eſt ann. l.i.. i. fru. Si vero ex nepotibus neptibꝰ voluntate nullus ad id quoq; per .i.ſtatutis. fuchnin
QAõ ſi nepote.dixit de e ue tẽpore quo in auie ſucceſſionẽ tinere exiſtimet quod ab ipſo paẽ xel legibus.5.l.i. tctſann,
potibfilij q mãaſit ĩ põtat uocantur:alij ſunt in auie poteſta- te datum uel dotis uel ante nupti ij. ibi ceterarum re Ppitatoſ
nẽ poĩt ð nepoiibus ſilij e te.i.mariti defuncte alij ſui iuꝛis ſũt as donatiõis cauſa pꝛo una ex me ruʒ que ex ſubſtan Auulielen
mancipati vel filie. circa perſonas quidem eoꝛum qui moꝛatis perſonis pꝛeſtitum fſuerat tia.⁊c̃. unfimo
m Emancipato. poſt eins in poteſtate conſiſtunt ⁊ in uſufruc ut minime ad eum ſi caſus tulerit d Dotem acquiri. Auhnlins
emancipationem ſic nõ ſt tu conſequendo ⁊ in emancipatio reueꝛtatur pꝛoſpiciendum eſt enim intellige quum pac bſrrſ
in poteſtate aui. vt inſti.ꝗ. nis premio conquirendo ratio ſu ne hac iniecta foꝛmidine parentuʒ ti erant de lucran⸗ ctdeini
mo. ius.pa.ſol.. ſin. pꝛadicta ſeruetur. In bis vero qui circa liberos muniſicentia retarde dao quocunq; mo- erhe
n Ab ipſo auo. ſui iuris ſunt facultas excipiendi u tur:ſed ut his poteſtatis iur̃ ad pa do matrimoniũ ſol s onn
o Alc nepotes. exalto ſilio ſuſfructus uiꝛilis inter eos poꝛtio rentes reuerſis ceterarum reruʒ qᷓ ueretur. ilirde
p o MWnem firmitat? nis habeatur. Eadem autem 2 de ex ſubſtantia ſpeciali coniugis ad e Agd liberos. pꝛeſe Nmmna
vt bona eius eo ꝰ pꝛonepotibus ſexus utriuſq; ſanci ſuperſtitem perueuerant quanuis runtur enim filij in ibole
nolante ad ſecundas nup mus manente diffinitione que de idem in ſacris ſit.uſufr.tñ ſolo atq; ſuccedendo. vi.s. Mrart
tias filiſs nomine rerũ ma ſingulis ſancita eſt ſi filij ſint parit vſu parentibuſ deputato dominiũ comunia de ſuc.l. n
ternarum ſint obligata 2 ac nepote.. ei ꝗ a coniuge uel qui a marito me fina. ilien
ſeruentur hec commoda ſi M. Leo. Auguſtus Laliſtrato ruit reſeruetur:parete pꝛopter emaãa ſ Peculij.quod eſt Ahirn
lüis pꝛimi matrimonij. vt. Mnem ambiguitatis con cipationis beneficium ſi uoluerit ſi alibi quum.i.filioſ tämin
Sõ.de ſecun.nup.ſi quis pᷣ fuſſionem amputãtes hac li cut in maternis rebus uel que per non habet. vt. fl. de Luzris
oꝛiſ.S.in illo.vel dic quod quida ⁊ compendioſa lege ſanciuſ eandem lineam ueniunt pꝛemiuʒ caſt. pe.l.ij. . mnntnnn
ſacit mentionem de tribus circa vſumfructum maternarũ ꝛeꝝ habituro. g Acquirende.iuf uhſtg
ſuperioꝛibus legibus. nullam eſſe differentiam ſiue i pꝛio Dem. aa.floꝛentino. pꝛopꝛietatiſ ſʒ uſu. uqi
QVoce.vt ⁊.j.ti.i.l.cuʒ oʒ re matrimonio pater ex quo filios Adg ſcitis prioꝛibus conti ſic. aceaeaðar. inmng
HF§. non autem. habuit permaneꝛe uolueꝛit ſiue no netur nec a filia que in pote h Sin autem. pꝛo/ lanm
Pr De bonis que li.in po. uercam filiis ſupinduxerit legibuſ ſtate eſt donationem ante nuptias ſequitur in ſilia lu- ini⸗
con.⁊c̃.generalioꝛ eſt nitu. que de maternis bonis late ſunt ſu patri nec a filio dotem acquiri eo crante tantuʒ quũ itligntn
ſiſte quam ſuperioꝛ quum am habentibus firmitatem. Pꝛes addito confirmamus ut defunctis õ. dixerat de filio. mnl
ſuperioꝛ de delatis a linaa igitur uſumfructum maternarum his adhuc in poteſtate patris ſi liꝰ i Ta patre. lucrate. en
materna hic generaliter an rerum etiam ſi ad ſecundas migꝛa beris extantibus moꝛiatur ad libẽ non ſuo nepotis. m
decunq; veniant. nerint nuptias ſine dubio habere ros eoꝛum eedem res iure heredi k Ex mie lucrata ex uni
ſ c Iim venerande. ᷓ debebunt: nec ullam filijs uel qui tatis non ad patres iur̃ peculij ttůſ poacto lʒ pᷣmoꝛtua. wü
ſunt. ð. ti.i. L ij. ecce buſubet ex perſona eoꝛum conira mittantur nec per nepotes auo ui- nã ſic paciũ fuerat frſlinne

dolr
ſcötnree
ntnen
ee
tſuthe
Nosaſet
tcämnli,
buss
dolin

wi

Wnun dad

ſu,ol a.

oſnini ſe

Potſn

,
Nd

terammt
eer ilie

erre

lem Ntt
Getune
t deben
ngnn
mnmmäd

tkA

Bm

Li nea lucrante. accurſlus. „ ,„
m Sed ad patrem qui pꝛoximioꝛ eſt in gradu.vt ⁊ in autenti.ð

here. ab inteſ. F. ij.

n Eius lucrantis qui eſt auus moꝛientis.

tario.licet hoc dixe
rit. P. vt ⁊ dixius
z.t.i.l.ij.
p ꝗqꝗ Vecunq;.
interdicta.
niſi pꝛo vtilitate fi⸗/
lij. vt. j. e.l. fin.⁊ ad

hoc. S.de ſecũ.nu.

ſi quiſ pꝛioꝛis. .f.
tes.

1 Et nepotes ſucce

dentes patribo ſu
is qui lucranti fue
rant occaſione ma
fitali.

ſ Ex eodem matri

monio. ex quo lu
cruʒ ad filioſ peꝛue
nit.accur.
t¶ Nõ ſint.iſti nepo
tes hpnepoteſ ad ſi
lioſ ei lucrãtes ꝛfer
ri ñ pt.mlio magiſ

ergo pertinent ſi p

creati eſſent ex eoð
⁊ in eo cãu quãdo
ſunt vnius matio
nij uel non ſi vnns
eoꝛum decederet.
pumo ſuis liberis
ſecundo fratribus
vtrinq; coniunctis
Tc ſic eiuſdem matꝛi
monij. tertio fꝛatri

bus alteꝛius matꝛi

monij vltimo ðfer
tur hereditas auo
yt ſubijcit. ⁊ ſic fra
ter defuncti deſeriĩ
auo per hec iura.
vt. ⁊.Sð.comunia ð
ſuc.l. fi. ⁊ de le. hr.
l. de emancipatis
quod hodie coꝛꝛi⸗
gitur per auten. de
functo. ⁊ auten. ceſ
ſante. ð. ad tertul.⁊
de le. here. item vñ
quod etiam iuẽ au
ten. H parẽs poſſit
lucrari quantuʒ lu

crari poſſet ex pac

to non exiſtentiuʒ
liberoꝛum. vt. ð. de
ſecundis nup.aut᷑.
ſed ⁊ ſi quis.ſʒ ceꝛ
te ibi loquitur cuʒ
parens qui lucrat
eſt dotem vl dona
tionem pꝛopteꝛ nu
ptias tranſit ad ſe
cunda vota.tunc e
nim ſilius adipiſci
tur illud lucrum.

o Seruando. non ergo perit vſuſſ.patri vel auo pꝛemoꝛtuo ppꝛie

delicet acqrẽdè. Si aũt idẽ nepoteſ
ſuperſtitibus tam patrè quam auo
paterno diẽſuũ ſine liberis obierit
eorum dominium que ad ipſuʒ ex
matrẽ uel ab eius linta peruenerũt
non ad auũ ſed ad patrem eis peꝛ
ueniat:uſufructu uidelicet ex huiuſ
modi caſibus auo dum ſupererit ſ
uando.
Mpera. Leo ⁊ Antonius aa.
ritrio. pᷣpᷣ.
Aecunqũie res ad filium uł
filiã nepotes ſiũ pronepoteſ
vtriuſq; ſexus in poteſtate conſtitu
tos ex pꝛioꝛe uel ſecundo aut tertõ
ſeu coniugio numeroſioẽ peruene
rint ex dote vel quacunqʒ donatio
ne ſeu heꝛeditate legato uel ſideiↄ
miſſo eaꝛum rerum vſq; in dieʒ ui
te ſue pater vel auus vel pꝛoauus
vſumfructum habeant: eaſdeʒ res
quocunq; modo alienãdi l pigno
ris ſeu hypothece iure obligandi
facultate eis penitus interdicta do
minio vʒ eatum ad filiòſ æ nepoteſ
ſiue pꝛonepotes utriuſq; ſexus peꝛ
manente:etiam ſi ex eodeʒ matꝛio
nio pꝛocreati non ſint:ex quo eedẽ
res ad parentes eoꝛum qui que ue
in poteſtate ſunt fuerint deuolute.
Eo videlicet obſeruando ut moꝛiẽ
tium fratrum ſoꝛoꝛum ue poꝛtões
q q̃ ve ex eodem matrimonio pro
geniti vel pꝛo genite ſunt pꝛimo ꝗ
dem ad liberos eoꝛum vt dictum
eſt ſi tamen funerint deinde his non
extantibus ad ſuperſtites tantum
modo fratrẽs vel ſoꝛoꝛes eoꝛum ꝑ
ueniant:aut ad ſuperſtitem ſi ex eiſ
dem frtribus ſiue ſoroꝛibus unuſ
vna ue remanſerit.Omnibus autẽ
qui ex eodeʒ coniugio fuerint pꝛo
creati defunctis:tunc demum ad e
os qui ex alio ſunt matrimonio
editi eaſdem res pꝛo uirili parte ꝑ
uenire ſtatuimus. Nullo auteʒ ex
memoꝛatis peꝛſonis exiſtente pa:ẽ
tes eoꝛum eas perciperł. Parenti
bus uero quoꝛum ſub poteſtate ſt
vſumfructum dumtaxat habituꝛiſ
memoꝛatas res iure poteſtatis ali

enandi vel obligandi licentiam de

negamus:non pꝛohibendis hiſdẽ

liberis quandocunq; ſui iuris ſue

rint nulla tempoꝛali pꝛeſcriptione
obſiſtente eaſdem res omnibꝰmo

dis uendicare:niſi foꝛte poſtquem

poteſtate parentum eos contigerit
liberari: tantum tempoꝛis effliuxe

rit vt ex continua ⁊ iconcuſſa ten-

tis poſſeſſione eorum intentio ex
cludãtur.

Dem.aa.nepoti.

a filius ſi moꝛiatur ſine ſobole redit ad patrem luctum illud pꝛo pacto
non exiſtentium liberorum. at lex iſta loquitur quum ſilius ipſe vel filia
lucratus eſt aliquid ex matrimonio ſuo.ſibi quo ad pꝛopꝛietatem patri

quo ad vſumfruc.

u Fratres.pꝛedictos vtrinq; coniunctos.

On ſine ratione de negotõ
quod inter matremfamilias
cuius ueſtra ſuggeſtio meminit ⁊
germanum eius vertitur magnitu
do tua diuerſis legibus ex viraqʒ
parte prolatis noſtram erediditↄ
ſulendam eſſe clementiam: quum
mulier diuerſis iuris lectionibus
idem intelligi maritum ⁊ ſponſum
niteretur pꝛobare:germanus autè
mariti nomen illi ſoli qui nuptias
contraxit ex recitatione cònſtitutõ
nis diuoꝛuʒ retroprincipũ. Theo
doſij ⁊ Aalentiniani qua cauetur
quicquid maꝛitus uel vxoꝛ in pote
ſtate cõſtituti inuicem ſibi relique

rint non patri àcquiri: ſed ad eoꝛũ

ius pertiere imponeꝛe:quanuis er
go ſigniſficatõe noĩs mari uel vxõ
poſt ceptum matrimonium intelli
gatur ex quo videlicet inducta eſt
dubietas:attamen quia conſequẽſ
eſt ambiguis atq; legũ diuerſis in
terpretation ibus titubãtes cauſas
benigne atq; naturalis iuris moð
ramine temperare non piget nos
in preſenti quoq; negocio de quo
ſublimitas tua ſuggeſſit equitati
uenientem Juliani tante eſtimatio
nis viri atq; diſſertiſſimi iuris peꝛi
ti opinionem ſequi: qui quum de
dotali predio tractatu propoſito
idem ius tam de uxore quã de ſpõ
ſa obſeruare arbitratus ſit licet lex
iulia de vxore tantum loquatur.

AQAua ratione tam ſponſalitiaʒ do

nationem quam hereditatem quã
memoraius ſponſus ſuam ſponſã
lucrari uoluerit non acquiri patri.
ſed ad eam preuenire benigne eſ
ſe proſpeximus.
Mperator Iſtinianus. a. De
moſtheni.
Am oportèt ſimilem pꝛoui
dentiam tam patribus quã
liberis defferri inuenimus autem
in ůeteris iuris obſeruatione mul
tas ẽẽ reſ q̃ extrinſec ad filioſfailiaſ
ueniũt:⁊ mime pfibꝰarqrũt quẽd

modum in maternis bonis vl que

ex maritali lucro ad eos perueniũt
ita ⁊ in his que ex alijs cauſis filiiſ
familias acquiruntur certam ĩtro
ducimus diffinitionem. Si quis
itaq; filiuſfa.uel patris ſui uel aui
uel proaui in poteſtate conſtituto
aliquid ſibi acquiſierit non ex eiuſ
ſubſtan tia cuius in poteſtate ſit: ſʒ
ab aliis quibuſcũq; cauſis que ex
liberalitate ſortune uel laboribus
ſuis ad eum perueniunt eas ſuis
parentibus non in plenum ſicut ã
tea erat ſancitum ſed uſqʒ ad ſoluʒ

x Liſdem. ex eodem matti
monio natis.

y Ex alio.ſed nũquid ad e

os pꝛimo qui ſunt ex eað
matre ſi lucra iſta veniunt
a matre uel aſcendentibuſ
a matre.ĩmo viðtur hic ꝑi
ficare uterinos ⁊ conſãgui
neos non diſtinctio.vnde
bona veniunt. ⁊ ſic eſt pꝛo
P.ad id quod notaui.õ
comunia de ſuc.in auten.
it aq;.

3 Percipere. alias acciper

iuꝛ peculij olĩ hodie inĩ hẽ
ditario.vt in auten.de hẽ.
ab inteſ. F. ij.

a Excludatur. vt ⁊.j. ð an.
excep.l.i.S.fi.⁊.õ.de bölis

mater.anten.niſi.

b n Dn ſine. mulier a⸗

ſponſo lucrata erat
do nationem vel heredita/
tem patre viuo.frater cum
ea poſtea patri ſuccedens

petit hec comunicaꝛi quaſi

inſolidum patri queſitum
mulier dicit ſe ſic habere pᷣ
cipuuʒ ut haberet ſi a vꝛo
habuiſſet. habuerat eniʒ a
ſponſo.
C Nomen illi ſoli. ſ. niteret
imponere quod eſt.j.
Conſtitutionis.quã hẽs
.S.e.l.i.

e¶ Acquiꝛi.ſub.quo ad pꝛo

pꝛietatem ſed quo ad vſũ/⸗
fruc.

fArvbitratus ſit. vt. ff. ð fũ

do do.l.iiij.⁊.j.ad.l.iul.ð
adul.l.pꝛopter.

g c AZm oz. i. decet. ꝙ

dixit conſtantinus

in ꝛeb maternis ⁊ archadi

us in omibus ex linea ma
terna venientibus.vt. ð.ti.
.i.l.i.⁊.ij. Item Theodoſi
us ⁊ Leo in dote ⁊ dona
tiõe nuptiali.⁊ ĩ ceteris do
nationibus.legatis quoq;
⁊ fideicommiſſis inter con
iuges relictis.vt.ð.e.l.i.ij.
7.liij.⁊.l.quecũq;.idẽ dicit
hic Juſtinianus ĩ oibo ce
teris aduẽticijs.⁊ dic oʒ.i.
decet.⁊ ſic accipit. ff. de iu
ſti. ⁊ iur.l.i.in pꝛin.

h Veteris.nõ vetuſtiſſimi.

qꝛ vetuſtiſſimo oĩa queĩbã
tur vt iſti.ꝑ quas p.no.ac.
in princ.ſed de iure ꝙ eꝛat
ante ſe Juſtinianus dicit.

i Quẽadmõʒ exepliſicatĩe
k ¶Ex eius ſubſtãtia. ex ſub

ſtantia patris eſſe videtut

ſi aliquid eontemplatione pattis datum eſt filio.vᷣt at.ff.ve acqui. heꝛe.
aditio.⁊ de vulg.ſubſti.ſed ſi plures.S.in aꝝogato. Item ſi pater dedit
ei fundum vt inde ſe aleret ⁊ inde poſtea queliuit fructus dicuntur ex re.
pt. ff. ad tre. l. baliſta. ⁊ de vſuꝛis in fideicommiſſis.J.non nunquaʒ. Sʒ
quid ſi pecuniam dedit.ipe at inde vſuras acquiſiuit.videtur idem. naʒ

dicitur inſti.per quas peꝛ.
no.acqui.ex re patris vel
eius ꝛei occaſione.⁊ ꝓ hoc
eſt dicta.l. ſed ſi plures. .
in arrogato.licet ſit ar.con
tra.ff. de veꝛ. ſig. l. vſuꝛa pe
cunie. Item quod ſic laꝛge
accipiatur ex re patris.hẽſ
ff. de iure. do.l. v.vſq; ad
5.ſi pater. Iteʒ quid ſi du
bitetur vnde acquiſieꝛit.sʒ
Jo.hoc pꝛeſumi ex quali
tate perſonarum.quid enĩ
ſi filius nihil ſcit operari.⁊
negligens ſit ⁊ pateꝛ diues
ſit. pꝛeſumam ex re patris
tunc eſſe.⁊ ecõtra ſi ſtudio
ſus filiuſ ⁊ pater panper pᷣ
ſumam ex aduenticia cau/
ſa queſitum ar.S.aꝛbi.tu.ſi
defunctus. ſed in vxoꝛe pſᷣ
ſumitur ſemper ex bonis
viri habere.vt.ð:de dona.
inter virum ⁊ vxo.l. etiam
2.ff.de dona.inter virum.
2 vxoꝛem.l.quintus. ł dic
reſert quis petat an frater
vt comunicet an ipſe qui q̃
ſiuit petat vt pꝛecipuuʒ ha
beat ⁊ ſic qui agit pꝛobet.
yt. ff.de pꝛoba. ei qui.
a In ſacris.ſ.vinculis.
b Gꝛauis. vt hic. j. e. l. F. ſi
autem ꝛes.⁊.ff. de leg. ij. cũ
pater. 5. euictis.
æ Exceptis peculij.hᷣ nõ.qꝙ
quoddam peculium eſt ꝓ
fecticium vʒ quod acquiꝛit
filiuſfſa.de rebus paternis
de quo dixi quod patii ex
toto queꝛitur. eſt ⁊ caſtren/
ſe quod in caſtris queri-
tur. vt. ff. ð caſtrẽ.pecu.l. ſi
caſtrenſe.⁊.l.ſi foꝛte.ẽ ⁊ qĩ
caſtrenſe quod ĩ poteſtate
queritur ex publica cauſa
vt ſalaria ex publico.vt.ð.
de inof. te.l.fi.⁊ de hoc ſu/
bijcit hic.⁊ eſt aduenticiuʒ
de quo modo dixi.

uſumfr.acquirat:⁊ eoꝛum quidem
vſuſſr.apud patrem vel auum ul ꝓ

auum quoꝛum in ſacris ſit conſti

tutus permaneat dominium autẽ
filiiſſamilias inhereat ad exemplũ
tam maternarum quam ex nuptia
libus cauſis filijſſa.acquiſitaruʒ re
rum.ſic ⁊ enim ⁊ parenti nihil ðro
gabituꝛ.uſumſructum rerum poſſi
dẽti:⁊ ſilij non lugebunt que ex ſu
is laboꝛibus ſibi poſſeſſa ſunt ad
alios traſferenda aſpicientes ul ad
extraneos vel ad fratres ſuos quð
etiam grauius multis eſſe videtur.
exceptis caſtrẽſibus peculijs quo
ꝛum nec vſumſ.patrem vel auum ł
pꝛoauum habere veteres leges cõ
cedunt.in his ⁊ enim nihil innoua
mus:ſed vetera iura intacta ſerua/
mus:eodem obſeruando etiam in
his peculijs que quaſi caſtrẽſia pe
culia inſtar caſtrenſis peculii acceſ
ſerunt.

In aukenti. vt lice. ma. ⁊? aui.in
pꝛinci.coll.viij.

CρH. e E*cipitur quod èis
datur aut relinquituꝛ ab aliquo pa
rente hac conditiõe adiecta ne ad
patrem perueniat uſuſſructus.

In auten. de here. ab inteſta. ſi
veꝛo cum.coll ix.

COO. i Tem heꝛeditas fra
tris ſoroꝛis ve ad quam vna cum
patre admittituꝛ foꝛſan ⁊ ſi aliunde
querat lege pꝛedicta.

In auten. ut nulli iudi.s.quia ve
ro aliqui.coll.nona.

CO HN. i BDez eſt in his que
ex lege deferũtur liberis parentib
pꝛeſumentibuſ ſoluere matrimoni

d Acceſſerunt. caſtrenſia ergo ⁊ quaſi non queiuntur patribus etiã quo
ad vſumfr. ſunt ⁊ alij caſus in quibus ſimiliter pater non habet vſt umf.
ſic lege h auten.excipitur.⁊c.que eſt in auten.vt li.ma.⁊ auie.in pꝛinci.

collatione.viij.

e e SEcipitur. perueniat.

Autentica.

ſ. ſuſfructus.t in cor. ⁊ datur curatoꝛ huiuſ

modi rei quum pater non habens vſumfru.non ſit legitimus ad
miniſtratoꝛ. vt in eo coꝛ. ⁊ eſt ad hoc quod bec lex poſſit apponi
in auten. de ali.⁊ emphi. . ſanctiſſimas.coll.ix.⁊.j.pꝛoxi.auten. Itẽ heĩ
ditas in ſi. quam lege poſt iſtam. ⁊ eſt illa ſumpta de here. ab inteſta. . ſi

vero cum.

Alutentica.

i enm bereditas quia non habet.ſ.pater vſumfructum in parte fi
lij ⁊ hoc ſi fil erat coniunctus defuncto ex vtroq; parente vt ĩ coꝛ.
continetur.vel dic hereditas.ſ.defertur filio pleno iuĩ.
g F oꝛſan. hic verſus male hic ponitur. dic ergo quod debet eſſe in fi. ſu⸗
perioꝛis auten.nam ex illo coꝛ.eſt ſ.vt li.ma.⁊.a.circa pꝛin.ibi hic itaq;

non ſolum. cc᷑.ac ſi dicat ſicut mater vel auia dare poteſt hae lege
vt vſuſf.non acquiratur patꝛi.ſic ⁊ extraneus.ſed foꝛte Ir.qui ſie
diſpoſuit intellexit quod ſi extraneus inſtituit me ⁊ filium meum
quod in ſua poꝛtione non hab eam vſumfruciʒ ſicut ſi ſucceſſiſſẽ
cum eo alteri filio ⁊ ſicut cum filius meus emancipatus inſtituii

um ſine cauſis lege diffinitis.
Finis Auten. Sub haͤc tam̃
diffinitione hunc legis articulum ĩ
ducimus utin ſucceſſione quidem

earundem rerum que extrinſecus

ſiliiſſa. acquiruntur iura eadeʒ ob
ſeruentur que in maternis ⁊ nup

tialibus rebus ſtatuta ſunt. Hon
autem hypothecam filijſſamil. ad
uerſus res patris viuentis aduuc

ſeu iam moꝛtui ſperare audeãt nec
raciocinia ei ſuper adminiſtratiõe
inferꝛe:ſed tantũmodo aliẽatione ł
hypotheca ſuo nomine patribus
denegata rerum habeat parẽs ple
niſſimam poteſtatem uti fruiq; iis
rebus que per filioſfa.ſecunduʒ pᷣ
dictum modum acquiruntur: ⁊?
gubernatio reꝛum eaꝛum ſit peni/
tus impunita:⁊ nullo modo aude
at filiuſfa.vel filia uel deinceps peꝛ
ſone uetare euʒ in cuius poteſtate
ſunt eaſdem ꝛes tenere uel quomo

do uoluerit gubernare:uł ſi hoc ſe

cerint patria poteſtàs in eos exer
cenda eſt.ſed habeat pater uel alie
perſone que ſuperius enumerate
ſunt pleniſſimaʒ poteſtatẽ uti frui:
gubernareq; reſ que predicto mõ

acquiſite ſunt. Et ſi quid ex vſu ea

rum pater auus vel proauus cole

gerit habeat licentiaʒ quemadmo
dum cupit hoc diſponere:⁊ in ali

os heredes traſmittere.uel ſi ex ea
rum rerum fructibus res mobiles

uel immobiles uel ſe mouentes ꝰo

parauerit:eas etiam quomodo uo
luerit habeat ⁊ tranſmittat:⁊ in ali
os tranſferat:ſiue extraneos ſiue li
beros ſuos ſeu ad qualibet perſo

nam. Sin autem res ſibi memora

to modo acquiſitas parens nolue

nit retinere.ſed apud filium uel fili

am uel deinceps perſonaʒ relique
rit nullam poſt obituʒ eius licen
tiam habeant heredes alij patris

a matre vl ab aliq:
aſcendente peꝛ ma/

trem. vt. ð̊. de bo.

mat.l.iij. excipitur
etiam alius caſuſ ꝗ
eſt in auten.idẽ eſt.

quã h̊ lege que eſti

coꝛ.vt nulli iu. qꝛ
veꝛo.col. ix. Aut.

b i Bem eſt in
his.l.ſ. iſta.

vt in coꝛ.⁊ etiam ã

tiqua vt ⁊.S.de di

uoꝛ.l.conſenſu. Se

pe.mittuntur enim
diſſoluentes matri
monium in mona
ſterium cum tertia

parte ꝛerum. ⁊ due
filijs ſeruãtuꝛ in q⸗

bus pater vſumf:.ñ
habet an autem in

ceteꝛis rebus aduẽ

ticijs talium filioꝛũ
pater ꝛetineat vſum
ſi.puto ꝙ ſic nã nõ

imittitur in moaſte
rium vt fiat mona
chus ſed quaſi peĩ
tentiaʒ actuꝛus. It
ſi pateꝛ fructuaꝛius
monachatur vt peꝛ

petuo ibi moꝛetu:ꝛ
non ex caſu pꝛedic
to an extinguituꝛ n
ſul. quem habet vy

quod ſic quuʒ pꝛo
moꝛtuo hꝛ.vt. S.de

epi.⁊ cle.l. deo no
bis. ð.i. ſʒ certe nõ

quo ad comedẽdũ
eſt moꝛtuus ⁊ ideo
nõ finituꝛ. ſic eꝛgo
nõ.caſus quibuſ ñ
queꝛit᷑ patri vſuſſr.
.ſ. in caſtrenſi. Ieẽ iĩ

qꝓuaſi caſtrenſi. vt ĩ

l. cum opoꝛtet. .. ex
ceptis.item in tꝛbꝰ

caſibus quos hẽs

in tribus auten.⁊ ſic ſunt.v.eſt ⁊, vi.ſi pateꝛ remittat.vt in hac.l...
ſin autem. Item ſeptimus quando adit aliquam herediiatem
patꝛe nolente. vt. . e.l. fi. . ſin autem patꝛe.ẽ ⁊ octauus quando fi
lio legatur ſeruus vt eum manumittat. vt.j. e.l.fi. .. f. Item non
.ſ. ſi vſumf. legam ſilio. nam ſeruitus ſeruitutis eſſe non poteſt.vt
ff. de vſufr. le. l. i. Item decimus ſi donauit imperatoꝛ filiofa.vt.

.e. l. cum multa. vel forte hoc caſu pater habet ↄmoditatẽ frucuũ
Sub hac ſtatuta ſunt..e.l.quecunq; ⁊ ſic corꝛigituꝛ hoc in ali

quo ſicut illa per auten. defuncto.⁊ per auten.ceſſante. .
k Mon autem hypo.nõ.duo dicit de adminiſtrationis ratione ñᷣ
reddenda.ſic ꝛ.. de epiſ.ꝛ de.l.oꝛphanotrophos. .j. e.l. ſi. b
pꝛoculdubio. ſed ar. contra.j . l. fi. . ſin autem es alienum. alidð ꝙ
bona patris ſilio non ſunt obligata pꝛo mala adminiſtratiõe.cui
ſecundo dicto eſt contra.j.e.l.ſi.ſo.hoc corrigitur vł hic loquitur
de expreſſa. ibi de tacita obligatione vel illud in rebus materm

lumnt
nlinnr
Ptnfi
nee⸗
nſinli
Alnf
Ppptüuſt
hemntil
ſann nt
tlyurtl
Mun inſo
fpnnn
Mond es
lſcfe
in
Upoe
pelve
Nca
Mli fiue
ina

klunflti
Fferuan
ogſeii
numn niſkk
Ktft uun
nae
gactue e
tarfnennn
Gchennt
lbi en
1 cn
cringin
vem be
ſicqunz i.
obitiNe

tel Nn

Neheri’

—

e

Olurstidn

in icg.

ſoclti

alet
rinbrlſ.

Ucrolttin

and

Jemm
Nol

ſeim

generis ⁊ in febus n uptialibus hoc in alijs.vel verius non habʒ
ſilius ypothecam quia male ſit pater vſus vel male gubernet. vt
hic dicit. ſed vt rem alienatam a patre vel eius pꝛecium conſequa
tur. vt ibi ⁊.j.e.l.fin.S.non habente licentiam.
VPatria poteſtas.vt eum.ſ.coꝛigat verberando.vt.j.de pa.po.

fui ⁊ filij erubeſcit
enim lex filios ſieꝛi
caſtigatores paren

tum vt hic ⁊ in autj.

de nup..ſi veꝛo ex
pectet coll. iiij. ibi
circa talium. ⁊c.⁊.ð
titu. i.l. fin. in fi.ſed
ar. contra. ff. de cõ⸗
di. ob cauſam.l. iij
.§. ij. YItem quð fal
lit ĩ caſu quod hic
dicit vbi pater plẽiſ
ſimam poteſtatẽ ñ
habet. vt. j. de ſentẽ
tiam paſſis.l.fi.
m Mobiles vel im
mobiles. ſed an ex
tinguatur vſufr. pa
tris rerum mutatõ
ne. ſi pater ediſicat
domum in ſolo fi⸗
lij. v. non quuʒ að
hbuc duret aduenti
ciuʒ.⁊ ſic vſuſſꝛ. du
rat.ſec in alio fꝛuc
tuario.vt.ff. de vſu

fruc.quotiens..fi.

n Ipgſe lucretur. nõ
explicat an teneat f

miſſio vel diutu:na

donatõ viuente pa
tre. ſed moꝛte eius

dicit eam confirma

ri.accur.

o Quum autẽ. con

ſtantiniana quã nõ
babemus.

p Non ſolent. ſed

gqnue ſunt que non
acquirũtur tempoꝛ
Conſtantini. e. a
matre delata.vt 65.
ii.i.l. i. T ideʒ hic
babes inſti. ꝑ quaſ
per. no. ac. 5. H quo
q;.accur.
q Maioꝛel. i. parẽ
tes.
Amplioꝛes. quia
dimidiam uſuſfꝛuc
tus habebat in om
nibus aduenticijs
non ſolum in mat

nis.
Segdd niſi. ⁊c. vt. x.
Ij.de emancipa.li.

l. ſin. Sed in eo g

manumittit ſeruum
contrarium ſeruat᷑.
quiavidetur donaĩ
peculium miſi exp̃ſ
ſe retineat. vt. j. de
pecu.eius qui libeꝛ

5

auli uel proaui eundem uſũfr.uel ꝙ;

ex hoc ad filioſfa.peruenit ut pote
patri debitum ſibi uendicare:ſed
quaſi diuturna donatione ĩ ſilium
celebranda qui uſũfr. detinuit quẽ
patrem habere oportuerat ita cã ĩ
lelligatur ut uſumfr.eundem poſt
obitum patris ipſe lucretur.pente
ius exactionis quaſi ſibi debue a ſi
lio qui uſumfructum conſenſu eiuſ
poſſidebat ſue poſteritati l ſucceſſi
oni minime tranſmittente:quatenꝰ
in omni pace inter ſe ſucceſſio eius
permaneat:nec altercationis cuiuſ
dam maxime inter fratres oriatur
occaſio.Cum autẽ conſtantiniana
lege cantum erat ſi filiiſam.ab his
qui eos in poteſtate habeant nexu
pino per emancipationem liberen
tur debere patrem terciam partem
bonoꝛum que acquiri non ſolent
qua remunerationis gratia a filio
accipere vel retinere.Et ex hac cau
ſa iteruʒ pars non minima ſubſtã
tie liberoꝛum adimebatur ſancim
huiuſmodi caſu interueniente ⁊ e/

mancipatione liberis impoſita nõ

terciam partem dominij rerum mi
nime acquiſitarum ſed dimidiam
vſumfrue.apud maioꝛès quod e/

mancipationem donant reſidere.

exceptis ⁊ in hoc caſu caſtrenſibo
⁊ quaſi caſtrenſibus tantummodo
peculijs: quibus nihil ex hac cau
ſa dimminuatur. Sic eniʒ nec libe
ris cuiuſcunq; ſexus aliquid domi
nij auferetur: ⁊ patribus ãplioꝛẽs
patrimonij vſuſfruc.aſſignabituꝛ.
Hoc obtinente ⁊ ſi in emancipatõ
ne ſibi parentes hoc minime ſeꝛua
uerint ſèd niſi ſpecialiter uel in emã

cipatiõe huic pꝛemio renũtiauerit

uel donatione ſacta ſeſe ⁊ ab huio
modi beneficio alienauerint ⁊ in li
beros hoc traſtulerint maneꝛe ad
eos etiam tacentes ius ⁊ beneficiũ
vſuſfruc.retinendi:ut poſt obitum
eoꝛum ⁊ vſuſtruc.in omnibus me
moratis cauſis ad eos perueniat
quoꝛum dominium eſt. ſcilicet ſen
dũ ꝙ iaʒ diximuſ in ſucceſſionibꝰ
eoꝛum omnibus ſeruandis que ð
maternis ⁊ nuptialibus bonis cõ

ſultiſſimis legibus diffinita ſunt.
S

Sed quum tacitas bypothecas
tam veteres leges in quibuſdã cer
tis caſibus introduxerint quã nòs

in maternis ceteriſq; quas ſeruare
neceſſe ẽ ⁊ dubitabatur ex quo hy
pothecas competere opoꝛtet utrũ
ne ab initõ an ex eo tẽpoꝛe ex quo

male aliquid geſtum eſt compẽdio
ſa narratione interpꝛetamur initi/

)

me. l. i. accurſius floꝛentinus legum doctofi

t Agd eos.ſcilicet fiios emancipatos.

u Diximus..de bonis maternis.l.i.ij.. iij.

Sed quum tacitas.ᷣintroduxerint.vt per

um geꝛende uel dſerende admini
ſtrationis uel obſeruãtionis eẽ ſer
uandum ⁊ nõ tempus ex quo ma
le fuit aliquid geſtum.
Dem. Auguſti ⁊ Ceſſares Julia
no. pp.
Am mult pꝛiuilegia impe
rialibus donationibus iaʒ
pꝛeſtita ſunt:dignum incrementuʒ
⁊ hijs cõferre noſtra dignata ẽ cle
mentia. Si quis igitur a ſereniſ
ſimo principe uel a pijſſima augu/
ſta ſiue maſculus ſiue femĩia dona
tiones ſit conſecutus vl conſecuta
ſiue mobilium ſiue immobilium ſi
ue ſe mouentium rerum filiuſfam.
tamẽ conſtitutus uel conſtituta ha
beat huiuſmodi res omni acquiſi
tione abſolutas:⁊ nemini eas acq
rat:neq; earum uſumfruc.pater ul
auus uel pꝛoauus ſibi uendicet:ſʒ
ad ſimilitudinem caſtrenſiſ peculij
omnem facultatem in eaſ filii uel ſi
liefſamilias habeant.ut enim impe
rialis ſoꝛtuna omnes ſupereminet
aliàs ita opoꝛtet ⁊ pꝛincipales libe
ralitates culmen pꝛebere pꝛecipu/
um.
Dem.a. Joanni.pᷣbp.,.
Am noͤn ſolum in materniſ
rebus que filijſfami.defeẽtuꝛ
ſed etiam de alijs omnibus que ac
quiſitionem effugiunt: ⁊ maxime
poſt nouellam noſtri numinis le
gem que omnia extrinſecus ad fili
oſtami.perueniunt.⁊ non ex pater
na ſubſtantia ſunt.non eſſe acquiꝛẽ

da patribus ſtatuit:niſi tantummo

do ad uſũſr.uarie altercatõeſ ſint e
xoꝛte ⁊ vai euẽt variq; contietur
tractatus ⁊ ſemper in iudicijs uer
ſantur neceſſe eſt vtiliter apertiſſie
q; omnia dirimere. Sancimus
itaq; in omnibus rebus que effu/
giunt quidem dominij acquiſitio
nem ſed vſuſſruc.tantum patri of
fertur uel alijs parẽtibus a filiofa.
cuiuſcunq; gradus uel ſexus ſiue
pater adire filiuʒfami.integre etatiſ
compellit:⁊ ille reclamandum exi
ſtimat:ſiue filiuſtami.adire cupit ⁊
pater in contrariuʒ inclinat libeꝛã
habere licentiam ⁊ patrem ipſum
ſibi adire hereditatem recuſante ſi

lio: ⁊ omne ſiue damnum ſiue lu

crum in ſuam habere foꝛtunam:
nullo ex hoc pꝛeiudicio ſilio gene
rando. Siue econtrario patre re
cuſante filius adire hereditateʒ vo
lueꝛit nullam acquiſitionem nec u
ſumfruc.patri offerri ſed ipſum fili
um ſibi imputare ſi quid ex hocↄ
tigerit nulla actione nʒ contra pꝛeʒ

totum ti. C.⁊.ff.quibus.c.pi.

ta.contra. .
3 Nos.vt ⁊.j.qui po .iĩ pi.

.l. fina. ⁊.ð. de ſecun. nup.

ſi quis pꝛioꝛis..fi. habet
ergo pꝛo conſtanti res pa

tris filio obligari.⁊ ſic ẽ cõ

tra.ð.eo.l.S.non autem ſo
lu. vt ibi.
a Dubitabatur. ſpete quũ
in noſtro caſu quo eodem

modo conſtat contractam

bypothecam.
b Initum .ſic ergo pigno

ris obligatio precedit per

ſonalem ſicut fideiuſſor.vt
inſti. de fideiuſ.ꝭ.i.⁊ ad h
.ff.qui po.in pi.l.i.

—

c ¶Deferende.ideſt tempoꝛe

quo filius queſiuit. nã iũc
poteſt gerere vel non geꝛer

d Obſeruationis.pꝛo eoðᷣ

ideo quia per geſtionẽ bo
na ſeruantur.
e c AVm multa pꝛeſti⸗
ta ſunt.vt.ð.de do
na.inter virum ⁊ vxo.l.p.
⁊.j.de dõa.ſancimus..i.
⁊ ſic de ſimiliba ad ſimilia
pꝛocedit.
Alias.ſ.foꝛtunas.
gyc Zm non ſolum.
legem quam habel
ö.e. F. cum opoꝛtet.
h Aire heꝛeditatem. pnta
vel dic adire generaliter.i.
lucrum inire vel acquireꝛe
i Recuſante filio.ĩ hoc cor
rigitur ius vetus nam nõ
aliter poterat oliʒ talis he
reditas queri niſi pꝛecedẽ
te iuſſu patris ſilius adᷣat
vt.ff.de acqui.here.ſi quis
mihi bona.S.iuſſum.⁊.ff.
ad tre.ſeruo inuito in pꝛi.
Item an habeat bic locuʒ
ſi filius habeat ſubſtitutuʒ
ar.quod ſic.j.e.in ſi.nam
⁊ pater ⁊ filius eadem ꝑſo

na reputantur.vt.ð. de im

pu.⁊ a.ſubſti.l.fi. Item ã
idem ſi vocetur ab inteſta⸗
to filius videtur quod nõ

yt. j. e. l. in fi. ſed adhuc pu

to idem pꝛopter pꝛedictaʒ
rationem.quia eadem per
ſona cum filio videtur. IJtd
an idem in ſeruo vt eo no
lente adire ꝙ poteſt etiam
domino volente. vt. ſ. adit

tatur dominus. e. ñ puto

yt.ð.de here.inſti.l. cum /p
ponas. Item an ideʒ in q̃ᷓ
rela ſi filius delataʒ ſibi q̃
relam recuſat an deſeratur
patri..non yt. ff. de lof.

—5ce

dicitur ſententia. an poſt conteſtationem litis ⁊ pꝛobationes pel⸗

tica

teſta. papi.in pꝛincipio.accurſius. wen
a Danda.creditoꝝ heꝛeditario vel ſimili. . feſſiones inductas ⁊ tunc ſit ſententia.vt dicta.l.ſi debitori ⁊ alia Puun
b Contractus. non ergo eſt hec lex ſpãlis in heꝛeditate tantum.i. in ijs dicta.l.pꝛoinde. Item an coꝛam ar bitro filio agente debeat con nn
que in vltima voluntate tantum relinquuntur ſed etiam in contractibus ſentire pater videtur quod ſic.vt.ff.de arbi.l.i.ſed puto contra.vt ulii
inter viuos. vt ⁊.j.e. . ſi.⁊ ſic eſt contra.fl.de peculio.l.ſi quis ſeruum.. eff. de peculio.l.iij.S.ſʒ ſi filꝰ. Item an li.con.debet cõpelli ſi ſorte m
etiam vbi dicit patrem vel tũc quoquo modo 3 ui
dominum teneri inuitum. . ſuit omiſſum. uel en
ſed non tenetur inſolidum danda ubi aduerſus eius uoluuta ſi ipſe pater ab initiò fuiſſet heres valeat ſi poſtea cõ
vt h̊ ſed peculiotenuſ vt iob tẽ fillus adhuc hereditatẽ uel lega inſtitutus: eo videlicet ſubiacente ſentiat..non com —
eEFilius.ſimili modo ⁊ h tum uel fideivmiſſum uel quicquu omnibus oneꝛibus hereditarijs ⁊ pellitur.nec ſponte *
eſt nouum ius.nam olim ex quocũque titulo ſiue donatoniſ omnia cõmoda habituro:⁊ ad fi· conſentiens pꝛoſic n
tantum quattuoꝛ vel quin ſiue ↄtràctus alteriu ſibi acquirere lium nullo peꝛiculo redundante: quia ſtetit ĩ indicio u
q; immo ſex actiones com malueri neq; aduerſus filiũ ſimili ⁊ hec quidem in hiis caſibus ob/ ſine voluntate.nec ſͤhan
petebant filioſa.vt.ff.ð ac. modo actione extendẽda:ubi recu ſeꝛuanda ſunt quibus diſcoꝛdia in obſtat. ff. de ꝓcur. wini
⁊ ob.l.filiuſfa.⁊.l. in factũ ſante eo ſua pater auctoritate hec ter patrem ⁊ ſilium uertitur. Abi licet quia ibi habet Y nli
ſed hodie omnes ex aduẽ ſibi uendicet huiuſmodi aditionis autem uoluntas eoꝛum in unũ cõ catum cuius noie a in
ticia caula vt hic.⁊ habes. tramite ex preſenti lege patri cõpe currerit ⁊ pater vſumſruc. ⁊ filius gitur hic filio ſuo ñ Anich
eff. de iudi.ſi longius. .i. tente: ſed habeat pater omnẽ liceti habeat pꝛopꝛietatem ⁊ in agentibꝰ pꝛis nomie agebat hln
d Deceſſitate.imponenda am et actiones mouere et ab alijs ⁊ in fſugientibus pater quideʒ ſuſci Item opponitur nitone
captis pignoꝛibus.vt iſti. pulſari:ubi ad eum totũ cõmodũ piat actionem ⁊ moueat: cuiuſcũ eo quod ẽ.ð.ð col. din
de ſatʒ.tu.⁊ cu.S.quibus ⸗ↄ aduenit ⁊ filiuſ ſimili modo in agẽ ꝙ; etatis ſiliuſ inueniatur adhibea auten. quod locuʒ ulirſi⸗
ſtitutionibus. vlł indicẽdo do ⁊ pulſando ſolus habeat deiri tur:autem ⁊ filioꝛum conſenſus:ni vbi admittitur etiã unm
multam vel alijs remediis mentum ⁊ commodum neceſſitate ſi adhuc in pꝛima ſunt etate conſti ſine conſenſu ĩ qui ultſii
pꝛetoꝛis.vt. f..de ventre. n per officiuʒ iudicis patii imponen tuti vel lõge abſunt ſumpnbus vi buſdam caſibus ſʒ lii⸗
ſpi.l.i. .. quid eꝛgo.ar. tam da tantummodo filio cõſentire uel deliceta patre pꝛopter ꝛeꝛum incie ibi ſpeciale fauoꝛe en
contra.inſti.de acquiſi.per agenti uel fugienti ne iudicium ſine menta faciendiſ.quum enim nuda dotis. Item oppoi riui,
ar. 5. fi. Quid ergo ſi patẽ prima uoluntate uideatur conſiſte pꝛopꝛietas apud ſilium inuenitur tur. ff. de mino. dei Vlgl
interpellatus non conſẽtit re.⁊ hoc quidem ſi plene ẽtatis fili ex qua ſubſtantia poſſibile eſt euʒ q;. S.ſed vtrum ibi. crkn
2 iudex pꝛocedit in cauſa à us eſt qui paternam voluntateʒ ſe ſumptus litis dẽpendere. Sin at ⁊ quideʒ iuuito pa Pyreſe
valet iudiciuʒ. videtur vale qui non patitur. Sin autem in ſeo es alienum ex defuncti perſona de tre ⁊c̃. ſed dic illud Uerend
re quaſi ſufficiat patrem ſu da etate adhuc filius eſt ⁊ heꝛedita ſcendii:quum etiam apud veteꝛes in actione in factũ (ENon
vt in poſ.le.l.i.. non exi/ heꝛeditatem noluerit:vel patre vo poſt detractum es alienum ſuper cutione hic autem olki
git. Econtra quod non qꝛ lente ipſe reclamauerit ſiquidem r ſederit habeat pater licentiam ex de cauſa pꝛincipali (bic,
cum effectu debet conſenti cuſauerit filiꝰ licentiam damue pa rebus heꝛeditaꝛijs pꝛimum quidẽ quia conſenſerat in imn
re ar.ff.quod quiſq; iuris tri ſimili modo hereditatem adire mobilibus ſin autem non ſufficiũt pꝛima. Iteʒ ſi agat ornt
.l.i.in fi. quod videtur veꝛi eam pleno iure babere iis omni ex ĩmobilibus ſufficientem paꝛtem filius ĩ cauſa caſtiẽ Vnol
us.ſʒ ſi pꝛ ↄpuli ↄſentit. vi bus que ſuperius diximus locum nomine filij venundare:vt illico ꝛd ſi vł quaſi an exigi eptn
detur iudicium non vale. habentibus. Sin autem patre re datur es alienum ⁊ non vſurarum tur patris conſẽſus in u
yt.ff. de iudi.l.ij.ciꝛca pꝛĩ. cuſante filius adire maluerit dam nomine pꝛegrauetur. Quod ſi pat᷑ videtur quod non nn
⁊.ff.de auc.tu.l.i.S.fi.ſol. quidem licentiam ei hoc facerẽ.pa hoc facere ſuperſederit ipſe vſuꝛaſ yt ar. ff. ad macce.l. Prbu
illud quando quis cõpel tre autem nolente res ſilij gubeꝛna vel ex redditibus vel ex ſubſtantia ij. Econtra quð ſic mi
litur/agere vel defendeꝛ h re pꝛopter cauſe neceſſitatem hẽat ſua omnimodo dare compẽllitur per.l.iſtam qð pu
autem agenti conſentire. facultatem filius adire competete Sin autem legata vel fiddeicom to verum. Item an uto
Item ſi pꝛocuratoꝛio noĩe iudicem ⁊ ab eo petere curatoꝛem miſſa ſiue annalia ſiue ſemel relic⸗ in publica actione. n
agat filius quod poteſt.vt herèditati dari: per queʒ guberna ta imminent huiuſmodi perſonis quaz filius facit.q nt
eff. de pꝛocu.filiofa.. ipſe tio rerum in eum delatarum pꝛoce ſiquidem tales redditus ſunt q ſuſ idez ratone predie A
quoq; filius an egeat pꝛis dat in vtroq; caſu in integrum re- ficiant ad annalia legata pater ex ta ſic conigitur. ſi A
conſenſu non videtuꝛ.quũ ſtitutionis auxilio minime ei denẽ huiuſmodi redditibus hec depen ð adu.l.it libẽaſ „H wn
