o Reſidui.debebat eniʒ.l.cados olei ⁊ promilit.c. x Orcini.i.directo iuſſi eẽ liberi.ut inſt. de ſingalis re.per ſidei⸗.
p Conducentes.per conditionem ſine cã ut.ff. de cond.ſine cã.l.qui ſine ꝛelictis.S.libertus.⁊ dicuntur ab orthos ꝙ ẽ rectũ uel dicuntur
q e NRror. lex iſta põt intelligi ⁊ in errore qui interuenerat circa con ab orco qꝛ manumittunt᷑ ab eis qui tendunt ad orcum. in
feſſionem factam in iudicio ⁊ in eo qui interuenit in ea que facta y Judicium.i.uoluntas. ſe
extra iudicium. Sed in eo qui fit extra iudiciũ dic nt..e.qui falſa. nia ʒͤ Non potuerunt.immo nidetur ꝙ errantis heredis uolũtas ei den
ibi nõ nocet negocio non ſinito.ſed eo finito.ſ.per tranſactionem nel ſẽ preiudicet ut.ff.ad.l.fal.l.i.S.ſi legatarius.nbi errantis uolũtas le
tentiam poſtea ſubſecutam ſic.ut.S.l. prox.ẽ tñ differentia qꝛ dum cõfeſ tollit heredi interdictũ quorum le.ſed ibi ratione poſſeſſionis pᷣ an
ſus ẽ extra iudicium põt retractare nec preſumitur iia eẽ licet Ja.contra iudicat hic uero in proprietate.uel dic ut ibi no. Iteʒ no.ꝙ YJꝛ. ſn
ſitamen in iudicio confitetur preſumitur ita eẽ niſi contra probetur.ut.j gloſauit hic cum ex ignorantia deſicit id quod ſieret a ſciente leur
de errore aduo.l.ij.ſed ad iſtam prima regulam ſunt ſignata contraria ĩ ut fuit hoc pactum alias delictuʒ. Ir expone hic deficit libertas lie
primis.ff.de interroga.ac.l.de etate.S.fi.ſed non obſtat. qꝛ ibi loquitur propter ignorantiam que naleret ſi eſſet ſceiens ⁊ quod ſubijcit ſr
quando dixit ex ceria ſcientia.tunc enim ita demũ licet ei penitere ſi nul hoc pactum.ſ.tacitum dande libertatis. Itẽ quod ſubijcit alias 0

=— £ Pih 7 = 9

——

Jene
guoin delictum.ſ.deſicit ratione ignorãtie.ut.j.ad.l.cor. de ſic.l.i.x ſie condi.inde.iull..j. de condi.inde.l.i. Item opi.in caſu huius legis nõ
biſiei ponitur ut.i.ſicut. uel dic quod aſciente ſieꝛet.q.d.idem ſi a ſcien ne ẽ tutus fanorabili exceptione heres ergo ſolutum repetitur per dictã
rin te. nam ſiue tacitum pactum ut bic ſiue expreſſum factum inter Al. qui excep. ſed. e. non dicitur heres habere exceptionem quum legata
elbic dominum ⁊ ſeruũ de libertate danda in futurum non ualet. ur. uj nullam habeant actionem ex non ſolemni uoluntate.item ſi ẽ ſolẽnis
hulien de tranſac.interpoſitas ⁊.ifra de collu.detege.l.uſed nec modo ⁊ excedunt legata dodꝛantem ipſo iure remanet in bonis heredis quar
enatu. datuꝛ.nam hec ueꝛ ta ut. j.ad fal.l.pe.⁊.ff.ad
wir ba non ſunt dande S “ .l. fal. plaucius. unde non .
egnibn libertatis. ut.j. le quum errantis uolũtas nulla ſit eſ E paſſim liceat mulieribus dicituꝛ habere actionẽ le
tupliun teſtõ mili. l. ex his ſici noͤn potue runt. oẽs ſuos contractus retrac gatarius ſic ergo nec her̃
reli uerbis. ſed põt reſ Dem. aa.⁊.cc.Caio ⁊ Antemo tare in ijs que pretermiſerit l igno exceptionẽ ſed in minore
bi diet ponderi quod hic On iccircõ minus quod a rauerint ſtatuimus ſi per ignorãti dic ut.j.ſi advſus cred. l.
ſehbefti alind q; ibi. qꝛ hic uobis uelut a liberiſ debitũ am iuris dãnum aliquod circa iuſ .i.⁊ h oĩa ĩtellige ĩ maioꝛe
un r naturaliter erat de accepiſſe pecuniaʒ ſanius dicitur. uel ſubſtãtiam ſuam patiantur ĩ iſſj d q Vãuis pone caſũ
ſtente bita libertas ex uo quũ nullus ſit errantis conſenſus tantümodo in quibuſ pᷣteritarũ le nt. S.e. ſi emãcipata
nentin luntate teſtatoris. mouere ſtatus queſtionem prohi gũ autoritaſ eis ſuffragat᷑ ſubuẽiri e Inperꝛkectam. quia ẽ mi
geſſe ibi nullo iure prete bentur eius heredes. . , noꝛ ⁊ ſic ꝛeſtituitur.ut.ff.
ranse rea quod ſubijcit ł Dem. aa.⁊.cc. Philippo. Dẽ precibus imperatori offeren de mino. ait. pre. . ſi.
mt an delictum exponũt Am quis ius ignorãs inde dis ⁊ de quibus rebus ſupplicare c nſtitutiones. ali
* quidam ⁊ alio mo bitam pecuniaʒ perſoluerit liceat ⁊ ubi. xix. ud in legibus alijſ
unli do.i.aliud eſt in de ceſſat repetitio.per ignorantia eni „ ſecundum quoſdam quð
ftichr bito.qꝛ libertas na facti repetitionem tantuʒ indebiti Mpĩs Dioc.⁊ Maxi.aa.Fir. non placet. Jo.ut ar. S.ti.
i, let. da exemplum ſoluti competere t bi notum eſt. Icet ſeruilis cõditio de ei.l.i.in pꝛin. tertie colũ.⁊
becl ut. .ſi man. ita uu. Mperator Conſtantinus Aale ferende prẽcis facile ca .S.de leg.⁊ conſt.leges.⁊
ſdilud alie. ut ma.l.i.uel a riano. N payx non ſit tamẽ admilſ fac ĩ ãt.ut facte noue ↄſti.
o al; lias delictum.i. ali Aãuis in lucro nec ſeminiſ ſi ſceleris atrocitas ⁊ laudabilis ſi g Diſſimulare.quod non
“ ud ẽ ſi quis ſciẽter ius ignorantibus ſubueniꝛi dei exemplum ſuper uendicanda eſt ſimulo diſſimuloq; ꝙ;
*“ delinquat uel alas ſoleat tũ contra etatem adhuc im nece dñi ortam̃to fuit ut p̃ectooß eſſt ⁊ hec diſtinctio pꝛoba
aw ceicromt. aliud ẽ perfectam locuin ccno habere torio iuxta ãnòtatõis nr̃e decretuʒ tuꝛ. fl. de concuſ. l. i.
ni,. i quis uns igno reno princpe atuta declarant demãaãdaremus quẽ adire cura. ut b n E paſſiʒ. i. diſticte
op ganna Piemr. e en⸗. . alerianno. audit ijs que in libello contuliſti ⁊ i— Autoritas. ſunt
lae e laul e ur „de nſtitutiõnes principum. reos ĩueſtigare ⁊: ſeuiſſimã uidictã enim leges quedam que
leti⸗ conlſel. zs lctur. ſumaͤl nec ignotare quẽq;ᷓ nec diſ iuxta legũ cẽſurã exigere curet · ſpecialiteꝛ pꝛouident eis.
ſceinſ n hatet . ini gre permi gomn. H— Mor Coõſtã.a Seuero. pp: utt interceſſiõe ut. . ad uek.
im 5 Mon potuerunt. Leo ⁊ anto.aa.erit.pᷣpᷣ. Aotiens reſcripto noſtro ſi ſine. Item ut ab inceſto
o remanebunt ergo . crimine excuſetur ſi ſola
ra ſerui. . iuris noſtra obſeruantia
eti po a n On iccirco.quod uobis. l.liberis alias ſeruis. deficit ut.ff.ad.l.iul.de adul.ſi adulterium.item ut ſatiſdatione iudicio
b Conſclus. ut.f. de iuriſ.om.ind.ſi per errorem. ⁊.ff.de ſiſti ꝛecepta minus idonea nt.fſ.qui ſatiſda.cogun.de die.S.minoꝛi.item
iudi.l.ij. in prin. ?.j.loca ad probationẽ.ſed quid.ſi hic fuit ſciẽs quum indebitum ſoluit ut exoneretur pꝛobatione.ut.ff.de pꝛoba. cum
. idem licet quidam contradicoant. de indebito.S.i.item ſi ꝛationes in iudicio non edit ut.ff. de eden.l.i.S.
0 Cono c c Am quis. pone caſum in idebito ciuiliter ſed naturaliter fi.item quum ſtipulatuꝛ dotem nouando de bono debitoꝛe ad inopem
vdn debito ut.j.ad.l.fal.error uel dic ex uolũtate non ſolẽni ut. ff. ſo. ma. l.ſi quum dotem.S.ſi mulieꝛ. item quum legatuʒ ſibi aſcꝛibit
lbi⸗ credebat heres debere legatum ⁊ diſtingue.qꝛ aut ẽ ciuiliter ĩde dictante matꝛe.ut.ff.ad.l.coꝛ.de fal.l.diuus claudius..queſitum.item
iiaaun bitum ſed naturaliter debitum ⁊ tunc ſolutũ per igno rantiã fac ut. ff. ad tuꝛpil.l.i. .. accuſationeʒ ĩ.f.S.2.l.mulier.iteʒ.j.de fa.mo.l.i.F.ui
nul ii ꝛepetitur iuris non.ut hic ⁊ dicta.l.error ⁊.ff.de condi. inde. duas.item. ff. de iuꝛ.f.l.ij.in fi.ſed nonne ꝛegulaꝛiter etiam maꝛibus iur
W ſideicõmiſſum.x.j.de condi.inde.fideicõmiſſum..ff.ad mace.l. ignoꝛantia non nocet in damno uitando.ut. ff.e.l.enoꝛ in fi. ſic eꝛgo ſe
Geundt fi. fallit in muliere ⁊ minore qui repetunt ẽt per ignorantiã iuris mine deteꝛioꝛis conditionis eẽ uidentuꝛ quum ceꝛtiscaſibus eis ſubue
aced. ſolutum tale indebitum nt.ff. ad uel. q;uis.S.interdum. ⁊.ff.de niatuꝛ.ſed maꝛibus ſempeꝛ ſed ceꝛte hic dicit illis caſibus eas iuuaꝛi q
nucel⸗ condi. indebi. interdum ſecundum. . dixi in tali debito ſolu bus ⁊ maꝛes ⁊ eo amplius in pꝛedictis in quibus non iuuaꝛentuꝛ ma
ie ahe to ſiue per errorem facti ſine iuris non repeti.⁊ dicebat ſpeciale ĩ ꝛes unde.dic quod in pꝛedictis caſibus iuuantuꝛ mulieꝛes ultꝛa maꝛes
ls.1 ſ .l. fal. 1 muliere ⁊ minore. Item econtra ſi debitũ ẽ iure ciuili. ſ3 k BDe pꝛecibus impeꝛatoꝛi offeꝛendis. dixi de iuꝛe quod conſiſtit ĩ ſacꝛis
ſenun naturaliter indebuũ ſolutũ per errorem iuris uel facti repetit.ut ⁊ ſaceꝛdotibus nunc de eo quod ĩ magiſtꝛatibus.⁊ pꝛimo de pꝛincipe.
ddacd ff. de condi.inde.ſi non ſor. 5. indebitũ . Fadeo.ſallit in inſti.cS prꝛemittens a quibus ⁊ qualiteꝛ adeatuꝛ.
noctt in obli.ex quaſi contrac.s.fi.⁊. de condi.inde.in ſumma in pin. l Icet ſeꝛuilis.i.ſeꝛuus.
u 7.ff. man. ⁊ fideiuſſo.S.ĩ oĩbus. Itẽ ſi ẽ indebitũ utꝛoq; iure ſiũ m Pꝛecis.i.ut defeꝛat pꝛeces pꝛincipi nec alias in iudicio eẽ po
errore facti ſiue iuris ſolutũ repetitur aut per totũ ti. de condi. in teſt niſi in caſibus nt dixi.ff. de iudi.l.uix.⁊ iſdem caſibus po
biſt de. C. . ff. ſed fallit in caſibus quos modo ſuperiori caſu notaui teꝛit foꝛte ſupplicaꝛe.ſed licet regulaꝛiter non admittatuꝛ ut hic.ſi tamen
ſi gut ẽ utroq; iure debitum ſed ope exceptionis indebitũ ⁊ ſi qð fueꝛit admiſſus ualet quod ei conceditur nt.j.e.l.uniueꝛſis.
ſch oareetbngen mn 2rorem ſl HH n õ peeb arcnplo. fr de penis.l.aut facta. F. fi.
cunur .ff. .inde.l.in diẽ ⁊.ff.man.ſideinſſor. S.qᷓ;uis ue .l.ſi quis aliquid.S.qui aboꝛtionis.
ſecundũ az. idem ut robiq; ut. fl. man. fideiuſſea or ĩ. F. Gᷓuis ſi aut o Vindicanda.hoc petebat ſibi liceꝛe.
perpetua ſi quidem fauorabilis ut uel. ſolutum ſiue iuris ſiue aac p Annotationis.i.ſcꝛiptuꝛe facte motu pꝛincipis in ſimili enim
Yüne ti errore repetitur.ſi uero odioſa ut mace.ſolutum per ignoranti feceꝛat idem.uel de pꝛeſenti decreto dicit. degoao
glinn en iens non repetitur ut. ff. de cõdi.inde.l.qui excep.ſed ſi per q; Quꝛet. ⁊ etiam libeꝛtatem habebit in pꝛemium. ut. . pꝛo quibus cauſis
une) o⸗ pꝛobabilem repetitur ut.ff. ad mace.l.fi.ſi uero dubi ſeꝛui pre. ac.li.l.i..ff. qui ſine manu. ad li. peꝛ. l. qui ob necem ſic ⁊ ſi ae
u teuurl denonar veallaton Ercpti ſiatam ſue zuinurſ mlat anen nie cſe maieſtatis audituꝛ ut.j.ad.l.iul.ma.nullus⁊.ff.
, ſiente 1 .ff.de condi.inde.ſufficit quo aſu dixi ad.l.iul.ma.l. .
l ſa repeti ibidem certa ſcientia ſolutum non repetitur. ff. de 2 q Votiens pone caſum in debitoꝛe petẽte dilationem tempoꝛaleʒ
cbſe een i. inde.l.i. Item ſi ẽ tutus exceptione que ſit inducta ad ri quiẽ audiendus quia in moꝛa modici ipis ⁊c̃.ut.ff. de iu di.ſi
in gorem iuris conſeruandum ⁊ ſoluat nullo modo repetit ut.ff.de vebitoꝛi ſi autem peꝛemptoriam peteꝛet non auditur ⁊ ſic nihil eſt cõtra

d 4

nel pone cauſam in creditore qni petebat ut ſtatim ſibi ſolueretur quum
Qdebitor haberet temporalem exceptionem. auditur enim. ſecus ſi perpe
tuam habet debitor.qꝛ non audietur nt hic ⁊ ſecundũ hunc caſum pꝛime
parti eſt contra ut.j.de pac.inter ẽp.l.antepe.ſed ibi magnum tempus pe
tebat auferri debitori.hic paruum.uel ſolue.ut ibi. Item contra ſecunde

parti.j.de reſcin.uen.l.r a
tas ſed ibi nõ fuit cõceſſa
ſed dic ſi cõceder̃iuꝛ ſeque
retur inconueniens ſed q̃
ꝛo an ex ceria ſcientia prin
ceps poſſit cõcedere..ſic
in actionibus que ſunt de
iure ciuili.ſecus ĩ dñio rei

mee ꝙ uellet mihi auferre

etiã ex certa ſcientia quuʒ
illud habeã de iure gẽti.ſi
ne naturali ꝙ ẽ ĩmutabile
ut ĩſti.de iure na.S.pe.
a Moratoꝛia.i.dilatoria

b Preſcriptio.i.exceptio

¶onuelli.i.cõcedi petaĩ
ut ⁊.j.e.l. vpta ⁊.õ.de ſa
croſanc.ec.priuilegia. ⁊.j.
de emancipati.nec auus ⁊
.ij.ſi per uĩ uel alio mõ.l.f.
⁊.ff. ð religi.ſi quis ſepul.
in prin.
d n Ec dãanoſa ſiſco.vt
ꝙ fiſcus teneat de
euic.ultra quadriẽniũ cuʒ
nẽdit ꝛc alienã ut ſuã.ut in
ſti. de uſuca. .f. Itẽ ꝙ nõ

ſoludt tributa ſed deſideꝛa

tur ſᷣa iuſſio ad hoc ñ ſol
nãt᷑ tributa ut in aut.ut nł
li iudi..⁊ hoc ueꝛo iube
mus.
eNNec iuri puta minori.xi
iij.annis liceat teſtari ut.j.
qñ prouo.nõ eſt ne.l.ij.⁊
.‚j. ſi ↄtra ius łuti.pu.l. fi.
fu

moͤratoria preſcriptið remittetur
aditus ſupplicandi pandatur:quð
autem totius negocij cognitioneʒ

tollit ⁊ uires pricipalis negocij ex
haur it ⁊ ſine graui partis alterius

diſpendio cònuelli non põt.nec pᷣ
ſcriptionis igitur peremptorie re
laxatio petatur.
Mor diocle.⁊ maxi.aa.⁊.cc.ad
populum. .
Ec damnͤſa ſiſco nec iuri
contraria poſtulari oportet
Mypr Grati.⁊ Aalen.⁊ Theo.
gaa. Flo.pᷣpᷣ.
Hiuerſa reſcripta que in de
britorũ cauſis ſuper preſtan
dis dilationibus promulgãtur nõ
aliter ualeant niſi fideiuſſio idonea
ſuper ſolutione debiti prebeatur.
Mypr valenti.⁊ valens ad volu
ſianum.ppᷣ.
IJquis aduerſus prefectoꝝ
pretorio ſentẽtias duxit ſup
plicanð uictuſq; fuerit de uno nul

lam habebit licentiam iterũ ſuper

eadem cauſa ſupplicandi

In autẽ.ut ſponſalitia largitas..
aliud colla. ix.

q Ae ſupplicatið

glorioſiſſimis preſectis uel eoruʒ

Niuerſa.preſtandis ipſis debitoꝛibus.

Valeãt.i.ſortiant᷑ effectũ ut pᷣbeat creditoꝛi ⁊ pbet᷑ anteqᷓ ĩpetre
tur eptum aliter indultũ nullũ ẽ ſm P.ſed ta dic ꝙ tenet ſed eo uti nõ
põt niſi det fideiuſſorẽ ſi aduerſarius poſtulat ar. ff.ſo.ma.ſi cõſtante. S
eij.ſed an ⁊ hoc onus.ſ.dandi ſideiuſſorẽ per priui.remitti põt rũdeo nõ
quũ eſſet graue alteri parti nt.s.e.l.ij.

Iquis ſupplicandũ.nã appellari nõ põt ut.ſĩ.de ſen.pᷣp.l.i.⁊.S.

de epa.au.l.epale.⁊.ff.de offi.ppᷣ.l.i.S.pe.ſed uidetur non poſſe
ſupplicari ut.j.ne liceat ĩuna eadẽq;.c.tertio ꝓuo.in heica.⁊ in textu ſed
certe ibi iam fuerat iudicatũ bis uel ter.uñ ſicut nõ põt ab illo appellari
ſic nec ab iſto ſupplicari.alij dñt ꝙ hᷣ ĩ prĩcipali cã tulit ſñiaʒ ibi in cã ap.
Sequit᷑ auten.qᷓ ſup.q̃ eſt ex cor.ut ſpõ.lar.S.alið colla.ix. Autẽtica.

n

b i

Ninerſis.impetratũ.pꝛo alio lʒ admitti non debuerint.

ut. . eo.l.. qd autẽ ſi pꝛo ſe. n. ualet ſi ſeiuit princeps ñ
alias ut ar.j.ꝗ admitti ad bo.poſ.l.bonoꝝ ⁊.ff. de bo poſ.l. ſᷣuꝰ

tur q; ſi eictrix ps ſideiuſſionẽ cõ
dignam prebuerit tantum reſtituẽ
di cum legitimis aũgmentis q;tũ
fuerit condemnatio ſi legitima re
tractatione ſententia reſoluetur.ni
ſi ſub hac fſorma porigatur ſuppli
catio executio cauſe ſine fideiuſſio
ne procedat.retractatiõnis iure il
li ſeruato qui ſe grauatũ putaueꝛit
Mpꝛ ualens ⁊ valen Maxi.

Minime requiratur.ſ.p quẽ ut hic.⁊.ff. de inoffi. teſta. poſtu
mus...ſi quis ⁊ de peti.pere. Itẽ ueniunt. .a quo ⁊ de ver.ob.

cum ſeruus.ac.

xrT Efſcripta 2

conſiliarijs uel cauſas intròducen tra ius. pu
tibus intra.x.dies poſt ſententiam ta ut liceat peꝛemp
12 — . —
offerenda eſt. quo ſubſecutò ſentẽ toria oppõeꝛe poſt
tià non aliter executioni mãdabi ſenteutiam. nõ aũt

põt intelligi in illiſ/

priuilegis que ꝓ
hibita ſunt a iure

peti. nam tune nõ

nalent etiam ſi alii

nõ noceret ⁊ ꝓdeſ

ſet petenti. ut. j. ſi
nup. ex re. pe.l.i.

ꝙ uult finis huiuſ
modi.l.l oqtur er

ad uoluſianum. pᷣpᷣ go de iſtis priuile
NHiuerſis ſimil hanc obſer gis uel reſcriptis
uantiaʒ remittimꝰ.ut a quo de quibus non di

cunq; libere conditionis conſtitu
to uel ſeruo ſupplicãte impetratũ
fuerit reſcriptum minimè requira

tur per quẽ preces oblate ſunt. quod dicit lex ſiue
Mypr Theo.⁊ valẽ.aa.ad ſena. quod dicat ius cõ
Eſcripta còntra ia elicita ab mune ⁊ po. exẽplũ
omnibus iudicibuſ precipi de hoc ultĩo.ut.S.
mus refutari niſi forte aliquid eſft neq; dãnoſa in fie
quod nòn ledat alium æ quod ꝓ notaui nam ſi con
ſit petenti.uel crimẽn ſupplicãtiba cederet᷑ poſſʒ ſtari

indulgeat.

Dem. aa. YFlorentino.ppᷣ. contra ius.l.fi.⁊.ẽ
Nſtrümentorum exempla de ſacro.ſanc. ecc.
non proſit precibus adiun .l. iubemus nulla,z
xiſſe ſʒ neceſſe ſit eoꝝ ĩ ſupplicatõe ⁊.j.ð emã.li.l.iiij.

citur in lege quod

nõ debeant tꝛbni

ſed ſunt contra id

y Refſutari.ut.j. ſi

3 NVon ledat alinʒ

ut. fl. de ſenato.l.

ſi..j.ð prepo. ſa. cubi.li.xij.l.ſi.?⁊ de decu.li.x.l.neq; dorotheũ
Item ꝙ dicit non ledit alium.iſ.prorſus ſecus ſi modicũ.ut.s.e⸗

quotiens ⁊.ff.nequid in lo.pu.l.ij.S.ſi quis a principe ⁊ ned
in flu. pu.l.i.S.ſũt ꝗ putãt.⁊ de reli.⁊ ſũp.fu.ſi qs ſepul.iĩ prſnin.
a Qrimen.i.cꝛiminis penã.⁊ da exẽplum de iſamia mulieri.j.tem

pus luctus nubẽti remiſſa vt.j.ad tertul.l.ſi qua ⁊ ĩ ſcenica.ut.j.
de nup.l.ĩperiales ĩ fi. Iẽ.j.de ſen.paſ.l.fi.ĩ fi.⁊ ꝑ totũ

Iſtrumẽtoꝝ.vt cũ quis de quadã ꝑte teſtĩ quereꝛet ⁊ inpᷣ

ces oꝛiginẽ totius eis oſtẽdere uelet ſufficit enĩ vĩ inſtrumenti pᷣn
cipi dari ⁊ ſenſũ eoꝝ uerboꝝ de quibus fuerit dubiũ ut hic ⁊ ad
hoc.j.de ap.l.ãplioꝛem.⁊.l.ne cãs ⁊.fl.de eden.argẽtarius.S.i.
⁊.j.ſi contrat ius vel vti.pu.l.i.⁊ ar.cõtra.j.de tranſac.ut reſpon

eeſmi

iq Ae ſupplicati. prelectiſ.idẽ ipſe ergo retractat jm M.⁊ B. ꝙ ſe
cus ẽ in appellatione.ut.j.de ap.l.eos uel eius conſiliarij ꝙ eſſʒ
abſurdum dic ergo eis offeratur libellus.fed princeps uel prefectus co
gnoſcet ut.ff. de mino.l.minor ⁊.l.pfecti.
Introducentibus.ſ.reſferendarijs.ut in autẽ.ut liti.iur᷑.ꝭ.fi.
m Offerenda.⁊ in ſcriptis.ut ⁊ in appellatione cõtingit
n ¶Subſecuto.idẽ ſupplicatõe ſubſecuta.j.decem dies.
o Sententia a qua ſupplicatum ẽ.
p Victrix pars.ſcilicet actor.accurſius
q Augmentis.ſ.fructibus ⁊ acceſſionibus.
r Forma.i.j.decem dies ſupple ⁊ det glorioſis pfec.łeoꝝ cõ.l cãs intro.
¶Retraetationis.ſʒ qũo.in.ſi contra ius cõſtitutionis ẽ lata alias quuʒ

ſum ſed ſolue ut ibi.
c Quando libellus prin. geneꝛaliteꝛ de pꝛecibus dixi nũc de efſſe
tu ut ꝙ ad quedã pꝛo conteſtatione litis hñtur
d d Vbium nõ eſt conteſtationem no. qno ad effectũ in caſi
bus gꝗ ſũt infra.l.pꝛox.nam illa hanc reſtringit.
e Oblate. imo etiam excuſator eſt mittẽdus ut.j.de preſcrip.xxx
an. ſicut ĩ prin.ꝗᷓ eſt cõtra ſo.hic ĩ pretoꝛijs ut.j.l. px.ibi de aliis
nel hic coꝛam pꝛincipe ibi coꝛã alio iudice.
Erxerceri.⁊ hoc caſu põt loqui.ff.de act.⁊ ob.l.conſtitutionibus
⁊ facit ar. contra.ᷣff.de in ius uo.l.libertus.ij.ſo. ut ibi.
g t Empoꝛales ad eas eſt ergo neceſſe peti. concedi.

b Annali.ut iniuriarum ⁊ ui.bo.rap.⁊ ꝙ metus cã ⁊ alie que ſi

nec appellatio recipiatur poſt. x. dies nec ſupplicatio ibi ſm quoſdã. alij
dicũt grauari eum ĩ ſideiuſſore tm̃. Item fit hic retractatio uſq; ad bien

nium ut hic. . de ſen. pp.l.i.⁊ ibi plene nõ. Item nõ.hic pendente ſuppli

catione mandari ſententiam executioni non ſic pendẽte ap.ut.fl.nihil in

ſunt rei perſecutorie.ut.ᷣff. de ac.⁊ ob.l.inhonorarijs. Item con
tra.j.de anna.ex.l.ut perfectius ubi ciuiles ꝑ libellũ ppetuantur
ſed ibi ſpeciale in quatoꝛ caſibus. Itẽ ibi n on fuit libellus dat

principi ſed ep̃o uel domuiuel preſidi.

¶Vt lite pendente de precibus ⁊ earum effectu dixi nunc quãdo

lii⸗
E
hont
1

hod
to
gin
egu,
bert
Utcir
poſtti
wonle
nncat
Cpinn
dotli
liot
ilbet
Pore

Uteiu
Met
lpoee
Aen⸗
Cont
Reſtu
ſornn
Cnde
Acs
ul.
iude
Pecn

A

neggi
poll ſn
hr onn
lech.
insge
n ant
Apernn
hderoſ
n nögi
ligiinii
ls gnen
ſunt gine
mlone n
ton ſali

Nti. e
dſe,pel
ſnis buif
logurn
ls gine
rſgints
s nondt
legequoc
nt ubri
tconm d
lacteriue
iagtiuscs
hocripi
liornt .
olainſie
numſtcon
poſßz un
tarinti,ſ
ius.ls
ſanc e.
nus nole;
ledatalnz
jeſeneo.
dojobei
iitte
er l
Alornn.
lienien
enicnuſ,
nerdw⸗
rent rib
umentizt
gthielal
nius
t epon

nur decck
ctüinai

ſaio
bicdenli⸗
Gnontbu⸗
ſ ube
gle ge

Net de

ſit uel non ſit ſupplicandũ.

SS

Vel poſt puocatiõm.ſ. amiſſam

k I Icet ſupplicaſti. ut non poſſes conuenire ſub tali iud ice ?
hanc ſupplicationem porrexiſti ane litiſ con.uel poſt.nã
cetiã ante non eſt adeundus princeps. niſi prius defenſoꝛ requi
ſitus nõ facit ius ut in aut.ut differentes iudi.S.ſi ueꝛo ⁊ de mã.

prin..⁊ ñ ꝑmittaſ
colla.

¶Impetrares.i. ccõ

cederetur.
m Pꝛonüciaueꝛit
contra te.
n Suggeris .i. di
cis ⁊ idẽ ſi ante ſen
tẽtiã fuiſſet ĩdu liũ
P diffinitinã ſñiaʒ
⁊ ad hoc.j.de tꝛan
ſac.l.cãs ⁊.j.ð er
ꝛo. aduoca. l.ſñijs
7.j.ſñiam reſcin. ñ
poſſe.l.ij.
o Becꝛeto.i.diffini
tiua ſñia ⁊ ad hoc
ij. de tranſac.l.cau
ſis ⁊.j.de er.aduo
ca.l.ſentẽtijs ⁊.j.ſẽ
tẽtiã reſcin.ñ poſ.
.il. iij. ac.

p NMon pꝛocinaĩ.i.

non iuuat

q ſ ABoplicaꝛe

non lʒ tria
no.tẽpoꝛa ante litẽ
⁊ tunc lʒ ſupplicar
dũmodo prius ſit
requiſitus ſuus iu
dex ⁊ non facit iuſ
ut dixi.ð.l.pꝛox.it᷑
poſt litẽ ↄteſt. ⁊ tũc

non lcet ut hic niſi

in caſibus qui ex
cipiunt᷑ hic teꝛtium
poſt ſniam poſt.x.
dies ⁊ tũc nõ lʒ ut
ĩfi.huius.l. ⁊.j.l.
prox.⁊ hoc ĩ ijs qᷓ
petunt᷑ ꝓ ipſa cã.ſi
aũt aliud pᷣuilegiũ

peteꝛet qñcunq; pe

ti poteſt.
Actop.i. eoꝝx que
agunt ĩ iudicio.ſ.
ateſtationũ ⁊ cõfeſ
ſionum que publi

uĩ expᷣmi:ut rñſuro principi uera pᷣ
catio rem appiat cognoſcẽdaʒ:ijs
ſolis quuʒ neceſſitas exegerit vᷣbis
pᷣcibus inſerendis quorũ de ſenſu
inter partes ita dubitaꝛi contigeꝛit:
ut etiam merito noſtrum expecte
tur iudicium.

Quando libellus pꝛincipidatul
ſacit litis conteſtationem. xx.

Mypr Aꝛchadi.⁊ Hono.aa.Re
migio.pᷣ̃¶p̃ᷣ.
Abium non eſt pteſtatio
nẽ ſtelligi ⁊ ſi noſtꝛe fueꝛint
tranquilitati oblatè eaſqʒ
aduerſus hr̃deʒ quoq; eio in quẽ
porrecte ſunt: uel ab herede eius ꝗ
meruit exerceri.
Mypr Juſti. menne.pᷣpᷣ.
Empalès actiões que p ob
latõeʒ precũ ⁊ ad eas r̃ᷣſcrip
tionem ppetuãtur diffinire neceſſa
riuʒ eſſe duximo:ne quis putet ad
alias etiam que certis taxantur tpi
bus hoc pertinere ſciãt igitur oẽs
eas tantũmo ꝑ oblatiõeʒ precuʒ ⁊
ad eas ppetuari r̃ſcripta:q̃ a preto
re conſtitute ännali tempore co-
artate ſunt.

Vt lit pendẽte uel poſt pꝛouo
cationem uel poſt diffinitiuam ſen
tentiã nulli liceat ſuplicaꝛe. xxij.

2Mpr Alex. a. CupFio.
Acẽt poſtq; ſuplicaſti pᷣus
ꝙ; reſcriptũ impẽetrares pᷣ
„ ſes ꝓuincie uir clariſſimꝰↄ
ꝓnũunciaueꝛit quũ tamẽ a ſententia
nõ ꝓuocaueris reſcriptũ quod po

ſtea ſecutũ ẽẽ ſũggẽeis ad retꝛahen

da ea que decreto terminata ſunt
non patrocinatur.

canda ſũt ut hic ⁊ ĩ aut᷑.de teſtibus.s.qꝛ ueꝛo colla vij.
ſ Pꝛonũciatõis.ſ.iterlocutoꝛie.uel etia forte diffinitiue ilſius in
dicis a quo appellat. ut.j. de eden. is apud quẽ ⁊ de ap.q nõ
nulli. .l.a pꝛocõſulibus de tertio etiã põt ſupplicari lite pẽ.ſ.ut

iudex pꝛocedat. Iẽ de quarto ut alius aſſociet quũ forte ille ſuſ

pecius ſit.ut ĩ aut.i medio li. S.ſuꝑ h. colł.viij.
t Queſtionẽ ꝑ diffinitiuã ſñiaʒ a qua nõ eſt appellatũ.alias nec

terminata uidet ſuffragio.ſ.ſepti.ut.ff.ad turpil.l.i.ĩ fi.⁊ de pe.
.l. rei capitalis.S. conſtat.

Extimatõeʒ.⁊ ſic ĩ duplũ

uq AVillicitã omiſerit. qd aũt ſi illicitã omiſit. ut qꝛ totiẽs ap
pellauerat ꝙ appellari iã nõ poterat uel ex va cõtumacia
fuerat dãnatus..põt tunc ſupplicare m quoſdã ar. huius.l.
ꝙ nõ placet. ne altero caſu ex cõtumacia cõſequat᷑ pᷣmiũ ut.ff. ð
neg geſ. ſũ haditaria alteꝛo ĩ finitaſ ĩcuꝛꝛat.ut.S. ð ſacꝛoſã.ec.l.f.
1 Si cõtra ius uel uti.pu.traciãdo de pᷣabus fecit mentionẽ de
reſcriptis.ideo de his generaliter ſupponit.
Pn On iccirco. delata.i. delegata cã quia appellationis

D Ex geſtis. apuc ptimum tudicem.

a In precibus. principi porrectis qꝛ uidebatꝑ mendatiũ impetratũ æ ſie

nullũ.ſed tñ ualet.ſed ar. ð.Lj.l.pꝛox.ſo.vt.ibi.

b pꝓ KRreſcnptione.i. exceptione

c Oppoſita.ab eo contra quẽ eſt impetratũ.

Mp. Coõſtantinus Probiano

ſuo ſalutem.
Applicare cauſa pendente
non licet:niſi uel actòrũ uel
pronunciationis editio ðnegetur.
quui autem terminatã reſcripto uel
conſultatione queſtiònem exqui
ſito ſuffragio refragare conabitur
in omnem litis extimationem adũ
ſario ſuo protinus ↄdẽnetuꝛ: om
ni uenia deneganda ſiquis contra
hoc uenire tentauerit.
De.a.ad uniuerſos prouiĩcia.
NVi licitàm prouocationem
omiſerit perpetuo ſilere de
bebit: nec a nobis impudens pe
tere per ſupplicationem auxilium
tentet quod ſi fecerit deſiderio ſuo
carebit et ignominie pena nota⸗
bitur.

Si coöntra ius uel utilitatem pu
blicam uel per mendatium fuerit
aliquid poſtulatum uel impetra-
tum. xxij.

Mypr. Diocle.?⁊ Maxi. aa.⁊.
Ccc. Gregorio. ,B
On iccircõ minus is cui
ex noſtro reſcripto cogni
tio delata eſt iudicare po
teſt:quod x geſtis quedam prẽci
bus omiſſa proponis.
BDem. aa.⁊.cc. Statio.
Reſcriptiᷣne mendacõꝛum
Oppoſita ſi in iũris naratio
ne mendatium reperiatur:ſiũ in fã
cti ſiue in tacendi fraude prò teno
re ueritatis non deprecantis affir
matione datum iudiceʒ cognoſce
re dẽbere ⁊ ſecundum hoc de cau
ſa conuenit pꝛoferre ſententiàm.
Mperatores Conſtanti. a. ad
Baſſum.

d Juriſ.ſ. ſeripti ut qꝛ dixi

legẽ dicere.j.xij. dies poſ
ſe appellari ꝙ non lacet
quũ oĩa iura ſint ĩ eius po
teſtate ut.j.de teſtis oium
7.j.vnde ui.meminerit.⁊?
qꝛ multi ſunt circa eũ ſem
per iuriſperiti. dic ergo iuẽ
ↄſuetudinaꝛij quũ ius ali
ud ſcriptũ aliud ñ ſcriptũ
ut iſti. de iure na.gen.⁊ ci.
.F. ↄſtat. dicebat enĩ cõſue
tudinẽ eẽ terre ſue ꝙ. j. xij
dies poterat appellari. vel
dic iure.i.qualitate facti di
cebat enĩ ſe.j.x.dieſ appel
laſſe quũ poſtea appellaſ
ſet ſicut ponit ius.ff.de iu
reiur᷑.l.fi.

e ¶ In facti.ſ.narratõe.qꝛ di

xit ſe appellaſſe quũ ñ eſſz
uerum.

In tacẽdi.vt qꝛ dicebat ſe

appellaſſe ⁊ ĩ vitate appel
lauerat ſed ñ exprimebat
l qua cã quũ talis erat ſt
qua nõ poterat appellari.
q̃ ſunt mul:e.ut.j.quoruʒ
ap.nõ re.ꝑ totũ ⁊ maxie ĩ
.l.fi. Iẽ exẽplũ.ᷣff. ð euic.
ſi rẽ. F. fi. . ff. ð iius nocã.
ſed ſi hac.S.pronum

g VPro tenoꝛe coniẽto in

pto.

h Bebeꝛe. quatuoꝛ modis

ĩtelligit hic fraus. prĩo ut
pꝛonũciet ſe iudicẽ nõ eẽ
m N. Fo ꝙ ſit alias oꝛdi
narius ꝑtiũ dictus delega
tus fm.h.tertio ꝙ cõſenſe
rũt ptes ĩ delegatũ non in
hoc ꝙꝑ mẽdatiũ ẽ ĩpetra

tum. quarto quia delegat

non cognoſcit ſed alius ꝗ
erat ordinarius ptiuʒ ⁊ Fʒ
bos modos.iiij.ñ cognoi
cit ex ui reſcripti de princi
pali negocio.ſed qꝛ ul par

tes ↄſenſerũt uel quia alias eꝛat ordinarius uel nullo modo utĩ primo
quinto ſm aʒ.er ui reſcripti ſequẽdo ueritatẽ tacitã nõ mẽdatiũ expreſſũ
cognoſcat de toto negocio.⁊ ᷣm decre.extra de reſcriptʒ ſuꝑ litteris.
i Sñiam. i.feret ſentẽtia ſuꝑ hoc.ſ.utrũ fuerit ĩpetratio ꝑ mendatiũ an ñ
Fʒ. NP.⁊ ſic cã dubitatõis hʒ iuriſdictionẽ quã alias nõ hẽret ut ar.ff.ð
iudi.ſi quis ex aliena ⁊.ff.ſi qs ĩ ius uo.l.pe.⁊ de li.cã.ordinata ⁊.j.ſi
aduerſus rem iu.ſi cã.uel dic ſic ſᷣm aʒ.ꝙ feret ſũiam ſupꝑ cã pꝛĩcipali.⁊ il
lud ꝙ er at ꝑ mẽdatiũ ĩpetra ũ illi ñ ꝓderitſʒ n hoc ʒᷣ huic. l. uidet.j.e.
ti.l.? ſi legibus nã uidet hic ꝙ mẽdax precator nõ ꝓrſus careat ĩpet rat
qꝛ ſaltẽ iudicẽ hʒ ex hoc reſcripto ꝑ mẽdatiũ iĩpetrato ſʒ hoc loquit de
eo ꝗ alias erat ordinarius ꝑtiũ alias ſecus eſſet ſm ir.ſed ar. cõtra huic
ſolutõi.ff. de of.eius cui man.eſt iur.l.⁊ ſi ptor ſed nõ ob.qꝛ ibi tenuit de
legatio hic nõ uel ĩtellige ꝙ hic dicit quũ ptes ↄſenſerũt ĩ delegatõne iu
niſdictionis ſed ĩ forma iudicãdi nõ cõſenſerãt.ſed unus ĩpetrauit p mẽ
datiũ.l dic datũ a lege.i.ordinariũ ñ a pricipe datũ iudicẽ.⁊ ſic ordia lit
terã ꝓ tenore neritatiſ datũ iudicẽ cognoſcere debere ñ datũ ꝓ depᷣcãtis
affirmatõe.itẽ. S. contra.l.x.ſed illa ĩ reicriptis.hec in priuilegijs I ib

1 3 ſg- nel.

*

ea tacuit que ſi dicta fniſſent nihilominus impatraſſet. bic non nt. ff. de

uen.inſpi.l.i.S.fi.nel diſtingue utrum per errorem fuerit falſum dictũ ul
non nt apparet per oẽs ſolos.qꝛ exui relcripti de principali cã nunqᷓ iu
dicatur. uel dic ex ui reſcripti eſſe pro ueꝛitatis tenore non pro affirmati
one deprecantis ut.j.e.⁊ ſi legibus ſecundum aʒ.⁊ ſic ueritas tacita ha

betur pro expreſſa ut.ff.ð
ſerui.l.ſi cui.
a p iniri. iudices nõ
ergo timeant mileri
prelati ſi neritatem ſequã
tur.quũ deo ⁊ pape per h̊
placeant ut.j.de ap.l.fſ. in
fi.ut enim al quedãa in ſer
mone tacite excipiũtur. ut
.ff. de ſerui. ſi cui ſic ⁊ hic
ueritas tacita ꝓ expreſſa
habetur.ut ʒ ea proceda
tur.ut.ð.e.l.ij.
b e T ſi non cognitio
cauſe principalis.
unel dic executionis
e Sed executio.i.quũ hoc
conſiſtat in mnixto ĩperio
mandari non põt ut.ff.de

iur.om.iu.l.iubere.⁊.l.i.?

de of.e.cui man.il.i.ſed.ꝶ
princeps mandat ut hic ñ
alius uel hic mandauit co
gnitionem executionis.i.
eẽt mandanda uel non.ſʒ
ipſa miſſio non põt man
dari.uel hic primũ decre
tum.ibi fᷣm ut. ff.de offi.
ei cui mã.l.cognitõ.i...f.
d Precum. dixit reũ dã
natum nõ dixit uerum ulł
tacuit ap.
e Fraus.puta dixi latã eẽ
ſtiam quũ adhuc nõ eẽt.

fBe omni.puta de prin

cipali cã ⁊ tota.ſed a quo
e. ab iſto ⁊ dic de hoc ut
ex de ſen.⁊ re iudi.c.de ce
tero. Item cõtra.j.de exe
cu.rei iu.ſi ut proponis.ſʒ
hic interuenit frauſ ibi nõ
uel dic denuncio hic ð iu
dice executore.uel hic de
mẽdatio ibi facto pᷣncipa.
gS e T ſi legibus cõſen
taneum.ſ.al.ut qꝛ ñ
ledat alium ⁊ proſit petẽ.
ut. S.de pᷣci.ĩꝑp.of.Npta.

Vniri iſbemus deceʒ libꝛa
rum auri mulcta iudices q
metuerunt precum argui flitatem
Dem.a.ad põtia ↄſu.campanie.
T ſi non cognitio ſed execů
lio mandatur de ueritate pᷣ
cům inquiri oʒ.ut ſi fraus interue
nerit de òmni negocio cognoſcat᷑.
Dem Theo.⁊ Aalẽ.aa.ad ſena.
Tſi legibüůs conſentaneum
ſacrum oraculum meêndax
precator attulerit precator careàt
penitus impetratis.⁊ ſi in una mẽ
tientis inueniatur improbitas etiã
ſeueritati ſubiaceat iudicantis.
Mypr Anaſtaſio.a. Martio.pᷣpᷣ.
Mnes cuiuſcunq; maioꝛiſ
uel minoris adminiſtratõis
noſtre uniuerſe reipublice iudices
monemus ut nulluʒ reſcriptũ nul
lã pragmaticã ſanctionẽ nullam ſa
cram annotationẽ que generali iu
ri uel utilitati publice aduerſa eſſe
uideatur ĩ diſceptatione cuiuſlibʒ
litigij patiantur proferri ſed gene
rales ſacras conſtitutiones modis
omnibus nõ dubitẽt obſeruãdas.

De diũᷣerſis reſcriptis ⁊ pragma
ticis ſancuonibus. xxij.

Mor Alexan. a. Sipero.
J libelluʒ de communi
cauſa tu fraterue tuꝰ de
diſti qᷓ;uis reſcriptũ ad
unius perſonam directũ ſit utriq;
tamen pröſpectum eſt.
Mopr Talen.⁊ The.⁊ Archa.
aaa.ad Aicen. 2
Alſò aſſeueratur autoritatẽ
reſcriptorum deuoluto ſpa
cio anni obtineꝛe firmitatem ſuam
non oportere quum ea que ad i⸗
reſcribuntur perẽnia eſſe debent.ſi

hb Mendax. ut qꝛ dixit ſe ſtrennum militem. ? multos latrones apprehẽ
diſſe ⁊ tranſſugas demonſtraſſe.ob talia enim conſueuit crimina remit
tere.⁊ aliqua priuilegia concedere dominus imperator ut.ff. de re mili.

i ure ex hoc ⁊ tunc non nalet quum ſit immutabilia. ut inſti.de iun

re na.S.pe.fallit in caſibus ut.C.de uen.re.fi.cũ pri.co.l.i.⁊.j.de
quadiri.prel.l.fi.⁊ fallit ratione delictorum.v.per totuʒ ti.de bo.
dam. Item raiione publice utilitatis.ð ut.ff. de religi.l.ſi quis ſe
pulchrum circa prin.ſi autem eſt contra ius ciuile ut circa actio

modo tempus intra ꝙ allegari ul

audiri debeãt nõ ſit cõmprehẽſuʒ
Mpr Diocle.⁊ Maximi.aa.criſ
pino. pDÖO5.
Ancimũs ut autentica ipſa
atq; originalia reſcnpta ex

noſtra etiam manu ſubſcripta nõ

exẽpla eorum inſinuentur.
Mypr Conſtan. a. ad liſitanos
Iqua beneſicia perſonalia
ſine die ⁊ conſule fuerint de
prehenſa autoritate careãt.
Mypr Aalenti.⁊ The.⁊ Archa.

aaa. ad TAicentium.

Acrilegij inſtar eſt diuinis
ſuper quibuſcunq; admini
ſtrationibus uel dignitatibus pro
mulgandis obuiare beneficijs.

MWpr Leo.a.Hila.magiſtro of

ficiorum ⁊ patricio.
Acri affatus quoſcunq; no
ſtre manſuetudinis ĩ quacũ
q; Parte paginarum ſcripſit auto
ritas nõ alio uultu penitus aut co
lore niſi purpurea tantũmõ inſcri
ptione luſtrẽtur ſcilicet ut cocti mu

iIicis ⁊ ſtricti cochylij ardore ſignẽ

tur eaq; tantũmodo fas ſit profer

ni uel dici reſcripta in quibuſcũq;

iudicijs que in chartis ſiue mẽbra
nis ſubnotatio noſtre ſubſcriptio
nis impreſſerit hanc aũt ſacri enca
uſti confectioneʒ nulli ſit licitũ aut
conceſſum habere aut querere aut
a quoqʒ ſperare eo uidelicet qui h
aggreſſus fuit tyrãnico ſpiritu po
proſcriptionem bonoꝝ omnium
capitali nõ ĩmerito pena plectẽdo
NMNpr zeno.ai Sebal.ppᷣ.
MNiüerſa reſcripta ſiue ĩ per
ſonam precantium ſiue ad quemli

bet iudicem manauerint que uan

notatio uel queuis praùgmatica ſã
ctio nominetur ſub ea conditione

nes que ſunt de iu
re ciuili.ut.ff.ð oꝛi.
iuã. l.ij. F. olum ſi ꝗ
dem ut prorſus tol

latur nõ nalet.ſi nt

differatur ualet. ut
.S.de preci.iĩp.quo
tiens quid ſi dixit ĩ
perator non obſtã
te tali. Ne. ualet ut. ff
de le.iij.ſi quis in
prin.⁊ in aũt.de te

ſtis iperfect. ?. pen.
col.viij.alij h̊ ñ exi

gunt ſed diſtigunũt

an ex certa ſcientia

concedat uel nõ aꝛ.

.ff. ſi quis cau. ſed

⁊ ſi quis.s.fi.⁊.l. ſi
quis.ꝭs.ſi.ſi autem
eſt contra publicaʒ
utilitatem ualet tũc
demum:ſi ſecunda

iaſſio intercedat nõ

aliter ut hic ⁊ ĩ aũt.
de man.prin. dein
de ⁊ in autẽ.ut nul
li iudi.S.⁊ hoc neꝛo
iubemus ſi uero ꝑ
mendacium nalet.
ſed ſecundũ nerita
teʒ datus iudex dʒ
pꝛocedere.ut.ð.e.l.
.ij.ſed. P. dixit ẽt
tunc ualere ſi modi
cam contineat leſio
nem. ⁊ hoc no.ff.ð
conſti.prĩ.l.i.in ſi.

m De diuerſis vpt

dixi.õ.de ptis cõ
tra ius elicitis nũc
generaliter ð oĩbuſ

n ſ Jlbellũ pi

petꝛãdo iudice

o Proſpeciũ. qr qᷓ

in prefationibꝰ di
cuntur ⁊c. v. ff. de

.ʒ. Item no. ꝙ benelcium ratione conſortis ad alium porri

git. ut.ff. quemadmõm ſeruitus admit.ſi cõem.⁊.ff. ſi ſerui.nẽdi.

.l. loci. S.ſi fundus. ⁊ fa.in aũt.ut liceat ma.⁊ auie.S.ad hoc in.f.

omnes.S.ſi.at in omnibus eſt mentius. . .
i Careat.ut.j.ti.i.l.fi.⁊.j.ſi nup.ex re pe.l.i.⁊.õ.de ſena. 9.l. i. ſe cente. ĩ
mo uidetu ualere ſecundum ueritatem ut.S. e.l.ii.que ẽ contra ſe o. ibi.
k o önes. annotationem que fit ipſo motu. ut. . de legibus.l.iij—
1 BGenerali ut.⁊.S.de preci.ĩꝑ.of.epia ⁊.l.nec damnolſa. de ſacꝛo
ſan.ec.iubemus nullam ⁊.ff.nequid in loco pu.l.ij..ſi quis ⁊ j. de tran
ſac l.cauſas.⁊.j.de ope.pu.l.v.⁊.ð.de le.⁊ con.l.iij.⁊.j.de uecti.l.omniũ
⁊ diſtingue.qꝛ ſi ptum ẽ contra ius dei uel euangeliorum non ualet ut
eff. de arbi.nam ⁊ magiſtratus diſtinguere tamen põt lex bumana legẽ
diuinam utillud inore duorum ⁊æc. nam diſtinguitur teſtamentũ ab alijſ
? eſt ratio ut.C. ne fideicõ.l.fi.quuũ ⁊ apoſtolus dicat eſtote ſubditi prĩ
cipi tanc; precellenti ⁊ ducibus ab eo miſſis.ſi uero contra ius humanũ
uel contra naturale uel gentium non nalet.ut ſi petam quod res alteriuſ
mihi detur nam dominia rerum ſunt de iure gentium ut.ff. de iuſticia ?

colla.viij.⁊.jĩ.ſi unus ex pu.app. l.i.⁊.ij.?.j.ad exhi.ſi res.ſʒ aꝛ.
contra.ff. de mino.ꝙ ſi minor.S.ſi ſeruus ⁊.ff.de ↄdi.furti.l.iij.
p f Allo. aduerbium.

ꝗ Perẽnia.i.ſine fine ſic poni.ff.de flu.l.i.S ij.⁊ ar.ſ ð pe

nis.l.ſeruus nel uerius ſi ad agendũ uſq; ad.xxx.an.ut.j.ð pre
