ꝓuincie de ſtatu ueſtro cognoſet᷑.
Bem.aa.proculo.
Jèrx libera te natuʒ aliquis
comparauerit ſtatuʒ retines
quem ante habuiſti.ſi uero ex an
cilla editũ naturalis pateꝛ idemq;
domius diſtraxit ac poſt emptori
precium ſoluiſti:non iccirco libẽta
tem cõnſecutus es.
Dem.aa. Paulo.
Rincipalitè de ſtatu defũc
ti agi non poteſt. ſi uero ex
peculio quondam eius quẽ tu bo
na ꝛeliquiſſe memoras ꝛes uendi
centur.uel eius filijs moueatur ſta
tus queſtio hec omnia ſolemniter
pᷣſidiali nocione decidi debent.
Dem.aa.Quintiano.
Itẽ ordinata in poſſeſſiõe li
beꝛtãtis is de cuius libẽtate
q̃rit᷑ cnſtituit᷑:⁊ ĩterĩ/ ꝓ libo habet

u Tuarum. factarum. alia

nice.⁊ nõ.non quem uide
ri confiteri quod in libel
lo ponit. J
x Tamen nomini. hic p
ne caſum in prin.poſitum
⁊ dicquod prius ĩ libello
pꝛecum dixerat natum ex
ãcilla.poſtea ex aſcripticia
poſterior confeſſio nalet.
fanore libertatis.
yI AIberos.pactis. nt
7.8. ce.nec ſi nolens
⁊.ff. de pac.l.ſi unus..⁊ ĩ
ſumma.
3 Adminiſtrationis. ut ⁊
.ð.de ſeruis reipu.il.ſi.
2 n ODn multãt. aſpira
ueꝛint.dqño ignoꝛã
te.alioquin contra.ut.jĩ.q
mili.non po.ſupeꝛ ſeruis.
⁊.l.ſeruis.⁊.l.fi.⁊ ad hoc
.ff. de offi.preto.barbari.
⁊.j.e.iunbemus ⁊.ð.de pꝛo
ba.l.neq; uñ ſuus honor
non pꝛodeſt multomagis
nec patris.
b Solemnibus.i. dato li
bello. ac.
c ſ Zervx libera. qdaʒ
libri habent li ex
libera alij ſi ex liberta alij
d Conſecutus es. niſi ĩ ca
ſibus vt inſti.de noxali.in
prin.⁊.ð.de pa. qui.fi.di.
.l.ij. ac.
e p Rincipaliteꝛ. 8 ſta
tu ut petãtur caro
oſſa.
Bebent. vt ⁊.j.ne de ſta.
de.l. quanuis ⁊.l.fi. ⁊.j.ſi
pen.ap.mors ĩteꝛ.l.q;uis.
g I Ite oꝛdinata. i. cõ
teſtata 8

h Libertatis. i. lite ↄteſ. in

liberali iudicio ł alit᷑ dici
tur.ut.õ. qui da. tu. poſ.
.l.i.vt ibi no:atur.
i Conſtiiuit.ſ.pro libero.
Kk Habetur. quo ad hac li
tem exercendam ⁊ ex enẽ
tun appebit fuerit utilis an
inutilis.ut.ff.e. ordinata.
⁊.ff.ex qui. cau. ma.l.i.S.
is auteʒ.ꝛ.ff. de uſuc. ſi is
qui. .ſi ſeruns. ſic eꝛgo ꝓ
libero habetur ut agat cõ
tra dominum. Itez ut peꝛ
procuratorem.cauſaʒ libe

ralem exerceat ſi ex libertatis poſſeſſione in ſeruitutem petatur. ſecus ſi 2
tra.item ut actiones contra ceteros debitores intentet. ⁊ contra ſe itentãs
excipiat.non nt finiantur.nt.j.de aſſer.tol. l.i. in prin. ..ff. de procurato.
ſeruum. F. .? de libera. cauſa ordinata. Item utei detur tutor. ut. ö.q da.
tu.pol.l.i.ſed quo ad quedam non habetur pro libero.ſ. ut interim ad

8 n

militiam eligi poſſit. ut.ſſ. de fe mili.l. qui ſtatus. nee quantuʒ ad hoc qn

acquirat ceteraꝛum rerum poſſeſſionẽ domino.ut.ff.de acquir.poſ.l.uj.
.F§. ſi ſeruus ⁊ de li.c.l.ſi eui.S.licet. 2
a n Ec omiſſa profeſſio.i.ſcriptura illa que ſieri ſolebat in natiuitate
cuiuſcunq; ingenui. Accurſius florentinus legum docior.

b Simulatio.i. profeſſio.
ut ga debebat ſcribere in
genuus ſcripſit ſeꝛuus.

Prouidebit.ut.S. de ſi

de inſtru.l.ſtatũ ⁊ ð nup.
ſi nicinis. ⁊ de rei uendi.
indicia.
d ſ I miniſteriũ.neſci

ente. ſi enim te ſciẽ

te hoc factũ eſſet tibi pꝛeiu
dlicaꝛet.vt ar.S.de lati.libᷣ.
tol.aut᷑.ad hec.⁊.ff.de lib.
cã ſi uſuf.niſi eſſes minor
ut hic ſubijcit. ⁊.S.ꝗ ma.ñ
poſ.l.ſi minoꝛ.
e Me ante.ſ.xx. an.
QAuaz.ſimplex ẽ relatio.
g Alij. als alijs. ⁊ tunc dit
quod non poteſt minor.
xx. an. manumittere niſi
cauſa cognita. naʒ nec effi
ci poteſt ſeruus ſuo ↄſen

ſu. Item ſi habes alij ẽ da

tiui caſus ⁊ ideʒ eſt ſenſus
⁊ ſic eſt ſimplex relatio.
b m AUitis caſibus.no
nis pnuta participã
do precium.
¶Non idoneam.nt.S. de
pꝛobationibus.l.matrem
Et nõ.ex matre fit pꝛoba
tio.nt.S.de inge. ma.l.iij.
ſed libertas ani matni ſo
la non ſufficit ſed cũ alijs
indicijs. at patris nel aui
paterni nec ſola nec cũ ali
ijs operatur aliquid ut.j.
E. l. aui
K a probationem.
non ſufficit. vt ⁊.ð.
locati ⁊ cõdu.l.ad pꝛoba
tionem ⁊.j.e.l.ſicut.⁊ arg.
.S.de iuris ⁊ fac.ig.l.non
iccirco.
INec tñ. aduerſarij ãbo
idẽ ar.diuerſis modis al
legabant. ſʒ alius dicebat
quod facta fuit locatio tã
qᷓ; ingenuo ut ſeruus. ali/
us tanquam ſeruo nut do
minus. accurſius.

Sem. aa. palladio.
Ec commiſſa pꝛofeſſio pro
bationem generis excludit:
nec falſa ſimulãtio ueritatẽ minuit
cuʒ itaq; ad examiationẽ ueri oĩs
iur̃ prodita debeat admitti pꝛoba
tio:aditus pꝛeſes prouincie ſolẽni
bus ordinatis pꝛout iuris rõ patit᷑
cauſam liberalem inteꝛ uos decidi
prouidẽbit.
Dem.aa.diog.
JY miniſteriũ tuuʒ quaſi libe
ra exhibuiſti ac te neſciente
quaſi ancilla in dotẽ data preſcrip
tum inſtrumentũ eſt:nihil hec libẽ
tati tue noceꝛe potuerũt:maxiĩe cũ
te minorẽ etate fuiſſe vmemores:
⁊ placuerit minores.xx.annis nul
la ratione mutare ſtatũ:ac pꝛo libe
ris ſeruos fieri ne antè libertatẽ in
conſulte amittant:qum alij ꝓpteꝛ
etatis rationeʒ ſine conſilio pꝛeſta
re non poſſunt.
Dem.aa. Reſino .
VAltis rationibus natalibuſ
ingenuis fratribus natis pꝰ
delictis uel caſibus interueniẽtibꝰ
ſinguloꝝ cauſe ſtatus ſeparantur:
nihil itaqʒ pꝛohibet eundem ⁊ tibi
nõ moueꝛe queſtionẽ ſtatus:⁊ eoſ
quos fratres tuos aſeueras in ſer
uitutẽ uendicaꝛe ſiue retinere. Igit᷑
ad demonſtrandã fratꝝ tuoꝝ libẽ
tatem alie ſunt pꝛobatiões neceſſa
rie:nã quod ibi non mouetur que

ſtio libertatis eorũ non idoneàm

conſtat habere pꝛobationem.
BDem.aa. Sotico.
D pròͤbationem ingenuita
tis ab eo cõtra cuius ſucceſ
ſores poſtulas facta tibi locatio ñ
ſufficit.nẽc tamẽ hoc ſolum ad ſer
uitutis uinculũ argum̃tũ ẽ idoneũ
Dem. aa. Paulo.
NRincipãlit᷑ cãm eius ð quo

ſupplicas eſſe q; tuã ꝓſpici

mus.nam cũ te eũ ad libertateʒ ꝓ

m p Mincipaliter. cauſaʒ eius. ſubaudi magis ꝓpter ꝙ; quod ſequit.
n auſa.nt ⁊.ff.de bo.liber. ſi libertus meus.
o Poteris. nt. ff.e.l. ij. in fi. ⁊ de ap.ſi ꝑpluſorio.⁊ de re iu. ſepe. . ſciẽtib.
p ſ Icut.non manumittendi cauſa. ut ſi per ludum nel cauſa oſtendẽ
di qualiter fiat. ut.ff. de act. ⁊ ob.l.obligationum ſubſtancia in ſi.
uel nt. . e. l. ad probationem. ⁊ nõ. quod hic eſt ſimilitudo per contranũ
ut ⁊ ibi Laʒarus ſimiliter mala.q.d.ſicut preſtitam non reuocat domi
nus.ſic non preſtitam non uendicat ſeruns.

4q e

m que non ſine dolo.ſi autẽ bona ſide ſiue iuſta ſiue iniuſta rõ

ne credat cõmodo poſſeſſoris fungitur. ut.ff. e.l.igitur. . poteſt.

Contronerſia.i.dubium.

ſ Seruitute.i.an in poſſeſſione libertatis uel ſernitutis.
1 Conceptione. al. confeſſione tormentis adhibitis.ſed cõtra.ff. de que
ſtio.l. de minore..fſi.ubi dicit non adhiberi tormenta. So. bic poſſeſſio

nis ibi proprietatis erat queſtio inter ſeruum ⁊ dominum.alij di
cunt.i.conceptione precum.nt.ðS.e.l.cum precum.Tertij.i.inicio
poſſeſſionis inſpecto.ſed prima nerior. Iteʒ ⁊ cum queſtio eſt ſit

mens nel tuus ſeruus.⁊ ita de dominio ẽ queſtio põt haberi que

ſtio per tormenta.ut.j.de queſtio.l.quotiens.⁊.l.hoc qð placet.

duxiſſe ꝓfitearis:illius intereſt ma
gis ſolẽniter ſuũ tueri ſtatũ: ⁊ con
ſequenter tua etiã agetur cauſa.nã
ſi ab eo ↄtra quẽ fundis preces ſeꝛ
uus dicatur:eiq; libeꝛtas ex manu
miſſiõe tua uendicet᷑: probatio ſer
uitutis originis ⁊ beneficiũ manu
miſſionis libertateʒ illi aſſignans
tuuʒ etiã iuſpatꝛonatus tuetur.Si
uero ↄſentiat ſeruituti tunc iur̃ cõ
ceſſo adito preſide ꝓuincie euʒ in
uitum etiã defendere poteris.
Dem..aa.Eternali.
Icut ſemẽel preſtitã liberta
tem reuocari non licet:ſic ꝑꝓ
ea que non manumittendi cã dñi
cum ſeruis proprijs agunt nihil ſi
bi detrahitur.
Sem.aa.Thaſile.
Am quẽ in poſſeſſione libẽ
tatis non ſine dolo malo ꝛe
peritur in ſeruitute conſtitute ſimi
le habere preiudiciũ edicto peꝛpe
tuo cauetur.ſed ſi contꝛouẽꝛſia erit
utx ex ſeꝛuitutẽè in libertateʒ petat᷑
an ex libeꝛtate in ſeruitutẽ ſui ↄcep
lione manifeſte ꝓbatur. nec qcq;
ancille dolus iuris proprijs domi
nis aufert. .
Bem. aa. Pardale.

Arèntes natales nõ confel

ſio aſſignant:quapropter ſi
ex ancilla nata poſt ad libertatem
manumiſſa pueniſti:te uelut ex an
cilla altera natã ſeruã pꝛofeſſa que
ſitã libertatẽ manumiſſione huiuſ
modi ſimulatione uel errore amit
tere minime potuiſti:cum ſerui na
ſcantur ratione certa non cõfeſſio
ne conſtituantur.
Dem.aa.muſcie.
Jtibi teſtàm ento directa li
bertas a domino relieta eſt

et ex eo non ſuceſſerũt ſcripie ſilie

non iccirco quod ſecundum eius

uoluntatem uel contra de ſiliabus

uni preſtas obſequium cetere filie

y i

⁊ ad.l.iſtã concor.
ubi cã ſta.l.i.⁊.l. ſi
ex poſſeſſione ⁊.ð.
de rei uen.cuʒ ſuꝑ
⁊.ð.de ꝓbat᷑.l.nis
eius ⁊.j.de pre.lõ.
tem.l.i.⁊. ff. e. liis
.F. ki. 7.]. ð queſtio.
ſuper ſtatu.⁊.ff. de

probatio.cum pꝛo

batio ⁊.l.ſi filius.

u p Arentes 9

feſſi. fẽo ex
tra iudiciũ.⁊ ad h
.6. de inge. ma.l.
ingenuam. 2. j. e. l.
ani ⁊.ðS.e. nec ſi uo
lens ⁊.S. de pꝛob.

non nudis ⁊. ff. de

pꝛoba.quidã q̃ſi.

x ſ Yibi. ꝙ ſe

cundum vt
ga tibi pꝛecepit ut
uni ſeꝛuires. ⁊ ꝙ ſu
bicit uel ↄtra.i.pre
ter. nt ga nil dixit.
ſʒ iſti kuiebas ſpõ
te. Item habent q
daʒ hanc.l.S. poſt
.ql. ſi ex libẽa alij p
l. parentes.
Nterroga⸗
tä apud ac
ta.nõ in iudicio li
beralis cauſe ſed a
lias erat coram iu
dice alioquin pᷣiun

dicaret ut.j.e.l. iu

bemus que eſt con
tra. ac.

3 PHuiuſmodi fẽm

.i.talis confeſſio.
a Non excludit.vt
.8.e. nec ſi uolens

c.l.parentes.⁊.l.li

beros.⁊.ff.e.l.eon

nentio. niſi hec fiät

ad precium partici
panduʒ nt dixius
.ð.non ideo. Item
in aſcrip. contra ſi

modo alia adſint que adeſſe oporet. ut.j.de agri.⁊ cen.l.cuʒ ſci
mus.ſed ⁊ hic dicunt quidam non preiudicaꝛe ſi modo pꝛobetꝰ
tra.nam ſi perſiſtat in confeſſione ſibi preiudicat.ut.ff.de q̃ſtio.l.
.i. S. diuus. ⁊. . ſi quis ultro.ſed alius poterit pꝛo eo contradiceẽ

b ſ Icut inſtrumenta poteſt. ut ⁊.ð.de fi. inſtru.l.cũ inſtrumẽ

tis. ?.l.i.⁊ de iure do.lł.cum citra.

cI NIcut datam.non põt.ut ⁊.S.e.ſicut ſemel niſi ex ingratitu
dine. ſed qualis eſt hec ſimilitudo. ñ. bona.nam ſicut ñ

poteſt adimere libertatẽ. ſic non debet facere ut eaʒ perdat. quod

faceret niſi inſtrumentũ daret.⁊ dabit exemplũ non originale ſᷣm
quoſd.ne ſit ↄtra.ð.de fideicõ.l. inſtr̃acuel dic ut ibi diximus.
Cogitur. of.iudi.uel conditione ex hac..
e a Rrianus. qui ſerrus dicitur. Accurſius florentinuse

/

ecti⸗
oli
rsnn
t
ürimun
allin
Aufat⸗
nmmnil

Gt⸗
Aipt
hott
rtt⸗
Ormu
Lnunlen
riſe
Aupumn.
1Mo
Muan⸗
uenu nn
Unentneßt
ſbenneeu
yohe,
ki
nb
irtroni
ſencrbocl
ziilt
Abe
gli ni

in hblen
Mrchusi

nondian
Mrtneſ
egolen
ſiice n
Uigkuns,
mirtqo
Micanrf
mccher n

lil no
(uiaap

4
R
4
4

H“

idaz di
n caſtg
Eunce
Mct ?
hwuat.
Mpreti
mtpene

i

hinco
dkſt
ig
e.
Conor.
onet,
cſ
Ntls
edſeh⸗
felbe
deſe
naß⸗ dt
Cumn
ſiflir⸗
unts,
lad;
N. nl.
ſel.
elio
dep.
61 ſe
nliiſ.
bige⸗
ndunſ
grepitut
etg
mipe
ldir
chns h
ſbcben
elio
badi
es
Pienngr
iipd r
ſiccol
uſelc
Gun ir
gvn e
deli⸗
ueckon

nolſen
hricſo⸗
tlodtir
Iuolens
6sl
ſelcon
ſhrſi

nea
t Aanse
1on
Gotn

ooh)
eiſn

ſtm.

n⸗
gefn

noe

mu

Leonide.qui dominum ſe dicebat. Accurſius floꝛentinus.

g A ucto.ſ. leonide.

b CLoheres.etiam loquitur nni ex beredibus arriani.q ni quere
bat an confeſſio coheredis ſibi preiudicaret qui dixerat non fuiſ
ſe defuncti arriani aliquã hereditatẽ ſed peculiũ qꝛ ſeruus fuerat.

i Ipſius.ſ.leõidis
⁊ ad h.ff. de re iu.

ſepe. ⁊ de ap.a ſen

tentia. ,
k q QLi patni.
prodeſt. ut

2.ð. de probat᷑. ne

q; natales.
Matris. ut ⁊..
de rei uen.l.pariũ.
?.j. ne ð ſta.de.l.ij.
m NMon patris. ne
dũ aui paterni.
n Sola dignitas.
o Auia quoq;.ſcili
materna preſumit᷑
tamen interiʒ ꝙ ſit
liber.ut nota.ð.e.
.l. multis.
p d Eddlla ſi
ambigituꝛ.
ſed poſt mortẽ eiuſ
libera erit hodie vt
5.ti.i.l. fi.
a [ Olo obſe
quij.nõ ne
ceſſarij.als ſecus ſi

forie captus ẽẽt ps

tronus uel fame la
boraret. ut.ff. de li
be.agno.alimenta
.F. fi. T de iuꝛepꝛo.
magiſtratus.nã cũ
non facit quod de
bet uidetur faceĩ q
non debet. nt.ff. ð
re mili.l. non oẽs
S§. qui captus.ſed
quidaʒ dicunt hic
euʒ caſtigari ut.ff.
de iurepa.l.i. ꝙ ñ
placet. ⁊ ſume hic
ar.pꝛo uaſallo qui

non preſtat obſeg

um. ⁊ plene dixi ð
his.ð. de lib.⁊ eo.
li.l. ij.
ſNtibi ĩpꝛo
be. quia ꝑp
calũ.uel quia ſerui
tus eſt impꝛoba.

tuam recſindere poſſunt libertatẽ.
Dem.aa.Sebaſtiano
Nterrogatã et ꝓfeſſã apud
acta ſe eſſe ancillã:huiumò

gi factum defenſionẽ libertatis nõ

excludit.
Dem. aa. Lecentiano.
Iut iſtrumentà pᷣtermiſſa
maumiſſiõis recte facte nul
lum affer̃t preſtite libertati pᷣiudici
um :ita ſi ſeruum ad libtatẽ produ
xiſti iſtrumentorum amiſſio nil ei
noceꝛe poteſt.
Dem. aa.molento.
Nut datam libertatem ma
numiſſis adimere pronus
nõ põt:ita manumiſſiõis inſtrumẽ
tum preſtare cògitur.
Dem. aa.aſterio.
Rriqnus ſi mota ſibi q̃ſtio/
ne a Leönide libeꝛ fuit pꝛo
nuntiatus in ſeruitutem a uictò ite

rum non recte petitus eſt. cheꝛes

etiam tibi ab arriano datus collu
dens cum eo: ſiue heredibus ipſi/
us qui ſtatus eius mouerat queſti
onem:nihil tibi obfuit:nec ea que
in confeſſione inter eos uenerunt
ſtatum ueritatis uel nomen ſubſtã
tie deſuncti mutare potuerunt.
Dem.aa. Euromedanti.
Vi paterni magiſtratu func
ti dignitas ad libertatis ꝓ
bationem nihil nepoti prodeſt. ſi
quidem in liberali cauſa maͤtris ſi
patris inſpicitur conditio. ſed nec
mateꝛni aui ſola ſufficit cum licet
auia quoq; libera ꝓbari poſſit mł
tis tamen ex cauſis ſtatus mutari
conſueuit.
Dem aa.troſſe.
Eancilla mat:e natam ⁊ ab
eo redemptaʒ in cuius fuit
contubernio:ſi non manumittitur
in ſeruitute pmanere nõ ambigit᷑.
Dem. aa. Eutichie .
Olõ obſequij non preſtitii

ſ Ordinatis.i.ordinata liberali cauſa. Aceurſius florentinus.

BDe calumnia.i.iniuriarum ciniliter uel caminaliter. ut hic ⁊.ff.

ee.cum neceſſitas ⁊.ff. de iniu.l.qui de libertate.⁊.j.de iniuri. ſig
dẽ. na ⁊ ĩ ciuili cã ↄmiſſa calũnia puni: criminalit ut.ff. ad turpil.
.l. ⁊ in priuatis.alij dicũt ꝙ loquit᷑ de quadaã actiõe que olĩ ꝓ ca
lumnia dabatur que hodie eſt ſublata. ut inſtitu. de pe.te.li. .ij.

Tc.fl. de inter. act᷑.l.i.in ſi.

u Conteſtatione. ſtatim ante peractam cauſam liberalem alias
abſoluere uidetur de calum.ut.j.de ca.l.i.ſed differtur hec cauſa
tota poſt ſententiam datam in cauſa liberali. ſed ſi de alio uellet

agere.ſtatim poſſet fieri conteſtatio ⁊ pꝛoſecutio.licet ſententia dif
feratur. ut.ff. eo.l. ordinata,

1Eam.ſ.iniuriam.

Sententiam. ſuper iniuria uel calumnia. item no. quod qnidb

9

dixerunt hic in iudicijs iſtis non debere de calum. iurari.nam id preſta

tur cum uterq; eſt liber. ⁊ hoc conſtet quod ſit liber. non al Item contra
nidetur huic.l.j.de calum.l.qui calumniatores.

5Tunc demü. hoc ita ſi ex poſſeſſione ſeruitutis proclamet in libeꝛtatẽ

ſi autem econtra etiam ante cauſam finitam ſacienda eſt direptoꝝ reſtitu
tio.ut.j.de or. co.l.fi. uel
hic fuit mota queſtio ð re

uelamento data libertas reſcindi bus.ibi non.
non poteſt. a I Icet. nõ potuit. nt
Dem. aa. Caſſiane. inſti. qui ma. non

Itibi ſeꝛuitutis ĩprobe mo poſ. 5. ſemel. ⁊. ð. de mann
ueatur queſtio ſolemnibus ordiꝗ uin. l. i.
tis de càlumnia uel iniuria prou b lI Ibera. ſ. mulier.
uindicte uiam elegeris habita cõ⸗ c Ratiõe.i. eo ꝙ fu
teſtatiõe poſteaq; ſeruus non eſſe it ↄcubina mei ſerui.
fueris pꝛonuntiatus aduerſus caz d Arncillla. ad hoc. 5. e.l. ſi
ſententiam poſtulaꝛe potes.tũc dẽ liber. ⁊.j.de ſe.con.cla.l.i.
mum etiam de his que direpta ꝓ e n DOa iccirco poteſt
baueris:reſtitutioneʒ cum pro libᷣ ſed cõtra qui nit tu
tate fuerit pronuntiatũ petiturus. tor adminiſtrauit pupillo
Dem.aa. antho. ſeꝛuitutis queſtionem face
Abſcriptio ſilij domini ma re nõ poteſt.nt.ff.e.l.ſi cui

numittẽtis: nec addere ſecu neceſſitas.s.tutoris.
ta nec omiſſa detrahere libtati f p Sſc certi neceſſita
quam poteſt. tem. ut ⁊.ð.de trãſ.
Dem.aa.meliciane. .l. interpoſitas. ⁊ dixi.ð.e.
Icẽt accepta pecunia dñs cum affirmes.
te manumiſit: tamen tribu g Tibi.i.ut ſtarent.ut ſeꝛui
ta libertas reſcindi non potuit. tradidit mater fil os ꝙ nõ

Dem. aa. Erimone.
Ibera concubinatus ràtõe
non conſtituitur ancilla.
Dem aa.Fri.
On iccircò minus ꝙ pupil
li res uelut tutor admiſtraſ
ſe dicitur ex eius pſona ſeruitutis
pati queſtionem poteſt.
Dem.aa.Theodoro.
Oſt certi temporis miniſte
rium ancille liberam eã eſſe
cum ea paciſcẽdo: ↄuentionis ob
temperandi legi domina nullã ha
bet neceſſitatem. utq; hoc ueꝝ eſt:
ita econtrario ſi filios ſuos conſti
tuta cum his libera in miniſteriuʒ
tibi tràdeꝛe pꝛomiſiſſe probet᷑: pa
rere placitis non compellitur. te.ſed al põitur pꝛo cogna
Dem.aa.olimpho. tione.ut.ff. de iuſti.⁊ iure
filium tuum libexꝝ genẽo .l. fi. ac.
ueêndidiſti qui tam pꝛox-ima I. Pon poteſt. ut ?.5. de in
nẽeceſſitudine ↄiunctus cõditiõis inte.re.mi.l.de tutella.⁊.ff
ignorantiã ſimulare ñ poꝛiſt:utriſ unde cog.l.octaui.⁊.S.de
q; ſocijs criminis accuſator deẽſt. epiſ.au.ſi legibus.
Dem.aa. Phileſarphi. m Beeſt. quantum inteꝛ ſe
ſic.ð.de hereti.⁊ ma.qm̃ ⁊
.ff. ſo. ma.l.uiro.⁊.ẽ.de in

poteſt. ut hic ⁊.ð.de tꝛanſ.
tranſactione matris. ſi vo
non nt eſſent ſerui.ſʒ ut ſeꝛ
uirent dedit ſiquidem per
petuo nec hoc ualet. ut.ff.
de condi.⁊ de.ticio. .ticio
ſi ad tempus tenetur mat
ad intereſſe.
b ſ Alilium liberuz. ſe
cus enim ſi euʒ ſer
num habeꝛet. ut. S.ti.i.l.fi.
i Vendidiſti.ex quo crim
pꝛodita eſt accuſatio legis
fauie.ut.ff.ad.l.fa.de pla.
.l.i.⁊.l.iiij.⁊.j.ad.l.ſalci.li
berum. ac.
k Neceſſitudine.i.affinita

offi. te. in arenam ⁊.S.de dolo.l.ᷣſi duo..ff.ne quis in loco pu.l ij ſz ar.

contra.ð.e.l.i.⁊ cane tibi qualiter repellat eum ſi dicat ſocius meus eſt in
eodem crimine conſitetur de crimine ⁊ ſic pro condemnato debʒ haberi
nt.j.de penis.l.qui ſententiam. dic ergo non cõmiſi crimen.ſed ⁊ ſi com

miſiſſem.iſte accuſare non poſſet quia ipſe cõmiſit.cũ ſocius meus eſſet.
uel dic quod non habetur pro condemnato. nam illud obtinet quando

aliquis extit accuſator.nt.ff. de mu.⁊ ho.reſcripto...ſi quis. It᷑ ſi ſocius
fuit criminis qui nunc eſt iudex ⁊ coram eo accuſator. an poterit accnſa
ri uidetur quod ſic quia ſepe dicitur qui aliquem accuſat eum condẽna
re uidetur. ut.ff. de ijs qui no.infa.furti.ꝗ.mandati..ff. de admi.tu...ij.

Item propter delictum indicis cum ego non deliqui ipinm recnſo.ut ⁊

.ſi quacunq; pre.po.l.i...illo.ergo ⁊ ubi deliqui cum eo idem eſt quia
ipſe meum mihi delictum obijcere non poteſt. nt pꝛedictis concordtijs
allegatis in prin.gloſe. Item ſocius in ſocium non dicit teſtimoniuʒ. ut

3. de teſti.l. quoniam eigo nec indicium cuʒ ntrunq; publicuʒ ſit officiuʒ tiatum. idem ⁊ de filijs intelligatur nec diſtingnitur fuerint ante ⸗ Mun
Aà n ODn iccirco. ueꝛſus hoc eſt principium. cepti uel non per.l.ff. de ſta.ho.qui in ntero nt dixit aʒ.qꝛ poſſet e
b Liminarcha.eſt autẽ liminarcha qui militibus preeſt qui perma hic eſſe eius incõmoduʒ ſi haberetur pro nato ſi mateꝛ libera pꝛo 1 a
nent in limine cauſa cuſtodie ne hoſtes irruan:.ut hic ⁊.ff.de ſeruis fugi. nuntiaretur.ut.õ.de inge.ma.ſi auiam tunuam. ali
.l. liminarche. idem dicitur irẽarcha. ut. ff. de cuſ.re. diuus. Accurſius. o Juſtis dñis.ſi pronuntietur contra matrẽ ⁊ ad hoc.ff. de uſur 4 unt
CQNreato.naʒ ⁊ ſeruus cre “S partum. 7.5. de rei ii
ari põt. ⁊ facit.Sð. e. nõ mu L uen. l. partũ. 7.j. de iilnl
tant ⁊ de epiſ.⁊ cle. aut.i On iccircò minus quod te rem taʒ examinationẽ q; trmini agri. ⁊ cen.l. cuʒ ſa ſcn
ſeꝛans. liminarcha créato: nemo ↄ tranſferimus iubentes ſi quis uel tis. F. cuʒ anaſtaſia uhut
d Momine. quaſi dicat ſeꝛ tradixit reipublice nominè moue adhuc ſeruiens libeꝝ ſe eſſe dixẽit na.li.xj.ſed nideĩ᷑ ntar
uus nõ poſſit creari. ri tibi ſtatus queſtio poteſt. uel in libertate morans ad ſerui ſententiã matris ñ vIn
e I Ibeꝛos velut. 1 ad Dem.aa. Poteſentico. tutem uocatus fuerit aſſertoris dif pꝛodeſſe ſilijs.etiã ummin
hoc.ð.e.interroga Ibẽros uelut ſeruos ſe pꝛo ficultatem in utroq; cãau ceſſaꝛe:ip lite pen.cõceptis.? iinait
tam. ?.l. liberos. fitentes ſtatum eorum mu ſumq; per ſe ad intentionem eius natis. ut.ff. de ex. (ogll
i AVrxta quoq;.hic ĩ tare non poſſe conſtat. dominũ qui ſeſe aſſerit reſponder rei iu.ſi quis cũ. . Apmne
nuit quod etiaʒ in Exemplum ſacrarum litterarũ ⁊ ſi ex poſſeſſione libertatis ad ſeꝛ ſi ancillam que eſt ppk
alüs cãis ſecunduz hec iu ad Aerutum: ⸗ uitutem ducitur etiã pꝛocuratorẽ contra.ſo.hic ẽ cã nncklb
ra uetera contrahebat ere VArxta edicti noſtri continen dare minime pꝛohiberi:quod his liberalis ibi dñij ĩ lſn
modiciunʒ quod eſt uernʒ tiam in liberalibus quoqʒ qui ex ſeruitute ad libextateʒ pꝛoſi ter duos ⁊ ꝙ illa ũñ Mualadin
reo abſente.ſed non actõe negotijs. ſiue de libeꝛtinitate ſiue ð luerint:pẽnitus interdicimus illis ſit liberalis patʒ.j. ongti
ut.S.de iudi.l.properãdũ ingenuitate queſtio moueatur ab lẽgibus que dudũ ⁊ ſecunda ⁊ ter de or.co.l.iiij. fiſoniurt
.§. ſin autẽ reus.⁊.ff. de iu ſente nihilominus una partꝭ cãm cia uicẽ aſſertorias lites eramina p Se aſſertiõe tol Vmi,Y.
di.l.⁊ poſt. S. i. diſcuti ⁊ pꝛo iuſticie rõe ſententiã ri precipiebant in poſteꝝ conquie lenda in libeꝛali cã rpeſni
g Ana parte.etiam actois pro erri nihil pꝛohibet. ſcentibus:cum ſu iuſtũ primã diffi ſolebat is cni ſie/ ilon
nt. S. e. ſi is.⁊.ff.e.l.diui. Mypa. Conſt. ⁊ Luci.aa.ad Eu nitionẽ in ſuis manere uiribus cn bat queſtio ſtatus AIndron
Item no. hic que dicitur titum preſidem Capadocie. ꝓuocatio nulla oblata fuerit.quà lacere aſſertoreʒ ꝗ
cauſa liberalis ut.ff. de ar AVbẽmus omnes epiſtolas porrecta ad ſimilitudinẽ alioꝝ ne ei aſſeꝛere libertatẽ MPuiei
biuiris nõ diſtinguemns.5 actricijs quas ad Elium tã gotioꝝ iudex ad quem res ex pro quod tollit. mmith⸗
iul. ⁊. ff. e.igitur..ſi opera quaʒ principalẽ fecerat: inanés ac uocatione ducitur eam examiabit q I Ites exa ſinctoſe
unde per ſimilitudineʒ cã uacuas eſſe atq; in irrituʒ deuoca cuius ⁊ ipſius iudiciũ ad ſecundã minatöez fffent
aſcripticie.uel ſimilis cõdi ri: ac de ingenuitate eiuſdem Elij exquiſitiõem minime dẽducetur: remounen ziunon
tionis poteſt dici liberalis requiri: nec młieri id obeſſe que.d occaſione legũ que ſuꝑ aſſeꝛorijs do aſſertorem. violb.
nt. j.de agri.⁊ cen.ne diuti ad eum tanq;ᷓ decurionẽ ac princi litibus poſite ſunt. Super pecu r Terminuʒ quecd . *
us.li.xj.⁊ eſt ar. etiam pro palem ſcripſit: uel id quod ideʒ ſe lio etiã eoꝝ uel alijs rebus aãt cdaiss facit remonẽdo nu ln n
hoc quod dicitur cogniti finxerat decurionẽ uel principalẽ ueterem defenſiõis obſeruatione,z meny litinʒ. ut in. 5. “
onem ð liberali cauſa fruc maximẽ cum non ſolũ teſtiũ ꝓfeſ tollimus:precipiẽtes illoꝝ tmmõ illis. ac. =
tuario dari.ut.ff.e.l.cogni ſione ⁊ cognationis eius iuguʒ ſer peculia qui ex poſſeſſione ſeruttu ſ Procutatorem. . .
tio.ergo ⁊ his dabitur ⁊ 9 uile cognoſcitur: ueꝝ etiam uoce tis ſuper libera conditiõe litigant quod minus ẽ qᷓ nnt
tra eos. cũ habeant ius in propria eiuſdẽ.Elii apud aliud iu aliaſq; res que uendicantur ĩ tuto facere aſſertorẽ. nã i
re ſed ⁊ cã ſtatus dici põt. dicium patuerat quod conditiõis pro diſpoſitione iudicis collocari aſſertoꝛ peꝛ omĩa l
nt.S. de ordi.cogni.l.ſi ſta ſeruilis uideretur. Omnes uero qui pꝛo libẽtate pẽ repreſetabat perſo “ iu
tus in princi.⁊ hoc ſi agat᷑ M. Conſtã. a. ad maximũ.pᷣpᷣ. riclitantur ſiquidẽ poſſunt fidẽtuſ nam iſtius cni fie eaclt
pꝛo libeꝛtate iam cõpeten Lacuit eos qui naſcunt᷑ ma ſorẽ dare eum exigi. Sin ueꝛo ꝛꝛe bat queſtio ſtatus
te. ſecus ſi de competitura truʒ conditionibus uti:qua uera datio eius impoſſibilis ei ſi: zinrabat fonte de
puta ſi ex fideicom. rum mòx uiſceribus exponuntuz. hocq; iudici manitfeſte oſtendatur calũnia quod ĩ ꝓp
h i Abemas. pricipa ante uero litem nati ſuo noĩie oẽs iuratoriè cautioni ↄmitti. Sciẽtes curatoꝛe nõ ſic e.
lem. i.decurionẽ ut in queſtionẽ uocentur:qm̃ hos ſo quod ſi poſt huiuſmodi expoſitio t Wenitus. ut ⁊. f·
.Jj. ſtatim dicet. los qui in lite nati erunt omnẽ ſor nem abſuerint ⁊ edictis citati ĩ ab de indi.nõ iccircco.
i Inanes.ad plenã pꝛoba tunam matꝝ cõplecti opoꝛtet: aut ſentia nihilomin ꝑ unũ annuʒ du .F. ſi. ⁊ hoc quanũũn
tionem.ut ⁊.5õ.de probat᷑. iuſtis tradi dòminis: aut libertate rauerint: omnimõ ſeruituti öbno ad liberalem cãm.
.l. non epiſtolis. ſed q̃lem cum lucis autoribus frui: xvij. xij erunt:⁊ eius domino qui litem ſec in alijs cãis po

quaẽ.nt.ff. de proba..fi.

7.ff. de iure iur.ſi duo. De ãaſſertione tollenda. gnabuntur. Scire uero eos uolu rem. ut. ff. de ꝓcu.
k Maxime.tria ſequẽtia . mus qui aliquem ad ſeruituteʒ uo ſeruum..i.?.l. nõ
ſunt contra eum. M. Juſti. a. menne. pᷣpᷣ. cant:quod ſi poſt primã accuſatio ſolũ. 5. ſi ſtatus uel
Alliud indicium. ĩ cuius Itès ſuper ſeruili ↄditiõe neʒ in quocunq; iudicio uel ex di dic ut ibi.

locum h̊ iudex ſucceſſit. ſʒ

certe non nidetur ꝙ h̊ fece

rit ſibi preiudiciũ ut.ð.e.l.

mouendas ad clementio

interrogatã. Item qꝛ non ↄſitetur qui erfat ⁊c. ut.ᷣff. de confeſſis.l. nõ fa
tetur.ſed ſic non facit preiudicium ſi uelit pꝛobare contrariũ hic loquitur
in iudicio liberalis cauſe ⁊ idem dicã in aſcripticio ſi in forma iudicij cõ

eis intulit ſine ulla dubitatiõe aſſi-

uali iuſſione factã:⁊ admonitione

y Precipiebant. quãuis eſſet lata ſententia
fiebat per aſſertorem.adhuc tamen poterat cognoſci ſuper lite illa

etiam ſine remedio appellationis.

n Illis legibus js

teſt here ꝓcurato

non habemns.

x Aice etiã ſiñ ap.
ſuper cauſa liberali q̃

5 Qua porrecta.ſ.prouocatione.
a Luius.ſ.appellatõis.uel cuius.ſ.iudicis appellationis.
b Beducetur. non eꝛgo appellatur hic niſi ſemel. ſicut ? alias. ů.
de epiſ. au. aut.ſi quis autẽ. uel dic non appellari ſecundũ ſolẽni
tatem aſſertionis.⁊ hoc eſt quod dicit occaſione legum. H
c ollocari.ſi cauere ſuperſederit uel non potuerit iſte qui piono
cauit ut.j.ti.i.l.fi.⁊ ſic intelligitur ſecundum illam. Item niſi ↄſter
aliqua eſſe domini que ſtatim ei reddenda ſunt. ut.j.e.l. in prin. 1

fiteatur ſe aſcripticiũ.nec ob.j.de agri.⁊ cen.cuʒ ſimus.li.xi.ubi dicit ſo
lam ↄſeſſionem non preiudicare.qꝛ ibi non fuit facta corã indice ſʒ tabel
lione.uel corã indice non in figura iudicij. Itẽ nonne pꝛeiudicat ſibi pa
tiendo eum eſſe in dignitate.nt.j.qui mili.non poſ.ſuper ſeruis. qñ.nõ
qꝛ hic non poſſidebat euʒ uel dic quod contradixit.j.xxx.dies.ut.j.qui
mili. non poſ.l. fi. DMUd
D·Lacuit.naſcuntur.lite conteſ.in cauſa liberali.
Mox.ideſt lite pendenie.ut ſiue pro matre ſiue contra eam ſit pꝛonun

m

— — * . Gha o
Ntene Item eſt contra. . de prohibita. ſequeſtra.l.i.ſo.hie ſpeciale ſicut uenientibus ijs que debent internenire. Accurſius florentinus.
in alis caſibus quos ibi notauimus. PNon denegatur. conſulitur tamen bone ſi. emptori per duas actões in
bno d Periclitantur.i.petuntur ex libertate in ſeruitutem. factũ una otra uenditum qui doloſe paſſus eſt ut teneatur ad precium *
e¶ Fideiuſſorem.i.iudicio ſiſti. H etid ad acceſſiones eius. ⁊ ad dãna que intulit emptori dolo uel culpa in
deni· f Eius, ſ. fideiuſſoris. Accurſius florentinus legum docioꝛ. ſuis nel alienis rebus que erant ſuo periculo.æ in duplũ hec oĩa reſtituit
ndenn g Yuratorie. quod ðƷMẽNẽ altera ↄſulitur ei ↄtra eum
ninj nõ poſſit fideiuſſo , —— ·ʒ— ä . ⸗ qui ſciens uendidit. ut te
la rẽ dare. ⁊ ꝙ ſtabit ei oblatã qui ſeruus eſſe dicitur:in diſſimulata conditione ſua diſtra neai in dupluʒ precij. ⁊ ac
entſtin iuri. vt h ⁊.s.ð epi alio iudicio eum accuſauerint:pꝛe hi ſe paſſus eſt eius qui precium ceſſionũ.nõ alioꝝ dãnoꝝ.
ui ſco. ⁊ cle.aut. gene terq; ſi eius occaſionem ipſe ꝗ ſer Participatus eſt: nam ſupiori qui/ nec unus liberatur p aliuʒ
U raliter. ? de reſtitu uus eſſe dicitur preſtiterit ⁊ ſi dñi dem non denegtur libertatis de- ⁊eſt bec actio annualis.vt
li tione rerum. ſi uult ſint ſuo iure priuabuntur. ſenſio: poſteriori autẽ ⁊ ſi ciuis ro⸗ .fl. de libe. ca. l. rectiſſime.
HH eas non ſequeſtra Dem.a. Johanni.p̃pᷣ. . manus ſit ⁊ participatus eſt pꝛeci nſq; ad.l.ſi uſufruc. „
N ri niſi in caſu.ut.j. XFpẽditam antea queſtionẽ um libeꝛtas denegatur. Eandem 3 RKomanus ſit iufgentiũ
ſſtt. 2 rreſe et . enegant. 1 Nentin
i de or. cog.l. ſi. in preſenti autem ex noſtꝛa B ⁊ in eo diſtinctionẽ adhibendã inſpecto nel naturali. ð iur
rin b Obnoxij emnt. lege quam ge aſſertione tollenda cui ſideicõmiſſaria libertas debet eni cinili ſeruus eſt. ut iſti.
brig no. nouum modũ poſuimus in quandã difficultateʒ meritiſſimi iur̃ autões reſpõderũt. de iure per. 5. penl. uel die
diſi adimende libertas incidèe periclitantẽ ↄbendioſo re Dio. max. aa. nelane. ante uenditionem.
a ſic eſt cõtra. ff. de medio ſulciendã eſſe cenſemus cũ E latronum familia deſcen. a Preciũ. ? alia interuene
ſgui libe. canſa diui.ſo. ⁊T enim per aſſertorẽ ſupeꝛ liberta Qaentibus ex largitione prin runt que ſunt neceſſaꝛia.vt
uſug bec corrigit illã.uł te iudicium agitabatur: ſi ĩ mediõ cipali ul auctõitate fiſcali ſeꝛuis fac diximus.ð.de li.ca.l.non
hi ibi non fuit abſenſ aſſertoꝛe litem agente: aſſertus ab tis:retro principes libertateʒ dene ideo.⁊ ad h ff. de li.cã.ſi.
ſeni⸗ 4 D per annũ. Itẽ no. hac luce fuerat ſubtractus:neceſſi gari decreuerunt. ⁊ hoc niſi pᷣciuʒ ſui reddat
lſbbelli “” abñte pte ſiniri cãʒ tas imponebatur nihilominus aſ M. Conſtan. a. ad max ppᷣ. ſpõte ſuſcipienti. uel ſecun
nſ ut. . tl.i.l. iuxta. ſertori litem impleꝛe: ut emptor ſi Aquis in libeꝛtatem pꝛocla dũ alios ſufficit ſi offerat.
ſ,Huk i Accuſationem.t. uictus erat ⁊ pro libertate fuerat mauerit id qð apud ſe eſſe ut. ff. ſi inge. eſſe di. l.i.
ſümon actionem. pꝛonuntiatũ habeat regreſſum ad eius qui ſe dominum dicit pꝛofüte b Ea ndẽq;.i.ꝙ dictũ eſt ð
lbett k Accuſanuerit.i. cõ uerſus uenditorem ut ei quaſi libe bitur quoniam non de eo dubita eo qui iã liber eſt intelligũ̃
. nenerint ſup eodẽ. re perſone uenditor reddatid d boatur reddi ac referri iudex proti 7 de eo qui nonduʒ quidẽ
Nem pſiſtendo.ſ. in can emptionali iſtrumento contineba nus pꝛonuntiabit quod uero peti eſt liber. ſed omnimodo li
Ningg. ſa ut.ff. rem ra.ha. tur: uel natura cõtractus exigebat tur ſi fuerit negationẽ dubium peꝛ berandus. Nẽ hoc ſi puꝛe
Non ãaplius non peti de In preſenti autem quia aſſertoꝝ cautiònem conſeruabitur: ac peti erat liberandus.ſi aũt ſub
forrn. bonis lib. l. qui cũ uana nomina reiecta ſunt ſi perſo tio differetur ut ſi fuerit approba/ conditiõe indiſtincte adue
inm,geol maior. ”. accuſaſſe. na pro cuius conditiõe lis agitur ta libertas:quoniàm ⁊ ipſis q his niente ↄditione pꝛoclamat
otihn 2.l.in ſernitutem. x mortua fuerit:quemadmodum iu rèm commiſſerunt medendum eſt Tlibertatẽ ut.ff.e.l.lucius.
in e no. nouum genus dicium poteſt adimpleri: una tan⸗ geſtarum rerum ab eodem rati c d E latronuʒ. ſeruis
querende libertatʒ. tummodo peꝛſona in iudicium ve atq; omne quod debetur ꝛepoſca factis.puta ꝓpter
n. ſic. ð. de iur.o.iu.l. niente: ſancimus itaq; in preſenti tur.ut ſeruitute dẽpulſa qui ꝓ do inſignẽ quorũdã latꝛonuʒ
nimmijj in criminai. caſu licentiam eſſe emptori aduer mino quondam ſuerat:habeat qð ꝑſidiam.conceſſit impatoꝛ
ſmiii 1 Preſtiterit. gð & ſus ſuum auctorem uenire: quate ut ſeruo domini iuf largitus eſt ⁊ uel ꝓcurator fiſci nt qcũq;
uptern ſi nõ nenit ad pᷣmũ nus uel oſtendat uenditor ſeruum que ex earum reruʒ queſtu ac fruc aliquẽ de familia latꝛonuʒ
b eNH iudiceʒ nec ei obtẽ ſe uendidiſſe:uel ſi nõ potueꝛit qua tibus cõgregata ſunt:⁊ que dè fur caperet.dñs eſſet capti.
inaiſt perabat. ſi libera perſona uendita euictiöõis tiuis compendijs obſcure capta d 1 I quis in libeꝛtate
oſoe m e ?**Epeditam periculũ ad ẽum ꝛeuertat. xviij. ac parata ſunt: quuʒ libèrum eſſe cum ſit in quaſi ſer
ſrenk qõem: acci non oporteat quod apud ſeruum uitutis poſſeſſione.
guoli pe ex nꝛa.l.l.S.l. Quibus ad libertatem procla/ dominus peculij. nomine colloca e Bubium. quia negãtur .
rhoͤſr x.. ul lege recte. na mare non licet. ⁊ de rebus eorum uerat. Ea uero que de teſtamento res domini. ⁊ no. peꝛ nega
na t añ legẽ nraz ſupio qui ad libertatem proclamare nõ uel donatiõe queſita ſunt aut que tionẽ ſieri rem dubiam. ſic
bite. rẽ erat expeditum. prohibentur. ex earum rerum emolumẽtis emp 7.ſ.de acqui.poſ.l. nemo.
Negtani n In pꝛelenti.l. te . ,B ta conſectaqʒ ſunt:eidem ingenuo 7.ð. de fide inſtru.l.plures
min⸗ o Incidere.i. ut lci Mhera. Gordi.a. pculo. deputent. qᷓ m uniuerſa exacto lib x.ff. de tranſact...i..f. de
ſscioxo dat coactam. nl ad Aſpar cauſa eſt eius qui tatis iudicio qᷓ̃tenus a ſupradictis col. bo.l.i.S.ſi cũ poſſint.⁊
tao de niſũ eſt. nel ſub iſti. de ſteꝛdic. .. modũ.?
ſu augl inueniẽtes. ſ. . ñõ ar. fl. de pe.herf.ſi debitor.
ſiudi neſtionem ſen legem ſoluentem queſtionem. Accurſius. Cautionem. quam preſtat ille qui pronocat in libertatem cuʒ ſideiuſſo
ml p In medio. ſ. litis. . Aſſertus.i.ille de cuius ſtatu agitur. re. lt. . l. i.l. i·
4 q Emptor.ſ..hominis de cuius ſtatu quenttu. S Quoniam ⁊ ipſis.ſ.dominis. B
n 1 Veniꝛe. imo nidetur ꝙ no qꝛnemo eũ euicit ſz fagum humane h¶ Qui his.i.ſeruis. T eſt hic uerſus inte/ poſitio uſq; ibi geſtarum.
ſortis. ul. ff. de enic. ſi ſeruus ⁊. . de euic. ſi tibi que ſunt contra. ſy i NRatio.in qua uenit culpa lata non leuis. nt. ff. de acquir. re. do. homo
tih ibi ante lit. conteſ. deceſſit. ut.f. de iudi. ſol. ſi ſeruus. Iẽ q ño agi liber. Ki. Accurſius.
ltrai inr de enic. ⁊ nõ eſt euictus per ſententiã nt.ff. de rei nen.utiq; que K DBepulſa..ſernitutis poſſeſſione. r
– eſt ↄ.ſo.ibi de dño agebaĩ.hic erat cã liberal. unde h̊ moꝛtuo ſer I De furtiuis.i.de his que domino ſuratus eſt quod trebelliana uulgo
f uo nõ remanẽt tres pſone que ſũt neceſſarie indicio ibi remanẽt. dicimus. ac.
