ficio nec ediculas eoruùm metato
rum onere moleſtari.ſi tamen in
una tmmodo ſuaque domo ſingu
li talem prerogatiuam ſibi uendi
care maluerit pro ſportulłpreterea
modũm quem notiti a nobis po
recta declaꝛattam pꝛo his quam/ꝓ
colonis ⁊ eorum ſeruis cuſtodiri
neminique preberi licentiam eun
dẽ modum circa ſporiularũ exac
tionem contra eos excedendi
Nec decetero quicquam anteqᷓ;
per ſtatutã tempora legum eruditi
oni noſcatur inheſiſſe ſupradicto
conſoꝛiio ſociari.Et filios aduoca
toꝛum uel adhuc in tali conſtituto
rum officio uel eorum qui fiſci pa
tronatum depoſuerint ſuperſtituʒ
uel mortuorum extraneis ad ideʒ
officium accedentibus ante poni
eiq; grtis ⁊ ſine ſumptibᷣs ſocia
ri.⁊ ipſi prout diſpoſitum eſt ſoli
to tempore legum doctrinam me
ruerunt. At autem iis qui fiſci pa
troni officium adepti ſunt uel fue
rint non tantum ſuperſtitibus ſed
etiam morte preuentis proſpicia
tur tam ad heredes fiſci patroni
qui ſemel ad talem gradum uoca
tus ſu ſolacia eius tranſire iiſq; ſer
uari quam ipſos qui fiſci patrona
tum iam depoſuerunt uel poſtea
depoſuerint minime cuiuſlibet ac
tus publici ſolicitudinem nolẽtes
ſe ſubire compelli.e xhibitiõis eu
deductionis onere niſi ſpetiali au
toꝛitate noſtra moleſtari? in proui
cia incuſandos peꝛ ſententiam uuꝛi
ſpectabilis comitis oꝛientis uipo
te competentis iudicis conueniri
atque linigare decernimus
Dem.aa. Euſtachio.pp̃
Audabile niteque hominũ
neceſſarium aduocationis
officium maxime principalibus pᷣ
müs oportet remunerari ideoque
iubemus clariſſimos uiros fiſci ꝓ
tempore patronos ſori tue celſitu
dinis ſolemni die feſtiuitatis calen
darum ianuariarum ipſius tanto
modo anni peꝛ quem tale pagunt
officium inter ſpeetabiles ſacri no
ſtri conſiſtorii comitel diuina noſtẽ
ſerenitatis manu pũcti conſequi
ſolatia. Et poſtquam depoſueꝛũt
officium ſi quidem filios ingenuoſ

11

habeant eos clariſſimorum notaii
orum inſeꝛi conſortio tribunoꝛum
ſacras ſolitas epiſtolas ſiue quadã
ſuffragii ſolutione perceptos. ⁊ ſi
quis per ſententiam ſublimitatis
tue monitus ſuper agnito debito
uel agnita cauſa que igeritur ei cõ

feſſionem exponere parato ſit.eaʒ

non arbino delegato ſed tunc tem
poris filici patronis uel alterutri

eorum ii alter adeſſe non poſſit ꝓ

more tamen ſoluo ſub actorum teſ

tificatione mntimare. quotiensque

de nupciis quas ſine dotalibus in
ſtrumentis mutuo cõtrabendi ma
irimoniuzʒ animo celebratis ſuper
affeciũ ſuo liberis ex huiuſmodiↄ
iugio iam extantibus uel nec duʒ
procreatis legitimis allegationib

uti maluerit. eàs apud eoſdem ꝓ

tempore ſfuci patronos uel alteru
trum eorum ut dicium eſt geſtis in
teruenientibus commẽdati.ila ui
delicet ut iuꝛi cognite alegationes
abientibus perſoniſ ſi que compe
tunt ſeruentur intacie his inſuper
quicunque apud uiros gloriolſos
pro tempore conſules mancipia
lua libeꝛalitate donare maluerint
ante latos fiſci patronos ad eaſdẽ
libertates peragendas propriaʒ
aduocationis uocem accommo
dare aliis nihilominus priuilegiiſ
que iam pridem memoratis uelſi
lci patronis uel adhuc aduocatõ
nis pro tempore peragentibp oſ
ficium togatis diuerſis modis in
dulta ſunt ex hac enam ſanctione
noſtra in ſua ſtabilitate duraturis
Dem. a. Secto.
Etitibnes uirorum dilſertiſ
ſimorum foꝛi preſidalis ſe
cunde ſirie prouincie aduocatoꝝ
competenti moderatione cenſui
mus admittendas ⁊ iůbemus pꝛo

tempore primates eoꝛum per viẽ

nium fiſci patroni fungi officio ⁊
ſolacia ſibi cõi conſeniu deputata

peꝛ idem biennium conſequi hoc

quoq; traniacio proſeſſionem ad
uocationis deponere cõſoriio uʒ

eorundem aduocatorum ad trigi
ta tantumodo uiros redigẽdo ua

ut ſi qui ſuperilui ſunt iam eidem
coniortio iociau de officio aduo
cationis mimime reuciantur.nemi
ne alio eis aduciendo donec trigi
ta uirorum numerum aduocatoꝝ
excedeꝛe conſortium conungat.
Ad hec eos qui pꝛout ſtatutũ ẽ ſi
ſci patroni depoſuerunt officium
poſtea quoq; nõ prohiberi ſingu
los tam pro le q; pro iugali ſua ⁊
ſocero ſocru nec non genero ⁊ nu
ru liberiſq; propriis colonis ⁊ ſer
uis ad ſe pertinentibus aduocatõ
nis fungi officio nec ediculaſ eoꝝ
metatorum nomine moleſtari ſi

An.

ñfm Mogum. i. quatitatez

o Noticia.i. petitio eoruʒ
nobis poꝛecta ſuper hoc
petebant enim ſe nõ tene
ri ad ſportulas nel teneri

ad paruas in cauſis ſuis.

p Per ſtatuta.ſ.quinquẽ
nii.ut in proemio ffõꝛum
.F. ſed quia ſolitũ ⁊ ſilios
q Eiq;.ſ.officuum
r Sumptbas. no. ar. qð
filii doctorum non debẽt
dare aliquid pro ſumpiti

bus quando legunt ordi

narie uel extraordi.ulł exã
minantur. ⁊ quod alus ẽt
eque bonis preſerantinꝛ
ſ Exhibitionis.in iudicio
faciende
t Deductioniſ.ut ducãtur
inuiti ad principem ul ad

icit.

u 1 Audabile. non le

legitur.

xX Solacia.no. de ſtrenuil

de quibus ſirenuis habeſ
expreſſe in decre. xxxviii.
di.c.legant.⁊.xxvi.q.ult.
.c.non obſeruetis

y Inſeri. repete iubemus

quod eſt. ö ut bic dico p

ceptores ſine quadaʒ ſuſ

fragii ſolutione ſacras ſo
litas epiſtolas tꝛibunorũ
.i.miſſas a tribunis.utłh
expone ut ·j.e.reſtuuende

ʒ3 Allterutri. eorum ſi duo

ſunt fiſci patroni.

a Affectu.i.contracto ma

trimonio per affectum
b Allegationibus.i pro
bationibus. H
C Eas allegationes.

d Cõmendari.i.allegari 7

pꝛobari

e Abſentibns. not. keſtes
poſſe recipi altera parte
abſente ante li.con.ad ꝑn

blicat onem ſacdendaʒ ut

in auten. deteſti. F. 2 boc

no.col.vii.

ſ p Etuiones. non legi

tur. gce

g Jubemus. ab iſto ner
bo in antea uſq; in fin. eſt
bec lex de nerbo ad uer

bum.õ.e.lid iubemus.

e.iubemns.nam ibi qua

Araginta hic triginta. ſed
ibi in alio ſoro quã hic.

g 2

alium indicem niſi ut ſubi

8 Poꝛrꝛecta.i. petitio corũ

nobis porrecta ſuper boc

petebant ſe non teneri ad
ſportulas uł teneri ad par
nas in cauſis ſis.
b r Eſtimende. hec eſt
intentio buius legil
quia olim ſexag inta libre
dabantnr partonili ſiſci.ſʒ
zeno abſtulit eas patroniſ
fiſci ⁊ deputauit pedaneis
iudicibus ⁊ quibuſdam a
liis qui arbitrabãtnr ⁊ ex
timabant nires fideiuſſoꝝ
datorum pro rebus pupil
lorum.poſtea ʒeno equũ
eſſe credidit ſi eis qui cxti

mabant ꝛes ſideiuſſorum
aufeꝛentur pro parte non
tamen abſtulit.ſed iuſtinia

nus omnibus aufſert ⁊ pri
oribus ꝛeſtituit.
c Luminibus.ideſt aduo
catis.
d Arbitris.ideſt pedaneii
indicibus
e Principis eiuſdem ʒ3e
nonis ac.
ſIn utrunq;.ſ. aduocato
rum ſiſci erãt enim duo.nt
.ð. ti.i.l. binoos.
g Quod.pro uoto.i. ſi ali
quod beneficium uel pri
nilegiuʒ conceditur alicui

poteſtati puta rectori pro

nincie uel ſub omnibus
qui ſub eo ſunt uidetur eſ
ſe conceſſum ⁊ eſt ſic. ff. de
condi.⁊ de.l. municipib⸗
b Primatibus.i.aduoca

tis fiſci qui ſunt primates

nam preſunt aliis aduoca
tis cum eligebantur ex pri
matibus aduocatoruʒ ut
ſupra.e.iubemus in pꝛin
cipio.
i Alterius. erant enĩ duo

aduocati fiſci quorum un

uel alter faciebant litteras
approbationis ut ⁊.õ.e.l.
laudabile.⁊. .⁊ poſtquã.
k Illuſtrand os. ſcilicet ad
sduocati fiſi.
IAlltiore auget dignitatẽ
illu ſtꝛem ſupeꝛioruʒ tribu
noꝛum ⁊ notariorum nut
uni conceſſa dignitate pro
ſit ali amico nel non ami
co dummodo de ſua pro
nincia ſit .
m Quoſ unſ.i.quos codi
cllls.i. literas quas alicui
dingit umperator de pre
ſtando beneſicio uel priui
legio aliquo puta.ui forte
ſu illuſtrtis.

tamen in una tantummodo ſuaq;
domo ſinguli talem prerogatiuaʒ
ſibi uendicare maluerint pro ſpor
tulis pretereag modum quem noti

cia nobis pòrrecta declarat tam pꝓ

his quam pro colonis ⁊ ſeruis eo
rũ cuſtodiri neminiq; preberi licẽ

tiam eundem modum circa ſpor
tularum exactionem cõtra eos ex
cedendi.nec de cetero quenquam

antequam per ſtatuta tempora le
gum eruditionem noſcatur inheſiſ
ſe ſupradicto conſortio ſociari.Et
filios aduocatorum uel adhbuc in
tali officio conſtitutorum uel eoꝝ
qui ſiſci patronatum depoſuerint

ſuperſtitum uel mortuorum extra
neis ad idem officium accedẽtibo

anteponi eiq; gratis ⁊ ſine ſumpti
bus ſociari.ſed ⁊ ipſi prout diſpoſi

tum eſt ſolito tempore legum doc

trinam meruerint. Vt autem iis
qui ſiſci patroni officiũ adepti ſunt

uel fuerint non tantuʒ ſuperſtitibo .
ſed etiam morte preuentis proſpi

ciantur tam ad heredes fiſci patro
ni quam qui ſemel ad talem gradũ
uocatus ſit in ſolacia eius tranſire

biſq; fuari q; ipſos ꝗ fiſci pionatũ
iã depoſuerut lp'ea depoſuerit mi
nime cuiuſlibet actus publici ſolici

tudinem nolentes ſubire compelli
nec exhibitionis ſeu deductionis

oneẽ nec ſpeciali autoritate noſtra

moleſtari ⁊ in prouincia incuſan
dos per ſententias uiri clariſſimi p
uinciam in qua degunt moderãtis
utpote compeientis iudicis conue
niri atq; litigari decernimus.
Mperaior Juſtinianuſ.a.a
rono.ppᷣ. .M
Eſtitůende ſunt clariſſimis
eeloquentie luminibus ſexa
gita auri libre.quas ſub imperio
zenonis due memorie pedaneis
deputatas àrbitris necnon fſideiuſ
ſorum uires extimantibus tamen
auſerendas credidit pro parte po
ſterioris ſubtilitas principis uᷣt iaʒ
liberalitate noſtri numinis uiri cla
riſſimi fiſci patroni prefatam auri
ſummam ſine fraude annis ſinguł

conſequantur ab ampliſſima tua

ſede pari lance in utrunque diuidẽ
dam.naʒ uniuerſis redditur qod
pro uoto omnium primatibũᷣs in
dulgetur.ſacras inluper epiſtolas
quibus approbantur uiri clariſſi
mi tribuni pretoriani ⁊ notarii nõ
uni tantum nomine ſed alterius
quoque unius patrandas perſpici
mus.ſiue ſuos ſilios ſiũ alioſ quoſ
dam duxeꝛint illſtrãdos Ad hoc
altiõre beneſicio codicillos quibo

illuſtris honoratur dignitas conſe
quentur.quõs unius ſolum nomi
ne eiſdem uiris ſacundiſſimis da
turos nos pollicemur proſuturos

ſcilicet alteri eorum alterò conce

dente.ſeu qui ex prouinciis ſuis ul
ex amicis uoluerint in prouinciis
tamen degentibus licentiam eis pᷣ

terea facimus binos homines an

nis ſingulis itidem offerendi nĩam
adoraturos purpuram ſtatutis in
ſerendos preſentibus domeſticis

unum equitum alterius ſchole pe

ditum in uacantem eorum locum

qui diem functi ſunt nullodum ſu

perant de militia uenundanda pa
cto cum eis interpoſito quorũ hu
iuſmodi conuentiones interſunt.
ita tamen ut iideʒ uiri facundiſſimi
quum offerendòs eoſdem credide
rint homines bina ſolidorum pꝛo
ſingulis milia nihilque amplius
nouerint dependenda uiriſ magni

ficis comitibus dicatòrum dome

ſticorum.ii equitum quidem pro
eo qui inter equites meritus eſt pe
ditum autem pro eo qui inter pedi
tes inſerendus eſt.ſolutis uʒ ſtatim
ſtipèndiis necnon ceteris ſolaciis
iiſdem tyrònibus deputandis ſine
quolibet alio diſpendio aliis etiaʒ

priuilegiis potiantur qui diuerſis

temporibul cnſecuti ſunt ſiue peꝛ

auguſtos apices ſeu depoſitiones

⁊ lententias ampliſſime tue ſedis
nam qui nobis digni iudicati ſunt

ii multomagis in anterioribↄ quo

que ſunt adiuuandi
Dem Theodo.pᷣO.
Er hanc legem decernimuſ
. ne antequam in octoginta
tantum uirorum numerum ſori
tui culminis togatorum collegiuʒ
deductum ſuerit aſpiꝛare quiſ qua
libet arte concedatur aut poſſit. ni
ſi ůᷣel eorum ſilii qui triginta prio
rum obtinent numerm facundie
⁊ ſtipendiis eruditi gràtis ualet ⁊
ſine ullo ſuffragio aut fortaſſe extẽ
ri non ultra duos per annos ſingu
los facundia ⁊ ipſi conſpicui taxa
ti ſuerint nullo deinceps poſtquaʒ
in octoginta uirorum numerum
redacta ſuerint ſuperari qualibet
rurſus ambicione uel aſtucia quã
titatem menſuro inteꝛdicẽda quo
que cunctis licentia peruertendi ꝓ
greſſus ſetiem quam ipſius tempo

ꝛis ordo ſuppeditat. Et ut in mer

catorum coniractibus loca per

mutandi ⁊ adhuc tyrones iam in

tereſſe ueteꝛibus hoc etiam pꝛonũ

ciandum cenſemus ne quis ex hiſ

⁊ aliis degat ꝛegionibus ꝛelicta ob

ſeꝛuatione gloꝛiſice tue ſedis noue
ꝛit etenim qui poſt nomen impet:a
tum patꝛoni litium ultꝛa tꝛium an

noꝛum ſpaciuʒ ex ſacꝛatiſſima hac
uꝛbe modeꝛandum duxerint nec

nũcupatione togati nec pꝛiuilegia

uioꝛum huiuſmodl concedenda

ſibi ut necꝛepelitis.ex iduſtꝛia pꝛe

n Alteri ſie ſupra
de diuer.ꝛeſcri.l.i.
o Nigdem. i. de illo
loco unde ſunt.

p Noſtram. homi

nes dico.i.ambaſi
atores adoꝛaturoſ

noſtram puꝛpuraz
ſ.nos qui ſumus

neſtiti de purpura.

q VAnuz. ſ. unuſho
ꝛum ambaſiatoruz

ponetur inter do

meſticos militum
uel peditum in lo

cum gefuncti.
r Facundiſſimi. i.
eribuni ⁊ notaꝛii.

ſ Offeꝛendoſ.ideſt

mittendos
t .Dicatoruz. ideſt
ditiſſimorum

u Stipendiis.i. de
nariis quos habẽt

pro expenſis.
X Sola ciil.i.ſalariiſ

y Tyronibuſ ideſt

ambaſiatoribus.
3 Lonſecuti ſunt.
no.hic maioreʒ ho

norem gebere exhi

beri iis qui electi
ſunt ab imperatoꝛe
ad aliquam digni

tatem quam iis

ad eandem ab aliiſ
⁊c.ſic ⁊.ff.de albo.
ſcꝛi.l.fi.

a p Eꝛ hanc nõ

legitur
b Del iſtud uel rel

picit aut quod ẽ.j.

c Eoꝛum.ſ.aduoca

d Nüurm. ſi in ma

tricula. filii ergo ali

orum quinquagin

ta qui ſunt poſtea
ſcripti non poſſunt
ibi taxari ſiue poni
e BGratis. ſic. . ð. e.
iubemus.S.qillos.?
l. petitões. .⁊ ſilioſ

f Exteri. i. extranei

g Induſtria. i.cali
ditate.i.aduocati
h Obicerint ſic ꝛ.j.
de ap.⁊ con.l.quo
niam iudices.

te aduocati.
in. l. petitionem ⁊=
Al. laudabilem. un
de nullus eſt ſuper
runt officium illud
ut patet. . e. l. i. .l.
iubemul.. ad hoc
⁊. F. filios ⁊. Fent at
ſed bic loquitur de
ülis qui depoſue

luto.
Peeſe
hisqul
ſumptn
guoden
1 1
4
Men
Dnun n
nocuifi
1 Kuum
ſennt!
kocan
ſalnn.
n
berön
Ugadan
1t
bit pru
u her⸗
chunter
dguſt
Mlaven
ns,
)Corttiu
it.
Coon
ſonte
–☛
ennen
lehtu
N.
A
N
9 deud
ſa. gue
Peade
nes⸗

be

hn dn
dienbe
atontn
n Puhung
riſin
Plmntb⸗
r intr 0,
s mnlin
Kirm ih
leünt,
undfſint.
nlttotet

Prnitſe

ncos
aonlt
fmonn
hendiui

Garosbtid

Penſs
heiliſli
ftonidoſick
iuonbus,
lantiair

Cnaorgbo

ncchaecp
is ui det
bbinpetter
Algunt
nqun is
tmaenll
elſel
.
Bbenti

legtn
liſudut tl

ntqvdeſ

NunActo
n.
mn. An

l iegodd

auinguegi
tüſmn doſe
pi noſn
raniſurſol
us ſelt
nuo⸗Klln
ͤo dlit
uſminicl
eiadtoat
bicenitſeti

,1conl⸗

ludics.

gocat.

pettonnt
ndibienmuI
lnile

i Singulos.nam incipiebant anhi ſinguli ſecundum antiquos
in calendis aprilis ⁊ hie eſt ar.pro penſione perſoluenda in me
dio anno ſic ⁊. ff. ſo.ma.l.diuortio.i..ſed ar.contra.ff. de con

di.⁊ de.l.publius.

k ¶ Cunctatione.id eſt ſine mora

lTribunali.i.iudi
cis. ac.
m QLuius intereſt.
ad quaʒ ſpectat.ſ.
dare talia priuile
gia.
n Eorum. aduoca
torum fiſci

o Mic.ſ. in roma

p Conceſſum.iſ.di
lationis.

q Euenit.qui uenit
in termino conſti

tuto.
Nec ſubaudi ab
his quiꝛc̃.⁊ accipe
ſumptum exigẽdũ
quod eſt in fi.legiſ
ſn Emo non
legituꝛ.
t Menandri.pro
prium nomen ad
uocati fiſci
d Futurum ſe. qui
fecerunt ſaltum

x Que.ſ. beneficis

p Erarij.qui ſũt ad
nocati ⁊ non per
ſaltum.
3 Agmen. i. officiũ
2 lacit ð mu.⁊ ho.
ut gradatim
a Möoſtrantur nõ
hñt priuilegium
qui per ſaltum ꝓ
uehuntur ſic ⁊ de
eo qui fit ſacerdoſ
antequam ſit dia
conus.
b Conſtitutiones.
inite.
c d E conſtitutõe
non legitur
d Eorum aduoca
torum illi.
e Lommeatu.i.licẽ
tia habita a ſupeꝛi
ori.
eis eſſe.
ꝗg De aduocatis fi
ſci.quia quedam
ſpecialia ſeruantur
in eis ideo de his
dicit
hc ABmte a
gitaſle. ſed
nõ uſq; ad
finem.
i Proponas. ſiſci
Kk Placitis.i.con
uentioni ut ducaſ
ad finẽ.nel dic pla
citis.ſ.principum
1Preſtare. in ea

accurſius

dicte ſedis autoritatibus protra
hantur aut multiplicetur peregria
tionis excurſus. quorũ omnuũ ſi

quid uel minimum quocunque tẽ

pore fuerit niolatum uinginu pri
mates eiuſdem ordinis ⁊ qui pro
tempoꝛe ſolicitudinem ab acus in
amputudinis tue geret officio. ad
iutores etiam eorum denis ſinguli
libris auri ferientur quod adue:ſuſ
imꝑialia conſulta ſerenitatis noſtꝛe
tendentibus nõ ſtatim obiecerint
interceſſioneʒ legis preſentis.aut
non ꝛeſtitueꝛint.⁊ omnino non pꝛo
hibuerint.ne quid tentetur contra
rium quum nec adminiſtratores
ſublimiſſime tue ſedis ſi non inten
te cuſtodierint diſpoſita ſalutaria
ut non tenerentur pꝛoſpexerint pe
na deerit decem auri librarum.
Sexcenti autem aureis quibus
pꝛo tempore fiſci patronis ſori tui
celſitudinis ad exemplum priorũ
temporum ex arca tui iudicii con
ſulatus ne poſt decurſum celerem
aduocationis ⁊ labores glorioſos
egenus exeat nõ ut ſepe contingit ĩ
cerio die preſtentur. ſed quum ad
medium uer peruenerit patrocinii
rerum ſiſcalium.i.klendis octobri
bus peꝛ annos ſingulos ſine cunta
tiõne ſoluentur. quicquid inſuper
priuilegiorum retroprincipum ſa
cris affatibus uel autoritate tribũq
li is cuius inteꝛeſt eidem oꝛdini da
tum oſtenditur :inuiolatum.ſerua
ri quunque lite quiſquam eorũm
puliatul ſuerit ſeu ciuilis cauſe aut
ceꝛtamie crimialis qõis obiẽtu hic
ſᷣel in prouinciis eum peꝛ conceſſũ
tempus eorum adeſſe quenquam
euenit nullas executores ſportulaſ
aſſequi nec quiin cõtrouerſiis mo
uendis inſeruiunt aut excipiendo
ſeu pꝛeperãdo uel officio quolbet
alio quocunque nomine ſumptũ
exigendum cenſere.
Dem.a. Archiliano.

Emo excepta Mẽnãdri fiſ

ci patroni perſona ſperet
decetero permutationum ſaltibus
ſuperiori gꝛadu captato fruituruʒ
ſe beneſiciis.quẽ patrõis erarii ſeu
dum officiuʒ exhibent cauſis ſiſca

libus aut poſt expletum agmẽ im

partita monſtrantur

HZ Mpr. Juſti. Joan. ppᷣ.

E conſtitũtõe diuine recor
dationis iuſtini patris noſtri
ſuper togatis ampliſſie tue ſedis ꝓ
lata illiriciãi aduocati poſtulauer̃t

dem cauſa ſecus in alia ut.j.l.pfox. niſi in caſibnus nbi ? in ea
dem cauſa.ut.ff.de poſ.l.p.⁊ ſi.ſecus in patrono priuati ſi ſalaꝛi
um non ſoluatur ut.j.de iu.propeꝛanduʒ. S.honoraꝛius

m p Mtes. actoribus per. l. iſtam

Declines. niſi in calibus.ut.ſupra.l.proł

a nobis eis clarum fieri ſi locum et᷑
circa eos poſſu habere ſiue cuʒ cõ
meatu ſiue ſine commeatu iudicio
eiuſdem ſublitatis abfueꝛint.ſanci
mus itaque talem legem generalit᷑
etiam in perſona eoruům ualere ut
ſi quis ſine còmmeatu ultra conti
nuum biẽnium abfuerit uel cũ co
meatu ultra quinquenniuʒ de mĩi
cula penitus aboleatur nulla licẽ
tia ei dandi gradum ſuũ uendicar
nec iterum uiris diſertiſſimis toga
tis eiuſdẽ ſedis aſſiſtere perſꝛuant᷑
igitur aduocati eiuſdem lublimita
tis hac noſtra generali ſancione.
ix
De aduocatis fiſci

Mpꝛ.Anto.a:Claudio.
Am tẽ fici cauſarum agital
ſe proponas quamuis ſalarium
peꝛcepiſſe neges tamen placitis ac
quieſce.eos enim quod cauſã ſiſci
egiſſent prohibitum eſt aduerſus
fuci patrocinium preſtare.
Mpr Aaleri. ⁊ Gallie.aa. Fre.
Oites actõribus nobis ad
uerſus fiſcum patrocinium
quoque exhibere priuatis.duʒ eã
ſuicet cauſam quam tu quum fiſci
aduocatus ſueras forte traciaſti

ſuſcipere dẽclines.

Mpr. Conſtantinus.a. Elia.
no promiſſario Aphricano.
Iſci aduocatus penas me
twuens caueat ne fiſcalia com
moda ocultet ne ue in ullo negotio
exiſtente fiſci nomine priuatis au
deat calumnias commouere
Apfs Gꝛatianus Valentinia
nus ⁊ Theodoſius.aa.ad Ammi
niannum comitem rerum priuata
rum * P 5
Atidnales priuate rei cauſiſ
uel ſacris erariis preſidenteſ
examen preſente fiſci aduocatoſũſ

De errore adũocatorum. ⁊ libe
ros ſeu prẽces concipientium.

Mopr. Alex an.a. Aurelie
A que aduocati preſẽtibo
iis quorum cauſe aguntur
allegant perinde habenda

ſunt acſi ab ipſis dominis litiuʒ ꝓ

ferantur? .
Mpꝑr. Gratianus.a. Rogato
militi.

ideſt preces ſcribunt ueꝛitati
2 3

Rröres eorum qui ðᷣſideria

o Aſci ullo ne
gocio. quã
tum ad ſiſcum qui
nullum ius habet
⁊ ſacit.ff.de admi.
tu. l. quotiens. S.
nec utiq;

p Altionales.i.
procuratores
ceſaꝛis nt.õ.de mõ
mul.l.ii.qui cogno
ſcunt inter ſiſcum ⁊
priuatum. ut.j. ſi
aduerſus.ſ.l.i.⁊.ii.

q Snxſcipiant. aliat
reſcinditur ſenten
tia ut. ff. de iur.f.l.
ſi fiſcus in prinato
⁊.ð.de poſtulando
.l. uelamento
r De erro.aduo.ſ.
noceat nel non
Preces.ſ.princi
pis porrigendas.
t Concipientium.
qui ſimiles ſuut in

errore aduocatis.

n e Agque pꝛeſe
tibus.⁊ intelli

Xx Peride.quo ad
iuꝛis rationem.ſic
ergo ſuum erroreʒ

poteſt corꝛigere uſ

que ad ſententiam
nt.ð.de iu.⁊ fa.ig.
el.error.ſic ⁊ aduo
cati ſecundũ Ir.
2. B. quidam con
tra ut infꝛa. e.l.lin.
dicet

e Rrores
preces.ſci

licet principi ut de

legetur index uel
iudici ordinario
datas

A G AArA

a Manifeſtum eſt. ut 2. ff. de of. prel.l.illicitas. §. ueritas ? de fe.
iur. ſi libꝛarius.⁊.j.de teſta.l.errore.
b Inſertam. errore ſcribentis.uolebam enim ſcribi in libello me
petere reſtitutionem a contraciu ille adiecit a ſententia qua dice
bam me condemnatum ſed non eꝛam condemnatus

Non interceſſiſſe

quomodo proba

tur negatiua ut. j.
de probati.l.actor
G.eo ipſo quod
non probatur con

tra ſecunduʒ quoſ

dam uel ſecunduʒ
.P. probo non ĩ

terceſſiſſe.ſ. ſic. ur
actor dixit.nam di

cebat in quinqua

ginta eo quod in

precibus meis ſic
continebatur ⁊ ſic
probo contra per
ſententiam que di
cit in quantnm ſuʒ
condemnatus.uel

teꝛtio probo iudi

cem tune fuiſſe ali
bi uel mortuũ quũ
⁊ a certo indice di
cas datam ſenten
liaʒ nt.j.de contra
hen.ſtipula. l.opti
mam in fi.

d Diſeeptaturus.

quis eſt. te.delega

tus uel oꝛdinariuſ

ſublato errore

e ſ Ententüs

oportet ut ⁊

ij.ſent.reſcin.-non

poſſe.l.i.⁊.iii.⁊.ðᷣ.
de tꝛanſac. cauſas
⁊.j.de iu.ſi quum
libi

ſFTriduo.ſi conti

gat quod peꝛ tres
dies tantum cauſa
durauit poſt erro
rem ⁊ ſic non ob
ſtat ut. S. de iuẽ. 2
fac.ig.l. error. alii
ut pla.dicunt errõ
aduoca.j.triduuʒ
tantum poſſe corri
gi. ut hic ⁊.j.de iu.
Al.ſi. prima uerior
ut. ð. e.l.i.de erro

re autem iuris con

ſtat apud omnes
uſq; ad ſententiam

g At que deſunt.ſi

errẽt aduocati qd
iuz ſit andiſti. nũc
ſi minus dicant.
duocatis de
iure profert iudex
⁊ ſupplet ut qr ac
tor dicit mutnaui

preiudicium afferꝛe non poſſe ma
nifeſtům eſt. ⁊ ideo ſi cõdẽnationẽ
cuius mentioneʒ libello eſſe.inſer
tam proponis manifeſte probare
potes nõn interceſſiſſe.alegationeſ
tuas ledi non oportere is qui ſuꝑp
negotio diſceptatůrus eſt nõ igno
rabit.
Mypr. Dioclecia. Maximi:
aa. ?. cc. Aulpie.
Entènciis finita negotia reſ
criptis reuocari non opor
tet. nec enim que conſtituta ſunt.
ideſt ne aduocatorum error litiga
tonibus non noceat tibi etiam opi
tulari poſſunt.quum te pꝛeſente ne
que cauſe palam ex continẽti ideſt
triduo proximo contraxiſſe. neqʒ
poſt ſententiã appellationis reme
dio ſi ibi hec diſplicebant uſũ eſſe
Ü— „ Al
Ut que deſunt aduocatis per
tium iudex ſupleat.

Mypr. Diocle. ⁊ Maxmi. aa:
cc.ad honoratum.
Abitandum nõ eſt iudici
ſi quid a ſlitigatoribus uel
ab iis qui negociis aſiſtũt
fuerit dictum id ſupplere ⁊ profere
quod ſciat legibus ⁊ iuri publico
conuenire·

Ex qũibus cauſis inlamia irro
gatur. xil.

Mypr. Seuerus .a. mutualio
Nlſamiẽ detrimentum mi
nime tibi affertur ob id ſo
lum quod in carcerem cõ
iecis es.uel uincula tibi iuſſu le
gitimi iudicis iniecta ſunt.

Dem. a. Heremio.
Eqe furti neque ui bonoꝝ
raptorum neque peculatus

damnatus itelligi poteſt qui quuʒ

plus debiti nomine tꝛibutoꝛum ex
egiſſet in duplum a preſide condẽ
natus eſt.

Dem. a. Metrodoro.
T ſi ſeüerior ſententia dici
debuit tamen quum procõ
ſul uir clariſſimus certis rationibꝰ
motus mitiorem ſententiam dixe
rit ⁊ ordine decurionum te biẽnio

abſtinere iuſerit tranſacto tempor

non eſſe te in numero ĩfamium pa
lam eſt. eo quod poſt bienium rei

.x.unde equitate faciatis mihi reſtitui licet non ſim ſtipulatus.ne

ſcit autem dicere debitoſem obligatum ⁊ certe hoc proſert iudex
uel ſi dicat obligatum re non tamen adducat legem. nam tunc in

dex ſupplet inducendo legem uel cum actor inducat minus bo
nam legem iudex ſupplet bonaʒ uel melius poteſt hic dicere bo

ſiſſe tibi prohibitioneʒ decuriona

tus iudex uidetur.

Mperator Seuerus ⁊ Antoni

ns. auguſti. Aenuſtiano prefecto

pretorio

poſſidoniům in tempus
anni relegatum ſententiam
non exceſſiſſe proconſulis pꝛoba
ueris quinque annis exilio tempo
rali damnanduʒ inter infſames ha

beri non oportet. quoniam ſentẽ
tie ſeueritas cum ceteꝛis damnis

tranſigere uidetur.
BDem. aa.Ambroſio.

Ecurioòneſ quidem item fi

lii decurionum fuſtibus
caſtigari proibitum eſt: uerum ſi

iniuriaʒ te feciſſe pꝛoconſul uiꝛ cla

riſſimus pꝛononciaueꝛit igõminia
anotatus es.

Bem. aa. Juſto.
D tempus ĩ opus publicuʒ

damnati pꝛiſtinum quideʒ

ſtatum retinent ſed danno infamie
poſt impletum tempus ſubiciunt᷑

Mypeꝛator Antonius. a. Se

metrio.

Em ob id qð bonis pater
nis ſe abſtinuit infamis eſt
Dem.a. Alpiane.

VArti ſi cᷣndemnata eſ citra

uerbera quoq; fuſtiũ ſame
dãnũ ſubiiſti qð ſi res furtiua quã
alter ſuripuit apud te ignoranter
comperata eſt non leſit extimatio
nem tuam ſententia durior.

Dem.a. Leo .
Eminem ſequitur infamia
ob non deſenſa negocia publi
ca patrie ſue.

Dem. a. Seuero.
Niuriaꝛum ex pe:ſona quo
que ſerui damnatus infamia nota
tur.

Mperator Aleſander. Ceſar
erino.
Ebitõres qui bõis ceſſeꝛãt
licet ex ea cauſa bona eoruʒ
uenierint infames non fiunt.

Dem. a. Donato

modo quð index
hoc proſeꝛat quuʒ

actor dicit factum

ut quum icit ali
quem obligatum

ſibi aliqua ratione

ſed non dicit ius
ideſt non adducit

legem uel dicit fac
tum ⁊ ius.i.legem
ſed non bonaʒ iu
dex ſupplet melio

rem de facio auteʒ

ſupplere uel profer

re non debet quð

eſt ei notum ut pri
uato ſed ſi ut iudi

ci ut per teſtes.

i d Abitandu.

ſuppleꝛ quũ

minus continet
K Proferre quuzʒ

prorſus omiſit 2
dicto minus cõue
nit utriqʒ ut. ff. de
trib. l. illud. F. mi
nus.⁊ nõ hic quð
index ſupplet de
iure.ut hic inducẽ

do.l.uel ar.ad cau

ſam ſedendo non
ſtu.l.quiſquis ⁊ ita
libellum corriget ſi
modo non poteſt
conuenire aliquo
modo actioni cau
ſe ut.ff. de of.aſ.l.
.i.alias omittat ut
.ff.ſi menſ.fal.mo.
di.l.i..ideo. Iteʒ
inducendo caſum
ſimilem uel inducẽ
do ad inconueniẽl

ut. ff. de le.iii.offidi

us in facto autem
non niſi ſit ei notũ
ut iudici ut dixi.õ
de tranſa.age cum.

licet. NM. contꝛa nt

eff. ſi pars here. p.
el.fi. ſed expone ea
lJuri publico.i. cõ
muni.uel magiſtra
tibus qui tuetuꝛ i⸗
publicum in ſe cõ
ſiſtens ut . 5. de e

den.edicta in fi.

ſon e
t
ſae
ne
hin
no⸗
Gaint
ne ſ
riutt
nien
Cnſte
wrs
minui

umnp

mitur
eno
laqdo
natio⸗
11
4
belalie
Peen
natur
cietur⸗
Uro
pean.
Lone
pyopolt
tcone
lebicbe
umepp
Cndenn
mnu nee
Kprinap
e T
8
utt eſe
Urhepoo.
1Qunn
lepiſpp
Ctosfe
lcoſt⸗
nthimn
mahin
wlant
Mohes
(ltnr⸗
lcten
Nltaft
Nond
eſtn
plumin

ngeilegen
nbong
phlet nan
eſreng
wullpv⸗
1dche
Votumur
ſlſtuin
er eſes,
Dhiudr
phligi
nus onanet
Nemqu
1s Onit!
lnus cote
Gaſſc
,lud nt

nöhit

t ſopu.
ube nai

Gclen den

ſdenco
doöd,
gbivoti

luncongte

0 ton
nir di⸗
oacton an
ſiceolall.
Voninat
nenlano.
ſao Ne
Cnco abn
cnudindne

4lnonnemi.

Leleiiofii
ſaco umn
ſtainei
ſaut dn
nſa⸗agen
Pconud
us belte,
colei

uelmu

m Ex quibus cauſis infamia irrogatur. quia a poſtulando de
qjuo dictum eſt remouentur infames ideo de iis dicit.
n i Mlſamie. ideſt infamia ge eſt detrimentum fame. ſicut

dicituꝛ creatura ſalis.ideſt creatura que eſt ſal.

o Coniectus es.iuſte uł iniuſte
p Vincula. ob cri

men exploranduʒ
non exploratum te expillaſſe heredita
ſcilicʒ in penam nut tem ſententia preſidis cõ
infra eadem.l. nul ſtiterit non ex eo quod non ⁊ a
lum⁊.ff. de cuſ.reo lia pena tibi irrogata eſt furti im
l. pꝛma ? ſecunda probioris infamiam euᷣitaſti.
2 no.quod ĩfſamia SDem. a. Niuentio.
dicitur prinatio fa

me ſen diminutio

prinatur enim quis quandoque in totum ut per maximam ?

mediam capitis diminutionem. ⁊ de hac nihil in titulo iſto quũ
conſtet quod ad nullum ciuile uel publicum officium admitta
tur is cuius ſama eſt in totũ cum ſumpta ut.ff. de penis.l.quidã
minuituꝛ autem quum ciuitas ⁊ libertas retinetur.ſed circa ſta
tum pena plectimur ut.ff. de uariis cogni.l.penultima. . conſu
mitur. fama autem econtꝛa eſt illeſſe dignitatis ſtatus legbus
ac moribus comprobatus ⁊ in nullo diminutum ⁊ cetera.⁊ no
ta quod fama ⁊ opinio ⁊ eſtimatio idem ſigniſicant.ut ea.l. eſti

matio. Accurſius.

q n Eque ſurti.quia hic a nolente demum exigit. licet coac

te noles. eadem eſt ratio quare nec ui bonoruʒ teneatur
nel aliter ut in ſi.huius legis dices.

*

r Peculatus.quod nidebatur. nam ⁊ in crimine peculatus di

natur quis in duplum ſi pecunia erat ciuitatis. ubi nõ proprie
dicitur peculatus non autem reipublice romanorum ubi dici
tur proprie peculatus.ut.ff.de furtis.l.ob pecuniam.⁊ ad.l.iul.

ſ Condemnatus eſt. ſuo officio quod inheret actioni in factum

pꝛopoſito libello.⁊ ſic nota publicanum non teneri furti.quare
eſt contra infra de ſurtis.l.etiam.ſol.ut modo dixi.hic a nolen
te ibi ab inuito exegit.uel hic ignorans ibi ſciẽs. ut.ff.ui bono
rum raptorum.l.ij.F.ſi publicanus. tu dic verius quod hic fuit
condemnatus in actione in factum de publicanis que eſt arbi
traria nec inſamat ut hic ⁊.ff.de publicanis.l.i.⁊.l.hoc edicto
in principio. ac.

t e T ſi.i.quanuis.
n BDebuit. que ſi dicta eſſet infamiam irrogaſſet uſq; dum

durfat effectus ſententie. ut. ff. ad municipales. l. ordine in
principio.

1 CQlariſſimus.impꝛoprie ponitur.nam ſpectabilis eſt. ut ſupra

de epiſcopis ⁊ clericis raptores.

y Certis rationibus. pone exempluʒ ut quia inſtrumenta apnd

ſe depoſita meo aduerſario exhibuit uel perdidit ⁊ ideo depor
tari ⁊ infamari imperpetuuʒ debebat. ut.ff. de penis ſi quis ali
quid. 5. inſtrumenta. ⁊ ad.l.corneliam de falſis.l.i..is qui.ſed
iudex mitiganit propteꝛ etatem paruam uel magnam. nt.ff. de
minoribus auxilium. 5. in delictis. ⁊ de termino moto.l.ij. uel
quia ſine dolo deliquit.ut.ff.de penis reſpiciendum..deliquit
2.l. abſentem. J.ſi. uel quia dicit ſe commilitonem ⁊ militem rei
publice fuiſſe.ut.fl.de re militari non omnes. . finali.uel quia
non dolo ſed laſciuia homicidium fecit. ut.ff.ad.l. corneliam
de ſiccarijs.l.in lege.uel melius quo ad hanc legem pone exem
plum in decurione biennio damnato qui in decennio fuit dam

nandus per falſum teſtimonium uel inſtrumentum quod recita
nit ſciente preſide. ut.ff. ad legem corneliam de falſis.l. falſi. F.

ordine.in aucta autem pens pone exempluʒ.ut.ff. de penis aut

facta. . finali.

3 Tranſacto. appaꝛet ergo interim eum inſamem eo tranſac
to deſinit ut.ff.ad.l. corneliam de falſis.l.falſi.F. ordine. ⁊ ad

muni. ordine in princiwo.
a Remiſſe. quum er penam remiſit ⁊ ſequelam hoceſt ifamiam
remiſſe uidet.ſed contra inſra de generali abolitione in ſine.ſed

* ES
17

ibi loquitur de indulgẽtia principis quam fecit poſt pene inten
poliionem uolens pene gratiam faceꝛe ⁊ non infamie. hic quũ
iudex in ſua ſententia minoꝛem penam imponit canſa cognita
pro maiori ⁊ non per errorem alias ſecus ut.ff. de iureiurando.
diuus.que eſt contra. Item nota quod non diſtinguo.ſecundũ
Hoſtien. ex quo
8. . crimen fuun hic pe
Aque patet teſtamento na minor impoſi
ſlſuo ſilios increpans ſcri · ſita.ut.ff.de decu
pſit infames ſilios quidem iure ꝛionibus.l.iij.de
non faciunt ſed apud bonos ⁊? poſtumil l. ipeꝛa
graues opiniõem eius ꝗ patri di tor. ſed quidam
ſplicuit onerant. H diſtinguunt ut ſi
tale eſt cuimen -
non importet in
ſamiam obtineat quod hic dicit.alias durat etiam poſtea infa
mia.ut.ff.de decurionibus.l.generaliter. F.i.⁊.l.ad tempus.qð
non placet.⁊ ibi non cauſa cognita fuit minuta pena.ut infra.e.
el. ad tempus. Item nota quod hac ⁊ ſuperiori.l. nidebatur in
famia irrogari pro pena infligenda. ſed non eſt ita. Item quo
modo poteſt iudex penam minuere uel angere quum hoc ſit in
legis poteſtate ut.ff. ad turpillianuʒ.l.i.F.i.in fine. S. ⁊.ff.ad mu
hicipales.l.otdine.ij.ñ.ſolutio ibi non fuit cauſa cognita hic
ſic. uel ibi poſt ſententiam non poteſt. hic in ſententia poteſt ut
eff. de penis hodie. nec dicas iſtud eſſe ueꝛum in extraordina
tijs criminibus tantum:ut poſſit minui uel augeri pena in ſentẽ
tia.nam idem dicitur in publicis iudicijs ⁊ ordinarijs. ut.ff. de
penis.lereſpiciendam in principio. ⁊.l.aut facta. .ſinali ⁊ ad.l.
coꝛneliam de falſis.l.antepenultima ⁊ plenius ſuper his potes
dicere ut.ff.e.quid eꝛgo..pena grauior in gloſa.: ſed quomo
do poteſt iudex ⁊ cetera. ðJMM

b ſ Ipoſſidonium.propꝛium nomen.

c Relegatum quod exponunt quidam.i. felegandum.
⁊ quod dicit infra damnandnm. ideſt damnatum ſic exponi
tuꝛ tempus pro tempore ſupra de le.⁊ con.li.⁊ hoc ideo ut diſ
ferat a lege ſuperioꝛi.naʒ ſecundum Hoſtienſem ibi minuit cau
ſa cognita. hic augetur. tu dic etiam proprie poni hec uerba ?
quod minuit hic ſicut in ſuperiori lege.ſed in alio notetur diffe
rentia.quia hec in relegato.illa de eo qui eſt ab ordine motus
hic enim duo conueniuntur in quibuſdam. ut nullus eorum
impleto tempore ad nonum aſpiret honorem niſi ſteterit tanto
tempore iterum quantum in pena fluxit.ad ueterem autem am
bo ſimiliteꝛ expectant quando uacabit.ſed quum uacabit diffe
rent.naʒ ab ordine motus ipſo iure ſtatim recuperat.relegatus
non niſi per nouam electionem. ut.ff. de decurionibus.l.ij. in
principio. ? ad mu.l. ordine.
d Non exceſſiſſe. alioquin duplicaretur tempus nt.ff. de penis
aut dam. S.quiſquis alias graniori pena afficitur.⁊ ſic infamis
eſſet nt. ff. de penis capitalium. S. in exulibus. WH
e Non oportet. poſt tempus pene finitum.ſic ut.l.oſdine. ⁊.l.
qui uno.S. ad tempus.alias autem eſſe perpetua etiaʒ poſt tem
pus pene.ut nota.ff. de penis in ſeruorum..finali.⁊ in ſumma
ſ¶Auoniam pꝛo qua. ́́èòèù
g Sententie.ſ. dicte ſecundum quoſdam uel dic dicende ſecun
dum aliam poſitionem nut modo diximus.
h Tranſigere.nam de infamia diciiur etiam tranſigere.i. finiꝛi
ut. ff. e. l. quid ergo. SF.ſi.
i d Ecuriones.ſuſtibus.pꝛo quibus contingit aliquem in
ſamem fieri ex genere pene. nt. ff. et ictus. HM
Kk Mrohibitum. propter priuilegium perſone ⁊ ideo non eſt re
miſſa pena ipſo iure.ſed propter decurionatum inflgi non po
teſt. ut.ff. de decurionibus.l.ij. F.i.⁊.l.finali.⁊ infra de penis.l.
