puiaus.l.preſecuuõe.quidã tñ dicũt etiaʒ ſi poſſideat fideiuſſoꝛ prius cõ
ueniendus eſt pſon ali quũ in coꝛpoꝛe huius aut.non diſtinguatur poſſi
deat ipſe uel alius erit ergo oꝛdo ut prius reus perſonali uel reali ſcðo

ſideiuſſoꝛ:tercio extraneus poſſidens res debuoꝛis.quarto poſſidẽs ex

traneus res fideiuſſoꝛis ↄueniatur.ut hic ſumitur.

e¶ Eruo.integra petitio.ut ⁊ iſti.q.mo.re ↄ.ob. .fi.⁊.ff.e.ſi inter.O.

quicquid.⁊.S.ð pig.act.pignus.
fſ Qubi notarium.i.ſcriptoꝛem non tabelionem.ut.j.de tabula.l.

generalt li. x.

g Conneni.qꝛ expedit ⁊c.ut inſti.de obliga.q̃ quaſi ex de.s.furti.⁊ ſiqui
dem eſt fur excraneus in duplum uel quadrapluʒ rei ↄdenatur ſi uero

tur. ut.ff. de fur.l.creditoꝛi.⁊.l.creditoꝛis.primo tamẽ caſu reddit
debitoꝛi per pig.act.quod ultra debitum hʒ ſo non.ut.d.l.credi
toꝛis.⁊.ff.de pi.act.ſi pignoꝛe. It᷑ ꝙ dixi contra extraneum inſo

lide agere creditoꝛem.intellige quando per culpaʒ amiſit pignus.

ea tamen que uendi uel ad heredes
ſub certà diffinitione tranſmitti põt
liceat cꝛeditoꝛibus eoꝛum etiã non
probantibus ex pecunijs eoꝛum
negociatoꝛum liberos eoꝛum uel co
gnatos militaſſe dũ tamen contrari

um non probetur alios ex ſuo patri

monio dediſſe pecunias creditũ ab
ijs qui militaret exigère :uel tantuʒ
eos efflagitare quanti uendi eadem
militia poſſit.Quod ita obtinere ſan
cimus:⁊ ſi extraneis quibuſdã iideʒ
negociatoꝛes de ſuis pecunijs hu
iuſmodi militiam acquiſiſſe pròben
tur:ut quod generaliter in ipſis ðbi
toꝛibus militantibs talem militiax
que uendi uel ad heredes tranſmitti
poteſt permiſſum eſt ut liceat credi
toꝛibus ⁊ adhuc uiuentium debito
rum iure hypothece uendicare mili
tias nec ſibi ſatiſſiat ⁊ poſt moꝛtẽ eo
rum exigere: quod per iſſdem mili
tijs pro tenoꝛe comunis militãtium
placiti:uel diuine ſanctionis tale pꝛe
ſtantis beneficium dari ſolet.Hòc ĩ
negociatoꝛum perſonis licet ipſi mi
litaãtes obnoxij minime debito ſint
integrũ creditoꝛibus ſeruetur.Que.
ſ.in futuris militijs non etiam in ijs

quas liberi uel cognati coꝛumdem

negociatoꝛum uel extranei pecuniis
eoꝛum meruerunt tenere ſancimus.

tacita hypotheca ſecundum.h.

ICerta diffinitione.naʒ qnʒ minus ↄmodum tranſit ad heredez
ꝙᷓ; fuerit apud empioꝛem.uel aliquo dato demum tranſit ad befe
des.ut.S.de inof.teſ.omni moõ.S.fi.⁊.j.de ꝓximiſ.ſacro. ſcri.l.ld

al creditoꝛ tenet᷑
tantum ⁊ ad uſu

ram. qꝛ tm̃ eius
intereſt. ⁊ in reſi

duo agit furti ip
ſe debitoꝛ. ut.ff.
de furt.cũ qui.S.

b ſ Vo bxypo

thecis. acci

piebãt enĩ tales

cãpſoꝛes pecuni

am mutuam. ut

emerẽt miliriam

uel bendaʒ ſibi

uel uilijs ſuis.⁊ p
hac pecũia obli

gabãt oĩa bonae
ſua. unde quere

batur utrum de

bac prebẽda eoo

deʒ mõ intelligi
tur qð ſit obliga

ta: ⁊ dicit qð ſic

⁊ ita non eſt con
tra.ð.e.l. quis.
? prefertur etiaʒ
prioꝛib. ut no.j

qui poti.ĩ pi.ha.

l. diuerſis.

aliud genus ne

gociatoꝛum.

k Dare ſolent. l.

ſupponẽ ſñ hoc

tamen contrahit

qs.⁊ ad hoc.ff. de le.uj.l.patronus ſecundo hᷣ.
m Exigere.ꝑ hypoihecariam.utin fi.huius legis. .
n Probẽtur. no. probẽtur ab iſto ꝗ mutuaut.ſʒ in ſupioꝛi caſu pᷣ
ſumitur pro eo.⁊ hec ẽ dra qñ emit ſibi łliberis I cognatis.⁊ ĩ illo

caſu quando emit extraneis.

o Mlitantibus. no. milito militiam. ſic ⁊ẽ uado uiam.

p Dari.i.quanti emi ſolet.

q Hoc in perſonis.i.extraneoꝛum militantinʒ quibus eſt empta ⁊
negociata militia.qui non ſunt obnoxij ut ſubijcit.l.act. plonall.

ſed hypothecaria ut dicit.

r Meruerunt. ante.l. iſtam. ſequitur auten. quod obtinet que eſt

de exhiben:⁊ intro.reis..opi.mum coll.v.⁊ ẽt ex titulo de equali

tate do.S.qꝛ uero.coll.vij.

ſq Aog obiinet. ut omnibus preſeratur creditoꝛ ex cuius p-

cunia militia ẽ empta.qð lex codicis innuerat.

t Alioquin.i.ſi non ad hoc muiuauerit is ex cuius pecunia eſt em

pta miluia.

u Fllij. nomine matris defuncte que fuit uxoꝛ repetent dotẽ.

x Axoꝛ. ſi ipſa uiuit.

yPredictoꝛũ.i.nec ille ꝗ ad hoc mutnauit.nec uxoꝛ aut ſilius eü

nt in cor.probatur.

ʒ3 Qreditoribus. qui ad hoc non mutuaucꝛant ex coꝛum tamẽ pe

cunia eſt empta uel preſumitur.

a In quibus cauſis pignus ł hypotheca tacite Zhitur.

b u Niuerſa. cenſentur.i.qui cenſum.i.trtibutum preſtant.

liti⸗
ercide
Sjon tr
ui ide
utitc
iji
fidtinn.
lvvn
idtid.
ziili.
ali .
l
ſcſttie,
nhineal
itiofli
Pibtids
lrice;
zult.
ſprinnin
Uinüli
emnt⸗
binuſ
ſenn.
ißflr
ilen
mlucn
Mueri
hinn
uißze
vir:
.

e Uiisr
lin,
inſt
uß
mlfim

gefin W
nin⸗
he
bel a
Npittin
Giſersgn
nfpunn 1
eneni nlin
uußbeluft
diloſiun

bue Nidd

bit an
lunmnhen
baur un
bar Mhine
gznoͤieli
Umcgöſteſe
tden e
Tlaon ckon
möͤel O
1rinmn a
Prontu
guipotihe
lcuſ.
Mau.
Alind nete
ocion.
k Den ſo
ſponi in

lumen onht

Canſtadh
numtunſtün
riniſn Nd

6

ege.

cotun.

Obecrla.

kuctnſa

god ohitt 4

atrtuptt

Gdmtan⸗
um

uml

Ao

hnſninal
foundit

Sunt.nt ⁊.5.ſi propter pu. pen.l.i.in ſi. ⁊ facit.j.l.proxia.
d c Ertum obligari. tacite ut ſic faciat ad titulum. ut. ꝛ.5. de.5.
pi.da. ma.l.ij.⁊ de priuilegiis ſi.l.ij..iijj.ſecus in ciuita:e.
ut. ff. ad munic. ſimile.
eq AQiuis eſſe.ut ⁊.j.de ꝑtu.pi.l.i..ff.ꝗ ca. pi.a.cũ.l.. pdijs

7.ff. ð pi.
l. paul. F. i. .l.
ſi funch. iprin.
fPlacuit. ut ⁊

ar. ff. de fur. qui

nal. .F. fi. 7.ff. qui
po.i pi.l.idemq;
Ifi.ſed ar. ð.ff.ð
pe. heĩ. l. ſi ⁊ rẽ. ⁊
ff. de le. ij. ĩpr. S.
fi. T. l. ſ. ⁊ ẽ de
uſur̃.cum tu.

ta pᷣdia erũt cre

ditoꝛis cõputab
iñ indebitum.
h ſAlis. data
ſecus ſi non
ſunt ĩ dotẽ data.
1. j. ad.l.iul. de
ui.l. i.

ſ. primipilare ad
miniſtratõis filij
et ʒ ñ ſint hĩdes
tenent. nt. j. de P
Patrimon iũ.i.
q̃ſi patrimoniuʒ
ut. ff. ð miñ. l. iij.
F.ſz utuʒ. in fi.
5ð. de rei ux.act.
⁊ hoc ex rei.
ſIñ induc
ta. iducta

manu illata dor

ſo. ⁊ nõ.ᷣtria exi
gunt.ſ. qð ſint in
ducta. ? qð ut ꝑ
petuo ibi ſint ⁊
qð dño ſciente.
ut. ff. e. ĩ pdijs ⁊
de pi.l.debitor.
.ð.lo. certi. ſʒ in
urbanis nõ exi

certi.
m Placnerat. ſ.
locatrici tĩ.non
ↄductoꝛi nel pla
cuit.ſ.ſapiẽtibus

ſi eſſent tñ induc

In auten:de equali.dotis.S. quia ue

ro coll.vii.

LCOR.
hoc mutuauerit utmilitia emerf̃tur ali
oquin ſilii aut uxr ðfuncii oibus pᷣ
ponentur ſʒ ſi nullus pꝛedictorùm fue
rit tunc alijs creditoribuůs hoc prebe
mus.

. xiiij.
In quibus cauſis pign ul hypothe

ca tacite ᷣhitur.

Mpr. Anto. a. Sperato.
Niůᷣerſa bona eoꝛum qui cen
ſentur uice pignoꝛum tribu
tis obligata ſůnt.
Dem.a.proculo.
Ertm eſt eius qui cum ſiſco
contrahit bona uluti pignoꝛis
titulo obligari q;uis ſpetialiter id nõ
exprimatuꝛ.
Ars ex reſcripto.Allex.a.
Aãdhis fructus pignoꝛi datoꝝ
predioꝛum ⁊ ſi id aperte nõ ſit
expreſſum etiam ipſi pignoꝛi credan
tur tacita pactione eſſe predia tamen
que emuntur ex fructuum precio ad
eandem cauſam uenire nulli prudẽti
um placuit. Dẽ.a. Affc.
Atis notum eſt ⁊ idem conſti
tutum bona eaꝝ dotẽ in data
ꝗ nupte ſunt his qui pꝛimipili ſarcinã
ſubeunt obnoxia neceſſitati eius tene
ri. Verum certo oꝛdine ut.ſ.tunc de
mum ad hoc mulieris patrimònium

periculuʒ reſpiciat ſi uniuerſis uiri ac

nominatoꝛum facultatibs exhauſtis
nihil reſiduum inueniatur.
Mpr. Diocl.⁊ Maxi.aa.Corin.
ꝗnon inducta ⁊ illata in fun
dum que pignoꝛis teneri cauſa
placuèrat mancipia fuiſſent: nec hec
ſpetialiter obligata monſtrentur rec
toꝛ prouincie ea reſtitui iubebit. nec
ei pretextu debiti penſionuʒ reſtitutio
nem hoꝛum mõ:aꝛi poteſt. quum ſi
quid ſibi deberi domina fundi expen
ſionibus uel quacunq; rauone pꝛo

ta.ul placnit ſub ↄdict.ſi eſſent inducta niſi altero hoꝛum tꝛium
modoꝝ exponas eſſet littera ſibi ipſi contraria.
n¶ Monan põt. no. ergo ſua auctoꝛitate poſſidẽtẽ retẽtõeʒ ñ hĩe.
Hzu qð ſic. ut. ..ti.i.l.. x.ff. ð ſo.ſi cũ anꝑ..l.ſi bis cui.⁊ ð ↄdi.in
de.ſiñ ſoꝛ. ..ſi ctũ qᷓ ſunt ↄ.ſʒ dic ffert an puenerit ꝑ datõz alicui
noĩe ðbitoꝛis ut tũc tẽre poſſit.an ñ.⁊ tẽ ñ ut h.ł dic ſo qð hic .
ui poſſidebat creditoꝛ. ⁊ ita uicioſe ⁊ facũt h an ſcnptoꝛ poſſit rti
nere q̃ternos ꝓ mercede ſic notaui i.d.l.ſi ñ ſoꝛtẽ..ſi centũ.
o ſ Imj. ſacramentũ.hodie ñ iurat.ſʒ pena remanet eadẽ. ut ĩ
P Obnoxia. ut ⁊.ð. qñ mu.tu.of.fun. po.l.ij.⁊ xĩ aut. ð nup..ſi añ
tutelã coll. iiij.nec eis filijs ſuccedit.ut.õ.ad ctull.l.oẽʒ.⁊ ẽ ſic.ð.in

q Aðd obtinet ſi ad

ꝗ.ca.ha.tu.l.i.accurſius.

q Anamus.obligãt.nt ⁊.ff.e.ſi.hoꝛreñ.⁊.l.eo inẽ.⁊.S.lo.l.certi.

r Preſumptiõe.i.ſtatuto nł oꝛdinatõe.

ſ Poꝛuinciales.locãtes ⁊ conducentes.
t Si aliena res pig. data ſit.

bare poſſit huius ſolutioneʒ ſolẽnit
fieri ↄueniat. Mpr. The.⁊ Aa.
aa.ad floꝛentium. p.
Imf legitima liberoꝛum tute

la ſuſcepta ad ſas contra ſacra

mentum pꝛeſtitum aſpirauerit nup
tias anteq; eis tutoꝛem aliuʒ fecerit

oꝛdinari eiſq; quod debetur ex ra

tione tutele geſte perſoluerit mariti
quoq; eius preterire tutele ratiocini
is bona iure pignoꝛis tenebũtur ob
noxia. Mpr. Juſt. a Gerimãe.
Ancimũus de inuectis a con
ductore rebus ⁊ illatis q̃ do
ꝓ pẽſionibus tacite obligãtur:non
ſolu iutraq; roma ⁊ territoꝛio earũ
hoc ius locũ habere: ſed etiaʒ in no
ſtris prouincijs.tali enĩ iuſta pᷣſlump
tiõne ẽt oẽs noſtros prouinciales ꝑ
pouiri deſideramus.

Si aliena res pignoꝛi data ſit.

Mpr. Seu. Ant. aa. Carpo.
Rocuratoꝛ circa domini uo
luntatẽ domũ pignoꝛi fruſtra
dedit.ſi ñ pecunia creditoꝛis
in rẽ dñi uerſam ↄſtabit non inutilis
erit exceptõ dũtaxat quod numera
tum eſt exolui deſiderãti.
Dem. aa.Latine.
ꝗ probaueris pᷣſidi pᷣdia ulł or
tos de quibus agebatur tuos
eſſe intelligis eos obligari creditoꝛi

ab alio non potuiſſe:ſi non ſciens

hoc agi infraudem creditoꝛis igno
rantis diſſunulaſti. G
Mgr. Anto. a. Marcio.

AVratõꝛ adulti ul tutor pupil

li propꝛiam rem mobile eius
cuius negocia tuetur pignoꝛis iure

obligare ñ põt:niſi in reʒ eius pecu

niam mutuam accipiat.
Mdpr. Alex. a. Secundo.
Ec ſi maioꝛ annis uigintiqui
que fuiſſet filius tuus qui ĩ po
teſtate iua erat te inuito rem tuam
obligare poͤtutt. Mpfs. Dio.
⁊ Maxi.aa.Eutichio.

u p Rocuratoꝛ. ſ.

ſpetialis ad ali
qð alið negoci
nz.ſi ãt hʒ liberã pote

ſtatẽ.ut.ff.ð procu.pꝛo
curatoꝛ cui libera. uel ſi

hẽat ſpeciale mandatũ
de obligando.ut.ff.de
pig.act.l.ſolutum.in ſi.
idem ſi habeat genera
le tantum ⁊æ dominus
conſueuerit talia facere
nt in.e.t.l.uel uniuerſo
x Exceptio. ſic ĩ eo qui
accipit pignoꝛi reʒ alie
nam que poſtea ſit ðᷣbi
toꝛis.nt.ff.de pig.l.i.ĩ
prin.⁊.j.e.l.cũ res ſic ⁊
amico debitoꝛis qui li
berauit pignus cõpetit
exceptõ.ut.ff.gꝗ.mo.pi.
uel hypo. ſol.l.i.ĩ prin.
ſic ⁊ ille ꝗ ſoluit pᷣcium
fundi ꝓ debito pupilli
bʒ exceptioneʒ. ut.⁊.õ.
de pre.mi.l.utere.⁊.l.ſi
predium in ſi. uel mu
tuauit ad hoc ipſum nut
habeat rem pignoꝛi o
bligatam. ut. ff. de reb
eoꝛum.il.ſi pupillorum
§. pe.⁊ ad idẽ fac inſti.
quibus ali.lʒ..pe.no.
ẽt quod h̊ creditoꝛ bʒ
utilem neg. geſ. uel inſti
toꝛiam.ut diximus.õ.
ſi cer. pe.l.eum.

yſ Iprobaueris.ñ

potuiſſe.qꝛ nemo
põt rem alienaʒ obliga
re.ut ⁊.S.cõi di.l.ij.⁊.
j.t.i.qui filios.lʒ poſſit
nendi quum uenditio
perſonam obligatio rẽ
afficiat. ut dixi.õ. ad
uell. ſi ſine.

3 Sciens. nam tunc cõ
ſentire uidetur. nt. d. l.

ſi ſine.⁊.j.ð diſtrac.pi.
l.mulier. ſed quis pro
babit fraudem: Fe. qui
eam dicit.ut⁊.ff. de pꝛo

bat.l.quot᷑.S. qui dolo nam nidetur ſcire ius ſuum ubiq; darare niſi
conſenuiant.ut.ff.qui.mo.pi.ł hy.ſol.l.ſicuti..non uidetur.
a c Vratoꝛ. accipiat. quia tunc poteſt. ut.ff. de pigno.acti.l.tutoꝛ. ſic ⁊
ſupra de pac.l.pactũ..ff.de furt.interdũ.ꝭ.qui tutelã. ⁊.ff. ꝓ ẽptʒ.
qui ſundum.ꝭ.ſi tutoꝛ. It ⁊ in alio caſu etiam immobilia. nt.5õ.& admi.
tu.l.i...d.fenſionem.ſed hodie vr qð ẽt mobilia ñ poteſt ſñ decreto.ut.

õ.de admi.tu.l.lex que in fi.

b Ec ſi. qui in poteſtate. quid de emancipato? he. idem ſed de hoc
dubium erat.quum dominus uideatur ẽt patre uiuente. ut inſti. ð

here.quali.⁊ dif.ꝭ.ſui.

c Potuit.nec rẽ patris nec peculiarem.ut. ff. qᷓ res pi.o. poſ.l. i. .. ⁊ faẽ

8.de pac.ſilius.⁊ de iureiuran.l.nec filius.

*:

21 ℳ

4 c Am res. equitatẽ. qᷓ preualet. ut. S. de iudi.placuit.⁊.ff.ſi cer.pe..
ſi tibi pecuniam.accur.
b Werſecutio.per bypothecariam actionem.
c Pignoꝛaticie.i. ſicut dat᷑ utilis pignoꝛaticia debitoꝛi qui obligat rem
alienaʒ ſoluto debito.ut.ff. de diſtrac. pi. l.reſcriptũ. F. i.ita ⁊ iſti ꝗ accepit

ntilis hypothecaria da

tur. uel dic ſicut daret᷑
directa qñ eſſet res de
bitoꝛis ſicut nunc ntil.
ſzʒ bʒ hoc qd eſt ꝗð dr̃.
ff. de pi.⁊ q̃ nõ ſunt.S.
qð di qð dʒ ꝓbare reʒ
fuiſſe ĩ bonis ðbitoꝛis
tpe obligatiõis:he. hic
poſſidebat bona fide.
vñ ſua dẽ eſſe res.ut.ff.
de uer.ſig.l. bonoꝝ.ſe
cus.ſi mala.ul illud de
rigoꝛ hoc de eqtate.Et
diſtigue qnũ ꝗs rẽ alie
nã obligat. ſiquidẽ ſibi
debitã tenet obligatio
ut. ff. q poti. in pi. ha.l.
iij. F. cũ ex cã.ſi ñ ſʒ hʒ
ius ĩ re.ſilr tenet. utꝛff.
ð pi.l.grege.5.ij.⁊.iij.

ſi neutrũ eſt tũc ſi dixit

cũ mea erit tenet. ut ĩ.e.
ti. ſi funduʒ..aliena ſi
ſimpir aut creditoꝛ ſci
nit.⁊ tũc ñ actio.ſʒ retẽ
tio dat᷑.ut ĩ.e.t.l.i.ĩ pᷣn.
ſi ignoꝛav it. tüc ẽt util
actio. ut h.⁊.ff.ð pi.l.i.

pri. ⁊.l.ſi ab eo.⁊.l.ſi

ticio.⁊ facit ad.l.ff.qui
po.ĩ pig.ha.l.ꝗ balne
nm. §. fl. . fl. q ag. ſi
fuo.⁊.ff.ð pi.act.l.ſi rẽ
alienã. 7.S. de liᷣ. cã ſi
ab eo. ⁊.j.ð euict. ſiue.
T. l. fi.
d q Ae prfedium. iu
dicio.ad dandũ
bonũ pignus.nt.ff.de
pig.act.ſi gs in pigno
re. S. i.
eNoceat.nt ⁊.ð.de do
na.iĩter uiꝝ ⁊ uxo.ſiqui
dem in fi.
Seruiana.i.natura ei
actõis ðᷣclarat.
g Fuerit. ſed fallit hoc ĩ

Am res que necduʒ ĩ bonis
debitoꝛis ẽ pignoꝛi data ſit ab
eo poſtea in bonis eius eſſe incipiat.
oꝛdinariam quidem actionem ſuper
pignoꝛe non ↄpetere manileſtum eſt.
ſed tamen equitatem facere ut facile
utilis perſectio exẽplo pignoraticie
daretur. Bem. aa. zoſi.
Ae prediũm in filios a ſe titu
lo donationis tranſlatum cre

ditoꝛi ſuo dat pignoꝛi ſe magis pigno

raticio contrario obligat iudicio quã
quicquaʒ dñis nöceat:quuʒ ſerùiana

etiam declarat euidenter actio iure pbi

gnoꝛis teneri non poſſe niſi que obli
gatis in bonis fuerint:⁊ peꝛ alium rẽę

alienam inuito dño pignoꝛi dari non

poſſe certiſſimum eſt.
Dem. aa. Coꝛne.

Jin rem ſuam accepta pecũia

mutua tutoꝛ mancipium tuum
pignoꝛi dedit:nec huic poſt pfectam
etatem cõſenſum accòmodaſti pigno
ri res obligari noͤn potuit.
Mypfs. Thio.⁊ Ho.aa. Jo. ppᷣ.
Exum ñ facit predioꝛum niſi ꝑ
ſona que iure potuit obligare.
per ſeruum aũt aut procuratoꝛem co
lonum nel actoꝛem ſeu conductorem
ullum preiudicium poſſeſſioni inuito
uel inſcio domino imponi non poſſe

2 iure ⁊ legum auctoꝛitatibus decla

ratur.
. ie
Que res pignoꝛi obligari pſi uel nõ.
7 qualiter pignus ↄtrahatur.

Mperatores Seuero. Anto. aa.
Optato.
Lũnòs tuos ceteraſqʒ res q̃s
neminem credibile eſt pignoꝛi
ſpecialiter datuꝝ fuiſſe generali pacti
ↄuentione que de bonis tuis facta eſt
in cãz pignoꝛis ñ fuiſſe rõnis eſt.

ſeruitute nie ⁊ a alijs ruſticis.ut dices.j.t.i.l.ꝗ ſilios Inoñ dicunt᷑ obliga
ri lʒ creditoꝛ ↄmoditatem in his hẽat. ſic ĩtelligatur.fj.ð pig.ſʒ an uie.

facit.Sð.l.proxi.

4

h ¶ Jin rem ſuam.ſ. tutoꝛis.

i

Accõmodaſti.alias teneret.ut ſupra ſi maioꝛ fa.ra. ha.l.fi.

k MNon potuit.ut. ⁊. ð. de pac.l.pactum..ff.pro emp.l.qui ſundum. 5§.

ſi tutoꝛ.accurſius.
I n

Exum. declaratur. ut.?.. de acꝗ.polſ.l.fi.?.ff.ð procuã.l.pꝛocura

toꝛ totoꝝ. .. cõidi.ſi ꝓbatũ. 7.j.ð agricolis ⁊ cẽ.i. ꝑ colonũ.7.
ʒ.qð cũ eo.ſi ſeruus.hoc tñ fallit in re peculiari ſerni q bʒ liberã pecalij
adminiſtrationem.ut.ff. de pi. act.l.ſi cũ uenderet. . fi.⁊ facit.ff.ð acqui.
poſ.l.peregre.S.pe.⁊.l.iij. ꝙ ſi ſeruus.
m Que res pi gnoꝛi obligari poſſunt.

n

Lũnos.ſ. quos aluiſti.uel q te aluerũt. i. flios e? ↄcubina.

Ceteraſq; res.i.ipſaʒ ↄcubinã que erat ancilla obligantis iit ⁊.ẽ.

communia de mann.l.fi.

o Rationis ẽ ar. qd uerbo geherali non ↄtinentur omnia ſingularia. It

ſi ur̃ quis generaliter ↄcedete qð ſpàliter ñi ↄceſſurns.ſic.ff.ð mi
no.l.illud. .ſi tal.⁊.ff.de peculio.l.q peculij.⁊ de le.iij.l.uxoꝛẽ.S.
feliciſſimã. ⁊.ff. ð pig.l.obligatõe.⁊.l.deniq;.⁊.ff.neqd ĩ loco pu.
l. ij. . ſi qs a principe.⁊ faciũt hec ad ea qᷓ diximus ð foꝛtitis caſi
by receptis.ut nõ.fl.ſi ꝗs cau.ſʒ ⁊ ſi gs. .qſituʒ.⁊ facit.ff.ðR dona

niſi ei cui debuit ſoluat nondum cer
tioõr a te de obligatione tua factus
utilibus actionibus ſatis tibi facere

81 . ptionum.
uſqʒ ad id quod tibi deberi a credi

tor̃ eius probaueris compellet᷑ qua ar. ff. de le. i. l. ſer
ten tamen ipſe debet. uũ filij. F. eum. .
Dem. a. Deptimo. . ſ. de remiſ. pi.l.
Pem eòꝛum premioꝛuʒ que creditricem. .ſ.
pro coꝛonis athletis penſitä ge donat᷑.l.eii.

da ſunt priuata pactione pignoꝛare

minime admittẽdum eſt. ideò nec to tuo. lalie
ſi generale pactum de omnibus bo no domini uolä
nis pignoꝛi obligandis interuene tate. acpur.

rit tenet.

Mpfs Pio.⁊ Maxi.aa.Ruſo. 7.ð. de relig. l.t in
Ai filis ueſtros uel liberoo nito.ſʒ ipſuʒ ius

homines pro pecunia quam

uobis credebat pignoꝛis titulo acce gari. ut . 3.ð re

pit diſſimulatione iuꝛis ſe cicũuenit lig monumẽtoꝝ
quum ſit manifeſtům obligationemn It boc ſpaͤl. ſed
pignoꝛis non conſiſtere niſi in his qᷓ cum uninerſitate
quis de bonis ſuis facit obnoxia. põt ut. ff.ð õöblt.
Mpr. Conſtan. a. ad uniuerſos Ep.l. in modiciis.
pꝛouinciales. u n Omẽ quo
X'ecutoꝛes a quocũq; iudice cq. placuit.

dati ad exigenda debita ea q nt. 7.. berf. uẽ.
ciuiliter poſcuntur ſeruos aratoꝛes l. poſte; ⁊.f. de

nerit.

x ertioꝛ.qa ei denũciaſti.uel litẽ ↄ eũ conteſtatus ſuiſti. æ idem ſi

partem debiii tibi ſoluiſſet. ut.j.de nonat.l.iij.

y Vtilibus. quas tu hẽas directas ð fuũ debitoꝛẽ. uel dic ẽt utilẽ

hypothecariã.⁊ qð exigerit.ſiqdẽ coꝛpus erit loco pi

ſi uero pecunia ↄpẽſabit ſecũ. ut. ff. ð pi. l. grege. . cũ pignoꝛi.ĩ ſi.
7.d.l.ð pig. ac. ſi ↄuenerit. ? facit.j.de.dona.l.ij.⁊:ff.ð trãſac.l.uẽ

ditoꝛ. ſʒ quid ſi ẽ certus p ſeipſuʒ nel ab alio: . neceſſe ẽ qð a me

ſit certus.ar.S.de pig.debitoꝛes.

ʒ3ʒ ſ Pẽ eoꝝ pᷣmioꝝ ĩ pecũia. Coꝛonis.i. nictoria.

a Priuata. ſz nec publica. ur. . de execu. rei iu.l. ſtipendia

niſi in ſubſidiñ ut ibi dixi p.l.ff. de rei iu.l.cõmodum.

b Et iõ.ſic argum̃tatur ñ põt ſpãlit᷑.ergo nec generaliter. ar. ð.ff.

regu.iuf.l.actus.?.ff.de pac.l.nnus. .illud.

c q
patribus qui fi. di.l.i.⁊.ij.
d Maniſeſtum. nt ⁊. S. ti.i.l. qui predium.

e¶ Obuvxia. imo ẽt ꝛelegatur creditoꝛ q fllũſa.i pignoie acceptt.

r QCogitaſſe. ut ·.

ſſ monumẽę

1

Non nuenit. nt

iferẽdi ſic ut ⁊ le

pi. act. ſi conue

gnoꝛis erit.

Vi ſilios. accepit. qd ſipp famẽ hec fiant: .tenet. at. .x “

l. lilo. ⁊. S. ð tꝛan
ſac.l.ſi de certa.
Dem. aa. Roga. ⁊.fl. ð pac.l. tres
AVz oſtet pignuũs conſenſu cõ fratres.:.j.de re
rrrrabi nion dubitamus eũ qui miſ. pig.l. iij.
ẽptiònes agroꝛum ſuoꝛum pignoni p c RSeʒ coͤſtet
poſuit de ipſis agris obligandis prignus i.
cogitaſſe. Mypr. An. a. Re. obligationem pi
J monumẽto corpus filie tuuie gnoꝛis.ſic ⁊.ff. ð
intuliſti religioſuʒ id feciſti:quo pi.act.l.i.⁊ hoc
ſcõ obligari a quo quam prohiben qᷓntum ad bypo
te iuris religione non poſſe in dubi cecariã. .nt ⁊.f.
um noͤn uenit. SIypac. l. ſi tibi. 5.
Mpr. Alex. a. Euocato. S pignoꝛe. 1.j. 8
Omẽ quòq; debitoris pignöa remiſ. pig.l.ij. 65
ri ⁊ generarliter ⁊ ſpãliteꝛ poſſe pignoꝛaticia hi
iaprideʒ placuit.quare ſi debitor his tur re.nt inſti.q
ſatis non fecerit cui tu credidiſti ille bus modisr. õð.
cuius nomen tibi pignori datum eſt ob.S. fſina.

q Emptiones i.
inſtrumenta em

ilil por.
riäitls
gdppor

nuiud

Muur or

päcm

Einiiate

—
—

—
E
=S
— —
=
=—
S
=

dunaſetiſ
Mallte
phumuld

n.
tani i
Sherlſti
nior i
Ppote

im n iſi

buonolifz.

b ſn.

Eiptnn

Gitunena
Dtofun.
1 Cogiien
1 Kcelile.

ce il

Cedirien 5
edorilg
I Nn

Pol.

te aan⸗

1 Do n

niogſin
ſiülent

gnin NNH

ſgromnimn

omninta

plnemn
131 Big

Nan

utitii.

lizſ

?M „“ ᷣ
—R K NN .
„* SS
. . „

sä

nt. ff. e. l. f.. ſͦ hec regula fallit in capto ab boſtibusut. . de cap.?

poſtili.reuer.l.ſi. . ff. de le.i.l. ſenatus. 5. fi. Nem fallit in ſeruitute
muſtica. qᷓ nec ẽ in bonis nec ex bona.nt. ff de uſufruc:le.l.i.xtam̃

obligat. ut.ff.ð pig.ſʒ an nie.uł nõ eſt ibi obligatio ſʒ ↄmodaʒ re

tinẽdi bʒ creditoꝛ. It᷑ i caſu huius.l.hodie punii plus. ntĩ aut. ut

nulli indi.S quia

facit ad. l. ſtam.
fl. de euict.l.mi
noꝛ. . ſi pater ſci
ens. accur.
f E Fecutoꝛes.
aratoꝛiũ.iſʒ
ad ſi alið ſĩ hz /
he. capient ẽt h.
ut. S. ð execu. tei
iudi. ſtipendia.

g Kributon. pſt

doꝝ ab his quo
rũ ſũt pᷣdia q̃ tri
buta nõ poſſet pᷣ
ſtari.ſi boues q
terrã colũt aufer
frenkt.i prouincia
ergo loquitur tã
tuʒ hec lex.
h Pagi. i. burgi
uel uille.

i p Ignop. cõ

nenit. p iudi
cẽ. at.S.l.proxi.
7 foꝛte t ĩ italis
hic loqt.? p hoc
in aut.ut nullus
mutuans ager.
coll.iiij.ſy ꝓpꝛia
uoluntate foꝛte
poſſʒ. pꝑ dictum
Aukt.ſeq uit aut a
agricultoꝛes.
Autentica
k ſ I qs ptinẽ
tiũ.his uer
bis fs meas tibi
obligo. ut in fi.
huius.l.? nõ. ꝓ
m logtur ĩ pᷣſen
tiñ nidebat cõpᷣ
hẽdere de futis.
ſz tñ opᷣhẽdit. aut
hic. ⁊.ff. ꝓ ſocio
ſi ſocietatẽ nnis
ſan foꝛtunar. ſed
aliud ẽ qunʒ qs
nengdit oĩa bona
ſua nel donat. uł
legat. ur. ff. ð an
ro.⁊ ar.le.ſi ita ⁊.l. P

Cι:

aut boues aratoꝛios aut inſtrumẽtuʒ

aratoꝛium pignoꝛis cauſa ð poſſeſſio

nibns non abſtrahant: ex quo tribᷣ

toꝛum illatio retardetur.ſi quis igitur
interceſſoꝛ aut creditoꝛ uel prefectus
pagi uel uici uel decurio in hac re ſue
rit detectus eſtimando a iudice ſuppli
cio ſubiugetur.
Myprs hono.⁊ Theo.aa.
Probo comiti ſacraꝛuʒ largitionũ.
Ignꝛum gꝛatia aliquid quòᷣ

ad culturam agri pertinet an

ferri non conuenit.

Noua conſtitutio Frederici ipera.

a GBri cultores ⁊ circa
rem ruſticam occupati dum uillis in

ſident dum agros colunt ſecuri ſint

quacũq; paꝛte terrarum.ita ut nullus
inueniatur taʒ audax ut perſonas bo
ues ⁊ agroꝛum inſtrumenta aut ſi qd
aliud ſit quod ad opeꝛam ruſticalem
pertineat inuadere aut capere ant uio
lenter auferre preſumat. ſi quis autẽ

hoc ſtatutum auſu temerario uiola .
re preſumpſerit in quadruplum reſti

tuat ablata:inſamie notam ipſo iure ĩ
currat imperiali animaduerſione ni
hilominus puniendus.
WMpr. Juſt. a. Menna. pp.
Igdũis in cuiuſcũq; cõtractus
inſtrumento ea uerba poſuerit
fide ⁊ periculo rerum ad me pertinen
tium uel per earum exactionem ſatiſſi
eri tibi promitto ſufficere ea uerba ad
rerum tam earum quas in preſenti de
bitoꝛ habet q; futurarum hypothe
cam ſancimus: nec ex prioꝛibus ſanc
tinibus minũis habere ſpecialis hy
pothece memoꝛiam uideri: quum ſit
luſtum uoluntates contrahentiuʒ ma
gis q; uerboꝛum conceptiones inſpi
cere. Superq; generali bypothe
ca illud quoq; ad conſeruandam con
trahenti uʒ uoluntatem ſancimus ut
ſi res ſuas ſupponere debitoꝛ dixerit

lautius.⁊ ar.ff.man.ſi mãdauero.s.his cu

ius bona. ⁊.ff. de neg.geſ.nã ⁊ ſeruus.ð.ſi me niuo.⁊ ẽ rõ.qꝛ ma
gnũ damnũ eſſet donãti Iſimilibus.qð ñ ẽ obligãti. quũ per hoc
ſi plus debeat. It nõ hic pro generalitate.ut plene hẽs.ff. de ſᷣui.
u. pre.ſi fuitus. Itẽ hoc ĩ his qᷓ uiuo ſe qᷓrit ñ que heres eius.ut
ff de pi.l.paulus. accur. .
1 Sanctionibus.qᷓ uolebãt creditoꝛẽ min ius hẽre ĩ ſuis qᷓ ĩ pñti
bus bonis łminus qᷓ ſi ſpãlit.i expreſſe diceret de futuris.
m Minus. i. minoꝛem memoꝛiam.
n Inſoicere. nõ ſic. ð. de liberis P.l.iij.⁊.ff.ð adimẽ. le.l.iij.S.pe.⁊
ff. de re iudi. ĩ ſumma. ? de uer. ob.l.in ↄuentionalibus.

Ald futas. ĩ tacita bypotheca idẽ ſʒ quoſdã.ut.S. ð ſcdᷣis nup.

l. hac edictali.S.oĩbus.⁊.l.ſi qs.S. in illo.⁊.ff.de priui.fiſci.l.ſi cũ

9 4

g pꝓ Rioꝛ. ↄpelli ñ põt.

pecunia.ſed Jo.conxrs.
p ¶Qui potioꝛes in pignoꝛe habeantur.

non adiecio tam preſentes quã futu

ras ius tamen generalis hypothece
et᷑ ad futůras res producatur.

Qui poͤtioꝛes in pignoꝛe hẽantur.
Mpr. Seue. Anto. Scoo.

Vi pignůùs ſecundo loco ac
cepit ita ius ſuum confirma

re põt ſi prioꝛi creditoꝛi debi

tam pecnuniaʒ ſoluerit. aut quum ob
tuliſſet iſq;ʒ accipere noluiſſet obſi

gnauit ⁊ depoſuit: necin ůſus ſuos

conuertit.
Mperatoꝛ Anto. a. Creſto.
decretò pretoꝛis.ꝗ de fidei
commiſſo ius dixit in poſſeſſi
onem ſundi hereditarij fideicõmiſſi
conditionalis ſeruandi gratia prius
inducti eſtis q; aduerſarius uidetur
in cauſam iudicati eiuſdem fundi pi
gnus occupauit eius iuſſu qui iure
ſententiã exequebatur tempoꝛe po

. .

tioꝛes eſtis nam quum de pignoꝛe

utraq; pars contendit preualet iur
qui preuenit tempòꝛe.
Dem. a. Siluano.
Aʒ rempũublicã eliopolitano
rũ propter emolumẽtũ ſnieꝰ
T reꝝ tã heredis q; heditariaꝝ poſ
ſeſſioneʒ miſſam eſſe proponas ſĩtel
ligis q;uis pater tuus cũ ſoſiãò c̊n
traxerit: tamen ⁊ ſi perſonali actiõe
eũ habuerit öbligatũ preponi rem
pub. iuẽ pignoris que ex auctoꝛita
te eius qui iubere potuit ſeruandi iu
dicati cauſa occupauit.
Bem. a. Aaro.
J fundum pignoꝛi accepiſti
ãteq; reipublice obligaretur
ſicut pꝛioꝛes tpe lta potioꝛes iuẽ
Mpr Allex. a. Septimo.
Riðꝛ qdẽ creditoꝛ ↄpelli ñ pi
tibi ꝗ poſterioẽ loco pignus
accepiſti debitũ offerre:ſʒ ſi tu illi oẽ
qð debetur ſolueris pignoꝛis tui cã
ſirmabit. Mpr Dale. . Gal.
aa. Philoxino.

3 †

„

a c

Vi pigni ſoluerit.ut ⁊.5S.de pig.l.ſcðs.⁊.ff.q poti.iĩ pi.l. potioꝛ.
§. ſi. ſy qd ſi prioꝛ creditoꝛ poſſideat:

G. ⁊? ipſe poterit ſcdo offer
re ut ſi ſibi retineat pignus.nã ⁊ gꝗlʒ ẽneus

hoc poſſʒ.ut.ff.qui.mo.pig.

nel hypo.ſol.l.pauł.ꝭ.
gq pignoꝛis.ſñ tñ ↄpellit
nt.j.e.l.pꝛioꝛ.
r Obſignauit. . ð ſolu.
l.obſignatione.
ſ In uſus.fac̃ ad h. ẽ̊.
ð uſuris acceptã.⁊.ff. ð
nſuris.l. debitoꝛ.
t ſ decreto. inducti
eeſtis.quũ heres ſ
ſatiſdaret de legato ſol
nuẽdo adueniẽte die nel
ↄditõe.⁊ nõ.ĩdnucti.nec
n. aliter ↄſtituit᷑ pign

pᷣtoꝛiũ nł iudiciale.licet
aliud ſit in ↄuentionali

nt. ff. de pi.act. non eſt

miꝝ. It nõ ꝙ hoc põt
dici pᷣtoꝛiũ pignꝰ iudici
ale vo quũ ex cã iudica

ti ꝗs in poſſeſſionẽ mit
tit᷑ a iudice ⁊ ſnĩa.ſʒ ⁊ ſu
pius põt dici iudiciale
a iudicio.

n Agduerſarius. ſ. credi

toꝛ qdã hr̃ditaꝛius ex
cã mutni ulł ſimili caſu.
X Judicati. pᷣus ergo e
git Z heredẽ actiõe ↄpe
tẽti ⁊ obtinnit.
y Eſtis.uos legatarij q;ᷓ
ille hr̃ditarius creditoꝛ
⁊ iõ h ſunt.qꝛ diuerſoꝝ
tituloꝝ ſunt.ut hic.⁊.S
ut ĩ poſſe. l.ſi poſtq;ᷓ ſe
cus ſi ſunt eiuſdẽ tituli

miſſi.nt.ff.ut ĩ poſ.le.l.

is cui... ſi plures.⁊.ꝭ.q
prioꝛ.⁊ hac rõe nõ ob.
5.de bo.an.iud.poſ.l.
fi.⁊.ff.de bo. an.iudi.
poſ.l.cũ.uni in prin.

3 Thpe. nõ regulã. nt. j.

e.ſi fundũ.⁊.ff.e.potiõ
⁊. j.l. ꝓxi.⁊.l. ʒ.⁊.l.di
vſis.⁊.S.ad macedoni.
l. ſi permittente.
zʒ rẽpublicã.nõ
nnã ciuitateʒ dici
rẽpu.ſic.ff.ð publica.ſʒ
⁊ hi. . pᷣterea.ſʒ ar..ff.

c ¶ um ſoſiano.i. cũ defuncto.⁊ hoc caſu tu uel pater tuus poteritis peter
ſeparationẽ quũ ſitis hereditarij cꝛeditoꝛes.uel cum ſoſiano.i.cũ heꝛede.

⁊ hoc caſu non ut.ff. ð ſepaꝛa.l.i.in prin.
d Contraxerit.priuſqᷓ res publica. aʒ.

e Obligatum. non auteʒ accepit pignus.? facit ad.l.iſtam. ff. e.ſt pignus

⁊.l.ſi Z iure.

fſ Afundũ accepiſti.ſ.ſpãliter ſʒ quoſdã.nt ⁊ ar..ð priuil.ſ.l. i.

ñ placet.iĩmo ⁊ ſi generaliter.ut.⁊.j.ð remiſ. pig.l.ſi ignoꝛante.⁊.ff.

e.l.fi.?.S.de iure do.dotis.⁊.ð.de priuil.fi.l.ij.
to ẽ cui prius generalit.nã ſequẽti cui ſpaliter

preterea ⁊ ſic etiã ĩ priua
aliqd obligaĩ pfertur. ut.

j.e.t.l.ſi generalit.ergo ⁊ ſiſco.ut ar.ff.e.ſi pignus.

ſi ñ uult põt.ut dixi.S.e.l.i.

, 8 5. ſi. l. eu qꝗ nectigal.
b Sententie. late.pro republica contra beredem.

00

66

C

a ſ J generaliter. q añ ↄtraxit. ut.ff.e. q generaliter. ſed Z. . pi. lec;
uis. ſo. ibi ſpalem habeatut ibi dixi. H
b Inquietari. ut ⁊.j.ſi antiqoꝛ cre.l.i.ꝛ.ff. de diſtrac.pig.l.cũ prioꝛ...ð
act.⁊ ob.l.ſi inſolutuam.
I Ncet. potioꝛes.ſ.regularit.ut.s.e.l.ij.in fi.que fallit ut hic ⁊ dices

ſtatim in. l.diuerſis.
d Cõuenit. ſ. Zhẽtibus
ſeeus ſi ñ ↄuenit. ut. ð.
de pig.l.q;uis. alij di

cunt ex hac.l. ?.ff. e. l.I

terdũ.⁊.j.e.aut.quo iu
re qð eo ipᷣo qð ex mea
petunia ↄpatuꝛ mihi ẽ
obligata. qð ẽ falſuʒ.?
lex ĩterdũ diẽ quuʒ ad
refectõʒ ẽ datñ.ſi aũt ñ

ↄuenit iĩter pſonales ac

tiones hʒ priuilegium
ßʒ Jo.lʒ alij ð.pro qui
bus ẽ. ff. de tribu.l.pꝛo
curato:is.S.plane. ſeqt
aũt. itẽ poſſeſſoꝛ q̃ ẽ de
triẽte ⁊ ſemiſſe. . illud
quoq; colla.iij. in qua
põitur alius caſus ubi
poſterioꝛ potioꝛ eſt pri
oꝛe.
Autentica.
eiTenm poſſeſſoꝛ.ſ.
cCcreditoꝛ prioꝛ.
Actoꝛ.ſ.ſecundus cre
ditoꝛ. accur.

g Aſſeuerat. qðᷣ ẽ ei ne

ceſſe.ut.ff.de pi.⁊ que
nondum ſunt.S.quod
dicitur.

h Intẽtione. a Fo credi

toꝛe qð.l.fuerit debito
ris tempoꝛe obligatio
nis. ac.
Mitatuꝛ. poſſeſſoꝛ.
k Ex hypotheca ſcilicʒ
prioꝛe.

Er alia cã.foꝛte hunc

agentẽ ↄſenſiſſe.
m Tranfferat. an ãt ſi ĩ

2jrinemi nelit probare

poſſeſſoꝛ andiatur ex
regula dolo facis ⁊c.ut

J gẽneralit᷑ bona ſint obligata
⁊ poſtea ſpetialiter res alij pi
gnoꝛi dentur quoniam ex generalio
bligatione potioꝛ habetur creditoꝛ ꝗ
ante contraxit ſi ab illo pꝛioꝛe tempo
re tucompaꝛaſti non oʒ te ab eo qui
poſtea credidit inquᷣietari.
Mypr. Hio.⁊ Max.aa. Juliano.
Icet iſſdem pignoꝛibus mitis

creditoꝛibus diuerſis tempoꝛi

bus datis prioꝛes potioꝛes habean
tur:tamen eum cuius pecunia prediũ

comparatum probatur qð ei pignoꝛi

eſſe ſpetialiter obligatum ſtatim cõdᷣe
nit omnibus anteferri iuris auctoꝛita
te declaratur.

In auten. de triente⁊ ſemil.S. ill quo
q; coll.iij.

O Teʒ poͤſſeſſoꝛ pigno
ris negans rem eius eſſe cuius actoꝛ
eam aſſeuerat eſſe ſi probata itentiõe

nitatùr rem retinere dicens ex byp-

theca uel ex alia cauſa in eandem pſo
nam relata ſe propinquioꝛeʒ eſſe quã

quimouet cauſam pᷣus tranſſẽrat poſ

ſeſſionẽ qᷓ; ius ſuũ proponat.
Dem.aa.abicio.
AZjerſis tẽpoꝛibus eadẽre duo
bus iure pignoꝛis obligata eũ
qui prioꝛ data mutua pecũia pignus

accepit potioꝛem haberi certi ac ma

nifeſti iuris eſt. nec ſecandum alias di
ſtrahendi facultatem huius pignoꝛis
conſequi niſi prioꝛi creditoꝛi debita
fuerit ſoluta quantitas.
Dem.aa.⁊.cc.Aſclepiodi.

ff. de excep. do.l. dolo?Fe.nõ ĩ poſſeſſoꝛio iſto.ut.⁊.ff.quox.le.l.i.in prĩ.
It nota propter mendacium hunc puniri.ſic.⁊.ff.de rei nẽ.l.fi.⁊.s.ð ñ.
nu. pec.aut. qui propꝛiã.⁊.ff.de iureiu.l.eũ qui.ſed nũquid ẽt re reſtita
ta permittetur ei nenire ↄ conſeſſionem primà: .ita qꝛ hoc ẽ in alio iu
dicio.ut.ff.ð inof te.l.papᷣ..ſed nec impuberis.
n d uyuerſis. data ſecus ſi nõ data eſſet.ut.ff.que res pigno.ob. poſ.

ticius. Accurſius.
o Secundum. ſ.creditoꝛem.

p Quantitatis.ut ⁊.ff. de diſtrac.pi.l.cũ prioꝛ.ſed hoc fallit in caſibns qꝗ
buſdã in quibus poſteꝛioꝛ creditoꝛ.potioꝛ ẽ prioꝛe.nt.ff.e.l.interduʒ.⁊.
5ỹ.l. ꝓxi.⁊ aut. Itẽ poſſeſſoꝛ. ⁊.j.e.aſſiduis.⁊.l.ſcripturas.⁊.ð.de pig.l.
fi.⁊ aũt.ibi poſita.⁊.ẽõ.in quibus ca.pi.ta.ð.liſaſ.⁊.ff.ð relig.at ſi ꝗs..
i. 2.l.p.eſt ⁊ alius nt hac lege dicitur.
q e Os qui.actionẽ.i.hypothecariam.ut.ð.de pig.l.pignoꝛis.
r Competũt.ut actõi depoſiti.q̃ ẽ priuilegiata idẽ ⁊ in ea cõditione
que datur ſpõſe ſi ↄcto maimonio.idẽ ⁊ in ea que ð procuꝛatorem datuꝛ.
idẽ ⁊ in eo qui ſoluit priuilegiato.ut hẽs hec.ff. depoſiti.l.ſi homineʒ. .
quot.⁊ de priuil. cre.l.dabimus..⁊ ſi quis cũ tu.⁊.l.ſi nẽtri..eoꝝ rõ.⁊
idẽ in eo cuius pecunia res eſt empta. ut.jſ.e.au.quo iure.bi.n. hypothe
cas nõ hñ̃t.ſi aũt pſonales actiões priuilegiate habeant ⁊ hypo.tacitas
ut tutele q̃ prioꝛ eſt tẽpoꝛe ⁊c.excipe tñ mulierẽ ⁊ ſiſcũ qui preferuntur pri

2 .„

oꝛibus habẽtibus tacitas ⁊ non expreſſas.ut. j. e.l. ſ. . . e. ſi ſun

dum. 1.S.de priuil.fiſci.l.ij.⁊.ff.e.ſi pignus. Item fallit dcã reglła

in caſibus quos notaui.ð.l.pxi. Item fallit.ff.de ſepat.li.S. ſciẽ
dum. ſed certe ibi nullã hʒ hypo.qni cũ defuncto ↄxerat. ſed nec

qui cum berede hʒ pignus in bonis defnncti.

Os qui accepeꝛunt pignoꝛa
quum in rẽ habeant actioneʒ
pᷣuilegijs oĩbus q̃ perſonalibus acti
onibus ↄpetunt pᷣferri ↄſtitit.
Dem. aa.vcc. Holidoꝛo.
Am inbi pꝛo dote quaʒ acce
perat res maritus obligauit
eo moꝛtuo hi quibus eaſdeʒ pigno
ri dedẽrat non offerentes debitum

vuxori nulla poſunt perſequi ratione

nã chirògrapharios creditores: nec
in rem nec in perſonã eos qui debi
tori nõ ꝓbantur ſucceſſiſſe ulla ratio
ne conuenire poſſe manifeſtum eſt:
Mpr Leo.a.Eutrio:
Criptuùras qᷓ ſepe aſſolent aꝗ
buſdam ſecrete ſieri interueni
entibus amicis:nẽc ne tranſigendi l
„ . „
paciſcendi ſeu fenerandi uel ſocieta
tis coeunde gretia ſeu de alijs ꝗqbuſ
cunque cauſis uel contractibus con
ficiuntur que grece appel
lantur ſiue tota ſeries earum manu
contrahentium nòtarij aut alterius
cuiuſlibʒ ſcripta fuerint:ipſorum tñ
habeãaãt ſubſcriptiones ſiue teſtibus
adhibitis ſiue non lʒ coͤnditõnales
ſt quos uulgo tabularios appellant
ſiue non qi publice ſcriptas ſi perſo
nalis actio exerceatur ſuum robur
hr̃e decernimus. Sin aũt ius
pignoris ul hypothece ex huiuſmo
di inſtrumentis Üendicare quis ſibi
cõtenderit eum qui iſtrumentis pu
blice confectis nititur preponi decer
nimũs etiã ſi poſterioꝛis contineat᷑:
niſi foꝛte probate atq; integre opi
nionis trium uel amplius uꝛoꝛum
ſubſcriptiones eiſdèm idiochiris cõ
tineantur.tunc enim quaſi confecta

e Vzʒ tibi. ac

( epat. idẽ ſi
tĩ promiſſa ei
fuerat. nã nõ vr
eſſe in ſua ptãte
ñ recipere ut ſic
nt hẽat uxoꝛem

l.i. acceuur.
t Begerat. poſt.

n Naʒ chirogra

pharios. bñ di
co offerentes ad
mitti quum ſint
et eis obligate ſe
cus ãt ſi nõ ſunt
nam ⁊cc.
x Manileſtü ẽ.
nec ergo te uxo
reʒ quõdam fᷣm
Jo. ut ⁊.j. de ſo

„ ſ. Criptuas.
ſecrete.quia

ñmñ ſunt publice.

3 Nec ne. ideſt. !

a Paciſcẽdi.h
generalit ceteꝛa
ſpetialia ſunt. nt
dic paciſcendi ð
non petendo 2
Fgratis.

b Motarij.ſi tam

i fouma publica
ſcribentis. qꝛ nʒ
diẽ neq; ↄſulem
nec alia que faci
unt publicã chaꝛ
c Ipſoꝛum cõtra
hentium.
d Adhibitis.i.
rogatis. ut ⁊.ff.

de teſtibus.l.ad fidẽ ſed fallit.S.deteſtibus ãt. rogai.
