nuoch ni aꝛe non poſſunt Vi calumniatores pronun di uſt⸗ HWar noueꝛit licẽtiã menti c Lmonguse nõ babem⸗.
tes. lt ſe ann ⸗ .l. neganda que eſt ciantur in publicoruʒ dum quũ calũniantes ad nindictam in ſ en alterins
.queeſtconn nns ſeg bi non taxat iudicioruʒ queſtionibus nõ poſcat ſimilitudo ſupplicij. xlvii. mandele ſio tamen noie
ci 5,1. pfor . accuſabat ſʒ officio etiam ĩ liberalibus cauſi . . leno ſi põt. ut. ff. de
eminai iudicis puniri pete cauſis que pri De penis. d bu iudi. l. pe. ad crim̃
iuriam. . da uł proſequitur 5 ideo acape infrag
. rlſn. Dil, , . m vcc.
iproſequiut le nam iniuriam. quod lex contraria permittit. Accurſiu HM 9 E.
n poſſuntgſn i Judicatum eſt. abſoluendo reum. a floren. accuſantis alterius mãdato ⁊ ẽt maãdantis hoc Ran mnioſilſimuz caput
natumn. ul ot k Panii llieh per officium iudicis. nlnane punitur nt.ff.ad turpilia.l.i.. fina. ſed ſalit, gonn ſummiſus
42 „ . . 90 i. U .
e m . e⸗ poſnl.reguiazter enim qui non probat calumnia f . . A teri .8. qui accuſ. non
lanid minit, natar etĩ nt no.õ.de aduo.diuer.iudi.l.i.ſed hoc ſallit quũ galtef.i eſt per calumniam.
L.l. muliel.oibi ater mortem filij accuſat ut hic.nel pater.ff.de pu.iu.l.fi.nel ecõ 5 axie. abundat ſm. H.uel non abund
c⸗ tra filius patris. ut. . e.l „lrrche ecõ pter id quod dicitur. . tii.l. i. .5. ti. i. at ſecunduz aʒ. ? hot
um iniuniam modoa deſi ler calumnie. nel etiam extranens heres ſi b WHon nblic lel uur. S. tl.. lei. 7.. ti. ii. l. i. pr 0
eretur incidere a defuncto ſuſpitionem habebat ut hic ſubijcit item in tuto i publica. triplex eſt eni.nt. ſſ. de abol.l. aboliti
bino paclo⸗ rę.ut..qui accuſare non poſſunt.l.ij.item in ni i Indulgentia.niſi eſſet d tio 2. bſe.
Hitit ibino pa e. lequanmio r bis n os vnerkinein 8 niro.ut.õ.de adul.. ciii.l.ſi quis in pruci ictum non obſtante aliqua lege nut ar.ff.de leg
enteos robat ae 5. quitur regula non eo ipſo ꝙq non k Sub . . B n ei
de mino.l daſi m Wen zeaenehlaul non probaſſe. .ff. ad turpil.l.i. F i. ab nceten generali non continentur ea que ſpecialiter n
. Wrne E ine metu calumnie accuſet. 1 4q Tis pſa que res pigno. o. poſ.l. alumnoo. on coni
conta. 5 is. ſcilicet ubicunq; mulier admittitu pro quocunq;.u Aiſquis exceptis quiduſdam ut.. e.l. me
4 gice arg.ſupra qui accuſare non poſſunt.l.ð crimine.tu reſtri GB. ut m Calumniantes.ut ⁊ ſupra.e.l.non pri gier.
g indict. lium quum.ſcilicet de iniuria filij accuſat. ac. tu reſtringe ad ſi b ariealoribus ut. fl. de prena.1. ab incperatme. de accu.l. ſi idem de
B n De penis.ad delicta premiſfſa ſie ſt pengs
upponit penas

urſius.
R 2

a e iam in opus perpetuum. publicum nõ metalli ⁊ tunc eſt plana
æ ſunt ſimiles in hoc qꝛ nterq; ſine ciuitate eſt ut. ff. e. quidam.S. i.
2.l. capitalium circa prin.ſi uero dicas opus metalli.licet ſint ſimiles qð
non ſint ciuiles diſſimiles tamen eſſent qꝛ prius amitteret libertatem ſer
anus non. ut. d. l. quidam. a.l. ant damnum. S. inter eos? facit.fl. de uarijs

cogni.l.pe. .i.
b p Rocuratoꝛ non po
tuit facit.v.ad.l.fa.de
pla. l. non ualet ? de ped.
iu.l.i.

cd Ecurionem. facit

5.de queſt.l. diuo
marco.⁊.ſfſ.de penis.l.mo
ꝛis. F. iſte v. S. ex quibuſ.c.
infa.irro.l. decuriones
d ſ J ante. ſecus ſi p⸗
qꝛ tunc fiſci eſſet mã
cipium non pene ut mater
ut. ff. de fideicõ.li.l.genera
liter. F. ex damnata.
e Fuit. qꝛ tempus concep
tionis hic ſicut ĩ filio ſena
toris ſpectatur ut. ff. de ſe
na.l. emancipatum.? de ð
cur.l.ij. F.pe. ⁊ facit.fl. de
ſtatu ho.l.imperator adri
anus ⁊ inſti.de inge.i prĩ.

⁊.ff. e. l.pregnãtis
fh Onor in eo.preteꝛ
alia priuilegia pluꝛa

que habent. ut hic ⁊. ff. de
neteran.priui.per totum.
g · Bunta xat. ſecus in filiis

dẽecurionum ut.ff. de pẽis

l.moris.F.iſte.

h Non afficiantur. ut ⁊?.ff.

de ueter.priui.l.i.⁊.iij.? fa
cit.S.quando prouo. non
eſt ne. l.ueteranus.⁊.5. de
excu. ue. per totum in mili
tante conſtat nt.S. de qõ.
milites c.l. diuo.⁊.ff.ð re
i i MNcredibile eſt qꝛ ſi
eri non debet ut. ff.
e.mandatis ſed uidetur ſi

eri poſſe ut in.x.an. intelli

gitur ut. fl. e. ſine prefinito
ſed ibi dixit ad tẽ pus nec
apparuit quð unde.x. an
ni intelliguntur bic in per
petuum dixit unde aditur

princeps ut penam remit

tat. nam idem index remit
tere non põt.ut.ff.de qõi⸗
.l.i. 5. li. 2 de peniſ.l.moꝛiſ

F.iſte ⁊.l. dini fratres ⁊.j.

e.penaʒ. ⁊ ſic tenet donec
reuocetur licet ſic pronũci

ari non debuerit nt.ff.de inter.

Mpr Theodõ.⁊ Elianus ⁊
Anto.aaa.Lucio .
Tiam in opus perpet
um damnati non diſſimi
lis conditionis ſunt ab
iis qui deportantur in inſulam.
Mpr An. a. Nal.
Rocuratòr meus qui uice
preſidis non fũgebatur exi
lii penam tibi non potuit irrogare
ac propterea fruſtra uereris ſentẽ
tiam q̃ nulla iuris rõne ſubnixaẽ.
Dem. a. Senatui.
Ecurionm in opus publi
cum dari non oportere ma

nifeſtum eſt.

Dem.a.marine. .
J antè conceptus puer ẽ de
quo libellum dediſti q; mater eiuſ
in metallũ damnaretur natus con
ditionis eius eſt cuius ante condẽ
nationem mater eius ſuit.
Dem.a. Sena.
Onoͤr ueteranis etiaʒ in eo
habitus eſt ut liberi eorum
uſq; ad primum dumtaxat gradũ
pena metalli uel operis publici nõ
afficiãtur. ſed in inſulam relegẽtur.
Dem.a.Alpio.
NMNcredibilè ẽ quod allegas
liberum hominem ut in ui
culis perpetuis contineretur eſſe
damnatum. hòc enim uix in ſola
ſeruili cõditione procedere poteſt.
Mpr Alexan.a. Iſidoro.
AMpunitàs delicti propter
etatem non datur. ſi modo
in ea quis ſit in quam crimẽ quod
intenditur caderẽ poteſt.
Dem.a.Aictori.
Eportatorum in inſula ab
eo cni id fſaciendi ius erat
bona ſiſco uendicantur. relegato
rum autem non. niſi ſententia ſpe
cialiter ademptã fuerint.
Dem.a. Hemetrio.
J mãatrem tuam decuriõis
filiam fuiſſe probatum ſue
rit. apparebit eam non oportuiſſe
in miniſterium metallorum nec in

? e.l.felegatorum. S. ad tempus licet. ſit

ar. contra.ff. de iniuſto rup.teſ l.ſi quis experedato.S.quod ſi quis. ſed
expone non eenet.ſ. incommutabiliter.
Kk Moc enim nix. nam in ſeruo tenet ut. j.e. ſeruus. ⁊.ff. de iudi.l.uix.
Ii Aopunitas non datur nt ⁊. ð. ad.l.coſ.de ſic.l.ſi quis. malorum
enim moꝛes inſir. ⁊c. ut.s.ſi aduerſus delic.l.i.mitius tamẽ agitur
nt. ff. de mino.l. anxilium. S. in delictis ⁊.l.ſi ex cauſa. F. nunc nidendum
m Lagere poteſt. qꝛ ſit pꝛoximus pubertati ut.ff. de fur.l.impubereʒ. ali
as ſecus ut hic 2.ff. ad.l. cor. de ſic. infans.⁊. .de fal.mo.l.i.in ſi. Itẽ ẽt
minor. xiiii.an.excuſatur a delicto carnis ut.ff.de adul.ſi minor
n d Eportatorum iuſ erat. ut prefectopretorio uel qui eiꝰ uice cogno

a ſ

ſcit ⁊ qui mandato principis ut.ff. de le.iii.l.i.F.ij item preſec.ur.
nt. ff. eel. ii. pꝛeſes uero principi reſcribit ut comprobet.ut.ff. de in
iuſto rup.tel.l.ſi qui experedato.S.ſi decurione.⁊ ſi interim dum
reſcribit decedat heredes eius habebunt bona.ut.ff. de bo.e.l.ii.
.F. i. ⁊ lacit. ð. ſi reus uel ac. mor.fu.l.fi.⁊.ff.ſi pen.ap.l.ii.

opus metalli dari.
Dem.a. Catulo.

Eruũs ſub pena uinculorũ

ſine temporis prefinitione
domino rẽddi iuſſus ſententia pᷣſi
dis prouincie ppetuo uictus cẽ dʒ.
Mypr Gor.a. Ticiano.
Etalli quideʒ ſuppliciuʒ taʒ
ad perſonas liberas quam
etiam ad ſeruiles pertinet conditi
ones.
Mpr Dio.⁊ maxi. aa.in conſii
torio dixerunt.
Ecurionũm filii non debẽt
beſtiis ſubiici. cumq; a po
pulo exclàmatum eſt. iterum dix?
runt uane uoces populi non ſunt

audiẽde. nec enim uocibus eoꝝ

credi oportet quando aut obno
xium crimine abſolui aut innocẽ
tem condemnari deſiderauerunt.
Dem. a. Ars
Eruᷣo ex ſentẽtia damnato
ſi quoquo modo ex ſentẽtia

proprietatis ius amputatum non

ſit domino ſuo eum obſequi pere
quum eſt.
Dem.aa. Aicario
òperis publici t empora
lis pene ſententia prefinito
nondum exceſſit dies hunc expec
tari conuenit quum nõ remitti pe
nam facile publice interſit.ne ad
maleſicia temere quiſq; proſiliat.
Dem. a. Agath.
Enam dictam ſententia pꝛe
ſide pꝛouincie reuocare nõ
licet.
Mpr Louſtan.a. Cathel.
Vi ſententiam laturus ẽ tẽ
peramentum hoc teneat ut
non prius capitalem in quempiã
promat ſeueramq; ſententiã quaʒ
in adulterii uel homicidii uel ma
leficii crimen aut ſua confeſſione

aut certe omnium qui tormentis

uel interrogationibuſ fuerint dedi
ti in unum conſpirantes cõcordã
teſq; rei finem conuicius ſit ⁊ ſic ĩ
obiecio ſlagitio deprehenſus.ut

ones publitũ data ſʒ ð facto finito tpᷣe dãno
n

o Agempta fuerit

quod ſieri non de
bet. ut.ff. de inter.
⁊ re.l.relegatorum
S. ad tempus.niſi
lex ſpecialiter alið
inducat.ut.õ.de e
piſ.au.l.nemo uel
in foro.

p ſ Imatrem i

miniſteriuʒ
i.ut ſeruiret boĩb⸗
in metallũ dãnatiſ
T dic dr̃am ĩiter me
tallum ⁊ opus me
talli ⁊ miniſterium
metalloꝝ ut. ff. e. l.
ant danũ.S. inter e
os. ⁊. F. miniſteriuʒ
T: facit.õ.de qõi .l.
diuo in fi.⁊ .ff.e.l.
infa.l.decuriones.

q ſ Eruns deli

quit ſeruns
ꝓ quo iuſſit index
eũ ſtare ĩ perpetuis
uinculis ⁊ dño red
di certe ppetuo li
gatus eẽ dẽbit. ſed
contra.ff.e.ſine pᷣſi
nitione ubi dicit ð
cẽnio ſed hic ex ceꝛ
ta ſcia ibi per erro
reʒ uel ibi ꝑ metal
lum hic in uinculiſ
prima uera.

1 Reddi.ſʒ ⁊ hoc

tacite quũ dñs peꝛ
uincula dñiũ non
amittat ⁊ ſic ſibi dʒ
feddi nt.ff.de pẽis
.l. aut dana. 5. ſi.

ſ Eſſe debet. ubi eꝛ

go index non diffi
nit nec ego diffini
am.nt ⁊.õ.de diu.
fe.l.falſo.⁊. ff.dee
nic. ſi rem. F. ſi.

t m Eialli ad ſer

nileſ.⁊ deſinit
eẽ dñi ẽt ſi euadat
nut. ff. e. ant damna
¶S. fi. ſed non ſic in
reddit᷑ nt.ff.e.l.pu⸗

Ecurionum ſubiici.ut.õ.de qõ.l.diuo.⁊ de infa.l.decuri

ones ⁊.j.de decur.l.omneſ c de cur.ur.ro.li.x.⁊.l.i.⁊.l.ii.

x Exclamatum. ut torquentur.
y Dirxerunt imperatoꝛes.
3 Audiende.i.exaudiende.⁊ ſic pilatus male fecit ut hic ⁊.ðᷣ.qui
ma.non poſ.l.diuo marco ⁊.ff.qui ⁊ a quibus.l.ſi prinatus
Eruo amputatum.i.ablatum domino.nt qꝛ in metallum

tel ut fiat ſeruus pene non condemnatur.ſed in opus pu
blicum perpetuum uel temporarium ut.ff.e.l.aut damna. F. . ?.l.
ſeruus ⁊.j.de ſen.paſ.l.fruſtra ⁊.ð.e.l.ſeruus ⁊.ff.de ſta.ho.l.ſßuꝰ

—

b ſ Joperi conuenit.üt. ff. e. ſernus. ac.

c Proſiliat.ſic.ff.ad.l.aqui.ita nulneratus ⁊.ff.de fideiuſ.
el. ſi a reo. . fi. . ö. de here.l.quicunq;.S.quod ſi fecerint ⁊. ff. de
poſi.l.bona ſides.
d p Enam non Ilʒ. ut ꝛ.ff. de re. iu.l. acta. ?, . ſententiã reſci.
nõ po.l.i.⁊ de ſen. Z
ex pe.reci.l.ii.ſec⸗
in multa. ut. ff. de uix etiam ipᷣe ea q̃ cõmiſerit negar
ol. preſ. illicitas. . ſufficiat. Dem.a.eutumel.
ſi. ſed pricipi pmit Iqis in metallũ fuerit pꝛo
titur qñq; ut dixi crinũ deprehẽſoꝝ qualita
.8.e. l.incꝛedibile. te dãnatus müme ĩ ei facie ſcriba

itẽ rõe reſtitutiõis
quis ſuã ſniam re
nocat.ut.ff.de mi.
fecti.ut.S.ad.l.iul 8

de ni ſeruos. ⁊. S.

de cuſto.re.l.ſi a

in ea.⁊. ff. e.l. reſpi
ciendũ in ptinci.
e q Vi ſniam ca
pitalem. ubi
mors nataralis uł
ciuilis ſubſequitur
nt.ff.de pu.iu.l.ii.
Saſficiat.ut.ð. ð
proba.l.ſi.⁊.S. de
fal.ubi ⁊ hic.ſed cõ
tra.ff. de qõi.l.i. F.
diuus.ſed ibi non
ſtatur tormentis ſi

non perſeuerarent

hic ſic ut in. e.l. .. ſi
quis ultro⁊ dixi.ð
de qõi.l. fi.
g ſ Iquis ! ſu
ris. i.tibijſ ſi
ne pulpa cruriſ uel
ii.in brachiis
b Quo prout
i Figara. qᷓ cogno
ſcitur ut.ff.de reli.
.il.cũ in diuerſis. ⁊
ſic nota nõ eẽ queʒ
bullãdũ ĩ fronte

k c Bm reis

manifeſta
qualẽ hẽs.õ.e.l.ꝗ
ſententiam.
I Datur. quod da
ri non debet.
m Artibus. tumul

tum forte faciendo

ut. ff. de ſic.l.pe.
n Patet. ꝙ eẽ ñ dʒ

o Non ſit. ut. ff. e.
ſi quis forte niſi in

cã ut.j.e.ſi nĩdicaꝛi

tur. cũ ⁊ ĩ maibus ⁊ in ſuris poſſit
pena daãnatiois una ſubſcriptiõe

cõprehẽdi quõ facies que ad ſimi

litudinẽ pulcrituduũs celeſtis ẽ figuᷣ
rata minime maculetur.
Mpr. Conſtã. a. The. p̃̊. Ara.
Am rẽis mãifeſta ꝓbatiõe
cõuictis ſpaciũ tpᷣris ante ſẽ
tẽtiã datur ſacultas ſupplicãdi łꝗ
buſdã malignis artibũᷣs ta pᷣſiduʒ
ꝙ;ᷓ officialiũ penas euuãdi crũno
ſiſſimis patet cũ ĩ homicidij cꝛeimĩe
⁊ ĩ alijs detectis grauioꝛibꝰ cãis ul
tio differẽda ſi ſit.igit᷑ deceterò iux
ta crinis q̃litatẽ legẽ oʒ obſuari.⁊
ĩſceleroſos ⁊ noxios ꝓferre iuris
ſententiam. H
AMpr. Gra. ? Aal. a. Olib.

E quᷣis ꝓ atrocitate ðᷣlicti

piſtorib ł cuicũq; alteri coꝛ
pori cũ alteri ſit corpoꝛis addicat᷑
ſed unus ꝗſq; ꝓ crie ĩ quo ſuerit
depᷣhẽſuſ motũ cõgrue ſeueritatis
excipiat. M.. Gra. ?. Nalẽ.⁊
The.aaa.Flauo.ppᷣ. Illirici.
Auidicari i aliquos ſeuerio
ʒ niam conſuetudinẽ ꝓ cãe
ituitu iuſſeꝛim.nolùm ſtatiʒ eos
aut ſubire penã aut excipere ſñiaʒ.
ſed ꝑ dies trigita ſuper ſtatu eoruʒ
ſors ⁊ fortuna ſuſpeſa ſu reos ſane
excipiat uiciatq; cuſtodia.⁊ excu
bijs ſolertibus uigilãter obſeruet.
Dem. Auguſti.
E diũ aparitoruʒ praua ad
modũ uẽaliſq; pfidià ipublica ĩpu
ne cõmoda depſuiret cẽſem ẽt i ab
ſẽtts eos ꝓ cõpetẽti ultiõe ðᷣber̃ ⸗
ſurgi. Mꝑrs Archadi.Theo.
⁊ Hono.a.euthi.
Ancimũs ibi eẽ penã ubi ⁊
nõxia ẽ ꝓpiquoſ notoſ fami
liars ꝓcul a calũnia ſũm ouemuſ
quos reos ſceleris ſocietas ñ facit.
nec eĩ affinitas lamicicia nefariuʒ

p Jaris ſententia ſine huiuſmodi retardatione.ut.ð.de cuſ.re.l.
fi.⁊.j.de bo.proſcri.l.i.in ſi.
q n Egduis corpore.cerdonum nel ſimili talia enim multa ſũt
ut.ð.de iu.om.iu.l.ſi.⁊.ff.ꝙ cuiuſq; uniuer.l.i.⁊ rõ qꝛ ñ
eẽt pena ut dicũt ut ar.j.de decur.l.ne quis ſed certe magna ſi pel
liparius dãnetur ut ſit faber.ſed cõtra ĩ ãt.ut nulli iu.S. adulterã
ſo.ibi ſpeciale fauore religionis. Itẽ cõtra ĩ aũt.de lanc.epil.S.ſʒ
neq; curialẽ ⁊.S.ſi monachus col.ix.ubi traditur curie ciuitatis h
corrigitur.uel uerius ibi ſpãle in illis caſibus.itẽ cõtra.j.de appa
ſuidicari ituitu nt.ð.ad.l.in.tepe.l.i.⁊.ff.e.l.aut facta. .f.

Nolumus.ſpecialiſſima cã eſt hic alias eni cõtra nut.ð.e.cum feis.

t Vinciat.S.de cuſto.re.l.i.

u n E diu. apparitorum. i.nuntiorum

x NPerſidia. ſic ⁊ in auten. de exhiben.S. illud
y In abſentes. ſpeciale regulariter contra ut.ff. e. abſtẽ ſic nec appellauit

crimẽ admittunt pacta igitur ſuos
teneant autores nec ulteèrius pro
grediatur metũſq; reperiatur deli
ctum ⁊ hoc ſingulis quibuſcunq;
iudicibus intimetur.
M. Ho. ? Theo.aa.ad An.ppᷣ.
Mnẽs quos damnationis
conditio diuerſis exiliiſ de
ſtinatos temporis metas pꝛeſtitu
ti in carceris impleſſe cuſtodia de
prehendit ſolutoſ pena uinculiſq;
laxatoſ cuſtodia liberaꝛi precipi
mus nec fſormidare miſerias ullas
exilii.ſit ſatis imenſorũ cruciatum
ſemel luiſſe ſupplicia ne qui diu pᷣ
uati ſunt aure cõis hauſtu ⁊ lucis
aſpectu non intra breue ſpacium
catenarum ponderibuſ grauati ẽt
exilii penã ſuſtinere iterũ cõpellũt᷑
Dem.aa. Maxi.ppᷣ.
Ectorẽs prouinciarum cõ
ueniri precipimus ut ii qui
pro ſuo crimine penam exilii ſub
cerio temporis ſpacio ſubire de
creti ſunt exacto preſinito tẽporis
ſpacio nec clauſtris carceralibus
nec in locis quibus exules uerſa
ti ſunt teneantur
Dem.aa. axi.ppᷣ.
Is qui conſiciendi naues ĩ
cognitam ante peritiaʒ bar

baris tradiderunt capitale ſuppli

cium proponi decernimus.

Nẽ ſine iuſſu principis certis iu
dicibus liceat confilcare xliii.

MMBprs Thedo. ? Valen. aa. ad

BGer. pᷣpᷣ. „
Alli iudicũm liceat ex
ceptis iiſ qui in ſumma
adminiſtrationis ſunt

poſiti poteſtate proſcriptiòniſ tem

peſtate totius ſubſtantie aliquem
percellere niſi ad noſtras aures
hoc ipſum reſeratur.

De boͤnis proſcriptorum ſeu dã
natorum xlix,

ut.ð.quo.ap.ñ reſ.l.nulli
z HAncimus ibi. i. in

eo homine

a MNo xia.i.delictum ut in
ſti. de noxa. F.i.
b Fãlliares.ſ. malefactorſ
c Calũnia.i.ab accuſatiõe
que calũnioſe ſieret
d Societas.iũc eni ſuo no
mine tenerẽtur
e Admittũt. corigere iñ ð

bent ſeniores iunioꝛes a

gnatos ut.ð.ð em.ꝓp.l.i.
fTeneãt.nõ iñ in omni lo
co ut.ff.de poſtu.l.ex ea.
g Me alterius.i.in plures
perſonas nã ĩ eadẽ qñq;
maior ĩponitur pena qua
ſu delictũ ut.S.l.ſi uẽdicaꝛi
hb Metus. i. pẽa nã met⸗
bñ cxiẽditur ad alios ma
xime ubi grauius ꝗs pũi

qᷓ; delictũ exigat.ut.d.l. ſi

uindicari dixit ⁊ pro hoc

ꝙ alius ꝓ alio punituꝛ ſa

cit.Sð.de inoſ.te.l.ſi quis ĩ
ſuo. . legis ⁊.S.ð na.li.l.le
ge i ſi. i. nſi ⁊.ð.ne ux.ꝓ

ſi pena ⁊.l.crimẽ.⁊ ð mu.
pro ſoc.l.actõe.. dixim⸗
? de ritu nup.l.generali.S.
fi.⁊.ff. ſo. ma. ſi maritus 7
ff. ꝙ gſq; iutis.l.iii.s.ſi is
in fi.ð.⁊.ff.ad ſil.l.ſ.⁊ ĩ at.
nt nulli iu.S.f.ſed ſpeciale
ma.l.ꝗſꝗs que ẽ contra
i o Mnes. ſi datus in

exiliũ in decẽniũ cõ
pleuit tẽpus liberatur ex
tunc ſi ĩ carcere ĩueniatur

liberatur ut.j.l. ꝓx. ſic ñ

E ʒ.ff.e.aut dãna.S. ſolent
diuerlis aũt iõ ſubuicit qꝛ
triplex ẽ exiliũ ut. ff. de in
ter. ⁊ re.l.exiliũ ⁊ facit.S.ð

iis qui no.iſa.l.⁊ ſi ſeneꝛiõ
7.l.ſi poſſidonium.itẽ no.

ꝙ non eſt addẽda aflictõ

aflicto ut.ff. de of.p.l.diu⸗
k r. Ectoreſ ꝓuiciaꝑ tene

antur nt.õ. l.proxi.

Ii Is tradiderunt.ſacit.ð. que res expor.non poſ.iii.⁊.s.de male.⸗

mate.l.culpa.

m Ne ſine iuſſu principis. inter ceteras penas una eſt.ſ.nſiſcatio quã

cuilibet iudici imponere non licet

n n. Alli ſũma ꝗ.ſ.hẽnt merũ ĩperiũ.ut ar.ff.de in ius no.l. ii. quales
ſũt illuſtres ſpectabiles clariſſimi ut.ᷣff. ð of.p..illicitas.S.ꝗ umviaſ
o Proſcriptiõis.i.ſnie qua bona admittũtur multo ergo mino depoꝛ
tare fm. R. ſʒ Y. hãc.l. intelligit quũ pricipaliter adimũt bõa ñi ex ↄſequẽ
tia criſ ex ↄſequẽtia eĩ cris a quolibet ↄfiſcãt ſʒ aʒ.⁊ facit.ff. ð pe. l. rele.i. f.
p De bonis proſcriptorum ⁊cetera.quid de bonis condemnatorum ſiat

dicitc.

KR S5

Eruofum capi
tis. ſic ergo ſeru⸗
habet caput.⁊ ſic
eſt contra inſti. de capitis

di. S. ſeruus ⁊.ffede accuſ.

.l.hos accuſare.in. .oĩb⸗
ſo. hic capitis dicit ampu
tandi ⁊ ſic naturaliter non
ciuiliter ut in contrariiſ uel
etiam ciuiliter nt qꝛ fiat ſeꝛ
nuſ pene de quo põt dam

nari ut.ff.de pe.l.aut dam

na.S.fi.⁊ eſt capitalis.ſ.ali
as ĩ libero in ſeruo nõ po
teſt proprie capitalis dici
ciniliter ut in contrariis
b Habuiſſe. etiaʒ extra pe
culium

c RKeruz. de peculio nel ex

d Sunt.a ſeruo nel a ſiſco
e Ipſius.ſerui damnati
f Diſponantur. alias diſ
põgatur nt.ff.de uer.ſign.
l.cognoſcere.S. diſponge

re. ? alias diſponantur. ?

facit.ff.de le.i.ſeruo legato
§. pennl.
g Nelocius.ſic.ð.de pe el.
cum reis
b d Eoortati habnerit
bene enim poteſt ha
bere ⁊ uendere ⁊ contrabe
fe quum ſit liber. ut. ff. dᷣe
toſt. mili.l.neq;.S.deporta
ti.⁊ de le.iii.ſi deportati.
i Publicabuntur. immo
non ut.ff. mandati.l.ſi mã
dauero.S.is cuius bona ĩ

fi. F. ſed ibi propter negoci
ationem hic ppꝑ delictũ fue

funt bona publica. uel ſol
ne nt ibi. item cõtra adhuc
nidetur quod non querã
tur fiſco nt.ff.de iur.ſi.l.ĩ
metallum ⁊.ff.de penis.l.
quidam ⁊ de al.⁊ ci.le.l. iſ
cui ⁊.ff.de iis que pro nõ
ſcri.ha.l.iii.ſed ille de da
to in metallum dicunt hic
in deportato ⁊ facit.ð.t.ii.
el. deportatorum.
k ſ Afſilius nec quod
in caſtriſ.i. nec illð
nec iſtud patri erit auferrẽ

dum.
1 i NRmetallum indul
gentia nt.j. de ſen
tentiam paſ.l.cum patrem
⁊.ð.de generali abolitiõe
l.fi.ſecus ſi ſuerit reſtitu
tus nt.j.de ſñiam pal.l.i.
2⁊ facit.ff.de iuꝑe fi.l.in me
tallum.item contra.j.de ſẽ
tentiã paſ.l. fi.in fi.ibi ſol

nes. ⁊ facit.ð.e.l.ii.
m Jut pꝓpõis nõ ne
gabit. Z fiſcũ. ut. ð.

ad.l.inl.ð ni.l.tntoris ⁊.fſ
ð tutel.⁊ rõ.di.l.ſi ĩter.⁊.j.
de ſententiã pas.l.tutor.⁊

Mpr Anto. a. Marco
Eruũorum capitis crimi
ne damnatoruʒ peculia
dominis nõ auferri no
tum eſt.ſed quod ſeruum domino

habuiſſe probauerit recipiet preci

umq; rerum ſi que ab eo diſtracte

ſůnt ipſiũs quoq; pᷣſentie poteſtas

ei dabitur quo ad rationes per eũ
adminiſtrate reddantur ac diſpõ
nantur ſʒ meminiſſe dominũ opõ
tebit inſtare ut id uelòtius fiat ut
pene ſue reddi poſſit.
Mpr. Alexan.a. Frontoni.
Eportãti nec earum quidẽ
rerum quas poſt penam ir
rogatam habuerit heredem habe
re poſſunt.ſed he publicabuntur.
Dem. a. Jul. pp. .
J fuliũs tuus quum eſſet in
tua poteſtate in inſulam de
portari meruit peculium eius nec

quod caſtris acquiſiuit uel quod

ei militaturo dõaſti auſerri tibi dʒ
Mpr Gord. a. Calimorpho
Nmetallum damnatus pe
ne ſeruus efficitur ⁊ ideo e
inſmodi ſententiam paſſi bona uẽ
dicantur rationibus ſiſci.quare ſi
quid rerum habuit is queʒ poſtea
noſtra indulgentia liberatum eſſe
proponis ad ius ſiſci potius quaʒ
ad ipſius dominium pertinet.
Mypr Phil. a.arria.pb.
Jut prõoponis bona eius ꝗ
tutellam tuagꝭ adminiſtrauit
ſententiam paſſi ſunt ad ſiſcum de
uoluta procuratorem noſtruʒ adi
re cura qui ſi quid iure poſci aĩiad
uerterit non negabit.
Mpr Diocle.⁊ Maxi. aa. Ga.
E bonis matris deportate
filiis nihil deberi iuriſ abſo
lutiſſimi eft.
Myprs Aalen.⁊ Val. ⁊. Oratia.
ad probum. p.
J quis intra prouinciamꝓ
qualitate delicti ſtilum pro
ſcriptibnis incurrerit per ordina
ôfficium ſolicitudinem bonoꝝ

ꝛii 0
eius indago diligentiſſime celebꝛe
tur.nequid rei priuate commodis
per gratiam atq; colludium furto
ſubducatur ⁊ plena deſcripiiõ cõ
prehendat quod ſpaciuùm ⁊ quod

iuris ſit ingeniũm.quid aut ĩcultũ

ſit aut colatur. quid in uineiſ oliuiſ
aratoriis paſcuis ſiluis fuerit inuẽ
tum que etiã gratia que amenitas

ſit locorum quis ediſiciis ac poſſeſ

ſionibus ſit ornatus.quod ue mã

cipia in prediis occupatis uel ur

bana uel ruſtica uel quarum artiũ
generalibus imbuta teneantur.⁊?
quod ſint cenſuarii uel coloni qð
bonũ exercitiis terrarum atq; uo
meribus inſtrumentuʒ quot peco

rum ⁊ armentorum greges ⁊ in

qua diuerſitate numerati ſi unt.quã
ium auri ⁊ argenti ueſtium⁊ moni

4

lium uel in ſpecie uel in põdere ⁊
quibus ſpeciebo.quidue ĩ apoibe
cis ſit repertum tunc demum om
nia ea que uelle nos perſpicis inꝗ
ſitione conſtricta ratiònalis rei pri
uate tradantur officio.aut palatis
ſuper hac cauſa miſſis noſtro nec
tẽda patrimõio.mox uero ad noſ
ſub litteris publicis ſigilati de om
nibus nominatimque referatur.ꝓp
culdubio nègligentia mulctanda
nam ſi quid poſt ſactuʒ a pꝛedicto
officio inueſtigationem rationalii
ꝛei pꝛiuate cui inquiſitõ ſecũda mã
data eſt amplius fortaſſe inuenerit
officium fraudulentum ea cõdem
natione ferietuẽ ut aliud tantũ quã
ium fuerat ſubtracium ex propꝛiis
falcultatibus inferàtur.
Mpẽs Grati. ⁊ Dalen. aa.Eu
tropi pᷣpᷣ.
J dẽeportatus ſuos ⁊ eman
cipatos ſilios habuerit paꝛi
que ex bonis eius ſiliis cònceſſa ẽ

ad eos tantũ qui in poteſtate erant

tranſferatur.ſi emancipati.ea que
conſecuti erant cmancipationis tẽ
pore dàmno exiſtimant conferen
da ſin autem confuſioneʒ bonorũ
⁊ donationis elegerint omnia ea qᷓ
fiſcus liberis damnati concedit eqᷓ
diuiſionis partibus ſorciãtur.que
regula etiam in dote ſilie uel nept᷑
ex filio deportati conferenda cuſ
todienda èit.
Mpiĩs Archa.⁊ Hono.aa. Ce
ſario.pPDp. —
Jqůis poſt hac ſtilum quð
abſu proſcriptionis excepe
rit uxor res proprias ex quocũq;
titulo ſibi aquiſitas ueluti manu ĩ
iecta mox uendicet.aut ceꝛte a quo
quo occupatas ſtatiʒ recipiat.doſ
etiam non que aliquociens dotali
um inſtrumentorum tenore cõſcri
bitur.ſed quaʒ ſe corpo raliter tra
didiſſe docuerit repreſentetuꝛ ea ẽt
que ab innoxio adhuc marito ãte
nuptias titulo donationis accepe
rit uel durante matrimonio largiti
one uiri ad eã ante pꝛõſcriptioneʒ
peruenerint apud eã firmiter mãe
ant.ſi quid etiam in emencipatos
liberos ante tempus criminis ac
reatus patrem contuliſſe claruerit
integruʒ iiſdem citꝛa inquietudinẽ
reſeruetur.quð uero nec uxor nec
emancipati liberi potuerint uendi
care captũ a publicis perſonis ita
ad me ⁊eferri ſpecialiter cenſeo ut
illud quoque addatur utruʒ ſiliòs
habeat qui dàmnatus eſt ſimulq;

dAdiiciatur utꝛum iidem apud ſe ex

cauſa donationis aliquid uendica

uerint. Sèd in iis qui fiſcalibus
actibus nexi ſunt ⁊ pro ratiociniiſ
proſcribuntur ⁊ condemnantur.
placuit ſi quod propriuʒ uxor ha
buit uel a marito datum ante initi
um actus ex quo origo fraudis ac

12 8. ſo. ma. l. ij.
n d E bonie
matriſ. ſe
cus in patre ut.j.e
l. f. uel dic illam cõ
rigere iſtam.
o ſ Iquis intra
ſtilum.i.ſentẽtiã
p Proſcriptionis
i.confiſcationis.
q Officii.ſ.preſidiſ
ut.j.de bo.na.l.ſi.
Priuate.i.rei fiſ
calis que proprie
principis dicitur.
nt. S. de quadri. pᷣ
ſcrip.l.bñ aʒenone
ſBeſcriptio not.
quaſi inuentariuʒ
ut ⁊.ð.ð admi.tu.
.el. tutores.
t Spaciuʒ.ſ. ſingu
lis agris ſit
u Ingenium fertile
uel ſterile
x Gratia.i. hilitas
quot bonũ.i.quot
bones.
y Apothecis. i. ſta
tionibus uel locuſ
nbi pecũia recũdii
3 Ronalis. procu
ratoris ceſaris ⁊ fa
cit ad hoc.ff.de cẽ
ſibus.l.forma ⁊.j.
de apothe.pu.l.i
⁊ de bonis na. l.f.
nel dic procurato
a Patrimonio. fil
cali.
b Negligẽtia. que
omnia ledit ut in
aũt. de qõ.S.i.
c Inkferatur.ni.j.ð
iure fiſ. l. defẽſiõtis
d ſ. deportatuſ
ſuos in ptãte.
e Parl.i.dimidia
fConceſſa eſt. be
neficio ſpeciali
g Daãno.i.ſi putãt
damnum eſſe ſi reſ
illas conferant
b Bonationiſ.ſibi
facte a patre
i Erit. ut ⁊.6. de
colla.filiam ⁊.l.po
humo quod dicii
in naturali idem ĩ
adoptiuo.ut ei de
tur pars quarta ni
ſi in fraudem ſit ſa
cta adoptio ut. ff.
de bonis dam.i.f.
vex bonis
k I Jduis res
proprias ut

7.8. ne uxor pro ma.l.ii.? de do. inter ni.⁊ axo.l.fes
Botalium. uel priuatorum uel publicorum quum data nõ ſit
nt. ð. de do. ca.non nu.l.i.ſic ergo excipit fiſcus cuius ĩtereſt ſicut
alii creditores ut.S. de non nu. pec.l.ſi cui

m Larg tione niri.t
dona. inter ni. 'un
xo.ſi ſponſus.. ſi

conceſſa nel etiam
ſi non ualet non ta

men reuocatur taci

te per mariti dãna

tionem nt ſtatim di

ces de illa que in
filios eſt collata.
n Proſcriptioneʒ
etiam poſt contrac
tum crimen nt. ff.
de dona.l.poſt cõ
tractum.niſi fuerit

perduellioniſ.ut.S

ad.l.iul.ma.l.ſi.
0 Reatus nel etiaz
poſt nt modo dixi
niſi delicti ſaceret
timore qꝛ tunc nõ
nalet.nt. ff. de do.
cauia mor.l.vii.i.ſ.

p Filios. qꝛ dimi

dia eis datur ut.j.
E. l. fi.
q Damnatus ſup
ple.an non.

r Vendicauerit.qꝛ

licet non naleãt ta
men morte confir
mabuntur ⁊ ſic peꝛ
damnationem pa
tris non reuocãtuꝛ
licet ſit aliud ĩ do.
cau.mor.ut. ff. de
do.cã mor.l. vii.

Sec in iis.ð.pꝛo

delicto hic pro ra
tiociniis bona pu
blicantur
t Ante initium.i.ã
te q; ex eo actu. ꝓ
dolo uel culpa fiſ
co ceperit teneri ⁊
ſic ſua bona fuerũt
exiĩde demum fiſco
obligata ſecunduʒ
aʒo.uel etiam pri⸗
ut ar.ð. de bonis
que libe.l. cum oʒ
F. fl. de ſecũ. nu.
hac edictali.S. om
nibus

u Deducta ẽ acci

pe intemeratum ⁊.
quod eſt infra.

ali que ualeat conſtante matrimonio ut. ff. de

uicii in iudiciũ deductã eſt ſi quid
deinde in emancipatos ſilios do
natione colatum eſt antequam cri
men oriatur intemeratuʒ apud ac
cipientium iura cõſiſtere.nec quic
quam ſiſco in qualibet cauſa tene
atur obnoxium niſi quod ĩ domi
no proprio quam obligari ortus
eſt hàbuit uel quod agens taʒ ſuo
quam uxoris ſue uel filiorum uel
cuiuſcunque preterea nomine cõ
perauit.exceptis dumtaxat ceſari
anis ideſt catholicianiſ qui ab om
ni iuris ben eſicio excluduntur. ni
ſi probata a me purgataque ratio
cinia fuerint ut quod innoxie ha
buerint.tranſmittendi copiam ha
beant.
Mpr. Theodo. ? Aalentin.
Lirio. pᷣ̃pᷣ.
Aãdò quis quolibet crimi
ne damnatus capitalem pe
nam uel depoꝛationem ſuſtineat ſi
quideʒ ſine liberis mortuus ſit bo
na eius ad ſiſcum perueniant.ſi ue
ro filii uel nepotes ex deſuntis fili
iſ relicti erunt dimid à parte erario
uendicata alia eius reſeruetur idẽ
eſt ⁊ ſi poſthumos dereliquerit
Decuriòni uero qui hoc incuꝛꝛ᷑ᷣt
ſi liberos non habet ſuccedat cu
ria bonaque uniuerſa detineat.aut
ipſa per ſe aut ſuo ordinatur a pe
riculo munera ſubituꝛm ſin autẽ
erit ſobolẽs curiali ⁊ ſi ea non duʒ
procreata eſt integris pactis fortu
nis fulciatur. ſi filia uel filie fuerint
pars dimidia ad eàs deuoluatur
ſacultatuʒ altera dimidia pars ad

curiam ſi autem mares curiales

fuerint intermixti dimidia parſ eis
curie nomine deferatur ⁊ alia quã
in commune öômnibus tribuit in
dulgentia principalis pro uirili di
uidant portione excepta ſola ma
ieſtatis queſtione quam ſi quis ſa
crilego animo aſſumpſerit iuſte pe
nam etiaʒ ad ſuos poſteros trànſ
mittet

In auten. ut nulli iudi.S. fi. colla

tione nona.

C .

el.i... de raptu uir.li. F.? ſi quidẽ ⁊. S. ſin at. ſed illa ſunt ſpecia
lia nt fiſco non dẽiur ſed hec ẽ hodie coꝛrecta. ⁊ ſic ſequitur aũt.bona da
natorum ⁊c.que ẽ ut nulli indi...f. col.ix.qᷓ; hic lege

CO. b ODnã dam
natorum ſeu proſcriptorum non
fiunt lucro iudicibus aut eorum
officiis neque ſecundum ueteres
leges fiſcõ applicantur. ſed aſcen
dentibus ⁊ deſcendentibus⁊ ex la
tere uſque ad tertium gradũ ſi ſup
ſint uxores uero ipſoꝛum dotem⁊
ante nuptias donationem accipi
ant.ſin uero ſine dote ſint de ſub
ſtantia uiri accipiant partem a le
ge diffinitam ſiue filios habeant ſi
ue non ſed ſi neminem predictoꝝ
habeant qui deliquerunt eorum
bona fiſco nendicantur in maieſta
tis uero crimine condemnatis ue
teres leges ſeruari iubmus

De boͤnis eorum qui mortem ſi
bi conciuerunt.

Mopr Anto.a.acquilie

Drum demy bona ſi
ſco uendican.qui cõ
ſciẽtia delati admiſſiq;
criminiſ metuq; future ſentẽtie ma
nus ſibi intulerunt propter fratrẽ
uel patrẽ tuum ſi nullo delato crie
dolore aliquo corporis aut tedio
uite aut furore uel inſania aut ali
quo caſu ſuſpendio uitam finiſſe⸗
ſtiterit bona eorum ex teſtamento
quam ab inteſtato ad ſucceſſores
pertinebunt
Mpr Alexan. a. Ruſt.
Oꝛum qui in reatu diem ſu
um functi ſunt.ſi non perdu
ellionis cauſam ſuſtinuerunt nec
ob metũ criminis mortem ſibi cõ
ciuerunt bona ad ſucceſſores traſ
mittuntur.

De ſententiã paſſis
reſti tuus eli.

Mopr Anto. a.
Vm ſalutatus.eſſet ab
Hocdiano ⁊ Aduento
⁊ Opellio Marcẽo pre
fectiſpretorio clariſſimis uiriſ ami
cis ⁊ pꝛincipalibus officiorum ⁊
utriuſque ordinis uiris ⁊ pcẽeſſiſſʒ

Dimidia.ſi vo pars tiin eẽt publicata filus nil dar᷑ut.ᷣfl.e.l.i. in ſi. ſed

patrono nihil põt diminni
de ſuo iure ĩ bonis liberti
dãnati ut. ff.e.l. cum ratio
.¶§. ſi in libertinũ ſi iñ pla
res ſint filii priceps nil eiſ
aufert ut. ff. e. l.f. F. ſi.
d Decurioni.i.curiali.
e Incurret.i.in penã capi
talem.ut.ff. de iure ſiſ.l.in
ſraudem. S.ii. H
f Ipſa per ſe quaſi in ſuo
patrimonio
g Subiturum. ſ. aliquẽ cui
aſſignentur hec bona
h Soboles. ſ. maſculina.
i Eis maribus. ſ.
Kk QOmnibus. maribus 2
feminis
I Tranſmittet. nt. . ad.l.
iul.maieſ.l.quiſquis

Sequiinn t bona 1c.

m b Ona indicibus.
hic eſt contra. ff. e.
el. pen.ĩ.fi.ſed hec
n Fuco. immo nt. S. de i
cel.nup.aũt.inceſtas.ſo.&ᷣꝰ
corrigit quũ poſterior ſit
ĩ corpore alii dicũt ibi ſpe
ciale nt⁊ in crimine le.ma.
hic ſubiicit al. dicit refert

In poſt ſñiam retinet ciui

tatem ⁊ tũc conſiſcãtur nt
ibi aut non ⁊ tunc non eẽt
bena bonorum ademptõ
nõ habet ſiſcus ut hic ar.
ĩ at. de mꝗ.pri. S. oportet.
o Diffinitã.quam forte ſe
queretur ſi culpa uiri ſolu
tũ eẽt mr̃imoniũ nt. S.de
repu.l.ſi.iñ hodie mẽ mo
niũ nõ ſoluitur p ſupplici
um ut ĩ at. de nu. 5. ſed ẽt
captiuitatis col.iiii.uel dic
quãtũ ex morte lucraretur
ut.ð. unde nir ⁊ uxor aũt.
preterea nt.ð.de epi.⁊ cle.
.l. deo nobis. ..i.
P Jubemus. ut 71 5. ad. l.
iul. ma.l.qſqs 7 hac. l. fi.
q De bo. eorum qui mõ.
ſibi conciuerunt in his di
ſtingue ut dixi.ð.qui teſt.
fa. poſ.l. ſi is.
f e. Orus delati.i.po

b q Vando quie.ᷣperueniãt bic ẽcontra. ö. de muli.que ſeruis pro

T Obnoxium.i.tacite obligatum. ut ⁊.j.de iure fi.li. enſi?
y Habuit ⁊ multomagis que habẽt poſtea ⁊ caue quod hic non mors uel deportatio ut. ff.e.l. i.
excipit a generalitate proxima nec quicquam ⁊c̃. NPertinebit. ut. fl. e. l. fi. K i. ? de in re ſi.l.in frandem. . iii.
3 Vrxoris.i.ſuo ⁊ nxoris uel ſuo ⁊ filiorum. nam pro ſua parte t e Nrum tranſmittuntur ut x., ſi reus uel ac.l.pe.⁊ fi.⁊ de iure fiſ.
fiſco etiam tacite obligatur. in fraudem.S.i.⁊.ff.de accuſ.l.ex iudiciorum 2. ſupra. ad.]. inl. ma.l.fſi.
a Ceſarianis.loquitur forte de is quos diximns primipillarios nu Be ſñiam paſſis reſtitutis.qꝛ damnati reſtitunntur de hac dicit
nam pro tali debiio mulieris bona occupantur ut.õ. qui.ca. pi. x C Am ſalutatus eſſet imperator Antonius
ta. .l.ſatis.ſilii ẽt ſi nõ ſint heredes tenentur ut.j. de primopil y Principalibus.i.preſidentibus officiorum
lo.l.cũ multomagis hniuſmodi donata reuocantur. 3 Et proceſſiſſet. aliquantulum aſſe urgens.

ſtulati nel crimine deprehenſi ⁊ dic talis ex quo ſi damnaretur pena eẽt

R 4

a Antonius Angu. dixit.ſ.imperator. .
b Quid ſit.in integrum hoc eſt bonoribus ⁊c.ut ⁊.ff. de nerb.ſig.l.prin
ceps.⁊ iſti.qui.mo.ius pa.po.ſo..⁊ reſtituti ⁊.j.de bo.uacã.:.ii.⁊.fſe.l.
i. an ⁊ fame. .ſic. ut ⁊.ff.de poſtu.l.i..pe.⁊.s.de nup.iĩperialis.iĩ pri.⁊
.F§. ſed ⁊ ſi tales. ⁊.j.e.l.fi.ſecus in indulgentia ꝑ quã fama nõ reſtitnitur
ut. S. de generali abo.l.fi.

a Nõ placuit ſecus de liberto ui.ff. de iurepa.l.ſine.uel diſtingue
ſeruus reſtituai ⁊ tũc idẽ ꝙ ĩ liberto.an ex ĩdulgẽna pena remitta
tur ut hic ſecundum Jo.
b Patietur.ĩ memoriã dñii potis ut.fl.de queſ.l.extraneo ĩ fi.
c Procurator.ſ.ceſaris Vobis.ſ.tibi ⁊ fiſco
d Leperit. po libe

⁊.j.e.l.generalis
Qeteris.ẽt ad bona
d c AYm pfem a fiſco
ut ⁊.ð.de bonis ꝓ
.l. in metallum
e Impetratũ. nt.j. e.l.tutoꝛ
fſ QA debitor.penã de
portationis
g Aligd ſinglare ut p̃diũ.
b Liberatus. ut morte ci
ili. nt ⁊. ff. e.l. i. ſic ⁊ liber
factus ſeruus.lʒ manumiſ
ſus nõ tñ tenetur primis
creditoribus ut.ff.de act.
2 ob.l.ſeruus.
i Partẽ.quotã ſic ergo re
fert quotã partẽ uel ſingu
larẽ rẽ hẽat nt hic ⁊. ff. ad
trebel.l. ſi legato.S. multuʒ
⁊ ĩſti.de fideicom.here.ꝭ.
ſi quis una.
k Tenetur. ꝓ alia ſiſcꝰ ut
S.de bo. ꝓ.l.ſi ut ꝓpõis.

OOb pecuniã.⁊ ſic nõ ꝓp

ter delictum
m Obligato. ut ⁊. S. de ſi
Aeinſ.il. i.
n t tor dicis.o mat᷑
ſegd quã bonorum
poſſeſ.accepiſti.. unde le
gitimi nt. ff. uñ le. l. li. F. fi.
7.l.ſe.uel ſeptimã extraõ.

que datur iis qui nouiſle

gibus nocãtur ut.ff.ut ex.
le.ſe.con.bo.poſ.detur.l.i
⁊ iſti.de bo.poſ.s.ſeptima
o Locupletior. bonis po
