o Interciderint. niſi intra tempoꝛa quadrimeſtria poſt ſecundam

ſnĩaʒ peant. ut.ff. e. ſi quũ exceptione. .qd ſi bomo. Itẽ qñ hecñ
erat peritura penes actoꝛẽ ꝙ dic vt.ff.e. ſi cum excep.S.ſed ⁊ ſi nõ
culpa in glo.⁊ quia diſtracturus ⁊c̃. item hoc niſi moꝛam purga
uerit per oblationem faciendam domino quod dic vt.j. de fuꝛtiſ

ſubtracto.accurſius.

.l. fal.l.iij. in pꝛincipio.

q c Am te caniſſe.i.promiſiſſe coacte.

r Soluiſſe.ſponte.

p Jure reſponſum. ut ⁊.ff. de vi ⁊ ui ar.l.i. . rectiſſime. æ.l. penul.

⁊.j.de condi. fur.l.ij. ⁊.ff. de condi.fur.l.fi.⁊.ff.ſi cui pluſquã pe:

NPaſſus in cauẽdo

ſ Poteſt. ĩmo videtur perſpici poſſe.vt.ff.de condi.oh ſur.c.l.ex
ea.⁊.ff.e.l.metum.S.ſed quod pꝛetoꝛ ait que ſunt cõtra.ſol. ibi ſti
pulando fuit vis adhibita. bic in pꝛomittendo tantum. vnde nul

lo modo repetit tum quia ſublata eſt pꝛoxima cauſa turpitudinis

turpitudo enim eſt uis metus ⁊ cauſa pꝛoxima dicitur coacta uo
luntas que tollitur quia ratum quod fecit videtur hẽre ſpõte ſol

uendo.ff. de cõdi.ob.tur.ca.l.ſi ob turpẽ tũ quia odioſa eſt excep

tio. ut.ff. de excep. do. l. i. . ii in pꝛin. :.l. apud celſum. 5.pe. und
omnino ceſſat repetitio.vt.ff. de condi.inde.l.qui excep.tum etia
quia vna ſolutio non parit liberationem ⁊ repetitionem. ut.ff. de
ſolu.qui hominem.S.fi.unde his tribus rõnibus repꝛobatu: gl.
Ir. que dicit ſponte ſoluẽtẽ admitti ad repetenð ſi pꝛobet ui faciiẽ
in canẽdo his uerbis. preſumitur enĩ querelã de ui nõ babniſſe
aut ergo omino nõ repetet aut eatenus perpeditur donec pꝛobet

Nnnni
1Fum
vonid
ſenatt
tguid
a ele
ſtexq.
ſoͤ
i
naudaet
ſontey
octoo
arſten
olkie⸗
ipwoyn
ucinis⸗
giobt
obturp⸗
zNari
hileie
mnenta.
ms ſln
jtin vu
deüneiu,
0h0de
ſelenene
liten
nutois,
deleg
ſnittun
1Quin
1 Poope
deinebi
nono
QAuli
Dast
ſeolme
S
ſ.
Eriii
Mir.
Mumusn
lätor
aulbzi
Mdehe
a M⸗
inantc
1cdens
finon
täre
Nie

düüine

Qron
oguelib
guao,
lalop

Aui

Erpe

ltiincnt
niglnnu
wotzlon
eru con
ipaſus doni
Nante idl⸗
entenchin
diagſſig
ſpuinsdun
nediſtngone
netpunin
nguenliſtſ
anlugt
iſinetleen
naſtrnlii
bus ſtſtici
boeſaginr
ramci ninni
nsſore
ceiheſcleng
feſann ſi
quanconltit
gränliubnen
loci pqidoe
poſicene irich
ticucti ebes;
nooltid,
un ſipoltut
bus noblbunn
wbintiͤſtrc
nnienum
Aecninnigr⸗
iunbaͤpii
igtſmuin
Gchteuti
ens eont
betinlupin
utntiß⸗
ian glin
aliſſen

—

Giqiſruom

ge uctote
guoriu nuzt
1bidit⸗
upefimm
Hono Nihi
mg ſtin

eſrde

iſmtlin
☛

ſigncrin
ſo l
rndte

3 ſJyi. quãtũ ad coꝛpus.

ↄtrariũ.Ir.ergo pꝛimã partem m. B. ⁊ pla.⁊ Joh.admittimus
⁊ Fam non.ſ.ꝙ nõ poſſit pꝛo baꝛe vim factã in cauẽdo ſʒ pi.eã ex
ponit donec ꝓbet᷑ õ.ſ.vi factã ĩ ſoluẽdo ꝙ nihil ẽ ſm aʒ.nã qꝛ cer
tũ erat vĩ nõ adhibuã ĩ ſoluẽdo pꝛeſumiũ ergo nec in pꝛomitcẽdo
it᷑ quid ſi paꝛum poit cautionem coactam ſpõte ſolui.. Fʒ al.re-
peto.vt ar.ff. ð mi/⸗

noꝛi.l.uij. .ſcio.⁊.j
ad vele.ſimulier.? quoq; dari ſecũdum formam ppe
fff. ex qui cau. ma. tui edicti: adito pᷣſide ꝓuicie pote
l. ab hoſtibus.d.ſi. rn poſtulare ſi modo ꝗ ſecũdo lo
ꝙ nõ placet ſʒ.N co comꝑauit lõge poſſeſſionis pre
Itẽ gd ſi iuraui ꝑ Icriptione ñ fuerit munitus.
metu dare. x. 2 do Dem.a. Prio ⁊ Euthiceti.
ſponte. v. nõ repe⸗ I pꝑ ui łmètũ mortiſ aut cru
to qꝛ ſoluẽ nõ tene Ciaiatum corporis ueditio ex
bar vt ar. ff. qui ſa. torta eſt a uobis ⁊ nõ poſtea eã cõ
co.l.fi.⁊ qꝛ ſublata ſenſu corroboraſtis iuſta perpetui
ẽ pꝛoxima cã turpi formã edicti itra annũ ꝗqdem agen
tudinis.vt.ff.de cõ tes quò exꝑiũdi poteſtas eſt ſi res
di.ob tur.cau.l. ſi ſi reſtituatùr quadrupli cõditionẽ
ob turpẽ.ſed. P. referrètis.ſ.reddito a uobis precio
zvt ar.j.ſi advſus poſt ãnũ uero cauſa cognita eadẽ
vẽ.l.i.⁊ ĩ autẽ.ſaca actio in ſipluʒ permittit᷑ que cãe co
menta. ſʒ ⁊ Fʒ cio gnitio eo ptinet ut ita demũ decer
nes ſoluo ⁊ repetto naiür ſi alia actio non ſit.
vt in vſuris. vt ex
de iureiur.c. ad au .

res ⁊.c.debitoꝛes. Itẽ nõne hac lege ſoluẽs erat in iure credens
ſe teneri ergo in daãno vitando ſubuenitur ei.vt.ff.de iuris. ⁊ fac.
ig.l.iur̃ erroꝛ.ie.hic fuit fatuerroꝛ.vt.ff.e.t.l.nec ſupia. It nũqd
fuit tpis ꝓmiſſio ⁊ ſic ð legẽ qcqꝗd g. ſoluit ex eo łob id ⁊c.vt ⁊.õ
de legi.⁊ conſti.nõ dubiũ..nõ fuit turpis ſed turpiter facta.qꝛ ñ
venit turpe in obligatione.

t Qui pꝛo quia.

u Pꝛoperaſſe.quũ nemo ſuas pecunias iactet.vt.ff. de pꝛoba.cũ
de indebito.vſiculo pꝛimo.ſic ergo ad pꝛimoꝛdium tituli poſteri
oꝛ non foꝛmatur euentus ꝙ fit alibi.vt.j.de ĩpo.lu.de.l.i.in fi.

xXx Quer ela.ſcilicet metus.

y Dicas ⁊ fidẽ iudici facias.vt.S.ð trãſac.ĩtpoſitas.⁊.l.ſi maior.
⁊.j.eo.l.metum.
Metu. quo ad aĩuʒ
8 Maxie.i.ꝙ maximã videbatur vt agere nõ poſſes.

b Extitiſti. ſiue directo ſiue per medium pꝛem. nam datur heredi

bec actio.yt.ff.e.quod diximus.S.ſi. G

c Reddito.ſ.ei ꝗ dedit ł ei qui emit ab eo.⁊ ſic fuit hic ⁊ cogetur
pumus emptoꝛ habere ratũ quũ ipe teneat᷑ ſo de euic.vt.ff.de ne.

ſoluẽdo ⁊.l.põponius.⁊.l.qꝗ vtilr..fi.⁊.l.fi.⁊ de ex.do.ſi oꝑa.ſic
q; quilibʒ ĩ ſuo reponit ſtatu.vt.j.de repu.que fi.i iu.l.i.ſʒ ad h
ꝙ diẽ debere reddi pꝛeciũ ẽ ↄ.j.de rei vẽ.ſi maãcipiũ.ſʒ hoc reſtitu
it.qꝛ vſũ ẽ ĩ ſui vtilitatẽ.i.aui cui ſucceſſit cuins ꝑſonã hr̃s ſuſtiet

vt in auf.de iuꝛiur.a mo.pꝛe. .i.coll.v.ſic ⁊.ff.de rei vẽ.l.emptoꝛ

? eodẽ mõ ſoluit.j.de pꝛeſcrip.xxx.an.l.i.in fi.⁊.j.ne rei do.lłtẽ.
.l.q ij. Itẽ ad idẽ .j.de reſci.vẽ.l.i.ſʒ ibi abũdat maxie.itẽ ad ideʒ
3. ].e.ſi ꝑ ipꝛeſſionẽ.ſo.ibi ſpãle.itẽ q pꝛeciũ redditur. e. ꝙ pꝛeſti
tũ ẽ auo.nã ſi nihil pꝛeſtitũ eſſet nihil redderet.vt.j.ð eui.l.ſr ẽpti.
ſʒ ſi aliqd ſit min ⁊ illð reddi pt.vt.j.de reſti.mi.l.ſi cũ militaribo
d In rẽ quidẽ.Iʒ enĩ non ſit dominus de iure ciuili tranſtulit eniʒ
dñiũ in emptoꝛẽ.tñ de equitate pꝛetoꝛia vr̃ dñs.qꝛ nemo vr̃ ꝛe ſua

excludi. ⁊c.vt.ff. de in inte.re.l.nemo ⁊ nõ v adeptus.⁊c.yt.ff.de

acqui.poſ.non videtur.
e Quoq;.nõ ſolũ pſonalẽ e metus cã que ẽ in rẽ ſcripta ⁊ datur
ʒ quẽlibet poſſidentẽ. vt.ff. e.l.metũ.S.fi.⁊.l.ſi cũ.S.in hac.⁊..ali
quãdo.tria ergo auxilia dantur ex hoc edicto.actio in rem vtilis
⁊ actio perſonalis quod metus cauſa.item exceptio metus vt hic

2. ff. e.metum.. ſed quod pꝛetoꝛ. ⁊..licet ⁊.F. volenti.
f Munitus. pꝛeſcribit enim vnili rei vendicatõi nõ actiõi ꝙ metus

cã.quum ipſa ſit perſonalis.vt inſti.de ac. .pꝛeterea ⁊ earũ ſit me
ta. xxx.an.ſpaciũ.vt.j.de conſti.pec.l.ij.ᷣm. NP.ſic ſi modo refer
tur ad vtilitatẽ ĩ rẽ nõ ad perſonalẽ vel dic pᷣſcribi actioni ꝙ met⸗
cꝗ.nã quum excedat ſuos terminos in eo ꝙ ẽ in rẽ ſcripta ⁊ dat᷑

17.

3 quẽlibet poſſidentẽ. vt.ᷣff.e.metũ.S.ſfi.excedat᷑ ⁊ a ſuis terminis.pt 2.ff
de edic.di.adii.to.l.ſ.ĩ fi.itẽ op.qũo pᷣſenbit ꝗ dñs facius ẽ p naduõʒ
vt iſti. ð ĩ. di.S.ꝑ traditõʒ.⁊ ꝑ volũtatẽ iʒ coaci. yvt. ff.e.ii muier. .ſi metu
. quo ad ius cuile verũ ẽ.ſʒ de pꝛeioꝛio õ. vi.f.de in inte.re.nemo p̃
terea quia eſt dominus multo foꝛtuſ pꝛeſcriptione lon. em. debet ſe tu

eri.vt ⁊ ſic mags õ int en⸗
tionẽ agentiui pꝛelcribatur
Mpr. a. Rnpho mili. cᷓ ʒ qnm. vt. ft.de cap. in
On itereſt a quo uis adhibi bello. 5. ſi quis ſeruu. iteʒ
ia ſit patri ⁊ patruo tuo utꝝ adhuc inſti.de vſuca..
ab eptore an uero ſciẽte ẽptore b farue.a.. de vſuc. ꝓ em

alio ut ui l metu poſſeſſionẽ uende
re cogerentur: nã ſi adhibita ui cõ
pulſi ſũt poſſeſſiones ſuas qᷓ maiò
re ualebant minimo diſtràbere: iu
riſditionis tenorẽ ut id qð iĩprobe

faciũ eſt in porẽ ſtatũ reuoluat᷑ im
pẽtrabũt
Myprs dio.⁊. max.aa.⁊.cc.pol.
D iuidiã alicuius nocere nł
lam dignitatẽ oportet unde
itelligis qð ad metũ arguẽð ꝑ quẽ
dicis initũ eſſe contractũ ſenatoria
dignitas aduerſarii tui ſola non eſt

idonea. Dem. aa.⁊. cc. Cortui.

pto.il.ſi partẽ.⁊.ff.de vſu.
non ſolu in pꝛi.⁊.l.ſequit
.§. ꝙ aũt. in quib legiboↄ

poſſeſſe nõ preſcribũtur.
ſo.ibi de vi expulſiua.hic
ãt compulſiua in qua eſt
voluntas. hodie ãt male
ſidei poſſ.⁊c̃.vt in auten.
vt ſpon. lar. . rurſus collł.
.ix.⁊.ff.de dolo ⁊ elegan
ter. INẽ ſi emptoꝛ munu⸗
eſt nõne poterit agi ↄ me
tũ inferentẽ. ge.nõ vt. j. de
hijs qui a nõ do.l. fi.ĩ fi.
itẽ nũquid finuur anno ẽ
ſciſſoria. .illud qñ of.iu.petitur reſtitutio. hic actõis iuã. Iẽ ⁊ illð poſt
completã vſucapionẽ hic ante.itẽ quo iure eſt obligatus bone ſidei ẽp
toꝛ actione perſonali.ꝶ.ex varijs ſiguris cauſarũ.vi.ff. de ac.⁊ obli.l.i.
item quid ſi eſt res integra an aget ꝙ me᷑ cã eum qui me ↄpulit vt ven
derẽ.rñ.ſcdᷣm. Jo.non quũ ipſo iure non teneat ↄctus.yt.fl.de dolo.
.l.⁊ eleganter in pꝛin.vel illud in ſimplici dolo.
g= ſ Yper vim compulſiuam coꝛpoꝛis vel per alium ſimilem metum
vt, ð.de tranſac.interpoſitas.
h Conſenſu expꝛeſſo vel tacito.vt.ð.e.l.ij.
i Quo experiundi.ergo eſt annus vtilis.vt.ff.e.ſi cum. . poſt annum.?
.ff. de diuer. ⁊ tem. pꝛe.l. i.
Kk Reſtituatur. per pꝛimam ſnĩam.vt.ff.e.ſi cum.S.ſatis.
INReferetis.i.inferri facietis. .
m Pꝛecio.hic ſigna ⁊ ſolue eodem modo contraria que ſũt.S.l.pꝛoxi.
n Alia actio.ſ.ciuilis nõ oꝛdinaria veluti petitio heꝛeditatis.vt.ff. e.ſi cũ
cF. poſt annum. nam cum actione de dolo datur.ut.ff. eoð.ſi cum. S. eum
qui ⁊ cum utili rei vendicatione.ut.ff.eoðᷣ.metum.S. uolenti.⁊.5.l.ꝓx.
raro eĩ iuenit᷑ quĩ alia cõpetat qñq; tñ ĩuenit᷑ vt quũ pꝛomiſſi per metuʒ
vel accepto tuli per metũ.itẽ poſt ãnũ ſᷣm iura vetera nõ cõpetit de dolo
põt etiã exponi ſᷣm Joh.ſi alia actio non ſit.i.ſi aliunde actio non ſit.ter
cij dicunt non dari ꝙ metus cauſa ubi datur in rem ⁊ in pᷣdictis cãibus
im ubi nõ dat ĩ rẽ dicunt dari qð metus caula quod non placet.
o n On intereſt uis.ſ.compulſina.
p Arlb alio.utrobiq; agitur enim actione ꝙ met᷑ cauſa contꝛa ẽpto
rẽ.itẽ nec hoc interẽ ñ erat al vẽditu ut hoc cãu aut erat uẽdituꝛus ⁊ fu
it coactus ut mĩoꝛi uẽderet.ut.j.pꝛox.cãu.nã ſi adhibita.⁊c.itẽ ꝙ dẽ ſci
ente ẽptoꝛe ſupplẽt quidam ⁊ fraudem participante.⁊ ſic ſoluitur ↄ.ff.e.
metũ. .ſed licet.ſed certe in alio pꝛoꝛſus caſu ibi loqui ur ⁊ ſubaudio
maxiĩe.nam idem eſt in emptoꝛe ignoꝛante.ſed in hoc ſolũ ẽ differentia.
qꝛ ſi ignoꝛet liberat rei ĩteruu.ut.ff.e.ſi cũ..in hac ⁊.S.aliq.
q Nam ſi pꝛobet a minoꝛe.
r Maioꝛe.ſ.pꝛecio.⁊ ſubaudi maxĩe.nã lʒ al uenditurũ cõpellã iuſto pᷣ
cio uẽdere teneoꝛ.ut.ff.rerum amo.l.ñ enĩ.ſed py contra.vt ã.ff.e.ſed ⁊
partus. .fi.⁊.l.ſi cum in pꝛi.ſʒ certe ſᷣm aʒ.põt ĩtereſſe eius magis qᷓ; ua
leat.ut.ff.de mi.ſi in emptõe.itẽ maius pꝛeciũ ẽ ꝙ magis eligit.ut ĩſti.
ac. S.huic ãt.⁊. S.pꝛeterea.⁊.ff.de in diem adiec.i.ſi uenditoꝛ.

BDiſtrahere. alias uendituri ut differat a pꝛioꝛi caſu.

t Tenoꝛe.i.actione ꝙ metus cauſa. u Factum.ſ. uenditõ.
x Impetrabunt.ita quod ſi comtumax eſt in quadrupluʒ quod nueꝛo iu
ſto pꝛecio deeſt ſuppletur ſm. NM.⁊ Ir.
y a SB iuidiã.ſ.creãdã pᷣſũptionẽ l.i.blaſmũ ut qꝛ dignitatẽ hẽat ñ pᷣ
ſuit feciſſe ui.ſʒ eð ĩ paſſo uĩ ac pᷣſũp. eũ ſua digitas.ut.ff.e.ñ ẽ
3 Arguenð.i.argute ꝓbãð ꝙ ẽ neceſſe.ut.j.e.metũ ⁊.j.ti.i.doluʒ.
b 3

dicitur ꝙ res furtiue ⁊ vi

a donationis.alterius innuit donationem uocarfi contractuʒ. ut

2.ſ. de pꝛeſ.xxx.an.ſi quis emptionis.ĩ pꝛin.
b Capitales.puta ne comburent inſiia ſtatus ꝙ exi

⁷

mit caput de ciuita

te ſicut mors naturalis.vt. ff. e.iſti quidẽ. . ſi is nõ dico ꝙ loquatur ubi
tenuit capualẽ accuſatõʒ.lʒ. Yo.pꝛocedendo hoc rñdẽit qꝛ tũc nullo mõ

repetit.j.eo.l.accuſatõis.
nec dico vbi miabat quð
me interficeꝛet. qꝛ hoc con
tinet ſub ilo mẽbꝛo metu
moꝛtis ⁊ facit.õ.ð trãſac.
iterpoſitaſ.⁊.j.ð relci.vẽ.
l. i. .ffl.ð ↄ.ob tur.c.ex ea
c Foumã. que ẽ.ff.e.ti.l.i.
d c AVm te dom.feciſ
ſe.ſ.exactoꝛi tribu
torum. .
e Inſtrm. eidẽ eĩ caueras
de dãdo.frumento.
Munera.noĩatõ eĩ erat
⁊ nõ.ꝙ pᷣtõ hos caſus in
edicto nõ poſuit.ſed prin
ceps ĩtpᷣtal ẽ.qꝛ ĩ hiſ ſepe
ↄtĩet᷑ atrocitas.vt.ff.e.ñ ẽ

g NMon poſſe. vt ⁊ ar.j. de

reſcin.ven.nõ iccirco.⁊.õ.
de trãſac. ſʒy maioꝛes.iðo
aũt nõ repetit:.qꝛ ĩ neutꝛo
caſu fuit cã expꝛeſſa.quid
aũt ſi fuiſſet expᷣſſa cã.rñ.
in pꝛimo cãu hlegis ꝛpe
tit.vt.j.de cõdi.ob tur.c.
ſi repetẽdi.⁊.ff.de ↄdi.ob
c.l.iij..ſi qs ĩ Fo.ſi quið
erat ĩhabil repetit.vt.j.de
ↄdi.ob tuꝛ.c.l.qð euitan
di.ſi habilis. nõ ꝛepetit.lʒ
ſit cã expreſſa.qꝛ ĩ pari ð
licto ⁊c.vt.ff.ð ↄd.ob tuꝛ.
ſi ob tuꝛpẽ ẽ enĩ delictum
militiã detractare.vt.ff.ð
re.mi.l.qꝗ cũ vno. .ꝗ põt
hb m Etũ nõ iactatoib
qꝛ pñs met᷑ acci/

J donationis l trãſactionis
uel ſtipulationis uel cuiuſcũ
q; alterius contractus obligatiõis

cõſeciũ iſtrumeẽtũ metu mortis uel
cruciatu corporiſ extortũ capitaleſ

minas ꝑtimeſcendo adito pᷣlide ꝓ
uincie ꝓbare potis hoc raiũ habe
ri ſecũdũ edicti ſõꝛmã nõ patietur.
Dem. aa.⁊.cc.Tro.
VAm te dòmus ⁊ orti uendi
tionẽ fſeciſſe ſub ſpe recipiẽ
diꝙ ð frumẽto ſeceras inſtruùmẽtũ
ueltimore ne ad ciuilia munerà no
minareris ꝓponas: ⁊ reſcindi uen
ditionẽ ueluti metus cauſa factam
deſideres:ĩtelligiſ ad ratũ nõ habẽ
dum contractu metũ huiuſmodi
non poſſè prodefſſe.
Dem.aa.⁊.cc. Humode.
Etũ nõ iactatiõibũůᷣs im̃ uel
ↄteſtatiõibus:ſed atròcilate
facti ꝓbari cõuenit.
Dem.aa.⁊.cc.fauſtine.

Ccuſatõis ĩſtitute uel future

metu alienatiõẽ ſeu ꝓmiſſio
nem factam reſcindi poſtulãtis im
probũ eſt deſideriũ. .
Mypr Cõſtan.a.ad Euagium.
Idp impreſſiònẽ quis aliq;
metuens ſaltem in modico
officio cõſtitutũ.rei ſue in eandem ꝓ
uincia ł in loco ubi tale officiũ pa

git ſub uendititionis titulo ſecerit

ceſſionem: ⁊ qð emptũ ſuit reddat᷑

fi.⁊.S.de contra.iudi.l.i.

p Acquirant.i.acqrere nituntur ſic.⁊.ff.de auc.tuto.l.pupillus.

q u Engditionel.inſirmari.vt hic.⁊.ff.de offi.preſi.l.illi tas.r

J. de ↄhẽ.emp.l.iĩuitũ ⁊ intellige potentiã talẽ de qua lex
ſuperior dixit.łdic de tali q̃ ĩducit actõeʒ ꝙ metus cauſa.

rBDe dolo. iõ diẽ

de dolo malo. qꝛ
⁊ nihilomino etiã pecunie retineãt᷑ ẽ bon dolↄ ⁊ ma
ſimili pena ſeruãda ſi quis uel con L. vt. ff. e. l.i.⁊ cõti
iugis uel amici noibo abutentes pᷣ nua.dixit ð rſtitu
dam tñ ſibi acqrat. tõe iuĩ actõis qd
M. Ho. ⁊ Theo.aa.ad pplin. me cã.nẽ de ea q̃
Enditiònes donatiões trã dat᷑ iure actiõis ð
ſactiones que peꝛ polentiã dolo.
extoꝛſe ſunt pꝛecipimus infirmari. ¶ ſideiuſ-
. ſor. pigno
De dolo malo. XxXI. ꝛa expoũa
nenalia.
Mpꝑẽs. Seue.⁊. An.aa.tler‚ti. t Oblata. nunc
J ſidiuſſoꝛ a creditore reſpondet.

pignora emit oblatà q;ᷓ
iititate ſoꝛtis ⁊ uſurarũ ti
bi dñiũ cũ fructibus quoſ bona ſi

n Et vlurarũ.ſ.ſo⸗

lutarũ ⁊ ẽt vluras
totquãtitatſj ſolu

de percepit cõſultius reſtituet ne ſi te quũ ẽt fruci ꝛed
dei rùpte ga dẽ dolo poſſit actio dat ⁊ bõe fidei ſit
exerceri. iudiciũ.vt.ff.mã.
Mypr Anto.Agrippe. ſi vo nõ remunerã

E dolò actio quũ nulla alia

di.ð.ſi mihi man

cõpetit cã cògita ꝑmiititur. aueris.
Myr Goardianus.a.Aquilinio: x Dñiũ.ᷣfuit g· do
On põſſũt obeſſe tibi tẽpo miniũ tꝛãſlatũ.xt ĩ

ra q̃ in actionẽ ð dolo ſolẽt

cõputari.quibus reipublice cã ut

allegas occuparis.ſed exide tibi in
cipiet tẽpus cedere ex quo muneri
bus liberato facultateʒ agẽdi inter

pᷣſtituta tempora ceperis obtinere. ris ⁊ de iuĩ j quã
Mps Diocle.⁊.Maximia.aa i recipit pbatõ qꝛ
⁊.cc.Emandare. M ex neceſſitate fuit
Am pꝓponꝗs inteꝛ te ⁊ eum facta vẽditio iõq;
queʒ in contubernio ãcillã debitoꝛi ſupẽ ius
— offerẽdi vt.ff. ð di
ſtrac. pi.l.ij. ⁊.l. ců

i.l dic dñiũ.i.reʒ

rõne dñij.

y Conſultius.v iſti.

eꝛgo ẽ pᷣſũptio iu

pit. vt.ff. e. l. metũ ĩ pꝛ. ⁊ diſtingue que perſona ſit que iactauerit ſe illatu
rã vĩ łmetũ ſit potẽs łnõ ð qua ſit viſile ꝙ ĩferre poſſit.ut.j.ex q:c.ma.
l.ij. .iij. ⁊.ff. e.l.nõ ẽ ⁊ Fʒ hoc dic ꝙ hec duo vᷣba iactationis ⁊ conteſta
tionis intelligantur in eo qui d feciſſe metũ vt iaciatio dicat᷑ q̃ fit pᷣſete n
no cõteſtatio que ſit pñtibus plibus.poſſũt eõ ĩtelligi in eo ꝗ dr̃ paſſus
pñt ẽt diuiſiʒ ĩtelligi vt iactatio ad metũ ĩferẽtẽ.qꝛ plerũq; minat fuerat
hũc interficere ↄteſtatio ĩ paſſo ꝗ exclamauit corã alijs ł nõ corã.
i Altrocitate.in qua capitales ↄtinent᷑ mine.⁊ facit.o.de trãl.ſi maior.
k a Lcuſationis. deſideriũ ẽ. hoc ẽ planũ ſi nõ fuit cã expᷣſſa aliqua
ob quã dedit.ſi ãt expᷣſſa aut erat accuſatio calũnioſa.⁊ tũc dat ꝭ
petitõ. vt. ff. ð cõdi.ide.ĩ ſũma ĩ pri.aut nõ calũnioſa.⁊ tũc ſi tale erat cri
mẽ de quo poterat trãſigi ⁊ nõ ſtet᷑ trãſactõi repetit datũ ⁊ exceptio obij
cit.ſi nõ põt trãſigi nõ repetit datũ quaſi turpiter datũ.vt.j.de ↄhẽ. ſti.
ſi quidem de ꝗbus ãt trãſigi liceatłñ hẽs.s.de trãſact᷑.l.trãſigere.ſed õ
huic legi.ff. e. nec timorẽ. S. ſi.⁊.l.ſ.vbi dicit repeti poſſe id ꝙ ab eo datũ
ẽ q ĩ adulterio ſit dephẽſus.ſo.ibi mei ĩiſtabat.łl hᷣ tinebat penã legitiaʒ
2 a legitima ꝑſona iferẽdã ſecus vbi deprehẽdor ĩ adulterio.nã ibi poſ
ſũ Eno poſſũ iuĩ occidi ⁊ iõ iuſte timui:qꝛ nõ iur pᷣcipiẽte ſed ꝑmittẽte oc
cidor.item quia non eſt ibi miniſter legis vt iudex ſicut ẽ hic.
IHſAIbp ſreſſionẽ aliquẽ caſtaldiõʒ puta eſtariũ bononie.
m In Modico.alias mediocri.
n Reddat p ac. ꝙ mepcã ſʒ quoſdã ł dic ↄdic.ex hac lege.⁊ ſic mei qñq;
punit ꝑ ac.ꝙ meſ cã ex vᷣbis ⁊ ſnia.vt fere ꝑ totũ ti.iſtũ qñq; ꝑ ſniã tm.
yt. fl.e. iſti quidẽ. . pe.⁊.S.fi.qñq; ꝑ ↄſtitutiõeʒ pricipis vi bic qũq; per
of. iu. vt.ff. e.nõ ẽ ꝑ totũ ti.
o Retineãt. quadruplũ quoq; fiſco da.vt.fl.de ↄhẽ. ẽp.nõ lʒ.⁊.l.ꝗ offi
cij.⁊ ẽ hic ſple vt pꝛeciũ h̊ nõ reddaĩ.al .5.̃.ſi vi.⁊.l.ſi ꝑ vim.

ſeruius.S.i. Iᷣ nõ.gnãle.l.ꝙ nõ admittit᷑ fideiuſſoꝛ vt glibʒ alio

ſic. ⁊. ff.de vlłg.ſub.cohr̃di.S.cohr̃s.⁊ de ł.ij.l.ſi.O.quatuoꝛ.⁊ ð di

ſtrac. pi.l.ij.ſʒ ar. .ff.ꝙ cuũ.vniuer.no.l.itẽ eoꝝ ĩ pꝛi.⁊ de adop.
.l.ſi pr.S.q duoos.
3y Mupte.ſ. taciti pacti.nã bonã fidẽ ꝓmiſiſſe vi ĩ toto negocio ꝙ;
nõ ſeruat emẽdo ſʒ ſoluẽdo.vt.ff.mã.ſi mãdato. .i.in ſi.

a De dolo.ĩmo mãdati dat᷑.vt.ff.mã. ſi mãdato ticij..i.⁊ de pi.

.l.ij. ⁊ ſic nõ de dolo.vt.j.l.pꝛoxi.ſo.expõe h.i.mandati noĩe doli
Fʒ Jo.alij vt ir.ꝙ hic emit ðbitoꝛ ĩuito.alij ꝙ hic erat iã actũ mã
dati.ar. ff. fa. heꝛ.ſi filia.S.familie.alij ꝙ bic fideiuſſit ad tpᷣs ⁊ tpᷣe
lapſo emit pignoꝛa.ar. hãc ſo.ff.mã.ſi fideiuſſoꝛ.S.fi.vł diſtigue
an offõ iudicis ſit aſſecui fideiuſſor ⁊ tũc mãdati aut ſpõte emit ⁊

tũc de dolo.vt ar.ff.de diſtrac.pi.l.ij.alij ⁊ aliter ſoluũt.ſʒ omẽs re

pꝛobo pꝛeter pꝛimã.vt ⁊ in ↄꝛio notaui.
b d E dolo alia.ſ.ſpãlis ⁊ equũ ſit actõʒ dari ex dolo ↄmiſſo
ſecus ſi general ↄdic.certi łſine cã nã ſpẽs nõ excludit ſuũ
genus.itẽ nulla alia que nõ ſit arbitraria ⁊ pꝛetoꝛia.⁊ ex eadẽ eq

tate ĩducta ⁊ reſtitutoꝛia alioquin ↄ.vt.ff.ꝙ met cauſa ſi cũ excep.

.F. eũ ⁊ ſic põt dici interdictuʒ vnde vi.⁊ ꝙ vi aut clã.⁊ iiuriaꝝ ac⸗
dari cũ hac actõe qꝛ ⁊ cũ actõe ꝙ meᷣ cã dat᷑ ẽt vñ vi.vt.ff.ꝙ met⸗
cã.l.metũ circa pꝛin.ſʒ õ ẽ.vt.ff.de in inte.re.diuus ĩ fi.⁊.fl.e.li.
.HF. ait pꝛetoꝛ.ibi vſq; adeoq; ⁊c. Iẽ nõ.hãc actõeʒ br̃e ſe ad mõʒ
ĩuidi ꝗ ñ mioꝛi ul maioꝛi ſtatu ſʒ pari ĩuidet ſic ͥ nõ quũ pari ſ-
quũ generali.ð.ſe vel ſpeciali ſubſequatur vt dictum eſft.
C Cauſa cognita.in cauſe cognitione ſpectatur quantitas tpᷣus ⁊ p
. ſona. vt. ff. e.ſi oleum. .ſi.⁊.l.ſequentibus.
d n On poſſunt.cõputari.ſ.vtilis ãni ſm vetera hodie bienij

ſcuſi⸗
hebitati
Zudi
ſufico⸗
pr ſbi
odaun
Pohte⸗
Ntlbihie
iſtom
ſitere y
ARmaum
Aſapio
Pmem
bucſolnt
elos
omunnn
ullili
ikve
ißbor .
Uanſulic
nozen
inotab
ltrühfn
Nlibin
Mtdeon
Amnittee
rbe
Umnte
Detn
Rboſaee
blp⸗
fniͤcf
Mrhan
genmn
lndid
datuni
Gon
ten

)Dunſa

10..
hla
icen rũt ſi nec pꝛi. ⁊ illis.l.di
a r tſinecꝑſt. ieb
Deucr l.i. ?.l. fi. enee aliũ agẽ us ſubandi ꝗbꝰẽ
it ter. rel iʒ reſtituit. vt potentt. ſx ꝗb'zc. nullo mõ
en .ſ.e ꝙ mer ff. de diuer. t a gli⸗ Paluc⸗ mo ei eut
. oJe E. e — ero iur Ei. .P. l.ſi cunũ a. ,
un drtöft mio nã iter ube idicuun, vt nõ. õ. de it condi. ob cã tranſigend
eini auz 5 1iter lb . x 6.. de tra ob genð.
eliſ agö tm̃ ẽ mrimon eꝛoſ tuã ſibi piũ A molee in nſac.l. actio ff de condi ſecus ſi non pꝛeſtiti
niüitt f. ad. l. iul. ð n mii oiüxiſſe mẽor 7 Znbuac ſeren dne uto. N.. ob. ca. da.l.li nteſtitit pꝛo
2„ „ debe „ 3 — . 8 . * 0 . 4
inai I gals edl⸗ n 6 = Emeoraſtib Gcuine a. lic ergo reſtituit anes ſol iſtlbi quis.vel ali
.8 ice. ⁊ iuti. . ſti manumiſiſt ipiũ itelli llia pꝛeʒvl. ,. .ldic iudicis aꝛbij
gin ign aiarenng. kllenanmenr — Zindior ui 8 n ſdeho n aet.
cilus. iſit reuocãde lit Au az 3. .g. a0 z.
uln. lea fuit facic a te – rũpat d s exceſſit ſi uli elinquit. S Acäntas eius epudi c actoo fã Jieẽnõ
L cio vt ð olo decern eſid ⁊ fidem ſubſtitute ane ſi ei ius adeũde pr ãoſa nõ
Obl lʒ poſtea ds 5 ecerni derare deb tute d i eius u deude brez. vt. fl. de dat᷑ in
e facẽ p facto te dñiu eiu actiõm. Qdð bes de nem d olo ſact xoris tibi res ⁊.. lich e obſegi
feſpor cẽ debui ei om. em de ct tib 7.l. oblegis
unniſc fad i ſaci erare ſi atis hã ide Mper eam exerc 5: ff̈ fun. ſ.
luanͤtäͤins⸗ ⁊ ſic datio ẽ um are ſi nu hãc po erator C. ere .J.l. vbi diẽ gꝗs vxo
—– ſc rf loc . 5 ſterne⸗ Hamoucanifr aueſis Rherätor Comian. a a Si Picz ober urti vartin
taliier Pobitanolren. ibi em. aa. ?. cc. Ampi 1 Ptimům Sma enne erno Hmmoſia.
ui 6 Trgdtͤt pfriet iroſe ſum dohna n arnn nane at rnſ eFnſalo⸗
tilii ſo yt del D ſti rcbalem an is ec emicinatc⸗ neq; dolum aiſce nnc, nan ge ius e banziden⸗
tröfmnni l is nõ de d pfem eũ tuis p legiti lſucceſſi us ex di ani utilis t memoraui⸗ e n i.ioꝛ ai
ſoſ Dari eũdẽq; mã gitiu i us ex die ilis tẽ norauit .ff. de iiurij d.Ptoꝛ ait
ün o dari. vt.fl. d o nuſtrati Eq; mãumi 3 tutor dolus i quo aſſeri pus ſed re iiurijs. ai .2
Mnulbun v. nat . de p. niſtratis umiſſorèm: em us intra cõ eritur poti ea. vbi ĩi 8. p. ait. 5
Cauens. tatalio, Kl na fid poſtea trã „„ reêm ad . dol tra cõti Tea commi filio i ſliuriaꝝ dici . pte
5. K.i. la ſide pſpici ãſegiſti cũ mi lolo actionẽ tinuũ bi miſſe ilio in pẽ x dicit dari
1 Niüit X l tr. adidit 5 ſit e hate. ſi i boᷣͤ ſiue p eont wuenhaur win de tond,ei liberto aari
nnutili vuchke ſz vt pei tur. ſi —R Drresnosn tm factũ icconad ſit is qui 6alg m de facks s e bi tha ſ azi.
ntm ihi ntgming man d Anet nena — ſeanr meins inctz ous ſe barii esdene ar a
ildeciüin Aneas ig dide nullã iã —— ſo moce nium neq; ineihiend . oc igitur interdictũ doe vi ar.l. i.
ſͤrci En niſiſſe icut ſi leſa es im npereſſẽ actiõ ecuta ẽ nium cepi nte compl ſt bien⸗ ſamate eeſf e ſz ill nõ ĩ
allui — at Naza endt ſoal nal vomplerum bien- 4Swgianig
iſi ꝑ me mãumi ibuta nõ at ſoleni centiam. ctioni uero fi L cõuenit. vt.
cpiiht kuaadt⸗ eß tna i u afluen centia . lomis conceſtann Eͤ br e reſci ve. ldo
ini ſei⸗ mo⸗ alug dicn dã eſt. ſed iſactum ainen uere Dr in intecnn xrii elegant olus. re
lnhipg * mãumittit De 1 actio tribue no E in integru tranſa er in fin. 2. S. .7
mfilvi, nu. l. li fi. ma Olum Bumogie uinque anni mi i.l. ad iui iaioꝛ 7.5.
dbiniſgmas Ba giel mea de ma obare ſſidüs perl. er; AMperator A anms. ad a o ii.2.ſ. eo.
ſrinitf⸗ rẽ. ſz bo q; mulie Zem. a conuenit. picuis Ceſſar Plati lexan. Aug ltfi. d mi.l. ii. 5.
ofeicinfßil rẽ.ſʒ hoc a. T. cc. S lt. Plat n. Au . eꝓba 1.J.
ailſi tranſtnli poſſaz ꝛ . .cc. Sebaſtiane Sõ guſtus ⁊ lallit iill quot᷑. F.i
ſr tihi ore qiiũ t cti rẽ ſuñ ſeci imnano. . d inſpicien doy dolũ nnrna bꝛoci
liſgmmmt cũ mota nĩ i ſiltvt bi⸗ Re a proa tnto lpal⸗ articior dur eſt nctitanuaugi
ummcht i mota. vbi facio yt des ü nfroſ guerce rn het ac,l isl
wriit etln ĩ faciẽdo fueri yt des vꝛ dari cẽ ⁊ vtriq pꝑ ſimplic H cita diſſiulatõ 7 õeba „ad. l.f. gno
dedi. bi erit pꝛeuẽtũ yr dari pꝛe. rih caſui. vt. emp S V ulatõ e põebat al l.fal. dolo.
enke Rarikancheau ſer ede 2l nt von ieadal⸗ neeua z dabat ei vini 3 neeribini giu
le . .Nvel aliter vt ibi genus ad hã in facio §. ſed ſi Nmaioꝛ. ſi eĩ mi albũ qi aquã iuberet, d ei ãdiũ vt ftið
uotajſeltti Non habes. vt ibi notaui hãc que ð vt des. ſoli b in inte. reſti ĩoꝛ eſſet aquã rub p eis krõ t fid
one i T es. ſcilicet fau. aui. ë dolo wi ſpa ol ibi Factu reſti. vt.ff. e.l. ceſſaret acti eo mixitũ kröes ſua
lanun k Engn Kuner Ee acre libertatis vii ſpalẽ ſecũ 4 Gien, onn eam H alt piecht. de dolo dnt niniree
i iaction d ß. vt. ff. e. qꝛ io iu vñ atem re di 12 locũ hi .
liuſſtifif ex tuo facto vi em. pꝛe.ver. defici f. vt. ff. e. l. ? elega o iuĩ vf nulla r pudiares. r lorũ bfret
ati Po. ſcd p dgeniſeun beͤ quſ no ſta astrailii ip̃o = dlo date ei
aiiautſpirn va et aj⸗ in “ dnnm üont bn erione la Baͤltin aligd ſie g in veduõ ne vĩ Prrrnic ſic e etcae vi⸗ rẽdiöe
rſolvithons⸗ 1 * aturalis. §. des ñ deĩ pꝛ cere miniſt igare vol ? fa.ig.l. ij rmãdaẽ re t ifirã traditõ udiatõ quã ce aria ð d
emanſit. qꝛ cqy ſi lacla. ve bꝛe. .ſe haͤ renm. es ſt 6 d ig.l. i. . fl. repudiatõ p itõ ſegt vt i quata veduõ olo
ſa eradi ſit. qꝛ adhuc .vel dic vt ibi c repꝛobaui ? eſt rõ o Pii e. l. Fu ?.j. ð rſci 6 p actõeʒ ð vt ifirmãd 6 quü ſe
. . . 7. 5 . „ = „1* = . ee . a ꝑ act᷑ ₰ E
pis ͦn m H“ ĩ vẽditõe lesin ———— khac cõd Abiuertt n eo vld iennio dolgar 5 kanielsd
gonia 1erc tun atur. ab n vt infti in conti . i. expᷣſ rigit vel 1* nt er eum pe . ppetu „MIl. F. . vẽditõ
9, tunc termi ab ea dñite ſe li i. de re. diui inenti di⸗ ve illa in vtili go hec tpꝛ beruenit. vt tuo lenet acti 10
ctlunſttddh n ſ inaretur ite ſe lib re. diui 5 . icebat ſe ex alia cã vtili tempo pꝛa abñti u⸗ .ff. e. it⸗ actione i⸗
i, queſti eram a natini vendite. e Fi a cã vel veri mpoꝛe hec in cõ .ꝛſic ?3.5. e aq. .l. ſabint in
urcitinm 0 ſuperſti o ſtatus atiuitat „ Finiende.ñ erius cu ec in cõti 3. 5. e. l. nõ l. ſabinus.
* A te patre. vt int anteq; a te vel ab iſt J nde.ñ er rrunt vt hi inuo kibi nipubli⸗ pñt. ſo. bec coꝛ
dl . unihultninn ann eſe 3 a tẽ. Rerpetunl Nhiſei reſtumnurg. ublice cã ber o⸗
ub p Tranſegi urlius. acipatorẽ in pꝛin. ad relciſſo eſt.l. upuacud. ñ lite 2. ſic g ẽĩn ibi. hic
preniſ ſegiſti. . .pt.ff. qñ acti de ꝛiã recu cp ñ plʒ ⁊ i Ee i reſciſſoꝛia Fy que
gocz aien q. Bona ſide ſaca maioi. qñ actio de pec. ẽ . p.xxx.an.l.fi pand gen⸗ 5ribiboaide oꝛia ſy quoſg.
ſebnoͤc⸗ dolus pat le.ſclicet intern e de hec. an allit i actõe de 7.fl. de re. iu neralt eg. oĩs a e reſtõe g offoõ lca.t
; 1 . Parumtiine anergehienteev ponem hne Raend de enove ff olt el nu⸗ ngie H
cpuilu Sxceptione implex tranſacti a vel dic bo. ſi quia⸗ cl.ij. .li. ? ð aue fierid; ecu.:. aueſitü. de noua.l. vtj.
1 2 uper ſerit. vel non rep lia tamen i icis offici⸗ mi. dixit. .ſʒ ar. Z. iĩ evt. fl. ne. de cta
cit pi. k Pala Pcetsar . quantum ad iu spermittenzo Eera
Piſſi 1 fecit pactũ de nõ s comun L
Pyſnmulanong abnoſe nd agẽdo viua nearegularuct.
o iudicium gage ut r Hie pac. pot
iaccpienoo alinui
b 4 ex

teſtõ pꝛeſtãdo patrociniũ legatarijs.t.j.ðe inofft,.te.l. parentibus. 7. l.
fi.⁊.ff.de in of.ie.l.pap. .ſi cõduõis 2.l. n. renuntiatũ lubau. an nõ. vt ſi
renũtiatũ ſit moueri amplius non poſſitt.
a Nec.hucuſq; loquitur in maloꝛe.ſed hic nec hoc ⁊c.in minore.
b Moc autem.i.non ſolummodo c cetena pꝛeiudicia.
c.·Cadẽ.i.cũ effectu vl efſi

bens curatolem vel tutoꝛem cum decteto iudicis fecerit.⁊ ſine tu

toꝛe vel curatoꝛe quidã ꝙ nõ valet quaſi vnũ ſit omiſſũ de neceſſa
rijs. vt.ff.de trani.l.cum hi. .ſi pꝛetoꝛ.⁊.j.lſi pꝛopter pu.pen.i.fi.

ſed contrarium videtur.ff eo.ait pꝛetoꝛ. . permuttuur. .j,qui 40
mu.ad bo.poſ.l.bonoꝛum.

n Cui.ſ. pꝛodigo. .

iſ

caciter. cadit eĩi. ſʒ reſtitui
tur ⁊ ſic ponit ꝑ totũ ti.j.

g.ob. lõ.tẽ. preſ.⁊ hoc ſi
cũ aactoꝛitate tutoꝛiſ rnũ
tiauit.al ip̃o iur̃ nõ nocet

vt. .l.uj. ʒ certe imo vidi

ſr ipo iure ñ nocere.vt.j.
in q.cau.nõ ẽ ĩ ĩte. re.ne.
l.ij.q̃ ẽ S.ſo.ſecus ẽ ĩ ttãſ

curſu tpᷣris qᷓ; i inũciatõe

expſſa ł tacita q̃ fu reipſa
vt fit aduocãdo ꝓ teſtõ.
vt. ff. de ĩof.te.l.fi.ł dic q

.S.dixi tacita dic.ſ.tacen
do quĩquẽnio.vt.j.de in
of.teſ.l.ↄ maioꝛes.⁊ ſᷣm
hoc vᷣbũ cadẽ ⁊ ꝓpꝛie ⁊ ĩ
pꝛopꝛie ponit᷑.ꝓpꝛie quã
tuʒ ad id ꝙ diẽ tacita qꝛ

tunc ipᷣo iure tuta ẽ vt ẽt ĩ
ↄꝛio.ĩ ppꝛie quatũ ad id
ꝙ dicit palã.qꝛ tũc vᷣe ca

dit in mĩoꝛe ſed reſtituit
ſic ⁊ al. ff. de of. ꝓcõſul.⁊

le. l. ij. Htertio dic ꝙ H lex
coꝛigi ꝑ illa łdic ʒ Jv.
ſpãle ĩ odiũ q̃rele.vt ẽt ex
pſſa renũciatio mioꝛi nõ
noceat ipſo iuẽ ꝑ.l.iſtam
d Imptitur.i. datur.⁊ tñ
hic iſpiciẽdũ ẽ vt ſi renũ/
ciaueris nec leſa es ⁊ iðo
nec reſtituẽda. ſi ãt renũ
ciaueris videris leſa ⁊ re
ſtuuẽda.
e e OQQtempoꝛe inua

batur. vt quia vi

ſit renũciatũ nec hòc autẽ ĩ tuam
plona cadere poſſe au xiliũ 48 etiã

umpartitur oſtendit.

Dem. a. Alexandro.
O tprẽ quo loror tua auxi
lio etatis iuuabat᷑ ſi pꝛis ieſ
tati bonoꝝ poſſeſſionẽ accipere dẽ

buit lʒ quiq; filios ſrſtites hũit nõ

tñ iõ mip ad èdicti p pᷣrogatiua perti
net.ſ.ſi nũc be etatẽ bñnciũ reſtituti
onis largiat. Mpiẽs Dio. ⁊.
Maxli.aa.⁊.cc.Aciano. V
ꝗcuratorẽ hñs minoreʒ ui
gintiquiq; ãnis poſt pupila
rem etatẽ rẽs uenũdediſti hunc cõ
tractũ ſeruari ñ oportet.quũ ãabſi
milis ei hẽat.minor curatorẽ hñs
cui a pᷣtore curatore dato bõis in
terdictũ eſt. Si uero ſine curatore
ↄſtitutus contractũ feciſti implora
re in itegꝝ reſtitutiõeʒ ſi necdũ tpᷣa
p̃fita exceſſerit cã cogitã ñ ꝓhiberiſ
Dem. aa.⁊.cc. IJido.
J minòrẽ te uigitiquiq; an
nis luiſſe quũ ↄtrahberes oñ
deris ⁊ tpᷣa reſtitutiõis pᷣſtituta ex

celſſiſſe aduerſario tuo ↄprobatum
nõ ſuerit pᷣſes ꝓuiĩcie in ltegrũ reſti

tutiõis dare tibi auxilium debet.
Dem.aa.⁊..cc. Ruſo.
Inoͤribus in itegꝝ reſtitutõ
in ꝗbus ſe eſſe captos ꝓba
re pñi Pa ſi dol aduerſarii nõ pber
ↄpetit añ impletũ etiã quintum? e

ginti an.habet.accurſius floꝛentinus.

ſBDebuit.j.annum.wt inſtitu.de bo.poſ.ð.liberis. ſed hodie in tali pꝛe

ſcriptione ipſo iure ſeruatur illeſa. vt. j. in nbus cau. in inte. reſti. non

eſt neceſ.l.finali.

8S Edicti.quod non eſt de minoꝛibus.ff. e.l.ij. Fi i.
h Largiatur.ideſt ſi adhuc minoꝛ eſt vel intra tempoꝛa reſtitutionis qð
enim dictum eſt vt ſinguli liberi pꝛo ſingulis annis computentur ad ho
noꝛes pertinet. vt.ff.e.de mi.l.i.ij.⁊.iij.⁊.j.de admini.tu.l.de his.⁊.ff.de

mune.⁊ hono.l.ad rem.⁊ facit.j.qui ⁊ aduerſus quos.l.i.in fi.
A curatoꝛem.poſt pupillarem.j.enim ipſo iure non valet.
Res.ſcilicet mobiles vel hodie que ſeruando ſeruari nõ poſſũt

vt. j. de admi.tu. lex in fi. ?.ff. e.⁊ ſi ſine.. queſuum de alijs autem immo
bilibus etiam cum tutoꝛe non valet ſine iudice.

Non opoꝛet. ſ. ipſo iure hnoßler veſtruum tutoris vel curatoꝛis. ynde

ne reſtituendus eſt.vt.ff. de mi.l.in cauſe.ij.in pꝛin.
m Abſimilis.quantum ad boc imo quãtum ad aliud vt ſe non obliget

ſed alios ſibi. ſic vt. ff. de ver. ob.is cui.ſed ille cui bonis interdictum eſt
ſimilis eſt pupillo non ſolum adulto. vt. ff.ſi cer. pe.l. cernii condi. 5. idem

Inöribus in hiis que uel p
term iſſerunt uel i noꝛauè-
runt innumeris auctoritatibus cõ

o Feciſti. hic enim

uigeſimuz annum de his in quibꝰ vidlur qĩ paterſa.
minores ſe captos exiſtimãt poſſe ideo quod fecit va
in integrum. reſtitutionem unplo let ⁊ ſic neceſſaria ẽ
rare certiſſimi iuris eſt teſtamento ſi leſus
Dem.aa.⁊.cc. Sſie. eſt. accur.
Jintra etatẽ cui ſuccurri ſo p Cauſa cognita. ſi
let ĩ itegrũ reſtitutionis au fuerit leſus ſui faci
xilio lis incohata eſt nec ei a te re litate vel dolo adꝰ
nunciatum eſt. mors eius contra ſarij.⁊ ſacit ad legẽ
quem hec fuerit implorata fraudi .ff. de noua. cui. ?.
tibi eſſe non poteſt. j. qui legit. perſo.
Dem.aa.⁊.cc. Seuere. .l. ij. .fl. de re. iui.
E tutelã auunculi eiuſdem .l. furiololl.
que tutoris cui falſo etate ꝓp q ſ minoꝛeʒ
bata preſtitiſti liberationem quẽm oſtenderis
ignarum etatis tue non fuiſſe tam ⁊ leſum. non enim
offitium tutele quam ſe anguinis ꝓ quia minor eſt ⁊c̃.
ximitas àrguit ſi necdum ſtàtutuʒ vt. ff. ð iureiu. l. nã
tempus exceſſit ex cauſa ĩ integrũ poſtea..ſi minoꝛ.
reſtitutionis heredes ᷑ius conueni r Pꝛeſtituta. alias
re potes. pꝛefinita.ſ.vſq; ad
AQpera. Hono.⁊ Theodo.Au vigĩtinouẽ annos.
guſti ⁊ Ceſſares Julia.proconſu. vt.j. de temp. ĩ ĩte.
aphrice. re. ſuperuacuam.

ſ Compꝛobatum ſñ
quaſi inſtar excep
tionis eſt ergo hic

ſtat eſſe conſultum. duplex pꝛeſumptõ
AMpera.ʒeno. Auguſtus ECe vna quia tempore
ſar Eliano. pp. contractuſ pꝛeſumi
n vidẽur circunſcriptus tur maioꝛ fuiſſe ni
eſſe minor qui iure ſit uſus ſi pꝛobet contrariũ

ſecunda quia boc

pꝛobato hodie pꝛe
ſumitur eſſe infra
tempoꝛa reſtitutio

nis ꝙ vtrunq; puto verum in dubio. ſcns aũt ſi ex aſpectu ap
pareat contrarium.quia aſpectus traſtert onus pꝛobationis.vt.ff
eo.de etate.l.minoꝛ vigintiquinq; annis.ſed quuʒ aliquando ſue

rit minoꝛ quaꝛ non ſꝑ minoꝛ pꝛeſumitur ſed pꝛobat ſe fuiſſe mio

rem. vt hic ⁊.j.de pꝛoba.cum te. Reſpondeo ideo quia ſolo trac
lu tempoꝛis quis efficitur maioꝛ.vel quia eſt hodie maioꝛ ſicut eſt
impoſſibile.vt.ff.de acqui.poſſeſ.ſi quis vi. S. differentia.niſi poſ
ſidens habeat ab eo cauſam.vt.j.de pi.ac.nec ereditoꝛes.item ni
ſi pꝛobetur reum tempoꝛe li.conteſt. poſſediſſe.nam pꝛeſumii po
ſtea poſſidere. vt. j. ad exhi.l.non ignoꝛabit idem in debita pecu
nia.licet enim conſtet aliquando fuiſſe debitam.non tamen ſequi
tur quod hodie.ſic vt.ff.de pꝛoba.cum de indebito. ſecus in do/

minio.vt.j.de pꝛoba.ſiue ar.tamen ſumi poteſt quod ſolo tracta

tempoꝛis dominium amittatur. vt.j.de omni agro. deſer.l.qui a
gꝛos li.xi.⁊ ibi de hoc vel vere intelligenti hic colligitur quod a

fuit minoꝛ ⁊ nunc minoꝛ pꝛeſumatur.

t m Aoꝛluis. ahror .ſ.ſui facilitate vel dolo aduerſarij ſui.

queri.ſic ergo adultus curatoꝛẽ hñs ſimil ẽ pupillo.ſed in caſibus ſunt

iſſimiles.ſ.adulius curatoꝛem habens ⁊ pꝛodigus.quia adultus teſta

tur non pꝛodigus.vt. ff. de teſta.l. is cui bonis ⁊ de libe.le.l. aurelio.S.
fi. ⁊ inſti. qui tel.fa.poſ. . pꝛeterea. ?. . item pꝛodigus 7.ff. de bo.poſſeſ.
ſecundum tabu.l.i.5. ſi quis autem. de leg.ij.l. cum pater. 5. curatoꝛis.
