R.ʒ. del dic vt in. d.l.fi- tis uidelicet liberis utriuſq; ſexus materteris pro iaʒ poſita cnſtitu admittit ſi vero moꝛit ma
gnt lie. ⁊ ſic nõ. ꝙ ſeptẽ pꝛo tenoꝛe pꝛecedentium lèguʒ eg tione concedentes Se collatio ſculus ⁊ relinquat nepo/
rdonnt modis ſit quis in que in ipſa emancipatione a pare ne uero dotis uel ante nuptias do tes ex filio eiuſdem iuꝛis
ſo na teſtatus quinq; an tibus ſuis ut aſſolet fieri conſequũ nationis:quam defuncta perſona ſunt cuius ⁊ filius. ſi ex
diin te aditioneʒ.⁊ duo tur: uel poſt emancipationẽ ab hiſ pꝛo ſilio uel ſilia ſuperſtitibus qui filia admittuntur cum di
porin vus poſt vt hic. dẽem parentibus acquiſierit colla dem:⁊ pro mortuo uel mortua ſi minutione tertie partis.
ſſine inſti. de here. ab in turis. „. lio uel filia dediſſet: multa dubita vt hic ⁊ inſti.de heꝛedita.
wſe ⸗ teſ. in pꝛin. Iteʒ q Mpr. Ana.Conſtan.ppᷣ. , tio orta eſt. Superſtitibus quideʒ que ab inte. F. Item vetu
Hindim ſubijcit habere lo⸗ Ibẽeros qui per noſtre legiſ filijs defuncte perſone non deber ſtas. aceur.
eſbict cum collationẽ qñ auctoꝛitatem per oblationẽ ſe dotẽ uel ante nuptias donatõe, xr Paterne.ſ.quãdo ſeĩa
biſonne querela agitur die deceſſerit.
unen ꝙ aliud erat iur ve ”Ml . . . Materne. ſiue femia ſi
ntdlun teri. vt. ff. de col. do. pater filium. Diſcꝛetõe.i.diſtĩctõe ue maſculus deceſſerit. accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.

t Conſtitutione.vt.j.de le.here.ſi defunctus.
u Perſona.de cuius hereditate agitur.
x Fllij.qui ſunt patrui ad nepotes.

lctö5 In ipſos ſponſos.dũmodo cõſtet pꝑ ſpõſas eas factas ſʒ Jo.
un g Legum.ſ.ea demum. ⁊.l.nec emancipati. SZ
h Conſequuntur. vt habeant in peculio. vt eadem que in ſuis ſer

uetur diſtinctio. t. S. e.ſi donatiõe ꝙ non placet. vt ar.ff. de codi
cil.l. quidam ꝛefert. S. eſſe enim ðbet.⁊.ff.de teſta.l.iiij.nam quum

yNulla conſtitutio.iĩmo videtur ꝙ ſic.vt.ð.e.ſi maritus.ſed certe ibi fili
us eius de hiditate agit.⁊ filia knubat tpꝛe mortis eius de cᷓ hr̃ditate

elbe ſui iuris ſunt peculium habere non poſſunt.vt. S. de inof. te.l.fin. agit ⁊ poſtea natus erat nepos ex filio.ſʒ hic natus fuit nepos ex filio.ſi
.F. fi. dic ergo ſecundo collationem faciendaʒ pꝛo tenore pꝛecedẽ lio dico pꝛemortuo viuo eo de cuius her̃ditate agituꝛ. Iteem obicitur de
ntr tium legum. puta ſi hoc dicatur a donante. vt. .e.l. penu. in fi.:.ff illa. vt. ð. e. vt liberis.ᷣ at illa loquitur de collatione facienda inter nepotes
unt de inof. te.l. ſi non moꝛtis in pꝛin. ?.ð. de inof. te.l.ſi qñ in fi.⁊.l. ac patruos ammittas auunculos materteras.
. quoniam nouella ſecundum Jo. hoc non placet quia ille nõ ſũt 3 Huic.dico paternoꝛum ⁊ ſimiliuʒ conferre volentium.
nnug precedentes ſed iſte. niſi dicas ꝙ alie veteres erant que dicebant a Dotem. mulieriss.
rin idem ⁊ ſecundum boc dic leges veteres dixiſſe idem in dicto ceuu b Bonationem maſculi. .
lſbr ꝙp dixit lex pe. Tertij dicunt ꝙ lex inferioꝛ illud in ſuis loquitur c Auunculus.ſ.quum deceſit maſculus vel femina auus vel auia.
it T hoc in emancipato ideoq; diſtinguunt inter collata ſub tempo d Amittis.⁊ hoc quando eſt moꝛtua femina.
ſie re emancipationis tunc vel poſtea vt ea conferantur.vt hic⁊ alia e Patruus.⁊ hoc quando femina.
inz que ante emancipationem vt illa non vt ibi ſed nec has haben F Perſona moꝛtua.quid dices in dote vel donatione pꝛopter nup.qua
wi ⁊ nõ.ꝙ quedam nona inducit hec lex.quia cũ per leges veteres dedit iſtis nepotibus auus vel auia eoꝛum de cuius heꝛeditate agitur.
eoh digeſtorum emancipati non conferant adinnicem ſecunduʒ quoſ Pe.vt ſibi inuicem nepotes non patruis vel auunculis vel materteris de
V dam nec ſui ſuis.quum non habeant õ ta.nec ſui emãcipatis.ho beant conferre.vt.ff. de coniugen. cum eman.li.l.i...ſi ſit. ſed quum ho
die par eſt omnium condictio.itaq; ſui ⁊ emãcipatis ⁊ ſuis.⁊ nec die ti. ille ſit ſublatus.dico.. hoc coꝛrectum ſcilicet.vt debeant conferre
n emãcipaꝶ nec ſuis ⁊ emancipati conferunt emancipatis ſʒ. H. vt. patruis ⁊ ceteris.ſi antem pater vel mater eoꝛum dediſſet dotem habeãt
S. hac.l.ſed non Fʒ aʒo.vt.S.e.ſi emancipati. Item inducit ſecun locum ꝙ dr.ff. e.ſilium emancipatum.vel dic ꝙ idẽ hic erit ꝙ. ð.dixi.⁊ ĩ
62 dum nonuʒ ꝙ circa querelam dixi in pꝛin. huius.l. Tertio quia A. filium dicitur de batre an conferat.

B z

4 Lonferre.l. iſta pꝛo. M. facere videtur. qui dotem ſilie moꝛtue exiſten
tibus liberis non eſſe patri reſtituendam dicebat.ſi enim reſtitueretuꝛ qꝛ
liber s filie ex hac.l.neceſſitas imponeretur de collatione facienda quũ
ad auum qui poſt filiam deceſſit dos reuertatur.ſed. . ꝙ hic erat filia e
mancipata.vnde non ad patrem ſed ad ſuos heredes tranſmittit petitio

nem dosz.vt. S.de rei vx.
actio.S.accedit.ſed hodie
.A.opinio ſeruatur
b Tertiam. que tertie.⁊c᷑.
⁊ ſic lege.auten. que ttie
que eſt.

In aut. de triẽ.⁊ ſemi
F. neq;ʒ illo colla.iij.

q Aetertie. que au-
ferebat᷑ nepotibuſ
vt. ð.e.l.in pꝛin.
AMono iure.ſ.inſtitutio
num. vt inſti. de here. ab
inte. . fi. bᷣm. M. ꝙ non
placet.quia ibi adimit q̃n
dam poꝛtionem que de/
ferebatur agnatis.vt.j.de
ſuis ⁊ le.heꝛ.l.fi.dic eꝛgo

nono iure.ſ.aut.
e i Llud. vt omnia.
.ſ.data inter viuos. nam

in relictis fallit hoc vt pa
tet cuilibet imputantur ĩ
quartam. non tamen cõ
feruntur. vt.S.de inof.te.
aut.nouiſſima.
fAVt lucrum.pecuniaʒ ãt
pꝛo illa militia datam nõ
debebit conferre. vt. ff. e.
.l:i.. ſed an id ꝙ que eſt
contra.ſed hec ſolutio vr
falſa.quia ſecunduʒ hoc
non eſſet ſpãle in ſilentia
rijs quod lex vult.vt.S.
de inof. teſ. l. omnimodo
F. fi. dic ergo ꝙ lucrũ ex
timatur tempoꝛe mortis.
vt conferatur.vt hic. ſʒ lu
crum non põt dici niſi ð
ducta oneris extimatiõe
qð quis ſubijt pꝛopter
militiam.vt. ff. pꝛo ſocio.
.l.mutius que quidẽ one
ꝛis extimatio non confer
tur ĩmo pꝛecipua ei adiu
dicatur vt pone militiam
emptam ventum tempor
moꝛtis valet quinquagĩ
ta.onus militie eſt.xxx.q;
ſupẽ lucꝝ ẽ..xx.quos.ſ.xx.co

pꝛo ſe dataʒ a ſuo patre uel matre
conferre ſfilijs moꝛtui fratris ſui ulł
moꝛtue ſoꝛoꝛis ſue contendentibꝰ
eo quod nulla cõſtitutio ſupeꝛ hu
iuſmodi collatione poſita eſt.
Nepotibus uero moꝛtue perſõe
non tantum huic reſiſtentibus: ſʒ
etiam aſſerentibus ꝙ onus colla
tionis conſtitutõe Archadij ⁊ ho
noꝛij diuine memoꝛie ſibi impoſi
tuʒ in perſonis tantummodo ſuo
ꝛum auunculorum non etiam pa
truoꝛum uel amittarum uel mater

teraꝛum locum habere poteſt.

Talem igitur ſubtilem dubitatio
nem amputantes precipimus taʒ
filios uel filias defuncte perſone
dotem uel ante nuptias dona-
tionem a parentibus ſuis ſibi da
tam conferre nepotibus uel nepti
bus perſone moꝛtue:quam eoſdẽ
nepotes uel neptes pruis ſuis: an
auunclis amittis ⁊ materteris do
tem ⁊ ante nuptias donationẽez pa
tris ſui uel matris: quam pro eo ł
ea perſona moꝛtua dedit: ſimiliter

conferre:ut commixtis huiuſmo

di collationibus cum bonis peꝛſo
ne mortue duas quideʒ partes ne
potes uel neptes habeãt illius põ
tionis:que patri ul matri eorum ſi
ſupereſſet deferebatur tertiãʒ uero
eiuſdem poꝛtionis partem una cũ
ſibi competentibus poꝛtionibus
filij uel filie defuncte perſone cuio
de hereditate agitur capiant.

In aut. de trien. ⁊ ſemiſ.
.F. neq; illo colla.iij.

CρR. q A tertie poꝛtionil .

dimminutio coꝛectioneʒ nõuo iu
re capit ad equalitatis iuſticiam ꝛe

dacta in omnibus talibus perſõil

Bem.aa. Mẽne. p.
Llud ſinè ratione a quibuſ/
dam indubietateʒ deductuʒ

nſert.vt hic.ſed aliud non vt in contrario.

g Parti. illius partis que debetur ab inteſtato.vt.ff. de inof.te.l.papi. .
ſi quis moꝛtis.hodie vero habet trientem vel ſemiſſem ſue partis ſecun/
dum numerum liberoꝛum. vt in aut᷑.de trien.⁊ ſemiſ.S.i.colla.iij.
h Hec autem regula.due ſunt regule vna ẽ omnia que in quartam com
putantur conferuntur. alia econtra pꝛimam compꝛobat ſecundam ĩpꝛo

bat.quedam ei data conferuntur que in quartam minime imputantur

vt donatio ſimplex que confertur quandoq;. cui exempli pꝛobandi gra
tia ſubijcit ad hec.⁊c. potes etiam euidentiorem ponere inſtantiam.quo
niam donatio ante nup. conferebatur tempoꝛe huius.l.vt.ð.e.vt liberis
ſed non computabatur in quartam. vt. s. de inof.te.l.quoniam nouella.
i Ab inteſtato. vel teſtamento expugnato per contra ta.vt. ð.e.l.vt libeꝛiſ

k Ald hec.i.iuxta hec.

l Impoſuerit. vt. ð. ð inol. te. ſi quando.S.⁊ generaliteræ. illud.ſic ergo

limplex donatio confertur duobus caſibus.ſ.quando hoc dixit
donatoꝛ. Item quando emergẽit inequalitas.an autem hodie ĩ
diſtincte conferatur. dixi.ẽ.e. in aut.ex teſtamento.ſed quid ſi do
tem habeat ⁊ donationem ſimplicem alteꝛa filiam. altera vero do
tem tantum.non puto per hanc.l.tunc donationem ſimplicem cõ

plana ſanctione reuelamus:ut om

nia que in quartam poꝛtioneʒ ab

inteſtato ſucceſſionis computãtur
hijs qui ad actõeʒ de ĩofficioſo te
ſtamento uocantur etiam ſi inteſta
tus is deceſſerit ad cuius heredita
tem ueniunt: omimodo coheredi
bus ſuis conferat. Quod tam ĩ
alijs quã in his que occaſione mi/
litie uni hereduʒ ex deſfuncti pecu
nijs acquiſite lucratur is qui militi
am meruit locuʒ habebit:ut lucꝝ
quod tempoꝛe moꝛtis defuncti ad
eum peruenire poterat non ſoluʒ
teſtamento condito quarte pàrti
ab inteſtato ſucceſſionis compute
tur:ſed etiam ab inteſtato confera

tur. Hec autem regula ut omia

que poꝛtioni quarte computantuꝛ
etiam ab inteſtatõ conferantur mi
nime econtrario tenebit ut poſſit
quis dicere etiam illa que confeꝛũ
tur omnimodo in quartam partẽ
his cõputari qui ad ĩofficioſi que
relam uocantur.ea enim tantũmo
do ex his que cõfeꝛuntuꝛ memoꝛa
te poꝛtioni computabuntur pro ꝗ
bus ſpaliter legibus ut hoc fieret
expreſſum eſt.Ad hẽc quum ante
nuptias donatio uel dos a patre
data uel matre:uel alijs parentibꝰ
pro filio uel filia nepote uel nepte
ceteriſq; deſcendentibus conſera
tur:ſi unus quidem uel una libero
rũ ante nuptias tantummodo do
nationem uel dotem:non etiam ſi
plicem donationem accepit uel ac
ceperit. alter uero uel altera neq;

dotem neq; donationeʒ ante nup

tias a parente ſuo ſuſcepit uł ſuſce
perit:ſed ſimplicẽ tantũmodo do
nationem ne ex eo iniuſtum aliꝗd
oriatur:ea quidem perſona que ã
te nuptias donationem ul dotem
ſuſcepit conferre eam cogẽda. illa
uero que ſimplicem tãtummodo
donationem meruit ad collationẽ

ferri niſi donator

hoc dixerit.⁊ facit
ad.l.sð.communia
vtriuſq; iu.l. iij.

m u T nemini

conſtitutõi
vt.j.de bo. q;. li. cũ
opoꝛtet. que lʒ po
ſterioꝛ ſit in oꝛdĩe.
tamẽ pꝛioꝛ fuit qᷓ;
iſta in cõpoſitione
n Acquirendaſ q
ad propꝛietatem.

o Caſtrenſe. vel qĩ.

vt. ff. e. l. i. F. nec ca
ſtrenſe. ⁊. S. e.l. filie

p Acquiruntur. q;

tum ad pꝛoprieta/
tem.⁊ ad hoc.j.de
bo. q; li.l.ꝙ ſcitis.
⁊ in aut.de heꝛ.ab
inte.in pꝛin.colla.
nona.
q De teſtam̃to mi
litis.poſt ſucceſſio
nes pretoꝛias põit
ciuiles ⁊ dignioꝛeſ
l.ex teſtamento mi
litis pꝛimus.

F f RKater. eo

ꝛum .·ſ. bo⸗
noꝛum

Si accipe. ſi non

pꝛo niſi.

t Pꝛobatur. ꝙ eſt

eo ipſo ꝙ non pꝛo
batur contrarium
ſecundum JYoh. vt
.ff. eo. ſi duobus.
ſic. . ti.i. l.ij. ſic ñ

eſt contra.j.l.ꝓxi.

vel dic meli vt mi⸗
hi videtur pꝛobat᷑
ſ. ex voluntate mi

litis defuncti.nam

ſi te heꝛedem fecit ĩ
pa ganicis.videtur
pꝛohibuiſſe ĩ caſtrẽ
ſibus.vt que ĩ vno
conceſſit in alio vr

pꝛohibuiſſe naʒ ſic

ĩ lege vt. ff. ð iu.l.cũ pᷣtoꝛ.⁊ H volũtas è legis vt.j.ſubic.nã volũ
tas ⁊c.alij dicũt eõ.ſ.ꝙ hec nolũtas liquido ſit pꝛobãda aliud ãt
erit ſi caſtrenſia bona tibi dedit.⁊ de alijs nihil dixit.vt.j.l. ꝓxi.

que eſt contra.ſecundum hunc caſum.

u Militis militantis.nam ſecus in veterano.vt.ff.e. l. ideʒ. ſi x

diſtingue hic quia ſi miles alium in paganicis.⁊ alium in caſtꝛẽ

ſibus inſtituit non eſt ius accreſcendi inter eos quaſi dnaꝛum ſit
hereditatuʒ heꝛedes.vt.ff.ſa.her.l.heredes. .i.⁊.ff.e.l.ſi certaꝛuʒ
.F. iul. ⁊.l. i duobus.⁊ de bo.liber.l.ſi filius.s.i.etiam ſi inſtitut⸗
ex caſtrenſibus non adiuit.vt hic niſi in caſu.ſ.ſi altera bona eri a
lieno non ſufficiant.vt.d.l.ſi certarum.S.iul.in fi.S. ⁊ niſi alius in
ſtitutus ab inteſtato primum locum obtinet.ſed tunc non vendi/
cat iure inſtitutionis ſed tanq; ab inteſtato.vt.d.l.ſi filius..i. ſi
autem vnum ex una re alium ex alia vel vnum ex vncia ⁊ alium

aaſt
um
ſini⸗
Arie
giore 4
l 1
nnan
ninen.
eonſen
een
Phon
mmi
lctl
utine
ondi
pni l
Finem
topen
Abere
ſuiſtt
lan
hotee
utint
bame
ſſt⸗
ſache⸗
1

d d

ſaceſt
t co
ſontre
thoe
Ugt
Nobotn
poban
1E
nc
Gſrer
Puden
lumin
Atfan
ade
um
der
ertt
lantn

drt
hbole⸗
1pero 6

en

chrt
aſe
vnm
hli

Tini

livi
l
guhp
hoce,
aſitg
ſiene
imin
utn,
tc⸗
ſra

tuͤelſe.

im
Phnter
Aboride
lgſte
debaic⸗
Unoh,

huitstt
ſc
iodir
ndigiot
Unetonn
nno.
Nur,
un
vonn
ee

tur
pnonye
ntrurun
nht
Duobes,
ieſi
1l⸗
lvtn

rpbi

Utute n
Netümn
em keetl
Nicon
ſeiaſti
greiftn
dlof
ſemnt
niw
auli
ſl

ex caſtꝛenſibus eſt ius accꝛeſcendi inter eos.vt.j.e.quãcq. ⁊.ff.e.l.
ſi certarum. pꝛmo..nec ob.quod dicitur.ff.eo.ſi miles vnum.
vbi miles vnum ex fundo heredem ſcripſerit creditur quantum

ad reſiduum patrimonium inteſtatus deceſſiſſe. creditur enim ita
a iure ſi.pꝛobetur militem hoc voluiſſe.ſi autem miles vnum inſti

tuat in paganicis
⁊ in caſtrenſib ne⸗
minem. pertinẽt ca
ſtrenſia ad heredẽ
ab inte. ueniente.
vt hic niſi pꝛobetũ
voluntas militiſ⸗

traria.idem ecõtra

ſeilicet ſi vnum iſti
tuat in caſtrenſibuſ
non diſtinguo ↄili
tonẽ vel alium. ne

minem in pagani/

cis. pertinebũt enĩ

ad heꝛedem iur̃ ite

ſtati vt hic.⁊.j.l.ꝓ
xi.ſi autem vnum
poſt tempus.ſ. ĩſti
tuat interim habet
locum canſa iĩteſta
ti. vt. ff. eo. l. miles
ita. circa piin.
x m Ales. com
militonem
vel alium quemli/
bet. accur.
y Bona.ſ. pagani
ca. accur.
53 Poſſidebit. etia
ſi nihil pꝛobet ſecũ
duʒz JYoh. ſed con
tra. S.l. pꝛoxima ĩ
fin. vbi videtur qðᷣ
mater probet. ſol.
aliud cum quis in
ſtituitur in pagani
ciſ quia tunc tꝛabũ
tur caſtrenſia qua
ſi acceſſoꝛia. vt ibi.
aut econtra ⁊ tunc
non trahũtur vt H

at JYo. contra. ⁊ in

telligit ibi eo ipſo
pꝛobatum ꝙ non
pꝛobatur contra.
a Extraneuʒ.i.ĩ pa
ganicis ⁊ alium in

caſtrenſibus. vt ſu
pꝛa dixi. ſecus ſi tã
tum in caſtrenſibo
extranenm. alij cõ

tra diſtiguunt eniz

vtrum cõmilitoneʒ

nel extraneuʒ inſti
tuerit in caſtrenſib
tantum.
b Beſideras. tu

mater.

eius minime cohartanda. Si qd
huiuſmodi acciderit iubemus ad
ſimilitudinem eius qui ante nupti

as donationem uel dotem confer

re cogitur:etiam illam perſonam

que nulla dote in ante nuptias do

natione data ſolam ſimplicem do
nationem a parentibus ſuis accepᷣ
conferre eam nec recuſare collatio
nem eo quod ſimplex donatio nõ
aliter confertur nec huiuſmodi le
gem donatoꝛ tempoꝛe donationiſ
ſue indulgentie impoſuerit.
Dem.a. Johanni.ppᷣ.
Tnẽmini de cetero ſuꝑ col
latione dubietas oriatur ne
ceſſarium duximus conſtitutioni
quam iam fauoꝛe libeꝛoꝝ fecimuſ

boc addere:utres quas parentibꝰ
acquirendas eſſe pꝛohibuimus:

nec collationi poſt obitum eoꝛum
inter liberos ſubiaceant.ut eniʒ ca

ſtrenſe peculium in commune cõ/

ferre in hereditate diuidenda:⁊ ex
pꝛiſci iuris auctoritate minime co

gebantur:ita ⁊ alias res que mini

me parentibus acquiruntur ꝓpꝛi
as liberis manere cenſemus.

De teſtamentð militis.

Mpr an.a floro.militi.
Rãter tuus miles ſi te
ſpãliter de boĩs que in
paganico habebat her

deʒ fecit: bona que in caſtris reliqt
pete? non potes:etiam ſi is qui eo

rum heres iſtitutus eſt adire ea no
luerit:ſed ab inteſtato ſuccedentes

ueniunt modo ſi in eius loco ſub

ſtitutus non es: ⁊ liquido pꝛobt᷑
fratrem tuum caſtrenſia bona ad
te pertinere uõluiſſe:nam uoluntaſ

militis in expeditione occupati
pꝛo iure ſeruatur.

Dem.a.ſeptimo.
Ilẽs ſi caſtrenſiuʒ tm̃modo
bonoꝝ cõmilitonẽ ſuũ inſti
tuit hĩdem: cetera bonãa ut teſtati
defuncti mater eius iure poſſiðbit
Quod ſi extràneum ſcripſit here
dem hijſq; adijt hereditatem bõa
eius in te tranſterri non iure deſide
růs. Bem.a. Aindiciano.

c q Aãq;ᷓ. non ſubijciantur. ex toto ſubijciuntur. tamen ĩ qui
buſdam quandoq;.ᷣſicut ⁊ quilibet paganus.vt.j.e.l.pꝛo
xi. . l. captatoꝛias. ⁊.fl.e.l.neq; enim.S.i.in.ij.N.⁊.S.ſi ſeruum.⁊

l.in fraudem.i. ge. ⁊. .ſi quis.⁊. S. fi.

d Apparet.etiam iure communi vt dixi.vt.ff.de heredi.inſtituen.
.ql. interdum. 5. pater. ?.l. ſi ita. F. j. ? inſti. de here. inſtituen. 5§. here

ditas. ⁊ ar.fl.ad tre.marcellus in pꝛin. ⁊. . i.ſed contra.ff.e. ſi mi

„ 2*

les ex fũdo vbi inteſtatus quo ad cetera videtur.ſʒ dic videtur ſi pꝛobei

hoc teſtatoꝛem voluiſſe.

e Que. ſ. filia.
fſAIAruphinus.ante poſitionem dic ꝙ dicitur inſti.qui manu.non

pol. 5. eadem. ?.l. lecta. dic que innouantur per dictum. S. ? au

Aãqᷓ;ᷓ militum teſtã iuriſ ui

culis non ſubiſciatur: quuʒ
ꝓpter ſimplicitatẽ militarẽ qũo ue
lit ⁊ qũo poſſit ea facẽ his ↄcedat᷑
tamen in ualeriam quondam cen
turionis teſtõ inſtitutio ẽt cõi iure

accepit auctoꝛitatem. Nam quuʒ

paterfa.filiam ex duabus uncijs u

xoꝛem ex uncia heredem ſcripſeꝛit
nec de reſiduis poꝛtionibo quicqᷓ;

ſignificauerit in tres partes diuiſiſ
ſe eum apparẽt hereditatem ut du

as habeat quẽ ſextantem accepit
tertiam que ex uncia eſt heres iĩſti

tuta. Mypr Alexan. Junio.

Ruphinus uir clariſſimꝰ

tribunus latiſcluis maioꝛ
annis lege diffinitis faciens teſtm̃
te manumiſit iuſtam tibi libertatẽ
cõpetiſſe ſcire debes. Quod ſi mi

noꝛ annis ex lège conſtitutis fueꝛit

quum faceret teſtm lege impedien
te nullam libertatem adeptus es:
que in hac parte nẽc militibꝰ qui
dem remiſſa eſt. Quod ſi idem

teſtatoꝛ cãm manumittẽdi te hũit

que pꝛobabilis uiuo manumitten
te concilio futura eſſet.⁊ quia per

ſideicõmiſſuʒ dta libertas a quo

libet minoꝛe annis ei cuius cauſa

pꝛobaꝛi potuit pꝛeſtari dʒ ex teſtö

militis eiuſmodi ſeruis iuſtãʒ liber

tatẽ cõpetere ↄſequẽs ẽ.

Dem. a. Semoʒeno. .
X* teſtõ militis ſiũ adhuc in
militia ſiue intrà ãnũ miſſuſ

hòneſte öceſſit hĩditas ⁊ legata oĩ

bus quibus relicta ſunt debent᷑ qꝛ

inter cetera que militibus cõceſſa

ſunt libeꝛum arbitrium:quibꝰuelit

relinquẽdi ſupᷣmis iudiciis ſuis

ceſſum eſt: niſi lex ſpãlr eòs pꝛohi
buerit. Dem.a. Aalenti.
MNMN teſtö qdẽ eius ꝗ nõ mileſ
fuit ſi duobus hr̃dibus iſti

tutis alterò cui potuit uſqʒ ad tpᷣs

pubertatis pens facerẽ teſtm̃ altẽo
cui poſtea quã hr̃ſextitit ſubſtituẽ
nõ pòtuit :iuicẽ ſubſtitutio iiſdẽm
vᷣbis facta ẽẽt in eum ſolũ caſũ eã
locũ hẽe ex ſũijs prudentũ nirorũ
⁊ conſtitutõib diuoꝝ parẽtũ meo
rũ plʒ quo utriq; pari rõe potuit
ſubſtitui Sʒ quũ ex teſtõ militis

rum. accurſius.

ten.ibi poſitam.

g Latiſclauis. nomen eſt
dignitatis. vel dic ꝙ erat
claua de metallo quaʒ ꝓ
iciebat tribunus inter cõ
feꝛiſſimos hoſtes ⁊ ſic ce
teri omẽs foꝛtiter pugna
bant.ita quod clauam il
lam recuperabant.
h Annis. ſ. xx. vt inſti. g.
manu.non poſ.S. eadem.
⁊.ff. de fiicom.ili.l.mĩor
7.ff. de fideicom.li.l.eꝛgo
.F. item ſi minoꝛ.
i Lege.ſ.eliaſcentia.
k Mec m llitibus. vt. ff de
ma.te.l.iij.⁊.ff.e.l.ſi a mi
lData.i.relicta.
m Juſtam liber. etiam di
rectam ſecundum. P. ſʒ
dic ſecundum Jo. quod
tantum fideicõmiſſariaʒ
poteſt relinquere vt dicta
.l.ſi a milite. S.i.⁊ facit.ff.
de manu.vindi.l.ſi roga
tus.accur. .
n e FX teſtamento. mi
litia ⁊ iure milita
ri cõ.accur.
o Intra annum. hoc hẽs
.ff. eo. l. teſtamenta eoꝛuʒ
⁊.l.quod dicitur.⁊.l.qð
conſtitutuʒ.⁊ dic.vt.ff.ad

ſi miles

p Moneſte.ſecus ſi igno
minioſe remittatur vt pꝛe
dicte.ll.dicunt.
q Eos.ſcilicet milites.vel
eos qui teſtamento capi
unt vt habetur exempluʒ
.ff. e.l. nec enim. F. ij. z. l.
nec miles ita.S. mulier. ⁊
ff. de his qui pꝛo ñ ſcꝛip.
ha.l.iij.⁊.S.ð here.⁊ ma.
.l. fi. .
r i RNteſtamento. in
ſtitutis. ſcilicet eq
liter.
ſ Cui.ſ.minoꝛi.
t Facere teſtamentum. qð
vtfacer poſſit tria ſunt ne
ceſſaria vt ſit de liberis.
Item vt ſit pupillus. Itẽ
yt in poteſtate vt inſtit. de
pn.ſubſtit.in pꝛin.⁊.ff.de
vulga. ⁊ pu.l.ij.

n Non potuit.quia alterum pꝛedictoꝛum trium deſuit.
x Iſdem.ſ.vos inuicem ſubſtitutos.
yPuaentium. ff.de vulga.⁊ pupilla.ſubſti.l.iam hoc iur. S.ſed ſi alte

3 Lonſtitutionibus.vt.ff. de pu. ⁊ vulg. ſubſti.l. i. .l. ;uis.
a Subſtitui.ſ.in vulgarem.

b Mili . qui ita ſubſiituit flam pupillam 7 fratres quos inſtituerat.

Bz

a Extitit. ⁊ fic expiranit vulgaris ſubſtuuttio.
b Inſtitutus eraſ o frater teſtantis.
c Inuicem.his verbis ꝑ uos inuicem ſubſtituo.

d Ex ſubſtitutione.ſ.pupillari que eccontra in perſona ma locum habef

non poſſet.vt inſti.de pu.ſub..extraneoo·
eheredibus extraneis.ñᷣ

iita in pꝛin. ?. F. i. ſecus.in pꝛinato.vt.fl.dðe here.inſti.l.hereditas.
o ut itelligi. vt inſti.de exhr.li.S.ſʒ ſi in expeduõe.⁊.ff.de

bo. li.ſi patronus teſtõ in pain.⁊.l.paulus..ſi.
p Minime.ſ. ipo iure.vt.ff.e.militis.ꝭ.miles.⁊ ar.ff.de lib.⁊ po.
tiaus in pꝛin.⁊ ſic idem iuĩ.ẽ in milite ⁊ pꝛiuato.quando igno⸗

(poen
R ſen
Kai
nnb⸗
untti

b e

ſolum ſuis ⁊ minoꝛibus.
ſed etiam extraneis ⁊ ma
ioꝛibus ⁊ directo vt hic ⁊
ff. e.l. milites etia niſi mi
eſſet in medio vt dices in
fi.l.naʒ alius niſi directo
liceret nullum eſſet pꝛiui⸗
legium militis vt inſti.de
pu.ſub.S. fi.

Sed tibi.i.a te fratre.
g Senſerit. ſ. ꝙ expreſſe

voluit te admitti ex ſubſti
tutione tacita pupillaꝛi.
nam etiam in teſtõ militiſ
tacita ſubſtitutio contra

matrẽ non admittitur.vt.

.j. de ipu.⁊ al.ſubſti.l.pꝛe
cibus expꝛeſſe aũt vult p
hec verba ſi lucius ðᷣceſſe
rit ſempꝛonius her̃s eſto
vt. ff. eo. miles ita. . i.⁊ in
pꝛin.⁊.l.in fraudem.S.p.

idem ſi tacite vt vos inui

cem ſubſtituo.ſi hoc mõ
pꝛo betur voluiſſe peꝛ ali
qua extrinſeca.vt in hac.
.l. que quodãmodo ſunt
expꝛeſſe.vt.ff.ð vulg.ſub
ſti. l. lucius.ſed ĩ quo erit
pꝛiuilegium militis quuʒ
voluntatis relinquatur q̃
ſtio.quuʒ ⁊ pꝛiuat hoc fa
ciat.vt.ff.e.iam hoc iure.
⁊.ff.ad tre.l.ſceuola.n.
hic alique pꝛeſumptioneſ
erant contra eũ. alij dicũt
ꝙ pꝛobatur eo ipſo ꝙ cõ
trarium nõ pꝛobatur.ſed
tu dices quum hoc ñ pꝛo
batur nulluʒ habet mileſ
pꝛiuilegium.ſed hoc pꝛo
bato hẽt. qꝛ ẽ directa ſub
ſtitutio niſi mater eſſet in
medio.ſed ſi fuiſſet pꝛiua

controuerſiã eſſe proponas defũc
ta paruula eius filia poſtea qᷓ; he/

res ẽxtitit patri cũ qua ſimul equiſ
partibus heres inſtitutus raſ ſub
ſtitutione inuicẽm facta:⁊ mateꝛ ꝗ
dem inteſtate filie ſibi ſucceſſionex
defendat.tu autem ex ſubſtitutiõẽ
ad te pertinere contendas:iuꝛis ꝗ
dem ratio maniteſta eſt licere mili
tibus pꝛopꝛio pꝛiuilegio:è̊tiam he
redibus extraneis poſtq; heꝛedeſ
extiterint mortuis ſubſtituere: ſẽo
tibi pꝛobandum eſt an ua frateꝛ tu
us ſenſerit.
Sẽ.a.foꝛtunato.
X his uerbis ſoꝛiunato libẽ
to meo dõ lego uendicare
tibi libertatem non pòtes:ſi paga
ni teſtamentum proponatur.at e/
nim cum teſtatoꝛem militem ſuiſſe
pꝛoponas:ſi non erròre ductus li
bertum te credidit:ſed dande libeꝛ
tatis animum habuit libertatem e
ꝗqdem directã competere tibi: ſed

⁊ legati uendicationem habere te

preꝛogatiua pꝛiuilegij militaris p/
ſtat.
Mpr. Gordi.a.Etrinio mil.

Erti iuris eſt militem ad tẽ

pus etiam heꝛedem inſtitue

re poſſe.

Dem. a. Aalerio.

Icut certi iuris eſt militeʒ ꝗ
ſcit ſe ſilium habere alioſq;

ſcripſit heredes tacite eum exhere

dari intelligi:ita ſi ignoꝛans ſe fili/
um habere alios ſcribat heredes
non obeſſe filio ademptaʒ heꝛedi
tatem:ſed minimè ualente teſtamẽ

15 ſi ſit in poteſtate eum ad ſucceſ

ſionem ueniꝛe in dubijs non habe

tus teſtatoꝛ hoc pꝛobato ꝙ hic ſenſit eſſet tm̃ fideicõmiſſaria. ⁊ hec ẽ ve/

ra ſed Pi. dixit ꝙ hic erat fideicõmiſſoria.⁊ pꝛo eo.j.ð impu.⁊ ali.ſub.

.l.pꝛecibus.⁊.ff.de vulg.ſub.l.centurio.ſed certe ibi erat mater ĩ medio
contra quam eius fauoꝛe non valet iure directo.⁊ ita erat in noſtro cãu
⁊ ſecundũ hoc nullum eſt pꝛiuilegiuʒ.qr mater ẽ in medio. Iteʒ ſatis hʒ
lex ꝙ vſq; ad pubertatem valuit iure directo. Item quero.j.quantum tẽ
pus valet hec ſubſtitutio fratri facta.

Lego.ſ. decem.

X his verbis. liberto qui ſeruus erat.

k Non potes.nec legatum. vt.j. de le.ſeruus.⁊ de neceſ.heꝛe.inſti.l.ij.⁊

ſic nõ.quod huiuſmodi denunciatio non valet.ſed argum.contra.ff.de
pact᷑.tale in principio. Item videtur quod licet legatum non valeat.
ꝙ tamen valeat libertas.vt.ff. de mann. teſtamen.d uus.ſed ibi fuit ſub
ſtitutus cum libertate.vnde licet deſiciat conditio ſubſtitutionis. non ta

men debet deficere libertas. R
IErroꝛe.quia credebat eum ſeruum eſſe.⁊ ob hoc vocauit eum libertuʒ

qꝛ volebat eſſe eum liberum. vt.ð.de iuriſ ⁊ fac.igno.l.cum teſtamentum

nis eam non eſſe falſo rumoꝛe peꝛ

lato pater putauit nullam eius in

teſtamento fecit mentionem ſilenti
um huiuſmodi exheredationiſ no
tã nequaq; infligit Js auteʒ mileſ
qui teſtamento filiam ſuam appel
lauit:eiq; lẽgatum dedit:non inſti
tuendo eam heredeʒ exheredàuit
Dem.aa.⁊.cc.Emil.mil.
Aptatoꝛias inſtitutiones e/
tiam in militis teſtamento
nullio eſſe momenti manifeſtũ eſt
Dem.aa.⁊.cc.Domicie.

Niteſtamentõ militis legez

falcidiam:⁊ ĩ legatis⁊ ĩ fidᷣi
còmmiſſis ceſſare cxploꝛati iuris
eſt. Sane ſi quid ultra uires patꝛi
monij poſtulatur:competenti ðᷣſẽ
ſione tueri te potes.
M. Aal. 7 Ball. aa. Claudie.

Tmilitibo noͤſtris centuꝛio

nibus quoq; ob flagitium

militàre damnatis.non aliaꝛũ quã

caſtrenſium rerum teſtamẽto face
re permittitur. ⁊ inteſtatis iuẽ pꝛo/
pꝛio ſucceditur a fiſcò.
Myperatoꝛ dio.?⁊ Max. aa. heie
dibus mar.
ZJa fratre ſuò militante ma-
ter ueſtra ſcripta heres ſuc/
ceſſionem eius ſibi queſiuit: quan
uis teſtamenti ſcriptura non conti
net iuris obſeruationem hanc he
reditatem fratrem teſtatoꝛis uel e/
ius filios ab inteſtato euincere nõ
potuiſſe iur conſtitit.

rat.ſed qñ ſciuit di
uerſum quia mulel
tur. Mpr. Phil. a. Phil. c. videtur exheredaf
Juſtino.mil. ſe ſed a pꝛiuato ſac
quum in utèro habeꝛetuꝛ tum non ualet ipo
flilia iſcio patre milite ab eo iure. vt inſti. de ex⸗
pꝛeterita ſit:uel quũ in rebus hũa here. lib. in prin

q Si ſit.ſ. filio. qd

auteʒ in emancipa
to. e. valet. ſed rũ
pitur ꝑ contra ta.
vt.j.de liber. pte. l

r fi. § ſancimus.
t. Venire. ab iteſta

to nõ per querelã
cum ipᷣo iure ſit nł
lum teſtamentum
niſi in caſu qñ vo⸗
luit quẽlibet naſci
turum eſſe exhere
datum.ꝓt.ff. e.l.ꝗ
iue..

ſſ JIaquuzʒ. mẽ

toeʒ. ⁊ ſic pᷣ/

teriuit. vt inſtit᷑. de

here. abinteſ. F. eo
dem.

t Infligit. vt. Z.l. p

u Legatum. preſu

mitur eniʒ ꝙ ſciuit
ſe filiam habeꝛe vt
inſti.de exhere. li.

·§. ſed feminini.
x Exheꝛedauit. in

teſtamento.ſecus ẽ
ĩ pꝛiuato quia ſi ei

reliquit legatum ſi

videtur eam exheꝛ
daſſe.vnde illud ĩ
pntatur in quartà

? agitur ad ſupple

mentum ſi quid ð
eſt. vt. S. de ĩof. teſ.

LA, omnimodo ⁊.l.

ſcimus. Item hodie contra. niſi dicas militis pꝛiuilegium.naʒ ſẽ

per eſt inferenda cauſa ingratitudinis ſm aʒ.

yc Atatoꝛias.captatoꝛa dicitur inſtitutio cuius cõdictio cõ
fertur ad ſecretum aliene voluntatis.puta inſtituo te ſi tici
us voluerit vel ille ſit heres quem ticius voluerit.vel ſis heres ſi
me inſtitueris.ſed in pꝛeteritum ualet vt ſis heres ſi me inſtituiſti
vt. ff. de here.inſti.l.captatoꝛias.⁊.l.ille autem.⁊.l.etiam illa. Ieeʒ
ſecus ſi dicatur inſtituo te ſi ſeius capitoliuʒ aſcenderit. quia expᷣſ
ſa nocent non expꝛeſſa non nocent.vt.ff.de condi.⁊ de.non nũqᷓ;
Item libertas valet licet ſit captatoꝛia.vt.ff. de ſideicõ.li.l.fidein.

ʒ Manikeſtum eſt. vt. ff. ð le.i.l. captatorie.
MNiteſtamento militis.ſ.iure militari

ſaeto.ſecus ſi iure cõi

vt. j. e. l. pe. Ilẽ ſecus ĩ veterào.vt. fl. ad.l. lal.i teſtõ. ⁊.ff. ad

.I. fal. l.ad veterani.accurſins.

b In lega.vt.j.ad.l.fal.ſi pꝰ.⁊.l.ſi miles.⁊.l.f.⁊.ff.e.ſi certaꝛũ l ſi.
c In ſideicõmiſſis. generalibus ⁊ ſpãlibus.vt. ff. ad tre.li. F pe.
ſed contra in.e.l... in filij. ſed ibi dicit habere locum tꝛe.in teſtam̃

m Habuit. ꝙ pꝛeſumitur. vt. ff e. lucius. F.i. ⁊ in aut. vt lib. de cetero. . ſi
quis autem.⁊ ar.in ant᷑.vt li.ma.⁊.a..i.colla.viij. =

n e Erti.poſſe. vt. ff. e. in fraudem. . miles .l, querebatur..l. miles

to militis quo ad alia remedia non quo ad quaram.
d Poſtulatur. a legatarijs nam a creditoꝛibus etiaʒ vltra põtpe
ti. vt. j. de iure deli.l.fi. i.

4

huou
Gent,o

Ilutt
zſemti

Pon

olbo
lunt.
jefla
ſdelii
inſi
ſori
nium
eſir
ſuus
ilcke
vgnon
ſemenr

Ae

Upagan
ſenib⸗
eſed
föpen
iwbi
ſccec
Pden
liie
Gad
poſte
lvo eti
ſbus.
deasd
Popter
lunt
ſtteſtlio
ſld
numiſue
mli
ſdeſche
lenſ
Adelen
Pontbe
ſhrie
ſicie
lnnt

ð
*HM „
/
.

2 %

beri L M
¶Potes.nec enim vltra q; ad eum peruenit tenetur vt hic. . ff. e. quitur de hijs qui iurauerant ſe non euitaturos moꝛtem rei publice cã.
ſi vero..quid ergo.⁊ ad.l.fal.in ratione..qꝙ vulgo in tabulis.⁊ ſ n Edquidam. componere.ſ. ſuum teſtamentum.
lben .ꝗff. ſi cui pluq; per.l.fal.l. . F. in quibuſdam. ⁊ ad tre.l. i.Fpe. hoc Beneficium. nõ. vt. ff. eo. l. diuos. 7 inſtit. e... illis.⁊.j. quibus ñ
nihien autem hodie uerum eſt ſi fecerit inuentarium. alias tenetur inſoli ob. lon.t.p.l.ſancimus.⁊.ð.de reſti.mili.l.fi. . .
gilit dum vt in aüt. de here. fal. F. ſi vero non fecerit. col.i. Icet.pupillis militibus.ſic.⁊.ff.de excu. tuto.ſed ⁊ milites.. iã
nen ſeT militib sautem.
hahnt centurioni/ . .B HM - x Propter pꝛiuilegia. i.
Piubt bus quia ſorte pꝛe Mpa. Conſtan. a. ad populum: uidetur eum qui ſtabilem mentem quia miles ⁊ tnbunus.
Nlh⸗ erant. c. militibus. Ylitẽs in expeditione ðgen nondũ ademptus ẽ pꝛopter priu y HMoc ſieri. iſt pupilluʒ
illde 3 Militaz. que ſũt ktes ſi uxoꝛes aut ſilios aut a legia militum ſapientuʒ hominuʒ creari tnibunum. vel die
unn multa. vt. patet. ff. micos aut cõmilitões ſuos poſtre iura pertractare:⁊ ĩ tenera etate ex verius creatuʒ poſſe teſta
lit d re. mili. per totũ mo cuiuſiibet generis homies am tali licentia parentibus forte ſi uis I ri. accurſius J
han d Permittitur. plecti uoluerint ſuppꝛeme uolun alijſ pꝛopinquis nocere pꝛopꝛiam 30 Qui teſtamenta. qui te⸗
lalti illis ſi hoc eis per tatis affectu quomodo poſſint ac ſubſtantiam extraneiſ relinquẽdo: ſtantur iuꝛe ſpeciali.ẽ.ᷣdi
an miſſum ſit a princi uelint teſtentur:nec uxoꝛum aut fi ideoq; hoͤc ſieri nullo modo con xit nẽ qui iure communi.
* pe vel a indice. vt. lioꝛum eorum quum uoluntatem cedimus. xxij. a q DZaquam. vellet.
in fl. de l.ij.ſ quis ĩ patris repoꝛtauerint meritum aut . yt. 5. pꝛ0 ſac. l. ſi
ieo, pꝛin. Fl. ⁊ de inin dignitas libertaſue querat. Pro Qui teſtam̃ta ſacer poſſuntlñ. ſocietatis. ?.fl. pꝛo ſocio.
in ſto. te. ſi quis ex. S. inde ſicut iuris rationibo licuit ac l. cum dnobus.S. idem.
Pa irritum ⁊ de do. in ſẽp licebit. ſi ꝗs ĩ uagia aut clipeo Mor Gordi.a. Peculiano. en. idem ſi ſocietatem. ·
oinſtt ter vi.⁊ vx.l.cũ hic liis ſãguĩe ſuo rutilãtibꝰadnotaue Vãnquam omniũ bo cetera.quaſi eniʒ non ba
emin ſtatus.S. ſi miles. rit puluere inſcripſeĩt gladio ſub noruʒ ſocer tuus:idẽq; beret pꝛopꝛium videbai
aſtſip⸗ i Inteſtatis.i.poſi ipſo tempore quo in prelio uite ſõ frater eius ſocij fuerint: non poſſe teſtari.⁊ eadeʒ
ban to ꝙ non fecerit te tem derelinquunt huius uolunta tſi nõ eo minus idẽ frat᷑ eius quuʒ cauſa dubitationis.
ſeehe ſtamentum. tem ſtabilem eſſe oportet. fati munus impleret:teſtamto ſuo b ¶ Ilꝛs qui. rabie ið
ſfel k A ſiſco.hoc plãe Mypr Ana.a. NPurio.ppᷣ. potuit ſibi heredem inſtituere quẽ ſi pudoꝛe eris ali
in paganicis.in ca Criniariòs uel aparitores uellet. INẽ nõ icciꝛco miĩus is teſta eni. vt. ff. de iure ſi.l. ſi gs
un ſtrenſib' dixit Ja. qui uiroꝛum magniſicoruʒ menti factionem habet quod in di in fraudem..i.ſi quis in
baglit⸗ ideʒ ſed contra eũ magiſtrorum militum iuſſionibu niſam ſucceſſõeʒ cũ ſoror̃ ſua dica pꝛoxi.e.
Nnſttx ff. ð vetera.mi.ſuc. uel actibus obtemperant: ⁊ ſi no/ tur habuiſſe. Pꝛobationibus.quod
biniſhe .l. i. vbi dicitur mina eorum matriculis militaribꝰ Mypr Diocle.⁊ max.aa. M énV pprobatur eo ipſo quod 2
ſuccedunt cognati referri uideantur:nullatenus in ul rori ⁊ potentie. trarium non pꝛobatuꝛ.vt
gittil, ꝙ determinatur p timis a ſe conſiciendis uolũtanba Jis ꝗ tè cũ uxore tua here .ff.de bonis eoꝛum qui
.l.ij. eiuſdem tit. vſ iuris militaris habere facultatem dẽ ſcripſit:qñ teſtamtuʒ ordinauit mor.ſi conſci.l.fi.⁊ ſic.j.
un t q; ad. v. graduʒ. ⁊ decernimis. ſane mtis fuit:nec poſtea alicuius titu.i. l. omnium. F. ne p
Nizgfn poſt admititur fiſ MHpr. Juſti. a.mẽne.ppᷣ. ſceleris ↄſcia obſtrictus ſʒ aut ipa vel hic erant pꝛeſumptio
nbebeet cus etiam in caſtꝛẽ Equidam putarent in omi ciẽs doloris:aut aliqua fuꝛoꝛis ra nes in contrarium. vt eſt
ecbenl ſibus. ⁊ vt plene vi tempore licere militibus te bie ↄſtrictus ſe pcipitẽ ðᷣderit eiuſʒ hic anectenda diſtinctio
ſminni deas diſtingue ag ſtamenta quomodo uoluerit ↄpo Inocentia liqdis ꝓbationibus cõ ſi mortem ſibi ↄſciuit me
Ndant i pꝛopter comune ð nere: ſanctimus hijs ſolis qui in mdari põt a te accit mortis obtẽ tu criminis cuius accuſa
toari lictum ſit damnai expeditionibus occupati ſunt me tu poſtremũ eius iudiciũ ↄuelli ñ tio poterat ĩſtitui poſt mõ
oqruſe vt tẽ ñ liceat ei teſta moratum indulgeri circa ultimas dʒ:ꝙ ſi fute pene metu uolũtaria tem.vt. ff. de accu.l. ex in
lumi n.vt. d.l.f. de veee uoluntates conſiciẽdas beneficiũ moꝛe ſupliciũ añuẽit:ratã uolũta dicioꝛum publicanda ſũt
anarhi ra mi.ſuc.l..ã ꝓp Dem. a. Johanni. bp. , lẽ cius ↄſeruari leges uetãt. bona. ſi autem metu alte/
u üi ter militare. vt tunc Icet antiquis legibus pmit Dẽ. aa.⁊.cc. Licinio. rius criminis quod eſſet
M ſi de ſice rupta nõ tebatur pupillis ſi tribuna Enium qdẽ tatis uel egritu publicum ⁊ capitale ſiqui
MZ liceat. ſi alias ſcili⸗ tum numerum mereantur ultimũ dinẽ corpis ſinceritatẽ m̃tis lenẽti dem antequam in eo de
