rem vel ſe inſtitutum. .
a Capite. agnationis vel cognationis. ? facit.j.de ſecundis tabu.
.l.i. ccurſius florentinus.
b Funis curſu.ſ.anni.vel centum dierum quominuſ.ſ.currat
c Bonoꝛum poſ. mulieri delata.

d Maniteſtum eſt. vt. . fl. de iuris ⁊ fac.igno.l.i.ſed facti ſic.vt.Sẽ
l.pꝛoxi.ſed in iure diſtingue ſi potuit conſulere peritioꝛes. vt.ff.

Äo.l.in bonoꝛum.⁊ quis oꝛdo in bo.poſ.ſer.l.ij.S.fi.⁊ facit.S.ðʒ
iur ⁊ fac.igno.l.cum ius.
e b DOnoꝛum. agnoſcere. etiaʒ ſine conſenſu pupilli ꝙ tunc ẽ
verum ſi conſentire nequeat puta ſi ſit infans vt.j.de iure
deli.l.ſi infanti.ꝙ ſi intelligere valeat opoꝛtet eius conſenſum in
teruenire.vt.j.de iure deli.l.potuit. ⁊ facit.S.e.l.infantis.⁊.ff.e.l.
tutor.accurſius florentinus

fESciens.eum non habere tutoꝛem ⸗2 impuberem eſſe. ⁊ eſt ſic. ff.

e.ſi ſeruus in pꝛin.⁊.j.de iure deli.l.ſi infanti.in fi..ff. de of. pꝛe
to.l.barbarius..ſed ⁊ ſi ſciſſet.⁊ nõ.hic iudicem ſecundum con
ſcientiam debere iudicare ⁊ poſſe. Item videtur huic.l. contra in
ſti. de auc.tu..nec.ſed intellige illud. niſi cõpetens iudex.⁊c.vt h
bꝛ. facit enim tantum bic auctoꝛitas iudicis quantum auctoꝛitas
tutoꝛis. ſic. -.ff. de mi. ait pꝛetoꝛ. . ꝙ tamen.
Sq NVicunq;. rõnem iuſtaʒ. ſi ergo non petijt.j.tempus ſtatu

tum per ignoꝛantiam facti non obeſt. t hic. ..fl. ðe iuriſ ⁊ facti igno. Li.

ſic ignoꝛantia iur ſuccurrit ruſticitati.vt.ff.de iur̃ om. iu.ſi quis id.⁊ de
eden.l.i.in ſi.⁊.j.ðe iure deli.l.ſi.in pꝛin.⁊ in fi.vel dic ſo non petijt.ſ. iu⸗
dice ſedente pꝛo tribunali. hoc enim non eſt neceſſe. vt.j .l. pꝛoxi. ? eſt ad

ſticioſam geris ſolicitudinem.

Aris ignòrantiam nec mu

ratur:ipſe autem pupilius bonorũ

hoc. ff. e.l. ijj. pe.vel dic tertio non petijt cum ſolemnitate verboꝛũ eoꝝ

cunq; rõem aliam infra pꝛeſinituzʒ

tempus bonoruzʒ poſſeſſioneʒ mi
nime petiſſe noſcatur quoniã hec

ſanciið huio conſuetudinis neceſſi

atem mutauit

BPẽ.a.ad.p opulũ.

Tuerborum ĩaniũ excludi

mug captiones ita h' obſer

quidem uari decernimus: ut apud quẽlibet
nem pupilli nomine agnoa

iudicem uel etiam apud duum ui

ros qualiſcũʒ teſtatiõ amplectenð
hr'fditatis oſiendatur ſtatutis pꝛiſ/
cCcò iure temporibus coartanda.

Eo addito ut etiã ſi it alienam ui

cem.i.prioris gradus pꝛopeꝛãnti

exeratur nihilominuſ tamen effica
ciam parem qĩ ſuis ſitaʒ curricul
conſequatur.

Quãdo non petẽntiuʒ partes pe/
tenubus accreſcant.

Mprs Gordia.a. Martane.
NAuotiẽns pluribuſ libe
ris ceſſante legitima ſuc
ceſſione bonorum poſ

—

qua olim erat neceſſe peti.
vt. ff. de oꝛig. iu.l. ij. . om
nium ⁊ ad hunc modum
bene ſupponit᷑ lex ſequẽs
h ¶Sanctio.i. hec lex.
i u Tvyerboꝛuʒ. exclu
dimus ſi habes ex
cludimus. dic.vt.S. de foꝛ
mul.l. i. ⁊.ij. ſi habesexclu
ſimus dic.vt. ð l. pꝛoxi.Fʒ
vltimum modum.
k Teſtatoꝛ. nec ẽ opus a/-
perire tabul.vt.ff. de ſe.
ta.l.i..ſufficit.nec decre/
tum iudicis exigitur.⁊ ſic
videtur ꝙ non ſit opo ho
die bo.poſ.decretaleʒ pe
tere.ſed ſufficit coꝛam iu
dice delataʒ agnoſcere. v.
7.ð. de cur.fu.l.f. S nos i⸗
taq;.arg.tamen contra.j.
comunia de ſuc.l.i.⁊.ff.ð
excep.l.exceptiões oppo⸗
nuntur in ſi.vbi dicitur cũ
ſolemnitate peti. ſed ille ꝑ
hanc coꝛigũtur
IPꝛiſco.i.antiquo.
m Pꝛoperantius. exerat᷑
.i.petatur vł aperiatuꝛ via
peteti alias exerauit.i.ad

bo.poſ.cucurrit ⁊ dic pꝛopeꝛantius.i.pꝛoperanter ante curſuʒ anni.i.di
cere ſi pꝛimus repudiet ante ſuum tempus finitum.ſequẽs aũt nolit ſta
tim ſibi cõputari tempus.ſed finito tempoꝛe pꝛimi.ac ſi non repudiaſſet
nõ põt hoc facere.ſed ſtatim incipit currere vt hic.⁊ iſti.e. fi.. f. ð ſuc.
edi.l.i.F.quibus.⁊ ar.ff.de acqui.here.ſi quis heres ita ſcriptus. Item
ar. ad hoc.ff. ad.l. iu. de adul.ſi maritus. . ſi negauerit. 7. l. quĩquenniũ

vel expone ſecundo ſi intra alienam vicem.i.ſi infra tempoꝛa pꝛimi pe⸗/

tat ſecundus nil ei pꝛeiudicat. vt.ff. de bo. li. ſi filius qui patri. §. cum fili
us. 7.ff. de inof. te. l. filio. S. contra.
n Currriculis.currit enim vſq; ad annum.pel.c.dies.⁊ eſt ad.l.illam. j.
de le.in legatis.
o Quando non peten.qꝛ vnus ex bis quibus bo.poſ.defertur. quan/
doq; excluditur ⁊ accreſcit alijs.ideo de hoc ponit quando non pẽ.⁊c.
p q AVotiens.caſus iſte ponitur in liberis qui ſucceſſioneʒ materne
non paterne linee poterãt vendicare. ? ſic nulla via amodo ad
mittunĩ.accipiant alij vel non.⁊ ideo dicit ceſſante le. ſuc. quia ſi lege.xij
tab. patri vel alicui de paterna linea ſuccedere poſſet.⁊ nolens de iuꝛe P

toꝛio admutti per vnde liberi admittat ipſe ſibi ex alio capite tãq; agna
tus ſuccederet ceteris excluſis.vt. ff. de ſuc. edicto.l. i. F. ſed videndũ.ita

tamen ſi ceteri eſſent in remotioꝛibus gradibus q;ᷓ ipſe ⁊ nullus alius
eſt in eo capite.vnde ipſe exccluditur.nam qui eꝛant eodem capite eum
excludunt ſi accipiant quum ex eo capite quo quis excluditur nunquã
admittitur.vt inſti.de here.abinte.S.admonendi.⁊.ff.vnde cog.l. legitti
mis. ⁊.l.octaui.⁊ ꝙ dicit bo.poſ.vnde.ſ.cognati.nã vnde liberi non da
tur in boĩs maternis.yvt.j.de ſuis ⁊ le.hꝛ.l.quot.nec ex.l.xij.ta.pocant

ſed per pꝛetoꝛem.vt inſti.de ſuc.cog.i pꝛi.nec ob.ꝙ dixi.s. ti. i.l.i. cõpe⸗

tere.vnde legitimi.nam pꝛout vellent admitti ex ſenatuſcõſul. oꝛficiano
habent vnde legitimi pꝛout cognati habẽt.vñ cognati.⁊ ſecundum hoc
ceſſante legitima.i.in quibus ceſſet legitima ſucceſſio.vel põe ſecũdo in
liberis emancipatis quorum nõ eſt ſucceſſio legitima ꝑ.l.xij.tab.vt in
ſti.de ſucceſ.cog.ĩ pꝛĩ.ſi ergo fuerit tpꝛe excluſi ceteri admittũtur ſi autẽ
eſſent ĩ poteſtate ⁊ ſic eſt legitima ſucceſſio perpetuo admittũtur.ſi legit⸗
timo iure.i.ciuili velint ſuccedere.vt inſti.de perpe.⁊ tem. ac.ĩ prin. ⁊ ſic
fruſtra diceretalijs accreſcere. Item quum inniti accipiant.⁊ ſic nõ ꝛepu
diant ergo nec ipſi excluduntuꝛ iure ciuili.ſed de iure pꝛetoꝛio.ſecus.vt

* rr —

9 e 4

infti. de here. qua ⁊ dif. 5. ⁊ ſui. vl dic tertio ꝙ ſic de facto erat. ꝙ ceſſabat

legitima ſucceſſio. ið tamen ⁊ ſi n
appellat agnatos. ſic ceſſante.i.

on ceſſaret.vel planius dic ꝙ legitimã

reiecta.donec enim ſunt liberi non hẽt

locum vnde agnati.vt.j. vnde liberi.l.ex teſtamẽto.⁊ inſti.de here.abite.
S. admonendi. ⁊ bũc verſum ceſſante.⁊c.pone ĩ fi.

Perpetui.i. generalis qꝗ·:
duo permittebant.iſ.peteꝛe
⁊.j.ãnũ petere
b Omittentibus. ſ. fepudi
ando vel tacendo.vt. ff. e.l
iij. in fi.⁊.l.ſeq.
(¶ Accreſcere. ſed an ipᷣo iu
re vt nõ habeant plus ne/
ceſſe petere.an vero petet.
ſicut ille erat petiturus in
cuius locũ ſuccedit..di/
ſtingue. ſi enim eodem iur
admittebantur ipᷣo iure ac
creſcit. ſi diuerſo. tunc ſec⸗
vt. ff. e. ſy cũ patrono ĩ pꝛi.
Item nuquid inter hẽdes
de iure ciuili accreſcit.eñ.
ſic. vt. j. de ca.tol.S. is ita.⁊
.ff. ad tertul. l. i. . ſi nemo.
⁊ eodeʒ modo vt nõ ſit ne
ceſſe iterum adire.ſi eodeʒ
iure admittebantur niſi in
caſu quãdo ſeruus meus
pꝛo parte pure ⁊ pꝛo paꝛte
ſub conditione fuit inſtitu
tus. ? iuſſu meo ſtatim ex
pura inſtitutione adijt.nã
iteꝛũ opoꝛtebit adire exiſtẽ

te conditione.vt. ff. de acq

ren.heꝛe.ſi ſolus. .fi. Iteʒ
pꝛo qua parte accreſcit ſin

ſeſſio defertur beneficium edicti
perpẽtui quibuſdaʒ omittentibus
his ſolis qui bonoruʒ poſſeſſionẽ

agnouerũt portionem non petenti
um accreſcerẽ in dubium non ue

nit.
De bonorum poſſeſſione ſecun
dum tabulàs.

AMpr Alex. a. Aitali.
Endentẽ appellatione a
ſnia qua falſum teſtamẽ
tum pꝛonunciatum eſt
incertò ad hoc an defunct inteſta
to deceſſerit pꝛoximitatis nomine
bonoͤrum poſſeſſioni locus non
Mpr GSor.a. Cornel.
Onõrum quidem poſſeſſio
nem ex edicto pꝛetoris non
niſi ſecunduz eas tabulas que ſep
tem teſtium ſignis ſignatè ſuntpeti
poſſe in dubium non uenit.
Aeruʒ ſi eundeʒ numeruʒ affuiſ
ſe ſine ſcriptis teſiõ cõdito docẽri
poteſt iure ciuili teſtamento ſactũ

adhuc non dabitur pꝛopter talem pꝛobationem f.tab.ſed retar/
datur aditio abinteſtato.vt..l.pꝛo xi.
Nuncupationem.que etiam põt dici vtilis ſecundum tabulas.
m De bo. poſ.quia pꝛetereunt᷑ qñq; liberi a parentibus.ideo de

hac dicit.ſed quare hic ti.ponitur poſt pꝛeced

econtꝛa.ʒ.hic con
. , ſiderauit dignitatẽ
uideri ac ſenodum nuncupationem eſt enim dignioꝛ ſe
bonorum poſſeſſionem defſerri ex cundum ta.qꝛ daĩi
plorati iuris eſft. xii. ex voluntate ;ᷓ cõ
tra ta.que datur ʒ
BDe bonorum poſſeſſione con/ voluntatem. vt. ff.
na tabulas quaʒ pꝛetor iberis pol de bo. poſ.l. ſicnʒ
licetur. . Hauono⸗ ſen in. ff.
. conſiderauit oꝛdi
Mypr Alexan.a. Ruſo. penm decernendan
AIberi cõtꝛa tabulas pẽ cauſaꝛuʒ pꝛius enĩ
tum bonoruʒ poſſeſſio competit contra ta
nne admiſſa ſol parentib bu.⁊ niſi cõſtet eaʒ
⁊ liberis legata pꝛeſtare ſecundu,; ppeti non poſſe. nõ
edictum debent. põt peti ſecundum
Pẽé. a. Clajà. ta. vt. ff. de ſecũdis
HNOYſthumõò nato qui nec he ta.l.i. F. expectãdi.
res inſtitutuſ a patre nec no ⁊.ff. e. l. illud. 5. fi.

minatim exheredatus eſt teſtamen
tum rumpitur ⁊ ſi contꝛa tabulas
bonorum poſſeſſio infantis nomi
ne a tutore petita èſt:ſecundum ta/

bulas bonoruʒ poſſeſſio locũ hffe buſdam alijs plo
n pot. xiii nis. vt. ff. e. l. i. ⁊. ij
.l.virilis.S. fi. .ff
BDe bonorum poſſeſſione cont:a de vſufr. ſi extrãeo
tabulas liberti que patronis liibe que ſunt contra. ſ
Hiſes eoium datur. ⁊ nõ ꝙ lex iſta nõ
2 e videtur hodie hbfe

entem quũ in.ſf. ſit

n l Iberi.ſci

licet pꝛete
ꝛti.

o Et liberis.⁊ qui

locum.nam irrita

glis. .pꝛo ea pro qua ĩ pꝛima admittebantur. vt.j.de impu. alijs ſub⸗
ſti.l. i. Item nũquid etiam ĩuitis .· e. ſic.ar.ff.de acqui.here.l.cum here
ditate. ?.. de ca. tol.l. vna. . his ita in fi. . ⁊ facit. fl. de ſuis.⁊ le.ſi ex plu
rib.⁊ ð bo.po.ei ꝗ adiſit.⁊.ff.ð ĩoſ.te.ſippõas..ſi.⁊.j.ð iuj ðli.l.qdã
d De bo.poſ.ſecun.tab.S.dixit de bo.poſ.in genere nũc poit ĩ ſpẽ.
e p Endente appellatione.i.interpoſita a ſententia.?c.
f Incerto.ſ.exiſtente. “ =
g Bononpol. vnde cognati vel vnde agnati.qꝛ qᷓdiu põt ẽẽ ex
teſtamẽto. c. vt.ff. de reg. iur.l. ;diu. Item quia nil eſt inouandum pẽ
dente appellatione.vt. ff. nil ino. ap.pen.l.i. tertia ratio ẽ per.l.ð.tit.ij.l.
q;diu.ſed nõne hic diſtinguitur.vt dicitur.ff. de acqui.here.l.cum falſũ
yt ſi dicatur inſtitutus feciſſe flm̃ quum ſciat ſe non feciſſe poſſit habere
ſi alius non poſſit. en. non ibi. n. aditio conſiſtit in nuda voluntate qð

põt facere quum hẽt bonam cõſciam. bonoꝛum autem poſ.conſeg nõ

põt quis niſi certum ſit iudici teſtatoꝛem deceſſ iſſe teſtatum vel inteſtatũ
cert autem non eſt donec qõ falſi venuletur. vt. S. ti.ij. diu. ⁊ facit.j.co
munia de ſucceſſi.l.anteq;ᷓ. UM ʒè
hb b Dnoꝛum pol. ſecunduʒ tab. .
i Signis.i.ſigillis. vt. ⁊. ff. e.l. cum tabule ſubſcriptiones.etiaʒ ibi
debent eſſe ⁊ alia que in teſtamento in ſcriptis condito ſunt neceſſaria.
vt inſti. de teſ.ordi.S,i. èèèòÿMV
k Boceri põt.duobus vel tribus teſtibus ſfm. M. ⁊. H. vt. ff. de teſti. l.
yvbi. ? ar. . de fide inſtru.l.i.⁊ hoc ideo.quia dubitatur de ſolemnitate
tantũ. ſicut ⁊ alias inſti.de ſideiꝰ.hꝛ. .fi.vbi at dubitat᷑ de voluntate. vij
ſunt neceſſarij ꝙ repꝛobo oĩo qꝛ nõ põt eſſe de ſolemnitate queſtio quĩ
ſit de voluntate. nam ſi bo.poſ.ſᷣm tab. petas pꝛobaꝛe debes.vij. teſtes

coꝛam teſtatoꝛe fuiſſe. ⁊ ideo vt te heꝛedem inſtitueret ſicq; inſtituit.quuʒ

aũt hoc pꝛobas qʒ ſufficit. Item ſi boc non pꝛobas bo.poſ.F.tab.non
habebis pro nobis eſt.j.de fideicom.l.qõne quoniaʒ in fl. ⁊.j.de codi.
ſi quis ageꝛe.S.fi.nec ob.ꝙ dictum aliud de voluntate.⁊ aliud de ſolem

nitate vt in legato ꝙ conſitetur heres rectũ.ſed non ſolemniter. quia ⁊

tunc ẽ de voluntate ſolemni qõ.an teſtatoꝛ volvit teſtari.⁊ ſolemniteꝛ ſit

teſtatus ſecundum. b. tu diſtingue vltra an factum velit pꝛobare.⁊ tũc ꝑ
dnos.an ſit factum.⁊ tunc ꝑ.vij.ſed pꝛimuʒ pꝛobare paxꝝ pꝛodeſt.quia

to teſtamento quo ad inſtitutionem cetera manent ſirma.vt.j. de

lib. pꝛete.l.exhere. aut. ex caufa. Item contra infra de fideicõ.qui

dam.ſo.vt ibi.

p Eaictum. ꝙ eſt. ff. e.l. i.
q p Oſthumo. qui nec heres.ſed ⁊ heꝛes inſtitutus alio com

mittẽte edictum poteſt peter̃.vt.ff. e.ſi poſt moꝛtem in ſi.
⁊.l.ij..ſi quis ex liberis. .W

ominatim.nam nominatim ⁊ olim ⁊ hodie poteſt exheredaꝛi

licet olim aliter poſſet exheredari poſthumus.ſ.inter ceteros.ho
die autem inter eos nulla ẽ differentia. vt inſti. de exhere.li. . i.
§. ij. ii. . iij. .. de lib. pꝛe.l.fi.. fi. Item nõ.hic ꝙ nec inſtitutus
nec exheredatus habet contra ta. vt hic.⁊.ff. e.l.i. ſi modo rite eſt
exheredatus ⁊ pure.⁊ ab omni gradu. alias ſi ab vno contra ſe
quentem petet bo poſ.non accipiente eam pꝛimo gradu. vt. ff.e.
non putauit. . ij. .iij. T delib. ? po.l. ſed ⁊ ſi peperit.idem in pꝛe
terito quando pꝛo exheredatione hz pꝛelenitio.vt inſti. de exheĩ.
li. F. ſ.. ⁊ ideo dicitur lex non habere locum 3 ta. in teſtamentiſ fe
minaꝛum. pt. fl. e. l. llud. S. ad teſtamenta.

[NRumpitur. de iure ciuili ſed de iure pꝛetoꝛio dic.i.rumpetuꝛ q;

tum ad õ tab.

t Petita eſt. ſed qualiter poteſt dari contra ta.quum ſit nullum.

yt. ð. l. pꝛoxi.:.ff. de iniuſto rup.tel.l.i. ꝙ nullum eſt non põt ꝛũ
pi. vt. ff. de iniuſto ru. te.l. nam ? ſi ſub cõditione.. licet ſit reſciſ
ſum iux ciuili equitate tamen pꝛetoꝛia ẽ aliquod.vnde infirmatur
eo iure quo ſubſiſtere fingitur hac ẽt rõe ſuns ptus poteſt dicere
nullum ⁊ petere contra ta.diuerſis reſpectibus vt.j.de lib.pꝛe.l.
fi. .. ſancimus itaq; in fi.

u Secundum ta: ſed nõne ym ta. Ʒ ta.ſimul locum habere pñt.

vt. fl. de le. pꝛe.is qui.. ſed ſi ſcriptus que ẽ cõtra..ibi non di
citur ꝙ beres ſcriptus petierit bo. po.ſecundum ta.hoc enim face
re non poſſet. ſed dicit ꝙ adiuit hereditatem ꝙ de iure ciuili ẽ in
telligendum. ſimul ergo locum non habent arg. contra. ff. de bo.
poſ.ſed quũ prꝛono ſed ibi eodem modo rũderi põt. ſed littera a

liquantulum repugnat ynde põt dici aliud ĩ contrata. que datur

l patrono.⁊ eſt ratio.j.ti.i.l.i.in fi.pꝛime glo. Item eſt contra huic in eo ꝙ dicit negat.ſ.Fʒ duos pꝛimos caſus videt᷑ nil intereſſe neget łnõ
oi. .l.j. de iure deli. potuit. ſo. vt ibi. nã aut accepit ſilius bõa ſui pꝛis adeũdo ſit emaãcipatus ł nõ.pᷣ caſu ſũt
ſſſt x De bo.occaſione bo.poſ.contra ta.in bonis ingenuorum po bõa ↄmixta.vñ ñ põt hr̃e niſi oĩa hẽat nec cuʒ bo. poſ.łſine ĩ fo ñ oʒ q;
Nten nit ⁊ in bonis libertoꝛum. neget.qꝛ due hr̃ditates ſũt ꝙ hic dicit foꝛe neceſſe.qꝛ neget ł ñ ſuccedit a
ini y I Ncet libertus. minoꝛ centenario poteſt exheredare patro uo ꝑ bo.poſ..Fʒ Jo.loꝗt ĩ emãcipato ſilio ⁊ nõ appꝛehẽdẽte bõa pꝛis
Nie num ſi inte ⁊ ideo dicit negat.qꝛ vbi
dnnn ſtat decedat ⁊ ſuc- . negat nũqᷓ niſi ꝑ bo poſ.
ti cedũt libẽiſi quos Mypr Gordi.a. Herculiano. Dẽ.aa.⁊.cc.oſimo. põt ſuſcipere facłtates aui
di; habʒ gbus nõ ex Ickt ex cauſa fideicomiſ X teſtamento uèlab inteſta/ ſʒ ſi ↄtẽderet ſe hrdeʒ pr̃iſ
tantibus admittit ſi manuiſſus ſit is queʒ to exiſtẽte filio Inepote ſuo poſſet in vno caſu.ſ.quũ
Uis pꝛonus at centena exuoluntate patris cuʒ herede nemò poteſt ab inteſtatõ ſuus pater fucceſſiſſ auo
din rins vel maioꝛ ſi ĩ ſorore tua te mãumiſſiſſe pꝛopõis brs exiſterè. It ſilr põt loq ĩ filio qui
tan teſtal decedat. ſuc tamẽ ſi extꝛaneos ſcripſit heredes Mypr Cõſ.a. ad Leonẽ. erat ĩ põtate ⁊ repudiauit
n cedũt libeꝛi ſi quoſ partis legitime contꝛa tabulaſ eiuſ Di ſẽ patris poſt annum in bona pꝛis.⁊ iõ diẽ negat
gioni babet illis deficiẽ⸗ bonoruz poſſe eſſioneʒ petendo uel teſtatum defuncti negaͤt her qꝛ ſi ↄtẽderet aliquo cãu
Nn tibus ſuccedit pa. contra nuncupationem ſi teſtamẽ dem mortui aui patron i ſuſcipere bret ſiñ bonoꝝ po.ſ.quũ
ſi experedet pr̃o tum ſine ſcriptis conditum eſt itra facultatẽs nõ poteſt maxime ema ſuus pr̃ ñ abſtiuiſſet. naz
ſen. num inſtituto ex/ tempora edicto pꝛeſtituta eam par cipatus niſi per bonorum poſſeſſi hr̃s hẽdis.⁊c̃.vt.jl.de hr.
dn tãeo expugnatpa tem poteris obtinere. onem ad huiuſmõi beneſicium ꝑ iſti. l. f. It iõ dicit maxĩe
D tronus teſtm̃ oli ĩ Mpr The. a. Aſclepi. uenerit. xvy. qꝛ de exiſtẽte ĩ põtate ma
i dimidiã hodie in Aton liberti mũerib elec „ G gis dubitabat ſʒ tñ idẽ ẽ ĩ
nſi tertiam. vt inſti. de tis ⁊ öperis a contra tabu Vndẽ legitimi ⁊ unde cognati. eo nã taq;ᷓ ſuñ oſtat eũ ad
*“ ſuc. li. F. ſed noſtra las bonorũ poſſeſſiõe repellr.xiiii . mitti nõ poſſe ð iure ciui
an ꝙ erit ſpale in hac „⸗· . Mpr Alexan. a. Aulpio. li.qꝛ ſucceſſoꝛiũ nõ bz lo
contrata.vt pꝛo ea Vndẽ liberi⸗ Onſobrinorum tuoruʒ cũ ĩ ſuis.vt.ff.ð ſuis ⁊ le.
d parte tantuʒ expu inteſtatoruʒ bona ſi ad .l. i. F. ſcẽdũ. Itẽ qꝛ ſuns
lg . . ioriſ neceſſitudiniſ OOr K
lu gnetur. nam in en Mor Dio.⁊ Max. aa. Sarpe. Piiorii neceſſitudiniſ ne repudiare nõ põt ð iur ci
liui que dat libẽis ſec J aᷣuus tuus relictis tri minem iure pertinuerint tuqʒ eo/ uili. vt iſti. de hů. q. ⁊ dif.
ſif qꝛ in totũ. vt. ff. de bus emancipatis filijs rum poſſeſſionẽ agnoͤuiſti perſèg ſui. Nẽ alia rõne qꝛ aliuſ
* cõtrata.l.ſi duob deceſſerit hiq; bonorũ nõ pꝛohiberis. eci pcedbat tpꝛe moꝛtis a
e §F. quũ emãcipat⸗ poſſeſſionem unde liberi acceper̃t Mdperator̃e Diocle.?⁊ Max.aa. ni. puta pꝛe iſti.de hĩ.abĩ
Ng 3 p Altronus. pꝛo rata portõe heredes eos exti zenoni. teſ. F. ita tñ. Itẽ nec tanq;
hii muneribuſ tiſſẽ palam eſt. agnatus qꝛ ſucceſſoꝛiũ ſi⸗/
dlebi mun dr cũ cĩ do militer nõ bʒ locũ ĩ agna
n nũ ſimplex duʒ tñ tis olĩ vt ĩſti. de le.ag.ſuc.
nſt non ſit opera.vt.ff.de vᷣerbo.ſigni.l.inter donum. F. placebat. It qꝛ nõ erat ꝓxior tpᷣꝛe moꝛtis aui.vt inſti.de le.ag.ſuc.Oõ.
gig a Et opis renẽditis ſubandi ſʒ al.ar.ff.ꝗ ⁊ a qbus ma.nõ li...fi. ſi in plures.tãqᷓ; cognatus conſtat ꝙ nõ poterat admitti ſine bo.poſ.vt
K.his.vel ſubaudi.ſ.exactis ꝓut plene hoc notani.S.de ope.lib. inſti.de ſuc.cogna.ĩ pꝛi.ſʒ hodie tanq; agnatus põt admitti quũ ſucceſ
.l.ſi q;. ⁊ ad hoc.ff. de liberis ag.ſi qꝗs ali.S.ſi quis ĩmo ex ſola ĩ ſoꝛiũ habeat locũ ĩ agnatis.vt.d. .placebat. Itẽ ⁊ tãq; ſuus quũ ⁊ ibi
loc poſitõe quo ad ↄ ta.ᷣm hug.de poꝛta rauennata. detur ſacultas abſtinẽdi pᷣ ⁊ ſic differat᷑/ ꝓxio.⁊ ſic hẽat locũ ſucceſſoꝛiũ
n i b Vnge liberi. dicit de bo.poſ.que ſunt ex teſtõ.nũc de his que etiam in ſuis vt inſti.de here.qua.⁊ dif.S.ſed his.
ſunt ab inteſtato.⁊ nõ.ꝙ illis datur vnde liberi qbus ʒ ta. vt.ff. m Facultates.i.haditatẽ.hic aũt q̃rit᷑ an filius filij emancipati cõceptus
beſolt ſi ta.te.nłle ex.l.i..recte.vñ ĩ boĩs mĩis ñ dat᷑.vt.j.ð ſuis ⁊ le.l.f. poſt emancipatõeʒ ſit agnatus auo.ꝙ ego nego oĩo.nã iura agnatiõis
wabo c J auus pꝛo rata.i.virili non inſolidum.vt.ff.ſi paꝛs hẽ. per emancipatõeʒ inter fres tolluntur niſi ꝑ anaſtaſiũ.vt.S.de le tu.l.iiij
elſi pe.l.ij. ⁊.ff.de f.ta.l.i.F.pꝛo qua. git hẽ nepotẽ ⁊ auũ.nõ ob.ſi dicas ꝙ cõiũciẽ ꝑ maſculinũ ſexũ ergo ẽ
ſfinns d Heꝛedes.i.ſucceſſoꝛes ⁊ loco hĩdũ ↄſtitutos.nam pᷣtoꝛ agnatus.ſallit enĩ in ſeruis co gnatis.tñ negari nõ põt qui ipᷣe emãcipa
bſtel⸗ hẽdes facere nõ põt.quos ſolus vocauit.vt inſti.e.S.quos aũt. tus ⁊ nepos vocetur ꝑ vñ cog.vt ĩſti.ð hẽ.abĩte..admonẽdi.⁊ lex expᷣſ
vnnſe e ¶Extitiſſe.ex pᷣtoꝛis bñſicio.nã ius ciuile.xij.ta.ñ cognoſcebat e⸗ ſim decidit qõnẽ.vt inſti.de ſuc.cog.i..⁊.j.de le.heꝛe.l.meminim..cũ
ſt ie⸗ mancipatos.ſʒ expellebat vt exneos.vt iſti.ð hr.abi..emãcipati ego ſʒʒ aʒ. Itẽ qꝛ an vñ liberi detur pr̃i ĩ bõis filij emãcipati iteſtato mõ
ninhr ſe SX teſtamento.nepote quem nemo pꝛecedit. tui.tʒe. P.ꝙ ſic vel vñ parẽtes ĩpoſito noĩe ꝙ ſtare non poſſe pꝛobo a
chei. g MNemo alius.vltior aʒ.qui ñ ſit ĩ eað ꝑitate ⁊ eqtate vt ſee pttibus remotis.nã aut ẽ ſuus aut emancipatus.ſi ſuus.aut habebat ca
entlA cũ poſſit aditti vt pnepos ex tertio filio vt inſti.ð hr̃.abĩ.S.cũ fili ſtrenſe.vel qĩ caſtrẽſe peculiũ aut nõ.ſi hẽbat ⁊ fecit teſtm excludit᷑ pater
h Abiteſtato. niſi in teſtõ milit cui lʒ ꝓ pte ðcedẽ ĩteſtat ꝓ pte te ẽt exhidat᷑ Iptus.vt.S.de ĩof.t.l.fi.qʒ ſi ñ fecit teſtm pateꝛ occupat inĩ pe
ndH ſtatus.vt.ff. de teſtõ mili.ſi miles.idem ẽt ĩ alio qñq; contingit ex culij.vt.ff.de caſtrẽ.pe.l.ij.ſi aũt nec caſtrẽſe nec qĩ hʒ nec oli nec hodie
poſt facto.vt. ff.de inoſ.te.circa.⁊.l.nam ⁊ ſi..filiuſfa. põt teſtari quũ oĩa ſint patris.vt.j.ð bo.q li.l.fi..filijs quũ vo ẽ emãci
alun. i Exiſtere. nam ſicut ꝑ teſtm̃ ita ꝑ ſuum heredeʒ quilibet alius ex pai⁊ ñ ↄcta.ſfiducia nihbil bʒ.tẽ pat.vt ĩſti.de le.ag. ſuc.S.fi.ſi ↄcta aut fe
hoi cluditur. ⁊ facit.j.cõia de vſuc.l.anteqᷓ; cit teſtm̃ aut ñ pᷣ cãu ſi exheꝛedauit patꝛẽ hʒ q̃relã ſi pterijt hʒ ta.vt. ff.
k q AVi.ſ.nepos. de ĩof. te. l.mũ ⁊.l.nã ⁊ ſi.⁊.l.filio.S. ↄ.ſi ãt ñ fecit teſtm quũ ali ñ pᷣcedat
mnin lNegat.ſ.repudiãdo.ſecus ſi dicat nõ ſuʒ hẽs vel nõ adeo. vt.ff. patꝛẽ hẽbis bo.poſ.vñ łhini.yt iſti.de le.ag.ſuc. .f.ſʒ ceꝛte ⁊ ſi hẽat vñ pẽ
tbin ad tertul.ſilij.F.i.⁊ nõ.S.de iuĩ ⁊ fa.ig.l.ij.qñq; tñ negat ponituꝛ tẽs lvñ libei vtilẽ ñ ẽ abſurdũ.⁊ facit ad.l.iſtã.ð.ſi vt ab hẽ.abſti.l.ij.
hzl ꝓ ñ dicit.vt.s.ð pe.hjr.l.ſi putas.ſi ergo põas nec filiũ nec nepo .ffſ.de bo.li.ſi ex patronis. .ſi.⁊.S.de inof.te.l.ſi quis filium..ij.
tivᷣẽs in põtate aui fuiſſe vel ẽt nepotẽ tm̃ fuiſſe emãcipatũ ĩidubitan/ n Non ſpoteſt de iure ciuili. L
nin ter obtiet ꝙ bic diẽ. vt ⁊ iſt.de exhi.li... emãcipatos.ſi põas vlꝝʒ o ¶ Peruenerit.ꝑ vnde liberi.per vnde cognati.⁊ vnde agnati.
ſmnt ꝙ; ĩ põtate.⁊ tũc non adittit vt ſuus.qꝛ pꝛecedit eũ pr̃ ſʒ Jo.vtinn p AVñ lini. lini ſüt agnati. ⁊ ẽt qdã cognati ꝗ in loco agnatoꝝ ſũt vt ſunt
ntr ſti. de exhjr̃.qᷓ ⁊ dif.S.ſui.niſiiĩ duobus caſibus.vt.ff. de cõdi.iſti. filij ſoꝛoꝛis. It vtini. vt.j. de le. heꝛe.l. p. f. It᷑ ꝗ ex oꝛſi.łttul.admittuni
tlig l. fi. . ff.e.ſcripto.⁊ de ſuis ⁊ le.l.i.S.ſciendum.nec.ut agnatus vt. ff. e.l. i. .l..l.q poſtq;ᷓ gꝗ dixit de illa qᷓ datur liberis.ð dicit de ea qᷓ
en olim ut.l. ſcripto.ſʒ quuʒ hodie iuĩ ↄſtõis ſucceſſoꝛiũ locũ hẽat agnatis ⁊ tertio de ea que cognatis.hic.n.ẽ.oꝛdo.vt.ff.ſi ta.te.l.i.
enn ĩ agnatis vĩ ꝙ ẽt ſine bo. poſ. admittat nepos.vt ĩſti. de le. ag. ſu. q c Onſobꝛinor. ex duab ſoꝛoꝛib nati.yt ĩſti.de gradi. .iiij.
in E. placebat ſi poneres filiũ emancipatum nepotem in poteſtate ĩ 1 Agnouiſti.ſ.p vñ cognati.

tẽtũ yĩ ꝙ nepos vt ſuus admittatur vt inſti.de hĩ.q̃.⁊ dil. .ſui.ſʒ ſ¶ Ver ſequi.vel bo.polſ.here.pe.vt.ff.de bo.poſ.here.pe.l.i.x. ij. vel rei

*

8

b
c

ven. ꝛes ſingulares quum ſit dominus ſactus per agnitionem. yt hie.?.
ff. de bo. poſ.l.i.
cAnm pꝛopiorem.a conſobꝛina.qui reſpectu ſequentis dicitur ꝓ
G pꝛioꝛ ſobꝛinus.ſic dicit.vt inſti.de gradi..v.⁊..vi.
Non poſſe.quum non ſit tibi agnatus.
n Epotibus ex vna

gitimi.nec olim nec hodie eſt neceſſaria quum ex.l.xii.tab.ſucce-
derent.vt inſti.de leg.ag.ſuc.in pꝛin.vnde cognati.olim fuit neceſ
ſaria. vt.S.e.l.ij.ſed hodie non eſt.vt in aut᷑.de here.abinteſ.S.re
liquum.vnde vir ⁊ vxoꝛ.⁊ olim ⁊ hodie eſt neceſſaria.vt.j.vnde
vir.⁊ vxoꝛ.l.i.accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.
k De ſucceſſoꝛio e⸗

filia ſi aũt ex dua
bus eſſent ſuccederent in
ſtirpem. vt inſtit.de bere.
abinteſ. S. cũ autem.
d Honoꝛario.non ſolum
conſtitutionibus.cum di
minutione tamẽ tertie paꝛ
tis qñʒ.vt inſtit᷑.de here.
abinteſ. F. item vetuſtas. ⁊
.j.de col.illam.ſed hodie
ʒ.vt in aũt.ibi poſita.

e n On boc. queren⸗

dum.nõ. ergo ꝙ
nõ pꝛobat hoc eſſe ꝙ ab
boc contingit abeſſe.qꝛ eĩ
plerunq; abeſſe contingit
i.quem non eſſe heredẽ
licet appꝛehendat iõ non
ſequitur ſi appꝛehendit.
eꝛgo eſt heres. vt quia eſt
pꝛedo.⁊ econtra adir̃ po
teſt etiam ſi nihil attĩgat.
vt. ff. de acqui. here.l.pꝛo
herede.⁊.l. gerit pꝛo here
de.⁊.j.de iure delib.l.ſi a
uia. 7.l.ſi ſoꝛoꝛi.⁊.ff.ð ꝛei
ven. ſi ager in fi. ⁊ ſunt ſi/
milia huic generali.ð. de
pꝛoba.nec natales.
Agdmiſit.i.adiuit łagno
uit.

Am pꝛõpioꝛem ſobrinuʒ.i.
natum a conſobrina rebus
humanis inteſtatum defunctum
pꝛopõas intelligis ſine auxilio bo
noruʒ poſſeſſionis eius te ſucceſſi
onem uendicare non pſſe.
Dẽ.aa.⁊.cc. Fel.
Epõòtibus aui materni pꝛo
uirili poꝛtione etiaʒ iure ho
norariõ ſucceſſio defertur.
Dẽ.aa.Suxi.
On hõc an tenuerit quiſ reſ
hereditarias nec ne ſine uo
luntate acquirende ſibi hertditatiſ

querendum eſt: ſed an àdiſit here

ditatem uel bonorum poſfionem
Ertum quidèm cognationiſ
iure citra admiſſionẽ bono
rum poſſeſſionis neminem poſſe
ſuccedere. defuncti uero cognãati
ſuccedere nolenteſ petere bonorũ
poſſeſſionem non urgẽntur. xvi
Dẽ ſucceſſorio edicto.
Mpr Ale x.a. Julio.

J mater tua propter fuꝛorẽ
ſuũ patrui ſui bonorũ poſſeſ

ſiõʒ ñ accepit tu ſilei ad eo

rumdem bonorum patrui magni
poſſeſſionẽʒ x edcõ quo pꝛioꝛibʒ
non petentibus ſequentibus pittit᷑
adiſſus es. Mprs
BDiocle.⁊ Maxi. aa. Firmo.
Jauie frater eòrum de quõ
ruʒz ſucceſſione agitur uelut
ex teſtamento adijt hereditatem
quos inteſtatos deceſiſſe ac falſuʒ
teſtamentum pꝛolatuʒ contendis:
⁊ abinteſtato non petita bonoruʒ
poſſeſſione uita ſunctulſ łſt:ac tu li
cẽt quito gradu conſtitutus ex ſuc
ceſſoꝛio capite petijſti bonoꝝ poſ
ſeſſionem uel necdum excluſuſ pe
tas:eorum ſucceſſionem potes uẽ
dicare. Nãam ſi is queʒ quarto
gradu conſtitutum eſſe non abigit
ex edco petijt nec hoc te latuit fru
ſtra nobis ſuplicaſti. xvij.

De carboniano ediciò.

Pẽ. aa. 7. cc. Flole..
Atibi ac filiᷣ tuo ſtatus
ab ijs contra quos ſup
plicas mouetuꝛ queſtio
perſpicis pꝛemature rerum quas

uelut de patꝛis ſucceſſione filiuſtu
us uendicat reſtitutionẽ poſtulari

dicto.quia in pᷣdic
tis bo.poſſ. locus
ẽ ſucceſſõio edicto
ideo de eo dicit. ⁊

nõ.ꝙ qñq; ẽ de ca

pite in caput vt de
ficiente capite libe
roꝛum admittunt᷑
agnati. ⁊ deficienti
bus agnatis tunc
cognati.⁊ vliĩo vir
⁊ vxõ.vt.ff. ſi ta.te.
nul. ex.l.i.qñq; de
gradu in gradum
qñ pluꝛes perſone
ſunt in eodeʒ capi
te. nam deficiente

pꝛima perſona ad

mittitur. ſecunda.
vt. ff. e. l.i. qbus
Item nõ. ꝙ hic ti.
pꝛopter creditoꝛei
eſt inductus ne lõ
ga moꝛa eis ſiat. vt
.ff. e. l.i. in pꝛin. ſʒ
videtur ꝙ parũ va
let auxilium hui⸗

legis. quum multi

anni poterunt cur
rere anteq; omneſ

liberi in infinitum

5

b
i

cErtum eſt. ſucceð
re de iure pꝛetoꝛio 8Sè
verum eſt.ſed per at᷑.ſecus vt de here.qui ab intef.
Cognati.nominatiui caſus.ſed defuncti eſt genetiui caſus.
Vrgentur.vt.⁊.ff.de bo.poſ.l.iij.S.inuito.⁊.j.de iure deli.l.nec emeꝛe
⁊ nõ.hic tria.pꝛimo vſq; ad quem gradũ datur agnatis ⁊ cognatis bo.
poſ.. vſq; ad.x. agnatis.⁊ vſq; ad.vi.cognatis.⁊ quibuſdam perſoniſ
de. vij. vt inſti. de ſuc. cog. S.fi.⁊.ff.vnde cog.l.i..h̊ autem.ſo quot ſunt
bo.poſ.⁊ dic ꝙ hodie ſunt.vj.oꝛdinarie.vna ſeptima extraord naria. q̃
datur quot ex nouis legibus datur hereditas ex teſtõ vel abiteſtato iõ

q; dicitur extraoꝛdi. quia non habet certam ſedem ex teſtõ vel ab iĩteſt.
vt inſti. e. S. decima.in fi.S.⁊.S.ſeptima.pꝛedictaꝛum autem.vi. ſunt due

ex teſtõ quattuoꝛ abinteſ.ex teſtõ fm ta.⁊ ↄ ta.que dicitur ex teſtõ.non
quia datur ſᷣm ta.ĩmo ↄ ta.ſed ideo quia non habet locũ niſi facto teſ.

vt inſti. e. . ſunt ãt.A.abinteſ.vt vnde liberi.⁊ vnð agnati.⁊ vnde cogna

ti de quibus duabus icit hic ti.licet leges ſub eo poſite de cognatis.
dicant. Item vnde vir.⁊ vx.licet olim alie plures erant intſte.vt habes
hoc inſti.e.S.⁊ cum de teſtis vſq; ad..ſeptima pꝛeter has.vij.ſunt tres
etiam hodie que non tribuunt ius in pꝛopꝛietate.ſed in poſſeſſione tan

tum. vt carboniana.⁊ que datur ventri.de quibus dices.j.de carbo.e.

.l.i. Item que datur gratia agnoſcende lit.vt.ff.de inof.te.papi. ..i.⁊.ẽ.

de inof. te. l. ij. tertio nõ. an ſint ſublate bo.poſ.per noua iura ꝙ quidam

dicunt. ſed ẽ falſum niſi in duabus. dic ergo ꝙ eundem locum tenẽt ho
die. quem olim. nam ᷣm tab.nec olim nec hodie ẽ neceſſaria quum deĩ᷑

ſcripto.pe.here.⁊ poſſit adire de iure ciuili niſi in iibus caſibus.pꝛimꝰ

c.ff.de ĩiuſto.teſ.l.poſthumus.qñũ poſthumus qui rumpit deceſſit viuo
teſtatore.ſecundus inſti. qui.mo.teſ.infir.S.non tamẽ.vbi capitis dimi

nutione teſtm fuerit infirmatum.ſed tempoꝛe moꝛtis inuenitur ſui iuris.

tertius.ff. de Fʒ. ta.l.i.S.ſi ſub conditione.vbi eniam pendente cond.peti

tur bo.poſ.in his tribus etiam hodie neceſſaria eſt. ta.aut ſicut olĩ fu

it neceſſaria ita hodie. ⁊ eiſð datur perſonis quas habes. ff. de ↄ ta.l.i

vnde liberi fuit olim neceſſaria emancipatis.vt.õ.qui admit.ad bo.po.
l.emancipata.ſed hodie non eſt.vt in aũt. de here.abinteſt. ..i. vnde la

habeant annuʒz ꝓ
quolibet gradu ⁊
agnati.vſq; ad.x.⁊ cognati vſq; ad.vij. xn. hoc raro contingit
ꝙ quis tot habeat. IJiem dico etiam intra tempus pꝛimi interro
gari ſequentes a creditoꝛibus an admittent ſibi bo. poſ.ar. ff.e. l.

iii. F. ſane. Item ſic fit. ⁊ alias.vt.ff.de cur. bo.da.l.i. Item nõ.q;

in ſuis non erat locus ſucceſſoꝛio iure ciuili de gradu in gradum

vt. ff. de ſuis. ⁊ le.l.i.S.ſciendum.⁊ ẽ ratio.quia pꝛimus repudiaĩ

non poterat.ſed hodie põt vnde habet locum ſucceſſoꝛiuʒ edictũ
vt inſti. de here. qua.⁊ dif.S.ſui. Iem nec in agnatis habebat lo
cum de gradu in gradum.p.l.xij.ia.ſed hodie ſic.vt inſti.ð leg.

ag.ſuc. . placebat. ?YVMVM
I I mater.ſui.qui ſibi eſt agatus.
m Bonoꝛum poſ. vnde agnati.

n Non accepit.idem ſi petijt per curatoꝛem ? in furore vel etiam

poſt furoꝛem deceſſit. anteq; ipſa mater ratificaret agnitionem velh

petitionem curatoris vt.S.de cu.fu.l.fi..pe.
o Magni. qui eſt tbi cognatus ⁊ tamen dicitur patruus.nam ꝗ
eſt matri mee patruus eſt mihi magnus qui eſt ei auunculus eſt
mihi magnus.⁊ ſic econtra ex parte patris.vt.ff.de gradi.l. iuriſ
conſul.S.patruus ſecundum Jo.ſed. P.contra dixit ei ipꝛoprie
hic dici patruum quum ſit agnatus.

p Poſſeſſionem.alias ſucceſſionem. vnde cognati.

q Ex edicto.ſucceſſorio.eſt enim edictum ſucceſſoꝛinʒ ꝙ pꝛioꝛib
non petentibus ſequentibus petentibus permittitur.⁊ eſt in hac.
.l. de capite in caput ⁊ de gradu in gradum. vnde intellige quum
non erant alij agnati.alias ipſi.vſq; ad.x.pꝛeferuntur graduʒ.vt
.cff. e.l.i. . quibus.⁊ inſti.de here.que ab inte.deſe.S.admonendi

ſeg videtur ꝙ hic non habet locum ſucceſſoꝛium edictuʒ. quia fu

rioſo non fuit delata bo.poſ.vt.ff. e.l.i. . furioſi. ⁊ de bo. poſ. iĩfã
ti delata.l. i.ſed põt dici ꝙ erat hic delata ante furoꝛem vel meliuſ

ſecundum. aʒ. ſi ea facta ſane mentis non accepit defertur ſequen

tibus. pt. ö. de cur.ſu.l.łi.J. p.⁊ facit.õ.qui admit.ad bo.poſſelſ.l.

gui
⸗
loſ
lien
Npt
wmn
niqn
De
npr
ſal
eon
H

ſoh

hoſ

X iRXWIIIOH SOAOE

Wð —
VI △ ricko
ved 2 *
lne .
lſn infant..?.j. de ĩpu. alij.ſub.l.antepe.⁊.ff. de pe.here.l.hr̃s ĩ pꝛi. tantum detur car. quibus contra ta. poteſt dart.pt ſf e. is 7 generali
ſene ſN auie. pone caſum. Berta habuit nepotes ex filio moꝛ ter. ⁊. l.de bonis.
tuo.item fratrem. item nepotem ex alio fratre moꝛtuo moꝛ h. Vendicat.retinendo ſm Jo. vel pꝛopꝛiſecundum al.
fobe tua Werta decedunt nepotes ex filio.ad quoꝛum ſucceſſioneʒ ſi i Secundum foꝛmam. que eſt vt ſatiſdatio pꝛecedat vt ſubijcit ⁊ tunc de
hnrſde frater Berte veniat que eſt in quarto gradu eius non veniet fili⸗ mum detur quondo ſtatus.⁊ rerum ſit queſtio.ſi vero ſtatus tantum nõ
ll⸗ alterius fratris q ẽ difertur ex caꝛboniano.
bce⸗ eis in quinto.aliaſ vt.ff. e.l. de bonis. Fi. ſʒ
ddct⸗ ſi non venit vel ve⸗ quum ſi in pupillari permaneat tis ãnos ſine liquietudine rebꝰ uta ex conſtitutionibus.vt.j.
biden nit vt non debet ſi etate ſecundum ſòrmam edicti car tur intdũ alienis. xviij. .c.til. ij. F j. Item ſi de
uft lius altius fratris boniani data bonorum poſſeſſio bonis tm̃ ſimilr nõ difeꝛ
helbe venit. dic ergo ſia ne ſatiſdatione implẽta: tunc de Ange uir T uxör. tur. vt.ff. e.l. i. F. ſi quis fi⸗
nim nie. ſ. Berte. mum in poſſeſſionem eum conſti lium.
lectnt Frater. lucius qui tui conueniat:uel hac non oblata rs The. ⁊ Aal. aa. Hieri. k Impleta. ſ. de reſtituen
tom eſt in ſecundo gra poꝛtioneʒ aàb omnibus quam uen Aritus et uxr abiteſta dis bonis ſi apparuerit e
ſlori du ei. dicat poſſideri:ſeruitutis uero que to inuicem ſibi inſolidũ um non filiũ. vt.fl. de co.
fluue. t Eoꝛum. ſ. nepotũ ſtionem in tempus diffrri puber pꝛo antiquo iure ſi ucce bo.l.iij.S.emancipatus.
cice⸗ pꝛedicte anie g ſũt tatis. dant:quotiens deficit omnis parẽ 7. fl. e. is qui...an autem
Puin ei anie in ſecundo Myprs Aalen. The. ⁊ Ar. aaa. tum uel liberoꝛum ſeu pꝛopinquo ſed. P. dixit eum caueꝛe
t gradu.ergo fratri ad Rufũ.ppᷣ. ꝛum legitima Lnaturalis ſucceſſio: de vtendo arbitrio boni
izu in quarto. ergo fi⸗ Arbonianũm edictum ſub ſiſco excluſyũ. viri ad iſtar. fructuarij.vt
dſnt lio fratris in quĩto perſonis legitimis in dubi fff. vſufr. quemadmodum
unt n Be quoꝛum. iſti tatò matꝛimoniò ⁊ cuſtodito par In auten. de rhibe itꝛo. 5. quo ca.l.i. in p»in.
U duo nepotes voca tu ⁊ pꝛobata legitima ſucceſſione niam uero.co llüüij. l Ab omnibus. ſ. pupillo
D bantur vnus Tici defertur: ut in poſſeſſione noͤuus ⁊ aduerſarijs etiam ſi ſit
gn us alter Seins. heres conſtitutus uſʒ ad puberta Lon. p Reterez ſi matri extranei. vt. ff e. l.i Fi. ſz
nli x Heꝛeditatem. ne non alentur inde ſed vice
nuneß poenm pꝛedictoꝛũ ſatiſdationis erunt ſimul
Ein y Functus. Lueius.accurſius. in poſ. vt. ff. e.l. de ebonis. 5 qui pupillo ſi antẽ ſint de liberis ſiue cauea
ig ʒ Ac tu. ſilius alterius fratris auie qui vocaris. Seèpꝛonius põe. tur ſiue non erunt in poſſeſſione.vt.e.l.ſed ſi is in pꝛin.
HW a Si is.ſ:.lucũfrater auie qui non potuit adire ex teſtõ.ꝙ erat flm̃ m Differri.hoc ſi puberi expediat.ſecus ſi expediat ſtatim agi.vt.ff. e.·
hndͤ b Petit ꝙꝙ potuit.nec enim heres ſcriptus.i.rater auie videtuꝛ r iij.S. dne. Item ⁊ nũquid differt queſtio quo ad matrem.ꝶ. MP. nõ vt
