in quacũq; alienatione conſenſerit

commiſſa ſibi economatus admini
ſtratione priuetur.deq; eius bonis
quodcunq; exinde incommodũ ec

cleſia contingerit reformetur heĩdeſ

qʒ eius ⁊ ſucceſſores ac poſterioꝛi ſu
per hoc ſacto ſine conſenſu competẽ

ti ab eccleſiaſticis perſonis àctione

pulſentůr his tabellionibus qui hu

iuſmodi contractuũ uetitorum auſ-

am partem locare

Augere.i.quo
ad quantitatx ſʒ

apliaĩ quo ad

preciũ ꝙ fit dili
genti cultura. ut
eff. de iuꝛe fiſ. l.ñ
intelligituꝛ. F. di
ui fratres.

pinguando.

t Cedeꝛe. i. cõce

dere.ſ. ſeruituteʒ

altquã:nã qui a

lienare pꝛohibe
tur ſeruitutẽ con
ſtitueẽ nõ poteſt
ut. . de re.alie.ñ
ali. l. fi. .ff. ð ꝛe.
.c. l. iij. F. fin. uel

dicꝙ uirłr ðbẽt

reſiſteꝛe ne quii
poſſeſſionẽ taliũ
prediorum iĩtret
ut in aũt.de non
ali. F. economuʒ
colla.ij.

n eꝛum. ſſtud

idẽ dicit ꝙ. õ.ue
rumtamen.

x Conſeruẽtur.

economi ſiue cle
rici.

y Beneficij. ut

qꝛ dicũt aliqueʒ
ſeruiuiſſe eccleſie
qui nõ ſeꝛuiuit.
3 Referende. nt
qꝛ dicatuꝛ ał ſte
tiſſe gratioſus ee

cleſie 6

a Permiſſam.
an ergo beñ me

eentẽ põt bene ꝛe

munerare.dic ꝙ;
ſic.nam ſi colo
rati beneſicij re
muneratio ĩpe
ditur.ergo ueꝛa
permittitur etiã

as dicitur cymiliarcha quaſi cuſtos ſacrorum uaſorũ ⁊ aliarũ reruʒ eccle
ſie ut.j.de bo.aucto.iu.poſ.l.fi.in ſi.
IFundos.nomen fundi generale eſt ad ſequẽtia ⁊ proprie uniuerſiiateʒ
fundorũ ſignificat ut.ff. de ueꝛ.ſig.l.queſtio ẽ ⁊ de re.dub.il.ij. .
m Poſtremo.ut breuiter dicam.
n Colonos.ſ.conſtitutos.
o Mancipia. que ĩter ĩmobilia ſunt ut hic. ⁊.ff.de diuer. ⁊ tem. pre.l.iij.
p Annonas.i.prebẽdas de publico ut.S.e.priuilegia.uel de cuiuſq; pꝛi
uato patnimonio ſoluendas.ut ſtatim ſubiungit que inter immobilia cõ
putaniuꝛ ut in auten.de non alie..hoc ergo col.iijj.
ꝗ Diuidere.ut una pars ſeminetur uno anno.alia alio anno diuiſione
facta per ſepes ⁊ foſſata ⁊ ſulcos ut.ff. de le.ij.caius ſeius.S.ticius ſecun
dum Jo.alij dicunt diuidere põt ſi prouocetur non ſi prouocet illũ cuʒ
quo colonem habet ſicut minor.ut ar.j.de fundo do.il.ij.⁊ de predi.mi.

el.inter omnes ⁊ dere eo.qui ſub tu.uel cu.l.ſi pupillorum.tertij ut Pĩ.

ꝙ aliã eccleſiam pt᷑ prouocare non priuatam.ſicut ⁊ cum ea permutat,ut

de immobilibus ut nidetur hic innui at.contra.j. e.l. .. fi.
b Conſentiant ⁊ renuntiat ⁊ ſic ẽ ſpeciale quod nõ põt renunciare
qꝛ eccleſie ẽ nõ eorũ fauor ſicut ſunt ⁊ alia multa que notantur in
fra de pac.l.pe.

c Fidei.ſequũt aũt q ſimiliter phibẽt. ſ. hoc ius porrectũ ⁊ ſequẽs

d Mater.ut.ð.ti.i.uictor.S.⁊ in preſenti ⁊.j:e.decernimus.
e Illeſum.ut nec epiſcopus poſſit alienare ut in decre.x.q.ij.
fNoſtre.i.nos qui ſumus parentes in ſeruando hoc uoluntate.
g Sacrilega.i.quaſi ut enim improprie dicitur dedicatio rei quũ
conſfertur eccleſie..ita ſi cericus alienet dicitur deſecratõ quedã ut
ita dixerim. ⁊ ita dicitur quaſi ſacrilegiuum.
h Statuimus in ultimo.F.
i Fruc um. i.commodum.
k ¶ Temeritatis.i.huius contractus facti per temeritatem
l Precia. quando emit.
m Munera quando dona accipiet.

n Acquirantur ſic ergo eccleſia locupletatur cũ alicha iactura. un
de equũ eſt quod reddat ut.ff.de condi.inde.nã hocnã. ⁊.j .que

ni metus cauſa.l.ſiue uel metu non dico ꝙ actione aliqua cõpel
latur eccleſia ciuili.ſed an ſi non fuerit ſolutum precium poſſe peti
n. non ſecundũ. N.qꝛ quedã honeſte accipiuntur nõ tame ho

neſte petũtur. ut

ff. de narijs ⁊ ex
ordi.cog.l.i.).i.
ſecus in emphi
theota ut in aut᷑.
qnui res iam alij
vdicũt odio em
ptoriſ poſſe peti
⁊ non reddi ſi ẽ
ſolutũ ⁊ fauore
eccleſia per dictã
autẽ.qui res ⁊.ff
de dam.infec. l.
fi. ⁊ hic ẽt ſi bõe
fidei emptor fuit
licet tunc habeat

—

actionem contꝛa

economum ut
infra.S.proxi.
o Cõſtituta ut mã
cipia ⁊ inſtrumẽ
ta fundi.
p Economis. ⁊
per iſtos primo
loco uendicãtur
ſed in ſubſidiuʒ
cuilibet peꝛmitti
tur quaſi publi
cum factũ ut pa
rochianus ł pa
tronis ut in curi
ali qui rtrahitur
peꝛ quoſlibʒ.ut
infra.de decuri
onibus ſigs ſed
nunquid idem

qui nendidit.queſtio
cauſa.l.fi.⁊.ff.de bo.

fuerint ĩſtrumenta cõſcribere irreuo
cabilis exilij aiaduerſione plectẽdis
bis quoq; iudicibus uel is geſtoꝝ
habetibus: quihuiuſmodi donatio
nũ ł cõtractuũ geſta ↄfecerint digni
tatis proprie et bonorùm omnium
ſpoliatione dãqnandis Saͤne ne
omnis religioſis economis cõmoð
uia prouiſionis ⁊ occaſio uenerãdis

eccleſijs profutura uideatur excluſa

id quod utile plerũq; iudicatur ſub

cautele obſeruatione neceſſario pro

cedere cõcedimũus ſi quando igitur

uir religioſus economus huius r̃gie

urbis eccleſie proſpexerit expedire

ut deſideranti cuiq; certarum poſſe

ſſionum atq; prediorum urbanorũ
l.ſiue ruſticorum ad ius eccleſiaſticũ
pertinẽtium tẽporalis uſuſſructus
poſſeſſio pro ipſius petitiõe preſte

— „ —

tur:tũc eius tẽporis quod ĩter utroſ

qʒ conuenerit ſiue ĩ diem ſiite ſue ab

eo qui deſiderat poſtulet᷑:pacta cũ

eo qui hoc elegerit ineat economuſ
atq; conſcribat per que ⁊ tempus i

tra quod hoc preſtari placuerit ſta
tuatur ⁊ manifeſtuʒ ſit quod quiſq;
acceperit adinuicem huius beneſi
cij gratia preſtando quidem eccleſi
aſtici predij pro tempore uſumſruc
tum. poſt ſtatutum autem tempus ⁊

ſabbatina ⁊ uidetur quod idem ut.j.de li.
lib. ſi filius circa pꝛincipiũ ⁊ in decꝛe.xij.q.ii

non licet contra qui nõ idem ut.ff. de accu.ſi cui. §. his idẽ.⁊ in de

le. xij.q.ij.monemus ut.ff.de adop.poſt mortem ⁊ ibi de hoc ĩ
nenies ſolutionem. . Dðð

q Ael acceſſionibus.ſ.natuꝛalibus ſed non ciuilibus. quia ſic eſ

ſet uſura.

PTeneantuꝛ. ideſt habeantuꝛ.

ſ Habenda ſunt ut.j.de legi.⁊ conſti.non dubium ⁊ boc quo ad

eccleſiam nõ quo ad economũ qui tenetuꝛ emptoꝛi ecdeſie.

t Feceꝛit.i.alienaueꝛit.

u Immo. pro uel. ? nota ꝙ agens ⁊ conſentiens pari tenẽtur pena
qꝛ paruer delinquunt uthic ⁊.fl. de his qui no.inſa.liberorũ i fi
tz de iure pa. adigere in prin. ⁊.j.ti..ſi quẽq; in fi.⁊ ibi etiã de hoc
habes multas concordãtias.
x Paſſus per quendam de ſubditis.
y Prelenti in ultimo. S.
5 Priuetur per ſententiam non ipſo iuꝛe alioquin non habet
locũ ꝙ ipſe poſſit uendicare. Item dicit priuetur ⁊ nõ priuatus ſit
ſed nidetur alia pena imponi non hec ⁊.j.ti.i.ſi eccleſie que eſt cõ

tra ſolu.nut ibi ac.

Ac poſteri.i.ſucceſſorum ſucceſſores
a Alctione mandati uel ne.geſ. uel cõdi.ex lege iſta.
b ᷓPulſentur.i.conueniantur iudicibus qui ſunt tantũ iudices.
e Jus geſtoꝛum.i.ſcripturarũ nam idẽ erant iudices ⁊ notarij uel
dicit de officialibus curie qui ſcribuntacta.
d Conkecerint. i.confici mandauerint.ut.ff. de his qui no.infa.fuꝛ
ti. F. mandati nel propꝛe quando habent ius geſtorum. ſed pro
ut ad iudices tantum impꝛopꝛie.

1

e Bonorũ oium.ſed cui applicabunhtur. en. eccleſie forte quam ledeꝛe.
uoluit ut ar. S. e.l. F. i. tu dic fiſco ut.j.de modo mulct.l.multarum ⁊.ff.de

inoffi. teſta. l. papi.S.meminiſſe.

fBDãnandis.ſeqꝗtur ãt.qui res iam dictas.que ſimiliter punit.
g Sane. plerunq; ut in contractu qui ſequitur.

placitum temporum redituʒ propꝛi

etate ad dominium ⁊ ius eccleſiaſti
cum currente firmiter.ita.ſ.ut ſiue cõ
pleto ſpacio quod fuerit inter eos

ſtitutum ſeu mortis ſue tempore ſi

hoc quoque conueneꝛit is qui poſeſ
ſionem eccleſiaſticam.⁊ certorum

reddituum uſufructum habẽdi gra

tia interueniente pacto ſuſceperit nõ

minus quam alterius tante quanti
tatis quante acceperat redditus cuʒ

ipſorũ predioruùm domino ⁊ rebus

immobilibus eorũq; colonis ⁊ mã
cipijs eccleſie derelinquᷣet niſi enim
hac conditiõe pacta inita fuerint ea

quoq; decernimus non ualere. ſed

poſſeſſionem eccleſiaſticam tanquã

nullo iure tranſcriptam ĩ iure ipſius
atq; dominio permanere ⁊ ab eccle
ſiaſticis ſiue economis decernimus
uendicari.

In auden. de non alienandis. aut
permutan. .. nos igitur. T in autẽ. de
ali.⁊ emphi.S.hoc etiam ſuper ipſis
⁊2.. hocuero iubemus.
CO. Oc iuhs poꝛrec

tum eſt ad omnem uenerabilem lo

cũ oẽqʒ collegiũ ꝙ actõ pia oↄſtituit
ut nec s eoꝝ pignorẽtür ⁊ ꝑpetũo

h Concedimus. nõ ſic
inſtit. ð auc. tu. 5. neq;.
i Si quando deſidera
bat quidaʒ ab eccleſia
tẽporalẽ uſufructũ ali
cuius predij urbaniuł
ruſtici uſq; ad quinq;
uel decẽ annos uel die
bus uite ſue.⁊ ſinito tẽ

poꝛe dicit ſe redditurũ

hoc prediũ.⁊ aliud qð

totidẽ fructus reddat.

queritur an economus
boc facere poſſit.⁊ dã
ꝙ ſic⁊ faciat h cõſcribi
k Petitione. ex hoc v
bo ſumpſit Ir. ꝙ poſu
it in formulario tabelli
onum in contractibus
emphictheoſis dicũt eĩ
ſic emphitheoticarijs.
.iſ. petitionibus v᷑ẽ.
IVtroſqʒ economũ.⁊
ſecũ contrahentem
m AVite accipiẽt᷑ ad pł
n Conſcribat. ſic ergo
ſcriptuꝛa exigere.al nõ
nalet nt infra dicam.
o Per que.ſ.pacta

p Manileſtũ.ſ.p pacta

q Acceperit ab econo
mo.gꝛatia quod cõſeꝛt
in eccleſia de ſuo.
r Pꝛeſtando deſiderã
ti. accur.

Proprietate. i. poſſe

ſione eius pꝛedij cuius uſuſſructus confertur frequenteꝛ eccleſie.nam ꝓ
pꝛietas nunquam ab eccleſia ſepaꝛatuꝛ ſic.ff.de uerbo.ſig. interdum ⁊ de
iudi.l.ſi de iudi. ⁊ infra de rei nendi.l.quotiens ⁊ infra de probatio.l.ij.
alij ponunt pꝛopꝛietatem poſſeſſionis que in eccleſiam confertuꝛ.

t Pꝛediorum.ſic.ſ.de nouo dandoꝛum.

u Berelinquet. in ultima noluntate ut innui

tabu.exbi.l.i.S.fi.ſed hodie ab initio ⁊ mox ut in auten.de non alienan.
..ſi quis autem uolneꝛit colla.ij.lege ſic lecta. lege ſequuntur autentice
igituꝛ. ⁊ pꝛimo lege prohibentes.ſecundo punientes. teꝛtio peꝛmittentes
nt in hac.l. in textu facit Leo.ſic eꝛgo lege pꝛimo.hoc ius poꝝectum.⁊ ſi
cut alienatio ⁊ multo magis ⁊ quibuſcunque modis.ſecundo quiꝛes iã
dictas. teꝛtio ſi quas ruinas ⁊ peꝛpetua quoque.⁊ ſed ⁊ peꝛmutaꝛe. ⁊ itẽ
ſibi inuicem ⁊ item pꝛedium ⁊ qui ꝛem huiuſmodi ⁊ hec huius pꝛeſtatio
ſed alij ponunt illam qui rem inter punientes ſed non eſt in hoc nis
x bh Oc ius Imperator leo re bus conſtantinopolitane eccleſie proui
deant per legem iſtam iubemus. ſed peꝛ hanc antenticam extendi
tur prouiſio ⁊ priuilegium ad omnem locum uenerabilem. ſic ergo dic
,; ius poæectum. ⁊ ſumitur hec pars uſqʒ illuc ⁊ perpetuo ⁊c̃.ex autẽ.de

non ali..nos igitur col. ij.

y Poꝛrectum.i.productũ ⁊ diuiditur in ſeptẽ partes quod.ſ.collegium
5 Actio pia.i.pius actus.⁊ ſic ponitur.ff. de dona.inter ui.⁊ ux.l.iij.?.fi.

al non factum nt hic ſed ius deſignat.nt inſti.de ac.S.i.

a NMec pignorentur.ſ.res eccleſiaſtice ſpecialiter ſed generaliter ⁊ hoc per
auten. de non ali. . ſi uero cꝛeditor in fi. .coll.ij.ſed per aliam de alie.⁊
emphi. quilibet peꝛmittitur ſi debitum urgeat ut hic dicit.
b ¶ Werpetuo.i.incommutabiliteꝛ ſine exceptione.nõ ergo ſex caſus ubi
eccleſia nullo modo alienat.pꝛimus ut hic quando ꝛes immobilis a pꝛĩ
cipe datuꝛ quod ſumituꝛ ex auten.de ali.⁊ emphi.. ea uero colla.ix. ſe
cũdus quando ipſam eccleſiã alienaꝛet.ut in auten.multo magis.tertius

t ueꝛbum felinquat.nt. ff. de

. —

7 quando ipſemet emeret uel cognalo venderet. vt in aut. quibuſcnnque

modis.quarius quando eſt data res eccleſie ſub hac conditione ne alie
netur. ut in auten.de alie.⁊ emphi. 5. ſanctiſſimas col.ix. quintus eſt qð
heretico non alienet ut in auten.de eccle.ti..iubemus.ſextus ãnuo reli

donatis ab imꝑatore
b Excipitur.a õdicto.
Non poſſit. ſ. cõmo

pos proculo.
d Specialiter dentur.
boc eſt ex auten.de ali.
⁊ emphi.S.h̊ inſuꝑ col.
ix. nã autẽ. de nõ alie.
.§. ſi aũt creditor col.ij.
non ꝑmittebatur ſpeci
alis hypotheca ſed ge
neralis.

e Reputet. c eſt cöe iuſ
in omni creditore niſi

ſit pactus vt fructus ui
ce vſurarũ cedant vt.j.

f ſu.ſi ea pactione.

vt.j.de ſo.l.i.nec obſtat
hic ordo ſcripture vt.ff

que.e.l.cũ pater. . pe.

boc ſpeciale ẽ ſanore ec
cleſie vt prio ĩ ſortem.

g Centeſime. hoc ẽ vt ĩ
fine anni.xl.tm̃ hẽat/p
vſuris quãtũ ẽ quarta
pars ſontis.ſors enim
cẽteſima dr.i.quoddã
pricipale vel ꝑfectũ.qꝛ
centeſimus numerus ẽ
ꝑlectus vt ponatur i vi
ſubſtantiui. centeſima ẽ
ergo pars que equipe
ratur ſorti in anno.vt

de.vt.ff.de ver.ſig.l.ne

L e pi. ac.l.i. ij. ⁊ de „
In vſuras.primo in
ſuras.ſecũdo in ſorten

de ſo.l.nec enĩ ⁊ de le.
ij.cũ pater. .fidei tue.

cto de propinquo preſtando vt in auten. de eccle. t . . ſin ãt. col. ix.
a Rebus preterquam

ſeruet i in iis lmobilibus rebüs que

ab ſĩperiali domo predictis locis ap
plicantur:ĩ ceteris eatenus excipit
ſi debitũ urget:.quod ex mobilibus
ſolui nõ 5 poſſit .Primo res imo
biles ſpeciliter dent᷑ pignori: cuius

fructus creditor ſibi reputet tã i ſortẽ

q; in uͤſuras uſqʒ ad quartam cẽteſi
me . qð ſi nolit creditor ita accipe
re:tũc ordinator domus apud eù?

ꝗAquo ordinatur habitiſ abſqʒ diſpẽ-
dio geſtis iuret màiori parte ibidẽ

ſeruientium cõſentiente ⁊ debitum
exiſteꝛe: nec ex mobilibus ſolui poſ
ſe:quo ſubſecuto ꝑ.xx.dies rem ec
cleſie eſſe uenaleʒ publice ſit notum

ut plus offerenti detur modis omni

bꝰ ⁊ precio pro debito dãdo.alit
enim res emptori non conceditur:⁊
hoc inſcribatur nibil eſſe faciũ in ea
re ad dãnum diuine domus. empio
re uero nõ inuento res eſtimata di

ſtricte creditori detur ĩ ſolutuʒ. addi
a in precio uniuerſe extimatiois de

cima parte:7 acceden te conſenſu or

diatoris 2 maioris p artis ibidẽ ſer

uientiũ.ſit tamẽ res mediocris ſter
ceteras: inſpecta ipſius qualitate 2
quãtitate ⁊ onere et is creditõ h itel
ligatur:qui quod credidit probat i

ultilitatem diuine domus proceſſiſſe

In autenticis de non alicnancis
aut permutandis.s.ſicut autem.col
latione ſecunda.

patet infra de vſu. lege eos. i.

h Nolit. ſcilicet creditor.
i Ordinator ideſt abbas.
k ¶Eum ſcilicet epiſcopum.

IOrdinatur ut apud epum ⁊ epus apnd afchiepm.ſed cũ archieps uẽ
dit duo ep̃i dñt intereſſe.vt in aũt.vt nullus fa.or.do.S.ſi.colla.
m Beſtis qꝛ pro ſcriptura nil dabitur tabellioni ſic.j.de epiſco.audi.l.

tam dementis.

n Juret. contra.. titu. l. cum clericis. . quod ſuis. ſo.hic ſpeciale ſuper

alienati.

ac.

o Maiori. que attenditur primo in numero ſecũdo in dignitate vt.ff.ð
pac.l.maiorem.nõ cõnumeraꝶ ſeruientibus.ſed ordinatis in eccleſia.ſi

vero quidã abſint oportet duas ꝑtes ordinatorũ eẽ pñtes.ſed ſuffic ma

iorem pariẽ duaꝝ partiũ conſentue vt.ff. de decre. ab or.fa.l.i.⁊.l.iij.⁊.ff.
ꝙ cuiuſcunq; vniuerſitatis.l.nulli ⁊.l. plant. . j.de predijs.cu.l.ij.⁊ de

decur.l.nominationum l. x.

p Conſentiente.ſ. uramento vt ſuper ſuã aĩam iuret vt autẽ. ppetu.
q Exiſtere.i.ſolutũ nõ eẽ.nõ aũt iurare debet quũ effectu hic creditoꝛ ꝓ
babit yt in fi.huius autẽ.⁊ hoc ẽt ita demũ ſi ſeit alias non cogitur pro

curare.ſed iurabũt alij ꝗ ſciunt.vt in autẽ. ppeiua.
r Solui.ecce ſecundum.

Poſſe.ſcilicet commode.

cõſiſtere ecce vnuʒ

.
„

t Pro debito.emptor enim ſoluet creditori vt in auten. de eccle.re.ĩmo.
alie. F. ementibus quidẽ in fiſcũ col. v.ſic ⁊.ff. de in ꝛem ver. ·. ij. F. pe. . ff.
de rebus eorum.l.magis..netamen

1 Aliter enim, i.niſi pꝛedicta lolemmnits ſeuelur. vel niſi precium cedat

in vtilitatem eccleſie.

gecur.

x Inſcribatur. in iuramento ſic ergo debet fieri ſcriptura alias nõ

1 A4 contractus vt ⁊ in.l.iubemus.ꝭ.fi.põt ergo predicto caſu a
ienari res eccleſie cũ debitũ urget. Itẽ ſecũdo in perpetua emphi

theo ſi yt in aut. ppetua, tentio cum alia eccleſia permutando. vt ĩ

CAM Icht alienatio reriũ
eccleſie ä prohibetur

ne qua ſterilis ei detur poſſeſſio:aut

aAlias oneroſa ueluti ſiſcaliüm nomi
ne uel⸗ onere.

In autenticis dene non alienandis

S.qr uero collatione.ii.⁊ in autẽticis
de alie.⁊ emphi. . 7 quoniã coll. ix.

ea Alto magis ꝓp
hibetur ipſius monaſterij alienatio:
qua reddeat in antiquum ſarum 2
ſecularem uſum.

In autenticis de alienatloner. em

phitheoſi. . economus colla. nona.
. = Aibiſcũq; mo
8

hoc ius alũs permittitur interdi
itur certis perſonis res huiuſmo
di accipere.ut economo eiuſque co
gnaͤtis alioquin bona eoruʒ econo
morum ⁊ ordinatorum quibus cõ
iuncti ſunt poſt mortem peruenient
ad eccleliam de qua rem accipiunt.

In autenticis de non alienandis

aut permutandis.S.quia uero lionil

colla. ſecunda.

Coh Ai res iam di ic
tas non gratũito alienationis titulo

citra formam legis accepit. rẽ qui
dem cum omni incremento medij

temporis reſtituat.eius auteʒ quod

bitor ſed Negalarfeer contꝛa ut fſi cer. peta.l. .Fi. .
a Ordinatoris.i.abbatis.
b Mediocris in autẽ.de fideiuſ.S.quod aũt col.i.cõtra ubi quã

guten. iter ſibi.
quarto cũ prici
pe. vt in aut. ſed
permutare. qn

to vt in redẽptio

ne captiuorũ. vt

in autẽ. de alie.⁊
emphi. S. ſancliſ

ſimas col. ix. JIt

ſexto vt ſuꝑflua
vaſa vt in auten.
preterea.

y Exrxtimationis
ſcilicet rei date ĩ
ſolutum.
3 Becima. vt ſi

res ualeat.ix.de

lur ꝓ. x. ſed ceꝛte

tũc non addere᷑
decia.ſed nona
alij vt ſi res uale
at. x. accipiat ꝓ
xi.ſecũdũ aʒo.
⁊ ſecũdũ hoc ec
cleſie fit additio.
alij vt ſi ꝛes uale
at. xi. accipiat ꝓ
x.⁊ quod dicit
addita.ſ. empto
ri vt qꝛ gꝛauatuꝛ
imo quod.ſ.iĩui
tus accipit aliud
pro alio releuet
in hoc nt.ff. de
iureiur.l.eũ qui

Itẽ ẽ hic ſpecia

le quod aliud ꝓ
alio recipiat ĩui
tus ut. j. de ſo.
aũt.hoc niſi de

meliorem habet debitor dare debet in ſolutum. ſo. hic ſpeciale fa
uore eccleſie hoc placet nel ibi precioſius metallum debebat vt au
rum.⁊ ideo precioſior res ſolui debet quã debitor habeat.

c Onere..debiti pro quo uenditur vt res magni precij pro debi

to paruo non vendatur ut.ff.de rebus eorũ.l. magis. 5. itẽ que cꝛit

uel dic onere tributoꝛum.ut in auten.ſicut.

d Probat in utilitatẽ. ſpeciale eſt ſic⁊.j.ſi aduer.cre.l.i.⁊.fl.ſi ceꝛ.
pe.ciuitas probabit ergo forte peꝛ preſi umptionem. ut qꝛ prelatuſ
eſt diligens ⁊ eccleſia tũc indigebat. non aũt ut quilibet nummus
ſit datus nt.ff. de exeꝛ.l.ſi.uel quia omnibus de eccleſia ſimul de
dit per quos põt deterior eccleſie fieri conditio ut.S.e.l.iube. . ſi
quãdo quid ſi conſuetudo in contrarium ſit ſecundũ azo. ualet ut

inſti. de i iure na. gen. cini..ex non ſcripto.

Autentica.

eIcut ſterilis.i.non fructuoſa uel fenca. utin corennde boc

ſumitur de non alie.s.pe.col.ij.

f¶EFiſcalium.ſed qũo poteſt eſſe onus tribntorũ fiſcalinm qui ſech

dum qualitaem ſꝛuctuũ dentur ut.j.de allũ.⁊ pa.l.i.⁊.ij.en.pꝛo
preteritis anteq; ad eccleſiam deueniret fundus ut. ff. de publi.
imperatorum. Itẽ põt eẽ onus tributorum ⁊ in hoc maiorem par

tem fructuũ oporteret dari pro tributis.

Autentica.

g imim AVltomagis.ſ. quam aliaꝛũ rerũ ⁊ ẽ vbũ Ir. non legis.

errr,r
„

lMNM—ę— f ᷣ᷑ ͥ ᷑̃ ᷣ ̃ rr , ,
. . .

*
S

h Monaſterij.ideſtecdleſie uel loci conſecrati.
¶ Qua.ſ.alienatione ⁊ hoc ẽ in cor.de alie.⁊ emphi..⁊.quoniam

coll. ix. ⁊ in anten.de non alie..quia uero col.ij.
k q AVcbuſcunq; permittiur quod eſt in ſex caſibus vᷣt dixim
in auten.hoc iuſ .R

ex officio ꝙ mi

bet emphitheoſis acceptor ⁊ abeo

niſtrat nõ ʒ eme cadat nec quod d edit repetit immo
re per ſe uel per ſtatim ſoluetquod ſoluturus eſſet in
aliuz ut.ff. de c5 uno quoqʒ anno ſi iure contraxiſſet
traben. emp. lL.ã ſed melius dicitur omnimodo denẽ?
licet ⁊.l. qui off gaãdas actiones huiuſmõi acceptoꝛi
generale ꝙ non In auten. de alic.⁊ emphi.ꝭ.qꝛ ue
admittitur aliis ro col.ix.
ut quilibet. nt. j. .
de dolo.l.i.ubi COR. JIqůas ruinas
de hoc dixi. ſenh babẽt memorate diuie domus quaſ
contra in auten. reedificaꝛe non ualent.⁊ hecĩ emphi
de ſanc.epiſ.. ſi theoſim dẽtur perpetuã emphitheo
aüt eccleſia coll. ta uſuro materia habitationis depo
.ix. ubi diſpenſa ſite domus ut penſio diminuatur ĩ
toribus permit
titur accipere ſo.
ibi permittit con .

ducere uel temporalem emphitheoſim accipere bic autem prohi
bet perpetuam alienationẽ. Itẽ hic economo prohibet ibi diſpen
ſatori permittit. puta prelato non adminiſtranti.⁊ ſpecialiter hic
excipitur economus in fi.illius.. ſi autem.

Autenuca
m q Aires iam dictas.ſ.locorum uenerabilium.
n Non grataito. ut emptione permutatione ⁊ ſimilibus.

o Legis.uel quia non erat de caſibus permiſſis.⁊ ſecudũ hoc ex
pone citra pꝛo contra. uel ſi erat non fiebat cum ſolemnitate qua
debebat ut in auten. hoc ius por. diximus. ⁊ tũc dic ctra.i preter
quia alienauit licet non ualeat contractus in preiudiciũ eccleſie.
p Eum.ſ.economum. Itẽ preponderat dolũ economi propter of
ficium dolo emptoris. quid ſi.non ẽ ſoluendo uel nil habet cũ ſit

poꝛrectum. MMUMƷ
Cognatis uel dedit nullam actionem habet cõtra
affinibus ut. in generabilẽ locum. ſed aduerſus euʒ
corpore unde H u ni alienauit donatarius autem rezʒ
ſumitur.i. in ank cum omni caulſa ⁊ fructum reſtituet
de alie. emphi. ⁊ aliud tantũde m creditor quoqʒ
S. economus col reſtituta re pignorata crediti actionẽ
larij. ? eſt ꝛatõ contra ſolum pignoris datörempa

unus de monachis. qen. tenetur ecdeſia ſi locupletior eſt per con

ditionem ſine cauſa ut.ff. de condi. inde.nam hec natura ⁊ de con
di. ob tur. cauſa.l. perpetuo ſecundum quoſdam. ⁊ de eo per queʒ
fac.eſt.l.f.in prin.
q Cũ omni cauſa qualiter intelligatur habes.ff. de rei.nẽ.l. pᷣcepta

r Qreditor. qui accepit rem pignori ⁊ in caſum non conceſſam.

BDatorem non autem contra eccleſiam.

t Cadat iure exceptionis.

u Contraxiſſet ⁊ ſic eſſet luturi temporis non ſoluʒ preteriti ⁊ hoc
ideo quia deliquit in contrahendo.ſi autem deliquit tantum non

ſſoluendo canonẽ poſtea non ſoluit pro futuro tempore ut in au

ten. qui rem.

x Sed melius hec uerba referuntur ad id quod dicuur cadat.nã

nicgebatur cadere iure exceptionis. ſed melius eſt ut cadat ipſo iu
re.uel ſed melius hec uerba ſunt Ir. nec multum important utili
tatis. poſſunt tamen ita continnari ex predictis nidebatur emphi
theota repellendus exceptione ſed melius eſtut ipſo iure actio de
negetur ⁊ eſt ſic.ff.de arb.ſi cuʒ dies.s.ſi quis ex ar.⁊ ſumitur hec
tota ex cor.in auten. de non alie.S. quia ueꝛo leonis coll.ij.⁊ ex ſe
quentibus ⁊ de in auten.de alie.⁊ emphite..ſi uero preter hoc ⁊
ſequentibus.ꝭ.coll.ix. “

y BDenegandas ſub ipſo iure.

Auutentica.
3 ſ[ quas rfuinas ideſt ruinoſas domos.

7

a Dentur ideſt dari poſſunt reſpondit enim quod dicit perpetuam die
in infinitum quamdiu penſio ſoluitur inſti. loca.. adeo ⁊ ſecundum hoc
debet fieri renouatio ut quis non dicat ſe preſcripſiſſe ſecundũ conſuetu
dinem.alij uſq; red.xxv.an.ut inſti.de perpe.⁊ temp.acti.in principio a
lij uſque ad tertiam generationemut in auten.de non alie..emphi. col.
.ij.⁊ ſecundũ hos non

tertiam partẽ ab ea que ſtantibnſi

adhuc habitationibus colligebatuꝛ
aut prius eo reediſicãte ex additiſ
illius per extimatioͤnem pẽſionibus
medietas detur religioſe domui. nã
priore caſu ab initio emphitheoſil

preſtanda eſt penſio

In autenticis de non alienandis
.F.quia uero.⁊... his ſolis collanõe
ſecunda ⁊ in autentica de alienan ⁊c
cmphi.S.hoc quideʒ collatõc nona

LOà .
emphitheoſis in his permittitur re
bus ſi res in eorum geratur preſen
tia quibus hoc aſſignatur. lege iurã
tibus his quorum intereſt ex eo cõ
tractu nil ad leſionem diuine domuſ
effici ſolito redditu ipſius rei ꝗ ſuit
quuʒ diuino iuri dedicaretur nõ mi

Erpetua quoque

ſit renouatio in tertia

ſed in quarta.prima ue
rior.ſ. donec ſoluatur
penſio ⁊ corrigitur illa
de non ali.. alienatõiſ
gqne non permittebat
perpetuam.

b Bepolite.i. dirute.
c Tertiam partẽ.i ter
tia minuatur ⁊ due pre
ſtentur alij ut. R. 2. B

2. Pi. ut due remittat᷑.
⁊ tertia preſtetur.⁊ hec

uerior ut in corpore ꝓ

batur.ſed quicquid di
catur eſt cõtra illa aut᷑.
peꝛpetua ubi dicit dimi
nuendam penſionem ĩ
ſextam partem ſed illo
in nõ ruinoſis. ſed ad
huc aliud contra in ea
dem aũt.perpetua non

dicit ſi ob cladem dim
minuta ſit penſio tunc
conſtante nunc penſio
ne in emphiteoſim da
tur ſed dic determinaꝛi
per iſtam. utrum ſoluat ſtatim ⁊ preſens precium minuatur in tertiã par
tem. an non ⁊ tunc tantum preſtet quantum poteſt nunc haberi.dum ta
men detur medietas penſionum adiectarum per reediſicationem. nam
hec auten. eſt poſt illam in cor. autem quum hec ſit de alien.⁊ emphi.S.
ſi uero quidam ⁊ illa de non alicnan.S.quia uero Leonis nec dicas hÄc
habere locum tantum in eccleſia conſtantinopoli.ut quidam clicunt. im
mo in omnibus nt in auten. de alie.⁊ emphi.S.quicunq; uero coll.ix.
dPartem ſcilicet ſoluendam. “””M
e NReedificante. ideſt edificare uolente antequam aliquid nomine penſio
nis ſoluat. H

nuendo niſi ſextàm partem aut ſi ob

0

cladẽ dimin uta fuerit.tunc conſtãte

f Ex additis. i.ex penſionibus que nuncediſicio reedificato ultra ſolitaſ

penſiones accipi poſſint'medietas detur ⁊ poſtea ſimiliter detur penſio
que primo ex ruinoſis ſtantibus edificiis colligebatur.
g Per extimationem. ideſt reediſicationem. nam peꝛ eam maior extima
tio penſionis preſtatur. ðM,
h Emphitheoſis.ſcilicet contractus.
Autentica
p Erpetua. hoc uerbum eſt ex auten. de alie. ⁊ emphi.nam ⁊ in il
la de non alie.non erat hoc uerbum ⁊ expone illud ut modo dixi in illa
aũt.ſi quas ruinas.
k In bis. ſ. eccleſiaſticis nõ ruĩoſis lĩ his.ſ.miĩoſis.lege utĩ aut.h ĩ por.
Jurantibus .ſ.clericis applicarentur.i.eſſet applicata.
m Begdicaretur. ideſt eſſet applicata.
n Sextam partem. ſ. ad pluſ alias magis retineret eccleſia quam nẽdat
ſed nonne eccleſia eſt deterioris conditionis quam alius.n.quia dim
minutio fit propter ſterilitates que quandoque erunt quando priuatis
remitteret totum ut.ff. loca. ⁊ conduc.l.quero.S.i.uel dic quod hic eꝛat
res deterioꝛ quam tunc quando fuit ecdeſie data. prima uerior. ⁊ hoc
quum non eſt ruinoſa alias ſecus ut in aũt.ſi quas.que eſt contra. Item
uidetur in nihilum dimminui. ut in auten. dealie.⁊ emphi. .i.ſed ibi ſpe
ciale ĩ paſcuis ⁊ ĩ agꝛis ꝓximarũ nillarũ maioris ecclie ↄſtãtiopolitãe
o Diminuta. uel eius fructus. Accurſius.
p onſtante nunc.i. ut tm preſtet quantum poſſʒ nunc ſi nunc eſt locatiꝰ
addatur medietas penſionum adiectaruʒ per reedificationem ⁊ de reſec
ia ſoluatur penſio. acſi prius ſit diminutio in tertiam partẽ ut in autẽ ſi
quas ruias qᷓ ẽ lhic q aliqs bʒ redditus ibi nullos łhic ẽ ruioſa cla
de ibi uetuſtate prima uerioꝛ ut ibi dixi quia hec determinatur peꝛ illam.

7

a Precioſa ut turis aliqua, M
b Juſta.ſ. detur talis penſio quem collecta in.xx.annis contineat rei exti
mationem ut in autẽ.de non alie.S.ſi uero alicuius eccleſiaſtici.ſed ſi eſt

bieroſolomyiane ⁊ oporteat nendi.tunc in quinquaginta annis ut i au
ten. de alie.⁊ emphi..ſanetiſſimas colla.ix.

Auntentica.
ſ EdꝛÜ principi.i.cũ
princippe.
d Maiori. danda a
princeipe.

e Hoc expoſcit. benedi

co maiori ſi res ⁊c
Pꝛagmatica.i.cõſilio

pr ocerũ.⁊ ſumitur hec

aũt.de non ali.S.ſi mi
nus col. ij.
Autentica
g8 ¶ Lem ſibi inuicẽ
una.ſ.eccleſia cũ altera

nt de cetero cõmu. col.

.piij.in fine.
b Idẽnitate. alioqui
una cõtra aliã reſtitue
retur ut.ff. ex quibus
cauſis maio.l.fi.
i Relteruntur. vt in aut
hocius porrectũ ⁊ hoc
eſt in autẽ. conſtitutio

que ex ſcrip.⁊ li.na.s

KAutentica.
iTem predium

a onus fiſcale. hoc ex
pone ut.ð.in auten.illa

ſicut alienatio.

ISupra in auten. boc
ius por.⁊ ẽ hec de alie.

2 emphite.S.ſi nero ꝗs
collatione nona.
m Immunitasideſt
idemnitas.
Autentica.

n gq Vi rem buiſmöi

.i.talẽ que ꝑmittitur in

emphuheoſim dani vt

gũt.perpetua.
o Beteriorẽ põt.n.qui
libet conductor repelli
ſi rẽ deteriorẽ faciat.ut
C.loca.l.iij.
p Per biẽniũ.⁊ emphi
cheoia priuati trienniũ
ut. ſ. de iure emphi.l.ij
in colono ſimplici biẽ
nium ſeruatur vt.ff.lo
cati.quero. S.ĩter ac.

q Repelli põt .eccleſia

dedit in emphitheoſim
pro quinquaginta.

CRR.

nunc penſione in emphitheoſim de
tur qð ſi res prcioſa quidẽ eſt tamẽ
parum aut nihil preſtet penſionum.
res ſubtiliter extimãda eſt.ut ex hac
penſio iuſtã conſtituatur ea tantum

ſola dentur in emphitheoſiʒ que ad

hec congrua uidentur economo.⁊
alijs gubernatoribſos.
In auten.de non alienan. aut per

mutan.ꝭ.ſicut autem collatione.ijſ.

COn. Ed a permuta

re principi aut imperatoẽi licet pro

re maiori uel equali ſi reſpublica h
expoſcit pragmatica forma ſuper
boc precedente

In auten. conſtitutio que ex a ſcri
pticijs,.quia uero collatione quita
C. Tem ſibi inui
cem recte permutant cum utriuſque

idemnitate eorum conſenſu interue
niente ſcilicet qui ⁊ ſupra referuntur

In auten. de alie. emphi..⁊. qmm̃

cea Tem prediũ pp
ter onus ſiſcale in utile alienetur:⁊

geſtis ut ſupra conſiciendis.⁊ eode,ʒ
iuramento preſtito ideſt quod alia

de cauſa non alienatur niſi ut immii

nitas eiuſdẽ uenerãde domus ſeruet

In auten. de alie.⁊ emphi.S.ſi uero
quio autlocator collatione nona.

O„.. Sitem bun
conductã uel in emphitheoſi accep
tam fecerit deteriore aut emphube
oticum canonẽ per bienniũ nõ lol

uerit ꝛpelli põt uttamẽ ſoluat tot iuſ
teporis penſionẽ ⁊ id in quo reʒ le

ſit reſartiat non repetiturus ſi quid

impendit nomine meiorauonisꝭ

In antentica de alie.⁊ empbit.. ſi

uero quis uoluerit collatione nona

4. .

Ec uᷣſus preſtatõ

quum ualet parum plus ſtatuta impenſione unius nũmi an habeat lo
cum pena huius auiẽtice.uidetur ꝙ ſic.quũ non ſit mutatũ ut.j.de teſta
menuss ſancimus. Itẽ omne preciu factum in eo contractu ualet ⁊ ſic dic
ta forma ut inſti.loca. . adeo in ſine.n.ꝙ nõ ẽ tũ qꝛ ile contractus eſt

contra legem iſtã ⁊ ita eius forma non ſeruãda ut ĩ autẽ.de non alien. S.

lex itaq; col.ij. tum qꝛ graue eſſet ⁊ nimis propter ceſſationẽ unius num
mi.i totu preciũ ⁊ rẽ ꝑdere.ubi autẽ contrahitur ſecũdũ autẽti.ſi quas ⁊
ſecũdũ illam perpetua non ẽ graue damnũ ultra modũ. Itẽ non ẽ ueriſi
mile unpomi penam in caſu qui non põt contngere ar. in auten. de fili.

ante dota.inſtru.natis in fi.

ol. iij ſquid ſi una eccleſia habet ab alia ñ

ſoluit. en. idem ut ar.j.de fruc.⁊ lit. expen.l.fi.

Vi rem uiuſmodi

Temporis preſentis ⁊ pretetiti non ſuturi nt dixi in aũt.qui ree

ſ Meliorationis.locupletatur igitur eccleſia cum aliena iactura.
ven. hoc ſieri culpa eius qui damnũ ſentit quare ſibi imputet.ut.ff
de regu.iur.quod quis ⁊ ſumitur hec auten.ex illa de nõ alien.
.9. ſcire aũt ⁊ ex illa de alien.⁊ emphi.S.ſi uero quis col.ix.

locũ habet in oĩ domo fligioſa. quo

ſinito res utraq; pleno iure perueiĩat
in domũ iam dicta:nec tributis qui

dem grauata maioribſit ea res uue

datur in uicẽ et eiuſdem redditus ſit
Dem. Auguſti Sebaſtiao pᷣfecpᷣ.

Ecernimus ut ĩ antiquatis ac·

inſirmatis funditus que contra

ipſum orthodoxe religionis domi

nium quodã mõ facta ſunt in itegrũ
reſtituantur uniuerſa ⁊ ad ſuuʒ ordi
nem reuocentur que ante proſectio

neʒ noſtre manſuetudinis de ortho

doxe religionis fide ⁊ ſanctiſſimarũ
eccleſiarũ ⁊ martirioꝝ ſtatu firmiter

obtinebant. Js que contra hoc tem

pore tyrãnidis innouata ſunt.tã cõ
tra uenerabiles eccleſias quarum ſa

cerdotim gerit beatiſſimus ac reli

gioſiſſimus epᷣus patriarcha noſtre
pietatis pater Achacus quůam con
tra cetèras que per diuerſas proui
cias collocate ſunt necnon ⁊ reuerẽ
diſſimos earum antiſtes.ſeu de iure
ſacerdotaliuʒ creationuùm ſeu de ex
pulſione cuiuſq; epᷣi a quolibet illis
lẽporibus facta ſeu de prerogatiua
in epᷣorũ concilio uel extra conciliũ
ante alios rſidẽdiꝰ uel de priuilegio
Metrapolitão uel patriarchico ſub

iſſdem ipijs temporibus penitus an

tiquatis ut caſſatis ⁊ reſciſſis que ꝑ
huiuſmodi ſceleratas iuſſiones aut
pragmaticas ſanctiones aut cõſtitu
tiones impias ſiue formas ſubſecu
ta ſunt. Que autem a diue recorda
tionis retro principibus ante noſtrũ
imperium ⁊ deinceps a noſtra man

ſuetudine indulta uel conſtituta ſunt

ſuper ſanctis eccleſijs ⁊ martiri.⁊ re
ligioſis epis ⁊ clericis aut monachiſ
inuiolata ſeruentur. Sacroſanctam
quoq; huius religioſiſſime ciuitatiſ
eccleliam ⁊ matrẽm noſtre pietatis
⁊ chriſtianorũ orthodoxe religiõis
omnium ⁊ eiuſdem regie urbis lanc
tiſſimam ſedẽ priuilegia ⁊ honoꝛes
omnes ſuper eporum creationibus
⁊ iure ante alios reſidendi.⁊ cetera

omnia que ante noſtrum imperium

v. .

preſtatio

non facit eccleſia
alicui priuato ut

in fi.l. iubemus

2 ſumitur deali
ena. ⁊ emphi. F.

=

En ſ.

ſi uero quis uo

luerit col. ix.

Immpeꝛa
tor Teo uerſus

n d Ecernim

oꝛientẽ pꝛofectui

erat. ⁊ ideo qui

dam tirãnus ec

cleſias inuaſeꝛat
.ſ.Odacus ⁊ mi
tas leges ⁊ ſtatu
ta cõtra eccleſiaſ
⁊ earuʒ pᷣuilegia

ſtatuerat que oĩa

caſſat Leo per
hãc legẽ⁊ ad pꝛi
ſtinam formam
reducit.
X Antiquatis.i.
ut frequentari ñ
debeant.
y Ac pro ideſt.

3 Que ſubaudi.

his. ac.

a Quarum. ſcili

cet eccleſiarum

b Sccerdotium
ii.pꝛiarcharum.

c Ac ponit᷑ ꝓ.i.

d Quam ſuban

dicontra.

ę? QLertas. ſ. ecclial

ſOeationũ. ꝗs
7 a quo ordine

tur epiſcopus.
g Reſidẽdi quii

a dextris ⁊ quis

a ſiniſtris patri
arche debeat ſe

ere ut fuit cõtẽ

tio int᷑ archiepʒ

Kauenatem. 7

Mediolaneſeʒ
h Matrẽ.ſ.ſecũ

dam poſt roma
nam ſedẽ ut.ð.e

.l. iubemus. 5. ſcientes. t in auten. de eccleſi. ti. i. colla. ix. .. de

ſumma trini.lege uictor.

i i Llud quod ex ueteribus legibus.dicebatur ꝙ donatõ fac

„

ta in priuatum ualeat uſq; ad cc.ſolidos.ſed ſi in eccleſiã
fieret in plus ſed non determinabati per eas unde dicit illul.

k Minns ideſt non.
lActis. ideſt cartis.·
m Intimare.ideſt recitaꝛe.

n In alijs.cum donatio conſertur in alium.

o Intimandis.i.in ſcriptis deducendis.

p Intacta nt debeãt iſinuari ſi ſt ultra cc, ſoli. ut.j.ð do.l. ſãcim.

In quibuſcunq;. mobilibus uel imobilibus.
r. Fecerit.i.ſacere uolueret.
Senodothium.locus in qno peregrini aluntur.
tNoſochomium. locus in quo egroti curantur

x Prochotro⸗

Orphanotrophium locus ĩ quo pueri orbati ꝑentibus alũtur

phiũ ĩ quo pau

peres aluntur.

y Geronchotho
miũ.i quo pau
peres pꝑ ſenec

tutem ⁊ ꝓpter ĩ

firmitatẽ cuꝛatuꝛ

3ʒ Bephotrophi

um in quo ĩfan

tes ⁊ ibecilles al

luntur. ut probã
turpe expoſitio

nes in nouellis
