
tra.ð.de tranſac.l.ſub pꝛetexiu.So.diſtingue vt ibi.⁊ ad hoc.j.de ex
cep.ſi ex maioꝛe.⁊.S.ſi aduerſus rem iu.l.i.⁊.sõ.de tranſac.l.age ⁊.l.ſi ð
certa.⁊.ff.de arbi.ſi cum dies.ꝭ.plenum.⁊ de admi.tu.lucius. .tutoꝛ ⸗
uentus. Item contra.j.e.ſi cum. So.vt ibi.

m ꝗq AVotiens. concurrit. vt ſi a me bereditatem petas. ? te ſeruum

meum dicam

n Quo magis.i.minus ſicut.j.qui da.tu.po.il.i.ſic econtra.ſ.e.ti.pꝛope

randum in ſi..ff.vi.bo.rap.l.ij..i.uel pꝛopꝛie.pone illa verba.nihil ꝓ

hibet ⁊c̃.⁊ expone.i.omnia iura magis conlſona vi in hoc quo pꝛout ⁊c̃.
in pꝛma ponitur quo in vi nominis.
o Eum. utputa delegatum.
p Qui alioquin.i.alias ubi pꝛincipaliter queri

⁵⁶

tur de ſtatu non poteſt
cognoſcere.uſ.j.de peda.iu.l.ij.in fi. ⁊ ſic Pꝛopter ſuam perſonam impe
ditur. uel dic pꝛopter perſonam eius de cuius ſtatu queritur ut quia eſt
pupillus.nt.j.de oꝛdi iu.l.i. ,B
q Diſceptatio.ſ.utraq; bono:um ⁊ ẽt ſtatus.adeo nt ſi ſeundum eum
qui ſeruus dicitur de hereditate pꝛonuncietur. ſufficit ad libertatem ſi eõ
non impediatur deſenſio libertatis .ut.j.de oꝛdi.cog.l.ij. An ⁊ de inci
dentibus ſit pꝛonunciandũ.triplex eſt opinio.ut dices.j.de oꝛdi.iu.l.i.
rtſ JAquũ. tibi reputarei.quũ generaliter contra curatoꝛes ageres.
ſ Omiſie. a curatoꝛibus.ſcilicet quia curatoꝛes non egerunt de
euict. pꝛedijs illis euict.vel dic ꝙ omiſſerunt ſt pulari de euict.unde de
negligentia potuerunt conneniri.
t Non opoꝝere.ut.ar.ð.de erroꝛe aduoc.l.fi.⁊.õ.de iuris ⁊ facti igno.
.l. erroꝛ. Sed contra. ð. e.l. licet. So. hic fuit generalis petitio ⁊ pꝛoſecu
tio ⁊ ſententia.ibi ſpecialis.proſecutio.hec non placet quia pꝛoſecutio

E

m1

uit ſpecialis. vel bic non inſtauratur.quia bic generaliter obſtat exceptö
ſed replicatur vt ibi.⁊ ſic hec ſecundum illam. vel dic ꝙ hic ſpecies pen
det ex alia ſcilicet exceptione.vt ea pꝛincipali finita non poſſit de hac ac
ceſſoꝛia plus queri. vt ar.j.depo.l.iuj.⁊ ſic non eſt ſpecies per ſe ſed pars
vt ſiũ dicam ſpeciei.Accurſius floꝛentinus.

8 a Jugice non habz
nõ. delegatus non
delegat. vt h ⁊. ff. de offi.

eius cui man. eſt iu.l.fi. ⁊
ff. de iuriſ.om. iu.l.moꝛe
1.l. ? quia. ⁊.].qui pꝛo ſua
iu.l.i. Oed contra in dele
gato a pꝛoconſule. ſcilicet

qui delegat. vt. ff. de iu. l.

cum pꝛetoꝛ. F. i. . fl. de of.
pꝛocon.l.legatus.que ſũt
cont:a. So. ſpeciale in eo.
alij dicunt ꝙ habẽti alias
iuriſdictionem poteſt dele
gare legatus non habenti
non. ſed non valet. vt. ff. ð
of.eius cni man. eſt iuriſ.
.l. ⁊ li pꝛetoꝛ. vel dic vt di
xi in dicta.l.legatus. Iiẽ
cõtra.ff.quis ⁊ a quo ap.
.l.i. So.ibi ad vniuerſita
tem cauſarum erat delega
tus.
d Munere.i.honoꝛe.ſ.al
teri oꝛdinario competenti
non ſibi. vt. ff. de iuriſ. o.
iu.l.moꝛe. ⁊?.l.⁊ quia.ł dic
munere.i.onere iudicãdi
ꝙ ex neceſſitate ſubijt. vt
.5.de aduo. diuer.iu.ſan
cimus.non honoꝛe vel po
teſtate que dicitur gladiuſ
A pꝛincipe.vl pꝛocõſule
vel ad vniuerſitatem cau
ſarum vt modo dixi. Sʒ
videtur ꝙ nullus delega
tus poſſit delegare. vt in
aut.hic poſita ad hec ⁊c̃.

que ẽ ex coꝛ.vt deſuncti ſeu fu. ..illud.dic ergo ad h̊ c&c.

d Batus.i.delegatus.
e a

gato ſubijcit.

ſuffero penas.

K ſ Eruus in iudicio.ſ.vt ſit pars iudicij.vt actoꝛ vel reus vel iuðx
vt hᷣ ⁊. ff.ſi quis cau.qnot᷑ ⁊.j.l.pꝛox.⁊.j.de rei ven.l.non ſeruuʒ 7. .8
no x.ſi tibi.⁊.ſfſ.de pecul.l.iij.S.ſi ſeruus.idem in arbitro.pe. ff.de ar.

D bec ſi adminiſtratoꝛ.i.oꝛdinarius vł pꝛeſes ſicut accipitu
in auf.de iudi.circa pꝛin.colla.vi.
P Per conſiliarios.i.per aliquos quibus audientiam cõmittat
ſicut alias iuriſdictio ex cauſa neceſſuatis per alium explicatur. vt.ff. de
of. conſul.l.i.S.ſed non poteſt.⁊ intellige boc quando ſibi vult ſeruare
ſententiã ceterum ſi totam vult cõmittere poteſt.
Zludiat.ſ. totam ſi vult ſententiam ſibi ſeraare.vt nec in media cõmi t
tat. vel dic audiat litem ⁊ ſũiet vt in alio dixit.ſed pꝛima verioꝛ vt in dele
b Helegatus. non ergo delegatus a pꝛiucipe delegat. ſic eſt contra. C. ð
iudi.l. aK iudice. So. bic ĩ delegato ab alio nõ a pꝛincipe ſecũdũ quoſdã
hoc non valet. quia etiam in delegato pꝛincipis dicit hoc.⁊ in coꝛ aut.
ibi alios autem ⁊c. alij hoc nouum. illud vetus.tercij ibi fuit delegata ſ i
habenti alias iuriſdict᷑. hoc non habent vt innuitur in coꝛ.alios auten t
⁊ẽ.hoc non valet.vt.ff.de of.eius cui man.eſt iuril.l.⁊.ſi pꝛetoꝛ.tu dic ꝙ;
oꝛdinarius reſeruata ſibi ſententia cetera cõmittat vt tamen audiat ter.
delegatus autem ſi ſibi reſcruat ſententiam alia non cõmittit. vt hic,ſed
ſi omnia velit cõmittere poteſt. ⁊ idem in iudice ap.⁊ ſic conſuetudo iĩter
pꝛetatur.⁊ ex oꝛdine littere ſumitur. ſed iure canonico ſecus.vt exira ðᷣ
of.⁊ po.iu.dele.ſuper queſtionum c.
i BDependant.i.ſoluant. vnde verſus. Pendo do penas dum pendeo

bes.ff.de iudi.l.uix.

cta ſit. ꝙ ſtatutum ẽſt ſubſiſtit.
Mypa. Diocle.⁊?⁊ Maxi. aa. ?.cc.
Hyrene. M
Am dẽebitoꝛis tui ſerumm
tibi pignoris iuẽ obligatuʒ
bona domini ſui quondam rebuſ
humanis exempti tenere pꝛofitea
ris:aduerſus eum dari tibi actio
nes contra ius poſtulas. ſiquideʒ
inter ſeruum ⁊ liberum conſiſtere
iudicium nullũ põſſit. Ad poſ
ſeſſionem itaq; pignorum magis
officiò iudicis uenire te conuenit
quam illicita poſtulare.
Mpa. Conſtan. ⁊ Licinus. aa.
ad Biony.
Lacuit in omnibus rebus
peꝛecipuam eſſe iuſtitie equi
tatiſq; ſcript e qᷓ ſtricti iuris ratio
nem.
Mpa. Conſtan.a. ad Maxi.
AUgicès opoꝛtet in pꝛunis
rei qualitatem plêna inqui

Jugicẽè iudex delegatus iu
dicis dandi non habet po
teſtatem:quũ ipſe iudiciario mu
nerè ſun gatur: niſi a pꝛincipè i uðx
datus luerit.

In auten. ut defunc. ſeu funcra
corum.. illud coll.quinta.

COH. a B hec ſi àdmini
ſtratoꝛ ſit:⁊ publicis occupationi
bus iĩpediatur:litemn apud ſeſe agi
tandam ſaltem in cõteſtatione au
diat ⁊ rurſus in medio:ſemel in fi
ne omnia que ſunt examinata cõ
ſequenter audiat:⁊ ſic feret ſenten
tiam:⁊ appellationem ſi fit ſuſc i
piat. cetera lʒ experiri per conſilia
rios. Item iudex appellatiõis
rem per ſe audiatꝰ delẽègatus aũt
omnino per ſe litem una cum cõ
ſiliarijs examinet:ſi contra hoc ſa
ctum erit:graues pene ſequantur.
nã adminiſtratoꝛes ⁊ delegati.xx.
librarum auri mulctam dẽpendãt
conſiliarij ſi quidem aduocati ſũt
ab aduocatione expellentur.ſi ue
ro non ſint:ſed cingulum habent.
cingulo pꝛiuabũtur:⁊.x.libꝛas au
ri pꝛeſtabunt.
DSem. a. Lume.
Eruus in iudiciò in tereſſe
non poteſt. nec ⁊ ſi condẽ
natio aliqua in perſonam eius fa

partem ſepius interrogare:ne qd
noui addere deſiderẽt:quum hoc
ipſum dd alterutram partem pꝛo
ſiciat.ſiue diffinienda cauſa per iu
dicem:ſiue ad maioꝛem poteſta
tem rẽferenda ſit.

In auten. ut quum de appell. co
gnoſcitur..i.coll.viij.

Autentica.

q Equitatis.i.iuſtitiam equitatis.

ſitione diſcutere: ⁊ tunc utranqʒ

non diſtinguemus.5§. ſi ſernus. boe tamen lallit in caſibus. t ha

Subſiſtit. i. uires habebit.alias eſt non ſubſiſtit. ⁊ ſic una abũ
dat negocio ut. ff. de dã infec. fluminum in pꝛincipio.
m c Am. ſiquidem.i.quia. Accurſius.

xi.S. l.pꝛoxi.⁊ ma

vt. j.ſi per vim. vel
alio modo.l.ij.

defendatur. mittat

actoꝛ ĩ poſſeflionẽ

rerum eius cauſa

rei ſeꝛuande. immo

etiam in ſeruuʒ pe
titum obligatum

ut. ſ. de pig. l. credi

toꝛes.

omnibuſ ꝛe

bus. tam ciuilibuſf WM

quam criminalib
tam publicis q;

pꝛiuatis.⁊ põe exẽ

plũ ſecundum Jo.

vt.j. de fartil. ſi9/gs
perſuaſerit.uel po

ne ut. ff. de mino.
.l. i. 7. ff. de regn.
iu. at ſi quis. 5. idẽ
labeo ait. ⁊.l. ſunt

perſone.⁊.ff. de in

rem uerſo. ſed di
cendum ⁊.ff.de eo

qð cerlo lo. l. ꝙ ſi

epheſi. in ſumma

de uer. ob.l. ſi ſer

num. 5. ſi quis. ?
.ff. de in inte. re. .

goꝛe. ⁊ ſic magis eſt ſe

in pꝛedictis enim caſi

dis. Pꝛimo ad differentiã actionis bo. fi.⁊ ſic accipitur inſti.ð

bendum..l.iij.S.ſciendum.
n Hoc ipſum.ſ.eos interrogari

actio. . actionum. Secundo ꝙ eſt adeo ſtrictum ius.i. firmatũ
ut nullo modo poſſit ab eo recedi·Tercio quum latius minuſ
quam dictet equitas aliqid ſtatuat. ⁊ ſic hic accipitur
VAdices.in pꝛimis.i.ante ſententiam.

n Nullum. regula
riter.ſed fallit.vt di

xime in iudicio tur
bat poſſ.ſſionMis.

o ¶fficõ. ut ſi neq;
neniat heres. negz

p p LZacumt. in

pe. c.ff. ðe excep.do.l.apud.S.ſi quis pu.ꝛ.ff. depoſiti. bon:
fides. Item poni poteſt in qualibet exceptõne.nt macedo.nellei.
nam erxceptio eſt de equitate.regula de ꝛi .
quenda exceptio. Item poni poteſt. . ſi res ali. l. cum res ali.⁊ ð
pigno.l.ij.⁊.ff.de penis.l.interpꝛetatione.
bus equitas a rigoꝛe ſeparatur. ſic ſeruatur equitas. alias ſi ſe
parata non eſt. id totale ſeruatur. 7.nõ. ꝙ loquitur bic de equita
te ſcripta alias ſecus.ut.S. de legi.⁊ conſti.l.i.

r Rationem. ſtrictum ius.uel ratio ſtricti iuris dicitur tribnſ mo

Plena.ſ.pleniſſima in criminali.ut.j.de pꝛoba. ſciant.x
.Jj. ad.l. coꝛ. de fal. ubi in caſibus tamen ſummarie cognoſciuur.
ut. ff. de liber. agno. l. ſi quis. . ſi uel parens. ? de re. iudia diuo
(§ũ. ſi luper. . fl. ut in poſ.le.l.ſi is a quo.⁊
de car.e.l.ij. S. cauſe.⁊ de uen.ĩ poſ.mit.l.i.

de pꝛeto. ſti. l. . F. fi.
§. ſed ea. .ff. ad exhi

x Referenda. quia non poteſt ipſe diffinire. ut.ff. de of. pꝛocon.
ſolent. 7.l. ſi quis. uel quia cognitio eſt tantum delegata. ut.,ad
.I. coꝛ. de fal. ut 1.. e. aut.ad bec. uel tercio quia dicat ſe minuns
ſufficientem pꝛopter factum non ius quando ſecundum iura ſta
poterat fieri relatio.ut.j.de rela.per totum. hodie non ut in au

ldiees
honczum

p⸗
et ömpoe⸗
dicleſe
ueineut⸗
Kavu we
aamſ
iſt umenti⸗
Moceetenunn
acagobee
to i ale
Ubroluns,
Poponnt.
ſderleerog
lintaddere
dicee Acc⸗
1Dis men
nl dlatio
nodo 1 que
gut giſenel
von ndeut
her dari i
ſilctaveckt
n Go. beet
Ubi prtſenti
ulontidarur
lo Nen coe
Neindelad o
Vtumn. 21ſen
bus dbignen
Nbanurelue
lued ducan
liuumn iſtn
Muunrz glg
lone,
Pbperitobhe
1 ſdatsb
Nnenti pen
(Puintent
1 Ulne
„Pbon
Me lol
eune ler
ninn

initon

mmunbyeca
mingnuet
nnangri
eſuspo
Poſunf .

5 E
. . ð
. Mõ
. „ —
*
.
.

. — .

A nkg.

hnadhe
at iudices non expec.ſa. ius. Fi. poſt hͥ lege auten. iubemuſ que b Poterat.i.debuetat. ſie eʒ poni: ðʒ pꝛo poteſt.ᷣff. an aliũ cãe ap.l.ſi.
ſtiet n hanc ↄfirmat ⁊ addit.⁊ eſt ex coꝛ.ui quum ð ap.cog. .i.coll. vuaj. i Pena.ſiſco applicanda.vt.õ.de modo mulc.l.mulctarum.
mipn Autentica. ⸗ . k Queſtione ſiue vnum petierat actoꝛ.alium reus ſecundum. M. ſiue
Abemus.erenunciauerit. bec renunciatio in teſtibus fẽa idem vt ſimul cognoſcatur ſecundum JYo.ſine ſeperatum vt modo dixi
Mlln ne pꝛoducantur non nocet ſecundum quol dam. ſed no mul.⁊ ſacit.j.de accuſa.l.qui de crimine in ſi. .
ſinſtſli cet qrta pꝛoductio 1I p Roperandu. qua
naäͤlhon ⁊ didic ſſe teſtiſica „„ S moꝛ calus panci
mmnenti, ta vt in aut. de teſt. COO H. i Abẽmus ut ſi ñ poſtula uerit. ”VMVD paliter ponit. ? incipit cõ
dr oſſe .F. quia vero colla. una pars allegationibus renuila Mdpa. Juſti. a. Juliano. pp. ſtrucno pꝛoperandu ꝛc.
nllini vij. Idem foꝛle in ucri. alia uero pars dicat ſe habe Roperandum nobis uiſuʒ ibi cum cnminales ꝛc. vel
Aoman inſt umenlis vt nõ re aliquid. ꝙ pꝛòponat iudex ne „eſt:ne lites fiant pene imoꝛ hẽdet vſq; i pꝛelentẽ ⁊c̃.
. fin noceat renunciatio gocij modis omnibus eam partẽ tales ⁊ uitẽ hominum excedat mo m Immoꝛtales tres põit
umirin n yalet ergo hec renũ que utitur dilatione compellat in dum cum criminales quidem cau rones qr hanc legem facit
and ciatio in allegatio tra. xxx.dies potquam a tera ps ſas iam noſtrꝗ lex biennio conclu pꝛ ma cſt finalis ne lues
“ 1 nibus iuris. allegationibus renunciauerit: ꝗc ſit:⁊ pecuniarie cauſe ſi equẽtiòꝛei ⁊c. ꝙ erat an e hanc legeʒ
ipſte 3 Pꝛoponat. quũ quid uelit ſine ulla intermiſſione ſunt: ⁊ ſepe ipſe materiam crimini vel per reum vel per acioꝛẽ
ſnunſcnz iudex iterro gat an pꝛoponere.Quod ſi non fecerit: bus creare noſcuntur: pꝛeſentem vel iudicis moꝛam vel ad
ikumtin, velint addere.vt.j. tunc ad eius maliciam ſuperan legem ſuper his o.bi terrarum p0 uocatoꝛum.
danienn dices. Acc. dam alius menſis indulgeatur a nendam nullis lòcoꝛum uel tep n Et vite. que ẽ centum an
tmnciſn a Tres menſes. ſi iudice.ſi uero adhuc diltulerit:al ꝛum anguſtijs coartandam pone noꝛum.vt.ð.de lacro ſac.
nſceglan mil.dilatio.j. quo terius menſis dilatio ei pꝛebeatuꝛ re. Lenſemus itaq; omnes li ec. l. fi. . ff. de vſufruc. an.
Vn.. modo ⁊ quando ĩ ita ut ſi uſq; ad pꝛedictos tres inẽ tes ſuper pecunijs quantecunq; vſuſſiuctus ⁊ de vſuſr. le.
5) La aut.qui ſemel. Sʒ ſès ſuas non pꝛopoſuerit allega quantuatuis:ſiue ſuper conditioni ſi vſuſ ruc municipij.
ti non videtur tot de tiones:cauſe cognitio non ampii bus:ſiue ſuper iur ciuitatis: ſeup o Noſtra lex. que eſt j. vt
brstmn ddd bere dari. vt. ff. de Expectas ſententiam pꝛösſerat mo uatoꝛum ſuerint illate: ſiue ſuper .j. certum tempus.l.f. licʒ
Gvun innud fer.l.fi.que eſt con dis o.nnibus legibus ⁊ moꝛibus Foſſeſſiõe uel dominio uel hypo illa ſit poſterioꝛ in oꝛdine
1tmn tluf tra. So. hic abten conſonantem. iheca:ſeu ſuper ſèruitutibus: uel tamen pꝛioꝛ in compoſuõ
Muntztſits ti ibi pꝛeſenti ⁊ po BHem. a. ad Seuerum. pꝛo alijs quibuſdam cauſis pꝛoꝗ ne luit ⁊ hec eſt ſecũda rõ
Mliſtundn. ſtulanti datur dila UVlli pꝛõ:ſus audientia pꝛe bus hominibus contra ſe litigan de ſimilibus ad ſumilia.
Nideſnilt tio. Item cõtra.ff. beatur: qui cauſe continenti dum eſt:exceptis tantümodo cau p Frequentioꝛes.vñ ⁊ ma
Ncſuſet ln de iudi.l.ad peꝛẽp am/diuidit:⁊ ex beneſicij pꝛeꝛoga ſis que ad ius fiſcale pertinent:uel gis quam criminales cer
ſenfm. loꝛium. ?.l.ſequen tiua id ꝙ in uno eodemq; iudiciò que ad publicas füctiònes reſpici to tempoꝛe ſunt limitade
W libus vbi quatiuoꝛ potẽrat terminari apud diuerſos unt:non ultra triènnij metas poſt vt.ff. de libe. le. l. legaui in
ctigne dabantur edicta.ſʒ iudices uoluerit uentilare:pẽena ei litem conteſtatam eſſe pꝛotrahen pꝛincipio.vnde hec ẽ ter
lbedttli illa ad dadam dif ex officio iudicis iminente qui cõ das. Sed omnes iudices ſiue i lia ratio.
Prirtfn finitiuam. iſte veꝛo tra hanc ſupplicauerit ſanctioneʒ hac alma urbe:ſiue in pꝛouinciſs q Qrminibus.v vt petis fũ
m urdA dantur ad allega⸗ atq; alium ſuper poſſeſſione: aliu maioꝛem ſiue minoꝛem peragant dum ex inſtrumento ꝙ di
Cnduntitu tiones. . ſuper pꝛincipali quẽſtione iudicẽ adminiſtꝛationẽ:ſiue in magiaubꝰ co falſum. .
Genoi b Expeclſ.ob hãc r Super his.ſ. pecuniarijſ
gheſſin cauſam ſed citabif᷑ B . cauſis. =
1deunohl ad ſententia perẽptoꝛiam. Accurſus Tocoꝛum.vt ar. . de in inte. re.l. ſi. Accurſius.
mſics t Prolerat. erat ergo lis conteſtata. vt. j. ðe te. ap.l. li. Killud. 14 Tempoꝛum. vt. 8. de diuer. reſ.ſalſo. .
mnn d n Alli. neq; pagano neq; militi.Et pone caſum ſecũdum u Super conditionibus. perſonarum liberoꝛum yel ſeruoꝛum aſcripti
ſewtin JP.bononienlis petierat iudicem ab imperatoꝛe ſuper cloꝛum colonoꝛum.
dtt eet queſtione poſſeſſionis ſundi exiſtentis in territoꝛo mutinenſi x Super iure.interpoſitio eſt.⁊ dic cinitatis.ſ.alterins quam romane.
drum inter eum ⁊ quendam mutinenſem. nunc mutinenſis petit alium vt patet.j.per id ꝙ dicit in fiſco.quia idem iuris eſt in republica roma
klitl iudicem ſuper queſtione pꝛopꝛietatis. vt.j. de ſententijs. cum pa noꝛum ⁊ ſiſco.
lann ade pi. ⁊ aut.⁊ conſequenter.ſed certe lex cum papi.non loquitur de y Seruitutibus.pꝛedioꝛum vel perſonarum.
uiun R coniunctis yel continentibus.ſed alia eſt ratio qr̃ ibi pꝛohibet o ʒy Quibuſdam. vt pꝛo filiatione.pꝛo patria poteſtate.pꝛo excuſatione tu
Nragiu 4 ꝛam alio.quia eius ⁊c.non quia continentia. Item aut.⁊ ↄñtr ẽ toꝛum.pꝛo honoꝛibus recipiendis vel non recipiendis.
Nürhin conira eum. quia finita pꝛima cauſa permuttit coꝛam alio fieri cõ a Filcale. vt de ſundo kiſci.

b Functiones.puta ſuper tributa. hec quidem non clanduntur triẽnio.

4 uentionem. ꝙ eſt intelligendum de non coniunctis.tu autem ap J . tur t
ſed ẽt ĩ feriatis pᷣibus cxercentur.vt.j.de fer.l.publicas. Itẽ excipe niſi

pꝛoba caſus poſitõʒ.non per illas.ſed per iſtam legem. nec ob

o uintin ſſat exceptio rei iu. agenti de pꝛopꝛietate. vt. ff. de acqui.poſ.natu pꝛioꝛ iudex decedat iuxta finem triẽnij.vi.i.ea.l..ſin autem ĩ medio.
1ſenuhit . raliter. 5. nihil. vel pone ſecundum Jo. ꝙ alium petij in cauſa p c Trinij.quedam tamen tam ciuiles quam criminales citioꝛi tempoꝛe
ſgun l 6 pꝛietatis ⁊ alium in cauſa poſſeſſionis.ſimul cognoſcendo non tolluntur. ⁊ eſt in eis caſibus ſpeciale que notantur his legibus.j. vt.j.
guum hin poſſum ſi opponas ⁊ hic non impeditur petitio quia continen certum tempus.l.fi.⁊ in aut.vt cle.apud pꝛopꝛios.e. .ſi tamen ⁊.õ. vt
ccepi tia ſed quia ſernandus eſt oꝛdo yt.j.de rei ven.l.oꝛdinarij.⁊ de omnes iu.tam ciuiles quam mili.l.i.⁊ fi.⁊.j.de naufra.li.xi.l.pe.⁊.j. de

decur.l.generali.⁊.j.de edi.pꝛe.l.fi.⁊.j.ad.l.fal.aut᷑.ſed quum teſtatoꝛ ⁊

interdic.l. incerti. ⁊. de ap.l.i.⁊.j.finium regun.il.ſi quis.ſed dic ð B
.j. de aſſer.tol.l.i. Yo.⁊.ff.de excu.tu.quinquaginta.aʒ.⁊ in aut᷑. de ſan

„. A
ſde nn recuperanda vel adipiſcenda poſſeſſione poteſt ſimul agi cum pe

mane coe titoꝛio ſecundũ. M. vt hic. ſed non ð retinenda. vt dicus.l. vxl ctiſ. e. F.ij. colla.ix. Item hodie videtur omnis lis debere poſſe finiri biẽ
4nerilin dic ſecundum Jo. ꝙ ſimul ſemper ſint agitande. ſed pꝛius cauſa nio ⁊ ſex menſibus vt.j.quomodo ⁊ quando.in aut᷑.qui ſemel. ſed dic
n ki poſſeſſionis terminanda eſt. vel dic tercio ꝙ petito iudice ſuprr vt.ibi dixi. Item nõ. ad euidentiam huius.l.quia aut vterq;.i.actoꝛ ⁊
dc ifde caula poſſeſſionis ⁊ finita peto ſuper cauſa pꝛopꝛietatis alium. B reus abeſt. ⁊ tunc nullo modo fertur ſententia ſecundum omnes. aut
ſola ratione continentie pꝛohibetur. Sed an ſine noua delegatõ uteꝛq; pñs.⁊ ũc ferri põt qñcũq; cognito tñ de cã prius.⁊ h Fʒ oẽs aut .
. ne de pꝛopꝛietate cognoſcent. . vt.j.ſi a non compe.iu.l. ii alteruter. ⁊ tunc ſiquidẽ reus ablens eſſet contrahitur eremodicium. ?
ſehhn e¶Continentiam. ſiue ſit cauſa que plures ſpecies continet vt tute poteſt iudicari etiam ſecundum vetteres leges Sin autem actoꝛ nõ po
ngn le. ſiue ſit talis ſuper qua plures concurrunt qõnes.vt hic dixi. terat iudicari niſi in quibuſdam caſibus ut in cauſa liberali vt. ff. e. l.
vinlin fPreꝛogatiua.ſ.a pꝛincipe conceſſa. vel quia erat miles. poſt. F.i.v.j.de libe.caula.i.iuſta.⁊ nõ.ff. de lib. cauſa diui.ſed hodie
ſnu g Judicio.i.apud eundẽ iudicem.ſic inſti.de ac. .ſiminus. boc nouum inducitur. yt etiam abſente actoꝛe contrabatur eremodiciũ
eſona . SðM m32

ut. . F. ? ſiquidem. Item an poteſt pꝛoꝛogart trienniũ cõſenſu videtur ꝙ;
ſic vt. ff. e. l. ij. F. ſed iudex..non quum publica ſit vtilitas vt patet ex rõ
nibus poſitis ſupꝛa in pan. huius.l.⁊ pꝛo hoc.ff.de poſtula.quos pꝛo
bibet. 7. S. ti.i.l. fi. . ſed quia veremur. ⁊ de le.⁊ cõ.l.non dubium. Item
quid ſi lata eſt ſententia poſt triẽnium..non tenet.⁊ ex ea cauſa ſolutũ

repetitur.nec obſtat. ff. ſa
mi. her. cum putarem. qꝛ
ibi tenuit ſententia ⁊ iudi
cium. licet nulla fuerit ac
tio. Item an loquitur de
pꝛima cauſa tantum.an ẽt
apellationis.v.cauſa ap.

non durat vltra triẽnium

imo minus.quia biẽnio.
vt in autẽ.ei qui apellat.
Quid de cõpꝛomiſſo. v.
quia ſtatutum eſt tempuſ
vt. S. de arbi.l.i. Itẽ quid
ſi per iudicem. B. vt. j.F.
ſin autem vterq;. INẽ hoc
iure ciuili.ſed iure canoni
co inſtantia non expirat
triẽnio vt extra de iudi.c.
venerabilis .⁊.c. ſigniſica
nerunt.
Aula noſtra.i.a nobis.
b Extẽd ere.alias exercer̃.

pᷣpoſiti ſint:uel ex aula noſtra dati
vel a noſtris pꝛoceribus delegati
non eſſe ei concedendum vlteri
us litem:quam triẽnij ſpa cio extẽ
derè hoc etenim iudicialis maãgis
eſſe poteſtatis nemo eſt qui igno
ret. Nam ſi ipſi noluerint nullus
tam audax inuenitur qui poſſu in
uito iudicè litem pꝛotelare. Et
ſiquidẽm pars actoꝛis ceſſauerit:
quatenus multiplici dilatione re
us fatigetur:⁊ triẽnij mete poſt li
tem conteſtatam iam pꝛope ſinem
veniant:vt ſemeſtre tempus tãtuʒ
ei ſuperſit:licntia erit iudici pẽr
executoꝛes negocij actoꝛem requi
rere parte fugietè ex una parte ac

toꝛis abſentiam incuſante:⁊ iudici
bus omnimodo ſuas aures hu

iuſmodi quẽſtionibus reſerãtibuſ

⁊ ſi per tres vices hòc ſuerit ſubſe
cutum decẽm dierum ſpacio per
vnũ quẽq; introitum deſtinato:⁊
nec ita pars actoꝛis fuerit inuentã
⁊ neq; per ſe neq; per pꝛocurato
ꝛem inſtructum peruenerit: tũc iu
dicem negocij àcta apud ſe ↄfecta
conſpicere. Et ſiquidem nihil
Et ſiquidem. quatenus ſufficienſ actitatum eſt ex quo poſ
.i.quia.vel licet non ſaci ſit terminò cauſe certa ſieri conie
at ex pꝛopoſito.tamen lex ctura:uolumus non ſolum parte
boc pꝛeſumit.vel ponttr 3
conſecutiue.vt.j.de obſe.
ſi manumiſſoꝛi.Accurſius floꝛentinus.
g Licentia.iur̃ iſto non veteri.vt. ff. e.l. poſt. ”. circunducto. Sed nun
quid etiam antequam ſit pꝛope finem triẽnio poterit hoc facere.⁊ ſic ſẽ
tentiam foꝛmare. . ſecundum. B. ſic nam non imponitur ei neceſſuas
yt non ferat ante.ſed vt ñi differat vltra triẽnij finem. ſed ſecundum. D⸗
nunquam ante pꝛonunciare licet ar.j.e.. huiuſmodi.ſed tu diſtingue

c Hoc etenim. extendere ł
non. Ac.
d Magis. quam partiuʒ
nam bene dico iudicis ñ
litigatoꝛis.nã ſi ipſi ⁊c̃.
e Jugdice cuius iuriſdictõi
ſuppoſitus eſt. H.vel qui
cauſe pꝛeſidet.

ſecundum Jo. vtrum actoꝛ ſit abſenſens an reus.ſi reus tunc ⁊ ante ꝓ
nunciare poteſt. quia ⁊ veteribus legibus reo abſente contrabebatur ere

modicium. æ quum non ſit correctum dicam anteferri poſſe ſentengam

actoꝛe autem abſente non licet ante pꝛonunciare.quia olim eo abſente

non contrahebatur eremodicium.⁊ ideo quum non inueniam tum an

te pꝛonunciare.nec hoc dicam. ⁊ hoc quum altera pars eſt abſens . li

antem vtraq; nunquam iuder debet ferre ſententiam. ſi autem vtraq; p
ſens.quandocunq; poteſt.vt.j.e. .ſin autem vterq;.
h Per executoꝛes.i.nuntios.vt in aut.de litigio.ð.omnes. alias aliter
accipitur.vt.j.de execu.rei iu.l.executoꝛem.
¶ Fugiente. ſic dicta. quia conſueuit fugere.non quia modo fugerit.
k Queſtionibus.i.querelis. Relerantuibus.i.aperienubus
lIHoc.ſ.requiſitio per executoꝛem.
m Decem. vt. ff. e. per interualla ꝙ poterat minoꝛare.vt.ff.e.l.non nunq;
Sed hodie eſt.xx.dierum inter vnam dilationem ⁊ alteram non minus
vt in aut.de liti.S.⁊ ſi hec minime fecerit.
n Inuenta.i.noluerit venire ad cauſam. fuit tamen inuenta ab executoꝛi
bus.⁊ ſibi denunciatum. ⁊ ſic non obſtat contra.ff.que ſen.ſine ap.l.i.

F. item quum ex edicto. nam tunc ipſo iure non valet ſententia. vt ibi

ſecundum quoſdam. vel dic ibi non fuit citatus. ſecus autem ſi citatus
licet non inuentus.vt.ff. de euic. ſi ideo.S.ſi..fl. de dam.infec.l.iiij. .to
tiens.⁊.ff.ꝙ vi aut clam aut qui rr⸗ an.ex.vt perfectius.⁊ ſi qui
dem per contumaciam veram abeſt non auditur poſtea niſi veniat iudi
ce ſedente pꝛo tribunali.pt.ff.de in inte.re.l.diuus.⁊.ff.ð iudi.⁊ poſt.in

. x.j. e. . quum antem. Si aũt ficte contumax ſuit.tunc auditua
vt pꝛedicta. l.⁊ poſt. S. fi. Si autem pꝛobabili cã. ſerua diſtinciõ
nem quam habes.õ.de pꝛocura.quia abſene.
o Inſtructum.i.docium.ar..de pꝛocura.l.fi.vel.i.oꝛdinatum.
p Acta.i.ſcripta lacta ante abſentiam actoꝛis.

fugientèm ab obſeruatione iudicij

relaxare :ſed etiam in omneſ expẽ

ſas que conſueto modo circa liteſ
expeduntur èum condemnare:ve
ra quantitate earum ſacramẽtõ ſu
gientis manifeſtanda ⁊ omni cau
tela quam ſuper lite reus expoſu
it reddenda quẽ ⁊ ſi remanſeru:vi
ribus ua cuabitur: Sin auteʒ ex
geſtis apud ſe habitis parte acto
ris minime inuenta poſſit inuenir
viam ex qua maniteſtũ ei fiat qd
ſtatuendum ſit etiam acto:e abſen
te ſi eum meliorem cauſam habe
re pꝛoſpexerit:⁊ pꝛo eo ferre ſentẽ
tiam non moꝛẽtur:⁊ pꝛeſentem re
um actoꝛi condemnare: expenſis
tantum modo litis quas reus legi
time ſe expendiſſe iurauêrit: con
demnatione excipiendis:qꝛ hanc
penam actoꝛi ⁊ melioꝛem cauſam
habenti pꝛopter ſolam abſentie ⸗
tumaciàm imponimus: nullo pẽi
tus ei regreſſu ad eandem litemↄ
ſeruando:ſed ãctoꝛ contumax ca
dat omnimodo a lite ſi reus abſol
ułtur. Si vero aliqua condemna
tio contra reum pꝛo abſente acto

re pꝛoferatur quam foꝛſitan non

ſufficientem ſibi actòꝛ putauerit fu
gitiuus nullo modo iterum eandẽ

q Coõſpicere. cenſe
mus.
nitiue ſententie. ſic
I. e.l. . pe. ſed vide
tur ſemper certum.
aut eni pꝛobauit ac
toꝛ plene. ⁊ vincit.
aut non.⁊ abſolui

reus.vt.ff.de ede.

.l. qui accuſar̃.que
eſt contra.ſed illad
loquitur viroque
preſenie. vt in du
bio pꝛo reo iudi
camus. vt ibi.⁊ in
ſti. de interdic. 5. coõ
modum.
Fugientem. i. reü
qui iñ eſt pꝛeſens.
t Judicij.vt non te
neatur huic inſtan
tie. ſed de nouo in
cipiat actoꝛ.ſi vlt ⁊
ſic hec abſolutio ñ
tenet in pꝛincipali
queſtione.yvt.ff.eo.
non iccirco..quũ
poſtea. .l. poſt edi

ctum. 5.. circũducto

imo in. xl .anos p
peiu at. vt. j. de p.
.xxx. an.l. fi. ſz ar.
contra in aut.de li
ti. S. fi. ſed ibi bil fu

it abſens. hic ſemel. Item poteſt dici ꝙ vicium litigioſi dunet. Ieẽ

quid de atteſtationibus ⁊ confeſſionibus ibi ſactis dic vt. S.de

eden.is apud. Item quid ſi reus pꝛeſens vult in ſe onus pꝛoba
tionibus tranſſerre. . abſoluetur diffinitine ſecundũ. B. vt. f.
de pꝛoba.l. circa in fi. Item hoc licet actoꝛi pꝛeſenti. reo abſente.
ergo ⁊ reo pꝛeſente. nam non debet actoꝛi cc. vt.fl. de regu .iu. l.
non debet. Ded Jo. contra. quia non eſt qui ibi contradicat.
u Eum.i.abſentem actoꝛem. vt. ff. e. l. eum quem temere . .j. fruc.
⁊ lit.ex.non ignoꝛet.⁊.j.qui accu.non poſ.l.qui crimen.
x Sacramento.nõ. ſpeciale. vt pꝛo ſe alicui ſuo credatur ſactamẽ
to ꝙ eſt pꝛopter difficilem pꝛobationem .vt. j. vnde.vi.ſi quando
alias non.niſi pꝛeſumptio ſit pꝛo eo.vt.j.de re.cre.l.in bo ſi.
y Fuglentis.i. rei qui ſolitus eſt fugere.ſed nunc eſt pꝛeſens.
ʒ LCautela.ſ. iudicio ſiſti ⁊ indicatum ſolui quas faciebat reus. vt

inſti.de ſatiſda. .i.⁊.ij.
g Que. ſ. cautela.

b Euacuabitur. huius legis auctoꝛitate. Item nõ. ꝙ tria noua ſt
pꝛeter iſtam legem per aut.j.quomodo ⁊ quando iu.aũt.qui ſe
mel. pꝛimum ꝙ ampliatur numerus. x. dierum vſq; ad. xxx. Fm
ꝙ abbreuiatur tempus triẽnij in actoꝛe abſente ad biẽnium ? ad
ſex menſes ſecundum quoſdam. vel ad ãnum ⁊ menſes tres fm
nos. Tercium quia reus actoꝛe abſente pꝛobat. ? diffinitiue ab

ſoluitur per legem illam.ꝙ non erat per iſtam ſecundum Jo.iz

ab inſtantia tantũ abſoluebatur. Sed. H. contradixit etiaʒ per
.l. iſtam. vt modo dixi. Item quartum quia ipſo iure cadit acioꝛ
ab actione per legem illam ꝙ non erat per.l.iſtam ſecunduʒ Jo.
ſed tantum inſtantia ꝑibat.vł ibi loquitur quando bis fuerat ab
ſens. ſecus ſi ſemel.vt hic ar. . de epa.au.l.iij..fi. Item an ideʒ
in reo vt bis abſens cauſam amittat ſed dic vt in aũt. qui ſemel.
c Et ſiat.ideſt iudici.Accurſius floꝛentinus.

Non n

ppdanmne
f. po⸗
. Junuuenlt

binhind
lpeit aco⸗
gicdl ſen
t. oas
caoblans
arelur eus
noco aute;
ntor expen
1lein olant
donnatur e
apenſs ſeen
Po. Aj dir
1 Pneeſu
lpetere acio
9H.ve reus
t dedra d
bemnatione
ſiqunm ftd
danmno gren
Conumci
Puſemiurgu,
bltnKder⸗
lontumaci,
) Nö mntat
Pboloct,i
Nore baeb
Gckoꝛem caun
lboc ro pre
laroxabſeni
ſtantiuepet
ſetpoſt
Möguirolct
hlinr uſt
ſnofel inme
Elnxn wus
iumunche,
ſopoet niſtpe

lumſhil
ünanſ
6 rimng
Unntin
Chetne
Driug
uibebe ſen

euſſt

tinrtk

licninnn

Cipe
nn RM
Tmnin in
ſelſelte⸗
ur Gnenenn
erihwbnt
aplere tſnt

Mfontbe

us .ſdetc
lauliculig
Kconml
laninr nnnn
Peſene,ſin
dio pothit
Cno Kbitn
ldeitentſ⸗
modun,
Flheneniti
gulſicktr,
1 Pudc ten
neaorbur ite
ſlderv

Cpit aen 4.

ſcbertplenei
nrt i lnpt
Ceſionettt
ſon imnoſt
poſarcloett
cun ſcniden
nonl inn
gauttii⸗
nnnlihn
Cnennui
Klati
nlugtimmtn
bi ſatodrkn
1
elmci B
tini in
nſenh
bicnndel
untnen gift

d· Non moꝛetur.ĩmo contra.nt.ff.de re iudi.l. contumacia ĩ pᷣn.
vbi damno litis pnnitur contumax. Item contra.ff. de confeſ.
certũ.S.p.vbi pꝛeſens non damnatur abſenti.ſed virunq; ſolue.
yvt. ff. e. ⁊ poſt in glo.ĩmo contra ⁊c.
e Jurauerit cum taxatione iudicis.yt.j.e.ſancimus.
Ercipiendiſ.vtpo
te petit actoꝛ.c.⁊ ex
pẽdit.x.reus expẽ litem reſuſcitare concedimus: et
dit. v.ſi actoꝛ non hec quidem pena actoꝛi fiat impo

eſſet abſens cond ſita. Si autem reus abſuerit:
naretur reus in. r. ſimilis eius pꝛoceſſerit requiſitio
modo auteʒ dedu quemadmoduʒ pꝛo perſona acto
cuntur expenſe rei ꝛis ediximus etiaʒ abſente reo erẽ
ſic in.v.tantum ⸗ modicium contrahatur:⁊ iudex
demnatar reus ꝓ ſecundum ꝙ ex veteribuſ legibus
expenſis ſecunduʒ cautum eſt ex vna parte cuʒ omni
Jo. Alij dixcerunte ſubtilitate cauſam requirat:⁊ ſi ob
vt. P. nec ſua decẽ noxius ſuerit inuentus:etiam con
repetere actoꝛem ⁊ tra àbſentem pꝛomere condemna
.v. que reus expen tiõʒ non ceſſet que ad effectum ꝑ
dit deduci de con ducatur: ⁊ per res ⁊ facultates fu
demnatione ꝙ eſt gientis victoꝛi ſatiſſiat.ſiue ipſe iu
iniquum vt dupliid ex ex ſua iuriſdictione hoc facere
damno grauetur. poteſt:ſiue per relationem ad ma
Lontumacis. qu ioꝛem iudicem hoc reſeratur:⁊ ex
pꝛeſumitur quũ ſi eo legitima via contra rẽs cõtuma
abſit. vt. l. de re iu. cis aperiatur. Nulla licentia ei vel
l. contumacia. F. i. alij perſonam eius ſòlam pꝛeten
hActõ.mutat caſa eenti concedenda contradicendi
i Abſoluet.ĩ torti. quum in poſſeſſionẽ ex huiuſmõi
K Actore. habente cauſa actoꝛ mittat᷑.nec ſi reuerſus
melioꝛem cauſam. fuerit ⁊ voluerit ſideiuſſoꝛes dare
⁊ hoc reo pꝛeſene ⁊ poſſeſſionem recuperare udiat
⁊ actoꝛe abſente. ſñi in huiuſmodi etenim caſibus om
ſic erat iure veteri. nłm ei contradictiõʒ excludimus
yt. ff. e.⁊ poſt. S. i. Quum autem eremodiciuʒ vẽ
Actõ.qui volebet tilatur ſiue pꝛo actoꝛe ſiuẽ pꝛo reò
appellare quaſi in examinatio cauſe ſine vllo òöͤbſta
aliquo vel in maio culo celebretur. Quum enim terri
ꝛe ſumma reus fue biles in mediñ pꝛoponuntur ſcrip
rit damnandus.q; turè litigatoꝛis abſentia dei pꝛẽſen
nõ poteſt niſi veni . J
at iudice ſedente ꝓ
tribunali. vt.ff. de in inte. re. l. p. Accurſius.
m Si lceſ ſit.
n Sin ãaãt. ſimilis.ſ.ter per.x.dies vt.S.S.⁊ ſiquidem.

o Eremodicium.ideſt deſeri videatur indicium. ſic ⁊ diffinitiue

poſſit pꝛonunciari.ab eremo.enim ſic dicitur.
p Cantum. vbi.ſ.reus abeſt. non vbi actoꝛ. vt. ffl. e. ⁊ poſt. i. ge. 7. F.
.i.niſi in cauſa liberali vbi etiam in actoꝛe contꝛahebatur eremo
dicium. vt.j.de libe.cauſa.l.iuxta.⁊.ff.de libe.cauſa diui.
Abſentẽ.ſ.reũ.⁊ hoc quũ ẽ liquidũ.alias ab obſeruatione iudi
cij vt.ð.ꝓxi.ꝭ.Itẽ põt eũ mittere ĩ poſ.rei abſentiſ.quũ enĩ añ li.
ↄtel.poſſit facere ergo ⁊ poſt multomagis.vt.j.qũo ⁊ quando inu
dex. conſentaneum.
P Satiſſiat.ſ. generaliter quecũq; fuerit actio ĩ rem vel ĩ perſonã.
ſ Ad maioꝛem.ſ.delegantem.quum ipſe ſit delegatus. vel ad eũ
qui habet rem petitam in ſua turiſdictione.vt. ff. de re iudi.a di
no.i. .⁊ de bo. anc.iu.poſ.cum vnus.S.is qui.
t Res. poſſidendas 2 vendendas. Ei. ſ.reo.
u Solaã.iõ dicit ſolam. qꝛ alius ex ſuo iur̃ vt ypothece poteſt pe
tere. vt. ff. de pig. ſi ſuperatus. ? ar.ff. de re iudi.a diuo.S.ſi ſuꝑ.
XAudiatur. hoc quum agitur in rem. qua re tantum in poſſeſſio
nem rei petite ẽ mittendus non omnium rerum.vt.ff. quibus ex
ca.fulcinius...fi.circa fi.l.ſecus antem ſi perſonali quia ⁊ in om
nium ſit miſſio olim hodie pꝛo menſura debiti. ſicut fit ⁊ ante li.
contel.vt.ff.ex quibus ca.in poſ.e.l.i.⁊ in ant᷑.de exhi. .ſi vero
perpetuo auditur ad recuperandam poſſeſſionem.niſi fuerit iã
yvendita. vel pꝛo debito creditoꝛi adiudicata. vt.j.de pꝛeſ.xxx.an.
l.ſi quis emptoꝛis.. pe.Sed videtur etiam in reali andiendus

ſic eſt cõtra.j.vbi in rem actio.l.ij.⁊.j.ðe pꝛeſ.xxx.an.l.pe.s.pe. ſ die
aut eſt lis conteſ.⁊ liquidum de cã.⁊ ſic hic loquitur.aut quaſi conteſ.
⁊ non liquidum.⁊ tunc de pꝛopꝛietate non de poſſeſſione auditur. vt di
cta.l.vbi in rem actio.aut nec conteſtata nec liquidum.⁊ tunc pꝛo poſſeſ
ſione ⁊ pꝛopꝛietate auduur. Item quid ſi actoꝛ in poſſeſſionem rei petite
eſt miſſus non ex diffini
tiua.quia non eſt liquidũ
tia repleatur nec ptimeſcat iudex ſed lite vere conteſ.an au
appellationis obſtaculum:quum diatur de pꝛopꝛietate. d.
ei qui contumaciter abeſſe noſcit᷑ ſic.non de poſſeſſione. vt
nulla eſt pꝛouocationis licenti q; jj.qũo ⁊ qñ iu.ↄſẽtaneũ.
T in veteribus legibus eſſe ſtatun y Omnem ei contradictio
manifeſtiſſimi iuris ẽ. Huiuſmṍ nem. niſi veniat iudice ſe

di autem ſententia pꝛope ſinem tri dente pꝛo tribunali. vt.ff.
ennij pꝛoferatur: pꝛoò quo ⁊ pꝛeſen dei inte.re. l. diuus. vl ni
tem legem induximus. Sin enim ſi ſit abſens iuſta cã ⁊ ꝓba
in anterioꝛe tempoꝛe in quo larga bili vt diximus.õ de pꝛo
tempoꝛis ſupereſt dilatio: ⁊ ſpes cura.qui abſẽte. Vltimo
abſenti relicta fuerit reuertendi: quero quum contra reum
alterutra pars ceſſauerit:in ſola ex abſentem non per contu
penſarum datione ⁊ abſolutione maciam non põt ſnĩari.vt
ſorſitan pꝛeſtetur penalis ſententia j. qũo ⁊ qñ in lea que.
non autem tunc moꝛs litis ? con(lA. pe. an econtra reo pfñte

demnatio in abſente itroducatur: T actoꝛe abſẽte non per⸗
que in hijs caſibus ccidunt tan tumacia poterit ſuĩari. e.
tũmodo in quibus triẽnij eſfluen ſic. vt. j. ad.l.iuł de adult᷑.
tis iminet ſoꝛmido. Siue auteʒ quãuis indubitati⸗
alterutra parte abſente ſiue utraq; 3 Quũ ãt vẽtilatur.i.quũ
pꝛeſente lis fuerit deciſa:omnes iu iquirit᷑ cãe meritum. ⁊ an
dices qui ſub imperio noſtꝛo con poſſit diffinitiue ſentẽtiari
ſtituti ſunt: ſciant in expenſarum a Sine ꝓ actor̃.ſ.abſente
cauſa uictòꝛi eſſe condemnanduʒ ꝙ nonũ p hanc legem.
uictum:quantum pꝛo ſolitis expe b Reo. ſ. abſente ꝙ erat ĩ
