[BSeruum ſuum.uel alienum.niſi ⁊ alienus eſſet qꝛ tñ emptor ha m Liberum.i.liberatum a petitione domini.
bet nacuam poſſeſſionem nec ei quaſi de alieno ſeruo nẽdito mo n Teſtamento. alicuius amici ſui non contemplatione poſſidentis. alias
ni ia eſt controuerſia imo quaſi de libero uendito ñ ageret de euic. ſecus ut. fl. de uulga. ſubſti. ſed ſi pluꝛes. .. in arꝛogato. ⁊ de uſufr. ſed ⁊ ſi
dioH az. ? acit ð. ti.i.l.principaliter. — quid. Quid autem ſi ex opera. ñ.· querit bo. fi, poſſeſſori.niſi poſt litis
Ald enm. ſ. uenditorem. con.ut.ff.de rei nen.l.preterea.
or „ AQulbus ad libertatem proclamare non licet. o Exaclo.i.ſinito ⁊ libero pronuntiato.
XT d Aſpar.paſſus eſt non participante precium æ non intet p Supra dictis rebus.i.ab his quas ipſe ſeruus domini eſſe proſitetur.
. .
N .

.
.,

In ſequeſtto. ante indicium finituʒ niſ caueat ut.8. tl i.l.l. F. ſuper. 2.5. in contrarijs. ut at. fl. ð re. iu.l.a diuo. 5. ſi ſuper tebus.? que hie Gnl
.e.l. S. i.T eſt ratio.quia non ſic ammodo confidit. S deſint.dixi.õ.de ordi.iudi.l.i. diap
. b Ab utroc.i.domino ⁊ ſemno. o ſ Icrimen. ticius accuſat atethuſam ð ho micidio.ſeius di mmin
. c In medio. puta apud ſeqneſtum. 2=ð CLit eam ancillam. precedit queſtio ſeij. uel ticius accuſat eã l
d Lontendat. finita cauſa liberali.⁊ eo libero pronuntiato.ut dixit ibi ex etiam ſeruam dicit. ſed ſeius defendit eam ut ingenuã.⁊ ſic pus l np
areres rel f.eeG precedit cã liberal wſpe
cã impr. 7.j. ti.i.l. fi.*.S.D,D ga ſi erat ſeꝛna ex 4 onn
nge na aerb⸗ rebus diſcernuntur in ſeqſtrõ eſſe Anm ſtatus queſtionem tibi eogem et cnmine iin hi
BDe ordine cognitonũãũ. opoꝛlet. ut his ab utꝛoqʒ deductMis moueri? te debita uelle b- grauius puniretur mmi⸗
qꝛ cum queſtione ſtatus ꝰ atqʒ in mẽèdio collocatis ad eoruʒ teꝛe commemores ordinariuʒ eſt quaz ſi eſſet libera. maſe
cuꝛrit quandoq; alia que pꝓpprietatẽ uterq;contẽndat. xix. prius ſolemnibus interpoſitis: ſi Gt Rce peniocaßt ud
dlen. go. Lsẽ ordine cogninonum. beralem apud pꝛeſidem pꝛouincie cẽ. u. na. pediug. nuui
AIn x iße. hatl. . ð decidi: ut ſi liber fueris uel ſeruus ⁊.ð.ſi ex nox.cã a en
eAic quod diceb Apera. alex. Vitalo. nõ èſſe pronunciatus tunc tibi uf ga.l. ſi fuũ. untrli
ete ſeruum 1 puo Am ⁊ ipſẽ cõfeſſus es ſta debita reſtitui iubeat: cum hoc in p. Dicis. contra ali ſpnltu
oot ſerultate tu noſedse tus te cotꝛouerſiã pati quu certum eſt utrum ne tibi libẽro co quem qui dicit eaʒ man
me conuenire.iaccuſare. · ratione poſtulas prius quã de cõ ſtituto an domino ſi ſeruum te ſen anallam ſuam. ntbn
ſicutrac; queſtio eſt prii ditione ↄaſtaret tua accuſandi tibki tentia declarquerit debeatur ad ſo q [ J ſutns a mtiit
palis.⁊ ſic non ſacit ad ea tribui poteſtatem cõtra eum qui te lutionem debitorem tuum urgeri e, ſupe iii
que notauimus.õ.de oꝛdi ſeruum eſſe coͤntendit quũ igituꝛ ſi non oportet. Allqua lite. lltſt
ne iudi.lii. cut allegas ſtatu tui generis hetus BDem. aa.⁊.cc. Alexandrie. Elidet.i.repellet. ilthi
8 Montendit. q. d. nulla. es: iuxta ius ordinariuz preſidem Ires tuàs raptas uel amoa ſ Leſſat. non enim nuiltil
2.ſ. de adul. quoniam ale pete qui cognita prius liberali caoa tas eſſe dicis ab his quos de libertate uel in ilinili
xandrum. cuẽtu iudicli quid de crie ſtatueee ſeruos tuos eſſe contendis: hiq; ĩ genuitate ↄtẽdlitut AYtilhe
b Ordinarium. quo dietc debeat non dubiabit. libertatem proclamauerint cauſa nt dixi.s. de libẽa. Pionin
que queſtiones debeant a Dem. a Gallo. liberalis prius adueꝛſus os ⁊ tũc cauſa iuxia. tluii
ue pecegae. I de ber̃ditate c libeꝛtate dDamni dati rerũq; amotarum lis t Cauſe, cuminaliſ alid
i Judicij.ut.j.e.ſi ſtatus ⁊ troueꝛſia eſt prius agi cauſa apud preſideʒ prouincie conteſtã que ſit de exceptaſ ill uron
pec uera niſi ſit tale crimẽ? libertatis debet ſed ſi de her ditate da eſt: ut ſiquidem liberi uel ſerui uel dic libeꝛtatis ĩ isgn
ex ꝗ me uis accuſaꝛe. quo qgetur:ordinanda quidẽ eſt cauſa non eſſe pronuntièntur: tũc demũ cidentis.
etiam ſerui accuſant. nt. ff. llbertatis. ſed ſufficit ei qui liberta damni dati ⁊ amotarũ reꝝ proce u Induci.ſ. in iudi “
de iudi.I.uit. te utitur ad uictoriam de br̃ditiate dere poſſit adhibita pꝛobationeꝰ cqum æ incipit ? ter iUgiub
K [ J e bereditate. 8 ſim eum eſſe pronuntiatum. demnatio: ſi uero ſecus queſtio re minari.naʒ quedã n
, Pprocp grnadalt. emg etnſi⸗ mfmrmrmum amotarum euaneſcat. ſunt cauſe quas t Aßnii
zarbarmr. naz getehet g Acrimẽn aliquod inſeratur Mp. Conſtan. a. ad Baſſum. ſerui ageꝛe poſſunt iunerget
dam beacditatem ?libela i quaã ingenuã eſſedicio añ Iquand' negotium ſtatis ut ft. de iudi. niĩYr. uihlil
tem quia ſe liberũ dicebat liberalis cauſa ſuo ordine agi de fuerit exortum:ſi ab eius pꝑ al aliter ponitur in fttnh
prius agitur 1 finitur cã li bet cognitionem ſuam pꝛeſide pre te qui dicitur ſeruus aliquid dicat᷑ duci.ut.ᷣff. de iudi. iiun
beralis. niſi ex teſtamento bente:quoniam neceſſe eſt ante ſci domius abripuiſſe prius conſide eboſt . delb ii n
pendeat libertas. naʒ tunc ri ſi delictum ꝓbatum fuerit: utrũ rari placet utꝝ de poſſeſſione ſeui poteſt ita poni. ünn
pꝛecedit queſtio teſtamenti ut in liberam ⁊ ingenuam aut ut ĩ tutis in libeꝛtatem reclamandum x c AU ſiainl adna
ut. ff. de pe. here. ſi quis li ancillã conſtitui opoꝛtet iudiciuzðz. putet:an uero ex poſſeſſione llber ubia ticio.
bertatem. ſi ueꝛo de libeꝛta Mp. Goꝛd. a. menede. tatis in ſeruitutẽ uocetur.ac ſieum p„ Petere. ab iſs g
te ageretur in modum ex J ſtqtus controuerſiam pi deobſequijs ſeꝛuilibus libeꝛtatem bus mutuam dedi
ceptionis obtinet vt quod ter is lite prius libẽali teemi conſiſterit flagitare ante decidi ſta ſti pecuniam. c
ſequitur ꝓnuntietur ĩ prin nata ſi pro te fuerit pronuntiatum tus conuenit cãm:atq; ita preberi 3. Almilerit ratio.
cipali cã de hereditate nõ agere etiã adue:ſus eum qui ſe do direptoꝝ negotioꝝ ſires xegerit ns admiiti boci
de incidenti. niſi per con/re minum tuũ eſſe cõtendit non pro audientiã. Quod ſi ei qui ad ſer iufi. veluti ſi pſona
quentiã.alij dicũt ſemper hiberis.quod ſi ideo te ab accuſa uitutem uocatur quicq; direptum ſit talis cuus ſia
agi ſecundario uel incidẽ tione elidet:quaſi ſeuum non pro eſſe memoretur uniuerla que con- tu aucri no poſſi
ter de libertate ⁊ principa prium ſed alienum liberale quidẽ ſtiterint ablata ita demũ reddi cõ puta impubes. ne
liter de hereditate. ꝙ dicit iudicium cèſſat:cuſe autẽ examia uenit ei qui ſeruos eſſe cõtenditur eius inteꝛeſt modo
prius ⁊c. ut cognoſcat᷑ nõ tio apud eum qui iudicat oſtedet: ſi modo ſaluam rem futuram per agi.ut. ſ. d calbo.
nt iudicetur. ⁊ quod ſubi utrum ne accuſator induci debeeat igdoneos ſideiuſſores pꝛomiſſerit: edic.l. ii F cauſe.
ſed ſi dicunt.ſ.quanuis. ꝓpter ſtatuz perſone an euaneſcat naʒ ſi tales non potuerit daꝛe: tůc .ſl. de lib. ca.l,. diui
NLibertate. in modum re AM. Bio. max.aa. alpheo. ea conuenit de quibus in iudicio in prin. nel qꝛ non
plications. . “ ſit copetens wdͤer
m Ageret.ſ.principaliter. MM. ntpoſtit pnunhiaf
n ronuntiatũ. ut ſi poſtea ſuſcitetur cauſa liberalis.habeat locũ excep de libertate. puta quia eſt pedaneus. vt. ,. de peda. in.l.i.
tio rei iu. eo quod agens uenit contra id quod in ſententia iudicis conti a Non eſſe.quod quandoq; fſit.ut. f. de proba. circa,
netur. ut.ff. de ex. rei iu. ſi quis cum totum. ꝛ.l. cum queritur. ſcd uidetur b Lbero conſtituto.i.pronuntialo 6
non ſufficere. ut.ff. de lib. ag. ſi quis ali.5. ſi uel parens. . F. ſolent. .ff. de c ſ I res tuas.amotas.large ponitur hic hoe nerbum⸗
his qui ſunt ſui nel ali.iur.l.pe.que ſunt ↄtra in qbus dicitur ꝙ lata ſen dq Et tunc.ſ.lite otel. in cã liberali.ut.ff.de lib. c on dinsta. 4
tentia in alimentis non preiudicat in filiatione niſi ⁊ de ea pronuntieturr e Pronuntientur.ſcilicet in cauſa liberali. 1
ſo. poſſunt deberi alimenta ⁊ ſi non eſt filius.ut ſi pater contempſit ptaa ſ Secus.i.ſecus ſi pronuntientur ſerui nam domi tune corriges le
cianum. ut. ff. de lib. ag.I.i. F. idem iub ſed non poteſt eſſe heres quin ſit li eos. ut.ð an ſeruus ex facto ſuo.l.ſi.⁊.fl. de furtis ſerui ⁊ filij. Kn
ber. nel melius diſtingue an de incidenti plene cognoſcatur. ut tũc preiu g ſ Jdquando abripuiſſe.quia dominus rapuit ſeruo. ul
dicet ſi pronuntietur de principali pro actore ⁊ in incidenti pro eo ſentẽ b Ooſequijs.i.ſi ex poſſeſſiõe ſeruitus ꝓclamet i libeꝛtatẽ: H heu
unc non i Direptorum.etiam poſt litem conteſta. in petitorio, non ſolum 1

giatum uidetur. ut. ſ. de fal, ubi,ſed ubi ſummatim tunc non preiudicet yt

—

debe ante. ut hic innuit ſtatim.?.ſ. J. cum autem. Accur. florentinns yPremio.qꝛ acquirit ſibi ius patrona tus.ut. ff.e.ſi libertinus.
H k Exegent. i i liber pronuntiatus fuerit. 3 Me de ſtatu defunctorum. hucuſq; dixit de ſtatu ſed quia ſtatum taz u⸗
ninn I Zrauſker poſſeſſt ione libertatis. ni qᷓ; defuncti tuetur preſcriptio. ideo de hac incipit.⁊ no.de ipſius ſtatu
i m Somnenlhiteum diem. . . defuncti principaliter etiam ante quinquennium agi non poteſt. ut. ð. de
l “ n Poent. i aliunde non poterit habere alimenta. Accurſius. lib.c.l.principaluer. ſed propter poſteros ⁊ peculium queritur eliam de
R o Luis nmbrus . ſtatu defunctorum.j. quin
dnn no. ar. pꝛo ſubdito bituſe MVMV ”ỹMẽ quennium. Accurſius.
. n ut ſi agat contra p̃ tractabitu: ſequeſtari in ẽum diem aminabit ⁊ ſi domicie patꝛ onum a Queratur. ad maluz ſed
*R latum debet interĩ in quo controuerſia ſopiatur: ita qui ut ciuis ꝛmanus uſqʒ indiem ad bonuz ut. ſ. ſit libeꝛ per
Rin habere expẽſas ab ut ex ijſſdem ſi aliqua ſacultaſ eſſe mortis uixit annos quinque ante petuo queritur. ut. ff. e.l. i.
. eccleſia. vt..ð caꝛ. non põterit tantum litis ſumptus quã lis bonoꝝ mulieris inchoare F. fi. .l. penultima.
tn edic.l.ij..ff. de u ⁊ alimonie homini ſubminiſtretuꝛ tur uita deceſſiſſe cõſtiterit liberte b Ditus. ſtich de
nlir. re deli. ſilius. ⁊ le quantũ modeꝛato iudicis aꝛbitrio ſtatus ex peꝛſona manumiſſoris ñ a gens nt libeꝛ ma
nortt libẽ. agno. ſi neget fuerit eſtimatũ. Cuʒ. autem nec retractabitur. numiſit conſeꝛus
iu ꝛde inofſ. te.ſi inſti lite ð ſtatu mota res ab aliquo di Dem. aa. ⁊ max. ſuam domiciã elapſo qui
n tuta. .. penl. ⁊ ex ð recte ſint ⁊ ſententia de reſtituẽda JYis qui te hêꝛedeʒ fecit ꝓp quẽnio poſt mortem ſtichi
ndiin; accuſa. c. ex parte ⁊ poſſeſſione reꝝ lata:ille ne ſentẽtie ter matris ↄditioneʒ ſeruus deceſſi.⁊ hec manumiſſa ĩ
ſin · (e.ff. de pet. bere. he huic ſatiſſieret de ſtatu ↄtrouerſiã dicitur: æ mater ante qnq;ʒ annos ſtituit ſibi heredem contra
Nſun fe. heꝛes fur̃. ⁊ q mouit neceſſitateʒ hẽbit ⁊ ſiñ ſatiſ litis motẽ uita deceſſit pꝛeſcriptiõi quem agit nunc ad peculi
Nt nnö. 5. alimé. pu. datiõe eaſdem res reddere.⁊ tunc locus erit cũ queri de ſtâtu nõ poſ um domius ſtichi ⁊ domi
prel. l. i. T.ff. de in cauſam liberalem ſecundum iuris ſit niſi de ↄditiõe matris tractetur. cie heꝛes excipit eam fuiſſe
irpdte üuf.l. lex cor. i fl.l. ordinẽ exercere. xx. hoc ita ſi quãdiu uixit ſine inteꝛpel liberã. ſed dominus ꝛepli
nn 2 facit ad haͤc.l. 5. latione ut ciuis romana ègit. cat qᷓ ſtichus etiaʒ erat ſer
ſt ti..l. h. ⁊ ti.i. l.i.. De coͤluſione detegenda Mbper. Alexan.a. Olimpiadi. uus qui manumiſit eã un
t a ſuper 1 de lib. cau NVanuis defunctus ſit mari de libertatem ei dare non
zteta ſa ſi tibi ſeruitutis. M. dio.⁊ max.aa.Zheodo. tus quondã tuus:cui ſtatus potuit. ſed heres duplicat
nx. p Be colluſiõe de Am ſeruum mà ꝛis tue ⁊ queſtio inferebat᷑: cã tñ etiã poſt o ꝙ quinq; anni elapſi ſunt
Ciriſ tegenda. quia dñs ſtupꝛo uiolaſſe dominam bituʒz eius ꝓpter emolumentũ ſuc poſt moꝛtẽ ſtichi unde etiãẽ
Leenetlt ſeruũ uel patonuſ ſuã:⁊ turpis coniunctõis ceſſionis durt.eãq; apud euʒ qui de manumiſſa ab eo queri
betnis libertũ ingenuum maculam excogitade ĩgenuitatis de her̃ditate uel ſingulis rebus iu non poteſt. nã de ſtatu etiã
„ fingit. ⁊ h facit col colluſione: ac falſe captiuitatis ue dicaturus eſt decidi oportet. modo mortui uel etiam ui
ſntd ludendo ĩ iudicio lamento apud competentem iudi Dem.a. marciano. ui queri non poteſt.ſʒ trac
heittt llbẽali gratia ſote cem obtegeꝛe uoluiſſe pꝛoponas: Yis quẽ ſèuuʒ tuũ ſuiſſe ⁊ taꝛl oportet etiam de ſtatu
iinetfi alicuiuſ bonoris q nec libertatem ei matrem tuam dẽ aa fratꝛe tuo manumiſſũ atq; mortui ante quinq; an. ut
e qi rendi pꝛomittit pꝛe diſſe ſed in ſolam ingenuitatem eũ her̃dẽ ſ. criptũ eſſe ꝓponis ut ciuis hic ⁊.j.l.proxi.⁊. fl.e.l.i.⁊
Ceetln mium detegeti hu nude uoluntatis mendacio pꝛodu rõmanus uixit:nec intra quinquẽ .ij. ⁊.iij. vñſo.
euln. iuſmodi colluſiõeʒ cere niſam aſſeueras. ſeruum eſſe nium poſt mortẽ eius ſtatus due c Patronum ſtichum.
rpein ut habeat in ſunm palam eſt: quando etiam diui pij ſtionẽ moueꝛe cepiſti:ĩtelligis nedʒ d Manumiſſoꝛis. ideo ⸗
ctid liberiũ uel ſeruum reſcriptum ſuper captiuitate èmilſ-/ heꝛedibus ab eo ſcriptis:neq; his dicatur ſeruus nam nõ de
ſie illuũ cũ quo ẽ colln ſum quã nõ inteꝛceſſiſſe ſigniſicas quos liberos eſſe uoluit cõtroue? bet hoc queri.
. ſum. domius vl ingenuuz leciſſe non uideatur nec ſiam te ↄtra formã ſenatuſcõ. ſace e [ Fais ſtichus.
Ita patronus. ius ſuũ̃ aſſeueratio cõſẽnſus tui iugenuita re poſſe. Quod ſi priuſq; iaʒ id te f Mote. de bons.
brtn aittat. lis ius tribueꝛe poterit. poris ſ⸗ paciuʒ excedeꝛet ageꝛe cepi g De ſtatu. ſ. ſtichi.
nt 4 Am ſer⸗ Dem. ag ⁊. cc.mileſio. . ſti:⁊ peculiũ eius more iudicioru, h Egit.tria ſunt que dant
mo c uum falſe Ibertine conditionis con/ perſequi ⁊ cum manumiſſis ordi cauſam preſcriptioni. ſcili
min captiuita ſtitutis priuatis pactis im/ nata lite ſecundum ſormam edicti cet ut defunctus ſit.⁊ quin
lun . tis. bec aſſeuerauit mutare ſtatum non licere numia⸗ experiri non probiberis. quenniuʒ preterijt ⁊ quod
—MW pincipi quod cap no ſenatuſconſulto contra colluſo M. Hord.a. Seueꝛo. B ingenuus nixit tẽpore mõ
e ius fuiſſet ab hoſti rẽ pena ſtatuta pᷣmiò quoq; ðtegẽ Vod ẽſt ↄſtitutũ poſt quin tis. ut ꝛ..l. pro xi.
“M bus ? ꝛedẽptus cũᷣ ti ꝓmiſſio manileſte declarat.xxj. quenniũ de ſtatu defuncto i q Aanuis. tuus te
4 öW nec etiam de urbe rum queſtionẽ incipeꝛe non poſſe heꝛede relicta.
. ban euſſet. nec etiaz de Mẽè de ſtatu defunctorum poſt ad ſpeciẽ emancipationis iure nec k Inferebatur. ſe niuente.
a anmera domine.2 quinquennium quẽratur. ne peꝛſecta ſit minime petinet. ut libeo.
„ ideo ĩpr. reſcripſit ;— M. Aal. Gall. aa. polle. IBurat.ſ.j. quinquẽniuʒ
ſia eum ingenuuz eſſe M. Seue.⁊ anto.aa.niconi. Amãater tua quaſi ingenua ⁊ ad hoc.j. ſi pẽ. ap.l.quã
iig quod ꝛeſcriptũ nõ Ditus coòmpetens iudex communi opinione uixit ⁊ uis. ⁊.S.de lib.ca.l.princi
n .— tenet. ga ſalſa ſug cauſam preſcriptionis ex quinquenniũ a die moꝛtis eius ex paliter.
ucl 4 geſtione fuit impe m ſ Isss ſtichus.
nrbſu tratũ ſecundũ io. n Romãus. dicius ſtich'
ſi⸗ r Becſſe. dare enim potuiſſet nondum accuſata nt inſtitu. de he o Eius.ſcilicet ſtichi. Accurſius florentinus legum doctor.
NH redi.inſti.S. eſt antem. p Cepiſti.litem rite conteſtando.ſecusſi non rite. ut.j.e.l.penul.ſed hac
Enmiſſum. diuus enim pius reſcripſit captum ab hoſtibus 2 te inſtantia ſinita quoquo modo non potenit agi ultra quinq; annos ocaas
D demptum ingenuitatẽ non amittere. 2 facit. j. de mulieribus que ſione interruptionis.ut.ff.e.l.ij...fi. U
Thef . ſeruis pro.l.i. q Quod eſt.non poſſe.ut.ff.e.l.i.i.e.⁊.ð.e.l.pꝛoxima.
emn t Conſenſus.quia ⁊ tu fili credens matri quandoq; credidiſti eũ r ¶ Pertinet. ut.ff. de car.e.l.deceſſit.ſed contra.fl. de adop.l.poſt mortem
. ingenuum qui erroneus conſenſus non nocet. ut.ff. de iuriſdic. ſed ibi a patre fuerat emancipatus licet minus ſolemniter hic ab alio.uel
mronH om.iudi.l.ſi per erroꝛem.⁊.5.de iur.⁊ fac.ig.l.cum teſtium.⁊ de ibi ſteterat ſic diu.⁊ ſic ibi erant duo.iſ.ſaciũ ſuũ ⁊ temporis curſus.ſ. de
ntaGH teſtamento mili.l.ex bis. cennij ut ar.j.de fun.patri.l.fi. Item no.hic nõ pꝛocedi de ſimilibus ad
, u I Ibertine pactis.ut.S. de inge. mannu.l.ingenui. ſimilia. ſed eſt ar. contra.fl.de le.? ſe. cõ.l.non poſſunt.
ia, ð Pena. amiſſionis liberti.accur. ¶ſ mater pupillos currit ergo preſcripti.v.an.cõtra pupillos. ⁊ ſic

eſt contra. ð. in quibus cauſis in inte.fe. non eſt ne.l.ſi. Solu. hec corigi nel. xx. an. ſpectaretu r. ſed alij dicunt quod. x. an. ſufficiunt inter 8 nn
tur uel hic incepit contra pꝛedeceſſorem pupilli. ⁊ finitur contra pupilluʒ preſentes. ne deterior ↄditio ſit libertatis. quã aliarum reꝝ. Iteʒ –
ſed reſtituetur quod non placet.ut.ff.e.l.non eſſe.ſed tu dic quod hic eſt nota quod ſicut hic libertas.ſic ⁊ alias exiſtẽtia ſui iuris pꝛeſcri ei bli
ſpeciale. nam olim currebat ⁊ non reſtituebantur.at lex contraria dicit de bitur.nut.j.de pa.po.i.i. , nint
bis que currebant ⁊ reſt tuebantur. Accurſius florentinus. o ſ Dla.lx. uel centuʒ. ut ⁊.5. ubi cã ſtatus.l.fi.⁊.fl.de libeꝛo n ſle
Quaod ſi narietas.qꝛ ali . ho. ex.l. ſi. F. i. ſʒ ) onn 1
quando nt ancilla ⁊c aliqñ tra. . de agri. c. Molhi
ut libera uixiti.tpus enim ceſſit potes rempu.⁊ pupillos ſi ti poſſeſſione libeꝛtatis peꝛ xx.ãnoꝝ .l. cum ſatis. §. cuz l
ultimũ inſpicitur. ut 7 ar. bi ſtatus queſtiõem mouere tepta ſpaciũ ſine interpellatione mora i autem.li.xj.ſed ibi ghilöß .
ff. de ac. po.ſi quis auteʒ uerit nota preſcriptõe repelleꝛe.an eſſẽt preſcriptio aduerſus ĩquietu in aſcriptcijs dicit iimnen
ad.le.acqui.iteʒ mela.. autẽ pꝛo igenua ĩ die mõtis egeꝛit dinem ſtatus eoruʒ ꝓdeſſe debet. qui liberi ſũt vt ibi urtrſpo⸗
ſed ⁊ ſi.ac. in iudicio ꝛequuetur: ꝙ ſi uarietas ut ⁊ libeꝛi ⁊ ciues romani fiant. dem continetur. inn.
b ſ pater. queſtioni interuẽiat poſteriora tempora ſpe Exemplum ſacꝛarum literaruy p SDe peculio eius il uniſi
bus.ſ.ſupeꝛ igenui ctaꝛi cõuenit. cõſtantini ⁊ licinij.aa.ad dyoniſiũ qui libertatem me tiitl
tate. vt. S. de peda. iu.l.ij. Mpa. Biocle.?⁊ Maxi. Helio uica.pꝛeſec.agentem. ruit. d xit de perſo ſmdt
.S. ubi cã ſta.l.iaʒ dudũ. doꝛo. Olã teporis longinquitate na patiẽte queſtio vaſtcune
C Status. quantnʒ ad ho JYpãateꝛ tuus uelut igenuus etiã ſi ſexagita annoruʒ cur nem ſtatus.nũc de Medeni
nores percipiendos gnõ uixit nec ſtatus cõtrouerſia ricula exceſſerit libertatis iura mi eius peculio põit. iſdigit⸗
dantur niſi filiis ingenuo quaſi ſiſci ſeruↄ eſſet:apud preſidẽ nume mutilare oportere congruu q nge. a iilnte.
tũ.ſic ⁊ nõ.ð.de ſeruis rei pꝛouicie qui ſupeꝛ huiuſmodi que equitati. Iſuperſtiti⸗ uleimt⸗
pu.l. ꝛitu. Iem nõ hic qð ſtionibus iudicare ſolet.ſed apud bus.i. in ſlcocii⸗
conteſtatio non iure ſacta ꝓcuratorem ꝛeipu.nõ competẽteʒ Pẽ peculio eius qui libertatem ter uiuos. Duchriſper
pꝛo non facta habetur. vt iudiceʒ paſſuſ eſt poſtq; eius moꝛ meruit. tNRelinquitur.ſ.ĩ Munr niu e⸗
eff. de re iu.l. iiij. F. cõdem tem quinquẽniuʒ effluxeꝛit:ſtatus ultima uoluntate. ijnn ucen
natũ.⁊.j.ſi ex fal. inſtru.p tuus ex pᷣſcriptõne que ex ſe.cõ. e M. diocle. ⁊ max.aa.Rufino. nã ſic accipitur neꝛ Suiceeg
totũ.⁊ talis cõteſtatio etiaʒ manat pꝛotectus eſt. Ongẽè diuerſaʒ cãm eorũ buz relinquitur. vt manttes,
dad interruptionẽ non pꝛo Dem. aa.Leodore. qui a ſuꝑſtitibus manumi eff. de tabu.exhi.l. Apeonnat
deſt. ſicut nec ab alio facta Epẽtitõ peculij rerum ſerui tuntuꝛitem illoꝝ quibus .i. F. li. nirltint,
ut. ff. de diuer.pre.l. inter tui ſi nullo iuſto titulo inteꝛ teſtõ libertas reliquit᷑ ẽe diſſimula s Adimatut.ut.ff. tuin ceer
quatuor. cedente corpora poſſideãtuꝛ ab a re ñ debueras:quu ſit ſupiore caſu de pecul.l.ſi ſticho (itlbnnn.
d r Epetitio nulla lon liquo nulla temporis preſcripiõe quidẽ cõceſſum tacite peculiũ ſi ñ iſti. de le.S. pecu Pühiel
ga. vt. ð. ð rei uen. mutilabitur: nec enim ſenatuſcon adimat᷑ poſteriore vo niſi ſpecialt lium autẽ. ? ar. ff. ð ſemeli
nullo. ſed lõgiſſima ſic, tt ſultuz quo ſuper non retractandis fuerit datum penes ſuceſſorem re ge dona.l.dõatio nkutni
.aſ. de preſcrip.xxx. anno. delſunctorum ſtatibus ſancituʒ eſt manere iuris èſt euidentiſſimi. nes.S. pater. ſed iñ imane
ſicut uł nulla oĩo ſecundu inteꝛuẽit:ſi defũctus in fugã ↄueꝛſa fallit ĩ caſibus. ubi mmi 4
has leges. ac. tus àtq; latitãs deceſſtit. xxii. Dẽè ſenatuſconſulto claudiano libertas data inter irlte
e ¶ Altq; latitans.mala ſide tollendo. ninos perinde ba 4.
ſic iſte itulus tm̃ bone fi longi tempoꝛis preſcriptiõe betur ac ſi in codi amuinnd
dei poſſeſſorem tuetur. que pro libertate nõ aduerſus lib Mpeꝛa. Juſtiniãus.a. Germa cillis eſſet data. ut 4 kenunl
ſDe longi temp.pꝛeſcrip tatem opponituꝛ. no magiſtro officiorum. .5.de la. liber.tol. n n
tione que pꝛo libertate.de Am ĩ noſtris tꝑibus ĩ qu- . ſancimus. ⁊?. 5. uſn
preſcriptione que tuet ſta Mpeꝛatoꝛ Biocle.⁊ Maxi. bus multos labores pro ſed ⁊ ſi quis. M
tum deſuncti dixit.nũc de aa.⁊.cc.mutiano. libertate ſubiectoꝝ ſuſtiuimus ſat t Juris eſt. ut ⁊.S. alui
ea que ſtatum niui. Alã fið moꝛato ĩ libeꝛtate ce ipiũ cꝛedimus quaſdã mulieres de communi ſeiuo ſie
3 Ala fide. diu.i. diu pꝛodeſſe nõ poteſtlõ libeꝛtate ſua ftaudari:⁊ ꝙ ab hoſti manumiſſo. l. i. F. s
m xx. anno. ut. j.l. gi temporis pꝛeſcriptõ uñ um ferocitate ↄtrà nãlẽ lib ertatem ſed ne circa.ſʒ que bminch
proxi. ac. quũ conſitearis fuga te ab eo cuio inductũ eſt:hoc ad libidinẽ nequiſ eſt ratio diuerſitaſ –
h Preſcriptio.ſ.xx.anno meminiſti receſſiſſe itelligit ex hoc ſimorum hominum inferri. Clau . qui teſtatur dii uehämt
rum.uel minus.nt.ð.de ſ ſolo ſine dolo malo in poſſeſſione dianum ſe.con. ⁊ omnem eius ob ponit in queʒ velit rgud
uis fu. l.i. ſed ꝗd de. xxx. te libertatis noõn eſſe. ſeruatõm circa denuntiationes et bona tranſire. ⁊ ſic ltonig
neñ. ocuʒ habet ut.j. de pᷣ Dem.aa ·⁊.cc.carcino. iudicũ ſniàs ↄquieſcere ĩ poſteruʒ peculium cum ſit ð onniſt
ſcrip.xxx.an.ſicut quid in Reſtat fumaʒ defenſionem uolumus:ne ea que libeꝛa ↄſtituta bonis t⁊ ſic a liber uffice i
aſcripticijs. uidetur quod libertatis ex iuſto litio lõgo eſt lſemel dẽcepta l ĩfelici cupidin tate excerptum.ſed fiti
nullo tempoꝛe vt.j. ð agri. tempore obtẽta poſſeſſio.ſauoꝛ ei capta:l alio quocũqʒ modo cotra inteꝛ uiuos ſibi nil f
2 cen. cum ſatis li.xj.⁊ ẽ rr5 libertati debito:⁊ ſalubris iã pꝛidẽ nataliũ ſuoꝝ igẽuitatẽ deducat᷑ in excipit nec alteri. un.
ne teꝛre deſerantur. ſed dic ratio ſuaſit: ut hi qui bona ſide in ſuitutem ⁊ ſit peſſimum dedecus ſic preſumit ſeꝛuo ieu
xl.an.nt.j.de preſcriptio. cõcedere eadeʒ no n
.xxx.an. l. omnes ⁊ de an .„2G “”ẽ luntate durante. MAuiſir.
na. excep.l.i.⁊ de agri.⁊ cen.cum ſcimus. S.illud.li.xj. Accurſius. Vel aliter ſecũdum. NM.quia in ultima uoluntate non poteſt ſie ſſad ne
i Non eſſe. ut.ð. ubi cã ſta.l.i.⁊ de lib.cã.ea que ⁊ ſic nota preſumi quẽ cogitare. unde lex pro eo cogitat.ut ar. S.qui tel.ſa.poſ.l.hac con hnen ſvol
eſſe male fidei eo quod aliquãdo fuit. ſic. ð. ti.i.l fi.⁊.s.ð ſeruit.l.altius. ſultiſſima. S.at cum. ⁊ ĩ aut.de triente ⁊ ſe.S.illud quoq; colla.iij. deirge
k p Meſtat iuſto initio. i.iuſta caula dante initiũ. ueluti ſi cũ alicui bo ibi autem pꝛo tumultu mortis ⁊c.⁊ hoc placʒ.Alij terciã ut Jo. lulep⸗
na fide ſeruiret de facto ab eo manumittatur ⁊ in libertate moret᷑ reddunt rationem. quia primo caſu habebit opas manumitts. Nlrſibſt
ſecundum. . uel ſaltem in ea opinione ſit ut putet ſe liberum. ſed moriẽs nõ eſt hiturus.ar.ff. man.l.ſi veꝛo nõ re. . inde pa¶pᷣ. ibeſii
Poſſeſſio.i.quaſi poſſeſſio.nemo enim ſe poſſidere poteſt. n De ſenatuſconſulto claudiano.quia hoc ſenatuſconſultuʒ clau Unnin
m MWona ſide. etiam ſine titulo nt aiunt doctores.ſic. õ. de ſerui.l l. i.ſic ⁊ ĩ dianum loquebatur contra libertatem.ideo de eo dicit. ift. A
preſcrip.v.an.de qua loquitur ſuperior titu. x Vm in noſtris ſerocitate.qꝛ peꝛ captiuitateʒ fit ſeꝛuitus An
. n Per. xx. inteꝛ abſentes uel preſentes.⁊ eſt ratio quare maius tempus c ut inſti. de iure per. .ij. n

ex gatur.quia aliud pro eo inducitur. quia.ſ.ſine titulo.itẽ quia magna

r. qu Maturale.i.ius naturale.cum omnes ſint liberi de iurt Ne
res eſt libertas. Iteem alias ſuperfluus eſſet hic ti.ſi ſolita preſcriptio.x.

naturali,ut habes hoc.ff.de ſta.ho.liberias. Accurſius. RW

S — — . . 4 2 5 * .
. = “ 5 . 5 „ K .
HW S EE . .
1

nt „„
in 3 Sauentasan ge lpe nuſ Klder homo nam ſi poſt de autem non loquitur niſi ſecundum diſtinctionem ibi poſitam per.l. eiuſ
nuntiationem factam libere mulieri ne ad eruum meum accedat em ti. fl. de contrabenda emp.l.ſi in emptione.. item ſi emptor.
per iudicem ſi amodo accedat efficiebatur ancilla mea. ut hic ⁊ i Contractum ſit. a ſcientibus.ut inſti. de uſuca. .furtiue ⁊.j.e.ſciẽs.⁊.j.
el inſti. de ſuc. ſubla. que fie. per ſenatuſconſul. clau. 5. fi. ti.i.l. ij. .ð. quod cum eo.ſi liberam in fi.⁊x de furt.alienum. ⁊.l.ſi ſeꝛuum
AH a Lapta. nil enin eſt ſuroris amore uehementius ut hic. ? in auf. ſed ⁊ ſi non fecerunt furtum quia non contractauerunt.idem eſt propter
Niri⸗ qunſng, no⸗ effi. 4] ſcientiam ꝛei aliene. accur.
oſen ſalluchto. V. an lonisſi . k ( contra ſeruari.
Rlſi lud habet ba tela cognationis ſue fulgori:ut que ſor De uſucapione pi idem ſi uendi pꝛo
iii cupido ⁊ illð picu ſitan decõatos dignitatibus habe tranſacnlone, bꝛo emptore u pidbniſſet cum nerbo uẽdi
füinti cula figit nr. e at cognatos hoc in alienuʒ cadat tionis omnis alienatio cõ
irn amoꝛ trabit ſupol. dominiũ: ⁊ dominuʒ pertimeſcat Mpera. Anto. a flauiano. tineatur ut. ff. de ſta. li.l. ſta
R b In ſuü damnuʒ. ſorſitan cognatis ſuis inferiorem. Ancipi tua ſi ab eis di/ tu liber a ceteris. .fi.in ſi.
tum n ut filij eius nõ RM ⁊ in libeꝛtis obſeꝛuari oportet: ſtracta ſt qui ius uẽdendi l.⁊ no.pꝛopter peritiaʒ.ſe
* aſcripiicij eius ne 1 ſemel ⁊ enim libeꝛtate potitam peꝛ nõ habuerunt uendicare cus ſi ſine cã. ut. ff. de leg.
gn ſeꝛul. quod eſſet . tale dedecus in ſeruitutẽ deduci re ea potes.nec n. uſucapi ab empto ij.filiuſfa. .diui ⁊.5.de fi
eiln eius aſcripticia ue ligio tempoꝝ meoꝝ nullo patitur ribus potuerũt:cũ illicitꝭᷣ uẽditiõe deicom.l. uoluntatis. ubi
ahͤ ancila babeꝛet. ut modo. Sed ne ſerui uel aſcripticij ſurtum ↄtractum ſit. ſimiliter cauſa inſeritur.
bic v.j.ð agri.⁊ cẽ. putent ſibi impunitũ eſſe tale cona Mdper. Alex.a. marcellino. Hon potuerunt. primo
ſhrſte l. iij.i fi. li.xj. an. men: quod maxime in aſcripticio Yotrà defũcti uoluntatem quia contra defuncti uolũ
* in aut. de nupt. 5. aſſeꝛendum eſt: ne liberaꝝ mulieꝝ ſeꝛuos quos pꝛoteꝛ peꝛfecte tatem. ⁊ ſic contra legẽ fac
aſcripticio. col.iuj. nuptijs ab his excogitatis paula artis pitiã hr̃dibus ſuis defunctus ta eſt vẽditio.vt ⁊.ðᷣ.de ma
ſed an debeât per tim huiuſmodi hominũ conditio ſeruari teſtõ precepit:tutores uen nu.te.l.contra nolun. ⁊.5S.
int manere ruri ut eo decꝛeſcat. Sancimus ſi qd tale fue diderunt uſucapi non potuerunt. qui non poſ.ad liber. per.
wolnm rũ patres. nidetur rit uel a ſeꝛuo uel afcripticio peꝛpe Dem.a. Nepotille. l.ij. ⁊ in aut.de nup.S. diſ
hupimn gs ſic. nut. j. de ag. tratũ habeꝛe liberã poteſtate dñũm Imfrm eius cuius nõmen ponat col.iiij. Item qꝛ pu
hngiint T cen. cum ſatis.F. eius ſiue per ſe ſiue per preſideʒ ꝓ qõem pati dicis:bona fide pilli quorum res non pñt
buerbil i. ſed Ir. contra. ? uincie talẽ ſeꝛuum uel aſcripticiuʒ ẽptam poſſidere cepiſti.etiã ſi ipſa uſucapi ut.ff.de acqui. re.
pꝓ eo hec.l.⁊ ĩ aut. caſtigatione cõpetenti corrigere ⁊ in cãm furtiuam ĩciderit:tñ poſtea do.bone ſidei ⁊ ſic facit.ff
furttlſ conſtitutio.que ex abſtrahere a muliere tali: quod ſi conceptum apud te partum uſuca de ueꝛbo.ſig. alienatiõis.
ltn aſcripti. 1 la min. neglexerit:ſciat in ſuum damnum pere potuiſti. ⁊ de ſundo do.ſi fundum
eſen Item cõtꝛa huic.l. buiuſmodi deſidiam reuerſuram. Dem. a. Achileo. m ſ I matrem eius. ſti
uiufß ij. de murile.l. iij. xxv. Enditõi ancille ſi conſenſuʒ chi puta.ac.
auli 6 poſt huiuſmõi dediſſe ue⸗n partẽ proba n Luius.ſtichi.
atekeetſ enuntiationeʒ na . . —2 ueris retractando ↄtractũ uẽ ipᷣa 0 otuiſti.ſi nõ ante edi
aſbin ſcuntur aſcripticij. Hẽ nudo iure quiritũ tollendo. ratũ hũit nõ audiet᷑.ſed ⁊ r “ H cepiſti haber̃
edntin ſo. ibi ſpeciale. Mp. Juſti.a iuliano.ppᷣ. batiõe ceſſãte ſi bonà fide diſtrahẽ malam fidem tunc eniʒ de
doſſ c De nudo iure ꝗ Ntiquè ſubtilitatis ludi/ te tẽporis ſpacio uſuceperis inten bet dominum ſi poteſt cer
1eſncd ritum tol.ſicut in li brium per hanc deciſiõeʒ tio proprietateʒ uendicantis tene ciorare.ut habes.ff.ꝓ ſuo
eſetcat bertis triplex erat expellentes nullã eſſe diffe re non poteſt. .l. ſi ancillam. ⁊ ſiquidem
.lbal olim ſtatns. ut iſti. rentiam patimur inteꝛ dños apud Mpera. Gordi.a. Marino. uſucepiſti uendicas.ſi non
cinne 4 de liber. ?. libẽtino quos uel nudũ ex iuꝛe quiritũ no Aptem poſſeſſionis male fi habes interim publicianã
ſir68 rum ſic in ſeꝛuis.vt men uel tantũmodo in bonis repi dei poſſeſſor uendidit id q; ut. fl. de public. l. ſi ego. .
acſ ti in quibuſdã plenũ tur:quia nec huiuſmodi uolumus ab ipſo tenet᷑:oĩmõ cum fratribus partus.⁊ diſtingue circa h
nmnttitno in quibuſdaʒ ſemi eſſe diſtinctionẽ: nec ex iur̃ quiritũ recepi põt.põtio aũt que diſtracta ut dixi.S.de furt᷑.ancille.
unſoig plenum in qbuſdaã nomẽn: quod nihil ab enigmate eſt ita demũ recte petit᷑ a poſſidẽte p u Enditioni. nõ au
ccftngte nudum.i. ſine aliq̃ diſcrepat nec unq; ur̃ nec ĩ ꝛebus ſi ſciens alienã ↄparauit:uel bona dietur.ut.j.ð euic.
tode utilitate hẽrent do apparet:ſed uacuũ ⁊ ſuperfluũ ueꝛ ſide emptoꝛ nondum ſpleuit uſit uca .l. exceptione.
diſtert miniũ.quod tollit bum peꝛ quod animi iuuenuʒ qui pionẽ:uiolẽteꝛ eniʒ poſſeſſio amii q Mona ſide.que eſt ĩ ſac
cted hec lex ⁊ omẽs ſũt ad primã ueniunt leguʒ audientiã ſa priusq; ĩ dñi poteſtatẽ peꝛuẽiat to erret non ſi in iure ſecũ
hrmirti plene domini vt h preterriti ex primis eoruʒ cunabu uſucapio emptori: et ſi bona ſide dum quoſdam. tu dic etiã
umunti in fi. ⁊ inſti.de iuꝛe lis inutiles legis antique diſpoſi/ mercatus eſt non competit. ſi in iure.ut ar.ff. de pe.he
ſrett perſo. .. fi. tiones accipiunt: ſed ſu pleniſſimꝰ Mpera. Phil. a.cum celio col redi.l.ſed ⁊ ſi lege. .ſcire.
mnat Miiq̃ ꝗri ⁊ legitimus quiſq; dominus ſiue locutus dixit. . ”l ⁊ exigitur hec bona fides
goosſtd a tum. i. ro ſeꝛui ſiue aliarum rerum ad ſe per Vm ſit ꝓbatum rẽ pignonri tempore contractus tem
inr nd manoruz tinentium. xxvj. „ſuuiſſe obligatã: et poſtea a pore traditionis in nendi
tüuni en gam fomani ſic di dẽbitore diſtactam palam eſt non tione. ſed in ceteris atracti
leeeige cuntur.ut inſtitu.ð bus ſufficit ipe tradiuõis
Anme iure na.. ſed ius. . SS — ut. ff. P ſoluto.l.ij. .f. e.
onrtttt e Nomen. l. uolumus eſſe. ? ſic nec effectus ut. . de fer. l. nullo. l.ij.in prin. ⁊ rationem diuerſitatis dic ut ibi iĩ fi.pꝛo ſoluto.l.iij.notaui.
Nbrma fBe uſucapione pꝛo emptore.ð. dixit de iure agendi.nũc defen r ſNYpartem poſſeſſe iõis.non ui poſſeſſe. ut differat a ſequente caſu.
eA4 dendi. uel de preſ. libertatis ſpecialiter nunc aliarum rerum. ? de ſ Bona ſide.ſed hodie dic cõtra nt in aut.male ſidei poſ.alienãte.
e 5 tranſac.ſubijcit per ſimilitudinem. quia ſicut in uenditione utriq; tAſuca.ut.S.de rei uen.l.aduerſus.
– ageſt 2 abeſt. ſic in tranſac.ſ.emptori precium abeſt tranſigenti u Violenter.ui expulſiua non ↄpulſiua.nt.õ.quod me.cauſa.ſi ni.que ᷣ
* actio quã remitiit pꝛopter rem datam ꝓmiſſam ne.utriq; autem contra. Item dic amiſſa a poſſeſſore ⁊ accepta ab inuaſore.al. poſſet uſu
int— adeſt res. Accurſius. capi. ut.ff. de uſucap.non ſolum..ſi dominus. .
8S Ancipia.non habuerunt.ſunt enim quidam qui babẽt x Non ↄpetit.ut ar.5S.de fur.ſi abducta.⁊.ff.de uſuc.ſi fẽ ſurrepta. ⁊ ſic le
n in m inus uendẽdi.licet nõ ſint qñi. ut inſti.quibus ali.lʒ.ꝭ.i. ge aut.male fidei ⁊c. m Hu.ſʒ nos ſᷣm az. legimus.j. de pre.lon.tẽp.l.i.
es b Illicita ĩmo uidetur licita cum rem alienaʒ uendere.lex yCAn ſit obligatam ⁊ traditam. 7 dic de facto obligatam uel de in
A permiitat.ut.ff.de contrahen.emp.l.rem alienam.ſʒ dic re. quia dominus conſenſit. ut.ff. de pig. ac. l. aliena.
quod illa lex pꝛout in re imobili loquitur non obſtat. in mobili 5A debiiore.qui obligauit.⁊ ſic contr actanit. Accurſins florentinus.

2ꝛ

=

d e *X c6 habentes ex

Locupletioꝛ. qð tribus

a AVſucapi. niſi ꝛedeat in poteſtatem creditofis.᷑ at. fſ. pꝛo ſoluto. l. fi. ſi an

tem ſuam rem quis obligat ⁊ ſurripit fit furtum ⁊ datur act᷑.furt.credito
ri ſed non impeditur nſucapio.ut. ff.de fur. cum es. S. i.⁊ de uſuca.ſeqtur
5. ſi rem. que ſunt cõtra.ſed ſi extraneus ſurripit creditori rem a domĩo
obligatam non uſucapitur. niſi in domini redeat poteſtatẽ. nt. ff. de uſuc.
ſequitur. S. quod autẽ. ac.
b ( Ciens. cõmittit. ut
inſti.de uſucapi. . potuiſſe eã quaſi furtiuã uſucapi.
furtiue. DHem.a.⁊.c.Compedi.
NPoſlideatur. ab eo qui Ciens ſeruũ alienũ ↄtra dñi
emit. ut. S. de fuit.l.alienũ uolũtatem uenũdans:fuꝛtũ
c.l.ſi ſeruum ⁊.S.e.lei. ↄmittit:qdð rei uiciũ priuſquaʒ ad
dominũ eius ruertat᷑ poſſeſſio nõ
pmittit uſucapionem fieri lʒ bona
ſide poſſideatuꝛ.
Sem. a. Seuero.
X cauſa trãſactionis hñtes
iuſtã cãʒ poſſeſſionis uſuca
pere: poſſunt.
Dem. a. Gaio.
Am qui à pupillo ſine tuto
ris auctoritate diſtrahẽte ꝰ
parauit:nullũ temporis longi ſpa
ciũ defendit ſed ſi lõcupletioꝛ emp
toris pecũia factus poſt pubertatẽ
occaſiõeʒ iuris àd iniquũ tꝛahat 2
pendiuʒ doll mali ſummouebuuꝛ
Exceptione. xxvij

traditione nõ retẽ
tione. euz ⁊ ſi res eſſet acto
ris non tranfferetur in ꝛeũ
