noſter uel alia perſona licentiã ha
beat iurgiorũ:nec iudiciuʒ ſubeat.
ſed eſtimatio litis eius ineatur pꝛẽ

ſtanda ijs quibus actiones uel res

litigioſe relicte ſunt eandẽ liteʒ ipſi
heredes peragant ſuaruʒ actionũ
peꝛiculo:⁊ ea que litigioſa fuerant
relicta uẽdicãtes quod ⁊ de chyro
graphis placet ut heredes relicto
rum fiſco uel alijs perſonis preſen

tem pecuniaʒ numerent.⁊ iudicio

eos quos obnoxios exiſtimant
peſequantur.
Impa. Juſti.a.Joan.
Enſẽemus ſiquis lite penden
tel uel actiones uèl res quas
poſſidet ad alium quẽdaʒ tranſtu
lerit ſiue ſcienteʒ ſiue ignorantẽ ui
tio litigioſi toniracto ſubiacere di
1

7 P
11

ꝓ ulufruc.quũ habeat iſtar pprielatis, foꝛte ſecus qñ de ſeru itu
nbus ruſticis agit.ſecus ſi agat hypothecaria vel actõe pſonali
m quoſdã.yt ĩ.e.cor. ꝓbᷣt᷑. ab h aut.lʒ.l.ij.huius ti.uideai
dicere cõtra de ꝑſonali.vt ibi dices.

d Coõuenuõe qñ ẽ oꝛdinarius.
ſIANie pen. lite ↄteſ.vel nõ dũmõ cã ſit mota .
BDeducte ſũt.iure dñij vel q̃ſi nã uel actio.ĩ rẽ põt recedi nt

e Inudici qñ eſt delegatus

ð.de here.uẽ.l.fi.uel res ut ſubijcit ſi inducã in poſ. lʒ alius ſcʒ
cõuentus poſſideat.ut dixi.õ.de diſtract᷑.pig.l.qui pᷣdiũ ⁊ ſic nõ

loquit de pſonali act. lex quũ illa nõ poſſe fieri litigioſa. ut vĩ

icere aut litigioſa uel dic actõe ſelicet ꝑſonali nel res qñ agitur
irẽ ut. f. de actio. ⁊ ob.l. actio ĩ pſonã nã hᷣ lex ⁊ ſeqnẽs de ꝑſo
nalibus dicit.Et nõ.Fm pla.ꝙ quãtũ eſt de ꝑſonali coꝝigiũ per

aut.ego puto non corrigiſ im plus exigi ĩ perſonali ꝙ ſit iudi

ciũ motũ lite ↄleſtata.vt hac lege dicitur.

k ¶ Actoꝛe liceat nec a reo vt.j.e. l. f. .ff. de alie. iu.l.fi.⁊. ff.fa. her
ciſ.l.aliẽatões ⁊.ff.ð iur.ſil.l.res q 5. õ. de pet.her.l.fi. Fi.?. .
ij. H illa fiũt ex neceſſitate.it õ. ð. ð pᷣl.lõ.t.l.i.ſo.utibi ĩ prin.dixi
lNPeragenda redibet eim res alienãti hodie.vt..e.l.fieet ſic 5
õ.ne lice.po.ſed ibi ñ erat litigioſa cedebatur ĩ potẽtioꝛẽ ratõe
officij ſʒ ti. de ali.iudici.rõe alterius potentie.itẽ ꝙ hͥ nõ patitur
dãnũ fallitĩ cãu vbi iñi ĩ duplũ.nt.ff.e.l.fi.it hodie patũ gꝗubet

benam. ut. . e.l. fi.
m q Aicunq; ambiguũ.i.litigioſũ

n Pꝛo bereditate.ſ.per fideicõmiſſũ relicia nõ directo qꝛ tũc ñ poſſʒ ha
bere locum exceptio uel dic ex certa re. accurſius ð,
o Preſtanda ſed ab hr̃dibus 8.j7. .e. le.fi. So.h ꝑ illã ⁊ illũ per aut.nũe

ſi heres corrigitur. accurſins.
p e Enſemus nel actiones ut actoꝛ.

ſtintione quadã inter contrahẽtes
obſeruanda.ut ſi quis ſciens ul ad
uenditiones uel ad donatiões ſeu
alios contractus acceſſerit cogno
ſcat ſe compellendum non tantuʒ
rem redibere ſed etiam pꝛecio eius
pꝛiuari:non ut lucro cedat ei qui
rem alienauit ſed ut etiam alia
tanta quantitas ab eo fiſci uiribus
inferalur. Sin autem ignoranſ
rẽ litigioſam emerit uel ꝑ aliaʒ ſpe
ciem contractus eaʒ acceperit tũc
irrita rei alienatione ſacta precium
cum alia tercia parte rcipiat.

Juſtum eſt etenim propteꝛ doloſã

mentem:⁊ pꝛopter abſconditã ma

binationem quum nõ emptoꝛi ma
nifeſtaueꝛit rem in iudicium deduc
tam fuiſſe in terciam partem pꝛecij

ſicut iam diſpoſuimus euʒ puniri.

Tali uidelicet pena non ſolum in
alijs contractibus verum etiam in
donationibus porigenda:ut uera
eſtimatione facta quũ pꝛecij datio
non eſt. rem ad alium tranſferens
mulctetur. Omnibus inſtrumen
tis que ſuper hoc conſtituuntur nł
lam uim obtinenentibus. Excep
tis uidelʒ hui ſancõis diſpoſitõne
his qui uel dotis nomine uel ante
nuptias donationis uel tranſactio
nis aut diuiſionis rerum heredita
riarum factarum uel pèr legati uel

ſideicommiſſi cauſam tales res ul

actiones dederint uel acceperint.

q Vel res ut reus.
r Vicio vt obijciatur exce
ptio ementi ſi petat uel cre
ditori cui eſſet obligata ut
eff. e.l. i.?.ff. qᷓ res pi.l hy
po.l.i. F. fi. itẽ ⁊ alia pena
ẽ quã dicit H lex.
ſ Si quis emptoꝛ.
t Ald uẽditoꝛes.ſ. emẽdo
ſic enim emptoꝛ ad uendi
tionem ⁊ donatarius ad
donationem dicii accedeĩ
h; eni diſtinctio ſciẽtie ⁊ ig
noꝛantie ĩ empto:e ⁊ ĩ quo
libet acceptore ſit.vt ĩ coꝛ.
F.i.non in donatore illũ
eĩ ſcire certum ẽ ſecunduʒ
aʒ.ar.ð.de reſcin.uenditõ
ne.l.quiſquis emptorem
iñ ĩ dubio preſumo igno
rare.ut.ff.de ꝓbatio. lege
neꝛius. .
u Redibejr᷑.i.reddere.ut ⁊
.ðõ.e.l.ij.eius enĩ condiciõ
cum quo acceptum eſt iu
dicium deterioꝛ fieri ñ dʒ
ut. ff. e. l. fi.
x Priuani ſic.ð.ð pᷣſcript᷑
.XxxX. an .l. i.in fi.
y Aliam ſpeciem. vt pꝑmn
tationis nam de donatiõe
3y3 Recipiat ſcʒ emptoꝛ bo
ne fidei ſed an puniĩ uẽdi
tor ĩ plus quidam ꝙ non
quũ h̊ lex non dicat ar.ff.
de penis.l.lterpretatione
alij in alias dnas partes
dicunt eas dari fiſco.ter
tij dicũt in ſolidum precõ

ſiſco damnandum pꝛeter hãc tertiam. qꝛ. emptorem bone ſidei decep.
ſed uidetur etiã duplum emptori dari ut.ff.e.l. fi.que eſt contra ſo.bi
ſpeciale qꝛ dedicando etiam potentioꝛẽ oppoſuit aduerſariũ. Sed qui
bus actionibus aget emptoꝛ ad h̊ uel nenditoꝛ ad rem.. cõdic.ex hac

deferre.vt.ff.q e iuꝛe.fiſ.l.i.

lege uel actione ĩ factum quod autem fiſco erit dandum quilibet poteꝛti

a Tranſſerens mulctetur ſcilicet donator ? rehabeat ꝛem in donataꝛio

non diſtingnitur ſciat uel ignoꝛet nt ſic teꝛtiam extimationẽ habeat qñ
ignorauit. Et nõ.ꝙ hᷣ lex tantum de reo alienante niðꝛ dicere quum de
poſſidente ⁊ rem tradente dicat ſed idẽ dicas de actõe qui ⁊ ipſe rẽuel ac
tionem põt alienare donando uel vendendo.nam ſi uẽdidit punitur ut
dixi in reo ſi donauit extimabitur actio ⁊ pꝛocedens poſtea ſicut dixim
habita diſtinctione tranſtulit in ignoꝛantem nel ſcientem.

b Tranſaciio nis quum tranſigo cum eo inteꝛ quem ⁊ me res poſita eſt ĩ

litigio ſecundum. Jo.⁊ Hug. Alij dicunt etiam ſi cum alio cum quo de
eadem rem habeo controuerſiam. accurſuuus.

e Diuiſionis.quum duo coheredes diuiderent hereditatem nam licet

de omnibus ſit lis poterit tamen cedi ab vno in alum.

d Per legati. poteſt ergo legari res litigioſa.nec obſtat ꝙ non eſt eius

commertiũ.ut.ff. que res pig.uel hypo.ob.poſ.l.i.F.ſi.⁊.S.e.l.ij.que ſũt
contra quod verum eſt niſi in caſibus exceptis ut hic.alij dicunt ꝙ illas
.õ.̃.l.ij.loquitur in actore hec in reo.⁊ quod dicit hic.in prin.ucl acõeſ
dicunt de dupliabus dici iudicijs ubi vterq; ẽador ⁊ reus.ꝙ non pla
cet. I,tem vr ꝙ ipſa aciio linigioſa detur legatario p hanc.l.⁊ ſic eſt cõtra
.õ.e.quicunq;.ſo.hec ſecundum illã nt hic.heres cxtimationem preſtet

2 ſic utraq; ꝑ aut.nũc cornigat.Alij ꝙ bic nõ erat litigioſa ap.teſtatoꝛeʒ

%

*

b Eſſe apparʒ.ſed quomõ

ved cepit eẽ ap. heredẽ. Alij ꝙ hec de teo illa de actoꝛe. Tu dic ꝙ bec e
illã corrigat.⁊ hec ꝑ aut.ð ſtati corrigit ⁊ ſic ẽ iriplex ius circa legaia. Se
quit aut. nũc ſi beres.q̃ ẽ in cor.e. §. 1 be coll. vuj. 1 legũt ca quidam iuꝑ
.l. quicunq;. Autentica.
a ANunc ſiheres.oli dabaĩ extiatio ꝑ legem quicunq;. poſtea cedebatuꝛ.
ei actio cũ ſuo ꝑiculo p.l. .

fi.ſed hodie agu heres ꝑi
cu o legatarij ut B. In auten. de litigio..⁊ hoc pꝛe
ſenti. coll. viij.

CO. n Vnc ſi heres in li
te uictoꝛ extiterit rem ipſam cuius
dominus éſſe apparei legatario pᷣ
ſtet qui nihil conſequitur ſi uictus
ſueri beres quum luis euenius ci

quũ recia uia tranſeat ad
legatariũ ut.ff.de furt᷑ a ti
cio. he.dic eſſe.i.fuiſſe.ſ.te
ſtatoꝛis uel dic rẽ ulã dbi
tã teſtatori actõe ꝑſõali.vñ
ſi nũc nĩcat heres fiet dñſ

T legatario dabit ſed cuiuſ uideaiur relictus.ergo ⁊ liu itereè
ſumptibus litigabit beꝛes poteſt ne colludat. Xxxvj
e. poteſt diſtingui an quũ . .
legabatur cã iã eꝛat litigio Dẽ contrabenda ⁊? comittenda
ſa iüc ſumptu hĩdis ut. ff ſtipulatione.
ð le. i.cũ ſeruus.an poſtea
cepit uiuo ul moꝛuo teſta Mpr Seue.⁊ Anto.aa. Secũ.

Icèt epiſtole quam libello
inſeruiſti adduũ nõ ſu eſſe
ſtipůlatũ eũ cui cauebatur:lamẽ ſi
rès inter preſentes geſta eſt creden
dum eſt pꝛècedenteʒ ſtipulationeʒ
uocem ſpondentis iecuùtam eſſe.

tore.⁊ tũc ſumptibus lega
tarij. ut. ff. de le.i.ſeruus le
gatus. niſi poſtqᷓ cepit eẽ
beres ĩ moꝛa ar.ff. de le.i.
cũ reſ ⁊ potes bic diſtigie
re.ut.ð.ne.lice.po.l.i.diſti

xi. Dem.aa. Petronio.
c BDe contrabẽda ⁊ comit filiè tue quam in poteſtate
tenda ſtipulatione. babebas pecuniã daui ſtipu
d I Scet epiſtole. hic latus es patã obligatione exercere
quũ abſens eẽt ita non pꝛohiberis.
ſuo amico ſcripſit.ſciaſ me Mpr. Anto. a. Adeano.
tibi reddituꝝ.c.que tibi ꝓ ꝗ quum tuam pecuniaʒ cre
miſſi quũ pñtes eſſemus deꝛes accõmodato nomine

iuliani ſtipulatõ in perſonam eius
abſentis directa eſt quum nihil ſit
actum ea uerboꝛum cõceptiõne in

bononie pᷣſlumii enim qd
ſtipulatio legitima iĩterceſ
ſerit bononie.
¶NQibello.ſ.pꝛecũ poꝛꝛecta
rum pꝛincipi.
Stipulatũ.i.ĩterrogaſſe .—„S
pꝛomittis. accurſius florentinus legum doctor. L
8 Si res.i.ſtiplatõ.ñ dico epiſtole miſſio. gs eĩ quũ corã ẽ epiſtolã mittit
b Inter pñtes. ꝙ preſumii. ut. . e.l. p. iſti.de ſideiuſ. .fi.⁊ de ĩutili. ſti.
§. ſi ſcriptũ. ꝛ.ff. de. v. ob. ſctendũ. .l.ticia. . pe. nili 3 probetur ut. ff. de
pac. iuriſgentium. . quod fere.
k Precedeniẽ ſtipulaiõem.i.iterro gationẽ qᷓ pᷣſumitur ĩterceſſiſſe ut dixi
¶ Secutã.i.uox ꝓmittentis ẽ ſecuta uocẽ interrogantis. ꝙ eſt neceſſe. ut
iſti. de v. ob.ĩ pri. ⁊ facit ut fides epiſtole habeat᷑ ut.ff. depoſui.l.publia.
IA ſllie. pecuniã. ſecus ſi in facto qꝛ tũc nõ uz. ul. ff. e. dici prem
m Paratã. tibi pri. ut hic.⁊ iſti.de inutili.ſti..ei qui. ⁊.ff.e.l.enʒ q
H§F. ꝗ ſibi.⁊.l.dñis leruo.⁊. ff. de pac.l.⁊ her̃di.S.nos aũt ⁊ hoc ĩ ꝓfeciicijſ
nel alijs que ei qᷓruntuꝛ. als ipſi filie ꝑ patrem utilis qᷓritur acuo.ut.ff.de
uer. ob.l.quodcunq;.S.ſi quis ita.
n Jquũ tuã crederes.tuo noĩe nõ iuliani.als ei queritur actio.ut
eff. ii certũ pe.l. certi cõditio. 5.ſi nũmos ⁊. S. ſi cer.peta.ſi abſẽtis
o Conceptõe.ſ.qꝛ alteꝛi ſtipulari nemo põt. ut. ff. e.ſtipulatio iſta. . alteri
⁊.j.ti.i.l.iij. ⁊.l.finali.accurſius florentinus. =
p Obligatõem. bona ẽ ratio.nã qꝛ deſiciti ex ſtipulatu remanet ex nume

ratione. vt ſic duo cõtractus iĩterueniãt unus utilis alt iutilis. ut. ff. ſi ceꝛ.

pe.l. certi conditio. S. quoniam ſi autem ſtipulatio teneret qꝛ ſibi eẽt ſtipu

latus nõ poſſet agi ex numeratõe ut. ff. de nouat.ſi ita fuero.ĩ fi.⁊.l.ſe.

a Exigit.ſ. de facto de iure non potutt.
r Ratã habuiſti.ſed ad quid exigitur mea ratihabitio quũ ei fuerim ſti
pulatus.ut ar.ff. de ſolu.l.vᷣo.ꝶ.iõ quia pſona Juliani nõ ad ſolut õem
ſed ad oblationẽ fuit appoſita.ꝙ fieri nõ potuit. quare ſecus eſſet in ad

iecto. ut.ff. de. . ob.l. eũ qui. 5. qui ſibi. ?. l i ita. 5. griſogonuſ. ſz eõð quõ
habeo ratũ nõ meo noie geſiũ. . dic ꝙ Julianus meo noie exegit. als

non niſi debitor eſſet ñ ſoiuẽ do uel dic hai ratũ factũ debitoꝛis ſoluẽtiſ

telligis ſupeꝛſuiſſe tibi rei coniꝛacte

qni ad ntilitatẽ creditoꝛis ſoluebat nõ Jaliani ſecipiẽs.quo ſae
to debitoꝛ liberai ſicq; ĩ ſubſidium õ Jul.agil non ergo habeo

traiũ iſubſidii.ſed ex ratibabuõe defict actio ↄ debitoꝛẽ ſic j.

Jul.in ſubſidium datur. accurſius floꝛentinuus.

Nego. gel. ut ꝛ. ð. de neg.geſ.ſi pecuniã.ſed cerie imo mandati

ut. ff. de reg. iuĩ.l.
ſemꝑ qui non ſo.
obligatõeʒ ac. ppea ſi pecuniã a 8 ibi luerat pꝛiuſ ma
bitoꝛe tuo iuliãus exigit eamq; ſo datũ ⁊ mandatuʒ
lutionem ratam habuiſti hẽs adũ recuſatuʒ ⁊ po ſtea
ſus eũ nẽgociorũ geſioꝝ actione, acceptũ ⁊ ratuʒ ha
Mpr. Alex. a. Sabie. buũ at ubi nullum
Ecundum reſponſum Ho fuu mandalũ ñ pi
micij Alpiani pꝛefecti äno dari modatl.ut.fſf.
ne iuriſcõſulti amici mei ea que ſti n ãdati.l.ex mãda
pulata eſt quum moreretur ꝑtem to. ĩ fi. ſʒ nego. ge.
dimidiam dotis cui uelit relinque ut hic. 7. ff. de neg.
re reddi ſibi quum moreretur aam Sel.põpᷣ.in fi. Iteʒ
ptem dotis ſtipulata eſſe uidetur. nõ ĩ hac.l.ꝙ uolui

Myp. Dio. ax. aa. IAidof. nõ potui.⁊ ꝙ po

Adã pollicitatiõe ſecunduʒ

ea que ſẽpe conſtituta ſurnt re adiectũ ſic ⁊. .ſi
ad pꝛeſtãda ea que pꝛomiſſerat irr qꝓuis alteni nel ſibi
geri quẽq; nòn lẽper iura permit /· .clLmultum
tunt uerum quoniaʒ pꝛeterea ſi cõ t ſ Ecundum
tra pactum fecerit q;ti eã res eſt ti ſtipulata.

bi dari ſtipulanti aduerſariũ tuum

promiſiſſe propõas huius etiã ob dotis reddi quuʒ
ligationis pöſt motã litem extitiſſemonietur cni uolue
conditionem ⁊ eiuᷣs ſũmẽ q̃ in hac rit reliquere vʒ ⁊ ſi
quoq; ſtipulatiõe ↄtinetur petitio bi vꝛ ſtipulata.⁊ ſic
ni locum factum eſſe cõuenit. heres aget. ut ⁊.S.
Dem.aa.Edicio. S=S de iur̃. do.l.ſi mu
Qirè debuiſti que ſub tran lier. ? facit.letia in

ſaciõne dari placita ſunt cer e.t.
peii poſſe.
Dem.aa.Anto. :

1¹1

nudo pacio quod

Eq; tutoꝛis neqʒ curatoꝛis multis naſcii mõlil
ut dixi.ð.de pac.

abſetia ꝗcq;.ſtiplatõi nocet
Sepe. ut dicta.l.
legẽ. .S. loẽ. ſi tibt v.ff. de pac.l.iuriſgen.. quinĩmo ? dic caſum

ꝙ conuenimus de pmutãdo.⁊ ſi ñ dares ꝙ ex ꝑpmutatõe dare

debes ꝑ ſtipulatõem ꝓmilſiſti q;ti mea itereſſet ñ das ago ad pe
nã ⁊ lite conteſ.ĩ ea cõmittitur penal. uel im JYo. ago ex naturali

obligatõe ut des de facto.qꝛ de iur.nõ poſſũ litem in ea conteſ.
de facio quũ ſtatim ↄmittitur ? petituꝛ pena. W
y Non ſemp.quia qñq; ſic.ut nõ.dicta.l.legem.

ʒ3 Preterea.i. preter id ꝙ nudo pacto pꝛomiſit.

a Quanti ea res.i.uerũ ⁊ cõe itereſſe.ut. ff. de. v. ſig. l. hec nerba. .
b LHuius ẽt oblonis.lſ.orte ex ſtipulatione aʒ.q.d.non ſolũ ſi cõ3

—

tineret bec fa pactio certũ.ſed ẽt nnnc quũ contincet ĩcertu. uel. .
non ſolũ quũ pꝛecederet ueſtita. ſed ẽt nũc quũ pceſſiſſet nuda cõ

mittitur hec ha lite cõteſtata ſᷣm utrũq; intelleciu m. l.i. nõ ſolum

ſi ĩcepiſſet a condicii.⁊ dediſſet iã poſſet dari uel fieri.ſed ẽt nüc
quũ pciſſit pactio nuda hec iñ non ſic placet media placet ?⁊ ꝓ
ſubijcit ẽt eius ſũme. ⁊c᷑.q.d.nõ im̃ qñ eẽt certa ſʒ ẽt tũc qñ icerta

C Poſt motã.ſed quõ lis ſuꝑ eo cuius noie non ẽ actio ↄteſtari

potuit ut ar. ffl. de neg. gel. ſi pupilli. F. fiñ. ſiue dicaſ ſup nuda ob

ligstione ſiue ſupꝑ ueſtua quũ nondũ exteterit ↄditio. d.ſm Jo.

ſi ſup nuda petitio fiat ⁊ conteſtatio de facto qlʒ nullũ habebat

effectũ quantũ ad hoc ut ex ea fiat cõdẽnatio imo abſolutio qſi
Ab inepta acõe. vʒ tñ q;tũ ad cõmittẽdã penã. ſic. ff. de. . ob. ſi ti

cius at ſi ta ꝓmiſiſſet dabo quũ petieris a me.⁊ ſi ñ ꝓmitto.x.
nã ⁊ hec petiuo operaiĩ ↄmiſſionẽ pene. ut. ff. de. . ob. ſi. x. ců pe
tiero. Et ſi q̃raſ qit᷑ de calũnia iurat.actõ. N.ñ iurat.qꝛ ſ ꝓcedit
Iiurat ꝙ ñ focit aĩo calũniãdi.⸗ uerũ mrat. ſic ⁊.ff. ð nego. geſ.

—

at qui natura. 5. quũ me. nec mireris agi.ex naturali obligatione

quũ f. B.ex ea dat actio.lʒ non hẽat effectum . ut. ff. de ſideiuſ .

tui nolui.ſ. eã face

fuit mulr dimidiãä

ti uel incerti ſtipulatione lubſecuta n n Ada polli
èLMU citatiõe.i.

nſofiel
ſüqrome
mnconetan
Cone
Cuuvrſoecu
cpcilin
olin acn
rnuß
cltiatue
xttoc
relbun
ſhoncanes,
ſernonie
Aitareſe
Cnrtenens
ſunfco
ltocelbu
ſeropoke
Mliomli
Gnſe mauis
Autenent
Licco ogen
lbütſtain
ichmuan
loncganma
ſegnünans
ſuadensk
pliicg nlun
Umncdinm
Ancoguten
tmdenn
nrſclſin
itenst
tſel

e Poſe
ego baben
aitlz⸗

Eengtil
gun nonſo
erpiuni
1i munden
lunz 4 poſen

Püüen

larrbipelun
nundtiiͦf
nimädenntß
dtlerni
lchnepg
btffceng
poßini d
ibelgwtn
potni4
liit
adiecilcraͤ
isalten udſb
nuluun
Kantn
ſpelin,
it mulz dindi
ots etci qnn
orienm aivol

lignaen
ſfiſtpelatsſ.
dtsagetttii.
dlckledin

eet⸗

1 Wt

CenoeN.
hncdo een
—
tdinsdee

lNegen.

Sedd

Finotdrn

gnund⸗ nt

1iden

Aock um

uemnnes a

4
.
ſelb⸗
4

tſſuntn

unluͤda

ai
el nlti
mecie Nung

onin iin

aſte is

il. deiuſſor ob. .. fideiuſſoꝛ ⁊ jm boc nõ obſtat oppoſitio nulla
ẽ mora ubi nullaeſt petitio.⁊ ſic non committuur pena.ut.ff. de
reg.iur.l.nulla.et.ff.e.ſi pupillus.quia hic fuit pet tio nt dixi nel
H.quia h non agiuur ad penam propter moꝛã. ſed quia extuit
conditio ſtipulationis penslis quã uuli lex tunc extare quuʒ ae

V . 5 2—

diceret poſt moꝛtem. ⁊c᷑. quum genus perire non poteſt.ut.ff.ad.l. fal.l.
in ratione.S. diligenter. ⁊.ff.e.inter, . ſacram ⁊ ſm pꝛedictum ſecundum
calum hec dictio poſt moꝛtem determinat uerbum poſtulat. uel tertio dic
pꝛomiſiſti ſtehum non moꝛtuum. ? ſi moꝛielur anteqᷓ dares pꝛomiſiſti
.c.ſi decedat petam. c.⁊ Fm.hoc dic ſiipulatus.ſ.c.⁊ ſic pꝛima pꝛomiſſio

facto fit conteſtatõ
luiſ. Alij dicũt mo
ueri luẽ iuper pẽa. cũ ⁊ feminã minoꝛẽ.xxv.an. abſẽ
⁊ anie exoꝛdium ñ te curator̃ ſtipulari poſſe non am
eſt comuſſa. ſed. in. bigitur. Bem. a. Poſſid.

ipſo exoꝛdio ↄmit

litur. ſic.ff.e.ſi ticiꝰ
ſic ẽt quum quis li

tem conteſtatur in

actione pꝛo ſocio
ſoluitur ſocietas ⁊
⁊ incipit illa aciio

compeiere.ut.ff. ꝓ

ſocio.l.in actione.

ſi non dares ꝓmi
ſiſti.x.nomĩe pene
gel intereſſe mihi
dare teneris ſtatiʒ
quum fuero cõtra

tionẽ poſtulat.

n mòͤꝛituruʒ p̃ſtari ſeruũ

ipoſſibilis ꝓmiſſio eſt poſt

moꝛtẽ aũt eiũs ſtipulat recie ſolũᷣ
Iquidem ʒenoni ſtipulanti
moꝛtis uel cruciatus coꝛpo
ris territus timore ſpopondiſiiad
uerlus experientem exceptione ꝓ
poſua detendi potès. Sin uero

in prin. ⁊.5. pꝛo ſo nihil talẽ pꝛobetur accuſationis in
cio.l.tãdiu.uel po ſtitute uel futur̃ preiextù nõ ob tur
ne tertio ꝙ conuẽi pem ſʒ pꝛobabilẽ cãʒ habita ſtipu
ſti dare libꝛum qð latiõe ꝓmiſſio ñ ifirmat᷑. Sin autẽe

ob ſi iſtituẽdaʒ accuſationẽ crimis
pecunia ꝓmiſſa ſit quũ de hmõi
cauſis paciſi nòn liceat petitio de
negeẽ. Mp. Leo.a. Eꝛilio pᷣpᷣ.
Mnẽs ſtipulationes eua ſi

te. lit. ↄ.de libꝛo.vl non ſolẽnibo uel directis:ſʒ
quarto poſt pactũ quibuſcũq; uerbis cõſenlu
nudũ pꝛomiliſti in cõtrabentiũ cõpoſue ſunt uel legi

tereſſe ſi nauis ex

bus cognite ſuã habeãt fumitate.

ſi nomine aliquid dereliquerit pẽi

tus amputanies omnia que uel in

quocũq; cõtraciu uel ſtipulati uel
pacti lunt cõtrahentes uel teſtatoꝛ

in ſuo teſtamento diſpoſuu: ẽt ſi

poſt moꝛtem uel pridie quã mor

retur ſcripta eẽ noſcunt nichilomi

nus pro lenore ↄtracius uel teſti
ualere precipimũs. Dem. a.

Agnam legũ ueteruz obſcu
nitatẽ q̃ ꝓtrahendarum liti

um maximam occaſiõem uſq; ad
huc pᷣbebat amputantes ſancimo
ut ſi quis cerio iempore facturum
ſe aliquid uel daturum aliquid ſti
puletur uel q ſtipulator uoluit pꝛo
miſerit ⁊ adiecerit.quod ſi ſtatuto
tempore minime hec perfacta ſue
rint certã penam dabu ſciat ſe mü
me poſſe debitor ad euitandã pe

nã adijcere quod nullus eũ admòͤ

nuit:ſʒ etiã citra ullã admõiuõʒ ei
dẽ pene ꝓ tcor̃ ſtipulatõis ſiet ob
noxius quũ ea q/ ꝓmiſſit ipſe i me

moria ſua ſuare ñ ab alijs ſibi ma

nifeſtari poſcer debeat. SBẽ.a.

Etèris iuris altcatõeſ vᷣcidẽ

tes gnäãlr ſãcim oẽʒ ſtipula

tõeʒ ſiũ ĩ dãdo ſiue i faciendo: ſiue

mixta ĩ dãdo ⁊ faciẽdo fcã inuenia

fuit inutil ſecunda uuil.nec
niciat inutil utilem ſecus ſi
uicioſum non fieri quia vʒ

ut. . de edile. ſi apud ? fS

IIm poſſibil. quo ad ſer
uum. accur.
n Supul atus ſimpliciter.
o Solutionem.ſ. extima
p IJ quidem. ſpopõ
dit.ex cauſa dona
tionis.
q Potes.ut.ð.ti.i.l.dolo
r Hihil tale.quod dictum
eſt ſupra.
ſPretexiu.pꝛomiſiſti eni
ei ut non accuſaret uel ĩ ac
cuſatione non pꝛocederet.
non tamen hoc expreſſo .
nt ⁊.S.quod me.cauſa.l.
accuſationis at in ſequen
ti caſu fuit expreſſum.⁊ iõ
ibi non ualet.uel hoc cau
loquitur quando poteſt
tranſ gi.in ſequenti quan
do non.quod quãdo poſ
ſit uel non habes.ð.de tꝛeã
ſac.l.tranſigere ſi tamen ⁊
quando poteſt tranſigi p
calumniam accuſabat nõ
teneris.⁊ ſi ſoluiſti repeteſ

N4

orniſc
untiani A

aſia nenerit ⁊ cepi Mhp. Juſtini.a.Meẽne.ppᷣ.
de facto agere ad Qrupuloſaʒ inquiſitione ue
libꝛũ ⁊ ſtati nauis terum utꝛum poſt moꝛtem an quũ
uenit dimittamil ã moreretur uel pꝛidie quum more
litem agam ad in retur ſtipulatus ſit aliqus uelin
eſſe quũ nauis ue teſtamento legati uel ſideicommiſ
nit. ad quas duas
poſitões ultimas

multum cõnenit hec littera. ⁊ facit ad.l.iſtam.ff. pro ſocio.l.duo
quando autem quelibet ſtipulatio committitur penalis. dicunt
quidam demum poſt li.conteſtatam. ut hic quecunq; pactio pre

eſſerit. ſed ſi nulla. tunc demũ quum poſſe dare uel faceĩ deſuſſʒ

ut. ff. e. lta ſtipulatus. Alij ex qualibet moꝛa dicũt eã ↄmitti nos
idẽ dicimus ſi preceſſit pactio obligatoria.alioquin dicimus ꝙ
primi fm.aʒ.hoc tñ plenius diximus.õ.de pac.ſi pacto.
A Extiuſſe.ſ.ꝓponas nam extit uel declaratũ eſt ea extitiſſe quũ
lis ẽ conteſtata.lʒ ſit ſic.ff.de uſur.ſed ⁊ ſi quod. .interdum

e Et eius.⁊ hec eſt reſponſio.accurſius.

Summe icerte.qᷓ per ſniam certa fiet.ut ĩſti.de act.. curare
SſNMire. certi. ui. x. Incerui.ut in facto.
b Peti poſſe.lʒ pᷣus nil dẽai.ut.ð.ð traſ.l.nec ĩtẽtio.⁊ agii

ↄditiõe certi ibt eſt certu.al.acõe ex ſtipla.ut inſti.de.v.ob.i pꝛi.
i n Eq; non ambigitur. nt iſti. de iutt. ſtip. F ſi pupulus ⁊..

de autoꝛitate prei.l.i.⁊ inſti.de autoꝛuate tu.in prin.
k n Dn moꝛiturum pone caſũ m. Jo. tenebaꝛis mihi ad ſti
chum te exñte ĩ moꝛa deceſſit nune mihi eundem pꝛomit
tis teneris licet deceſſerit.ut ⁊.ff.de ner.ob.inter ſtip..pe.⁊ ð iu
reiuran.l.eum qui. .ſi iuraueꝛo ⁊ ſic hoc dictum poſt mortem ð
terminat participium ſtipulatus ⁊ dices non moꝛiturum.i.mor

tuum quia iam moꝝ pluſ non poteſt quia moꝛs ei ultra non doĩ
mabitur. ⁊ non erat in moꝛa in pꝛimo caſu legil.Alij dicunt ſi ꝓ

milſiſti mihi ſtichum ſeruum uiuũ non moꝛituꝛum ⁊ quum eſſes

in moꝛa deceſſit. queꝛo utrum poſſim agere contra te. . duo ꝓ

miſiſſe uideris.ſ.ſeruum ⁊ non moꝛiturum ex eo quod ſeruum
teneris.ex eo quod non moꝛituꝛum eſt in poſſibil.⁊ non teneris

ſic.fl.de arbi.celſus.nec uiciat pars inutil utulem. ut.ff. e.l.ſi mihi

. ticio. ?. li. F. pe ⁊.ff.ſi cer.pe. cerii con.. quoniam nec poteſt
boni caſus quod in genere pꝛomiſit ſemum .quis tune ſruſira

tur:⁊ ad heredes ⁊ contra heredeſ
ex edicio de calũ. ut.ff.de
1 calum.l.i.⁊.l.ſi ab eo.
t Quum.i.quando.uel quum.non licłat.ſ.hoc expꝛeſſo ſm pꝛimũ cãuʒ
u Non liceat.ſi nocens eſſet.al.contra.ut.j.ad.l.iul.de adul. ſerui.
x o Mnes.directis.per eadem uer ba debebat olim fieri reſponſio
per que fiebat interrogatio. ut dabis.dabo hodie etiã per equi
polentia ut dabis ſic uel niiq;.ut hic.⁊ inſti.de uerbo.ob. .in hac re.
yſ AQrupuloſam. moreretur. ꝓmiſſor ut inſti. de inntil.ſti..ſed ⁊ ſi ꝗſ
53 Aliquis.dari de faciendis enim dicit.j.e.l.ſi.
a Precipimus.ut inſti.de inutil.ſtip.ꝭ.poſt mortem.⁊.fl.e.l.quodcun
q;.ð.i.⁊.õ.ut actiones ab here.⁊ contra here.l.una.
b m Agnã.ſtiplet.i.pꝛomittat. ſic ⁊.ff.de ↄdi.inde.l.li nõ ſoꝛ.S.pe.
c Admonuit.nõ atra admonitionem.ſic.ff.de uſur.l.pecunie ⁊.
.S.de iure emphi.l.ij.S.fi.⁊.ff.de le.com.ſi fundus.s.fi.⁊.õ.de pig.l. cre
ditoꝛ ⁊.ff.de fideicommiſ.li.l.thais. .intra.ſed ar.contra.ff. quoꝛum le
ga. l. fi. ⁊.ð.de iure emphi.l.fi. .i.⁊.ff.de mi.l.emilius.⁊.ff.de operis li.
.l. cum patꝛonus.⁊ de dam.infec.l.iiij.S. hoc autem iudi.item ſi hoc.ad
euitandam penam nil ei pꝛodeſt ergo non poteſt purgari moꝛa penal.
ſtipulationis.ut hic.⁊.ff.de act.⁊ ob.l.traiecticie.ꝭ.de illo pomp̃ᷣ.led cõ
tra de fideiuſ.l.ſancimus ⁊.ff.ſi quis caut.⁊ ſi poſt ires.ſed illa ſpecialia
iudicijs.ſic ⁊ ĩ arbitrijs.ut ĩ alio ʒ.ff.ð atbi.celſus.it᷑ õ.ff.ð v.o.ſeĩſulã
ſʒ ibi non fuit pena. Item eodem mõ ſolue.ff.de conſti.pec.l.ſi duo..
fi.⁊.l.ſe. Ii contra de uer. ob.qui rome.fiauius.ſed ibi ſauore libertatiſ
ne pereat.uel non erat ibi commiſſa.⁊ quod dicit hberetur.l.in eam nõ
incidat.⁊ de his dixi.õ.de pac.l.ſi pacto.
d u Eteris. mixta. ut illa que eſt de rationibus reddendis. continẽt
enim dationem reliquoꝛum ⁊ inſtructionem in ipſis ratonibus
vt.ff. de condi.⁊ de.cum ſeruus...i.
e¶¶ Siue non ar. fl. de pac.l.iuniſgen..pactoꝛum.⁊ de pꝛoba.ſi pac.ſed
tra.ff. e.l.centeſimis.J.id quod So.hec corrigit illam uel refert an ſac
tum conſeratur in iempus mortis.ut hic ⁊.j.e.l.ſ.ſi modo per aliũ poſ
ſit impleni an non.⁊ tunc ſerua quod ibi dr. uel uenius refert an ſit tale

. X kywc 2ν⅓

M
1*
4

ſfactũ q; poſſit ꝑ aliũ expediniut h̊ an non.ut bi ar. ð. de cadu.tol.5.ſi at
ꝗ Compleni pꝛo eis erst.ff. de condi.ĩde.ſi nõ ſoꝛẽ..libertus ⁊.ff.de ſo
lu.l. inter artifices ꝗ ſũt ar. ↄᷣria ꝓ uuſtiniano ẽ.ff:de duobus re.l.nemo
b o
c Proteſtabat᷑.repete contendebatuꝛ.
d Debere oſtẽdi.i.an ðbe
at dici debere oñdi.⁊c.
e Perſonas. ſtipulãtis ?

pꝛomittentis. mentio ſiue non. Cur eniʒ quod ĩ
Erxcelſas.q̃ non patiunt pꝛincipalibus perſonis iuſtum eſt
noĩa ſua apponi in iſtr̃is. nõ ad heredes ⁊ aduerſo eos traf/
ut ff. de auio.tu.pupillus mittantur.⁊ ſic extimẽtur hmõi ſti
§. pupillus pulationes quaſi tm̃mõ in dando

g Concedit.ut dixi.ð.ðᷣ luerant concepte quũ nibilomino
cur.l.maritus.⁊ dic nõ oĩ
bus ꝑperã.⁊c.i.perpeꝛam
eẽt ſi hoc eſſet. ſic. ff. de ꝓ
ba. ſi quis liberum.
h Si ſeruns.i. an ſeruus
ſuerit pñs uel an fueꝛit ei⸗
dñi qꝛ ſic pᷣſumit quo ad
acquiſitionẽ nõ quo ad li
beralẽ cãm.ut.S.de iuẽ.ð

ie exploſa per quã putabant non
eſſe poſſibile factum ab alio com
plẽri quod alij impoſituʒ eſt: ⁊ qa
quum pene ſimilis oim boim eſt
natura non ⁊ facta omnes ⁊ plus
uel paulominus adiplere poſſunt
ne ex huiuſmodi ſubtilitate cadãt

li.cũ aliquis ⁊ ita ẽ ar.qð hoim uoluntates.
plebatus ⁊ curie ꝑ talia ꝓ Dem.a.Joani.pᷣpᷣ.
bent᷑ ſi iueniant᷑ inſtrumẽ Ptimã queſtiònẽ ⁊ frequẽ
ta que dicãt actũ in tali cu ter in iudicijs uerſataʒ ſatis
ria uel ſimilia. humanum eſt ſalteʒ in preſenti di
i Eſſe creqẽdũ.ſic.S:e.l.i..? riimere ne diutius rem noſtram pu
de dona.inter uiruʒ ⁊ vxo blicã moleſtare concedatur.in mi

tis ⁊enim contractibus ⁊ maxime
in feneratitijs cautionibus ſolidũ
eſt aſcribi ſtipulationes per ceuos
ſeruos celebrari:ſed ꝗdam in ðuo
tione tenti ex hoc materiaʒ alterca
tionis acceperunt:⁊ alij quidẽ nõ
eſſe ſeruuʒ adhibitum cõtendebãt
alij uero non eius ſeruũ eẽ ad quẽ
peꝛtinere ſcriptura proteſtabatur:

rem.l.ſi filij.
K Eodẽ die.ſ.iota.nt adij
citur inſti.de ĩutil.ſti.S.itẽ
uerboꝝ.qꝙ preſumit ut hic
ſubijcit. ⁊ nõ.ſecundũ hoc
diẽ ⁊ locũ apponi debere
in iſtris.ut.⁊.S.de diner.
re.l.ſi qua bñficia ⁊ ĩ aut᷑.
ut pꝛepõat᷑ no.iperatoꝛis.
LEt melius.nõ.maioꝛiſau
toꝛitatis ſcriptuꝛã qᷓ teſteſ
quod admitio quũ dubi
uʒ ẽ de numero annoꝛum
nel tẽpoꝛis lapſu.ut.⁊.S.
ſi minor ſe ma. di.l.iij.ał cõ
ſi due appareãt ſcripture.una qꝗᷓ dicit ſtipulatõem fuiſſe bononie alia ꝛ0o
me eadẽ die. ꝶ. bonus iudex uidebit cui potius ſit credẽdũ.ꝙ ſi nõ nið
rit neutri credet. nt.S. de ſide:inſtru.l.ſcfipture.

tes celebratam eſſe reʒ fuerit ſcrip
tum ⁊ hboc iterum dubitabatur de
bere oſtendi ꝑtes eſſe pꝛeſentes.

m Teſtes tres uel plures. nã per duos nõ uiderei. ar. . de fide. ĩſtru. l.
exercẽdis uel dic hᷣͥ ẽ priuata unde duo ſufficiunt. uel h̊ͥ non directo con

tra inſtrumentum.ſed per obliquum W .
h Oſtenderit ſed boc quo mõ quũ dies iſtii edi non dẽat.ut.ff.de eden.
.l.i. F. editiones. g. illud locũ hʒ qñ ĩuitus edit ĩſtim. h̊ autẽ nolens. uel

uerius qꝛ.5h̊ᷣ uult dicere falſũ in die ⁊ iõ ẽ edendũ.ut.ð.de fide.inſtru.l.

fi.⁊ caue.qꝛ hᷣ lex ĩ pꝛiuato inſtro uĩ loqui.
o ſ dquis inſula.i.domum. 4
p Lontrabentiũ. quẽ late attẽdimus.ut.S. ut actiones ab hrde.il.i.

–—

q Momẽto hoc enĩ fieri nõ

poſitũ ⁊ hic poſſet poni.ſʒ quãtũ ad aliã differunt.ut.ff.de.v.ob.l.conti
nuus. .ſi.accurſius. „

In legatis.puta dãnas eſto brs mens quũ moꝛieris facere domũ illi

t De inutilibus ſtip.dixit de utili ſequii de inutili ſtipulatione
un e F ſtipulatoe ipnbes. ſ. tu.

X HNõ es obligatus. dic ꝙ; pupillus ſihabeat tutoꝛẽ ſe obligare nõ

põt ſine eo alicui exneo ciuiliter. ut hic niſi ĩ quãtũ locupletioꝛ eſt. ut.ff.

de aut᷑.tu.l.ĩpuberis.⁊.ff.ↄmo.l.iij.ſi non ſit locupletioꝛ tũc naturaliter

im. ui.f. de noua.lii ſ.? hoc quũ pꝛoſimus ẽ pubertati al nec naturs

Ptimã ex eo ꝙ ĩter optios tractabat al.nec ẽ optia.neq; bona

trãſmitti:ſiue ſpecialiter her̃dũ fiat

⁊ heredes factum poſſint adiplere
illa ſubtili Tſupuacua ſcrupuloſita

1 ſi non per ſeruum ſed inter pꝛeſẽ

tra ut. . de fide iſtru. l. in exercẽdis. ſed qd

Moriebatur ꝓpmiſſor.

poſſet. ut ⁊.ff. e.l. continuus. . illud. lʒ chri
ſtus dixerit poſſũ diſſoluere tẽplum h. c.ſʒ de tẽplo ſui coꝛpoꝛis dixit
P Factũ a datõne.qtum ad tranſitũ.ðut hic.⁊.5.e.l.ueteris ⁊ cõtraniuʒ ibi

liter nec ciuiliter. ut. ff. de condi.in.l.ꝙ pupillus.mtoꝛi aũt nec ci
niliter. nec naturaliter. ut.ff. de aut.tu.l.v.cũ tutoris autoꝛitate pt
ſe obligare ciuiliter ⁊ naturaliter. ut.S.ſi tutor uel cu.l.etiã idem
intelligas ĩ adulto.ſi habeat curatoꝛẽ ut. S.de ĩ inte.re.mi.l.ſi cu
ratoꝛẽ.ſi ãt hon babeat tutorẽ nec naturaliter nec ciuilit obligai

Quum itaq; ſatis utile eſt: in con

tractibus ⁊ ſeruos ad hiberi ⁊ pre
ſentes perſonàs aſcribi.ſoꝛte pꝛo
pter perſonas dignitate excelſas:

uel mulieres quas naturalis pu
doꝛ non omnibus ꝑperã ſe ſe ma

nileſtare concedit. Sancimus ta
les ſcripturas oĩfariam eſſe creden
das:⁊ ſiue aſcriptus fuit ſeru ⁊ ad
quãdaʒ perſonam dr pertinere cꝛe
di omnimodo ⁊ ſeruuʒ adeſſe ⁊ fe
ciſſe ſtipulationem ⁊ eam ẽẽ ſcrip
to domino acquiſitaʒ ⁊ non dubi
tari:ſi ſerůᷣus ipſe preſto fuerit uel

eius domino fuit is pꝛo quo ſcrip

tus eſt feciſſe ſtipulationeʒ: ⁊ ſi int
preſentes partes res acta èſſe dici
tur hoc ⁊ eſſe credendum. Si ta
men in eadem ciuitate utraq; per
ſona eòdem die cõmanet ĩiqua hu
iuſmodi inſtrumentum ↄſcriptuʒ
eſt niſi is qui dicit ſe ſe uel aduerlia
rium abeſſe liquidis ac maifeſtiſſi
mis pꝛobationibus ⁊ meliùs qui
dem ſi peꝛ ſcripturam uel ſaltem ꝑp
teſtẽs undiq; idoneos ⁊ omni ex
ceptione maioꝛes oſtenderit ſe ſe:

uel aduerſarium ſuum eo die ciui
tate abſuiſe:ſʒ huiuſmodi ſcriptas

pꝛopter utilitatem contꝛahentium
eſſe credendas.
Dem.a. Johanni.pᷣpᷣ.
J quůis ſpoponderit inſulã
gquum moꝛiebatur edificaꝛe
ſtipulatoꝛi impoſſibiliſ ueteribo ui

debatur buiuſmodi ſtipulatio:ſe,m

ut. ff. de act. ⁊ ob.

pupillus. ſic põt

ĩtelligi ꝙ hic dicit
uel illa ĩ infantem
uel dic ꝙ nõ refert
tutoriuel extraneo
pꝛomittas ſed an
ſit infãs nel maior
ifante ut pꝛio caſu
nec naturaliter te
neat.al. ſic eõ ſi ſi
bi ſtipuletuꝛ poteſt
ẽt ſine tutore.ut in
ſti. de aut.tu.ĩ pᷣn.

niſi ſit ĩfans.ut.ff.

de.v.ob.l.mulier.
excepto vno caſu.
ut. ff. rem pu. ſal.
fo.l.ij. ?.l. eruum.
„ I Ibera ma
trimonia.
tã Zcta qᷓ; õbẽda.
ut. S.ð nup.l.neq;
53 CLonſtat. vt. ff. de
vH. ob. l. ſi ſti pulatõ
facta fuẽit.⁊.l. ticia
7.ð.de ſpõ.l.mulr
ſed 5. ff. de dona.

iter uix ⁊ vxo.ea q
ſed ibi a donatiõe

pena vel pactio pe
ne ĩcipit.

a u T iter abſe

tes. ut iſti.

de ĩutili.ſtip. . itezʒ
vboꝛũ. ⁊ .eff. de. .

.. l.i.in pꝛin.ſʒ
.eff. de dona. inter.
ni. ⁊ ux.l.ea.qᷓ ſed

ibi int pᷣſẽtes fuit·

b Poteſt. ul. f. de..ob.ſtipulatio iſta. 5. alteri. ? iſti. e. . alteri.

.Jj. de doñ.cum res.⁊.5õ.per quas ꝑſonas nobis ac.l.i.⁊ nõ ẽ ab
ſurda bec parificatio.qꝛ utrũq; lpedimentũ ĩteruenit ĩ ca ſu iſtiuſ

legis ⁊ ideo bona eſt comparatio.

¶ Nepoti uo.ex ea nato.vel melius ex filio nato.ut 7.8. de poeoc.
.l.prã.⁊.l.pactum. Et dic ꝙ fuiſti ſtipulatus nepoti ĩ ptate ↄſtiiu
to uel Juliano.vñ in ꝑſonam nepot conſtitit ſtipula tio in ꝑſona
iuliani non. ſed potuit ei ſolui tanq; adiecto ergo ex eo ꝙ fuit ſol

uẽdũ nepoti agis cõdictione certi ex eo ꝙ iulia ad ĩtereſſe. ut.ff.
de.v. ob.l.liber. ho.S.fi.ſm. B. uel aʒ.dic ꝙ fuit ſtipulatus vti

qʒ pꝛincipaliter. ⁊ ĩ nepote fuit ntilis.ſed ꝑ moꝛtem facta T ĩutilis
in iuliano ab initio fuit ĩutilis interpoſuiſti tñ poſt illas aliã uti
lem.ſic ſi iuliano nõ dederis ꝓmittis q;ti mea intereſt te daturũ

⁊ de hac ſtipulatõe dicit hic.

d Ob abſentiã. nedũ qꝛ erat aliuſ.ſed ſi eo pñte ſtipularetur ei vo
leret ſtipulatio. qꝛ. ipſe ſtipulationẽ feciſſe uidei.ut.ffj.de uer.ob.

.l.ſi pꝛocuratori. accurſius

e Nrouidese ſipolido nepo autirlino dan udldic ſtpulen

do nepoti poſt primas inutlles omne tuum intereſſe

NTuo facto a iuliano ſecundum pꝛimum. ””
g Taxate. ̃titatis.i· certe licet petatur incertũ.i.intereſſe.ut iſti.

de act.S.curare.accurſins.
b e

Eeo. de ſucceſſione.quod eſtuel quum paciſco: ſuccedã .

nel nt non ſuccedam. uel certo modo ſutcedam.ut.:de.

pac.l.pactũ eet.l. lʒ. ?.l,fi. de col. pactũ.? de lof. te.l.ſi qñ. 5. llsS

ſceee
unaſren
bbon ſſ
Onnue
enob⸗
unee⸗
o boe moe
1Lol
lueiun
Auſcc
Ellulg
lcttibin
at ban
o.
ſuim orh
ins
bn be eſße
Nenſel, en
ſcchenon
ſctenen o.
Aouneite
Nincois pn
Crentficn
llnulo

zet in bon

poinenon
moermet
Iſecoo.
nir ſundi
huftnin.
ümpenenn

nmmth

mnormnen
ſtitäͤde
(lnuenli.
mdme au.
or.
un .
l.

(umin
Wöör ac

unffin
Amn con
ucuz

l „ R * „ . . ( 4

itne .
gien ſed.ð. fl. le act. emp. ſi quis ſeruum.ſʒ ibi ratione precedentis cõ hodie contra.ut in aut.h poſita. hoc ita.⁊c,
nilſea iractus.ſ.uenditionis ſerui uenditoꝛ cauet emptoꝛi.⁊ de beredi p Qonuentum. ad totum debitum. S
tobigi tate liberti reſtituenda. ſed ⁊ alr. ut ibi ſolui. . A Junare te. actione mandati. quia uterq; pꝛo altero nã ſideiuſſiſſe. hoc
nb, ¶ Omnia. que contra. ut. S. de condi. ob tur. c. l. i.. l. mercalem ? ſecundum Ir. ⁊ M. ar. ff. ad uel. l. uir nxoꝛi. . ſi.ſed ibi fuit coloꝛ que
ſeſi eff. de ver. ob.l.generaliter. ⁊.l.ueluti..l.ſi plagis.etiã ſi pena ſit ſuus.uel ibi non dicit quod interceſſerit.ſed iuuari ac ſi interceſſiſſet. ut
Fbide pꝛomuſſa. ut.ff. de D .j.in.e.ti.ſi debitꝛicis.ij.ᷣ
inſnen ſideiuſ.ſi a reo. F. uel ibi erant ſocij. Item ꝓ
Pnöͦ ſixð. .ob.l. ſipu nobis ſenſum cõtrahẽtium diſcuni monte nepote etiam ſtipulationem eis.ff. e. reos. ut ĩ aut. e.
deumne latio boc modo. entibus ueriſile eſſe uidetuꝛ.hoc in ad Julianum factam òb ſententiã pri.ſed utrobiq; ſuit actũ
noſcd en k d Olo H me ter eos actũ: ut ĩcipiat quidẽ cõtra eius nõ ualuiſſe ſignifices:ac pꝛop Item pꝛo eis quod dicii
udlno iu. etiam le moꝛientẽ oblo.imineat autẽ her̃di terea ex perſona ac ſtipulatõe tua de adlecto contra quem
