b Nemini ſeꝛuorũ
.ſ. alias. ⁊ ſic nota
regulam quod ſer
ni inuiti libertateʒ
yſequuntur nt hic
2.fl. de heredi.iſti.
ſi neꝛo lex.S.i. ⁊ in
ſti. de here.inſti.S.
ſi uero.⁊ inſtitu.de
ber.qua.⁊ dil.ꝭ.i.
ſed fallit hoc in ca
ſu quem ponit hec
lex.nam cum eius
fanuoꝛe ſit inductuʒ
ut ſic bona petant᷑
poteſt ei fauori re/
nuntiari ut. 8. de
pactis ſi quis in ⸗

ſcribẽdo. Itẽ fallit

⁊ in alio caſu queʒ
hẽs.ff. de fideicõ.
li.l. ſy ſi alienare q̃
eſt cõtra huic ꝛegu
gule. ubi legatuz e⸗
rat domio ſeꝛui ut
ſeruum heredi uen
deret.qui her̃s ma
numitteretur. Sʒ
certe poteſt ibi reſi
ſtere domino nt ſi
accipiat legatuʒ. ſʒ
eo accepto non põt
reſiſteꝛe quin mãn
mittatur.vel ibi nõ
recuſanit libeꝛtateʒ
ſed nolebat nendi
heredi qui nõ erat
ſoluendo a quo re
licta eſt fideicom. li
bertas. Nez ſecus
eſt in emancipatio
ne que non datur
inuito.ut in auten.
quibus modis na
turales effi. ſui. F.
generalit᷑.col. viij.
Spontaneaz. ſic
.ð. ð neceſ. ſeꝛuis
.l. li. ac.
4Res hereditarie
preteꝛ ſeruos.
eAntiquis ſubau
di ſuper.

ſeꝛuoꝝ licitum ſit: tamẽ ĩ hoc caſu
ne ꝓpter quorundam ideuotiõeʒ
alij maneant ĩ ſeruitute uolennbꝰ
gqdem omnibus ſeꝛuis liceꝛe iĩ libe?ꝛ

tatem puenue:nolentibus aũt qui/

buſdam vel recuſantibus ſponta-

neam ſe eruitutẽ iminere oportet:⁊
quem patꝛonũ habere noluerint

aqnm ſuũ ⁊ forſitan aceꝛbũ ſentiãt.

Sin vero nõ omnes libeꝛtates
adimpleꝛe pollicitus fuerit. ſed cer
tuʒ numeꝝ ſeꝛuox ex ijs qui ad li⸗
bertatẽ uenue iufr̃ ſunt iuſſi mlius
eſt ſiquidẽ res heꝛeditarie ſufficiũ̃t
ad iplendos creditoꝛes etiã omni
bus ſeꝛuis dare libertatẽ ⁊ ſi hoc
pollicitus nõ eſt. Sin auteʒ deeſt ĩ
exoluendis cꝛeditoribus hũaniuſ
eſt ut pauci ſaltẽ peꝛueniant ad libᷣ
tatem.ſed hoc ꝗdem antiqꝗs dubi/
tationibus remedium inuenimus
belliſſimꝗ aũt repletionẽ pꝛefate „
ſtitutioni donantes:ſancimus ſiſ
unus ueniat heꝛeditatis petitor ſzʒ
plures ſiquidẽ uno momẽto uteꝛ⸗
qᷓ; uel amplioꝛes omnibus detur
licentia cõiteꝛ hereditatẽ adiꝛe:pri
us ſatiſdatione ab oibus danda:
ut creditoribus ⁊ libertatibus ſa⸗
tiſfaciant. Sin autẽ peꝛ interualla
ipꝑm hoc ſiat qui pᷣmus ueniat ha/⸗
beat pꝛerogatiua: ſi etiã ſatiſdatio
nem pſtare poteſt. Illo aüt cel⸗
ſante hoc facere alij gradatim ſm
tẽpora petitiõis ſuccedant.⁊ hoc
intra annalè tempus obſeruetur.
Sin autẽ uno pollicẽte quoſdã
liberos faceꝛe nõ autẽ totos alius
emerſerit ſatiſdationẽ paratus ido
neam pꝛeſtare qð oĩbus creditori
bus ⁊ omnibus libeꝛtatibus ſatiſ⸗
ſaciat equiſſimũ euʒ eſt admitti:ut
omnes libeꝛtates indiſtincte cele/

brentur:quod priuilegiuʒ damus

nõ ſolũ ſeꝛuo qui libeꝛtate donat
eſt: ſed etiaʒ ei cui nulla libeꝛtas re
licta eſt:ut aliqd uenuſtũ eueniat:

ut per eum cui relicta libeꝛtas nõ

eſt alijs libeꝛtas imponatur. Sed
ſiquidẽ ante quã pꝛior hr̃ditarias
res ⁊ libeꝛtatem accipiat hoc eue/
niat ſecundo petitori uel tercio vł

deinccps amplioꝛes libtates pol/

licentibus fieri locum cenſemus .
Sin ãt iam rebus ſeruo qui pri

mus petijt heꝛeditatẽ datis c libeꝛ

fNInuenimus.i.induximns.
5 Hoc facere.ſ. ſatiſdationem. . .
b Annale. computandum ex quo primus petitor adiuit iudicem

nt. j. in fi. l.

Eo. ſ.ſerno. Accurſius. florentinus legum doctor.

k Totos. ideſt omnes. Alccurſins florentinns legum do ctot.

IBe lege ſuffia canina ſublata.

m ſ Eruorum. ad exemplum. quod eꝛgo ualet in contractibus in
ultima noluntate. ⁊ ecõtra. nt hic ⁊ inſti. e. ⁊.ff. de paciis.l.paciũ.

De ſideicommiſſaꝛijs libeꝛtatibus,
0 Vm proponas le

tatibus ab eo ꝗqbuſdam ſeꝛuis he⸗

ditarijs impoſitis qdaʒ ſeꝛuus aliꝰ
heꝛeditarius uel qlibet extrancus
hoc faceꝛe maluerit: licebit qdem
hoc ei impetraꝛe ⁊ ſub maioribus
pollicitationibus ⁊ ſatiſdatõibus
heꝛeditatem accipere.ſed prior in
lipᷣtate petitor maneat. licet res ab
eo diſtrahantur. ⁊ his omnibus ĩ
tra annuʒ ſecundũ ꝙ; dictuʒ eſt ce/
lebrandis:ex quo prior petitoꝛ iu
dicem adieꝛit.

De lege ſuffid canina ſublata.

Dem Mennepp. Au⸗
Eruorum libertates ſ te
ſtamento relictas tam di
rectas qᷓ;ᷓ fideicõmiſſari/
as ad exemplũ inter uiuos libeꝛta
tum indiſtincte ualere cenſemus:
lege ſuffia canina de ceteꝛo ceſſãte
nec impediente teſtantiũ pro ſuis
ſeruis clementes diſpoſitões effec
tui mancipari.

Dẽ fideicommiſſarijs liberta⸗
tibus. liij.

Mpera. Seue.⁊ Anto. aa.
rimo.
„ Vm pꝛoponãs heꝛedita
tem eius teſtatoris aditã
nõ eſſe a quo tibi fideicõ
miſſariam libertatem relictã dicis
⁊ ab inteſtato alium quã qui ſcrip

tus eſt heꝛeditatem poſſediſſe ſi ñ

a legitimo quoq; her̃de fideicom
miſ.libertas repetita eſt nullo iuꝛẽ
pꝛeſtari eam ab eo qui ꝛogatus nõ

eſt deſideras. plane ſi pecunia ac/
cepta heꝛedem inſtitutuʒ omiſſiſſe

hereditatem docueris libeꝛtatem
tibi preſtare cogètur.
Mpr. Anto. a. Nalerio.
Vanuis codicilli quibus a
uunculo deſfuncte legatus
eſſe uidearis falſi pronunciati ſũt .
tñ ſi ante motã criminis queſtionẽ

ſiuſtã libertatẽ es a legatario ↄſecu

tus poſterior euentus nõ infirmat
ita datã libertatem: plane ſim diui
Adriani conſtitutionem datur he
redi.xx. ᷣureorum repetitio. .
Mpeꝛa. Alexan.a. Lucio.
Vm libeꝛtatem mulieꝛibus

ſi iõ ꝛetardabat adiꝛe quia ſe inſtitutuʒ ignorabat.
T ipᷣe heꝛes manumittit ut in.e.l.ſed ſi non data.ij
do.ſ.eſt adita her̃ditas.aut retardatur ſtudio he
ingenuus. ut hic et. ff. e.l. cim uero. 5. apparet. et.

Aut non ſtudio heredis et tunc naſcit ſeruus ſed matri traditur ad ma

c gliiimo agnato. ut
inſti.de legi.ag.tu.
in prin.

p Nullo iure.immo cõtra

ut. ff. e. in teſtamẽto. ſo. ibi
in perſonis illis ſpeciale.

q Cogelur. ut ⁊. . ſi quis

om.cã leſ.l.i.duʒ tñ prius
ↄueniatur poſſeſſor ui.ff.
ſi quis omil.cã tel.l.licʒ ſe
cundum quoſdam.

r ꝗq Vanuis non iſir

mat.nalet eꝛgo libᷣ
tas ut hic. ⁊.ff. de ma.teſ.
cum ex falſis.⁊.ff. de iure
pa.l.pe. .fi.ſed contra.õ.
de peti.here.l.pe. s. fi.ubi
ex falſo teſtamento nõ cõ
petit libertas.ſo. bic fuit p
ſtita ⁊ bona fide ibi non.
vel ibi a lege dabat᷑ liber
las. H ab homie que ĩ idẽ
recidit. Ael illa corrigit
iſtam. ſed cum heres dede

rit hunc ſeruuʒ quaſi lega

tarij credens factum eius
non nidetur trãſtuliſſe do
miniũ.ut.ff.ð condi. can.
da.l.iij.F. ſubtilius ꝙ ſi ẽ
quomodo ſeruo alieno ð
dit libertatem. . dic hů
dis fuerat ſernus uel alie
nus.⁊ heres rogatus ð re
dimendo 2 preſtando. un

de tanqᷓ; ſerunum heredis.

non tanqᷓ; legatarij dedit.

⁊ hoc erat uerum. ⁊ ſic trã

ſtulit dominium ⁊ ſecũdũ
hoc etiam ſoluitur dictum
cont:iarium.

Aureorum. quos ſoluet

manumiſſus heredi.ut.ff.
de inoffi. teſta. pap̃. . fi.

le Ee

IUm libertatẽ ⁊ in
genui.nt ⁊.S.ad oꝛ
ſi.l.quidam.a ut tollas 2
traria ſic diſtingue.aut nõ
eſt adita hereditas ab hef
de aut eſt adita. primo ca
ſu ſi fiat dolo heredis.mo

ra ſerui naſcuntur. ſed tra

dent᷑ mr̃i ad mãumittẽdũ
nt. fl. e. ſi quis rogatus in

fi. ⁊ idem ſi her̃s deliberat

de adeunda heãditate. nã
etiã tunc tꝛaditur matri ad
manumittendum. ut .jff. e.
ſed ſi non data.i.. ſecus
ga tüc naſcitur ſeruus
I. Secũdo caſu quã
redis ⁊ naſcitur parius
l.ſi quis rogatus.ĩ ᷣn.

BG 2

s

ſi extranei cogitur manumittere ſi poteſt iuſto precio emere. ut. ff.

numittendum ut. fl. e. ſi pregnans.? ſi mater non accipit nel acceptum noõ an
manumittit compellitur uel beres manumittit. ut. ff. e. ſi mater. ⁊ hoc niſi e.alieno.S.ſi is cuius.i nero legatarius eſt rogatus manumit ungſtns
fiat mora ex noluntate defuncti.nam tunc interiʒ natus ſeruus manet he tere ſeruum aut talis eſt ſeruus qui non poteſt ad libertatem per ziuſ
redis. ut ſupra pꝛoxi. . uenire quo caſu etiam legatum eſt inutile ant poteſt. tunc ſubdini ucn
a [ Jouoluntate domini.ideſt heredis. Accurſius. ditur quia ſi legatarius agnouit legatum cogitur ma numüutere ẽt ſti
Eſt morata.i.ſtetit longe maioris pre itlend⸗
ut libera ex noluntate dñi . ”ðGM —— 3 cij ſeruuz nili bene aeit
quia manumiſſit. vel dixit ſub ↄditione datã ꝓponas:qd du alienuʒ ſeruũ ↄditione eius ſciens ſicio etatis reſtitna nſon
ſta ut libera.ut.ff.de acꝗr. biuʒ eſt eos qui ex his ante imple tutorem aſcripſerit eque fideicom tur ad omittenduʒ . gulo
poſ.ſi abſenti. tam eam eduntur ſeꝛuos naſci:⁊ ꝑ miſſariam libertatẽ datam: niſi ali legatuʒ.ſi nõ agno Prcen
c Serni ſunt.ſʒ mr̃i tradũ tinere ad heredes iure dominij. ud euidẽter defunctum ſenſiſſe ap uit nõ cogitur ma/ inn .
tur ad manumittenduʒ. nt His eniʒ demum ſuccurſum eſt pareat pꝛudeniibus placuit. numittere ⁊ hoc ſi –
f e. ſed ſi pregnas ⁊.l. cfi qjui poſt morã preſtãde libertatis Dem aa. Merculiari. ſeruus ſit ipſius le in
vero. §. apparet. pꝛogeniti ſunt ut libeꝛi ⁊ ingenui Ideicõmiſſariã quidẽ liber gatarij. quod ſi eſt Uhrin
d Sunt contra. S. de iure nati uideantur. tas ita tibi relicta cum teſta extꝛanei.ſi põt eme bug
emphi. l. ij. Kiij. ... de con Dem. a. Aldriano. toris filius ad annũ uiceſimũquin re pro tanto quan mufel
trahen. ſti.l. magnam. ubi Juoluntatẽ domini in libẽ tum pe:ueniſſet non intercidit licʒ tum eſt legatum co fonn
ſufficit diem uenire.multo tate eſt moꝛata cui ſideicom heredẽ inter pꝛeſtitutã etatẽ deceſ- gitur manumitteꝛe le
magis in libertate. miſſaria libertas relicta fuit ſecun ſiſſe ꝓponas.tempore quidẽ quo allas non. ut.ff. e. nunil
e m Inor anis. al. xx. dum ſenatuſconſultũ ⁊ ↄſtitutões ſi uiueret prefinitam etatem imple generaliter. 5. ſi gs Eugrnit
als lege diffinitur. ad id ptinentes ciuis romana fac turus fores ſpem libeꝛatis non in alienum 2. fl.de mi ſihigii
Nec per ſideicõmiſſum. ta ingenuum peperit. ſed ſi nunq; tercidere uetus placitum eſt. nori.l.minor.xxv. Jen
nedũ directa ut hic.⁊. ff. ð ab eo libeꝛtas petita eſt ſibimet im Mpera. Diocle.⁊ Maxi.aa. an. ?.l. eruum. ſed niin
ma. te. l. nec militi. ?.ð. de putaꝛe debet:cur inteꝛea pꝛogeniti flauiano. „ „„ in detrahen. ſal. eſt ogn
teſ. mil. ſi ruphinus.⁊ hoc ex ea ſerui ſunt. Il ſeruus ſuiſti ac tibi per fi ſciendum quod ſi ninſin
in ſuis ſecus in alienis. ut Bem.a. Hioniſyo. deicõmiſſum libeꝛtas relic ea deducta poſſʒ e lt lvoit
ff. de manu nin.i. ſi quis Inor annis lege diffinitis ta fuerit pꝛouides ſiñ manumiſſio mere ſeruuz dedu rgſic.
rogatus in prin. hodie iñ nec per ſideicõmſſum libta ne te ad libertatem peꝛuenue non cit eam hefs als ñ nnt
hec lex coꝛrigitur.ut ĩ aut᷑. tem ſupremis ſuis elogijs relique potuiſſe. quapꝛopier ſi ueꝛbis pre ut. ff. eo. l. ſi legaia peunt
ut ſpon. lar. 5. . re poteſt niſi in his quoꝝ cauſam carijs cõſtitutus ſeruus libertateʒ rio. ini
g Lauſaz. que cauſe nume probare poteſt: accepiſti:adiꝛe preſidezʒ ꝓuinciete m b JA quibns. huptnn
rantur inſtit.qui ma. non Sem. a. Maximo. opoꝛtet ut cã cognita ſi tibi debẽi maumittüt Liw!
pol. 5§. eadez. Eberi etiam aliene ancille ſi libertatem pꝛoſpexerit ad maumit ut inſti. ð ſingulis Fnnenn
hb d Eberi. aliene. ⁊ ho deicõmiſſariam libertatem tendum eum qui debet urgeat. vel re. p fidei.re.. pe. lithnnien
. ſtium ſeruo. ⁊ etiaʒ placuit nec deficit hoc debitum ſi ſi latitet cõtra latitante inteꝛpoſito ⁊ boc quo ad hoc irienrn
libero homini quandoq; interim dña: ſi modo nihil ex iudi decꝛeto tibi proſpiciat. ut eos non nocet i ilanta
ut. ff. e. l. generaliter. F. bo cio ius qui que ue reliquerit libẽ/ Dem. aa.⁊.cc. Hyreno. . ius. YIem quo ad fuſce⸗
ſtiuʒ ſeꝛno.⁊. S.ſi bomini. tatẽ perceperit noluit uendere qa Xuerbo cõmendo teſtamẽ contra. ta. ſʒ nõ ut albla
Eius.ſ.teſta toris. poſſit tempore procedente ubicũ to uel codicillis non uidẽri in ſeruitutem ex in ſüunnn
k Perceperit. nam tũc co qʒ; occaſio redimende ancille fuẽit ſideicõmiſſaꝛiam libertate relictaʒ gratitudine renocʒ nmniſ
getur ad nendendũ ut. ff. preſtari libertas. eſſe autoritate iuris declaratur. Item nec operas elene
ad. l.fal. ſed ? ſi non ſeruꝰ Sem.a. Nichodemi. — Bem. aa.⁊.cc. Pitagoride. poterit iĩponere ni ſanan
niſi haberet anxilium mĩo quibus peꝛ fideicõmiſſũ J tẽ donatam ante matrio/ ſi ſit flius patroni i.
ris etatis.ut.ff. de mino.ſi libeꝛtas ſupᷣmis iudicijs re/ nium uxori ſue poſtea ei le⸗ qui manumittit.ut n gi
minor annis ſeruũ.Et nõ linquitur eorum libeꝛti efficiuntur gato relicto teſtamẽto manumitti .ff. de bo.li.l. ger imiloe
deberi relictum licet uolũ a quibus manumittuntur. ſeu codicillis pᷣbis precarijo a ſue⸗ cauſa.?.5.de cõtra tredb
tati non pareatur. quia ꝑ Dem. a. Euthicit. ceſſoribus teſtator uoluit tam cos ta.l. patroni. .. linn
eum non remaneret. ut. ff. AVm pꝛoponãs ſideicõmiſ- ad redemptione ? manumiſſioez lb. eo li.l. i. T di rrl
de le.iij.pateꝛ. S.tuſculãus ſariaʒ libeꝛtatem ita tibi da/ q; cam que in ca piendis relictis ð ſtingue h cuius ſůt ſiſian
⁊ de leg.i.ſi fundum ſub tam ſi uxori teſtatoris placuiſſet. functi cõſenſit iudicio tenen tibiq; liberti ut ⁊ dixius X
dic.S. iulianus. licet ea non adeunte hereditatẽ p fideicommiſſariam deberi liberta S.in.l.pꝛo xi.p.l. e
IProcedente. quod diſ- tineꝛe ceperit ad ſiliũ ſolida herdi tem non ambigiuur de act.empt.ticius ibe
fertur non aufertur.ut ĩſti. tas:nõ reſfragante tñ uxore teſtato M. Juſtini. a. Juliano.ppᷣ. ? de fideicom. lib. uael
de ſing.re. per fideicõ. rte. ris potes petcie libertatem. Am iter ueteꝛes dubitaba generaliter. F i. ili
(=. libertas. Itez nõ ꝙ di Mpera. Aaleri.⁊ Gal. aa. tur ſi ſideicommiſſe ariaã libe n c Am pꝓpo *
cir etiam alienre. ue. ff. e. alil Dapnhli. tatem poſſibile eſſet relinqui ſeuo nas „Upol D
eno.⁊ diſtingue quod aut T ſi non aſcripta libertate qui adhuc in uentre portaretur.⁊ fuit ſcripia bers cũ aii
rogatur heres manumitte teſtator ſeꝛuũ ſuum tutoreʒ homo fieri ſ peraretur: nos uetus filio. ac.
re ſeruum aut legatarius. filijs ſuis dederit receptum eſt ⁊ li iurgium decidẽtes libertatis ſauo o Non refragante R “
primo caſu aut ſcꝛuũ teſta bertat᷑ ⁊ pupillorum fauore ut peꝛ rè cenſemus ? ſideicõmiſſariã nec idem ſi contradice *
toris aut heꝛedis ant lega fideicõmiſſuʒ manumiſſiſſe euz ui non directã libertatẽ ſu firmitate ret. ne enim poteſt en
tarij uel alterius extranei. deatur.Et ſi non ſuum ꝓpriuʒ ſed babere:ſiue ĩ maſculo ſiue iĩ femia ut. ff. e. lucius que *
ſi teſtatoris cogitur eũ ma eſt contra. ſed hic „
numittere.quod ſi latitat . ſubaudi maxie. 13
fſit orcinus libertus per ſenatuſcon. rubrianum. ut. ff. e. cum ueſo l. F. ſub boe niſi iuſtam cauſam habeat refragandi.ut.ff. de ma. te. ſeruos 1
nentum. ſi heredis ⁊ tunc tenetur mãumittere. ſi uero latitat eripitur ſeru ⁊ de le.ij.cum quidam.⁊.l.cum pater. 5. rogo. 2 te
S

eT ſi non uideatur aſcripta.i.non preſtita libertate. ut 7.5 it
de neceſ. here.l. quidam. 5. i. Sed certe ĩmo uidetur direc nn
ta nt inſti. qui da.iu.poſ. .. i.que eſt contra.ſo.ibi in teſta mẽto. bic ene

in codicillis. ul hec corrigitur per illã uel hic libex credidit.uel b

ex fideicommiſſo in libertatẽ. ⁊ amitiit her̃s ius patronatus ex uinciano
ſenatuſcon. ut.ff. eo. ſi eum. 5. ſi quis ſeruum. ꝛ.l. non tin. 5. artiſiculiano.
Di legatarij.aut is agnouit legatum ⁊ cogitur preſtare heredi ad manu
mittendum. aut non agnouit ? tunc non cogitur ut ex hac lege habetur.

amnannt
kiglemn Per
kummiteri⸗
nznſbene
tais ſten
onitring
iſ ſo o
Coglnr
daſtiſiet
ſiiggoc ſk
meilpͤtene
o tano umn
eſtegtung
mmanblntee
8non ueſie
mnlinſg

Hunfee
lnnmoryn.
1leren d
kaneben Ac

Ndhin d

N

ſadunuh ⸗
e nge

anbeistoi
ſſeol llge

9
5 NNtnn

niͤuntit
ſi inn⸗
Plduineſe
oenoad he
Cos fonunti

Nennl

traglü
ſeruetenerin

glitncſtertrg

lemn ſer opens

.

Hnt henert
tflis rn
inmmunitin
ſcebollge⸗
utühti
ponid
Lollitd

,

geh Cuoſi

rlut imue

lwri
rdedn
efdaton O
erniet h

a
b
c

putauit aliennm. uel hic diligebat heredem in tantum nt ſit neriſi
mile quod nelit eius eſſe libertum.

q Saens.ſecus ſi ignorans.ut.ᷣff. e. generaliteꝛ. .ſi quis tutoreʒ.

P Datã. ut.ff. de teſ.tu.l.ſi br̃ditas.ꝭ.fi.⁊.s.ð te.tu.l.ſi pupillox.

ſ Ideicõmiſſaria.tempore ꝗdem ⁊c. ut.fl.de manu.le.ſi ita

ſcriptũ ⁊.ð
de uſuf. l. ambigui
tatẽ. ⁊ de le.i.ſi cui
legetur. ſed contra
5.de ma.te.l.cum
teſtator. ⁊ de nup.
l. ſancimus ſi qs.
Sol.ut dixi.ð.qñ
di.leg.ce.l.ex his.
item uidetur quod
ſtatim ut. ff. e.l.fl. qᷓ
eſt contra. So. ibi

Non intelligitur re

petita ↄditio a ſub
ſtituto que uiciaret
⁊ iõ puꝝ ẽ ex tũc.
ſ Aſeruus,
maumiſſio
ne. nel eo quod ꝓ
mãumiſſione hẽat᷑
ut.ð.e. ſi uolũtate.
n Accepiſti. ſcʒ ſpe
non ꝛe.
x Proſpexerit. nt
.ff. de iudi. qui ſe ⁊
hoc per ſenatuſcõ
ſulta q̃tuor.ſ. Ru
brianum ⁊ tranſili
anũ ⁊ damaſianuũ
⁊ artificulianum.qᷓ
qñ locum habent
habes. ff. de fidei
com.lib.l.cuʒ peꝛo
F. ſubnentum 2. l.
cum quaſi..ſi plu
res.⁊.l. non tantũ
.§. ſenatus. 7. F. ar⸗
tificuliano. eſt ⁊ uĩ
cianum ꝙ in ſeꝛuo
deſuncti locum nõ
habet ſed hr̃dis vt
in. e. ti. nõ tm̃. .. ſʒ
ſi nõ hereditarium
c in. ..ſi quis.
Xverbo ⸗
mẽdo.i.la/
udo nt hic ⁊.S.ſãi.
herc. quoc.ĩ fi.⁊ ꝙ
cũ eo.l.fi.⁊.ff. mã.
ſi nero nõ re. S. cũ
quidam.⁊ de lega.
.iij. fideicõ. S. ſi ita
quis. al dicitur cõ
mendo.i.depono.
ut.ff. de uerb. ſig.
mẽdare.⁊.ff. depo
ſiti.l. lucius.

Eos ſucceſſores.
Eam nxorem.

qui que ue adhuc in uentre nehit
ut cum libertate ſolem reſpiciat:⁊
ſi mater ſua adhuc in ſeruitute cõ
ſtans eum uel eã ediderit. Sin aũt
plures creati ulł create ſint:ſiue uni
us fecit mentionem ſiue pluraliter
nucupauit:nihilomius omnẽs ad
libeꝛtatem a primis ueniant cuna
bulis.cũ in ãbiguis ſenſibus meli
us ſit ⁊ mxime in libertate fauoꝛe
eius humaniorem amplecti ſentẽ
tiam.
Dem. a. Juliano.ppᷣ.
Ncillam ſiue ſeruum cuʒ ſi
leicõmiſſaria libertas ei re
licta ſit ſãcimus ſi mora libeꝛtatis
a debitore facta fuerit. ſententia pᷣ
ſidis eripi in libertateʒ:⁊ nullo fac
to aut uoluntate ab heꝛede ẽxpec
tanda:ſed talem habere eos liber
tateʒ quaſi ab ipſo teſtatore direc/
tis uerbis fuerint libeꝛtateʒ conſe
cuti:quũ ſatis impium atq; abſur
dum eſt her̃des teſtatoris differre
uoluntates maxime cuʒ ad libeꝛta
tem reſpiciunt.
Dem. a. Juliano.pᷣpᷣ.
ꝗ quis in teſtamẽto ſuo ro
gauerit ſuũ heredeʒ ex libe
ris ancille ſue quam nominauerit
unuʒ quẽ elegerit ad libertatẽ per
ducere ⁊ cuʒ ancilla unuʒ uel plu
res enixa eſt:heres neq; duʒ ſupeꝛ
eſt in libeꝛtatẽ aliquẽ adduxerit.vł
cuzʒ delibẽat quis ad libertatẽ per
ducẽdus eſt:ab hac luce fuerit ſub
traãctus:dubitabatur ab antiquis:
utruʒ ne oẽs an quidaʒ aut nemo

ex his ad libertateʒ perueniat. ſed

ueteris quidẽ iuris altercatio mul
ta ſibi ſuper huiuſmodi caſibus ꝛe
ſonauit. Nos ãt coheredis coer
centes malignitatẽ ſi non uolunta
teʒ teſtatoris adimpleuerit:⁊ mox
cũ potuerit non elegerit unum ex
liberis ancille:⁊ euʒ libertate dõa
uerit:ſancimus cõpelli non ſolum
euʒ ſed etiaʒ heredes uel ſucceſſo/
ꝛes eius oẽs ancille libeꝛos in libẽ
tatẽ peꝛduceꝛe:neq; eniʒ hoc con/
trarium eſt ſentẽtie teſtatoris.Cuʒ
eniʒ omnimõ quendam ex his li-
berũ eſſe diſpoſuit ⁊ non ad ceꝛũ

5Non nideri.nt.ff. e. thais ancilla. F. lucius. Accuꝛſius floren.
Ite donatam. ei.ſcilicet uxori.
Voluit teſtatoꝛ.

e Non ambigitur. qui enim aliquid percepit cogitur manumitte

re uel uendere. nt. ff. eo. generaliter. . ſi quis alienum. ⁊ facit ff.
.l. alieno. 5. fi. Accurſius florentinus legum doctor.

VII.

„

rn

fc AVn portaret. de ifante nato nõ eſt dubiũ.ut.ᷣff. e.de ma.l.iuf rõ.
g Fauoꝛe.alia legata poſthumo alieno non relinquebatur nt inſti.

de bo.poſ.in principio.

hb ¶ Solem. reſpiciat ſic ergo naſcitur ingenuus. nã ingenuus is eſt ꝛc. ut ĩ

„*

ſti. ð

corpus ſed ad omnes reſpexerit:
ſi non pereaiur eius uoluntati ſine
dubio ex ſententia teſtatoris om/
nes ad libeꝛtatem perueniunt.
Similemq; eſſe diffinitioneʒ cẽ
ſemus ⁊ ſi non ab herede ſed a le-
gatario uel ſideicommiſſario teſta
tor rogauerit libertatem imponi.
ſic ⁊ enim iuſto timore heredes ⁊
legatarij uel fideicommiſſarij per/
territi: uoluntatem teſtatoris ad
implere pꝛocurent ⁊ ſibi non ex
omnium libertate quandam affer
ri patiantur iacturam. Quod ſi re
clamauerint ſibi tale diſpendium
imputent:nõ ex noſtra lege ſed ex
ſua lugentes inſtantia.
Dem. a. Juliano.ppᷣ.
Am quidam ſeruum ſuum
ita legauerit ut legatarius li
bertatem ei imponat: ⁊ heres ad
huiuſmodi legatum impꝛobe uer
ſatus ſeruum dare legatario dedi/
gnatus eſt ut etiam lite pulſetur:⁊
iudex non in ipſum ſeruum ſed in
extimationem litis condemnatio/
nem pꝛoferat ueteris iuris inter-
pretes dubitabant ne quod obſta
culum libertati ex hac cauſa pro-
cedat: ⁊ ſi placuerit eandem debe/
ri libertatem a quo danda eſt:utꝝ

ne ab her̃de an a legatario.⁊ ſi he

res imponat libertatem an legata
rius quod ex pecuniaria condem
natione accepit firmiter detineat.
ſiue in totuʒ ſiue ex parte ſiue etiã
nihil. Talem itaqʒ altercatiõeʒ
reſecantes miramur quare iudex
qui prepoſitus eſt in predicta cau
ſa non omnimodo condemnatio/⸗
nem in ſeruum ſed in extimationẽ
eius fecerit cum ipſius uiciũ etiaʒ
hoi prebuit altercationi occaſiõeʒ
Vngde ſi talis queſtio emerſerit:
nullum quidẽ iudicem ita eſſe ſtul
tum putàmus ut huiuſmodi pꝛo-
ferat condemnàtionem.ſed ſi lega
tarius ĩmineat:quatinus ei ſeruus
reſtituatur:⁊ poſt litẽ conteſtatam
duoꝝ menſium ſpaciuʒ effluxerit
cenſemus ilico ad libeꝛtatem eripi
ſeruum:⁊ illũ quidẽ libeꝝ eſſe heẽ
dẽ aut pꝛo ſua indeuotione in ocs

x Condemnationem. quid enim ſi proferat

ige.ĩ prin. Sʒ nidet᷑ h̊ falſũ cũ fideicõmiſſaria libertas relinquit nã

heꝛedis libertus erit ut.5ẽ.
e.hi quibus.que ẽ cõtra.
Sed dic ꝙ hic ſuit relicta
ſideicommiſſaria libertas
poſthumo. ibi nato. Ael
refertur tm ad caſũ ubi di
recla data fuit.nã utrunq;
poſu t.ð.ſit ergo differẽtia
inter fideicõmiſſariã liber
tatem ? duectaʒ. Iʒ quo ad
alia nõ ſit differẽtia. nt.S.
cõia de le.l.pe. IJRtẽ oppõi
tur. H̊ ↄceptus habeĩ ꝓ na
to ſed natus manumiſſus
eſſet libertus eꝛgo ⁊ B ſed
dic illud ueꝝ cuʒ de cõmo
dis eius queritur.ut.ff. de
ſta.ho.qui in utero.
i Et ſi.i.quanuis.
mnes.nut ⁊ ar.ff. ð le.
i.qui filiabus.S.ſi quis ⁊
de tu.teſt.l.ſi quis.s.i.⁊ ð
re.du.ſi ita fuerit in ſi. Sʒ
ar. contra.ff. de manumiſ.
teſta.cuʒ ex pluribus.⁊. ff⸗
de libe.⁊ po.il.ij.
IEt maxime.nt ⁊.j. de cõ
muni ſer. ma.l.fi.⁊ ar.ff. ð
reg.iuã.l.in obſcura ⁊.l.in
ambiguo.⁊.j.qui bo.ce.l.
fi.⁊.ff.de pactis.l. maiorẽ

T de ꝛe.du.l.quotiens.
m a Mcilla. a debitor
.i.ab eo ꝗ eã dʒ.

n Expectanda. ad hocut
manumittat. erit eniʒ liber
? ſine hr̃dis manumiſſõe
iterpellari iñ debet hr̃s.ut
.ff. e. cũ uero.s.ſubuentũ.
o ſ Igs. quã noĩauit
areihuſam puta.
p Subtracius.ſ.her̃s.
q Cõpelli. auferĩ eꝛgo ſibi
electio ꝓpter ↄtumaciã nt
eff. de ſo.l.i.⁊.j. de ſoln.l.
.i.⁊.ff.de ſeꝛui.l.ſi cui.⁊ ſa
cit. . e. cum inter.
r Ex ſentẽtia. q̃ ad omneſ
porrecta eſt quoddã mõ.
ſ Inſtantia.i.ↄtumacia.
t c Vm qdã fuũ.i ßuũ̃
en. dʒ facere ↄdẽna
tionẽ.cũ ẽ manumittẽdus
ſecus ſi ñ emanumittẽdus
quandoq; ut.ff. de le.i. ſi
domin. ..q ↄſitet ⁊. S.ſe,.
u Putam .ex tpe bur.l.
ur. huic enim queſtioni nõ re

ſpondet.ſed. .idem eſſe quod eſſet cum alicui relinquit᷑ pecunia ut alie
num ſeruum emat. ut. ſ. eum emat ⁊ manumittat. ut.ff.e.l. generaliter. F. ſi

quis tutorem alienum.uel dic quod heres conuenitur
mittat.quia legatum reſedit penes eum cum onere ſuo
pro ſecundo.nec legatarius tenetur reſtituere pecunia
contumacia ſenſit hoc damnum.ar.5.l. proxi.in fi.

S.demnatio.uel dic tercio qð ſit ⁊ tune idem iuf eſt h. ſ.ent in lihtate

a ſeruo ut manu
ut. S. de ca. tol. 5.
m. quia heres ſua
⁊ de tab. exhi.locum

S3

bven
eripiatur elapſis duobus menſibus a tempore lit.con. quid ergo ſi inte dum deſtinata ut.ff.ad municip.l.eius qui. .i.ſʒ h̊ pfo tota uns ,
rim beres ſeruum uendat. e. erit in poteſtate ſerui cuius libertus eſſe ue prouincia ponitur. be
lit emptoris uel rogant.nt. ff.e.l. generaliter. . li. de act᷑.emp. ticius nec m Origine.ſ.tranſmiſſione. mln
reſtituitur precium ut modo diri. . n Ima ginẽ. i. latinitatem ad eius ſimilitudinem inductaʒ. ⁊ ſume mitn
a Quadruplum. quod eſt ſpeciale. aut in ſimplum. ut.ð.de iud.l.prope hic ar. quod ex.ll. correctis nõ debeant ſumi ar. in cauſis ar.ð.de mnon
randum. 5. ſin autem. iuſti. co. 9fir. l. uni⸗ ſnd
b Be edicii.li.tol. ðditicij . ca. Item ar. cefſan i
erant qui ſine conditione expenſas quas legatarius ĩ lite fe- batur penitus ↄquieſcant ⁊ nõ laꝰ te cauſa ceſſat etiaʒ in
ſe reddebat romanis ⁊ q;ᷓ cit in quâdrupluʒ ei ↄdemnari iur tinos pariant:ſed pꝛo nullis habe effectus princ pale na
Iinm uiuebat ſetui erat poſt patronatus integro legatario ſer · antur. Quis eni patiatur taleʒ eÄſe 2 acceſſounz t l. dn
mortem ueꝛo in libeꝛtatez Uando. v. libertatẽ in qua in ipſo tpᷣe moꝛti ge reg.iutf.l.cũ prĩ u
ebe inſti. c e⸗ ineand perſonã ſemel F libeztas choite⸗
§. libeꝛtinorum ⁊? de ſie. 1y æ ſeruitiũ ↄcurrant ⁊ qui quaſi li o CLuz igitur. ga ꝙq
liber. 5. fi. quare ergo non De dediticia libeaate tollenda. moratus eſt eripiat᷑ non ala mor eſt vale recphnwe tin
dicebantur ſetui. En. quia Dem.a. Juliano.pᷣpᷣ. tem ſed etiã in ſeruitutẽ. Sancim ꝙ inutlle deſpicim nini
ſucceſſorẽ habebant ⁊ oĩo Editicia ↄditio nullo mo itaq; ſi ꝗs peꝛ epiſtolã ſèruũ ſuuʒ ergo nideam quid üin
lihertatẽ ſperabant. uel ue do in poſteꝝ noſtrã rẽpu. in libẽtatẽ peꝛducere maluerit lice ſit utile ⁊ quid in inu
rius liberi erant ſed ſeꝛuir mMpoleſtaꝛe cõcedat᷑: ſed ſit re ei hoc faceꝛe.v.teſtibus adhibi nuttile. nuar
tenebãtur ſicut ⁊ al.j.cõia penitus deleta. quia nec ĩ uſu eſſe tis qui poſt eius litteras ſiue ĩ ſub p Senatuſcon. de mmhͤ
de manu.l.i. §. ſin antem. reperimus:ſed uanũ nomẽ huiuſ ſcriptiõe poſitas ſiue per totũ tex- gbus habes inſti. nchſon
c Editicia. nanum modi libertatis circũducit. Nos tũ effuſas ſuas litteras ſupponen ð lib. . libeꝛinorũ igw⸗
d nmnuiul eniz ſigniſicat eniʒ qui uitatẽ colimus:ea tantũ tes ſidem perpetuã poſſint chartu q Concurrat. ut in lline
dediticia libertaſ modo uolumus in noſtris eſſe le le prebeꝛe.⁊ ſi hoc fecerit ſiue ꝑ ſe ſti. de ſuc.li.S.ſi. urii
ſient nec chimera. gibus que ꝛe ipſa obtinent. vj. ſcribendo ſiue per tabulariũ liber xr Sancimus. pef liuid
d Veritatem. ſic. S. cõia de tas ſeruo cõpetat q̃ſi ex imitatiõe epiſtolã.ſ.uliĩe uo iſni
le.l. ij. in fi. 2.ð. ad orlici.ſi Dẽ libertate latina tollen da r codicilli clata:n iannen ipſo inntan fm Ir. tu i
qua. er cοο nodos in ciuitatem ro patrono uiuente ⁊ libertate ⁊ cimi ic inter uiuos ba lcti.
e NWica de latina libertate. ernam trantfuſa tatez romanã habeat. Dẽd ⁊ ſi ꝗs bite ut in fi. F. ⁊ iteꝛ unneckſr
⁊ hbic latina libeꝛtas tollit᷑. rine d . inteꝛ amicos libertateʒ dare ſeruo abſentes. cõſequit Mlndon
7 dicũtur latini qui toto tẽ M. Juſti. a. JYoanni. ppᷣ. ſuo maluerit licebit ei ſimiliter.v. tñ libeꝛtatem quaſi ntee⸗
pore ſue uite erant libẽi ſʒ Am geẽditicij liberti iam teſtibus adhibitis ſt uaz explanare ex ultima nolunta 0nemn
in morte eripiebantur ĩ ſeꝛ ſublati ſint quapꝛoptẽꝛ im uoluntatẽ:⁊ ꝙ libeꝝ eü eſſe uolue te ut ſubijcit.quod AlR.
nitutem ⁊ ſic non babebãt perfecta latinoꝝ libertas i rit diceꝛe: hoc ſiue inter acta fue poteſt prodeſſe pa ſoloöt
beredem ut iſti.de ſuc.lib. cẽtis ueſtigijs titubata ⁊ quaſi per rit teſtiſicatus ſiue teſtiũ uoces atte trono ad hoc utñ müeta
F§. ,i. 2 nota. quod B̃ ſunt ſatiram inducta adhuc remanet ⁊ ſtatione ſunt amplexe ⁊ litteras ta nideatur conceder ſcenb.
xij. caſus uel.xiij. in qbuſ non inutilis quidẽ pars eius dimi publicaꝝ peꝛſonarum q; teſtium peculiũ.ut.j.de pe mnen
olim fiebant latini hodie nuitur:quod aãt ex ipᷣa rationabile habẽani:ſumili modo ſerui ad ciui cu.eius qui me. li⸗ ilo
per.l. iſtam fiunt cines ro/ eſt hoc ius perſecium deducitur. tate romana pducant quaſi ex co ber.l. i. ſed quid ſi ne⸗
mani ⁊ ueꝛe liberi in omni Cum eniʒ latini liberti ad ſimili dicillis l imiliter libertatẽ adipiſcẽ ñ cũ hac ſolẽnitate Elnire
bus autem exceptis tribꝰ tudinẽʒ antique latinitatis que in tes. Sed ſcimus hoc etiã eſſe ĩ an ut teſtiuz 2 littcraꝝ e
ſeruat᷑ ius patronatus ille colonijs miſſa eſt uident᷑ eſſe intro tiqua latinitate ex edicto diui clau publicax.item ſub ſpele
ſum. ac. ducti ex qua nihil aliud reipu. niſi dij introduciũ ꝙ ſi qs ſeruũ ſuum ſcriptionis patrõi unſt
ſ Am ðᷣditicij.ſub bellũ acceſſit ciuile:l atis abſurduʒ egritudine periclitante ſua domo ⁊ ? teſtium uel ipius Gelb
lati ſint. ut. S. l. eſt ißa origint rei ſublata eius ima publicè eiecerit: neq; ipſe euʒ pꝛo patroni.ſed ſi duo ii
xima. ginẽ gerelinqui. Cuz igit muliis curans neq; alij eum ↄmendans: im teſtes ĩterfuerũt nn
g Qua propteꝛ.i.quare. modis ⁊ pene inumerabilibus la cum erat ei libera facultas:ſi non ñ. conſequitur li Gde
p Titubata. i. dubitatatn tinoꝝ introd ucta eſt conditio:⁊ le ipſe ad eius curaʒ ſufficeret ĩ xeno bertatẽ. ſed nõ q̃ſt Wein
dubitabilis propter incer ges diuerſe ⁊ ſenatuſconſulta ũiro nem eum mittere: uel quo poterat ex ultĩa noluntale. mi
tas uias eius. ducta ſunt:⁊ ex bis diffichates ma modo eũ adiuuaf: huiuſmodi ſer ſ Seruum ſuü. ab wa
¶ Per ſatyraʒ.i. per narie xime emergebant: lã ex lege Julia uus ĩ libertate latina ana moraba ſentem. . bn
tatem nimiã ſine diuerſita q;ᷓ ex largiano ſenatuſcõſulto: nec tur ? quem ille morientẽ aſa deꝛee t Ita tñ.hoc ſubiũ t
tem introductam nt in de non ex edicto diui Traiani quoꝝ liquit eius bona iteꝝ cuʒ moreret xit. quia qui in co li
cre.di.ij.c.ſatyra.multe ei quidẽ plene fuerant noſtre leges: accipiebat talis itaq; ſeruus liber dicillis manumilti i
leges a uarie de ea tracta- non at in rebus eoꝝ fuerat experi tate neceſſaria dno etiã nolente re tur. ſi niſi mortuo ir.
bant ſicut ⁊.j.dicit᷑.uel dic mentũ ſtudioſiſſimũ nobis uiſum ipa donatus fiat illico ciuis roma teſtatore libertatez u
per ſimile dici ſatyram qꝛ eſt hec quidẽ oĩa: ⁊ latinaʒ libeꝛta nus nec adiuus in iura patronatuſ conſequitur. h aũt .
nt ſatyrici ludẽtes iponüt teʒ reſecare: cetos autem modos quondã domino reſeruet᷑: quẽ enĩ ſtatiz ut dicit. T bi a
lanam.i. barbã ut etiaʒ iu eligere ex ꝗbus ana quideʒ latina a ſua domo ſuaq; familia publice eſt primus mod uſ ii
uenis uideatur ſenex qui ↄpetebat libeꝛtas:in prelenti gtro repulit: neq; ipſe eu pꝛocurans ne latinitatis in plena ſ
non eſt. ſic ⁊ hi d'cebãtur mana defert ↄditio: ut his preſen- ꝙ; alij cõmendans neq; enim i ve libe ꝛtatẽ deductus i
liberi non tamen erant cũ ti lege enumẽatis ⁊ ciuibus ꝛoma nerabilẽ xenonẽ mittens: neq; cõ u Sed ⁊ ſi gs fuo n
moriebantur ſerui. nis naſcentibus ceteri omnes mo ſueta ei prebẽs ſalaria: maneat ab pñti. nam ſupenio un
K Ald ſimilitudinem antq̃ di peꝛ quos latinoꝝ nome induce eo eiuſq; ſubſtancia penitus ſegre ri caſu dixit qñ pñ
olim enĩ romani ſubiugã ti quod plact. qa
tes aliquam prouinciam . . . . de epiſtola dixit. i
homines eius ad aliam dirigebant prouinciam T uocabantur latini.i.ꝛo x Similiter. ideſt ſicut in ſuperiori caſu. Accurſius. . G—
mani non tamen erant ſie ⁊ hi liberti uocabantur liberi non tñ erant. uſ’ñ̃ y Teſtiſicatus.i.pñte indice ⁊ tabelliõe data libertate 2.v. teſtibuſ ni
ſicut illa miſſio eſt ſublata eo quod qñq; uel contra indigenes uel ↄtra interuenientibus ⁊ ſubſcriptione manumittẽtis ? teſtinm. n
rẽpu.inſultabãt.⁊ non fit hodie hec trãſmiſſio ſic nec ſũt huiuſmõi latini. 3 Teſtium uoces.ſ.qꝛ.v.teſtes in iudicio teſtiſicantur ꝙ talis ita 1

1In coloniſs. i in millis nel terris. ꝓprie eniʒ dicii colonia terra ad collẽ

ſeruum ſuum manumiſit pñtibus eis, ſcriptura inde facia ⁊ ſup

dboln

ſeeri
Nrn. Und⸗
min fn
naſtteiz
prhrti
gutg,.
gt, g
lenchinn
leceifen⸗
lkemtinc
letgti⸗
4
tmunſoen
öCbabegft
lbermni

Nncurtatcſe.

eſuel ſ.

nrnt oe

wlinme
uis n Non
Meruvos he
unſtin

to.lni
belgtencueſ
Münn volune

lbictnt.

ſtproceſeh
no Nd hoeuti
lehlurconece

Cglüt;lee

eoqtinel
W
überbhänt
teſtuͤtlnen

blaunnm

ſtuns i
Atumoe

ſi⸗

foniſelſddan

efovügfit
olrl
ui⸗linii
Uiuvohtre
nunhl0

—1W

dbicrihne

lonmmmnit

iii nomm

orelbe

rhattmn

nimmnd
ietsinpel
eceam

friptio tam patroni quam teſtium eſt ſecuta. preſumitur enim ſte
fuiſſe ut.ff. de dona.l.ex hac.in ſuperiori ergo.S.⁊ in iſto quattu
or caſus collige quibns debetur libertas. ut ex codicillis. unus ĩ
primo.ires in iſto.primus quando ĩteꝛ abſentes. Itẽ inter pñtes
extra iudicium. Itẽ in iudicio ⁊ corã iudice ⁊ alijs tanqᷓ; iter acta

Item coraʒ iudice
ſed nõ in forma iu
dicij.alij dicũt eſſe
tres tm ⁊ ſic ſequiĩ
quintus nel q̃rtus
modus.j. pꝓxi..
a Habeãt.ſ.teſtiuʒ
noces.
b Sed ſcimus. pe/
riclitantẽ idẽ ſi nõ
ſit infirmus ſecun⸗
dum quoſdam nut
in aut.de nup.ꝭ.ſi
vero ab initio.⁊.S.
⁊ młio potius col
la.iiij.quod ſñ pla
cet. ⁊ dicta aut᷑.ĩ lã
guente dicit ſicut h
⁊ alia.j.de infan.l.
.ij. ⁊ facit.Sð.de bo
nis lib.l.ult.S.his
nid elicʒ.dic eꝛgo ſi
ſanus eſt ſeruus ſʒ
nullus donec nł ſe
occupet vel ab alio
occupetur.nt.ff. ꝓ
deꝛelic.l.fi.⁊ de ſti.
ſeruo.l.qð ſeruus.
nec obſtat qð dicit᷑
.ff. de pub. iudi.l.
ſcienduʒ quia nere
non ideo quod eſt
abſolutus eſt liber
ſed quia abiectus
poſſet eſſe liber.

Publice. ut no

tum ſit publice.
d Aut libeꝛti.quã
tũ ad ius pronatꝰ.
eCuz moriat᷑.quã
tnʒ ad occupandũ
bona iure peculij.
fSimiliq; modo.
temptauit. erit qui
dẽ liba ut ſubijcit
nt. ff. g ſine ma. ad
lib.p.ſi qs obliga
tũ ĩ fi.⁊.S.ſi mã.ita
ſu. ali. ne. p. l. i. F. i.
g Iniectionem. in
hac pꝓſtitutiõe ſpe
cialiteꝛ hoc ſeruat᷑.
ut ſi maus iniectio
fuerit appoſita ſiñ
cõmemoratione li/
bẽtatis teneat.alio
quin potior erit li
bertatis cõditio qᷓ;
manus iniectioniſ

utroq; appoſito uno a primo uenditore alio a ſecundo nt.ff. de

gatus:tam in omni tẽpore uitè lib
ti quã cum moriatur:nec non poſt
quã iam ſuerit in fata ſua conceſ-/
ſus. Similiq; modo ſi ꝗs an-
cillã ſuam ſub hac conditione alie
nauerit ne proſtituatur. nouus au
