moribundi aſcenderit ipſuʒ alios
ue qui eius ſunt moleſtans aut re
bus eius nõ ſeꝛuato legali officio
ſignacula imponit ab actiõe poſt
moꝛtem illius cadat: ⁊ alteruʒ tan
tumdem exigitur ab heꝛedibus in
iuriati publicanda bonoruʒ tertia
parte:ipſoq; ĩifamia notato. Eiſdẽ
penis ſubiaceat qui eo moriente

circa ſunus peccat qui exequias

prohibet .

In anten. ut quum de ap. cog.
J. memiuimus coll. vuj.

CO. [Egd nec ante nouẽë
dies ab obitu numerandos ulla fi
at prorſus moleſtia aduerſus quẽ
libʒ ex defuncti peꝛſona:ſi qua enĩ
cautio ſi ꝗd ſimile fiat inutile erit.

Ad lêgem ſauiam de plagiarijo.

Mpr. Anto. a. Plato.
Ateꝛ tuus adueꝛſus euʒ a
quo ſolicitatam ancillam
plagio quoqʒ facto expoꝛ
tatam queritur apud ſuum iudicẽ
ciuiliter in ꝛem actione inſtituta cõ
ſiſtat.quod ſi in cauſa tẽnuerit:etiã
legis ſauie crimen perſequi potẽit
ꝙ ſi per uiolentiã mãcipium arrep

innnit. ⁊.j.de fal.l.de fide.⁊.ff.de pu.iu.l.pe.ꝭ.ad crimen ſed ciuiliteꝛ peꝛ
procura.ut ſubijcit.⁊.õ.de fur.l.aduerſus.
m in. T legis.ſubſcriptio.ſic ĩ quolibet crimie.ut.õ.qui ac.ñ poſ.l.iij.
n n On aualet. tueatur. nt. , de peda. iu. l. i. .. de penis.l.ij. ⁊ obtĩet
iuiicem preſidis qñ priuati in eum conſentiunt.ut.ð.de inꝛ.om.iu.
.l. i. Item qſñ a preſide abſentante ſe delegatur etiam ad cauſam meri im
perij.ut.ff. de of.eius cui.l.i.S.i. Item ⁊ qñ in locũ defuncti pꝛeſidis ſub
ſtitutus eſt. ut.S.de of.eius qui nicem.al.ge.l.i.

o ſ Afratrem. poſtulare.⁊ interdicio de libero bo.exbi.agete.ut.ff.ð

.. lib.homi.exhi.l.iij.in prin.
d i Nſuga. licet ſecus in abſente. nt. ff. e. ſcienduʒ. ſed quare nõ. qñ.

quila eſt in ſpecie libertatis.ut.ff. de edil. edic.quis ſit lugitiuus. F.

„

idem tfecte.⁊ quia per hoc inuitaꝛentut ad fugam. ar.. de lati. lib.

tol.l.i. .. illud. ꝛ.ff. de pactis do.l.conuenire.
q Nenam. pecuniariam que oliʒ ſtatuta erat hodie ueꝛo ceſſat. ut

.ff.e.l.fi. ſed quidam dicunt etiam hodie hoc caſu non habere lo

cum niſi pecuniariam penam per.l.iſtam. Accurſius floꝛentinus

tum eſt accuſationuʒ ius non pꝛo
hibetur intendere.
Dem. a. Aurel.
Ja belliano ſeꝛuuʒ tuum ſu
ſceptum ⁊ aliqñ ocultatum
moxq; eo ſuadẽte fuge datum pꝛo
bare potes legis fauie crimen per
te vel accuſationẽ ad eã ꝛem ꝓpoſi
tam.ideſt ſeꝛui corrupti per ꝓcura
torem tuum peꝛſequi potes.
Mpr. Alex. a. Coꝛnel.
XT lgis fauie pena ðbeatur
i crimen ſubſcriptio ⁊ accu
ſatio ⁊ ſententia neceſſaria eſt.
Mpr. Gor. a. Pauline.
On uãalet procuratoris ſen
tentia:ſi uicẽ preſidis nõ tue
atur:qui legi fauie locũ eſſe pronũ
ciauit: cũ eius legis diſceptatio ad
preſidis ꝓuincie ꝑtineat notioneʒ.
Mpf̃s. Valeria.⁊ Galien. aa.
⁊.cCc. Julia.
J fratrem tuũ aduerſario tu
us ſuppꝛimit legis euʒ fauie
adito preſide prouincie reũ debes
poſtulare.
Mpf̃s.Dio. Maxi.aa. Mar.
Nfugã ſeruum conſtitutuʒ
necq; uendere neq; donare
licet vnde intelligis te in legem in
cidiſſe que ſuper huiuſmodi delic
tis certam penàm fiſco inſerendã
ſtatuit:exceptis còheredibus ⁊ ſo
cijs quibꝰ ex diuiſione cõiuʒ reruʒ
licitatõm de fugitiuo ſeꝛuo inuiceʒ
facere ꝑpmiſſum eſt.ita vero liceat
fugitiuum ſeruum uendere ut tunc
uenditõ ualeat:quando ab ẽptoꝛe
requiſitus fuerit ⁊ deprehenſus.
Dem. a. Menne. pß.
AVoniam ſeꝛuos a plagiaꝛijſ
glienari ex urbe ſigniſicas:
atq; ita interdum ingenuos homi
nes eorum ſcelere aſportari ſolere
prèſcribis eorũ te delictorũ licẽtie
maioꝛe ſeueritate occurꝛẽdum eſſe
dẽcernimus: ac ꝓpterea ſi quem ĩ
huiuſmodi facinore deprehende

ris capite euʒ plecti nõ dubitabis:

Coheidi.⁊ ſocijſ
nt. ff. famil. herc.l.
pꝛopter.⁊.ff.co.di.
.l.arboꝛ. S. iudex.
ſDepꝛehenſus. ut
ꝙ lepe. F. i.⁊ erit cõ
ditionalis uẽditio
arg.ff. de pigno.ſi
fundus. .fi.
t q Voniaz ſeꝛ
uos. eoꝛum
plagiariorum.
u Preſcribis iudi
ci. ac.
x Deceꝛnim ut. 8.
ubi de cꝛi.agi opoꝛ
Capite. ut .ff. e. l.

.i. ⁊ eſt capitalis jʒ

quod dicit.j.e.l.ſi.
3ʒ Leteri poſſint.ſit
.Jj. ad.l.iul.ꝛepe.l.i.
a pꝓ Reſes dñij
iuris. pꝛein
dicat eꝛgo cinil cria
li quuʒ pꝛeiudicialł
ſit. ut ⁊.ð.ð adul.l.
quoniam alex.
b Tue.g accuſatis
de plagio.

c Lauce. licʒ putane

rit alienuʒ.ut ar.ff.
ad.l. cor. de fal.l.ĩ
puberem. S.⁊ ſi ei F
omnes.F. recte.
e e Um giuf.
vt. ff. e. l. eũ.
fc Dmparan
tem.nõ pꝛo
bet. tunc eni ſecus
vt ⁊.fl. e. l.p. F. lege.
g a Bgducii. li
beri. ⁊ ſic ẽ
plana lex.łdic fui.
h Non mutat. ut ſi
at ſeꝛnus 'm pᷣmũ
caſũ uł nut fiat libert
ſecundum aliũ.

i Solicitatiõe acti

ue ⁊ paſſiue.i.qñ li

bera perſona ſolicitatur ſm primuʒ nel ſolicitat ſeꝛuum ſm alium.
k· Non conditioni.ſ.libere ſᷣmm pꝛimum.nel ſeruili m aliuʒ.⁊ facit
Fm primum. S. de inge. ma. l.ad mutandum.
I ¶ Idquis. efficiet.ut ⁊.ẽ.de fur.l..os.
m p Lagij.publici.niſi quis abduxit filium nel ſeruũ alicuius
unde patri uel dño licentia accuſandi datur ſm pla.hoc ñ
placet. nec inuenitur aliqua lege ergo diceꝛe nõ debeꝛe.l.ſi vo.S.ð

uno.ff.ſo.ma.ſʒ ad iſtar puate dat᷑ ĩ bides. ut.ff.e.l.legis fal. .ſi.

n p Lagij criminis.uel liberos.i.filios.

0 Juſta deducti.idem ſi ñ iuſta im Jo.qꝛ quelibet ignoran

tia etiam iuris excuſata dolo. hoc autem crimen dolo interueniẽ
te demum ↄmittitur. ut.fl. e.l. ij.i. e. ? de lib. cã. l. igil. i. ſic ⁊ il.

ä

1X 22

cor. de ſic. uenit tantum dolus.ut.ᷣff. ad.l.cor.de ſic.l.in lege ad
idẽ ð his ꝗ ſibi aſcri.ĩ teſ.l.ĩ ſenaſ.⁊ fat.fl.ð abige.li.Ffi.
pl Aben ſciens.ut.. ubi de cri.agi oportet.l.ſciens.

ſimal matri ⁊ impuberi.licet quidam tunc dicant differendaʒ in tempns

pubertatis.ſi autem ipſi pupillo tantum diſſertur ex edicto uel conſtitutõ
nibus.nt.ff. de car. E. l. i. F. fi. . l. iij „H. i.

q p Lagiarij.nobiles natalibus nt non contradicat ſini. k Capitalis.quia ſequitur pena capitis. nt in fi.l.
1 Orbitates.orbatum uocat patꝛem a ſilio.licet ſilius unuuugs I Meq; enim. uere enim non differtur. neq; enim cẽ. nam ⁊ ſi pupillo mo

0
bilis.ał ſinis legis us iur̃ dominij intelligat an ne claruerit ſeꝛuus ꝗdem uel libeꝛ .ff.de car.e.l.iij.S. ſi mater
principio ↄtradice audiẽdum ſit plagij crimen nec ne: tate donatus beſtijs ſubijciatur.in impuberis. ⁊ de adul.l.de
ꝛet. uel hic ĩ eo qui nam ſi proprietans tuè mãcipium genuus autem gladio cõſumatur. nunciaſſe. .ſi.⁊.l.miles. .
ex ↄſuetndine ſacie eſſe cõſtiterit expiꝛaſſe criminis in ſi deſuncto. itẽ ſi preiudica
bat.in pꝛin.nõ con tentionẽ emerſa dominij lucẽ ma Agd legem uiſcelliam. ret differretur cauſa quod
ſueuit. ⁊ ſeundum nifkteſtabit.ſi uero ſeruũ alienuʒ eſſe C;‚C—————G ñ ſit. ut hat.l. dicitur. ⁊ ar.
banc.l. intellige.ð. conſtiterit poſt diſceptatam ꝓprie Mpiĩſ. Dio. Max. aa. Bac. eff. de uentre in poſ. mittẽ.
.e. l. quoniam. tatis qõem ⁊ crimis cãm audiet. Ex uiſcellia libeꝛtine cõdi .l. i. F. ſi ea que. Sʒ ecõtꝛa
x Ad.l.viſcellinam Dem. aa. Eugið. tionis homines peꝛſequit nidetuꝛ quod ſic. quia ſi ve
lex coꝛ.punit bomi Am qui mãcipium alienuz ſi ea que ingenuoruʒ ſunt rum eſt eaʒ ſubieciſſe.etgo
cidas et falſanios. celat ſauie legis crimie tene circa honoꝛes ⁊ dignitates auſi fu eſt ſubiectus. ſed non ſe
. yt. ſ. ti. i. premittit. ri non eſt inceꝛti iuris. erint attentare uel decurionatum quitur. quia aut male ẽ iu
tamen hᷣ de quodã Dem. a. Dige. arripere:niſi iure aureorũ anuloꝝ dicatum ⁊ non facit ius.ãt
. ſpeciali falſo quod Ompẽraãtem ab co qui ab ipetrato a pᷣncipe ſuſtẽtent᷑.tũc eni etiam bene. ꝛ tunc res inteꝛ
per legeʒ uiſcellinã duxit plagio mancipia. ſi ðᷣ quo ad uiuut imagine no ſtatũ in ali.ac.⁊c. nt.õ. ꝛes ĩter ali.
punitur. licti ſocius non pꝛobetur:nullo cri genuitatis btinẽt:⁊ ſine piculo in Item pro eo quod profſici
P Ex.ĩgenu⸗ mine teneri conuenit. genuorum etiaʒ officia pagunt pu at nidetur.fl. de car.e.l.iij.
3 loruz. i. que Dẽ.a. Preliate. blica. Qui autem libèꝛtinus ſe di .§. ſi matet. . F. ſi quis ubi
cõnueniũt tã Bdũuscti plagio ſcã uẽditio cit ingenuũ taʒ de opis ciuiluẽr qᷓ; dicit ſi mateꝛ obtinnẽit.ad
h tum ingenuis. ſtatum nõ mutãt. libeꝛe eniʒ etiã lege uiſcellia criminliter pote pnc tamẽ queſtio ſtatus ſu
5 Arripere. ut ⁊.. perſone ſolicitatione crimen ↄmit rit perurgeri. In curiã autẽ ſe im ppereſſe poterit. ſi uel dicaĩ
ſi ſeruus aut livᷣtuſ titur:nõ cònditioni preiudicatur. miſcens:dàmno quidẽ eũ infamia non eſſe ex ea ↄceptus.uel
,l. i. li. x. Dem.a. Muciano. afficitur. Muneribus ueꝛo peꝛſo dicatur non ſuiſſe matri
a Impettato. mlto J quis ſeruum fugitiuuʒ ſci nalibus in patria pr̃oni q̃ ↄgruut monium cum ea ex qua
h magis ſi natalibuſ ens cum ꝛebus ſurtiuis ſu/ huiuſmõi hominibus ſingulos ꝓ eſt conceptus qunum ergo
f. fuerint reſtituti. ut ſcepit cum earum nomine furti ac uiribꝰ aſtrictos eſſe nõ eſt dubiuʒ. duos bos caſus tantuʒ ex
li fl.ð nata.ꝛeſti.que tione teneatur: hec tibi rector pro cipiat.uidetur ð partu ſup
i⸗ ris.ſed hodie pote uincie cũ ſolita pena ꝛeſtitui efficiet Ad legem corneliam de falſis. poſito non ꝛemaneꝛe q̃ſtio
rit habere ⁊ ſiñ im ſed ſi criminis plagij accuſationeʒ . ſed ꝛeſpondeo. licet duos
petratione iuris aa inſtitueris tibi audientiam pꝛebeꝛe Mpr. Anto.a. Seuerino. excipiat. nõ tamẽ abneget
4 reorum anulorum non dubitabit. partus ſubiecti crimẽ di terrtiuʒ qualem qualẽ tamẽ
i⸗ ut in auten. vt li. ð Dem.a. Seuerino. uerſe parti obiicitis cauſa prreſumptionem negari nõ
i ce. F. i. Laãgij crimis accuſatio pu capitalis in tᷣs pubeꝛtati poteſt eſſe pro partu vel cõ
1 b Obtinẽt. vt ⁊. ð. blici iudicij ſit. pueri differri nõ debuit.ſicut iaẽpꝛi tmna ſententia contra matreʒ
v de iur̃ an.aure.lij. Dem.a. Caliſteni. dẽ mihi ⁊ diuo Seueꝛo pati meo uel pro ea lata. non tamen
1 cLihᷣtinus ad ho Lãgij cꝛiminis accuſatõ ceſ placuit.neq; cnim ueriſimile ẽ eaʒ tãta eſt preſumptio nit peꝛ
4 nores aſcendens. ſat:ſi ſuos ſeruos ul libeꝛos q̃ arguit᷑ nõ ex fide cãm ſuaʒ defen eam debeat carbo. bonoꝝ
l d Qiniliteꝛ. act.ĩ fac aſſeuerent hi qui ſuppꝛeſſiſſe dicũ ſurã quum ꝑiculuʒ capitis ſubeat. poſ.denegari. Ite quod
ti tum ſi iuramẽto de tur:ñ ↄmiſſi cꝗ uelãdi:ſed ad hanc MWp. Alex.a. Vale. . pꝛeindicet ⁊ diffeꝛatur nið
i beantur.ſi veꝛo peꝛ opinionẽ iuſtà deducti ratione. Altis aperte diuoꝝ parentũ tur.ut.ff.de nen.ĩ poſ.mit.
ti ſtipulationeʒ ex ſti Dem.a. Pompepano. meoꝝ reſcriptis declaratuʒ .l. ſi nentris. ſed alind ẽ ibi
d pulatn ut.fl. ð ope Ibẽꝝ ſciens cõditõem eius eſt quũ morãde ſolutiõis gratia a nel dic ibi eſt de adulterio
he ris li.l.ut iuriſiurã. inuitum uenundãdo plagij ðᷣbitoꝛ ſalſi crimẽ obiicit:nibilomi accuſata.uel dicit de hoc ſᷣ
eEriminaliteꝛ. ut criminis pena coercetur. nus ſalua executõe crimis debito iudicio quali quali. vel ibi
i J. qñ ciuilis ac.l.i. Mypr. Conſtan.ad Celſum. rẽ ad ſolutionẽ ↄpelli oportere. impetrauit hoc a principe.
2 hec.l.uiſcellia e?- nel ibi loquitur quãdo ac
n. traor.ĩponit pnnaz . cuſauit ut nõ mitteretur in
1 pro qualitate delicti. ut.fl. ad.l. cor. de fal.l. eos. F. ſi. poſſeſ.h̊ nt pena falſi imponatur. arg. ff. de car.e.l.ticia.⁊.ff.de adul.l,. mi
f. Bamno.quidem.i.damno quod eſt infamia. ⁊ hoc quãdo ad les. .defuncto.⁊ facit.j.e.cum ſuppoſiti.⁊.ff. de fal.l.qui falſam. . i. ⁊.l.
minores aſpirat. ſed. ð. proximo reſponſo ad maiores nel dic hᷣ lex cor. F. fi. de accu.l. hi. F i. G
. id quod.S. ⁊ expone damno.ſ.pro arbitrio iudicis in dicta mul m ſ Altis.obijcuur.ut qꝛ debitum ↄſitetur.ſed dicit inſtrumentũ falſũ
ei ta. ut dicta.l. eos. vrpter ſideiuſſorẽ uel hypothecã que nõ debuit inſcribi. uel alijs
6 g Perſonalibus.tutele nel cure.nt.j.de libertinis.l.i.li.x.⁊..de indicijs uideat iudex ſieri cã morande ſolutionis.ᷣ ? facit.ff. de re iudi.l.
. excu. tu. libeꝛtos.⁊.l.nec ſenatorum. debitoribus. 7.. ſi ex fal. inſtru. 1.ſ. ? de uſuris. l ij.
hb Ag legem cor. de fal.in plurali ideo qnia multis modis cõmit n Eriminis.ſed quomodo eſt ei ſalus qui calumniari pꝛeſumitur.nt. fl.ð
titur falſum.ut.ff. e.l.i.? per totum ti.⁊ h ti.per totum. accu.alij propter. .non eſt preſumptio adeo uiolenta cui ſtetur oimodo
i I partus.diuerſe parti.ſ.matri idem quo ad matrem ſi in

G quia ſibi eſt inutił.

idẽ ergo ĩ marito.

ſSupplicijs ut v

beretur prius.arg.

NReus. ex conſue

tudine.

n Ingenunſ ignõa

ut pene genere ðᷣterreri ceterti po

ſint quominus iſtiuſmodi audatia
uel ſeruos uel liberos ab uꝛbe di-
ſtrahere atq; alienare audeant.
Dem. aa.
Rẽſes ꝓuincie diſcreto pri

Lagiarij qui uiuentiuʒ filio
rum miſeꝛendas infligũt pa
rẽtibus oꝛbitàtes metalli pena cũ
ceteris ante cognitis ſupplicijs te-/
neantur.Si quis iñ eiuſmodi rẽuſ
fuerit oblatus poſtea qᷓ; ſuꝑ crimi

⁊ ſacit.ff. de peti.here.l.ſi quis liber. .plane.

neretur nõ diſſert ſi hoc ei
expedierit.ut.ff.de car.e.l.

iij. F. cauſe. Sʒ an hoc ca

ſu ſententia contra matreʒ
lata uł pꝛo ea partui preiu
dicet nel pꝛoſiciat. ñ.Fm
JYo.nõ.vꝛ.ſfſ. ð iuãiur.l.iij.
.H§. ſed ⁊ ſi de conditione.⁊

r

mili. nõ poſ.l. ſupeꝛ ſeꝛnis.

1 Se liberat.ab accuſatiõe

Kk Allſi. ex lalſo teſiõ

1 ſ falſos. uti qm̃ p

I Icet pattis.ac ſi pater tuus feciſſet. Accurſius floren. legũ.doc.

b ANero teſtamento. in uero teſtamento tu filius eras inſtitutus in

falſo ipſa nouerca ⁊ tibi legatum relictuam.
IJgnores.ut.ff.e.l.qui ignorans.⁊.ff. de is qui.ut indig.l.poſt legatum

in prin. ergo ſi ſciens preiudicat ſibi quaſi tranſigerit ut innuit a cõtrario

ſenſu. ⁊ patet.j.e.l. ipſe.ſic
ergo nõ poteſt accuſaꝛe. ſʒ
nec replicaꝛe de falſo ut ba
beat bona. ſʒ apud noner
cam remanent.licʒ alij legi
timi poſſint accuſaꝛe ⁊ bo
na auocaꝛe. nel potes dice
ꝛe vt nõ.dẽa.l.poſt legatũ.
d m Aliorẽ.quaʒ ĩ alijs
L ſfalſis inſtrumentis
ntendo.ſed aliud ubi falſa
cõſtitutione qꝛ non maior

Dem.a. Caſſio
IIcet ex tablis quas ſub no/-
mine patris tui uxoreʒ eius

ro teſtamento ſalſas pꝛotuliſſe alle
gas quũ crimẽ admiſſum ignoͤres
legatũ aſcriptũ tibi conſecutus ſis
tñ nõ impedieris accuſationẽ ↄtra
eam impletis ſolẽnibus inſtituere.
Dem.a. Maxi.

tunc imponitur pena quaʒ Aidrem ſeueritatẽ exigit ut
le.cor.ut.ff.e.l.fi.uł dic ma merita eoruz ꝗ falſis ꝛeſcri
iorem.i.magnam. tionibus utuntur digna pena coeꝛ

ceantur:ſʒ qui deceptus eſt ꝑ aliũ:

e Reſcriptionibus. i. re⸗ eanti deceptus eſt
ſi ſuã innocentiã ꝓbat ⁊ eũ a quo

ſcriptis quaſi a pricipe ob

tentis. . accepit xhibeat ſe liberat.
Per aliũ.ꝓcuratorẽ qui Dem.a.patꝛono. . .
dixit ſe impetꝛaſſe. Alſi quidẽ crimẽ uel aliud

capitale moueꝛe uos matri
ueſtꝛe ſecta mea nõ patit:ſed ea reſ
pecuniariũ ↄpendium non auleꝛt.
ſi eniʒ de fide ſcripture unde eadẽ
mater ueſtra fideicõmiſſum ſibi uẽ
dicat dubitatio eſt:inquiri ſides ve
ritatis etiã ſin metu crimis poteſt
Mpr. Hil.a.Culpio.
Vi falſas tablas dixerit nec
oͤbtinuerit ad defuncti iudi
cium aſpiraꝛe non poteſt.

g Mrobat.hoc ipſo quod
nõ ꝓbatur ↄtrarinʒ. nt. ff.
de proba.l.verius.⁊.j.qui

nel ideo dicit quod in crĩe
falſi ab viꝛoq; exigitur pꝛo
batio.ut.j.e.l. ubi falſi ⁊.j.
de aboli.i. falaciteꝛ.
h Exbhibeat. ⁊ hoc ex vrba
nitate nel nolũtate. ſic. S. de
fur.l.ciuile. nel dic bt altez
debet ꝓbare ꝙ ab aliquo
acceperit. 2 Pſſ ſigniſicas quuʒ primo
Querſarij inſtr̃a ꝓtulerunt
ſidem eorum te habuiſſe ſuſpectã
facta igitur trànſactione difficilè ẽ
ut is qui prouinciam regit uelut
falſum cui ſemel acquieuiſti tibi ac
cuſare permittat.
Dem.a.marino. .
J falſos codicillos ab his
contra quos ſupplicas ſac
tos eſſe contendis non ideo accu

pvel ideo nõ incidit in penã
ſic. ff. de ver. ob.l. decem. ?
facit.ð.de cuſto.re.l. ad cõ
mentarienſem ⁊.ff.e.ti.qui
nomine. ⁊.ð.ſi cõtta ius ul
uti.pu.l.⁊ ſi.ſed ↄtra exira
de cri.fal.c.ad falſarioruʒ.

petit mater fideicõ.
a filio excipiet cõtra matꝛẽ
ſilius de falſo.non veꝛo cri S
minaliter accuſabit eam. ut B.⁊.ff.de accuſa.hi tamen. .i.ſed arg.contra
5. qui accuſa. non poſ.l.propter.

Sine metu.per act.in ſactum.ut.fl.de ni ⁊ ni ar.li.hoc inteꝛdictuʒ nel

per excep.ipſa tamen punietur a iudice ſine accuſatore.ut.ð.de proba.l.

pe. ? lacit.S.ſi tutor non gel.l.ij.
m ꝗq Ai falſas tabulas teſtamenti.

n Dnxerit accuſando.
o Nec obtinuerit.i.ſuccubuerit. ut ⁊.S.ðe bis ꝗ.ut indig.l.alia.⁊.l.polla.
p Non poteſt. ſed ſi habet reddit.ut.ff.de his qui.ut indig.l.poſt legatũ.
F. i. . F. ſi his cui.

A i MPle ſuſpectam.ſecus ſi ignotaſſet ⁊ dediſſet canſam tranſactioni

6 nt.ð. de tranſ.l. pennn.
rTranſactione.que nalet.nt.ð.de tranſac.l.tranſigeꝛe.
Difficile.qꝛ qñq; permittitur nt ſi dolus uel metus allegetur ut hic ? ſa
. erfectum fuit delictum. 2 poſtea nõ habet locũ
pnia.ut ⁊.ff.de fur.l.qui ea mente.

Aſſtrinxerit.ſi fuerint aſtricti qũo enadent. e. bene quia non pure ſunt

aſtricti.ſed ſic ſi nſq; ad ſententiã perſenerauerint.ut h.ar. S. ne tu. uel cu.

gec.con.l.i.tamen mitius ꝓpter uſum qᷓ; ppter factuʒ punii.ut. ff. e. falſi

*
.

ideſt noueꝛcam tuam ſurrepto n

HS. ofdine.ſic ⁊ a ł quandoq; mitius de falſo punitur quis.ut.ff.e.
l.qui duobus. al acrius.ut.S.e.maiorẽ. Item nõ.pfñtiam admit
ti.ſic in falſa moneta.nt.ff.e.l.qui falſam.ſic ⁊.ff.de adul.l.ſi adul
teriũ. .i.⁊.ff.de in ius noc.l. q;uis.⁊.õ.de ap.l.ſi gs.⁊.ff.de bo.
lib.l.ſi ueꝛo.⁊.ff.de inof:teſ.l.papᷣ..meminiſſe.⁊.fl.rẽ ra.ha.l.am

plius. Iẽʒz an pꝛe
ſumitur falſum eo
ſationem euadere poſſunt. quoed quod icit ſe ñ nti
ſe illis negent uti: naʒ illis prodeſt quod uidetur.nt.
inſtrumenti uſu abſtinere:qui non de fide iſtru.l.ſi ad
ipſi machinatores falſi eſſe dicun᷑ ᷑ nerſarius.licet ipſe
⁊ quos periculo ſolus uſus aſtrin non poſſit accuſari
xerit.qui auteʒ cõmpoſitis codicil qui deſinit uti.⁊ fa
lis per ſcelus in ſeueritatem legis cit ad hanc.l.ff. de
coꝛnelie inciderunt non poſſunt ð his qui deie.vel ef.
fenſiones eius recuſando crimen il.ſi ueꝛo. . ait pꝛe.
euitare. in fi. F. .fl. ð aqua
Mpr. Carus. Carinus et Nu plu. ar. is cuʒ quo.
me.aa. Meſio. x Cõpoſitis.ſ. a ſe.

Jdòcueris apud preſidem y Mecuſãdo.uti.ut

Mpr. Aal. ? Gal. aa. Eliodo.

1I gꝗq Aerela. quattuoꝛ modis ð

prouincie ab inteſtato te he pꝛi.huius.l.dicit᷑.
redem eius extitiſſe qui codicillos ʒ ſ docuetiſ
ſcripſerat oꝛdinarium eſt ut in heꝛ ſcripſeꝛat.i.
ditatis poſſeſſiõe conſtitutus fidei ſcripſiſſe dicitur.

commiſſa pꝛẽbeas que iuꝛe ꝛelicta
ſunt:niſi conſilium ẽ codicillos fal

ſos te arguere. Quod ſi crimina tum ẽ. vt. ð. de ſidei
liter ceptum interuentu indulgen cõ.l.ab eo.ñ.taci
tie ſòpituʒ eſt. habes tamen reſidu te relinquit.ut.ff. ð
am indagationem:⁊ potes de ſide iure co.l.conficiun
ſcripture ciuiliter queri. tur. gi.
Mpr. Dio.⁊ Max aa.Legiti. b Sopitum eſt. ſed
Am ſuppoͤſiti partus crim̃ qũo per abolitiõeʒ
patrui tui uxori moueas a ſo pitur.per genera
pud rectorem pꝛouincie inſtituta lem nõ.pt.ff. ad tur
accuſatione id pꝛoba. pil. lucius. ꝑ ſpẽalẽ
Dem.aa.⁊.cc.Iſidoꝛo. nõ vt.ſ. de aboli.l.
Ilis pẽcuniaꝛia apud peda falaciter. F. fi. Be. ex
neos iudices ꝛemiſſa ẽ:etiaʒ ceꝛta ſciẽtia pᷣnceps
de fide iuſtrumenti ciuiliteꝛ apud ĩdulſit ſpẽaliteꝛ uel
eos iuxta reſpõſum uiri prudentil generaliter.
ſimi Pauli ꝛquiretur. c Reſiduã. ciuileʒ
BDem. aa.7. cc. Pꝛimo. nt ſubijcit nõ crimi
Verela falſi temporalibus nalẽ. niſi ifra.xxx.
preſcriptionibus non exclu gies ↄputãdos ex
ditur:niſi uiginti annoꝝ exceptiõe ſne leriaꝛũ ut ⁊.j. ð
ſicũt cetera ſere quoq; crimina. generali abo.l. i.
Dem Marcho. eff. ad turpil.l. aut
F. xxx.

actionem in ſactuʒ. unel excep.ut.fl.e.l.qnui n

a Prebeas.ſʒ qũo
quũ nihil tibi relic

d Cinuiliteꝛ queri. x
omie.⁊.j.e.l. damus.

e c Anm ſuppoſiti.mouess.quũ nelis ſuccedere ⁊ ſic tua ĩter
eeeſt. al non poſſes accuſare.ut. ff. e.l. lege cor. Ki.
fNRectorẽ.qui habet meꝝ imperium quod hic exigitur.
g Proba. ſine pꝛefinitiõe tpris.ut.ff.e.l.qui falſam.S. accuſatio.
b ſ Ilis.remiſſa eſt.per delegationem.

CQiniliter ⁊ etiaã criminaliter incidẽter.ut.ð.de iudi. quot.

7.8. de ordi.iudi.l.i.ſed non pronuntiat.ut ibi dixi.

Kk Requiretur. excipiendo.

£

falſo querit per accuſationẽ ?

ſic loquii hec lex. Itẽ per act᷑.in ſactũ ⁊ illa tollii.xxx.an.
ſicut perſonales alie actio.ut.õ.de oſti.pec.l.ij. Nẽ per exceptõeʒ
T hec nullo tẽpore tollitur.nt.ff.de excep.do.l.pure. .fi. Itẽ pet

officium ſine accuſatore.ut.õ.de proba.l.iubemus.⁊ de teſti.nul

lum. ? tunc forte.xxx.anno.tollitur.

m Sicut cetera.ſ.nõ tollunt tpᷣalibus pᷣſe

.ct. kx. an. m quoſdam

ſʒ tm.xxx.an.uel nerius.ſ.tolluni.xx.an.quũ ĩ dubijs reſtringer

debemus penas. ut.ff. de pe.l. interpꝛetatiõe.⁊ ᷣm primam expoſi

tionẽ dicit fere ꝓpter illas que tolluni ipᷣalibus pᷣſcri.ut adulterij

fm alia dicit fere ꝓpter plures alias accuſatiões quaꝝ q̃dã durãt

minori quedam maiori.at ecce accuſationem adulterij qnquẽnio

ut. 5. de adul.l.adult. Itẽ qnquennio ſinii accuſatio eius qui ape
ruit teſtm̃ eius qui occiſus fuit a familia anteqᷓ ulciſcerei mortem
defuncti.ut.ff. ad ſil.l.in cognitiõe. Itẽ accuſatio apoſtatus.v.an.

durat poſt mortẽ a

2.l.apoſtataꝝ. Idẽ
de crimie peclatus
ut. ff. ad.l.iul.pech
.l.peculatus. It ac
cuſatio iniuriarũ ã
no tollit.ut.j.de in
iur.l.ſi nõ ↄuicij.⁊
eʒ ppetue ſũt.vt cri
mẽ ſuppoſiti ꝑtus
yvt. ff. e.l. qui falſam
.F.i.⁊ crimẽ picidij
yt.ff. ad.l.pomp.ð
pari.l.f. Itẽ ⁊ crim
ncuſſiõis fm. P.
nt.ff. de ↄcu.l.i.ſᷣm
nnam litteram.
n ꝗq AVi ueluti.
depoſui ap
te uel ↄmodani reſ
meas poſtea ſcripſi
ſti ꝙ ego cõfitebar
me recepiſſe qĩ apo
chã quũ eſſʒ abſẽs
tu falſi teneris.⁊ ñ
preiudicaſti mihi.
Lriminis.ſ.falſi.

p e Am gteſta

mẽtuʒ.idẽ ĩ
alio inſtꝛo. ſʒ ĩ hoc
itereſt.qꝛ alio iſtro
amoto non ẽ publi
ca accuſatio.ſʒ in te
ſtamento ſic ut H. ?

tIff. ad. l. cor. de fal.

.l.paulus.ſi vo ſcri
bat falſũ inſtt̃m an
ſit pnbli. accuſatio
gdã nt Pi.ꝙ ñ ꝑ
.l.iſtã q̃ tm̃ de teſtõ
dicit.⁊ p.l.ff.e.pau
lus ĩ pri. ⁊.l.ꝗ teſta

poſtate.dũ uiuit ꝑpetua ẽ. ut.S.de apoſta.lij.

Vi uẽluti pꝛeſentẽ ſcripſiſſe
res ꝛecepiſſe ſuas cũ abſens
eſſet conſcripſerit:ñ ignorãti quid
quã aufeꝛt: ſed ſe criminis bligat
periculo.
Dem. aa.eęt.cc. Germane.
Vm qiiicelauit uel amouit
teſtamentuʒ: committeꝛe cri
men falſi publice notum eſt.
Bem. aa. ⁊.cc. Ruſi.
J crèditor colludens cũ de
bitoꝛe ſuo tibi predium ue
nundedit falſuʒ commiſit:⁊ tibi ni
hil õfficit:ſed ſe magis criminis ac
cuſationi fecit obnoxium.
Dem. aa.⁊.cc. Fortuna.
E ſidẽ teſtamenti querenti
duplex uia litiganti tꝛibuta
eſt quanuis itaq; per procuꝛatoꝛẽ

accuſationeʒ criminis peꝛſequi nõ

potẽ᷑s diſceptatione tamen priua
ta de cius fide queri non prohibe
ris:quum reus ita cònuentus: nõ
tantum ab alio iuſte: ſed etiam ab
eo qui ciuiliter egit ſolemniter àc
Dem.aa.⁊.cc. Menel.
Icũt falſi teſtamenti uel co
dicillorum ſcriptura tempo
ris interuallo firmari non poteſt.
ita uera que iure ſubfiſtit non euqᷣ
neſcit. Si itaq; de ſide delicti uł ꝑp
accuſationẽ uel per priuatum iudi
ciuʒ quereris ꝛector prouincie:tũc

demum eos exhiberi ð quibus in

terrogtio ſieri poteſt. ſi prius de
ceteris iudicijs ſuerit cöommotus

mentũ. Nẽ qꝛ ſola lex cor. teſtaͤria numerat inter cetera publica iu
dicia nt.ff. de pu.iu.l.i.tũc enĩ demũ cũ ingit publicã utilitatem
eꝛit publica hec accuſatio.ut ĩ amoto teſtõ codicillo celato nel ðle

to.ut dictis legibus.⁊.j.ti.i.l.ij.nos dicimus ꝙ ſemp eſt publica

nt ꝓbat.ff.ð pu.iu.l.i.⁊ inſti.de pn. iu. F. ſtẽ. l. cor. ?. fl. e.l. paulus
GS.i.⁊.ð.qui accu.nõ poſſ.l.ſenatus.⁊.ðS.ſi rens uel ac. moꝛ. fu.1.ſi
ut proponis. ?.j.e.ſi ad te. Item nõ. ex hac.l.quod ſic committit
ſalſum qui celat ſicut qui facit. ut. f.e.l. i. . qui in rationibus. .l.
qui teſtamentum.⁊.ff.de dolo. ſi quis affirmat. 5. fi. ⸗
ꝗq ſ ꝗ creditor.creditor cũ debitore ſcripſit falſũ inſtim in quo
dtinebat᷑ ſibi priuſq; alij obligatũ pꝛediũ.ut ita emptorem

ad emendũ induceꝛet. uel pone ut ponimus.ff. de fide iſtru.l.repe

tita. uel nt. f. e. ſi a debitore uel dic ꝙ cꝛeditor uẽdidit. quũ iã eſſʒ
ei ſolutũ quũ debitor pluribus obligatus nõ inueniſſet emptorẽ.
NMihil officit. quominus de enic.agas.
ſAccuſationi falſi.⁊ facit.j.de cri.ſtelli.l.ignorantia.
t d E ſide. duplex nia. ſ. criminalł ⁊ ciuil.ſʒ ciuil multiplex ſed
. excipiẽdo ⁊ replicãdo ⁊ agẽdo act.in factũ.vt.jĩ.e.damus.
n NMõ potes.ut ⁊.S.qꝗ accu.ñ poſ.l.ij.⁊.ff.ð pu.iu.l.pe. .ad crim̃.

x Einus.ſ.teſtamenti.

Non ꝓhiberis.etiam per ꝓcuratorem.

y Connentus. prinata diſceptatione. .

3 Poſſit accuſari.ñ ergo bʒ exceptõeʒ tei iu.ſiue ↄdenatus ſoluit
ſinue abſolutus fuit in prin. ut.j.qñ ciuilis actio cri.preiu.l.i.ſunt
eenim paria. nt. ff. de excep. rei iudi.ſi quis cum totum.5. plane.

B —

ſ Iut falſi.ſirmari.immo contra nidetur. nut. S. ?.l.querela.ſed illᷣ
ueꝝ eſt in accuſatione nõ in exceptione uel in replicatione nel act.

nel etiam officio iudicis. ut ibi notaui.ex parte ergo accaſaloris ſirmatur

non rei.ſic in actione de dolo que tollitur biennio.ſed non exceptio ut.õ
de dolo.l.optimuo.⁊.ff. de excep.do. pure. .ti. Accurſius florentinus.
b Non euaneſcit.ar.cõtra
..de teſtis.l.ſancimus.
c Interrogatio. ſeruorum
eum tormentis.

Bem. aa. Maxi.
X initiò ſalſi commiſſi iuſta
poͤſſeſſio non paratur: vñ
eõòs quos ð dñio ſundi tecũ ↄtedè
re ꝓponis accuſationem inſtitue
re potes. .l.milites. ⁊.ff. de queſti.l.
Dem.aa.Coſme. .i.in prin.
Tſi àd te negocium ptinuue e e ¶·¶ Zinitio. qꝛ ſcꝛipſi
rit:᷑tiam atq; etiã tecum de ſti tuam quaʒ iniu
liberare debueras: ne iprobam in ſſte tenebas. vel timoꝛe buj
ſtitueres accuſatiõem: hoc inſĩm ius falſi inſtrumenti ĩquo
in quo ſubſcripſeras falſũ arguere ↄtinebatur quod erat tua
contendens aut cũ mulieribus in ubi tradita ſu. nt. 5. 6 trãſ.
aliena cã falſi nõ ſu conceſlum ac ſi ex fal.ſiue etiaʒ iudex ſe
cuſaꝛe:tu autem hec eadem pꝛedia cutus hoc inſtrumẽũ tibi
te pris alij donaſſe proponas ſie poſſeſſionẽ adiudicauit.vt
ri tibi facultatem accuſandi cont:a .d.ſi ex fal.inſtru.l.ij.
iuris poſtulas formàm. fCõmiſſi.ſ.inſtri. Aʒ.
Dem. aa.⁊.cc. Ruſi.
Ec xemplũ pᷣcũ editiõis a
lier peꝛ errorẽ ſcriptũ quuʒ
nõ niſi dolo falſum committentes
crimini ſubiugentur cognitionem

ſtionibus non eſt incipien
dum.ut ⁊.j. de queſt.l.i.?

uſucapio ᷣm ſecũdã expo
ſitionem. ſed an dũiuʒ trã
ſeat ſi dñs erat tradẽs. .
diſtigue an putauit ſe ob

dati iudicis moratur. . ſtrictuʒ qui tradidit ui da
Mpr. Conſtan. a. Correctiue ret an reʒ quã actoris eſſe
Lucanie.

putabat ei tradidit ĩ pᷣmo

J quis dẽcurio teſtm̃ uel co caſu tranſfertur dominiuʒ

dicillos aut aliq; deſiciẽtis in ſecundo non.ut h. ⁊.ff.
ſcripſerit uoluntatẽ uei ↄſcribẽdis de condit. ob cau.. uij. F.
ꝑublicis priuatiſqʒ inſtris pbuerit ſubtilius.

Officiũ: ſi ſalſi queſtio mouẽatur ð

offic mouéè b Eos poſſeſſores.
curionatus honore dẽpoſito que

i Contẽdere. excipiendo.

ſtiõi.ſi ita popoſcerit cã ſubdatur. k e ZT ſi ad te.ut quia
Sed nõ ſtatim deſinit eſſe decurio tuã uel tuoꝝ iniuri
qui in huiuſmõi facto fuerit quãtũ am ꝓſequeris.⁊ dic ꝙ beꝛ

enim ad municipales ptinet neceſ

. 8 Pune ta ticio donauit predium
ſitates decurio permanet q;iuʒ ad

dudum donaſſe ⁊ fecit eã
ſubſcribere ut crederetur epiſtolam neram eſſe ipſa mulier non accuſat.

lEñniã atq; etiã.i.ſepe ⁊ ſepius.⁊ facit..de obſequi.lſi manumiſſori.

m Improbam.i.que impꝛoba eſt prima facie quum ſcripſeris.
n Accuſare.nt ⁊.S.qui accu.non poſſunt.ſenatus.
o Prius. qᷓ; aſcriberes tanq;ᷓ epiſtole.
p Formam.ſed nonne cã mulieris eſſe uidetur quum de enictione tenes
tur. ñ. ̊ non tenebatur.ut diſtinguitur. S. de iuꝛe do.l.i.

q n Ec exemplũ precũ.ᷣpetij iudicẽ ad.x.ſcriba dixit de.xx. uel mora

toriã ſex menſiũ petij ſcriba ſeripſit.vij. menſiũ. ꝓcedet delegatus

Em ueritatẽ. ut ⁊.S. de preci.imꝑa.of.l.ij.⁊ dicii exemplũ qꝛ ĩ reſcripto ſp
exemplificat petitio ſicut in ſententijs libellus.uł dic ꝙ i his pᷣcibus fuit
falſitas.qꝛ dixi me prediũ emiſſe agens ↄ actorẽ nt mihi tradat᷑ quũ do
natũ mihi eſſe nõ tñ dolo.nõ differetur cognitio dati iudicis ſecus ſi do
lo.ut hac.l.ĩnuit.qꝛ tunc reſcriptuʒ nullũ.⁊ ſic iudex nullus nt.õ.ſi 3 ius
nel uti. pu. l.?⁊ ſi legibus ↄſentaneum.ꝛ. fl. de pi. ac. tutor. S.i.? extra in ti.
de reſcrip.ſuper litteris. IRẽ nõ.bac.l.falſum ſine dolo non ↄmitti.
fſ Qduis decurio uoluntatem.non nt tabellio. nã iabeilio eſſe non
põt.ut.j.de decu.l.uniuerſos.que eſt contra.uel dic ſic ſuit.ſʒ fieri
nõ debuit.uel nõ debuit ſieri tabellio poſtq; fuit decurio.ut ibi. ſʒ prius
factus etiam poſtea poteſt conficere inſtrumenta. ut hic.
ſQOrfficium.dictandi nel componendi nel ſcribendi
Moneatur. ei forte.
n Depoſito.ſic.ð.de teſti.l.nullum.

X Permanet. duplex ergo officiuʒ gerit.ſ. decurionaius ? labellionatus
O .

d Commotus. quia a que

g Poſſeſſio. ut poſſit ſeg

ſeius fecit inſt̃m ĩ quo ↄti
nebat᷑ ſibi bertã ſeio ante

ſeu ſctiptoris ⁊ ſic eſt ar. contta.ff. de pac.ſi plures ⁊ facit.j. de queſtioni p Cuius.ſ.finis.i.exordiuʒ ꝙ reſpicit finẽ.⁊ dic au pilio ·i.initio. .
bus.l.decuꝛiones.⁊.l.milites. q Conteſtate.i.ex die ↄteſtate lilis.⁊ dicit᷑ initium auſpiciũ.qꝛ vete 5
a Mec uero bis.õ.quando poſt decurionatuʒ ſcripſit. nunc quãdo ante. res principia auſpicijs.i.augu rijs aſſumebant. uel dic cuius ſclʒ
b Super his. ſ. inſtrumentis. L ſtrepiius.uel cuius.ſ.accuſationis.
Autorem.⁊ ei creditur ſoli.ut h.⁊ in aut. de ſide inſtru.S. ſi ueꝛo omẽ &X Lommiſſi.quia eſt ſeruus.⁊ ideo debet decapitari.uel ga uſus ſ
moriantur. ſed ↄtra. 5. ð te eſ ſalſis releriptis V
le. Nẽ ↄtra in aut.ð hĩdi. rem geſtam ⁊ ueritatẽ ꝛeſerandam etiã priuãtas vel publicas pactã ⁊ iotẽ. ⁊. fl. e. l. i. F. li.
2 fal. F. ſi uero abſunt col. uti decurionatus honoꝛe nõ pote epiſtolas uel ultimas uoluntates: ſ BDeportatione. ut
.i.ſed ibi nõ ð fide ſcr ptu rit:nec ſᷣeꝛo his qui añ fuerit tabel donationes uenditiõeſq; uel ſi qd dicta.l. fl. e.l. i. Kli. 4
re. ſed de ſolemnitate ag i. lio ad deludendã queſtionẽ ſůpeꝛ pꝛolatum aàliud inſtitueꝛe conabit᷑ d An.qõne
quid autẽ ſi diffuean t ſui ijs que ãte ↄſcripſit factus decurio habeat accuſandi facultatem.ciui ciuili.ſuper .
eſſe ſcripturã. eñ.ſuſpecta defendi hac poterit dignitate: qm̃ lis autem inquiſitionis inter utraſ que iudex prio adi e
fit.vt.ff.quẽadmo.te.aꝑi. ſcripture ueritas ſi res popoſcerit q; partes confligentium lłuioꝛ ex tus fuerat. que pri⸗ i
l. i. . fi. per ipſum debet ꝓbari autorem. aminatio ꝓcedat:quuz iudex qui mo dʒ terminari yt i⸗
d u Bi. dic m. B. ꝙ Bem. a. ad Max. pꝛeerit queſtioni intentiones actö B. x.fl.ð iudi.l.qui ut
utebar inſtrumẽto Bi falſi examẽ inciderit tũc ris falſas ⁊ conuicta crimina reo prior. ſed opponii 1l
otra te ꝙ dicis falſuz. ſic acerrima fiat indago: argu rum ex legibus penis competenti qꝛ maior dʒ pcede 41
incidit qõ falſi.pro quo fa mentis teſtibus ſcripturarũ colla bus poſſit ulciſci. re.ut.ð.de oꝛ.iudi. le
cit nerbũ incideꝛit.ſic.s.de tione alijſq; ueſtigijs ueritatis:nec Mp. Aal.⁊ The.aa.proculo. el. fi. ſz. He. ga cauſa toa
proba.l.iubemus ſm nnũ accuſatori tm̃ queſtio incũbat nec Rẽèbemus licentiam vt ſiue morande ſolulõis be
intellectum illins.l.ſed io. ꝓbatõis ei tota neceſſitas indicr᷑ ciuiliter ſiue criminaliter ut h obijciebat᷑ crimẽ n
dicit ꝙ accuſatio ſalſi diꝛꝛec ſeg inteꝛ utranqʒ pſonam ſit iudex actor elegerit ſuper prolatis codi nt. . e.l.ij. uel H pꝛi n
io h̊ proponebaĩ᷑ pro quo mẽdius:nec ullà inteꝛlocutione di cillis uel alijs inſtrumentis requi ma facie inſtjm nõ nn
eſt finis huius.l. ubi dicit iudicet q̃ ſentiat: ſed tanq;ᷓ ad imi ratur: ⁊ incũbat probatio fidei in apparebat falſũ.ul ſi⸗
de pena capitis imponen tationẽ rèlatiõis:que ſolũ audiẽdi ſtrumẽti ei pᷣmitus qui ſcripturam tertio dic ꝙ ciuilit ge
da.qꝛ üla nõ debet ĩponi mandat officium pꝛebeat notiõeʒ obtulerit: deinde ei qui ſtricta iſtã agebai ð faiſo actõ b
ſine accuſatoꝛ. nt.ff.ð mu. poſtrema ſententia quid ſibi lique tia falſum arguere paratus ſ’t. ne in faciũ.ꝙ quuz Up
⁊ bo.iereſcripto.s.ſi qus. at pꝛòditurus.ultimuʒ autẽ finem . prius fuerat incho 7
cui iñ reſpõde. B. ꝙ poſt ſtꝛpitus criminalis cõmpendioſo Dẽ his qui ſibi aſcribunt in atũ prius finial qᷓ int
ſinitã cãm pecuniariã fuit ſpacio limitamus: quẽm litigantẽ teſtamento. cꝛiminaliter agatut ſtr
iſtituta criminalis ⁊ ſi pe diſceptantemqʒ fas nõ ſit excedeĩ quarii dicũt termi
na ſecnta.uel etiã ſpecialis chiius exoꝛdium naſcetur auſpitio Mpr. Alex. a. Ballacio. nata ⁊ dilata peꝛ ſẽ ſͦg
ſit ut ſine accuſatore pꝛoce conteſtàte accuſationis apud iudi Duͤnq; ita interpretentur tentiã inteꝛlocutoꝛi ieb
dat.ut ⁊ als.ut.ff. ad.l.iul. cem competentem capitalis poſt iuris periti ut contra legẽ am. naz criminalis An
de adul.l.ij.S.ſi pu blico ⁊ probationeʒ ſupplicio ſi id exigat coꝛneliam uideatur ſe ſcri eſt poſtponẽda. ał hel
no.ð. ð pba. iubemus. itt magnitudo còͤmmiſſi:uel dporta bere heredem ſiſius emancipatus dixt hoc teneꝛe qñ 1
pro Johãne.qꝛ ſi ciuiliter tiõe ei qui falſũ ↄmiſerit ĩminente. patre dictante: tñ ſi quũ teſim̃ non diueꝛſis tẽporibus
ageret nõ acerria ſed leuiõ Mypr. Aal. ? Gratia. aa. ad eſſet ſcriptuʒ iuſtus ſucceſſoꝛ futu incipit. ſi autẽ ſimł ie
fieꝛet indagatio.vt.j.l.ꝓx. Maxi. rus eſſet accepta bônoꝝ poſſeſſio ciuiliter ⁊ criminali llin
Itẽ ⁊ qꝛ non exigeꝛct᷑ ꝓba Amuͤs licentiã litigantibus ne filius patri perinde habebitur ter incipiat prepõiĩ he
tio niſi ab excipiente. nt. ff. ſi apud iudices ꝓferat᷑ ſcrip atq; ſi ſua mãu pateꝛ tuus te bẽdẽ criminalis ut.ff.de *
de pꝛoba.l.ĩ exceptõibus. tura de qua oritur aliqua diſputa iſcripſiſſʒ functus dulci öfficio. ni.l. ſi de ui.⁊.ð. de
eNec accuſatori.qui falſũ tio utꝝ de falſo crimĩaliter ſtatuat Mpr. Anto. a. Antiocho . adalte. l. adulterij. nlie
ꝓbat ei tamen prius. qui dubitet de inſtrumenti fide ex J tſtator codicillis quos u Prinatas.ſʒ cur W
