ün N h Legis. quã hũt p ſe Iꝑ ſuos aſſeſſoꝛes.vt in auk. 8 iudi. Ki endum.ñvt dicitur.ff. de cuſto. re.l.i.⁊.ij. ns ad cuſto
rlitmin i c nſpaus. i. ad vnã cam datus Eduas vr ſres S ad Pinnertarn brerite.
nlac ĩ ad vniuerſitatẽ cãrum ſi B ePrinmi ſcrinio.qui pꝛeeſt ſcrinio in cuius ẽ offici D
Gism reetſari ſecundum ene un rdeleanetm Pnen haeſt . rin aut. de ſadio.F vos autem 1.5 agngiei apparitoꝛes dare.
aſſociabitur ei eßl. vt. . aut. ſi dmarlum no feculan. 45 emerauerit iubenbo alium exequi cã
akre i epᷣſ.vt.ð.aut᷑.ſi vero . t. o alium exequi cã zi „„
pnin k Foꝛtuna.foꝛtune ẽ regnare.vt deris. gert. 1c5. diana: ipſum apparitoꝛem qui non inplent. quam pꝛimum. alij dicunt
Gad ndt l Libellum qui fit. vt dixi. ð 15. be leg. co. digna⸗ g Mulctando. impꝛopꝛie. .ſi B
liſenn, pararet qui fit. vt dt labertiſimmi led an in pñ̃ti quuʒ cõ h o Mami 5 4 de uer. ſig. l. antepenulti.
NNN eh ret coꝛam eo põt ſine li . ede H mandantur 7
Bise olaidad arctone nveleme Knſar⸗ vigenn g ſt g. anec ornn Kpetett e g
. . 8 . n fi. 2 2 2 tE *
lo m Manilfeſtum. ſic. j. de ⸗ g. i Offert.ꝙ ſepe faciũt peſſimi executofrſ hui tre ſi nolẽ 7
uvn · deap.l. cum poſt. Ek Supponere, patet ergo os bi veltht tre ñ nolẽteſ parer̃ iudicibꝰ.
elegati eligunt executoees.⁊ hoc ex
m 5

s l l
? . .
— R

2

anctoꝛitate delegantis ũt in aut.ðe iudicijs.S.neceſſitatem ⁊.F. uno quo
qꝙ ⁊.ꝭ..ſi vero iudex.coll.vi.⁊ in aut᷑.de defen.ci.ꝭ.non habente colłij.lo
quitur tamen ant᷑.de iudicijs.⁊ foꝛte lex iſta de delegatis ad vniuerſitatẽ
cauſarum. vt ex pꝛincipio patet.⁊ ideo foꝛte ſecus eſt in alijs.⁊ pꝛo hoc
eſt ꝙ ſubijcit de imponenda mulcta.vt.ð.de mõ mulc.l.eos in pꝛin.⁊

n Non poſſent.ſ.ðe iure.quia nilia erant negocia ſecundũ quoſ
dam. ꝙ non placet quũ nec inueniam eos antiquitus de his nõ
poſſe.nec debere cognoſcere ĩmo delegantur huiuſmodi.t.j.e.
xl.fi ſed dic ſi non poſſunt cognoſcere pꝛopter occupationes pu
blicas. vel pꝛopter cauſarum multitudinem. vel aliud iuſtũ impe

ff. de iudicijs.l.ij..fi.⁊ ð
ver. ſig.aliud in fi.illiuſ.S.
a Siquidem. modo diſti
guit mulctas.
b Sũmam.poſſunt puni
re executoꝛes.
c¶Alij.ſ.inferioꝛes .
d Ad iudices. ſ. pꝛeſides
ſub gbus erãt executores
vel ad alios delegãtes.vt
in aut᷑.de iudici.S.neceſſi
tatem.⁊.S.vno quoq;.coll
vi. ⁊ ad hoc.S. de offi.
rec.pꝛo.l.iiij.
e Ampliſſimiſ.ãpliſſimos
vocat ſuperilluſtres quuʒ
de illuſtribus dixerit.
fEis.i.cauſis.
g Be pedaneis iudicibus
ſicut pes eſt inferioꝛ pars
corpoꝛis.ſic ⁊ pedaneus.
iudex eſt inferioꝛ alijs.
b p Rocuratoꝛi no
ſtro.ſ.ceſariſ qui

inter fiſcum ⁊ pꝛiuatum tä

liſ. l. ij.
i Agenti. tunc agit vice pᷣſi
dis quum in eum pꝛuuati
conſentiunt pꝛorogantes
eius iuriſdictionem.vt.j.
de iuriſ. o. in.l.i.vel quia
moꝛtuo pꝛeſide gerit eius
vicem. vt. ð. de offi. eius
gqui vicem al.l.i. ⁊.ij. ⁊.ff.
de tu. ⁊ cu.da ab his.l.i.
k Arbitros.i. iudices de
legatos.

Nullo.neq; ſpeciali ne;

cõi.vt.j.ſi a non cõpe. iu.
.l.ij. ⁊.l.fi.⁊.ff.de ap.ex cõ
ſenſu. F.i.⁊.j.vbi cãe fi.l.
iij.⁊.j.ad.l.faui.de pla.l.
non valet.⁊.j.ne de ſtatu

afficere. Sed ſiquidẽʒ illuſtres ſũt
iudices vſqʒ; ad ſex ſolidoꝛuʒ ſum
mãam. ſin autem alij vſq; ad tres
tantũmodo aureos ⁊ ad iudicès

quoꝛum intereſt referre:quatenus

militia exuti:penas luant coꝛpoꝛa
les. Moſtris autem àmpliſſimis iu
dicibus licentia ſit ⁊ maioꝛes pe
nas ⁊ coꝛpoꝛales maculas execu
toꝛibus imponere: ſi male fuerint
circa lites verſati:vt ſciant non ẽẽ
cãs a ſe deludẽdas: nec lucri gra
tia aliqð is viciũ ĩponẽdu. .iij.
De pedàneis iudicibus.
Mpa. Soꝛdia.a. Vicarijs.
NRocurãtoꝛi noſtro nõ ui
ce pꝛeſidis agenti dãdi iu
dices inter pꝛiuatas perſo

nas non competere facultatẽ ma

nifeſtum eſt.⁊ ideo ſi vt allegatis ĩ
ter pꝛiuatas perſonas is cuius me
miniſtis arbitros dandos putauit
ſnia ab eis ꝓlata nłlò iur̃ ſubſiſtit.
Mpfs Biocle.⁊ Maxi.aa.?
.cc.uicarijs.
Lacæèt nobis pᷣſides de his
cauſis in quibus eo ꝙ ipſi
non poſſent cognoſcere ante hac
pedaneos iudices dabant:notio
nis ſue examen adhibere.ita tamẽ
vt ſi vel pꝛopter occupationes pu
blicas:vel pꝛopter cauſarum mul
titudinem huiuſmodi omia nego
cia non potuerint cognoſcere:dã
di iudices habeant poteſtatem.
Quod non ita conuenit accipi:vt
etiam in his caſibus in quibus ſo
lebant ex officio ſuo cognoſcere:

3

defunc.ſi pater.⁊.j.de penis.l.pꝛocuratoꝛ.Sed quid ſi vterq; ſciebat eũ

ab incongruo ðelegatum.. idem. vt.j.de iuriſ.o.iu.l.pꝛiuatoꝛum. Itezʒ

quid ſi ſciebat a congruo delegatum.ſed in cauſa in qua non potnit de
legari.vt in cauſa ap.que ipſo iure eſt nulla..idem.⁊ ar.ff.de poſtu.l.
quos pꝛohibet.
m pꝓ Lacet. ad euidentiam.nõ. tria genera cauſarum olim vilia.⁊ de
hoc ⁊ cognoſcere ⁊ alij delegari poterat.ſiue iuſta cauſa impediatur ſiue
non.vt. . e. l. fi. Sunt media vt que competunt iur̃ magiſtratuſ ſecundũ
. M. vel iſta que ſunt mixti imperij non meri. ⁊ illa poterat indiſtincte
delegare. ſed hodie ſi impediatur alias non.vt hic.vel dic cãs pecunia
rias vltra.ccc.ſolidos eſſe medias. ſed in cauſis mixti imperij idem eſt
ꝙ in mero.⁊ pꝛedicte pecuniarie ad cognitionem tantum.⁊ ſic ter andiet
yt in aut.ad hec. Item maxime ⁊ has non delegat niſi in caſu quũ ab
eſt. non ſi alias impediatur pñ̃s etiam publicis occupationibus.⁊ tũc
ad ce gnitionẽ. vt hac.l..ff. de of. eius cui man.eſt iuril.l.i. Sic ergo in
maximis cauſis ⁊ minimis nil ĩmutatur hodie.ſed in medijs tantum vt
dictum eſt. Et ſic ſunt ẽt hodie tria genera cãrum.licet. M. dixerit tantũ
duo eſſe.Alij ſic dicunt tria ſunt genera cauſarum maxima. 7. tunc ideʒ
ꝙ nos. Iem media ⁊ tunc cognoſcere ⁊ delegare poſſunt. Item mini
ma que cognoſcere nõ poterant.ſed tantum delegar̃. ꝙ quũ eſſet iniqu
um hac.l.emendatur ſecundum eos.Accurſius.

dimentuʒ vt ĩ aut.
vt defunc. ſeu fu. F.
dandi iudices licẽtia permiſſa cre illud.coll. v. ⁊ de iu
datur:Quod vſq; adeo in pꝛẽſidũ di.s.i.colł. vi.tũc ð
cognitione retinendum eſt: vt eo legare poſſunt. ſed

ꝛum iudicia non diminuta vidèan
tur. dum taͤmen de ingenuitate ſu
per qua poterant ⁊ ante cognoſce
re: ⁊ de libertinitate pꝛeſidis ipſi
diiudicènt.
Exemplum ſacrarum litterarũ
eoꝛundẽ.aa.⁊.cc.ad Serapionẽ.
Lacẽt vt iudicibus ſi quos
grauitas tua diſceptatoꝛes
dedrit inſinues: vt delegata ſibi
negocia lata ſententia terminent:
nec in his cauſis ĩ quibus pꝛonũ
ciare debent ⁊ poſſunt:facultatem
ſibi remittendi patere ad iudiciuʒ
pꝛeſidale cognoſcant maxime qu
um ⁊ ſi iudicatio alicui litigatoꝛũ
parti iniuſta videatur:interponen
de pꝛouocationis poteſtas a ſen

tentia ex omni cauſa pꝛolata libe

ra litigatoꝛibus tribuantur.
Ddem.aa.⁊.cc. Firmino.
Lacuit quotiens pedanei
iudices dati poſt litẽ con te
ſtatam vel ad aliud iudicium ne
ceſſario dirigãtur:vel publice vti
litatis ratione in alias pꝛouincias
pꝛoficiſcantur:vel diem obierint
atq; his rationibus negocijs cep
tis finis non potuit adhiberi: ali
um in locum eoꝛum iudicem tri
bui:qui negocium examinet ne
huiuſmodi caſibus interuenienti
bus impedimentum aliquod in
perſequendis litibus afferatur.
Mpa. Julia.a Secundo.ppᷣ.
Aedãam ſunt negocia ĩ qui
bus ſuperfluuʒ eſt modera

ſi non habent tale
impedim entum ſññ
poſſant. vt hic di
cit.ſed olim etiam
ſine cã poterant de
legare.ſed pri.con
tradicit fi.. ſʒ pꝛi
mo expone nõ pñ̃t
quelibet.etiaʒ vili.

o Ex officio. puta

ex lege vel ſenatul

conſulto vel conſti
tultõne. vt. ff. de of.

eins cui man.ẽ.l.
i.dic ergo ſolebat
⁊ debebant niſi in
caſu.⁊ tunc ad co
gnitionẽ. vt.d.l.dĩ
7.fl.de offi. pꝛocõ.

l. aliquando. J7.l.

ſolent.

p In pꝛeſidum. ge

nerale nomen ẽ ꝓp
quolibet oꝛdiario
habente imperium
vt. ff. de offi. pſi. li.

q Non diminuta.

ſed aucta.q.d.hoc
dicimus nõ detra
hendo honoꝛi pꝛe
ſidis. ſed augendo
enm.
BDůũ tamen. ſic cõ
tinua.dixi maxias
non poſſe delegari
niſi abſit. dũ tamẽ
cc.melius enim di
xiſſet. ſed ⁊ de ige
nuitate 1c. nam ?

iſte ſunt de maximis. in his ergo vt ⁊ in alijs in caſu delegat ad
cognitionem non diffinitionem.vt hic. vel referas ad id ꝙ. ð. di
ctum eſt de medijs iu dices dandi habeant poteſtatem ⁊c. vt ſi
illud recipiat iſtam determinationem ⁊ illam.ꝙ non ita acci.⁊c
ſed hodie etiam diffinitionem videtur poſſe cõmittere in cauſa
ſtatus.vt in aut᷑.de collatonbus.S.pꝛohibemus
NJoſi diiudicent.ſ.tantum ⁊ non delegent. vt.j. ne de ſtatn de. l.
ſi pater ⁊.j.vbi cã ſtatus.l.iam dudum.⁊ ar.ff.de iudi.de qua re.
2 de arbitris. non diſtingnemus.S, de officio. Sed contra.j.ð
oꝛ.iu.l.i.ſed ibi non loquitur de pꝛeſide pꝛouincie.ſed de alio

minoꝛe.quum ſit generale nomen.vt. ff. de offi. pꝛe.l.i.vel ſecũdũ

Jo. diſtingue an pupillus agat vel conueniatur poſſeſſoꝛio iudi
cio.quo caſu differtur queſtio ſtatus per carbonianuʒ ĩ tempus
pubertatis ſi moueatur queſtio ſtatus ⁊ bonoꝛum. ſi vero ſtatus
tantum. tunc dic ꝙ differtur ſimiliter in fauoꝛem pupilli per cõ
ſtitutiones.vt.ff. de carbo.e.l.iij.S.i.An petitoꝛio quo caſu non
differtur queſtio ſtatus ſi agat.ſed ſi conueniatur differtur. vt.ff.
de carbo.e.il.iij.S.ſi quis libe.⁊.S.miſſum.⁊. .ſi duo impuberes

Alij dicunt ꝙ non poterat ibi eognoſcere.quia incidens erat.

bic pꝛincipaliter intentabat᷑.ſed certe ſecundum omnes cogno
ſcitur de incidenti etiam antequam de pꝛincipali.licet de hoc an

ſſente
di no
Contra.
„Dbbn
eap⸗
ſonbus

ilc

19 ſ
ſoͤri
biſont/
deindl
ol. ſi
AKlong
der 4.
lpbope
iage
4
1 .
buo noi
polaneue
Gins,
le idi4
1K ſaded
lo .
Nt
inare

hflio

ſcalcer

linittis,
dedeſen,c
ar coli
Kardii
Cui p
tclctone

ſonpta

ooeiſan
ignern
Maſnoeo
8

„ .

c
– ſtr ſententi
dii ten ntentiandum ſit opinio vt ibi dices. Accurſius.
nn b acet vedertt : delegauerit. l t erapi 8 Judicandas. nam i
octppicng, X Cognoſcant. vt. fl. de iudi *2 oquii Serapiano.ppᷣ. dice. ſe a0., nam ipſi delegant ſibi del * Ci 19.
Ailtie di. non erhee ſacras iul. d udle de qua re in pꝛin.⁊ in aut.vt iu ſ ed quidam ita pꝛaue intelligunt rren dirbe iudi.a in M
ublſtidn expec. lac/as lul. 5. 1. co viij. ⁊ de iudi. . ſi legare cãm que non ſi ꝙ poſſit delegatus a pꝛij
nentnznig contra.j.de rela.l.i.ibi ĩ oꝛdinario.hic i i. F i. coll. vi. S non fuerat ſibi dele atus a pancipe de
1niai 7 Tribuatur. vt. ſ. ratinardo. bieli delegno.lſoiue ibi⸗ farun⸗ perſonamum carumue c engsd dicit ĩ diſinite caãs ⁊ .
ldclien de appel.l.⁊ in ma criminalem ſibi cõmiſſam delegat v che⸗ idelegatus a pꝛincipe
Aſiali ioꝛibus ⁊.5. ſi ſepi toꝛem ex „⸗ eer haſſt ex hac. l.
lenſit us ĩ lte. re poſt. l. i. p n erpegtarl pꝛouincie.ideo G; Me qui 8 i ſ A am. pꝛo certe.
lun tin⸗ 3 b LZacuit. af Bocla h iudices hoc eſt qui ne ne ius ſibi in ſua cauſa iudicet:vel Ad eos. alias eſt ad nos
ihrinan feratur. v ſtituendi da ilioꝛa diſceptant: con fdicar. alias ad eos.v ſetunduʒ
pſt r eff. re. iu. duo ex ſtatem amus pꝛeſidibus pote pa. VAalenti. 7 hꝛimaz concoꝛdat.ff. gs
ſräinen eſicnti. ꝛin ant. QAui ped ſua iuniſictiö iudi C Econiradicia ler
Ggreſcnin de iudi. F. ſin antẽ dare dari ue poſſt ictiõe iudices 1 dicit ad pꝛincipem deſerri
nining coll. vi. . fl. de iu donunt. 5 nerali lege decernimus el delegene ſubcelegat.
wvenni di.ſi longius..l. pa. The.2 eminem ſibi eſſe iudiceʒ: unc ſolue ꝙ, bic in dele
aulde zaer .27.l. ppone ro. ppᷣ The. ? Valen. aa. Cy in re eweane ſibi dicere deberẽ. õ ad vnam
eigi tur. .. ð iudi ppᷣ. opꝛia iniquũ à ibi a pꝛeſide ad vni
9 Erofſen, 8 in le 5 . dum eſt:alicui mig U admo vniv
algie l.pꝛoperandũ. . Mgin un delegationi unm el alui licentiam tribuere Barnn cauſarum ſecundũ
cnlcbtt illo. Ac. apang cannifime p . ‚vpi. Zoi ennaſum hoc vide
. 8 . obſeruari. vt i „ odie h̊ corrigi
öe/tſen 4 edaml⸗ valeant ſi ad iueſciettonen vt iitia Qui legitimam perſonam ſtandi j. de ap.l ore gi ber.
ausannnil ices. duo neant delegãtil. nem perti habent in iudici am ſtandi P ſi appell breiplmae. .
woauimmil bus mõis dici⸗ nt delegãtiſ.Quod ſi quis alie iudicio vel non. B ſi appellatio vſq; in fi.l.
derple citur ne iuriſdictioni aue vel verius ibi ſch in l.l.
iatapſti pedaneus. i. dele e ionis cauſam credide oba. Soꝛ a. Ta⸗ el verius ibi in.l. pꝛecipi
ndanit Fatus, vt inant nocgateann nec pꝛecepto co pa. Goꝛ. a. Candide. mus. ab ipſo delegato n
ainginrt de iudi. S. vetus Getncen daſunlti patiẽntiam acco 3 quum eſſes pupillaris ERae appellabatur. H̊ a ð
gumniſtli 2.5. ſedebunt. 2 ges obte enſemus: ⁊ ſi contra le etatis ſine tutoꝛis auctoꝛi acmne delegati Nem ſech
ſceefipbi .§. illo. 2. F. ne aũt nia qu bebeni delegati om conſiſt tate cum aduerſario tuo um eandem litteram ad
1iguncntl coll. vi.⁊ hic. Item ita Ptoia ea delegatõne gerũtur: o ens: pꝛeſes pꝛouicie àduer oo eſt contra. ð. de indi.
ſin oꝛdinarius ſi tamẽ ac ſi i ectis haberi pꝛecipimus ꝛit epaoniciautemmine aucto H 1in fi.· Solue. vt ibi.
Nnin Püilioꝛa diſe ac li ipli qui delegauerunt ali ate iudicanti nititur 5 Ne quis in cauſa ſua i
. iſceptat iuriſdicti cieganciun aliene M . Yſtatutũ ẽ. in a ſua in
— (eilicet vſ adcc, ii onis iudices rèſedifſent .c Pyna. Plocle. Maxi. aa.⁊ dicet.vel ius ſibi dicat.
Geidterint ſolidos. yt defẽſoꝛ tas alela andi quidem neceſſi ct. ehache⸗ . Enerali.iudiceʒ
bebentinein ciuitatis. vt in au. imponat aduerſus eas ſententias . rebuſ que pꝛiuati iudicij quo ad pꝛopꝛie
t dreſti de delen. ci. .. iudi ur. Hec teneant:niſi iudi qõnem habent:ſi Z tatem. Accurſi
Rmnmm care. coll iij. 2 in bus dati:alij pecialiter deleganti vẽiri ctoꝛe tuto?. ⁊ agere ⁊ con m Bebere. quo ad poſſeſ
danugb r Faudiẽt. oll vi iudie Bntirgnis cauſas delegauerit nen paͤritd adultus curatoẽ ↄſen ſionem. vel pꝛimo diffini
doinmg iin b Qui pꝛo ſua iu nullo perſea nam his delegantibꝰ re veb item ⁊ intendere ⁊ excipe endo poſtea interloquen
Uoncobonif riſdictione.occaſio bito thrranrap cauſarumue ha D et. do. vel iudicem iudicãdo
ſdalcunt ne ſumpta a peda os iure in ntaa bellarton un ad ve. on.⁊ The.aa.Juli.ꝓ mno diee exequẽdo.ſicut
dA. neis ani ſunt dele a remanebũt. . x. 2 nbee. Sedt⸗ metus cã .l.extat.
Diimme Zee⸗ generaliter ð mentarie poſſeſſionis Ii Sn fideicõ.
nudinmmnn erſonis eoꝛum qui dar äs l. . Do. vt1 i. Item con
mſinls ci Rcanſarum Pacn r dari ſubiungit tra. j.mandati. in re man
dimi rum. ad iuriſdictionem.ſ. oꝛdinariam tra. ff. de offi. pꝛeſi. ſenatnſe AQata. So. ut ibi. J
i diin gatam. niſi ſit a pꝛincipe delegatus.vt.j· non del conſeſ. l.iſecihi natnſconſul. ſed ibi quũ lis pit. Ite Item con
irncin J arquando condomelurretie ſn .vt. j. e. l. . hec niſii n 2 an 4 e ibi non ſententiando.ſed conſe Pit. Item contra. ff. de
nſe dink ne delegantis a pꝛincipe. vt. ff. de of. eo. erat de iuriſdictio o Sarer lum . mldt. Genco:
irudingt aonen ſe in ſequẽti caſu ⁊ cãm non ſue⸗ iunſclctione nolu trahen ap.lc arbitratoꝛ ſic. vt. ff. de oper lber. ſi Gurn hones
, mines terius ee lctionis.⁊ ĩ h i. P. I. fl. ell . u8.7. ſ. de cõ
noggilgi 4 Watmem.wmen ſm Jo. delegat. Datũ i .p Qui legiti
6 Patientiam.i.conſe „Oe⸗ Datu .i.delegatũ gitimam perſonam.õ. de p. mndiel,
nng bebat arnriſcictionen ſenn ſe dnid ſi h cogitoꝛ dilegas ba ſſQq quum.i indicio.ſed in e iudicis.nunc actoꝛis ⁊ rei.
ue gatum ſab eo ligauert di ten cientes eum ab incongruo dele . Auerſus.ſecus ſi pꝛo te. vt.ð.d de N.de arbi. ſi pupillus.
om iu. l. i. Atem quid ſi i videt ꝙ tenest ſnia. vt.j.dðe iuriſ.o. , intellige ſi pꝛonuncianit di 5. de pꝛocu. non ideo minus. Iẽ
quid ſi in pꝛin. cauſe del „. 2m cianit diffinitiue.vt.ð.ſi .
n ſ ne. ſed poſtea eſt eam adeptus. vi elegate carebat alia iuriſdictio inoꝛes. ff. de re iudi.l. acta. . contra i ſſ⸗ . ſi aduerſus rẽ iu. quũ
ſnedea . lʒ a tpꝛe iſto ⁊ adeptus. videt cõfirmari. vt. ar.fl. de iudi quibus ex ca.in poſ.ea.l.apud i n ſi.ſecus in interlocutoꝛia vt f.
clecin non pꝛaus. vt ff. de of. .De ludi. 2 de reb . gphᷣ iul. S. marcellus l.i . eft.
dn e Reſediſſent. quo cã non valet alhnoroonleruare.Fi. . ee n .olil minoꝛ. ?t bec oia et ſerna ad Banſionr Ki.
nec er .yvt.j.ſi a öne tn. 1. K rebus.pꝛiuati e. a in adulto.vt.j.
l i „Fochnocmien be delcgal de bie F b Papnd ansorti ⸗ Ita ankuebir dnd vublllt.nef.e Bu⸗preiſerkarum S
elini cc̃.vt hic ⁊.5.de leg 25 toelenders nam quiccuid auurerco ſe aui renſam cts⸗ Unperliſ⸗r mnlinartauteir veniam etatis.vt. ð. de
. eſiſtui 8 tentiam conſentirent on.non dubium niſi hic partes poſt ſe libe. ho. exhi.l.ꝙ ⁊ lex. . ſed ⁊ ſi in ulen de libero ho.exhi. vt. ff. de
ing ceſſaria pt valeat dne⸗ ei co veuſen iu.l.ij. Sunt ergo tria e poſ.vt.j.l.pꝛoxi.vel niſi pro ſanuneing „ niſi interdicto momentanee
“ dinarius delegatus S o ⁊ poſſit compelli delegatus.ſ.ꝙ ſit oꝛ n m DODmentarie. iudicium. aliud diin tnõ.ff. de pꝛocu.ſi minoꝛ.
mn upl/ delegatus ſit de iuriſci em ꝙ cã ad eum oꝛdinare ſt . Petitoꝛium qnum ali petitoꝛium.⁊ aliud poſſeſſoꝛium :
e tus ſit de iuriſdictione deleganti pectet. Iẽ ꝙ 5 quum aliquam rem vel poſſeſſi ſoꝛium?
nognc i lega.l. iij. ſed ſi boc vltimũ elegantis. vt.f. de offi. pꝛocon. minij peto. vt perpetuo apud me ſit. at poſſe ſh oſſeſſionem ratione do
wufni cui man. eſt iuriſ t ſi und eg valet delegatio. vt. ff. de offi. eius ſione tantum. ſiue aclpiſten. vt mmerde oꝛium quando de poſſeſ
ane ber ſeneint onlemg . ſ nonpoleſt cogiindieareept neS nende e per vti. poſſidetis. ſiue ꝭ— lega. ſine reti
nde WSoccialiter. i.ad vnam ſpecien , idam corrigi per.l.jſ. vnde vi. ſi qui a.et nde vi. vleimum di
vmnin , erxpꝛeſſim. Accnrſius, ſpeciem. æ? ſubaudi etiam. vel dic ideſt dern ſit apud actoꝛem eſt ex vi conſtitutonie⸗ tantam. ſed certe ꝙ per
un⸗ aalmo ventaelg. Itemgnr o neeſſone geonencnnect ver of
iudicis vel per conditionem indebiti ⁊ tne actionem rel per offi
ti 1 triticariam. xt. j.locati.ſi

quis conductionis.⁊.ff. de condi inde.l.indebiti. .i.⁊ de triti.l.ij. JRteʒ

per interdictum de pꝛecario. Item per interdictum ꝙ vi aut clã. ⁊ p ſal
nianum ꝙ datur de rebus coloni.loco tamen cuiu ſlibet interdicti in fa
etum actio.hodie datur.vt inſti.ðe interdic.S.fi.⁊.ff.de vi.⁊ vi.ar.l.i. F.
fi.pꝛedicta quidem iudicia dicuntur momentaria aptitudine.qm̃ poteꝛit
eſſe ꝙ qui amiſit ĩ poſſeſſo
rio vincet ĩ petitoꝛio.⁊ ſic
parum durabit apud eum
poſſeſſio põt eſſe ecõtra.⁊
ſic multum durabit apud
euz poſſeſſio.põt etiã dici
momentaria quia cito de
bet expediri ⁊ ſie moꝛa.vt
JJ. vt ĩtra cer.tem.l. ij. .. fi.
a Actõ.ſ.in factam.vł alia
ad poſſeſſionem cõpetens
yt dixi.Et nõ.actio quia
non ſic ſi conueniatur pnu
pillus.alij idem ſi cõueĩa
tur. Accuſſins. ſare cogitur.
d Per auãcunq;. i.queli 3
bet perſona ſuo nomine a Mpa. Bio. a. Cariſſimo
gere poteſt. etiã pupillus
2 ſeruus in recuperãda vł
retinenda.non ſic in adipiſcenda.pt.j.ſi per vim. vel alio modo.l.i.⁊ h̊
eſt pꝛimus caſus huius legis. Si tamen pupillus ſuccũbenſ in poſſeſſo
rio obrependo pededentim agere velit de pꝛopꝛietate non poteſt.vt alter
teneatur ei reſpondere ſub coloꝛe qõnis de poſſeſſione.maxime autẽ iõ
ſubiungit qꝛ ſi de poſſeſſione egiſſet pupillus cũ tutoꝛe.⁊ idem vellet de
pꝛopꝛietate agere ſine tutoꝛe idem eſſet vt non admitteretur.⁊ hic eſt ca
ſus ſecundus.ſed ſi pupillus obtinuit in poſſeſſoꝛio ⁊ reconueniatur pe
titoꝛio.ſine tutoꝛe non valet ſnĩa.⁊ hic eſt tercius.⁊ ſic ſunt cãus tres ſᷣi
Azʒ.alij intelliguut totã legem quum pupillus agit nomine alterius de
momentaria poſſeſſione.⁊ ipſe idẽ vnlt agere de pꝛopꝛietate.vel recõue
nitur. ⁊ eedem dantur reſponſiones.⁊ ſimiliter ſunt tres cãus.que non
placent. alij vt Ir.ðicũt ꝙ tota lex duos tantũ ponit cus pꝛimus vſq;
illuc ſub coloꝛe ⁊c̃.⁊ ſic non mutatur prima poſitio. ſecundus ab inde
uſq; illuc nil autẽ ⁊c̃.⁊ quod fubijcit nil ãt ⁊c.eſt expoſitio ſecundi.⁊ ſᷣm
hoc dices adipiſcende.i.adepte.⁊ altcri.i.minoꝛi.ſed ſᷣm nos adipiſcen
de pꝛopꝛie ponitur.⁊ alteri.i.aduerſario minoꝛis qui ẽ maioꝛ. Poſſent
ẽt dici q̃ttuor caſus vt vnuſ aſſumat᷑ ĩ illa dictõe maxiĩe.alij tres ñ mutẽt
eNObrepticia.puta quia volebat intendere rei ven ⁊ de pꝛopꝛietate iſte
minoꝛ pꝛobaꝛe.
d Initiatum.i.inceptum.vt in poſſeſſoꝛio.nam idem ⁊ ſi interueniſſet tu
toꝛ in poſſeſſoꝛio.vt modo dixi.⁊ ad hoc.j.qui dari tu.poſ.l.ĩ vnivᷣſis.
eQirca minorem.ſi vult obrepere aduerſus contra pupilluʒ ⁊ de ꝓpꝛie
tate litigare.⁊ hic vltimus non variatur.
Cuſtodiri.i.potuerit.nam minoꝛ põt cõneniri auctoꝛiate tutoꝛis.vt.ff.
de admi.tu.l.i.ꝭ.ſufficit. Item ex eo ꝙ dicit obrepti.pe.obeſſe ⁊c̃.nõ.ar.
ꝙ teſtes in cã poſſeſſionis non ſunt interrogandi ðde pꝛopꝛietate.vel ſi ĩ
terrogentur nihil ĩ ea eoꝛum dictũ pꝛoſit. ſic ⁊.ff.de peti.here. ſi quis li
ber..fi.in fi.⁊.ff.de iureiurau.l.ſi duo patroni. .ij.⁊.l.eũ ꝗ circa pꝛin.
g At nemo inuitus agere vel accuſare cogatur.
d i MNnitus agere vel accuſare nemo cogitur.idẽ dicit textus ꝙ ru
brica.⁊ pꝛobatur ẽt hec regula.j.de vſuris pn.l.ſi.⁊ de pig.cre

actiõ exerceri poteſt pèr quãcũq;
perſonam. ſub coloꝛe autem adi
piſcende poſſeſſionis öͤbrepticia
petitio alteri obeſſe nõ debet:ma
xime quum abſq; conuentione ꝑ
ſone legitime initiãtum iurgium
videatur.nihil autem opitulatur
conuentio circa minoꝛẽm habita.
quum id rectius circa curatoꝛem
debuerit cuſtodiri. vij.

At nemo inuitus agere vel accu

ditoꝛ. ⁊ idem ẽ econtra in defſendendo.qꝛ ſufficit in poſſeſſionẽ

miſſio.vt.ff.de in ius vo.l.ſatiſq; niſi in caſu.vt.ff.de pꝛocura.ſed ⁊ he.
.S. pꝛeter. ſed ẽt in agendo qñq; quis cõpellitur cauſatiue.vt geſtoꝛ ne
gocioꝛum.vt.ff.de nego.ge.ſin aũt in pꝛin. Item pꝛocuratoꝛ. vt.j.man
dati.l.a pꝛocuratoꝛe.⁊.l.pꝛocuratoꝛem. Item tutoꝛ.vt.j.arbi.tu.l.ij.?
j.de admi.tu.debitoꝛibus.⁊.l.tutoꝛes. Item heres.vt.j.de ijs quibus
vt indig.l.i. IRtem adminiſtratoꝛ ciuitatis.vt.fl.de admi.rerum ad ci.ꝑ
.l. ij. F. ſi eo. Item mater. vt. j. de leg. bere. ſciant. Iteʒ ille qui ſemel actio
nem pꝛopoſuit nam loquitur hic ti. quando nullam pꝛopoſuit actõem.
vt.J.quomodo ⁊ quando in.aut᷑.qui ſemel.Sed ſolet queri an bononi
enſis poſſit cogi a ſcholari vt agatur eontra ſcholarem qui in breui eſt
receſſurus.quũ foꝛte bononienſis ſperat eũ conuenire quũ habet pedẽ

in ſtipedio. ? eſt arg.lex iſta ; non poſſit. magis iñ puto iudicem debe
re ſtatuere ei tempus.j.ꝙ agat ⁊ poſtea eum non audiri.ar.j.de remiſ.

pig.ſi eo.⁊.j.de ingenuis ma.l.diffamari.⁊.ff.de opt.leg.l.mancipioꝛũ.

AMWMarcelline.

7.ff. de cu.bo. dðã.l.i.⁊ de op.l.mancipioꝛum..ſff.de bo.au.in.

poſ.ſi ſeruus.⁊.ff.de car.e.l.iij.S.due.⁊.j.de re.pi.ſi eo tẽpoꝛi.
i De oꝛdine iundicioꝛum.i.de qõnibus oꝛdinandis in iudicio.
puta ſi cõcurrant duo iudicia ĩter eaſdẽ perſonas pꝛinceipaluer ł
incidenter. ꝙ pꝛecedere ⁊ ꝙ ſequi debest.ſic ergo dicitur iudicio
ꝛum.i.qõnum.vel

l. de rebus ð qui

Nuitus ãagere vel accuſa bus poſſunt fieri

re nemo cogatur.k viij. iudicia .i.cõnes.
SDẽ oꝛdine iudicioꝛum. vos tuto

Mypfs Seuerus ⁊ Anto. aa. bami.
. lAgnatione.i.na
Ditẽ pꝛeſidem pꝛouincie
⁊ ruptum eſſe teſtamẽtuʒ
Fabij pꝛeſentis agnatiõc
ſilij docete:neq; enim impedit no
tionem d᷑ius ꝙ ſtatus queſtio ĩ co

gnitionem vertitur. èt ſi ſuper ſta ta.l.poſthumo.⁊ a
tus cauſa cognoſceꝛe non poſſit: gite pe. ber. ſecũdũ
pertinet enim ad officium iudicis .B. licet hm eum
.HB. ẽ contra. j. de

eam. ſ. petitionem here. differri.ſed ſabaudi hic.ſi impuberi ex

pediat.qꝛ teſtes pñ̃t moꝛi.vt.ᷣff. de car.e.l.iij.O.due cauſe. Itẽ ſᷣm
hunc caſum ſuper illo verbo huius.l.⁊ ſi ſuper cà ſtatus ⁊c.ẽ con
tra.j.de peti.here.liber.ſed ibi de ſtatu defuncti.bhic heredis. It᷑
ſupra eodem ẽ cõtra.ff.de car.e.l.iij.ꝭ.miſſuʒ.vbi dicit poſſe agi

de ſtatu ſi ĩpubes agat peti.here.ſed expone hic non poſſit.alias

qñ pupullus petitoꝛio iudicio conueniretur.vt in. .ſi quis liber ĩ
eadem. l.iij.nam tunc in eius ſauoꝛem differtur qõ ſtatus p car.

non qꝛ pꝛeſes de libertate cognoſcere non poſſit.vt.õ.de peda.

iu.l.placet.⁊.ff.de ear.e.l.iij..due.hic autem agebat pupillus
petitoꝛio.⁊ ideo non differtur.ſed huic ſolutioni videtur contra

.ff. de car.e.l.pe.vbi petitoꝛio agit pupillus.⁊ tamẽ differtur qõ

ſtatus.ſed ibi contra alios poſſidentes res hereditatis.ſecus at
ſi contra eum qui ei mouet qõnem ſtaius.vel loquitur ibi quum

ſatiſdedit pupillus vnde admittitur vt curatoꝛ bonis datus. vt

in.e.ti.ſed ⁊ ſi is.S.i.Sed ⁊ poni põt huius.l.caſus in poſſeſſo
rio .vt dicas ꝙ pupillus volebat adipiſci poſſeſſionem vel retie
re ex car. ꝙ põt.⁊ vtrobiq; differtur qõ ſtatus.⁊ hoc dieit ⁊ ſi ſu
per cã ⁊c. vt hic ⁊.ff.de car. l.iij.S.parui.⁊.ff.de inoffi.te.l.qui
de inofficioſo.niſi actenus ut ſũmati cognoſcatur.ut.ff.ð car.
.e.l. iij. F. cãe. ⁊ qꝛ hic ſubijcit de hereditate.ᷣm huc caſum expo

ne.i.de poſſeſſione rerum hereditarium.nel dic retento eodẽ ca

ſu etiam ðe hereditatis pꝛopꝛietate ſũmatim cognoſci.quũ petit

carboniana ut ſi euidenter pꝛobetur eum beredem non eſſe nec

filium denegetur ei carboniana.ut.ff. de car.e.l.iij. O. cauſe.
m Eius.ſcilicet pꝛeſidis.

n Vertitur. dicebant enim aduerſarij eum non eſſe ſilium Fabi

uel dicebant eum ſernum.
o Et ſi.ideſt quamuis.
p ¶ Non poſſit.ſcilicet alias quũ non conueniretur petitoꝛio. bie
autem ſic ut ſubijcit quia hic agit. uel dic non poſſit.ſ.ut pꝛonũ
eiet. cognoſcit tamen ut ſubijcit ne ſibi ipſi hec littera contradi
cat. ⁊ hoc pꝛout poſui in petitoꝛio.ſed ſm aliũ caſum dic nõ poſ
ſit pꝛopter car.qꝙ differri pꝛecipit.
q Queſtionem.li.de ſtatu.fundata tũ pꝛius intentione actoꝛis.
ut. j. de pꝛoba.excepti.⁊.j.de excep.ſiquidem.Sed pꝛout ĩ cat.

poſui.qnomodo de ſtatu cognoſcitur.v.ſũmatim.vt.j.de catſ.·

e.l.ij. pꝛout autem in petitoꝛio poſui plene cognoſcitur.
OQñm.dixi cognoſcendum quaſi non pꝛonunciandum qm ⁊cc.
⁊ ſic ſi detur ſententia pꝛo puero in pꝛincipali ⁊ in incidenti pꝛo
eo data uidetur. ſecus ſi contra eum in principali ſecundũ Jo.
ut hic ⁊.j.ðe oꝛdi. cog.l.ij.x.ð. de iudi.l.quotiens. Sed uidei
non pꝛeiudicari in incidenti. niſi ⁊ de ea pꝛonuncietur. ut.ff. ð
ijs qui ſunt ſui uel ali.iuris.l.pe..ff. ðe liber.ag.ſi quis a libe
ris. 5.ſi uel parens. So.ut dicta.l.ij.de oꝛdine cogni.Et nõ.
ꝙ pꝛime tres leges huius ti.dicunt de incidentibus qõnibus

res pofſfft

tiuitate que rfůũwbdit
teſtamentum. vt.ſ7.
de poſthu. here.in
ſti. vel exhere.l.i.
de bo. poſ. contra

S=

Gtein
qultu
ſonis ia
gtgyi
ndim
haatqyno
un hu
ſpeonl.
einili
rineligt
ſtaladoo
t o⸗
ſngurint
tot aue
n wunſ
tiudtü
oonunei
ſpine
ntes K
uncin
bigneſt
ſto. tun
conn tt/.
1pvoctden
elber a
oK.rk
ogrisa
anipeocea
pottt Eih
cols inid
finpuins
dalegehei
Autem cnn
Niminal,
mucpion
Gondum.2
blootarſ
ſtnmeno⸗
Pirel rſi⸗
nſulſe
menn do
n
Snen
1 Punde,
Shrir
Nalgiteo⸗

Arin
1 inr
cſll⸗
funtn
lichhor⸗
Geninſ
Niclini⸗
ldetii
ecffe
Lant
Pncpres
lonpch
lz.
Mnimnlsc
Nemn
nitvinit
Gnhekeer
Ninitenn
ſintag
Sh

äri

m iginnne

deſebes A4H

cnii⸗

D J

oro
m.
Anntoth
ulit e ihi
funetun t
ehoſbubenei

ilcheelit

edopol co
Alpoſbumtn
eheheiſtii

Bln fnan

Meliſbidi
elinpubni
dele Nifn

täſnstecn

ibehetceg

ſbidectpeſeg

eſonpoſtalns
in ſinslori
Ngſns

ſit tdet .

agebn ohls
önifice um
tanni diſtmei

Fedtns id.

oquiurbigun
1bonss Ders,t
caſvsin o⸗

ſſoren d

Abordiii
deiſß , 16
n ua,
nber une⸗

mmpnla
nnncrime
den welſe

i ce
ſiſlan ff

ftln u

A lucn n

N
gton n
Grtem

que in modum excep.uel defenſionis opponuntur. vltima vero

loquitur qñ in modum reconuentionis vel accuſationis nõ deten
ſionis tantum. An autem in incidenti ſit pꝛonunciandum. Pla.
dicit ꝙ ſic.vt.ff.de iudi.dequa re.in pꝛin.⁊.ff.de mino.l.intra ſe

indicialis vᷣt inſti. de acti. O pꝛeiudiciales. ꝛ.j.ad.l. iuł. de adul.l. quoniã
Alexandrum. Item hic erãt ambe qõnes pꝛincipales. ſed in ſuperioꝛi
.l. non. Item ẽ contra huic. ff. de iudicijs qui pꝛioꝛ.ſed hic fallit ula re
gula que fallit ⁊ alias.vt ibi dixi.

fBDe crimine pꝛius.hanc legem intelligit Ir.quum criminalis extinguit

cundũ vnam caſus poſitionem ⁊.ff.de pꝛeuarica. l.iij.i.ge. Bul.

dicit ꝙ non peꝛ pꝛi
mam.l.huius ti.⁊
J. de oꝛdi. cog.l.
ij.⁊ in illa. de qua
re intelligit pꝛĩcipa
lit᷑. alia dno ſpÄlia

Dicit Jo. vero di
ſtinguit inter ĩcidẽ

tes. vt que habeãt
cãm vetuſtioꝛẽ an

te iudiciũ vt tunc ñ

pꝛonuncietur. vt ĩ
fi.pꝛime.l.⁊ emer
gentes vt que no
uam cam habent ?
oꝛiginẽ vt falſus te

ſtis. ? tunc pꝛonũ
cietur.vt.j.de dila.

a pꝛocedente.⁊. ff.
de liber. can. libe
ris. .fi.⁊.l.ſe. ⁊ h·
ideo quia aliter in
cauſa pꝛocedi non
poteſt. Et hoc qñ
ciuilis incidit cinili
vt in pꝛima ⁊ ſecun
da lege huius ti. ſi
autem criminalis

qui ð heĩditate cognoſcit uniuerſã
incidentem qõnèm que in iudiciuʒ
deuocatuꝛ examina:e:quoniãʒ nõ
de ea:ſed de hereditate ꝓnuntiat.
Mp. Anto. a. Magnelle.
J queſtiò tibi genẽꝛis ab iſs
quos. ſꝛatres patrueles eſſe
dicis non fit: adito preſide prouin
cie et accepto familie herciſcunde
iudicio experirt᷑. Quod ſi de ea re
queſti eꝛit:pꝛius de natiuitatis ue
ritate ſecundum iuris formaʒ quẽ
ri:idem uir clariſſimus cure hẽbit.
Mpfs Valeri.⁊.Gal.aa.Cle
metꝛio.
Am ciuili diſceptatiòni pri
cipaliter mote queſtio criminis in
ciderit: uel crimini prius inſtituto
ciuilis cauſa adiungitur: poteſt iu
dex eòdem tempore utranq; que
ſtionẽ ſua ſententia dirimere.
Mpa. Conſtanti.ad Calphuꝛ
nianum.
Voniam ciuili queſtione in
termiſſa ſepè fit:ut de crimi
ne pꝛius iudicetur: quod utpote

maius merito minori prefertuꝛ.
ex quo criminalis queſtio quocun
que modo cèſſauerit:oportet ciui
lem cauſam uelut ex integro in iu
dicium dẽductã diſtingui:ut finis
crimĩialis negocij ex eo die quo in
ter partes fuerit lataà ſententia iitiũ
ciuili tribuat queſtiõi. .ix.

De litis cònteſtatione.

Mpfs Seuei Anto. aa. Aa.
Es in iudiciũ deductà nõ
uidetuꝛ:ſi tm̃ poſtulatio ſi
plèx celebrata ſit:ulł actõiſ
ſpẽs ãte iudiciũ ꝛeo cògnita. Inteꝛ
litẽ eiʒ ↄteſtatã ⁊ editã actiõeʒ per
multũ ĩteꝛeſt:lis eiʒ tũc ↄteſtata ui
det᷑:.quũ iuðx ꝑ narratiõʒ negotij

ciuilẽ.vt ĩ.ad.l.iut.ð adul
te.l.adulterij.alias nõ.qu
um ſñ pꝛohibeat᷑ quis poſt
cõmiſſum crimen agere gʒ
quẽlibet ſuũ debitoꝛẽ nec
donare. vt. ff. de dona. l.
poſt Zctũ.ſed certe non ꝓ
hibetur hic agere. ſed dz
differre donec criminalis
termiĩetur. ⁊ poſſes hic di
ſtinguere. vt dices.J. ð ac
cuſa.l.qui de crimine.
g Ceſſauerit. per abſolutio
nem.alias dic vt.j,qui ac
cu.non poſ.il.i.
h Biſtingni.i. finiri.
i Lata ſententia.abſolutõ
nis.alioquin non datur
imo tollitur initium ciuili
queſtioni.⁊ ſic intellige.ð.
quocunq; modo ⁊c.ſcili

criminali. tunc de
vtrrac; pꝛonunciet᷑
ſecundum. B. ? pone exemplum. ff. ad. l. iuł. de adul.l.i.S.ſi pn
blico.⁊ ar.j.de libe.cã ſi filium. Indem ſi crimnalis ciuili. vt ſi ex
inſtrumento te conueniam ꝙ dicis ſalſum. pel econtra cinilis cri
minali. vt ſi de plagio te accuſem. ⁊ tu dicas ſeruum venditum tu
um fuiſſe. vt.j.e.l.pe.vel pꝛonunciatur ibi per conſequentiam ſe
cundum Jo. vt ibi dices.
ſ ¶ Ig-neſtio tibi. agenti peti.here.
4 Generis.quia nõ ſis agnatus vel cognatus.
n Patrueles.tnos.⁊ ſic in eodem gradu.
1 Experire.ad diuidendam hereditatem cuiuſdam agnati vel co
gnati tui ⁊ eoꝛum.
y Queſtio erit ĩ modũ exceptõnis ꝙ eſſe põt.vt.ff.de pꝛoba.l.i.
3ʒ Queri.non pꝛonunciari. vt.s.l.pꝛoxi.dixi in fi.
c AVnm ciuili. criminis inciderit. vt agis ex inſtrumẽto ꝙ di
co falſum excipiendo. vel agis ex teſtamento ꝙ dico te te
ſtatoꝛem compuliſſe ad faciendum.vt.j.ſi quis aliquem te. ꝓhi.
l.i.el pone vt.j.de oꝛdine cog.l.i.ſed vbi in vtraq; principalis.
b Agiungitur. vt accuſas me de plagio ſed ego eum ſeruũ menz
eſſe dico. vt. j. ad.l.fſauian. de plagiarijs.l. antepe. vel accuſas me
de adulterio vel ſimili.ſed ego te ſeruum meum dico. vt. j.ad.l.
iul. de adulie.l.quoniam Alexandrum. Item pone exemplum
.8. de of. rec. pꝛo.l.i.
c Eogdem tempoꝛe.ĩmo videtur pꝛius finienda criminalis. vt. j.l.
pꝛoxi.que eſt contra. So.ibi recuſando.⁊ ſi ambe qõnes erant
pꝛincipales. hic ſecunda in modum exceptionis pꝛoponitur. It
quomodo pꝛonunciatur hic ſuper vtraq; ĩmo tantum ſuper pꝛin
cipali vt. S.l.i.in fi.que eſt cõtra. So.ibi incidit ciuilis ciuili. hic

criminalis cinili. vel econtra ſecundum. H. vel poteſt dici Fʒy Jo.

ꝙ hic vtranq; dirimit pꝛonunciando tamen de pꝛincipali tãtum
⁊ adeo incidẽs videt᷑ determinari. vt ſi contra eam quis veniat.
competat exceptõ rei iudicate.vt.j.de ſide inſtru.l.fi.in fi.niſi vbi
de incidenti ſũmatim cognoſcitur.vt.ff. de libe.agnoſcẽ.ſi ꝗs ali.
F.ſi vel. . F. meminiſſe.
d q Voniam ciuili. intermiſſa.i.dilata.
Sepe ſit, nam quandoq; aliter ſit vt quum cinilis ẽ pꝛe

caſum audire ceperit. cet per ſententiam abſolu
toꝛiam.vel per pactum.
In autẽ. de exhiben. ⁊ introdu. vel per tranſactionem.
reis..ſeiũ.colla.v. k De litis conteſtatione.
quia iudicia accipiũt exoꝛ
CO N. Fflerãatur ei qui uoca dium per lit᷑. conteſ.ideo
tur àd iudicium libellus:⁊ exinde de ea ponit.
1r Es.deducta.ſci
licet petita.

m Simplex. vt vocetur aduerſarius in ius. Sic ergo tria nõ. poſtulatio

libelli. editio.⁊ conteſtatio. Pꝛimum non facit conteſtationem quum
poſt poſſit iuriſdictio declinari.vt.ff.ſi quis in ins vo.non ie.l.iiij. nec
ſecundum.vt hic.⁊.ff.de iudi.non videtur.⁊ ar.ff.rẽ ra.ha.l.amplius.
niſi in caſu.vt. .qñ li.pꝛin.da.l.i.⁊.ij. Tercium ſic.

n Cognita.per libelli dationem.vt.Sð.de eden.edita qui dabatur. aliter

olim.vt.ff.de eden.l.i.ꝭ.i.aliter hodie pꝛoponitur.vt in aut.hic poſita.

o Quum iudex. vel arbiter. vt. ff. de arbi.l.i. ⁊ ꝙ dicit narrationem. ſci

licet ⁊ reſponſionem.vt ⁊.õ.de iuram̃to cal.l.ij.in pꝛin.⁊.s.de iudicijs
rẽ ñ nouã.S.patroni.⁊ ꝙ ſubijcit negocij.ſ.pꝛincipalis.vt dʒ mihi.x.
Ticius.⁊ Ticius dicit nego.vel non eſt verum. vel ſimile.vt ſi excep.
pꝛoponat pacti vel iuriſiurandi.ſecus ſi dicat non teneoꝛ ndere rõne
