quuʒ agnati ſu S ei
5

ergo ⁊ ipſa eis.vltimo ſilio ſoꝛoꝛis conſanguinee ⁊ pterine licet cognati

ſint ponit inter agnatos.
a In liberis agnatoꝛum.

b Et alterum.ſcilicet coꝛpus.

c ᷑Poſteritas.ſcilicet media iuriſ pꝛudentia. ⁊ habes hec omnia inſti. de

leg.ag.ſuc.S.ceterum.vſʒ
ad.S.ſi plures.
d Succeſſionibus.ſuban
di extantibus alias ex te
ſtamento.
e Bermanas.i.ſoꝛoꝛes ex
eodem tantũ patre natas

nam he pꝛopꝛie dicuntur

germnnae.
Pꝛeꝛogatiuaʒ in ſuccel.
patris defuncti.

g Legitimas. i. agnatas,

h Conſanguinitatis.ideſt
ſoꝛoꝛitatis.vt hic dicam.
i Huiuſmo di.l.ſ.xij. tab.
k ¶ Nicium eſt. i. ſi ab aliq·
vicium dicatur. ſic. S. de ĩ
of. te. ſi mater. Item nõ.
non eſſe penam vbi delic
tum non eſt. ⁊ vt. j. de pe
nis.l.ſancimus.
I Vterine. quam conſtat
vt agnatam vocari.vt.j.l.
pꝛoxi.S.ſed nec.
m Eo.hoc poteſt ffeni ad
patruum. 1 ſic ad inferio
ra vl ad nepote ʒ. ⁊ ſic ad
ſuperiora.

eſt: que unã cõſonantiã taʒ ĩ mari
bus quam in feminis legitimis ⁊ ĩ
eoꝝ ſucceſſionibus necnon ⁊ in li
beris obſeruandam eſſe exiſtima
uit nullo diſcrimine ĩ ſucceſſionibꝰ
habito: quum nata utrunque coꝛ
pus edidit:ut maneat ſuis uicibuſ
im oꝛtale: ⁊ alterum alterius auxi
lio egeat: ⁊ uno ſemoto alterum
corrumpatur. Sed poſteriàs duʒ
nimia utitur ſubtilitate non piam
induxit differentiam ſicut Julius
paulus ĩ ipſo principio libri ſingu
laris quem ad ſenatuſconſultum
tertulianum fecit aptiſſime docuit
Cui eĩ ferendum eſt ab inteſtato
ſucceſſinibus ſuas quidem ſilias
ad ſimilitudinem maſculine ſobo/
lis in parentis uocariſucceſſionem
⁊ iterum germans iure cõſangui
nitatis eandem ſibi uendicare pre
rogatium deinceps autem lègiti
mas femina:ꝛum perſonas ſi iura
conſanguᷣinitatis non poſſidenta
ſucceſſione legitima repelli:quum
maribus eadem ſucceſſio pateat.
AQuare enim patris ſoꝛoꝛ non ad
ſucceſſionem filij fratris ſui una cũ
maſculis vocatur ſed aliud ius in
mitis aliud ĩ patruie obſeruatur
Ael qua ratione fratris filius ad
ſucceſſionẽ patrui vocatur:geꝛma
na autem eius ab eadem ſucceſſio
ne recluditur. HHuiuſmoòdi itaq; le
gis antique reueꝛentiam ⁊ nos an
teponi nouitati legis cenſemus: ⁊
ſancimus omnes legitimas perſo
nas.i.per virilem ſexum deſcendẽ
tes ſiue maſculini ſiue feminini ge
neris ſint:ſimili modo ad iura legi
time ſucceſſionis ab iteſtato uoca
ri:ſecundum gradus ſui pꝛeꝛogati
uaʒ non ideo excludendas ⁊ quia
conſanguinitatis iuꝛa ſecundũ geꝛ
mane obſeruationem non habeãt
quum enim unius ſanguinis iura
permanent per virilem ſexum ĩcoꝛ
rupta quare naturam offendimus
⁊ legitimo iuri derogamus:quum
⁊æ aliam maximam iniuriam ꝛes in
ſe continet pleriſq; quaſi vulnus ĩ
teſtinum incognitum quum enim
ad eaꝛum mulierum ſucceſſionem
maſculi iure agnationis vocantur
quis patiatur eaꝛum quidem here
ditatem ad eos legitimo iure defeꝛ
ri ipſas uero neq; inuicem ſibi nʒ
maſculis poſſe eodem iur̃ ſuccede
re:ſed pꝛopteꝛ hoc ſolum puniri q;
femine nate ſunt ⁊ paterno vicio ſi
hòc vicium eſt pꝛolem innocenteʒ
grauari. In his igitur caſibus le
gem. xij.tabu.ſequentes.⁊ nouum

o m Eminimus. conſtitutionem.vt.

ſti. de leg. ag. ſuc. ð. hoc etiam.

memoꝛat eam hic.

p Inſtitutionibus.vt inſti.de le. ag. ſuc. F. cet

ius nouiſſimo iure coꝛꝛigenteſ etiã
unum gradum pietatis iĩtuitu tꝛãſ
ferri a iure cognationis ĩ legitimã
uolumus ſucceſſionem ut non ſo
lum fratris filius ⁊ filia ſecundum
quod iam diffinimus ad ſucceſſio
nem patrui ſui uocentur:ſed etiam
germane conſan guinee uel ſoꝛoꝛiſ
uterine ſilius ⁊ filia ſoli ⁊ non deĩ
ceps perſone una cum his ad iu:ꝛa
auunculi ſui perueniant.⁊ moꝛtuo
o qui patruus quidem eſt fratris
ſui filijs:auunculus autem ſoꝛoꝛis

lue ſoboli ſilimõ ab utꝛoqʒ latẽ ſuc

cedant:tanquam ſi omnes legitio
iure veniant ſcilicet ubi fratres ⁊
ſoꝛoꝛes ſuperſtites non ſint his ⁊ e
nim perſonis pꝛecedentibus ⁊ he
reditatem admittẽtibus ceteri gꝛa
dus remaneant penitus ſemoti.Il
lo pꝛoculdubio obſeruãdo ut ſuc
ceſſio non in ſtirpes ſed in capita
diuidatur:⁊ hic gradus in oꝛdinẽ
legitimum tranſferatur. ceteꝛis au
tem omnibus ſucceſſionibus ſecũ
dum ius vſq; ad preſens tempus
obſeruatum in ſuo ſtatu manenti/
bus. ſi quis autem caſus iam eue

nerit ſecundum quod pꝛiſtina iua

uolebant eoꝛum fiat diſtributio.
Eminimus antea diuinam
pꝛomulgaſſe conſtitutioneʒ
per quam ad ueſtigia legis duoð
cim tabularum totam progeniem
ex legitima ſobole deſcendentem
ſiue maſculinam ſiue femininam le
gitimo iure hereditatem adipiſci
ſancimus:ut quemadmodum ipᷣiſ
a perſoniſ legitimis ſucceditur:ita
⁊ ipſe legitimarum perſonaꝛum ã
plectantur ſucceſſionem in qua cõ
ſtitutione unum graduʒ ex cogna
tis in ius legitimum reduximus.i.
germane conſanguinee ſilios ⁊ fili
as ⁊ ſoꝛoris uterine filios ac ſilias
quam conſtitutionem in ſuo robo
re permanere cenſemus quum ⁊ ĩ

noſtris inſtitutionibus tenor eius
a nobis relatus eſt. Sed ſubtilio

re tꝛactatu habito neceſſarium du
ximꝰ:⁊ ſi quid ex pꝛetoria iuriſdic
tione frugi inuentum eſt ⁊ hoc cũ
perfectiſſima diffinitõne diſpoſito
noſtras leges ampliari. Quuʒ igi
tur pretorem filium emancipatuʒ
licet ſubtili iure capite fuerat dimi
nutus.attamen in patris ſucceſſio

nem ſine ulla diminutione uocare
manifeſtum eſt:non eodem auteʒ

iure etiam ad fratrum ſuorum ſuc
ceſſioneſ ab eo uocabatur.ſed nec
filij eius iure legitimo ſuis patruiſ

n Sed in capita.hodie in ſtirpes.t.S.e.aut᷑.poſt fratres.⁊ dixi iĩ

3.l.pꝛoxi.⁊ bꝛeuiier recõ

erũ. vſq; ad.S.ſi ples
q Qauz igituꝛ ma
nifeſtum eſt. vt in
ſti. e. .emanc pati.

r Hoc vt frater fra

tri.
[ Juſto incremẽto
cixerat enĩ illa im
de lure tutellaꝛum

vt. S. ð le.t.l.ilij. vt

ſaluum ſit eis quð
non placet.quð ð
illa faciat menoeʒ
B ſed de quadam

greca qua diccbai

eum cum illis qui
remanſerant ĩ po/
teſtate cum quada
dim minutõne ſed
eoꝛuʒ filios nullo

modo vt inſtit. de
ſuc. cog. .i. hic ãt

non coꝛigtt de ſi
lia filij emancipati
ſed hoc dices.j.ip

ximo.S. cum autẽ.
t Vt ſecundo gra

du.nam fratres ⁊
ſoꝛoꝛes ſevdo gꝛa
du ſunt.vt iſti. de
grad. .. ij.

emi
lgimin
Sumnns ſi⸗
grint
S ahii n
Guſmms ⸗
unifun
nin ſo
onnſtbe
akielech
coecdan.
mi uſte
utoni
Enidektl
tonm ine.
Mone ion
ſmnſal
nginan
poln.

emin it

Gntus fiis

Ulnetl

ici
Wkmoin
mnnnu det i
neſi.
(eccbri
Aann.co
en.

Mirr qvo

Menin

egnane
M dlenu

.

ANlllii.
Aenlen
(hißginr
minn do
Nhm

ſnaln

ae

nil⸗
gantl
n
ntont

—

—

o l

N

ſe
Nco
ans
co

untti

☛ =

Flijs fratrum. bi enim ſunt tercij grada. vt inſti. de gradi. .iij.

x Tantummodo non ultra. vt.j. . ceteris.
y Erx legitima.i. inter agnatos.
35 Sancimus.vt.ð.circa fi. legis pꝛoxime.

die in ſtirpes vt. ð
auten. poſt fratres
ſecundum Jo. ſʒ
alias ↄtra. vt ⁊ ha
bes inſti. de le. ag.
ſuc. hoc etiam.
c Secundũ noſtre
conſtitutionis. qᷓ;
habes. S. de le. t. l.
ſi. ſed contra in.e.
t. l. i. ſed certe non
eſt contra.ſed ⁊ il
la coꝛigitur ꝑ au.
ibi poſitam.

d Comunia 8 ſuc

ceſſionibus. viſis
teſtamentarijs ⁊ le
gitimis ſucceſſiõi

bus quedam oim

comunnia dicit. ſic

inſti. de le. F. ij.
e ſ QLire debni
ſti eam.ſ. ſo
roꝛem.

NPariter. quo ad

vtrunq; enim deli
nit eſſe agnatus. ſ.

tam ad alterum e
mancipatum quã

ad eam que in po
teſtate remanſit. ſʒ
hogie econtra. vt.

5, de le. t. l. iij.
g Solemniter. ho
die nõ exigitur ſo

lemnitas in bono
ꝛum poſ. petenda.

vt.ð. qui admi.ad
bo. poſ. l. fin. 2 pe.
b ſ[ pateꝛ tu

us. ſobꝛio

isſt ſilio patruelis
il. ij. 2 inſti. de gra

Non interneniẽ⸗
te. ſ. iure ciuili ſiuie
agnatione vt quia

à Succedant. quaſi per quoddam ſucceſſoꝛium edictum.
b Szʒ in capita ho .

ſuccedebant neceſſarium duximꝰ
hoc primum corrigere: ⁊ legem
anaſtaſianam iuſtò incremento ꝑ
ſectam oſten dere.vt emancipatus
filius ⁊ filia non ſolum in paternis
bonis ad ſuoꝛum ſimilitudinẽ ſuc/
cedant:ſed etiam in fratrum velſo
roꝛum ſuaꝛuʒ ſucceſſione ſiue om
nes ſui ſiue omnes emancipati ſũt
ſiue permixti ſui cum emancipatiſ
inuicem equo iure ſibi ſuccedant:
⁊ non ſecundum legem anaſtaſia-
nam parte aliqua dimminuta ⁊ h.
quidem de filijs emancipatis ſanci
re belliſſimum eſt nobis uiſum. ſʒ
nec fratrem uel ſoꝛoꝛem uterinos
concedimuſin cognationis loco ẽ

linqui: quum enim tam pꝛoximo
gradu ſunt merito eos ſine ulla dij

ferentia tanquam ſi conſanguinei
fuerunt cum legitimis fratribus ⁊
ſoꝛoꝛibus in ſucceſſionibuſ uocan
dos eſſe ſancimus:ut ſecundo gꝛa
du conſtituti ⁊ legitima ſucceſſiõe

digni reperti alijs omnibus ꝗ ſunt

vlterioꝛis gradus licet legitimi ſmt
pᷣcellant:⁊ hoc quidem de ſecundi
gradus ſucceſſiõe ſatis abundeq;
a nobis cum ſumma utilitate dil/
poſita ſunt. Quuʒ autem teꝛtio
gradu ex tranſuerſa linea fuerit lo

cus ubi patruis ⁊ filijs fratrum ꝓ

ſoroꝛum locum antiquitas dedica
uit una cum illis tam emancipati
fratris quam emancipate ſoꝛoꝛis
filium tantùmmodo ⁊ filiam ſiue e
mancipatos ſiue ſuos ſuis patrib
conſtitutos ⁊ neminem alium ulte
rius:necnon fratris vterini ⁊ ſoro
ris conſanguinee uel uterine filiuʒ
uel filiam tantummodo ex legitià
linea innicem uocari cenſemus. ſſi
cut iam ſancimus ut omnes qui vlł
ab aliquo iure ułla noſtra liberali
te in legitimoꝛum quidem poſiti
ſunt pꝛeꝛogatiua ⁊ eodem tercio

gradu ſunt.ſimili iuꝛ uocentur.ſuc

ceſſionis uidelicet iuẽ ⁊ in hac par
te ſeruando:ut ſi qui ex ſecũdo gꝛa
du uocati renuntiauerint heredita
ti ⁊ nolluerint eam adire nulluſq;
alius ſit in ſecundo gradu qui ſuc/
cedere ei poteſt ⁊ vult:ũc hij quoſ
pꝛeſenti lege enumerauimus ex teꝛ
cio gradu in locum recuſantiũ ſuc
cedant illo etiam obſeruando ut
ſucceſſio non in ſtirpem ſed in ca
pita diuidatur ceteris ſucceſſõibo
ſecundum ius vſq; ad pꝛeſens iẽ
pus obſeruatum precedentibus:⁊
nullo ex cognatis ſupꝛa memoꝛa/
tos gradus ad iuris agnaticij for
mam redigendo: ſed ſuum oꝛdinẽ

fuit ſilius ſoꝛoꝛis pattuelis eius. Itẽ nõ.qꝙ in pꝛin.dicit ſobꝛino tuo qꝛ
boc pꝛonomen tuo poteſt venire ad determinationem pꝛecedentiũ. ⁊ ſic
poteſt dici ꝙ vel tuus vel tui patris erat pꝛopioꝛ ſobꝛinus.
Kk Hereditas. ⁊ per conſequens illius pꝛopioꝝs ſobꝛini.

I Eius pꝛopioꝛis ſobuni.

ſuamqʒ proximitatem retinente in
coꝛꝛuptam. Quas autem perſo

nas ex iuẽ cognatiõis in legitimas

ſucceſſiones tranſueximus: eas ⁊
tutelle grauamini uiciſſim ſuppoi
mus.ſ.ſi maſculi ſint ⁊ perfecte eta
tis ſecundum noſtre conſtitutiõis
tenoꝛem vt non ſolum lucrum ſen
tiant: ſed etiaʒ grauamini ſubiugẽ
tur.Si qui autem caſus iaʒ euene
rint ⁊ per iudicialem ſententiam ł
amicabilem tranſactionem ſopiti
ſũt:nullã ſentiãt ex hac lege reiꝛac
tionem. lvii.

Coõmunia dẽè ſucceſſionibus.

Mpera. Diocle. ⁊ Maxi. aa. ?.
cc. Hariane.
Cire debũiſti fratre emanci
pato potioꝛem eam que in
familia manſit in alterius e
mancipati bonis non haberi: ſed
eos pariter ſi ſolmniter petierint
bonoꝛum poſſeſſionem ſuccedere
Dem. Auguſti ⁊ Ceſſaꝛes Apo
linaDrii.
Jpater tůus ſobꝛino tuo/p
piꝛꝛioꝛi agnato conſtituto 2
inteſtato ciuili iure adita heredita-

te:uel hoc ab initio non interueni

ente ſeu capitis dimminutione per
ẽpio ſolẽniter bõꝛuʒ poſſeſſõe ad
miſſa ſucceſſit ac uibi pꝛis tui q̃ſita
hiditas eſt:adire pꝛeſidem prouin
cie debes:ac tutoꝛes eius de tutel
la conuenire.
BDem. Auguſti ⁊ ceſſares. Alpia
ne.
Itrico pꝛiuigni ſucceſſionẽ
inteſtati ciuili ul honoꝛario
iure non deberi ceruſſimum eſt.
BDem. auguſti ⁊ ceſſares aſterio.
Eruus habere non poteſt
ſucceſſores.
Dem.aa.⁊.cc. Juſtine.
Mite cůi ſucceſſiſſe filioſ ſu
os proponiſ hereditatẽ tuo
nomine nõ recte petis.ſed qm̃ hoſ
ẽt iteſtatos diẽ füctos aſſeueras:ſi
quidẽ hij quos priuignos eiuſdeʒ
amite dicis eoru ↄſanguinei fuerit
fratres tã agnatõis quã cognatõiſ
iure ſecundo gradu conſti ſutos ti
bi preferri non ambigitur. Nam ſi
a mitinis tuis alio etiam patre nat᷑
nunq; eorum matris priuigni ſũt
admiſiſſe te bonorum poſſeſſionẽ

pꝓpbans eorũ uẽdica ſucceſſion

Dem.aa.⁊.cc. Publicano.
Aunculò priori qui eſt ĩ ter
ccii gradu quam conſobrio
qui ſequẽntem occupat deſerriſuc

m u Itrico. bic pũcta

⁊ ſacit.j.e.l.affini
n ſ Eruus. nõ poteſt
fallit in caſibuſ. vt

S.ad ſil.l.pe.⁊. .de ſuis
17. le. apud. ⁊. S.ti.i.ſi is.⁊
.S.ad oꝛfi.l.f.⁊.ff.de ſuis
T le.l.i.circa pꝛin.⁊..que
ri. ⁊.ff. ad tertul.l.i.in pꝛĩ.
7. F. interdum.nec ecõtra
ſeruus vel dominus ꝑ eũ
cognatis ſerui.vt inſti. de
ſeruil.cog.⁊.j.e.ancille.
o a Mite. ſcilicet tue
p Etiam.non ſoluʒ
amitam pꝛuus.
q Dicis.quia maritus a
mite habuit ex alia pꝛece
denti vxore.
rConſanguinei. puta na
ti ex eodem patre ex alia
tamen matre.
ſ Nõ abigii. vt. S.ti.i.l.i.

t Mam ſi. conſtrue. nam ſi
pꝛiuigni matris eoꝛuʒ.ſ.a
mitinoꝛũ nũq; ſunt.i.nõ
attinẽt.amitinis ſuis alio
ẽt patre natis.i.ex alio vi
ro quẽ ate vel poſt habu
it ñ ex eo ex quo pꝛiuigni
nati ſunt non ſolũ ex alia
matre admiſiſſe te ⁊ ceteꝛa
qð hodie fit quoquo mõ
agnoſcat vt.õ.qui admit.
ad bo.poſ.l.fi.⁊.l.penul.
u Patre.pꝛecedẽte.ſ.ami
tẽ mee non ex pꝛeſenti vn
de ſunt pꝛunigni.
x Vendica.ꝑ vnð cogna
ti quãq; mĩ eoꝛũ ſit agna
ta.vt inſti.de le.ag.tu. .i.

y a Dculo. pꝛioꝛi. i.

pꝛius.
3 Tertio. vt iſti. ð gra. F. i

a Sequentem. ſ. quartum.

yt inſti.de gradi.S.iiij.

„—

a a Ffinitatis. permittitur. vt. S. e.l.vitrico. ſed hoc fallit inter vi. ? vx.

donationem intet ſe faciunt que vᷣaleat.dt.j.de bo.que.li.l.queꝰ gingune
qui ſuccedunt inter ſe quum alij deficiunt.vt.S. vnde vir ⁊ vx.l.i. .

q;. in pꝛin.⁊ ar.ff.de caſtren.pe.l.caſtrenſe.⁊.l.ſi foꝝe.

Item in alio caſu qui eſt ibidem in anten. pꝛeterea. Item in tercio ſucce l Beſtinatus per leonem.vt dicta.l.de bo.que li.l.quecunq;. ulnu
dit maritus vxoꝛi cum filijs eius emancipatis a patre ⁊ cum nepotibus m Ex eodem.i.vtriq; coniunctos. friunit
ex ſilia vt viriles hẽat partes vſufr. vt.j.t.i.l.p. vir ⁊ vxoꝛ videntur affie, in Ex materna.ideo de his dicit.quia tempoꝛe iſtarum legum nõ aih
vt.ð.comunia vtriuſq; iu. acquirebantur fili on o
.l.poſſeflionum.⁊.ff. de cõ is in poteſtate on in no
di.cã da.quod ſi ſeruus. ceſſionem inteſtati certi iuris eſt. inducebant. Si qui autem contia ſtitutiſ ex cauſa a –
ſed verius eſt quod non Dem.aa.⁊.cc. Nicolao. pꝛeſumpſerint eis de rebus ſuis te nẽticia niſi res ma ngenft
ſunt affines. quum affini Ffinitqtis iuẽ nulla ſucceſſio ſtandi intercidimus ſacultatem ut terne. hodie ergo n erie
tas non ſit niſi aliqua peꝛ permittitur. in eo puniatur in quo deliqueꝛt:ulł quuʒ aduenticia ñ genn
ſona mediante.ſed matri/ Dem.aa.⁊.cc. Juſte. pꝛout culpe qualitas exegerit pui acquirantur patri. zue
monium facit cauſam affi Ntequᷣam ſcriptus heres endni vt. j. de bo. que li. in
nitatis. vt. ff. de gra. l. non cuiuſcunq; portõnis capax Mpera. Juſtinianus a Demo-/ .l. cum opoꝛtet. 18
ſacile. S.affines ⁊ ſic nullo repudiet hereditatem uel alia ratõ ſtheni. p̃pᷣ. in eiſ ſeruaretur ꝙ –
modo fallit. ne querende facultatem amittat ei Ancimus qnemadmodum in iſtis ſeruatur vt ulmig
b a Ntequam ſucce qui teſtamentum reliquit inteſtato de his rebus que liberis in in auten.ð conſã. mfin
dit.quandiu eꝛgo nemo ſuccedit.igitur perſpicis qð ſacris conſtitutis ex occaſione ma ⁊Tſ vteri.fratribus. wumnfl
⁊c.vt hic ⁊.s.de ſecundis teſtamẽtarie ſucceſſionis ſpe durã ritali acquiſite ſunt certus deſtina ex hoc conueniẽs Wnnu
ta.l.i.⁊ vnde liberi.l.ij.⁊. te inteſtati bona defuncti non recte tus eſt oꝛdo ut ſi ꝗs ex hie ab hac colla.vi. undhedn
ff.de acqui.here.l.quan/ uendicentur. luce ſuerit ſubtractus:pars eius O Alufructu. rerũ uſt
diu.⁊ ð re.iu.l. quandiu. Bem.aa.⁊.cc.Soperato. lucratus fuerat ad liberos eius ul ⁊ eſt hic ratio quia umnt
ſed hoc fallit in caſu.vt in Ncille dominus liberi ho/ nepotes uel pronepotes conceda defunctus erat n Aici
ſtituo te heredem ſi legiti minis cum quo ↄtuberniuʒ tur:quibus non extantibus ad fra poteſtate vt hicRoN. tnnn
mus meus noluerit.vt.ff hec habuit per hanc commixtõnẽ tres ſuos ẽx eodeʒ matrimonio ꝓ 5. ad tertu.l.ſin. iĩ een
de here.inſti.l.ſi quis ia ſucceſſionem uendicare poteſt. genitoſ vel ſi etiãẽ non ſuperſint ad fſi alioquin patẽ vi nſhar
bheres inſtituatur. Item ĩ Dem.aa.⁊.cc.danubio. fratres ex alijs nuptijs pꝛocreatos uente filio non ba curtplbe
alio.vt.ff.vnde liberi.l.p. Atritõribus hoc noĩne nec quum nemo eoꝛum fuerit relictus beret vſufr. ſed eo mnn lbons
que eſt contra.ſoł.ibi fuit iuili nec honorario iure ð tunc ad patrem perueniat.ita ⁊ de moꝛtuo haberet ꝓ tmun ,de
filius inſtitutus ſub condi fertur hereditas. his que ex maternã linea per quã beſſe vna cum ma (pifd
tione emancipationis ſi e . cũq; occaſionem uel inter uiuoſ yvl trre. vt. ð. ad tertul. (ethrulni
manciparetur.j. ceꝛtum tẽ MNoua cõſtitutio Federici impe per ultimas diſpoſitiones vel ab i ·¶l.fi. . ſin autem ð uinmmmi
pus ⁊ iam erat elapſum ratoris collatione.x. teſtato deſcendunt ſimilis oꝛdo ſeꝛ ſuncta.ſed per aliã ieduf
quum adiuit ab inteſtato . netur.pꝛimo in filij uel filie ſucceſ/ .l. ð. de le. here. l. ð Ptlee nutn
T ſic ex teſtamento ſucceð CρOR. o Mnsés peregrini 7 ſionem eius poſteritate vocanda: emancipatis q̃ cor odets i
re non poterat. aduene liberẽ hoſpitẽtur ⁊ ut uolu ea que non inuenta fraterno cõſoꝛ rigit illam ad ttul. (mrſenulit
c a Nallle. non poteſt erint ⁊ hoſpitati ſi teſtari uoluerint tio eiuſdem uel alieni matrimonij habet totum vſüf. nmtoͦ
vt. j.ð lib.ca.ſi liᷣ. de rebus ſuis ordinandis liberàm ſecundum pꝛedictum oꝛdinem ac ſed hodie lex iſta Pniſot⸗
d n AUiritoꝛibus. heẽ habe ant ſacultatem:quorum eti/ cerſito tunc ad ultimum locum pa eſt proꝛſus coꝛꝛec uſoneci
ditas ſiũ dicas nu am ordinatio inconcuſſa ſeruetur. ter a legibus cõclametur: ⁊ ſui filij ta.cum pater adit (anixn
tritorem alũnum quem pu ſi vero inteſtati deceſſerit ad hoſpi non gratam hereditatem relictam tatur ad ſacceſſio mnn
eri. Bononienſes patrem tem nibil perueniat:ſed bona ipſo ſed tꝛiſte lucꝛum ſibi lugeat acquiſi nem etiam extanti imn.
appellãt.ſiue eum qui colli ruʒ per manus epiſcopi locitradã tum. In omnibus uidelicet caſibꝰĩ bus fratribus. vt. 1 e
git expoſitum ut.j.de infã. tur ſi fieri poteſt heredibus uel in ſuperſtite ſobole libeꝛorum ⁊ fratꝛi .. ad teriul. autẽ. Aku
l.fi. 2.ð. ð epiſ.⁊ cle.l.nemi pias cauſas erogẽtur hoſpes veo bus adhuc uiuentibus qui ad her̃ defuncto. ⁊. ð. tlt. i. 1mo
ni.ſed iur̃ hoſpitandi vel ſi aliquid de bonis talium contra ditatem defuncti patreʒ antecedũt auten. ceſſante. Ik miſtn he
boſpitatõnis ex conſuetu hanc conſtitutioneʒ habuit triplũ uſufruciu rerum quarum domini quia fit bec men (prer
dine quidam vendicant ſi epiſcopo reſtituat:quibus ei uiſuʒ um ad eas peruenit apud parẽtes tio de fratribus u nat
bi ſucceſſionem. quod bo fuerit aſſignandum nõ obſtãte ſta remanſuro. inininnq; ⁊ exvno latt amo ſa
die coꝝigitur per autẽ.xnio tuto aliquo aut conſuetudine ſeu re tantum ſibi dcon At o
uam frederici quam hic le pꝛiuilegio que actenus contrariuʒ iunctis. qualiter in imfplnn
ge. omnes peregꝛini. ⁊c̃. ter ſe ſuccedant po imnibng
Autentica. B nit h autenti. itaᷓ ſiintent
o Mnes peregrini.in bona parte accipe.vt inſti. de here.inſtitj... que eſt in auten. ðe conſan.? vteri.fra. .i.collaci. D
fi.non in depoꝛtatis vel relegatis ſicut accipiuntur.õ.de here.in p i LTaq; patre.lex enim codicis loquitur patꝛe viuente tm. 4 lrg mi
ſti.l.i.q non hoſpitantur. vbi voluũt.ſed tenere debent inſulam ſibi aſſi q Filius.poſt moꝛtem patris. Nndenn
gnatam.alias puniuntur. vt eis augeatur pena.vt.ff.de penis.l.relegati 2 Inteſtatus. vnus de liberis. ””l iit
ſXLibere.apud eos qui volunt recipere nam nemo cogitur recipere.vt.ff ſQui ex vtroq;.dic moꝛtuo aliquo qui fratres habet.ant eni ſüt ſſorn
ma cau⸗ll d⸗ “ vtrinqʒ coniuncti ⁊ ſuccedunt ei aut ex vno latere tantum putau/ rig
g Liberam. dummodo ſecundum ius comune teſtentur.vt.ð. de ĩof.teſ. terini tantum vel conſanguinei tantum.⁊ tunc idem vt in autenti. lemcn
.l.ſi quando. nec obſtat quod nil videatur facere hec conceſſio. quum ⁊ ceſſante aut conſanguinei tantum.item ⁊ uterinitantum. Item ? ”J luin
hoc ante habebant.vt. ff. de le.i.ſi quando quia ĩmo de conſuetudine ñ tunc pariter admittuntur. quia agnatio non differt a cognatio nene
habebat. vt hic ſubijcit. ne vt dicta autentica. ceſſante.⁊ hoc in bonis a ſe queſitis.in bo lan
h Conſuetudine. mali enim moꝛes ⁊c. vt in auten.vt nulli iu. . i.collatõ. nis autem a patre queſitis pꝛeferuntur conſanguinei. in queſi nktin
ix. Item nõ. contra ſtatuta terrarum. ſic ⁊. S. de ſac.ſan.ec.ſr.l.pꝛiuilegia tis a matre pꝛeferuntur vterini.vt..ti.i.de emancipatis in fi. INẽ un lon
auten. caſſa. ⁊ in coꝛ.huius auten.in fi.dicit ſeruanda vetera iura.ſed. di “ lice
i In eo puniantur.nõ.quem puniri in eo in quo deliquit.ſic ĩ auten. de xit illam.l.de emancipauis in fueſſe correctam. nam hic indiſtine un
non alienan. .ſi quis autem per donationem colla.ij. te dicit vtrinqʒ coniunctum pꝛeferri illis qui ex altera parte tantũ
k ſ Arncimus. maritali. vt dotem vir ex pacto vel donationem pꝛop coniuncti ſunt.⁊ ſic in paternis ⁊ maternis.ergo ⁊ ibi. vbi ſunt ſnr h
ter nup.mulier ſimiliteꝛ ex pacto.⁊ idem ſi quodlibet legatuʒ yel vterini tantum ⁊ conſanguinei tantum non debet fieri hoꝛũ bõfu· in

nell
R

eanng⸗

nne
cbeſn f
polſten
laenn
Enlinn
bolen
iclan,
Wantorpen
Ne
ncpont6
fnnen
leſtun
umn.
fnu
ane
eG8
Pufnn me
enn
nendn
hnefthe:
Aemih
logiti

—eor

eſtoekn

uſiß O

egensite
tumH
atonnſid
odti
rotſ⸗
cüunun

ſantaon

Ctmnie

ſmaN
ibwern

rftntmut
lertolu
n biean

odleae

õ

=
̃ ̃ ᷑

X

diſtinctio. It em dicta auten. ceſſante poſt fratres dicit vterinos
2 conſanguineos ſimul admittendos.cum non differat agnatio
a cognatione. nec diſtinguit paterna bona a maternis.vel ab hiſ
que aliunde queſitis.ſed hoc non placet.nam ⁊ ibi aliqua habe
tur differẽtia inter vtrinq; coniunctos ⁊ eos qui ex vno latere im

aut ſunt vtriq; cõ
iuncti cum conſã

gnineis tantum. k

cum vterinis tan

tum vel cum vtril
q;.⁊ tunc vtrinq;

coniuncti pꝛeſerũ

tur in bonis vnð
cunq; queſitis.vt
bhic quia duplicia
ra habenteſ pꝛe
ſeruntur vnũ hñti

bus tantum. vt in
coꝛ. 5. hec omnia.

1.ð.de edict᷑.diui

Be bonis mat
nis.dixit.ð.de iu

f ꝙ habemus in
bonis moꝛtuoꝛũ
nunc vult dicere
de iure quod ha
bemus in bonis
viuentium in hoc
⁊ ſequen.ti.vł dic
quod ſpecialia q̃
dam ſeruantur in
ſucceſſiõe ðlata fi
lijs a linea mater
na.ideo de ea ſuc
ceſſione ſpecialitẽ
dicit. nam nõ que
ritur patri ſicut a/

lie ſucceſſione ei ð
late ſecundum HB

tempoꝛa ante Ju
ſtinianum.

n r Es que.
ius atiqu/
uum omia
acquiſita per fili/
offa. pꝛeter caſtrẽ

ſe vel quaſi dabat
patubus ſed hac
l. ſtatuit conſtan
tinus nouum ius
in omnibus que
peniunt a matre.

ſequens lex exten

ditur ad omĩa q́
ex materno gener

De boͤnis maternis ⁊1 mĩni genꝛll.

In auten.de conſang ⁊ ute.ſra.
F. uult hec lex. col. vi. G

CON. i Taq; moͤrtuo quoqʒ;
patre ſi filius inteſtatus decedat ſiñ
liberis relictis ſꝛibꝰ ⁊ ſororibꝰalijs
uteꝛis aliis ↄſãguineis aliiſ ꝗqbuſdã
ex vtroque parente ↄiunctis in eoſ
ſolos traſmittet hereditatẽ qui ex
utroque parẽte coniuncti fuerint:

.*
1 0

Mpe. Conſtan.a.conſuli lybie.
Es que ex maternis ſucceſ⸗
ſione ſiue ex teſtamento ſiũ
ab inteſtato fuerint ad filios
deuolute ita ſint in parentum pote
ſtate nt fruendi dumtaxat habeant
facultatem dominio uidelicet eaꝝ
rerum ad liberos pertinente.
Parentes autem apud quoſ ma
ternarum rerum utendi fruendiqʒ;
tantum poteſtas eſt omneʒ dñt tu
ende rei diligentiam adhibere: ⁊
quod iu ſilijs debetur in examine
per ſe vel per pꝛocuratoꝛem poſce
re:⁊ ſumptus ex fructibus impigre
ſacere ⁊ litem infeꝛentibus reſiſteꝛe
atq; ita ömnia agere tanq; ſolidũ
perfectumq; dominium eoꝛum eiſ
acquiſitum ſuiſſet: ⁊ perſonam ge
rant legitimam:ita ut ſi quam rem
alienare uoluerint ẽptoꝛ uel iscui
res donatur obſeruet ne unquam
partem earum rerum quas aliena
ri pꝛobibitum eſt ſciens acccipiat
uel ignoꝛans dòcere debet eniʒ pa
ter pꝛopꝛij iuris eam rem eſſe quã
donat aut diſtrahit ⁊ emptoꝛi ſi ve
lit fideiuſſoꝛem licebit accipeꝛe.qꝛ
nullam poterit pꝛeſcriptionem op
ponere ſilijis quandocunq; rem ſu
am uendicantibus.

In auten. de nup.ð.ſi vero expec
tet verſu interminatuꝛ coll.iuiij.

per iuſtinianum ad omnia aduenticia vt.j.ti.i.l.cum oʒ.

Pꝛocuratoꝛem oꝛdinatum a ſe lite conteſ.vel a filio cum volũ

tate patris. vt ar. . de pꝛocur.l.nʒ.vel dic oꝛdinatum ad negotia

ſiue repetitiones extra indicium vt.ff. man.ſi pꝛocuratoꝛem. .. i.
y Ita omnia ſubaudi pꝛedicta alias falſum eſſet quia vendere nõ
poteſt vt hic ſubijcit quod poſſet ſi eſtet dominus.

Legitimam. ergo de calum. iurabit quum habeat legitimaʒ ad

miniſtrationem.vt.õ.de iuriu.ca.l.ij..i.⁊ ibi plene dixi. Iteʒz an
erit concipiendus libellus.de filio ꝙ videtur.vt.ff. de admi. tu.
l. i. F. ſufficit. .S. de epil.⁊ cle. auten. ea que.an de patre ꝙ videt᷑.

at. ð. de epiſ.⁊ cle. omnes qui.S.hoc nihilominus obſernando.⁊

auten.ſed hodie.ſed quocunq; modo ſiat non eſt vis. quia pat᷑

ſemper reſpondet ⁊ de calumnia iurat.
& Vel ignoꝛans. qui vendere non poteſt tamen actiones exercere

VI.

poteſt. vt hic. ſed ar. contra. ff. de iure. deli.l. ait pꝛetoꝛ. F. eſt eniʒ abſurdũ
b Bocere.docet eum mentiri ⁊ dic debet ſi vult inuenire emptorem.
c Accipe.etiam venditoꝛe inuito.quaſi imineat euictio in limine cõtrac
tus.vt.⁊.j.de euic.ſi poſt ſic ⁊ alias dat venditoꝛ fideiuſſoꝛem inuitus.
vt in auten. de fideiuſ.S.quod autem in fu collatione.i. Item non teneret

CON. n Ni tricennale tem
pus tranſeat quo poſſeſſoꝛ domi/
nus fit ⁊ deteniatio accipienteſ do
minos faciat tempoꝛe incipiente
ſfilijs currere ex quo ſue poteſtatis
appaàruerint:niſi tamen aliquem ĩ
puberem etas adiuuet.

Mpera. Archa. Hono.aa.flo

ro.pᷣpᷣ. B
Vicquid auus ⁊ auia pꝛoa
uus ⁊ pꝛoauia ex materna
linea uenientes nepoti neptiue ꝓ
nepoti pꝛonepti ue teſtamnto fidei
commiſſo legato donatione uel a
lio quodlibet titulo largitionis: ul
etiam inteſtati ſucceſſione contule
it pater filio filieue integra illibata
qʒ cuſtodiat:ut uendere donare re
linquez alteꝛi obligaĩ ſicut nec ma
terna bona non poſſit:uſufr.dum
taxat ad eum pertinente:ita vt quẽ
admodum ipſe ſuper his rebus li
centim totius poteſtatis amittit
deſunctõ eo ſilio filieue pꝛecipua
putentur: nec ab illis qui ex patre
ſunt coheredes uendicentur.
Mpera. The. Aalen.aa. ad ſe
natum urbis Rome.
Jᷓͥ uiů matre emancipatiſt᷑
filij ⁊ poſtea deceſſerit matẽ
quoniam omni commodo deſti
tuitur pater nec reſtituet uſumfr.ui
riles inter filios ſiue unus ſiue plu
res ſint uſuſfr:tribuimus poꝛtiões
ſin uero mulier moꝛiens ex filijs a
lios emancipatos a patre alios in

patria poteſtate dimiſerit:ĩ hoc ca

ſu diſpari utetur maritus defuncie
beneſicio.quo caſu utriq; pꝛẽᷣſcrip
ſimus ideſt circa eoꝛum quidẽ poꝛ
tionem qui adhunc ĩ ſacris retinẽ
tur uſumfr.ex auctoꝛitate legum ꝛe
tinebit pater: ⁊ pꝛemiũ delate emã

cipationis quum volet accipièt.in

eoꝛũ uero parte quos exiſſe de po
teſtate uiua matre conſtiterit uſum
fr.uirilis inter eos poꝛtionis ſcðᷣm

contractum in pꝛeiudiciũ
patris ⁊ ſideiuſ.licet nõ in
pꝛeiudicium filii.vt.⁊.s. ð
pꝛdi.mi.⁊ ſi is.⁊ ſic ñ ob.
.5. de le.⁊ con.l.nõ dubiũ

d Pꝛelcꝛipt.niſi.xxx. an.

ꝙ añt currere etiaʒ eo po
ſito in poteſtate ꝙ nõ pla
cet.vt.j.de anna.ex.l.i.O.
fi.⁊ bic in fi.adiunge auj.
niſi.⁊c̃.que eſt de nup.S.ſi
vero expectet colla.iuj. de
terminat quod hic dicit.
e NVendicanubus. quere
vt.ð.de rei ven.cum a mr̃e

fn Iii dominus. nõ.

pꝛo op. M.quem
fieri dominum di⸗
recte per pꝛeſ.xxx.an.vel.
xl.an. ſic.⁊.ff.de dam.iĩfec.

ſi ſinita i...iul.⁊.l.damni ĩ

fecti.in pꝛin.⁊.ff.de vſuca.
.l. eum qui circa pꝛin. ⁊ in
ſti.de vſuc.circa pꝛin.
Sed Jo. dicit vtile queri
dominium. B. effectũ do
mimi.ꝙ ſatis in idem reci
dit.⁊ ad pꝛedictas legeſ ꝛel
pondent vt ſemper ſubau/
diatur quaſi.dicunt ergo
vlucapione acquiri domi⸗
nium directum.vt.ð.ð pa.
traditõibus. ſed preſcrip.
.xxx. vel.xl.an.ſi bona fiꝰ
poſſedit habet exceptionẽ
⁊ publicianaʒ actionẽ ĩmo
yvtilẽ in rẽ.⁊ ita acquirit vti
le dominium vel effectum
dominij.⁊ pꝛo hoc.ff.ð pi.
.l. i. F. cum pꝛedium.⁊.j.de
p.lon.tem.ſa.⁊.ff.de iuꝛiu.
l.ſi duo.S.iul.ſi vero mala
fi.acquirit poſſedit ſolã ex.
in pꝛeſ.x.vel.xx.an. habet
vtrunq;.vt.j.de pꝛeſ.xxx.
an.ſi quis emptionis.

g Apparuerint. non auteʒ

pꝛius quum agere nõ poſ
ſint. vt hic ⁊.j.ii.i.l. quecũ
q;.S.ſi.⁊ de an.exce.l.i.ĩ f.

h Impuberem. nam cotra

impuberem non currit tal pꝛeſcriptio.vt.ſ. de pꝛeſ. xxx.an.ſicut ĩ rẽ at cõ
tra aliũ minoꝛẽ currit pꝛeſcripiio.xxx.an.ſed reſtituitur.vt diximus.õ.in
qui.ca.in inte.re.non eſt ne.l.ſi.⁊ ct.d.l. ſicut in rẽ. Nẽ nõ.ꝙ hec auten.

loquit in lucris nuptialibus im ſed hic tra

ad omne aduenticium lucrũ.
i q icquid.ipſe.ſ.pater.
Licentiam.vtendi fruendi.

himus ſecundum Jo.⁊ omẽſ

Deſuncto eo.ſ.patre.x ſicẽ plana.ſʒ. N.dixit eo moꝛino.ſ.ſilio aſſeꝛẽ᷑i
moꝛte filij finiri vſũfructũ patris ꝙ ẽ falſum.vt.õ.ad terlul.l. ſi. i auten.

de here. ab inteſ.circa pꝛin.⁊.S.ti.pꝛoxi.l.fi.
m Ex parte.alias ex parte alias ex patre.

n Aendicentur. vt ⁊.. de col.l.fi..j.ti.i.quecunq;.⁊.l.cum oʒ.

o ſ J viua deſtituiur.ſecundum ius antiquum.

Viriq;.ſ.caſui.

p Pꝛeſcripſim.i.diximtꝗd iuris ſt. q Accipiet.i.diĩmittẽdo eos ſacꝛis

*
a Pꝛeſcripta.dicta hac lege.ſed n unquid idem in ceteris aduẽticiſs o. ergo quomodo bec lex ampliat ius illidiu. . uben
die. . non quia hec lex ideo boc admittit quia deceſſit vxoꝛ huius viri t Filijs. ſupple maternis. . Anſt
qui vnum coꝛpus erat cum ea ? cuius fruebatur bonis ea viuente. ⁊ ſic u Quocunq; ti. reſtringe vt inter viuos vel cauſa moꝛ.non ex c,ä atini,
nõ. caſum quo ſuccedit vir vxoꝛi in aliquo. vt ⁊ nõ. ð. cõmunia ð ſuc.l.af dotis vel donationis ante nup.vt.j.l.pꝛo xi.ceꝛte immo ⁊ ex cau⸗ bubann
ſinitans. accurſius floꝛentinus. ſa dotis vt.j.l.uj.in pꝛin.⁊.j.l.pꝛoxi.non a coniuge ſed a patre p Seunlin
b In nepotibus.quicquid nenerat dos dõg lubel
ſequitur vno verbo dixiſſe SS tio ⁊ ad eum redie bewi
potuit.ſ.idem eſt ĩ nepoti preſcriptã percipiet. In nepotibuᷣs patres improba uòce accuſationẽ? rat. vnde plene ad t⸗
bus⁊ pꝛonepotibus.⁊ cete etiã l neptibus hoc obſeruandũ ẽẽ poſſe competere. lx. eum redit.
ris in poteſtate conſtitutis cẽſemus:ut marituſqui uxore mor x HMNullatenus. niſi cmit
vel emancipatis. tua non exiſtentibus nlijs cuʒ ſolis De boͤnis qͥ liberis in poteſtatey quo ad vſumfr. t. gir cur
¶Er hac lege.ſ.ſi nepotes nepotib uel neptibus ex hac lege ſüntis e ſen ⸗ I.l. dꝛoxil. in ſ i lenes
ſti nti . x matrimoio uel alite: ac eſ· l.pꝛo xi.in fi. ſCeln
iſti ſunt emancipati vt de ad emolumenium uocandus eſt ſi uruntur: 1 coꝛum adminiſtrate - c Onſtttutd iiin
filijs dixit alias totum ha unus uel una plures ue nepoteſ ex . aamnutr atoe nis ſanciu aß
ke eten an ddrptor. ⸗ uno ue Piurin i Barlate Mpera. The. Valentinianus. .i. confirmamus. 4 li lir
4 Aoca nans i chin u. efecerunt ꝓ lii t: boc iuure ga.ad ſenatum urbis Rome. lij ſubaudiunt ciꝛca 6
in bonis u utatur quod de ſiliis conſtitutũ eſt Am uenerande leges uetue capitulum ⁊ faẽ mẽ untui
xoꝛis que eſt auia nepotũ nam licet hoc nouũ preſenſlex cõ runt patribus iure poteſtat tionem de pꝛima le Cby
⁊ dic vel in totum veluti ſi ſtituat in nepoteſ non tamen ab re acquiri quicquid eoꝛum fili ge huius i. nn
ſunt in poteſtate vel in viri eſt ut ĩhoc caſu deteriöres ẽe nepo is àuus uel auia pꝛoauus uel pioa 3 Lollata. inter ſe. —
lem ſi emancipattii. tibuſ ſili non ſinant.habeat igituur uia a linea materna venientes duo a Retardetur. vt.
e Conſtitutuz eſt. ſecundũu auus ueniens cum nepotibus ĩ po cunq; titulo contuliſſent:hoc quo õ.de donatõ.ante . icnnt
diſtinctionem ſint in pote teſtate durantibus uſumfructũ bo qʒ conuenit obſeruari ut quicquid nup.ſi cõſtante cir gactc
ſtate vel non. norum õnium que ex deſũcte auie vel uxoꝛ marito non emancipato ca pꝛin. ⁊ in auten. wüe
fEConſſtituat.ſ. in eos.i. in ſucceſſione delata ſunt. Quũ vero vel uxori maritus in poteſtate po vt liberti dece. 5. ſi un
necẽ eoꝛum. his quoque libertate hac emãcipa ſite quocunqʒ; titulo vel iuẽ contu quis autem ibi nã . 6
g Deterioꝛes.vt filioꝛum ꝗ tiõe largitur ſimiliter ab ipſis ſicut lerit ſeu trãſmiſerit ⁊ hoc patꝛi nul ſi ea ⁊c. ⁊ ſunt hec ute
dẽ iura per patres minuat de filiis conſtitutum eſt prémium latenus acquiratur:atq; ideo ĩ er ar. vt dos ad patꝛẽ nenme
nepotũ vo ĩmutilata fᷣnẽi mãuiſſionis accipiat. Ael ſi ex plu tantum cui delatuʒ eſt iuẽ duꝛabit redeat etiam libẽis init
h Pabeat. nunc ſeparat. ſʒ ribus alteros manumittit alteros Dem.aa.ayerio.pᷣpᷣ. extantibus. pt ꝛ.ff. fitniom
ſupꝛa coniunxit. retinet ex parte manumiſſorum le Onſtitutionis noue capitu de iure. do. l. iure. i Gn
¶ Pꝛemium. que eſt bodie gitimum premium ex parte vero lum clarioꝛe inteꝛpꝛetatiöde pꝛin. micenge
dimidia vſuf.vt.j.ti.i.l. cũ in poteſtate manẽtium retineãt uſũ ſancimus ut que per filios nepoteſ b Pꝛemium.dimi incoccncn
opoꝛtet. . cum autem. ? in fructũ. Quod ſi nepotes ſit neptes pꝛonepotes: itemq;ʒ ſilias neptes diam vſuf.oli terci inmiun
ſti. x q̃..p.no.a. .hquo uei:aut ex nancipato ſilio aut exf/ ⁊ pꝛoneptes quanuis in poteſta am dominij. vt. j. e iind nonſt
RManumitiit. poſt mõtẽ lia procreati aut ab ipſo auia uiuẽ te ſint minime acquiri decreuimu cum opouet. 5. cuz vun den
auie. ⁊ ſemper dic.i. eman te ſacris dimiſſi ſunt idem auus ui a marito uel vxoꝛe quocunq; titu autem. nuno ſnel
cipat. vt. ff. quãdo ac.ð p.. rilis cũ ipſis portionis habeat uſũ lo collata ſiue ultima tranſmmiſſa c q Aog ſaitil imn fin
