ioegee l. legaui. 2 de leg. commiſſis etiam modus a debitum exigere habʒ debitoꝛ ad ſcebatuꝛ actio ante hanc.l.
Metiin .ſerunſ le. F. g. v. ſcriptus pꝛõ conditõne ob uerſus legatarium ſeu fideicõmil/ quia modus habetur pꝛo
Nniaa A.l.ſed ſi certos. 7.l ſeruatur.ſed ſi per te ſ obſtat quo ſarium agentem uſq; ad quantita conditione.vt.ð.l.i.at ĩ cõ
la iſic. item adhuc ñ minus voluntati teſtatoris paꝛeaſ tem relicii fideicommiſſi ſeu legati ditione non poteſt peti ni
InreN videtur valere etiga ſed per eum cui nubere iuſſa es. exceptionem. ſi impleta conditione con
quantitate adiects quo minus id ꝙ tibi relictum eſt ditio autem impleri non
In Vt fl. de le. pꝛe.l. i½ obtineas non oberit. . Dẽ conditionibus inſertis tam · ppoteſt vt. x.ex. c. det niſi pᷣ
Didte nlis. 5.ſi quid vxo Mpera Gordi.a. Amonio. legatis quam fſideicommiſſis ⁊ +lmli us legatarius habest le-
R r..?.l.is qui in po X his verbis ticiò decem bertatibus. xlvi. gatum. c.ſicq; pꝛopter ꝓli
Nicte teſtate. .ei qui ſuue milia vel inſulam relinquo D ritateſ non valere dicebat
pün . eſt contra. quibus. ita ut quinq; milia ex his uel ean Mdperatores Seue. ? Anto. yt. . ff. de condi.iſti.l.ſiti⸗
nnie ll. dicitur non öbe dem inſulam Meuio reſtituat:lʒ aa. Claudie. — cins.
mtle rilegatum dotis. ſʒ antea neq; legati neq; ſideicõmiſſ/· Am teſtatoꝛem fideicõmil e In libertate. puta lego ti
lthte ibi petita erat cõꝛa ſi petitio naſcebatur tamen i liber ſum traliano ab eo queʒ p bi. x. ut ſeruum tuum ma
lti a. vnde licet verale taté a diuo ſeuero hic admiſſuʒ ẽ. prarte heredem inſtituerat numittas. vel vt emas ſti/
nRNR gata debedtur qui· ⁊ in pecuniarijs cãis volũtatis tu ſa reliquiſſe pꝛoponas ſi ſine libe chum ⁊ manumittas. vel
l buſcdam coniunctii ende gratia non imerito ꝛecipiẽdũ ris inſtitutus diem obiſſet: iſq; ne lego ticio ſtichum vt eum
de perſonis. vt in. eti. eſtꝛut etiam ex huiuſmodi uerbis potem quem ex filia ſuſceperat he manumittat.
ron r ll.i. huiuſmodi le- ſiuẽ ad conditioneʒ ſiue ad modũ redem inſtituerat conditionem a f Sinue ad conditionẽ. pu
lp ni gaia lamen que ſal reſpiciant ſiue ad dandum uel ſacai ſcriptam fideicommiſſo deſeciſſe a lego tibi. . ſi aſcenderiſ
Nlat ſa Smoõſtratõe reli endum aliquid ſideicommiſſi actö manifeſtum eſt: niſi alia defũcti uo capitolium vel uauis ex a
* quũtur nõ nalẽt ut oifariam nãſcatur: uidelicet in don luntas euidenter probetur. ſia venerit. ? ſic eſt iſta ſim
R— ibi. alij dicũt ibi nö ditionibus poſt exitum earum. Dem. aa. Calliano. plex conditio. ⁊ ꝙ ſubijcit
R fuiſſe quantitatẽ acd Sin uero legato aut ſideicommiſ Am patremfã.ſfideicõmiſſi de modo.ſ.lego tibi. x. vt
Rdt nam hieſ ſed p ſo relicto teſtator legataꝛium ſeu ſi nomine quod in dieʒ certũi ars ltndan. antoliu;
akd ma placet. r aſcendas.⁊ ſic eſt ſimplex
nan 4 1ſ J dotẽ. % èl modus. T hoc ſecundum
ane e ſit actio. ut iſti.q.mo.t.o.iĩ p:incipo. quoſdam. vel dic ad conditionem ſubaudi.ſ.⁊ ad modum.⁊ lego tibi.x.
aunm· Exceptio niſi cõtraria defũcti nolũtas ꝓbei.ut.S. e.l.i.ᷓ huic ſfi ſi aſcenderis capitolium ⁊ vt des illi.v.ſequens articulus ð mõ ñ mutat᷑
de milis ẽ. imo idẽ dictt. g Dandum. diuidit pꝛedicta ſecundum. B.
Wn Eert. largit aduerbiũ ẽ qualitat. h Naſcatur.poteſt intelligi lex iſta vſq; huc.vt loquatur de act᷑.danda le/
nt 1 „ Dorz Lſmplrn adijciendo quantitatẽ. gatario pꝛimo cui aliquid relictum eſt ſub modo uel de eo in cuius per
Monnh u Pꝛobanti mulieri. M ſona modus eſt adimplendus. ⁊ dicimus dari actio.ad relictum. qdaʒ
hen x Poſſit. vt ⁊. S.e.l.ſi ñ deſignata.⁊ inſti.de leg. .ſed ⁊ ſi quã ⁊ tamen dixerunt dari actionem nomine euic.quando ſecundo leganario
ninlp 1 de leg.i.l. ſi ſic. =ðð eſſet euictum ꝙ eſt ei datum uel relictum.
on kmq „ Be bijs que ſub modo legati vel fideicommiſſi. i Heredemue ſuum.ſ.teſtantis.⁊ dic exemplum lego tibi centum ut non
nit 3 i Rlegatis. modus. qui fit per vt. vt lego tibi. x. vt nubas petas equum quem debeo tibi vel vt non petas.cc.a ticio tuo debitoꝛe.
umtſ illi conditõ per ſi. cauſa per quia. vt hic. ⁊.ff.de condi.⁊¶ 89 k Ad quantitatẽ. ñ vltra. ut ⁊ de ſideiↄ.ab eo.⁊ de iure do.l.cuʒ patrem
tli mon.l.demonſtratio. F. ii. l De conditionibus inſertis.dixit de cauſa ⁊ demonſtrata.⁊ modo adiec

a Pꝛo conditione.que ponitur per ſi.⁊ per cum.vt.ff.de ver. o. tis legato. nẽ de condi.
qpuocunq;. ”. non ſolum ⁊ de condi.inſti.l.qui pꝛomiſit. ⁊ dic ſie m c Anm teſtatoꝛem. inſti. maxime yt. fl. de lega. i. ſi flliuſfa. F. cũ quis
eſt inſpecto exitu. vt enim qui non paret conditioni. ſic ⁊ qui non n Befeciſſe. que videatur extetiſſe. quia vnus tantuʒ fuerat.ſed hoc
paret modo non habet relictuʒ. ſed inſpecto pꝛincipio diffeĩt. nã non facit eam exiſtere.ut hic ⁊.ff.de ver.ſigni.l.non eſt ſine libeꝛis
in conditione non datur actio niſi extet conditio ĩmo econtra.nã ⁊.j.quando di.le.ce.l.cum nxoꝛi. Item ⁊ ideo quia ſui patris ⁊ non aui
datur actio. ſed cauebit de adimplendo. vt. ff. de au. le. l. liberto. materni ſequitur familiam. ſed certe non pꝛodeſt ut non deficiat.ut hic ⁊
lucius. de condi. ⁊ demon.l quũ heredi. . fi.⁊.l.quibuſ diebus ff. de uer. ſigni. cognoſcere. 5. liberoꝛum. Item nõ. hic appellatione libe
(EF. fi. I. l. as. ⁊ de fideicom.li.l.qui in teſtamento. ⁊ de leg.iij.l.ſi rorum etiam nepotes contineri.vt.⁊.ff.de nerboꝛum ſigni.l.liberoꝛum.
tibi legatum.dic ergo obſeruatur quo ad quid. ?.j. ad tre.l.iubemus.S.penul.ꝛ.ð.de inſti.⁊ ſubſti.l.generaliter. .ſi.
b ¶ Non oberit. vt. ⁊.ff. de reg. iur.l.iure ciuili.⁊ quando.di.le.c. ſi o c NAm patrem.ad huius.l.euidentiam nõ.qꝙ quum quid reliquit
poſt. F. Item ſi qua.⁊.õ.de inſti.⁊ ſubſti.l.i. ſub conditione uel in diem debet heres legataꝛio ſatiſdare quod
e e X his verbis. vel inſulam. diſiunctio eſt legis non teſtato adueniente die pꝛeſtabit legatum. ut.ff. de le.no. ca.l.i.niſi teſtatoꝛ illaʒ ⸗
ꝛis. accurſius. ditionem remiſerit.ut.j.ut in poſ.le.l.ſcire. ⁊ dic caſum huius legis ſic
d Arintea.i. ante. hanc legem.ſed videtur etiam ſecundum leges ve teſtatoꝛ reliquit fundum ſempꝛonio poſt annum danduz filia herede in
teres idem fniſſe.vt.ff. de leg.ij.imperator in pꝛin.⁊ de le.i.ciuita ſtituta. ⁊ pꝛecepit ut caueꝛet ſempꝛoĩo ſub hac conditione ſi a uiro non di
tibus. S. fi. .l. ſideicom. de leg.iij.ſi legatarius.. tres caſus ſunt nertiſſet. ipſa uero diuertit. petit ergo ſempꝛonius ſibi cãʒ. Et econtra il⸗
vel modi quibus legat quis a legatario.in vno habet quidem ac la ſe defendit.nam quum teſtatoꝛ pꝛecepit vt illa caueret ſi non diuertiſſet
tionem. ſecundus.ſ.quum a legatario. pꝛimo lego alij ſcdo legata ergo a contrario ſenſu voluit eam eſſe ĩimunem ſi diuertiſſet. ſed ⁊ ea pa
rio. vt.l.illa ſi legatarius. ⁊.l. illa impr ⁊ de leg.iij.fideicom.S.cuʒ rata diuertere conditio remittitur ut turpis.⁊ ſic uidetur ꝙ non teneatur
eſſet quis. Sed quid ſi pꝛimus legatarius non agnonit. t. vtile cauere.⁊ ad hoc.v.quia hec conditio ſi diuertiſſʒ turpis eſt.ergo pꝛo nõ
actionem. habet ſeruus nomine ſuo ſecundum. P. m alios nul adiecta dʒ haberi.ergo hic nulla tacita intelligitur caueret ergo ⁊ ñ divᷣtit
lam. yt. ff. de leg.ij.l.ti mperatoꝛ in pꝛin. Secundus quando le p MNomine.duo fuerunt hic fideicommiſſa ſundi.ſ.⁊ cautionis vt ⁊.ff.
E

4

.

8

de vſuf.earum re.que vſu.con.l.tribus.ſed ſecundum pꝛo pꝛimo ĩterpo n ſ Yexoꝛ.nuptiarum.ſ.contractarum.

nitur. accurſius floꝛentinus. „„5%M Poteſtate.ſic ergo tempoꝛe matrimonii vxoꝛ eſt in patꝛil ho
a Ouginem.i.pꝛeceptum.ſ.teſtatoꝛis ꝙ fuit vt caueret vel.i.perpetui edie poteſtate.vt hic ⁊ inſti.ad tertul. S.i.in fi.⁊.s.de colla.l.filie niſi q in
ti quo iubet pꝛetoꝛ caueri.vt. fſ.de lega. no. caue.l.i.in pꝛinci. Qa debitum carnis.⁊ quo ad operandum. vt. ff. de oꝑ.li.l. ſicut. ſtng
b ¶Fuiſſet.i.ac ſi non fuiſſet appoſita conditio.vel.i.ac ſi nil dixiſſet de a p Actionem.modo reſponeet.. me
uendo.nam eo etiam non M “ gq Sibi competetẽ. in
dicto dʒ caueri. Auia tüc cedit dies uealn
Nec exemplum. argumẽ reliquit ita cauere pꝛecepiſſe ꝓpo emancipata fuerit ac poſtea deceſ legati quuʒ iazʒ eſt atn
tabatur enim hic heres iſti nas:ſi a marito ñ diuertiſſet iuꝛdic ſerit ſuperſtite patre ⁊ marito ac li emancipata.vt ⁊.ff (WNN
tuta ſic. video ꝙ ſi alicui le tionis òriginem perinde ſeruari e beris actiònem fideicommiſſi ſi/ ð pig. ſi legati. . ff (o
getuꝛ vel inſtituatur heres quum eſt:ac ſi nihil ſuper ea reſcri bi competèntem ad ſuos heꝛedes quãdo qdi.le. ce.ſi mtl
hac conditiõe ſi diuertit a ptum fuiſſet:nec exèmplum lega tranſmiſit. . poſt diem. fi. ſec nitdege
marito ſpꝛeta tali conditio ti uel hereditatis in quibus condi Mpera. Juſti.a. Joanni.pᷣpᷣ. ĩ contractibus vbi ſegnin
ne admittitur ad legatum tio diuoꝛtij non nũqᷓ; remitti ſolet Iplurẽs perſone unaʒ con initium inſpictur. ſhel
vel bereditatem.vt.õ.de in huic rei comparandũ eſt: quũ ab Aitionem implere fuerit iuſ vt. ff. de ver. obli. ſ Gummiie
ſti. ⁊ ſubſti.l. repꝛehẽdẽda ſurdum ſit: ideo perpetui èdicti ne ſe apud vlpianum dubitabatur: u flilius ⁊ de ſtip. ſeꝛ. ſinmſe
⁊T hic videtur mihi relicta ĩ gligi formam:quia panis ſui volũ tꝛum ne omnes ſimuleandem face·.l.ſfi.⁊ de reg.iur.l. vumott
munitas.i.ut non caueam tati non obtemperatr. re dẽbent:an ſinguli quaſi ſoli ĩple que legata. eſt ꝛa WNN
ſi diuertaʒ.tacite ergo ſp»e Mpe. Anto. a. Aurelio militi. re eam compelluntur.videtur aũt tio quia in legatis Femgluf
ta tali conditione debeo 2 A xeéãò conditiõe Aulicanus nobis vnũquẽq; neceſſitatem ha/ nullus inuenituꝛ a (hdcel
ſequi imunitatem. legata teſtamẽto pꝛeſtari vo bere hanc coͤnditionem implere: ctus filij in poteſta jboenn
d Compandum eſt.quaſi luit ſi cum focaria ſua matreq; ei ⁊pro poꝛtione ſibi contingente ac te manentis ſed in d nah
conuerſione admiſſa. nam mõòͤꝛaꝛetur ⁊ per eum ſtetit quo mi cipere quicquid ex hoc commodi contractibus ſic. Ubenot⸗
in dictis argumentis fuit nus uoluntati teſtatoꝛis peret quũ eſt:vt hij quidem qui compleueꝛit r ſ Iplures. lumr
expꝛeſſa conditio hic non ſponte ſcripture teſtamenti nõ ob iuſſa ad lucra vocentur qui auauten quidaz ba nulaß
ęæ Edicto quidem de cauen temperauerit ad petitionem non neglexerint ſibi imputent ſi ab hu bent hanc.l. pꝛo vl Nomtln,
do etiam ſi non dicatur a admittitur. iulmodi cõmodo repellantur. tima huius tituli. (qyſotinn
teſtatoꝛe.vt.fl.vt le.no.ca.l Mpera. Alexan.a.Liciuie. Bem. a. Joanni.pᷣ. SDi pluꝛes.lego fũ cind ſl
i.q.d. licet ex voluntate ð Egãtum ſeu ſideicommiſſũ Am quidàm teſtamento ↄꝰ dum tico ⁊ ſeio. ſi niudncnr
ſuncti cogi nõ poſſit ad a a patruo tuo reliciũ ſibi ſub dito libertatem ſeruo ſuo dð fecerint domuʒ he hodl
nendum pꝛopter ĩpoſibili conditiõe ſi filio eis nupſiſſes quũ reliquit ſub conditione ſi ſuo here redi meo ⁊ ita ẽ in Pfete
tatem ſecundũ allegationẽ filio mortuò pꝛiuſq; matrimoniũ di certum numerum ſolidorum p diuidua.vel ſi aſcẽ ulerl
ſilie tamen foꝛma edicti ne cum eo contra heredes conditio ſtet:uel aliam quandam ſpecieʒ vl derint capitolium Yene
gligi non debet cui pareri defecerit nullã ratione deberi tibi vicarium ſeruum ille autem ſeruꝰ que eſt diuidua. utlltn
opoꝛtet etiam ſi teſtatoꝛ nil exiſtimas. non in eodem loco cõſtitutus ubi ſ Sebent. quia ſic m nnl
dixerit.⁊ pꝛo hac.j.de hijſ Mperatoꝛes Biocle.⁊ Maxi. etiam heres fuerat:herili teſtamen debent verba teſta intten
qui.ſibi aſcri.l.i.ẽ ⁊ alia ra .ga. Fauſtine. to cognito pꝛoperabat ad heredẽ menti. vnde vno a⸗ ſtbni
tio quare ſit canendũ puta Juxoꝛ tua tempore nuptia cum ipſo ꝙ iuſſus erat dare here· dimplente ex toto mmlihe
quia potuit accipi ſi pꝛo qᷓ rum in patris poteſtate fuiſ di ſed in medio latronuʒ uel hoſti etiam ipſe non við isͦli
nis. Item tertio gſubandi ſe monſtretur fideicommiſſi com/ um incurſione uel alio foꝛtuito câ batur partem ſuaʒ i ſu
tus intellectus eſt pꝛauus. modum ei relictum quuʒ nupſeꝛit ſu peremptum eſt quod portabat: legati habere. ſʒ c mmnt
Item pꝛo non adiecto ha nullo alio diem eius cedere prohi qjuerebatur inter antiquoſ ſi pꝛepe te ĩmo habet. quia einnggz
betur vt diit. bente queſitum patri non ambigi ditur libertas:quia hoc dare ſeru lulla pluralis oratõ nin
Aoluntati.ſ.tacite ⁊ pra tur. Quod ſi a patre ante nuptias non poteſt pꝛopter memoꝛatũ foꝛ reſoluitur in mitaſ Ruiſe
ue. que eſt. vt diuertat ⁊ nõ ſingularitates. vt. ii
hic pꝛauum ſubanditum e. eff. de condi. 1 de/ kan
intellectum non ſeruandum.quo quis ad malefaciendum inuitatur.vt ⁊. mon. falſa. . ſi. n ſ
.iff. ſi quis omiſ. cã teſ.l. qui autem in pꝛin. ꝛ. ff. de ver. ob.l. ticia. . idẽ reſ t Cõduõẽ.:.ſolidã.⁊ h qñ ẽ ĩdiuidua qꝛ ẽ ĩ fẽo ſedſi diuidua ſuffiẽ *
pongdet. Item nõ. ꝙ qui apponit conditionem vult eam exiſtere vt ponit eĩ ſi pꝛo parte impleatur.vt.ff.de condi.⁊ demon.ſi quis legata.
ar. ff.de ma.te.ſi quis locuples in fſi.⁊ de condi.cauſa data.dedi in fi. ¶S. fi. .l.pe.in pꝛin.⁊.S.de illo ⁊ de manu.te.l.ſi ita fuerit.⁊ ar.ff. unn
SſAJeea. voluit. ſ. ticio. de ver. ob.l. in executiõtbus. de ſta.li.l.ſi peculium.S.pe.⁊ nõ. ſnt
h Eius.teſtatoꝛis nel legatarij.vel focarie. ſi vni eſt relictus fundus ſi dixerit.x.nec partem fundi conſeq inner
i Non admiititur.ſecus autem ſi non ſtetiſſet per eum vt hic.⁊.ff. de con/- poteſt niſi tota. x. det. ſecus ſi duobus eſt relictus ſi.x.dent.vt eff.
di.⁊ demon. ſi quis ita le.⁊ de le.ij.l.ticia.S.ſi ea.⁊ de an.le.l.meuia.⁊.l. de condi. ⁊ de.l.cui fundus ⁊.d.l.ſi quis le.in f.⁊ facit.j.ſi plẽs n ſdai
ſeio in pꝛin. ⁊ de ali. le. libertis.⁊.l.ſtichus.ſed contra.õ.de le.l.i.ſo.vt ibi na ſententia per totum. ”Ml ins⸗
k l Egatum. ſi filio.ex hoc patet ꝙ alias non erat relicturus. n c Am quidam.herili.i.oomini.vt.ff.ad.l.acquil.item me ſalr
1 Moꝛtuo poſt moꝛtem patrui.ſecus autem ſi ante.ar.ff.de leg.i. aa. F. legis. 6
turpia.S.i.ſecundũ. H.dicebat enim ꝙ hec conditio ſi nupſerit ẽ poſſi/ x Caſum.nõ.de foꝛuito caſu. ⸗ i
bilis ſi filius moꝛitur poſt moꝛtem patris.⁊ ideo ea deſiciẽre deficit lega y Per heredem.tres caſus nõ.pꝛimus qꝛ aut ſtat per beredem vI· HDM ſr
tum ſed ſi moꝛituꝛ viuente patre eſt impoſibilis.⁊ ſic pꝛo non adiecta dʒ tunc eſt liber dũmodo poſtea pꝛeſtet ſecundum quoſdam. Jo.cõ . imen
haberi.ſed hoc dicere non placet.quia non refert quando moꝛitur.nam tra ar. ff. de condi. ⁊ de.l.pater ſeuerinam.ſo.vt ibi.nõ per Jo.ſe utli
vtraq; erat poſſibilis. vt. ö. de inſti. ⁊ ſubſti.l.ſi quis heredem nec obſtat cundus quando per foꝛtuitum caſum. ⁊ tunc idem vt bic. ⁊.ff. de tnnn 4
.il. dicta. turpia quia ibi eſt impoſſibilis eo moꝛtuo cuius arbitrio debet ma.t. libertate. ⁊ de reg.iur.l.iure ciuili. ⁊ eſt mirum quare foꝛtui ſon
nubere viuo teſtatoꝛe ⁊ ſimiliter eo moꝛtuo poſtea impoſſibilis eſſʒ.quia tus caſus eum non liberat ſed eſt ideo foꝛte.quia libertas eſt res ini
. viguitatem inducit. vt.ff. de condi. 7 de.l. cuʒ tale. . ſi arbitrio.que vidui ineſtimabilis. vt inſti.qui ma. non poſ. . cum antem. tertius eſt ſi icir
tas hic non inducitur. ſteterit per ipſum ſerunʒ.⁊ tunc non eſt liber. ut hic.⁊.s.de neceſ. gini
m Nulla ratione. vt. . f. de condi. ⁊ demon.l. in teſtamento ita erat ? de ſer.l. fi. accurſius. S ſglint
an. le.l. ſeio. ſed contꝛa in. e.t.l. annna ⁊ de condi.inſti.l. que ſub cõditõe ʒ Conditionem. quid autem ſi nolit implere conditionem ſed pe Munan
S. moꝛtuo.⁊.ð.de inſti. ⁊ ſubſti.l.i.⁊ ibi plene ſolui omnia. Item contra cuniam non habuit. e. non eſt liber. vt. ff. de condi.⁊ demon.b Mtmen
.ẽ.de le.l.i.ſo.yt bi. S . eum ita datur libertas. .i.ecundum quoſdam. i

ncki VPꝛeſiniet. ad faciẽdam computationẽ. ⁊ femittitur ſatiſdatio.t.ff. ſi cui
iin b Ad eo eſt. poſtea. i. poſt manumiſſionem tamen fuit datuʒ ⁊ ad pluſq; per.l.fal. quũ non facle. =
lleec miſſum. ⁊ vt non obſu.ff.de ſtatu li.l.ſi peculium in pꝛin. ſecundũ m Poſt litem. ⁊ ante ſiante fuit in moꝛa. vt dixi.ð.l.pꝛox.
1 quoſdam qꝙ nihiul eſt. nam ibi non heredi ſed alij erat dandum. ⁊ n NPecipientes. l. vos legatarij
– pecunia erat penes heꝛedem.vnde nil facit ad.l.iſtam. 0o ſ A homines.periculo etiam foꝛtuiti caſus ſecundum nos. vt eff.
itil c Minime cocedi/ de leg.i.apnd iull. . item.
nnn mus. allud eſt in . .ð” 2.l. cum res. 5. fi.
winnt tractibus. vbi licet tuitum caſum. Itaqʒ ueterum du⸗ tur notiſſimũ eſt iuris auxiliũ.ſi igi p i Nilegatis. conteſ
gienn offerat non liberai bietate quieſcente:nobiſ placuit vt tur propoſita ſtipulatione cauere iuatidnem vel mor
do d 7 yt. ff. de ſolu. qui.x ⁊ libertas omnimodo competat: cum ſatiſdatione poteſtis uos re vt dixi.õ.l.i.⁊ vſq; poſt ſe
nſi in pꝛin.⁊.l.ſi debi- ⁊ cõmodum quod heredi uel ex ſtituturos quãto amplius quã per tentiam. vt. fl. de vſuĩ. in fi
nntu toꝛ. ⁊ de excep. do. tranceo relinquitur non abſtrahat᷑ eam legem licet accipere:is iudex deicommiſſi.⁊ hoc quum
tunie 6 l.ſi opera ſecundũ Ex quacũq; igitur cauſa impedia qui ſideicommiſſis ius dicit ſolida res erat aliena. ſi autem teſ
„ Jo. ſʒ certe imo ſe tur:ſiue per heꝛedem ſiue per eum uobis legata preſtari iubebit. ꝙ ſi tatoꝛis ab adita heredua-
* cundum alios na cui dare aliquid iuſſus eſt: ſiue peꝛ ſatiſdationeʒ implere non poteritiſ te tranſu dominium in le⸗
laden h ibi re amiſſa poſt ſoꝛtuitos caſus in libeꝛtatem ꝗdeʒ arbitro dato diem uobis preſiniet gataniũ. vt. ff. de fur. a. titio
le iel moꝛam creditoꝛs ipſe omnimodo perueniat niſt iipᷣe intra quem altera parte ceſſante p g ex tũc ꝑtinẽt fruci ad le
gurtte non tenetur debi/ ſeruo noluerit adimplere cònditõ tibus ſuis fungetur. ⁊ ſi conſtiterit gatarium. vt. ff. de uſur. l.
lnl tor amplius ſolue nem obnoxius tamen conſtituat᷑ legi ſalcidie ſlocũ nõ eſſe: ⁊ uſuras berrennius. niſi excuſetur
ſli nin yt in dictis ll. dicit poſt libertateʒ heredi uel ei cui da ⁊ fruct põſt litẽ ↄteſtatã ꝑpcipietis heres pꝛopter bonam ſið
nut in hoc tamen eſt a⸗ re aliquid iuſſus eſt. niſi ⁊ ipſè ob Mpera. Alexan.a.paterno. vt dixi.ð.i.
netin liud. quia hic ð ca latas pecunias non ſuſcepit. quod J homines certi per fideicõ q Ar ſenatuſcon. trebel.
nNalul ſu foꝛtuito tenetur. enim ſemel repudiatum aàb eo eſt: miſſuʒ tibi relicti fuerit poſt qualiter legata ⁊ fideicom
Nn licet non pꝛeceſſeꝛit reintegrari minime coͤncedimus: moram periculo debitoris fideicõ miſſa augeantur dixi..ti.
ißn moꝛa vel culpa ve quãtinus hoc quidem dare iuſſus miſſi ſunt. .i. nunc qualiter minuan-
nnnl pactum. ? licet his eſt omnino adimplere compellat: Mpera.Grodia.a. Bioniſio. tur per trebel. quod non
uhintn non fuerit in moa el in ipſo mancipio pꝛeſtando ſi Nlegãtis ⁊ ſideicommiſſis pllscet. quia nõ ſin gulaꝛia
ſlunti recipiendi ſolutio extat uel in eſtimatione eius non ã fꝛuctus poſt litis conteſtatõ relicta ſed vniuerſalia per
ntonk nem. at in contracti prlius quam in quindècim ſolidos nem non ex die mortis ſequũtur: trrebell ia. minuntur. vt in
nitanm bus aliud obſeꝛua computanda uel in alia re ſi ⁊ ipſa ſiue in perſonam agatur. ſt. de ſideicom. here. S. ſed
lnptin tur. vt. ff. de verbo. appareat uel ſi nõ exiſtat eius uerà quia heredes.pria colum
itunlii obliga. ſi ex legati eſt eſtimatio pꝛeſtanda. xlvij. Ad ſenatuſcnſ.trebellianũ ⁊ de na. dic ergo dixit upꝛa de
in chtin cauſa. Item alias incertis perſonis. xlvuj. ſingularibus relictis nunc
ectdule ante impletam con De uſu. ⁊ fructibus legatorum S de generalibus.⁊ nõ.quð
hnt i dinonem nullus ꝰ ſeu fideicõmiſſorum. Ape. Seue. ⁊ An.aa.prono. ſub hoc ti. non traciat de ĩ
dnlfut ſequitur relictuʒ. yt X ſenatuſcõſultò ſi qua certis perſonis. ſed in gre
nimnunt . de conditõ. ⁊ de M yeratores.Seue.⁊.Anto. tã ptẽ hereditatiſ retinuuni co foꝛe dixit.
pennan mon. qui beredi. ga. Maximo. ſti: ⁊ dodrãtẽ ſideicom r e ¶ vᷣ ſenatuſcon. ſcili⸗
npſuid ſ. v.ð. t.l. l . hic ſic Egãtorum ſeu ſideicõii miſſario rèſtituiſti: q cꝛeditoribus cet trebel. ſed inuẽ
tpuing Item alias ex ſuo ſorum uſuras exeo tem hereditarijſ pro nouẽ uncijs pᷣſtite tum hoc fuit de re
tbahni ſdo non tenetuꝛ li pore quo lis conteſtata ris a ſide icõmiſſario petere potes tentõne quare per pegaſia
wbltun ber ſactus. vt.. an eſt exigi poſſe manifeſtum eſt: ſed Mpe. Phi. a. Phi. c. Juliano. num. vt inſtitu. e. 5. ſed qꝛ
plunlsen ſeruus ex ſuo ſacto ⁊ fructus rẽrum ⁊ mercedes ſeruo D eũ cui ẽx trebelliano ſena heredes .. S. ſed quia ſti
limtt lll. pꝛomiſiſſe. rum qui ex teſtamento debentur tuſcõſulto ps hereditatis ĩ pulationes. HM
Nlniun 4d Auatinuſ reddit ſimiliter preſtari ſolent. ſtituit᷑ ſucceſſionis onera ſeu lega ſ Quartam.ſecus ſi vnam
Euntin id pꝛedicta. dixit e Mpera. Antoni. a. ad liberos torũ pᷣſtatiõeʒ ꝓ cõpetẽti portiöe cerrtam rem. vt inſtitu. de fi
mnim teneri quati· CLaſiani. ſpectafr̃ idubitati iuꝛis ẽ. M pea. geicõ. bf. 5. ſed ſi quiſ una
autnifi e vxv. ſol. alias exti Duẽrſuſ eos qui ſub obten Ca. ⁊ Ca.⁊ Nũ.aaa.ʒ otico ⁊ aliſſ. t Reſtitui. quod ſolo ver
ſgelgn. nmatur aliter vt gixi lu legil falcidie legata moꝛsiä Jꝑ fidłicõmiſſuʒ hereditas bo facere potuiſti. vt. ff. e.
ntef 565. comunia de le. reſtituta.
nſetii l ſi.in pꝛin. J —Rr n Potes.actio.negot᷑.ge.
jnticnit Vera. ideſt iuſta. vt inſti qui.man.non poſſunt.S. ſemel.⁊ de le Thocſiue ſciens ſiue ignorans fuiſti.quia eius negotiuzʒ feciſti ipſo geſtu
tdnt ga. i. ſi fideiuſſoꝛ. F. i. vt. ff. de nego. geſt. ſoluendo.⁊.l.fi.⁊ ad hoc.S.ſi cer.pe.l.i.⁊ de ne.g.ſiue
iNu 8 De vſuris ⁊ fructibus lega. de rebus pꝛiucipaliter legatis dixit pꝛo fratre. ſequitur auten. niſi rogati alias contra rogatus.ſed tu leges.j.
õ.nunc de acceſſionibus earum. eee. iubemus.
gul ine. b 1 Egatoꝛum conteſtata. vbi moꝛa beredis non preceſſit x a D eum. pars ſcilicet dimidia argu. ff. de verbo. ſigni. l. nomen ſi
nam ſi preceſſit ex inde computantur. licet ergo omnes liarum. §. ij. ſiceſt plana hec lex.ſi autem dicas pars ſcllicet do
ffere leges huius tituli faciant mentionem de lit. conteſ. drans.tunc illud quod dicit pꝛo competenti poꝛtione refertur tantuʒ ad
bang dialſ tamen idem accipi a tempoꝛe moꝛe. vt.f. de lega. i. ſi quis onera ſcilicet creditoꝛum non ad legata quia illa inſolidum ſoluit fidei
Cn ſeruo. ..l.tcia ſeia. .vſuras. ⁊ de condi. ⁊ demon. ſi cui in fix ff. commiſſarius ut habes hec.ff. e.l.i. . penul. 2. . fina. :.l. cum beꝛeditas.
rpe Vt lega. no. ca. l. i. F. belliſſime. ⁊ idem quod dixi in vſuꝛis idem 2.l.deductam. . qui poſt. a.j. eo.l.fina. ? inſtitu. eodem. S. ſed ſi quis vna
bel⸗ eſt in fructibus ⁊ fetibus.vt hic.⁊. ff.de vſuris.l.equis quia bo Alij dicunt quod etiam hoc onus diuiditur ubi retinet. ſecus ubi non
butaan ne ſidei iudicijs compaꝛantur. vt ſupꝛa in quibus cauſis. in in retinet. ut.j.l.ſina vt ibi nõ.ᷣ in caſu tamen cogitur etiam ad legata heꝛes
cusc tegꝛn reſtitu. non eſt neceſ.l.in minoꝛum.⁊ idem in omni damno ſecundum Aʒo.ſcilicet quando poꝛiio fideicommiſſarij non ſufficit ad
unmrc V. f de leg. i. patronus. ſecundo. . hoc niſi habeat iuſtam cau ea ſoluenda. Item ſi es alienum abſoꝛbeat bereditatem non detrahitur.
jiͦtemm ſam lit gandi heres. vt.ſ.e.l.gij. quarta ⁊ inſolidum conuenitur fideicommiſſarius.⁊ iamen tenet fideio.
Fructius.niſi fuerit bo.fi. poſſeſ.credens rem non eſſe legatam. nt. ff. e.l. i. . penul.
mle quia tunc non tenetur de fructibus.vt.ᷣff. de acquiren.re.domi.l. yſ Aper ſideicommiſſum reipubli.ſcilicet cuiuſlibet cinitatis de ro
dunl qneſitum. accurſius. mano im perio. nt. ff. eodem. I, omnibus ? econtra inſtitui reſpu.

a Et ipſe heres. vel alius cui iuſſus eſt dare.

k a Duer ſus. arbitro. dato. i. iudice delegato.

.

poteſt ⁊ etiam cogi. ut.ff. eo. recuſare. . ſi ſiſco. . . item ſi municipes.

E 2

⸗ a Ab intel. puta ſi legitimi rogentur.vt.fl.e. recuſare. S. meminiſſe i Cohnuentos.ſ.ntili ac.ex teſtamento.ut hõ.s.comunia dele.l.ij. hn 4
b¶Reſtitutio. ſolutum ergo erat per ignoꝛantiam facti.vnde datur condi ſed adire cogentur offi.iudi.vt.ff.e.ille..tempeſtiuum.conuẽtos vſeh⸗
tio. inde.ut.j.ti.i.l.erroꝛ.vel dic reſtitutio.i.retentio ſi ſolutum non erat. dico in eo ꝙ eſt vltra quartam.quartam dico computandã erea ptam
n n iuſtam. caſus. ticius inſtituit fratrem ⁊ auiam beredes ⁊ ro- lieno deducto. cutſoß
gauit auiam reſtituere partem ſuam cuidam extraneo puta Caio k Quantum.alias quantum penes ⁊c̃.⁊ alias quam.⁊ dicꝓ quã nonmm
⁊ ut omis amoneatur ob/ tum uel pꝛopꝛie. ginffl
iectio dic qdð beredes inui KHèW IPoſſe. illaʒ quaꝛ Wrlanpe
cẽ ſubſtituit vlgariter auia reip.relicta eſt ex trebelliano ſena. teſ de reſtituendo ſideicommiſſo lam. lſikeünt
pꝛedicta ſuam partem fpu con. quod ab iteſtatõ quoq; locũ uentòs: ultra quartam ere alieno m Pꝛeſtiterit. i. pre in
diauit.vt ad coheredẽ eun babet quarte partis ⁊ fructus eiuſ deducto quàntum penes eoſ ſentẽ aualuerit inter ſapiẽ zhhiebe
demq; ſubſtitutum perue uobis reſtitunõ competit: tia ſenatuſconſulti reliqui precepit teess vel conſtitit vel aſrue
niꝛet ⁊ fraudaretur fideicõ Mperato.Piocle.⁊ Max. aa: tantum obiinere poſſe preſtiterit. obtinuerit. in
miſſarius tandem ei ſuitß quintiane. M. zeno.a.NPioſcino.ppᷣ. n i Abemunsi odti
ceptum. vt adiret ⁊ reſtitue On iuſtam te gerere ſolicitu Abemus quotiens pater u uicem becovS ſirlont⸗
ret ꝙ anteq; faceret deceſ dinem per ſideicommiſſum mater filio ſeu filia filijs uel ba inuicem 2 ſipli älbeheß
ſit dicit hic coberedem de relicte portionis hereditatis pſpe filiabus ex equis uel inequis parti citer ðterminantur fictſai
bere reſtituere portioneʒ a ximus:uerentem ne fructũ amittaſ bus inſtitutiſ:iuicem ſeu ſimpuciter ab ĩfeꝛioꝛi veꝛbo ꝛ20 nnutſen
nie ſideicõmiſſario etiaʒ ſi relicti fideicõmiſſi quia auia teſta quoſdam ex his aut quedam roga gauerit. ⁊ dic iniceʒ ceplli
ne retentione eo ꝙ auia fu toris ex parte ſcripta hĩs ⁊ tibi ro vit qui prior ſine liberis deceſſerit i viciſſiʒ grauauit ACNl
it coacta nam ſponte adeũ gata reſtituere caliditate ac fraude portionem hereditatis ſue ſupſtiti vnum de reſtituen½ rgſn
tibus datur beneficiũ quã repudiauit ut ad alium nepotẽ eũ ſeu ſupſtitibus ꝛeſtituere ut omnibꝰ do alij. . iualin
te. aceauar. demq; cõheredem deuoluat᷑ por modis retenta quarta pꝛo autori o Simpliciter. i. ſpe gegſrent
d Coheredem. ſ.auie. tio a quo tibi nominatiʒ nõ fuerat tate tꝛebelliani ſenatuſconſulti nõ cialiter. ſmrü
e Coacta adire.i.iuſſa adi ſideicommiſſum relictum: ⁊ coc per imputationem redituũ lʒ hoc p Erditarijs. ſ. quã mmiuun
re. ſi enim ĩ veritate adiſſet ta ſuſpectam hereditatem adie:pꝛi teſtator rogauerit uel iuſſerit: ſed ta retenta. ſubandi mut
ſubſtitutioni locus non fu uſquam pro herede gereret rebus de ipſiſ rebus hereditarijs dodrãſ ſic ⁊.ð. de inol. teſt. —
iſſet. vt.ð. de impu.⁊ alijs ſit humanis exempta.quum diuo ꝛeſtituatur. Idemq; in retinenda le ſcimus. repletio/ bannn
ſubſti. l.poſt aditaʒ. ſʒ cuꝛ antonino parenti noſtro deberi ẽt giſ falcidiè portione obtinere iube nem. ſed contra. ff. inne
ſideicõmiſſarius cogebat a ſubſtitutis fideicommiſſum cõtẽ mus ⁊ ſi pater uel mater filio ſeu fi de inol. teſ. paß. F. ſonf
auiam adire que repudia platione iudicij teſtatoris quaſi ta lia iſtitutis ſicut ſupradictum ẽ he ſi ſub conditionen 1
uerat quum poſſet a coheĩ cite ab his repetitũ iam dudũ pla redibus rogauerit eos eaſue nepo bi cõputantur fruc “
de pete.vt hic dicit.ſiue ſit cuit. Neq; enim quarte retentionè tibus uel nepubus pronepotibus tus. ſol. hic coꝛigit WW
ſubſtitutus vt hic erat ſiue quam illa que repudiauèrat here uel ꝓneptibus ſuis ſiue deinceps ſecundum quoſdã i
non. vt.ff. de le.ij.l. ſi ticio ditatem adire coacta ut ſuſpectam reſtituere hereditatem. In ſupra alij dicunt ꝙ heci Min
⁊ meuio. .iuł..quia for retinere non potuit timere debeſ. dictis ãt caſibus fideicommiſſorũ quarta trebe.illa in R
te ĩter erat ſua habere ab ĩ Dem.aa.⁊.cc. Neriſſimo. ſeruandorum ſatiſdationem ceſſa? quarta nature. xh lanſh
ſtituto magiſquaʒ a ſubſti T ſine ſcripturã per fideicõ iubemus:ſi non ſpecialiter eandeʒ pꝛopf querelẽ une lcge
tuto.quia non erat ita ĩſti miſſum hereditas ꝛecte ꝛelin ſatiſdationem teſtator exigi diſpo eſt odioſa. tercij di R enet,
tus oneratus ar. fl. e. recu quitur. igitur ſi te uxor tua ⁊ priui ſueru:⁊ quũ pater uel mater ſecun cunt ꝙ bic in lbeũiw fkenol
ſare. S. ticius. Item oppoĩ gnum ſuum mn diſcrimine montis dis exiſtimant nuptiis nõ abſtinẽ ris pꝛimi gꝛadus ́òoo Cnine
tur inſtituta ñi nidetur frau cõſtituta deſignauit uelle ſucceſſio dum. In his enim duobuſ caſibuſ ſpãle. ut in ſi huiuſ iu
dulenter repudiaſſe quum nem obtinere uſq; ad dodrantem idem quũ teſtator ſpecialiter ſatiſ legis. ſecus auteʒ i Phael
fecerit ex voluntate defunc eius uoluntatem ratam ſeruari cõ dare uoluerit uel quũ ſecundis ſe alijſ vt ibi.nam ⁊ a eeng
ti qui ei dedit ſubſtitutum uenit:quum ab inteſtato ei ſuccedẽ pater uel mateꝛ matrimõiis iũxeꝛit lias differunt vt.ff. ſſalln.
vt. ff. ſi quis omilſ. ca. tel. L de bere. inſti. ſuus Anun
quia autem circa pꝛin. 2.l. ſe. . i. Alij dñt uiheh
pic non erat alias repudiatura niſi ut noceret fideicommiſſario ſicut ⁊ ſa ibi voluit teſtatoꝛ hic non que non valet quia hic dicit licet hoc iran
it. . ſi quis omiſ.ca. te.l. i. teſtatoꝛ ⁊c niſi dicas ꝙ ibi uoluit tacite bic expꝛeſſe. inter quaſ vo N
Nepetirum. vt dicta. l. de leg.ij. ticio. F. iul. . l. cum pater. F. ab inſtituto. luntates eſt differentia .ꝓvt. ff. ad.l.fal. l. ticia. . ff. de condi.? de. ñ M.
⁊ de leg.i.licet. ſed aꝛ.contra.ff. de leg.ij.celſus.. pe.vbi ab alio nõ daĩ᷑ nũq;. Lu dic ꝙ ibi certum tempus ſtatuit puta decennium.j. lerd
ſideicom. quam a rogato.etiam ſi fuit heres.ſo.ſecundum ro.dic ibt bĩs certum erat ꝙ quartam ⁊ eius fructus habere poterat.hic incertũ Uhcben
non fuit. vel non extitit in rerum natura tempoꝛe teſtamenti. ſi ergo fuit ⁊ nõ.diligenter de huiſmodi fructibus quum percipiũtur a roga mhntni,
pꝛeſtabitur ut hic.ſi non fuit non ut ibi dicit. Ael ſecundum az. iſta coꝛꝛi to aut iudicio teſtatoꝛis puta rogauit ut reſtituat poſt tempus be lliben
gitur per illam.l.ticio ⁊ meuio.S.iulianus.ĩ.eodem.titulo. Item contra reditatem aut negligentiam non petentis aut moꝛa non ſoluentiſ lmmnſnin
huic. fl. de legatiſ.iij.l.i..fina.vbi relicta a legitimis non videntur relicta pꝛimo caſu computat in quartam ⁊ nil reſtituit ⁊ ſi ſupereſt aliqd hul.
a ſequentibus legitimis. Solutio.ibi non habuit ex voluntate deſunc vltra quartam. in ſecundo nec compntat nec aliquid reſtituit. in t Ghnins⸗
ti ſequens legitimus quum tempoꝛe moꝛtis alius erat pꝛoximioꝛ. naʒ p tio cõputat ⁊ ſuperfluos reſtituit vt.ff. e.mulier. .ſi heres.⁊.l.ĩ fi ſhanm
ximioꝛ tantum uidetur heres ex voluntate defuncti.vt. ff. de iure co.l. cõ deicom.in pꝛin. :. ff. ad.l. fal. l.paulus.. . i.⁊. . ij. ⁊ hoc in alijs Gunhi
ſiciuntur. . ſed ⁊ ideo.hic autem habuit ex voluntate defuncti bic cohr̃s heredibus quam in ſuis qui ſunt pꝛimi gradus.nam poſſunt ẽẽ mubenr
idemq; ſubſtitutus. ſui nepotes quum nemo eos pꝛecederet tamen non habet locum gſa
g Que repudiauerat. hoc obſtabat ſubſtituto coheredi ne derabat qua: hec lex. ſui enim tantum ex rebus patris quartam detrahunt ꝙĩ ſuni
tam. vt. ff. e. cogi. . metianus. alij dicunt obſtare ei quia habet ex ſua peꝛ eis eſt ſpeciale ut hic dicit. munſn
ſona integram hoc non placet. vt.ff. ad.l.fal.quia ſi alteruter.tercij dicũt q Falcidie.non dicit de alia fal.quam.S.ſecundum Jo.ſʒ mutat Plimn ſe
ꝙ ⁊ hic ſubſtitutus fuit coactus.ſed hoc eſt diuinare pꝛima placet ſed nõ caſum quuʒ.S. locutus ſit quando ſuis fratribus rogatus eſt re inenl
ne licuit ei auie penitere de eo ꝙ repudiauerat ⁊ adire ⁊ quartam retineꝛe ſtituere hic autem quan do ſuo pꝛoprio filio.ſ.teſtatoꝛis nepoti. Naitdn
.licuit foꝛe ante coactioneʒ non poſtea.nt.ff.e.l.nã ꝙ.S.qui cõpulſus licet quidam dixerint de nepote rogati.ſed in eo ꝙ diẽ retiueri ſa. .R uſlige
vel dic non poteſt nũq; poſtquã repudiauit.ut.ð.de repu.here.l.ſicut. quum pater rogatus reſtituit filio eſt contra.ff.de leg.i.cum filio Mbe
hb e ¶Z ſine ſcriptura.obtinere per fideicom. dandum ab illis qui ſibi . . ipſi quoq; ſo.ibi filius fuerat inſtitutus ⁊ quum patri erat acg tang
aab inteſ.ſuccedunt qui ꝛecte poſſunt grauari.ut 7.ð. e.l. ilj.· ö. de ſiturus fuit rogatus pater ut ſilio inſtituto reſtituat. quo caſu reſti ten
codici.l.ij.⁊.j.quando di.le.ce.l.ſi ſideicõmiſſum tuit vt pater non ut heres. bic ãt pr fuit inſtitutus ⁊ rogato ut hil nige

. —
8 r Pater vel mater. inſtitutus vel inſtituta ⁊ rogatus uel rogata nt ſi. ⁊ ſenſus ⁊ mens teſtatoꝛis magis quam verba ſunt atten denda. vt. ᷓ.
Ndi ſuo pꝛopꝛio filio reſtituat. de libe. pꝛete. l.ii. .. fl. de adimen. le. l.ij. .cconduio. Ieʒ ⁊ verba ad hoc
ſPꝛebeatur.queʒ ordinem habes ex te. ff. vt le.no. ca. alteꝛo ca faciunt quia dixit ſine liberis 7 uerbis non eſt recedendum. vt. ff. de I.
dtpan ſu cauet pꝛopter ſpeciale pꝛeceptum.altero pꝛopter odium ſecũdo iij.non aliter. Iem poſito ꝙ ſit loco filij ecccleſia ciuilis erat ſilia nõ na
ton⸗ nubentium. vt in auten.de nup.S.placet coll.iiij.ſed q̃liter cauebi turalis.⁊ ciuilis ſilius non excludit hbuuuſmodi fideicom. vt. fl. de condi.
klnen tur a patr ſilio vt. ff ⁊ demon.il.ſideicommiſſũ
dac tre.l.imperatoꝛ. L ⁊.ff. de leg.ij.ſi quis ita..
firtln 2 inſti de inutli ſii neceſſe eſt ut eadem ſatiſdatio pro In autẽ. de reſtitutionibue. . uo is cui. ⁊ ar. . de hijs ꝗ ue.
nurge pula. F. item inut legis ordine prebeàtur. Sin autẽ bis ergo recie.coll.ix. eta.l. fi. Item ſi haberetur
