e Conditionales.quodd genus notarioꝛum erat qui conditio

mnales uocabantur.

Suum robur.ſed quod erat ſuum robur quidam dicunt nõ in
telligi legem iſtam. Al. dicit qdcunq; robur dicant coꝛigitur per
autẽ.̊ poſitã.ut hodie debeant tres teſtes adeſſe ⁊ ſubſcr bere.ſʒ
illud quantũ ad ↄparationẽ ut ibi dices. Jo.dicit qð loquitur h
lex quum plures creditoꝛes poſtulant ſe mitti in poſſeſſionem iĩter
gquos eſt unus uel plures qui idiochirã profert quam conſtata
bitoꝛe confectam. tunc enim pariter cum alijs admittitur qni hñt
publica inſtrumenta ⁊ petetur cum eis dari curatoꝛem ⁊ diſtrabi
bona quum illi neq; negẽt neq; dicãt hunc creditoꝛẽ eſſe.ſi uero ñ

conſtaret a debitoꝛe confectam uel ſubſcriptam nec ſufficeretad2

demnationem talis ſcriptura. Tertij ut Pla. dicunt hanc legem
fatuam.qꝛ contra omnia iura dicit quod priuate ſcripture creda᷑
nt. S. de proba.l.inſtrumenta. ?.l.exemplo.nam aut conſtabat ia
eſſe ut dicit charta.⁊ tunc etiam ſine ea probatur.aut non.⁊ tunc
non probatur quum ſit prinata.ᷣ ſed certe illa loquitur quãdo ſine
cauſa fuit facta confeſſio. Quare dicuntquod h̊ conſtabat de de

bito. ſed dubitabaſur quis eſſet potioꝛ in pignoꝛe. Tu dic plent
quod loquitur bec lex quando ex canſa fuit facta cõſeſſio. unde ĩ

6 Min mutn
verhel
uibipſſ
reqtol
econnid
wedluuz t
imt acione
Niiconr
kiunn nan
riuti
aleſ en
im min
ſppoheennd
phyrhlan
fhhreni.
conn. ante
Hunt hun
r eum quis
inſmni
itnncoro
onr iun
Uoli, i be
ſcheeo
rfütchun
lüchir)
ligui ulun
An pobici
Duſhummr;
il nul
nenr
inlt nied

— — —

(enobli

Moren utdie
Ali de ro
Ulan eite
Pſpen,

planr

(bernan

1

Neninn,
im ſcoſſtel

misimiinte

lumſel

Agenann

Inſoaant

Unidoch
Mriucki
ullnet
pylthil

ſi⸗ u
Uconr
pſtret 0

tumnſn

näceſc,
tbiean
hanſiſede
huinan
Nhuralt,
nir
Licenonn
blenep

Ar
ien idf
Küfuſu

nilher u

intniſ.
llatan

Din

1 cinn

dbent Aa
oſſentsn
nitiun
gitſn

anc.

1 Mmnidli
ecergo lee .

eqrölmfr

Jontſ
lul uld k.
Cin

n
ifutoa

Frei
No.

1 Poſid
Petaliſutn

leirli

wwn Neoth!

17

Gng.
b Morciin
ſorms

ſcnbeyta dqH
diint in
eralu arii

per ſonali contra

tunc enim quia

beat ſubſcriptio
nem triũ teſtium

ermr
=

ignmlien

utttſü
ſibio.
e emid

Hentun.

nidmn unit
dont augr
leſet dbetn

dtigsbin
in poſſonn

Abtu.
vats ud
manrqicna

rrrrrrrrke mii

alijs ſtati in mutuo ⁊ dote poſt aliquod tꝑs pᷣiudicatur. ur. S. de
non nu. pec.l. generaliter. . l.in contractibus. ⁊ de dote cau.ñ nu.
l.fl. ⁊ autẽ.ibi poſita.⁊ iõ caute dicit ſuum robur. hic tamen debet
conſtare quod partes ſcripſerint uel ſubſcripſerint. uel qꝛ hoc ↄſi
tetur ille contra q ieʒ producit uel qꝛ probatur per teſtes rogatos

choc quuʒ agit

creditoꝛ actione
publice accipiuntur.
debitoꝛem in cu
ius preiudiciũ ẽ
ſfacta. ſec ſi agat
3 alium credito

In autẽ.de inſtrumen.cau. ⁊ fide...ſi
as igitur.cũ..ſequentibus.

rẽ hypothecaria
que bʒ publicuz COQ&R. J duis uult caute depo
inſtrumentũ. ar. nere non ſoli ſcripture credat accipiẽ
5. de dona. ante tis. ſed aduocet etiam teſtes idoneos
nup. aut. ſ iam ⁊? fidedignos non paucioꝛes tribus.

ſed ſi quis aut mutui inſtrumentum
aut alterius cuiuſpiam fecerit ⁊ hoc
uoluerit in publico confueri non ex

publici inſtrumẽ
ti plenioꝛ eſt pro
batio nec priua
a cedit. niſi ha ſupermutuo documentum niſi etiam
teſtium trium adhibeat pñtiam ſide
dignoꝛum:ut ſiue ueniant ⁊ ſubſcrip
tionibus propꝛijs atteſtentur ſiue alij
quidam teſtiſicentur quia eis pñtibus
confectum eſt documentum ſidẽ ean

ſi aũt exꝑiatur õ
aliũ qui nullum
nel non publicũ

bhʒ inſtrumentuz dem ex utroq; cauſa percipiat. ſi tam
uincit. ſi vo nul quiſquam aut deponens aut mutuãs
la cauſa ↄtinetur aut alias contrahens contentus ſit ſo
nõ ualet etiãẽ ad la ſcriptura eius cum quo contrahit
perſonalem obli ſciat ſcripturam ad probationeʒ non
gationem. ut dic ſufficere.
ta. l. 7.5. de pro Mdpr. Juſt. a. Joanni.pp̃ᷣ.
ba. l. cum de ĩde Sſidu s aditionibus mulierũ
bito. §. penul. inquietati ſumus per q̃s ſuas
g Vendicare. ꝑp dotes deperditas eſſe lugebant ⁊ ab
hypothecariam anterioꝛibus creditoꝛibus ſubſtãtias

maritoꝛuin detentas.nos itaq; ad an
tiqu is leges proſpeximus in perſona
libus aciionibus rei uxorie actioni

b Becernimns.
etiam ſi confitet
prius alteri in ta
li ſcriptura pign
obligatum ſecun
dum Yo. accurſius flotentinus legum ĩterpres.
i Eiſdem.idiochiris.⁊ ſic nota.Cautio priuata iam trino teſte no
tata.hoc ius eſt nacta quod cautio publice facta. ſequitur auten.ſi
quis nult. que eſt de fide inſtru. S.ſi quis ergo.⁊. S.ſed ⁊ ſi quis
qu poſuit h.alb.antiquus doctor. Autentica
k J quis uult. tribus loquitur quando excedu libram auri
⁊ fit contractus in ſcriptis ut ex ea ſcriptura fieri comꝑatio
poſſit nec eſt opus quod ſabſcribatur ſi ad priuatam pꝛobandaʒ
ſcꝛipturam fieri debeat compatio. ſed ſi ad eam improbandã tũc
ſic. ut. S. de fide. in. l. comparationes.
ICredibile. quo ad compationem ut dixi duo tamen ſoli teſtes ꝗ
ſe interfuiſſe dicant depoſitioni facte plenam faciunt fidẽ. nam in
coꝛ. huius auten.dicitur quod facultas probationis ñ minuitur
per hanc auten.
m Percipiat.ĩ mutuo poſt bienniũ in alijs cauſa adiecta ſtatim
ut.. de non nu.pec.l.generaliter. ⁊.l.in contractibus.
n a Sſiduis.creditoꝛibus. maritoꝛum.
0 Suſtulimus.ut.s.de rei ux.l.unica. .rei uxoꝛie.
p Habeant priuilegia.ſ.mulieres. ⁊ hec eſt una ratio quia facta ſit
hec lex.pena autem dicit propter fiſcum qui propter primipilariã
adminiſtrationem bona data in dotem occupat.ut.S. in quibus.
ca.pi.ta.ð.l.ſatis. Item propter funerariam que omne es alienũ
excedit.ut.ff.de relig.l.pe.⁊.l.at ſi quis.s.i.⁊.ij. Item propter de

poſitum ut dicunt.quod non placet. It propter eũ ex cuius pecu

nia militia eſt empta. ut..de pig.l.fi.⁊ autẽ.ibi poſita.
q Relaxabant. ſ. ueteres leges. ,B
Necad fragilitatem. hic nota plures rationes quare hec lex fuit

ipſo uideatur credibile quod ſcribat᷑

facta accurſius.
ſ Coꝛpoꝛe.ut debitum feddat.⁊ ei etiam operetur.ui.ff. de operis li.l.ſ
cut patronus.
t Subſtantia. ex noluntate. ut ⁊.S. de pac.conuen.l.hac generali lege.
u Tota ſbha.quo caſu fame periret ſi hec dos ſibi auſerretur.
x Poſſidet. imo poſſi
det maritus. ut.S. ſo.

quã in preſenti ſuſtůlimus magna⸗ ma.l. do. ? fit acceſſio

prerogatiuam preſtantes ut contra poſſeſſionis. ut.ff. ð ac
omnes pene perſonales actiões ha qui.poſ.l.põpᷣ.S.ĩ doꝶʒ
beant priuilegia ⁊ creditoꝛes alios ⁊ maxime non poſſidet
añcedent:licet fuerint anteꝛioꝛes.⁊ mulier qñ pecunia eſt
hoc quũ in perſonalibus ſtatuerant data in dote.nã genera
actionibus ſi ad hypothecam reſpi liter de oĩ dote h dicit.
ciebant ilico iuſtitie uigoꝛem relàxra ſʒ.h.ĩproprie dr̃ poſſi

bant ⁊ ſenioꝛibus hypothecis no
uas mulieris hypothecas ſi habe
bant actiones expellebant nẽc ad
fragilitatem mulierum reſpicientes:
nec quod ⁊ còꝛpoꝛe ⁊ ſubſtantia ⁊

dere.ſic ⁊ ĩproprie dicii
dña reꝝ dotaliũ.ut.s.ð
iure do.l.in rebus.⁊ ĩ
proprie filij dñi uiuen
te patre. ut inſti. ð her̃.

omne uita ſua maritus ſungitur: quali.⁊ dif.ꝭ.ſui. ſic de
quum pene mulieris tõta ſubſtantia bitoꝛ hereditarius im
in dote conſtituta eſt. opoꝛtebat ei proprie poſſidet.ut.ff.

maritos diſponi creditoꝛibus ſuis
ex ſua ſubſtantia ſatiſfacere non de
dote mulieris quam ad ſuos uictus
ſuaſq; alimonias mulier poſſidet:
uel a ſemetipſa datam uel pro ea ab
alio. Ad hẽc omnia reſpicientes
⁊ reminiſcentes qð ⁊ alias duas cõ
ſtitutiões fecimus pro dotibus mu
lieribus ſubuenientes ⁊ omnia in
unũum coligentes ſancimus ex ſtipu eſt. ð.de iure do.il.in re
latu actionem quam mulieribus iã bus.alia.ð. de rei.ux.
pro dote reſtituẽda dedimus cui acct. l. i.
et᷑ tacitam donauimus ineſſe hyppo a In unum.ſ. fauoꝛem

de pe.here.l.et᷑.S.fi.⁊ .
l. ſe. dic ergo poſſidʒ.i.
poſſeſſionis uel quaſi
ↄmodo gaudet.
y Ag hec oĩa reſpicien
tes.i.ad predictas ra
tiones nõ ad amoꝛem
mulierum.
3 Duas, quarum una

thecã potiora iura om̃s hẽè ma mulieribus danduʒ ut
riti creditores:lʒ añrioris ſint tẽpo oẽs hos fanoꝛes hẽant
ris priuilegio ualati. Quũ enim ĩ ꝑp 2 ſimunl Aʒz.
ſonalibus actiõbus ſcðᷣʒ ꝙ dix-imus b Hypothecam. ſed a
tali priuilegio utebatur res uxorias quo tpe ↄhitur hec taci
ta hypotheca? . a tem

. poꝛe date dotis.ut ar.
G.de bonis q̃ li.l.cũ oʒ.ĩ fl.? de ſecundis nup.hac edictali.S.oĩbus.⁊.Sẽ.
de dona.añ nup.i.pe.S.iura ẽt hypothecaꝝ.ſecus in expreſſa.ut.ff.e.l.i.
nã etiam prius contrahi põt ut ibi dicit.
c Habere.illam ex ſtipulatu ⁊ hypothecariam ei adiunctam. eſt ergo per
ſonalis inter perſonales hypo.inter hy.priuilegiata.ut ſtatim dicet.cuʒ
enim ⁊c̃.
d Licet anterioꝛis ſint.i.licet prius contraxerint ⁊ hypothecas habueriĩt
qᷓᷓ mulier dotẽ dederit.⁊ ſic priuilegio tpis uidebantur preſerri.ut..e.l.
ij. in fi.ʒ ñ eſt ita.fallit tñ in fiſco.ut.S.de priui.fiſci.l.ij.⁊ in eo cuius pe
cunia militia eſt empta.ut in autẽ. h̊ poſita quo iure.Et nota ꝙ hic eſt tri
plex opinio circa hypothecam expreſſam preambulam. nam. M. dixit
quod mu ier pꝛefertur omnibus prioꝛibus ſiue expreſſas ſiue tacitas ha
beant hypothecas.⁊ eſt pꝛo ſe.qꝛ mulier prefertur credenti in refectioneʒ
nut in autẽ.de equali.do. .his ↄñs.coll.vij.ſed credens in refectionem pᷣ
fertur prioꝛi hbabenti pignus.vut.ff. qui poti.ĩ pi.ha.l.interdum.ergo mł
to magis mulier prefertur habenti pignus nam ſi uinco nincenteʒ te ⁊c̃.
ut.ff. de diuer. ⁊ te pre.l.de acceſſionibus.ſed certe hoc ar. non ſemp na
let. ſed fallit plerumq;.nt. S. de naturali.li.auten.lʒ.preterea hec lex dicit
eam preferri illis qui ſunt uallati priuilegio anterioꝛis tempoꝛis. patet
ergo ꝙ non loquitur de conuentionalibus pignoꝛibus. ſed de his que
per priuilegium tacite a lege aliquibus conceduntur.alij deſtinxerunt in
ter pignus et hypothecam ut in hypothecis preferatuꝛ pignoꝛibus cre
ditoꝛi datis non ſicut ⁊ als quando fit diſtinctio it pignus ⁊ hypothecã
ut. ff. quibus ex ca. pi.ta.ð.l.ẽ dia.⁊.ff.de uſuc.nõ ſolum.S.ſi rẽ. ſed nec
hoc placet.qꝛ quantũ ad actionem hypothecariam ⁊ eius priuilegiũ ni
hil intereſt inter pignus ⁊ hypo.nt inſti:de act..itẽ ſeruiana.Lu dic ter
tio ſecundum. B. eſſe diſtinguendũ.utrum ſit hypotheca erpren tũc
i

5

S

ſontiten
non preſeratur mulier.an tacita ⁊ tũc ſic.⁊ ꝓ hoc eſt..de iute do.l.ubi. tra eam datur. .. . „ · ſmiſe
⁊. S.de ſuo pi.da.l.ij.⁊ hec lr̃a ut dixi.lex.eĩ ſuũ beneficiũ qñq; poꝛi gra g. D:dimus hypo. ut. . de rei ux. act. S. ? ut plen. ?. J. maneat. yfüülrf
tia mulieꝝ ademit.ñ propꝛiũ alicuius adimere curanit.qð iure cõi ⁊ ex ↄ coꝛi.contra omnes alios creditores. lifelf
nẽtione hẽat. nã facilius talia iura ſpalia adimunt᷑ q; ↄia. ut in autẽ.lde I Manent eie.ſ.ñilijs.⁊ ſic ẽ ̊.ẽ.de pri.do.l.i.ſo.ð alio pri. h qᷓ; nttai⸗
nõ ali.S.qꝛ uero ueriſimile.coll.ij. Pretea fiſcus ⁊ malier egꝗs paſſibas ibi dicit. uel illa m antiq uos de ꝑſonali actõe tm̃ hec ʒ moder tiat in
abnlant.ut.S. ð priuil. J nos ð bypothe lummi
fi.l..ij. ſed priuatus qui . .B ,B — — cania tm. łdãt at ſeſh Kt
prio de pignoꝛe ↄuenit qũapropter non in hypotheca hoc In auten. de quali.do. 5. his conſe filijs ut hic non liciel.
Pfertur fiſco. ut. ff. e.l.. malieri et nunc indulgemus beneſci quens.⁊. .ſe.col.vii. alijs eneis heꝛe . tuni
pignns. ?.5.e.ſi fanduũ um:ilʒ res dotales uel ex his alie con dibus ut ibi ar. 4 6S
ergo ⁊ mulieri. lic; bo parate non extẽt ſed quocũʒ mõ ulłdi LORn. Ao iuͤre utitur aduer ff. ſolu. ma. l. ẽt. nin ſe
ar. in aliquo ſit ↄtrw. no ſipate conſupte ſint: ltamen re ipſa ſus eos ꝗ priuilego perſõnali ma k Mfe. ergo ? galto
ſtrã diſtincionẽ. naʒ ⁊ fuerint parti marui date. quis enim niuntur.ueluti quoꝛum pecũia res ipſa mẽ ſi uiuer̃t
prinatus hñs tacitam earum nõ miſereiur: propter oblega empte ſunt ſiue refecte:niſi qui noua prefertur ſecũde Len
hypothecaʒ prio pfer . que maritis preſtant:propt᷑ptus peꝛi conſtitutione excepti ſunt: ſicuti illi nxoꝛ. iinn 4
ſiſco. ut pʒ ex dicta.l.i culuʒ:et ipſam liberoꝝ Ppro creatiõʒ: quoꝛum pecunia militiã empta efſt l Ex tpe. immo ſi —–
pignus. ergo vr̃ quð ?⁊ quibus multa nr̃is leg dus inuenia T hoc in ſcriptis probato. ex tpe. ſed ex cã. 09
mulieri.qð falſum ẽ ꝑ priuilegia ſt.et 16 quod antiquilas ꝗ JôêèD ut. ff. ð pꝛiui. cꝛe. nint 4
hãtc.l.ſͥ dicas ꝙ in ali dem dare incepit ad effectum auũt nõ In auten. ut exac. inſtã. dotis..i. l. priuilegia. q inigi⸗
quibus ñ abulãt paris pertulit nos pleno legis articulo con coll. vij. 3. ſo. hic ſpaͤle. i
paſſibus. It adpnc ꝰ ſummauimus:ut ſiue liberos habeat hoc quantuʒ ad keüſfit
Adiſtinctionẽ noſtraʒ eltt mulier:ſiue ab initio non habuit: ſiue LCOHm. „ quid ex rebus ipſius bypothecariam lutin bbi
qn mulier prefertur eig progenitos amiſẽri hocei priutlegui dotis apparcat mulieri cui in reʒ ac tm. It ad hͥ quò niſnim
rreficit nauẽ. ſʒ ille pferę indulgemus. Except uidelicet ↄira tio competit uel filijs eius ſeruetur dicit prioꝛt pſer alieiſr
creditoꝛi habẽti expſſã nouercas anterioris mr̃imonii ſiluis alioquᷣin ſiue ſupeꝛſint ãbe młieres ri ẽ ſic.ff.ð dam. iluner
ut in aut. quo iu H pe quibus pro dote mĩis ſue iam quideʒ ſiue defecerint ſiue altera dumtaxat ifec. ſi finita. .. ſi ugii nm
ſita. ?.ff. e.ĩterdũ. erga dedimùs hypothecas ↄtra pĩnas reſ extet pꝛioꝛ omnimõ ſeu q̃lʒ eius ſo añ hoc. ſʒ ar. Z. Upl ltu
⁊ mulier. ſʒ die ꝙ pᷣfer leius creditores in pñiti aũt ſimilẽ pre boles potioꝛ habeatur qð noua le ff. de ſtatu. ho. . kanim inn
reficiẽti nauẽ ſi öus iꝰ rogatiuã ſeruamus:ne quod poſterio ge tũ factum eſt apertius. a retuſa. ⁊. ff. de Ahoßnin
ſa ↄtraxit dotẽ dando. ri datum eſt uxori hoc ateriori neget ’ rebus du. ſi fue tün. prin
nut ex coꝛ. eiuſdẽ auten. hz ſic màneat eis ius incorruptum q̃ſi De his qui in prioꝛum creditoꝛum rit. 5. fi. ubi pdᷣſt fhoconint
colligitur ⁊ eodẽ modo adhuc uiuente mè corum.duabus ei locum ſuccedunt. ultio naſci. Iteʒ äüprini
prefert hñti expreſſam dotibus ab eadem ſubſtantia debitis hoc uerũ niſi ex r. 10001
ſicut prioꝛ uel dic qus ex ipe prerogatiuam manere uolu Mypis Seue.⁊ Anto. Antonine. lẽt res fe. ⁊ ſie le cin pew
Hfertur ei ꝗ dedit ad re mus Hec autẽ im̃ ad dotem ſanci On omnimòdo ſuccedunt in ge hic aut. ſi qd lmni ttur⸗
fectionem niſi ille exv/ mus non autẽ ad añ nuptias donati locum hypothecarij credito ex rebus ⁊c.que Mlinen⸗
ſe ad illud dederat. ar. onem quam ſuò tempore fuirediſpo ris hi quoꝛum pecunia ad credito ẽ ex coꝛ.nt exact. gkliib
ʒ.de pi.autẽ.quð obti nimus et hie inter creduores ſui tem rem tranſit.hoc enim tunc obſerna inſtan. do. .i. Uhikteta⸗
net. It pro nobis. qꝛ poris ordinem.non eni pro lucro ſfo tur quum his qui pecuniam poſtea m Ad dotẽ.⁊ e ntrübon
quũ ex tpe datiõis don uemus młeres:ſed ne damnm pati dat ſub hoc pacto credat ut idem pi augmentü. ut in iiſtri⸗
icipiat hypotheca ut H ãtur:ſuiſq; rebus defraudentur cura gnus ei obligetur ⁊ in locum eius autẽ.ð eq̃i. do. iitfir
noſatur. ergo prioꝛib? mus. Quamn legem ex pñti tpe lo ſuccedat:quod quum in tua perſõa §. alincd. 6 ſt⸗
expᷣſſas habentibus ſi cum hẽe ſancimas:et nõ retrorſum re factum non ſit.idicatum eſt eniʒ ie n Suo tpe. imo itilet,
ſit preiu ſiciũ.ſs nünd ferimus. pignoꝛa nõ accepiſſe:fruſtra pntas ⁊ doñ. añ nup. ſids
preferi mulier hñti ge gaudere nĩ eodẽ —–
neralẽ hypo. ĩ poſtea q̃ᷓ —,. priuilegio.ut.. 4 i alſ
ſitis? qʒ uz. qꝛ ſic in fiſco qᷓ pfertur.ut.ff. de iur ſi.ſi bis q nã in prius qᷓ de iure do.l.ubi.que eſt ↄtra. ſo. bene datur bypo. ut ibi,ſed non K
ſitis ↄſtat ꝙ ñ. ut.j.ð remiſ.pi.l.ſi ignoꝛante.ſed foue ʒᷣ eſt quũ ille ꝗ bz ſic priui.ut hic. . ſi „
generalẽ hypo.eqparei ei ꝗ bʒ ſpalẽ ⁊ expᷣſſaʒ.ut.õ.e.ſi generaliter. Yẽ o Sed ne dãnũ.nota ſie ⁊.S.de codicill.l.fi.S.illud. =M
quero an pᷣuilegia hec dent in rebas ſoceri.ſi ipſe recipit dotẽ uel filius p Referimus.ſic.5.de le.⁊ 2.leges ſequitur. Reilie
eius uolũtate. .ſic. ſecus ſi ſine uolũtate.ut ar.ff.ſo. ma.l.ſi cũ doteʒ.S. qꝗq Ao iure. ut pferatur prionbus. iif an
nũc tranſgred amur. Iiem an bona q̃ acqrunt heredes mariticet ex re x Perſonali.hoc nerbũ perſonali ñ ẽ in cor.autẽ.⁊: male ni poſitũ ni in
bus quondam miri ſint obligata. he. non ut ar. fk. de pig.l.paulus.ſʒ tm̃ qꝛ ijs ex cuius pecũia res reficit hẽt tacitã hypo.ut. ff. g. c. pi. ta. ldi
illa que habuit uir ↄſtãte matrimonio. ſʒ ar. õ. 5.ꝗᷓ res pi.ob.poſ.l.fi. It l. i. al nihil faceret ad ti.illa lex.x. ff. e. interdũ. ?.l. ſe.ʒ põt defẽdi ſein
AIro an hoc idẽ priuilegiũ ↄpetat mulieri qᷓ imuſtu nel imataꝑ bona ſide ut hẽat tacitã hy. ſʒ ſi ñ põt ſibi ſaniſfieri ex ea hʒ priuil. ĩter al per n
tñ ↄtraxit matrimoniũ.. Jo.ita quũ in ꝑſonali actõe dei ei pPᷣuilegiũ. ut ſonales.⁊ idẽ vꝛ in eo cuius pecũia res ẽ ẽpta.qð ſit o bligata mu arcen
ff. de priuil. cre.l.dabimus..ſi ꝗs ergo ⁊ hoc priuilegiũ ẽ ei dãdum. ut tuãti ꝑ hac autẽ.⁊ ſic ↄ.s.de pi.qᷓ;uis.ſʒ dic ſi dedi ad hoc ut ide tuiunt
lex iſta aꝛgumentat.õ.e.l.ibi in tex.nos itaq; ⁊c.pᷣterea q rõ eſt in ea que res emat tunc ſit obligata an ñ.⁊ tunc ñ lʒ ex ea emeris rẽ.ut ar.õ. niei
recte nupſit eadẽ ĩ hac.ut.ſ.alij nubere recte pofſit.ut.ff.ð priuil.ce..uj. de pi.l.fi.?ẽ autẽ.qð obtinet. ⁊. ð.e.licet. alin
Itẽ ad hoc ꝙ dicit eã ſic pferri.adiũge ãt quo iu cc. que ẽ ð equali.do. ſ¶ Militia. idẽ in fiſco.ut.S.ð pri.fi.qᷓ;is ⁊ primipilo ⁊ ſi ſit poſte luiin
§F. his ↄñs.?. S. qꝛ uero.coll.vij. . rioꝛ fiſcus. ui. ð. q.c.pi.ta. contra.l.ſatis.idẽ in caſu uius legis. lu
a Qua propter. i. quare. exceptis.ſeqrur alia aut.ſi qd ex rebus. utenticlJ. Pta
ate.ſi ergo in dote conſeſſata non data uidetur habere locũ h̊ͥ lex. tſIduid.actio ↄpetit.ut.S.de iure do.l.in rebus. An
c Tegibus.ut. ð. de rei ux. act. ⁊ de iure do. ⁊ dotis promiſ.⁊ inſti.de act. u Alioquin.i.ſi nõ ſupſit de rebus. tcemten
§. fnerat. accurſius. x Ambe. qꝛ eũ ambabns ſoluit matrimonium. imtii
d Incepit dando in perſonalibus. y Noua.ſ.autennicoꝝ.ſ.hac. Aptius.qᷓᷓ.p.l.codicis aſſiduis. Män
e Amiſerit. paꝛia enim ſunt.ut.ar.ð.qñ di.le.ce.l.cnm uxoꝛi. ao Be his qui in pꝛoꝛum creditoꝝ locum ſuccedunt. “ Ii
Exceptis.damus priuilegium petenti dotem. ergo ſecunde nxori cõtra a n On oĩmodo. intelligũt qdã hãc.l.qñ er̃neus dat debito N
primam uel filios eius.ſed non eſt ita.prima enim ⁊ eius ſilios a.cepi riut ſoluat prioꝛi qeditoꝛi.⁊ ſic tria ſunt neceſſaria ni ſtatĩ I
mus ut contra eos ſecunde uxoꝛi non detur priuilegium.immo ipſis cõ dices.łdic loqui qñ extraneus dat directo ipſi creditoꝛi.⁊ ſic duo 1 du

ðð,ðð N . l
———N

Sd5E h d ee.

. Ni S cs v
⸗⸗ ſufficiunt ut enidentur dicit. . ſf de diſtrac.pi.:.ij.⁊.l: cum Fuus.in pri.⁊.S.fi.x.l.ſe.⁊.S.de dolo.l.i.n
reg b Ju dicatum eſt. agente le hypothecatia. . niſi hoc agat creditoꝛ qñ nẽdit ut debitoꝛi liceat offerre.ut.ff.de pig.act.
nner, c Nõ accepiſſe e.i.ñ feciſſe pactũ ut idẽ pignus tibi eſſet obligatũ.? l. ſi cum uenderet.in prin.
0ie D ſic py ſniã iſte ſupplicabat. qdð ẽt aliud erat ipedimtuʒ. ut. ö. ut lte. n. Tibi. ſecundo creditoꝛi.
iber 5 pẽ. l.ij.ĩ f ?.l.fi.? diſtigue h.qꝛ ant ſs creduoꝛ offert poꝛi aut eẽneꝰ o Poſſeſſoꝛi ſallicet prioꝛi creditoꝛi.
Zn aut ipſe debitoꝛ. benteris. Irmo f v?
mos eip p Obtuleris. ĩmo ſi v
twui⸗ ue pꝛoꝛi caſu ſucce . , . . . nẽe aliqd offerri.qꝛ pꝑ
ſlu S dit loco pꝛimi. t tibi auxilio opus eſſe conſtitutionis a dẽpta eſt quam ſi aliis ea dem res pignoꝛis datõʒ inſolu
1 höet ſe pacto. lr . nre gaes re pertinentis. debitor uẽdidiſſet ſed ita perſequẽs tũ deſijt eſſe debitũ.ſed
Abunie rselnr yr Anto. a. Felic. res obligalas audieꝛis: ſi ꝙ eidẽ poͤſ ccexee ñ ẽ ita. qꝛ ſic ſua di
ſ. iin ff. q poti.in pi. Aʒ prò pꝛe in cuius ptate nõ ſeſſori ꝓpter precedentis cõtractus ligẽtia ei noceret.quod
hrli potiox fi. coo eeras pecuniam ſiſco intuleris auctoritatem debitum eſt obtuleris. eſſeñ dʒ. tt.̈ ff. ð ſepa. ð
Peniſt qi erncns oflett et iuẽ preuilegio eius ſucceſſiſti eius Mpr Dio.⁊. ax: aa. Euidemie. bitõ. ⁊ ad hoc.ff. q po.
l aceclth⸗. aun cui pecuniam numeraſti conſe Bligata pignoꝛis iure credi ĩ pi.l.vi.ĩ pꝛi.nł dic qð
wwi B d3 8 quutus es: nec hi creditores parris tui tor recte diſtrahẽte pᷣdebitor uẽ receſſiſſe ab obliga
Iin ceſſaria a ut qũui perſonalem habuerũt actõʒ: Icũ emptori pꝛeciuʒ offerens l cꝛeditori tiõe prĩa ſi irreuocabił
aten i ĩlocũ eius ſucce eo poſtea ſub pignoribus ↄtraxerunt qð debuit euincere non poteſt. eſſet datõi ſed qũo ſᷣs
u ni dat.ſ.ꝙ bᷣmi llo pignora tua teignorante diſtrahendo Dem. aa. Teophilo. audit᷑ ð primũ ul offerẽ
ldnua co ſuccedat. ⁊ p iuri tuo aliquid derogauerunt. vñ itel Vominus creditor qui ãtea do uł ullo mõ quũ pr
nutrf ſit ei obligatũ. nt ligis: ſiquid tuò nomie te abſente ab pignus accepit diſtrahat non ſibi in pignoꝛe ꝓuidrit
zobehief hic. ⁊.ð.ð pᷣui.ſi. actoribus tuis ſolutu⅜m eſt: ut idebitũ offerendo ſecundus priori debitum d.qꝛ lʒ debitoꝛi facere
bunl ſi cũ ttio.ſ.qñ ix numeꝛatũ reſtituůᷣi pignoꝛaq; tibi nexa int᷑pellare non pit. xx. primi creditoꝛis ↄdit.
bpochenn ſe debitoꝛ ſolut perſequi te poſſe. det᷑ioꝛẽ adijciẽdo ſ̃ʒ nt
ni llie ut ð ſuo. ⁊ tunc Mor Alex.a. AValenti. Si cõis res pignòri data ſit. ff. de ſeꝑa.l.i.ĩ pri.⁊ fa
cii ntiſt nulla ẽ ſucceſſio: Ypoͤtiores creditores pecunia cit. ff. ð di.pi.ſi cr Aitoꝛ
ſiſeſan aut ð aliẽa pecu tua dimiſſi ſt ꝗbobligata fuit Mor Anto a. Venuſto. §. i. 7.. de ac. ⁊ ob.ſi a
ſeiai nia quã mutuaz poſſeſſio quam emiſſe te dicis:ita ut pᷣ Rater vr̃ ſicut uobis inuitis creditoꝛe.⁊ ð repu. hꝛ.
diboe,gn accepit. ⁊ tẽ ut l cium perueniret ad eoſdem priores portõʒ uobis cõpetentem ob ſi pr̃na. ⁊. ff. ð ex.l.p.⁊.
ſceſn le creditoꝛ ſucce creditores in ius eorum ſucceſſiſti. et ligare ñi potuit.ita ſuã dãdo o ʒ.t.i.l.l.⁊ p.ſi.
4neni. iee dat loco ᷣmitia contra eos qui inferiores illis fuerunt bligationem creditoꝛi queſinit unde q o Bligata. recte.
ſhlsdt, ſe ſunt nẽia. primũ iuſta defenſione te tueri potes. itelligis nullum preiudiciuʒ dño ue ex pacto.nel ex
eſtni ꝓ hoc ↄuẽiat ut Mpr. Dio.⁊ Max. Carphoꝛo. ſtro ↄctũ eius facere potuiſſe. lege. nt inſti. qbus al.lʒ
lio ni in locũ primi ſuc J priòr reſpublica cõtraxit fũ nel ñ. F. i. qdð aũt ſi non
hor uiſin cedat. ⁊ quð illa duſqʒ ei obligatus eſt tibi ſecũ De pᷣtꝛio pignoi.⁊ ut ĩ actiõibus fcte.puta añ tpᷣs.tꝶ. hʒ
ſuwſe ſiar pecũia peruẽiat do ereditori offerenti pecuniã ptãs eſt debitorum mifſio pretoꝛij pignoꝛis ẽptoꝛ exceptõʒ. ut. ff. ð
Edet ad hᷣnũ it ut ald ut ſuccedas etiam in ius reipublice. procedat. rei nẽ.l.ẽptoꝛ.ẽt ſi ſcien
erſths a boc gei ut ex ea xix. 1 te debitoꝛe nẽdat quuʒ
iercmuat pign liet. gbug Si antiquiòr creduor pignus uendi Mpr Juſti. a. Menne. ppᷣ. exceptõ uẽditoꝛis ad ẽ
iſm haſt trib intuenetibd derit. M J ptoꝛiuʒ pignns quicũq; iu ptoꝛẽ tranſeat.nt.ff. cõi
n AMhiO ſuccedit lorxo pri dices dãdũu alicui ꝓſpexerint di.l.ĩ hoc indicio.s.ꝑ.
Agnmti:nan mi ut poſſitule Mpr. Alex. a. Anthenioni. ſi ſolũ ſupꝑ reb' mobilibus ⁊ ⁊ ð excep.ri iu.l.ſi a te.
uideſ a re.ut:ffiq re. pi: Si ſᷣendidiſſʒ ꝗ ante pignus imobilibus ⁊ ſe mòᷣuẽtibus:ſed etiã §. finali.
Acd. ob. pbl.l. ariſto. accepit perſecutio tibi hypo ſup actiõibus q̃ debitoꝛi ↄpetũt pᷣci PMõ põt.nt ⁊.ff. ð pi.
1 ge w. it ut ĩ oꝛdie tpis thecaria ſupereſſe ñ põt.quũ pimus hoc eis licere decernereꝰ. act.l.ticia.⁊.l.ſi creditõ
lcol i ᷣſerat his qbl autem debitoꝛ ipſi prioꝛi creditoꝛi ea Dem. a. Jul. pppᷣ. 7.j.de diſtra.pi.l.qui a
gutertidi le p̃ſer̃bat ut.ff dem pignoꝛa inſolutum dederit uel Eteris iuris dubitatiõʒ deci creditoꝛe.⁊.S. de repa.
Nrulegli56 po.iĩ pi.ha.l.ſi pᷣ uendiderit non magis tibi perſecutio dẽtes ad duplũ genus hypo hã. l.iij.⁊.S.ð act.⁊ ob.
wutiſin oꝛ. 5.a ticlo. ?. . l.ſi.inſolutũ.⁊.S.q po.
ſi ticius. idẽ ĩ pri D in pi.ha.l.ſi generalit᷑.
l ni. pſonaliũ actõuʒ. ut.ff. ceſ.bo.l.ij.uel ẽt ſine tanta ſolẽnitate ĩ ſʒ fallit ĩ eaſibus in qbus andit᷑ ðbitoꝛ.ẽt nẽdito pignoꝛe.ut.ff.ð pi.act.

..

hoc priuil.ſuccedit ſi ſolũmõ pecũia peruenit.ut.ff.de priui.cre.l.

l.ſi cũ nẽderet.ĩ pri.⁊.ff.ð diſtra.pig.l.ſi creditoꝛ.ĩ pri.⁊.S.illud.

ſi nẽtri.ꝭ.fi.an ãt eadẽ hypo. ſit ĩ eſſentia q̃ datur ſecũdo que ſuit ſ q Aominns.ñ põt.ſic.j.ð litig.l.i.niſi offerat ↄſignet ⁊ deponat.
enueii 7 prima. ge.ñ. ſed pꝑ oĩa eſt ei ſimilis.pria enim ſolutione fuit ſub ut aut.j. debito. uen. pi.impe. l.i.
ſgea lata. ⁊ hoc etiam dixi.ff. que res pi. ob. poſ.l.ariſto. t Si cõis res pignoꝛ data ſit.
(eßpitti dc Z; pro pr̃e. non eꝛas al qð tu ſolueris ipſe ſoluiſſe yÖ.ct. n ·¶Rater. ñ potuit.ut ⁊.S.cõi di.l.ſi probatum.
nilmi fff. de pi. act. debitoꝛ. F. i. „ x Queſiuit.ut ⁊.S.communia utriuſq; in.l.ſi frattes. .—
ſroblgne e Eius ſucceſſiſti. pẽm ut.õ.de priui.fil.l.fi. .l ſi cũ pecuniã. „ Nullum fiſcus tñ alienat ĩſolidũ rõe partis.nt.S.ð cõi fe. al. l.ij.
Giad oe XTuo noiĩe.ſi eĩ noie debitoꝛis ſoluiſſent ñ poſſet repeti a credito T.j.ðuen.ᷣ rerum ſi.cũ pri.co.l.i.ergo multo magis obligat. .
mistilri ribus q ſuũ recepiſſent.ut.ff.ð ↄdi.i.l.ſi pene.ꝭ.i.⁊.l.repetitio. 3De ptoꝛjo pignof.dicunt quidã ꝙ pretoꝛiũ ẽ qð dat᷑ a iudice quocũq;
S Solutũ ẽ, pro pignoꝛibus diſtractis recuperandis. ordinario iudiciale quod a delegato.uel dic ut diximus.S.qui po.iĩ pi.
pbtiiau hb¶ Reſtitui. ut. . de ↄdi.in.l.ſia patre. ba.l. ij. ?⁊ in pluribus differt a conuentionali ut diximus.j.l. proxi.. ff.
. de pi.act.l.i.accurſius floꝛentinus legum interpres.

utßß i ſI potioꝛes.emiſſe te dicis ab ipſo debitoꝛe. .
nn J Succeſſiſti.ñ nt rẽ hẽas obligatã.ſʒ nt te tueri poſſis ð oss a ſ Ipretoꝛiũ.dãdum.p interlocutoꝛiam uel diffinitiuam.
ut ipſe poterat.nt h.⁊.ff.q po.i pi.ha.l.qꝗ a debitoꝛe.ſecus ſi emiſ b Et ſe m uentibus.ſm ordineʒ quẽ habes.ſf.de re iudi.a diio.
bus. ſet a creditore: qꝛ tũc nili eſſet ius offerẽdi. ut.j.t.i.l.i.?. fl.ð diſtta. c BDecernere.ſed q̃liter fit miſſio ĩ noĩbus..qꝛuocato noiĩe ⁊ ↄfitente de

pi. lI.c prioꝛ. æ fac ad.l. iſtã. S. rẽ ali. gerẽtibus ñ interdici.l.i. bitum coꝛam iudice ſubebit iudex id eſſe pignoꝛi.ſicut ⁊ alhʒ credit᷑ uti

6nn k ſ Aprio:.reipub.ut ⁊.S.de pig.l.ſeeundus.⁊.ð.ti.i.lei.⁊.l.hᷣ lem Ʒ debitoꝛem ex ſola ↄuentione.ita h̊ ex quaſi miſſione dat᷑ hipothe.
doos A 5. * 4 * — „ H . . .
or. ⁊.j:de diſtrac.pig.l.ſi.priuſq. ut. f. ð iu. a diuo..ſic quam..S.ſʒ utꝛum. ?. ..item quid dicemus.
at 1 Si antiquioꝛ creditoꝛ pig. uendiderit. —— d u Eteris. ⁊ pretoꝛium ut in dãno infecto ⁊ ꝓ legato relico ſub eõ
iunſi m ſ Juendidiſſʒ.alicui eneo.ñ fo creditoꝛi.ul ſideiuſſoꝛi.ut. ditione uel in diem quũ nulla pceſſit ſnia.alioꝗn erit indiciale.ut

putlid i

atruq; iudiciale a iudice dici poteſt.
Siue ñ. ſʒ altius. ⁊ nõ p dr̃as inter pfetoꝛium pignus ⁊ cõuentionale.
ut no. ff. de pig. act. l. i. Iẽ nota ex hac.l.culpam non pumiri. Item nota

ne qnid amare.

b Di in canſa iudicati pignus captũ ſit.qualiter capiantur..t.ꝓxi.dixit

nũc q̃li᷑ diſtrahantuꝛ.
ius oꝛdinarijs
iudicibus. ut.ff.
de re.iu.l.a diuo.
Reſcriptum. olĩi poſt
duos menſes hodie p
quattuoꝛ a tpe captio
nis ↄputãdos. ut.ff.ð
re.iu.l.debitoꝛibus.⁊.
5.de nſuꝛ.rei.iu.l.fi.
e Auctoꝛitas. adipleta
ut. ff. de pi.act. non eſt
miꝝ.⁊ appellat h̊ iuſtaʒ
obligationem.ſ.ex con
uentione.
fe vRSeʒ in cã. decre
nit.nõ per quem
ſieri dẽat uenditio.ut h̊
⁊.S.ð execu.rei iu.l.ij.
⁊. ff. de euic.l.ſi pignoꝛi
7. S.l. ꝓxi.
g Wer eü.ſ. petitorem
hb Ja. ſ. nictoꝛ.
i Judicatus.i.ↄdẽnat᷑.
k Emere.ſed addici ei.
poſſe dr.ut.ff.de re iu.
a diuo.S.ſi poſt.⁊.j.l.
ꝓrxi.⁊ fac̃.ad.l. iſtã.ff.
ð.l.iij.l.ñ dubiũ.fi.
Ii Naãa. addici ſo
let facere.j. ð iur
do ĩpe.lfi.⁊.S. de exe
cu.rei.in.l.oꝛdo.⁊.ff.ð
re.iu.la diuo.s.ſi poſt
2.S. de his qui.bo.ce.
pfñt. l. legs.
m Si pignus pignoꝛi
datum ſit.
n e Liã.placnit. ut.
j.l.ꝓxi.⁊.ff. de
pi. grege. FKcũ pi
gnoꝛi ⁊ ð pig.act.l.ðbi
toꝛ.⁊ intellige ꝓ tãta qᷓ;
titate quantã debitoꝛ h̊
mus dʒ. ⁊ eo mõ ut ſi
dedit pᷣmns ius diſtra
hendi ⁊ ipſe dabit alñ.
ut. j. e. l..S.que res pi.
ob poſ.l.nomen.
o Actio ntil. hy pothe
ca ria.directa autem da

5

thecarum reſpexim:unũ quidem qð
ex cõuentionibus ⁊ pactis hoĩʒ naſci
tur aliud quod a iudicibus datur ⁊
pretorium numcupatur et quum in
uenimus inconuentõalibus pignori
bus Hhypothecis non ſolũ tenentem
creditore adiuuari:ſʒ et᷑ ſi ab ea poſſeſ
ſione cadat ſiue ſua clpa ſiũe non ſiue

fortuito caſu:humanius eẽ perſpexi

et in pᷣtorio pignore dare r̃cuperatõʒ

creditori:quocumq; mõ poſſeſſioneʒ

amittat: ſiue culpa ſua ſiue nõ:ſiue for
tuito caſu.lʒ eĩ debuerat incũbere ſuo
pignoꝛi ne aliq; patiat᷑ iactaʒ:tñ ne qd
amaꝝ ĩ cr̃ditoribↄ conſequatur beni
gni cãʒ interpꝛetamur et in recuꝑatio
nem donamus.

Si in cã idicati pignus capiũ ſii.

WMpr. Anto.a. Sabine.
Es ob cãm iudicati eius iuſſu
chᷣi ius iubendi fuit pignoꝛis
iure tẽri ac diſtrahi poſſe ſepe
reſcriptům eſt.nã iuicẽ iuſte obligatio
nis ſuccedit ex cauſa cõtractus auũcto
ritas iubentis.
Mypr Alexan. a. Aaleria.
Am in cã iudicati aliqua res
pilignoꝛi capitur per officium
eius qui ita decreuit uenundari ſolet:
non per eùm qui iudicatum ſieri po
ſtulauit:⁊ ſi alio emptoꝛe non exiſten
te uel exiſtente quidem: ſed indignuʒ
precium offerente his cui iudicatus
ſatis non fecit ad licitationem ſecun
dum conſtituta fuerit admiſſus cuiuſ
libet alterius uice ex officio emere
debet.
Mypr. Goꝛ. a. Antigono.
N cauſa iudicati pignoꝛa ex
auctoꝛitate preſidis capta po
tius diſtrahi quam iure dominij poſſi
deri conſueuerunt. ſi tamen per calli
ditatem condemnati emptoꝛ inueniri
non poteſt:tunc auctoꝛitate principis
dominium creditoꝛi addici ſolet.

tur primo creditoꝛi. accurſius.florentinus legum interpres.

p Repreſentat. ſ. preſes .

q Qui dedit.ſi ergo primus debitoꝛ ſoluit uel ſuo creditoꝛi.uel fo tollit
pignus.nt dicta.l.⁊.ff.de pi.grege.s.cũ pignoꝛi.
rNoſſeſſionem.i.plenam proprietatem.

ſVinculum. in proprietate.
t ¶Nõ conſtituit. ſed nunquid obligando poſſeſſionem uel nendendo vẽ

ius quod in ea habebat obligaſſe uel nendidiſſe.quod nide ar.ff. ð con
trahen. cmp. qui tabernas. econtra. nidetur extinctus nſuſſru. quum ab
eo diſceſſit cui erat primo obligatus nt inſti.de uſuf.S.pe.ibi nam extra

neo c⁊cetera.poteſt tamen
nem nt eis liceat nit frui.

dici creditoꝛem uel emptoꝛem ha bere exceptio

n Relſcindi. ut ⁊.S. ſi antiquio: cre.l.obligata.

ſ editoꝛ dedit quod potuit. ut. .l.proxi, ꝛ ſacit fl de pi.

act.l. petenti.
Y De partu pignoꝛis.

3 P Artus pla cuit.ſic ⁊ fructus predij obligati. ut S. qui. ca.

*

pi.ta. .l.q;uis ⁊ fetus greg. ut.ſl.de pig. grege. in prin.ſʒ

Si pignũs pignoꝛi datum ſit.

MWMpr. Soꝛ.a. Lamponi.
LCLaiiãm id quõ pignoꝛi obliga
tuʒ eſt a creditoꝛe pignoꝛi ob
ſtrigi poſſe iãdudũ placuit:ſci
licet ut ſequenti creditoꝛi detur actiò
utilis tamdiuq;ʒ euʒ is qui ius repre
ſentat tueatur quamdiu in cauſa pi
gnoꝛis manet eius qui dedit. Sʒ

ſi uos uſumfruc.poſſeſſionis tãtum

modo pignoꝛi dediſtis his qui ac
cepit alij eam pòſſeſſionem cuius u
ſumſꝛuc.nexum habebat ſine ueſtra
uoluntate pignoꝛauit creditoꝛ eius
id quod pignoꝛis uinculum non cõ
ſtituᷣit diſtrahens dominio uos pri
uare nequiuit. Quod ſi non fuit ue
ſtro creditoꝛi uſuſfru.ſed ipſa poſſeſ
ſio pignoꝛata:⁊ ante exolutam a do
mino pecuniam creditoꝛ ſecundus
pignus acceptuʒ uendidit nõ poſſe
uenditionem poſt ſolutam pecuniã
reſcindi diuoꝛum principum placi
tis continetur.
Mpr. Dio.⁊ Max. aa. Gemello.
J creditòꝛ poſſeſſionem que
QA J parentibus tuls pignoꝛis
ſure fuerat obligata non uendidit:
ſed alij creditoꝛi pignoꝛi dedit exa
minata ſide ueri poteris eam ſoluto
eo quod ex ea cauſa creditoꝛi debe
tur interceſſu preſidis prouincie re
euperare.·

De partũ pignoꝛis ⁊ omni cauſa.

Mopr. Alex. a.menne.
Artus ancille pignoꝛate iĩpa
ri cauſa eſſe qua eſt mater oli
placuit.
Mpr. Dio.⁊ Max. aa. Nonoſo
Antonio.
Am pignoꝛis titulo manci
pia obligaſſe uos pro mutua
quam accepiſtis pecunia propona
tur hoꝛum mancipioꝝ operis quas
creditoꝛ accepit uel quas percipere

I partu diſtigne
an cõcepit apud
geditoꝛem ul de
bitoꝛem. ⁊ tunt

obtinet quod hᷣ

dicit v.ff. de pig.
S. ſi fundus ĩ ſi.
F. an apð ẽptoꝛẽ
⁊ tunc non.uut.ff.
de pig. paul. . ſi
mancipia.
¶C Vzʒ pigno
riſ ↄputatis
ut ⁊. S.ð pig.l.ſi
dominuʒ. ?.ff. ꝗ
bus ca.pi. ta. .
l. cum debicoꝛ. 2
ſ. t. üiij. lti.
b In ſoem. l. cõ
putatis.
EC Beponẽtibus.
ut ⁊.Sð.de pig.cꝛe
ditor.⁊ qui po.i
pi l.i.⁊.ĩ.de lui.
pig.l.fl... Sͤ di

ſtrac. pig. ſi priuſ

quam.
d BDe remiſ. pig.
E ſIte. ex cõ

ſenſu. ſcili

Cet tacito fanore

libertat᷑ ſic ? ſfa

noꝛe ſiſci.nt.j.eę.
ſi hypothecas. ?

ſic nõ obſtat.ff.

qui.mo.pi.Tc hy.
ſol. l. ſicat. J. non
uidetur. que eſt
contra. uel iõ eſt
bic qꝛ ał nõ poſ

ſet manumittere.

ſecus ĩ nenditio
ne. ſi autẽ expꝛeſ
ſe conſenſiſſet cõ
ſat quod teneꝛet
libertas.ut..de
Fuo pig.da.ma.
l. ſi ut proponis.
f Creditricis.alłẽ
debitoꝛis.⁊ tune
facit.ð. de ſeruo

pi.da.ma.l.ſi creditoꝛibus.⁊ al crediticis.⁊ tunc eſt plana.
g ſprobaueris.ſcientem.ſic.ff.de dona. inter uiꝝ ⁊ ux.i.ſer
nus comunis.in fi.⁊.ff.de acqui.poſ.l.clã. ⁊.ff.de excep.

do.l.apᷣ.cel.S.queſitum.

h ¶Except.facti ſiue intentionis.nam actio ipſo iure ſublata eſt. nt.
ff. de pac.ſi tibi. S. de pignoꝛe. ⁊ hic. in fi. uel diſtinguitur. an ea ſci
ente ⁊ non contradicente nendatur pignus an hypotheca in pꝛio
caſu tollitur per excep.in ſecundo ipſo iure.⁊ dicas hic ut dixin

S.de pig.l.maioꝛ.

i Et diſſoluitur. ut ⁊.ff. de pig. actil.i.?.S.que tes pi.ab.poſ.l.ſj.
k ignoꝛante.non leſit. ut.⁊.ff.qui poti.in pi.ha.:.ſi pignns
T⁊.l.fi.in prin.⁊.õ.qui poti.in pi.ha.l.ſi ſundum.quod nið
tur uerum in queſitis antea.non que poſt obligationeʒ fiſci qᷓſinit

oblign.
