nõ.hic quod licet ſit dominus qui agit hoc interdicto vel alio pꝛo ex in modum accuſationis ⁊ tunc proponi criminis cognitionem. ai
hibendo teſtamento exhibetur tamen ſine die. nam hic agebat filius ꝗ vt. ð. de oꝛdi.iudi.l.pe.⁊ fi.que ſunt contra ſo.illud quum petiio t
heres pꝛeſumitur. ſecus ſi agat rei ven.ſed pi. dixit dño ĩdiſtincte exhibẽ ꝛium agituꝛ hic poſſeſſoꝛium.uel ſolue ibi. i

Gſ

lung

ftnine

heren

niün N
rprridi
eperbune
l.

SN

nonet

Mſih
iſitne
Nttoen
Cpoſſtiag
liſſiu
e
geſtc
ſe ſthr⸗ 4

lonißſti
tign

Uuldliae.

lhofle⸗

ſgiferd
bſine

lnsn,
Ndtprii
plungul
tone ſ

ordrnOe
ltee.

Nnt

dichiaad

ſe inſiun
dͤbentni
et iant
Nmni
löi
lenine⸗
nen eng
euuge.
mnghi

aAlulicck

wen.

H

Inesnd
Gebernin
uumll
zluene .
roni
Kbint
NeId
olt

ſtgen
tunſ
doimt
s hin

Kemnd

ihnn dpoꝛe moꝛtis pꝛo li

bero homine habe

eteetrn

b Inofficioſum.immo videtur pꝛi mo de quetela cognoſci in mo
dum exceptionis cum filius poſſideat.vt. ff. de inof. te. papi. . ſi
ſilius que eſt contra. So. ibi heres petitoꝛio agebai.bic poſſeſſo
rio. yel ſolue vt i bi. H
c ¶ Nicio.ſ.inuiſibili.de viſibili dices.j.l.ſi.bic ergo vel ruptum vel

frritum dicebatur.

d Seꝛuus quum tẽ „
Aim inter inſtitutum ⁊ ſub
ſtitutum controuerſia mo/

batur. vt inſti. de te ueatur eum qui pꝛimo loco

ſta. teſtes. . f. de inſtitutus eſt:induci in poſſeſſionẽ
car. edic.l.i. F. ſed opoꝛtet.
ſi quis non tantuʒ Mpr. Alex. a. eutatico.
ſed contra. s. de pe Danuis quis ſe filiuʒ defũc
ti. here. liber. ſo. ibi ti pꝛeteritum eſſe alleget:

petitoꝛio.i.de peti/

tione hereditatis a mentum ſeu alio viciò ſubiectum:

gebatur. bic poſſe vel ſèruus defunctus eſſe dicatur:
ſoꝛio. vel ibi viuo te taſnen ſcriptus heres in poſſeſſio
ſtatoꝛe mota fueꝛat nẽem mitti ſolet.
queſtio libertatis. Mpera. Juſtinia.a. Juliano.ppᷣ.
bic non. Item ad BDictò diui adriani: quod
idem contra.j. ð oꝛ ſub occaſione viceſime he/
cddi. cog.l.ſi res. ſel reditatis introductum eſt cum mt
ibi dicebatuꝛ ſeuuſ ltis ambagibus ⁊ difficultàtibus
qui conueniebatur
hic alius.ſ.defũctuſ

e¶ Mitii ſolet. adeo vt appellari nõ poſſit ne hoc fiat.vt.j.quoꝛuʒ
ap.non re.l.quiſquis.
fe Dicto. viceſime. dabat enim miſſus in poſ.fiſco viceſimã

partem hereditatis.vel dabatur tantum infra annum qd

patet per id quod dicit anguſtijs. vt.j.in. S. nullis.
g Difficultatibus quas non habemus.
b Quieſcente in eo quod male dice bat.ſed quidſi hodie peteret
aliquis poſſeflionẽ ex edicto iſto.ꝶ.poteſt vel per ↄſtitutõeʒ iſtã
i Ex parte.ſcilicet quota ſecus ergo ſi ex re certa. quia tunc loco le
gatarij habetur.vt.S.de here.inſti.quotiens niſi non ſit alius.vt.
eff. de heredi. inſtituendis ex facto.S.ij. ⁊.l.i..ſi ex ſundo. ⁊ tunc
idem ac ſi in totum ſit heres. Item quid dices de ſideicõmiſſaꝛio
in vniuerſali..non habere eum huius legis beneficium. Item
quid ſi de ſubſtituto pupillari vel vulgari.. vt colligitur. ð.l. ij.
K Competenti. qui habet merum imperium. non delegatus Ima
giſtratus municipalis. vt. ff. de iuriſdict᷑. omni.iudi.l.iubere.⁊ ad
munic.l.ea que. Item ideo dicit competenti.qꝛ iudex loci vbi ſũt
res mittet non alius.vt..vbi de here.agi opoꝛet.l.i.ſed pꝛonun
tiat alius de mittendo. ⁊ deſtinat litteras ſuas ad iudicẽ loci. vbi
ſunt ſucceſſiones.vt.ff.de bo.au.iu.poſ.l.cum vnus.S. penł ⁊ de
re iudi.a diuo in pꝛin.⁊.S.de iudicijs pꝛoperandum..ſin ãt reꝰ.
l Aitiatũ. vicia alia viſibilia ⁊ illa ĩpediũt mittẽdũ vt hᷣ alia iĩuiſibi
lia ⁊ illa ñ vt.S.l.ꝓx.ſʒ qd ſi vitiũ ſit ĩ pfatõe tĩ viſibile łiuiſibile
ñ ĩ ilis locis in quibus conſiſtit tota vis.certe puto non nocere.
vt ex de ſide ĩſtru.c.ex lr̃is.⁊..de trãſa.ſi ex fal.⁊.õ.ð te.l.ſi vnj.
m Puma figura.i.pꝛima conſiſtentia littere vt ex quo pꝛima vi
ce ſcriptum fuit nihil ſit detrac. additum vel mutatum ſecundum
quoſdam ⁊ bene.ſed JYo.dicit pꝛima figura.i.pꝛima facie vel pꝛi
ma fronte. ſic enim ſepe loquimur licet pꝛima litteraruʒ figura ſit ĩ
aliquo mutata. dum tamen bene corꝛecta vt alij littere non ſit diſ
ſimilis. ſed eiuſdem omnino notarij videatur.
n. BDepoſitionibus. ſigillorum 2 ſubſcriptionum cuiuſcunq; teſtiſ
non dico ſacramenti.quia in hoc poſſeſſoꝛio iudicio non eſt ne⸗
ceſſe eos iurare.ſed aliter ponitur depoſitio.S.ð teſtamentis hac
conſul. 5 fi. .l.fi. Item per hoc quod dicit depoſitionibus.videĩ᷑
loqui hec lex tantum in teſtamento in ſcriptis quo concedo.qd
eꝛgo ĩ nuncupatiuo.ndeo habet interdictum quoꝛum bonoꝛuʒ
vt. ff. quoꝛum bo.il.i.ſed per offi.iudi.ex hac.l.foꝛte iuuabitur ſi
teſtamentum nũcupatiuum ſit in ſcriptis redactum ſecunduʒ.
ſed Aldericus dicit etiam in nũcupatiuo in ſcrip.redacto recte lo
qui.l.iſtam. quum tanta ſides illi ſcripture habeatur ſicut ſolem

mn teſtamento cum ſigillis T idem Al.dicit vt in nõ ſolemni teſta
Mento habeat locum hec lex. quando habetur pꝛo ſolemni.vt. .

tiquatis nihilominus ⁊ alijs omni

aut falſum vel inofficiõſum teſta⸗ petenti iudici teſtamentum oſten-

de teſtamenlis hacconſul. . pe. .l. ſ.ſed quid ſi nũcupatiuum non eſt i
ſcriptis redactum. Reſpondeo poterit ſcriptus heres mitti in poſ.reiita
ſunt ſolemnis numerus teſtium ante competentem iudicem teſtationes

deponat ⁊ in ſcriptis redigatiur.⁊ ſecundum talem ſcripturã poterit ſcꝛip

tus mitti in poſ.ar. pꝛo his.õ. de teſtamentis hac con.in ſi.⁊.l.ſi. ,B
o Fuenunt. non ergo ina

lijs rebus que apud eum
⁊ indiſcretis narrationibus peni erant ſi dominus nõ erat
quieſcènte:quia ⁊ viceſima heredi ſecundum quoſdam. ſed

tatis a noſtra receſu republica: an Al. dicit etiam earuʒ qua
rum poſſeſſionem tantuʒ
habuit. quia dominus pᷣ
ſumitur poſſeſſoꝛ ſecundũ
eum.vt. ð.de pꝛoba.il.ij.tu
dic ſiue poſſeſſionem ſiue
detentationem habuit de⸗
functus idem ꝙ al. ſʒ alia
ratione.quia ⁊ ſic fit in pe
titione heĩdi.vt.ff. de pet᷑.
heredi.⁊ non tantũ in pꝛi
cipio.ſed ar. S.j.ad.l.fal.
in teſtamento militis.
Legittimo.ſcilicet titulo
gquem pꝛobet inſtrumento
vel teſtibus ille qui poſſi/
det.alias pꝛeſumitur pro
poſſeſſoꝛe poſſidere.vt.ff.
AQe pet.heredita.l.pꝛo herede.⁊ ſic auocabituꝛ ab eo poſſea eſſionem. ꝑ hãc
.l.ſecundum aʒ.ſed Al. dicit etiam ſi titulum habeat auocari ab eo po ſ

bus que circa repletionem vei in-
terpꝛetationem eiuſdem edicti pꝛo
mulgata ſunt:ſancimus vt ſi quis
ex aſſe uel ex parte inſtitutus:com

derit:non cancellatum neq; aboli
tu neq; ex quacũq; ſue foꝛme paꝛ/
le vicidtuʒ:ſed quod pꝛimã ſiguꝛa
ſine omni vituperatione appareat
⁊ depoſitionibus teſtium legitimi
numeri vallatum ſit: mittatur qui
dem in poſſeſfſionem earum reruy,ʒ p
que teſtatoꝛis mötis tempore fuẽ
runt non autem lgittimo modo

ſeſſionem. vt..l. pꝛoxi. niſi habeat titulum ſimilem titulo potentis. vt qaꝛ

aliud ſecundum ſolemne teſtamentum habeat. ⁊ hoc patet.j. vbi dicit g

potioꝛa ex legitimis modis. ⁊c.⁊ hoc ẽ ſi poſterius teſtamentum ſine vi

tuperatione appareat ⁊ pꝛo eo.S.l.pꝛoxi. Sed ſecundum hoc videtur
nimia iniuria affici titulo poſſidens ſi ei ſic auferatur poſſeſſio.ſed non
eſt quia ita demum fit in eam rem miſſio ſi tempoꝛe moꝛtis detinebatur
a defuncto quod ergo hic dicit non autem.⁊c.vt quia ſe heredẽ dicit ⁊ ð
hoc profertur ſecundum teſtamentum ſolemne.⁊ hoc ſecundum All. 2
iſta verioꝛ. vel dic ſecundum Aʒ. non autem. c. vt quia a defuncto Feo
viuente emit poſſeſſoꝛ ab aliquo vel alio titulo habuit ꝙ ⁊ pꝛobet vt in
pꝛinci. dixi licet tempoꝛe moꝛtis teneretur a defuncto.ſi autem quia ðᷣfũc
to ſucceſſit teneat.quum non pꝛoferat ſecundum teſtamentum ſolemne
auocaretur ab eo poſſeſſio. Item an fideicommiſſarius vniuerſalis eſt
legittimus contradictoꝛ ſi poſſidet quidam ꝙ non. quia nullum ius ha
bet niſi pꝛimo fiat ei reſtitutio ſaltem verbo.vt.ff. ad tre. reſtituta. ſed dic
contra ⁊ non eſt opus reſtitutione quum eam habeat.alioquin verbis ſi
ꝛebus lex ĩponeretur.quod eſſe non debet.vt.j.comunia deleg.l.ij. ⁊ ꝑ
hoc.ff. ad trebel.l.pe. ⁊ pꝛo legato.l.penul.⁊ de excep.rei ven.:.i.S.fi.⁊
de doli.excep.l.dolo. Item cui damus act᷑.multomagis excep.vt.ff.de
ſuperſi.l.i.. ꝙ ait. ſed ar. contra. ff. ad trebel.l. filiam fratribus. Ieẽ que
ro quare lex iſta a Juſtiniano fuit facta quum ſufti ciat quorum bo.iter
dictum ad huiuſmodi poſſeſſionem. . ſecunduʒ All.hec lex eſt geneꝛa
lis in omni ſucceſſoꝛe.at interdictum tantum in eo qui de iure pretoꝛio
ſuccedit. Iem interdictum annale eſt hec perpetua. ſed certe ⁊ illud põt
dici perpetuum quum rei perſecutionem contineat. vt. ff. de ac. ⁊ ob.l. in
honorarijs. Item illud non datur niſi aduerſus eum qui poſſidet pro
herede vel pꝛo poſſeſſoꝛe.vt.j.quoꝛum bonoꝛum..ſ.ij.⁊.l.fi.⁊.ff.quoꝛuʒ
bo.l.i.hec autem daturaduerſus omnes poſſeſſores.etiam titulo ſecun
dum al. Item differt quia hac.l.obtinet poſſeſſionem etiam ſi non do⸗
ceat ſe heredem vel bono.poſſeſ.dum tamen teſtamentum in quo ſcrip
tus eſt appareat pꝛima facie non vitiatum.at interdictum directum nõ
dat niſi ſe ſucceſſoꝛeʒ iure pretoꝛio pꝛobet.nec vtile niſi ſe pꝛo herede iu
re ciuili.vt.j.quoꝛum bo.l.i. Item per hanc non fit poſſeſſoꝛ ſed ponũ̃
in poſſeſſione.ſed per interdictum efficitur poſſeſſoꝛ.que differentia nõ
placet quia immo vtraq; via fit poſſeſſor. Item a pet. here.differt hec
conſtitutio.quia in hanc non uenitur niſi corporalia.ut.ff. quoruʒ bo.
.l.i.at in here.pe. ueniunt oĩa.ut.fl.de pet᷑.here.item uidendum..fina.
7.l. ſe. Item per illam omnis cauſa accipit finem per hanc miſſionem ñ
triplici ergo iure munitus eſt heres per miſſionẽ in poſ.ex hoc titu. Itẽ
per interdictum quoꝛum bo. Item peti.here.⁊ nullum eſt ſuperuacuuʒ
ut dictum eſt. ⸗

4 a Eam pol. accurſius floꝛentinus legum doctor.. 1 t Juili.i.petitioni hereditatis que quum ſit a ſenatoꝛibus ĩ
b Publicaꝛum.ſ.executoꝛum ⁊ tabellionis. Aucta. vt.fl.de pe. here.l.item veniunt..cum pꝛediximus ug
Lontradictor. qui etiam ſe dicit heredem ⁊ in ſolidum.vel cum legitti errgo eſt ciuilis.vt.iĩſti.de perpe.⁊ tem.ac.in pꝛin. H i
mus ſit dicit teſttamentum vituperatum.non autem talis contradictoꝛ vt na Crimen. extraoꝛdinaꝛum. MNoluerit. al uoluerit.al nolueꝛit en
in.l.ij.huius titu.aceurſius floꝛentinuus. x Scrvipſerit.an iſti ſunt heredes dic.vt.j.l.prox.in gl. hnt
dCauſe in poſ.hoc facitp ye Ds. legitti glan
co vt cauſa ſit libello inſe mos. —
renda. ⁊ ar.ff. ad.l. iul. de ab alio detinentur: ⁊ ẽam cum teſti pꝛincipalẽm cauſam eſſe ſopitaam. 3 Ordinenetur. vll ſuc
adul.denuntiaſſe.S. quid ſicatione publicaꝛum perſonarum ̊ . in totum vel in ꝛ fumnin
ergo.⁊ dixi.ð.de eden.edi accipiat. Sin autem aliquis cõtra Si quis aliquẽm teſtari tem. . nnei
ta. acer. diciòꝛ extiterit: tunc ĩ iudicio com poeobibuenit vel coegenit. a Remoueri. vt. fl. imn
Miſſas eſt. i.mitti deſið petenti cauſe in poſſeſſnem miſ⸗ de hijs qui vt idi. d
rat. vel dic propꝛie. ⁊.S. ꝓ ſionis:⁊ ſubſecute contradictioniſ Mopera. Alexan. a. Seuero. .l.eum qui. .fin. ⁊ latſſn
xi.ꝙ dicit poſſeſſio.i.pꝛo ventilentur:⁊ ei poſſeſſio acquira/ Juili diſcptationi crimẽn eff. e. l. i. in pꝛin. .l nunſt
pꝛietas. ⁊ ꝙ ſubijcit cõtꝛa tur qui potioꝛa ex legittimis mõis adiũgit᷑:ſi teſtatoꝛ ñ ſua ſpõ ij. in pꝛin. ⁊.S. de ĩ indſ
dicendum. dic ꝙ poſt ſen iura oſtenderit. ſiue qui miſſus eft te teſtamentum fecit: ſed cõ of. te. l.teſtamenti. n
tentiaʒ in hoc poſſeſſoꝛo ſiue ꝗ antea detinẽs contradicẽedũ pulſus ab eo qui heres eſt inſtitui ⁊ in aũt.vt cnm de 9
latam contradicebat vbis putauit. Nullis anguſtijs tempo vel quoſſibet alios quos noluerit ap. cog. .. cas coll. 1
⁊ dolebat de ea ſententni. ꝛum huiuſmodi miſſione cohartiã ſcripſu beredes. vuj. Item tenetur Har
non poteſt tamen reſiſte dai:ſed ſiue tardius ſiue premàtute SDem. a. Nicagoꝛe leſo in dupluʒ cui Wlei
re vel de inre.nec etiaʒ po aliquis miſſus eſt legis tantũmo/ Os qui ne teſtamentum oꝛ/ legandum vel rei clnun
teſt appellare. vt.j. quoꝛuʒ do arbitrium requiratur: ⁊ cauſa dinẽtur impedimento fui quendum erat.vt ĩ glidn
ap. non reci.l. quiſquis. vnge vel miſſio vel condictio exo/ ſe monſtratur velut indignas per· aut. vxt nulli iu. F. iunaun
quid ſi duo talia teſtamen ritur. Siue enim pòſt annale tůͥus ſonas a ſucceſſionis compendio boc peruenit coll. WMhlti
ta pꝛoferantur a duobus. ſiue poſt maioris eui curricula ali remouẽri celeberrimi iuris eef. ix. ſed quid ſi quis mol
2 eodem die ⁊ tempoꝛe ſa quis ſuerit miſſus.ſi tamẽ ex legit/ Dem.a.Eutichidi. te cõpulerit. vt meiĩ (uan
ta videantur. veruʒ dicit time foꝛmato teſtam ento miſſiò ꝓ Adiciuʒ vxoꝛis poſtremũ ſtituas.a heredita iir ſud
ticium ĩſolið ĩſtitutũ.alteꝝn cedat:nullum ei tempoꝛis obſtacu in ſe pꝛouocare maritali ſer tez habebo queſtõ cpupnl
ſempꝛonium in ſoliduz ãq lum obijciatur:niſi tantum tempo mone non eſt criminoſum. ſabbatina eſſe poſ ind ſue
adiĩttetur vterq; vel neuteꝛ ris effluxerit quod poſſit vł poſſel . ſet. nam in alienuz ulti
H. qõ eſt ſabatina.⁊ quod ſoꝛi pleniſſime ſecuritatem etiaʒ ſu Sẽ ije quibus vt indignis aufe lucrum conuerfti a Iinſln
vterq; ſit admittendus eſt per dominio pꝛeſtare: vel ipſi qui runtur hereditates ⁊ ad ſenatuſcõ lienum metum nõ MmMlun
ar. ff. de do. inter vi.⁊ vx. miſſus eſt omnem intentionem ex ſultum ſillanianum. xxxvy opotet. vt. fl. me lene
l. cum hic ſtatus. S. ſi äbu. clugere.ſi eni vel ex vna partè: lex tus cauſa.l.ſi cũ ex popum
.ff. de ſecundum ta.l. qui vtròq; latere tempoꝛis pꝛolixtas Mopr. Seue. Anto. LCelẽ. .F. pedius puto ta eplen
ex liberis in prin. 7.l.i. F. occurrerit:maniteſtiſſimum eſt nõ Eredes quòs neceſſe teſta men nõ nocere he vo ſean
⁊ ſi ĩ duobus.⁊ de re.du. ſolum miſſionem:ſed etiam ipſlam toꝛis inultam omiſiſſe cõſti redi inſtituto ſecun Aarn
qui duos.⁊.j.de fideic.li. dum. LH. vt.f. quis (cqal no
.l. cum inter. ſed ar.ꝙ neu me. cã. l. me. F. ſz l irnon
ter. ff. ad tre. l. eum 2 de rei ven. pomp.S.fi.? de vſuf. adhuc.. ſi vero ſi. b i Adicium. maritali ſermone.i. blando mariti ſermone.vt. ſi hort
? de fun. inſtru.l.queſitum. S.ſi quis.⁊ de acquiren.heredi.l.cum ſalſus. (fff. e.l.fi. ſed ar. contra. ff. de inof.te.l.non eſt ⁊ de do. ĩter ſiilben
ſ Anguſtijs.ſ.antiquis ⁊ ſolit.ſ.anni ꝙ nocebat ſcripto ſecundum edcʒ vi. ⁊ vx.l.i. in fi.ꝛ.l. ij. . iij. in pꝛi. .S.de ſtatu ⁊ ima.l.i.⁊.ff.de he ctfo
g Pꝛemature.i.intra annum. B re. inſti.captatorias. meri
h Miſſus eſt. ideſt mitti deſideret L c De ijs quibus vt indig. cauſam vnam dixit ti.ſuperiori quare ngtif
i Arbitrium.i.poteſtas huius.l. vti indignus heres repellitur.nunc generaliter. —. DW
Ek Sinue enim. exponit quod dixerat Fuerit miſſus.i.poſtulauit miti. d h Eredes inultam. vlciſci enim debet accuſando homicidã M
Miſſio.ideſt miſſionis poſtulatio. t. 5. de pꝛeci. impera. offe.l. i. non ſua auctoꝛitate occi»den D
m Etiam ſuper dominio.ſ.in vſucapione. do.⁊ hec accuſatio coram alio fit non coram pꝛocuratoꝛe ccſanris rcn
n Peꝛeſtare. alias quando eſt heres teſtamentarius. ſed lata ſententia de bonis quereretur coꝛam pꝛocuratoꝛe ceſaus ſel
o Excludere.ergo poteſt excludi petitor.x.vel.xx.an. ut. S. ubi cauſe fil. l.i. ⁊. l. iij. M
p Er vna parte.i.odio tm̃.vt eſt in pꝛeſ.xxx.an. que tantũmodo non p· eæ Reddere.ſ.ſico.nam quod aufertur indigno. cc. ut. f. de inof. Ranin
tentium eſt inducta.nec exigitur poſſeſſoꝛis bo.ſides.vt.j.de an.ex. l. fi. te. l.papi.S.meminiſſe.⁊.ff.de hijs quibus ut indig. l. claudius ieni
⁊.j. de pꝛeſ.xxx.an.ſi quis emptionis.idem in vſuc. que tantum fauoe fi.⁊ ad ſil.l.cum fiſco.excipe tamen duos caſus. pꝛimus. ö. de he R
poſſidentis videtur induca. re. inſti. ſi pater.:.l.nec apud. ſecundus.j.de le. l. pe. ſed per quan
q Ex utroq;.fauoꝛe ⁊ odio.vt eſt in pꝛeſ.x.vel.xx.an.que odio non petẽ tum tempus expectantur heredes ad ulciſcendum. . tempus eſt q*“Kr
tis ⁊ fauore poſſideniis eſt inuenta. ⁊ exigit bo.ſi.poſſeſſoꝛis.vt inſti. le a iudice ſtatuendum. ut ⁊ alias in auten. de here. fal. . llud col
vſuc. in pꝛin. “ . la.i. uel ſi non ſit ſtatutum ⁊ tranſierit tempus.j.ꝙ facere potutt iel
r Pꝛincipalem.i.pe. bere.ſic ergo.x.an.tollitur peti.here.ſed contra.. punitur.ut.ff. de uer. ob. ita ſti.⁊.j.quinquennium accuſari poſſ),/ Si
de pe. here. hereditas.vbi dicit.xxx.an.durare.ſo.ibi de directa. hic de ſunt extranei heredes de his non ultra. ſed non extranei etiam ꝑ p P
vtili. imo ibiloquitur quum datur contra eum qui poſſidet pꝛo herede petuo. ut. ff. ad ſil.l.in cognitione. nen
vel pꝛo poſſeſſoꝛe.hic autem contra eum qui ti.poſſidet.vnde quũ ſuos Officium.ideſt uindictam deceſſoꝛis ſui. ll
terminos excedat exceditur a non ſuis terminis. ſui termini ſunt vt con g Scientes.ſcientia inducit malam fidem.nut hic ⁊.j.de agri.⁊ cẽ. liu
tra eum qui pꝛo herede poſſidet vel pꝛo poſſeſſoꝛe tantum detur. vt. ff. ð .l. quemadmodum in fi. ſecus ergo ſi ſunt bo.fi.poſſeſſoꝛes.quia en
pe. here.l.pꝛo heredem ſecundum Mul. ſed fallit. ff. pꝛo leg.l. uij...l. fi. tunc in quantum locupletioꝛes ſunt tenentur.ut.ff.de peti. here. W unn
yt contra eum qui non habet ti. non durat peti.here.niſi.x.an.ſed ibi iu Item ueniunt. .cum pꝛediximus.ut quia in facto erraueꝛunt.uit an
ſtus erroꝛ loco tituli eſt. vel dic ſecundum Jo.ꝙ loquitur hic de rei ven. .ff. de hijs quibus ut indig.l.heredem. .. WS
quum dicit pꝛincipalem cauſam.⁊c̃. p Poſt motam. immo poſt quamlibet moram. ſic enim fit in pe. . n
ſSi quis aliquem teſtari.qualiter repellatur heres pꝛopter vituperatio here. vt. fl. de pe.here.item veniunt.S.petitam.⁊ hic agit ſiſcus pe. n
. nem teſtamenti a poſſeſſione dixit. nunc qualiter a tota berediuate pꝛop bere. ſed. e hic ſubaudiri maxime. vel dic hoc ſpãle. vel verius ꝛc u n
. ir aliud vicium andi. fert alienem res neceſſaꝛias biditati:ut tunc ex paꝛte more uenit Ei

õ .
2* . *

blhrs
dn vſuf pꝛecij aecepti an vtiles.? tunc ex tempoꝛe litis contel.tantuʒ tis pupilli acceſſit ad dictaʒ accuſatioſtem. vt.ff. de bijs qui.vt indig.l. tu
iſte enm eſt male ſi. poſ. ⁊ in male ſi.poſ.ſic diſtinguitur. vt. ff. de toꝛem in pꝛin. ⁊ hoc caſu loquitur. . etati.vel quarto poteſt eſſe ꝙ perdi
Arlenf pe. here. Iem veniunt. F. p. ⁊.l. ſi poſſeſſa oꝛ. F. quia ſipoſt. tis inſtrumentis ⁊ moꝛtuis ieſtibus obtinere non potuit contra tutoꝛem
i Quod in fructibus.i.in pꝛecio fructuum.ſic ⁊ in quolibet qui vnde a pꝛincipe petat reſtitui.vt in dicto. .etati. Item nõ.qꝙ caute hic di
Oalgt 8 here. tenetur. ut.ff. de pe.here.l.i.⁊ ad hoc.ff.de hijs quibus ut ĩ cit partem pupulli amitti tantum. an autem partem polle amittet. v. hic ĩ
N. dig.l.eum qui ⁊2 685 nmuit eam non amuti. :. ff.
nn . yvſur.i. cum quidaʒ . ⸗ . de hijs qui.vt indig. poſt
+☛ F. in tacito. terit fructus integros coguntur re cundum iuris fſoꝛmam 12 de calũ legatum. F. qui accuſauit.
8 k Semiſſes .i.x. de dere. Heq; enun bone ſidei ꝑoſ- nia pꝛeſidem deliberaturum: quã ⁊ de vulg. ſub.l. ex facto.
nti xx.in annuo. ut.ẽ. ſeſſoꝛes ante controuerſiam illataʒ uis pupilli nomine agere videaris iul. ? eſt ratio. quia nec ꝓ
ind de uſuns.l. os. x vildenlur fuiſſe qui debitum oöffci quum retractas ea que ſinita ſunt pãte polle potuit dicef fal
iſin tales dicuntur fiſca um pietatis ſcientes omiſcẽt. Ex per coheredem. . ſum. vt in pꝛin. huius.l.di
R les. vt. fl. de vſu. lcl hereditate autem rerum diſtracta Mpr. alex.a.antochiano. cit. Sed arg. contra.f. de
ni⸗ quidam. F. ſi debi⸗ rum vel a debitoꝛibus accepte pe Jea queſtio ifertur filijs eio bonis li.l. qui in ſeruitute
inn toꝛes. :.ſ. de vſur. cunie poſt motam litem bonoꝛuʒ gquam conſobꝛinam tuaʒ di .ff. de hijs qui. vt indig.
* ſil. l. fi. vſuras inferant.Quòd in fructibo cis quod tabule teſtamenti patris .l. poſt legatum. F. ſi pater
d ¶Alla. pol ½ quoq; locum habere quos in pꝛe coꝛum qui a familia interfectus di ⁊. 5. i fillus. . etati in ſi.
* la. fuit inſti dijs hereditarijs inuentos.aut exi cebatur pꝛiuſq; queſtio de ſeruis ⁊ de fideicõ. li. ſi kllius. F.
dor tuta cum fratre ſuo de perceptos vendiderint pꝛocul- habẽretur aperte ⁊ recitte ſunt.ꝓ .i. Item nõ.ꝙ hic dicit fal
. i impubef.⁊ c du dubio eſt. Aſuras autem ſemiſſes pter ampliſſimi ordinis conſuliuʒ ſum. ſecus ſi quis dicat ũ
1 bus extraneis. pol dependere ſatis eſt. hereditas a fiſco vendicatur ⁊ iðᷣo lure factum. quia nõ pdit
ndid la. quidem dixit te Dem.aa.viro polle. agi cauſa apud pꝛocuratoꝛem me licet ſuccũbat. vt. ff. de hijſ
nlluſe ſtamentum falſu. qꝛ Ollà quidem liberaʒ habu um debet:quia non eo tempor̃ pu qui.vt indig.l.poſt legatũ
untd volebat repelleĩ ex „it adminiſtrandi patꝛimonii pilli fueꝛt F.i.
ntics traneos. tandẽ trã ſui poteſtateʒ:nec iccirco quod pu Dem.a. GBiliomuſo. t De calumnia ſi ſit euidẽſ
nimn ſegit cum eis ð poꝛ pillus illi heres extitit:ea que ab Ereditas in teſtamento da non alias.vt.ff. de hijs ꝗ.
ihnn tione ſua defuncta ipſa finita ſunt reuocari ĩ dilcepta ta per epiſtolam vel codicil vt indig.l.tutorem.⁊.jqui
koli polla pupillus fꝛat᷑ tionem opoꝛtet.Sed ſi pupilli no los adimi verbis directis non po accu.non poſ.l.ij.
n ſe eius ei ſucceſſit nũc min falſum dicere vis teſtamentũ tuit quia tamen teſtatrix volunta u Pupiulli nomine.i. ad e/
nütdn vult tutõ pupilli di de quo per pollam tranſactum eſt tem ſuam non mereri vnum ex he ius commoduʒ.vt.õ.dixi
1Gnn cere falſum teſtamẽę potes experiri: dum memineris ꝗ redibus ſuis declarauerat: merito x Quũ ꝛetractas.i.iterum
ntundn tum tam pro parte dem ſi ĩ cauſa ñ oͤbtinueris:⁊ por/ eius portio non iure ad alium tꝛãſ tractas.i.ponis in dubio
ſhn polle quam pupilli tionem quam ex eo teſtamẽto pu lata a fiſco vendicàta eſt. Liberta/ nec enim potes retractaꝛe
ulſtigad. pꝛo puma.ſ.ꝓ par pillus habet:te ei ſaluam facturuʒ tes autem in eadem epiſtola date pꝛo parte polle.vt. ð.e.l.i.
usnn te polle non poteet quam adimi pupillò neceſſe erit ſe peti pöterunt. in pꝛin.
weee pꝛo ſecunda ſic.ſed y¶ Jea queſtio filijs
ſfiunin videat quid agat. qui ſunt tuipꝛopo
,tHOH uia ſi non pꝛobauerit aufertur heiditas pupillo. ? tenetur ei rd fes ſobrini.vt inſti.de grad.S.x.
ne, OoS dere tutoꝛ de burſa ſua per actionem tutelle. Ʒ3 Haberetur.in domo non dico in iudicio.
nnonen m Poteſtatem. vt. ⁊.S.man.l.in re mandata. a Et recitate ſunt.⁊ adita eſt hereditas alioquin non ei aufertur vt ab in
dedn n Illi heres. per quod volebat poruonem polle reuocare.ſed nõ digno.vt. ff. ad ſil.l.ſfi.⁊.l.ſi quis in graui..non tantum.⁊.l.neceſſarios
Aftor poteſt. non enim ex perſona heredis conditio obligationis imu F. non alias.⁊.l.pꝛopter veneni. ſed alij dicunt aperturam ſufficere qð
tatur. vt hic.⁊.ff. de ver.ob.l.ij.circa pꝛin.⁊ eſt hic ar.contra abba non placet. ob aperturam tamen ſolam ſtatuitur in eum pena.c.aureoꝝ
ti un tem qui volebat in eccleſia quam patronus fundatoꝛ ei contulẽat .ff. ad ſil.l. coꝛ. S. fi.
habere tale ius ac ſi ipſe fundaſſet.⁊ quale habebat in cetenis ſui b Fuerunt.tunc enim non noceret eis.vt.⁊.j.e.l.minoꝛibus.⁊.5.in qui.
dhocilii. eccleſijs.⁊ eſt ſimile.ff. de iure fi.fiſcus.⁊.s.de non nu.pe. ſi intra cau.in inte.reſti.l.i.
ArAun ar. .ff. de iudi.heres abſens.⁊.ff.quibus ex ca.in poſ.e.apð iul. c h Eſediias adimi.ſ.ðdirecto neq; dari.ſ.per fideicom. ſic.vt.j. ti.i.l.
Peee ſed ar. contꝛa.j.de pꝛeſcrip.xxx.an.ſicut.S.ſed pupullari. ij. et inſti.de codicillis.S. hereditas.nec obſtat.ff.de condi.inſti.
Grcm o Pupilli nomine. immo videtur ꝙ poſſis nomine non alterius l.penul. .fi.quia ibi in vanum cogitauit.

accuſare.vt.j.qui accuia.non poſ.l.ij.que eſt contra.ſo.hic ciuilit᷑

ſoluendo. nec tamen tenetur tutelle, quia ſuadente mate ⁊ agna

d Ad alium. quia ille indignus cui fuerat relicta iam alienauerat.vel dic

N lbi criminaliter hec non placet quia.j.dicit de calum.⁊c.dic eꝛgo teſtatoꝛ alij non capaci reliquit. pꝛopter quod pꝛioꝛi videtur adimi. licet
ANe i. hic nomine pupilli.i.pꝛopter pupillum vel ad vtilitatem eius.ſed ſecundus non habeat.vt. ff. de leg.i.l.plane in pꝛin. Ael dic ꝙ in nullũ
aöat nomine tuo accuſas. alium tranſtulit.⁊ dic ꝙ non iur tranſlata. quia nullo modo tranſlata.
n p. Tranſactum. pꝛo poꝛtione ſua cum coheredibus.ſ.que tranſac ſed ſimpliciter inſtituto ablata.
re ti valet. . . de tranſac.l. ranſigere. e endlicata eſt. quia indignus eſt qui non habet ſupremam voluntateʒ
un q Non obtinueris.i.ſuccubueris.nam opoꝛtet ſententiam ꝓferri vt.ff.de his qui.ut indig.l.eum quidam. r
„ ynt. j. e.l. alia. . . WDeii poterunt.a fiſco.ut.ff.de iure fil.l. dicitur. ⁊ ad hoc.j.de fideicõ.l.
nine r Saluam facturũ.per actõeʒ tutele. vt. . de admi.tu.l.non eſt. . ⁊ in epiſtola. Item ad id quod dicit fiſco uendicata. eſt contrra. ff. de a
us ſ Pupillo vt indigno quum eius nomine appareat calumnioſã dimen.le.l.ex parte.ubi remanet ei.ſed hic expꝛeſſe ademit. ibi tacite ꝑ
ſ accuſationem inſtitutam. vt.j.e.alia.⁊.j.ad.l.cor. de fal.l.qui fal ſequendo inimicicias.⁊ aliud teſtamentum inchoando.eſt enim ademp
ſas.ᷣ ſed ibi legata tutoꝛ non perdit. qꝛ neceſſitate officij fecit. vt. ff. tio expꝛeſſa.ut quum dicit nollo ſibi legatum.uel quum facit aliud teſta
n de hijs qui. vt indig.l. tutoꝛem in pꝛin. ſed certe imo videtuꝛ ꝙ ei⸗ mentum perſectum in quo non legat ei.tacita qum dicit teſ. meum uale
ug etati parcatur vt non perdat. licet calumnioſam ac uſationem in re. uel dicit eſſe inimicicias inter ſe.⁊ eum cui reliquit.uel ſecundum cepit
4 ſtituit tutoꝛ. vt.ff. de hijs qui.vt indig.l.poſt legatum..etati que ſacere ⁊ non fecit.nam non ideo mutauit pꝛimum his tribus caſibus qr
H R eſt contra.ꝶ. duas habet vias vel pati amiſſum ⁊ agere contꝛa tu poteſt eſſe quod ſecundo loco uult eſſe hunc uel res eſt damnoſa. unde
e toꝛem vt hic. vel petere reſtitutionem in integrum vt ſibi non noce magis nult eum habere quia inimici ſunt ut ſic grauetur. łqꝛ ibi dicit ñ
n at accuſatio.vt ar.ð.ſi tu.vel cu.inter.:.fi.vel aliter loquitur ibi qñ denegari act᷑.inſtituto.uerum eſt contra extraneum.ſed aduerſus fiſcuʒ
4 tutoꝛ non eſt ſoluendo. al obtinet ꝙ hic dicit. vt. j. vnde vi.l. memi denegabuntur. pure legatum ideo non habet. quia eſt heres ut ibi dicit
i nerint. ?.. de iudi.pꝛoperandum.in ſin.l.vel tertio põt eſſe ꝙ eſt ſed puma tutioꝛ eſt. Iem contra.ff.ſi tabu.ᷣteſta.extabunt.l.i..p.ubi di
nin

cit deferri uenientibus ab inteſtato quum mutauit uolütatem cãcellado

Fel quo alio modo.ſo.diſtingue vᷣtrum uũle qui extitit indignus ſitĩ pto
ximioꝝ gradu teſtato. ⁊ tunc applicabitur fiſco vt hic.an in remotioꝛi.
1 tunc non vt ibi. Ael ibi omnes in ſtituti erant indigni ⁊ circa oẽs mu/
tanit voluntatẽ. vnde nullus eorum inſtitutoꝛum admittitur ex teſtamen
to ſicq; locus eſt ab inteſtato. hic circa vnum tantum mutauit vnde alij à

pꝛecepit teſtatoꝛ. t ſi non faceret pꝛeceptum amitteret relictum. ꝙ
bic non adiecit ſeeundum Jo.alij ꝙ hec coꝛigitur per illam qð
non placet ſed per auten. ibi poſitam videtur hec coꝛigi vel hicũ
fuit pecuniarium pꝛeceptum.
b m Inoꝛbus. vos. ſ.minoꝛes.

manẽt heredes.ſi ergo põ
tio deliciens deferretuꝛ ab
inteſtato. inuenitur ideʒ te

ſtatus ⁊ inteſtatus deceſſiſ

ſe ꝙ eſſe non debzʒ. remaet
ergo heres ſed eius partẽ
acc piet ſiſcus vt hic. INez
contra. ð. de teſta. hac con
ſultiſſima. S pe. in pꝛin.ſo.
vt ibi ⁊ vt plene ſcias cui ð
tur põtio alteri ablata.dic
quum inſtitutus heꝛes ca
pere non poteſt. aut pꝛop
ter delictum teſtatoꝛis.aut
pꝛopter ſuum aut ideo qꝛ
alias deficit teſtamentum
pꝛimo cãu non fit fiſco ſta
tim locus quia quidã co/-
gnati pꝛeferuntur.vt.ð.de
ſecũdis nup.l.i..pꝛeterea
1. F. oĩm. ⁊ de natura.li.l.
.i.⁊ de inceſt.nup.l.ſi quiſ
inceſti. in ſecundo ſtatim ẽ
locus fiſco. vt. ff.de hijs g
bus vt indig.l. claudius.
F. i. J. l. mulierem ⁊ de le.
iij. ſi depoꝛtati vel in totũ
vel in partem ſi pars tãtũ
deferebatur relinquẽti.vt.
ff. ſi quis aliquem teſta. ꝓp
hi. l. i. i. He. T. l. ij. F. fratris.
T: hic excipitur tamen ĩ ca
ſu. vt. ff. de pꝛo. nonſcꝛip.

Dem. a. tyranno.
On opoꝛtet vtindignis he
redibus ſucceſſiones auſer/
ri:pꝛetextu quod in ſepuitura ſupᷣ
mis iudicijs vel uoluntatibus de/

ſunctoꝛum obtemperatum nõ fuil
ſet. Dem. a. venuſto.

Inðꝛibus vigintiquinqʒ an
nis heredibus nõ obeſſe cꝛi
men inulte moꝛtis placuit:cum au
tem vos etiam accuſationem pꝛo
tuliſſe ⁊ quoſdam ex reis punitos
pꝛoponatis. licet is qui mandaſſe
cedem dicitur pꝛouocauerit ueꝛeꝛi
non debetis ne quam hereditatis
paterne a fiſco meo queſtioneʒ pa
tiamini. cònuenit enim pietati ve/
ſtre reſpoͤndere cauſam appellatio
nis reddenti.quod ſi maioꝛis etat᷑
fuiſſetis:etiaʒ ex neceſſitate pꝛouo
cationis certamen implere debere
tis vt poſſetis adire hereditateʒ.
Sem. a. Aitale.
Aidẽo vltio necis teſtatoꝛis
nõ eſt deſiderata quia cedis
autoꝛes reperiri non potuerint ob
eſſe heredibus in quos nulla eoꝝ
culpa detegitur non opoꝛtet.
Mpe. Goꝛdi.a. Tacie.
Lia cãauſa eſt eius qui falſi ĩ

vſq; quod inſimulabat peꝛduxit
contrariam ſententiaʒ meruit:alia
eius qui inchoatam accuſationeʒ
non pertulit:quum in illius quidẽ
partem ſuccedat ſiſcus.hic autem
qui contrariam iudicis ſententiaʒ
non ſuſtinuit ſue partis non ꝑdat
perſecutionem.

C Pertuliſſe. nõ tã
tuʒ inſtituiſſe ſʒ ad
ſinem duxiſſe. licet
ad hoc non ſtrige

remini quum ſitis

minões vt in pꝛin.
huius.l.⁊.ð. e. ſi ea
queſtio in fi.⁊.õ.in
qui.cau re.in inte.
non eſt neceſſa.l.i.

Mypera. Diocle.⁊ Maxi.aa. d Lonnenit.i.con⸗

Heliane.

Am fratrem tuum veneno

peremptum eſſe aſſeueꝛas
vt effectus ſucceſſionis eius tibi ñ
guferatur moꝛtem eius vlciſci te ẽ
neceſſe.licet ei hereditatem eoꝛum

qjui clandeſtinis inſidijs peèrimunt᷑

hij qui iure vocantur adire nõ ve-
tantur:tamen ſi interitum non fue
rint vlti ſucceſſionem obtinere nõ

poſſunt. non placet per ean
Dem.aa.⁊.cc.Siluane. dem.l.ſcio.⁊ dicta
OꝛOꝛem fratris necem iure decretalis in inter
licito vindicantem euinceꝛe locutoꝛia dicit. ſed
ab uxoꝛe ſcripta recte ſucceſſioneʒ quid ſi eo tempoꝛe
non conuenit ſecundũ que ſi fidu quo addierit mino
ciam innocentie gèris: ⁊ neq; do res fuerũt.nũc quui
lo malo maritũ necatũ:nʒ al indi· conueniütur ex ap/
gnam tẽ ſucceſſione pꝛobaripoſſe pellatione ſunt ma

conſidis aduerſus omnem calum
niam maximam habes ſecuritalẽ.

ueniens eſt non ta
men neceſſe.
e RKeſpõdere.i. age
re.⁊ nõ. hic ꝙ qui
appellat cauſam ap
pellationis debet a
dijcere.vt hic. ⁊.ff.
de ap.l.ſcio in ſi. ⁊
extra de appe.vt ð

bitus honorquod

ioꝛes.vel ſtati poſt
additionẽ facti ſũt

musoth

vulli
1A

menſis
Atinno
Atenrl.

ſtituta accuſatione ad fineʒ
l.iij.⁊.S.de ſecun.nup.l.i.
5§. bis. In tercio caſu ſig
dem deſiciat teſtamentum pꝛopter erroꝛem teſtatoꝛis locus eſt cognatis
vt. ð. de here.inſti.nec apud. ꝛ.l.ſi pater. nec obſtat.ff.de iure fil.l.aufereĩ
quia ibi non extabant cognati. ſi autem deſiciat quia teſtatoꝛ non obſer
uauit ſolemnitatem teſtamenti ſuccedunt hi qui veniunt ab inteſtato. vel
qui alias in alio teſtamento ſolemni erant inſtituti.vt inſtit. de here.que
ab intel. in pꝛin. ⁊.ff.de adimen. le.l.ex parte.idem ⁊ ſi ademit in codicil
lis. vt hic in pꝛin. dicit.ſed boc fallit in caſu ratione curſus temporis. vt
ʒ.de teſt. ſancimus.ſi vero ſolemnia ſeruauit.ſed vnum vel omnes dixit
non mereri voluntatem ſuam locus eſt ſiſco vt ſic pꝛeſumam heredẽ ſuo
delicto non ſuccedere. vt hic in fi. ſi autem tabulas incidit aut quia volu
it ĩteſtatus ðcedere.⁊ ſic loquitur.ff. ſi ta. te. l.i. .. pe. ⁊ de hijs que in te.
dele.l.fi. ⁊ tunc non pꝛeſtarentur legata. aut heredes reputauit indignos
⁊ tunc eſt locus ſiſco.vt.ff.de hijs que in tel.dele.l.pꝛoxime. ideʒ ⁊ ſi du
bitetur vt ibidem notatur. in hoctame caſu ⁊ ĩ ſuperioꝛi foue non tollit
ipſo iure teſtamentum. vt nõ. ö. de teſta. l.noſtram. ⁊ hoc quum teſta:oꝛ.
alias poterat facere teſtamentum. alias ſi inter nullos poterat teſtari ꝑꝑ

conditionem ſue etatis vt quia pupulus vel furioſus cognati tantũ ſuc

cedunt. niſi impediantur pꝛopter delictum ſuum.ſi.inſtituti vel cognati.
tunc enim fiſco ſeruantuꝛ bona.vt. ff. de ſuis ⁊ le. l. i.i. e. . 5. plane. ⁊ de
teſt. l. eius. S. i.⁊ facit ad hanc.l.ff.de hijs qui.vt indignis l. ſi inimicicie
⁊ de leg.iij. quum quis.s.ſcientia.⁊ de doli.ex.l.apud..pꝛeterea.⁊ de a
dimen.le.diuiti.⁊ de dona.l.quidam in iure.
a n Dn opoꝛet. non fuiſſet. ſi fuit minus legitima voluntas planuz
eſt. vt. ff.de condi.inſti.l.quidam.⁊ de leg.i.ſeruo alieno..fin.⁊
ar. ff. de ver. ſigni.l.cum in teſtamento.idem ⁊ ſi fuit legitima. vt.ð. de re
lig.l.militis.⁊..de relig.ſi quis.S.idem in ſi.in hoc caſu tamen quum ẽ
legitima ſi ſunt plures heredes compellit vnus alterum. fami.herciſcun.
de iudicio ad faciendum. vt.ff. fami. herci.l.his comuniter.ſed ⁊ ſi vnus
tantum cogetur auctoꝛitate ponti ficali.vt.ff. de pe.here.l.hereditas ĩ ſi.

⁊.ff.de annu.le.lquintus. Item contra huic.j.de ſideicõ.l.fi.in ſiſʒ ibi

Mpe. Juſti. a. JYoanni.ppᷣ. maioꝛes.nunquid
tenebuntur accuſa
re. Reſpondeo nõ

quaſi initiũ ſit ſpectandum vt.ᷣfl.de minori.l.ij. S. ſcio.⁊ ideo nõ
amittit beneficium quod debet eſſe perpetuum. vt in auten. conſti
tutio que de dig.S.illud quoq; colla.vi.

Implere deberet.huic eſt contra.ff.ad ſilla. propter veneni. 5. fi.

ſo. ibi pꝛopter ĩopiam excuſantur.ſic.ff.man.ſi pꝛocuratoꝛem.
ſi ignorantes.
SAideo. deſiderata.i.quu m deſiderio ulta. ? nõ. non im
putatur ſi facit ꝙ poteſt.ut.s.de inof.te.l.contra,.
b a Lia accuſatione contra heredes.

MMeruit idem etiam. ſi pꝛo ſe. quia quum ſit falſum non

debentur ex eo legata.ut.j.de fideicom.l.ſi veritas.
i Non perdat. ſic diſtinguitur.ut.ff.de inof. teſta.l.papinia.. me
miniſſe. ⁊.ff. de bo.li.ꝗ quũ maioꝛ. . accuſaſſe..l.ĩ ſeruitutẽ. 5. ſe
