nentibus ſirmitate que de militia
peniſq; uarijſ de diuerſiſq; ſunt he
reticis pꝛomulgata.aut nec ſpecia
le quideʒ beneficiũ aduerſus leges
ualeat impetrari
Dem Auguſ. Leontio. pᷣpᷣ.
Amnatò portẽtuoſe ſupeꝛ
ſtitiõnis auctore Neſtorio
nota congrui nominis eius inüura
tur gregalibůs nec chriſtianorum
appellatione abutantur.ſed quem
admodũ aꝛriãi ab arrio lege diue
memorie Conſtantini ob ſimilitu
dinem impietatis. Poꝛphiriani a
Pꝛophirio nuncupãtur.ſic ubiq;
participeſ nefarie ſecte Neſtorij ne
ſtoriani uocent ur. ut cuius ſcelus
ſunt ĩ deſerendo deũ immitati eiuſ
uocabulũ iure eſſe uideantur ſorti
ti nec ñ ipios libros nefãdi ⁊ ſacri
legi Meſtorij aduerſus uenerabilẽ
orihodoxoꝝ ſectam decretaq; ſan
ctiſſimi cetus antiſtiũ Epheſihabi
ti.ſcriptos habere ul legere aut de
ſcribere quiſq; audeat quos diligẽ
ti ſtudio requiri ac publice cõbu
ri decernimus.ita ut nemo ĩ religio
nis diſputatione aliquam ſupꝛadic
li nominiſ faciat mentionẽ:aut qui
buſdam eorũ habendi concilij gra
tia in edibus aut uilla aut ſuburba
no ſuo aut alio quolibet loco con
uenticulam clam aut apeꝛte prebe
at quos oẽs cetus celebrandi licẽ

tia priuari ſtatùimus ſcientibus v

niueꝛſis uiolatorem huius legiſ pu
blicatione bonoꝝ eſſe coercenduʒ
Dem Auguſ. Floren. pᷣpᷣ.
Vrialès omnium ciuitatum
oneroſis quinetiam militie
ſiue diuerſis officis facultatũ ⁊ p
ſonalium munerũ obligatos ſuis
ordinibus cuiuſcunq; ſecte ſint in
herere cenſemus.ne uideamur ho
minibus execrandis cõtuùmelioſo
ambitu immunitatis beneficiũ pꝛe
ſtitiſſe:quos uolumus huius con
ſtitutionis aũcioritate damnari.
Mprs Valẽ.? Mar. Pal. ppᷣ.
Nicunq; in hac ſacra urbe
uel alexandrina ciuitate uel
ſomni egiptiaca dioceſi diuerſiſq;
alijs pꝛouincijs Euchichetis pꝛo
phanam peruerſitatem ſequũtur. ⁊
ita non credũt ut trecentidecẽocto
ſancti patres tradiderũt catholicã
fidem in nicena ciuitate fundantes
centum quoq; ⁊ quiquaginta alij
uenerabiles epiſcopi qui in aima
urbe Conſtantinopolitana poſtea
cõuenerũt.⁊ ſicut anaſtalius ⁊ ihe
ophilus ⁊ Cyrillus ſancte recoꝛda
tionis epiſcopi alexãdrie ciuitatis
credebãat. quos etiam Epheſina ſy
nodus cui beate memorie Cyrillꝰ
prefuit ĩ qua neſtorij erꝛõ expulſus
eſt ĩ uniuerſis ſecuta eſt.quos ⁊ nu

per uenerabil calcedonẽſis ſynoq

5
ê

ne anima aſſumpſiſſe di
In ꝛomano.nt in aũt. de
ec.t.ꝭ.ſindt oriho.coll.ix.
t Liuita ibus. alial faculta
tibus.
n Iniuria ſic econtra.ð.de
epiſ.⁊ cle.l.ſi quenquam
x Vindicandis.ideſt uin
icantibus.
VEcclcſie.j.e.ſi quis con
tra ⁊ non leg tur h ĩ ſchol
z3 d Amnato. nec hec
legitur.
a Superſtitõnis.i.miracu
loſe hereſis.
b LCongrui.i. nomen.
c Inuratur.i. imponatur.
d Gregal.bus. i. neſtorio
⁊ ijs qui eum ſequntur.
e Sortiti.ſic.Sð.de epiſ. 2
cle.decernimus.
fStatuimus.¹ut.S.l.cũcti
.. de epiſc. ⁊ cle.l. conuẽ
ticulã.⁊.õ.de ſum.tri.l.ij.

g c Ariales heretico
ut qꝛ in patrimõio
uel ꝑſona debent ſeruire
curie.
h Facultatum.ſ. nomine.
i LContumelioſo.i.cõtume
lioſam eoꝛum petiionem
in eo quod ambiebant. i.
petebant immunitatam ⁊
erant heretic i.
k Auctoritate. nota pena
non tribuit immunitatem
nt. ff. de interdic.⁊ re.l. re
legatorum in fi.⁊. .e.l.i.
7. ff. lo. ma. l. ſi ab hoſtib

§. primo.
Iq Vicunq;. hic no.
quattuor concilia

nt.j.ſtatim notabo ⁊ non
legitur hec lex in ſcholis.

m Euthichetis,. qui fuit he

reticus.ut.ð.de epil.⁊ cle.
.’l.quoniam ⁊ no.hereticũ
eſſe qui non credit quattu
oꝛ conciliorum ſtatuta.ſ.
Niceni Conſtantinopo
litani Epheſim Calcedo
nenſi nt.õ.de ſumma. tri.
„I. nem.

L lij

Sequuntuꝛ. accipe.j. ſci
. ant ⁊c.per.xxiij.lineas.
. a Sclant. uſq; huc durat
conſtructio.
b Apolliaris.qui fuit ma
giſter Euthichetis.
c Apollinaꝛiſte.i.apollina
riſtas ut poſſit conſtrui cũ
uerbo.ſ.pꝛohibemus.
d Anineꝛſi alterum nota
alterum de tribus dici ut
7.j.de furtis.l.ancille.⁊.ff
loca.hec diſtincuo.S.quũ
fundũ ⁊ de uulgari.ſub.l.
cum fuio.s.fi. Yoh.pꝛopᷣe
autem alterum dicituꝛ ð
duobus.

Quod ſi fecerint.adici.
ut ⁊.ð. de epiſ.⁊ cle.l. con
uenticulam.⁊ ar.ð.e.arria
ni ⁊.j.de falſa mo.l.i.ſed
ar.contra.j.de paga.l. fi.
⁊.j.l.prox.ſed ibi ſolues.
CQoerceantur.ut ⁊.ff.depo
ſiti.l.bona fides.⁊ de cu
ſto. ꝛerum diuus ⁊ de pe
nis ſi quis aliquid.S.qui
abortionis.⁊ de peniſ aut
facta.S. fi.
G BDamneltur. diſcentes he
reſim in decem libras an
riſed ſeruantes deportan
tur. docentes moriantur
idem ſi ad ſacriſficiũ uel in
lemplum conuenerunt ut
ij.de paga.ſacꝛi. l.i.
hQui diſcendi.j.de ma.
te.l.culpa.contra ſo.hic ñ
didicit.ſed tantum fuit cã

—

eſt ſecuta:prioribus cociliſs ſacer
dotum ex oĩ prorſus parte cõſenti
ens.nihilq; adimens ſacroſancto
ſymbolo neq; adijciens ſeu Euti

chetis dogmata funeſta cõdẽnãäs

ſciant.ſe eſſe hereticos apollinari
ſtas. apollinaris enim facinoroſiſ
ſimam ſectam eutiches ⁊ dioſcorꝰ
mẽte ſacrilega ſunt ſecuti.ideoq; ij
hoĩes qui aplinaris uel eutiche

tis peruerſiiatem ſequũtur illis pe

nis que diuorum reno pricipum

cõſtitutiõibus cõtra apollinariſtai
uel ſerenitatis noſtre poſtmodum
ſantiones cõtra euthicianiſtas uel
hac iſta ãguſtiſſima lege cõtra coſ

dem decrete ſunt. nouerit ſe eẽ ple

ctendos.iccirco apolinariſte hoc
eſt euthichianiſte quibus ⁊ ſi eſtin
appellatione diuerſitas.tamẽ eſti
hereſis prauitate cõiunctio ⁊ diſp
quidem nomẽ.ſed idem ſacri egiũ
ſiue ĩ hac alma uꝛbe diueꝛſiſq; pꝛo
uicijs ſiue ĩ alexãdria ciuitate ſiue
itra egiptiacam dioceſiʒ ſunt ⁊ nec
ita credũt. ut ſupradicti ueneꝛabi
les patres credebãti neq; uiro reue
rendiſſimo alexãdrine urbis anti
ſti procerio ſidem oribodoxã tenẽ
ti cõmunicãt epos ⁊ preſbyteros

alioſq; clericos creaꝛe ⁊ habere ꝓ

bibemus.ſciẽtibus tã ijs euihichi
aniſtis ⁊ apolinariſtis qui auſi fue
rint cuiq; epiſcopi uel preſbyteri.

uel clerici nomẽ imponere.qᷓ; ijs ꝗ

paſſi fuerit impoſitum ſibi nomen
ſacerdotale retinere. penam exilij
cũ ſacultatum ſuaꝛum amiſſiõe ſe

ſubituros. Aniũᷣerſi preterea ap

polinariſte uel euthichianiſte non
eccleſias nõ mõaſteria ſibi ↄſtruãt
paraſinaſin ⁊ cõuẽticulam taʒ diur

nam q;ᷓ nocturnam nõ cõtrahant

neq; ad domum neq; ad poſſeſſio
nes cuiuſq; neq; ad monaſterium
uel quẽcũq; alterum locum opeꝛa

turi ſecte ſuneſiiſſime cõgregẽtur

e

Quod ſi fecerit ⁊ hoc ſactum ſuiſſe

domino uolente cõſtiterit poſt reʒ
ĩ examie iudicis approbatam. do
mum uel poſſeſſonem eius ĩ qua
cõueniũt uel mõaſterium eius ciui
tatis oꝛithodoxe eccleſie ĩ cui terꝛi
torio eſt iubemus adici.ſi vo igno
rãte dño ſciẽte uero eo qui pẽſiões
domus exigit.uel actoꝛe uel cõdu
ctore predii paraſinaxi ⁊ conuenti
culam ĩterdictam collegerit cõduc
tor uel pꝛocurator ſiue actor uel ꝗ
cunq; eos ĩ domum uel poſſeſſio
nem uel monaſterium receperit ac
paſſi ſuerit.illicitas paraſmaxes cõ
uẽtuſq; celebrari ſi uilis ⁊ abiecte

ſint cõdictionis fuſtibus publice ⁊

i penam ſuam ⁊ ĩ aliorum coerceã
tur exemplum:ſi honeſte uero peꝛ
ſone ſunt deceʒ libras auri mulcte
noĩe fiſco noſtro cogãtur iſerre.
Nullum preterea apolinariſtam ulł
euthichianiſtam ad aliquam iube

— —

—

—

mus aſpirare militiam.ſi qui uero
i quacũqʒ militia iuẽt ſuerit.milita
ri ſaluti cingulo honeſtorum hoi,ʒ
palacij cõione priuẽtur. nec ĩ ali
qua nec ĩ qua nati ſunt ciuitate uel
uico aut regiõe uerſentur.ſi qui ue
ro ĩ hac urbe alma nati ſunt tam ſa
craliſſimo comitatu q; ol pꝛouin
cia metropolitana ciuitate pellãtuꝛ
Nulli iſupeꝛ euthichian ſte ul apo
linariſte publice uel pꝛiuatiʒ cõöouo

cãdi cetus ⁊ circulos cõtrabẽdi ⁊

de errore hẽticorum diſputãdi ac

peruerſitatem facinoroſi dogmatiſ

aſſerẽdi tribuatur facultas. Nul
li et cõtra uenerabilem calcedonẽ

ſem ſynodum liceat uel aliquid di

ctare uel ſcribere l edere atqʒ emit
tere.aut aliorum dicta uel ſcripta
ſuper eadem re proferre.nemo hu
iuſmodi habere libros ⁊ ſacrilega
ſcriptorum audeat monimenta ſeꝛ
uare ꝙ ſi qui i his cciminibus fue
rit deprehẽſi perpetua depoꝛtatõe
damnetur. Eos uero quᷣi diſcẽdi
ſtudio adierit ut de ifauſta hereſi

diſputaãtes decem libꝛarum auri q̃

ſiſco noſtro ĩfeꝛẽde ſunt iubemus

ſubire diſpẽdium.ultimo etiã ſup

plicio coerceãtur qui illicita doce
re tẽtauerit. Omnes uero hůiuſ
qmodi chaꝛte ac libri qui funeſtum

euthichelis hoc eſt ⁊ apolinarijↄ

plexi fueꝛit dogma ĩcẽdio ↄcremꝗ
tur.ut facinoroſe peruerſitatiſ ueſti
gia ita flämmis combuſta pereant

cquũ nãqʒ eſt ut imaniſſima ſacri
legia par pene magnitudo peꝛcel
lat.ſciẽtibus moderatoribus etiaʒ
pꝛouiĩciarum eoꝛũqʒ apparitorib
defenſoribus etiam ciuitatum. qð
ſi ea que legis huius religioſuſima
ſanctione cuſtodiẽda decernimus
aut neglexeꝛit aut aliqua permiſe

rit temeritate uiolaꝛi denarũ libꝛa

rum auri mulctam fiſco noſtro ĩfeꝛ

re cogãtuꝛ.iſuper etiam exiſtimati

onis ſue periculũ ſuſtinebũt.
Dem aa. Ericio. p5.

n⸗

ꝗqui oꝛthodoxe religionis
einptione uera l ſicticia aut
quocũq;ʒ alio iure ul titulo pꝛedia

⁊ poſſeſſiões reſqʒ imobiles ĩ qui
bus orihodo xe ſidei eccleſie uel o
ratoria cõſtituta ſunt ĩ heretice ſec
te cõtraria oꝛthodoxe ſidei ſentiẽ
tem quãcũqʒ perſonã trãſteꝛe uo
luerit nullã huiuſmodi uel iter ui

uos habitam uel ſecreto iudicio ↄ

poſitã ualeꝛe uolumus uolũtatem
etiã ſi ab orthodoxe ſidei uẽditoꝛe
uel quocũqʒ modo alienatoꝛe cõ

mẽticio ſiaudis ſub qualibet occa

ſione fuerit aſſignata.ſed irꝛita oĩa
huiuſmodi docum̃ta ⁊ tãq; penit
nec ſcꝛipta eſſent cẽſemus.hee eniʒ
pꝛedia ⁊ poſſeſſiones que ĩ hrticaſ
peꝛſonas quocũqʒ modo tranſia

te fueꝛit ul collate fiſci noſtꝛi iuꝛibꝰ

deceꝛnimũᷣs uẽdicaꝛi ſiũ eni apud

i Fiſco. fote hodie
eccleſie ut in aũt.ð
interdic.coll. here
colla.p.⁊ ec.ti.F.ſi
quis autẽ oꝛtho.

colla. ix.

te. ſic. S. ti.i. l. mate

ma:icos.

VPꝛ pene. ſic. ð.

m Neglexerint. pu
nitur negligentia.
ut. j. de offi.ppᷣ.l.ſi
quoſ.⁊.j.de paga.

ſacri.l.i.⁊ in autè.

de ſan.ec.. antep.

coll. ix.

n ſ qui com
menticio.qr
ſingebat locaꝛe. ⁊

nendebat.
o Bocumenta. i.
inſtrumenta.
p Deceꝛnimus. uẽ

dicari.s.e.cuncti.)
tra ⁊.l.arriani con

tra ⁊.l.quicunq;.
quod ſic feceriĩt. cõ

tra ſo.hic loquitur

de illiſ predus uel
domibuſ in quiba
erant conſtitute oꝛ
thodoxe ſidei eccle
ſie uel oratoria.
poſtea ſunt aliena
te hereticis ibi ſũt
he poſſeſſiones in
quibus nulla ſunt
oꝛatoria tranſlata

in eis uel bic log'

ln

r
95.
lol⸗
12
won
8r
hn

mn

bole
.5
bene
6.
Aho,

lc
me

ſ.
Gi ſ.
n.e.
Entig .
höl⸗
bagn
aut,

A.

udcos
tcio
ocaie

nte⸗ i

us.
vnan⸗
mni con
ung
erit. 0
vqulu
is r
qub,
uue o
gelle
nin1
alien⸗
bi ſi

1 ſunt
nlats

quũ tranſlate ſunt

in aliquam ſingula
rem perſonaÄ hereti
cam ibi quũ alicui
congregationi her
ticorum ad hoc ut
ibi cõuẽticulas ſu
as faciant ⁊ tunc ñ
fiſci ſed eccleſie ca
tholice uiribus ap
plicanda ſunt. nt ĩ
aũt.de interdi.col.
here. ⁊ de ec.ti. S.ſi
aũt ortho. col. alij
dicunt hoc corrigi
per dictas aũt. ut
hodie ſemper eccle
ſie uendicentur qr
ſatis dici poteſt.ut
dicto..orthodoxe
nec hec legitur.
q Reditiua. quia
ipſi reddant.
r Priuari. re pete
ſempeꝛ non dubita
ꝛi poteſt.
c Ognouim
alter ubi.ſ. pa
teꝛ nel mater.
t Allr.i.pr̃ uel mr̃.
n Repellendis. ut
7.ð.e.l.manicheos
x Juribus.ſed ho
die diſtinguitur cle

ricus a laico ut in

aũt.ut quum de ap
pel.cog.S.⁊ geneꝛa
lem col.viij.quam
auten. habes ſtatiʒ
ideʒ eſt de neſtoria
et cetera ac.
y Allere.ut.j·ð alẽ.
li. l.i.
3 Et neptibus. dar̃
ut ⁊.j.de iure do.
l. mater.

a Nepotibus repe

te ſemper neceſſita
tem imponimus.
b Liberalitatibus.
I ꝓpe. ut. ff. de adi
men. le. l. rem. lega
tam⁊? de le.ij.l.unũ
ex familia. F. ſi de
fal. ac.
Sequitur auten,
idem eſt de.
Autenuca.
i Benm de ne
ſtoriani.ſumi
tur aũt.ut quum ð

ap. 7. F. . geneꝛalẽ

col. vuj.

d Acephalis. qui

non habent caput
.prelatum.
eQuo tꝛanſacto.ſ.
anno ſic eꝛgo pre
ſeribitur eccleſie ꝑ
annum ſic ⁊ in aüt.

dſñios poſſeſſors ſiue orthodoxoſ
ea pᷣdia maneãt ſeu ad fiſci nr̃i iu
ra peruenerit neceſſe ẽ ĩ his eccle
ſias ⁊ oratoria cõſtituta diligẽti⸗
⁊ ſolicitius ĩſtaurari.noſtre ⁊ eniʒ
ſerenitatis undiq; ad hũc exitũ ꝓ
uidẽtia ducit:ut oĩpotentis dei tẽ
pla ĩ quibus nfe ſidei ĩſtituta pdu
rant.cultu aſſiduo ꝑ oĩaſecula red
ditiùa ſeruẽtur: nec enim dubitari
põt ꝙ i hereticos tales ueniãt poſ
ſeſſiones ĩ quibus uere ſidei eccle
ſie uel oratoria cõſtituta ſunt ⁊ ĩte
gritas colit᷑.oĩs ab ijſdem deſeri at
q; deſtitui.⁊ oĩ cultu uacare.oibo
ſacris ⁊ ſolitis uiduari myſterijs.
oĩ ſplẽdore priuᷣari.nullis populo
ruùm cõuẽtionibus nul is clerico
ꝛum obſeruatõibus celebrari ⁊ ex
hoc ſine dubio quidẽ eaſdẽ eccie
ſias perire ruere cõplanari.nec eni
de eaꝝ iſtauratione her̃tici potue
runt aliqñ cogitare quas penitus
eẽ nolebãt.que oĩa reſecãtes ad p
ſentem legẽ peruenimus.
Mpr. Juſti. Demoſthe. ppᷣ.
Ognouimũůs multos eẽ or
thodoxos liberos:quibus
nec pater nec mater orihodoxe ſt

religionis ⁊ iõ ſancimus nõ tim̃ in

caſu ubi alter oꝛthodoxe ĩligiõiſ
ẽ alter aliene ſed ẽt ĩ ijs caſibus in
quibus uterq; parẽs aliene ſecte
ſit.i. pater⁊ mater.hi tmmodo libe
ri ad eoꝝ ſucceſſionẽ ſiue teſtamẽ
to ſiue ab ĩiteſtato uocẽtur ⁊ dona
tiones ſeu liberalitates alias ab iſ
accipere poſſint qui orthodoxo
rum uenerabili ſunt noĩe decorati
ceteris liberis eoꝝ qui nõ dei om
nipotẽtis amorẽ.ſed paternam uel
maternam ĩpiam affectionẽ ſecuti
ſunt ab oĩ bñſicio ꝛepellendis libe
ꝛis aũt oꝛthodoxis nõ exiſtẽtibus
ad agnationẽ uel cognationẽ eaꝝ
orthodoſos tñ eaſdẽ res uel ſucceſ
ſiones peruenire.ꝙ ſi uel agnatio
uel cognatio ꝛecta nõ iueniat᷑.tunc
eaſdem res fiſci noſtri iuũribus uen
dicari. Sed ne uideamur mori
entibus quidẽ genitoribus proui
dere liberis uiuẽtibus aũt nullã ĩ
ferre pꝛouidẽtiaʒ.quod ẽt ex ſacto
no bis cognitũ eſt neceſſitatẽ ĩpo
nimus talibus genitoribus.oriho
doxos liberoſ ſecũdũ ſui patrimo
nij quãtitatẽ alere.⁊ oĩa eis preſta
re que ad quotidianã uite conucr
ſationem ſufficiãt:ſed ⁊ dotes pro
filiabus uel neptibus dare ⁊ ante
nuptias donationes pꝛo filijs uel
nepotibũᷣs preſcribee ĩ oĩ caſu ſe
cundũ uires patrimonij huiuſmo
di liberalitatibůs eſtimãdis ne p
pter diuini amoris electionẽ pateꝛ
na uel materna fſuerit liberi pꝛoui
ſione defraudati.oĩbus uidelicet q̃
noſtre cõſtitutões de penis paga
norum ac manicheoꝝ ac. barba
rorum ⁊ ſamaritanoꝝ ac mõtani

222ðẽ

taꝛum ? faſcodrotaꝝ ⁊ offitarum
ceteroꝝꝑq; herrticorũ coſtitueꝛũt
cauſa ex hac nr̃a lege cõfirmãdis

⁊ ĩperpetuum ualituris.

In aũt.ut quũ de appel.cogno.

Igeneralem col. viij.

LCOK. i Bem eſtge Re
ſtòrianis ⁊ acèohalis qꝛ ſi quiſ ex
his liberos habet eccleſie ſancte
coĩcãtes his ſolis põt trãſmittere
hereditatẽ ſi peꝛmixti ſunt portio

iterim ifideliũ maneat apud oꝛtho

doxos ipſis ſi cõuerſi fuerit reſticu
enga quidem.ſed abſqʒ rõne fruc
tuuũ ⁊ adminiſtrationis permane
bunt aũt apud orthodoxos ſi ipſi
perſeuerent ĩ nequicia ſi aũt oẽs p
uerſi liberi ſint uocãtuꝛ cognati re
cte fidei.quibus non ĩuẽtis ſi cleri
cus ſuerit eccleſia itra annũ.admit
tatur.quo trãſacto ſi nõ fuerit cle
ꝛicus fiſcus ſuccedat.

Noua cõſtitutio Frederici

COMN. Azʒaros Pa
terenos Leoniſtas ſperoniſtas ⁊
Amaldiſtas ⁊ circũciſos ⁊ oẽs he
reticos uiriuſq; ſexuſ quocũq; no
mine cenſeãtur perpetua dãnama
ifamia difidamus atq; bãnimo cẽ
ſemus ut bona taliũ cõfiſcẽtur nec
ad eos ulteꝛius reuertantur ita q;
filij ad eoꝝ ſucceſſionẽ peruenire
nõ poſſint quũ lõge gꝛauius ſit et᷑
nam q;ᷓ tẽporalẽ offẽdere maieſta
tem qui uero iuẽti fuerit ſola ſuper
ſtitione notabiles niſi ad mãdatũ
eccleſie iuxta cõſiderationẽ ſuſpiti
onis ⁊ qualitatẽ perſone pꝛopꝛiaʒ
inocẽtiã cõgrua puꝛgatione mon
ſtꝛauerit tãq; ifames ⁊ banniti ab
oibus habeantur. Item ſi ſic ꝑ an
num permãſerit extũc eos ſicut he
reticos cõdemnamus.
Dem Juſtinia. Jo. p̃pᷣ.
Vniam multi iudices ĩdi
rimẽedis litigiſjs nos iĩteꝛpel
lauerit idigẽtes nr̃o oraculo ut eiſ
reſonetuꝛ quid de teſtibus heꝛticiſ
ſtatuẽdũ ſit.utꝛũ ne accipiãtur eo
rum teſtimonia an reſpuãtur ſan
cimus cõtꝛa oꝛthodoxos quidem
litigãtes nemini heretico uel ijs ẽt
qui iudaicã ſupeꝛſtitionẽ colũt eẽ
i teſtim onia cõmunionẽ. ſiue ut:a
q; paꝛs orihodoxa ſit ſiue altcra ĩ
teꝛ ſe autem hr̃ticis uel iudeis ubi
litigãdum exiſtimauerit cõcedim
fedus permixtũ ⁊ dignos litigato
ꝛibus ẽt teſies int:ꝛõᷣduci exceptis
.ſ. iſs uel quos manicheus fuꝛoꝛ
cuius paꝛtẽ ⁊ boꝛboritas eẽ mani
feſtũ ẽ uel pagana ſupeꝛſtit io deti
net:ſamaritis nihilominus⁊ qui il
lis non abſumiles ſunt ideſt mõta
niſtis ⁊ taſcodꝛogis ⁊ ophitis qui
bus pꝛo ꝛeai ſimilitudine omnis

de ſanc.epiſ.”.pe.col.ix.
ſed an a prelato poteſt re
petere eccleſia damnũ qꝙ
habet. Ben. ſic ⁊ ſi non eſt
ſoluendo petetꝛeſtitui . ut

jij.de iudi.l. properandũ

.S. fi. ⁊.j.vñ ni.l.memiĩeꝛĩt.
Et hic ſequitnr auten. no
na gazaros.

fq AVoniam multi or

thodoſos ſed nec
ꝓ eis heretico producen

te quum pro utraq; paꝛte

hodie dicant ut.j. de iu/
deis.l.die ſabbati ⁊.s.de
epi.⁊ cle.aũt.ſed iudex ið
ſecundum canonem ut ꝓp

utraq; parte dicat ut.iij.q.

.ix.c.hortamur ⁊ in.xiiij.
q.v.c.non ſane.ſed an ꝑſ
orthodoxa poſſit tali pri
uilegio renunciare. Ne. uti
q; qꝛ ⁊ tacita uoluntas ꝓ
geſt.ut.j.de teſti.l.ſi quis
Item an oꝛthodoxus cõ
tra hereticũ poſſit teſtifica
ri.N.ſic.ut in nouellis.e.
⁊ in decretis.

g Coionem. hoc intell ge

ſecundum quod in fi. hu
ius.l.diſtinguitur.ſ.iudi
ciali teſtimonio.

h Introduci.i.nil iudeus

iudeo nil cathelina cethe
go ut hic ⁊.õ.de epiſ.⁊.c.
ſi quenqᷓ; in fi.ff. ſo. ma.
.l.uiro.⁊.j.de libe ꝛali cã
.Al. ſi filium ⁊? de inof. teſt.
.el. in arenam ⁊. ff. ſi quis
omilſ.c.t.l.quidam ⁊. l. ſſi
uero ſolus.S.i.⁊.ff.ne ꝗs
in loco pu.l.ij.F.idem ſed
ar:cõtra.fl.de pu.iu:l.is ꝗ

i Simili ndine.ſic.ö.de e

vy

1 1 49. .
4

a. Teſtimoniũ. èt inter ſe.
b Judicialia.teſti.i.de ijs
que in iudicijs terminaàtf.
uel uidentur.ut de confeſ
ſionibus ⁊ teſtifſicatiombꝰ
vinterlocutoria aliqua uł
diffinitiua an ſit ita lata a
lij dicunt ut iudicialia que
incipiũt a iudico utſi aga
lur iniuriaꝝ uel fuꝛti ⁊ iun
dex teſtes queſierit hi qui
dem adhibe ri nõ potcrũt
ſicut in contractibns adhi
bentuꝛ in pꝛeſcriptione er
go qu uiderint poterunt
ferre teſtimoniũ ſᷣm prima
opinionẽ quũ im̃ iudicia
lia pꝛohibeantur.
c Per mittimus.⁊ poterũt
ẽt pꝛoduci in iudicio
d Anguſtetur. nam hoc e
dictum de teſtibus prohi
buorium eſt. ſ.certarum ꝑ
ſonarum ⁊ ſic quilibet ad
mittitur qui non probibe
tur uel aliqua lege excuſa
tur.ut.ff. de teſti.l.i.⁊ facit
ut probationum facultas
ãpliet. ut.j.de iur.iuꝛã.l.
generaliter in prin.⁊.ff.de
incen.l.nequid. S. de his
2. ff. de teſti.l.ſerui.⁊.j.de
iure.deli.l.fi.S.ſi nero ſed
uidetur ẽt in contractibus
non admitti.qꝛ heretici ſt
infames.ut.õ.de ſum. tri.
il.i. in fi. ⁊ infames ferre te
ſtimonium non pf̃t ut.ff.
de teſt.l.iij. F. lege ſed huic
tñdi.ð.de ſũ.tri.l.i. Itẽ ſi
gnant hic quidam talem
aũt.ſed hodie nulli iudeo
peꝛmittitur ferre teſtimoni
um contra orthodoxum
niſi in curiali conditione
ut in aũt.de here.⁊ in aũt.
ut heretici curiales.5. illꝰ
uel in añt. de teſti.heretico
rum ſed certe non inueni
tur h aũt.inter aũt.ſed di
cunt qda reperiri ĩ nouellł
e d. Iuinã ſanctioneʒ
.5. e. l. manicheos 7
hec non legitur.
ſNMe ſanctuʒ baptiſma ite
retur. genus eſt hereſis re
bapuiʒare baptiʒatum
g a. Nuiſtiiẽ. errorem
.ſ.iuris ſec.ſi de fac
to dubuetuꝛ rebaptiʒatuʒ
eſſe nec enim poteſt dici ꝛe
iteratum quod ignoratur
admiſſum ut in decre.de
conſe.di.i.S.de eccleſiarũ
ſed ar.contra. ff. de dolo
.l. ⁊ elegater. J.nõ ſolum.
h ſ A quis. piaculare
.i.piandum ſangui
ne.i.dʒ amittere capud.
Per etatem quilibet re

1

legitimus actus interdictus eſl:ſʒ

his quidem manicheis ⁊æ borbo
ritis ⁊ paganis necnõ ſamariti-⸗

mõtãiſtis ⁊ taſcodrogis ⁊ ophi

tis oẽ teſtimonium ſicut ⁊ alias ꝰ

uerſatiões legitimas ſancimus cẽc
ſterdiciü.alijs uero hereticis tätuũ

modo iudicialia teſtimonia circa
orthodoxos ſecũdum quod cõſti
tutnm eſt uolumus eſſe ihibita ce
terum teſtamẽtaria teſtimõia eoꝝ
7? que ĩ uliimis elogijs ueli cõtra
ctibus cõſiſtũt proꝑter utilitatem
neceſſari uſus eis ſiñ ulla diſtictiõe
permittimùs ne probationũ ſacul
tas anguᷣſtetur.
Dem Auguſtus Yo. an. ppᷣ.
Jumam noſtram ſanctõeʒ
per quam iuſſimus neminẽ
etrore cõſtriciũ hr̃ticoꝝ heredita
tẽ uel legatũ ſeu ſideicõmiſſum ac
cipere:etiam ĩ ultimis militũ uolũ
tatibus locũ habere precipimus:
ſiue cõmuni iure ſiue militani teſtẽ
tur.

Ne ſanctum baptiſma iteretur.

Mpꝛ Aalẽti.Graci. Aalenſ au
guſti ad Floren.
Hiiſtuèm qui ſanctitatem
baptiſmatis illicita uſurpa
tiõe gemiauerit ſacerdotio idignũ
eſſe ccẽſemus:eorum eĩ cõdemna
mus erroꝛẽ qui apoſtoloꝝ precep
ta calcãiles chriſtiani nois ſacram
ta ſoꝛtitos.alio rurſus baptiſmate
nõ puriſicãt ſed iceſtãt lauacri no
mine polluẽtes.
Mopr hono.Anto.pᷣpᷣ. .
J quũiis rebaptiʒare quẽ piã
de miniſtris catholice ſecie
fuerit detectus:una cũ eo qui pia
culare crimẽ cõmiſit ſi tam̃ capax
criminis ſu peꝛ ctatem ⁊ hic cui p
ſuaſum ſit ůltimo ſupplicio percel
latur.
Meor Theo,.a. ad Florẽ.
Alli hẽticòꝝ qada licẽtia ẽ
uel igenuos uel ſeruos ꝑꝛo
prios qui orihodoxoꝝ ſunt initia

ti myſterijs ad ſuũ rurſus baptiſ
ma deducẽdi:nec uero illos quoſ

emerũt uel qualitercũq; habucrit
nec dũ ſue ſuperſtitioni cõſuetos
prohibẽdi catholice ſequi religio
nem eccleſie quod qui fecerit uel
quũ ſit igenuus ĩ ſe fieri paſſus ſit
uel factu nõ detulerit exiliò ac de
cem ubrarũ auri mulcta damnabi
tur teſtamẽti ⁊ donationis facien

de utriq; denegãda licẽtia.que oĩa

ita cuſtodiri decernimus ut nulli
iudicũ liceat delatũ ad ſe crimen
minori aut nulli coeruõi maãdare:
niſi ipſe idẽ pati uelit ꝙ alijs diſſi
mulado coceſſit. vij ·

De apoͤſtatis. Rubrica.

Mpr Coͤſtant. ad balaſum
prete.pre. .
Aquis lege ueners bili
cõſtitutus ⁊ ex chriſti
ano iudeus effectus ſa

crilegis cetibus aggregetur quuʒ

accuſatio ſuerit approbata facul
tates ciuſdem dño fuci iubemus
uendicari.
Mypr Grati. Valen.⁊ The.aa.
ad Ipuhiß.
J quis deſũciũ uiolate atqʒ
diſerte chriſtiane religionis
accuſat eũq; ad ſacrilegia teplox
uel ĩ ri iudaicoſ trãſiſſe cõtẽdit
eaqʒ gꝛatia teſtari minime potuiſ
ſe cõſirmat itra iůge quſquẽnium
quod ĩofficioſis actõibus cõſtitu
tuʒ eſt proprias exigat actioneſ fu

turiq; iudicij huiuſmodi ſortiatuꝛ

cxordiùm. .
Mor The. Dalẽ. ⁊ Archi.aaa.
Fabiano.pᷣpᷣ

Iqui ſanctam ſidẽ peꝛdide
rint ⁊ ſanciũ baptiſma heretica ſu
perſtitõe proſanauerit a cõſortio
oium ſegregati ſint teſtimonijs ali
eni.teſti ut ante iam ſanximus nõ

habeãat factionẽ nulli ĩ hereditate

ſuccedãt:a nemine ſcribãtur here

des:quo etiam precipimus ꝓcul
abijci ac lõgius mãdari niſi pene

uiſum fſuiſſet eſſe maioris uerſari ĩ
ter homines ⁊ hominũ carere ſuf
ſꝛagiis.ſed nec unq; ĩ ſtatum priſti

num reuertãtur nec flagiciũ moꝝ
obliterabitur penitẽtia neqʒ; um
bra aliqua exquiſita defenſionis
aut muniminis obducetur qm̃ ꝗ

dem eos qui fidẽ quã deo dedica

uerãt pollueꝛũt prodẽtes diuinũ

mxyſteriũ ĩ pꝛofana migrauerũt iu

eri ea que ſunt cõmẽticia ⁊ cõcina
la nõ poſſunt.lapſis ⁊ enim ⁊ eꝛrã

ubũs ſubuenitur. perditis uero h
eſt anctũ baptiſma profanãtibus

nullo remedio penitẽtie que ſolet
alijs criminibus adeſſe ſuccurrit᷑.
Mypr Theodo. ⁊ Nalenti. aa.

Baſſo.pᷣpᷣ.

Poſtatarum ſacrilegũ no
men ſinguloꝝ uox cotinue
accuſationis incèſſet ⁊ nullis fini

ta tẽporibuůs huiuſcemodi crimi

nis arceatur idago quibus q;uis
preterita ĩterdicia ſufficiãt tamen
etiam illud iteramus ne poſtqᷓ; a
ſide deuiauerit ieſtãdi aut donãdi
quippiã habeãt facultatem.ſʒ nec
uẽduionis ſpẽ facere legi fꝛaudeʒ
ſinãtur.toiũq; ab iteſtato chriſtia
nitatem ſeciatibus pꝛopiquis po
tiſſimũ deferair i tantu aut cõtra
huiuſmodi ſacrilegia perpetuari
uolumus actionẽ ut uniuerſis ab
iteſtato ueniẽtibus etiam poſt mõ
tem peccantis abſolutam uocem
ſimulatonis congrue non nege
mus:nec id patiemur obſtare ſi ni
hil in conteſtatuõe proſano dicat᷑

bop iʒaͤs ? quilibʒ
capax criminis peꝛ
elatem rebatizatus
patiuntur flagiiuʒ
piaculaꝛe.uel foꝛe
loquitur de eo qui
rebaptiʒanti pᷣbnit
irñdendo miniſte
aum.
k ¶ Altimo ſupplicõ
quod mortẽ inter
pretamur ut. ff. de
pe.l. ultimum.
Hn. Alli hereti
corum.initia
ti nt qr chriſtiani e
rant tãtum ⁊ ita ca
thecumini non aüt
baptiʒati.
m Eccleſie.⁊ auferũ
tur hodie dominiſ
eorum ut.j.ne chri
ſtianum man. l. i.
n Quod qui ſfeceꝛit
ſihereticus rebapti
zat ingenuos uel f
nos proprios
o Exilio. minorem
hic patitur penam
quũ adhuc nõ fue
rat baptiʒatus qᷓ;
ſi fuiſſet. ut.l.pꝛox.
alij hoc referüt de
pena exilij ad euʒ
qui ſciuit ⁊ non de
tulit non aũt ad ba
ptiʒaniẽ prĩia placʒ
p De apoſtaus. ꝗq
dicuntur apeſtate

habes.j.eo. apoſta

tarum. S. ſed ne hu
iuſmodi ⁊.l.f.in. f.
q ſ Iquii ma
non legitur i
ſecunda no.quod
de inof.actionbↄ
quinquẽniũ ſtatui
tur ui.j.de inof.ie.
ſi quis ſilium. ſed
uidetur perpetuo a
gi ut.j. e. apoſtata
ruz.ſo. illa corrigit
henc ibi.uel hic pꝰ
mortem teſtatoris
ibi uiuente teſtato
re dicit ſe poſſe de
ferr ee. .
r Contendit. accu
ſator uel etiam con
tendit de alia hr̃ſi:
IJuge.i. cõtinuum

t Aciioniboꝛ. i. qug

rele de inof.ieſ.
n Exordium.i.uſʒ
ad quinquennium
x h q ſuffra
gijs quar̃ er
go heretici repellũ
tur de ciuitatbus
modo apoſtate, ut

ul
lope

one.

ſote
ßbai
niaſ

upplc
ute
lefſd
m.
baret
inite
ſtianie
1 ig
nonait

lauſti
omnl
ne cht
nl⸗
ulſerni
Sſebupti
os uelf⸗
os
mnoren.
penam.
cno ſue
tus
tlpor.
ſenütde⸗
aden

mmonde

itad b

fupiag.
Ras.

peſtue
. apoſt

edne bo.

1lkin⸗
nlegtut
no Atod
cionbo
iüni
elinolte.

lumn ſ
eppennot
opoſten
congi
velbicp
eſtatons.
e teſtuo⸗
poſt

Ntem
nunn
uti
DW
ſie.
mins
Anniun
ſf⸗
voi
ſcpeli
uunbus
n,

==

.S.de ſum.tri.l.iij.
vn. qr alios doce
rẽt ⁊ eadẽ ꝛõe repel
lũtur cleꝛici apoſta
tãtes ut. j. e. l. fi.
Oblitera bitur.i.
delebitur.
3 Obducetur.i. de
lebitur.
a Et errãtibo hbriicẽ
.ſ. uolẽnbo ad fidẽ
ↄuerti qᷓ; nũq; ha
buerit ut.ð.ð ſum.
tri.ĩter claꝛas ĩ.f.⁊
ð hfr̃ticis.l.iiij.i.f.
ſʒ ñ ꝗ iã ð fide fue
rũt⁊ po ea ab ea di
niſerunt ſe oĩo ut
hG łdic quo ad pe
nã mũdi nõ ꝓdeſt
penitere quo ad de
u ſic. ut ⁊ ibi cor ↄ
trictũ ⁊ humiliatuʒ
deus nõ deſpiciet⁊
alibi dixi ↄſitebõ ⁊
tu remiſiſti ĩpietatẽ
peccati mei.
b a Poſtatarnz
continue ẽt ſi
ne libello.
c¶ Inceſſet.i.ĩceſſan
teꝛ accuſet.
dTeẽporibus.niſi
ſ.ꝗnquẽniũ pↄ mõ
tem ut. ð. e. l. ij.
e Delerai primo li
beris.fo agnatis.
nt. ð.de heꝛe.l. co
gnouimus.
Peꝛpetuali.quũ
illa cria uſʒ ad.xxx
an.reglarit᷑ põꝛigã
tur nt.j.ad.l.cor.ð
fal.l. querella.
g Simulatõiſ.i. ac
cuſatõis.ut.j.ð ac.
.l.ea ꝗdẽ ⁊ facit.j.
ð teſta.l.cũ lege.
b Mãdauerit ut
iudei nel pagani.
i e ¶ AVm quicũq;
non legitur
k e Os. g nec Bᷣ
ſed ibi ſolui.
Nemini liceat. ſi
gnũ crucis humi
ponere ẽ Zriũ reli
gioni⁊ iõ ð hoc po
nit.⁊ lege ꝑ te ⁊ dic
grauiſſima pena.ſ.
forte mõtis ut.ff. ð
penis.l.nltima.
m c Zm ſit gꝛa
niſſima.ſ.mor
te que ẽ grauiſſima
ut.j.ð pẽis.l.ultĩa
n d E icdeis. qꝛ
iudei ⁊ celico
le multa ꝓponunt
ria religlõi.iõ ð ijſ

paramus.

uiuẽte productum. Sedne hu
iuſmõi ĩterpretatio criminis latiuſ
icerto uagetur errore eos preſenti
bus ĩiſectamur oraculis qui noĩe
chriſtianitatis ĩducti ſacrificia uel
fecerit uel faciẽda mãdaũerit quo
rum etiam poſt mortem compro
bata perſidia hac ratione plecten

da eſt:ut donatiõibus teſtimonijſ

q; reciſis ij quibus hoc defeꝛret le
gitima ſucceſſo huiuſmodi perſo
narum hereditate potiãtur.
Mpr Theodo. ⁊ Dalenti.aa.
florentino.ppᷣ
Vm quicunq; ſeruum uel
genuum iuitum ſeu ſuaſio
ne plectẽda ex cultu chriſtiane re
ligionis ĩ nefãdam ſectam ritum
ue trãſduxit cum diſpẽdio fortũa
rum capite puniendum eſie cenſe
mus.
Doe .alenti. Marcianluts da.
a. pppᷣ:
P Os qůi catholicaꝛum eccle
ſiarum clerici uel orthodo
xe fidei monachi relicto uero or
thodoxe religionis cultu apolina
ris uel euthichetis bereſim ⁊ do
gmata abominãda ſecuti fuerit oĩ
bus penis que prioribus legibus
aduerſus hereticos conſtitute ſũt
iubemus teneri.⁊ extꝛa ipſũ quo
qᷓ; romani imperij ſolum ꝛepelli:
ſicut de manicheis precedẽtiũ le
gũ ſtatuta ſanxerũt: viij.

HNẽmini liceat ſignum ſaluatonis
chriſti humo uel ſilice nel in mar

more iniculpere aut pingeꝛe.

Mpr Theodo. Dalenti.aa.Eu
dorio.pᷣp
Vm ſit nobis cura diligẽs
per oĩa ſupremi numinis ꝛe
ligionẽ tueri ſignũ ſaluatoris chri

ſti nemini licere uel in ſolo uel i ſili

ce uel ĩ marmoribus humi poſii
inſculpere uel pigere ſed quocũq;
reperituꝛ tolli gꝛauiſſima pena mł

ctãdo eos qui contꝛarium ſtatutiſ

noſtris teniauerint ſpecialiter im
elx.

De indeis ⁊ celicolis. gico.

Mperator An.⁊ Qau.aa. LHy
ſtrophonio
Aõd cornelia ſaluia uniũ
ſitatibo iudeorũ qui ĩ anthi
ocenſiũ ciuitate cõſtituti ſunt lega
uit peti non poteſt.
Mperator Conſtanti.a.ad Eua
pᷣ.
.. Aeis a maioribus eorũ
⁊ patriarchis uolumus iti
mari:quod ſi quis poſt hanc legẽ
aliquã qui eorũ feralẽ fugerit ſec
tam ⁊ ad dei cultũ reſpexerit ſaxis
aut alio furoris genere quod nũc
fieri cognouimus auſus fuerit at

tentare:mox flammio dedendus
eſt.⁊ cũ oĩbus ſuis participibus
concremãdis.
Mpr Dalen. ⁊ Valens. aa. Re
migio.
Nſynagga iudaice legis
ueluti hoſpicij merito irrů
entes iubeas emigꝛare: quos pri
uatorum domus nõ religionuùm
loca habitationũ meꝛito cõuenit
attingere.
Mepr Valen. Gra. Theo.aaa.

Hypatio

Vſſið qua ſibi iudaice legiſ
houymines blãdiuntu: ꝑ quã
eis cuꝛialiũ munerũ debeatur im
munitas reſcindatur.
Mypr valenti.⁊ Theo. Archa.
qaa.yvnctio.pᷣpᷣ.
Equis chriſtianaʒ mulierẽ
in cõiugium iudeus accipi
at:neq; iudee chriſtianus cõiugi
um ſortiatur.nã ſi quis aliqd hu
iuſmodi admiſerit:adulterij uiceʒ
cõmiſſi huiuſmodi crimẽ obtine
bit:libertate ĩ accuſandũ publicis
quoq; uocibus ꝛelaxata.
Dem.aaa. Infantio cõmitti oꝛi
entis.
Emõ iudeorũ morem ſuũ
in coniunctionibus retine
bit nec ixta legeʒ ſuã nuptias ſor
tiatur.nec ĩ diuerſa ſub uno tẽpo
re coniugia conueniat.
Mypr Srati.valen.⁊ The:aaa.

Euthi. .

VAdèicõi romano iure uiuẽ
tes in ijs cauſis que tam ad
ſuperſtitioneʒ eoruʒ qᷓ;q; ad forũ
leges ac iura pertinent adeant
ſolemni more iudicia omneſq; ꝛo
manis legibus confeꝛant ⁊ excipi
ant actiones.ſi qui nero ex his ↄ
muni pactione ad ſimillitudinem
arbitroruʒ apud iudeos in ciili
dũtaxat negocio putauerit litigan
dum ſortiri eoruʒ iudicium iure
publico non uetentur corũʒ etiaʒ
ſententias iudices exequantur tã
quã ex ſententia cognitoris arbi
tri fuerin t attꝛibuti.
Mypr Hono.⁊ Archa.aa.ad iu
deos.
Emõ exterus religionis iu
deoruʒ iudeis precia ſtatu

et:quuʒ uenalia proponantur. iu

ſtuʒ eſt enim ſua cuiq; cõmitteꝛe.
itaq; ꝛectores prouinciaruʒ uůo bil
nulluʒ diſcuſſorem aut moderato
rem eſſe concedat.quod ſiquis ſu
mere ſibi curam preter uos pꝛoce
reſq; ueſtros audeat eum uelut a
liena appetentem ſupplicio coer
cere feſtinent.
Dem. aa. Euthichia. ppᷣ.
Acuũinq; ex iudeis obnoxii
curie compꝛobantur curie
mancipentür.
Mypr Hono.⁊ Theodo.aa.an
lonio.pᷣpᷣ.

dicit ⁊ ſũt celicole qui pla
netas collunt.
o Aog cornelia ꝓpᷣ
um nomen eſt.
p Mõ põt.ut ⁊.j.de hr̃di.
iſti.collegiũ ſecus ſi uni e
eoꝛũ ut.ff.ð re.du.l. cum
ſenatus.
q i UVgeis. non legi
tur in ſcholis
r Feꝛa ẽ: i. cꝛudelem
ſi N ſynagoga.i.ĩ do
mo iudeorum
t Irruẽtes.alł milites irruẽ
tes ⁊ ẽ S.s.de ſum.tri.l.ij
ſo. ut ibi.
u Quos.ſ.milites.
x Religionum. ſ. iudeoꝝ
ſunt enĩ quo ad eoꝝ opi
nionem religioſa.
yi UVWſſio.ſ.lex.
3 Immunitas ĩ mul
tis enĩ ĩmunitatẽ hẽbant.
añqᷓ; chriſtus neniret in
nirginẽ ⁊ facit.ff.de decu.
.l. generaliter. . fi.
a n E quis.chꝛiſtianã
ʒ eni eẽ cõicatõ
diuini iuꝛis. ut: ff. de ritu
nup.l.i.
b Rela xata.et ſine iſcripti
one forte. ſed regulariteꝛ
ʒ.j.ꝗ accuſare ñ poſ.l.iij.
en mo.in coniũcti

onibus.i mr̃imõiil

d Nec iuxta legẽ ipſi enĩ
ſtatueiũt ut quaſdã peꝛſo
nas ducere liceat.quaſ du
ci nõ lʒ.ut auiã ⁊ ſororem

forte.⁊ hec lex eis ꝓhibet
ei AUAgei. ſupſtitiõm
.i.ad fidem eorum.

f Aꝛbitroꝛum.a chꝛiſtiãis
electorum.
g In ciuili.ſecus in crimi
nali.ut.ff.de aibi.non di
ſtinguemus.S.iuli.
b Eorũ.ſ.arbitroꝝ. ⁊ die
ſine pena.ut.j.de arbi.cũ
antea.

₰

in Emo exterus. nec
etiam iudei inter ſe
nec chriſtiani ut ⁊. ff. reꝛũ
amo.l.non enim ⁊.j. de
monopol.l.i.niſi ex cauſa
ut.ð.de epiſcopali audi.l.
.i.⁊.ff.de offi.pre.ur. l. i.
.F. cure. ⁊ ad.l.iul. de an
no.l.fi S.i.
k Nobis.ſ.iudeis.
lVos.qui non ſubibunt
talem penam nõ tamẽ ſta
luit ut modo dixi.

m ꝗ icunq; nõ le gi
n Mancipentur.i.uendi
centur.

ℳ

a i AUdeos ſolemnia

puto coronam ſpi
neam ⁊ crucem.
b Ritus. i. conſuetudines
ſuas.
ce Temperauerint. priuile
gium enim debet amitter

qui conceſſa ſibi a butitur

poteſtate.ut.lxxiiij.di.ca.
ubi ⁊.ff. de pecu.l.liberaʒ
⁊.ff. de neg.gel.qui ſine ⁊
in aũt.de tabellio.S.nos
aũt. col. vj.
d c Elicolarum. cõ tꝛa
ꝛium.qui non ẽ me
cum contra me eſt ſic. ff. ð
reg.iur.qui non facit ⁊.ff.
de fideicom.li.ſi eũ..pe.
⁊ ad trebel.ſi cui pure..i.
e d. Je. neminem. ſcilʒ
iudeum.
fPrecipimus.uel a iude
is uel a chriſtianis.
gConuenire. facit.j.ð fru.
⁊ li.ex.l.fi.⁊ de reſcin.uẽ.
.l. ratas. 7.ff. quod quiſq;
iur.l.i.ſed contra.j.de le.
⁊ conſt.l.quod fauore ſo.
ut ibi.
hbh n Allus. ſ. iudeus.
innocẽs a crimine
quo inculpatur.
i Obteratur.i.uerberetur.
k Religio obterẽtis ⁊ dic
expoſitũ.i.expoſito eo.
IPaſſim.i.indiſtincte an.

Vdeõs quoſdam feſtiuita
ſue ſolemnia ad pene quan
dam recordationem icendere ⁊ ſã
cte crucis aſſim ilatam ſpeciem in
cõtemptũ chriſtiãe fidei ſacrilega
mente exuere pꝛouĩciarum recto
res prohibeãt:ne locis ſuis ſdei
noſtre ſignũ imiſceant: ſecũduʒ ri
tůs ſuos citra cõtemptũ chriſſiãe
legis retineãt:amiſſuri ſine dubio
permiſſa actenus niſi ab illicitis tẽ
perauùerint.
Dem. aa. Joan. pᷣpᷣ.
Elicolarům nomen inandi
tum quodammodo nouũ
crimen ſuperſtitõis uẽdicauii.hi
niſi ad dei cultuʒ uenerationeʒzqʒ
