nifeſtis appetijt: vel inimicis eius

ſuas amicitiãs copulauit: atq; ĩ ali

is ſic verſata ẽ:vt inimica eius po
tius quam mater credeꝛetur. hoc
pꝛobato etiam inuita acquieſcat ſi
lij voluntati.
Mpa.ʒeno.a. Sebaſtiano.
Voniam nouela conſtitutõ
diui Leonis ante nuptias

donationem a filio conferri ad ſi

militudinẽ dotis que a filia confer

tur pꝛecepit: ⁊ ante nuptias dona

Beferatur. vt ⁊. ff. e.nam ⁊ ſi parentibus.
m Amicitias.hoc hodie non eſt.ſed alie ſic que ſant hie. vt in ant.vt quů
de ap. co. 5. ? hoc colla. viij. Et nõ. hic ar. ad feuð.vi.ff. de of. pꝛe. yrb.l.i·

FS. cum patronns.

n Qrederetur.inquiri diligenter debebit.
o Probato. ab heredibus filij. nec enim mater hoc pꝛobat ⁊ ita videtur
dr̃a tractetur de ingratitudine aſcendentiũ vt pꝛo eis pᷣſumat.an deſcẽdẽ
tium. ? tunc contra. ⁊ ẽ ratio qꝛ amoꝛ plus deſcendit qᷓ aſcendat.vt. ff.
wꝓ metus cã.l.iſti quidẽ.s.fi.hodie vero heredes pꝛobant.vt.j.l.oĩ mõ.
p Aoluntati. vt ⁊ j.de ſecundis nu.l.ſi.
q q Voniam nonella conſti. quã habes.j. de col.l.vt liberis.

M Imputari. yt. j. de rei vx. actio.S.videamus. ſed non eſt bona rõ

vt ideo debeat computari in quartam.quia conbfertur.vt.j.de coſ.
illud. ⁊.j.e.ſi quando.ſed ſie accipe ſimilitudinem.qꝛ ſicut añ nu.
donatio conſertur ad ſimilitudinẽ dot᷑.ita ⁊ cõputatur in quartã
ad ſimilitudinem dot᷑.an autem in dote poſſit inſtitui.dixi.ff.de

mino.l.iij..ſed vtrunq; in fi.ð.

tionem filio ĩ quartam pꝛec ipimꝰ
imputàri: Eòdemq; modo quũ
pater vel mater pꝛo filia dotem:vlł
pꝛo filio ante nuptias donationeʒ
vel auus paternus aut maternus
vel auia paterna vel materna pꝛo
ſua nepte vel pꝛo ſuo nepote:velꝓ
auus ſit paternus aut maternus/ꝓ

Aauia paterna vel materna:pꝛo ſua

pꝛonepte vel ꝓ ſuo pꝛonepote de
derit:non tantum eandem dotem
vel donationem cõſferri.veꝛum eti
am in quartam partẽ ad excluden
dam inofficioſi querelam:tam do
tem datam:quã ante nuptias dõa
tionẽ pꝛefato modo volumus ipu
tari:ſi ex ſubſtantia eiuſ pꝛofecta ſit
de cuius hereditate agitur.
Mpa. Juſtinianus.a. Nẽne.
Mimni modo tẽſtàtoꝛũ vo

luntatibus pꝛoſpiciẽtes:ma

gnam ⁊ inumerabilem occaſionẽ
ſubuertẽde eoꝛum diſpoſitiõis am
putare cẽſemus.⁊ in certis caſibus
in quibus de inofficioſis defuncto
ꝛum teſtamẽtis vel alio mõ ſubueꝛ
tendis moueri ſolebat actio:certa
ſtatuta lege tam moꝛtuiſ conſule

re quam liberis eoꝛum vel alijs p

ſònis quibus eadem actio compe
tere poterat.ut ſiue adijciatur ĩ te
ſtamento de adimplenda legitima
poꝛtione ſiue non:firmum quideʒ
teſtamẽtũ ſit:liceat uero ijs pſonis
que teſtamẽtum quaſi inofficioſũ
uel alio modo ſubuertẽdum queꝛi
poterãt id ꝙ minus poꝛtione legi
tima ſibi relictum ẽ ad implẽdam
eam ſine ullo grauamine uel moꝛa
exigerẽ. Si tamen non ingrati le
gitimis modis arguàntur:quũ eoſ
ſcilicet ingratos circa ſe fuiſſe teſta
toꝛ dixiſſẽt. Nam ſi nullam eoꝛum
quaſi ingratoꝛum fecerit mentõeʒ
non licebit eius heredibus ingra
tös eos nominare: ⁊ huiuſmodi
queſtionem introducere. Et hec
quidem de ijs perſonis ſtatuimus
quarum mẽtionẽ teſtantes feceꝛint

dandi. vt. ff. de lib. ?⁊ po.l.i.ſecunda ⁊ tercia.
¶ Vel ſdeicõmiſſo.hodie vero iur̃. inſtitutionis ꝙ dicit vt diri

mus.S.e.autem noniſſima.

ſEodẽq; dixit quũ

pat᷑ dedit nũc quũ
mulier vel alia aſcẽ
dens accur.

t o Mni mö.

alio mode
bt p contra ta.

u Perſonis.vt ne

potibus ex filio. vł
dic parẽtibꝰ ⁊ fratꝛi
bus vel dic etia pa
troniſ. quia ipi dñt
agere ad ſupplemẽ
tum. vt. ff. de bonil
li.l. etiam. F. totienl
⁊ inſti. de ſuc. li. F.
ſi vero teſtamentũ.
Sed non videtur
hoc nonuʒ eſſe qð
dicit de repletione
vt. ff. e. ſi nõ moꝛtis
ſed ibi a cõpoſitoꝛi
bus noui iuris ſu
it appoſitum.

x Exigere conditõe

ex hac lege.

y Arguatur. ab be

redibus ⁊ ſic corri
git ꝙ ẽ. S.e. liberi.

3 Dixiſſet. ⁊ cãm in
gratitudiniſ inſern

it. vt ĩ aut.⁊ quũ ð
ap.co. F. ſiue ergo
omnes. coll. viji.
a Mon licebit at.
ꝙ heredes domini
non poſſunt aufer

re fenð pꝛopter ſel

loniam domino⸗
miſſam.ſi domin⸗
nil dixit dum vixit
vt hic ⁊ ar. j.de te
no. do.l.i.⁊.ſi.⁊.ſf.
de pꝛoba.pꝛocula.
.5. e. ſi mater. Itez
nõ.ex verbo arga
antur quem pꝛeſũi
bonũ niſi malusꝓ
betur. vt dixi. ff. de
pꝛobat.ñ ẽ neceſſe.

b Ingratoſ. ſũt eni

multi modi exheĩr

d Vetera iura. vt poſthumus rumpat. vt.. de poſthu. bere.l.i. na
tus ſuus ipſo iure infirmet. vel per contra ta. ſi fuerit pꝛeteritus.e

mancipatus autem per contra ta.ſi exheredatus vel pꝛo exhere
dato babitus agit querela vt.j. de lib. pꝛe. vel exhere.l. fi.
e Imputari.⁊ illa non ſolum pꝛedicta hac.l.⁊ nõ.ꝙ quedam ẽ mi
litia.i.redditus ſiue officium vnde redditus pꝛouenit que poteſt

vendi.quedam que certum quid heredi permittit. licet vendi non

poſſit. de qua hic dicit.⁊.j.de pig.l.fi.: in ant.de exhi. intro. .
optim um.coll.v.⁊ h cõputatur in quartam.? conſertur.vt hᷣ alia

Mn
gl ſu
ceretfnl
p anos d
lenbidit
pino milt
ſan rech
nuz ipo
unc acuur
5 Obune
Decederetn
guunnm
len onſn
Uptumnon
lam imput
(Blemnuan
bus inpe
ſlentia ſu
Cpunli
ſentanis.
iaij.

onpunn

nincaſten
lumanon
ſide ſlen
llnj.
14 E
ſne
14 E
fo.
Konbabp⸗
wbdel
9Biune

volbugerſin

rpritu.

dubſidt ti
mwnl qruiͤf⸗
Greacſehtn

leleiun ſ

riſt deſh
iiwoteſmti
A rſ
doeſpnn G
dectde hhlin
7eltöͤfts
ſalbiecinin
bus oni irte
teppoemn.
1 Liigrrentt
arbeehg,
Mpimmb
Ndlbnat ſton

Rgiselhen

3 Dirfatnt
Inniiſin

Kientt gii .

pen iutz
ommnescolei⸗
1 Monldts
berelndni
non poſini
ſeſenudntoel
crian dnie/
niſin, ldonn
loickoontit
theter, ſde
wodolitl,
Nepvbnon
ſadſtlici
zelnacr A
Noͦer d
Anir enyti
boninii niin
boin Kiin
gbek iitt
Pignnli
Gult nod

Aue cuʒ perſona ſi

nitur. ⁊ nihil ad he
redem tranſit. ⁊ il
la non computatuꝛ

nec confertur. vt A

contrario.vt.ff. de
col. bo.l. i.S.ſʒ an
id. vel ibi datũ pꝛe
cium pꝛo militia di
cit non conferri. ñ
id ꝙ militia hodie

f Eo ꝓ.q.d.aliquiſ

quomodo põt iu
crari.accu.

g Teſtatoꝛis. puta

erat ſtatutũ vt ſi de
cederet militãs p⸗
.x.ſnos dentur de
cem br̃di eius a do
mino militie ⁊ mili
tia redit ad domi
nuʒz. ſi poſt. xx. an.
tunc.accur.

h Obtinet. l. ſi tũt

decederet militans
quantum ad here
dem tranſmitteret.
tantum nunc in q̃r
tam imputabit.

i Silentiarijs. qui
bus imperatoꝛ ſua
ſilentia ſub ſecreto

cõmittit.

Kk Capitulis.vt. j. ð

ſilentiarijs. li.x ij.l.

¶Compntentur. eſt

enim caſtrenſe pecu

lium eius vel quaſi

yt. j. de ſilentia rijs

m ꝗq Ae nupeꝛ
ſancimus.

vt. ð. l. pꝛoxima.

n ꝗq Voniam i

ptꝛioꝛibuſ ſã
ctionibuſ.vt. ð.l.oĩ
modo.⁊.l. pꝛoxĩa.
o Brauamen. veln
ti vluſtructus ⁊ ſic
eſt contra.ff.de vſu
fru.le.l.vxoꝛi.So.

illa corrigitur vi di

Ximus.S.e.aut᷑.no
uiſſuma.

p Tollatur. vt arg.

.ff. de iure pa. ſiue
J.excluditur. niſi
fecerit pꝛoſpiciens
filio. vt.ð.e.filius.

2. l. ſi pater. 2. f. de

yulg. ſub cum filio
yvel niſi voluerit. ei
facere teſtamentum
ſubſtituendo direc
to non per fideicõ

miſſum vt. . e.l. x

tribus.⁊.j.l.pꝛoxi.

⁊ aliquam eis quantitatem in heꝛe
ditate uel legato uel ſideicõmiſſoꝰ
licet minoꝛẽ legitima poꝛtione reli
querit. Sin uero uel pꝛeterierint
aliquam eoꝛũ perſonam iam natã
uel ante teſtamẽtum quidem con
ceptam: adhuc uero ĩ uẽtre conſti
tutam :uel exheredatione uel alia
eoꝛum mentione facta nihil eis pe
nitus reliquerint: tunc uetera iurã
locum habere ſancimus nullaʒ ex
pꝛeſentepꝛomulgatione nouatõeʒ
vel permutatiõeʒ acceptura. Jm
putari uero filijs alijſqʒ perſonis
que dudũ ad inofficioſi teſtamẽti
querelam uocabantur in legitimã
poꝛtionem:⁊ illa uolumus que oc
caſione militie ex pecunia moꝛtui
in eiſdem perſonis acquiſite poſſe
lucrari eas perſonas manifeſtum
eſt. Eöò ꝙꝙ talis ſit militia ut uendat᷑
uel moetuo militãte certa pecunia
ad heredes eius perueniat:ita tam̃
ut ille gradus eiuſdem militie iſpi
ciatur:quẽ in moꝛte teſtatòꝛis mili
tans obtinẽt: ut tanta ei pecunia ĩ
legitimam poꝛtõnem computetuꝛ
quantam dari conſtitutam eſt: ſi
in eo gradu moꝛtuus eſſet:is qui
militiam ex pecunijs teſtatoꝛis ad
eptus e ſt:e xceptis ſolis viris ſpec
tabilibus ſilentiarijs ſacri noſtri
palacij:quibus pꝛeſtita iam ſpecia
lia beneficia tam de alijs capitulis
quam de pecunijs ſuper memoꝛa
ta militia a parentibus eoꝛum da
tis: ne in legitimam poꝛtionem e
is computentur rata eſſe pꝛecipi
mus in ceteris vero perſonis pꝛe

dictam obſeruationem tenere vo

lumus.
Dem.a.Mẽne.pᷣBp.,.
Ae nupꝑ ad teſtamẽta obſer
uanda nec facile retraciãda
ſanximus vt ratione falcidie mini
me illis perſonis derelicte que ad
inofficioſi teſtamenti querelam ex
pꝛioꝛibus vocabantur legibus nõ
periclitentur teſtamenta ſed quod
deeſt legitime poꝛtioni.ideſt quar
te parti ſcilicet ab inteſtato ſucceſ
ſionis tantum repleatur:exceptis
illis quibus nihil in teſtamento de
relictum eſt:in quibus pꝛiſca iura
illibata ſeruamuſ:etiam ad teſta
menta ſine ſcriptis facienda locuzʒ
habere ſancimus.
Dem.a.Mẽne.pᷣpᷣ.
Aoniãm in pꝛioꝛibus ſanc
tionibus illud ſtatuimus vt
ſi quid minus legitima portione
ijs derelictum ſit qui ex antiquis
legibus de inofficioſo teſtamento
actionem mouere poterant hoc re
pleatur ne occaſione minoꝛis quã
titatiſ teſtamẽtum reſcindatur hoc
in pꝛeſenti addendum eſſe cenſem
vt ſi conditionibus quibuſdã aut
dilationibus aut aliqua diſpoſitio
ne moꝛam vel modum vel aliud

11t

grauamen introducente eoꝛum iu
ra qui ad memoꝛatam actionẽ vo
cabantur munita eſſe uideãtur ip
ſa conditio vel dilatio vel alia diſ
poſitio moꝛam vel qðcunq; onus
introducens tollatur: ⁊ ita res pꝛo
cedat quaſi nihil eoꝛum teſtamen
o adaduum eſſet.
Dem.a.Demoſtheni.pPpÿ..
Jꝗ quis ſuo teſtamentò ma
ximam quidem poꝛtionem

libeꝛo derelinquat miuſculaʒ autẽ

alij vel aliis de ſtirpe ſua pꝛogeni
tis ipſam tamen legitimàm ſiue in
hereditate vel in legato uel in fidei
cõmiſſo ut non poſſit locus inoffi
cioſi teſtamenti querele fieri ⁊ ille
quidem qui ex paruulo genitoꝛis
ſui conſequebàtur ſubſtantiaʒ eaʒ
ſuſcipere maluerit qui autẽ ex ma
ioꝛe parte eam amplexus eſt ſiue
unus uel plures ſint non ſtatim ⁊
ſine cõtentioſo pꝛopoſito vel ulla
moꝛa eam reſtituere uoluerit ſed
expectato iudicioꝛũ ſtrepitu ⁊ mł
tis uarijſq; certaminibus habitis
poſt longum tempus ex ſententia
iudicis vix eam reddiderit: crude
litatem eius pena competenti ag
gredimur ut ſi hec fuerint ſubſecu
ta non tantum in id ꝙ teſtatoꝛ uo
luit eum reſtituere condemnetur.
ſed etiam aliam tertiam partẽ quã
titatis que fuerat in teſtamento de
relicta modis omnibus reddere
cogatur:ut auaritia eius legitimiſ
ictibus feriàtur aliis omnibus q̃ i
eodem teſtamẽto uel èlogio ſcrip
ta ſunt pꝛo ſui tenoꝛe ad effectum
perducendis. Lègis autem uete
ris iniquitatem tollẽtes ut nõ diu
tius erubeſcat lex poſua quam Ju
lius paulus in ſuis ſcripſit queſtio
nibus hãc pijſſimam aggredimur
ſanctionem. Quũ enim inſanteʒ
ſuum non poſſe ingratum a mane
ſua uocari ſcripſit neq; ꝓpter hoc

ab ultima ſue matris heꝛeditate re

pelli:non hoc odiò ſecerit ſui ma
riti ex quo infans pꝛogenitus eſt
hoc iniquũ iudicantes ut alieno
odio alius pꝛegrãuetur penito de
lendũ eſſe ſancimus:ut huiuſmõi
cauſam liberis non tantum infan
tibus ſed etiam q;cunq; agentib
etatem opponi minime concedi
mus:quũ poſſit ſub conditionẽ e
mancipationis hereditatem ſuaʒ
mater filio derelinquens ⁊ patris
odium punire:⁊ iuri filij ſui minĩe
noceẽ nec ſuam naturã fallere.ſa
tis eniʒ crudele eſſe nobis uidetuꝛ
eum qui non ſentit ingratum exi
ſtimaͤri.
Dem.a. Johãni.pᷣᷣ.
J quis filium ſuum xhere

datum fecerit alio ſcriptio

herede reliquerit aut ex eo nepo

tem uel uiuum uel ĩ uentre nurus

ſue conſtitutum deliberante uero

3 2—=

pu.? alijs ſub. l. humani
tatis.ſed alij dicũt leges
predictas.S.e.corrigi per
iſtam. Item no. hic vtile p
inutile non viciari.ſic.j. de
teſtamentis.l.teſtamentuʒ

7. ff. de here. inſti. l. heredi

tas in diem.⁊.ff. quando
app.ſit.l.i.S.biduũ.ſʒ ar.
contra.ff.de arbi. pedius.
q ſ ꝗ quil libero ĩ plu
rali numero nõ ⸗
ſueuit declinari. vt. ff. de
ver.ſi.l.non eſt.
t Minuſculam. dandam
ab vniuerſali herede lł dic
ꝙ totum occupautt.
Legitimã. ergo legitimã
hic appellat minuſculam.

t Hereditate.pur̃. particda

reſtituẽda ſibi a fratre vni
nerſali herede. vt habeant
locum ſequentia.⁊ ꝙ ſubi
cit ðR legato dic hodie iure
inſtitutionis.vt in ant᷑. vt
quũ de ap.co.s.illud.col.
.viij. vel ambo fuerunt iſti
tuti. ſed alter totum occu
pauit.accur.
u Coſequebatur ſpe.
x Qudãtitatiſ.illiꝰ minuſcu
li.⁊ accipe nomen quanti
tatis large. vt. ff.de le.Diij.
quiſquis. ſed videtur ĩ to
tum amittere. vt. j. de fidei
cõ.l.fi.in ſi.ſol.vt ibi.
Feriatur. ſi.ðᷣ.de plus
pet. l. is.
5 Teſtamento ĩ ſcript.fco.
a Elogio. ſine ſcriptis.
b Legis autem repelli. ⁊ ĩ
hoc bene.
c Odio.⁊ in hoc male.
d Pꝛegrauetuꝛ. nõ. vt. ?.j.
de peñ.l.ſancimus.⁊.ff.ð
penis.l.crimine.⁊. ff.ð ijs
quibus vt indig. tutorem
in fi ⁊ illud filius non pot
tabit ⁊c.ſed fallit hoc ĩ ca
ſibus.vt. ſ.ad.l.iuł.ma.l.
pe.in fi. Item fallit.ff.de⸗

tra ta.l.iiij.S.ſi emancipa

tus ſecundum quoſdã ſed
minus bene.l.illam intelli
gunt ñ ei loquitur ð nepo
te exheredato ſed de filio.
Item fallit.fl.ð of.procõ.

pã tenetur. Itẽ fallit. ff. de
inſti.l.ſed ⁊ ſi vupillus.S.
ceterum in fi. F. . ff. ꝙ qſ
q; iuris.l.iij..ſi is.ſed ibi
põt eodem modo rñderi.
e Sub condic.vt.ð.e.ſili⸗
matrem.
fErxiſtimari. ⁊ ſic exhere
dari ñ pt.yt bic ⁊.j.de lib.
ßt. l.fi. F. ſi. dixim.
g ſ JI 9s filiũ. ↄſtitutᷣ

ſi enim niuo auo nõ ſit conceptus nullo iufe ad hereditatem eins admit

titur. vt. ff. de iniuſ.rup.teſ.ſi quis ſilio. S.ſed hoc ita.⁊ de ſuis ⁊ legit.

here.l.ticius.⁊.l.ſequenti.

a Be inofficioſo ĩnuit querelam ⁊ pet.here.eſſe idð ꝙ eſt falſum vr dixim
ff. e. qui de inofficioſo.⁊ hoc expone qꝛ agendo querela parat petitõem

Pereditatis.
b Omne adiutoꝛium pꝛo
prium quũ pater eum pꝛe
cederet. vnde non debuit

exheredari.vt hic ſubijcit

⁊ ſr̃uixit ⁊c̃.⁊. ff.de iniuſ.
rup.te.l.ſi quis filio.S.i.
Item ⁊ hereditariũ ⁊ hoc
ſubicit neq; enim ⁊c̃.
c Pater qui ⁊ filius eſt.
d Mepoti.ſ.defũcti aui ac.
e Reliquit.nõ enim habu
it qꝛ ⁊ poſtea ⁊c.⁊ ſic ſe pꝛe
parare non potuit. vt.j.l.

.pp. S. fi. ſi autem adijſſet ne

pos ſuccederet vt ſuus.yt
.ff. vnde li.l.ſcripto.
Aelleia.iõ dixit ſuꝑuixit
qꝛ lex velleia dicit fuliũ eo
caſu loco patris ſuccedere
quũ pater vino auo deceſ
ſerit ⁊.fl.ð liberiſ ⁊ pↄhu.
.l. gallus in pꝛin. . 5. nunc
de lege.

g. Cauſam.i.querelam ipo

aut iur̃ reſcindere non pft᷑.
.ff. de iniuſ.rup.teſ.ſi quis
filio expered. pꝛimo. . ?
de lib. ⁊ poſ.ſi quis pↄhu
mos.S. ſi filium. Itẽ nõ.
querelam non pꝛeparatã
tranſmitti.qꝛ ſpẽ pater ha

buit. vt in conditiõali ob

ligatione.vt inſti.de verb.
ob. §. ex conditionali.
h Etlſi.i.quãuis.
i Probationibus.yt.ð. e.
omnimodo.

k ¶Remoto. per querelam.
Eum nepotem. ſz ⁊ ſi po

namus filium ingratũ cur
repelleretur nepos ex ſua

que eſt contra.⁊ inſtitu.de

ſcripto herede filius exheredatu⸗
deceſſerit nulla hereditatis pentio
ne ex nomine dẽ inofficioſo conſti
tuta vel pꝛeparata omnẽ adiutoꝛi
um nepotem dereliquerit neq; ei
pater nepoti aliquod ius quuʒ de
ceſſerit cõtra patris teſtamentum
dereliquit: qꝛ poſtea ⁊ adita ẽ ab
extraneo eo hereditas:⁊ ſuꝑvixit
auo pater eius vt neq; ex lege vel
leia poſſit in locũ patris ſui ſucce
dere: ⁊ reſcindere teſtamentum ⁊
hic nõnulli conſulti iuris hoc ĩ me
dio pꝛoponẽteſ inhumane relique
runt. Sed nos qui omnes ſubiec
tos noſtros ⁊ filios ⁊ nepotes ha
bere extimamus paterna affectiõe
⁊ imitatione ſed ꝙ poſſibile ẽ oĩm
cõmodis proſpicientes iubemus
in tali ſpẽ eadem iura nepoti dari
que filius habebat ⁊ ſi pꝛeparatio
facta nõ eſt ad inofficioſi querelaʒ
inſtituendam tamen poſſe nepotẽ
eandem cauſam pꝛoponere: etſi ñ
heres apertiſſimis pꝛòbationibo
oſtenderit ingratũ patrem nepot᷑

circa teſtatoꝛem fuiſſe teſtamento

rèmoto ab inteſtato cum vocari ni
ſi certa quantitas patri eius minoꝛ
parte legitima relicta ẽ tunc eteniz
ſed nouellam noſtri numinis con
ſtitutionem repletio quarte partis
nepoti ſupereſt:ſi qua patri eius ↄ
petebat ⁊ perfruatur noſtro bene
ficio a vetuſtate quidem neglectus
a noſtro autem vigoꝛe recreato ni
ſi pater adhuc ſuperſtes vel repu
diauit querelam: vel quinquẽniõ

tacuit ſcilicet poſt adita hereditatẽ

ſue.li..ſi vero teſtamentum.ʒ.hic ex perſona patris volebat admitti ibi

ex ſua perſona.vl dic ꝙ hic ẽt ex ſua perſona non admiiitur.qꝛ hic ne
pos erat pꝛeteritus.⁊ pꝛeterito nõ datur querela.ſecus ſi fuiſſet expereda
tus hic nepos. dic. vt.ff. e.l.pater flium. “
m Quinquẽnio.ad hoc.õ. in quibus ca.i inte.reſti.ñ ẽ ne.l.adoleſcentie.

n Hereditalẽ. hoc referas ad vtrunq;.nã nec ante aditam hereditatẽ repu

diatio querele valet. vtpote quũ hereditate adita naſcatur.vt.ff. e. pap.
GS.ſi cõditioni.⁊ de acqui.here.is qui heres in pꝛin.nec quiquẽniuʒ etiã

apud heredem niſi demũ adita hereditate. vt.j.e.ſancimus.S. p. ⁊. F. fi.
o ſ ꝗ quando conceditur. qui alias non poterat teſtari. vt. ff. de teſta
mentis.l.eius.S.i.⁊.l.de ſtatu.ſi autẽ al poterat teſtari ſolẽnitas
remiſſa videtur ne nil operetur conceſſio.vt.ff.ad munici. l.i.⁊.ff.de le.i.
ſi quando. ⁊.ff. de conſti. pꝛin.l.§l.
p Faciõm ⁊ in actia accipe ſignificatione.vt inſti.de here.qua.⁊ diſ.s. te
ſtamenti. Sed vr libere concedi.vt.ff.de bo.li.l.etiam. .i.que ẽ cõtra.
So.ibi ſciens pꝛinceps alienũ libertũ teſtamẽti conceſſit factionẽ.hic ne
ſciebat liberos hẽre.vł ibi dixit nõ obſtante lege aliqua hic non vl ma
gis liberis debetur hereditas quam patronis. Itẽ cõtra.ff. ð iniuſ.teſ.
l. ſi quis ex.S.ſʒ ⁊ ſi quis fuerit. ſo.quũ conceditur pꝛiuilegiũ militi vf
ei cõcedi quaſi militi.⁊ ideo iure militari põt teſtari ar. ff.de teſ.mi.l.ex
militari. S. ſed yvtrum quũ at᷑ pageano cõceditur facere teſtamẽtuʒ videtur

ei cõcedi quaſi pagano.t iur̃ comuni.ſ.teſtari poſſit nt h. vel ibi

expꝛeſſit iudex vt iur̃ militari poſſit teſtari ł hic pꝛinceps ibi ali⸗

iudex econtra videtur ꝙ cõceſſio non valeat vt ẽt iure cõi teſtetur.
vt. fl. de bonis li.l.paulus.. S.patroni.ſed illa corri.j.ð bo.lill.
fi.łaliud quũ cõceſſit pꝛinceps vt h.⁊ aliud quũ patronuſ.vt ibi.
gq Xutetur. 2 facit.

Jꝗ quand talis cõceſſio im
per ial pꝛoceſſerit per quam
libera teſtamenti factio cõceditur

nihil aliud videri pꝛincipem cõce

dere niſi vt habeat legitimam ⁊
ſuetam teſtamenti factiònem neq;
enim credendum ẽ romanum pꝛi
cipem qui iura tuètur huiuſmodi
verbo totam obſeruationem teſta
mentoꝛum multis vigilijs excogi
tatam atq; inuentam uelle reuerti
Illud etiam ſancimus: vt ſiquis
a patre certas res vel pecunias ac
cepiſſet ⁊ pactus fuiſſet quatenus
de inoffic ioſo querelam adueꝛſus
teſtamentum paternũ minime ab
eomoueretur ⁊ poſt obituʒ patris
filius cognito paterno teſtamento
nõ agnouerit eius iudiciũ ſʒ oppu
gnandum putauerit ueteri iurgio
exploſo huiuſmodi pacto filium
minime pꝛègrauari ſed Papi rñ
ſum in quo diffiniuit meritis ma

gis filios ad paterna obſequia ꝓ

uocandos quã pactionibus aſtrin
gendos.ſed hoc ita admittimo ni
ſi tranſactiones ad heredes pater
nos filius celebrauit in quibus a
pertiſſime iudicium patriſ agnoue
rit. Et generaliter diffinimus qñ
pater minus legitima poꝛtione ſi
lio reliquerit vel aliquid dederit lł
moꝛtis cauſa donatione vel iter ui

uos donatio ĩ quartam ei compu

tetur. Si filius poſt obitum patriſ
hoc quod ꝛelictum vel donatum e
ſimpliciter agnouerit foꝛte ⁊ ſecuꝛi
tatem heredibuſ fecerit quod ei re
lictum eſt accepiſſe non adijciens
nullam ſibi ſupereſſe de repletione

tum intet patrem ⁊ filium valere.vt. ff. ſi quis

j. de tel. l. omninʒ
Itẽ nõ. generali

ceſſione ea videri 2
cedi que veriſimile

E ſpecialiter ↄceſſa.
vt. ff. ð pecu.ꝗ pecu

lij ⁊.ff.que ĩ fau.
cre.ſi pat᷑ ⁊.f.-mã.

.l. creditoꝛ. 5. p.?⁊ ð

bignoꝛibus.l. ob

latione.

r Si quis.ſ.filins.
ſ Grauari. q.d. ſo

lo pacto inſpecto.
quo ↄuenit ne age
ret querelam nõ pᷣ

iudicatuꝛ ei.qꝛ pec
tum de futura ſuc
ceſſione ſine ſi vt

ſuccedatur ſiue vt
non ſuccedatur nõ
valet. vt h.j.ð colb.
.l. pactũ. ? pact.
do.l.hereditas.ẽt

ſi iuretuꝛ. vt.ð.ð le.

⁊ con.non dubiuʒ

ſed ꝙ accepit cõpun
tatur in quartam. ?

ſic denegatur queĩ

la ⁊ agitur ad ſup-

plementũ. nõ ergo

gra nat᷑ vt hic quo
minuſ agat ad ſup
plementuʒ. vt. S..
omnimõ. vel illud

imputatur ꝙ acce

pit ex vltima volũ

tate.hoc accepit ĩ

ter viuos vel bhocrũñ
imputatur in odiũ

pat ris qui filium

aſtrigere voluit. ſʒ
vr huiuſmodi pac
aparẽ. ma.f.l. i. F. ſi

parens que ẽ contra. ſo. aliud in patre cui ñ adeo filij. debei here

ditas vt patris filio. vt. ff. e. nam ⁊ ſi.vl hic habet minus quarta.X

ꝙ hic dicit non grauatur.ſ.quominus agatad ſupplementum vt

hic ſtatim inuit. ⁊ generaliter ⁊c̃. ⁊ ita hic ⁊ ibi vʒ vl habebat inte
gram quartam vł ibi non iure pacti ſed iure excep.doli.vel verius
iur̃ veteri ex pacto.ſ.ſi cõtracta fiducia emancipet filio ſuccedebat
pater ſic ⁊ econtra per pact.perdere poterat ſed bodie non pacto

ſuccedit. ⁊ ſic nec pacto amittit. vt inſti. de legit.agna.ſuc.ꝭ.fl.
t Et generaliter. S.dixit pꝛimus actus pactionalis non nocet niſi
ſequatur ſecundus actus remiſſionis.nunc diẽ hic generalius.ve
rum vt pꝛimi actus nõ noceant niſi ſecundi ſequant de remiſſiõe.
n In quartam cõputet non aliss.vt hic ⁊ inſti.e..igitur.ſecus in
quarta iure inſtitutionis vbi computatur etiaʒ ſi non fuerit dictü
ovt. ff. ad.l.fal. cum quo. .ſi.que eſt ↄta.il dic ꝙ ⁊ ibi fuerit dictũ.
x Non adijciens.ecce quare dixi ſimpliciter. =
y Preiudicium.ſecus iure veteri.⁊ in hoc cãu vt. fl. e.l. p. . fi. .l.
fi.ꝛ.l.pap.S.ſi ex conditione ⁊ nõ.hic ꝙ eligendo vnũ ius ſibi cõ
petens circa aliud ſibi nõ pꝛeiudicat. ſic ⁊.ẽ.de tranſac. ſiquid.?
eff. de inof.t. mater. ſed ar. contra.j. depoſiti .l. iii..⁊ de uſu. qu
nis ⁊.j.de pac.inter emp.⁊ vendi.l.commiſforſreir··

udiant
—
kint
dcipplon
uuche
onüͤff
leſer
ne ne conl
ſiritlin
Poiurenon
lrſant
anblo
cril.veiun
ſen kguune
ſtolpunce
toylpatto
ſolberto...
penlueS
iLiſt. qu

üiöpenniſlun

linpii qel
lt exbereal
1ſtinguvs
delbens pu
facberedanil
crcicho nol
Aacͤlenſosi
debere qi
i Den
lcdicancölen
Maclipalrepr
ſiopl fdee
bered gul in
lo a j. de
ſetros Luͤe
contna nid
Ton doteſt
foftcoſoung
putſluspe
munrt ken

ſ ſa
taden⸗
–
hoonſerte
iin Nf
glitto
beſttnir
urpoſtn
ſinftigge

ſapehl

uncp 4
tiore Gtſen
ifönul
1 Daronle 4
lean ii
delling
kend⸗ Gnn
on uſen,
kigufmin
heetlnet
fihagen

ifie.

elſt at ſini
riineſeif
Ngnonboo
anone,
Gianioſſln
Gumi geh
hopncd iſn
cno untſet
ia qunlmni⸗
Gdamntig
lunde ſunnt
Cſtone ſveitt
ſutaluun ſrf
nonſacecnwri
Hat ſtbidet
puait öpr
dol hardltz

ſneuncts

1con non dig
ſdgereptit
uuringonunt
ſcdenegnrari
ſt gA
pleneni icp
gumttſthen
minut Ggrii
blementnzät
hnnino Kii

npunstu n.

tter üntl
e hor uhll
tpoſth
inuumnoii

Ai wlut)
Tuinn
i⸗ afid
ofi cchatpen
emmuun
oncnun
iun 4
n dol ſifit
rſlo ſuarikt
hocie non

gn ſn

ls nono
ecgenncn,
mioemit

ignn in
iinn tuim
ihſii
bonie
e rle
tnni
ee⸗

a ſ
b

3 Iudicium. quid autem ſi fiius patrem vel matrem vel econtra

volebat inſtituere ⁊ inſtiiuẽdus dicat nolo.⁊ ſic alium inſtituit.⁊
ille adit. ⁊ exheredatus vel pꝛeteritus querelam inſtituit vel etiam
dicit ipſo iure nullum teſtamentu.quu non ſit inſtitutus vl exbere
datus ergo nõ tʒ teſtm̃.ſicut in ſimuibus ẽ ar.ff.de act᷑.⁊ ob.l.ob

cet.⁊.ff.de ijs ꝗ ſũt

ſui iur.vel alie.l.pa
tre. nec conſenſus

inſtituẽdi firmat ꝙ
ipſo iure non valet
vt ar.ff.quibꝰ mo.
pig. vl hipo. ſi debi

tor ĩ fi.⁊ de iur.pa.

ſicut.⁊ quando pr
filio łIpanceps ſub
iecto vlł patroni fili
us liberto. vt. ð. e. ĩ
pꝛin.⁊.ff.de bo. li.
.l. paulus.5. patro

ni.⁊ iſti.quibus ñ

permiſſum facere
te.in pꝛi.qꝛ nõ no
cet exheredatio ni
ſi ſit in gratus.vt.j.
de liberis pꝛeteriijʒ
ył exheredatiſ aut᷑.
ex c ergo non no
cet cõſenſus ĩ inſti.
de here. q̃ i.⁊ dif.
F. ij. Item non p
iudicat cõſenſus vi
pacti vel repudia õ
nis.vt.ff.de acqui.
bered.qui ſuperſti
tis. ⁊. j. de capt.
nec nos.⁊ ð.e.l. .

ti. econtra videtur
ꝙ non poteſt dici

inofficioſum quuʒ

voluit filius pietatẽ

ſeruare ⁊ ſtetit per

inſtitutum quomi

nus fieret ergo vo

lẽti nõ ẽ facta iniu
ria. vt.S. de trãſac.

quũ donatõis nec
inuito confertur be
neficium. vt. ff. de
reg.iuĩ.innito. Itẽ
hec videtuꝛ iuſta cã

quare poſſit pꝛeteꝛi

ri.vt.ff.ſi quis ali.
leſta. pꝛohi.l.i. Itẽ
cõſenſus iuris faci
et teneꝛi ꝙ al ipo iu

re eſſet nullũ. vt. ff.

queſtiõm: nullum filiũ ſibi facere

prèiudicium:ſed legitimam paꝛteʒ
repleri:niſi hoc ſpecialiter ſiue in a
pocha ſiue in tranſactiõe inſcripſe
rit:uel pactus fueꝛit:quod conten
tus relicta uel data parte de eo qðᷣ
deeſt nullam habet queſtionem
tunc ⁊ eĩ oi excluſa querela pater
num amplecti compelletur iuaici
um:que omnis ſãctio ſuaſ radices
extendat non ſolum ad filium uel
filiaʒ ſed etiaʒ ad omnes perſonas
que ð inofficioſo querelam contra
mortuorum ultima elogia poſſũt
moueèe.
Sem.a. Joani.ppᷣ. .
Qimus anteã conſtitutionẽ
fuiſſe:ꝛclatã qua cautũ ẽ ſi pẽ
minorem debita portiõe ſilio ſuo
ꝛeliquiſſet omnimodo ⁊ ſi nõ adij

ciatur uiri boni arbitratu repleri fſi

lio attamen ipſò iuꝛe ineſſe eandeʒ
replectionem. Querebat itaq; ſi
quis rem donatam uel inter uiuos
uel mortis cauſa uel in legatis uel
in teſtamento relicta agnouerit ⁊
pro parte ſua habuit deinde eadẽ
res uel tota uel pro parte fuit an ðᷣ
beat ex noſtra cõſtitutione pa:s le
gitma poſt euictionem ſuppleꝛi:ul
ſi ex lege falcidia minuantuꝛ legata
uel fideicommiſſa ulmortis cauſa
donationeſ:debet tamen ⁊ ex hoc
caſu ſupplementum introduci: ne
dum totam falcidiam accipere hẽ
res nititur etiam totum cõmòduʒ
hereditatis àmitat. Sancimus ita
qʒ; in omnibus illis caſibus ſiue in
totum euictio ſubſequatur ſiue in
parte emendari uicium vel aliam
rem uel pecuniaʒ reſtitui uel ꝛeplec
tionem fieri nullà falcidia interuè
niente:ut ſiue ab initio miul fuerit
derelictum ſiue extrinſecus qualiſ
cunq; cauſa interueniens aliquod
grauamen imponat uel in quanti
tate uel in tẽpore hoc modis om

nibo repleri ⁊ noſtrum iuuamẽ pu

ð iiuſt.tel.filia pꝛeterita.⁊ de iure do.ſi res.ꝭ.i.quia paſciſci potnit
filio cõſentiẽte. vt.ð.de pac.l.fi.⁊.ff.ſi a paren.quis ma.ſu.l.i..ſi
parens al pꝛohibita tolerãtur voluntate partium. vt.ff. de fer. l.i.
⁊ ſpẽ future ⁊c̃.vt.ff.de pac.l.pactum.

Cimus conſtitutionem.vt.õ.e.omnimodo.
Ipſo iure.i.ẽt ſi mihil dicat teſtatoꝛ ſi filius hoc alleget.

vt. .l. pꝛox. ſic in teſtamento dico filio ſuo pꝛeterito. vt. fl. de üuſ.
teſ. l. filio ⁊ in contra.ta.⁊ in compenſatione.vt.j.de compẽ.l.ſi.

eeres nititur. ex legato relicto filio.
d Cõmod. nam dato ꝙ heres retinet falcidiã ⁊ filius non poſſit
petere ſuppleni ceſſat lex omnimodo ⁊ ſichabet locum lex quũ qᷓ
nitur, nam poſuo quid non opoꝛtet. ⁊c.
eAmittat.reciſo teſtamento per querelam inofficioſi teſtamenti ſʒ

ad ſeqñis rñſum contra.ff. de le.ij.cum patef.ꝭ.euictls.ſed aliud ẽ ĩ legs
to ꝙ habet aliquis nomine quarte vt agat de euictione ne intentet quere
lam.alind in alijs vel illud in pꝛeceptoꝛibus. Item ẽ contra.ff.de bo.li.
li vero.S.ſi patronus.vbi dicit totum auferri per contra ta. parte legati e
uicis.led dico ꝙ aliud ẽ in iſto filio quam in patrono.

ꝛum ſilijs inferri:Replectionẽ au
tem ſieri ex ipſa ſubſtantiã patris:
⁊ non ſiquid ex alijs cauſis lucra

tus eſt filius uel ex ſubſtitutionè uł

ex iure accreſcẽndi utputa uſuſfruc
tus.humanitatis etenim gꝛatia ſan
cimus ea quidem omnia quaſi iuĩ
aduentitio eum lucraꝛi replectio
nem autem ex ꝛebus ſubſtantie pa
tris fiẽri. Quum autem quis ex
traneq heꝛede inſtituto filio ſuo he
reditatem ſuam reſtituerè quũ mo
riatur diſpoſuerit uel in tempo cer
tum reſtitutionem diſtulerit quia
noſtra conſtitutio que antea cõpo
ſita eſt omnem dilatnonem omneʒ
qᷓ; moram cenſuit eſſe ſubtrahẽdã
ut quarta pars pura ⁊ mox ſilio ꝛe
ſtituatuꝛ in huiuſmodi ſpecie quid
facienduʒ ſit dubitatur: Sãcimus
itaq; quarte quideʒ part᷑ reſtitutio
nem iam nunc celebrari:non expe
tata nec morte heredis nec tempo
ris interualo.reliquum autẽ quod
poſt legitimam portionem reſtat
tunc reſirun quado teſtator diſpo
ſuerit.Sic eteniʒ ſilius ſuam habe
bit portiõem integram ⁊ qualẽ le
ges ⁊ noſtra ↄſtitutio diffiniuit: ⁊
ſcꝛiptus heꝛes cõmode quod ei te
ſtator dereliquit cum legitimo mo
deramine ſentiet. Illud prèterea
ſancimus ut tempora inofficioſi q̃
rele àb adita herediate ſecundum
ulpiani opinionẽ currant: herenij
modeſtini ſententia recuſata qui
a morte teſtatoris ilico curſum de
inofficioſi querele tempoꝛibus da
bat:vt nòn liceat h̃di quando uo
luerit adire:ne per huiuſmodi tra
mitem iterum filius defraudetur

debito naturali:ſancimo itaq; ubi

teſtator deceſſerit alio ſcripio hr̃e
de ⁊ ſperatur de inofficioſo quere
la neceſſitatem habere ſcriptuʒ he

redem ſiquidem preſto eſt in eadẽ
commanens prouincia inter ſex
menſium ſpacium. Sin autem

Nulla fal.ſed in hac paſ
te. ſic ergo falcidia per fal.
non minnitur licet vtreq;
libertates minuãtur.vt.ff.
e.papi. .quartam.
g Interueniente per falci
diam vel per euict.
h Subſtantia pris.ex hoc
vero corrigitur quod ẽ.ff.
eo.papi. .vnde queritur
vel illud in quarta trebel
lianica.hoc in quarta iure
nature.vt. ff. ad trebell. l.
mulier. S. ſi heres. uel ibi
certum erat tempus appo
ſitum. intra ꝙ tempus po
teſt percipere iot fructus ꝗ
ſufficiunt ad quartam hic
non.⁊ de hoc habetur ẽt
J.ad trebell.l.iubemus.
¶ Subſtitutione quum foꝛ
te ſubſtitutus ſit ĩ legato.
K Accreſcẽdi.a fructuaꝛio
quũ ipſe erat pꝛopꝛietari⸗
tantum.vt dicit ſtatim.
BSubſtantie patris.ſʒ an
fructuſ dicatur res ſubijcit
quod ſic ar.ff.de ver.ſig.
l.bonoꝛum .ar.contra.j.
ad trebel.iubemus.
m Fieri. ſic ergo queritut
vnde ⁊ a quo.⁊ ſic ſũt ar.
contra.ff.de petitione he
re. Item veniunt. S. a quo
⁊ de verb. ob. cum ſeruns
⁊.ð.de pꝛeci.imper. of.l.
vniuerf.
n Quum autem ſi minns
legitima poꝛtione relinqui
tur.qualiteꝛ repleri debeat
dictum eſt. ſi autem ex tẽ
pore relictum eſt ⁊ plus vt
non careat debita poꝛtiõe
dicendum eſt.
o Conſtitutio. S.e.l.quo
niam in pꝛioꝛibus.
pꝓ Qelebrari.condic.ex bae
.el. nõ per querelam quod
apparet ex ſequentibus.
nam ſi per querelam non
valeret ſed iura iſta que te
ſtamento relicta eſſent qua

ſi a demente relicta. vt.ᷣff. e.ticia.ſed hodie aliud videtur quam lex iſta di
cat vt per auten.ſi quum de ap.co.ꝭ.aliud colla.viij.quum debeant ha
bere iure inſtitutionis niſi velis dicere iſtum intelligi quaſi inſtitutum
quũq; pꝛecio fideicõmiſſarium reputat pꝛo inſtituto vt inſti.de ſideicõ.

here. 5. reſtituta ⁊ eſt ſimile ad. S. iſtum in aut᷑.de triente ⁊. ſe.ꝭ.i.col.iij.

q Illud vt tempoꝛa.ſcilicet quinquennium.yvt. S.eodem.ſi quis filium

in fine.accur.

r Ab adita hereditate quia tuns naſcitur. vt. ff. e. pap. F. ſi conditionis
Sed contra ta.ex die mortis.vi.ᷣff. de contra ta. illud in pꝛincipio.⁊.l.

Vt non liceat. ſubaudi

quod vulgo.

hereditate herede nel
j.certum tempus co

r en.ſ. dic .q.d.ideo computatur ab adita
redi adire quandocunq; ſibi placuerit imo
Gemint enm adire yt ſtatim ſequutur ſi autem a tpᷣe

mort.computaret haberet liberam poteſtatem adeundi qñ vellet heꝛes.
Q Omnimodo adir̃.ſed aliud videtur ſtatui tempus vt.j. de iur̃ deli. l.

fi. .i. que eſt contra.ſo.vt ibi.

hb Compelli hoc facere.alł repellatur imperpetuum.vt.ff.de cu.bo. dãi.l.i.
põt ergo poſt ãnum adire ꝙẽ contra pla. vt diximus.j.de iure deliberã

di cum antiquioꝛibus.

C Extraneos.vt. j. de iure

delib. ſancimus.

d Antiquis.libᷣſ.vt.ff.eo.

quẽadmodum.
E Luũ ãtigs.vt. S.e.l.
de inofficioſo. ⁊.ff.
.E.ſi ĩſti.S.de inofficioſo.
Legibus. vt.ff.e.quẽad
modum.
g In caſtrenſibuſ.a modo
de filijſfa.tantum dicit.
h Paganuz eſt. ſ. pꝛofecti
cium vl aduenticium.vt.j.
de bo.q; li.cum omnem ĩ
quibus conſtat filiumfa.ñ
poſſe teſtari.vt.j de bo. q;
li. l. fi. F. filij autem.
i Cõceditur. i.concedebat᷑
ante.l.iſtam.
k Mon pꝛohibentur. nõ.li
cito etiam quoad exher̃da
tionem vt. ff.e.l.pap.ĩ pꝛĩ.
2.j. ibi qꝛ miliunbus ⁊c. ⁊
ſed hoc quaſi in caſtrenſi
finita etiam dignitate poſ

ſet exheredare ꝙ ſecus in

caſtrẽſi a veterano ſed cur
ſecus. alij ið pꝛo quibus
dicta.l.pap. ⁊ quia dicit
patriſſa.accur.
Conceſſum.ante hãc.l.vt
.iſ. dictum ẽ qꝛ merito que
ro an omnes qui habent
quaſi caſtrenſe poſſint.nã
omnel qui habent caſtren

ſe pñt accur.
m Memoꝛalibus.i. nota

rijſ qui ſcribũt cã memoꝛie
n Archiatris. i. medicis.
o Publica..vt.ð.ð aduo.
di. indic. foꝛi.
p NMeq; eoꝛum. duo pꝛiui
legia dat filijſfa. vt ⁊ teſten
tur ĩ quaſi caſtrenſi ⁊ non
timeãt querelam vt.h.⁊.j.
de teſtamento mi.l. fi. ſed
hodie timent. õ.de epiſ.⁊
cle.l.ſa.ſã.aut᷑.pꝛeſbiteros
⁊ in ant᷑.vt quũ de ap.cõ.
FS.ſancimus colla. viij.
Coõtra huiuſmodi peclia

ſeorſum uterq; pars in diuerſis ꝓ
uincijs degit tunc inter annale tan
tummodo ſpacium ſunili modo ꝑ

cCcontinuũ a morte teſtatoris nume

randũ omnimodõ adue huiuſmo
di hereditatem uel manifeſtare ſuã
ſententiam quod hereditatem mi

nime admiitit expeditus eteniʒ ita

tractatus inducitur filio memora
to mouere queꝛelã.Sin uero ſcrip
tus hereſ intra ſtatuta tempora mi
nime adierit per officiũ iudicis he
redem cõpèili hoc facere. In me
dio tam̃ tempore.i.a morte quidẽ
teſtatoris ⁊ ante aditam heredita
tem ſi deceſſerit filius huiuſmodi
querelam licet ſe non preparauerit
ad ſuam poſteꝛitatem tranſmittet
ad exiraneos uero heredes tunc tã
tũmodo qñ antiquis libris inſeriã
faciet preparationem.
Dem. a. JYoanni.ppᷣ.
Vm antiquis legibus ðcla
ratum eſt ut militaria teſtã
de inofficioſo querelam euadant
multi alij caſus emergũt.in quibo
dubitatiões exortas ſopiri eſt nce.
in càſtrenſibus eteniʒ peculijs itro
