non agatur circa peculiuʒ. gando.Simili modo ⁊ in milite ſi dere compelletur.ſin autem nõ ha pe. .l. ſilium vel il n
ſic hic loquitur. econtra ꝙ; liofami.qui reculauerit aditionem beat ſubſtantiam ſufficientem red lud in accuſatione. nſt⸗
ſic. ſ. ꝙ vgeat quia qui nõ hereditatis que ei ex caſtrenſibus itum ad legatoꝛum vel fideicom ar. fl. ad tre. l. nam Aln
admittitur ꝓ ſe nec ꝓ alio actionibus perueniat patri danda miſſorum preſtationem vel minĩe ꝙ in pꝛin. Item an hin
ſine conſenſu patris.nam licentia adiꝛe heꝛeditatem:vt ad ip redditus vel allas acceſſiones con contra ipſum patrẽ n
nemo admittit ꝓ alio qni lſum perueniatpleno iure tam per tinẽat: ſint tamen res mobiles ſiue agendo conſentiet i
etiam pꝛo ſe admittatur.ſʒ vſumfruc.quaʒ per dominiuʒ ean imobiles:ſteriles quideʒ non tame pater quod ſili po be
aliqui pꝛo ſe admittuntur dem heꝛeditatem poſſeſſuꝛuʒ qua utiles veluti domus in pꝛouincia teſt agere quando ſin
qui pꝛo alio.non.vt.fl. de q;. d.non puto.qꝛ dW
poſtul.l. i. F. ij. ⁊ eſt ratõ ſe .. omne beneficiuz le R int
cundum. . quia videtur filius non eſſe integer homo ad agendum. ge eſt proꝛogandum. vt.j.auten. conſtitu. que de dig. Fillud. qui e
ſed medius.vnde nec pꝛeſcriptio ei cunit.vt.j.de an.ex.l.i.in ſi.ſed ꝑ pa dam tamen vt otto dixerunt quod nunquam exigitur conſenſus n
tris conſenſum reintegratur ꝙ in ſeruo non poteſt eſſe qunʒ ipſe nec me patris niſi quando patri non queritur vſuſf. quia non vult. tunc n
dius homo ſit.⁊ ideo non agit etiam domino conſentiente.vt. ð. de iud. enim debet conſentire in ſignum repudiationis vſuſſ. ſi autem e
ſeruus. Quid in tutoꝛe.dic quod poteſt ſine conſenſu patris.vt.ff.de in ſuſf.non queratur patri quia non poteſt agit filius ſine conſen R
ius vo.l.queſitnm. Item quid in pꝛecepto facto ei confitenti in iudicio yt per dicia.l.de mino.l.deniq;. per dicta auten. . de coll. per i
videtur quod nec hoc valet niſi ⁊ pater conſentiat.quum ſentẽtia ſit.?⁊ ex aliam. l.ff. de nox.l. noxali. .l.ſ. 2 inſti. de nox. 5. fin. ſed ibi pater er
eo actio in factum detur.⁊ ſententia dẽ pꝛecepti.⁊ tempoꝛa quadꝛimeſtꝛia conſenſit ſecundum nos.vel coꝛigitur in hoc vt debent hodie —2 adl
dantur.vt.ff. de iudi.ſi debitoꝛi.Econtra quod teneat etiam ſine patre. ſentire. accurſis.
⁊ nec ſit ſententia quum nulle ſint partes iudicis.⁊c.vt.ff.ad.l.acquil.ꝓ eEtatis.xxv.an.vt.ð.de his qui ve.e.l.fi. nn
inde.S.i.ſo. poteſt diſtingni an detur in confeſſum. extra iudicium ⁊ ſitei ſSin autem in ſecunda etate.i. ante.xxv.an.ſed poſt. vij. nam de

— = —
= = =
F5
=. = =.

=S—
=S.
=
=
S

Conſeſnige

knte

Nn
fdenin
iginnn
Aen

giot ne

onebt uan

dchſeleſi
gin

Bicdlſd
graſen
Uuns coi
rqon
ſiad nel
vnmti
ſhmngi

infantili etate dices. J. e. F. vbi autem puerilis etas.
g Hoc facere.etiam ſine auctoꝛitate alicuius.nam curatoꝛem non
babet. quia nec poſſet habere quum ſit in patris poteſtate vt ſtati
dices.nec pater auctoꝛiʒat quia nec eam volebat.
h Heꝛeditati.nõ.naʒ filio nõ datur quũ ſit in pꝛis põtate tu.łcu.

yt.ð.de curato.fu.
el. fi. i. v. ? iſt pe tu/
tellis in pꝛin. ſ¶ da peecioſe vel vbicunq; poſite vl ſub
tur hereditati ſiut vrbane ex quibus huiuſmõi lega
⁊ alias datur bõis ta poſſint explicari licẽtia dabituꝛ
vt.ff. de cura. bo. patri ſufficientem partem eoꝛum ſi
da.l.i. .ff. quibus muiliter filij nomine vendere ⁊ ſatiſ
ex cã.ma.l.ab ho/ facere legatis. Hoc pꝛoculdubio 3
ſtibus in pꝛin. ⁊.j. obſeruando vt ⁊ mãcipia ipſe uſu
de capti.l.iij. ſʒ ſi ẽ fructuarius alere debeat: æ omnia 8
tes ſingulariſ puta circa vſumſruc.facere que nllo mo

do pꝛopꝛietatem poſſint deteribꝛẽ

legata a ticio filio

ſam. ? pater ſi vult

facere.paterna reueꝛentià euʒ excu

eam intendere.. ſante ⁊ a ratiocinijs ⁊ a cautionibꝰ
2 tunc datur cura ⁊ ab alis omibus que ab vſuſeuc 6
toꝛ illi rei ſingulaꝛi tuarijs extraneis ꝗ legibus exigu
vt ⁊.j. auten. vt lic. tur ſecundum noſtre conſtitutõis
ma. ⁊ a F. i. in prĩ. tenoꝛem: quam ſuper huiuſmodi
coll.viij. caſibus tulimus. Ipſuʒ autem fili
i Caſu. quando re um vel ſiliam filios vel ſilias dein
pudiauit filiꝰ ⁊ pa ceps alẽ patri neceſſe eſt. ñ pꝛopter
ter accepit.vlł eotra heꝛeditates ſed pꝛopter ipſaʒ natu
quando accepit fili ram ⁊ leges que ⁊ a parentibus a/⸗
us patre repudiãte lendos eſſe liberos impaueĩt ⁊ ab

k Denegando. ſed

ipſis liberis paꝛentes:ſi inopia ex

8

videtur non danri. uütraq; parte vertitur. Sed pater ꝗ
vt.ð.qui ⁊ aduerſo daem in pꝛedictiſ tantummodo cau
quos.il.fi.ſolu.ſpã ſis habeat licentiam rite res filioꝝ
le eſt bic. vel dic re fami.vendere filij nomine vel ſi em
ſtituituꝛ non adueꝛ ptoꝛem non inuenerit rite pignoꝛi
ſuſ parentẽ ſed ads ſuppònei: nullo modo licẽtia con
ſus res ipſaſ.i.adꝰ cedenda filijs eaſdem venditioneſ
ſus ipſam repudia vel hypothecas retractare. Nõ ãt
tionem quam fecit. paꝛentibus licẽtia danda extra me
vel dic reſtituitur ſi moꝛatas cauſas res quaꝛuʒ domi

pater adhuc non a
diuerat.alias nõ vt
ibi.

nium apud eoꝛum poſterũatem ẽ
alienare vl pignoꝛi vel hypothece
titulo dare. Sed ſi hoc fecerint ſci

Ab in itio fuiſſet. turis quod neceſſe eſt eos in leguʒ
quid ad rem. quuz lqqueos incidere: quibo huiuſmo
in hijs pater nihil di venditioneſ vel hypothece ſunt
haberet. quaſi.d.in interdicte.exceptis videlicet rebuſ

aduenticia erat ha/

biturus vſumſ. vnð
non mirum ſi voca
tur pater filio repu

mobilibus vel immobilibus illis
qui oneꝛoſe heꝛeditati ſunt.vlquo

diante. hic nihil filius erat habiturus..immo poſſet olim occn
pare iur̃ peculij filio inteſtato moꝛtuo.vt.ff. de caſtren. pecu.l.i.ſʒ

hodie ſecus.vt. S. e. l. iij.

m Vbi autem. hic eſt ſecunda pars.
n¶ Moneat. boc ſallit in caſu. ſ. quando vult filiuſfa.agere pꝛo do
te quam dedit pater vel auus.vt. S. de col. auten, quod locum. ſʒ
quum hic dicit patrem act᷑. mouere. an ſatiſdabit iudicatum ſolui
vel de ra to videtur quod non quunʒ agit vt legitimus adminiſt:a
toꝛ. vt..ð. de admi.tu.l.fi.S.deſenſionem. ſecus ſi vt extraneum e
um defendit. vt.ff. qui ſatiſda. cog. ſi filius vbi de hoc dixi.

.„ P

P
9

nopter rerum incrementa.i. quia fructus percipit etiam ſi ſũp

lus faciat. vt. ff. de vſufruc.l.actenus.

Bependere. quaſi diceret nulla.
Superſederit. vt ⁊. ff. de iure do.l.mulier in pꝛincipio.⁊.ff.de sᷣ

bo. ſigni.l. ſubſignatum.S.bona.⁊.l.hereditans appellatio.⁊. ff.
de col. bo. l. cum emancipati in pꝛin.ſed ar.contra.ff. ad tre. l. cogi

in pꝛincipio.

r Nomine filij. nõ. cauſam alienandi ſic v. ff. de pen. in pol. mit. l.
ii.. dimminutio. . fl.de pe.beredi. diuus

s

h Vt pꝛecium earum. ⁊ h videtur pater ſubijci ratiocinijs ſicut ⁊ẽ habui

. Ke
.

Mon autem ſilio damus licentiaʒ

Compellitur. bic ergo exiget ſilius ratiocinia a patrẽ quod eſt contra.S

cum opoꝛtet.I. non autem bypothecam. ?.j. .pproxi. 5. ſed lex hoc facit nõ

filius.accurſius
t Contineat. ſcilicet ſubſtantia. 4
ii Filij.t. F. ſuperioꝛi.ibi filij nomine.c.
X Alere. ſecundum digni
tatem mancipioꝛum.vt.⁊.
eff. de vſuf. ſed ⁊ ſi quid.
mancipioꝛum.
y Deteriorem. facit ſic de
quolibet fruciuario.vt.ff.
tuarius.

cunq; modo damnoſe: quas ſine
periculo vendere patri cum pater
na pietate licet vt pꝛeciſᷣm eaꝛum ł
in res vel in cauſas hereditarias p
cedat vel ſilio ſeruetur. Filiſs at
familias in his dumtaxat caſibus
in quibus vſuſfr. apud parentes 2
ſtitutus eſt donec parentes viuunt
nec teſtari de iiſdem rebus permit
timusſñec citra voluntatem eoꝛuʒ
quoꝛum in poteſtate ſunt vlla licẽ
tia concedenda dominium rei ad
eos pertinentiſ alienare: uel hypo
thece titulo da? ułpignoꝛi aſſigna
re:melius enim eſt coartare iuueni
les caloꝛes:ne cupiditati dediti:
triſtem xitum ſentiant:qui eòs pa
diſperſum expectat patrimonium.
Quum enim ſicut dictum ẽſt pa a
rentes alere eos ſecundum leges
⁊ naturam compellantur q ad uẽ
ditionem rerum ſuaꝛum pꝛoſiliꝛe
deſiderant. Abi autem puerilis
etas patri licentiam pꝛeſtat etiaʒ ſi
ne conſenſu filij heꝛeditatem eius
nomine adire ſi hoc fecerit pat᷑ da
mus quidem filio in integrum re-
ſtitutiõnem poſtqᷓ; patꝛia ſueꝛit po
teſtate liberatus:ul adoleuerit pã
trem autem oneribus hereditaꝛijs
licet nomine filij adiit modis omiĩ
bus alligamus:qꝛ enim talem her
ditatem adijt qualem nec ipſe nũc
nec filius idoneam ſibi eſſe exiſtiat

⁊ ſic nõ.caſuʒ.vbi fruciua
rius non ſatiſdat.ſunt ⁊ a
lij.vt.ff. quemad modum
yſuf. ca.l.ſi vſuſſr.S.plane
Atem de ꝛatiocinijs non
reddendis nõ.yvt.S.t.e.cũ
opoꝛtet. S.non autem. ⁊.ð

pꝛioꝛis.S.fi.
Omnibus. quia non fi
nitur illis modis omĩbus
vt ⁊ alias ſubau. fer̃.q.d.
moꝛte finitur.
b Lonſtitutionis.quã ha
bes. ð.e. cum oportet. F.
non autem.
c Impaueꝛt. ſ. vtriq; vt ſu
bijcit.⁊.j.de pa.po.l. ſilia
7. ff. de lib. ag.l. ſi quis a
liberis.⁊.S. de alen.li.l.i.
⁊.lij.⁊.iiij.
d Ex vtraq;. diſiunctiue.
.i.ex hac vel ex illa.nõ cõ
iunctiue. quia ſi ambo eſ
ſent inopes vnus aliuʒ a

ſi in integrum reſtitutionem petat
reſpuendam credens eſſe heꝛedita
tem adhuc mĩoribcuꝛꝛiculł iſtãtibꝰ
ituʒ ꝑ aliã reſtõʒ adir̃ pᷣfatã hr̃dita
tem: ne ludibnio leges ei fiant ſep

alen. li.l. ij. ſimiliſ eſt lectu
ra.ff.de pac.reſcriptum.
ſi pacta ⁊.ff. de lib.⁊ po.l.
ſi ua reſcri.⁊.ff.de contra.
emp.ſed celſus.S.i.ciꝛca f.

⁊ amplecti eandem ⁊ reſpuendam FFF. ita h dictio vtraq; po
heꝛeditatem cupiẽnti.ſi enim qus nitur diſiunctiue.vt. ff. cõi
di.l.penul.

e Tantummodo non ali
as. vt.ð. de bo.ma.l.i.⁊.ij.

Supponere.i.obligare pignoꝛi.
g Laqueos.quia non valet venditio.

ſti. ð.e.F. ubi autem in vnum.
Dumtaxat.nam in hijs in quibus nec vſuſfr. nec aliquid patri acquiri
tur puta in caſtrenſibus vel quaſi bene poſſunt teſtari.vt inſti. quibus ñ
eſt per.fa.te.circa pꝛin.⁊.õ.qui teſta.fa.po.l.nemo ſed de his aduentici
is teſtari non poſſũt. qr teſti factio publici iuris ẽ ñ pꝛiuati ⁊ iõ et oſeſu
pfis de hiis teſtaꝛi ſi poteſt. ut.ff. de teſtamtis.l.ij. donar at cauſa moꝛtiſ
poteſt ſi hoc expꝛeſſi ei conceditur a patre.ff.de dona.cauſa moꝛ.tam ijs
.F. filiuſfami.

Kk Voluntatem.ſed nunquid cum uoluntate patris nel etiam ſi iuramen

to confirmet ſecundum Hu. uidetur quod nec tunc. ut.ff. de uſufru. ſed
⁊ ſi quid. .fi.ſed..ſic cum actionẽ exerceat patre conſentiente.ut.S.e.

.l. F. i. 2 hec ſunt paria actionem intendere ⁊ rem alienare.ut.ff. de iure
li.l.ait pꝛe.S.i.

Dominium. quia hoc erat filij. ⁊ ideo de eo uidebatur. ſʒ quid ſi pignꝰ

remittat uel pꝛecarium in quo babet ntile dominium quum ibi non ha⸗

lere non teneretur.vt.S.ð&

S
3

. 2 4 7
3 Reuerentia. ſecus ergo i
matre.vt.S.de ſecũdis un
ptis hac edic.. h.s illud

de ſecundis nup. ſi quis/

beat dominium ceſſant hec.ſed adhuc puto idem ut arg. S. de febus ali.

.l. fi. ?ẽ hoc pꝛoxime innuit.nam per hoc pꝛeiudicaret fructuario. ſicut in
ſeruitute debita ſundo quam non remittit pꝛopꝛietarius.vt.ff. de vſuſr.
ſed ⁊ ſi quid..ſed nec ſeruitutem.ſed arg.conira.ff.quibus mo.pig.vel
hypo.ſol.l.i.⁊ de iis que in frau.cre.l.ſi pignus.

¶Alienare. nec ergo in ẽ/

phiteoſim dare quum ge

nerale verbum ſit alienaꝛe

vt.ð.de fundo do.l.i.⁊ in
auten. de non alie. F. alie
nationis.col.ij.

m Melius. ſ. quam non

coartare.

n Delditi.ſ.filij.
o Sentiant.ſ.patres.
p Qui eos.ſ.patres.meli

us enim eſt in tempore ⁊c

vt. 7.ð. in quibus cau. in

inte.ꝛe.non eſt ne.l.f.⁊ qñ
vnicuiq; ſine iudi.liceat ſe
vindi.l.liberam.

q Dictum eſt. S. pꝛoxi.
r Beſiderant.ĩterrogatiue

iq.d.non eſt ratio.

ſ Abi autem puerilis.i.in

t

fantilis quod probatur ꝑ
id quod ſeq uituꝛ.quia h
etas ẽ illa que pꝛeſtat pa
tꝛi licentiam.etiaʒ ſine.⁊c̃
vt hic ſubijcit.⁊.õ.de iuꝛe
deli. ſi infanti in pꝛincipio
Item patet ex eo quod ẽ
Jj.e.l.ibi ſi vero pater he
ditatem infante ſilio.⁊c̃.
Item per hoc quia.ſ.hu
cuſq; dixit de eo qui eſt iĩ
ſecunda etate ab illo.S.ſin
autem in ſecunda etate.
Reſtitutionem. ad eam
repudiandam.

u Adoleuerit. eꝛigo pubel

fact põt bꝛe ⁊ ñ hĩe ꝛatuʒ
ſic ⁊.ff.de noua.ſi pupillo
in pꝛinci.

x Non antem filio ſpecia

le eſt hoc caſu pꝛopteꝛ pa
ternam verecundiaʒ ⁊ ne
leges ſint ludibꝛio. nam
alł poteſt minoꝛ ſepius ad
adeũdũ ⁊ abſtinẽð ĩſtitui
vt. ff. de minoꝛib ait pᷣtor
§. reſtitutus. Item nõ. HB
ſufficere ſemel.⁊.S. d e iuĩ
deli.l. fi.F. antepe.⁊.õ.de
epiſ.aud.l.iij. Item nõ.ð

pater fecerit ratum non habuit ⁊

propter hoc reſtitutus eſt quomo
do ferendus uideatur iterum iudi
cium amplectens quod ⁊ poſt pa
tris uoluntatem contraria affectio
ne aſpernandum eſſe exiſtimaueꝛit
Sin uero pater quidem heredita

tem repudiauerit inſante filio con/

ſtituto ipſe auteʒ filius poſtea l ad
huc in ſacris conſtitutnſ uel patria
poteſtate libeꝛatus adeundam eſſe
crediderit eandem hereditatem:li
centiam damus ei uel ſi ſui iuris eſ
ficiatur tutoribus eius uel curato
ribus eius hereditatem adire nul
lo pꝛeiudiciõ ex recuſatione pater
na ei gerẽdo ſimili modo ⁊ in hac
parte nulla ei uel tutoꝛibus uel cu
ratoꝛibus eius licentia conceden
dacontra priorem ſuam uolunta
tem in integꝛum reſtitutionem pe
tere. Que ⁊ in legatis ⁊ in fideio
mil.tam ſpecialibus quaʒ per uni
uerſitatem ꝛelictis ⁊ in alijs cauſis
quas ſupra enumerauimus ſimili
buſq; ei ſeruanda ſunt. In ſeruis
auteʒ qui ſilijs uel filiab ſa.donan
tur ſiue conſtante maàtrimonio ſiũ
ab extraneis ſub ea conditione ut
ſtatim eos in libertatem perducãt
nullum impedimentuʒ paterna fa
ciat auctoritatis.Qualis eniʒ uſuſ
fru.poteſt ei acquiri qui momenta
rius eſſe òſtenditur.ſi enim in ipſo
moͤmento neceſſe habeat eum =
poſſidere ⁊ libertati donare in tale
homineʒ qualis uſuſſruc.patri po
teſt acquri. lxi

De hereditatibus decurionum.

Mpera.Conſtan.a. Maſtichia
no pꝛefecto annone.
J quis nauicularius ſine
teſtamento ⁊ liberis ſiue
ſucceſſoribus defunctus

ludibꝛio legum.vt.ff.de iudi.ſi pꝛetoꝛ.⁊.fl.de adopti.l.adoptare.?.eum.
y Lupienti. ſ. ei.
5 Eſtimauit.quaſi diceret non eſt ferendus.vt.ff. de neg. geſ.pompo.
a Pꝛeiudicio.generando.ſic.õ.qui admi.ad bo. poſ.l.i.⁊ de repu.bo.

po.l.ij.⁊ de iure deli.l.renitente.

b ¶Enumerauini.vt. ð. e.l.F. ſiue econtraꝛio patre.⁊ circa pᷣn. legis.
c Matrimonlio.a viro vxoꝛi filiefami.vel econuerſo.nam tali caſu valet

donatio.vt.ff.ðe dona.inter virum.⁊ vx.l.quod autem. .ſi.⁊..
de dona.inter virum ⁊ vx.maꝛitus. Item ad hoc.S.de dolo.l. cũ

pꝛoponas.

d Oſtenditur.ſi vſuſfructus dicatur.
e Momento.momentum appellat quoddaʒ tempus quod ma

ſit hereditatem eius non ad fiſcuzʒ
ſed ad corpꝰ nauicularioꝝ ex quo

fatali ſorte ſubtracio eſt deferri pre

cipimus.
Dem.Auguſto ⁊ Ceſſar Bono
ſo magiſtro equituu..
MNiũerſis taʒ legionibus q;
vexillationibus comitatenſi
bus ſeu cuneis inſinuare debebis
ut cognoſcant quuʒ aliquis fuerit
rebus humanis exemptus: atq; ĩ
teſtatus ſine legitimo herede deceſ
lerit ad uexillationem in qua mili
tauerit res er deʒ neceſſaꝛio perue
nire.
Dem. Auguſtus ⁊ Ceſſar Ruſi
no prefecto pretorio.
J quis cohartali conditiõe
grauatus ſine teſtamento ulł
quolibet ſucceſſore ultimum dieʒ
obierit ſucceſſionem eius non ad
fiſcum ſed ad ceteros cohartales
eiuſdem prouincie pertinere iube
Mpera.Theo.⁊ Valentini.aa.
floren.pᷣpᷣ.
NHieſtatorum curialium bo
nag ſi line herede moriantur
ordinibus patrie eorum adipilſci
precipimus.
Dem. Aug. ⁊ Ceſſares Aurelia
no comiti rerum priuatarum.
Jꝗ quis fabricenſis ſine libe
ris uel legitimo herede ðceſ
ſerit non condito teſtamento eiuſ

bona cuiuſcunq; ſumme ſint ad e

os pertinere qui uelut creditorès
decedentium attinentur:qui fiſco ꝓ
intercepio reſpondere coguntur.
hoc enim lacto contingit ui reipu.
ratio ſalua permaneat ⁊ fabricen/
ſes collegarũ ſuorum ſolacijs per
fruãtur qui damnis ac detrimetis
retinentur obnoxij.

Explicit liber ſextus.

gis intellectu perci
pi poteſt ⁊c̃.vt.ff.ð
ſol.ratum. in inſtã
ti enim hoc eſſe nõ
poteſt. ⁊ facit.ff.de
noua. ſi ſtichuʒ. F
ſi quis ita.⁊ nõ.ꝙ

hic eſt vnus de cai

bus quibuſ non q̃ᷓ

ritur patri vſuſr.vt

nõ.ð. auten. idem
eſt in his.

Be bhereditatib⸗

decurionum.

g I Iguis fe

gulariter i
ſucceſſiõe
ab inteſtato poſt u
xoꝛem admittitur

fiſcus i quacunq

ciuitate quis dece
dat.vt.j.de bonis

vacan.l.i.li.x.ſecd
fallit in caſibↄ hbu

ius titu. vt vbi ĩ qᷓ
libet lege habes u

num. Item eſt ? a

liuſ.vt.j.ſi impeꝛia
lis liberali.ſocius
ſine herede ðceſſe
rit.l.i.li.x.⁊ dicun
tur nauiculãij qui
habent ſocietatem
in nauibus facien
dis ⁊ repandis.vlł
dic qð nauiculaꝛij
dicuntur qui naui
bus bladũ ducũt
qui pꝛiuilegia ha
bent multa. vt. ff.
ð iure ĩmu.l.ſemꝑ
F. negotiatoꝛes.

hb u Minuerſis.

coxꝛpoꝛa qᷓ
dam militũ ponit
qui ſibi ſuccedunt

fiſco excluſo non

vxOze.
ſ I duis. fa
cit ad hãc

legem ⁊ ad alias huius ti.S. de epiſ.⁊ cle.l.ſi quis pꝛelbyter.
Jquis fabꝛcenſis.fabꝛicenſes erant deputati armis ſaci

endis ⁊ reꝑandis.⁊ vendẽdis.vt in auſ.de armis col.yvi.
ICreditoꝛes.alias curatoꝛes

Explicit liber ſextus.

Alrt
miſcec
tamnsdft
l pn
Dſeℳ
li
4
üäntil
ceco un
Gelni
u fd
Siteſt
unſt
(in ſ
Gtnedcnn
ullini
mlſiſoſ.
Alfoir
leſtlei
aſe K
piekli,
giiniheeuie
Flenmnsot
ald
nſtaen,

itiner

— E
S=

Klege
iE
mn
uen
Nunhne
mn
uuumtr

ognnt
ltn
et denſs
gun in
n hoecſei
tticii
nſſfohn,
ll pg
nne Neci
Ahim
kpannicc

nbe.
ebentth
Mnonun.
Natet
Ulir
lutſi
ntſtuopee

Vigunnn

rer
Nticebobe

tſtn

w ſt clii
gebebesn
Nencktn
1ſüiwei
bonl.ſa⸗

bencte dake
lrtdoan
Muigliſi.
ſodtlinn
uubus n
Snaicdl
turqin.
padi dad

iuleghe

rinulre.

iti ou
lno

en adnitr

Rundg

Incipit liber ſeptimus. De nindicla liberiate ⁊ apud concilium
manumiſſione. dixit ſupeꝛiori libꝛo de ꝛelictis pecuniarijs nũc de
libentatibus.⁊ primo de directis.premitens de his que inter ui
nos dantur.
a Et apud. 7 – Accurſius florentinus legum doctor.

2ci Incipit kbeꝛ ſeptimus. O uindic
liũ. ia libetate ⁊ àpud concilium ma
1i1. numiſſione.
ſi⸗
d'ò Mpera. Anto. Teꝛcio.
les in cõcilio. ⁊ dil Orũ quiapud
fert a iudicio. cum cõcilium manu
hoc inter conſentiẽ mittuntur: poſt
tes iudicium nõ ſʒ e cauſam a iudici
in inuitum. ut. ff. ð bus probatam
verb. obli. inteꝛ ſti ⁊ maumiſſõeʒ
pulantem. F. i. ſecutam: nõ ſo
c Falſa. i.nõ iuſta . let ſtatus in du
quia bene ei canta bium reuocari ſi dicantur falſa de
uerat. vt ⁊ inſti.qui monſtratione libeꝛati.
manumit. nõ poſſ. M. Bio. Max. aa. Saluſtio
§F. ſemel. ⁊. ff. eo. iu Mil ciuitãti Romane ſeł
ſta. ſic ⁊. ff. de le.i. pᷣſtite vel addeꝛe uel detra
ſi fideiuſſor. F. . ? here ſecundam manumiſſione po
de in inte.ꝛeſti.l.ij. tuiſſe certiſſimum eſt.
alij dicunt ſpeciale Bem. aa. ⁊. cc. Atonite.
ſauõe libertatis.ut Ec mulierèm per marituʒ:
ex falſa cauſa data nec alium peꝛ pꝛocuratoreʒ
non retractetur. ſe uindictaà manumittere poſſe non
cus in aliis ut.]. ſi cſt ambigui iuris.
ex falſis inſtru. per Mpe. Conſtan.a. Maxi.pᷣpᷣ.
totum. quod non Piud concilium noſtruʒ
placet.cum falſa cã uel apud cõſules pꝛetoꝛes
non ſit cauſa.ut. ff. preſules preſides magiſtratus ue
de uerbo.ſignifi.l. earuʒ ciuitatum:quibus huiuſmo
paulus. di ius èſt adipiſci poteſt patonoꝝ
d n Ibil certiſ iudicio ſedula ſeꝛuit libeꝛtatẽ. .ij.
ſfſimum. ut i dB
ſti. de inge. 5. fi. ſic Dẽ teſtamentaria manumiſſione.

T in ſacramto bap
tiſmatis. ut ſupra

Myp. Seue.⁊ Anto.aa.primo.
ne ſanctum baptiſ

codicillos maior uigin

ma ꝛeueretur ⁊ ĩ de tii annis feciſſet cõſirmatio
eꝛe. lxviij.di.c.ſicut nis tpᷣs libeꝛtati nõ noceꝛe
7. K.quod ergo. ceꝛtũ eſt: nec eniʒ poteſtas iuris ſʒ
eæe n Ec mulie⸗ iudicij conſideratur.
rem. procu Idem.aa. Phileto.
atoꝛem.iſ.ſimplicẽ
nam ſi ſit factus in

renm ſuam bene poteſt. ⁊ ſic intelliguntur iura cõtraria.S. de dolo
1l. cuʒ proponas.⁊.ff. ſo.ma.ſi uero negocium..ff. de donatio.
inter uirum ⁊ uxo.quod aũt alcum autem.S. fi. ⁊ idem in dotali
bus quos manumittit uir uiuente vxore.ut.ff.ſo.ma.l.ſi conſtan
te. ſi uir. nam uiri ſunt. ut inſt. quibus ali.li.in prinꝰ.
Vundicta. nec peꝛ alium modum licet quidam alio modo con
cedant.ſunt autem multi modi.ut inſti. de libertinis..multis.
8 Juris. quia manumiſſio non eſt in adminiſtratione patrimonij
ut. ff. de manu.l.ſeruus furioſi.ſed per ſiliuʒ fieri poteſt.ut.ſ.com
munia de manu.i.i.in fi.⁊.ff.e.l.ſurdi.
b. a Puc noſtrum. i. apud principem.
,Li Jus eſt.ſ. conceſſum ſpeciali uel generali conceſſione.nt
deſenſore ciuitatis habes. ut in aut.de defen. ci. F. nulla. etiam
apud extraordinarium iudicem. ut.ff. e. etiam. . fi.
De teſtamentaria manumiſſione.
Iſ. QAcodicillos. minor. xx. an. nõ poteſt manumittere ꝓpteꝛ
legem eliaſcentiam.ut.j.ti.ij.l.minor. ⁊ inſti. qui ma. non
polſ. 5. eadem fecit autem hoc teſtm̃ agens. xvuj. an. ? con

firmauit codicillos ſuturos.quod facere debuit.ut.S. de codicllł

x ſ
7

ſiue ⁊ poſt. xx.an. fecit codicillos.ð in quibus libertatem reliquit ? ualet 4
dem inſpecto iudicio.i.uoluntate habita in codicillis nõ poteſtate iuris
que trahit codicillos ad teſtamentum. ut. ff. de iure codi. ab inteſtato ĩ fi

⁊ de heredibus inſti.l.aſſe.

X teſtamento deſuncti lib

tates pᷣſtari nõ poſſunt he
reditatate non adita:uel ſi rei me
moria ꝓpter crimen ꝙ moꝛte non
inteꝛcidit damnata eſt.
Dem. aa.Euphoſio.
Ibeꝛtas teſtamẽto defune
ti data adita heꝛeditate cõ
tingit:⁊ ſi hs ſcriptus p in integꝝ
ꝛeſtitutionẽ abſtinuerit heꝛeditate
tamen nihil ea res libertati obeſt.
Dem. aa. Anchilao.
VAm teſtamẽto directaʒ li
bertatem pateꝛ tuus ſit cõ
ſecutus qᷓuis ei heꝛes extiteris fru
ſtra tñ rationes quas tpe ſeꝛuitutis
geſſit ut reddas ↄpelleris: cũ non
eã ↄditione acceperit libertatem.
Is autem cui libertas ſeu fidei
cõmiſſaria ſeu directa ſi rõnes red
didiſſet relicta eſt:ante reliqua illa
ta ⁊ ea que malo cõſilio amota ſũt
ad libertatẽ non poteſt peruenire.
Sin aũt nõ debitoꝛ ex ꝛõibus ſue
rit reptus poſt aditã heiditatẽ qua
ſi puram libertatẽ conſequitur.
M. Alex. a. Quintiliano.
R· fraudèm cꝛeditoꝛum te
ſtamento date libeꝛtates:
quanuis debitori hr̃s qui ſoluẽdo
non eſt extiterit peꝛ legẽ eliaſcẽtiaʒ
non valent.
M. Goꝛ. a. Piliſtrato.
Yhereditas eius a quo te
ſtamento dicis te eſſe ma/
numiſſum ob es alienuʒ ſpernitur
ab heredibus cõ ſeruande liberta
tis gratia non iniuſta rõne credito
ribus her̃ditarijs ſatis offertns iu
diciuʒ teſtatoris obſeruari tibi po
ſtulabis: maxime cum d etiam a
diuo Marco cõſultiſſimo pᷣncipe

0 1

m e X teſtamento. non adita niſi in caſibus quos no. . de ſideicom.

.l. eam quam. Accurſius

n Non intercidit.qð euẽit

in crimine leſe maieſtatis.
ut. ff. ad.l.iul.ma.l.ſi. Itẽ
repetundarum.nt.ff.ðe ac
cuſa.l.ex iudiciorum. Itẽ
apoſtatarum etiam mani
cheorum.ut.S.de hereti.⁊?
ma.l.iij.in ſi.l. retro enim
enim ſingitur non habuiſ
ſe factionem teſtamenti.ut
.cj.ad.l.iul.ma.l.pe.⁊ fi.⁊ ĩ
ſti. de here.ab inteſta.S. p
contrarium.
Ibertas. adita he
reditate. etiam ab
uno heꝛede ⁊ hoc ſi pnꝛe ẽ
relicta ut.ff. e.teſtamẽto.S.
teſtamento.

p ¶ Obeſt. ut ⁊. ff. e. ſciendũ

⁊ de mino.⁊ ſi ſine.S. ante
pe.⁊ de ſideicom. liber. cũ

quaſi.ꝭ.ſi quis ſeꝛuum.
q c Um teſtamẽto. di
rectaʒ 1 pure.

r Compelleris. nam eius

quod in ſeruitute fecit nõ
cogitur ꝛeddere rationem
tempore libertatis.ut ⁊.S.
an ſeruꝰ ex ſuo fa.l.fi.⁊. ff.
de neg. geſ.l. eum actum.
ſed contra eſt. ð. de pe.hr̃.
.l. fi. in fi. ſʒ ibi ſpeciale qꝛ
⁊ aliud pꝛo eo inducit᷑ ibi.

ſQum nõ ea.ſubaudi.ma

xime.nam ⁊ ſi ea conditio
appoſita eſſet nec eſſet ad
impleta.⁊ ſic remã ſſiſſet ſer
uns idem eſſet aʒ.nam nõ
habet tunc heꝛedem.ut.S.
cõia de ſuc.l.ſeruus.

tQuaſi puꝛaʒ.ut. ff. de cõ

di.⁊ ðmõ. Juliuſ paulus
ſed licet debitoꝛ ĩ pecunia
non inuenitur. HNõ ne ſal
tem de facto debet domĩo

oſtendere rationem. duo enim niden’᷑ iniungi illi qui rõnem reddere dʒ
quod inſtruat qñm ⁊ cõputet cum eo. Iiẽ quod reddat reliqua.ut.ff. de
condi.⁊ de.cũ ſeꝛuus ⁊.l.quis.⁊ de ſtatulib. ſi ſtatulibera. eñ. tenet ad
huc dñm inſtruere ſm quoſdam antecᷓ ſit liber. ꝙ non placet.ſed dic qð
ſi qua ſunt reliqua tunc veꝛe duo inſunt in ea odit.ſi veꝛo reliqua ñ ſunt
nulla ↄditio eſt.⁊ ideo libertas pura. ſimile eſt in inteꝛdicto vñ ui.naʒ ibi
nõ ueniunt mobilia peꝛ ſe. ueniunt iñ cũ immobilibus ut.ff. ð ni ⁊ ui ar.
el.i.F.ſi fundu s ſic ⁊ nomina neniunt in iudicio fa.herciſ. cum rebus coꝛ

poralibus nõ per ſe ut.õ.ſa.her.ea que.
re tm̃ nõ habet locũ.actio ſerui corrupti

ſic ⁊ ſi ſeuus corrumpat᷑ corpo
qui ſi corrumpat᷑ ⁊ anio ⁊ dãni

corporis uenit extimatio in actione ſeꝛui corruptti. ut.ff. de ſeꝛuo cor.l. in
hoc. Item aliud exemplum. ſff. de libe.le.l. petitor. Iem cum emptor cõ
uenitur ⁊ uincit.nec ſumptus repetitur. cuʒ antem mincitur ⸗ ſumptus re

petit.ut nota.j.de euic.l.i.in ſi.
n i N frandem. non nalent.nt. ff. e. ſi quis locuples. ? exigili fraus æ

effectus in directis.⁊ in fideicõmiſſaria ſolus enẽtus nt.j.qui ma

numit.non poſ.l.i.⁊ fi.

Ahereditas.ſatis.i.ſatiſdationem,.
Offerens.de ſolido ſoluendo creditoribus.ð nt inſti,

de eo eni lt.

ca. bo. adijciuntur. i. Accurſius florentinus leg. doctoꝛ famoſiſſimus.

3 C ntra noluntatem. ſ. ultimam.
Liberum. ſiue ſuum ſeruum ſiue heredis.ſecus in extraneo ſeꝛno

nt. f. e. ſi quis ita. S. quod conſtitutum. differt ⁊ in alio ſeꝛuus her̃dis ab
extraneo ut. ff. de le.ij.l.unum ex fa.S.ſi rem tuam.⁊ facit.j.qui non poſ.

ad liber.per.l.ij.⁊.j.ꝓꝓ em

pt.l. ij. .ff. de manu.l. ſeru

us. 5. fi⸗

b c Vm teſtatoꝛ pꝛeſti

Nõ poſſu.i.nõ dedit li

bertatẽ ad diem ſed ſubↄ
ditione.ut ar.Sõ.de nup.ſã
cimus.ſed cõtra.ð.quãdo
di.le.ce.l.ex his.⁊.ff.eo.ſi
ita ſcriptum fuerit ticius.
7.l. qui duos.S. fi.2.S. de

nſufruc.l.ambiguitalẽ. ⁊.]

de fideicommiſſarijs li.l.
ſi fideicommiſſaria. ſʒ hic
tempus incertum adieciũ
fuit ibi certum.ſic ⁊.ff. de
lega.i.ſi ſic. F. l. accur.

d ſ Eruo. nemo po⸗

teſt. ut. j. de ijs ꝗ
a non domino.i.ij.⁊ inſti.
de ſingulis re. peꝛ ſideicõ
ꝛe. F. libertas.ſed an traba
tur ad fideicommiſſariam
reſpondeo nõ ut. ff. de.le.
i.ſi ſeruus legatus. .ſi ſer

nuus ſed ar. contra.ff. de fi

deicom.li.l.generaliter in
fi. ⁊.S.ſi quis ſeruo pigno
rato.⁊.ff.ad treb.l.cogi.S.
ſed ⁊ ſi ſeruo ſed dicas ꝙ
illud quod dicit ille. . ſi
quis ſeruo pignorato ex
benignitate dictum inter
pꝛetatur. Item nidetur cõ
tra. ff. eodem ſi fructuari
um.ſʒ certe immo concor
dãtia eſt
e d Ireclis. pilei. niſi
in caſu ut. . de la
ti. liber. tol. F. ſed ⁊ qui do
mini.accur.
Si nulla.conſtitutio.
hibentur enim quandoq;
manumitti ut. S. eodem.
l.ij. 2. l. contra. ?. l. in frau
dem.
Ortini.i. directo mann
miſſi.ab orthos quod eſt
recium. inde orthodoxus
i. recte glorians uel orti
nus qui manumittitur ab
eo qui tendit ad ortum.i.
mMmortem.
b [ Jiure proponas.
nam tunc nalet ut.
5. de codicillis.l. ſi. Sed
certe immo ⁊ ſi hoc non
dicatur in teſtamẽto nt.ff.
de ſideicom.li.l.ĩ teſtamẽ
to.ſed ſpeciale eſt ibi ĩ qui
buſdam perſonis uel ꝛe/
petijt ibi teſtator ab ĩteſta.
i beꝛedes. ſolem

nuter. hodie nunda

ſit conſtitutum quod in exnei quo
q; peꝛſona obſeꝛuari oportet.
Dem a. CLuſte.
Ontra uoluntatm matris
tue libeꝛiatem in euʒ ↄferre
quẽ illa libẽꝝ feri ꝓbibuit nõ de
bes: ne uidearis iura pietatis uio
lare. Mpeꝛa. Philip
pus.a.⁊ Phil.c. Cemellio.
Am teſtator libeꝛtateʒ tprẽ
nuptiaꝝ filij ſui vel fiie dari
ſeꝛuo iuſſit nõ tempus pꝛeſtande li
bertati pꝛeſtitit ſed potius cõditio
ni locũ fecit:ut non inſecutis nup
tijs libeꝛtas iur̃ poſci non poſſu.
M. Carus ⁊ Cari.⁊ Numeria
nus.aaa. Mauro.
Eruo tuo deſunctus licʒ te
her̃dem ſcripſiſſe ꝓponitur
directã tñ libeꝛtate non potuit da
re: iure enĩ directo libeꝛtatẽ ſeruis
glienis nemo poteſt dare.
M. Juſti.⁊ maximia.aa.⁊.cc.
Germano.
Irẽctis uer bis iuꝛe data lib
tate non ſoluʒ ipoſitione pi
lei ſed ⁊ adita her̃ditate ſi null iu
ris impediat conſtitutio liberti cõ
ſtituuntur oꝛtini.
Sem.aa.⁊.cc. Laurine.
AJiurẽ non ſubſiſtit teſtamẽ
tuʒ in hoc nec libertates cũ
nõ fuiſſe adiectuʒ ut pꝛo codicillis
ſcriptũ ualẽt ꝓponas recte datas
oↄſtabit. Dẽ. aa.⁊.cc.Ryſo.
J bẽredes iuꝛe ſacto teſtam
to ſolẽniter adierint heꝛedi
tatem:ex teſtõ tibi libtas queſita:
poſtea colludentibus tam ſ. criptis
heꝛedibus quã ab inteſtato uendi
cantibus ſucceſſiõez adimi nõ po
tuit.Oð ſi ſponte repudiauerint ſi
bi delatam ſucceſſionẽ omnia que
in teſtamento ſuerant ſcripta defe-
ciſſe conuenit. Si vero ut uos de/
fraudarent heĩdes libeꝛtate coluſi
ſe hos pꝛeſes aniaduerterit. ſecun
dũ hec que diuus Pius Antoni/

nus cõſtituit: libeꝛtatibus conſuli

pꝛouidẽbit. .
Sem.aa.⁊.cc.marciali.

Tãatuliberis datam libeꝛta
tem adimi ab beide nõ poſ

ſe certum eſt: nec alienatio nec uſu

capio ſtatulibẽo quominus exiſtẽ

te cõditione libeꝛtatem conſequa
tur nocere poteſt.
M. Theo. ⁊ Aalẽ. aa. florẽtio.
Jrectas libertates gꝛecis vᷣ
. bis liceat ĩ teſtameniis relin
quere ut ita libeꝛtates directe date

uideantur ac ſi legitimis vbis eas

teſtator dari iuſſiſſet.·

goluntate. ut inſti.de hefe. qua.? dif. S. fi. Accurſius florentinu

K Mon potuit.ut ⁊.ð.e.libertas

IBelatam.timore cꝛeditoruʒ.ut ?.ö.ſi quis omiſ. ca.te.l.ij.in ſi.
⁊ boc antequam ſit adita.ut.S.de ꝛepu.heꝛe. l. iiij.
m ꝛouidebit.peꝛ edictum ſi quis omiſſa cauſa teſtamenti.nt.

M. Juſti. a. Joanni. ppᷣ.
Aim conſtitutio diui maꝛci
declaret ſi ꝗs condito teſtõ
uel ſinè teſtamento moriens ut lo
cus fiat ab inteſtato ſucceſſioni lib
tatẽs reliquerit:nemo autem adũe
uult deſuncti hereditatẽ eo quod
ſuſpecta eſſe uideatur ⁊ fuerint libᷣ
tates forſitan ⁊ ſiñ ſcriptis ſideicõ
miſſarie relicte liceꝛe uł cuilibet ex
neo uel uni ex ſeꝛuis qui ⁊ ipſe lib
tati donatus eſt ⁊ pꝛo ſua piclitai
ↄditione adire heꝛeditatẽ ſub hac
conditione ⁊ ſatiſdatione quod ⁊
creditoribus omnibus ſaiiſſaciat
⁊ libᷣtates imponat iis quibus uo/
luèrit teſtator. uarie dubitationes
ex hac cõſtitutione emeꝛlerunt:nã
ſi ꝛes hereditarie heꝛede minime ĩ

uento uẽnierint an ⁊ poſt uẽditio

nem earundẽ reꝝ poſſibile eſt uel
ſeruũ vel quẽlibʒ aliũ adire ⁊ ꝛecu
perare quidẽ ab emptorib res ſa
tiſſaceꝛe aut libertatibus ⁊ credito
ribus querebatur. ⁊ licet diuus ſe
uerus ſemel rebus uenditis hoc ñ
admiſit nobis tñ Alpiani ſentẽtia
admodũ placuit maxime ꝓpter li
bertates ne depereant:⁊ poſt uen
ditionẽ reꝝ annale ꝛemediuʒ daꝛe
diui marci ↄſtitutioni intra quod
⁊æ creditoribꝰ omnibus ſatiſſiat ⁊
emptoꝛes nihil noui patiant᷑: qui
annalem ſepe ſentiebant reſciſſio/

nẽ. ⁊ liceꝛe ſeruo qui libeꝛtati dõa

tus eſt vel alij cuidã exneo ul ante

uenditionẽ reꝝ uel poſt uenditio/

nem intra annale tũ tempus adie
hiditatem ⁊ res recupare prius ſa
tiſdatione danda: ut tã libeꝛtatibꝰ
quã creditoribus ſatiſfiat. Sin au
tem libeꝛtatibus quidẽ omnibus
ſatiſfaceꝛe ꝗs polliceatur:creditõi/

bus aũt non inſolidum ſed ĩ paꝛte

ſolueꝛe credituʒ illi autẽ huiuſmõi
pactionez admiſerint. Sancimus
⁊æ in huiuſmodi caſu cõſultiſſimi
principis locũ habeꝛe ↄſtitutionẽ
⁊æ euʒ modis omnibus admiiten/
dum eſſe cenſemus:maxie cum ⁊
ex uoluntate cꝛeditoꝝ hec inteꝛpo
nitur:nolentibus ⁊ eni cꝛeditoribꝰ
admitti talem petitõem nullo mõ
ↄcedimus. Sin ueꝛo ꝗqdam ex ſer
uis libeꝛtateʒ amplexi fuerint: alij
gautẽ cenſuerint eſſe reſpuendam ?
in hunc caſuʒ extendenda eſt diui
marci oratio:ꝓculdubio ⁊ in bãc
ſpẽ audiẽdus eſt petitor hr̃ditatis
⁊æ maneat libeꝝ arbitriũ ſeꝛuorũ ſi
ue ad libeꝛtatem uenire uolũt ſiue
in ſeruitutẽ manere.licet ẽnim ro/
manazʒ ciuitatem recuſaꝛe nemini

.õ.ſi quis omiſ. caã
te.l.ij.in princi.
n ſ Tatulibe⸗

ris. nocere
poteſt. ut ⁊.ff. de ſi
deicom.li.generali
ter in fine. ⁊ de ſta
tu li.l.ſtatu libernʒ
in medio in fine le
gis quod ẽ hodie
generale nt. ð. com
munia dele.l.fi. .
penultimo. ? aũt.
ꝛes que.

o d Irectas. le

gitimis.i.
latinis. ſic inſti.de
nerbo.ob.in prin.

7.. de ſententijs. ..

indices.

p c Am confti

tutio. cuiuſ
Peꝛba habes inſti.
ð eo cui li.ca.bo.
adijci. S. i. T opti/
me huins. l. inten
tõ exprimitur. S. e.
ſi heꝛeditas.

q Sine teſtamento
pnta in codicillis

tamen ut. ff. de fi

deicom.li.l.ij.⁊.iii
7. iiij. in prin
r Libertates. nel

etiam unam liber
tatem ar .ff. de ne
go. ge. ait pꝛetor. F.
negotium

Voluerit. teſtatoꝛ
aſſume cum hec 8

claret conſtitutõ pᷣ

dicta uarie dubita

tiões.⁊c᷑.quia qua

tuor ex hoc uſque

.c. ſed ſiquidem

t Venierit. a cꝛedi
toribus.
u Mihil noni pati

untur quidẽ reſcil
ſionem. ſed non de
nouo quia ⁊ olim
ſimiluter nel per pᷣ

nilegia. uel nt dici
tur. S. ex quibus

ca. ma. l. fi. uel for
te ꝛeſtitutione eius
beꝛedis qui abſti
nuerat nel ꝛepudia
uerat. Item bene

dicit ſepe quia nõ

ſemper.⁊ ita aliqd

noui patiuntur li

cet non in totum.

x Illi autem. l. cre

Qitores.

na ſon 6

onbſch
umnl
enive
ilnmo⸗
inal .
Prlonto
ö⸗
vaboet
orſiuie
Luanil
mn
ſpnniſen
ſcn tlen
en gdd
ſin lben
ſhmmen
(akberi
lenlnſi⸗
ikkberinſ
rotinſi.
1idte

Ea
(althori⸗
cron onit
unant
rhicne
Iſebon e
a budn

min,

M,,4
ktti
Aulmint
ulger;
hbnen
fain
mptlt
niuilben
Autbr h
hlanin⸗

ſohegn

uftin

.

Rcnh

Mirs

ſin

gti,
oſlc
brinc,
unlbe⸗
ſoene
1ſdeſ
icnmt
e, ldeſt
ulben
onnſirle
Aihose
enlöͤcon
alelſg
no acb,
Zetnie
Glinig,
ſeitict
obinpin
ſatenie

8,
Vnorc
toun,
hebesft
l cdbo⸗

Kr N⸗

iroeten
initnrs⸗
ains,

eteftneꝗe
n coclls
inſe
WW

nin

ejtates A

nmmmen

nan EOr.
1 er

lun

ANen

etefn

tan beid

7

olſtnd5

ntechbin

rad
Poelſe

Gt l

6,

i l

miu

rrr Peen

yMaxime.eum pleonaſmus.i.adiectio ſuperuacut nerbi nam
ſtatim ſubijcit nolentibus ⁊c.⁊ ſit habundat maxime ut ⁊ al.õ.ð
reſcin.uen.l.i.⁊.ff.ſi quis omii.ca.te.l.ij.in fi.
3 In ſeꝛuitute manere. ſecus ſi nullus de ſeruis uelit libertatẽ na

tũc diſtinguo:an ille qui petit bona ſibi adijci ſit de ſeruis an nõ

primo caſu admit
titur.ſecundo non
ut inſti.ð eo cui li⸗
ber. ca. bo. adij..
hec conſtitutio.
a Licet enim. ideſt
quanuis.
