uxore defuncta dos penes

maritum remaneret pꝛofectitie do

tis repetitionem huiuſmodi pactũ

inhibuiſſe iuris explorati eſt: quũ
daeteriorem cãz dotis in queʒ caſũ

ſoli patri repetitio competit pacto

poſſe fieri autõitate iuris ſepiſſime

ſit reſponſum.
Dem.aa.cc. Phileto.
Ater pꝛo ſilia dotem datam
genero ea pꝛiuſ in matꝛimonio de
functa nepotibus pactus reſtitui:
licet is ůctionem querere non po
tuit tamen utilis eis ex equitate ac
comodabitur actiò.

NMWpreſ. Theodo. ?. Aalen. aa

Hormilde.pᷣp̃ᷣ.

Ac lege decernimus ut uir

peſohali Item neq; directo neq; iure

fideicommiſſi. It nec vt ad tna nec ut ad tibi ðbita ut fit tua. fac.s.ð
pac. lʒ ſi autem a muliere bona eius pᷣ ſuã mortem aligꝗs ſtipuletur ualet

vt. S.vt ac.ab herede.l.i.

ISacceſſores.eius.ideſt hr̃s mulieris non aget contra uirũ ad obſeruã

Qdunm pactum. Accurſius.
m ¶Yconnenit. ſcilicet inter ſocerum ⁊ maritum.
n Sit ꝛeſponſum. ut 7.fl. ſo. ma.l.quotiens.⁊.s.de iure do.cum a ſocero

7.ff. e. cum dos ⁊ facit.õ. e. quis.⁊.ff.ſo.ma.l.ij.

„

p Actionem. ideſt directam.
q Actio.ut ⁊.d.l.quodcunq;.⁊

facit. .ad exbibendum.l.ſt res. ?

Jj. de do.que ſub modo.l.quot.⁊.ff.ſo.ma.caius ſed contra.ð.ð
iuĩ do. genero.ſo. vt ibi. Item ſumunt hic argumentum quidam

quod vtilis actio non naſcitur.ſʒ accommodatur nel ex equitate

in his rebꝰquas extꝛa dotẽ mulier
bʒ: quas greci parapherna dicũt

nullam uxore prohibente habeat ſed datur.ſed po
cõionem:nec aliquã ei mulieri ne teſt dici dari ſiue
ceſſitatem imponat quamuis eniʒ accommodari ⁊ eti

boͤnum erat mulierem que ſeipſã
marito cõmittit res ẽt eiuſdẽ pacti

arbitꝛio gubernari attam quoniã

Mprs. Leo.⁊.An.nichoſtra.

datur.⁊ pꝛo eis eſt
ff. rem pu.ſal.fo.l.
non quaſi.ubi nõ
naſcitur ipſo iure

am naſci quando
que.

t h Ac. para-

conditores legum egtatis cõuenit pherna. ga
eſſe fautoͤres nullomodo ut dictũ lici appellant pecu
eſt muliere pꝛohibẽte uiros ĩ para lium.ñnt.ff. de iure
phernis ſe uolumo immiſcere. do.ſi ego.s.dotis.

SBonum. vt. j. ne

montẽ cuiuſcunque peꝛſo ſideiuſſores dotiũ
ne ſiue mariti ſiũ mlieris ea“ dentur.l. ij. ? ſic nõ
dẽ partẽ non ſecunduʒ pecunie aliud bonũ ⁊ alið

titatem tam uirum ex dote quam
mulierem ex ante nuptias dondati
one lucrari decernimus: ueluti ſi
maritus mille ſolidorum ante nu

uetitum fuerit ſubſecutuʒ infirmũ
atque inualiduʒ hoc eſſe ut nulla
ex eo proceder poſſit exactio pꝛe
cipim.
ſiue pr̃ ꝓ filio ſiue mẽ ſiue ipſe duc
tuꝛus uxoꝛẽ ſui iuẽ ↄſtitu ſiue ꝗli
bet alius pꝛo eo ante nuptias do
nationem nuptur̃ dederit ſeu pro
miſerit ſimili quoque modo ſiue

pater pꝛo ſilia ſiue mater ſiue ip
ſa pꝛo ſe ſui iuris uidelicet conſti

tuta ſiue quilibet alius pꝛo ea u
xorem ducturo dotem dederit ſe

Eadẽ cuſtodiri cẽſemꝰ

equum. ⁊ equum

prefertur. ut.ð.de
iu.placuit.⁊ quen

doq; bonũ preleꝛ

ptias donationem confſecerit lice tur.ut in uſucapio
bit mulieri ⁊ minoris ⁊ amplioriſ ne. ut. fl. de uſuca.
quantitatis offerre dotem. ⁊ mari l.i. que plene dixi.
to ſimiliter ante nuptias donatio ff. de iuſti.⁊ iu.l.i.
nem. Hõc tamen obſeruaudum in prin. Item nota
eſt ut quantam partem mulier ſti hic non cogi queʒ
puletur ſibi lucro cedere ex ante ad bonuʒ.ſic ⁊.ff.
nuptias donatione ſi ptiorem ma de in litem iuran.
ritum mori contigerit tantã ⁊ ma l. videam. S.ſed nʒ
ritus ex dote partem non pecunie er.3.ð. de iudeis.
quantitatẽ ſtipuletur ſibi ſi conſtẽ l.celicolarum. ⁊.ff.
te matꝛimonio pꝛioꝛ mulieꝛ in fata de peri. ⁊ commo
collapſa fuerit. Et ſi pactũ còntꝛa rei uen.l.i. licet.

t Fautores. ut 7.ff.

de eo quod certo
lo.dari oportet.l.
quod ſi epheſi.ꝭ.
finali.

u e * morte es
dem. i.tot

hoc eſt in quotita

te non quãtitate ut

x Ex dote. ſi p̃mo

ritur mulier.

. y Sonatõne ſi ni
u pꝛomiſerit quoniam ⁊ alio pio

pꝛemoritur.

53 Et. marito. ſ. lice

bit offerrere mino

rem qᷓtitatẽ uel maiorem quũ mulier mille obtulit que ſunt uera
ab initio augmenta enim poſt contractum matrimonium faciẽda
debent eſſe equalia. vt.. de do. ante nup.ſi conſtante.que ẽ cõtra
alij quod hec trabitur ad illam ſed hodie etiam ab initio debʒ eẽ

equalitas. ſic ſequitur autẽ.equalitas.

a Hoc tamen obſeruandum. qᷓuis non ſit neceſſe quod conſtita
tio ſit equalis tamen pacta lucri eſſe debent equalia.

b Quantam.ideſt quotam.

Lantum.i.totam.

Cc Lontra uetitum ſ.paciſcendo non eandem partem.uel ſecũdum

o p Aler. nepotibus. ex eo natis ex alio matrimonio. alij ex eodem
matrimonio quod eſt difficile vt filij ſuum patrem habeant obli
gatum.vel dic ex alio matrimonio eos habuerat.uel dic de nepotibus
ex filio quos ⁊ in poteſtate habet quibus acquirit vtilem.vt.ff.de verbo.

oblig. lquodcunq;.. ſecundo. .

alios pone exẽplum eius pacti quod eſt. s. e. quamuis.

d Inualidum eſſe.hoc per.l.i.j.prox.corrigitur.quia maius ad
minus reducitur ⁊ ſic uallt. .

eę Ducturo uiro.
f. Gſfere. ſi f. de dona. inter ui. vx. l.i. . ſi. .ff. de admi. in.

— WIe ☛

ita autem. 5. geſſiſſe. Accurſius florentinus. Nulla fatibabitione.. ö. de pꝛocuf.maritus.ſo.hic in parapbernalib ⸗
4 g Niii forte.is qui pater.ſ.uel quilibet extraneus quicunq; eſt li ibi.in alijs rebus mulieris quas apud ſe detinuit uel hic in cautionibus
RR cet eidem dicere legem ſue rei.vt ⁊.ð.ð rei vx.ac. .accedit.⁊.ff.ſo. ibi in alijs ꝛebus.uel hic conſtabat de mandato expreſſo.vel verius taci
ma.ſi cum dotem in prin.⁊.5ð.de iure do.l.fi.i. te fuit h mandatum eo ipſo quod cantiones ſic uiro erant tradite at ibi
4 h Oblationis.quando ante matrimoniuʒ obtulit.ut.ð.dixi. ſiue nullum expreſſum uel tacitum interuenit mandatum.
4 ſtipulationis tem/ t Et uſuras.quod in natu
4 pore quando po/ ralibus fructib' parapher
4 ſtea daturus erat. ea offerente dotem ipſa eam pꝛo nt loco parapheꝛnarum apud ma nalium tunc.ſ.quando do
n ⁊ ſic tempore dõa ſe uidetur öͤfferre quod adeo ueꝛũ ritum maneant ⁊ hoc dotali iſtru minium non eſt in maritũ
dn tionis non poſſet cẽut ⁊ ipſa ab alio pꝛo ſe oblatã do mento ſuerit aſcriptum utꝛum ne tranſiatum prima facie pꝛe
lr ſibi paciſci. qui an tem in lucruʒ ſuũ repoſcat niſi ſor habeat aliquas ex his actõ es ma ſumitur non eſſe tranſlatũ
te ſimpliciter ppo te is qui eam obtulit ſtatim ideſt tẽ ritus ſiue directaſ ſiue utiles an pe ut. ff. de iure dotiũ.ſi ego.
. miſerat. nt ⁊ dirri pore òblationis ſeu pꝛomiſſionis nes uxorem omnes remaneant ⁊ §. doʒ. uidetur idem quod
m. S. t.i. ..accedit. ſtipulatus ul pactus ſit ut ſibi doſ in quẽ euentum danð ſint marito de uſuẽ. ut. ff. de uſur. uſu
n Sequitur auten. pꝛedicta reddatur. actiones querebatur. Sancimꝰ re. ſed dic quod non idem
equalitas que eſt . itaq; ſi quid tale euenerit actiones ſed ſunt uxoriſ.ut.ff. ad.l.
dd ex cor. de equali. In auten.de equalitate dotium quidem omnimodo apud uxorẽ fal.l.pe.in prin.⁊.ff.ð do.
ne do.S.i.coll. vij. F. i. coli. ſeptima. manere licentiam autẽ marito da inter ui.⁊ uxo.ſi ſtipulata.
is. Autentica , ri eaſdem actiones mouere apud F. i.licet ibi non erant para
i Quali —Nvẽ CQà N. e MQuͤglitas omnio competentes iudices nulla ratih phernales. ⁊ eſt ratio quia
Ni e tas.ĩ lu ſeruãda eſt in dote ⁊ donatõe nup bitione ab eo exigenda ⁊ uᷣſuras exigendo ⁊ agẽdo ex cau
i cris. vt tiali non tantum in lucris exinde quidem earum circa ſe ⁊ uxorem tionibus labor ẽ quod nõ
tantum ex pacto lu pꝛouenturis:ſed ⁊ in pꝛeſtatioòne dependere pecunias autem ſortis fit in fructibus. Item huic
un cretur vnus quan ⁊ conſtitu tione utꝛiuſq; augmẽtũ quas exegerit ſeruare mulieri ul ĩ dido contra eſt. ff. de do.
in tum ⁊? alius. quoque uel pꝛoꝛſuſ non ſiat uel ab cauſas ad quas ipſa uoluit diſtri imuer ui.⁊ ux.ſi ſtipulata.
lun k Preſtatiõe. ideſt utꝛaq; pte celebretur pari.ſ.quan buere.Et ſiquidem in dotali iſtru i.
tſt datione que ab ini titate ne uel eo modo ſubuertatur mento hypothece pꝛo his nomia u .Y Contentam. qnãdo. ſ. ab
pi tio fit. equalitas. tim a marito ſcripte ſunt his eſſe initio conuenit. ſecus ſi ex
u Con ſtitutõe. quũ J”VN/ mulierem ad cautelam ſuam cõtẽ poſt facto quuʒ ſit nata iã
aini promittitur. nõ ta In auten. de non eligendis ſexiũ tam. Sin at minie hoc ſcriptũ ĩ generalis tacita.ut ar.ff. de
li⸗ men adhuc datur. do nub.ꝭ.ſi.coll..i. uẽiatur ex pꝛeſenti noſt:ꝛa lege ha ac.⁊ ob.quot᷑.⁊ ſunt huic
e m Pari. ſ. quãtita beat hypothecam contra res ma dicto ſimilia ubi ſi quis ſi
gog te. hoc etiaʒ de aug COnH. ſ Ecd que nihil ex do riti cx quo pecunias ille exegit. bi pꝛecauit quod iaʒ lex ei
if. mentis olim erat. te conſcripta pᷣſtiterit nihil omnio Ante ⁊enim habeat ipſa mulier ſa non caueat.ut.ff. ð precaẽ.
n. vt. S. de do. añ nu⸗ uiro mortuo percipiet ex donatio cultatẽ ſi uoluerit ſiue per marituʒ ⁊ habet.S.cũ quis.⁊.j.de
An ptias.ſi cõſtante.⁊ ne. Iem que minus quam pꝛoſeſ ſiue per alias perſonas ealdeʒ mo execu.fi iudi.ſi cauſã.⁊.ff.
ſis. el. fi. non autem. ſa eſt dederit pꝛo quantitate pꝛeſti uere actiones ⁊ ſuas pecuniaſ peꝛ de bonis li. ⁊ ſi ex ꝑte.s.ſfi.
uf ſed quuʒ hodie yl?½ ta ⁊ lucrum ſentiat tantum. cipere ⁊ ipſas cautiones a marito ⁊.ff. commo.ſi ut certo.S.ſi
nne nulla fiat donatio Mpꝛ. Juſtini.a. Menne. p̃p. recipere ſecuritate ci cõpetẽte faci de me.⁊.fl. ð ſeperat.l.i. .
vel alia forma nel Ege leonis diue memorie enda. Dũ autem apud maritũ illud eſt ſciendum. ? ar. ff.
f. minor dices hanc pacta lucroꝛum dotis ⁊ an remanent eedẽ cautiones ⁊ dolũ de coll. do.l.ul.ſed ð.ar.ff.
cet⸗ autẽ. tolli peꝛ con te nuptias donationis paria eſſe ⁊ diligentiam maritus ciꝛca eos de eo quod certo lo.l.i.⁊.
4,. ſuetudinem aut ei’“ ſanciente nec aàdijciente quid fieri pꝛeſtare debet qualem ⁊ circa ſuuſſ ſi. de noua.l.ſ.x.ff. de re iu.
5 loqui tunc tantum oportet ſi hoc minime obſeruatuʒ res habere inuenitur ne ex eius l. iiij. SF. ſi ex conuentione
quando pacta lu/ ſit nos omnia clara eſſe cupientes malignitate uel deſidia aliqua mu Item ⁊ nota hic quod in
crorum fiunt cete- pꝛecipimus diſparibus eis ſactis lieri acedat iactura qð ſi euenerit uno permittitur in alijs p
ee rum nulla etiaʒ fac maiorem lucri partem ad minorẽ ipſe eandem de pꝛopꝛio reſarcir hibere nõ nidetur. ſic ⁊.ff.
oti ta donatione dos deduci ut eo modo uteꝛq; minorẽ ↄpellr. xv. de fundo in.⁊ inſtrumẽto
teu conſtituta tenet ſe partem lucretur. le.queſitum..illud:reſpõ
quitur ⁊ alia autẽ. Dem.a. Joanni pꝛeſec.pꝛe. Dẽ dote càuta non numerata. dit domo inſtructa. ſed an
n ſed que nihil c. J mũlier marito ſuo nomi illud in dote. Jo. non.ſ. ſi
que eſt ex i de nõ na ideſt feneraticias actio Mperatores.Se.⁊.An.aa.⁊. ſic fuiſſet mulier quod ſpe
ui eligen. . fi. coll. i. nes que extꝛa dotem ſunt dederii cc. Dio. ciale pignus accepiſſet. ſed
eſt plana. ar. contra.ff.de publici.lji.
ſe n I Ege. leo⸗ .„ Kunge.
⸗ nis.que eſt. ð.l.pꝛox. x Ex quo pecunias.ſed non ex quo nomina apud eum remanſerunt ſic
o Adijciente.ĩmo dicit ibi ut ſie.⁊ ſi pactum quod nullum eſt.ſed 7.ð.de do.ante nup.ſi conſtante.ꝭ.iure.etiam hypothece.⁊ de ſecundis
4 dic quod non dicit ibi aliquid.ſ.de hoc quod maius reducatur nup. hac edictali.. omnibus.
n ad minus uel ſecundum alios ibi dixit id pẽm nullum quod eſt yNCLautiones qñ ñ exegerat.⁊ ſic ponit ⁊ pro uel. uel cautiones appellat
gi 3 legem quale eſt. j. e.l. quãuis. quas fecerat uir confitendo ſibi ſolutum a debitoribus mulieris. quod
b Clara. quum nihil ſit ita legi pꝛoprium. ut in auten. de teſtamè non placet. quia illas debitores habent non nir.
tis imper. K. nos igitur. 3 Ei.ſ.uiro.ſ.quod mulier non moleſtet eñ de cetero petendo ab eo ſoꝛte
q;: Deducdi.quid ſi in dotem nihil pactus eſt maritus ut lucrari cautiones nunc ſibi redditas uł cauebit ei ſe oĩa ab eo recepiſſe cõfitẽdo.
8 poſſit uel nulla eſt data dos nec ꝓmiſſa at donatio ppt nup. efſt a Dolum quod abſit.uel intereſſe ſi affuerit. ⁊ nota leuẽ cuſpã bic tiñ nẽi
data ⁊ de ea lucranda pactum interpoſitum fuit. dicunt quidam re ſʒ in alio pꝛocuratore etiã leuiſſima. ut. ö. man. a pꝛocnꝛatore.
pactum aliquod reducendum ad nullum quaſi quod nullum eſt p Se dote cauta. non numerata.
. ſit minus. ut ar.ff. de uer. ſig. minus ſed Yo. dicit quod vʒ. ⁊ nnl c Qauta.a uiro. non numerata a muliere nel ſe ecũdo cauta a muliere quũ
lum. ꝛeducitur ad aliquod. ? contra eos eſt. ö. de do. ante nup.l. eſt in ſpẽ ſubaudi ⁊ non ſoluta.⁊ non numerata ſimiliter a mnliere ſi eſt
fi. . ſin antem donatio quidem talis. in quãtitate.⁊ hoc inſtrumento dotis pꝛomiſſionis uel inſtrumento do
, ¶ Imulier inſtro.idem ſi alio modo pꝛobetur.ſed ſic euenit. tali uel tertio dic quod ante confectionem dotalis inſtrumenti conſeſſus

4

fuit ſibi ſolutã excepit.j. xxx.dies.ſi auteʒ poſt nullo tpᷣr excipit.ut.. de
non nu. pe. in contractbus. S.i.ſʒ hodie ſerua autẽ.⁊ lege in fi.hui tituli
a d Otẽ.nũeratio.uel datio ſi ſpecies ſit que dari poſſit ⁊ repeti.
b Inſtii priuati.ſecus ſi publici jm quoſdam.ar.j.ar.tu.l.fi.ſʒ
tu dic aut confeſſio ibi continetur tm̃ aut receptio.ut diximus

S. de nõ nu.pe.ſi ex cautio

natio hic poſt. Item contra.ff.de dona.inter uirum ⁊ uxo.papi.ubi dicit
tales donationes non confirmari morte que peꝛ ſtipulationem ſunt facte
ſed illud accipe quando poſt ſtipulationẽ non fuit ſecuta traditio aliqua
nel aliud quod pro traditione habeatur hic ſic. qꝛ aliqd uir aio donãdi

ſB

tempo.in inte.re.auten.ſi minor.

Si minor etas.circa que ſunt multa ſpecialia ut diximus.S. de

e donatio.inter nirum ⁊ ux.dixit.õ.de donationibus ꝓptet

nupt.que ualent pꝛopter mẽimonium nunc de ſimplicibus que
ꝑx mr̃imonia non ualent.niſi fiant rate ꝑ cõfirmationem mortis

uel aliaʒ. ⁊ eſt ratõ

ne. Itẽ an pꝛobet qui exci “”ů prohibitionis mul
pit: ꝶ. non ut. d.l.ſi ex cau Otẽ nuůmeratio nõ ſcip computandum ea licentia detur. tiplex. ut. ff. eodem
tione.⁊ facit.ð.de pꝛoba. tura dotalis iſtrumenti .l.i.ij.⁊.iij.in prin
neq; Item hoc. j. tempus ſac ⁊ ideo ſñ ignoꝛas ita In auten. de tpr. nõ ſol.pe.ſuꝑ cipio.
ut. j.l. fi. uel. j.l. prox. demum ad petitionem dotiſ aditti dote.s.generalr.coll.vij. t ODna.
e Facit ſed ſecundum hoc te poſſe ſi dotem a te re ipᷣa datam b nacatia
omnes bononiẽſes. errät pꝛobatura es. LOQR. q Ad locũ habet ſed quõ
in confeſſione dotis.ſʒ dic Mpr. Alex. a. Papiniano. ſi int᷑ bienniuʒ ſoluatur mꝛimoniũ quum nxor fiſco p̃ᷣ
quod renunciant.exceptio Aõòd ð ſuo maritus conſtã Sʒ ſi ultꝛa biênnium uſque ad de feratur. nt.j.unde
ni. alias non ualet niſi pꝛe te matꝛimonio donandi ani cem annos extendatur ipſi hẽredi uir ⁊ uxor.l.i.ven.
ſcriptio ſit ut.j.l.fi.⁊ at᷑ ibi mo in dotem aſcripſit ſi eandẽ do bus eius intꝛa tꝛeſ menſes querela nolebat hic uxot
poĩta.etiam ſi ante matrio nationem legitime confectam non permittitur: ⁊ſi decẽnium tꝛanſcu ſuccedere.
nium.ut.õ.de do.añ nup. rêuocauit qui in crementum doti rèrit omnĩo querela negatur:perii u Facte. re nõ ſola
l.i..l.quod ſponſe. dedit ⁊ durante matꝛimonio moꝛ ſa reſtitutione in integꝛum pꝛefini pꝛomiſſione.ut.ff.
d qꝗ Aog de ſuo. con tem obijt ab heredibuſ mariti qua ta ⁊ ſpecialiter: ſi minor etaſ in/ e.papi.
fectam. uel per tra tinus interpoſita liberaliias muni teruenerit. x HMon poſſunt. cel
ditionem uel ſtipulationẽ. ta eſt pẽti poteſt. „ð ſante in hoc caſu pᷣ
e Nõ reuocauit. expreſſim Mpr. Juſti. a. Menne. pᷣpᷣ. De dnationibus inter uirum nilegio fiſci. ⁊ facit
nel tacite.ut per diuortiaʒ Ndtibus quas datas eſſe ⁊ uxorem ⁊ a parenub ĩ libeꝛos ad.l.iſtam. ff. ð le.
nt. ff. de do.inter ui.⁊ ux. dotalibus inſtrumentis cõ factis ⁊ ratihabitione. . .i.quidã.S.quot᷑.⁊
⁊ ideo.S.i. L ſcribi moris eſt quuʒ adhuc nulla . .l. quod filius . 5.
fMunita.i.ↄfirmata moꝛ datio ſed pollicitatio tantum ſub Mdpr. Anto.a. Thriphone. qui in teſtamẽto.
te donantis.uel ideo dicit ſecuta ſit liceat nõ nũmerate pecu OVnd quõdã mariti tii y ſ Jancillam
quatinus ꝑp le.fal.que eã nie exceptionem opponere nõ ſo fiſcuſſi nemine ei ſucceſ pꝛobanueril
minuit.nt.j.ad le.fal.ĩ do lum marito contꝛa uxoꝛem uel eſ ſore exiſtente ut uacan omiülles.
nationibus. bèredes moꝛte mulieris uel repu tia occupauit donationes ab eo ʒ Lonſcriptuʒ. ? pꝰ
g Peti. poteſt. i. mulier ve dio diſſoluto matꝛimonio ſed euã factè ſi uſque ad finẽ uite in enadem ei traditum.⁊ ſic ał
tet ab heredibus mariti.vt heredibus mariti cuius morte diſ uoluntate permanſit reuocari nõ dñium trãſiret.ut.
ff. de dona. inter. ui. ? vv. ſolutum eſt matrimonium: ſoceꝛo poſſunt. j. de dona. emptio
ſi quis vxori.ſed conira. etiam ul eius heredibus ſi cũ filio Dem. a. Marco militi. ſʒ hic pꝛopter mili
.de dona.ante.nup.l.i.⁊ ſuo dotem ſuſcepiſſe dotalibus in J ãcillam numis tuis opa tiam ſeeus.
ij.ſo. .ibi diuortio fuit ſtris ſcriptuʒ ſit omni q̃ perſone qᷓ; rataʒ eſſe pꝛeſidi pꝛouincie a Potuerit. de iur
ſolutum mr̃imonium hic dotem ſuſcepiſſe una cum maꝛito pꝛobaueꝛis donationiſque cauſa cõi.ut.ff de dona.
morte.uel ibi non interue conſcribitur ⁊ eius ſimiliter here focarie tue nomine inſtrumentuʒ affectionis. ⁊.l.do
nit ſcriptura hic ſic. Iem dibus. Ita tamen ut intꝛa annũ emptionis eſſe cònſcriptum eam nationes in prin. qᷓ
primum reſponſum eiuſð tantum continuuʒ a moꝛte mnariti tibi reſtitui iubebit:nã licet ceſſãte ſunt contra.hic ta
.l. eſt contra.qꝛ dicit quod uel mulieris uel miſſione repudij iure matꝛimonij donatio perfſici men nõ pꝓpter mili
ab initio ualuit.ſed fuit ibi J tiam ut ſubijcit. ⁊
ãte matrimonium facta do facit. ff. e. oo. ⁊.l.ſi

predia. ⁊.S.ſi quis alteri uel ſibi.cum pꝛopria.ꝛ.5.plus ualere qð
agitur.l.ſi quis.⁊.S.de rei uen.ſi ut pꝛoponis.⁊.j.e.ſi filij.
b d Dnatio.id fecit quum eſſet in poteſtate pattis.
c Voluntate.hic quando ſola mẽimonij rõe fuit innalida.

d Perſeuerauerit. quod feciſſe forſan uidetur oĩo ſi non reuoca
nit. Itẽ perſeuerauerit dico.ipſa ⁊ pr̃ ſi in eius ptãte erat.ut ⁊.ff.e.
cum hic.S.of̃o nõ ſolũ. Item timeo ne cuʒ patris nolũtate cuius
in ptãte ſit fit donatio pꝛeʒ quoq; premori oporteat.ſicut ẽ quuʒ
ipſe pater donat.ut.j.e.ſi ut proponis.
e Eſt facta.tibi quondam.coniuncto. J
f Etiam inter uiuos.non ſolum oʒ demum confirmari morte.
Ec ſubiecti ſunt. ut inter ſoceros.ut ſocrus nurui poteſt
uel econtra quia ibi non uertitur ius poteſtatis.ut.ff.eo.lł.
iij. F. ſocrui. Accurſius.
h Qui alias ꝗ uel que ⁊c̃.puta puos nel filios qui ſunt ĩ poteſtate
qui ergo tangit uirum peꝛ poteſtatem. quod tribus contingit mo
dis.non poteſt. uxori donare.ut hic.⁊.ff.e.l.ij.S.qui in eiuſdem.

ꝓmiſit nxori ⁊ hoc accepto tulit ei poſtea ⁊ tũc ipſe ĩ dotẽ aſcripſit ex que
mlri traditur ⁊ ab ea poſtea in dotẽ datum uidetur.uel ſolue ut ibi.
hb i Nadotibus. inſtrumentis priuatis non publicis ne ſit contra ei
quod diximus.ðõ.ę.l.i.
i Pollicitatio. ſolius.ſ.offerentis promiſſio.ut.ff.de polli.l. pactũ que
ſufficit hoc caſu.vt.õ.de dotis promiſ.ad exactionem.
k Meredibus.ſ.liceat opponere exceptionem.que ſunt uera quando cõ
fſeſſio fuit facta in inſtrumento dotali uel ante. ſecus autè ſi poſt. qꝛ poſtea g n
non excipit. ut in contrario.ð.de non nu.pe.in Ictibus. Fi.
Perſone. liceat opponere hanc exceptionem. ut ⁊.õ.de epiſcopali au
di.l.ſi preſens in fi.
m Intra annum. in hoc tempore opponendi aliter diſtinguitur hodie.
Et ſic ſequitur auten. quod locum habet.que eſt de tempore non ſo.pe.

ſuper do. 5. generaliter. coll vij. Autentica. i [ Jut pꝛoponis.nõ vʒ quia cauſa pꝛop:er quam ſolet hnj
n ꝗq Aogd locũ.habet. ſ.ut exceptio uſq;. ad annum detur ſo.ma. ilnuſmodi.donatio conſirmari non eſt ſecuta.ut. ff. eo. ſed DW
0o iennium. nondum completum. interim. ”finail. H .
p Ipſi ſoluto.ſ.matrimonio.nam eo durante quoquo tempore k e Liam.nomine quia dixiſti reddes uxori uel eius nomĩe
decennij opponi poteſt. depono uel ſue ſunt uel ſimilia. SZ
qꝗq Tranſcurrerit.⁊ ſupple ⁊ matrimonium poſtea ſoluatur. ⁊ idem ſi non l Etſi.pro etiam.

m Intelligat. quia forte animũ habniſti donãdi quado dixiſti pᷣ

ſoluatur. nam nullo modo etiam matrimonio durante nidetur. poſſe op
dicia. unde non ualẽt.ut.ff.de dona.l.donationes. ſpecies.

poni poſt decennium lʒ ſupiores pᷣſcnipnões currant demum ſoluto eo

68, de

lſeil
ſrtet.
enpto
n nil

deinf
lona.
kldo
hni
bie in
ermli
ſet,1
0,100
lerch

4

ulde.
eoct
1ſſe⸗
cnins
quo;

le⸗
pote
ſol

rrrr rrr rrrrrr Fege

n Excepit ideſt accepit.
o Irnita ſit ſine ſpe conſi

rmationis.ð ut ⁊.ff eo. eum hic ſtatus. F. ſi

diuortium. ſed ⁊ ab initio fuit irrita.fuit tamen ſpes confirmatio
nis ſimilis duplicitas. ut ⁊.ff. de acquirenda rerum domi. queſi
tum in fine.accuꝛſius florentinus legum doctoꝛ.
p Nec ẽ.õ.aſſerbat

mulier ſibi dõatas
a niro.nũc illud ne
gat ſʒ al dicit ſe acꝗ
ſiuiſſe.

q redidiſſent.hoe

gratia nitande ſu-
ſpicionis turpis q̃
ſtus. ut ⁊.ff. eo. qn

tus ſic in prelato.

nt. S. de epiſ.⁊ cle.
anten. licentiam. ſe

culſĩ tutore.ut ĩ ar.

contra. j. ar. u. ſi ð

functus.in filio au

tem dic ut dixim⸗ↄ

jjꝗj. ð bonis que li.

cum oportet circa

pnci. ⁊ facit. ð. de ꝓ

1

ſ

ſ Jerx uolũ
tate. patris
mi iam mortui.
Nupta es. ſic te
net matrimonium
quod alias non te

neret niſi caſualiteꝛ

nt hic ⁊. S. ð inter.
ma. ſi patriſ ⁊.l.pe.
⁊.ff.de ritu.nupt᷑.
non eſt. 1.l.non ſo
luʒ. .F. de illo. ⁊ ubi
cunq; tenet habet
locũ quod hic dic̃.
Non nalnit. no

luntate patris ceſ

ſante.

UNtileſ actiones.

rei uen.⁊ conditio

ſine cauſa. ut ꝛ.ff.
e.ſi ſponſus. F. fi.

z e

.l. ſe. ſed nidetur
nõ donanti ſed fiſ
co competere reuo
cationem.ut.ff.eo.

potuerit milites tamen meos a ſo
carijs ſuiſ hac ratõe ſictiſq; adlati
oibꝰ ſpoliari nolo.
Dem.a.Epi.
Onatiò mãcipiorũ aliarũ
qꝓue rerũ quas tibiab uxoꝛ
tua donatas dicis ſi modo ſue po
teſtatis quũ donaret fuit uel patꝛiſ
ſui uoluntatè id fecit ⁊ in eadeʒ uo
luntate donationis uſq; ad uliiuʒ
diem uite perſèuerauerit ⁊ ex mea
⁊ diui Seueri pꝛis mei cõſtitutõe
conſirmata èſt. Si autem p moꝛtẽ
filie eſt facta donatio a quõdaʒ ſo
cero tuo etiùm inter uiuos ea pſici
potuit.
Ec iter eas qð pſonas qua
ruʒz iuri ſubiecti ſunt uir ⁊ u
xor ꝗ quẽ ue ĩ eoꝝ poteſtate ſi dõa
tiones iure ciuili fieri poſſunt.
Dem.a. Quintile.
Jut pꝛòponis pꝛ tuis ĩ cu
poteſtate fuiſti marito tuo
genero ſuo iſtrum̃tũ ðᷣbitoris dõa
tõis dedit cã iſq; mr̃imoĩo duran
te uita functus ẽ ac poſtea a mari
to diuertiſti ꝙ geſtũ eſt non ualet.
Dẽ.a. Nepotião.
Tiam ſi uxoris tue noĩe reſ
que tui iuris fuerãt depoĩte

ſunt cã ꝓpᷣetat᷑ ea rõe mutari non

potuit:⁊ſi donaſſe te uxori res tu
as ex hoc quis intèlligat quum
dõatio ĩ mr̃imonio facta pꝛi moꝛ
tua ea q̃ liberalitatem ẽxcepit irri
ta ſit. MNeẽc eſt ignotum quod
quum pꝛobari nõ poſſit ũde uxoꝛ
mẽimonij tẽpore honeſte q̃ſierit ðᷣ
mariti bonis eã hũiſſe uetes iuris
autores merito crèdidiſſent.
Dem.a. Theodore.

Jẽx uolũtate pfis tui filio

ſo. ibi ſciebat donationem non tenere. hic credebat tenere. Item
nota h̊ quod non debet eſſe melioris conditionis qui delinquit.
nt ⁊.ff. e. l.iij. i.⁊ de nox.non ſolum.⁊ quod ui.aut clã.ſeruius.
⁊ in autẽ.de reſti.⁊ ea que.S.fſi.
x ſ AIfructus.abſumpſit.nec locupletior facta eſt. ut hic ĩnuit
ſtatim. ut quia aluit ſe ⁊ ſuos quod uir facturus erat.ut.ð.
de pac.conuen.ſfructus.⁊.ff.e.ſi quis pro uxore. .ſi.
y Locupletior.quod eſt ſi tantumdem de ſuo erat erogatura·.vt.
de pe.here.ſed ⁊ſi lege..conſulnit ⁊. .ſe.⁊.S. quod autẽ. ⁊.ff. de
ſolu.in pupillo quod inſpicitur tempore litis cont.ut.ff.eo.quod
autem.ſic ergo habes ſic non tenere donationem fructuum.ut.s.

de iure do.pro oneribus ſed contra. ff. eo. de fructibus ⁊. ff.de u/

ſur.fructus.ſolu.bic ipſos fructus donauit ibi autem pꝛedia ⁊
credidit tenere donationem. alias nec eo caſu teneret in fructibo.
ut. ff. de acquiren. poſ.quod uxor. ⁊.ff. eo.ſi uxor ſilio. Ite quod
dicit locupletior ſubaudi ⁊ uir pauperior.ut ⁊.ff.e.l.iiij.⁊.l.ſi ſpõ
ſus..conceſſa.⁊. S. ſi maritus.⁊ facit.j.ſi dos conſtante matrimo

Accurſius.
Tſi.cõpꝑata ſt.a te.ut.j.e.ſi fllij.⁊ multo magis ſi ab ipſa.

Mpr. Alex. a. Clau.

a Pertinet. ut ⁊.ð.ſi quis alteriuel ſibi.multum.

b Largitus es. uenditori.

c Inſolidum.i.non quatenus eſt locupletior.ſed tamen in quantum face
re poteſt ne ſit contra.ff. de re.iudi. non tantum ⁊ hoc quando gerens
eius negocium emiſti ⁊ numeraſti.ſi autem animo donandi tunc in quã

tutõiſnuptã eſ collata ĩmãitũ dõa
tõ ipᷣo iuꝛ irrita cẽ.ſʒ ſi mẽimõiũ iuẽ
ñ ualuit lʒ io iur̃ dõatõ tẽuerit qr
tñ idigna plõa eꝰfuit ꝗ nec marituſ
pt dici utiles actões ſp reuocãdis
ijs tibi ↄpetüt. Sẽ.a.Leoni.
A fructus corum pꝛedioruʒ
in dotẽ accepiſti miimõij
tẽpore uxorẽ tuã pcipe paſſus es

eoſque uxor tua abſupſit reſtitui

tibi poſt diuoꝛtium opoꝛtere nila
ratione contendis:ſin auteʒ ab ijs
locuplł᷑tior ſcã ẽ ĩ im̃ pt᷑ ↄuẽiri.
Mypr Goꝛdia.a.origeni.
Ti ð tuò pecunia mãcipia
uxori tue ↄperata ſt tamẽ ſi
ei ſunt nadita eoru dñiũ nõ ad te
ſʒ ad eam pꝑtinẽt pecunie ãt tantuʒ

modo repetõʒ habes ſiũ negociũ

e gerẽs nũeratõʒ feciſti ſiue in eaʒ
dõatõm cõferẽs q;ᷓtitatẽ pcij largi
es.et enim łiſòlidum l quatenuſ
locupletior facta eſt actione cum
ca cõmpetenti poteris experiri.
Dem.a.uerimano
J maritus quondam uxo
ris tue quum ſui iuͦris eẽt ĩ
eã pᷣdia ul cetera donatiõis titulo
ↄtulit ⁊ in ea uoluntate uſque ad

mortem ſuam durauit ex öͤrõne

diui Seueri patꝛis meiconſirma
ta eſt donatõ.at ſi eas res pater dẽ
fũcti iiurioſe abſtulit ꝑ pᷣſidẽ ꝓuin
cie eas ſtituere còget nec ei qĩ ma

leficijſ eius ſit marũ extici crimẽ*

itẽdes ſub pretextu accuſatiònis
q̃ donata ſunt auferre debuit quũ
cauſa liberalitatis a criminatione
ſepẽrata ſit.
Dem. a. Maximo.
Icut ceſſat petitio quantita
tis quam de ſuo maritus uxori in

tum locupletior eſt quod
eſt in eo quod nalent man
cipia quum uir emit. ſi au
tem mulier emit tunc ĩ tan
tum ĩ quatum eam ere alie
no liberauit quum.ſ.ſoluit
uenditori ſi uero mulieri ĩ
quantum mancipia ualent
ut. ff. eo. ſi cum uxore.⁊.l.
cum autem.S.ſi maritus ⁊.

„2

§. eleganter ⁊. S. ſi uxorem

⁊.l.ſi id quð.S.ſi ex dote.
d Competenti. ſ. neg geſt.
primo caſu altero condict.
ſine cauſa.Sed quid ſi du
bitetur uoluerit donare ul
eius negocium gerere.
N.ex modo ⁊ genere im
penſe extimandum quod

dic.ut.ff.e.utrum.
e ſ Imaritus. tue. ſ.
nunc.

fESui iuꝛis.ſ.per emanci
pationem.
g Ex oratione. quam ba-
bes. ff. e. cum hic ſtatutus
.F. i. ac.
h Defuncti primi niri.
i Cogetur.act.ui.bo.rap.
Vel conditione furtiua.
uel interdicto unde ui.qð
etiam ad mobilia occaſio
ne immobilium datur ut.
ff. de ui.⁊ ui.ar.l.i.S.ſi fun
dus a quo.
Kk Crimen. ideſt criminaleʒ
accuſationem legis cor.de
ſicarijs.
lAccuſationis.inſtitute iã
uel etiam faciende.
m Seperata.i.non enim ẽ
ueriſimile quod crimen cõ
miſit que liberalitatem ac
cepit.ut ⁊ argu.j.de que
ſtio.l.nec ſi mors.uel ſe/
cundo eſt ſeperata. ideſt

non debuit pretextu criminis uel accuſationis criminalis liberalitatem
ſua auctoritate auferrre. quum ſit alia hec ⁊ alia illa cauſa ⁊ ſic nota gene
rale ſecretorum ſecreta. ⁊ ſeperatorum ſeperata debet eſſe ratio ſic. ⁊.ff.
de mi.papi.exuli.⁊.ff.de calum.l.fi.⁊.S.fſami. herc.his conſequenter.
K.i. ⁊.j.de edicto diui.adri toll.l.i.licet autem ſua auctoritate auſerre nõ
debuerit tamen ſi accuſauerit ⁊ fecerit condemnari aufertur liberalitas
vt indigno.ut ⁊.j.de his quibus ut indig.l.i.⁊ de reuo.do.l.ſi.⁊. ff.ſo.
ma.ſi ab hoſtibus. .i.⁊ de ijs qui.ut indig.l.indignũ ⁊ ſacit.ff.ð tabu.

exhi.l.i.5.hoc interdictum. Sed nonne precedit criminalis queſtio ci

uilem. ut.S.de or.iu.l.fi. Reſpondo ſecundũ duas expoſitiones quas
dedi non dixi que precedat ⁊ ſic dices quod.criminalis ſecundum illã
vel dic quod licet pꝛeponatur criminalis. tamen ea pendente ⁊ liberta
tis que eſt ciuilis agitur uel dic in modum exceptionis opponebatur
crimen. q.d. non potes agere ad res donatas quum eum occideris. ſed
bec replicat dicens iam prius ſuas factas ⁊ ſic non pꝛecedit ut.s. de or.

iu.l.penultima.
n ſ.

Icut. ceſſat ut ⁊.ff. .. ſi id quod. ᷣſi.quod poteſt ſtelligi per act.

ex ſtipulatu.ſed in factum poteſt vt ar. fl.de pac.do.l.ĩter. S. con
uenit conſirmatur tamen monte annui promiſſio. ut ⁊c.ff. eo.ſi ſtipulata

x 5§

e

S

fuerit quod intellige ratione preteriti non futuri tpᷣis.ut in.e.:i.papᷣ.

a Errogati.i. conſumpti. alioquĩ eſſet repetitio quatinus alter locupletio?

⁊ alter pauperior eſt effectus ſecundum quoſdam.
b Mon dari.niſi ſit immodic.nt.ff.e.ex annuo.
c ſ ꝗ manitus.reuocatam niſi uoluerit uir eam ꝛcmanere.ut ⁊.ff.e. eũ
hic ſtato.S.ſi maritus. Sʒ
contra inſtit. de le.S. ſi rem
⁊. S.idẽ reſcripſerunt ubi le menſes ſingulos uel in annos ſin
gatum nõ reuocatur per ſe gulos pꝛopꝛij uſus eius gꝛatia ꝓ
quentem obligatiõem uel mittit ita ⁊ ex ea cauſa numi ſolu
alienationẽ. So.donatio ti erogatiq; nòn dari repeuuoneʒ

odioſa legatũ eõ. fauorahbi manifeſtum eſt.
le. Itẽ donatio non tenut Sem. a. Secundine.
ab initio ſed legatũ ſic ⁊ iõ J maritus tuus creditores
facilius donatio ꝛeuocat᷑. ſortitus poſt faciã in te dõa
d ſ ꝗ quiðs poſſeſſiõis tiõem fundum quem ex donatõe
.i.dominij. ſic ⁊. ff. iuri tuo uendicas ijſdẽ ſpecialuer
de uer.ſig.interdum. obligauit eandem obligationem
e Jure puta caſu quo nale deſenſionis tue firmitatem irrum
at conſtãte matrimonio ut pere intelligere debes:quũ ſit mai
ſtatim dices. feſtum non ſolum ex huiuſmodi

Alienationẽ.i.dõationẽ. obligòe ſʒ etiam ex donatione ulł
g Saluo iure.vt ⁊.S.ð do. uenditõe l alio quolibet mõ reboↄ
ante nup.de rebus.⁊.j.de alienatis reuocataʒ eẽ a uiro ĩi mu
remi.pi.l.p.⁊ de dil.pig.ſi lierem factã donationem.

debitor ⁊.ff.de donati.l... Mpr. Diocle. ⁊ max. aa. Ro.
F. i.⁊.ff.de contrah. emp. NI dquidem an te donationẽ
alienatio. poſſeſſionis in te iurẽ ut di

h Juris ratio.ueluti pᷣſcrip cis a marito collatam pꝛediuʒ ab
tio.uel quia ſibi ius ĩ re ð eodem creditori obligatum ſuerit
bita dixit.ut.ff. quod met᷑ alienationem eius ſaluo iure debi
.c.extat.uel qꝛ oblatum re ti ſi tamẽ iuris ratio actionem ep
cuſat.ut ⁊.ff.de ſo.qui.x. creditoris non excludit factaʒ ẽẽ
ub aliud pꝛo alio pignora dubiũ non eſt. Quòd ſi donatiõe
nit. ut in autẽ. ut non fiant iure celebrata eo quod uel àn nup
pig. S.i.coll.v.uel qꝛ crekli tias facta eſt uel in iſſdem caſibus
tor cõſenſit.ut.ff.qui mo. in quibus etiam conſtante matri
pi. uel hypo.ſo.cõſenſit in monio d onatio pꝛocedere potſt

principio. L obligatio inſecuta eſt factum ma
i Quod ſi nunc.eõ dicit. riti quem diẽ ſuũ obiſſe memora
k Ante nup.i.ante matrĩo ſti iuri tuo officere non poſſe mani
nium. ſeſtum eſt.
Facta eſt unde ſtatim na Dem.aa. Octauiane.

let. ut 2.S. de do ante nup.
ſi añ.⁊.ff.e.inter eos.
m PMoteſt. ut annuʒ. ut.S.e.ſicut uel cauſa dignitatis.ut.ff.e.quod adipi
ſcende uel manumiſſionis cauſa.vt.ff.e.quod autem.S.fi.uel cã religiõis
vel pietatis.ut ⁊.ff.e.ſi ſponſus.S.conceſſa uſq; ad.S.ſi.
n Non poſſe.quia ea demum ⁊c̃. ut.j.que res pig.o.poſ.qui filios.⁊.j.
ſi aliena res pi.data ſit per totum.
o e SX»Kkr uerbis.inſeruntur generaliter loquitur.
p Legatum ſignificanð ⁊ relinquendum. M
q Sed ita demum.i.ut quotiens talia uerba inſeruntur ĩ teſtõ non totiẽs
legatum ⁊ fideicommiſſum peti poteſt.
r Vnde.ad quã cognoſcendam non poteſt commodius attingi quã neꝛ
bis inſpeciis teſti ſuperioribus ⁊ inferioribus.⁊ quia hoc eſt igitur lecto.
⁊c.ſic ergo licet uerba que ad legatum uel fideicõ.petendũ alias ſint ido
nea que poſita ſunt in teſtõ non tamen ad petenduʒ ſufficiunt niſi conſti
terit teſtatorem uoluntate relinquendi illa poſuiſſe.ſed econtra ſi ſint ĩep
ta ad legatum uel fideicommiſſum ualent ſi probetur teſtatorem ita uolu
iſſe. ut.ff. de le.iij. non aliter.
ſ Non iuris.nam cognita nolũtate ſcietur quod iuris eſt. Item ſecunda
2 quanto eſt iuris quod preſumitur in dubio. 6,
Ruum igitur. cc. qꝛ ita noluntas teſtatoris ſpectãda eſt quuʒ ergo ma
ritus tuus in teſtõ cauit de cõſeruanda tibi pꝛoprietate rerum prius tibi
ab eo donatarum non per hoc legaſſe uel fideicommiſſum reliquiſſe tibi
uidetur ſed quod donauerat conſirmaſſe. nam ⁊ cuʒ maritus qui quedã
iure quedam non iure donauerat uxori ſi legat ei ea que uiuus donaue
rat non ad illa ſpectat legatum que iure donata ſunt non enim eſt opus
ſed a domino donata. ut.ff. de le.i.quando quis. “YM

ciuiliano ? Numinio albino conſulib.ut. ff. e. cũ hic ſtatus.i. N.

nõ.⁊ no.qꝙ h̊ iterpretatur impr defuncti uoluntatẽ cuius ſolius ẽ

eæ Contulit. poſtea q;ᷓ incepit eſſe obnoxius ob primipilariaʒ ad

n Lecto nunc in ſpecie. —
x Animaduertimus. ex ſupetioribus ⁊ ĩferioribus uerbis.ut at.
ff. de le.ði.ſi ſeruus plurium. S. fi.
yVer borum que inſerta fuerunt in teſtõ p que utrũq; petere no
lebai.⁊ erãt talia.res ibi a me donatas habero nel ub: ſufficiant
vt. ff. de le. uj. fidei
. commiſſa §. ſi quil
X uẽrbis que in poſtremis ita.⁊ ſic nolebat rs
iudiciiſ iſerũt᷑lʒ ad fivᷣiↄmiſ ? earuʒ eſtimatõeʒ
ſum uel legatum utilia ſunt nõ iñ habere. ſic. ut. j. de H
omnimõ legati uel fideicõmiſſi ꝓ caduc.toll. S. ubi

ſecutio datur:ſed ita demũ ſi relin autẽ legatanij ⁊. ff.
quendi ſtudio huiuſmodi ba ſu dele.i. ſi plunbus.
erint aſcripta undc te uoluntatis ⁊ ſic dico non nale
queſtionem nõn iuris in pꝛeces tu re nec eſſe ſideicom
as contuliſſe palam eſt quum igi? muſſum q̃tũ ad cx
leciò teſtamento animàdueriimꝰ timationem pꝛeſtä
maritum tuum ex pꝛecedente do dã ſed fideromiſſũ ””MVMB
natione dominium tibi conſerual qᷓ; i ad ipſas res.
ſe ſecuritati que tue ad obtinendã ⁊ eas habebit iure
pʒopꝛietatẽ cauſe indictorum uer legati nõ iure doa
borum conceptione ſidẽicõmiſſũ tõis.ut ff. de le. i. ſi
