duobus generibo

IZctuñ pᷣmittit.ĩ qui
bus inſoliduʒ tene
mur.- dixit ð pigõ
te ꝙ ẽ acceſſoꝛiũ nẽ
de alijs acceſſoꝛijs
enim i Zbente ſer
no lfilio o bligatio
pꝛincipalis natura
lis ⁊ ciuilis vł natu
ralis tantum.
0 ſ Eruo.nã
⁊ ſerui ⁊
oẽl pñt eẽ
⁊ ſi quis...pui.

eadẽ cã durant reſtituat ᷣbitoꝛi:nł

lo ſpacio lõgi tpᷣis ðſfẽditůr..xxv
De exercitõꝛia ⁊ iſtitoꝛia actõe.
Mp. Antoniuſ. Herenti.

Eruus tuo pẽcũiã mutu’ũ

accipiẽdo :ita demũ te iſti

toꝛia cechllaantn guũ eũ offi

cio alicui uèl nègociatiõi exercẽde
pᷣponeres ẽt ut id faceret ei permiſ
ſum a te ꝓbẽtur. ꝙ ſi ea actio locũ
ſi hʒ :ſiquidẽ ĩ rẽ tuã vᷣſuʒ ꝓbabitu:
actõe ĩ eã rẽ ꝓpoſità cogeris exol
ueẽ. Mp. Alexã. Galiſto.
Xzctibus ſeruòꝝ q;uis de
peculio dũtaxat dñi teneant᷑
de eo iñ ꝙ in rẽ eorum uerſum ẽ:
cũ eo iſtitoꝛe ex cã cui pᷣpoſito ẽ c
tum ẽ:ẽt inſolidũ conueniri poſſe
dubiũ nõ ẽ. Dẽ.a. Marcio.
MNſtitoꝛia tibi aduẽrſus euʒ
actio cõpetit:a quo ſeruum

mẽſe pᷣpoſitũ dicis: ſi eius negocij
cã ꝙ pꝑ eũ exercebatur depoſitã pe

cuniã nec redditã poteſt pꝛobare.
Mp. Dio.⁊? Maxi. Antigõe.
Tſi à muliere magiſter na
uis pᷣpoſito fuerit:ex gctibo

eius ea exercitoꝛia actõe ad ſimili
tudinem inſtitoꝛie tenetur.

Dẽ.aa ⁊.cc. Caio.
Amutuã pẽcuniam accipei

p Ael.pꝛo ideſt.accurſius. U
q MNegociatõi.dñice ñ pecliari.quando non iſtitoꝛia.ſed tributo
ria ſibi vendicat.locũ.vt.ff.e.ſed ⁊ ſi pupillus.S.antepe.
N Permiſſum.tacite vel expꝛeſſim.

[ Probet.ꝙ fieri ĩtelligit qñ eũ ad emendas merces ꝓppoſuit niſi

noĩatĩ hoc ꝓhibuerit.vt.fl.de ĩſti.cuicunq;. .nõ iñ.⁊. .ſe ⁊.ff.ad
mace. ſʒ inb.S.ĩterdũ.⁊ ar.ff.ðe exer.l.i.J.ubi ãt. Et no.ꝙ ad hoc
vt iſta actõ locũ hẽat.tria ↄcurrer̃ oʒ.vt ĩ exercitoꝛia.ſ.q ei mutua
neris pecuniã ĩ eã cãm ĩ q̃ ẽ ppoſitus expᷣſſiʒ łtacite. It᷑ ꝙ ſciaſ eũ
pᷣpoſuũ ĩ eã cãm.lʒ Jo.iĩ hoc ↄdixerit. It ꝙ ĩ eo loco mutues ubi
res ex tua pecũia ↄpãda rꝑit.ut.ff.ð exerci.ac.l.i.S.ñ auteʒ. ⁊.l.ſ.
Propõita.de in rem verlo.nt.j.l.pꝛoxi.
un e vcctibus ſñ eſt, ⁊ ſi non eſt dũs ſoluendo conuenitur iſti
tor ſi eſt liber homo.vt.ff.de ĩſtito.l.i.in fi.⁊.l.ij.

x i MNſtitoꝛia. ꝓbaĩ.ꝙ ẽ eo ipo ꝙ oriũ ñ pꝛobat.ut.j.ꝗ mili

ñ poſ.l.ſi.nec eni iſte ðponẽs ꝓbat ñ redditã quũ ſit negatiua vt
ð. de ꝓba.actoꝛ. dic depoſitã.ut tñ ſi uellet uteret.ut.fj.ſi cer.pe.
ſi ꝗs.nec cãm.ł depoſuit quũ poſtea cãbir̃ ſecũ pꝛoponebat alias

— 22

ñ ↄᷣherẽt ĩ cãʒ ĩ q̃ ẽẽt pꝛepoſitus.⁊ facit.ff.e.cuicũq;.S.ſʒ ſi mẽſe.
ye li a muliere.tractat de ultima parte rubrice.
z— Tenet.ſicut tenerei iſtitoꝛia ſi negociatõi ppoſuiſſet.ut.ff.
de ĩſti. ſʒ ⁊ ſi...pui.ſic ⁊ iſta.ut.ᷣff.de exerci.l.i. 5. cuius.⁊. .pai.⁊
erat hↄ.l.dubiũ qꝛ nidebaĩ intercedere.ſed ñ ẽ uerũ.iĩmo rẽ ſusʒ
agit unde ceſſat nelleia.ut.ff.ad nell.l.ſi mulieri.

a ſJImutuam. demetriano ſeruo ſuo.ſi ãt creditoꝛi mãdaſſet

bbẽret creduoꝛ õ eũ actõʒ mãdati.ut.j.mã.ſi lſs.
b Ad exemplũ iſtitoꝛie.ſ. direcie. ſed cur ñ datur directa hoc cãu.
.qꝛ unũ negociũ fuit mãdatũ. ut.ff.e.in eũ.ſecus ſi negociũ pe

—

cunie generaliter. ut.ff.e.l.cniennq;..i.alij dicũt x mutuaſti demetrião
contẽplatõe domiciani.⁊ ſic dñt dari nego.ge.ad ſimilitudinẽ iſtitoꝛie.st
arg.fl.de nego.ge.liberto in pᷣn.vlł tercio ad ſimilitudinẽ directe q̃ cnʒ ſo
lẽnitate daba olim. q̃ hodie ẽ ſublata. vt.õ.de foꝛmulis.i.i. diſtingue

clrca hoc.ut dixi.5.ſi cer.pe.l.eum.

demetriano domicianus manda

uit:⁊ hoc poſſe pꝛobare confidis

ad exemplũ inſtitoꝛie eundẽ domi

cianũ apud cõpetentẽ iudicem po

tes ↄuenire. Dẽ.aa. Dionyſie.

Vi ſecutus dñi uoluntatem
ciũ ſeruo ipᷣius habuit õciuʒ
inſtar actõis iſtitoꝛie recte iſoliduʒ

Qð cũ eò qui ĩ aliena põtate eſt
negociũ geſtum eſſe dicetur lð pe
culio:ſeu ꝙ iuſſu:uel ð i rẽ uerſo.

Mp Seue. Anto. Elio.
Am filiuſfamilias tutoꝛ a
ut curator datur pÄter tu
tele uel negocioꝝ geſtoꝛũ
iudicio ð̊ peculio ⁊ de in rem vᷣſo
ↄueniẽdus ẽ ꝙ ſi uoluntate eius fi
lius decurio ſit creatus:⁊ a magꝛa
tibus tutòr conſtitutus pater inſo
lidũ ſatiſfacere cogitur:quũ id nꝰ
exemplo ceteroꝝ munerum ciuili
um itroductum intelligatur.
Dem.a. Hyanno.

Jus rẽi noĩe qua cum filio

familias gᷣctũ eſt ſiue ſua uo
lũtate:ſiue eius in cuius poteſtate
fuit:ſiue in peculium ipſius ſiue ĩ
rem patris ea pecunia redacta eſt
et ſi paterna heĩditate abſtinuit ac
tionẽ ni ſi in id ꝙ facere poſſit non

*

1

c ꝗq AVi ſecutus. inſtar

actõis.ſ.directe qꝛ
ſi inſtituerat.ſed ſemel ↄhe

re iuſſerat.ut ⁊ dixi.s.l.
xi.ład inſtar eius qᷓ olim

cum ſolẽnitate ꝓponebaĩ.
gel dic ꝙ loquit᷑ qñ dñi vo
lũtate ↄxiſti cũ ſeruo. puta
c iuſſit. ⁊ tñt iſolidũ g iuſ

ſu. ut.ff. ꝙy luſſu. l.i.ſi alſ ſi

tfitur inſtitoꝛia teneretur
ſolidũ.⁊ hoc dicit hic.põt
poni ⁊ aliter im Jo. ut di
cas nolũtate dſii te Zxiſſe

blta inter dſim ⁊ ſeruũ ⁊ tẽ

ceſſat ꝙ iuſſu nt dñt ꝙ nõ

placet ut. ff. ꝙ iuſſu. l. i. alij

dicũt mandatũ ſeruo nt ac
cipiat mutuũ.ſed ñ ẽ diciũ
a quo.tũc enĩ tenet᷑ ꝙ iuſſu
ſed nos ñ diſtingunimns.
alij dñt mutnantẽ dediſſe
ↄtemplatõe dñi.⁊ ſic dari
nego.ge.ad inſtar iſtitoꝛie
nt. ff. de neg. ge. liberto in
pꝛin. ? factt ad.l.ff. de ĩ reʒ
ver.l.ſi res.ſed quidam ſi
gnãt eam contrariam.

d Q8 cũ eo qui in aliena

po.pᷣma ꝑs rubꝛice ẽ gene
ral.ſequẽtes tres ſpales.⁊
dantur ñ inſolidũ he actõ
nes.ſed q̃tinus ẽ ĩ peculio
? quatinus ẽ iuſſum. ⁊ in
rem verſum.

in teſtõ agnonit

pater ul ñ ut.ff.de admiĩ.tu. lucius.ſecus ſi a iudice.qꝛ tunc tenetur inſoli
dum ſi agnouerit. ff.de tutelis.ſi filius.que ẽ .uel ibi ſciuit ⁊ agnouit.

hic lʒ ſciuit non agnounitt.
fPater.noſcens uel non nt dixi.

g Tutoꝛ ↄſtitutus.idẽ filius pꝛimo factus decurio.duobus ergo cãib⸗
pꝛopter tutelã a filio factã tenetur pater iſolidũ qñ a indice datur ⁊ agno
nit pr̃.ut dicta.l.ſi fiius. Item ⁊ qñ a iudice ſed pꝛius erat facto decurio
noluntate patris.ut hic. Item alijs dnobus tenetur de peculio ⁊ de ĩ rẽ
uerſo.ſ.quando a teſtatoꝛe agnouit pater nel non ut dicta. l.lucius. INẽ
quando a indice ⁊ pater non agnoſceret.ut dicta.l.ſi filius.

h Onus tutele.nam placuit ⁊c.ut inſti.de excu.tu.in pꝛin.

i Ciuiliũ.q ſũt publica auctoritate ⁊ ntilitate.ut ↄſulatus ⁊ pfectura.nã ⁊
ibi pr̃ tenet iſolidũ.qꝛ ſideiubere uf.nt.ff.ad munici.quotiẽs.⁊ fami.hẽ.
ſi filio. S.idẽ ſcribit.ſ.quãtũ ad rẽ pu.ſi ãt magr̃atus exiſtens malũ daret
tutoꝛẽ.⁊ ſic aliũ a re pu.lederet.de peculio tenetur pater.ut.fſ.de peculio
.l.iij. F.fi.⁊ de magr̃a.ↄ.l.i.S.fi.ſi antem munus eſt publicum auctoꝛita
te ſed utilitate pꝛiuatum ut tutela dic ut dictum eſt.

k e Jus. uolũtate.ſ. tm̃.
1

Siue eius.ſubaudi ſiue ⁊ eius.
Et ſi paterna.q.d.ſñ ſolũ ſi niuo pr̃e fuit emancipatus.ſunt eniʒ

ſex cãus ꝗbus in quãtũ facere põt ↄdẽnatur.ut.ff.e.l.ij.⁊ de mino. l.ij.
⁊ de mino.l.iij.O.ſed utrum.⁊ de ſideiuſ.ſi dubitetur. .filiuſfa.
m Poſſit.deducto ne egeat.nt.ff.de regu.iu.l.in cõdẽnatione. It ⁊ boc
poſſe dr ꝙ cõmode põt.ut.ff.de uer.ſig.l.nepos alij dicunt.i.in quãtuʒ
patitur pfimoniũ.ut ĩ eo qui ceſſit bonis.ut inſti.de ac..fi.ſed ꝙ ſecũdũ
eos habẽt hi pꝛiuilegium..ut uſure centeſime poſt cõdẽnatõʒ ñi currãt
contra eos que currerent ſi inſo lidum damnarentur. ꝙ non placet. ſed ĩ
parentibus ⁊ patronis quibus ſunt alimta pꝛeſtanda dicunt idẽ ꝙ nos

.ſ. condẽnari deducto ne egeant.

£E 72

a Interpꝛetatione.i.ſentẽtia. ſed ⁊ verba dicunt.nt.ff.e.l.ij.
b e Titiã.iubẽte.vł ratum hñte ꝗbus cãibus hʒ locũ ꝙ iuſſu. vt. fl. ꝙ
iuſſu.l.i.in p̃n. ⁊. S.⁊ ratũ.⁊ no.hic dr̃am eſſe iter uſſum ⁊ mãda
tũ.vt ⁊ in aut.vt nulli in.S.⁊ hoc vo iubemus ⁊ dixi. ff.ꝙ iuſſu.l.i.ĩ pᷣn.
Itẽ ꝙ dicit mãdante.dic ſiue ſeruo liue ↄᷣhẽti cũ eo.lʒ. RP.dixerit ↄhen

enim ñ agã.j.ãnum.iſʒ.j.ſex menſes tũc fuo moꝝuo. ẽ boc vex
eſt quũ erat pura obligatio.alioquin contra. vt.ff.qñ de peculio
actio ẽ an.l.i.S.ãnus.⁊.l.cũ poſt. Honoꝛariã.ſ.de ĩ rẽ pᷣſo.

p Aduerſus eũ.i.qui hʒ.peculiũ .ut venditoꝛẽ qni hʒ pꝛeciũ pecu

lij ⁊ Fui.⁊ lic pꝛio eſt conueniendus ipᷣe emptoꝛ.vt.fl.de peculio.ſi

tẽ cũ ſeruo tĩ fcõ iuſſu br̃e
locũ ꝙ iuſſu.ſed ) eũ.ff.ꝙ
iuſſu.i.i.in pꝛincipio.
¶Bublcribẽte. ꝑ ꝙ vt iube

re. vt. ff. ; iuſſu.l.i. . ſed

li ſerui.qd ãt ſi ꝓhibuiſſet
Ve.de pecu. nibilominus
tenet.vt.ff.ð pecu. ſi quis
ſeruũ.S. etiam.
dBDebere. vt ꝛ. fl. de in tezʒ
verlo.l.i.in pꝛin.
C Jex vctu.accepiſti.
vt nũcius ł miſter.
vt. ff. e iuſſu. l. fi. in pꝛin.⁊
ar. ff. de ꝓſone.l.ij.ſecus ſi
ſe obligãdo iuſſu pr̃is qꝛ
teneret inſolidũ viuo pr̃e a
deo vt nec poſſit reſtitui ĩ
integn. vt. fl. ð in ĩte. re. l. iij
.S. ſʒ vixꝝ. ſi abſtẽtus dana
fetur ĩ quãtũ ſacere pt.vt
eff. ꝙ cum eo. l. pater.
Vereris.qꝛꝗ nõ ſuccedit
non tenetur. vt hic. ⁊.j. ale
tu. l. eaum.
g n Alla. actone ex ſti
pulatu.⁊ inſoliduʒ
dũ eſt ĩ põtate.vt.ff.ð iudi
cijs.l.tã ex ↄciibo.⁊ ð ac.
⁊ ob.ſiliuſfa.ex oibns.⁊ ð
ſideiuſ.ſi dubitet᷑.ꝭ..ſfiliuſfa
⁊.j.de fideiuſ.ſiliꝰ.⁊ ĩ hoc
differt a buo ꝗ fideiubere
ñ pt᷑. Itẽ dr̃nt ĩ ↄpꝛomiſſo
Itẽ in iudicio. vt.ff.de pe
cul.l.iij..ſi puus.⁊. . ⁊ſi ſi
lius. ?. . q̃rit. Iẽ ĩ maceð.

dari ppetui edeĩ iterpꝛẽtatõe decla
ratũ ẽ. Mp. An.a. Artemõi.
Tiã ſi ñ mãdãte: nʒ ibẽte
neq; ſubſcribẽtè :dña pecu
niã mutuã ſeruo pꝛiſce reddidiſſes
tñ ea quãtitas ſi ĩ rẽ dñe eius iuſtis
erogatõibo vᷣſa ẽ:de ĩ rẽ uerſo apð
ſuũ iudicẽ eã ↄueni:ↄſecuturo ſim
iuris foꝛmã id qꝙ tibi dèberi appa
ruerit. Sẽ. a. Lucio.
Jex vctu patris iuſſu eius
mutuã pecuniã accepiſti:te
q; eius hr̃ditate abſtineſ fruſtra ue
reris ne a creditoꝛibo eiꝰ ↄuẽiariſ
Mp. Alexan. Aſclepiade.
Vlla res ꝓhibet filioſfa ſi p
alijs maioꝛes.xxv. ãnil fideiuſſerit
actõe ↄpetenti advᷣſus eos teneri.
ſzſi dũtaxat ð peculio tcũ agat᷑ ðᷣ
ſenſiõibo ſiq̃ tibi ↄpetũt uteris.
Myp. Aaleri.⁊ Galie.⁊ Aaleri
us Matrono.
J ſèruo tuus ſie pmiſſu tuo
accepta pecunia mutua ĩ uſuraruʒ
uicẽ hitandi facultatẽ creditoꝛi cõ
ceſſit:nullo iure adpᷣſario hoſpiciũ
ex hac cã ſibi uẽdicat: quũ te ſerui
fcm̃ non obligauerit ⁊ ingrèdiens
rẽ tuã uim eius auctoꝛitate cõpe
tentis iudicis pꝛotegeris.
Mp. Dio. ⁊ MCſaxi. Reſciẽti.

Jꝗ q ſeꝛuõ alieno dat pecuni

aʒy mutuã q;diu ſupeꝛeſt ſer

vt inſti. ꝙ cũ eo. Fi. ?. F. pe. Iẽ un ex antegeſto ſi tenet ſed ſilius.vt.ſff.
de nego. ge.l.eum actũ.⁊ ꝙ cum eo per totum ti.
b Tecã.o pr̃ vtis qdẽ deſenſionibs deducedo ꝙ tibi debet kalijs ꝗ ſũt
in põtate tua.vt. fl.ð pecul.ſʒ ſi dãnũ.S. pᷣterea. Itẽ qꝛ lapſus ſit ãnus ab
emãcipatõe filij.vt.ff.qñ actio de pecu.ẽ an.l.i.ĩ pᷣn.l dic tecũ o fili quuʒ
velis defendere pr̃em.ł dic quũ ↄuenieris vt hr̃s pr̃is.⁊ tũc his duobo
mõis eedẽ ſunt defenſiões vt ĩ pꝛio cãu.lł dic q̃ꝛto filiũ ſuo noĩe ↄueniri.
? dices de peculio.i.ꝓpter peculiũ actõe ex ſtipulatu.⁊ deſfenſionibus. ſ.

creditoꝛ. F.i.⁊. l.ſi
„ .. . „ ex duobꝛ. .. fi. . l.
uus. Iẽ poſt moꝛtẽ eio ſtra annũ ſe. ꝛ. l. hinc queritũ
de peculio ĩ dũm ↄpetere actõʒ:uł „Kp.

ſi ĩ rẽ dñi vᷣſa ſit bec quãtitas: poſt
ãnũ ẽt eſſe honoꝛariã actõʒ ñ ẽ am

bigui iuris.Qua ꝓpter ſiqdẽ ĩ reʒ

dñi vᷣſa pecunia ẽ hides eius cõue
nire potes ð ea ſũma q̃ in rẽ ipius
ꝓceſſit. Si vᷣo hoc ꝓbare nõ po

res:oñs ẽ ut ſupſtite qdẽ ſeruo do gueret an in peculi
minũ de peculio ↄuenias:lł ſi iã ſer um ꝙ ad ſe. an qð
uus rebus humais exẽptus ẽ łdi ad bone ſi.poſ.pti
ſtractus ſeu maumiſſus nec ãnus net vertiſſet. vt. f. ð
exceſſit ð peculio quõdam aduer peculio.l.i.ſ.li. ꝛal.
ſus eum expiri poſſis. Alioquin .ij. . l. hinc qritut
ſi cùm libero rẽ agente eius cuus F.pe. ac.

pꝛecibus meminiſti gctũ habuiſti
⁊ eius pſonam elegiſti ꝓuides cõ
tra dñm nullã te habuiſſe actõʒ ni
ſi li rẽ eius pecunia ꝓceſſit.łlhũc õ
ciũ ratũ hũit. DHẽ.aa.⁊.cc. Io:
Jex alio gctu nõ ex illicita
mutui datõe ðbitoꝛ extitiſti
uel ꝙ pr̃em tuũ in fidẽ ſuſcèpiſti:tã

in pꝛis poſitus põtate iure teneris Fm JYr. vt. ſ. ð reb
qᷓ; ẽt moꝛte genitoꝛis tui iuris effec ali.ñ ali.l. i. J.ð. de
tus.⁊ ſiquidẽ patri berẽs extitiſti ĩ tei ven.l.mi ñ dirc
ſolidũ alioquin ĩ quantũ faceĩ po ta.qꝛ non eius no
tes ſecundũ edicti foꝛmàm. Sʒ ⁊ mine dediſti. vt.fl.
ſi p emancipatõʒ tui iuris effectus de neg. ge .ſi pupil
es:ſili ↄuẽiri te poſſe dẽs ĩtellige li. SF. ſed ſi ego. alij
Dem.aa.⁊.cc.HPiogoni. dicũt hic hẽre locũ
J mãdatoꝛ pꝛo ſilio tuo ex ptilẽ cõdi.ceꝛti.ad
titiſti:uel iuſſu tuo cum eo hoc qð teneai. ð.ð
pꝛocura. ſi pcium.
⁊.ð.ti.i.ſi mutuam

q Kü libero. vt pꝛo

curatoꝛe vl geſtoꝛe
nego.alicuius. uel

tutoꝛe l curatoꝛe ſj

dicas poſſeſſo bo
na fi.qꝛ tũc diſtin

1 Eius pſonã.ſ.iñ̃

bm nos.alij dñt ẽt
dñi cõtemplatione
feciſti.

ſNRatũ babuit. bis

enĩ duobo cãibus
vtil actio nego.ge.

hẽbit locũ dũm

ſed videtur ẽt his duobus cãibus dſim non teneri.vt.ð.ſi tutoꝛ ·
curatoꝛ.l.ſi creditoꝛ.⁊.S.ſi cer.pe.eũ. So.illa m iſtã.uel ñ datut
in dñm actio a pᷣn.ſed ex poſt ſcõ ſic.rato habito ł in rẽ eins pſo·
uel dic ꝙ in idẽ cũ pꝛima recidit.ſed quomõ aliquomõ põt hẽri

ratũ.cũ eius noĩe ñ dederi.tʒ.⁊ ſi ego ñ dedi cius noie ipᷣe tñ acce

pit eius noĩe.iõ ſua rati bitõe queritur ei ꝓpꝛietas pecunie. ut. ſt.
de neg. ge. ſi ego.⁊ ſic tenetur quũ re ipᷣa quaſi ſuũ negociũ uidea
tur facta tali verſione.⁊ ꝑ talem rati bitõʒ.ut.ff. de nego.ge. ſi pu

ui

ſenatuſcõſulti mace.vel qꝛ ſibi inuicem aliquid debebatur.
iD A ſeruo.hoſpicium.i.facultatem habitandi.ut.ff.e.l.dñium.⁊.j.
ſi res al.pig.da.ſit.l.nexum.⁊ ar.õ.de pꝛocu.l.pꝛocuratoꝛ.⁊ .j.
e.ſi liberam. . ꝙ ſi non eſt.
K Obligauerit. vt neceſſe habeas parere.
IIngred ẽs. tua auctoꝛitate.⁊ deſẽderis p vti poſſidetis iterdictũ.ſʒ nõne
fun dſim ſaltẽ poſſeſſione pꝛiuauerat.vt.ff.de acq.poſ.ꝑegre..qbus ex
plicitis. ſi ergo faceret ſua auctoꝛitate ĩcideret i.l.ſi ꝗs ĩ tantã.vt.j.vñ vi.l.
ſi gs in tãtã.ſo.hic ĩ ↄtinenti poſt obligatõʒ fᷣui venit dñs.ar. ff. de vi ⁊
vi ar. l. iij. .cũ igit. ic non erat bec res peculiaris ſʒ dñica vt dñs ꝑ ſe
poſſidebat.pꝑ vim.ergo igrediendo magis ſuam retiere qᷓ; alienã dr̃ ina
dere.vt. ff. de vi ⁊ vi ar.l.i.S.vi poſſider.ltercio dico peculiaris erant.ſed
fuus voluit dñm pꝛiuare poſſeſſione.ꝙ ex eo pʒ.qꝛ ad habitandũ im̃ ⸗
ceſſit.alias auferet.vt dicta.l.peregre. .
m ſ JIdui ſeruo. intentio ẽ.huius.l.oñdere quantũ duret act.de pe
culio ⁊ de in rem verſo.

n. Sapereſt ſeruns. manens in eadem cã. ⁊ boc uiſi actio pꝛeſcriptione a

liqua cõmuni tollatur.
o ¶ Intra anum. hoc ſi actio maioꝛi tpe als finiẽda ẽẽt. alioquin ſuo ipre li
mitabil.puta fno yiuẽte ſteti ꝑ.xxix.an.⁊ dimidiũ ꝙ ñ ↄueni dñʒ poſtea

pilli. F. item querit᷑ . uel dic ſecũdum alios.ꝙ lʒ nõ egerĩ ut eũ bẽ

rẽ obligatũ.nec tñ egi jrium.ſ.vt ñ haberẽ eũ obligatũ.differunt

pec enim inter ſe. ⁊ diſtingue circa boc.ut.. ſi cer. pe.lD.eum.
t ¶ J erx alio. ex illicta. hoc dicit ꝓpter macedonianũ.qꝛ tũe
nullo tp̃e tenetut aliquo modo.ut.j.ti.ij.l.pe.accur.
u Snſcepiſti. fideiubendo enĩ ꝓ eo teneris. vt hic ⁊.j.de ſideiuſ.
filiuſſfa.⁊.ff.qui ſatda.co.ſideiuſſoꝛ. .filins.⁊ eõ pꝛ ꝓ filio.⁊ ðo
minus ꝓ ſeruo nt.j.l. pꝛoxi.ꝛ.fl.qd iuſſn.l.i.F.quid ergo. ſi antẽ

ſoluiſſet p patre teneretar de in rem verſo pater mutuanti in bůe
canſam. vt.ff. de in rem verſo. ſi pꝛo patre in pꝛin.

x Pers extitiſti.łbonoꝝ poſſeſſoꝛ.łex trebelliano.ldic ĩ ꝑte ñ mo

dica.ſ.ad minꝰ ĩ legitia.vt.ff. e. l. ij. .l.iiij.ĩ pn. ⁊.l.v. .. i

y Foꝛmam. boc pꝛi nilegium perdit filius narijs ex cãis.pt. f . l.

ciiij. F. l. T vſq; in finem.
5 Similiter.i.ĩ quantum facere potes.vt.S.l.pꝛox-ima.
a ſJ mandatoꝛ. obligaſti.ſubaudi maxime. nam idem ſi ſim
pliciter acceptus ſit.vt.ff. lo.quero in fi.i.ſe.
b Betinẽt. obligate.ſ.? tua volũtate.ut ⁊.j.mã.ſi tibi. ſi ſt nideſil
pmittẽ ut obligʒ eo ipo ꝙ mãdas mutuari ei.nt.fl.ꝙ iuſſu. l. dñʒ

Obligatione. ſicut extran eus teneretur.ẽ enim aliud ſideiubere

Diii
iali ⸗
ſelde lb
ſtoen
llnis

la pob
Mnh
niſiena
Hyſtdir
Dpocll
Gainb
nuleſ

ſany

WS

W raliuc inbe
Phti res cãus gbus H ſi ſideiuſſerit.?⁊ no. bac.l. alijs ꝗ uidẽtur ſocij
„W quũ ſideiuſſu.uſ nſolidu; quũ mandauit,7 qu iuſſit 2 q uidèur ſocij.qiun de
enele ſideiuſſu. uñ pʒ ꝙ aliud ẽ quũ mã . quu iunlit ? peculio.l.ſ. qi unns cõnentus non deducit alij debi⸗
nitl liari ſolũ qðᷣ iuſſu. t aliud quũ HM iuſſu ſi ẽ ĩ te dñica ſed ĩ pen a d in ſui peculio ui. ft. de pecu gae ece io non extimatur ſeruuſ
Aud an ſlu qe iadu. caliad auſͦſllo iuſmt, ar tue eneivr g en Dmmnoe cmtam idem ſiicanan wſai Klnchvs,
GNH anurdern ⸗ ñi x Namerari. nel aluter Zoi ut. ff. ad ht m ſecundum. B.
ie it de in rẽ ver· quẽ ĩ põtate tũc habuiſti Z liter nel ſpc perint genera
ę ſo. ſel. P. alit di ligis ⁊ ſe e tũc habuiſti zctũ ẽ:tel creditoꝛibus dari er uel ſpaͤliter vel maͤda
rit xi 5 eü m ẽ vr. fl. ſite bi orti ⁊ uſuris te pere opoꝛte᷑ r oꝛibus dari actõʒz :uel ſi qd i uerlt l ſubſcripſerit kratum
ang. inſſu. lei. ipꝛin. ebis oĩbus obligaſti ut res qͥ pi em eius uerſum ꝓb ĩqd in herint. ut. ſſ ꝙ iuſſu.l i.
Vlornnd: Z. . .i. iĩ pꝛin. gnoris . ut res q pi uerſo: dcõ ꝓbetur de in rem dete. c i u. lei.
Emer d Aliberam. Oſi ſideiuff. detinẽtur: liberari pñt. . eher petuo declaratur. 1. l.dominum.
e IICne ſpaͤlite: ſti tene iuſſoꝛ cꝛedite pecũie ĩterceſſi b. Ho.2 The. Zoa vö5. Seimo. nõ caſtaldioni ac
ntnd zcedẽda.vt.fl.de ti iuri 66 te ex ea oͤbligatõe explora ſtũ ẽ Ominos ita ↄſtrigi naniſe toꝛ ẽ caſtaldio domini.
duenn eu tubeꝛõiſ õ Diogoni lui:ſi cchne⸗ nabroetgl appellat᷑ ꝙ iuſ gc Sno⸗ generaliteſe
ad Kalia. rodiſeo. Ri ani pᷣceperit ſerd̃ a ſunt ſpecialia s oia.
nn iberz 2 1. to al eruo ac n i. De oia
dorſ eDficã. i. peculia tõʒ hſii J liberã peculij ädminiſtra tgiete pecuniã.igitur hac ĩ ppeiuu; in ſeruis. dic ergo colono
nlent k. ali 3 hñtes equas ð peculio cũ ſetu ſ ictali lege ſãcimo:ut ꝗ ſeruò 5 ſuo 2 cõductoꝛi
nollſi ret de libera admi nullã b eit: re ꝓbandi ↄtractũ dſiſ ſeſſiõi ctoꝛi ꝓcuratõri ul actori poſ 2ducebat ⁊ laboꝛabat pꝛe
lin ſtratõe. nK a bec pe berã H0facultatẽ. Qõ ſi ñ bñtes li mi lopeamksmumgoctfſctat d ntnnl ds
ecr, culiaris dñi erã peculij adminiſtratõz rẽ dñicã minos poſſeſſion „do a Procuratoꝛi. ad ur
d aris ẽ dñics. eo ignoꝛnte dij ratõʒ rẽ dñicãa raruʒ obligari ñ um cultoreſue ter ocuratoꝛi, ad unum
usſnili Ignoꝛãte.łſciẽte. ſi habèᷣ inte diſtraxert:nz dñium ꝙ eph igari ñ pöͤſſe:nʒ ſamiliares negociũ actoꝛ ad omnia
wiſt Aprbente⸗ M 3 ent ĩ aliũ tranſferre pñt.nʒ con s gbo hõies plerunq; ↄmẽdãt b Caltoꝛeſue.i.dños ꝑ ali
ſchnin 3. Non bñt. qñq; ſoni iuſtü ſeruilẽ ſciẽtibus poſſeſ c i nie iid raber oueirut pecuniis ua coletes. ulñ obligatur.
Rð trãſſert aliquiſ ꝙ ñ imeri iuſtũ affeꝛt initium:unde non enagal⸗ fuerat: ĩpendiſſe ꝓ pᷣdijſ ullo mõ dñs ſecũdũ quoſ
– pyetbirmoint. mernna nee loõgi tpis pꝛeſcriptõʒ bu ſtet aon niſi ſpaãlit᷑ ut pecuniã pᷣ dã. nec ſeruus ciuiliter ſ
——MN qbus alolinpn. ſeſtum =ð ꝓdeſſe mãi nerk ſio ſuerit poſtulata idẽ dñs te naturaliter ſic.
kmng b Sciẽtibus.nö a ſeru e:idẽoq; reg mobiles emẽtes tari ſi poͤſſit. cꝛeditaqʒ q;titate mulc c¶ Nõ poſſe. ẽt de peculio
— bielberi. rſiemſt Lpeaeor rnennr. Bhustetotnenunne enTeeeadi
riin male fidi q emerfůͤt „Atalo. nis ñ iubẽte dño:nec ſideiuſſori ꝛbuius. l.z.ff. de pecu
iallix Initium. itituluʒ Tn ancinid contrahẽti:quã õ ſuerit credita te lio.ſi gs ſeruum. 5. et. T hic
mlnii enn eſmraglch. aduerſus dſimi mtn. ſne oſtat: ut ſi ibno dama licẽtiam Nless no polle. ſciſictg
dAnoan ic ponii.j.de pꝛeſ. 1 Iñm ĩ quantũ locupletius iuento q̃s gerebat ſuerit ßUMUM
—— r anld. Bmoceen caiberike- uennz aorſeruo: pennntome e nenenun,
gNe k Vñ.qꝛ ſ babent actionẽ intra ãnum utilem dãdã ½ actõ pateat ð peculio e ¶ Mentiai. vt ſic ei reddat᷑
ſelln iuſtũ initium. Dem N. ambigitur. l 6 non ergo huiuſmodi eple
Preſenpib; in aSagnn Per qs pſonas nobis acqrtł. ſi Pindicãt. ut ic.. fl. m.
gmmii m Yõcq. qꝛ ñ igno o.lcynaturalltt tm̃ ð peculio ðᷣduc Po. Bio⸗ Maxi. Mer. Ju quidã. r.ſ.de libe. c
oann zin rauerũt ↄditionem alit ſeruus dño dʒ eius eptã poſſeſſionis cã prr . iubemus.⁊ de ſidei.li.
icſſan comin beram perſonam qᷓ alteri⸗ l. ex illo...de pꝛoba.nõ
Kiſim n Furti. vt ꝓ reba mobilibne ht.j.de furtis. li. nu . Bit⸗
ziitinmn nõ ſit furtum. vt iſti. de ſaca Fepa s.l.i.na p imobilibns Az 5. de Spliter .ſ. expꝛeſſum ſi
fiti irfi ſeruo bñte liberũ adminiſtrat ſic ergo diſtigue. qꝛ ſi vbo cũ 35. de nego. ge. negocium. nam generali⸗ cnt ⁊ exponitur. ſecunduʒ
mißi rei daod mihi tradite dñim Sae. znlerd⸗ lan u dñm ↄuenio ch gun uldam contra ꝑ hoc rb liraſen ſzlee. ut. ff. ꝙ iuſſu
ge vt. fl. ꝙ iuſſu. l. l. i acqſo. vlucapien i cãm mihi generali ⁊ ſpeciali dr̃ ⁊ u ſheciallter. I . ̊. de ꝓcur
rßefmn rit 64 .l. . iuſſu. ĩ pꝛin. puius .l mol paro generale mandat p hoc qð dicit non agi qð i Peur.
4 rit. F. fl. 2. f. de rei ven. ſi uius. l. ?.fl. de pi. ac. ſi vuene nerale mandatum de gerendo negocio ñ agi qð iuſſu collige
mic hʒ liberã dſuim an aa beo l ſe ge Paſſ ſeumsi at ñ nn ni al r concedat õ dño ut e
ed . an anen cã kch nlboc ſevi. er Heccnan 8 n nevar Paſin n Lrullierer ueliuſt bieat aöchng
furti. v ſtati cũ̃ täu, dico ſi res cadit i niciũ oſſit. i .
gti dim n.g ẽ ſtali cũ fuo amouet ſurãi aio ſi ico ſi tes cadit ĩ niũd h Pecuni iuſſi. Mulctari.ſ. quͦo ad actionem.c i
K. – vo peculiaris. quũ emar e n — fulal I A roit nen illi tenentur. ut inſti.de ſideiuſ.s.ii. actionem.ꝙ iuſſu.·
Heele 84, 45 er — . „ 1 0 . 1 .U ₰ 5 „ .
eacl . ſt. de ver. ſig.l i hre ius diſtrahẽdi. ⁊ ſic bone lidei oc cãu de peculio conueniri.qñ li que geſſit.alij fatue dñt ẽt ſernũ
1ineO zd . Gl. in bone ſidei.⁊ vſucapit.ut.ff. de vſuca.ſi idei. vt k Ntilis.i. efficax. alij dñt iõ i. qñ liber eſt a ratiocinijs
„ (ſe e . J ʒ.ãcilla.ſ.ĩpuber̃ ſ J Veeln⸗ e vſuca.ſi ſeruus. g Eriie x.alij dñt iõ utilẽ.qꝛ tpᷣe m „
lipſimnn p Juf̃. l. ciuili. nec ẽ Ir. ut.ff. ð peclio.l. i. . ſi cũ ipubef ſ erat a domino conceſſum. qðᷣ ſe mutui credebatur peculium quũ
n, R vene⸗ oblrpupllino. 64 naturali. ſine auctoꝛitate utoꝛio,n. achere quis cum filio auerege plurct A n⸗uſdam habent. *
umdieck g ocupletius. no. ergo. iiij.cäus ybi quas perſo.nobᷣ aquiritur. dixit quali .
, ßV locupletati rfi weeabtien de peculio dal in qnantũ ? nunc qualiter lucremur. quiritur. dixit qualiter per alios obligemur.
hhrt lio. Iʒ. F. ex cã. tercius ſi matä ic. o in maleficijs.ut.ff. de pecu m e ¶ Xcepa poſſeſſionis. c cãta poſſeſſionis ẽ dñi
lv 4 ſf. de alee luſu. l.fi. l. qrtus aberuni accipiat ſeruↄ ad ludũ.vt cõditio.nã tradita poſſeſſione.xſt os dñium ⁊ uſucapiẽdi
id ſi. ul im alios loquü bic ẽt de neg. ge. ſi pupilli. . ſed ſi ego i piendi.?t duo p pcuratoꝛẽ qᷓ chuii vfflum ukchhitlo uſucs
lum lo. c. vemanoofr in maioꝛe impubere. ? dicit . gua aſe cõditio uſucapiendi mone ann. l.poſſeſſio ⁊ dñium ⁊ igno
t. . .i, detſacto ꝙ domino debet e. F. ex his. ⁊.j. . Incipit cõpet e inſti
ne 1 Vtilẽ. niſi —2 — ur. XxDr 7.]. de acg. oſſ. l. . 11 P ere ut hic ⁊ inſti.
miß . ([d. s watoſede obſtet. nt dixi.ð. e.ei g. per oeiſam uel. x ra Rantcsctne witec Itẽ poſſeſſio.. cntiua
, G . Ius ſeruo ciuilit nadan ſtenſc ciuili. ſed pᷣtoꝛio ſic ex ea.cã ex iij. Itẽ dic ⁊ excepia poſſeſſione.qꝛ ⁊ ipᷣa Nanen endi.ut.ff. de uſuca. l.
riin, 1 Dfo dz. Iẽ is g ſant in eẽt liber. ut. fl. de pecalio ñ ſolũ. 5. i. qñ ũ plus eſt penes dantem. ut dicto. bi⸗ pꝛocuratoꝛem querituf
Gnie erii. nt.f. de peculio Waſivammg. lquoꝛum tutelã uel curs Peaoen . l. is. F. i. ⁊ e dr Kan⸗ Bare oe acg. poſ.l.i.. per
16 p ſoco ut.fl. de peculi damnũ Fi. 7 de tribu. l.i. in pꝛin. Itẽ poſſeſſionis nã qꝛ ſum dñs uendic ad aliquid c cins dominiuʒ
‚de peculio.ſi noxali. S. fi. Tl in pun. ẽ Alij dixerũt ſolã poſſeſſõʒ queri o poſſeſſionem ut inſti. Sali
eli. 7. .ſe.ſecus ĩ quibuſda — ola poſſeſſõʒ queri 2 nſti. de ack §F. alie
re- arümetnponchraaridmnsenterzgtlicnd
.⁊ exponũt excepia cã poſſeſſionis.i boſſeſtione duny
ionis.i. poſſeſſione.qð nõ

W

— SE —

4
e t

8

tuo locum bʒ. ſed ꝓ hac rõne ẽ.qꝛ quid iuris ẽ in pꝛincipali.⁊ ĩ acceſſo

placet. ĩmo ⁊ dominiũ querilur p proeuratoꝛem.vt r ibi dirt.

a Mõẽ ſubdita. nam tunc ſecus eẽt. vt inſti.e.F.i.⁊ ſequẽubus.⁊.fl. de ae

qui.re.do.le⁊ inuitis.⁊ de ve b.ob. ſeruus vetante.

æ dſio traderei ſm Jo.vel d
ſic ips pꝛo tpᷣe.⁊ ſic ẽ paet
tiũ legis ↄmiſſoꝛie.⁊ dic ſiũ
ſecit ſtipulatõz. vt ſubijcit
ſiue pactũ vi pᷣdixit bic pio
curatoꝛ.⁊ ↄcepit verba eiꝰ
in pſona dñi.vl ẽt in ſus.
ſed datõʒ in ꝑſona dñi.hᷣ
ggdẽ pactõ ñ qrit dño dñiũ

vel poſſefſiõʒ. ⁊ ſic ſi agit.
ſed ꝓcuratoꝛ itendet rei vẽ.
Fin quoſdã.ꝙ ſi placet.vt

ille hẽat ĩ rẽ ꝗ pꝛius ſi ſue

rat dñs dic ergo ñ vʒ dño
vt pſonalẽ hẽat act᷑.ex ſti

pulatõe. ſed realẽ ex pcõ

de re ĩempta.vt. ſ.de pac.

inter ẽp.l.cõmiſſoꝛie.non

ex illo vt dño reddaĩ.vl ei
liceat vẽdicare. qꝛ reali ac

tõe non dices ẽptoꝛẽ ꝑpſõa
liter obligatum. vt inſti. de

ac. §. i. Alij. ꝙ ſi fuit hic pa
ctum legis ↄmiſſoꝛie.ſʒ ali
cuius rei dande pactõ ⁊ æ
dicit dendicalõ ʒ.i.datiõʒ

vel reſtitutõʒ.⁊ ſic nullo iun

re aget dominus.

c¶ Nulla. de ſtricto iure. ſed

nõ placet. vt hic. ?. ff. de vſu
ris.ſi ꝗs ſolutõi.S.pe.⁊ ꝙ
bi aut clã. l. iij. in ᷣn. ?. fl. ð
ↄſti.pe.l.⁊.lʒ.⁊.j.ſi ꝗs alti.

vel ſibi.l.cũ per eas. niſi ĩ

caibus poſitis. vt iſti.de ĩ

nuti. ſti. ei ꝗ. obi ſallit hec re

gula.⁊ dic ꝙ nec ꝓcuroato
rti ẽ queſita.niſi eius inter
ſit. vt. ff. de ver. ob. ſtipula

tio iſta. 5. pe. T antepe. Itẽ
no. hic ꝑſonalia iura.i.peſ

ſonales actões non ita ac
uiri ꝑ alterũ vt realia.i.te
m.vt rei vendicatiõʒ .i.

dñium vel poſſeſſio.rõ qꝛ ꝑ

item ꝙ ſerui.

b Reintegrate. i.vẽditõis reſcifſiõʒ vt niſi pecũia ſolueret ſit fes lempta.
ſiorẽ vẽdicaret. ⁊ dic reitegrate i.reitegrãde

ſuri non ?ẽ ſubdita: nihil acqniri pol
ſe idubitati iuris ẽ.ſi igitur ꝓcuratoꝛ

ſi ſibi:ſed ei cuius negocia admiſtra
bat:reintegrate rei uẽdicatõʒ pactus

ẽ idq; pactũ ẽt ſtipulatio ĩſecuta ẽꝛn

la dño obligatio acqſita ẽ: ſeruis ãt
res tiadite:dñis acquiruntur.

Aʒp libẽrã pſonã:ſi pecũia

alterius noĩe fuerit nũerata. acquiri
tur ei cuius noĩe pecunia credita eſt
p huiuſmõi numeratõʒ cõditio:nõ

ãt pypotheca l pignus q̃ ꝓcuratoꝛi

data l ſuppoſita ſũt dñis gctus acꝗ
rit᷑ talẽ dꝛam expellentes ſãcimo:⁊

ↄditõʒ ⁊ bypothecariã actionem uł

pigno ipᷣo iure ⁊ ſine aliqᷓ ceſſiõe ad
dñm ↄctus puenire.Si ᷑nĩ ꝓcurato

ri neceſſitas legibus ipoſita ẽ dño

ctus cedere actõʒ qꝛ ñ ab initio quẽ
admodũ ĩ pſonali actõe ceſſio ſupeꝛ

uacua uidebat᷑. ñ ẽt in pignoꝛibuſ ⁊

hypothecis ſili mõ dñs ↄctus hẽat
hypothecariã actõʒ ſeu pignoꝛis ui
culũ uł retentõʒſibi acquiſitam.

Mp. Juſti. Juliano öB.

N duo ud plureſ cõeʒ ſeruũ
hẽant:⁊ unus ex his iuſſit ut nõmie
ſuo ſeruo ab aliquo ſtipulet᷑: decem
puta aureos lł aliã rẽ:ipſe ãt ſeruꝰ ſi
eius noĩe ꝗ iuſſit.ſed alicuius ex do
minis ſuis fecit mẽtõʒ:⁊ noĩe illio ſti
pulatus ẽ. iter ãtiquã ſapientiã q̃re
batur cui acꝗratur actio łllucꝝ ꝙ ex
ea accidit cã.utrꝝ ei quo iuſſit:an ei
cuius ſeruo fecit mentõʒ an ãbobo
Quũq; ex oi latere magna ps auto
rũ multũ effuderit tractatũ:nobiſ ue
rioꝛ eoꝝ ſentẽtia ur̃: ꝗ dño ꝗ iuſſit aſ
feĩt ſtipulatõʒ:⁊ ei immõ acquiri di

ſonalia magis ſunt oſn ibo obligantibns in
ſixa. ſicut. cedentis .vt.ff. de peculio.ſi ꝗs ergo.⁊.ff ꝓ ſocio.l. ij. T. iij.
Tradite.aĩo tranſſerẽdi.⁊ hoc iõ qꝛ nibil ꝓpꝛiũ bẽre põt.yt inſti.e. .

AUmp libera. ↄditio. vt. f. ſi cer. pe.l. certi nditio. ſi nſmos. 7..

ſi cer. pe.l.ſi abñtis.⁊.õ.de condi.inde.l.ſi per ignoꝛantiam.

ſAcquirit.⁊ iõ tali vʒ neceſſaria erat ceſio.
Si enim. hec rõ ñ ẽ generalis.qꝛ in multis cãibus ẽ actio cedẽda. nec

iñ ↄpetit ipo inr̃.vt.ff.de acq.poſ.l.poſſeſſio. .aſi poſſeſſio.ſed h̊ in mu

rio eẽ dʒ. vt. j. de vſu.l.eos in pꝛin. ⁊.ff.de regu.iu.l.cũ pꝛincipalis.ſed õ
iſſ. de pig. ac. ſolutũ. F. i. vbi dicit bypothecariã non q̃ri ꝑ ꝓcuratoꝛem.
So. p corrigit. vel ibi dicit pleranq; ꝓpter hunc caſum. vel directa ñ.vt

ibi. ſed vtil ſic. vt hic. vt ar. S.ad exhi.l.ſi res.

b Nypothecis.q.d.ſi eſt rõ q̃ in boc cãu ſimiliter ſᷣ quefaĩ bypotheca

£

ſia ſine aliqua ceſſione. ſicut ⁊ pꝛincipalis. Item non obſtat.ð.l.iqꝛ B
Poeciale circa pecuniam mutuam. ul.ff. ſi cer. pe.l.ſingularia.
i Idno. dic caſum. duo bñt cõem ſernum vnus inſſit.ſed alteri ẽ

ſtionlatus ꝗs p̃nalet. ⁊2 rñdet ſi cã ſpectat ad iubẽtem. vt ſue domus pẽ

9

ſionẽ ſue nxoꝛis dotẽ pꝛeualet iuſſio.ſi ad noĩatũ peſtinet.vł ad neutrũ
pertinet pᷣual et uoĩatio.vt.fl.de ſtipu.f. ꝑinde.S.ſi.⁊.ff.de vſaſru. lad

hue. Kſi duas. , etgo vitit emi zanon l pneipiũ. ?ẽ boe
ſecundum Jo. IJ. ? Bul. ſed ſi er valere. qꝛ ex re ains zate⸗

queri.vt.f. de ſupu. no.ſi ex re. F.i. Alij dicũt corrigi pꝛncipium
ſint. Lu potes tercio dicere ſm antiquos ut dixit Aʒ.an fimpli
citer iubeã ſtipulari.⁊ ipe aliũ nominat.⁊ tunc queritur nomina

xerũt quã alioꝛũ ꝗ ĩ alias opiniões
deſerũtur nʒ.n. malignitati ſeruoꝛuz
indulgendũ ẽ:ut liceat eis dñi iuſſio

ne ↄtẽpta ſua libidine facere ſtipuls
tõʒ:⁊ ad aliũ dñm q eũ foꝛſitã corru

dũ ẽ:ſi ſeruꝰ ipius dño qꝗdẽ ꝗ iuſſit
mime obediendũ extimauerit: alij
ãt ꝗ foꝛſitan ignoꝛat ⁊ neſcit:repenti

nũ adducit ſolaciũ. Quũð enĩ ſebe

apud antiquoſ dicebatur:iuſſõʒ dñi
nõ eẽ abſimilẽ nòĩationi:tũc ðʒ ob

tinere:quũ ſeruus iuſſus ab uno ex
dſis ſtipulatõm facere: ⁊ ſine noĩe
ſtipulatus ẽ:tũc etenĩ ei ſoli acquirit
ꝗ iuſſit. Si ãt expꝛeſerit aliũ doᷣmi

nũ:ſoli illi neceſſe ẽ acquiſitõem cele

brare.multo enim ãplius opoꝛteret
ualere dñici nominis mentionẽ: ;

herilemꝰ iuſſionem.

DPſenaàtuſconſultñ macedõianũ

xxviij.
Mp. Pertinax. a. Atilo.

A ſiliuſſamilias quũ ĩ po
teſtate pꝛis eẽt mutuã a te
pecuniã accepit:quũ ſe pꝛemſa.dice
ret:eiuſq; affirmatõi credidiſſe te iu

ſta rõne edocère potes: exceptio ei
denegabitur.
Mp. Seue. ⁊ Anto. Sophie.

Enodorus quũ ſui iuris eſ
ſe pin blice uideretur: qut pa

tris uolũtatẽ ↄtraxit:aut ĩ eam rẽ pe

pecuniã accepit q̃ pꝛis oneribus in

cuᷣnberet:uel ſue poteſtatis ↄſtituta

n ouàtione facta fidem ſuam obliga

uit uel als ãgnouit debitũ:ñ eſſe lo
cum decreto ampliſſimi ordinis rõ
nis eſt. Dem.aa. Martio.

tũ noĩatio ſi fuit dtrune; ⁊ non ex tfe iubẽti

tio vt in li. huius. l.

an iulſi ſtipulari.
ut meo noie ⁊ tune
mihi q̃ritur. lʒ aliſẽ
noĩet. vt hec lex di

ſiingnene videtur.
õ 1 K MNoie ſuo. qᷓ ſeru
pit alienũ lucrũ tranſferre: ꝙ nʒ ferẽk

naturalit᷑ dſo ſuo
dʒ facere. q̃ cã ſpec
lat ad iubenteʒ ſim
pꝛimos.vl plane ſe
cundum Az.

. 1 Nelſcit. alis ?igno

rare.aliud neſcire·

vt h kx diſtignef y
m Qð enim dixit
acquiti iubẽti quũ

ad eũ ptinet cã. ſin

ãt ad nominatum

tm̃ vł ad neutrũ.no

minato im̃ querit. 2
5 ſubiſcit. gg eni cc.
ſᷣm pꝛimos. ? acci
pe hic. . ſi at c x

in ſi. ⁊ poſtea ſũ

me ꝙ enim c. vbi

fſidet tacite obieciõ

ni.q̃ſi noĩatio noꝝn

pꝛeualeat inſſui. ſz

equiualet ꝑ fegulã

afquaͤ eni eñdet.
ſm Az. vere i hoc
cãn ei ꝗ iuſſit mede
ri opus ſuit.qꝛ nue
teres regule hoe pᷣ

termiſerunt. qꝛ loqᷓ
dani quũ vnus inſ

ſit. aliũ nominanit
pel econtrra.

ſuccumbere.

o Nominatõi.i. ĩ
vʒ iuſſio ſine noĩa

tieone alterius quẽ
s ſecundũ pꝛimos .

p Dſim. : cã ſi ꝑtiet ad iubẽtẽ fm pꝛios ⁊ ſimpliciter ſecũdũ Aʒ.
q Herilẽ iuſſiõʒ. quũ inbẽtis ñi ĩterſit naturaliter.ſiue quũ ad euʒ
ſi ſpectat m. G. ⁊ Jo. ⁊. B. Idic ſecundũ Aʒ.quũ non iuſſit ui

ſibi ſtipularetur.ſed ſimpliciter iuſſit.

„ „ 6 2

Ald ſenatuſcõſultũ. dixit..ti.ij.ẽt prem ꝓ ſilio teneti.nũc ẽt fll
um dic non teneri cũ effectu pꝑ macedoniannunm.
ſ Aſilius.iuſta rõne.ſi nana ſimplicitate decepto nec igno
rãtia iuris.qꝛ pr̃fa.publice nidebatur.⁊ ſic agebat. ⁊ ſit

contrahebat ⁊c̃.ut.ff.e.l.ſi quis.

t Edocere.ꝙ edoces eo ipᷣo ꝙ ↄriũ ñ pꝛobatur.ut.j.qui mili.non
poſ.l.ſi.⁊ hoc qꝛ pᷣmmitur ignoꝛantia. ut.ff. de pꝛoba .l.uerius.
Itẽ ꝙ dolus obijcit. ut. ff. de ꝓba.l.quot᷑.S.ꝗ dolo. Itẽ no. hie
ꝓpter mendaciũ quẽ grauari.ut hic.⁊.ff.de rei nẽ.l.fi.⁊.j.ꝗ p oi
pi. ba. at. iẽ . fl. ꝙ cũ eo. ſz oſi. F. i. .l. e. .. ſi mioꝛ ſe ma. di. lii.
n ʒ Enodoꝛus. uideret.ſic enim agebat ⁊c.ut.ff.e. l. üf.

x Pris uolũtate.pᷣcedente uel ſequẽte.ut.j.e.l.ſi.uel etiam

J tm̃ ſciente ⁊ ſi Zdicente. ut.ff.e.ſi antem. ꝛ.l.ſi filiuſſa. abñte. ad

.

boc. S. ne fi. p patre.l.i.?.fl. de mino.l.iij. F. ſed utrum. Item pa
tris accipe qui eũ habeat in põtate. ut. ff. e.ꝛ liuum.
Incũbẽt. ut dotet ſoꝛoꝛẽ ſuã.utff.e. ſ inl F ſec 2 ſi flius.

mi

n
1A
fidenn
epert
1

ſiſti
elit
di⸗
(f

Hi
Aus)

lilns.
nendio
Pſhn
ſandel
tonist
muwit
cati p.
lcons
pini
(lur,
ſgeul.
dona,
fes me⸗
pe ſter⸗
nil

4

hibati
1s non⸗
lübee
Auatgi
gluſtu.)
Peſe
ioyf
ögopre
Ntani
Nlgeri.
ſld
ſibie d
ltan

Olirme
bi

iner

ſwrſon

lſge
Gnnon

5⸗
Nonegu
N

1

aſif

eſed

il.
dünt
fuite
ls
hoſ

.

iüf

falnanir.
Nhſitgnntt
Rſeteii.
Dhinos
deſſüt
nitint

ANN,
Pritn
onmuciit⸗
aſie ſot
e Annugt

Nouatõe.ſ p ignoꝛãciã ſei alioqn ĩ fʒ excipieð erit. ut.ff. e.l. l.

a Agnouit. debitũ. ſoluendo partem debiti vł vſuras. vr. ff. e. ſed
iul. F.fi. ꝛ.l. ſe. aliud ſi pignus dederit.qꝛ tm̃ iĩ qutitate pignoꝛis
videtur appꝛobare. vt.fl. e. ſi pater in pꝛin. ⁊ ẽ ratio q̃ aliud ĩ ſolo
ne partis.⁊ aliud in datione pignoꝛis.vt ibi diÄi·
b Fſtiliuſ du

Origo.i.vtrũ ab

alius zctuſ. non aͤt

initio ſit mutuũ vl

titulus. qꝛ? lʒ eadẽ

mutuãti.ſ. ↄditöne tẽrit :mõ ſi nullo alius noĩe ↄuẽtõis
certi. vt. fl. ſi cer. poo. ul rõne tpris ? oꝛdinis põtioꝛ appa
.l. cond itio certil n ruerit. Mpꝑ. Alexan. a. Muſe.

venditoꝛi ad pᷣciuʒ
p ſtipula tõʒ ꝓmiſ
ſum det actio vl ac

tionis titulus que

pꝛin. iñ origo iſpi

bium ẽ. niſi
ſem̃ ſit ĩ irandẽ. vt A filiuſfã. aliqd mercato ẽ: ?
,ſff. e. ſi filius. F. i. ? pcium ſtipulãti uẽditoꝛi cũ
Il. ſed iul. S. mutuni uſuraꝝ acceſſiõe ſpõdeat:nõ eẽ locũ
