HaI30_fol-5

;—

—; sss

—
—

4
5
5

—

—

— —

U8B Tübingen

N
◻
◻
0
O
△
—
—
V
—
=

UIIHEIuIIHNIIANIAIII

. 2
— . —
6 —
. .
.
-
F *
. —
* 7 *
.
1
.
.
. 8 3
—
. —
—
. . —
7
8
5
— 7
—
. -
4* .
⸗
—
. . —
„
.
4
3
— . 4
„7 2
2 „ .
.
.
2 8
.
. —
4
. ⸗ 2 5
. .
2 — .
.
. .
4 —
.
1 .
7
— „.
,
1 .
2 „2*
—
2
, — „
1 . 2= ⸗ = .
— . — — ——, 5 ðU — —
— =ð „ — = —
* —

RseEeAs

4 MNnomine dũi. Incipit.a deo ut infra pꝛekee
i Prorio Apbricelin nomine domin “
b Juſtiniani. qꝛ iuſtini filius fuit ut ſt onat. 5. eſt
18 quibus. j.

aliud. ⁊ dicitur hoc ad differentiam trium odicumd
ſit mentio in conſti. ſecunda Accurſuus.

c Sacratiſſimi
qꝛ inunctus łqꝛ
ſacras leges no
bis tradidit.
d Peꝛpetui.i.ge
neralis ut inſtit.
de ſatiſda. tut. 7
cu. 5F. i. ſic ifra de
eden. l.edita:vñ
illud exijt edictũ
cc̃.⁊ in epiſtola
oĩs aĩa ⁊c poni
tur ⁊ aliter ut di
ximus.ff.pꝛo ſo
cio.l.i.
e Auguſti. ab au
geo quo ad pꝛo
poſituʒ ut ⁊ mr̃i
monium dicituꝛ
res indiuidua lʒ
quandoq; diui
datur.ut inſti.ð
pa.po. in prin.?
.C. de repu.l. cõ
ſenſu. vel dicitur
ab Octauiano
Auguſto quod
eſt diuinare.
Nepetite. iuſſit
enim fieri pꝛimo
codicem ex tribꝰ
⁊ iteruʒ iuſſit diſ
ſoluiut ibi appo
neret quaſdaʒ ð
ciſiões quas po
o ſtea fecerat. ⁊ ſic
iterum iuſſit liga
ri ⁊ ideo dicit rę
petite. ut inſra d

emen. iuſti. co. p

to.⁊.S.in antiqs
enĩ ⁊ cetera. Ieʒ
quod dicit pꝛele
ctionis.i.lectõis
⁊ eſt figura pro
theſis ſic põitur
.ff. de do. prele.
per to.ti.
g BDe nouo ſupe
rior Neica ẽ coĩs
ad totũ libruʒ ſʒ
ꝙ ſegtu r. ſ. ð no

no codice cõponen

Anomin?᷑ domini noſtri ie
i ſu chti Codicis domini Juͦſti
. niani ſacraàtiſſimi principis p
petůi Auguſti. iuris enucleati ex om

ni ueteri iure collecti repetite prelec

tionis Incipit coſtitutio prima Dẽ
nouo codice faciendo.

———-

AMperator Juſtinian Auguſt
ac ſe l
S EcCquE

tamen nullus eo rum ho
ducere auſus eſt:i prſenti
nare comnun has auxil
nipotentis cenſu

io dei om

conſtitutionum que tribin codicib
Gregoriano.Hermogeniano. atqʒ
Theodoſianò continebantur: illaꝝ
etiã quepoſt eoſde codices a Cheo
doſio diuine recordationis: alüiſch

do ad conſtitutionem iſtä tatum. Az.

b E.ſ.iaʒ. conecta ł! melius.i.cornigenda ſm nos iudices
b tdic ꝙ bec conſtitutio diuiditur in quattuor partes. pꝛi
ma uſq; ülluc.iõq; ⁊c.ſecũda uſq; illuc.quibus ſpecialit
⁊c̃. tertia.uſqʒ illuc hoc igituꝛ.quarta ⁊ ultima ab inde uſqʒ in ſi

nem dic ergo hec que corrigenda.ſ.nunc.
i In preſenti hoc uerbum in preſenti determinat nerbum dona
re non uerbum cenſuimus. qꝛ contrarium aſſeuerat per preteꝛi
tum cenſuimus aʒo.

k Lommunibus. ideſt communi utilitati que pronenit ex conſti

tutionibus.

Cenſuimus.i.ordinauimus in corde uel toti rei.p.uel impeꝛo

alia tamen forma q; olim.

m Litium. que fiebant immortales ét repete multitudine. Alccurſlus. S
n Amputare reddit attentum ⁊ facit. ff. ſicer. pe.l. quidam
o Multitudinem alias multitudine 2 tunc eſt. . reſecanda.
p Illarum. ſ.conſtitutionum.
¶ Retro principibus. quo ad nos.i.ante nos.

um codicum quã

umus 7 prolixitate;
litiiũm amputarẽ:multitdine quiſẽ

riales adminiſtrant u

*

poſt eùm retro principibus:⁊ a nr̃a

etiam clementia poſitẽ ſunt reſecan

dã.uno auteʒ codice ſub felici noſtꝛi

nominis uocabulo componendo i

quem colligi tam memoratoruʒ tri
änouͤellas poſt os
poſitas ↄſtitutiões oportet Id?o
q; ad hoc mâximũ ⁊ ad ipſius rei

ublice ſuſtẽtationm reſpicientèso

pus efficiendum elegimũs tanto fa
ſtigio laborum: tanteq; ſolicitudini
ſufficientes Joannem uirum excellẽ
tiſſimum exquèſtorẽ noſtri ſacri pa

lacii conſularem atq; patricium. Le

ontium uirum ſublimiſſimuʒ magi

ſtrummilitum ex prefecto pretorio

conſularem atqʒ patrieiuʒ. hocã
uirum eminentiſſimum magiſtrũmi
litum conſularem atq; patriciũ Ba
ſilidem uirum excellentiſſimum ex

prèſecto pretorio orientis atq; pfici

um Thomam uirum glorioſiſſinũ
queſtorem ſacri noſtri palacii ⁊ exo

ſulem. Zribunianum uirum magni

ficum magiſteria dignitate iter agẽ

tes decoratum. Conſtantinum uirũ
illuſt em comitem largitionuũm iter

dagentes decõatum: 7 magiſtrũ ſcꝛi
nii nbellorum ſacrarumq; conſtitu
tionuʒ. Lheophilũ uirũ clariſſimũ

.

ſignia

r Poſite ut extrauaga
tes conſtitutiones
ſ Reſecãda. al fſecãdo
⁊ tunc habeas multitu

dinem al reſecanda. ?

tũc multitudine.
t Nouelal ñ oẽl ſʒ utils
u P'eos nes codices
x Poſuas. i.factas
F Ideo qꝛ iam nos di

im ꝙ uolebam illos

iues codices ⁊ exuagã

tes ↄſiitutões ĩ unũ co
dicẽ redigere iõq; ⁊c.

3 Maximum. ſi habeſ

maximum plana eſt. ſi
bẽs maxime ſic expõe
nam nõ ſolum iſtos x.
uiros elegim ad hoc
opus:ſed etiam ad ali
os libros faciẽdos.ſʒ
maxime ad hoc.
a Reipublice.i.imperij

b Suſtentationem. qa
per leges ſuſtẽtatu? res

publica ſicut ⁊ p arma.
c Reſpiciens. alias reſ
picientes. ⁊ tunc plana.
alias reſpiciens. ⁊ tunc
ſic conſtrue : ideoqʒ ele
gim
ximum opus efficiẽdũ
opus dico ꝛeſpicieſ ad
ſuſtentationẽ ipſius rei
publice.i.imperij.
d Elegimus.iſ.homies
qui ibi ponuntur.

e¶ Faſtigio .i.altitudini

uel magnitudini. ? ſcꝛi
be peꝛ. g. non ꝑ. d. ac.
f Sufficientes.ſ. uiros
infra ſcriptos.
g Exqueſtorem. nomẽ
eſt dignitatis ſicut dico
in exprefecto. ⁊ excon
ſule ſecundum Joan.
ut.j. de aduo. diuer.iu
di.l.petitionem..egꝛe
dientem.ſicut exqueſtõ
nt. ff. de officio queſ.l.

tii.in fi. alij dicunt eum
2ðẽðẽð exqueſtorẽ qui queſtu
ram dimiſit ⁊ ſic exconſul qui conſulatum dimiſit.

h Conſularem. conſularis eſt qui in conſulum beneficio prĩcipis

conſequitur. ſed conſules ſunt in ipſo actu gerendi ut.j.de conſuli. l. i

.iiij.li.xii.

i Patricium expone ut inſti· qui. mo. ius pati. pote.ſolui. . filiuſfami.

k. Erx preſectum. ſubaudi mittit qõnem hanc ex precepto huius alme ur

beies ↄſtani-.
I Pretorio. natum nel uocatum.

m Inter agentes. inter agentes dicuntur qui ſunt ĩter eos qui res impe
el qui agunt.i.morantur circa latus pꝛincipis.un

de hẽs.j.ti.de principibus agentibus in rebus li.xij.

A
. S ä
—

n Lar gitionum.i.donationum que ſiebant in aula regia.
o Inter agentes quidã habent inter gẽtes ſed male dic ergo iter agẽtes

3 1

Eum (Theodoſium. H

uiros ad hoc ma

f f f f ꝝ᷑ᷓ ́ ʒ

7 W expone “ ſ upra

Accur urſins florentinus.

4 Vr be ſallicet Conſtantinopolltana .
b Qubus ſpecialuer ⁊ cetera ſunt ergo decem ⁊ ſic decem fuerunt in pe
tendis tabulis ut.ff. de origi.iuf.l.ij. .. exactis tres uero in inſti.xvi. in
compilatione digeſtorũ vt inſt. in proemlo. 5. cum hoc deo r.5. ex omni

c

byz. .de uete:iur̃.enu.
.l. ij. F. que omnia. Iteʒ
quinq; in compilatiõe
noui codicis ut.j. ti.ij.
Permiſimus. ſ.preci
piendo ⁊ nõ.quod de
cem facit precepta.

d Quantum. q. d. oli

e

f

de.i.integre leges ꝛema

neant reſecatis ſr̃fluis.
Legum. ecce primuʒ.
preceptum.
Soliditateʒ qꝛ medul

la legis bene eſt ſolida

ſiñ ſruacuiſ pꝛefatõib.

g Mꝛefationibus.not.

h
i

ciſ ſunt ſimilia que om

RE

1

nenitur vt.j. de vet.iuã.enu.l.ij.S. contrarium.uel ctiam ad contrarium.
poteſt referri? tunc patʒ cxemplum in. ll.ſupradictis.l.ſi poſt diuiſioneʒ
.l. quum putaꝛem.

n

ſuperuacuis.alias con

tra.ff. de orig. iuẽ.l.i.

Quam ecce ſecundũ.

Similibus. ad hoc ẽ
contra.ff. de diſtꝛa.pi.

.l. arbiter 2.l. ultima. ſſ-
fuit uicium ſcꝛptoris.

Item ⁊ al in multis lo

nia ſolue ut.j.de uete.
iur.enu.l.ij.S.ſi quis.
Noõtrarijs ecce tertiũ.
Preterq;ᷓ. ſimilibus
dico preter. q.d.i.ple
nior idagine.vt.j. ti.i.
.H§. ſed quum ſit ⁊. j. de
net. iuẽ. enu.l.ij. . ſi qd
Item probantuꝛ ex du
obus vt.j.de iur.⁊ fac.
ig.l.ſi poſt di.⁊.ff.fſam̃

her.quum putarẽ.non
autem refertur ad id ꝙ

dixerat de cõtꝛarijs qꝛ
nullum contrarium in

m Diuiſione.i. additione

Illis.ſ.reſecatis.

comitem ſacri noltri conſiſtorii: ⁊ iu
ris in hac alma ürbe doctorem. Si
oſcorum.⁊ preſentinũ diſertiſſimos
togatos fori ampliſſimi pretoriani.
Nuibus ſpecialiter per miſimus. re
ſerari⸗ tam ſuperuacuis quãntũ ad
egum ſoliditatem pertinet prefatõi
uß⸗ quam ſimilibus contràriis pᷣ
terq; ſi iuris alia diuiſionẽ adiuuent᷑
illis reſecaãtis etiã que ideſuetũdinẽ
abierunt certãs ⁊ breuũi ſermone cõ
ſcriptas ex iiſdem tribus codicibus
⁊ nouellis ↄſtitutiotbus leges cum

ponere ⁊ↄgruͤis titulis ſů ubdere. adii

ciéntes quidem ⁊ dłtrabẽtes imo

æ mutàntes uerba eorũ ubi hoc rei

cõmoditas exigeret. colligetes ue
ro in unam ſanctionem que uariis
conſtitutionibus diſperſa ſunt.⁊ ſen
ſum earum clariorem efficientes.ita
tamen utordo temporum earumq;
conſtitutionum non ſolum ex adiec
tis diebůs conſi ulibuſq;: ſed ẽt ex ip
ſa compoſitionẽ᷑ earuʒ clareſcat. pri
mis quidem in pꝛimo loco.poſterio
ribus uero in ſecundo ponendis: ⁊
ſi que earum ſine die ⁊ conſule in tri
bus ueteribus codicibus.uel in his
in quibus nouelle conſtitutiones ꝛe
cepte ſunt inueniãtur.ita iis ponẽdiſ
nullaqʒ dubietate ſuper generali ea
rum roborè ex hoc orienda.ſicut ⁊

illas uim generalis conſtitutionis —
obltinere palam eſt: que ad certas p

ſons iſcripterunt.uel ꝑ pragmaticã

ſanctionem ab inicio date eidem no

Adiuuentur illa.ſ.ſimilia
8 Nue ecce quartum
0 In dgeſuetudinem.ſic inſti. in proemo.5. ⁊ quod poſtea deſuetudie 16

⁊.j.de ve.iuẽ.enu.l.i.S.ſed ⁊ ſi quid.iij.col.

P Qertas.in ſui reſponſione unde in fi.huius legis vocat indubitatas.
T hoc fallit vbicũq; ẽ diſcuſſio Ideſenſio dñoꝝ ⁊ in.ff.ſepe fallui ſceuola
q Breui boc ſallit in legibus iuſti. quandoq; —
r Monellis que ſunt extauaganteſ.
1 Leges hic reddit dociles. nam docilem facit qui iſummam rei breuiteꝛ

comprehendit. Accur.

Congruis ecce quintum.

ubgere. ſubandi eos pemmiimue. Acurſue.

x Adicientes. ccce ſextum. ac.
34 Betrahentes. ecce ſeptimum.

—

ʒ5 Immo. ponitur pro ⁊ ſecundum quoſdam. ſic exponitur infra de ſac.
5 hcccclel. iubemus. S.iconomus ⁊.5S.ſe.⁊ ponitur pro etiam non cor

rectiue. vt ⁊ alias.ᷣff. de here.inſti. ſi ita ſcꝛiptum in prin.
a Mutantes ecce octauum. P

b olligentes. ecce nonum. ⁊ beninolum reddit quia dicit ex plurtbus.
vnum facturos vt infra de iure deli.l.fina.in prin..S. ſi. Item nõ quod

ſanctio dicitur multis modis.vt nota.in proemio.ff. in prin.

E

In vnam.i.legem imperialem uel.i.bunc codicẽ ita ſequitur.x x.ceptu.

dJ Plebuo. ſi dies ? 7 conſules erant adiecti.
e Lompoſitione. i. compila ione primo loco. vt primo lex ſit vni

Aluguſtus Menne prelectoptorio.

varmop hocdi⸗ ſeruͤate ſunt.

2*

Accurſius.

us imperatoris ⁊ ſequens eiuſdem tituli ſit ſequentis impeꝛa
toris poſtillum. ? ſic deinceps non autem intelligas quo a d to
tum volumen n⸗ nam inuenies legem Juſtiniani etiam circa prin
cipium volumĩs
⁊ tamẽ inuenies

uo codici propter utilitatein ſanctio poſtea in alijs ti

nis indulte fuer Hec igit᷑ ad tulis aliorum ĩ
ueſtraʒ notitiam ferre properauim peratorum. po
ut ſciatis quanta nos diuturna ſup ſtea iteruz ⁊ eiuſ
rerum com utilita ti cura ſolli dem Juſtiniani
citet:ſtudentes certas ⁊ indubitataſ legem inuenies.
⁊ in unum codicem collectas eẽ de primo factaʒ po
cetero conſtitutiones.ut ex eo tãtum ni poſtea.⁊ factã
modo ſub felici noſtro nomine nun poſtea prius po
cupato codice recitatio conſtitutio ſitam nut patet.j.
num in omnibus àĩd citiores litiuum ge iudicijs.l.
diuiſionẽs ſiàt iudicijs perandum 2. j.
vt intra certum
De Juſtiniãno codiccpfrmido. ttemp. l.fl. Item
nota hic de oꝛdi
Aperator Juſtinianus pius fe ne vt nõ. in auf.
lix ic litůs uictor ac triumphator ſp de here.? fal. S.

ordĩato col.i.
HPonendis. ſ.
ſine die ⁊ ↄ ſule

Xpræécepto huius alme ur
e beis Conſtantini conſulis

ac patricij ſůmma reipubli ⁊ valet vt ſubijcit
ce tuitio de ſtirpe duarum rerum ar ſed contra.j. de
morum atq; legum ueniens uimq; diuer.re.ſi qua.
ſuam exinde muniens felix romano Sol. hic de his
rum genus oĩbus añponinatõibus que iuris corpo
oibusq; gẽtibus dñari tã bteritis eſ re clauduntur.
fecit tribus.q; deo ꝓpicio ĩeternũ ibi non.
efficiet.iſtoꝝ. ⁊eni alter alterius aĩxi g Robof. quod
peguit:⁊ tã militaris res legi ſint ſine die ⁊ cõ
bus in tuto coll cata Eq; ipſe ſule. Accurſius.

b Adcertas. ex
motu principis

nen nr̃am ſemitã i Perſonas. ad
ſq; mos relerẽtes mil hec verba cõcor
na mitiplicibus ⁊ o dat infra in con
inẽtib cũ mois cõꝛeximuſ Ntitutione proxi
ma ſequente. F.
hunc igitur. ibi

Accurſius.
k Re Fipte boceſteontfaf. de legi.⁊ conſti. l.iĩ ij. inſti. de iure.
na. 5. ſed quod principi in fi. ſol. hic de his que iuris corpore

le ſunt. ibi non. Abic reſpondendo quid ſit iuris. ſed ibi ĩ
priuilegijs. It o hic dicit niſi dicatur in lege ex
preſſim tpatet ſ⸗ de cen. l. .?.j. de decuri.l. neqʒ do
rotheum gui gd ecch. confu. l. fi. in prin.
IPragmaticam que ſit conſilio procerum.
m Indulte. alias inſerrte

nerunt futuri temporis. nec enim eſt factus ſed ſieri
* * mand
r hanc conſtitutionem. 3

o Notitiã. ad ſenatores loquit᷑
p Et idubitatas ⁊ poni .i.

q Ad. citiores propria põt intentio Juſtiniani hic notari. ſed ?⁊

beniuolentia. Accurſi
ccu
r Diuiſiones ideſt deciſiones. rſius flo..
“ ecce propterea. Juſtiniani intentio.

He Juſtiniano codice confirmando.ſ. uperior c
. onſtitutio fuit
a namlum facto codice hec quum iam eſſet factus.ut infra
eo.S.ad iſtum. A
ccurſius.
n Inclitus .i.bene auguratus totũ expone vt in ꝓemio.ff.i.pn.
xMenne. ſuple miſſa fuitex precepto ⁊cẽ

„ * precepto als ex p̃cepto vrbis alme ↄditoris oſtãti
ni.
3 Vrbis ſubaudi conditoris ⁊ ſic patet quod denoun 0%¾
ma quum eam fecit conſtantinus non de veteri quũ eã

fecerit

Romulus. dic quod Coõſtantinus precepit hec duo.ſ.
quod arma ⁊ leges eſſent ad tuitionem rei publice ⁊ hoc ſi hés

conſtantini. ſed alias eſt conſtantino ⁊ patricio.⁊ tunc dic ex P
cepto.ſ.diuino ſumma tuitio ueniens conſtantino ⁊c.⁊ ſic ſunt

datiui caſus ⁊ ſemper incipit conſtitutio ſumma ⁊c.⁊ facit inſti.

ĩ proemio ĩ pꝛi.
imperatoriã cc.

⁊ ſemper dicq dGq

antiphoriʒat ut
inſti.in prin.
a Summa. aliaſ
ſumma tuitio.⁊

alias ſumme rei
publice tuino
nõ quod py. hic

ſumma ⁊c. incipᷣ
legem. ſed alibi
ſic ex pᷣcepto hu
ius alme urbis
conſtantini atq;

patricij. ? quocd

dicit vrbis ſuba

udi conditoris.
b Zuxilio. nam

7 leges indigent

armis ut. ff. de

rei uen.qui reſti
tuere. Item ad

les vt.j.de epiſ.
⁊ (de.ſi quis ĩ h.
arma legibus.

q; in ſi.legis

c Pogdio.i.auxi
lio. Seruate.
alias ſeruande.
d Merito hic
dicit imperator
. qjualiter ſe habu

it ad arma.

predicta duo. .

cerunt romanuʒ
pop. omnibuſ a
liis nationibus
dominari ⁊ ſint
duo bꝛachia mũ
di merito ego ĩ
peratõ feci ſi ha
bui curam circa
ea ⁊ q̃re habue
rim dico.⁊ prĩo
circa arma tãcᷓ
digniora ac.

puniẽdos rebel

ut. ff. de re mili.
4 .l. iij. §. miles. uſ

e Igitur. quum

arma ? leges fe

tã Egieibſe ni ad lincliot ſtatũ

breui tempore ductis quam nouis.
non ſoluʒ Exquiſitis.ſed etiam ꝛecta
diſpoſitione noſtri nomimis ſiue no
uis expenſis pub licis conſtitutiſ pꝛi
mo ſeruando poſità deide noua bo
nendo fſirmiſſim ſubiectis edidim
Sed quum ſu neceſſarium muluitu
dinem conſtitutionum tam in tribi uſ
ueteribus codicibus relatarum ;
poſt earuʒ confectionem poſterioꝛi
bus temporibus adiectaruʒ ad bꝛe
uitatem reducendo: caliginem eaꝝ

rectis iudicum diffinitiomibus inſici

antem penitus exurpare:ad boc cõ
mune preſtandum beneſicium deo
preſule:prono animo nos ereximuſ
⁊ electis uiris glorioſiſſimis tam do
ctrin legum quam experientia rex

ſtudioq; reipublice idfeſſo ⁊ lauda

bili propoſuo pollẽtibus ſub certis
finibus magnum laborem commiſi
mus:per quem tam tꝛium ueterum
Gregoriani Hermogeniani atque
Theodoſiani codicum conſtitutio
nes quã plurimas alias poſt eoſdẽ
codices a Theodoſio diuie memo
rie:ceteriſe q P veũ retro principibus

a noſtra etiam clementia poſitas in

unum codiceʒ felici noſtro uocabu
lo nuncupanduʒ colligi precepimꝰ

ollendis quidem tam preſactioni
bus nullum ſuffragium ſanctionib

conferentibůs quam contꝛarijs con
ſtitutionibus que poſteriore proml!

gatione uacuate ſunt: ſimilibũs etiã

tollendis preter eas que eadeʒ pene

ſanctiendo diuiſionem iuris aliquã

facere noſeuntur:ex qua diuidendo
etera nouum aliquid naſci uidetur
multis inſuper alijs ad rectã huiuſ
codicis compoſitioneʒ pertinẽtibůſ

iſſdem prudentiſſimis uiꝛis a noſtto

nomine mandatis ⁊ noſtro ſtudio
pro republica inſtituto ſuu preſidi
um deus omnipotens annuit. Ad
iſtum enim laborem ⁊ tanti operis
ↄſumationem electi uir excellentiſ
ſimus exqueſtor noſtri palacij cõſu

r Experientia. quo ad operationem.

Ingdeleſſo.i.non fatigabili.alias indeſenſo ſiuclo. i. quia nullus deſen
dit h ſtudiũ. ñ eẽt bũ factũ ut ſic hec dictio ĩ exponat. i.ñ.ut ⁊ alłmeltꝰ
dic indefenſo.i. multuʒ .
defenſo per iſtud opus
⁊ ſic ponitur in pꝛo ual

laris atqʒ Patricius Joãnes.⁊ uir
ſublimiſſimus exprefectopretorio.
conſularis atq; patricius Leõtius.
uir quoq; eminentiſſimus magiſter
militum conſularis aiq; patricius

Phocas.etiam uir excellentiſſimul

exprefectopretorio per orientem.
patricius ⁊ nunc prefectus pꝛetoꝛio
per Illiricum Baſilides:⁊ uir glori
oſiſſimus queſtõ ſacri noſtri palacij
⁊ exconſul ZChomas. JInmo ⁊ uir
magnificus Magiſteria gignitate i
ter agentes decoratus Tribunian
⁊ uir illuſtris comes ſe acrarum laꝛgi
tionum inter agentes ? magiſter ſcꝛi
nij libellorum ⁊ ſacrarum cognitio
num Conſtantinus ⁊ uir illuſtris ex

magiſterio ⁊ iuris doctor in hac al
ma urbe Theophilus: uiri etiam di

ſertiſſimi togati ampliſſimi fori tue
ſublimitatis Gioſcorus atq; Pre
ſentinus:omnia que eis maãdauim
cum ſedula ⁊ perugili induſtria mo
derataqʒ digeſtione cũ dei auxilio
ad proſperum tulerunt terminum:⁊
eundem nouum Juſtiniani ſodice⸗
nobis obtulerũt ita compoſitum:ut
rebus pꝛofuturus eſſet còmunibus.
7 noſtꝛo conueniſſet ipeꝛio. Eunc
igitůr in eter nuͤm ualiturum iudicio
tui culminis itimare pr oſpeximuſ
ut ſciant omnes tam litigatores quã
diſertiſſimi aduocati nullatenus eis
licere de cetero conſcuttonce ex ue
teribus tribus codicibus:quoꝝ iaz
mẽtio facta ẽ:ul ex iis que nouelleꝰ
ſtitutiões ad preſens tẽpus uocabã
tur ĩ cognitionibus recitare certami

nibuͦs. ed ſolum eidem noſtro & codl.

ci inſertis ↄſtitutiõibus necelſe e
uti falſi crimini ſubdendis iis c e⸗
tra hoc facere auſi fuerint quuʒ ſuf

ficiat earumdẽ conſtitutionuʒ nr̃i co
dicis ?citatio adiectis ẽtueteꝝ iuris

ẽt interpretatoꝝ laboribus ad oẽs
dirimẽdas lites. NHullaqʒ dubita
tione emergenda.uel eo ꝙ ſine die ⁊
conſule quedã ↄpoſitẽ ſunt ł ꝙ ad
certas berſon onas reſcripte ſunt.quuʒ

p Edidinv.i.deputauimus.łedidimus. i.ad hoc dedim nos metipᷣos
q Doctrina.quo ad cognitionem.

de.⁊ ſic etiam ponitur
increſcit aqua. i. ualde
creſcit.ut.ff.de aqᷓ plu.
ar. l.i.S.i.⁊ indifficilis
.i.nalde difficilis. ff. de

libe. ⁊ poſthu.l. gallus

.F§. ille caſus alias eſt ĩ
defeſſo.⁊ tũc eſt plana

qnia iſti nunquã erant
feſſi donec complerent

T ſemper erant recentes
ut colligitur quod meli

us fecerunt. nam in pri
mis horis diei uel poſt
ſomniuʒ quando aliaq

eſt recens melius facir.

ut. ff. de vb. ſig.l. ij. 1.

t per q;. ſ.labo? alłp qſ
u Conferentibus quan

doqʒ enim conferunt.

nt patet.j. de ca. tol. in
pri.de re.uxo.ac. l.i.in
pri.⁊ ð his dic nt dixi
mus ĩ ſupiori ↄſtitutõe

x Similibus tollendis

y Aliis tollẽdis vepete

que olim erant ſcripta.

3 Pertiñtib. ſ. ſi tollaãt
a Mandatis.i. electis

b Annuit. i. ſuũ pᷣbnit

aſſenſũ exhibuit uolũ

tatẽ pᷣſtitit fauorẽ ⁊ hoc

p id ꝙ fecerũt appet q;
ea qᷓ eiſ ↄmiſim felicit⸗
pleuerunt ⁊ hoc dicit
ad iſtum enim ⁊ cetera.

Electi.vᷣbũ hui noĩati

ni eſt longe infra ad ꝓſ
perum tulerunt 7.
d Sedula.i.continua.
e Induſtria. i ualde ex
orauim eos ut ð hac⸗
poſitiõe dliberarẽt aʒ.·

dic ꝙ deteriat ſequẽtia

fDigeſtiõe.i. ðᷣlibatõe
g Cõmunibus.i.ꝓpᷣijs
ängalon. T ita expõe.ð

7.j.ſp nã nõ erãt oiaꝰ

P munia communnicatõe.
f Primaz. l. ma h Isgitur. tertia pars.
ximam ⁊ hoc ut i In etnũ põit᷑ ꝓ ꝑpei
tollas co ntrarium.j.l.prox.ubi dicit quod primo ad leges.

E alminio. loquitur Meẽne pre. pretorio.
l Intimare.i.mitter ut.j.ĩ fi.qʒ ſenatoꝛibim ſigniſicauit ut. . ↄſti. pr. fi.
m Certaminibus.ideſt in iudicijs.
n NMeceſſe.niſi iperatores poſt nos aliqua cortexerĩt ſicut ⁊ nos facimuſ ,—
de legibus alioꝑ.nã noue derogãt antiꝗs ut.j. ð ue.iu.e.l. tata ĩ pn. .ff.
de legi.⁊ ſe.con.l.non ẽ nouum ⁊ nõ hic non eẽ nahẽdũ ar. ex legibus
arrogatis ⁊ infra de lati. li. tol.l. i.circa pꝛin.
o Crimini.i.accuſatõi crĩs eni ñ lex l imperator.ſʒ ipe ſe ſbi iciũt ⁊ ſacit

g Lommunium armorum. 5
5 omina ideſt milites in agminibus.
i Veteribus.ſcilicet agminibus.
k Exquiſitis.ſ.expenſis publicis immo non ſolum exquiſitis.i.
non ſolum cogitauimus facere.immo ad effectum perduximus
IPoſita. ſ. agmina iuxta illud Ouidii Non minor eſt uirtus
qua m quereꝛe parta tueri

m Firmiſſima,. ideſt agmina utraq;: ff. ad.l. cor. de fal.l.fi.
n Sed quum. hic dicit qualiter ſe habuit ad leges. 4 p Recitatio.in iudicijs.
o Inſidiantem. nam quando kesenne non intelligis tibi inſidiatu: 8 Laboribus.ſ.digeſtorum que adhuc non erant compilate .
r Compoſite alias componite. a üij

a Proculdubio eſt.ſuper hoc ⁊ ĩ ſuperiori dicto potes dicere vᷣria que

diximus ſupra ti.i.in fi.

Accurſius

b Aeterum ſcilicet nium codicum.
c Lommendare. non allegare.

eAlduerſetur.i.concor cate ut ibi aperte
dat.tunc eniʒ allegatr· . . dicitur. ſed coꝛ
non tanqᷓ antiqua. ſel oinnes generalium conſtitutionum ex die ſextodecimo kalendas maij tra hoc eſſe uide
tãq;ᷓ noua niſi uelit ub uim obtinere proculdubio ẽ:ſed ⁊ſi preſentis ſeptime indictionis cõſu tur quod in eadð
di crimini falſi. que earumdem conſtitutionum de latu DNecij uiri clariſſimi recitatiões lege dicitur. .oĩ
Sique quarta pars. tractis.uel additis ul permutatis ceꝛ conſtitutionum ex eodem noſtro igitur.nam dicit

Pragmatice. dictum

eſt. 5. ſub conſtitutione

is quoruʒ acta reponũ

d Tunc quod eſt in tribus codicibus

tis uerbis quod ⁊ ipſum preſatis ex
cellentiſſunis uiris ſpecialiter permi

teneat quum minime aduerſetur ei

decimi anni. ? ſic eſt idem tempus bic ⁊ ibi ſed hoc non placet.
nã nec idem conſulatus nec eedẽ kalende aſſignatur hbic ⁊ ibi.⁊
ita non eſt idem tempus dicergo ꝙ hic aſſignãtur indictio ĩ qua
fuit factus codex primus ⁊ publicatus. ibi uero aſſignatur indi

—

ctio in qua fuerunt digeſta correcis ⁊ inſtitutiones facte ⁊ publi

codice fierent.

Germãicus Atticus Alanicus ANã

ibi in tribus an

nis poſt compo

clauſis in cor. iuris bic ſimus compoſite ſunt. nullis conce De emẽdatione codicis domini ſitionem codicis
de his que ſunt ex ſan dimus ex libris uᷣeterum iuris inter Juſtiniani ⁊ ſecunda eius ediuone. fuiſſe coꝛrecla di .
cctiões ut ſunt reſcripta pretatorum aliter eas habentibus L geſta ⁊ inſtitutio “
h Scrinijs. ijs.ſ.qui recitare:ſed ſolam iuris inteꝛpꝛetato Mperator ceſar YFlauius Juſtini nes factas.⁊ in
preerat ſcrinijs. i.officd rum ſententiaʒ commẽéndare ut tůnc anus Alemanicus Goticus Frãc⸗ ſeptima fuit indi

ctione codex pu

tur in ſcrinijs. dem noſtri codicis conſtitutionibuſ dalicus Aphricanus Pius Felix blicatus ut hoc
i Impartite. ſunt a no Si que uero pragmatic ſanctiones Inclitus uictor ac triumphatõ ſem dicit.ergo ibi de
bis aut ab aliſs pnos que minime in eodem noſtro codi per Auguſtus Senatui urbis con berʒ dici decima
uel ante nos: ce recepte ſunt.ciuitatibus forte uel ſtantinopolitane. indictione.ad h
k Priuilegium.facien corporibus.uel ſcholis. uel ſcrinus Ordiꝰ nobis eſt patrès con .d. ꝙ duo anni .
di qd uel nõ faciendi. uel officijs.uel alicui perſone impar ſcripti ſemꝑ noſtri animi cu fuerunt inteꝛpo R
NRatas. ſiue aduerſet tite ſunt. eas ſiquidem aliquod priũi ras rebꝰ cõibus auidiſſime ſiti poſt compoſi PD
ſiue non conſtitutioni legium ſpeciali bñficio indulget om impendere ut nihil a nobis tionem codicis.
codicis ⁊ ſic eſt conrtta nimodo ratas manere.ſi uero ꝓ ceꝛ inceptum imperfectum relinquatur ante inceptioneʒ
.j. de pre.imper.of.l.re tis capitulis facte ſunt tunc tenere igitur in primordio noſtri imperij digeſt.⁊ in tertio
ſcꝛipta ⁊ de ſac.ſanc. ec. quum nulli noſtri codicis aduerſan ſacratiſſimas conſtitutiones que in co⁊recta. uel dic
priuilegia ſo. hic nuli tur conſtitutioni precipimus. ſed ⁊ diuerſa uolumina fuerant diſperſe ⁊ ꝙ ſtatim poſt cõ
impetratione fuit cõceſ ſi qua re geſta ĩ tui culminis iudicio quãplurima ſimilitudine necnondi poſitionem codi
ſum. ibi ſic. uel hic non uel in aliſs iudicijs ciuilibus uel mi uerſitate ſacillabant in unum corpꝰ cis fuerunt ĩicho

ledebat alium ibi ſic.

m Capitulis. non ꝓ pri

uilegio ſed iure ↄmuni

ſos ⁊ facundiſſimos perfectum eſt.⁊ rũt per duos an
n Facte ſunt. ſ. us cõe. nentibus poſità ſunt.ea etiam pꝛout a nobis poſtea confirmatum ꝙ ge nos anteq;ᷓ pu .
o Re geſta.i. c actitaata communis rei cõmoditatiſ exigit fir mine conſtitutiones noſtre que ante blicarentur. ⁊ in .
p Militaribus qꝛ ma mna eſſe cenſems. Illuͤſtris igitur poſite ſunt oſtendunt. Poſtea uero tertio ſuerunt pu
giſtermilitum dat ſentẽ magnifica auctoritas tua pro inna qũuum uetus ius conſiderandũ reci blicata. uel dic
tias.j. de munerarjis to ſibi circa rempublicam noſtraſq;ʒ pimus:tam quiquaginta deciſões melius ꝙ de idi
li.xij. per totum. diſpoſitiones expellẽdas ſtudio ad fecimus q;ᷓ alias ad cõmodum pro ctione loquitur
q Expenſis.ſ.publicaꝝ omninm populoꝝ notitiam eunde poſiti operis pertinẽtes plurimas ↄ hic que cuꝛrebat
perſonarum puta iudi cogicem edictis ex more ꝓpoſitis ſtitutiones promulgauimus.quibꝰ tempore quo fac
cum ⁊? aduocatorum ⁊ peruenire faciat:ipſo etiam textu co maximus antiquarum legum aꝛticu tus eſt pꝛmuſ co
executorum ⁊ militum dicis in ſingulas prouintias noſtro lus emendatus⁊ coartatus eſt.oẽq; dex in quo non
r Poſita. i. ſtatuta ſubiectas imperio cum noſtra diuia ius antiquum ſupuacua prolixitate erant extrauagaã
[CLenſemus.hnon ut ui ſubnotàatione mittendo ut eo modo liberum atq; enucleatum in noſtris

cem leguʒ teneant ſecũ
dũ.Ha.ſed tm ↄ eoſ liti
gãtes teneat niſi forte
ex principis permiſſu
de iure reſponderunt.

1 Alluſtris. quinta pars ? ultima.
u Magnifica o prefecte.
x Pro innato.quia ante natiui

litaribus.uel apud principia nume
rorum pro publicis expenſis uelꝗ
buſcunqʒ titulis ad publicum perti

ad omnium notitiam eiuſdeʒ noſtꝛi
codicis conſtitutiones ualeãt perue
nire ⁊ ut extantibũs feſtis diebuùs.i.

Alccurſius
itatem ⁊ poſt natiuitatem fuit ſtudioſus.

y Propoſitis ideſt publice poſitis.

3 Subnotatione. ideſt ſubſcriptione.

Accurſius

a Peruenire. quidam non habent hic plus.
b Extantibus.i.aduenientibus quum feſtum erit celebre legetur de eo

quantum poterit.

c Diebus feſtiuis paſchalibus extantibus.i.aduenientibus.
d Septimeindictionis. immo uidetur. xii. ut.j.de ue.iu.enu.l.ij... leges

colligere.omniq; uicio purgaꝛe pꝛo
poſuimus:⁊ hoc iaʒ per uiros excel

cõſtitutiõibus atq; digefſtis reddidi

mus Sed cum nouelle noſtre tã

deciſiones q; conſtitutiões que poſt

.„

nota ꝙ tabelliones quum dicunt indictione pri
in inſtrumentis intelligitur primus annus indictionis. ⁊ ſic de

ata. lʒ poſt cõoſu
mationem ſtete

tes conſtitutões

qui fuit poſtea
diſſolutus.⁊ nõ
de codice nouo
qui non fuit po
ſtea mutat . Itẽ
ma uel ſecunda

ſingulis. Item ſi uis inuenire indictionem cuiuſlibet inſtrumen
ti publici quando factum fuerit uel que indictio ſit currat uel cuꝛ
rebat quolibet anno accipe annos domini illius inſtrumenti uł
eius anni de quo queris ⁊ diuide per quĩdecim. ⁊ adde tres an
nos qꝛ tota erant tempore natiuitatis chriſti.⁊ reiice quindena

. m numerum donec habeas eum com
tota erit indictio.uel ſi nihil tuncprima.

pletum ⁊ quod remanʒ

e ¶Recitationes in publicis ⁊ ſic inter plures nices quum non
poſſet totus legi una die. .
f De emendatiõe Juſtini.codicis imperator ceſar. bec uerba cx
poneut in proemio digeſtorum in principio.
rdi. quattuor habet partes hec conſtitutio.primo diè
qualiter curat componere leges ad negotia dirimenda . .
quod patet quia iam fecit codicem ⁊ confirmauit eundem
ſecundo dicit quod poſt predictum codicẽ factuʒ fecit ipſe mlas

que eſt contra ſo.uerbum indictiones diſſimiliter hic ⁊ ibi accipitur.na,z
olim. xv. anni erant conſtituti.⁊ in primo quinquennio imperatori pro
tributo offerebatur aurum.in ſecundo quinquennio argentum.in tertio
es.⁊ primi quindecim anni dicebantur prima indictio.Fi. Fa.⁊ ſic de ſin g
gulis ⁊ ſic erat.vij.indictio hec.i.reuolutis ſeptem uicibus quindeciʒ an c
ni que reuolutio inducebat ſeptimam indictionẽ ⁊ quod ibi dicitur. xij.
.i.xii.annis ſeptime indictionis que ſiebat in ſeptima reuolutione quin

conſtitutiones corrigens ⁊ immutans aliquas leges de us
que erant in codice que conſtitutiones quum non eſſent in cor
pore codicis mandauit quibuſdam ſapientibus ut primum co
dicem diſoluant.⁊ iſtas interſerant ⁊ alias immutent ut eis uide
bitur ⁊ ſic nouum librum faciant.Tertio dicitur hoc eſſe factum
⁊ ideo mãdat eũ
ſeruari.⁊ nullaʒ

n Decerpere.ſcilicet ex aliis ut ſpeciales ⁊ meliores ſeu utiliores colligere
x Supponere.ſ.propoſuimus per ullos ſapientes. .
y Frett ſcilicet ⁊ ſecui. Acur.
3 Obducias.ideſt ſublataſ quia nimis difficiles erant ad intellgendum
unde nihil ualebat ⁊ ſeipſas auferebant.

a Elimationis iſtius

aliam imperato
ris legem niſi de

nouo faciat que

porteiur in quo
diã libro qui no

noſtri codicis confectiones late ſunt
extra corpus eiuſdem codicis deua
gabantur.⁊ noſtram prouidenuam
mumqʒ conſilium exigere uideban
tur.quippe quum caruin quedaʒ ex

moratus YJuſtiniãus codex a predi
clis glorionſſumis⁊ facundiſſimis ui
ris purgatus ⁊ candidus factus om

nibus ex noſtra iuſſione ⁊ circũduc
tis.⁊ additis ⁊ repletis.nec nõ trani

codicis noui.
b Mulla conſtitutione.

Repetita.iſto pre.nil

operatur. ſicut dicit. ff.

de dote prelegata aʒo.
dic ordinem ſeruan

uellarũ dicaturr eneꝛſis poſtea factis aliquam melio format᷑ nobis oblatus ẽ iuſſimus in dum.quia prius hunc
hunc libruʒ ſeai rem conſilio permutationem uel em lſecũdo eu ex integro cõſcnibi nõ ex codicem fecit ⁊ cõfirma
bendum eſſe pꝛ dationein deſiderabant neceſſariuʒ priore cõpoſitione.ſed ex repetita pᷣ uit. ut in principio hu

conſequentiã lit
terarum. Quar
to ⁊ ultio mittit

nobis uiſum eſt ꝑ tribumanũ uiruʒ
excelſum mgr̃m exqueſtorem ⁊ con
ſulem litium opẽris nr̃i miniſtrũ nec

leciuione.⁊ eu noſtri nois auctoritate

mnitẽtẽ in oibus iudicijs ſolům quan

tum ad diuales conſtiiütiones peꝛti

legis poſtea digeſta de
inde iſtitutiones ad ul
timum nt paulo poſt ĩ

eum ſenatorntbu non uirum magniſficum queſtorem net frequentari ex die quarto kalen .F. poſtea hunc codiceʒ
conſtantinopoli ⁊ Berithenſium doctoꝛe Dorothe das Yanuarii quarti noſtri feliciſſi relegit: emẽdauit ⁊ hic
tanis. ac. um Mennã.inſuper⁊ Conſtantinũ mi conſulatus.⁊ Maulini uiri clarii eſt ille ꝙ patet ex eo ꝙ
h Patres cõſci ⁊ Joãnem uiros eloquentiſſimoſ to ſimi nulla alia exira corpus eiuſdeʒ .j. de ue.iu.enu.l.ii.ꝭ.
pn ſenatores etas gatos fori ampliſſime ſedis eaſldem codicis cõſtitutõe legẽda:niſi poſtea ſed cum oĩa ⁊.S. nomẽ
te.uel ſimilitudi conſtitutiones noſtras deceꝛperèꝛ i uaria reꝝ natura aliquod nouũ cre qᷓ; ⁊..omni igitur ⁊. .

ne cure dicit pa
tres ut in Salu
ſtio.dicit patres
conſcripti iõ qꝛ
eorum.uel eius
nomina ſcripta

ſingula diſcꝛeta capitula ad peꝛtecta
rum cõſtõnum ſoliditatẽ cõpetẽetibꝰ
ſupponere titulis.⁊ prioribus cõſti
tutionibus eas aggregare. Supra
dictis itaq; magninicis ⁊ prudetuiſſis
uiris permiſunus hec oĩa facere.⁊ ſi

guerit ꝙ noſtra ſanctione indigeat.

oc ⁊eni nemini dubiũ ẽ:ꝙ ſi quid ĩ
poſterum melius inueniatur.⁊ ado
ſtuutionẽ neceſſario ſit redigẽdum.
hoc a nobis.⁊ cõſtituatur ⁊ in aliaʒ
ↄgregationem referatur. que nouᷣel

legis fa cit mentionem
de compoſitio ne dige
ſtorum ⁊ inſtitutionuʒ.

d Solũ quantum. alie

enim diuales conſtituti
ones non proſferuntur

erant ĩ diadema qua emendatione opus fuerit hanc larum noie cõſtitutionũ ſignificetur quantum ideo dicit qꝛ
te capitis eoruy facerent nõ titubante aio.ſed noſtra MRepetita itaq; iuſſione nemini ĩ po nunc non diualia que
in litteris aureis auctoritate freti.cõſtões uero ſuper ſterum concedimus uel ex deciſioni dam proferuntur. ut le

ut r̃cognoſcerẽt
ab alijs hoĩbus
i Lommunibus

fluas uel ex poſterioribus ſanctioni
bus niis iã uacuatas łſi que ſimiles
uel cõtrarie inuenirẽtur circũducere

bus noſtris uel ex aliis conſtitutiõi
bus quas antea fecimus:uel ex pria

Juſtiniani codicis edictiõe aliquid

e Cõſtitutões.q.d. nõ

ges digeſtorum.

ueto allegari leges iſti

rebus omnibus ⁊ a ꝓprij codicis congregatõe ſepa recitare ſed quod in preſenti purga tutionũ ⁊ digeſtoꝛũ. ſʒ
de quibus ſunt rare.⁊ tã ipfectas reple qᷓ; nocte ob to ⁊ renouato codice noſtro ſcriptũ leges imperatorũ. i.di
faciende leges.l. ſcurat᷑ obductas noua ellãtiõis luce inueniatur hoc tantümodo iĩ oibus uales conſtitutiones.
ceptũ de legibuſ detegere:ut undiq; nõ ſolũ iſtitutio rebus ⁊ iudicijs ⁊ obtineat ⁊ recbite Quarti noſtri p. j.de

„ k Imperfectum.
nihil uidetur eẽ
actũ ⁊c.ut.j.ad

nũ ⁊ digeſtorũ uia dilucida ⁊ apta
pateat.ſed ẽt cõſtitutiõum noſtri co
dicis plenũ iubar oibus clareat nũl

tur cuius ſcripturam ad ſimilitudi
nem noſtrarum inſtiiutionum ⁊ di
Geſtorum ſine ulla ſignorum dubie

uet. iu. enu.l.ii. S. legis
ubi dr̃ tertõ klẽdas Ja
nuariaſ ſʒ illud itellige

ſilla.l.cuʒ ſilani la penitus nec ſilia nec diuerſa nec ĩ tate conicribi iuſſimus:ut omne qð poſt digeſta corꝛecta⁊ ĩ
