hi
4
ii
l
R
le
da⸗
ig
le
e
lr.

ü.
d

A
i
ieni
i!
ne
td
.4
ſo
ſ

bc⸗
el

de

hrſe
1

pan

de

nſ

64

r —

ð

* . „ S

ð

lucrum ſm Jo. uel ibi in alijs rebus dicit ſm. H. ? aʒo.v concoꝛ

dat huic.ð.de fis nup.generaliter.

E Ipſos ſilios.

Detrimẽto.i.pp metũ ðtrimẽti.

ſCõtrarias.ut qꝛ pepigit ð nõ ꝑdẽda dote lʒ liquat.nã ꝑ hͥ ad
ðlquẽdũ ĩuitarei.vt ⁊.ff.de pac.dot᷑.cõuẽire.⁊ facit.ð.ð pac.pac

ra qᷓ 5 leges.
S f Icöſtante.
65 65 Anaſta
ſij ſupior Theodo
ſij. ſeqñteſ due Ju
ſtiniãi.ð qbꝰ oibo
meminit. ut. S. ð fi
uxo.ac.iĩ f.ſj hbodie
h.l.corrigr̃ ⁊ ſic ſe
gẽ at. ꝙ hodie ⁊c̃.
q ẽ ut liceat mr̃i ⁊
aui. .. qꝛ vo ex con
ſenſu. coll. nona. ⁊
facit.S.ð ſis nup.

nec.
h CLoſenſu. in hᷣ dif

fert a ſupiori.l. qꝛ
.5. ppꝑ ðlictũ alteri

4 Aod ho

q dlie.vt mu
tuo cõſen
ſu mẽimoniũ ſepet
ꝙ ꝑ.l.C.ſi conſtãte
permittebat᷑.

k Moc fiat.puta ꝙ

abo ĩgrediũt mõa
ſteriũ uł eccleſiã uo
nẽtes caſtita tẽ.ł al
ter tm̃ igredit ⁊ q ĩ
ſeculo remãet caſti
tatẽ nouet.⁊ facit ĩ

Atk. ð nup. J. ʒ col.

quarta. az3.

Sũt...dõatões p
pter.nup.⁊ dotes.
m Proprietatẽ.nõ

& ꝙ z igrediaĩ mo
naſteriũ.pr̃ Imr̃ ſ
tñ cõtinne coꝝ ſbᷣa

traditur filijs. ſed

expectatur mors ł

delictum eorum.

ut hic dicitur. de
his autem bonis

aliter diſponitur ꝑp

aliam auten. ut nul
li indi.S.quia nero
⁊ ſacit in eodem.
cor.utli.ma.⁊ aui.
§. predicti collł.ix.
n i NRaaubß. ab

initio.ſʒ qd D

ab ĩitõ coit.ſʒ p bi
enniũ uł ãplius nõ
potuit alið ẽ qᷓ; hic
dicit iᷣn canones.
o Duos.hodie treſ
nt ĩ at. h poſita q̃
cipit ſʒ hodie ⁊c.q̃
ẽ ð nup.S.p occa⸗
ſionẽ.coll.iiij.

p Maturalem. uel

propter ſacturas.

extãtibus rpudiũ miſſũ ẽ oẽ qeqd
ex nuptijs lucratũ ẽ filio ſeu filijs

ſilie ſeu filiabus pᷣmõtẽ accipiẽtis

ſuari idẽ ſi p̃ temere repudiũ mi
ſerit donationẽ ãte nuptias a m ꝛe
ſeruari ſi mẽ dotẽ ipᷣam eidẽ uel eiſ
dem filio ſeu filie patꝛe moriente
dimitti cénſemus:patꝛi uidelicet ł
miĩi ĩſcribẽdis filijs hẽdibꝰ ſi unuʒ
ſeu unã uel oẽs ſcribẽ łluni ex his

dõaẽ ſi uelit electõe ſᷣuãta:nec ullã
alienãdi ſeu ſupponẽdi memõataſ

vs permittimo facultatẽ ſʒ ſi aliqd
ex ijſſdẽ rebus defuerit ab hꝛdibuſ
ſeu earũ detẽtatoribʒ:ſi tamen nõ
ipſöòs heredes ſcripſerit aut ſcripti
filij nõ adierit:reſarciri pᷣcipim.ut
ẽt hꝰ mõ ĩoſulti animi ad repudiũ
mittẽdũ ðtꝛim̃to retꝛahãt᷑. Pactõ
nes ſane ſi que aduerſus pñia ſcita
noſtre maieſtatis fuerit attẽtate tã
q;ᷓ legum qriàs nłlam hĩe uolum
fumitatem. Mpr. Ana. Theo.
Acoͤnſtante mr̃imoĩo cõiↄ
ſenſu tã uiri quaʒ miris fpu
diũ ſit miſſũ q nłla cã ↄtĩet᷑ q̃ ↄſul

tiſſie ↄſtitutõi diue memõie. Theo

doſij ⁊ Aalẽ.iſerta ẽ licebit młri ñ
quiqueniũ expecta ſʒ pꝰ ãnum ad
has nuptias conuolare.

In auten.ut liceat matꝛi ⁊ auie.
§.. quia uero coll.nona.

CàRDq U¹5 hodie ſ Iʒ niſi ca
ſtitatis ↄcupiſcẽtia h fit tã dote
qᷓ;ᷓ añ nuptias dõatõe ſilis ↄſᷣua
tis:⁊ſi als nuptias gher̃ ł luxurio
ſe uiuere inueniantur liberis tra
dẽð ſi eàrum facltates:ðᷣliqñtibus
eaꝝ ꝓpᷣetãtẽ aĩttẽtibꝰ:filijs ãt ñ ex
tãtibꝰ fiſco applicãt᷑:⁊ ꝗ talia ðᷣliq̃
rit legitimis penis ſubduntur.
Mpr. Juſtini.a.Menne.ppᷣ.
Ncãis iã dudũ ſpecialiter
diffinitis ex qbus recte mit
tunt᷑ repudia illã adim ut ſi marit
uxori ab initio mr̃imonij uſq; ad
duòs ↄtinuos ãnos ↄputãdos co
ire mie pp naturalem ibecilitatem

ualeat poſſit mulièr uel eius pen

tes ſine periculo dotis amittende
repudium marito mittere:ita tamẽ
ut ante nuptias donatio eideʒ ma
rito ſeruetur.

In auten. de nup.S. per occaſio
nem coll. quarta.

QOQR Ed hodie ſi bienniũ

enũerari ſolũ ſʒ triẽniũ uolum ex
ipᷣo tempo coplatõis ↄputãdum.
Dẽ.a. Hermo.mgẽo offi.

—

q Mulier. an econtra uir poſſet inuita uxore dirimere Itẽ nec nidetur te

nuiſſe matrimonium quum ſit caſtrqtus.ut.ff. de iure do.ſi ſerua. que eſt

contra ſo..ibi naturaliter. hic ex caſu ſuperuẽient infirmitatis uel alio. ? ſa

cit ĩ autẽ.ut li.ma.⁊ a.S.predictis.coll.ix.⁊ ex ð fnigidis ⁊ malefiſci.c.lau
dabilem. ⁊ extra.e.ti.c.i.ſqʒ õ i.ciiij.⁊ fi..xxxiij.q.i.o.quod aut.⁊.c.ſi per

Abẽmus ut gcũqʒ miem
cũ uolũtate petũ aut ſi pen
tes nõ hũerit ſua uolũtate marita
li affẽctu ĩ mẽimoniuʒ accepit ẽt ſi
dotalia iſtẽa nõ ĩterceſſerit nec doſ
data fuẽit tãq; ſi cũ ĩſttis dotalibꝰ
tale matꝛimoniũ pꝛoceſiſſet firmũ
cõiugium eoꝝ habeat᷑.Nõ eĩ do
tibʒ ſʒ affectu mr̃imõia gᷣhuntur.
Si gꝗs autẽ eã qᷓ; ſine dote uxorẽ
acceperat a cõiugio ſuo repellere
uoluerit nõ als ei facẽ h licebit ni
ſi talis clpa ĩtceſſit qᷓ noſtris legi
b' cõdẽnat᷑. Si vᷣo ſie clpa eã reie
cerit łſi ipſe taleʒ clpã j inocẽ tem
mulierẽ ↄiſiit ↄpellatar ei quartaʒ
ptẽ pꝛopꝛie ſubſtantie ꝓ rata poꝛti
one perſoluere ut ſiqdẽ quadrigẽ
taꝝ librarũ auri l ãplius niꝛ ſubſtã
tiã hẽat cẽtũ libras auri miri pᷣſtet
⁊ nihil ãplius ⁊ſi q;tãcũq; ſubſtã
tiã poſſideat. Si po mino q̃drigẽ
tis libris auri puta ſubſtantia eiuſ
ſuerit tũc quaꝛta ps computatiõe
facta purè ſubſtantie eius uſqʒ ad
minimam q;titatem młri det᷑. Eoðᷣ
mõ ſᷣuãdo ut ⁊ ĩ młrib que ĩdota
te ↄſtitute ſt ſi ſine cłpa mariti ↄſtõ

nibꝰ cognita eos rpudiau erit l ip

ſe culpã inocẽti marito pᷣbueriĩt:ut
ex ut:aq; ꝑte equà lance ⁊ eꝗtas ⁊
pẽa ſuet. hoc lucro quarte partis
filijs ꝗqdẽ ñ extatibꝰ ipſi uiro ⁊ mu
lieri competẽti:⁊ ab his quomõ
uoluerit diſponẽdo filijs ãt ⁊ deĩ
ceps pſõis ex eodẽ mẽimoĩo ĩter
uẽiẽtibꝰ eis ſᷣuãdo ad ſilitudinẽ do
tiſ ⁊ pꝑꝑp nuptiaſ dõatõiſ ꝑ oia q̃ ſu
p his ſtatutà ſt. Intẽr clpas autẽ
uiri ⁊ uxoris cõſtitutõibʒ enũera
tas ⁊ has adijcimoↄ:ſi ſoꝛte uxor
ſua ope ł ex iduſtria aboꝛtũ fecerit
lita luxurioſa ẽ ut cõe lauacꝝ cuʒ
uiris libidis cã hr̃e audeat łdũ ẽ ĩ
mẽimoĩo aliũ maritũ fiei ſibi cõatã
fuerit:⁊ ĩ his eĩ cauſis locũ hr̃e cõ
ſtitutiones ſcimus q̃ ð culpa tam
mariti qᷓ; uxoris loquũt᷑:ut quem
admõm dos l dõatio pꝑ nuptias
pit ita ⁊ mulieres dote i quartaʒ p
tẽ quã uiris ⁊ mulieribus ex hac
lege difinimus aiſſõis pꝑiculũ ſuſti
neant. Judiciò de moribʒ ꝙ aña
gqdẽ ĩ ãtiꝗs legibꝰ poſitũ erat ñ ãt
freqñtabat᷑ peitus abolitò oĩbus
⁊ eĩ cauſ reqſit᷑ ⁊ plect᷑ quas antiq
tas itꝛsoducebat nihil ualidũ pᷣter
eas q̃̊s añriores cõſtitutõs ⁊ pñs
diſpoſitio ĩnoduxit inuenimus.

Solutò mẽimonio quẽadmõm
xxvüjf.

dos petatur.

ſortiarias.
ri Abemus. cũ iſttis
ut ⁊.ð. de nuptz. nʒ
⁊.l.ſi uiceiniis.
ſAffectu. ut ⁊.S.de dona.
ante nup.l.fi.⁊.ff.de regu.
iur.nuptias.⁊ de do.inter
ni.⁊ ux.cum hic ſtatus. .
ſiliter.⁊ ĩ auten. de nup.j.
nupr.coll.iiij.contra arg.
xxx.q.v.c.nullum.
t Noſtris legibus.ð.l.ꝓx.
⁊.ð.e.conſenſu.quam legẽ
conſenſu ſuaʒ facit per ap
probationem.ut ⁊.S.ð ue
teri iure enu.l.i.S.merito.
nu Pure.i. ðducto.ere alie
no.ut.ff.de iur̃ do. mulier
bona omnia.
x Ad minimã.i. in quali
bet re etiam minima habʒ
quartam. alij ſic.i.ſi puam
hẽat ſbᷣam ⁊ tũc puniat᷑ in
quarta iſta.
y Equa lãce.non ergo de
bent ad imparia iudicari
nt.xxxij.q.ði.c.ſi quis. ſed
hodie uir iſtam quartam
non habet ſi ultra tres libe
ros habeat.ſed pro nume
ro liberorum.ut in auten.
ut li.ma.⁊ a. .quia uero.
coll.ix.que hanc cor rigit.
ſed illa corrigitur per alia
ut fꝛum filij. .fi.⁊ ſic reddi
mus ad hãc legem.
3 Statuta ſunt.ut.õ.e. con
ſenſu. .ſi. ⁊ eadem que hᷣ
habes in auten.de nup.S.
ſi quis autem duxerit. ⁊ ĩ
auten.quibus modis na.
ef. le. F. fi.⁊ lacit.ð.de ſecun
dis nup.quoniam..ſi.
a Inter culpas. bas tres
culpas refert.in auten. de
nup.S.has itaq;.⁊ ad idẽ
.xxxij.q.ij.c.aliqñ.
b Conata.i.tractauit ð ha
bendo. V
c Judicio.nunc tractat de
ultima parte wice.
d Abolito.quod fuerit illð
iudicium ignoramus. ſed
dicimus quod multi mali
mores leues ⁊ ĩebriatiões
7 ſimiles inducebant ſolu
tionem matrimonij quod
hodie non eſt.ut h.ꝛ.õ.de
rei ax.ac. .taceat.⁊.ff. ſo.
ma.il.rei iudi.ꝭ.i.in fi.S.
e Soluto matrimõio.quẽ
admodum dos pe. de dij
ſolutione matrimonij dixi
poſtqꝙᷓ; dos repetitur.ſic ð
H dicamo.⁊ dic petatur.i.

fepetatur. 7 ſic. ff. de pig. ac. petenti.
8 AVbiñ ex ſtipulatu. ho

die ſp ſingi ſtiplatio.oli ãt ſi iterceſſit ſti

d pulatio ſʒ vr ꝑiũ apud nirum permanere.ut.ff.e.l.pe.S. mãci
pia que eſt õ.ſo.ibi obligauit ſe uir quocũq; modo ꝑirẽt man
cipia.⁊ ideo lucratur partum.hic ſic ſe obligaui ad iſtam exti mationem

ſi ſua culpa non extarent

nõ autẽ de fortuito caſu ſʒ
Jo. Ael ibi fuerũt extiata
nt eo.pᷣcio redderẽtur lʒ ð
teriorẽt.h̊ at᷑ reſtiuui dẽbãt
ipſa qualicũq; eẽnt al ſi ñ
extarẽt tũc extĩatio.uł ibi ñ
fuit uera extĩatõ fca.hic ſic
ut.ð.de iure do.ſi int᷑.⁊ ſic
concordat.S.de rei nx. ac.
F. cũq;.uel ibi electio ẽ ſᷣua
ta niro reſtituẽdi res uł ex
timationẽ.hic młri.uel hic
actum fuit expᷣſſim nt pta

reſtituet᷑. ibi non. Itẽ alið

ʒ.ff.de iur̃ do.ſi mancipia

ubi ptus ſimilr rẽanet apð

niꝝ.ſʒ ſolue eodẽ mõ ut ſu
perius dictum eſt.

b·ſ Ecũduʒ rõnem iuf̃.

nã vult tᷣ fiſci tẽri ad
dotẽ.ut h̊ ⁊.ff.ſo.ma.ſima

rito.ĩ pᷣn.⁊.j.ð bo.pᷣſcrib.

.ſi ut ꝓpõis.⁊.l.ſi ðpõta
⁊.l.fi.⁊.ff.de uſuris cũ ð
rẽ vᷣſo in ſi.⁊ hoc cũ ſucceſ
ſit uiro. hic aut ſucceſſit hĩr
di niri.ſ.pr̃i miris ꝙ tiidẽ
vʒ.quũ heres hr̃dis ⁊c̃.⁊.
ſ. de here. inſti. l. fi.

eExtiterit.ſic que nidebaĩ

actionẽ dotis ↄfuſione ſub

latã ꝙ ẽ vm quo ad prem

nõ quo ad filiã.⁊ h̊ ſubijc

attñ ⁊c̃.cui cũ pr̃e actõ erat

cõis.ut.ff.ſo.ma.l.ij.

Mpis. Se. 7. An. aa. Bermie!.
Abium non eſt poſt ex
timationẽ dotis pactio
ne uel ſtipulatione iter
poſita ut ſi ipſẽꝛs ſoluto mumõio
extarẽt uxori reddantur ⁊ancillas
cũ piu ex ſtipulatu iudicio reſtitui
opoꝛtere.
Dem.aa.acquilie. .
Ecuůndum rationẽ iuris ex
timatas reſtitui tibi debere

dotem a ſiſco qui bona danati pꝛiſ
tui ſuſcepit.lʒ enim uiro quondam

tuo pater tuus hr̃s xtiterit attamẽ

iuri tuo hoc derogari non poteſt.

quum ⁊ ipſẽ pater ſine uoluntate
tua nec exigere nec accipere dotẽ

poterat. Mpr. An. a. Hoſtilie.
Jignorans ſtatum Erotis

ut liberum duxiſti ⁊ dotẽ
dediſti iſque poſtea ſeruuſ ẽ iudica

tus doͤtem ex peculio rcipies: æſi

quid pꝛeterea tibi debuiſſe eum ap
paruerit.ſilij autem tui ut ex libera
nati incertò tñ patꝛe ſpurij ingenui
intelliguntur.
DSem.a.Apolonio.
Os a patꝛe pꝛofecta ſi ĩ ma
tꝛimonio deceſſerit mulier ſi
liafamilias ad patrem redire ðöbʒ.
Mpres Aaler. ⁊ Galer. aa.
Valeria.comes.Lauro.

d Et ipſe bñ dico tacitã exactiõem nõ pᷣiudicare filie.qꝛ nec expreſſa.ut h̊

7.ff. ſo.ma.nõ ſolũ.⁊.l.ij.S.i.⁊.ff.de ſo.qui hominẽ.s.ſi gener ⁊.ff.de iur
do.poſt nup.⁊ ad.l.fal.pꝛ filiã.⁊.j.e.filie.niſi in caſib.ff.ſo.ma.ſi cuʒ do

la mulierẽ ptinet ẽt expr̃datã. ut..de rei nx.ac. .uideamus ꝗ fi
lia mortua dos generalr ad prem pꝑtinet. Mar.at᷑.dixit eõ ⁊ hãc
⁊ al pdictas ĩtelligebat nõ extãtbus liheris.⁊ pꝛo eo.inſt.de hĩ.
qua.⁊ dil.S.ſui ⁊ ad.l.fal.l.pater filiam.⁊.ff.de li.⁊ poſth.i ſuis.

Aẽ.⁊.j de coll.illa.ſed ibi.R.ſed Mar.opio nuſu pᷣnalet.

l ſJ gds. ſic

. ,B ta ẽ ſʒ quõ
Iguidem uiuit apð hoſtes ꝓbat eã defüclaʒ.
nuxor tua nondũ frater eius erit nẽrius teſtis ꝗ
quaſi heres dotem repetere põt:ſi mortuã niderit. uł
uero diem functa eſt ⁊ hereditateʒ ſepelierit. dico ſᷣm.
eius poſſit uendicare dotis quoq; HM. ſolã ſamaʒ ad
repetitio ei iure cõpetit: quum ĩ ſti H ſufficere.ſi g ſint
pulatum deducta ſit. glig gq teſtificẽt qðᷣ
Qpẽs. Dio.⁊ Maxi.aa.Alex ſic ſe publica fama
Neroni. bz ĩ ciuitate ſua ꝙ

Acircũſcriptã matre ueſtra
uilioꝛ precio dotales reſ eſti
mate ſunt quid ſuper huiuſmodi
ↄtractus uicio ſtatutum ſit uulgo
patet pꝛoinde ſi dolòſis artibo ma
riti circũuentam mat:ꝛem ueſtram
iniqua extimatione apud pꝛeſideʒ
ꝓuicie euidẽtibꝰ ꝓbatõibꝰ oſtẽderi
tis ⁊ qñ uobis poſſidentibʒ ad ob

ipſa mortua ſit ſuf
ſicit.nã al qualr ꝓ
baretur. B. 2 Jo.
mõtuũ eẽ ⁊ ſic iuit
.l.i. de capti. nec
noſp̃terijt. ſed. R.

pꝛobari.
m Tedicare. bene

tinenda pꝛedia etiam doli mali ex ficio.l.cor.ut.j.de
ceptionis poteſtas Opitulet᷑ ſciet le. hr.l. ſi is.⁊. fl.e.
quatenus religionem iudicationiſ ſi ab hoſtibus.

ſue tẽtare debeàt. Si autẽ etiã
maritus in extimatione gꝛauatum
ſe aleget vᷣitate examinata nõ ãpli
quam pꝛecium iuſtum reſtituere ↄ

n Quũ ĩ ſtipulatũ.

nel illa. qꝛ tacita ei

pllatur:hec tunc locuùm habẽt lau qri que ad fĩeʒ bẽ
um res in natura ſunt rerum ſi nõ dẽ ꝑuẽit.ut.ð.ð ꝛei
exticte ſint precium quod dotali ĩ ux.ac.S.accedit.
ſtrum̃to indictum ſit id conſidera o ſ J arcũſcri
Ilie pecuniam adimere ; dieſt ergo.

hẽs in poteſtate minime ꝓ p Soloſis.quo ca

l.iure.⁊..fi.⁊.Sᷣ.de quib cau.ma.in contractibus.

q Opitulet᷑.nõ cui dat exceptio eidẽ dat᷑ actio.ꝙ tñlallit ĩ multis

ut.ff. de condi.inde.ex quibus.

dixit aperte debeẽ

maxĩe.nã idẽ ſi nõ
fuerit ſtipulat ipſe

ſu purgari dʒ dolꝰ

tẽ. S.eo tempore.⁊.l.dotẽ.⁊.ð.de nup.ſi ut proponis.ẽ ãt tacita exactio
quũ aliquis ſuo debitori ſuccedit ut fecit.hic pẽ genero.ut ⁊.ff.de euic.ſi
ei cui uendidi.s.ſi is qui fundum.
e ſ Jlignorans.ſecus ſi ſciens.ut nota.ð.de condi.ob cau.l.i.ĩ ſimi
li caſu licet alij contra.
ſDHotem.quo ad ſuam opinionem.
g Recipies.⁊ſi quidem res extant uł alie ex hiſ empte prelertur ipſi dño.
ſi nõ extãt prefertur ceteris creditorib.nõ ãt dño.ut.ff.e.ſi cum dotem.
§. fi. .l. ſe. ⁊.fl. de peculio.ex facto.
h Libera matre.⁊ facit inſti.de inge.⁊ in lombarda de his qui in ſeruicio
alterius ſe dederunt.l.pe.ſed ultima eſt contra.
i Incerto.qꝛ nullus ẽ ĩiſpecto iure ciuili.ut.ff.de reg.iu.qtũ ⁊ ſic non eſt

matrimoniũ.nt ⁊ in autẽ.de nup.S.ſi nero decretũ.⁊. .ſeqñtib.coll.iiij.?

facit.xxix.q.ij.c.ſi quis ingẽuus..c.perlatum. Item nota ex hac.l.quð

uxor duxit uirum.
RK d ODs. filiafamilias.? ſic erat ĩ ptãte.nã ſec᷑ ſi emãcipata ut dixius
.õ. de rei ux. ac. . extraneum hic autẽ illud querit ſi ſunt filij ex eo mĩimo
nio. an nihiominus hẽat locũ hec lex. Jo. ⁊. B. ⁊ aʒ.⁊ nos quod ſic niſi
ſit fẽm pẽm retẽtionis.ut.ff.de pactis do.ſi pater dotẽ ⁊ ꝓ nobis ẽ.s.de
rei vx.ac. . ſileat. ?.d.l.ſi pẽ dotẽ.?.fl.de iure dot.iure in pri.⁊.j.de bo.q̃
li.l.ij.⁊.ff.rẽ ra.ha.l.fi.in prin. ⁊.ff. de euic.pꝛ.x.ff.ſo.ma.ſi ab hoſtibus
2.5. de ne.g. ꝙ ĩ uxorẽ.æ de iure do.ania.⁊.ff. de in rem uerſo.⁊ ideo ĩ ſi.
⁊.l. ſe. . ff. ad mace.ſi filius Itẽ probaĩ hoc apꝑta rõe nã actõ que acqri
tur extraneo dãti dotẽ ex pẽo uel ſtipulatiõe acquiritur pfi ex ipſa ſed ex
traneus ꝛepetit dotẽ mortua młre ⁊ interuẽientibliberis g ⁊ pꝛ. It actõ
de dote cõis eſt pri ⁊ filie.uñ nel pie mortno nel filia emancipata ad ſo

rBDebeat. faciendo ipſa predia reſtitui. S;
ſ Compellatur. ſiue extet ſiue non. ””MMẽg
t Locũ.quod hic uſq; ĩ finẽ dicit referi.ad id.ſ.ꝓinde.ſi doloſis
artib ⁊c.⁊ ſic ꝑcit marito ĩ hoc caſu.ut lʒ dolo mariti circũnuẽta ſit
nxor tñ qñ res ñ extãt nõ tẽat ad iuſtã extimatiõem.ſed ad cõuẽ
tã.alij legũt ſupiorẽ lr̃am ſic ꝓĩde ſi maxie doloſis artibꝰ ⁊c.⁊ ſic
iſtud referũt ad ſubauditũ caſum p illud uerbũ maxie.ſ.qñ non
fuit uir in dolo.⁊ hoc placet ſed ſi fuit in dolo etiam ad iuſtã exti
mationẽ tẽtur.ut.ff.e.ſi res.S. ſceuola.ãt.⁊ ĩ h cãu.ſ.qñ nõ fuit nir
dolo gratant᷑.accipiet mir illã cõuẽtã extiationem et᷑ ſi ſit minus
dĩdia iuſti precij quũ ſi extiatio facta nõ eẽt nihil hret.ut.ff. de iur
do.ſi res.S.ꝙ ſi dceſſerit.⁊. .ceterũ.fallit ergo lex.i.ſinis h legis

quũ uiꝛ fuerit ĩ dolo.ut..dixi.It᷑ ⁊ quũ mir ẽ mior.ut.d.l.ſi res.

S. idẽq;. Itẽ ⁊ qñ inueniebat tempore donationis emptoreʒ plus
offferentẽ. ut eað.l.ſi res..plãe.ſʒ illud ĩtellige in minoꝛe nõ maio
re.ut eadẽ lege ſubijcitur.idq; dũtaxat ⁊c̃. Item in tertio qñ.ſ.eſt
minor mlr. ⁊ extat res.nã reſtituit ut iuſtã extiatiõeʒ hẽat.ut.d.l.
ſi res.S.ſi mir. ⁊ hoc ſi ĩ extimatione ſit deceptio ſi autẽ in hoc ꝙ

dedit illã rẽ als nõ datura tũc ad ipſam rem uel ſi nõ extat ad iu

ſtam extimationem.nt.d.l.ſi res.OAl.
u f Aie pecuniam quã ei donaueras tu pꝛ.
x Mon potes.fauore dot᷑.hoc ſpeciale permittitur. nt hic.⁊.j.de
collationib.l.doj.⁊.ff.ſo.ma.l.ij..i.⁊ ꝙ dixi.õ.e.l.ij.
yn Ec ſacere.ut.fl. ſo.ma. maritũ..ff.de re iudi.non tantum
⁊ legibus ſeqñtibus.ſʒ hoc in caſibus duobus fallit ꝗb
tẽtur ĩ ſolidũ.ut nõ.õ.de rei ux.ac,.S.quum autem.

—
= —
— —

— S

—

ʒ Mecuſat. ut. d. F. quum antẽ.ꝛ.ff. pro ſocio uerũ.ꝭ.itẽ nidẽduʒ.
a Ambigfr.q ñ ſt ſui al ſec.ui.ff.ſo.ma.l.et.⁊.ff.ꝓ ſoc.ueꝝ.ꝭ .pfi.

riorem autẽ.etiam ſi ſecũdam nõ ducat dʒ conſeruare liberis.nt ĩ at.neqʒ
uirum quod ex dote.S.preterea.coll.octaua. J

eferin

8 b d Dius. debes. vt ⁊.ð.de here.ac.heredem. n Re ſideiuſſores uł mandatores doti.5. uirũ ⁊ eis brdes. agi.
t, Facultatẽ.ut ⁊.ff.de acqui.poſ.ſi ex ſtipulatõe.⁊.s.ut nẽi. tu. . ti ij. l. dotis.nõ ↄ ſideiuſſores I mãdatores ñ tenẽtur.
li. ſine iu.ĩ aut.ſigna ĩpo.re q̃s ali.te.l.i.ſʒ is duob caſib quos 0 F Jue.conſuetudie,ob errorẽ iducta uel añ hac legem.
ᷣ excipit pt.ſ.quũ GMd p Fideiuſſorẽ.i primis vr
iudice.⁊ ex ↄuẽtõe „ ʒ.ff. de iure do.cum dotis
n vt. j. de pig. crdito hiberis nã ꝓ ea dotẽ dediſti hane Si dos conſiante matrimonio baun ieze ſily dicit.
ſin res.⁊.õ.de pig.ac. conſtante matꝛimo nio nec conſen ſoluta ſuerit. xix. ſo. ibi uir. accepit ꝙ pt᷑ hic
ni l. finall. tiente quidem ipſa matrimonio ãt . ðͦU nuxor a uiro quod non pt.
ofn dq ſ Iſocero. I diſſoluto eadem filia iuita repeteẽ Mpres.Hono.⁊.Theodio.aa fo ꝙ de pignore. uidetur
gil ſolidũ.hĩta tñ rõe non potes. Ruline. ſecus.quuʒ ⁊ oĩa ſint obli
f ne egeat. vt. ff. ð ĩ iu Dem. aa.⁊.cc.Saluſtꝛi e. Joſtãtè matꝛimonio a gata niſi dicas ab exneo
tktas di. nõ tm̃.⁊.l.ſicut. Ec mãarita ⁊ licet poſt diuõ marito uxori doſ ſiñ cã aico mariti dari.qꝛ tũc id
bn ⁊ facit.ff.ſo ma. ſi tiuz in quantum facere poſ legitia refuſa eſt:q legi qð ĩ ſideiuſſore yr. ut arg.
ſu cũ doteʒ. . pe. ⁊.l. ſit comdemnandus ẽ:poſtea ido bus ſtare nõ poteſt quia dõatiõis j.l. ꝓx.vbi oẽʒ ſatiſdatõeʒ
e ij.⁊ de peculi.l. de neus factus qui non rediderat ite inſtar pſpicitũůr obtiere eadẽ uxor̃ phibet. Itẽ an ante matni
er poſiti. F. i. ⁊.ð. le grũ ĩſidui ꝓbabili ſolutõʒ rẽcuſat defuncta ab eius heredibus cum monium poteſt dari.ſ.ſpõ
1)n rei ux.ac. .extrãe at quũ e hĩdes iſolidũ ↄuẽiẽdos ñ fructibus ex die refuſe dotis mari ſe. vĩ quod ſic. quum de ui
n nz ⁊. ff. fa. h. fũc. abigẽ nẽ cũ his ſoluẽdo ſact᷑ expiri to reſtituãtur: ita ut pꝛoprietas ei ro ⁊ vxoꝛe im̃ hic dicatur.
lnt e ſ JIcöſtäte. ſi poſſiſ ſpſticioſã geriſ ſolicitudinẽ dem liberis ex eadem ſuſceptis ali ut ar. . de do. ante nup. ſi
. dicũ. ideſt Dem. aa.⁊.cc.Marcie. enari contꝛa leges a marito non autẽ.ſed tu dic id quod iã
ii a datione cepiſſe. Otis àctõe ſucceſſores ma poſſit. in uiro.quum in eũ caſum
AVel promiſſa.ii. riti ſo eo ꝙ ei dotis noĩe ſue „ obligatõ conferatur.ut.ð.
ube a ꝓmiſſiõe cepiſſe. rat datũ ↄuẽire ðbes igrediẽdi enĩ Nẽ ſideiuſſores uel mãdatoes de do.ante nup.qð ſpõſe.
ui ſi eĩ tm̃ eẽt ꝓiſſa ñ ipoſſeſſiõm rerũ dotaliũ hẽdibus dotium dentur. xx. item an pꝰſolutũ mãimoni
aſe repeteretrr. mariti non conſentientibus ſiue a um poteſt dari? ve. ſic. ut.
ns. Facultatibꝰ. ma uctoritate cõpetẽtis iudiciſ nullaʒ Mp. Gratia. Ualen.⁊.Theo. ſt. ſo. ma. ſi ↄſtate. 5. quot.
plti xime.ð. de rei ux. habes facultaàtem. aaa.Cyneio. de excep.l.exceptiões ſo
lilĩ ac. 5. accedit. BDem. aa.⁊. cc. Epigorio. IZIiuiẽ ex iure ſiue ex con v.⁊.ð. ð rei.ux.ac. . cũ at
ſe h Si dos cõſtante N ſocerò filie tue dotem de fluetudine lex pꝛoficiſ/ ĩ exac.it᷑ ã al pt ꝓ uiro do
cne matrimonio ſolu. diſti licet ĩ eius poſſito pote catur ut uir uxori fidd tẽ acepe ⁊ ſe obligaf. ꝙ vñ
ſi fuerit.qꝛ nõ ſolum ſtate gener tuus rebus humanis iuſſor̃ʒʒ ſuãð dot᷑ exhibeat tñ ea iu yt. ð.ð do.cau.l.ſ.eõ ꝙ nõ
fin ſo.mrimonio reld exẽptus ſit tamen nõ ð peculio ſʒ bemus aboelri. yt.j.l. px.pt dici. ut cũ ni
hlt. ditur dos.ut..ti. iſolidum a te cõſentiente filia con Mpr. Juſtini.a. Juliano.pᷣpᷣ. fo accipiẽs tẽat᷑ ut ibi.ſolↄ
riſe i.ſed etiam duran uentum eum ſatiſfacere opoꝛtet. En ęerali diffinitione conſti accipiẽs nõ.vt ĩ ꝓx.l.imo
nik te qñq;.ideo de h Myores. Hono.⁊. Theo.aa. tutionem pꝛiſtinam ampliã tʒ utrobiq; quũ ñ ẽ ſatiſda
dicit in quo dic cõ Maximiano pꝛefec.preto. tes ſancimus nullam eẽ ſatiſdatio tio niſi qñ alteꝝ ẽ acceſſori
rodad ſtante matrim õio Yconſtante matꝛimoĩo ma nem uel maàndatum pꝛo dote exi uʒ.it᷑ ſi eẽneꝰ dat dotẽ ⁊ ſti
zcol⸗ maritus dotem re ritus fatali ſoꝛte fuerat com gendum uel a marito uel a pꝛe eio plat an pt᷑ accipe.ꝙ vr̃ qꝛ
ico⸗ ſtituit ex cã neceſ ſumptus dos que data di uł ꝓmiſ uel ab omnibus qui dotem ſuſci ð niro ⁊ uxot᷑ h̊ dr̃.l forte
L ſaria qñq;.⁊ qñq; ſ ex eius uxoris facultâtibus ad piůnt. Si enim crẽdendam eſſe ið ꝙ ĩ uxor dãte ł pꝛe ei2.
nuls ex canſa probabi eandem reuertat.nihilq; ſibi ex h mulier ſeſe ſuã quoq; dotẽ ꝑti ma quũ eadð ſit eqtas. ut ar.j.
li. ⁊ qſiq; ſine cau deſuncti heres audeat uẽdicar̃ q; riti exiſtimauit qꝛ fideiuſſor exigit᷑ ad.l.fal.l.f.it᷑ ſi ip̃e uir dat
ſa. Ex cauſa neceſ ad mulierem recurere fecit obitus uel alius interceſſor ut cauſa perfi an tẽat᷑ fideiuſſor.vr̃ ꝙ nõ
ſaria nt ſi maritus ma ritalis. die in connubio eorum generet᷑. p.l.iſtã ⁊ ſeqñtẽ.ſʒ qdã di
is ſit non ſoluẽdo. ut cũt h dari nõ oporteret da
M 5. de iure do.ubi. tus tñ tẽal. ſic ĩ tutore teſt̃
n uel quum maritus . . rio ſatiſdare ñ tẽi.ſi tñ ſa
* deportatur. ? uxor retinet affectionem. ut. s. de fepu.:.i.excã pro tiſdedit tʒ.ut.ff.de fideiuſ.grece.s.a tutore. alij diſtiguũt an ab errãte an
babili ut in caſibus enumeratis. ff. de iure dot.mutus §. manẽte a ſciẽte det᷑.ut.aꝛ.ff.ſi qs cauti. ſʒ ꝛſi gs. F. fi· alij diſtinguũt an der ꝓ dote
ſei ⁊.ff.ſo. ma. q;uis..l.ſe.priori ergo caſu ex neceſſitate. po ex nolũ danda ab uxore uiro ul reſtituẽda a niro uxori.⁊ tũc tenei.ut.ff. de iure
u tate viri redditur. ſine cauſa autem redditur ut in hocti. tunc qꝛ do. l. c dotis. an uero deĩ ꝓ ea fudda quaſi manius ſic ſe hẽat iĩ admini
eim Qdonatio pꝛeſumitur redditur niro. ,B ſtratõe primonij ſui.ut non fiat inops.⁊ tũc nõ tẽtur.⁊ nec loquitur. hic
“ i JAconſtante. legitima.que multe ſunt.ut.ff. de iure do. ti. na dicit hec ſernada q opio ẽ ꝓbabilis. ſie dãt ĩ ciuitate iſta. ſʒ aʒ. di
GH ſ l. mutus. 5. manente. , xit ⁊ nos nullo m tẽri.ut.õ.de le.? con. nõ dubiũ.⁊.ff. fidet. cuz lex. it
8“ Perſpicitur. ⁊ pſumitur.ut in autẽ.de nupt.i. dotes. an pt renũciari huic ti. ꝙ quidã dicũt ex generali ꝛegula. ð. de pac. ſt gs
l collatione quana. s . iĩ cõſcribẽdo.ſʒ aʒo.dicit quod nõ in primis ex ipſa ica.q̃ ꝓhibitoria
o. Qum ftuctibus mala fide perceptis.alioquin contra.ut.fſ.ð uſu F ut.ff.ne quid ĩ loco pu.l.ij.ĩ pᷣn.⁊ fo.ʒ.ſicut al.ð. ne criſtianũ mã.? al
ris. fructus 2.ff. de acquirenda. poſ. quod uxor uiro.ff.ð do.int᷑. .ð.ne quis ĩ cã ſua.ĩ qbꝰ caſib nõ pt᷑ renũciari.nec g hic. eni bonũ ar.
ui. cvx. de fructibus. ex. eica.vt. ff.ſi cer. pe.l.i. Iem ſicut ꝓhibet niro ne det ſic ⁊ textus uxo
6O m Reſtituatur.ſ.dos.ſed nonne. uir quuʒ debeat nũc reddere do ri ne accipiat ſi ergo ↄ fiat nõ nalet.ut.õ.de le.⁊ con.non dubiuʒ.⁊.ff.de
lo ſacit quod petit.ut. f.de excepti. do.l. dolo? e. repetit mobilia. do na.inteꝛ uiꝛum ⁊ uxo.il.iij..ſciendum. Item ⁊ pro hoc.ff.de ar.ſed ⁊
4½ ut gregem nt ſic nſq; ad annũ teneat.x ſic nõ poteſt hec lex hꝛe lo ſi in ſeruum.S.ſi iudex.
uauuum ſʒ eos in mobilibj. alij dicunt repeti ut ſic p fructibus prete q g Enerali.conſtitutione.S.l.proxi.
D itis habeat retetionem.ut ar.ff. de condi.inde.q exceptionẽ. .ſi r Mãdatũ.ubi pt alia ſatiſdatio eẽ ubi ⁊ mãdatũ.nt ⁊.ff.mã.ſi heredita
bA ps.tu dic ſʒ quod Juſtinian intelligit ꝙ paci erat de dote lucrã tẽ.S.in ſummã.ſic ergo ubi prohibetur alia ⁊ mãdatum ut h̊ dicit.
da. ⁊ fam pria mortua accepit uxorẽ. uñ liberis quos hũit ex ea ſ Snſcipiunt.cotra..de dote cau.l.ſfi.item contra.ff.de iure do.cum do
. fuare dʒ.nt ꝓbatur hic intellectus in autẽ.de nup.S. dotes.coll. tis.ſed ſuperiori.l.ſoluimuns. .
% iiij· ubi hᷣ lex recitat. ⁊ facit.ð. de fis nup.ſemine.hodie tñ ꝑ poſte t LQꝛedendam eẽ ſimile ar. . de pac.conuẽ.hac generali.⁊.ð.de teſti.ſi qñ

in prin. ⁊·j. qui po.ĩ pig. ha.l.fi.? in decre.ij.q.i.p̃cipimus.

a Rerũ amotarü. bic actio dat quũ mir amouit conſilio diuortij ? ſecutũ
diuortiũ ſit. ut.ff. e.rerũ. ⁊ ſic quũ non fiat diuortiũ hodie iure cãonum

non babet locũ niſi utilis qñ cã ſpate mortis uel diuortij amouit ⁊ ſecu

ta non fuit. ut. ff. e. ſi mir. nec pt

quũ ibi nõ tennerit mxmo

ti ãt actio ceſſat ſm Yo. ni
ſi ꝓ pctatõne p ea facta ex
ſauore mr̃imonij.ut.ff.e.
.i.ij.⁊.iij.ĩ prin.

b c DSmpen latiõis. )

ſtiterit. ex alia cã ;ᷓ
dotis.

c Tui.qꝛ uel tue ſunt łtuo

piculo.ut.ff. e.ſi cõcubina

EEF.f. 7 2cordat. S. ð ↄpẽſa.

nz ſy Z. z. de rei ux. ac. . ſʒ
nec ob reſ ſo.hic ex alia cã
q; dotis uit dẽbat uel h̊ ꝑ
illã corrigitur l hic ð dote
q;titate.ibi in ſpecie.
Juortij. pmittit.
actio ſecuto diuor
tio. vt. ff. e. l. rerum amota
rum nõ autem durãte mr̃i
monio.ut hic ſubijcit con

e Neq; pẽalis.eſt ergo pe

nalis ⁊ iõ cõſtãte mamõio
ceſſat.ſʒ qdã dicũt quod ĩ

caſu.datur ad quadruplũ

ut. ff, e. ad fiſcũ.ꝙ nõ placʒ
imo rei ꝑſecutionẽ contiet
yt. ff. e. ſi mir. F. hec actio.
ſʒ iõ dicitur pẽalis qꝛ iura
tur ĩ litẽ. ⁊ ſic ĩ plus agr qᷓ;
ſit apud amouẽtẽ.ut.ff.e.ſi
cũ dos.S. f.⁊.l.ſe.ſed ⁊ dã
nũ ꝙ marit hũit ueit. vt. ff

tee. ſi concubina.5. pe. ⁊.l. ſi

mulier. 5. rex. ?. l. pe. It ꝓ
dicit nõ dari pẽalẽ.ẽ ʒ.ff.
ad.l.acquil.ſi ſeruus ſeruũ
S.ſi cũ marit.nã actio.l.a
quilł.penal.ẽ ut inſti.ad.l.
aquil..hic autem uerbis

ſol. in ſimplũ dat᷑ eo cãu ſi

cut ⁊ actio ſui corrupti da

tur eo caſu in ſimplum. vt.
ff. de ſeruo. cor.l.fi. Itẽ ali
ud. 5. j. de fur.l.fi.S.fſi. nbi
rerũ amo.dat᷑ etiaʒ cõſtÜůte
mãaimonio.ſo.ut ibi ⁊ iso
————— hrilominus lex iᷣlia locum habet.
cat᷑ alienatio omnis actus ꝑ quẽ?

ad famoſam nõ quantum

ag penalem. ut.ff. de fur.ſi
quis uxori.F. i.
ſNeq; famoſam.ut furti.

bic auteʒ nõ eſt famoſa. qꝛ
ẽt in quõdã uxorẽ nõ dar
g In fem generaliſ. que ex
uarijs cãis ẽ ĩducta. ut.S.ð

b d

fãamoſa actio cõpetit:ſed

dici hr̃e locũ ubi rõe ſanguiĩs ſit ſeꝑstio.

2

Rérum amotarum. xxl.

AMNpr. Allexan. a. Polidente.

OSmpẽſatois èquitatem
iure poſtulas:nõ eĩ pus
exolui ꝙ ðbere te oſtue
rit equũ ẽ qᷓ; petitiõi mutue rñſum
fuerit. eo magis q ea te pſeꝗ dicis

q̃ diuoꝛcij cã amota q̃reris. Quũ

igitur apð cõpetẽtẽ iudicẽ ex ſtipla
tu ↄuẽiaris apð eũð doce tui iuris
vs ablatal ẽẽ. Mprs.Dio.⁊
Maxji. aa.⁊.cc. Sereno.
Nusrcij gĩa rebus uxoris a
motis a marito uel ab uxo
re mariti rerũ amotaꝝ edicto ppe
tuo ꝑmittit᷑ actio.ↄſtãte etei matꝛi
monio neutri eorũ nʒ penaliſ neq;
6petit: ſed de dãno
in factum datur acio.
BDem. aa.⁊.cc.Quartioni.
Erẽbus quas diuoꝛtij cau
ſlſa quondã uxorẽ tuã abſtu
liſſe ꝓponis rerũ amotarũ actiõe
cõtꝛa ſucceſſores eius nõ iſoliduʒ
ſed quantũ ad eos peruenit ꝙ ſi s

extãt dñij uendicatione uti nõ pꝛo
Ei.

hiberis.

MNẽè pꝛo dote mulieris bona ma
riti abdicantur. S

Mpres. Diocle. ⁊. Maxi. as.

Appolinarie.

Tuxoͤri ꝓ dote abdicã
tur bona quõdã mariti

J iure ꝓhibitũ. ẽ. Sane ſi
nullo relicto ſucceſſore nõ idoneↄ

deceſſit ſim iuris õöꝛmã quatenus

ſucceſſionis modus patitur idẽni
tati tue cõſulere non pꝛohiberis.

Dẽ fundo dotali. xxiij.

Mpres. Seue. 7 anto. aa. Di.

Izẽſtimata pdia, data eſ
fent dotẽ ⁊ ↄueniſſʒ ut
eęelectio mulieri ſeruet᷑ ni

dominiuʒ tꝛanſfertur.
Mps. Gorqi.a.Domicie.
Ariti qui fũdũ comunẽ cũ

glio in dotem ineſtim atũ ac

eſacroſan.ec.l.ſcimus.⁊.S.de iure do.l.i.uel
in ſactum ſubſidiaria. legis acquil.que in ſimpluʒ datur. hic autẽ.nibilo
minus ⁊ directa habet locum. ”?MU
rebus.peruenit.ẽ enĩ ex delicto.ut.ff.e.ſi mir..hec actio.⁊ pe
nalis.ut dixius. S.l. ꝓx. ⁊ iõ ſic dat.ut hic ⁊.õ.ex delic. defunc. l.
ei. ?.j.de fur.l.q;uis.ſed vã dari ĩſolidũ ſicut conditio furti.ut.f.e. nirũ

S.ſip q̃ ẽỹ.ſʒ non ꝑ oĩa condictioni aſſimulatu·

¶ Ne ꝓ dote.mlris bona mar.ab.ſat᷑ patʒ cõtinuatio ex pᷣdicꝭ.
T abdicantur .citra ordinẽ iuris.ſic ⁊.j.ð iure do.im

u pe.l.i.ĩ fi.⁊ de bo.au.iudi.poſ.ſi pro debito.⁊.l.in pol
ſeſſorem.⁊.S.ðe pac.ſi pacto quo pe.in fi.

ceperint ad ↄũi diuidundo iudici

um pꝛouocare nõ poͤſſunt licet ipi
poſſint pꝛouocari. xxiiij.

. Diuörtio facto apuð quẽ liberi
noꝛari uel educari debeant.

Mpres Diocle.⁊. Maxi.aa.
⁊.cc. Celeſtine.
Icẽèt neque noſtra neq;
diuorum pentũ nẽoruʒ
ulla ↄſtõe caueatuꝛ ut ꝑ
ſexũ liberorũ ĩter pentes diuiſio ce

lebretur competẽs tñ iudex ẽxtia

bit utꝛũ upud patꝛẽ ã apud matꝛeʒ
matꝛimõio ſeperato ſilij morari ac

nuteiri debeant.

In auten. ut liceat matri auie. F

COEKR ( Qꝗpater cauſã diuoꝛtij
pꝛeſtiterit apud mâtꝛem ad ſecũda
uota ſi ueniẽtẽ liberi nutꝛiãtur pꝛis
expenſiſ ſi uero econtꝛa tunc apud
patꝛem mãatꝛis locupletiſ expenſis
niſi pater minus idoneus ſit tũc ei

apud matꝛem locupletẽ alent.naʒ

⁊ locupletes filij cogũt᷑ matrẽ egẽ
tẽ alere ꝙ ð matre aleda egente ip
ſa ⁊ filijs dictũ ẽ idigẽtibus idẽ ⁊ ĩ

oĩbo aſcedentibꝰ ⁊ deſcẽdẽtibus

ꝓlonis utꝛiuſq; nãe decernimus.
H xxv.

De alẽndis liberis ac ꝑẽtibʒ.
Mpa. Pius Baſſo.
Arrèntum neceſſitatibuſ
liberos ſuccureꝛ iuſtũ ẽ.
Diui.fratres.cleri.

Ompetens iudex a filio te

ali iubebit. ſiĩ ea ſacultate
eſt ut tibi alimenta preſtare poſſit.
Dem. aa.⁊.cc. Laciãe.

68. = —

Joↄptẽti iudici eũ

debeat extimabit. A
Seue.⁊.Antoni.aa.Sabino.

patꝛem tuum officio de

bitto pꝛomerueris paternã
pietatem non denegaàbit tibi: quðᷣ

te ex
Claudio enixam eſſe dicis
filium eius eſſe pꝛobaueris alimẽę
ta ei pro mõ facultatum pᷣſtari iu
bebit. idem an apud eum educari
Mpres,

NJauris formã.que ẽ ut mittaris ĩ poſ.cã rei Fuãde.debitore.ſ.nõ

rñdẽte ex ti.ff. qbꝰ
ex cau.ĩ poſ.ea.l.
ij.? diſtract bõis
conſulat᷑ tibi qð fit
iu.poſ.imo p eunꝰ
i.ꝙ ſi nõ ĩuẽias ẽp
torẽ uł minus ido
neũ ẽt tibi tunc da
butur inſolutũ ut
7.j.de iur̃ do.ĩpe.
l. f. .ff. de re iudi.a
diuo.s.exequũtur.
in De fundo dota
li. ſpẽalr de re intĩa
ta.ĩ dotẽ data dic̃.
n Aextia
ta electõ
rei uel extiationis.
ſecus ſi eſſet iuri. vt
.ff.e.ꝙ ſi fülus.
o Lex iulia.qᷓ vetat
fundũ ĩeſtiatũ ĩ do
tẽ datũ alienari.vt.
dũ.nã ꝓ ñ eſtiato
hꝛ. ut. ff. de iuĩ dof
.l. plerũq;. F. fi.

py ſe aliẽaꝛi.ẽ t c᷑Q.
⁊ cõnerte liaʒ.i. oĩſ
act ꝑquẽ dñiũ trãſ
fert ẽ aliẽatõ ⁊c. ſic.
ff. de ſtatnli.l.ſtatu
lihᷣi a ceteris fais.
F. i. ĩ fi. qñʒ etiã lat
gius dẽ aliẽatio ut
obligatio. ut ð. de
re.ali.nõ ali.l.ſfi. ?
ex ð re.ec.nõ ali.c.
nulli. Iteʒ vr Z. öð.
de uſuſruc.l.ĩtereſt
ſo. ibi va fuit eſtia
illo ultio cau ⁊ eſti
matio ẽ ĩddẽda qñ
tenet obligs. Itẽ
ma. l.i. ſo. ſpaͤle ẽ i
libertate.⁊ facit..
de iure do.l.cũ ĩ fũ
dao. ⁊ iſti.qbo alie.
nöõ liceat ĩ prin.
q m Arriti. idẽ ẽ
S Iſpõſo. nt

PMõ pf̃t ið in minore. nt. j. de pdi. mi.l.inter oẽs. ? eccleſia. vt nõ
NS. de ſacroſan.ec. iubemus ⁊ hoc ideo qꝛ ex neceſſitate ſieret que
dam alienatio.ut.ff.de condi.fur.l.⁊ ideo.⁊.l. eleganter.ſic ergo ĩ

nitus ĩ cõiõe detiet᷑ regulr ↄ.ut nõ.õ de

cõi di.l.fi.in caſibus aut᷑

alienatur. ut.ff. e. l.. c.ff. de iure do.l.ita cõſtante.ꝛ.fl.e.ſi füidus.
ſBiuortio facto apud quem liberi ⁊c.ex precedentibus patet

continuatio. Accurſius. florentinus legum doctor.

ðUWvWWM .
7

o Eſt at. bñ diẽ nõö

4

— — , mor

4 IFeet inler parentes.ſ.ut apud mĩem ſilie apud prem ini¶ſlrterit non eſſe legſtimum non alit. ut.f. e. quis a lberis. . icem reſcrip
NNH Ili ſint.ut alibi.j.de cul.re.l.qm̃m unum. ſerunt.per auten.ſecus.nt.j.ti.ij.auten.liceat.
. n Extiĩabit.tałr.diuidendo.ut hᷣ niſi ex aliqua cã iĩ ↄrinz m De concubinis. L .B
moneatr.ut.ff.de libᷣ.exhi.l.i.. hoc ĩterdicto.⁊ differt hᷣ ti.ab illo „ n Emini.facit.j.cõia de mann.l. i. nec nltra unam concubinaz. V
2. ubi pu.c.qꝛ hic viuit pater.ibi deceſſit. M ut in auten. de tri.⁊ ſe. S. conſideranim .circa finẽ. coll.iij.
4 C Morari.adulti. o De natura liber. mae
ſ Nutr..pupilli v õ . . rum. T ex quibus cauſis in
ſt põt eẽ alibi mo ſi ſpoͤte ſi fecerit aditus ↄpetẽs iu tũ ſtatim retꝛactũ reddat᷑ lbo iuſſi ſti. effi. hi. proueniunt ex 2
8 rãt ⁊ alibi nutuni Sx alim̃ta pꝛo mõ facultatũ pᷣſiari mus aut ſi ñ exiſtãt ſiſci iuribↄ uẽꝗ ecubinis.ideo bene ſuppo
⁊ facit. xviij.q.ij.c. tibi iubebit. Quod ſi pẽeʒ ſe nega dicet. Qð ſi xiſtãt ⁊ ĩ pfñtia rerũ xↄ nitur. accurſius.
4 diffinim ꝑ aut᷑.at bit qõeʒ iſtã ĩ pis ið iuðx exaiabit. ſtituti agere uoluerit pactò l iure p Enatores. ſacer
g plenius dicitur qᷓ ””Läl iurãdo excluſi totuʒ ſine mora fiſ ſocij.nõ loqui
6 ſequit ſi pr̃ ⁊c. q̃ ẽ Dẽ concubinis. xxvi. cus ĩuadat gbus tacẽtibus ⁊ diſſi . tur de ſacerdo⸗
V ut li. ma. ⁊ a. .. illð . mulantibꝰ à deſẽſõe fiſcali duoruʒ tio.ideſt preſbitero.ſed de
1 coll. ix. uten. Mpr. Conſtan.a.ad populũ. mẽſiũ ſpᷣra limitẽt:ĩtꝛa q ſi nõ rettaa qnadaʒ dignitate.ſic expo
nu 3 Iypf. di Emini lñti cõcedat᷑ cõ xerit uel pꝛopt᷑ retꝛahẽdũ rector? nit ignotum per ignotius
p. ſvortij. qᷓ ſtãte mẽimõio concubi ꝓuicie ñ ĩterpellauerit qcꝗd talib ſecundum Jo.
i multe ſt nã penes ſe hĩe poſſe. filijs uel uxoribus liberalitas iu q Suſceptos.ut ab uxore
n ut diximus.S. de f ee ra ↄtulerit fiſcus nĩ iuadat:dõatai nel ut a concubina. nam
u pu.l. conſenſu. .i. Dẽ nãlib libẽis ⁊ mr̃ibʒ eorũ ⁊ Iↄmãdatas reſ ſub pẽa quadꝛupli nec naturales.ſunt.⁊ facit.
n g Miem. imo vbi ex qbʒ cãis iuſti efficiiãtur. xxvij. ſeuera quèſtione perquirens. õ.de inceſ.nup.l.humilẽ.
. p vult. . fl. de nẽ. . . r Reſcripti.quid ſi dicat ñ
ain iſpi.l.i. F. apud eũ Mypr. Cõſtꝗ. a. ad. Bre. In auten. ut liceat ma. ⁊ auie. ,-. obſtante. l. aliqua? n. te
ii ſed ibi deceſſerat. Enãtores ſeu pᷣfectos ł qꝛ uero.coll.octaua. net. vt arg. ff. de le.iij. ſi gs
hng, hic nõ. It hic pꝛe quoſ ĩciuitatibʒ du ũ ui in prin.accurſius.
nſ ſtitit cãm diuortij. rilitas łſacerdotij.i.per CON. [ Ed nouo iure ho enenis. ut ueneno ot
