deriic e ſ ne * ze⸗ Boeſttelnimand ſulſſe.r perunia non indiguiſſe.⁊ acceptam amiſiſl. e
oſteſlgſen⸗ uerſus. procuratorem „ tuendus. niſi credi . e. en
nſi natum eſ e du Rcaeer rell oenoli inter pr i tres caſus dic ‚FNWW——— ſecundum hos
8 ſ 4 Qna cuz. ſed bo ⁊.j.ubi cauſe ſi.l.ad ſiſcũ Quanti dicunt ꝙ data fuerat teſtieunn am. ſic. . de le. ? conſti. l.i.
mniin⸗ –— .R. o iaʒ minoꝛi qui pbancma leſio
Mdontinn ſolus pꝛinceps co Dicth aui nem. ? creditoꝛ appellane
mlnetti – in autẽ. ci parennio mie⸗ r We; Gordianus.a. Geiano. dagunplant abbene
nciprisee yt omnes obe. u rum excẽpte. nihil tuum adiuuã ut allegas minor ãnis debet appellator pꝛobare
di. S.fi. eNcee. adiuuãt . pe ⁊ iniquitatem ſententie ðᷣ
gnir ig, di. Fſi. deſiderium:ſiquideʒ debiti cuniam fenori accepiſti:nec eng entenlie ð.
e Patrono.i.ad/ lerium: ſiquideʒ debiti cauſa ea in rem . tegere. vt ar. ff. e. pꝛefecti.?
doſlie 148 batris minoris uel etiam ipſius p rem tuam uerſa eſt aduerſus ſ *
8 ui ſi . us p cautio j. de appell. ij qui ſʒ ma
unm nocato qui ſi non dia uenundat m iplius nem per quam eo nomin e appell. ij qui ſʒ ma
adeſſet. ex integꝛo nons wunnc a quinquẽnii pᷣſcrip te obligaſti: in i mine le dicunt.imo idem qui
* ſicl cognoſci opoꝛtet. Sed nulla admittunt queſtiöne. nis auxiliũ pores ſolenit —
. RcFdeutſͤ ſbeſtrancdem ume edonm gnen cnii poſtulaꝭiꝭ· vt j. de appe. lii f nil
mnnint Se tü td ademn unc teponis proꝛ Siminor ab beredi noua ap. pen.l.i.?. fl. ad
mwbii Kſr e nn. atoris noſtri nimis exiguo pcio. — ab hereditate ſe abſti turpil.l.i.in fi.⁊ in antẽ.vᷣ
din A, 2nõ. boct. fundum tuum cum mancipiis ne “ biaul nn ler in ailte. g
ſtnſdetn peimileglatum con nundatũ aſſeueras: ſi aditus ratio xxxix. lud quo ngre, ac ap. Fil
ulae admitti.vt. ff. exg. gationibus ei adeſſe fidem alle rentino ⁊ aliis. aa. Jlo la. v. ? dicitur detegere ini
gninmm dus ca. m,l nec ſeruatam ſolemni 6 quitateʒ appellatoꝛ eo ip
* b 4 Zr. kalenn haſtaꝝ animaduerterit fiſco oe W hereditati ſo quð dlen iiane ann
eſ E. lcto.du te ſatiſfaciente re z5ditic miſcuiſtis: obꝰ eam am S ro
nim dt obus mo⸗ ente reuocata uẽditione rem teſtiſicatio ñceſſari ſententiam cõtra me lat
Kac ubebi . atio a5
* dis vencht mmn ſundum tibi reſtitui ibebit. non ſuit: quum ſicko n ceſlai ſe erg⸗ nana modis
enmno n rem alienam. pꝛio orum adminicnla non deſideret gi põt. ſed pꝛim viõ
urli nr am a i bac vẽ S aerſuo creditorem reſti Quogd ſi pro hèrede gcſeren r Reſtitutam. ideſt reſtitu
untundi ditione locus eꝛat boltulctur. , bonorum poſſefſionem accepiſtis ſ cwden. 1
nlim edicto Diui mar Mpa. Anto. a. xxxvii. propter etatem cui ſubueniri ſolet Ayt allegas. verſa
ninini ci quo cauetur vt Am æ ip. — in integrum reſtitutionis auxilium eſt. quod pꝛobar̃
vnnlgti emptoꝛ ſecurus ſit cenod iple ꝓfitearis ci accipere debetis. dDdebes. ſcilicet non eſſe veꝛ
linnigia pꝛeſcriptione. v. ã. ne⸗ Snsniſre n Eäundun Anoſdan
agn a quo edicto excipi „„, AAuncae: nec do n autẽ. ut ſpõ u dic quod pꝛeſumituꝛ
— uunntur nelminong oruin pᷣtori uiro clariſſimo In aute ur ſ 6.lar. Kad bec quoqq no eſſe verſa. niſicreditoꝛ
lpumit yt etiam vltra. y. tam: intelli a rtihdenorem ODe COQO. [ Joͤmnes credit geoketinems odium. n
nommm on. poſſint repete; grum . eſnicnta 6 merito in inte res preſentes ſũt ubi reſtitutio pof t Lrm ar⸗
iennai vt hic. ſz hodie he W tuletur: a iudice uòcentur ut iterſit uj eminorgt here⸗
Etmr eicto ſublato ſta J nos natemne
mnmmni tim ſecurus eſt emptoꝛ. licet.. quadriennium dominus poſi. enele⸗ un
† LieEtee um do
kun HH leum.n t uanievenlura. Lſ r.de ndent x 5 grraneor un. inſti. de heredum qualt.? dil. ag enr tnn .
banbhnrt L.l. k. noꝛ etiam vltra quadriennium ad rem ſu ackmietz m rem. ſcilicet quod abſtineatis. : dic teſtiſficatio.ide .
andn pt. . D am admittit tio vel 89.⁊ dic teſtiſicatio.ideſt denuncia
ltiruti yt. . de reſti. mi.l. neq;. Secundo venditur ali auod pꝛoteſtatio coꝛam teſtibus.x ſic nõ
lecrerrttim enditur aliena, ob aliquod ð niogornmnad am ⁊ ſic nõ.quod hac lege repꝛobatur opi
orettnemman ibi. cuius poſſeſſionem nunqᷓ; habuit.in diti quorumdam qui dixerunt ꝙ ſuus heꝛes pꝛeſumitur adij .
lunnmn, nec malores nee mioes in icᷓ babuit. in qua venditione ſtatim creditorib S 8 pꝛeſumitur adijſſe ⁊ teneri
tſecſnnntin noꝛes iuuantur. ⁊ tria opoꝛtet ibi ribus ⁊ pꝛo eis eſt illud pauli.ſi filin
E pumuʒ vt aliquid deb . tet idi concurrere eſt ſuus ⁊ neceſſari inſti ſi ſilius ergo heres. Iteʒ ⸗
edrrcantut lolenp liquid debeat. eum ceſſare in ſolutione. ⁊ venditõ eit iaus 7 rius vt inſti.de here.qua.⁊ dif.s.ſui ⁊ de
nmnfalel.. emniter fieri. aliquo iſt .2 venditõeʒ inteſt. F ij. 2 ar. ſ. de cur. fu. l. fi. Fi. ſec Ulnd eſt ver. ui ⁊ de hered.que ab
anplulin re talis venditi iſtoꝛum defſiciente reuocatur etiam a maio . de cur. ,u. . . . . ſed illud eſt verum quantum ad nom
venditio ſoluto pꝛecio.vt i . S aio non quantum ad commod . quantum ad nom
Gnibtmnuun pẽ.l. fi lij pꝛecio.vt in fi.huius.l.⁊.j.ſi pꝛopter pu li.⁊? di commodum ⁊ incommodum. vt hic. ? inſti. de here.q
.l. fi. ?.l.ij. ? de reſci. vẽ.ſi ꝗs ⁊.ff.ð reſci. vẽ opief pu. i. ? diff. S. ſed ⁊ hiſ permittit pret Wic: 7 infu. de Defe.
Gmmbendnnnoe ſtrn. r in de reſci. vẽ. ſi ꝗs ⁊. ff. ð reſci. vẽ. fũdus. ⁊..de ſide ĩ ſe ümmt il permittit pretor. .ff.de acqui.here.ei qui.⁊ hoc niſi
rdenn .⁊ iur. haſte. fiſ.l.i. ij. . pi. ? ar. . ſi j. de ſide ĩ e immiſceat. vt hic ſubijcit. ⁊. fl. d . ere.ei aui. v hoe niſi
ronmtitſen erxtehaci ſenan j.?.vi.⁊ ar.S.ſi aduerſus ven.pi.l.ij.⁊.j.ð patris ha bitaui ⁊.ff.de acquiren.heredi.queſitum.vel domũ
umECeEcNer excep.rei iu l.oꝛdo.ꝛ. fl.e. ſi ex cauſa. S. pe. Patris habitauit poſt mortem. nam
4 nh S Excepte.a pꝛeſcrip.v.an. aken For⸗ deundi ſeciſſe.vt.j.de repu.here.l.i ataſu dane ————
— , b'mndlr ſſen s rt ſuam lulta ex edicto quum rem alienam ſiatim immiſcu ſſet. le. v. fde fideicom. liber amgmale kere n. ren
unnrbe Luuz minoꝛis. vt „⸗ W in fine. S dre, ne l.F. led ⁊ ſi quis
5. —duz n vt dixi.j. . iur. ba . Sõ
nanmed⸗ Sigae Aar. Pi 3 ſ. de ſide inſtru. v iur. bal.l.pe.li. x. y Fides veritatis.i.fides que bab
k Queſtionẽ. qꝛ nõ vt E lrni vendebat. Jpſius.ſ.mioꝛis quandoq; exiguntur verba in .——— hoc taſ alies aüt
ſevurt ſecurus.ſi interuenerunt mi . de aienam veni. ſic emptoꝛ ẽ in princi. ? in teſtamentis. vt. . de teſtam̃ lab⸗ e.ſſveyerbo oblga.l..
ann ꝛocutatoris.noſtri.i.fiſci 8 ii neceſſaria. ua. l.i. in fi. iubemus. ? in noua. pt.j. de no
vnnmn iuriſdictionem. l.iiſci qui dicitur imperatois quaniuʒ ad 3 Pꝛo herede.i.pro domino.vt inſti.de here.qua.⁊ dit.i.fi.
niſhie G m Jubebit. ſ. pꝛocuratoꝛ ceſſaris. a Nel bonoruʒ poſſeſſionem.ſ.vnde liberi que datur ſuis T eme cipati
nnng e n Si aduerſus creditoꝛem. ſtricte hoc ti.ponitur creditoꝛ pꝛ Welen nbarl. ſ.⸗ Mneſßsis
Holon tuatoꝛe vt aliquid in ei Ei⸗ . 0muʒu betis. ſeilicet ſi vulti — „. , .
. 4 ⸗ ⸗ Zint nſſeſ ds dali inducatur ſpãlr.vt.j.l.ꝓx.dices. dicranteeſt nicet HH t boc eum ſolemnitate. ꝙᷓ
— P Kontraxiſfe, dando einmmde . Fad her. Autcnnte ringfe ab auen. ſpo lar
q cuplee mutuam pecuniam. c 1 Jomnes preſentes. ſi l
, LEocupletioꝛem.pꝛeſ. ſſy preſentes.ſ.in illa ciuitat hi al
ſihun 4 ſic eſt contra.ff. de iareineaminne, odte⸗ nſen iſconts bꝛobek. cipitur.vt.j.de preſcri. lontem. lcſt. vei coꝛpore. alibi aliter er
nlii inte.reſti.mi.l.v.Solu.ſpeciale Ktn . ronn ener 5.denn b Vocentur.alias non valet reſtitutio.vt.fl.e.l. etiã. S. fi
de rebus eo.l.magis.S.ne tamen.. f. elpanrte * 5 vi aſs togais ker dentat un e n coſe auſa. lar wncen
AoeNN croſan. ec. anut. bocius dor in in e al, e 6. ð ſa olum. iin fi. S.⁊.j.ſi per vim vel ali⸗ SE ranf Prelor. d. n0
Mogi⸗ s crolan.ec. aut.hoc ius poꝛ.in fin.ſed ⁊ alias videtur i imn fi. F. ..j.ſi per vim vel alio modo.l. fi. . ff. ſi cui
in⸗ pꝛedi.mi.ſi pꝛedi ⁊ alias videtur idem.vt.j.de .l.fal.l.i: quid in legatarij . eff. ſi cui plus quam per
w pꝛedi:mi.ſi pꝛedium.ſed expove vt ibi.Alij dicunt vt Py. ꝙ hic Kle legatarijs. i.⁊ hi nocantur. ut in auten. de bere. ⁊ falci
* .9.lancimus.?.j.de n — tEIE . falci.
ſ. de auc. preſ.l.ſi.ſed ar. contra.j.de iure deli.l.fi. . ſed

creditoꝛ ſponte in ſe
onus pꝛobandi ſuſcepit. yt ar.ſfſ,.de pꝛoba.l. ⁊ legatarij accurſius.

a ¶ Abſtinet. i. petit reſtitui vt abſtineat. JJ
b Citentur. non ergo per pꝛeſentes plutes pꝛeiudicatu abſentibns pan
cioꝛibus ſecundum quoſdam ar.j.ſami.her.l.coheredibus.ſed ar.cõtꝛa
vt. ff. de pac.⁊ ſuum in fi.⁊.l.maioꝛem 7. l. reſcriptum. ⁊.ff.de cur.bo.da.
.l. ij. 1 debent tamen bi omnes vocari ſaltem ad domum.vt. j. de an. ex

cep.l.vt perfectius in ſi.
c Tres menſes.ſimile ſpa
cium datur.j.de iudi.aut᷑
iubemus.⁊.j.quomodo
quando iu.auten.qui ſe
mel. accur.
d Dicedat. per reſtitutio
nem. accur.
e Abi.dando curatoꝛem
bonis.vt.ff.ð cur.bo.dã.
.l. i. .ij. ⁊.iij. ⁊ excipe niſi
quod perit per ĩbecillitatẽ
etatis vt. ff. e. ait pꝛetoꝛ.S.
fi. accur.
ſAIcum ani. pateꝛn
vel maternus.ſ.tui
pt in caſu.⁊c̃.
g Te heꝛedem. pa tre tuo
foꝛie exheredato antea vł
moꝛtuo.
h Non adiuiſti.i.repudia
ſti vel anno tacuiſti. ſic.j.
quando non pe.par.l.i. ⁊
ideo es leſus.
i Snucceſſione.ſ.quam adi
ſſti quam modo repudiaſ
inuf reſtitutionis vt ſubijcit
vt. ff. eo. ⁊ ſi ſine. . reſtitut
non comuni iure.vt.j. de
repu.here.l.ſicut.
k Paꝛentum.i.auoꝛuʒ. ſʒ
nunquid iure ciuili aut pᷣ/

toꝛio.ʒ.ſi auita eſt ei dela

ta ante heꝛeditatem pater
naʒ iure ciuili.ſi poſtea pᷣ
toꝛio.vt.j.vnde li.l.qui ſe

quum minor abſtinet . ſed ſi oẽs
abſunt uel quidam ſolemniter a iu
dice citentur quibus intra tres mẽ
ſes non apparentibus minor ſine
periculo ab hereditate diſcedat iu

dice prouidente ubi res heredita

rie debeant cuſtodiri: quantitate
earum in actis manifeſtanda.
Mpa. Gordia.a. Herodote.
A cum aui tui teſtamento te
heredem reliquiſſent: here
ditates eorum non adiuiſti: libeꝝ
tibi ẽ repudiata paterna ſucceſſiò
ne per in itegrum reſtitutionis au
xilium quo ie etatis iure dicis eſſe
munitam hereditatem parẽtũ tuo
rũ licet ãtea nõ adiiſti nuc obtiner.

Si ut omiſſa hreditate uel bò
norum poſſeſſione aliquid aliud

acquirat. .

xi.
Mpa. Gordianus Auguſtus.
Prote:
Inores uigintiquinque an/
nis. non tantum in his que
ex bonis proprüs amilſerũt
uerumetiam ſi hereditatem ſibi de
latam adierint:poſſe in integrum
reſtitutionis auxiliũ poſtulare iã
dudum plaàcuit.
Mpa. diocle.⁊ Maxi.aa.⁊. cc
Sirapi. ð

niſi in duobus caſibus ſe
cundum Jo.vt. ff. de condi. inſti.l.fi. ⁊ vnde libeti.l.feſcripto.
Obtinere.ſ. per reſtitutionem. .
m Si vt omiſſa.ſ. lapſu etatis. Heꝛeditate. de boc tractat lex.i.
n Vel bõꝝ. de boc tractat.lex.ij. Aligð.de hoc tractat.l.i.⁊.ij.
0%ſ Acquirat per reſtitutionem.
b m Inoꝛes.xxv. an. non adie.i.tepudiauerit.⁊ furſus potuerit aſti⸗
tui vt repudiet. vt. ff. e. quod ſi ſine.. reſtitutus.⁊ hoc re integra alias ſi
diſtracta eſt heꝛeditas foꝛte a ſubſtituto denegatur.vt. ff. eo. quod ſi mi-
nor.S.ſceuola.⁊ niſi contra patrem. vt.j.de bonis.q; li.l.fi.S.ybi autem
puerilis.accurſius. J .
q Placuit. vt.j.de repu.here.l.ſi.⁊.ð.de in integ.re.mi.l.pe.⁊.fl.eo.l.ait
pꝛetoꝛ. .. fi.
r a. SD bonoꝛum poſſeſſionem. vnde li. vel ſecundum ta. vel õ tab.
DQOnmiſſam.ab emancipatis expꝛeſſe vel tacite.
tPlacnit. vt. ð.l.pꝛoxi.
u Becreto.ſ.pꝛetoꝛis.
x Patris.vel dolo habere deſiiſſet excepto quod creditoꝛibus dẽt. vt.

.j. de coll. ea demum. Item hoc accipe ſecundum determinationem no

ue legis. vt. . de coll.l. fi. J
In quibus cauſis reſtitutio in integrum nõ eſt neceſſaria. dixit.ð.qñ
reſtitutio neceſſaria.qr ẽ leſio ⁊ dat᷑ nũc q ñ.qr non eſt leſio in ſequẽ
tibus.ti. vſq; ad ti. vbi ⁊ apud quem eſt neceſſaria ſed non datur.
z m Inoꝛibus vigintiquinq; annis.ᷣ pꝛeſertim.i.maxime.
e Non deſenduntur. quia foꝛte non habent.idem ⁊ ſi habentꝛ
defendantur vt hic innuit. vt. ð. ſi tu. vel cu. per totum.
b Non obeſſe.i.non pꝛiuantur heꝛeditate. J B
¶ Non vlciſcantur.ſ.accuſando interſectoꝛes.vnde iure comuni debent
auferri bona yt indignis.ſed quia ſunt minoꝛes ipſo iure ſeruãtur ille

/

ſi. dt hic. .f. de bis qui.ſt indig.l.ſi ea.⁊.l.minoꝛibus. ſed quiich
ſi poſtea maioꝛ efficitur. puta poſt triduum quem adijt. an tũcte
neatur vlciſci.ꝭ.non quia omne beneſicium debet eſſe perpetůũm.
vt in anten. conſti.que de dignitatibus. .illud colla.vi.⁊.. ðů di·

ner. reſcrip.l.falſo. M—M
d a Boleſceac-·½—
tie. multo
P bonoͤruʒz poſſeſſio neʒ in magis tempo pꝗpꝝ-·
paternis rebus ömiſſaʒ mi pillaris etattis.
nores ĩ integrum reſtitutionis ad e Solet. hoc ðH n
mitti beneficio iam pridẽ plàcuit: qjuennio dicungg
reſtituti autem decreto bona que dam a compoſu·
habuerunt mortis tẽpore patris ribus ſtatutum.t d
debent conſerre fubus. ſi ꝑ iuſtinianũ füt·
In quibus cauſis in integrum Sioß. te. ſi gs klinz
reſtuutiò non eſt neceſſaria. in fi.?.l. ſanceimYus
Mpa. Alexan.a. Mutato. imo ⁊ ante eunæ
Inoribus. xxv. an.pre per bunc eunden
ſertim qui per tutores ⁊ valerianum. vt. łſÄũ
curatores non defendun tit. l. contra maiooN
tur nn obeſſe ſi mortem defuncti res. Item conrn.
parentis non ulciſcntur: innume . de in inte. rett.

roſis diuorum parentum meoru mi. l. i. ſo. vt ibi.

ac meis reſcriptis contineiur.

Mp. Aal. . Gal. Theodoro.
Doleſcentie tempuᷣs nõ im g i M
putari in id quinquennium ad eoꝛũ vtilitatemnm

liberis cuius preſcriptio ſeram in/

⁊ hoc ſubijcit.? ꝓ

opponi ſoͤlet maniteſte ãtea reſcrip

ſimus. ipleta igitur etate legitima
non eſt in integrum reſtitutio neceſ

ſaria: quia non integratio amiſſe .
cauſe his datur: ſed integra ipſa ⁊ in ſimilibus eet.
cauſa ſeruatur. ar. contra. fl. del.
M. Dio.⁊. Ma.aa.⁊.cc. Decio. ij. ticia ſeia. ..i.eꝛb
Nminorum perſona re iß5a adimen. le.:l.ii..
⁊ ex ſolo tẽpore tarde pᷣcii. lL.ið dicendũ.?K de
L ac.emp.l.curabit.
T⁊.ff. de fideicõ.li.

l. cum vero. S. apparet. ⁊.ff. de vſur.l.moꝛa.?.l.cum ſine.:.l. cum

quidam.S.ſi cum pupillo.⁊.i.de cõpenſa.ſi conſtat. ⁊.j.de pſur. ?

fruc.lega.l.i.
i Et ponitur hic.pꝛo ideſt.

k.¶ Recepto.i.appꝛobato.pꝛedictis.ſ.legibus.vel dic.ſ.ſpali iure.

I Moꝛam. moꝛa eſt debitoꝛis vicium. .
m Deliderant.ſ.non fieri.ſed factam puniri.

n Fideicom.que quãuis ſint ſtricti iuris.tamen pꝛoptet volunta’—at

tem defuncti adimplendam admittuntur vſure.ſunt? alij effecus
moꝛe. de qua moꝛa dic. plene vt diximus ff. de vſu.l. moꝛa i pꝛi.

o NIitutoꝛ tuus.non cauerat quum cauere debuerit.i.rẽ pu.
ſal. fore. vt quia legitimus erat.vel ſi inquiſitione datus.
lias ſatiſdare non tenetur. vt inſti. de ſat. tu. i. ? dic mi bi

notani.accurſius.

Non potuitſiue comuniſed ſipzo tepfodeſietiure inga

ri.vt.ð.de procura.l.non eo.

q Firmitatem. ſ. in tui pꝛeiudicium.t hic ⁊.j.de tu. vel cu. qui nö.

ſatis.l.tutoꝛ.⁊.ff.de cura.fu.l.conſilio.S.i.⁊ ar.õ.de procura.qꝛ

abſente. ⁊. ff. de rebus eo.l.qui neq;.ſed ar.contra.ff. de offi. pre
toris barbarius. Item contra ſecundum Joh. quod non legitfte

ordinatur pro non ordinato habetur.ſic.ff.de re iudi.ſiſe.. con

demnatum.
PQuando.ideſt quia non.accurſius.

ſ¶ Arncimus.numer ate pecunie.que ex tempore cauſaz hẽt
ſecundum quoſdam. ſed certe immo tempore finitur.ſ.bſi

ennio.vt.j.de non nu.pec.l.in contractibus.ſed alie ſcilicet trium
annorum. a.x. .xx. :.xxx.? ſimiles cauſam habent ex tempoſe.
quia finito tempore res confirmatur. S

officioſi mouentibus queſtionem pellatiõe ceſſante.

boc quod re iooa
fiat moꝛa in talb

tila
mciit

nes le

oprel

lanpon
demlno

ſalennt

nnth
li empo 2 alias
4 rrat. alij e ſed remanet ere. * expo .
1 petit exponunt et fixa. vt d ne.i. non ſi
ℳ minoꝛi ⁊ con .i. non compete emum compl imul fe
intra in fi. ybi tra eum. J re quod falſi npleta etate illis que ſeruati
8 lſoiu evtibi 7 Aal nltacho, eg bet de non nu nea uß an En irunun achun habet locu
u n OQbſtaculu incepit nu. pecu.l. ſi oc non valet. qu uoſdam hic i m.quia
Bolube la quia uz. pu a pꝛedeceſſe re deli.ai et. quia a hic in actiom non rantu
N maioꝛ fie/ celloꝛe e deli. ait pꝛetoꝛ. F ctiones loco i tionibus m poſſum
Iuennon ret interim ſolutiõi it venditi 2. F. i. alijj co immobili perſonalib nt ler
aun n ret ſen vel in liois recepto ob es ali oc ten omputa quitur
ane non ventuꝛü creditum eſt i iure m enum ere quod hic di ntur. vt. ff. ð i
ſuſen oreKeaubde (or⸗ me Naram ſien quod non placet. Ecdicittquando tenn
ſditiiti titur quod ſabuẽ coõt am geſideran uidelicet que bus netera i piacctduſa quuzi no tenn
D debet. vt ia 0 H gaeranen bone fidei temp ael iura currere tus ſtatim aanit t cõnac
erdl. cder iultit, d⸗ aa. 7. cc. ig t legatis ſus mi es preſcripii quid um. ſiechecſſan. domini.
iirſan his qui ſunt ſui S cc. Str. 4 legatis us min criptio em. cq; ceſſat eſcri ni.
dkſcid alie. iur. §. pe vr JA tutor tuue atonicc. tegru ores conceſſ? nes ad vt. ff. d pꝛeſcriptõ
eendcl tas in ,Anei gi eſt contra at:iudicii re: meli eãs ipſo i eis ſub J.ſi quis in bello
notn ias in pꝛin. vel tia iuri t ontra eu dicio re: melius eteni o iure n cu ſeruum. alij di
tendo reſti bel pe uo offic eum lata ſentẽ iur etenim eſt i on curr nt quod aliene .valij di
l enge reſtitutionẽ ea que ab officere non lente a ſeruari:qᷓ eſt int urre d alienaſſe
4 non pr unone agb eo ſt potuit: rat l G; po acta eor eceſſoꝛ minoꝛi aſſet pꝛe
Pieinmnt H n probaret. tatem obtin geſta ſunt nec am rem oſt cauſan . inoꝛiſ.ſed
lmnim per ſas vel tinent fruſtra Dllazſaan rz. n daeuorn uun darcior menenſforkk
tulonmr er las 2 nelas grum reſtituti ruſtra ergo i xceptioni quererc ui e er reſtitutio. di
a gene 1 Legis i ſas quando niſ auxilium e e drauinta anno riginta uel i dicta ar od non vale
ritet aegis mten legite Wmimnitnn H eo naend⸗ anape n e ſatg ne ces ergument non d
libere ind n. lelegem nere non ationis perle 1 capi.na ergo nec vſi
Reon ucentez plcꝛi ta ſunt potuit: ipſ. perlona do m kfallit. vt. ff. ð u
inl non nume. ip. . o iure irri Qui 15 xlii. .do.l. ſi fundns. 8 fũ
1 Ee e. pecũi pa. Juſti 1 ui 7 ad qui undus. Ite
gen in cuie „ Sul „ . uerſi ia ſ⸗ . „Atem
1 Daſſinianne . 2. Mld. do. ß⸗ reſtitutio non Poſtulen in integrü lenaun⸗ . lerſucathui
UAiin ſi de minoꝛi qua etatis excepti re iperſect r. niſum. ergo vi n fuerat p
b Nenik ſeſeit inoꝛibuſ ñ rate pecunie ptionem ſ e. Mpa. Alexan. a. glectu videbatur
i . ab initi un nu an. a. Cononidi, m. vt. fl. de i r ne
luitcſe Kuun ler.r bac nn currerẽ: ne Mo mnonibus N conſi Sananlal. Bamapud z⸗ irelna.
nathi er leges ianen vneugen bſtachinſne pof i Rinegrumene. nece n Dirc e nn
es leges idus uiuſmodi beñ lum: N is qui ſe mi m eſſe ua n hac. l. Iter
Ucarn tes pꝛeſcri cen ſmodi beñfici : per qu eſſe di e min oportet: quare non ſic i Item
criptio poſſit: ſificio min vod ſſe dicat: dili orem annis leſũ u ea neſaro 8
Z tempoꝛ nes : uel ne ſubſtanti inor uti nõ rit actibul iligen nis leſũ us ipſo i ntracti
npoꝛales quaſi tatur. S ubſtantia ei no actibuſea s paterſami u leſi iure ſerua
luinnt Lennanelen ung eltanmtacns ſul i goe vuſez Duplicla i ami. fne . ſeponaen gobe
Piulat⸗ Conceſſeru re in omnibus atioõnem ex cognita noͤn ſit. nerum per etatẽ i non ſic. vt. fl. d ptuz Eẽ
Analli cundum nt.ſe J WZ caſibus ĩ qui datur: circumuentus ſi cauſa. ran. nam poſten murein
lönnit non Wwaitarban enim leges quand ſeipioe aſollt⸗ hoc en Danen onſ F. ſimi⸗/
de 2 mi . oc;e ito auxilil uelut pᷣ n luo ſ
umn emino euxilium inoꝛ. vt. ſ. ne de ſa curtebat pꝛeſcripti. . auxilio remou . rant nſtan ſclʒ vt cut
1ſritii eſlat. vt. S in pꝛin tu defuncto. l. ſi o lia ꝙ eri ſedreſtit pupillar
j. ſima re. adoleſcenti. cque ſunt contra. l.ſi mate z. ſi AAreſſitmazumr gai etatẽ
milmnn⸗ Aj.ſima. ſal. li tenne rererd ira mmmaach iine A.ð. ſi vꝛ omil here. li en neheur aniz l
aioſttief Ahllinonanmr gem. ſunt bec ſperialia g vbi erat tſ ut FKala mao elnen eo quod ibi dicſt pio lerrer an ſut
pꝛopeꝛand cit ⁊ innouat. ſe q; currebant. ſ. ontra. ? ĩ hi ſi adu i. quia ſemper i ia ſecundum iis bonis ami icel
fachir .i. ſed ibi in fi. que ſt t quod dici . nebantu an. ſi incipil pig. l ij pit contra aglias dixii 7*
aflielfi⸗ 4 i ſpecial te eſt contra. j. ſi cit hic. vt. j. de i 1 7 n. incipit a pꝛ .1j. 7 ſecundu pꝛedeceſſoꝛ . xit currere
uten. de h e in pꝛeſcri.quib .ſi ſepius in i ij. de iudi.l. ris.quia mi pꝛedeceſſoꝛ m eum id em minoꝛi *
en e De ſi ſepius in inte. reſti el. a minoꝛ pot e. ſed cerie iĩ em eſſet in p⸗ ꝛis arg. ð.
te. reſti ere. ? fal. F. pupi ibus iudicia ſopi reſti. poſt credi ꝛpoteſt certe ideo ſic dici tin pꝛeſcri. g·6.
n te. reſti. auten. ſi mi pupillus. coll.i opiuntur. ſi .l. reditoꝛem. qui conuenire ic dicitur i cri. x. vel. xx
minorem ſi minor.qui coll. i. Item falli⸗ tur. lic alias i ſidium reſti nia ex pa eum cum in venditi 1.xx.
unhetttfſn nil lren Iten norraihun caſibus cur fallit. ſ. de tem in⸗ toꝛ aec nſtimiunvuſtde deſuncti fit alie quo contraxit itione pigno
ſer uſe⸗ Aae mmord ct a. ff. qui ex. cau.· rit preſcriptio co in erunſus, .ff. de dolo ⁊ elegan natio.unde non Huedeccgod
iſln Preſenpno⸗F ſeranalivod dns tPet Hõ ene Mbi aduerſus quos ir ter. i. Reſponſo . 5. ſi in ſub
ammndtiiii rigit. tio. Stem c. .ſed ibi ex ei.ſed expone vti 1 20 pter cauſe in integtu R ., ſi pꝛocura
n Nvel dic vt i ontra. . ſi perſona pr. ne vt ibi e 1 caulas ceſſat reſti m reſtituti
1 ic vt ibi ,ſi a pred e vt idi Neconſilio. i at reſtituti utio n
inie 9 3 Reſtimti vt ibi notani. querſus vſuca.l eceſſoris cepit 4 conſilio. ideſt i itutio. nunc pꝛ on poſtuletur.ſupꝛa di
einſin nnAndonem bieni . vna. So. hic ex poteſt iudi marbunio iur vellcere perſona pꝛa di
a Ea rendum ade nim competit ordinari decor 6 toꝛium eti⸗ icare ſiue atte ue deliberation „.
lunts Sas. .preſcri extraordinari inarium auxlli oc notoꝛin iam ſi ei non p ndere id nex nõ. quod i
epwiien n i mn⸗ tam prel ninl uxilium hon ẽ um ſed pun eum fuiſſe nan bwhalur, ab ali od ei eſt notum vt no
„ (601 Quer ere. vt. ſ norum. n numera .preſi. illicit tunc magi cus ſi eſt erat enim 4 M. L „
nenſli tique. 5. pe j.quando li erate pecunie qᷓ; SBocuit.i as. 5. ueri agis ad eſt notum non vt not 4 Ar 1. en.
6.ſ gue. 5. e. ſed o liceat vnicuiq eq; cuit. ideſt fecẽi tas. .j.de hi⸗ pꝛobation vt notori ———
lemniͦſn dicit ſa ar. cont nicuiq; ſine iů tus ecẽit doceri .de his qui em reſpicit. vt. ff. d 1
onnii ante eum i odo JIuſtini uc. tu. ſi iu .cf. ad vel. l. .ff. ad .vt. ff. d pꝛopꝛie.ſic eni impe.. iji
3 aie cum idem inianus h or.ſed ibinil de an ſ.ad macedo. ſi de pꝛobatio eniz omnia ſaci .
eniuß illeſi. vt. . ſi conſequebã oc ſibi attri inil de pᷣſcri dicit ſi quis nibus cum de i a ſaciebat.qui
e uR. t.7. ſi quis i quebatur mi attribuit Picri. . Ir.non 7 de re. mili m de indebi .quia doc
. Ntudl ſtat lon. is igno.re.mi minores. vt iplo i quum eti ſtitutione. actus publici mili. non o ebito. F. ſin ar
. tem. pret .re.mi.l.i.in fi vt ipſo iur am⸗ tione.accurſi ici. ſed i mnes. §. a bar ulem. ?
tu quia c preſ. l. non eſt .i. in fin. ⁊ in.l.fi.⁊.j e ſeruarent g Hon ſi ins. nduſtria pe a barbaſis.vt 1
urrit. ſed .ſed e in. l. fi. ?.j. quib entur Hon ſit.quum dubi per eos pꝛob vt enim
additu ſed datur reſti xpone ibi ibus nõ ob lia que i dubitat ata excludil
61 c- m. vel ſecu r reſtitutio.vel fui non eurrit. ſ. bi e inducuntu ur an lapſus ſit. ſi it a re
mmpnt , Cordabatur dei ndum Pla. bi vel fuit üluch a com cum effec ic dicit. ſed r ut non vide it. ſic ſunt HZ
vo⸗ : Patmuornonr
—“ũZ billium T etiam rerum minoꝛ todem modo * non ſe ·õ. de in inte. re. mi iligens uel no at ſe deceptu ntrarium. vt
captio ⁊ p· m ante Inſtini um que ſeruari quero. nonne noꝛ. ſed. gn⸗ mi.l.minoꝛib n. aut non m, ſie reſtiruitur
tio 2 pꝛeſcriptõ nianum. vt. ari poſſunt eti .. neutrum pꝛedi us. 1.ff. de iurei non datut ituitur
expꝛeſſe eĩ Kloqun in lie hic dicit.⁊.j dekiarurci ne probaueror on⸗
ubi agitur contra eabi pꝛobat cre 4 i re. ge.l. in bone guumi onqr
at. quia pꝛ cre. l.i. . i.ſ.
pꝛeſumii

wal .
pꝛohi
ibebatur vſucapio.vt.ff.de
.ff. de acqui. re. do
do. bone fidei.ſed nec ſed
pꝛima placet. accx.
.accurſius.
412

Vrgentibus. quia deficiebant donel.alias minoꝛes non admittuntu-

ht. j. qui etate li.x.l.ij.⁊.ff.de mu.⁊ ho.l.ad rem.ꝛ.j.de decur.l. generalit

§.ſpurios.vel aliter fuit oꝛdinatus inuitus.quia babebat. xx. ai an. qui .

q; liberos.vt.ff.e.l. ij. 2.l.ij.in pꝛincipio.

3 Lreaius. ſupple ſit. accuriius.
a Educatõne.i.in educatõ

ne pꝛopagabat ſobolem.
⁊ ſic hec lunt argumenta
licet pꝛobabilia diligẽtie.
non tamen neceſſaria ſe⸗
dum. B. in impediendo
reſtitutionem. vt. ð. de in ĩ
te.re.mi.l.ij.
b c DZz apud. in que
rimoniam. peten⸗
do.in inte.reſti.cõtra eos
⁊ de alijs enim querimõi

is habes.ð.de in ius vo.

l. i. ⁊.ij. in fine.
C Naturali. hoc relerlad
parentes.
d Patꝛonali.hotc eſenur
ad patronos.
e Petulantie.i.ſupeꝛbie.
. Refragante. ideſt cõtra
dicente.
g Ex magna cauſa. ꝓpter
enoꝛme damnũ.vt.ã.ff.e.
ſi ex cauſa. 5. li. ⁊.l. ſe.
h Turpem. hec ratio non
valet. quia ſemper ſancta
⁊ honeſta ⁊c̃.vt.ff.de obſe
quijs liberto.libertas
¶ Non ex dolo.quaſi eoꝝ
fame pareatur.
k Quod.pro ſed.
NReſtitutionem. vt. ff. de
dolo non debet. ⁊. ff. e. pa

ter. S.fi.ſed contra.õ.ð do

lo.l.ſi ſupſtite. Oo.ibi de

reſtitutione que datur iu

re actionis. hic officio iu⸗

non. debet.ſ.ꝙ uᷣrgentibus patrie
neceſſi itatibus decurio minor an.
creatus ſu:uel propagande ſoboli

liberorum educaãtione ꝓſpexerat.

Mp. Juſtinianus.a. Jo. ppᷣ.
Am apud ueteres dubita-
batur an liberi parentes ſu
os uel liberti patronos ĩ querimo
niam deducere poſſint: quaſi non
rite in eos uerſatos: ⁊ quidã exiſti
mabant nullam eſſe contra buius
modi perſonas in integrum reſti
tutionem pondere nàturali uel paᷣ

tronali reuerentia huiuſmodi petu

lantie refragante:niſi uel ex maàgã
cauſa:uel aduerſus turpem eorũ
perſonam. alii autem perſonarum
quidem: uel cauſe diſtinctionem.
reſpuendam eſſe cenſerunt: tũc au
tem tantummodo dandam eſſe reſ
titutionem putauerunt: quum mi
nor ex ſua ſimplicitate ſe deceptũ:
non ex dolo patris uel patroni cir
cumſcriptũ eſſe dicat. Qud ut
maneat in omnibus honor paꝛen
libus uel patrono uel patrone illi
batus atq; intactus:ſancimus nul
lo modo neq; aduerſus parentes
utriuſq; ſexus:neq; aduerſus pa
tronum uel patronam dari reſtitu
tionem nam perſonarum reueren
tia omnem eis excludit reſtitutiõ
nem:qunm proculdubio eſt etiam

otngte ar. ð.ð apoſt.l.hi qui in ſi .2.5. ſ. aduerſus deliclirij.

J alterius ſtatutum.vt.S.l.pꝛox.⁊ nõ.ꝙ hᷣ lex vſq; ad.ꝭ.ſi
tamen continet ambas ſupeꝛioꝛes tamen non ſuperfluit

quum in ea aliquid additur vel.ſecundum Aʒ.quod abinde adi
tus c lut tercius caſus ſubdiſtinctus.ſed contra huic.ʒ.fl. eo.l.
minoꝛ aſpectu. ꝓA.

ipſao perſonas cauere: ne quis. nores nolueruntö
ſue opinioni conirarius exiſtat. cipere curatoꝛes.ſʒ
ſoluentes. ideo 2
Si minar ſe maiorem dixerit uel tra curatoꝛes agüt
pꝛobatum fueꝛit. ⁊ non contra ſoluu?
xliii. tes. Item ad idem
Mha Alexan.a. Maximiane. contra.ð. de in ie.
JI quum minor anis ui re. mi.l. de tutella
gintiquĩq; eſſeſ tabulis. So.eodem mogo
que ſut tuarum proſfeſſio vel dic minoꝛ ieiii
num oblatis tibi etatem quaſi ma decepit auunculnz
ior annis uigintiquinq; decepta. quum ſciens M
probãaſti: in integrum reſtitutionẽ mitnr. Nem nõ. hH

intra ſtatutum legibus tẽpus: etiã

poſt impletam etatem de õnibus

intra eam etatẽ aduerſus te geſtis: ve. e. impe.l. ij. ..
poſtulare apud eum cui de ea re iu ti.i.l. i.⁊ in decre.
riſdictio eſt potẽs. lxxvi dic mond⸗
Apator. Diocle.⁊. Maxi.aa. chus ver.
2. cc. Aitaliano. a Factum. ſ. paanz

NJYlis qui minorem nunc ſe eſ
ſe aſſeuerat: ſallaci maioris
etatis mendaciõ te deceperit. quũ

iuxta ſtatuta i iuris errantibus non
eſſet fallentibus minoribus publi nietati. vt ⁊ no. fſe.
ca iura ſubueniuni: in imegrü reſ ſi iuder.
titui non debet. c Tunc fuiſſe. quuz
Dem. aa.⁊.cc. Teodore. te decipit.vt.ð.de ĩ
alterius circumueniendi. inte.re. mi . ſi mino
cauſa minor etate maiorem ꝛem.

te aſpectu probare laboraueris:.
quum malicia ſuppleat etatem reſ
titutionis auxillum tam ſacris cũ

plane. Do. ibi mi

malicia ⁊c.⁊ ſi pꝛo
bitas. vt. j. ð bis q

te eſſe maioꝛm.

b Durabit benelccii
um. ſic ergo nõ po
teſt renunciari mio

d Per ſattamenti.
non corpoꝛaliteꝛ ſj
verbotenus preſti/

ti. vt ſtatim patet. ?

dic loqui vſq; in ſi.

(ett ſai

di. vt.ff. e. quod ſi minor.. fi. Item contra.vt. . de bo. q; li. l.fi. S. i btro
qʒ autem.⁊c. Solu.vt ibi. Item ad idem contra.õ. ſi aduerſus rem iu.
l. ſi cum pater. So. vt ibi. Item contra..ſi aduer. do.l.ij. Do.vt ibi.
m Reſtitutionem.vt alias delictum excludit priuilegium. t. j. vbi ſe. vel
cla.l.i.accurſius

n Ipſas perſonas.ſ.patronorum ⁊ paentum el dic minoruʒ auali di

cant non ſolum maiorum.

o Opinioni.i.ipſius patroni vel parentis ſecundum primam expoſitio

nem. ſic. ff. de of. preſi.obſeruandum.in fi.i.e.vel dic minorum. q. d. nõ
ſolum maiorum.⁊ quod dicit ſue.ſ.patroni ⁊ parentis.
p Si minor ſe ma.ſuperiori ti.dixit vbi propter perſonam reſtitutio oͤne
gatur. hic pꝛopter factum quia fallaciter ſe maioꝛem dixit.

q ſ

Icum pꝛofeſſionum.ideſt in quibus pꝛofeſſ us fuerat pater 72 ma
ter tali tempoꝛe te natum.

r Oblatis.l. ab eo qui volebat ſecum contrabele vel ab alio.
Pꝛobaſti.i.pꝛobatum credidiſti.łdic.i.appꝛobaſti.lłfoꝛte ſubſcꝛipſiſti
Potes. vt. S. de.n inte.re.mi.l.minoꝛbus.ſed nunquid aduerſus cõ

feſſionem reſtituetur. e.non quia valet.nam quum ſit erronea facti nõ

pꝛeiudicat.vt.S. de iur.⁊ ſac.ig.cum teſtamentum. ff. de confeſſis.l.nõ fa

tetur. licet ſit ar. contra.j.de condi. inde. cum ⁊ ſoluta. INem quia eſt ex-

tra iudicium ⁊ indiſcꝛeta.vt.ff.de pꝛoba.cum de indebito.S.tin.pꝛobas
ergo te deceptum. in contractu aliquo ⁊ minoꝛem ſuiſſe. quia pꝛeſumeris

maioꝛ no n pꝛopter confeſſionem ſed iuꝛe comuni. vt. ẽ. .de in inte.re.mi.
.l.ſi minoꝛem. vel dic vt ibi.

n ſ

Jis qui.nunc.ſ.quum ſe reſtitni petit. SD
Mengdacio.i.ſfraudulento mendacio quod ſit a ſciente tantum.

vt. ff. de fur.falſus.S.ſi is.

y Fallentibus. vt. j. ad vell. ſi tner ſfe ad aklijſs ber yaba. vliſt deci

qnando golo aduerſarij fuit deceptus vt in ſuperioꝛi reſponſo.
ꝙ ſi per iniuriam ⁊c̃.ſecundum quoſdam.⁊ ſic huic rũſo ſequenti
huiuſmodi ãt ⁊c.eſt contra.ð.de tranſac.ſi ex falſis.ſed h non iterꝛ:·
ceſſit dolus aduerſarij tantus ⁊ talis vt ibi.quia ibi falſa iſtrrumme
ta produxerat. bic mendacia vel ſecundũ Azʒ. hic facilitate ſui diie
fuiſſe deceptum vt differat a precedenti caſu. vt bic alias contraca
rus erat.ibi non.niſi inſtrumenta fuiſſent prolata.vel ibi conditõ 5
naliter iurauit.ſi inſtrumenta eſſent vera. hic non. vel bi iurautii
ſe moturum controuerſiam. hic ſe maiorem tantum. vel hic racta ”M
tur de beneſicio dando vel denegando quod facile negatur. ibi 8

iure comuni dando vel denẽgando q; diucius fit ut ðnegetur vt
in auten. de non alie.S.quia veriſimile colla.ij.⁊ eodem modo.᷑

ad.l.ff.de pac.iur. gen.S.ſed ſi fraudandi.⁊.s.de tranſac.ſub pfe

textu. nam exceptio vel replicatio doli eſt dei iure comuni. vel ead

l.ſi ex falſis.ñ fuit corporał iuratũ It ad ið h. ð. ð le.⁊ 2.ñ dubiũ

ſʒ ibi fuit iuratũ ſr illicito Zctu. H non ſuper quadam aſſertione.
ePalam. ſic in auten.de equali do.s.quia vero coll.viij.
f¶Per teſtium. plus ergo creditur ſcripture quam teſtibus.ut. ff.
ſi inge. eſſe di.l.ij.S. qui ſe.⁊.S. poſt quinquennium.⁊.ff.de ꝓba.

cenſus.?.j. de non nume.pecu.l. generaliter. 5. de man. prin.l.
.i. . ar. tu. l. fi. in prin. ſed contra.j. de fide inſtru. in exercendis

So.hoc cãu ſpeciale.quia difficile eſt tenere memoriam annoꝛũ

2 numerum.vt.ff. de car. e. l. ij. J. due. Diſtingue eꝛgo ſecundum
Aʒ.dicat minoꝛ ſe maioꝛem adueꝛſaꝛij ſuaſione. an vltꝛo peꝛ ſe.
pꝛimo caſu ſibi non pꝛeiudicat ſi ſe minoꝛem ⁊ deceptum pꝛobet
vt. S.l.i.etiam ſi iurauit qualitercunq;.ſi tamen aduerſaꝛij dolus ĩ .
teruenerit vt ſic deciperetuꝛ i in contꝛactu. non tantum in hoc nt al
ſeꝛeret ſe maionm. quia quodlibet lufficit .ſiue in Zcu. ſine utſe

nniox⸗
ſautſ⸗
dund
perano.
cnin relt
doodmin
lo opo
Uaneril

Vent io

Gaium ,l
poulutri,
ke⸗ ſeno⸗

Pecgeendi
Ptſumiu
ncvi un
ſon dirn
rid ſe
hocab il
Ains..
uandon
anerſari
gnia ſtecn
mneioren.
Arlun
ſondebeet
neagorg
ſtö ſiadu

mulintit⸗
dueſtſit

wremnl
fillanta

wiclenn
chrsm.

1 Hanſn
Liſenn
d Dmrtbiinn
n ſeapi
CAtinunemni

lctiſtträf
ſiusen.

Lurſthhag
Lcegtid

etenilnn

u 9
4 Priem

nonoett
Pbnmuft
nſuing
Crbancgn
inſopnpititi
maſthutſioinn⸗
cſerſnigltkent

bigratbi i n
Bbeialuil

urbtginon

Nmmlrifietl

eton abiimn

wlinknge
cnuſtudcp
uitunnd
Atrnit,
4 Nin on ,,
dozidlin
GqrNmiin
Cleiß

erenemn „

ſnmn ch
nin
bnt⸗ 4
m rli
vonbnmn ſe

maioꝛem aſſerat.quia replicabit de dolo ſi ille excipiat quod aſ/
ſeruit ſe maioꝛem.alias contra eſſet.ff.de pac.iurilgen.S.ſed ſi faa
udandi.vbi datur replicatio etiam maioꝛi dolo commiſſo.ab ad

uerlario. Secundo caſu omnino repellitur ſi ſacit animo decpi
endi.alias quia ſe credebat maioꝛem admittitur. niſi iurauerit tũc

enim vel nullio mo

do admittitur quã
do coꝛpoꝛaliter iu
rauerit.vlł per ĩſtꝛu
menta pꝛo bans cõ
trarium.vbi nõ coꝛ
poꝛaliter iurauit.vt
hic.ſi vero non ap
paret fecerit animo
decipiendi vel non
pꝛeſumitur contra
euʒ qui tunc ſe ma
ioꝛem dixit. vt. ð. l.
pꝛoxi.⁊ ſecundum

hoc ab illo verſu a

ditus.⁊c. loquitur
quando non dolo

dqguer ſarij nec ſuo.

quia ſic credebat ſe
maioꝛem.

g Auxilium. quuʒ

non debeas ſperar̃
me actoꝛeʒ periuꝛij

b e Am cuca.

rectoꝛ ꝓuin
