Ag Non taxata ex quo apparet non fuiſſe emptionem aliaſ enim ſecus. vt tutelis ⁊ ra.diſ.ſi tutor.S.fi.⁊.l.ſe.⁊ ar.ff.ð furt Fui.⁊ ſilij. I qñʒ 44
dS5. de reſcin. uen precij. Accurſius florentinus. in mandato.ut.ff. de of. ꝓcõ.l.obſeruare..fi. Idẽ dicimus zĩ ax
b Comparauit q;tũ ad hoc ione ex ſtipulatu 1
quod alter uendere diſtina pꝓ dote. nec enim
uerat. uel dic comparo uer poſſeſſionem hẽet pater tuus pre ponas cont:a emptoꝛem quidẽ te naſcitur niſi ſoluto ſta
bum eſt generale. ut. ff. de cij nomine licet non taxata quanti nullam habere actioneʒ pꝛoſpicis matrimonio. pp ſcon
contrahen. emp.l.i... pe. tate aliam poſſeſſioneʒ dedit:idq; quum ab eo ſuſceperit dominium hoc ⁊ contra hoc. I
Euictuʒ eſt.ſi eĩ iniuria iu quod còmparauit nõ iniuria iuni· cui te tꝛadidiſſe titulo permutatio j. repu.l.i.⁊.ff. de ini
diciſ uel culpa patris.quia cis nec patris tui culpa èuictuʒ eſt nis non negas.ſed ſi ſecundũ fideʒ bonis dã. ſed ⁊ ſi Kin
fuerat abñs.ſit euictum nõ ad exemplum exempto actõis nõ placiti ſtipulatio ſubiecta ẽ ſucceſ alia ⁊. ff. ſolu mat. ict.
ageres. ut. ff. de euic.l.ſi immerito id quod tuã intereſt: ſi ſoꝛes eiuſdem cum quo contꝛactũ .l. actio. Iẽ nun anli
iprudentiam. ?.l.ſi ideo. in patꝛis iura ſucceſiſti: conſequi ðᷣ habuiſti conuenire nõ prõhibeꝛis quid ab una pte ꝛe ker
d Tua intereſt.non et᷑ qd ſideras. At enim ſi quum uenalis ſi vo nulla ſtipulatio interceſſit pꝛe tradita etiaʒ alteri ſtyn
SIgdliſti. ex quo apparet nõ poſſeſſio non eſſet permutatio ſſac ſcriptis uerbiſ actio eſt: ut uel files qui ueſtiuit datur nnnm
fuiſſe permutationem. ſed ta eſt:idq; quod ab aduerſario pᷣ placiti ſibi ſeruètur uel quod alteri actio: Jo.diẽ non am
aliũ contractũ inominatũ ſtitum èſt euictum eſt:quod datuʒ us accipiendi fundi gratia dediſti ⁊ probat᷑ de nece nat
ſimileʒ emptioni ⁊ permu eſt:ſi hoc elegeris:cum ratione re cauſa non ſecuta reſtituatur. ſitate.ð.de pac.l.ſi t
tatiõi. ⁊ dabitur utilis ex ſtitui poſtulabis. Bem. aa. ⁊.cc. Thedolane. certis.ſed hec que Zn
empto ſᷣm. B. ⁊ aʒ. uel pᷣſ. Mpĩs Dio.⁊ Max.aa.pᷣmitiĩe. Aoniam aſſeueras patiem ſtio videtur actio. a
uer. Fn alios.ad hoc.j.de Ermutatineʒ re ipia utpo tuum ei contꝛa quem pꝛeceſ quum ſibi iam ſit ten
euic. l.ſi prediũ.⁊.l.ſi per te bonefidei cõnſtitutã ſiut ſundis hac conditõe dediſſe füdũ adimpletum. licet gen
muta tionis. . commemoras uiceʒ ẽptõis obtinè ui inuicem domum certã accipet ipſe nõ impleuerit Lci
ePreſtitum. cante dicit pᷣ re non eſt iur̃.incogniti. V aditus pꝛeſes pꝛouicie placit eum quod conuentum p
ſtitũ.nam etiã in re aliena Dem. aa.⁊. cc. Leontio. pa rere compelli lł ſi cauſam pꝛop eſt:dici pt ad euic. Can
conſiſtit permutatõ donec X* placitò permutationis re ter quam fundus datus eſt ſequi ñ rei ſibi dari. cnhl
euĩcitur lʒ pedius contra nulla ſecuta conſtat nemini pꝛoſpexerit conditionis ratione I Subiecta. ſ. pẽo. cro
uideatur ſenſiſſe.ut. ff. e.l. actioneʒ competere:niſi ſtipulatio datum reſtituere ſicut poſtulas iu primo eĩ rem pac polit
i.circa fi. ſubiectà ex uerboruʒ obligatione berbit. ſcũtur nudo pẽo. fun.
NPoſtulabiscondi. o queſierit partibus actionem. Bem. aa. 7.cc. Prothogeni. fo ſubiicitur ſtipu uunen
cauſam.⁊ nota. quod aut BDem aa.⁊.cc.eidẽ Leoncio. Ebus certa lege tꝛaditis ſi latio.⁊ ſic naſcitur inſa⸗
datur precium pro re.⁊ eſt Am pꝛ᷑ cibus tuis expꝛeſſe huyuic non pareatur pꝛeſctip actio ex ſtipulatu der.
ẽptio.aut ſpẽs ꝓ ſpecie ⁊ riſ placitum inter te ⁊ alium tis uerbis incertam ciuilem dan uel condic. certi ex ſe
tunc aut incerta ꝓ incerta permutationis interceſiſſe eumq; dam actionem iuẽ auctoꝛitas de ſpulatione ut in⸗ lur r
nt bouẽ pro aſino aut ĩceꝛ ſunduʒ a te datum uendidiſſe pꝛo monſtꝛat. ſti. de.v.ob in pri. De
ta pro certa.aut certa pꝛo ĩ M ſed in primo caſu mnt
certa ⁊ his tribus caſibus ””M bhy le.naſcitur ĩ fac ceõ
eſt contractus innominatus general do ut des.ut hẽs hec ff.de p̃ſ.uer. tum. nel preſcrip.v.quod ið eſt. ut.j.le.ꝓx.⁊ hʒ locũ pᷣſ.v.in pact und
l. naturalł. 5. i. ⁊. S. ij. aut certa pro certa. ⁊ tunc eſt pe mutatio.nt.j.e.l.qm̃ incontinenti appoſitis. ut. S. de pac. inter ẽpt.l.ij. Item fo vbi du [it
qbWue ⁊ ipſa eſt inominatus contractus ⁊ fit nudo pẽo.ſed nõ naſcit actõ. bitabatur de nomine contractus.ut.ff. ð pl.v.l.i.ij.⁊.iij.⁊.l.ſi tibi
niſi re ⁊ altera pte ſecuta ſiẽ ⁊ in genrali do ut des.⁊ hac ratione dr̃ cõtĩe rem. ? de exer. ac.l.i. Itẽ tercio in tribus contractibus inominat. i
ri ꝑmutatio ſub illo generali do ut des.⁊ facit.ff. locati.l.⁊ h̊ diſtinctio. ſ.do ut.ðs ſub q eſt pmutatio. in facio.ut facias.⁊ do.ut facias ſunt.
g p Er mutationem. re ipſa.ſ.in ſpecta. uel dic.i.ueritate in ſpecta. ſic. ſed in quarto.ſ.facio ut des datur de dolo.ut.dcã.l.natural.S.q Pa
ff. de iureiur̃.l.quotiens. ſi faciam. ut des.⁊ eſt ratio qꝛ ex hoc fẽo mihi abeſt ⁊ tibi non ad ln
h Conſtitutam. ut inſti.de act᷑.S.actionum. B eſt.ut ſi manumittendo conueni.ut.õ.de dolo.cum proponas.al t
i Obtine. vt. ff. qui. ex ca.ĩpoſ.e.l.fi.in hoc ergo conuenit qꝛ ntraq; ẽ bo 3.ſ.ſi tibi adeſſet.ut.ff.e.l.ſolent ſʒ hec ratio fallit iĩ facio ut facias
nefidei.ut.d.S.actionũ. Itẽ ex vtraq; paratur cauſa vſucapiendi.vt.ff. ð ſi de manumittendo.hicinde conuẽit.ut.ff.e.l.natural.S.ſi.ſed ibi ſef
vſucap. ſequitur. . de illo. ex vtraq; pꝛeſtatur euictio.ut.õ.l.proxima.ex eſt alia rõ.qꝛ hicinde eſt obligatio ſacti vñ cõdẽnatio fit in interẽẽ H
vtraq; fit redibitio.ut.ff. de edil.e.l.ſciendum.S.pe.in ntraq; promittitur ut. fl. de re.iu.ſi quis ab alio.S.fina.⁊.eſt alia ratio qr̃ de dolo de Lete
ſanitas ſerui. ut. ff. e.l. ij. ſed differt in mitis. pꝛimo qꝛ uẽditio fit conſenſu tur.“ut diximus.ff. e. naturalis. . ꝙ ſi faciã Itẽ nota hos contraci den
ſed pmutatio ex rei raditione. vt.j.e.l.ex placito. Itẽ ĩ uenditione.alius cognoſci ex pacto non ex eo quod preuenit ab altero.ut.S.de trã. e
emptor. ⁊ alius eſt uenditor.ſed in permutatione non diſcernitur. vt. ff. e. .l.cum mota. Item in factum ach. in multis ſibi locum uendicat. 1ſ
l.i. Item in uenditione emptor facit precium accipiẽtis ſed uenditor nõ. prnimo ubicũq; preſ.uer. tunc dicitur in ſm ciuil. vt. f. e.l. iin fi. d D
at in permutatione videtur quod vtraq; dẽat facere accipientis ſʒ pediũ fo in ſubſidium legis acqui.ut. inſti. ad.l.aqui.in f.⁊.ff.de dolo.⁊
ut. ff. e.l.i. in fi. Itẽ in uenditione nõ tranſfertur dominium niſi precio ſo eleganter. F. idem labeo. Ie in loco edictorum. interdictorum. 4
luto. Iʒ re tradita. ſed ſecus in alijs contractbus. ſic ſecus eſt in permu yvt inſti. de inter. F. f. Item alias vbicũq; eqꝗtas ſuadet actionem
tatione. ut inſti de re. di. . per traditionẽ. . S.uendite.⁊.facit.õ.comunia dari uel ex contractu uel qiĩ ul ex maleficio uel quaſi unde dicit na
ntriuſq; indi.l.i. ..“ ſci ex uarijs figunis cãp. ut.ff. de ac. ob. l.i. .ff. e.l. quot. . . de no
k e v⁊ placito. re nulla. ſʒ re ſecuta.nũqd ex ipſo pẽo an rei traditio ſac. ſanc. ecleſi.l. ſcimus.⁊ facit ad.l.iſtã.ff. de pac.l. diuiſionis. 8
ne actio oritur. dico ex pacto. licet in mutuo ⁊ ſimilibus ex ipſa rei radi m c¶ An precibus. nullam.in rem uel in perſonaʒ.qꝛ cũ eo nõ lb
tione naſcat᷑ actio.ut hac.l.manifeſte probatur ut.ff. de pac. iuĩgen. 5. ſed. contraxiſti. 1
ſi in aliũ. in fi. F. Ið pꝛobatur ⁊ in actione de peculio.Iʒ.eni ſeruns de'at. n Von prohiberis. ut ⁊.5. de pac.ſi pacto. ⸗ ho
centum. ſi tamen duo tm ſint in peculio ad illa tm duo eſt obligatus. ut. O Seruetur.ſ.ut tradat. quod conuenit per hanc preſ. . actionem 6
ff. de peculio.l. quot.S. ſi ſemel. quid ergo ſi poſtea augeatur ei peculiuʒ ut hic. .fl. e. natural. 5.i.ſed an preciſe: uidetur quod ſic. ut bic.⁊. e
adhuc pt᷑ agere creditor Fui.ut.ff. de peculio.l. queſitum..is qui.ſed un I. e.l.fi.in fi. ſed dico contra. ⁊ ſubaudi hic. niſi uelit intereſſe preſia
de agit uel ex qua cã: certe ex eadem ex qua primo egit. nec ei ex icremẽ re. ſic ⁊ inſti.de dona.S.ij. Item quero ſi ex cauſa permutationis
to peculij actio naſcitur. ſed agitur ex ueteri cõtractu. hoc et᷑ ad alias no tradidi rem. ⁊ fidem non habui de illa. ſed ſtatim ſperabaʒ dadã
ſtras ſententias pꝛodeſt, dicimus eĩ quod ex cõtractu dudũ inito hodie an tranſeat dominium:uidetur quod non. ar.inſti de rerum di. 1

ne
NNodn .
unſe

e r

1ſhla.
iedn.
fonele

obinni

rnd
lſcorſk.

ſ igt

ſo ſtld

alte

Portek
oltae

nun

irona

othl

duiſais
tud
finiteie
elche⸗

0

ci
Uetlid.
AIaH
eNN
wmn
ANeromn

UA e

zͤe

F. uendite.alij dicunt alind in permutatione quam in nẽditione.

p Reſtituatur.per condi.ob cauſam d

q q Voniam. iubebit. vt. ð.l. proxia. Itemeſt ad.l. iſtam id
quod notaui.S. e.l.prima.

Pr Ebus. lege
i.pacto. ſic
iff. depoſiti. l. i. F.
ſi conuenerit.
ſ Incertam. qꝛ cõ
tinet ĩtereſſe quod
eſt incertuʒ prima
facie. licet poſtea
certificetur.ut iſti.
de ac.ðS.curare.ſic

ſtipulatõ dicituꝛ

incerta eo quod in

certum continetur
in ea ut. ff. de uer.

ob. vbi autem nõ.

Item ciuilis dici

tur.quia ex equita

te ciuil dat᷑ ubicũ

q; enim ex equita

te ciuilis actio da

tur. preſcrip. uer.

dicitur. nt per ex

empla dicas. ut. ff
.e.quot᷑.⁊.l.ſi tibi

polli. ⁊.l. quia actõ

num. 7.l.duo.non
tamen nego. quin
in factum ⁊ preſ.

potłs.

Dem. aa.⁊ cc. Thimotheo.
Mptionem rebus fſieri nõ
poſſe pꝛidem placuit:igitur
cum frumenti certã modiationem
Calimacho ⁊ amacho te ðdiſſe ut
tibi repñtent olei deſignatũ põduſ
aſſeueres ſi placitiſ citꝛa ſtipulatio
nis ſolemnitàtem non exhibeant
fidem quantum dediſti cauſa non
ſecuta condicer̃᷑ pꝛo deſiderio tuo

Dem.aa.⁊.cc. MHauline.
A lge rebus donatis Can
dido ut ꝙ placuerat mẽſtꝛu
um ſeu annuũ tibi pꝛaretur ⁊ quũ
huiuſmodi conuentio non nudi
pacti nomine cenſeantur:ſed rebʒ
pꝛopꝛijs dicte legiſ ſubſtãtia mũia

tur ad implendum tibi placitum

ſicut poſtulas pꝛe ſcriptis uerbil 2

pẽtit actio.

De loöcato ⁊ conducto. lxv.

ver.quãdoq; ſunt ideʒ ut diximus.S.e.l.ex placito. Item huie
Al.ff. de pact.ſi tibi in prin. ſo.ibi de ea obligatione que contrahi
tur re vt ibi dixi. ⁊.eodem. modo ſolue.ff.ſi certũ pe.ro gaſti. F.i.

tBemonſtrat.ut ⁊.j.de dona.que.ſub modo.l.i.⁊ de dona.l.le

gem ⁊.l.cum res.⁊ de pac.do.l.legem.⁊.S.de ac.emp.⁊ uen.l.ij.
⁊ de cõtrahen.emp.l.ſi doceas.⁊.s.de pac.l.legem.⁊.ff.de pac.l.

in traditionibus.

Motionem. placuit. ut.ᷣff. de contraben. emp.l.i.⁊ dic re

bus.i.ſpeciebus ab utraq; parte. interuenientibus.

Solemnitatem. alias obtinet quod eſt. S. ſi certum pe. ſi non
ſinguli. Accurſius.
PNotes.ut..e.l.quoniam⁊ de condi.ob cauſam ea lege. ⁊.l.

dictam. z.ſ. de dona.l. legem.

A lege ſubſtantia. ideſt ipſa lex dicta rebꝰ proprijs rei tra

ditione muniatur aʒo.ut.S.e. l. rebus cum ſuis concoꝛdan

ati cauſa non ſecuta ut. hic

cijs. ?.j.de euic.l.ij. ?ẽ nota quod refert quum aliquid do ut aliqd
fadas quia aut al. eram daturus.⁊ tunc nulla competit actio.ut.j.
de donat.l.iij. in fi.⁊.l.ſe aut nõ.⁊ tunc uel conditio ob cauſam ad
repetendum datum.uel preſ.uer. ut fiat quod conuenit uel inter
eſſe preſtetur.
a Compeiit. ut hic.⁊ dixi.S.de pact᷑ inter emp.l.cum te.
b De locato.⁊ conducto.quia locatio ad ſimilitudinem emptiõis
eſt inducta ideo de ea ponit poſt uenditiones.

c d Dminus.w atronum. qui effract horreis ſubripuerint
ibi poſita. Accurſius.
d His ceſſantibus.? alijs ſimilibus caſibus fortuitis.q

non preſtantur hoc uel alio iudicio bone ſidei.ut hic.⁊.ff. e.domi
nus in prin. ⁊.l.ex conducto..i.⁊.l.proinde..l.ſi de damno.⁊.
l.habitationum alias.habitatores.⁊.5.de pi.ac.l.que fortuitis.
⁊ depoſiti.l.i.⁊.ff.commo.l.ad eos..ff.de ac.emp.ſi ea res.ſed
hoc caſu debet exhibere cuſtodes.ut.j.e.l.iiij.
e ¶Extrinſecus.i.non uicio ipſarum rerum depoſitarum. nel dic.i.
extra has cauſas fortuitorum.iſ.caſuum uel dic mercede.ſ.interue
miente Fm. y. ut. ff. e. l. qui mercedem.
f Illef.per quod preſumitur dominus in culpa pria facie. ſcilicet
eius culpa periſſe res. ⁊ diſtingue hic ſm Jo.ut diximus. ff.e.l.
dominus. Item nota quod diciur vulgo. ſ.an ð ſuo aliquid per

diderit. qui rem commodatam nel depoſitam perdit. pto quo eſt.fl. com

mo l.ſi ut certo.S.quod uero.

g a BDuerſus. conduxiſti quod conductio dicitur nomine edificij. ?

eiuſdem ratione dominus dicitur locator. It conductor dicitur
dominus ratione opere ⁊ ſab locator ratione eiuſdẽ opere. unde fab po
teſt agere ex locato ⁊ ex cõ
. ducto ad mercedem diueꝛ
Mpr. Anto.a. Agripino. ſis reſpectibus. ſic. ff. ad.l.
Omius hoörreorũ peri ro.e iact.lege ſecunda cu

culum uis maioris uel caprin.
effracturam latronũ cõ h Eo iudlcio.ſ. ex cõducto
ductori pꝛeſtare ñ cogit:his ceſfũquod eſt boneſidei nt . ⁊
tibus ſi quid èxtꝛiſecus ex depoſi inſti.de ac.S.actionum.

i Qum vſuris.mora inter
uenienie. uel alias ſimili
cauſa.⁊ ad hoc.õ.ð vſuẽ.
K Solitis.i. que in regio
ne frequentant.ut ⁊.ff.ð u
uſur̃.l..in pᷣn. ⁊.ff. de ad
mi. tu. l.tutor qui reper.S.
ex ceteris. dũmodo legiti
mum modum non exce,
dant.quem habes.õ. de v
ſuris.l.eos. .ſuper.ſʒ iſte
qui ſic locauit opas quã
do poterit petere mẽcedẽ:
e. finito opere. ut. ff. e. l.

tis rebʒ illeſis horreis pierit dãnũ
depoſitarum rerum ei reſarcire dʒ
Dem. a Epicleto.
Duẽrſus eòs a quibus ex
truenda ediſicia conduxiſti
ex conducto actione conſiſtenſ eo
iudicio quod eſt bone fidei debitũ
cum 'uſuris ſOlitis conſequeris.
Dem.a. Callim orphonie.
Déem quam te conductam
habere dicis ſi pènſionem
domino inſòlidum ſoluiſti inuitũ
te expelli nõ oportet:niſi pꝛopꝛijs
uſibuſ dominus eam neceſſariam
eẽ pꝛobauerit: aut quuʒ còrrigere

domum maluerit: aut quũ tu ma opus quod ſecundum. h.
le in re locata uerſatus es. ſed illud quando ſuo peri
Mypr Al. a. Hauio culo conduxit. unde quã

do.non ſuo periculo con
duxiſſet poſſet dici contra
ar. S. de iudi.properandum.S. honorarijs. at in penſione domus uel ſun
di dices.j.l.prox.
l e Bem.i.de ede.uel.ideſt. edis.ſic ⁊ ibi ſermonẽ quẽ audiſtis nõ
eſt meus.alij hñt inſule.
m Penſioneʒ. in pecuniam conſiſtentem alias ſi partiarius ẽ uel in alia
re conſiſtat merces agitur pro ſocio uel preſ.v.ut.ff.de poſiti.l.i.S.ſi qs
ſeruum.⁊.ff.loca.ſi merces.S.uis maior.⁊.fſ.comuni diui.l.ſi conuene
n In ſolidum.nam particulariter non ſufficit. ut. ff. de vſuris tutor.S. lu
cius.⁊.ff.de collł.bo.l.i..ſi cum duobus quum non minima incommo
da habeat particularis ſolutõ.ut.ff. fam̃. her.l.plane.
o Soluiſti.ſcilicet de facto.idem dicas ſi paratus ſis ſoluere vt.ff. man.
l. diligenter. S.i.⁊..ij.quum proximus eſſet danti.ut in aut᷑ exac.ĩſtã do
S.fi.ſed ceſſari per biennium oportet quando fuit actũ. ut nõ expelleꝛeĩ
ut. ff. loca.⁊.con.l.quero..inter.
p NMeceſſariam.intellige quando poſt locationem ex inopinato ſuperue
nit neceſſiias ut quia alia domus quam habitabat corruit uel vxorem
duxit.ſecus autem ſi tempore contractus hoc prouidere potuit.ut. ff. ut
in poſ.le.l.ſi is a quo. .fi.⁊.l.ſe.⁊.ff.de inter.ac.l.de etate.s.ex cauſa.⁊
eodem modo dicas in ſequenti caſu.
q Corrigere domum.hoc lamen ſine dãno inquilini pꝛocedit fm. p.ſ.hiſ
duobus caſibus.ſ.primo ⁊ ſecundo.in tercio autem opinio eſt ut pꝛo ra
ta remittatur ei merces uel reſtitutatur ⁊ intellige quum neceſſaria fuerit
refectio.al ad omne intereſſe inquilini tenetur locator.ut.ff.e.qui inſulã
in prin. ⁊.l.⁊ hec diſtiuctio.
r Verſatus es.hoc caſu dicunt quidam nil diminuendum de mercede
quaſi cõpẽſationem eius cum damno faciendam.nos contra quuʒ dñs
ſiũ locator poſſit cõuenire inquilinũ pro danno dato in re locata actõne
locati.ut.in auten. de ali.⁊ emphi. .ſi uero quis coll.ix.⁊.ff.qui.ca.pi.
ta.contra.l.non ſolũ.ſed ⁊ ac.legis aquilie.ut.ff.e.l.ſi vulneraueris.ſunt
ergo quatuor caſus quibus expelli pt᷑ inquilinus ⁊ colonus. quorum
primus ille fuit ſi non ſoluit penſionem.ſed etiam ſi nullus iſtorum int᷑
ueniat. pt᷑ reſiſtere colonus ⁊ inquilinus.ut.ff. uti.poſ.ſi duo. §. quum

inquilinus. ? de uir ⁊ ui.ar.l.colonus.ſed quero q tpr eſt ſoluenda:gx.

quedam leges uidentur nelle ĩ prin. ⁊ ſi non ſoluit expellatur. ut hac.l.
.ð.de iudi.pꝛoperandum.S.honoraris.quedaʒ in medio ſiẽ in ſalario

quod fſiſcus dat patrono ſuo.ut.ð.de aduo.diuer.iu.l. per hãc. S. centũ

t 3

autem aurei.quidam quod in fi.ſicut ⁊ quum aliquid debetur in diem.
vt. ff. de uer. ob.l.qui hoc anno.⁊.ff.de migrando.il.i.S.ſi pẽſio. tu dic
primo ſeruari quod actum eſt. quod ſi non apparet tũc ſerua moreʒ re
gionis. ut. ff. de fundo inſtruc. inſtruq;. le. l. cum delanionis. . aſinam
quuid ſi non appareat:tunc quod minunum eſt.i.in fi. ãni.ut.ff. de re. iu.
l. ſemper in obſcuris ⁊. I.
ſemper in ſtipulatiõibus.
ſz licet nõ tẽretur ſolueꝛe
conductor ſi prius tamen
nõ ſoluat poteſt repelli ſʒ
aʒ. vt h̊ dicitur maxie poſt
tẽpus ſoluende mercedis

cæta foꝛma ẽ ut domini hor
reorum effractorum eiuſmodi q̃re
las deferentibus cuſtodes exhibe
re neceſſe habeant:nẽc ultꝛa picu
adeo vt ſi penam ꝓmiſſe lo ſubiecti ſun:quod uos quoq;
rit ſi expelleret nõ tenetur adito pꝛeſide pꝛouincie impetꝛabi
ut. ff. e. quero. ð. inter. alij tis quaſi maiorem animaduerſio
ut. h. dicunt quod demuʒ nem exigere reʒ depꝛehenderit ad
tpᷣr conductiõis finito pt᷑ Domicium Alpianum pꝛefectuʒ
expelli qꝛ totũ dʒ cõtractũ pꝛetorio ⁊ pèntem meum reoſ reit
prius adiplere ex ſua ꝑte. tere currabit:ſẽd quia domini hor
ut ar. ff. de ac. ẽp. l. iul. F. reorum nominatim etiã ipſi cuſto
offerri.ſic ⁊ conductor nõ diam repꝛomilſerunt idem exhibe

poteſt agere niſi totam pẽ re debent.
ſionem ſoluat.ut.ff.de mi Dẽ.a. Petꝛoĩe.
grando.l.i.ſed certe tunc Erti iuris ſt ea que uolun
ea ratione poſſʒ expelli qꝛ tate dominorum coloni in

fundum conductum induxẽrint
pignoris iure dominiſ pꝛedioꝛum
teneri:quando auteʒ domus loca

tps ſit finituʒ.ut.dca.l.uti
poſ.S.quum inquilinus.
⁊.j.e.l.ne cui.niſi cõtrariũ

eſſet actum ut in quibuſdã tur non eſt neceſſaria in rebus in
alijs caſibus.ut ibi dices. ductis uel illatis ſciẽtia domini.
2 facit. ff. eo. l. quod ſi do Nam èa quoque pignoris iure
mus. tenentur.
a e ¶v᷑ diui.deferentib Dem. a. Victorino.
hominibus ↄducẽ Emò pꝛohibetur rem quazʒ
tibus orrea. conduxit fꝛuendaʒ alij loca

b Nec ultra.quaʒ nt cuſto re ſi nihil aliud conuenit.
des exhibeant quum do
mini depoſitarum rerum
tempore depoſitionis ſciebant per cuſtodes horrea exerceri.
arentem. ſcientia ⁊ etate.
d Curabit. ſic ⁊. ff. de of.p.uigilum.l.iij.⁊ de le.iij.l.i..his quibus.
e Sed quia.predicta ſᷣm natuꝛam contractus ſed quia. ⁊c..ſic ⁊.ð.cõmo
.l.i.⁊.ff.e.ſi quis domum. S. iuł.
ſIJꝗdẽ.ſcilicet cuſtodiam.⁊ de hac materia plene dic.ut.ff.eodẽ.l. dom
horreorum.
g c Erti uoluntati.ideſt dom no ſciente.ut.j.innuit.
h Induxerint.ut ibi ꝑpetuo ſint q;diu inhabitauerit.ut.ff.de pig.
l. debitor.⁊.ff.qui.cau.pi.ta.contra.l.eo iur̃.
i Ea quoq;.que inducuntur domino ignorante.⁊ eſt ratio qꝛ ſepe talia ĩ
ducunt᷑ que nõ vult conductor ſciri a locatore.quod ð leui non accidit ĩ
ruſticis quum non niſi ligones ⁊ aratra ⁊ ſimilia inferant non pecunias
quas non auderent optare.ut.j.de agri.⁊ cẽ.l.domini prediorum.li.xi.
⁊ facit ad.l.j.qui cau.pi.ta.contra.l.fi.⁊.ff.de pac.l.item quia conuen.⁊.
ff. qui. ca.pi. ta. contra.l.in predijs.ſed quid ſi in domum uel fundũ con
ductũ rem alienam quis inſerat domino rei ſciente ⁊ non contradicente:
uidetur quod ſint obligate. ut ar.ff. de pig.ac.l.aliena.
k n Emo. alij. eq̃ idoneo ⁊ ad eunð uſum ar. ff. de uſuf.l. equiſſimuʒ
C§S. fi. v.l.ſed aſi quid. S. mancipiorum. de uſu.⁊ ha l.non aliter
per noniſſimum tamen retinet dominus ſuam poſſeſſionem.ut.ff.de ac
quWui. poſ. qui uniuerſas. 5. i. ?.fl. loca. ⁊ con.l.ſi cui locauerim.⁊.l.cum in
plures.⁊.l.ſi tibi.

1I ſ Iguum octauaruzʒ. ſic dictum qꝛ octaua ex mercibus ꝓ uectigali

aſſumebatur.ut.S.de uec.l.a legatis.⁊.l.ex preſtatione.
m Conduceret.pro certa mercede ſingulis anis ut ipſe minutati colligat
⁊ tal.conductio dicitur publicanus.ut.ff.de publi.l.i.S. H ti.
n Detinetur. uidetur ergo quod ut inuitus retineri poſſit. Idem conduc
tor. quod uidetur nerum ſi non poſſit alij ſic comode locari.ut.hic..ff. ð
publi.l.cotem..ſi.ſed contra in.e.ti.l.licitatio..i.ſed ibi cõmode pote
rat alij locari.ſed plus eſt contra. ff. de iur.fil.l.iij. J. quum per quinque
nium ubi dicit non detineri inuitum etiam ſi nõ ſic commode poſſit alij

X diui ij Antonini littiis

locari. ſo. illa corrigit illã de publica. ⁊ hic nolens fuit detentus.

ſm aʒo. ⁊.h.uel de rigore loquitur h.⁊ lexilla de publicanis. alia

de iur̃ fiſ.de equitate quod in ið recidit.uel uerius ĩ illa de publi

canis maximos perceperat fructus publicanus.⁊ ita quod rẽ ſor

te debilitauerat. ⁊ propterea cogitur reconducere ⁊ hic dices ſpõ

Bem. a. Terentia no.
J quum hermes uectigal oc
tauarum in quinquennium
continuum conducer̃t fidem tuaʒ
obligaſti:poſteaque ſpacio eius tẽ

poris expleto cum idem hermes

in conductione ut idõe detineret᷑
nõ conſenſiſti:ſed cautionem tibi
reddi poſtulaſti:nõ oportere te de
poſterioris tẽporis periculo aſtrin
gi cõpetens iudex nõ ignorabit.
Dem.a. Hicino.
Icbt certis annuis quantita
tibus fundum conduxeris
ſi tamen expꝛeſuʒ non eſt in locatõ
ne:ut mos regionis poſtulabat:ut
ſi qua luẽ tempeſtatis uel alio celi
uicio accidiſſent damna ad onuſ
tuuʒ pertinerent: ⁊ que euenerunt
ſtèrilitates ubertate aliorum anno
rum repenſate non pꝛobabuntur:
rationem tui iuxta bonãm fidem
haberi recte poſtulabis:eãque for

mam qui ex appellatione coôgnoſ

cet ſequetur.
Dem. a. Fuſco.
MNMptoreèm quidem fundi

neceſſe non eſt ſtare colono

cui pꝛior dominus lo cauit:niſi ea

te retentum.

o Non ignorabit.

ut ⁊ ar.ff. de pac.

l. fi. ⁊.ff. e iteʒ que

rit᷑. .. fi. ſed licet ð
futuro non teneaĩ
an de preterito te/
neatur:quidam qꝙ;
non poſt tempus.
quaſi uideatur no
uaſſe omnem pri⸗
mam obligationẽ
⁊ remiſiſſe fideiuſ
ſori retinendo con

ductoreʒ poſt tem

pus.ar.ff. de ſepe
rat.l.i.F.illud ⁊ ð

preca.l.⁊ hbabet. ſ.

quum quis.tu dic

quod ſic ar.ff. mã

l. qui mutuam. 5.
non ideo. ⁊.ff. de

aadmi. tu.l.lucius.
p I Icet. tita
tib. ñ erat

ptiariꝰ h̊ colorł.

qꝛ tunc omne dan
num ⁊ lucrum eẽt
cõe.ut.ff.e.ſi mer

ces.S. uis maior.

ſed erat in nümis
merces.⁊ ſic ꝓprie
cõductor dicitur.

nel incerta quãtitate frumenti ut.x. corbiſ.ubi agitur preſ.v. ut. ff.

depoſiti.l.i.S.ſi quis ſuũ.⁊ erat dubitatio legis qꝛ annua erat meꝛ

ces cõſtituta.⁊ ſi nihil perciperet uidebatur tẽri uel erat dubitatio

r Lue.al labe.⁊ ał lue.⁊ eſt nomen ⁊ ſigniſficat ida peſtẽ ſiue cor

in eo. qꝛ quum certa erat merces ſicut non creſcebat licet młtos ba
beret fructus ſic non diminui uidebatur licet paucos uel nullos
colligeret. Accurſius. ò

q Poſtulabat.ſ.exprimi ſi ãt nil ſubaudliretur ſed eſſet mos ꝙ nõ

teneretur colonus his caſibus etiã ſi nil eſſet dictũ ſupfluo diceret
h ſi tñ expreſſum nõ ẽ ⁊c̃.ut.ff.de re.iu.ſꝑ in ſtiplat õib. alij h ueꝛ

ba adaptant.j.ibi repenſate non probabuntur ut mos regionis

poſtulat ⁊ hic omittunt.

ruptionẽ ex aliquo elemẽto ꝓuenientẽ. al eſt uerbũ ⁊ habet młtas
ſignificationes. Añ uerſus Crux luit es crepo lux mala pignus
ouemq; tenebras.

ſ Sterilitates quandoq; dicitur ſterilitas quidam qñ nec ſem̃ col

ci vulgi opinionẽ. Itʒ qñ dicitur eſſe vbias ut ſic recõpenſet ſterilẽ
annumn:dicunt quidã qñ bis im̃ habuerit qᷓtũ ſit ſolitus hꝛe. ſed

ligẽ ut ar. ff.e.l. ex cõducto.S.ſed ſi labes.⁊.S.ubi.ſed Jo.dic iſpi

Jo. dicit qñ tm habuit ut facta compenſatione utriuſq; neut dica

tur ſteril. ſed ſi nouiſſimus fuit ſteril nũquid ex precedẽtibus ſiet
cõpenſatio? .ſic. ⁊ ſic tenetur pro eo ſoluere ſi dñs ignorauit ybᷣ

t¶ Rationem tui. poſtulantis remiſſionem nel ut non preſtes.ut .

tatẽ pcedẽtẽ qñ remiſit ꝓ hoc anno ſterili.ſi at ſciuit non tenet reĩt
tere ſed ſi remiſit videtur donare irreuocabiliter. ut. ff.e. l. ex ↄduc
to. S. quid tamen.⁊.ff. de uino tri.q; le.l.ex eo.⁊ de annu. le. l. lega
tum. 5. uini.

ff. e. ex conducto. ubi. ⁊. F. cunq;.

u Bonam fidem.⁊ lex idẽ precipit.ut.ff.e.l.ex cõducto ĩ. §. ſi uis.
x Cognoſcet. fuerat eĩ hic iudicatũ.ſʒ altera pars appellauerat.
y e Aptorem. quidam habẽt emptorẽ ⁊ bñ. alij ẽptori.? tũc

bzʒ duos ſenſus.ſ.ut ẽptor non ſtet colono ucl eõ colonus

ſon
iſe
lef.
hol
üf
ſin
l
ſſo
guſ
blon
gucl
lon
vont
Aoni
Cumt
bon
ſco⸗
ſie
lum.
li
piin

W’ür

lone
Upr
aane
vouc
Ccolo
laur
loan
ſt
Gon
iet
non
ll ue
lan.
wonpe
ulg.
nmae
lichu
haler
Pn
nin
lioo
ſon
bii
ſihen
Com
ha
lber
npto

um

hnen
lnſte

Inn
ſo tſe

ulbe.

uii

il

Hbacr,
Nonneen
Tlumnnci

1ſee
lig ale
Nkimn

wwegi

ogiut .
Gidlibun

vongo

Aiſtt
ban

A ⅓

nrlil
Phiß

non ſtet ẽptori ſed primus intellectus eſt nerus propter exceptõʒ
niſi ea.l.⁊c.ſed ſecundus eſt uerus licet non per.l.iſtam.ſed ꝑ aliã

ut. ff. e. l. qui fundum.

3 Colono. colonus in milla inquilinus in ciuitate. ut. ff. ð acqui.

poſ.l.fi.re pignoris.an idem ergo inquilino:⁊..ſic ſecudũ Jo.

ut. ff. e. ſi merces .
iuł.S. pe.ſed non

ideʒ in miſſo ĩ poſ

ſeſſionem a pretoꝛ

qui ſtat colono de

bitoris. ut.ff bo.
auc.iu.poſ.l.in uẽ
ditione.s.i. Item
non ſic ĩ eo qui cõ
duxit a dũño modi
cum tempus ꝗ hʒ
actionem ſi a poſ
ſeſſione cadat. ut.
ff. ſi ag. nec. per to
lum.⁊.ff.de ſuper/

pr̃imo.l.fi.multo
magis ergo excep
tionem. vt.e. l. F. ꝙ

git pretor. ſed qui

dam dixeĩt idem ĩ
eo quod in ſimpli
ci colono ⁊ſi expel
latur agat contra
locantem.ut.ff.e.
ſi merces. .i.ſi er
go non tenetur ſta
ꝛe ⁊ eum expellat
non tenetuꝛ. unde
ni. uel ſi quis in tã
tam. ⁊ qꝛ colonus

lege mit. Veꝝ ſi pꝛobetuꝛ aliquo
pãcto cònſenſiſſe ut in eandem con
ductione maneat q;uis ſinè ſcrip
to bone fidei iudicio ei quod pla
cuit parere cogitur.
Mypr Gordi.a. NPomponio.
Jam uèritatis ignoras in ↄ
ductionibus non ſuccedere
heredes condutoris exiſtimans:
quum ſiue perpetua conductio eſt

etiam ad heꝛedes tꝛanſmittatur:ſi

ue temporalis intꝛa tempora loca
tionis heꝛedi quoque on cont:ac
tus incumbat.
Mpr Phili.a. Theodoro.
MNuitòs conductoꝛes ſeu hĩ
des eorum poſt tenipora locatio
nis impleta non eſſeꝛetinendos:ſe

pe reſcriptum eſt.

Dem.a. Philippo.
Amnũ quògd per aggreſſu
ram latꝛonuʒ in poſſeſſioni
bus locatis rei tue illatum eſſe pꝛo
ponis adomina earumdeʒ poſſeſ
ſionum quam nulluſ criminis reã
facere te dicis reſartiri tibi nulla ra
tione deſideras.
Mpꝑiſ Aal Gal. . Nal. Eracl.

non poſſidet ciuiliter nel nãłr.ut.ff.de nſuẽ.l.non ſolum.S. quod
vulgo. Item Fm. h. ſi colonus reſiſtat nõ tenetur aliqua predicta
rum actionum quia facit cauſa ſui iuris cõſeruandi.ſic.ff.uti poſ.
l.ſi duo..ij. quod poteſt eſſe ueꝛum. ſed tamen expelli poteſt ut
hec lex dicit. Item quod hic dicit in emptore ideʒ in quolibet ſin
gulari ſucceſſore.ut ⁊.ᷣff.de le.i.l.nil proponitur. .fi.⁊.ff.e.qui fũ
dum in fi. ⁊.ff. de uſuf.l.arbores.S.i.ſed contra.ff.de iu.fiſ.l.fin.
ubi colonus inuito emptore precipit fructus. ſed ibi ſpeciale ne

fiſcus teneatur colono.

a Emit. tunc enim ſi emptor colonum expellat tenetur uenditori
in eo quod uenditur colono.non autem poteſt colonus reſiſtere
quominus expellatur.nt.d.l.ff.e.ſi merces.S.i.⁊.l.ſi fundus.⁊.l.
hec diſtinctio.⁊ de actioni.emp.iuł.S.pe.uel poteſt dici colonum
habere exceptionem licet non habeat actionem.argu.j.de euic.l.
emptori.⁊.ff.pro ſocio.l.idem erit. .ſi.

b Pacto.etiam tacito.

c Conſenſiſſe.ſcilicet colono. H
d Sine ſcripto.ut ⁊.S.de pac.pactum quod bona.⁊ facit ad.l.ff.
de regulis iuris.l. nemo ad alium.⁊.ff. de contraben. emp.l.

alienatio. Accurſius.

e u Jam. exiſtimans. eſt eꝛgo ueritas quod ſuccedit. ut hic ſu
bücit. ⁊.ff. e. cum in plures.S.herede.⁊.l.ſed ades. .pe.⁊
.qj.de iure do. ſi ſocrus.iĩſti.e.S.fi.⁊ de re.di.S.is uero.ĩ eo quod
eſt ibi fere.⁊ contra.S.de uſuris.ſi domina.ſo.ut ibi.
fi Nuitos.reſcriptum.vt ⁊.s.de contrahen.empti.inuituʒ.
ſed contra.ff. de pu. cotem ubi retinetur inuitus. ſo.ut
dixi.S.e ſi quum hermes. Item contra.j.de agri.⁊ cen.l.cum ſa
lis.S.i.libro.xj.ſed ibi in perpetuo conducentibus hoc ad tem

pus dicit.

g d Amnum. deſideras. ut x.ð. deac.emp.l.ſi.ſed contra.ff.
e.ex conducto.S.ſi nis tempeſtatis ubi dicit pꝛeſtare domi
num debere colono omnem uim.ſed ibi de diuina dicit.ſ.tẽpeſta
te ubi tenetur dominus.ſ.ad mercedem remittendam.

IIII.

b ſQJdiniſa. qꝛ egerunt. vt quilibet pfo patte tantum teneretur. uel
quilibet ſuam partem conduxit.ut ſubijcit.

i Et. pro ideſt ⁊ cetera.

k Non oportet.ut.⁊.j.de diui.tu.l.ij..i.ſi tamen in ſolidum alter uellet
ſoluere petet ſibi cedi actiones.ut.õ.ii cer.pe.l.ſi in rem.

Idiuiſa cõnductio ſuit ⁊ in
ſingulis pꝛõ partibus facta
alieno nomine conueniri uos non
oportet. Sin autem oẽs qui cõ
gqucebant inſolidum locatori ſunt
oObligati ius ei competens conuẽi
endi quem uelit non debʒ auferri:
habetis ſane uos facultatem loca
tõi offerendi debitum:⁊ ut tranſfe

rantur in uos ea que ob hanc con
ductionem ab his quòruʒ nomie
inquietamini obligata ſunt poſtu

landi.
Dem. aaa.⁊.ccc.Julio.
IZhi qui a uòbiſ redimèrãt
frumentum ⁊ ordeum ãnò
ne inferendum accepta pecunia fi

dem fefellerunt ex locato agere cũ
eis poteritis.

Dem.aaa.⁊.ccc.Eufroſie.

J dẽ füdo a locatore expł

ſa es cum eo agere ex ↄducto po
tes: penamque a locatore quam
pꝛeſiari rupta ↄuentionis fide pla
cuit exigere ac rètinere potes.
Dem. aaa. Thimotheo.
Egẽm quidem conductio
nis ſeruari oʒ nec pẽſionuʒ

Obligati. quia hic eger̃t
ut quilibet inſolidum tene
retur etiaʒ ueteri iure.ut.
ff. de duo.re. l.eandem.⁊.
l.reos.S. cum in tabulis.
m Auferri. hoc corrigitur
ho die.quia licet ſit actum
ut quilibet inſolidum te/
neatur.tamen pro parte ſt᷑
conueniendi ſi ambo ſunt
ſoluendo ⁊ pꝛeſentes. ut
in auten.de duo.re.in prĩ
cipio.colł.vij.ſed ⁊ benefi
cium epiſtole diui Adri.
poteſt implorari.ut.ff.de
tu.⁊ ra.diſ.l.i.F.nunc trac
temus.
n Habetis ſane. ut. j. de
duo.re.l.i.⁊ de diui.tu.l.
ij.in prin. ⁊. S.fi.⁊.j.argu.
tu.l.cum interdicte.in fin.
⁊.j.de fideiuſ. l.ij. ⁊. ff. e.l.
cũ apparebit.⁊.ff. de euic.
l. in cꝛeditore.⁊.ff. qui po.
in pi.ha.l.mulier.
o Facultatem. ⁊? neccſſita
p Tranſſerantur.ſed an in
ſolidum uel pro parte:.
pro parte ut ſtatim hic inu
it. ut.ff.ad mi.tu.l.ſi płres
tutelam. ⁊ de cenſibus.l.

cũ poſſeſſor.⁊.ff. de pecuł.queſitum..ij.ſed põe ceſſionẽ non eſſe factã:
pe.ſi ſunt ſocij dabir ac. pro ſoc.ad intereſſe non ad pignora ſi non ſʒ ut
ſcholares ſint.tunc dabitur vtilis pro ſoc.ut.ᷣff.de his qui deie.uel effu.
l.perceptione.alij nullam dãt.ut. ff.de fideiuſ.l.urannius.
q Quorũ nomine.uidentur ergo inuicem fideiubere ſecundũ hoc quod

dicit.ut.ff.ad uelł.l.uir uxori.in fi.

r ſ JYbhi.a nobis procuratoribus fiſci.

ſ Redimerant.i.operas ſuas locauerãt circa frumtũ nehbendum ⁊
frumẽtũ uehẽdũ dicũtur conducere ⁊ ſic locaꝛe ⁊ cõducere dicuntur.

t Annone publice.

u ¶ Pecunia.caute dicit accepta pecunia.al non eſt locatio.ut.ff.depo.l.i.
S.ſi quis ſeruum. Itẽ caute dicit accepta.nã ſicut ẽptor demũ ſoluto pre
cio cogit uenditorẽ ad rẽ tradẽdã.ſic ⁊ hi conductores frumenti in feren
di accepta pecunia coguntur fidem implere.ut.ff.de ac.emp.iuł .offerri

7.ff. loca.l.ij.in prin.

x· ge ſundo.ex conducto.ad intereſſe in q uenit et lucꝝ vt.ᷣff. e. ſii

fundũ.s.fi. Item ⁊ agit ex conducto ſi quid vtiliter. uel neceſſario ſit im
penſum.nt.ff.e.d ominus. .i.⁊.l.penul.in prin.an autem per conſti. ſi
quis in tantam.C.unde ui.uel interdicto aliquo ſuccurratur colono con
tra dominum? . non uidetur quum nullam hẽat poſſeſſionem que ſic
expulſus agat.nec pt᷑ dici quod ĩ continenti iteruerterit ⁊ ſic fo expulſus
agat.p.l.de ui ⁊ ui ar.l.i.O. qui uiaʒ.qꝛ hec in continenti fiũt.ut in.e.ti.l.
iij.. cũ. Iẽ an poſſit reſiſtere dño: q. ut diximus..e.l.edẽ. Itẽ an ⁊ 3
exneuʒ aget interdicto ſi ab eo expellat᷑: ñ.ſi pᷣus poſſeſſionẽ ĩterueꝛtat
dño ſic.al nõ.ut.ff. de ui ⁊ ui ar.l.colonus.⁊.l.cũ fundum.ſed an eo ipſo
uideatur interuertere ꝙ inuitus expellitur: . non quum nõ ſibi.ſʒ dño

ſp poſſidere intendat.

y Placuit.interpoſita ſtipulatõe ut onus probadi intereſſe euitetur. ut

inſti. de uer.ob.S.pe.

3 NRetinẽ.ſ.exactã.l: dic retĩer̃ mercedẽ loco pene.⁊ h̊ niſi ĩ caſib quos bẽ
m..õ. e.ti.l. edẽ altero iñ dʒ eẽ cõtẽt niſi ſitactũ pẽo manẽte rato.ut.ff. de
except.do.apud celſum.s.labeo.⁊.ff.de tranſ.qui fidem.
a I Egẽ.oʒ. ſic ⁊.ff. e. ſi merces. S. cõductor.x.ff. de ghẽ.ẽp.l.pacta.

14

a Repoſci.hoc in ptiuatis locationibus.al ſecus.ut.j.de allu.? palu.l.
ſecunda. Accurſius.
b Tacito conſenſu.in ſequentem annum.niſi interim dominus furere ce
perit vel deceſſerit vt.ff.e.qui ad certum.
¶ Qum uinculo. ſic. ff.ſi cer.pe.ſi quis nec cauſam. .pe.⁊ hoc niſi fuerit
res aliena illata.nam tunc Z
exigitur nouus dominiↄ
ſenſus.in u banis auem nomine amplius quam conuenit
predijs intelligitur ꝛecõdu repõſci. Si autem iempus in quo
to facta quatenus inbabi fundus locatus fuerat ſu exactum
tauerit.nili in ſeriptis ali ⁊ in eadem locatione conducior ꝑ
ter comprehenſum ſit. ut. manſerit tacito conſenſu eandem
ff. e. iteʒ quenitur.. qui im locationem una cũ uinculò pigno

pleto. ris renouare uidetur.
d pꝓ Reſes. quũ ſit bo Mpꝑpĩis Dio. ⁊ Max. Hoſalio.
. nefidei. vt inſti. de Ræèſeſ pꝛouincie ea que ex lo
ac. F. actionum. catione debentur exolui ſine

e Alſuras. ut. ⁊.S.e.l.ij.⁊. moꝛa curabit:nõ ignarus ex loca
ff. eo.quero.⁊ de vſuris cũ to ⁊ conducto actionem quum ſit

quidam. S.ex locato. bone fidei poſt moraʒ uſuras legi
f e Ecepto. niſi ex vb timas admittere.
tate aliorum anno SDé. aa. Amno.
rũ poſſit recompenſari. ulł Xcẽepto tempore quo èdaci
