adire pꝛopter erroꝛẽ teſtãtis.vt hic.qꝛ hec ñ fuit legittie adoptata
t Hereditas.⁊ ſponte ipſam heres omitteret pt hic. c. ff.ſi quis o
miſ. c. te.l.ij... fi.ſecus ſi non potuit vł dilecto heredis vel quia teſ
tatoꝛ errauit.credens ſiliũ ꝗ ñ eꝛat qꝛ tunc vʒ etiaʒ ſi non ſint repe
tita.vt hĩc ⁊.ff. de iure fiſ.l.dicitur.⁊.l.anſertur. Iteʒ ſecus vbi ſũt
repetita ab inteſtato vt hic ſuit.vbi autem non addit pꝛopter ðſec
tum ſolemnitatis non valent. vt. . e.l. ſi veritas. ꝛ. ff. de vulg. ſub.
.l.coheredi.S.cum filie. .
n Relicta ſine repetitione ab inteſtato.
xX Directis.ſ.in inſtitutum ⁊ ei ſubſtitutum.at hic nõ paluit adop/
tio nec inſtitutio. ⁊ hunc caſum tantum perſequitur quando non
tenuit. ⁊ ideo a legittimis eſt petẽda. maxime ſi hoc pꝛecepit teſta
toꝛ. vt. S. in pꝛin.dixit.
y Sic data eſt. ſ.inutiliter pꝛopter perſonam heredis aʒ.vel quia
ſunt repetita.
5 Succeſſoꝛibus.ſ.pt legittimi ad eam reſtituendam teneantur. 2
ſic poſtulanda legitur paſſiue. .
a Poſtulanda. ꝙ eſt in duobus caſibus.ſ.cum ſint repetita ab in
teſtato. Item quando non potuit adire propter enoꝛem teſtãtis
qui credidit legitime adoptatam.

b Quod reſcripſimus.ſ.q dictum eſt. . quando non queſita be

reditate deceſſit. qꝛ non potuit vt petatur a veniẽtibus ab inteſtõ.

c Tuam. loquitur fratri teſtatoꝛis.

d Adoptata. vt quia vel erat liberta aliena.nt.ff. ðde adop.ſi pater
S.ſi vel apud non competentem iudicem. vt. ð. de bere.inſti.l. nec
apud.vel e femina. vt.j. de pꝛeſ. crip.lon.tem.ſi is.
e In familia.i. in agnaticia cognatione facta per adoptionem. qꝛ
tenuit adoptio.⁊ inſtitutio.

f Coguntur. hoc indubitabiliter ſi ipſa adijt.vt.ff.ad tre.l.ſi eius.

5. ſi quis rogatus.ſed ſi ipſa non adierat an heredes heꝛedũ co
gantur adire ⁊ reſtituere ar. ꝙ ſic.j.ad treb.l.pe.S.fi.vbi dicit ſine
ſucceſſoꝛe a contrario ſenſu ibi ſt umpto.ſed econtra.ar. ꝙ non. ff.
ad tre.l.ille a quo.S.ſi de teſtamento in fin. F. Sed poteſt diſtigui
tranſmiſerit ius deliberandi ad heredem rogatus vel non.vt. õ.
de iure deli. l. cum antiquioꝛibus. yt pꝛimo caſu:j. id tẽpus coga
tur heres rogati.vt dicta.l.j.ad tre.ſecundo cãu nõn. vt.d.l.ff. ad
hre.l.ille. F. ſ de teſtamento. ſed dices imo, ? tunc quando nõ hꝛãſ

WH

miſit uidetur cogi.quia ſi inſtitutus ⁊ fogatus mileſies renuntiet. tam po
terit agi. vt. ff. ad treb.l.nam qꝙ. 5. i. ſed illud eſt quia ſuo facto pꝛecluſu ſi
bi viam. at hic heres nihil fecit. Item queritur ſecundum Jo. ſi inſtitut⸗
⁊ rogatus de reſtituenda ſit non capax an cogatur adire ⁊ reſtituere ſi eĩ
partem capere põt certum eſt. vt. fl. ad tre. cogi. S. hi qui ſolidum.ſed ꝗd
ſi nihil videtur ideʒ vt poſ
ſit cogi per eundeʒ. . hi ꝗ
ait enim quum nihil.⁊c.
Item quia ſic eſt in ſingn
laribus relictis vt accipiat

tione quẽſierit tamen quia inferio/
ribus uerbis teſtamenti uos ſui iu
ris facere teſtatoꝛ curuit intelligi
poteſt reſtituendi heꝛeditatis con nõ capax ex toto vel ex ꝑ/
modi fideicommiſſo patrẽ obſtric te.⁊ alij reſtituat cui eſt ro
tum eſſe. gatus.vt.ff. ſi quis ali.teſ.
Mperatoꝛes Carus ⁊ Carinus pꝛo.l.i..ſed ſi legatum.⁊
a. IJodoꝛe. rr de excu.tu.l.legatarius.⁊
Am uiruʒ prudentiſſimuʒ de leg.ij. l. cum ei. Tertio
Papinianum reſpondiſſe videtur expꝛeſſuʒ.vt.ff.ad
non ignoꝛamus etiam legata huiꝰ tre.l.marcellus.s.fi.econ/
modi ſideicommiſſo contineri.i.u tra videtur ſi cogi ſiẽ ꝗ ca
bi heres rogatus fuerit quicquid pax non eſt quia aſcripſit
ex hereditate perueneꝛit:poſt moꝛ
tem reſtituere animaduertimus ẽt
pꝛcceptionis compendiuʒ teſtato
ris ueꝛbis compꝛehenſum eſſe.

F. fi. ⁊ de hijs que pꝛo nõ
ſcrip.l.fi. Iteʒ quia ſub ↄ
ditione inſtitutus impedi
tus adire non debet cogi
B pꝛopteꝛ condi.que nõduʒ
venit. vt. ff. ad tre. l. ſed ſi alio. . f. ?.l. ſe. ſic ⁊ hic vbi impeditur pꝛopteꝛ2
di.ſue perſone. Item expreſſum uidetur ꝙ lex pro non ſcriptam eſſe hu
iuſmodi habeat voluntatem. ut. S. de here. inſti. l. i. .ff. de hijs que p nõ
ſcrip.l.ſi in metallum.ſo.dico non cogi pꝛedictis rationibus.nec obſtat
dictᷣ. ꝭ. hi q.qꝛ ibi capax ex paꝛte inſtituttotũ capit ⁊ totũ reſtituit.ne par
tẽ accipiẽdo inueniatur teſtatoꝛ pro paꝛte inteſtatus deceſſiſſe.⁊ pꝛo par/
te teſtatus. Item quod nec legatis ſingularibus dixi. quia valeant. vel ñ
teſtamentum tamen nalet.ſicq; ex valido teſtamento accepit.nõ caput vt
det capaci. at ubi inſtitutio non tenet que eſt capax teſtamenti.non debʒ
quis accipere.ut ar. inſti. de le.s. ante. Item nec dicta.l. marcellus.S.fin.
quia ibi ab initio fit capax. Sed ex delicto ſequenti amitit.quũ adijt an
te queſtionem de familia habitam. Alij diſtinguunt aut fideico. genera
le vel ſpale nihilominus valet licet non capax non adeat.⁊ tunc adiꝛe nõ
cogitur.ut.ff.ſi quis ali.te.pꝛo.l.ij.in fi.⁊.ff.de hijs que pꝛo non ſcrip.l.
ſi. An deficiat quia non eſt aliquis de caſibus.ſ.exceptatis.⁊ tunc cogii
adire Haccłpẽ. ut alij det. nec enim lexeum accipeĩ ſed capere pꝛohibet. vt
5ð.de here.inſti.l.i.non autem capit qui alij reſtituit vt ar.ff. de verbo.ſi
gni.l. aliud. Item videtur hec filia legittime inſtituta licet credid erit teſta
toꝛ legitime adoptatam quãuis non eſſet. vt ar. 3.ð. de here.inſti.l.cuʒ p
ponas.⁊.S. de car.e.l.i.in fi. ſed alijs caſibus loquũtur ĩmo ⁊ ſi non ſit
legittime inſtituta. tamen ipſa uidetur cogi debere ⁊ adire ⁊ reſtituere. ut
ff. ad tre.l.cogi..hi qui.⁊.l.marcellus..ſi.⁊.ff.ſi quis ali. te. ꝓh. l. ij. F.
i. E. nolebat hic fideicõmiſſarius uti benefſicio trebel. bene enim pote/
rat eam cogere adire ⁊ reſtituere ſʒ quoſdã.vel ibi nulla ſuit ab initio in
ſtitutio. vt. ð. de hr. iſti.l.ſi pr.ſʒ ĩ dictis legibus erat aliqua ⁊ hec ẽ vᷣa ut
ð.dixi vel verius lʒ poterat cogi.quũ ab inteſtato venientes poſſunt co
gi quũ hoc t eſtatoꝛ expreſſe dixit que eſt idem cum pꝛima.

Sq Vaãuis.ſimpliciter.i.non expꝛeſſo cuius contemp latione ueſtra

uel patris uos inſtituat.vel dic.i.non ſub conditione emancipa
tionis ꝙ facere potuiſſet. ut. S. de inof.te.l.filius.

h Queſieꝛit. olim in totum hodie quo ad nſuf. ut.j.de bo.q li.l.cuʒ opðᷣ

.i Qurauit. rogando patiem ut emanciparet an autem emancipare tenea

tur ex hoc rogamine non aperit hic.vnde dicunt quidam quod non. vt
.ff. de leg.i.filiuſfa. S. ſecundum vulgarem.⁊ ad treb. ubi in pꝛin.ſʒ ſi diſ
ſipet pꝛ ẽt exiſtẽti in põtate ꝛeſtituat of.iu.ut.ff. ad tre.l. imperatoꝛ.tu dic

cogi.vt. ff. ð condi. ⁊ de.ſi cui legatũ ĩ.i..ij.e.⁊ ex hoc tacite nidetui 20

gari pr de ꝛeſtituẽdo filijs hereditatẽ vt hic ſubijcit. ⁊ dicta.l.ſi cui. ..cui

rei. v. lemater. nam ob quã aliã cãm de emãcipatiõe ꝛogaſſet ſicut ⁊ qui
legat. Nem ad fotem intelligituꝛ legare ? hauſtum. ut. fl. de ſerui. ruſ. p.

l. Itm ſi. 5. fi. ⁊ facit. ff. de leg.i.l. cim filio.

k c Im uirum legara. i. pꝛelegata. ut ſubicit

Receptionis.iſta talia pꝛelegata.

m Compꝛehenſum eſt. ſecus in donationibus inter niuos etiam inutilit

vt.ff. ad.l.coꝛ.de fal.filius

ſack. puta inter virum ⁊ vx. vt.ff. de leg.ij.l. xnum ex la. F. li. .l. ſe. I h.
intellige ſi anteq; ꝛogaꝛetur de reſtitutione pꝛelegauit.ꝙ ⁊ ipſã recipit di
ſtinctionem. vt. ff. ad tre.l. marcellus. 5. quidam ſecus ſi poſtea. vt. ff. ad.
l. fal. l.ticia. vel dic latius ſi queras an pꝛelegationes ſint reſtituende. ⁊
pꝛo qua parte imputantur in quartam. diſtingue an paus reſtitueꝛ ⁊ po

ſtea precipere iuſſus eſt. ã
econtra.pꝛimo caſu ſemꝑ
retinet pꝛeceptões ⁊ eſt ꝛa
tio. quia nõ videtur ꝛo gaſ
ſe de eo ꝙ nõdũ dederat
4 eſt de hoc ar.ff.de cõtꝛa
ben. emp.l.in lege. Et ſi
queraſ pꝛo qua parte ſibi
in quartam imputet eas

heres. diſtingue an expᷣſ

ſa volũtate teſtalois quaꝛ
tam retinet heres an non
Pꝛimo caſu computat ĩ
quartam ſolam duodeci-
mam partem ei pꝛelegate
.1. quartam eius partis qᷓ
iure hereditario ei obueĩt
quando in tertia eſt ĩſtitu
tus. ſi vero ſine voluntate
computat vncias quatuõ
rei pꝛelegate.hoc eſt here
ditariam partem. vt.ff. ad
.l. fal. l. ticia. Di uero pri-
mo pl egauit poſtea ꝛoga
uit. diſtinguo aut ẽ rogai
ſimpliciteꝛ reſtitue? poꝛtio
nem non faciendo mentõ
nem hereditatis. aut here
ditariam poꝛionem ⁊ he
reditatem.pꝛimo cãu reſti
tuet omnia. ſecundo non
vt hic. ⁊.ff.ad tre.l.maꝛcel
lus.S.quidam ⁊.l.fidciↄ.
F. i. ⁊ de leg.iij. ſi ticius.
Voluntas. magis. vt. ff.
ad tre.vbi.S.te rogo.⁊ ad

Sane quoniam in fideicommiſſiſ
uõluntas magiſquaʒ uerba plerũ
q; intuenda:ſi quas pꝛo rei uerita
te pꝛeterea pꝛobationel habes ad
ↄmendandam hanc patris uolũ/
tatem quam fuiſſe aſſeueras apud
pꝛeſidem pꝛouincie experiri non
uetaris.
Mperatoꝛes Diocle.⁊ max.aa.
Foꝛlunato.ppᷣ.
J creditoꝛis uoluntas iure
ſubnixa libeꝛari te ðbito uo
lentis doceri poteſt:⁊ antequaʒ ſo
lemnitèr tibi liberatio a ſucceſſoꝛe
pꝛeſtetur:exceptionem tibi ex uò/
luntate defuncti deſcendentem cõ
petere maniſeſtum eſt.
Mpa. Anto. a. Apolauto.
Am nẽceſſitatem reddenðᷣ
rationis defunctus remittẽ/
dã tibi eſſe petierit manifeſtum iur
eſt uoluntateʒ defuncti immutataʒ
eſſe debere.
Dem.a.Amplidio.
Laãri ⁊ aperti iuꝛis eſt ĩ fidei
commiſſis poſterioꝛes uo/
luntates eſſe firmioꝛes.
Dem.a.ſirmio.
Tiam a pupilloꝛum tutoꝛi
bus u elut ab ipſis relicta fi
deicommiſſa debentur. .
MWp eratoꝛes Diocle. ? Maxi.

l. fal. penales. . fi. plerunq; autem dicit. quia quandoq; ſola verba ſpee
tantur. vt. ff. ð vſulf. le. l. ſi alij qñq; vtrunq;. ſed ſcriptum voluntati aptat
vt. fl. de leg. iij. libꝛoꝛum. 5. item ⁊ caſius.⁊ de leg.ij.l.vnum.S.fin. alias ſi
pꝛoꝛſus verba diſcrepent a voluntate non valet. vt.ff. de leg.i.l. iij. F i.
b Plerunq;.hoc pꝛopter.l.que eſt de vſuf.le.l.ſi alij.
c PHẽs. dirigit ſermonẽ ad fideiↄ.⁊ dic ꝙ ad hoc ñ cogitur vel dirrigit ad
bĩdẽ ⁊ tc cogr̃ ut.ff. ad tre.l.luci. S. ꝗb.⁊ ad hoc.ð.de le.l.cum qõ in ſi.

d ſ Jqreduors ſubnixa iuris ſolemnitate vallata. vt aſſunt que ad

eſſe opoꝛtet.⁊ abſunt que abeſſe opoꝛet.
e Solemniter.i. per acceptilanonem. B
f Exr voluntate.ſ.deſuncti.⁊ ad hoc ꝙ liberatio põt debitoꝛi relinqui.cõ
coꝛdat inſti.de le.S.ſi quis debitoꝛi.⁊.ff.de do.exce.l.apud. . pꝛeterea
T de liber.le.l. ꝙ mihi.⁊.l.ſi quis decedens.s.nunc de effectu.⁊.l.nõ ſo-

lum. F. fi.

D

g c AVm neceſſitate. rationis.i.tutelle pꝛeteꝛite non future.
b Tibi. tutoꝛi quondam vel curatoꝛi vel cuilibet adminiſtratori.
i Immutatam. i. non debet imutari. ⁊ hoc niſi doloſe geſſeꝛat vel aliquid

reſidet. penes eum vel dolo ſecerit quominus ſit. vt. ff. de admi.tu.qdaʒ

decedens.ꝛ.fl. de lib. le.l. aurelio.. caius.⁊.l.ſi quis rõnes.
k c Lari. firmiores. expreſſas. vt. ð. de condi.l.cum pꝛoponatis.vel

tacita.ut.ff.de adimen.le.l.iij.in fi.⁊.l. ex parte niſi per pꝛorem

poſterioꝛi derogetur.ut.ff. de leg.i.l.ſi mihi ⁊ tibi. 5. 1. T de leg.uij.l.ſi ꝗs

in pꝛin. accurſius.

Ie Ciam tutoꝛibus pupillum inſtitui tam ab eo quam a tutoꝛe le-

Sgare poſſum. ⁊ a pupillo videor legare.vt hic. ⁊.ð.de re.cre.l. cuʒ
etiaz. ⁊ de leg.ij.l. peto..mater.

m ſ

in perſona. caſus auus fecit teſtamentum nepotem inſtituit he

iiegem. rogauit eum. vt quando moꝛeꝛetur reſtitueret cuidaʒ fra
tri. deceſſit auns. nec ille reſtituit ⁊ ambo deceſſerunt. vxoꝛc autẽ ille ꝗ poſ

ſidebat ſideicom.inſtituit heredem. alius autem ſilium ſuum bef̃
dem inſtituit. filius de reſtituendo fideicom.cõuenire poteſt vxo
rem patrui ſui ſi aũt hereditas pr̃ui ad ipſuʒ deueniſſet quocũq;

caſu fid eicõ.peti nõ poteſt ſed tota hereditas ab eo peti poteſt.

aa. Liberlo. . .
Jin perſona patris tui cui
te ſucceſſiſſe pꝛoponis fidei

commiſſi dies utiliter ceſſit licet tẽ

poꝛe quo ſuerat datum necdum te
natum pꝛobetur vxoꝛeʒ patrui tui
quem contendis patri tuo roga-
tum fuiſſe ſi ſine liberis deceſſe/
rit ab auo relicta reſtituere ſi ei
ſuùcceſſerit ð fideicommiſſo conue
nire debes nam ſi patrui etiùʒ her
ditas tibi queſita eſt non fideicom
miſſo querendũ:ſed hereditas ab
ea vendicanda eſt.
Dem.aa. Plociano.
Tin epiſtol vel bꝛeui libel
lõ uel ſine ſcriptura:ĩimo eti
am nutu fſideicommiſſum relinqui
poſſe adhibitis tẽſtibus nulla du/
bitatio eſt.
Dem.aa.Stratonico. L
Jueritàs uel ſolemnitaſ iu
ris deeſt:nec amplexus pa-
rentis uoluntatem relicta dediſti
uel tranſactionis cauſa ſtipulanti
bus pꝛomiſiſti negotiumq; itegꝛũ
eſt ad ſolutionem urgeri nõ potès
Dem.aaa.⁊.cc. Meneſtrato.
Nſtrumentà pꝛedioꝛuʒ per
fideicommiſſum ꝛelictoꝛum
que ad pꝛobationem oꝛiginis eo/-
ꝛum pertinent heredes pꝛeſtare ne

in pꝛincipio. accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.
x Libello. vt inter pꝛeſentes.codicillo puta ſcripto.

n ¶ Ntilit er. ceſſit.ſecus ſi non ceſſiſſet in perſõa eius.quia tũc tãſ/⸗

mittetur. vt hic ⁊. ff
de ali.⁊ ci.le.l.ðiiij.
ſin autem ⁊ de le.
.ij. l. vnum. . rogo
in fi. ⁊.l.miles. .i.
⁊.j.quando di.le.
.c.l.uj.⁊.ð.ſi omi.
etiam ſi non ceſſit
tranſmittit ad ſuoſ
vt hic erat.⁊.j. de
hijs qui ante aꝑ.
la.l.i.⁊ hoc ueruʒ
o Datum.i.relictũ
p Patrui ticij.
q Quem. l. patru/
um tuum.
r Snucceſſit.ſ. vxo/
ri patrui ipſi pa
truo.
ſ Etiam tibi.nõ ſo
lum patris.
t Vendicanda.ſ.a
gere peti. here. ſi 2
tendit ſe pꝛo here
ð vel pꝛo poſſeſſo
re poſſideĩ de fidi
com.autem nõ ha
bes quem conuei
as niſi te ipſum.
ue Lin epla.
iſ. miſſa in
ter abſentes. vt. ⁊.
.ff. de le.ij.l.miles

y Nutu.nõ.legata nuiu relinqui.vt hic ⁊.fl. de leg. ij. l. vuz pꝛopo
nebatur in fi.⁊ de leg.iij.nutu.ſed in inſtitutione heredis eſt alið

vt. S. de teſtamentis.l.iubemus.S.ſi uero.

ʒ Teſtibus.quinq; ad minus.vt.ff. de codicillie.l.fi..ffi.
a ſ ueritas.quia non condidit defunctus teſtamentum.
b Ael ſolemſtitas.quia non condidit minus ſolemne.
BHBediſti. vel alio modo agnouiſti.vt. ð. de teſtamentis.l.non du

bium. §. l.

d Supulationibus.i.ſtipulare volentibus.
e ¶ Non potes.niſi pꝛius diffitearis relictum. poſta vero fecurras
ad ſolemnitatem iuris dicens relictum quidem ſed in minus ſo
lemni voluntate. quo caſu cogeris ſoluere aut iurare.vt.j. e.l. fi.
pꝛin. que ẽ contra.ſo.ſecundum Jo.vel ſolue vt ibi.

ſi in totum ſecundum. P.

f i MNſtrumenta. emptionalia. s dit rectoꝛum pꝛo parte. ſec

g Non habent. ideoq; nec de euic. heres tenetur. vt. fl. de lega.i. ſ
a ſubſtituto. . fi. ſecundum quoſdam. vel ideo quia autenticũ de
bet eſſe penes heredem.vt ſubijcit.⁊.ff. de act. emp.l.ticius.ſʒ cõ/
tra.j. de libe.c.ſicut datam. ſo.ſpeciale eſt in inſtrumento manuĩ
ſionis. ſed in inſtrumento emptionis etiam ſerui manumiſſte, i. vel il

lud eſt in omnino manumiſſi.

h Pꝛoferant.i.exhibeant vt fiat deſcribendi facultas.vt ar.f. de
ac. emp.creditoꝛ. ⁊.S.de eden.l.pꝛocuratoꝛ.⁊ facit ſecundum vnuũ

ſenſum.j. ad.l.fal.l.ſi pꝛedioꝛum.

i b Eꝛedum. q. d. non ſolum teſtatoꝛis ſed etiam heredis 16

⁊c. ut ⁊ inſt.e.ꝭ..non ſolum. ⁊ etiam ſi ignoꝛet eſſe herdis.
yt.fl. de leg. ij.l. ynum ex. 5. pe. ſecus ſi exiranel eſt ybi diſtinguit.

fükl
e Eig
emn
Iutarho⸗
chüpe
(diiſnon
intf
giberi
lilauin
tcelei⸗
Gmmſi
Cecke
aua
Grel eis
neuſi
lguntra
ſpsrel gn
Mlietun
moſort
lpm
Gtoregge
Attontron

Vydil

udaig
tsdein
lomnttente
Mbool.
ſeeieg ur
MN
ſ Ne
un
Lokſept
Peſts.
Eeſnqri
cemenui
nentn
lulooſ
inenon
tſtno,.
Mdumid
lüncode
ſiari

unte
olch
e,
ſaüirti⸗
alliß
lutlg
en ce
nn
naſe
hchclt
ti
i
ſoncc
ltllſei
ti
lumren
1drumg
unſncd
nlt⸗
mlen
un.
Ccſiltr

ni hl

lbioͦ
n.
tonchſ
iberſ,
epober
occt
cäceſi
Autentone

nen onl

ſieihſn.
Zuch
Entes N
wcilli

lilnd

lchonn
lockno

mentone

Kvort

.Y teumn

rinsh

Ee

b e

yt. ð. de le. l. cum alienam pariſicatur ergo res teſtatoꝛis rei brdis

vt. ⁊ al. ff. de ma. te.l. ſi ita legatus. . i.

X repudiatione doli mali.ĩmo intentionis ſiue facti quũ

actio ſit nulla repudiato legato. vt.̈ ff. ad. l. cquil. nam ſiẽ
in pꝛincipio.? ſi cer. pe.l.pꝛoinde.

l Inſta. non dolo

yvel metu. vel dic tẽ
quado iã petipoſ-
ſet. aliaſ non põt ẽ
pudiari. vt. ff. ð ac

qui. hered.l.is po
teſ. .l.qui ſupeꝛſti

tis. ⁊ de le.ij.ſi ita

m Obeſle poteſt.

yt quia eras mãci
patus vel etiaʒ in
poteſtate. ſed erat
legatum in caſtren
ſibus vel quaſi. ſʒ

bodie etiam in ad

nenticijs vel dic ꝙ

erat legatum ſub
itione que nõdũ

extiterat.non ergo

repudiat pater in
pꝛeiudiciuʒ filij. vt
hic ⁊.ð.de iure de
li. l. remittente. ð
repu.bo.poſ.l.i.⁊
ff. de reg. iur. l. nõ

debet.

n Igeicõmiſ

ſum pꝛoba

la per ſeptem łqui

q; teſtes.vel ꝑp idẽ
teſtm̃ quũ in eodẽ

ademerat qð pꝛĩo
legauerat. vel ĩ co⸗
dicillis poſtea.⁊ tẽ
ipſo iure non ðbe
.l. datum. ideo aũt
dixi in eodeʒ teſtõ
quia ſi quid poſt
factum teſtamentũ
voluerit m utaz. vt
babeatur pꝛo non
dato quantum ad
ſe. ex integro omĩa
cc. vt. ff. de teſtamẽ

tis heredes. S. i. ſʒ
certe ⁊ ſi poſt factũ
teſtamentum peni

eſſe non hàbent. tamen cautionẽ
pꝛeſtare debent:quod ſi opus ſue
rit legatario ſeu fideicommiſſario
ipſa ſi habeant pꝛoferant.
Dem. aa.⁊.cc. Julianum.
Erèdum ⁊ ꝛes pꝛoponas ꝑ
ſideicommiſſum relin poſ

ſenon ambigitur.

Dem. aa.⁊.cc.Foꝛtunato.
Xrepudiatione fideicõmiſ
ſi doli mali exceptõ iuſt cã

intercedente tunc opponitur quã

do ipſe cui ſideicommiſſum relic
tum eſt repudiatione uſus fuerit.
unde quum hoc non te ſed patrez

feciſſe aſſeueras qui tibi noceẽ nõ

potuit nihil tibi obeſſe potẽſt.
Dem. aa.⁊.cc.olimpiadii.
Ideicòmmiſſum eius qui r
liquerat pnĩa ꝓbata ſucceſ-

ſores nunquam prãre compellunt᷑

Dem. aa.⁊.cc. Lybeꝛio.

Xfideicòmmiſſo ſub condi

tione ſine libertate ſeruie ꝓ

prijs inutiliter dato libertas peti ñ

Dem. aa. Achilleo .
X teſtamentò quod iure nõ
ualet: nec ſideicõmiſſuʒ qui

dem ſi non ab inteſtato quuʒ ſucce
dentes rogati proͤbentur peti põt.

Mpe. Juſti. a. Demoſtheni. ppᷣ.
Vm acutiſſimi ingenij uir.
⁊ merito ante alios excellẽs
Papinianus in ſuis ſtatuit rñſis

ſt quis filium ſuuʒ inſtituit heredẽ
⁊ reſtitutionis poſt mortem oneri
ſubegit nõ aliter hoc uideri diſpo

ſuiſſe:niſi quũ filius eius ſine ſobo

le uitam ſuam reliquerit. nos huiꝰ
modi ſenſuʒ merito mirati plenifſi

mum ei donamus euentum: ut ſi

quis hoc diſpoſuerit non tantum

filium heredem inſtituens:ſed etiã

ſiliam uel ab initio nepotem uel ne

tuit etiam in voluntate non ſolemni. dicã non deberi ſ ipſo iure
ſed per excep.vt.ff. de adimen. le. l.ij. F. fi. ⁊ de excep.do.l.apud.
.5§. pꝛeterea. eſt enim ambnlatoꝛia. æc. vnde poſterioꝛi ſtatur.vt.ð.
.e. clari. ſiue fuerit expꝛeſſa ſiue tacita.ſed quid ſi voluntatem nõ
mntauit. ſed tale quid fecit legatarius quod ſi ſciſſet teſtatoꝛ reuo
caſſet. puta vxoꝛem teſtatoꝛis ſtupꝛauit..non deberi ex tacita
traria voluntate.vt.ff. de hijs qui.vt indig.l.indignum.⁊.l.in me

tallum ⁊.l i.

o e ? fideicõmiſſo.non poteſt.vt.ẽ.de neceſ.ſer.l.quidam.S.

illo. ⁊ de le.l. ſeruis.ſed hoc fallit in milite. vt. ff. de teſ. mi.
l. ex his.⁊ in eo ſeruo cui eſt relictum legatum ſi heres non eſſet
quum puimo eſſet inſtitutus vel ſubſtitutus.vt. ff. de ma.te.l.diu

Rteſtameno.nec fideicõmiſſi um. vt. S. e.l. eam quam ⁊.l.ſi

veritas. ſeò fallit in caſu. vt. j.e.l. fi.

q Pꝛobentur. vt ⁊.ff. de inof. tel. ticia quod eſt eo ipſo ꝙ pꝛo co
dicillis valere noluit. vt.

de ma. te..ſi non iure.vt.fl. de vulg. ſub

ponere.

ſtamento cõdito eum preterijt:nul
lo ei penitus relicto alijs heredibꝰ

cuit:ut emancipatus ut pote ĩiuria

ſideicõmiſſũ a ſua pſõa ꝛelictuʒ prẽ

habere cẽſemuſ.

tuorum proſpicientes ſancimus.
ſi ſine ſcriptura ⁊ preſentia teſtium

ſti.l. coheredi. S. cum ſilie.

NCcAim acutiſſimi.reſponſis.vt.ff. de condi.⁊ demon.l.cum auus.
ſ Vitam ſuam. ⁊ eſt ratio.qꝛ qua ratione teſtatoꝛ pꝛopoſuit filium

fideicummiſſario.ſ.ne quãdiu uiueret filius fideicõmiſſarius haberet ea
dem rõne ⁊ nepotem videtur voluiſſe defunctus pᷣponẽ.ſed ſi filiũ non pᷣ
ponat. puta quia pꝛeſenti
die rogauit ſilium reſtitue

ptem :uel pronepotem ul ꝓneptẽ: re contraꝛium eſt omnino
uel aliam dẽinceps poſteritatem ? ſecundum Jo.
eam reſtitutionis poſt obitum gia t BDeinceps. ſecus in extꝛa
uamini ſubiugauit:non aliteꝛ ſenſiſ neis eſt. nam illud quod

ſe uideatur nec hij qui reſtitutione

eſt. ð. de inſti.⁊ ſubſti.l.ge
onerati ſunt ſine filijs ulł filiabus:

neraliter pꝛimo.e.in fi.ñ

uel nepotibus uel neptibus.ul pꝛo eſt contra quia in ibi alio
nepotibus uel proneptibus ſue/ caſu non eſt iĩ iſto dicit i ð
rint defunctiꝰ ne uideatur teſtator eſſe in extraneis.

alienas ſucceſſiones proprijs ante u Befuncti. vel niſi itraue

rit monaſterium.vt.j. ad
tre.auſ.contra rogatus.⁊
facit. ff.ad tre.l.ex facto.
fi. 7. S. ſi quis rogatuſ.⁊.S
de inſti.⁊ ſubſti.generalr
¶F. fi..j.ad tre.l.iubemuſ
⁊ aut.niſi rogaiti.

Dem.a. Joanni.ppᷣ
Nidaʒ filium ſuum a ſacriſ
paternis remiſſit:⁊ poſtea te

derelictis: ipſum at quem neq; he

redem neq; exheredatũ fecit fidei x q Vidam. paternis
cõmiſſo pregrauauit. querebatur .ſ.vinculis patrie.
ſi utile eſt huiuſmodi ſideicõmiſſuʒ poteſtatis.

tota igitur antiqua dubietate ſuꝑ

yPꝛeſtare. vt ⁊.õ. de le.l
hoc exploſa nobis ĩ hoc caſu pla

quum quidam. ⁊ eſt hoc
verum etiam ſi filius peti
it ⁊ habeat patris bona ꝑ
contra ta.vt.ff.de leg. iij.
.l.ij. nec obſtat.S. de bo.
poſ.contra ta.l.i.que ẽ cõ
tra.quia ibi ab inſtitutis
relicta pꝛeſtantur ab eo ꝗ
habet contra ta.non autẽ

a patre affectus non compellatur

ſtare.quod etiam ⁊ ĩ alijs perſònis
quas exheredari neceſſe eſt locuʒ

Dem. a. Joanni.pp̃ᷣ.
Vẽſtionem ex ſacto emergẽ
tẽ reſecantes ⁊ uolũtati moꝛ
hic extraneo erat relictuʒ
ibi coniunctis pꝛima veꝛa

ſideicõmiſſo derelicto: ſideicõmiſ 3 Perſonis. puta nepoti

ſarius elegerit herediſꝰ iuramenti bus ꝓnepotibus ⁊ ſimi
uel forſiuan legatarij uel fidecomiſ libus.⁊ idem in hijs qui
ſarij quotiens ab eo relictum eſt fi extranei ſunt. nam quos
deicõmiſſum ſiuè uniuerſitatis ſiũ non onoro.nõ honẽo. vt
ſpale neceſſe habere heredem ſiuue S. e.ab eo.

legatariũ uel fideicomiſſarium pöuſ a q Aeſtionem. ſu.i.
iureiurando de calumnia preſtitò

alumn quanuis.
uel ſacramentum ſubirè. ⁊ omni nn b Heredis. negãtis a pᷣn
quieiudine ſeſe relaxare:uel ſi recu cipio aliquid eſſe relictum
ſandum exiſtimaueri ſacrameniũ ſecundum Jo.

aui certam quantitatẽ manifeſtare c Siue uniuerſitatis. idde

ſingula ſingulis caute.nã
ab herede tãtũ uel fideicõ
miſſario generali poteſt relinqui generale fideicom. ſed legata ⁊ fideicõ.

ſpalia a quolibet hõrato.ut hic ⁊ inſti. de ſingulis rebus per fideicom.
relic.in prin.

d Preſtito. ab eo qui defert ſacramentum.
e ubire. hoc iuramentum referri non poteſt. vt hic dicit. Sʒ quid ſi di

cat ſe ignoꝛare veritatem quia erat abſens tempore quo teſtator legaue
rii..tunc debet iurare quod nihil tale a teſtatore audiuit. vt inſti. e. ..
fi.nõ.ergo hic ex minus ſolemni voluntate neceſſe eſt uel dari uel iurari
⁊ ſic eſt contra.S.e.ſi ueritas.⁊.l.ex teſtamento. So. hic corrigit illas Pz
quoſdam. alij dicunt ꝙ hic ſine lolemnitate reliquere noluit taſtatoꝛ ar.
õ.de co dicillis.l.fi.ſed hoc non placet. Jo. aquia inſti.de fideicom.heð.
vbi idem caſus ponitur qui ⁊ hic dicit de teſtatore qui ſolemnem conde
re uoluit uoluntatem alij diſtinxerunt.vt.b. an heres dicat non eſt tibi le
gatum.quo caſu cogitur probare legatarius nerum eſſe ⁊ ſolemne vt in
comranis. an dicat non potes petere quia minus ſolemne eſt quo caſu

loquitur hec lex nec bec placet. quia ſic expediret primo heredi n egare

H„

e

relicta a pꝛeteritis vt hic.ł

vt ei ſolemnitas pꝛobetur ꝙ eſſe non debet. vt. ff. de tribu. 1. llud. . p. It
ſecundum eum in ſecundo mẽbꝛo ex imperfecta voluntate eſſet ciuilis ⁊

naturalis obligatio ſi heres conſitet. ut aut.ſ.ſoluat aut iuret non ſolẽne

Tu dic quarto modo ſecundum JYo. refert ab initio conſiteatur de relic
to uli qui eſt grauatus.ſed minus ſolemne debʒ ⁊ loquuntur contraria

quis.⁊.S.ſi tamen quis.⁊. .ſed ſi inſtrumenta. ⁊.ð.de teſti.l.teſti
um nam ⁊ ibi equiparatur probatio ſcripture.v.teſtibus ergo e⸗

tra que fiunt ſine ſcriptis pꝛobantur per teſtes uel inſtrumẽta. qiꝛ

eadem eſt eoꝛum auctoꝛitas.ut dicta.l.in exercendis.⁊ hec opi.
Jo. conſuetudine appꝛobat᷑ generali.licet pꝛima aʒ.validioꝛa ha

1 W.
Celtwon⸗

nin

diffitetur. ⁊ quum ei eſt ꝓp
batuʒ tunc recurrit ad ſub
tilitatem iuris.⁊ tunc com
pellitur ſoluere vel iurare.
⁊ ſicnon admittii pnĩa.vt
hic ⁊ inſti.e.d.in fi. vt ſic ex
mendatio puniatur.yvt ⁊.ð
de non nu.pe.aut.contra.
qui pꝛopꝛiam.⁊ auten.de
tri. ⁊.ſe..ſtudiuʒ colla.iij
vt ⁊ de do.licet per dilatõ
nem ſacramenti hoc fiat.⁊
ſic fit contra.ff.ð iureiur̃.
.l. eum qui.

a Derelictã.ſ.vniuerſalem
b Expectat.i.petat.
c Omnimodo.cetiam ſi pe

nitere velit ⁊ fateꝛi verum.

d Et teſtis.impꝛopꝛie dici
iudex ⁊ teſtis pꝛopter hoc

.ſ.quia eius iuramento 2
mittitur vt hic ſubijcit cu
religio ⁊c̃.vt.ff. quaꝛũ re.

ac.non dat᷑.in pꝛincipio ⁊

ſic non eſt contra.ð.de teſ
tibus.l.omnibus.⁊.õ. ne
quis in ſua cauſa.ius ſibi
di.l.i.ſic ⁊.Sð.mã.l.ĩ re mã
data.

e Minoꝛes.i.pauciores..
Quum enim.dixi quum

quid petitur ex imperfec
ta voluntate.ſi autem ex ꝑ
feca aliteꝛ eſt aʒ.vel.õ.con
ſidit de ſacramento hẽdis
hicnon.

g Oſtenditur.i.oſtendeꝛe

vult legatarius quod ẽ qñ
legatarius non confidit ð
ſacramento heꝛedis.vłqñ
confuetur heres relictum
ab initio.ſed dicit minus
ſolemne. vnde legatarius
habet neceſſe pꝛobare. ſiñ

ſideicõmiſſario derelictãz nolueꝛit
ſi forſitan fideicommiſſarius maio

rem expectãt: omnimodò exactõi
fideicommiſſi ſubiacere: ⁊ eum ad
ſatiſfactõm cõpelli:quũ ipſe ſibi iu
dex ⁊ tſtis iueniatur cuius religio
⁊ fides a fideicomiſſario electa eſt:
nullis teſtibus nulliſq; alijs aduen
ticijs probationibus requiſitis ſed
ſiũ quinq; ſint teſtes uel minoͤres
uel nemo cãʒ per illius ſaeramẽtũ
uel dandum uel recuſandum hr̃e
tam ſuam firmitatem quã exactõʒ:
ſiũ pater ſit qui fideicommiſſuʒ de
derit ſiue extraneuſ:ut equitatis ꝛõ
comuniter i omnes procedat.
Quum ẽnim res per teſtium ſolẽ
nitatẽ òſtenditur: tunc ⁊ numerus
teſtium uel nimia ſubtilitas ꝛequũẽ
da eſt.lex ⁊ enim ne quid falſitatis
icurrat ꝑ duos ſorte teſtes cõpſi
tum maiorem numerum teſtiuʒ ex
poſtulat ut per ãpliores homines
perfectiſſima ueritas reuelet. Cum
autèm is qui aliquid ex uoluntate
defuncti lucratur:⁊ maxie ipᷣe hr̃s
cui ſumma eſt autoritas totius cãe
commiſſa dicere cõpellitur uerita
tem per ſacramenti religioneʒ:qua
lis locus teſtibus relinquatur: uel
quemadmodum ad extraneam ſi
dem decurratur propria ⁊ indubi
tata relicta quuʒ ⁊ in leges reſpexi
mus qui iuſtis diſpoſitionibus teſ
tatoꝝ omnimodo heredes obedi
ꝛe compellunt:⁊ ſic ſtrictiuſ cãʒ exi
gunt: ut etiam qmittere lucrum he

reditatis ſantiãt eoſ qui teſtatoribꝰ

ſuis minime paruerunt.

*dubio per legittimum numerum debet ꝓbare ſecundum Jo. ⁊. H.ſʒ tu

In auten. de here.⁊ fal.s.ſi quis
autem non umplens. coll.i.

CO. b Oc amplius qui ð
functi iudicium lege non repreſen
tatum mònituſ a iudice infrà annũ
non implet excluditur eo quod pᷣ
ter debitum n turale percepit ex
eodeʒ iudicio.hoc ergo onere ſua
danda ſuper hoc cautiò ne öfertur
primo ſubſtitutis mox ordine ſer
uato coheꝛedibus adeuntibus.uel
generali fideicommiſſario ſoli uel
ex pluribus in parte potiri uel
ſpeciali fideicommiſſario ſiue lega
tario maioris emolumenti:uel òm
nibus uel uolentibũs uel libertate
in teſtamento donatis prout quiſʒ

eoꝝ prior nominaàtus eſt. ex here

ditatis nec his quidem reſpẽctis.
poſtrẽo deſertur extraneo ul ſiſco.

õia de legàtis ⁊ ſideicõmiſſis:
æ de in remmiſſione tollenda. xliij:

Epe. Juſti. a. demoſtheni.pp.

Am hij qui legàtis uel ſidei
commiſſis honorati ſunt: p

ſonalem plẽrunq; actõʒz ha
bere noſcuntur: quis uel uendicà
tionis uel ſinendi modo aliòrũq;

generum legatoꝝ ſubtilitatẽ ꝓno

ato adittet quam poſteritas optis
rationibus uſa nec facilẽ ſuſcepit:
nec in extricabiles circuitus laudꝗ
uit.quis in rem miſſioniſ ſcrupulo
ſis utatur ãbagibus. Rectius igit̃
eſſe cenſemus in rem quidẽ miſſio

nem penitus aboleri: oĩbus uero

taʒ legatarijs quã fideicõmiſſarijs

beat. argu. ſed við
tuꝛ ſoli coniecture
ſtandum ſine hoc
numero ut. ff. ð le
ga.ij.l.cum pꝛopo
nebatur. ſed ibi eſt
coniectura pꝛoba
tio. vij.teſtiũ. Item
eſt hic ar. ꝓ nobiſ
in eo ꝙ nõ. ð. ð ſe
cundis ta.l.ij.

h Compoſitum.ſ.
teſtamentum.
i Quum autem nẽ

fddit ad pᷣmũ cauʒ

k Quum. ? in le⸗

ges bene dico ꝛe⸗
cuſato ſacramento
legatum ſoluendũ
azo.

IJuſtis.i.nõ iniu

ſtis ut. ð. de hijs ꝗ

bus nut indig.l. nõö

m Lucruʒ. ſi tamẽ
teſtatões hoc dixe
runt non aliter. ⁊
ſic ñ ẽ contra. . de
inof. te. l. ſi quis in
ſuo in prin. que ẽ
contra uel bic loq
tuꝛ in extraneo he
rede qui plus puĩ
tur non parens ꝙ
patet quia dicit lu
crum ut.ð.de codi
cillis. l. fi. ibi ĩ ſuo

boc non placet. a
.ð.dixit ſiue ſit pr
⁊cẽ.ul hic nullo mõ

noluit parere. ibi
noluit licet tarde.ł
hic ſciebat eſſe ꝛelic

tum ibi dubitabat

nel hic ꝛelictum erat nenerabili loco ibi pꝛinate perſone uel bic di

cplnſpin

(cpi
oruln
fbaite
(conra.⸗
Alelſiß
iclonte

ſpnnl.

d
nimnit

Alitan⸗

nla
ybrur
1ſmone,

ſocba

H tnlpfn
ore. ti

aus a

lungvoſc

bi
Serriſot
ſſder
(s dum

revre

ſibere

mitteretn

les eſſe

Poto⸗
Ounnbt
olantb
fpormnun
fieon
Lionlil

het
fcor.
ypmine
eMnltatn
guigen

dic ſecundum aʒ.i.quum quis teſtatur nücupatiue. heres ſatetur relic/
tum ſed non ſolemne.tunc ⁊c̃.⁊ ſic collige hic ꝙ quum eſt nũcupatiuum
redactum in ſcriptis per tabellionem non pꝛobat illud inſtrumentum.

ſed tantum per legittimum num erum teſtium pꝛobatur huiuſmodi teſta

mentum nũcupatiuum.ſed quum eſt in ſcriptis pꝛobatur ⁊ teſtibus. vij.
per ſcripturam inlinuatam ⁊ pro hoc.õ.de teſtamentis.l.fi.⁊.l.hac cõ
ſuluſſima.s.ſi quis. Item duo teſtes non pꝛobant.ergo nec inſtrumentũ
quod duoꝛum vicem ſuſtinet.ut.S.de ſide inſtru.l.in exercendis niſi in
caſibus ubi plus ſcripture creditur.vt..ſi mi.ſe.ma.dix.l.iij. ARem malõ
eſt auctoꝛitas.vij. teſtium quam vnius inſtrumenti quia tribus ad plus
teſtibus equiualet tabellionis inſtrumentum.vt.j. qui. poc. in pign. ha.l.
ſcꝛipturas. Item materia daretur falſo fabꝛicandi.vt. ff. quẽad. te. ape.l.
.ij. F. diem alij dicunt vt Jo. ⁊. M. per illud inſtrumen um poſſe proba
re ⁊ pꝛo eis eſt. S.ð arbi.tu.l.fi.⁊.j.de do.l.in donationibꝰ. ⁊.õ.de edic.
edi.adri.tol.l.ſ..⁊.ff. quemadmodum te.ape.l.fi.Item tot teſtium aucto
ritatem videtur continere inſtrumentum quot in eo fueꝛint. vt patetĩ ceci
teſtamento. vt. S. qui te.fa.po.hac conſul. ⁊ inuentario.vt.j.ad.l.fal.aut.
ſed cum teſtatoꝛ.nam in inuentatio.xx.poſſunt eſſe legatarij.quoꝛuʒ om
nium auctoꝛitate gerit inſtrumentum. Item ſi ea que fiunt in ſcriptis ꝓ
bantur per ſcripturam uel teſtes in aut..de fide.inſtru. . quia ergo.. .ſi

cit quod amittit lucꝛum ſed non dicit totum nel lex iſta refeꝛtur
ad eas leges que non imponunt ceꝛtam penam. aꝛ. ff. de neꝛ. ob.
.l. doli. uel loquituꝛ ſecundum ãtiquas leges quaſi dicat ſic eꝛat
olim. non autem dicit quod ſic ſit hodie.ĩmo nõ eſt ita.hodie p.
.l. illam. ſed peꝛ auß. hodie idem. ideo ſequitur aut.hoc ampli⸗
⁊c. que eſt de here.⁊ fal.coll.i. Autentica.
n b Oc amplius. q. d. dixi qualiter puniat lex condic. nune
dico hoc amplius.ꝙ qui iudicium ⁊c̃.
o Non ꝛepꝛeſentatum. alias non ꝛepreſentandum. alias ſine nö
2 primam lege quia ſecus ſi eſſet ꝛepꝛeſentatum per legem hoc

quod defunctus uolnit fieri.hoc lex implet ut in libertate dãda

quam ſenatuſcon. repreſentat ut nec imponatur pena ceſſanti. ut

ff. de fideicom.li. l. cum uero.S. pe. ⁊.. antepe.⁊.l. ſi eum. . ſi gs

ſeruum. ꝛ.j.ſi man.ixa.fu.ali.ut ma.l.ſfi.
alia littera planius legitur. dic repreſentatum.i.lege uallatuʒ yr
munitum. ut aperte dicitur in cor. . hijs igtur a nobis.
p Monitus. bis uel teꝛ vt in aut. de ec.ti. F. ſin autem col. x.
q Infra annum. poſt admonitionem iudicis computandum vtiĩ
cor. S. ſi quis autem.ſed in nouellis dicitur a tempore quo pꝓnũ/
tiatum eſt legatum eſſe preſtandum.

la bot

ercont

nſtd
Aoicer
Nloloen

Pnüözt
bul⸗

toifk

ͤgehſe
tindgli
4.

guz ſn

oheeten

ordltr,1

ntdde
elan

rin gtmi
Luelbelge

ommf
inenen

NNen

Mucttl

titl
biile

rE—

Nllet
Nirtg
nloni
unt H
ſtite
bucſetn

dbbicdt
eebet ld
een
Genn n65
iatſea
holia
Hrin

Gltenna

Nd

loſan

lunn

ttedh

ſnt
unſ

n Naturale. naturale ergo debitum pꝛopterea quod defuncto nõ

obedit non amittit a lia amutit.quia hoc quaſi debitum alia vt lu
cra cenſeẽtur. nec eoꝛum par ratio eſt. vt.õ. decodicil.l.fi.F. fi. ⁊ de
cur. fu.l.fi. in pꝛin. an idem ſi legi beres non obedit. non faciendo
inuen tarium ⁊ ideo amittat hanc falcidiam debitam iure nature

bebat excep.quum vero per damnationem vel pꝛeceptionem habebat tã
tum perſonales.que dicuntur ex teſtamento licet foꝛſitan non ſit teſtam
tum ſed relictum nutu ſolo.vt.ff.de leg.iij.l.nutn.
b Vendicationis.i.legati relicti per vendicationem. vt quia teſtatoꝛ di/
xit ticius vendicet talem fundum.accurlius.

in falcidia ðᷣbita iu
re inſtitutionis cer

9 Lautionem. de
plendo ea que rec-

te diſpoſuerunt teſ
ſtatoꝛes. vt in cor.
.5. ſi quis autem ñ
implenſ plures col

p Subſtitutus. nõ

tum eſt amitti. vt. 7. unam naturam impònere:⁊ nõ ſo
ag.l.fal. aut. ſed cũ lum perſonalem actionem pꝛeſtar
teſtatoꝛ.ſed ſec pu ſed etiam in rem quatenus eis lice
to in hac iure natu at eaſdeʒ res vel per quᷣcunq; ge
re per aut.iſtam. nus legati vel per fideicõmiſſũ fue

rint derelicte uẽdicare ĩ rem actio
ne iſtituẽda ⁊ iſuper utilẽ ſeruianã
i.ypothecariam ſupẽr hijs que fu
erint derelicta in ꝛes moꝛtui preſta
re.Quum enim iam hoc iure nẽo
increbuit licere teſtatoꝛi hypothe
cam rerum ſuarum in teſtamento
quibus uoluerit dare ⁊ iteruʒ no/

ſatiſfaciat: ⁊ pꝛecipue cum talia

miſſum cuidam relinquatur. quũ
enim aliter non ualeat niſi àliquid

in rem ⁊ ypothecariam extendere
actionem in rebus quas a teſtato

