coniuges matrimonio copulauer̃t
quod poſt mortem illorũ virgineſ
manſiſſe dicebantur arbitrati.ſ.q
certis legũ conditoꝛibo placuit qu
um corpore nõ cõuenerit nuptiaſ
non uideri eſſe contꝛactas:⁊ huiuſ
modi conubia tunc temporis cele
brata firmata ſunt: tamen pꝛeſenti
lege ſancin ſi que huiuſmodi nup
tie contꝛacte fuerint eas earũq; cõ
tꝛactores ⁊ ex his pꝛogenitos anti
quarũ legũ tẽori ſubiacere:nec ad
exẽplũ egyptioꝝ ð ꝗqb' ſupradictũ
eſt eas uideri fuiſſe firmatas uel eẽ
firmandas.
Myopr Alex Seueriano.pᷣpᷣ.
B icèſtis nuptijſ uniuerſi ꝗ
noſtro regũtur imperio no
uerint tempandum:nãm reſcripta
quoq; oĩa l pragmaticas formas
aut conſtitutiones ĩpias q̃ ꝗqbuſdã
perſonis tyrãnidis tẽpore piſunt
ſceleſto ↄtubernio nom̃ matrimo

nij ĩponere ut fratꝛis filiam uel ſo

roris uel eam que cũ ſꝛtatꝛe quõdã
nuptiali iure hitauerat uxorẽ legi
timã turpiſſimo cõſorcio liceret ã
plecti aut alia huiuſmodi comitte
rentur uiꝛibus carere decernimus
ne diſſimulatione culpabili neſãda
licentia roboretur.

Dẽ ſterdicto matrimonio inter

pupillam ⁊ tutorem ſeu curatoreʒ
filioſque eorum.

Mpfs Se.⁊ An.aa.Mario.

cẽ libertas dotalibus inſtrumentis conſectis.ſʒ ꝑ auten.ut.li.m.
⁊.a. F. qꝛ vo.coll.viij. generalr ꝑmitti ið ð oĩb huilionib pſoniſ.
d Preditis.ideſt ornatis.
e ¶Et opulentiores.i.dicere.non refert ſi ſint ĩgenue an ſint diuiteſ
pecunia an ſint opulentes fortuna.i.bona conuerſatione uel mo
ribus bonis.⁊ facit in decre.xciij.diſ.c.legimus.
f I Ncet. antiquarum. 5. e.l. qui contra. æ.l. ſi quis inceſti. 2
ad.l.õ.e.fratris.⁊.j.e.l.prox.⁊. S.de dona.ante nup.cum in te.
g a Biceſtis.ᷣ ð. l.prox. ⁊.l. fratris. .j.ſi nup.ex reſcrip. pe.l.
ij.xxxy.q.iij.c.de ĩceſtis.It᷑ nõ reſcripiũ ꝑmittens.illiciũ

b MNama

x 1

matrimonium nullius eſſe momenti.Accurſius florentinus.

ccipe nerbum decernimus quod eſt.j. .
De interdico ma.dixit qualit ratione ſanguinis matrimonia

prohibentur nunc qualiter ratione officij.

ſaluberime ſublatum eſt circũueni
ri ruſticitat᷑ ⁊ ipitie uelamtis ñ òʒ.
Mor Alexan.a. Buirio.
Atèr pupille cũ tutore filie
ſue uel filio tutoris nuptias
contꝛaheꝛe non pꝛohibetur.
Dem.a. Rogatiano.
AVAm pꝛõponas ei quaʒ ma
trimonio tuo iunctaʒ ſugge
ris poſt liberos ſuſceptos curato
rẽ patrẽ tuũ datum quẽ ↄtẽdis nec
te in poteſtate hũiſſe:quum recte ↄ
tꝛactum matꝛimonium ex poſt fac
cto uiciari non poterit iuſtaʒ inteꝛ
pretationem metuere nõ debes ne
libẽi quoſ habet ñ ex iuſto mẽimo
nio ſuſcepti uidẽãt. At at᷑ òs ſcru
pulus auferat᷑ iſiſteð pꝛ tuↄ dʒ nec
ſi ⁊ uxor tua ut alius loco eiuſ det᷑:
hẽbit ci facultatẽ ĩpetẽde rõiſ neg.
geſt. ab eo ꝗ fuẽit ſubſtittus.
Mypr Phill. a.ygye.
Ibẽrtinũ ꝗ filio ſuo natura
li quẽ ĩ ſuitute ſuſcepat po
ſtea ẽt mauiſſo pupillã ſuã eãdẽq;
patꝛoni ſui filiã ĩ mrimõio colloca
uit ad ſniaʒ ãpliſſimi ordiſꝗ huiuſ
modi nuptias ĩterdicẽdũ putauit
ptinere dubitari non oportet.
Mypres Phill.⁊ Phill.aa
Puleio.
Vratòrẽ adulto ſuo ſiliã ſuã
nuptui collocaꝛ nõ poſſe fal
ſo tibi perſuaſum eſt.
Mpꝑr̃s Aal.⁊ Gal.aa. Nucio.
I pdtris tui pupillam nõdũ
reddita tutele rõe ulł poſt ꝛd
ditã nõdũ ex acto quinto ⁊ uiceſi
mo ãno nec ſ ẽt utili anno uxoreʒ
duxiſti nec mẽimoniũ cũ ea hũiſ
ſe nec filiũ ex huiuſmõi coniuncti
one ꝓcreaſſe uideri potes:ſãe ſi h
pꝛ puelle quũ ðcedᷣret poſtulauit ⁊
nuptie rite cte ⁊ filꝰuꝛ iuẽ ſuſcłpi.
Mypres Diocle.⁊ Maxi. aa.⁊.

cc. Paꝛegonio.

J tutòr uel curator pupillã
uel adultam quõdam ſuam

ꝑ Enatuſconſulti. cuius nomen non babemus.⁊ prohibet mf̃i
monium inter tutorem uel
eius filium ⁊ pupilla ut h
Enatuſcõſulti auctorita 2.ff. de ritu nupt.ſenatuſ.
tem que inter pupillam de ſpon.tutor.
⁊ tutoris filiũ conubin l Nonoʒ.nõ errorẽ.ul im

pitiam non excuſare. ⁊ ſic
eſt .fl.de adul. ſi adulte
rium.S.ſtuprum.⁊. . non
nũqᷓ; ibi enim videtur qð
iuris ciuilis error excuſet
aà pena inceſtus ĩ totũ etiã
mares nedũ feminas. ſed
dic ſpeciale h caſu. uel h̊
clã unð a iure preſumitur
ſcia.ar.ff.de ritu nup.il.ſi.
Item concor.huic.l.ð. de
in iuſ.uo.l.ij.ſed ar. .j.ð
his qui ſibi aſcri.l.ſenat⸗
⁊.l.pe.⁊.ff.de iuẽ.o.iudi.
ſi quis id.S.doli.⁊ ð edẽ.
l.i. F. fiñ. . ð. ti. i.l. qui Z.
m ꝓ Alter.non prohibet
nam priuigni ſui tu
tor quis eſſe poteſt.ut.j.ð
contra.iudi.tu.il.fi.
n c Im pꝓponas. ſu
ſceptos.maxĩe.nã
idem ⁊ non ſuſceptis libe
ris ſic ⁊.ff.ð ritu nup.qui

in prouicia.

o Habuiſſe.idem eſſet ſi ĩ
poteſtate eſſes.ut.ff.ð ritu
nup.l.non eſt.
p igeantur.quod eĩ legi
time ſit ⁊c.ut ⁊.j.ð admi.
tu. ſancimus.
q Dis ſcrupulus.de iure
7 de facto.nam tractu tem
poris forte diceretur cura
torem datũ añ mr̃imoniũ
⁊ facit.ff.de re.iu. que du
bitationis . ⁊.ff.e.l.pe. .
ij.⁊.j.de excu.tu.licet.⁊.l.
ampliſſimi.
r Habebit. uxor tua.
ſSubſtitutus.etiam a pa
tre tuo.
t I bertiuʒz. nõ opoꝛ
tet.⁊ relegatur.vt.
ff.de ritu nuptia.libertum
⁊ facit ſupra de nuptijs. li
bertum.
n c Vratorem. falſo.
qꝛ bene poteſt ſie
ri ut tutor ſuam filiam pu

pᷣlo ⁊ curator adulto copulet.vt hic.⁊.ff.de ritu nup. libertum.. tuto
rem.⁊ eſt ratio.quia non eſt hic.timor ne timeat pupillus ab vxore⁊ he
rede tutoris repoſcere rationẽ quod eſſet econtra.ar.ff. de ritu nuptia. ſi
quis of.in prin.⁊.S.fi.⁊.j.l.prox.⁊.l.ſi tutor.

Apatris.concor.ff.de lib.⁊ poſth.filiusa pa.⁊ de riu.nup.nõ

eſt tutor. ⁊.l.pe.S.denuo.⁊.l.non eſt..l.ſe.⁊.j.de dona.inter ui.
Tuxo.ſi uoluntate.⁊.ff.de ſpon.tutor.⁊.j.l.prox.

y Suſceptus.idem ſi preceſerunt ſponſalia.ut.ff.de ritu nup.l.tutor.e.ſi

impetret a principe.ut.ff. de nitu nup.non ſolum. .i.

3 ¶JItutor. infamia ipſo iure.

a. 3

Lonfſeſſum.ſi conſiteatur extra indicium non ſit infamis nec ſit ei pre
iudicium. ſed ſi in iuẽ ⁊ ob dotum infamis efficitur. ſecus ſi ob culpã. vt
inſti. de ſuſ.tu.S.ſuſpectus.⁊.ff.de his qui.no.infa.quoniam ⁊ de inter.

actio.l.i.S.fin.Accurſius.

b Dos data. contra. . ti·i.l. qui contra ſo. ut ibi. Itẽ concor. huic legi. fl.

de ritu. nupt.nõ eſt liberũ
in prin. ⁊. ff.de ſpon. tutoꝛ
g. j. ð excu.tu. ampliſſimi.
2.j. de dona.inter vi.⁊ vx.
ſi ex uoluntate.⁊.ff.de do.
inter ui. ⁊ vx. cum hic ſta
tus. §. fi. Item contra. S. ð

condi.ob cauſam.l.i.
KſJIQuiſ tutoris.nõ
aa exempluz. ẽ ? a

lia diferẽtia quia excipitur
ð dolo tutoris ſi pupillus

ſit locupletior ñ ẽt ð do. ꝓ

tuto. ut. ff. ð do ex. apð. S.
Illa et.⁊. .. ſe. ʒʒ op.quuʒ
5; ꝓtutor tẽat᷑ ut tutor de
hil que geſſit cur hic diueꝛ
ſum. Item cõcor. ſi rector
prouin.il.i.⁊.ff.de re.iu.in
ãbiguis. Item nota quod
licet ſit bi eadem equitas
que in.l.ſuperiori non tñ
idem eſt ius. ar. contra. ff.
ad.l. aquit.l. illud. ⁊ de v.
ob.l. a ticio.
d Si quacũq;.predi.po.
hic propter of.ſic.ti.ſuꝑio
ri matrimonium prohibeĩ
Item hic de nup.õ.ſi rec.
ꝓuin.de ſponſalib.dixit.
e Jquis ordina
ſ n.a. ipſis ſcilicʒ
mulieribus.
Sortis.i.cõditionis ſit
mulier ſubaudi.
g NMon peregerit. ſ. de iur̃.
h Alttamen. ſic. ff. de extra
or.cri.l.i.⁊.S.ð epiſ.⁊.cle.
ſi quis non dicam.ſed.ar.
contra.ff.qð qſq; iuĩ ĩ al.
l.i.in fi.ſo.ut ibi.
i Periuge.i.continuum.
k Euitare.ſi hic ſpecialiter
conceduur declinari ordi
narium iudiceʒ ergo regu
lariter ꝓhibetur. ut. ff. ad
mu. l.i.⁊ de hoc diximus.
ʒ.de iudi.apertiſſimi.
Bomaus eius.ſ.mulieris
que circunnenta eſt.
m Ael ſimilis. ueluti lega
tus proconſulis.
n Prefecturam.ſ. urbis.⁊
facit.Sð.de nup.⁊ſi contra.
o Si nup.ex reſcrip.pe.qᷓ.
ſ. alias non ualerent.uel ẽt
que ualerent.

P Aigdam.loqui

q tur de his que

non poſſunt te

Theodoro pᷣpᷣ.

ſibi uel flio ſuo nullo dñĩmodo im
petrato beneficio ĩ matrimõio col
locauerit manet infamia contra eũ
ueluti in confeſſum de tutella quia

huiuſmodi coniunctione fraudem

adminiſtrationis tegeꝛe laborauit:
æ dòs data per conditionem repe

ti poteſt.
Mpfs Leo ⁊ an.aa.Eꝛi.pᷣpᷣ.
J quis tutöͤris uel curatoriſ
nomie uſurpato.i.pro tuto

re ſeu curatore uel negotiorum ge
ſtore res pupille adminiſtrauerit
eãq; ſibi filioue ſuo copulauerit ta
les nuptias ſtare ⁊ non ad exem

plum tutorum inſirmari ſcimus.
nec exhuiuſmodi ſubtili uel mali
gno tractatu matrimonia ſeu pro

les ex his progenita uel dos ſupeꝛ
his data uel promiſſa aliq; leſiõeʒ

uel calüniam patiantur. vij.

Si quãcũqʒ; predito poteſtate uł
ad eum pertinentes ad ſuppoſita
rum iuriſdictioni ſue aſpirare ten
tauerit nuptias.

Mpfs Gra. Valen. Theo. aa.

J quis ordiaria ul qua
libet pꝛeditus poteſtate
circa nuptias inuitis ip
ſis uel preſentibus earum contra
hendas ſiue pupille ſiue apud pa
trem uirgines ſiue uidue erũt ſiue
ſui iuris uidue dẽiq; cuiuſq; ſortiſ
occõne poteſtatis utatur ⁊ minacẽ
feruorem ſuum inuitis his quorũ
utilitas agitur exhibere aut exhi
buiſſe detegitur hunc lʒ ꝓhibitas
nuptias non peregerit aãttamen ꝓ
tali conamine mulcte librarum au
ri.x.ob noxium ſtatuimus: ⁊ quũ
honore obierit peractam dignita
tem uſurpare prohibemus.tali.ſ.
pena ut ſi circa honorem euʒ quo
male uſus eſt uendicandũ noſtris
ſtatutis parere noluerit eam pro
uinciam ĩ qua ſibi uſurpauerit ha
bitare pèriuge bienniuʒ non ſina
tur. Illo uidelicet adijciendo ut
in poteſtate adhuc conſtituto lice
at perſone quam huiuſmodi am-
bitu circũuenire tentauerit confeſtĩ
conteſtatione propoſita cum ſua
ſuorũq; domò iuriſdictionem eio

nere unde qui impetrat ſuſtinet penam quã hic dicit. niſi in caſu quẽ exci
pit poteſt etiam ſecundo intelligi de illo matrimonio loqui quod ẽt de iu
re cõi tenet. Item tercio plane poteſt legi in preſide.ut.s. ti prox.
Juris ordi.quo cauet᷑ ut quum non prohibitis contraha mus ſecũdũ
primum nt inſti.de nup.S.i.uel quo cauetar ut libere contrahant mrimo

nia. nt.j. de inuti.ſti.l.i.ſecũdũ Fʒ caſum. uel quo cauetur ut tales.

Et nuptie.ſ.iter pᷣſidẽ ⁊ ſubiectã nõ fiat ſʒ terciũ.ut.s.ð nup.ſiʒ.

T Conſigente.ſ.quum non habeant ſecundum omnes caſus uel
etiam habeant ſecundum primum ⁊ tertium
ſ Reddi.ſub alternatione.bi ergo qui patre.conſentiente nullaʒ

penam patiuntur.
e . ⁊ ẽ ſic.ẽ.h int.ma.
euita?: curaturis hoc uniuſcuiuſ ſitutor.⁊ de ſpon.
cũq; ciuitatis defenſoribꝰ⁊ eiuſdẽ mulier ⁊.ff de ritu.
iudicis apparitoribuſ ⁊ quidem ſi nup.l.tutoꝛ.xxvi.q
hec prauitas oꝛdinarij iudicis erit cij.c.nullus.

uniuerſa domus eius ratio atque

ſiʒ oꝛdinarius iudex interceſſor ex

iſtat. Sin autem erunt utrique
ſuſpecti ad illuſtrem preſfecturam

ſpecialiter talium domorum quã

pꝛeſentis legis diffinitõe pꝛohiẽa.

tn Efandiſſi-

omnia uel ciuilia uel criminalia ne mum. dan
gocia q;diu idem in adminiſtratio natum eſt ut 1.5.ð
ne fuerit uicario competant. nupr.l. nemini. ĩ
Sin autem uicarius ułl ſimilis ſti. de nupt... ij.?.
poteſtatis uiʒ in huiuſmodi matri S. ſi aduerſus...
monio contahendo molietur uici de inceſ.nup.l. fi.

u Benegamo. boc
quũ ꝓhibei iur na
turali ul gentiũ ut
qꝛ rõe ſangninis !

diu ibidem admiſtrauerit tuitio ꝑ affinitatis ſeco vbi
tineat. . e iure ciuili tim ꝓ
5 hibetur. ubi fſcrip
Si nuptiè ex reſcrip.petãt. ptum tenet. ut. . ð
S inter. ma.l. pe.
Mpẽs Ho. ⁊ The.aa.The. X De fſis nupt.di
Aidᷣm uetuſti iſũris oꝛ xtit de primis.ſeqi
dine pꝛetermiſſe obrep de fis nup. q̃ oẽs
tione pᷣcũ nuptias quas vlteriores dicũtut
ſe inteligunt nõ mereri ⁊ de nobis ⁊ dic ꝙ pᷣhunt eoð
exiſtimant poſtulandas ſepe habe modo. ſed multa
re puelle conſenſum confingentes concedũtur pᷣmis.
qua pꝛopter tale ſponſalium genꝰ qjue nõ ſecundo ʒ

hentibus dantur.

Si quis igitur contꝛa hãc diffi xy ſ J qua
nitionem nuptias pꝛecum ſurrepti muller
one meruerit amiſſione bonoꝛum feſtina⸗
⁊æ penam deportationis ſubituruʒ tiõe.nubẽdo.j. an

ſe eſſe non ambigat:⁊ amiſſo iure
matrimonii quod pꝛohibita uſur
patione meruerit filios ſe ex hac ↄ

re deſiderant uel ſponſalia hoc eſt
arrarum data nomine reddi ſibi pᷣ
cepto legum cum ſtatuta pena po

num a tẽpore mor

tis primi uiri.

ʒ Infamis. ut. ff. ð

iunctione ſuſceptos iuſtos non ha his qui no. infa.l.
biturum.nec unquam poſtulate¶ in i mniſi a principe im
dulgentie aduocationi ſue indulte petret añ. vt. ff e. ſo
efficacem ſe uenie effectum meruiſ let. ul poſt. vt. j. ad
ſe. Exceptis his qui paꝛentum ſpõ tertu. ſi qua.vl niſi
ſionum de nuptis filiarum imple decubuerit.j.ãnũ.

quum uir non eſt
lugendus.nã hoc

duo ſunt neceſſa

ſcunt. M ria. ut. ff. ð his qui
Mpr. ʒeno.a. Baſilio. pp. . no.inſa.l.liberorũ
Efãdiſſimum ſcelus fratris F. i.

ſororiſue filie nuptiarum q;
ſacratiſſimis conſtitutionibus ſub
grauiſſime pene ĩterminatione da
mnatum:eſſe iterato pꝛeſentis diui
ne ſanctionis tenore modis omni
bus pꝛohibemus.pꝛecãdi quoq;
in poſterum ſuper tali coniugio: i.
mo polius cõtagio:cunctis lñtiaʒ

AUltra tertiaʒ.m

.

nus autem quãdo
q; ſic quia ſilij eaʒ

coartant quorum

unicuiq; ⁊c̃.ut.j.e.
hac edictali.

b Teſtamento. nec

ẽt inter uiuos ſecũ
dum. M. ne inue
niatur uia qua fiat

contra legem. ut.ſ. e. hac edictali in pri. ſz gd ſi in ſolidũ eũ faciat
heredẽ. ſi dicas hr̃e totũ contradicit lex.⁊ſi dicat teruã.ꝗ erit pꝛo
pte inteſtatus quod eſſe nõ dʒ.ut, ff. de re. iu.l. vij. ſo. hm Jo. ĩ ſo
lidũ ẽ hs ſed tenetur reſtituere uenientibus ab inteſtato quod ul

.

tra tertiã habet l fiücus aufert quaſi idigno.lʒ enim acceꝑii no tñ

ſ1

—☛

„2 7 2
I nmiw

ruc⸗ ſuit capax.vt.ff.de uer.ſt aliud.idẽ in eo qui necem defuncti non in pma. l. hui⸗ titu. ? in ſecunda. Accurſius florentinus.
4 i vindicauit heres eĩ eſt ſʒ aufertur ei hereditas.vt.ff.de vulga.ſub xr Parit idem ſi non pariat ſed ſtuprum committat. in auten. de res. æ
aſur ſt. ex facto.in. . iulian. ⁊ ad trebel.cogi..hi ꝗ ſic ⁊.ff. de adop. ea que pa. .. f.coll. üf.
tt ſi arrogator.alij dixerunt hic ſoeciale.vt ꝓ parte teſtatus ⁊ pꝓ paꝛ ſ Non exiſtere. qꝛ poſt gecẽ menſes ſit nata a tempore mortis primi niri.
ri teinteſtatus quis decedat.ſic ⁊.ff. de inof.teſ.l.circa. t Priuai.ſʒ qꝗd ẽ ꝙ h di ꝙ ẽt uſumf.añ nupt.dõat᷑.aĩttit.quũ ẽt legiiĩas
himn, Cã donationũ.nõ nup.õhẽdo dõatiõem illã
übun ideʒ forte in ea que iiſit. ut.. e. l . . ij. autẽ.
ſacke ſit ĩter uiuos ar. ff. denegamus:ut unuſquiſq; cogno que ſuſcepta liberoruʒ tutella ʒ ſa vxor᷑̃.⁊.j.ſi po nup.mlier:
nuſſtei. ð pẽis.iterpᷣtatiõe. ſcat impet:ationem quoque rei cu crʒ ſecundo nubit:non pꝛius tuto v.hʒ ꝗqdẽ dõatõeʒ illã ſed
um d Ab mteſiato. qn ius eſt denegata petitio nec ſi per rem petens ⁊ rationem reddens ?æ auſeri ei ut idig. ſi ve nup
ln, ſola fuit inſtituta ⁊ ſurreptionem poſt hanc diem ob exoluens omne quicquid debet. ſerit. j.tpᷣs luctus neꝛũ ẽ ꝙ
ine dic quocũq; gꝛadu tinuerit ſibimet pꝛofuturam. Bem. aaa.Eutropio.pᷣpᷣ. aĩſit ꝓprietatẽ ⁊ auferi ei v
mnd ſint. ẽt uſq; ad.x.ni J quã ex femis peꝛdito ma ſuſf. vt. . e.l. ij. ſʒ poſtea ſo
nckui, ſi qñ a uiro pᷣori fu Dẽ ſecũdis nuptijs. rito intꝛa anni ſpacium alte laʒ proprietatem.vt.j.e.l.
Nnmi erit relicta nt ſubijẽ ri feſtiauerit nubere:paruum enim iij.ſecundum. H.
tſin qcᷓ H. ⁊ cetera. MQpres Grati. ANal.⁊ Theo. temporis poſt decem menſes ſer uu Sactz hodie non iurat.
leſtgt; eBSuprema. uł dic gaa.Eutripio.pᷣpᷣ. uandum adijcimus taʒ aſi id ipſũ ut ĩ ãt.ut ſine ꝓhi.ma.⁊c.
nnl inter uiuos. vt. j.l. Jꝗ quà mulier nequaq; exiguum putemus:pꝛoboſis iuſta ſʒ an eadẽ pẽa hẽat locũ.
ſchnonn ꝓx.ſʒ tũc dicã vẽdi luctus religionem prio uotis honeſtioris nobiliſque per ꝙ vr ꝑ dictã ãt.ut ſine pꝛo
Mhiimg cari tm̃ ab br̃dibuſ ri uiro nuptiarum feſti ſone dẽcore ⁊ iure pꝛiuetur.itaque hi. Fʒ Jo.alij.ð quũ ꝓpteꝛ
llmi ex teſtõ ul ab iĩteſta natione pꝛeſtiterit.ex iure quideʒ omnia que ð pꝛioris mariti bonis tria h pẽa ĩpõit.vt in cor.
lngtn to venientibus. notiſſimo ſit infůmis. Peete uel iure ſponſalium uel iudicio de unde hec ſumit.ſ.de nup.
insſen Immaturũ ideſt rea ſecũdo uiro ultꝛà tertiã parteʒ functi coniugis conſecuta ſuerat coll.iiij.
nlli, valde matuz-. bonorum in dotem non det. neq; Smitat. . x ſ Igua adijcio. nã
mthin g Enumeratis.q ſt ei teſtaůmento pluſquam tertiam p Dẽ.aaa.Tho. öbüüf. olĩ föte.x. mſes ſer
tmnui cognati ut in autẽ. tem relinquat. omnium pꝛeterea Eminè que ſ uſceptis priore uabãt unde ꝓ tã modico
lG. de nup. .i.ſi quið heꝛeditatum legatorum fideicom manimonio ſilijs àd ſecun tp̃re nõ uidebatur puniri.
fotmid coll. iiij. miſſorum ſupꝛema uoluntate relic das poſt tempus luctui ſtůtutum y SDecore. hoc niſi ante de
tningtg h Aſcẽdẽtib. pater torum mortis cauſa doͤnationum tanſierint nuptias quicquid ex fa cubuerit.ut.ᷣff.ð his ꝗ no.
dln s m ania auus. ſit exps.hec nanq; omnia ab bẽe cultatibus pꝛiorum maritorũ ſpõ infa. l. liberox. F. . ßʒ aʒ. ſʒ
nadeir i Beſcẽdẽtib filius dibus uel coheredibus aut ab in ſalium iurẽ quicquid etiam nupti ibi ñ erat lugẽdo.al nõ ſul
gditi filia nepos neptiſ. teſtatò ſuccedentibuſ uendicari iu arum ſolemnitate perceperint aut ficit parere cũ ⁊ alia ſit rõ.
,Anun k Ex latere. frat ſo bemus:ne in his in quibuſ correc quicquid mortis caula donatio·ſ.nʒ ſuſpicio ꝛc. ut in autẽ.
Dl ror. que omneſſt᷑. tionem morum induximus fiſci ui nibus factis aut teſtamento iure de reſti. ⁊ ea que pa. .. ſi.
ͤſnw j. ̃m gradum. deamur habere rationem. Jis eti directo aut ſideicommiſſi uel le 3 Sponſalium. de quo nõ
RMõH ISeruatis. ut pii am amnittendis que prior maritus gati titulo uel cuiuſlibet muniſicẽ dixerat.l.precedens.
jen mo gꝗ ſt ĩ pᷣmo gra ei ſupᷣma uolũtate reliquerit: q;qᷓ tie liberalitatis pꝛemio ex bonis: a Rittat. p ſententiam ma
ir du adittat.ſj an hec que mulieri a pꝛiore uuo relin ut dictum eſt pꝛiorum maritorum trimoniũ. tamẽ tenet ut di
ſn mo linea deſcẽdés gquuntur ⁊ p immaturum mr̃imo ſuerint aſſecute id totum ita ut per cit ãt.de reſti.cur ergo legi
tiha. q aſcendens forte niuʒ uacuata eſſe ceperunt: pꝛimo ceperint integrum ad filios quos time factuʒ punitur. ut ar.
in ſic. vt ãt. de bere. a decem perſonis edicto pꝛetoris ex pꝛecedente coniugio habuerint ĩ. ad le.iul.de adul.l.grac
u ab itel. Ki.coll. ix. enumerdtis id eſt aſ. cêndentibus nanſmittant: uel ad quemlibʒ ex ſi cue: vn. non matrimoniũ
auß m Preſumi.i. capi deſcendentibus:ex latere autem lijs:duũmõ ẽx his tantum ſit quos ſed nimia feſtinantia puni
ir Kel iz qꝛĩ quũ ab exne⸗ uſque ad ſecunduʒ adum. ſ. gra tali ſucceſſoe digniſn imòs iudica tur. ut in autẽ. de nup. §. P
ra o qd dai ñ pᷣſumit dibus ſeruatis: deinde pꝛèſumi a mus:in queʒ comtemplatione me prie.coll.iuij.⁊ facit.S.de ĩ
n a fiſco alijs deficiẽ fiſco iubemus. Eandem quo ritorum liberalitatis ſue iudicium fa.l.decreto.
in tib: gj. qꝛ maior ẽ que mulierem infamẽ redditam hẽ mater crediderit dirigenldum. b f Emie.hucuſq; de
ne idignatio pᷣmi uiri ditatis ab intẽſtato uel lègitimas Nec quicquaʒ eed ſeĩe ex hiſdẽ hiſqui.j.tẽpus luc
ſſin ſi ad fa uota tranſe uel honorarias non ultra tertium facultatibus alienandi in quamli tus nubuerit nunc quãdo
ukin at qᷓ alicuius et ex gꝛadũ ſinimus uendicare. bet exuaneam perſonam ul ſucceſ poſtea.
u .V nei. It ſi hʒ ſubſti ſionem er ebius marelnonn coõ c Slio ſecns ſinon babe
is tutũ ã excludat fiſ ica. §. iuntione ſuſceptã pꝛe umant. 4tqʒ ret filios quum ceſſet ratõ
nu cũ: e.ſic ar.j.de ca co ercerer den er n habeant poteſtatem poſſidẽdi im prohibitiõis.ſ.amor ſilio
ſohen, du.tol.l.. .ip. x coll.iuſ. l ac fruendi in diem uite non etiam rum.ut iu autẽ.e.S.ſi uero
lbi §. pro ſecũdo. eiche alienandi facultate conceſſa. Naʒ expectet.⁊.S.e. ſi quid ⁊.j.
n Ab ĩteſtato. mul LCon e ZJiſdèm penis ſi quid ex hiſdem rebus in alium in fin.
nh⸗ to magiſ ex teſtam̃ ſubijcitur etiam ea que parit inter quemlibet fuerit ab ea tanſlatum d Statutũ.i.annum nam
mat lo. vt. ð. e.l. tempus luctus ſi modo indubita ex maternis reintegrabitur faculta ſi ante maioreʒs patitur pe
ui6 o TLegitiaſ.quſãdo tum ſit ſobolem hanc ex defuncto tibus: quo illibata ad hos quos nam nt.õ.l.prox.ꝛ.l.i.
cn ſue ſunt lhagnate. noͤn exiſtere:nã ⁊ uſuſf.añ nup. do ſtatuimus liberos bõa ⁊ incorr up e Jure.i. ſimplicis donatõ
i p Honorarias.qñ donationiſ pꝛiuatàtur. Iteʒ ⁊ ea la perueniant. nis uel propternup.
4 emãcipate łcogna fNuptiarum. ut lucrum
Nn te ſz quũ hodie ſʒ = . donationis propter nup.
— canones ſtati nubere poſſit. vt in decre. ij.q.iij. S bĩc ãt an patiat᷑ g Bümõ. ĩterpoſitio eſt. Accurſius florentinus.
NN illas penas: ꝶ nõ vt ĩ ãt. conſtitutio que de dig.S.illud.coll.pj. h Digniſſimos. quia ſunt capaces.
e ANẽ nõ quod eedẽ pene iponuntur pienti.j.ipᷣus luctus rei que i Atq;.pro ſed. Accurſius.
l M ſpreto ſacramento deſerit fiiorum turelam. k Reintegrabitur. ſi conſumpte ſunt alias uendicantur. ut.j.l.prox. æ..
et q’ Segi at. eiſdẽ pẽis ⁊c. cup prie pars eſt de nup.. ſin generaluer ⁊ facit.j. ad tretull. l. mater. ..ti. i.l. i. ? de idi. vi. tol.l. ambi
Pl ãt tutelã.Fa ð reſti.⁊ ea q̃ pa.S.fi.coll iiij. Auten. guitatem. ⁊? ad le.iul. maies.l.quiſquis.ſequitur auten.in donatione.pp
e⸗ e Iſdem.penis.quas patitur illa que.j.annum nubit.ut ⁊c.⁊ eſt ex cor.ð nuptʒ.s.ſi uero expectet.coll.iiij.quã h̊ lege.⁊ nota quod
u

u 4

quidam dicunt quod muller hʒ plenam proprietatem in talibus quum
poſſit teſtari.⁊ ſecundũ eos hec aut.ẽ neceſſaria que corrigat que ſolũ
uſumfru. eã hẽe dicit. ſʒ. B. dicit ſolum uſumf.eã hr̃e.⁊ teſtatur de aliẽis
ex pmiſſiõe legis.ᷣſic ⁊.5.de ſacro.ſanc.ec.ãt.ſi qua It ad id ꝙ dicit hic.
l. femie credidit dirigendũ ſequii alia autẽ.lucrũ.que eſt ð nup. .ſi uero

expectet.coll.iiij.

a Succeſſioneʒ.ſ.ſfilij quia

mater ſucceſſit filijs.

hb Delata cã utẽdi ⁊ fruẽdi

ut. S. dixit. alij ut aʒ. dicũt
iplena pꝛoprietate. ? ideʒ
in uiro.ut in autẽ.nʒ nirũ
quod ex dote.⁊ nota ꝙ ex
Pac.l.⁊ alia.j.ad tertul.mẽ
Adiſtiguitur an nubat ante
mofteʒ filij. aut poſt nt no
tatur ĩ dicta.l.mater.
Sequituꝛ auten.ex teſ.
Autentica.
Rteſtõ. hee antẽ p
lliliẽ ex ti.ð nõ elig.
§. cum igitur coll. i. pti de
nupß.S. hic nobis coł.iiij.
dQuilibet.hucuſq; eſt ex
ntracz.
e Filij. quem ſolũ habeat.
Nuptias. hoc ex illo de
non elig.⁊ quod ſubijcit.
ſed eorum ⁊c̃.uſq; in fineʒ
de nup.ſed ad hoc quod
dicit ſuccedere ab iteſtato
ſimpliciter eſt cõtra.j.ꝓxi.
auten. ſed ⁊ſi quis ubi alit
ſucceſſit.ſed ibi circa dõa.
ante nup.hic circa alia.qð
nõ placet quum hic de illa
donatione dicat.ut hic in

g e

ſi. alij quod ibi fuit ab ex

traneo facta donatio.hic a
niro uł uerius illa ĩ dona
tione ⁊qñ oppoſitum fuit
pactũ bic generaliter ⁊ qñ

nulluʒ pẽm fuit factum de

lucrando.ſequitur alia ſed
⁊ ſi quis.
g Reſiduis.i.a uiro habi

tis. ut nubens fo aĩttat i⸗ↄ
ꝓprietatis.ut ĩ ãt.de nup.
F. ſi uero. coll. iiij.
Autentica.
b ſ Ed ꝛſi ql.hec
4 de nõ eligẽ.. H
ãt. ⁊ ẽt ð nup. .

qm̃ ĩfirmaſ.⁊ dic caſuʒ pac
tũ fuit vt ſi uir pretederet
nxor lucrifaceret terciã ꝑtẽ

—

dona.pꝑ nup.liberis.ſ.nõ

In autentica de nup. colliiij.
§. li uero.

CR NRN donatione

pꝛopter nuptias etiam ſi alius pꝛo

uiro dederit deſerit eã pꝛopꝛietas.

In auten.de nup.coll.iij. .ſi vᷣo
expectet vᷣ. ueient at᷑ talia.

LCOR. Ucrum h in libe
roſ equaliteꝛ lege diſtribuitur non
arbitrio pntis ↄittit᷑. tex. C.
Illud etiã addimus legi ut ſi ali
quis ex eiſdem ſilijs quos ex pꝛio
re matꝛimonio ſuſceptos eſſe ↄſta

bit forte deceſſerit matre iam ſecũ

dis nuptijs funeſtata alijs etiaʒ ex
eodem matrimonio pꝛogenitis li
beris ſuperſtitibuſ id quod per eã
dem ſuccẽſſionem ab inteſtato uel
ex teſtamento ſue poſteritatis ma
ter uidebitur conſecuta in diem
uite pro ſibi debita portione ſola
tantum poſſeſſione delatů omne
his qui ſuꝑerunt ex pꝛiore ſuſcep
tis matꝛimonio filis reliquat:nec
ſuper iſtiuſmodi facultatibus teſtã
di in quamlibet extꝛaneam perſo
nam uel quicquam alienandi ha
beat poteſtatem. Quod ſi nul
lam ex pore matrimõio habuerit
ſucceſſionem uel natus nataue de

ceſſerint omnem quð quoquo mõ

perceperit pleno propꝛietatis iure
obtineat:atque in his nãciſcendi
dominij inteſtandi circa quem uo
luerit liberam haheat facultatem.

In auten. de nup.S.hinc nobia
colł uii.⁊ de non elig.ſecundo nu.

5S. cum igitur. coll. prima.

X teſtamen

Con e
to quidem ſuccedit liberis ſuis ſic
inſtitutus ꝗlibèt:ab inteſtato quo
que uocatur ſiue ante morteʒ filij

extãtibus.⁊ idem de niro dictũ eſt poſt ea tri

b forte ꝛelictis liberis deceſſit uir ⁊ poſtea nnus deceſſit ex filiis ſiẽ hret
totã tertiã ſi oẽs decederẽt ita debet lucrari tertiã ꝑtẽ portiõis cõtigẽns
decedentem. quam lecturam quidã iprob ant. quia liberis exiſtentibus
deficit cõditio. nec pt ami luẽri mr ſʒ tu approba ut ĩ nouel.de mire q̃ pꝰ
mor.maꝛi.l.nullã poſt hanc.⁊ de his qui ad fas nup.mi.l.nulla lñtia.
dic quantum acquirit. i.acquiri poſſet ex pcõ ⁊c.ad dictam oppoſitiõm
rñde quia ſi omnes decederent perinde hzetuꝛ ac ſi ab initio nullus na
fuiſſet. quod ergo de toto quo ad totũ ið de paꝛte quo ad pantẽ.l. que

de tota.ff. de rei uen. negari tamẽ nõ põt ꝗn hec ãt.contra ius cõe dicat

alij exigunt addi quod pactum fuit de lucrando aliquid in caſum exi
ſtentiũ liberorum puta totã donationẽ quã aĩſu nubẽdo ⁊ ſic ponit ĩ no
nel. ti. de miie.que poſt mor. ma.l.nullã pᷣ hane contra.quod ẽ.ff.de v.
ob.ſi ita quis ſtipulatur..ff.iudi.tol.cũ querebat.ſi eiĩ cõmitti pẽm in

gfr. coll.i.

Quibulſſlibet. ergo matri quum ip bee
auten.ſed dic quod alios inſtituerat matri ſolam legitimam dimi
ſerat. uel dic ſpeciale in hac donatione. ut non plus debeat habe

vno caſu non debet poſtea committi ĩ alio.ad quod dicas quod
duo fueĩt pcã.uł aliter pꝛo caſu cõmittit᷑ ex ni pacti ſo ex ui.l.ma

giſq;ᷓ ex ui pacti.tertij ponunt ꝙ pacta ẽ luẽri tertiã parteʒ in caſu
nõ exiſtentiũ libeꝛorum in caſum erxiſtẽtiũ pactum eſt quod nibil
ſʒ totũ dictum ẽ ꝑmanere penes ſilios.cui opponitur quod male

ſiue poſtea ſecundas ĩeat nuptis:
ſed eorum ſoluʒ uſumſfructum per
cipit que ex paterna ſubſtantia
ad filium peruenerint:quantuʒ ue
ro ad nuptialem donationẽ attiet

erit ſimiliter ut in réſiduis omnino
ingꝛatitudine ut hic contꝛa matꝛe,z

fratꝛes inſpecta.

In auten. de non eligendo.s.hĩc
In auten. de nup.
coll.iiij.O.qm̃ infimas.

LOR Ed dᷣſi
quis ex his premoritur abſque ꝓ
genie redit àd matꝛem dominium
quantum acquiritur ex pacto non
exiſtentium liberorum: reſiduum

conceditur quibuſſibet defũcti bĩ

dibũs ſi quid ergo ex his alienauẽ
rit pro ſupradicta portione conſir
matur alienatio quare ſi ſola hr̃s

extiterit inſolidum uel ad ipſã red
dit uel alienationem ſequitur.

Mypres Hono.⁊ Theo.aa.⁊
.cc. Marino.pᷣpᷣ.
VAm alijs ſanctionibus iu
ſerimus materna bona inte
gra ad liberos peruenire quod tñ

mulier mariti largitate percepit:ex

eo tantum liberi coniugio procre
ati ſibi ſpale tanquam paternum
nouerint uendicandum. Itaq;
ſi habens filios in ſecundas nupti
as fortaſſe tranſierit: ſponſaliciam

largitatem quam uir ſecundus cõ

tulit in uxorem tantummodo filij
qui ex ſecundo mẽimonio ſuſcepti
ſunt pꝛo ſoliditate poſſideant:nec
pꝛoſit liberis ex priore ſuſcept᷑ ma

tꝛimonio quod mulier in tertia mi

nime uota migꝛauerit: Quod
ſi poſterior uir ſine liberis ex eodẽ
matꝛimonio ſuſceptiſ deceſſerit ꝗc
quid ab eo ex ſponſalium largita
te uxor ſuerit conſecuta id ſibi iuri
que ſuo ſciat eſſe collatum:⁊ ſi ex

—

ex pcõ exiſtentium liberorum.

re mater etiam ſi ei ſuccedat.

quod fuit ſaltẽ cõ

2 b tollit alla qõ

tertia ĩ cãu libero

ccõtra ſi plus pepi

—

k Redit ad matrem. quod habuerat tpᷣr miimonij in donatione
ſm primũ ⁊ tertiũ caſuʒ ⁊ ꝙ aiſit p ſolutiõeʒ maimonij.nd ut dos
ad vxoreʒ ſic donatio ad uirum redit ſo. ma.nt.j.de rei vx.ac..
de illo nam equis paſſibus ambulãt. uel ſecundũ aliũ caſum dice
redit quod amiſerat per ſecundum matrimoniuʒ quũ illud béͥast

ſa ſit bĩs. male ergo ſtat bee

m Hered ibus ex teſtamento.uel ab inteſtato. ut in cor⸗
n Alienauit, muller

prie caſus poſitõi

.tüc ſi decedant oẽs

reſpectu ut dixi q;

ꝓ ex p. ſic ergo H

diceret redi dñiuʒ
quũ nũq; fuerit pe
nes eã.⁊ eodẽ mõ

opponitur ſed dic

ſtãte mrimonio ⁊ a
miſit eo ſoluto. It

ſi fuerit pactum de

exiſtẽtiũ ⁊ de totaaai·
caſu nõ exiſtẽtin, vu
extiterũt ⁊ ſic tertiã
luẽtur quaʒ nuben
do poſtea amittit?

totã lucrai ſi ꝗ pa
plus redditquã p

hẽbat male g põn

iddit.ſʒ dic habito

do mẽimoniuʒ du
rabat. Iteʒ quid ſi
ſimpliciter pepigitt

de lucrando? v.in

utrũq; caſuʒ nidet᷑
pepigiſſe. Itẽ qdã

git ĩ caſuʒ exiſtẽtiũ
puta totũ ⁊ min in
caſum nõ exiſtẽtiũ

puta tertiaʒ. ſi aiſit 4

nubẽdo dicat᷑ reun
pare poterit ex fo
pẽo ſʒ fſormã eius
licet ſit minꝰ qᷓ id

ſunt paria ab initõ
nullos filios extaĩ
⁊ ex poſt facto defi
cere oẽs.ut in aut᷑.
unð hec ſumü ⁊ ið
ſi unus decedat.ut
quod iuris in totto
quo ad totum idẽ
ſeruetur in ꝑte uuo
ad ꝑtẽ ut in. autẽ.
ð nupt.S.qm infit
mas coll.iuj. eſt

mirabile ? uolũãtaaig·
um ⁊ nõ utens ratione quum adhuc aliqui ſint de liberis.
i Ex his.ſcilicet filis ex primo matrimonio natis.

79 ₰

ln.
Bau
N
fn
int
GNig
Gner
eltde
tliG·
moninn .
na
le
Ahn
eu
ctni
icnhn
Genitmꝗa
nn
nite
Ukfi

Ddaim

irteſf
ſniis
tnin.
AA .
Nutbtuu
ſlooci
gſenid.
utinoat.
gintl65
on 4
wonti

Nlig

ſeeliu

—

S

2

.

æ*—

8

dH

O
nd “

.

⁸☚ %°

*

„.

—6

Habens mir.

u Nec proſit. uide

batur prodeſſe qꝛ
hec pena mulieri ĩ
ponitur ut nõ alij
poſſit reliquere qꝛ
ſecundum contra/
xit matrimonium
per quod primis
tãtum filijs fecit in

iuriã nõ ſecundis

unge primi cum ſe
cundis nidebãtur
admitti ſed nõ eſt
verum ut hic dicit.
T⁊ in autẽ.de nup.
F. ill ud. coll. iiij. ſ
contra.j.e.ſi quis
prioris.S.talẽ. ubi
etiam filijs primi
matrimonij dat ð
his lucris ſecundi

matrimonij. ſed h
de dona. propter

nup.⁊ dote. ibi de
glijs lucris 5ʒ. H.
nł hic loquit᷑. quuʒ
ſilij ſcdi mrimonij
vtriuſq; parẽtis he
reditatẽ adier̃t ibi

llliuſ tãtũ qui lucri
ſecerat dõationem

uel doteʒ.⁊ ideo p̃

dlicti filij ſecũdi ma

trimonij habẽt eã
donationẽ nel do
tez ſimal cũ liberiſ

prioris matrimõij

ſcom YJo.

r Id ſibi. quaſi di
ceret mulier libere

reliquiſſe doceatur.

poſſideat.

Extiterit.a filio puta inſtituta. Reddit.quũ nihil aliẽatũ ẽ.
Anm alijs. cum ideſt quannis. Hr
HSoãciõib.q̃s nõ hẽm uel dic de illa.j.de bo.mr.ſi uiua.
r Largitate.i.donatione propter nuptias. H
ſ Itaq; nũc dicit in ſpecie quod in genere dixerat.uel qꝛ ſicut ẽ cir
ca primuʒ mr̃imõi
um ⁊ ſic circa ßm.

pꝛiore matꝛimonio donator ſilios
eliqi Ad mater
nas ſane ueniens uel ex hoc uel ex

quolibet alio titulo facultates oĩs

poſteritas ex quocunque ſucepta
uirò pꝛo debita ſibi portione ut ꝗ
matre uel ſpontanea largitate uel
per teſtamentuʒ eius fuerit collatᷣ
Noſ eni hac lege id
pꝛecipue cuſtodiẽdũ eẽ decreuim
ut ex quocunque coniugio ſuſcp

ti filij paternum ſuorum ſponſalici

9s retineant facultates.
Apres Theo.⁊ Aalenti.aa.
Florentino.ppᷣ.
Enera liter cenſemuſ quòcũ
q; caſu ↄſtitutiones añ hãc
legẽ muliẽrem liberis cõibus mor
te mariti matrimonio diſſoluto q̃

de bonis mariti ad eam deuoluta

ſunt ſeruare ſanxerunt hiſdem caſi
bus maritũ quoque qͥ de bõis mli
eris ad eum deuoluta ſunt morte
mulieriſ matrimonio diſſoluto cõi

bus liberis ſeruare. nec intereſt ſi
alter pꝛo maꝛito donationem ante

nuptias uel pꝛo mire dotẽ credide
rit offerendã: hoc obſeruari pꝛeci

pimus licet res ante nuptias donâ
te:ut aſſolet fieri:in dotem a mulie
re redigãtur.
que liberis pꝛo h legis l pᷣteꝛitarũ

Dominiũ at᷑ reꝝx

conſtitutionuʒ auctoritate ſeruant᷑

dd liberos pertinere decernimus:

itaq; defuncto eo qui eas liberis
ſeruabat extantes ab omĩ poſſore

liberi ſᷣendicabunt conſũptas ab
heꝛedibus eius exigẽt qui eas ſßuaf
re debuerat:alienandi ſane uel ob

ligandi ſuo nomine eas res que li
beris ſeruari precepte ſunt eis qui

d g Eneraliter. ideſt ſiue mulier nubat.].annum ſiue poſt. Item ſiue
mater ſiue auia. J
e Quocũq; caſu.ꝙ eſt quando ſecũdo nubit.ut..e.l.femie.⁊.l.prox. IJt
⁊ quãdo nõ nubit ſed alienauit uel conſumpſit.ut.j.hac.l.in fi.
ſMulierem. migrantem ad ſecundas nuptias.
J ε Bonate ſponte ſimplici
ter quod poſtea datur in
mater liberis cõibus ſuare pᷣcepta otem. ꝓut hic. 7. . de dõa.
eſt hoc eſt ubi morte mariti matri ante nuptia.l.i.⁊.l.conſen
monio diſſoluto mulier ad alis tiente.·
nuptias peruenerit uel ubi res ut h DZendicabunt. ut ⁊.j. de
mateꝛnas patrem comunibus libe bo. que li.quecũq;.⁊ ar. S.
ris ſeruare cenſuimus hoc eſt ubi ð ſacroſã.ec. iubem.⁊?.j.ð
morte mulieris matrimonio diſſo repu.l.conſenſu..ſfi.
luto uir ad alias nuptias uenerit. i Exigent. condi.ex hac.l.
ſi hereduatem eius parentis qui y ſcdm. JYo.uel etiam ſine cã
prior mòrtuus eſt ñi adierit liberi arg.ð.de ↄdi.ſine cã.l.pe.
licebit eis tanquam eius tantum k NMegocia. bene dixit ſuo
res fuerit qui poſterior morit᷑ eas nomine.qꝛ filij nomine pt
ſibimet uẽdicare.ſ.ſi eius qui poſte ut ſequitur.
rior moritůr hereditatem creÄdide I Valiter. immo ⁊ non uti
rint adeumdam:ne quod fauore li .quia erubeſcit lex ⁊c. vt
berorum inductum eſt quibuſdaʒ in at.de nup.ꝭ.ſi uero ex
caſibus àd leſionem eorum uidea pectet.coll.iiiſj.
tur inuentum. m Mõ denegam.ĩmo ho
die negat.ut.S.e.ãt.lucrũ.

In auten. de nup..ſi uero ex n Mortuus. ? qui dona

pectet.⁊.S. quoniã infu mas ⁊.ꝭ.ſo uit uel dedit in dotem.
luto.coll.iiij. o Moritur. ⁊ qui recepit
in dotem.
Lon b pꝓ Fauore.ut ea bõa ſeruẽt᷑

cedunt liberis lʒ heredes ñ ſit pr̃i
aut matris aut u᷑tꝛiuſque niſi extite
rint ingrati ⁊ pꝛobetur igratitudo.
tex. C. Illud ẽ᷑tiam hũaniſ
ſeſib huic legi credidimus ĩſẽduʒ
ut eo quoq; caſu quo lucrat᷑ lImir
res que ad eam a marito pueniunt
uel maritus eas que ex bõis muli
eris ad euʒ trãſeũt hoc ẽ ubi pᷣmũ
matꝛimonium alterio moꝛte diſſol
uit᷑ nec ſupſtes ad ſecũdas nuptiaſ
peruenit ſi res uel marito uel uxor
hoc eſt qui ſupſtes eſt non ↄſũpſiit
uel alienauerit.quð eis ad ſecũdaſ
nuptias non uenientibus quaſi
reruʒ doñis ↄceſſũ eẽ nõ dubiũ ẽ:
