. di
ſtingue an conſul
to reo ⁊ fideiuſſoꝛi
detur in alium re/

greſſus actoꝛi vt e

rat ibi ⁊ tũc vtriq;
conſulatur vt ibi.
an non ⁊ tunc reo
tantum vt hic ⁊ eo
dem modo ſolual
.ff. de admini. tu.
.l. tutoꝛ. ⁊.ff.de ac
qui.here. ſi pupil/
lus coheredi ł dic
quod hic in con
tractu in quo ciꝛcũ
ſcriptus eſt dedit
fideiuſſoꝛem. in le
legibus contrarijſ
in alio ſecundum
Jo.alij aliter hoc
ſoluunt vt dixim⸗
in.d.l.ſi minoꝛ.

Item ad idem qð
hic in fi. dicit eſt

tra.ff. de ſideiuſſo.maꝛcellus. vbi dicit fideiuſſoꝛi non ſubueniri.

ſed dic ideo quia non tenetur quum pꝛo furioſo vel ſili inteꝛcedit

n Si tutoꝛ vel curatoꝛ quando interueniet fideiuſſoꝛ in contractu

minoꝛis dixit nunc quando tutoꝛ vel curatoꝛ interuenit audi.

o ſ Jiam pu. quia impuberes non poſſunt ſine tutoꝛe.yvt iſti.

de auc. tu. SF. nãq;.

p Adiſtis.curatoꝛe interueniente vnde videbatutr ex ei⸗ autoꝛla

te coꝛoboꝛata aditio.

.

q Per pꝛocuratoꝛes habentes ſpeciale mandatum. yt.fl. de mi.

illud.S.ſi talis.

—

t Secundum foꝛmam. que eſt vt de geſtis ⁊ gerendis teneantur u 7
tili actio.nego. geſt. vt. S.de nego geſt.l.tutoꝛi.ſic ergo ſecundum
.P. pupillus qui cum tutoꝛe adijit abſtinet ſine reſtitutiõe pubes
non poterit ſine reſtitutione. ſed tu dic quod vterq; per reſti utio
nem. vt. ff. e. ait pꝛetoꝛ. S. non ſolum. ⁊ facit ad hoc.l.j.ſi minoꝛ ſe

ab here. abſti. per totum.

ſm Inoubus.in iudicio accipe exempla. vt. ff. eo. 2 ſi ſine. ..
penul. 7.l. minoꝛ vigintiquinq; an. ꝛ.l. etiam ſi. :. ff. de con
feſ.l. ceꝛtum. S. penul.ꝛ.j.ſi aduerſus rem iudi.per totum.ꝛ.ſ.ð i
di.pꝛoperandum in fi.⁊.j.de admi.tu.ſi bona. .
tCircũuenti.ſui facilitate vel dolo aduerſarij.hoc tamen fallit in
caſibus.j.de admi.tu.conſtitutione.⁊.l.ſancimus.⁊.j.ad nebell.

.l.penul.in pꝛin.

nu e Liam male geſſiſſe. dolo vel ſine dolo culp a tamen. .ſ

e.tutoꝛ vrgenubus in pꝛin.
x Tutoꝛe.actione.ſcilicet tutele.
y Curatoꝛe.l. vtili neg. geſ.

R

j Ounn
dumqr
oluen
denubo⸗
ſundunn
ſocu ha
do lere
ſe fem/
aulſam,
1grodk
pppul.
nafteod
ſbi diain
ſonends
öökcente
oledd
uundenit
lencötre
lldic bi
1ſ 3
ſe

letſpecia
Nullan
ſeaam ne
nigdlixe
ninoubu
Uuberr ali
uan tuo
UAun del
lo tenan.
puplloex
ſuttperſal
noinpop
Aloꝛ ont
ſco tn pe
Pokln
14 L
Anl
Canntbe
1Ganuide
Ganmmch
uuncnnn

ſcgſn
Aenine
leinpei bag,
fkite
uſton ln
eſhinſe,
dcſtonnf
cnnd ſin
wiincſtnce
hlenſſniniv
ſuniiſug
ſtngremn i
loreotſcauſti
daurindune,
Jellus rvie
ubit ieſmn
Cnialur r
Anonttunt t
ntun kbete
dem nodoſmdau
Kbe auninn
wtor Kder
Aiber ipop⸗
lvscoheriil i
gvol den en
Kacunnqrocui
ſgpns N
ſceucten nr
lgbasanrl
inalo ſonun
Poaljdirh⸗
ſolunnrann
indlinmn
Jenad n
—
ſounon ſubuni
hogiinu
iuſinnn
Utbrnduti⸗

tri ðᷣficiente alio au

b Nullam.neq; di

Suum.i.ſibi debitum. ſic.ff.ſi crtum petatur ſed ⁊ me. ⁊ dic ſeꝰ
dum quoſdam poſſunt.ſcilicet de iure non de facto.quia non ſũt

ſoluendo alioquin ſecus vt.ᷣff.ea.l.cum mandato ⁊.linter..ven
denubus.⁊ eodem modo ſoluitur aliud contra.j.de iudi. pꝛope
randum.in fin.vel aliter.vt.j.e.l.fi.nõ.vel dic indubitabiliter hoc
locũ habere quan

do ĩtereſt ſua habe
re rem. vt. fl. e. ſi ex Tiaʒ tutoꝛibus l curatoꝛibꝰ
cauſa in pꝛincipio. diſtrahẽnbl al Zhẽtib mio
⁊ quod tal.tu.auc. res tã reſtitui reb ppꝛijs q; tutoꝝ
.l.pupilli.item con ul curatoꝝ dana ſèꝗ nullo eis piu
tra. ff. eoð.in cauſe dicio ꝑ electionẽ generãdo placuit

yvbi dicitur reſtitu⸗
tionem dani mino Si in cõi èadẽq; cã i integꝛum re
ſtitutio poſtuletur. xxvi
xilio.ſed dic cõtra

pera. Diocle . Maxi. aa.

eundem ibi.hic au
tem cõtra diueꝛſoſ 7. cCc. Aphobio.
vel dic ibi. Ec ſi maioꝛ ſiigintiquiq; an
1N cedito: nis ſoroꝛ ueſtra fuit vobis ñ
ſecutuſ ſcili mãdantibꝰnec ratã trãſaciõ
cet ſpecialiter. nẽ hñtibus ð iuẽ vꝛo ꝗcq; minuer

pòtuit:nã ſi cognitis qͥ geſſerit his

rectam neq; vtilem ↄſenſuʒ poſt vigitiquiq; ãnos eta
quia dixerat ſe cuʒ tis ↄmodaſtis q;uis illa mioꝛ pꝛo
minoꝛibus nolle⸗ poꝛtione ꝓpꝛia reſtitutõis auxiliũ
trabere.aliter ex cõ imploraꝛe poſſit uobis tamen ad

tractu tutoris ĩ pu
pillum daretur ac
tio.yvt etiam datur
pupillo ex contrac
tu tutoꝛis. Itẽ nec
fuit verſa hec pecu j
nia in pupilli vtilitatem. alias teneretur.licet cum tutoie tantũ cre
ditoꝛ contraxiſſet. vt.j.quod cum eo.ilei que in ſi.ꝛ.j.quando ex
facto tu.vel cura.l.ſi in rem. .ff. quod fal.tu.auc.l.penul. .i.que
ſunt contra.⁊ dicas hic diſtinctionem ſi vis quam habes.ſf.de ne
go. geſt. ſi pupilli. .i.
e e

cõmunicandũ edicti perpetui beñ
ficium eius etas patrocinari non
poteſt.

adulti.accurſius.
d Contrabentibus. ideſt permutantibus.
e¶ Sequi.i.bona eorum. propter damna tua

EGenerando.contra.j.de codicil.l.fin.in pꝛinci.ſed ibi loquitur

quum contra eundem eligitur hic autem contra diuerſos. Item
contra.ff. eoð.in caule.ij.in pꝛinci.vbi non datur extraoꝛdinaria
donec locum habet oꝛdinaria ſed hoc quando tutor vel curator
diſtraxit ibi quando ipſe minoꝛ vt facilius contra factum tutoꝛs
yel curatoꝛis veniat quam contra ſuum.ſic ergo quando mior di
axit. non reſtituitur ad rem quum habeat actionem contra tu
m vel curatoꝛem niſi interſit ſua magis habere rem quam ac/

onem. vt. fl. e. in cauſe.i. .fin.⁊.l.ſequenti.ſed. B. non admiſit
ſuperioꝛem diſtinctionem ⁊ lex illa in cauſe loquitur ſecunduʒ eũ
quando contra eundem.hic quando contra diuerſos ſic ergo da

tur electio ⁊ hoc placet.tercij dicunt quando ipſo iure eſt munito
ceſmat reſtitutio.ſed quando iure actionis. datur nibilominus
reſtitutio. quare dicunt quod non erat.ſoluendo tutoꝛ. ⁊ tunc eli/
cit ar.ff. e. cum mandato.item contra.j.de iudi. pꝛoperandum in
ſi.vbi dicit pꝛmo agendum contra tutoꝛem.ſolu. ſpeciale in iudi
cijs pꝛopter auctoꝛitatem iudicantis.vel ibi in inſtantia fuit leſus
vnde actio eſt ei ſalua ⁊ firmioꝛ quam pꝛius ſi autem quia teſtes ĩ
ſtrumenia non pꝛoduxit.quia cauſa non eſt ei ſalua ſed eſt amiſu
rus reſtituetur etiam non conuento tutoꝛe.vel hanc ſecundum il
lam.quia hic non erat ſoluendo.quid autem ſi non appellauerit
dic vt. j.titu.ij.l.in rem. tem quando pꝛocuratoꝛ decipitur quare
non habet hanc electionem.vt.ff. eoð.cum mandato. . ſi autem.

Relſpondęeo plus tribuitur ex neceſſitate geꝛenti vt hic quã ſpõte
Si in cõmuni.de negocijs minoꝛum tantum geſtis dixit. nunc

de illis que cum alijs habent cõmunia.
b. n Ec, ſi maioꝛ. ne dum quod ipſa erat minor. vt.j. dicitar
in fine.l. .

i Potni. vt. fl. de pac. ſi ynns. .. x in ſumma. d. de tranſac.l.tranſactionẽ
Kk Geſſerit.etiam non nomine fratris.ſed tantum ſuo.yt.j.de rei ven.l.

ma ter.aceur.

IPatrocinari.quia eſt peſonale.vt. ff. de excep.l.exceptio.s.rei ideʒ hic

ſi res erat diuidua puta tranſactum ers

Si àduerſus rem iudicatam reſti

tuno poſtuletur. xxvij.
Mperator. Alexan. Auguſtus =
Ceſiar. Julijs.

Inus ex tutelle iudicio cõ
ſecuti ð ſuperfluo habeꝛe ac
lioneʒ ita poteſtis ſi tempo
re iudicij mioꝛs ãnis fuiſtis ⁊ nũc
beneſicium etatis vobis largitur.
ceterum ſi poſt legitimam etateʒ ſẽ
tentia pꝛolata eſt iterato eandeʒ ac
tionem de ijſdẽm ſpeciebus infeꝛꝛe
non poteſtis.
Mpe, Gordia. a. Sere.
J cum pater tuus te in ſua
poteſtate eſſe minimeq; e/
mancipationem a ſe factam ualeꝛe
diceret ⁊ ꝓconſul ſuꝑ cã cognoſcẽſ
te eius poteſtati ſubiectam pꝛonũ
tiauerit quum aduerſus eam ſentẽ
tiam in integrum reſtitui poſtules
is qui pꝛouinciam regit in impetiẽ
da cognitione ſuas partes ſecũdũ

t ſuper rei vendicatione impetra

uit hic reſtitutionẽ vt poſ
ſit vendicare pꝛo parte di
midia que ei competebat
ſi autẽ et indiuidua ut pu
ta ſeruitus foꝛte.nam om
nis ſeruii eſt indiuidua
pꝛeter.vſumfruc.vt.ff.ad.
.l. fal. l.i. . ſi véſumfrucruʒ
contra eſſet vt.ff. quemad
modum ſeruitus amit.l.
ſi comunem in pꝛinci.⁊.j
ſi vnus ex plu.ap.l.i.⁊.ij
⁊. ff. ſi ſeruitus ven.l. loci
coꝛpus.S.ſfin.⁊ ar.5ð. ð di
nerſis re.l.i.⁊ ar.ff. ð ap.
ſi qui ſeperatim..fin. Jt
nõ.quod quidam ſignãt
contra huic legi.quod eſt
.ff. e.l.iij. F. ſcio. quaſi hic
facta fuerit tranſactio om
nibus iſtis extatibus mi
noꝛibus a ſoꝛoꝛe .ſed cer
te non exigo hoc fratres
fuiſſe minoꝛes tẽpore trã
ſactionis.ſed licet hoc po
ſito ⁊ ahhuc lex iſta non

Tiam diſtrabentibus.ideſt vendentibus res pupilli vel

obſtaret.vt in ſolutione ⸗
trarioꝛum ibi diximus.
m Si aduerſus rem iudi.de perſonis dictum eſt. nunc vero de negocijs
n m Inus ex tutele. vna ſpecie ad decem egit ⁊ in quinq; condemna
tus ⁊ fuit quinq; abſolutus.quid autem ſi de alijs tacuit .v. iuẽ
comuni agit.vt.ff.de nego.geſt.ſin autem..penul. nec pꝛeiudi

cat ſententia. vt.ff.de exceptio. do. apud. . item queriturlſed quidam di

cunt tacite in reſiduo abſolutum per.l.iſtam quod non placet. ſed eam
expone vt dixi. Item nec dicitur nulla in eo quod expreſſit ſecundum.
H.licet quidam vt aʒo.hoc dixerunt per legem. ff. fami.her.in hoc. It
pꝛo hoc quod ſuper toto debeat iudicare condemnando vel abſoluen
do.habes.fl.de arbi.l.qualem..i.
o Judicij.ſcilicet totius nam ſi tempoꝛe ferende ſententie maioꝛ erat ita
demum reſtituitur ſi dolo aduerſarij hec dilatio eſt facta. vt.ff. eo. l. iij. F.
i.etiam ſi altero die poſt impletam etatem eſt lata ſententia.ſed certe im
mo ⁊ tunc videtur reſtiuuui.nam ille cuius res eſt poſt abſentiam vſucap
ta modico tempoꝛe reſtituitur ſecundum omnes.vt.ff. ex quibus cau.l.
ab hoſtibus.5.ſed quod ſimpliciter. ſed poteſt dici ratio.quia hic poteſt
appellare.
p Lar gitur.quia uel eſtis infra vtilem annum hodie quadriennium.

q Pꝛolata eſt. non ſorte tutoꝛis.vt.j.e.l.ũij.in. .i.

r De ijſdem. maxime de eiuſdem non poteſtis.nam nec de alijs venit
.ðõ.de iranſac.l.ſub pꝛetextu.vel dic aliud in tranſactione quam iudicio
pꝛopter plures actiones ⁊ ſpecies quas tranſactio admittit.vel idem. ſʒ
ibi generaliter agitur ⁊ tranſigitur.hic ſpecialiter iudicatum fuit ⁊ facit.j
.ff. de iudi.l.ij.⁊.S.de tranſac.age cum geminiano.⁊.l.ſi de certa.⁊.ff.ð
tranſac.qui cum tutoribus in prin.
ſ Acum pater. pꝛonuncianerit ſed male ſecundumm quoſdam ?
ſic non eſt contra.ff.de adoptionibus poſt mortem. vel ibi duo
ſaciunt contra patrem factum ſuum in longum tempus hic unum tan/
tum.argu.j.de fun.pa.l.fin.⁊.j.de teſta.ſancimus.
t Pꝛouinciam. videtur ergo quod minoꝛ magiſtratus puta preſes poſ
ſet in integrum reſtituere contra ſententiam maioꝛis puta pꝛoconſulis.
qui eſt ſpectabilis ſed ⁊ iſte clariſſimus.ut.j.l.pꝛoxima.⁊.5. de epiſco.⁊
cleri.l.raptoꝛes.quod eſſe non poteſt.vt.ff.eodem.l.in cauſe.. ſina.ꝛ.l.
perfecti ⁊.l.minor.ſic ⁊ in appellatione.ut in auten.de appella.s.fin. col
latione.viij.ſed dic pꝛeſidis nomen generale eſt. vt. ff. de offi. preſi. l. i. vel
hic non faot mentionem pꝛeſidis. Sed loquitur de eo proconſule qui
regit prouinciam.

—.

8

Exhibebit. denegando tfeſtitutionem.⁊ ſie non eſt cohtra.j. qui ⁊ aduer

ſus quos.l.fin. vbi dicit non dari reſtitutionem contra patrem dic hane
per legem coꝛigi quod in idem recidit vel cognoſcet.ſed ſuper boc non
pꝛonunciabit. vt ⁊ ar.ff. de offi.pꝛocon.l.ſolent.vel hbic ſpeciale eſt quum
de ſtatu agitur vt detur.alias ſecus.vel reſtituitur contra ſententiam non

contra patrem ar.]. ſi ad
uerſus dona.l.fin. quod
non placet. ? facit ad.l.j.
de pac.po. ſi filium. ⁊ de

pe.here.ſi putas.
b a Duerſus vice. pu
ta quia vicarius e

rat de quo loquitur.ð. de
offi.eius qui vicem alte.
ge. l. i. vył quia erat delega
tus.vt.ff.e.l.minoꝛ autem
F§. penul.
c Potes. vt. j. vbi ⁊ apud
quem lege pꝛima.
d Solus.aliud videtur
appellatione. vt in auten
de appella. §. fing. collat.
viij.⁊ hoc ideo quia ipſ.
pꝛinceps videtur cognoe
ſcere quuʒ quis cognoſcit
eius. vice. vnde ſicut ipſe
poſſet tunc in inte.reſtitue
re ita nunc.vt.ff. de mino
ri.le.minor. .penultimo

ſed quidam dicunt hodie

immutatum. vt. j. vbi ⁊ /
pud quem.l.vlti.
e c D3 1 in defenſos
aabb alio.ſed vobiſ
cum fuit lis conteſta.
NMullum. quia non intert

nenit tutoꝛ vel curatoꝛ.vt.

leges exhibebit
Mpeꝛa. Philippus.a.⁊ Phbi
lippus.c.Eliane.
Duerſus ſententiam eiuſ ꝗ
tuuc vice pꝛicipis iudicauu
in integrum reſtitutionis auxiliuʒ
apud pꝛetoꝛem ſeu pꝛeſidem ꝓuin

cie clariſſimum uirum flagitare ne

quaquam potes:naʒ aduerſus ei
lententiam qui vice pꝛincipis co/
gnouerit ſolũs pꝛinceps reſtituet.
Mpera.Diocle.⁊ Maximi.aa.
VArbano. .

Am et minoͤꝛes uos eſſe af
firmetis ⁊ indefenſos nullũ

ſieri vobis preiudicium preſes ꝓ

uincie pꝛo ſua grauitate curabit.
nam ſi iuſta delenſione tutoꝛum vł
curatoꝛum vobis aſſiſtente aliꝗd
ſtatutum eſt intelligitis in integꝛuʒ
reſtitutionis auxilium vobis eẽ ne
cêſſarium:eodem obtinente etiam
ſi per procuratorem ueſtrum legit
time oꝛdinatuʒ lis agitata eſt.
Dem Auguſti ⁊ Ceſſares Mar
ciano.
Nerem pupilli vel adulti cõ
tra tutoꝛeſ ſeu curatoꝛes a p
ſide lata ſententia reſtitutionis au-

m Eos.ſtilicet minoꝛees.
n Conſtat. mandaretur enim ſententia executioni in febus eoꝛnʒ

vigelicet pupilloꝛum vel adultoꝛuʒ.vt. ff. de re. iu. ſi ſe in pꝛincipio
2. F. i.vnde ſecus quando aliquis ſe obtulit eoꝛum defenſiõi qu ũ

militi.
J minòꝛ annis vigintiq; em
ptori pꝛedij cauiſti nullã de
cetero eſſe controuerſiaʒ iureiuꝛã
do coꝛpoꝛalitèr preſtito ſeruare ↄ
firmaſti neq; perſidiẽ neq; priuꝛij
me actorem futurum ſperare ubi

poſſit appellari ſic
Noua conſtitutio Frederici. q; habes hunc ti.
coꝛectum.ſed certe
LO. [ Acramenta pu/ ⁊ ſi non cuneꝛint
berum ſponte facta ſuper contꝛac tempoꝛa ap. tamẽ
tibuůs rerum ſuaꝛum non retractã plus eſt reſtitui ad
dis inuiolabiliteꝛ cuſtodiantur peꝛ totam cauſaʒ quã
vim autem vel per iuſtum metum ad ap.vt.j.ſi ſepiꝰ
etiam a maioꝛibo.maxime ne que in inte. reſti.l. i. vn
rimoniam maleſicioꝛum commiſ Qeej etiam ſi appel
ſoꝛum faciant extoꝛta nullius eſſe lauerit curatoꝛp a
momenti iubemus dulto tamen adul
Mperatoꝛ Conſtan.a.ad pop tus poteſt reſtitui.

lum.

tunc fiat executio in offerentem. vt.ff. eoð. eum qui.⁊ de pꝛocura

to.lege plaucius.ir
ſtituitur eꝛgo had
xilium nõ minus quam ſiquid ad totam cauſam de
erſus os ſuiſſet ſtatutum implo inte. reſtitu. l.fi. vel
rare minoꝛes poſſe conſtat.xxvuj. ad gc ſee
⁊ ſi line. .penultĩio
Si àduerſus uenditionem. an autem Podie tẽ
poꝛa appellatõnis
Moperator Alexan. a. Floꝛen. currant.quidaʒ di

cunt quod non. t

.ff.in quibus cau.
non eſt ne. in inte.
reſti.l.fin.vnde di
cunt hodie nõ dã
dam reſtitutioneʒ
contra ſententiam
quum iure comũi

vt. ff. de adminiſt.

tfff. de re iudi. l acta. 5. lin.

2.l. contra pupillum. ? vt.j. qui legi perſo. lege pꝝ ima. 2 ideo nõ eſt neceſ
ſaria reſtitutio. vt hic. ?.f. de mino.in cauſe.ij.quid autem in adulto nõ
habente curatoꝛem. videtur quod valeat ſententia. quia ſibi defenſio vi

detur co mmitti. vt. ff. ex quibus cau.l.hoc autem.S.fi.ſed dic contra le⸗
dum omnes licet nulla lex dicat nam ⁊ hec ⁊ alie loquuntur quum hẽt
tutoꝛem vel curatoꝛem ⁊ non interuenit ⁊c. ⁊ eſt in iudicijs ſpeciale.ſecus

in contractibus. vt. . de in inte. reſtitu. ſi curatoꝛem. æ ſecus in beredita
te qr vʒ.vt.ff.de acquiren.heredita.lege neceſſarijs. Item ⁊ in iudicijs ex

cipio ſententiam de mittendo in poſſ.que contra pupillum. ſit.vt. ff. ex ꝗ

b RNeceſſarium. ⁊ habebitis pꝛobata leſi

bus cau.in poſſeſ.ea.l.apud iuli..ſina.⁊.l.ſequenti.in adulto tam̃ hoc
eſt plus in indicijs quod patitur vendic. vt.ff.de bo.auto.iu.poſſi. lege
ſi minoꝛ. Item quid ſi tutoꝛ vel curatoꝛ in exoꝛdio fuerit.ſed poſt citatuſ
per iundicem deſtitit ⁊ẽ condemnatur minoꝛ. videtur quod non valeat.qꝛ
ſi medio tempoꝛe delierit eſſe tutoꝛ vel curatoꝛ non valet ſententia.vt.j.
quomodo ⁊ quando index.l.ſi pꝛeſes.⁊ ad hoc.j.de adulte.l.quanuis
ſed quid ſi in pꝛincipio non fuit poſtea autem citatus aſſuit nunquid va
let ſententia. Reſpondeo qui legiti.perſo.l.momentarie.ſed dic contra
quia hic non deſierat ſicut a contrario ſenſu eiuſdeʒ legis pꝛobatur. Jð
ꝙᷓ; dico ⁊ ſi tutoꝛ non fuerit citatus quia iam cõfeſſus erat ⁊ cauſa cogni
ta erat.ſed minoꝛ agit cum curatoꝛe.vt argu.ff. de bo.aucto.iud.poſſi.ſi
minoꝛ.accurſius.
g Statutum. contra vos pꝛo vobis autem palet etiam ſine ea.vt. ff. de p
cura.non eo.

one. ſed contra.S. eo. eum qui.
Solutio ibi non reſtituitur qui ſe ſponte obtulit defenſioni minoꝛis.
nec minoꝛ.quia non tenetur hic tenetur ⁊ ſic reſtituitur.
i Legitime. ſcllicet a minoꝛe cum auctoꝛitate tutoꝛis vel curatoꝛis vt ſu
pꝛa de pꝛocura.neq; ⁊ hanc legem habent quidam pꝛo vltima huius ti.
C alij pꝛo penul.
k i MNM rem pupilli. ſecus ſi non eſt in rem eoꝛum.

Contra tutors.qui in iudicio affuerint. vt.j.de ſenten... pꝛima
in quibus cau.in integrum reſti.non eſt ne.lege ſi tutoꝛ.

—

tu. l.ſi minoꝛis.ſʒ
tu dic quod huiuſ
modi tempora iudicialia currunt hodie propter auctoritatem in
dicioꝛum.vt.j.de iudi.pꝛoperandum in fi.⁊ in autenti.de here.⁊
fal. S. pupillus collatione.i.ſicq; tam ad totam cauſam quam ad
appel.reſtitutio eſt neceſſaria.ſecus in abſentibus reipublice cau
ſa qui quandoq; ad appellandum tantum reſtituuntur.yt. fl. de
in inte. reſti.l.fin.

o Si aduerſus venditionem.
p ſ minor. emptoꝛi.ſecus ſi alij iuraſſes vel etiam coiam te

ſtibus.vij. ⁊ tabellione te non venturum contra illã vendi
tionem quam facturus ſis.vt ſtatim dices in auten.hic po

re quia non poteſt venire contra niſi per reſtitutionem. vt.j.de ß
di.mi.ſi quid. ſed pꝛetoꝛ non vult eum reſtituere vt hic.ſi autem ſi
ne decreto vendidit ipſo iure nullus eſt contracto.ſicq; poteſt ſuo

ſita. Item dic emptoꝛi cum decreto ⁊ ſic tenuit contractus ſans

iure vendicare minor. ⁊ ſacramentum ſuper hoc exactum nullum
eſt. ſic loquitur lex contraria.ð de legi. ⁊ conſti.non dubium in fi.
æ.ff. de pac.iuĩgen. .⁊ generaliter.⁊ boc eſt quod dixit Bul.per
elegantia verba pꝛeſtito ſacramento accedẽte decreto officio ñ vte

re non accedente decreto tuo iure vtere.nam pꝛetoꝛ ſuum non tuũ

