ſt q;q; unꝰ uꝛuʒ ſue etat᷑ facto ſit.i.
pupillarẽ etatẽ exceſſerit tutela tñ
ueſtra ad eum non pertinet.
Dem.a. Feliciagae.
Alter teſtõ ſilijs tutoꝛs dare
ſi pr᷑: niſi eos bẽdes iſtituerit
qñ ãt eos hr̃des nõ iſtituerit ſolqᷣ

in teſtõ uno ⁊ oẽs decedãt vocantur legitimi.ſed ſi temoneant᷑ ut ſuſpee
ti tũc datiui.⁊ no.j.e.l.i.in glo. magis ſed que ẽ rõ diuerſitatis:.qꝛ qñ
ſunt remoti remanent reliquie.ut adhuc quaſi adeſſe uideatur tutor.ut.
j.quibus.c.hñti.l.una. Item ſi ania det tutorem nepoti ⁊ iſtituat eũ an
naleat datio. uidet quod non.qꝛ lex ſꝑ dicit de matre que eum inſtituit.
yt.j.e.mater.⁊.ff.de confir.tu.l.ſi patrone ſed quod dicit de matre id
in auia.intelligi debet. Accurſius.
e Teſtamento.quo alios non te inſtituit.⁊ idem in patrono.ut.ff.e.qui
tutelã. .fi.ſec ſi te inſtituiſſet.ut.j.e.l.mater.⁊.ff.de cõfir.tu.l.ſi prfonꝰ.
d Neq; eĩ bona rõ unde non habet neceſſe ſe excuſare.nt.j.ti.i.l.i.⁊.ff.ðʒ
excu.tu.l.ſcire oʒ.S.hoc de hijs ſcire.⁊.j.ð ap.l.nominationes ⁊c.ſic.ff.
ð eo.qui pro tu.l.i..ſed utrum.in prin. M
e Spõte.ſciẽs hoc ſe non teneri.⁊ ſic de geſtis tm̃ tenetur qꝛ ſufficit ⁊c
ut. . de ne.g.tutori.niſi quũ acceſſiſſet oĩa geſturus.ut.fl.ð ne.g.l.ſi pu
pilli. F. fi..l.diuortio.S.ſfi.ſi autem putafſet teneri ſe teneretur ac.ꝓ tute

le. ut. ð. e. l. mater in fi.⁊ de gerendis tenei ſi alius modo fuerat geſturus

ut.ff. de eo qui pro tuto.l.i...pe.⁊.de admi.tu..tutor qui reꝑ.⁊ inutili
neg. g. Fm. Ir. ut. ff. de ne. g. l.ij. S. hac actione ⁊.j.qui da.tu.l.armate.
vel ſecundum nos non concurrit act.ne.g. cum ac. p tutele. ut dixi.in il
la. de neg. g. l.ij. .. hac actione. Item nota hic qui non tenei ſi incipiat
tenetur. ſic ⁊.ff. de polli.l.i..ff. cõmo.l.in commodato.. ſicut. ⁊ nota ꝙ

tmtiiplex. eſt tutella teſtamẽtaria legitima æ? datiua. de prima bic.ti.⁊ ſeqñ.

dicunt. de Fa. . ti.ij. de tertia in ſequentib. Item teſtaria ⁊ datina ſimul

concurrũt qñq;.ut.j.ti..ſi ut proponis.ſed legitima nũq;ᷓ hʒ locum cũ

teſtament aria. neq; legitima cum datiua.ſiue ergo nullus eſt datus in
teſiamento ſiue plures dati ſunt ſed omnes deceſſerunt ſuccedit tu
tor legitimus ſi uero unus eorum deceſſerit loco eius coſtituitur dati

us.ſ. ſi ceteri non ſuſſiciunt. quia qdiu locum babet teſtãria non
bxʒʒ locum legitia. ⁊ ſimiliter ſub condictione dato interim daĩ dati

uus ſed ſi non ſpatur conditio extitura locũ hʒ legitimus. Iteʒ ſi

teſtõ datus eſt excuſatus nel ut ſuſpectus remotus nenit datiuus

ut. ff. de te. tu.l. ſi quis ſub conditione.at ubi hʒ locuʒ legitima tu
tela datus a indice

cie ⁊ cuꝛatorem adiũgi opoꝛtet.

iudicem conueni ſᷣm bonã ſidẽ ti
bi ſatiſtacere iuſſurum.
Dem.aa.Triphene.
Vtelẽ actione g tutorẽ mo

teſtis relinq̃re:ut ita tutorei

ipſo iure nullus ẽ

ex uolũtate deſucte daru s tutoꝛ a ut. ff. ð tu. ⁊ ra. diſ.
pꝛeſidibus ↄfumari. Nlłlõ pᷣo ex l.ſi tutoni rei.p. ..i.
his ĩteruẽiẽte ſi res pupillares qui ⁊.j.qui poſ.da.tu.
daati ſunt adminiſtrauerit tutele ac l.ſi ſoꝛoris.ex pdic
tione tenentur. tiſ ergo collige. da
Myr. Aal. 7. Gal. Dãne tiua tulela admini
pupillõrũ pꝛ alienũ ſeꝛuũ culo teſtãrie exclu
e quo poſtulas ⁊ tutorem dit legitimam. qð
ẽẽ uoluerit ⁊ liberũ manẽte tñ alio nõ põt facere ꝑ ſe.
tutor̃ pupillis ante dato ⁊ redimi ⁊ facit.ð.de nego.
⁊ manumitti hũc apud pᷣſidẽ ꝓui g.l. curatorem.

Mdp. Dio.⁊. Max. aa. Domie. cill. teſtõ cõ
ꝗ tibi pr̃ auũculũ teſtõ. rce firmat.ut.ff. e.l. iij
te tutorẽ dedit nec is excu az. ſed hodie ſemꝑ
ſatus eſt eũ ⁊ tutele iudicio tã ð ad eſt ut cõſirmari ui
miniſtratis q; neglectis:quũ ad deantur. ut inſti. ð
miniſtrari deberent apud ↄpetẽtẽ codici.ꝭ.i.

g Tutor erit. cõtra

uidebatur qꝛ tuto

rẽ bñti ⁊c.ut.j.qui

pe.tu.l.antepe.⁊ ĩ

la quẽ teſtõ piis ĩ cu fuiſti ſti.de cur. .iterdũ
poteſtate datũ pꝛopõis reddi tibi ſed non poſtea.ſed
ſi quid debetur ↄpetẽs iudex adii eodem tp̃r dari v
iubebit curatorẽ eĩ inutilr ĩ teſtam̃ acſi eodẽ teſtõ quo
to dari nõn ãbigitur. cõſtat plures dari
Mpẽs. Lhe.⁊. Aal.aa.Flo.ppᷣ. poſſe ſʒ. Jo. adita
Atres ẽt grecis ̈bis lʒ ĩ ergo hereditate ſal

tem ab uno her̃de

dati uideantur ac ſi legitimis pᷣbis incipit tutela oĩum
eos teſtato r dediſſet. nt. ff. e. ſi nẽo. aña
ergo nullus erat.⁊
De confirmãdo tutore. xxix. ſic non poteſt dici
unum añ aliũ. Itẽ
adhuc uidebat᷑ po

ſteriorẽ dãdo priotẽ remouere.ut.ff.de ꝓcur.ſi quis cũ ꝓcur F.
fi.que eſt contra.ſed aliud ĩ procuratore quod priuatum ẽ officiũ

uel ið qꝛ inuenitur ibi unus ante aliũ hic nõ.quum ab adita beꝛe

ditate oẽs incipiãt h eſſe tutores.x facit.ff. de adim.le.l.alũne. .
qui duos.⁊.j.de teſtamentis ſancimus.

b ſ Itutores ad eum fem adultũ.ſed qui erat remanet.ſʒ qd

miri quũ bic erat minor. xxy. annis. ut.j.de le. tu.1.fie e.

oli poterat eẽ tutor minor. ſed excuſabat ſe ſi nolebat. ut H̃ ⁊ iſti.

de excu. tu. F. itẽ mĩor.ſic ergo hodie ĩutil.ẽ hec lex.uel dic ꝙ alter

bẽbat vnũ mẽſẽ alter. xiij.an. ⁊ dimidiũ quibus datus eſt tutor.

maior creuit ita ꝙ factus eſt.xxv.an.adhue tñ alt ẽ pupillus ⁊ re

manet idẽ tutor. ⁊ boc quũ teſtõ datus fuit ſecus ſi a iudice. ut.ff.

de tu.⁊ ra.diſ.ſi tutor. .i.⁊ plene.dixi..e.l.i.in fi.⁊ nõ quod dic

ſue etatis.i.adultus ſᷣm primum caſum.uel maior.xxv.an.ſʒ aliũ

quod probatur.õ.de ijs qui ue.e.impe.l.ſi.

i m Aler.non pr.nt.ff.de cõfir.tu.l.i.p?.⁊.j.ti.l.i.⁊ de le.ij.

peto.S.mr.⁊.ff.e.l.iiij.ij.tje.⁊ eſt rõ quod nõ hʒ in ptãte ꝙ
ẽ neceſſe ut tẽat datio ĩ teſtõ.ut ĩſti.de tutelis.s.pmiſſum.

k Inſtituerit.ſʒ hodie quilibet er̃neus poſſet.ut.ff.de conſi.tu.ſ

patronus.ĩmo nõ.ſʒ cõfirmaĩt cũ ĩquiſitione mãis nero datõ tenet
per ſe ſʒ quoſdã.ar.j.ti.i.l.fi. uel ſine inquiſitione.hᷣ caſu cõfirmai
ſed vr contra et qñ inſtituit.ſ.quod nõ poſſit dare.ut.ff.ð le.ij.pe
to.S.mfr.ſo.hec illã corrigit.uel ibi expone nõ pt.ſ.als qñ nõ iſti
tuit ut ſic concordet cuʒ prin.iſtius nel non poteſt ut ibi ꝗn egeat

confirmatione que omnio ſfit. 5
Solet. non dicit quod ſit neceſſe.ſed ſolet ſi expediat pupillo.ñ

alias. ut. ff. e. leiij. F.ſed ⁊ inquiri.diligenter.ergo inquiritur ſic ?

ipꝛono pum nſtui mſfel quime F f d quum iſti
tuit nulla fit vel non tanaags.
—R m Nullo uero.i.neq; pupillo herede inſtituto nʒ cõſirmato quũ
na non fuit inſtitutus. r
e n A pupillori.voluerit.quod potuit.ut inſti.qui da.tu.poſ.
NAd coin.li.l.⁊ſi non a ́ł.
4 ſaipta. Mpr. Alex. a. Priſco.
uH o Pato. a. teſtatof Eſtõ mjr̃is tutores dati
R eodẽ teſtõ vl codi excuſare ſe neceſſe non
KüH allis ʒ JYo. ldic a hoabent: non decreto ſe
Gd iudice ſʒ tũc oppo cũdũ uolũtatẽ defuncte ⁊ qð inqſi
R nes quod durante nõè hita dati fueꝛtt. Dé a. Dal.
ns teſtãria non habet Eqʒ; ꝑ ẽplam nʒ ex ĩpſecto
1e locum datiua. H teſt tutorem recte dari ĩ du
rñdeo eſſe uerũ q bitati iuris ẽ:ſed uolũtas patris in
1 teſtãria tenuit ab a oↄoſtituẽdis tutoribus Icuꝛatoribo
tr dita bereduate. vt This caſib a iudice ad cnius offm̃
6G quum liber datur. hec res plinet ſeruari ſolet ſm qͥ ue
di ſed ſecus quum ſer reri non debes ne tẽpuᷣs añqᷓ; ↄfir
kin uus quumoʒ pri⸗ mareris ceſſit. DBẽ. a. Soſiano
i manumitti.ſed alia Iutpꝛoponis pupillo cui
li ratione non placʒ. memiſti pater iutili tutores
qꝛ non adiungitur teſtõ dedit ⁊ priuſq; hi cõfirmarẽ
1 tunc. ſi ſolus. eſſet tur alij ab eo cuiuſ intereſt dati ſũt
n quum ille interimn id quidem quod iure geſtũ ẽ reuo
rhad datus deberet deſi cari non potẽſt:an ãt q iudiciũ pa
n nere. vt iſti. de attl. nis hẽant curatöres eidem pupil
i tu. F. i.pria. Q placʒ lo cõſtitui debeant aditus compe
e p QCuratoreʒ.nõ tu lẽs iudex pꝛoſpectis utilitatib ei⸗
ii torẽ ut eutes op. extiabit. Mpr Juſt. a. Jul. p
s qꝛ bñti tutoreʒ ⁊c̃. Aluralibus liberis ꝓuidẽ
cH ut. . g pet. tu. l. añ tes damus lñtiã pr̃ibus eo
in pe. ? iſti.de cur. S.... rũ in his rebus quaſ quocũq; mõ
un terduʒ.uel dic etiã eis dederint ul relinquerint.ſ.intꝛa
4 ʒ. Jo. tutorẽ. quia prreſinitũ noſtris legibus moͤdum
Nit eoðd.tpᷣꝛ dari nidẽt æ tutorem eis relinqre ꝗ d; apud
m ut. S. e. l. ij. tertij di ↄpetentẽ iudicẽ ſe cõſirmare:⁊ ita
aſi cuut iõ curatorem res gerr̃ pupillares. xxx.
14 qgꝛ in minus ſolen U
di ni nolũtate fuit da De legitimà tutela.
Ji tus. quod non pla
in⸗ cet. qꝛ fruſtra dice Mypfs. Dio ⁊. Max. aa. Fir.
15 ret debere redimi ? B ãauũculoſ nec maſcu
fci manumitti. ⁊ lacit. lorũ tutele ex lege.xij.ta
boer ſ. ti. i.l. ſ ut propo
q ſ tibi pater.non ſic in matre.vt.j.ti.i.l. i.
1 Meglectis.vt ⁊.j.ſi tu.non gelſ.l.ij.⁊.ff.de titu nup.l.ſi ꝗs

. .F. quin. etiam.

i. ſt QAtele. iubebit. ſinita tutel a.non prius.ut.ff.de tu.⁊ fati.
lu dil.l.ij. in prin.
r, J Non ambigitur.ſed confirmatur.ut.ð.de neg.g.l. curatofem.⁊
f. n Neores. legitimis. ideſt latinis.⁊ facit.j.de teſtamentis.l.
hac conſultiſſima.in fi.
li x De conſirmã.tu. hoc opus qñ datio non tenet oio per ſe.
1 Eſtamento non habent.qꝛ non tenet datio.ut ⁊.õ. ti.i.

i t

₰

3 Inquiſitiöe. ſec

l ff. e.ſi filio ſz qr magis iqrit.a mr̃e dat: ꝶ.qꝛ fragile ⁊ mutabile ẽ
4 mlris cõſiliũ ⁊ ad h.ff. ð tel.tu.l.pr..fſ.qui pe.tu.l.ſi.
a Dati añ tamen q;ᷓ debetur poſſunt ſe excuſare ſi uolunt. ut.ff. de
dn Ecq;.in conſtituendis.ideſt conſirmandis.
4 e¶ Solet ſine inquiſitione.ut.ff.e. ſi filio.⁊ inſti.de tutelis.S.fi.ſj bo
die vr̃ hec lex corrigi.ut.j.de teſtis.l.hac con.S.ex ĩpfecto.⁊.õ.ſa.
ber.l.f:ꝙ quidã dicũt.alij tñ ʒ. Itẽ an erit teſtãrius uel datit.vi
ꝙ teſtãrius.ut.ff.e.l.ij.⁊ de cur.fur.l.ſi furioſo puberi.ſʒ dic dati

l. mater ſed ſecus ſi pater dat.qꝛ debet ſe excuſare.ut.ð.
g ti.i. l.ſi libi pater.

quũ pr̃ mius legitĩe dat nt ĩſti.de tutelis. .ſi.⁊.

bulaꝝ deferũt᷑:quũ ſolũmõ patru

uũ. ut af. ff. de ner. ſt.l. lege. ? in autẽ.de defen.ci.S.interi.coll.ij.hic ẽ ꝙ
ſi mĩ ĩiteruẽiat ex atj.qñ mu.tu.oſ.fſun.autẽ.mĩi pᷣſ ert huic.nec obeſt ꝙ
dã oĩ mõ conſirmãdũ.nt.d.l.inſti.ð tutel in fi.qꝛ exponit᷑ ibideʒ.i.ſine
inquiſitione.non aute m omnimodo.i.ſemper ⁊ ſacit et ꝓ mĩe.j.l.ꝓx.

d Tps quiquagita dierũ ꝙ dat ad cõteſtãdas excuſatõm cãs qð currit

ex q ĩcipit tenere decretuʒ.
quattuor mẽſes at᷑ cõtinui
ad peragendum negociuz

is ſi non excuſauerint ſe id ius tri ex die noĩationis.ut.ff. de

butum ſit. excu.tu.l.quinquaginta.
e ſ J ut ab eo. ſ. magi
In auten. de here.ab inteſtato ſtratu.

Intereſt. quattuor enĩ ad
eẽ dñt ꝙ is det ꝗ iuĩdiciõʒ
hʒ. ꝙ illi cui dari poſſit.⁊
is dei cui iuſ dãdi.ſit facul
tas.⁊ ꝓ tribunali ꝗ dat ſe
deat.ut.ff. e. naturali.S.i.
g Nõ pt.ſic.j.de admi.tu.
ſcimus.?.ad.l.iul.ð adul.
terijs.gracchus.⁊ hoc licet
illi erant confirmãdi.ſic.ff.
ð mĩo.l.ĩ ĩtegrũ.⁊.l.ſimlri.
h Luratores.nõ dixit tuto
res ne obſtet regula.j.qui
pe.tu.l.añpe.ul dic.i.tuto
res.⁊ fac̃.ff.de tu.l.ex ſnĩa

ueni..ex.his.coll.ix.

LCOMN. ſIcuͤt heĩdital a
gnatione non inſpecta ꝓxis defer
tur ita ⁊ tutele on coĩttat᷑ emolum̃
tum:ſi maſculi ⁊ perfecte etatis ſit
⁊ nulla lege pꝛohibeantur ſuſcip
re. Quod ſi plures eiuſdem gꝛa
dus ad tutelã uocantur iubemus
cõiter apud iudicem conuenienti
bʒ unum aut plures ligi: ⁊ eũ uel
eos adminiſtrare ut magis idõeo
uel idoneis cõmittatur tutela:peri
culo omnibʒ ĩminẽte qui ad tutelã
uocantur:⁊ ſubſtãtijs eoruʒ mino
ribus tacite ſubiacẽtibʒ ꝓ homõi 7.S.titu.i.ſi pupillorũ.⁊ q;
gubernatione. Bẽ. a. Aſclepi. no.in.l.i.⁊.ẽ.l.proxima.
D agnatos pupilli iure e I n Kiuꝛalib. quocũq;
gitimo ſolicitudinẽ tutele ꝑ inter viuos ł ĩ ultia
tinere ſi non capitis diminutionę nuoluũtate. ut ĩ at. q.mo. na.
ſuſtinuerunt manifeſtiſſimuʒ eft. Eęf.ſui. . pe.coll. vij. ſe ſi ni
Mdhpator. Leo Eritrio.ppᷣ. bil ðderiĩt.ut.ff.e.l.nãli.
Hnſtitutione diue memoꝛi k Modũ.ſ.unã unciã nel
e ↄſtantini lege claudia ſublata trres.uel hodie ĩ totũ.xt.s.
pꝛo antiqui iuris autoritate ſaltuo ð Sna.li.l.ij. ? autẽ. nũc aut.
manẽte agnatõnis iure tam ↄſan idẽ in.l. humanitatis.⁊ in
guineus ideſt ſe qᷓ; patru ceteriq; autẽ. licet. ⁊ facit.ĩ.qñ mir
legitimi ad pupillarem feminaruʒ tu.of.ſun.po.l.ſi.ſed obij

tutelam uocantur. citur nõne dat᷑ cer rebus
Mopr. Anal.a. Policarpo.pᷣ. hic. ſic ergo eſt Z. ff. ð tute.
ARater emancipatus ꝗ ĩi ger l. certarũ.⁊.l.qꝛ perſone. 2
mani ſui ł ſororis ſucceſſiöe iſti.qui da.tu.poſ.s. certe:
omnes inſeriores ſeu pꝛolixiores e.datur etiam rei.ſ.ſario
nõ principaliter.ut inſti. ð
excu.tu..datus. uel non

datur rei.ſ.certe ſed rei que continet ius.nt.ff.e.l.ſi tamen.
Be legitima.tu.deſiciente teſtãria ſuccedit hec.ut inſti.de le.ag.tu. in
prin.⁊ hanc nemo dat.ſed lex.ut.ff.e.l.legitimos. D
m a D auunculos. qui ſunt matris fratres ⁊ ſic cognati.
n Pruis.qui ſunt agnati.⁊ ið de his qui de nono ſortiti ſunt
ius agnationis.ut.j.de le.bꝛ.l.fi..ſi.ſed qunʒ mater portio
admittũtur cognati ad ſucceſſionẽ.an ⁊ eodẽ iut᷑ ⁊ ad tutelã querit. Jo.
quod uidetur inſti.de legi.pa.tu.S.i.hodie ↄſtat ꝑ aut.que.

Segt ſiẽ ⁊c̃.q̃ ẽ ĩ aut.ð hr.ab ĩteſ. .ex his.collix.
P Suſcipere.ut miles.nt.j.q pe.tu.armate.⁊ ĩ alijs caſib i.e.ti.
q Eligi.hec electio fit propter commodiorem adminiſtratis

nem. ut h ⁊.fl.de admini. tu. l. ij.
Subiacentib. tacite.ſcilicet ꝓ officio obligatis.ut bic.⁊.j.de admi.
tu.l.pro officio. Accurſius. —JM
ſ a Dagnatos.diminutionem maximam nel mediã nel minimaʒ ſi
eſt legitima tutela.ut inſti.qui.mo.tu.fi.ſed ⁊ capitis.⁊ de cap i.di.l. tu
telas.in prin.⁊ ut.j.e.l.frater.
t c Lonſtitutione. ſublata que alios ſilijs alios ſiliabus tutores
eſſe nolebat.
u Jure. quod eſt in fratre.⁊ poſt minimam cap.dimi.ut.j.l.proxima.
x è— Rater.antecedere.excipe hodie filium fratris qui cum eo ad
Mittitur.ut.j.de legi.here.autẽ.ceſſante.

P 5

a Legitimã. ſʒ ez iĩ ptãte retẽt ẽ ſiduciarius.ut inſti.ð ſidu.iu...i.ſʒ cur.
diuerſum ⁊ facit.j.de legi.here.l.de emancipatis.⁊.l.meminimi.5.i.⁊.j.
de cur. fur.l.ne liceat.ſed ↄ.5S.ð ĩof.teſ.l. fres.ubi dicit tolli aguauõem.⁊
ſic ñ erit legitim ſʒ h̊ corrigit.ið fac iſti.ð le ag.tu. .f.⁊ ð le.ag.ſuc.l.fi.

b n Emo.ipleat nt iſti.ð fidu.tu.i.fi.⁊ ð excu.tu. .itẽ.maior ⁊.j.ð le

etate li.x.l.qui filios.
e Pregrauet.ſ.minor.
d Algere.qñq; tñ unus cu
ratar ⁊ ali ſubcurator ↄſti
tuit. vt. ff. ð ne. g.ex facto.
eCui.i.qbj.łcui.ſ.etate.
Teneri ar.ſume ꝙ ſi mior
accipiat dotẽ ñ obligãt᷑ bo
na ei tacite.ſicẽ nec hic ꝙ ꝗ
dã dicũt ⁊ cõcedũt alij qð
ſic.quũ.ſit legaliſ obligatõ
alias non ſine decreto.
G Aittere. nã fallit regula.
ubi ẽ ſucceſſonis ⁊c̃.ut ĩſti.
de legi. pꝛono.tu. .fi.
h Qui petãt. tu. cu. nenit

nunc ad datiuã.⁊ prio ꝗs
eam petat dari.
i a Dmone ſi nis.
nec enĩ panieris

ſi ñ petas.niſi qꝛ ſi ſnia da
ret᷑ diffinitiua ꝓ te nõ tẽret
ut. S.ð ꝓcur.ñ eo min. uẽ
ditio at᷑ fieri poſſet ex ĩter
locutoria l diffinitiua ð iu
re lata ſi nõ defẽderet.lʒ ſe
c ſi eſſet pupilũ.ut.ff.ð bo.

aut.iudi.poſ.ſi mior.⁊.ff.

ab ex cãis ĩ poſ.ea.l.apð
iul.alij at puniũt ſi ñ petãt
I ſucceſſiõe ⁊ ĩ alijs vt ⁊.ff.
qui pe.tu.l.ij.?.j.ð admi.
tu. ſancimus..ne at.⁊.j.ðʒ

legi. hr.ſciãt.⁊ fac.ff.ð mi.

ait pᷣtor. . pmittitur.
K Conſiſtas. alias ↄſiſtas.
7 alias conſiſtat.
Potes.nõ at᷑ cogeris.ut
dixi per.l.dictam ſi mior.
m Officio ſuo.ꝙ ẽ ut ſi cuʒ
tutor litigat ñ aliter niſi po
ſtulãti pupillo.ut ff.ð tute
lis.l.q hʒ. .ið caſſõ.ſi cuʒ
alio datur inuito.vt inſti.ð
cur. 5. item inniti.
n p Altrõi. noĩa tutoꝝ.
o Ex ꝗbj.i.ppꝑ.q̃ ſupradẽa
ſ.aditiõʒ pᷣtoris ⁊ noĩuʒ a

ditionẽ łdic ex ꝗbꝰ noĩah.

p Subeas. em̃daris eĩ uer
berib. ut ⁊. ff. e.l.i. . liberti
⁊ ẽt ĩ ſeruitutẽ reuocariſ.ut
dicũt ar.ff. ð iur̃pa.l.ĩgraſ

.„ .

gꝛadn non tantũ cognatorũ ſed èᷣt

agnatorũ antecedere a nobis pꝛso

noſtra diſpoſitione iuſſus ẽ ẽt ad
lẽginaʒ tutelã ſꝛatꝛũ ⁊ ſoroꝝ necnõ
liberorũ fꝛatꝛũ tutelam quaſi mini
me patris poteſtate ꝑ ius emãcipa
tõis relaxatulſ ſi ñ alia iuri cognita
excuſatione mũitus ſit uocari:nec
ſub pꝛetextu capitis diminutõis a/
lienũ h mõi onere ſemet eſſe contẽ
dere ſancdimugs.
Mpr. Juſti.a.DPemoſthẽi.pᷣpᷣ.
Emò nʒ ſinʒ alio leginmuſ

iItutelã ſiue igenui ſiue liber

ti uocet᷑ anñqᷓ; ꝗntũ ⁊ uiceſſimũ ſue
etatis annũ ipleat:iĩmineat ei cuiq;
pꝛo ſua tm̃mõ adminiſtratõe picu
lũ:nec alieno onẽ aliↄ pᷣgꝛauet᷑: ſic

2 eĩ pupillis ⁊ adultis ↄpetẽſ gubẽz

natio ĩducitur:⁊ naturalis oꝛdo ꝑ

omnia cõſeruabitur cui ei ferẽdũ ẽ

eũð ẽẽ tutorẽ ⁊ ſub tutela ↄſtitui:⁊
iterũ eũð ẽẽ tutorem ⁊ ſub cura ã/
gẽ. hec certe ⁊ noinũ ⁊ reꝝ ſedaↄ

fuſio ẽ diſcretis itaq; oĩbo l datiui
Elegitimi fiãt tutores hi ꝗ tal etatiſ

ſt cui ſuarũ rerũ adminiſtratio ↄit
tit᷑:quorũq; res pſñt pleiſſimo iure
hypothecarũ teneri oĩbʒ q de ſuc
ceſſiõibʒ tã ingenuorũ qᷓ; liberto
rũ a pᷣoribʒ legibus diſpoſita ſũt ĩ
ſuo robore duraturis nec aliquaʒ
ĩminutionem ex pᷣſentis legis ſan
ciõe accepturis maxie in libertoꝝ

ſucceſſiõibus:ne uideant᷑ ex eo qd
ad tutele gꝛauamẽnõ ueniũt ſuccel

ſionis emolum̃tũ autẽre.

Qui płtãt tutores l curatores.

—

Mpr. An. a. Criſäde. xxxi.
Bnmoͤne ado ẽſcẽteʒ ad
uerſus quẽ uis cõſiſtere

ut curatores ſibi dai po
ſtulet:cũ ꝗbʒ ſʒ iuris ſoꝛmã ↄſiſtſ

q ſi ĩ petẽdis his ceſabitpoteſtu
petẽtẽ iudicẽ adire:ut ĩ dãdis cuꝛa
tõibʒ offõ ſuo fügat.
Ssẽ.a. Eſpoſrodito.

Atoni tui fili ſi e etat ſt ut

⁊.j.ð libertis ⁊ eo.li.l.ſi mannifſus ⁊ ſic ẽ ↄtra. j.ð libera. ca. ſolo.ſʒ dic

refert iter neceſſariũ ⁊ non neceſſariũ obſequiũ.ut ibi dixinꝰ.
Nlocum. ſilijs matris loquitur.

4 i
F Poſtla o mr̃.⁊ ẽ ad h.ff.ad ttul.l.ij..ſi mãa. 7.ff.e. l. ij. ⁊.j.ð adi.tu.l.fi.
ſſ Aſiijs. curare. caute dicit curare.nã p rogare dʒ eos ꝗ poſſunt
Petere nt petant.vt.ff.e.l.ij.S.ſi quidem aliquis.

, —

ta Mita ñ ꝓhiber. ʒ ñ cogũ pciſe ſʒ ſolũ cãtiue. ut. . ð
u m Altris pietas.ideſi materna pietas.

legi. hr.l. ſct.

x Debes o mulier.⁊ facit.ff. ad tertulia.l.ij.S.ſi mr̃.⁊.5. ſequẽtibus .

7 Sed ⁊. repete. mrna pietas iſtrueĩ te pt obſeruare ne quid ⁊c.i.ꝙ illi
ꝗ petiti ⁊ dati ſt.admiſtrẽt ⁊ bene.ut h̊ ⁊.j.ð admi.tuil.ſi..perſonis.

o

res eorũ ꝑ tutoꝛs adminiſtrari de
beãt cura adũ pᷣtorẽ ⁊ noia edeĩ x
ꝗbʒ tutores cõſtituãt᷑:ne ſi ceſſaue
ris obſeꝗi deſerti piculũ ſubeůs.
Dem. a. Atalante.
Nlòcũ tutoriſ ðᷣũcti lĩppe
tuũ relegati aliũ daz tutorẽ
filijs tuis idõeuũ ex eað ꝓuicia a iu
dice ↄpetẽte poſtula ꝗ ſʒ offm̃ ſuũ

utilitatibꝰ eorũ ꝓuidebit.

Dẽ.a.DHomno.
Ifſilijs debitoris tui ſiſt ne
ceſſari ꝗ tutor̃s petãt poteſ

⁊ ipſe curaĩ ut accipiãt ꝑquos legi

lie defendantur.
Mperator. Alex.a. Fuſciãe.
NMWita tutoĩſ petẽ filijs fꝛiſ ſui
fi ꝓhibelk. SDẽé. Otali.
Altꝛiſ pictaſ iſtruẽ te pt quos
tutores ſilio tuo petere ðöbẽs
ſed ẽt obſeruar̃ ne qd ſecↄ qᷓ; oʒ i
re filij tui pupilli agatuꝛ petẽdi ãt ſi
lijs curatoẽs ncitaſl mẽib ipoſita ñ
ẽ quũ pubeĩs miorſ ãnoꝝ.xxv.ip
ſi ſibi curatões:ſi reſ eoꝝ exigit:pe
tere.dẽadnt. M. Goꝛ. ⁊. Dio.

BDmõ eã qᷓ quõdã pupilla
tHua fuit quũ ea ñ tm̃ uiri po

lẽtẽ ſʒ ẽt nupſiſſe ꝓpõas ut ſibi pe

tat curatorẽ ſi eũ petẽ neglexerit
quo maturius poſſis rões redde

adminiſtrationis adito eo cᷓ ſꝑ ea
re notio ẽ petẽ curatorẽ ñ uetaris.
M. Dio.⁊. Maxi. aa. Muſi.
Nzʒ à mꝛibuſ ſedulũ pẽtẽdi
tutoris offm̃ exigat᷑ ñ foꝛtui
ti caſo ĩpẽdim̃t᷑ aſcribat ꝓponaſq;
pꝓcuratorẽ ꝗ ad petẽdũ pupillo tu
torẽ a mẽe fuerat ↄſtitutus a latꝛõi

bus ĩtfectũ.petitõʒq; ex neceſſitate

demoratã ẽẽ ab hr̃ditatis ſucceſſi

one mr̃eʒ repelli cuius nłlü uiciũn

itceſſiſſe aſſeris pq; durum eſt.
Dem.aa.Aſclepiodoto.
GIG iuẽ hfiti tutorẽ tutoꝛ da
ri ñ poſſit ĩtelligiſ mr̃eʒ ñ oſ
ſm̃ pietatiſ ĩ petẽdo tutorẽ deſeruiſ

ſe:ſʒ iur munitã merito ſilio ſuo tu
torem non poſtulare.

Nẽ. aa.⁊.cc. Pꝛiſ.

ʒy Non eſt.niſi eo caſu quando ĩpuberi petitar.ut.ff. qui pe.tu.l.i.
a BDebeant.non alius.vt.ff. e.l.ij. curatoͦres.
b a SDmone.curatorem alias tutele iudicio teneris.ut ⁊.ff.de
aagmi. tu.l.ita antem. 5. penul.7. 5. finali. =
NNon nuetaris.cui redas rõeʒ łpotes offerre ⁊

F. i. 1 fac. ff. de tute.
q bʒ.S.ſi pupilluſ.
d c Am a mfr̃i

b'. ſedulum

.i. continuum.
e Peiẽdi ñ accuſã
di ð ſuſpecto.ut.ff.
Impedimẽtis i.
leſio nib.ſ. his gĩ
pediti ſunt.ſic ⁊.ff.

ð admi.re.ad ci.ꝑ

j. de ap. l. preſes.

mĩor.ut.ð.ſi adueꝛ

ðlic.l.ij.ſʒ lʒ repel

lat᷑ qñ.ſ.ñ hʒ iuſtã

cãʒ.ut hic.⁊.ff. ad

lertul. l. ij. F. ſi mñ ſi

deicõmiſſum tñ a

pꝛe relictũ nõ pdit
vt. ff. e. l. f. .. ſi vo ſʒ
hodie vr et᷑ ulð aĩt

ſciãt.⁊ ad tertul.l.

oẽm ⁊ ſac.ff.e.l.ij.
dic ut nõ ĩ.l.ſciãt.
b c AZm iure. ñ
poſſit. nt. j.
q da.tu.poſ.l.ſi ſo

tu. ha.l. licʒ ubi ple
ne dices.ſʒ hñti en
ratorẽ dat curator
ff. ð tu. ⁊ cu.da.ab
his.l. uẽtri. S. cura
i Poſtulare.quũ
alium haberet.

obeſt ſi nõ petieris
gquũ eoꝝ mr te pceſ
ſerit. ut. ff. ad tertul
1Im Altres ꝓ ſu

tura.qꝛ ẽ er

ror ĩ iuẽ nãli.nt.S.
ð ĩ ius no.l.ij.⁊.ff.

ſi gſin frau. pa.l.ſi

pꝛonus hr̃s.iĩ pri.

⁊ lic nõ ob.fl.ð iuã. ⁊ fac.ig.l.error.⁊.l.iuris ignorãtia..j.ð codi
cill.l.fi.F.ſi quidem.i fi. ul dic ꝙ ignorãtia iuris arcet e ĩ lucro.yt
hic. nõ obeſt ei manumittẽdo.⁊ facit.ẽ.ð iuã. ⁊ fac.igno.l.fi.

m. Abi petantur.dixit quipetant.nunc ubi.
Aklgiſtratus.pf̃is ſic ⁊.ff. ad muni..i.⁊.l.aſumptio. 5.

m flilius. 1.j. & mu. ? orig.l. filios. 7.l.originem.

cur.da ab.his.l.pupillus. .“

p Kurabunt. de ea ter.
Morant.nõ iñ ubi domiciliũ hñt. al rõe domicilij poſſent dari

. Facultates.ut.j.ð ĩcol.l.ciues.ſʒ quid ſi bʒ facultates
I diuerſ locis:ꝶ.iudex cuiuſq; loci dabit ſuũ tutorẽ.ut.ff.ð tu.

Tui. o mater.

vſignare ðpõere

g Repelli. ſic ſi eſt

roris.⁊ iſti.de cur.

poteſ nõ tñ

n,

hui

ſenf

end

Bilſi
ed
Imil
1

iſoß
llöei

egbi

mmul

ſelit
it
intei

Lt

iſ⸗
ecur
c.
bipte
ſian
Utor
dac
ant

NNr

foln
BGH

lbi. ʒ aʒo.łlFʒ. H.dic eti rõe domicilij nõ poſſe dari nili ſint ibi

facultates.qꝛ rome vbi ẽ pria cõis nõ pt᷑ dari ſi facultates ſt᷑ ĩ pui

tia.ut dicta.l.pupillo.ff.de tu.⁊ cu.da.ab his.

Bicũt.p ſe łꝑ pf̃eʒ.

Sud.q̃ ẽ ꝛõe onigiſ łfacliatũ.⁊ dic ? ꝓ ſ.

I Be tu.⁊ cu. Illu. In illuſtrib ⁊ clariſſimis pupulis ſpalia qᷓdaʒ

fuaãt.iõ ⁊ ð eis ſpe
cialiter dicit.
ſ.romanis.

v» Ex quolibʒ

.i.quouis ordine.
x Retentari.i.recre
ari.ul.i.retineri a
lias preſentari.
yDanni.ꝙ al ad
mr̃ai miĩores ſpee
tat ꝑ ſbᷣſidiariã ac.
i fẽm q̊ iſti ñ tenẽt.
nt iſti. ð ſatiſda. tu
to. F. l. . fl. ð admi.
tu. l.emilius.
3 Creãdorũ.nullus
ſolus.
a Par̃s. ſufficiẽteſ.
b Pleſ.uni m̃ ↄit
tit adiſtratio qñq;.
ut ⁊.ff. de adiĩ.tu.l.
iij. F. pe. ⁊ ĩſti. ð ſatʒ
da. tu. 5. ij. T ant. ð
here. ab intel. 5. ſi.
Prefecture.illi eĩ
elligũt. ⁊ hic ſolus
eonſirmat.
d Noie.i.no ĩatõe.
eBecitũ.forte ð ſũ
ptib ĩ pupillũ faciʒ
nut.j.ð adiĩ.tu.l.iiij.
Fut tradat᷑ei admi
ſtra io.nt ĩ at.ut hi
g obli.ſe ha. p. ..f.
coll. vj. ⁊ ſic habes
hic ꝙ prĩo eligr.?⸗
bo ↄfirmat᷑.tertio ðᷣ
crtũ ð admiſtratõe
iterponit᷑.ſic ⁊.j.de
magi'ſtra.cõnẽ.l.ſi.
IA metu.qꝛ nõ da
bit in eos actio ſub
ſidiaria.

S Prudeẽtiũ. p̃dit

ti prefecti cũ alijs.
h Teſtarij. ſic. j. q
da.tu.uł cu.l.ſi ſo
roris.

legitimi idonei tñ.
k Lauta ſt. ut res
eoꝝ ñ poſſint aliẽa
ri uel obligari.⁊ ⁊s
tutorũ ſint eis taci
te obligate ⁊ ſilia.

Epðtib fʒis tui ſi eoꝝ mf̃ in
petẽdis tutoꝛibꝰ debito ñ fũ
Satur offõ petere tutores ſolẽniter
potes. M. ʒẽ̃o a. Diſcoꝛo.pᷣpᷣ.
Altres naturalib ẽt filijs ad
ſilitudinẽ eoꝝ q ex iuſtiſ ⁊ le
gitis nuptijs ſt᷑ ꝓcreati petẽdoruʒ
tutoꝛũ neceſſitatibꝰ ſubiaceãt:nłla
eis ignorãtia iuris ad euitãda legi
b łſacriſ ↄſtitutõib diſinita ſi peti
tõʒ tutoꝝ min curauerit ꝓfſuia.
xxxij.
Abi pꝛtãt᷑ tutoꝛes l curators.

M. Ento. a Ariſtoba.
Agiſtrat e ciuiiat᷑ vñ ſi
lij tui oꝛiginẽ ꝑ ↄditõm
pꝛis ducũt fubi eorũ ſt facultates
tutores l curatoꝛes his q; pꝛimuʒ
ſʒ foꝛmã ppetuã daĩꝛ curàbũt.Qð
ſi ſilij tui nʒ poſſidẽt qcq; ĩ ꝓuitia
ubi mrãt᷑ nʒ ide originẽ ducũt ẽ
ſtitui apud priã ſuã ⁊ ubi primõiũ
habeãt moꝛabũtur.

. Deè tutoribus vel curatoꝛibus
illuſtriũ ! clariſſimarũ perſonaxꝝ.

Mopfs Qalen. 1. The. Archa?
gaa. MPꝛoculo.pᷣpᷣ.
Lluſtribus pᷣfect᷑ uibiſ
adhibitis decẽ uiris ex
nũero ſenato ãpliſſimi
⁊ pᷣtor̃ clariſſimo uiꝛo ꝗ tutelaꝛibzʒ
cognitõib pᷣſidet tutors curator̃s
ue ex quõlibet oꝛdie idõeos faciat
retẽtari:⁊ ſãe id libo iuditõ exptes
que danni ↄſtituẽt iudicãtes ⁊ ſiĩ ẽ
gendis pupillaribus ſubſtantijs ſi
guli creàndorũ pares ẽẽ ñ pñt plu
rẽs ad hoc ſʒ ueteres leges cõuẽit
aduocari ut quẽ cetus ille admini
ſtrãdis negocijs pupillorũ digniſ
ſimũ iudicabit ſola ſnia obtineat pᷣ
fecturè ſp cuius noĩè ſolẽnitate ſer
uata poſtea p pᷣtorẽ iponat᷑ decrẽ
tũ itaq; hoc mõ remoti à metuꝗ
cõſilio affuerit pmãebũt ⁊ puulis
adultiſq; clariſſimis iuſta defenſio
lub hac pꝛudẽtiũ dliberatõe puẽi
et quod tamẽ circa eorũ pſõas cẽ
ſuiſſe nos palã ẽ quibus ſane nʒ tẽ

ſtarij ðᷣfenſores nʒ legiti uita etate

Iurales.ſ.cᷣcũq; ꝓuiĩcie.ſic dicti.qꝛ cõſilijs publicis ſp ĩtererät.

m Diſcrimis.ſic g ipſi tenẽtur. ut.j.de magis.conuẽ.l.aduerſus.

n g Enerali.ne qui.i.ne aliqui nocaret.qꝛ ñ ꝓſpiceret᷑ pupilli

.

illuſtribus quum eorum bona ſint fiſco obgligata.

Qui dare. tu. uł cu. poſ. ⁊c dixit qui petere ⁊ ubi dari nunc qui

dare ⁊ dari.
e Vm etate.qꝛ miores.xxv.ãnis.⁊ mouei tibi quõ ſtat᷑.
9 Conſtaret te eſſe liberam.

V

Quo magls.i.quo minus ſic.ðS.ð iu.l.ppãdũ.s.fi ⁊.l.quor.
Interi.i.poſtq;ᷓ cã libalẽ ordiata uſq; ad ſniaʒ ⁊ B q ad plra.q ad q̃daã
tñ nõ.ut nõ.j.ð lib.cã.l.lite.ſʒ quũ dmũ ordĩata cã libali dat curator ꝑ
quẽ ordiabᷣr: e.fit ordiatio añ lit.ↄt᷑.⁊ corã iudice.⁊ dide dat curator. ⁊
ſu cõteſtatio lit.ſʒ põe ꝙ feri ſnia ↄ eũñ an fuit tutor ! curatator ille ꝗ ſuit

ſacultatibus ſuppetũt nã ubi foꝛte
huiuſcemodi hoiĩeſ offerũt ſi nihil
ad deſẽſiõm ſuis pᷣuilegijs ↄpabũt
ut teneri poſſint iuẽ pᷣſcribimus.
Ceterũ alia q̃ cãis miorũ ãtiqs
legibus cautà ſũt manere inteme
rata decernimꝰ** · In ꝓuicijs ãt
curiales ĩ noĩandis tutoribus ⁊ cu
ratoꝛibus clariſſimarũ pſonaꝝ ex
hibeãt debitã cautõm:⁊ diſcrimis
ſũůi memores cognoſcãt iĩdẽnitati
minorũ obnoxias ẽt ſuas deĩceps
Eẽ ſactates. M. Aal. ⁊.The
æ. Archa.aaa. Aurelio.pᷣpᷣ.
Eneꝛãali ſege pſpectũ ẽ ne q
ad illuſtriũ ſẽatoꝛũ tutelã cu

xialibꝰ occupati ncitatib uocẽtur.

Qui dare tutores l curatõeſ pñt
⁊ ꝗ dari pñt uel non.

Mpr. Alex. a Bubulo.
AVm tibi ĩ eað etate ↄſti
tuto ut ſi de ſtatu tuo ↄ
ſtarèt ꝑ tutores Icuꝛato
res negocia tua admiſtrari debe
rẽt libertatis cõtꝛouerſiã fieri alle
ges ſñi iõ oportuit ipediri quõ ma
Pi libali cã oꝛdiata qꝛ iteri ꝓ libᷣo
ẽbaris curatoꝛ tibi daret᷑ p quẽ ð
fẽdi cãtua pf. Dẽ.a.Aꝛtemiſie.
Aritũs ⁊ſi reb uxoris ſue
8ᷣbeat affectõʒ tñ curator ei
non poteſt creari.
Mypr. Philippus.Adolenti.
Amibꝰ càptũ cuꝛatorẽ hꝛi

debere falſo ttbi pſuaſum eſt.

nut. ff. de eo q ꝓp tu. l.i. F. ſi gs tñ ſʒ ĩ hac pt d

Bẽ.a.Emerito.
Ilitiẽ armate muneribo oc
cupatuſ nʒ ſi legitimuſ ſit nzʒ
ſi ex teſtõ datus fuerit nec alio mõ
⁊ſi uòluerit tutor lcurator fieri pi
ſed ſi errore duct res admiſtraue

rit nègociorũ geſtorũ actõc conue

nitur. Mpꝛ.Dio.⁊ Max.aa
Eliane.
Eq; à pᷣſide alt ꝓuicie neq;
a magiſtratibꝰ mũicipalibuſ
tutorẽ oꝛtũ ex àlia ciuitate nec do
miciliũ ubi noĩat᷑ habẽtẽ iuĩ dari
poſſe ab eo cuio iuriſdictõi ſubiec
ᷣñ ẽ cẽtiſſimi iuris ẽ nec ceſſatio ĩ
iũcti ꝑperã offij ad ꝑiculũ e ꝑtit.

dat vi ꝙ nõ.qꝛ ita dmũ tʒ
datio ſi liber ĩueniaĩ.ut.ff.
ð tu. ⁊ cu.da ab his.l.ei g
ſʒ Yo.dic ꝙ ſic rõe ĩcertitu
diſ.ſicut ⁊ rõe dubij cogno
ſcit index.ſit iudex.ł nõ.ut.
ff. ð iudi.ſi ꝗs ex aliẽa ⁊ cã
liberal ſilr tʒ iter fuũ ⁊ dñʒ
rõe dubij.ał ſi ñ teneret da
tio tutoris nec ſnĩa tẽret.qi
5 mĩorẽ ideſẽſuʒ lata ꝑ ñ
legitimã pſonã ðᷣfeſuʒ. nec
obſtat.d.le x.ei ꝗ qꝛ nõ tʒ
ut ibi dic.i.uſq; ad puber
tatẽ ut al.ꝗlibʒ curator dat
pupillo.tʒ iñ uſʒ ad ſniam.
ſi at ꝓnũciet᷑ lib tʒ ad tpᷣs
adulte etatis ſi det pupillo
ulł ad. xxv.ãnũ ſi det adul
to.ut ĩ eoð.ti.l.curatorem.
quũ vo ſᷣuus tũc tʒ uſq; ad
ſniaʒ ut dixi. Aẽ nõne de
buit h qõ ſtalĩ tpᷣs pubet

tatis differri.ut.ff.ð car.e.

l. ij. F.i? . hic expediebat

pupillo. ut ĩ p̃dẽa.l.S. due

ul forte hic erat pubes.⁊ ſa
cit.ff.de tu.⁊ cu.da.ab his

t m Arii.nõ pf ut.ff. ð

cu.furi.l.uirũ.⁊ ið ĩ
nuru.nt.j.de excu.tu.l.lʒ.
ſʒ vf tẽre datio.ſʒ ipſe ðbe
at ſe excuſaꝛe ut inſti.de ex
cu.tu.S. pe.⁊.j.de excu.tu.
l. licet. S. p.ſed dic ĩpropr ie
dr excuſari.quuʒ cſi uellet
nõ poſſet.⁊ è rõ.qꝛ ſi male
gerat nir uxor ꝓpter affec
tionem remitteret.

u I Aminibus, cante

daiẽ ĩ plurali.ut.j.q.
morbo.il.i.ſec ſi unũ oculũ
tm̃ amiſiſſet.ut.j.de excu.
tu.l. frater.

x m Ilitie. armate, ad

dꝛaʒ inermiſ.ut.S.
ð epil.⁊ cle.at᷑.pᷣſbyteros.

y ¶Voluerit ut ĩſti.ð excu.

tu. F. idem ⁊ in milite.⁊.j.ð
le.ab adminiſtratore.⁊ ſac
.lo.l.fi. de procura. ita
Ddemum.

3 Nego. geſ. ut ?. ö. de keſ.

tu. l.i.⁊.de neg.geſ.curato
rem.⁊.ff.de neg. g.l. iij. .
hac actiõe. Itẽ ⁊ ꝓ tutele.

ici Z.iĩ e.l.S.ſi quis quaſi.

a n Eq; municipalibus.eiuſdem prouincie.
Ex alia.ſ.alterꝰ ꝓuicie.qñ a pᷣſide.ut.s.qui pe.tu.l.ĩ locũ niſi qñ
non inueniuntur in eadem prouincia idonei.ut.ff.de tu.⁊ cn da.l.diua.
e¶ Pertinet ut aliqua ac.tẽat.ut ar.j.de ap.l.noĩatiões.ſi uero ſpõte geſ
ſit tẽ neg g. ut.õ.l.prox. It᷑ nõ ſec ĩ teſtãrio quẽ hic dicit ĩ datiuo. ni.ff.

b

ð te.tu.q̃ro ſʒ tñ.poterit excuſari ut.j.ð excu.

da.ab his.l.ij ?. lij. ⁊ ã.ti. ij. l.

tu.l. teſtõ ⁊ lac. ff. ð tu.⁊ cꝝ

7

õä

creditoris uel ðbitoris mioris nel miori obnẽit hr̃ditas ðᷣbitoris
nel creditoris tutoris ⁊ tũc curator adiũgat᷑ ut ĩ cor..ſʒ ⁊ſi quis.
INMõ ſine adiũ.g cũ adiũcto ſic ⁊ ita ꝙ ab ũitio vʒ nõ niciat.lʒ ĩ eũ
caſum ꝑuẽiat a quo incipere non poteſt.ut inſti.ð le.S. econtrario

—2 a q Aod dicis. o tu credi tor. Accurſius.
Ipſe.lſ.pᷣes iubere nõ ꝓhibei ul mrat ⁊c.ſie ꝗ mr̃a dat tutoꝛs
iuſſu p̃ſidis.ſic ⁊ ĩſti.ð attil.tu. .pe.ſʒ .ff.ð tu.⁊ cu.da.ab his.l.nec mã
dãte.nã ẽ mixti ĩpij datio tutoris.ut.ff. ð tutel.muto. .tutoris q̃ ẽ ſir ð.

ſo. nõ pt᷑ ðlegari nõ hñti iuĩdictiõʒ ſʒ hñti ſic.hod ie vo pt᷑ dare mãatus
municipᷣ.ðſine iuſſu. pᷣſidis

ſed argu.contra. ff.ad.l.aquil.l.qꝛ in eum caſum.
m Mec at.ne ſit lici

cũ epo tñ ut iſti. ð attil.tu.

ſz imo lucrabit᷑ his ualẽtibus ĩ oĩ
cuꝛa ꝓdigorũ ſoꝛte aut furioſoꝛũ
aut ðᷣm̃tiũ ⁊ oĩium quas itꝛoducũt

ſi p h̊ ꝓhiberi.ut iſti.ð an.
tu. .f.qꝛ ñ ẽ obligatio nec
actõ.ut iſti.ð ac.in prĩ.⁊.j.

ſi uno ex plłrib.l.ij.qdã tñ leges. al ut.ff. re. amo.mã
dicũt ↄ.qꝛ ĩſta ꝑtinẽtia ad Dem. aa.⁊.cc. Maximiano. Qñ mir öflo tutele ſungatur. cell'⁊ ĩ teſte.ut.ð.ð
talia poſſet ſubtrahere.ut ĩ J ſoꝛris tue filijs tutore le . teſti. l. leſtiũ facilita
cor. .i. It qd ſi hʒ ſecũ ĩs gitio pꝛuo ↄſtituto nec ullo Mpr. Alexan.a. Octali cie. teʒ. h quos mlia ʒ
cões nõ vr ꝓhiberi.ut.j.ð M L riea vitati ppe.
o Jacturaʒ.bjſi ſci

excu.tu.l.ꝙ ꝛes.ſʒ ꝑ at.hãc
pt g dici. Itẽ ſi ẽ nãle tm ðᷣbitũ ĩter eos.vr̃ phiberi.qꝛ ðᷣduci pf.ut.ff.de
ne.g. at ꝗ nã. ⁊ ipedit dõatõʒ. ut.ff. dõa.h iur̃.ꝭ.ſi ꝗs fuo.eõ ꝙ nõ.qꝛ
nõ dr creditor.ut.ff.de ner.ſi.l.creditor.⁊ h̊ placʒ.nec poterit ðducei.ut
ar. ff. ð peti.hi.ſi qs poſſeſſor.ĩ pri.ibi ſʒ ⁊ſi ipſi vLẽ.

h Prohibet. ſi uellet nõ adittii.ut bic.ſʒ Jo.dicit ꝙ adittat ſʒ alttit dðe

bitũ.vñ dicũt qdã ꝓhibet᷑ qn dittat ðbitũ.x ſic ẽ magiſ excuſatio q; ꝓhi
bitio ĩmo reicit ſi ſci᷑ ab iitio ał adiſſus ꝑdit ðbitũ.

Acuratione.ſilr ⁊ a tutela. ut ĩ nouell.ti.ꝗ tu.łcu. pupillo. at.e. ð.ſed
2ſi ꝗs ibi.ſʒ cõiugi tutorẽ cc.⁊ qꝛ ẽ eað rõ ꝓhibitiõis.ar.j.ad.l.fal.l.fſ. ?

collr.ĩ at.ut mr̃es ðbi.⁊ credi.S.i.⁊ ĩ Nica.coll.i.an Giĩ oĩ tutela.qdã ꝙ;

mõialẽ colonũ ſiũ aliũ ꝗ pᷣuilegio
ab hac nũcupatiõe defendit tutele
mũüeris aſtrigat officiũ. xxxv.

tũ cuilibʒ euadr̃ tu

ꝙ in puro.
n Credere.ſic.ð.de
iuĩiu.ca.l.ij.S.i.ſecꝰ

hnit. al ſec.ar.j.ð tab.l.generali. li. x. x. f. ſ ige.eẽ di.l.ij. Iteʒ ad ſi

poſtea ſciui: .tẽi ðᷣnũtiare.al ꝑdit ar. . ð ĩcel. nup. ꝗ 3.ff. ð bo.
liber. ꝗ quũ maior. ul pt dici ut remoueaĩ ab adminiſtratõe.

p Recdlibuõe.i.ſolutõe ðbiti. Alia ut qꝛ alið ꝓ alio ſoluat.

q Solutiõe ſpãle als ↄ ut inſti.qbus mo.omnis tol.ob.in prĩ.

r Suſcipiat. durãte cura uel ea fitaut in cor. . ꝙ ſi as ⁊ in nouelis

qui tutor uel cu. pupillo.c.nulli.⁊ etia forte p redditã rõeʒ.licet ſit
ar. . 5. de interdict. ma.l.ſi pfis.ſʒ ibi ceſſat ꝛõ prohibitionis.vᷣ

nõ. Itẽ an hec autẽ. hẽat locũ ĩ adiſtrãte im̃.ꝙ vr qꝛ tã.ĩ viica q; in

eius coꝛ. ð gubernatione in plurimis facit mentionem. ſed poteſt

pe. lrefert int iubere ⁊ man Dem. aa.⁊.cc.Leontio. excuſato pꝛiuilegio tũtoꝛ dãtus es telã ab itõ. ſʒ gd ſi
daꝛ ex una pte ſiue ðlegaꝛ. AVs dicis mãatꝛẽ ſilijs tutoꝛs quũ hñti tutorẽ aliũ dari ꝓhibeãt ꝑat ẽ ſolueꝛe ꝙ dz
e Ypſo. gꝛelide. nolle petẽ ſ hac ꝛe adi pᷣſiðᷣ iurà neceſſitatẽ admiſtratõiſ ad eũ miĩori.adhuc vr̃ re
d SDecxreto.ſ.ſuo pᷣſidis q Puicie q ſi eã neglexiſſe ꝓſpexerit ptier̃ nec te datiõe tẽri ñ ãbigit. pelli qĩ ſuſpech. qꝛ
dabit cumtutorem ul qauo ẽt ipſẽ magiſtraſ da tutoꝛs ſiũ no Dẽ.aa.⁊.cc.Ylorẽtio militi. ſe igerit arg. f. ð ꝓ
conceðt ei adminiſtratiõʒ. mina mitte ut ab ipſò decretò tri Aratoꝛẽ hñti nec adiũgi:ni cur.l. q oĩa. eõ ꝙ ñ
8 1 RNRfuuli. a p̃ſide a bui poſſint iubere ñ pꝛohibetur. ſi cã cognita nec ĩ loco eius ut. ff. de iuẽ imu. ſp
teſtatore. lic ut iſti. Dem. aa.⁊.cc. Ruſo. aliũ ſubſtitui niſi añ pᷣore remoto ¶S. cõduciores.⁊ ð
qui da.tu.poſ. .i. N ſeruili ↄditõe ↄſtitutũ tu ãbigui iuris ñi ẽ tqʒ affuturũ dani uſuf. l. cũ fructuari
fc Redditorẽ.ñ ãbigit᷑ toꝛẽ ł cuꝛatorẽ a pᷣſide daꝛi ñ qð mediõ tpᷣr negocijs pupillarib pt᷑ diſtigui ã ẽ ido
ut.ff. ð 5. Epti. fiſtu poſſe nllã hʒ iuris dubitationem. ↄtigit ẽẽ ſuccedaneũ quũ actorẽ p nñ.ã.ff ad.l.cõ.
las. 5. i. ⁊.j.ð excu.tu.l.iij. Dem.aa.⁊.cc.Eumellſi. iclo tuo ↄſtitueẽ debueras nec iuf̃ ð fa.l.uxõi...i.⁊ ð
2.ff. de admi.tu.l.quot.S. Reditorẽ ðᷣbitorib tutoreʒ mgiatũ ĩ abſentia tua aliũ creaſſe tu. tel.l.ex ſnĩa.ł pt
